PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ....ΠΟΤΕ?????

ΖΟΥΖΟΥ
23-06-08, 10:42
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΡΥΠΕΣ ΓΙΑ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ ΣΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΜΟΛΥΝΣΗΣ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?? :roll: :roll:

Αντιγόνη
23-06-08, 11:14
Αχ... γιατί βιάζεστε να τρυπήσετε τα αυτάκια των μωρών...? :cry: :roll:
Δεν τα λυπάστε που πονάνε?.... Είναι στολιδάκια από μόνα τους δεν τα χρειάζονται από τώρα τα σκουλαρίκια... Και μήπως είναι καλύτερα να μεγαλώσουν να τα ρωτήσουμε αν θέλουν κιόλας.. :roll:
(Συγνώμη, την γνώμη μου λέω μόνο με όλο το σεβασμό)

alvadi
23-06-08, 11:19
Δεν τα λυπάστε που πονάνε?.... Είναι στολιδάκια από μόνα τους δεν τα χρειάζονται από τώρα τα σκουλαρίκια... Και μήπως είναι καλύτερα να μεγαλώσουν να τα ρωτήσουμε αν θέλουν κιόλας.. :roll:

Συμφωνώ απολύτως!!!!!

elenik
23-06-08, 11:25
Υπαρχει κινδυνος να την φαγουριζει και να το πειραζει με αποτελεσμα να γινει ιστορια. Επισης μπορει να της το τραβηξει αλλο παιδακι.
Οταν ημουνα σε συνοικιακο μαγαζι καλυντικων ηρθε μια μαμα να τρυπησει τα αυτια του παιδιου και αυτος που το εχει (ο οποιος ειναι χρονια εκει) δεν της το εκανε για τους παραπανω λογους. Γενικα εμπιστευομαι την γνωμη του και γι αυτο στο λεω.

sofia_nefeli
23-06-08, 13:02
οχτω μηνων και σκουλαρικι???????? :shock: :shock:

Lia
23-06-08, 13:12
Να υποθέσω πως ρωτάς εντελώς ενημερωτικά.

Εμένα η δικιά μου βλέπει τα δικά μου σκουλαρίκια και θέλει κι αυτή. Εννοείται πως δεν υπάρχει περίπτωση να της τρυπήσω τα αυτιά αν δεν πάει δημοτικό πρώτα.

Δεν βλέπω άλλωστε το λόγο να τρυπήσουμε το σώμα ενός μωρού χωρίς λόγο. Δεν έχει ανάγκη από σκουλαρίκια. Εδώ εμβόλιο κάνουμε (που είναι και για το καλό τους) και στενοχωριόμαστε. Να κάνουμε και μόνιμες τρύπες; Και αν κατά λάθος τραυματιστεί; Είναι πολύ μικρά ακόμα για να ξέρουν πως να περιποιηθούν το αυτάκι τους. Κάτι θα πιάσουν (χώματα...) και μπορεί να πιάσουν το αυτάκι μετά. Ή να τους τα τραβήξει αλλο παιδάκι.

lenagr1
23-06-08, 13:55
Εγώ είχα άσχημη εμπειρία με τα σκουλαρίκια από μικρή. Και φαντάσου η μητέρα μου με πήγε στα 10 περίπου. Μου έκανε κακάδι γύρω άπό την τρύπα και επισης μόλις βάλω σκουλαρίκι με πιάνει πονοκέφαλος. Οπότε ούτε εγώ φοράω και έτσι η μικρούλα μου δεν παίρνει καποιο παράδειγμα!!

ΚΡΙΝΑ
23-06-08, 13:55

Συμφωνώ απολύτως!!!!!

Έτσι όπως τα έγραψε η Αντιγόνη!Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.Και έτυχε να δω το Σάββατο μωρό περίπου 6 μηνών με σκουλαρίκια.Σοκαρίστηκα και μόνο με τη σκέψη του πόσο θα έκλαιγε εκείνη την ώρα και μου χάλασε όλη η μέρα. Χώρια ότι είναι κάτι τόσο ξένο επάνω στα μωρά!Δεν είναι καν χαριτωμένο!

Lilly
23-06-08, 14:23
Αν και είμαι μεγάλη φαν του piercing, θεωρώ ότι πρέπει ν' αφήσουμε τα παιδάκια μας ν' αποφασίσουν μόνα τους τι θέλουν να κάνουν με το σώμα τους :)
Ακόμα θυμάμαι τον πόνο στα δικά μου αυτιά σε ηλικία 4 ετών, που είχαν πρηστεί κι έβγαζαν πύον γιατί τα σκάλιζα συνέχεια...

elias-christina
23-06-08, 14:40
χαχα Συγνωμη που γελαω αλλα εμενα με πηγαν να τρυπησω τα αυτια μου σε ηλικια 5 ετων, μπηκαμε μεσα, καθησα στην καρεκλα μου τρυπαει το αριστερο, βαζω μια φωνη κ σηκωθηκα κ εφυγα!
Βγηκε ο μπαμπας μου στον δρομο κ με κυνηγαγε στα στενα της περιοχης!
Σας πληροφορω οτι τα θυμαμαι με καθε λεπτομερεια...
Με γυρισε πισω εκανα κ στο αλλο αυτι αλλα ακομα κ τωρα αν μου πεις να παω να κανω τρυπα δευτερη, θα σε βγαλω του τρελοκομειου!!! :lol:

daddycool
23-06-08, 14:51
Από την άλλη εάν ξεκινήσει κανείς νωρίς προλαβαίνει να φτάσει σύντομα στο επιθυμητό και τόσο ελκυστικό αποτέλεσμα

http://blogs.theage.com.au/lifestyle/beautybeat/cmPIERCINGS_240x160.jpg

:wink: :wink: :wink:

ΚΡΙΝΑ
23-06-08, 14:54
Θα κάνω εμετό....

happy duckie
23-06-08, 15:42

ΣΥΜΦΩΝΩ.....

εμενα δεν μου αρεσει να βλεπω μωρακια με τρυπημενα αυτακια...προσωπικη αποψη παντα!

Κυριακή
23-06-08, 15:53

ΣΥΜΦΩΝΩ.....

εμενα δεν μου αρεσει να βλεπω μωρακια με τρυπημενα αυτακια...προσωπικη αποψη παντα!
http://www.tricity.wsu.edu/images/agree.jpg

manina
23-06-08, 19:30
απόφασή μου είναι οτι δεν πρόκειται να της τα τρυπήσω. Οταν μεγαλώσει και αν το επιλέξει μπορεί να το κάνει τότε :wink:

frene
23-06-08, 22:13
συμφωνω με τις προλαλησασες!Ουτε μου εχει περασει απο το μυαλο να τρυπησω τα αυτια του μωρου,ουτε κατα διανοια....
Καλα βρε cool daddy που την βρηκες αυτην την φωτο???? :shock: :shock:

Σοβαρα ειδες 6 μηνων μωρο με σκουλαρικια?????Δεν το πιστευω!!!! :shock: :shock: :shock:

Maria-P
24-06-08, 02:50
Σοβαρα ειδες 6 μηνων μωρο με σκουλαρικια?????Δεν το πιστευω!!!! :shock: :shock: :shock:

Σήμερα μάλιστα είδα στο super market μωράκι με σκουλαρίκια (το πολύ να ήταν 8 μηνών το μωρό). :?
Εγώ δεν θα το έκανα σε πολύ μικρό παιδί
α. για λόγους αισθητικής (το βρίσκω άσχημο, φυσικά περί ορέξεως... :) )
β. επειδή φαντάζομαι ότι είναι επικίνδυνο, μήπως του το τραβήξει κάποιο άλλο παιδάκι.

Πάντως, σε πιο μεγάλο παιδί (να πηγαίνει δηλαδή ήδη δημοτικό) δεν νομίζω ότι θα δίσταζα αν έβλεπα ότι και το παιδί το ήθελε πολύ.

nnm004
24-06-08, 08:21
Εγω απο την αλλη ποτε μα ποτε δεν εχω τρυπησει τα αυτια μου , μια φορα στη ζωη μου , αντε 2 εχω βαλει σκουλαρικια αντε ισως βαλω και καποιες ακομα αμα μοτ αρεσει πολυ καποιο ζευγαρι :D και εννοειτε ποτε μα ποτε δεν θα τρυπουσα τα αυτια της κορης μου σε ηλικια μικροτερη απο 12-14 ετων και αυτο μονο αμα το ηθελε παρα πολυ .
Μια ερωτηση παντως εκανε η κοπελα και ολες πεσαμε να τη φαμε :lol: δεν νομιζω να ηθελε να τρυπησει τα αυτια της μικρης της , ενημερωτικα το ρωτησε , δεν μπορω δηλαδη να φανταστω οτι θα το εκανε αυτο σε ενα μωρακι.

ΖΟΥΖΟΥ
24-06-08, 09:22
ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΙΟΛΑΣ :shock: :shock:
ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΚΑΝΑ.... :oops:
:arrow: ΒΑΣΙΚΑ ΜΑΣ ΕΦΕΡΑΝ ΔΩΡΟ ΚΑΤΙ ΩΡΑΙΑ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΩΜΟΥΝ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ.
ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΙΚΡΗ (ΕΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΩΡΑ) ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ -ΚΑΙ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑΜΙΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑΝ 4 ΚΑΙ 5 ΧΡΟΝΩΝ :?:

maria70
24-06-08, 09:29
Εμενα και οι δυο μου το ζητησαν οταν ηταν 5 και παλι τις λυπομουν να το κανω....το καναμε μετα απο επιμονη τους

Lia
24-06-08, 09:34
Και πάλι πάντως, ζουζού, νομίζω πως 1 - 1,5 έτους είναι αρκετά νωρίς. Για λόγους υγιεινής και ασφαλείας πάντα. Το παιδί δεν νομίζω να πάθει τίποτε από το τρύπημα (αν και σε αυτή την ηλικία πια καταλαβαίνουν τα πάντα και τα θυμούνται και για καιρό) αλλά μπορεί να της δημιουργήσεις φόβο γενικώς. Η δικιά μου πάντως έχει μνήμη ελέφαντα. Θυμάται πια πολλά πράγματα και πρέπει να είμαι πολύ προσεκτική στο τι κάνω και τι λέω.
Εκτός αυτού, δεν υπάρχει περίπτωση τόσο μικρή να έχει πάντα καθαρά χεράκια και σίγουρα θα πειράζει το αυτάκι της που θα της κάνει εντύπωση που " κάτι θα έχει".... Χώρια που πάνω στο παιχνίδι με άλλα παιδάκια όλο και κάποιο θα έχει την περιέργια να το τραβήξει να το δει καλύτερα....

Καλύτερα να μην βιαστείς να της βάλεις τα σκουλαρικάκια. Έχει χρόνο μωρέ να τα φορέσει. Μην ανησυχείς θα έρθει η ώρα που θα σου ζητάει κι η ίδια από μόνη της.... σκουλαρίκια και βραχιόλια και απ όλα..... :lol: :lol:

ΖΟΥΖΟΥ
24-06-08, 10:08
ΟΚ ΤΟ ΕΠΙΑΣΑ ΤΟ ΝΟΗΜΑ :wink: :wink:
ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ ΟΧΙ :lol: :lol: :lol: (ΑΚΟΜΑ)
LIA ΞΕΡΕΙΣ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ....!!!!!!!
ΤΗΑΝΚS

Lia
24-06-08, 10:24
Εννοείται πάντα πως ο καθένας κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο για το παιδί του. Σε καμία περίπτωση δεν έχω την πρόθεση να σου πω τι θα κάνεις. Ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος.

Σε καταλαβαίνω που θέλεις να της παίρνεις και να της κάνεις διάφορα και βιάζεσαι.... Είναι λογικό. Και γω πολλές φορές όταν ήταν ακόμα μηνών (για να μην πω από τότε που την είχα στην κοιλιά μου ακόμα) έκανα όνειρα για το πότε θα αρχίσει να βάζει διάφορα κοριτσίστικα αξεσουάρ, βραχιολάκια, τσιμπιδάκια να κρατάει τσαντούλα και να αρχίσει επίσης να ζητάει τα πράγματά μου. Σε πληροφορώ πως αυτή η ώρα ήρθε πολύ γρήγορα. Με το που άρχισε να περπατάει, όλο καμαρώνει τον εαυτό της στον καθρέπτη, προσπαθεί να βάλει τσιμπιδάκια, της αρέσουν τα καινούρια πράγματα. Εδώ και καιρό πιάνει τα σκουλαρίκια μου και μου ζηταέι να της κάνω " τσιμ" στο αυτάκι (τάχα μου πως βάλαμε σκουλαρίκι :lol: :lol: ). Παίρνει τις παντόφλες, ότι δει σε κρικάκι το κάνει βραχιόλι.... και διάφορα που θα πάρουν σελίδες να τα γράψω... Όλα είνα πολύ χαριτωμένα και μας κάνουν να γελάμε.

Υπομονή κοπέλα μου και όλα θα γίνουν στην ώρα τους. Να χαίρεσαι την κορούλα σου. :) :)

TZOYTZA
24-06-08, 10:55
και ομως κοριτσια υπαρχουν πολη τρελοι γονεις εγω που κανω τρυπες στο μαγαζι μια φορα ειρθε μια μαμα με ενα μωρακι 2 μηνων :shock: :shock: :shock: ναι καλα ακουσατε και μου λεει να του τρυπησω τα αυτια!!! της λεω πας καλα κυρια μου 2 μηνων παιδακι θα του κανεις τρυπα? ναι λεει θελω τωρα που ειναι μικρο και δεν καταλαβαινει
γυρναω και της λεω εγω τρυπες σε αυτο το παιδακι δεν κανω :twisted: πηγαινε οπου αλου θελεις να στης κανουν.

παντως ενταξει πριν την ηλικια των 4 ετων ειναι νομιζω πολυ νωρις γιατι τα παιδια δεν ξερουν και ακουμπουν συνεχεια με τα βρομικα χερακια και μπορει να δημιουργησει μολυνση. εγω της κορης μου επειδη με ειχε φαει να της κανω της εκανα περιμενα βεβαια οτι θα κλαιει και δεν θα κατσει για δευτερη αλλα ουτε κιχ δεν εβγαλε !!! μια φορα αρχισε και εβγαζε υγρο που το επιανε συνεχεια και μετα της τα εβγαλα και δεν τα ξαναβαλε.

ΚΡΙΝΑ
24-06-08, 13:10
ναι λεει θελω τωρα που ειναι μικρο και δεν καταλαβαινει

Αυτό πάλι το ότι είναι μικρό και δεν καταλαβαίνει ή είναι μικρό και όταν μεγαλώσει δεν θα το θυμάται,δε μπορώ να το κατανοήσω. Τι σημαίνει δηλαδή, ότι δεν πονάει κιόλας τη στιγμή που γίνεται;Με την ίδια λογική, αφού τα παιδιά μέχρι μια ηλικία δεν έχουν μνήμες , μπορούμε να τους κάνουμε ότι μας κατέβει.Δεν στέκει αυτό το πράγμα καθόλου!

vera
24-06-08, 16:52
Η καταλληλη στιγμη ειναι οταν το ιδιο το παιδι θα το ζητησει επιμονα......τοτε και θα ξερει να υποστει τις συνεπειες και δεν προκειται να του αφησει η διαδικασια οδυνηρες μνημες........

Εγω δεν ηθελα καθολου και με κρατουσαν με βια για να μου τρυπησουν τα αυτια.......και οσο βλεπω τον εαυτο μου μικρη με σκουλαρικια στα αυτια μου φαινεται γελοιο το θεαμα...... :?

TZOYTZA
25-06-08, 10:10
ναι λεει θελω τωρα που ειναι μικρο και δεν καταλαβαινει

Αυτό πάλι το ότι είναι μικρό και δεν καταλαβαίνει ή είναι μικρό και όταν μεγαλώσει δεν θα το θυμάται,δε μπορώ να το κατανοήσω. Τι σημαίνει δηλαδή, ότι δεν πονάει κιόλας τη στιγμή που γίνεται;Με την ίδια λογική, αφού τα παιδιά μέχρι μια ηλικία δεν έχουν μνήμες , μπορούμε να τους κάνουμε ότι μας κατέβει.Δεν στέκει αυτό το πράγμα καθόλου!

πεστα χρυσοστομη!!!!!! αυτο λεω και εγω αλλα τη να πεις!!!

Νίκη
25-06-08, 11:16
Είμαι μια τρελή τρελή μαμά τελικά !!! :D (Τον παίρνω με χιούμορ τον χαρακτηρισμό γιατί αν το πάρω αλλιώς θα απαντήσω διαφορετικά και δε μου ταιριάζει αλλά δε θέλω κιόλας...)

Της έκανα τρύπες στα αυτιά της όταν ήταν 3 μηνών. Έκλαψε στιγμιαία για 10 δευτερόλεπτα και αυτό ήταν όλο. Και στα εμβόλια όμως έτσι είναι αλλά και γενικότερα... Μετά γελούσε κανονικότατα. Έχω 4 τρύπες αυτή τη στιγμή στα αυτιά μου. Τις 2 μου τις έκαναν κι εμένα ως μωράκι 6 μηνών περίπου... και τις άλλες 2 τις έκανα εγώ στα 13 μου. Αν με ρωτούσαν τι προτιμώ θα έλεγα αυτές ως 6 μηνών κι όχι στα 13 μου. Όταν ήμουν 6 μηνών αντέδρασα το ίδιο με τη Φουρφουρίνα... στιγμιαίο κλάμα και έπειτα όλα καλά.. Στα 13 όμως και τα πείραζα και τα έβγαζα να δω τι γίνεται και τα σκάλιζα και τον πόνο τον ένιωσα αλλά και τον θυμάμαι.

Δε μπορώ να πω τί είναι σωστό και τί λάθος ή να κρίνω τους γονείς που διαλέγουν κάποια πράγματα για τα παιδιά τους με τον χι ή τον ψι χαρακτηρισμό απλά καταθέτω την άποψή μου με όλο το σεβασμό προς όλες τις απόψεις... σύμφωνες κι ασύμφωνες!!

Καλημέρα! :wink:

ΚΡΙΝΑ
25-06-08, 12:04
Καταρχήν όπως φάνηκε και από το παραπάνω που έγραψα διαφωνώ ολοκληρωτικά (με τη Νίκη).Από την άλλη βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι είσαι και τρελή.Απλά αν ενδιαφέρει τελικά και κανένα, θα θελα να πω σε τι ακριβώς διαφωνώ.
Από την πλευρά της καλαισθησίας θα έλεγα πως τα σκουλαρίκια και γενικά τα κοσμήματα δεν ταιριάζουν με την ηλικία ενός βρέφους. Κατά τη γνώμη μου πάντα, νομίζω ότι τα κάνουν μικρομέγαλα,πράγμα που αποστρέφομαι ιδιαίτερα, για αυτό και είμαι προσεχτική και με άλλα, όπως το ντύσιμο.Θεωρώ δηλαδή ότι ένα μωρό ή παιδί πρέπει να φοράει παιδικά ρούχα και όχι μινιατούρες των ρούχων της μαμάς.Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...
Το βασικό όμως είναι ο σεβασμός που θα πρέπει να δείχνουμε στα παιδιά μας. Τι θέλω να πω:κι εγώ έχω 5 τρύπες στα αυτιά και 2 τατουάζ, όμως σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι πρέπει να στιγματίσω με τον ίδιο τρόπο το παιδί μου από τόσο νωρίς, επειδή εγώ το θεωρώ καλαίσθητο, ή επειδή έτσι μου ρθε. θα θελα να μου πει εκείνο ότι θέλει να το κάνει και μάλιστα όταν είναι σε μια ηλικία που να μπορεί να κάνει μία συζήτηση περί μονιμότητας.
Επιπλέον οι τρύπες στα αυτιά δεν είναι κάτι απαραίτητο που πρέπει ντε και καλά να γίνει ώστε να πρέπει να ερωτηθώ αν θα θελα να το κάνω 6 μηνών ή 13 χρονών.Μπορεί κάλλιστα να μη γίνει και ποτέ.Ή να γίνει στα 30.Για ποιό λόγο να μπω σε τέτοιο δίλημμα;Δεν έχει καμία σχέση με το εμβόλιο, προς Θεού μην τα μπερδεύουμε και όλα.Από τη μία έχουμε κάτι απόλύτως απαραίτητο και από την άλλη κάτι απολύτως περιττό.
Εγώ αυτό το στιγμιαίο κλάμα του τρυπήματος των αυτιών ενός μωρού θα προτιμούσα να το αποφύγω.Εδώ λιγοθυμάω γιατί κλαίει όταν της αργήσω λίγο το φαγητό και θα μπω στη διαδικασία να την κάνω να κλαίει όταν μάλιστα θα ευθύνομαι αποκλειστικά εγώ για τον πόνο της και μάλιστα για κάτι τόσο περιττό;
Και επανέρχομαι σε αυτό που είπα και παραπάνω.Το ότι το μωρό δεν έχει μνήμες αργότερα δεν είναι για μένα δικαιολογία.Γιατί με αυτή τη λογική μέχρι 1,5 έτους περίπου μπορούμε να το δέρνουμε και λίγο, γιατί θα πονέσει αλλά θα σταματήσει σε λίγο και όταν μεγαλώσει δε θα το θυμάται.
Ζητώ συγγνώμη στη Νίκη αν πήρα τη δημοσίευσή της σα βάση, δεν αναφέρομαι προσωπικά σε αυτή, είναι απλά οι δικές μου απόψεις που μπορεί να ναι και υπερβολικές.

Αντιγόνη
25-06-08, 12:12
Καταρχήν όπως φάνηκε και από το παραπάνω που έγραψα διαφωνώ ολοκληρωτικά (με τη Νίκη).Από την άλλη βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι είσαι και τρελή.Απλά αν ενδιαφέρει τελικά και κανένα, θα θελα να πω σε τι ακριβώς διαφωνώ.
Από την πλευρά της καλαισθησίας θα έλεγα πως τα σκουλαρίκια και γενικά τα κοσμήματα δεν ταιριάζουν με την ηλικία ενός βρέφους. Κατά τη γνώμη μου πάντα, νομίζω ότι τα κάνουν μικρομέγαλα,πράγμα που αποστρέφομαι ιδιαίτερα, για αυτό και είμαι προσεχτική και με άλλα, όπως το ντύσιμο.Θεωρώ δηλαδή ότι ένα μωρό ή παιδί πρέπει να φοράει παιδικά ρούχα και όχι μινιατούρες των ρούχων της μαμάς.Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...
Το βασικό όμως είναι ο σεβασμός που θα πρέπει να δείχνουμε στα παιδιά μας. Τι θέλω να πω:κι εγώ έχω 5 τρύπες στα αυτιά και 2 τατουάζ, όμως σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι πρέπει να στιγματίσω με τον ίδιο τρόπο το παιδί μου από τόσο νωρίς, επειδή εγώ το θεωρώ καλαίσθητο, ή επειδή έτσι μου ρθε. θα θελα να μου πει εκείνο ότι θέλει να το κάνει και μάλιστα όταν είναι σε μια ηλικία που να μπορεί να κάνει μία συζήτηση περί μονιμότητας.
Επιπλέον οι τρύπες στα αυτιά δεν είναι κάτι απαραίτητο που πρέπει ντε και καλά να γίνει ώστε να πρέπει να ερωτηθώ αν θα θελα να το κάνω 6 μηνών ή 13 χρονών.Μπορεί κάλλιστα να μη γίνει και ποτέ.Ή να γίνει στα 30.Για ποιό λόγο να μπω σε τέτοιο δίλημμα;Δεν έχει καμία σχέση με το εμβόλιο, προς Θεού μην τα μπερδεύουμε και όλα.Από τη μία έχουμε κάτι απόλύτως απαραίτητο και από την άλλη κάτι απολύτως περιττό.
Εγώ αυτό το στιγμιαίο κλάμα του τρυπήματος των αυτιών ενός μωρού θα προτιμούσα να το αποφύγω.Εδώ λιγοθυμάω γιατί κλαίει όταν της αργήσω λίγο το φαγητό και θα μπω στη διαδικασία να την κάνω να κλαίει όταν μάλιστα θα ευθύνομαι αποκλειστικά εγώ για τον πόνο της και μάλιστα για κάτι τόσο περιττό;
Και επανέρχομαι σε αυτό που είπα και παραπάνω.Το ότι το μωρό δεν έχει μνήμες αργότερα δεν είναι για μένα δικαιολογία.Γιατί με αυτή τη λογική μέχρι 1,5 έτους περίπου μπορούμε να το δέρνουμε και λίγο, γιατί θα πονέσει αλλά θα σταματήσει σε λίγο και όταν μεγαλώσει δε θα το θυμάται.
Ζητώ συγγνώμη στη Νίκη αν πήρα τη δημοσίευσή της σα βάση, δεν αναφέρομαι προσωπικά σε αυτή, είναι απλά οι δικές μου απόψεις που μπορεί να ναι και υπερβολικές.

Θα συμφωνήσω με την κάθε σου λέξη.

Νίκη
25-06-08, 12:27
Δε με ενοχλεί να διαφωνούν μαζί μου και δεν έχω την παράλογη απαίτηση να συμφωνούν όλοι μαζί μου.

Θεωρώ υποχρέωση του καθένα εδώ μέσα όμως να γράφει με σεβασμό προς τους υπολοίπους, χωρίς κριτική και χαρακτηρισμούς.

Δε θα γέμιζα το παιδί μου τρύπες δε θα της έκανα τατουάζ δε θα την έδερνα (Ο Χριστός και η Παναγία δηλαδή!) και δεν έκανα καν αναφορές σε όλα αυτά... Και δεν ταυτίζω το τρύπημα τον αυτιών με ξυλοδαρμό φυσικά! Το τρύπημα των αυτιών ΕΙΝΑΙ στιγμιαίο, ο ξυλοδαρμός ενός παιδιού ως 1,5 ετών είναι 1,5 χρόνος κακοποίησης... μη συγκρίνουμε γιατί μου φαίνεται πολύ ακραίο...

Τέλος πάντων, δεν έγραψα την άποψή μου για να ταυτιστώ ή για να προκαλέσω...Αλλά ούτε για να κάνω και διάλογο...

Φιλικά, Νίκη.

demi
25-06-08, 12:33
Συμφωνω με την Αντιγονη που συμφωνει με την ΚΡΙΝΑ ΚΛΠ ΚΛΠ.
Προσωπικα δεν μου αρεσουν τα σκουλαρικα γενικως..ποσο μαλλον σε ενα βρεφος..
παντως οσα μωρακια φορανε ελπιζω να ειναι ευτυχισμενα και να μην τους ενοχλουν ... :?

timmy'smom
25-06-08, 12:45
Αν είχα κόρη ίσως να της έκανα και εγω νωρίς στα αυτάκια τρυπούλες. Δεν νομίζω πως είναι κάτι άσχημο, ουτε κατι "μικρομέγαλο" άλλωστε δεν θα βάλει κρίκους το παιδί ή κρεμαστά :lol: αλλά μικρά σκουλαρικάκια bebe...
Φυσικά είναι σεβαστές όλες οι γνώμες, και σε ενα Forum λογικό είναι να ακούγονται διαφορετικές απόψεις

Νίκη
25-06-08, 12:49
Φυσικά θα συμφωνήσω με το ότι θα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, όμως ο ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ και το να είναι κανείς ΑΠΟΛΥΤΟΣ με εκφράσεις απαράδεκτες είναι κάτι το οποίο θα έπρεπε ΟΛΕΣ εμείς να αποφεύγουμε κι όχι να χειροκροτούμε.

Afroditi D
25-06-08, 13:08
εγω πάλι αν είχα κόρη , μάλλον δεν θα της έκανα , θα προτιμούσα να διαλέξει η ιδια αν θέλει και πότε ...:D

συμφωνώ με την timmy'smom όμως σε ότι γράφει πιο κάτω :D

Δεν νομίζω πως είναι κάτι άσχημο, ουτε κατι "μικρομέγαλο" άλλωστε δεν θα βάλει κρίκους το παιδί ή κρεμαστά :lol: αλλά μικρά σκουλαρικάκια bebe...

starlight
25-06-08, 13:35
Εγώ πάλι δεν το είχα σκεφτεί ως τώρα...

Έχω κοριτσάκι αλλά απλά δεν μου είχε περάσει από το μυαλό.
Δεν νομίζω ωστόσο να της τα τρυπήσω πριν το ζητήσει η ίδια, απλά γιατί δεν βρίσκω το λόγο. Αν κάποια στιγμή το ζητήσει, μάλλον θα το κάνω.

Βλέπω όμως κοριτσάκια ή μωράκια με τρυπημένα αυτιά και δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί ή με προκαλεί να το σχολιάσω ούτε θετικά ούτε και αρνητικά...

Απλά πιστεύω ότι ο καθένας κάνει ό,τι κρίνει σωστό για το παιδί του και από τη στιγμή που είναι σίγουρο ότι δεν του προκαλεί κανένα απολύτως κακό -και τα σκουλαρίκια βέβαια δεν έχουν καμία μα καμία απολύτως σχέση με κακοποίηση βρέφους- δεν είμαι αρμόδια να τον κρίνω.
:D :D :D

gavrias
25-06-08, 15:09
Εγώ πάλι δεν το είχα σκεφτεί ως τώρα...

Έχω κοριτσάκι αλλά απλά δεν μου είχε περάσει από το μυαλό.
Δεν νομίζω ωστόσο να της τα τρυπήσω πριν το ζητήσει η ίδια, απλά γιατί δεν βρίσκω το λόγο. Αν κάποια στιγμή το ζητήσει, μάλλον θα το κάνω.

Βλέπω όμως κοριτσάκια ή μωράκια με τρυπημένα αυτιά και δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί ή με προκαλεί να το σχολιάσω ούτε θετικά ούτε και αρνητικά...

Απλά πιστεύω ότι ο καθένας κάνει ό,τι κρίνει σωστό για το παιδί του και από τη στιγμή που είναι σίγουρο ότι δεν του προκαλεί κανένα απολύτως κακό -και τα σκουλαρίκια βέβαια δεν έχουν καμία μα καμία απολύτως σχέση με κακοποίηση βρέφους- δεν είμαι αρμόδια να τον κρίνω.
:D :D :D

Εμένα μου ζήτησε μόνη της πιά,όμως δεν της κάνω ακόμη τη χάρη γιατί:
1) Δε μπορεί να ξέρει κανέις τι θα συμβεί σε παιχνίδι παιδιών σε μικρές ηλικίες (τις υποσχέθηκα ότι θα το συζητήσουμε στην τετάρτη δημοτικού.
2) Δεν έιμαι γενικά των κοσμημάτων οπότε το θεωρώ εντελώς ασήμαντο θέμα για να με απάσχολήσει.

Για κακοποίηση δε μιλάμε σίγουρα ουτε για κίνδυνο υγείας γιατί αλλιώς θα υπήρχε ανάμεσα στα μή των παιδιάτρων,τώρα το θέμα της εικόνας των παιδιών ( ντύσιμο ,κοσμήματα κλπ) είναι καθαρά θέμα οπτικής του κάθε γονιού και κατά τη γνώμη μου άκριτο. :D

Υ.Γ. Σε πολλούς λαούς και περιοχές η παράδοση θέλει τα κοριτσάκια να φοράνε απο μικρά σκουλαρίκια.. 8) 8)

Νίκη
25-06-08, 15:19
Θα συμφωνήσω με τη gavrias στο θέμα του τραυματισμού όταν παίζουν μικρά παιδιά για αυτό και όταν θα έρθει σε επαφή με παιδιά, σε κάποιον παιδότοπο ή στα Νήπεια όταν με το καλό πάει, δε θα τα φοράει.

Μαρια Στυλιανακη
25-06-08, 21:37
εγώ θυμάμαι ότι στην κρήτη, παλιότερα,

όλα τα μικρά μωράκια κοριτσάκια πχ 1,5- 2 ετών είχαν σκουλαρίκια.

πρέπει να πω ότι δεν καταλαβαίνω αυτό το έθιμο, δηλ αισθητικά δεν το καταλαβαίνω.
Κάτι πρέπει να κρύβεται απο πίσω, απο αυτό το έθιμο - γιατί δηλαδή στα κοριτσάκια έβαζαν σκουλαρίκι απο τόσο μικρά -
έκαναν κάτι αντίστοιχο στα αγόρια για να φαίνονται πιο... άντρες? ή πιο δυνατά?

απο έρευνες υπάρχει το ότι ο πόνος σε μικρή ηλικία , πχ στα αγοράκια
η περιτομή, χωρίς αναισθησία, (πόνος που δεν ξέρω αν μπορεί βέβαια να συγκριθεί,
αλλά το γράφω επειδή είναι ενδιαφέρον)
οδηγεί στο ότι μετά σαν ενήλικες, ο κάθε πόνος, δημιουργεί τεράστιο φόβο και πολύ μεγαλύτερη αντίδραση, απο ότι σε παιδιά που δεν εχουν υποστεί κάποιο πόνο σε βρεφική ηλικία.
Ο πόνος δηλαδή σε αυτή την ηλικία είναι κάτι που καταγράφεται,

σε αντίθεση με αργότερα δηλαδή μετά τα 2 νομίζω, αν θυμαμαι καλά απο την έρευνα.

φυσικά και δεν το γνωρίζαν αυτό παλαιότερα, και σίγουρα όσοι θέλουν πλέον να κάνουν περιτομή στα αγοράκια ίσως επιτέλους σκεφτούν ότι είναι απαραίτητο να γίνεται αναισθησία.
Ανθρωποι που ασπάζονται την εβραική θρησκεία, και είναι ας πουμε πολύ πιστοί, ακόμα κάνουν αυτή την πρακτική, περιτομή χωρίς αναισθησια σε βρέφος.

Επίσης υπάρχουν κουλτούρες σε άλλες χώρες όπου το piercing το τρύπημα δηλαδή σε διάφορα σημεία του σώματος θεωρείται τιμή, αν θυμαμαι καλά και σε βρέφη. φυσικά υπάρχουν και άλλες κουλτουρες που κάνουν άλλα πράγματα, φρικτά στις γυναίκες. αλλα αυτό δεν νομίζω ότι εχει σχεση φυσικα, με το σκουλαρίκι στο αυτί.

απο την στιγμή, που δεν εχει εκφανθεί κάποιος οργανισμός ότι τρύπημα του αυτιού για σκουλαρίκι σε παιδιά κάτω των 4 ετών πχ θεωρείται κακοποίηση,

ποιά θα είμαι εγώ να παω να πω οτι κάθε μαμά που επιλέγει το έθιμο του τόπου της πχ, είναι εγκληματίας...
δεν ξέρω,

γενικα καλύτερα να ασχοληθούμε με το γιατί υπήρχε ή είχε δημιουργηθεί αυτό το έθιμο, παρά να κρίνουμε κάποιον..
μιας και απο το έθιμο ξεκινάει το θέμα αυτό.

ξέρει κανείς απο κρήτη για το θέμα? ή εάν υπήρχε και σε άλλες τοποθεσίες το έθιμο αυτό?

εγώ προσωπικά τα τρύπησα μετά απο επιλογή παρακάλια κ πρήξιμο στη μαμα (εξαιτίας και άλλων κοριτσιών που και αυτά φορούσαν :lol: :lol: :lol: ) , σε ηλικία... δε ξέρω 8-9 10 ετών?

gavrias
25-06-08, 21:46
Κάτι πρέπει να κρύβεται απο πίσω, απο αυτό το έθιμο - γιατί δηλαδή στα κοριτσάκια έβαζαν σκουλαρίκι απο τόσο μικρά -
έκαναν κάτι αντίστοιχο στα αγόρια για να φαίνονται πιο... άντρες? ή πιο δυνατά?

Όντως κάτι υπάρχει,επι Τουρκοκρατίας φορούσανε και στα αγοράκια σκουλαρίκια και φουστανάκια για να μην τα πάιρνουν οι Τούρκοι στο παιδομάζωμα.. :)

kiknaki
26-06-08, 00:54
Η κορή μου είναι σχεδόν 4 χρονών και δεν έχει τρυπημένα αυτιά γιατί
αφενός με τρόμαζε ο πόνος που θα ένιωθε και αφετέρου φοβήθηκα μη της προκαλέσει αλλεργία το τρύπημα μιας και είναι αλλεργική εδώ και 3 χρόνια περίπου.Τώρα φυσικά που μεγάλωσε όταν τη ρωτώ για σκουλαρίκια ούτε να το ακούει θέλει άρα ούτε να το σκέφτομαι κι εγώ.
Επίσης θα συμφωνήσω με Gavrias στο θέμα της ασφάλειας κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού γιατί ως γνωστόν τα μικρά μας είναι απρόβλεπτα
στο τρόπο που παιζουν μεταξύ τους αλλά και μερικές φορές στο τρόπο που επιτίθενται στα άλλα παιδάκια(τράβηγμα μαλλιών,δάγκωμα και γιατί όχι τράβηγμα αυτιού).
Από την άλλη ΔΕΝ θα κρίνω ποτέ μια μητέρα αν έχει τρυπήσει τα αυτάκια του παιδιού της.Είναι απλά δικαίωμα της αν θέλει εκείνη να το κάνει δε θα τη κρίνω εγώ...γιατί ως γνωστόν μη κρίνεις για να μη κριθείς.
Κλείνοντας θα ήθελα να παραθέσω οτι φυσικά δε μιλάμε για κακοποιήση του παιδιού σε καμμία περίπτωση.

Maria-P
26-06-08, 01:54
Φυσικά θα συμφωνήσω με το ότι θα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, όμως ο ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ και το να είναι κανείς ΑΠΟΛΥΤΟΣ με εκφράσεις απαράδεκτες είναι κάτι το οποίο θα έπρεπε ΟΛΕΣ εμείς να αποφεύγουμε κι όχι να χειροκροτούμε.

Δεν μ' αρέσουν ούτε εμένα τα σκουλαρίκια στα μικρά αλλά συμφωνώ απόλυτα με τη Νίκη στα παραπάνω.
Ο μόνος μου προβληματισμός είναι μήπως τραυματιστούν ακόμα και μόνα τους.. Αν κάνουν κάποια απότομη κίνηση, αν τα τραβήξουν... Και δεν μπορείς να τους τα φοράς αραιά και πού γιατί θα κλείσουν οι τρυπούλες.

Λαμπρινή
26-06-08, 10:13
Δεν θα κάνω στη μικρουλινα μου τρυπες στα αυτάκια της . Ας το αποφασίσει μονη της οταν μεγαλώσει . Πάντως πριν καποια χρόνια πολλά μωράκια είχαν τρυπες στα αυτάκια τους αλλα πέρασε μάλλον η μόδα .

Εγώ έχω 6 τρύπες στα αυτιά μου , τις πρώτες μου τις έκαναν σε ηλικια 6 ετών και τις επόμενες τις έκανα στα 15 . Τώρα δεν φοράω σε καμία σκουλαρίκια , περασε η "τρέλα" :lol:

Α, μην το ξεχάσω . Διαφωνώ με το ότι θα πάθει κάτι με τις τρύπες . Εγω μεγάλωσα σε χωριο μεσα στα χώματα και τα παιχνιδια μας ήταν στο δρόμο με άλλα παιδάκια . Εχω τρύπα χωρις μαλλιά στο κεφάλι απο πέτρα , σημάδι στη μύτη (δεν φαινετε πολυ) , γόνατα σουρωτήρι αλλά δεν θυμάμαι ποτέ μα ποτέ να έπαθα κάτι στα αυτιά ή να με τράβηξε άλλο παιδάκι απο το αυτί . Ειδικά τα κοριτσάκια πιάνονται πιο εύκολα απο τα μαλλια :P :lol:

Lia
26-06-08, 10:19
...σε καποιο αλλο ποστ λεγανε αν τα πιατα τα πλενουν με το ιδιο σφουγγαρακι που πλενουν τα μπιμπερο του μωρου. ολες λεγαμε μα ειναι δυνατον να το κανει καποιος αυτο? σας πληροφορω βγαινει μια μαμα νευριασμενη και λεει οτι εγω το κανω. και μαλιστα ειχα ρωτησει και τον γιατρο μου...! .....

Άσχετο!!!! Ούτε εγώ έχω άλλο σφουγγάρι για τα μπιμπερό της μικρής.

Δεν είμαι η μαμά η νευριασμένη..... :lol: :lol: (κοιμισμένη ίσως, νευριασμένη.... μηδεπόποτε....)....

Ursa Major
26-06-08, 12:44
Είμαι κατά των κοσμημάτων σε νηπιακή ηλικία
α) για λόγους ασφάλειας αλλά και
β) γιατι τα μέταλλα μπορούν να ευαισθητοποιήσουν το δέρμα σε αλλεργίες.
Ικανοί λόγοι για να πω όχι.
Αλλά, σε κάθε περίπτωση, οποιαδήποτε αισθητική επέμβαση στο σώμα του παιδιού, χωρίς τη συνειδητή συναίνεσή του, με απωθεί.

Κι εγώ έχω επέμβει στο σώμα μου αισθητικά αλλά ό,τι έκανα το επέλεξα και το απέκτησα στην μετεφηβική και ενήλικη ζωή μου.
Αυτό θέλω και για παιδιά μου.

katerina@!!
28-06-08, 08:58
Είμαι κατά των κοσμημάτων σε νηπιακή ηλικία
α) για λόγους ασφάλειας αλλά και
β) γιατι τα μέταλλα μπορούν να ευαισθητοποιήσουν το δέρμα σε αλλεργίες.
Ικανοί λόγοι για να πω όχι.
Αλλά, σε κάθε περίπτωση, οποιαδήποτε αισθητική επέμβαση στο σώμα του παιδιού, χωρίς τη συνειδητή συναίνεσή του, με απωθεί.

Κι εγώ έχω επέμβει στο σώμα μου αισθητικά αλλά ό,τι έκανα το επέλεξα και το απέκτησα στην μετεφηβική και ενήλικη ζωή μου.
Αυτό θέλω και για παιδιά μου.

Συμφωνω... :wink:

administrator
30-06-08, 18:43
μεταφέρθηκαν δημοσιεύσεις οι οποίες επικεντρωνόντουσαν σε διαφωνία μεταξύ μελων για το θέμα αυτό,

παρακαλείστε να δημοσιεύετε κείμενα που δεν περιέχουν χαρακτηρισμούς,
εξηγώντας την άποψή σας με όχι ειρωνικό ή προσβλητικό τρόπο.

νεες δημοσιεύσεις με θεμα την διαφωνία καποιων μελών, θα απομακρύνονται.

απο την διαχείριση.

dora
01-07-08, 06:12
Τρυπησαα τα αυτια μου σχεδον εναμιση χρονων..
Επειδη "το εχω" σαν μνημη κι ας φαινεται "κουλο" (πχ εχω σαν μνημη και την πρωτη φορα που μουδιασε το ποδι μου και το ελεγα στη γιαγια μου μεγαλη και μου ελεγε οτι αποκλειεται να θυμαμαι το γεγογος με τοσο λεπτομερεια γιατι ημουν εναμιση ..νομιζα οτι ειχα μυρμηγκια μεσα στην καλτσα μου... ) δεν το θυμαμαι σαν κατι ασχημο που μου συνεβει.. δεν θυμαμαι πονο.. Θυμαμαι απλα οτι πηγα με την μαμα μου και τον παππου μου στο Μενδρινο.. μου ετριψε πολυ το αυτι με ενα βαμβακακι και μετα καμαρωνα τα σκουλαρικια μου... μαλλον το τρυψιμο με το βαμβακακι ηταν λιγο πιο ενοχλητικο..
Αντιθετα η αδελφη μου που τρυπησε τα αυτια της σε μεγαλυτερη ηλικία, τη θυμαμαι να εχουμε παει τουλαχιστον 15 φορες στο μαγαζι και να εχουμε φυγει γιατι τσιριζε σαν τρελη..
μαλλον ο φοβος ειναι.. οχι ο πονος αυτος που αποθαρυνει τα παιδια..
Γιατι σε μεγαλυτερη ηλικία συνηδειτοποιουν την εννοια "τρυπαω" "τρυπα" και τους φαινεται πιθανον οδυνηρο να τους τρυπησουν καποιο μερος του σωματος τους.

Εχω διαβασει τα χιλια μυρια κουλα σε αυτο το τοπικ.. :lol:
Ελεος...

θεωρω οτι ειναι απλα θεμα αισθητικης..
Σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι..
Εμενα προσωπικα δεν με τρελενει το θεαμα απο αποψης αισθητικης αλλα πιστευω πως αν ειχα κορη θα επελεγα να της τα τρυπησω σε πολυ μικρη ηλικία για να αποφυγουμε την μετεπειτα διαδικασια.. Και γω το θεωρω σαφως πιο ανωνυδο "ψυχολογικα" να γινεται σε μικρη ηλικία..
Τωρα σωματικα τι να πω.. φανταζομαι οτι αυτες οι θειες απο το χωριο που ερχονται και τσιμπανε τα μαγουλα των παιδιων τους ποκαλουν σαφεστατα πολυ περισσοτερο πονο..

maraki 1
03-07-08, 09:36
Εμείς κορίτσια πήγαμε προχθές και βάλαμε σκουλαρικάκια. Η κόρη μου είναι 4,5 χρονών και μου το ζητούσε από πέρσυ σχεδόν που έβλεπε κάτι κοριτσάκια στο παιδικό να φοράνε σκουλαρίκια. Επίσης της είχαν πάρει δώρο όταν γεννήθηκε κάτι φίλοι σκουλαρίκια φραουλίτσες και πασχλίτσες οπότε τα έβλεπε κι ήθελε να τα φορέσει. Προσπαθούσα να το καθυστερήσω λίγο το τρύπημα γιατί έχει όλο τον καιρό μπροστά της για να φοράει σκουλαρήκια. Τώρα βέβαια πριν τα τρυπήσουμε της εξήγησα ότι θα πονέσει λίγο και ότι αν θέλει να περιμένει ακόμη λίγο αλλά ήταν ανένδοτη. (παρεπιμπτόντως εγώ δεν φοράω ποτέ γιατί είμαι αλεργική). Ότνα πήγαμε στο μαγαζί την ξαναρώτησα μήπως το μετάνιωσε αλλά αυτή εκεί ήθελε σκουλαρίκια. ¨οτνα της έκανε τις τρυπούλες δεν έβγαλε άχνα και μου λέει βλέπεις τι λεβέντισα που είμαι δεν πόνεσα καθόλου. Και μετά οποιόν συναντούσε στον δρόμο του έδειχνε με πολύ καμάρι τα σκουλαρίκια της. Άρχισε τώρα να μαζεύει και τα μαλλάκια της για φαίνονται τα σκουλαρίκια. Μπορώ να πώ ότι είναι ομορφούλια και ελπίζω να μην της δημιουργηθεί πρόβλημα αλεργίας όπωε σε μένα και να τα χαρεί.
Όσο για τον πόνο είναι άλλα πράματα που πονάνε περισσότερο στα παιδιά και όχι μόνο στο σωματάκι τους αλλά στην ψυχή τους. Το τρύπημα των αυτιών είναι το τελευταίο πράμα που θα με απσαχολούσε αν η κόρη μου δεν μου το ζητούσε.

vera
07-07-08, 17:36
Εχω διαβασει τα χιλια μυρια κουλα σε αυτο το τοπικ.. :lol:
Ελεος...

Πες το ψεμματα!!!!! :lol: :lol: :lol:

Δεν καταλαβαινω βεβαια την λογικη του να τρυπησεις τα αυτια σε ηλικια που δεν θα το θυμαται το παιδι...........γιατι δλδ να μη τα τρυπησει οταν αυτο θα θελει , οπως εκανε το μαρακι και ειναι σε θεση να διαχειριστει και τον πονο και την διαδικασια και πανω απο ολα να ειναι δικη του η επιθυμια????

Κι εγω τις αλλες τρεις τρυπες τις εκανα 23 ετων και παρολο που και πονεσαν αρκετα και επαθα και καποια μολυνση (παρολο που δεν ημουν ουτε νηπιο και προσεχα) δεν μου προκαλεσαν την παραμικρη ασχημη μνημη οπως τα πρωτα τρυπηματα ......... Δεν ηταν τοσο θεμα ηλικιας οσο θεμα ιδιας πρωτοβουλιας......τις μεν τις ηθελα και τις εκανα τις δε, οχι!!! :wink:

Το μαρακι λαμπρα επραξε!!!

timmy'smom
08-07-08, 08:41
Eνα είναι σιγουρο, οτι ο καθε γονιος πράττει όπως κρίνει καλύτερα για το παιδί του...
Εχω διαβασει τα χιλια μυρια κουλα σε αυτο το τοπικ.. Laughing
Ελεος...
:lol: :lol: :lol: ... συμφωνώ

Lia
08-07-08, 08:48
Το θέμα "πόνος" πάντως είναι λίγο υποκειμενικό. Υπάρχουν άτομα που αντέχουν περισσότερο στον πόνο από κάποια άλλα.
Εγώ που τρύπησα τα αυτιά μου 10 χρονών περίπου δεν το θυμάμαι σαν μια επώδυνη διαδικασία αλλά μου ήταν πολύ ευχάριστο. Δεν είχα πονέσει ιδιαίτερα. Ίσως επειδή είχα ήδη προετοιμαστεί ψυχολογικά για να πονέσω περισσότερο...
Έτσι και με το τατού... Μερικοί λένε ότι πονάει πολύ, άλλοι δεν πονάνε καθόλου.

Γατουλα
08-07-08, 15:22
δε φανταζομουν οτι εχει τοσο ζουμι το συγκεκριμενο θεμα!
παντως εγω ζηταγα στη κουμπαρα μου, αχ ποτε θα της τρυπησεις τα αυτακια να της παιρνω και σκουλαρικακια της βαφτιστηρας.... ειναι 5,5 και δεν τα εχει τρυπησει ακομα.
Τωρα για τη δικια μου , οντως δεν εχω νοιωσει οτι πρεπει να της τα τρυπησω αλλα δεν το ειχα σκεφτει και τοσο σφαιρικα.....
παλα με προβληματισατε και αυτο ειναι το καλο της ενοτητας πιστευω

καθε αποψη σεβαστη κοριτσια

παντως μια πασχαλιτσα σε ενα κουκλιστικο αυτακι εμενα δε θα με χαλαγε :lol:

nen
08-07-08, 16:01
εμενα μου φαινονται λιγο ... κιτσ τα μωρα και τα μικρα παιδια με σκουλαρικια...

Lucie
09-07-08, 07:51
Υπάρχουν γλυκύτατα κοριτσίστικα σκουλαρικάκια.Εγώ σκέφτομαι μετά τα τρία να της τα τρυπήσω.Από τώρα λατρεύει τα σκουλαρίκια μου!

ΖΟΥΖΟΥ
09-07-08, 10:37
δε φανταζομουν οτι εχει τοσο ζουμι το συγκεκριμενο θεμα!

ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΟΛΑΦΟΣ :shock:
ΘΑ ΕΛΕΓΑ :lol: :lol: :lol:

sofia_nefeli
09-07-08, 10:40
[quote=Γατουλα]δε φανταζομουν οτι εχει τοσο ζουμι το συγκεκριμενο θεμα!
[/quot
ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΟΛΑΦΟΣ :shock:
ΘΑ ΕΛΕΓΑ :lol: :lol: :lol:
αστα να πανε!! :lol: :lol: :lol:
πρωτη φορα στη ζωη μου λογοκριθηκα!!!και δεν ειπα και κατι κακο μωρε!!
να τα βρουμε προσπαθησα... :( :oops: :(

nen
09-07-08, 11:24
ωραια,ας πουμε κατι αλλο........

τατουαζ στα μωρα??? εεεεεε!!!!!!!!!???? :D

Lilly
09-07-08, 11:26
ΓΟΥΣΤΑΡΩΩΩΩ!!!

demi
09-07-08, 11:43
AN ΜΑς ΠΙΑΝΕΙ υπερευαισθησια οταν καποιος διαφωνει μαζι μας βλεπω να πηγαινουν στο αρχειο ολα τα τοπικ..

nen
09-07-08, 11:52
και belly-piercing!!!!

σουπερ τρεντυ για μωρα 6 μηνων!!!!!

vera
09-07-08, 16:43
Εγω παντως ενα θεματακι με τον πονο το εχω.......μεχρι 4 ετων περασα μεγαλες ταλαιπωριες και πονους....μερικα θα σας πω μονο...μου χαν ραψει τα χειλια (μετα απο πεσιμο) χωρις αναισθησια.........μου χαν βγαλει νυχια χεριων-ποδιων με ταναλιες παλι χωρις αναισθησια,( λογω μυκηττιασης) ......δεν θα ξεχασω ποτε πως με εσερναν με το ζορι στο γιατρο και ουρλιαζα για να ξεφυγω..........οσο κι αν υπεφερα ομως ηξερα οτι επρεπε να το υποστω για το καλο μου, το κατανοουσα.......το τι εχω περασει ως πιτσιρικα γεμιζει βιβλιο......

Αλλα το οτι με εβαλαν κατω σαν κατσικι και μου τρυπησαν γιαγια και θεια (κρυφα απο τους γονεις μου) τα αυτια με βελονες (παραδοσιακος τροπος :? ) αυτο μου κατσε πολυ ασχημα.... :evil: .....ακριβως επειδη ουτε το ηθελα ουτε ηταν απαραιτητο λογω υγειας......οποτε μη νομιζετε οτι τα παιδια ειναι χαζα και δεν θυμουνται η δεν καταλαβαινουν το αδικο.......μπορει να ταν ο μικροτερος πονος συγκριτικα με οτι εχω υποστει ως παιδι, αλλα ηταν αυτος που με ενοχλησε και μου εμεινε......

Γι αυτο και λυπαμαι αν η απολυτη σταση μου στο θεμα στεναχωρησε καποιους αλλα ουτε που μπορουσα να φανταστω οτι γινονται αυτα και σε μικροτερες ηλικιες......σοκαριστικα πραγματικα.....

Εκλαιγε σπαραχτικα το μωρο μου οταν το επλενα σε σοβαρο συγκαμμα που επαθε και με κοιτουσε με ενα βλεμμα ολο απορια γιατι το πονουσα ετσι και το αισθανομουν σαν μαχαιρια.......δεν μπορω να φανταστω οτι θα του προκαλουσα πονο χωρις ιατρικο λογο......αν ειμαι υπερευαισθητη τι να κανω.........ετσι ειμαι!!!! Το ζωδιο μου φταιει!!! :lol:

dperisteridou
12-03-10, 18:59
:confused: ΑΝΟΙΓΩ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ Κ ΝΑ ΕΨΑΞΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ.
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΥΠΗΜΑ ΤΩΝ ΑΥΤΙΩΝ ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ?
ΣΕ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Κ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ Η' ΣΤΟΝ....ΧΡΥΣΟΧΩΟ?
ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΜΕΤΑ?
ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΒΑΖΟΥΝ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ 7 ΜΗΝΩΝ Κ ΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ.
ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.
Η ΙΩΑΝΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 6 ΜΗΝΩΝ

Μαριρενα
12-03-10, 20:22
εχω δει κοριτσακι 15 μηνων με τρυπημενα αυτακια
Σε εμενα δεν αρεσε και τοσο απο τοσο μικρη ηλικια το τρυπημα των αυτιων τα μεγαλωνουμε προωρα λιγακι και ισως το παιδι να αντιδρασει ασχημα μιας που προς το παρων δεν το ενδιαφερει και τοσο η αισθητικη :D

φυσικα και θα της κανω ομως μονο οταν θα ερθει να μου το ζητησει η ιδια και μια και 2 και 15 και τατουαζ να την αφησω να κανει οταν ομως μου το ζητησει

παντως γνωμη μου ειναι να περιμενεις το μωρακι σου ειναι ακομα μικρο δεν χρειαζετε να τοπονεσεις χωρις να καταλαβει το λογο και να θελει θσως και το ιδιο να εχει σκουλαρικια

νομιζω υπαρχουν ομως για αυτες τις ηλικιες και μαγνητικα η κανω λαθος?????

φυσικα εσυ τωρα μπορεις να αποφασισεις για το παιδι σου
μηπως ομως λεω μηπως ριναι καλυτερα να αποφασισει εκεινο για τον εαυτο του??????

και εγω τα τρυπησα σε μικρη ηλικια και εδω και 12 χρονια δεν εχω ξαναφορεσει σκουλαρικια:mrgreen::mrgreen:ειμαι 25

Μαριρενα
12-03-10, 20:39
επισης το τρυπημα των αυτιων εγω το ειχα κανει σε χρυσοχωο κατι μου ειχε βαλει και ειχε μοτδιασει το αυτι μου μετα απο 2 3 ωρες πονουσα 1 η 2 μερες και μου περασε

marandnik
12-03-10, 20:43
ΣΕ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Κ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ Η' ΣΤΟΝ....ΧΡΥΣΟΧΩΟ?
ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΒΑΖΟΥΝ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ 7 ΜΗΝΩΝ Κ ΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ.

Φίλη μου δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά σκέψου ότι μέχρι να μεγαλώσει η κόρη σου, το πιο πιθανό είναι να θέλει να τρυπήσει κανέναν αφαλό, καμιά μύτη ίσως και τη γλώσσα. :mrgreen:
Γιατί να της κάνεις από τώρα τρύπες στα αυτιά που μπορεί να μη χρησιμοποιήσει και ποτέ στην υπόλοιπη ζωή της;
Ας την να αποφασίσει η ίδια όταν θα έρθει η ώρα.;-)

ifi79
12-03-10, 20:46
Συμφωνώ κι εγώ με τα κορίτσια..
Χαλβαδιάζω τα 3 ζευγάρια σκουλαρικάκια που έχουμε, αλλά τη λυπάμαι ειλικρινά να της τα τρυπήσω τα αυτάκια.
Έχει χρόνια μπροστά της!!!
Να τη χαίρεσαι!

vickygirl79
12-03-10, 21:00
θα συμφωνσησω και εγω με τα κοριτσια,αν και μου αρεσουν πολυ τα σκουλαρικια θα την αφησω να αποφασισει αυτη ποτε και αν θα το κανει....
ασε που ειναι και φοβος μη της τα τραβηξει κανα αλλο παιδακι πανω στο παιχνιδι και εχουμε κλαματα και δραματα....θα μεγαλωσουν και ολα θα τα κανουν...
ασχετο αλλα ξερω περιπτωση που καναν σε 12 χρονο αγορι τρυπα στο αυτι χωρις τη συναινεση του γονεα και εφαγε γερη μυνηση ο καταστηματαρχης....:rolleyes:

babystar
12-03-10, 21:22
Θα μιλήσω για αυτά που ξέρω από φίλη που τρύπησε τα αυτιά και στα δυο της κορίτσια. Στην πρώτη το έκανε όταν ήταν 15 μηνών και στη δεύτερη πριν χρονίσει...

Τα έκανε σε κατάστημα που απλά τρυπούσαν τα αυτιά, έβαλαν ένα πανάκι με ξυλοκαϊνη για 3 λεπτά και μετά κάνανε τις τρύπες. Τα μωρά δεν έκλαψαν καθόλου, απλά μετά είχε το νου της για να μην τα πειράζουν, έπρεπε για διάστημα μέχρι 3 μήνες (όχι παραπάνω όμως!) να φοράνε αυτά τα αρχικά σκουλαρίκια και μετά τα έβγαλε και έβαλε κανονικά. Έπρεπε να τα βγάλει τα αρχικά γιατί ήταν πιο χοντρά και δεν έπρεπε να τα αφήσει για να μην ανοίξουν οι τρύπες πιο πολύ (μη γίνουν φαρδιές!).Στη μεγάλη (3,5 χρονών) τώρα φοράει κάτι κρεμαστά και στη μικρή (27 μηνών) φοράει κολλητά στα αυτιά. Δεν είχαν κανένα πρόβλημα και φυσικά δεν πήραν αντιβίωση!Η μεγάλη μάλιστα πάει παιδικό και δεν της είπαν να τα βγάλει παρόλο που είναι κρεμαστά...Εγώ της είπα μήπως υπάρχει κίνδυνος να τα τραβήξει κάποιο παιδάκι, αλλά από τον παιδικό δε δώσαν ιδιαίτερες οδηγίες...

Αν πας σε κάποιο μαγαζί που ειδικεύεται σε τρύπημα αυτιών, θα σου πουν. Από τη φίλη μου θυμάμαι ότι μπορούσε και από πιο μικρά να τα κάνει και η ίδια μάλιστα νόμιζε ότι άργησε!!!!

Olympia99
12-03-10, 21:32
Επίσης όταν αποφασίσεις να το κανείς μετά να της φοράς μόνο αληθινά χρυσα σκουλαρίκια.
Στο λέω γιατί εμένα όταν ήμουν μικρή μου είχε φέρει κάτι ψεύτικα η γιαγιά μου, μου τα έβαλαν χωρίς να το ξέρουν και έπαθα μόλυνση στα αυτιά, κόντεψαν να μου πέσουν.

Ρούλα26
12-03-10, 21:43
Για να πω την αληθεια,το θεωρω λιγο βαρβαρο να μπαινει το μωρακι σε τετοια διαδικασια τοσο μικρο.Μας εφεραν κι εμας δωρο σκουλαρικακια αλλα δεν θα της τρυπησω τα αυτακια παρα μονο οταν και αμα μου το ζητησει η ιδια.Επισης να πω οτι δεν μου αρεσει να βλεπω τοσο μικρα να φορανε σκουλαρικια.

babystar
12-03-10, 22:03
Επίσης όταν αποφασίσεις να το κανείς μετά να της φοράς μόνο αληθινά χρυσα σκουλαρίκια.

Σωστά!Και η φίλη μου μόνο αληθινά φοράει στα κορίτσια...Ξέχασα να το αναφέρω...

ΣΩΤΗΡΙΑ
12-03-10, 23:17
εχω δει κοριτσακι 15 μηνων με τρυπημενα αυτακια
Σε εμενα δεν αρεσε και τοσο απο τοσο μικρη ηλικια το τρυπημα των αυτιων τα μεγαλωνουμε προωρα λιγακι και ισως το παιδι να αντιδρασει ασχημα μιας που προς το παρων δεν το ενδιαφερει και τοσο η αισθητικη :D

φυσικα και θα της κανω ομως μονο οταν θα ερθει να μου το ζητησει η ιδια και μια και 2 και 15 και τατουαζ να την αφησω να κανει οταν ομως μου το ζητησει

παντως γνωμη μου ειναι να περιμενεις το μωρακι σου ειναι ακομα μικρο δεν χρειαζετε να τοπονεσεις χωρις να καταλαβει το λογο και να θελει θσως και το ιδιο να εχει σκουλαρικια

νομιζω υπαρχουν ομως για αυτες τις ηλικιες και μαγνητικα η κανω λαθος?????

φυσικα εσυ τωρα μπορεις να αποφασισεις για το παιδι σου
μηπως ομως λεω μηπως ριναι καλυτερα να αποφασισει εκεινο για τον εαυτο του??????

και εγω τα τρυπησα σε μικρη ηλικια και εδω και 12 χρονια δεν εχω ξαναφορεσει σκουλαρικια:mrgreen::mrgreen:ειμαι 25
ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!!!!!!!!!!!! Επίσης πρέπει να σας πω και εγώ ότι έχω δει αγοράκι 2-3 ετών με σκουλαρικάκι και καλά μοντερνισμός της μάνας και το αδελφάκι του το ίδιο . Αυτό πάλι πως σας φαίνεται?

ΥΓ: Πολύ ωραίο θέμα

ioanna21
13-03-10, 00:22
Έγω δεν έχω κορίτσι............
απλά σήμερα έτυχε και συνάντησα την διπλανή μου στο ασανσέρ με το κοριτσάκι της 5 ετών.
Την είχε φάει την μαμα της να τρυπήσει τα αυτιά (πάει παιδικό και απο κει πήρε την ιδέα)
εεε.......................... τελικά με μια τρύπα στο αυτί γύρισε!!
Πόνεσε πάρα πολύ και ήταν ανένδοτη να κάνει το άλλο!!! κλάμα τρελό!!!!!

Πάντως δεν μου αρέσουν καθόλου μα καθόλου τα σκουλαρίκια στα κοριτσάκια (γνώμη μου) μικρομεγαλίζουν κάτι που το απεχθάνομαι (όπως και τα βαμμένα νύχια επίσης!!)

jeni-jeni
13-03-10, 00:58

γεια σου!!!εγω ειχα ρωτησει την παιδιατρο μου γι αυτο το θεμα (οχι οτι ηθελα να βαλω στην δικια μου,απλα να ενημερωθω)
και μου ειπε οτι το θεωρει λιγο επικυνδυνο σε μικρη ηλικια,γιατι ισως πειραξει το αυτακι της μικρης και μου ειπε οτι ειναι καλυτερα μετα τα 6 με 7 χρονων..

τωρα τι να σου πω,ο καθε παιδιατρος εχει και την τακτικη του...
ο γονιος αποφασιζει τι θα κανει στο τελος!!!!

sweet_february
13-03-10, 01:06
Να πω κι εγω τη γνωμη μου?
Εγω δεν εχω σκοπο να της τρυπησω τα αυτια της γιατι μονο και μονο στη σκεψη πως ΜΠΟΡΕΙ να πονεσει παθαινω πατατρακ! Πιστευω πως ειναι καλυτερο να το ζητησει απο μονη της πιο μεγαλη, θα ειναι μεγαλυτερη η ικανοποιηση της να γινουν τοτε, αφου θα εκπληρωθει μια δικη της επιθυμια -ετσι το σκεφτομαι εγω-.
Τελος, σε οσες μαμαδες αποφασισουν να το κανουν στα παιδακια τους, δεν εχω να προσθεσω κατι παραπανω απο τις συμβουλες που εδωσαν οι παραπανω μανουλες! Καλη επιτυχια κι ευχομαι να μην πονεσουν τα μωρουλια σας! :D

Ellemphriem
13-03-10, 07:43
Για να πω την αληθεια,το θεωρω λιγο βαρβαρο να μπαινει το μωρακι σε τετοια διαδικασια τοσο μικρο.Μας εφεραν κι εμας δωρο σκουλαρικακια αλλα δεν θα της τρυπησω τα αυτακια παρα μονο οταν και αμα μου το ζητησει η ιδια.Επισης να πω οτι δεν μου αρεσει να βλεπω τοσο μικρα να φορανε σκουλαρικια.

Και εγω το θεωρω βαρβαρο για ενα μωρακι. Και που ξερουμε οτι δεν ποναει και το λενε ολοι (οχι εσυ κοπελα μου αλλα το εχω ακουσει να κυκλοφορει αυτο το λεγομενο). Απλα δεν μπορουν να μας εκφρασουν οτι πονανε αυτο δεν σημαινει οτι δεν πονανε κιολας. Εγω θα ελεγα αστην λιγο αργοτερα να το θελει και η ιδια. Βασικα εγω για 5 λογους δεν της το κανω. 1. ειμαι σιγουρη οτι ποναει και το παιδι δεν μπορει ακομα να μου το πει, και δεν θα την ταλαιπωρησω (εγω πονεσα αυτο γιατι δεν ποναει?) 2. Φοβαμαι οτι μπορει να βαλει κανα χερι και να το τραβηξει και να εχουμε ΑΛΛΑ δραματα 3. Εχω τρυπισει και εγω και επαθα βαρβατη μολυνση και επερνα αντιβιωση 1 εβδομαδα 4. Γιατι *αν και εφοσον* χρειαστει να δωσεις αντιβιωση σε μικρο παιδακι και αδικα να την φορτωσεις χημεια. Μονο και μονο για σκουλαρικια? Το θεωρω λιγο αδικο για τον οργανισμο της. 5. Οπτικα τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα ειναι τελειως χαλια σε μωρο.

Θα ελεγα περιμενε λιγακι.....θα σου το πει μονη της αργοτερα. :roll:

mor@ki_K
13-03-10, 09:39
Καλημέρα κορίτσια!
Ξέρει καμία 1 καλό μαγαζί που ανοίγουν τρυπούλες στα αυτάκια των παιδιών στη Θεσσαλονίκη?
Ας στείλει μήνυμα...
Να πάω να ρωτήσω και σε μαγαζί που κάνει τατουάζ και piercing?

dperisteridou
13-03-10, 19:07
ΒΑΣΙΚΑ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΔΩΣΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΘΕΛΗΣΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ.ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΑΛΕΣΩ ΠΟΝΟ, ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ! ΑΛΛΑ ΝΑ ,Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!!
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ.ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΜΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΚ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΜΕ ΤΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΩΝ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ.

Baby A
01-05-10, 02:17

Συμφωνώ. Μικρή γύρω στα έξι ζούσαμε εξωτερικό μου έκανε με αποστειρωμένο μηχάνημα ο παιδίατρος δώρο τα πρώτα σκουλαρικάκια. πόσο χάρηκα δεν υπέφερα το θυμάμαι ακόμη. Εδώ Ελλάδα έκανα άλλα δυο νέα τρυπήματα και υπέφερα και στα δύο ας ήμουν φοιτήτρια. έχω άσχημη εμπειρία. Ηκόρη μου είναι 3.5 και ούτε που μου πέρασε απ το μυαλό ακόμη. Αυτά λάμπουν από μόνα τους.

stammy
25-01-11, 10:08
Γνωρίζει καμία παιδίατρο ή μαγαζί που να βάζουν σκουλαρίκια σε μωράκια στην Αθήνα? Εγώ την πρώτη μου κόρη την γέννησα στην Αμερική. Εκεί τα αυτάκια τα τρυπάνε οι παιδίατροι ή ΩΡΛ παιδιών μετά το πρώτο σετ εμβολίων. Της κόρης μου της τα έκανα 3 μηνών!!!! Δεν κατάλαβε τίποτα και μάλιστα στην πρώτη τρύπα κοιμότανε και στην δεύτερη έκλαψε λιγότερο από τα εμβόλια. Αφήστε που είναι πολύ πιο εύκολο μιας και τα μωράκια κάθονται πιο ήσυχα. Δεν το μετάνοιωσα καθόλου!!!!Οποιος και αν την έχει δει μου λέει για τα σκουλαρικάκια της πόσο τέλεια είναι. Αφήστε που τα μαθαίνει σαν μέρος του αυτιού και δεν τα έχει πειράξει ποτέ!!!!Βέβαια γούστα είναι αυτα... Αλλά όχι και κακοποίηση βρε κορίτσια το τρύπημα των αυτιών... Μην τρελαθούμε!!!! Θέμα εθίμων είναι και νοοτροπίας!!!! Πάντως αν γνωρίζει κάποιος που τρυπάνε αυτάκια μωρών εδώ ας με ενημερώσει γιατί τώρα έχω το δεύτερο κοριτσακι μου και δεν ξέρω που ακριβώς να κοιτάξω...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:lol:

Coraline
25-01-11, 10:56
Ναι ναι να μας πει. Γιατί εγώ θέλω από μηνών να της τα τρυπήσω και δεν αναλαμβάνει κανείς.

mmmmmmm
25-01-11, 11:48
Εμένα μου τα τρύπησαν όταν τέλειωσα την έκτη δημοτικού σαν δώρο.
Πόνεσα αλλά το ήθελα. Ήμουν αρκετά ώριμη για να καταλάβω ότι δεν πρέπει να τα πειράζω και μάλιστα έβαζα κάθε βράδυ οινόπνευμα.

demi
25-01-11, 11:59
εχει τεθει ξανα το θεμα και αν δεν με απατα η μνημη μου η πηγαμε αρχειο η σκοτωθηκαμε στα ποστ...
λοιπον δεν συμφωνω και εγω με τις τρυπες στα αυτακια των μωρων..
ασε που μου φερνει κατι ως μικρομεγαλο....

poupoula
25-01-11, 12:00
Το θεωρω υπερβολικο απο τοσο μικρη ηλικια. Δεν ειναι μόνο ο πόνος του τσιμπήματος αλλα και το ενδεχομενο μόλυνσης.
Ασε που στον παιδικό και στο σχολείο εχω ακούσει για πολλα ατυχηματα με σκουλαρίκια. Πάνω σε καβγαδάκι μεταξύ παιδιών πιάστηκε το σκουλαρίκι και έσκισε το λοβό του αυτιού. Ειμαι υπερβολική? Μπορεί! Ο φόβος φυλάει τα έρμα!

apricot
25-01-11, 13:18
Η δικη μου πλεον ζηταει επιμονα σκουλαρικακια και της υποσχεθηκα οτι θα ειναι δωρο για τα γενεθλια της σε μερικες μερες δηλαδη...
ειναι ομως 5! και φυσικα θα παρουμε μπιλιτσες για να μην τραβιουνται και χρυσο για το κινδυνο μολυνσεων. νομιζω οτι εδω γινεται στα χρυσοχοια. παντως εγω δεν θα σκεφτομουν σκουλαρικια σε μωρακι.

teddy-tedi
25-01-11, 13:24
κοριτσια γεια..εγω ειμαι τελειως αρνητηκη με το να κανω σε ενα παιδακι τρυπες...πρωτων λογος υγειας εμενα μου τα εκανα οταν ημουν 7 τα επιανα συνεχεια ετρεχαν πυον και αιμα και ειχα και αλεργεια στο χρυσο!!!δευτερον οταν πριν κατι χρονια κραταγα ενα κυληκειο για χαρη μιας φιλης σε ενα δημοτικο ορκιστηκα οτι δεν θα το εκανα εαν δεν μου το ζητουσε η ιδια...ηταν ενα κοριτσακι και γυρω στα 6 με 7 πρωτη πηγενε νομιζω και της ειχαν κανει τρυπες στα αυτια και της ειχαν φορεσει κατι κρυκακια χρυσα απαισια!!!την επομενη μερα ενας συμμαθητης της τραβηξε το σκουλαρικη και της εκοψε το αυτακι..το καιμενο το κοριτσακι ουρλιαζε απο πονο και το αιμα δεν σταματουσε...!!!θελω εδω να πω οτι μετα που μου εκαναν της τρυπες αρχισα μετα απο 6 χρονια να κανω μονη μου με βελονι στον αφαλο γυρο στης 4 φορες στα αυτια εχω 6 απο το ενα και 2 απο το αλλο..εχω κανει με σακοραφα στα χειλη και στο φρυδι..α και ξεχασα εχω κανει και στη μυτη...οπωτε δεν ειναι οτι φοβαμαι βελονια και πονο απλα εαν μπορουσα να γυρισω το χρονο πησω δεν θα το εκανα!!και εμενα μου εφεραν δωρο στην μπεμπα κατι χρυσα σκουλαρικακια αλλα δεν προκειτε να της τα βαλω παρα μονο οταν ειναι αρκετα μεγαλη να καταλαβει τι θελει!!!η πεθερα με ειχε ρωτησει οταν ηταν 6 μηνων και μου ελεγε θα ειναι ομορφα και βλακειες το απαγορεψα αμεσως!!εαν καποιος την βαλει κατω χωρις να ξερω και τρυπησει το παιδακι μου θα τα βγαλω αμεσως να μην μινει σημαδι και αυτος που το εκανε θα τραβηξει τα μαλλιοκεφαλα του κυριολεκτηκα!!συγνωμη που ειμαι αποτομη απλα δεν μπορω να βγαλω απο το μυαλο μου εκεινο το κοριτσακι που ουρλιαζε απο πονο!!!

γλυκα μωρακια
15-07-11, 10:27
Εμενα μου ελεγαν οι γονεις μου οτι ηθελαν να μου τα τρυπησουν οταν ημουν μωρο αλλα ειπανε οτι επρεπε να μεγαλωσω για να αποφασεισω εγω τι θα εκανα.:-P:-P:p:p

lepes
17-08-11, 09:03
και εμενα με ζάλιζε καιρο η "μεγάλη" μου κόρη (8 ετων) άλλα το απέφευγα.Τελικά πήγε για ενα 4μερο με τις ξαδελφουλες της (15 ετων) και εψησε την αδελφη μου να το κανει.
Έκανε μια τρύπα στο καθε αυτί δεν πόνεσε καθόλου (σε χρυσοχοείο-η αδελφη μου έχει σχέση με ιατρική) προσωπικα δεν τρελένομαι που τη βλεπώ αλλα τις κόρης μου τις αρέσουν παρα πολυ.Φοράει 2 διακριτικά σκουλαρικάκια.
Νομίζω οτι για μια τέτοια απόφαση η ηλικία των 8 ειναι οκ.
Στη τελική εαν δεν τις αρέσουν δεν θα φοράει.

Χριστιάνα2009
08-07-13, 15:59
Καλησπέρα κορίτσια...

ερώτηση: έχετε τρυπήσει τα αυτιά των παιδιών σας??
αν ναι σε ποια ηλικία???
τι γνώμη έχετε??(δεν μιλάω για μωρά έτσι...δεν το συζητώ)
η δική μου κόρη κοντεύει να γίνει 4 χρόνών και θέλει..εγώ όχι!!!
εσείς τι λέτε?

naina
08-07-13, 16:16
Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι πολυ νωρις. Ο λογος που το πιστευω αυτο ειναι διοτι σε ενα πολυ μικρο παιδι οι πιθανοτητες να συμβει ατυχημα και να πιαστει το σκουλαρικι καπου ειναι πολυ περισσοτερες και οπως ξερετε ραμματα στο αυτι δε γινονται...

μητσουκο
08-07-13, 16:22
Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι πολυ νωρις. Ο λογος που το πιστευω αυτο ειναι διοτι σε ενα πολυ μικρο παιδι οι πιθανοτητες να συμβει ατυχημα και να πιαστει το σκουλαρικι καπου ειναι πολυ περισσοτερες και οπως ξερετε ραμματα στο αυτι δε γινονται...

Συμφωνώ...

natydia
08-07-13, 16:26
Οταν ήμουν μικρή που τρυπήσανε τα αυτιά στην ηλικία των 7 ετών. Το αυτί μου έγινε τούμπανο, έκανε απόστημα και θυμάμαι τον πόνο που τράβηξα πολύ έντονα. Τα τρύπησα ξανά σε ηλικία 16 ετών με πολλές επιφυλάξεις αλλά ευτυχώς όλα πηγαν καλά. Κι εγώ νομίζω ότι είναι πολύ μικρή ακόμη. Και η δικιά μου που είναι 5 ζητάει γιατί βλέπει τις συμμαθήτριές της αλλά ακόμη αντιστέκομαι.

antu
08-07-13, 18:45
εμεις τα τρυπησαμε οταν ητσν πρωνηπια. Απλως θελει πολυ προσοχη ( οταν βαζει ή βγαζει μπλουζα)και οχι κρεμαστα σκουλαρικια

christina77
08-07-13, 20:08
H προσωπική μου γνώμη κορίτσια -πέρα από την πλευρά της υγιεινής, που δεν τη διαπραγματεύομαι - είναι ότι τα σκουλαρίκια σε μικρά παιδάκια είναι αντιαισθητικά. Επιπλέον κατά τη γνώμη μου δεν έχουν καμμία απολύτως χρηστική αξία, καμμία σκοπιμότητα. Τόσο όμορφα είναι τα μικρά κοριτσάκια από μόνα τους, πρέπει να τα "στολίζουμε" επιπλέον;

Ηλιοβασίλεμα
08-07-13, 21:29
Εμένα μου το ζητούσε από την ώρα που είδε στον παιδικό σταθμό άλλα κοριτσάκια με σκουλαρίκια. Δεν το θεωρώ κακό να τρυπήσουμε στο παιδί τα αυτιά αν τηρούνται οι κανόνες υγιεινής!
Τα τρυπήσαμε πριν 2 μήνες, κλεισμένα τα 4α γενέθλιά της και δεν έπαθε τίποτα. Φοράει πολύ απλά διακριτικά στρασάκια ροζ, με υλικό χειρουργικό κατάλληλο για την τρύπα του αυτιού.

babycobra
08-07-13, 21:36
H προσωπική μου γνώμη κορίτσια -πέρα από την πλευρά της υγιεινής, που δεν τη διαπραγματεύομαι - είναι ότι τα σκουλαρίκια σε μικρά παιδάκια είναι αντιαισθητικά. Επιπλέον κατά τη γνώμη μου δεν έχουν καμμία απολύτως χρηστική αξία, καμμία σκοπιμότητα. Τόσο όμορφα είναι τα μικρά κοριτσάκια από μόνα τους, πρέπει να τα "στολίζουμε" επιπλέον;

συμφωνώ απολύτως..στην ίδια κατηγορία βάζω και τα βαμμένα νύχια που έχουν όλες οι εξάχρονες φίλες της κόρης μου κα όχι εκείνη..και γίνεται μάχη φυσικά και την αφήνω μόνο απόκριες και στις γιορτές της ρυθμικής

aggeliki-sisi
08-07-13, 21:38
Ποτέ δεν θα της τρυπισω τα αυτακια της ,εκτος απο ολους αυτους του λογους που πολυ σωστα αναφερατε ειναι και αντιαισθητικο να βλεπεις κοριτσακια να φορανε σκουλαρικια .

Ηλιοβασίλεμα
08-07-13, 22:05
Είναι αντιαισθητικό να φοράνε και βραχολάκια ή δαχτυλιδάκια; Γιατί να διαφέρουν τα σκουλαρίκια; Δεν μιλάμε για υπερβολικές επιλογές, υπάρχουν μια χαρά απλά διακριτικά παιδικά σκουλαρικάκια!!!

Σίγουρα όλα τα παραπάνω δεν χρειάζονται για να ομορφύνουν τα παιδιά μας αλλά δεν είναι όλα κατακριτέα!!!

Για το βάψιμο των νυχιών συμφωνώ. Παρόλο την γκρίνια της, δεν της βάφω καθόλου τα νύχια και αυτό φυσικά θεωρώ πώς είναι αντιαισθητικό και ακατάλληλο για παιδάκια!!!

Χριστιάνα2009
09-07-13, 10:59

πω πω ανατρίχιασα και μονο στην ιδέα.
κοίτα, περάσαμε μια φάση που ήθελε τα νύχια βαμμένα αλλά τώρα επειδή βλέπει τα άλλα κοριτσάκια στον παιδικό με σκουλαρικάκια γι'αυτό το ζητάει(τα νύχια τα ξέχασε ευτυχώς!!)
να πω την αλήθεια μου θα μου άρεσαν τα διακριτικά στρασάκια και αναρωτιέμαι αν είναι και αυτά επικίνδυνα(καλά κρεμαστά δεν το συζητώ!)

Χριστιάνα2009
09-07-13, 11:11
Είναι αντιαισθητικό να φοράνε και βραχολάκια ή δαχτυλιδάκια; Γιατί να διαφέρουν τα σκουλαρίκια; Δεν μιλάμε για υπερβολικές επιλογές, υπάρχουν μια χαρά απλά διακριτικά παιδικά σκουλαρικάκια!!!

Σίγουρα όλα τα παραπάνω δεν χρειάζονται για να ομορφύνουν τα παιδιά μας αλλά δεν είναι όλα κατακριτέα!!!

Για το βάψιμο των νυχιών συμφωνώ. Παρόλο την γκρίνια της, δεν της βάφω καθόλου τα νύχια και αυτό φυσικά θεωρώ πώς είναι αντιαισθητικό και ακατάλληλο για παιδάκια!!!

νομίζω απ'ότι ρώτησα δίνουν απο τα κοσμηματοπωλεία και ουσιαστικά πληρώνεις τα σκουλαρίκια και όχι το τρύπημα!!!στρασάκια μικρά...
καλά απο δαχτυλίδια...ουουου.... :)

Χριστιάνα2009
09-07-13, 11:14
Εμένα μου το ζητούσε από την ώρα που είδε στον παιδικό σταθμό άλλα κοριτσάκια με σκουλαρίκια. Δεν το θεωρώ κακό να τρυπήσουμε στο παιδί τα αυτιά αν τηρούνται οι κανόνες υγιεινής!
Τα τρυπήσαμε πριν 2 μήνες, κλεισμένα τα 4α γενέθλιά της και δεν έπαθε τίποτα. Φοράει πολύ απλά διακριτικά στρασάκια ροζ, με υλικό χειρουργικό κατάλληλο για την τρύπα του αυτιού.

Να ρωτήσω κάτι? που τα τρυπήσατε???και πως ακριβώς ελέγχω αν ειναι αποστερωμένο το εργαλείο που θα χρησιμοποίησει??(αν τελικά ενδώσω και τα τρυπήσουμε... :) )

Ηλιοβασίλεμα
09-07-13, 11:24
Να ρωτήσω κάτι? που τα τρυπήσατε???και πως ακριβώς ελέγχω αν ειναι αποστερωμένο το εργαλείο που θα χρησιμοποίησει??(αν τελικά ενδώσω και τα τρυπήσουμε... :) )

Στη πόλη μου υπάρχει ένα κατάστημα που πουλαει σκουλαρίκια και κάνει τρύπες στα αυτιά! Πήγα την κόρη μου, διαλέξαμε το ζευγαράκι στρασάκια στο χρώμα που ήθελε και έγινε η παρακάτω διαδικασία!!! Στο εργαλείο που χρησιμοποιεί, πρώτα το καθάρισε με οινόπνευμα και μετά τοποθετούνται τα σκουλαρικια που θα φορεσει το παιδί και που βρίσκονται σε συσκευασίες αποστειρωμένες
Έγινε ακριβώς η διαδικασία που φαίνεται στο παρακάτω σαιτ:

http://www.el.blomdahl.com/blomdahl_el/default.asp?id=2610

Μας κόστισε 15€ .

Και ευτυχώς δεν υπήρξε πρόβλημα στα αυτιά της. Απλά έπρεπε να προσέξουμε λίγο με τις μπλούζες, μέχρι να συνηθίσουμε ότι φοράει σκουλαρίκια η κόρη μας!!!

Χριστιάνα2009
09-07-13, 11:59
Στη πόλη μου υπάρχει ένα κατάστημα που πουλαει σκουλαρίκια και κάνει τρύπες στα αυτιά! Πήγα την κόρη μου, διαλέξαμε το ζευγαράκι στρασάκια στο χρώμα που ήθελε και έγινε η παρακάτω διαδικασία!!! Στο εργαλείο που χρησιμοποιεί, πρώτα το καθάρισε με οινόπνευμα και μετά τοποθετούνται τα σκουλαρικια που θα φορεσει το παιδί και που βρίσκονται σε συσκευασίες αποστειρωμένες
Έγινε ακριβώς η διαδικασία που φαίνεται στο παρακάτω σαιτ:

http://www.el.blomdahl.com/blomdahl_el/default.asp?id=2610

Μας κόστισε 15€ .

Και ευτυχώς δεν υπήρξε πρόβλημα στα αυτιά της. Απλά έπρεπε να προσέξουμε λίγο με τις μπλούζες, μέχρι να συνηθίσουμε ότι φοράει σκουλαρίκια η κόρη μας!!!

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη σε ποια ηλικία τα τρυπήσατε?
εμείς θα κλείσουμε τα τέσσερα τον σεπτέμβρη....
όσο αφορά την διαδικασία το πολύ πολύ να μείνει με μια τρύπα αν πονέσει.:lol:
και εδω σε μας εκεί κυμαίνονται οι τιμές 15-20 ευρώ!
ευχαριστώ πολύ...

Ηλιοβασίλεμα
09-07-13, 12:12
Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη σε ποια ηλικία τα τρυπήσατε?
εμείς θα κλείσουμε τα τέσσερα τον σεπτέμβρη....
όσο αφορά την διαδικασία το πολύ πολύ να μείνει με μια τρύπα αν πονέσει.:lol:
και εδω σε μας εκεί κυμαίνονται οι τιμές 15-20 ευρώ!
ευχαριστώ πολύ...

Δεν πιστεύω να μου μιλάς στο πληθυντικό!!!! ;):D:D:D
Τα έκλεισε τα 4 τον Μάρτιο και τις τα τρύπησα το Πάσχα, αρχές Μαϊου.
Είχαμε ξαναπάει άλλη μια φορά το περασμένο φθινόπωρο, αλλά δεν ήθελε να της σημειώσει με μαρκαδόρο το αυτί η κοπέλα για το σημάδι και είχαμε φύγει...
Μια φίλη μου στη κόρη της τα τρυπησε όταν ηταν 2χρονων, τότε δεν καταλαβαινε η μικρή και την εχωσε. Όταν το παιδί είναι 4, μπορείς άνετα να συννεοηθείς και να συμφωνήσεις... Εμείς πήγαμε, καναμε την πρωτη τρυπα, πόνεσε εκλαψε αλλά αφου ηρεμησε, θελησε να κανει και την δευτερη τρυπα, στην αγκαλιά μου!!! Μετά όμως το σοκ του τρυπηματος, ηρεμούν και καμαρώνουν για τα σκουλαρίκια τους!!!

Χριστιάνα2009
09-07-13, 12:29
Δεν πιστεύω να μου μιλάς στο πληθυντικό!!!! ;):D:D:D
Τα έκλεισε τα 4 τον Μάρτιο και τις τα τρύπησα το Πάσχα, αρχές Μαϊου.
Είχαμε ξαναπάει άλλη μια φορά το περασμένο φθινόπωρο, αλλά δεν ήθελε να της σημειώσει με μαρκαδόρο το αυτί η κοπέλα για το σημάδι και είχαμε φύγει...
Μια φίλη μου στη κόρη της τα τρυπησε όταν ηταν 2χρονων, τότε δεν καταλαβαινε η μικρή και την εχωσε. Όταν το παιδί είναι 4, μπορείς άνετα να συννεοηθείς και να συμφωνήσεις... Εμείς πήγαμε, καναμε την πρωτη τρυπα, πόνεσε εκλαψε αλλά αφου ηρεμησε, θελησε να κανει και την δευτερη τρυπα, στην αγκαλιά μου!!! Μετά όμως το σοκ του τρυπηματος, ηρεμούν και καμαρώνουν για τα σκουλαρίκια τους!!!

Αχαχαχααχ...ναι ναι στο πληθυντικό διότι πάμε πακέτο με τα παιδιά μας... :lol::lol::lol:...
εμείς θα πάμε μαζί με μια φίλη μου που θα τρυπήσει και το κοριτσάκι της τα αυτάκια (ίδια ηλικία) βασικά προβλέπω ότι μια απο μας θα τρυπήσει τα αυτιά και η άλλη θα φύγει τρέχοντας απο φόβο :lol::lol::lol::lol:
ευχαριστώ πολύυυυυυ για την ανταπόκριση...:D

ekavi_
09-07-13, 15:03
Όσες έχετε τρυπήσει τα αυτάκια στις κορούλες σας, μπορείτε να μου περιγράψετε την εμπειρία;
Πόνεσαν πολύ, φοβήθηκαν, συνεργάστηκαν;
Επίσης έχω ακούσει για ταυτόχρονο τρύπημα των 2 αυτιών. Γνωρίζετε κάτι παρόμοιο;

Χριστιάνα2009
09-07-13, 15:55
Όσες έχετε τρυπήσει τα αυτάκια στις κορούλες σας, μπορείτε να μου περιγράψετε την εμπειρία;
Πόνεσαν πολύ, φοβήθηκαν, συνεργάστηκαν;
Επίσης έχω ακούσει για ταυτόχρονο τρύπημα των 2 αυτιών. Γνωρίζετε κάτι παρόμοιο;

ekavi εγώ θα σου πω μόλις τα τρυπήσουμε... (οσονούπω)...;) μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ αν θες : http://www.el.blomdahl.com/blomdahl_...lt.asp?id=2610 (http://www.el.blomdahl.com/blomdahl_el/default.asp?id=2610) (η διαδικασία...)

ekavi_
10-07-13, 09:24
ekavi εγώ θα σου πω μόλις τα τρυπήσουμε... (οσονούπω)...;) μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ αν θες : http://www.el.blomdahl.com/blomdahl_...lt.asp?id=2610 (http://www.el.blomdahl.com/blomdahl_el/default.asp?id=2610) (η διαδικασία...)

Ευχαριστώ!
Πες μου όταν τα τρυπήσετε τελικά!

Ηλιοβασίλεμα
10-07-13, 09:44
Ευχαριστώ!
Πες μου όταν τα τρυπήσετε τελικά!

Οτι δειχνει αυτό το σαιτ για την μεθοδο τρυπηματος, ισχύει. Τα τρυπησα στην 4χρν κόρη τον Μαιο που μας περασε. Αυτη ηθελε να παμε, της ειχα εξηγησει περιπου τι θα γινει και πηγαμε. Εκεί έκανε την πρωτη τρυπα και φυσικα πονεσε και εκλαψε. Δεν περίμενα διαφορετική αντίδραση! Αφου την ηρεμησα, την εβγαλα λιγο εξω από το μαγαζί και το συζητησαμε ξανά για να κάνουμε και την 2η τρυπα και παραβλεποντας τα ηλιθια σχολια της πωλητριας (εκλαιγε η μικρή από το τρυπημα και της ελεγε "μην εισαι κακομαθημενη" και της απαντησα "μην βιαζεσαι, θα την κανουμε τη 2η τρυπα ειτε σε λιγο ειτε μια επομενη φορά!!!"
Δεν υπαρχει λογος βιασυνης ουτε πιεσης, το παιδί σε αυτη την ηλικια μπορεί να επικοινωνισει και να αποφασισει αν θελει να συνεχισει για 2η τρυπα. Ετσι που λες, βγηκαμε εξω από το μαγαζί και με αγκαλιες και χαδια, μου ειπε μονη της ενταξει παμε για τη 2η τρυπα. Ξανακλαψε, με κρατουσε σφιχτα αλλά την καναμε... Μετά από κανά 10λεπτο πλεον σταματησε να ειναι κλαμμενη και πλεον περηφανευοταν για τα στρασάκια της!!!

maria ampelokipi
10-07-13, 14:06
κορίτσια εγώ ακόμα (38 ετών αισίως) θυμάμαι όταν είχα τρυπήσει τα αφτιά μου σε ηλικία 10 ετών σε κομμωτήριο της γειτονιάς! είχε βάλει τα σκουλαρίκια (χρυσά, σε αποστειρωμένη συσκευασία) που θα φορούσα σε ένα "πιστόλι" και με αυτά μου τρύπησε τα αφτιά, αφού τα πέρασε (και τα αφτιά και τα σκουλαρίκια) με οινόπνευμα. Η διαδικασία είναι απόλυτα ασφαλής από άποψη αποστείρωσης, αλλά...πονάει η άτιμη! δεν ξανατόλμησα να κάνω άλλη τρύπα σε μεγαλύτερη ηλικία γιατί μου είχε μείνει η ανάμνηση του πόνου. Γιαυτό και μόνο θα πρότεινα να το κάνει αρκετά μικρό το παιδί (γύρω στα 4) για να μην του μείνει η οδυνηρή εμπειρία, αλλιώς αργότερα στην εφηβεία, οπότε και προέχει η φιγούρα σε σχέση με τον πόνο.

polina26
10-07-13, 15:06
καλησπέρα
πραγματικά δεν ήξερα που να γράψω το θεμα μου εδώ ή στις πεθερες.. αλλά δεν γινεται πρέπει κάπου να τα πω
λοιπόν εχω μια κορη 11 μηνων που 1.8 χρονίζει..
λοιπον ήρθε σημερα η πεθερά μου και πήρε δώρο στην μικρή ενα χρυσό βραχιοάκι με κάτι πασχαλίτσες πάνω ..ως εδώ όλα καλά ετσι..
το βάλαμε το βραχιολάκι και εκει που κάθομαι λεει αντε και στα γενέθλια θα φέρουμε να βάλουμε και τα σκουλαρίκια :shock:
εγώ επειδή το ειχα ψάξει το όλο θεμα αποφάσισα να μην τρυπήσω τα αυτάκια της μεχρι να το ζητήση η ίδια. λέω λοιπόν στην πεθερά μου μαμα ξέρεις δεν θα ήθελα να της τα τρυπήσω ακόμα και μου λέει
"ααα και εσυ τι πειράζει δεν θα πάθει κάτι αλωστε θα είναι και σετ με το βραχιόλι" :shock:
δεν μιλησα αλλα ξέρω πως στα γενεθλια θα γίνει η μαχη που προσπαθω να αποφύγω διοτι ειμαι εγκυος στο δευτερο (προχτες το μάθαμε) και δεν θελω να συγχιζομαι τζάμπα γιατι απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη εχω θεμα με την πίεση..
αν τα βρω σκουρα θα βάλω τον αντρα μου μπροστά αλλά αυτός θα την σκυλοβρισει και δεν θελω να μαλωσουν πάλι..
τι να κάνω ρε κορίτσια.. ??
να τα πάτω τελικά τα σκουλαρίκια και να της πω ότι θα τα βάλει όταν μεγαλώσει?? :confused::confused:

tougia2
10-07-13, 15:11
Εμεις τρυπησαμε τα αφτια της μεγαλης μου 6 μηνων και στην μικρη 8 μηνων.

τωρα η μεγαλη μου ειναι 9χρονων κα η μικρη 2.:smile:

ekavi_
10-07-13, 15:13
Εγώ έχω πολλά σκουλαρικάκια, δώρα από τη βάπτισή της... Όταν κάποια στιγμή τρυπήσει τα αυτιά, θα φορέσει και τα σκουλαρίκια.

Οπότε, ξεκαθάρισε ότι καλοδεχούμενα τα σκουλαρίκια ως δώρο, αλλά θα τα φορέσει μετά από μερικά χρόνια.

Δεν καταλαβαίνω γιατί είστε διστακτικές (οι πεθερόπληκτες) να πείτε ή να κάνετε αυτό που νιώθετε... Δεν χρειάζεται να την σκυλοβρίσει κανείς. Απλώς ξεκαθαρίστε με τον άντρα σου, ότι το πότε θα τρυπήσει τα αυτιά το παιδί θα το αποφασίσετε εσείς.

Ηλιοβασίλεμα
10-07-13, 15:14
καλησπέρα
πραγματικά δεν ήξερα που να γράψω το θεμα μου εδώ ή στις πεθερες.. αλλά δεν γινεται πρέπει κάπου να τα πω
λοιπόν εχω μια κορη 11 μηνων που 1.8 χρονίζει..
λοιπον ήρθε σημερα η πεθερά μου και πήρε δώρο στην μικρή ενα χρυσό βραχιοάκι με κάτι πασχαλίτσες πάνω ..ως εδώ όλα καλά ετσι..
το βάλαμε το βραχιολάκι και εκει που κάθομαι λεει αντε και στα γενέθλια θα φέρουμε να βάλουμε και τα σκουλαρίκια :shock:
εγώ επειδή το ειχα ψάξει το όλο θεμα αποφάσισα να μην τρυπήσω τα αυτάκια της μεχρι να το ζητήση η ίδια. λέω λοιπόν στην πεθερά μου μαμα ξέρεις δεν θα ήθελα να της τα τρυπήσω ακόμα και μου λέει
"ααα και εσυ τι πειράζει δεν θα πάθει κάτι αλωστε θα είναι και σετ με το βραχιόλι" :shock:
δεν μιλησα αλλα ξέρω πως στα γενεθλια θα γίνει η μαχη που προσπαθω να αποφύγω διοτι ειμαι εγκυος στο δευτερο (προχτες το μάθαμε) και δεν θελω να συγχιζομαι τζάμπα γιατι απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη εχω θεμα με την πίεση..
αν τα βρω σκουρα θα βάλω τον αντρα μου μπροστά αλλά αυτός θα την σκυλοβρισει και δεν θελω να μαλωσουν πάλι..
τι να κάνω ρε κορίτσια.. ??
να τα πάτω τελικά τα σκουλαρίκια και να της πω ότι θα τα βάλει όταν μεγαλώσει?? :confused::confused:

Καταρχήν συγχαρητηρια και καλά στεριωματα με την 2η εγκυμοσύνη!!!
Να μεταφερει ο συζυγος σου στη μητερα του οτι καλοδεχουμενα ειναι τα σκουλαρικια, να τα φυλαξετε στα χρυσαφικά σας και να της τα βαλετε όταν νομίζετε εσείς!!!
Εμένα από την γεννα και την βαπτιση μου εχουν φερει ενα σωρο χρυσαφικά, τα εχω φυλαγμενα!!! Μονο σε σπανιες περιπτωσεις πλεον και επειδη ειναι 4χρν την αφηνω να φορεσει κανα δαχτυλιδακι. Τα χρυσά ειναι κριμα να τα χασουν τα παιδιά!!! Έχουν χρόνια μπροστά τους!!!
Βραχιολάκια χρυσά ναι της φοράω πιο συχνά από νεογεννητο.
Εμείς αφου κλεισαμε τα 4 και επειδη το ζητουσε, τρυπησαμε τα αυτιά μας!!!

polina26
10-07-13, 15:31
Εγώ έχω πολλά σκουλαρικάκια, δώρα από τη βάπτισή της... Όταν κάποια στιγμή τρυπήσει τα αυτιά, θα φορέσει και τα σκουλαρίκια.

Οπότε, ξεκαθάρισε ότι καλοδεχούμενα τα σκουλαρίκια ως δώρο, αλλά θα τα φορέσει μετά από μερικά χρόνια.

Δεν καταλαβαίνω γιατί είστε διστακτικές (οι πεθερόπληκτες) να πείτε ή να κάνετε αυτό που νιώθετε... Δεν χρειάζεται να την σκυλοβρίσει κανείς. Απλώς ξεκαθαρίστε με τον άντρα σου, ότι το πότε θα τρυπήσει τα αυτιά το παιδί θα το αποφασίσετε εσείς.

αν σου πω 'οτι μιλάω και φωνάζω τι θα μου πεις.. απλά πάντα όσο και αν ξελαρυγκιαζομαι εγώ κάνει το δικό της . θα την αφησω να τα πάρει και θα της πω ότι θα τα τρυπησουμε όταν μεγαλωσει και όταν θα θελησει εκείνη να τα βάλει αν τα βρω σκουρα θα φωναξω τον αντρα μου να βγαλει το φιδι απο την τρυπα απλά το μονο που ελπίζω είνια να μην γινει κανα χοντρο σκηνικο στα γενέθλια μονο αυτό

polina26
10-07-13, 15:32
Καταρχήν συγχαρητηρια και καλά στεριωματα με την 2η εγκυμοσύνη!!!
Να μεταφερει ο συζυγος σου στη μητερα του οτι καλοδεχουμενα ειναι τα σκουλαρικια, να τα φυλαξετε στα χρυσαφικά σας και να της τα βαλετε όταν νομίζετε εσείς!!!
Εμένα από την γεννα και την βαπτιση μου εχουν φερει ενα σωρο χρυσαφικά, τα εχω φυλαγμενα!!! Μονο σε σπανιες περιπτωσεις πλεον και επειδη ειναι 4χρν την αφηνω να φορεσει κανα δαχτυλιδακι. Τα χρυσά ειναι κριμα να τα χασουν τα παιδιά!!! Έχουν χρόνια μπροστά τους!!!
Βραχιολάκια χρυσά ναι της φοράω πιο συχνά από νεογεννητο.
Εμείς αφου κλεισαμε τα 4 και επειδη το ζητουσε, τρυπησαμε τα αυτιά μας!!!

σε ευχαριστώ πολύ
μια ταυτοτητα ειχε πάρει όταν γεννηθηκε και ακομα δεν την εχω βάλει στην μικρή και σημερα την πεταξε την σπόντα της,. :rolleyes:

kathi
11-01-14, 19:28
δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη ενοτητα για το θεμα αλλα θα ηθελα την γνωμη σας, να τρυπησω τα αυτακια της μικρης απο τωρα?

Little Monkey
11-01-14, 19:35
Εγώ δεν θα το έκανα. Από αισθητικής άποψης, δεν μου αρέσει καθόλου να βλέπω μωρά με σκουλαρίκια. Επιπλέον θεωρώ ότι είναι καλό να αποφασίσει το ίδιο το παιδί αν θέλει να τρυπήσει τα αυτιά του όταν θα είναι μεγαλύτερο.

Ηλιοβασίλεμα
11-01-14, 19:37
Εγώ της τα τρύπησα στα 4 κατόπιν δικής της επιθυμίας και μετά απο συζήτηση μεταξύ μας!

Μικρότερη δεν θα της τα τρυπούσα γιατι θα φοβόμουν μηπως καταλάθος χτυπήσει, τραβωντας ασυναίσθητα το σκουλαρικι....

lelaki1980
11-01-14, 20:02
δεν μου αρεσει η ιδεα.το θεωρω λιγο μεγαλιστικο.... ο καθενας βεβαια κανει οτι θελει και παντα μιλω απο αισθητικης πλευρας.εγω θα περιμενα να μεγαλωσει αρκετα μην σου πω!! 7-8 χρονων!αλλα οτι σου αρεσει κανε;)

mmdad
11-01-14, 21:35
Και εγω ψηφιζω σε μεγαλυτερη ηλικια. Να το ζητησει. Να το ξαναζητησει, και να επιβαρυευσεις μια θετικη συμπεριφορα.

Εγω θυμαμαι οτι το ειχα πειραξει και ειχε ερεθυστει/ματωσει... Τοσο που ηρθε η μαμα μου απο τη δουλεια (μοναδικη φορα). Βεβαια αργοτερα εκανα και δευτερη αλλα τωρα βαριεμαι να βαλω σκουλαρικια το πρωι...
Μια φιλη του γιου μου που εκανε προσφατα τους ελεγε στο σχολειο οτι την ποναγε...

Izaki
11-01-14, 22:25
Προς τί η βιασύνη; Εγώ θα περίμενα να μεγαλώσει (μετά τα 7-8 ) και μόνο αν το ζητούσε θα το έκανα. Αισθητικά δεν μου αρέσουν καθόλου τα μωράκια με σκουλαρίκια. Εγώ τα τρύπησα στα 5 και ακόμα θυμάμαι να περπατάμε στο δρόμο και να κλαίω γιατί πόνεσα και τρόμαξα αν και το είχα ζητήσει εγώ και το είχαμε συζητήσει ότι πονάει κλπ. Η μαμά μου σε σχετική συζήτηση μου είπε πως μετά από αυτή την άδοξη κατάληξη θα το άφηνε για μετά τα 10 :rolleyes: . Σε ένα τόσο μικρό μωρό πέρα από τον πόνο δεν υπάρχει και ο κίνδυνος να το πειράξει και να μολυνθεί ή να το βγάλει και να το καταπιεί;

viki35
12-01-14, 10:38
Και εγω δεν το βρισκω καθολου καλη ιδεα , ουτε αισθητικα μου αρεσει το θεαμα και φυσικα ειναι και λιγο βαρβαρο να τρυπησεις τα αυτια σε ενα μωρακι , σκεψου μονο ποσο θα πονεσει . Μην βιαζεσαι θα μεγαλωσει και αμα το θελει θα το κανετε . Προσωπικα δεν εχω τρυπησει ποτε τα αυτια μου .

kathi
12-01-14, 19:24
απλως εχω ακουσει απο μαμαδες που τα "τρυπησαν" σε αυτη την ηλικια οτι ειναι καλυτερα γιατι ο πονος ηταν οπως οταν κανουν ενα εμβολιο.....μην φανταστειτε σκουλαρικια που θα κρεμονται, μικρα διακριτικα....ισως ομως να το αφησω αλλο λιγο....παντως και εμενα μικρη μου τα τρυπησανε....

kathy110908
17-02-14, 15:36
Θα ήθελα εδώ να κάνω μια σημείωση.
Ο χρυσοχόος σου βάζει ένα ζευγαρι σκουλαρίκια που σου λέει να μην τα βγάλεις για 1-2 μήνες και τις πρώτες μέρες σου λέει να βάζεις οινόπνευμα επάνω στην τρύπα και να στρίβεις το σκουλαρίκι.
Το πρόβλημα είναι ότι αυτό το σκουλαρίκι αποτελείται από ένα υλικό που (ίσως και με τη βοήθεια του οινοπνεύματος) ξεφτίζει-διαβρώνεται; και τελικά έρχεται σε επαφή με την τρύπα σκέτο μέταλλο.

Σε περίπτωση που έχεις αλλεργία (και δεν το ξέρεις) τότε ακολουθούν αυτά τα θέματα με το πρήξιμο, το πύον και τη φαγούρα ή τον πόνο.

Τρύπησα τα αφτιά μου σε κάποια τάξη του δημοτικού (μετά από μεγάλη μάχη με τη μαμά μου που δεν ήθελε) και έπαθα όοοοολα τα παραπάνω αλλά τελικά μετά από ένα μήνα ταλαιπωρίας φόρεσα ασημένια σκουλαρίκια και το πράγμα έφτιαξε κάπως.
Ως φοιτήτρια επιχείρησα 2 φορές να ανοίξω δεύτερες τρύπες, αλλά ανυποψίαστη καθώς ήμουν δεν τα κατάφερα να τις κρατήσω ανοιχτές ...
Στο δε ένα αφτί κατέληξα με αντιβιοτική αλοιφή...
Την τρίτη φορά που προσπαθησα κάποιος με υποψίασε και την αμέσως επόμενη ημέρα έβγαλα τα ψεύτικα σκουλαρίκια και έβαλα χρυσά. Ετσι λύθηκε το πρόβλημα.

Με την πάροδο του χρόνου ανακάλυψα ότι αν φορέσω ψεύτικο κολιέ (ακόμα και από το κούμπωμα), βραχιόλι, δαχτυλίδι βγάζω σπυράκια που φαγουρίζουν και τείνουν να γεμίσουν πύον. Με ενοχλεί ακόμα και το κουμπί του τζην...

Εν τέλει έχω αλλεργία στα μέταλλα και δεν το ήξερα...

ekavi_
02-04-14, 14:32
Τρύπησα πρόσφατα τα αυτιά της κόρης μου και της έβαλε ο χρυσοχόος τα δοκιμαστικά σκουλαρίκια (δεν ξέρω πως λέγονται), τα οποία έπρεπε να αφήσει για 1-2 μήνες. Μου έδωσε και οδηγίες αφαίρεσης τις οποίες δεν κράτησα γιατί μου φάνηκαν πανεύκολες.:oops: Δηλ. πλένεις χέρια κτλ, τραβάς το κούμπωμα και τελείωσε η υπόθεση.
Πάω λοιπόν να τραβήξω το κούμπωμα... τίποτα!!! Δείχνει σαν να έχει κολλήσει. Εντωμεταξύ η κόρη μου είναι φοβιτσιάρα σε τέτοια. Έκανα καιρό να την πείσω να τα βγάλουμε και μόλις την έπεισα δεν έβγαιναν!!:shock: Δεν προσπάθησα πολύ να μην την τρομοκρατήσω. Της είπα μια δικαιολογία και ότι θα τα βγάλουμε άλλη ώρα.

Τί να κάνω τώρα; Ξέρει κανείς που να βρω τις οδηγίες αφαίρεσης μήπως κάνω κάτι λάθος; Φοβάμαι να τραβήξω πολύ δυνατά μην την τραυματίσω... Είναι φυσιολογικό να βγαίνουν τόσο δύσκολα; Εδώ σε άλλα παιδιά φεύγουν στον ύπνο τους... Να ξαναπάω στο χρυσοχοείο;

jellyfishch
02-04-14, 14:38
Τρύπησα πρόσφατα τα αυτιά της κόρης μου και της έβαλε ο χρυσοχόος τα δοκιμαστικά σκουλαρίκια (δεν ξέρω πως λέγονται), τα οποία έπρεπε να αφήσει για 1-2 μήνες. Μου έδωσε και οδηγίες αφαίρεσης τις οποίες δεν κράτησα γιατί μου φάνηκαν πανεύκολες.:oops: Δηλ. πλένεις χέρια κτλ, τραβάς το κούμπωμα και τελείωσε η υπόθεση.
Πάω λοιπόν να τραβήξω το κούμπωμα... τίποτα!!! Δείχνει σαν να έχει κολλήσει. Εντωμεταξύ η κόρη μου είναι φοβιτσιάρα σε τέτοια. Έκανα καιρό να την πείσω να τα βγάλουμε και μόλις την έπεισα δεν έβγαιναν!!:shock: Δεν προσπάθησα πολύ να μην την τρομοκρατήσω. Της είπα μια δικαιολογία και ότι θα τα βγάλουμε άλλη ώρα.

Τί να κάνω τώρα; Ξέρει κανείς που να βρω τις οδηγίες αφαίρεσης μήπως κάνω κάτι λάθος; Φοβάμαι να τραβήξω πολύ δυνατά μην την τραυματίσω... Είναι φυσιολογικό να βγαίνουν τόσο δύσκολα; Εδώ σε άλλα παιδιά φεύγουν στον ύπνο τους... Να ξαναπάω στο χρυσοχοείο;

Αυτά τα δοκιμαστικά σκουλαρίκια είναι πιο χοντρά και το κούμπωμα τους δε βγαίνει καθόλου εύκολα όντως!!!
Δεν έχω εμπειρία από μωράκια, αλλά έχω από μένα, όπου την τρύπα στη μύτη μου την έκανε κι εμένα χρυσοχόος, είχε αυτό το κούμπωμα που λες, και δεινοπάθησα να το βγάλω λόγω σημείου..
Αν βάλεις λίγο λαδάκι και το κουνάς όσο γίνεται σιγά σιγά θα λασκάρει πιστεύω. εγώ αυτό έκανα αλλά χωρίς το λαδάκι. ;)

elenip
02-04-14, 14:40

Να την πας στον παιδίατρό της...

ekavi_
02-04-14, 14:47
Αυτά τα δοκιμαστικά σκουλαρίκια είναι πιο χοντρά και το κούμπωμα τους δε βγαίνει καθόλου εύκολα όντως!!!
Δεν έχω εμπειρία από μωράκια, αλλά έχω από μένα, όπου την τρύπα στη μύτη μου την έκανε κι εμένα χρυσοχόος, είχε αυτό το κούμπωμα που λες, και δεινοπάθησα να το βγάλω λόγω σημείου..
Αν βάλεις λίγο λαδάκι και το κουνάς όσο γίνεται σιγά σιγά θα λασκάρει πιστεύω. εγώ αυτό έκανα αλλά χωρίς το λαδάκι. ;)

Να δοκιμάσω και το λαδάκι... αλλά είναι που φοβάται και δεν θα κάτσει πολλή ώρα...

ekavi_
02-04-14, 14:47
Να την πας στον παιδίατρό της...

Να της βγάλει τα σκουλαρίκια;;; Θα γελάει η παιδίατρος μετά...

white angel
02-04-14, 15:26
Λίγη κρεμούλα ενυδατική βάλε και στο κούμπωμα να γλυστράει πιο εύκολα και στο πίσω μέρος του αυτιού!

ekavi_
02-04-14, 15:28
Ευχαριστώ. Θα ξαναπροσπαθήσω.

Υπάρχει περίπτωση να έχει κολλήσει για κάποιο λόγο; (το κούμπωμα είναι πλαστικό απέξω).

KonstantinaDimitris
02-04-14, 16:02
Επειδή το χω ζήσει κ γω, πρέπει να το κάνεις μια κ έξω..αποφασιστικά...εμένα είχε κολλήσει λόγω πύου.

ekavi_
03-04-14, 09:41
Επειδή το χω ζήσει κ γω, πρέπει να το κάνεις μια κ έξω..αποφασιστικά...εμένα είχε κολλήσει λόγω πύου.

Πόνεσε το παιδί;

KonstantinaDimitris
03-04-14, 09:56
Έβαλα λιγο οινόπνευμα κ πάγωσε λίγο το σημείο. Πονέσε στιγμιαία κ μετά τίποτα.
Γιατί θέλεις να της τα βγάλεις όμως; Για να της βάλεις κανονικά;

ekavi_
03-04-14, 10:30
Έβαλα λιγο οινόπνευμα κ πάγωσε λίγο το σημείο. Πονέσε στιγμιαία κ μετά τίποτα.
Γιατί θέλεις να της τα βγάλεις όμως; Για να της βάλεις κανονικά;

Ναι, για να της βάλω κανονικά... Τα φοράει αρκετό καιρό.

Και τώρα που είδα ότι είναι δύσκολο να τα βγάλω, μεγάλωσε ακόμα περισσότερο η επιθυμία μου να τα ξεφορτωθώ...:rolleyes:

elin
06-06-14, 14:12
Για το θέμα μας, θα της τα τρυπήσω όταν μου το ζητήσει. Είναι το σώμα της και δικαιούται να αποφασίσει, δεν θα την πιέσω

Έλα βρε Γιώργο γουατέβερ. Έλεος πια! Κ δω κ στο καφέ μπαίνει ο καθένας να διαφημιστεί και να ψαρέψει πελάτες. Τουλάχιστον κάποιοι σου το πασάρουν πιο...ίζυ, όχι φόρα παρτίδα.

ΑΝΤΜΙΙΙΙΙΝ!!!!

smak
06-06-14, 15:40
Ενταξει Γιωργο το πιασαμε!!!! Θες πελατακια! ΟΚ!
Τρεχω αμεσως να ερθω απο Γλυφαδα στην Αγ. Παρασκευη να τρυπησω τα αυτακια της μικρης μου, γιατι τοσο παθος πια.... ΜΕ ΕΠΕΙΣΕΣ!!!!!
:roll:

Jocelyn
07-06-14, 22:04
Εμενα η μαμα μου δεν με αφηνε με τιποτα να τα τρυπησω, τι τσακωμους ειχαμε δεν λεγεται. Μεχρι και σε γιατρους και σε ρεφλεξολογο με πηγε, πληρωνοντας πολλα λεφτα επισκεψη για να μου πουν οτι δεν ειναι καλο, πως περνανε νευρα εκει και διαφορα αλλα. Τιποτα εγω, ηθελα τρυπες στα αφτια οπωσδηποτε. Τελικα πηγα μονη μου κρυφα στα 13 και εκανα (το ειχα ζητησει χρονια νωριτερα). Τωρα φυσικα βαριεμαι να βαλω σκουλαρικια και μερικες τρυπες μου εχουν κλεισει.
Σημερα οταν βλεπω στο δρομο μικρα κοριτσακια με σκουλαρικια, μου φαινεται ασχημο και φτηνιαρικο. Οι γυφτισσες το κανουν πολυ και το εχω στο μυαλο μου σαν κατι ακαλαισθητο. Στην κορη μου θα εκανα εφοσον το ζητουσε επιμονα (οπως εγω τοτε) αλλα δεν θα την πηγαινα απο μονη μου.

Διδυμομανούλα
07-06-14, 22:10
και εγώ θα περιμένω να μου το ζητήσει η μικρή μου, όποτε θέλει αυτή, αν και έχω άσχημη εμπειρία...ήμουν περίπου 6-7 χρονών όταν με πήγε η μαμά μου να τα τρυπήσουμε, πόνεσα πολύ θυμάμαι. Όταν κάποια στιγμη πηγε να μου βάλει οινοπνευμα η μάνα μου, μου λέει "έχασες το ένα κούμπωμα". Πέρασε κάμποσος καιρός που τα είχα βγάλει γιατί είχα αλλεργία τελικά στο νίκελ(τέτοια μου έβαλε), αλλά ένοιωθα κάτι σκληρο στην περιοχή που είχε γίνει η τρύπα (στο αυτί που είχα χάσει το κούμπωμα) και νόμιζα ότι είχε κάνει κακαδάκι. ήταν να βάλω σιδεράκια και έπρεπε να κάνω ακτινογραφία, στην οποία φάνηκε ότι το κούμπωμα είχε μπει μέσα στο αυτί...έκανα επέμβαση για να το βγάλω...

hara86
07-06-14, 22:32
Προσωπικά πιστεύω πως όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα...τα περισσότερα κοριτσακια το ζητούν κάποια στιγμή,γιατί λοιπόν να μην τα τρυπησετε οταν είναι μικρά;και δεν υποφέρουν τόσο και πιο γρήγορα επουλώνει το σημείο και φυσικά η τρύπα δύσκολα κλείνει ξανά,αν για κάποιο λόγο δεν φορά σκουλαρίκια για κάποιο διάστημα...
εμένα η μου τα τρυπησανε 6 μηνών,ούτε που θυμάμαι τίποτα,αντιθέτως οσα κορίτσια τα τρυπησανε σε πιο μεγάλη ηλικία στα περισσότερα έχει μείνει τραύμα,ποτε δεν ξεχασανε τον πόνο.