PDA

Επιστροφή στο Forum : clomiphene/κλομιφαίνη

Σελίδες : [1] 2 3

CORAZON
06-06-08, 23:31
OLES OI APORIES MAZEMENES :oops: . EIMAI MONO 3 MERES STIN PAREOULA SAS KAI SAS EXO PRIKSEI ME TIS APORIES MOU. MOU EDOSE O GIATROS AUTO TO MINA KLOMIFENI. KANEI KATI? TO PIRE KAMIA? THA AUKSISEI TIS PITHANOTITES?? EXO KUKLO STATHERA ROLOI PANTA KATHE 30 MERES KAI TOUS DUO TELEUTAIOUS MINES EIXA OARIA KANONIKA!!EUXARISTO POLI!!!!

parent?
06-06-08, 23:37
Για πόσο μεγάλο χρονικό διάστημα θα πρέπει να δίνεται αγωγή με clomiphene citrate;

Η πλειοψηφία των γυναικών που ανταποκρίνονται στη θεραπεία με clomiphene citrate εμφανίζουν θετικά αποτελέσματα από τον πρώτο μήνα θεραπείας. Έτσι, τρεις ή τέσσερις κύκλοι θεραπείας με το σκεύασμα αυτό είναι αρκετοί για μία ολοκληρωμένη θεραπευτική προσέγγιση. Αν στο χρονικό αυτό διάστημα δεν έχει επιτευχθεί ωοθυλακιορρηξία, η θεραπεία με clomiphene citrate δεν κρίνεται σκόπιμο, ή ασφαλές, να συνεχιστεί. Σε μια τέτοια περίπτωση θα πρέπει να αναζητηθούν εναλλακτικές και αποδοτικότερες μέθοδοι θεραπείας.

Κορυφή σελίδας

CORAZON
06-06-08, 23:59
SEUXARISTO POLI PARENT MOU!! PROTI FORA TA PIRA. SIMERA ITAN TO TELEUTAIO. PIRA TI DEUTERI MERA PERIODOU MEXRI KAI SIMERA POU EINAI I 6 MOU. TI DEUTERA MOU EIPE O GIATROS MOU NA PAME GIA UPERIXO, NA DEI LEEI POS EINAI TA PRAGMATA KATHOTI EIXA KAI POLIKISTIKES! DILADI MEXRI 3 MINES E? META GIATI NA MIN EINAI ASFALES. NA PO TIN ALITHIA DEN EXO KATALAVEI KAI KALA GIATI TA PAIRNO. O GIATROS MOU MOU EIPE POS DEN AUKSANONTAI OI PITHANOTITES, APLA EKSASFALIZEI NA EXO OARIO. ALITHEUEI??SEUXARISTO POLI!!!!

parent?
07-06-08, 19:06
αφου λεει φερνει ωοθηλαξια αρα βοηθαει το ωαριο. απ το ιντενετ το αντεγραψα. μπες στο google κ γραψε την ονομασια. θα σου βγαλει πολλες ιστοσελιδες κ πληροφοριες. παντως γνωμη μου ειναι καλυτερα να γινεσαι ενοχλητικος στο γιατο κ να ξεστραβωνεσαι παρα να ντρεπεσαι κ να εισαι στην αγνοια. ρωτα τα παντα. κ εγω τωρα πια αυτο κανω γιατι καταλαβα οτι πολλοι νομιζουν επειδη τα ξερουν οι ιδιοι δεν χρειαζεται να δινουν πληροφοριες. φιλακια!!!

christine06
07-06-08, 20:48
Και εγώ πήρα κλομιφαίνη και στο δεύτερο μήνα έμεινα έγκυος. Απλά εγώ είχα πολύ ασταθή κύκλο και δεν μπορούσα νε βρω τις γόνιμες μέρες μου. Με τα χάπια απλά σταθεροποιήθηκε ο κύκλος μου. Γιατί να στα δώσει αν έχεις σταθερό κύκλο και ωορρυξία? Πάντως θέλει όντως παρακολούθηση με υπέρηχο κάθε μήνα.

CORAZON
07-06-08, 23:24
THANKS GIA TIS APANTISEIS. EXO STATHERO KUKLO KATHE 30 MERES KAI MALISTA ROLOI. I ALITHIA EINAI POS PREPEI NA ROTAO POLI PERISSOTERA STO GIATRO MOU.EIMAI SIGOURI PANTOS POS MOU EIPE POS DEN AUKSANONTAI OI PITHANOTITES APLA EKSASFALIZOUME NA EXOUME SIGOURA OARIO.ETSI DEN EINAI? TI DEUTERA PALI EXO RANTEVOU GIA NA KANOUME UPERIXO. ESU CHRISTINE MOU AFOU TA PIRES KATA TI DIARKIA POU PROSPATOUSES KATHE POTE PIGAINES GIA UPERIXO?? KAI POSA PIRES? EGO MONO 5 APO TI 2H MEXRI TIN 6H MERA. ENA TIN IMERA.THANKS POLI SE OLES SAS!!!!!!

christine06
08-06-08, 19:32
Εγώ πήγα την δωδέκατη μέρα για υπέρηχο. Και εγώ τα πήρα από την τρίτη μέχρι την έβδομη μέρα του κύκλου αν θυμάμαι καλά αλλά δύο την ημέρα, ένα το πρωί και ένα το βράδυ. Εύχομαι καλή επιτυχία Corazon!

zouzounel
09-06-08, 11:10
Πριν 4 χρόνια τα πήρα κι εγώ τα clomiphene. Το δεύτερο μήνα έμεινα έγκυος, αν και η εγκυμοσύνη δεν προχωρησε (παλινδρομος). Στο ενδιάμεσο είχα σταματήσει τις προσπάθειες και τώρα τα άρχισα πάλι, ολοκλήρωσα τον 2ο μήνα, χωρίς αποτελεσμα αυτή τη φορά. Αναμένω κι εγώ οδηγίες του γιατρού. Είδωμεν...

CORAZON
09-06-08, 16:24
ZOUZOUNEL MOU ITHELA NA SE ROTISO GIATI META APO 4 XRONIA KSANA? SOU EIPE O GIATROS POS I CLOMIFENI MPOREI KAI NA EUTHINETAI GIA TIN PALINDROMI? GIATI KAPOU TO EIXA KSANAKOUSEI. ENA TIN IMERA PERNEIS I 2? KAI GO DEN KSERO POLLA. TORA ARXIZO KAI TA PSAXNO.SIMERA EXO RANTEVOU ME TON GIATRO STIS 9 GIA NA ME DEI ME UPERIXO. ELPIZO OLA NA SOU PANE KALA!!!KAI SINTOMA ENA MORAKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zouzounel
09-06-08, 17:28
Δεν είχε σχέση το clomiphene με την παλίνδρομη, εξάλλου ήταν τοσο νωρίς που ούτε ο σάκος δεν είχε δημιουργηθεί καλά καλά, μόνο το φασολάκι υπήρχε.. Συνέβησαν διάφορα στη ζωή μου μετά από εκείνη την εγκυμοσύνη (ένα διαζύγιο στους βασικούς λόγους) γι αυτό και πέρασαν τόσα χρόνια, δεν ήταν θέμα υγείας ή αγωγής. Ένα χάπι την ημερα παίρνω για 5 μέρες (ξεκινώντας από την τρίτη μερα) και βλέπουμε στην πορεία πώς θα εξελιχθεί το θέμα.
Ευχαριστώ για τις ευχές και αντεύχομαι το ίδιο και σε σένα! :D

Flora
09-06-08, 18:08
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,Κ ΓΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ 4 ΑΥΓΟΥΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ 2 ΩΡΙΜΑΣΑΝ ΑΡΚΕΤΑ!ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ.....ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΞΥΝΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (29 ΜΕΡΕΣ ΚΥΚΛΟ).

ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΩ!! :lol:

ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΝΕΥΡΙΚΟΤΗΤΑ...ΟΛΑ ΜΟΥ ΦΤΑΙΝΕ!!!!

....ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ....

ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΕΣ

CORAZON
09-06-08, 22:11
ZOUZOUNEL MOU SOU EUXOMAI PRAGMATIKA OTI KALITERO.KAI POLI SINTOMA MANOULA. SIMERA PIGA STO GIATRO KAI EIDA DUO AUGOULAKIA.ENA ARISTERA KAI ENA DEKSIA.EINAI STA 14XIL.OPOTE ARXIZEI I PROSPATHIA MAS!!AUTO VEVAIA ALLOS APO TIN DEUTERI MERA KI ALLOS APO TIN TRITI DEN TO XO KATALAVEI AKOMA KALA, ALLA OPOS EIPE KAI MIA KALI FILI PREPEI NA ROTAO PERISSOTERA STO GIATRO KAI AUTO EKANA KAI SIMERA. AUTO ITAN TO MONO TELIKA POU KSEXASA SIMERA NA TON ROTISO. THA TA GRAFO SE XARTI MOU FAINETAI :? !!FLORA MOU SOU EUXOMAI GRIGORA ME PAIDAKI. 4 EKANES AUGOULAKIA??AUKSISES POLI TIS PITHANOTITES!!!PERIMENOUME EUXARISTA NEA SOU!!!KAI MIN TO VAZEIS KATO. AN KAPOIA THELEI PRAGMATIKA NA GINEI MANOULA TIPOTA DE MPOREI NA TI STAMATISEI!!EINAI AUTO POU LEME OTI OTAN THELOUME KATI POLI TOTE OLO TO SUMPAN SINOMOTEI...KAI MIN AGXONESAI..THETIKI SKEPSI PANO APO OLA...ANTE KAI SINTOMA OLES KAPOIA STIGMI NA VRETHOUME SE PAIDOTOPOUS ME TA BEBE MAS!!!
SIGNOMI GIA TIN POLILOGIA MOU!!!FANTASTEITE DUO AUGOULAKIA EIDA KAI XARIKA :oops: !!!

vassia
10-06-08, 11:37
Corazon μου καλημέρα!
Εχω κάνει μια σχετικά μεγάλη έρευνα για τα Clomiphene και αυτό γιατί βρέθηκαν και στην δική μου πορεία. Ο γιατρός που είχα τα τελευταία 6 χρονια δεν ήταν αυτό που ήθελα. Είχα ταλαιπωρηθεί με κολπίτιδες και δεν με βοηθούσε δραστικά έτσι σκεφτηκα τον Οκτώβρη να πάω να κάνω μια καλλιέργεια μήπως και βρω μια λύση. Πήγα λοιπόν συστημένη σε ένα γιατρό του ΙΚΑ που υποτίθεται ήταν καλός να μου γράψει την καλλιέργεια και αυτός μου έγραψε υπέρηχο και ορμονικές και μου είπε πως δεν είχα κολπίτιδα. Όταν πήγα να δει τις εξετάσεις για κακή μου τυχη είχε εξαφανιστεί η περίοδός μου για ένα μήνα παρά τον πολύ σταθερό μου κύκλο. Οι εξετάσεις μου όπως είπε ήταν πολύ καλές, μου έδωσε Duphaston για να μου έρθει περίοδος αλλά εγώ δεν τα πήρα και περίμενα. Μου ήρθε κάποια στιγμή και εκείνος είπε να πάρω clomiphene απο την 3η μέρα της περιόδου και για 5 ημέρες, 1 την ημέρα και την όλη θεραπεία για τρείς μήνες, για να μην παιδεύομαι λέει και γιατί με είδε αγχωμένη (προσπαθούσαμε όμως μόνο 8 μήνες). Δεν μου αρέσει να παίρνω χάπια και προβληματίστηκα πολύ για το εάν έπρεπε να τα πάρω. Εψαξα στο internet και βρήκα πως σε παρατεταμένη χρήση προκαλούν μέχρι και καρκίνο και άλλα τέτοια αλλά τελικά είπα να τα πάρω για τρείς μήνες (με μισή καρδιά) και μετά STOP. Πήγα για τον πρώτο υπέρηχο (δεν μου έκανε όπως έπρεπε τους άλλούς δύο) και είχα 2 αυγουλάκια και χάρηκα. Μας είπε να έχουμε επαφές γιατι μέσα στις επόμενες 34 ώρες θα σκάσουν. Τα πήρα και τους δύο επόμενους μήνες αλλα τελικά τίποτα. Τα χάπια με άγχωσαν πάρα πολύ. Δεν ξαναπήγα στο εν λόγω γιατρό και αποφάσισα να αφήσω 2 μήνες να χαλαρώσω. Την Πέμπτη πήγα σε καινούργιο γιατρό και από ότι φαίνεται είναι εξαιρετικός. Μου είπε πως τα Clomiphene δεν κάνουν παρα πολύ καλής ποιότητας ωάρια αλλά με σωστή παρακολούθηση είναι πολύ αποδοτικά για ορισμένες γυναίκες. Στον υπέρηχο που έκανα μου βρήκε κάτι που κατα 80% είναι πολύποδας και ίσως ευθύνεται για τις άκαρπες προσπάθειες, αλλά μου είπε να κάνω οπωσδήποτε υστεροσαλπιγγογραφία και απόρησε που δεν την έχω κάνει ήδη.
Δεν θέλω να σε αγχώσω, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες απλά βεβαιώσου πως είσαι σε καλό γιατρό και ξέρει τι σου δίνει και πως οι θεραπεία γίνεται σωστά και βέβαια ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΕΠΙΤΥΧΙΑ μέσα από την καρδιά μου. :D

Συγνώμη εάν σας κούρασα με την πολύλογία μου...

Flora
10-06-08, 11:43
KALIMERA CORAZON MOU KAI SE EFHARISTW GIA TIS EYXES SOU KAI EYXOMAI KAI SE ESENA KALI EPITYXIA KAI GRIGORA MANOULA!

KOITA EKANA 4 AYGOULAKIA ALLA MONO TA DYO WRIMASAN ARKETA GIA NA GONIMOPOITHOYN..!!

TWRA STHN ANAMONH!

:lol:

CORAZON
10-06-08, 16:16
VASIA MOU SE EUXARISTO POLI GIA TIS PLIROFORIES KAI KALA KANEIS KAI MAS LES POLLA POSO MALISTA AUTA POU LES EINAI APO PROSOPIKI EMPEIRIA! dEN MPORO NA PO POS DE ME PROVLIMATISES ALLA ITAN I PIO ANODINI LISI GIA MENA. DEN PROSPATHO POLI KAIRO VEVAIA GIA PAIDAKI ALLA TOUS DUO PROTOUS MINES POU PROSPATHOUSA DEN EKANA AUGOULAKI KALO, SXEDON KATHOLOU. ENA MINA THA TA PARO KAI META THA ARXISO KAI KAMIA AKOMA EKSETASOULA. DE THELO NA MPO SE DIADIKASIA PSAKSIMATOS AKOMA ME SALPIGOGRAFIES KAI TETOIA. ISOS LIGO ARGOTERA. NA DO TI GINETAI KAI AUTON TON MINA KAI VLEPOUME..KATHE TRIS MERES PAO GIA UPERIXO. O GIATROS POU EXO EINAI POLI PSIRAS. KAI PREPEI AN PO POS EXO ALLAKSEI POLLOUS!!!!!!PAROTI DEN EIXA KANENA PROVLIMA OUTE KAI PROSPATHOUSA GIA PAIDI. APLA DE MOU TAIRIAZAN. EIDOMEN!!!
KALI EPITUXIA SE ORI KI AN KANEIS KAI PERIMENOUME EUXARISTA NEA KAI SINTOMA!!!!
FLORA MOU KAI SE SENA. PERIMENO ME XARA NA MOU PEIS POS APEDOSE I PROSPATHIA GIATI KANOUME TIN IDIA AGOGI ME KLOMIFENI!!!
FILIA SE OLES!!!

doraki
25-08-08, 14:50
Καλημέρα κι από μένα!
Ο γιατρός μου τα έγραψε σήμερα τα clomiphene,να τα πάρω από την 2η έως και την 6η μέρα του κύκλου,και την 8η να πάω για υπέρηχο.
Ελπίζω να έχουμε αποτέλεσμα άμεσα γιατί...θα χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο!!!

CORAZON
25-08-08, 15:07
ντοράκι σου εύχομαι ότι καλύτερο..εγώ τα πήρα δυο μήνες και τα σταμάτησα..δεν είχα αποτέλεσμα αλλά έκανα πολλά ωάρια..την τελευταία φορά 7!!οπότε λίγο παραπάνω αυξάνουν τις πιθανότητες..εύχομαι να έχεις τέλεια αποτελέσματα!!!

doraki
25-08-08, 15:11
Οι εξετάσεις μου στα υπόλοιπα θέματα είναι πολύ καλές,μόνο οι πολυκυστικές μας χαλάνε το γλυκό!Επίσης,θα κάνει και ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα γιατί,όπως είπε ο γιατρός μου,είναι το 50%!!
Και ελπίζουμε σε κάτι καλό,για όλες!

bou-bou!
25-08-08, 15:36
Συγγνώμη βρε κορίτσια, ο δικός μου ο γιατρός είνι ο μόνος που δεςν μου μίλησε για υπέρηχο??? Παιρνω clomiphene εδώ και 5 μήνες αλλά εγκθμοσύνη γιοκ, αλλά και ο γιατρός μου δεν μου είπε κάτι για ελεγχο ωορυξίας? Μήπως να τον αλλάξω???
Το τελευταίο διμηνο έχω από τις γόνιμες μέρες πονους περιόδου που ποτέ δεν είχα. Υπάρχει περίπτωση να μου έχουν προκαλέσει πρόβλημα τα χάπια?

doraki
25-08-08, 15:40
Boubou,νομίζω ότι είναι απαραίτητος ο υπέρηχος,καταρχάς για να δει ο γιατρός αν έχουν ετοιμαστεί ωάρια για γονιμοποίηση και κατά δεύτερον,είναι δυνατόν να μην πρέπει να ελέγξει τι άλλο γίνεται μέσα στην κοιλιά σου?
Πες του να σου κάνει υπέρηχο εδώ και τώρα!

bou-bou!
25-08-08, 15:44
Και εγώ με αυτά που έχω διαβάσει αυτό είπα. Ε δεν θα γυρίσει από τις διακοπές του, θα του τα πω ένα χεράκι. Είναι και από τους πολύ καλους γιατρούς υποτίθεται.

doraki
25-08-08, 15:47
Ναι,μην το αφήνεις για αργότερα,κάντο τώρα που είναι νωρίς,για να μην έχεις αργότερα προβλήματα!
Και αυτή που πήγαινα εγώ μέχρι πρότινως υποτίθεται ότι ήταν καλή αλλά δε με πρόσεχε καθόλου.
Καμία σχέση ο ένας με τον άλλο πάντως...

BABY
29-09-08, 16:44
ΚΟΙΑ, ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΑ CLOMIPHENE CITRATE ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ :
ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΑΠΕΒΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΥΔΡΟΣΑΛΠΙΓΓΑΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΑΦΙΡΕΣΑ. ΤΩΡΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 2 ΕΩΣ ΤΗΝ 6 ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΩΑΡΙΑ.
ΠΑΝΤΑ ΕΚΑΝΑ ΩΟΡΡΗΞΙΑ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΗ) ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΕΓΚΥΟΣ.
1/ ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΔΙΔΥΜΑ - ΤΡΙΔΥΜΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ?
2/ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ, ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΑ ΠΙΩ ΚΑΙ.......ΒΟΥΡ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ....
3/ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ Ή ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ??

CORAZON
01-10-08, 18:34
baby mou einai kai gia tis ginaikes pou kanoun ooriksia..apla auksanei tis pithanotites na sillaveis..den tin pira polles fores. mono duo mines..mallon tha tin ksanarxiso tora..apo tin alli vevaia an emeines duo fores kai malista eukola de vlepo to logo na pareis..rota to giatro sou kalitera..filakia!

BABY
01-10-08, 22:04
corazon thanks!!

gema
03-11-08, 23:24
Κορίτσια καλισπέρα!!Πήγα στον γυναικολόγο και αφου του εξήγησα το οτι θέλω να κάνω μωρουλίνι, αλλα λόγω της απόστασης δεν θα έχω λογικά πολλές ευκαιρίες για επαφές μου πρότεινε να πάρω τα clomiphene και να παω για υπέρηχο!Απ΄τη μια θεωρώ οτι θα είναι καλό να τα πάρω για να δούμε πόσο καλά δουλεύει το σύστημα μου αλλά από την άλλη δε γνωρίζω τίποτα για τυχον παρενέργειες!Θα ήθελα να μου πείτε καμία εμπειρία σας και τιν άποψη σας!!! :D

christine06
04-11-08, 10:09
Καλημέρα gema! Εγώ έχω χρησιμοποιήσει για δύο μήνες τα serpafar που είναι ίδια με τα clomiphene. Δεν είχα καμία παρενέργεια, αντίθετα το δεύτερο μήνα έμεινα έγκυος. Ο λόγος που μου τα είχε δώσει όμως ήταν ότι δεν είχα σταθερό κύκλο. Δεν ξέρω για πιο λόγο τα συνιστά ο γιατρός σου σε σένα. Επίσης να σου πω ότι προσπαθούσαμε σχεδόν 9 μήνες για μωρό και μέτα τα πήρα σε συνδυασμό με σπερμοδιάγραμμα (άσχετα αν δεν προλάβαμε ποτέ να το κάνουμε γιατί έμεινα έγκυος).
Μην ξεχνάς όμως ότι είναι φάρμακα και δε θα πρέπει να τα πάρεις αν δεν σου εξηγήσει ο γιατρός ακριβώς για ποιο λόγο στα προτείνει.
Ελπίζω να σε βοήθησα...καλή επιτυχια

nat-left
04-11-08, 10:12
Αν πάρεις τις ορμόνες υπό την παρακολούθηση του γιατρού σου δεν θα πάθεις τίποτα. Απλά αν διαβάσεις στο internet σχετικά θα δεις ότι αυξάνει την πιθανότητα δίδυμων εγκυμοσύνων. Συζήτησε το με τον γιατρό σου και αποφάσισε!

zouzounel
04-11-08, 10:20
Πρόσεξε με τα chlomiphene δεν είναι και τόσο αθώα.
Δες κι εδω μια προηγουμενη συζήτηση (αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις και ποοοολλές άλλες):
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=11759
Εγώ τα πήρα για δυο μήνες, μιας και έχω πολυκυστικές ωοθήκες. Δεν μου προξενησαν κάτι κακό μέν, αλλά δε βοήθησαν και στο να μείνω έγκυος. Η εγκυμοσύνη προέκυψε μετά, αφού τα είχα σταματήσει!
Το βασικό είναι, και να το έχεις πάντα στο μυαλό σου, ότι δεν είναι και τόσο αθώα αυτά τα χάπια και πρέπει να τα παίρνεις υπό στενή ιατρική παρακολούθηση!
Ό,τι και να αποφασίσεις, σου εύχομαι τα καλύτερα!

gema
04-11-08, 12:18
Euxaristw polu gia tis apantiseis sas!Exw kanoniko kuklo kai o giatros mou ta proteine giati me ton antra mou tha brethw ta xristougenna kai meta to pasxa i to kalokairi opote mou ta proteine logika gia auximenes pithanotites sullipsis!!Mou eipe na paw kai gia uperixo fusika oxi apo moni mou!!Genika den poludinei farmaka kai einai uper tou fusiologikou toketou den ta moirazei ta xapia gi auto kai ton empisteuomai!!! :D

marakiii
13-03-09, 21:32
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΓΡΑΨΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΣΕΣ ΕΚΑΝΑΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ CLOMIPHEN ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΕΙΧΑΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!

mairi1983
14-03-09, 23:27
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, έγω έκανα 6 μήνες θεραπεία με clomiphene και δεν τα κατάφερα! Ίσως άλλες κοπέλες να τα έχουν καταφέρει!
Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

nikijo
15-03-09, 15:31
maraki εγω τα πηρα 1 μηνα , εκανα 2 αυγουλακια αλλα το ενδομητριο ηταν λεπτο....δεν ανταποκριθηκε ο οργανισμος μου ειπε ο γιατρος... :?

irida85
15-03-09, 20:28
Κι εμενα η γιατρος μου μου χε πει πριν τη παλινδρομη να παρω κανα μηνα clomiphen αλλα τελικα δεν τα πηρα, οποτε θα ειναι πολυ ενδιαφερον το θεμα που ανοιξες marakiii!!!!!!!!!!!!!!

nikijo κοπελα μου διαβασα τι σου ηρθε νωριτερα.... λυπαμαι πολυ..... ελπιζω συντομα να χεις ευχαριστα! σε θυμαμαι γιατι περιμεναμε μαζι την "βλαμμενη" που δε χανει το ρημαδι το ραντεβου της...... (αν και εγω ακομα την περιμενω, αλλα θα ρθει.......)

demi 2
29-05-09, 01:52
γεια σας!ειμαι η demi καινουρια στη παρεα σας,διαβαζω καιρο τις ιστοριες σας κ τελικα θα χρειστω τις συμβουλες σας:).μηπως γνωριζετε κατι για το clomiphene κανει δουλεια? εχει παρενεργειες? μου το προτεινε ο γιατρος ,εχω προγεστερονη 12,78.ο αντρας μου εχει ασθενες σπερμα.εχω την εντυπωση οτι βοηθα μονο οτον υπαρχει προβλημα απο τη γυναικα κ οχι απο τον αντρα,αν ξερετε ας με βοηθεισετε....ευχομαι σε ολους οτι επυθυμειτε!

antzi35
29-05-09, 09:49
demi2....ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΟ CLOMIPHEN ΕΙΝΑΙ ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΚΙ'ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ ...ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΙΚΕΣ ΜΕ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ...ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΟ CLOMIPHEN gia 2 3 ΜΗΝΕΣ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΤΗΠΟΤΑ ΕΞΑΛΟΥ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΤΙΔΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ

marser
29-05-09, 14:53
demi γεια σου
τα κλομιφεν τα δινουν πολλες φορες οι γυναικολογοι οταν ο αντρας εχει μετριο σπερμα γτ με αυτα θα κανεις εσυ πιο πολλα και πιο καλα ωαρια ωστε να υπαρχουν και μεγαλυτερες πιθανοτητες να μεινεις εγκυος
εγω καποια στιγμη που τα ειχα παρει δεν ειχα παρενεργειες
αλλα γενικα εχουν αρκετες
τωρα ειναι θεμα οργανισμου το τι παρενεργειες μπορει να σου κανει ενα φαρμακο

demi 2
29-05-09, 16:14
marser k antzi35 γεια σας,ευχαριστω που μου απαντησατε,σημερα θα παω κ σε μια αλλη γυναικολογο για 2η γνωμη,ο δικος μου γυν.πολυ λιγομιλητος δεν μπορω ετσι,θα σας πω τα νεα μου το βραδακι,για τη προγεστερονη τι ξερετε ποια ειναι η φυσιολογικη τη τιμη?

antzi35
29-05-09, 17:34
demi2....ΟΙ Φ.Τ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΓΩ ΑΠΟ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ ΕΝΑ ΔΙΝΕΙ ΑΠΟ 0.14-1.1 ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΠΟ 0.15-1.5

PAVIVI74
29-05-09, 18:39
marser k antzi35 γεια σας,ευχαριστω που μου απαντησατε,σημερα θα παω κ σε μια αλλη γυναικολογο για 2η γνωμη,ο δικος μου γυν.πολυ λιγομιλητος δεν μπορω ετσι,θα σας πω τα νεα μου το βραδακι,για τη προγεστερονη τι ξερετε ποια ειναι η φυσιολογικη τη τιμη?

ποιά μέρα του κύκλου σου έκανες την εξέταση?
για κύκλο 28-30 ημέρες την κάνουμε 21-22 ημέρα, γενικά μία εβδομάδα πριν απο την αναμενόμενη περίοδο

demi 2
30-05-09, 10:11
antzi35 k RAVIVI74 καλημερα σας..καλημερα κ σε ολους τους αλλους....ο κυκλος μου ειναι λιγο αστατος κυμαινεται απο 28 καποιες φορες εως 33 μερες,ο γιαρος μου ειπε να κανω τη προγεστερονη 21 ημερα.χτες που πηγα σε αλλη γυναικολογο μου ειπε οτι τη προγεστερονη μου τη βρισκει τελεια μου ζητησε κ αλλεσ ορμονικες π.χFSH E2 PROLACTINI κτλ τις οποιες ο προηγουμενος ουτε τις ειχε αναφερει ,απλα αμμεσως ειχε ζητησει να ξεκινησω θεραπεια με clomiphene,που ευτυχωσ δεν την εκανα γιατι στον υπερυχο που μου εκανε η δευτερη γυναικολογος μου βρηκε μικροκυστικες ωοθυκες κανενας μεχρι τωρα δεν μου ειχε πει κατι τετοιο.....ξερει καποια σας κατι?????

antzi35
30-05-09, 10:35
demi2...θα σου πω την δική μου περίπτωση... οπως σου είχα αναφέρει και πιο πάνω εχω πολυκιστικές με άστατο κύκλο οταν λέμε άστατο μιλάμε για περίοδο οτι να ναι μέχρι και 3 μήνες χωρις περίοδο εφτασα....τους τελευταίους 6 μήνες την 32η μέρα του κύκλου πέρνω primolut για να μου ερθει ας πουμε σε λογικα πλαίσια...δεν εχω σύνδρομο πολυκιστικών και οι κύστες μου ειναι σε κανονικά μεγεθη δεν ειναι για επέμβαση και όλες οι εξετάσεις μου ειναι πολυ καλές...εμένα το clomiphen μου το εδωσε να το παρω την 2η μέρα του επόμενου κύκλου μου μεχρι την 6η...εσενα δλδ οταν λες σου εδωσε να κανεις θεραπεία για πόσο διάστημα??? εσεις εχετε κάνει όλες της απαραίτητες εξετάσεις???

demi 2
30-05-09, 15:12
antzi35...μου ειπε το clomiphene να το παρω απο τη 3 ημερα περιοδου μεχρι την 7,η μονες εξετασεις που ζητησε ηταν η προγεστερονη (βγηκε 12,78 την 21η ημερα)κ μου εκανε βιοψια ενδομητριου(βγηκε καλη)με αυτα μου συστησε αμεσως τα χαπια.αρκουσαν αυτες οι εξετασεις για να μου συστησει τα clomiphene? για αυτο πηγα γι 2η γνωμη...ο αντρας μου εχει κανει σπερματοδιαγραμμα κ triplex.η γιατρος που πηγα χτες μου ζητησε παραπανω ορμονικες κ ξανα σπερμ/μα....τελειως διφορετικη αποψη απο τον αλλο γιατρο....τι να πω .....

demi 2
03-06-09, 18:15
καλησπερα κοριτσια....θα ηθελα τη γνωμη σας....εκανα ορμονικες εξετασεις τη 4η ημερα του κυκλου αποτελεσματα...FSH=5,07 mlu/ml,,LH=4,14 mlu/ml,,PRL=24,6 ng/ml,,E2=30,1....ειμαι 25 ετων,πως σας φαινονται? αυριο θα παω στη γιατρο....

Minnie!
10-06-09, 02:48
demi2....ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΟ CLOMIPHEN ΕΙΝΑΙ ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΚΙ'ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ ...ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΙΚΕΣ ΜΕ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ...ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΟ CLOMIPHEN gia 2 3 ΜΗΝΕΣ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΤΗΠΟΤΑ ΕΞΑΛΟΥ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΤΙΔΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ
Τελικά όλες λίγο πολύ τα προβληματάκια μας τα έχουμε.......και ΄γω για τον ίδιο μα ολόιδιο λόγο τα έπαιρνα μόνο που έβαλα λίγα κιλά αλλά μετά τα΄χασα και τελικά τα σταμάτησα μετά τον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης για να ρυθμίζουμε την προγεστερόνη.

robenula
12-10-09, 15:25
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΧΑΠΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗς ΩΟΡΗΞΙΑς?ΤΗ ΒΟΗΘΗΣΑΝ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ?

argyro73
13-10-09, 10:13
robenula εγώ είχα πάρει χάπια serpafar (κλομιφαίνη) για παραγωγή περισσότερων ωαρίων για σπερματέγχυση. Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό. Το μόνο πρόβλημα που μου δημιούργησαν ήταν κάτι κυστούλες..

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
13-10-09, 11:14
Εγω πηρα κλομιφεν που είναι το ίδιο με τα σερπαφάρΕιδα λίγο διαφορά στην περίοδο μου,είχα πολλά καφε παρά αίμα.Τον πρωτο μηνα ανταποκριθηκα τελεια,τον δευτερο μηνα δεν έγινε τίποτα.Γριφος.Θα αυξησουμε την δοση ειπαμε.

nikijo
13-10-09, 19:58
κ εγω πηρα τα κλομιφεν εκανα 2 ωοθυλακια αλλα λεπτο ενδομητριο.....κ δεν μου τα ξαναεδωσε....συνεχισα με ενεσεις....

ermina
13-10-09, 20:15
κ εγω πηρα τα κλομιφεν εκανα 2 ωοθυλακια αλλα λεπτο ενδομητριο.....κ δεν μου τα ξαναεδωσε....συνεχισα με ενεσεις....
γεια σας!!!ξεκινησα και εγω σημερα τα clomiphene για 5 μερες.
nikijo το ενδομητριο απο τα χαπια ηταν λεπτο?

Εντιτα
13-10-09, 22:08
Κοριτσια, τα κλομιφεν θελουν συνταγη γιατρου?

argyro73
14-10-09, 10:24
Εντίτα κορίτσι μου μην πάρεις αυτά τα χάπια χωρίς συνταγή γιατρού. Σε περίπτωση που ακολουθήσεις αυτή την αγωγή χρειάζεσαι συχνή
υπερηχογραφική παρακολούθηση από το γυναικολόγο σου.
Φιλικά..

ermina
14-10-09, 12:27
Κοριτσια, τα κλομιφεν θελουν συνταγη γιατρου?
δεν νομιζω να μπορεις να τα παρεις χωρις συνταγη γιατρου , απο οτι διαβασα εχουν αρκετες παρενεργειες και περα απο αυτο θελει και παρακολουθηση απο τον γιατρο ταυτοχρονα οπως ειπε και η αργυρω,
και τωρα που μιλαμε για παρενεργειες εσεις κοριτσια που τα πηρατε ειχατε καμια?πειτε μου γιατι οταν διαβασα τις αντενδειξεις στο κουτι επαθα ενα σοκ...:|ευχαριστω!!!!!:grin:

nikijo
15-10-09, 23:05
Ermina ειχα διαβασει πως ενω ειναι καλα στην παραγωγη ωοθυλακιων δεν βοηθανε το ενδομητριο να παχυνει....ο γιατρος μου με το που ειδε λεπτο ενδομητριο μου ειπε πως δεν ανταποκριθηκε ο οργανισμος μου κ δεν μου τα ξαναεδωσε....
...απο παρενεργειες τιποτα το αξιοσημειωτο......

Diana.mou
15-05-10, 12:38
geia sas koritsia eimai kainouria edw exw mia aporia to clomiphene gia poses meres pinoume k posa tin imera?

κατια81
15-05-10, 12:45
Καλημερα!!!Εκανα θεραπεια με τα κλομιφεν για 5 μηνες οπου και εμεινα εγκυος!!
Επερνα 1 το πρωι και 1 το βραδυ,απο την 3η μερα του κυκλου εως την 7η!!
Πολυ βασικο ομως ειναι να σου πει ο γιατρος σου την ακριβη δοσολογια,γιατι μια γνωστη μου παραδειγμα παιρνει 3 χαπια την ημερα,λογω των πολυ χαμηπων τιμων που εδινε η προγεστερονη!!
Πριν κανεις οτιδηποτε ρωτα τον γιατρο σου!!
Εχεις κανει εξεταση προγεστερονης(την 21η μερα) και αν ναι τι τιμη σου εβγαλε???

Diana.mou
15-05-10, 13:06
se evxaristw pollh gia tin apandisi den menw Ellada kai merikes meres prin figw ekana uperixo kai mou egrapse aftin tin therapeia kai den thimomoun poses fores tin imera eprepe na parw. .oxi den exw kanei afti tineksetasi..

κατια81
15-05-10, 13:39
Να σου πω την αληθεια μου κανει εντυπωση πως, μονο απο τον υπερηχο διεγνωσε και σου ειπε να κανεις την θεραπεια!!!
Τυχαινει μια με δυο φορες μεσα σε μια χρονια π.χ. μια γυναικα να μην κανει ωορηξια καθολου....και θεωρειτε φυσιολογικο!!
Για να σιγουρευτει μια κατασταση ομως,οτι οντως υπαρχει προβλημα ωορηξιας πρεπει να κανες αιματολογικη εξεταση και αυτο θα επρεπε να στο εχει πει πριν μπεις στην διαδικασια με τα χαπακια!!!!
Καλο θα ηταν να ρωτησεις καποιον γιατρο για να σε κατατοπισει πιο σωστα!

muriam
29-12-10, 20:17
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ?ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ?ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ?ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ?ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ Κ ΝΑ ΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΕΝΑ Κ ΝΑ ΠΗΓΕΝΩ Κ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ.ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΑΤΕ?Κ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΑ ΞΕΚΙΝΟΥΣΑΤΕ?Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ?ΜΕ ΤΕΣΤ ΟΩΡΗΞΙΑΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΣΟΡΥ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ!!!!!!ΦΙΛΑΚΙΑ!!!!!!!!

mpoutoumpou
29-12-10, 21:54
Εγω στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου επαιρνα 2 clomiphene καθε μερα απο την 2η ως και την 7η. Γινοταν εξεταση με υπερηχο γυρω στη 10η μερα πρωτη φορα και μετα στην 14η η οταν ο γιατρος εκρινε οτι το ωαριο ειχε καλο μεγεθος γινοταν η Pregnyl ενεση για σπασιμο ωαριου. Αυτο εγινε 3 φορες και την 4η (και χωρις Pregnyl) εμεινα εγκυος. Εγω εκανα παραλληλα και τεστ ωορρηξιας στους δυο τελευταιους κυκλους. Δεν ειχα καμια παρενεργεια.
Αυτη τη φορα ομως σε ενα κυκλο και σε συνδυασμο με cyclacur ειχα καουρες και ταχυκαρδιες. Το ωαριο μεγαλωσε τελικα την 18η μερα και τοτε εκανα την Pregnyl. Αυτη τη φορα δεν εμεινα εγκυος και δεν θελω να ξαναπαρω φαρμακα. Θα δοκιμασω παλι τεστ ωορρηξιας.
Παντως να ξερεις οτι ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος ακομα και ο ιδιος σε διαφορετικες χρονικες στιγμες.
Σου ευχομαι καλη επιτυχια!

dinami
30-12-10, 11:46
Εγώ έκανα μόνο ένα κύκλο πέρυσι τον Μάρτιο.
Πήρα 5 χάπια από την 5 ως τη 10 μέρα του κύκλου μου. Έκανα υπέρηχο την 11η και βρήκαν ότι είχα δύο ωάρια μεγέθους 23-25χιλ. Μου έκαναν Pregnyl την επόμενη και μου είπαν να έρθω σε επαφή μετά από 36 ώρες.
Δεν έγινε τίποτα.
Το μόνο που έγινε ήταν ότι είχα πρησμένο στήθος για τους επόμενους 6 μήνες και δεν μπορούσα να κοιμηθώ ούτε μπρούμυτα από τον πόνο. Δεν έχω ξαναπάρει έκτοτε και ούτε πρόκειται.

alexandra028
30-12-10, 14:34
εγω εδω κ 2 χρονια παιρνω κλομιφαινη λογω πολυκυστικων.. δεν ειχα καμια παρενεργεια εκτος απο μικρο πριξιμο τις ημερες που τα επαιρνα. απο τη 2η μεχρι την 7η μερα του κυκλου απο 2 χαπακια. βεβαια μετα απο καποιο διαστημα σταματησαν να μου προκαλουν ωωρρηξια και πηρα διπλασια δοση. 4 χαπακια την ημερα και εμεινα εγγυοσ με σπερματεγχυση

dinami θεωρω πως στην περιπτωση σου τζαμπα εκανες την ενεση γτ συνηθωσ τα ωαρια σπανε 20-23 χιλ αρα τα δικα σου ηταν στο τσακ και μαλλον την επομενη που εκανες την ενεση δεν εκανε χρηση γτ ησουν ηδη σε ωωρρηξια. βεβαια το γεγονος οτι απο την 11η μερα ειχες τοσο μεγαλα ωαρρια μου φαινεται πολυ περιεργο.. ποσες μερεσ ειναι ο κυκλοσ σου 25?? και υποθετω οτι με την κλομιφαινη εγινε υπερδιεγερση των ωωθηκων γιαυτο και το πολυμηνο πρηξημο...

christine06
30-12-10, 14:41
Έχω ξαναγράψει και αλλού...
Εγώ έπαιρνα serpafar (είναι τα ίδια με τα clomiphaine) από τη 2η εως την 10η νομίζω μέρα. Δύο χάπια τη μέρα, ένα πρωι ένα βραδυ. Στο δεύτερο μήνα έμεινα έγκυος στην κόρη μου. Ενέσεις δεν έκανα. Ούτε παρενέργειες είχα. Απλά πήγαινα τη 12η μέρα στο γιατρό και με τον υπέρηχο προσδιόριζε πόσο ήταν το ωάριο και ποιες μέρες μπορούσα να έρθω σε επαφή. Εγώ τα πήρα γιατί δεν είχα σταθερό κύκλο. Καλή επιτυχία στις υποψήφιες μανούλες!

dinami
31-12-10, 02:29
εγω εδω κ 2 χρονια παιρνω κλομιφαινη λογω πολυκυστικων.. δεν ειχα καμια παρενεργεια εκτος απο μικρο πριξιμο τις ημερες που τα επαιρνα. απο τη 2η μεχρι την 7η μερα του κυκλου απο 2 χαπακια. βεβαια μετα απο καποιο διαστημα σταματησαν να μου προκαλουν ωωρρηξια και πηρα διπλασια δοση. 4 χαπακια την ημερα και εμεινα εγγυοσ με σπερματεγχυση

dinami θεωρω πως στην περιπτωση σου τζαμπα εκανες την ενεση γτ συνηθωσ τα ωαρια σπανε 20-23 χιλ αρα τα δικα σου ηταν στο τσακ και μαλλον την επομενη που εκανες την ενεση δεν εκανε χρηση γτ ησουν ηδη σε ωωρρηξια. βεβαια το γεγονος οτι απο την 11η μερα ειχες τοσο μεγαλα ωαρρια μου φαινεται πολυ περιεργο.. ποσες μερεσ ειναι ο κυκλοσ σου 25?? και υποθετω οτι με την κλομιφαινη εγινε υπερδιεγερση των ωωθηκων γιαυτο και το πολυμηνο πρηξημο...

Κι εγώ αυτό κατάλαβα, και όταν μου είπαν στον υπέρηχο που έκανα (ήταν Σάββατο και πήγα σε ιδιωτικό εργαστήριο) ότι είναι τόσο μεγάλα, πήρα το γιατρό μου και τον ρώτησα "τι κάνουμε" και μου είπε να περιμένω, δεν με άφησε καν να έρθουμε σε επαφή την επόμενη μέρα αλλά τη μεθεπόμενη(!) μετά την pregnyl που θα έκανε την ωορρηξία και καλά. Εγώ πάντως πιστεύω ότι την έχασα κάπου εκεί. Ωορρηξία κάνω σταθερά εδώ και 2 χρόνια 10η με 11η μέρα, εξακριβωμένα με τεστ αλλά και με πόνο έντονο, το καταλαβαίνω πια πολύ καλά. Ο κύκλος μου είναι περίπου 27 μέρες, αλλά κάνω πάντα νωρίς ωορρηξία δεν ξέρω γιατί. Πάντως εμένα "με χαλάνε" οι ορμόνες και αποφάσισα να μην ξαναπάρω. Όλα αυτά βέβαια περυσι το Μάρτιο και ακόμα δεν έχω μείνει έγκυος το σημειώνω...

muriam
01-01-11, 21:15
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!!Η ΕΝΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ Η ΟΧΙ?ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΗ ΓΙ"ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ.ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!

alex1979
02-01-11, 14:07
Καλή χρονιά!
Πήρα κι εγώ σερπαφάρ λόγω άστατου κύκλου και έμεινα έγκυος με την πρώτη. Δεν έκανα κάποια ένεση, ούτε υπερήχους αλλά αυτό είναι θέμα γιατρού πιστεύω και ανάλογα με την περίπτωση. Εύχομαι το 2011 να φέρει το πολυπόθητο σποράκι σε όσες κοπέλες το επιθυμούν!!!

gianna g
02-01-11, 18:49
καλη χρονια και απο εμενα πηρα και εγω ΚΛΟΜΙΦΑΙΝ το πρωτο μηνα εμεινα αμεσος χωρις ενεση αλλα απεβαλα σταματισα για 2 μηνες και τωρα ξανα τι τριτη θα παω να δω αν εχουμε κανενα αυγουλακι και αυτο το μηνα θα κανω και την ενεσουλα. εμενα τα μονα που μ προκαλεσαι ειναι νευρα σπυρακια κ πονουσ χαμιλα στη κοιλια που ποτε δεν ειχα.ειχα και ενα προβλημα στα δοντια μ αλλα κανεισ δε μου ειπε σιγουρα οτι ηταν απο τα χαπια (φοραω και σιδερακια και μου ειπαν οτι πιθανον ειναι κ απο τα δυο αλλα τιποτα σιγουρο)ελπιζω το 2011 να ειναι το τυχαιρο μας και να μας φερει αυτο που επιθυμουμε!!!!!!!:D:D:D:D:D

muriam
02-01-11, 21:08
ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΝ ΑΠΟΒΟΛΗ...ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΥΤΙΝ ΤΙΝ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!!!ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ?ΕΓΩ 9 ΜΗΝΕΣ.ΤΙΝ ΕΝΕΣΗ ΤΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ Η ΑΝ ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙ?ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!

NIOBH
02-01-11, 21:20
ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΝ ΑΠΟΒΟΛΗ...ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΥΤΙΝ ΤΙΝ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!!!ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ?ΕΓΩ 9 ΜΗΝΕΣ.ΤΙΝ ΕΝΕΣΗ ΤΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ Η ΑΝ ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙ?ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!

Την ένεση την κάνεις αναλόγως τι θα σου πεί ο γιατρός σου...συνήθως την κάνεις αν φοβάσαι ότι δε θα σπάσει το αβγουλάκι και θα γίνει κυστικό.
Ο γιατρός σου που έχει το ιστορικό σου και σε παρακολουθεί θα κρίνει αν πρέπει και πότε να την κάνεις....:roll:.Όχι απο μόνη σου....αυθαίρετα!!!

fatsoula
02-01-11, 22:22
Καλησπέρα και πολύ καλή χρονιά να έχουμε!

Εν συντομία το δικό μου ιστορικό έχει ως εξής:
Εχω 3 φυσιολογικές συλλήψεις, εκ των οποίων η μία οδήγησε σε αποβολή στον 1.1/2 μήνα, η δεύτερη σε διακοπή στην 17η εβδομάδα χρωμοσομικών προβλημάτων και η τρίτη στη γέννηση του παιδιού μου που είναι σήμερα 3 ετών.
Και οι 3 συλλήψεις ήρθαν πολύ γρήγορα, χωρίς άγχος.
Εδώ και 2 χρόνια προσπαθούμε για το 2ο παιδάκι, που όμως δεν έρχεται.
Οι ορμονικές μου εξετάσεις είναι καλές, τα σπερμοδιαγράμματα καλά.
Εκανα την πρώτη σαλπιγγογραφία τον Ιούνιο κατά την οποία δεν πέρασε το σκιαγραφικό υλικό από καμία σάλπιγγα. Αυτό σημαίνει είχε πεί ο γιατρός ή ότι έχουν φράξει και οι δύο ή ότι ήμουν πολύ αγχωμένη. Κάνω και δεύτερη σαλπιγγογραφία έναν μήνα μετά, τον Ιούλιο, και τα αποτελέσματα είναι :Η δεξιά σάλπιγγα σκιαγραφείται και είναι λειτουργικότατη, όμως η αριστερή σάλπιγγα δεν σκιαγραφείται. Από ότι είπε ο ακτινολόγος η δεξιά δεν έχει κανένα πρόβλημα, η αριστερή όμως έχει.
Τρεις συλλήψεις όμως υπήρξαν. Και έκτοτε τίποτα.

Οπότε αυτόν τον μήνα με ΤΕΡ:14/12 για πρώτη φορά είπα να δοκιμάσω με χάπια.
Ετσι πήρα κλομιφαίνη από 3η ώς 5η ημέρα και την 11η ημέρα στον υπέρηχο είδαμε 2 ωοθηλάκια στην δεξιά ωοθήκη και 3 στην αριστερή.
Την 9η ημέρα μέτρησα LH 9,4 και οιστραδιόλη 318.
Την 14η ημέρα στον υπέρηχο είδαμε από δεξιά ένα καλό αυγουλάκι στα 2.0 και αριστερά δύο, το ένα 2,6 και το άλλο δε θυμάμαι.
Γιατρός είπε ότι είναι έτοιμα να σπάσουν. Το ενδομήτριο καλό.
Την 15η ημέρα έντονη γραμμή στα τεστ ωορρηξίας και την 17η ημέρα στον υπέρηχο είχαν σπάσει όλα.
Πρεγνυλ ο γιατρός μου αποφάσισε να μην κάνω.
Πλέον αναμένω.

Λέτε να έχω καμιά τύχη;;
(σόρρυ για το μακροσκελές μήνυμα μου)

gianna g
03-01-11, 00:19
εγω προσπαθω ενα χρονο εχω πολυκυστικεσ αλλα δε το ηξερα περνω 2η φορα κλομιφειν τη τριτη παω για υπεριχο αντε να δουμε......

muriam
05-01-11, 21:36
ΓΙΑΝΝΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ Κ ΤΟ 2011 ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!!

lenaki87
07-01-11, 00:57
ρε κοριτσια εμενα τα κλομιφαιν μου φερνανε πολυ νευρικοτητα!!!Και το βραδυ εξαψεις και με το ζορι κοιμομουν!!!Επαιρνα 2 χαπια την ημερα πρωι βραδυ.την μερα ημουν μια χαρα.Το βραδυ με πιανανε ολα!!!Ειπα την γιατρο μου αν γινετε να παιρνω ενα χαπι μονο αλλα μου ειπε οτι δεν γινετε αυτο,ενω διαβαζω οτι καποιες εχουν παρει ενα μονο χαπι την μερα!
Μου ειπε απλα οτι θα αλλαξουμε θεραπεια.
Καμια με παρομοια εμπειρια με μενα?
Και μετα τι θεραπεια εκανε?

κατια81
07-01-11, 09:55
ρε κοριτσια εμενα τα κλομιφαιν μου φερνανε πολυ νευρικοτητα!!!Και το βραδυ εξαψεις και με το ζορι κοιμομουν!!!Επαιρνα 2 χαπια την ημερα πρωι βραδυ.την μερα ημουν μια χαρα.Το βραδυ με πιανανε ολα!!!Ειπα την γιατρο μου αν γινετε να παιρνω ενα χαπι μονο αλλα μου ειπε οτι δεν γινετε αυτο,ενω διαβαζω οτι καποιες εχουν παρει ενα μονο χαπι την μερα!
Μου ειπε απλα οτι θα αλλαξουμε θεραπεια.
Καμια με παρομοια εμπειρια με μενα?
Και μετα τι θεραπεια εκανε?

Λενακι....(τι μου θυμισες....ωχ..) κι εγω θεραπεια με κλομιφεν εκανα και ειχα τρελες εξαψεις!!!!!!!Σε βαθμο που γινομουν παπακι στον ιδρωτα(και ηταν χειμωνας) και σε ενα λεπτο παγωνα!!!!!:?Επισης ειχα πρηστει και λιγακι.....
Παντως δεν αλλαξα θεραπεια....αν και με το ζορι αντεχα.....την παλεψα!!!
Στον 5ο μηνα θεραπειας εμεινα εγκυος στην νεραιδουλα μου!!!
Εαν δεν υπαρχουν αλλες σοβαρες παρενεργειες θα σου ελεγα να κανεις λιγακι ακομα υπομονη!!!!;)
Καλα αποτελεσματα ευχομαι και σε ολα τα κοριτσια που το παλευουν ακομη!!!!

lenaki87
07-01-11, 18:03
Κατια μου να χαιρεσαι την νεραιδουλα σου καταρχας!!!:D
Δεν ξερω αν θα τα ξανα παρω....
Δεν θελω παντως!!!
Θα δω τι θα μου πει και η γιατρος μου..
Και ευτυχως υπαρχουν και αλλες θεραπειες!
Καποια θα μου ταιριαξει που θα παει....
Ευχαριστω για την απαντηση καλη μου!!!
Μακαρι με τον εναν 'η τον αλλο τροπο να τα καταφερω και γω!!!!

κατια81
07-01-11, 19:33
Κατια μου να χαιρεσαι την νεραιδουλα σου καταρχας!!!:D
Δεν ξερω αν θα τα ξανα παρω....
Δεν θελω παντως!!!
Θα δω τι θα μου πει και η γιατρος μου..
Και ευτυχως υπαρχουν και αλλες θεραπειες!
Καποια θα μου ταιριαξει που θα παει....
Ευχαριστω για την απαντηση καλη μου!!!
Μακαρι με τον εναν 'η τον αλλο τροπο να τα καταφερω και γω!!!!

Στο ευχομαι κοπελα μου με ολη μου την καρδια!!!!!
Και θεραπειες σιγουρα υπαρχουν πολλες και συντομα θα εχεις αποτελεσμα!!!!;)

muriam
09-01-11, 20:42
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΦΟΥ ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΞΑΝ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΑΛΑΞΕΤΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.Κ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!!!!

fatsoula
10-01-11, 19:14
Καλησπέρα και πολύ καλή χρονιά να έχουμε!

Εν συντομία το δικό μου ιστορικό έχει ως εξής:
Εχω 3 φυσιολογικές συλλήψεις, εκ των οποίων η μία οδήγησε σε αποβολή στον 1.1/2 μήνα, η δεύτερη σε διακοπή στην 17η εβδομάδα χρωμοσομικών προβλημάτων και η τρίτη στη γέννηση του παιδιού μου που είναι σήμερα 3 ετών.
Και οι 3 συλλήψεις ήρθαν πολύ γρήγορα, χωρίς άγχος.
Εδώ και 2 χρόνια προσπαθούμε για το 2ο παιδάκι, που όμως δεν έρχεται.
Οι ορμονικές μου εξετάσεις είναι καλές, τα σπερμοδιαγράμματα καλά.
Εκανα την πρώτη σαλπιγγογραφία τον Ιούνιο κατά την οποία δεν πέρασε το σκιαγραφικό υλικό από καμία σάλπιγγα. Αυτό σημαίνει είχε πεί ο γιατρός ή ότι έχουν φράξει και οι δύο ή ότι ήμουν πολύ αγχωμένη. Κάνω και δεύτερη σαλπιγγογραφία έναν μήνα μετά, τον Ιούλιο, και τα αποτελέσματα είναι :Η δεξιά σάλπιγγα σκιαγραφείται και είναι λειτουργικότατη, όμως η αριστερή σάλπιγγα δεν σκιαγραφείται. Από ότι είπε ο ακτινολόγος η δεξιά δεν έχει κανένα πρόβλημα, η αριστερή όμως έχει.
Τρεις συλλήψεις όμως υπήρξαν. Και έκτοτε τίποτα.

Οπότε αυτόν τον μήνα με ΤΕΡ:14/12 για πρώτη φορά είπα να δοκιμάσω με χάπια.
Ετσι πήρα κλομιφαίνη από 3η ώς 5η ημέρα και την 11η ημέρα στον υπέρηχο είδαμε 2 ωοθηλάκια στην δεξιά ωοθήκη και 3 στην αριστερή.
Την 9η ημέρα μέτρησα LH 9,4 και οιστραδιόλη 318.
Την 14η ημέρα στον υπέρηχο είδαμε από δεξιά ένα καλό αυγουλάκι στα 2.0 και αριστερά δύο, το ένα 2,6 και το άλλο δε θυμάμαι.
Γιατρός είπε ότι είναι έτοιμα να σπάσουν. Το ενδομήτριο καλό.
Την 15η ημέρα έντονη γραμμή στα τεστ ωορρηξίας και την 17η ημέρα στον υπέρηχο είχαν σπάσει όλα.
Πρεγνυλ ο γιατρός μου αποφάσισε να μην κάνω.
Πλέον αναμένω.

Λέτε να έχω καμιά τύχη;;
(σόρρυ για το μακροσκελές μήνυμα μου)

Τελικά αδαιαθέτησα 28η ημέρα.
Τζίφος και απογοήτευση τρομερη.
να ξαναδοκιμάσω με χάπια; Τι μου προτείνετε;

muriam
10-01-11, 22:37
ΛΥΠΑΜΑΙ...ΜΕΧΡΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ!!!!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!!!!!

astage
14-01-11, 14:16
γεια σας ειμαι καινουργια στο forumκαι θα ηθελα να μαθω οσα περισσοτερα γινεται γι αυτο το φαρμακο.

astage
15-01-11, 15:14
γεια σας!ειμαι καινουργια στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας!τον επομενο μηνα προκειται να αρχισω τα χαπια clomifene(αν δεν ειμαι εγκυος αυτον τον μηνα)και θα ηθελα να ξερω αν εχει καμια σας επιτυχια με αυτα.εχω ηδη εναν γιο 2,5 χρονων και προσπαθουμε εδω και εναν χρονο για δευτερο χωρις επιτυχια....sos

muriam
16-01-11, 00:11
Κ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ Κ ΜΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ ΕΧΕΙ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝ Κ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ...ΜΠΕΣ Κ ΔΕΣ!!!!!!

gianna g
16-01-11, 00:24
καλη επιτυχια κοριτσια εγω απο τον 1ο κυκλο εμεινα απλα κρατισε για λιγο τω ρα τα ξαναπερνω ειμαι στον 4ο συννεχομενο κυκλο κ περιμενο...... καλα αποτελεσματα να εχετε:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

Rinoula
16-01-11, 00:30
κορίτσια, να ρωτήσω κάτι? Όλες όσες πήρατε προγεστερόνη είχατε ήδη κάνει σαλπιγγογραφία? Ρωτάω γιατί πριν λίγο καιρό η γιατρός μου είπε να ξεκινήσω θεραπεία με σερπαφάρ. Δεν την ξεκίνησα γιατί είπα να περάσει λίγος καιρός μπας και (3 χρόνια άκαρπων προσπαθειών). Όταν ξαναπήγα να με δει, με ρώτησε αν έχω κάνει σαλπιγγογραφία. Της είπα όχι, και μου είπε ότι τότε δεν έχει νόημα να πάρω τα σερπαφάρ, γιατί αν υπάρχει πρόβλημα στις σάλπιγγες δε θα μου κάνουν τίποτα τα χάπια.

yesiamtroubled
16-01-11, 11:16
κορίτσια, να ρωτήσω κάτι? Όλες όσες πήρατε προγεστερόνη είχατε ήδη κάνει σαλπιγγογραφία? Ρωτάω γιατί πριν λίγο καιρό η γιατρός μου είπε να ξεκινήσω θεραπεία με σερπαφάρ. Δεν την ξεκίνησα γιατί είπα να περάσει λίγος καιρός μπας και (3 χρόνια άκαρπων προσπαθειών). Όταν ξαναπήγα να με δει, με ρώτησε αν έχω κάνει σαλπιγγογραφία. Της είπα όχι, και μου είπε ότι τότε δεν έχει νόημα να πάρω τα σερπαφάρ, γιατί αν υπάρχει πρόβλημα στις σάλπιγγες δε θα μου κάνουν τίποτα τα χάπια.
Καλημέρα!
Προγεστερόνη δεν έχω πάρει ποτέ (ή μάλλον ακόμα). Για τα σερπαφάρ θα σου πρότεινα να μην τα ξεκινήσεις αν δεν κάνεις σαλπιγγογραφία. Το έχω κάνει αυτό το λάθος και ίσως να ταλαιπωρήθηκα άδικα... Σίγουρα αν υπάρχει πρόβλημα στις σάλπιγγες τα χάπια δεν έχουν κανένα νόημα. Οπως και η σπερματέγχυση.

Rinoula
16-01-11, 19:58
Καλημέρα!
Προγεστερόνη δεν έχω πάρει ποτέ (ή μάλλον ακόμα). Για τα σερπαφάρ θα σου πρότεινα να μην τα ξεκινήσεις αν δεν κάνεις σαλπιγγογραφία. Το έχω κάνει αυτό το λάθος και ίσως να ταλαιπωρήθηκα άδικα... Σίγουρα αν υπάρχει πρόβλημα στις σάλπιγγες τα χάπια δεν έχουν κανένα νόημα. Οπως και η σπερματέγχυση.
Τα σερπαφάρ προγεστερόνη δεν είναι, ή βλακεία λέω?
Ναι, κι εγώ δε θέλω να τα πάρω πριν τη σαλπιγγογραφία για να μαι σίγουρη

βιλλυ
16-01-11, 21:07
Τα σερπαφάρ προγεστερόνη δεν είναι, ή βλακεία λέω?
Ναι, κι εγώ δε θέλω να τα πάρω πριν τη σαλπιγγογραφία για να μαι σίγουρη

Rinoula, οχι..
Τα σερπαφαρ δεν ειναι προγεστερονη...
Ειναι το ακριβως αντιθετο....
Προγεστερονη μπορεις να παρεις μονο μετα την ωορηξια, αφου εχεις παρει ας πουμε τα σερπαφαρ για να κανεις ωορηξια, ή και αν εχεις κανει ωορηξια απο μονη σου δεν εχει σημασια....Ειναι για να ανεβασεις την προγεστερονη σου, αν εχεις προβλημα, γιατι απο αυτην τρεφεται το εμβρυο μεχρι να εμφυτευτει και να αναλαβει ο πλακουντας..
Η προγεστερονη αναστελει την ωορηξια αν την παρεις πριν..
Τα σερπαφαρ ειναι αυτα που προκαλουν ωορηξια και προφανως επειδη αν εχεις κλειστες σαλπιγγες κανεις δε κανεις ωορηξια, δε θα μπορεσει να προχωρησει σε εγκυμοσυνη, γι αυτο σου ζητηθηκε η σαλπιγγογραφια...Για να μην φορτωθεις αδικως τοσες ορμονες..

Φιλικα:p:p

Rinoula
16-01-11, 21:13
Σ'ευχαριστώ Βίλλυ. Με τίποτα δε θέλω να πάρω τσάμπα ορμόνες. Αλλά ποιος κάνει σαλπιγγο? Φοβάμαι πολύ (το έχω ξαναγράψει και σ'άλλο ποστ). Κάποια στιγμή θα κάνω.
Εγώ θυμάμαι ότι η γυναικολόγος μου είχε πει ότι σερπαφάρ θα πάρω για ν'αυξηθεί η προγεστερόνη μου (επειδή η τιμή της την 21η μέρα ήταν 5). Δεν καταλαβαίνω τη διαφορά αυτών που γράφεις, νόμιζα ότι είναι το ίδιο.

astage
17-01-11, 18:35
καλη επιτυχια και σε σενα και ραντεβου με θετικα αποτελεσματα!!!!

βιλλυ
17-01-11, 22:36
Σ'ευχαριστώ Βίλλυ. Με τίποτα δε θέλω να πάρω τσάμπα ορμόνες. Αλλά ποιος κάνει σαλπιγγο? Φοβάμαι πολύ (το έχω ξαναγράψει και σ'άλλο ποστ). Κάποια στιγμή θα κάνω.
Εγώ θυμάμαι ότι η γυναικολόγος μου είχε πει ότι σερπαφάρ θα πάρω για ν'αυξηθεί η προγεστερόνη μου (επειδή η τιμή της την 21η μέρα ήταν 5). Δεν καταλαβαίνω τη διαφορά αυτών που γράφεις, νόμιζα ότι είναι το ίδιο.

Γεια σου και παλι...
Σε καμια περιπτωση. Το σερπαφαρ δεν ειναι προγεστερονη..
Προγεστερονη ειναι τα ντουφαστον και τα Ουτροτζεσταν....
Τωρα, επειδη δε γνωριζω βεβαια την περιπτωση σου, προφανως με τοσο χαμηλη τιμη προγεστερονης, δεν εκανες ωορηξια ή ισως να εκανες αλλα να ηταν κακης ποιοτητας....
Παιρνοντας τα σερπαφαρ υποτιθεται οτι θα κανεις ωορηξια και καλης ποιοτητας, αυτος ειναι ο στοχος των χαπιων...
Το σερπαφαρ δινει την ωθηση στις ωοθηκες να αρχισουν να παραγουν τις ορμονες που χρειαζονται για να γινει ωορηξια και στη συνεχεια, εφοσον υπαρχει επαφη, να γινει και συλληψη...Μεσα σε αυτες τις ορμονες ειναι και η προγεστερονη...Μια καλη ωορηξια θα σου δωσει και καλη τιμη προγεστερονης....
Αν ομως εχεις προβλημα προγεστερονης, κανεις δηλαδη ωορηξια αλλα ο οργανισμος σου δεν παραγει αρκετη, τοτε παιρνεις συμπληρωματα προγεστερονης...
Οποτε, ναι, τα σερπαφαρ μπορει να σε βοηθησουν να ανεβασεις την προγεστερονη σου γιατι θα σου εξασφαλισουν τις περισσοτερες φορες, την ωορηξια, η οποια θα σου ανεβασει και την προγεστερονη...Δεν ειναι ομως προγεστερονη το σερπαφαρ....
Ελπιζω να μη σε μπερδεψα Rinoula μου....
Φιλακια και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου!!
:razz::razz::razz:

Rinoula
18-01-11, 00:22
Γεια σου και παλι...
Σε καμια περιπτωση. Το σερπαφαρ δεν ειναι προγεστερονη..
Προγεστερονη ειναι τα ντουφαστον και τα Ουτροτζεσταν....
Τωρα, επειδη δε γνωριζω βεβαια την περιπτωση σου, προφανως με τοσο χαμηλη τιμη προγεστερονης, δεν εκανες ωορηξια ή ισως να εκανες αλλα να ηταν κακης ποιοτητας....
Παιρνοντας τα σερπαφαρ υποτιθεται οτι θα κανεις ωορηξια και καλης ποιοτητας, αυτος ειναι ο στοχος των χαπιων...
Το σερπαφαρ δινει την ωθηση στις ωοθηκες να αρχισουν να παραγουν τις ορμονες που χρειαζονται για να γινει ωορηξια και στη συνεχεια, εφοσον υπαρχει επαφη, να γινει και συλληψη...Μεσα σε αυτες τις ορμονες ειναι και η προγεστερονη...Μια καλη ωορηξια θα σου δωσει και καλη τιμη προγεστερονης....
Αν ομως εχεις προβλημα προγεστερονης, κανεις δηλαδη ωορηξια αλλα ο οργανισμος σου δεν παραγει αρκετη, τοτε παιρνεις συμπληρωματα προγεστερονης...
Οποτε, ναι, τα σερπαφαρ μπορει να σε βοηθησουν να ανεβασεις την προγεστερονη σου γιατι θα σου εξασφαλισουν τις περισσοτερες φορες, την ωορηξια, η οποια θα σου ανεβασει και την προγεστερονη...Δεν ειναι ομως προγεστερονη το σερπαφαρ....
Ελπιζω να μη σε μπερδεψα Rinoula μου....
Φιλακια και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου!!
:razz::razz::razz:
πιστεύω ότι τώρα το κατάλαβα. Thanks!!! :)

βιλλυ
18-01-11, 11:53
πιστεύω ότι τώρα το κατάλαβα. Thanks!!! :)

Να σαι καλα!!!!:p:p

muriam
29-01-11, 00:39
ρινουλα να κανεις τιν σαλπιγγογραφια εγω σημερα τιν εκανα κδεν πονεσα σχεδον καθολου αφου μετα τιν εξεταση να φανταστεις πηγα σουπερ μαρκετ ψωνισα ηπια καφε με τιν φιλη μου μαγειρεψα....δεν ποναει κ κραταει 15 με 20 λεπτα.κ γω φοβομουν να τιν κανω αλλα τιν εκανα γιατι θελω να ξεκινησω κλομιφαιν κ γιατι θελω πολυ ενα παιδι....καλη επιτυχια σε ολεσ μας κοριτσια!!!!!!θα περιμενω νεα σας!!!!!

mpempakii
14-03-11, 05:53
καλημεραα ειμαι 19 χρονων ειχα κανει μια εκτρωση στα 15 την οποια και μετανιωνω μεχρι σημερα στα 17 ξανακαναμε προσπαθειες με τον συντροφο μου εμεινα εγκυος αλλα ειχα παλινδρομη κυηση και απεβαλλα στην 10η εβδομαδα μετα απο 3-4 μηνες ξανακαναμε προσπαθειες αλλα εκτοτε χωρις αποτελεσμα εχουμε κανει εξετασεις ειναι ολα φυσιολογικα....και επειδη ειμαι και μικρη ηλικιακα δεν με παιρνουν και πολυ στα σοβαρα... :( :( αα επισης ειχα ουρεοπλασμα αλλα εχω παρει χιλιες δυο αγωγες απο τοτε....υπαρχει περιπτωση να μην εχει φυγει εντελως το μικροβιο και να προκαλει υπογονιμοτητα? μηπως να δοκιμασω αυτα τα χαπια clomiphene??αν μπορει να βοηθησει καποιος χιλια ευχαριστωω....και συγνωμη που σας ζαλισα !

astage
14-03-11, 12:07
καλημεραα ειμαι 19 χρονων ειχα κανει μια εκτρωση στα 15 την οποια και μετανιωνω μεχρι σημερα στα 17 ξανακαναμε προσπαθειες με τον συντροφο μου εμεινα εγκυος αλλα ειχα παλινδρομη κυηση και απεβαλλα στην 10η εβδομαδα μετα απο 3-4 μηνες ξανακαναμε προσπαθειες αλλα εκτοτε χωρις αποτελεσμα εχουμε κανει εξετασεις ειναι ολα φυσιολογικα....και επειδη ειμαι και μικρη ηλικιακα δεν με παιρνουν και πολυ στα σοβαρα... :( :( αα επισης ειχα ουρεοπλασμα αλλα εχω παρει χιλιες δυο αγωγες απο τοτε....υπαρχει περιπτωση να μην εχει φυγει εντελως το μικροβιο και να προκαλει υπογονιμοτητα? μηπως να δοκιμασω αυτα τα χαπια clomiphene??αν μπορει να βοηθησει καποιος χιλια ευχαριστωω....και συγνωμη που σας ζαλισα !

Τα χαπια αυτα μας τα γραφει ο γιατρος μας και μονο αν το κρινει απαραιτητο αν δεις σε αλλη σελιδα υπαρχουμε εμεις που τα παιρνουμε αλλα και επειδη η ηλικια μας μας το επιτρεπει και μετα απο παρακολουθηση γιατρου και φυσικα μετα απο χρονο που προσπαθουμε με φυσικο τροπο εξαλλου η δοσολογια δεν ειναι η ιδια για ολους τους οργανισμους και γι'αυτο παμε στους γιατρους μας για να μας συμβουλεψουν.Μην αγχωνεσαι και ολα θα γινουν στην ωρα τους!!!

angelvoice
14-03-11, 13:43
κοριτσια να σας ρωτισω κατι????????? Εγω περνω τα serrpafar 5 μηνες τωρα και εχω βαλει γυρω στα 10 κιλα...εχετε παρατηρησει αυξηση βαρους με τα χαπια?? Εγω αυτο το μηνα πηρα 3 χαπια απο την 2 ως την 7 μερα και περιμενω στισ 24 να δω αν πετυχε...

lagudaki
14-03-11, 13:48
angelvoice ναι αυτα του ειδους τα χαπια κανουν κατακρατηση και βαζεις 2-3 κιλακια, τα 10 βεβαια μου φαινονται υπερβολικα...εχεις παρει τοσο βαρος μονο απο τα χαπια?ή αλλαξες και κατι αλλο στις διατροφικες σου συνηθειες..

angelvoice
14-03-11, 13:58
Αυτο ειναι το θεμα..οτι ξεκινησα να κανω διατροφη επειδη την εχω ξαναπατησει ετσι την πρωτη φορα αλλα τζιφος...ελπιζω τουλαχιστον να μην παει και αυτοσ ο μηνας ετσι γιατι μπουχτισα με τα χαπια ...δεν αντεχω αλλο ..

honda
28-04-11, 21:23
βρε κοριτσια.... να σας ρωτισω κατι??? ολες μιλατε μονο για τα clomiphene κ καμια δεν αναφερει τιποτα για τις ενεσεις pregnyl, αν υπαρχει καποια που τις εχει κανει, ας μου απαντιση!!

honda
29-04-11, 13:56
Τα χαπια αυτα μας τα γραφει ο γιατρος μας και μονο αν το κρινει απαραιτητο αν δεις σε αλλη σελιδα υπαρχουμε εμεις που τα παιρνουμε αλλα και επειδη η ηλικια μας μας το επιτρεπει και μετα απο παρακολουθηση γιατρου και φυσικα μετα απο χρονο που προσπαθουμε με φυσικο τροπο εξαλλου η δοσολογια δεν ειναι η ιδια για ολους τους οργανισμους και γι'αυτο παμε στους γιατρους μας για να μας συμβουλεψουν.Μην αγχωνεσαι και ολα θα γινουν στην ωρα τους!!!
γεια σου astage.. μιας που εισαι η μονη που εισαι μεσα!! μηπως ξες να μου απαντισεις εσυ στιν παραπανω ερωτιση μου????

honda
29-04-11, 14:02
βιλλυ μπορεις να απαντισεις κ στιν δικια μου πιο πανω ερωτηση????

astage
29-04-11, 14:08
γεια σου astage.. μιας που εισαι η μονη που εισαι μεσα!! μηπως ξες να μου απαντισεις εσυ στιν παραπανω ερωτιση μου????

Γεια σου βρε αγχωμενη!!!Εγω επαιρνα μονο τα χαπια και δεν εκανα ενεση γιατι μαλλον δεν χρειαζοταν αφου εσκαγαν μονα τους.Απ'οτι εχω καταλαβει απο αλλες κοπελες που επαιρναν τα χαπια εκανα την ενεση για να ειναι σιγουρες οτι και το ωαριο θα σκασει και δεν θα γινει κυστη και για να ξερουν πανω κατω ποτε να εχουν επαφες.μερα και ωρες δηλαδη.Παρε ενα τηλ τον γιατρο σου να σου πει ποτε και πως γινεται η ενεση.Δεν ξερω αν σε βοηθησα αλλα σου ευχομαι ολοψυχα να γινει το θαυματακι σου...

honda
29-04-11, 20:07
Γεια σου βρε αγχωμενη!!!Εγω επαιρνα μονο τα χαπια και δεν εκανα ενεση γιατι μαλλον δεν χρειαζοταν αφου εσκαγαν μονα τους.Απ'οτι εχω καταλαβει απο αλλες κοπελες που επαιρναν τα χαπια εκανα την ενεση για να ειναι σιγουρες οτι και το ωαριο θα σκασει και δεν θα γινει κυστη και για να ξερουν πανω κατω ποτε να εχουν επαφες.μερα και ωρες δηλαδη.Παρε ενα τηλ τον γιατρο σου να σου πει ποτε και πως γινεται η ενεση.Δεν ξερω αν σε βοηθησα αλλα σου ευχομαι ολοψυχα να γινει το θαυματακι σου...
σε ευχαριστω πολυ astage!!!:p

βιλλυ
30-04-11, 11:12
βρε κοριτσια.... να σας ρωτισω κατι??? ολες μιλατε μονο για τα clomiphene κ καμια δεν αναφερει τιποτα για τις ενεσεις pregnyl, αν υπαρχει καποια που τις εχει κανει, ας μου απαντιση!!

Καλημερα honda μου, τωρα ειδα το μηνυμα σου...
Εγω ειχα κανει 3 κυκλους με κλομιφαινη χωρις πρεγκνυλ αλλα η ωορηξια μου γινοταν πολυ αργα μεσα στον κυκλο, 21η 22η και 23η μερα....
Ειχα κανει και εναν κυκλο με κλομιφαινη και πρεγκνυλ και δυστυχως ημουν στις απειροελαχιστες περιπτωσεις που το ωαριο δεν εσκασε και εγινε κυστικο....
Σε καθε περιπτωση ομως, η δικη μου γνωμη ειναι να γινεται η πρεγκνυλ γιατι ετσι "περιοριζεις" τις πιθανοτητες να μην σκασει το αυγουλακι και γνωριζεις πιο καλα ποτε να κανεις τις επαφες σου...
Μπορει να σου την κανει ειτε ο γιατρος, ειτε ο φαρμακοποιος ειτε ο αντρας σου....οποιοσδηποτε δηλ γνωριζει να κανει ενεσεις....
Βεβαια ο γιατρος σου ειναι αυτος που θα δει με υπερηχο αν το αυγουλακια ειναι ετοιμο και οταν σου δωσει το ο.κ κανεις την πρεγκνυλ και εχεις επαφες την ημερα της ενεσης, την επομενη και αν αντεχει ο συζυγος και την μεθεπομενη αν το σπερμα σας ειναι καλο...
Αν κανεις την πρεγκνυλ πρεπει να θυμασαι πως τεστ εγκυμοσυνης μπορεις να κανεις 14 μερες μετα και ποτέ νωριτερα γιατι θα σου βγει ψευδως θετικο αφου η πρεγκνυλ περιεχει χοριακη γοναδοτροπινη και χρειαζεται 10 με 12 μερες να φυγει απο τον οργανισμο σου...
Καλη επιτυχια κοπελα μου!!:-P:-P

honda
06-05-11, 20:45
Καλημερα honda μου, τωρα ειδα το μηνυμα σου...
Εγω ειχα κανει 3 κυκλους με κλομιφαινη χωρις πρεγκνυλ αλλα η ωορηξια μου γινοταν πολυ αργα μεσα στον κυκλο, 21η 22η και 23η μερα....
Ειχα κανει και εναν κυκλο με κλομιφαινη και πρεγκνυλ και δυστυχως ημουν στις απειροελαχιστες περιπτωσεις που το ωαριο δεν εσκασε και εγινε κυστικο....
Σε καθε περιπτωση ομως, η δικη μου γνωμη ειναι να γινεται η πρεγκνυλ γιατι ετσι "περιοριζεις" τις πιθανοτητες να μην σκασει το αυγουλακι και γνωριζεις πιο καλα ποτε να κανεις τις επαφες σου...
Μπορει να σου την κανει ειτε ο γιατρος, ειτε ο φαρμακοποιος ειτε ο αντρας σου....οποιοσδηποτε δηλ γνωριζει να κανει ενεσεις....
Βεβαια ο γιατρος σου ειναι αυτος που θα δει με υπερηχο αν το αυγουλακια ειναι ετοιμο και οταν σου δωσει το ο.κ κανεις την πρεγκνυλ και εχεις επαφες την ημερα της ενεσης, την επομενη και αν αντεχει ο συζυγος και την μεθεπομενη αν το σπερμα σας ειναι καλο...
Αν κανεις την πρεγκνυλ πρεπει να θυμασαι πως τεστ εγκυμοσυνης μπορεις να κανεις 14 μερες μετα και ποτέ νωριτερα γιατι θα σου βγει ψευδως θετικο αφου η πρεγκνυλ περιεχει χοριακη γοναδοτροπινη και χρειαζεται 10 με 12 μερες να φυγει απο τον οργανισμο σου...
Καλη επιτυχια κοπελα μου!!:-P:-P

βιλλυ μου καλησπερα! εκανα τιν ενεση pregnyl, εχθες κ απο εχθες ποναι η κιλια μου σαν πονο περιοδου... εσενα σου εχει σιμβι αυτο?? ξερεις αν ειναι φισιολογικο????

sbilly
12-05-11, 17:04
καλησπέρα σε όλες
είμαι νέο μέλοςτης ομάδας σας,αν κ εχω ξαναδιαβάσει αναρτήσεις,αποφάσισα να εγγραφώ μπας κ πάρω κάπως κουράγιο μέσα απο τις συνομιλίες καθώς το θέμα προσπαθειών για παιδί φτάνει δυστηχώς ορισμένες φορές να ναι πολυ ψυχοφθόρο :(
πέρασε ο 1ος μήνας που πήρα κλομιφεν κ ενω βρίσκομαι στην 42η μερα κύκλου,περίοδος γιοκ.έγκυος δεν είμαι,έκανα τεστ.αυριο θα παω στο γυναικολόγο μου (ο οποίος δεν είναι στον νομό που μένω κι είναι λίγο άβολο) να δει τι συμβαίνει.:oops:
τα κλομιφεν μπορεί να οδηγήσουν δε δημιουργία κυστών;
έμεινε καποια έγκυος λαμβάνοντάς τα;
ευχαριστώ προκαταβολικά

μαρια39
12-05-11, 21:02
Καλησπερα. Το συγκεκριμενο φαρμακο να δημιουργησει κ καθυστερηση αλλα κ κυστη.Πρεγκνυλ εκανες;Φιλη μου πουπηρε προσφατα κλομιφαινη εκανε τελικα κυστη παρολο που εκανε κ πρεγκνυλ!!!!Το καλυτερο ειναι που θα πας στο γυναικολογο.Αυτος θα σε καθοδηγησει.Ολα να πανε καλα

sbilly
13-05-11, 17:17
ευχαριστώ μαρία για την άμεση απάντηση.
σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα τελικά χθες με το γυναικολόγο με συμβούλεψε να πάρω dushaston μέχρι κ για 7 ημέρες κ αν πάλι δε μου ρθει περίοδος να τον επισκεφτώ.επίσης μου είπε οτι με ενα μόνο χάπι clomiphene την ημέρα δε δημιουργούνται κύστες.απ τη μια μου "τη δίνουν" τα χάπια,απ την άλλη δεν ξ΄λερω αν εχω κάτι καλύτερο να κάνω απο το να ακολουθήσω τις υποδείξεις του...

jennny
16-05-11, 09:11
βιλλυ μου καλησπερα! εκανα τιν ενεση pregnyl, εχθες κ απο εχθες ποναι η κιλια μου σαν πονο περιοδου... εσενα σου εχει σιμβι αυτο?? ξερεις αν ειναι φισιολογικο????

Οι πόνοι περιόδου που ένιωσες ήταν από την ωορρηξία και είναι απολύτως φυσιολογικοί κι εγώ είχα φοβηθεί την πρώτη φορά γιατί ποτέ πρίν δεν τη είχα καταλάβει...

ευχαριστώ μαρία για την άμεση απάντηση.
σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα τελικά χθες με το γυναικολόγο με συμβούλεψε να πάρω dushaston μέχρι κ για 7 ημέρες κ αν πάλι δε μου ρθει περίοδος να τον επισκεφτώ.επίσης μου είπε οτι με ενα μόνο χάπι clomiphene την ημέρα δε δημιουργούνται κύστες.απ τη μια μου "τη δίνουν" τα χάπια,απ την άλλη δεν ξ΄λερω αν εχω κάτι καλύτερο να κάνω απο το να ακολουθήσω τις υποδείξεις του...

Αυτό που λέει ο γιατρός σου δεν ισχύει γιατί κι εγώ την πρώτη φορά με ένα χάπι την ημέρα έκανα κύστη και είχα 20 μέρες καθυστέρηση μέχρι που πήρα τα duphaston...εάν δεν είσαι έγκυος και δεν είναι και κύστη τότε για ποιό λόγο να έχεις καθυστέρηση???

honda
16-05-11, 15:32
se euxaristo poli, na se rotiso k kati akomi, exei edo k 11 meres pou tin ekana tin enesi. exo kapia simptomata k skeftomai mipos eimai egkios?? ( ponane i roges mou, exo sixnoouria (kathe 20 lepta) exei aniksi i oreksi mou,(mipos einai noris gia auta?) k exthes mesa ston ipno mou 4 i ora to xarama mou mirise tzatziki, ithela na fao tzatziki!! mipos einai idea mou?? i mporei na einai simptomata egkimosineis?????

jennny
16-05-11, 16:06
se euxaristo poli, na se rotiso k kati akomi, exei edo k 11 meres pou tin ekana tin enesi. exo kapia simptomata k skeftomai mipos eimai egkios?? ( ponane i roges mou, exo sixnoouria (kathe 20 lepta) exei aniksi i oreksi mou,(mipos einai noris gia auta?) k exthes mesa ston ipno mou 4 i ora to xarama mou mirise tzatziki, ithela na fao tzatziki!! mipos einai idea mou?? i mporei na einai simptomata egkimosineis?????

Μπορεί να είναι αλλά μπορεί και να μην είναι...πολλές φορές το μυαλό μας παίζει άσχημα παιχνίδια όταν θέλουμε κάτι πολύ...δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά όταν είμαστε επιφυλακτικοί η λύπη είναι μικρότερη και η χαρά διπλασιάζεται...στο λέω από πρώτο χέρι...

Κάνε υπομονή τρείς μερούλες και μετά κάνε ένα τεστάκι για να ηρεμήσεις...τώρα θα μου πείς πως θα περάσουν οι τρείς μέρες, όπως θα περάσουν και οι εννιά μήνες της εγκυμοσύνης για να κρατήσεις το μωρό σου στα χέρια σου...σαν χθές μου φαίνεται που έγραφα κι εγώ τα συμπτώματα μου εδώ μέσα για να πάρω λίγη ελπίδα...

honda
18-05-11, 10:17
Μπορεί να είναι αλλά μπορεί και να μην είναι...πολλές φορές το μυαλό μας παίζει άσχημα παιχνίδια όταν θέλουμε κάτι πολύ...δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά όταν είμαστε επιφυλακτικοί η λύπη είναι μικρότερη και η χαρά διπλασιάζεται...στο λέω από πρώτο χέρι...

Κάνε υπομονή τρείς μερούλες και μετά κάνε ένα τεστάκι για να ηρεμήσεις...τώρα θα μου πείς πως θα περάσουν οι τρείς μέρες, όπως θα περάσουν και οι εννιά μήνες της εγκυμοσύνης για να κρατήσεις το μωρό σου στα χέρια σου...σαν χθές μου φαίνεται που έγραφα κι εγώ τα συμπτώματα μου εδώ μέσα για να πάρω λίγη ελπίδα...
k ego kata bathos pistebo oti ola einai sto mialo mou.... k oti apokliete na eimai egkios, leo gia sigouria na kano test me aima se mikrobiologiko k oxi ta apla se farmakio.. to test me aima leei panta tin alithia etsi den einai???? den epireazete apo tin pregnyl e??? k na se rotiso k kati allo??? simera einai i 13h mera pou exo kanei tin pregnyl, akomi k simera otan erthoume se epafi ponao stin kilia kato xamila!!! esi to eixes pathi auto?? i kses kati analogo?? tin 11h mera pou eixa paei gia iperixo den mou brike kisti alla fobame, leo mipos dimiourgithike tora k gia auto ponao??? ti les esu pano se auto?????

honda
19-05-11, 12:25
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μαρια39
19-05-11, 14:48
Συγχαρητηρια!!!!!!! ολα να πανε καλα ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!!!!!!!

honda
19-05-11, 22:36
Συγχαρητηρια!!!!!!! ολα να πανε καλα ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!!!!!!!
se euxaristo para ma para poli.....!!!!!!!!! simera einai mia apo tis pio eutixismenes meres tis zois mou!!!!!!!!!!! to idio euxomai k se esena!!!!! makari oles na zisete tin eutixia to na sou pei o mikrobiologos... (sinxaritiria eisai egios).....!!!!!!!!!

jennny
23-05-11, 15:04
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!

Σήμερα κατάφερα να μπώ και είδα τα χαρμόσυνα!!!!Με το καλό να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!!
Τελικά ήτανε όλα συμπτώματα εγκυμοσύνης!!!!!:grin::grin::grin::grin:

honda
29-05-11, 16:22
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!

Σήμερα κατάφερα να μπώ και είδα τα χαρμόσυνα!!!!Με το καλό να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!!
Τελικά ήτανε όλα συμπτώματα εγκυμοσύνης!!!!!:grin::grin::grin::grin:

eyxaristo para poli gia tis eyxes sou... to idio efxome gia oles sas!!!!!!!!!! ontos itan simptomata egkimosinis, k ego prospathousa na piso ton eauto mou oti einai idea mou... alla telika.. den itan!!!!!!!!

katerina2512
15-06-11, 16:05
Κοριτσια καλησπερα
Ειμαι σχετικα νεα στην παρεα , αλλα σας παρακολουθω εδω κ καιρο. Θα ηθελα την βοηθεια σας . Ειμαι 27 χρονων κ εχω πολυκυστικες ωοθηκες με τρομερα ασταθη κυκλο (να φανταστειτε εχω περιοδο 4 αντε 5 φορες τον χρονο) .Επισης η σαλπιγγογραφια μου εδειξς την δεξια σαλπιγγα βουλωμενη. Εχω κανει οτι εξετασεις μπορειτε να φανταστειτε στα 9 χρονια που γνωριζω το προβλημα μου, οχι γιατι προσπαθουσα να τεκνοποιησω. Απλα ελεγχα την κατασταση μου. Για να μην σας τα πολυλογω : Ολως περιεργως απο τοτε που μπηκε το 2011 εχω καθε μηνα περιοδο !!!!! κυκλος 31 ημερων ± 3ημ.

Αυτο τον καταμηνιο κυκλο :
τελευταια περιοδος 27/5
πηρα κλομιφαινη 3η με 7η μερα
εκανα pregnyl 13η μερα του κυκλου (8/6)
παιρνω utrogestan απο την 17η μερα του κυκλου μεχρι σημερα (20η μερα του κυκλου κ επεται συνεχεια)
Με το καλό θα κανω β-χοριακη στις 23/6 για να μην εχω ψευδως θετικα αποτελεσματα λογω pregnyl.

Το προβλημα μου ειναι το εξης: Ενω απο τοτε που αρχισα τα utrogestan ειχα απιστευτο πρηξιμο στην κοιλια, πονακια χαμηλα κ πονο στην μεση , μεγαλη ευαισθησια στις θηλες, σημερα τα συμπτωματα υποχωρησαν!!!!! . Λιγοτερο πονο στη μεση (εως κ καθολου) , τα τσιμπηματακια ισα που τα νιωθω . το πρηξιμο υποχωρησε ελαφρως , οι θηλες παραμενουν επωδυνες. Τα utrogestan τα συνεχιζω κανονικα . Τωρα εγω να αγχωθω???? Τι παει να πει αυτο? Γιατι να μειωθηκαν ετσι? Εχει τυχει σε καμια?? Πεστε καμια ιδεα ρε κοριτσια plsssss :confused:

honda
16-06-11, 15:57
Κοριτσια καλησπερα
Ειμαι σχετικα νεα στην παρεα , αλλα σας παρακολουθω εδω κ καιρο. Θα ηθελα την βοηθεια σας . Ειμαι 27 χρονων κ εχω πολυκυστικες ωοθηκες με τρομερα ασταθη κυκλο (να φανταστειτε εχω περιοδο 4 αντε 5 φορες τον χρονο) .Επισης η σαλπιγγογραφια μου εδειξς την δεξια σαλπιγγα βουλωμενη. Εχω κανει οτι εξετασεις μπορειτε να φανταστειτε στα 9 χρονια που γνωριζω το προβλημα μου, οχι γιατι προσπαθουσα να τεκνοποιησω. Απλα ελεγχα την κατασταση μου. Για να μην σας τα πολυλογω : Ολως περιεργως απο τοτε που μπηκε το 2011 εχω καθε μηνα περιοδο !!!!! κυκλος 31 ημερων ± 3ημ.

Αυτο τον καταμηνιο κυκλο :
τελευταια περιοδος 27/5
πηρα κλομιφαινη 3η με 7η μερα
εκανα pregnyl 13η μερα του κυκλου (8/6)
παιρνω utrogestan απο την 17η μερα του κυκλου μεχρι σημερα (20η μερα του κυκλου κ επεται συνεχεια)
Με το καλό θα κανω β-χοριακη στις 23/6 για να μην εχω ψευδως θετικα αποτελεσματα λογω pregnyl.

Το προβλημα μου ειναι το εξης: Ενω απο τοτε που αρχισα τα utrogestan ειχα απιστευτο πρηξιμο στην κοιλια, πονακια χαμηλα κ πονο στην μεση , μεγαλη ευαισθησια στις θηλες, σημερα τα συμπτωματα υποχωρησαν!!!!! . Λιγοτερο πονο στη μεση (εως κ καθολου) , τα τσιμπηματακια ισα που τα νιωθω . το πρηξιμο υποχωρησε ελαφρως , οι θηλες παραμενουν επωδυνες. Τα utrogestan τα συνεχιζω κανονικα . Τωρα εγω να αγχωθω???? Τι παει να πει αυτο? Γιατι να μειωθηκαν ετσι? Εχει τυχει σε καμια?? Πεστε καμια ιδεα ρε κοριτσια plsssss :confused:
kalispera katerina... den exo idea gia to problima sou me tis salpigges... alla oso afora tis polikistikes sou exo apopsi giati k ego eixa to idio problima, mou erxotan periodos kathe trimino k auto me xapia!!!! opos katalabeneis den eixa kathe mina ooriksia, eixa mia fora to trimino k FISIKA den iksera pia imera eixa.. eithela na kano moro k den mporousa!! prospathousa 4 xronia fisika katadiastimata min nomizeis, giati den eixa tin psixologia na blepo allo ena arnitiko test!!!!!!! ospou eipa na to psakso allios me kapia therapia gia tis polikistikes, k mou protine o giatros mou ta clomiphene k tin pregnyl. pira ta ntoufaston gia na mou erthi periodos, k otan mou eirthe ksekinisa tin deuteri mera tis periodou ta xapia mexri tin ebdomi. k tin entekati mera tou kiklou piga gia uperixo (poli simantiko!!! den ginete na kaneis tin pregnyl xoris uperixo) k tin dekati triti mera ekana tin pregnyl. k eirthame se epafi tis ores pou mou eipe o giatros mou... (prepei na exeis terastia empistosini ston giatro sou k fisika na exei terastia empiria giati auti i diadikasia exei k to risko tis... den einai k athoa auta ta xapia!!! an den kaneis uperixo tin 11h mera tou kiklou sou mporoun na sou dimiourgisoun kistes! omos min tromazeis apla sou stamatai tin agogi k sou dini antisiliptika k febgou.. den thelo na se anxoso!!! apla sou leo kapia basika pragmata pou se kanonikes sinthikes tha sou ta exei pei o giatros sou (alla pistepseme exoun dei ta matia mou polous axristous giatrous k gia auto sou ta leo me teties leptomeries!!!) ego gia kali mou tixi den ebgala kistes, meta apo kana duo ebdomades pou erxomastan se epafi emena me ponouse i kilia mou kato xamila!! (eixa k pono stis roges) k tin deuteri fora pou eirthame se epafi k pali ponousa piga toualeta k eida ligo aima, piga amesos ston giatro mou k mou ekane uperixo mou brike apla ligo sisoreumeno aima mou eipai den einai tipota tha to aporofisi o organismos sou, tha pas ayrio na kaneis mia B xoriaki k an eisi egkuos tha arxisis ta utrogestan gia na apofigoume tixon apokolisi tou plakounta! (autin tin idiotita exoun ta utrogestan ) tora esena giati sta dosan?? den mporo na katalabo... mporeis na mou eksigiseis??? enoite pos afou perneis ta utrogestan gia auto sou stamatisan i poni k ola ta ipolipa!!! auti einai i idiotita tous na (se prostatebou) omos otan eisai egkuos.. tora pou den kses an eisai gia pio logo ta perneis??? telika piga tin alli mera ekana tin B xoriaki k bgike thetiki!!!!!!!! pira ta utrogestan 2 ebdomades piga gia uperixo k ola itan mia xara!!!!!!! tora klino ton deutero k ola kala.den exo kanena problima!!!!!! pano apo ola na einai kalos o giatros sou... pezei ton simantikotero rolo!!!!!!!! elpizo na min se kourasa!!! (makari k emena na mou ta eixan eksigisi ola toso analitika!!!! tha eixa apo tin arxi to kefali mou isixo, k den tha me etroge to anxos gia tipota!!!) kali sinexia!!!! k euxomai ola na pane kateuxin!!!!!!! :razz:

frida
16-06-11, 16:54
Κατερίνα καλώς ήρθες στη παρέα μας, εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα. Εγώ θα σου πω να μην αγχωθείς γιατί δεν θα καταφέρεις τίποτα. Το πιο πιθανό είναι τα συμπτώματα που ένιωθες να οφείλονταν στην ωορρηξία και τώρα που αυτή πέρασε μειώθηκε και η ένταση τους, δε σημαίνει λοιπόν ότι ήσουν έγκυος και τώρα πια δεν είσαι.
Χαλάρωσε λοιπόν, και στις 23 του μηνός να μας ανακοινώσεις μια μεγάλη χοριακή!!!

frida
16-06-11, 16:54
Φίλη honda, συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!
Οι γιατροί αντιμετωπίζουν διαφορετικά την κάθε μια από εμάς ανάλογα με το πρόβλημα και το ιστορικό. Τα utrogestan είναι προγεστερόνη και από όσο ξέρω τα δίνουν σε περίπτωση εγκυμοσύνης όταν προκύπτουν αιμορραγίες για να αποφύγουν την αποκόλληση όπως σου είπε ο γιατρός σου.
Άλλοι γιατροί τα δίνουν μετά την ωορρηξία και πριν ακόμα επιβεβαιωθεί η κύηση σε γυναίκες που έχουν χαμηλή προγεστερόνη, ώστε να προλάβουν μια πιθανή αποκόλληση πριν ακόμα βγει το τεστ εγκυμοσύνης θετικό.

katerina2512
16-06-11, 19:19
k tin entekati mera tou kiklou piga gia uperixo (poli simantiko!!! den ginete na kaneis tin pregnyl xoris uperixo) k tin dekati triti mera ekana tin pregnyl. k eirthame se epafi tis ores pou mou eipe o giatros mou... (prepei na exeis terastia empistosini ston giatro sou k fisika na exei terastia empiria giati auti i diadikasia exei k to risko tis... den einai k athoa auta ta xapia!!! an den kaneis uperixo tin 11h mera tou kiklou sou mporoun na sou dimiourgisoun kistes! omos min tromazeis apla sou stamatai tin agogi k sou dini antisiliptika k febgou.. den thelo na se anxoso!!! apla sou leo kapia basika pragmata pou se kanonikes sinthikes tha sou ta exei pei o giatros sou (alla pistepseme exoun dei ta matia mou polous axristous giatrous k gia auto sou ta leo me teties leptomeries!!!)

Dear honda
καταρχην συγχαρητηρια για ++++++ χοριακη (το ειχα διαβασει κ πιο πανω οτι τα κατεφερες ;) ) για μενα τωρα . Εννοειται οτι μαζι με την θεραπεια ειχα κ την αναλογη υπερηχογραφικη παρακολουθηση. Την pregnyl την εκανα αγου προηγουμενος ειχαμε δει ωαριο σε πολυ καλα χιλιοστα κ ενδομητριο εξισου καλο . Η ωοθυλακιορηξια εγινε στανταρ μετα απο 34 ωρες πρωτον γιατι την καταλαβα κ δευτερον γιατι απο το ωοθυλακικο υγρο που παρεμεινε στο δουγλασειο μετα την ωοθ/ξια σε καθε επομενη επαφη ενιωθα ενα περιεργο ποναλακι . Αρα το κυστικο κατα 99% το απεφυγα.

tora esena giati sta dosan?? den mporo na katalabo... mporeis na mou eksigiseis??? enoite pos afou perneis ta utrogestan gia auto sou stamatisan i poni k ola ta ipolipa!!! auti einai i idiotita tous na (se prostatebou) omos otan eisai egkuos.. tora pou den kses an eisai gia pio logo ta perneis???

Τα utrogestan τα δινουν κ για να υποστηριξουν την ωχρινικη φαση του κυκλου , δηλαδη χονδρικα το δευτερο 15ημερο, τοτε που ειναι να εμφυτευτει το σπορακι . Αν κ δεν εχει αποδειχτει οτι πραγματικα βοηθαει , ωστοσο καποιοι γιατροι τα δινουν προληπτικα γιατι καμια φορα το ενδομητριο επηρρεαζεται καπως αρνητικα απο την κλομιφαινη κ δεν παχαινει οσο πρεπει . Όταν εισαι εγκυος βοηθανε στο να σταματησουν τυχον πονακια η αιμορραγια . Όταν εισαι στο δευτερο μισο του κυκλου φερνουν τα περιεργα συμπτωματα που ανεφερα οτι ειχα σε καποιες γυναικες , γιατι βομβαρδιζεται εξωτερικα ο οργανισμος απο προγεστερονη . Γι' αυτο πολλες απο εμας (οταν βρισκονται στην δικη μου φαση) ενω νομιζουμε οτι εχουμε ολα τα συμπτωματα εγκυμοσυνης οταν περνουμε utrogestan μετα καταληγουμε με ενα ωραιοτατο κουλουρακι για χοριακη . Κ πολλες λενε "το μυαλο μου τα εκανε ολα" . Αμ δε! Η προγεστερονη τα εκανε ολα!!!

telika piga tin alli mera ekana tin B xoriaki k bgike thetiki!!!!!!!! pira ta utrogestan 2 ebdomades piga gia uperixo k ola itan mia xara!!!!!!! tora klino ton deutero k ola kala.den exo kanena problima!!!!!! pano apo ola na einai kalos o giatros sou... pezei ton simantikotero rolo!!!!!!!! elpizo na min se kourasa!!! (makari k emena na mou ta eixan eksigisi ola toso analitika!!!! tha eixa apo tin arxi to kefali mou isixo, k den tha me etroge to anxos gia tipota!!!) kali sinexia!!!! k euxomai ola na pane kateuxin!!!!!!! :razz:

Αυτα που λες ειναι η αληθεια οτι τα εχω συζητησει πολλακις με τον γιατρο μου , αλλα οπως κ να εχει ευχαριστω πολυ που τα λες λεπτομερως γιατι σημαινει οτι εισαι ανθρωπος που πραγματικα θελει να βοηθησει :D Μακαρι να εχω την τυχη σου οσον αφορα την επιτευξη της εγκυμοσυνης . Να εισαι καλα κ σε λιγους μηνες να κρατας το bebe σου στην αγκαλια σου σου ευχομαι απο καρδιας.

Κατερίνα καλώς ήρθες στη παρέα μας, εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα. Εγώ θα σου πω να μην αγχωθείς γιατί δεν θα καταφέρεις τίποτα. Το πιο πιθανό είναι τα συμπτώματα που ένιωθες να οφείλονταν στην ωορρηξία και τώρα που αυτή πέρασε μειώθηκε και η ένταση τους, δε σημαίνει λοιπόν ότι ήσουν έγκυος και τώρα πια δεν είσαι.
Χαλάρωσε λοιπόν, και στις 23 του μηνός να μας ανακοινώσεις μια μεγάλη χοριακή!!!

Frida μου ευχαριστω κ για το καλοσωρισμα κ που προσπαθεις να με καθησυχασεις. Τα συμπτωματα που ειχα στην ωοθ/ξια καμια σχεση δεν ειχαν με αυτα που ειχα οταν πηρα τα utrogestan . Για την ακριβεια οταν εκανα οωθ/ξια την καταλαβα (ειπα πιο πανω) , υποχωρησαν τα συμπτωματα κ μολις αρχισα να παιρνω την προγεστερονη , αρχισαν τα αλλα συμπτωματα (πρηξιμο στην κοιλια , πονεμενες θηλες , πονος χαμηλα κ στη μεση) . Θα προσπαθησω να μην το σκεφτομαι γιατι τζαμπα αγχωνομαι κ οπως λεει κ ο γιατρος μου "Το αγχος ειναι το καλυτερο αντισυλληπτικο"

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κ τις δυο :razz:

honda
17-06-11, 10:32
Dear honda
καταρχην συγχαρητηρια για ++++++ χοριακη (το ειχα διαβασει κ πιο πανω οτι τα κατεφερες ;) ) για μενα τωρα . Εννοειται οτι μαζι με την θεραπεια ειχα κ την αναλογη υπερηχογραφικη παρακολουθηση. Την pregnyl την εκανα αγου προηγουμενος ειχαμε δει ωαριο σε πολυ καλα χιλιοστα κ ενδομητριο εξισου καλο . Η ωοθυλακιορηξια εγινε στανταρ μετα απο 34 ωρες πρωτον γιατι την καταλαβα κ δευτερον γιατι απο το ωοθυλακικο υγρο που παρεμεινε στο δουγλασειο μετα την ωοθ/ξια σε καθε επομενη επαφη ενιωθα ενα περιεργο ποναλακι . Αρα το κυστικο κατα 99% το απεφυγα.

Τα utrogestan τα δινουν κ για να υποστηριξουν την ωχρινικη φαση του κυκλου , δηλαδη χονδρικα το δευτερο 15ημερο, τοτε που ειναι να εμφυτευτει το σπορακι . Αν κ δεν εχει αποδειχτει οτι πραγματικα βοηθαει , ωστοσο καποιοι γιατροι τα δινουν προληπτικα γιατι καμια φορα το ενδομητριο επηρρεαζεται καπως αρνητικα απο την κλομιφαινη κ δεν παχαινει οσο πρεπει . Όταν εισαι εγκυος βοηθανε στο να σταματησουν τυχον πονακια η αιμορραγια . Όταν εισαι στο δευτερο μισο του κυκλου φερνουν τα περιεργα συμπτωματα που ανεφερα οτι ειχα σε καποιες γυναικες , γιατι βομβαρδιζεται εξωτερικα ο οργανισμος απο προγεστερονη . Γι' αυτο πολλες απο εμας (οταν βρισκονται στην δικη μου φαση) ενω νομιζουμε οτι εχουμε ολα τα συμπτωματα εγκυμοσυνης οταν περνουμε utrogestan μετα καταληγουμε με ενα ωραιοτατο κουλουρακι για χοριακη . Κ πολλες λενε "το μυαλο μου τα εκανε ολα" . Αμ δε! Η προγεστερονη τα εκανε ολα!!!

Αυτα που λες ειναι η αληθεια οτι τα εχω συζητησει πολλακις με τον γιατρο μου , αλλα οπως κ να εχει ευχαριστω πολυ που τα λες λεπτομερως γιατι σημαινει οτι εισαι ανθρωπος που πραγματικα θελει να βοηθησει :D Μακαρι να εχω την τυχη σου οσον αφορα την επιτευξη της εγκυμοσυνης . Να εισαι καλα κ σε λιγους μηνες να κρατας το bebe σου στην αγκαλια σου σου ευχομαι απο καρδιας.

Frida μου ευχαριστω κ για το καλοσωρισμα κ που προσπαθεις να με καθησυχασεις. Τα συμπτωματα που ειχα στην ωοθ/ξια καμια σχεση δεν ειχαν με αυτα που ειχα οταν πηρα τα utrogestan . Για την ακριβεια οταν εκανα οωθ/ξια την καταλαβα (ειπα πιο πανω) , υποχωρησαν τα συμπτωματα κ μολις αρχισα να παιρνω την προγεστερονη , αρχισαν τα αλλα συμπτωματα (πρηξιμο στην κοιλια , πονεμενες θηλες , πονος χαμηλα κ στη μεση) . Θα προσπαθησω να μην το σκεφτομαι γιατι τζαμπα αγχωνομαι κ οπως λεει κ ο γιατρος μου "Το αγχος ειναι το καλυτερο αντισυλληπτικο"

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κ τις δυο :razz:
sou eipa osa eiksera apo tin diki mou empiria! sigoura den ta ksero ola!!! alla soueipa ola osa eixa katalabi toso kairo pou to psaxno!!! se euxaristo polu gia tis euxes sou k sou euxomai k si sintoma na pareis ta xaroumena nea!!!!! kalu sinexia!!!!!!!:p

honda
21-06-11, 21:10
καλησπερα σε ολες, θα ηθελα να μου πει οποια γνωριζει κατι για τιν αυχενικη διαφανια. θελω να ρωτισω:μπορω να παω στο ικα να την γραψω κ μετα να παω στον γυναικολογο μου που ειναι ιδιωτης κ να τιν κανω εκει, και μετα να παρω τα χρηματα μου πισω απο το ικα?? γιατι απο οσο ξερω αυτη η εξετασει αν τιν κανεις στον ιδιωτη κοστιζει 150 ευρο. σας ευχαριστω... :p

katerina2512
21-06-11, 23:30
Honda μου δεν γνωριζω , αλλα μου φαινεται κομματακι δυσκολο...Γιατι δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο στο ΙΚΑ που ανηκεις?

honda
22-06-11, 17:38
Honda μου δεν γνωριζω , αλλα μου φαινεται κομματακι δυσκολο...Γιατι δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο στο ΙΚΑ που ανηκεις?
katerina μου, αυτο σκοπεβω να κανω... σε ευχαριστω...!!!:p

doraki
12-09-11, 10:21
Κορίτσια καλημέρα!
Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε...
Αν πάρουμε clomiphene,αυτό συνδυάζεται απαραίτητα με pregnyl κάποια μέρα του κύκλου και υπερήχους ανά 2-3 μέρες?

trelokouneli
12-09-11, 10:38
Κορίτσια καλημέρα!
Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε...
Αν πάρουμε clomiphene,αυτό συνδυάζεται απαραίτητα με pregnyl κάποια μέρα του κύκλου και υπερήχους ανά 2-3 μέρες?
Αυτο κοριτσι μου εξαρταται καθαρα απο το γιατρο σου! Εχει να κανει με την δοσολογια που θα σου δωσει, τον οργανισμο σου, αλλα κυριως τον τροπο που τα χορηγει ο γιατρος. Εγω ας πουμε επαιρνα μικρη δοση (ενα πρωι-ενα βραδυ) τις πρωτες πεντε μερες του κυκλου. Μετα υπερυχο την 12 μερα του κυκλου κ pregnyl απαραιτητως αναλογα με το μεγεθος του αυγου κ το παχος του ενδομητριου. Θα σου τα πει ολα ο γιατρος σου! Καλη επιτυχια!:p

doraki
12-09-11, 10:59
Ευχαριστώ!Έχουμε βάλει στο πρόγραμμα για 2ο μωράκι.
Πριν μείνω έγκυος στο 1ο,είχα κάνει 5 κύκλους με clomiphene-pregnyl,αλλά δε θυμάμαι καθόλου πόσα χάπια έπαιρνα...Θυμάμαι όμως,ότι μου έφευγαν γύρω στα 200 ευρώ το μήνα σε υπερήχους,ποσό που τώρα δε διαθέτω με τίποτα!
Θα δούμε!

marilou s
23-02-12, 19:21
koritsia kalhspera, ειμαι κανουρια στην ιστοσελιδα. Εχω μια ερωτηση κ θα ηθελα να με κατατοπισετε. Πηρα κλομιφαινη σε ενα μηνα για 5 ημερεσ κ μολισ τελειωσα την θεραπεια διαπιστωσα οτι ειχα παρει κ τρια κιλα. Ειναι φυσιολογικο?Σας εχει συμβει?

marilou s
23-02-12, 19:21
ειλικρινα δεν ξερω γτ συνεβη αυτο. Δεν ειναι μονο τα κιλα ειναι κ η κακη ψυχολογικη κατασταση

trelokouneli
25-02-12, 11:20
ειλικρινα δεν ξερω γτ συνεβη αυτο. Δεν ειναι μονο τα κιλα ειναι κ η κακη ψυχολογικη κατασταση
Κουκλα για τα κιλα δεν γνωριζω να σου πω, εγω δεν πηρα κιλα ποτε με την κλομιφαινη.... Οσον αφορα την ψυχολογια... Ο γιατρος μου επιμενει οτι η κλομιφαινη δεν ειναι ορμονη και αρα δεν επηρεαζει την ψυχολογια, εγω ομως οποτε παιρνω κλομιφαινη, εχω που εχω σκατα ψυχολογια απο μονη μου, με την κλομιφαινη ερχομαι και ξεσαλωνω! Οποτε παιρνω τα παλιοχαπια ειμαι για εγκλεισμο σε ψυχιατρειο......... Ευερεθιστη, νευρα, θλιψη, θυμος και αλλα πολλα μαζι. Τρελη με τη βουλα που λενε....

βανεσα
01-03-12, 02:34
κοριτσια γεια σας! σας διαβαζω πολυ καιρο και αποφασισα και εγω να ερθω στην παρεα σας! θελω λοιπον και εγω να γινω μανουλα...ο γιατρος μου εδωσε κλομιφεν τα πηρα τον πρωτο μηνα και πριν 3 μερες ηρθε η ακατανομαστη.(ξεχασα να πω οτι εχω τις υπεροχες πολυκιστικες!)αυτο ομως για το οποιο αγχωνομαι ειναι το εξης: στο σπερμοδιαγραμμα που εκανε ο αντρας μου τα πραγματα δεν ηταν και πολυ καλα:(,με λιγα λογια αρκετα κατω απο το φυσιολογικο.ακουσα λοιπον πως οταν υπαρχει κατι τετοιο δεν υπαρχει λογος να παρεις κλομιφαινη γιατι στην ουσια ειναι δωρο αδωρο.το ειπα βεβαια στον γιατρο μου και ειπε πως ολα καλα θα πανε.αλλιως θα προχωρησουμε σε σπερματεγχυση βοηθωντας και τον αντρα μου παραπανω.αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν το σκεφτομαι.βρε κοριτσια λετε να ταλαιπωρουμε τσαμπα με κλομιφεν και να επρεπε να παρουμε πιο δραστικα μετρα?σορυ αν σας κουρασα με το μεγαλο μηνυμα μου

luna 82
01-03-12, 08:03
κοριτσια γεια σας! σας διαβαζω πολυ καιρο και αποφασισα και εγω να ερθω στην παρεα σας! θελω λοιπον και εγω να γινω μανουλα...ο γιατρος μου εδωσε κλομιφεν τα πηρα τον πρωτο μηνα και πριν 3 μερες ηρθε η ακατανομαστη.(ξεχασα να πω οτι εχω τις υπεροχες πολυκιστικες!)αυτο ομως για το οποιο αγχωνομαι ειναι το εξης: στο σπερμοδιαγραμμα που εκανε ο αντρας μου τα πραγματα δεν ηταν και πολυ καλα:(,με λιγα λογια αρκετα κατω απο το φυσιολογικο.ακουσα λοιπον πως οταν υπαρχει κατι τετοιο δεν υπαρχει λογος να παρεις κλομιφαινη γιατι στην ουσια ειναι δωρο αδωρο.το ειπα βεβαια στον γιατρο μου και ειπε πως ολα καλα θα πανε.αλλιως θα προχωρησουμε σε σπερματεγχυση βοηθωντας και τον αντρα μου παραπανω.αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν το σκεφτομαι.βρε κοριτσια λετε να ταλαιπωρουμε τσαμπα με κλομιφεν και να επρεπε να παρουμε πιο δραστικα μετρα?σορυ αν σας κουρασα με το μεγαλο μηνυμα μου

Συνηθως και για να κανεις σπερματεγχυση παλι κλομιφαινη δινει ο γιατρος για περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας !γι' αυτο μην αγχωνεσε ασε δυο τρεις κυκλους να δει και ο γιατρος αν εχεις καλη ανταποκριση στα χαπια και αν δεν δεις αποτελεσματα μετα περνας στη σπερματεγχυση!Οι περισσοτεροι γιατροι ακολουθουν αυτη την πορεια...Ευχομαι καλη επιτυχια και συντομα εγκυουλα!

tweet
06-09-12, 15:05
Γεια σας κοριτσια, διαβαζω τα σχολια σας εδω κ καιρο κ αποφασισα να πω κ εγω my story. Προσπαθω εδω κ ενα χρονο κ τιποτα, ο γιατρος μου εδωσε τα κλομιφεν, πηγα χτες με ειδε ειχα 2 καλα αυγουλακια κ εκανα την ενεση. Το θεμα ειναι οτι ο αντρας μου δεν ξερει τιποτα, ειναι λιγο αγχωδης κ αφου ο γιατρος μην πεις τιποτα, το εκανα. Πρεπει να ερθω σε επαφη σημερα κ το σαββατο, κ αν παει κατι στραβα κ δεν θελει.......? Τα χω παιξει λεμε με τον τυπο, συμπαρασταση καμια, τα χρονια περνανε κ αυτος στον κοσμο του. Καμια συμβουλη?

annat29
06-09-12, 16:49
γιατι να μη θελει καλε?ετοιμασε ενα ωραιο δειπνο ή βαλε μουσικουλα και ποτακι να χαλαρωσετε και ολα θα γινουν οπως τα θελεις!!!σου ευχομαι απο καρδιας καθε επιτυχια!!
ειναι πρωτη φορα που παιρνεις κλομιφαινη?
εγω πηρα το Μαιο και εμεινα εγκυος κατευθειαν...δυστυχως παλλινδρομησε ομως...
θα ξεκινησω πρωτα ο θεος τον Οκτωβριο ή τον Νοεμβριο

tweet
06-09-12, 17:46
Ναι πρωτη φορα παιρνω, ειμαι πολυ αγχωμενη κ οταν εισαι μονος σε αυτο ειναι πιο δυσκολο. Σωστα θα χαλαρωσω κ θα το κανω, απλα μερικες φορες οταν δεν εχει διαθεση με κοβει. Ο γιατρος παντως ηταν happy με τα αυγα που ειδε. Εσυ ειχες επαφη καθε μερα? Ευχομαι συντομα να αποκτησουμε bebe.

annat29
07-09-12, 11:04
Ναι πρωτη φορα παιρνω, ειμαι πολυ αγχωμενη κ οταν εισαι μονος σε αυτο ειναι πιο δυσκολο. Σωστα θα χαλαρωσω κ θα το κανω, απλα μερικες φορες οταν δεν εχει διαθεση με κοβει. Ο γιατρος παντως ηταν happy με τα αυγα που ειδε. Εσυ ειχες επαφη καθε μερα? Ευχομαι συντομα να αποκτησουμε bebe.

Oχι,μερα παρα μερα.
θυμισε μου κατι γιατι εχω κολλησει!!!τη κλομιφαινη τη ξεκιναμε τη 2η μερα περιοδου και τη σταματαμε ποτε?
δν θυμαμαι καθολου πως πρεπει να τη παρω!!!
μακαρι η ευχη σου να πραγματοποιηθει!!!και εγω μην νομιζεις μονη μου το περναω!!!ο αντρουλης μου ειναι λιγο γιουχου -αν μου επιτραπει η εκφραση-!!!

tweet
07-09-12, 11:26
Oχι,μερα παρα μερα.
θυμισε μου κατι γιατι εχω κολλησει!!!τη κλομιφαινη τη ξεκιναμε τη 2η μερα περιοδου και τη σταματαμε ποτε?
δν θυμαμαι καθολου πως πρεπει να τη παρω!!!
μακαρι η ευχη σου να πραγματοποιηθει!!!και εγω μην νομιζεις μονη μου το περναω!!!ο αντρουλης μου ειναι λιγο γιουχου -αν μου επιτραπει η εκφραση-!!!
Καλημερα,
Ναι την 2η μερα το παιρνεις για 5 μερες, εγω επαιρνα πρωι βραδυ. Χτες τελικα ηρθαμε σε επαφη. Τωρα αγχωνομαι για αυριο, εχουμε να παμε σε ενα γαμο απογευμα, οποτε πρεπει να τον στριμωξω το μεσημερι κ αν δεν εχει ορεξη κ δεν γινει. Καλα λεμε, πιστευω οτι αν κανω παιδι θα επανελθω γιατι τωρα τα χω δει ολα.

annat29
07-09-12, 11:55
καλα το θυμομουν λοιπον!!!:)
μας κανουν τους δυσκολους οτι και καλα δν θελουν....αλλα στο τελος μια χαρα υποκυπτουν!!!τετοια θεματα ευτυχως δν εχν,εμεις εχουμε αλλα....
οταν με το καλο ερθει το νινι ολα θα ηρεμησουν θα δεις!!!

tweet
07-09-12, 12:36
καλα το θυμομουν λοιπον!!!:)
μας κανουν τους δυσκολους οτι και καλα δν θελουν....αλλα στο τελος μια χαρα υποκυπτουν!!!τετοια θεματα ευτυχως δν εχν,εμεις εχουμε αλλα....
οταν με το καλο ερθει το νινι ολα θα ηρεμησουν θα δεις!!!
Εντωμεταξυ σημερα εχω κατι πονους χαμηλα, εσυ ειχες καθολου συμπτωματα μετα την ενεση κ επαφη?

annat29
09-09-12, 12:28
καλημερα εγω ενεση δν εκανα μονο χαπια επαιρνα...μηπως να ρωτουσες τον γιατρο σου καλυτερα?

M@rin
09-09-12, 16:08
Εντωμεταξυ σημερα εχω κατι πονους χαμηλα, εσυ ειχες καθολου συμπτωματα μετα την ενεση κ επαφη?

Tweet καλησπέρα! Αν σε καθησυχάζει....κι εγώ έχω πονακια λίγες μέρες μετά την πρεγκνυλ! Δεν ξέρω να σου την αλήθεια τι μπορεί να είναι....αλλα φαντάζομαι πως είναι φυσιολογικό! Ίσως σπάει το αυγό ίσως δουλεύουν εκεί κάτω "οι εργάτες" !!! Τι να πω! Κι εγώ στην επόμενη επίσκεψη μ στο γιατρό θα τον ρωτήσω για να μην κάνω υποθέσεις!

MarianS
17-09-12, 15:23
Hθελα να ρωτησω το εξης: έχει διαφορά στις εξετασεις οιστραδιολης και LH αν παρεις γοναδοτροπίνες σε σχέση με το αν παρεις κλομιφαινη; Επίσης το ενδομήτριο λεπταινει παντα με την κλομιφαινη;

elena30
15-10-12, 01:45
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω και αν ξερει καποια κοπελα ας μου απαντησει,ειμαι 38 χρονων εχω ενα παιδακι απο εξωσωματικη εχω κανει και δευτερη φορα αλλα δεν πετυχε.Τωρα ελεγα να προσπαθησω με χαπια αλλα δεν ξερω τι ποσοστα επιτυχιας εχουν λογω ηλικιας,επισης δεν εχω κανενα προβλημα ουτε και ο αντρας μου εχουμε κανει ολες τις εξετασεις αλλα δεν ερχετε δευτερο μωρακι.

annat29
24-10-12, 10:38
καλημερα κοριτσια...
θα ηθελα τη βοηθεια σας please...περιμενα να αδιαθετησω τη δευτερα 22/10 δν εχω κανενα συμπτωμα περιοδου εχω κανει χοριακη εξεταση η οποια βγηκε 0,1 (αρνητικη δηλαδη) παιρνω κλομιφαινη λετε να φταει η ορμονη για την καθυστερηση?εχει καποια κοπελα παρομοια εμπειρια?

alkk
24-10-12, 10:46
καλημερα κοριτσια...
θα ηθελα τη βοηθεια σας please...περιμενα να αδιαθετησω τη δευτερα 22/10 δν εχω κανενα συμπτωμα περιοδου εχω κανει χοριακη εξεταση η οποια βγηκε 0,1 (αρνητικη δηλαδη) παιρνω κλομιφαινη λετε να φταει η ορμονη για την καθυστερηση?εχει καποια κοπελα παρομοια εμπειρια?

Καλημέρα. Εγώ σε 3 κυκλους που πήρα κλομιφαίνη δεν αντιμετώπισα κάτι παρόμοιο...ούτε μια ημέρα καθυστέρησης....ούτε μια ημέρα ελπίδας :lol::lol::lol:

Μήπως καθυστέρησε να γίνει η ωορρηξία;

bantito27
24-10-12, 10:51
καλημερα κοριτσια...
kalimera...sthn teleytaia moy egkimosini poy palidromise telika..eixa kathisterisi eixa kanei ena test poy eixe poly axni grammi meta ekana xoriaki edeikse 0,1 leo den eimai egyos meta apo 1 evdomada ekana kai pali xoriaki afoy periodos giok kai vgike 2000 parakalo ara hmoyn egyos apla den edixne akoma...na symvoyleyteis ton giatro soy h an exeis kathisterisi ase liges meres kai ksana kane xoriaki

annat29
24-10-12, 11:16
σ'ευχαριστω πολυ...
μιλησα πριν απο λιγο με τον γιατρο μου κ μου ειπε οτι αν δν μου ερθει μεχρι και 30/10 να παω για υπερηχο.
τι να πω....για να ειμαι απολυτα ειλικρινης δν εχω και πολλες ελπιδες....

elizabeth christou
31-10-12, 18:08
kalispera koritsia eimai kainourgia stio site.ego xekinisa clomipfen alla deistixos den emeina egkuos.bebaia ta ekana ena mina.alla ligo stena xorethika.kai pali o giatros mou me eipe na ta xana paro ta clomipfen.elpizo auti tin fora na meino egkuos

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ1987
01-11-12, 10:10
Καλημέρα κορίτσια! Εγώ θεωρώ τα clomiphene θαυματουργά! Τα πήρα στον προηγούμενο κύκλο από την 5η εώς την 9η μέρα, έκανα ωορηξία την 13 και τώρα είμαι 5 εβδομάδων έγκυος!!

http://lbdf.lilypie.com/TpoZp2.png (http://lilypie.com)

elena30
02-11-12, 10:09
Ξερει καποια?ας μου απαντησει please

hope 31
04-11-12, 09:24
Καλημερα κοριτσια και απο εμενα!Ειναι η 2η μερα που παιρνω clomiphene
και μεχρι στιγμης δεν εχω καποια παρενεργεια (απο τις πολλες που αναφερονται στο κουτι) αν και φοβαμαι λιγακι....
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ1987 συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου μου εδωσες
ελπιδα!
Εχει μεινει αλλη κοπελα εγκυος με clomiphene και αν ναι σε ποσο διαστημα;συγνωμη αν σας ζαλισα αλλα θελω και εγω να μεινω
εγκυουλα συντομα!:grin:

cindy
04-11-12, 10:07
Κι εγω έμεινα έγκυος ήδη στον πρωτο μήνα κλομιφαινης,έχω ένα μωρακι 9 μηνων!για κάποιες κοπέλες είναι όντως θαυματουργα!ευχομαι μέσα απο την καρδια μου να πιάσεις σπορακι.να έχεις ομως καλη ψυχολογία γιατι θυμάμαι ότι εκείνο το μήνα ήμουν πολυ χαλαρη.και πολυ σεξ!:)

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ1987
04-11-12, 20:46
Κι εγω έμεινα έγκυος ήδη στον πρωτο μήνα κλομιφαινης,έχω ένα μωρακι 9 μηνων!για κάποιες κοπέλες είναι όντως θαυματουργα!ευχομαι μέσα απο την καρδια μου να πιάσεις σπορακι.να έχεις ομως καλη ψυχολογία γιατι θυμάμαι ότι εκείνο το μήνα ήμουν πολυ χαλαρη.και πολυ σεξ!:)

Έτσι κι εγώ! Χαλαρή και πολύ σεξ και τσουπ το πιάσαμε το μωράκι!

ΚΑΜΠΙΟΣ
05-11-12, 15:10
Κορίτσια καλησπέρα! Εγω πήρα 5ο μηνα κλομιφαίνη και περιμένω αποτελεσματα...Το πρωτο μηνα που πηρα εμεινα εγκυος αλλα ειχα χημικη αποβολή...Ο γιατρός μου ειπε να τα συνεχίσω.Πόσο σας ζηλεύω που μείνατε με την πρώτη...Όλα να σας πάνε καλά εύχομαι!! Πιστεύτε ότι θα τα καταφέρω και εγώ?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ1987
05-11-12, 21:21
Κορίτσια καλησπέρα! Εγω πήρα 5ο μηνα κλομιφαίνη και περιμένω αποτελεσματα...Το πρωτο μηνα που πηρα εμεινα εγκυος αλλα ειχα χημικη αποβολή...Ο γιατρός μου ειπε να τα συνεχίσω.Πόσο σας ζηλεύω που μείνατε με την πρώτη...Όλα να σας πάνε καλά εύχομαι!! Πιστεύτε ότι θα τα καταφέρω και εγώ?

Γιατί καλε να μην τα καταφέρεις;; Αφού ήδη έμεινες έγκυος μια φορά.

annat29
05-11-12, 22:32
και εγω τη πρωτη φορα που πηρα κλομιφαινη εμεινα εγκυος αλλα δυστυχως παλλινδρομησε.τωρα εχω παρει ηδη για 2η φορα κ περιμενω να δω τι θα γινει.ο γιατρος που με ειδε τη παρασκευη μου ειπε οτι αντιδρω τελεια στη κλομιφαινη κ εχω ελπιδες αρκετες.για να δουμε!!!
συγχαρητηρια κωνσταντινα σου ευχομαι οτι καλυερο!!!

MarianS
08-11-12, 22:36
Κορίτσια τα φωτα σας. Πηρε μια φιλη κλομιφένη 2η-6η μερα από 2 χαπακια και έκανε μονο 1 ωριμο ωαριο και 1 μικροτερο το οποίο δεν μετραει (όπως ειπε ο γιατρος), Το ενδομήτριό της, ενω ήταν άριστο τους προηγουμενες μήνες λεπτυνε.
Πειτε μου σας έχει τυχει αυτό με το ενδομητριο; Και αποκατασταθηκε τον επομενο κύκλο ή πηρε μήνες;

hope 31
09-11-12, 19:47
Βρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι οταν πηρατε clomiphene ποσες φορες
πηγατε να σας δει ο γιατρος;και καθε φορα που πηγαινατε πληρωνατε;
τελειωσα προχθες τα clomiphene πηγα εχθες στο γιατρο και μου ειπε να παω και αυριο.Εχω κυκλο 31 ημερων δεν ειναι πολυ νωρις για να με δει;

hope 31
09-11-12, 19:50
Ξεχασα να σας πω οτι ειμαι στην δεκατη μερα.

mil_sof
29-11-12, 08:37
Κορίτσια πριν την πρόκληση κάνατε σαλπιγγογραφία?

basiksiro
29-11-12, 10:17
Κορίτσια πριν την πρόκληση κάνατε σαλπιγγογραφία?

καλημερα!!!!ειναι ο δευτερος μηνας που πηρα clomiphene αλλα οχι δεν μου ειπε κατι για σαπλιγγογραφια!

annatitika
01-12-12, 03:18
γεια σασ κοριτσια!:pευχομαι οσεσ επιθυμουν εγκυμοσυνη να γινουν γρηγορα μανουλεσ!:grin:ειμαι καινουργια στο site αν και το παρακαλουθω παρα πολυ καιρο !Εγω και ο αντρασ μου προσπαθουμε εδω και εναμισο χρονο να κανουμε μωρο αλλα τσιφοσ η υποθεση....λογο πολυκυστικων:(πριν ενα μηνα αλλαξα γυναικολογο(παλι καλα)ο οποιοσ μου ειπε να παρω τα clomiphene 50 aπο την 2 εως την 6 ημερα τησ περιοδου και την 12 ημερα να παω για υπερηχο..με αποτελεσμα την 12 ημερα που πηγα να κανω τον υπερηχο ειχα ενα ωαριο πολυ μικρο(απελπιστηκα)στην δεξια ωοθ.και ενα ωοαριο 19,5mm στην αριστερη ωοθ ικανοποιητικο..επισησ την επομενη μερα εκανα την prengyl(ενεση)και ο γιατροσ μου ειπε να εχουμε επαφη τισ επομενες 36 ωρεσ(του δωσαμε να καταλαβει:lol::lol::lol:)να μην τα πολυλογο ειμαι στην 22 ημερα του κυκλου και αναμενουμε στο ακουστικο να δουμε τι καναμε!;)

Penny1978
04-12-12, 15:46
Καλησπέρα κορίτσια! Εχω μια απορία...Θα ξεκινήσω κλομιφαίνη σε λίγες μέρες, για την ακρίβεια την 5η μέρα του κύκλου μου μέχρι και την 9η. Εχω προγραμματίσει υπέρηχο την 12η ημέρα. Μέχρι τον υπέρηχο επιτρέπεται να έρθω σε επαφή με τον άντρα μου ή θα πρέπει να περιμένω εντολή του γιατρούλη; :lol:

basiksiro
04-12-12, 16:04
Καλησπέρα κορίτσια! Εχω μια απορία...Θα ξεκινήσω κλομιφαίνη σε λίγες μέρες, για την ακρίβεια την 5η μέρα του κύκλου μου μέχρι και την 9η. Εχω προγραμματίσει υπέρηχο την 12η ημέρα. Μέχρι τον υπέρηχο επιτρέπεται να έρθω σε επαφή με τον άντρα μου ή θα πρέπει να περιμένω εντολή του γιατρούλη; :lol:

φυσικα και μπορεις να ερθεις σε επαφη. δεν επηρεαζει σε τιποτα. αντε καλη επιτυχια σου ευχομαι. εγω ειμαι στην αναμονη μετα την δευτερη απόπειρα με κλομιφαινη!!

Penny1978
05-12-12, 10:58
φυσικα και μπορεις να ερθεις σε επαφη. δεν επηρεαζει σε τιποτα. αντε καλη επιτυχια σου ευχομαι. εγω ειμαι στην αναμονη μετα την δευτερη απόπειρα με κλομιφαινη!!
Σε ευχαριστώ πολύ!!! Καλή επιτυχία και σε εσένα!!! Εύχομαι το 2013 να μας φέρει τα μωράκια μας που τόσο λαχταράμε!!!

Penny1978
05-12-12, 14:16
Εγώ έκανα πρώτα σαλπιγγογραφία για να αποκλείσουμε το τυχόν πρόβλημα και μετά αφού είδαμε ότι οι σάλπιγγές μου είναι βατές προχωρήσαμε στα χάπια. ΘΑ τα ξεκινήσω σε λίγες μέρες και μετά θα παρακολουθούμε τι γίνεται με υπέρηχους...Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

eirhnh2
05-12-12, 14:49
Πολλες περιπτωσεις επιτυχιας διαβαζω... αντε! να χαρω λιγο... Ειναι οδευτερος μηνας που πηρα και περιμενω τωρα... Το σ/κ ειχα ωορρηξια. Λετε να εγινε κατι;

eirhnh2
05-12-12, 14:51
α! και κατι αλλο...
Τον επομενο μηνα θα χρειαστε να παω Σπαρτη (ειναι ο συζηγος απο εκει και θα παμε για τηνη πρωτοχρονια) οποτε δεν θα ειμαι στο γιατρο μου κοντα οταν ειναι να γινει η πρεγκνιλ. Τι μπορω να κανω; Να πηγαινω σε νοσοκομειο για υπερηχο?

basiksiro
05-12-12, 14:53
Πολλες περιπτωσεις επιτυχιας διαβαζω... αντε! να χαρω λιγο... Ειναι οδευτερος μηνας που πηρα και περιμενω τωρα... Το σ/κ ειχα ωορρηξια. Λετε να εγινε κατι;

μακαρι ειρηνη μου στο ευχομαι. και εγω στον δευτερο μηνα κλομιφαινης. εγω ειχα ωορηξια την προηγουμενη παρασκευη 23/11.

Vicky2012
06-12-12, 13:52
Καλησπέρα σας, ήθελα καιρό να γράψω και τη δική μου εμπειρία για να σας δώσω κουράγιο γιατί κι εγώ αντλούσα κουράγιο από ανάλογες εμπειρίες. Έκανα θεραπεία με clomiphene κι έμεινα έγκυος από τον πρώτο μήνα, τώρα είμαι στην 24η εβδομάδα! Σας συμπέρασμα από την εμπειρία μου, πρέπει να βρείτε τον κατάλληλο γιατρό που θα εντοπίσει το πρόβλημα και θα σας δώσει τη σωστή θεραπεία! Εγώ άλλαξα πολλούς για να βρω τον κατάλληλο!! Σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλες σύντομα μανούλες :)

basiksiro
06-12-12, 14:04
Καλησπέρα σας, ήθελα καιρό να γράψω και τη δική μου εμπειρία για να σας δώσω κουράγιο γιατί κι εγώ αντλούσα κουράγιο από ανάλογες εμπειρίες. Έκανα θεραπεία με clomiphene κι έμεινα έγκυος από τον πρώτο μήνα, τώρα είμαι στην 24η εβδομάδα! Σας συμπέρασμα από την εμπειρία μου, πρέπει να βρείτε τον κατάλληλο γιατρό που θα εντοπίσει το πρόβλημα και θα σας δώσει τη σωστή θεραπεία! Εγώ άλλαξα πολλούς για να βρω τον κατάλληλο!! Σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλες σύντομα μανούλες :)

συγχαρητηρια βικυ μου!!!!να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη!!!!εγω ειμαι στον δευτερο μηνα με κλομιφαινη. και τωρα περιμενω. η αληθεια βεβαια ειναι οτι δεν εχω τιποτα απο συμπτωματα γι'αυτο κραταω και μικρο καλαθι. εσυ ειχες συμπτωματα?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ1987
06-12-12, 15:18
Κορίτσια γεια σας. Έμεινα και γω έγκυος με κλομιφένη στον πρώτο κύκλο. Τώρα είμαι 10 εβδομάδων σε διδυμάκια!!!!!!

eirhnh2
06-12-12, 15:22
με το καλο κοριτσια!

Κωνσταντινα ποσα ωαρια εκανες 2 και επιασαν και τα δυο;

sugar.
06-12-12, 15:31
Μήπως ξέρετε , όταν πέρνεις clomiphene μπορείς να κάνεις και ορμονολογικές εξετάσεις?

Penny1978
06-12-12, 16:01
Κορίτσια γεια σας. Έμεινα και γω έγκυος με κλομιφένη στον πρώτο κύκλο. Τώρα είμαι 10 εβδομάδων σε διδυμάκια!!!!!!

Με το καλο Κωνσταντινα!!! Πολυ χαρουμενα νεα!!! Αντε να παιρνουμε σειρα και οι υπολοιπες!!! Εγω ξεκιναω κλομιφαινη αυριο...ας εχω καλη επιτυχια!!!!

Vicky2012
08-12-12, 15:13
συγχαρητηρια βικυ μου!!!!να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη!!!!εγω ειμαι στον δευτερο μηνα με κλομιφαινη. και τωρα περιμενω. η αληθεια βεβαια ειναι οτι δεν εχω τιποτα απο συμπτωματα γι'αυτο κραταω και μικρο καλαθι. εσυ ειχες συμπτωματα?

Δεν είχα καθόλου συμπτώματα! Μάλιστα μου είχε έρθει και λίγο αίμα και νόμιζα ότι μου ήρθε περίοδος! το μαύρο μου χάλι είχα κλάμα κακό! Με πήρε ο άνδρας μου και πήγαμε διακοπές, εγώ έκλεισα κατευθείαν ραντεβού σε κέντρο για τεχνητή γονιμοποίηση, δεν ήθελα να χάσω άλλο χρόνο! Και στις διακοπές επειδή δεν είχα πολύ αίμα μου είπαν να κάνω τεστ εγκυμοσύνης, βγήκε θετικό και ξεκίνησε το όνειρο! Οπότε μην απογοητεύεσαι και μην περιμένεις σημάδια είναι ίδια με της περιόδου! όλα καλά θα πάνε! μεγάλη ανακάλυψη αυτά τα χαπάκια!
καλή επιτυχία σου εύχομαι, είναι θέμα χρόνου τώρα που ξεκίνησες!

ΚΑΜΠΙΟΣ
12-12-12, 15:23
Κορίτσια καλησπέρα!!!Εγώ πάω για 7ο κύκλο με κλομιφαίνη και ακόμα τίποτα...Βέβαια την πρώτη φορά που πήρα έμεινα εγκυος αλλά έιχα χημική αποβολή...από τότε τίποτα....Ο γιατρός μου λέει να τη συνεχίσω τη κλομιφαίνη και κάποια στιγμή θα κάτσει το μωρό....να μην απογοητεύομαι...Αλλα εγώ έχω απελπιστεί λίγο...Πόσο σας ζηλεύω που μείνατε με τη πρώτη και δεύτερη φορά!!!!Λέτε να μπορέσω να μείνω και εγώ έγκυος σύντομα?Ποιές μέρες πέρνατε κλομιφαίνη και πότε περίπου είχατε ωορρηξία? Πείτε μου καμμιά συμβουλή? Εύχομαι καλές εγκυμοσύνες σε όλες σας!:razz:

annat29
13-12-12, 19:25
και εγω μια απο τα ιδια τη πρωτη εμεινα κατευθειαν αλλα απεβαλα...ξεκινησα ξανα τον οκτωβριο και ακομα τπτ.παιρνω τη 2η μερα για 5 μερες ωορρηξια να σου πω δν θυμαμαι δν τις εχω μετρησει πηγαινω για υπερηχο παντως περιπου στην εβδομαδα.

mil_sof
18-12-12, 10:04
Καλημέρα,μπαίνω κ γω στο κλαμπ της κλομιφαίνης. Φοβάμαι λίγο είναι η αλήθεια.Τι εξετάσεις κάνατε πριν το πάρετε?

Penny1978
18-12-12, 13:37
Καλημέρα,μπαίνω κ γω στο κλαμπ της κλομιφαίνης. Φοβάμαι λίγο είναι η αλήθεια.Τι εξετάσεις κάνατε πριν το πάρετε?

MIL_SOF Καλημέρα! Κλομιφαίνη πήρα για πρώτη φορά αυτό το μήνα. Τώρα είμαστε στη φάση των "στενών επαφών" :wink: και τη Πρωτοχρονιά ελπίζουμε να πάρουμε το "δώρο" μας :grin:!!! Οι εξετάσεις που προηγήθηκαν είναι οι εξής: Σπερμοδιάγραμμα & σαλπιγγογραφία. Εφόσον ήταν οι εξετάσεις φυσιολογικές ο γιατρός μου πρότεινε να ξεκινήσω κλομιφαίνη και βλέπουμε...Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!! :D

maria030603
18-12-12, 13:49
γεια σας κοριτσια και απο μενα..μπηκα και στο club της κλομιφαινης...ειναι ο πρωτος μηνας που το παιρνω...ελπιζω να εχουμε ολες καλα αποτελεσματα και συντομα

annatitika
18-12-12, 20:48
εγω παω στον δευτερο μηνα κλομιφαινης...ο πρωτοσ δεν μασ εκατσε...αυριο θα παω για υπερηχο να δουμε τι αυγουλακια καναμε!καλη επιτυχια σε ολεσ!::wink:

mil_sof
19-12-12, 08:52
Εμένα μου τα έγραψε ο γιατρός αλλά δεν κάναμε καμιά εξέταση. Λέμε από βδομ να πάμε για σπερμοδιάγραμμα αλλά σαλπιγγογραφία φοβάμαι.
Εχουν παρενέργειες τα χάπια?Τι ποσότητα παίρνετε?

Penny1978
19-12-12, 12:17
mil_sof: Εγώ έπαιρνα 1 χάπι το πρωί και ένα το βράδυ από την 5η έως την 9η μέρα του κύκλου μου. Την 10η μέρα πήγα για υπέρηχο. Παρενέργειες δεν είχα, αν εξαιρέσεις ότι έχω χάσει το μπαμπά μου πρόσφατα και με το κλάμα έχω καλές σχέσεις. Οπότε δεν ξέρω αν έκαναν κάτι τα χάπια σε αυτό. Την σαλπιγγογραφία μην τη φοβάσαι, για λίγα λεπτά θα νιώσεις πόνους περιόδου, αλλά σκέψου ότι είναι για καλό σκοπό. Νομίζω ότι πρέπει να δεις αν οι σάλπιγγές σου είναι βατές προτού ξεκινήσεις κλομιφαίνη. Καλή επιτυχία σε όλες!

FOP
19-12-12, 14:44
Καλησπερα κοριτσια!!
Μπαινω (μαλλον) και εγω στο club της κλομιφαινης!!
Ο κυκλος 25-26 ημερες με ωορρηξια καθε μήνα 15-16η μερα, οποτε και ωχρινικη φαση μικρη !!
Οταν του ειπα του γιατρου οτι απ το θερμοδιαγραμμα ανεβαινει η θερμοκρασια 18η μερα και 25η εχω περιοδο μου εδωσε το σερπαφαρ!!
Επειδη λοιπον θα λειπω στο εξωτερικο και δεν θα εχω και προσβαση για υπερηχους κ.λ.π μου ειπα να παρω μονο για 1 μηνα απο την 2η εως την 6η μερα μονο ενα χαπακι το πρωι ! Να μην παρω 2ο γιατι μπορει να δημιουργησει κυστες.

Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι αρκετα με τα χαπια , εδω και του θυροειδη το εψαχνα 10 μερες πριν το ξεκινησω!

Υπαρχει αλλη κοπελα με κανονικο κυκλο και ωορρηξια που να της συστησε ο γιατρος κλομιφαινη ?? Και γιατι ενω εχω κανονικο κυκλο και ωορρηξια και μια χαρα ενδομητριο πρεπει να το παρω???
Το ενδομητριο παιζει να χει προβλημα μετα το σερπαφαρ???
Θα μου πειτε γιατι δεν ρωτας τον γιατρο ! και θα χετε και δικιο , αλλα εκεινη την ωρα ψιλοπελαγωσα ασε που τον εβλεπα οτι ηθελε να με στειλει σιγα σιγα ....

Κοριτσια τα φωτα σας !!!
Ευχαριστω προκαταβολικα!

Penny1978
19-12-12, 14:53
Καλησπερα κοριτσια!!
Μπαινω (μαλλον) και εγω στο club της κλομιφαινης!!
Ο κυκλος 25-26 ημερες με ωορρηξια καθε μήνα 15-16η μερα, οποτε και ωχρινικη φαση μικρη !!
Οταν του ειπα του γιατρου οτι απ το θερμοδιαγραμμα ανεβαινει η θερμοκρασια 18η μερα και 25η εχω περιοδο μου εδωσε το σερπαφαρ!!
Επειδη λοιπον θα λειπω στο εξωτερικο και δεν θα εχω και προσβαση για υπερηχους κ.λ.π μου ειπα να παρω μονο για 1 μηνα απο την 2η εως την 6η μερα μονο ενα χαπακι το πρωι ! Να μην παρω 2ο γιατι μπορει να δημιουργησει κυστες.

Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι αρκετα με τα χαπια , εδω και του θυροειδη το εψαχνα 10 μερες πριν το ξεκινησω!

Υπαρχει αλλη κοπελα με κανονικο κυκλο και ωορρηξια που να της συστησε ο γιατρος κλομιφαινη ?? Και γιατι ενω εχω κανονικο κυκλο και ωορρηξια και μια χαρα ενδομητριο πρεπει να το παρω???
Το ενδομητριο παιζει να χει προβλημα μετα το σερπαφαρ???
Θα μου πειτε γιατι δεν ρωτας τον γιατρο ! και θα χετε και δικιο , αλλα εκεινη την ωρα ψιλοπελαγωσα ασε που τον εβλεπα οτι ηθελε να με στειλει σιγα σιγα ....

Κοριτσια τα φωτα σας !!!
Ευχαριστω προκαταβολικα!

Δεν ξέρω γιατί τα δίνουν...κι εγώ με φυσιολογικό κύκλο και ωορυξία...επίσης ντράπηκα να ρωτήσω...το μόνο που μου είπε ότι έτσι θα τονώσουμε την ωορυξία...ότι κι αν σημαίνει αυτό...είναι αλήθεια αυτό που σου είπε για τις κύστες, δηλ τα ωοθυλάκια που δημιουργούνται λόγω της κλομιφαίνης μπορεί να μην σκάσουν και να γίνουν κύστες...αυτό συμβαίνει κάποιες φορές και κάποιες όχι. Απ'ότι έχω διαβάσει εδώ, δεν συμβάινει συχνά. Τι να σου πω τώρα. Για να τα δίνουν τα χάπια οι γιατροί προφανώς και δεν δημιουργούν θέμα, τώρα αν γίνει υπερβολική χρήση...προφανώς θα δημιουργήσουν! Σου προτείνω να κάνεις ότι σου λέεει ο γιατρός σου χωρίς φόβο και χωρίς άγχος, επαγγελματίας είναι. Για το ενδομήτριο και το σερπαφαρ δεν γνωρίζω, ίσως σε βοηθήσει με τα φώτα της κάποια άλλη κοπέλα. Καλή επιτυχία!

mil_sof
19-12-12, 23:56
Ποια η διαφορά κλομιφαίνης/ σερπαφάρ???

MarianS
20-12-12, 00:21
mil_sof ασε τους φοβους και πήγαινε και κανε σαλπιγγογραφία. Μην παίρνεις τσαμπα ορμονες. Τα σερπαφαρ είναι ίδια με την κλομιφενη. Μετα από 12 κύκλους λένε ότι σχετίζονται με αυξημενη πιθανοτητα καρκινου ωοθηκών. Επίσης δημιουργούν κύστες και λεπταινουν το ενδομητριο. Παρολα αυτα οι γιατροί τα δίνουν γιατι βγαζεις περισσοτερα ωαρια και έτσι αυξανονται οι πιθανοτητες για σύλληψη. Αν τα παρεις για λίγους κύκλους δεν θα έχεις πρόβλημα. ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ.

mil_sof
20-12-12, 08:20
2 γιατρούς έχω δει όμως κανείς δεν πρότεινε άμεσα σαλπιγγογραφία για να ξεκινήσω πρόκληση,μόνο για το σπέρμα μας είπαν να ελέγξουμε....
Και αφού το λεπταίνει το ενδομήτριο, πως βοηθάει βρε κορίτσια?

MarianS
20-12-12, 12:44
Βοηθαει στι να βγαλεις πανω από ένα ωαριο, επομενως έχεις περισσοτερες πιθανοτητες συλληψης.

Δεν σου έχουν πει σαλπιγγογραφια; Μαλιστα! Ε δεν θα παρουν αυτοί τα φαρμακα, εσύ θα τα παρεις. Αν τα παρεις και έχεις ανοιχτες σάλπιγγες έχει καλώς, αλλιώς θα τα παρεις τσάμπα.

mil_sof
20-12-12, 12:49
Η σαλπιγγογραφία γράφεται από γιατρό?
Το θέμα είναι ότι διαβάζω ότι μικραίνει η κλομιφαίνη το ενδομήτριο,άρα βοηθάει πραγματικά σε όλες τις περιπτώσεις?
Ουφ

Penny1978
20-12-12, 13:29
Τη σαλπιγγογραφία δεν τη καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ αν αυτό ρωτάς. Εγώ την έκανα στο ΡΕΑ και μου στοίχησε 150 ευρώ μαζί με το σκιαγραφικό (πριν 1,5 μήνα). Θεωρώ ότι πρέπει πρώτα να τη κάνεις και αν δεις ότι οι σάλπιγγές σου είναι βατές τότε πάρε τις ορμόνες. Είναι κρίμα να είναι κλειστές οι σάλπιγγες και να επιβαρύνεις τζάμπα τον οργανισμό σου με φάρμακα. Απ'ότι έχω διαβάσει εδώ η κλομιφαίνη αυξάνει κατά πολύ το ποσοστό σύλληψης και πολλές κοπέλες το έχουν πετύχει με το πρώτο ή δεύτερο κύκλο. Κάνε όμως πρώτα σαλπιγγογραφία. Μου φαίνεται περίεργο που δεν στο προτείνει ο γυναικολόγος σου και σε ρίχνει κατευθείαν στις ορμόνες.

Υ.Γ. Αφού πήρα τη κλομιφαίνη πήγα για υπέρηχο να δούμε την ωορυξία μου και ο γιατρός μου είπε ότι το ενδομήτριο είναι χοντρό δηλ. σε πολύ καλή κατάσταση. Ίσως αυτό που διάβασες, ότι το αδυνατίζει, να συμβαίνει μετά από αρκετούς κύκλους κλομιφαίνης.

popina
20-12-12, 14:07
Γεια σας κορίτσια!Θέλω κι εγω να παραθεσω τις δικες μου πληροφορίες.Εχω κανει 2 κύκλους με clomiphene.Την πρωτη φορα τζίφος, τωρα ειμαι στις μερες μου για να μου ερθει περιοδος(μακαρι να μην ερθει).Εχω ομως τα συμπτωματα της περιοδου και νομιζω οτι θα ερθει!Κλαψ!!!!Καταρχην εχω φοβηθει παρα πολυ με ολα αυτα που διαβασα οσον αφορα τις παρενεργειες.Η γυναικολογος μου, μου είπε θα κανουμε 3 κύκλους και μετα θα κανω σαλπιγγογραφια.Δεν ξερω γιατι.Ισως γιατι δεν προσπαθουμε πολυ καιρο (γυρω στους 4 μήνες).Εχω σταθερη περιοδο και μου τα εδωσε για να αυξησουμε τις πιθανοτητες. Αντεδρασα καλα στο φαρμακο.Εκανα αλλα δυο ωαρια (και την πρωτη και την δευτερη φορα) εκτος του δικου μου τα οποια ηταν ομως πιο μικρα.Πηγαινα συνεχεια για υπερηχο και μου ελεγε να εχουμε επαφες. Μου τα έδωσε απο την 5η εως την 9η μερα, πρωί και βραδυ και την 11η με 12η μερα ξεκινουσαμε τους υπερηχους.Δεν ξερω τι αλλο να σας πω.Μακαρι να βοήθησα και ελπιζω να μην σας κουρασα.

zizelpatra
26-12-12, 17:45
καλησπέρα κορίτσια και Χρόνια Πολλά!
εύχομαι το 2013 να είναι η χρονιά μας!!!
να σας πω κι εγω τη δική μου εμπειρία,προσπαθούμε για μωράκι πάνω από ένα χρονο, η γιατρός μου στον κόσμο της, μόνο να μην αγχόνομαι μου έλεγε, κι έτσι την άλλαξα!
έχω τελείως ασταθή κύκλο, μερικές φορές περνούσα και τους 3 μήνες. όλες οι εξετάσεις μου φυσιολογικές, ακόμα και το σπερμοδιάγραμμα του άντρα μου. (μόνο σαλπιγγογραφία δεν έχω κάνει για το λόγο του ότι δεν μου το είπε ο γιατρός μου, ακόμα τουλάχιστον!)
στους ηπέρηχους που μου έκανε διαπίστωσε πως το πρόβλημα είναι ότι τα ωάρια δεν μεγαλώνουν φυσιολογικά. ξεκινάνε να αναπτύσσονται αλλά μετά τίποτα.
ξεκίνησα κι εγω το clomiphene citrate με την οδηγία του, αύριο είναι η τελευταία μέρα που θα το πιω και την παρασκεύη έχω ραντεβού να δούμε τι κάναμε αυτό το μήνα!
θα σας ενημερώσω!
πάντως η αλήθεια είναι πως πήρα λίγο κουράγιο από τις απόψεις σας για το αν βοηθάει τελικά το χάπι!
καλό βράδυ!

mil_sof
29-12-12, 21:01
Ρώτησα κι άλλο γυναικολόγο και μου είπε ότι σαλπιγγογραφία προτείνεται σε γυναίκες στις οποίες υπάρχει υποψία για φραγμένες σάλπιγγες,δηλ με βάση το ιστορικό...

popina
02-01-13, 12:02
Σου εύχομαι καλή επιτυχία με το φάρμακο. Εγώ όπως είχα γράψει πριν λίγες ημέρες ήταν ο 2ος κύκλος που εκανα. Περίμενα περίοδο που τελικά δεν ήρθε ποτέ. Έκανα τεστ το Σάββατο και είμαι έγκυος. Νομίζω ότι τα χάπια κάνανε το θαύμα τους! Σου εύχομαι και σένα και όλα τα κορίτσια να μείνετε σύντομα εγκυούλες. Φιλιά!

Penny1978
02-01-13, 16:13
Κορίτσια καλή χρονιά σε όλες με φουσκωμένες κοιλίτσες:grin::grin::grin::grin::grin:!!! Εγώ έκανα ένα κύκλο κλομιφαίνης και πριν λίγο έκανα το τεστ με 2 μέρες καθυστέρηση και είμαι έγκυος!!!!:lol::lol::lol::lol::lol: Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί προσπαθούμε 2 χρόνια σχεδόν! Πραγματικά ακόμα δεν το πιστεύω! Εύχομαι ολόψυχα σε όλες τις κοπέλες να καταφέρουν να αποκτήσουν αυτό που ποθούν αυτό το χρόνο!! Έχετε πίστη στον εαυτό σας και στο Θεό!;-)

zizelpatra
04-01-13, 11:27
Συγχαρητηρια κοριτσια!!!! να εχετε μια τελεια εγκυμοσυνη!!!!!!!
εγω ακομα ειμαι στην αναμονη μεχρι 18 γεναρη..

Tristeza
04-01-13, 21:33
Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια που τα κατάφεραν! Νιώθω κι εγώ πως το 2013 θα είναι η χρονιά μας, για να δούμε! Προσπαθούμε κι εμείς σχεδόν 2 χρόνια αλλά τίποτα ακόμα. Τώρα είμαι στον 1ο μήνα με serpafar (απ' ό,τι κατάλαβα είναι παρόμοια με την κλομιφαΐνη) και βλέπουμε. Με προβλημάτισε μόνο το γεγονός που αναφέρει η Penny για την σαλπιγγογραφία, μιας και εμένα ο γιατρός μου είπε να μην την κάνω ακόμα, καθώς την θεωρεί την τελευταία λύση...τι να πω δεν ξέρω. Σε αναμονή λοιπόν της 10ης μέρας που θα πάω για τον υπέρηχο :)

zizelpatra
07-01-13, 10:18
Καλημέρα κορίτσια.
για άλλη μια φορά θέλω τα φώτα σας!
έκανα για ένα κύκλο κλομιφαινη, με είδε ο γιατρός με υπέρηχο, μου είπε πως βοήθησαν τα χάπια και να έρθω σε επαφή 1/1, 3/1,4/1 και αν δεν μου ερθει πέριοδος μέχρι 18 γενάρη να πάω να με δει.
ήρθαμε σε επαφή με τον άντρα μου απλά 3 μέρες τώρα έχω πρήξιμο χαμηλά στη κοιλία και πονάκια, ειδικά όταν είμαι όρθια.
ξέρω πως είναι πολύ νωρίς για σύμπτωμα αλλά δεν ξέρω, να πάω πάλι στο γιατρό?
θα σκάσω από το άγχος μου μέχρι τις 18 του μήνα.

Kitty r
07-01-13, 10:28
Χρόνια πολλά και απο μένα! Θα σου μεταφέρω την απάντηση που μου έδωσε ο γιατρός σε αντίστοιχη δική μου ερώτηση: επειδή είμαστε στη διαδικασία της αναμονής, πολλά συμπτώματα της ωορρηξίας στα οποία μέχρι πρότινως δεν δίναμε σημασία, τώρα τα παρατηρούμε. Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, έτσι έγινε. Αν όμως, είναι τόσο έντονη η ενόχληση ή σου προκαλεί άγχος και αναστάτωση, δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις τον γιατρό σου.
Εύχομαι με όλη μου την καρδιά να είσαι έγκυος!

mil_sof
07-01-13, 14:40
Eχει καμιά άλλη κοπέλα αυξημένες ορμές?Εγώ είμαι στην 5η μέρα λήψη σερπαφάρ και κάνω σαν λυσσασμένη!!!!!

Penny1978
07-01-13, 18:19
Καλημέρα κορίτσια.
για άλλη μια φορά θέλω τα φώτα σας!
έκανα για ένα κύκλο κλομιφαινη, με είδε ο γιατρός με υπέρηχο, μου είπε πως βοήθησαν τα χάπια και να έρθω σε επαφή 1/1, 3/1,4/1 και αν δεν μου ερθει πέριοδος μέχρι 18 γενάρη να πάω να με δει.
ήρθαμε σε επαφή με τον άντρα μου απλά 3 μέρες τώρα έχω πρήξιμο χαμηλά στη κοιλία και πονάκια, ειδικά όταν είμαι όρθια.
ξέρω πως είναι πολύ νωρίς για σύμπτωμα αλλά δεν ξέρω, να πάω πάλι στο γιατρό?
θα σκάσω από το άγχος μου μέχρι τις 18 του μήνα.

Γεια σου Ζιζελ! Νομίζω ότι αν είσαι έγκυος είναι πολύ νωρίς για να νιώσεις συμπτώματα. Ισως αυτά που νιώθεις να είναι της ωορηξίας σου. Από την άλλη πάλι ποτέ δεν ξέρεις! Μπορεί να τα κατάφερες! Προτείνω ψυχραιμία μέχρι τη 1η μέρα καθυστέρησής σου. Τότε κάνε ένα τεστάκι να δεις!

Εγώ έκανα το πρώτο κύκλο κλομιφαίνης το Δεκέμβριο και 2/1 έκανα το τεστάκι μου μετά από 2 μέρες καθυστέρησης και βγήκε θετικό!!! Προσπαθούμε 1,5 χρόνοτώρα και είχα φρικάρει...Αυτο το μήνα όμως είχα χαλαρώσει και είπα ότι γίνει.

Χαλάρωσε λοιπόν και περίμενε υπομονετικά! Σου έυχομαι να είσαι εγκυούλα μέσα από τη καρδιά μου!!!

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
07-01-13, 18:25
Γεια σου Ζιζελ! Νομίζω ότι αν είσαι έγκυος είναι πολύ νωρίς για να νιώσεις συμπτώματα. Ισως αυτά που νιώθεις να είναι της ωορηξίας σου. Από την άλλη πάλι ποτέ δεν ξέρεις! Μπορεί να τα κατάφερες! Προτείνω ψυχραιμία μέχρι τη 1η μέρα καθυστέρησής σου. Τότε κάνε ένα τεστάκι να δεις!

Εγώ έκανα το πρώτο κύκλο κλομιφαίνης το Δεκέμβριο και 2/1 έκανα το τεστάκι μου μετά από 2 μέρες καθυστέρησης και βγήκε θετικό!!! Προσπαθούμε 1,5 χρόνοτώρα και είχα φρικάρει...Αυτο το μήνα όμως είχα χαλαρώσει και είπα ότι γίνει.

Χαλάρωσε λοιπόν και περίμενε υπομονετικά! Σου έυχομαι να είσαι εγκυούλα μέσα από τη καρδιά μου!!!

Τι καλά!:pΜπράβο που τα καταφέρατε. Να πάνε όλα περίφημα και ας είναι οι ωραιότεροι 9 μήνες της ζωής σας. Με το καλό.
καλή τύχη σε μας τις υπόλοιπες.

zizelpatra
08-01-13, 09:32

Συγχαρητήρια κοπέλα μου, να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη!!!!
κι εμείς προσπαθούμε σχεδόν δύο χρόνια με τον άντρα μου, βασικά είχα πρόβλημα με τον κύκλο μου, άλλαξα γιατρό τον προηγούμενο μήνα και μπήκα σε μια σειρά.
πέρνω ψεύτικες ελπίδες ότι θα είναι ο μήνας μου, αν και μάλλον δεν πρέπει...
αν όντως ο πόνος χαμηλά στη κοιλιά και το πρήξιμο οφείλεται στην ωοριξία, είναι φυσιολογικό που τον νιώθω ακόμα και σήμερα?

mil_sof
09-01-13, 13:23
Κορίτσια πότε δρα το χάπι και έχουμε ωορρηξία?

zizelpatra
09-01-13, 16:23

καλησπέρα!
εγώ σταμάτησα το χάπι στις 29/12, πήγα στο γιατρο στις 30/12 και στις 03/01 και με τον κολπικο υπέρηχο μου είπε πως θα είχα ωορρηξία την επόμενη μέρα!
μάλλον πρέπει να σε δει ο γιατρός σου για να σου πει συγκεκριμένη ημερομηνία.

Penny1978
09-01-13, 19:52

Eγώ το είχα πάρει 6/12-10/12, πήγα στο γιατρό στις 11/12 & καναμε υπέρηχο, από εκεί είδε πόσα ωοθηλάκια δημιουργήθηκαν & το μέγεθός τους. Υπόλόγισε πότε θα φτάσει στο σύνηθες μέγεθος όπου σκάνε και μας είπε να έρθουμε σε επαφή στις 16/12-18/12. Σίγουρα μόνο ο γιατρός μπορεί να σε καθοδηγήσει, μην τον παραγκωνίζεις. Καλή επιτυχία!

Penny1978
09-01-13, 19:58
Συγχαρητήρια κοπέλα μου, να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη!!!!
κι εμείς προσπαθούμε σχεδόν δύο χρόνια με τον άντρα μου, βασικά είχα πρόβλημα με τον κύκλο μου, άλλαξα γιατρό τον προηγούμενο μήνα και μπήκα σε μια σειρά.
πέρνω ψεύτικες ελπίδες ότι θα είναι ο μήνας μου, αν και μάλλον δεν πρέπει...
αν όντως ο πόνος χαμηλά στη κοιλιά και το πρήξιμο οφείλεται στην ωοριξία, είναι φυσιολογικό που τον νιώθω ακόμα και σήμερα?

Μην αγχωνεσαι!!! Ένα θα σου πω, εγώ που υποτίθεται είμαι 5 εβδομάδων, το μόνο σύμπτωμα που έχω είναι το πρησμένο-πονεμένο στήθος και λίγους πόνους περιόδου πού και πού. Σου λέω υποτίθεται γιατί τη Παρασκευή έχω ραντεβού για υπέρηχο επιβεβαίωσης. Η κάθε γυναίκα και η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, μην αγχώνεσαι και θα δεις όλα θα πάνε καλά!

Tristeza
09-01-13, 23:46
Εγώ σήμερα 10η μέρα έκανα τον πρώτο υπέρηχο. 1 αυγουλάκι 13,5 χιλιοστά και την Παρασκευή θα ξαναπάω να δω αν μεγάλωσε. Σαν κλώσσα νιώθω...Άντε να δούμε, θα κάνουν το θαύμα τους τα χάπια?! ;)

zizelpatra
10-01-13, 18:07
Εγώ σήμερα 10η μέρα έκανα τον πρώτο υπέρηχο. 1 αυγουλάκι 13,5 χιλιοστά και την Παρασκευή θα ξαναπάω να δω αν μεγάλωσε. Σαν κλώσσα νιώθω...Άντε να δούμε, θα κάνουν το θαύμα τους τα χάπια?! ;)

χαχα ωραίο αυτό που είπες! :)
όλα καλά θα πάνε αρκεί να σκεφτόμαστε θετικά! (κοίτα ποια μιλάει, εγώ! τόσες αρνητικές σκέψεις και απαισιοδοξία δεν πρέπει να τις έχει άλλος άνθρωπος!)
πάντως από ότι έχω δει στο φόρουμ όντως αυτά τα χάπια θεωρούνται θαυματουργά. πολλές κοπέλες βοηθήθηκαν και είναι εγκυούλες!
εγώ περιμένω το δικό μου θαύμα στις 18!
εύχομαι και σε σένα να πάνε όλα καλά και να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!

zizelpatra
10-01-13, 18:09
Μην αγχωνεσαι!!! Ένα θα σου πω, εγώ που υποτίθεται είμαι 5 εβδομάδων, το μόνο σύμπτωμα που έχω είναι το πρησμένο-πονεμένο στήθος και λίγους πόνους περιόδου πού και πού. Σου λέω υποτίθεται γιατί τη Παρασκευή έχω ραντεβού για υπέρηχο επιβεβαίωσης. Η κάθε γυναίκα και η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, μην αγχώνεσαι και θα δεις όλα θα πάνε καλά!

δεν υποτίθεται καθόλου καλή μου! έχεις το σποράκι σου στην κοιλίτσα σου και θα έχεις και μια τέλεια εγκυμοσύνη!
προσπαθώ να μην αγχόνομαι και να το βγάλω από το μυαλό μου, σαν φαντάρος μετράω τις μέρες!

Tristeza
10-01-13, 22:00
χαχα ωραίο αυτό που είπες! :)
όλα καλά θα πάνε αρκεί να σκεφτόμαστε θετικά! (κοίτα ποια μιλάει, εγώ! τόσες αρνητικές σκέψεις και απαισιοδοξία δεν πρέπει να τις έχει άλλος άνθρωπος!)
πάντως από ότι έχω δει στο φόρουμ όντως αυτά τα χάπια θεωρούνται θαυματουργά. πολλές κοπέλες βοηθήθηκαν και είναι εγκυούλες!
εγώ περιμένω το δικό μου θαύμα στις 18!
εύχομαι και σε σένα να πάνε όλα καλά και να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου! Νομίζω πως μπορώ άνετα να σε συναγωνιστώ στο άγχος και την απαισιοδοξία...αλλά τώρα δεν τα σκεφτόμαστε αυτά! Εύχομαι να έχεις και εσύ καλά αποτελέσματα και να φέρεις τύχη και σε εμάς τις υπόλοιπες!!!
Παρεπιμπτόντως και εγώ από Πάτρα είμαι :)

annatitika
11-01-13, 01:32
γεια σας κοριτσια και απο μενα:smile:! και εγω ειμαι στο δευτερο μηνα κλομιφαινης και εχω ηδη 2 μερες καθυστερηση αλλα το αφηνω ετσι για 3-4 μερεσ ακομα και μετα βλεπουμε... γιατι τον προηγουμενο μηνα ειχα παλι καθυστερηση και πηρα και τεστ και μου βγηκε ενα ωραιοτατο αρνητικο και ειχα κατα απελπιστει...οποτε το αφηνω ετσι...;-)ευχομαι να μεινετε ολεσ εγκυουλεσ!:D

mil_sof
11-01-13, 12:58
Είμαι στην 5η μέρα που τα σταμάτησα και έχω ένα ωάριο 13 χιλ. Να ελπίζω άραγε σε ωορρηξία?

Tristeza
11-01-13, 20:51
γεια σας κοριτσια και απο μενα:smile:! και εγω ειμαι στο δευτερο μηνα κλομιφαινης και εχω ηδη 2 μερες καθυστερηση αλλα το αφηνω ετσι για 3-4 μερεσ ακομα και μετα βλεπουμε... γιατι τον προηγουμενο μηνα ειχα παλι καθυστερηση και πηρα και τεστ και μου βγηκε ενα ωραιοτατο αρνητικο και ειχα κατα απελπιστει...οποτε το αφηνω ετσι...;-)ευχομαι να μεινετε ολεσ εγκυουλεσ!:D

Καλή επιτυχία λοιπόν!!! Μακάρι να είσαι η πρώτη που θα μας πει τα καλά νέα! :D

Tristeza
11-01-13, 20:53
Είμαι στην 5η μέρα που τα σταμάτησα και έχω ένα ωάριο 13 χιλ. Να ελπίζω άραγε σε ωορρηξία?
Γιατί όχι;;; Και εμένα ήταν στα 13,5 προχτές και σήμερα είχε φτάσει τα 24!!! Καλή επιτυχία και σε σένα! :)

zizelpatra
12-01-13, 20:51

περιμένουμε νέα σου, ευχάριστα!!!!!!!!!!:D

mil_sof
12-01-13, 21:02
Γιατί όχι;;; Και εμένα ήταν στα 13,5 προχτές και σήμερα είχε φτάσει τα 24!!! Καλή επιτυχία και σε σένα! :)

Στα πόσα έσκασε??

Tristeza
12-01-13, 22:11
Στα πόσα έσκασε??

Δεν είχε σκάσει ακόμα, είπε ή σήμερα ή αύριο ότι θα έσκαγε. Εγώ μόνο κάτι πονάκια στην κοιλιά έχω από χτες αλλά κανένα άλλο σύμπτωμα ωορρηξίας.

mil_sof
13-01-13, 10:32
Σου έδωσε να κάνεις ένεση?Πόσα χαπάκια πήρες στον κύκλο αυτό?

Tristeza
13-01-13, 10:46
Σου έδωσε να κάνεις ένεση?Πόσα χαπάκια πήρες στον κύκλο αυτό?

Καλημέρα! Όχι δεν έκανα ένεση, στον πρώτο κύκλο είμαι με ένα χαπάκι την ημέρα. 2 χάπια και ένεση θα κάνω στον επόμενο κύκλο αν δεν πάμε καλά σε αυτόν...

mil_sof
13-01-13, 11:01
Εγώ ξεκίνησα με 2 χαπάκια τη μέρα και έκανα μόνο 2 αυγουλάκια, το ένα ήταν 13 χιλ και το άλλο 10 χιλ...

Tristeza
13-01-13, 11:03
Εγώ ξεκίνησα με 2 χαπάκια τη μέρα και έκανα μόνο 2 αυγουλάκια, το ένα ήταν 13 χιλ και το άλλο 10 χιλ...

Σε ποια μέρα του κύκλου πήγες για υπέρηχο; Μήπως πήγες νωρίς και έχουν μεγαλώσει κι άλλο; Δεν έκανες άλλο υπέρηχο;

mil_sof
13-01-13, 11:05
Εγώ τα ξεκίνησα αργά στον κύκλου, δηλ την 7η μέρα πήρα τα πρώτα χάπια. Υπέρηχο έκανα προχτές, την 15η μέρα του κύκλου, δηλ 5 μέρες αφού τέλειωσα την αγωγή. Μου είπε να ξαναπάω τη Δευτέρα...αύριο δηλ

Tristeza
13-01-13, 11:14
Εγώ τα ξεκίνησα αργά στον κύκλου, δηλ την 7η μέρα πήρα τα πρώτα χάπια. Υπέρηχο έκανα προχτές, την 15η μέρα του κύκλου, δηλ 5 μέρες αφού τέλειωσα την αγωγή. Μου είπε να ξαναπάω τη Δευτέρα...αύριο δηλ

Γιατι νομίζω ότι σε καθυστέρησε; Εγώ τα ξεκίνησα τη 2η μέρα της περιόδου για 5 μέρες και υπέρηχο έκανα την 10η και 12η μέρα. Εσένα αύριο θα είναι η 18η μέρα έτσι; Έχεις μεγάλο κύκλο; Εύχομαι να έχουν μεγαλώσει και να εχουν σπάσει! Καλού κακού είχες επαφές το σ/κ;

mil_sof
13-01-13, 11:54
Είχα πάει και αργά στο γιατρό και μου λέει προλαβαίνουμε τσίμα τσίμα αυτό τον κύκλο,οπότε τα πήρα και γω!

annat29
13-01-13, 15:01
καλημερα κοριτσια αλλος ενας κυκλος κλομιφαιν ξεκινησε!!!
αυτος ο μηνας ελπιζω να ειναι κ ο τελευταιος!!!
καλη επιτυχια σε οσες τα ξεκιναμε κ καλα αποτελεσματα σε οσες περιμενουν!!

mil_sof
13-01-13, 16:36
καλημερα κοριτσια αλλος ενας κυκλος κλομιφαιν ξεκινησε!!!
αυτος ο μηνας ελπιζω να ειναι κ ο τελευταιος!!!
καλη επιτυχια σε οσες τα ξεκιναμε κ καλα αποτελεσματα σε οσες περιμενουν!!

Καλή επιτυχία!Ποια μέρα θα τα ξεκινήσεις και τι δοσολογία σου έδωσε ο γιατρός? Τα έχεις ξαναπάρει?

annat29
14-01-13, 10:45
ειναι η 4η φορα που τα παιρνω ξεκινησα ηδη εχθες π-β η δοσολογια.
μακαρι να εχουμε ολες καλη επιτυχια αυτον τον μηνα :)

Tristeza
14-01-13, 18:46

mil_sof πες μας τα νέα σου! Τί είδατε σήμερα στον υπέρηχο; Μεγάλωσαν τα αυγουλάκια; Έσκασαν;;; :)

Tristeza
14-01-13, 18:48
ειναι η 4η φορα που τα παιρνω ξεκινησα ηδη εχθες π-β η δοσολογια.
μακαρι να εχουμε ολες καλη επιτυχια αυτον τον μηνα :)

Καλή επιτυχία κι από μένα!!! Είχες κάνει και ένεση τις προηγούμενες φορές;

mil_sof
14-01-13, 22:37
Κορίτσια το αυγό μου έγινε 20 χιλ σήμερα!Δεν μου έδωσε ένεση για να σπάσει. Υπάρχει περίπτωση να μην γίνει ωορρηξία?

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
15-01-13, 08:34
Κορίτσια το αυγό μου έγινε 20 χιλ σήμερα!Δεν μου έδωσε ένεση για να σπάσει. Υπάρχει περίπτωση να μην γίνει ωορρηξία?

Καλημέρα:p.Εννοείται πως θα σπάσει. Το αργότερο αύριο πιστεύω.Ο γιατρός τι σου είπε;

mil_sof
15-01-13, 08:45
O γιατρός είπε επαφές χτες, σήμερα και αύριο!Χτες είχαμε επαφή και μάλιστα κοιμήθηκα με ένα μαξιλάρι στη μέση για να έχω κλίση,δεν σηκώθηκα καν για τουαλέτα για να μην φύγει ούτε μία σταγόνα!
Ελπίζω μόνο να σκάσει και να μην γίνει κυστικό.

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
15-01-13, 09:21
O γιατρός είπε επαφές χτες, σήμερα και αύριο!Χτες είχαμε επαφή και μάλιστα κοιμήθηκα με ένα μαξιλάρι στη μέση για να έχω κλίση,δεν σηκώθηκα καν για τουαλέτα για να μην φύγει ούτε μία σταγόνα!
Ελπίζω μόνο να σκάσει και να μην γίνει κυστικό.

Υπομονή θέλει το πράμα. Μην αγχώνεσαι. Όταν θέλει θα έρθει. Όσο και να αγχωνόμαστε δεν καταφέρνουμε τίποτα.

mil_sof
15-01-13, 09:29
Ελα όμως που το θέλω εγώ!Δεν μου αρέσει η αναμονή....

Fani912
15-01-13, 09:33
Ego pira clomiphene tin tetarti mera tis periodou 3xapia tin imera kai tin imera tis oreksias mou kaname spermatenxusi kai tora pairimenoume an kai exo kati psilo simtomata alla den enthousiazome giati einai poli noris gia na elpizo molis 6 meres meta tin spermatenxisi

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
15-01-13, 09:38
Ελα όμως που το θέλω εγώ!Δεν μου αρέσει η αναμονή....

Κι εγώ το θέλω. 2,5 χρόνια αλλά τίποτα.....:(

mil_sof
15-01-13, 10:12
Κι εγώ το θέλω. 2,5 χρόνια αλλά τίποτα.....:(

Τι πρόβλημα υπάρχει καλή μου?Το έχετε ψάξει?

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
15-01-13, 10:16
Τι πρόβλημα υπάρχει καλή μου?Το έχετε ψάξει?

Χαμηλή κινητικότητα,χαμηλός αριθ σπερματοζωαρίων και κιρσοκήλη.

mil_sof
15-01-13, 10:21
Κ μεις έχουμε χαμηλή κινητικότητα και μορφολογία και γω σύνδρομο πολυκυστικών.Κιροσκήλη τι βαθμού σας βρήκαν?

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
15-01-13, 10:22
Κ μεις έχουμε χαμηλή κινητικότητα και μορφολογία και γω σύνδρομο πολυκυστικών.Κιροσκήλη τι βαθμού σας βρήκαν?

β προς γ βαθμού. 4.5 χιλιοστά.

mil_sof
15-01-13, 10:24
Εμείς που πήγαμε στον ουρολόγο μας βρήκε α βαθμού κιρσοκήλη. Εχετε σκεφτεί την επέμβαση? Ο γιατρός τι λέει?

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
15-01-13, 10:32
Εμείς που πήγαμε στον ουρολόγο μας βρήκε α βαθμού κιρσοκήλη. Εχετε σκεφτεί την επέμβαση? Ο γιατρός τι λέει?

Έκανε 3μηνη θεραπεία και πρέπει να κάνει πάλι σπερμοδιάγραμμα το οποίο αποφεύγει. Ο γιατρός είναι υπέρ της επέμβασης αλλά ο άντρας μου δεν θέλει. Αν όμως δεν υπάρξει βελτίωση με την φαρμακευτική αγωγή θα την κάνει υποχρεωτικά. Δεν ξέρω τι να πω. Έχω απογοητευτεί,αλήθεια. Έχω πάψει να αγχώνομαι και να το πολυσκέφτομαι γιατί δεν βγάζει πουθενά.
Εσάς ο γιατρός τι σας λέει;

mil_sof
15-01-13, 10:39
Κ μεις τον επόμενο μήνα θα κάνουμε 2ο σπερμοδιάγραμμα κ ανάλογα μπορεί να δώσει αγωγή ενίσχυσης. Αυτός μας είπε ότι δεν επηρεάζει τόσο μικρή που είναι δεν επηρεάζει,άλλοι λένε ότι επηρεάζει δεν ξέρω τι να πω.Η ανδρολόγος είπε πάντως ότι μπορεί να γίνει φυσιολογική σύλληψη αλλά δεν ξέρουμε πότε...και δεδομένου ότι εγώ δεν μπορώ να παίρνω συνέχεια κλομιφαίνη καταλαβαίνεις....

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
15-01-13, 10:56
Κ μεις τον επόμενο μήνα θα κάνουμε 2ο σπερμοδιάγραμμα κ ανάλογα μπορεί να δώσει αγωγή ενίσχυσης. Αυτός μας είπε ότι δεν επηρεάζει τόσο μικρή που είναι δεν επηρεάζει,άλλοι λένε ότι επηρεάζει δεν ξέρω τι να πω.Η ανδρολόγος είπε πάντως ότι μπορεί να γίνει φυσιολογική σύλληψη αλλά δεν ξέρουμε πότε...και δεδομένου ότι εγώ δεν μπορώ να παίρνω συνέχεια κλομιφαίνη καταλαβαίνεις....

Κι εγώ πιστεύω ότι δεν επηρεάζει και ναι μποορεί να γίνει φυσιολογική σύλληψη. Με τις πολυκυστικές τι κάνεις;

mil_sof
15-01-13, 11:00
Απλά δεν έχω κύκλο και ωορρηξία αδιαθετώ κάθε 2-3 μήνες οπότε γι'αυτό πήρα κλομιφαίνη σε αυτό τον κύκλο και παρήγαγα ωάριο.