PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΧΑΠΙΑ

athens2006
19-06-08, 14:11
Ποσες πιθανότητες υπάρχουν να μεινει καποια εγκυος ενω χρησιμοποιει αντισυλληπτικά?

zouzounel
19-06-08, 14:41
Αρκετές, αν δεν το χρησιμοποιείς σωστά, αν είναι ο πρώτος μήνας που τα παίρνεις ή αν αντιμετώπισες μέσα στον μήνα γαστρεντερικές διαταραχές.
Πιο συγκεκριμένα, πού προβληματιζεσαι?

athens2006
19-06-08, 19:23
Τώρα συνδέθηκα και είδα το μην σου.
Τους δύο προηγούμενους μήνες δεν μπορώ να πω οτι τα χρησιμοποιούσα σωστα. Ειχα ξεχάσει καποιες μέρες.
Βέβαια τα παίρνω πολλά χρόνια και αυτός ήταν και ο λόγος που το μήνα που τα έκοψα απέκτησα και το πρώτο μου παιδάκι.
Τωρα προβληματίζομαι γιατι εχω όλα τα καλά συμπτώματα μιας εγκυμοσύνης που ειχα και στην προηγούμενη, πρήξιμο, ταχυπαλμίες, αηδία προς το τσιγάρο, ξαφνικές πτώσεις πίεσης και πόνο χαμηλά και στην περιοχή στις σάλπιγγες. Και μια παραξενη αίσθηση που είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη, στην οποία βέβαια επειδή την ειχα προγραμματίσει ήξερα από την πρώτη μέρα οτι ειμαι εγκυος.
Λέω να κάνω ενα τεστ αλλά το σκέφτομαι.

Ονειράκι
19-06-08, 20:26
Εγώ λέω να τα σταματήσεις και να κάνεις ένα τεστ.Και η αδερφή μου είχε μείνει έγκυος παρόλο που επαιρνε αντισυλληπτικά και το κατάλαβε όταν έμπαινε στον 2ο μηνα.Ο γιατρός της της είπε ότι αν δεν τα σταματούσε ήταν θέμα ημερων να χασει το μωρο.

Κ61207
19-06-08, 21:30
Εγώ λέω να τα σταματήσεις και να κάνεις ένα τεστ.Και η αδερφή μου είχε μείνει έγκυος παρόλο που επαιρνε αντισυλληπτικά και το κατάλαβε όταν έμπαινε στον 2ο μηνα.Ο γιατρός της της είπε ότι αν δεν τα σταματούσε ήταν θέμα ημερων να χασει το μωρο.

συμφωνω :D

zouzounel
20-06-08, 09:54
Μόνο αν είσαι ποοολύ τυπική στη λήψη των αντισυλληπτικών είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να μείνεις έγκυος (στο 3% νομίζω), κι εγώ τα έπαιρνα αρκετά χρόνια, χωρίς πρόβλημα. Αν υποπτεύεσαι όμως ότι είσαι έγκυος πρεπει να τα σταματήσεις, σκέψου μόνο σε τι ορμόνες εκτίθεται το έμβρυο! Κάνε το τεστ το συντομότερο.

athens2006
20-06-08, 10:12
ΑΧ!Τελικά το αποφάσισα θα κάνω το τεστ και θα σας πω!Μάλλον το μεσημέρι θα κάνω! Απλά αγχώνομαι γιατι δεν ξέρω πραγματικά αν ειναι η κατάλληλη στιγμή για μια εγκυμοσύνη... :oops:

max
20-06-08, 10:39
irene-stathis δε λέω πως είναι καλή η στιγμή, αυτό το ξέρετε εσείς & μόνο εσείς που είστε γονείς. Πόσο κουράζεστε, πόση υπομονή έχετε, πόσο το επιθυμείτε, κλπ. Εγώ απλά θέλω να σου πω πως υπάρχουν πιο δύσκολες καταστάσεις, αν αυτό δε κάνεις να νιώθεις καλύτερα...2 μωρά με διαφορά 16 μηνών, με επαγγελματικές υποχρεώσεις στην άλλη άκρη της Ελλάδας & χάλια ψυχολογία πχ...
Περιμένω πώς & πώς να μάθω τι έδειξε το τεστ!! Κάντο τώρα... Τώρα!!!! Τ-Ω-Ρ-Α!!!!!

athens2006
20-06-08, 12:48
Ειμαι στο γραφειο τωρα, τωρα να το κάνω? Φοβάμαι...

max
20-06-08, 12:56
Το ξέρω πως φοβάσαι, ήμουν στη θέση σου πριν 2 μήνες.... Δεν αλλάζει κάτι όμως καλή μου irene-stathis... Το ίδιο αποτέλεσμα θα σου δίξει είτε τώρα, είτε σε 1 βδομάδα! Θα έρθω εκεί να το κάνω εγώ!!!

Rachel
20-06-08, 13:07
ΚΑΝΕ ΚΑΝΕ ΙΡΕΝΕ..... ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΕΑ... ΠΕΡΙΜΝΟΥΜΕ :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

max
20-06-08, 13:09
Ώσπου ν'απαντήσει η irene-stathis δε θα ξεκολλήσω από το topic!!!

Rachel
20-06-08, 13:10
ΑΣΤΑ ΜΑΞ ΚΑΙ ΕΓΩ.... ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΩ!!!!!!!

zouzounel
20-06-08, 13:24
Πέρα απ' τα συμπτώματα, δε μας είπες αν έχεις και καθυστέρηση... Μήπως είναι νωρίς και δεν δείξει τίποτα το τεστ?...

vagia01
20-06-08, 13:29
ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΝΩ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ. ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΧΡΗΣΗΣ. Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΕΓΙΝΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΤΑ ΞΑΝΑΠΗΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΡΙΜΗΝΗ ΔΙΑΚΟΠΗ.
ANYWAY ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ, ΟΜΩΣ Η ΑΓΝΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ, ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΣΩΣΤΑ.

Rachel
20-06-08, 14:17
Kανενα νεο?? Ιρενε ζεις??? που εισαι.... περιμενουμε με αγψνια νεα σου!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

athens2006
20-06-08, 14:35
κορίτσια σορυ για την καθυστερηση αλλά επεσε και δουλεια σήμερα.
Το εκανα το τεστ.....

Αρνητικό βγήκε.

καθυστέρηση δεν είχα αλλά ειναι νωρίς....

zouzounel
20-06-08, 15:03
Αν έχεις υπομονή, περιμένεις λίγες μέρες. Αν δεν έχεις, κάνεις β-χοριακή και σου φεύγουν οι ενδιασμοί. :wink:

athens2006
20-06-08, 15:20
ουτως ή αλλως ήθελα να κάνω μια επισκεψη στο γυναικολογο μου οποτε μαλλον θα την επισπευσω για την ερχομενη εβδομαδα για να ηρεμήσω.
Γιατί και εγκυος να μην ειμαι κατι θα συμβαίνει για να συνεχιζω να πονάω.

embryoyla
08-07-08, 14:56
Πως γίνεται να μείνεις έγκυος ενώ παίρνεις αντισσυληπτικά?? :?

Marakious
09-07-08, 00:02
γιατι να μην γινεται embryoyla :D και εγω εμεινα εγκυος με αντισυληπτικα και μετα απο χρηση 2 ετων..και ενημερωνω οτι τα επαιρνα καθημερινα και στη ωρα τους μια τυπικουρα και μιση ουφφφ ...αυτα ,βεβαια δεν προχωρησε η εγκυμοσυνη αλλα αυτα εχει η ζωη ...καθε εμποδιο για καλο

saravalaki
10-07-08, 17:49
ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΝΩ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ. ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΧΡΗΣΗΣ. Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΕΓΙΝΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΤΑ ΞΑΝΑΠΗΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΡΙΜΗΝΗ ΔΙΑΚΟΠΗ.
ANYWAY ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ, ΟΜΩΣ Η ΑΓΝΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ, ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΣΩΣΤΑ.

τι εννοεις λαθος χρηση;

saravalaki
10-07-08, 18:38
ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΕΣΕΙΣ ΠΟΥΡΕΓΚΟΝ ΓΕΜΙΣΑ ΚΥΣΤΕΣ .ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΤΕΧΩ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ.ΑΝ ΤΗΝ 12ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΩΟΡΗΞΙΑ {Κ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ ΟΙ ΚΥΣΤΕΣ} ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ;

embryoyla
10-07-08, 23:56
γιατι να μην γινεται embryoyla :D και εγω εμεινα εγκυος με αντισυληπτικα και μετα απο χρηση 2 ετων..και ενημερωνω οτι τα επαιρνα καθημερινα και στη ωρα τους μια τυπικουρα και μιση ουφφφ ...αυτα ,βεβαια δεν προχωρησε η εγκυμοσυνη αλλα αυτα εχει η ζωη ...καθε εμποδιο για καλο
Αυτη τη χρήση έχουν τα αντισυλληπτικά,κάνουν το περιβάλλον της μήτρας μη ικανό για εμφύτευση.Αρα έκαναν τη δουλειά τους τα χαπια...
Γιατι δινουν 99% ομως ποσοστο αντισυλληψης αν δεν ειναι ασφαλη?

zouzounel
11-07-08, 10:31
Αρκετές, αν δεν το χρησιμοποιείς σωστά, αν είναι ο πρώτος μήνας που τα παίρνεις ή αν αντιμετώπισες μέσα στον μήνα γαστρεντερικές διαταραχές.

To ξαναγράφω και διευκρινίζω:
Αν ξεχνάς να παίρνεις το χάπι στην ώρα του, δεν παρέχει αντισύλληψη
Αν ξεχνάς να το πάρεις κάθε μερα, δεν παρέχει αντισύλληψη
Αν σε πιάσει εμετός ή διαρροια, δεν παρέχει αντισύλληψη

Αν όλα τα κάνεις σωστά, έχεις 1% μόνο πιθανότητα εγκυμοσύνης, αν δεν τα κάνεις έχεις πολυυυ περισσότερες! Και προς Θεού, διαβάζετε τις οδηγίες χρήσεως, εκεί αναφέρονται αναλυτικά δράση/προφυλάξεις/ανεπιθύμητες ενεργειες... πρέπει είμαστε ενημερωμένες για το πώς λειτουργεί, εμάς αφορά και τη δική μας υγεία! Η αντισύλληψη που παρέχει το χάπι έγκειται στο γεγονός ότι αναστέλλεται η παραγωγή ωαρίων, δεν έχει να κάνει με το περιβάλλον της μήτρας και φυσικά δεν προκαλεί αποβολή του εμβρύου σα μέσο αντισύλληψης.

embryoyla
11-07-08, 15:55
Αυτά ζουζουνέλ τα ξέρω κι γω αλλα κάποιες κοπέλες είπαν ότι έμειναν έγκυες παρόλο που τα παιρναν σωστά...Αυτο δεν μπορω να καταλάβω..

Christie
11-07-08, 15:59
Ακόμα κι αν τα πάρεις σωστά υπαρχει κι αυτή η 1% πιθανότητα κατα την οποία μπορεί να μεινεις έγκυος... Καμια μέθοδος αντισύλληψης δεν έιναι 100% σίγουρη, δυστυχώς μόνο η απόχη :lol:

zouzounel
11-07-08, 16:46
Aν κατάλαβα καλά και η "απόχη" είναι το προφυλακτικό, εκεί τα πράγματα είναι ακόμη καλύτερα... το ποσοστό αποτυχίας ανεβαίνει στο 35% :shock:
Αν δεν κατάλαβα καλά και μιλάμε για αποχή... ε, τότε ναι, δε νομίζω να μας τύχει με τον κρίνο! :lol:

Christie
11-07-08, 16:50
Αυτό εννοούσα κι εγώ, ότι ο μόνος τροπος να μη μεινεις σίγουρα έγκυος ειναι να μην κανεις σεξ... Όλες οι άλλες μέθοδοι λιγότερο ή περισσότερο έχουν περιθωρια λαθους δυστυχώς :cry:

NTINAT
15-04-09, 12:42
Πηγα στο γυναικολογο μου κ μου συστησε για 3 μηνες
να παρω αντισσυληπτικα λογο προβληματος με την περιοδο μου..
μου συστησε τα Trigynera ειναι τα πιο ελαφρια μου ειπε για το στομαχι
κ κανουν για την περιπτωση μου.. αυτο που θελω να μαθω
ειναι αν καποια κοπελα τα εχει παρει κ τα ξερει....

Christie
15-04-09, 12:45
Ναι τα επαιρνα εγω για ενα διαστημα (κανα 6αμηνο) για λογους αντισυλληψης, δεν ειχα καποιο προβλημα... Βεβαια μου τα συστησε ο γιατρος μου, δεν τα πηρα ετσι...

NTINAT
15-04-09, 13:18
Ναι τα επαιρνα εγω για ενα διαστημα (κανα 6αμηνο) για λογους αντισυλληψης, δεν ειχα καποιο προβλημα... Βεβαια μου τα συστησε ο γιατρος μου, δεν τα πηρα ετσι...

Σ ευχαριστω για την απαντηση σου..ειχες μεταπτωσεις στην ψυχολογια σου?

Christie
15-04-09, 13:22
Μπα οχι τιποτα... Δεν ειχα παρατηρησει κατι διαφορετικο...

tania1991
25-01-11, 13:02
Επαιρνα τα αντισυλληπτικα qlaira για δυο μηνες τα διεκοψα για ενα μηνα και τα ξαναρχισα.Τωρα ειμαι στο τελος του δευτερου κουτιου κ παω για το τριτο.
Ενω πηρα το 26 χαπι δεν αδιαθετησα.Σημερα θα παρω το πρωτο λευκο κ ακομα δεν ειδα περιοδο νω τους προηγουμενους μηνες ειχα κανονικα...
Να σημειωσω οτι ελευθερη επαφη ειχα μονο την 24η μερα μη γονιμη δλδ οποτε λιγακι δυσκολο να ειμαι εγκυος.Δεν παρελειψα καποιο χαπι.

Να παρω περιμενω σημερα κ αυριο μηπως αδιαθετησω;τα παιρνει καμμια αλλη κοπελα;

sofiagou
17-03-11, 19:10
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΠΕΡΝΩ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ...ΠΕΡΝΩ ΤΑ qlaira...ΤΟΝ 1ο ΜΗΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.. ΤΩΡΑ ΤΟΝ 2ο ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ 17 ΜΕΡΕΣ... ΚΑΙ ΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΑ ΣΑΝ ΚΡΥΟΜΑ... ΚΑΙ ΖΑΛΙΣΤΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ, ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΖΕΣΤΕΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΙΔΡΏΝΩ... ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ....ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΜΟΥ... ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ??

mpoumpouditsa
10-09-11, 12:02
καλησπερα...εγω παιρνω τα γιασμινελ εδω και 4 χρονια περιπου..τα σταματησα για λιγο που απεκστησα και την δευτερη κορουλα μου.τωρα τα περνω γυρω στον εναμιση χρονο...τον προηγουμενο μηνα δεν αδιαθετησα καθολου την εβδομαδα χωρισ δισκια...και αυτον τον μηνα που υποτηθετε πως απο την πεμπτη θα επρεπε να εχω αιμα παλι δεν εχω αδιαθετισει ακομα...τον προηγουμενο μηνα εκανα και ενα τεστ εγκυμοσυνης αλλα βγηκε αρνητικο...να αρχισω να ανησυχω λετε?:shock:

Angel90
27-08-12, 14:01
Καλησπέρα σε όλους..Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε, σε πόση ώρα απορροφάει ο οργανισμός τα χάπια?:?:

Ευη@
27-08-12, 16:10
ποια χάπια και γιατί?

Angel90
27-08-12, 18:16
ποια χάπια και γιατί?

τα αντισυλληπτικά,τα yasminelle για παράδειγμα.Ρωτάω από περιέργια αν γνωρίζει κανείς

Olga92
17-09-12, 11:33
Παίρνω τα yasmin 2 μήνες τώρα. Αλλά πολλές φορές αργώ να τα πάρω 6 ή και 7 ώρες αργότερα. Λέτε να υπάρξει θέμα εγκυμοσύνης με αυτό τον τρόπο;

lia stam
17-09-12, 15:59
Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα Gynofen, που μου σύστησε η γιατρός μου. Διαβάζω στο ίντερνετ (πέραν του ότι είναι από τα πιο "βαριά") ότι προκαλούν αύξηση του βάρους και εγώ είμαι ήδη πάνω από το κανονικό. Είναι αλήθεια πως ανήκουν στα "ξεπερασμένα" αντισυλληπτικά;

Katerina.S
19-09-12, 15:07
Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα Gynofen, που μου σύστησε η γιατρός μου. Διαβάζω στο ίντερνετ (πέραν του ότι είναι από τα πιο "βαριά") ότι προκαλούν αύξηση του βάρους και εγώ είμαι ήδη πάνω από το κανονικό. Είναι αλήθεια πως ανήκουν στα "ξεπερασμένα" αντισυλληπτικά;

στα ξεπερασμένα δεν ανήκουν, απλά δεν ενδείκνυνται πλέον για αντισύλληψη επειδή ακριβώς είναι βαριά χάπια, κυρίως τα χρησιμοποιούν για θεραπείες.

lia stam
24-09-12, 23:35
στα ξεπερασμένα δεν ανήκουν, απλά δεν ενδείκνυνται πλέον για αντισύλληψη επειδή ακριβώς είναι βαριά χάπια, κυρίως τα χρησιμοποιούν για θεραπείες.

Κατερίνα, καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Η γιατρός μού τα έγραψε λόγω πολυκυστικών. Γνωρίζεις αν υπάρχουν αντίστοιχα χάπια, αποτελεσματικά μεν, αλλά όχι τόσο βαριά; Πριν 10 χρόνια τα έπαιρνε η αδερφή μου και είχε εμφανίσει πολλά από τα ανεπιθύμητα συμπτώματα. Σίγουρα αλλιώς αντιδρά κάθε οργανισμός, αλλά έχω πανικοβληθεί με τόσα που ακούω και διαβάζω για τα συγκεκριμένα.

salvia:)
25-09-12, 00:10
Καλησπέρα σε όλους..Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε, σε πόση ώρα απορροφάει ο οργανισμός τα χάπια?:?:

σε 4 ωρες περιπου πρεπει να εχει απορροφηθει το 90%

Παίρνω τα yasmin 2 μήνες τώρα. Αλλά πολλές φορές αργώ να τα πάρω 6 ή και 7 ώρες αργότερα. Λέτε να υπάρξει θέμα εγκυμοσύνης με αυτό τον τρόπο;

οταν η ληψη γινεται εντος 6ωρου δεν επηρρεαζεται η αντισυλληπτικη δραση. μετα το εξαωρο ολο και πιο πολυ επηρρεαζεται. το ιδανικο φυσικα ειναι να τα παιρνεις παντα ιδια ωρα. αν υπαρχει καποια ασχολεια (πχ. ξυπνας η πεφτεις για υπνο παντα την ιδια ωρα η γυρνανε τα παιδια η ο συζυγος στο σπιτι παντα την ιδια ωρα) καλο ειναι να τα συνδυασεις ωστε να μην τα ξεχνας.

Κατερίνα, καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Η γιατρός μού τα έγραψε λόγω πολυκυστικών. Γνωρίζεις αν υπάρχουν αντίστοιχα χάπια, αποτελεσματικά μεν, αλλά όχι τόσο βαριά; Πριν 10 χρόνια τα έπαιρνε η αδερφή μου και είχε εμφανίσει πολλά από τα ανεπιθύμητα συμπτώματα. Σίγουρα αλλιώς αντιδρά κάθε οργανισμός, αλλά έχω πανικοβληθεί με τόσα που ακούω και διαβάζω για τα συγκεκριμένα.

το gynofen ενδεικνυται για ΣΠΩ επειδη εχει μια αντιανδρογονο ουσια που εχει και δραση προγεστινης, την οξεικη κυπροτερονη.

εχουν αναφερθει πολυ συχνα παρενεργειες με το φαρμακο αυτο απο γυναικες με ΣΠΩ. καλο θα ηταν αφου σε ενοχλει να το αναφερεις στο γυναικολογο σου και να σου προτεινει μια διαφορετικη θεραπεια. παντα πρεπει να αναφερουμε τις παρενεργειες που εχει καθε φαρμακο η θεραπεια στον οργανισμο μας!
αν δεν θες εγκυμοσυνη σου γραφει αλλο αντισυλληπτικο, αν θες εγκυμοσυνη πιθανον θα σου δωσει κλοφιμπρατη.

Katerina.S
25-09-12, 15:27

έχω πάρει άπειρα κουτιά gynofen οπότε πραγματικά καταλαβαίνω τι περνάς, όσες φορές έχω δοκιμάσει κάτι άλλο δυστυχώς η θεραπεία δεν πιάνει, εγώ φαντάσου έπαιρνα gynofen και σε συνδιασμό με άλλα χάπια, το θέμα όπως είναι πως έκαναν δουλειά. Εφόσον τα δοκιμάσεις και δεις ότι σε πειράζουν μίλησε με τον γιατρό σου να του προτείνει κάτι άλλο.

Miss Boo
04-10-12, 02:41
Καλησπέρα κορίτσια και από εμένα!!!Έχω και εγώ πολυκυστικές και παίρνω τα gynofen μαζί με το aldactone που είναι διουρητικό. Εξαρτάται καθαρά από τον κάθε οργανισμό πως θα αντιδράσει. Όταν παλιότερα η μητέρα μου έπαιρνε τα συγκεκριμένα είχε πολλά νεύρα και χάλια ψυχολογία οπότε τα σταμάτησε. Μόλις ο γιατρός μου είπε να τα ξεκινήσω θυμήθηκα όλα αυτά συν που άκουγα για αύξηση βάρους και τρομοκρατήθηκα. Αλλά πραγματικά δεν έχω κανένα σύμπτωμα! Για το θέμα του βάρους και της κατακράτησης (δεν ξέρω αν φταίει και το διουρητικό) ούτε λόγος. Όσες φορές έκανα δίαιτα (παίζω πάντα στα συν πλην 5 κιλά ) τα έχασα πολύ εύκολα και όταν τα έπαιρνα ξανά ήταν από δικό μου λάθος και αυτό λόγο της λαιμαργίας μου και όχι των χαπιών. Οπότε μην σας φοβίζει η κάθε διαφορετική περίπτωση ξεκινήστε τα δοκιμαστικά και βλέπετε πως θα αντιδράσει ο οργανισμός σας!! ;-)

kanci
10-11-12, 16:53
γεια σας κοριτσια.. παιρνω τα αντισυλληπτικα qlaira απο τον ιουλιο και αυτο γ να στρωσει ο κυκλος μου ... κανω ελευθερα ερωτα χωρις να τελειωνει μεσα ο συντροφος μου... υπαρχει κινδυνος εγκυμοσυνης? επισης εχει 2-3 μηνες που στη μεση του κουτιου των χαπιων εχω περιοδο κανονικα και μετα οταν φτανω στην 24η μερα παλι εχω πονους και λιγο αιμα .. αυτη τη φορα ομως δε θα παρω τα τελευταια (25-26) γιατι δεν αντεχω να χω ξανα περιοδο.. ποναω πολυ.. βοηθηστε με με καποιες πληροφοριες αν μπορειτε παρακαλω ... :p

Olga92
15-02-13, 22:10
Σταμάτησα τα χάπια την Κυριακή 10.2 τελείως γιατί θέλουμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες για νινί. Πώς μπορώ να υπολογίσω γόνιμες μέρες - ωορρηξία κτλ από το πρώτο μήνα; Γίνεται; ή πρέπει να περιμένω να μου έρθουν, να σταθεροποιηθεί ο κύκλος μου και μετά να ξεκινήσουμε; :confused:

kristin_19
05-03-13, 11:39
Καλημέρα! Σήμερα γράφτηκα στο φορουμ καθώς χρειάζομαι την βοήθεια σας. λοιπόν παίρνω αντισυλληπτικά εδώ και 5 μήνες. στις 18 φεβρουαριου τελειωσε το προηγουμενο κουτι (απ το οποιο δεν ειχα ξεχασει καποιο χαπι αλλα τα επαιρνα διαφορετικες ωρες) και μια βδομαδα μετα δηλαδη στις 26 φεβρουαριου ξεκινησα το επομενο. στο μεταξυ ειχα αδιαθετησει για 2 μερες αιμα και την επομενη μερα λιγο καφε και τελος. τωρα εδω και μια βδομαδα εχω καθε απογευμα ναυτιες κ εμετους πονακια χαμηλα στην κοιλια. μου φαινεται ομως απιθανο να ειναι εγκυμοσυνη καθως και αντισυλληπτικα επαιρνα και περιοδο ειδα. (να πω επισης πως εχω ελευθερες επαφες με τον αρραβωνιαστικο μου). αναρρωτιεμαι λοιπον που μπορει να οφειλεται γι αυτο χρειαζομαι την βοηθεια σας. Eυχαριστω εκ των προτερων.

mil_sof
05-03-13, 12:00
Έπαιρνα χρόνια ολόκληρα gynofen χωρίς καμιά απολύτως παρενέργεια@

kristin_19
05-03-13, 18:14
πλιζ πειτε μου την γνωμη σας. υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος? αλλα πως ειναι δυνατον με αντισυλληπτικα και περιοδο? αλλα και τα συμπτωματα που οφειλονται? (ζαλαδες, ναυτια, ταση για εμετο):confused: βοηθειστε με

ΓλυκόΜωρό
05-03-13, 23:41
πλιζ πειτε μου την γνωμη σας. υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος? αλλα πως ειναι δυνατον με αντισυλληπτικα και περιοδο? αλλα και τα συμπτωματα που οφειλονται? (ζαλαδες, ναυτια, ταση για εμετο):confused: βοηθειστε με
σε κάποιες κοπέλες τα αντισυλλιπτικά προκαλούν παρενέργειες που μοιάζουν με τα συμπτώματα περιόδου. Γι' αυτό το λόγο μπορείς να επικοινωνήσεις με τον γυναικολόγο σου, που ίσως να σου αλλάξει τα αντισυλλιπτικά.
Εμένα για παράδειγμα μου προκαλούν κατάθλιψη γιατί έχω ιστορικό. Έτσι λοιπόν δεν μπορώ να τα παίρνω. Ρώτα τον γυναικολόγο σου και μην αγχώνεσαι κορίτσι μου γιατί για να είσαι εγκυος δεν παίζει!! ;-)

Antonia_GR
16-10-13, 21:01
καλησπερα μηπως ξερετε αν υπαρχουν χαπια που να ρυθμιζουν την περιοδο εκτος απο τα αντισυλληπτικα?Το primolut τη ρυθμιζει η ειναι μονο για εναν κυκλο?:confused: Επειδη θελω να κανω σπερματεγχυση στην επομενη περιοδο και τωρα δε μου ερχεται αυτη που περιμενω εχω αγχωθει τρελα.:( Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να ειμαι εγκυος το τονιζω.Απλα δε θελω να τη ρυθμισω με αντισυλληπτικα γιατι μετα μπορει να μην εχει αποτελεσμα η σπερματεγχυση κι αν δεν πετυχει θα ριξω τις ευθυνες στα χαπια.Υπαρχει αλλη λυση για να μου ερθει κανονικα περιοδος τουλαχιστον αυτους τους δυο μηνες?

Ηλιοβασίλεμα
16-10-13, 21:20
Αντωνία, τα πριμολουτ ειναι προγεστερόνη και προκαλούν την περιοδο μετα την ληψη τους...δεν ρυθμιζουν τους επόμενους κύκλους.
Δηλαδη αν θελεις να εχεις περιοδο για 2 κυκλους συνεχομενα , πρεπει να παρεις 2 φορες τα πριμολουτ.

Antonia_GR
16-10-13, 21:55
σ ευχαριστω πολυ θα ρωτησω και τη γιατρο μου μηπως υπαρχει κατι αλλο να δω και τι θα μου προτεινει εκεινη

marinamarina
22-07-14, 17:16
Καλησπεραα..αντιμετωπιζω ενα προβλημα.Ξεκινησα τα αντισυλληπτικα πριν τρεις μηνες και απο τοτε νιωθω καθημερινα πονους και ενοχλησεις στο στομαχι.πιστευα πως θα μου περασουν αλλα τελικα δεν ... δεν θελω να τα σταματησω αλλα δεν μπορω και να συνεχισω γιατι φοβαμαι μηπως επαθα καποιο προβλημα με το στομαχι μου.παιρνω τα yasminelle.εαν αλλαξω χαπια λετε να γινει η δουλεια και να μην με πειραζουν?εχει σημασια εαν ειναι μονοφασικα η δυφασικα?πρεπει να παω σε γιατρο να δω μηπως επαθε τιποτα το στομαχι μου?βοηθειστε μεε

Sophi04
22-07-14, 21:35
Καλησπεραα..αντιμετωπιζω ενα προβλημα.Ξεκινησα τα αντισυλληπτικα πριν τρεις μηνες και απο τοτε νιωθω καθημερινα πονους και ενοχλησεις στο στομαχι.πιστευα πως θα μου περασουν αλλα τελικα δεν ... δεν θελω να τα σταματησω αλλα δεν μπορω και να συνεχισω γιατι φοβαμαι μηπως επαθα καποιο προβλημα με το στομαχι μου.παιρνω τα yasminelle.εαν αλλαξω χαπια λετε να γινει η δουλεια και να μην με πειραζουν?εχει σημασια εαν ειναι μονοφασικα η δυφασικα?πρεπει να παω σε γιατρο να δω μηπως επαθε τιποτα το στομαχι μου?βοηθειστε μεε

Εγω επαιρνα παρα πολλα χρονια αντισυλληπτικα χωρις την παραμικρη παρενεργεια,οταν αποφασισαμε να κανουμε προσπαθειες για παιδακι τα εκοψα. Τον προηγουμενο μηνα λογω κυστης ξαναπηρα τα yasmin και με τρελαναν στις παρενεργειες, στομαχι, χαμηλη πιεση και καταθλιψη.... Το ειπα στον γιατρο και μου ειπε να τα αλλαξω. Διαφερουν πολυ μεταξυ τους και το περιεργο ειναι οτι τα yasminelle που εχουν την πιο χαμηλη συγκεντρωση ορμονων παρουσιαζουν πολλες παρεμεργειες.