PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύποδας

Σελίδες : 1 [2]

Elenaki25
13-12-11, 13:11
Λογικά δεν πρέπει να σου κάνει εντύπωση γιατί στην τιμή εννοείται πως συμπεριλαμβάνεται ένα ποσοστό για τον γιατρό που τους έφερε τον πελάτη!!Οπότε μπορεί ο γιατρός να τσεπώνει 200-300ευρώ από την κλινική και επιπλέον σε αυτό να σου λέει και την αμοιβή του!!!

pixie_
13-12-11, 18:28
nai to kseroun kai elpizw na me bohthisoun.alla den mporw na uparxei douleia kai na kathomai me demena ta xeria.tha sas ow entypwsis ayrio tetoia wra. filakia

Shiny Seashell
15-12-11, 12:29
Καλά θα κάνεις να τον ρωτήσεις για να σιγουρευτείς.Πάντως εντύπωση μου κάνει δεν ξέρει το νοσοκομείο τι τιμές χρεώνει???:shock:

Μάλλον έχει να κάνει με το τι σχέσεις έχει ο γιατρός τελικα με το κάθε νοσοκομειο...τι να πω..
Να σας ρωτήσω κάτι ακόμα?Ξέρετε μετα απο απόξεση ποτε μπορουμε να έχουμε ελεύθερα επαφές ξανά?Αλλα θα ήθελα να μου πείτε και μετα απο υστεροσκόπηση πότε μπορούμε ξανα..

Elenaki25
15-12-11, 12:32
Niki27 εγώ που έκανα υστεροσκόπηση την προηγούμενη εβδομάδα, μου είπε ο γιατρός οτι μόλις αδιαθετήσω μετά μπορώ κανονικά να έχω επαφές για μπεμπε!!Και μάλιστα θα ξεκινήσω αμέσως και τα χάπια clomiphene+pregnyl για να αυξήσουμε τις πιθανότητες!

pixie_
15-12-11, 16:19
Γειά σας. έκανα υστεροσκόπηση χτές το πρωί όλα καλά πήγαν δεν πόνεσα καθόλου.
το μόνο σύπτωμα που είχα ήταν πως ήθελα να κοιμάμε χτες όλη μέρα και λίγο αδυναμία νιώθω
θα πάω στο γιατρό σε 15 μέρες.
σας ευχαριστώ πολύ που με βοηθήσατε ψυχολογικά.

monicaa
16-12-11, 09:23
Pixie καλή ανάρρωση!!!!!Άντε από τον επόμενο μήνα όλες με ένα σποράκι στην κοιλιά μας!!!!!!!

pixie_
16-12-11, 15:18
ευχαριστω πολυ....
Ευχομαι και εγω το 2012 να μας βρει με ενα μωρακι στη αγκαλια μας.

Shiny Seashell
16-12-11, 16:12
αμήν κορίτσια!!!κι εγώ το εύχομαι για όλες μας...

Shiny Seashell
20-12-11, 14:16
τελικα κοριτσια εγω αδιαθετησα την Κυριακη το βραδυ(για άλλη μια φορά...)την Πεμπτη παω να επιβαιβεωσω αν οντως αυτο που ειδαμε ειναι πολυποδας και θα πω στο γιατρο μου να κανω υστεροσαλπιγγογραφια.Βέβαια έκανα κι ένα τεστ παπ και καλλιεργεια κολπικου υγρου και περιμενω απαντησεις αυριο.Θα δούμε...

monicaa
20-12-11, 14:46
Niki μην στεναχωριέσαι που αδιαθέτησες.Κάθε εμπόδιο για κάλό που λένε.Αν όντως είναι πολύποδας να το βγάλεις να ξεμπερδεύεις και με αυτό και μέτα βλέπεις τα επόμενα βήματα σου!!!

dimitroula82
21-12-11, 00:15
Καλησπερα κοριτσια!!
αν κ καινουργια στην παρεα σας, μοιραζομαι τις ιδιες ανησυχιες με εσας.
Ευχομαι σε ολες μας να αποκτησουμε συντομα μωρακι!!! ;)
κ εγω την Παρασκευη θα κανω αφαιρεση πολυποδα. εδω κ μερες ειχα τρελο αγχος για την επεμβαση, αλλα ευτυχως διαβαζοντας τα ποστακια σας ηρεμησα αρκετα.
προσπαθουμε εδω κ 6 μηνες για νινακι. ηξερα απο την αρχη οτι εχω πολυποδακι, αλλα ολοι οι γιατροι που πηγαινα μου ελεγαν οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας κ οτι μπορω να μεινω εγκυος κ χωρις αφαιρεση.
προσφατα αλλαξα γιατρο κ μου συνεστησε να κανω αφαιρεση.ετσι λοιπον το πηρα κ γω αποφαση καθως θελω τοσο πολυ ενα νινακι κ δεν θελω να χασω ουτε μηνα παραπανω.
γνωριζει καμία αν εισαι ηδη εγκυος αν επιτρεπεται η υστεροσκοπικη αφαιρεση πολυποδα? την Παρασκευη θα ειναι η 24η μερα του κυκλου μου κ ειχαμε επαφες κανονικα μεσα στο μηνα. στην λογικα απιθανη περιπτωση που εμεινα εγκυος λετε να εχω προβλημα? ελπιζω βεβαια να μην ειμαι τοσο ατυχη..!!

monicaa
21-12-11, 09:11
Dimitroula καλημέρα και καλώς όρισες στην παρέα μας.Καλά θα κάνεις και θα αφαιρέσεις τον πολύποδα για να σου φύγει τον άνχος.Όσο για πιθανή εγκυμοσύνη αυτό που ξέρω από την δική μου εμπειρία, τον πολύποδα τον αφαίρεσα στη μέση περίπου του κύκλου μου την 15 μέρα.Τότε μου είχε πει ο γιατρός μου ότι είναι καλύτερα.Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!!

Elenaki25
21-12-11, 09:59
Καλημέρα κορίτσια!!
Δημητρούλα82 και εγώ που αφαίρεσα πολύποδα αρχες του μήνα ήμουν λίγο πριν τα μέσα του κύκλου μου. Αν έχεις πάντως φόβο για εγκυμοσύνη, πες τους στις εξετάσεις αίματος κ ούρων που θα σου κάνουν πριν την επέμβαση, να κοιτάξουν αν είσαι έγκυος γιατί υπάρχει περίπτωση να είσαι και να μη το ξέρεις. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και εγώ και θα δεις που δεν είναι τίποτα!!

dimitroula82
21-12-11, 10:37
ευχαριστω girls!
μακαρι να πανε ολα καλα. ο γιατρος δεν με ρωτησε καν σε ποια μερα του κυκλου ειμαι. ισως δεν παιζει μεγαλο ρολο φαινεται.
οσο για την εγκυμοσυνη δεν ειναι λιγο νωρις elenaki για να φανει στις εξετασεις? αυριο θα δωσω αιμα κ θα ειμαι μονο στην 22η μερα.

Elenaki25
21-12-11, 11:19
Η αλήθεια είναι οτι παίζει ρόλο σε ποια μέρα του κύκλου είσαι και συνήθως προτιμάτε η αρχή του κύκλου γιατί είναι όλα 'ξεπρισμένα' και ο γιατρός μπορεί να δει καλύτερα τι γίνεται εκεί μέσα! Όσο για το αν θα φανεί τόσο νωρίς, έχεις δίκιο, αλλά κάτι παραπάνω θα ξέρουν αυτοί εκεί, εδώ έχουν βγάλει τεστάκι στο φαρμακείο που βλέπεις αν είσαι έγκυος 5μέρες μετά τη σύλληψη!!

Shiny Seashell
21-12-11, 11:40
Niki μην στεναχωριέσαι που αδιαθέτησες.Κάθε εμπόδιο για κάλό που λένε.Αν όντως είναι πολύποδας να το βγάλεις να ξεμπερδεύεις και με αυτό και μέτα βλέπεις τα επόμενα βήματα σου!!!

monicaa σε ευχαριστω.Πηρα και τις καλλιεργειες κι εκει ολα ειναι αρνητικα..Αυριο θα παω να δω το γιατρο και θα εχω νεοτερα..Φιλακια πολλα

Shiny Seashell
21-12-11, 11:43
κι εγω παντως κοριτσια νομιζω πως η αφαιρεση γινεται πριν την μεση του κυκλου

dimitroula82
21-12-11, 12:10
τι να πω βρε παιδι μου. καλα κ γιατι δεν μου ειπε τιποτα ο γιατρος?
αυριο που θα παω για τις αιματολογικες θα ρωτησω κ στην κλινικη να δω τι θα μου πουνε. αληθεια θα χρειαστουν κ δειγμα ουρων? πρεπει να ειναι τα πρωινα ή δεν εχει σημασια?

Elenaki25
21-12-11, 12:54
Dimitroula82 δεν έχει σημασία αν είναι τα πρωινά ή όχι. Εγώ να φανταστείς πήγα στην κλινική το απόγευμα της προηγούμενης της επέμβασης μέρα και έδωσα κανονικά αίμα και ούρα. Το μόνο που μου είχαν πει ήταν να προσπαθήσω να μη φάω κάτι 2-3ώρες πριν πάω και έτσι έκανα.Πάντως ρώτα το αυτό για τον κύκλο γιατί πρώτη φορά το ακούω αυτό από εσένα!!Μήπως ο γιατρούλης βιάζεται να σε ξεπετάξει για να πάει Χριστουγεννιάτικες διακοπούλες??!!!Ελπίζω πως όχι αλλά δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις και αν σε ικανοποιήσει η απάντησή του τότε οκ!!

pixie_
22-12-11, 20:38
dimitroula82 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=52644) μην φοβασε και εγω ετσι φοβουμουν και πριν μια βδομαδα τον εβγαλα και τωρα σκεφτομαι ποσο υπερβολικη ημουνα την προηγουμε τεταρτη :) δεν ειναι τπτ και δεν θα πονεσεις καθολου.ηδη εχω αναρρωσει αρκετα, παρολο που πηγα δουλεια ενω ειχα ακομα ανναρωτικη και ειδικα σημερα σηκωσα και μια κουτα και δεν προσεχα καθολου.
μην αγχωνεσε και ολα θα σου πανε μια χαρα.
καλη επιτυχια σου ευχομαι και εγω με τη σειρα μου.

Shiny Seashell
23-12-11, 00:30
τελικα κοριτσακια μου τζαμπα το αγχος μου,παλι καλα βεβαια..δεν υπαρχει τιποτα απο τη σκια που ειχε δει ο γιατρος ολα ηταν πεντακαθαρα(απο το θεμα του πολυποδα).Κοριτσια αυτο που εκανα ακομα ειναι καποια εξεταση pcr με ιστο περιοδου για χλαμυδια μου ειπε ο γιατρος μου πως τα μονα που ισως να μην εντοπιστουν απο την καλλιεργεια ειναι τα χλαμυδια.Το μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα ανυχνευονται και οντως κοριτσια μου το επιβεβαιωσε κι αλλος γιατρος αυτο.Πηγα στο Locus medicus,μου ειπαν πως ειναι πολυ καλο κεντρο.Ο λόγος που την εκανα ηταν επειδη το τεστ παπ εδειξε τραχιλιτιδα αλλα οι καλλιεργειες ηταν ολες οκ.Αχ κοριτσια μου πολλα χρονια κανω καλλιεργεια κολπικου υγρου μαζι σχεδον με το τεστ παπ,και δεν ειχα ποτε τιποτα.Ελπιζω και σε αυτη την εξεταση να ειναι ολα καλα γιατι αν ειναι ολα οκ την αλλη εβδομαδα θα μπορεσω να κανω την υστεροσαλπιγγογραφία.

dimitroula82
23-12-11, 11:50
αντε μπραβο νικη. ευτυχως που δεν ηταν πολυποδας. καλα αποτελεσματα κ στις υπολοιπες εξετασεις!!
εγω κοριτσια βρεθηκα προ μεγαλης εκπληξεως χθες. εκανα υστεροσκοπηση για να αφαιρεσουμε τον πολυποδα κ τελικα μου ανακοινωσαν οτι δεν εχω πολυποδα κ οτι η σκια που βλεπαμε στον υπερηχο ηταν επειδη σε εκεινο το σημειο η κοιλοτητα της μητρας μου ειναι πιο καμπυλωτή.
μονο που δεν εβαλα τα κλαματα οταν μου το ειπαν. στην αρχη σκεφτομουνα οτι μπηκα τζαμπα σε ολη αυτη τη διαδικασια χωρις να εχω τιποτα τελικα, αλλα μετα σκεφτηκα οτι αν δεν σιγουρευομουνα για το αν εχω πολυποδα ή οχι θα ειχα σκασει.
τελοσπαντων μου ειπαν οτι αφαιρεσαν λιγο απο την κοιλοτητα ωστε να μην κανει αυτην την καμπυλη κ να ειναι εντελως λεια η μητρα μου.
οσο για την επεμβαση η αληθεια ειναι οτι δεν ποναει καθολου. μολις συνηλθα απο τη ναρκωση ημουνα μια χαρα.

dimitroula82
25-12-11, 10:51
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ σε ολες σας!!!!!! :p:p

Shiny Seashell
26-12-11, 19:46
αντε μπραβο νικη. ευτυχως που δεν ηταν πολυποδας. καλα αποτελεσματα κ στις υπολοιπες εξετασεις!!
εγω κοριτσια βρεθηκα προ μεγαλης εκπληξεως χθες. εκανα υστεροσκοπηση για να αφαιρεσουμε τον πολυποδα κ τελικα μου ανακοινωσαν οτι δεν εχω πολυποδα κ οτι η σκια που βλεπαμε στον υπερηχο ηταν επειδη σε εκεινο το σημειο η κοιλοτητα της μητρας μου ειναι πιο καμπυλωτή.
μονο που δεν εβαλα τα κλαματα οταν μου το ειπαν. στην αρχη σκεφτομουνα οτι μπηκα τζαμπα σε ολη αυτη τη διαδικασια χωρις να εχω τιποτα τελικα, αλλα μετα σκεφτηκα οτι αν δεν σιγουρευομουνα για το αν εχω πολυποδα ή οχι θα ειχα σκασει.
τελοσπαντων μου ειπαν οτι αφαιρεσαν λιγο απο την κοιλοτητα ωστε να μην κανει αυτην την καμπυλη κ να ειναι εντελως λεια η μητρα μου.
οσο για την επεμβαση η αληθεια ειναι οτι δεν ποναει καθολου. μολις συνηλθα απο τη ναρκωση ημουνα μια χαρα.

dimitroula82,κοριτσακι μου τζαμπα ταλαιπωρηθηκες?Περιεργα μου ακουγονται ολα αυτα.Δεν στο επιβαιβεωσε στα τελη της περιοδου αν ηταν η οχι πολυποδας ή εμπαση περιπτωση αν ηταν κατι που επρεπε να βγει ή οχι?Τέλος παντων μια οτι μετα τι μεση του κυκλου σου ειπε να κανεις την υστεροσκοπιση,μια αυτο,τι να πω.Κοιταξε το λιγάκι ομως, ρωτησε και κανεναν αλλο γιατρο, μια δευτερη γνωμη δεν κανει κακο.Να προσεχεις..

Shiny Seashell
26-12-11, 19:51
Χρονια πολλα κι ευτυχισμενα με υγεια κοριτσια.Αντε και με μωρακια ολες μας το 2012!!!!

Shiny Seashell
26-12-11, 19:53
Κοριτσια και η εξεταση για τα χλαμυδια ηταν αρνητικη.Γιουπι ...!!!Δοξασι ο Θεος.Παω για σαλπιγγογραφια την Τεταρτη το πρωι στο Μητερα.Ανυσηχω λιγακι και φοβαμαι λιγακι,αλλα το σιγουρο ειναι πως θελω να την κανω.

monicaa
27-12-11, 11:30
Χρόνια πολλά κορίτσια και του χρόνου με το σποράκι μας αγκαλιά!!!!Niki μην ανυσυχείς καθόλου για την σαλπιγγογραφία, δεν είναι τίποτα απολύτως!!!!!

Shiny Seashell
28-12-11, 18:20
monicca και υπολοιπα κοριτσια την εκανα την σαλπιγγογραφια..πονεσα ενιωθα οτι θα σβησω ναι μεν ηταν πονοι περιοδου αλλα ενιωθα οτι χανομαι απο τη ζαλαδα...αλλα αυτο δεν ειναι το χειροτερο..το χειροτερο ειναι οτι η μια μου σαλπιγγα ειναι τελειως κλειστη..και η αλλη ναι μεν εχει καποια μικρη διαβατοτητα αλλα το μηκος της-μακρος της ειναι πολυ μεγαλο και δυσκολευει τα πραγματα ακομα περισσοτερο.Ο γιατρος μου επαθε πλακα,με τετοια καλη κλινικη εικονα που ειχω,με εξετασεις ολες καθαρες,χωρις κανενα χειρουργειο στη ζωη μου,πιστευε οτι ειναι θεμα μηνων να μεινω εγκυος.Κοριτσια τρελαθηκα με επιασαν τα κλαματα,καταλαβα οτι κατι συμβαινει στη μεση της εξέτασης οταν ο γιατρος μου με ρωτησε αν ειχα ποτε σαλπιγγιτιδα,του ειπα ποτε,ποτε δεν ειχα διαπιστωμενη σαλπιγγιτιδα και παντα ημουν απολυτα τυπικη στον γυναικολογικο ελεγχο,τεστ παπ-καλλιεργειες κολπικου υγρου-υπερηχος παντα ολα πολυ καλα,ακομα και τωρα η pcr σε ιστο περιοδου αρνητικη για χλαμυδια.Με επιασαν τα κλαματα δεν μπορουσα να σταματησω μας μιλησε ο γιατρος για εξωσωματικη..χωρις να αποκλειει βεβαια και καποιο θαυμα!(σαν θαυμα το αναφερω εγω αυτος προσπαθουσε να μας δωσει κουραγιο με διαφορα λογια και πως τιποτα δεν τελειωσε)παντως με παραπεμπει πλεον σε αλλον γιατρο..τι να πω

maritoula
29-12-11, 01:40
Κορίτσια καλημέρα. είμαι νέο μέλος και θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ τις ανησυχίες μου. με τον άντρα μου προσπαθούμε για παιδάκι από τον ιούλιο. δυστυχώς μέχρι τον οκτώβριο δεν καταφέραμε τίποτα και αποφασίσαμε ενστικτωδώς να κάνουμε κάποιες εξετάσεις. αρχικά πήγα σε γυναικολόγο, ο οποίος με εξέτασε και μου είπε πως είμαι μια χαρά και στη συνέχεια ο άντρας μου έκανε σπερμοδιάγραμμα και τα αποτελέσματα δεν ήταν ιδιαιτέρως καλά. αυτό με ώθησε να επισκεφτώ άλλον γυναικολόγο, που είχα ακούσει ότι ήταν πολύ καλός και δυστυχώς μου βρήκε στη μήτρα έναν πολύποδα εννέα χιλιοστών, τον οποίο και αφαίρεσα αρχές δεκέμβρη. μου είπε να προσπαθήσουμε για παιδί μόλις μου έρθει ξανά περίοδος, καθώς το δικό μου πρόβλημα ήταν πολύ σοβαρότερο από του συζύγου μου και αν δεν υπήρχε θα μπορούσα να είχα συλλάβει. είμαι πολύ απογοητευμένη γενικά και δεν ξέρω που θα καταλήξει όλο αυτό. αν δεν συλλάβω στο επόμενο τρίμηνο, με συμβούλευσε να προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση. ελπιζω να μην υποβληθώ σε όλες αυτές τις διαδικασίες. τώρα έχω γόνιμες μέρες και θα δούμε αν γίνει κάτι...
συνήθως μετά από πόσο καιρό μετά την αφαίρεση πολύποδα μπορεί να μείνεις έγκυος;
συγγνώμη αν σας κούρασα

monicaa
29-12-11, 09:13
monicca και υπολοιπα κοριτσια την εκανα την σαλπιγγογραφια..πονεσα ενιωθα οτι θα σβησω ναι μεν ηταν πονοι περιοδου αλλα ενιωθα οτι χανομαι απο τη ζαλαδα...αλλα αυτο δεν ειναι το χειροτερο..το χειροτερο ειναι οτι η μια μου σαλπιγγα ειναι τελειως κλειστη..και η αλλη ναι μεν εχει καποια μικρη διαβατοτητα αλλα το μηκος της-μακρος της ειναι πολυ μεγαλο και δυσκολευει τα πραγματα ακομα περισσοτερο.Ο γιατρος μου επαθε πλακα,με τετοια καλη κλινικη εικονα που ειχω,με εξετασεις ολες καθαρες,χωρις κανενα χειρουργειο στη ζωη μου,πιστευε οτι ειναι θεμα μηνων να μεινω εγκυος.Κοριτσια τρελαθηκα με επιασαν τα κλαματα,καταλαβα οτι κατι συμβαινει στη μεση της εξέτασης οταν ο γιατρος μου με ρωτησε αν ειχα ποτε σαλπιγγιτιδα,του ειπα ποτε,ποτε δεν ειχα διαπιστωμενη σαλπιγγιτιδα και παντα ημουν απολυτα τυπικη στον γυναικολογικο ελεγχο,τεστ παπ-καλλιεργειες κολπικου υγρου-υπερηχος παντα ολα πολυ καλα,ακομα και τωρα η pcr σε ιστο περιοδου αρνητικη για χλαμυδια.Με επιασαν τα κλαματα δεν μπορουσα να σταματησω μας μιλησε ο γιατρος για εξωσωματικη..χωρις να αποκλειει βεβαια και καποιο θαυμα!(σαν θαυμα το αναφερω εγω αυτος προσπαθουσε να μας δωσει κουραγιο με διαφορα λογια και πως τιποτα δεν τελειωσε)παντως με παραπεμπει πλεον σε αλλον γιατρο..τι να πω

Niki μου ότι τίποτα δεν τέλειωσε αυτό είναι το μόνο σίγουρο.Η επιστήμη έχει προχώρησει όσο δεν φανταζόμαστε.όσο μπορείς προσπάθησε να ηρεμήσεις - το ξέρω ότι δεν είναι καθόλου εύκολο - αλλά πρέπει να είμαστε δυνατές για να προχωρήσουμε στον αγώνα μας.Για μένα άσε να περάσουν οι γιορτές και να πας και σε άλλον γιατρό να δεις τι θα σου πει και πως πρέπει να συνεχίσεις.Κοριτσάκι μου μην απογοητεύεσαι εδώ είμαστε εμείς να σε βοηθήσουμε και να στηρίξουμε η μία την άλλη.¨ενα έχω να σου πω η αδερφή μιας συναδέλφου μου και με τις 2 σαλπιγγες κλειστές και με ενα σωρό προβλήματα εκεί που δεν το περίμενε έμεινε έγκυος φυσιολογικά και τώρα έχει ένα γιο 8 μηνών.Οταν το έμαθε ο γιατρός της ειλικρινά δεν το πίστευε!!!!!Ούτε και η ίδια βέβαια....

monicaa
29-12-11, 09:16
Κορίτσια καλημέρα. είμαι νέο μέλος και θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ τις ανησυχίες μου. με τον άντρα μου προσπαθούμε για παιδάκι από τον ιούλιο. δυστυχώς μέχρι τον οκτώβριο δεν καταφέραμε τίποτα και αποφασίσαμε ενστικτωδώς να κάνουμε κάποιες εξετάσεις. αρχικά πήγα σε γυναικολόγο, ο οποίος με εξέτασε και μου είπε πως είμαι μια χαρά και στη συνέχεια ο άντρας μου έκανε σπερμοδιάγραμμα και τα αποτελέσματα δεν ήταν ιδιαιτέρως καλά. αυτό με ώθησε να επισκεφτώ άλλον γυναικολόγο, που είχα ακούσει ότι ήταν πολύ καλός και δυστυχώς μου βρήκε στη μήτρα έναν πολύποδα εννέα χιλιοστών, τον οποίο και αφαίρεσα αρχές δεκέμβρη. μου είπε να προσπαθήσουμε για παιδί μόλις μου έρθει ξανά περίοδος, καθώς το δικό μου πρόβλημα ήταν πολύ σοβαρότερο από του συζύγου μου και αν δεν υπήρχε θα μπορούσα να είχα συλλάβει. είμαι πολύ απογοητευμένη γενικά και δεν ξέρω που θα καταλήξει όλο αυτό. αν δεν συλλάβω στο επόμενο τρίμηνο, με συμβούλευσε να προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση. ελπιζω να μην υποβληθώ σε όλες αυτές τις διαδικασίες. τώρα έχω γόνιμες μέρες και θα δούμε αν γίνει κάτι...
συνήθως μετά από πόσο καιρό μετά την αφαίρεση πολύποδα μπορεί να μείνεις έγκυος;
συγγνώμη αν σας κούρασα

Μαριτούλα καλώς όρισες στην παρέα μας.Μην απελπίζεσαι.Εξάλλου προσπαθήτε λίγο διάστημα οπότε ποτέ δεν ξέρεις.Εμένα ο γιατρός μου είχε πει μόλις αφαίρεσα τον πολύποδα να ξεκινλησω προσπάθειες αφού αδιαθετήσω και μετά.

maritoula
29-12-11, 11:12
Μόνικα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. είναι αλήθεια ότι κι εμένα μου είπε ο γιατρός να προσπαθήσω μετά την πρώτη περίοδο. απλά απογοητεύομαι εύκολα εκ φύσεως και τα βλέπω αρνητικά. σου εύχομαι πάντως καλή χρονιά και το νέο έτος να μας βρει με ένα μωράκι.

dimitroula82
29-12-11, 12:26
Γεια σας κοριτσια. Χρονια Πολλα σε ολες σας!!
νικη μου μην απογητευεσαι. η μονικα εχει απολυτο δικιο. καμια φορα η φυση μας δυσκολευει πολυ στο να αποκτησουμε το μωρο που ονειρευομαστε, αλλα υπαρχουν πλεον αλλοι τροποι που το ονειρο μπορει να γινει πραγματικοτητα.
αλλωστε εχεις μια σαλπιγγα ανοιχτη, μην το ξεχνας. ακομη ολα ειναι πιθανα.
μαριτουλα καλωσηρθες..
καταλαβαινω απολυτα την αγωνια σου. κ εμεις απο το καλοκαιρι προσπαθουμε κ πριν 1 εβδομαδα εκανα κ εγω υστεροσκοπηση. εμενα ο γιατρος μου ειπε να περασουν 3 βδομαδες απο την επεμβαση κ μετα μπορουμε να εχουμε κανονικα επαφες. ευτυχως που θα πεσει just στις γονιμες μερες κ δεν θα χασω μηνα.
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ να εχουμε με πολλες ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ...!!!!

maritoula
29-12-11, 13:29
Δημητρούλα σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου! απλά είμαι ακόμη στενοχωρημένη αφενός διότι ο πρώτος γυναικολόγος δεν είδε τίποτα με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούμαστε χωρίς λόγο και αφετέρου γιατί ο άντρας μου έχει κάποιο πρόβλημα με το σπέρμα. βέβαια ο γιατρός είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να συλλάβουμε φυσιολογικά. αρχίσαμε αυτή την εβδομάδα την προσπάθεια. ο χρόνος θα δείξει. σου εύχομαι πάντως καλή χρονιά και το νέο έτος να σου φέρει όσα επιθυμείς και κυρίως ένα μωράκι! το ίδιο και σε όλες τις κοπέλες του forum

maritoula
29-12-11, 13:35
Νίκη μου καλημέρα και καλή χρονιά. Μην απογοητεύεσαι που η μια σάλπιγγα είναι κλειστή. αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνεις μωράκι. η πρώτη μου ξαδέλφη είχε μια σάλπιγγα κλειστή και ενώ ήταν έτοιμη να κάνει σπερματέγχυση ή εξωσωματική (δεν είμαι σίγουρη) τον επόμενο μήνα μετά από κάποιο καιρό προσπαθειών, δεν της ήρθε περίοδος και ήταν έγκυος! Σου εύχομαι να συμβεί το ίδιο και σε σένα και το νέο έτος να σε βρει με ένα μωράκι

dimitroula82
29-12-11, 14:01
μακαρι να τα καταφερετε μαριτουλα! καλη προσπαθεια..;)
εμας ο γιατρος εχει δωσει profertil στον αντρα μου για ενδυναμωση του σπερματος κ για αυξηση του αριθμου σπερματοζωαριων.
σε μενα ειδε οτι μια τιμη στον θυρεοειδη η TSH ειναι λιγο υψηλη. παρολο που ειναι λεει μεσα στις φυσιολογικες τιμες, πρεπει να πεσει λιγο ωστε να ειμαι πιο γονιμη. γι'αυτο μου εδωσε κ μενα ενα χαπακι την ημερα.
βεβαια αυτα αρχιζουν κ εχουν δραση μετα απο κανα 2μηνο.
θα φανει στο χειροκροτημα....!!!!!

Shiny Seashell
29-12-11, 14:45
κοριτσακια μου σας ευχαριστω πολυ,την Τριτη θα παω σε αλλο γιατρο να μιλησω μαζι του να δω και αυτος τι βλεπει,θελω να πιστευω οτι ολα θα γινουν, απλα και αυτη η σαλπιγγα που ειναι ανοιχτη εχει μικρη διαβατοτητα και ειναι στο μηκος της πολυ μακρια..αλλα ποτε δεν ξερεις,θα δω τι θα μου πει κι ο αλλος γιατρος και θα σας πω σιγουρα..σας ευχαριστω ολες σας και ελπιζω για ολες μας να εχουμε ευχαριστα το 2012!!!!!

pixie_
07-01-12, 11:09
καλημέρα κορίτσια.καλή χρονιά σε όλες σας.
προχτές επισκέφτηκα τον γιατρό μετά από 24 μέρες απο την υστεροσκόπηση που έκανα.
επειδή είχα περίοδο στις 15 μέρες που μου είχε πεί να πάω θεώρησα σωστό από μόνη μου να παώ όταν μου τελειώσει για να με εξετάσει.ο γιατρός που επέλεξα να με χειρουργήσει ηταν ο πατέρας και όχι ο γιός που προσπαθεί να γίνει γνωστό από τις πλάτες του πατέρα.
πρίν συφωνήσω με το γιατρό είπα να μου την κάνει "ο πατέρας" που αυτός με εξέτασε και είχε μεγαλύτερη πείρα και σαν 1ο χειρουργίο μου ήθελα κάποιον έμπειρο.
έφτασε η μέρα! πάω στο ιατρείο δυστυχώς με οδήγησαν στο γραφείο του γιού.
έρχετε συστηθήκαμε και περίμενα τι θα μου πεί.είδαμε μαζί τον dvd. μου είπε ότι έκανε εκείνος την επεμβασή με την επίβλεψη του πατέρα του.τέλικα έγινε υστεροσκόπηση και απόξηση μαζί.τον ρώτησα γιατί αφού είχαμε συμφωνήσει μόνο υστεροσκόπηση.μου απαντησέ έτσι γίνετε πάντα.( το προαισθημα μου βγήκε τελικά παρόλο που δεν ήθελα απόξηση) δεν μου έδωσε το dvd, ούτε αντίγραφο που μου είπε. η ιστολογίκη δεν είναι ετοιμή ακόμα και δεν ήξερα να μου απαντήση πότε θα είναι έτοιμη. (δυστυχώς τον πλήρωσα πρίν την πάρω)
το κυριότερο δεν με εξέτασε καθόλου!!! τον ρώτησα και μου είπε δεν χρειάζετε... αν είναι δυνατόν!!!! μια επανεξέταση πάντα γίνετε και στο ποιο ασήμαντο γιατρό να πας.έτσι δεν είναι? κάνω κάποιο λάθος?
χμ..... μέτα από όλα αυτά πρέπει να τον έχω γυναικολόγο?τυφλή εμπιστοσύνη δεν υπάρχει ύστερα από αυτό που έπαθά δυστυχώς.

maela
07-01-12, 11:26
Βρε κοπελα μου γτ εφυγες πληρωσες χωρις να παρεις τα βιντεο σου και να σε εξετασει??Παρε τηλ τον πατερα και κλεισε μαζι του ραντεβου.Αν αλλαξεις γιατρο θα σου ζητησουν τα βινετο της λαμπαροσκοπησης για να εχουν μια ιδεα!Οποτε πρεπει να το φροντισεις αμεσα.Εμενα τα βιντεο μου τα ειχαν δωσει με το που τελειωσα το χειρουργειο!!Και ηταν και οικογενειακος γιατρος οποτε θα μπορουσε να μου τα δωσει αναπασα στιγμη!!!Βεβαια σε καταλαβαινω οτι εκεινη τη στιγμη νιωθουμε αβολα να ρωτησουμε η να απαιτησουμε και μετα τα σκεφτομαστε και νευριαζουμε!Ομως μπορεις και τωρα να ξαναπας.Και δεν καταλαβα για πιο λογο πληρωσες αφου Δεν σε εξετασε..Δεν σου εδωσε τα βινετο..Δεν σου εδωσε τα αποτελεσματα!!!Ετσι για να ειχαμε να λεγαμε δηλ να βγαλει και το παιδι το χαρτζηλικι του!!Και για το ερωτημα αποδειξη σου εδωσε???Και ποσα πληρωσες αν επιτρεπεται για να σου πει ενα δεν ξερω!!Συγνωμη που σε φουντωνω απλα ετσι εκανα και εγω και την πατησα και πλεον δεν χαριζομαι σε κανεναν!!

pixie_
09-01-12, 18:55
Τελικά κορίτσια, πήγα σήμερα το πρωί από το ιασώ και πήρα την ιστολογική.ήταν έτοιμη από 21/12 και τους ρώτησα γιατί δεν έχει πάει ακόμα στο γιατρό και μου απάντησαν ο γιατρός δεν πέρασε να την πάρει!!!

Elenaki25
09-01-12, 22:47
Pixie καλησπέρα!! Αν θυμάσαι περίπου μαζί κάναμε την υστεροσκόπηση και δυστυχώς τα όσα περιέγραψες αποδεικνύουν οτι ο γιατρός σου είναι καραγκιόζης, τόσο ο πατέρας όσο και ο γιος!!! Εμένα το dvd μου το έδωσαν μόλις βγήκα από το χειρουργείο και για τα αποτελέσματα με πήρε τηλ ο γιατρός μου αρχές του χρόνου (έλειπε τις γιορτές οπότε παίζει και οι δικές μου να είχαν βγεί νωρίτερα)και μου είπε οτι είναι οκ και όποτε θέλω να περάσω να τα πάρω. Τα πήρα κάναμε και έναν τυπικό υπέρηχο και σχεδιάσαμε τα επόμενα βήματα. Άλλαξε γιατρό σύντομα, οχι θα τους πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά και θα μας κοροιδεύουν από πάνω!!!

pixie_
10-01-12, 19:29
Ναι το θυμάμε!!έχεις δίκιο Elenaki25 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=49458) μου. ήδη σκέφτομαι να τον αλλάξω.σκέφτομαι να κάνω υπέρηχο σε κάποιο εργαστήριο για να βεβαιωθώ αν όντος είναι όλα καλά.zήτησα αντίγραφο από το dvd από την γραμματέα του.(σε μια βδομαδα μου είπε)αν δεν είναι έτοιμο μέχρι τότε θα πάρω το γιατρό εγώ!!!

monicaa
12-01-12, 10:21
Pixie ειλικρινά διαβάζω για το γιατρό σου και ειλικρινά θέλω να τον βρίσω.Τι πάει να πει το dvd δεν είναι έτοιμο.Αμέσως στο δίνουν με το που κάνεις την επέμβαση.Τι να πω. Μην το σκέφτεσαι καν.Αλλαξέ τον.

Shiny Seashell
12-01-12, 12:04
καλημερα κοριτσια τι κανετε,σας παρακολουθω αλλα εχω μπλεξει στα δικα μου τρεχαματα και ειμαι λιγο στο ψαξιμο για το τι θα κανω απο εδω και περα...

Pixie ειλικρινα και μενα αδιανοητο μου φαινεται αυτο..κι εγω μαλλον θα χρειαστει να κανω λαπαροσκοπηση και θα τα ρωτησω ολα αυτα,θα δω αλλον ενα γιατρο σημερα και μετα θα δρομολογησω τις επομενες κινησεις μου!!!

Καλα ποιος γιατρός ειναι αυτός?Καλο ειναι αυτα να τα γνωριζουμε για να τους αποφευγουμε..αν θες στειλε πμ.

pixie_
19-01-12, 19:23
καλησπέρα.
Είχα ένα προαίσθημα ότι θα με πάρουν τηλ για το dvd....
Πήρα τηλεφωνω εγώ πάλι σήμερα και μου απάντησαν για "τεχνικούς λόγους το αντίγραφο του dvd δεν είναι έτοιμο και το γνήσιο το κρατάει ο γιατρός". πότε θα είναι ? θα σας πάρουμε τηλ.
Απορώ γιατί δεν μου το δίνουν... ο κ.Κ...... δεν καταλαβαίνει οτί με όλα αύτα που μου κάνει με έχει χάσει σαν πελάτισσα?
Αλήθεια τον MAC που έχει στο γραφείο του επάνω πως τον χρησιμοποιεί?? αν είναι δυνατόν που δεν ξέρει να κάνει ένα αντίγραφο dvd!!!!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
19-01-12, 23:12
ευχαριστω girls!
μακαρι να πανε ολα καλα. ο γιατρος δεν με ρωτησε καν σε ποια μερα του κυκλου ειμαι. ισως δεν παιζει μεγαλο ρολο φαινεται.
οσο για την εγκυμοσυνη δεν ειναι λιγο νωρις elenaki για να φανει στις εξετασεις? αυριο θα δωσω αιμα κ θα ειμαι μονο στην 22η μερα.

Η υστεροσκόπηση πρέπει να γίνεται αποκλειστικά και μόνο αμέσως μετά από την περίοδο για δυο βασικούς λόγους. Πρώτον, για πολύ καλύτερη ευκρίνεια καθώς όσο περνάνε οι ημέρες το τοπίο γίνεται «ομιχλώδες» και δεν διακρίνεται καθόλου εύκολα η βάση του πολύποδα, και δεύτερον, γιατί μπορεί θεωρητικά να έχει μείνει μια γυναίκα έγκυος και με τον τρόπο αυτό να καταστρέψει την εμφύτευση.

Evaki81
24-01-12, 20:06
Καλησπέρα κι απο μένα!
Είμαι καινούργια στην παρέα όπως θα καταλάβετε κι έχω κι εγώ ένα πρόβλημα που με ανησυχεί και θα ήθελα την συμβουλή σας κι αν είναι εφικτό και την επιστημονική.
Πριν απο μερικά χρόνια σε ηλικία περίπου 20 ετών πανω κατω( :razz: ) υποβληθεί σε επέμβαση μετά απο πιθανή διάγνωση Πολύποδα ενδομητρίου, ολα πήγαν καλά και μετά απο κάποια χρόνια έκανα και μία σαλπιγγογραφία ( σε άλλων γιατρό ) και βγήκε καθαρή.Δεν έκανα πολλές προσπάθειες για παιδάκι μέχρι σήμερα.
Μετά απο τόσα χρόνια το Καλοκαίρι είχα μία δυσμηνόρροια και επισκέφθηκα ένα αρκετά καλό ιατρό ο οποίος πιθανολογούσε ότι ίσως να ξανα έχω το ίδιο θέμα αλλα δεν ήταν σίγουρος γιατι δεν μπορούσε να κάνει την υδροϋπερηχογραφία ώστε να το επιβεβαίωσή και με συμβούλευσε να το ξανα κοιτάξω κάποια στιγμή στο μέλλον.
Αλλαξα τόπο κατοικίας και το αμέλησα να μην μακρηγορώ πριν απο ενάμισο μήνα πήγα για το καθυστερημένο τεστ παπ και την ετήσια εξέταση μου και στον υπέρηχο με ενημέρωσε πως έχω ενδομήτριο πολύποδα, κάναμε επιτόπου την εξέταση όπου μου επιβεβαίωσε ότι όντως έχω ενδομήτριο πολύποδα ΄(διαστάσεων ρεβιθιού οπως μου το χαρακτήρισε :razz: ) εντελώς συμπτωματικά είναι ο ίδιος ιατρός που με είχε κάνει και τότε την επέμβαση του πρώτου ενδομήτριου Πολύποδα με έχει βάλει είδη στην λίστα αναμονής για την επέμβαση.
Με ενημέρωσε πως αν στο εντομεταξί μείνω έγκυος απλά θα μου χορηγούνται ενέσεις αντιπηκτικές για την καλύτερη αιμάτωση του πλακούντα.
Το θέμα μου είναι αλλού....Εχω αγχωθεί πάρα πολύ καθότι τυγχάνω νοσηλεύτρια κατι που τότε δεν με τρόμαζε τώρα με φοβίζει και ο λογος εί΄ναι ο έξεις......
Αν γίνει ένας λάθος χειρισμός και αχρηστευτεί η μήτρα και δεν μπορέσω να αποκτήσω ποτέ παιδιά τι γίνεται ??? αυτό το φόβο δεν τον είχα τότε γιατι είχα άγνοια.... τώρα που το σκέφτομαι με πιάνουν τα κλάματα...τι πιθανότητες λάθους υπάρχουν σε μία υστεροσκόπηση σε ένα ιατρό που η λίστα αναμονής για επεμβάσεις σαν την δική μου αγγίζουν το 3 μηνο ? φοβάμαι να υποβληθώ πάλι στην ίδια επέμβαση μήπως γίνει μοιραίο λάθος.

Συχωρέστε με για την μακρηγορία σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.:-)

Symmom
03-02-12, 12:39
Καλησπέρα σας.
Ας ξεκινήσω με την ερώτηση και μετά με την ιστορία ... έχει κάνει κάποια από εσάς Υδροϋπερηχογραφία και πόσο της έχει κοστίσει?
Η δική μου ιστορία ξεκινάει πριν 2 χρόνια που θέλησα να γίνω μανούλα όπου μου βρήκε ο τότε γυναικολόγος (Γ1) μια Κύστη στην ωοθήκη όπου ήθελε να την αφαιρέσει και βέβαια μου εδωσε το κοστολόγιό του για την επέμβαση στο δημόσιο νοσοκομείο όπου ήταν ή σε ιδιωτικό.
Βέβαια πήρα τη γνώμη 2ου γιατρού (Γ2),όπου είδε οτι με τα αντισυλληπτικά δεν έφυγε η Κύστη, και μας είπε να προσπαθούμε για ενα εξάμηνο χωρίς άγχος καθώς η ύπαρξη κύστης δεν επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό.
Εγώ άφησα να περάσει 1,5 χρόνος περίπου γιατί νόμιζα ότι κάθε επόμενο μήνα θα έμενα έγκυος... με καταλαβαίνετε νομίζω ... ΑΧ!
Στο ενδιάμεσο έκανα Τεστ Παπ και Υπέρηχο σε άλλο γιατρό (Γ3) ο οποίος μου μίλησε για "Συμπαγή Σοκολατοειδή Κύστη"!
Στο τέλος του 2011 επισκεφθήκαμε τον Γ2 γιατρό, ο οποίος βλέποντας τις εξετάσεις του άντρα μου, τις ορμονολογικές μου εξετάσεις και κυρίως το άγχος μου μας πρότεινε να προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση καθώς και πάλι είπε η Κύστη δεν θα επηρέαζε!
Αποφάσισα για να μην ταλαιπωρούμε να πάω σε εξειδικευμένο κέντρο, που είχα δει αποτελέσματα σε φίλη μου, αλλά εκεί προσγειώθηκα ανώμαλα... Ενδομητρίωση μου είπαν που πρέπει να αφαιρεθεί για να προχωρήσουμε ...!
Μετά το κουίζ μετάξυ Κύστης, Συμπαγή Σοκολατοειδή Κύστη και Ενδομητρίωση έφτασα στον τελευταίο γιατρό (Γ4), τον οποίο μου συνέστησαν επειδή ειναι καλός στο να "διαβάζει" τον υπέρηχο για να καταλάβω Τι Έχω. Ενδομητρίωση μου είπε και αυτός αλλά είδε και εναν μικρό πολύποδα.Μου συνέστησε ένα κέντρο για την Υδροϋπερηχογραφία (200€) και μου είπε οτι ίσως χρειαστεί να κάνω και σαλπιγγογραφία. Το κυριότερο είναι ότι με ηρέμησε μετά από τόσα που άκουγα.
Αυτά τα ολίγα και μπερδεμένα. Προσπάθησα να είμαι όσο πιο σύντομη γίνεται :) Εύχομαι σε όλες σύντομα να γίνουμε μαμαδες ;)

Παναγιώτης Χριστόπουλος
03-02-12, 20:52
Καλησπέρα σας.
Ας ξεκινήσω με την ερώτηση και μετά με την ιστορία ... έχει κάνει κάποια από εσάς Υδροϋπερηχογραφία και πόσο της έχει κοστίσει?
Η δική μου ιστορία ξεκινάει πριν 2 χρόνια που θέλησα να γίνω μανούλα όπου μου βρήκε ο τότε γυναικολόγος (Γ1) μια Κύστη στην ωοθήκη όπου ήθελε να την αφαιρέσει και βέβαια μου εδωσε το κοστολόγιό του για την επέμβαση στο δημόσιο νοσοκομείο όπου ήταν ή σε ιδιωτικό.
Βέβαια πήρα τη γνώμη 2ου γιατρού (Γ2),όπου είδε οτι με τα αντισυλληπτικά δεν έφυγε η Κύστη, και μας είπε να προσπαθούμε για ενα εξάμηνο χωρίς άγχος καθώς η ύπαρξη κύστης δεν επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό.
Εγώ άφησα να περάσει 1,5 χρόνος περίπου γιατί νόμιζα ότι κάθε επόμενο μήνα θα έμενα έγκυος... με καταλαβαίνετε νομίζω ... ΑΧ!
Στο ενδιάμεσο έκανα Τεστ Παπ και Υπέρηχο σε άλλο γιατρό (Γ3) ο οποίος μου μίλησε για "Συμπαγή Σοκολατοειδή Κύστη"!
Στο τέλος του 2011 επισκεφθήκαμε τον Γ2 γιατρό, ο οποίος βλέποντας τις εξετάσεις του άντρα μου, τις ορμονολογικές μου εξετάσεις και κυρίως το άγχος μου μας πρότεινε να προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση καθώς και πάλι είπε η Κύστη δεν θα επηρέαζε!
Αποφάσισα για να μην ταλαιπωρούμε να πάω σε εξειδικευμένο κέντρο, που είχα δει αποτελέσματα σε φίλη μου, αλλά εκεί προσγειώθηκα ανώμαλα... Ενδομητρίωση μου είπαν που πρέπει να αφαιρεθεί για να προχωρήσουμε ...!
Μετά το κουίζ μετάξυ Κύστης, Συμπαγή Σοκολατοειδή Κύστη και Ενδομητρίωση έφτασα στον τελευταίο γιατρό (Γ4), τον οποίο μου συνέστησαν επειδή ειναι καλός στο να "διαβάζει" τον υπέρηχο για να καταλάβω Τι Έχω. Ενδομητρίωση μου είπε και αυτός αλλά είδε και εναν μικρό πολύποδα.Μου συνέστησε ένα κέντρο για την Υδροϋπερηχογραφία (200€) και μου είπε οτι ίσως χρειαστεί να κάνω και σαλπιγγογραφία. Το κυριότερο είναι ότι με ηρέμησε μετά από τόσα που άκουγα.
Αυτά τα ολίγα και μπερδεμένα. Προσπάθησα να είμαι όσο πιο σύντομη γίνεται :) Εύχομαι σε όλες σύντομα να γίνουμε μαμαδες ;)

Αγαπητή φίλη,
πολλά πραγματα εξαρτώνται απο το μέγεθος της κυστης, το ειδος της, απο το μεγεθος του πολυποδα, τη θεση του, απο το σπερμοδιαγραμμα κλπ κλπ.

Υπο αυτες τις συνθηκες, μη έχοντας δει τις εξετασεις σας δεν μπορει καποιος να σας δωσει αξιοπιστη απαντηση και συμβουλη.

Ειμαι στη διαθεση σας για οτιδηποτε πιθανά θελησετε.

Symmom
07-02-12, 11:14
Κύριε Χριστόπουλε,
Σας ευχαριστώ που απαντήσατε στο post μου, αλλά το ερώτημά μου είναι τι είναι η Υδροϋπερηχογραφία, τι μπορεί να δείξει? Και καθώς είστε και ειδικός να σας ρωτήσω και αν μπορώ να την κάνω σε περίπτωση που υπάρχει υποψία εγκυμοσύνης.
Σας ευχαριστώ και πάλι

Παναγιώτης Χριστόπουλος
07-02-12, 14:23
Κύριε Χριστόπουλε,
Σας ευχαριστώ που απαντήσατε στο post μου, αλλά το ερώτημά μου είναι τι είναι η Υδροϋπερηχογραφία, τι μπορεί να δείξει? Και καθώς είστε και ειδικός να σας ρωτήσω και αν μπορώ να την κάνω σε περίπτωση που υπάρχει υποψία εγκυμοσύνης.
Σας ευχαριστώ και πάλι

Ειναι υπερηχογραφημα με ειδικη τεχνικη κατα την οποια χρησιμοποιειται υγρο που διατεινει την ενδομητρικη κοιλοτητα και ετσι αυξανει την διαγνωστικη ακρίβεια.

STELLA83
17-02-12, 17:39
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝΤΙΣΥΛΙΠΤΙΚΑ ΤΑ ΕΚΟΨΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΚΟΠΩΝ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΩΝ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ ΓΙΑΤΙΛΕΕΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΑΝ ΦΥΣΙΚΟ ΣΠΙΡΑΛ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΦΙΡΕΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!ΑΛΛΑ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ(ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΚΙΑ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΠΑΙΡΝΑ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ)!ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ?ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
17-02-12, 20:25
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝΤΙΣΥΛΙΠΤΙΚΑ ΤΑ ΕΚΟΨΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΚΟΠΩΝ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΩΝ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ ΓΙΑΤΙΛΕΕΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΑΝ ΦΥΣΙΚΟ ΣΠΙΡΑΛ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΦΙΡΕΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!ΑΛΛΑ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ(ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΚΙΑ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΠΑΙΡΝΑ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ)!ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ?ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ!

Αγαπητή φίλη,

πολλα εξαρτωνται απο το ορμονικο σας προφιλ. Επισης, πότε κανατε την αφαιρεση? Καποιες φορες μπορει να χρειαστει και μηνας για να ερθει ξανα η περιοδος. Πριν προχωρησουμε λοιπον σε άλλα πιο ασχημα σεναρια, καλο ειναι να ξεκαθαρισετε τις δυο πρωτες περιπτωσεις.
Τι εννοειτε "δεν μπορειτε να βρειτε το γιατρό σας"?

STELLA83
17-02-12, 22:36
Αγαπητή φίλη,

πολλα εξαρτωνται απο το ορμονικο σας προφιλ. Επισης, πότε κανατε την αφαιρεση? Καποιες φορες μπορει να χρειαστει και μηνας για να ερθει ξανα η περιοδος. Πριν προχωρησουμε λοιπον σε άλλα πιο ασχημα σεναρια, καλο ειναι να ξεκαθαρισετε τις δυο πρωτες περιπτωσεις.
Τι εννοειτε "δεν μπορειτε να βρειτε το γιατρό σας"?
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ!Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 10/01/2012 ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΗΤΑΝ ΑΡΧΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ!ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΕΡΧΟΤΑΝΕ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΡΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΦΙΛ?ΤΙ ΑΣΧΗΜΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ?

Παναγιώτης Χριστόπουλος
18-02-12, 10:25
καλημέρα σας!
Σίγουρα θα έχεi ξανασυζητηθεί ένα τέτοιο θέμα αλλά πρέπει να ψάξω και δεν έχω χρόνο....
πρίν από 6 μήνες περίπου διαπύστωσα σε έναν έλεγχο κ.υπερήχου ότι έχω έναν πολύποδα ενδομητρίου.πανικοβλήθικα.επισκέφτηκα έναν γυναικολόγο μου είπε ότι πρέπει να βγει με υστεροσκόπηση.δεν έκλεισα ημερομηνία για την επέμβαση. προτίμασα να πάρω και 2η γνώμη όπως και 3η. για το λόγο μόνο και μόνο ότι θέλω να βρώ το κατάλληλο γυναικολόγο γιάτι φοβάμε και δεν έχω ξαναχειρουργηθεί.
τι γνωρίζετε για την συγκεκριμένη υστεροσκόπηση? είναι ασφαλής η μέθοδος αυτή?γιατί ακούω διάφορα ότι ξαναεμφανίζετε ο πολύποδας κάποια στιγμή.
κάποιος γυναικολόγος μου είπε πριν την επέμβαση να πάρω χάπια και απόρησα.... έχετε ακούσει κάτι τέτοιο?
απορώ κιόλας μήπως δεν πρέπει να βγεί ο πολύποδας και θέλουν να με εκμεταλευτούν.
συγνώμη αν σας κούρασα.

Εξαρταται απο το μεγεθος, απο τη θεση του πολυποδα και καποιες άλλες παραμετρους.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
18-02-12, 10:28
Pixie,δεν πήρε κανένα φάρμακο πριν.Στη μέση περίπου του κύκλου σου πρέπει να την κάνεις.Εγώ την έκανα στην 15 μέρα του κύκλου μου και μου στοίχησε 1400 ευρώ όλα (και το νοσοκομείο και ο γιατρός).Έλπίζω να σε βοήθησα!

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.
Η Υστεροσκόπηση πρέπει να γίνεται αμέσως μετά το τέλος της περιόδου για καλύτερο οπτικό πεδίο.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
18-02-12, 10:40
Ευχαριστώ Ελενάκι κι εγώ κατα πάσα πιθανοτητα αφού έχω φτάσει εδώ θα την κάνω αυτό το μήνα,να μου φύγει και η ιδέα.Να σε ρωτήσω κάτι?Ο δεύτερος πολύποδας είχε φανεί στην σαλπιγγογραφία ή απευθείας στην υστεροσκοπιση τον είδατε?Έχω διαβάσει τα υπέρ και τα κατά και για τις δύο μεθόδους(υστεροσκόπιση και απόξεση) αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι.Εμένα μου είπε για απόξεση και πως είναι το ιδιο πράγμα ουσιαστικά.Στο Μητέρα την έκανες?Πόσο σου κόστισε για όλα?
Πολλές οι ερωτήσεις ε?
Σε ευχαριστώ όμως γιατί με βοηθάς πολύ.

Δεν είναι καθόλου το ίδιο.
Η απόξεση έχει περίπου το 50-60% της αποτελεσματικότητας της υστεροσκόπησης. Η απόξεση είναι μια "τυφλή" μέθοδος και δεν έχει την οπτική εικόνα και την άμεση στόχευση της υστεροσκόπησης.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
18-02-12, 10:59
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ!Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 10/01/2012 ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΗΤΑΝ ΑΡΧΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ!ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΕΡΧΟΤΑΝΕ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΡΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΦΙΛ?ΤΙ ΑΣΧΗΜΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ?

Αν υπάρχει ορμονικη διαταραχη μπορει να μη σας ερθει περιοδος.
Επισης, αν εχει γινει υστεροσκοπηση με κακη τεχνικη.
Παντα όμως υπαρχει και η περιπτωση εγκυμοσυνης, για αυτο μπορειτε να κανετε ενα τεστ.

STELLA83
18-02-12, 11:08
Αν υπάρχει ορμονικη διαταραχη μπορει να μη σας ερθει περιοδος.
Επισης, αν εχει γινει υστεροσκοπηση με κακη τεχνικη.
Παντα όμως υπαρχει και η περιπτωση εγκυμοσυνης, για αυτο μπορειτε να κανετε ενα τεστ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

marina1980
29-04-12, 23:19
Καλησπέρα.

Στις 14/3/2012 έκανα αφαίρεση ενδομήτριου πολύποδα (1.30cm) με απόξεση και από τότε έχω πόνο στην κάτω δεξιά πλεύρά της κοιλιακής χώρας και επίσης έχω και αίμα. Ο γιατρός που έκανα την επέμβαση μου είπε πως είμαι μια χαρά γυναικολογικά, απλά μπορεί να έπαθα μια μικρή φλεγμονή, μου άλλαξε την αντιβίωσή μου, με διαβεβαίωσε ότι σε 2 μέρες θα πέρνούσε ο πόνος και μου είπε να να δω μήπως έχω πρόβλημα με τα έντερα. Ο πόνος φυσικά δεν πέρασε, πήγα και σε γαστρεντολόγο που επίσης μου έδωσε αντιβίωση και μου είπε ότι σε 4 μέρες θα περνούσε ο πόνος. Αφού πάλι συνέχιζαν οι πόνοι ξαναπήγα λοιπόν στον γυναικολόγο μου και μου είπε: "Πόσες φορές θα στο πω ότι είσαι μια χαρα, να πας σε ψυχολόγο"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Στις 29/03 6 μέρες μετά την περίοδο πήγα σε άλλο γυναικολόγο και στον υπέρυχο που μου έκανε διέγνωσε πολύποδα 1.29 cm αλλά μου ζήτησε να με ξαναδεί μετά την επόμενη περίοδο και έτσι ξαναπήγα στις 27/04 (8 μέρες μετά την περίοδο) και πάλι στον υπέρυχο φαίνεται πολύποδας 1.29 εκ. Την προηγούμενη μέρα έκανα και μαγνητική άνω-κάτω κοιλίας στην οποία μαγνητική όλα φαίνονται μια χαρα!
Σήμερα πήγα ξανά στον γυναικολόγο που μου έκανε την επέμβαση για να πάρω τα αποτελέσματα της ιστολογικής (στην ιστολογική αναφέρει ότι υπήρχαν πολυποδες). Ο γυναικολόγος αυτός δεν ήθελε καν να κοιτάξει τον υπέρυχο, μου είπε ότι μπορεί να ξαναβγήκε πολύποδας, φυσικά του είπα ότι δεν πιστεύω ότι μέσα σε 2 βδομάδες ξαναβγήκε πολύποδας και μάλιστα τόσο μεγάλος και το αποδέχτηκε, μου είπε ότι μπορεί να έμεινε κάποιο υπόλοιμμα (το περίεργο είναι ότι ο υπέρυχος που είχα πριν την επέμβαση έδειχνε πολύποδα ίδιων διαστάσεων με τον τελευταίο) και μου είπε πως η λύση είναι να μου τον αφαιρέσει υστεροσκοπικά με 1100 ευρώ. Του ζήτησα πρωτού προβούμε στην επέμβαση να κάνουμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για να είμαι 100% σίγουρη ότι έχω τον πολύποδα και αυτός επέμενε ότι η μόνη λύση είναι να κάνω απευθείας υστεροσκόπηση!!!!!
Ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ, πονάω, έχω αίμα, δεν μπορώ να κοιμηθώ καλά τα βράδια επειδή πονάω...
Θα ήθελα την βοήθειά σας για τις παρακάτω απορίες μου:
1. Υπάρχει περίπτωση με την απόξεση να αφαιρέθηκαν κάποιοι πολύποδες και να έμειναν κάποιοι άλλοι ενώ ο υπέρυχος του πριν και του μετά δείχνει πολύποδα ίδιων διαστάσεων;
2. Ποιά εξέταση είναι πιο ακριβής η μαγνητική ή ο ενδοκολπικός υπέρυχος;
3. Ένας ενδομήτριος πολύποδας 1.3 εκατοστών είναι δυνατόν να προκαλεί πόνό; (ο γιατρός που με χειρούργησε είπε ότι σε καμία περίπτωση δεν προκαλεί πόνο ο πολύποδας, ο τελευταίος γιατρός μου είπε ότι επειδή η μήτρα εντοπίζει ξένο σώμα κάνει σπασμούς για να αποβάλλει τον πολύποδα και γ' αυτό πονάω)

Πάντως μετά την ταλαιπωρία που πέρασα και εξακολουθώ να περνάω θα συνιστούσα στις κοπέλες να κάνουν υστεροσκόπηση.
Τέλος σκέφτομαι να κάνω καταγγελία στον γιατρό που έκανε την επέμβαση (μόλις βεβαιωθώ ότι δεν αφαιρέθηκε ο πολύποδας) όχι γιατί ίσως δεν αφαιρέθηκε ο πολύποδας (άνθρωποι είμαστε και κάνουμε όλοι λάθοι) αλλά γιατί η συμπεριφορά του ήταν απαράδεκτη και είμαι σίγουρη ότι στο εξωτερικό τέτοια συμπεριφορά δεν θα περνούσε ατιμώρητη.

kokko
02-05-12, 17:51
Την πρώτη φορά δεν στον έβγαλε με υστεροσκόπηση;Δίνουν και dvd μετά την επέμβαση όπου φαίνονται ξεκάθαρα ο/οι πολυποδες και όλη η διαδικασία απόξεσης!Δεν σου έδωσε το dvd μετά την επέμβαση;

smile13
03-05-12, 14:04
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.....ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΥ ΠΟΛΥΠΟΔΑ.....ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 40 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΟΨΙΑ....ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ......ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΙ ΕΧΩ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΡΓΗΤΑΙ....ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΔΙΟΤΙ ΕΠΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ....ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΑ 40ΑΡΙα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΜΕ ΤΗΝ ΩΟΡΕΞΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ....ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙς ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙς ΠΟΛΥΠΟΔΑ....ΕΜΕΙΝΑ....ΟΠΟΤΕ ΧΘΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΚΙ ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΠΟΥ ΠΟΝΟΥΣΕ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΠΟΝΑΕΙ ΠΡΙΝ ΕΡΘΕΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ.....ΤΩΡΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΡΘΕΙ ΤΟ ΧΑΡΜΟΣΥΝΟ ΝΕΟ.....

marina1980
03-05-12, 23:25
Την πρώτη φορά δεν στον έβγαλε με υστεροσκόπηση;Δίνουν και dvd μετά την επέμβαση όπου φαίνονται ξεκάθαρα ο/οι πολυποδες και όλη η διαδικασία απόξεσης!Δεν σου έδωσε το dvd μετά την επέμβαση;

Την πρώτη φορά έκανα απόξεση (μέθοδος που χρησιμοποιείται για την έκτρωση) επειδή οι 4 από τους 5 γιατρούς που είχα επισκεφτεί μου είχαν πει πως δεν υπάρχει λόγος για μια τόσο απλή υπόθεση να κάνω υστεροσκόπηση. Μετά την επέμβαση ο γιατρός μου είχε πει ότι επειδή του είχα πάει καλό υπέρυχο (τετραδιάστατο) τον βοήθησε πολύ και πήγε πολύ καλά η επέμβαση, ότι καθάρισε όλη τη μήτρα, φαινόταν πολύ σίγουρος. Δυστυχώς μετά απ' αυτόν πήγα σε άλλους 2 γιατρούς και μου είπαν ότι εξακολουθώ να έχω πολύποδα και μάλλον όχι μόνο έναν. Έκανα και δεύτερη μαγνητική για την μήτρα και πλέον και εκεί φαίνεται ότι υπάρχει πολύποδας.
Παρακαλώ πολύ τις κοπέλες που έχουν κάνει υστεροσκόπηση στην Θεσσαλονίκη αν μπορούν να μου προτείνουν γιατρούς......δεν θέλω να την ξαναπατήσω....... :-(

ερινα
05-05-12, 10:22
καλημερα ειδα και εγω ενα πολυποδακι αλλα δεν ειναι και σιγουρο εξηγηστε μου ειναι καρκινωμα?φοβαμαι κ ανησηχω .επεισησ εμενα 1 μηνα αποχη μου πε ο γιατροσ μετα την επεμβαση ετσι ειναι?

dimrafael
14-05-12, 16:42
Καλησπερα σας κοριτσια! πριν το πασχα μου διαγνωστηκε πολυποδας ενδομητριου 1.50cm. Πρωτα κοιταξε ο γιατρος να δει μπας και φυγει με την βοηθεια της περιοδου και τελικα δεν... οποτε μετα απο λες τις ανησυχιες που διαβασα παραπανω πως ειχατε και εσεις τον αφαιρεσα με υστεροσκοπιση πριν απο 7 ημερες. δεν ηταν τιποτα να μην σας τρομαζει...το αιματακι σταματησε πριν 2 μερες και σημερα καναμε ερωτα με τον αντρα μου μετα απο την επεμβαση. εγω τωρα θελω να ρωτησω

dimrafael
14-05-12, 16:43
υπαρχει περιπτωση να μεινω εγκυος αυτο τον μηνα?

girandola
14-05-12, 18:03
Καλησπερα σας κοριτσια! πριν το πασχα μου διαγνωστηκε πολυποδας ενδομητριου 1.50cm. Πρωτα κοιταξε ο γιατρος να δει μπας και φυγει με την βοηθεια της περιοδου και τελικα δεν... οποτε μετα απο λες τις ανησυχιες που διαβασα παραπανω πως ειχατε και εσεις τον αφαιρεσα με υστεροσκοπιση πριν απο 7 ημερες. δεν ηταν τιποτα να μην σας τρομαζει...το αιματακι σταματησε πριν 2 μερες και σημερα καναμε ερωτα με τον αντρα μου μετα απο την επεμβαση. εγω τωρα θελω να ρωτησω

υπαρχει περιπτωση να μεινω εγκυος αυτο τον μηνα?
Καλησπερα κι απο μενα!
Ο γιατρος σου δεν σου ειπε αν μπορεις αυτο το μηνα να εχεις επαφες?
Εγω εκανα αφαιρεση πολυποδα πριν σχεδον ενα μηνα και μου ειχε τονισει οτι αυτο το μηνα καθολου επαφες, ουτε με προφυλακτικο για να μην μολυνθω. Να περιμενω να μου ρθει περιοδος και μετα! Και βεβαια να παω να με δει πρωτα! Μηπως να τον παρεις ενα τηλεφωνο για να σιγουρευτεις?

dimrafael
14-05-12, 18:47
τον ρωτησα το γιατρο ποτε μπορω να εχω επαφες και μου ειπε μολις σταματουσε το αιματακι κανονικα... νομιζω οτι αυτα απο γιατρο σε γιατρο διαφερουν. τι να πω? με τρομαξες λιγακι

Κωνσταντίνα_1981
15-05-12, 15:53
Kαλησπερα κοριτσια, ειμαι καινουρια στο site. Εγω αφαιρεσα εναν πολυποδα με υστεροσκοπιση πριν απο 1 εβδομαδα. Ο γιατρος δεν μου εδωσε επιλογη μου ειπε θα κανουμε υστεροσκοπιση. Δεν πηρα αλλη γνωμη τον εμπιστευτηκα απολυτα καθως και την μεθοδο του. Αποξεση δεν ηθελε να κανουμε γιατι δεν εχω ακομη παιδακια. Σαν επεμβαση δεν καταλαβαινεις τιποτα γιατι κοιμασαι και οταν ξυπνησεις, περα απο την ζαλη δεν αισθανεσαι τιποτα. Παντως εγω επειδη εχω αποβαλει ηδη μια φορα και εφταιγε ο πολυποδας, δεν το καθυστερησα καθολου. Ξερω πως δεν φευγει παρα μονο με επεμβαση. Τωρα ο καθε γιατρος εχει την δικη του τεχνικη ομως πρεπει και εσυ να τον εμπιστευτεις. Απλα εγω αν μου ελεγε για αποξεση νομιζω θα πηγαινα και σε αλλο γιατρο!!!!!!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
15-05-12, 19:57
Kαλησπερα κοριτσια, ειμαι καινουρια στο site. Εγω αφαιρεσα εναν πολυποδα με υστεροσκοπιση πριν απο 1 εβδομαδα. Ο γιατρος δεν μου εδωσε επιλογη μου ειπε θα κανουμε υστεροσκοπιση. Δεν πηρα αλλη γνωμη τον εμπιστευτηκα απολυτα καθως και την μεθοδο του. Αποξεση δεν ηθελε να κανουμε γιατι δεν εχω ακομη παιδακια. Σαν επεμβαση δεν καταλαβαινεις τιποτα γιατι κοιμασαι και οταν ξυπνησεις, περα απο την ζαλη δεν αισθανεσαι τιποτα. Παντως εγω επειδη εχω αποβαλει ηδη μια φορα και εφταιγε ο πολυποδας, δεν το καθυστερησα καθολου. Ξερω πως δεν φευγει παρα μονο με επεμβαση. Τωρα ο καθε γιατρος εχει την δικη του τεχνικη ομως πρεπει και εσυ να τον εμπιστευτεις. Απλα εγω αν μου ελεγε για αποξεση νομιζω θα πηγαινα και σε αλλο γιατρο!!!!!!

Η υστεροσκοπηση εχει ασυγκριτα καλυτερα αποτελεσματα απο την αποξεση. Η αποξεση ειναι μια "τυφλη" μεθοδος και θεωρειται ξεπερασμενη για τους πολυποδες, ενω με την υστεροσκοπηση βλεπουμε μεσα απο την καμερα τον πολυποδα και τον αφαιρουμε ακριβως απο τη ριζα.

cherry09
26-05-12, 21:47
koritsia mias pou ligo polu exete oles mia empeiria me polupda tha hthela na sas rothso merika pragmata. vasika prospathoume kai meis 2 xronia gia moro kai den erxete...kaname oles tis exetaseis kai oles vghkan teleies...h giatros mou mou eipe na proxorhsome se usteroskopish alla meta ton ioulio (pou kleino ta 2 xronia). Ston uperixo den fainetai polupodas opote h ysteroskopish tha eina diagnostikh...akouste tora ta sumptomata pou exo...eperna xronia antisulliptika kai apo tote pou ta stamathsa, ligo prin ton gamo dhladh prin thn periodo mou erxontai gia kapoies meres kafe ugra...5 eos 1 mera prin...ephsis to aima alles fores einai arketo - kanoniko alles fores ligo...eixe kapoia paromoia sumptomata???

Evangeliapan
31-05-12, 13:19
Την πρώτη φορά έκανα απόξεση (μέθοδος που χρησιμοποιείται για την έκτρωση) επειδή οι 4 από τους 5 γιατρούς που είχα επισκεφτεί μου είχαν πει πως δεν υπάρχει λόγος για μια τόσο απλή υπόθεση να κάνω υστεροσκόπηση. Μετά την επέμβαση ο γιατρός μου είχε πει ότι επειδή του είχα πάει καλό υπέρυχο (τετραδιάστατο) τον βοήθησε πολύ και πήγε πολύ καλά η επέμβαση, ότι καθάρισε όλη τη μήτρα, φαινόταν πολύ σίγουρος. Δυστυχώς μετά απ' αυτόν πήγα σε άλλους 2 γιατρούς και μου είπαν ότι εξακολουθώ να έχω πολύποδα και μάλλον όχι μόνο έναν. Έκανα και δεύτερη μαγνητική για την μήτρα και πλέον και εκεί φαίνεται ότι υπάρχει πολύποδας.
Παρακαλώ πολύ τις κοπέλες που έχουν κάνει υστεροσκόπηση στην Θεσσαλονίκη αν μπορούν να μου προτείνουν γιατρούς......δεν θέλω να την ξαναπατήσω....... :-(

Έκανα υστεροσκόπηση διαγνωστική πριν 4 χρόνια υπήρχε ένα πολύ μικρό πολυποδάκι το οποίο αφαιρέθηκε.Η διαδικασία όλη δεν είναι επώδυνη γιατί κοιμάσαι...Ο γιατρός μου όταν συνήλθα μου εξήγησε τα πάντα,στείλαμε και ιστό για βιοψία και μου έδωσε και dvd..Δεν μπορώ να καταλαβω σε τι διαδικασία σε έβαλε ο συγκεκριμένος γιατρός και για ποιο λόγο...

Παναγιώτης Χριστόπουλος
31-05-12, 15:36

Δεν θα σχολιασω τις πρακτικες και τα λεγομενα άλλων γιατρων. Απλα θα αναφερω οτι η υστεροσκόπηση αποτελει την καλυτερη μεθοδο για την αφαιρεση ενος πολυποδα. Η αποξεση ειναι μια ¨τυφλή¨μεθοδος που ανηκει σε παλαιοτερες και ξεπερασμενες πρακτικες. Η υστεροσκόπηση επιτρεπει την αμεση αφαιρεση του πολυποδα, καθως βλέπουμε που παμε και τι κανουμε, μεσα απο μια καμερα.

Η μαγνητική για πολυποδα ειναι υπερβολή.

cherry09
04-07-12, 09:55
koritsia mias pou ligo polu exete oles mia empeiria me polupda tha hthela na sas rothso merika pragmata. vasika prospathoume kai meis 2 xronia gia moro kai den erxete...kaname oles tis exetaseis kai oles vghkan teleies...h giatros mou mou eipe na proxorhsome se usteroskopish alla meta ton ioulio (pou kleino ta 2 xronia). Ston uperixo den fainetai polupodas opote h ysteroskopish tha eina diagnostikh...akouste tora ta sumptomata pou exo...eperna xronia antisulliptika kai apo tote pou ta stamathsa, ligo prin ton gamo dhladh prin thn periodo mou erxontai gia kapoies meres kafe ugra...5 eos 1 mera prin...ephsis to aima alles fores einai arketo - kanoniko alles fores ligo...eixe kapoia paromoia sumptomata???

τελικα είχα όντως πολύποδα 1,5εκ. και παρόλο που δεν πρόλαβα ακόμη να εξακριβώσω αν τα συμπτώματα ήταν απο αυτό είμαι πλεον σίγουρη!!!

ΛΙΝ
04-07-12, 13:59
Γεια σας κοριτσια, εδω και αρκετους μηνες ειχα αλλαγη στην ροη της περιοδου, παντα διαρκουσε βδομαδα και μετα ειχα αλλαγη κρατουσε 3-4 μερες, αλλα δεν ειχα δωσει και πολυ σημασια γιατι ελεγε οτι εχω κανονικα απλα υπηρχε αλλαγη στην ροη. Ο γιατρος μου ειπαι να κανω υστεροσκοπηση μετα απο τοσες αποτυχημες εξωσωματικες και διαγνωστηκε ενα πολυ μικρο πολυποδακι αφαιρεθηκε και σταλθηκε για βιοψια (δεν υπαρχει οπως αναφερη το χαρτι κακοηθεια) αυτο το μηνα που αδιαθετησα ειχα
κανονικα ροη οπως ειχα παντα διαρκεια μια βδομαδα.
Τελικα ολη αυτη η αλλαγη ωφειλοταν στο πολυποδακι αν δεν ειχα κανει την εξεταση θα ειχα 'μαυρα μεσανυχτα', να'ναι καλα ο γιατρος ο Κυριος Παντος.

stella1982
30-07-12, 14:14
Πριν 2 μήνες έκανα υπέρηχο όπυ ο γιατρός μου βρήκε οτι εχω 2 πολυποδες κ οτι πρεπει να αφαιρεθούν.Έτσι λοιπόν μου έκλεισε ραντεβού για να τους βγάλω με υστεροσκοπηση.Ευτυχώς σκέφτηκα να παω κ σε άλλον γιατρό, ο οποιος μου ειπε οτι δεν έχω τίποτα!Πρέπει να σας πω οτι ο πρώτος γιατρος έκανε το ίδιο ακριβώς με άλλες 2 κοπέλες, οι οποιες στο τέλος αποδείχτηκε οτι κ αυτες δεν είχαν κατι.Καταλαβαίνετε τί γίνεται;ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ

ΛΙΝ
31-07-12, 21:31
Πριν 2 μήνες έκανα υπέρηχο όπυ ο γιατρός μου βρήκε οτι εχω 2 πολυποδες κ οτι πρεπει να αφαιρεθούν.Έτσι λοιπόν μου έκλεισε ραντεβού για να τους βγάλω με υστεροσκοπηση.Ευτυχώς σκέφτηκα να παω κ σε άλλον γιατρό, ο οποιος μου ειπε οτι δεν έχω τίποτα!Πρέπει να σας πω οτι ο πρώτος γιατρος έκανε το ίδιο ακριβώς με άλλες 2 κοπέλες, οι οποιες στο τέλος αποδείχτηκε οτι κ αυτες δεν είχαν κατι.Καταλαβαίνετε τί γίνεται;ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ

ΔΕΝ συμβαινει παντα με ολους τους γιατρους.

xazodad
03-10-12, 17:23

Το πιο πιθανό είναι αυτό που λες, όμως πάντα υπάρχει η περίπτωση να έχει δίκιο! Καμιά φορά ως (πιθανοί) ασθενείς διαλέγουμε το πιο ανώδυνο για εμάς σενάριο...

Εγώ θα το τσέκαρα και με τρίτο γιατρό...

foten
22-10-12, 11:38
Να σας ρωτήσω κάτι?Όσες είχαν πολύποδα κ έχουν γεννήσει προηγουμένως θα μπορούν να απαντήσουν . Πριν περίπου 4 μήνες βρήκε στον υπέρηχο ο γιατρός μου μία σκιά στο ενδομήτριο . Η οποία σε επανέλεγχο μετά την περίοδο υπήρχε ακόμη , μόνο που είχε αλλάξει χρώμα!!! Τώρα( περίπου 3 μήνες μετά) έχω αρχίσει κ έχω ενοχλήσεις τσιμπήματα , μία από την μία πλευρά της κοιλιάς ( χαμήλα ) μία από την άλλη στην μέση , κράμπες σε κοιλιά και στο πλαινό μέρος των γλουτών , τραβήγματα κλπ όπως όταν ήμουν έγκυος και μεγάλωνε η μήτρα ( ξέρω την αιτία διότι είχα ρωτήσει τον γιατρό μου τότε) . Υπάρχει ενδεχόμενο να είναι από τον υποτιθέμενο πολύποδα?Μιλάω για πολύποδα διότι την δεύτερη φορά που το ξαναείδαμε , μου είπε ο γιατρός μου οτι μάλλον κάτι τέτοιο είναι.... Στις 30 του μηνός έχω ραντεβού... Μέχρι τότε θα πεθάνω από την αγωνία μου....

smile76
13-11-12, 11:03
Kαλημέρα! Δεν ξέρω αν παρακολουθεί κάποιος αυτό το θέμα, αλλά έχω μια απορία: Η ύπαρξη πολύποδα προκαλεί καθυστέρηση στην εμφάνιση της περιόδου ή καφέ εκκρίσεις πριν την περίοδο? Επίσης, μπορεί ένας πολύ μικρός ενδομήτριος πολύποδας - 5 χιλιοστά - να δημιουργεί προβλήματα γονιμότητας ή στον κύκλο?

smile76
13-11-12, 11:11
Να σας ρωτήσω κάτι?Όσες είχαν πολύποδα κ έχουν γεννήσει προηγουμένως θα μπορούν να απαντήσουν . Πριν περίπου 4 μήνες βρήκε στον υπέρηχο ο γιατρός μου μία σκιά στο ενδομήτριο . Η οποία σε επανέλεγχο μετά την περίοδο υπήρχε ακόμη , μόνο που είχε αλλάξει χρώμα!!! Τώρα( περίπου 3 μήνες μετά) έχω αρχίσει κ έχω ενοχλήσεις τσιμπήματα , μία από την μία πλευρά της κοιλιάς ( χαμήλα ) μία από την άλλη στην μέση , κράμπες σε κοιλιά και στο πλαινό μέρος των γλουτών , τραβήγματα κλπ όπως όταν ήμουν έγκυος και μεγάλωνε η μήτρα ( ξέρω την αιτία διότι είχα ρωτήσει τον γιατρό μου τότε) . Υπάρχει ενδεχόμενο να είναι από τον υποτιθέμενο πολύποδα?Μιλάω για πολύποδα διότι την δεύτερη φορά που το ξαναείδαμε , μου είπε ο γιατρός μου οτι μάλλον κάτι τέτοιο είναι.... Στις 30 του μηνός έχω ραντεβού... Μέχρι τότε θα πεθάνω από την αγωνία μου....
Και εγώ έχω τέτοιες ενοχλήσεις. Όχι βέβαια τόσο έντονες όπως τις περιγράφεις, σίγουρα όμως μοιάζουν με την εγκυμοσύνη. Τελικά τι σου είπε ο γιατρός σου?

foten
13-11-12, 13:46
Και εγώ έχω τέτοιες ενοχλήσεις. Όχι βέβαια τόσο έντονες όπως τις περιγράφεις, σίγουρα όμως μοιάζουν με την εγκυμοσύνη. Τελικά τι σου είπε ο γιατρός σου?

Δεν μου είπε κάτι για τις ενοχλήσεις , παρόλο που τις ανέφερα . Ωστόσο , είπε οτι αυτό που έχω είναι ή πολύποδας ή ινομύωμα . Θα βεβαιωθούμε μόνο με υστεροσκόπηση. Φοβάμαι... Διότι σαν να μην έφτανε αυτό , από οτι δείχνουν τα εως τώρα δεδομένα , σε πολύ λίγους μήνες , θα χρειαστώ και μία ακόμη επέμβαση στο στήθος για αφαίρεση ινοαδενώματος . Ψυχολογικά με έχει πάρει από κάτω . Κάθε μήνα είμαι κατά φαντασίαν έγκυος . Βασικά , πριν από αυτόι το ραντεβού που είχα μαζί του όπου και μου είπε οτι ο πολύποδας δυσκολεύει την σύλληψη , είχα 2 τέστ θετικά. Τα είχα κάνει 3 ημέρες πριν την περίοδο και ήταν αχνά . Δυστυχώς περίοδος ήρθε κανονικά ... Ήθελα μόνο να ξέρω. Ο πολύποδας δυσχεραίνει την σύλληψη ή προκαλεί και αποβολές?Έχω έναν γιό 2 ετών . Μετά την γέννησή του , από το γενικότερο άγχος μου , παρουσίασα υπερθυρεοειδή , έβγαλα έναν μάλλον πολύποδα και ένα ινοαδένωμα στο στήθος!!! Μέσα σε 1 έτος όλα αυτά...... Θέλω να κάνω την υστεροσκόπηση και να τελειώνω . Ωστόσο ξέρω οτι μετά θα πρέπει να μπω και για το στήθος . Να περιμένω 40 ημέρες κάθε φορά μετά από την κάθε επέμβαση για το αποτέλεσμα των βιοψιών.... Είμαι σε πολύ άσχημη φάση , ειλικρινά . Ουσιαστικάόταν είδα τελευταία φορά τα θετικά τεστ , δεν κάναμε καν ελεύθερα σεξ , μάλλον ήταν από τα προσμερματικά υγρά.... Μετά από αυτό , αρχίσαμε να προσπαθούμε ελεύθερα . Ε , μετά από αυτό το σημείο έχω ξεφύγει. Βλέπω στον ύπνο μου οτι είμαι έγκυος... Ξυπνάω με ταχυκαρδίες .νιώθω για απροσδιόριστους λόγους εάν σφίξιμο στην καρδιά , στο στομάχι , κάπου εκεί . Σημειωτέον οτι ο θυρεοειδής μου μάλλον έχει ψιλοφτιάξει γιατί έχω αρχίσει να κρυώνω , ενώ όταν ήμουν σε έξαρση ζεσταινόμουν . Πάντως αυτές τις ημέρες θα το τσεκάρω . Όποτε κάνω σεξ σκέφτομαι τί να κάνω για να συλλάβω... Το χειρότερο είναι οτι του το έλεγα του άντρα μου ένα χρόνο πριν να ξεκινούσαμε προσπάθειες , διότι πολλές φορές συμβαίνουν πράγματα που δε τα υπολογίζεις . Σε εμένα συνέβησαν όλα αυτά . Δυστυχώς , δεν άκουσε.... Άσε που σε περίπτωση κακοήθειας στ στήθος , τί θα κάνω μετά?Συγνώμη για το κατεβατό... Απλά σε κανέναν άλλο δνε μπορώ να ανοιχτώ έτσι... Φοβάμαι τόσο πολύ ακόμη και την παραμικρή επέμβαση . Φοβάμαι για τις βιοψίες , φοβάμαι την αναμονή χωρίς αποτέλεσμα . Θα μου πείς είναι αχαριστία.. Έχω ήδη ένα παιδάκι που λατρεύω . Είναι όλα μου τα υπάρχοντα . Αν με ρωτούσε ποτέ κανείς τί έκανα σε αυτόν τον κόσμο και τί παρακαταθήκη θα αφήσω όταν πεθάνω , είναι αυτό το παιδάκι μόνο.... το οποίο απλά βοήθησα με το σώμα μου να έρθει στην ζωή....Όμως ήθελα και ένα δεύτερο και τρίτο ακόμη.... Και εκτός αυτού . κάθε άνθρωπος έχει άλλες αντοχές και άλλο κουράγιο... Εμένα έχουν αρχίσει να σώνονται... Όταν δεν έμαθα για το πρόβλημα στο στήθος και οτι μεγαλώνει με σχετικά γρήγορους ρυθμούς... μου ήρθε αστραπιαία στο νού ο πατέρας μου , τον οποίο έχασα από καρκίνο. Δεν νομίζω οτι έχω την δύναμη να διαβώ αυτό το μονοπάτι.....

smile76
14-11-12, 10:14
foten, καλημέρα! Μακάρι να μπορούσαμε να πατήσουμε ένα κουμπί και να διώξουμε αυτό το άγχος από τη ζωή μας. Έχω και εγώ ένα παιδάκι - 3 χρονών -, η σύλληψη του οποίου δεν με δυσκόλεψε καθόλου. Το δεύτερο όμως δεν θέλει να έρθει. Και εγώ έχω περάσει πολλή στεναχώρια, αλλά ξαφνικά κατάλαβα ότι έδωσα τόση προτεραιότητα σ' αυτό το σκοπό, ώστε ξέχασα να ευχαριστιέμαι με τα απλά καθημερινά πράγματα και κυρίως το παιδί μου. Όσο και αν φαίνεται μοιρολατρικό, όλα συμβαίνουν - ή δεν συμβαίνουν - στη ζωή για κάποιο λόγο. Όταν λοιπόν προκύπτει και σοβαρός λόγος υγείας, τότε αυτό είναι καμπανάκι να σκεφτείς για ποιο λόγο ήρθες σ' αυτή τη ζωή. ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ. και δεν έχει σημασία πόσα παιδιά έχεις. Αφαίρεσε αυτό το προβληματάκι από το στήθος σου, γιατί με μια ενδεχόμενη εγκυμοσύνη, οι ορμόνες μπορεί να επιβαρύνουν την υγεία σου. Βάλε δραστηριότητες στη ζωή σου, ευχαριστήσου το σεξ με τον άντρα σου και μην τον γεμίζεις ενοχές ότι εξαιτίας του αργήσατε να κάνετε δεύτερο παιδί.
Εγώ απο τότε που αποφάσισα να κάνω δεύτερο παιδί.. Έχω λίγο αίμα περίπου απο την 18η ημέρα του κύκλου μέχρι την 25η. Ο γιατρός στον υπέρηχο έβλεπε ενδεχόμενη υδροσάλπιγγα. Κάνω λαπαροσκόπηση όπου τελικά αποδεικνύεται ότι ήταν απλές κύστες στην ωοθήκη. Μετά από 6 μήνες έχω πάλι κύστες, με υποψία μία αυτές να είναι ενδομητρίωσης, ένα μικρό πολύποδα στην μήτρα, ένα αιμαγγείωμα στον τράχηλο και ξανά διαταραχή του κύκλου. Οι ορμονικές είναι καλές. Όταν λοιπόν η ζωή μου αρχίζει και γίνεται ένα ιατρικό ανακοινωθέν, είπα στο γιατρό μου ότι δεν με ενδιαφέρει να κάνω δεύτερο παιδί. Απλά με νοιάζει να είμαι ΥΓΙΗΣ, να χαρώ την οικογένειά μου. Αν ποτέ έρθει δεύτερο, καλοδεχούμενο.
Υπάρχει πολλή δυστυχία γύρω μας. Ας μην κάνουμε τα πράγματα χειρότερα. Γι' αυτά τα πλασματάκια είμαστε ο κόσμος τους όλος. Ας τον ομορφύνουμε. Στη ζωή τους θα κάνουν καλούς φίλους και θα αναπληρώσει το κενό αν δεν αποκτήσουν αδέλφια.

foten
14-11-12, 12:02
Είναι τελείως περίεργο που διαβάζω τα όσα μου γράφεις σήμερα , ενώ τα ένιωσα χτες... κάποια στιγμή κοιτούσα τον γιό μου να κοιμάται στο καθισματάκι του στο αυτοκίνητο... ήταν τόσο απίστευτα όμορφος και αψεγάδιαστος , που φοβήθηκα και σχεδόν ένιωσα ντροπή για όλους αυτούς τους λόγους που ανέφερες...Έχω ήδη επιλέξει να κάνω την επέμβαση στο στήθος κυρίως διότι φοβάμαι τα χειρότερα . Όσο για τον πολύποδα προς το παρόν θα τον αφήσω εκεί . Εκτός κι αν μεγαλώσει γρήγορα κι αυτός και επιβληθεί να τον βγάλω άμεσα . Συνεπώς , θα ζητήσω 2η γνώμη και για τα 2....Κι εγώ έχω βαρεθεί τους γιατρούς και στο λέω εγώ που από το 2008 μέχρι σήμερα έχω επισκεφθεί πάααααρα πολλούς καθότι παθαίνω κρίσεις πανικού. Ο ερχομός του παιδιού μου μόνο μείωσε κατά πολύ τις επισκέψεις στους γιατρούς για εμένα . Τώρα "απολαμβάνω" κυρίως την παιδίατρό μας:)Εύχομαι να μας έρθουν όλα αναπάντεχα όμορφα εκεί που δεν το περιμένουμε. Κυρίως διότι είναι πολύ δύσκολες οι ημέρες που διανύουμε και ειλικρινά χρειάζεται μία νότα αισιοδοξίας ο κάθε ένας μας...

smile76
14-11-12, 12:49
..........:)Εύχομαι να μας έρθουν όλα αναπάντεχα όμορφα εκεί που δεν το περιμένουμε. Κυρίως διότι είναι πολύ δύσκολες οι ημέρες που διανύουμε και ειλικρινά χρειάζεται μία νότα αισιοδοξίας ο κάθε ένας μας...
Γλυκιά μου, σου εύχομαι τα καλύτερα.. Όποτε θέλεις στείλε μήνυμα να τα λέμε..

foten
16-11-12, 09:56
όποτε θέλεις...

Μαρινα..
03-01-13, 16:36
ειναι η πρωτη φορα που ανοιγομαι γιαυτο το θεμα γενικα δεν το εχω συζητηση με κανεναν ισως απο φοβο...ειμαι 26 χρονον προσπαθω εδω κ 6 μηνες να μηνω εγκυος κ ο γιατρος μου πριν περιπου 4 μηνες διαπιστωσε ενα μικρο πολυποδα.με διαβεβαιωσε πως δεν ειναι κατι το ανησυχειτικο κ πως αμα δεν καταφερω να μηνω εγκυος μεσα σε ενα χρονο θα προχωρησουμε σε επεμβαση.μεχρι που διαβασα ολα τα παρακατω σχολεια σας κ αγχωθηκα κ θελω την βοηθεια σας μηπως κανω κατι λαθος??μηπως πρεπει να το ψαξω??γιατι δεν μενω τοσο καιρο εγκυος ενω ολες η εξετασεις μου ειναι καλες????

foten
04-01-13, 10:49
Μαρίνα , έχω ακούσει από γνωστές μου οτι αν και είχα πολύποδα έμειναν έγκυες. Εμένα δεν μου συνέβη , ωστόσο εσύ μπορεί να είσαι πιο τυχερή... Εγώ εκτός του πολύποδα είμαι και υπεραγχώδης . Επομένως , όλα αυτά λειτουργούν σαν την καλύτερη αντισύλληψη υποθέτω.... Αν θες μπορείς να επισκεφτείς και άλλον γυναικολόγο για δεύτερη γνώμη . Εγώ αυτό σκοπεύω να κάνω ούτως ή άλλως .

foten
17-01-13, 12:21
Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς το εξής:Γίνεται υπέρηχος μήτρας κατά την διάρκεια περιόδου?Έχει κάνει κάποια κοπέλα?

mommytobe
17-01-13, 12:56
ειναι η πρωτη φορα που ανοιγομαι γιαυτο το θεμα γενικα δεν το εχω συζητηση με κανεναν ισως απο φοβο...ειμαι 26 χρονον προσπαθω εδω κ 6 μηνες να μηνω εγκυος κ ο γιατρος μου πριν περιπου 4 μηνες διαπιστωσε ενα μικρο πολυποδα.με διαβεβαιωσε πως δεν ειναι κατι το ανησυχειτικο κ πως αμα δεν καταφερω να μηνω εγκυος μεσα σε ενα χρονο θα προχωρησουμε σε επεμβαση.μεχρι που διαβασα ολα τα παρακατω σχολεια σας κ αγχωθηκα κ θελω την βοηθεια σας μηπως κανω κατι λαθος??μηπως πρεπει να το ψαξω??γιατι δεν μενω τοσο καιρο εγκυος ενω ολες η εξετασεις μου ειναι καλες????

εγω παντως ειχα εναν μικρο πολυποδα στον κολπο-μαλιστα η γιατρος μου παντα επαιρνε παπ απο εκει για σιγουρα-και δεν ειχα προβλημα ουτε να μεινω εγκυος (εμεινα χωρις να το καταλαβω!) ουτε στην εγκυμοσυνη
γεννησα φυσιολογικα και η γιατρος μου το αφαιρεσε αμεσως μετα τον τοκετο οχι για καποιο λογο αλλα αφου ημουν ηδη "ετοιμη" παει κι αυτο!
μην αγχωνεσαι, πρεπει ομως να εχεις γιατρο που εμπιστευεσαι!

Julez
18-01-13, 17:22
συγγνωμη αν κανω λαθη αλλα τα αγγλικα ειναι η μητρικη μου γλωσσα.
Αποφασισμαε να μεινουμε εγκιος.... οχι πολυ ενα μηνα..... και πιγα στο γυναικολογο προλυπτικα ειχα και πολυ καιρο να παω....
αχχχ στην εξεταση μου βρικε ενα πολυποδα στο ενδοτραχηλο 30mm... το οπιο λειτροθγει σαν φελος και δεν αφηνει το σπερμα να περασει.... στεωαχωριεμε πολυ διοτι το μεγαλητερο ονειρο στην ζωη μου ειναι να κανω παιδια... ειμαι 29 ετων.... και λεω γιατι σε εμενα?
αυριο μπαινω χειρουργειο και βγαινω το μεσιμερι... ολικη ναρκωση κτλ... κοστιζει 1500 ευρω!... ευτηχος ειχα κατι στην ακρη τα μονο που ειχα....
ελπιζω να πανε ολλα καλα.:confused:

Julez
20-01-13, 12:41
και εγινε το χειρουργιοο και αντι για ενα πολυποδα 30μμ ειχα πολλλα πολλα μικρα πολυποδες που φαινοτουσαν σαν ενα μεγαλο στο υπεριχογραφιμα...
καλ ειμαι λιγους πονους εχο και αιμα.... ελπιζο να πανε ολλα καλα απο εδο κ περα ...να μεινω εγκιοσ και να εχω υγεια

mommytobe
20-01-13, 15:21
στο ευχομαι ολοψυχα!να σκεφτεσαι θετικα!!!:D

Ι.Δωρα
20-01-13, 15:37
και εγινε το χειρουργιοο και αντι για ενα πολυποδα 30μμ ειχα πολλλα πολλα μικρα πολυποδες που φαινοτουσαν σαν ενα μεγαλο στο υπεριχογραφιμα...
καλ ειμαι λιγους πονους εχο και αιμα.... ελπιζο να πανε ολλα καλα απο εδο κ περα ...να μεινω εγκιοσ και να εχω υγεια

Περαστικα κοπελα μου....αφου ξεπερασατε το προβλημα ολα θα πανε καλα απο δω και περα..κανε λιγο υπομονη...να αναρρωσεις οσο χρειαστει και μετα θα ρθει και το παιδακι σας..εισαι μικρη ακομη..τι ειναι τα 29...

foten
22-01-13, 11:32
Μαρίνα , έχω ακούσει από γνωστές μου οτι αν και είχα πολύποδα έμειναν έγκυες. Εμένα δεν μου συνέβη , ωστόσο εσύ μπορεί να είσαι πιο τυχερή... Εγώ εκτός του πολύποδα είμαι και υπεραγχώδης . Επομένως , όλα αυτά λειτουργούν σαν την καλύτερη αντισύλληψη υποθέτω.... Αν θες μπορείς να επισκεφτείς και άλλον γυναικολόγο για δεύτερη γνώμη . Εγώ αυτό σκοπεύω να κάνω ούτως ή άλλως .

Σε συνέχεια του μηνύματός μου και προς γνώση των κοριτσιών εδω , έχω να πω να παίρνετε πάντα και 2η γνώμη!!!!
Τελικά αυτό που είχα ΔΕΝ ΗΤΑΝ πολύποδας , αλλά ένα πολύ μικρό ινομύωμα . Τόσο μικρό που δεν χρειαζόταν καν να το βγάλω, όπως μου είπε ο β' γιατρός και οτι σε καμία περίπτωση δεν θα εμπόδιζε την σύλληψη κλπ!!! Μου είπε μάλιστα , ξέχνα κιόλας οτι στο ανέφερα . Θα κάνεις το ετήσιο παπ σου και δεν θα αγχώνεσαι. Επί λέξει μου είπε"φύγε και πήγαινε να κάνεις 2ο παιδάκι"!!!!! Ο α΄γιατρός μου είπε οτι δύσκολα θα συλλάβω και οτι ΠΡΕΠΕΙ να το αφαιρέσω!!! Δεν με νοιάζουν τα χρήματα που θα έδινα , ή τουλάχιστον όχι τόσο.. Όχι δεν είμαι τόσο large οικονομικά . Απλά με τρομοκρατούσε η ιδέα της εγχείρισης και μάλιστα την στιγμή που δεν χρειαζόταν τελικά!!!!!

naomi
11-02-13, 15:30
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΚΑΝΑ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΙΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΕΝΑ ΠΟΛΥΠΟΔΑΚΙ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ. ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ Κ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΞΑΝΑ?

happymamma
14-02-13, 00:32
Μαρίνα καλημέρα διάβασα για το πως σου μίλησε ο γιατρός σου και ναι ισχύει ότι δεν πρέπει να μιλάνε έτσι στο εξωτερικό αλλά και εδώ υπάρχουν γιατροί που δεν μιλάνε έτσι είναι ευγενικοί.λοιπόν δεν γίνεται να σου έβγαλε νομίζω κάποιους και να σου εμειναν πίσω άλλοι.αλλά καλό θα ήταν να πας μία επίσκεψη να σε δουν και αλλού κλινικά μετα το χειρουργείο μετα την φλεγμονή που λέει ότι εχεις.οτι θες ενημέρωσε με
μια χαρά γίνεται!!υπάρχουν πάααρα πολλοί γιατροί που δεν ξέουν τη δουλειά τους!!άσε που πολλές φορές επίτηδες δεν τα βγάζουν όλα!!είτε απο άγνοια είτε σκόπιμα!....και ο νοων νοείτω!

happymamma
14-02-13, 00:38
ΔΕΝ συμβαινει παντα με ολους τους γιατρους.
και μια φίλη μου το ίδιο έπαθε!!μήπως ο γιατρός σου είναι στο Χαλάνδρι?-μη πεις όνομα,απλά περιέργεια...
πάντως όντως πολλοί εκμέταλλέυονται την άγνοια κια το φόβο μας..εμένα η φίλη μου κόντεψε να πεθάνει απο την αγωνία της--ξέρεις τώρα πως τα φουσκώνουν κιόλας μερικοί γιατροί και πως τα διογκώνουμε εμείς όταν φοβόμαστε.ευτυχώς που η φίλη μου ήρθε στο δικό μου γιατρό και πραγματικά η κοπέλα σώθηκε!!

happymamma
14-02-13, 00:55
και μια φίλη μου το ίδιο έπαθε!!μήπως ο γιατρός σου είναι στο Χαλάνδρι?-μη πεις όνομα,απλά περιέργεια...
πάντως όντως πολλοί εκμέταλλέυονται την άγνοια κια το φόβο μας..εμένα η φίλη μου κόντεψε να πεθάνει απο την αγωνία της--ξέρεις τώρα πως τα φουσκώνουν κιόλας μερικοί γιατροί και πως τα διογκώνουμε εμείς όταν φοβόμαστε.ευτυχώς που η φίλη μου ήρθε στο δικό μου γιατρό και πραγματικά η κοπέλα σώθηκε!!

(λάθος παράθεση έκανα πριν και δεν ξέρω πως σβήνει..:s)

nemonemo
21-02-13, 17:53
Γεια σας!ειμαι καινουρια στην παρέα κ ήθελα να πω πως πήγα εχθές για το τεστ παπ του χρόνου,αλλά 7 μέρες πριν την περίοδο μου,λέγοντας τόσο το αναφέρω διότι ο κύκλος ειναι σταθερός,κ είδε το ενδομητριο παχύ....μου είπε ότι 99% δεν διακρίνει κάτι από την πείρα του αλλά να ξανά παω μετά την περίοδο μου για μια ακόμα εξέταση να το σιγουρεψει πως δεν ειναι ας πούμε πολυποδας...μια που το πε μια που χλωμιασα...εσείς απο την πείρα σας λέτε αδίκως ανησυχώ απ το πουθενά να τρελαίνομαι,όντως το ενδομητριο γίνεται παχύ πριν την περίοδο μας;ευχαριστώ

bebeangel
21-02-13, 18:14
Γεια σας!ειμαι καινουρια στην παρέα κ ήθελα να πω πως πήγα εχθές για το τεστ παπ του χρόνου,αλλά 7 μέρες πριν την περίοδο μου,λέγοντας τόσο το αναφέρω διότι ο κύκλος ειναι σταθερός,κ είδε το ενδομητριο παχύ....μου είπε ότι 99% δεν διακρίνει κάτι από την πείρα του αλλά να ξανά παω μετά την περίοδο μου για μια ακόμα εξέταση να το σιγουρεψει πως δεν ειναι ας πούμε πολυποδας...μια που το πε μια που χλωμιασα...εσείς απο την πείρα σας λέτε αδίκως ανησυχώ απ το πουθενά να τρελαίνομαι,όντως το ενδομητριο γίνεται παχύ πριν την περίοδο μας;ευχαριστώ
Στην δική μου περίπτωση για να μου πουν για πιθανότητα πολύποδα(μέσω παπ)πήγα σε 2 γιατρούς.Ο καθένας μου έλεγε να πάω διαφορετικές ημέρες μετά την περίοδο(ο ένας μετά απο 7 και ο άλλος μετά απο 13 μέρες).Αυτό που ξέρω με σιγουριά είναι πως για να ξέρεις με βεβαιότητα για ύπαρξη ή μη πολύποδα η εξέταση είναι η υστεροσαλπιγγογραφία.Αυτή έκανα και εγώ και έδειξε ένα τοσοδούλικο πολυποδάκι.
Μην αγχώνεσαι.Ελπίζω να βοήθησα.

happymamma
02-03-13, 00:26
Στην δική μου περίπτωση για να μου πουν για πιθανότητα πολύποδα(μέσω παπ)πήγα σε 2 γιατρούς.Ο καθένας μου έλεγε να πάω διαφορετικές ημέρες μετά την περίοδο(ο ένας μετά απο 7 και ο άλλος μετά απο 13 μέρες).Αυτό που ξέρω με σιγουριά είναι πως για να ξέρεις με βεβαιότητα για ύπαρξη ή μη πολύποδα η εξέταση είναι η υστεροσαλπιγγογραφία.Αυτή έκανα και εγώ και έδειξε ένα τοσοδούλικο πολυποδάκι.
Μην αγχώνεσαι.Ελπίζω να βοήθησα.

οντως!πολυ καλά εκανεσ και πηγεσ σε δευτερο γιατρο!!παιζει πολυ κοροιδια και εκμεταλλευση απο μερικουσ γιατρους εκει έξω!ειδικα σε ο τι αφορα κατι πιο σοβαρο χρειάζεται να εχεισ τυφλη εμπιστοσυνη στο γιατρο σου και στη διαγνωση του.αν δεν το χεισ αυτο, καλυτερα να παιρνεισ και δευτερη για ν αμη πω και τριτη γνωμη.μιλαει η πειρα--τησ φιλης;)

katrona
06-03-13, 00:03
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω έκανα διάνοιξη τραχήλου μήτρας και έχω την απάντηση της ιστολογικής εξέτασης
ΜΑΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: λευκόφαια και ερυθρόφαια ιστοτεμάχια 11,5 εκ.
ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ:το υλικό αποτελείται από τμήματα ενδομητρίου εκκριτικής φάσης του κύκλου και ενδομητρικό λειτουργικό πολύποδα.
Ξέρει καμία τί σημαίνει αυτό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

vasoz1975
18-05-13, 18:21
Καλησπερα ειμαι καινουργια στο φορουμ, θα ηθελα να ρωτισω το εξης. πηγα στο γυναικολογο για τον ετησιο ελεγχο και μου βρηκε 4 πολυποδακια και μου ειπε αφου θελω να μεινω εγκυος οτι πρεπει να τα βγαλω αλλιως υπαρχει νεγαλο ποσοστο αποβολης(επισκεψη περιπου 10 μερες πριν αδιαθετησω).
Τον επομενο μηνα σ αλλον γιατρο(πολυ γνωστο)και μου ειπε οτι βρηκε ενα πολυποδακι, του εξηγησα τι μου ειπε ο προηγουμενος και μου ειπε οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο σε καμια γυναικολογικη βιογραφια,δηλαδη αμα δεν το βγαλω να αποβαλω, αυτος μου βρηκε ενα(πηγα μολις αδιαθετησα), στο τελος μου ειπε οτι με βλεπει πολυ αγχωμενη και οτι θα ειναι καλυτερα για μενα να το βγαλω,γιατι αν στο μελλον τυχει καμια αποβολη(αυτος ειπε οτι δεν προκειτε να γινει αποβολη απο πολυποδα αλλα απο αλλο λογο) εγω θα ριχνω ευθηνες στον ευατο μου και σ αυτον που δεν το εβγαλα
Δεν ξερω τι να κανω..... ειμαι 38ετων και τα χρονια περνανε και ενα μωρο δε θα ρθει οποτε θελω εγω, εχει καποια συναντησει τετοιο διλημμα?
Και ολα αυτα τα τραβαω γιατι ο προσωπικος μου γιατρος που του ειχα εμπιστοσυνη δεν ειναι πλεον στη ζωη

bebeangel
18-05-13, 18:38
οντως!πολυ καλά εκανεσ και πηγεσ σε δευτερο γιατρο!!παιζει πολυ κοροιδια και εκμεταλλευση απο μερικουσ γιατρους εκει έξω!ειδικα σε ο τι αφορα κατι πιο σοβαρο χρειάζεται να εχεισ τυφλη εμπιστοσυνη στο γιατρο σου και στη διαγνωση του.αν δεν το χεισ αυτο, καλυτερα να παιρνεισ και δευτερη για ν αμη πω και τριτη γνωμη.μιλαει η πειρα--τησ φιλης;)

happymamma μου εχουν ακουσει τοσα πολλα τα αυτακια μου που πλεον σε καιριες αποφασεις παιρνουμε τουλαχιστον 2 γνωμες για διασταυρωση.
Η τελικη αποφαση ειναι παντα δικη μας αλλα καλο ειναι να εχεις διασταυρωμενες ιατρικες αποψεις μεχρι την τελικη αποφαση.

boubou29
18-05-13, 18:40
Καλησπερα ειμαι καινουργια στο φορουμ, θα ηθελα να ρωτισω το εξης. πηγα στο γυναικολογο για τον ετησιο ελεγχο και μου βρηκε 4 πολυποδακια και μου ειπε αφου θελω να μεινω εγκυος οτι πρεπει να τα βγαλω αλλιως υπαρχει νεγαλο ποσοστο αποβολης(επισκεψη περιπου 10 μερες πριν αδιαθετησω).
Τον επομενο μηνα σ αλλον γιατρο(πολυ γνωστο)και μου ειπε οτι βρηκε ενα πολυποδακι, του εξηγησα τι μου ειπε ο προηγουμενος και μου ειπε οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο σε καμια γυναικολογικη βιογραφια,δηλαδη αμα δεν το βγαλω να αποβαλω, αυτος μου βρηκε ενα(πηγα μολις αδιαθετησα), στο τελος μου ειπε οτι με βλεπει πολυ αγχωμενη και οτι θα ειναι καλυτερα για μενα να το βγαλω,γιατι αν στο μελλον τυχει καμια αποβολη(αυτος ειπε οτι δεν προκειτε να γινει αποβολη απο πολυποδα αλλα απο αλλο λογο) εγω θα ριχνω ευθηνες στον ευατο μου και σ αυτον που δεν το εβγαλα
Δεν ξερω τι να κανω..... ειμαι 38ετων και τα χρονια περνανε και ενα μωρο δε θα ρθει οποτε θελω εγω, εχει καποια συναντησει τετοιο διλημμα?
Και ολα αυτα τα τραβαω γιατι ο προσωπικος μου γιατρος που του ειχα εμπιστοσυνη δεν ειναι πλεον στη ζωη

καλησπερα βασω και γω ξαφνικα απο το πουθενα ενα βημα πριν την εξωσωματικη μου βρηκαν εναν πολυποδα στη μητρα και μου ειπε ο γυναικολογος μου οτι πρεπει να τον αφειρεσω για να συνεχισουμε. αυτα....

Παναγιώτης Χριστόπουλος
18-05-13, 20:25

Για να γινει σωστη διαγνωση πρεπει να γινει ελεγχος αμεσως μετα απο περιοδο.... Επισης πολλα εξαρτωνται και απο τη θεση και το μεγεθος του πολυποδα...

Angel1501
08-06-13, 22:07
Καλησπέρα!!! είμαι 40 ετών και πριν από 2 μήνες περίπου, μου βρήκε ο γιατρός στον υπέρηχο 2 πολύποδες. Περίμεναμε έναν κύκλο μήπως και φεύγανε μόνοι τους, αλλά δεν ήμουν τόσο τυχερή...
Αδιαθετήσα 10/05/2013, κανονίσαμε να γίνει η επέμβαση μόλις καθάριζα από την περίοδο, έτσι κλείσαμε ημερομηνία για 21/5/2013.
Μου αφαιρέθηκαν 2 πολύποδες. Για καμιά εβδομάδα είχα λίγο αίμα και βλέννα.
Συγχρόνως, μέχρι και χτες, ήμουν πολύ πρησμένη, λες και με είχαν φουσκώσει με αέρα!!!! ασε δε το στήθος, νούμερο 15 κοντεψα να φτάσω!!!
Πηγα στον γιατρό για να με δει στις 31/5/2013.
Είδαμε το dvd, μου είπε ότι ο ένας πολύποδας ήταν στην είσοδο του τραχήλου, γι' αυτό και δεν είχα συλλάβει, ήταν σαν φράγμα για το σπέρμα.
Στον κολπικό υπέρηχο, φάνηκε κενός πια ο χώρος όπου ήταν οι πολύποδες. Μου είπε ότι θα έκανα ωορρηξία από δεξια και το ενδομήτριο ήταν 3,6χιλ.
Τον ρώτησα πότε θα αδιαθετήσω και μου είπε περίπου σε 30 ημέρες από την ημ/νια επέμβασης, ήτοι γύρω στις 20/6.
Επίσης, λογω ηλικίας, μου είπε να προσπαθήσω το καλοκαίρι χαλαρά και αν δεν...να πάμε για εξωσωματική το φθινόπωρο. Όσον αφορά σπερματέγχυση, δεν ήταν θετικός, γιατί στην ηλικία μου οι πιθανότητες ειναι 4-5%, άσε δε που το σπέρμα του άντρα μου δεν είναι και είναι και το καλύτερο.

Με τον άντρα μου είχαμε επαφή στις 19/05/2013 (πριν την επέμβαση) και χθες.
Είχα και κάτι πόνους δεξιά κάτω και έμοιαζαν λιγο με πονο ωορρηξίας.
Σήμερα το πρωι όμως έχω αίμα!!!! Όχι πάρα πολύ, αλλά πονάει και η μέση μου και ξεπρήστηκε και το στήθος μου. Σαν κανονική 1η μέρα περιόδου (δική μου). Και είναι μόνο 18 ημέρες μετά από την επέμβαση!!!
Αν δεν μεσολαβουσε η επέμβαση σήμερα ή αύριο θα αδιαθετούσα κανονικά.

Τι στο καλό συμβαίνει;;;;:???::???::???:

miria
09-06-13, 00:57
και εγω μετα απο αφαιρεση πολύποδα ενδομητρίου αδιαθετησα κανονικά σα να μην είχα κάνει την επέμβαση, οπότε μάλλον όλα καλά

Ηλιοβασίλεμα
09-06-13, 12:32
Καλημέρα κορίτσια!
Εγώ πηγαίνω τον γυναικολόγο για παρακολούθηση ωορρηξίας για επίτευξη 2ης εγκυμοσύνης. Έχω σύνδρομο πολυκυστικών και αντίσταση στην ινσουλίνη και δεν κάνω ωορρηξία κάθε μήνα...
Τον προηγούμενο μήνα στην 9η μέρα κύκλου, στον κολπικό υπέρηχο μου είπε ο γιατρός ότι έχω ένα πολύποδα! Του λέω: ¨τί είναι αυτό πάλι; είναι πρόβλημα;" Και μου απαντάει:" Άνευ σημασίας!!!" Μου το είπε 2 φορές...

Τί είναι οι πολύποδες, βρε κορίτσια; Είναι κάτι σαν κύστες; Τί προκαλούν;

Θα ξαναπάω πάλι στην 8η με 9η μέρα κύκλου, πάλι για υπέρηχο και θα τον ξαναρωτήσω (αν το θυμηθώ...) !

Koalaki
09-06-13, 12:56
Καλημέρα κορίτσια!
Εγώ πηγαίνω τον γυναικολόγο για παρακολούθηση ωορρηξίας για επίτευξη 2ης εγκυμοσύνης. Έχω σύνδρομο πολυκυστικών και αντίσταση στην ινσουλίνη και δεν κάνω ωορρηξία κάθε μήνα...
Τον προηγούμενο μήνα στην 9η μέρα κύκλου, στον κολπικό υπέρηχο μου είπε ο γιατρός ότι έχω ένα πολύποδα! Του λέω: ¨τί είναι αυτό πάλι; είναι πρόβλημα;" Και μου απαντάει:" Άνευ σημασίας!!!" Μου το είπε 2 φορές...

Τί είναι οι πολύποδες, βρε κορίτσια; Είναι κάτι σαν κύστες; Τί προκαλούν;

Θα ξαναπάω πάλι στην 8η με 9η μέρα κύκλου, πάλι για υπέρηχο και θα τον ξαναρωτήσω (αν το θυμηθώ...) !

Ηλιοβασιλεμα μου τα πολυποδακια ειναι κατα βαση καλοηθεις ανευ σημασιας οπως πολυ σωστα σου ειπε ο γιατρος σου και συνηθως δεν επηρεαζουν την επιτευξη μιας εγκυμοσυνης.....δεν προκαλουν τιποτα απλα σε ελαχιστες περιπτωσεις οταν μεγαλωνουν πρεπει απλα να αφαιρεθουν.

Σου ευχομαι να μεινεις εγκυος πολυ γρηγορα!!!!!!!!!

Ηλιοβασίλεμα
09-06-13, 13:04
Ηλιοβασιλεμα μου τα πολυποδακια ειναι κατα βαση καλοηθεις ανευ σημασιας οπως πολυ σωστα σου ειπε ο γιατρος σου και συνηθως δεν επηρεαζουν την επιτευξη μιας εγκυμοσυνης.....δεν προκαλουν τιποτα απλα σε ελαχιστες περιπτωσεις οταν μεγαλωνουν πρεπει απλα να αφαιρεθουν.

Σου ευχομαι να μεινεις εγκυος πολυ γρηγορα!!!!!!!!!

Ευχαριστώ και μακάρι να τα καταφέρουμε...
Αν εμφανιστεί πολύποδας, υπάρχει για πάντα; Ή μπορεί να μικρύνει και να εξαφανιστεί;;; (μήπως λέω βλακεία :oops: ;;;)

Angel1501
09-06-13, 14:27
και εγω μετα απο αφαιρεση πολύποδα ενδομητρίου αδιαθετησα κανονικά σα να μην είχα κάνει την επέμβαση, οπότε μάλλον όλα καλά

Καλησπέρα. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση Miria. Με καθησύχασες λίγο. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου βγαίνουν τα νούμερα, γι' αυτό έχω σκάσει. Θα πρέπει να είχα ωορρηξία 2-3 ημέρες μετα την επέμβαση, και στην εξέταση με τον υπέρηχο, το ενδομήτριο ήταν λεπτό (λογικό μετά από επέμβαση) και δεν είχα κάνει ωορρηξία ακόμα. Είπα να μην ενοχλήσω και τον γιατρό μου το Σ/Κ, αλλά από αύριο δεν γλιτώνει!!!! χι, χι

:lol:

Angel1501
10-06-13, 15:48
Ευχαριστώ και μακάρι να τα καταφέρουμε...
Αν εμφανιστεί πολύποδας, υπάρχει για πάντα; Ή μπορεί να μικρύνει και να εξαφανιστεί;;; (μήπως λέω βλακεία :oops: ;;;)

Υπάρχει περίπτωση από κύκλο σε κύκλο να εξαφανιστούν.
Και σε μένα, όταν τους είδαμε πρώτη φορά στον υπέρηχο, μου είπε κάνε προσπάθειες για παιδί, και όταν αδιαθετήσεις, έλα ξανά για να δούμε αν έχουν απορροφηθεί. Αν ναι, όλα καλά, αν όχι, προχωράμε σε υστεροσκόπηση επεμβατική.
Εμένα, οι πολύποδες ήταν ακόμα εκεί - μάλιστα είχαν μεγαλώσει και κάτι χιλιοστά-, οπότε έκλεισα ραντεβού για υστεροσκόπηση.

Και ακόμα και αν τους βγάλεις, υπάρχει περίπτωση να εμφανιστούν και πάλι, ιδιαίτερα όσο μεγαλώνουμε.

Για να τους βγάλεις εξαρτάται τι μέγεθος έχουν και σε ποιο σημείο βρίσκονται. Εμένα ο ένας ήταν στην είσοδο του τραχήλου, οπότε παιδί δεν θα έπιανα με τίποτα.

xheni
30-10-13, 16:18
Kαλημέρα! Δεν ξέρω αν παρακολουθεί κάποιος αυτό το θέμα, αλλά έχω μια απορία: Η ύπαρξη πολύποδα προκαλεί καθυστέρηση στην εμφάνιση της περιόδου ή καφέ εκκρίσεις πριν την περίοδο? Επίσης, μπορεί ένας πολύ μικρός ενδομήτριος πολύποδας - 5 χιλιοστά - να δημιουργεί προβλήματα γονιμότητας ή στον κύκλο?

smile76 εγω ειχα πολυποδα στην μητρα και δεν ειχα καμια καθυστερηση απλα ειχα περισσοτερες μερες αιμα απο το συνηθισμενο και νσιγουρα περισσοτερη αιμοραγια απ'οτι συνηθως. Επισης ειχα και καφε εκρισης πριν την περιοδο μου που γενικα δεν τα ειχα ποτε μου. Ο γιατρος μου , μου ειπε οτι σιγουρα δημιουργει προβληματα γονιμοτητας και αυτος ηταν και ο λογος που δεν μπορουσα να πιασω παιδι. τωρα τον αφαιρεσα και λογικα θα εχω καλα νεα στους επομενους μηνες. σου ευχομαι να πανε ολα καλακαι μην φοβασαι δεν ειναι απολυτος τιποτα.:D

F_xalkida
04-11-13, 16:10
Καλησπέρα σας,
Έχω έναν πολύποδα και ψαχνω έναν γιατρό να τον βγάλω. Μου είπαν για τον κύριο A. Τσιγκρή γνωρίζετε κάποια τον συγκεκριμένο γιατρό είναι καλός; Παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας και για τον κύριο Λ. Γκόγκα αν κάποια απο εσάς τον γνωρίζει.

tink13
04-11-13, 21:27
Μολις γυρισα απο τον γυναικολογο μου.Μου ειπε οτι εχω πολυποδα και πρεπει να βγει.Θα χρειαστει να κανω υστεροσκοπηση μου ειπε.Ειναι ανωδυνο και δεν χαλαει το ενδομητριο.
Ελπιζω τελικα αυτος να ειναι ο λογος που δεν μπορω να κανω μωρακι..Διαβασα εδω περιπτωσεις που μετα απο επεμβαση εχουν μεινει.Λετε να γινει και σε μενα??

olgitsasaban
16-11-13, 12:57
F-xalkida σου απάντησα γιατι είναι ο γιατρός μου

invisible
06-12-13, 21:59
Tην επομενη βδομαδα εχω ραντεβου για υστεροσκοπηση και αφαιρεση πολυποδα απο τη μητρα. Δεν εχω παιδια ακομα αλλα θελουμε να προσπαθησουμε σε κανα χρονο απο τωρα. Η γιατρος μου ηταν κατηγορηματικη σχεδον οτι πρεπει να αφαιρεθει και οτι οσο συντομα το αποφασιζα τοσο το καλυτερο. Τωρα διαβασα καποιες απαντησεις που λενε οτι δεν ειναι και απαραιτητο να αφαιρεθει και ομολογω οτι αγχωθηκα λιγο. Λετε να υπαρχει καμια επιπτωση? Η γιατρος μου μου ειπε οτι εφοσον θελω να κανω παιδι, να το αφαιρεσω συντομα ωστε να προλαβει να επουλωθει η μητρα πριν ξεκινησω προσπαθειες. Δυστυχως εκανα το λαθος να μην παρω μια δευτερη γνωμη (καθως σε αυτη τη γιατρο παω ενα χρονο περιπου) αλλα δεν ειχα καποια συσταση και δεν ηθελα να παω στα τυφλα σε καποιον..

balentina 02
07-12-13, 20:54
εκανα αφαιρεση πολυποδα πριν χρονια ο οποιος μαλιστα ηταν αδενοματωδης θα μπορουσε δηλαδη να εξελιχθει σε καρκινο ενω κατα βαση οι πολυποδες δεν εξελισσονται και μια χαρα εγκυος εμεινα.ο λογος που οι γιατροι σε αλλες γυναικες λενε αστο μη τον πειραζεις και σε αλλες βγαλτον εχει να κανει με τη θεση του και κατα ποσο αυτη δυσκολευει μια εγκυμοσυνη.Ενα χρονο πριν αφαιρεσα ινωμυομα 1 εκ.που λογο θεσης θα δυσκολευε μια αλλη εγκυμοσυνη γιατι τα οιστρογονα θα το αυξαναν.αλλες γυναικες εχουν μεγαλυτερα ινωμυοματα αλλα η θεση τους δεν ενοχλει και δε τα πειραζουν

Tomy
10-12-13, 22:38
:( Καλησπέρα και από μένα!!! Θα ήθελα την βοήθειας σας.. Στο τεστ ΠΑΠ εκεί που έκανε τον υπέρηχο η γιατρός και όλα καλά ξαφνικά μου λέει βλέπω ένα πολυποδάκι 1 εκατ. Στο σημείο που βρίσκεται μου είπε ότι δεν εμποδίζει την σύλληψη αλλά αφού με ενδιαφέρει η εγκυμοσύνη θα πρέπει να το βγάλουμε με υστεροσκόπηση γιατί οι μελέτες δείχνουν ότι υπάρχει κίνδυνος αποβολής.... Πολλές από εσάς διαβάζω ότι δεν προχωρήσατε σε αφαίρεση και έχω κατα μπερδευτεί.:confused: Τι να κάνω... Φοβάμαι μην τον βγάλω και πάθω κάτι και δεν μπορώ να μείνω έγκυος μετά :shock:

nina 123
15-12-13, 22:13
Καλησπέρα κορίτσια. Θα θελα κ εγώ τη βοήθειά σας. Πριν 2.5 μου τελειωσε η περίοδος μου κ χθες μου ξαναήρθε κ έχω κανονικά. Επίσης όλο αυτό το διάστημα δεν είχα ξεπρηστεί καθόλου. Να πω βέβαια ότι δεν έχω σταθέρο κύκλο και πάντα έχω καθυστέρηση κοντά στις 10 μέρες. Μπορεί να είναι κάτι σοβαρό? Θα με βοηθούσατε πολυ αν απαντούσατε γιατί είμαο πού αγχωμένη. Ευχαριστώ

loulounitsloup
16-12-13, 10:01
Καλησπέρα κορίτσια. Θα θελα κ εγώ τη βοήθειά σας. Πριν 2.5 μου τελειωσε η περίοδος μου κ χθες μου ξαναήρθε κ έχω κανονικά. Επίσης όλο αυτό το διάστημα δεν είχα ξεπρηστεί καθόλου. Να πω βέβαια ότι δεν έχω σταθέρο κύκλο και πάντα έχω καθυστέρηση κοντά στις 10 μέρες. Μπορεί να είναι κάτι σοβαρό? Θα με βοηθούσατε πολυ αν απαντούσατε γιατί είμαο πού αγχωμένη. Ευχαριστώ

Καλημερα κοριτσι μου,αυτους τους 2,5μηνες δεν πηγες στον γιατρο σου να δεις που οφειλεται αυτη η ανωμαλια?γνωμη μου ειναι να πας αμμεσα,δεν πιστευω να ειναι κατι σοβαρο αλλα πρεπει να το κοιταξεις μπορει να ειναι απλα ορμονικο...μη φοβασαι γλυκια μου κ μην εχεις αγχος δεν κανεις καλο στον εαυτο σου...

nina 123
16-12-13, 22:56
Καλημερα κοριτσι μου,αυτους τους 2,5μηνες δεν πηγες στον γιατρο σου να δεις που οφειλεται αυτη η ανωμαλια?γνωμη μου ειναι να πας αμμεσα,δεν πιστευω να ειναι κατι σοβαρο αλλα πρεπει να το κοιταξεις μπορει να ειναι απλα ορμονικο...μη φοβασαι γλυκια μου κ μην εχεις αγχος δεν κανεις καλο στον εαυτο σου...

Εγώ δεν το έγραψα σωστά συγνώμη. Πριν 2,5 εβδομάδες μου τελείωσε η προηγούμενη περίοδος και μου ξαναήρθε τώρα. Και πριν 3 μήνες έκανα τεστ παπ, ορμονικές και αίματος και ήταν όλα εντάξη. Γιαυτό απορώ που μου ήρθε πάλι. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απλά δεν ξέρω αν πρέπει να πάω πάλι στη γυναικολόγο μου γιατί δεν πέρασε καιρός που κάναμε τις εξετάσεις!

olgitsasaban
27-12-13, 12:50
nina 123 καλό είναι να το συζητήσεις με τον γιατρό σου και έαν χρειαστεί να το βγάλεις(εαν είναι μεγάλο για να μην εμποδίζει την σύλληψη έαν θελεις μωρακι

nina 123
02-01-14, 23:03
nina 123 καλό είναι να το συζητήσεις με τον γιατρό σου και έαν χρειαστεί να το βγάλεις(εαν είναι μεγάλο για να μην εμποδίζει την σύλληψη έαν θελεις μωρακι
τι να είναι δλδ για να πρέπει να το βγάλω? πριν 3 μήνες έκανα όλες τις γυναικολογικές και τεστ παπ κ ήταν όλα καλά. Και γενικά δεν έχω σταθερό κύκλο απλώς πάντα μου αργεί δεν έχει τύχει να μου ξανάρθει πιο νωρίς.

ivet
18-01-14, 01:15
εγω πηγα σημερα γυναικολογο για τεστ και κολπικο μου βρηκε πολυποδα 1εκ και ενω στην αρχη μου ειπε να το δουμε τον αλλο μηνα μετα μου ειπε ελα να το βγαλουμε με αποξεση δεν μου μηλησε καθολου για υστεροσκοπιση και μου ειπε και οτι στο λητω μπορω να το κανω εχω δυο παιδια και δεν θα κανω αλλο, με εναν δευτερο που μηλησα μου ειπε να μην βιαστω να το δω τον αλλο μηνα και υπαρχη τοτε να το βγαλω εχω φοβηθει παρα πολυ δεν θελω να το εχω πανω μου πειτε καμια γνωμη ρε παιδιαααα

ivet
19-01-14, 22:01
????????

ivet
19-01-14, 22:06

Μπορεις να μου πεισ πως λεγεται ο γιατρος σου??

Παναγιώτης Χριστόπουλος
20-01-14, 10:11
εγω πηγα σημερα γυναικολογο για τεστ και κολπικο μου βρηκε πολυποδα 1εκ και ενω στην αρχη μου ειπε να το δουμε τον αλλο μηνα μετα μου ειπε ελα να το βγαλουμε με αποξεση δεν μου μηλησε καθολου για υστεροσκοπιση και μου ειπε και οτι στο λητω μπορω να το κανω εχω δυο παιδια και δεν θα κανω αλλο, με εναν δευτερο που μηλησα μου ειπε να μην βιαστω να το δω τον αλλο μηνα και υπαρχη τοτε να το βγαλω εχω φοβηθει παρα πολυ δεν θελω να το εχω πανω μου πειτε καμια γνωμη ρε παιδιαααα

Καποιοι πολυποδες μπορει να φυγουν απο μονοι τους. Δεν ειναι το πιο συνηθισμενο αλλά μπορει να συμβει. Αν θελετε, μπορειτε να αφησετε 2-3 μηνες και να ξανακανετε ενα υπερηχογραφημα. Επισης, μπορειτε να το παρακολουθησετε για λιγο καιρο.

Σημαντικη ειναι και η ψυχολογια σας. Κατα ποσο σας ανησυχει και κατα ποσο θελετε αμεσα να απαλλαγειτε απο αυτο.

Επισης, στις γυναικες που αναζητουν αμεσα μια εγκυμοσυνη καλο ειναι να αφαιρεθει ο πολυποδας πριν προχωρησουν.

Αν αποφασισετε να αφαιρεσετε τον πολυποδα, καλυτερη μεθοδος ειναι χωρις καμια συζητηση η υστεροσκοπηση. Η διαφορα με την αποξεση ειναι τεραστια, καθως με την αποξεση προσπαθει ο γιατρος κατα τυχη να πιασει και να βγαλει τον πολυποδα, χωρις ννα εχει οπτικη επαφη, ενω με την υστεροσκοπηση αφαιρουμε τον πολυποδα με απολυτη ακριβεια, αφου τον βλεπουμε με την καμερα. Δυστυχως το κοστος ομως ειναι μεγαλυτερο.

supergirl3
20-02-14, 00:37
Καλησπερα κ απο εμενα.
Θα σας πω κ την δικη μου ιστορια μηπως σας βοηθησει εστω και λιγο αν κ δεν ειμαι ειδικος να ξερω το τι ακριβως εχει συμβει. Κ ισως σας μπερδεψω κιολας αλλα σας τα λεω να ξερετε οτι υπαρχουν πολλεεεες περιπτωσεις εκει εξω κ η καθεμια ειναι διαφοερετικη.
Εχω στο ιστορικο μου 3 αποβολες (ειμαι 27), μια που δν προλαβαμε καν να τη δουμε, μια που βλεπαμε μονο σακο κ στις 8 βδομαδες εφυγε απο μονη της και μια παλι μονο σακο αλλα δν εφευγε περιπου στους 3 μηνες εκανα αποξεση. Η συλληψη γινοταν σχετικα ευκολα δλδ το πολυ στο 2ο μηνα προσπαθειων καθε φορα αλλα χωρις καλο αποτελεσμα. Μετα την αποξεση μου χε πει ο τοτε γιατρος μου (ειχα αλλαξει 5-6 σε ολη αυτη τη διαδικασια) να περιμενω 3 μηνες και μετα να παω να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας κ καρυοτυπο ζευγους για να δουμε οτι ειμαστε οκ εκει. Ολα καλα με αυτες, αλλαζω παλι γιατρο διοτι αυτος μου φαινοταν στον κοσμο του παμε σε αυτον που ειμαι τωρα, μας λεει καλες οι εξετασεις, καντε κ ενα σπερματοδιαγραμμα, βγαινει κ αυτο καλο, μου δινει filicine κ μου λεει ξαναρχξστε τις προσπαθειες κανονικα, δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα. Περνανε 4 μηνες κ τπτ.. Αγχος, κακο εγω, φανταζομαι οι περισσοτερες τα ξερετε! Επισης μετα την αποξεση ο κυκλος μου απ τις 28 μερες πηγε στις 30-31 αλλα σταθερος γενικα.
Το προηγουμενο μηνα λοιπον περναααανε οι μερες, ειχα ξοδεψει μια περιουσια σε τεστ κ ολα αρνητικοτατα. Τελικα μου ηρθε στις 40. Κ αυτον τον μηνα ομως παλι τα ιδια. Ειχα πρηστει, ειχα γινει σαν μπαλονι, παιρνω το γιατρο του λεω το κ το, δν αντεχω αλλο, τι γινεται;; Μου πε να παω να τον δω, μεχρυ να παω φυσικα αδιαθετησα αλλα καμια σχεση με αλλες φορες η ποσοτητα του αιματος, οποτε κ με εξεταζει κ μου λεει οτι ετσι οπως του τα λεω καλο θα ηταν να κανουμε μια σαλπιγγογραφια να δουμε αν κατι δν παει καλα με τις σαλπιγγες και βλεπουμε απο κει κ περα. Πηγα λοιπον προχθες, εκανα τη διαδικασια η οποια εμενα προσωπικα με πονεσε πολυ, παρολο που εχω διαβασει οτι πολλα κοριτσια δν πονανε ιδιαιτερα. Βρισκουμε κατι μες στη μητρα που θα μπορουσε να ειναι ειτε εμφυσημα λογω της αποξεσης ειτε πολυποδας κ πρεπει να βγει διοτι πολυ πιθανο να φταιει για τις καθυστερησεις. Σημερα λοιπον εκανα την υστεροσκοπηση, ηταν πολυποδας τελικα κ υπαρχει μια μεγαλη πιθανοτητα αυτο να φταιει για ολα τα κακα που εχουν συμβει. Μπορει και απλως να εμφανιστηκε μετα την αποξεση αλλα σιγουρα για καλο δν ηταν. Μου δωσε να παρω αντιβιωση και αντισυλληπτικα για να ανεβουν τα επιπεδα οιστρογονων στη μητρα και να ειμαι κομπλε απ τον επομενο μηνα.
Τώρα γτ σας τα λεω ολα αυτα; Δεν ειμαι σιγουρη.. Απλως αυτο που εχω να σας πω ειναι οτι το σωμα μας, μας λεει ποτε κατι δεν παει καλα.. Κ εγω ειχα ενα προαισθημα οτι κ κατι αλλο δεν πηγαινε καλα εκει κατω καιρο τωρα. Ομολογω οτι αισθανομαι μια ανακουφιση διοτι ισως και να ταν αυτο το κακο πραγμα που με ταλαιπωρησε τοσο. Μπορει κ να μη μαθω ποτε.
Ν ακουτε το σωμα σας κ το ενστικτο σας διοτι συνηθως εχει δικιο. Αν καποιος γιατρος δν σας γεμιζει το ματι, αντιο κ αλλος! Απ οσους περασα εγω ειχαν ολοι το υφακι οτι ενταξει αλλη μια που περναει αποβολες, το βλεπουμε 10 φορες τη μερα. Κ εκει εγω γκρεμιζομουν! Μεχρυ στιγμης ο γιατρος που εχω δεν ειναι ετσι και εχω μεινει μαζι του περισσοτερο απο καθε αλλον και ελπιζω να παραμεινω ετσι αλλα σιγουρα παντα εχω μια πισινη διοτι εχω απογοητευτει απο πολλους.
Αυτη τη ιστορια μου, αν μπορω να βοηθησω σε κατι (μιας κ εχω περασει απο διαφορα επιπεδα επεμβασεων κ εξετασεων) καλως να το κανω αν και εγω ακομα περιμενω το happy ending μου.
Επισης αν υπαρχει καποια κοπελα που να εχει περασει κατι παρομοιο κ να τα καταφερε να μεινει τλκα θα θελα να μου πει την εμπειρια της..
:)

July04
22-02-14, 19:03
Κορίτσια έχω μια απορία...Με απλό υπερηχο στον γυναικολογο φαίνεται αν υπαρχει πολυποδας στη μητρα? :confused:

Παναγιώτης Χριστόπουλος
22-02-14, 20:36
Κορίτσια έχω μια απορία...Με απλό υπερηχο στον γυναικολογο φαίνεται αν υπαρχει πολυποδας στη μητρα? :confused:

Φυσικα.. αυτός ειναι ο τρόπος με τον οποιο διαπιστωνουμε την υπαρξη τους σε καθημερινη βαση.

marina hatzi
23-02-14, 09:26
Supergirl καλά έκανες και μας διαφώτισες με την ιστορία σου, γιατί δεν υπάρχει χειρότερη συμβουλή από το "εμπιστεύσου το γιατρό σου!"...
Στο ίδιο διάστημα, 1) ο ένας μου είπε: έχεις μία πάχυνση, μοιάζει με πολύποδα!, 2) ο άλλος, το ενδομήτρίο σου είναι μία χαρά, δεν χρειάζεται η υστεροσκόπιση (σημειοτέον έκανα απόξεση από παλλίνδρομη τον Ιούνιο μαζί του!), 3) η άλλη, το ενδομήτριο σου είναι λίγο λεπτό θα έλεγα, και τί να σου κάνει η υστεροσκόπιση, άντε 1% να δημιουργεί αποβολές λόγω "κάποιων" συμφύσεων! Ποιον να πνίξω τώρα!!!
Εγώ, ζητάω με δική μου πρωτοβουλία να κάνω υστεροσκόπιση, γιατί κάτι τέτοια προαισθήματα έχω και προσπαθώ να εξαλείψω ότι "κρυφούς κινδύνους" διατρέχει η γονιμότητά μου!
Σου εύχομαι τα καλύτερα!

July04
23-02-14, 09:40
κ. Χριστόπουλε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

hayley
21-03-14, 22:11
Καλησπέρα σε όλους!!
Εμαθα και γώ πρόσφατα πως τελικά έχω πολύποδα στο ενδομήτριο. Το καλοκαίρι κλείνουμε 4 χρόνια προσπαθειών και πριν λίγους μήνες καταλαβαμε τελικά τι φταίει!!!
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το κόστος της επέμβασης; Επειδή και στους 2 γιατρούς που πήγα μου είπαν φουσκωμένα ποσά και πραγματικά δεν έχω τα χρήματα που μου ζητάνε και όπως λένε και οι 2 για να το κάνω σε δημόσιο νοσοκομείο έχει αναμονή 1 χρόνο!

Θα το εκτιμούσα πολύ να μου απαντήσει κάποια παθούσα.
Κουράγιο κορίτσια σε όλες μας!!

Tomy
22-03-14, 00:13
Καλησπέρα σε όλους!!
Εμαθα και γώ πρόσφατα πως τελικά έχω πολύποδα στο ενδομήτριο. Το καλοκαίρι κλείνουμε 4 χρόνια προσπαθειών και πριν λίγους μήνες καταλαβαμε τελικά τι φταίει!!!
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το κόστος της επέμβασης; Επειδή και στους 2 γιατρούς που πήγα μου είπαν φουσκωμένα ποσά και πραγματικά δεν έχω τα χρήματα που μου ζητάνε και όπως λένε και οι 2 για να το κάνω σε δημόσιο νοσοκομείο έχει αναμονή 1 χρόνο!

Θα το εκτιμούσα πολύ να μου απαντήσει κάποια παθούσα.
Κουράγιο κορίτσια σε όλες μας!!
Γεια σου Hayley!!!! Καλά ρε γαμώτο ο γυναικολόγος σου τόσα χρόνια δεν τον είχε δει στον υπέρηχο;;;; Εγώ έκανα την επέμβαση τον Ιανουάριο σε ιδ. Κλινική και κόστησε 900€. Τόσα χρόνια να προσπαθείς..... Τι να πω:shock:

hayley
24-03-14, 10:32
Έμένα πάλι μου είπε ο γιατρός πως ο πολύποδας δεν φαίνεται με καμία εξέταση, ουτε τεστ Παπ, ή σαλπιγγογραφιία, ή υπέρηχο. Γι'αυτό τόσο καιρό δεν το είχαν δεί.
Παρα μόνο όταν πήρα τις ορμόνες κλομιφαίνη για να κάνω πρόκληση ωορηξίας, και ο πολύποδας μεγάλωσε και φάνηκε στον υπέρηχο.
Και απο ότι μου είπε μπορεί να έχω τον πολύποδα χρόνια και να μην το ξέρω!!

Tomy
24-03-14, 21:30
Έμένα πάλι μου είπε ο γιατρός πως ο πολύποδας δεν φαίνεται με καμία εξέταση, ουτε τεστ Παπ, ή σαλπιγγογραφιία, ή υπέρηχο. Γι'αυτό τόσο καιρό δεν το είχαν δεί.
Παρα μόνο όταν πήρα τις ορμόνες κλομιφαίνη για να κάνω πρόκληση ωορηξίας, και ο πολύποδας μεγάλωσε και φάνηκε στον υπέρηχο.
Και απο ότι μου είπε μπορεί να έχω τον πολύποδα χρόνια και να μην το ξέρω!!

Τι να σου πω γιατρός δεν είμαι!!!!! Ο πολύποδας φαίνεται ολοκάθαρα όταν έχει μια γυναίκα στον υπέρηχο. Τώρα ο δικός σου πως και δεν τον έχει δει δεν ξέρω τι να σου πω... συγγνώμη αλλά αυτά τα ακούω Πρώτη φορά!!!! :shock:

stavr
26-03-14, 14:45
Φυσικα.. αυτός ειναι ο τρόπος με τον οποιο διαπιστωνουμε την υπαρξη τους σε καθημερινη βαση.

Καλησπέρα
Μετά από 2 χρόνια από λαπαροσκόπηση λόγω ενδομητρίωσης στην αριστερή οωθήκη, 6 μήνες σε τεχνητή εμηνόπαυση και 1,5 περίπου χρόνο προσπαθειών για παιδάκι, έκανα σαλπιγγογραφία. Η δεξιά σάλπιγγα ΟΚ, η αριστερή μη διαβατή με υποψία για πολύποδα στη είσοδό της. Το ερώτημά μου είναι το ακόλουθο: είναι δυνατόν στον υπέρηχο που έκανα πριν 2 μήνες να μην φαινόταν ο πολύποδας;
Κι άλλη μία ερώτηση: μπορεί η λαπαροσκόμηση να ευθύνεται για την δημιουργία του πολύποδα;
Ευχαριστώ!!

efsta85
07-04-14, 22:14
εννοείται ότι ο πολύποδας φαίναιται στον υπέρηχο εάν δεν φαίνεται εκεί τότε πως θα διαπιστώσουμε την υπάρξή του;
έαν ομως δεν κάνει αιμορραγία κατά την διάρκεια του κυκλου και δεν είναι μεγάλος εγώ θα πήγαινα πιο συντηρητικά με υπέρηχο και μετά θα τον αφαιρούσα

hayley
27-04-14, 08:52
καλημέρα σε όλους!!
Χθές έκανα υστεροσκόπηση και αφαίρεσα τον πολύποδα. Ολα πήγαν καλά!!
Εκανα ολική αναισθησια και δεν κατάλαβα τίποτα. Οταν ξύπνησα πονούσα αλλα μου εδωσαν παυσίπονο και ηρέμησα. Το χειρουργείο καράτησε 1 ώρα και αφου βγήκα 4 ωρες μετά εφυγα και ήρθα σπίτι μου.
Μονο που σήμερα έχω πονολαιμο χαχα το φαντάζεστε? Την 'αρπαξα' στο χειρουργείο!!

nelly2014
29-04-14, 09:51
καλημερα σας...εγω έκανα την αφαίρεση πολύποδα πριν 13 ακριβως μερες... η ιστολογικη όμως δεν εχει βγει ακομα !!!:confused::confused::confused:
εκτος απο αυτο ειχα ΚΑΙ αιμορραγικη ρήξη ωχρού σωματιου με αιμορραγία κ συνάμα στον υπερηχο βρεθηκε και ο πολυποδας... να σημειωθει ότι δεν περασε χρονος ακόμη απο το τελευταιο ΠΑΠ κ υπερηχο που ήταν πεντακάθαρα...

το συμπερασμα που εβγαλα εγω ειναι οτι τελικα καθε 6 μηνες θελουμε ελεγχο ...

επειδη δεν εγινε με υστεροσκοπηση αλλα με αποξεση (γιατρος δεν ειμαι,δε ξερω, την ακριβη θεση που ηταν δε ρωτησα απο την ταραχη μου, αν ηταν τραχηλο ή ενδομητριο) δε θα μπορω να κανω παιδι ???????? :(:(:(

Supergirl77
29-04-14, 14:34
καλημερα σας...εγω έκανα την αφαίρεση πολύποδα πριν 13 ακριβως μερες... η ιστολογικη όμως δεν εχει βγει ακομα !!!:confused::confused::confused:
εκτος απο αυτο ειχα ΚΑΙ αιμορραγικη ρήξη ωχρού σωματιου με αιμορραγία κ συνάμα στον υπερηχο βρεθηκε και ο πολυποδας... να σημειωθει ότι δεν περασε χρονος ακόμη απο το τελευταιο ΠΑΠ κ υπερηχο που ήταν πεντακάθαρα...

το συμπερασμα που εβγαλα εγω ειναι οτι τελικα καθε 6 μηνες θελουμε ελεγχο ...

επειδη δεν εγινε με υστεροσκοπηση αλλα με αποξεση (γιατρος δεν ειμαι,δε ξερω, την ακριβη θεση που ηταν δε ρωτησα απο την ταραχη μου, αν ηταν τραχηλο ή ενδομητριο) δε θα μπορω να κανω παιδι ???????? :(:(:(

Έχω την εντύπωση πως απόξεση γίνεται μόνο όταν βρίσκεται στο ενδομήτριο, στον τράχηλο γίνεται αφαίρεση με άλλους τρόπους (πχ laser). Και καταλαβαίνω την ταραχή σου, αλλά για θέματα υγείας πρέπει να ενημερωνόμαστε όσο το δυνατόν πληρέστερα. Καλό θα ήταν έστω και τώρα να μιλήσεις με τον γιατρό σου,να ξέρεις όλες τις λεπτομέρειες αλλά και να πάρεις υπεύθυνες απαντήσεις για όσα σε φοβίζουν.

Πάντως εγώ έχω κάνει αφαίρεση πολύποδα τραχήλου με laser σε συνδυασμό με απόξεση, λόγω "ρίζας" εσωτερικά - έναν μήνα μετά έμεινα έγκυος! :)
Μη στενοχωριέσαι, δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας κίνδυνος στειρότητας, εφ' όσον όλα έγιναν όπως πρέπει. Αν δεν τον είχες αφαιρέσει θα ήταν πιο πιθανό να σου δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα...

Καλή ανάρρωση!

hayley
16-05-14, 22:26
Εμένα η ιστορία μου φίλες μου ξεκινάει απο τον Αυγουστο του 2010 οπου ξεκινήσαμε να είμαστε ελεύθεροι στις επαφές μας με τον αντρα μου πιστεύοντας πως μεσα σε ένα λογικό πλαισιο θα γίνουμε και εμείς γονείς.
Οσο πέρναγε ο καιρός περάσαμε και μεις καποιες φάσεις που όλες οσες προσπαθείτε καιρό τις ξέρετε.
Και νεύρα είχαμε, και κλάματα απο μέρους μου, άρνηση κάποιες φορές του τύπου " ας μην μείνω έγκυος καθόλου να τελειώνουμε" και τα λοιπα...
Κάναμε όλες τις εξετάσεις, σπερμοδιάγραμμα, σαλπιγγογραφία, ορμονικό έλεγχο, τα γνωστά.
Τον Δεκέμβριο του 2013 διέγνωσαν πολύποδα στο ενδομήτριο τσεκαρισμένο απο 2 γιατρούς. Και τελικά 26 Απριλίου τον αφαίρεσα υστεροσκοπικά.
Η γιατρός μου είπε, όπως είδα και στο DVD πως η μήτρα ήταν γεμάτη με πολύποδες. Οταν λέμε γεμάτη, γεμάτη...!!!
Μου είπε πως αυτή ηταν η αιτία.
Οπως και να έχει σε 2 μήνες κλείνουμε 4 χρονια ελεύθερων επαφών και εγώ ειμαι 32 χρονών. Περιμένω να αδειαθετήσω απο μέρα σε μέρα για να με δεί και να ξεκινήσουμε πάλι τις προσπάθειες.
Θέλω να ελπίζω πως θα είμαι πιο τυχερή τωρα, αν δεν μπορώ να πιασω και πάλι δεν ξέρω τι θα κάνω. Θέλω να είμαι αισιόδοξη αλλα φοβάμαι κι όλας.

Σας γράφω φιλες μου για να πάρετε κουράγιο όλες όσες θέλετε τοσο πολύ ενα μωράκι και δεν έρχεται. Καμια μας δεν είναι μόνη, έχουμε η μία την άλλη.

automath
18-05-14, 13:50
Καλησπέρα!!Πέρασα πολύ πρόσφατα απο την διαδικάσια της πρωτης μου εξσωματικής που ήταν αποτυχημένη...στον υπέρηχο για να δούμε το μέγεθος των ωαρίων για να προχωρήσω σε ωοληψια ο γυναικολόγος εντοπισε ενα πολύποδα στο ενδομητριο αλλα επιδη δεν ηταν στο μέρος που θα γινόταν η εμφύτευση θεωρησε οτι δεν θα επηρρεαζε στην εξωσωματική που συνεχίστηκε κανονικα....μου εμφύτευσαν 3 εμβρυα και η χωριακη μετα απο 14 μερες ηταν 2.2!!!! τωρα μετα την αποτυχημενη εξωσωματική μου προτεινε να κανω μια υστεροσκόπηση για να δουμε αν υπάρχει αλλο πρόβλημα και να αφαιρέσουμε κια τον πολύποδα για να προχωρήσουμε στην δευτερη εξωσωματικη... Ο τελευταιος μου κολπικος ήταν να σημειώσω πριν 4 μήνες και τότε δεν υπήρχε τιποτα...κανενας πολύποδας...ειναι δυνατόν να δημιουργήθηκε μέσα σε 4 μήνες ως δια μαγίας??

blondie-12
18-05-14, 14:48
Καλησπέρα!!Πέρασα πολύ πρόσφατα απο την διαδικάσια της πρωτης μου εξσωματικής που ήταν αποτυχημένη...στον υπέρηχο για να δούμε το μέγεθος των ωαρίων για να προχωρήσω σε ωοληψια ο γυναικολόγος εντοπισε ενα πολύποδα στο ενδομητριο αλλα επιδη δεν ηταν στο μέρος που θα γινόταν η εμφύτευση θεωρησε οτι δεν θα επηρρεαζε στην εξωσωματική που συνεχίστηκε κανονικα....μου εμφύτευσαν 3 εμβρυα και η χωριακη μετα απο 14 μερες ηταν 2.2!!!! τωρα μετα την αποτυχημενη εξωσωματική μου προτεινε να κανω μια υστεροσκόπηση για να δουμε αν υπάρχει αλλο πρόβλημα και να αφαιρέσουμε κια τον πολύποδα για να προχωρήσουμε στην δευτερη εξωσωματικη... Ο τελευταιος μου κολπικος ήταν να σημειώσω πριν 4 μήνες και τότε δεν υπήρχε τιποτα...κανενας πολύποδας...ειναι δυνατόν να δημιουργήθηκε μέσα σε 4 μήνες ως δια μαγίας??

Καλησπέρα.Λυπάμαι κοπέλα μου για την πρώτη σου εξωσωματική..Εγώ πριν ένα χρόνο μου είχαν εντοπίσει έναν πολύποδα στο ενδομήτριο..Ήταν αρκετά μεγάλος..Μου χε πει και μένα ο γιατρός μου να το παρακολουθούμε να δούμε πως θα πάει..Τον Μαιο,οταν το ξαναέψαξα γιατι θέλαμε να ξεκινήσουμε προσπάθεοςε για παιδάκι είχε δημιουργηθεί και άλλος..Έκανα υστεροσκόπηση και υπήρχε και τρίτος τελικά μικρος πολυ..Και μετά απο λιγους μήνες έμεινα έγκυος με εξωσωματική..Πάντως ο γιατρός μου μου χε πει πως εμποδίζουν τη σύλληψη..αν κατάλαβα καλά εσένα τον εντόπισαν πριν την ωοληψία??

blondie-12
18-05-14, 14:53
Καλησπέρα.Λυπάμαι κοπέλα μου για την πρώτη σου εξωσωματική..Εγώ πριν ένα χρόνο μου είχαν εντοπίσει έναν πολύποδα στο ενδομήτριο..Ήταν αρκετά μεγάλος..Μου χε πει και μένα ο γιατρός μου να το παρακολουθούμε να δούμε πως θα πάει..Τον Μαιο,οταν το ξαναέψαξα γιατι θέλαμε να ξεκινήσουμε προσπάθεοςε για παιδάκι είχε δημιουργηθεί και άλλος..Έκανα υστεροσκόπηση και υπήρχε και τρίτος τελικά μικρος πολυ..Και μετά απο λιγους μήνες έμεινα έγκυος με εξωσωματική..Πάντως ο γιατρός μου μου χε πει πως εμποδίζουν τη σύλληψη..αν κατάλαβα καλά εσένα τον εντόπισαν πριν την ωοληψία??

οτι χρειαστείς ρώτα με..Αν θέλεις ελα στο ΄΄συμπτώματα εμφύτευσης μετα απο εξωσωματική'' ειναι κοπέλες πιο έμπειρες και πιο πριν απο μένα,και ισως βοηθηθείς αρκετά

automath
18-05-14, 16:21
οτι χρειαστείς ρώτα με..Αν θέλεις ελα στο ΄΄συμπτώματα εμφύτευσης μετα απο εξωσωματική'' ειναι κοπέλες πιο έμπειρες και πιο πριν απο μένα,και ισως βοηθηθείς αρκετά

οκ θα έρθω και απο εκει

automath
18-05-14, 16:25

ναι στο τελίωμα του πρωτοκόλλου μου τον βρήκαν, πριν την ωοληψία αλλα ήταν πολύ μπροστά στη μήτρα και δεν επηρεαζε στη συλληψη, συμφωνα με τα οσα μου ειχαν πει και ο γιατρος που το ειδε στον υπέρηχο και ο Πάντος που ειδοποιήθηκε αμέσως....Η σαλπιγγογραφία μου το 2011 ήταν καθαρη....αλλα θέλει μάλλον αν δεί αν προέκυψε κάτι άλλο...τι να πω....
Το ότι έμεινες έγκυος μετα απο αυτο μου δίνει ελπίδα γιατι αυτη τη στιγμή είμαι πολύ στεναχωρημένη...δεν το περιμενα....

blondie-12
18-05-14, 17:33
ναι στο τελίωμα του πρωτοκόλλου μου τον βρήκαν, πριν την ωοληψία αλλα ήταν πολύ μπροστά στη μήτρα και δεν επηρεαζε στη συλληψη, συμφωνα με τα οσα μου ειχαν πει και ο γιατρος που το ειδε στον υπέρηχο και ο Πάντος που ειδοποιήθηκε αμέσως....Η σαλπιγγογραφία μου το 2011 ήταν καθαρη....αλλα θέλει μάλλον αν δεί αν προέκυψε κάτι άλλο...τι να πω....
Το ότι έμεινες έγκυος μετα απο αυτο μου δίνει ελπίδα γιατι αυτη τη στιγμή είμαι πολύ στεναχωρημένη...δεν το περιμενα....

Λογικό είναι να στεναχωρέθηκες αλλα εννοείτε πως δε το βάζουμε κάτω.. και ελπίδες έχουμε και πίστη και ολα καλα θα μας πάνε..Μανούλες όλες θα γίνουμε..Αν επιτρέπεται τώρα σε τι στάδιο είσαι??θα κάνεις υστεροσκόπηση?αν δεν ενοχλεί οπως σου πε ο γιατρός σου?Πριν τους αφαιρέσουν τουσ δικούς μου τουσ πολύποδες είχα πονάκια χαμηλά και αρκετό αίμα στην περίοδο..

Desi22
18-05-14, 21:46
Automath καλησπερα και απο εμενα...βλεπω εχουμε κοινες ιστοριες...ειμαστε στο ιδιο κεντρο και εγω μετα την ωοληψια και ενω ειχα κανει αφαιρεση οινομοι ματων πριν 6 μηνες και ολα ηταν καθαρα, μου λενε βρηκαμε εναν πολυποδς και να καταψυξουμε τα ωαρια να κανετε υστεροσκοπηση....αφου εχασα κατι χρονια απι την ζωη μου, ζητησα να δω παντο αμεσως..μου εκανε υπερηχο και μου ειπε οτι τελικα ειναι μικρος και ανευ λογου και προχωραμε κανονικα....και τωρα ο πολυποδας δν υπαρχει πια...τι να πω...εμεις ειχαμε θεμα με το σπερμα....να κοιταξεις την θρομβοφιλια...οτι θες εδω ειμαστε

MAGD32
05-06-14, 21:07
Κορίτσια καλησπέρα κ από μένα!!! Πριν αρχίσω την δική μου ιστορία κ ξεχαστώ να πω ότι εύχομαι σε όλες τα καλύτερα όσο πιο σύντομα γίνεται!!!
Εν συντομία να πω ότι ήδη έχω επισκεφτεί 4 διαφορετικούς γιατρούς κ αύριο πάω για τον πέμπτο! Εκεί που πίστευα ότι όλα είναι φυσιολογικά κ κανονικά καθώς ήμουν πολύ τακτική στις επισκέψεις στην γιατρό μου, μέσα στο Πάσχα κ ενώ εκείνη απουσίαζε παρουσίασα πολύ έντονο πόνο χαμηλά κ είχα κ αίμα ενώ ήμουν στην 24η μέρα του κύκλου με κανονικό 28με29! Πήγα λοιπόν στο νοσοκομείο!!!! Εκεί ο "καλός" γιατρούλης :@ διέγνωσε πολύποδα 10εκατοστών με πιθανή κακοήθεια,για να μην τα πολυλογώ ταχρειάστηκα!μου είπε να βάλω άμεσα μπρος για παιδί γιατί το πολύ σε ένα με 2 χρονια πάω λέει για ολικ,ή αφαίρεση!Πέρασε το Πάσχα πήγα στην γιατρό μου η οποία μου είπε ότι βλέπει έναν πολύποδα στη μήτρα περίπου 1,5εκ κ πρότεινε στην σημερινή εποχή κ εν απόνεραέτος 2014 απόξεση! Έφυγατρέχοντας! Τρίτος γιατρός βλέπει κάτι στα 4εκ κ προτείνει να το αφήσουμε αν κ δύσκολα λέει μπορώ να συλλαβω καν γίνει κάτι τέτοιο πάω κατά 90%για αποβολή! Τέταρτος λέει ότι δεν παίζει κανέναν ρόλο κ να μην κάνω τίποτα αφού ακόμα είμαι ατεκνη γιατί θα τραυματιστεί η μή τρα! Αύριο έχω ραντοεβού κ με 5ο!πόσες διαφορετικές απόψεις βρε κορίτσια! Άκουσα από το τίποτα μέχρι καρκίνο! Πάω να τρελαθώ! Την βοήθεια σας κ τα φώτα σας,σας παρακαλώ!! Συγνώμη για την πολυλογία!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
07-06-14, 13:51
Κορίτσια καλησπέρα κ από μένα!!! Πριν αρχίσω την δική μου ιστορία κ ξεχαστώ να πω ότι εύχομαι σε όλες τα καλύτερα όσο πιο σύντομα γίνεται!!!
Εν συντομία να πω ότι ήδη έχω επισκεφτεί 4 διαφορετικούς γιατρούς κ αύριο πάω για τον πέμπτο! Εκεί που πίστευα ότι όλα είναι φυσιολογικά κ κανονικά καθώς ήμουν πολύ τακτική στις επισκέψεις στην γιατρό μου, μέσα στο Πάσχα κ ενώ εκείνη απουσίαζε παρουσίασα πολύ έντονο πόνο χαμηλά κ είχα κ αίμα ενώ ήμουν στην 24η μέρα του κύκλου με κανονικό 28με29! Πήγα λοιπόν στο νοσοκομείο!!!! Εκεί ο "καλός" γιατρούλης :@ διέγνωσε πολύποδα 10εκατοστών με πιθανή κακοήθεια,για να μην τα πολυλογώ ταχρειάστηκα!μου είπε να βάλω άμεσα μπρος για παιδί γιατί το πολύ σε ένα με 2 χρονια πάω λέει για ολικ,ή αφαίρεση!Πέρασε το Πάσχα πήγα στην γιατρό μου η οποία μου είπε ότι βλέπει έναν πολύποδα στη μήτρα περίπου 1,5εκ κ πρότεινε στην σημερινή εποχή κ εν απόνεραέτος 2014 απόξεση! Έφυγατρέχοντας! Τρίτος γιατρός βλέπει κάτι στα 4εκ κ προτείνει να το αφήσουμε αν κ δύσκολα λέει μπορώ να συλλαβω καν γίνει κάτι τέτοιο πάω κατά 90%για αποβολή! Τέταρτος λέει ότι δεν παίζει κανέναν ρόλο κ να μην κάνω τίποτα αφού ακόμα είμαι ατεκνη γιατί θα τραυματιστεί η μή τρα! Αύριο έχω ραντοεβού κ με 5ο!πόσες διαφορετικές απόψεις βρε κορίτσια! Άκουσα από το τίποτα μέχρι καρκίνο! Πάω να τρελαθώ! Την βοήθεια σας κ τα φώτα σας,σας παρακαλώ!! Συγνώμη για την πολυλογία!

Χρειαζεται προσοχη στην επιλογη του γιατρου!!! Αν ειναι 10 εκατοστα σημαινει οτι ο πολυποδας ειναι τοσο μεγαλος που εχει σχεδον το διπλασιο μεγαθος απο οτι ολη η μητρα μαζι!!!!! Μηπως ειπε 10 ΧΙΛΙΟΣΤΑ??? Αν ειπε "εκατοστα" τοτε μαλλον βλεπει λαθος. Μηπως ηταν κανενας ειδικευομενος στο Νοσοκομειο που δεν ειχε ιδεα??? Επισης, αν ειναι πραγματι 10 εκατοστα, τοτε ειναι ακομα μεγαλυτερο λαθος να λεει οτι μπορει μια γυναικα να μεινει εγκυος καθως αυτο (αν ειναι 10 ΕΚΑΤΟΣΤΑ) ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ!!! Τελος ειναι τουλαχιστον εγκληματικο να λες σε μια γυναικα οτι μπορει να εχει καρκινο, και μαλιστα να της λες να το αφησει 1-2 χρονια προσπαθοντας να κανει παιδι!!!!!!!! Τουλαχιστον τρελο αν οχι εγκληματικο!!! Πιστευω λοιπον οτι μαλλον πεσατε σε καποιον ασχετο ή εγκληματια.

Σε οτι αφορα την αποξεση, θεωρειται ξεπερασμενη μεθοδος. Η συγχρονη λυση με τα καλυτερα αποτελεσματα σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι η υστεροσκοπηση. Αρα καλα κανατε και φυγατε και απο τη δευτερη!

Στην τριτη περιπτωση, πολυποδας 4 εκατοστα θεωρειται τεραστιος και πρεπει να βγει!!! Θα δημιουργησει προβληματα σιγουρα!!! Δεν μπορειτε να τον αφησετε... !!

Στην τεταρτη περιπτωση, αν ο γιατρος ξερει να κανει τη δουλεια του, τοτε δεν δημιουργουνται προβληματα στη μητρα. Αν δημιουργηθει προβλημα ειναι συνηθως απο κακη τεχνικη.

Ελπιζω να σας βοηθησα. Θα χαρω να σας βοηθησω σε οτιδηποτε άλλο μπορω.

MAGD32
07-06-14, 22:18
Γιατρέ καλησπέρα,
Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας! Μετά από μια πιο ψύχραιμη έρευνα διαπιστώθηκε ότι ο γιατρός του νοσοκομείου είναι ειδικευόμενος!αυτό που με εξοργίζει όμως είναι οι διαφορετικές απαρχαιωμενες απόψεις κ προτάσεις! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εν έτος 2014 θα πρέπει να κάνουμε τον Πουαρό για θέματα που αφορούν την υγεία μας σε πρώτη φάση κ την ψυχολογία μας ως αποτέλεσμα λάθος χειρισμών κάποιων που θέλουν να ονομάζονται "επαγγελματίες" στον τομέα της υγείας προσβαλοντας τον κλάδο σας!!!
Ευχαριστώ κ πάλι για την ανταπόκριση σας κ την υπομονή σας!
Καλό βράδυ!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
07-06-14, 23:53
Γιατρέ καλησπέρα,
Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας! Μετά από μια πιο ψύχραιμη έρευνα διαπιστώθηκε ότι ο γιατρός του νοσοκομείου είναι ειδικευόμενος!αυτό που με εξοργίζει όμως είναι οι διαφορετικές απαρχαιωμενες απόψεις κ προτάσεις! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εν έτος 2014 θα πρέπει να κάνουμε τον Πουαρό για θέματα που αφορούν την υγεία μας σε πρώτη φάση κ την ψυχολογία μας ως αποτέλεσμα λάθος χειρισμών κάποιων που θέλουν να ονομάζονται "επαγγελματίες" στον τομέα της υγείας προσβαλοντας τον κλάδο σας!!!
Ευχαριστώ κ πάλι για την ανταπόκριση σας κ την υπομονή σας!
Καλό βράδυ!

Δυστυχως το συστημα επιτρεπει να υπαρχουν τετοια φαινομενα. Εμεις οι ιδιοι πρεπει να τα καυτηριαζουμε... Επισης, ειναι παρα πολυ σημαντικο να επιλεγει η γυναικα το γιατρο της και να κανει μια πολυ προσεκτικη "ερευνα αγορας" πριν τον εμπιστευτει. Προσοχη λοιπον....

Οσο αφορα εμενα, δεν με κουραζετε καθολου... Ειναι χαρα μου να βοηθω οσες γυναικες με εμπιστευονται, ωστε να ενημερωνονται σωστα και να βρισκουμε λυσεις στο προβλημα τους... !!