PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΚΥΡΕΣ ... ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΑ JUMPO

lenaki
22-06-08, 00:32
ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΥΠΟΨΗΝ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΕΦΟΔΙΑΣΜΟ ΣΤΑ JUMPO...
ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΠΗΡΑΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ Κ ΣΑΣ ΒΓΗΚΕ ΣΚΑΡΤΟ??????(ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΙΔΟΣ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ!!!!) :?

katerina24
22-06-08, 00:41
ΡΟΥΧΑ!!!!το μωρακι μου εμφανισε κοκκινιλες. :roll:

lenaki
22-06-08, 00:48
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΤΕΡΙΝΑ...ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΚΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΑΣ!!!!! :lol:

starlight
22-06-08, 01:02
Αυτό για τις κοκκινίλες το έχω ξανακούσει.
Εγώ παίρνω από εκεί εσώρουχα στα παιδιά και είναι μια χαρά. Κάποια τα πλένω επί 3 χρόνια σοτυς 60 βαθμούς και δεν έχουν πάθει τίποτα.

dora
22-06-08, 02:23
και γω του φορουσα ως νεογεννητο καποια ρουχαλακια απο κει..
μετα το εκοψα γιατι δεν μας βολευαν τα νουμερα ιδιαιτερα..
παντως δεν ειχαμε προβλημα..

Μαμά του Ωρίων
22-06-08, 11:14
έχω ψωνίσει άπειρα πράγματα απ το jumbo Και τίποτα δεν μου βγήκε σκάρτο
από ρουχαλάκια δε, πανικός....
απ τη στιγμή που το πλένεις το ρούχο, δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να επιρρεάσει την επιδερμίδα του μωρού το βαμβακερό φορμάκι

yogini
22-06-08, 12:00
Αυτό που με ανησυχεί και δεν θελω να πάρω τίποτα σε ρούχο απο κει ειναι οτι είχαν αποσυρει μωρουδιακά, κινεζικα φυσικα, που είχαν τοξική βαφή!!!
Προτιμαω να μην έχει το νινακι μου πολλά ρουχαλάκια αλλά να ειναι καλύτερης ποιότητας. Ειδικα για πολύ μωρά.

Και γενικότερα σαν μανούλες νέας γενιάς θα πρέπει να ειμαστε νομίζω πολύ προσεχτικές με όλα τα υλικα που έρχονται σε επαφή τα παιδιά μας. Οι εταιρίες έχουν δείξει πλέον ότι δεν μπορούμε να τις εμπιστευόμαστε, ακόμα και η Mattel απέσυρε κούκλες barbie φτιαγμένες στην Κίνα γιατί περιείχαν επικύνδυνα υλικά. Εντάξει σπάνια θα συμβεί κάτι στο παιδί αλλά εμείς δεν οφείλουμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε;

eleftheriak
22-06-08, 12:13
Αυτό που με ανησυχεί και δεν θελω να πάρω τίποτα σε ρούχο απο κει ειναι οτι είχαν αποσυρει μωρουδιακά, κινεζικα φυσικα, που είχαν τοξική βαφή!!!
Προτιμαω να μην έχει το νινακι μου πολλά ρουχαλάκια αλλά να ειναι καλύτερης ποιότητας. Ειδικα για πολύ μωρά.
Έχουμε όλη την σειρά του Jumbo από ρουχαλάκια από καλοκαιρινά τουλάχιστον τα οποία τα πλένουμε στους 60 και δεν έχουν πάθει τίποτα σε αντίθεση πήραμε κάποια από το benetton τα οπία αν και ακολουθήσαμε τις οδηγίες πλησίματος έγιναν ΤΕΡΑΣΤΙΑ τουλάχιστον 3 νούμερα μεγαλύτερα!!!!Γενικότερα αν τα ρούχα πλένονται δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν αλλεργίες στο μωρό.Μάλλον το απορυπαντικό θα κάνει τη ζημειά!!! :wink:Κινέζικα είναι ΟΛΑ τα ρούχα από Jumbo,Benetton,Prenatal,HPA,Mothercare,ΟΛΑ!!!

yogini
22-06-08, 12:28
Υπάρχει κάποιο μαγαζί τελοσπάντως που να μην έχει Κινέζικα;;;;
Έλεος πια με τους Κινέζους έχουν καταστρέψει όλες τις αγορές, έχουν υποβαθμίσει τις ποιότητες των προϊόντων και πολλά άλλα!
Έχω φίλη που έχει ζήσει στην Κίνα και εχω ακούσει τα χειρότερα γι'αυτόν τον λαό ειναι πολύ βρωμιάρηδες (κατουράνε και χ... μέσα στη μέση του δρόμου!) και δεν θέλω για το μωρό μου τίποτα απο εκεί!
Καλά για εμας δεν τα αποφεύγουμε με τίποτα μιας και όλες οι μάρκες εχουν κατασκωνώσει εκει πλέον

.....αλλά δεν μπορεί όλο και κάτι θα φτιάχνεται αλλού!!!

Εαν ξέρετε please help!

zouzounitsa79
22-06-08, 12:36
καλημερα :) Μπορεις να αγορασεις ελληνικα ρουχαλακια απο απλα μαγαζια με παιδικα ρουχα και οχι φιρμες...αυτοι οι πιο πολλοι συνεργαζοντε με ελληνικες βιοτεχνιες.
Και εγω ψωνιζω απο το jumbo και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα :)
Τα νουμερα του ειναι λιγο μικρα αλλα τα ρουχα ειναι αθανατα σε αντιθεση με αρκετα αλλα που τα μοσχοπληρωνεις και γαριαζουν απο το πρωτο πλυσιμο :evil:

pegi
22-06-08, 14:15
καλημερα :) Μπορεις να αγορασεις ελληνικα ρουχαλακια απο απλα μαγαζια με παιδικα ρουχα και οχι φιρμες...αυτοι οι πιο πολλοι συνεργαζοντε με ελληνικες βιοτεχνιες.
Και εγω ψωνιζω απο το jumbo και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα :)
Τα νουμερα του ειναι λιγο μικρα αλλα τα ρουχα ειναι αθανατα σε αντιθεση με αρκετα αλλα που τα μοσχοπληρωνεις και γαριαζουν απο το πρωτο πλυσιμο :evil:
συμφωνω μαζι σου ΖΟΥΖΟΥΝΙΤΣΑ79.ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΙ ΕΓΩ.εχει τυχει να αγορασω επωνυμα και μετα απο 2 πλυσεις να βγουν ου σουστες,τα κουμπακια ξερετε,πως ταλενε αυτα τελος παντων..μηπως να το ζωγραφησω επειδη δεν θυμαμαι πως λεγονται;;; :P

Sam
22-06-08, 14:51
Έχει τύχει να αγοράσω παιχνίδια από το τζάμπο σκάρτα αλλά δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα στην επιστροφή!!!
Πάντως δεν είναι από τα καταστήματα που προτιμώ......

happy duckie
22-06-08, 18:01
κι εμεις οτι εχουμε παρει μας εχει βγει καλο...απλα τα νουμερα ειναι λιγακι μικρα....ο γιος μου ειναι 4μηνων και φοαραμε ηδη εσωρουχα για 12μηνων και μας ειναι ισα ισα 8)

eleni^^
22-06-08, 18:11
εγω εχω να πω πως πριν γεννησω ελεγα: "σιγα μη βαλω στο παιδι μου τα παλιορουχα απο το jumbo" ....ετσι εφτιαξα μια βαλιτσα που απο τα εσωρουχακια ειχαν απο 15 ευρω τα δυο κ ειχα παρει περιπου δεκα ζευγαρια...τα φορεσε μονο ενα μηνα κ μετα μεγαλωσε τοσο που δε της εκανε τιποτα...κατεληξα στα jumbo οπου με 2,99 τα εχω πλυνει απειρες φορες ..εε κ να μη της κανουν πια..δε λυπαμαι να τα πεταξω..παντως με τα μυαλα που κουβαλουσα στην αρχη εχω να πω..πως τα jymbo με σωσανε! :D

lenaki
22-06-08, 20:23
eleni τι χαμογελαστη αυτη η μπουμπουκιτσα σου εκει στην φωτο.....
βαλε μας κ αλλη φωτο πιο μεγαλη να την δουμε καλυτερα!!!!! :lol: :lol:

kalamaraki
22-06-08, 22:00
Εγώ πάντως σκεπτόμενη έτσι ότι θα μεγαλώνει γρήγορα και δεν θα κρατάνε τα ρούχα της για πολύ καιρό όλα τα εσωρουχάκια της μπέμπας τα έχω ήδη πάρει από jumbo και μόνο 3 αλλαξιές για βόλτα πήρα από το τάχα μου "επώνυμο" μαγαζί γιατί σκέφτηκα τόσα θα μου κάνουν δώρο ας μην ξοδέυομαι από τώρα και επειδή το πρώτο καιρό θα μεγαλώνει γιατι να δώσω για μια τριάδα φορμάκια 23ευρώ??? Ενώ μπορώ να την πάρω σε μέγεθος λίγο μεγαλύτερο (η αλήθεια είναι ότι μπάινουν λιγο στο πλύσιμο) και να γλυτώσω τα πεταμένα ευρουλάκια?Τεσπα η κάθε μια κάνει τις επιλογές της. Πάντως ψωνιζα και πριν μείνω εγκυος από τα jumbo διάφορα για το σπίτι μαξιλάρια,διακοσμητικά κτλπ για την κουζίνα, χαρτικά για την δουλειά μου και έχω καταλήξει ότι σε αλλα συμφέρει και σε άλλα όχι! Απλά είναι θέμα επιλογών :D :D :D Και δεν πιστεύω ότι φταίει ότι ράβονται στην Κίνα , γιατί και τα ακριβά όλα μα όλα ράβονται στην Κίνα , το ύφασμα ίσως σε κάποιες μάρκες να διαφέρει (έπλυνα κάτι φορμάκια που μου έκαναν δώρο πρόσφατα από την γνωστή ιταλική φίρμα στους 40βαθμούς ...και βγήκαν αγνώριστα.. σαν να χάλασε το βαμβάκερό τους ενώ τα του jumbo ατάραχα!!)

Μαριλίνα
23-06-08, 00:39
Κι εμείς τις αρχικές αγορές μας (τις περισσότερες) από τα jumbo τις κάναμε.
Ο δικός μου γιος είχε και πολύ ευαίσθητο δέρμα και δεν παρουσίασε ποτέ κανένα πρόβλημα.
Δεν ξέρω αν περιμένεις αγοράκι ή κοριτσάκι (ή αν το ξέρεις) πάντως να ξέρεις ότι, σύμφωνα με τη δική μου πείρα, τα αγοράκια τα αλλάζεις πολλές φορές την ημέρα, γιατί, όταν κάνουν πιπί, λόγω του οτι τα παμπεράκια είναι λιγο μεγάλα, βρέχονται και τα ρουχαλάκια.
Φαντάσου, είχα πάνω από 20 κοντά και 20 μακριά φορμάκια (γέννησα χειμώνα, οπότε το μωρό φορούσε το ένα πάνω από το άλλο) κι αν δεν έβαζα κάθε 2η μέρα πλυντήριο είχα πρόβλημα!!

lenakon
23-06-08, 00:53
και εγω αγοραζω ρουχα απο τα jumbo και δεν εχουν καποιο προβλημα τα παιδια αλλα δεν μου αρεσουν γιατι καποια σιδερωνονται δυσκολα-δεν ειναι καλης ποιοτητας,παντως πολλα τα κινεζικα ρουχα στην αγορα.προσφατα μου εφεραν ρουχα απο τα orchestra και αυτα απο τριτες χωρες ειναι και δεν μου αρεσαν απο ποιοτητα-δυσκολα στο σιδερωμα.παντως υπαρχουν ωραια ελληνικα ρουχαλακια που κρατανε και ειναι και φτηνα.

elenik
23-06-08, 09:09
Υπάρχει κάποιο μαγαζί τελοσπάντως που να μην έχει Κινέζικα;;;;

Ακομα και τα παιχνιδια της fisher price γραφουν made in China

Ursa Major
23-06-08, 09:43
ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΥΠΟΨΗΝ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΕΦΟΔΙΑΣΜΟ ΣΤΑ JUMPO...
ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΠΗΡΑΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ Κ ΣΑΣ ΒΓΗΚΕ ΣΚΑΡΤΟ??????(ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΙΔΟΣ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ!!!!) :?
Εμείς δεν ψωνίζουμε απο κει.
Δεν είναι ελαττωματικά τα είδη, δηλαδή για πέταμα, αλλά είναι φτηνιάρικα, πώς να το πω πιο κομψά....
Π.χ. τα ρούχα τα πλένεις και μετά απο λίγο στρίβουν οι ραφές, δεν σιδερώνονται εύκολα. Ξεβάφουν, ξεθωριάζουν και κομπιάζουν.
Ασε τα παιχνίδια ... πλαστικούρα ρε παιδί μου, πολύ πλαστικούρα.

ANF
23-06-08, 10:08
απ τη στιγμή που το πλένεις το ρούχο, δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να επιρρεάσει την επιδερμίδα του μωρού το βαμβακερό φορμάκι

Συμφωνώ :) πιο πιθανό ειναι να επηρεάζει το απορριπαντικό παρα το βαμβάκι του ρούχου, το οποίο πλένεται στους 90 πχ και οι ίνες του τραβανε τα χιλια ζόρια με καυτο νερο.

ANF
23-06-08, 10:10
Π.χ. τα ρούχα τα πλένεις και μετά απο λίγο στρίβουν οι ραφές, δεν σιδερώνονται εύκολα. Ξεβάφουν, ξεθωριάζουν και κομπιάζουν.

παιχνίδια κ.α. δεν εχω παρει ποτε απο εκει, όμως για τα ρουχα διαφωνώ. Εχω φορμάκια καλοκαιρινα βρεφικα που τα εβαλα σε δύο μωρά και τα έπλενα στους 90 και ειναι σε άριστη κατασταση, η υφή, το χρωμα, οι ραφες ολα τελεια, ίσως σε αλλα είδη, μπλούζες κλπ να γινεται αυτο που λες, παντως σε εσωρουχα οχι.

Ursa Major
23-06-08, 10:12
Εχω φορμάκια καλοκαιρινα βρεφικα που τα εβαλα σε δύο μωρά και τα έπλενα στους 90 και ειναι σε άριστη κατασταση, η υφή, το χρωμα, οι ραφες ολα τελεια, ίσως σε αλλα είδη, μπλούζες κλπ να γινεται αυτο που λες, παντως σε εσωρουχα οχι.

Και να σκεφτείς οτι εμείς δεν βάζουμε ποτέ πλυντήριο στους 90 βαθμούς, για τους γνωστούς ενεργειακούς λόγους :roll:
Στους 30 και σιδέρωμα αρκεί.
Και πάλι τα μπλουζάκια έγιναν χάλια.

erica
23-06-08, 10:56

Και εμάς εμφάνισε κοκκινίλες η Μάγια όταν ήταν πολύ μωρό σε jumbo εσωρουχάκια (πλυμένα στους 60 με προδερμ, όπως όλα τα ρούχα της).
Μπορεί να είναι οι βαφές που χρησιμοποιούν... :?

Για εσωρουχάκια, κατά τη δική μου γνώμη, τα Marks& Spencer και τα mothercare είναι αφταστα!!!!! Υπάρχουν εσωρουχάκια βαμβακερά που τα φοράει η Μαγια 3ο χέρι (απο τα ξαδερφάκια της) και δεν έχουν ούτε καν κομπιάσει!!!!! :shock:

Και η απαλότητα....έχουμε φορέσει mothercare, M&S, prenatal, jumbo, dpam....τα δύο πρώτα δε συγκρίνονται! :wink:

naina
23-06-08, 11:26

Και εμάς εμφάνισε κοκκινίλες η Μάγια όταν ήταν πολύ μωρό σε jumbo εσωρουχάκια (πλυμένα στους 60 με προδερμ, όπως όλα τα ρούχα της).
Μπορεί να είναι οι βαφές που χρησιμοποιούν... :?

Για εσωρουχάκια, κατά τη δική μου γνώμη, τα Marks& Spencer και τα mothercare είναι αφταστα!!!!! Υπάρχουν εσωρουχάκια βαμβακερά που τα φοράει η Μαγια 3ο χέρι (απο τα ξαδερφάκια της) και δεν έχουν ούτε καν κομπιάσει!!!!! :shock:

Και η απαλότητα....έχουμε φορέσει mothercare, M&S, prenatal, jumbo, dpam....τα δύο πρώτα δε συγκρίνονται! :wink:

Κι εγώ M&S θα ψωνίσω κορίτσια, από τιμές και ποιότητα είναι άφταστα!

nikol76
23-06-08, 11:40
Κι εγώ αυτό θα έλεγα για τα Marks&Spencer έχουν την καλύτερη ποιότητα...ναι νομίζω ότι φτιάχνονται στην Ινδία...Όσο για τα Jumbo σίγουρα τα ρούχα δεν είναι 100% βαμβακερά παρόλο που έτσι λέει η ταμπέλα...Εχουν και συννθετικό μέσα :(

Maya
23-06-08, 12:43
Τα περισσότερα ρούχα ή παιχνίδια φτιάχνονται στην Κίνα. Σημασία έχει ο εισαγωγέας. Αυτός κάνει τους ελέγχους και εγγυάται την ποιότητα. Εμένα του jumbo δεν μου αρέσουν στο άγγιγμα. Το βαμβάκι είναι σκληρό και καθόλου ελλαστικό. Δεν εμπιστεύομαι και τα χρώματα, δεν ξέρω τί βαφές χρησιμοποιούν. Ομολογώ όμως ότι το παιδί δεν έπαθε απολύτως τίποτα που έβαλε κάποια. Από σχέδια βέβαια είναι πολύ καλά. Τα αγγλικά είναι τα καλύτερα κατά τη γνώμη μου και όχι πολύ ακριβά. Με 27 ευρώ παίρνεις 7 εσωρουχάκια από τα mothercare (νομίζω). Κατά τα άλλα, πολύ θα ήθελα να προτιμούσα ελληνικά, αλλά είναι πανάκριβα.

NATALIA
23-06-08, 12:46
Από αποστειρωτές, ενδοεπικοινωνίες, μάρσιπους, κουβερτούλες κλπ, πήρατε κάτι από jumbo που να βγήκε πολύ σκάρτο;

katerina24
23-06-08, 13:43
Από αποστειρωτές, ενδοεπικοινωνίες, μάρσιπους, κουβερτούλες κλπ, πήρατε κάτι από jumbo που να βγήκε πολύ σκάρτο;
ναι εμενα μου εφεραν δωρο μια κουβερτα,την επλυνα με προδερμ οπως ολα και στους 30 και στο πρωτο ηδη πλυσιμο ηταν γεματο κομπους....
μαρσιππο εχω αγκαλιας. :wink:

antu
23-06-08, 17:36
εχω παρει τον αποστεριωτη επειδη μου το ειχε πει μια φιλη μαρκα tommy j αν θυμαμε καλα 40 ευρω και ηταν τελειος. Χωρουσε 8 μπιμπερο, θηλαστρο και πιπιλες. Επισης πηρα τον θερμαντηρα της nuk σε πολυ καλυτερη τιμη απο οτι το ειχε το λητω και τα κουκου νομιζω 16 ευρω, ενα πλαστικο που βαζεις τα μπουκαλι για να στεγνωνουν μονο 2 ευρω και το κουτακι με τις δοσεις για το γαλα για οταν εισει εξω αν θυμαμε καλα 1,5 ευρω μαρκα jumbo( το οποιο αποστειρωνα και δεν επαθε τιποτα, λεκανιτσα για το μπανιο 8 ευρω, ψαλιδακια κλπ. Τωρα περνω τα προιοντα τισ nuby που τα εισαγει το ιδιο και ειναι αριστης ποιοτητας σε τιμες εξεφτελιστηκες. Και φαντασου οτι εγω κκοροιδευα αυτους που ψωνιζουν απο εκει :lol:

gerakina
23-06-08, 18:17
Επισης πηρα τον θερμαντηρα της nuk σε πολυ καλυτερη τιμη απο οτι το ειχε το λητω και τα κουκου νομιζω 16 ευρω,

Και ο αποστειρωτής της NUK έχει 65 ευρώ σε Λητώ και Bebehome και 60 ευρώ στα Jumpo!Δυστυχώς το ανακαλύψαμε αργά..
Όπως και όλα σχεδόν τα προϊόντα της Chicco τα έχει πιο φθηνά από τα ίδια τα Chicco. :shock:

Μαμά του Ωρίων
23-06-08, 18:28

εμένα πάντως δε μου έχει βγεί τίποτα σκάρτο
μόνο ένα απ τα δεκάδες φορμάκια με φερμουάρ, μου χάλασε γρήγορα το φερμουάρ

sesame
23-06-08, 20:47
Τα περισσότερα ρούχα ή παιχνίδια φτιάχνονται στην Κίνα. Σημασία έχει ο εισαγωγέας. Αυτός κάνει τους ελέγχους και εγγυάται την ποιότητα.

Έχεις δίκιο...
Φτιάχνονται πολλά εκεί για να μην πω σχεδόν όλα...αλλά μετράνε και οι προδιαγραφές που βαζει η κάθε εταιρεία...και οι έλεγχοι...δυστυχώς κάποιοι πέρα από τα φτηνά εργατικά χέρια προτιμούν και τα καρκινογόνα φτηνότερα χρώματα....θέλει πολύ προσοχή...

sardelaki
24-06-08, 16:42
Κι εγώ έχω αγοράσει ρουχαλάκια από τα τζάμπο για τον μπέμπη μου και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.
Απλά στα κορμάκια παρατήρησα ότι τα νούμερα είναι λιγάκι ότι να ΄ναι...δηλ. του πήρα κορμάκια για 6 μηνών τα οποία φοράμε τώρα και μας είναι άνετα...με 6μηνών δεν θα τον χοράνε με τίποτε :lol:
Κατά τ΄άλλα κανένα πρόβλημα :wink: :wink:

Haroula77
24-06-08, 22:41
Κορίτσια όταν πλένατε για πρώτη φορά τα ρούχα του μωρού σε τη θερμοκρασία τα βάλατε; Εγώ δεν ήξερα και για αυτό ακολούθησα πιστά τις
οδηγίες των ρούχων, δηλαδή συνήθως στους 40 βαθμούς. Είναι εντάξει;
Ρωτάω γιατί κάποιες γράφετε οτι τα πλένετε στους 90.

Μαμά του Ωρίων
25-06-08, 09:17
Κορίτσια όταν πλένατε για πρώτη φορά τα ρούχα του μωρού σε τη θερμοκρασία τα βάλατε; Εγώ δεν ήξερα και για αυτό ακολούθησα πιστά τις
οδηγίες των ρούχων, δηλαδή συνήθως στους 40 βαθμούς. Είναι εντάξει;
Ρωτάω γιατί κάποιες γράφετε οτι τα πλένετε στους 90.

προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ποτέ και πουθενά τους 90 βαθμούς πλέον
είναι αντι-οικολογικό :D καθαρή σπατάλη ενέργειας :D
και οι 40 μια χαρά είναι μην ανησυχείς, άλλωστε τα σιδερώνεις κι όλας μετά
εγώ τα πλένω πλέον στους 60 γιατί η φρουτόκρεμα δε βγαίνει με τπτ στους 40 :lol: κι επιπλέον από τότε που σταμάτησα την αποστείρωση, σταμάτησα και το σιδέρωμα... απλωμα στέγνωμα (εντός σπιτιού) και κατευθείαν στο συρτάρι
:wink:

nikol76
25-06-08, 09:51
[quote=Haroula77] κι επιπλέον από τότε που σταμάτησα την αποστείρωση, σταμάτησα και το σιδέρωμα... απλωμα στέγνωμα (εντός σπιτιού) και κατευθείαν στο συρτάρι

Καλά σε βρίσκω πολύ προχώ που δεν σιδερώνεις...Εμείς με την ατοπική δερματίτιδα που έχουμε δεν τολμώ να σκεφτώ να μην σιδερώσω...Πάντως κι εγώ μέχρι 60 βάζω πλυντήριο... Πιστεύω ότι στους 90 είναι τρελή σπατάλη...Απλά βάζω εξτρα ξέβγαλμα για να μην μένουν υπολείμματα απορρυπαντικού

yogini
25-06-08, 10:50
Εγω νομίζω ότι θα εξακολουθήσω να πλένω τα ρούχα στους 30 και εαν δεν υπάρχει κάποιο εξειδικευμένο πρόβλημα δεν καταλαβαίνω γιατί να αποστειρώνω τα ρούχα αφού δεν έχουμε λέπρα ή κατι άλλο. Τα μωρά εμείς τα κάνουμε υπερευαίσθητα προσέχωντας τα περισσότερο απ' όσο πρέπει. ¶λλο τώρα να έχει μια δερματίτιδα κτλ. Ποτέ δεν θυμάμαι καμία απο τις θείες μου να αποστειρώνει σαν τρελή τα ρούχα (ειναι και νησιώτισες και εχουν μεγαλώσει στη φύση) και ποτε δεν πάθαμε το παραμικρό.

Μήπως τα νούμερα του ΤΣΑΜΠΟ ειναι μικρά λόγω Κίνας :lol: :lol: :lol:

motherof2
25-06-08, 15:21
[quote=Haroula77] κι επιπλέον από τότε που σταμάτησα την αποστείρωση, σταμάτησα και το σιδέρωμα... απλωμα στέγνωμα (εντός σπιτιού) και κατευθείαν στο συρτάρι

Καλά σε βρίσκω πολύ προχώ που δεν σιδερώνεις...Εμείς με την ατοπική δερματίτιδα που έχουμε δεν τολμώ να σκεφτώ να μην σιδερώσω...Πάντως κι εγώ μέχρι 60 βάζω πλυντήριο... Πιστεύω ότι στους 90 είναι τρελή σπατάλη...Απλά βάζω εξτρα ξέβγαλμα για να μην μένουν υπολείμματα απορρυπαντικού

μήπως έχεις στεγνωτήριο? αχ! πολύ μα πολύ θα ήθελα να μην σιδέρωνα, αλλά των παιδιών σιδερώνω μέχρι και τις κάλτσες!!! βέβαια γενικά έχω μια μανία με το σίδερο....
τώρα από το jumbo μου έχουν φέρει και εμένα και έχω πάρει και εγώ ρουχα και εσώρουχα και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.. για τα παιχνίδια τώρα, αν πάρουμε "φτηνά" σίγουρα θα χαλάσουν γρηγορότερα, αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι τα επώνυμα είναι πάντα και καλύτερα...
απλώς το jumbo, μιας και μιλάμε τώρα γι'αυτό, έχει σώσει πολλούς γιατί όντως μπορείς με λίγα χρήματα να πάρεις πάρα πολλά πράγματα και να γεμίσεις ένα ολόκληρο παιδικό δωμάτιο :wink:

evoulita
25-06-08, 15:49
και παιρνω ρουχαλάκια απο τα τζαμπο και κυριώς φανελάκια και καθημερινά για το σχολειο. Δεν έχουμε πάθει τίποτα και μάλιστα τα φανελακια τα πλένω στους 90 και δεν έχουν πάθει κάτι. Παίρνουμε και παιχνιδάκια και αυτα μια χαρα.

Μαμά του Ωρίων
25-06-08, 17:22
μήπως έχεις στεγνωτήριο? αχ! πολύ μα πολύ θα ήθελα να μην σιδέρωνα, αλλά των παιδιών σιδερώνω μέχρι και τις κάλτσες!!! βέβαια γενικά έχω μια μανία με το σίδερο...

όχι, απλώστρα μέσα σε άδειο δωμάτιο έχω :lol:

απλοποιώ πολύ τη ζωή μου
και από τη στιγμή που τα ρούχα του μπεμπάκου τα βλέπει ο ήλιος μεν, όχι τα ζουζούνια δε, και απ τη στιγμή που το παιδάκι καλά να το έχει ο θεός ουδέποτε παρουσίασε δερματικό πρόβλημα και ευαισθησίες... όχι δεν βασανίζομαι με σίδερο
σιδερώνω μονο αν τύχει κανα καλό παντελώνι, καλό πουκάμισο και τέτοια που θα βάλει μια στα τόσα
τα καθημερινά φορμάκια πυτζαμάκια φανελάκια πετσετάκια κλπ δεν τα σιδερώνω, ούτε τα σεντονάκια
απλά τα απλώνω πολύ καλά, σε κλειστό χώρο με ανοιχτό πατζούρι τα μαζεύω κι είναι έτοιμα για συρτάρι
τι σίδερο να θέλει μια σταλίτσα πράγμα που θα το βάλει μερικές ώρες και μετά άπλυτα
αν ήταν έτσι, δεν θα έκανα τπτ άλλο στη ζωή μου εκτός απ το να σιδερώνω :lol:

PRAETORIAN
25-06-08, 17:36
Κορίτσια γειά σας είμαι καινούργια στην παρέα, έχω και΄γω μια μπέμπα 9,5 μηνών και τα ρούχα της τα πλένω στους 60 αλλά ψωνίζω από τα τζάμπο αλλά και από στοκ μαγαζιά με επώνυμα βρεφικά ρούχα σε πολύ καλές τιμές. Βέβαια επειδή είμαι φανατική των monsoon και επειδή είναι ακριβά φροντίζω να ψωνίζω στις εκπτώσεις ρούχα για την επόμενη σεζόν της μικρής μου, τα οποία είναι φανταστικά και εύκολα στο σίδερο.

eleftheriak
25-06-08, 23:25
Μήπως τα νούμερα του ΤΣΑΜΠΟ ειναι μικρά λόγω Κίνας :lol: :lol: :lol:
ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΑΙ :lol: :lol: :lol: :lol: Πάντως σοβαρά τώρα και από την Benetton που έχουμε πάρει πάλι μικρά είναι εμεις από άποψη ύψους φοράμε 6 με 9 μηνών(είναι 65 εκατοστά το μικράκι μας τώρα)

nnm004
26-06-08, 08:08
Τα benneton εχουνε περιεργα νουμερα , τα 66 και 68 ειναι πολυ μικρα αν και ειναι για 9 μηνων παιδακι , ο Κωνσταντινος τα φορουσε απο περυσι που ηταν νινι . Αλλα και το 74 του εκανε περυσι σε μπλουζακι αλλα το 82 του ειναι τεραστιο φετος , δεν βγαζεις ακρη . Τα καλυτερα νουμερα τα εχει το ζαρα σε μπλουζες γιατι σε παντελονια ειναι μεγαλα ,ειναι 16 μηνων και φοραει απο 9-12 εως και 12-18 . βγαλε ακρη :D Jumpo η αληθεια ειναι δεν εχω αγορασει αρα δεν εχω γνωμη , μου εδωσε η κολλητη μου κατι φορμακια για νεογεννητο επειδη εκεινη δεν τα φορεσε καθολου στο μικρο της επειδη πιασανε γρηγορα οι ζεστες αλλα δεν 3ερω αμα πρεπει να τα βαλω στο μωρο ή οχι .

Christie
26-06-08, 11:17
Έχω ψωνίσει πάρα πολλά πράγματα από το Jumbo, τίποτα δε μου βγήκε σκάρτο... Ειδικά τα εσωρουχακια που τρώνε το περισσότερο πλύσιμο έιναι όλα μια χαρά :)

Επίσης σεντονάκια, σελτεδάκια κπλ όλα αθικτα..

Μαμά του Ωρίων πολύ καλά κανεις με το σίδερο... Η χειρότερη μου έιναι όταν είναι να σιδερώσω, αλλά του παιδιού τα σιδερώνω πάντα, για τα δικά μας δε με ενδιαφέρει και τόσο...

evoulita
26-06-08, 12:45
Σε φανελάκαι παίρνω μόνο τα ολόλευκα με ενα σχεδιάκι που είναι κεντημένο.

Οταν τα μωρά σας μεγαλώσουν και αρχίσουν να λερώνονται με φαγητά-σάλτσες- φρούτα θα δείτε ότι στους 30 δεν καθαρίζουν.

Ursa Major
26-06-08, 13:08
Οταν τα μωρά σας μεγαλώσουν και αρχίσουν να λερώνονται με φαγητά-σάλτσες- φρούτα θα δείτε ότι στους 30 δεν καθαρίζουν.
Ακου τί κάναμε εμείς.
Είχα μια λεκανίτσα με νερό και σαπούνι Αρκάδι διαλυμένο.
Μόλις λερωνόταν το ρούχο το επλενα με νεράκι να φύγει ο πολύς λεκές (π.χ. φρούτο) και κατευθείαν στη λεκανίτσα για μούλιασμα.
Λίγο τρίψιμο στο χέρι και προς το τέλος της μέρας έβαζα πλυντήριο.
Στους 30 βαθμούς καθάριζαν. 8)

evoulita
26-06-08, 13:59
καλα αμα ειναι να ειμαι ολη μερα στο μπάνιο, να μένει. Δεν βάζω κάθε μέρα πλυντήριο και πόσο άλιστα να πλύνω στο χερι. Οι ωρες μου ειναι τοσο περιορισμένες....

evoulita
26-06-08, 14:00
Ασε που πάμε σχολείο και τα ρούχα ερχονται το απογ στο σπίτι λερωμένα...

Ursa Major
26-06-08, 14:03
καλα αμα ειναι να ειμαι ολη μερα στο μπάνιο, να μένει. Δεν βάζω κάθε μέρα πλυντήριο και πόσο άλιστα να πλύνω στο χερι. Οι ωρες μου ειναι τοσο περιορισμένες....
Μα .... μα ... δεν είναι κόπος να έχεις μια λεκάνη με σαπουνόνερο ετοιμη και με το που λερώνεται το ρούχο να το πετάς εκεί και να το τρίβεις λίγο.
Αλλιώς, άν ο λεκές είναι ξεραμένος, θα πρέπει να βάζεις λευκαντικά, να πλένεις στους 90 βαθμούς, να πλένεις δυό φορές και τέτοια.

Κι εγώ έχω περιορισμένο χρόνο αλλά όσο ήμουν σπίτι με το παιδί αυτό έκανα, κι όταν έφυγα για δουλειά το ίδιο έκαναν άλλοι για μένα.

biky
26-06-08, 14:11
εγω το λυσα αλλιως το θεμα :lol:
φοραμε πολλα χρωματιστα!!!
ο μικρος ειναι 20 μηνων τα ρουχα του τα αλλαζει πριν προλαβουν να χαλασουν .....
και οτι χαλασει το κραταμε για το σπιτι .....
τα καλα ρουχα εχω προσεξει οτι και στους 30 μια χαρα καθαριζουν..... σε ποοοοολα πλυσιματα......
προσοχη στον πλανητη μας κοριτσια στα παιδια μας θα τον αφησουμε :wink:

evoulita
26-06-08, 14:25
Μα .... μα ... δεν είναι κόπος να έχεις μια λεκάνη με σαπουνόνερο ετοιμη και με το που λερώνεται το ρούχο να το πετάς εκεί και να το τρίβεις λίγο.
Αλλιώς, άν ο λεκές είναι ξεραμένος, θα πρέπει να βάζεις λευκαντικά, να πλένεις στους 90 βαθμούς, να πλένεις δυό φορές και τέτοια.

Κι εγώ έχω περιορισμένο χρόνο αλλά όσο ήμουν σπίτι με το παιδί αυτό έκανα, κι όταν έφυγα για δουλειά το ίδιο έκαναν άλλοι για μένα.

Γυρνάω 7 στο σπίτι και εχω να κάνω πολλά περισσότερα οπως συμμάζεμμα και φαγητό.

Και στο σχολείο δεν νομίζω να είναι οι δασκάλες διατεθειμένες να πλένουν τα ρουχαλάκια τις οταν λερώνονται.

Πλυντήρια βάζω 1-2 φορές την εβδομάδα και οχι κάθε φορά που λερώνεται η Δέσποινα.

evoulita
26-06-08, 14:27
εγω το λυσα αλλιως το θεμα :lol:
φοραμε πολλα χρωματιστα!!!
ο μικρος ειναι 20 μηνων τα ρουχα του τα αλλαζει πριν προλαβουν να χαλασουν .....
και οτι χαλασει το κραταμε για το σπιτι .....
τα καλα ρουχα εχω προσεξει οτι και στους 30 μια χαρα καθαριζουν..... σε ποοοοολα πλυσιματα......
προσοχη στον πλανητη μας κοριτσια στα παιδια μας θα τον αφησουμε :wink:
δεν μιλάω για καλά ρούχα αλλα τα καθημερινά τους. Που πάνε σχολειο, κυλιούνται στο χώμα- στο πάτωμα, πέφτουν φαγητά (βλέπετε εμεις θέλουμε να τρώμε μόνες μας). Τα καλά ρούχα και εγω στους 30-40 τα πλένω. Τα πολύ χρωματιστα με λεκέδες στους 60 και τα πιο απαλά αλλα και άσπρα στους 90.

Ursa Major
26-06-08, 14:28
Πλυντήρια βάζω 1-2 φορές την εβδομάδα και οχι κάθε φορά που λερώνεται η Δέσποινα.
Ναι κι εμεις πλέον που είναι μεγαλύτερα δεν πλένουμε κάθε μέρα, αλλά εξακολουθούμε να μουλιάζουμε τα ρούχα.
Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις :)

violeta1
27-06-08, 11:51
Να πω κι εγώ την εμπειρία μου. Ρούχα μου φέρανε από το τζαμπο 3-4 βρεφικά φορμάκια. Είχα τις αμφιβολίες μου αλλά βγήκαν πρωταθλητές, και δεν μύριζαν πετρέλαιο.(αυτό δεν συμβαίνει με τα κακά κινέζικα;)Αλλεργίες δεν είχαμε αλλα ήταν και χειμώνας και φορούσε φανελάκια της mothercare τα οποία έλεγαν 0-3 όμως μας πήγαν έως 6-7 μ. Αυτά ήταν επίσης άψογα και στο πλύσιμο και στο σίδερο. Από το τζαμπο αγόρασα μια κουβερτούλα των 12ευρώ, κι έγινε σύντομα πιο πολιά από τα φανελάκια της μεγάλης μου κόρης που τα έχω 18 χρόνια. Τότε δεν είχαμε και πολλές επιλογές. Όντως είναι πολύ πιο φθηνό από άλλα καταστήματα ,βρήκα τεράστιες διαφορές σε καλλυντικα, καλτσάκια ,πλαστικά λεκανάκια,και καρεκλάκι αυτοκινήτου. Σε γενικές γραμμές όμως προτιμώ να πηγαίνω στο τζάμπο για χρωματοθεραπεία κι άν προκύψει καμμία αγορά

Nanou
07-07-08, 02:35
απο τα jumbo ειχα παρει κατι φορμακια και αφου μεγαλωσε λιγο ο μικρος ειπα να δοκιμασω ξανα και παλι τζαμπα τα πληρωσα. παλι καλα δεν τα χρυσοπληρωσα. τα φορμακια οσο και να τα επλενα δεν μπορουσα να διωξω αυτην την παραξενη μυρωδια που ειχα, ασε που αντεξαν και τις συχνες πλυσεις, και στα μεγαλυτερα νουμερα δεν υπηρχε καμια αντιστοιχια μεγεθους και ηλικιας.αλλα προιοντα οπως μπουκαλια θηλες πιπιλες καθαριστικα πηρα και απο εκει αλλα παλι τα γνωστα.οσο αφορα τα κινεζικα όλα απο εκει ειναι επωνυμα και μη αλλα η διαφορα στην ποιοτητα φαινεται.
προσωπικα τωρα ψωνιζω απο συγκεκριμενες αλυσιδες και για τα καθημερινα του τα παιρνω σε περιοδο εκπτωσεων εως και 70% πιο φτηνα και φυσικα δεν με πειραζει αν το σχεδιο που θα φορεσει ο μικρος ειναι της περσινης χρονιας!
εννοειται η μικρη θα φορεσει τα ιδια αφου ειναι σαν καινουργια.

NANA
08-07-08, 14:10
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΟ JUMBO ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΦΥΣΙΚΑ). ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΕΦΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ… ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΣΧΕΔΙΑ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΑΝΤΟΧΗ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΚΛΑΨΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΙΚΡΟΜΑΓΑΖΑ ΧΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η' ΓΙΑ ΔΩΡΑ ΤΑ ΠΡΟΤΙΜΩ.

politissa
11-07-08, 15:49
Νομιζω πως η φραση κλειδι ειναι "ερευνα αγορας".
Κοριτσια ψαξτε! Δεν μπορει ενα μαγαζι να ειναι τελειο σε ολα τα προιοντα.
Ναι σαφως το Jumbo εχει πολυ φτηνα ρουχα.Φτηνα ρουχα ομως εχουν και τα στοκατζιδικα, φτηνα ρουχα εχουν και τα επωνυμα καταστηματα στις εκπτωσεις(εχετε δει τα ρουχα του monsoon με 70% εκπτωση;).
Ναι το Jumbo εχει πολυ φτηνα τα παιχνιδια, ακομα και τα επωνυμα. Ειδικα για δωρα η για τα δωρακια που μοιραζουμε μετα το παρτι, νομιζω ειναι ιδανικο.Προσεξα ομως τα χριστουγεννα ενα παιχνιδαδικο στη μαμα μου ειχε 6-7 απο τα διαφημιζομενα παιχνιδια στην ιδια τιμη(και δε χρειαστηκε να περασω το γολγοθα της επισκεψης στο Jumbo χριστουγεννιατικα).
Το Jumbo μου δινει την αισθηση του σουπερ μαρκετ και ετσι το εντυμετωπιζω. Ψωνιζω πραγματα αναλωσιμα κυριως και καποια εποχιακα ειδη που θα πεταχτουν στο τελος της σεζον. Βεβαια υπαρχουν και οι εξαιρεσεις. Πηρα μια κουνουπιερα με 3 ευρω και μια κουκουλα βροχης για το καροτσι με 5 ευρω που βγηκαν εξαιρετικες και φυσικα ειχαν τεραστια διαφορα στην τιμη με τα αντιστοιχα της peg perego.

nenaki
21-07-08, 10:07
Κοριτσια προχθες αγορασα ενα σελτεδακι απο τα jumbo για το κρεβατακι του μωρου μου και ειναι σαν στρωματακι(οχι απο τα λεπτα τα γνωστα σελτεδακια) αυτο ειναι καπως διαφορετικο, το εχει παρει καμια απο εσας?ειδατε κανενα προβλημα με αυτο?Μου φαινεται σαν αρκετα ζεστο..Δεν πιστευω να βρασει εκει το νινι?

kalamaraki
21-07-08, 22:41
Πάντως τώρα που τελείωσα πια με τα πλυσίματα των ρούχων παρατήρησα το εξής τα jumbo ρούχα που επλυνα δεν μάζεψαν -δεν τα έκαψα κιόλας- στους 40 τα έβαλα αλλά γίναν πολύ τρυφερά σαν υφή αφού τα έπλυνα, ενώ κατι σετάκια από το mothercare που τα έβαλα μαζί με τα υπόλοιπα όχι μόνα τους μαζέψαν στραβά και αγρίεψε πολύ λίγο το ύφασμα. Καλά τα chicco είναι κορυφή σαν ποιότητα έμεινα πολυ ευχαριστημένη από το αποτελεσμα στο πλύσιμο.Α.. και κάτι φορμάκια και κουβερτούλες που μου πήρε η πεθερά μου από τα Ζαρα τα Buchaen κατι (δεν θυμάμαι ποτέ το όνομα) βγήκαν τρομερά καλα... που δεν το πίστευα και οι τιμές τους έιναι τρομερά προσιτές!! Μέχρι στιγμής έμεινα ευχαριστημένη και από τα κουβερτάκια του jumbo και από τα σελτεδάκια αλλά και από τις πετσέτες που πήρα από εκεί ο τρόπος που πλύθηκαν και δεν στραβώσαν στο άπλωμα μετά.Δεν το περίμενα μπορώ να πω!! Βέβαια αυτά τα λέω σαν πρωτάρα.. μπορέι να κάνω και λαθος κάπου συγχωρέστε με αλλά αυτη η εντύπωση μου έμεινε!! ΑΑ.... να πάτε στα marks and spencer έχει τρομερές εκπτώσεις στα βρεφικά όλα 50% κάτω πήρα δύο σετ πιτζαμάκια βαμβακερά ωραία για το φθινόπωρο μπλουζάκι παντελονάκι μόνο με 12.9ευρώ!!

ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ
22-07-08, 01:08
ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΑ ΤΖΑΜΠΟ ΕΚΕΙ ΕΙΧΑ ΣΚΕΥΤΗ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΤΕΡΗΣ ΠΙΟΤΗΤΑΣ
ΡΑΒΕΙ ΣΕ ΕΤΕΡΕΙΑ ΦΑΣΟΝ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ
ΟΠΩΤΕ ΑΦΟΥ ΒΡΙΚΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΘΑ ΨΩΝΙΣΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ
ΒΡΙΚΑ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΙΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΦΤΙΝΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΟΠΩΤΕ ΘΑ ΤΑ ΨΩΝΙΣΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ
ΗΡΩ ΛΕΓΕΤΕ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

MYRDIM
27-07-08, 00:11
Στα H&M( στο εμπορικό κέντρο avenue,στην Κηφισίας) έχει όμορφα και σχετικά οικονομικά ρούχα που δεν είναι κινέζικα.Είναι γερμανικά. Εκει όμως τα νούμερα είναι μεγάλα. Η κόρη μου είναι σχεδόν 3 και της παίρνω για 1,5-2. Τα τζάμπο δεν μου αρέσουν και με πιάνει ναυτία με όλες αυτές τις μυρωδιές και την γενική φασαρία. Εγω όλα τα πλένω στους 30 βαθμούς με ένα οικολογικό σαπούνι και ακολουθώ το συστημα του μουλιάσματος. Και αν δεν βγουν οι λεκέδες δεν χαλασε και ο κόσμος. Απλά έχουμε πολλά σπιτικά ρουχα :wink:

yogini
27-07-08, 10:24
Στα H&M( στο εμπορικό κέντρο avenue,στην Κηφισίας) έχει όμορφα και σχετικά οικονομικά ρούχα που δεν είναι κινέζικα.Είναι γερμανικά. Εκει όμως τα νούμερα είναι μεγάλα. Η κόρη μου είναι σχεδόν 3 και της παίρνω για 1,5-2. Τα τζάμπο δεν μου αρέσουν και με πιάνει ναυτία με όλες αυτές τις μυρωδιές και την γενική φασαρία. Εγω όλα τα πλένω στους 30 βαθμούς με ένα οικολογικό σαπούνι και ακολουθώ το συστημα του μουλιάσματος. Και αν δεν βγουν οι λεκέδες δεν χαλασε και ο κόσμος. Απλά έχουμε πολλά σπιτικά ρουχα :wink:

Το H&M έχει παιδικά που δεν ειναι Κινέζικα, Ινδονησία κτλ;;;;;
Μου κάνει εντύπωση γιατί όλα του τα υπόλοιπα ρούχα εκεί ράβονται και έχω δει και ντοκυμαντέρ τους :shock:
Είσαι σίγουρη; Σου έχουν βγεί καλά δηλαδή;

SofiaDav
27-07-08, 11:40
Akoma kai ta beneton rabontai stin kina kai india. Emena pantos mou aresoun polu kai osa beneton exo parei gia thn mpempa einai polu malaka kai otan ta pleno einai san kainourgia. Apo to jumbo peno saliares kai kaltsakia....

pantos oti kai an parete to moro se 1-2 mhnes tha xreiazete kainourgia giauto den aksizei na ksodeuete pola. Emena i mpempa mou se ena mhna ebale sxedon 2 kila...opote ta prota rouxalakia den ta forese pote

MYRDIM
27-07-08, 12:57
Λοιπόν έψαξα τα ρούχα της μικρής απο το H&M. 2 απο αυτά λένε Γερμανία και κάποια άλλα Μπαγκλαντές :shock: . Πάντως μου έχουν βγεί ok και γενικά τα πανιά τους δεν έχουν αυτή την πλαστικούρα. Πάντως όταν ήταν μωρό της αγόραζα οικολογικά ρούχα. Τα είχα βρει στο internet και στην έκθεση ecolife. Είναι πιο ακριβά απο τζάμπο σίγουρα αλλά μου ταιριαζαν περισσότερο και σαν στάση ζωής.Έκοψα κάποια πράγματα περιτά για να βγει ο προυπολογισμός του σπιτιού. :lol: :lol:

sardelaki
28-07-08, 20:04
πολύ λίγα ρούχα του Η&M ίσως να ράβονται στην Γερμανία...τα περισσότερα είναι κίνα, μπαγκλαντές, τουρκία κτλ.
Εγώ πάντως χρόνια αγοράζω ρούχα από αυτό το κατάστημα (ειδικά όσο ήμουν Γερμανία) και ποτέ δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα! :D

dora
29-07-08, 02:41
Παιδια ολες οι εταιριες πλεον ραβουν εκει τα ρουχα τους.. μην κοροιδευομαστε.. το κοστος ειναι τρομερα πιο χαμηλο.. δεν θα μπορουσε καμια εταιρια να ανταγωνιστει την αλλη αν εραβε αλλου τα ρουχα της.
Ακομα και σε ελληνικες βιοτεχνιες να πας που δεν εχουν τους φορους εισαγωγης , τα μεταφορικα κλπ πιο φτηνα δεν θα βρεις..

yogini
29-07-08, 10:48
¶ρθρο στη σημερινή METROPOLIS:

Σελιδα 6
(μερικά αποσπάσματα απο το άρθρο)
Επικίνδυνο κουτακάκι στα Jumbo! Εταιρίας NUBY!
Αλλοιώνει τα τρόφιμα θέτοντας σε κίνδυνο την υγεία των βρεφών! Είχε ολική μετανάστευση σε ραφιναρισμένο ηλιέλαιο ανώτερη του επιτρεπτού ορίου και επομένως δεν εχει κατασκευαστεί σύμφωνα με τις ορθές πρακτικές κατασκευής...

Αχ και με λένε υποχόνδρια μετά..................

MYRDIM
29-07-08, 11:06
Μωρέ καλά τα λες αλλά ποιός σε ακούει;;Εγω να δεις κράξιμο που ακούω.
Που ο μπαμπάς μου,μου φέρνει ότι κυκλοφορεί σε κινέζο μικροπωλητή.Αυτά τα απαίσια με τους ήχους και τα φωτάκια.Φλίκτενες βγάζω :lol: Εχω βρει ένα κινέζο που πουλάει διάφορα τέτοια του τα δίνω πίσω και μου φέρνει αυτούς τους κιτσ αναπτήρες για την συλλογή μου. Τελευταίο απόκτημα το''μπαμπά μην τρέχεις σε αναπτήρα'' :lol: :lol: Μιλάμε για το απολυτο κιτσ.

Δεν κατάλαβα,το επικίνδυνο απο το τζάμπο τι ακριβώς είναι; Βάζεις το φαγητό του μωρού εκει μέσα;

yogini
29-07-08, 11:09
Μωρέ καλά τα λες αλλά ποιός σε ακούει;;Εγω να δεις κράξιμο που ακούω.
Που ο μπαμπάς μου,μου φέρνει ότι κυκλοφορεί σε κινέζο μικροπωλητή.Αυτά τα απαίσια με τους ήχους και τα φωτάκια.Φλίκτενες βγάζω :lol: Εχω βρει ένα κινέζο που πουλάει διάφορα τέτοια του τα δίνω πίσω και μου φέρνει αυτούς τους κιτσ αναπτήρες για την συλλογή μου. Τελευταίο απόκτημα το''μπαμπά μην τρέχεις σε αναπτήρα'' :lol: :lol: Μιλάμε για το απολυτο κιτσ.

Δεν κατάλαβα,το επικίνδυνο απο το τζάμπο τι ακριβώς είναι; Βάζεις το φαγητό του μωρού εκει μέσα;

Ενα κουταλάκι για μωρά....της εταιρίας NUBY!
...και σχετικά με τους αναπτήρες να προσέχεις αυτούς με το ηλεκτροσόκ γιατί τους έχει στα επικίνδυνα προϊόντα στη σελίδα των καταναλωτών της Ευρωπαϊκής Ένωσης :lol:

MYRDIM
29-07-08, 11:19
Οκ.Ευχαριστώ.
Αυτους με το ηλεκτροσοκ (αν είναι δυνατον τι βγάζουν;;) δεν τους πλησιάζω. Ασε που δεν τους έχω για χρήση ειναι σε κουτί μακριά φυσικά απο το παιδί.

Sotiria
29-07-08, 17:14
Για την εταιρεία nuby το διάβασα και εγώ σήμερα. Επικίνδυνα χημικά που περνάνε στο φαγητό.
Υποτίθεται τα αποσύρανε αλλά μόλις είχα αγοράσει ένα κουταλάκι αυτής της μάρκας!!!

dora
29-07-08, 23:28
Στα τζαμπο ειδικα αν εξαιρεσεις τα επωνυμα που εχουν πανω κατω ιδιες τιμες με τα αλα μαζαγια ολα τα αλλα ειναι κινεζικα..

yogini
30-07-08, 09:33
Δεν ξέρω αλλά εγω έχω προβληματιστεί έντονα με το γεγονός ότι συνέχεια αποσύρουν παιχνίδια και ρούχα ακατάλληλα....με τον ίδιο κοινό παρανομαστή "made in China"...και το Jumbo ειναι απ' ότι βλέπω ο ναός τους!
Όταν η MATTEL αποσυρει παιχνίδια με τα δεκάδες πιστοποιητικά που διαθέτει τότε ποιον να εμπιστευτείς για τα παιχνίδια του παιδιού σου;
Παλίοπανά και ράφτε κούκλες!

MYRDIM
30-07-08, 11:49
Τώρα που το λες τα περισσότερα παιχνίδια τα φτιάχνουμε μαζί με την κόρη μου. Απο τα δύο και μετά που μπορεί να έχει και συμετοχή εχει απιστευτη πλάκα.(φυσικά το σπίτι πάντα χάλια). Αλλά ένα παιχνιδάκι που της είχα φτιάξει σαν νεογέννητο ήταν πολλά πανάκια ραμμένα μεταξύ τους απο διαφορετικά υφάσματα και χρώματα .Π.χ βελούδο,μετάξι.γκοφρέ..Της άρεσε αυτη η διαφορετική αίσθηση στην αφή.
Τώρα φτιάχνουμε κούκλες απο ατλακολ και εφημερίδες. :lol: :lol:

Aggeloudia
30-07-08, 23:57
Μικρές-μεγάλες εταιρίες ράβουν πλέον τα ρούχα τους σε Κίνα ,Μπαγκλεντές και Ινδία...Το θέμα είναι πως σχεδόν την ίδια συμπεριφορά έχουν τα ρούχα.

Τα Η&Μ έχουν καλύτερη ποιότητα σε συνάρτηση με την τιμή. Τα ρούχα του JUMBO με ελάχιστες εξαιρέσεις εκτός του οτι δεν έχουν ωραια χρώματα και σχέδια είναι και πολύ μικρά.Φαινεται η μεζούρα τους είναι τα...Κινεζάκια.Μας φέρανε και δεν το άλλαξα[συνηθως τα αλλάζω...] ενα σαλοπετάκι που έγραφε για 6 μηνών όσο είναι το μπεμπέ και αυτό ήθελε 9 τουλάχιστον!!!!

Πολύ καλη ποιότητα βρήκα στα PRENATAL και πολύ οικονομικά.Πολύ μοντέρνα και σικάτα ιδιαίτερα για τα αγόρια που είναι πιο ριγμένα σε σχέση με την κοριτσίστικη καρνταρόμπα.

Μπλούζα απο τα GRANT 6 μηνών ....29 ΕΥΡΏ....[ΠΑΝΑΓΊΑ ΜΟΥ...]στο πρώτο πλήσιμο ξεκόλλησε το σχεδιάκι...!!!Η φόρμα η χειμερινή σβόλιασε με την πρώτη...χάλια...

Γενικως για να επανέλθω στο κεντρικό θέμα το JUMBO έχει σκαρτούρα και πλαστικούρα αλλά έχει καταντήσει αναγκάιο κακό. Οταν θές 10 ευρώ για να πάρεις 3 νταλίκες μεγάλες και 30 κάπου αλλού για το ίδιο....θα πάς και θα ξαναπάς.

naina
31-07-08, 11:21
Μικρές-μεγάλες εταιρίες ράβουν πλέον τα ρούχα τους σε Κίνα ,Μπαγκλεντές και Ινδία...Το θέμα είναι πως σχεδόν την ίδια συμπεριφορά έχουν τα ρούχα.

Τα Η&Μ έχουν καλύτερη ποιότητα σε συνάρτηση με την τιμή. Τα ρούχα του JUMBO με ελάχιστες εξαιρέσεις εκτός του οτι δεν έχουν ωραια χρώματα και σχέδια είναι και πολύ μικρά.Φαινεται η μεζούρα τους είναι τα...Κινεζάκια.Μας φέρανε και δεν το άλλαξα[συνηθως τα αλλάζω...] ενα σαλοπετάκι που έγραφε για 6 μηνών όσο είναι το μπεμπέ και αυτό ήθελε 9 τουλάχιστον!!!!

Πολύ καλη ποιότητα βρήκα στα PRENATAL και πολύ οικονομικά.Πολύ μοντέρνα και σικάτα ιδιαίτερα για τα αγόρια που είναι πιο ριγμένα σε σχέση με την κοριτσίστικη καρνταρόμπα.

Μπλούζα απο τα GRANT 6 μηνών ....29 ΕΥΡΏ....[ΠΑΝΑΓΊΑ ΜΟΥ...]στο πρώτο πλήσιμο ξεκόλλησε το σχεδιάκι...!!!Η φόρμα η χειμερινή σβόλιασε με την πρώτη...χάλια...

Γενικως για να επανέλθω στο κεντρικό θέμα το JUMBO έχει σκαρτούρα και πλαστικούρα αλλά έχει καταντήσει αναγκάιο κακό. Οταν θές 10 ευρώ για να πάρεις 3 νταλίκες μεγάλες και 30 κάπου αλλού για το ίδιο....θα πάς και θα ξαναπάς.

Γενικά στα μακό είναι πιο δύσκολο να πετύχεις καλή ποιότητα σε σχέση με άλλα υφάσματα. Εγώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη από τα mothercare και τα ΗΡΑ που έχω πάρει τόνους στη βαφτιστήρα μου. Tα GRANT τα λατρεύω για αγοράκια αλλά μέχρι στιγμής έχω πάρει μόνο υφασμάτινα παντελονάκια που δύσκολο είναι να πάθουν κάτι. Από τα Jumbo αποκλείεται να πάρω ρούχα, είτε λόγω του προβλήματος με τα μεγέθη, είτε λόγω της ποιότητας. Τώρα στις εκπτώσεις βρίσκεις μια χαρά ρούχα με 50% έκπτωση, που ούτε τα χρυσοπληρώνεις, ούτε είναι χαμηλής ποιότητας όπως αυτά που κανονικά έχουν χαμηλές τιμές. PRENATAL δεν νομίζω να αγοράσω για πολύ μπεμπάκι, γιατί όλα τα φορμάκια έχουν κουμπάκια πίσω (έλεος δεν υπάρχει καθόλου εργονομικό μυαλό) και οι τιμές δεν ήταν και τόσο ελκυστικές.

nnm004
31-07-08, 11:41
Να σας πω την αληθεια ο μικρος μας δεν εχει φορεσει ποτε ρουχακια απο jumpo , δεν ειχα καν σκεφτει να ψωνησω απο εκει δηλαδη . Η κολητη μου τωρα εχει παρει ολη την προικα του μικρου της απο εκει και επειδη μερικα δεν του κανανε μου τα εδωσε (μαλλον μου τα "φωρτοσε" ) για την μικρη μου . Τελως παντων εντα3ει εμεις εχουμε παρα πολλα ετσι και αλλιως και απο τον Κωνσταντινο και εχουμε ψωνησει και μερικα σε ροζ για την μπουμπου μας , τα πηρα πιο πολυ γιατι δεν ηθελα να την προσβαλω γιατι και εγω της εχω δωσει πραγματα . Εμεις κυριως σε πολυ μωρουδιακα εχουμε pretty baby , prenatal (οντως ναινα μου εχουνε περιεργο κουμπωμα αλλα συνηθεια ειναι , εμενα δεν με πειραζει , ο αντρας μου απο την αλλη δεν βολευεται με τιποτα με τετοια κουμπωματα χαχαχαχα εχει πλακα που λεει "παλι τετοια πηρες "? ) τα οποια στις εκπτωσεις τα βρισκω σε πολυ πολυ καλες τιμες (11 ευρω το φορμακι το πηραμε ). Εχουμε πολλα unique και πολλα pretty baby οπως ειπα . Αυτο που διαπυστωσα με τα φορμακια του jumpo ειναι το εξης . Η κολητη μου ζητημα να τα εχει πλυνει 2 φορες τα φορμακια που μου εδωσε διοτι ητανε πολυ μικρα και δεν βολεψανε στον μικρουλη της και ολα ειναι εντελως ξεθωριασμενα λες και εχουνε φαει 100 πλυσιματα , οποτε αυτα με 10 πλυσεις θα ειναι για πεταμα , αρα πεταμενα λεφτα ετσι και αλλιως . Καλυτερα λιγο πιο ακριβα και να κρατησουνε παρα φτηνα και να τα πετας ( του Κωνσταντινου τωρα θα τα βαλει και η μικρη ) . Απο κανονικα ρουχακια τωρα εχουμε βολευτει απο Zara πολυ φτηνα , ποιοτητικα και ωραια σχεδια . Απο sfaira επισης τιμες zara και prenatal και benetton σε εκτπωσεις γιατι αλλιωτικα ειναι τσιμπιμενα . Tα μονα που εμφανισαν μικρα προβληματακια ( λιγο να ξηλοθουνε δηλαδη ή να βαψει το χρωματισμενο γιακαδακι το υπολοιπο ρουχακι ) ειναι απο τα zara αλλα θεωρω οτι μαλλον δεν προσεξα και τα εβαλα σε μεγαλο προγραμμα . Βασικα ειμαι της γνωμης καλυτερα λιγο πιο ακριβα και να κρατησουνε παραπανω .

antu
31-07-08, 18:08
εμας μας δωσανε ζιπουνακια απο το τζαμπο που ειχαν δυο γνωστες στα μωρα τους και να πω την αληθεια δεν ξεθωριασαν και ας ειναι ροζ, φουξ, κλπ. απλως εχει μικρα μεγεθη αλλα αυτο δεν συμβαινει μονο εκει πχ η unique εχει επισης πολυ μικρα νουμερα, to benetton εχουν στενη γραμμη με αποτελεσμα να μη μπορεις να τα βαζεις ευκολα, οσο για το zara πρεπει να ψαχνεις να βρεις κατι που σ αρεσει , ενω εγω θεωρω καλυτερο το mothercare που τα νουμερα του σχεδον αντποκρινονται στην πραγματικοτητα και επισης ωραια ρουχαλακια μερικες φορες εχει στο marks and spencer

elias-christina
31-07-08, 18:16
εμας μας δωσανε ζιπουνακια απο το τζαμπο που ειχαν δυο γνωστες στα μωρα τους και να πω την αληθεια δεν ξεθωριασαν και ας ειναι ροζ, φουξ, κλπ. απλως εχει μικρα μεγεθη αλλα αυτο δεν συμβαινει μονο εκει πχ η unique εχει επισης πολυ μικρα νουμερα, to benetton εχουν στενη γραμμη με αποτελεσμα να μη μπορεις να τα βαζεις ευκολα, οσο για το zara πρεπει να ψαχνεις να βρεις κατι που σ αρεσει , ενω εγω θεωρω καλυτερο το mothercare που τα νουμερα του σχεδον αντποκρινονται στην πραγματικοτητα και επισης ωραια ρουχαλακια μερικες φορες εχει στο marks and spencer

Θα συμφωνησω απολυτα!

elias-christina
31-07-08, 18:46
Koριτσια χθες πηγαμε μια βολτα στα Τζαμπο. Δυστυχως τα περιβοητα κουταλακια υπαρχουν ακομη εκει. Πηγα να το πω σε 2 ατομα τα οποια κ τα 2 με κοιταγαν σαν χανοι λες κ μιλαγα κινεζικα!

antu
31-07-08, 21:18
εγω απο οτι καταλαβα βγηκαν ακαταλληλα τα κουταλακια που εχουν αισθητηρα θερμοτητας και οχι τα απλα( εξαλου ολα τα κουταλακια τα παιδικα θεωρουν οτι κανουν κακο ) παντως η nuby ειναι μια απο τις καλες εταιριες και απο τις λιγες που τα μπιμπερο της ειναι bpa free

yogini
01-08-08, 11:36
εγω απο οτι καταλαβα βγηκαν ακαταλληλα τα κουταλακια που εχουν αισθητηρα θερμοτητας και οχι τα απλα( εξαλου ολα τα κουταλακια τα παιδικα θεωρουν οτι κανουν κακο ) παντως η nuby ειναι μια απο τις καλες εταιριες και απο τις λιγες που τα μπιμπερο της ειναι bpa free

Όταν όμως διαβάσεις ότι βρέθηκαν μέσα σε αυτό πολύ επικίνδυνες ουσίες ξαναπαίρνεις NUBY? Εγω ας πούμε δεν θα πλησιάσω καν το ράφι για κανένα είδος τους....αν θές το βλέπω και σαν ενα είδος τιμωρίας προς τις εταιρίες...μου βάζεις κύριε στο κουταλάκι του μωρού μου τοξικά;;;; ε θα σε ....κι εγω και δεν ξαναπαίρνω τίποτα!
Ειμαι αυτής της λογικής....καλως ή κακώς

DALIA
01-08-08, 12:14
Όταν όμως διαβάσεις ότι βρέθηκαν μέσα σε αυτό πολύ επικίνδυνες ουσίες ξαναπαίρνεις NUBY? Εγω ας πούμε δεν θα πλησιάσω καν το ράφι για κανένα είδος τους....αν θές το βλέπω και σαν ενα είδος τιμωρίας προς τις εταιρίες...μου βάζεις κύριε στο κουταλάκι του μωρού μου τοξικά;;;; ε θα σε ....κι εγω και δεν ξαναπαίρνω τίποτα!
Ειμαι αυτής της λογικής....καλως ή κακώς

Παιδια συμφωνω απόλυτα και'γω η αληθεια ειναι οτι δεν επερνα τιποτα απο jumbo στον θεοφιλος οταν ηταν μωρουλι.Οσο αναφορα για τα ρουχα ειχα ακουσει στις ειδησεις οτι τα στα φθηνα κινεζικα απελευθερωνονται πολυ ευκολα ολα τα χημικα στο δερμα μας.Στο περιπου τωρα σας το αναφερω δεν θυμαμαι λεπτομερειες.Με απλα λογια οπως το καταλαβα εγω δεν υπαρχει φιλμ προστασιας αναμεσα στο χρωμα και το δερμα μας.

antu
02-08-08, 14:54
με την ιδια λογικη δεν αγοραζω καροτσι και πιπιλες της chicco που κατα διαστηματα εμφανισαν προβλημα ετος 2005, μπολ κλπ της mothercare
( «μπωλ και κουτάλι», σε αυτοτελή συσκευασία blister, με τις ακόλουθες ενδείξεις: twin compartment Bowl with heat sensing spoon, T1838, BC 5021466376756, microwave safe, Made in China. Το προϊόν εντόπισαν κλιμάκια ελέγχου της Διεύθυνσης Εμπορίου του Κεντριού Τομέα, της Νομαρχίας Αθηνών, μετά από έλεγχο που πραγματοποίησαν στο κατάστημα (Ερμού 44-46, Αθήνα) της εταιρείας Ι. Κλουκίνας – Ι. Λάππας Α.Ε. (Mothercare). ) to 2007, παιχνιδια fisher price κλπ

πρεπει δυστυχως να μαθουμε να συμβιβαζομαστε γιατι παμπολες φορες εχουμε διαβασει για τις "τελειες" εταιριες που ομως μας προσφερουν ακαταλληλα προιοντα. Και φυσικα ο καταλογος συνεχιζετε με τροφιμα ακαταλληλα καθωσ και με σουπερ μαρκετ που δεν τηρουν κανονες υγιεινης.ποσοι απο εμας εχουμε δεχτει να μας σερβιρει κρεας ( για το παιδι μας )ενας κρεοπωλης ( σαλαμι, τυρι )που δεν φοραει γαντια? δειτε λιγο στην σελιδα του εφετ τι εχει αποσυρθει, πια σουπερ μαρκετ εχουν φαει προστημα και δυστυχως θα καταλαβετε οτι δεν εχουμε επιλογες :?

yogini
02-08-08, 15:00
Είμαστε χαμένοι μην την ξάχνετε!!!

Πήγα σήμερα στο Premaman και χάζευα κάτι σαλιάρες PVC Free ktl...ωραία λέω να τις πάρω, τι να ψάχνω απο δω τι να ψάχνω απο κει για το made in...να μην το βρίσκω! τελικά κάπου το ανακάλυψα....in China of course...ψινισε τα μούτρα της η πωλήτρια που απόρησα και μου λέει όλα εκεί φτιάχνονται δεν θα βρεις πουθενά και έφυγα βεβαίως βεβαίως!

korinaki
28-08-08, 15:29
Η αληθεια ειναι οτι τις περισσοτερες φορες ο'τι πληρωνουμε παιρνουμε..Σιγουρα ενα προιον πιο ακριβο απο ενα αλλο θα εχει καποιες διαφορες στην ποιοτητα.Βεβαια,ηδη εχω παρει 2-3 πραγματακια για το μωρακι μου στα jumbo,αλλα δεν νομιζω πως θα αγορασω και πολλα απο κει.Σημερα εριξα μια ματια στο καταστημα της gap και ειχαν φερει την συλλογη για χειμωνα και ξετρελαθηκα!Φορμακια φοβερα,ρουχαλακια τελεια,παντοφλακια,καπελακια με αυτακια ολα πολυ πολυ ******,υπεροχα χρωματα και πανω απ ολα τελεια και για αγορακια,γιατι κακα τα ψεματα η μοδα λιγο τα αδικει.. :(

naina
28-08-08, 16:14
Η αληθεια ειναι οτι τις περισσοτερες φορες ο'τι πληρωνουμε παιρνουμε..Σιγουρα ενα προιον πιο ακριβο απο ενα αλλο θα εχει καποιες διαφορες στην ποιοτητα.Βεβαια,ηδη εχω παρει 2-3 πραγματακια για το μωρακι μου στα jumbo,αλλα δεν νομιζω πως θα αγορασω και πολλα απο κει.Σημερα εριξα μια ματια στο καταστημα της gap και ειχαν φερει την συλλογη για χειμωνα και ξετρελαθηκα!Φορμακια φοβερα,ρουχαλακια τελεια,παντοφλακια,καπελακια με αυτακια ολα πολυ πολυ ******,υπεροχα χρωματα και πανω απ ολα τελεια και για αγορακια,γιατι κακα τα ψεματα η μοδα λιγο τα αδικει.. :(

Από ποιο κατάστημα GAP ψώνισες? Μπορείς να μου στείλεις πμ?

Μαμά του Ωρίων
28-08-08, 17:08
Κορίτσια....
τα περισσότερα μωρά δεν φοράνε τα ρούχα πάνω από 2-3 φορές...
δεν προλαβαίνουν... μεγαλώνουν

κρίμα δεν είναι να δώσεις 10 ευρώ για ένα φορμάκι που θα το βάλει 2 φορές όταν μπορείς να το αγοράσεις με 2?

kalamaraki
28-08-08, 17:36
Κορίτσια....

κρίμα δεν είναι να δώσεις 10 ευρώ για ένα φορμάκι που θα το βάλει 2 φορές όταν μπορείς να το αγοράσεις με 2?

Ωριωνομαμά συμφωνώ απόλυτα!! Το έχω πολύ πρόσφατο το παράδειγμα η μπέμπα μου σήμερα κλείνει ένα μήνα λοιπόν έχει ήδη βάλει 8 πόντους ύψος και 800γρ βάρος και ήδη τα μισά και παραπάνω φορμάκια της είναι τσίμα τσίμα δηλαδή βγάζουμε δεν βγάζουμε τον σεπτέμβρη με αυτά!!! :shock: :shock: :shock: Τέτοια ανάπτυξη ως νέα μαμα που είμαι δεν την περίμενα μπορώ να πω μάλιστα έλεγα θα αγοράσω την κουνια της κατά τον οκτώβρη αλλά δεν την βλέπω να χωράει για πολύ ακόμη στην καλαθούνα της!!!! Και πράγματι τα φορμάκια που πήρα από το benetton και τα mothercare τα λυπάμαι γιατί της είναι ίσα ίσα και τα είχα παρει 0-3μηνών. Ενώ αυτά που πήρα από jumbo ούτε που τα λυπάμαι γιατί κάναν 2 ευρώ όπως είπες όχι 10 και 15 ευρώ το ζιπουνάκι!! Δηλαδή για να έχω να της αλλάζω και να μην τα έχω συνέχεια πλύνε βάλε θα πρέπει να πάω να παρω ένα καταναλωτικό δάνειο μόνο για τα ρούχα της! :shock: :shock: :shock: Τουλάχιστον για μένα που δεν μου τρέχουν από τα μπατζάκια ούτε βέβαια πεινάμε το jumbo και κάτι ελληνικές βιοτεχνίες παιδικών ρούχων είναι σωτήριες για το πορτοφόλι μου.Πήγα να πάρω δωράκι για μια φίλη που γέννησε μια βδομάδα μετά από μένα και μια σαλοπέτα φθινοπωρινή και ένα μπλουζάκι τύπου πόλο βγήκαν 58ευρώ!!!!!!!!! Αλλά τι να κάνω το έφαγα και τα πήρα....

ggeny
29-08-08, 10:58
Εμενα μου εχουνε φερει 3 φορμακια απο τα jumbo και τα 3 ηταν πολυ μικρα . Μια φορα το καθενα τα φορεσε. Στα δυο μαλιστα που ηταν μακο με σταμπες παρατηρησα οτι ξεβαψανε. Το αλλο που ηταν τζην δεν επαθε τπτ. Παιχνιδια παιρνω απο εκει κ διαφορες χαζομαρες για το παιδικο δωματιο. Επισης εχω δει διαφορα στην τιμη με επωνυμα καλυντικα τα εχει πιο φθημα απο ΛΗΤΩ και super market. Για παραδειγμα την Sudocream την βρηκα γυρω στα 2,5 ευρω φθηνοτερη απο τα ΛΗΤΩ.
Για τα ρουχα εχω εχω βολευτει πολυ με mothercare και φθημα και καλης ποιοτητας. Μου εχουνε φερει και παρα πολλα benetton εξοδου. Σαν ποιοτητα παρα πολυ καλη , εξαιρετικη θα ελεγα, αλλα οντως αρκετα στενα κατα τα αλλα μια χαρα πολυ ομορφα.

Gioyli
29-08-08, 12:21
Καλημερα!!!
Εγω απο το jumbo παίρνω μόνο τα φανελάκια τους !!! Ολα τα ρούχα τους απο ZARA.Μήπως να κάνατε μια βόλα στα βρεφικά να ρίξετε μια ματιά??Απο τιμές λίγο πιο πανω απο το Jumbo..αλλα ποιότητα καμια σχέση!!Πολύ καλύτερη!! :)

nano
29-08-08, 12:37
Κορίτσια....

...συμφωνώ απολύτα!!!
μόνο τους πρώτους μήνες (μέχρι περίπου 6 μηνών) δεν της έβαλα ρούχα από εκεί και κυρίως εσώρουχα που έρχοντε σε άμεση επαφή με το δέρμα
από κει και μετά μόνο από εκεί έχω ψωνίσει
τα πρώτα μας τα ψώνισα από το mothercare, εσώρουχα και φορμάκια για μέσα στο σπίτι τα υπόλοιπα μου τα φέρανε (όλα ρούχα επώνυμα) με τη γέννηση της και δε χρειάστηκε να αγοράσω και πολλά
α, και τώρα με τη βάφτιση μου φέρανε ολόκληρη γκαρνταρόμπα και το βγάλαμε το καλοκαίρι
τώρα το χειμώνα όμως θα την κάνω την επιδρομή στα jumbo...

όσο για το "made in China" απ' όσο ξέρω πολλές γνωστές εταιρείες έχουν ανοίξει εργοστάσια στην Κίνα για τα φθηνά εργατικά χέρια
αυτό όμως δε σημαίνει ότι και οι πρώτες ύλες και τα χρώματα που χρησιμοποιούν εκεί δεν είναι τα ίδια με αυτά που χρησιμοποιούν οι ίδιες εταιρείες στα άλλα εργοστάσια τους

Μαμά του Ωρίων
29-08-08, 12:48
εγώ πάντως αγόρασα όλο καμάρι για τον βαφτισιμιό μου σχολική τσάντα Benetton παρακαλώ και μέσα είχε ταμπελάκι που έλεγε made in china!
άρα... όσο και να το παλεύεις, δεν παλεύεται
έχουν κατακλύσει την αγορά.... δε θα σκάσω κι όλας

nikol28
29-08-08, 12:56
Επισης εχω δει διαφορα στην τιμη με επωνυμα καλυντικα τα εχει πιο φθημα απο ΛΗΤΩ και super market. Για παραδειγμα την Sudocream την βρηκα γυρω στα 2,5 ευρω φθηνοτερη απο τα ΛΗΤΩ.
.

γιατί στα jumbo έχει και βρεφικά καλλυντικά ?

για ρούχα πάντως φοβάμαι να πάρω για το νεογέννητο

Μαμά του Ωρίων
29-08-08, 13:04
συγγνώμη αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι φοβόσαστε :oops:
ο δικός μου κατά 90% τα ρούχα του και τα εσώρουχα είναι απ το jumbo
τα πλένω φυσικά πριν τα βάλει και το παιδί δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα ποτέ!
αλίμονο αν πάθαιναν κάτι! θα το είχαν κλείσει το μαγαζί!

nikol28
29-08-08, 13:09
πως να μην φοβάσαι όταν είχε γίνει ολόκληρο θέμα ότι τα κινέζικα ρούχα πέρα απο τα φθηνά εργατικά χέρια που έχουν, η πρώτη ύλη τους ήταν πολτοποιημένα σκουπίδια , εξ'ου και το χαμηλό κόστος!

είχαν παρουσιάσει φαγούρα σε ευαίσθητα δέρματα .

άντε τώρα να το πάρω να το βάλω στο μωρό μου μόλις γεννηθεί, εγώ φοβάμαι!!!!!

δε λέω ότι αργότερα δεν θα πάρω αλλά τουλάχιστο τώρα στην αρχή δεν νομίζω :roll:

Μαμά του Ωρίων
29-08-08, 13:12
μα όλες οι φίρμες εκεί τα φτιάχνουν
το ότι τα πληρώνεις παραπάνω είναι γιατί πληρώνεις το όνομα

το 90% των ρούχων είναι made in china

tzina
29-08-08, 13:15
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΓΕΝΝΑΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ 05/11/08 Κ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΛΕΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΨΩΝΙΖΩ...
ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΗΔΗ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΜΠΟΣΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ Κ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ..
Κ ΕΓΩ ΣΤΑ JUMBO ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΟΛΑ, ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ ΨΩΝΙΖΟΥΝ, Κ ΩΡΑΙΑ Κ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ!
ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΗ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ;;
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!
ΑΝ Κ ΟΛΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ ΠΛΕΟΝ Σ ΑΥΤΟ ΣΥΜΦΩΝΩ!!! ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΩΛΙΤΕΣ ΧΑΦΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΟΥΝΕ Κ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΣΤΗ ΤΡΙΠΛΗ ΤΙΜΗ!
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΝ ΤΑ ΠΛΥΝΕΙΣ ΚΑΛΑ Κ ΣΩΣΤΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΜ ΤΙΠΟΤΑ! ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ;

ggeny
29-08-08, 13:31
Ναι εχει καλυντικα, τις γνωστες μαρκες σε πολυ καλες τιμες.
Ακομα κ το απορυπαντικο ρουχων το γνωστο το εχει φθηνοτερα απο το σουπερ μαρκετ.
Και εγω με τοσα που ακουω στον μπεμπη οταν γεννηθηκε δεν του ειχα παρει τπτ απο τα jumbo σε ρουχο και ακομα δεν παιρνω πιο πολυ λογω ποιοτητας οπως ειπα και πριν. Επισης πολυ κοντα στο σπιτι μου ειναι και το πρατηριο τησ ΗΡΑ που και περα των εκπτωσεων βρισκεις ολο τον χρονο πολυ καλες τιμες.
Πιστευω πως καθε τι που ερχετε σε αμεση επαφη με το δερματακι του μωρου πρεπει να ειναι πολυ καλα πλυμενο και καλης ποιοτητας.

nenaki
29-08-08, 13:53
Εγω κοριτσια παντως πιστευω οτι οπως τα μαθεις τα παιδια ετσι λειτουργουν...αν το μαθεις να ναι μες στις κρεμες και στα ειδικα μαλακτικα και στα ειδικα απορυπαντικα για τα πιατα τα πατωματα και ολα αυτα σιγουρα μετα με κατι διαφορετικο θα εμφανισει αλλεργιες....Οι μαμαδες μας τοτε νομιζετε μας ειχαν με προδερμ και λευκο ξυδι?Δεν νομιζω οτι παθαμε και κατι...οσο πιο πολυ τα ψειριζουμε τοσο ευαισθητο θα ναι το μωρακι μας...Αποψη μου φυσικα ειναι αυτη..

Ηλιάννα
29-08-08, 15:26
.Σημερα εριξα μια ματια στο καταστημα της gap και ειχαν φερει την συλλογη για χειμωνα και ξετρελαθηκα

korinaki αν θελεις πες στο κεντρο ποιο μαγαζι τα εχει???
Νομιζω το Attica ή κανω λαθος??

korinaki
29-08-08, 15:46
Koριτσια sorry αλλα επειδη ειμαι λιγο ασχετη με παιδικα καταστηματα,δεν ειμαι σιγουρη οτι ειναι gap η'grant? :? :? Παντως το καταστημα αυτο ειναι σε κεντρικο δρομο στο Παγκρατι..

Ηλιάννα
29-08-08, 16:35
Μαλλον τα Grant θα εχεις δει γιατι τα gap τα εχουν ελαχιστα μαγαζια(νομιζω κεντρο και καπου Β.Π.)
Και η Grant εχει καθε χρονο εκπληκτικα ρουχαλακια!

yogini
30-08-08, 13:17
Πήγαμε χτες στα Jumbo να δούμε τι παίζει και φρίξαμε και εγω και ο άντρας μου. Τα πάντα Κινέζικα και δεν μπορώ να πω ότι είδα κάτι ποιοτικό. Ναι ειναι φτηνά αλλά εμείς προσωπικά επιλέξαμε τα πρώτα χρόνια να δώσουμε κάτι παραπάνω αλλά τα ρουχαλάκια και τα υφάσματα που θα φορέσει το παιδί μας να ειναι Ευρωπαϊκά. Εντάξει πήραμε απλά φορμάκια βαμβακερα 10? το ένα απο τα Lapin & Kitten αλλά η διαφορά στην ποιότητα ειναι εμφανής....καλά Κινεζικη πιπιλα κτλ δεν εδινα για κανέναν απολύτως λογο. Δεν ειναι θέμα ψώνιου αλλα και ο άντρας μου έχοντας πάει στην Κίνα και ξέρει πόσο βρωμιάριδες ειναι μου είπε κατηγορηματικά τίποτα Κινεζικο.
Εν τω μεταξύ πέραν απο μερικών Chicco σε πιπίλες και μπιμπερό όλα τα υπόλοιπα ειναι δικά τους προιόντα.
Είδαμε ένα καθισματάκι αυτοκινήτου με 29? εντελώς της κακιάς ώρας! Δηλαδή δεν ξέρω ποιος σώφρον άνθρωπος θα το αγοράσει και θα εμπιστευτεί το παιδί του σε αυτό :(
Φυσικά αυτή ειναι η προσωπική μου άποψη και ελπίζω να μην προσβάλλω κανέναν που χρησιμοποιεί τα ενλόγω προϊόντα, καταλαβαίνω ότι οι καιροί και τα οικονομικά ειναι δύσκολα.

korinaki
30-08-08, 15:18
[quote="Ηλιάννα"]Μαλλον τα Grant θα εχεις δει γιατι τα gap τα εχουν ελαχιστα μαγαζια(νομιζω κεντρο και καπου Β.Π.)
Και η Grant εχει καθε χρονο εκπληκτικα ρουχαλακια![/quote Το πιιο πιθανο ειναι να ειδα καταστημα της grant και μπερδευτηκα με την gap!Μοιαζουν και τα ονοματα.. :lol: Παντως αυτα που ειδα εκει μου αρεσαν πολυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!! :D Αχ περιμενω πως και πως να ξεκινησω τα ψωνια για το μωρο μας(απο τελη Σεπτεμβρη ειπαμε με τον αντρα μου)!Μεχρι τοτε θα κανω μια καλη ερευνα αγορας και μετα βουρ εξορμηση στα μαγαζια!! :D

korinaki
30-08-08, 15:24
Εμενα μου εχουνε φερει 3 φορμακια απο τα jumbo και τα 3 ηταν πολυ μικρα . Μια φορα το καθενα τα φορεσε. Στα δυο μαλιστα που ηταν μακο με σταμπες παρατηρησα οτι ξεβαψανε. Το αλλο που ηταν τζην δεν επαθε τπτ. Παιχνιδια παιρνω απο εκει κ διαφορες χαζομαρες για το παιδικο δωματιο. Επισης εχω δει διαφορα στην τιμη με επωνυμα καλυντικα τα εχει πιο φθημα απο ΛΗΤΩ και super market. Για παραδειγμα την Sudocream την βρηκα γυρω στα 2,5 ευρω φθηνοτερη απο τα ΛΗΤΩ.
Για τα ρουχα εχω εχω βολευτει πολυ με mothercare και φθημα και καλης ποιοτητας. Μου εχουνε φερει και παρα πολλα benetton εξοδου. Σαν ποιοτητα παρα πολυ καλη , εξαιρετικη θα ελεγα, αλλα οντως αρκετα στενα κατα τα αλλα μια χαρα πολυ ομορφα. Μηπως τελικα ειναι καλυτερα ν αγορασουμε λιγο μεγαλυτερα νουμερα για το νεογεννητο?Ακουω πολλες μαμαδες που λενε οτι τα ρουχαλακια για νεογεννητα πολλες φορες δεν τους κανουν η' τα φορουν μονο 1-2 φορες και μετα τους ειναι μικρα..

smaroula
30-08-08, 15:42
Μηπως τελικα ειναι καλυτερα ν αγορασουμε λιγο μεγαλυτερα νουμερα για το νεογεννητο?Ακουω πολλες μαμαδες που λενε οτι τα ρουχαλακια για νεογεννητα πολλες φορες δεν τους κανουν η' τα φορουν μονο 1-2 φορες και μετα τους ειναι μικρα..

Λοιπόν Κορινάκι την ίδια απορία είχα κι εγώ εχθές που ξεκίνησα να ψωνίζω για το μπέμπη. Μιλάω πάντα για mothercare. Πήγα να πάρω κορμάκια και φορμάκια. Οι πωλήτριες μου είπαν να μην πάρω για νεογέννητο αλλά το μέγεθος 0-3. Όταν τα άνοιξα στο σπίτι τα φορμάκια είδα ότι ήταν τεράστια. Δεν ξέρω πόσο θα γεννηθεί ο μπέμπης, αλλά αν γεννηθεί γύρω στα 3,5 κιλά με ύψος 50 εκ περίπου θα του είναι μεγάλα. Μου το διαβεβαίωσε και μια φίλη μου που με είδε να ψωνίζω και μου είπε να πάρω οπωσδήποτε νούμερο για νεογέννητα, αλλιώς θα πλέει το μπεμπάκι μου. Τα κορμάκια ήταν πάλι μεγαλούτσικα, αλλά καλύτερα. Πήγα όμως και στα Μ&S και πήρα με 13 ευρώ μια πεντάδα κορμάκια για νεογέννητα. Το ίδιο θα κάνω και με τα φορμάκια. Πιστεύω ότι για ένα μήνα θα φοριέται το νούμερο για νεογέννητα. Δε χρειάζεται να πάρουμε ποσότητα. Μια πεντάδα πιστεύω είναι αρκετά... Όπως λέει και η μαμά μου, "ε, δε θα κλείσουν και τα μαγαζιά. Όταν γεννήσω με το καλό πεταγόμαστε και παίρνουμε ό,τι χρειάζεται.."

ggeny
30-08-08, 15:48
Εγω παντος ολα τα ρουχαλακια νουμερο 0-3 ανεξαιρετου μαρκας μεχρι 1 μηνα τα φορεσα του μπεμπη μετα πηγανε στην ντουλαπα χαμενα! Για την πρωτη εβδομαδα με 10 μερες πιστευω ειναι το 0-3. Εγω προσωπικα 00 δεν ειχα παρει καθολου κ δεν χρειαστηκε με 3.500 κιλα μωρο με 52 εκ υψος που δεν ητανε κ κανα τερας

yogini
30-08-08, 17:38
Και εγω δεν ειμαι υπέρ του νούμερου 00. Η φίλη μου είχε πάρει πολλά τέτοια απο τα Jumbo και το μωρακι της γεννήθηκε μικρό και του τα φοράει....αλλά δεν θα του κάνουν νομίζω σε κανα μηνα. Εμένα όλοι μου λένε 0-3 και ένα φανελάκι της Κιττεν που μου φάνηκε μικρό το πήρα 6. Καλύτερα να εχουν αέρα παρά να ειναι τσίτα....μην ξεχνάτε και το παμπερς :)

Εαν μπορεί κάποια κοπέλα ας μου πει που φτιάχνονται τα φορμάκια του Marks & Spencer. Made in...?

Agapi6
30-08-08, 18:02
Και εγω δεν ειμαι υπέρ του νούμερου 00. Η φίλη μου είχε πάρει πολλά τέτοια απο τα Jumbo και το μωρακι της γεννήθηκε μικρό και του τα φοράει....αλλά δεν θα του κάνουν νομίζω σε κανα μηνα. Εμένα όλοι μου λένε 0-3 και ένα φανελάκι της Κιττεν που μου φάνηκε μικρό το πήρα 6. Καλύτερα να εχουν αέρα παρά να ειναι τσίτα....μην ξεχνάτε και το παμπερς :)

Εαν μπορεί κάποια κοπέλα ας μου πει που φτιάχνονται τα φορμάκια του Marks & Spencer. Made in...?

Sri Lanka!!! Αν και δεν γουστάρω τα Marks, τα φανελάκια που είχα πάρει στην κόρη μου τα φόρεσα και στο γιο μου και είναι πάρα πολύ καλά! (ουδέτερα χρώματα εννοώ, όχι τα ροζ).Πάντως μπορείτε να πάρετε μερικά 00 από το Jumbo επειδή έιναι φθηνά και θα τα φορέσει πολύ λίγο ενω το μεγαλύτερο νούμερο καλύτερα να είναι καλύτερη μάρκα.

korinaki
30-08-08, 18:14
Επισης κοριτσια,εχω ακουσει οτι δεν βολευουν τα φορμακια που ανοιγουν πισω και ειναι καλυτερα να ανοιγουν απο μπροστα..Ειναι καλυτερα λετε?

Μαμά του Ωρίων
30-08-08, 19:28
χτες αγόρασα απ το Λητώ ένα σετάκι του μικρού της chicco για να το βάλει πριν τη βάπτιση του
Να τον πάμε με κάτι ωραίο....
Ασπρη σαλοπετούλα και κόκκινο μπλουζάκι... γύρισα σπίτι και ετοιμάστηκα να τα πλύνω
Οι ετικέτες μέσα έλεγαν φυσικά made in China :wink:

elias-christina
30-08-08, 20:48
Επισης κοριτσια,εχω ακουσει οτι δεν βολευουν τα φορμακια που ανοιγουν πισω και ειναι καλυτερα να ανοιγουν απο μπροστα..Ειναι καλυτερα λετε?

Oλοσωστο!

xanp
30-08-08, 20:49
Εσώρουχα του μικρού μου του φόρεσα και του φοράω μόνο από το Τζάμπο...Συμφωνώ ότι τα νούμερα είναι άλλα ντι άλλων αλλά δεν παύουν να είναι απλά άψογα....μετά από πάμπολλα πλυσίματα είναι ανθεκτικά και χωρίς γαριάσματα, εύκολα στο σιδέρωμα χωρίς να βγάζουν κόμπους και φυσικά δεν έχουν ξεχειλώσει καθόλου...το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι σύντομα δεν θα μας κάνουν ούτε τα 24 μηνών και δεν ξέρω τι άλλο θα βρω με 2 ευρώ και τόσο καλό...Και εννοείται ότι του τα φόρεσα από την πρώτη μέρα και δεν έπαθε τίποτα, άλλωστε τα έπλυνα πρώτα..
Τώρα για τα ρούχα συμφωνώ επίσης ότι τα H&M είναι πολύ καλή επιλογή με λογικές τιμές για όλα τα βαλάντια και γουστόζικα ιδιαίτερα τουλάχιστον για τα δικά μου μετρά, χωρίς στάμπες και γενικά μπεμπεκίστικα χαρακτηριστικά...και από ποιότητα πολύ καλά.

katerina24
31-08-08, 07:38
Μηπως τελικα ειναι καλυτερα ν αγορασουμε λιγο μεγαλυτερα νουμερα για το νεογεννητο?Ακουω πολλες μαμαδες που λενε οτι τα ρουχαλακια για νεογεννητα πολλες φορες δεν τους κανουν η' τα φορουν μονο 1-2 φορες και μετα τους ειναι μικρα..

το μωρο μου γεννηθηκε 2700 κιλα και ειχα παρει 6 φορμακια 00 και 6 φορμακι 0-3 απο το mothercare.σε πληροφορω πως το μωρο μεσα στο 00 επλεε λιγο,τελικα του τα φορεσα 2 μηνες.
επειδη μετα πηρε πολυ αποτομα βαρος το 0-3 του τα φορεσα 1 μηνα μονο....

ggeny
31-08-08, 09:02
Μα αυτο ειναι το θεμα! Τις πρωτες μερες θα νομιζεις οτι πηρες ρουχα ττεραστιων διαστασεων. Ομως τα μωρα μεγαλωνουν τοσο γρηγορα που δεν καταλαβαινεις ποτε ερχετε ο καιρος που πρεπει να αλλαξεις νουμερο! Ειδικα τους πρωτους 2-3 μηνες η αλλαγη ειναι δραματικη! Απο Μαρτιου μεχρι Ιουνιο περα απο αυτα που του ειχαμε παρει πριν γεννηθει ψωνισαμε αλλες 3 φορες! Ας ειναι καλα τα mothercare που εχουνε καλες τιμες κ καλη ποιοτητα!

Sotiria
31-08-08, 16:54
και εμείς χρησιμοποιούμε jumbo ρούχα και μέχρι στιγμής μας βγήκαν πολύ καλά.

Μας φέρανε δώρο ρούχα και παιχνίδια της chicco και όπως λέει η φίλη πιο πάνω είναι
και αυτά made in china. Το έχετε καταλάβει ότι η συντριπτική πλειοψηφία
των προιόντων είναι made in china??? Εχουν φτηνά εργατικά χέρια- καλές και κακές ποιότητες.....στο χέρι μας είναι να τα ξεχωρίσουμε μόνες μας.

eleftheriak
01-09-08, 08:36
Μας έφεραν το Σάββατο 2 φορμίτσες από το Μarks& Spenser και γράφουν και αυτές Made in China!Πάντως σαν νούμερα είναι μεγάλα το 6-9 θα της μπαίνει σίγουρα και στους 12 μήνες,και να φανταστήτε οτι είναι και ψηλή η Νίνα μου !Σαν ποιότητα πάντως δεν μου άρεσαν και πολύ ποιό πολύ μου αρέσουν τα Mothercare από τα επώνυμα

yogini
01-09-08, 10:02
Μας έφεραν το Σάββατο 2 φορμίτσες από το Μarks& Spenser και γράφουν και αυτές Made in China!Πάντως σαν νούμερα είναι μεγάλα το 6-9 θα της μπαίνει σίγουρα και στους 12 μήνες,και να φανταστήτε οτι είναι και ψηλή η Νίνα μου !Σαν ποιότητα πάντως δεν μου άρεσαν και πολύ ποιό πολύ μου αρέσουν τα Mothercare από τα επώνυμα

Ευχαριστώ με σώσατε απο τον ποδαρόδρομο!

ΜΑΡΙΑ Γ.
07-10-08, 20:34
ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ JUMBO. TA ΕΣΩΡΟΥΧΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΩΡΑΙΑ ΣΧΕΔΙΑΚΙΑ. ΤΑ ΦΟΡΜΑΚΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΑΚΟ :shock:
ΤΟ MOTHERCARE ΕΧΕΙ ΩΡΑΙΑ ΦΟΡΜΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΥΦΑΣΜΑ, ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΑ...ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ! ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ JUMBO ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ... ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΑ. ΠΡΟΤΕΙΜΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ ΕΠΩΝΥΜΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΟΠΩΣ ΤΑ FISHERPRICE. ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΙΓΚΙΠΑ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!! :D :D [/b]

apo+mpempa
08-10-08, 12:41
Κι εμείς έχουμε πάρει πολλά ρουχαλάκια από το jumbo και δεν έπαθαν τίποτα με το πλύσιμο. Τώρα που τα ξαναέβγαλα από το μπαούλο για την μπέμπα και τα έπλινα έγιναν πολύ ωραία. Εχουμε πάρει και παιχνίδια, κατι αυτοκινητάκια με 1 ευρώ και κάποια άλλα απομίμηση ficher-price. Αυτό έγινε και λίγο αναγκαστικά γιατί έπρεπε να εφοδιάσουμε με παιχνίδια και τις γιαγιάδες και δεν γινόταν όλα να είναι επώνυμα. Εχω στο σπίτι τα "καλά" και τα άλλα περιπλανιόνται από δω και κει.

Επίσης πήρα και το ρηλαξ των 20€ και είναι καταπληκτικό!

danai74
08-10-08, 13:28
Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με τα ρούχα ή/και τα παιχνίδια από το Jumbo. Μια χαρά μου έχουν βγει όλα. Έχω πάρει καρότσι με 100? ωραίοτατο και ανθεκτικό, παρκοκρέββατο της Chicco επίσης δεν έχει πάθει τίποτα και τα ρουχαλάκια δεν του δημιούργησαν κανένα πρόβλημα στο κορμάκι του. :lol:

smaroula
08-10-08, 14:04
Λοιπόν σήμερα πήγα στο τζάμπο να πάρω κάποια πραγματάκια. Είδα κούβερτούλες φλις με πολύ όμορφα σχέδια. Έπιασα μια για να δω την ποιότητα και μου έμεινε το χρώμα στο χέρι....

Souloumpamia
08-10-08, 14:10
Όταν γεννήθηκε ο μικρός μου, μου πήραν ολόσωμο μπουφάν (δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω) το οποίο ήταν 0-3. Το παιδί γεννήθηκε Μάρτιο. Σα νεογέννητο του ήταν τεράστιο. Το φόρεσε τον επόμενο Σεπτέμβρη-Οκτώβρη που ήταν ήδη 6-7 μηνών. Επίσης, του είχα πάρει φορμάκια για 6 και 12 μηνών. Σε ηλικία 5 μηνών, αυτά των 6 ήταν άχρηστα και αυτά των 12 δεν κράτησαν πολύ....πεταμένα λεφτά

yogini
08-10-08, 14:11
Λοιπόν σήμερα πήγα στο τζάμπο να πάρω κάποια πραγματάκια. Είδα κούβερτούλες φλις με πολύ όμορφα σχέδια. Έπιασα μια για να δω την ποιότητα και μου έμεινε το χρώμα στο χέρι....

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ασε δεν πειράζει προτιμάω να τα σκάσω και αν μου μείνει κανενα χρώμα στο χέρι να πάω να ξεχέσω κόσμο! :D :D :D

DALIA
08-10-08, 14:26
Ειδικα για πολύ μωρά.

Και εγω ποτε δεν ψωνισα απο'κει ρουχα και δεν προκειτε να το κανω.Μονο η μυρωδια που εχουν μεσα τα καταστηματα με ενοχλει πολυ.
Α! και για να μην παρεξηγηθω δεν ειμαι καμια μυγιαγγιχτη.

peny
08-10-08, 15:04
Γεια σας κορίτσια! Εγώ τις αγορές μου, όταν γέννησα τις έκανα από διάφορα μαγαζιά. Κουνουπτιέρα, πάπλωμα και πάντα τα πήρα από το ΛΗΤΩ. 'Εκαναν 200?!Να δείτε πως έχει καταντήσει ειδικά η πάντα γιατί στηρίζεται για να σηκωθεί. Το μετάνοιωσα πικρά. Δε λέω το καρότσι να είναι ακριβό, το καθισματάκι επίσης γιατί είναι θέμα ασφάλειας ,τα ρούχα και τα λευκά είδη όμως δεν αξίζει τον κόπο. Τα ρούχα πάνω απο 4 μήνες δεν τα φοράνε ειδικά τον πρώτο χρόνο. Μόλις δε αρχίσουν τις κρέμες και τα φρούτα γίνονται χάλια. Έχω καλά και ακριβά ρούχα τα οποία έχουν βαψει από φρούτα και τα κλαίω ακομα ενώ του JUMBO δεν με νοιάζει γιατί δεν τα χω πληρώσει ακριβά.

peny
08-10-08, 15:11
Μηπως τελικα ειναι καλυτερα ν αγορασουμε λιγο μεγαλυτερα νουμερα για το νεογεννητο?Ακουω πολλες μαμαδες που λενε οτι τα ρουχαλακια για νεογεννητα πολλες φορες δεν τους κανουν η' τα φορουν μονο 1-2 φορες και μετα τους ειναι μικρα..[/quote]
Αναλόγως το παιδί. Ο δικός μου γεννηθηκε 3 kg και όλα τα φορμάκια που του είχα πάρει ήταν για 3 μηνών και πάνω. Τα δύο πόδια τα βρίσκαμε σε ένα μπατζάκι και τα μανίκια τα γυρνάγαμε 3 φορες. Ήταν σαν φασουλής. τα 0 μηνών τα φορέσαμε τουλαχιστον για 3 μήνες. ¶μα δεις φωτο όταν το φέρναμε απο το νοσοκομείο θα σκάσεισ στα γέλια. Είναι μια φορμα και καπου στο βάθος ένα κεφαλάκι. Βέβαια μια φίλη μου τα 0 μηνών του τα φόρεσε για 20 μέρες γιατί γεννήθηκε μεγάλος (3,7 kg).

vera
08-10-08, 15:26
Πενυ υπαρχει ειδικο τοπικ για φορμακια που λεμε για διαστασεις......

Κοριτσια να αποφευγετε τα ρουχα κι εωρουχα του τζαμπο για τα νεογεννητα........ειναι πολυ ευαισθητο το δερματακι τους και τα ρουχα του τζαμπο (κατα πως μου πε γνωστη χβμικος απο το χημειο του κρατους) ειναι του σωρου και δεν περνανε απο τους ελεγχους (που περνανε αλλα ρουχα εταιριων που τα φτιαχνουν επισης στην κινα)

Οποτε δεν ξερετε ουτε τι βαμβακι εχει χρησιμοποιηθει(σαφως οχι καλης ποιοτητας, μη ξεχνατε οτι το βαμβακι ειναι φυτο και ψεκαζεται με φυτοφαρμακα) ουτε τις χρωστικες........στην κινα σε ρουχα του σωρου χρησιμοποιουνται ακομα και απαγορευμενα χημικα στις βαφες.......

Οποτε καλυτερα ειδικα τα εσωρουχα να ειναι απο καταστημα με πιο ποιοτικα πραγματα........δεν χρειαζεται να ειναι ακριβα.......του mothercare ειναι και καλα και οικονομικα.....

Το ιδιο ισχυει και για σεντονια, πετσετες και κουβερτες φυσικα......οτι ερχεται σε επαφη με το δερμα του μωρου......

Επισης καλυτερα τα εσωρουχα να ειναι λευκα...χωρις χρωματα........ακομα και τα παιδια που δεν εχουν αλλεργιες δεν μπορουμε να ξερουμε τι βλαβες μπορουν να υποστουν απο τις χρωστικες που περνανε στο δερμα τους.........οσο ειναι μωρο οι ποροι του δερματος ειναι ακομα ανοιχτοι και γι αυτο απαιτειται σχολαστικη καθριοτητα απο μερους μας και ρουχα καλης ποιοτητας.......

yogini
08-10-08, 15:44
Πενυ υπαρχει ειδικο τοπικ για φορμακια που λεμε για διαστασεις......

Κοριτσια να αποφευγετε τα ρουχα κι εωρουχα του τζαμπο για τα νεογεννητα........ειναι πολυ ευαισθητο το δερματακι τους και τα ρουχα του τζαμπο (κατα πως μου πε γνωστη χβμικος απο το χημειο του κρατους) ειναι του σωρου και δεν περνανε απο τους ελεγχους (που περνανε αλλα ρουχα εταιριων που τα φτιαχνουν επισης στην κινα)

Οποτε δεν ξερετε ουτε τι βαμβακι εχει χρησιμοποιηθει(σαφως οχι καλης ποιοτητας, μη ξεχνατε οτι το βαμβακι ειναι φυτο και ψεκαζεται με φυτοφαρμακα) ουτε τις χρωστικες........στην κινα σε ρουχα του σωρου χρησιμοποιουνται ακομα και απαγορευμενα χημικα στις βαφες.......

Οποτε καλυτερα ειδικα τα εσωρουχα να ειναι απο καταστημα με πιο ποιοτικα πραγματα........δεν χρειαζεται να ειναι ακριβα.......του mothercare ειναι και καλα και οικονομικα.....

Το ιδιο ισχυει και για σεντονια, πετσετες και κουβερτες φυσικα......οτι ερχεται σε επαφη με το δερμα του μωρου......

Επισης καλυτερα τα εσωρουχα να ειναι λευκα...χωρις χρωματα........ακομα και τα παιδια που δεν εχουν αλλεργιες δεν μπορουμε να ξερουμε τι βλαβες μπορουν να υποστουν απο τις χρωστικες που περνανε στο δερμα τους.........οσο ειναι μωρο οι ποροι του δερματος ειναι ακομα ανοιχτοι και γι αυτο απαιτειται σχολαστικη καθριοτητα απο μερους μας και ρουχα καλης ποιοτητας.......

Έτσι ειναι δυστυχώς με τα Κινέζικα! Δεν βλέπετε και με τα γάλατα οτι αυτοί εκει κάτω δεν χαμπαριάζουν τίποτα, θα μας ξεκάνουν!
Κι εμένα το πρόβλημα μου δεν ειναι το ράψιμο και τα εργατικά χέρια αλλα τα υλικά και οι ελέγχοι οι οποίοι στην Κίνα ειναι υποτυπώδεις. Έβλεπα σε ένα ντοκυμαντέρ πριν καιρό για τις αλυσίδες που παραγουν τα ρούχα τους εκεί να λέει η υπεύθυνος διασφαλισης ποιότητας του H & M οτι ενώ έχουν θέσει αυστηρά στάνταρ ποιότητας κτλ, παραδέχτηκε οτι δεν έχουν τον απόλυτο έλεγχο στο τι τελικά γίνεται....μου είχε κάνει πολύ εντυπωση που το παραδέχτηκε και γι'αυτο το συγκράτησα. :( :( :(

MARIAGALS
08-10-08, 16:12
Exω πάρει εσωρουχα πανακριβα γνωστής μάρκας Ιταλικής ΑR@@2ni δυστυχώς όταν τα έπλυνα ξέβαψαν καθώς στράβωσαν και οι ραφές τι να λέμε βρε κορίτσια , δεν έχει να κάνει με την φιρμα αν ειναι jumbo ή γνωστής μάρκας έχει να κάνει με τον κατασκευαστή που κατασκευάζεται η κλωστή και όχι το ύφασμα . Και τα Ζάρα στην κινα γίνονται και τα Μπερμπερις και τα DC κάποια τι να λέμε τώρα. Ξέρει καμια σας απο που αγοράζονται τα νήματα που βάφονται με τι βαφές για να γίνουν στο τέλος υφάσματα. Ελεος ! όλα στην ινδονισία και κίνα΄γίνονται Ελεος λοιπον μην σας πιάνει αμοκ με τις φίρμες ή με τις μη φίρμες. Και προς αποφυγήν παρεξηγήσεων τα λέω γιατί ασχολήθηκα με το ύφασμα επι χρόνια και χρόνια. Λοιπον άκρη δεν βρίσκεις πουθενά.

vera
08-10-08, 16:21
Ειπα το εξης.......

Τα ρουχα που φερνει το τζαμπο ειναι του σωρου.......δεν περνανε απο κανενα απολυτως ελεγχο.....ειναι τοσο φθηνα γιατι εχουν το χαμηλοτερο κοστος......για να χουν το χαμηλοτερο κοστος σημαινει οτι εχουν και τα φθηνοτερα υλικα.....

Αν εχουν προβληματα τα ρουχα που υποκεινται σε ελεγχο, φανταστειτε τι γινεται με αυτα που δεν περνουν απο κανενα ελεγχο......

Τα περισσοτερα πλεον φτιαχνονται στην κινα, αλλα με διαφορετικες προδιαγραφες......το οτι ξεβαφει ενα ρουχο και ανοιγουν οι ραφες δεν σημαινει κι οτι τα υλικα του ειναι επικινδυνσ.........

Γι αυτο και λεω προτιματε τα λευκα για εσωρουχα......μπορει να ειναι επιτρεπτη η βαφη, αλλα γιατι να μπει στο δερματακι του μωρου??? Που ξερουμε ποσο ασφαλης ειναι τελικα?

Ειχα ψωνισει κι εγω ενα σκασμο ρουχα απο τζαμπο στην αρχη (ναι ειναι φθηνα, τζαμπα...σαμπως τα αλλα ειναι καλυτερα και μπλα μπλα ) και τα πεταξα ολα μολις αρχισαν οι κοκκινιλες και τα προβληματα....μετα αισθανθηκα γυφτισσα και ηλιθια........με την υγεια του μωρου δεν παιζω.........οικονομια σε αλλα πραγματα....απο τα εσωρουχακια δεν θα γινουμε πλουσιοι......

Καρεκλακια, καροτσακια, παρκα κλπ δεν θα παθουν καμμια ζημια (λεμε τωρα)

MARIAGALS
08-10-08, 16:30
Βέρα δεν απευθυνθηκα σε σένα για αποφυγή παραξηγήσεων αλλα γενικά σε όλο το τόπικ . Στην ουσία λέμε το ίδιο. Πως σε ότι υπάρχει χρώμα στο νήμα ειναι επικίνδυνο διοτι δεν ξερουμε που βάφονται. Ολοι οι Ιταλοί μεγάλοι σχεδιαστές αγοράζουν το νήμα μονοκλονο δικλονο τρικλονο κλπ και το στέλνουν με το σχέδιο τους στην κινα και ινδονισία και εκεί γίνεται η επεξεργασία . Κατόπιν όταν ολοκληρωθεί ως ύφασμα το στέλνουν στην Ιταλία στον γνωστό οικο και αυτος το στέλνει όπου θέλει για ράψιμο.

Ο άντρας μου φοράει μονο γνωστής φίρμας Ιταλικής ρουχα.
4 παντελόνια κόπηκαν τα οποια το καθένα έχει πάνω απο 300 ευρώ. Και αυτο διότι η βαφή του υφάσματος ήταν μάλλον χημική . Φυσικά δεν μας αντικατέστησαν κανένα . Και φυσικά πάψαμε να αγοράζουμε ρουχα αυτής της φίρμας.

Ηλιάννα
08-10-08, 16:35
ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ JUMBO ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ... ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΑ. ΠΡΟΤΕΙΜΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ ΕΠΩΝΥΜΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΟΠΩΣ ΤΑ FISHERPRICE. ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΙΓΚΙΠΑ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!! :D :D [/b]

Για τσεκαρε σε παρακαλω τα Fisherpice και πες μου τι "made in" ειναι??
μαγαζι με παιχνιδια εχω και το εχω ψαξει το θεμα ειναι σχεδον ολα"Made in China"

MARIAGALS
08-10-08, 16:39
Kai τα FPr κάποια στιγμή βγήκαν ακατάλληλα ......μετα διορθώσαν το υλίκο τους.

Ursa Major
08-10-08, 16:40
ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ JUMBO ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ... ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΑ. ΠΡΟΤΕΙΜΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ ΕΠΩΝΥΜΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΟΠΩΣ ΤΑ FISHERPRICE. ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΙΓΚΙΠΑ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!! :D :D [/b]

Για τσεκαρε σε παρακαλω τα Fisherpice και πες μου τι "made in" ειναι??
μαγαζι με παιχνιδια εχω και το εχω ψαξει το θεμα ειναι σχεδον ολα"Made in China"
Ναι μωρέ κινέζικα είναι, όπως και πολλές μάρκες αθλητικών ειδών.
Αλλά λέμε οτι οι προδιαγραφές που βάζει η καλή εταιρία είναι διαφορετικές.
Το εργοστάσιο της Κίνας μπορεί να βγάλει απο Αρμάνι μέχρι Χαρμάνι.
Είναι θέμα προδιαγραφών ποιότητας. :wink:

MARIAGALS
08-10-08, 21:31
Fisher-Price υπενθυμίζει Licensed χαρακτήρα παιχνίδια οφείλεται σε δηλητηρίαση από μόλυβδο επικινδυνότητας
WASHINGTON, DC - The US Consumer Product Safety Commission, in cooperation with the firms named below, today announced a voluntary recall of the following consumer product. WASHINGTON, DC - Η αμερικανική Επιτροπή Ασφάλειας Καταναλωτικών Προϊόντων, σε συνεργασία με τις επιχειρήσεις που παρατίθεται στη συνέχεια, ανακοίνωσε σήμερα σε εθελούσια απόσυρση από την αγορά των καταναλωτικών προϊόντων, τα εξής. Consumers should stop using recalled products immediately unless otherwise instructed. Οι καταναλωτές θα πρέπει να σταματήσουν να χρησιμοποιούν προϊόντα υπενθύμισε αμέσως έδωσε εντολή Εάν δεν προβλέπεται διαφορετικά.
Name of Product: Sesame Street, Dora the Explorer, and other children's toys Ονομασία προϊόντος: Sesame Street, οι ΝΤΟΡΑ Explorer, και άλλα παιδικά παιχνίδια

Units: About 967,000 Μονάδες: Περίπου 967.000

Importer: Fisher-Price Inc., of East Aurora, NY Εισαγωγέας: Fisher-Price Inc, του East Aurora, NY

Hazard: Surface paints on the toys could contain excessive levels of lead. Hazard: Επιφανειακή χρώματα για τα παιχνίδια που θα μπορούσαν να περιέχουν υπερβολικά επίπεδα μολύβδου. Lead is toxic if ingested by young children and can cause adverse health effects. Ο μόλυβδος είναι τοξικός αν εισέλθει στον οργανισμό με μικρά παιδιά και μπορεί να προκαλέσουν δυσμενείς επιπτώσεις στην υγεία.

Incidents/Injuries: None reported. Επεισόδια / Τραυματισμοί: Δεν έχει αναφερθεί.

Description: The recalled involves various figures and toys that were manufactured between April 19, 2007 and July 6, 2007 and were sold alone or as part of sets. Περιγραφή: Η υπενθύμισε περιλαμβάνει διάφορα στοιχεία και τα παιχνίδια που κατασκευάστηκαν μεταξύ 19 Απριλίου 2007 και Παρασκευή, 6 Ιουλίου 2007 και πωλούνταν μόνο του ή ως μέρος του σετ. The model names and product numbers for the recalled toys, which are all marked with "Fisher-Price," are listed below. Το μοντέλο ονόματα και αριθμούς για τον προϊόντος υπενθύμισε τα παιχνίδια, τα οποία είναι όλα φέρουν την ένδειξη "Fisher-Price," παρουσιάζονται στον παρακάτω πίνακα. The toys may have a date code between 109-7LF and 187-7LF marked on the product or packaging. Τα παιχνίδια μπορούν να έχουν ημερομηνία κώδικα μεταξύ 109-7LF και 187-7LF σήμανση επί του προϊόντος ή της συσκευασίας.

Sold at: Retail stores nationwide from May 2007 through August 2007 for between $5 and $40. Πουλήθηκε σε: λιανικής πανελλαδικά από τον Μάιο του 2007 μέσω Αυγούστου 2007 για μεταξύ $ 5 και $ 40.

Manufactured in: China Που κατασκευάζονται στην Κίνα

Remedy: Consumers should immediately take the recalled toys away from children and contact Fisher-Price. Επανόρθωση: Οι καταναλωτές πρέπει να λάβουν αμέσως τα παιχνίδια υπενθυμισθεί μακριά από παιδιά και επαφή Fisher-Price. Consumers will need to return the product and will receive a voucher for a replacement toy of the consumer's choice (up to the value of the returned product). Οι καταναλωτές θα πρέπει να επιστρέψετε το προϊόν και θα λάβετε ένα κουπόνι για την αντικατάσταση των παιχνιδιών την επιλογή του καταναλωτή (μέχρι την αξία του επιστρεφόμενου προϊόντος).

yogini
08-10-08, 21:35
Εγω βασικά που είμαι κατά των παιχνιδιών καλά κάνω ε;;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ελπίζω να μην αρχίσουν να τυπώνουν και τα βιβλία στην Κίνα γιατι θα ΠΕΘΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΣΥΜΠΕΘΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

Θα ρωτήσω τη γιαγιά μου πως φτιάχνανε παλιά τα παιχνίδια με τα παλιόπανα...ετσι κι αλλιώς θα μας τα φάει ο Αλογοσκούφης πριν φτάσουμε στα παιχνίδια!

joan
08-10-08, 22:09

ΕΜΕΙΣ ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΤΟ 90% ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ JUMBO. ΑΠΟ ΗΜΕΡΩΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ . ΠΛΥΣΙΜΟ ΣΤΑ ΚΑΥΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΧΡΩΜΑΤΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ,ΚΟΚΚΙΝΑ ΚΛΠ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ . ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΩ ΧΑΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ. ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ .ΕΣΩΡΟΥΧΑ ,ΦΑΝΕΛΑΚΙΑ, ΦΟΡΜΑΚΙΑ, ΠΕΤΣΕΤΕΣ, ΣΑΛΙΑΡΕΣ ,ΦΟΡΜΕΣ ΟΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ .

joan
08-10-08, 22:10
Εγω βασικά που είμαι κατά των παιχνιδιών καλά κάνω ε;;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ελπίζω να μην αρχίσουν να τυπώνουν και τα βιβλία στην Κίνα γιατι θα ΠΕΘΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΣΥΜΠΕΘΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

Θα ρωτήσω τη γιαγιά μου πως φτιάχνανε παλιά τα παιχνίδια με τα παλιόπανα...ετσι κι αλλιώς θα μας τα φάει ο Αλογοσκούφης πριν φτάσουμε στα παιχνίδια!

ΕΙΣΑΙ ΦΟΒΕΡΗ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :lol: :lol: :lol:

ΝΑΝΤΙΑ1
08-10-08, 22:35
ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΖΙΠΟΥΝΑΚΙΑ-ΚΑΛΤΣΑΚΙΑ-ΦΟΡΜΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΡΟΥΧΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΗΣ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΛΕΦΤΑ.ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΕΧΩ ΣΩΘΕΙ.JUMBO ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΧΡΗΣΙΜΑ

mariantinos
10-10-08, 20:11
k egw mazi sas koritsia.jumbo k pali jumbo an k den exei megalh pikilia se formakia :( ...vevaia ki edw sthn poly exw vrei magazia me poly poly kales times!!! veloute formaki k asori saliara k asorti kapelaki ....katheste? MONO 5 EYRW!!!!

snowwhite
10-10-08, 20:45
jumbo και πάλι jumbo :lol:

καλές τιμές και δεν παθαίνουν τιποτα!

mariantinos
10-10-08, 20:47
jumbo και πάλι jumbo :lol:

καλές τιμές και δεν παθαίνουν τιποτα!
nai ksexasana to anaferw pws kati alla pou ta pira apo magazia edw serres sto prwto pisimo eginan gia paidi paysarko!!!! :lol: :lol: :lol:

ΛΕΝΑΝΕΚ
10-10-08, 22:34
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΜΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΠΟ ΤΟ JUMBO KΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟ ΑΓΟΡΑΖΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ(ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ) ΣΟΥ ΕΒΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΣΕΖΟΝ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΜΕΡΙΚΑ ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ.ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΑ ΦΟΡΕΣΕΙ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΡΟΧΕΙΡΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΤΙΜΗΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ STOCKATZIΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΑΣΕ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΣΟΥ.ΣΤΑ JUMBO ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙΣ π.χ.50,00 € ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ ΜΕ 100,00€ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ! :? :)

mariantinos
11-10-08, 11:47
den mporw na katalavw pws se alles mas vgainoun poly kala k se alles skarta ta rouxalakia tou jumbo.isws ftaiei h partida? ti na pw?!

sophie9
16-10-08, 23:44
ego mono ifela na po afto, oti polla pragmata kanun tora kinesika, kai se kales eteries. Diafora ine - oti kapies eteries eleghoun - ti ifasmata, hromata etc. hrisimiopune kai kapies endiaferi mono na ine ftino. ego apo JUMBO mallon rouhalakia den fa paro (doulahiston ja protes mines) meta otan fa ehei megalosi to moraki na doume.

ΝΑΝΤΙΑ1
16-10-08, 23:49
ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ.ΟΣΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ.ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΕΠΩΝΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ?????????????????http://mf.lilypie.com/11UNp3/.png (http://lilypie.com)

kalamaraki
17-10-08, 09:34
ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ.ΟΣΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ.ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΕΠΩΝΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ?????????????????http://mf.lilypie.com/11UNp3/.png (http://lilypie.com)

Ακριβώς η σκέψη μου!! Θα σας πω τώρα τι ανακάλυψα, πήγα προχθές στο carefour να αγοράσω παμπερς γιατί τα είχε προσφορά 20% μείον και όπως έκανα βόλτα βρήκα τα παιδικά-βρεφικά ρούχα. Καλά αγόρασα ρουχαλάκια Disney μπλουζάκια με 1,77ευρώ και σορτάκια με 2,67ευρώ από αρχικές 7 και 12 και κορμάκια με τον Mickey Mouse και Winnie 4 ευρώ από 16 αρχική.Θα μου πείς γιατί τα πήρες από τώρα ε ... τα βρήκα φθηνά και είπα σιγά βγαζω 8 σύνολάκια για καλοκάιρι με 30 ευρώ τα μπλουζάκια τα πήρα 9-12 και τα παντελονάκια σορτσάκια κορμάκια 12-18. Και δίπλα εκέι είχε και εσωρουχάκια μακρυμάνικα μάρκας carefour Tex τα τέσσερα 10 ευρώ σε ωραία χρώματα. Λοιπόν τα πηρα και τα έπλυνα και εντυπωσιάστηκα από την ποίοτητά τους και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.Γιατί εχω πόνο μεγάλο η μπέμπα πήγε ήδη στους 64 πόντους και 6,500κιλά και δεν την προλαβαίνω αυτήν και τα έξοδα για τον ρουχισμό της, ήδη τα 3 μηνών δεν της κάνουν στο ύψος!!

christian
02-05-09, 20:47
[/QUOTE]ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΥΠΟΨΗΝ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΕΦΟΔΙΑΣΜΟ ΣΤΑ JUMPO...

καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω για κάποιο θέμα αγοράς μου από το JUMBO Βαρυμπόπης και γενικά από τα JUMBO BEBE.
Αγόρασα ένα θήλαστρο για τη γυναίκα μου με το οποίο συμπτωματικά της δημιουργήθηκς πρόβλημα μαστίτιδας πριν αρχίσει να υπολειτουργεί (δεν είχε δύναμη σε κάποιο σημείο για να ''ρουφήξει'' το γάλα).
Μέσα σε 5 ημέρες το επέστρεψα στην εταιρεία όπου αρνήθηκαν να μου επιστρέψουν τα χρήματα ή έστω να μου κόψουν κάποιο πιστωτικό για άλλη αγορά παρά μόνο με την σφραγίδα για αγορά την ίδια μέρα. Φυσικά αρνήθηκα να ''τρέξω'' να αγοράσω κάτι εκείνην τη στιγμή και παραπονέθηκα ότι αυτό ήταν αντίθετο με το νόμο. Κάποιοι υπεύθυνοι μου απάντησαν ότι αυτή είναι η πολιτική της εταιρείας.
Όταν άρχισαν να καταφθάνουν και άλλοι πελάτες για τα δικά τους παράπονα σε άλλα προιόντα και προσπάθησα να τους μιλήσω και να τους ρωτήσω αν θα ήθελαν οι ίδιοι να κάνουμε κάποια καταγγελία μαζί σε καταναλωτικές οργανώσεις κάλεσαν την αστυνομία η οποία φυσικά από τη στιγμή που δεν δημιουργούσα κάποιο πρόβλημα έφυγε. Στη συνέχεια με απείλησαν ότι θα μου κάνουν μήνυση και θα περάσω το σαββατοκύριακο στο αστυνομικό τμήμα (αυτόφωρο).
Τελικά, αφού πέρασαν 3 ώρες όπου περίμενα μήπως λυθεί το ζήτημά μου και αφού ανακάλυψα ότι δεν υπήρχε διάθεση από τους άλλους πελάτες για καταγγελίες (ο κόσμος είναι κουρασμένος ή φοβάται, μόνο μια κυρία άφησε τα στοιχεία της) έφυγα από το κατάστημα.
Όμως πριν τα παρατήσω, θα ήθελα να το ''ψάξω'' λίγο το θέμα. Γι'αυτόν το λόγο γράφτηκα σε αυτό το forum και ήθελα να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου μαζί σας, όντες και εσείς γονείς & καταναλωτές. Ψάχνοντας μάλιστα στο internet σχετικά με τα JUMBO ανακάλυψα και άλλες πληροφορίες όσον αφορά προιόντα που έχουν αποσύρει (κινέζικα φυσικά) λόγω επικινδυνότητας αλλά και πληροφορίες που αφορούν όλους εμάς που είμαστε και μισθωτοί εργαζόμενοι και αφορούν τις εργασιακές σχέσεις στη συγκεκριμένη εταιρεία (ελαστικά ωράρια, μη πληρωμή υπερωριών, απολύσεις, απαγόρευση συνδικαλισμού, τρομοκρατία, κλπ.). Δε θα ήθελα να σας κουράσω όμως παραπάνω, μπορείτε να βρείτε σχετικά θέματα στο www.google.gr (http://www.google.gr/) (''jumbo bebe'').
Δυστυχώς, είχα ψωνίσει διάφορα προιόντα από την εταιρεία αυτή αλλά αυτά τα οποία έμαθα από πρώτο χέρι μου αναθεωρούν τις απόψεις που είχα. Έννοιες όπως εγγύηση προιόντος, after sales service, κλπ. τους είναι ήθελημένα άγνωστες.
Σας ευχαριστώ που με ''διαβάσατε'' ,ελπίζω να μη σας κούρασα

mama xrysa
02-05-09, 21:21
Christian καλωσήρθες στην παρέα μας!Εχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα γράφεις για το τζάμπο, όντως έχουν απαράδεκτη συμπεριφορά και μάλλον επαναπαύονται στο γεγονός οτι λόγω τιμών δεν θα μας χάσουν απο πελάτες!Σε σχέση με το θήλαστρο τώρα μάλλον δεν φταίει το κατάστημα αλλά η ποιότητα του θήλαστρου για την μειωμένη του απόδοση.Τα θήλαστρα που διαθέτει το εν λόγω κατάστημα είναι τα χειρότερα που κυκλοφορούν!!Τον τελευταίο καιρό τα μέλη του φόρουμ Εχουν καταβάλει μεγάλες προσπάθειες να βρούμε όικονομικές λύσεις αντίστοιχες του τζάμπο αλλά με καλύτερη ποιότητα!Ρίξε μια ματιά σε αυτό το τόπικ: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=31159
Θα βρείς πολύ ενδιαφέρουσες λύσεις.Και ότι απορία έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις!

Χρύσα

Λιζα Ν.
05-05-09, 11:28
christian θιγεις ενα παρα παρα πολυ σοβαρο θεμα. Δυστηχως πολλες φορες στη χωρα μας εχω προσπαθησει να βρω το δικιο μου σαν καταναλωτρια, αλλα δεν το βρηκα. Τελευταια φορα σε αλλο μεγαλο καταστημα, οπου δεν μου αλλαζαν χαλασμενο (προφανως ληγμενο, δεν εχουν αυτα ημ/νια επανω) προϊον που μολις ειχα αγορασει, με τη δικαιολογια οτι προλαβα και το...χαλασα στα 20 λεπτα που το ειχα. Αντι να ειναι μαζι μου οι υπολοιπες κυριες στην ουρα, διαμαρτυρηθηκαν οτι τις καθυστερουσα για τις δικες τους αλλαγες!!! Ειναι θεμα παιδειας, ο ελληνας δεν εχει μαθει να διεκδικει τα δικαιωματα του. Γι αυτο και δεν προβλεπεται και αναλογη αντιμετωπιση απο τους καταστηματαρχες.

Σχετικα με τα προϊοντα που αναφερθηκες, πληροφοριες θα βρεις εδω:

www.efpolis.gr

Στις κοινοποιήσεις Rapex αναφέρει τα μη ασφαλή προϊόντα. Μερικά μαλλον θα τα αναγνωρισετε!

Γενικα παντως προτιμω να αγοραζω επωνυμα, πιστοποιημενα προϊοντα... δεν ειναι εγγυηση δυστηχως αλλα εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να ταλαιπωρηθεις.

marilena71
06-05-09, 11:45

Τα βιβλία??? Φυσικά και τυπώνονται στην ΚΙΝΑ, για πρόσεξέ το! Εμείς αγοράσαμε ένα βιβλίο, νομίζω εκδ. Ψυχογιός, οι φωνές των πουλιών, που το γράφει πίσω και μάλιστα έχει γίνει και ένα λαθάκι στην πρώτη σελίδα και έχουν εκτυπωθεί κινέζικοι χαρακτήρες σε μία ακρούλα.... Αλλά και σε πολλά βιβλία, γνωστών εκδ. οίκων, το γράφουν, made in china!

marilena71
06-05-09, 11:49
... α και κάτι άλλο! Θα συμφωνήσω ότι όλα μέσα στο συγκεκριμένο κατάστημα μυρίζουν κάπως, και αν μείνεις πολύ ώρα σε πιάνει και βήχας!
Προχθές που πήγαμε, άκουγα στα μεγάφωνα, ότι για να αλλάξεις ελλαττωματικά προϊόντα, τα δέχοντα μόνο Δευτέρα 2-6 μ.μ.. Είναι λογικό? Σιγά, μην πάρουμε και άδεια από τη δουλειά μας για να αλλάξουμε κάτι!!!
ό

Mirka
06-05-09, 12:22

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΩΜΕΝΗ Η ΣΤΑΜΠΑ ΣΤΟ ΡΟΥΧΟ ΤΟ ΔΕΡΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.
ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΙΣΧΥΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.

Demi7
06-05-09, 12:36
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΩΜΕΝΗ Η ΣΤΑΜΠΑ ΣΤΟ ΡΟΥΧΟ ΤΟ ΔΕΡΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.
ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΙΣΧΥΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.
Καλημέρα,
κι εγώ ψώνιζα ρουχαλάκια για την κόρη μου αρκετά και δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα ώσπου πήρα κάτι φανελάκια και το λαστιχάκι που είχανε στην μασχάλη της δημιούργησε δερματοπάθεια εξ'επαφής!!!! Απο τον καρπό μέχρι την λεκάνη της στην δεξιά μεριά γέμισε εξανθήματα και κοκκινήλα σαν σύγκαμα..... :(
Βρήκα ένα μαγαζάκι στην Καλλιθέα και ένα στο Κουκάκι όπου διαθέτει ελληνικά ρουχαλάκια (τα φτιάχνουνε οι ίδιοι) και το πρόβλημα στοπ!!!

Α! εμένα μου στέλνει η νονά μου-νονά της κόρης μου απο την Αμερική ρούχα και παρόλο που είναι κινεζικής, μεξικανικής, ταιλανδέζικης, καμποτζιανής προέλευσης είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερα απο τα ρούχα του jumbo!

ΜΑΡΙΤΑ
06-05-09, 13:04
Εγώ μόνο να ακούσω το όνομα του Jumbo βγάζω σπυράκια πόσο μάλλον να ''φορέσω'' και κάτι από εκεί! Ότι έχουμε πάρει από εκεί (ευτυχώς όχι πολλά, βάλαμε γρήγορα μυαλό) και ό,τι μου φέρανε σαν δωράκια από εκεί είναι μάπα! Μου φέρανε 2-3 φορμάκια και δεν προλάβαμε να τα φορέσουμε (άσε που δεν μας κάνανε γιατί τα νούμερα είναι άσχετα με την πραγματικότητα) μας χαλάσανε με το πρώτο άνοιγμα. Μα τι σουστάκια είναι αυτά που βάζουν ρε παιδί μου, τελείως ψεύτικα; Όσο για το βελουτέ (τρομάρα τους) ύφασμα, δεν έχω λόγια! Εγώ της μικρής της ψωνίζω φανελάκια από το Mothercare και είμαι καταευχαριστημένη. Και δεν είναι και ακριβά ρε κορίτσια 7φανελάκια 25 ευρώ. Συγνώμη είναι ακριβά; Τα πλένω τα σιδερώνω και δεν έχουν πάθει τίποτα. Και σε μία ελληνική βιοτεχνία εάν πας, θα βρεις ωραιότατα φανελάκια και ρουχάκια εάν σου φαίνονται ακριβά τα 25 ευρώ.

chiqui
06-05-09, 13:18
Μαρίτα εγώ τα πήρα σχεδόν όλα από mothercare αλλά Αγγλίας πολύ πιο φτηνά. σήμερα που έπλυνα την νέα παραλαβή ήταν τόσο μα τόσο απαλά....

ΜΑΡΙΤΑ
06-05-09, 13:44
Μαρίτα εγώ τα πήρα σχεδόν όλα από mothercare αλλά Αγγλίας πολύ πιο φτηνά. σήμερα που έπλυνα την νέα παραλαβή ήταν τόσο μα τόσο απαλά....

Αλήθεια πλήρωσες με πιστωτική ή με αντικαταβολή; Σε πόσες μέρες σου ήρθαν και πόσο πλήρωσες για τα μεταφορικά; Πραγματικά το Mothercare έχει καταπληκτικά ρούχα!

chiqui
06-05-09, 14:09
Αλήθεια πλήρωσες με πιστωτική ή με αντικαταβολή; Σε πόσες μέρες σου ήρθαν και πόσο πλήρωσες για τα μεταφορικά; Πραγματικά το Mothercare έχει καταπληκτικά ρούχα!

εδώ θα βρείς πολλές πληροφορίες σχετικά με αγορές από mothercare Aγγλίας

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=39109&page=5

για να μην τα ξαναγράφω και εδώ, ότι απορίες έχεις στείλε μου π.μ ;)

ΤΙΤΗ
26-06-09, 16:46
http://www.zougla.gr/news.php?id=49041

annia
26-06-09, 16:59
και εγω οτι και να εχω παρει απο τα τζαμπο εχουν βγει οκ..και τα ρουχαλακια νεογεννητη ηταν η κορη μου και φορουσε απο εκει ρουχα κανενα προβλημα ουτε κοκκινιλες ουτε τιποτα..κοριτσια τα νουμ.ειναι για τα κινεζακια μαλλον για αυτο στα δικα μας μωρα ειναι μικρα...χι χι χι:lol::lol::lol::lol::lol:

smaroula
26-06-09, 17:40
Κι εγώ ήμουν προκατειλημμένη με τα ρουχαλάκια του τζαμπο και σαν μωράκι δεν του φόρεσα ποτέ. Τώρα λοιπόν που μεγάλωσε ο μπέμπης είπα κι εγώ να του πάρω μερικά μπλουζάκια και σορτσάκια για να του τα βάζω όταν τρώει τη φρουτόκρεμα (καθώς οι λεκέδες δε βγαίνουν με τίποτα) και για το ύπνο. Θα παραμείνω στην άποψή μου. Το βαμβακερό του τζάμπο είναι κατά τη γνώμη μου χάλια μαύρα. Βάζω το μπλουζάκι στο μπέμπη και ιδρώνει πάρα πολύ. Για τον ύπνο δε το συζητάω. Απορούσα κι εγώ γιατί το παιδάκι μου ξυπνούσε μούσκεμα. Ευτυχώς η μαμά μου που είναι πιο έμπειρη με το που είδε τα μπλουζάκια μοου εξήγησε.. Εμάς λοιπόν προσωπικά τα τζάμπο ρουχαλάκια δε μας κάνουν..

chrysa.ps
26-06-09, 19:34
εγω παλι εχω παρει απειρα πραγματα απο το jumbo, τα οποια μου βγήκαν και πολύ καλα. Σχεδ΄΄ον ολα τα εσωρουχακια, φορμακια κλπ ειναι απο τα jumbo, τα εχω πλύνε -βαλε και μια χαρα διατηρούνται. ενταξει, μπορει σαν ποιότητα να μην ειναι και η άριστη αλλα όταν αλλαζεις φορμακι καθε μέρα και πολλές φορές και 2 φορμακια όσο ειναι πιο μικρό το μωρό δεν συμφέρει να αγοράσεις κατι ακριβότερο. Εχω πάρει και απο τα prenatal, mothercare και εχει τύχει να προλαβει να το φορεσει η μικρή 4-5 φορές .Και παιχνιδάκια απειρα απο jumbo εχω παρει. Τελευταια της πηρα μια περπατούρα, οχι επωνυμη , μαρκα του jumbo , 20 €. Πόσο θα την χρησιμοποιήσει μήπως?κανα 2 μήνες, γιατι λοιπόν να δωσω 60 € στην chicco?

agentP
26-06-09, 22:42
Τα βαμβακερά του (φανελλάκια βρακάκια) κι εμένα μου φαίνονται καλά, αλλά κι εγώ προτιμώ αυτά που δεν έχουν πολλές στάμπες.
Η φτήνεια τρώει τον παρά

yogini
27-06-09, 08:50
πω πω παιδια δεν ξέρω αν τυχαινει μονο σε εμας αλλα οτι παρουμε απο εκει μας βγαίνει σκάρτο! Ακομα και ενα παιχνιδι της chicco του έλλειπε ενα εξάρτημα!
Καλα το κορυφαίο...πηρα μια πισινα για το μωρο και ενα μπαλάκι με τον tweetie για να βάλω μέσα και σκέφτηκα πρωτα να το καθαρίσω με οινοπνευμα φυσικά....ε καλα γέμισαν τα χερια μου κόλλες και ζελατίνες!!!! Καλα ποσο μάπα πράγματα πουλάνε αυτοι οι τύποι τελος πάντων;;;;;;;;;;;;;;;

Kira
27-06-09, 20:01
Ήθελα να ρωτήσω,έχουν και καροτσάκια στα jumbo και καθισματάκια αυτοκινήτου, γνωστές μάρκες ή μόνο κινέζικά;και αν ναι,σε τί τιμές είναι αυτά;΄πιο φθηνά απο τα άλλα ελληνικά καταστήματα;εδώ που μένω δεν έχει jumbo,και θέλω να πάρω αυτά τα είδη(ρουχαλάκια κτλ θα παραγγείλω απο mothercare αγγλίας) ,αλλα αν δεν αξίζει τον κόπο να κάνω ταξίδι για να πάω jumbo και στο τέλος να μην βρω κάτι αξιόλογο,καλύτερα να παραγγείλω απο εξωτερικό.τί λέτε κι εσείς;:confused:

yogini
27-06-09, 21:44
Ήθελα να ρωτήσω,έχουν και καροτσάκια στα jumbo και καθισματάκια αυτοκινήτου, γνωστές μάρκες ή μόνο κινέζικά;και αν ναι,σε τί τιμές είναι αυτά;΄πιο φθηνά απο τα άλλα ελληνικά καταστήματα;εδώ που μένω δεν έχει jumbo,και θέλω να πάρω αυτά τα είδη(ρουχαλάκια κτλ θα παραγγείλω απο mothercare αγγλίας) ,αλλα αν δεν αξίζει τον κόπο να κάνω ταξίδι για να πάω jumbo και στο τέλος να μην βρω κάτι αξιόλογο,καλύτερα να παραγγείλω απο εξωτερικό.τί λέτε κι εσείς;:confused:

εχει μερικά της chicco αλλα μην φανταστεις και πολλα. Για μενα δεν αξιζει καθολου! Αγορασε οτι θελεις απο το ιντερνετ (bimbomarket & mothercare). Εγω πλέον ετσι κανω.

pk33
29-06-09, 10:37
Γαι τα JUMBO έχω την χείρικστη εικόνα. Θεωρώ ότι είναι η αποθέωση του ανώνυμου κινέζικου. Εντάξει, ακόμη και τα MATTEL φτιάχνοντια στην Κίνα, όπως και μερικά H&M ή GAP, αλλά θεωρώ ότι τουλάχιστον οι επώνυμές φίρμες διατηρούν κάποια ποιοτικά standards ανεξάρτητα από το που φτιάχνεται το προϊον γιατί απλά δεν θέλουν να διακινδυνεύσουν την φήμη τους. Το JUMBO βρίσκει κάποια εργοστάσια στα βάθη της Κίνας και παίρνει από εκεί....τρεις λαλούν και δυό χορεύουν!

Τα καταστήματά τους μου φαίνονται απαράδεκτα. Οι διάδρομοι πολύ μικροί, σχεδόν ούτε τα καρότσια τους δεν χωράνε, ο τρόπος παρουσίασης των προϊόντων είναι απαράδεκτος και από άποψη πυρασφάλειας (εξόδων διαφυγής) θεωρώ ότι απλά όσοι είναι μέσα στο κατάστημα θα γίνουν ψητοί αν πιάσει φωτιά.

Προσωπικά θα αγόραζα από τα JUMBO μόνο επώνυμα προϊόντα αν μετά την έρευνα αγοράς έβγαινε ότι είναι το φτηνότερο με διαφορά.

pk33
29-06-09, 10:43
Τελευταια της πηρα μια περπατούρα, οχι επωνυμη , μαρκα του jumbo , 20 ?. Πόσο θα την χρησιμοποιήσει μήπως?κανα 2 μήνες, γιατι λοιπόν να δωσω 60 ? στην chicco?

Για τον ίδιο λόγο που θα έπαιρνες BOSCH ηλεκτιρκά εργαλεία αντί για ανώνυμα κινέζικα που θα σου προξενούσαν στην καλύτερη ηλεκτροπληξία. Δεν θα ήθελες να το δείς να χτυπάει άσχημα λόγω της περπατούρας.....
Για να υπάρχουν εταιρίες σαν την CHICCO τόσα χρόνια, σε τόσες χώρες και να ειδικεύοντα μόνο σε είδη για μωρά, κάτι σημαίνει.

peony
29-06-09, 11:17
Για να κάνω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου: εγώ έχω πάει στο jumbo 2-3 φορές σύνολο, γενικά συμφωνώ με όσους το αποφεύγουν. Και δεν θα προτιμούσα πχ καροτσάκι ή περπατούρα ή οτιδήποτε μη επώνυμο από εκεί.

Ωστόσο πρέπει να παραδεχτώ ότι σε άλλες περιπτώσεις δίνει λύσεις. πχ τώρα που κάναμε πάρτυ για τα πρώτα γενέθλια της μικρής, πήραμε από το jumbo μπαλόνια, πιατικά, χαρτοπετσέτες, σφυρίχτρες, δωράκια για τα παιδάκια - τύπου γιο-γιο (όχι για τα κακά, αυτά που τα βάζεις στο χέρι και χοροπηδάνε :lol:), σετ ζωγραφικής (μολύβια - φύλλα) κτλ κτλ. Μας κόστισαν όλα μόλις € 50!Από εκεί έχουμε πάρει και μπάλες (αυτή με τον τούιτι και εμείς), κουβαδάκια κλπ. Είπαμε, είναι μια λύση.

Και τρομερές διαφημίσεις! Στην τελυταία τραγουδάει ο Δάκης.

chrysa.ps
29-06-09, 12:21
Για τον ίδιο λόγο που θα έπαιρνες BOSCH ηλεκτιρκά εργαλεία αντί για ανώνυμα κινέζικα που θα σου προξενούσαν στην καλύτερη ηλεκτροπληξία. Δεν θα ήθελες να το δείς να χτυπάει άσχημα λόγω της περπατούρας.....
Για να υπάρχουν εταιρίες σαν την CHICCO τόσα χρόνια, σε τόσες χώρες και να ειδικεύοντα μόνο σε είδη για μωρά, κάτι σημαίνει.

εννοειται οτι παντα το μωρο το εχεις υπο την επιβλεψη σου ειτε ειναι σε περπατουρα φθηνή ειτε σε ακριβη. Για να χτυπήσει ασχημα πρεπει να σκαρφαλώσει και ναβγει απο την περπατουρα.Εαν ειχαμε φτασει σε αυτό το σημείο μαλλον δεν θα τη χρειαζόμασταν..

pk33
30-06-09, 12:25
εννοειται οτι παντα το μωρο το εχεις υπο την επιβλεψη σου ειτε ειναι σε περπατουρα φθηνή ειτε σε ακριβη. Για να χτυπήσει ασχημα πρεπει να σκαρφαλώσει και ναβγει απο την περπατουρα.Εαν ειχαμε φτασει σε αυτό το σημείο μαλλον δεν θα τη χρειαζόμασταν..

κοίτα, δίκιο έχεις στο ότι πρέπει πάντα να είναι σε επίβλεψη. Όμως ξέρεις την ποιότητα του πλαστικού του άνώνυμου κινέζικου, και ότι δεν θα αφήσει ίχνη δηλητηρίου στο στόμα του μωρού που θα φάει κάπου την περπατούρα; Όυτε επίσης ξέρεις πότε η περπατούρα θα σπάσει ξαφνικά.

Γενικά επειδή την έχω πατήσει αρκετές φορές με no name προϊόντα απλά τα αποφεύγω. Προσοχή, δεν εννοώ private label αλλά no name.

Δεν αναρωτήθηκε ποτέ κανείς γιατί το jumbo δεν πουλάει όλα αυτά τα ανώνυμα ώς private label με την στάμπα του; Γιατί τότε θα θεωρηθεί και κατασκευαστής και θα έχει πλήρη νομική ευθύνη για την ποιότητα των προϊόντων.

DALIA
30-06-09, 13:01
Προσωπικά θα αγόραζα από τα JUMBO μόνο επώνυμα προϊόντα αν μετά την έρευνα αγοράς έβγαινε ότι είναι το φτηνότερο με διαφορά.

αυτό κάνω εγώ...έχω βρεί διαφορά σε επώνυμα είδη από 7€ έως 20€:?

εμένα εκτός των άλλων που προαναφέρατε μου τη δίνουν αφάνταστα οι διαφημίσεις του:evil: και εκείνη η απαίσια μυρωδιά τώρα από τα κεριά είναι? από τα κάκιστης ποιότητας πλαστικά δεν ξέρω
άσε που οι περισσότεροι υπάλληλοι εκεί έχουν μια φάτσα σα να δουλεύουν στα κάτεργα...