PDA

Επιστροφή στο Forum : Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6

boo_
04-07-11, 13:16
elli81 τελικά τι σου βρήκαν;

elli81
04-07-11, 13:45
elli81 τελικά τι σου βρήκαν;

ενδομητρίωση είχα, το ήξερα από πριν. Είχα 4 κύστες συνολίκα, 2 στη μια ωο και 2 στην άλλη. Ευτυχώς δεν είχα συμφύσεις και οι σάλπιγγες ήταν οκ. Μου είπε ο γιατρός ότι είμαι μια χαρά τώρα και δεν μου έκανε διακοπή περιόδου γιατί λέει θα ήταν απλά χάσιμο χρόνου αφού εμείς είχαμε σκοπό να προσπαθήσουμε αμέσως για μωράκι... Τι να πω, μακάρι να έχει δίκιο και να μείνω έγκυος σύντομα...

efigiannakak@yahoo.gr
04-07-11, 14:01
Ναι το ξέρω αλλα ο γιατρός μου μου πρότεινε το doctors hospital που είναι ιδιωτική κλινική και όχι δημόσιο που αναφέρατε.μου πήρε κόστος όλα μαζι 2000 ε και ιδιωτικό και γιατρός .γιατί τα ιδιωτικά έμαθα ζητάνε 1800 μόνο αυτα συν την αμοιβή του γιατρου.άρα έδωσα 2000ε όλα και όχι 3000 και πάνω που λένε και παίρνουν.

boo_
04-07-11, 14:01
ενδομητρίωση είχα, το ήξερα από πριν. Είχα 4 κύστες συνολίκα, 2 στη μια ωο και 2 στην άλλη. Ευτυχώς δεν είχα συμφύσεις και οι σάλπιγγες ήταν οκ. Μου είπε ο γιατρός ότι είμαι μια χαρά τώρα και δεν μου έκανε διακοπή περιόδου γιατί λέει θα ήταν απλά χάσιμο χρόνου αφού εμείς είχαμε σκοπό να προσπαθήσουμε αμέσως για μωράκι... Τι να πω, μακάρι να έχει δίκιο και να μείνω έγκυος σύντομα...
Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου.

desdi
05-07-11, 16:39
Γεια σας.Σκεφτομαι και εγω μετα απο 2 αποξεσεις να κανω μια υστεροσκοπηση.Λετε να κανω καλα?Χρειαζεται?ΔΕεν εχω μιλησει ακομα με τον γιατρο μου.Τι λετε?

efigiannakak@yahoo.gr
05-07-11, 19:18
εννοείται ότι πρέπει να κάνεις μόνο όμως έαν είναι απαραίτητο;γιατί ποιο είναι το ΄πρόβλημα σου dedsi;

guliettampak
05-07-11, 19:51
καλησπέρα τελικά το σκέφτομαι και πρέπει να κάνω την λαπαροσκοπηση άμεσα.ενδιαφέρομαι ομως να πάρω και μία γνώμη από άλλο γιατρό.είδα και ρώτησα ότι οι τιμές διαφέρουν κατά πολύ.για δημόσιο δεν ενδιαφέρομαι πάντως οπότε πρέπει να το ψάξω ιδιωτικά;εχετε να μου προτείνετε;

elli81
05-07-11, 23:22
καλησπέρα τελικά το σκέφτομαι και πρέπει να κάνω την λαπαροσκοπηση άμεσα.ενδιαφέρομαι ομως να πάρω και μία γνώμη από άλλο γιατρό.είδα και ρώτησα ότι οι τιμές διαφέρουν κατά πολύ.για δημόσιο δεν ενδιαφέρομαι πάντως οπότε πρέπει να το ψάξω ιδιωτικά;εχετε να μου προτείνετε;

Εγω στο ιασω την εκανα κι εμεινα απολυτα ευχαριστημενη!

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
06-07-11, 10:26
Επισκεφτηκα χτες τον Κυριο Αργυριου για να δουμε πως ειμαι μετα την πρωτη περιοδο μετα την λαπαροσκοπηση,ολα δουλευουν ρολόι,μου εγραψε και ντουφαστον να παιρνω.Το δυσαρεστο ειναι οτι βρηκαμε ενα ουροποιητικο προβλημα το οποιο μαλλον ειναι ψυχοσωματικο μου ειπε,ουτε κυστιτιδα ουτε ουρολοιμωξη,χωρις να εχω πιει τιποτα νιωθω οτι η κυστη μου θα σκασει σαν εχω πιει ενα βαρελι νερο,τα νευρα εγιναν πολυ ευαισθητα γυρω απο την κυστη λογω στρες, ειπε.Τελος παντων θα τηλεφωνησω τον ουρολογο που μου ειχε προτεινε για τον ανδρα μου και θα δουμε....Κι εκει που ειπα πως ολα τελειωσαν και πλησιαζουμε στον στοχο.

boo_
06-07-11, 10:43
Επισκεφτηκα χτες τον Κυριο Αργυριου για να δουμε πως ειμαι μετα την πρωτη περιοδο μετα την λαπαροσκοπηση,ολα δουλευουν ρολόι,μου εγραψε και ντουφαστον να παιρνω.Το δυσαρεστο ειναι οτι βρηκαμε ενα ουροποιητικο προβλημα το οποιο μαλλον ειναι ψυχοσωματικο μου ειπε,ουτε κυστιτιδα ουτε ουρολοιμωξη,χωρις να εχω πιει τιποτα νιωθω οτι η κυστη μου θα σκασει σαν εχω πιει ενα βαρελι νερο,τα νευρα εγιναν πολυ ευαισθητα γυρω απο την κυστη λογω στρες, ειπε.Τελος παντων θα τηλεφωνησω τον ουρολογο που μου ειχε προτεινε για τον ανδρα μου και θα δουμε....Κι εκει που ειπα πως ολα τελειωσαν και πλησιαζουμε στον στοχο.
Καλημέρα.Τα ντουφαστόν τι είναι;Μην στεναχωριέσαι να σκέφτεσαι πως τουλάχιστον δεν χρειάζεται να σου κόψει την περίοδο.Εγώ περιμένω μέσα Ιουλίου και μετά μάλλον κατά τα μέσα Οκτωβρίου.Οπότε σκέψου ότι έχει και χειρότερα!!

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
06-07-11, 11:43
τα ντουφαστον ειναι προγεστερονη που χρειαζομαι εγω,λογω ανεπαρκειας, δεν ειναι απαραιτητα για ολες.Μου ελυσε χτες ολες τις αποριες,θα τον επισκεφτω οταν μεινω εγκυος,ειπε.

boo_
06-07-11, 13:25
τα ντουφαστον ειναι προγεστερονη που χρειαζομαι εγω,λογω ανεπαρκειας, δεν ειναι απαραιτητα για ολες.Μου ελυσε χτες ολες τις αποριες,θα τον επισκεφτω οταν μεινω εγκυος,ειπε.
Και σε μένα τα ίδια είπε:p.Μακάρι να βγει αληθινός και για τις 2 μας.

margi
08-07-11, 16:22
Κορίτσια, τα βάλαμε κάτω με τον άντρα μου, τα μετρήσαμε, τα ξαναμετρήσαμε, δεν έχουμε την δύναμη την οικονομική να πάμε στον υπεροχο αυτόν γιατρό, τον Αργυρίου! Θα κάνω την υστεροσκόπηση να βγάλω τον πολύποδα σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο, θα μαζέψουμε λεφτά και αν στο 6μηνο πάνω δεν μέινω έγκυος, ελπίζω να έχω καταφέρει να μαζέψω τουλάχιστον αρκετά για να πάω να κάνω την λαπαροσκόπηση.
Πόσο λυπάμαι και πόσο οργίζομαι ταυτόχρονα που η κυβερνηση μας μάς άφησε τόσο απροστάτευτους και τόσο φτωχούς σε όλα....Αν είχε τουλάχιστον τη δουλίτσα του ο αντρούλης μου θα ήταν αλλιώς....

boo_
08-07-11, 17:30
Καλή επιτυχία να έχεις ότι και αν κάνεις.Μπορεί να βρεις καλύτερο γιατρό και να μας δίνεις συμβουλές:p.Κανένας γιατρός δεν είναι Θεός.Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην ξεχνάς να μας ενημερώνεις.

vasfa
08-07-11, 20:16
καλησπερα κοριτσια! Δεν εχω υπομονη να διαβασω τις 16 σελιδες του θεματος, διαβασα καποιες στην αρχη ομως και ελπιζω μεχρι τωρα να εχετε λυσει τα προβληματα σας και να ειστε μανουλες. Θελω να ρωτησω κατι σχετικο με το θεμα. Μια φιλη μου εχει διαγνωστει με περικωδωνικες συμφυσεις στις σαλπιγγες με εξεταση σαλπιγγογραφιας και 3 γιατροι της εχουν προτεινει να κανει λαπαροσκοπηση- υστεροσκοπηση. Δεν της εχουν πει αν θα ειναι επεμβατικη, θα το αποφασισουν στη διαρκεια της διαδικασιας. Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε γιατι ειναι απαραιτητο να γινει αυτο τη στιγμη που η κοπελα σιγουρα παει για εξωσωματικη- υπαρχει προβλημα και απο την πλευρα του συζυγου. Το καταλαβαινω αν υπαρχει περιπτωση φυσιολογικης συλληψης, οι συμφυσεις εμποδιζουν τις σαλπιγγες να κανουν την φυσιολογικη κινηση που απελευθερωνει το ωαριο και "αρπαζει" το σπερματοζωαριο, αλλα στην εξωσωματικη, οπως ξερουμε, αυτα γινονται εργαστηριακα, αρα τι χρειαζεται; Η απορια ειναι δικη της και με παρακαλεσε να ρωτησω αφου με τους γιατρους δεν βρισκεις παντα την αληθεια, αυτοι παρουσιαζουν τα πραγματα σοβαρα για να σου τα αρπαξουν κιολας. Αφου θα φαει το χειρουργειο, ας εχει μια ιδεα τουλαχιστον. Και κατι αλλο, σε καθε περιπτωση (επεμβατικου ή μη χειρουργειου εννοω) ποσος καιρος θα χρειαστει μετα για να μπει στη διαδικασια της εξωσωματικης; Οποια εχει χρονο και εμπειρια ας απαντησει!! Ευχαριστω!

boo_
08-07-11, 20:27
Καλησπέρα.Και η δικιά μου σαλπιγγογραφία έλεγε για περικωδωνικές συμφήσεις και τελικά είχα ενδομητρίωση που είχε καλύψει και το εσωτερικό της μιας σάλπιγγας.Αν δεν έκανα τις επεμβάσεις δεν θα το μάθαινα ποτέ και θα είχα μια ωραία αποτυχημένη εξωσωματική.Ας το ψάξει καλύτερα.Καλύτερα να ξέρει τι υπάρχει μέσα της.Γνώμη μου:rolleyes:

vasfa
08-07-11, 20:59
ευχαριστω boo για την απαντηση, σιγουρα εχεις δικιο. Με την ιδια λογικη ομως ολες δεν εχουμε τετοια πιθανοτητα για προβληματα; Η' μηπως το ενα προβλημα μπορει να εχει κι αλλες συνεπειες που δεν φαινονται με απλες εξετασεις; Σε εμενα ας πουμε η υστεροσαλπιγγογραφια εδειξε τα παντα καθαρα. Ειναι ομως;Θα το μαθουμε με τυχον αποτυχημενες εξωσωματικες- φτου φτου!

boo_
08-07-11, 21:17
ευχαριστω boo για την απαντηση, σιγουρα εχεις δικιο. Με την ιδια λογικη ομως ολες δεν εχουμε τετοια πιθανοτητα για προβληματα; Η' μηπως το ενα προβλημα μπορει να εχει κι αλλες συνεπειες που δεν φαινονται με απλες εξετασεις; Σε εμενα ας πουμε η υστεροσαλπιγγογραφια εδειξε τα παντα καθαρα. Ειναι ομως;Θα το μαθουμε με τυχον αποτυχημενες εξωσωματικες- φτου φτου!
Μην σκέφτεσαι αρνητικά:pΚάθε κέντρο εξωσωματικής που θέλει να κάνει καλή δουλειά πρώτα σε στέλνει για λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση και μετά σε αναλαμβάνει.

vasfa
08-07-11, 21:25
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου. Να εισαι καλα!!

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
09-07-11, 12:18
Μολις γυρισα απο τον Αγιο Λουκα,τελικα η ουροδοχος κυστη μου επαθε ενα μεγαλο οιδημα,μεχρι και η νοσοκομα τρομαξε,κατακοκκινη ουρηθρα και πολύ πρησμενη,Απο την λαπαροσκοπηση και μετα την 2μηνη αποχη,ημουν τοσο στεγνη που με την πρωτη επαφη ενιωθα σαν να ημουν παρθενα,τι να πω?ετυχε και αυτο σε εμενα,αντιβιωση με κορτιζονες και ολα θα περασουν.Κατι αλλο που θελω να πω ειναι οτι ειναι η τεταρη φορα που επισκεφτομαι τον συγκεκριμενο ουρολόγο που μου συνεστησε ο Κος Αργυριου και δεν μου πηρε λεφτα,απο τις σπανιες φορες που νιωθω τοσο μα τοσο υποχρεωμενη,βουρκωσα φευγοντας απο την τοση ανθρωπια που ακομα υπαρχει στις μερες μας!Μου ειπε κι ολας αφου μιλουσαμε 45 λεπτα,οτι με αρχεγονα ωοθηλακια καμια γυναικα δεν μπορει να μεινει εγκυος αν δεν κανει λαπαροσκοπηση,τζαμπα 3 χρονια ψυχοφθοράς....

MARILYN
09-07-11, 12:27
Μολις γυρισα απο τον Αγιο Λουκα,τελικα η ουροδοχος κυστη μου επαθε ενα μεγαλο οιδημα,μεχρι και η νοσοκομα τρομαξε,κατακοκκινη ουρηθρα και πολύ πρησμενη,Απο την λαπαροσκοπηση και μετα την 2μηνη αποχη,ημουν τοσο στεγνη που με την πρωτη επαφη ενιωθα σαν να ημουν παρθενα,τι να πω?ετυχε και αυτο σε εμενα,αντιβιωση με κορτιζονες και ολα θα περασουν.Κατι αλλο που θελω να πω ειναι οτι ειναι η τεταρη φορα που επισκεφτομαι τον συγκεκριμενο ουρολόγο που μου συνεστησε ο Κος Αργυριου και δεν μου πηρε λεφτα,απο τις σπανιες φορες που νιωθω τοσο μα τοσο υποχρεωμενη,βουρκωσα φευγοντας απο την τοση ανθρωπια που ακομα υπαρχει στις μερες μας!Μου ειπε κι ολας αφου μιλουσαμε 45 λεπτα,οτι με αρχεγονα ωοθηλακια καμια γυναικα δεν μπορει να μεινει εγκυος αν δεν κανει λαπαροσκοπηση,τζαμπα 3 χρονια ψυχοφθοράς....

Κι εγώ τον Αργυρίου τον ρωτώ ακόμη και για συγγενείς μου για γιατρούς άλλων ειδικοτήτων! Δεν έχει κανένα συμφέρον όταν μου προτείνει κάποιον και πάντα είναι οι καλύτεροι γιατί όπως λέει και ο ίδιος ανάλογα με την πάθηση, ο κάθε ένας είναι πιο έμπειρος σε κάτι συγκεκριμένο!!!! Το ψάχνει, μιλάει με αναισθησιολόγους και μετά μου προτείνει! Όταν κάποιον δεν τον νοιάζουν οι μίζες αλλά απλά να γίνει καλά ο ασθενής τότε μιλάμε για ανθρωπιά που ο ίδιος την έχει!!!!
Χαιρομαι που όλα θα πάνε καλά!

Για την ξηρότητα κόλπου πάντως μπορείς να πάρεις την αλοιφή Eva. Μου την είχε συστήσει ο γιατρός μας όταν μου είχε κόψει την περίοδο και είχα φοβερή ξηρότητα! Ειναι τέλεια!!!! Τώρα σχετικά με την σύλληψη δεν ξέρω αν πρέπει να την χρησιμοποιήσεις οπότε απλά τον ρωτας!;)

boo_
09-07-11, 14:19
Τώρα με την αντιβίωση σας αφήνει να συνεχίσετε τις προσπάθειες;Ελπίζω αυτό να είναι το τελευταίο που σου συμβαίνει.Πάντως και εγώ είχα λίγα αρχέγονα ωοθηλάκια σύμφωνα με την βιοψία.Μου είπε ότι πιθανότατα προέρχονταν από την ενδομητρίωση.Τι να πώ;

monicaa
11-07-11, 09:28
κορίτσια καλήμερα και καλή εβδομάδα.θέλω τη γνώμη σας σε κάτι.μετά απο μία αποτυχημένη σπερματένχυνση αδιαθέτησα την προηγούμενη πέμπτη και μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη πέρσυ τέτοια εποχή ( με φυσιολογικό τρόπο),σκέφτομαι να κάνω υστεροσκόπηση να εξανλήσω και αυτό το ενδεχόμενο.Δεν το έχω συζητήσει με το γιατρό μου ακόμα.έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και εγώ και ο άντρας μου όλα καλά - εκτός από το άνχος βέβαια και την θρομβοφιλία που έχω αλλά οκ αυτό αντιμετωπίζεται με τις ενέσεις.κσι σκεφτόμουν την υστεροσκόπηση για να δω αν είναι όλα οκ.Ο άντρας μου βέβαια είναι της άποψης να χαλαρώσω να ηρεμήσω να πάμε διακοπές και τον Σεπτέμβριο να την κάνω.Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω.

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
11-07-11, 13:13
Boo,μολις εκλεισα το τηλεφωνο με τον Κο Αργυριου,μας αφηνει να συνεχισουνε τις προσπαθειες και μπορω παραλληλα να παρω και το ντουφαστον,πηρα λιγο τα πανω μου και αρχισα να συνερχομαι με την αντιβιωση,νομιζα οτι το χειροτερο που εχω ζησει απο πονο ηταν η σαλπιγγογραφια,αλλα με αυτο το οιδημα της ουρηθρας τα ειδα ολα.

boo_
11-07-11, 21:28
Τουλάχιστον δεν σας πάει πίσω στις προσπάθειες.Τι να πω περαστικά σου και μπορεί να σας φέρει και γούρι.Μια γνωστή μου προσπαθούσε 2,5 χρόνια και τον μήνα που πήρε αντιβίωση για ουρολοίμωξη έμεινε έγκυος:!:

guliettampak
12-07-11, 18:33
Κορίτσια γεια σας τελικά πήγα στο γιατρο που αναφέρατε παραπάνω και μου τα εξήγησε όλα πολυ καλα με εξέτασε και μου είπε ότι πρέπει να κάνω λαπαροσκοπηση και το εκλεισα για την Παρασκευή το πρωί το κόστος και γιατρου και νοσοκομείου είναι 2000ε είναι πολυ καλή τιμή και ο γιατρός είναι πολυ καλός και επεξηγηματικος.εύχομαι να πανε όλα καλα και θα σας ενημερώσω .σας ευχαριστώ για όλα

margi
12-07-11, 19:28
Κορίτσια γεια σας τελικά πήγα στο γιατρο που αναφέρατε παραπάνω και μου τα εξήγησε όλα πολυ καλα με εξέτασε και μου είπε ότι πρέπει να κάνω λαπαροσκοπηση και το εκλεισα για την Παρασκευή το πρωί το κόστος και γιατρου και νοσοκομείου είναι 2000ε είναι πολυ καλή τιμή και ο γιατρός είναι πολυ καλός και επεξηγηματικος.εύχομαι να πανε όλα καλα και θα σας ενημερώσω .σας ευχαριστώ για όλαΜακάρι να πάνε όλα καλά...Να μας ενημερώσεις....Θα διανυκτερεύσεις στον Αγιο Λουκά;

margi
12-07-11, 19:33
Κορίτσια, άλλαξαν τα δεδομένα....Θα πάω τελεικά στον Αργυριου.....YES, YES!!! Μακάρι να είναι καλά οι γονείς μου που θα με δανέισουν οι άνθρωποι, γιατί δεν αντεχουν άλλο να με βλέπουν, λένε, να ταλαιπωρούμαι στα δημόσια νοσοκομεία που όλο και κάτι θα μου αφήνουν μέσα μου! Εκανα εξωμήτριο, αντί να αφαιρεθεί όλη η σάλπιγγα, έμειναν 4 εκατοστα! Ευτυχώς το παρατήρησε ο Αργυρίου.....Εκανα υστεροσκόπηση να βγάλω 3 πολύποδες, ο ένας έμεινε μέσα....Ελεος πια...Να τα κάνω όλα να τελειώνω επιτέλους.....Μόλις αδιαθετήσω θα τον πάρω να κανονίσουμε.....Μήπως πρέπει να τον πάρω νωρίτερα;

boo_
12-07-11, 22:23
Κορίτσια, άλλαξαν τα δεδομένα....Θα πάω τελεικά στον Αργυριου.....YES, YES!!! Μακάρι να είναι καλά οι γονείς μου που θα με δανέισουν οι άνθρωποι, γιατί δεν αντεχουν άλλο να με βλέπουν, λένε, να ταλαιπωρούμαι στα δημόσια νοσοκομεία που όλο και κάτι θα μου αφήνουν μέσα μου! Εκανα εξωμήτριο, αντί να αφαιρεθεί όλη η σάλπιγγα, έμειναν 4 εκατοστα! Ευτυχώς το παρατήρησε ο Αργυρίου.....Εκανα υστεροσκόπηση να βγάλω 3 πολύποδες, ο ένας έμεινε μέσα....Ελεος πια...Να τα κάνω όλα να τελειώνω επιτέλους.....Μόλις αδιαθετήσω θα τον πάρω να κανονίσουμε.....Μήπως πρέπει να τον πάρω νωρίτερα;
Πολύ χαίρομαι για σένα.Ελπίζω να είναι οι τελευταίες σου επεμβάσεις και μετά να πας για γέννα.Λοιπόν εμένα μου είπε να τον πάρω την πρώτη μέρα που θα αδιαθετήσω.Από την μέρα που τελειώνει η περίοδος σου μέχρι και την 11η μέρα έχεις περιθώριο να την κάνεις.Εγώ την έκανα 9η.Θα δεις και το DVD για να διαπιστώσεις τι δουλειά έκανε.Ότι απορία έχεις εδώ είμαστε.

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
13-07-11, 13:35
Μπραβο Margi,αυτη τη φορα ολα θα πανε καλα,θα στα διορθωσει ολα και θα κανεις οτι σου πει!!!Εγω την εκανα 7η μερα,μολις μου ηρθε περιοδος τον τηλεφωνησα και κανονίσαμε Παρασκευη 20/05 και περιοδος μου ηρθε 26/06 μετα την επεμβαση.Οσο για μενα ειμαι πολυ καλύτερα σαν μην εζησα ποτε την προηγουμενη βδομαδα με το οιδημα.

margi
13-07-11, 17:41
Μπραβο Margi,αυτη τη φορα ολα θα πανε καλα,θα στα διορθωσει ολα και θα κανεις οτι σου πει!!!Εγω την εκανα 7η μερα,μολις μου ηρθε περιοδος τον τηλεφωνησα και κανονίσαμε Παρασκευη 20/05 και περιοδος μου ηρθε 26/06 μετα την επεμβαση.Οσο για μενα ειμαι πολυ καλύτερα σαν μην εζησα ποτε την προηγουμενη βδομαδα με το οιδημα.Μπράβο κοριτσάκι μου! Ολα καλά θα πάνε απο εδώ και πέρα...Μετά τη λαπαροσκόπηση πόσο χρόνο πρέπει να περιμένεις για να ξεκινήσεις τις προσπάθειες;

mir
13-07-11, 23:31
Κορίτσια έχω και εγώ την ίδια απορία. Έκανα πριν 5 μέρες λαπαροσκόπηση γιατί είχα βουλωμένη τη μία σάλπιγγα η δε άλλη είχε περικωδωνικές συμφήσεις και επίσης και μια υστεροσκόπηση (αυτή ήταν καθαρά διαγνωστική). Αμφότερες οι επεμβάσεις ήταν επιτυχείς , οι σάλπιγγες ¨άνοιξαν¨, η δε μήτρα ok σε όλα της), έγιναν όμως σε δημόσιο νοσοκομείο και επειδή δεν έχω προς το παρόν κάποιο γιατρό να με παρακολουθεί δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω με το θέμα ¨επαφές¨... δλδ αν πρέπει να απέχουμε για κάποιες μέρες, πότε να ξεκινήσουμε προσπάθειες και τα λοιπά ... αν ξέρετε περιμένω τα φώτα σας...

boo_
14-07-11, 07:21
Κορίτσια έχω και εγώ την ίδια απορία. Έκανα πριν 5 μέρες λαπαροσκόπηση γιατί είχα βουλωμένη τη μία σάλπιγγα η δε άλλη είχε περικωδωνικές συμφήσεις και επίσης και μια υστεροσκόπηση (αυτή ήταν καθαρά διαγνωστική). Αμφότερες οι επεμβάσεις ήταν επιτυχείς , οι σάλπιγγες ¨άνοιξαν¨, η δε μήτρα ok σε όλα της), έγιναν όμως σε δημόσιο νοσοκομείο και επειδή δεν έχω προς το παρόν κάποιο γιατρό να με παρακολουθεί δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω με το θέμα ¨επαφέςλδ αν πρέπει να απέχουμε για κάποιες μέρες, πότε να ξεκινήσουμε προσπάθειες και τα λοιπά ... αν ξέρετε περιμένω τα φώτα σας...
mir καλό θα ήταν να σε έβλεπε και ένας γιατρός.Πάντως εμένα μου είπε για 20 μέρες όχι θάλασσα,όχι βάρη,όχι ζεστά νερά,όχι σύζυγο;).Μετά ελεύθερα αρκεί να με δει όταν τελειώσει η πρώτη μου περίοδος μετά την επέμβαση.Ελπίζω να σε βοήθησα:cool:

mariannao
14-07-11, 10:02
καλημερα κοριτσια!!ποσο κοστιζει μια υστεροσκοπηση?

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
14-07-11, 11:10
Margi,μολις μου ηρθε η πρωτη περιοδος αρχισα τις προσπαθειες,εχει 15 μερες χαλαρα χαλαρα το παμε,boo εμενα μου ειπε οχι ζεστα νερά,αυτο που εχω τυψεις και ξεχασα να του το ρωτησω και δεν θελω να τον ενοχλησω για να μην με περασει για χαζη ειναι οτι μετα τα ραμματα που βγαλαμε και τα ανιψια μου πηρα αγκαλια,και δουλειες εκανα και χαρτοκιβωτια σηκωσα στην δουλεια,ενιωθα καλά ομως...Λετε τωρα αυτο που επαθα με την φλεγμονη στην ουρηθρα να χασω την γονιμοτητα μου? Ή με τα βαρη που σηκωσα να εκανα ζημια στις ωοθηκες μου? ή ειμαι απλά υπερβολικη??

boo_
14-07-11, 13:17
Και εγώ έκανα δουλειές και όσο μπορούσα σήκωνα και πράγματα.Μην ανησυχείς ο φόβος είναι να μην ανοίξουν τα ράμματα.Τα σημάδια σχεδόν εξαφανίστηκαν.Πολύ καλό χέρι ο γιατρός:pΜήπως σε πείραξε ο καθετήρας στην επέμβαση;

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
14-07-11, 13:38
Δεν εβαλα καθετηρα,τα πρωτα ουρα τα εκανα σε παπια,την δευτερη φορα με πηγε ο αντρας μου με τον ορο και μετα μονη μου.Τα ραμματα ουτε φαινονται,ενα μικρο σημαδι στον αφαλό μονο.Λες η φλεγμονη να επηρεασε την μητρα και τις σαλπιγγες ή ειμαι πολυ υπερβολική?

margi
14-07-11, 16:16
Οχι, βρε σοφουλικάκι! Αν ήταν θα στο έλεγε ο γιατρός....αλλωστε το αντιμετώπισες σχεδόν αμέσως, οπότε μην φοβάσαι....Κάνε προσπαθειούλες όχι πλέον χαλαρά αλλά δυνατά και γερά και ως τα Χριστούγεννα θα μας πεις τα ευχάριστα κι εσύ και η boo! Ελπίζω κι εγώ...

boo_
14-07-11, 21:14
Σοφουλικάκι εδώ ο γιατρός δεν σου είπε καν να σταματήσετε τις προσπάθειες και εσύ ανησυχείς για τις σάλπιγγες;Αν ήταν έτσι θα έπρεπε κάθε γυναίκα που παθαίνει ουρολοίμωξη να μην κάνει παιδια:p.Μην το σκέφτεσαι καν.Και εμένα δεν με βάλαν καθετήρα όσο ήμουν ξύπνια απλά υποθέτω ότι σου βάζουν μετά την επέμβασηΠήγα κατευθείαν στην τουαλέτα ούτε πάπια χρειάστηκα.Τίποτα δεν είναι η επέμβαση.
Margi λες μεχρι τέλους του χρόνου να ανοίξουμε ένα θέμα:έγκυες μετά από λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση;:grin::grin:

margi
14-07-11, 22:43
Boo, αν γίνει το θαύμα κάποια στιγμή, εγώ θα ανοίξω θέμα "Εγκυος μετα από εξωμήτριο, 2 υστεροσκοπήσεις και μία λαπαροσκόπηση, δύο άσχημα σπερμοδιαγράμματα, ένα μέτριο κτλ" Χι, χι, καλύπτω πολλές περιπτώσεις, όπως βλέπεις....Συμπάσχω με πολλές και μπορώ να συμμετέχω σε αρκετα θέματα.....Θέλω όμως να αρχίσω να συμμετέχω και σε άλλα, πιο ευχάριστα......

mariannao
15-07-11, 11:11
αχ κοριτσια εφαγα σημερα μια φλασια το που εχω βαλει το dvd με την εγχειρηση(λαπαροσκοπηση)!!το θελω η αληθεια ειναι για να παω κ σε αλλο γιατρο να ακουσω κ μια αλλη γνωμη!!!πηρα τηλ στο κεντρο πουτ ην εκανα κ μου λεει θα μιλισεις με τον γιατρο σου αυτος θα εχει!!!τωρα τι κανω για τι λογο θα του πω οτι το θελω θα το καταλαβει τι θα κανω με πιασε πανικος!!!ο αλλος που θα ξερει να με πει τωρα πφφφφφφ:(:(:(πειτε μου καμια λυση

margi
15-07-11, 14:35
Ελα βρε, μην αγχώνεσαι! Θα πεις ότι το έχασες και θέλεις να το έχεις στο φάκελό σου, για παν ενδεχόμενο! Ασε που είμαι σίγουρη πως θα το έχεις κάπου στο σπίτι και από το άγχος σου δεν μπορείς να θυμηθείς πού είναι....Ετσι έίχα πάθει εγώ με τις αιματολογικές εξετάσεις....Τις έβγαλα από το φάκελο, χωρίς να το καταλάβω, και, όταν τις έψαχνα μετά ήταν άφαντες...Νόμισα τις έχασα, αλλά αφού πέρασαν λίγες μέρες τις βρήκα χωρίς να το περιμένω ενώ έψαχνα κάτι άλλο....

Αλισαχνη
16-07-11, 04:27
Kοριτσια θελω να μου δωσετε σας παρακαλω τα φωτα σας μεσα απο τις εμπειριες σας. Προσπαθουμε με τον ανδρα μου 1,5 χρονο φυσιολογικα , τιποτα . Προχωρησαμε σε μια σπερματεγχυση αποτυχημενη και μια εξωσωματικη με επισης αρνητικη χοριακη . Η σαλπιγγογραφια μου ειναι πεντακαθαρη. Παρολα αυτα ο γιατρος προτεινε υστεροσκοπηση . Ποια η γνωμη σας ? Μπορει να εχω κατι που πραγματικα εμποδιζει την εμφυτευση και να μην εχει φανει πουθενα ? Αξιζει να μπω στην διαδικασια υστεροσκοπησης η' μπορει να δημιουργησω κανενα προβλημα εκει που δεν υπαρχει ? Φανταζομαι οτι χειρουργειο ειναι , καποιες επιπλοκες ενδεχεται να εχει . Οι απαντησεις σας ειναι πολυτιμες για την αποφαση που τελικα θα παρω !

Επισης , ποσο καιρο μετα την υστεροσκοπηση μπορω να αρχισω την δευτερη προσπαθεια εξωσωματικης και ποιο το κοστος ?

boo_
16-07-11, 08:11
Καλημέρα Αλισαχνη (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=43464).Κατά την ταπεινή μου γνώμη θα έπρεπε να κάνεις και λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση.Με την προυπόθεση βέβαια ότι έχει ελεγχθεί και ο σύζυγος.Μάλιστα θα έπρεπε να τα είχες κάνει πριν μπεις στην διαδικασία της εξωσωματικής.Στην σαλπιγγογραφία δεν φαίνονται τα πάντα.Η δικιά μου έγραφε ότι μάλλον είχα συμφήσεις στην αριστερή σάλπιγγα ενώ στην πραγματικότητα είχα 3 πολύποδες,ενδομητρίωση και κύστη.Οι πολύποδες δεν είχαν φανεί ούτε στην σαλπιγγογραφία,ούτε στους δεκάδες υπερηχους που έκανα."Αλλωστε η ενδομητρίωση είναι σοβαρή αιτία υπογονιμότητας και φαίνεται μόνο με την λαπαροσκόπηση.Ψάξε πρώτα την αιτιά.Γνώμη μου:p

margi
16-07-11, 10:10
γεια σας κορίτσια!
Αλισάχνη, συμφωνώ μη την boo....Να κάνεις οπωσδήποτε υστεροσκόπηση και, αν σε παιρνει και οικονομικά, και λαπαροσκόπηση....Μην φοβάσαι την υστεροσκόπηση. Δεν θεωρείται καν χειρουργείο. Στα ιδιωτικά μάλιστα από ό,τι έχω ακούσει, προχωρούν αμέσως από την διαγνωστική στην επεμβατική υστεροσκόπηση, σε καθαρίζουν από ό,τι είναι να σε καθαρίσουν και γυρνάς σπίτι.
Για την λαπαροσκόπηση θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω τα άλλα κορίτσια που την εχουν κάνει στον Αργυρίου. Βρε κορίτσια, πονάει μετά; Βγήκατε αμέσως από το νοσοκομείο; Τι ώρες την κάνει συνήθως; Εγώ είχα κάνει πριν 2 χρόνια λαπαροσκόπηση για αφαίρεση εξωμητρίου και πονούσα μετά υπερβολικά για μία εβδομάδα. Είχα την αίσθηση πως κάτι είχαν αφήσει μέσα μου...
Και κάτι ακόμη....Ξύπνησα κι εχω ρόζ. Αυτό σημαίνει ότι το αργότερο μέχρι το απόγευμα θα έχω αδιαθετησει. Πώς θα ειδοποιήσω τον Αργυρίου για να κανονίσουμε που επεσα μέσα στο Σαββατοκύριακο; Μήπως να πάρω στο κινητό του; Αλλα κι αυτό δεν το έχω. Πέιτε μου κι αν ξέρετε το κιν του, μπορείτε νε μου το στείλετε με πμ;;

boo_
16-07-11, 11:43
Λοιπόν margi με το που ξύπνησα ένιωσα σαν να έχω περίοδο.Από εκείνο το πρώτο λεπτό ξεκίνησαν τις παυσίπονες ενέσεις μετά υπόθετα και βέβαια αντιβίωση.Μόνο για κανένα μισάωρο πονούσα ακριβώς σαν την περίοδο.Μετά ήταν όλα τόσο ωραία με τις ενέσεις:p:p:p¨.'Οταν γυρνούσα πλευρό με τραβούσε λίγο.Σε 3 ώρες σηκώθηκα και πήγα και στην τουαλέτα.Το μόνο ενοχλητικό χωρίς να πονάει βέβαια είναι ο αέρας που είναι μες την κοιλιά σου.Θέλει περπάτημα και σιγά σιγά φεύγει."Εκανα τις επεμβάσεις 9΄και κάτι το πρωί και την άλλη μέρα κατά τις 11 ήμουν σπίτι.Στο σπίτι δεν πήρα ούτε ένα παυσίπονο

MARILYN
16-07-11, 12:41
γεια σας κορίτσια!
Για την λαπαροσκόπηση θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω τα άλλα κορίτσια που την εχουν κάνει στον Αργυρίου. Βρε κορίτσια, πονάει μετά; Βγήκατε αμέσως από το νοσοκομείο; Τι ώρες την κάνει συνήθως; Εγώ είχα κάνει πριν 2 χρόνια λαπαροσκόπηση για αφαίρεση εξωμητρίου και πονούσα μετά υπερβολικά για μία εβδομάδα. Είχα την αίσθηση πως κάτι είχαν αφήσει μέσα μου...
Και κάτι ακόμη....Ξύπνησα κι εχω ρόζ. Αυτό σημαίνει ότι το αργότερο μέχρι το απόγευμα θα έχω αδιαθετησει. Πώς θα ειδοποιήσω τον Αργυρίου για να κανονίσουμε που επεσα μέσα στο Σαββατοκύριακο; Μήπως να πάρω στο κινητό του; Αλλα κι αυτό δεν το έχω. Πέιτε μου κι αν ξέρετε το κιν του, μπορείτε νε μου το στείλετε με πμ;;

Μην αγχώνεσαι...θα τηλεφωνήσεις την Δευτέρα το πρωί στην γραμματέα του και αυτή θα μιλήσει μαζί του για να κανονίσετε την λαπαροσκόπηση.
Δεν θα χάσεις τον μήνα, θα το φροντίσει ο ίδιος!:)

margi
16-07-11, 15:28
Λαπαροσκοπήσεις γίνονται και το Σαββατοκύριακο ή μόνο καθημερινές;

robenula
16-07-11, 16:11
εμεινα μεσα ενα βραδυ.το μονο ενοχλητικο ηταν η φουσκωτη κοιλια για μια εβδομαδα περιπου.

guliettampak
17-07-11, 11:38
καλημέρα κορίτσια τελικά έκανα την λαπαροσκόπηση την παρασκευή και βγήκα την ίδια ημέρα το βραδάκι.τελικά δεν είναι τίποτα, ούτε πόνο έχω ,ούτε αίμα όλα καλά.σημαδια τίποτα από την επεμβαση μόνο οι τρυπούλες της λαπαροσκόπησης.τελικά έπρεπε να την κάνω από την πρώτη στιγμή είμαι σίγουρη ότι τώρα θα πάνε όλα καλά.Είχα μία κύστη πάνω από 4 εκ και έπρεπε να βγεί.ο γιατρός μου εξαιρετικός και πολύ θετικός.η κλινική μια χαρά και το κόστος πάρα πολύ καλό μου στοίχισε 2000ε όλα μαζί.τον ευχαριστώ θερμά.

margi
17-07-11, 17:39
Περαστικά σου...Να πάνε όλα καλά από εδώ και στο εξής. Πόσο καιρό προσπαθείς για μωράκι; Τι σου είπε ο γιατρός σου; Εμπόδιζε η κύστη τόσο πολύ;
Αν επιτρέπετε πού έκανες τη λαπαροσκόπηση;

Εγώ κορίτσια έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Αυριο θα πάρω να κανονίσω τα της λαπαροσκόπησης- υστεροσκόπησης....Ο άντρας μου σήμερα με παρακαλεσε να μην κάνω λαπαροσκόπηση...Φοβάται, λέει, τις επιπλοκές που μπορεί να υπάρξουν μετά....Θυμάται και τον πόνο που πέρασα μετά το εξωμήτριο και θεωρεί ότι θα πονάω έτσι και τώρα.....Κι εγώ αγχώνομαι, πιο πολύ που θα είμαι Θεσσαλονίκη, χιλιόμετρα μακρια από το σπίτι μου.

margi
18-07-11, 11:30
Κορίτσια, πήρα το γιατρό και το νοσοκομείο. Με το γιατρό οκ, όπως τα είχαμε πει....Με το νοσοκομείο έπαθα ένα μικρό σοκ...για επεμβατική υστεροσκόπηση-λαπαροσκόπηση = 800ευρώ!!! Νόμιζα ότι είναι 550.... Ο αναισθησιολόγος γύρω στα 250 ευρώ...Αχ, βρε κορίτσια, τουλάχιστον να πάνε όλα καλά....
Ο Αργυρίου σίγουρα θα πάρει την ανώτερη αμοιβή του, ο άνθρωπος....Εχει να αφιαρέσει έναν πολύποδα, μία σάλπιγγα 4 εκετοστών, ένα μικρό ινομύωμα και ποιος ξέρει τι άλλο θα βρει.......Πολύ χρήμα βρε κορίτσια, αλλά τουλάχιστον να πάνε όλα καλά...Θέλω να μου στείλετε τη θετική σας ενέργεια. Δεν σας κρύβω ότι από εσάς πληροφορήθηκα για τον Αργυρίου, σας εμπιστεύτηκα, κορίτσια μου, και μακάρι να μου βγει σε καλό.....Ο άντρας μου έχει τις αμφιβολίες του.....γιατί δεν μπαίνει στο φόρουμ και ανρωτιέται πώς είναι δυνατό να σας εμπιστεύτηκα τόσο....Εγώ όμως ξέρω πως σίγουρα κακόβουλοι υπάρχουν παντού, αλλά, όταν συζητάμε τόσο καιρό και γνωρίζουμε τις ανησυχίες και το άγχος όλων των κοριτσιών, θέλουμε ανυστερόβουλα να βοηθήσουμε όσο μπορούμε....Αν μέινω ευχαριστημένη από τον γιατρό, αν με βοηθήσει να πραγματοποιήσω το όνειρο μιας ολόκληρης πενταετίας, αν με βοηθήσει να μην ξαναμπώ σε χειρουργείο, παρά μ΄νο για να γεννήσω, ε, τότε χαλάλι τι λεφτά του και εννοείται πως θα πω τα καλύτερα για αυτόν σε όποια κοπέλα ζητήσει την βοήθεια μας σε αυτό του φόρουμ...

MARILYN
18-07-11, 12:27
Κορίτσια, πήρα το γιατρό και το νοσοκομείο. Με το γιατρό οκ, όπως τα είχαμε πει....Με το νοσοκομείο έπαθα ένα μικρό σοκ...για επεμβατική υστεροσκόπηση-λαπαροσκόπηση = 800ευρώ!!! Νόμιζα ότι είναι 550.... Ο αναισθησιολόγος γύρω στα 250 ευρώ...Αχ, βρε κορίτσια, τουλάχιστον να πάνε όλα καλά....
Ο Αργυρίου σίγουρα θα πάρει την ανώτερη αμοιβή του, ο άνθρωπος....Εχει να αφιαρέσει έναν πολύποδα, μία σάλπιγγα 4 εκετοστών, ένα μικρό ινομύωμα και ποιος ξέρει τι άλλο θα βρει.......Πολύ χρήμα βρε κορίτσια, αλλά τουλάχιστον να πάνε όλα καλά...Θέλω να μου στείλετε τη θετική σας ενέργεια. Δεν σας κρύβω ότι από εσάς πληροφορήθηκα για τον Αργυρίου, σας εμπιστεύτηκα, κορίτσια μου, και μακάρι να μου βγει σε καλό.....Ο άντρας μου έχει τις αμφιβολίες του.....γιατί δεν μπαίνει στο φόρουμ και ανρωτιέται πώς είναι δυνατό να σας εμπιστεύτηκα τόσο....Εγώ όμως ξέρω πως σίγουρα κακόβουλοι υπάρχουν παντού, αλλά, όταν συζητάμε τόσο καιρό και γνωρίζουμε τις ανησυχίες και το άγχος όλων των κοριτσιών, θέλουμε ανυστερόβουλα να βοηθήσουμε όσο μπορούμε....Αν μέινω ευχαριστημένη από τον γιατρό, αν με βοηθήσει να πραγματοποιήσω το όνειρο μιας ολόκληρης πενταετίας, αν με βοηθήσει να μην ξαναμπώ σε χειρουργείο, παρά μ΄νο για να γεννήσω, ε, τότε χαλάλι τι λεφτά του και εννοείται πως θα πω τα καλύτερα για αυτόν σε όποια κοπέλα ζητήσει την βοήθεια μας σε αυτό του φόρουμ...

Μην αγχώνεσαι! Τα πραγματα θα κυλίσουν ομαλά και είμαστε εδώ για να βηθήσυμε η μία την άλλη!
Εγώ θα μπορούσα να μην ασχολούμαι άλλο με την υπογονιμότητα μιας και έχω γιατρευτεί εδώ και καιρό, αλλά επειδή σας καταλαβαίνω μιας και πέρασα από τα ίδια, θέλω να βοηθήσω!
Θα πάνε όλα καλά και σε λίγο θα έχεις κι εσύ ευχάριστα νέα θα δεις!!!!
Λίγη υπομονή και αξίζει πραγματικά!!!

margi
18-07-11, 15:14
Mairylin, έχω παιδευταί τόσο με τους γιατρούς που, κατά καιρούς, με ανέλαβαν, που αισθάνομαι πως δεν έχω άλλα αποθέματα υπομονής. Θέλω να τελειώνω μια και καλή...Να μην πηγαίνω πχ για έναν πολύποδα και να μου λένε ότι έχω και κάτι άλλο που αγνοούσα....Να πηγαίνω μετά για το άλλο και να λένε "α, είχες κι εκείνο, πρέπει να το φροντίσεις κι εκείνο!" Ελεος...Μακάρι να πάνε όλα καλά και για μένα, όπως πήγαν και για σένα και πστεύω πως το ίδιο θα κάνω....Θα μπαίνω για να εμψυχώνω....

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
18-07-11, 21:13
Ολα θα ειναι μια κακη αναμνηση,αυτα τα 5 χρονια που περασες,μην ξεχνας οτι η Μεριλιν προσπαθουσε 8 χρονια,εγω 3.Απιστευτη ταλαιπωρια ψυχολογικη και οικονομικη,κι ομως ελπιζω οτι θα προκυψει εγκυμοσυνη τωρα.Ολα καλά θα πανε στο εγγυωμαι,θα στα διορθώσει ολα.

boo_
18-07-11, 21:25
Βάλτε και μένα στο γκρουπ.3,5 χρόνια προσπάθειας με δήθεν ανεξήγητη υπογονιμότητα:twisted:

robenula
18-07-11, 21:26
κι εμενα!3 χρονια 2 παλλινδρομες

robenula
18-07-11, 21:27
Μην αγχώνεσαι! Τα πραγματα θα κυλίσουν ομαλά και είμαστε εδώ για να βηθήσυμε η μία την άλλη!
Εγώ θα μπορούσα να μην ασχολούμαι άλλο με την υπογονιμότητα μιας και έχω γιατρευτεί εδώ και καιρό, αλλά επειδή σας καταλαβαίνω μιας και πέρασα από τα ίδια, θέλω να βοηθήσω!
Θα πάνε όλα καλά και σε λίγο θα έχεις κι εσύ ευχάριστα νέα θα δεις!!!!
Λίγη υπομονή και αξίζει πραγματικά!!!
κοριτσακι μου σου εστειλα πμ το πηρες?φιλακια

robenula
18-07-11, 21:29
την πεμπτη παω για β επιπεδου.θελω τη θετικη σασ ενεργεια!!!

boo_
18-07-11, 21:32
την πεμπτη παω για β επιπεδου.θελω τη θετικη σασ ενεργεια!!!
Να πάνε όλα πάρα πολύ καλά.Να μας ενημερώσεις για τα νέα σου.Αχ τέτοια ευχάριστα να μαθαίνουμε για να μας φέρετε και γούρι:p

robenula
18-07-11, 21:38
ολες θα ερθετε στη θεση μου πολυ πολυ συντομα!

boo_
18-07-11, 21:42
Προς το παρόν εγώ περιμένω να μου έρθει περίοδος μετά την λαπαροσκόπηση για να αρχίσω τις ενέσεις και δεν λέει να έρθει.Θυμάται κάποια αν είχε καθυστέρηση και πόσο;

margi
19-07-11, 00:13
την πεμπτη παω για β επιπεδου.θελω τη θετικη σασ ενεργεια!!!Να πανε όλα καλά, κοριτσάκι μου γλυκό! Ολες μου οι σκέψεις μαζί σου. ;)

Κορίτσια, τι ταλαιπωρία έχουμε περάσει όλες μας....Μακάρι να έχουμε την τύχη της Μαιριλυν κι εμείς. Να τα καταφέρουμε και να κρατήσουμε γερά παιδιά στην αγκαλιά μας....:p

Το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο!
Α, να ρωτήσω. Την επείγουσα διάγνωση του γιατρού που χρειάζομαι για να βγάλω το εισιτήριο για το νοσοκομείο, αν μου τη στείλει με φαξ η γραμματέας του γιατρού, θα μού τη δεχτούν στα εκεί γραφεία;;

Βοο, εγώ έχω πολλά θέματα. Μία σάλπιγγα, έναν πολύποδα, ένα ινομυωματάκι, και ποιος ξέρει τι άλλο θα βρει ο άνθρωπος....Βρε κοπέλες, αδίαθέτησα Σάββατο πρωί. Ως το απόγευμα είχα λίγα ροζ. Το βράδυ έιχα κανονικά, την Κυριακή επίσης, τη Δευτέρα μειώθηκε απίστευτα, σχεδόν σταμάτησε....Λέτε, αν δεν έρθει άλλο αίμα, να κάνω καμία χοριακή καλού- κακού;;; Οχι τίποτα άλλο...έχω και ιστορικό εξωμητρίου και φοβάμαι πολύ τις "περίεργες "περιόδους.....

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
19-07-11, 11:38
Αχ βρε Ρομπενουλα πως περασε ο καιρος,Β επιπεδου,ολα να πανε καλά που θα πανε καλά,ενημερωσε μας για το φυλο...Τι ωραιες στιγμες ζεις!!!

margi
19-07-11, 13:48
Κορίτσια, καλημέρα! Τι κάνετε; Εγώ έκανα μία χοριακή καλού- κακού, μιας και η ροή της περιιοδου αυτό το μήνα ήταν ελάχιστη, όπως σας είπα και πιο πάνω...Δεν πιστεύω να τρέχει τίποτα, αλλά...."φύλαγε τα ρούχα σου, να έχεις τα μισά"

Να σας πω. Απόδειξη το νοσοκομείο και ο γιατρός δίνουν;

aggekikixristo@yahoo.gr
19-07-11, 14:15
Πάντα δίνουν αποδείξεις

margi
24-07-11, 18:45
κορίτσια, εφτασε η ώρα...αύριο πάω Θεσσαλονίκη...Την Τρίτη θα κάκάνω λαπαροσκόπηση/υστεροσκόπηση.....Μακάρι να πάνε όλα καλά...
Το άγχος μου έχει χτυπήσει "κόκκινο".....Αφήστε που με ταλαιπωρούν οι παλιομύκητες ( βρήκαν κι αυτοί εποχή να επιστρέψουν!) Εντωμεταξύ είχα μιλήσει με τον γιατρό και του είπα ότι έχω μύκητες και μου είπε να βάλω 3 μέρες κολπική αλοιφή canesten....E, την έβαλά κι αντί να βελτιωθώ, χειροτέρεψα....Σαν να τους "έθρεψε". βρε κορίτσια, η αλοιφή και κάνουν γλέντι εκεί "κάτω" οι άθλιοι οι μύκητες....Λέτε να θεωρήσει τώρα ο γιατρός ότι είναι πρόβλημα αυτό και να μην με βάλει χειρουργείο; Και πέρα από αυτό Πώς να ταξιδεψω αύριο με τόση φαγούρα;;;
Τελικά η canesten δεν κάνει τίποτα στην μυκητίαση! Θυμάμαι που την είχα βάλει και παλιά και πάλι δεν μου είχε κάνει τίποτα.....

janetta
24-07-11, 19:02
κορίτσια, εφτασε η ώρα...αύριο πάω Θεσσαλονίκη...Την Τρίτη θα κάκάνω λαπαροσκόπηση/υστεροσκόπηση.....Μακάρι να πάνε όλα καλά...
Το άγχος μου έχει χτυπήσει "κόκκινο".....Αφήστε που με ταλαιπωρούν οι παλιομύκητες ( βρήκαν κι αυτοί εποχή να επιστρέψουν!) Εντωμεταξύ είχα μιλήσει με τον γιατρό και του είπα ότι έχω μύκητες και μου είπε να βάλω 3 μέρες κολπική αλοιφή canesten....E, την έβαλά κι αντί να βελτιωθώ, χειροτέρεψα....Σαν να τους "έθρεψε". βρε κορίτσια, η αλοιφή και κάνουν γλέντι εκεί "κάτω" οι άθλιοι οι μύκητες....Λέτε να θεωρήσει τώρα ο γιατρός ότι είναι πρόβλημα αυτό και να μην με βάλει χειρουργείο; Και πέρα από αυτό Πώς να ταξιδεψω αύριο με τόση φαγούρα;;;
Τελικά η canesten δεν κάνει τίποτα στην μυκητίαση! Θυμάμαι που την είχα βάλει και παλιά και πάλι δεν μου είχε κάνει τίποτα.....
margi ευχομαι να πανε ολα καλα και να γινεις γρηγορα μανουλα!πρεπει να παρεις αμεσως το γιατρο να του πεις τι επαθες ,ισως δε σου ταιριαζει αυτη η αλοιφη!παρτον τωρα ,γιατι νομιζω πας θεσσαλονικη!μη πας εκει και σε γυρισει πισω .θα χασεις χρονο τσαμπα!γιατιιιι?
και παλι θερμες ευχες για οτι καλυτερο!

robenula
24-07-11, 21:38
ολα να πανε τελεια!την τεταρτη θα επιστρεψεις καινουρια!και συντομα μανουλα!

margi
24-07-11, 23:57
margi ευχομαι να πανε ολα καλα και να γινεις γρηγορα μανουλα!πρεπει να παρεις αμεσως το γιατρο να του πεις τι επαθες ,ισως δε σου ταιριαζει αυτη η αλοιφη!παρτον τωρα ,γιατι νομιζω πας θεσσαλονικη!μη πας εκει και σε γυρισει πισω .θα χασεις χρονο τσαμπα!γιατιιιι?
και παλι θερμες ευχες για οτι καλυτερο!Αχ, τώρα είδα το μήνυμα....Δεν τον πήρα τηλέφωνο, γιατί δεν το θεώρησα τόσο σημαντικό....:(
Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα....Αλλωστε όταν του είπα ότι έχω μήκυτες, είπε ότι δεν μας δημιουργούν πρόβλημα, να βάλω canesten και θα είμαστε οκ....!Πού να ήξερε ο άνθρωπος πόσο επίμονοι είναι οι δικοί μου "μόνιμοι επισκέπτες"!!!Μωρέ, χαζομάρα έκανα, είπα να μην τον ενοχλήσω κι ο άντρας μου μού έβαλε ιδέες, λέγοντάς μου πως τα μεγαλοποιώ τα πράγματα. Τεσπα.....
Κοριτσάκια, θα έχω μαζί τον υπολογιστή....Ελπιζω να έχει ιντερνετ εκεί και να μπω να σας πω τα νέα μου....Ειδικά αύριο, που θα είμαι στο νοσοκομείο από το μεσημέρι και δεν θα έχω τι να κάνω, αν σας έχω παρέα, καλά θα είναι.
Φιλιά.....

margi
25-07-11, 00:00
και παλι θερμες ευχες για οτι καλυτερο! Ευχαριστώ πολύ. Τελικά δεν τον πήρα τηλέφωνο. Ελπίζω να μην δημιουργούν πρόβλημα και ακόμη περισσότερο ελπίζω να μην είναι οι μύκητες που μου δημιουργούν ενόχληση, αλλά το ότι χθες αποφάσισα να ξυρισω :oops: την ευαίσθητη περιοχή, για να είμαι....έτοιμη...
Κορίτσια, θα έχω μαζί τον υπολογιστή. Αν μπορέσω θα στείλω τα νέα μου.
Φιλιά σε όλες και ειδικά στην ρομπενούλα και την μπέμπα της :p Ελπίζω όλες μας να βρεθούμε στη θέση της σύντομα!

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
25-07-11, 08:45
Καλη επιτυχια κοπέλα μου.

boo_
25-07-11, 16:08
Καλή επιτυχία και καλή ανάρρωση.Να μας πεις τι έγινε.¨Οτι απορία έχεις εδώ είμαστε.

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
27-07-11, 09:57
Τα χω δει ολα με το ουροποιητικο δεν μπορουμε να βρουμε τι ειναι,κι ετσι θα οδηγηθω σε κυστεοσκοπηση με αναισθησια μαλλον την αλλη βδομαδα στον Αγιο Λουκα,εχω αμεση αναγκη για ουρηση 30 φορες την μερα,κανενα αλλο συμπτωμα,δεν υπαρχει υπνος,σεξ,ηρεμια μονο τουαλετα πηγαινω.Σκεφτομαι να παω και σε ενα αλλο νοσοκομειο να δω τι θα μου πουν.

mousoudi
27-07-11, 11:09
Τα χω δει ολα με το ουροποιητικο δεν μπορουμε να βρουμε τι ειναι,κι ετσι θα οδηγηθω σε κυστεοσκοπηση με αναισθησια μαλλον την αλλη βδομαδα στον Αγιο Λουκα,εχω αμεση αναγκη για ουρηση 30 φορες την μερα,κανενα αλλο συμπτωμα,δεν υπαρχει υπνος,σεξ,ηρεμια μονο τουαλετα πηγαινω.Σκεφτομαι να παω και σε ενα αλλο νοσοκομειο να δω τι θα μου πουν.

Εγώ θα σου πρότεινα, πριν προχωρήσεις σε επέμβαση, να απευθυνθείς σε έναν καλό ουρολόγο. Μπορεί το θέμα να είναι πιο απλό και να χρειάζεται απλώς ένας καλός γιατρός που να μπορεί να διαβάσει τα συμπτώματα σε σχέση και με το ιστορικό σου.

boo_
27-07-11, 14:18
Καλά βρε κοπέλα μου τι είναι και αυτό πάλι.Τελειώνεις από το ένα και έρχεται και το άλλο.Πάνε και σε άλλους γιατρούς μην εμπιστεύεσαι μόνο έναν.Μπορεί να χρειάζεσαι κάποια άλλη θεραπεία.Δεύτερη νάρκωση σε 2 μήνες πολύ δεν είναι;

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
27-07-11, 14:26
Ηταν να γινει....μιλησα με τον Αργυριου πριν λιγο και μου ειπε οτι δεν πειραζει σε εγκυμοσυνη η κυστεοσκοπηση και οτι γινεται οταν ειναι εγκυος η γυναικα,ειναι τοπικη αναισθησια μαλλον με σπρευ,περιμενεις 10 λεπτα και σου βαζουν το κυστεοσκοπιο στην ουρηθρα και φευγεις κανονικα και πας στην δουλεια,πηρα στον Αγιο Λουκα κοστιζει 110€.Αλλα χωρις να αμφισβητω τον γιατρο θα παω στο ιπποκρατειο που εφημερευει σημερα να δω τι θα μου πουν και αυτοι.

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
27-07-11, 22:50
Γυρισα πριν λιγο απο το Ιπποκρατειο που εφημερευε,με εξετασαν κολπικα ειναι ταλαιπωρημενα τα χειλη,η κλειτοριδα και η ουρηθρα και καπως διογκωμενα,πολυ κολπιτιδα και μυκητιαση αυτα με τα ειπε και ο προηγουμενος ουρολογος που μου συστησε ο Αργυριου,εκανα γενικη ουρων και βγηκαν ανεβασμενα τα πυοσφαιρια,μου ειπε οτι ειναι μαλλον ολα αυτα απο την κυστιτιδα του Φεβρουαριου που δεν πηρα χαπι την αντιμετωπισα με οχι τοσο αρκετο νερο και κατεληξα τελη Φεβρουαριου στο Παπαγεωργιου και καταφερε να μου κανει σταδιακη και αργη ζημια,τον εκανε εντυπωση που ο Σαροπουλος δεν μου εγραψε αντιβιωση,μου γραψε φαρμακα και εξετασεις για μυκοπλασμα,ουρεοπλασμα και χλαμυδια να κανουμε.

boo_
28-07-11, 06:47
Εμένα τις εξετάσεις αυτές για χλαμύδια κλπ μου τις έκανε ο γυναικολόγος πριν την λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση.Ελπίζω με την αντιβίωση να συνέλθεις άλλωστε κάθε γιατρός δίνει την θεραπεία που κρίνει ο ίδιος κατάλληλη.Περαστικά σου Σοφουλικάκι

margi
28-07-11, 09:32
Σοφουλικάκι, περαστικά σου! Πολύ στενοχωρήθηκα με την ταλαιπωρία που περνάς. Πιστεύω όμως πως με την αντιβίωση θα συνέλθεις.

Κορίτσια, τελείωσα κι εγώ με την λαπαροσκόπηση. Αφαιρέθηκαν ένας πολύποδας ενδομητριου, δύο ινομυώματα ( ένα μέσα στη μήτρα, ένα εκτός) και η μισή σάλπιγγα του εξωμητρίου. Εκανε έλεγχο διαβατότητας στην δεξια μπυ, όλα καλά και ένα drilling ωοθηκών για να βγάινουν πιο εύκολα τα ωάρια...Αυτά τα όλίγα. Τα αποτελέσματα της ιστολογκής θα δείξουν αν θα χρειαστεί να κάνω θεραπεία για ενίσχυση ενδομητρίου. Ελπίζω να πάνε όλα καλά από εδώ και στο εξής. Σας φιλω

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
28-07-11, 10:55
Drilling εκανα κι εγω.Περαστικα σου και καλη αναρωση.Ολα κατευχην!!!

boo_
28-07-11, 12:36
Και εγώ drilling στην δεξιά ωοθήκη.Margi πότε θα μπορέσεις να ξεκινήσεις προσπάθειες;
"Εκανα την πρώτη ένεση και πήγα στον γιατρό την έβδομη μέρα να με δει.Ευτυχώς όλα δείχνουν ότι έπιασε η ένεση.Μας είπε να προσέχουμε μέχρι και την δεύτερη ένεση ενώ μετά έχουμε το ελεύθερο να ξαναξεκινήσουμε προσπάθειες.Κατά τα μέσα Οκτωμβρίου μάλλον θα μου ξαναέρθει περίοδος.:???:

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
28-07-11, 12:48
Πηρα τηλεφωνο στον Αγιο Λουκα πριν 5 λεπτα για τις εξετασεις που μας ειπαν για μυκοπλασμα,ουρεοπλασμα,χλαμυδια 220€ το ζευγαρι και πηρα και στο μικροβιολογικο της περιοχης μου 120€.100€ διαφορά.Πως πειθω τον αντρα μου που κουραστηκε τοσο....Αυτο ρε κοριτσια νομιζω θα ναι το τελευταιο,τι να πω?Σε 15 ημερες τελειωνει η αντιβιωση και πρεπει να τις κανω,εν τω μεταξυ θα τηλεφωνησω και στον κο Αργυριου μολις παρω τα αποτελεσματα μην τον πρηζω συνεχεια.Ο ουρολογος στο ιπποκρατειο ειπε οτι το Ph μου ειναι τοσο οξινο και αφιλοξενο για το σπερμα και οπωσδηποτε να με δει γυναικολογος λογω μυκητιασεων και εντονης κολπιτιδας.

maria ampelokipi
28-07-11, 13:18
να ρωτήσω κάτι? μετά από υστεροσκόπηση-λαπαροσκόπηση πότε επιτρέπονται επαφές?

margi
28-07-11, 13:42
Πηρα τηλεφωνο στον Αγιο Λουκα πριν 5 λεπτα για τις εξετασεις που μας ειπαν για μυκοπλασμα,ουρεοπλασμα,χλαμυδια 220€ το ζευγαρι και πηρα και στο μικροβιολογικο της περιοχης μου 120€.100€ διαφορά.Πως πειθω τον αντρα μου που κουραστηκε τοσο....Αυτο ρε κοριτσια νομιζω θα ναι το τελευταιο,τι να πω?Σε 15 ημερες τελειωνει η αντιβιωση και πρεπει να τις κανω,εν τω μεταξυ θα τηλεφωνησω και στον κο Αργυριου μολις παρω τα αποτελεσματα μην τον πρηζω συνεχεια.Ο ουρολογος στο ιπποκρατειο ειπε οτι το Ph μου ειναι τοσο οξινο και αφιλοξενο για το σπερμα και οπωσδηποτε να με δει γυναικολογος λογω μυκητιασεων και εντονης κολπιτιδας.Σοφουλικάκι, εσύ πονάς;Η μυκητίαση αν είναι έντονη δημιουργεί πολύ μεγάλο τσούξιμο και ταλαιπωρία. Κάε τις εξετάσεις καιψπάρε θεραπεία. Ολα καλά θα πάνε. Εν τω μεταξύ για το ph του κόλπου υπάρχει μία κολπική αλοιφή (φυτική) που το ρυθμίζει και βοηθάει πολύ. lactal λέγεται. Δεν σου λέω να την βάλεις τώρα, γιατί τώρα δεν θα σε βοηθήσει αφού είναι ΄τοσο έντονο το πρόβλημα. Μόλις όμως κάνεις την θεραπεία σου και απαλλαγείς προσωρινά από μύκητες ( ναι! λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά ό,τι και να κάνεις θα ξαναβγούν-εγώ ταλαιπωρούμαι χρόνια τώρα) τότε μετά την περίοδο σου να βάζεις για κανα δυο βράδια lactal και όποτε έχεις ενοχλήσεις να ξαναβάζεις. Εμένα με βοήθησε πολύ. Επίσης να πλυθείς με χαμομηλάκι για να ανακουφιστεί η περιοχή....Αχ, βρε κοριτσάκι μου, σε αισθάνομαι γιατι τα έχω περάσει τόσες φορές όλα αυτά!

janetta
28-07-11, 21:30
Σοφουλικάκι, περαστικά σου! Πολύ στενοχωρήθηκα με την ταλαιπωρία που περνάς. Πιστεύω όμως πως με την αντιβίωση θα συνέλθεις.

Κορίτσια, τελείωσα κι εγώ με την λαπαροσκόπηση. Αφαιρέθηκαν ένας πολύποδας ενδομητριου, δύο ινομυώματα ( ένα μέσα στη μήτρα, ένα εκτός) και η μισή σάλπιγγα του εξωμητρίου. Εκανε έλεγχο διαβατότητας στην δεξια μπυ, όλα καλά και ένα drilling ωοθηκών για να βγάινουν πιο εύκολα τα ωάρια...Αυτά τα όλίγα. Τα αποτελέσματα της ιστολογκής θα δείξουν αν θα χρειαστεί να κάνω θεραπεία για ενίσχυση ενδομητρίου. Ελπίζω να πάνε όλα καλά από εδώ και στο εξής. Σας φιλω
margi ευχομαι να πανε ολα καλα και να γινεις συντομα μαμα!θα ηθελα να σε ρωτησω margi ,αν ο γιατρος με τη λαπαροσκοπηση βρηκε ''πραγματα'' που δεν φαινοταν με το ενδοκολπικο υπερηχο?εμενα ο μουστακαριας ειδε κατι σαν ινομυωμα στη μητρα και φοβαμαι μην εχω και τιποτα αλλο που δεν φαινεται..!τελικα ποσα σου πηρε?ποτε ξεκινας προσπαθειες για συλληψη?
ευχομαι οτι καλυτερο ακι γρηηηηηηηγορα!!

ayreonliv
29-07-11, 09:57
Καλησπέρα σε όλες,
Σας παρακολουθώ αρκετό καιρό και πήρα την απόφαση να γράψω και εγώ τη δικιά μου ιστορία. Πριν ενάμιση μήνα έκανα ανοιχτό χειρουργείο για αφαίρεση ινομυωμάτων, όλα πήγαν καλά...μετά όμως από ένα τρίμηνο μου άφησε προίκα συμφήσεις στην δεξιά ωοθήκη με αποτέλεσμα να μην είναι διαβατή για ωοληψία σε περίπτωση εξωσωματικής και μια αριστερή υδροσάλπιγγα. Παρόλα αυτά ο εξωσωματικός που επισκέφτηκα μου είπε να ξεκινήσουμε εξωσωματική γιατί δεν έχουμε περιθώρια χρόνου μιας και πάτησα τα 40. Ξεκίνησα τις ενέσεις (μακρύ πρωτόκολλο) και την ογδοη μέρα της περιόδου πάω για το πρώτο υπέρηχο...κανένα αποτέλεσμα, μόνο 3 ωάρια στην ωοθήκη που δεν είναι διαβατή. Σταματάω λοιπόν τις ενέσεις και μου λέει ότι πρέπει να κάνω λαπαροσκόπηση για να λύσω τις συμφύσεις. Είμαι τώρα σε αναζήτηση γιατρού και νοσοκομείου. Ήθελα τη βοήθειά σας αν γνωρίζεται κάποιον καλό γιατρό από εμπειρία. Διάβασα για τον κύριο Αργυρίου που αναφέρεται και σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να κλείσω ένα ραντεβού για να πάρω τη γνώμη του.
Περιμένω απαντήσεις σας και εύχομαι σε όλες το καλύτερο.

margi
29-07-11, 10:55
margi ευχομαι να πανε ολα καλα και να γινεις συντομα μαμα!θα ηθελα να σε ρωτησω margi ,αν ο γιατρος με τη λαπαροσκοπηση βρηκε ''πραγματα'' που δεν φαινοταν με το ενδοκολπικο υπερηχο?εμενα ο μουστακαριας ειδε κατι σαν ινομυωμα στη μητρα και φοβαμαι μην εχω και τιποτα αλλο που δεν φαινεται..!τελικα ποσα σου πηρε?ποτε ξεκινας προσπαθειες για συλληψη?
ευχομαι οτι καλυτερο ακι γρηηηηηηηγορα!!janetta μου, οι γιατροί που κατα καιρούς με παρακολούθησαν δεν μου είχαν αναφέρει τίποτα για το ινομύωμα που είχα μέσα στη μητρα. Επίσης σε κανέναν τους δεν έκανε εντύπωση πως είχς μείνει σχεδόν η μισή σάλπιγγα του εξωμητρίου που είχα αφαιρέσει πριν 2 χρόνια. Εβλεπαν τη σαλπιγγογραφία και έλεγαν, "μμμ! καλή είναι ) Μόνο ο Αργυρίου μού είπε ότι, αν μείνει εκεί, υπάρχει κίνδυνος νέου εξωμητρίου. Τούς πολύποδες τους εντόπισα με υστεροσκόπηση ,αλλά πιστεύω πως θα φαινόταν και σε υπέρηχο ,απλά η γιατρίνα που είχα ήταν για μπάτσες τελικα ! Για να είσαι 'σίγουρη ότι η μήτρα σου είναι καθαρή, θα κάνεις υστεροσκόπηση και εκεί ό,τι δουν θα το διορθώσουν. Πολύ πιθανό με τον υπέρηχο κάτι να μην φανεί.
Ο γιατρός για αφάιρεση σάλπιγγας, 2 ινομυωμάτων, ενός πολύποδα ενδομητρίου, διάνοιξη της μίας σάλπιγγας που έχω και drilling ωοθηκών μού πήρε 1100. Ο αναισθησιολόγος πήρε 300. το νοσοκομείο 880, και δεν ξέρω πόσο θα βγει η βιοψία. Ασε ,έδωσα όλες μου τις οικονομίες, αλλά, αν είναι να μείνω έγκυος χαλάλι του....:p δεν σου κρύβω ότι το οικονομικό ήταν ένας ανασταλτικός παράγοντας και δεν με άφηνε να το αποφασίσω. Από την στιγμή όμως που είπα "θα το κάνω"όλα πήραν το δρόμο τους....

margi
29-07-11, 11:00
Καλησπέρα σε όλες,
Σας παρακολουθώ αρκετό καιρό και πήρα την απόφαση να γράψω και εγώ τη δικιά μου ιστορία. Πριν ενάμιση μήνα έκανα ανοιχτό χειρουργείο για αφαίρεση ινομυωμάτων, όλα πήγαν καλά...μετά όμως από ένα τρίμηνο μου άφησε προίκα συμφήσεις στην δεξιά ωοθήκη με αποτέλεσμα να μην είναι διαβατή για ωοληψία σε περίπτωση εξωσωματικής και μια αριστερή υδροσάλπιγγα. Παρόλα αυτά ο εξωσωματικός που επισκέφτηκα μου είπε να ξεκινήσουμε εξωσωματική γιατί δεν έχουμε περιθώρια χρόνου μιας και πάτησα τα 40. Ξεκίνησα τις ενέσεις (μακρύ πρωτόκολλο) και την ογδοη μέρα της περιόδου πάω για το πρώτο υπέρηχο...κανένα αποτέλεσμα, μόνο 3 ωάρια στην ωοθήκη που δεν είναι διαβατή. Σταματάω λοιπόν τις ενέσεις και μου λέει ότι πρέπει να κάνω λαπαροσκόπηση για να λύσω τις συμφύσεις. Είμαι τώρα σε αναζήτηση γιατρού και νοσοκομείου. Ήθελα τη βοήθειά σας αν γνωρίζεται κάποιον καλό γιατρό από εμπειρία. Διάβασα για τον κύριο Αργυρίου που αναφέρεται και σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να κλείσω ένα ραντεβού για να πάρω τη γνώμη του.
Περιμένω απαντήσεις σας και εύχομαι σε όλες το καλύτερο.Εμαθα για τον Αργυρίου από το συγκεκριμένο θέμα. Είναι καλός γιατρός. δεν χάνεις τίποτα αν ζητήσεις τη γνώμη του. Αν είσαι και από Θεσσαλονίκη,( ή από τις γύρω περιοχές) θα είναι και πιο εύκολα για σένα να τον δεις. Εγώ, να φανταστείς, ξεκίηνσα από Γιάννενα να τον δώ. Μόλις μοιύ είπε πως στη λαπαροσκόπηση θα διορθώσει τα πάντα, δεν ξέρω γιατί, αλλά η διαισθησή μου μού είπε να τον εμπιστευτώ. οσο δεν το αποφασίζα να πάω σε αυτόν λόγω οικονομικού προβλήματος και έψαχνα και αλλού για πιο οικονομικά, τόσο μαράζωνα μέσα μου, γιατί ένιωθα πως έπρεπε να πάω σε εκείνον. Πήγα και μακάρι να έκανα το σωστό και να καταφέρω επιτέλους να μείνω έγκυος. Σε συμβουλεύω να πας....:-P

margi
29-07-11, 11:02
Ωχ, sorry, τώρα πρόσεξα ότι είσαι από Λειβαδιά....Μάλλον είναι μακρια η Θεσσαλονίκη, ε; Πόσες ώρες το κάνετε;

margi
29-07-11, 11:06
Janetta, την Τρίτη θα μου πει πότε θα ξεκινήσουμε προσπάθειες. Θέλει πρώτα να δει τα αποτελέσματα της ιστολογικής, γιατί με βάση αυτά θα κρίνει μήπως χρειαστεί να κάνω κάποια θεραπεία για ενίσχυση του ενδομητριου, όπως μού είπε.

ayreonliv
29-07-11, 11:55
Margi ναι είμαι από λιβαδειά αλλά αυτό δε θα με εμποδίσει αν πρόκειται εκεί που θα πάω να βρω ένα καλό γιατρό. Έχω και μια φιλενάδα στη Θεσσαλονίκη που μπορεί να με φιλοξενήσει. Έχω ήδη πάρει μια γνώμη από γιατρό που μου σύστησε ο εξωσωματικός, ο οποίος χειρουργεί στο Λητώ. Και για μένα το οικονομικό είναι ένα δύσκολο κομμάτι γιατί τα λεφτά που μου είπε είναι 3000 ευρώ με το νοσοκομείο συν οι εξετάσεις. Αν έχεις κάποιο τηλέφωνο του Αργυρίου θα ήθελα αν μπορείς να μου το στείλεις. Σα γιατρός είναι συζητήσιμος ή είναι από αυτούς που βιάζονται να τελειώσουν με το ραντεβού τους και δε σου αφήνουν περιθώρια για πολλές ερωτήσεις?

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
29-07-11, 12:00
Ειναι αψογος και στην συμπεριφορα και στην δουλεια του ο Αργυριου.Εγω εκανα λαπαροσκοπηση 21/05 μαζι του.Το τηλεφωνο του ιατρειου ειναι 2310266113 ή αλλιως θα τον βρεις στον Αγιο Λουκά 2310380000

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
29-07-11, 12:02
Ειναι αψογος και στην συμπεριφορα και στην δουλεια του ο Αργυριου.Εγω εκανα λαπαροσκοπηση 21/05 μαζι του.Το τηλεφωνο του ιατρειου ειναι 2310266113 ή αλλιως θα τον βρεις στον Αγιο Λουκά 2310380000

mariannao
29-07-11, 12:38
καλημερα κοριτσια!!εχω κανει κ εγω πριν ενα χρονο λαπαροσκοπηση για το λογο οτι ειχα συμφισεις στην μια σαλπιγγα αλλα ευτυχως την ανοιξαμε (ετσι μου ειπε τουλαχιστον)αλλα ακομα δεν εχει ερθει το επυθημητο αποτελεσμα κ σκεφτομαι να ακουσω κ μια ακομα γνωμη!!!που βρισκεται το ιατρειο του Αργυριου?κ ποσο παιρνει για επισκεψη?ευχαριστω:D

margi
29-07-11, 13:29
Βρίσκεται στη θεσσαλονίκη, στην Τσιμισκή 86. Η επίσκεψη είναι 60 ευρώ.

mariannao
29-07-11, 17:09
Βρίσκεται στη θεσσαλονίκη, στην Τσιμισκή 86. Η επίσκεψη είναι 60 ευρώ.

στον αγιο λουκα ειναι παλι το ιδιο κλεινεισ ραντεβου κ πληρωνεις? ευχαριστω:D

janetta
31-07-11, 11:11
[QUOTE=margi;2099404]Janetta, την Τρίτη θα μου πει πότε θα ξεκινήσουμε προσπάθειες. Θέλει πρώτα να δει τα αποτελέσματα της ιστολογικής, γιατί με βάση αυτά θα κρίνει μήπως χρειαστεί να κάνω κάποια θεραπεία για ενίσχυση του ενδομητριου, όπως μού είπε.[/Q

janetta
31-07-11, 11:16
[QUOTE=margi;2099404]Janetta, την Τρίτη θα μου πει πότε θα ξεκινήσουμε προσπάθειες. Θέλει πρώτα να δει τα αποτελέσματα της ιστολογικής, γιατί με βάση αυτά θα κρίνει μήπως χρειαστεί να κάνω κάποια θεραπεία για ενίσχυση του ενδομητριου, όπως μού είπε.[/Q

Janetta, την Τρίτη θα μου πει πότε θα ξεκινήσουμε προσπάθειες. Θέλει πρώτα να δει τα αποτελέσματα της ιστολογικής, γιατί με βάση αυτά θα κρίνει μήπως χρειαστεί να κάνω κάποια θεραπεία για ενίσχυση του ενδομητριου, όπως μού είπε.
σωστα πρεπει να βγουν τα αποτελεσματα πρωτα!και παλι ευχομαι να σου πανε ολα οπως εσυ επιθυμεις!τι κακο και αυτο βρε κοριτσια μερικες μερικες να ταλαιπωρουμαστε τοσο πολυ και αλλες να ''πιανουν'' μωρα για πλακα!τι να πω?θα παω σε λιγες μερες στο χωριο και ολο θα με ρωτανε ή θα κοιταζουν τη κοιλια μου!εεμ βλεπεις 3χρ.γαμου ειναι αυτα,τον 1 τελευταιο προσπαθουμε εντατικα,αλλα τιποτα!τελοσπαντων!
σε 1 εβδομαδα ανεβαινω θεσσαλονικη και λεω να περασω και απο τον αργυριου (αγιο λουκα)να με δει γιατι βλεπω οτι ειναι καλος γιατρος! κοριτσια δεχεται το ταμειο του ικα ο αργυριου?θα παω ολεσ τις εξετασεις να δουμε τι θα πει και αυτος!εχω παει ηδη σε 2!κοριτσια χαιρετω και καλη χαλαρωση να εχουμε!

margi
31-07-11, 15:16
[QUOTE=janetta;2100873]

σωστα πρεπει να βγουν τα αποτελεσματα πρωτα!και παλι ευχομαι να σου πανε ολα οπως εσυ επιθυμεις!τι κακο και αυτο βρε κοριτσια μερικες μερικες να ταλαιπωρουμαστε τοσο πολυ και αλλες να ''πιανουν'' μωρα για πλακα!τι να πω?θα παω σε λιγες μερες στο χωριο και ολο θα με ρωτανε ή θα κοιταζουν τη κοιλια μου!εεμ βλεπεις 3χρ.γαμου ειναι αυτα,τον 1 τελευταιο προσπαθουμε εντατικα,αλλα τιποτα!τελοσπαντων!
σε 1 εβδομαδα ανεβαινω θεσσαλονικη και λεω να περασω και απο τον αργυριου (αγιο λουκα)να με δει γιατι βλεπω οτι ειναι καλος γιατρος! κοριτσια δεχεται το ταμειο του ικα ο αργυριου?θα παω ολεσ τις εξετασεις να δουμε τι θα πει και αυτος!εχω παει ηδη σε 2!κοριτσια χαιρετω και καλη χαλαρωση να εχουμε!Εγώ που κλείνω τον τέταρτο χρόνο γάμου να δεις πώς νιώθω! Κι όλες γύρω μου να μένουν έγκυες στο δευτερόλεπτο! Οντως είναι άδικο....
Τι εξετάσεις έχεις κάνει και τι έδειξαν;Ο αργυρίου δεν είναι συμβεβλημένος με κανένα ταμείο. Αν πας θα σου πει τι πρέπει να γίνει. Μπορεί να σου πει για διαγνωστική υστεροσκόπηση-λαπαροσκόπηση. Αν στο πει, να το κάνεις, κάτι ξέρει αυτός. Η τιμή του από τη στιγμή που θα σε βάλει χειρουργείο κυμαίνεται από 500-1200ευρώ. Πόσο χρονών είσαι, janetta;;

janetta
01-08-11, 00:19
[QUOTE=janetta;2100874]Εγώ που κλείνω τον τέταρτο χρόνο γάμου να δεις πώς νιώθω! Κι όλες γύρω μου να μένουν έγκυες στο δευτερόλεπτο! Οντως είναι άδικο....
Τι εξετάσεις έχεις κάνει και τι έδειξαν;Ο αργυρίου δεν είναι συμβεβλημένος με κανένα ταμείο. Αν πας θα σου πει τι πρέπει να γίνει. Μπορεί να σου πει για διαγνωστική υστεροσκόπηση-λαπαροσκόπηση. Αν στο πει, να το κάνεις, κάτι ξέρει αυτός. Η τιμή του από τη στιγμή που θα σε βάλει χειρουργείο κυμαίνεται από 500-1200ευρώ. Πόσο χρονών είσαι, janetta;;
μα βλεπω στο δρομο(αθηνα)ακομα και κατι πρεζουδες να ειναι εγκυες και απορω πως πιανουν παιδι με εναν τοσο καταπονημενο οργανισμο!τελικα ειναι θελημα θεου τι να πει κανεις..
λοιπον ειμαι 31 εκανα
-ορμονικες (PLR,E2,LH,FSH) φυσιολογικες
-τραχηλικοσ και κολπικος ελεγχος καθαρα
-τεστ παπ οκ
-κοιλιακος υπερηχος οκ
-και υστεροσαλπ)φια που εδειξε τοξοειδη μητρα σε οπισθια καμψη και αριστερη κλιση!οι σαλπιγγες καθαρες ως τα κωδωνικα στομια.
ο γυν/γος μολις ειδε τη σαλπιγγογραφια μου λεει κανε προσπαθειες τςρα το καλοκαιρι και αν δεν πιασεις παμε σε υστεροσκοπηση απο οκτωμβριο!
πηγα και σε αλλον γυν)γο ετσι για 2η αποψη μου κανε κοπλικο υπερηχο και μου λεει βλεπω κατι σαν ινομυωματα προσπαθησε το καλοκαιρι και αν δεν ερθει το πολυποθητο τοτε παμε σε υστεροσκοπηση!και λεω να παω και στον αργυριου ετσι για να ''τριτωσει''που λεμε!ειχε και ο συζυγος ενα προβλημα με τη κινητικοτητα αλλα εφτιαξε μια χαρα!2μηνες που προσπαθουμε τωρα με σπερμα φτιαγμενο και το δικο μου θεμα δεν εκατσε...

margi
01-08-11, 17:52
Πώς βελτίωσε την κινητικότητα;Πόσο είχε και πού φτάσατε;

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
05-08-11, 15:18
Μετα απο την εφιαλτικοτερη χωρις ιχνος υπερβολης βδομαδα της ζωης μου,την χειροτερη καλοκαιρινη αδεια και αφου τα ειδα ολα σχετικα με το ουροποιητικο,εκανα σημερα κυστεοσκοπηση στον Αγιο Λουκα,και ολα ειναι μια χαρα και η ουροδοχος κυστη και η ουρηθρα,ηταν ενα οξυ ουρηθριτικο αλγος τελικα.Αφου εκανα καλλιεργεια και γενικη και βγηκαν ολα καθαρα σε συνενοηση παντα με τον Αργυριου και τον ουρολογο φοβομασταν για ενδομητριωση στην ουροδοχο κυστη κατι που σε δυσκολευει στην συλληψη αφου μπορει να τρελανει το ορμονικο προφιλ και να ανεβασει τα ανδρογονα,ετσι περιμενα να τελειωσει η περιοδος και εκανα την κυστεοσκοπηση σημερα,καθολου ευχαριστη εξεταση τα ψιλοκαταλαβαινεις ολα,αλλα επρεπε,ηταν να γινει δεν εφταιξε τιποτα,δεν εκανα τιποτα απλα συμβαινει σε καποιες γυναικες.Πραγματικα νομισα οτι θα πεθανω στην κυριολεξια,ηταν πολυ επωδυνο,μην υποτιμουμε το ουροποιητικο,με οδηγησε μια βδομαδα στην μελαγχολια,για να μην πω καταθλιψη.Την δευτερα επιστρεφω στην δουλεια αλλα ας εχω την υγεια μου τουλαχιστον.Να ναι καλα και ο Αργυριου που ηταν σε συνεχη επικοινωνια με τον ουρολογο και εδειξε στοργικο ενδιαφερον.

margi
05-08-11, 16:32
Περαστικά σου, κοριτσάκι μου! Πω!πω! τι ταλαιπωρία ήταν κι αυτή που πέρασες....Μακάρι να πάνε όλα καλά.
Οσο για το ουροποιητικό, δεν το συζητώ. Είναι πολύ επώδυνο. Μια φορά έπαθα ουρολοιμωξη και κόντεψα να πεθάνω....Ελεγα: μύκητες και πάλι μύκητες. Οχι ότι αυτοί αντέχονται αν είναι σε έξαρση, αλλά η ουρολοίμωξη είναι πολύ χειρότερη.
Περαστικά σου και πάλι.

margi
05-08-11, 16:35
Δεν σας είπα τα δικά μου. Μου δίνει το οκ ο Αργυρίου να ξεκινήσουμε από τον αμέσως επόμενο κύκλο. Η ιστολογική ήταν καλή, αλλά έδειξε μία ανωμαλία στην δημιουργία προγεστερόνης το ενδομήτριο, γιαυτό μού σύστησε ο γιατρός μας για 3 μήνες από την 16 ως την 25 μέρα του κύκλου να παίρνω τα duphaston. Είπε να κάνουμε προσπάθεια 3 μήνες, αν δεν μείνω να πάω για εξωσωματική. Μακάρι να τα καταφέρω αμέσως και να φύγει επιτέλους αυτό το κωλοάγχος που το κουβαλάω τόσα χρόνια και με έχει κάνει δύστροπη και νευρική με όλους και με όλα!

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
16-08-11, 11:08
Τελικα δεν ειναι ουρολογικο,αφου εδωσα 330€ σε 2 βδομαδες και εκανα κυστεοσκοπηση,ουροδουναμικο ελεγχο,υπερηχους,γενικες εξετασεις,ο πονος εχει εστιαστει στο αιδοιο,ο Αργυριου μου συνεστησε νευρολογο,μαλλον εχουν πειραχτει τα αιδοιικα νευρα και ποναω τοσο.Επιπλοκες οχι απο τις συχνες ενος χειρουργειου,μεχρι τον πωπο ποναω.Για να κοιμηθω πηρα lexotanil ηρεμιστικα.Παραμονη Παναγιας ημουν στο Παπαγεωργιου,να μην σας δωσει ο Θεος οτι ζω εδω και ενα μηνα.Για να γινω μητερα,επαψα να ενδιαφερομαι για μενα ολο εξετασεις και επεμβασεις,το αφηνω το κομματι "παιδι", να ηρεμησω και να γινω καλα.Ο αντρας με εφερε σε επαφη με ψυχολογο ¨δεν ειναι ντροπη,χρειαζεσαι βοηθεια,μου ειπε¨.Ζω τα χειροτερα,ουτε οταν απεβαλλα δεν ημουν ετσι.Πηγα κοινωνησα να παρω δυναμη.Marylin, χρονια πολλα για την γιορτη σου,και με εναν πονο σου ευχομαι!

margi
16-08-11, 13:04
Αχ, βρε Σοφία μου, πόσο στενοχωρέθηκα! Τι είναι αυτό που περνας βρε καλό μου;; Τελικά το όλο θέμα ήταν επιπλοκή από την επέμβαση; Πώς στο καλό πειράχτηκαν τα νέυρα "εκεί";;Δεν υπάρχει κάτι να καταλαγιάσει τουλάχιστον ο πόνος; Δεν ξέρω τι να πω για να σε παρηγορήσω! Μου φαίνεται τόσο βαρύ αυτό που περνάς.....Να σε βοηθήσει ο ψυχολόγος. Καλά έκανε ο άντρας σου και σου βρήκε κάποιον. Πέρασες πολλά και χρειάζεσαι τώρα έναν ειδικό πού θα σε καθοδηγήσει σωστά στο πώς θα πρέπει να αντιμετωπίσεις την κατάσταση. Ευχομαι τα καλύτερα! Τελικά έχεις δίκιο...στην προσπάθεια μας για παιδί παραμελήσαμε πολύ τους εαυτούς μας!

boo_
16-08-11, 18:44
Δεν ξέρω τι να πω.Κάναμε την ίδια επέμβαση και δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να μην πήγε καλά σε σένα.Φρόντισε τον εαυτό σου και δες το απλά σαν ένα διάστημα ξεκούρασης.Αν θέλεις κάπου να μιλήσεις εδώ είμαστε.Σου εύχομαι υγεία και ψυχική δύναμη.

pepsi1
17-08-11, 18:48
Κορίτσια καλησπέρα,
θέλω να ρωτήσω κάτι.Έκανα επεμβατική λαπαροσκόπηση για τις σάλπιγγες και εκτός από κάτι συμφύσεις στις σάλπιγγες μου αφαίρεσε και μια κύστη στην ωοθήκη. αυτή την επέμβαση την έκανα 3 Αυγούστου και στις 20 περιμένω να αδιαθετήσω. Το θέμα είναι ότι μετα από την επέμβαση συνεχίζω και έχω ακόμα αίμα χωρίς να ξέρω αν είναι περίοδος ή το μετεγχειρητικό αίμα.Είναι φυσιολογικό αυτό? Κοπέλες που κανατε τέτοιου είδους επεμβάσεις είχατε αίμα?

robenula
17-08-11, 19:00
ναι εγω ειχα λιγο αιματακι πανω απο 15 μερες.σταματησε για λιγο και μετα αδιαθετησα

margi
17-08-11, 19:17
Κι εγώ είχα λίγες μέρες αιματάκι. Η περίοδος ήρθε νωρίτερα αλλά κράτησε μόνο 2 μέρες με λίγη ροή.....Δεν ξέρω γιατί.....

boo_
18-08-11, 06:47
Εγώ είχα 10 μέρες καφέ υγρά.Η περίοδος μου άργησε μια βδομάδα και κράτησε 10 μέρες:(.
Robenula πώς είναι το νινάκι σου;Έκανα εχθές και την τελευταία αρβεκάπ και σε έναν μήνα ξεκινάμε σιγά σιγά προσπάθειες.Να ξέρεις ότι μας δίνεις πολύ δύναμη.Πάντως χάλια η εμμηνόπαυση:evil:.
Margi εσύ πώς είσαι μετά την επέμβαση;

margi
18-08-11, 09:59
Βοο, ειμαι μια χαρά. Το μόνο που με προβλημάτισε ήταν η τόσο σύντομη περίοδος. Ηρθε, είπε γεια, κι έφυγε....Ελπίζω τον επόμενο μήνα να έρθει κανονικά. Η μάλλον όχι.....Ελπίζω να μην μού έρθει καθόλου. Εμείς ξεκινάμε προσπάθειες από σήμερα......Αλλά, ρε κορίτσια, δεν ξέρω τι έχω πάθει. Δεν έχω καθόλου όρεξη για επαφές....

boo_
18-08-11, 10:31
Σου εύχομαι να μην σου ξανάρθει για φέτος:p.Ίσως να θέλει και ο οργανισμός σου να ηρεμήσει λίγο για να σου ξαναέρθει η όρεξη.Δεν είναι και λίγο πράγμα η λαπαροσκόπηση.Για το Σοφουλικάκι ανησυχώ.Πιστεύω θα της έκανε καλό να έμπαινε και να μοιραζόταν τις σκέψεις της.

pepsi1
18-08-11, 13:08
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απλα εγω φοβάμαι μην δεν καταλάβω ότι αδιαθέτησα γιατι την μια μερα εχω πολύ αίμα και την αλλη καθόλου. Μετά την επέμβαση είναι πιο εύκολο να μείνεις εγκυος? Κορίτσια κουράστηκ από την όλη κατάσταση. Τελικά πιστέυω ότι πρέπει να έχεις πολύ καλό γιατρό από τη στιγμή που αποφασίζεις για εγκυμοσύνη για να σου κάνει όλες τις εξετάσεις που πρέπει.

margi
18-08-11, 15:23
pepsi, πόσο καιρό προσπαθείτε; Εγώ δύο χρόνια αποτυχιών.....Ελπίζω να τα καταφέρω τώρα....
Κι εγώ στενοχωριέμαι για το Σοφουλικάκι....περνάει τόσα....Ας ελπίσουμε να βοηθηθεί τώρα που θα δει ψυχολόγο.
Οσο για την όρεξη, τι να πω....Εχει γίνει αγγαρεία πια.

robenula
18-08-11, 23:40
καλα ειμαι δοξα το θεο.κατι μικρες συσπασεις εχω τη δευτερα θα παω στο γιατρο.μετραω μερες να κλεισω τον 6ο.εγω και η μπεμπουλα μου σας ευχομαστε μεσα στο επομενο τριμηνο να ειστε ολες εγκυες!απτην ψυχη μας μεσα!

boo_
19-08-11, 12:06
Ax robenula κοριτσάκι περιμένεις;Χίλια ευχαριστώ για τις ευχές σας,να'ξερες πόσο με συγκίνησες.Ξεκουράσου και να είστε γερές και δυνατές και οι 2:p

pepsi1
19-08-11, 12:19
εγω margi πονεμένη ιστορία. Εγώ μένω Τρίπολη ο σύζυγος θεσσαλονίκη, πηγαινοέρχομαι κάθε σαβκο και προσπαθούμε 3 χρόνια με 2 παλλίνδρομες κυήσεις. Και ενώ θεωρούσα ότι είχα κάνει όλες τις εξετάσεις (θρομβοφιλίας, υστεροσκόπηση κτλ) άλλαξα γιατρό και μου άνοιξε τα μάτια. Η τελευταία εξέταση που έκανα ήταν η λαπαροσκόπηση που μου βρήκε μέχρι και κύστη ενώ οι προηγούμενοι γιατροί δεν βρίσκανε τίποτα. Πιστεύω από δω και πέρα να πάνε όλα καλά. Ρομπενούλα χάρηκα που έμαθα για την εγκυμοσύνη σου. Πρέπει να χαμε και τον ίδιο γιατρό κάποια στιγμή και μάλλον και εσυ άλλαξες γιατρό. Ευχομαι όλα καλά να πάνε σε όλες μας και σύντομα μανούλες.

elenikafou@yahoo.gr
21-08-11, 13:16
και εγώ κορίτσια είχα μία παλίνδρομη και είμαι στη διαδικασία της προσπάθειας ευτυχως αλλαξα γιατρό και μου άνοιξε τα μάτια. Μου έδωσε να κάνω όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και ευτυχώς όλα καλά προσπαθούμε με τον άντρα μου και ελπίζουμε στο καλύτερο

margi
21-08-11, 18:09
εγω margi πονεμένη ιστορία. Εγώ μένω Τρίπολη ο σύζυγος θεσσαλονίκη, πηγαινοέρχομαι κάθε σαβκο και προσπαθούμε 3 χρόνια με 2 παλλίνδρομες κυήσεις. Και ενώ θεωρούσα ότι είχα κάνει όλες τις εξετάσεις (θρομβοφιλίας, υστεροσκόπηση κτλ) άλλαξα γιατρό και μου άνοιξε τα μάτια. Η τελευταία εξέταση που έκανα ήταν η λαπαροσκόπηση που μου βρήκε μέχρι και κύστη ενώ οι προηγούμενοι γιατροί δεν βρίσκανε τίποτα. Πιστεύω από δω και πέρα να πάνε όλα καλά. Ρομπενούλα χάρηκα που έμαθα για την εγκυμοσύνη σου. Πρέπει να χαμε και τον ίδιο γιατρό κάποια στιγμή και μάλλον και εσυ άλλαξες γιατρό. Ευχομαι όλα καλά να πάνε σε όλες μας και σύντομα μανούλες.Αχ, pepsi μου, αυτοί οι γιατροί! Εγώ να δεις τι τράβηξα με όλους τπους άσχετους που θέλουν να λέγονται γιατροί! Εχασα πολύτιμο χρόνο αλλά και πολύτιμα ψυχικά αποθέματα τρέχοντας τόσα χρόνια. Τον προηγούμενο μήνα πήγα στο γιατρό της Ρομπενούλας. Ελπίζω να με βοηθήσει κι εμένα...
Οπως και να' χει, ας ξεχάσαμε τις δύσκολες στιγμές και ας δούμε θετικά τα πράγματα από εδώ και πέρα. Εγώ ξεκίνησα προσπάθειες. Είμαι τώρα στην 11η μέρα του κύκλου. Δώστε μου την θετική σας ενέργεια.....Θέλω όσο τίποτα στον κόσμο να ζήσω αυτές τις στιγμές της εγκυμοσύνης. Θέλω να σταματήσει η ταλαιπωρία μου εδώ. Είμαι ανυπόμονη, το ξέρω, αλλά έκανα τόσα χρόνια υπομονή.

margi
21-08-11, 18:10
και εγώ κορίτσια είχα μία παλίνδρομη και είμαι στη διαδικασία της προσπάθειας ευτυχως αλλαξα γιατρό και μου άνοιξε τα μάτια. Μου έδωσε να κάνω όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και ευτυχώς όλα καλά προσπαθούμε με τον άντρα μου και ελπίζουμε στο καλύτεροΣου εύχομαι τα καλύτερα!

janetta
21-08-11, 19:13
γεια σας κοριτσια!
ελπιζω να περασατε ομορφες διακοπες και ευχομαι εναν πιο ομορφο χειμωνα με πολλα πολλα μωρακια!
λοιπον,πηγα αργυριου με την υστεροσαλπιγγογραφια και τον κολπικο υπερηχο και μου ειπε να το βγαλουμε το ινομυωμα γιατι δυσκολευει την συλληψη!οποτε κοριτσια λεω να τον εμπιστευτω μου φανηκε και καλος ανθρωπος και επιστημονας!λετε και εσεις τα καλυτερα!

janetta
21-08-11, 19:18
Πώς βελτίωσε την κινητικότητα;Πόσο είχε και πού φτάσατε;
αφου εκανε ολες τις εξετασεις ο συζυγος κιρσοκηλη,ορμονικες,τεστοστερονη,σπερμοδιαγραμμα και δε ξερω τι αλλες ,ο γιατρος εκρινε οτι η τεστοστερονη ηταν χαμηλη αν και ηταν μεσα στα φυσιολογικα πλαισια!του δωσε 3μηνη θεραπεια,την οποια και τηρησε αυστηρα και ξαναμετρησε την τεστοστερονη η οποια ανεβηκε πολυ!του λεει εισαι οκ για παιδι ,αν και η γυναικα ειναι οκ!εγω ομως εχω ινομυωμα!πρεπει να θεραπευθω και γω!

janetta
21-08-11, 19:35
αφου εκανε ολες τις εξετασεις ο συζυγος κιρσοκηλη,ορμονικες,τεστοστερονη,σπερμοδιαγραμμα και δε ξερω τι αλλες ,ο γιατρος εκρινε οτι η τεστοστερονη ηταν χαμηλη αν και ηταν μεσα στα φυσιολογικα πλαισια!του δωσε 3μηνη θεραπεια,την οποια και τηρησε αυστηρα και ξαναμετρησε την τεστοστερονη η οποια ανεβηκε πολυ!του λεει εισαι οκ για παιδι ,αν και η γυναικα ειναι οκ!εγω ομως εχω ινομυωμα!πρεπει να θεραπευθω και γω!
ααααχ δεν απαντησα για τα νουμερα του σπερματος ηταν 12εκατ και η κινητικοτητα 20%η πρωτη και η δευτερη!αφου εκανε τη θεραπεια ο γιατρος του μετρησε μονο την τεστοστερονη ελευθερη και καπως αλλιως τη λενε και ηταν οκ!του λεει δε χρειαζεται να κανεις σπερμοδιαγρ.εγω λεω να κανονε ενα σεπτεμβρη να δουμε τα και τα νουμερα !ετσι να φυγει το αγχος!

margi
21-08-11, 19:46
jannneta, για να σου είπε ο Αργυρίου ότι πρέπει να το αφαιρέσεις, τότε αφαίρεσέ το. Εγώ είχα δύο, ένα εκτός μήτρας κι ένα μέσα σε αυτή....Ολα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς.

janetta
21-08-11, 20:08
[QUOTE=margi;2116357]jannneta, για να σου είπε ο Αργυρίου ότι πρέπει να το αφαιρέσεις, τότε αφαίρεσέ το. Εγώ είχα δύο, ένα εκτός μήτρας κι ένα μέσα σε αυτή....Ολα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς.[/QUOT
s]
σε ευχαριστω κοριτσακι μου τα καλυτερα ευχομαι και σε σενα!
μου ειπε οταν μου ερθει η περιοδος να του κανω τηλ για ραντεβου !περιμενω μεσα εβδομαδας ηδη αρχισαν τα πονακια!το σκεφτομαι ,το σκεφτομαι!αλλα μαλλον θα παω!τελικα ειμαι πολυ δυσπιστη με τουσ γιατρους!αλλα πωσ να μην ειμαι με αυτα που βλεπω στην δουλεια μου(εχω παραιατρικο επαγγελμα και συνεργαζομαστε καθημερινα ,πολλοι απο αυτουσ εχουν το χρημα στο νου τους!
κοριτσακια τωρα που μαζευτηκαμε θα τα λεμε..καλο φθινοπωρο και καλα μωρα!

lucciola
22-08-11, 15:33
janetta σου έστειλα πμ. :D

MARILYN
23-08-11, 00:02
Marylin, χρονια πολλα για την γιορτη σου,και με εναν πονο σου ευχομαι!

Ευχαριστώ πολύ και οι ευχές πάντα πιάνουν με τον γιατρό που έχουμε!!!!;););)
Όλα πήγαν καλά με μας και εύχομαι σε όλες σας σύντομα να γίνετε μανούλες!
Μη στενοχωριέσαι γλυκιά μου, πάρε την βοήθεια που χρειάζεσαι από τον ψυχολόγο, ηρέμησε και μετά θα έρθει τόσο εύκολα το μωράκι που δεν θα το πιστεύεις!!!!
Καλή επιτυχία και προσπάθησε να ηρεμήσεις όσο μπορείς!!!

pepsi1
23-08-11, 09:24
Margi μου σου ευχομαι τα καλύτερα. Και μεις περιμένουμε να τελείωσω με την περίοδο για να ξεκινήσουμε. Μακάρι όλα να μας πάνε καλά σε όλες μας

margi
23-08-11, 19:19
Μαίριλυν, να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Να είναι πάντα γερό και δυνατό.
Οσο για το γιατρό, μακάρι να μας έχεις βοηθήσει όλες μας, όπως εσένα και την Ρομπενούλα. Οατν πήγα να μου κόψει τα ραμματα είχε καισαρική και περίμενα να τελειώσει για να τον δω. Με το που με είδε μου είπε πως η γυναίκα που είχε γεννήσει πριν από 15 μήνες ακριβώς έκανε λαπαροσκόπηση για αφαίρεση ινομυωμάτων και εκέινη την στιγμή κρατουσε αγκαλιά το μωρό της. "Να δεις που και σε σένα θα γίνει το ίδιο, είπε, και΄, όταν γίνει να έρθεις σε εμένα να σε ξεγεννήσω για να συνεχιστεί το γούρι"....Πω, πω! Μακάρι να έχει δίκιο....μακάρι να ακούσει ο Θεός τις προσευχές μου να είναι καλά όλες οι εγκυούλες και όσες προσπαθούν για μωρό να τα καταφερνουν χωρίς κόπο....

MARILYN
23-08-11, 23:05
Μαίριλυν, να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Να είναι πάντα γερό και δυνατό.
Οσο για το γιατρό, μακάρι να μας έχεις βοηθήσει όλες μας, όπως εσένα και την Ρομπενούλα. Οατν πήγα να μου κόψει τα ραμματα είχε καισαρική και περίμενα να τελειώσει για να τον δω. Με το που με είδε μου είπε πως η γυναίκα που είχε γεννήσει πριν από 15 μήνες ακριβώς έκανε λαπαροσκόπηση για αφαίρεση ινομυωμάτων και εκέινη την στιγμή κρατουσε αγκαλιά το μωρό της. "Να δεις που και σε σένα θα γίνει το ίδιο, είπε, και΄, όταν γίνει να έρθεις σε εμένα να σε ξεγεννήσω για να συνεχιστεί το γούρι"....Πω, πω! Μακάρι να έχει δίκιο....μακάρι να ακούσει ο Θεός τις προσευχές μου να είναι καλά όλες οι εγκυούλες και όσες προσπαθούν για μωρό να τα καταφερνουν χωρίς κόπο....

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!
Να δείτε που όλες θα μείνετε έγκυες!!!:D
Αφού έμεινα εγώ, θα τα καταφέρετε όλες, μην στενοχωριέστε!!!!!
Σας το λέω και το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!!!!

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
26-08-11, 11:51
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας,ειστε πραγματικες φιλες,ψυχολογο δεν ειδαμε ακομη,δεν προλαβα απλα,πηγαμε την προηγουμενη Πεμπτη σε νευροουρολογο ο οποιος δεν ειναι τιποτα παραπανω απο εναν ουρολογο ηταν ο 6ος ουρολογος που με ειδε αφου καναμε για ακομη μια φορα ουροδυναμικο έλεγχο και υπερηχους μας ειπε να επισκεφτω νευρολογο,με την αγαπη του πεθερου μου και καποιες γνωριμιες την Δευτερα αυτη επισκεφτηκα εναν κορυφαιο νευρολογο στο Παπαγεωργιου Ρουντωφ Γιομπστ λεγεται, μας δεχτηκε,μου ειπε οτι μονο η αξονικη ελασσονος πυελου μπορει να δειξει καθρεφτης αν υπαρχει προβλημα οτιδηποτε και μετα ειναι δικο του κομματι, παρολα αυτα ξεκινησα θεραπεια με χαπια,αλλα πρεπει να κλεισω μηνα για να δω βελτιωση,για μωρο να μην προσπαθω γιατι μπορει να βγει τερας με την θεραπεια.Την Δευτερα θα κανω την αξονικη στην Τουμπα και κολπικο επιχρισμα γιατι χτες εβγαλα κατι πρασινολαχανι υγρα στο σκουπισμα.Σαν την υγεια δεν εχει,αμα θελει ο Θεος να μου το δωσει το μωρακι θα μου το δωσει.Να γινω καλα,να ξανακανω ερωτα με τον αντρα μου,αυτην την φορα θα ειναι μονο απο αγαπη και οχι για μωρο,και να ξαναγελασω....

boo_
26-08-11, 18:51
marilyn να σου ζήσει το μωράκι σου.Να είναι γερό και καλότυχο.
Σοφουλικάκι να πάνε όλα καλά.Ξεκουράσου και μέχρι τέλος του έτους θα μας πεις και τα ευχάριστα .Ελπίζω για όλες μας;)

fotirene
27-08-11, 23:33
Κορίτσια γειά σας!
Μετά από πολύ καιρό επιστρέφω στο forum!
Marilyn, Να ζήσει η η κορούλα σας!! Να είστε υγιείς και να τις καμαρώσετε όπως θέλουν!!!
Βλέπω το θέμα της υπογονιμότητας ταλαιπωρεί πολλές ακόμα κοπέλες!
Όπως επίσης βλέπω ότι ο κ Αργυρίου βοηθά πολλές από εμάς!!Υπενθυμίζω ότι και εγω είμαι μια από αυτές που ακολούθησα όσα μου είπε και τώρα έχω διπλά μου τη μικρή μας Μαριδήμη!!(Μαρία-Δήμητρα).
Pepsi, είσαι όντως ήρωας που κάνεις αυτές τις μετακινήσεις και στο λέω εγώ που είμαι από Τρίπολη και έκανα αυτό το ταξίδι όπως εσύ για πολλά χρόνια!!
Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες!!
Το σημαντικότερο είναι να το πιστέψεις πολύ και όλα θα έρθουν στην ώρα τους!!!

MARILYN
27-08-11, 23:40
Fotirene ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και χαίρομαι που έχεις στην αγκαλιά σου την κορούλα σου! Να είναι γερή και να την καμαρώσετε νυφούλα!!!!
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια όλες σας για τις ευχές σας και σύντομα θα ευχόμαστε και σε σας για τα δικά σας μωράκια!!!
Χιλιόμετρα;.....500χλμ κάθε φορά για να δω τον γιατρό μας και φυσικά και για να γεννήσω και τις 2 μου κορούλες!!!!
Αξίζει κάθε προσπάθεια!
Κι εγώ θα συμφωνήσω ότι κάθε τι έρχεται στην ώρα του και θέλει υπομονή και επιμονή!!!

margi
27-08-11, 23:48
Σοφουλικάκι , τι να πω κοπέλα μου! Μακάρι να πάνε όλα καλά. Να γίνεις καλά εσύ και όποτε θέλει ας έρθει το παιδί....Εσύ πάνω από όλα αυτή την στιγμη....
Αχ, κορίτσια μου, τι έπαθα! Πήγα για μπάνιο κι επιτέλους έπεσε η κόρα που είχε κάνει η αριστερή τομή. Το ένιωθα ότι κάτι "περίεργο" συνεέβαινε στην πλευρά αυτή, αφού τραβούσα την κόρα να βγει και κάπου μάγκωνε. Αφού λοιπόν έκανα τα μπάνια μου, μαλάκωσε η κόρα, την έβγαλα και τι διαπιστώνω, λέτε;; Ενα ραμματάκι που προφανώς δεν το έκοψε ο Αργυρίου όταν πήγα για τα ράμματα. Ε, τι να έκαν, πήγα στο εδώ νοσοκομείο και μου το έβγαλαν. Θα ξαναπάω την Δευτέρα είπαν να δουν την τομή, μην παθω καμια μόλυνση....
Πώς δεν το πρόσεξε αυτό ο Αργυρίου; Εκανε τέτοια λεπτή επέμβαση και να μου το χαλάσει στα ράμματα;;

robenula
28-08-11, 12:28
κοριτσακια μου τι κανετε?ηθελα να σας στειλω χαιρετισματα και να σας πω οτι ζω μεσα στο αγχος μιας και ο τραχηλος μου μικρυνε πολυ και κινδυνευω για προωρο τοκετο.ετσι για να μου στειλετε τη θετικη σασ ενεργεια

pepsi1
28-08-11, 12:42
Fotirene σε ευχαριστώ για το κουράγιο που μου έδωσες. Robenula μην αγχώνεσαι σε παρακαλώ. Να έχεις πίστη ότι όλα θα πάνε καλά. Είσαι σε καλά χέρια γιατρού. Και εσύ margi αυτά είναι λεπτομέρειες. Τα χειρότερα περάσανε. Από δω και πέρα μόνο θετικά για όλες μας. Εμείς από αυριο ξεκινάμε ολιγοημερες διακοπές για να ηρεμήσουμε. Σοφουλικάκι τελικά αυτό πρεπει να σκεφτόμαστε όλες.Ότι κάνουμε έρωτα από αγάπη και όχι για να κάνουμε μωρό.
Φιλακια και θετική σκέψη σε όλες μας.

janetta
28-08-11, 12:44
Σοφουλικάκι , τι να πω κοπέλα μου! Μακάρι να πάνε όλα καλά. Να γίνεις καλά εσύ και όποτε θέλει ας έρθει το παιδί....Εσύ πάνω από όλα αυτή την στιγμη....
Αχ, κορίτσια μου, τι έπαθα! Πήγα για μπάνιο κι επιτέλους έπεσε η κόρα που είχε κάνει η αριστερή τομή. Το ένιωθα ότι κάτι "περίεργο" συνεέβαινε στην πλευρά αυτή, αφού τραβούσα την κόρα να βγει και κάπου μάγκωνε. Αφού λοιπόν έκανα τα μπάνια μου, μαλάκωσε η κόρα, την έβγαλα και τι διαπιστώνω, λέτε;; Ενα ραμματάκι που προφανώς δεν το έκοψε ο Αργυρίου όταν πήγα για τα ράμματα. Ε, τι να έκαν, πήγα στο εδώ νοσοκομείο και μου το έβγαλαν. Θα ξαναπάω την Δευτέρα είπαν να δουν την τομή, μην παθω καμια μόλυνση....
Πώς δεν το πρόσεξε αυτό ο Αργυρίου; Εκανε τέτοια λεπτή επέμβαση και να μου το χαλάσει στα ράμματα;;
margi να παρεις και τον αργυριου τηλεφωνο να του το πεις!εγω λεω να παω το επομενο σαβ)κο στον αργυριου για την υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση!αλλα με αυτα που ακουω επηρεαστικα καπως...αν εχεις νεοτερα ενημερωσε μας!

margi
28-08-11, 13:40
janetta, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη από τον Αργυρίου στο θέμα εξυπηρέτηση και χειρουργείο....Τώρα το ραμματάκι, ε, εντάξει, δεν είναι και τίποτα το σοβαρό. Ας πήγαν όλα καλά κι αυτό δεν είναι τίποτα. Οπως μού είπαν και στο εδώ νοσοκομείο, προφανώς δεν φαινόταν γιατί είχε καλυφθεί από την κόρα. Τι να πω, βρε κοριτσάκι μου, κάνε ό,τι καταλαβαίνεις. Οπως βλέπεις, εδώ λέμε τα πάντα όσα μας συμβαίνουν, άρα ούτε διαφήμιση κάνουμε σε κανέναν, ούτε και δυσφήμιση. Τις εμπειρίες μας καταγράφουμε.

margi
28-08-11, 13:46
Robenula μου, γλυκό μου κοριτσάκι, περίδεση μπορεί να γίνει αυτή σε αυτήν την φάση της εγκυμοσύνης; Αχ, μακάρι να πάνε όλα καλά!Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα;
Να είσαι ήρεμη και δυνατή. Οι σκέψεις μου θα είναι σε σενα. Να προσέχεις. Πολλά φιλιά.

janetta
28-08-11, 14:58
janetta, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη από τον Αργυρίου στο θέμα εξυπηρέτηση και χειρουργείο....Τώρα το ραμματάκι, ε, εντάξει, δεν είναι και τίποτα το σοβαρό. Ας πήγαν όλα καλά κι αυτό δεν είναι τίποτα. Οπως μού είπαν και στο εδώ νοσοκομείο, προφανώς δεν φαινόταν γιατί είχε καλυφθεί από την κόρα. Τι να πω, βρε κοριτσάκι μου, κάνε ό,τι καταλαβαίνεις. Οπως βλέπεις, εδώ λέμε τα πάντα όσα μας συμβαίνουν, άρα ούτε διαφήμιση κάνουμε σε κανέναν, ούτε και δυσφήμιση. Τις εμπειρίες μας καταγράφουμε.
margi μην ανησυχεις οκ!αυτο-καθυσηχαστηκα θα ελεγα ,αφου οπως προανεφερα και σε αλλο σχολιο το επαγγελμα μου ειναι παραιατρικο και τυγχανει να δουλευω σε εναν ανθρωπο-επαγγελματια (απο τους καλυτερουσ στην ελλαδα),που εχει τυχει να κανει λαθος!οταν πραττει κανεις ειναι λογικο να κανει και λαθος,η αδρανεια δε κανει λαθη!απλα ολοι θελουμε να μη τυχει σε μας το λαθος!

xrysa82
01-09-11, 22:14
Γεια σας,
Έχω πολλές απορίες για την υστεροσκόπηση/λαπαροσκόπηση και αν και ξέρω ότι σίγουρα θα έχουν απαντηθεί, δεν έχω την υπομονή να διαβάσω όλες τις απαντήσεις απ'την αρχή..
Μπορείτε να μου πείτε.. αυτές οι δύο εξετάσεις γίνονται μαζί? Δε γίνεται να κάνεις μόνο τη μία? Γιατί κάποιες κοπέλες βρήκαν με τη λαπαροσκόπηση βουλωμένες σάλπιγγες, αυτό δε φάινεται και με την απλή σαπλιγγογραφία??
Τελικά η υστεοσκόπηση γίνεται στην αρχή ή στο δεύτερο μισό του κύκλου?
Τι άλλο?
Ναι, μετά από πόσο καιρό μπορώ να ξανακάνω εξωσωματική?

Να σας πω, το πρόβλημα μου είναι οτι είπα στον γιατρό μου πριν την προηγούμενη προσπάθεια (4η) να κάνουμε υστεροσκόπηση επειδή είναι το μόνο που δεν έχω κάνει.. και μου απάντησε οτι δε χρειάζεται αφού, λέει, κάνω εξωσωματικές...! Είναι αυτό λογικό?????????
Το ξέρω οτι είναι βαρετό να λέτε τα ίδια και τα ίδια αλλά αν μου απαντούσατε θα με βοηθούσατε πολύ!

margi
02-09-11, 16:42
Γεια σας,
Έχω πολλές απορίες για την υστεροσκόπηση/λαπαροσκόπηση και αν και ξέρω ότι σίγουρα θα έχουν απαντηθεί, δεν έχω την υπομονή να διαβάσω όλες τις απαντήσεις απ'την αρχή..
Μπορείτε να μου πείτε.. αυτές οι δύο εξετάσεις γίνονται μαζί? Δε γίνεται να κάνεις μόνο τη μία? Γιατί κάποιες κοπέλες βρήκαν με τη λαπαροσκόπηση βουλωμένες σάλπιγγες, αυτό δε φάινεται και με την απλή σαπλιγγογραφία??
Τελικά η υστεοσκόπηση γίνεται στην αρχή ή στο δεύτερο μισό του κύκλου?
Τι άλλο?
Ναι, μετά από πόσο καιρό μπορώ να ξανακάνω εξωσωματική?

Να σας πω, το πρόβλημα μου είναι οτι είπα στον γιατρό μου πριν την προηγούμενη προσπάθεια (4η) να κάνουμε υστεροσκόπηση επειδή είναι το μόνο που δεν έχω κάνει.. και μου απάντησε οτι δε χρειάζεται αφού, λέει, κάνω εξωσωματικές...! Είναι αυτό λογικό?????????
Το ξέρω οτι είναι βαρετό να λέτε τα ίδια και τα ίδια αλλά αν μου απαντούσατε θα με βοηθούσατε πολύ!Να με συγχωρεί ο γιατρός σου αλλά αυτό που λέει δεν είναι λογικό. Και πού οφοίλονται-σύμφωνα με αυτόν - οι 3 αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής; Εμένα, κοριτσάκι μου, με έτρεχαν από κύκλο σε κύκλο να κάνω υπερήχους γιατί έιχαν υποψία πολύποδα και πάντα με καθησύχαζαν, λέγοντας μου πως είμαι καθαρή. Με την υστεροσκόπηση αφαιρέσαμε 3 πολύποδες ενδομητρίου και ένα ινομύωμα!!! Επίσης με την λαπαροσκόπηση βλέπουν την κατάσταση στς σάλπιγγες, ωοθήκες και γενικότερα την κοιλιακή χώρα.Τώρα, αν ο γιατρός σου σε έχει εξετάσει ενδελεχώς και βλέπει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, τι να πω, δεν ξέρω...
Στς ερωτήσεις σου τώρα:
1) Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις και τις δύο εξετάσεις μαζί. Μπορείς πχ να κάνεις μόνο υστεροσκόπηση που δεν είναι τόσο δύσκολη εξέταση και σε πολλά ιατρεία την κάνουν με μέθη. ( Στα δημόσια την κάνουν με ολική νάρκωση). Αυτή θα σου δέιξει το εσωτερικό της μήτρας και είναι η μόνη αξιοπιστη εξέταση για να δεις αν όλα εκεί μέσα είναι οκ!
2) Η λαπαροσκόπηση είναι πιο δύσκολη. Είναι κανονικό χειρουργείο. Εγώ πχ είχα ένα ινομύωμα εκτός μήτρας το οποίο μόνο με λαπαροσκόπηση μπορούσε να αφαιρεθεί. Η σαλπιγγογραφία δείχνει την κατάσταση των σαλπίγγων επακριβώς. Δεν κάνεις λαπαροσκόπηση για να δεις πώς είναι οι σάλπιγγες.Πιστεύω πως η λαπαροσκόπηση γίνεται μετά από προτροπή του γιατρού.
3) Η υστεροσκόπηση γίνεται το πρώτο μισό του κύκλου.
4) εξωσωματικη δεν ξέρω μετά από πόσο καιρό κάνεις῎

Εγώ στη θέση σου θα έκανα τουλάχιστον υστεροσκόπηση.

xrysa82
02-09-11, 19:51
margi σε ευχαριστώ που μου απάντησες.
Να διορθώσω έχω κάνει ήδη 4 προσπάθειες. Σε αυτόν μόνο την τελευταία. Μου είπε οτι δεν έχει απάντηση για τους λόγους της αποτυχίας, πιθανώς το περιβάλλον της μήτρας είναι αφιλόξενο!!! Του λέω: ναι αλλά στα 19 μου είχα μείνει έγκυος τόοοοοο εύκολα (που ακόμα τραβάω τα μαλλιά μου..), οπότε η αιτία είναι η έκτρωση?? Μου απαντάει προφανώς!
Και σκέφτομαι τώρα εγώ αφού μου το λέει οτι το θέμα είναι στη μήτρα και οφείλεται στην διακοπή που είχα κάνει χρόνια πριν.. το προφανές δεν είναι να δούμε τη μήτρα?
Τι να πω, με έχει φέρει σε δύσκολη θέση.. Πήγα σε αυτόν με πολύ αισιοδοξία και μου τη χαλάει τώρα!

Ευχαριστώ και πάλι.

janetta
04-09-11, 19:40
γεια σας κοριτσια μολις επεστρεψα απο θεσσαλονικη απο το κ.Αργυριου!χθες εκανα υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση και οι 2 επεμβατικες!μου βρηκε συμφυσεις στο παχυ εντερο που σπρωχνανε τη μητρα και αλλαζαν το σχημα της,μια κυστη στη αριστερη ωοθηκη,υπολλειματα περιοδου και δικερω μητρα!τοοοσο λιγα!μου ειπε οτι τα καθαρισε ολα και οταν βγει η βιοψια θα μου πει τι θα κανουμε αν σταματησουμε τη περιοδο για 3μηνες 'η αν θα παμε κατευθειαν σε εξωσωματικη!
τι να πω μερικες κοπελες πρεπει να ταλαιπωρηθουν για να κανουν μωρακι!και τωρα υπομονη,υπομονη ,υπομονη!φιλακια

margi
04-09-11, 23:42
janetta,περαστικά και σιδερένια να είσαι. Βρε, κορίτσι μου, όλα τα άλλα καλά, αλλά τη δίκερη μήτρα δεν την είχε δει κανείς μέχρι τώρα;;;Την κύστη στην ωοθήκη πάλι;;Τι να πω...Γιατί να πας για εξωσωματική; Δεν θυμάμαι τι γίνεται με τον σύζυγο, αλλά αν είναι καλά και αυτός, πιστεύω πως τώρα θα τα καταφέρετε να κάνετε μωρό.
Οντως ταλαιπωρούμαστε κοριτσάκι μου. Ψυχολογική και οικονομική αφαίμαξη....Κι άλλλοι που τους χαρίζει ο Θεός παιδάκια χωρίς καμία ταλαιπωρία, δεν το εκτιμούν όπως πρέπει....Δεν πειράζει...Θα τα καταφέρουμε.

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
05-09-11, 13:16
Αγαπημενες μου φιλες παλι εδω ειμαι....εκανα αξονικη οπου ολα βγηκαν φυσιολογικα,δεν υπαρχει παθολογικο προβλημα,ηταν λιγο δυσαρεστη εμπειρια γιατι πινω κατι σαν καθαρτικο 2 ωρες πριν την αξονικη και κατα την διαρκεια της αξονικης μου χορηγουν το σκιαγραφικο και πρεπει να κραταω το χερι μου 10 λεπτα ορθιο για να μην σπασει η φλεβα.Μου βρηκαν ενα αρηκτο ωοθηλακιο και μια κυστη,και μου ειπαν να μιλησω με τον γυναικολογο μου,την Παρασκευη πηρα και τα αποτελεσματα απο το κολπικο επιχρισμα ,εχω μυκοπλασμα σε πολυ μεγαλο βαθμο,μιλησα με τον Αργυριου και την Πεμπτη θα παω να με δει στο ιατρειο.παιρνω αντικαταθλιπτικα μονο αυτα με ανακουφιζουν και ειναι για νευροπαθητικο αλγος,μπορει να επαθα σοκ απο την επεμβαση μπορει να ηταν να γινει,η επεμβαση πετυχε δεν τιθεται τετοιο θεμα,για μωρο θα προσπαθησω πρωτα ο Θεος να μαστε καλα μετα τον Μαρτιο,η θεραπεια ειναι μεγαλη και επικινδυνη,προκαλει συγγενεις ανωμαλιες και εμβρυικες παραμορφωσεις,εκανα και την αξονικη πηρα και απο κει ραδιενεργεια.Μονο προσευχομαι...22-25/09 καπου εκει θα ξαναεπισκεφτω τον νευρολογο στο Παπαγεωργιου.Σταδιακα βελτιωνομαι...Τον γαμο μου να σωσω,γιατι ολο λυγιζω...πως εγιναν ετσι τα πραγματα,απ'το ονειρο για το μωρο ,προσπαθω να σωσω την Σοφια.Πιστωση χρονου ζητησε ο νευρολογος,ο τραυματισμος των νευρων θελει πολυ καιρο,δοκιμαζω την υπομονη μου λοιπον...
Σας σκεφτομαι ολες μια μια...

pepsi1
06-09-11, 11:23
Κορίτσια καλημέρα
έχω πανικοβληθεί από το πρωί. Όπως σας είχα γράψει έκανα επεμβατική λαπαροσκόπηση στις σάλπιγγες στις 3 Αυγούστου και μέχρι τις 20 που μου ήρθε και περίοδος είχα μετεγχειρητικό αίμα. Και ενώ τελείωσε το αίμα κανονικά με το τέλος της περιόδου και πήγα διακοπές κάνοντας προσπάθειες σήμερα το πρωί έχω πάλι αίμα σαν περίοδο. Δηλαδή μετα από 15 μέρες περίπου. Υπήρχε άλλη τέτοια περίπτωση σε κοπέλα?

elli81
06-09-11, 17:41
Κορίτσια καλημέρα
έχω πανικοβληθεί από το πρωί. Όπως σας είχα γράψει έκανα επεμβατική λαπαροσκόπηση στις σάλπιγγες στις 3 Αυγούστου και μέχρι τις 20 που μου ήρθε και περίοδος είχα μετεγχειρητικό αίμα. Και ενώ τελείωσε το αίμα κανονικά με το τέλος της περιόδου και πήγα διακοπές κάνοντας προσπάθειες σήμερα το πρωί έχω πάλι αίμα σαν περίοδο. Δηλαδή μετα από 15 μέρες περίπου. Υπήρχε άλλη τέτοια περίπτωση σε κοπέλα?

Καλησπερα, εκανα κι εγω επεμβατικη λαπαροσκοπηση για κυστες ενδομητριωσης στις ωοθηκες. Μου ειχε ερθει κι εμενα περιοδος γυρω στις 10 μερες νωριτερα μετα την επεμβαση και ρωτωντας το γιατρο μου μου ειπε να μην ανησυχω γιατι ειναι φυσικα επακολουθα της επεμβασης και οτι μπορει να παρει και μεχρι τρεις μηνες μεχρι να επανελθει ο κυκλος στα φυσιολογικα του! Εμενα πραγματι απο εκει που ειχα κυκλο ρολοι 28 ημερων, το δευτερο κυκλο απο την επεμβαση ειχα 4 μερες καθυστερηση και στον επομενο μου ηρθε την 21η μερα! Μην αγχωνεσαι αλλα δεν χανεις και τιποτα να μιλησεις και με το γιατρο σου! Καλη επιτυχια στις προσπαθειες σου...

janetta
07-09-11, 00:02
κοριτσια και γω 2 σεπτεμβριου εκανα λαπαρασκοπηση -υστεροσκοπηση επεμβατικες και οι δυο και εχω αιμα λιγο,σερβετακια βαζω να φανταστειτε!ο γιατρος νομιζω ειπε θα εχω για 10μερες αιματακι!παιρνω και κατι χαπακια τα cyclacour και μετα ισως να αρχισω arvekap,αλλα δεν ειναι σιγουρο θα δουμε τα αποτελεσματα της ιστολογικης πρωτα και θα μου δωσει το οκ ο γιατρος για το αν θα κανω τις arvekap!
ααα και μου πε να μην ριχνω πολυ νερο στο πουλι μου,προφανως επειδη εβαλε μπεταντιν να μην καταστρεψουμε τη χλωριδα και εμφανισω μυκητες!

margi
08-09-11, 18:35
Αγαπημενες μου φιλες παλι εδω ειμαι....εκανα αξονικη οπου ολα βγηκαν φυσιολογικα,δεν υπαρχει παθολογικο προβλημα,ηταν λιγο δυσαρεστη εμπειρια γιατι πινω κατι σαν καθαρτικο 2 ωρες πριν την αξονικη και κατα την διαρκεια της αξονικης μου χορηγουν το σκιαγραφικο και πρεπει να κραταω το χερι μου 10 λεπτα ορθιο για να μην σπασει η φλεβα.Μου βρηκαν ενα αρηκτο ωοθηλακιο και μια κυστη,και μου ειπαν να μιλησω με τον γυναικολογο μου,την Παρασκευη πηρα και τα αποτελεσματα απο το κολπικο επιχρισμα ,εχω μυκοπλασμα σε πολυ μεγαλο βαθμο,μιλησα με τον Αργυριου και την Πεμπτη θα παω να με δει στο ιατρειο.παιρνω αντικαταθλιπτικα μονο αυτα με ανακουφιζουν και ειναι για νευροπαθητικο αλγος,μπορει να επαθα σοκ απο την επεμβαση μπορει να ηταν να γινει,η επεμβαση πετυχε δεν τιθεται τετοιο θεμα,για μωρο θα προσπαθησω πρωτα ο Θεος να μαστε καλα μετα τον Μαρτιο,η θεραπεια ειναι μεγαλη και επικινδυνη,προκαλει συγγενεις ανωμαλιες και εμβρυικες παραμορφωσεις,εκανα και την αξονικη πηρα και απο κει ραδιενεργεια.Μονο προσευχομαι...22-25/09 καπου εκει θα ξαναεπισκεφτω τον νευρολογο στο Παπαγεωργιου.Σταδιακα βελτιωνομαι...Τον γαμο μου να σωσω,γιατι ολο λυγιζω...πως εγιναν ετσι τα πραγματα,απ'το ονειρο για το μωρο ,προσπαθω να σωσω την Σοφια.Πιστωση χρονου ζητησε ο νευρολογος,ο τραυματισμος των νευρων θελει πολυ καιρο,δοκιμαζω την υπομονη μου λοιπον...
Σας σκεφτομαι ολες μια μια...Κοριτσάκι μου!!! Πόσο πολύ στενοχωριέμαι για σένα! Μακάρι να γίνεις καλά. Ο γολγοθάς σου, δεν το συζητώ, είναι βαρύς. Σε διαβάζω και δακρύζω. Θέλω να σου κάνω μια μεγάλη αγκαλιά και να σε παρηγορήσω, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω παρά μόνο νοερά. Ολες μου οι προσευχές για σένα, καλή μου! Να είσαι δυνατή, να μην το βάλεις κάτω, να προσέχεις τη Σοφία και μην ανησυχείς για τίποτα άλλο. Μόλις γίνεις εσύ καλά, όλα θα πάρουν το δρόμο τους!

margi
08-09-11, 18:36
robenula, τι γίνεται;;;Ολα καλά;

boo_
11-09-11, 19:54
Σοφουλικακι περαστικά σου.Να το ξεπεράσεις γρήγορα και πάνω από όλα να κοιτάξεις τον εαυτό σου.Margi πότε με το καλό περιμένεις να μην σου έρθει;

margi
15-09-11, 15:40
boo, μια χαρά μού ήρθε στις 28 μέρες. Τώρα είμαι στην 9η μέρα του κύκλου και δεν έχουμε κάνει ακόμη τίποτα, γιατί είχα μύκητες και έβαλα για αρκετές βραδιές την lactal μπας και μου περάσουν. Ελπίζω να αρχίσουμε σήμερα. Αλλά δεν θα γίνει τίπτα, γιατί τις γόνιμες μέρες, από την 11η και μετά, θα είμαστε χώρια. Αρα, φεύγει και ο δεύτερος μήνας....
Εσύ;;;

robenula
15-09-11, 17:01
δε γινεται να βρεθειτε λιγο?

margi
15-09-11, 20:25
Οχι, δυστυχώς. Από την 11η μέρα και μετά θα είναι Θεσσαλονίκη και δεν γίνεται να συναντηθούμε! Αφησέ τα Σοφία! Η ατυχία μου δεν έχει όρια....Αν εγώ μείνω ποτέ έγκυος, γράψε μου...Μία το ένα, μία το άλλο, τι να πω; Με εχει πιασει μια απογοητευση, άστα....

boo_
17-09-11, 09:09
boo, μια χαρά μού ήρθε στις 28 μέρες. Τώρα είμαι στην 9η μέρα του κύκλου και δεν έχουμε κάνει ακόμη τίποτα, γιατί είχα μύκητες και έβαλα για αρκετές βραδιές την lactal μπας και μου περάσουν. Ελπίζω να αρχίσουμε σήμερα. Αλλά δεν θα γίνει τίπτα, γιατί τις γόνιμες μέρες, από την 11η και μετά, θα είμαστε χώρια. Αρα, φεύγει και ο δεύτερος μήνας....
Εσύ;;;
Εγώ είμαι στην 32η μέρα μετά την τελευταία ένεση και περιμένω να ξυπνήσει ο οργανισμός μου.Θεωρητικά μέσα σε έναν μήνα θα γίνει ωορρηξία και θα περιμένω και περίοδο.Μετά θα ξαναπάω στον γιατρό για να μου πει ποιες είναι οι καλές μέρες;)Πάντως να ξέρεις πως είσαι πολύ τυχερή που δεν χρειάστηκε να σου κόψει την περίοδο.Θαυμάζω τις γυναίκες που κάνουν και τις 6 ενέσεις.Εγώ με 2 και δεν άντεχα άλλο.

margi
18-09-11, 09:37
Εγώ είμαι στην 32η μέρα μετά την τελευταία ένεση και περιμένω να ξυπνήσει ο οργανισμός μου.Θεωρητικά μέσα σε έναν μήνα θα γίνει ωορρηξία και θα περιμένω και περίοδο.Μετά θα ξαναπάω στον γιατρό για να μου πει ποιες είναι οι καλές μέρες;)Πάντως να ξέρεις πως είσαι πολύ τυχερή που δεν χρειάστηκε να σου κόψει την περίοδο.Θαυμάζω τις γυναίκες που κάνουν και τις 6 ενέσεις.Εγώ με 2 και δεν άντεχα άλλο.Zαντε, ρε συ! Είναι τόσο δύσκολες αυτές οι ενέσεις; Δεν μπορούσα να το φανταστώ, για να είμαι ειλικρινής. Κάθε πόσες μέρες έκανες δηλαδή την ένεση; Αντε, υπομονή, σε ένα μήνα θα είσαι μια χαρά!

boo_
18-09-11, 13:17
Μία τον μήνα έκανα αλλά τα συμπτώματα ήταν ανυπόφορα.Τρομερές εξάψεις μέρα-νύχτα,νεύρα,πονοκέφαλο,ξηρότητα παντού.¨Αστα να πάνε

MARILYN
18-09-11, 16:48
Μία τον μήνα έκανα αλλά τα συμπτώματα ήταν ανυπόφορα.Τρομερές εξάψεις μέρα-νύχτα,νεύρα,πονοκέφαλο,ξηρότητα παντού.¨Αστα να πάνε

Όντως έτσι είναι...εγώ έκανα 3 ενέσεις αλλά ευτυχώς ήταν χειμώνας και δεν είχα τις εξάψεις μέσα στο καλοκαίρι...το καλοκαίρι είναι χειρότερο...
Για την ξηρότητα ευτυχως υπάρχει η κρέμα Eva και λύνει το πρόβλημα ;)

Θα τα ξαναζήσουμε αυτά τα συμπτώματα στην εμμηνόπαυση...τουλάχιστον θα ξέρουμε τι να περιμένουμε....:grin: οπότε ας το αντιμετωπίσουμε με χαμόγελο, μιας και σε αυτή τη φάση είναι μόνο για καλό!!! Για να έρθουν τα μωράκια!!!!
Και πιστέψτε με έρχονται πολύ πολύ εύκολα, μετά τις ενέσεις!!!! Τόσο που δεν θα το πιστεύετε!!!!
Καλή επιτυχία και υπομονή!!!!

EVIL
18-09-11, 17:24
Όντως έτσι είναι...εγώ έκανα 3 ενέσεις αλλά ευτυχώς ήταν χειμώνας και δεν είχα τις εξάψεις μέσα στο καλοκαίρι...το καλοκαίρι είναι χειρότερο...
Για την ξηρότητα ευτυχως υπάρχει η κρέμα Eva και λύνει το πρόβλημα ;)

Θα τα ξαναζήσουμε αυτά τα συμπτώματα στην εμμηνόπαυση...τουλάχιστον θα ξέρουμε τι να περιμένουμε....:grin: οπότε ας το αντιμετωπίσουμε με χαμόγελο, μιας και σε αυτή τη φάση είναι μόνο για καλό!!! Για να έρθουν τα μωράκια!!!!
Και πιστέψτε με έρχονται πολύ πολύ εύκολα, μετά τις ενέσεις!!!! Τόσο που δεν θα το πιστεύετε!!!!
Καλή επιτυχία και υπομονή!!!!
Eχεις πολύ δίκιο φαντάσου εγώ έμεινα έγκυος πρίν να μου έρθει η πρώτη περίοδος!
Α εχουμε και τον ίδιο γιατρό!Είναι καταπληκτικός όλα σ΄αυτόν τα χρωστάω!

boo_
18-09-11, 19:11
Και εγώ αυτόν τον γιατρό έχω και θέλω πολύ να έχω την τύχη σας.Μήπως ξέρετε πότε περίπου να περιμένω την ωορρηξία;

MARILYN
18-09-11, 20:28
Και εγώ αυτόν τον γιατρό έχω και θέλω πολύ να έχω την τύχη σας.Μήπως ξέρετε πότε περίπου να περιμένω την ωορρηξία;

Εγώ δεν έκανα προσπάθειες με την 1η ωορρηξία γιατί μου είχε πει όταν θα έχω την 1η περίοδο να πάω να με δει και μετά να ξεκινήσω προσπαθειες!
Έτσι έκανα και στον 2ο μήνα προσπαθειών έμεινα έγκυος!
Οπότε ρώτησέ τον μήπως σου πει το ίδιο...;)
Αλλά στις οδηγίες στο κουτί των ενέσεων γράφει πότε θα έρθει η πρώτη περίοδος οπότε μπορείς να υπολογίσεις στο περίπου...

MARILYN
18-09-11, 20:30
Eχεις πολύ δίκιο φαντάσου εγώ έμεινα έγκυος πρίν να μου έρθει η πρώτη περίοδος!
Α εχουμε και τον ίδιο γιατρό!Είναι καταπληκτικός όλα σ΄αυτόν τα χρωστάω!

Αχ αχ τι έχω είχα περάσει πριν τον βρω....και τι δεν του χρωστώ....τις 2 κοράκλες μου και τις επόμενες που πιθανόν ακολουθήσουν...:lol::lol::lol:
Είναι φανταστικός!!!!

boo_
19-09-11, 06:52
Εγώ δεν έκανα προσπάθειες με την 1η ωορρηξία γιατί μου είχε πει όταν θα έχω την 1η περίοδο να πάω να με δει και μετά να ξεκινήσω προσπαθειες!
Έτσι έκανα και στον 2ο μήνα προσπαθειών έμεινα έγκυος!
Οπότε ρώτησέ τον μήπως σου πει το ίδιο...;)
Αλλά στις οδηγίες στο κουτί των ενέσεων γράφει πότε θα έρθει η πρώτη περίοδος οπότε μπορείς να υπολογίσεις στο περίπου...
Εμένα μου είχε πει μετά την τελευταία ένεση να κάνουμε ελεύθερα γιατί μέσα σε έναν μήνα θα κάνω και ωορρηξία.Αν μου έρθει περίοδος θα πάω να με ξαναδεί.
MARILYN αν και μανούλα μπαίνεις και μας βοηθάς με τις εμπειρίες σου.Σ'ευχαριστώ που είσαι πάντα εδώ να μου λύσεις τις απορίες

EVIL
19-09-11, 08:03
Εμένα μου είχε πει μετά την τελευταία ένεση να κάνουμε ελεύθερα γιατί μέσα σε έναν μήνα θα κάνω και ωορρηξία.Αν μου έρθει περίοδος θα πάω να με ξαναδεί.
MARILYN αν και μανούλα μπαίνεις και μας βοηθάς με τις εμπειρίες σου.Σ'ευχαριστώ που είσαι πάντα εδώ να μου λύσεις τις απορίες

boo και εμένα έτσι ακριβώς μου είπε μετά τις 28 ημέρες της τελευταίας ένεσης που επιδρά το φάρμακο να προσπαθώ γιατί κάποια στιγμή θα κάνω ωορηξία αν πάλι μου έρθει να πάω να με δεί.

MARILYN
19-09-11, 09:10

:D:D:D

margi
08-10-11, 18:49
Κορίτσια, τι κάνετε; Σοφουλικάκι πώς είσαι; Ελπίζω να είσαι καλύτερα μετά από τόσο καιρό!
Εγ'ω φυσικά αδιαθετησα και αυτόν τον μήνα! Βρε κορίτσια, μετά την λαπαροσκόπηση τρεις φορές μου ήρθε η περίοδος και τις τρεις στην ώρα την ( 28-29 μέρα του κύκλου) αλλά κρατάει μόνο 2 μέρες!!!Την τρίτη απλά έχω "ξεπλύματα", που λένε. Τον Αργυρίου τον είχα ρωτήσει μετα την πρώτη μου περίοδο και είπε να μην ανησυχώ, αλλά εγώ ανησυχώ. Τι λέτε κι εσείς;

robenula
08-10-11, 20:54
margi μου και εμενα ετσι ηταν μην ανησυχεις

margi
09-10-11, 00:06
Ax, robenula, μου μακάρι να έχω την ίδια ακριβώς πορεία με σένα. Ηρεμησα λίγο τώρα γιατί πότέ δεν είχα πίστευα ότι θα ξυπνάω τρίτη μέρα περόδου και δεν θα έχω τίποτα!!!
Για να δούμε τι θα καταφέρουμε αυτό το μήνα. Είναι ο δεύτερος μήνας προσπαθειών μετα την επέμβαση ( τον προηγούμενο δεν τον υπολογίζω γιατί τον χάσαμε λόγω απουσίας συζύγου!)

MARILYN
09-10-11, 00:50
Ax, robenula, μου μακάρι να έχω την ίδια ακριβώς πορεία με σένα. Ηρεμησα λίγο τώρα γιατί πότέ δεν είχα πίστευα ότι θα ξυπνάω τρίτη μέρα περόδου και δεν θα έχω τίποτα!!!
Για να δούμε τι θα καταφέρουμε αυτό το μήνα. Είναι ο δεύτερος μήνας προσπαθειών μετα την επέμβαση ( τον προηγούμενο δεν τον υπολογίζω γιατί τον χάσαμε λόγω απουσίας συζύγου!)

Σου εύχομαι να είναι ο τυχερός σου!
Εγώ στον 2ο τα κατάφερα και τις 2 φορές!!!:shock:
Πιστεύω ότι θα γίνει και με σένα!!! Απλά μην αγχωθείς και απόλαυσέ το!!!:roll:
Καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου! Περιμένουμε τα ευχάριστα!!!!!

margi
09-10-11, 09:19
Ευχαριστώ Μαίριλιν! Δεν ξέρω πως ήσουν εσύ τότε, αλλά εγώ με φαντάζομαι έγκυο ή με παιδί και δεν μπορώ να το πιστέψω.....Νομίζω πως δεν θα συμβεί ποτέ κι αν συμβεί, θα είναι τόσο αναπάντεχο που δεν θα το πιστεύω....Τόσα χρόνια αναμονής! Και κάθε τρεις και λίγο να εκούω για νέες εγκυμοσύνες κοριτσιών που όταν εγώ παντρεύτηκα, αυτές δεν γνώριζαν καν τους άντρες τους! Ε, πονάει λίγο αυτό.....Αισθάνεσαι σαν την μύγα μες στο γάλα.
Πάντως κοριτσάκια μου, αν δεν τα καταφέρω ως τα Χριστούγεννα, σκέφτομαι να μπω σε λίστα αναμονής για εξωσωματική στο πανεπιστημιακό Ιωαννίνων και ό,τι γίνει. Ρομπενούλα άκουσες τι κόψιμο μισθού θα έχουμε με το νέο μισθολόγιο;;Τρελάθηκα.

robenula
09-10-11, 13:03
οτι νιωθεις το ενιωθα.ακριβως.ακομα και τωρα καμια φορα δεν το πιστευω.αληθεια ποσα θα μας κοψουν?

MARILYN
09-10-11, 16:56
Ευχαριστώ Μαίριλιν! Δεν ξέρω πως ήσουν εσύ τότε, αλλά εγώ με φαντάζομαι έγκυο ή με παιδί και δεν μπορώ να το πιστέψω.....Νομίζω πως δεν θα συμβεί ποτέ κι αν συμβεί, θα είναι τόσο αναπάντεχο που δεν θα το πιστεύω....Τόσα χρόνια αναμονής! Και κάθε τρεις και λίγο να εκούω για νέες εγκυμοσύνες κοριτσιών που όταν εγώ παντρεύτηκα, αυτές δεν γνώριζαν καν τους άντρες τους! Ε, πονάει λίγο αυτό.....Αισθάνεσαι σαν την μύγα μες στο γάλα.
Πάντως κοριτσάκια μου, αν δεν τα καταφέρω ως τα Χριστούγεννα, σκέφτομαι να μπω σε λίστα αναμονής για εξωσωματική στο πανεπιστημιακό Ιωαννίνων και ό,τι γίνει. Ρομπενούλα άκουσες τι κόψιμο μισθού θα έχουμε με το νέο μισθολόγιο;;Τρελάθηκα.

Αχ τι μου λες τώρα....
Αν ήταν να σου πω πως ένοιωθα τότε, θα σου έλεγα ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια που περιγράφεις....όλες τα ίδια περνάμε και το ίδιο πονάμε....
Μετά έρχεται η λύτρωση και δεν θα το πιστεύεις το ότι θα έχεις το δικό σου παιδάκι...άσε που θα τα έχεις αφήσει πίσω όλα αυτά!
Γιαυτό αξίζει η κάθε προσπάθεια και μη νομίζεις ότι είσαι η μόνη που τα περνάς...
Θα έρθει το μωράκι θα δεις!!!

margi
09-10-11, 22:33
Ax, μακάρι κορίτσια, να βγείτε αληθινές. Σήμερα πάντως δεν ξέρω τι έπαθα κι έφερα στο μυαλό μου τις στιγμές που έμαθα ότι είμαι έγκυος πριν από 2 χρόνια. Θυμηθηκα τον πρωτο υπέρηχο που έκανα και δεν είδαμε πουθενά μωρό και με έπιασε ένας πόνος! Σαν να μην ήμουνα εγώ. Σαν να έβλεπα ταινία και ήθελα να κλάψω για την καημένη που δεν ήξερε τι την περιμενε! Τι δύσκολες στιγμες ήταν αυτες θεε μου!!!Μακάρι να έρθει μια γρήγορη και επιτυχής εγκυμοσύνη!!!

katerinakaterina
12-10-11, 14:32
κοριτσακια τι κανετε?μαλλον κ γω θα κανω λαπαροσκοπηση για να δουμε τις βουλωμενες μου σαλπιγγες κ τα λοιπα οργανα κ τρεμω απο το φοβο μου.
Ναρκωση δεν εχω κανει ποτε ,χειρουργιο δεν εχω μπει ποτε κ μαλλον ηρθε η σειρα μου!ποσο σας στοιχισε ολο αυτο???κ μετα απο ποσο καιρο μπορεις να μπεις σε διαδικασια εξωσωματικης???

margi
13-10-11, 16:32
Εμένα για την υστεροσκόπηση-λαπαροσκόπηση μού πήρε ο γιατρός 1100, το νοσοκομείο 900 και ο αναισθησιολόγος 300. Επίσης για την ιστολογική έδωσα 200. Ολα αυτά στον Αγια Λουκά στην Θεσσαλονίκη. Αφού είναι μόνο λαπαροσκόπηση, αφαίρεσε κανένα 500 από αυτά που σου λέω. Καλή επιτυχία!

SOFIAV
21-10-11, 10:58
κοριτσακια καλημερα.
και εμενα μου βρηκε η γιατρος μου στην δεξια ωοθυκη ενδομητριωση αλλα μου ειπε οτι προτεινει να κανω αρκετεσ προσπαθειες εωσ το Δεκεμβριο μηπωσ μηνω εγκυος και φυγει και αυτο μαζι και αν δεν να κανω λαπαροσκοπηση επεμβατικη για να αφιαρεσω την ενδομητριωση και μετα για 6 μηνες χαπια η ενεσεις που σταματουν την περιοδο.
ομως με ολα αυτα που διαβαζω εχω τρομαξει!!!!:cry:...πειτε μου ποναει? ειναι ολικη η ναρκωση , μετα ειναι τοσο δυσκολη η ολη φαση με τισ ενεσεις και καθε ποτε γινονται ...νομιζω 1 καθε μηνα? τα συμπτωματα τοσο χαλια? ωχ δεν το βλεπω να αντεχει το στεφανι μου !!! ηδη ειμαι μεσ τα νευρα!!!ουφ...αμαν πια 1,5 χρονο πεδεβομαι και μου φενετε οτι θα τρεχω πολυ ακομα....
marilyn αναφερεις καπου για ενα γιατρο ΑΣΤΕΡΙ μπορεισ να μου πεισ ονομα και που ειναι???? εγω βεβαια μενω Κρητη αλλα αν ειναι αναγκη να παω και αλλου...
ευχαριστω πολυ και sory για το μεγαλο γραμμα.

MARILYN
21-10-11, 12:21
κοριτσακια καλημερα.
και εμενα μου βρηκε η γιατρος μου στην δεξια ωοθυκη ενδομητριωση αλλα μου ειπε οτι προτεινει να κανω αρκετεσ προσπαθειες εωσ το Δεκεμβριο μηπωσ μηνω εγκυος και φυγει και αυτο μαζι και αν δεν να κανω λαπαροσκοπηση επεμβατικη για να αφιαρεσω την ενδομητριωση και μετα για 6 μηνες χαπια η ενεσεις που σταματουν την περιοδο.
ομως με ολα αυτα που διαβαζω εχω τρομαξει!!!!:cry:...πειτε μου ποναει? ειναι ολικη η ναρκωση , μετα ειναι τοσο δυσκολη η ολη φαση με τισ ενεσεις και καθε ποτε γινονται ...νομιζω 1 καθε μηνα? τα συμπτωματα τοσο χαλια? ωχ δεν το βλεπω να αντεχει το στεφανι μου !!! ηδη ειμαι μεσ τα νευρα!!!ουφ...αμαν πια 1,5 χρονο πεδεβομαι και μου φενετε οτι θα τρεχω πολυ ακομα....
marilyn αναφερεις καπου για ενα γιατρο ΑΣΤΕΡΙ μπορεισ να μου πεισ ονομα και που ειναι???? εγω βεβαια μενω Κρητη αλλα αν ειναι αναγκη να παω και αλλου...
ευχαριστω πολυ και sory για το μεγαλο γραμμα.

ΑΣΤΕΡΙ, δε λες τίποτα!!!!
Σου έστειλα μηνυματάκι!;)

SOFIAV
21-10-11, 15:12
ευχαριστω πολυ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DOLINI
23-10-11, 09:51
καλημερα κοριτσια, χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας......

για να μην σας κουρασω θα σας πω περιληπτικα λιγο απο το ιστορικο μου. ειμαι 29 χρονων εγω και ο συζυγος μου, εχουμε κανει 5 αποτυχημενες εξωσωματικες, εκανα 2 υστεροσκοπησεις σε ενα χρονο και μου αφαιρεσαν μονο συμφησεις....

εχω κανει τα παντα απο εξετασεις, σπερμοδιαγραμμα, ολα τελεια..... ειμαι με μια σαλπιγγα εγω για την αλλη την αφαιρεσα πριν 5 χρονια λογω εξωμητριας κυησης. η αλλη μου η σαλπιγγα δεν ειναι διαβατη....(φλεγμονες, συμφησεις και τετοια....) οποταν αυτος ειναι ο λογος που προχωραμε σε εξωσωματικη συνεχεια.....

η απορια μου ειναι η εξης...

o γιατρος που με παρακολουθησε τοσα χρονια ποτε του δεν μου συστησε να κανω λαπαροσκοπηση, οτι δεν μου χρειαζεται, γιατι δεν βλεπει κατι υποπτο οπως ενδομητριωση... γιαυτο και μου εκανε τις δυο υστεροσκοπησεις....... πριν λιγες μερες ξαναπηρα αρνητικο αποτελεσμα χοριακης ειμαι πραγματικα σε μεγαλο διλλυμα, και θελω να κανω λαπαροσκοπηση, μηπως και κρυβεται κατι που δεν μπορει να δει με την υστεροσκοπηση...

αξιζει να την κανω την λαπαροσκοπηση? τι ακριβως δειχνει?.......

περιμενω την αποψεις σας!!!

pepsi1
23-10-11, 12:54
Κορίτσια καλημέρα,
να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί. Διαβάζω εδώ μέσα ότι μετα την λαπαροσκόπηση σας δίνει ο γιατρός θεραπεία με ενέσεις για να κοπεί η περίοδος.Ο δικός μου γιατρός μου εκανε λαπαροσκόπηση βρήκε κατι συμφύσεις στις σάλπιγγες και μετα μου είπε να συνεχίσουμε κανονικά προσπάθειες. Τις ενέσεις ποτε τις δίνουν?

neraida11
23-10-11, 13:02
ΑΣΤΕΡΙ, δε λες τίποτα!!!!
Σου έστειλα μηνυματάκι!;)

εχεις την καλοσύνη να μου πεις και μενα το αστερι? με καιει το θεμα

boo_
23-10-11, 13:10
καλημερα κοριτσια, χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας......

για να μην σας κουρασω θα σας πω περιληπτικα λιγο απο το ιστορικο μου. ειμαι 29 χρονων εγω και ο συζυγος μου, εχουμε κανει 5 αποτυχημενες εξωσωματικες, εκανα 2 υστεροσκοπησεις σε ενα χρονο και μου αφαιρεσαν μονο συμφησεις....

εχω κανει τα παντα απο εξετασεις, σπερμοδιαγραμμα, ολα τελεια..... ειμαι με μια σαλπιγγα εγω για την αλλη την αφαιρεσα πριν 5 χρονια λογω εξωμητριας κυησης. η αλλη μου η σαλπιγγα δεν ειναι διαβατη....(φλεγμονες, συμφησεις και τετοια....) οποταν αυτος ειναι ο λογος που προχωραμε σε εξωσωματικη συνεχεια.....

η απορια μου ειναι η εξης...

o γιατρος που με παρακολουθησε τοσα χρονια ποτε του δεν μου συστησε να κανω λαπαροσκοπηση, οτι δεν μου χρειαζεται, γιατι δεν βλεπει κατι υποπτο οπως ενδομητριωση... γιαυτο και μου εκανε τις δυο υστεροσκοπησεις....... πριν λιγες μερες ξαναπηρα αρνητικο αποτελεσμα χοριακης ειμαι πραγματικα σε μεγαλο διλλυμα, και θελω να κανω λαπαροσκοπηση, μηπως και κρυβεται κατι που δεν μπορει να δει με την υστεροσκοπηση...

αξιζει να την κανω την λαπαροσκοπηση? τι ακριβως δειχνει?.......

περιμενω την αποψεις σας!!!
Με την λαπαροσκόπηση βλέπεις την εξωτερική μεριά της μήτρας και της σάλπιγγας καθώς και αν υπάρχει ενδομητρίωση.Γιατί δεν παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό;Πολλές την έχουμε πατήσει από λάθος γιατρού.

boo_
23-10-11, 13:12
Κορίτσια καλημέρα,
να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί. Διαβάζω εδώ μέσα ότι μετα την λαπαροσκόπηση σας δίνει ο γιατρός θεραπεία με ενέσεις για να κοπεί η περίοδος.Ο δικός μου γιατρός μου εκανε λαπαροσκόπηση βρήκε κατι συμφύσεις στις σάλπιγγες και μετα μου είπε να συνεχίσουμε κανονικά προσπάθειες. Τις ενέσεις ποτε τις δίνουν?
Τις ενέσεις τις δίνουν μόνο αν βρεθεί ενδομητρίωση.Θα στο έλεγε ο γιατρός σου οπότε είσαι από τις τυχερές.

Cristy
24-10-11, 13:55
Η λαπαροσκόπηση ανιχνεύει κ ταυτόχρονα ο γιατρός μπορεί και να διορθώνει τυχόν προβλήματα που εντοπίζονται στον κοιλιακό χώρο της γυναίκας και που στην περίπτωσή μας έχουν να κάνουν με γυναικολογικά κ υπογονιμότητα.
Πολλές φορές δεν φαίνονται με άλλα διαγνωστικά μέσα, όπως πχ υπέρηχος.

Εγώ έκανα την επέμβαση τον Φεβρουάριο γιατί για άγνωστο λόγο η δεξιά ωοθήκη είχε αλλάξει θέση κ υποψιαζόμασταν συμφήσεις πιθανόν από ενδομητρίωση.
Ακολούθησα συμβουλή συγγενούς γιατρού να την κάνω το πρώτο μισό του κύκλου που μπορώ να κάνω κ ταυτόχρονη υστεροσκόπηση.
Τελικά με τη λαπαροσκόπηση βρήκαμε εστίες ενδομητρίωσης που καυτηριάστηκαν. Ευτυχώς δεν υπήρχαν συμφήσεις: Η "μετακόμιση" της ωοθήκης συνέβη για άγνωστο λόγο. Δεν θεωρήθηκε σκόπιμο στη δική μου περίπτωση να κάνω ενέσεις για διακοπή της περιόδου.
Η υστεροσκόπηση έδειξε ενδομητρικό πολύποδα ο ποίος κ αφαιρέθηκε.

Το κόστος της διαδικασίας ήταν λίγο υψηλό, καθώς είχαμε ασφαλιστική που κάλυπτε μέρος των εξόδων (σε αυτή την περίπτωση οι γιατροί "τσιμπάνε" λίγο τις τιμές). Από την τσέπη μου έδωσα 1700 ευρώ.
Εύκολη διαδικασία χωρίς πολύ ταλαιπωρία, σημάδια δεν έχω, το μόνο που θυμάμαι το "φούσκωμα" για κάποιες μέρες μετά, ήμουν σαν "έγκυος" 2ου τριμήνου... Δεν με πείραξε.

Θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται πριν τις εξωσωματικές.
Είναι δυνατόν 5 αποτυχημένες εξωσωματικές χωρίς να έχει προηγηθεί λαπαροσκόπηση?
Μπορεί να είχαν εντοπιστεί προβλήματα, αλλά ποιος εγγυάται ότι δεν υπάρχουν κι άλλα?
Συνήθως η υπογονιμότητα είναι συνδυασμός προβλημάτων και σπάνια ενός μόνο.

Προσωπική μου άποψη, ότι η Dolini, αν και νέα ακόμη σε ηλικία, δεν έχει ολοκληρώσει τον έλεγχό της και οφείλει να πάρει και μια δεύτερη γνώμη, ίσως ενός διαφορετικού κέντρου γονιμότητας ή εξειδικευμένου σε τέτοια θέματα γιατρού.

pepsi1
02-11-11, 20:05
margi τι κανεις? Που χαθηκες?

monicaa
03-11-11, 10:50
Κορίτσια καλήμερα,
Έκανα και εγώ χτες υστεροσκόπηση, είχα ένα πολύποδα (8 χιλιοστά) κάτω απο τη σάλπιγγα.'Ολα καλά πήγανε.ούτε πόνος ούτε τίποτα.Ο γιατρός μου μου είπε ότι πέρα από τον μικρό αυτό πολύποδα η μήτρα μου είναι πεντακάθαρη.Άντε να δούμε!!!!!

boo_
03-11-11, 12:51
Κορίτσια καλήμερα,
Έκανα και εγώ χτες υστεροσκόπηση, είχα ένα πολύποδα (8 χιλιοστά) κάτω απο τη σάλπιγγα.'Ολα καλά πήγανε.ούτε πόνος ούτε τίποτα.Ο γιατρός μου μου είπε ότι πέρα από τον μικρό αυτό πολύποδα η μήτρα μου είναι πεντακάθαρη.Άντε να δούμε!!!!!
Σου εύχομαι να έρθει πολύ γρήγορα το μωράκι σου.Πάντως οι πολύποδες δεν αφήνουν το γονιμοποιημένο ωάριο να μείνει στην μήτρα οπότε τώρα είναι ελεύθερο το πεδίο:p.Σύντομα με ευχάριστα νέα

monicaa
03-11-11, 15:10
Σε ευχαριστώ πολύ boo.Η αλήθεια είναι ότι νιώθω πολύ καλά ψυχολογικά αν και δεν το περίμενα.Σκέφτομαι ένα μήνα να το αφήσω να δω πως θα πάει και αν δεν κάτσει η πολυπόθητη εγκυμοσύνη να ξαναπάω για σπερματένχυσνη (3 φορα θα είναι )αλλά όχι πλεον με τον φυσιολογικό τρόπο που έκανα τις άλλες 2.Ο γιατρός μου βέβαια μου είπε να περιμένω 2 μήνες και μετά να γίνει η 3 προσπάθεια.Ο καιρός θα δέιξει!!!

margi
04-11-11, 17:07
margi τι κανεις? Που χαθηκες?
Δεν χάθηκα, κοριτσάκι. Μπαίνω σχεδόν καθημερινά, απλά δεν έτυχε να σας διαβάσω. Τίποτα ακόμη, δυστυχώς. Είμαι στην 3η μέρα της περιόδου :( . Εχω ακόμη ένα μήνα περιθώριο, σύμφωνα με τον Αργυρίου, ο οποίος πρότεινε 3 μήνες προσπαθειών και αν δεν....εξωσωματική. Είμαι στενοχωρημένη, γιατί δεν είμαι καλά οικονομικά, δεν μπορώ να κάνω εξωσωματική. Αν είχα χρήμα, δεν με ένοιαζε. Θα πήγαινα αύριο κιολας για εξωσωματική και δεν θα με ενοιαζε. Θα έκανα μία- δύο- τρεις όσες χρειαζόταν. Τώρα πού να πάω; Σε δημόσιο θα κάνω προσπάθεια, αλλά δεν τα εμπιστεύομαι, δεν έχω ακούσει καλά λόγια:sad::sad:

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
05-11-11, 10:10
Κοριτσακια μου,μου λειπετε....
Εγω ειμαι αρκετα καλυτερα απο το καλοκαιρι, νιωθω απλα ενοχλησεις.Επισκεφτηκα την δευτερα τον νευρολογο,ο οποιος ειναι πλεον και ο διευθυντης νευρολογιας του παπαγεωργιου τωρα,μου ειπε οτι τα νευρα θελουν πολυ επιμονη και χρονο για να περασουν,μου ειπε μια δικη του περιπτωση που πηγε για ενα απλο σφραγισμα και ενω πετυχε το σφραγισμα και ολα καλα,η ενεση τραυματισε καποιο νευρο και ηταν για 7 μηνες σαν να του καρφωναν το στομα καθημερινα.Εκανα 2 αξονικες και μια μαγνητικη στην πυελο και σε ολη την μεση.Δεν υπαρχει απολυτως τιποτα,ολα καλά.Ο χρονος για να περασουν τα νευρα ειναι αγνωστος.Μου προτεινε ιαματικα λουτρα και πιλατες ή γιογκα.Σαν ψυχη και σαν μυαλο αρρωστησα ομως πιο βαρια και αποφασισαμε σε συνεργασια με τον γιατρο να ξεκινησω ψυχοθεραπεια στις 16/11.Τον Αργυριου τον επισκεφτηκα,οπου γυναικολογικα ειμαι πολυ πολυ καλα.Margi μου προσπαθησε να χαλαρωσεις,οσο για δημοσιο νοσοκομειο αφου σου προτεινε και ιδιος ο αργυριου εξωσωματικη,επειδη το εζησα το παπαγεωργιου λιγο νομιζω οτι ειναι οκ.Οτιδηποτε θελησεις μπορω να σε βοηθησω.

lucciola
05-11-11, 11:23
καλημέρα. έκλεισα ραντεβού για λαμπαροσκόπιση/υστεροσκόπιση σε 10 μέρες και έχω κάποιες απορίες. ο γιατρός είπε οτι θα προσπαθήσουμε να "ξεβουλώσουμε" την υδροσάλπιγγα και αν χρειαστεί να κάνουμε σαλπιγγοτομή;;;; δηλαδή θα την αφαιρέσουν; αυτό σημαίνει οτι θα μείνω με μια, η μια που είναι "στενή" που σημαίνει οτι μάλλον οτι και να κάνω θα είναι δύσκολο να μεινω έγκυος φυσιολογικά;;;;
έχει μείνει καμία έγκυος φυσιολογικά με μια στενή σάλπιγγα;;;;
μια εξωσωματική θα μας αδιάσει τις τσέπες.
επίσης πόσο καιρό πριν να ξεκινήσουμε προσπάθειες πάλι; διάβασα οτι μέχρι και 4 βδομάδες μετά πρέπει να περιμένουμε. ο γιατρός είπε αμέσως και όλα θα πάνε καλά και είναι πολύ θετικός αλλά ετσι πρέπει να λένε για να μας καθησυχάζουν.
και δουλεύω την επόμενη μέρα μετα την λαμπαροσκόπιση - θα μπορέσω να πάω; πολλές ερωτήσεις... αλλά ξέρω μια περίπτωση που μετά απο επεμβατική υστεροσκόπιση και αφαίρεση πολύποδα λυποθυμούσε συνέχεια και είχε πολύ αίμα για καιρό... και είναι παντρεμένη 5 χρόνια και έχουν πάψει να προσπαθούν για παιδί... :(
σας ζάλισα; όλους γύρω μου έχω τρελάνει τελευταία... :oops::oops::oops:

lucciola
05-11-11, 12:11
με συγχωρείτε... αλλά διάβασα κάπου στο φόρουμ ότι το ποσοστό επιτυχίας στο να ανοίξουν υδροσάλπιγγα είναι 10% και υπάρχει πιθανότητα να πάθει ζημιά και η άλλη σάλπιγγα κατα την διάρκεια της επέμβασης.
μπορεί κάποια να με διαφωτίσει; :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

MARILYN
05-11-11, 12:23
με συγχωρείτε... αλλά διάβασα κάπου στο φόρουμ ότι το ποσοστό επιτυχίας στο να ανοίξουν υδροσάλπιγγα είναι 10% και υπάρχει πιθανότητα να πάθει ζημιά και η άλλη σάλπιγγα κατα την διάρκεια της επέμβασης.
μπορεί κάποια να με διαφωτίσει; :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Δεν γνωρίζω ακριβώς για υδροσάλπιγγα, πάντως εμένα οι σάλπιγγές μου και οι δύο ήταν χάλια, και δεν δούλευαν καθόλου και με τη λαπαροσκόπηση ο γιατρός τις διόρθωσε και μετά δούλεψαν μια χαρά και μετρώ 2 παιδάκια με φυσιολογική σύλληψη!

Κάποιος γιατρός μου είχε πει κάποτε ότι και να τις διορθώσουμε, μπορεί να μη δουλεψουν, αλλά όταν το είπα στον γιατρό που με χειρούργησε, είπε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Φαντάζομαι ότι και με την υδροσάλπιγγα το ίδιο ισχύει...μην αγχώνεσαι και ρώτησε τον γιατρό που θα σε χειρουργήσει. Αυτός ξέρει να σου πει καλύτερα!

margi
05-11-11, 14:28
λουσιόλα, πώς τα καταφέρνουμε και μιλάμε σε όλα τα θέματα;;;Λοιπόν, θα σου πω αυτό που σου είπα και στην 'μία σάλπιγγα.....".Πρώτον, μην αγχώνεσαι τόσο πολύ και δεύτερον , αν έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό, προχώρα το κι ό,τι γίνει θα είναι για καλό. Ετσι ήμουν κι εγώ το καλοκαίρι, δεν ήξερα τι να κάνω....αλλοι γιατροί έλεγαν να μην κάνω λαπαροσκόπηση και να κρατησω την σάλπιγγα του ενός εκατοστού που είχε μέινει "δωράκι" από τον γιατρό που με χειρούργησε στο εξωμήτριο, ο γιατρός που πήγα στη Θεσσαλονική είπε να την αφαιρέσω πριν προχωρήσω σε οποιαδήποτε διαδικασία. Αυτόν εμπιστεύτηκα κι έκανα ό,τι μού είπε....Δεν το μετανιώνω...Αν δεν το έκανα, θα είχαν περάσει τώρα 4 μήνες, δεν θα είχα μείνει έγκυος και θα έλεγα ότι φταίω εγώ που δεν πήρα δραστικές αποφάσεις. Τώρα τουλάχιστον, έγκυος δεν ε΄χω μείνει, αλλά εγώ ό,τι ήταν να κάνω το έκανα.....Ετσι θέλω να πράξεις κι εσύ. Θα ακούσεις το γιατρό που θα εμπιστευτείς πλήρως, όχι εμάς που στο κάτω- κάτω της γραφής μιλάμε μόνο εκ πείρας και δεν σημαίνει ότι επειδή έτυχε κάτι σε μία, θα τύχει και στην άλλη. Οσο για την κοπέλα που μας γράφεις για την υστεροσκόπηση, πολύ ύποπτο μού φαίνεται όλο αυτό. Σε τι γιατρό πήγε και τι της εκανε ο άνθρωπος; Εγώ δύο φορές έκανα υστεροσκόπηση και είχα λίγο αίμα για 2-3 μέρες μόνο και ούτε πόνεσα.....Α, για λαπαροσκόπηση να ξέρεις ότι την άλλη μέρα είναι αδύνατο να πας για δουλεια. Μπορεί να μην πονάς, αλλά θα είσαι εξαντλημένη και θα θέλεις να είσαι ξαπλωμένη. Οπότε θα ζητήσεις μια αναρρωτική και μην αγχώνεσαι παραπάνω....Φιλιά.

margi
05-11-11, 14:31
Σοφουλικάκι, τι κάνεις κοπέλα μου; Χαίρομαι που βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση σου. Τι περνάς, βρε κορίτσι μου κι εσύ! Να ξεκινήσεις ό,τι σου πει ο γιατρός να βρεις την ψυχική σου ηρεμία και όλα θα πάνε καλά. Εχω ακούσει καλά λόγια για το Παπαγεωργίου. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Να είσαι καλά και να μας γράφεις για την πορεία σου.

boo_
05-11-11, 18:14
Κοριτσακια μου,μου λειπετε....
Εγω ειμαι αρκετα καλυτερα απο το καλοκαιρι, νιωθω απλα ενοχλησεις.Επισκεφτηκα την δευτερα τον νευρολογο,ο οποιος ειναι πλεον και ο διευθυντης νευρολογιας του παπαγεωργιου τωρα,μου ειπε οτι τα νευρα θελουν πολυ επιμονη και χρονο για να περασουν,μου ειπε μια δικη του περιπτωση που πηγε για ενα απλο σφραγισμα και ενω πετυχε το σφραγισμα και ολα καλα,η ενεση τραυματισε καποιο νευρο και ηταν για 7 μηνες σαν να του καρφωναν το στομα καθημερινα.Εκανα 2 αξονικες και μια μαγνητικη στην πυελο και σε ολη την μεση.Δεν υπαρχει απολυτως τιποτα,ολα καλά.Ο χρονος για να περασουν τα νευρα ειναι αγνωστος.Μου προτεινε ιαματικα λουτρα και πιλατες ή γιογκα.Σαν ψυχη και σαν μυαλο αρρωστησα ομως πιο βαρια και αποφασισαμε σε συνεργασια με τον γιατρο να ξεκινησω ψυχοθεραπεια στις 16/11.Τον Αργυριου τον επισκεφτηκα,οπου γυναικολογικα ειμαι πολυ πολυ καλα.Margi μου προσπαθησε να χαλαρωσεις,οσο για δημοσιο νοσοκομειο αφου σου προτεινε και ιδιος ο αργυριου εξωσωματικη,επειδη το εζησα το παπαγεωργιου λιγο νομιζω οτι ειναι οκ.Οτιδηποτε θελησεις μπορω να σε βοηθησω.
Σοφουλικάκι χάρηκα πάρα πολύ που είσαι καλά.Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου και αφού είσαι καλά και γυναικολογικά τίποτα δεν σε βιάζει.Όσο για τα λουτρά και εγώ θέλω:pΚαμια άλλη;

maela
05-11-11, 20:00
Εγω παντως οταν εκανα διαγνωστικη λαμπαροσκοπηση πονουσα και δεν πηγα 2 μερες στη δουλεια.Μετα επεφτε σκ οποτε ηταν σαν 4ημερο.Οπως και να εχει ειναι χειρουργειο και σιγουρα καποιες ενοχλησεις θα τις εχεις την επομενη!Και λιγο αιματακι σιγουρα!

Cristy
06-11-11, 18:20
σε καμία περίπτωση μην πας δουλειά μετά από λαπαροσκόπηση.
Ο οργανισμός είναι πολύ ταλαιπωρημένος, αισθάνεσαι κούραση όπως και νάχει.
Κι εμένα ο γιατρός μου είχε πει θυμάμαι ότι θα είναι όλα οκ και είχα κανονίσει ταξίδι εκτός έδρας 5 μέρες μετά και μην νομίζετε ότι πήγα σε κανένα 5άστερο ξενοδοχείο, χωράφια πήγα να επιθεωρήσω, χωράφια με λάσπες, κρύο και αέρα. Αναθεμάτιζα την ώρα και τη στιγμή που δεν έκατσα σπίτι για ανάπαυση...

lucciola
06-11-11, 19:49
Cristy και maela
θα δω αν μπορώ να πάρω ρεπό... για μενα προοριζονταν το μηνυμα, ε;;; :roll:
σας ευχαριστω για τις συμβουλες παντως. δεν ξερω τι θα εκανα χωρις εσας!!!
και margi - πανταχου παρων! οταν εχεις πολλα "θεματα" να λυσεις εισαι παντου. τι να κανουμε. μακαρι να μπορουσα και εγω να βοηθαω καποια ή καποιες με συμβουλες και θετικα σχολια... καλο θα ηταν να υπηρχε ενα κεντρο για την προληψη ΣΜΝ ή και την αντιμετωπιση τους όπως στο εξωτερικο εστω να υπαρχει μια ενημερωση για τα νεα κοριτσια να ξερουν τι να προσεξουν απο μικρες για να μην τραβανα αυτα που τραβαμε καποιες. μιλάω μονο για οσες εχουμε (ειχαμε) κολλησει χλαμυδια (ειδικα χλαμυδια αλλα και τα αλλα τα ωραια ΣΜΝ βεβαιως βεβαιως)- για μας που τωρα πληρωνουμε για παραμεληση εαυτου. αλλα ρε γαμωτο εδω δεν τα ξερουν ουτε ολοι οι γιατροι για να μας ενημερωνουν! θα ηθελα πολυ να παω να βρω το γιατρο απο την πρωτη μου σαλπιγγογραφια που μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος για αλλες εξετασεις και μου εφαγε και ενα χρονο και μου κοστισε πιθανων και την καλη σαλπιγγα! τι βλακας!
(αναπνοες.... )
παρα την στεναχωρια μου παραμενω θετικη. μακαρι να μην βγαλει μ****α παλι ο χρονος. φιλια σε ολες

boo_
06-11-11, 21:42
Για να σου πω και εγώ την γνώμη μου την επόμενη μέρα από τιις επεμβάσεις θα είσαι κουρασμένη.Θα νιώθεις πρησμένη και δεν θα μπορείς να σκύψεις ούτε για να βάλεις τα παπούτσια σου.¨Ασε που θα περπατάς κάπως περίεργα:pΌσο για τα χλαμύδια σου έκαναν εξέταση κολπικού υγρού;΄Πήρες αντιβίωση;

GOYFI78
08-11-11, 21:54
καλησπερα κοριτσια ευχομαι γρηγορα να ξεπεραστουν τα προβληματα που εχουμε και να αποκτησουμε μωρακια...μιλησα σημερα με τον γυναικολογο αφου χθες αδιαθετησα και μετα απο δυο χρανια προσπαθειας εξετασεις σπερματος σαλπιγγογραφια ορμονες χλαμυδια ουρεοπλασμα κλπ(ολα καλα)και τρεις αποτυχημενες σπερματεγχυσεις με συμβουλεψε πως το επομενο βημα ειναι η λαπαροσκοπηση.αλλα φοβαμαιιιι:rolleyes:και ποιο πολυ τρεμω τη ναρκωση..:eek:αλλα μου ειπε πως ειναι κριμα να επιβαρυνθεις και με αλλα φαρμακα για εξωσωματικη και να αποτυχει.ετσι θα καλυψουμε οτι σιγουρα ειναι καλα ο εσωτερικος μου κοσμος:Dθελω εμπειριες απο τις κοπελες που εχουν κανει λαπαροσκοπηση υστεροσκοπηση..

Cristy
08-11-11, 22:00
καλησπερα κοριτσια ευχομαι γρηγορα να ξεπεραστουν τα προβληματα που εχουμε και να αποκτησουμε μωρακια...μιλησα σημερα με τον γυναικολογο αφου χθες αδιαθετησα και μετα απο δυο χρανια προσπαθειας εξετασεις σπερματος σαλπιγγογραφια ορμονες χλαμυδια ουρεοπλασμα κλπ(ολα καλα)και τρεις αποτυχημενες σπερματεγχυσεις με συμβουλεψε πως το επομενο βημα ειναι η λαπαροσκοπηση.αλλα φοβαμαιιιι:rolleyes:και ποιο πολυ τρεμω τη ναρκωση..:eek:αλλα μου ειπε πως ειναι κριμα να επιβαρυνθεις και με αλλα φαρμακα για εξωσωματικη και να αποτυχει.ετσι θα καλυψουμε οτι σιγουρα ειναι καλα ο εσωτερικος μου κοσμος:Dθελω εμπειριες απο τις κοπελες που εχουν κανει λαπαροσκοπηση υστεροσκοπηση..

Πολύ καλά σου είπε η γιατρός σου. Εγώ την έκανα 15 Φεβρουαρίου 2011. (Αν γυρίσεις πίσω στις δημοσιεύσεις εκείνων των ημερομηνιών, τα έχω πει αναλυτικά). Μακάρι να μπορούσα να την είχα κάνει νωρίτερα. Επεμβατικές και η λαπ και η υστ, έμεινα έγκυος αμέσως μετά, αλλά δυστυχώς παλινδρόμησε στην 9η εβδομάδα.

GOYFI78
08-11-11, 22:08
Πολύ καλά σου είπε η γιατρός σου. Εγώ την έκανα 15 Φεβρουαρίου 2011. (Αν γυρίσεις πίσω στις δημοσιεύσεις εκείνων των ημερομηνιών, τα έχω πει αναλυτικά). Μακάρι να μπορούσα να την είχα κάνει νωρίτερα. Επεμβατικές και η λαπ και η υστ, έμεινα έγκυος αμέσως μετά, αλλά δυστυχώς παλινδρόμησε στην 9η εβδομάδα.

γεια σου cristy ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Κριμα που δεν πηγε καλα η εγκυμοσυνη.Ευχομαι γρηγορα ομως να τα καταφερεις και αυτη τη φορα να ερθει και να μεινει το μωρακι...:-Pνα χαιρεσαι και την κορουλα σου..γιατι το μετανιωσες που δεν την εκανες νωριτερα?ειχες καποιο προβλημα και απλα το ανεβαλες γιατι εγω δεν εχω κατι.τουλαχιστον απο οσα μπορουμε να δουμε..βαση υπερηχων και σαλπιγγογραφιας.αλλα ο γιατρος μου λεει πως ποτε δεν ξερεις.μπορει κατι να υπαρχει και να ειναι καλα κρυμμενο..

Cristy
09-11-11, 09:01
γεια σου cristy ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Κριμα που δεν πηγε καλα η εγκυμοσυνη.Ευχομαι γρηγορα ομως να τα καταφερεις και αυτη τη φορα να ερθει και να μεινει το μωρακι...:-Pνα χαιρεσαι και την κορουλα σου..γιατι το μετανιωσες που δεν την εκανες νωριτερα?ειχες καποιο προβλημα και απλα το ανεβαλες γιατι εγω δεν εχω κατι.τουλαχιστον απο οσα μπορουμε να δουμε..βαση υπερηχων και σαλπιγγογραφιας.αλλα ο γιατρος μου λεει πως ποτε δεν ξερεις.μπορει κατι να υπαρχει και να ειναι καλα κρυμμενο..

Καλημέρα.
Την ανέβαλα λόγω κόστους. Περίμενα να περάσει ένα χρονικό διάστημα για να έχω ασφαλιστική κάλυψη από την αφαλιστική του συζύγου. Δεν υπήρχαν ενδείξεις ώστε να δρομολογηθώ για δημόσιο νοσοκομείο. Η μόνη ένδειξη ήταν ανεξήγητη υπογονιμότητα και μία μετατόπιση της θέσης της δεξιάς ωοθήκης, οπότε είχαμε υποψία σύμφησης.
Σύμφηση δεν υπήρχε, υπήρχε όμως ενδομητρίωση που καυτηριάστηκε και ενδομητρικός πολύποδας που αφαιρέθηκε.
Δύο φορές έμεινα έγκυος από τότε (Η δεύτερη έληξε σχεδόν άμεσα:βιοχημική). Και σημειωτέον, δεν κάνω πλέον ωορρηξία σε κάθε κύκλο. Απλά μ΄ αυτά και με τα άλλα, 40άρισα και ζόρισε η κατάσταση από απόψεως "ποιότητας" των παραγόμενων ωαρίων.
Βάσει λοιπόν της προσωπικής μου εμπειρίας και μόνο, συμφωνώ με τα λεγόμενα του γιατρού σου.

larisa
09-11-11, 09:56

Καλημέρα σε όλες. Και εγώ είμαι της άποψης να την κάνεις την λαπαροσκόπηση. Την ανέβαλα και εγώ αυτή την επέμβαση και γιατί φοβόμουνα και για οικονομικούς λόγους. Το απότέλεσμα ήταν να κάνω εξωσωματική και να καταλήξει σε εξωμήτριο, λόγω του ότι η αριστερή ήταν υδροσάλπιγγα. Έφαγα όλη την ταλαιπωρία της εξωσωματικής, του εξωμητρίου, της αποβολής και τελικά έκανα λαπαροσκόπηση. Πάρε δύναμη και πήγαινε αποφασισμένη να τα καταφέρεις. Έχω κάνει και εγώ πολλές φορές πίσω λέγοντας στον εαυτό μου ότι δεν πειράζει και να μην κάνω παιδί αν είναι να ταλειπωρούμε έτσι, αλλά όλο αυτό με πάει πίσω και χάνω χρόνο. Σου εύχομαι να τελειώσουν όλα πολύ γρήγορα.

pepsi1
11-11-11, 19:01
Πως μπορώ να ξεκολλήσω από το μυαλό μου ότι κάνουμε έρωτα για την απόλαυση και οχι για να κάνουμε παιδί?

maela
11-11-11, 19:04
Πως μπορώ να ξεκολλήσω από το μυαλό μου ότι κάνουμε έρωτα για την απόλαυση και οχι για να κάνουμε παιδί?
πιειτε κανενα ποτηρακι παραπανω δεν κανει κακο!!!!Θα χαλαρωσεις

pepsi1
11-11-11, 19:23
Την ακολουθήσαμε και αυτή την μέθοδο και παραχαλαρώσαμε και πήγαμε κατευθείαν για ύπνο. Χιχιχι! Το θέμα είναι ότι αυτή η βδομάδα είναι η γόνιμη και έχω το μυαλό μου μόνο εκεί ,σε σημείο να μην θέλω να κάνω έρωτα. Πως να ξεκολλήσω? Αγχώθηκα!

lucciola
16-11-11, 11:52
κοριτσια καλημερα. εχω καλα νεα. την εκανα την λαμπαροσκοπιση χτες το πρωι, ολα καλα πηγανε, ξεβουλωσαν την υδροσαλπιγγα και αφαιρεσαν συμφυσεις απο την δεξια. τωρα εχω δυο σαλπιγγες! δεν το πιστευω! ξεκιναμε θεραπεια μια βδομαδα αντιβιωση και μετα σιγα σιγα ξεκιναμε παλι προσπαθιες!
ειπε ο γιατρος οτι η δεξια σαλπιγγα ηταν σαν σγουρο συννεφακι απο τις συμφυσεις, οτι φανηκε τι ζημια κανανε τα χλαμυδια και οτι αυτα τα διαβολικα μικροβια ηταν χρονια σε δουλεια να καταστρεψουν τις σαλπιγγες μου.
ποναω εκει που κανανε τις τρυπουλες (σαν να εκανα 500 κοιλιακους και μετα με μαχαιρωσε καποιος πανω απο τον οφαλο) και λιγο στους ωμους απο τον αερα που βαζουν κατα την διαρκεια της επεμβασης αλλα ευτυχως πηρα αδεια απο την δουλεια μεχρι αυριο. περιμενω περιοδο σε μια βδομαδα, και μετα ξεκιναμε! πραγματικα αν δεν πονουσα τοσο και δεν εφερνα βολτες σαν καμπουριασμενη γιαγιουλα θα χοροπηδουσα απο την χαρα μου. :-D
ευχαριστω και για τις συμβουλες σας. :lol:

monicaa
16-11-11, 11:59
Lucciola καλή ανάρρωση και απο εδώ και πέρα μόνο ευχάριστα νέα να ακούσουμε.

donatela30
16-11-11, 12:35
Καλημερα κοριτσια!! τη Δευτερα εκανα διαγνωστικη υστεροσκόπηση οχι επεμβατικη χωρις ναρκωση κρατησε 3 λεπτά.. ηθελα να ρωτησω εχω σκουρο αιμα ενιοτε και κομμάτια! μη φανταστειτε πολυ αλλα οχι αμελητεα ποσοτητα η σερβιετα γεμιζει συγγνωμη για την περιγραφη αλλα δεν μπορώ να το πω διαφορετικα, ειναι φυσιολογικο αυτο αφου δεν ηταν επεμβατικη??? επισης αισθανομαι μια μικρη ενοχληση απο κατω.. βοηθηστε με σας παρακαλω γιατι με εχει πιασει μια ανησυχια!!!

lucciola
16-11-11, 12:53
Καλημερα κοριτσια!! τη Δευτερα εκανα διαγνωστικη υστεροσκόπηση οχι επεμβατικη χωρις ναρκωση κρατησε 3 λεπτά.. ηθελα να ρωτησω εχω σκουρο αιμα ενιοτε και κομμάτια! μη φανταστειτε πολυ αλλα οχι αμελητεα ποσοτητα η σερβιετα γεμιζει συγγνωμη για την περιγραφη αλλα δεν μπορώ να το πω διαφορετικα, ειναι φυσιολογικο αυτο αφου δεν ηταν επεμβατικη??? επισης αισθανομαι μια μικρη ενοχληση απο κατω.. βοηθηστε με σας παρακαλω γιατι με εχει πιασει μια ανησυχια!!!

πρωτα απ ολα τον γιατρο σου τον πηρες;;; αυτος θα ξερει καλυτερα απο εμας. εγω τελικα εκανα επεμβατικη, ολικη ναρκωση και κρατησε 1,5 ωρες. ειχα λιγο αιμα τις πρωτες ωρες και κομματια μαυρα αλλα μπηκε ο γιατρος και η προϊσταμενη μαζι μου στο μπανιο να δουνε ... και ειπαν οτι τα κομματια ηταν απο τον αερα που βαζουν κατα τη διαρκεια της λαμπαροσκοπισης και οτι ειναι φυσιολογικο. ενοχλησεις απο κατω δεν ειχα, οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω. να σε ρωτησω. την λαμπαροσκοπιση δηλαδη την καταλαβες; δεν κανανε ουτε τοπικη ναρκωση; :confused:

donatela30
16-11-11, 14:14
πρωτα απ ολα τον γιατρο σου τον πηρες;;; αυτος θα ξερει καλυτερα απο εμας. εγω τελικα εκανα επεμβατικη, ολικη ναρκωση και κρατησε 1,5 ωρες. ειχα λιγο αιμα τις πρωτες ωρες και κομματια μαυρα αλλα μπηκε ο γιατρος και η προϊσταμενη μαζι μου στο μπανιο να δουνε ... και ειπαν οτι τα κομματια ηταν απο τον αερα που βαζουν κατα τη διαρκεια της λαμπαροσκοπισης και οτι ειναι φυσιολογικο. ενοχλησεις απο κατω δεν ειχα, οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω. να σε ρωτησω. την λαμπαροσκοπιση δηλαδη την καταλαβες; δεν κανανε ουτε τοπικη ναρκωση; :confused:
ειναι λιγο περιεργη η περιπτωση δεν μπορω να παρω το γιατρο.. μεγαλη ιστορια.. ναι χωρις ναρκωση επειδη ηταν καθαρα διαγνωστικη! καταλαβα μια μικρη ενοχληση οταν μπηκε προφανως το μικροσκοπιο και αυτο ητανε! απο οτι διαβασα σε επιπεδο ιατρειου γινεται χωρις ναρκωση αν εχει απλα ενημερωτικο χαρακτηρα και κρατησε 3 λεπτά...

donatela30
17-11-11, 12:52
οκ τελικα μιλησα με γιατρο, ειναι φυσιολογικο ακομα και στη διαγνωστικη....

lucciola
17-11-11, 19:53
οκ τελικα μιλησα με γιατρο, ειναι φυσιολογικο ακομα και στη διαγνωστικη....

καλα εκανες. επρεπε να σε καθησυχασει καπως... και γω τον πηρα τον δικο μου χτες το βραδυ γιατι πονουσα τοσο που δυσκολευομουν να σηκωθω - μιλαμε για ολο το στηθος και τους ωμους μου. και οι κοιλιακοι φυσικα! νομιζα οτι θα παθω κατι! αλλα ευτυχως περασε.
θελω να ρωτησω....
εχει κατσει καμια σας να δει το dvd της επεμβασης της;;;;
και αν ναι, καταλαβε τιποτα;

επισης, χαλαει ο κυκλος μετα την λαμπαροσκοπιση/υστεροσκοπιση;;;;
με πιανουν παλι οι αμφηβολιες μου... δεν υπαρχει περιπτωση να μου ειπε οτι καθαρισα εντελως και να μην ειναι ετσι.... εε;
ελπιζω πως οχι.
μου φανηκαν πολυ μπερδεμενα ολα εκει μεσα (στο βιντεο). εψαξα να δω πως ειναι οι συμφυσεις γενικα (εικονες απο ιντερνετ) και ειδα οτι ναι μαλλον ηταν πολλες. αλλα δεν καταλαβα αν οντως τις καθαρισε ολες. τι σας λεω....

αφηστε το.

donatella τι εδειξε η διαγνωστικη αν επιτρεπετε; ελπιζω παντως να αισθανεσαι καλυτερα σημερα. καλη αναρρωση.
monicaa σε ευχαριστω πολυ. να εισαι καλα. και μεις το ιδιο ελπιζουμε!
αντε μια μια να ανακοινωνει τα ευχαριστα!:mrgreen:

Greek S
19-11-11, 13:12
Κοριτσάκια καλημέρα

Πρόσφατα έκανα επεμβατική υστεροσκόπηση - είχα τοξοειδής μήτρα και διορθώθηκε (ελπίζω) με την αφαίρεση του διαφράγματος που την καθιστούσε έτσι. Ούτε οιστρογόνα πήρα ούτε κάτι αλλο (μόνο αντιβίωση), πιθανόν να μην τα χρειαζόμουν. Απλά έχω απορια πότε είναι καλύτερα να προχωρήσω στην εμβρυομεταφορά (έχω εμβρυάκια στην κατάψυξη). Οι γιατροί μου είπαν οτι μπορώ μετά τον πρώτο κύκλο δηλαδή ουσιαστικά αμέσως. Διαβάζοντας ομως τις δικες σας εμπειρίες δεν βρηκα αλλη κοπελα να εχει προχωρήσει αμέσως. Οι γιατροι μου δεν θα διακινδύνευαν κάτι τετοιο αλλά απ την άλλη βλέποντας οτι η συνήθης πρακτική είναι να περάσουν 2 κύκλοι τουλάχιστον, είμαι σε αμφιβολίες...

janetta
20-11-11, 19:13
γεια σας κοριτσια!
στης 18Νοεμβριου εκανα την τελευταια μηνιαια ARVECAP των 3,75-εκανα δλδ 3 συνολικα -λοιπον απο συμπτωματα παμε καλα,εξαψεις τη μια ζεστη την αλλη κρυο,ημικρανιες,ξηροτητα,νευρα ,ποτε-ποτε ασπρα υγρα και πονο στο σημειο που μου καναν την ενεση!στον γιατρο πηγα πριν 15 μερες μου ειπε 28μερες μετα την τελευταια ενεση δλδ στισ 15Δεκεμβρη να αρχισουμε προσπαθειες και συγκεκριμενα να κανουμε σεξ σαν εραστες στο πατωμα,στο αυτοκινητο κτλ!αντε να δουμε τι θα δουμε!ρε κοριτσια η περιοδος ποτε θα μου ερθει?αα και μου ειπε επουδενι να μην κανουμε τεστ ωοορηξιας ,γιατι φερνουν αγχος!εγω ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο,οταν θα εχω ωοορηξια (στο διαστημα μεχρι να ερθει η περιοδος)θα εχω υγρα κτλ οπως παλια??εν τελει ,λεω να παρω αυτα τα ωοορηξιας ,αλλα παλι θα πρεπει να τα κανω απο ποτε? ,ειναι πολλες οι μερες θαχρειαστω δεκαδες τεστ!
ααααααχ ρε κοριτισια τι τραβαμε και μεις,ετσι μου 'ρχεται να παω σε αλλον πλανητη,να τα παρατησω ολα!

boo_
21-11-11, 14:09
Θέλω να ευχαριστήσω όσες κοπέλες με βοήθησαν σε αυτό το θέμα να βρω έναν άριστο γιατρό να κάνω λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση,διακοπή περιόδου με αρβεκαπ και μετά από 3 μήνες να κρατήσω επιτέλους θετικό τεστ εγκυμοσύνης και χοριακή 2500.Στον γιατρό θα πάω την πέμπτη και δεν ξέρω ακόμα τι γίνεται μέσα μου απλά θέλω να δώσω κουράγιο σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν και φυσικά να βοηθήσω όσες το επιθυμούν.

monicaa
21-11-11, 14:21
Boo τι υπέροχα νέα είναι αυτά!!!!!Μπράβο σου.Σου εύχομαι να έχεις μία τέλεια εγκυμοσύνη!!!!!!!!!

boo_
21-11-11, 14:38
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Σου εύχομαι να μείνεις και εσύ γρήγορα.Βέβαια αν δεν το δω πρώτα δεν θα το πιστέψω:confused:.

MARILYN
21-11-11, 21:30
Θέλω να ευχαριστήσω όσες κοπέλες με βοήθησαν σε αυτό το θέμα να βρω έναν άριστο γιατρό να κάνω λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση,διακοπή περιόδου με αρβεκαπ και μετά από 3 μήνες να κρατήσω επιτέλους θετικό τεστ εγκυμοσύνης και χοριακή 2500.Στον γιατρό θα πάω την πέμπτη και δεν ξέρω ακόμα τι γίνεται μέσα μου απλά θέλω να δώσω κουράγιο σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν και φυσικά να βοηθήσω όσες το επιθυμούν.

Πω πω πόσο μα πόσο χαίρομαι!!!!!!!!!!!!:D:D:D
Συγχαρητήρια κοπέλα μου και εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη και να την ευχαριστηθείς!!!!!:D
Χάρηκα παρα πολύ και πραγματικά όλες οι υπόλοιπες θα μείνετε έγκυες σύντομα!!!;)

margi
21-11-11, 22:14
Συγχαρητήρια, boo! Ευχομαι να πάνε όλα καλά. Μην ανησυχείς...2500 η χοριακή σου είναι πάρα πολύ καλή. Με πόσες μέρες καθυστέρησς έκανες την χοριακή; Μάλλον θα δειτε και σάκο την Πέμπτη! Μπράβο!!

boo_
22-11-11, 09:22
Πω πω πόσο μα πόσο χαίρομαι!!!!!!!!!!!!:D:D:D
Συγχαρητήρια κοπέλα μου και εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη και να την ευχαριστηθείς!!!!!:D
Χάρηκα παρα πολύ και πραγματικά όλες οι υπόλοιπες θα μείνετε έγκυες σύντομα!!!;)
Αχ marilyn χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την ψυχολογική υποστήριξη.Τα έλεγες εσύ αλλά εγώ είχα τις αμφιβολίες μου:-PΤελικά ο γιατρός κάνει καλή δουλειά :wink:Να φανταστείς μου είχε πει μέχρι τα χριστούγεννα πως θα μείνω έγκυος και έλεγα εντάξει τα έχω ξανακούσει:?:

boo_
22-11-11, 09:27
Συγχαρητήρια, boo! Ευχομαι να πάνε όλα καλά. Μην ανησυχείς...2500 η χοριακή σου είναι πάρα πολύ καλή. Με πόσες μέρες καθυστέρησς έκανες την χοριακή; Μάλλον θα δειτε και σάκο την Πέμπτη! Μπράβο!!
Σε ευχαριστώ margi μου σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να μείνεις και εσύ σύντομα.Το θέμα είναι πως δεν ξέρω τι καθυστέρηση είχα γιατί δεν μου ήρθε περίοδος μετά τις ενέσεις που έκανα.Την 90η μέρα έκανα τεστ και χοριακή που βγήκε 406 και μετά την 94η μέρα,από την τελευταία ένεση η χοριακή πήγε 2500.Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να δει ο γιατρός.Θα πάω την Πέμπτη και θα σας ενημερώσω:p

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
22-11-11, 10:00
Συγχαρητηρια boo,ολα να πανε καλα,να σου πω την αληθεια το διαισθανομουν για σενα.Φιλάκια!

boo_
22-11-11, 12:13
Συγχαρητηρια boo,ολα να πανε καλα,να σου πω την αληθεια το διαισθανομουν για σενα.Φιλάκια!
Σοφουλικάκι δεν θα ξεχάσω ποτέ που μου απαντούσες στα δεκάδες μηνύματα που σου έστελνα σχετικά με την λαπαροσκόπηση και τον γιατρό.Δεν ξέρω αν πιάνουν οι ευχές μου πάντως σου εύχομαι μέχρι το Πάσχα να μας ανακοινώσεις και εσύ τα ευχάριστα και να μπορώ επιτέλους να σε βοηθήσω και εγώ.:p

lucciola
22-11-11, 14:18
συγχαρητήρια boo_!!!!!! μπράβο! σου εύχομαι να πάνε ολα καλά και μια τελιόμηνη εγκυμοσύνη! πολύ καλά νεα! να πέρνουμε κουράγιο οι άλλες! ;):D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

lucciola
22-11-11, 14:23
τωρα να ρωτήσω κάτι; κορίτσια... μετά την επέμβαση αλλάζει ο κύκλος; και αν ναι μέχρι πότε περιμένουμε να έρθει η περίοδος; ξέρω είναι διαφορετικό για όλες αλλά αν ξέρει καποια να με φωτίσει εστω και για το περίπου... δεν εχω ούτε ενα σημάδι οτι θα έρθει η "φίλη μου". τιποτα. ισα ισα σαν να έκανα ωορηξία μετά την επέμβαση. ???? :shock: ευχαριστώ. :)

janetta
23-11-11, 00:11
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ boo!O Aγιος Βασιλης ηρθε πολυ νωρις για σενα!ευχομαι απο καρδιας καλη κυηση!να παιρνουμε καμια ανασα που και που με ευχαριστα,ολες εμεις που ταλαιπουρουμαστε!Βοο ηθελα να σε ρωτησω μεσα σε αυτες τισ 90μερες πωσ καταλαβες την ωορηξια ?εκανες τεστ ωορηξιας ?'η κανατε οποτε να 'ναι!εγω εκανα τελευταια ενεση 18/11/11
και μετα απο 28μερες ,δλδ απο τις 15δεκ ειπε ο αργυριου να προσπαθησουμε ,μου τονισε να μη κανουμε τεστ ωορηξιας γιατι θα μασ αγχωσουν!περιμενω εναγωνιως απαντηση σου και παλι θερμα συγχαρητηρια!

boo_
23-11-11, 06:32
συγχαρητήρια boo_!!!!!! μπράβο! σου εύχομαι να πάνε ολα καλά και μια τελιόμηνη εγκυμοσύνη! πολύ καλά νεα! να πέρνουμε κουράγιο οι άλλες! ;):D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Για αυτό γράφω lucciola για να σας δώσω κουράγιο όπως μου έδιναν και μένα πολλές κοπέλες που τα κατάφεραν:p

boo_
23-11-11, 06:45
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ boo!O Aγιος Βασιλης ηρθε πολυ νωρις για σενα!ευχομαι απο καρδιας καλη κυηση!να παιρνουμε καμια ανασα που και που με ευχαριστα,ολες εμεις που ταλαιπουρουμαστε!Βοο ηθελα να σε ρωτησω μεσα σε αυτες τισ 90μερες πωσ καταλαβες την ωορηξια ?εκανες τεστ ωορηξιας ?'η κανατε οποτε να 'ναι!εγω εκανα τελευταια ενεση 18/11/11
και μετα απο 28μερες ,δλδ απο τις 15δεκ ειπε ο αργυριου να προσπαθησουμε ,μου τονισε να μη κανουμε τεστ ωορηξιας γιατι θα μασ αγχωσουν!περιμενω εναγωνιως απαντηση σου και παλι θερμα συγχαρητηρια!
Καταρχάς σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου σου εύχομαι ο καινούργιος χρόνος να σου φέρει ένα γλυκό μωράκι:p.Προς το παρόν είμαι λίγο σαν χαμένη και περιμένω να πάω αύριο στον γιατρό να δω τι γίνεται.Μετά τις 35 μέρες που και που ένιωθα πονάκια αριστερά στην σάλπιγγα και νόμιζα ότι κάτι γινόταν.Τελικά ήταν της φαντασίας μου μάλλον γιατί πήγα την 50η μέρα για τεστ ΠΑΠ και όλα κοιμόντουσαν.Από εκεί και πέρα κάθε 10 μέρες περίπου πονούσα στην σάλπιγγα.Τελευταία φορά που πόνεσα ήταν την 71 μέρα.Δεν ξέρω αν ήταν τότε όντος η ωορρηξία,θα το μάθω φαντάζομαι αύριο από τον γιατρό.Επειδή όμως το είχα νιώσει πολλές φορές δεν έδωσα σημασία και ήρθαμε σε επαφή μετά από 2 μέρες:oops:.

monicaa
25-11-11, 10:22
Boo καλημέρα, Πήγες στον γιατρό? Τι σου είπε??

boo_
25-11-11, 14:42
Boo καλημέρα, Πήγες στον γιατρό? Τι σου είπε??
Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για το ενδιαφέρον σου.Πήγα, είμαι σχεδόν 6 εβδομάδων αλλά είδαμε μόνο σάκο.Ο γιατρός ήταν ευχαριστημένος είπε ότι αυτό έπρεπε να δούμε και να πάω σε 10 μέρες για να ακούσουμε και καρδούλα.Μέχρι τότε ξάπλα και χάπια.Να σου πω την αλήθεια αν δεν το δω δεν μπορώ να το χαρώ.Προς το παρόν μόνο άγχος και φόβο αισθάνομαι.Βέβαια εύχομαι σε όλες να δείτε τον σάκο και το μωράκι σας .

MARILYN
25-11-11, 14:52
Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για το ενδιαφέρον σου.Πήγα, είμαι σχεδόν 6 εβδομάδων αλλά είδαμε μόνο σάκο.Ο γιατρός ήταν ευχαριστημένος είπε ότι αυτό έπρεπε να δούμε και να πάω σε 10 μέρες για να ακούσουμε και καρδούλα.Μέχρι τότε ξάπλα και χάπια.Να σου πω την αλήθεια αν δεν το δω δεν μπορώ να το χαρώ.Προς το παρόν μόνο άγχος και φόβο αισθάνομαι.Βέβαια εύχομαι σε όλες να δείτε τον σάκο και το μωράκι σας .

Μην αγχώνεσαι καλή μου...δεν υπάρχει λόγος!
Η καρδούλα ακούγεται από την 7η εβδομάδα και μετά. Οπότε είστε μια χαρά!!!!
Να σκέφτεσαι θετικά και να μη φοβηθείς καθόλου!!! Αυτό βοηθάει στο μικρό μωράκι σου!!!! Είναι εκεί και μεγαλώνει!!!:eek::eek::eek:
Να το χαρείς γιατί και στις 10 ημέρες το ίδιο θα βλέπεις....τον σάκο και θα ακούσετε την καρδούλα. Μια χαρά θα πάνε όλα!!!

Ξεκουράσου και απόλαυσέ το!:-P

boo_
25-11-11, 15:00
Αχ marilyn πάντα εδώ για να μας ηρεμείς:p.Απλά είχα διαβάσει ότι βλέπεις και κάτι μέσα στον σάκο και απογοητεύτηκα .Ο γιατρός είπε να μην το πω πουθενά ακόμα και να περιμένουμε να ακούσουμε την καρδούλα 5/12.Υπομονή και πάλι:evil:

monicaa
25-11-11, 16:24
Boo μου μπράβο,όλα καλά θα πάνε.Από εδώ και πέρα πρέπει να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου.Άντε πάντα τέτοια ευχάριστα να ακούμε!!!!!

EVIL
28-11-11, 20:42
boo συγχαρητήρια, μπράβο μπράβο.Δεν ξέρω αν με θυμάσαι έχουμε μιλήσει και σε άλλο θέμα σχετικά με ενδομητρίωση, έχουμε τον ίδιο γιατρό και εγώ έμεινα έγκυος πρίν μου έρθει πρώτη περίοδος, είναι φοβερός ο doctor μας.Συγχαρητήρια και πάλι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος, εγώ αισίως έφτασα την 19η εβδομάδα και περιμένουμε αγοράκι!

boo_
28-11-11, 21:26
boo συγχαρητήρια, μπράβο μπράβο.Δεν ξέρω αν με θυμάσαι έχουμε μιλήσει και σε άλλο θέμα σχετικά με ενδομητρίωση, έχουμε τον ίδιο γιατρό και εγώ έμεινα έγκυος πρίν μου έρθει πρώτη περίοδος, είναι φοβερός ο doctor μας.Συγχαρητήρια και πάλι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος, εγώ αισίως έφτασα την 19η εβδομάδα και περιμένουμε αγοράκι!
EVIL όχι απλά σε θυμάμαι αλλά σε είχα και πρότυπο:p.Ήσουν η πρώτη κοπέλα που διάβασα να έχει μείνει έγκυος πριν την περίοδο και μου έδωσες τόσο κουράγιο:p.19η εβδομάδα;Ουάου πως περνάει ο καιρός.Είδες και το φύλο;Με το καλό κοπέλα μου .Καλά από πότε μπορεί να δει το φύλο ο γιατρός;Πότε έχεις ΠΗΤ;

zarozinia12
29-11-11, 09:51
EVIL όχι απλά σε θυμάμαι αλλά σε είχα και πρότυπο:p.Ήσουν η πρώτη κοπέλα που διάβασα να έχει μείνει έγκυος πριν την περίοδο και μου έδωσες τόσο κουράγιο:p.19η εβδομάδα;Ουάου πως περνάει ο καιρός.Είδες και το φύλο;Με το καλό κοπέλα μου .Καλά από πότε μπορεί να δει το φύλο ο γιατρός;Πότε έχεις ΠΗΤ;

boo καλημέρα!!! συγχαρητήρια!!!!!!!!!εύχομαι απο καρδίας να έχεις μια εγκυμοσύνη τέλεια!!!!!!! θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: γνώριζες ότι είχες ενδομητρίωση, φαινόταν δηλαδή σε υπέρηχο ή το υπέθεσε ο γιατρός σου??
ρωτάω γιατί έχω περάσει πολλά!! πολλά χρόνια ταλαιπωρούμαι έχοντασ κάνει τα πάντα.... και δεν έχουμε τίποτα...

MARILYN
29-11-11, 10:50
Αχ marilyn πάντα εδώ για να μας ηρεμείς:p.Απλά είχα διαβάσει ότι βλέπεις και κάτι μέσα στον σάκο και απογοητεύτηκα .Ο γιατρός είπε να μην το πω πουθενά ακόμα και να περιμένουμε να ακούσουμε την καρδούλα 5/12.Υπομονή και πάλι:evil:

Κι εμένα αυτό μου είχε πει, αλλά το είχα διατυμπανίσει παντού!!!:p:p:p
Είμουν πάντα πολύ αισιόδοξη και σκεφτόμουν θετικά!
Έλεγα ότι αφού ο Θεός μου το χάρισε όλα θα πάνε καλά!!! Είσαι σε καλά χέρια, μην ανησυχείς!!!
Έχουμε γιατρό που βοηθάει και συμπαραστέκεται σε κάθε στιγμή!!! Όταν γέννησα την 2η κορούλα μου, έσκυψε και με φίλησε λίγο πριν με πάνε στο δωμάτιο της κλινικής, χαρούμενος!!! Μου είπε να μην ξεχάσω να τον καλέσω στους γάμους τους!!! Τι να λέμε τώρα!!!:) Στιγμές που δεν τις ξεχνάς και εύχομαι να τις ζήσεις και να τις απολαύσεις όπως εγώ!!!
Καλή συνέχεια και περιμένουμε νεότερα!

boo_
29-11-11, 11:37
boo καλημέρα!!! συγχαρητήρια!!!!!!!!!εύχομαι απο καρδίας να έχεις μια εγκυμοσύνη τέλεια!!!!!!! θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: γνώριζες ότι είχες ενδομητρίωση, φαινόταν δηλαδή σε υπέρηχο ή το υπέθεσε ο γιατρός σου??
ρωτάω γιατί έχω περάσει πολλά!! πολλά χρόνια ταλαιπωρούμαι έχοντασ κάνει τα πάντα.... και δεν έχουμε τίποτα...
Σε ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι σύντομα να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλίτσα σου.Δεν φαίνονταν τίποτα από τους υπέρηχους.Τελικά μετά την λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση βρήκε ο γιατρός 3 πολύποδες,ενδομητρίωση και μια κύστη.Να σου δώσω μια συμβουλή μην μένεις σε έναν γιατρό πάρε και μια δεύτερη και μια τρίτη γνώμη.Η πρώην γιατρός μου με γέμιζε με ενοχές ότι φταίω εγώ που έχω άνχος γιατί έλεγε ότι βλέπει την μήτρα μου πεντακάθαρη:twisted::twisted::twisted:

Κι εμένα αυτό μου είχε πει, αλλά το είχα διατυμπανίσει παντού!!!:p:p:p
Είμουν πάντα πολύ αισιόδοξη και σκεφτόμουν θετικά!
Έλεγα ότι αφού ο Θεός μου το χάρισε όλα θα πάνε καλά!!! Είσαι σε καλά χέρια, μην ανησυχείς!!!
Έχουμε γιατρό που βοηθάει και συμπαραστέκεται σε κάθε στιγμή!!! Όταν γέννησα την 2η κορούλα μου, έσκυψε και με φίλησε λίγο πριν με πάνε στο δωμάτιο της κλινικής, χαρούμενος!!! Μου είπε να μην ξεχάσω να τον καλέσω στους γάμους τους!!! Τι να λέμε τώρα!!!:) Στιγμές που δεν τις ξεχνάς και εύχομαι να τις ζήσεις και να τις απολαύσεις όπως εγώ!!!
Καλή συνέχεια και περιμένουμε νεότερα!
Εγώ το έχω πει σε γονείς,αδέρφια και σε εσάς;)Πιστεύω στο μάτι και πείτε με τρελή αλλά κρατάω και μια πισινή.Ο γιατρός με έχει ηρεμήσει και ότι έχει πει μέχρι στιγμής έχει πέσει μέσα.Η πρώην γιατρός μου μου έλεγε μέχρι τα χριστούγεννα θα είσαι έγκυος,μετά γίνονταν μέχρι το Πάσχα,μετά γίνονταν μέχρι τις καλοκαιρινές διακοπές και έτσι περάσαν 3 χρόνια:twisted::twisted:

zarozinia12
29-11-11, 14:09
[QUOTE=boo_;2229534]Σε ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι σύντομα να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλίτσα σου.Δεν φαίνονταν τίποτα από τους υπέρηχους.Τελικά μετά την λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση βρήκε ο γιατρός 3 πολύποδες,ενδομητρίωση και μια κύστη.Να σου δώσω μια συμβουλή μην μένεις σε έναν γιατρό πάρε και μια δεύτερη και μια τρίτη γνώμη.Η πρώην γιατρός μου με γέμιζε με ενοχές ότι φταίω εγώ που έχω άνχος γιατί έλεγε ότι βλέπει την μήτρα μου πεντακάθαρη:twisted::twisted::twisted:

boo σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου... έχω αλλάξει πάμπολους γιατρούς έχω΄κάνει σπερματεγχύσεις , εξωσωματικες σε φυσικό κύκλο έχω πάθει υπερδιεγέρσεις ,εχω νοσηλευτεί έχω τραβηξει πάρα πολλά 4,5 χρόνια! πάμε για 5!!!! δεν έχει βρεθεί κάτι ... σαλπιγγογραφία καθαρή , huhner test θετικο και γενικα όλα καλά , το μόνο που δεν έχω κάνει είναι λαπαροσκόπηση, την οποία μου την ανέφερε ο τωρινός γιατρός μου αλλά για αρχή παιρνω clomiphene για να γίνονται καλής ποιότητας ωορρηξίες... μέχρι στιγμής τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εσύ δεν είχες κανένα μα κανένα σημάδι ενδομητρίωσης??? μπορείς να μας γράψει την ιστορία σου , μήπωσ πάρω λίγο κουράγιο που το έχω τόσο μα τόσο πολύ ανάγκη????????????????

boo_
29-11-11, 14:33
Γνώμη μου κάνε λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση.Πήρα και εγώ κλομιφεν για 3 μήνες.πρεγκνύλ για 5 μήνες.Παρακολούθηση ωορρηξίας σχεδόν 1,5 χρόνο.¨Επαθα και υπερδιέγερση και τα σταμάτησα.Μετά έκανα ενέσεις μενοπουρ και σπερματέγχυση.Όταν τέλειωσα με όλα αυτά με έστειλε για εξωσωματική:twisted:.Αν δεν μου άνοιγε τα μάτια η γιατρός που κάνει εξωσωματικές τώρα θα κρατούσα στα χέρια μου το αρνητικό αποτέλεσμα της χοριακής.Οϋτε η ενδομητρίωση ούτε οι πολύποδες φαίνονταν πουθενά.Δεν είχα καμιά αλλαγή στην περίοδο και πάντα πονούσα.Μου είπε κοπέλα μου αν ήσουν καθαρή μέσα σου τώρα θα έπρεπε να είχες 10 παιδιά και όχι ένα.Πόνεσε αλλά είχε δίκαιο.Ο γιατρός που με χειρούργησε είπε ότι ούτε μία στο δισσεκατομμύριο να έμενα έγκυος ακόμη και με εξωσωματική.

lilipoupolh
29-11-11, 14:51
και εμένα η άποψή μου είναι να κάνεις λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση έστω και διαγνωστική εάν δεν υπάρχει κάποιο εμφανές πρόβλημα. Εγώ τις έκανα και τις δύο, δεν βρέθηκε τίποτα, άλλα είμαι σίγουρη ότι όλα είναι καλά.

zarozinia12
29-11-11, 20:08
Γνώμη μου κάνε λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση.Πήρα και εγώ κλομιφεν για 3 μήνες.πρεγκνύλ για 5 μήνες.Παρακολούθηση ωορρηξίας σχεδόν 1,5 χρόνο.¨Επαθα και υπερδιέγερση και τα σταμάτησα.Μετά έκανα ενέσεις μενοπουρ και σπερματέγχυση.Όταν τέλειωσα με όλα αυτά με έστειλε για εξωσωματική:twisted:.Αν δεν μου άνοιγε τα μάτια η γιατρός που κάνει εξωσωματικές τώρα θα κρατούσα στα χέρια μου το αρνητικό αποτέλεσμα της χοριακής.Οϋτε η ενδομητρίωση ούτε οι πολύποδες φαίνονταν πουθενά.Δεν είχα καμιά αλλαγή στην περίοδο και πάντα πονούσα.Μου είπε κοπέλα μου αν ήσουν καθαρή μέσα σου τώρα θα έπρεπε να είχες 10 παιδιά και όχι ένα.Πόνεσε αλλά είχε δίκαιο.Ο γιατρός που με χειρούργησε είπε ότι ούτε μία στο δισσεκατομμύριο να έμενα έγκυος ακόμη και με εξωσωματική.

boo μου να σε ρωτήσω... εσύ είχες συμφύσεις απο ότι διαβασα και σου πρότειναν λαπαροσκόπηση? και απο που φαινόντουσαν?? εγώ είχα και μια βιοχημική απο εξωσωματική αλλά η χαρα κράτησε ελαχιστα...
πόσοι μληνες πέρασαν χωρις περίοδο ? εκανες ενεσεις???
χιλια συγγνωμη αν σε κουραζω...........

EVIL
29-11-11, 20:42
Απο το πρώτο ραντεβού ακούσαμε καρδούλα και τότε μου είπε πως θα είναι αγόρι και αυτό από τον τρόπο που χτυπούσε η καρδούλα του δηλαδή πολύ γρήγορα τα κοριτσάκια έχουν πιο αργό χτύπο, μετά στην αυχενική φάνηκε και αρχές νοεμβρίου ήταν πια 100% σίγουρο ότι είναι αντράκι.Έπεσε μέσα ο γιατρός!