PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξετάσεις - θέλω γνώμη, εμπειρίες σας!!

andro2
09-06-08, 19:57
Καλησπέρα, μόλις γύρισα από το γυναικολόγο.
Μας έγραψε τις εξής εξετάσεις:
Η αφεντιά μου:
1) Αντιφωσφολιδικά αντισώματα
2) LAC (λύκος)
3) Πρωτείνη C
4) Πρωτείνη S
5) Antithrombin III
6) Protein C Ressistance
Αυτές γίνονται οποιαδήποτε μέρα του κύκλου. Πήρα ήδη στην Βιοιατρική η οποία δέχεται ταμείο δημοσίου και μπορώ να τις κάνω free οποιαδήποτε μέρα, πρωινή ώρα με άδειο στομάχι.
Την 2η μέρα του κύκλου:
1) FSH
2) LH
3) Οιστραδιόλη
4) TSH
5) Προλακτίνη
6) Β' Χοριακή (προαιρετικά για να δούμε ότι όντως έπεσε γιατί η 2η παλίνδρομη είναι κοντα)
Μόλις τελειώσει η αιμορραγία της περιόδου:
1) Σαλπιγγογραφία

Ο άντρας μου:
1) Σπερμοδιάγραμμα
2) FSH
3) TSH
4) Τεστοστερόνη
Οι 3 τελευταίες γίνονται και στην Βιοιατρική για άμεσα αποτελέσματα και κοστίζουν 126 €.

Η σαλπιγγογραφία και το σπερμοδιάγραμμα συνέστησε να γίνουν σε μαιευτήριο, αλλά πήρα ήδη στα δημόσια και μου λένε για Αύγουστο και Σεπτέμβρη. Επομένως θα πάρω και στα ιδιωτικά, να δω αν καλύπτεται τίποτα και θα σας ενημερώσω.

Απορίες:
1) Βλέπετε πουθενα εξετάσεις θρομβοφιλίας ή η αντιθρομβίνη III είναι αυτό ακριβώς;;
2) Είναι κάποιο από τα παραπάνω εξέταση προγεστερόνης;;
3) Αυτές που γίνονται την 2η μέρα του κύκλου που να τις κάνω οεο;;; Οταν θα πάω στην Βιοιατρική για τις πρώτες που γίνονται οποιαδήποτε μέρα του κύκλου, θα ρωτήσω αν καλύπτουν και αυτές γιατί το ζώον το ξέχασα. Και στα δημόσια που πήρα με τις ημερομηνίες που δίνουν ραντεβού άντε να πετύχεις την 2η μέρα του κύκλου!

Βέβαια μου είπε ότι αυτό είναι το αρχικό πακέτο και αναλόγως των αποτελεσμάτων θα μπούμε και πιο βαθιά και αν χρειαστεί θα κάνουμε και καρυότυπο ζεύγους.

Κατά τα άλλα, είδε ένα υπέροχο ενδομήτριο όπως το χαρακτήρισε (τώρα αυτό δεν είναι βίτσιο;), ένα ωάριο 6 χιλιοστών στην αριστερή ωοθήκη και τα βρήκε όλα φυσιολογικότατα στον υπέρηχο αλλά αναμένει και την σαλπιγγογραφία.
Α! είπε στον άντρα μου να κόψει απαραιτήτως το κάπνισμα γιατί στις παλίνδρομες παίζει μεγάλο ρόλο. Τα έχει βάψει μαύρα και από την ώρα που γυρίσαμε αντί να σκέφτεται το σπερμοδιάγραμμα, φουμάρει συνεχώς!!
Τα έλεγα εγώ .....................

RMARY
09-06-08, 20:24

vassia
09-06-08, 20:35
Andro μου, νομίζω πως δεν σου έχει γράψει την προγεστερόνη. Για την πρώτη απορία σου δεν έχω ιδέα, όσον αφορά όμως την τρίτη, δοκίμασε να στις γράψει γιατρός από το ταμείο σου. Από ότι ξέρω σε τέτοιες περιπτώσεις που οι εξετάσεις γίνονται συγκεκριμένες μέρες γράφουν στο παραπεμπτικό επείγον, τις κάνεις σε συμβεβλημένο ιδιωτικό και σου τις καλύπτει το ταμείο σου. Πρέπει να κάνω και εγώ ορμονικές την 2η ημέρα του κύκλου και θα δοκιμάσω την διαδικασία που σου είπα.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να είστε και οι δύο super και το μωράκι να είναι θέμα χρόνου. Όσον αφορά στον άντρα σου και το κάπνισμα τι να πείς μεγάλα παιδια, υπομονή θα καταλάβει, στο κάτω κάτω θα του κάνει και καλό! :wink:
Πότε υπολογίζεις πως θα κάνεις την υστεροσαλπιγγογραφία? Εγώ γύρω στις 7 Ιουλίου το βλέπω (στο Ιασώ). Μακάρι να μας πάνε όλα καλά. :D

miracle
09-06-08, 20:41
andro2, απο τις πρωτες εξετασεις οι Νο3,4,5,6 ειναι εξετασεις σχετικες με θρομβοφιλια, αλλα...εδω υπαρχει ενα αλλα...πληρης διερευνηση της θρομβοφιλιας περιλαμβανει και εξετασεις γονιδιακες, οπου διαπιστωνεται αν υπαρχει γονιδιακη μεταλλαξη καποιων γονιδιων που σχετιζονται με την θρομβοφιλια. Οι εξετασεις που σου εχει γραψει, θα δειξουν την παρουσα κατασταση και μπορει να μεταβαλλεται απο μηνα σε μηνα, ενω οι γονιδιακες θα δειξουν αν υπαρχει προδιαθεση γενικοτερα.

Απο ο,τι καταλαβαινω δεν υπαρχει πουθενα εξεταση προγεστερονης.

Στην Βιοιατρικη σιγουρα θα καλυπτουν και τις δευτερες εξετασεις, αφου καλυπτουν τις πρωτες που ειναι και πιο εξειδικευμενες.

και τελος να πω ...πολυ καλα επραξε ο γιατρος και εκοψε το τσιγαρο του καλου σου...ε, ας κανουν μια θυσια και αυτοι! :D
Ας φουμαρει σημερα να πνιξει τον καϋμο του και απο αυριο καραντινα ... :wink:

RMARY
09-06-08, 21:25
ανδρο οι ορμονικες εξετασεισ της δευτερης μερας μπορεις να τις κανεις στην βιοιατρικη με το ταμειο σου αρκει να εχεις παει εγκριση.η προγεστερονη ανοικει σε αυτη την ομαδα εξετασεων αλλα δεν στην εχει γραψει .μπορεις να την ζητησεις γιατι απο το ιδιο αιμα κανουν αναλυση.για τα αλλα δεν ξερω κατι.τελος να σε ρωτησω κ εγω κατι κανουν στην βιοιατρικη σπερματοδιαγραμμα γιατι εμενα μου ειπανε στα κεντρα γονιμοτητασ μονο γινεται, με 60 ευρω και γινεται να μαζεψει σπερμα απο το σπιτι;στα κεντρα μου ειπανε οτι μπορει να διατηρηθει μεχρι μια ωρα αλλα ωσπου να παει εκει παει η ωρα κ για αυτο δεν το αποφασιζει ο αντρας μου!

andro2
09-06-08, 21:41
σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις.
Θα τον πάρω τηλέφωνο για την προγεστερόνη.
Αναφορικά με το σπερμοδιάγραμμα, δεν ρώτησα στην βιοιατρική γιατί μας είπε ότι το θέλει σε μαιευτήριο και να το συνδυάσουμε την ημέρα που θα κάνω και εγώ την σαλπιγγογραφία. Μας διευκρίνισε ότι αν αισθάνεται άσχημα μπορεί να το κάνει στο σπίτι και να τρέξει να το δώσει εντός 1 ώρας αλλά ρισκάρει ΄πολύ, οπότε και ο άντρας μου προτιμάει να το κάνει ατάκα και επιτόπου. Άσε που έχουμε ρίξει τρελά γέλια που πρώτη φορά θα έχει και έγκριση γιατρού!!!

andro2
09-06-08, 21:52
Πήρα τηλέφωνο (ήταν να μην πάρω φόρα)
Προγεστερόνη όντως δεν μου έχει γράψει γιατί συνδέεται άμεσα με την LH (Ωχρινοτρόπος ορμόνη). Μου είπε επί λέξει ότι: θα μετρήσουμε πρώτα την LH που προάγει την προγεστερόνη.
Πάει και αυτή η απορία.
Αναφορικά και με τις εξετάσεις την 2η ημέρα του κύκλου: για όλες τις εξετάσεις αφού τις εχει γράψει στο βιβλιάριο μου, πάω στον ΟΠΑΔ και τις σφραγίζουν και μετά τις κάνω όλες εκτός από την σαλπιγγογραφία στην Βιοιατρική. Εφόσον είναι αιμοληπτικές εξετάσεις καλύπτονται πλήρως και δεν πληρώνω τίποτα.

michel
09-06-08, 21:54
να'μαι και εγω,εδωωω....σχετικα με το θεμα,καλα εκανες ,ανδρο2,και τις εγραψες εδω για να δουνε ολα τα κοριτσια,και να παρουν μια ιδεεα.μονο που θα μπερδευτουν λιγακι,γιατι τωρα θα γραψω και εγω,και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη,απο οτι καταλαβα. :roll:

λοιπον=εγω πηγα στο Ελενα,οπως σου ειπα,και σε εναν αλλον ιατρο και "μαζεψα" στο συνολο,τα εξης=
1.η ιατρος στο Ελενα,μου εγραψε.
-γενικη αιματος
-χρονος προθομβινης
-τηρομβοφαξ(ΑΡΤΤ)
-αντιπηκτικο λυκου(Λ.Α.)
-ινωδογονο
-προσδ/μος πρωτεινης C(pR.c)
-προσδ/μος πρωτεινης S(PRS)
-ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ (Prc(ARC.R)
-ομοκυστείνη
-ματαλλαξη για FACTOR II(Prothrombin)
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΟ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟ. :oops:
:P :P :P :P :P :P
ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΑΝΟΣΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΓΙΝΑΝ ΟΙ ΕΞΗΣ=
-Ανοσοσφαιρινη ποσ/κος προσδ/μος IGA
-ανοσοσφαιρινη ποσ/κος προσδ/μοςIGG
-ανοσοσφαιρινη ποσ/κος προσδ/μοςIGM
-ανοσοσφαιρινη ποσ/κος προσδ/μος IGE(ELISA)
:P
-αντισωματα αντιπυρηνικα
-αντιθυρεοοειδικα αντισ.με ανοσοφθορισμο
-αντιμικροσωμιακα αντισ.με ανοσοφθορισμο
-αντισωματα εναντι καρδολιπινης IgG
-αντισωματα εναντι καρδιολιπινης 1gM
-αντισωματα αντιφωσφολιπιδικα β2-GPI IgG
-αντισωματα αντιφοσφολιπιδικα β2-GPI IgM
-αντισωματα εναντι φοσφατιδυλσερινης IgG
-αντισωματα εναντι φασφατιδυλσερινης IgM
-αντισωματα αιθαλοναμινης IgM
-αντισωματα αιθαλοναμινης IgG
-τυποποιηση κυτταρ.με μονοκλ.αντις 1CD
:P :P :P :P :P
ΣΤΟ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΓΙΝΑΝ ΑΥΤΑ=
-Τ3 ελευθερη
-Τ4 ελευθερη
-ΤSH
:lol: :lol: :lol: :lol:
KAI επιπλεον,μου εγραψε να κανω μια σαλπιγογραφια,και μαζι με ολα αυτα τα αποτελεσματα που θα ειναι ετοιμα στις 7/7/08,θα παω στο τμημα αποβολων,και θα ειναι εκει και η ιατρινα που μου τα εγραψε για να δουν μαζι,τι γινεται με μενα!

για τον ανδρα,ειπαν οτι δεν χρειαζεται καμια εξεταση προς το παρον.

Να πω και κατι ,για τις κοπελες που μπορει να τις κανουν αυτες τις εξετασεις,στο μελλον,οτι ολα μαζι κοστιζουν 520 ευρω,αλλα ευτυχως τις καλυψε ολες το δημοσιο(εγω προσωπικα δεν πληρωσα ουτε cent!)

Μεγαλη ταλαιπορια,σημερα,με τα μπουκαλακια στο χερι ετρεχα να τα παω σε ολα τα εργαστηρια που επρεπε,εκει στο ΕΛΕΝΑ,αλλα,χαλάλι!αξιξει τον κοπο,οταν ξερεις οτι θα μαθεις το "ΓΙΑ ΤΙ ?".

Εχω μια αισιοδοξια οτι ολα θα πανε καλα,και δεν θα μου βρουν τιποτα. :roll:
θα τα πουμε παλι αυριο!μια καινουργια μερα ,με θετικες σκεψεις και καλη διαθεση...φιλιά!!!!!

andro2
09-06-08, 22:44
Μακάρι michel να μας πάνε όλα καλά.
Εμένα δεν μου έγραψε τόσες εξετάσεις γιατί κάποιες από αυτές που αναφέρεις τις έχω΄ηδη κάνει. Κάποιες μου τις ανέφερε στο επόμενο πακέτο. Από ότι κατάλαβα, κάνεις το αρχικό πακέτο και θα δει τί θα προκύψει για να δώσει και τα πιο εξειδικευμένα.

andro2
10-06-08, 08:34
vassia μου καλημέρα,

περιμενω να αδιαθετήσω στις 30.6.08 και μου είπε όταν καθαρίσω να κάνω την σαλπιγγογραφία, επομένως υπολογίζω και εγώ 7-8 Ιουλίου.
Έχεις κάποιο τηλέφωνο από το Ιασω για ραντεβού; αν ναι περιμένω πμ.

michel
10-06-08, 09:22
καλημερα και απο μενα!!!!!!!!!!!μολις ξυπνησα,και τσουπ....εδω !
επειδη και το ειδα στον υπνο μου αλλα και πρεπει να την κανω αυτη την εξεταση....αναρωτιεμαι σε ποια μερα του κυκλου την κανουμε!
καλλιεργεια κολπικου υγρου,αεροβια,ανααιροβια......

ξερει κανενα κοριτσι(που την εχει ηδη ,κανει)σε ποια μερα πρεπει να την κανουμε?εγω τωρα ειμαι στον πρωτο μηνα μετα την αποξεση.Δεν εχω αδιαθετησει ακομα ,εχουν περασει 19 μερες απο την ημερα που εκανα αποξεση....η μικροβιολογος που την πηρα τηλ.δεν ηξερε ακριβος να μου πει,και τον ιατρο ειπα να μην τον ζαλισω παλι,με ερωτησεις! :oops:

andro2
10-06-08, 09:33
Καλημέρα φιλενάδα!

Εμένα δεν μου έγραψε τώρα καλλιέργεια γιατί θέλει να την κάνουμε προς το τέλος δηλ. λίγο πριν δώσει το ΟΚ για νέα εγκυμοσύνη. Τον ρώτησα όμως αν πρέπει να γίνει οποιαδήποτε ημέρα και μου είπε ότι δεν έχει σημασία, μπορείς να την κάνεις οποια μέρα θες.

Πήρα τηλ. και στο Λητώ για την σαλπιγγογραφία. Δεν δέχεται κανένα ταμείο, την πληρώνεις κανονικά και ρωτάς το ταμείο σου αν μπορείς να καταθέσεις την απόδειξη για επιστροφή χρημάτων. Κοστίζει 107 €, αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να την καταθέσεις κάπου αν έχεις ασφάλεια δημοσίου και να πάρεις επιστροφή. Εμένα μου την έχει γράψει στο βιβλιάριο δημοσίου. Θα πάρω και στο Αλεξάνδρας που το ξέχασα εχτές, αλλά δεν έχω και πολλές ελπίδες για ραντεβού σε αυτόν τον κύκλο.

Εσύ έκανες σαλπιγγογραφία;

elena.
10-06-08, 09:45
καλημερα κι απο μενα.. βρε κοριτσια αυτα που γραφετε, ειδικα της andro, μου φαινονται κινεζικα, τα περισσοτερα τουλαχιστον.. ειμαι τελειως ασχετη με το θεμα αλλα ποσταρω σαν ωμος συμπαραστασης.. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε ολες σας για τον αγωνα που δινετε!! δεν εχω λογια.. με το καλο για το πολυποθητο γεγονος σε ολες σας και ειμαι σιγουρη οτι θα βγειτε ΝΙΚΗΤΡΙΕΣ και με το παραπανω φυσικα!!
με αισιοδοξια ολες σας οι εξετασεις να βγουν θετικες και να βρεθει γρηγορα αυτο που εμποδιζει το μωρακι να ερθει στην αγκαλιτσα σας!!
...Τα έχει βάψει μαύρα και από την ώρα που γυρίσαμε αντί να σκέφτεται το σπερμοδιάγραμμα, φουμάρει συνεχώς!!
γλυκια μου περναει το ιδιο αγχος με σενα.. μην τον παρεξηγεις.. λιιιιιγη κατανοηση και σ αυτον και ειμαι σιγουρη οτι μολις το ζυμωσει λιγακι στο μυαλουδακι του θα το κοψει!!
Αναφορικά με το σπερμοδιάγραμμα... ο άντρας μου προτιμάει να το κάνει ατάκα και επιτόπου. Άσε που έχουμε ρίξει τρελά γέλια που πρώτη φορά θα έχει και έγκριση γιατρού!!!

:oops: :lol: :oops: :lol: :wink:
...τον ιατρο ειπα να μην τον ζαλισω παλι,με ερωτησεις!
φυσικα και να τον ζαλισεις.. και την παραμικρη απορια να εχεις.. να μην εχεις κανενα ενδοιασμο.. την δουλεια του κανει κι αυτος.. δεν το κανεις για να τον "ζαλισεις" απλα ενδιαφερεσαι!!!!!

michel
10-06-08, 09:52
εγω ,εχθες,μιας και βρισκομουν στο ΕΛΕΝΑ,και δεν ειχα αφησει κτηριο για κτηριο,ειχα μπει σε ολα,με τα μπουκαλακια στο χερι,και τα χαρτακια μου....ειπα να τακτοποιησω και το θεμα της σαλπιγογραφιας.

πηγα λοιπον εκει που την κανουν,ρωτησα και μου ειπαν,οτι για να κλεισω ραντεβου πρεπει να ειμαι στην πρωτη μερα του κυκλου.Και ετσι,μου δωσανε ενα τηλ. και μολις αδιαθετησω θα παρω τηλ και θα μου πουν για την 9η μερα,νωμιζω!το τηλ ειναι 6402274.

να σε ρωτησω?αφου τα γραφεις σε βιβλιαριο δημοσιου,εχεις δικαιωμα να τις κανεις οπου θελεις,αρκει να τις εχεις θεωρησει σε ιατρο του δημοσιου.(στογγυλη σφραγιδα,και καλα...!!!)..Αυτα για τις δικες σου αποριες.Οσο για τις δικες μου...λες να αφησω και εγω την καλλιεργεια κολπικου,για μετα ,δηλαδη για τον αλλο μηνα?η να παρω τελικα τον ιατρο να ρωτησω!

ποσο τυχερη εισαι που ερχεται και ο ανδρας σου μαζι,στο ιατρο!!!
Εμενα δεν ερχεται,ποτέ,δεν μπορει λεει,ανατριχιαζει,λεει....μπουρδες ,τωρα ,λες και εγω δεν καταλαβαινω....απλα δεν θελει,ντρεπεται,ουτε εγω ξερω τι να πω....παντος δεν μιλαει,εχω παρει σβαρνα τους ιατρους και ρωταω,κανω,ρανω...και δεν μιλαει,συμφωνει σε ολα μαζι μου!(αυτος νωμιζει τωρα οτι αυτο λεγεται συμπαρασταση!)....χε χε χε,....εγω,ομως σαν χαζη,παω παρεουλα του,οταν εχει να κανει καποια επισκεψη σε ιατρο!χθες στην παρακεντηση θυροειδους...βρρρρρ,βρρρ.....πονεσε πολυ.Εγω ημουν εκει,βραχος,να τον περιμενω και να του απαληνω τον πόνο!

δυχτυχως για μενα δεν ειναι το ιδιο!Μονη μου τρεχω ,παντου,αλλα,ξερεις κατι!δεν με χαλαει και ολας,και τα ψωνια μου κανω...αυτο το εχω στανταρ...αν δεν ψωνιζω μετα απο καθε επισκεψη στο ιατρο....τρελενομαι!!!παπουτσια,καμια ζωνη...σκουλαρικια...ΚΑΤΙ τελος παντον...το ευχαριστιεμαι,παντος...ουπς,ξεφυγαμε απο το θεμα,παλι....

michel
10-06-08, 10:06
ετσι οπως παμε,φιλεναδα,με βλεπω να διαβαζω σε 20 μερες τα εξης αποτελεσματα=η ....βρεθηκε θετικη στο μικροβιο που προκαλει αλτσχαιμερ(σε βαρια μορφη,κι'ολας)...χε,χε,χε,...χα,χα,χα,,,,αιντεεεεεεεεεεεε!!!

παω να φταξω ενα καφεδακι ,για να ανοιξει το ματι μου....και το μυαλο μου(γιατι βλεπω οτι λεω βλακειες,τωρα!)να φαω και κατι ,μπας και λειτουργησει καλυτερα ο εγκεφαλος....

andro2
10-06-08, 10:17
Michel,
σχετικά με την καλλιέργεια να πάρεις τηλ. το γιατρό σου! Ο δικός μου είπε για αργότερα αλλά νομίζω το είπε βασιζόμενος στο γεγονός ότι τώρα τελευταία έχω κάνει 2 τεστ ΠΑΠ και είναι πεντακάθαρα. Γι αυτό μου είπε να τα αφήσουμε προς το τέλος ώστε να κάνουμε μαζί και τεστ ΠΑΠ και καλλιέργεια.
Σχετικά με τον άντρα μου, έρχεται ο γλυκός μου μαζί και η αλήθεια είναι ότι γενικότερα δεν με αφήνει πουθενά να πάω μόνη μου. Είναι λίγο ανατολίτης. Μόνο στο σουπερ μαρκετ γκρινιάζει. Α! και στα ψώνια ερχόταν μαζί μου αλλά επειδή τον έβλεπα να βαριέται, δεν ψώνιζα ποτέ ώσπου το πήρε χαμπαρι και μου είπε να πηγαίνω μόνη μου για ναγυρίζω με σακούλες.

nikoletta
10-06-08, 10:47
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!
ΕΧΘΕΣ ΠΗΡΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ.
ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΗΤΑΝ ΠΙΘΑΝΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΩΜΟΣΟΜΙΑΚΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ,ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΗ ΜΥΤΡΑ,ΙΣΩΣ ΙΣΩΣ ΙΣΩΣ....ΑΜΑΝ ΠΙΑ, ΚΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....?? :cry:
ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ????
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΗΔΗ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ....ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ....ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ... :wink:
ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ!!!!!
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΓΕΝΝΕΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ,ΟΧΙ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ.
ΟΥΦ!ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΩ :cry:
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΠΡΟΣ ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ....ΣΑΣ ΕΠΡΙΞΑ Ε?

andro2
10-06-08, 10:52
δεν μας επριξες νικολετα μου,

όλες τα ίδια περνάμε. Αφού δεν σου γράφει εξετάσεις (προφανώς ήταν η πρώτη σου αποβολή ε;) πήγαινε στο Αλεξάνδρας ή στο Έλενα που πήγε και το μισελάκι, και θα σε καθοδηγήσουν.

καλη επιτυχία!!

nikoletta
10-06-08, 11:04
ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ,ΘΕΛΩ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΩ ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΦΟΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΕΙ....ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ!

michel
10-06-08, 11:22
nikoletta,πιστευω οτι θα ηταν καλα αν πηγαινες σε ενα νοσοκομειο,σε εναν καινουργιο ιατρο=αν του πεις ολο το ιστορικο,και το οτι εχεις ολη την καλη διαθεση να το ψαξεις το θεμα(ετσι ειπα και εγω),πιστευω οτι δεν θα σου πει κανεις το αντιθετο.Μαλιστα,εμενα η Γεωργιαδου στο Ελενα,μου ειπε οτι επρεπε να το ψαξω απο την πρωτη κι'ολας ,αποβολη.Θα ηταν καλυτερα να μαθω απο την αρχη,αρχη,τι γινεται και γιατι!

Πας ενα ωραιο πρωι,κωβεις χαρτακι στην εισοδο(3 ευρω) πας μετα και περιμενεις εκει (υπομονη χρειαζεται!) και αν εχεις ηδη ρωτησει ποιος ιατρος θα ερθει πρωτος,η ειναι διαθεσιμος )θα ειναι ακομα καλυτερα.Του λες το ιστορικο,σε στελνει στο ανοσολογικο,και εκει σου γραφουν τα παντα!
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!και μην το βαζεις κατω!υπαρχει λυση!μην ακους τον ιατρο που σου λεει"δεν χρειαζεται εξετασεις".Ετσι την πατησα και εγω πριν λιγο καιρο,και τωρα τρεχω με χιλια να προλαβω....ειμαι και καποιας ηλικιας(38 !)

ΑΝΔΡΟ 2.,πηρες τηλ.εκει που σου ειπα για την σαλπιγογραφια ?ελπιζω να ηταν χρησιμη η πληροφορια μου!
Εγω ,μολις πηρα τωρα τον ιατρο και τον ρωτησα για την καλλιεργεια(αν και δεν μου την ειχε γραψει ο ιδιος,αλλα η Γεωργιαδου στο Ελενα!!!)

ειπε οτι μπορω να την κανω ο'τι μερα θελω αρκει να ειμαι καθαρη απο περιοδο.Αυριο το απογευμα θα παω εδω στην πολη,στην μικροβιολογο(γυναικα !!!τι καλα...)να την κανω,και μαζι με τις εξετασεις που εδωσα αιμα χθες,θα παω -στο τμημα αποβολων στο Ελενα-και μετα στον ιατρο μου εδω.

ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ,τι στο καλο ?εεε???
καλα μας αποτελεσματα!παω να βρω τα περι "σαλπιγγογραφιας".(αν ποναει,ποση ωρα διαρκει....και τα λοιπα...)

nikoletta
10-06-08, 11:57
ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΘΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗ.
ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΓΕΝΝΕΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ.

andro2
10-06-08, 12:30
Michelaki,
πήρα στο Έλενα για την σαλπιγγογραφία, μου είπε ότι τηλεφωνείς την 1η μερα περιόδου και αν έχουν σου κλείνουν ραντεβού
Μετά πήρα στο 210/6402000 για σπερμοδιάγραμμα αλλά καλό Σεπτέμβρη.
Επομένως τα μαζεύω όλα εδώ, την 1η ημέρα περιόδου θα πάρω πρωτα στο Ελενα και αν δεν έχει ραντεβού θα πάω ιδιωτικά:
ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ:
ΙΑΣΩ 165 € - ΤΗΛ.210/6184000
ΜΗΤΕΡΑ 125€ - ΤΗΛ. 210/6869000
ΛΗΤΩ 107 € - ΤΗΛ. 210/6902100
ΕΛΕΝΑ free - ΤΗΛ. 210/6402274

Το σπερμοδιάγραμμα στο Λητώ κοστίζει 37 €.

michel
10-06-08, 13:34
Μαλιστα! παντως,πιστευω οτι δεν θα συναντησουμε δυσκολιες σχετικα με την σαλπιγγογραφια.εμενα στο τηλεφωνο,ακουστηκε πολυ ανετη η τυπισα εκει στα ραντεβου.
Και αν ειμαστε τοσο ατυχες,υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιές...χε,χε,χε...Αττικο,Αρεταιο...δεν βλαπτει να χτυπησουμε ενα τηλεφωνακι απο τωρα,τι λες???Οπως και να εχει,ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ,και οπου εχω ρωτησει μου λενε οτι ειναι καλυτερα να την κανω σε νοσοκομειο!Τωρα αν ειναι δημοσιο η ιδιοτικο,αυτο ειναι η επιλογη της καθε κοπελας.Σωστο ?
:P :lol: :twisted: :P :cry:
Νιωθω οτι δεν θα μου βρουν τιποτα σχετικο με την δυσκολια συλληψης.Η μαλλον,θελω να πιστευω οτι ολα θα πανε καλα.Το ιδιο ευχομαι και σε σενα ανδρο2,μου,και σε ολες τις ψυχουλες που ταλαιπορουνται για αυτο!

την αλλη τριτη εχω κλεισει ραντεβου σε ενα αλλο κεντρο Λοκ*ς Μεδικ*ς,να με δει ενας ειδικος (Τσιλιβ@κος) και να μου πει αν χρειαζεται και αλλες εξετασεις ακομα ...και βλεπουμε ,μετα...εχει ο Θεος...

andro2
12-06-08, 12:32
απίστευτη ταλαιπωρία και ακόμα δεν έχω ξεκινήσει.
θυμάστε στην αρχή που σας έγραψα ότι η Βιοιατρική καλύπτει όλες τις εξετασεις αν έχεις ασφάλεια δημοσιου;;;Μέγα λάθος. Στην αρχή μου είπαν έτσι και σήμερα που πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω αν μπορώ να πάω το Σάββατο γιατί κάνουν και τότε αιμολήψεις, μου είπαν ότι κάποιες δεν καλύπτονται και κάποιες δεν μπορούν να τις κάνουν γιατί δεν έχουν τα μηχανήματα.
Στη συνέχεια τηλεφώνησα στο Έλενα όπου δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη και τελικά αναγκάστηκα και βρήκα το κινητό της Γεωργιάδου που ανέφερε η μισέλ για να δω τί μου γίνεται. Μου είπε να πάω την Τρίτη το πρωί από εκεί, και θα με καθοδηγήσει αυτή.
Δεν ξέρω τί να περιμένω, ούτε καν αν μέσα στο πακέτο που θα μου δώσουν θα είναι αυτές που ζήτησε ο γιατρός μου, αλλά δεν έχω και άλλη επολογή. Απλά τα έγραψα για όσες βρεθούν στη θέση μου να ξέρουν τί θα κάνουν. Τελικά το καλύτερο είναι να πηγαίνεις πρώτα στο Ελενα ή το Αλεξάνδρας να κάνεις το πακέτο που σου δίνουν και μετά να πηγαίνεις στο γιατρό σου και αν αυτός θέλει και άλλες εξετάσεις τότε να ψαχτείς.
η συνέχεια του γολγοθά την τρίτη..........
μισελάκι σε ζηλεύω που ξέμπλεξες από τα νοσοκομεία!

michel
24-06-08, 14:05
για ολα τα κοριτσια που θελουν να μαθουν ,τι εξετασεις πρεπει να κανουμε μετα απο αποβολες,νομιζω οτι αυτο το θεμα που ανοιξε η φιλη μου ,η Ανδρο2,ειναι το καλυτερο.

Διαβαζοντας το ,απο την αρχη,μπορειτε να δειτε λεπτομερειες για οτιδηποτε αφορα τις εξετασεις αυτες!

Αν και κανουμε διαλογο μεταξυ μας(με την Ανδρο),θα δειτε,κοριτσια,ολες,μα ολες τις λεπτομερειες ...για τα παντα!(για οσες ειναι κοντα στην Αθηνα,φυσικα!).Για τις αλλες κοπελες απο Θεσσαλονικη,αναλογα...το νοσοκομειο,που εχετε εκει!

Αυτα!ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ,ΕΔΩ,ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ,ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΟΛΕΣ!!!!!!(ΚΑΙ αν θελετε και αλλη βοηθεια...εδω ειμαστε εμεις!!!)

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

kiriaki8
26-06-08, 10:39
Κοριτσια καλημερα ειμαι και εγω παθων ,μετα απο 3 αποβολες και ακομα το χαος.
ΟΙ εξετασεις που αναφερατε ειναι πολυ σωστες και ολοκληρωμενος ελεγχος ,αλλα δεν σου τις δινουν ολοι οι γιατροι πρεπει να πεσεις στον λαταλληλο χωρια που κοστιζουν μια περιουσια .
Εγω εχω κανει ελεγχο για θρομβοφιλια και προγεννετικο ελεγχο αλλα βγηκαν ολα αρνητικα οποτε τωρα, μου ειπαν να κανω καρυοτυπο και βλεπουμε στην πορεια.
Ειμαι απο Βεροια και εδω δεν υπαρχουν κεντρα που αναλαμβανουν τετοιες εξετασεις, μονο στην θεσσαλονικη στο νοσοκομειο Παπαγεωργιου υπαρχει πανεπιστημιακο κεντρο καθεξιν αποβολων , εκλεισα ραντεβου για την δευτερα.
Δεν ξερω κοριτσια για εσας αλλα εγω εχω κουραστει παραπολυ με ολα αυτα και μου φαινονται βουνο , αλλα η ζωη συνεχιζετε και εμεις πρεπει να φτασουμε μεχρι το τελος ! Ελπιζω να μην σας κουρασα.
Καλη επιτυχια σε ολες μας.!!

myriam
07-07-08, 17:57
Κορίτσια καλησπέρα

θέλω μία διευκρίνηση. Πριν από ένα μήνα απέβαλλα και την προηγούμενη βδομάδα πήγα ιδιωτικά σε αιματολόγο και μου έγραψε ένα σκασμό εξετάσεις για θρομβοφιλία. Μέσα στο site διάβασα ότι μπορείς να τις κάνεις στο ΕΛΕΝΑ. Παραπεμπτικό από το ΙΚΑ δεν μου το δίνουν. Πρέπει να πάω σε αιματολόγο του ΙΚΑ λέει, στον οποίο ραντεβού έχει τον Αύγουστο τότε που εγώ δεν μπορώ λόγω αδειών στην δουλειά. Μπορώ να πάρω παραπεμπτικό από το ΕΛΕΝΑ κατευθείαν? Τί ενέργειες πρέπει να κάνω πείτε μου. Ιδιωτικά δεν συμφέρει γιατί μου ζητάνε 1000€!!!!!!!! :shock: :shock:

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!

michel
07-07-08, 23:38
myriam. δεν εχει σημασια τι ασφαλεια εχεις!πας ενα πρωι στο Ελενα ,στο ταμειο κοβεις ενα παραβολο 3 ευρω,και δηλωνεις εκει οτι θες να σε δει ..καποιος γυναικολογος!οτν ερθει(θελει υπομονη!!!)του λες το ιστορικο σου,σε στελνει στο αιματολογικο ,κατω-υπογειο,και εκει σου γραφουν ενα κατεβατο εξετσεις!την αλλη μερα πας για αιμοληψια,και σε 20 μερες εχεις τα αποτελεσματα.

ειναι πολυ απλο!για λεπτομερειες,ρωτας εκει που θα πληρωσεις!η στο ταμειο,η στο χαμηλο σπιτακι(εκει που κλεινουν τα ραντεβου!)

myriam
07-07-08, 23:53
Σ'ευχαριστώ πολύ Michel μου. Κάτι τελευταίο αν ξέρεις, πόσο κοστίζουν περίπου?

michel
07-07-08, 23:58
το κοστος ειναι αρκετα μεγαλο αλλα εκει στο Ελενα δεν πληρωνεις τιποτα.Εγω τις εγρψα σε βιβλιαριο δημοσιου αλλα ρωτα το εκει στην εισοδο.περιπου 520,δεν θυμαμαι ακριβος.600ε...

myriam
08-07-08, 00:00
Αυτό θα κάνω. Θα ρωτήσω εκεί. Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! :D :D

vicky29
08-07-08, 10:57
Ti είναι η θρομβοφιλία?

michel
08-07-08, 12:00
βικουλα,αν κανεις ενα κλικ εδω www.google.gr και βαλεις την λεξη "θρομβοφιλια" θα σου βγαλει παααααρα πολλα .Ορεξη να εχεις ,να διαβασεις!

BABY
08-07-08, 17:00
Κορίτσια τί είναι αυτά που τραβάμε????
πέρυσι παντρεύτηκα και επειδή δεν έμενα έγκυος τις πρώτες 4 προσπάθειες, κλάμα και κακό......που να ήξερα τι με περιμένει και τί κλάμα θα ρίξω όταν θα μενω έγκυος και θα αποβάλλω.
εχω κάνει 2 αποβολές......2 ψυχούλες......
έχω κάνει ερώτημα στην κατάλληλη ενότητα, αλλά ίσως δεν το είδε κάποια κοπέλα =>
αν έχετε την καλοσύνη, απαντήστε μου εδώ: έχω πάει σε 7 γιατρούς από τότε που προσπαθώ να μείνω. Πρίν την τελευεταία μου αποβολή πήγαινα στο ΜΗΤΕΡΑ σε κάποιον έμπειρο κτλ. κτλ.
ενώ τώρα απέβαλλα το θεωρεί φυσιολογικό, δεν με βάζει για καμμία εξέταση και μου είπε χτες να ξαναβάλω μπροστά άφοβα για εγκυμοσύνη......δηλαδή πάω καρφί για τρίτη αποβολή (πιθανόν).
εννοείται ότι θα πάω αλλού. αλλά πού????? μου έχουν πεί για τον Πάντο, τον γνωστό στο γενεσις. τί πιστεύετε??
ή πρέπει να πάω σε αποβολολόγο??????σε ποιόν ? ποιός νοιάζεται και είναι για εμάς που χάνουμε τα μωράκια μας?
Δυστυχώς μένω Ναύπλιο και θα έχω το πήγαινε - έλα Αθήνα, αλλά τι να κάνω.......Ευχαριστώ για την υπομονή σας!!!

miracle
08-07-08, 17:37
BABY , ποσο σε καταλαβαινω...
και εγω μετα απο 3 αποβολες πηρα την πρωτοβουλια και εκανα μονη μου εξετασεις - περα απο αυτες που μου ειχε συστησει ο γιατρος μου - μετα την 2η αποβολη.

Εκανα τις εξετασεις στο Ελενα και ψαχνω εκει γιατρο πλεον, μια και σκεφτηκα οτι θα ειναι καλυτερα, αφου σε μελλοντικη εγκυμοσυνη θα συνεργαζεται με το τμημα ελεγχου αποβολων του νοσοκομειου και ελπιζω θα γινεται καλυτερη παρακολουθηση ετσι. Δεν εχω βρει νεο γιατρο σκομη, απλα σου γραφω τη δικη μου σκεψη.

Οσο για τον μεγαλογιατρο που αναφερεις, εχεις καποιο προβλημα στη συλληψη? Γιατι ο συγκεκριμενος κανει εξωσωματικες, αλλα δεν ξερω αν μπορει να σε βοηθησει πραγματικα.
Εγω τουλαχιστον προτιμω καποιον που θα ασχοληθει μαζι μου και δεν θα με "πεταξει" σε καποιον βοηθο του, λογω πολυ μεγαλης πελατειας. :?

BABY
09-07-08, 15:23
michel
δεν έχω πρόβλημα στην σύλληψη. Στάνταρ έχω υδροσάλπιγγα, αλλά από ότι φαίνεραι, μένω έγκυος εύκολα. Αυτός δηλαδή ασχολείται μόνο με εξωσωματικές?

michel
09-07-08, 20:40
για ποιον λες?

parent?
10-07-08, 08:37
καλε κοριτσια τι λουκια ειναι αυτα που μπηκαμε? εξετασεις,γιατροι, γιατροι, πω πω δεν μπορω αλλο. δεν ασχολουμε με τιποτα σε καποια στιγμη ειπα να κανουμε κ εμεις αυτες τισ tsh fsh αλλα δεν κανω τιποτα .αυτο το πραγμα ειναι ψυχοβγαλτικο. εμενα η γυναικολογος δεν μου εδωσε ποτε να κανουμε εξετασεις τετοιου ειδους.μηπωσ ειναι λιγο στο κοσμο της? ακομα δεν την αλλαξα οπως ελεγα. αυτο που δεν μου ειχε αρεσει καθολου δε, ηταν που κατευθειαν γυρισε κ μου ειπε απο το πρωτο σπερμοδιαγραμμα για εξωσωματικη.ενω υπηρχε σπερμα απλα λιγο χαμηλο!!μου ηρθε ταμπλας μιλαμε. adro2 μου συγχνωμη που εκμεταλευτηκα το θεμα σου να πω το πονο μου αλλα ξερεις :oops: καμια φορα παρασυρομαι!! φιλακιαα πολλα . κανε τις εξετασεις να λυθουν κ οι αποριες!!!

αλικη
15-07-08, 11:43
baby διαβασα το προβλημα σου και νομιζω πως καλο θα ηταν να πας στο Ιασω στην Τζανατου εμενα μου βρηκε λυση .....οπως διαβασα και σε αρκετο κοσμο..μπορει να τα σκασεις τα λεφτα αλλα αξιζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
πληρωνω οσα οσα φτανει να μην ξαναποβαλλω ηδη το επαθα δυο φορες πριν παω στη τζανατου...

αλικη
15-07-08, 11:48
επισης η κυρια οταν της ειπα τον πονο μου μου ειπε πως αν ειχα παει απο την πρωτη αποβολη δε θα υπεφερα γιατι θα ειχα βρει την αιτια ...οι πιο πολλοι γυναικολογοι ειναι ασχετοι σε θεματα αποβολων η κυρια τζανατοθ ομως ειναι ειδικοι σε αυτο για να καλυψουν την αγνοια τους οι κυριοι γυναικολογοι και ισως να τα τσεπωσουν απο τις εξοσωματικες σου λενε βλακειες καθε αποβολη εχει μια αιτια και καλο ειναι να το ψαχνεις οπως ειπε η τζανατου ...οχι να προσπαθεις και να τρως τα μουτρα σου οπως σε συμβουλευουν οι γυναικολογοι....απαρεδεκτο !!!!!!!τι ειμαστε εμεις πειραματοζωα ? δε δεχεται η κα τζανατου να υποφερουμε γι αυτο και το εψαξα μαζι της και βρηκα την αιτια και δε θα το ξαναπαθω!!!!!!!!!!!!!!!!

ELENΑ
15-07-08, 11:54
επισης η κυρια οταν της ειπα τον πονο μου μου ειπε πως αν ειχα παει απο την πρωτη αποβολη δε θα υπεφερα γιατι θα ειχα βρει την αιτια ...οι πιο πολλοι γυναικολογοι ειναι ασχετοι σε θεματα αποβολων η κυρια τζανατοθ ομως ειναι ειδικοι σε αυτο για να καλυψουν την αγνοια τους οι κυριοι γυναικολογοι και ισως να τα τσεπωσουν απο τις εξοσωματικες σου λενε βλακειες καθε αποβολη εχει μια αιτια και καλο ειναι να το ψαχνεις οπως ειπε η τζανατου ...οχι να προσπαθεις και να τρως τα μουτρα σου οπως σε συμβουλευουν οι γυναικολογοι....απαρεδεκτο !!!!!!!τι ειμαστε εμεις πειραματοζωα ? δε δεχεται η κα τζανατου να υποφερουμε γι αυτο και το εψαξα μαζι της και βρηκα την αιτια και δε θα το ξαναπαθω!!!!!!!!!!!!!!!!
ΑΛΙΚΗ ΜΟΥ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΠΟΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ''ΚΥΡΙΑ ΤΖΑΝΑΤΟΥ'' ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΓΚΥΟΣ.ΕΜΕΙΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΕΓΚΥΟΣ ΑΡΧΙΣΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΛΛΑ ΑΠΕΒΑΛΑ ΠΑΛΙ.ΠΗΓΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩ ΝΑ ΤΗΣ ΖΗΤΗΣΩ ΤΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΗΝ 2 ΑΠΟΒΟΛΗ.ΜΟΝΟ ΜΑΛΛΙ ΜΕ ΜΑΛΛΙ ΔΕΝ ΠΙΑΣΤΗΚΑΜΕ.

αλικη
15-07-08, 12:04
δεν ξερω τι να σου πω παντως βασει των εξετασεων που εκανα αυτα βρεθηκαν σαν αιτιες τωρα αν στην πορεια ανακαλυψω και κατι αλλο θα δουμε παντως αυτες οντως ειναι πιθανες αιτιες οσα μου βρηκε το ειπε και ο γυναικολογος πρεπει ομως να σου πω πως υπαρχει και ενα ποσοστο που ουτε η τζανατου ουτε κανεις αλλος δεν ξερει τι γινεται! δεν ξερουν γιατι γινονται οι αποβολες σε μερικες γυναικες ... δυστυχως ...απλα τουλαχιστον μετα τη θεραπεια της αυξανω τα ποσοστα μου για επιτυχια οι γιατροι αλλωστε δεν ειναι και θεοι....απλα ξερω οτι τουλαχιστον καπιοες αιτιες θα της πολεμησω επισης υπηρχαν και κοπελες που η κυρια τζανατου τους εκανε θεραπεια και εκαναν παιδι....οσο για μενα θα δω στην πραξη μετα τη θεραπεια μου αν τελικα τα καταφερω αλλα τουλαχιστον εκανα οτι ειναι δυνατο να ανακαλυψω την αιτια ...

αλικη
15-07-08, 12:06
συγγνωμη για την ορθογραφια !!!!!!!!!!!!!!!

andro2
15-07-08, 14:43
αλικακι σου εχω γράψει και αλλου για την ''κυρία τζανατου''
ελπιζω μόνο να μη σου είπε και εσενα για τα αντιπατρικά εμβόλια που παρεπιμπτοντως στο Ιασω τα πληρώνεις χρυσάφι, πιο ακριβά από οπουδήποτε

shine
15-07-08, 16:26
Απλα μια σημειωση για τα αντιπατρικα:Ενα γνωστο μου ζευγαρι χωρις αλλα προβληματα εκανε εξετασεις και τους ειπαν οτι δεν μπορουσαν να γινουν γονεις κι οτι επρεπε να κανουν εμβολιο κτλ.Τα παιδια τους αγνοησαν και τωρα περιμενουν το πρωτο τους παιδακι!Δεν ξερω τι γινετε με αυτη την υποθεση.Βεβαια απο περιπτωση σε περιπτωση διαφερει ,απλα μου εκανε εντυπωση!Μαλλον κανεις δεν ειναι εντελως σιγουρος....

miracle
15-07-08, 16:40
Να σημειωσω και εγω οτι στις 2 απο 3 παλινδρομες κυησεις μου, εκανα τα λεγομενα "αντιπατρικα" εμβολια και παλι το ιδιο αποτελεσμα: μηδεν στο πηλικο.... :evil:
Προσοχη μεγαλη!
Ειχα διαβασει παλιοτερα ενα αρθρο, που ανεφερε οτι αυτα τα εμβολια εχουν απαγορευτει στην Αμερικη. Θα ψαξω παλι να το βρω να σας το παραθεσω.

andro2
15-07-08, 22:52
miracle
όντως τα αντιπατρικά εχουν απαγορευτεί στην αμερική. Εχω ξαδέφη με 3 αποβολες η οποία μόλις επαθε και την τρίτη (σημείωση: μετά την 2η έκανε τα αντιπατρικά) έφυγε για αμερική. Μόλις τους είπε εκει για τα αντιπατρικά της είπαν ότι στην αμερική εχουν καταργηθεί από τα τέλη της δεκαετίας του 80 γιατί και όφελος δεν είδαν και ανακάλυψαν ότι γυναίκες που τα είχαν κάνει είχαν πολλά προβλήματα οστεοπορωσης και μάλιστα σε πολύ μικρότερη ηλικία από τον μεσο όρο. Και στην Γαλλια που γνωρίζω λόγω του ότι κολλητός μας φίλος εχει παντρευτεί γαλλίδα τα εχουν απαγορεύσει. Μάλιστα οι περιπτώσεις που οντως υφίστανται τα αντιπατρικά είναι στην πραγματικότητα ελάχιστες και η μέθοδος που ακολουθείται τώρα σε Αμερική και Γαλλία είναι η χορήγηση ανοσοσφαιρίνης.

αλικη
16-07-08, 09:17
τελικα θα μας τρελανουν μου φαινεται....μου ρχεται να παρω τα βουνα με ολους αυτους και να σας πω και μια ιστορια που εμαθα..? καποιο ζευγαρι εκανε τριδυμα με εξωσωματικη λογω ασυμβατοτητας ωαριου και σπερματοζωαριου ....μετα απο ενα χρονο συνελλαβε κανονικα....πως σας φαινεται αυτο? μηπως τελικα μας δουλευουν κανονικα? δηλαδη στην δευτερη κυηση τι εγινε συμφιλιωθηκε το ωαριο και το σπερμα και γινανε φιλοι ?...δηλαδη τα βρηκανε? ωρε κοριτσια μας δουλευουν οι γυναικολογοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΡΕΝΑΤΑ
16-07-08, 11:23
ΝΑ ΗΞΕΡΕΣ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ? ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΝΟΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΔΟΥΛΕΨΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ. ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΘΕΜΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ. ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΑΣΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΚΙΑ ΥΤΟΙ ΒΡΙΚΟΥΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ. ΑΛΛΑ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.

andro2
16-07-08, 11:29
αλικάκι πολύ γέλασα με το μήνυμα σου
εγω πιστεύω ότι η λύση είναι απλη: δεύτερη γνώμη
πας και σε εναν αλλο γιατρό που τον έχεις ψάξει και ξέρεις ότι είναι καλός, δεν του αναφέρεις τίποτα από όσα σου εχει πει ο δικός σου γιατρός, πας μόνο με τις εξετασουλες σου παραμάσχαλα και τους τις δείχνεις και βλέπεις. Ε αν οι γνώμες δεν συμπέσουν κάποιο λάκκο εχει η φάβα, αν συμπέσουν τί στο καλό; για να συμφωνουν 2 ανεξάρτητοι γυναικολόγοι όντως έτσι θα ναι.

ELENΑ
16-07-08, 11:48
αλικάκι πολύ γέλασα με το μήνυμα σου
εγω πιστεύω ότι η λύση είναι απλη: δεύτερη γνώμη
πας και σε εναν αλλο γιατρό που τον έχεις ψάξει και ξέρεις ότι είναι καλός, δεν του αναφέρεις τίποτα από όσα σου εχει πει ο δικός σου γιατρός, πας μόνο με τις εξετασουλες σου παραμάσχαλα και τους τις δείχνεις και βλέπεις. Ε αν οι γνώμες δεν συμπέσουν κάποιο λάκκο εχει η φάβα, αν συμπέσουν τί στο καλό; για να συμφωνουν 2 ανεξάρτητοι γυναικολόγοι όντως έτσι θα ναι.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ andro. ΣΥΝΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΔΥΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ. :) :)

αλικη
17-07-08, 11:35
κοριτσια το αποφασισα και το επραξα θα παω για δευτερη γνωμη..τοτε θα φανει αν το ιασω -τζανατου με δουλευουν η οχι ...εκλεισα ραντεβου για να το ψαξω...

αλικη
17-07-08, 11:37
ελενα ευχαριστω ελαβα σοβαρα υποψη την εμπειρια σου με τζανατου και θα το ψαξω και αλλου

ELENΑ
17-07-08, 12:05
ελενα ευχαριστω ελαβα σοβαρα υποψη την εμπειρια σου με τζανατου και θα το ψαξω και αλλου
ΑΛΙΚΗ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΙΑΛΛΟ ΠΜ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ.

ΠΕΝΟΥΛΑ
17-07-08, 12:30
και καλά θα κάνεις αλίκη πάντα η δεύτερη γνώμη βοηθάει
και εγώ έκανα ένα σωρό εξετάσεις μετά από την αποβολή που είχα
τις πάω στο γιατρό μου και μου λέει πήγαινε σε ενδοκρινολόγο να σου δώσει θεραπεία για τον θυροειδή(ξαφνιάστηκα γιατί όλες οι ορμόνες Τ3 Τ4 TSH ήταν φυσιολογικές μόνο τα αντισώματα ήταν λίγο τσιμπημένα τα οποία υποδηλώνουν ότι έχεις προδιάθεση κάποια στιγμή να πειραχτεί ο θυροειδής)
πάω και εγώ και ο ενδοκρινολόγος έβαλε τα γέλια να μου δώσει θεραπεία για κάτι που δεν έχω και που μπορεί στο μέλλον να παρουσιαστεί :shock:
πίσω στο γιατρό λοιπόν , "θα σου δώσω εγώ θεραπεία μου λέει "
εκεί τη ψιλιάστηκα και λέω θα πάω και σε άλλον doctor να ρωτήσω
πάω λοιπόν "μην τολμήσεις να κάνεις τίποτα άλλο ήδη όλα αυτά που έχεις κάνει είναι υπέρ αρκετά και δείχνουν ότι τελικά κάτι είχε το έμβρυο και όχι εσύ" μου λέει ΄
δε ξέρω γιατί αλλά η γνώμη του δεύτερου γιατρού (ο οποίος ψάχνεται γενικότερα με τις απόβολές και δεν τις στηρίζει σε τυχαία γεγονότα) με κέρδισε περισότερο

s_sofia
17-07-08, 13:38
Επειδή έχω μπερδευτεί να ρωτήσω κάτι; Εγώ που κάνω ετησίως τον κλασσικό προληπτικό γυναικολογικό έλεγχο και εδώ και λίγο καιρό έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες για μωράκι χρειάζεται να κάνω/κάνουμε κάποιες εξετάσεις επιπλέον; Π.χ. ο προγεννητικός έλεγχος τί εξέταση είναι και πότε θα πρέπει να πραγματοποιείται; Ο άντρας μου θα πρέπει να κάνει κι αυτός κάποια εξέταση; Ο γυναικολόγος μου(Καλογήρου)μου είχε πει ότι μετά από 1 χρόνο προσπαθειών αν δεν υπάρχει εγκυμοσύνη τότε πρέπει να απευθύνετε το ζευγάρι σε κάποιο γιατρό.

miracle
19-07-08, 21:41
Γεια σου Σοφία, να ευχηθω αρχικα πολυ γρηγορα να μεινεις εγκυουλα.
Μην μπερδευεσαι με ολες αυτες τις εξετασεις που διαβαζεις εδω, μην ξεχνας βρισκεσαι σε τοπικ εξετασεων για παλινδρομες κυησεις.
Εσυ τωρα ξεκινας, οποτε ο κλασσικος προληπτικος ελεγχος αρκει προς το παρον. Ο προγεννητικος ελεγχος αφορα εξετασεις που γινονται στην αρχη της εγκυμοσυνης. Αρα προφανως η απορια σου ειναι αν χρειαζεται να κανεις τωρα καποιες επιπλεον εξετασεις, ετσι?

Δεν ξερω τι περιλαμβανει η ετησιος ελεγχος που κανει ο γιατρος σου, αλλα θα ελεγα οτι καλο ειναι να περιλαμβανει:
κολπικο υπερηχο,
τεστ ΠΑΠ,
βασικες ορμονολογικες εξετασεις: T3, T4, FSH, TSH, LH, προλακτινη, προγεστερονη
καλλιεργεια κολπικου υγρου για μυκητες, ουρεοπλασμα, χλαμυδια, μυκοπλασμα
ωστε να εχεις γενικα το κεφαλι σου ησυχο, οχι μονο για την τεκνοποιηση.

Οσον αφορα στο χρονο αναμονης, αυτος εξαρταται απο την ηλικια της γυναικας. Αν ειναι εως 35 χρονων, οι γιατροι λενε οτι μετα απο ενα χρονο προσπαθειων πρεπει να γινονται περαιτερω εξετασεις. Αν θελεις τη γνωμη μου, καλυτερα να πηγαινει η γυναικα πιο γρηγορα, ας πουμε αν περασει το εξαμηνο.
Και επισης παντα κατα τη δικη μου αποψη, θα πρεπει και ο αντρας να κανει ενα απλο σπερμοδιαγραμμα, πανω στο εξαμηνο, για να επιβεβαιωνεται οτι και απο εκεινο το μετωπο ολα ειναι καλα. Εξαλλου, ειναι τοσο ανωδυνη και γρηγορη εξεταση (αλλα με τοση σπουδαιοτητα) που δεν καταλαβαινω το λογο γιατι να μην την κανουν οι αντρες νωρις.
Ελπιζω να βοηθησα λιγακι.

Καλη επιτυχία!! :D

Aggela32
19-07-08, 22:05
Εμένα στον προγεννετικό έλεγχο μου έγραφαν γενικές αίματος, εξέταση για περίπτωση στίγματος μεσ. αναιμίας, Λύκο, Τοξόπλασμα, Αυστραλιανό αντιγόνο, Ουρεόπλασμα, αυτές θυμάμαι απ έξω. Χλαμίδια δεν μου έχει γράψει ποτέ ο γιατρός ακόμα και μετά την 1η αποβολή ενώ είναι βασική αιτία αποβολής.
Σοφία αυτός ο Καλογήρου είναι στο ικα πλ. αττικής?

s_sofia
21-07-08, 09:36
Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις... Να μαθαίνουμε σιγά-σιγά κι εμείς οι νέες να ξέρουμε τί γίνεται... miracle εγώ είμαι 26 και ξεκινήσαμε ελεύθερα εδώ και 2,5 μήνες, οπότε είναι πολύ νωρίς ακόμα για το οτιδήποτε... Απλά συνεχίζουμε, ευχόμαστε κι ελπίζουμε!
Aggela32 το ιατρείο του Καλογήρου είναι στο Μέγαρο Μουσικής, δεν ξέρω αν εργάζεται και σε ΙΚΑ όμως...

BABY
24-07-08, 18:41
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΠΑΝΤΟ ΣΤΟ ΓΕΝΕΣΙΣ, ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ ΣΤΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ. ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΑ ΕΞΗΣ:
1/ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ
2/ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ : FSH, LH, E2, PRL ΚΑΙ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΩ ΥΔΡΟΣΑΛΠΙΓΓΑ.
ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΛΕΕΙ ΑΣ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΟΠΟΥ ΘΕΛΩ. ΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΟΥ ΕΙΤΕ ΕΞΩ.
ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ.
ΒΑΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Η ΥΔΡΟΣΑΛΠΙΓΓΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΕΥΚΟΛΑ, ΛΕΕΙ, ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΩ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΧΑΠΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ.
ΓΕΝΙΚΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΥ ΣΤΑΝΤΑΡ, ΚΑΘΕΤΟΣ, ΧΩΡΙΣ ΜΑ- ΜΟΥ, ΚΑΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ. ΣΑΝ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΨΑΧΝΕΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ 7 ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΕΙ.. ΜΑΚΑΡΙ.
ΕΡΩΤΗΣΗ : ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ? ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ? ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΩ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΠΧ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΓΙΑΤΡΟ?

andro2
24-07-08, 22:15
Την σαλπιγγογραφία δεν στην κανει γιατρος αλλα ακτινοδιαγνωστης
Απλα τηλεφωνεις και κλείνεις ραντεβου, εγω την έκανα στο λητώ κόστισε 107 € και ο κύριος που μου την εκανε ήταν πολύ διακριτικός
Τιμές και τηλέφωνα:
Ιασώ: 210/6184000 - 165 €
Μητερα: 210/6869000 - 125 €
Λητω: 210/6902100 - 107 €

Να σε ρωτήσω κάτι;;;
Την υδροσάλπιγγα πως την κατάλαβε;;;
Και αν εχεις υδροσάλπιγγα πως συνέλαβες;; εκτις και αν εχεις υδροσαλπιγγα μόνο από την μια πλευρα και συνέλαβες με την άλλη, αλλα τότε τί σχεση έχει με την αποβολή;;;
και τί χάπια είναι αυτά που θα σου δώσει την επόμενη φορα;; σου είπε;;
σόρρυ που είμαι τόοοοοσο επιφυλακτική αλλά εμενα ενα άλλο μεγάλο όνομα στην 2η εγκυμοσυνη με φόρτωσε με ηπαρίνες, σαλοσπιρ, προγεστερόνη, κορτιζόνη, και πάλι το εχασα. Και ξέρεις γιατί;; γιατί μάλλον τελικα εχω υπερθυροειδισμό και μόνο αλλα το μεγάλο όνομα είχε ξεχασει στον προγεννητικό ελεγχο και των 2 εγκυμοσύνων να μου γράψει στον προγεννητικό ελεγχο εξετάσεις θυροειδη.

ΡΕΝΑΤΑ
25-07-08, 08:53
ΓΕΝΙΚΑ ΑΥΤΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗΜΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΙΤΟΣ ? Η ΑΠΟΜΑΚΡΟΣ ? ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΗΝ 1 ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥ. ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΤΥΟΤΥΠΟ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ ΕΜΒΡΥΟΥ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΠΟΞΕΣΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΚΟΣΤΙΣΕΙ 350 ΕΥΡΩ. ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ Η ΤΙΜΗ.

andro2
25-07-08, 08:57
Καλημέρα,
Ρενάτα μου δυστυχως και ο καρυότυπος ζέυγους τόσο κοστίζει, από 175 €/άτομο, άρα το ζευγάρι 350 €. Σε ολα τα ιδιωτικά είναι η ίδια τιμή τελικά.

αλικη
25-07-08, 11:26
andro αυτος ο μεγαλογιατρος σε πιο νοσοκομειο ειναι μηπως αρεταιειο ? επειδη στο θεμα του γιατρου εχω καει στελνεις το ονομα του σε προσ.μηνυμα?

BABY
25-07-08, 16:06
andro σου έστειλα pm. Αυτός γενικα΄είναι πολύ προσιτός, ευγενικός. Δείχνει πως ξέρει που πάει. Έχω πάει σε άλλους 7 και όλοι με είχαν να , θα δούμε, και έτσι και γιουβέτσι, και κείνο και το άλλο. Αυτός ήταν μπάμ μπάμ.
Για τον θυροειδή προβληματίστηκα που δεν μου το έβαλε μέσα, αλλά μας πήρε ιστορικό κ ίσως επειδή δεν έχουν οι γονείς μου, να μην ασχολέιται. Θα του το πώ next time μήπως και ξεχάστηκε. Πήρε 120 ευρώ, είχε πολύ κόσμο, και από όσους ξέρω - μα όσους ξέρω - που έχουν πάει σε αυτον, κάνουν παιδί. Τώρα τί να πώ ρε κορίτσια! το αποτέλεσμα θα δείξει.............ίσως αποδειχτεί ότι είναι μούφα. Πάντως είναι ο μόνος που με έκανε να νιώσω σιγουριά....και κυρίως εκείνο το "θα σε βοηθήσω να μην χάσεις το παιδί σου", το είπε με τόση σιγουριά, σαν να είναι τί!

Aggela32
20-11-08, 13:19
Γράφω σε αυτό το θέμα και ελπίζω να πάει στην πρώτη σελίδα για να το δείτε. Πιστεύω ότι είναι κ χρήσιμο θέμα εκτός των άλλων.
Η υστεροσαλμπιγγογραφία και η σαλπιγγογραφία είναι το ίδιο πράγμα;

andro2
20-11-08, 13:35
Μπραβο και το εψαχνα!!
εγω το ανοιξα εγω το εχασα κιολας

ναι ειναι το ιδιο
εγω ζητησα σαλπιγγογραφια και στη γνωματευση εγραφε υστεροσαλπιγγογραφια, επομενως ειναι το ιδιο

andro2
20-11-08, 13:39
και μια και το βρηκαμε ξαναβαζω εδω ενα αλλο παλιο ποστ το οποιο καπου μετακινηθηκε και παλι δεν το βρισκω:

Παραθέτω ότι χρήσιμα τηλεφωνα εχω μαζεψει κατα καιρους που αχρειάστα να ναι! Αν θέλετε συμπληρωνετε σιγα σιγα οτι βρίσκετε και εσεις, ωστε να ανατρέχουμε εδω, οποτε χρειαζομαστε κάτι:

ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ-ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ:
1. ΛΗΤΩ http://www.leto.gr
2.ΜΗΤΕΡΑ http://www.mitera.gr
3.ΙΑΣΩ http://www.iaso.gr
4.ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ (τηλ.για ραντεβού 1535)
5.ΕΛΕΝΑ http://www.hospital-elena.gr
5. ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ

Σαλπιγγογραφία:
ΙΑΣΩ - ΤΗΛ. 210/6184000 ΚΟΣΤΟΣ: 165€
ΜΗΤΕΡΑ - ΤΗΛ. 210/6869000 ΚΟΣΤΟΣ: 125 €
ΛΗΤΩ - ΤΗΛ. 210/6902100 ΚΟΣΤΟΣ: 107 €
ΕΛΕΝΑ - ΤΗΛ. 210/6402274
Οι ανωτέρω είναι τιμές του ετους 2008.

ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ:
ΛΗΤΩ - ΤΗΛ. 210/6902466 ΚΟΣΤΟΣ: 37 €
ΕΛΕΝΑ - ΤΗΛ. 210/6402000
ΥΓΕΙΑ - ΤΗΛ. 210/6867000 ΚΟΣΤΟΣ: 83 € (ειναι πιο αναλυτικο γι αυτο και τετοιο κόστος)
ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ (το εχουν συστησει ως το καλυτερο ανδρολογικο κεντρο) Κηφισίας 31, ΤΗΛ. 210/6452172, 210/6400626 ΚΟΣΤΟΣ: 120 €

ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ DNA (DNA Fragmentation)
ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ: Κηφισίας 31, ΤΗΛ. 210/6452172, 210/6400626 ΚΟΣΤΟΣ: 190 €

ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ΖΕΥΓΟΥΣ:
ΛΗΤΩ - ΤΗΛ. 210/6902082 ΚΟΣΤΟΣ: 350 €/ΖΕΥΓΟΣ
ΧΩΡΕΜΕΙΟ - ΤΗΛ. 210/7467789 (προκειται για ερευνητικο κέντρο μεσα στο Παιδων και το κοστος ειναι καθαρα συμβολικό, νομιζω γύρω στα 50 €/ατομο αλλα ειναι πολυ δυσκολο να κλεισεις ραντεβου)
ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ -ΤΗΛ. 210/3381127

Νοσοκομεια που κάνουν πλήρη ελεγχο καθεξιν αποβολών:
ΙΑΣΩ
ΛΗΤΩ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ
ΕΛΕΝΑ
Επίσης ελεγχο θρομβοφιλίας κάνουν και τα :
ΛΑΙΚΟ
ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ

Κυστική Ίνωση:
ΛΑΙΚΟ - ΤΗΛ. 210/7456129 αναφερω μονο αυτο γιατι εκει αν και σου κλεινουν ραντεβου σε κανενα μηνα ειναι εντελώς δωρεάν και χωρις καν βιβλιάριο, μετα σε κανενα 20ημερο σου ταχυδρομούν τις απαντησεις στο σπίτι (για τιμες απο αλλα κεντρα που την κανουν δεν αναφερω καν, γιατι θα παθετε εγκεφαλικό). Επίσης, διεκρινιζω οτι κατοπιν κουβεντας με το γιατρο μου, δεν ειναι απαραιτητο να την κανουν και οι δυο συντροφοι. Μπορει να την κανει μονο ο ενας και μονο αν αυτος ειναι θετικος στο μικροβιο της κυστικής ινωσης ειναι απαραιτητο να την κάνει και ο αλλος.

bluekat
25-10-10, 22:31
Καλησπέρα κορίτσια,
Είμαι καινούργια στο forum και επαναφέρω ένα παλιό post που είδα, γιατί θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας για το θέμα των εξετάσεων μετά από παλίνδρομη.
Είχα μια παλίνδρομη κύηση (περ. στην 8η -9η εβδομάδα) και έκανα απόξεση στις 8/10/10 συγκεκριμένα. Κάναμε καρυότυπο στο έμβρυο και περιμένουμε τα αποτελέσματα.
Εν τω μεταξύ ο γιατρός μου μου έδωσε να κάνω και τις παρακάτω εξετάσεις αίματος, τις οποίες μου είπε ότι πρέπει τις κάνω κοντά στο συμβάν:
Αντιθρομβίνη ΙΙΙ, Πρωτείνη S, Πρωτείνη C, APC-r, καρδιολιπίνες, αντιπηκτικό λύκου, sgot, sgpt, NK (CD56), MTHER, ομοκυστείνη, V-Leiden, Παράγων VIII, αντισώματα αντιπυρηνικά, μικροσωμιακά & θυρεοειδικά, RA test.
Τις έκανα εκτός από τις 4 πρώτες (Αντιθρομβίνη ΙΙΙ, Πρωτείνη S, Πρωτείνη C, APC-r), γιατί στο "Έλενα" που πήγα μου είπε ο μικροβιολόγος ότι αυτές τις 4 (που ανήκουν στο πακέτο της θρομβοφιλίας) πρέπει να τις κάνω αφού περάσουν το λιγότερο 2 μήνες από το συμβάν.
Σημειωτέον, ο γιατρός μου είναι στο Μητέρα, αλλά δεν πήγα εκεί γιατί έκαναν 1000 ευρώ!, ενώ στο Έλενα περ. 450.
Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, εσείς τι λέτε?
Πρέπει να περιμένω για αυτές τις εξετάσεις? Τις υπόλοιπες σωστά τις έκανα τώρα?
Είναι η πρώτη παλίνδρομη που είχα, αλλά επειδή είμαι σχεδόν 36 και κάτι θέλω να το ψάξω.
Ευχαριστώ και καλό κουράγιο σε όλες όσες αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα..

Miss caramel
02-07-11, 01:47
και μια και το βρηκαμε ξαναβαζω εδω ενα αλλο παλιο ποστ το οποιο καπου μετακινηθηκε και παλι δεν το βρισκω:

Παραθέτω ότι χρήσιμα τηλεφωνα εχω μαζεψει κατα καιρους που αχρειάστα να ναι! Αν θέλετε συμπληρωνετε σιγα σιγα οτι βρίσκετε και εσεις, ωστε να ανατρέχουμε εδω, οποτε χρειαζομαστε κάτι:

ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ-ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ:
1. ΛΗΤΩ http://www.leto.gr
2.ΜΗΤΕΡΑ http://www.mitera.gr
3.ΙΑΣΩ http://www.iaso.gr
4.ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ (τηλ.για ραντεβού 1535)
5.ΕΛΕΝΑ http://www.hospital-elena.gr
5. ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ

Σαλπιγγογραφία:
ΙΑΣΩ - ΤΗΛ. 210/6184000 ΚΟΣΤΟΣ: 165€
ΜΗΤΕΡΑ - ΤΗΛ. 210/6869000 ΚΟΣΤΟΣ: 125 €
ΛΗΤΩ - ΤΗΛ. 210/6902100 ΚΟΣΤΟΣ: 107 €
ΕΛΕΝΑ - ΤΗΛ. 210/6402274
Οι ανωτέρω είναι τιμές του ετους 2008.

ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ:
ΛΗΤΩ - ΤΗΛ. 210/6902466 ΚΟΣΤΟΣ: 37 €
ΕΛΕΝΑ - ΤΗΛ. 210/6402000
ΥΓΕΙΑ - ΤΗΛ. 210/6867000 ΚΟΣΤΟΣ: 83 € (ειναι πιο αναλυτικο γι αυτο και τετοιο κόστος)
ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ (το εχουν συστησει ως το καλυτερο ανδρολογικο κεντρο) Κηφισίας 31, ΤΗΛ. 210/6452172, 210/6400626 ΚΟΣΤΟΣ: 120 €

ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ DNA (DNA Fragmentation)
ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ: Λ. ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 224 & ΑΕΤΙΔΕΩΝ 2,15561 ΧΟΛΑΡΓΟΣ. ΤΗΛ:210 6564296 (δεν υπάρχουν ακόμα πληροφορίες για νέο κόστος εξέτασης) ΚΟΣΤΟΣ: 190 €

ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ΖΕΥΓΟΥΣ:
ΛΗΤΩ - ΤΗΛ. 210/6902082 ΚΟΣΤΟΣ: 350 €/ΖΕΥΓΟΣ
ΧΩΡΕΜΕΙΟ - ΤΗΛ. 210/7467789 (προκειται για ερευνητικο κέντρο μεσα στο Παιδων και το κοστος ειναι καθαρα συμβολικό, νομιζω γύρω στα 50 €/ατομο αλλα ειναι πολυ δυσκολο να κλεισεις ραντεβου)
ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ -ΤΗΛ. 210/3381127

Νοσοκομεια που κάνουν πλήρη ελεγχο καθεξιν αποβολών:
ΙΑΣΩ
ΛΗΤΩ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ
ΕΛΕΝΑ
Επίσης ελεγχο θρομβοφιλίας κάνουν και τα :
ΛΑΙΚΟ
ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ

Κυστική Ίνωση:
ΛΑΙΚΟ - ΤΗΛ. 210/7456129 αναφερω μονο αυτο γιατι εκει αν και σου κλεινουν ραντεβου σε κανενα μηνα ειναι εντελώς δωρεάν και χωρις καν βιβλιάριο, μετα σε κανενα 20ημερο σου ταχυδρομούν τις απαντησεις στο σπίτι (για τιμες απο αλλα κεντρα που την κανουν δεν αναφερω καν, γιατι θα παθετε εγκεφαλικό). Επίσης, διεκρινιζω οτι κατοπιν κουβεντας με το γιατρο μου, δεν ειναι απαραιτητο να την κανουν και οι δυο συντροφοι. Μπορει να την κανει μονο ο ενας και μονο αν αυτος ειναι θετικος στο μικροβιο της κυστικής ινωσης ειναι απαραιτητο να την κάνει και ο αλλος.

Έγινε διόρθωση διεύθυνσης για το ΠΡΟΤΥΠΟ ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΟ - ΑΝΔΡΟΛΟΓΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ (Λυμπερόπουλος)

stroumfitaki
16-03-12, 10:56
Ο γιατρός μου μας είπε να κάνουμε σαλπιγγογραφία και σπερμοδιάγραμμα. Δυο πράγματα μου φανήκανε ύποπτα όμως.
1. Μου είπε να μην το αμελήσω, να κάνω οπωσδήποτε από τον ερχόμενο κιόλας κύκλο. Η αλήθεια όμως είναι οτι με τον σύζυγό μου ακόμη δεν έχουμε κλείσει ούτε καν ένα χρόνο προσπάθειας.
2. Μου είπε οτι μόνο το ΜΗΤΕΡΑ κάνει σαλπιγγογραφία... :-/

Έχω δίκιο που κάτι δε μου αρέσει ή μήπως δεν κατάλαβα κάτι;

amarillo81
16-03-12, 11:59
Ο γιατρός μου μας είπε να κάνουμε σαλπιγγογραφία και σπερμοδιάγραμμα. Δυο πράγματα μου φανήκανε ύποπτα όμως.
1. Μου είπε να μην το αμελήσω, να κάνω οπωσδήποτε από τον ερχόμενο κιόλας κύκλο. Η αλήθεια όμως είναι οτι με τον σύζυγό μου ακόμη δεν έχουμε κλείσει ούτε καν ένα χρόνο προσπάθειας.
2. Μου είπε οτι μόνο το ΜΗΤΕΡΑ κάνει σαλπιγγογραφία... :-/

Έχω δίκιο που κάτι δε μου αρέσει ή μήπως δεν κατάλαβα κάτι;
καλημερα stroumfitaki , γυρω στο χρονο χωρισ αποτελεσμα...συνηθωσ κανεισ κ μια σαλπιγγογραφια...εξαρταται κ αοπο την ηλικια βεβαια...τι ηλικια εχεισ αν επιτρεπεται...τωρα το οτι γινεται μονο στο μητερα δεν ισχυεει κ στο ιασω κ στο ρεα κ σε δημοσια νοσοκομεια

stroumfitaki
16-03-12, 12:21
Καλημέρα amarillo! Είμαι 30 ακριβώς, αλλά συνολικά οι προσπάθειές μας είναι κάτι παραπάνω από μισό χρόνο. Τεστ ΠΑΠ που έκανα πρόσφατα βγήκε τέλειο, πέρυσι έβγαλα κι ένα πολυποδάκι από το ενδομήτριο. Άρα φαντάζομαι οτι αυτή τη στιγμή είμαι... σαν καινούργια! :lol:
Ακόμη και να τρέχει κάτι με τις σάλπιγγες, δεν έπρεπε να περιμένουμε να κλείσουμε τουλάχιστον έναν χρόνο προσπαθειών; Και γιατί τόση πρεμούρα και βιασύνη; Και γιατί οπωσδήποτε στο Μητέρα;
Επίσης μου έκανε εντύπωση που όταν τον ρωτήσαμε αν πρέπει να χάσω βάρος, είπε πως είμαι μια χαρά. Η αλήθεια είναι όμως πως έχω 20 κιλά παραπανίσια, τα οποία σαφέστατα επιρεάζουν τη γονιμότητά μου! (κάνω προσπάθειες, μη με μαλώσετε, έχω αρχίσει και χάνω! :p )
Βρε μπας και νομίζει πως βρήκε κορόιδο να αρμέγει;

Σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω γυναικολόγο, πλέον αισθάνομαι ότι δε μπορώ να του μιλήσω καν, είναι μονίμως αγχωμένος και αισθάνομαι λες και βιάζεται να με ξαποστείλει για να περάσει η επόμενη...
:neutral:

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
16-03-12, 12:30
Καλημέρα amarillo! Είμαι 30 ακριβώς, αλλά συνολικά οι προσπάθειές μας είναι κάτι παραπάνω από μισό χρόνο. Τεστ ΠΑΠ που έκανα πρόσφατα βγήκε τέλειο, πέρυσι έβγαλα κι ένα πολυποδάκι από το ενδομήτριο. Άρα φαντάζομαι οτι αυτή τη στιγμή είμαι... σαν καινούργια! :lol:
Ακόμη και να τρέχει κάτι με τις σάλπιγγες, δεν έπρεπε να περιμένουμε να κλείσουμε τουλάχιστον έναν χρόνο προσπαθειών; Και γιατί τόση πρεμούρα και βιασύνη; Και γιατί οπωσδήποτε στο Μητέρα;
Επίσης μου έκανε εντύπωση που όταν τον ρωτήσαμε αν πρέπει να χάσω βάρος, είπε πως είμαι μια χαρά. Η αλήθεια είναι όμως πως έχω 20 κιλά παραπανίσια, τα οποία σαφέστατα επιρεάζουν τη γονιμότητά μου! (κάνω προσπάθειες, μη με μαλώσετε, έχω αρχίσει και χάνω! :p )

Σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω γυναικολόγο, πλέον αισθάνομαι ότι δε μπορώ να του μιλήσω καν, είναι μονίμως αγχωμένος και αισθάνομαι λες και βιάζεται να με ξαποστείλει για να περάσει η επόμενη...

Να τον αλλάξεις λοιπόν αφού δεν σε καλύπτει.

amarillo81
16-03-12, 12:31

stroumfitaki μου κ γω 30 ειμαι!!κ γω πριν κατι μηνεσ εκανα επεμβαση κ αφαιρεσα ενα πολυποδακι απο το ενδομητριο..εχουμε πολλα κοινα!!κατα τη γνωμη μου αν ο γιατροσ σου δε σε κανει να αισθανεσαι καλα αλλαξε τον!!ειναι σημαντικο να νιωθουμε καλα με το γυναικολογο...στο λεω εγω που χα εμπειρια απο γιατρο που με αγχωνε καθε φορα που μιλαγαμε...κ ημουν κ εγκυοσ τοτε κ δε προχωρουσε κ καλα το πραμα οποτε φανταζεσαι πωσ ηταν να με αγχωνει κ ο γιατροσ...μετα την παλληνδρομη(γιατι δεν ειχε αισιο τελοσ η εγκυμοσυνη αλλαξα γιατρο)...δε προσπαθειτε κ πολυ καιρο...αν μετα απο ενα χρονο δεν ερθει το πολυποθητο μπορεισ να το ψαξεισ...κατα τη γνωμη μου ειναι ακομα νωρισ να αγχωθεισ...επισης εντυπωση μου κανει που ο γιατροσ σου πε μονο για σαλπιγγογραφια...λογικα ξεκινασ με μια ορμονικου τυπου διερευνηση...εγω δηλ ειχα κανει ορμονικεσ, ανοσολογικεσ, κ θρομβοφιλια...αυτο ειναι ενα κλασικο πακετο διερευνησησ...κ μετα σαπλιγγογραφια κ ο αντρασ μου σπερμοδιαγραμμα κ κατατμιση dna,

stroumfitaki
16-03-12, 13:00
Θα τον αλλάξω, θέλω έναν άνθρωπο να μπορώ να του λέω τις σκέψεις μου και να μπορώ να τον εμπιστεύομαι. Μετά από αυτό το ψέμα έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου, δε νομίζω να διορθώνεται αυτό.
Γενικά δεν είμαι αντίθετη με την εξέταση (αφήστε που κάπου διάβασα οτι μετά από την σαλπιγγογραφία συλλαμβάνεις πιο εύκολα - δεν ξέρω γιατί και πώς -). Αν όμως μπορώ να την κάνω σε ένα δημόσιο, γιατί να αφήσω να με γδάρουν σε ιδιωτικό και να κάνω και ολόκληρο ταξίδι μέχρι την Αθήνα;

Αμαρίλλο μου, το ίδιο ιστορικό έχουμε! Φαντάζεσαι να τα καταφέρναμε να μείνουμε έγκυες ταυτόχρονα; Όμορφα θα ήταν...
Μου έγραψε μερικές εξετάσεις (κινέζικα μου φάνηκαν!), υπέθεσα πως επρόκειτο μόνο για την σαλπιγγογραφία και το σπερμοδιάγραμμα, αφού μόνο για αυτά τα δύο μου μίλησε. Ίσως όμως να είναι μέσα και αυτά που μου είπες. Προγεννητικές έχουμε κάνει ήδη από πριν ξεκινήσουμε τις προσπάθειες. (είμαστε των... φρονίμων τα παιδιά!)

amarillo81
16-03-12, 13:06
Θα τον αλλάξω, θέλω έναν άνθρωπο να μπορώ να του λέω τις σκέψεις μου και να μπορώ να τον εμπιστεύομαι. Μετά από αυτό το ψέμα έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου, δε νομίζω να διορθώνεται αυτό.
Γενικά δεν είμαι αντίθετη με την εξέταση (αφήστε που κάπου διάβασα οτι μετά από την σαλπιγγογραφία συλλαμβάνεις πιο εύκολα - δεν ξέρω γιατί και πώς -). Αν όμως μπορώ να την κάνω σε ένα δημόσιο, γιατί να αφήσω να με γδάρουν σε ιδιωτικό και να κάνω και ολόκληρο ταξίδι μέχρι την Αθήνα;

Αμαρίλλο μου, το ίδιο ιστορικό έχουμε! Φαντάζεσαι να τα καταφέρναμε να μείνουμε έγκυες ταυτόχρονα; Όμορφα θα ήταν...
Μου έγραψε μερικές εξετάσεις (κινέζικα μου φάνηκαν!), υπέθεσα πως επρόκειτο μόνο για την σαλπιγγογραφία και το σπερμοδιάγραμμα, αφού μόνο για αυτά τα δύο μου μίλησε. Ίσως όμως να είναι μέσα και αυτά που μου είπες. Προγεννητικές έχουμε κάνει ήδη από πριν ξεκινήσουμε τις προσπάθειες. (είμαστε των... φρονίμων τα παιδιά!)
καλη επιτυχια κοριτσακι μου στισ προσπαθειεσ σου!!!να βρεισ ενα γιατρο που να θεσ να επικοινωνεισ μαζι του, να σου εμπνεει εμπιστισυνη κ να μη σε αγχωνει!!!!υπαρχουν τοσοι γυναικολογοι!!!δε θα κολλησουμε σε εναν!!μακαρι να ρθει συντομα το πολυποθητο γεγονοσ κ για τισ 2 μασ!!!!εγω εχω καταληξει, μετα απο εξετασεισ , ψαξιμο κτλ...οτι πολυ σημαντικο ρολο παιζειη ψυχολογια..εγω οταν εκανα πριν ενα χρονο τισ ορμονικεσ μου χαν βγει χαλια(εκει να δεισ στεναχωρια, ημουν κ μετα απο την αποβολη κ ελεγα ποτε δε θακανω παιδι...)προχτεσ τισ επανελαβα κ ηταν οκ!!!κοιτα να εισαι ηρεμη...βρεσ ενα γιατρο που να σε εμπνεει κ να σε καθοδηγησει σωστα!!κ ολα θα ρθουν!!!κ ολα θα γινουν!!!(εγω μιλαω ετσι???:oops:)

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
16-03-12, 13:15

Μια γνωστή μου πάντως μόλις την έκανε συνέλλαβε. Δεν ξέρω βέβαια αν ήταν τυχαίο γεγονός. Μακάρι να ισχύει πάντως.

stroumfitaki
19-03-12, 22:26
ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ, πολλές οι συμπτώσεις! Αχ, μακάρι να είναι έτσι!
Μήπως τυχαίνει να γνωρίζει κάποια, πόσο θα μου κοστίσουν σαλπιγγογραφία και σπερμοδιάγραμμα μέσω ΙΚΑ;

ΛΙΝ
24-03-12, 19:30
γεια σας, χθες πειρα τα αποτελεσματα απο της ορμονολογικες εξετασεις να διευκρινισω οτι της εκανα την 18η μερα του κυκλου, γνωριζω οτι γινοντε την 2η ή 3η μερα του κυκλου αλλα, επειδη εκανα γενικες και βιοχημικες μου εγραψε ο γιατρος και ορμον. γι'αυτο και της εκανα.
ο μικροβιολογος μου ειπαι οτι ειναι περιπου στο οριο,
πειτε μου σας παρακαλω πολυ τη γνωμη σας.
TSH 2,04
FT3 5,12
FT4 13,25
FSH 6,72
LH 8,18
DHEA 5,57

Ευχαριστω! εκ-των προτερων

αμαρρυλίδα
25-03-12, 00:15
γεια σας, χθες πειρα τα αποτελεσματα απο της ορμονολογικες εξετασεις να διευκρινισω οτι της εκανα την 18η μερα του κυκλου, γνωριζω οτι γινοντε την 2η ή 3η μερα του κυκλου αλλα, επειδη εκανα γενικες και βιοχημικες μου εγραψε ο γιατρος και ορμον. γι'αυτο και της εκανα.
ο μικροβιολογος μου ειπαι οτι ειναι περιπου στο οριο,
πειτε μου σας παρακαλω πολυ τη γνωμη σας.
TSH 2,04
FT3 5,12
FT4 13,25
FSH 6,72
LH 8,18
DHEA 5,57

Ευχαριστω! εκ-των προτερων

γεια σου.........
μολις εψαξα τις εξετασεις μου κ να σου πω πως το καθε κεντρο εχει τις δικες του φυσιολογικες τιμες.
λοιπον:
TSH=1,46(Φ.Τ.=0,27-5,0)
T3=1,57(ΦΤ=0,8-2,1)
Τ4=7,79(ΦΤ=5,0-14,1)
FSH=6(ΦΤ=1,2-13)
LH=8,3(ΦΤ=0,5-8)
DHEA-S=2(ΦΤ=0,3-3,4)

αυτα απο μενα οσον αφορα την fsh-t3-t4 ειναι ο θυροειδης μου ειπε η γιατρος οτι ειναι μια χαρα κ οταν τελειωσω με την εξωσωματικη να ξανακανω(λογω ορμονων).
ελπιζω να βοηθησα!!!!!!!!!!

ΛΙΝ
25-03-12, 11:33
γεια σου.........
μολις εψαξα τις εξετασεις μου κ να σου πω πως το καθε κεντρο εχει τις δικες του φυσιολογικες τιμες.
λοιπον:
TSH=1,46(Φ.Τ.=0,27-5,0)
T3=1,57(ΦΤ=0,8-2,1)
Τ4=7,79(ΦΤ=5,0-14,1)
FSH=6(ΦΤ=1,2-13)
LH=8,3(ΦΤ=0,5-8)
DHEA-S=2(ΦΤ=0,3-3,4)

αυτα απο μενα οσον αφορα την fsh-t3-t4 ειναι ο θυροειδης μου ειπε η γιατρος οτι ειναι μια χαρα κ οταν τελειωσω με την εξωσωματικη να ξανακανω(λογω ορμονων).
ελπιζω να βοηθησα!!!!!!!!!!

αμαρρυλίδα σε ευχαριστω για την απαντηση.
ειχα κανει εξεταση για θυροειδη (μετα την παλλινδρομιση που μου ετυχε) εχει περαση αρκετο χρονικο διαστημα και μου ειπαι η γιατρος οτι υπαρχει προδιαθεση και οταν μεινω εγκυος μονο τοτε να ξαναπαω για ελεγχω φυσικα την ενημερωσα οτι κανω προσπαθειες εξωσ. και οτι στον οργανισμο μου βαζω επιπλεων ορμονες.
μηπως παιζει ρολο που δεν της εκανα την 3η μερα του κυκλου? τον αλλο μηνα θα ξανακανω ορμον. εξετασεις τη σωστη μερα του κυκλου. μετα το πασχα ξεκιναω τη νεα μου προσπαθεια.