PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδέες για τα 2α γενέθλια μας......

vasso
09-06-08, 03:09
καλησπέρα....θα χρειαστώ κι εγώ τη βοήθεια σας για τα 2α γενέθλια της Νικόλ....Δεν ξέρω αρχικά αν είναι καλύτερα στο σπίτι ή έξω...πως να διασκεδάσουν τα παιδάκια(ηλικίας 1-4)...τι θέμα να έχει το πάρτυ...να βάλω κλόουν...πως να είναι η τούρτα...και ότι άλλο κρίνετε απαραίτητο πως πρέπει να γνωρίζω...Αν αυτό σας βοηθάει,πέρυσι κάναμε πάρτυ με θέμα τις πριγκίπισσες και η τούρτα μας ήταν γουρουνάκι.Το παιδί όμως δεν κατάλαβε τίποτα.Φέτος τα πράγματα είναι διαφορετικά γιατί η μικρή μας μπορεί να συμμετέχει και γι'αυτό θέλω να είναι κάτι μοναδικό γι'αυτήν!!!Περιμένω τις ιδέες σας και τις συμβουλές σας.....

ΖΩΓΡΕΩΡΓΙΟΥ
09-06-08, 16:52
Καλησπέρα vasso. Σου εύχομαι προκαταβολικά να σου ζήσει η μικρή Νικόλ να είναι πάντα υγιής και ευτυχισμένη.

http://dir.forthnet.gr/892-1-gr.html

Το παραπάνω link είναι μία κατάσταση με τους παιδότοπους που υπάρχουν καταχωρημένοι στη forthnet.

Καλή επιτυχία και πάλι να σου ζήσει!

dora
09-06-08, 17:44
Καταρχην ολα εξαρτονται απο το μπατζετ που διαθετεις για την περισταση..
Πχ αν αποφασισεις να τα κανεις σε εναν παιδοτοπο στην καλυτερη πριπτωση και πολυ οικονομικα θα σου παει γυρω στα 600 ευρω..
εναλλακτικα το κανεις στο σπιτι σου και σιγουρα μεν θα ταλαιπωρηθεις λιγο περισσοτερο εσυ ομως και το κοστος θα ειναι σαφως χαμηλότερο και δεδομενου οτι θα εχεις γλιτωσει αρκετα χρηματα απο τον παιδοτοπο θα μπορεις να τα διαθεσεις σε αλλα πραγματα (πχ ενα καλυτερο δωρακι για τα παιδακι, περισσοτερη ωρα με τον κλοουν κλπ
Εγω στα πρωτα γενεθλια του μικρου επελεξα τον παιδοτοπο (γιατι δυστυχως εκεινη την εποχη ελειπα σε εκπαιδευση για ενα μηνα και δεν ειχα χρονο να προετοιμασω τιποτα) και πραγματικα το μετανιωσα.. Αντιθετα στη γιορτη του καναμε ενα σουπερ παρτυ στο σπιτι (ηταν και αποκριες και ηταν μασκε) και το ευχαριστηθηκαμε ολοι..
Το θεμα θα σου το προσδιορισει το κοριτσακι σου..
Δες ποιος ειναι ο αγαπημενος της ηρωας ή αν δεν εχει η αγαπημενη της ενασχόληση..
Η Μπαρμπι? Το μικρο πονι? Η Ντορα η εξερευνητρια?
Αφου δεις τι της αρεσει θα παραγγειλεις την τουρτα με το αναλογο θεμα (υπαρχουν χιλιαδες επιλογες) και στα σουπερ μαρκετ και τα καταστηματα παιχνιδιων θα βρεις προσκλησεις, πιατακια ποτηρακια, χαρτοπετσετες και στολισμους σε ολα τα θεματα..
Αγοραζεις και ενα δωρακι σχετικο με το θεμα σου για τα παιδακια, πετας και 2-3 μπαλονια με ηλιον με το αναλογο θεμα επισης (γυρω στα 1 ευρω πανε) και το θεμα ειναι ετοιμο..
Μετα σου μενει ο μπουφες... που οσον αφορα τα παιδικα παρτι ειναι ευκολη υποθεση...
Μπομπιες, σφολιατοειδη πιτσα (παρηγγειλε ετοιμες και κοφτες κομματακια ειναι πιο νοστιμες..)και καμια σαλατα για τους μεγαλους (πχ μακαρονοσαλατα) τα στολιζεις με σημαιακια, και αλλα διακοσμητικα φαγητου, για να γινουν φανταζι στα ματια των παιδιων (στο παρτι μου πιο πολυ ηθελαν τα σημαιακια παρα τα φαγητα τα πιτσιρικια) και τελειωσες..
όλα μαζι θα σου πανε γυρω στα 200 ευρω.. (μαζι με ποτα και αναψυκτικα) Αν θελεις να φερεις κλοουν για να τα απασχολησει υπολογισε ακομα κανα 70αρι ευρω για 1-1.5 ωρα.
Εδω μονο θα πρεπει να εισαι λιγο προσεκτικη και καλυτερα να μην διαλεξεις κλοουν αλλα πχ τη Χιονατη γιατι τα παιδια συχνα σε αυτη την ηλικία τα τρομαζει η μορφη του κλοουν.

vasso
10-06-08, 09:50
dora μιας και το ανέφερες δεν θέλω να ξοδέψω μια περιουσία γι'αυτό και έβαλα το θέμα εδώ.Ευτυχώς το σπίτι μας είναι μεγάλο.Τώρα όσο για τη μικρή,έχει ένα θέμα με τη "φραουλίτσα"αλλά δεν έχω δει κάπου ανάλογη τούρτα....επίσης μου άρεσε πολύ η ιδέα αντί για κλόουν να ντυθεί όποιος έρθει κάτι άλλο....

dora
10-06-08, 10:12
Η αληθεια ειναι οτι φραουλιτσα δεν εχω δει και γω και χτες κοιταζα τουρτες...
Αλλα αν θες να κανεις φραουλιτσα ειναι ευκολο.. Θα πας στα Τζαμπο και θα παρεις μινιατουρες Φραουλιτσα (ολο και κατι υπαρχει) και θα ζητησεις να σου φτιαξουν μια τουρτα με χρωματα απο κατω χωρις το στολισμο και θα τα βαλεις μονη σου.. Θα της μεινουν και τα παιχνιδακια..

katerina24
10-06-08, 10:53
ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ:
http://www.argyropoulos.gr/index.php?option=com_akogallery&Itemid=39&func=viewcategory&catid=77
δεν ξερω αν βοηθησα!!! :wink:

katerina24
10-06-08, 10:58
και αυτο:
http://www.glikistiri.gr/site/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=30

vasso
20-06-08, 02:09
τα γενέθλιά μας πλησιάζουν και ακόμα δεν έχω κινηθεί αναλόγως.....έχω απελπιστεί και δεν ξέρω τι να κάνω τελικά.....

katerina24
20-06-08, 07:40
τα γενέθλιά μας πλησιάζουν και ακόμα δεν έχω κινηθεί αναλόγως.....έχω απελπιστεί και δεν ξέρω τι να κάνω τελικά.....
γιατι δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο σε αυτα τα λινκ που σου εβαλα,να ρωτησεις αν μπορουν να την κανουν...... :wink:

dora
22-06-08, 04:00

Καταρχην να μην αγχωνεσαι... μπορεις και σε 2 ωρες να ετοιμασεις γενεθλια..
Πηγαινε σε ενα μεγαλο σουπερμαρκετ εφοδιασου με τα απαραιτητα και ολα θα ειναι ενταξη..
φτιαξε 2-3 πραγματακια για φαγητο μονη σου.. παρηγγειλε μια τουρτιτσα και ολα θθα πανε καλα.. το μικρουλι σου ειναι πολυ μικρουλι.. καταλαβαινει οτι εχει γενεθλια επειδη θα σβησει το κερακι.. ολα τα αλλα ειναι περιτα

zouzounitsa79
22-06-08, 14:20
βρες μια εικονα φραουλιτσας απο το ιντερνετ και πηγαινε την σε ζαχαροπλαστειο που φτιαχνει τουρτες με φωτογραφιες πανω!! Αυτοι μπορουν σιγουρα να στην κανουν :)
Για τα υπολοιπα συμφωνω με την φιλτατη παπιτσα :) τον ιανουαριο τα εκανα και εγω στο σπιτι μας και πανω στα χαλια παρακαλω γγκκρρ!!
Περασαμε ομορφα, φαγαμε μια χαρα αυτα που ειχα φτιαξει ... γενικα ειναι καλυτερα να γιορταζει στο σπιτι το παιδι νομιζω ειδικα οταν ειναι μικρο και νιωθει ασφαλεια στο χωρο του :)

vasso
24-06-08, 01:42
katerina24 ευχαριστώ.απλά για να καταλήξω στην τούρτα θα πρέπει πρώτα να αποφασίσω το θέμα και να κανονίσω κάποιες άλλες εκκρεμότητες...Ας ξεκινήσω από τα βασικά..Αποφάσισα να το κάνω στο σπίτι,να φέρω κλόουν,να κάνω μπουφέ και να έχω δωράκια για το τέλος.Απλά όλα αυτά θέλω να μην είναι κοινότυπα,να έχουν μια πρωτοτυπία....Δεν ξέρω αν βοηθάω να με καταλάβετε.....Ουσιαστικά τα νιώθω σαν τα πρώτα γενέθλια του παιδιού και γι'αυτό θέλω νά'ναι όλα τέλεια....

vasso
24-06-08, 01:44
katerina24 ευχαριστώ.απλά για να καταλήξω στην τούρτα θα πρέπει πρώτα να αποφασίσω το θέμα και να κανονίσω κάποιες άλλες εκκρεμότητες...Ας ξεκινήσω από τα βασικά..Αποφάσισα να το κάνω στο σπίτι,να φέρω κλόουν,να κάνω μπουφέ και να έχω δωράκια για το τέλος.Απλά όλα αυτά θέλω να μην είναι κοινότυπα,να έχουν μια πρωτοτυπία....Δεν ξέρω αν βοηθάω να με καταλάβετε.....Ουσιαστικά τα νιώθω σαν τα πρώτα γενέθλια του παιδιού και γι'αυτό θέλω νά'ναι όλα τέλεια....

Νινεττα
26-06-08, 10:30
Καλημερα!
Το θεμα φραουλιτσα ειναι πολυ ομορφο και το εχουμε κανει με την κολλητη μου στο παρτυ της κορης της!
Την προσκληση την φτιαξαμε απο το σαιτ της φραουλιτσας και ηταν η φραουλιτσα με τις φιλεναδες της ,τουρτα,φραουλες και εγραφε "το φραουλοπαρτυ της Χρυσας"και τα υπολοιπα στοιχεια....
Πιατακια,χαρτοπετσετες κ.λ.π.υπαρχουν με την φραουλιτσα!!!
Τουρτα δεν υπαρχει,ετσι δωσαμε την χαρτοπετσετα στο ζαχαροπλαστειο και εφτιαξε την φατσουλα της φραουλιτσας και γυρω-γυρω βαλαμε ζαχαρωτα φραουλες που πηραμε απο καραμελαδικο,δωσαμε και στα παιδακια μεσα σε διαφανα σακουλακια με κοκκινες κορδελιτσες σαν δωρακι μαζι με ενα d.v.d.-φραουλιτσα(αντεγραμμενο απο τον υπολογιστη).Παιχνιδια με την φραουλιτσα νομιζω το ελεγαν, και εχει μεσα και ποδοσφαιρο με τον Μουριτσα για να αρεσει και στα αγορακια.
Μουσικη βαλαμε ολα τα παιδικα χιτς.Μαζου,ζουζουνια,στρουμφακια,και φυσικα φραουλιτσα!
Ανιματερ δεν βαλαμε γιατι η μεγαλη της αδελφη με ολη της την παρεα κανανε προγραμμα με στολες που εφτιαξαν μονοι τους και επαιξαν με τα παιδια μια ιστορια με την φραουλιτσα σουπερ!!!Πιστευω ομως πως αν πεις σε σνα γραφειο με ανιματερ οτι θελεις κατι σχετικο κατι θα βρουνε!
Μερικες ιδεες ακομα.μπορεις να τυπωσεις ζωγραφιες με την φραουλιτσα να τις χρωματισουν,και να τις παρουν μαζι τους.
Να φτιαξεις καπελακια με φραουλες για την ωρα της τουρτας
Να εχεις φραουλες με σοκολατα στα τραπεζια αντι για ξηρους καρπους πατατακια κ.λ.π.
Να τυπωσεις για εσενα μπλουζα με την Φραουλιτσα η με μια φραουλα και να γραψει επανω το παρτυ της ....(ονομα παιδιου).
αν θελει και η μικρη φτιαξε και για εκεινη!
ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!!!!!!!!!!
υ.γ. Η τιμη που γραφει η Ντορα ειναι για τουλαχιστον 20 παιδια,και 30 μεγαλους φαγητο και τουρτα για ολους,καφεδες,χυμους,κρασι,ανιματερ,κ.λ.π.τοσα πολλα παιδακια θα εχεις? :roll:

dora
12-08-08, 03:34
Νινεττα μου τοσο μου ηγε το πακετακι οχι μονο ο παιδοτοπος.. Αλλα βαλε υλικα για προσκλησεις, βαλε μπαλονια που πηρα την τελευταια στιγμη (και εδωσα μπαλονια μπομπ τοτε σε ολα τα παιδακια) βαλε ποτηρακια πιατακια και λοιπο στολισμο που τα πηρα ολα εξτρα μιας και ο παιδοτοπος δεν προσφερε τετοια με θεμα που εγω ηθελα) βαλε οτι ο μπαμπας μου με τους υπολοιπους αντρες πλακωθηκαν στις μπυρες και τα ποτα .. :lol: :lol: ε εφτασε τοσο..