PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληροφορίες για Ζάκυνθο

milou
05-06-08, 09:32
Σκεφτόμαστε για Ζάκυνθο φέτος . Κοιτάμε ειδικά για διαμερίσματα με 2 κρεβατοκάμαρες .
Μπορείτε αν έχετε πάει να μας δώσετε πληροφορίες για περιοχές κατάλληλες για ήμερες διακοπές με 2 παιδιά ; Ποιες παραλίες είναι ιδανικές ( ηρεμία , ρηχά νερά , άμμος ) για παιδιά ; Ψάχνω μέρες στο internet αλλά παντού παρουσιάζουν όλες τις παραλίες τέλειες . Θα ήθελα προσωπικές σας απόψεις ... είναι πάντα ανεκτίμητες /
Ευχαριστώ

christiki
05-06-08, 11:16
Eμείς είχαμε πάει πέρσι στη Ζάκυνθο και είχαμε μείνει στον Αλικανά. Είχαμε μείνει σε κάποια τελείως παραθαλάσσια μονόχωρα δωμάτια τα οποία είχαν χωρισμένη την κουζίνα με πάσο και ήταν επιπλωμένα με έπιπλα με σουηδικό ξύλο και χωρίς τηλεόραση. Ήταν μεγάλα όμως και είχαν δική τους βεράντα με τραπέζι και καρέκλες. Ήταν καθαρά και είχε και πισίνα και μας το έδωσαν 50 ευρώ τη βραδιά τέλος Ιουλίου. Η παραλία ήταν καθαρή και με άμμο και όσο μείναμε εκεί ήταν τελείως ήρεμη η θάλασσα, αλλά νομίζω ότι έτσι είναι όλες οι παραλίες εκεί. Είχε και ξαπλώστρες στην ακτή, οι οποίες όμως χρεώνονταν κανονικά. Επίσης υπήρχαν κάποιες ταβέρνες στην περιοχή. Το αρνητικό για μένα ήταν ότι ο οικισμός ήταν κάπως μακριά από την πόλη κι έτσι αν ήθελες λίγη κίνηση παραπάνω έπρεπε να οδηγήσεις 20 -30΄. Πάντως τα παιδιά μου το καταευχαριστήθηκαν. Έκαναν μπάνιο το πρωί στη θάλασσα και το απόγευμα στην πισίνα, έπαιζαν με τα κουβαδάκια τους και δεν ήθελαν τίποτε άλλο. Ένα άλλο αρνητικό και θετικό μαζί είναι ότι όλα τα ξενοδοχεία σχεδον είναι ανοικτά και για πελάτες εκτός ξενοδοχείου. Αυτό σημαίνει ότι αν δε μένεις σε κανένα πολύ σπουδαίο ξενοδοχείο μπορείς να μπεις σε ένα άλλο και να κάνεις μπάνιο στην πισίνα του, να πιεις το ποτό σου κλπ. Αν όμως μένεις εκεί δεν έχεις καμιά ασφάλεια γιατί μπαίνει όποιος να' ναι και κάνει ό,τι θέλει. Αυτά! κι αν χρειαστείς κάτι μου λες.

jtse
05-06-08, 14:00
Εμείς έχουμε κλέισει φέτος στην Ζάκυνθο, έξω από τον Λαγανά χρησιμοποιώντας τα εισιτήρια του Κοιν. Τουρισμού γι' αυτό δεν ξέρω να σου πω τιμές.

Πάντως καλό θα ήταν ν' αποφύγεις μέσα στον Λαγανά γιατί γνωστοί μου είπαν ότι γίνεται πολύ φασαρία από τους Άγγλους που πάνε ακόμα και μέσα στα ξενοδοχεία και δεν μπορείς ούτε να κοιμηθείς. Επίσης μου είπαν όσο πιο βόρεια τόσο το καλύτερο.

mata
05-06-08, 14:50
Είχαμε πάει Ζάκυνθο πριν 3 χρονιές. Περάσαμε ωραία. Εχει καλές παραλίες, ωραία νερά και ήταν ωραία που πηγαμε με το φέρυ μπόατ στο ναυάγιο. Δεν θυμάμαι πώς λέγανε την περιοχή που μέναμε, αλλά ήταν καλή και ήσυχη.
Ο Λαγανάς ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ!!!!!!! Εμείς περάσαμε μεσημέρι με κλειστά παράθυρα, μετά από όλα όσα ακούσαμε. Παρ"ολο που ήταν μεσημέρι, οι περισσότεροι που κυκλοφορούσαν ήταν μεθυσμένοι. Οι υπόλοιποι, ήταν έτοιμη να μεθύσουν κρατώντας μεσημεριάτικα, μπύρα στα χέρια τους κατευθυνόμενοι προς την παραλία.
Η Ζάκυνθος είναι μεγάλο νησί και δεν είναι ιδιαίτερα γραφικό το κέντρο της, όπως τα μικρά νησιά, γιατί μετά την καταστροφή που υπέστη το νησί, έφτιαξαν πολλά κτίρια από την αρχή. Το κέντρο σου θυμίζει πόλη. Ωραία είναι όταν διασχίζεις περπατώντας το λιμάνι στο κέντρο και βλέπεις κάτι σκάφη που ούτε στη φαντασία σου δεν κυκλοφορούν!!
Γενικά ήταν όμορφα και οι διακοπές μας εκεί ήταν ωραίες!!!
Καλά να περάσετε!!! :D

milou
05-06-08, 23:41
Σας ευχαριστώ πολύ !!! Ευτυχώς που μου είπατε για τov Λαγανά γιατί στους τουριστικούς οδηγούς αναφέρεται απλώς ως κοσμοπολίτικο !
Θα συνεχίσω το ψάξιμο 8)

mata
06-06-08, 08:57
Διαφήμιζαν χθες σε μια εφημερίδα ή του Σάββατου ή της Κυριακής ότι θα έχει ένθετο και για τη Ζάκυνθο. Σόρρυ που ξέχασα το όνομα της εφημερίδας και τη μέρα αλλά αν ρωτήσεις ή ψάξεις στο περίπτερο θα σου πούνε! :wink:

jtse
06-06-08, 10:17
Την είδα και γω την διαφήμιση. Είναι το ΕΘΝΟΣ του Σαββάτου και έχει αφιέρωμα στο Ιόνιο.

aggeliki
07-06-08, 07:38
πηγαινουμε πολυ συχνα ζακυνθο γιατι ειναι η γιαγια μου απο εκει,το καλαμακι ειναι ωραια και μεγαλη παραλια,ο γερακας επισης εχει πολυ ωραια νερα.
αν εχετε αμαξι μπορειτε να πατε απο ψηλα και να δειτε το ναυαγιο,βγαινοντας σε μια μικρη εξεδρα και κοιτωντας κατω τα καταγαλανα νερα,επισης μπορειτε να πατε με καραβακι στο ναυαγιο και στις γαλαζιες σπηλιες,ειναι μαζι η διαδρμη.οι ανω βολιμες (που ειναι στο δρομο για το ναυαγιο)ειναι πολυ ωραιο χωριουδακι.ο λαγανας εχει πολυ ρηχη και ζεστη θαλασσα αλλα η παραλια δεν ειναι καλη ειναι μικρη και περνανε αμαξια.επισης μπορειτε να πατε με καραβακι απο το κερι στο μαραθωνησι και να δειτε και απο το κερι ψηλα το η,ηλιοβασιλεμα,ειναι φανταστικο!
βολτα στην χωρα να κανετε και μπορειτε να πατε και με τις αμαξες βολτα.επισης στα βορεια του νησιου εχει ενα παρκο με ζωα ,αλλα δεν θυμαμι πως λεγεται.
μερικες φωτο,οι αλλες απο δευτερα. :D
http://i134.photobucket.com/albums/q88/AGGELIKI01/34.jpg

http://i134.photobucket.com/albums/q88/AGGELIKI01/57.jpg

http://i134.photobucket.com/albums/q88/AGGELIKI01/102.jpg

christiki
07-06-08, 10:26
Πράγματι όλες σχεδόν οι παραλίες είναι έτσι στη Ζάκυνθο! Και μόνο που τις βλέπουμε μας φτιάχνει το κέφι. Μόνο μία ένσταση έχω. Η διαδρομή για το ναυάγιο είναι πολύ δύσκολη. Εμείς πήγαμε και ανακατευτήκαμε και οι τρεις, στο δρόμο δεν μπορούσαμε κάπου να κάνουμε αναστροφή και να γυρίσουμε πίσω παρά μόνο όταν είχαμε φτάσει αρκετά κοντά οπότε δε μας συνέφερε πια. Φτάσαμε έκεί σαν κοτόπουλα, αφού μας παραπλάνησαν οι ταμπέλες, και σε μια μικρή εξέδρα που χωράει δύο άτομα σταθήκαμε και είδαμε ένα ναυαγισμένο καράβι. Τα παιδιά γκρίνιαζαν, υποθέταμε ότι θα βρίσκαμε εκεί κοντά καμιά παραλία για μπάνιο, αλλά δε βρήκαμε, ξαναγυρίσαμε πίσω στη βάση μας μετά από τρεις ώρες περιπλάνηση και αναγκαστήκαμε να κάνουμε μπάνιο μεσημέρι, κάτι που αποφεύγουμε γενικώς. Ήταν η πιο άτυχη στιγμή μας στη Ζάκυνθο!

dora
07-06-08, 15:52
Εγω φετος θα ξαναπαω στη ζακυνθο και απ΄οτι φαινεται θα πηγαινω εκει καθε χρονο... πηγα πριν 3 χρονια και κολλησα πραγματικα..
Αν εξαιρεσεις το Λαγανα που ειναι γεματος μεθυσμενους τουριστες (κατι χειροτερο από την χερσονησο στην Κρητη φανταστείτε) και το κεντρο που ειναι οντως πολη ολο το υπολοιπο νησι ειναι υπεροχο..
Περυσι μειναμε στις Αλικες.. συμπαθητικα ήταν .. σχεδον ολες οι τουριστικες περιοχες ειναι παρόμοιες.. Απλα εκει δεν ξετρελαθηκα με τη θαλασσα. Αν επιλεξεις αυτη την πλευρα του νησιου στον Αλικανα ειναι καλύτερα.. φετος θα μείνουμε στο Καλαμακι που το προτιμω που εχει και κοντα πολυ μεγαλη παραλία αλλα εχει το καλό οτι ειναι μολις 5 λεπτα απο τοο κεντρο και γενικα ειναι πολυ κεντρικο σημειο αν θελεις να γυρίσεις το νησι.. (περυσι δεν βρηκα εκει γιατι θελαμε 15αυγουστο)
Παντως ειναι προτιμότερο να πας εστω τελος Ιουλίου παρα Αυγουστο.. τον Αυγουστο σκανε ολα τα γκρουπ με τους τουριστες και γινεται το αδιαχώρητο. Φαντασου οτι πολλα ξενοδοχεια τοτε δεν δινουν καν δωματια σε Ελληνες .. (βασικα ετσι ειναι τα συμβόλαια τους με τα γραφεια τους δεσμευουν να μην κρατανε καθολου δωματια δικα τους τον Αυγουστο για να τους στελνουν γκρουπ ολη τη σεζον)
Παντως εγω προτιμω ξενοδοχειο απο ενοικιαζομενα.. στο ξενοδοχειο μπαινει η καθαριστρια και το κανει λαμπικο ενω στο ενοικιαζομενο πρεπει να καθαριζεις μονη σου.. ε μια βδομαδα θα παμε διακοπες μην τρελαθουμε κιολας..
περυσι προτιμήσαμε ενοικιαζομενο για να εχει κουζινα κλπ (που σπανια θα βρεις σε ξενοδοχειο να εχει κουζινακια μεσα) για να φτιαχνουμε φαγητο για το Χαρουλη και τελικα τσαμπα πηγε γιατι ο μικρος βολευτηκε με κρεμουλες γιαουρτακια και φαγακι που ειχαμε μαγειρεψει πριν φυγουμε και το ειχαμε καταψυξει... Αυτο το ζεσταινεις και με ενα γκαζακι απο το σπιτι σου αν παρεις..

milou
07-06-08, 22:58
Ευχαριστώ κορίτσια ! Δυστυχώς , είχα τόσες δουλειές σήμερα , που μόλις τώρα άνοιξα τον Η/Υ μου , οπότε και έχασα το Έθνος . Αλλά και πάλι βασίζομαι περισσότερο σε προσωπικές μαρτυρίες . Έχω τώρα μια καλύτερη εικόνα των πραγμάτων .
Το ξενοδοχείο είναι καλή φάση αλλά αναγκαστικά ήμαστε όλοι σε ένα δωμάτιο ... και θέλουμε οπωσδήποτε κάποιες στιγμές να ήμαστε μόνοι :wink: .Τώρα να δούμε αν θα βρούμε κιόλας .
Φιλάκια

aggeliki
09-06-08, 10:48
απο την εξεδρα

http://i134.photobucket.com/albums/q88/AGGELIKI01/P1050558.jpg

Olg@
09-06-08, 15:13
milou για δες λίγο αυτό ...

http://www.seacastle-zante.com/

... πήγαμε προπέρυσι τον Αύγουστο και πάθαμε πλάκα ... ένα θα σου απλά καταπληκτικό, κάναμε ονειρεμένες διακοπες ... είναι όπως φαίνεται στο site και ακόμα καλύτερο. Πρόκειται για αυτόνομα διαμερισματάκια, ξεφεύγει από την λογική του ξενοδοχείου δεν υπάρχει τραπεζαρία κτλ, σου φέρνουν το πρωινό σου εκεί αλλά θέλεις μπορείς να μαγειρέψεις μόνος σου τα πάντα γιατί ειναι φουλ εξοπλισμένα ... μέχρι και προιόντα κορρε στα μπάνια ... και από τιμές σούπερ ... εμεις πληρώναμε για δίπατο διαμερισματάκι με δύο μπάνια και σαλονάκι 100 ευρώ την βραδιά, Αύγουστο μήνα έτσι... αφού το είχαμε κλείσει από το ιντερνετ τελευταία στιγμή και είμασταν προετοιμασμένοι να φάμε ήττα ... όμως ενθουσιαστήκαμε τελικά ...

Το μοναδικό μειονέκτημα που έχει είναι ότι η θάλασσα που είναι ακριβώς από κάτω δεν είναι ιδιαίτερα φιλική σε μικρά παιδιά (πέτρες), αλλά αν έχετε σκοπό να γυρίζετε στο νησί για μπανάκι τότε στο συστήνω ανεπιφύλακτα.

alvadi
09-06-08, 15:53
Όλγα είναι καταπληκτικό. Το είχες ξαναποστάρει αλλά δεν μπορούσα να το βρω..

dora
09-06-08, 16:54
Εμεις θα παμε εδω... http://www.hoteldaniel.co.uk/
Το ειχα γραψει καπου και περυσι .. ειναι πολυ ωραιο ξενοδοχειο (αν και οι φωτο το αδικουν λιγο)
Και το βασικο οτι οι ιδιοκτητες ειναι πολυ φιλικοι που δεν υπαρχει περιπτωση αν πατε μια φορα να μην κολλησετε..

milou
09-06-08, 22:37
Όλγα , είναι τρελά . Είστε όλες καταπληκτικές κορίτσια . !!!! :lol: Νομίζω ότι τελικά πολύ κόσμος θα πάει φέτος Ζάκυνθο !! :wink:

elen07
10-06-08, 01:23
Κορίτσια καλησπέρα.
Εγώ μένω Ζάκυνθο και απλά να σας πω ότι όλες οι πληροφορίες που δώσατε είναι σωστές για το νησί και δεν έχω να προστέσω κάτι διαφορετικό.Ελπίζω να έρθετε και να περάσετε τέλεια.

dora
10-06-08, 02:37
Α ωραια.. θα σε συναντησουμε τοτε.. σε ποια περιοχη μενεις?

elen07
10-06-08, 23:09
Συγνώμη Ντόρα τώρα μπήκα στο φορούμ γιατί όλη μέρα τρέχω με τις προετοιμασίες της βάπτισης του μικρού Γιωργάκη.Μένω στο Καταστάρι 15 χλμ έξω απο την πόλη κοντά στον Αλυκανά.Αν έρθετε να σας στείλω με πμ το τηλ να συναντηθούμε.Θα χαρώ πολύ.

Ursa Major
10-06-08, 23:15
Μένω στο Καταστάρι 15 χλμ έξω απο την πόλη κοντά στον Αλυκανά.

Α κοίτα μικρός που είναι ο κόσμος.
Μένουμε στο Καταστάρι τουλάχιστον δυό φορές το χρόνο, Μάιο και Οκτώβριο συνήθως. :D

elen07
10-06-08, 23:22
Kαλά σοβαρά μιλάς?Έχετε συγγενείς εδώ?Λες να σε γνωρίζω?Αν θέλεις πέσμου κάτι για σένα και που ξέρεις στο τέλος μπορεί να είμαστε και συγγενείς.

Ursa Major
10-06-08, 23:28
Kαλά σοβαρά μιλάς?Έχετε συγγενείς εδώ?Λες να σε γνωρίζω?Αν θέλεις πέσμου κάτι για σένα και που ξέρεις στο τέλος μπορεί να είμαστε και συγγενείς.
Το σπίτι μας είναι στον μέσα δρόμο που βγάζει στη διασταύρωση με το παντοπωλείο στα δεξιά, δεν ξέρω ονόματα οδών, πάντως μένει μόνιμα η πεθερά μου εκεί.
Δεν είμαστε Ζακυνθινοί, αλλά έχουμε καλούς φίλους εκεί τόσα χρόνια πια 8)

elen07
10-06-08, 23:35
Λες το παντοπωλείο που είναι απέναντι απο το δημοτικό σχολείο στην κεντρική εκκλησία?Σίγούρα θα την ξέρω γιατί εγώ μένω πιο πάνω απο την εκκλησία προς Χαρτάτα.

Ursa Major
11-06-08, 15:15
ελεν07 σου έστειλα π.μ.

antonia2008
26-05-09, 14:49
Εχουμε ενα αγορακι 13 μηνων και ενα αγορακι 12 χρονων.Θα θελαμε πολυ πληροδοριες για ξεονοδοχεια η δωματια στην ζακυνθο φιλικα και επιλεγμενα απο σας.Φιλια

jesgk
26-05-09, 22:52
Προπερσυ το καλοκαίρι πηγαμε στο Τσιλιβι Ζακύνθου σε ξενοδοχείο με πρωινο στην τιμή http://www.apollonzante.gr/. Τρωγαμε σε ενα εστιατοριο 100μ πιο κατω οπου ηταν και η παραλία και δεν ηταν ακριβο.

giorgopap
27-05-09, 22:47
Η ΖΑΚΥΝΘΟΣ ΜΑΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ
ΜΕΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΜΠΟΧΑΛΗ ( ΣΕ ΥΨΟΜΕΤΡΟ Η ΠΕΡΙΟΧΗ) ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΑΡΙΣΤΑ ΤΟ 10 ΘΑ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΟΥΣΑΜΕ 6

Gold
27-05-09, 23:39
Στην Ζακυνθο πηγαμε πριν την γεννηση της κορης μας και γενικα ειναι το καλυτερο νησι απο τα επτανησα (κατα την δικη μου γνωμη)που εχω επισκεφθει σε συγκριση με τα υπολοιπα των επτανησων.
Στην Μποχαλη ειχαμε μεινει (το πανοραμα της Ζακυνθου)μονο αν πας με αυτοκινητο μπορεις να μεινεις εκει και γενικως δεν θα συστηνα την Μποχαλη γιατι λογω του πυκνου δασους της περιοχης ειχε πολλα κουνουπια και οτι λογης ζουζουνια θες!
Αλλα θα συστηνα την χωρα της Ζακυνθου ανεπιφυλακτα και γενικα το νησι:D
επισης το ξενοδοχειο Diana στη χωρα της Ζακυνθου.
καλες διακοπες:D

NENOS
27-05-09, 23:48
γενικά τη ζακυνθο ή θα τη λατρέψεις ή θα τη μισήσεις . πάντως οι παραλίες της είναι ιδανικές για παιδάκια. ωραία μεροι να μείνεις είναι το τσιλιβή,αργασι ,βασιλικός. και οι περισσότερες παραλίες είναι προς βασιλικό. ξενοδοχεία έχει απειρα αναλογως πόσα θες να διαθέσεις. πχ στο βασιλικό (βασιλίνα apartments). εγω δεν ειμαι από εκεί αλλά πάμε με τον άντρα μου κάθε χρόνο.

ΥΓ. μη βλέπεις το νενος είμαι κοριτσάκι.το διευκρινίζω γιατί στην αρχή είχα κάποια προβληματακια μεχρι να με μάθουν γιαυτό δεν πολυκυκλοφορώ σε άλλα τόπικ.

νεφελη
28-05-09, 08:14
Κ εμεις θα παμε φετος ζακυνθο. Δεν εχουμε παει παλυ, αλλα εχω ακουσει οτι ειναι ευκολο νησι κ εχει καλες παραλιες για παιδια. Βεβαια το κακο ειναι οτι εχει αρκετους φτωχοαγγλους τουριστες, γιαυτο κ εμεις αποφυγαμε καποιες περιοχες κ καποια ξενοδοχεια που τα διαφημιζουν στην Αγγλια, αλλα προτιμησαμε κατι πιο ηρεμο.
Επιλεξαμε να μενουμε Τσιλιβι, ωστε να εχει κ νυχτερινη ζωη κ να ειναι κ κοντα στην πολη. Οι καλυτερες παραλιες ειναι βεβαια προς Βασιλικο, αλλα εκει ειναι καπως πιο ησυχα για βραδυ.
Παντως μας εχουν πει οτι γενικα ειναι για οικογενειακες διακοπες.

Michael
29-05-09, 17:48
Κοίταξε στο www.koukisclub.gr. Είναι ένα συγκρότημα με ενοικιαζόμενα δωμάτια, στον Αγιο Νικόλαο Βασιλικού, έχει περίπου 50 δωμάτια και είναι πάνω στην Θάλασσα (δεν μεσολαβεί δρόμος).
Η παραλία (από τις καλύτερες της Ζακύνθου αν όχι η καλύτερη) αποτελείται από δύο όρμους, έναν ακριβώς μπροστά στο ξενοδοχείο (ήσυχη πλευρά) και έναν αριστερά όπου γίνεται χαμός (μπαρ με δυνατή μουσική, ρακέτες, beach volley, κ.λ.π.). Και στους δύο όρμους υπάρχει άμμος ενώ μεταξύ τους υπάρχει ένας μεγάλος βράχος πάνω στον οποίο βρίσκεται ένα μπαράκι. Η θάλασσα και στους δύο όρμους ξεκινάει αρκετά ρηχή στην αρχή και βαθαίνει πολύ ομαλά. Το συγκρότημα διαθέτει πολύ μεγάλη πισίνα με pool bar, και εστιατόριο. Ξέρω ότι διαθέτουν παρκοκρέβατα, και καρεκλάκια φαγητού για παιδάκια.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι έχουν κρατήσει ελάχιστα δωμάτια ελεύθερα (νομίζω 2 ή 3), και τα υπόλοιπα τα έχουν σε πρακτορείο με τη σεζόν, οπότε είναι δύσκολο να βρεις.

Στο Τσιλιβί πάντως έχει πάρα πολύ αέρα συνέχεια και δεν κάνει για παιδιά. Η Μπόχαλη έχει πολύ ωραία θέα, αλλά είναι μακριά από ωραίες παραλίες. Είναι τεράστια απόλαυση να μην χρειάζεται να πάρεις αυτοκίνητο (πυρωμένο από τον ήλιο) για να πηγαινοέρχεσαι στην θάλασσα, και να κουβαλάς και την προίκα σου σε φουσκωτά, κουβαδάκια κ.λ.π.

kimi
29-05-09, 18:13
καλησπερα και απο μενα, εγω ειμαι μαλλον η πιο αρμοδια αφου ειμαι Ζακυνθινια, στον Τσιλιβη καναμε περισυ τα πρωτα μας μπανακια, δεν ειχε καθολου αερα και ειναι και πολυ ρηχα,για την ακριβεια εκει που ειναι το caravel το ξενοδοχειο, ο Βασιλικος που λετε ειναι παρα πολυ ωραια αλλα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι για πολυ μωρακια, πανε πιο πολυ νεοι, στον Τσιλιβη επισης εχει παρααα πολλους Αγγλους το βραδυ, λογικα θα εχετε αυτοκινητο και ετσια θα μπορειτε να πατε Χωρα ή Αργασσι που ειναι πολυ ωραια και πανε πιο πολυ Ελληνες, σε οτι αλλο μπορω να βοηθησω πειτε μου

παπί
29-05-09, 22:55
αν και η Ζάκυνθος δεν με ενθουσίασε ως νησί εχω να προτείνω για διαμονή την παλιοκαλύβα...στο Τσιλιβή..είναι ονειρεμένα και για οικογενειακές διακοπές ακόμη πιο ονειρεμένα..και η κυρία Τασία, η ιδιοκτήτρια υπέροχος άνθρωπος ευγενέστατη..αξίζει να ρίξεις μια ματιά στη σελίδα, αν θυμάμαι καλά paliokaliva.gr είναι απλά υπέροχα!! δεν ξέρω .όμως ποσο έχουν πάει οι τιμές, πέρασαν και 5 χρόνια που πήγα

barbie2000
01-06-09, 11:53
Καλημέρα! Εγώ πήγα πέρισυ Ζάκυνθο και μου άρεσε πάρα πάρα πολύ. Οικονομικά δωμάτια, καλό φαγητό,φιλόξενοι άνθρωποι. Μέναμε στο Αμμούδι, ήσυχα, ήρεμα και οικογενειακά.
Όλα είναι σχετικά λοιπόν.
Αν θες μπες και κοίτα:http://www.greekhotels.gr/gr/greek_island_hotels/ionian_islands_hotels/zakynthos_hotels/amoudi_hotels.asp?id=1165
έχει πολύ καλές τιμές σε αρκετά από αυτά, παρε τηλ και ρώτησε!!! ....

valiagz
03-06-09, 00:29
τελειο νησι.εχουμε παει 2 φορες και θα ξαναπαμε...ζεστα νερα,φανταστικες παραλιες
Αγ.νικολαος ,καλαμακι

akamatra
03-06-09, 01:37
Εχουμε ενα αγορακι 13 μηνων και ενα αγορακι 12 χρονων.Θα θελαμε πολυ πληροδοριες για ξεονοδοχεια η δωματια στην ζακυνθο φιλικα και επιλεγμενα απο σας.Φιλια

Να σου ζήσουν! Νομιζα ότι μόνο τα δικά μου παιδιά έχουν τέτοια διαφορά
Ο γιος 10,5 χρονών και η κόρη 7 μηνών

nefelli
03-06-09, 11:08
Ζάκυνθο πήγα πριν 5 χρόνια και πέρασα τέλεια. Όντας Κυκλαδίτισσα λάτρεψα τις ζέστες θάλλασες και ίσως ήταν η πρώτη φορά που γύρισα στην Αθήνα τόσο μαυρισμένη. Μείναμε στο Κερί σε σπιτί στην κορύφή ενός λόφου που απείχε 1 χλμ από την θάλασσα. Η θέα φανταστική. Στο Κερί μπορείς να νοικιάσεις βαρκούλα (δεν χρειαζετε ιδιατερες γνώσεις) και να περάσεις απέναντι στο Μαραθώνησι που η παραλία είναι πολύ όμορφη. Ζάκυνθος έχει φοβερές παραλίες που δυστήχως τις περισσότερες δεν θύμαμαι πως λέγονται Must βέβαια το ναυαγιο. Εμείς τις πιο πολλές μέρες πηγαίναμε για μπάνιο στο Αγιο Νικολάο ιδανική για παιδάκια, οποιος πάει ας δοκιμάσει να φάει και στην ταβερνούλα που υπάρχει δίπλα-ψηλά στην παραλία. Το μόνο μέιων η ζεστή..τρελή ζέστη, το a/c απαραίτητο στο αμαξί και στο σπίτι.

grande
08-06-09, 14:44
καλησπερα και απο μενα, εγω ειμαι μαλλον η πιο αρμοδια αφου ειμαι Ζακυνθινια, στον Τσιλιβη καναμε περισυ τα πρωτα μας μπανακια, δεν ειχε καθολου αερα και ειναι και πολυ ρηχα,για την ακριβεια εκει που ειναι το caravel το ξενοδοχειο, ο Βασιλικος που λετε ειναι παρα πολυ ωραια αλλα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι για πολυ μωρακια, πανε πιο πολυ νεοι, στον Τσιλιβη επισης εχει παρααα πολλους Αγγλους το βραδυ, λογικα θα εχετε αυτοκινητο και ετσια θα μπορειτε να πατε Χωρα ή Αργασσι που ειναι πολυ ωραια και πανε πιο πολυ Ελληνες, σε οτι αλλο μπορω να βοηθησω πειτε μου

H Ζάκυνθος είναι απο τα πιο αγαπημένα νησιά θα έλεγα. Πήγαμε με τον ανδρα μου, 2 φορές το 2004 και 2006(απο θεσ/νικη) και μακάρι κάποια στιγμη στο μελλον να παμε και με το γιό μας! Ισως του χρόνου να μεγαλώσει λίγο (ειναι 9 μηνών τώρα). Αγαπημένα μέρη ο Μπόχαλης για απίστευτο καφέ, το Αργάσσι φυσικά (κυριως για βραδυνες εξόδους) και για μπάνιο το Κερί, αλλα πιο πολύ από όλα και για όλα το Πόρτο Κούκλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kimi στο Πόρτο Κούκλα (στο δρόμο προς Κερί) υπάρχει ένα ξενοδοχείο (δε θυμαμαι το όνομα) αλλά ακριβώς μπροστά σε αυτο είναι ενα απο τα πιο ΥΠΕΡΟΧΑ beach-bar της Ελλάδας θα έλεγα-μέρος ειδυλλιακό- η πρόσβαση στο Tropical Bar, (έτσι λέγεται) γίνεται κατεβαίνοντας κάτι υπέροχα επίπεδα κρυμένα από φυσική πυκνή βλάστηση (δε χρειαζεσαι καν καπελο) και φτάνει σε ενα μικρό γλυκο μπαράκι που εχει απίστευτη κουζίνα-οικονομική και ακριβώς απέναντι το μαγευτικό Μαραθωνήσι. Το άνοιγμα της παραλίας είναι στενό, ίσα-ίσα χωράει το μήκος μιας ξαπλώστρας-αλλά πιστέψτε με είναι ΜΑΓΕΥΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ- λειτουργεί και το βράδυ για ποτό.
Ο Κώνσταντής ένα πολύ καλό και εξυπηρετικό παιδί εργάζονταν εκεί και ακόμα θυμάμαι τα καταπληκτικά μάτια του (ένα μπλε και ένα καφέ παρακαλώ) στυλ David Bowie!
Και εγώ και ο άντρας μου πάντως καταευχαριστηθήκαμε τις διακοπές μας εκεί και σε αυτό βοήθησε και το γεγονός ότι από όπου και εάν παίρναμε καφέ, είτε για το δρόμο, είτε σε καφετέριες, παντού μα παντού οι καφέδες τους ήταν εκπληκτικοί. Κάθε φορά στη θεσ/νικη που παμε για καφέ, όταν και όχι πάντα, πίνουμε πετυχημένο καφέ λέμε ταυτόχρονα: ΖΑΚΥΝΘΟΣ!!!
Και σκέψου τι εστι καφες για τους Θεσσαλονικείς.... δε μας εχει βγει τζάμπα το όνομα!

antonia2008
09-06-09, 11:02
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Μαλλον για βασιλικο μας βλεπω.
Πηρα τηλ στην βασιλινα στον βασιλικο και ακουστηκε αρκετα ενδιαφερον
Ξερετε αν οι παραλιες της ζακυνθου εχουν δεντρα ?Γιατι με το μικρο μας συνιθίζουμε να καθομαστε κατω απο ενα δεντρο και να κανουμε το μπανακι μας χωρις τον φοβο του ηλιου.

antonia2008
10-06-09, 15:58
Κλεισαμε στην βασιλλινα στον βασιλικο στην ζακυνθο
Αλλα .................
μας χρεωνει +8 εuro την χρηση του air-conticioner την ημερα και ..............
η πολιτικη τους ειναι να μην εχουν τα δωματια τηλεοραση.
"Αν θετε φερτε την δικη σας" μας ειπε.
Ελπιζω να μην ειναι περιεργα

μαμαλευτερακι
10-06-09, 16:11
ΖΑΚΥΝΘΟ περάσαμε φανταστικά τέλια υπέροχα παντού ήταν τέλια νοικιάσαμε βάρκα κάναμε των γύρο του νησιού με οδηγό των άντρα μου τότε ήμασταν ακόμη σε δεσμό αχχχχχχχχχ που πήγαινα η τρελή…………..

ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΝΑ ΦΑΤΕ ΣΤΗΝ ΤΑΒΕΡΝΑ ( Ο αδερφός του Κώστα )

Μην με ρωτάς ποιος είναι ο Κώστας ποτέ δεν μάθαμε……χιιχιχιχιχιχι

November
10-06-09, 21:21
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για το πλήθος πληροφοριών για το νησί. Κι εμείς ψάχνουμε φέτος για εμάς και την κορούλα μου. Μάλλον για Βασιλικό το βλέπω, αλλά δεν βρίσκω κάποιο να είναι "πάνω" στη θάλασσα. Ολα θέλουν λίγο ή πολύ αυτοκίνητο.
Παπί, φοβερή η Παλιοκαλύβα στο Τσιλιβί. Δυστυχώς δεν έχει διαθεσιμότητα για Αύγουστο που κανονίζουμε. Το κόστος είναι ακριβούτσικο, τουλάχιστον για αυτό που ψάχνουμε εμείς 4+ άτομα αλλά είναι σούπερ.

antonia2008
11-06-09, 00:14
οχι δεν παμε με εργατικη εστια.
Η βασιλλινα (πολυ ομορφα φαινονται) χρεωνει 75 το διχωρο διαμερισμα + 8 την χρηση κλιματιστικου + χωρις tv.

NENOS
11-06-09, 00:21
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Μαλλον για βασιλικο μας βλεπω.
Πηρα τηλ στην βασιλινα στον βασιλικο και ακουστηκε αρκετα ενδιαφερον
Ξερετε αν οι παραλιες της ζακυνθου εχουν δεντρα ?Γιατι με το μικρο μας συνιθίζουμε να καθομαστε κατω απο ενα δεντρο και να κανουμε το μπανακι μας χωρις τον φοβο του ηλιου.
σε αρκετές παραλίες π.χ azzuro, άγιος νικόλαος είναι οργανωμένες με ξαπλώστρες και πίσω από την παραλία έχει μπαράκια με δέντρα (azzuro) όπου μπορείς να είσαι με το μωρό σου.

DEMS
11-06-09, 00:48
Εμείς πήγαμε πρόπερσι, όταν ο Ευριπίδης ήταν 14 μηνών. Μείναμε στο Λαγανά - ξενοδοχείο Ποσειδών. Είναι αρκετά μακριά από το κέντρο του Λαγανά με τα μπαράκια και το θόρυβο αλλά έχει πολλές ταβέρνες και μαγαζιά γύρω - γύρω. Το ξενοδοχείο είχε δική του παραλία με ξαπλώστρες και ομπρέλες (δωρεάν για τους ενοίκους). Ψιλή άμμος και ρηχή, ζεστή θάλασσα. Μας βόλεψε πολύ γιατί δεν είχαμε να κουβαλάμε πολλά μπαγκάζια. Κατεβαίναμε από το δωμάτιο κατευθείαν στην παραλία. Μας δώσανε παρκοκρέβατο για το παιδί και στην τραπεζαρία του πρωινού είχε παιδικά καθισματάκια. Αν θυμάμε καλά η τιμή για δίκλινο με πρωινό ήταν γύρω στα 80 με 100 ευρώ.

Michael
11-06-09, 17:29
Ζάκυνθο πήγα πριν 5 χρόνια και πέρασα τέλεια. Όντας Κυκλαδίτισσα λάτρεψα τις ζέστες θάλλασες και ίσως ήταν η πρώτη φορά που γύρισα στην Αθήνα τόσο μαυρισμένη. Μείναμε στο Κερί σε σπιτί στην κορύφή ενός λόφου που απείχε 1 χλμ από την θάλασσα. Η θέα φανταστική. Στο Κερί μπορείς να νοικιάσεις βαρκούλα (δεν χρειαζετε ιδιατερες γνώσεις) και να περάσεις απέναντι στο Μαραθώνησι που η παραλία είναι πολύ όμορφη. Ζάκυνθος έχει φοβερές παραλίες που δυστήχως τις περισσότερες δεν θύμαμαι πως λέγονται Must βέβαια το ναυαγιο. Εμείς τις πιο πολλές μέρες πηγαίναμε για μπάνιο στο Αγιο Νικολάο ιδανική για παιδάκια, οποιος πάει ας δοκιμάσει να φάει και στην ταβερνούλα που υπάρχει δίπλα-ψηλά στην παραλία. Το μόνο μέιων η ζεστή..τρελή ζέστη, το a/c απαραίτητο στο αμαξί και στο σπίτι.

Η ταβερνούλα που αναφέρεις στον Αγιο Νικόλαο, είναι του Koukisclub που έλεγα παραπάνω.
Το συγκεκριμένο συγκρότημα ανήκει στον πεθερό μου. Για αυτό το λόγο, προσπάθησα να περιγράψω το μέρος στο προηγούμενο κείμενο χωρίς να βάλω το παραμικρό σχόλιο για το συγκρότημα. Έκανα μια απλή περιγραφή του χώρου, και της παραλίας.
Αν κάποιος θέλει να δει φωτογραφίες της παραλίας του Αγ. Νικολάου, μπορεί να μου στείλει μήνυμα με το e-mail του για να του στείλω!

Μιας όμως και το αναφέρει η Νεφέλη για το εστιατόριο, έχω να πω τα εξής:
Στην κουζίνα μαγειρεύει η πεθερούλα μου. Η κουζίνα του είναι πεντακάθαρη και το φαγητό εξαιρετικό. Ο πεθερός μου φεύγει κάθε πρωί από τα ξημερώματα, κατεβαίνει στη χώρα, για να πάρει ψάρια ζωντανά από την τράτα.

Οι τιμές είναι από τις χαμηλότερες της Ζακύνθου, παρόλο που είναι πάνω στο κύμα.
Εμείς θα είμαστε εκεί από 1 μέχρι 23-24 Αυγούστου τουλάχιστον, και κάθε μεσημέρι σχεδόν θα τρώμε εκεί. Αν κάποιος συμφορουμίτης περάσει από εκεί, θα μας γνωρίσει αμέσως από τον Αντώνη, που κάνει δημόσιες σχέσεις σε όποιο τραπέζι έχει παιδάκια.

Όσον αφορά στο Μαραθωνήσι που αναφέρει παραπάνω η Νεφέλη, είναι πραγματικά η καλύτερη εκδρομή. Επειδή η περιοχή προστατεύεται λόγω Χελώνας, κολυμπάς και βλέπεις ένα βυθό γεμάτο ψάρια, νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε τροπικές παραλίες. Τόσο το μαραθωνήσι όσο και οι σπηλιές που υπάρχουν εκεί γύρω είναι από τα ωραιότερα μέρη της Ελλάδας. Η πρόσβαση μπορεί να γίνει είτε με καραβάκι (δεν έχεις ευελιξία να κάτσεις όση ώρα θες), είτε με βάρκα που νοικιάζεις. Όπως και να χει πάντως, είναι εκδρομές που δεν πρέπει να χάσει κανείς!

antonia2008
24-06-09, 22:38
Τελικα κλεισαμε για τελος αυγουστου...
Εχει κανεςι να μας προτεινει παραλιες?

antonia2008
26-06-09, 10:18
http://s655.photobucket.com/albums/uu272/ATOGIA2001/th_DSC09397.jpg[/

antonia2008
26-06-09, 10:20
http://i655.photobucket.com/albums/uu272/ATOGIA2001/DSC09375.jpg?t=1246001851

nansy
04-07-09, 10:22
http://i655.photobucket.com/albums/uu272/ATOGIA2001/DSC09375.jpg?t=1246001851

antonia2008 ποια παραλία είναι αυτή που έχεις βάλει φωτογραφία στη ζάκυνθο?είναι φανταστικη

antonia2008
04-07-09, 18:03
ΠΑΡΑΛΙΑ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ.

dora
05-07-09, 11:22
Εχω παει 3 φορες στη νησι, τις δυο μαζι με το Χαρη και καθε φορα μου αρεσει περισσοτερο..
Μπες εδω να δεις τις παραλιες..
http://www.e-zakynthos.com/beaches/gr_zante.zakynthos.porto.zorro.php

Η νοτια πλευρα του νησιου ειναι η καλυτερη.. Αποφυγε βεβαια παραλιες οπως ο Γερακας (εκει καταρχην εχει εισοδο και μπορεις να κατσεις μονο για 2 ωρες, ειναι η παραλια που γεναει τα αβγα η καρετα) Και εχει παααρα πολυ κοσμο.. Επισης εχει παρα πολλα μερη να πατε να δειτε.. Παρτε εναν οδηγο μαζι σας.
Το αλλο που δεν θα σου προτεινα να δοκιμασεις με το παιδι ειναι η ολοημερη κρουαζιερα που σε παει στο Ναυαγιο.. Ειναι τρομερα κουραστικη (εγω κουραστηκα που πηγα μονη μου) και πραγματικα δεν ενιωσα στο τελος οτι το θεαμα που ειδα αξιζε τον κοπο.. Μην περιμενεις να δεις καμια γαλερα 500 χρονων.. ενα απλο σκαφος του 1980 ειναι που επεσε εκει..
η δε παραλια ολο πετρες και για τα νερα δεν θα μιλησω.. πεντακαθαρα μεν, λες και τα εβγαλες απο την καταψηξη δε.. καταρχην γινεται συσταση σε οσους πασχουν απο καρδια, στις εγκυες κλπ κλπ να μην κατεβουν απο το πλοιο.
και φυσικα εννοειτε οτι δεν θα περασεις καν απο το Λαγανα.. (ουτε για φαι και σε καμια περιπτωση οχι για μπανιο στην παραλια.. ειδικα τον Αυγουστο γινεται το αδιαχωρητο και οι Αγγλοι τα δινουν ολα..:???:) Αλλωστε το μονο που αξιζει εκει να δεις ειναι το καστρο που εχει αλλα μπορεις να πας ενα πρωινο χωρις να υπολογισεις ομως οτι μετα θα κατσεις και για μπανιο.. (ειδικα μετο παιδι..)

thessalonikia
05-07-09, 11:31
και εγω πηγα Ζακυνθο και θα ξαναπαω φετος μετα του υιου μου θεωρω οτι ειναι πολυ ωραιο νησι συνδιαζει πολλες ομορφιες μαζι, επειδη θα παμε οι δυο μας με τον ραφαηλ θα μεινουμε κεντρο στο strada marina καλο φανηκε στο ιντερνετ, το πιο σημαντικο για μενα επισης που εχει η Ζακυνθος ειναι ο φιλοξενος κοσμος της καλες διακοπες σε ολους λοιπον και καλα να περασετε

Michael
06-07-09, 14:39
antonia2008 ποια παραλία είναι αυτή που έχεις βάλει φωτογραφία στη ζάκυνθο?είναι φανταστικη
Ο δήμος Βασιλικού είναι πολύ μεγάλος και με πάρα πολλές παραλίες. Η συγκεκριμένη είναι η παραλία του Αγ. Νικολάου στο Βασιλικό, από την πλευρά του koukis club.
Αριστερά (στη συνέχεια της παραλίας αυτής) είναι η παραλία με το μπαρ (Ammos Beach) που γίνεται χαμός και τα θαλάσσια sports.
Τέρμα Αριστερά, μετά το μπαράκι και τα θαλάσσια sports, υπάρχει το εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου απ' όπου πήρε το όνομα η παραλία.

dora
07-07-09, 14:40
Νομιζω οτι οι παραλιες του βασιλικου ειναι η καλυτερη επιλογη για παιδια.. ρηχα νερα και ζεστα, και πολυ αμμος να παιξουν. Εμενα μου αρεσεο πολυ μια παραλια που λεγοταν "Βababa Club". Περυσι που πηγαμε ειχε αλλαξει ονομα βεβαια.. Εκει που ειχε και το beach bar που εκανε και συναυλιουλες.. Δεν θυμαμαι πωςτο λεγανε περυσι.

XOUANITA
07-07-09, 14:46
ΨΗΦΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ!!! ΤΕΛΕΙΟ ΦΑΓΗΤΟ.
ΣΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ. ΓΙΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΝΗΣΙ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ. ΩΡΑΙΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ, ΠΟΛΥ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ! ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΗΓΥΡΙ. ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΟΥ ΚΕΡΙΟΥ, ΣΤΟ ΠΟΡΤΟ ΒΡΩΜΗ, ΣΤΗΝ ΜΠΟΥΚΑ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ

kimi
07-07-09, 16:49
Το strada marina ειναι πανω στον παραλιακο δρομο προς την πλατεια Αγιου Μαρκου και ειναι παρα πολυ καλο ξενοδοχειο...

thessalonikia
20-07-09, 09:31
Το strada marina ειναι πανω στον παραλιακο δρομο προς την πλατεια Αγιου Μαρκου και ειναι παρα πολυ καλο ξενοδοχειο...

σε αυτο το ξενοδοχειο θα μεινω και εγω με τον μικρο ελπιζω να περασουμε καλα

νεφελη
22-07-09, 11:40
Μολις γυρισαμε απο τις διακοπες μας στη ζακυνθο. Μεναμε Τσιλιβι σε ωραια διαμερισματακια πανω στη θαλασσα. Γενικα φτηνο νησι, εκτος αν θες να πιεις καφε σε πλαστικο στην παραλια. Οτι πρεπει για διακοπες με μικρα παιδακια, αφου οι θαλασσες ειναι πολυ ρηχες κ με ζεστα νερα κ αμμο. οι περισσοτεροι φυσικα οικογενειες με μικρα παιδακια κ πολυ ξενοι κ ιδιως αγγλοι. Πολλα εσταιτορια κ καφε μαλιστα εχουν κ παιδοτοπους μεσα (αρκετα περιποιημενους μαλιστα) οποτε μπορουμε κ εμεις οι γονεις να φαμε λιγο με την ησυχια μας. Σα νησι δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε, αλλα η μικρη το καταευχαριστηθηκε. Μικρες αποστασεις γενικα, αν κ μετα τις τρεις πρωτες μερες αποφασισαμε να κοψουμε τις εκδρομουλες κ να περιοριοτουμε στην παραλια μπροστα απο το ξενοδοχειο μας, το οποιο ομολογω ηταν πολυ πιο ξεκουραστο κ για εμας...

ΝΙΚ-16
22-07-09, 12:11
Κορίτσια και μεις θα πάμε Ζάκυνθο φέτος και θα μείνουμε στο alykanas beach στις αλυκές. Απο το site φαίνεται υπέροχο και ακριβώς απο κάτω η θάλασσα. έχεί πάει καμιά σας γνωρίζει κάτι?

antonia2008
01-08-09, 12:43
NEFELH SOS...Που ειχε εστιατοριο με παιδοτοπο ? Ο μικρος μας 15 μηνων πια δεν στεκεται πουθενα.Δεν μπορουμε να φαμε εξω ουτε να πιουμε καφε.Οταν πεινα ειδικα η νυσταζει ειναι ενα δραμα....Πως οργανωσατε τον χρονο σας εσεις?
Ειναι γλυκας ομως.

kimi
01-08-09, 23:05
εγω ξερω στο ΤΣΙΛΙΒΗ μια τρομερη κρεπερι ΓΛΥΚΙΑ ΓΕΥΣΗ-SWEET TASTE λεγεται η οποια πραγματι εχει πολυ καλο παιδοτοπο,δεν εχω παει στον παιδοτοπο αλλα το σοι μου που ζει μονιμα ζακυνθο ειναι ικανοποιημενοι,ειναι πανω στον κεντρικο δρομο για ΤΣΙΛΙΒΗ στο δεξι σου χερι,

kanella
02-08-09, 18:24
Γυρίσαμε απο Ζάκυνθο πριν λίγες μέρες. Περάσαμε πολύ καλα, (έχουμε ξαναπάει πριν πολλά χρόνια ) αυτη τη φορά με το μωρό ήταν λιγο πιο κουραστικά αλλά αξέχαστα!!
Μειναμε λίγο εξω απο την περιοχή του Βασιλικού κοντά στο Πόρτο Ρώμα, τα δωμάτια ηταν καλά, οχι κατι εξεζητημένο, καθαρά και φτηνά 35 ευρώ. Γυρίσαμε ολες τις κοντινές παραλίες αλλά αυτη που μας άρεσε περισσότερο ήταν η Δάφνη. Είναι στον δρόμο προς Βασιλικό στα δεξιά έχει μια πινακίδα και ακολουθώντας εναν κάπως δυσκολο δρόμο (3χλμ) καταλήγεις σε αυτη την φανταστική παραλία, περιοχή προστατευόμενη απο το Θαλάσσιο Πάρκο, με ρηχά νερά, πολλά ψαράκια και ωραία άμμο. Δεν επιτρέπεται να στήσεις την ομπρέλα σου στην άμμο, καθώς εκεί τοποθετούν τα αυγά τους οι χελώνες, αλλά υπάρχουν ακριβώς πάνω απο την παραλία διάφορα μαγαζιά με ξαπλώστρες και ομπρέλες, είναι δωρεάν, απλά αν θες παιρνεις κανενα καφέ η κάτι....Πριν χρόνια που ειχαμε παει ηταν πολύ πιο ερημική...
Τώρα στον Γέρακα που πήγαμε δεν μας ζήτησαν είσοδο για να μπούμε,ούτε και εκει επιτρεπόταν οι ομπρέλες, παρά μόνο σε ενα πολύ μικρό σημείο στην ακρη της παραλίας...Το υπόλοιπο μέρος ειχε ενοικιαζόμενες ξαπλώστρες και ομπρέλες (νομίζω 8 ευρώ η 9 δεν θυμάμαι..) Δεν ισχύει και αυτο με τις 2 ώρες καθώς εμεις κάτσαμε αρκετα παραπάνω και δεν μας ειπαν τίποτε
Στην περιοχη του Βασιλικού πολύ δημοφιλείς παραλίες ειναι του Αγ. Νικόλαου, Βanana κλπ ειναι οργανωμένες απλά δεν ειναι του στυλ μας

giorgopap
02-08-09, 19:03
με απογοητευσε η Ζακυνθοs πριν 2 χρονια
νομιζω οτι το promotion που τιs γινεται μεσω internet δεν αξιζει τον κοπο....

kimi
02-08-09, 21:25
giorgopap πως εννοεις σε απογοητευσε??και ποιο promotion???????για μενα δεν αξιζει με τιποτα η Σαντορινη και το promotion που της γινεται αλλα ολοι οι δικοι μου ειναι τρελαμμενοι οποτε ολα ειναι υποκειμενικα......

MARELE
02-08-09, 22:39
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΣΤΗ ΖΑΚΥΝΘΟ.ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΓΛΥΚΙΑ ΓΕΥΣΗ ΜΕ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ.ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΤΣΙΛΙΒΗ ΜΙΑ ΨΗΣΤΑΡΙΑ Ο ΠΛΑΤΑΝΟΣ ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΧΕΙ ΚΟΥΝΙΕΣ ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟ ΟΧΙ ΦΟΥΣΚΩΤΑ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ. ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΛΑΤΑΝΟ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΤΑΒΕΡΝΑΣ.ΚΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΑ ΚΑΡΦΩΜΕΝΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΤΟΙΜΑ ΟΛΑ ΦΡΕΣΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΒΑΝΑΤΟ http://www.zakynthos4s.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=129&Itemid=67

antonia2008
04-09-09, 13:19
Λοιπον για να κλεισω το θεμα που ανοιξα.
Πηγα ζακυνθο 16 - 24 αυγουστου.
Η ζακυνθος ειναι εκπληκτικη για μωρα.

1) Οπου και να καθομασταν, παραλια ή εστιατοριο, υπήρχε παιδικο καρεκλακι και παιδκη χαρα πληρως εξοπλισμενη ( κουνιες σπιτακια καστρα ), οποτε μπορεσαμε και φαγαμε και μεις φαγακι με την υσηχια μας.

2) οι θαλασσες ειναι ρηχες και ζεστες σχεδον παντου

3) εχει τοοοσα πολλα καραβακια για τις χελωνες τις γαλαζεις σπηλιες και το ναυαγιο που εμεις καταφεραμε να βρουμε ενα καραβακι με εσωτερικο σαλονι (για να μην τρεχουμε με το μικρο στο καταστρωμα) που σε τρεις ωρες (αρκετα ανεκτες για το μωρο) εκανε ενα γυρω και ειδαμε και χελωνες.Μεχρι και ο ερμης τις εδειχνε....Εχει και καραβακι απο τον αγ.νικολαο που σε παιε στο ναυαγιο σε 10 λεπτα.Εμεις δεν προλαβαμε να παμε

4)ο βασιλικος που μεναμε ηταν σε αποσταση 2 εως 10 λεπτων απο τις καλυτερες παραλιες του νησιου

5)οσο και αν γκρινιαζα το δωματιο ηταν αρκετα καλο...Διχωρο μεγαλο (50 τ.μ.) με τεραστιο κηπο και παιδικη χαρα)

Μειονεκτηματα

1) παρα παρα παρα πολυ κοσμος
2) πολλες ξαπλωστρες (7 ευρω καθε μερα ειναι ποσο)
3)δεν πεζοδρομουν κανεναν δρομο με αποτελεσμα να εχω τα ματια μου 14σερρα για τον μικρο.Αμαξια δεξια αριστερα.

rkt
06-09-09, 00:01
Και εμεις διακοπές στην Ζάκυνθο φέτος. Μείναμε στο Βασιλικο στην παραλία Καμίνια (είναι μετά τον Αγ. Νικόλαο) στο Fiore Beach, και σχεδόν δεν ξεκουνήσαμε απο εκεί. Εχει μεγάλο κήπο με γκαζον, παιχνίδια, καλή θάλασσα για παιδιά, ξαπλώστρες δωρέαν για τους ενοίκους, με καφεδάκι για τους υπόλοιπους, και πέρασαν οι μικρές υπέροχα. Εμείς την αράζαμε το βράδυ που κοιμόντουσαν στις ξαπλώστρες ακριβώς έξω από το δωμάτιο μας και περάσαμε τέλεια. Και του χρόνου!

marianna123
26-04-10, 10:04
Καλημέρα!Σκεφτόμαστε να κάνουμε διακοπές μαζί με την 2 ετών κόρη μας στη Ζάκυνθο. Θέλουμε όμως κατάλυμα δίπλα σε κάποια όμορφη, καθαρή παραλία. Έχετε να μου προτείνετε κάτι?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

ΝΙΚ-16
26-04-10, 10:18
Πήγαμε πέρσι στη ζάκυνθο και περάσαμε τέλεια με τον 2 1/2 τότε χρονών γιο μας.
Μείναμε σχετικά μακριά απο το κέντρο.
Βρήκα ένα ξενοδοχείο το αλυκανας beach το οποίο ήταν πολύ οικονομικό και μπροστά είχε ακριβώς απο το ξενοδοχείο μια τεράστια παραλία.
Είχε και πισίνα με μικρή τσουλίθρα για τον μικρό με την οποία είχε ξετρελαθεί.

Γενικά οι αποστάσεις στη ζάκυνθο είναι αρκετά κοντινές και μπορείτε να τη γυρίσετε.
εμείς μείναμε 5 μέρες και πήγαμε σχεδόν σε όλες τις παραλίες.

Να περάσετε όμορφα.

mariapap82
26-04-10, 10:19
http://www.zakynthosonline.com/zante-kalamaki/goldensunhotels.el.html

ειναι πανω στην παραλια του καλαμακιου που ειναι πολυ ρηχη και πεντακαθαρη

marianna123
26-04-10, 10:24
Οι τιμές που περίπου κυμαίνονται?

mariapap82
26-04-10, 10:28
Περσυ ηταν μεταξυ 60-80 ευρω το δικλινο με πρωινο

ΝΙΚ-16
26-04-10, 10:33
Εμείς πληρώσαμε 50 χωρίς πρωινό.
Το δωμάτιο ήταν τεράστιο,και πεντακάθαρο. είχε και εστιατόριο το ξενοδοχείο με πολύ καλές τιμές και ωραία φαγητά.

Ένα μόνο μας χάλασε ο γύρος της ζακύνθου με καραβάκι...........πολύ ταλαιπωρία για το τίποτα.

marianna123
26-04-10, 10:36
Ευχαριστώ πάρα πολύ mariapap82! Εσύ να υποθέσω έμεινες ευχαριστημένη και απο το δωμάτιο? (καθαριότητα, άνεση, εξυπηρέτηση κλπ.?)

marianna123
26-04-10, 10:38
Ευχαριστώ ΝΙΚ-16!Ό, τι άλλες πληροφορίες θυμηθείς σε παρακαλώ στείλε μου!!Από το κέντρο πόση ώρα είναι με το αυτοκίνητο?(για τις απογευματιν'ες μας βόλτες_)

mariapap82
26-04-10, 10:52
Ευχαριστώ πάρα πολύ mariapap82! Εσύ να υποθέσω έμεινες ευχαριστημένη και απο το δωμάτιο? (καθαριότητα, άνεση, εξυπηρέτηση κλπ.?)

Παρα πολυ καλα ολα ειναι γνωστοι μας αυτοι που εχουν το ξενοδοχειο ειναι οικογενειακη επιχειρηση. Και παρκοκρεββατα καινουρια ολα μια χαρα. Απλως εμεις εχουμε πονεμενη ιστορια με τη ζακυνθο γιατι 5 μερες το παιδι εκλαιγε ασταματητα και γοερα μεχρι και γιατρο φεραμε οποτε φυγαμε την 5η μερα απελπισμενοι. Θα προτιμουσα να με ειχανε δειρει παρα να το περασω αυτο. Αν δεν ηταν οι ανθρωποι γνωστοι μας θα επρεπε να μας ειχανε διωξει με τετοια φασαρια που εκανε ο μικρος. Με το που φτασαμε αθηνα το παιδι συνηλθε! Η αλλαγη περιβαλλοντος και η φοβερη υγρασια της ζακυνθου ειπε η παιδιατρος μας........

Σας ευχομαι να μην σας τυχει....

Morchelina
24-05-10, 11:31
Για Ζάκυνθο βρήκα δύο καταπληκτικές ιστοσελίδες για διαμονή σε βίλες και αγροκτήματα:
http://gr.ecozante.com/index.php?q=Accommodation_gr_Zakynthos_Info και

http://www.zanteweb.gr/zakynthos-zante-villas.php

Μερικές είναι φευγάτες από τιμές αλλά άλλες έχουν πολύ καλή τιμή και σε πολύ ωραίο περιβάλλον για παιδιά.

Morchelina
25-06-10, 21:47
Εμείς μόλις γυρίσαμε από σύντομες διακοπές στη Ζάκυνθο που από 10 μέρες γίναν 6 λόγω καιρού. Μείναμε στο Βασιλικό, εδώ http://www.ammosvillas.gr/index.php, στις πολύ ωραίες μεζονέτες και μας άρεσαν πάρα πολύ οι παραλίες της περιοχής, Banana, Άγιος Νικόλαος και Γέρακας. Μας άρεσε επίσης η παραλία στο Κερί και η γύρω περιοχή και πήραμε μόνοι μας βαρκούλα, αν και άσχετοι παντελώς, για Μαραθονήσι και είδαμε και χελώνα.

Στο Βασιλικό πάνω στο δρόμο έχει μία πoλύ ωραία ταβέρνα Simply Greek με ψαγμένο μενού και καλές τιμές.

Ωραίες οι μπλε σπηλιές στα βόρεια, πήγαμε από Άγιο Νικόλαο με βάρκα αλλά στο ναυάγιο είχε κύμα και δεν πλησίαζε.

Θα ήθελα να επιστρέψω να δω και την άγρια πλευρά στην ορεινή και δυτική Ζάκυνθο και θα έμενα Κερί για πιο εύκολη πρόσβαση.

αγγελ
30-06-10, 12:56
Ηθελα να μου πει όποια κοπελιά ξέρει (Ζακυνθινιά ή μη) αν η παραλία Καμίνια, κοντά στο Βασιλικό ενδείκνυται για μπάνιο και γενικότερα για διαμονή. Εχω βρει δύο ενοικιαζόμενα εκεί (levantino & zante fiore) αλλά αυτό που διαπιστώνω είναι ότι συμφέρει τελικά να πας σε 4στερα και 5στερα ξενοδοχεία με το φαγητό σου μέσα παρά σε ενοικιαζόμενο. Γενικότερα έχετε να προτείνετε κάτι στην ευρύτερη περιοχή του Βασιλικού ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

marianna123
30-06-10, 14:44
Morchelina η παραλία που είναι κοντα΄στο ammosvillas ειναι καλή? Η παραλία ΙΟΝΙΟΝ δεν είναι?Πόσο σας χρέωσε την ημερα?

Morchelina
30-06-10, 15:17
Δεν κάναμε μπάνιο εκεί γιατί έτυχε να φυσάει από βορειονατολικά και είχε λίγο κύμα. Μία μέρα που φύσαγε αντίθετα πήγα να τη δω και ήταν πολύ καθαρή, όπως μπαίνεις έχει πετραδάκι όπως φαίνεται και στη φωτό που έχει στη σελίδα για τα δωμάτια. Ακριβώς δίπλα στα 50μ. έχει λίγη πέτρα έξω και μέσα έχει ωραία αμμουδιά και ρηχή μέχρι τη μέση. Ήταν Κυριακή και είχε αρκετό κόσμο κυρίως Έλληνες. Η παραλία έξω είναι πολύ ωραία, καθαρή και ήσυχη, χωρίς ξαπλωστρες, κλπ. Πρέπει να είναι η αρχή της παραλίας Ιόνιο που καταλήγει στη Μπανάνα 2χλμ παρακάτω. Φυσικά μία μέρα που δεν είχε κύμα η Μπανάνα πήγαμε εκεί και ήταν κορυφή οπότε πάλι δεν κάναμε στη δική μας. Αν μέναμε πιο πολλές μέρες ή αν κάναμε και απόγευμα μπάνιο θα έκανα σίγουρα εκεί δίπλα που δεν είχε πέτρες γιατί μου φάνηκε μια χαρά.

Οι ιδιοκτήτες στα δωμάτια πολύ καλοί και εξυπηρετικοί. Φύγαμε δύο μέρες νωρίτερα λόγω καιρού και ήταν φιλικότατοι και μας έδωσαν ένα σωρό ευχές για τα παιδιά μας. Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.

Για τη χρέωση πμ.

Morchelina
01-07-10, 11:06
Αγγελ,

To Levantino το είχα δει, καλό ήταν αλλά η παραλία μάπα. Και έχει και beach bar οπότε γενικά κατεβαίνει κόσμος και έχει κίνηση που δεν μου άρεσε και φαντάσου πήγαμε πριν 15 μέρες.

Εγώ για τη θέση του θα πρότεινα αυτό http://www.plakabeach.com/gr/. Η παραλία μπροστά είναι τέλεια και αν φυσάει πας Γέρακα στα 2χλμ και Αγ. Νικόλαο που είναι δίπλα, επίσης ωραία αλλά πιο πολυκοσμία (για Αύγουστο).

Και για πιο φθηνό, φαντάζομαι, αυτό http://www.zanteionioholidays.gr/gr/index.php.

Τα πιο πολλά δωμάτια είναι τραβηγμένα μέσα.

Είδα και το koukis που είναι πάνω ακριβώς στον Αγ. Νικόλαο. Τέλεια θέση, χρήζει επείγουσας ανακαίνισης και ακριβό.

marianna123
02-07-10, 13:15
Χάλια η παραλία στα Καμίνια?Και μου φάνηκαν πολυ καλά τα δωμάτια του Levantino και έλεγα να κλείσω εκεί..Άντε πάλι ψάξιμο!!!!Έχω μπερδευτεί...........SOS!!!!

marianna123
02-07-10, 13:16
Το plakabeach που ρώτησα δεν έχει διαθεσιμότητα δυστυχώς..........

αγγελ
02-07-10, 13:40
Αγγελ,

To Levantino το είχα δει, καλό ήταν αλλά η παραλία μάπα. Και έχει και beach bar οπότε γενικά κατεβαίνει κόσμος και έχει κίνηση που δεν μου άρεσε και φαντάσου πήγαμε πριν 15 μέρες.

Εγώ για τη θέση του θα πρότεινα αυτό http://www.plakabeach.com/gr/. Η παραλία μπροστά είναι τέλεια και αν φυσάει πας Γέρακα στα 2χλμ και Αγ. Νικόλαο που είναι δίπλα, επίσης ωραία αλλά πιο πολυκοσμία (για Αύγουστο).

Και για πιο φθηνό, φαντάζομαι, αυτό http://www.zanteionioholidays.gr/gr/index.php.

Τα πιο πολλά δωμάτια είναι τραβηγμένα μέσα.

Είδα και το koukis που είναι πάνω ακριβώς στον Αγ. Νικόλαο. Τέλεια θέση, χρήζει επείγουσας ανακαίνισης και ακριβό.

Σ' ευχαριστώ πολύ Morchelina, με βάζεις σε μπελάδες. Πάλι ψάξιμοοοοοοοοοοο

Morchelina
02-07-10, 19:20
Αχ βρε κορίτσια σόρυ. Αλλά και εγώ το είχα πρώτη επιλογή και νομίζω 50 ευρώ μας άφηνε το διαμέρισμα στο καινούριο κτίριο. Αλλά η θάλασσα εκείνη τη μέρα δεν μας φάνηκε σόι, και έξω είχε κόσμο που μου φαίνεται ότι κατέβαινε στο beach bar οπότε ούτε λόγος να αφήνω το μικρό μου που είναι 8 να σεργιανίζει μόνος του στην αυλή.

Τα πιο ωραία σαν αγροκτήματα με κήπο, τα βρίσκεις παραμέσα στα 1-2χλμ. Εμάς δεν θα μας πείραζε γιατί γενικά κυκλοφορούμε, ήταν και η πρώτη φορά θέλαμε να τα δούμε όλα στη Ζάκυνθο. Μία μέρα που φύσαγε και ξεκινήσαμε για μπάνιο γυρίσαμε Ιόνιο, Γέρακα, Μαυρατζή, Πόρτο Ρώμα και Αγ. Νικόλαο και καταλήξαμε στην τελευταία γιατί στις άλλες ένα περίεργο πράγμα φύσαγε σε όλες και είχε κύμα.

αγγελ
06-07-10, 09:25
Επαναφέρω το θέμα με μία ακόμη ερώτηση. Εχει πάεις καμιά σας στα δωμάτια του Ammos Beach Bar? Απ' ότι έχω καταλάβει είναι στην παραλία του Αγ. Νικολάου και είναι δίπλα στο Koukis. Φαντάζομαι ότι η θάλασσα εκεί είναι πολύ ωραία αλλά αφενός δεν μπορώ να δώ κάπου τα δωμάτια (πήρα τηλέφωνο και μου είπαν 80 ευρώ το 4κλινο) και αφετέρου δεν ξέρω τί σόι beach bar είναι από κόσμο και φασαρία. Μήπως είναι Πούντα style και λαλήσουμε....

Kira
25-07-10, 15:52
Επαναφέρω το θέμα με μία ακόμη ερώτηση. Εχει πάεις καμιά σας στα δωμάτια του Ammos Beach Bar? Απ' ότι έχω καταλάβει είναι στην παραλία του Αγ. Νικολάου και είναι δίπλα στο Koukis. Φαντάζομαι ότι η θάλασσα εκεί είναι πολύ ωραία αλλά αφενός δεν μπορώ να δώ κάπου τα δωμάτια (πήρα τηλέφωνο και μου είπαν 80 ευρώ το 4κλινο) και αφετέρου δεν ξέρω τί σόι beach bar είναι από κόσμο και φασαρία. Μήπως είναι Πούντα style και λαλήσουμε....

όλα ειναι σχετικα! οι περισσότεροι Ζακυνθινοί θεωρούμε την παραλία του Αμμος στον Αγιο Νικολαο απο τις ομορφότερες παραλίες την Ζακύνθου!Γενικά ο Βασιλικός εχει τις καλύτερες και καθαρότερες παραλίες.
Όσο για την τιμή μου φαινεται νορμαλ,απο τη στιγμή που στην ιδια τιμή βρισκεις και δωματια μακρια απο παραλία.Το beach bar ειναι όντως πολυσύχναστο,ειδικά τον Αυγουστο,αν προτιμάς οικογενειακες καταστασεις ,δεν θα σου αρεσει.Εχει πολύ νεολαια,ειναι υπερυψωμένο,πάνω απο τη θαλασσα και τα Σαββατοκυριακα κυρίως γινεται πανικός και απο εμας τους ντοπιους.
Πάρε μια ιδεα εδώ:http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.gozakynthos.gr/bars.clubs/ammos/photos/3.jpg&imgrefurl=http://www.gozakynthos.gr/bars.clubs/ammos/indexGR.html&usg=__nZdt_5JU_wks1xZQ5hoaChGgJIc=&h=267&w=400&sz=41&hl=el&start=20&itbs=1&tbnid=Ew-WdGZrTByuDM:&tbnh=83&tbnw=124&prev=/images%3Fq%3D%25CE%2591%25CE%25BC%25CE%25BC%25CE%25BF%25CF%2582%2B%25CE%2592%25CE%25B1%25CF%2583%25CE%25B9%25CE%25BB%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%25CF%2582%26hl%3Del%26sa%3DG%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1

agelika
16-07-11, 00:19
Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κανένας για βασιλικo Ζακύνθου;
Είναι καλή παραλία για παιδια;
Ευχαριστώ.

Katerinoula23
16-07-11, 01:32
Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κανένας για βασιλικo Ζακύνθου;
Είναι καλή παραλία για παιδια;
Ευχαριστώ.

Ο σύζυγος μου είναι εν μέρει ζακυνθηνος...Κ θα ξαναπαμε κ φέτος.. Λοιπόν είναι καταρχάς πολυ μεγάλη παραλία, πολυ οργανωμένη , με άμμο ψιλή, ζεστά νερά... Απ΄οσο θυμάμαι μαζεύει πολυ κόσμο αλλα όχι " κακό" τουρισμό, εξαλου τις ώρες που πάμε εμείς με τα παιδιά δεν έχει προλάβει να μαζέψει καμία παραλία κόσμο!!!:D

agelika
17-07-11, 13:55
Γνωρίζεις κανένα καλό ξενοδοχείο ή ενοικιαζόμενα μπροστά στην θάλασσα γιατι με τα παιδιά είναι πολύ δύσκολο να μπεις να βγεις από το αυτοκίνητο για να πας για μπάνιο.

marilu
18-07-11, 12:57
Εμεις κλείσαμε πανω στη θάλασσα στο Αμμούδι με 45 ευρώ και μια χαρά όλα, με κουζινάκι μέσα.

agelika
18-07-11, 15:52
Εχεις ξαναπάει είναι καλή η θάλασσα και τα δωμάτια;

marilu
18-07-11, 16:07
Πηγαίνω πολλά χρόνια στη συγκεκριμένη περιοχή και εχω και καταγωγή απο το νησί. Η θάλασσα ειναι ρηχή και ζεστή, οτι πρέπει για παιδιά και τα δωμάτια μια χαρά, γενικά εμάς μας βολεύει πολύ!

rkt
18-07-11, 16:11
Αμμούδι: αμμος, όπως παντού στο νησί, δεν είναι καλές όλες οι παραλίες, σε μερικά σημεία στην ακτή έχει βράχους μικρούς που όμως είναι επικίνδυνοι γιατί γλιστράνε, ή μπορεί να τους έχει και μέσα στην θάλασσα με το που μπαίνεις.
Σε μερικά σημεία, όμως δεν τους έχει και μπορείς να πας από κει να μπεις...

marilu
18-07-11, 16:28
Εγώ μιλάω για κανονική παραλία εκεί!

agelika
19-07-11, 11:50
H παραλία της κυψέλης είναι καλή; Γνωρίζει κανείς τα Kornilia's studios;

Iride
19-07-11, 12:06
Δες το Αρβανιτάκης Apartments στην Άμπουλα-Τραγάκι. Δύο χρόνια συνέχεια εκεί πάμε. Η θάλασσα είναι από κάτω, έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη.

agelika
20-07-11, 12:57
πόσο έχουν τα δωματια;

Nancy79
21-07-11, 15:48
γνωριζει κανεις απο εσας το συγκεκριμενο ξενοδοχειο;βρισκεται στην περιοχη βασιλικος στη ζακυνθο.

agelika
23-07-11, 03:25
Σας ευχαριστω ολους ,τελικά κλείσαμε για Ζάκυνθο στο τσιλιβι http://www.zakynthos.net.gr/Hotels/Tsarkadis/rehe.html έχουμε 8 μέρες καμία πληροφορία που να πάμε και τι αξίζει να δούμε στο νησί?

Maiden1
23-07-11, 13:20
Το Τσιλιβί έχει ρηζή και ζεστή θάλασσα. Να πάτε Βασιλικό και στις γύρω παραλίες είναι φοβερές. Θα κολλήσετε με την παραλία του Γέρακα (έχει και φωλιές που επωάζονται τα αυγά της Καρέτα Καρέτα εκεί και είναι προστατευόμενη-φαντάσου πόσο καθαρή είναι). Να πάτε με βάρκα στις σπηλιές (αν δεν ζαλίζεστε να προτιμήσετε μικρή για να μπαίνει μέσα στις σπηλιές), Μπόχαλη που είναι ψηλά και βλέπεις την Ζάκυνθο πιάτο και να καθίσετε να φάτε για να ακούσετε παραδοσιακές καντάδες (όπως στις ελληνικές ταινίες). Για clubbing δεν θα πήγαινα Λαγανά γιατί μαζεύονται οι τουρίστες μεθάνε και κάνουνε τα άισχη που βλέπουμε στην τηλεόραση. Θα προτιμούσα μπαράκια σε άλλες περιοχές.

Θεωρώ υπερεκτιμημένα το Ναυάγιο.

Καλά να περάσετε!!

agelika
23-07-11, 17:57
Σε ευχαριστώ. Για σπηλιές δεν ξέρω γιατί η μικρή μου ειναι 3 χρόνων καλά για clubbing και να ηθελα ειναι αδύνατο με τα παιδιά. Ελπίζω να ξεκουραστουμε.
Καλό καλοκαίρι σε όλους και σε όλες.

Morchelina
24-07-11, 11:44
Στο Κερί είναι ωραία και μπορείς να νοικιάσεις βαρκούλα να πας απέναντι στο νησάκι με φανταστική παραλία.

mariab
11-08-11, 16:00
Να ρωτήσω κι εγώ ξανά για το miro zante στην περιοχή του Βασιλικού. Έχει πάει κανείς? Δίνει πολύ καλές τιμές.

agelika
20-08-11, 23:58
Γυρίσαμε και εμείς . Το τσιλιβί έχει τέλεια παραλία για παιδιά για μένα η καλύτερη της Ζακύνθου. Δεν πήγαμε σε πάρα πολλά μέρη λόγω των παιδιών και άν ήξερα πως είναι από την αρχή θα καθόμουν μόνο εκεί. Πήγαμε και στο καλαμάκι μια μέρα που φύσαγε πολύ στο τσιλιβί και είχε κύμα και ειλικρινά πιο βρώμικη θάλασσα δεν έχω ξαναδεί τι να πω δεν ξέρω τι έφταιγε. Πάντως περάσαμε τέλεια άνετα θα ξαναπήγαινα εκεί που ήμουν.Καλό Χειμώνα τώρα σε όσους και όσες γύρισαν.

KAT123
22-08-11, 16:48
Να ρωτήσω κι εγώ ξανά για το miro zante στην περιοχή του Βασιλικού. Έχει πάει κανείς? Δίνει πολύ καλές τιμές.

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΠΑΣ ΕΚΕΙ!!!

mariab
07-09-11, 11:49
ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΠΑΣ ΕΚΕΙ!!!

Μόλις γύρισα από διακοπές και τελικά δεν πήγα Ζάκυνθο αν και δεν είχα προλάβει να διαβάσω το μήνυμα σου. Απλώς δεν μου καθόταν καθόλου καλά η τοοοόσο χαμηλή τιμή. Για πες. Τι πρόβλημα υπάρχει?

KAT123
08-09-11, 16:53
Μόλις γύρισα από διακοπές και τελικά δεν πήγα Ζάκυνθο αν και δεν είχα προλάβει να διαβάσω το μήνυμα σου. Απλώς δεν μου καθόταν καθόλου καλά η τοοοόσο χαμηλή τιμή. Για πες. Τι πρόβλημα υπάρχει?

σου εχω στείλει pm

ANDREOULIS
28-03-12, 09:15
Για αλλου ξεκινησαμε και αλλου καταληξαμε ...
Ειχα ξεκινηση για Σκιαθο και με βοηθησατε με τα μυνηματα σας
η φιλη ΜΑΑΝ μου αλλαξε πορεια :) διαφωτιζωντας με για της αερογραμμες Rynair η οποιες εκτελουν πτησεις προς Πατρα.
Και ψαχνωντας το βρηκαμε οτι ειναι πολυ κοντα η Ζακυνθος.
Λοιπον εχουμε κλειση τα εισητηρια και τωρα ψαχνωμαστε για ξενοδοχειο.
Θελω και παλι τα φωτα σας .
Αρχικα θελω να με βοηθησετε λιγο με το ξενοδοχειο να σας πω οτι σκεφτομαστε για LESANTE(περιοχη Τσιλιβη) και THE BAY HOTEL AND SUITE(περιοχη Βασσιλικος).
Πεστε μου οτι γνωριζετε θα με βοηθησετε !!!!!!

ada9
28-03-12, 09:46
Για αλλου ξεκινησαμε και αλλου καταληξαμε ...
Ειχα ξεκινηση για Σκιαθο και με βοηθησατε με τα μυνηματα σας
η φιλη ΜΑΑΝ μου αλλαξε πορεια :) διαφωτιζωντας με για της αερογραμμες Rynair η οποιες εκτελουν πτησεις προς Πατρα.
Και ψαχνωντας το βρηκαμε οτι ειναι πολυ κοντα η Ζακυνθος.
Λοιπον εχουμε κλειση τα εισητηρια και τωρα ψαχνωμαστε για ξενοδοχειο.
Θελω και παλι τα φωτα σας .
Αρχικα θελω να με βοηθησετε λιγο με το ξενοδοχειο να σας πω οτι σκεφτομαστε για LESANTE(περιοχη Τσιλιβη) και THE BAY HOTEL AND SUITE(περιοχη Βασσιλικος).
Πεστε μου οτι γνωριζετε θα με βοηθησετε !!!!!!
Καλημέρα!!!!!
Τα ξενοδοχεία που λες δεν τα ξέρω!Θα σου πώ μόνο πως να επιλέξεις περιοχή γιατι αυτες οι δυο περιοχές είναι εκ διαμέτρου αντίθετες!!!
Επίσης απέχουν πολύ μεταξυ τους!
Ανα΄λογα με το που θα πηγαινεις (παραλιες) για μπάνιο πρεπει να διαλέξεις κ περιοχή!
Εμείς είχαμε μεινει στο αμμούδι (πολύ κοντα στο Τσιλιβή) αλλά τελικά για μπάνιο πηγαιναμε προς ΒΑσιλικο (Αγιο Νικόλαο, Μπανάνα κλπ) γιατι εκέι ηταν πιο ωραίες οι Θάλασσες . Οπότε κάναμε 45 λεπτα να πάμε κ 45 να γυρίσουμε κ άλλα 20 το βράδυ για να πάμε Ζάκυνθο...κοινως μας βγήκε το λάδι...
Βεβαια εμάς μας αρέσουν τα πιο κοσμικά, πιο οργανωμένα για αυτό κ πηγαίναμε προς τα κεί...
Αν πάλι σ αρεσουν πιο οικογενειακες καταστάσεις πήγαινε Τσιλιβή, αν κ η θαλασσα είχε πολλά χαλίκια εκεί κ δεν μου άρεσε ούτε η θάλασσα...

Επίσης ΜΗΝ πας στο ναυάγιο!!!!!Τουλάχιστον όχι οδικώς!!!Θα σας βγει το λάδι στις στροφές κ το μονο που θα δείτε είναι μια εξέδρα σιδερένια κ πολύ πολύυυυυ κάαααατω ενα σαπιοκάραβο!!!!!!
http://img690.imageshack.us/img690/7347/dsc02116b.jpg
Τσιλιβη
http://img99.imageshack.us/img99/60/dsc02143j.jpg
http://img855.imageshack.us/img855/580/dsc02139d.jpg
Κοντά στο Βασιλικο, δεν θυμάμαι πως λεγοταν η συγκεκριμένη

Εντιτ:για πότε μιλάς?Για Πάσχα ή για καλοκαίρι??
Για Πάσχα πάντως θα πήγαινα Κέρκυρα!ασχετο αλλά το λέω...

ada9
28-03-12, 09:54
[QUOTE=Maiden1;2094716]Το Τσιλιβί έχει ρηζή και ζεστή θάλασσα.
Εμένα δεν μου άρεσε γιατι είχε πέτρες κ πονούσαν τα πόδια μας

Να πάτε Βασιλικό και στις γύρω παραλίες είναι φοβερές. Θα κολλήσετε με την παραλία του Γέρακα (έχει και φωλιές που επωάζονται τα αυγά της Καρέτα Καρέτα εκεί και είναι προστατευόμενη-φαντάσου πόσο καθαρή είναι).
Συμφωνώ οι παραλίες προς τα κει ειναι φανταστικές !!Αγιος Νικόλαος κ ενα άλλο που ηταν λίγο πριν με πολλούς φοινικες!

Να πάτε με βάρκα στις σπηλιές (αν δεν ζαλίζεστε να προτιμήσετε μικρή για να μπαίνει μέσα στις σπηλιές), Μπόχαλη που είναι ψηλά και βλέπεις την Ζάκυνθο πιάτο και να καθίσετε να φάτε για να ακούσετε παραδοσιακές καντάδες (όπως στις ελληνικές ταινίες). Για clubbing δεν θα πήγαινα Λαγανά γιατί μαζεύονται οι τουρίστες μεθάνε και κάνουνε τα άισχη που βλέπουμε στην τηλεόραση. Θα προτιμούσα μπαράκια σε άλλες περιοχές.
Συμφωνώ!!!Μπόχαλη τέλεια θέα!!!!!!Εχει και τέλεια γλυκά!
Επίσης ο Λαγανάς εχει τη χειρότερη θάλασσα της Ζακύνθου!

Θεωρώ υπερεκτιμημένα το Ναυάγιο.
Ω ναι!!
Καλά να περάσετε!!

ANDREOULIS
28-03-12, 10:27
Καταρχας να σε ευχαριστησω για της πληροφοριες ..
Μηπως γνωριζεις και ποση αποσταση ειναι απο το λιμανι στο Βασσιλικο??
Θα ειμαστε 3 ζευγαρια με μωρα κατω των 5 χρονων θελουμε και ησυχα αλλα να εχει και ταβερνες και κανενα cafe γυρω και καμια παιδικη χαρα ( πολλα ζητας :D )
Μου συστηνεις το Βασσιλικο ?? Θα ενοικειασουμε αυτοκινητο αλλα δεν θελω να ειναι πολυ μακρινες η μετακινησεις μας μιας και με τα παιδια οπως λες και εσυ θα μας βγει το λαδι
Βασσιλικο προς Λαγανα ποση ωρα κανεις?? Αν καταλαβα καλα ο Λαγανας ειναι κατι
σαν Αγια Ναπα σε εμας αν γνωριζεις???
Για καλοκαιρι το κλεισαμε .

ada9
28-03-12, 13:25
Καταρχας να σε ευχαριστησω για της πληροφοριες ..
Μηπως γνωριζεις και ποση αποσταση ειναι απο το λιμανι στο Βασσιλικο??
Θα ειμαστε 3 ζευγαρια με μωρα κατω των 5 χρονων θελουμε και ησυχα αλλα να εχει και ταβερνες και κανενα cafe γυρω και καμια παιδικη χαρα ( πολλα ζητας :D )
Μου συστηνεις το Βασσιλικο ?? Θα ενοικειασουμε αυτοκινητο αλλα δεν θελω να ειναι πολυ μακρινες η μετακινησεις μας μιας και με τα παιδια οπως λες και εσυ θα μας βγει το λαδι
Βασσιλικο προς Λαγανα ποση ωρα κανεις?? Αν καταλαβα καλα ο Λαγανας ειναι κατι
σαν Αγια Ναπα σε εμας αν γνωριζεις???
Για καλοκαιρι το κλεισαμε .
Βασιλικό-Ζακυνθος (δηλαδη λιμάνι) 20 λεπτά, το ίδιο και Τσιλιβι -λιμάνι!
Για το που θα μεινεις εχει σημασία που θα βγαίνεις;)
Αν μείνεις Βασιλικό είσαι πολύ κοντά στις ''καλές'' παραλίες, αλλά αμα πας τωρα το Πάσχα δε θα πάς παραλία ;) για καλοκαίρι ειναι ιδανικά;)
Βασιλικο ειχε μεινει μια φιλη σ ενα ξενοδοχειο(δε θυμαμαι πιο) κ της ειχε αρεσει πολύ, ειχε και παιδικη χαρα, αλλά μιλαμε για καλοκαιρι

Λαγανάς - Βασιλικο είναι 30 λεπτά περίπου. Ο Λαγανάς ειναι σαν τα Μαλλια της Κρητης μαζευονται οι τουριστες, πίνουν τα σπάνε κλπ...

Κοιτα, εγώ, αν μιλάμε για Πασχα, θα έμενα Αργάσι που είναι πολύ κοντά στη πολη της Ζακύνθου
Το Αργάσι ειναι κι αυτό τουριστικό κ εχει ταβερνες κ καφετερειες κ κάποια μαγαζία!
δΕς εδω (http://maps.google.gr/maps?hl=el&tab=wl)στο χάρτη για να έχεις μια άποψη που είναι η κάθε περιοχή. Μπορείς αριστερα να βρεις κ τις αποστασεις από το ενα μερος στο άλλο
κι εδώ (http://www.e-zakynthos.com/map/gr_zante.zakynthos.map.php)

ANDREOULIS
28-03-12, 14:20
Βασιλικό-Ζακυνθος (δηλαδη λιμάνι) 20 λεπτά, το ίδιο και Τσιλιβι -λιμάνι!
Για το που θα μεινεις εχει σημασία που θα βγαίνεις;)
Αν μείνεις Βασιλικό είσαι πολύ κοντά στις ''καλές'' παραλίες, αλλά αμα πας τωρα το Πάσχα δε θα πάς παραλία ;) για καλοκαίρι ειναι ιδανικά;)
Βασιλικο ειχε μεινει μια φιλη σ ενα ξενοδοχειο(δε θυμαμαι πιο) κ της ειχε αρεσει πολύ, ειχε και παιδικη χαρα, αλλά μιλαμε για καλοκαιρι

Λαγανάς - Βασιλικο είναι 30 λεπτά περίπου. Ο Λαγανάς ειναι σαν τα Μαλλια της Κρητης μαζευονται οι τουριστες, πίνουν τα σπάνε κλπ...

Κοιτα, εγώ, αν μιλάμε για Πασχα, θα έμενα Αργάσι που είναι πολύ κοντά στη πολη της Ζακύνθου
Το Αργάσι ειναι κι αυτό τουριστικό κ εχει ταβερνες κ καφετερειες κ κάποια μαγαζία!
δΕς εδω (http://maps.google.gr/maps?hl=el&tab=wl)στο χάρτη για να έχεις μια άποψη που είναι η κάθε περιοχή. Μπορείς αριστερα να βρεις κ τις αποστασεις από το ενα μερος στο άλλο
κι εδώ (http://www.e-zakynthos.com/map/gr_zante.zakynthos.map.php)

Οταν θα ερθεις Κυπρο να βρεθουμε να σου κερασω
σιεφταλιες και χαλλουμι:grin:.
Να εισαι καλα ρε κοριτσι μου με βοηθησες αρκετα.
Για καλοκαιρι κλεισαμε και μαλλον στο ιδιο ξενοδοχειο που πηγε η φιλη
σου θα παμε εχει και αυτο παιδικη χαρα και ιδιωτικη παραλια ειναι τετραστερο.

ada9
28-03-12, 15:18
Οταν θα ερθεις Κυπρο να βρεθουμε να σου κερασω
σιεφταλιες και χαλλουμι:grin:.
Να εισαι καλα ρε κοριτσι μου με βοηθησες αρκετα.
Για καλοκαιρι κλεισαμε και μαλλον στο ιδιο ξενοδοχειο που πηγε η φιλη
σου θα παμε εχει και αυτο παιδικη χαρα και ιδιωτικη παραλια ειναι τετραστερο.
ΑΑΑΑ!!!!!
Πολύ ευχαρίστως!!!!!!
Χαίρομαι που βοήθησα!Καλοκαίρι είναι τέλεια εκείνα τα μέρη!!
Να πάτε να φάτε κ σε μια ταβέρνα του ''Θωμά'' ή κάπως έτσι :rolleyes: θα δείτε ταμπέλες από Ζάκυνθο προς Βασιλικό κ θα καταλάβεις ποια σου λέω!!!

Χαρά-Μαρία
16-05-12, 17:10
Εχει να προτεινει κανεις καλο καταλυμα στη Ζακυνθο, ανετο, καθαρο και προσεγμενο??? Ψαχνουμε περισσοτερο για την περιοχη της Βασιλικης αλλα δεν εχω βρει κατι καλο.

Μαρια1978
24-05-12, 13:12
Κλεισαμε 2 εβδομαδες σε ενα ξενοδοχειο στη Ζακυνθο, λιγακι ακριβο. Μαθαινω σημερα οτι ενα ναυαγιο που εγινε πριν λιγες μερες στην περιοχη εχει μολυνει τη θαλασσα με τοξικα και μου λενε ολοι να το ακυρωσω...
Κανεις απο Ζακυνθο;;; Τί να κανω λέτε;

G-Mantas
26-06-12, 15:33
Κλεισαμε 2 εβδομαδες σε ενα ξενοδοχειο στη Ζακυνθο, λιγακι ακριβο. Μαθαινω σημερα οτι ενα ναυαγιο που εγινε πριν λιγες μερες στην περιοχη εχει μολυνει τη θαλασσα με τοξικα και μου λενε ολοι να το ακυρωσω...
Κανεις απο Ζακυνθο;;; Τί να κανω λέτε;

Καλησπέρα,

Εμείς προσφάτως επισκεφθήκαμε τη Ζάκυνθο και δεν ακούσαμε κάτι σχετικό για μόλυνση σε κάποια παραλία! Το μόνο που ακούσαμε ήταν για το ατύχημα ενός άγγλου που έκανε extreme sports στις διακοπές του και είχε ατυχές τέλος http://travelzakynthos.blogspot.gr/2012/06/base-jumper.html

Ωστόσο η Ζάκυνθος είναι ένα καταπράσινο νησί, με πανέμορφες παραλίες και πολλές επιλογές!Θα την επισκεφθούμε ξανά είναι σίγουρο, αλλά την επόμενη φορά σε κάποιο μέρος λίγο πιο έξω από τα συνηθισμένα γνωστά μέρη, όπου και οι τιμές είναι αρκετά πιο προσιτές.

Καλό καλοκαίρι σε όλους και στις οικογένειες σας!
ΥΓ: Αν θέλετε βοήθεια για τη Ζάκυνθο και πληροφορίες εδώ είμαστε ;)

mariab
26-06-12, 16:50
Για το ξενοδοχείο Louis Zante Beach Hotel στο Λαγανά έχετε ακούσει κάτι?

Μαρια1978
26-06-12, 17:15
Ολες οι Μαριες Ζακυνθο παμε φέτος;;:D
Καμμιά εκδρομή έχετε να προτείνετε εκτός απο το Ναυάγιο; Καμμια καλη παραλία; Ποιά ειναι με τις καρετα-καρετα;;

Melissanthi
26-06-12, 17:21
καλησπερα! Η Ζακυνθος ειναι παρα πολυ ωραιο νησι και εχει αρκετεσ παραλιες.!!εγω το 2010 ειχα μεινει στο Τσιλιβί και πολυ φτηνα θα ελεγα!Στο Λαγανα θα το δεις και συ οτι γινεται τησ κακομοιρασ με τουσ ξενουσ....ενα βραδυ πηγα και ειδαν τα ματια μου παρα πολλα!!ενας λογοσ που δε μου αρεσε εκει ηταν αυτος που σου αναφερω.οι υπολοιπεσ περιοχεσ ηταν θαυμα!!:)

philio
26-06-12, 17:52
Έχετε να προτείνετε κάποιο οικονομικό κατάλυμα στην περιοχή του Βασιλικού?

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΕΛ
26-06-12, 19:22
εγω ειχα μεινει πριν 2 χρονια σε αυτο http://www.elenigarden.gr/...ειναι ενα πολυ ομορφο συγκροτηματακι...τα δωματια δεν ειναι τππτ το εξεζητημενο αλλα ειναι αξιοπρεπεστατα...αυτο που ειχα μεινει εγω ηταν δικλινο με 2 μονα κρεβατια..που αν θες τα ενωνεις...αλλα ειναι βολικο τελικα το μονο..χαχαχχα...ειχε κουζινουλα επαρκη για κατι απλο..ψυγειακι παλι για τα βασικα..τα μπαλκονια που βλεπετε μπροστα στην πισινα δεν ειναι τα βασικα μπαλκονια των δωματιων..ειναι μονο οι εισοδοι..τα μπαλκονια για να κατσεις ειναι απο την πισω πλευρα και η οποια ειναι παρα πολυ υσηχη...δεν εχει πολλα δωματια..κ ετσι δεν γινεται πανικος...οι ιδιοκτητες δεν φαινονται και οι πιο φιλοξενοι..αλλα αν πιασεις τη κουβεντα δεν ειναι κακοι..γενικα εμενα μαρεσει να ειναι ζεστος ο αλλος..αλλα με αποζημιωσαν με την πισινα τους...ενα θα σας πω...εχω κολυμπησει σε απειρες πισινες...δεν υπαρχει καθαροτερη...και καποιος που εχει αγνοια απο πισινες το δισακρινει αμεσως...κοριτσια τι να σας λεω....λαμπει...και κατω και το νερο...ο κυριος που την φροντιζει ειναι και ο ιδιοκτητης..πολυ περιεργος σαν ανθρωπος..αλλα ειλικρινα τετοιο μερακι με πισινα δεν το εχω ξαναδει...ειναι πολυ σχολαστικος..αυστηρος στα ωραρια καθαρισμου...βαζω 10 με τονο πρωτη φορα σε πισινα...για να μη νσας κουραζω ειναι ενα πολυ αξιπρεπες συγκροτημα...η τιμη του φανταστικη...45 ευρω με χρηση κλιματιστικου...40 χωρις αν θυμαμαι καλα...σερβιρει και πρωινο νομιζω με εξτρα χρεωση αν θες καθως και φαγητο...κυριως σαλατες και γενικα ευκολα πιατα..απο τα απο οποια για να ειμαι ειλικρινεις δεν δοκιμασα καθολου...το θεωρω γενικα μια καλη επιλογη...αποσταση απο χωρα 15 περιπου λεπτα...

G-Mantas
27-06-12, 09:16
Καλημέρα, στο Βασιλικό στη Ζακυνθο μπορέιτε να δείτε αυτά τα ενοικιαζόμενα δωμάτια τα οποία έχουν καλές τιμές ΖΑΚΥΝΘΟΣ ΔΩΜΑΤΙΑ LEVANTINO (http://www.travelzakynthos.com/index.php?main_page=product_info&products_id=126) . Εμείς τελικά δεν τα επιλέξαμε γιατί θεωρήσαμε ότι ο Βασιλικός ήταν λίγο μακρυά!

Όσο για το Louis Zante είναι από τα καλύτερα ξενοδοχεία, της γνωστής αλυσίδας ξενοδοχείων Louis, αλλά πολύ ακριβό σε σχέση με τα υπόλοιπα στην ίδια κατηγορία στη Ζάκυνθο!

Μαρία1978 εκτός από την κλασσική εκδρομή στο Ναυάγιο που ακόμα και εκεί έχεις πολλές επιλογές πώς να την κάνεις και τι να δεις, θα πρότεινα ανεπιφύλακτα (ακόμα και με παιδάκια μαζί) το Μαραθονήσι. Καταγάλανα νερά, μοναδική ομορφιά σε παραλίες και αν είστε και τυχεροί θα δείτε και καρέττα καρέττα! Εμείς βρήκαμε και νοικιάσαμε φθηνά βαρκάκια από ένα ψαροχώρι απέναντι από το Μαραθωνήσι, στο Κερί. Μας έδωσαν έκπτωση από ένα site-τουριστικό οδηγό για να νοικιάσουμε βαρκάκι για όλη μέρα και ήταν πολύ εξυπηρετικοί σε όποια πληροφορία ζητήσαμε. Ρίξε μία ματιά αν θες για βαρκάκια στη Ζάκυνθο (ΕΔΩ!!!) (http://www.travelzakynthos.com/index.php?main_page=document_general_info&cPath=16_20&products_id=235) και καλύτερα πάρε τηλέφωνο κατευθείαν αν θες για να σου κάνουν και καμία έκπτωση :D!!!

maria23
28-06-12, 21:39
Ξέρετε πόση ώρα είναι ο Βασιλικός από την πόλη της ζακύνθου? Είναι εύκολη διαδρομή για να γίνεται συχνά? Επίσης, εκτός από τον Βασιλικό γνωρίζεται αλλο μέρος εξισου ωραίο για διακοπές αλλά πιο κοντά στην πόλη?

G-Mantas
28-06-12, 21:48
Φίλη Μαρία ο Βασιλικός είναι περίπου 25 λεπτά με αυτοκίνητο. Απλά ο δρόμος είναι από τον ήλιο πάντα σαν γυαλί και σε συνδυασμό με τις λίγες στροφές κουράζει τον οδηγό! Άλλο εξίσου καλό μέρος είναι οι Αλυκές και ο Αλυκανάς, αλλά στα ίδια χιλιόμετρα απόσταση από την πόλη όπως και ο Βασιλικός! Ίσως καλύτερος και εύκολος δρόμος! Και οι δύο περιοχές, ανάλογα την όρεξη προσφέρουν εξορμήσεις..

mariab
28-06-12, 23:08
Έχει μείνει κανείς στα συγκεκριμένα στουντιο? Καμιά άποψη?

http://www.zantefiorestudios.gr/

rkt
28-06-12, 23:43
Αλυκές και Αλικανάς, καλά είναι ,αλλά έχουν πολύ κουνούπι λόγω του ποταμιού.
εμένα μου άρεσε και η Ψαρού, Αμμούδι, αλλά και το Ξηροκάστελο που έμεινα στο ξενοδοχείο που αναφέρει η κοπέλα πριν από εμένα.
Ειδικά για μικρά παιδιά, είναι ιδανικό θα έλεγα. Τουλάχιστον για μένα, ήταν.
Γενικά θεωρώ την Ζάκυνθο, ένα από τα πιο φιλόξενα για παιδιά νησι. Στις περισσότερες ταβέρνες και μπαρ, έχουν παιδική χαρά, οπότε τρώς ή πίνεις το ποτό σου με σχετική ηρεμία.

Morchelina
29-06-12, 00:13
Έχει μείνει κανείς στα συγκεκριμένα στουντιο? Καμιά άποψη?

http://www.zantefiorestudios.gr/

Eίδα μόνο την παραλία όταν πήγα στα διπλανά στούντιο και δεν μου άρεσε. Στο βασιλικό είχε καλύτερες θάλασσες.

agy
04-07-12, 18:41
Φετος λεμε να κλεισουμε Ζάκυνθο. Μήπως κάποια έχει πληροφορίες για τον Αλικανά; Βρή;)καμε ένα στουντιο πάνω στο κυμα σε προσιτή τιμή και θέλω πληροφορίες για το μέρος.

Beebo
10-07-12, 12:46
Έχει μείνει κανείς στο Plaka Beach Resort στον Βασιλικό; Μείνατε ευχαριστημένοι; Η παραλία καλή;
Έχω βρει καλή προσφορά αλλά θα ήθελα να ακούσω και εντυπώσεις από κάποιον που έχει μείνει. Θα πάμε με το αγοράκι μας ηλικίας 15 μηνών και μας ενδιαφέρει η ευκολία της ιδιωτικής παραλίας.

Ευχαριστώ πολύ!

G-Mantas
11-07-12, 15:08
Φετος λεμε να κλεισουμε Ζάκυνθο. Μήπως κάποια έχει πληροφορίες για τον Αλικανά; Βρή;)καμε ένα στουντιο πάνω στο κυμα σε προσιτή τιμή και θέλω πληροφορίες για το μέρος.

Εμείς μείναμε δίπλα από τον Αλυκανά, στις Αλυκές! Μεγάλη παραλία με άμμο και μπλε σημαία! Ξέβαθη για τα παιδιά και πέντε λεπτά με τα πόδια από εκεί που μέναμε!Αν μπορώ ευχαρίστως να σε βοηθήσω γενικά με το μερος!

maria23
05-08-12, 23:58
Γνωρίζετε πόση ώρα είναι περίπου η απόσταση Αθήνα - Κυλήνη?

NENOS
06-08-12, 00:27
Γνωρίζετε πόση ώρα είναι περίπου η απόσταση Αθήνα - Κυλήνη?

είναι περίπου 3,5-4 ώρες

sporiklos
06-08-12, 13:00
Στην Ζάκυνθο από παραλίες είχαμε βολεφτεί πολύ το porto zorro γιατί κατά μήκος της αμμουδιάς και πάνω από αυτήν υπήρχε ένα μαγαζί με μεγάλη έκταση γκαζόν και δέντρα. Είναι πολύ βολική για οικογένεια με μικρά παιδιά. Καλές διακοπές !

IRINARI
05-07-13, 17:38
Επαναφέρω το θέμα γιατί ψάχνω για Ζάκυνθο, δωμάτιο ή studio ή ξενοδοχείο με κουζινάκι και όσο πιο δίπλα γίνεται στη θάλασσα!!!!! Καμιά πρόταση με αυτά τα κριτήρια??
Έχω διαβάσει όλο το θέμα από την αρχή, έχω πάρει στα περισσότερα από όσα αναφέρονται στο θέμα αλλά τα περισσότερα είναι κλεισμένα.
Βασικά μας απασχολεί αρκετά το θέμα της απόστασης από την θάλασσα γιατί με 3 παιδιά θέλουμε να είναι πραγματικά δίπλα!!!

agy
08-07-13, 19:17
Επαναφέρω το θέμα γιατί ψάχνω για Ζάκυνθο, δωμάτιο ή studio ή ξενοδοχείο με κουζινάκι και όσο πιο δίπλα γίνεται στη θάλασσα!!!!! Καμιά πρόταση με αυτά τα κριτήρια??
Έχω διαβάσει όλο το θέμα από την αρχή, έχω πάρει στα περισσότερα από όσα αναφέρονται στο θέμα αλλά τα περισσότερα είναι κλεισμένα.
Βασικά μας απασχολεί αρκετά το θέμα της απόστασης από την θάλασσα γιατί με 3 παιδιά θέλουμε να είναι πραγματικά δίπλα!!!
Αγαπητή φίλη μπες στο e-ζακυνθος και κοιτα προς τοποθεσια Ψαρου-Αμπουλα.δεν μπορω να σου γραψω ονομα καταλύματος ομως χτες κλεισαμε εμεισ στούντ:mad:ιο οπως το ζητάς με 40 ευρώ , πάνω στο κύμα.Είχαμε παει και πέρσι εκεί.

agy
08-07-13, 19:24
Αγαπητή φίλη μπες στο e-ζακυνθος και κοιτα προς τοποθεσια Ψαρου-Αμπουλα.δεν μπορω να σου γραψω ονομα καταλύματος ομως χτες κλεισαμε εμεισ στούντ:mad:ιο οπως το ζητάς με 40 ευρώ , πάνω στο κύμα.Είχαμε παει και πέρσι εκεί.
Αντε για να μην ψάχνεις κοιτα στο θαλασσα στούντιος στην Ψαρού μέχρι χτες είχε, ή στο Αρμονία ή στο Dantes ή στο Ψαρού στούντιος, όλα πάνω στο κύμα.Καλή επιτυχία, η Ζάκυνθος για τα παιδιά είναι ιδανική. μπες στο booking.com η στο e-zante.gr, για να βλέπεις και πως είναι, ψάχνοντας λίγο από κει κάτι θα βρεις. Επίσης η περιοχή Καλαμάκι είναι ιδανική για παιδάκια, όμως στην παραπάνω περιοχή είναι πάνω στο κύμα. Κοίτα και στο Αμμούδι.
Αντε...καλή επιτυχία!

IRINARI
09-07-13, 01:07
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Από ότι καταλαβαίνω κλείσατε στο πρώτο που αναφέρεις. Στο ίδιο είχατε πάει και πέρυσι?
Θα πάρω να ρωτήσω αύριο γιατί και η τιμή που αναφέρεις είναι πολύ καλή.
Εσείς πήγατε με παιδάκια?

kiko73
10-07-13, 12:41
Καλημερα σας!
Πρωτη φορα κι εμεις φετος θα παμε Ζακυνθο.
Ξερει καποιος αν στα beach bar και στις οργανωμενες παραλιες
πληρωνεις για ομπρελα και ξαπλωστρες η αν ειναι δωρεαν με καφε και ποτο;

Angellina
10-07-13, 13:07
Καλημερα σας!
Πρωτη φορα κι εμεις φετος θα παμε Ζακυνθο.
Ξερει καποιος αν στα beach bar και στις οργανωμενες παραλιες
πληρωνεις για ομπρελα και ξαπλωστρες η αν ειναι δωρεαν με καφε και ποτο;

γεια σου! σε καποιες ειναι δωρεαν ,σε καποιες οχι.για παραδειγμα στο τσιλιβί στα περισσοτερα beach bar του, ειναι δωρεαν,ενω στο Βασιλικο,που θεωρειται "elite",πλήρωνεις..

kiko73
11-07-13, 00:18
Ευχαριστω Angellina!:p

agy
11-07-13, 17:27
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Από ότι καταλαβαίνω κλείσατε στο πρώτο που αναφέρεις. Στο ίδιο είχατε πάει και πέρυσι?
Θα πάρω να ρωτήσω αύριο γιατί και η τιμή που αναφέρεις είναι πολύ καλή.
Εσείς πήγατε με παιδάκια?

Me paidakia pigame.Elpizo na vrikes telika auto pou psaxneis....

IRINARI
12-07-13, 00:01
Me paidakia pigame.Elpizo na vrikes telika auto pou psaxneis....

Όχι, ακόμα δεν βρήκα αλλά που θα πάει....

ioannam
12-07-13, 11:30
καλημερα
περυσι μειναμε τσιλιβι,κοντα στην πολη
και φετος παλι τσιλιβι

περυσι ειχαμε παει με τη μικρη και μειναμε στο www.zarkadis.gr,στο πρασινο (http://www.zarkadis.gr)
διπλα στη θαλασσα (http://www.zarkadis.gr)
φετος θα μεινουμε διπλα στη θαλασσα παλι,διπλα απο ζαρκαδη, στο Ασπασιας studio με 40 ευρω
καθαρο πολυ,πρασινο,ua μαγειρευει για τη μικρη
εξαλλου διπλα ειναι το freddie's beach bar με τη κα Ριτσα που μας μαγειρευε εξαιρετικα
προς βασιλικο τις καλυτερες κριτικες ειχε το bay
τωρα ερωτησεις για οσα δεν ειδα περυσι
1.π.χ. ταβερνα κωστα περυσι μεσημερι κλειστη.Δουλευει συγκεκριμενες μερες?
2.Γερακας.Πρεπει να εχω ομπρελα με μικρη?Eκει κοντα για να φαμε μετα με μικρη που παω?
3.Πηγαμε Αγιο Νικολαο και ειδα δεξια ενα μαγαζι υπερυψωμενο και θαλασσα απο κατω που ειχε πολλα φυκια.Αυτος ειναι ο αγιος νικολαος?Εκει καναμε μπανιο,πριν το γερακα,και αριστερα ηταν ενα εκκλησακι
4.επισης μπανανα,γραφει πινακιδα μπανανα?
5.πορτο ζορο και πορτο αζουρο ειναι το ιδιο και ειναι προς τα εκει?για βασιλικο δηλαδη?
6.τα ξυγκια επισης προς τα κατω?εχει πινακιδα?Εχει ψαροταβερνες?
7.Η Δαφνη παλι προς τα εκει ειναι?Πριν το Γερακα,Πριν τον Αγιο Νικολαο?
8.Πορτο κουκλα με τη ξυλινη εξεδρα παλι προς Βασιλικο ειναι?
Ολα εχουν πινακιδες?
9.Πορτο Καμινια?Ειναι που?
10.Νησακι Αγιο Σωστη που ειναι το cameo στο Λαγκαδα πως πας?Εννοω παντα σε συνδυασμο με τη μικρη.
11.Το παρκο του Ασκου απο Τσιλιβι ειναι μακρια για να δει η μικρη τα ζωακια?
12.Για φαγητο στην πολη ειχαμε φαει spaggetomania,τελειο
Διαβασα καλα για το μαλανος,η ταβερνα του ζωχιου
επισης θα παμε και πορτοκαλι Αργασι που το προτεινουν τα μελη
Βασικα πανω απολα χαιρομαι γιατι θα προσκυνησω παλι τον Αγιο

IRINARI
13-07-13, 16:33
To zarkadis πάρα πολύ ωραίο, μίλησα μαζί τους, είναι λίγο τσιμπημένο σε τιμή αλλά πιστεύω πως είναι πολύ καλό. Το άλλο που αναφέρεις δεν ξέρω κατά πόσο θα μας χωράει γιατί είμαστε 5! Θα πάρω βέβαια να ρωτήσω και αναλόγως τι θα μου πουν. Σε ευχαριστώ!

marilu
13-07-13, 17:21
1.Η ταβέρνα του Κώστα δεν δουλεύει μεσημέρια εκτός νομιζω απο Κυριακή, βράδυ ειναι ωραία να πας, εχει και καντάδες.
2. Γέρακας: σου επιτρέπουν μόνο για 3 ώρες,όταν πας σου λένε τι ωρα πρεπει να φύγεις. Να εισαστε εκεί 9 η ώρα για να βρείτε άδειες ξαπλώστρες επι πληρωμή. Αν δεν θες, φέρνεις ομπρέλα και πας στα ελεύθερα μέρη που ειναι για ομπρέλες που πάλι σου δείχουν που. Αξίζει τον κόπο όμως ειναι τέλεια.
3. Για Αγιο Νικόλαο ειναι 2 παραλίες. Η μια ειναι προς βασιλικό και έχει ταμπέλα. Δεν ειναι εκεί που λες. Ειναι αρκετά κοσμική με beach bars και θαλάσσια σπορ. Η άλλη ειναι στο δρόμο προς γαλάζιες σπηλιές στις βολίμες, με βότσαλο. Προς βόρεια επίσης ειναι και η παραλία τα Ξύγκια, πριν τον άγιο νικόλαο,δεν εχει ταβέρνα εκεί.
4. Εχει ταμπέλες για πορτο ζόρο στο δρόμο προς βασιλικό. ειναι πολύ ωραία παραλία με ενα βράχο μέσα στη θάλασσα, και ωραίο beach bar. Porto azzouro δεν εχω πάει.
5,6,7. Η Δάφνη ειναι πριν το Γέρακα, εχει ταμπέλα και ακολουθείς το δρόμο στα δεξιά σου. Ειναι απο την άλλη πλευρά. Εκεί γεννούν οι χελώνες.
8,9. Πόρτο Κούκλα ειναι δίπλα απο το Λαγανά, τα καμίνια ειναι στο ξηροκάστελο στο βασιλικό.
10. Στο νησάκι που ειναι το cameo ειναι στην άκρη του Λαγανά, ακολουθείς το δρόμο προς την παραλία του Λαγανά, και το βλέπεις νομίζω στα αριστερά σου? δεν θυμάμαι, πάντως ωραία ειναι. περνάς με τα ποδια απο μια ξύλινη γεφυρούλα. ΕΙναι για ποτό περισσότερο. εμείς πήγαμε και μετά απο 10 λεπτά φύγαμε δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο.
11. Στο πάρκο θα πάμε και εμείς φέτος, το μονο που εχω ακούσει ειναι οτι έχει λίγο τσουχτερό εισιτήριο αλλα μάλλον αξίζει τον κόπο.
12. Spaggetomania εχει όντως τέλεια φαγητό. Εχει και παιδότοπο η πίσω πλευρά του. Επίσης για μαγειρευτά στο Μαλάνο και στο Αντέτι (ειναι κοντά αυτά τα δύο και πάνε ντόπιοι), στο πορτοκάλι εννοείται για ποτό και γλυκό.
Επίσης ειναι εκπληκτικά στο μαραθονήσι περνάς με βαρκάκι απο το κερί αλλά πας με ομπρέλα και τα συναφή γιατι δεν εχει τίποτα, εγω με παιδιά δεν ρισκάρω βέβαια ειναι μικρά ακόμα.

IRINARI
13-07-13, 17:49
Marilu σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα!!
Προσπαθώ να σου απαντήσω στο τελευταίο μήνυμα σου αλλά πρέπει να διαγράψεις κάποια γιατί μου βγάζει ότι έχεις υπερβεί το όριο των αποθηκευμένων μηνυμάτων.
Εκεί θα πάμε τελικά, μακάρι να σε πετύχαινα να γνωριζόμασταν από κοντά.

marilu
13-07-13, 22:14
Σου έστειλα pm, χαίρομαι που βοήθησα!!

ioannam
15-07-13, 10:15
marilu ευχαριστω
ρωτησες zarkadis Irinari?
α στο τσιλιβι που μενaμε εχει παιδοτοπο ωραιο για μικρα
http://www.lunafunpark.com/
εχει πανηγυρι αγιας παρασκευης στις βολιμες
ειναι μακρια απο ζακυνθο?
επισης της αγιας μαγδαληνης την τριτη την αλλη στις μαριες-περασε απο εκει η αγια μαγδαληνη-και εχει πανηγυρι
ουτε ξερω ποσο ειναι απο ζακυνθο?
το zarkadis ειναι ιδανικο
μεσα στο πρασινο,δροσια, το μοναδικο με πρασινο διπλα στη θαλασσα
απλα δεν ειχε την περιοδο που θελουμε 20 ιουλιου
ειναι λιγο τσιμπημενο δηλαδη 70 ευρω και με παζαρια λιγοτερο
και το aspasiaς ειναι διπλα απο zarkadis με πρασινο και θαλασσα
http://aspassiastudios.gr/html/english/photoout.htm
το επελεξα γιατι μαγειρευουν,ειναι καθαρο και 40 ευρω και ησυχια στο στενακι
θα ειστε κοριτσια ιουλιο,εμεις απο 20 ιουλη πρωτα ο θεος,να γνωριζομασταν?

IRINARI
15-07-13, 11:41
Στο zarkadis μου είπε 80 ευρώ γιατί εμείς είμαστε 5. Είναι όμορφο πολύ και δίπλα στη θάλασσα αλλά πανάκριβο και χωρίς πρωϊνό. Στο ασπασίας ρώτησα αλλά την περίοδο που θέλω δεν είχε.

ioannam
15-07-13, 13:12
οτι θελει λεει
σε εμενα 70 και μετα 55
περυσι σεπτεμβρη μου ειπε 70 και μετα 50
σεπτεμβρη
για ξαναπες της οτι ειμαι φιλη της ιωαννας απο καλαβρυτα
διπλα απο το ασπασιας ειναι και το ξενοδοχειο παραδεισος
επισης ρωτα και τον κο γιωργο στης ασπασιας να σου πει για καποιο αλλο εκει κοντα
στα λεω γιατι εκει κοντα που σου λεω ειναι πρασινο και ησυχα και στην πολη εισαι σε 5 λεπτα ενω απο βασιλικο θες ωρα

fotini.fotini12
18-07-13, 12:32
Καλησπέρα σας ,

Φέτος θα πάω Ζάκυνθο για πρώτη φορά και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες -προτάσεις σχετικά με την περιοχή διαμονής. Απο έρευνα που έχω κανει κατέληξα οτι καλό είναι να μείνουμε ή Τσιλιβί ή Αργάσι γιατί και τα δυο είναι σχετικά κοντά στην πόλη της Ζακύνθου και απ οτι έχω διαβάσει ωραίες περιοχές .
Επίσης αν ξέρει κανείς θα ήθελα να μου προτείνει καποιο ξενοδοχείο ή villa apartments -studio

ioannam
19-07-13, 12:56
τσιλιβι εγραψα 3 εγω δες
ειναι διπλα θαλασσα