PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΛΑΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

ΡΕΝΑΤΑ
28-05-08, 09:13
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ...ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΟΣΟΛΟΓΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΣΤΟ ΛΑΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΟΤΙ Η ΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙ. ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΟΙ ΑΙΜΟΛΗΨΙΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ? ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ? :?:

andro2
28-05-08, 09:17
Ο γυναικολόγος στις γράφει, τουλάχιστον εμένα είπε ότι θα μου τις γράψει. Μετά κλείνεις τηλεφωνικά ραντεβού στο Λαικό και τις κάνεις.
Νομίζω ότι σου έχω στείλει με πμ τα στοιχεία του γιατρού μου που είναι και στο δημόσιο και μπορεί να τις γράψει. Αν όχι, πες μου να στα στείλω.

ΡΕΝΑΤΑ
28-05-08, 09:24
Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ? Η ΘΑ ΤΟΝ ΖΗΤΗΣΩ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΣΤΟ ΛΑΙΚΟ ? ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ.

michel
28-05-08, 14:02
μολις τωρα μιλησα και εγω στο Αλεξανδρα.Ψαχνοντας τον κ.Δρακακη να μου γραψει τα τρια πακετα εξετασεων,μιλησα μονο με την γραμματεια του που μου ειπε να παρω στο ανοσολογικο τμημα.
Πηρα και μου ειπαν οτι πρωτα πρεπει να παω στο ιατρο να μου τις γραψει(ακομα και εδω στην επαρχια,αρκει να τις θεωρησω στο ιατρο του δημοσιου)και μετα να παρω παλι το ανοσολογικο να κλεισω ραντεβου(περιπου σε ενα μηνα θα μου το κλεισουν,ειπε),για να μου παρουν αιμα.

αυτααα....και για θρομβοφιλια,μονο στο ηπποκρατειο ,κανουν την εξεταση.
παντος,πρωτα τις γραφεις και μετα κλεινεις ραντεβου.Αν θελετε τηλεφωνα,πειτε μου να σας πω(ετσι για ευκολια)

gary
28-05-08, 14:09
μολις τωρα μιλησα και εγω στο Αλεξανδρα.Ψαχνοντας τον κ.Δρακακη να μου γραψει τα τρια πακετα εξετασεων,μιλησα μονο με την γραμματεια του που μου ειπε να παρω στο ανοσολογικο τμημα.
Πηρα και μου ειπαν οτι πρωτα πρεπει να παω στο ιατρο να μου τις γραψει(ακομα και εδω στην επαρχια,αρκει να τις θεωρησω στο ιατρο του δημοσιου)και μετα να παρω παλι το ανοσολογικο να κλεισω ραντεβου(περιπου σε ενα μηνα θα μου το κλεισουν,ειπε),για να μου παρουν αιμα.

αυτααα....και για θρομβοφιλια,μονο στο ηπποκρατειο ,κανουν την εξεταση.
παντος,πρωτα τις γραφεις και μετα κλεινεις ραντεβου.Αν θελετε τηλεφωνα,πειτε μου να σας πω(ετσι για ευκολια)

Γεια σου michel! Τι εξετασεις προκειται να κανεις? Εγω σκεφτομουν να κανω εκεινες που ουτως η αλλως ειχα γραψει οταν ειχα μεινει εγκυος..δηλ. αυτο το πακετο του προγεννητικου ελεγχου. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου τις εδωσε η γιατρος μου αφου εμεινα εγκυος(και πολλοι γιατροι το κανουν αυτο)..καλο ειναι να γινονται απο πριν..κατοπιν εορτης τι να το κανεις??

andro2
28-05-08, 14:13
Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ? Η ΘΑ ΤΟΝ ΖΗΤΗΣΩ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΣΤΟ ΛΑΙΚΟ ? ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ.

ΘΑ ΠΑΣ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΣΤΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛ. ΣΤΟ ΛΑΙΚΟ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.
ΚΑΝΕ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΌΠΟ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ. ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΗΣ. ΠΛΗΡΩΣΕ ΚΑΤΙ (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΦΤΗΝΑ ΟΣΟ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ) ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ 20 ΗΜΕΡΩΝ

ΡΕΝΑΤΑ
28-05-08, 14:15
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΔΗΜΟΣΙΟΥ, ΟΠΩΣ ΕΓΩ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ? ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΚΙ ΟΧΙ ΔΩΡΕΑΝ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ? ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΑΜΕΝΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ.

michel
28-05-08, 14:28
λοιπον,εγω επειδη ειμαι ετσι και αλλιως τωρα σε φαση αναμονης,ειπα να κανω ολες,μα ολες τις εξετασεις που υπαρχουν για να δω αν ειμαι καλα.
καπου εδω μεσα ,καποια κοπελα(η ανδρο2,νομιζω)ελεγε για καποιες εξετασεις.Ειναι τρια πακετα και ανοικουν στον προγεννητικο ελεγχο
1.αυτοανοσα.
2.συμβατοτητας
3.θρομβοφιλιας.
και αντιπατρικα,αν δεν κανω λαθος! αφου και τις δυο φορες δεν προχωρησε η εγκυμοσυνη μου,σιγουρα κατι θα φταει.
Την παρασκευη που θα ερθει ο ιατρος εδω,θα του πω να μου τις γραψει ΟΛΕΣ.και αν πει"μα..μου.."θα του ριξω μια μουτζα και θα παω σε αλλον ιατρο.
Απο το χειμωνα του το λεω συνεχεια,να κανω τις εξετασεις και μου ελεγε"δεν χρειαζεται,εισαι καλα εσυ" και τωρα να'την την δευτερη αποτυχια.

Σημερα ηπια καφε με μια παλια φιλη που μου λεει"μολις γεννησα πριν 19 μερες".Πηγανε στον ιδιο ιατρο με μενα και δεν τις εγραφε εξετασεις,και να την πρωτη αποβολη.Τον αλλαξε ,τις εκανε ολες τις εξετασεις,στο ΙΚΑ,και τωρα....εχεις 19 ημερων μπεμπουλα.Μου λεει,"προχεξε τον αυτον,πολλες κοπελες την εχουνε πατησει ετσι σε αυτον τον ιατρο."

Τωρα εγω,τι να πιστεψω,ρε γαμωτο....τα εχω παιξει.

(αα...και στον αλλον που πηγε,με το ΙΚΑ,οταν εφτασε στον 8 ,του ειπε οτι δεν μπορει να πληρωσει τοσα πολλα λεφτα στο ΙΑΣΩ,και θα ηθελε να γενησει στο Αλεξανδρας.Κανενα προβλημα ,της ειπε ο τυπος.Ειναι φτωχαδακι,η κοπελα,αλλα μεταξυ μας τωρα καμια μας δεν θα εδεινε τοσα λεφτα εκει περα.Και στις επισκεψεις,μου ειπε η φιλη μου,δεν τις πηρε λεφτα και στους 8 μηνες.Μονο 2-3 φορες,τις πηρε,και σκεφτομουνα εγω...εμενα μου με φωναζε(ο δικος μου ιατρος) καθε τρεις μερες για υπερηχο,τι να πω η κακομοιρα...πότε 50,πότε 60,με ξεπαραβίασε ο τυπος...

τωρα εχω μπερδευτει πολυ...

ΡΕΝΑΤΑ
28-05-08, 14:55
ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ MICHELAKI ΜΟΥ... Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΚΟΙΤΑΝΕ ΝΑ ΣΕ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΟΥΝ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΝΤΕΥΤΕΙΣ, ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ, ΝΑ ΒΑΠΤΙΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΑΚΟΜΗ. ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΟΥΝ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ. ΓΙΑΤΙ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΚΟΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΤΡΕΧΩ 2 ΚΑΙ 3 ΦΟΡΕΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΔΩΣΩ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΙΟΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΑΙΜΟΛΗΨΙΑ. ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΛΛΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΥΤΕ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΠΟΡΩ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ? ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΜΟΥ ΗΡΕΜΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ. ΚΑΝΕΙΣ. ΑΡΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΩ ΕΣΚΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ?

michel
28-05-08, 15:01
ποσο δικαιο εχεις......

anima
28-05-08, 16:18
Αν δεν έχεις καθόλου ασφάλεια, θα πρέπει να τις πληρώσεις και είναι γύρω στα 700 αν θυμάμαι καλά.
Εγώ πήγα σε έναν γυναικολόγο στο Έλενα (απόγευμα και 60 ευρώ) αλλά νομίζω ότι μπορείς να πας και σε κάποιον στα πρωινά ραντεβού να στις γράψει.Πάρτους ένα τηλέφωνο στο Λαικό και πές τους να σου στείλουν με ένα Fax η mail τις εξετάσεις για να τις δώσεις στο γιατρό να στις γράψει.Οι αιμοληψίες γίνονται κάθε Τετάρτη πρωι και τις απαντήσεις τις παίρνεις μετά από 1 μήνα, πάντα ημέρα Πέμπτη.Πρόσεξε να μην έχεις κανένα κρύωμα, φλεγμονή κλπ. και να μην έχεις πάρει κανενός είδους φάρμακο για 1 εβδομάδα πριν τις εξετάσεις.Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνηση στην διάθεση σου.

ΡΕΝΑΤΑ
28-05-08, 16:41
Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΙΚΑ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΜΩΣ. ΤΟ ΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ.

andro2
28-05-08, 22:56
Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΙΚΑ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΜΩΣ. ΤΟ ΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ.

Αφού έχεις ΙΚΑ θα κάνεις το εξής:
Θα πας σε γιατρό να σου γράψει τις εξετάσεις ή μπορείς να πας κατευθείαν σε νοσοκομείο που διαθέτει Τμήμα Αποβολών (το Αλεξάνδρας έχει σίγουρα). Μόλις κάνεις τις εξετάσεις τις πληρώνεις κανονικά και πας τα παραπεμπτικά στο ΙΚΑ για να σου επιστρέψει τα χρήματα. Σε πρώτη φάση το ΙΚΑ επιστρέφει πάντα κάποιο μέρος του ποσού, ποτέ ολόκληρο. Αφού πάρεις αυτό το μέρος του ποσού, θα υποβάλλεις ένσταση και σε 1 μήνα περίπου θα σου επιστρέψουν και τα υπόλοιπα χρήματα (σχεδόν όλα). Φίλη μου έκανε τις εξετάσεις σε διάφορα νοσοκομεία (Αλεξάνδρας, Ιπποκράτειο), πλήρωσε 800 €, αρχικά το ΙΚΑ της επέστρεψε 320 € και κατόπιν ένστασης άλλα 390 €. Ελπίζω να βοήθησα.

michel
29-05-08, 08:20
καλημερα.Ξερει καμια κοπελα ποιες ειναι οι εξετασεις(τα τρια πακετα)που πρεπει να κανουμε,????
Ο ιατρος εδω στο νοσοκομειο της πολης μου,δεν τις ξερει ολες για να μου τις γραψει(κατα λαθος διοριστηκε!)και απο το νοσοκομειο τις Αθηνας μου ειπαν οτι πρωτα πρεπει να τις φραψω και μετα να κλεισω ραντεβου για να μου παρουν αιμα.

ευχαριστω!

michel
29-05-08, 08:39
μολις τωρα πηρα τηλεφωνο στο Λαικο,να μου πουν ποιες ειναι αυτες οι εξετασεις,και=

Σε ολα τα αρμοδια τμηματα που πηρα δεν ξερανε να μου πουν ακριβος,και οτι πρεπει,λεει,να μου τις γραψει ο ιατρος,διοτι ειναι παρα πολλες.Ουτε συζητηση,παντος,για φαξ η ε-μειλ,δεν υπαρχει περιπτωση....
Οποτε,μαλλον θα πρεπει να περιμενω να ερθει ο ιατρος στην πολη,να παω επισκεψη ,και....βλεπουμε .....

andro2
29-05-08, 08:46
αχ, michelακι μου δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω.
Νομίζω όμως ότι πρέπει να βρεις γιατρό που να γνωρίζει. Ποιο το νόημα να βρεις μόνη σου τις εξετάσεις και να στις γράψει, εφόσον και έτσι να γίνει μόλις πάρεις τα αποτελέσματα, θα του έχεις εμπιστοσύνη να στα εξηγήσει;

Άσε που ο καθένας κάνει ότι θέλει. Φίλη από το φόρουμ μου έστειλε με πμ τις εξετάσεις θρομβοφιλίας που της έδωσαν από Δημόσιο Νοσοκομείο. Ήταν 19 εξετάσεις μόνο για την θρομβοφιλία! Όταν πήγα στο γιατρό μου και του το ανέφερα μου ειπε ότι δεν της κάνουμε και τις 19 γιατί κάποιες εξετάσεις είναι αλληλένδετες. Έτσι δίνουν αρχικά νομίζω 7 εξετάσεις και αν κάποια από αυτές δείξει κάτι προχωράνε και στις επόμενες (βέβαια με την επιμονή που έχω εγώ αναγκάστηκε να μου πει ότι όταν θα έρθει η ώρα θα μου τις δώσει και τις 19).

Γι' αυτό σου λέω, καλύτερα να βρεις έναν γιατρό που να έχει ασχοληθεί με παθολογία κύησης γιατί και εσύ θα αισθάνεσαι πιο ασφαλής.

michel
29-05-08, 08:59
ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΩ,ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΟΥ,...ΕΔΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ Κ@Λ@ΠΟΛΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

Για να φανταστεις.ο ιατρος του νοσοκομειου,δεν εχει ιδεεα απο αυτα!
Συνηθως ξεγενναει γυφτισες,πακιστανες,αλβανεζες,και ...δεν ξερω τι αλλο....αυτες μενουν κατα λαθος εγκυες και τους παει και καλα η εγκυμοσυνη τους....οποτε,δεν υπαρχουν ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ,η διάφορα αλλα θεματα για να λυσει ο ιατρος...
,Συνηθως,λυνει σταυρολεξα,οταν παω απο 'κει,παντα εχει ενα σταυρολεξο πανω στο γραφειο του....

θα κανω τωρα υπομονη μεχρι αυριο που θα παω σε αυτον τον "δικο μου" ιατρο..τελος παντων...

ΡΕΝΑΤΑ
29-05-08, 09:15

Αφού έχεις ΙΚΑ θα κάνεις το εξής:
Θα πας σε γιατρό να σου γράψει τις εξετάσεις ή μπορείς να πας κατευθείαν σε νοσοκομείο που διαθέτει Τμήμα Αποβολών (το Αλεξάνδρας έχει σίγουρα). Μόλις κάνεις τις εξετάσεις τις πληρώνεις κανονικά και πας τα παραπεμπτικά στο ΙΚΑ για να σου επιστρέψει τα χρήματα. Σε πρώτη φάση το ΙΚΑ επιστρέφει πάντα κάποιο μέρος του ποσού, ποτέ ολόκληρο. Αφού πάρεις αυτό το μέρος του ποσού, θα υποβάλλεις ένσταση και σε 1 μήνα περίπου θα σου επιστρέψουν και τα υπόλοιπα χρήματα (σχεδόν όλα). Φίλη μου έκανε τις εξετάσεις σε διάφορα νοσοκομεία (Αλεξάνδρας, Ιπποκράτειο), πλήρωσε 800 €, αρχικά το ΙΚΑ της επέστρεψε 320 € και κατόπιν ένστασης άλλα 390 €. Ελπίζω να βοήθησα.

ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΚΑΤΙ. ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ? ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ? ΑΦΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.

andro2
29-05-08, 10:00
Ρώτησα τη φίλη μου και μου είπε αν πας ιδιωτικά το ΙΚΑ δεν δικαιολογεί τίποτα. Η μόνη περίπτωση ιδιωτικού που μπορεί να πάρεις κάποια χρήματα πίσω είναι η ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ και αυτό γιατί είναι συμβεβλημένη με το ΙΚΑ και με Δημοσίου.
Αναφορικά με το γιατρό δεν ξέρω διότι η κοπέλα είχε γιατρό που ήταν σε δημόσιο νοσοκομείο, τις έγραψε τις εξετάσεις, πήγε και τις έκανε στο Ιπποκράτειο και στο Αλεξάνδρας, τις πλήρωσε, τις γύρισε αρχικά το ΙΚΑ τα 320 € και μετά την ένσταση τα υπόλοιπα 390 €.

anima
01-06-08, 00:14
Τις εξετάσεις για θρομβοφιλία μπορούν να στις στείλουν με φαξ η μαιλ από το Λαικό.Εγώ πήρα τηλ. και τους είπα ότι θέλω να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίας και ο γιατρός μου δεν ξέρει να μου τις γράψει. Μου τις στείλαν με μαιλ. Τα αποτελέσματα δεν μπορεί να τα διαβάσει γυναικολόγος γιατί είναι γενετικές εξετάσεις.H δουλειά που θα κάνεις μαζί τους δεν έχει να κάνει με το γυναικολόγο.Αν σε βρούν θρομβοφιλική, θα πηγαίνεις μια φορά το μήνα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, για να σου ρυθμίζουν τη δόση του φαρμάκου.

ΡΕΝΑΤΑ
02-06-08, 09:20
ΚΑΛΗΜΕΡΟΥΔΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ !!!
ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΕΣ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

EV20
15-02-09, 10:52
Τις εξετάσεις για θρομβοφιλία μπορούν να στις στείλουν με φαξ η μαιλ από το Λαικό.Εγώ πήρα τηλ. και τους είπα ότι θέλω να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίας και ο γιατρός μου δεν ξέρει να μου τις γράψει. Μου τις στείλαν με μαιλ. Τα αποτελέσματα δεν μπορεί να τα διαβάσει γυναικολόγος γιατί είναι γενετικές εξετάσεις.H δουλειά που θα κάνεις μαζί τους δεν έχει να κάνει με το γυναικολόγο.Αν σε βρούν θρομβοφιλική, θα πηγαίνεις μια φορά το μήνα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, για να σου ρυθμίζουν τη δόση του φαρμάκου.

Anima, θα μπορούσες σε παρακαλώ να δημοσίευες τις εξετάσεις που σου εστειλαν με mail απο το Λαικό για την θρομβοφυλία ? 'η να μου τις στείλεις με πμ?