PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ

Σελίδες : [1] 2 3 4

blue
29-01-08, 11:39
Κοριτσια εχω μπερδευτει λιγο σχετικα με τα επιδοματα.

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι σιγουρα παιρνεις το επιδομα μητροτητας 880 ευρω περιπου και τα αλλα που παιρνεις εχουν να κανουν και με τις αποδοχες σου σωστα?
Μπορει καποια που γεννησε προσφατα και δουλευε να μας δωσει ενα παραδειγμα?

Δηλαδη αν καποια παιρνει 1000 ευρω καθαρα, πως υπολογιζουμε τι λεφτα θα παρουμε πισω?

100000 ευχαριστω! :P :P

alvadi
29-01-08, 12:03
Blue πληρώνεσαι σύμφωνα με τα μικτά και όχι σύμφωνα με τα καθαρά.

Τα 880 € αφορούν όπως είπε βοήθημα τοκετού.

Εσύ θα πάρεις το σύνολο των μικτών σου αποδοχών αν δούλευες κανονικά για τις 119 ημέρες από εργοδότη, ΙΚΑ και ΟΑΕΔ.

snoopy
04-02-08, 21:41
Αυτη τη στιγμη εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα σαν ωρομισθια με συμβαση ορισμενου χρονου που ληγει στις 15/06/07. Απο εκει και επειτε, και ως οτου σταματησω για να γεννησω ( ΠΗΤ 11/09/08 ) θα εργαζομαι παλι στον ιδιωτικο τομεα αλλα σαν μισθωτος υπαλληλος. Τα 200 ενσημα τα εχω και θα τα εχω και με το παραπανω.
Θα ηθελα να μαθω λοιπον τι ακριβως θα δικαουμαι να παρω ειτε απο ΙΚΑ ειτε απο ΟΑΕΔ (επιδομα μητροτητας-τοκετου-λοχειας κλπ) Διαβαζω διαφορα, αλλα ακρη δεν βγαζω..... :? Εσεις που ξερετε τα πολλα......

ilonka19
05-02-08, 12:46
Από το ΙΚΑ δικαιούσε
:arrow: επίδομα τοκετού 881 ευρώ (εφαπαξ ποσό το παίρνεις μετά τη γέννα)
:arrow: επίδομα μητρότητας-λοχειας ( παιρνεις τα μισά 56 μερες πριν την ΠΗΤ-τα υπολοιπα μετα τον τοκετό)-το ποσό εχει σχεση με το μισθό σου
:arrow: ενα συμπληρωμα απο τον ΟΑΕΔ-(πληρωνεσαι μετα τον τοκετο)το ποσό εχει σχεση με το μισθό σου

το συνολο των χρηματων που θα παρεις θα ειναι
:arrow: μισθος *3,5 +881 ευρω

ΔΗΜΟΥΛΑ
24-06-08, 13:39
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΣΤΙΣ 6/7/08 ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ 8ο ΜΗΝΑ ΜΕ ΠΗΤ 6/9/08 ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ;

1. ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 2ου ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΩΣ ΕΞΗΣ¨:

15/01 - 25/01/08 ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΗ :

ΕΡΓ.: 15/1/08 - 17/1/08 0 ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ
ΙΚΑ : 18/1/08 - 25/1/08 8 (9,36 ΗΜΕΡ.ΕΠΙΔ.) ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ

ΣΥΝΟΛΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΑΠΟ ΙΚΑ = 77,04
ΣΥΝΟΛΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΑΠΟ ΕΡΓ. ΒΑΣΗ ΜΙΣΘΟΔ. ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2008 =734,87

2. Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ :
1.075,61 ΜΙΚΤΑ - ΙΚΑ 16% - ΤΑΠΕΜ 4% = 858,63 ΚΑΘΑΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ

louk
30-06-08, 12:04
Αγαπητή Δημούλα,

με το καλό το μωράκι σου!

Η άδεια μητρότητας υπολογίζεται ώς έξής:
56 ημέρες πριν την ΠΗΤ
63 ημέρες μετά τον τοκετό.
Αν γεννήσης νωρίτερα από την ΠΗΤ οι ημέρες σου δεν χανονται αλλά μεταφέρονται στην άδεια λοχείας. Δηλαδή εσύ θα υπολογίσεις συνολικά 119 ημέρες από την ημέρα που θα σταματήσεις την δουλειά σου η οποία πρέπει να είναι στις 11/07/2008.
Αν γεννήσεις μετά την ΠΗΤ οι ημέρες προστίθενται σαν παράταση κυοφορίας και πληρώνεσαι κανονικά από το ΙΚΑ

ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ
Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται άδεια μητρότητας συνολικής διάρκειας 17 εβδομάδων.
Οι 8 εβδομάδες χορηγούνται υποχρεωτικά πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού, και οι υπόλοιπες 9 μετά τον τοκετό. Σε περίπτωση που ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε προγενέστερη από την πιθανή ημερομηνία, το υπόλοιπο της άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να συμπληρωθούν οι 17 εβδομάδες (Ε.Γ.Σ.Ε.Ε. 2000 - 2001, άρθρο 7).

Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται:
Για το χρονικό διάστημα 30 μηνών από τη λήξη της άδειας τοκετού - λοχείας, είτε να προσέρχονται αργότερα, είτε να αποχωρούν νωρίτερα κατά μία ώρα κάθε ημέρα.
Εναλλακτικά με συμγωνία του εργοδότη, το ημερήσιο ωράριο των μητέρων μπορεί να ορίζεται μειωμένο κατά δύο (2) ώρες ημερησίως για τους πρώτους δώδεκα (12) μήνες και σε μία (1) ώρα για έξη (6) επιπλέον μήνες. Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. 2002 -2003

ΠΟΙΟΣ ΑΠO ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΔΕΙΑ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΠΑΙΔΙΟΥ
Την άδεια απουσίας για λόγους φροντίδας παιδιού μπορεί εναλλακτικά να ζητήσει και ο πατέρας, εφόσον δεν κάνει χρήση η εργαζόμενη μητέρα.
Το μειωμένο ωράριο για τη φροντίδα των παιδιών θεωρείται και αμείβεται ως χρόνος εργασίας (9/6/1993, ΕΓΣΕΕ, άρθρο 9)

louk
30-06-08, 12:25
Όσον αφορά την πληρωμή σου άκου τι θα κάνεις.

Δυστυχώς στην Ελλάδα η μητρότητα αντιμετωπίζεται σαν ασθένεια. Δηλαδή για τις μέρες που θα λείψεις ο εργοδότης σε ασφαλίζει μόνο για ένα μήνα. Εάν υπάρχει προηγούμενη ασθένεια και δεν έχει αλλάξει το εργασιακό σου έτος (δηλαδή η ημερομηνία που προσλήφθηκες) θα σε ασφαλίσει για τις υπόλοιπες. Εσύ έχεις ήδη 10 ημέρες ασθένειας οπότε θα ασφαλιστεις για 15 ακόμη (ξαναλέω εάν δεν έχει αλλάξει στο ενδιάμεσο το εργασιακό σου έτος). Ο εργοδότης σου δικαιούται να εκπέσει από τα χρήματα που θα σου δώσει την διαφορά από αυτά που θα πάρεις από το ΙΚΑ.
Χρειάζεσαι βεβαίωση από γιατρό του ΙΚΑ που θα αναγράφει την ΠΗΤ. Αυτή θα την πάς στον εργοδότη σου θα σου την σφραγίσει για να την προσκομίσεις στις παροχές στο ΙΚΑ της περιοχής σου. Χρειάζεσαι το βιβλιάριο ασθενείας και τα ένσημά σου τα οποία αν δεν έχεις μπορείς να πάρεις καρτέλα μηχανογραφημένη από το μητρώο του ΙΚΑ της περιοχής σου αρκεί να ξέρεις τον Α.Μ.Α. Αφου τα συγκεντρώσεις αυτά μπορείς να πας να πληρωθείς το επίδομα τοκετού.

Φρόντισε να φτιάξεις εξουσιοδοτήσεις σε κάποιον για να πάρει το επίδομα λοχείας γιατί εσύ δεν θα μπορείς. Χρειάζεσαι τότε ληξιαρχική πράξη γέννησης εξιτήριο βιβλιάριο ασθενείας. Αφού γεννήσεις μπορείς να πληρωθείς και αυτό.

Μαζί με το επίδομα λοχείας θα λάβεις κι ένα βοήθημα τοκετού περίπου στα 880€.

Μετά την πληρωμή του επιδόματος λοχείας έχεις προθεσμία 2 μήνες για να πάρεις από τον ΟΑΕΔ την διαφορά του μισθού σου με τα χρήματα που πηρες από το ΙΚΑ. Εκεί θα χρειαστείς και βεβαίωση από τον εργοδότη για το ποσό που πληρώθηκες για αυτούς τους 4 μήνες.

Πάντως για να γνωρίζεις περίπου μαζεύονται τα χρήματα που θα έπαιρνες αν δούλευες. :wink:

Ελπίζω να βοήθησα.
Ότι άλλο χρειαστείς στην διάθεση σου.

ΔΗΜΟΥΛΑ
30-06-08, 12:36
Look ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, είναι πιό ξεκάθαρα τώρα, γιατί η λογίστρια δεν γνωρίζει τίποτα και εγώ κάπως έτσι τα υπολόγιζα αλλά δεν ήμουν σίγουρη.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

konstantina78
30-06-08, 13:04
Καλημέρα σας. Γνωρίζει κάποια κοπέλα τι διαδικασίες πρέπει να κάνω μετά την γέννα και τι ποσό βγαίνει από τον ΟΑΕΔ σαν επίδομα μητρότητας? ασχετως του εξαμήνου.

louk
30-06-08, 13:22
Με το καλό το μωράκι σου.

Δες εδώ για τις διαδικασίες

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=7299

louk
30-06-08, 13:32
Δες κι εδώ πολύ χρήσιμο

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=5524

candy1234
03-07-08, 13:07
Όσον αφορά την πληρωμή σου άκου τι θα κάνεις.

Δυστυχώς στην Ελλάδα η μητρότητα αντιμετωπίζεται σαν ασθένεια. Δηλαδή για τις μέρες που θα λείψεις ο εργοδότης σε ασφαλίζει μόνο για ένα μήνα. Εάν υπάρχει προηγούμενη ασθένεια και δεν έχει αλλάξει το εργασιακό σου έτος (δηλαδή η ημερομηνία που προσλήφθηκες) θα σε ασφαλίσει για τις υπόλοιπες. Εσύ έχεις ήδη 10 ημέρες ασθένειας οπότε θα ασφαλιστεις για 15 ακόμη (ξαναλέω εάν δεν έχει αλλάξει στο ενδιάμεσο το εργασιακό σου έτος). Ο εργοδότης σου δικαιούται να εκπέσει από τα χρήματα που θα σου δώσει την διαφορά από αυτά που θα πάρεις από το ΙΚΑ.
Χρειάζεσαι βεβαίωση από γιατρό του ΙΚΑ που θα αναγράφει την ΠΗΤ. Αυτή θα την πάς στον εργοδότη σου θα σου την σφραγίσει για να την προσκομίσεις στις παροχές στο ΙΚΑ της περιοχής σου. Χρειάζεσαι το βιβλιάριο ασθενείας και τα ένσημά σου τα οποία αν δεν έχεις μπορείς να πάρεις καρτέλα μηχανογραφημένη από το μητρώο του ΙΚΑ της περιοχής σου αρκεί να ξέρεις τον Α.Μ.Α. Αφου τα συγκεντρώσεις αυτά μπορείς να πας να πληρωθείς το επίδομα τοκετού.

Φρόντισε να φτιάξεις εξουσιοδοτήσεις σε κάποιον για να πάρει το επίδομα λοχείας γιατί εσύ δεν θα μπορείς. Χρειάζεσαι τότε ληξιαρχική πράξη γέννησης εξιτήριο βιβλιάριο ασθενείας. Αφού γεννήσεις μπορείς να πληρωθείς και αυτό.

Μαζί με το επίδομα λοχείας θα λάβεις κι ένα βοήθημα τοκετού περίπου στα 880?.

Μετά την πληρωμή του επιδόματος λοχείας έχεις προθεσμία 2 μήνες για να πάρεις από τον ΟΑΕΔ την διαφορά του μισθού σου με τα χρήματα που πηρες από το ΙΚΑ. Εκεί θα χρειαστείς και βεβαίωση από τον εργοδότη για το ποσό που πληρώθηκες για αυτούς τους 4 μήνες.

Πάντως για να γνωρίζεις περίπου μαζεύονται τα χρήματα που θα έπαιρνες αν δούλευες. :wink:

Ελπίζω να βοήθησα.
Ότι άλλο χρειαστείς στην διάθεση σου.

Εκεί θα χρειαστείς και βεβαίωση από τον εργοδότη για το ποσό που πληρώθηκες για αυτούς τους 4 μήνες.
Δεν το καταλαβαίνω αυτό το σημείο... Δηλαδή, για να πληρωθούμε μετά απο τον ΟΑΕΔ, θα πρέπει να πάρουμε χαρτί απο τον εργοδότη οτι πληρωθήκαμε; Γιατί θα πληρωθούμε καθόλου απο τον εργοδότη αφού βγούμε σε άδεια τοκετού; Τι δικαιούμαστε; Εγώ νόμιζα πως μολις βγαίνεις σε άδεια τοκετού μόνο απο το ΙΚΑ έχεις λαμβάνειν και εν συνεχεία απο τον ΟΑΕΔ ... τα ρέστα. Δεν ξέρω κάτι για τον εργοδότη!!! Εν τω μεταξύ, θα μας βάζει ένσημα όσο είμαστε σε άδεια ή τα χάνουμε; Επίσης, τι γίνεται στην περίπτωση την δική μου που η άδεια τοκετού αρχίζει τον ΙΟΥΛΙΟ; Χάνω την καλοκαιρινή άδεια; Δεν θα πρέπει να πληρωθώ και την άδεια μου;

blue
03-07-08, 13:52
κι εγω Ιουλιο σταματαω, φυσικα και δε χανουμε καμια αδεια, εγω θα την παρω μετα τις 63 μερες αφου γεννησω, και φυσικα θα πληρωθω και το επιδομα αδειας.

louk
03-07-08, 14:19
O εργοδότης σε ασφαλίζει για 1 μήνα και σε πληρώνει γι' αυτόν δικαιούται όμως να εκπέσει την διαφορά από τα χρήματα που έλαβες από το ΙΚΑ.(αν όμως έλαβες αποδοχές ασθενείας ενός μηνός κατά την εγκυμοσύνη σου ή κατά τη διάρκεια του εργασιακού έτους, τότε δεν δικαιούσαι τίποτα από τον εργοδότη)

Ο ΟΑΕΔ σου δίνει την διαφορά απ' αυτά που παίρνεις από το ΙΚΑ και τον εργοδότη.

Λοιπόν η διαδικασία έχει ως εξής:
1. Πας σε γιατρό του ΙΚΑ και σου δίνει βεβαίωση με πιθανή ημερομηνία τοκετού.
2. Πας στον εργοδότη και στην σφραγίζει.
3. Μόλις ξεκινήσει η άδεια εγκυμοσύνης (56 ημέρες πριν τον τοκετό) μπορείς άμεσα να πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου με την βεβαίωση αυτή, τα ένσημά σου, τα ΑΦΜ κλπ (πάρε όσα περισσότερα χαρτιά μπορείς). Μην ξεχάσεις εκεί να θεωρήσεις το γνήσιο της υπογραφής σε εξουσιοδότηση προς τον σύζυγό σου να παραλάβει το επίδομα τοκετού και λοχείας, γιατί μόλις γεννήσεις δεν θα είσαι θέση να πας στο ΙΚΑ.
4. Μόλις λοιπόν γεννήσεις με το καλό, στέλνεις τον καλό σου με την εξουσιοδότηση και εισπράττει το βοήθημα τοκετού και το επίδομα λοχείας. Θα έχεις εισπράξει τότε 3 επιδόματα από το ΙΚΑ το οποίο θα σου δώσει μια βεβαίωση ώστε να την χρησιμοποιήσεις για το συμπληρωματικό επίδομα από τον ΟΑΕΔ http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

Τα λεφτά είναι κάπου εκεί, παίζει ρόλο ο μισθός σου φυσικά.

Την ετήσια άδεια θα την πάρεις μετά την άδεια της λοχείας και πρίν φυσικά την ειδική άδεια μητρότητας των 6 μηνών που δίνει ο ΟΑΕΔ (εάν την θες φυσικά)

candy1234
03-07-08, 14:34
Πότε πρέπει ο εργοδότης να μου πληρώσει την καλοκαιρινή ετήσια άδεια; Έχει δικαίωμα μέχρι τέλος του χρόνου; Γιατί κάτι τέτοιο μου ανέφερε η λογίστρια της εταιρείας.... Ή όταν βγω με άδεια τοκετού μπορώ να ζητήσω και τα χρήματα για την καλοκαιρίνη άδεια; Καλά, για να την πάρω και σε ημέρες, δεν το συζητώ, το ξέρω απο τώρα ότι αποκλείεται....

louk
03-07-08, 14:46
Τα χρήματα τα παίρνεις όταν ξεκινήσει η άδειά σου. Εαν ζητήσεις εγγράφως την άδεια είναι υποχρεωμένος μέσα σε 1 μήνα από την αίτησή σου να σου χορηγήσει την άδεια. Αλλιώς πρέπει πριν τελειώσει ο χρόνος. Αν κι ένα μέρος της άδειας είανι υποχρεωμένος να την χορηγήσει σε καλοκαιρινούς μήνες.

zouzounitsa79
03-07-08, 15:17
Να ρωτησω και εγω...
Αν γεννησουμε σε ιδιωτικο μαιευτηριο και καταθεσουμε τα χαρτια στο ικα παιρνουμε πισω μερος των χρημάτων? και αν ναι πόσο?
Ξερει καμία????

louk
04-07-08, 10:31
Από το ΙΚΑ παίρνεις μόνο το βοήθημα τοκετού όπου και να γεννήσεις. Εαν ο τοκετός γίνει με καισαρική παίρνεις μόνο ένα ποσό για την ξαισαρική τρακόσια κάτι ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Επειδή όμως θα καταθέσεις την απόδειξη του μαιευτηρίου φρόντισε να πάρεις βεβαίωση για το ποσό της δαπάνης που θα το χρησιμοποιήσεις στην φορολογική σου δήλωση σαν ιατρικές δαπάνες. :wink:

zouzounitsa79
05-07-08, 00:31
louk....ευχαριστώ :) μακια σου :)

v@sso
11-07-08, 17:44
Από το ΙΚΑ παίρνεις μόνο το βοήθημα τοκετού όπου και να γεννήσεις. Εαν ο τοκετός γίνει με καισαρική παίρνεις μόνο ένα ποσό για την ξαισαρική τρακόσια κάτι ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Επειδή όμως θα καταθέσεις την απόδειξη του μαιευτηρίου φρόντισε να πάρεις βεβαίωση για το ποσό της δαπάνης που θα το χρησιμοποιήσεις στην φορολογική σου δήλωση σαν ιατρικές δαπάνες. :wink:
μπορεις να κανεις ενσταση στο ικα για την πληρωμη της καισαρικης κ να παρεις κατι επιπλεον (100,200 αναλογα) κ να βαλεις τη διαφορα στην φορ.δηλωση

ΜΑΡΤΗΑ
12-07-08, 23:57
ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΤΟ ΙΚΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 1200.ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΟΥ ΟΛΑ Κ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΒΙΒΛΑΡΙΟ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ Κ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ 2500 ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ Κ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΡ ΙΔ ΝΟΣΟΚ ΠΑΛΙ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 150.00 ΠΑΡΑΠΑΝΩ.Κ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΑΝΑΛΟΣΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ.ΓΥΡΩ ΣΤΑ 800 ΜΕ 1ΟΟΟ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ.

stavro
14-07-08, 16:32
Καλησπέρα σε όλες!
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση μήπως έχετε ακούσει κάτι σχετικά;
Ένας φίλος του αντρούλη μου, του είπε πως η γυναίκα του πήρε ότι δικαιούνταν από το ταμείο της για τα έξοδα τοκετού-γιατρού-κλινικής και έκανε παράλληλα και ο ίδιος τα χαρτιά του στο ΙΚΑ και πήρε και αυτός το ποσό που του αναλογούσε. Ξέρετε αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο;Γιατί όταν του ζητήσαμε τις διαδικαστικές λεπτομέρειες, μας μπέρδεψε αρκετά;

vicky1976
01-08-08, 11:39
να ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί αγχώθηκα με αυτά που διάβασα. εγώ΄γέννησα στις 18 / 7. από χαρτιά δεν έχω κάνει κάτι εκτός από την πιθανή ημερομηνία τοκετού. πήρα το χαρτί από το γυναικολόγο του ικα και το κατέθεσα στην εργασία μου όπου ευτυχώς δεν χρειάζεται να το καταθέσω στο ικα , το κάνουν αυτοί με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά. για τα επιδόματα όμως δεν έχω κάνει τίποτα. υπολόγιζα να αρχίσω αρχές σεπτεμβρίου τις διαδικασίες. υπάρχει κάποιο χρονικό όριο? μήπως δεν με παίρνει ο χρόνος και τα ΄χάσω? αν γνωρίζει κάποια ας μου πει παρακαλώ ώστε να μη φύγω διακοπές΄ή να επιστρέψω μετά το 15αυγουστο να τα κάνω

sunsun
01-08-08, 14:14
Νομίζω 6 μήνες για το ΙΚΑ και 3 μήνες από την ημέρα που πληρώνεσαι από το ΙΚΑ για τον ΟΑΕΔ.

Chris
11-08-08, 15:27
Καλησπέρα σας.....προσπθώ να βγάλω άκρη με όλα αυτά..αλλά νομίζω ότι μπερδεύτηκα περισσότερο....εγώ λόγω αποκόλλησης δεν εργάζομαι απο τις 31/3 (το εργασιακό έτος αλλάζει στις 3/4), ήμουν τότε στην όγδοη εβδομάδα, περίπου... από τότε πλήρωνομαι από το ΙΚΑ (τον Απρίλιο πληρώθηκα και από τον εργοδότη). Στα τέλη του Σεπτέμβρη (στις 19 για την ακρίβεια) ξεκινάει η άδεια τοκετού...οπότε τότε θα πάρω μόνο από το ΙΚΑ τα 56 ημερομίσθια (σύμφωνα με την κλάση που θα είμαι αναλόγως του μικτού μισθού?)..υποθέτω ότι από τον εργοδότη δεν παίρνω τίποτα πλέον... και κάτι άλλο....στον ΟΑΕΔ πηγαίνω μετά τον τοκετό, έτσι δεν είναι?
Οσον αφορά το ΙΚΑ άκουσα το εξής (δεν ξέρω αν ισχύει, γιατί ειναι το πρώτο παιδί), μου είπαν ότι μετά τον τοκετό δεν ασφαλίζεται το νεογνό ούτε στην ιδιωτική ασφάλεια, ούτε στο ΙΚΑ...γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?

kolibigi
12-08-08, 17:22
Με τα ένσημα γνωρίζει κάποιος κοπέλα τι γίνεται?
Διαπίστωσα από τις καταστάσεις του ΙΚΑ ότι για την περίοδο της λοχείας μου δεν κολλήθηκε ΚΑΝΕΝΑ ένσημο.
Μπορώ να κάνω κάτι?

v@sso
12-08-08, 22:49
Με τα ένσημα γνωρίζει κάποιος κοπέλα τι γίνεται?
Διαπίστωσα από τις καταστάσεις του ΙΚΑ ότι για την περίοδο της λοχείας μου δεν κολλήθηκε ΚΑΝΕΝΑ ένσημο.
Μπορώ να κάνω κάτι?

στην λοχεια σε ασφαλιζει ο ΟΑΕΔ αν εχεις πληρωθει θα το δεις στις κρατησεις

v@sso
12-08-08, 22:53
chris το παιδι και φυσικα μπορεις να το ασφαλισεις στι ικα

marcella
02-09-08, 12:26
Έχω την εξής απορία.
Τον Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο έχω άδεια τοκετού, και τον Γενάρη και Φλεβάρη, άδεια λοχείας.
Γνωρίζω ότι θα λάβω από το ΙΚΑ κάποια χρήματα (περίπου 3.000), τα οποία θα είναι επίδομα κυοφορίας, τοκετού και λοχείας.
Τους μισθούς μου όμως από Νοέμβριο μέχρι και Φεβρουάριο θα τους λάβω ποτέ;
Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

lenagr1
02-09-08, 12:48
Δυστυχώς, δεν παίρνεις μισθούς, δεν θυμάμαι και καλά γιατί εγώ είχα πάρει ενα μήνα μόνο αλλά επειδή το είχα συνδιάσει με την καλοκαιρινη μου άδεια, γέννησα 1/8, οπότε δεν ξέρω μετα βεβαιώτητας αν θα πάρεις έστω ένα, τους υπολοιπους σίγουρα τους πληρώνεσαι από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ

marcella
02-09-08, 13:02
σε ευχαριστώ πολύ. Νόμιζα ότι τα 3.000 που παίρνουμε από το ΙΚΑ, είναι κάτι επιπλέον. Από τη στιγμή όμως που δεν παίρνουμε τους 4 αυτούς μισθούς, μας έρχεται περίπου το ίδιο.

ggeny
02-09-08, 15:41
Τα 3.000 ευρω που λες δεν ειναι στανταρ ποσο . Το ποσο που θα παρεις εξαρταται απο τον μισθο που παιρνεις. Το μονο σταθερο ειναι το επιδομα που δινει τι ΙΚΑ το οποιο ειναι 912 ευρω αν δεν απατομαι συν 287 εαν κανεις καισαρικη. Τωρα χοντρικα την αδεια λοχειας την πληρωνεσαι απο ΙΚΑ εν μερη και αν υπαρχει διαφορα σε σχεση με το ποσο που θα επαιρνες εαν εργαζοσουνα , την διαφορα αυτη την πληρωνει ο εργοδοτης σου. Τους δυο μηνες αδειας τοκετου τις πληρωνεσαι εν μερη παλι απο ΙΚΑ ενω τα υπολοιπα τα βαζει ο ΟΑΕΔ. Παντος εμενα μετα μου βγηκε πολυ παραπανω το ποσο του ΟΑΕΔ , μαλλον θα δινει κ καποιο επιδομα υποθετω. (δηλαδη ποσο ΙΚΑ χωρις επιδομα τοκετου -- τα 912 που λεγαμε--- συν λεφτα ΟΑΕΔ = πολυ παραπανω απο δυο μισθους) .

Yiannis.
07-10-09, 17:08
Επειδή έχω μπερδευτεί.
Πέρα απο τους μισθούς σας
Τι extra λεφτά πήρατε?
Δηλαδή αν κάποια έπερνε 1.000 τον μήνα για τους 4 μήνες που έκατσε πήρε 4.000 ευρώ (απο την δουλειά της τον ΟΑΕΔ και το ΙΚΑ) + κάποια επιδόματα, πόσο είναι μόνο τα επιδόματα?

p-kassiani
08-10-09, 01:06
γεια σας...στις 6-11-09 ξεκιναει η αδεια μου (τοκετου ...)και ακομα προσπαθω να καταλαβω ποσα θα παρω και απο που...ειμαι πολυ μπουφος βοηθεια!!!!!!!!!!

ΣΤΕΓΙΑ
18-10-09, 03:03
Θέλω λίγο την προσοχή σας....
Είμαι έγκυος άνεργη ασφαλισμένη στο ταμείο του άντρα μου (ΤΑΞΥ το οποίο πλέον ανήκει στο ΙΚΑ).
Θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούμαστε κάτι για την γέννα και αν μπορεί να πάρει την άδεια μητρότητας ο σύζυγος εφόσον εγώ δε την δικαιούμαι εφόσον δε δουλεύω....
Σας παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος...

Ευχαριστώ για την προσοχή σας....

gmpat
02-01-10, 22:18
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΠΟΣΟ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΑΝ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ -ΛΟΧΕΙΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΑΝ ΤΕΤΡΑΩΡΗ ΠΕΝΘΗΜΕΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ? ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΓΙΝΟΜΑΙ ΜΑΜΑ ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΡΙΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ Η ΤΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΕΧΩ??? ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ 21-7-2008 ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ !!! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!:razz:

kkabi
13-05-10, 22:40
καλησπερα κοριτσια.με το καλο γενναω τελη αυγουστου την δευτερη κορουλα μασ.μηπωσ γνωριζει κανεισ πωσ πρεπει να παρω την αδειά;54 μερεσ πριν,64 μετα ,6μηνο οαεδ,και μετα την κανονικη αδεια του 2010;θα εχει μπει ηδη το 2011.μηπωσ πρεπει να παρω την κανονικη αδεια μου πριν τισ 54 ημερεσ;ποτε μπορει ο εργοδοτησ μου να με διωξει μετα την γννα;σε ενα χρον η σε δυο;

sofaki1978
13-05-10, 23:59
καλησπερα κοριτσια.με το καλο γενναω τελη αυγουστου την δευτερη κορουλα μασ.μηπωσ γνωριζει κανεισ πωσ πρεπει να παρω την αδειά;54 μερεσ πριν,64 μετα ,6μηνο οαεδ,και μετα την κανονικη αδεια του 2010;θα εχει μπει ηδη το 2011.μηπωσ πρεπει να παρω την κανονικη αδεια μου πριν τισ 54 ημερεσ;ποτε μπορει ο εργοδοτησ μου να με διωξει μετα την γννα;σε ενα χρον η σε δυο;

56 μερες πριν και 63 μετα χωρις να υπολογισεις την πητ.την αδεια την φετινη νομιζω μπορεις να την παρεις και μετα τις 63 μερες χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρη.φετος παντως πρεπει να την παρεις.μολις τελειωσουν οι 63 μερες (ειτε παρεις την αδεια σου ειτε οχι)τοτε θα κανεις τα χαρτια για το εξαμηνο.μπορει να σε διωξει αφου κλεισεις χρονο που εχεις γεννησει.αλλα για την αδεια την φετινη ρωτα στον οαεδ για σιγουρια.αν μπεις στο σαιτ εχει τηλεφωνο που οποτε πηρα τηλεφωνο με εξυπηρετησαν.

tasoula
20-05-10, 19:22
kalispera koritsia ,
egkios kai go, mpika sto 4o mina aisios kai exo agxothei poli me ta epidomata tou ika kai to 6mino tou oaed . ergazomoun apo mar tou 2004 os oct tou 2006 se ena grafeio kai meta pali se allo apo nov tou 2006 os kai jan tou 2010 . me apelise 31/1/2010 kai tha me parei ton iounio tora ...apo 1/2/10 mpika sto tameio anergias opou eimai akoma ,sto tameio mas vazoun ensima ? ta ensima afta apo to tameio anergias metrame sta 200 pou xreiazontai ? elpizo diladi na me xanaproslavei giati emathe gia tin egkimosini kai mou kanei kapsonia .ithela na sas rotiso an me proslavei iounio tha boreso na paro ola ta epidomata kai to 6mino tou oaed ? please voithiste me , exo agxothei poli .

sofaki1978
20-05-10, 19:30
για το αν παιρνεις ενσημα ενω εισαι ανεργη πιστευω πως οχι,δεν παιρνεις και ειναι λογικο.αλλα και να μην σε ξαναπαρει δεν δουλευες ολο το 2009?τουλαχιστον ετσι καταλαβα απο τα γραφομενα σου. αν ναι τα 200 ενσημα τα εχεις.οποτε θα παρεις και τα 3 επιδοματα.το 6μηνο του οαεδ θα το παρεις μονο αν σε ξαναπαρει στην δουλεια αλλιως οχι.για να το παρεις πρεπει να εισαι σε ενεργο σχεση εργασιας.

v & a
20-05-10, 20:10
την αδεια πρεπει οπωσδηποτε να την παρετε πριν το εξαμηνο. Μας το εχουν πει απο το λογιστηριο στη δουλεια και ρωτησαμε κ εμεις ειναι υποχρεωτικο... φανταστειτε δηλαδη την στιγμη που θα εισαι σε 6 μηνη, να αλλαξει ο χρονος... η θα χασεις την αδεια σου η θα ζητησεισ να την πληρωθεις κι αυτο φυσικα δε συμφερει ...οποτε γιαυτο σε βαζουν να την παρεις αμεσως μετα την ληξη λοχειας...τωρα βεβεαια αν πεσει πχ ληξη λοχειας 30 δεκεμβρη δε ξερω να σας πω τι γινεται, εκει λογικα ειναι ελαστικα τα πραγματα και παιρνεις την υπολοιπη κανονικη αδεια τις πρωτες μερες του χρονου

tasoula
20-05-10, 20:26
για το αν παιρνεις ενσημα ενω εισαι ανεργη πιστευω πως οχι,δεν παιρνεις και ειναι λογικο.αλλα και να μην σε ξαναπαρει δεν δουλευες ολο το 2009?τουλαχιστον ετσι καταλαβα απο τα γραφομενα σου. αν ναι τα 200 ενσημα τα εχεις.οποτε θα παρεις και τα 3 επιδοματα.το 6μηνο του οαεδ θα το παρεις μονο αν σε ξαναπαρει στην δουλεια αλλιως οχι.για να το παρεις πρεπει να εισαι σε ενεργο σχεση εργασιας.

nai doulevo sinexomena apo arxes tou 2004 . s'euxaristo poli !!:-)

aid
01-07-10, 10:17
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ. ΓΕΝΝΗΣΑ 30/3, ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΔΕΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΘΩ ΤΩΡΑ Ή ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ;
ΑΠΟ 21/1 ΩΣ 21/5 ΗΤΑΝ Η ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΛΟΧΕΙΑΣ, Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΦΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΤΙ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΙΚΑ;
ΤΟ 2009 ΟΜΩΣ ΕΙΧΑ 1,5 ΜΗΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΚΗ.
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΒΟΗΘΗΣΤΕ!

sofaki1978
01-07-10, 10:57
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ. ΓΕΝΝΗΣΑ 30/3, ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΔΕΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΘΩ ΤΩΡΑ Ή ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ;
ΑΠΟ 21/1 ΩΣ 21/5 ΗΤΑΝ Η ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΛΟΧΕΙΑΣ, Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΦΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΤΙ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΙΚΑ;
ΤΟ 2009 ΟΜΩΣ ΕΙΧΑ 1,5 ΜΗΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΚΗ.
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΒΟΗΘΗΣΤΕ!

οχι αφου πηρες αναρρωτικη δεν σου οφειλει τιποτα.γιατι να πληρωθεις την αδεια??το 6μηνο το πηρες?δεν διευκρινιζεις.

aid
01-07-10, 11:35
οχι αφου πηρες αναρρωτικη δεν σου οφειλει τιποτα.γιατι να πληρωθεις την αδεια??το 6μηνο το πηρες?δεν διευκρινιζεις.

τώρα θα πάρω το εξάμηνο. γιατι απο τον ΟΑΕΔ είναι ηληθιοι,μου ειπαν οτι πρωτα πρεπει να παρω την αδεια και μετα το εξαμηνο, τωρα που πηγα να κανω τα χαρτια μου, μου ειπαν το αντιθετο.
εγω ειμα σε προγραμμα Βοηθεια στο Σπιτι και μου βγαλανε μισθο στον προυπολογισμο για να πληρωθω τωρα την αδεια (αφου ετσι μου είπε αρχικα ο ΟΑΕΔ), δηλαδη να μην τα παρω τα χρηματα και να τα παρω μετα το Νοεμβριο που λειγει το εξαμηνο;
ασε εχω μπερδευτει και εχω μπερδεψει ενα σωρο κόσμο με τις ασυναρτησιες του ΟΑΕΔ

salomi
01-07-10, 13:28
τώρα θα πάρω το εξάμηνο. γιατι απο τον ΟΑΕΔ είναι ηληθιοι,μου ειπαν οτι πρωτα πρεπει να παρω την αδεια και μετα το εξαμηνο, τωρα που πηγα να κανω τα χαρτια μου, μου ειπαν το αντιθετο.
εγω ειμα σε προγραμμα Βοηθεια στο Σπιτι και μου βγαλανε μισθο στον προυπολογισμο για να πληρωθω τωρα την αδεια (αφου ετσι μου είπε αρχικα ο ΟΑΕΔ), δηλαδη να μην τα παρω τα χρηματα και να τα παρω μετα το Νοεμβριο που λειγει το εξαμηνο;
ασε εχω μπερδευτει και εχω μπερδεψει ενα σωρο κόσμο με τις ασυναρτησιες του ΟΑΕΔ

Καλημέρα, πάντως και γώ επειδη η λήξη της αδειας λοχείας μου επεφτε Ιούνιο πήρα πρώτα την αδεια μου (ολο τον Ιούλιο) και απο αυγουστο αρχισε το εξαμηνο μου. αυτο γίνεται γιατι πρεπει να παρεις την αδεια μεσα στο τρεχων ετος και οχι στο επόμενο.

aid
02-07-10, 09:00
Καλημέρα, πάντως και γώ επειδη η λήξη της αδειας λοχείας μου επεφτε Ιούνιο πήρα πρώτα την αδεια μου (ολο τον Ιούλιο) και απο αυγουστο αρχισε το εξαμηνο μου. αυτο γίνεται γιατι πρεπει να παρεις την αδεια μεσα στο τρεχων ετος και οχι στο επόμενο.

Αγαπητή Salomi το ξέρω ότι μπορείς αλλά από τον Οαεδ αφού αρχικά μου είπαν να πάρω την άδεια, κίνησα κι εγώ τη διαδικασία να μπω στον προϋπολογισμό του Προγράμματος που δουλεύω, να συνεννοηθούμε με την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και ένα σωρό άλλες διαδικασίες. Όταν έλλειξε η άδεια μου 18/6 πήγα στον Οαεδ να κάνω τα χαρτιά για το εξάμηνο και μου λένε οτι το εξάμηνο θα ισχύει απο 21/5 και οχι 18/6 (ενω όταν πηγα να πάρω το επιδομα μου είπαν το αντίθετο). τώρα τί να πω στη δουλεια; να μην παρω τα χρήματα της άδειας; να ξαναστείλω χαρτιά στην περιφέρεια;θα νομίζουν ότι τους εξαπατώ;

ΒΑΣΙΛΙΚΟΥΛΑ
12-07-10, 14:22
Καλησπέρα σε όλες. Είμαι νέο μέλος του forum και εδώ και λίγες μέρες παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις συζητήσεις που γίνονται. Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας πάνω σε συγκεκριμένες απορίες που έχω. Είμαι έγκυος στην 31η εβδομάδα. Φέτος για πρώτη φορά κλήθηκα ως αναπληρώτρια νηπιαγωγός και η σύμβασή μου τελείωσε στις 21 Ιουνίου. Στη διάρκεια της χρονιάς πήρα την κανονική άδεια 7 ημερών που δικαιούμαι και στο τέλος λόγω μικροπροβλημάτων που παρουσιάστηκαν τη 15ημερη άδεια μέσω γυναικολόγου του ΙΚΑ. Γεννάω με καισαρική μάλλον Σεπτέμβρη (π.η.τ 12/4) και έτσι εκ των πραγμάτων δεν μπορούσα να κάνω χρήση της άδειας 56 ημερών πριν τη γέννα. Είναι πιθανό (χωρίς να είναι δεδομένο) να με ξανακαλέσουν μέσα στο Σεπτέμβρη και πάλι για αναπλήρωση. Μπορεί κάποια να μου απαντήσει τι δικαιούμαι απο επιδόματα εφόσον εργαστώ και πάλι;
Και αν παραμείνω άνεργη μέχρι νεοτέρας τι γίνεται; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Καλή δύναμη σε όλες.

koukounaki
12-07-10, 15:26
Μπορει καποια κοπελα να μου πει τι ακριβως πρεπει να γραφει η βεβαιωση εργοδοτη για το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας(διαφορα με ικα). Εψαξα στο site του οαεδ και δεν βρηκα κανενα σχετικο υποδειγμα. Αν καποια απο εσας εκανε προσφατα τα χαρτια της ας με κατατοπισει. Ευχαριστω εκ των προταιρων

sofaki1978
12-07-10, 16:49
Μπορει καποια κοπελα να μου πει τι ακριβως πρεπει να γραφει η βεβαιωση εργοδοτη για το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας(διαφορα με ικα). Εψαξα στο site του οαεδ και δεν βρηκα κανενα σχετικο υποδειγμα. Αν καποια απο εσας εκανε προσφατα τα χαρτια της ας με κατατοπισει. Ευχαριστω εκ των προταιρων

εγω θυμαμαι οτι την βεβαιωση αυτη μου την εδωσε ο οαεδ για να την συμπληρωσει ο εργοδοτης.

ZOYZOYNITSA
16-08-10, 16:24
καλησπερα κοριτσια εχω καποιες αποριες και θελω βοηθεια.....
σημερα πληρωθηκα το επιδομα κυοφοριας απο το ικα,το ποσο για τις 56 μερες ηταν 954 ευρω,αν δουλευα κανονικα δεν θα παιρνα αυτα τα χρηματα για το διαστημα αυτο....τη διαφορα μου την πληρωνει ο εργοδοτης η οχι? κατι αλλο εχω 1 προστατευομενο μελος ασφαλισμενο στο ονομα μου, αλλαζει το ποσο που θα επαιρνα σημερα γιατι ειδα οτι δεν μου το χει περασει στα χαρτια η υπαλληλος του ικα...και τελος απο τον οαεδ δικαιουμαι καποιο επιδομα πριν τον τοκετο η αυτο το παιρνω μετα τη γεννα?

v & a
16-08-10, 16:58
καλησπερα κοριτσια εχω καποιες αποριες και θελω βοηθεια.....
σημερα πληρωθηκα το επιδομα κυοφοριας απο το ικα,το ποσο για τις 56 μερες ηταν 954 ευρω,αν δουλευα κανονικα δεν θα παιρνα αυτα τα χρηματα για το διαστημα αυτο....τη διαφορα μου την πληρωνει ο εργοδοτης η οχι? κατι αλλο εχω 1 προστατευομενο μελος ασφαλισμενο στο ονομα μου, αλλαζει το ποσο που θα επαιρνα σημερα γιατι ειδα οτι δεν μου το χει περασει στα χαρτια η υπαλληλος του ικα...και τελος απο τον οαεδ δικαιουμαι καποιο επιδομα πριν τον τοκετο η αυτο το παιρνω μετα τη γεννα?

λοιπον πο οσο θυμαμαι
για το πρωτο και το τριτο που ρωτας, τη διαφορα δε στη πληρωνει ο εργοδοτης. παιρνεις καποια χρηματα απο τον οαεδ μετα τη γεννα που αν τα προσθεσεις μεταξυ τους βγαινουν περιπου οσο ο μισθος που θα επαιρνες αν δουλευες.
αν εχεις προστατευομενο μελος πχ ενα ακομη παιδακι εχεις 10 % νομιζω προσαυξηση στα χρημματα που θα παιρνες. γιατι δε στο περασανε στο ικα?

μαγδα1981
08-09-10, 15:08
Καλησπερα παιδια..Ειμαι καινουργιο μελος και ειμαι και εγω στον 2ο μηνα της εγκυμοσυνης μου.Καθομαι και διαβαζω ολα αυτα που γραφετε.Εγω ειμαι ανεργη και προφανως μεχρι και να γεννησω.Δουλεψα το 2008-2009 και εχω 300 ενσημα.Ειμαι βεβαια στο ταμειο ανεργιας αλλα τελειωνει το οκτωβριο.Οι ανεργες μητερες τι δικαιουνται να παρουν απο ικα και απο οαεδ ισως που χλωμο το κοβω...?

jkala
30-11-10, 23:29
καλησπερα μαγδα σχετικα με το ερωτημα σου, εχω μια φιλη μου με την ιδια περιπτωση με σενα, πηρε κανονικα τα επιδοματα κυοφοριας - λοχειας απο ικα, αλλα δεν πηρε τπτ απο οαεδ γιατι ηταν ανεργη δυστυχως.
μηπως γνωριζει κανεις αν το 6μηνο του οαεδ το παιρνεις αφου το εγκρινει και ο εργοδοτης?κατι τετοιο μου ειπαν και τρελαθηκα...ισχυει? εχει φαγωθει το αφεντικο να με διωξει και μου κανει ψυχολογικο πολεμο.

sofaki1978
30-11-10, 23:54
jkala οχι δεν ισχυει αυτο,εφοσον το ζητησεις γραπτως ενα μηνα πριν ξεκινησει η αδεια.εαν την θελεις μπορεις και να την παρεις.τωρα τι θα κανει μετα την ληξη του 6μηνου και μολις κλεισεις χρονο ειναι αλλο πονεμενο θεμα :-?:-?:-?

jkala
01-12-10, 17:54
θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο γιατι εχω μπερδευτει λιγακι, δεν εχει δικαιωμα να με διωξει ενα χρονο μετα, δλδ οταν η μικρη μου γινει ενος χρονων ή απο τοτε που θα επιστρεψω στη δουλεια για ενα χρονο δεν μπορει?

sofaki1978
01-12-10, 19:39
θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο γιατι εχω μπερδευτει λιγακι, δεν εχει δικαιωμα να με διωξει ενα χρονο μετα, δλδ οταν η μικρη μου γινει ενος χρονων ή απο τοτε που θα επιστρεψω στη δουλεια για ενα χρονο δεν μπορει?

δεν μπορει να σε διωξει για ενα χρονο μετα τον τοκετο.

αντωνης τ
09-01-11, 11:44
καλημερα σας,θα ηθελα την βοηθεια σας
η κοπελα μου ειναι 7 βδομαδων και εχει το 2010 60 ενσημα.
την καλοκαιρινη περιοδο δουλευε μεχρι τελος δεκεμβριου με την συμφωνια να μην της περναει ενσημα αλλα μολις εμαθε ο εργοδοτης της για την εγκυμοσυνη της προτεινε αν θελει να μεινει να της περασει τα αλλα 140 ενσημα μεχρι να συμπληρωσει τα 200.(αδιευκρινιστω αν τα πληρωσουμε εμεις η αυτος)

1)τι δικαιατε απο ικα και οαεδ αν μεινει στην δουλεια κ εφοσον συμπληρωσει τα ενσημα?
2)προλαβαινει να τα συμπληρωσει και αν οχι τι γινετε? πητ 23 αυγουστου.
3)αξιζει ολη αυτη η διαδικασια?

ευχαριστω πολυ

sofaki1978
09-01-11, 14:25
καλημερα σας,θα ηθελα την βοηθεια σας
η κοπελα μου ειναι 7 βδομαδων και εχει το 2010 60 ενσημα.
την καλοκαιρινη περιοδο δουλευε μεχρι τελος δεκεμβριου με την συμφωνια να μην της περναει ενσημα αλλα μολις εμαθε ο εργοδοτης της για την εγκυμοσυνη της προτεινε αν θελει να μεινει να της περασει τα αλλα 140 ενσημα μεχρι να συμπληρωσει τα 200.(αδιευκρινιστω αν τα πληρωσουμε εμεις η αυτος)

1)τι δικαιατε απο ικα και οαεδ αν μεινει στην δουλεια κ εφοσον συμπληρωσει τα ενσημα?
2)προλαβαινει να τα συμπληρωσει και αν οχι τι γινετε? πητ 23 αυγουστου.
3)αξιζει ολη αυτη η διαδικασια?

ευχαριστω πολυ

aπο το ικα δικαιουτε 3 επιδοματα.κυοφοριας-λοχειας και τοκετου.απο τον οαεδ και εφοσον ειναι σε ενεργη σχεση εργασιας θα παρει το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας και μετα εαν θελει το 6μηνο του οαεδ.

τα ενσημα πρεπει να τα εχει συμπληρωσει μεχρι τις 23 ιουνιου (χοντρικα,ειναι 56 μερες πριν την πητ).και καθε μηνας ειναι 25 ενσημα.δηλαδη για 140 ενσημα απαιτουνται περιπου 6 μηνες εργασιας.

το αν αξιζει εξαρταται με το ποιος θα πληρωνει τα ενσημα,εαν τα πληρωνετε εσεις πιστευω οτι ισως να μην αξιζει,να σας ερθει μια η αλλη.τα χρηματα των επιδοματων ειναι αναλογα τον βασικο του δεκεμβρη του τελευταιου ετους πριν την γεννα δηλαδη του δεκεμβρη που μας περασε (γενικα του τελευταιου μηνα του ετους που δουλεψε).

με το καλο!

αντωνης τ
09-01-11, 15:03
ευχαριστω πολυ για της πληροφοριες σου.
οταν ειναι σε αδεια εγκυμοσυνης πριν κ μετα θα πληρωνετε απο το ικα κ αργοτερα απο τον οαεδ?

sofaki1978
09-01-11, 15:10
για 4 μηνες (ειναι 119 μερες,56 μερες πριν την πητ και 63 μετα) θα πληρωθει απο το ικα.δεν ειναι καθε μηνα η πληρωμη,ειναι ενα ποσο στην εναρξη της αδειας κυοφοριας και αλλο ενα μετα την γεννα.συν φυσικα το επιδομα τοκετου.απο τον οαεδ θα παρει ενα ποσο που -ισως-προκυψει απο την διαφορα μεταξυ επιδοματων ικα και εργοδοτη και εαν παρει το 6μηνο του οαεδ θα παιρνει καθε μηνα 690 ευρω.

aleksagr
11-01-11, 06:23
και εγο κολαο ενσιμα μονομου και νομιζο οτι αξιζει γιατι μονο με 6 μινεσ αδια απο οαεδ περνουμε τα λεφτα πισο και μετα θα μπορεσο να δοσου ηαρτια μου για ταμιο ανεργιασ. εγο εχο ενσμα απο 3,2010 μεχρι 8.2010 απο 25 μερεσ το μινα τορα 11.2010 12 ενσιμα και απο δεκεμβριο μεχρι 5.2011 εχο σιμβαςι με 25 μερεσ το μινα πμτ μου ινει 29.7.2011 εχο κεσαρικι 2 εβδομαδεσ νοριτερερα διλαδι θα γεννισου 15.7 μποριετε να μου πιετε μεχρι ποτε μπορο να δουλεψο, να εχο ενσιμα μεχρι 15.5 ι 29.5

ioanna_andorinha
17-01-11, 14:32
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ:

ΕΓΩ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΑΥΡΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΜΠΑΙΝΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΘΝΗΣ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΝΑΩ ΜΕ ΠΗΤ 16/03/2011. ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΜΟΥ ΩΡΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΙΣ 10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011. ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ 2 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΕΣ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΧΑΣΩ, ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ; ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ 2011. ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ.

ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;

emma+meli
17-01-11, 15:46
Καλησπερα κοριτσια,
Περιμενω το διορισμου μου στο Δημοσιο, εχω ενα μωρακι 6 1/2 μηνων κ ειμαι εγκυος στο δευτερο 2 μηνων. Εχω ΠΗΤ 7/9 κ τοτε η μεγαλη μου κορη θα ειναι 14 μηνων. Αν ο διορισμος γινει πριν την ΠΗΤ ποσους μηνες πρεπει να δουλεψω για να δικαιουμαι την κανονικη αδεια, γονικη κτλ? Επισης τι δικαιουμαι απο μειωμενο, αδειες μητροτητας κτλ δεδομενου οτι θα εχω τα 2 μωρα?
Εχω χαθει με ολα αυτα που διαβαζω....
Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

aurorina
09-03-11, 09:16
Καλημερα κοριτσια!!

Σε ενα μηνα παιρνω πρωτα ο Θεος της αδεια τοκετου μου.Ηθελα να σας ρωτησω αμα ξερετε,ο εργοδοτης ποτε ειναι υποχρεωμενος να μου καταβαλει τους μισθους δωρα κ αδεια δηλαδη τα λεφτα που υπολογιζονται με την αδεια μου?Πρεπει πριν φυγω για αδεια ή μπορει οποτεθελει μεσα σε αυτην την αδεια.
Επίσης,οταν παρω τα χρηματα απο την αδεια εγκυμοσυνης απο το ΙΚΑ,θα πρεπει αυτα τα χαρτια να τα παω ξανα στον εργοδοτη για να υπολογιζει ποση συμμετοχη θα μου καταβαλλει ή μπορει να την υπολογιζει απο πριν??
Ευχαριστωωωω

στελλαμ
09-03-11, 10:11
Αν δεν κάνω λάθος τα χρήματα μπορεί να στα βάλει όποτε θέλει κατά τη διάρκεια της άδειας κυοφορίας ή λοχείας. Τα χαρτιά από το ΙΚΑ, ναι θα πρέπει να τα πας. Ούτως ή άλλως θα πρέπει να του πας και το χαρτί από τον ΟΑΕΔ να σου συμπληρώσει (αφού πάρεις τα λεφτά για την λοχεία από το ΙΚΑ) για να πάρεις και από εκεί χρήματα

πρωταρα
16-03-11, 08:57
Τον Ιουλιο πηρα αδεια επαπειλουμενης κυησης 1 μηνα τοτε ο εργοδοτης μου ειχε δωσει ενα πολυ μικρο ποσο νομιζω γυρω στα 350ε.Δικαιουμαι κατι αλλο μιας που αλλαξε η χρονια οταν γεννησα?
Και κατι ακομη σταματησα να μεργαζομαι με αδεια λοχειας τελος Δεκεμριου το Δωρο Πασχα απο που θα το παρω μια που το εξαμηνο απο τον ΟΑΕΔ θα ξεκινησει λογικα Μαιο?

lilie
16-03-11, 12:19
Τον Ιουλιο πηρα αδεια επαπειλουμενης κυησης 1 μηνα τοτε ο εργοδοτης μου ειχε δωσει ενα πολυ μικρο ποσο νομιζω γυρω στα 350ε.Δικαιουμαι κατι αλλο μιας που αλλαξε η χρονια οταν γεννησα?
Και κατι ακομη σταματησα να μεργαζομαι με αδεια λοχειας τελος Δεκεμριου το Δωρο Πασχα απο που θα το παρω μια που το εξαμηνο απο τον ΟΑΕΔ θα ξεκινησει λογικα Μαιο?

Αν ξεκινάει η άδειά σου τον Μάιο τότε θα σου το δώσει ο εργοδότης.
Εγώ ξεκίνησα άδεια λοχείας τον Οκτώβριο του 2010, γέννησα Νοέμβριο 2010 και δώρο Χριστουγέννων πήρα από τον εργοδότη. Το εξάμηνο ΟΑΕΔ ξεκινούσε τέλη Ιανουαρίου.

vagia12k
26-03-11, 22:30
Καλησπέρα,
θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο εξής: Έχω σύμβαση ορισμένου χρόνου από 17/09/2010 έως 17/06/2011 και είμαι μπαίνω την άλλη βδομάδα στον 7ο μήνα κύησης. Πιθανή ημερομηνία τοκετού έχω 23/06/2011 και η άδεια μου θα αρχίσει από 29/04/2011. Από την στιγμή που λήγει η σύμβαση μου 17/06/2011 θα έχω κάποιο πρόβλημα με το επίδομα κύησης από το ΙΚΑ; Σημειωτέων έχω τα 200 ένσημα που απαιτούνται.

sofaki1978
26-03-11, 22:32
Καλησπέρα,
θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο εξής: Έχω σύμβαση ορισμένου χρόνου από 17/09/2010 έως 17/06/2011 και είμαι μπαίνω την άλλη βδομάδα στον 7ο μήνα κύησης. Πιθανή ημερομηνία τοκετού έχω 23/06/2011 και η άδεια μου θα αρχίσει από 29/04/2011. Από την στιγμή που λήγει η σύμβαση μου 17/06/2011 θα έχω κάποιο πρόβλημα με το επίδομα κύησης από το ΙΚΑ; Σημειωτέων έχω τα 200 ένσημα που απαιτούνται.

οχι,κανενα προβλημα.τα ενσημα σου αρκουν και για το επιδομα κυοφοριας και λοχειας και τοκετου.

vagia12k
27-03-11, 14:06
sofaki1978 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου....να είσαι καλά!

anozevgaraki
13-04-11, 18:43
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε ολους ειμαι εντελως νεος στο forum και στα θεματα επιδοματων και χρειαζομαι τη βοηθεια σας !
Η συζυγος εχει ΠΗΤ 4/12/2011 εχει ενσυμα ικα το 12ο του 2009 αλλα και μεχρι τον 7ο του 2010.
Μπορει καποιος να μου πει αν μπορει να παρει τα επιδοματα???αν τη βαλω στο δικο μου βιβλιαριο σαν προστατευομενο μελος μπορουμε να παρουμε κατι???
Συμπληρωνω οτι μεχρι και το μαρτιο λαμβανε και το επιδομα ανεργειας ! ! !
Αν μπορει ας με βοηθησει καποιος γιατι εχω πελαγωσει.
Σας ευχαριστω πολυ για ολα ! ! !

sofaki1978
13-04-11, 20:34
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε ολους ειμαι εντελως νεος στο forum και στα θεματα επιδοματων και χρειαζομαι τη βοηθεια σας !
Η συζυγος εχει ΠΗΤ 4/12/2011 εχει ενσυμα ικα το 12ο του 2009 αλλα και μεχρι τον 7ο του 2010.
Μπορει καποιος να μου πει αν μπορει να παρει τα επιδοματα???αν τη βαλω στο δικο μου βιβλιαριο σαν προστατευομενο μελος μπορουμε να παρουμε κατι???
Συμπληρωνω οτι μεχρι και το μαρτιο λαμβανε και το επιδομα ανεργειας ! ! !
Αν μπορει ας με βοηθησει καποιος γιατι εχω πελαγωσει.
Σας ευχαριστω πολυ για ολα ! ! !

θα πρεπει 2 χρονια πριν την πητ να εχει 200 ενσημα δηλαδη απο 4/12/09 μεχρι και 2 μηνες πριν γεννησει.τα 200 ενσημα ειναι περιπου 8 μηνες δουλεια,ειναι δηλαδη οριακα τα ενσημα της.μετρηστε τα και αν βγαινουν τοσα θα παρει 3 επιδοματα κυοφοριας-λοχειας-τοκετου.

anozevgaraki
14-04-11, 09:19
θα πρεπει 2 χρονια πριν την πητ να εχει 200 ενσημα δηλαδη απο 4/12/09 μεχρι και 2 μηνες πριν γεννησει.τα 200 ενσημα ειναι περιπου 8 μηνες δουλεια,ειναι δηλαδη οριακα τα ενσημα της.μετρηστε τα και αν βγαινουν τοσα θα παρει 3 επιδοματα κυοφοριας-λοχειας-τοκετου.
σε ευχαριστω παρα πολυ θα παω σημερα να ρωτησω και στο ικα,καλη σου μερα!

AntyAg
23-06-11, 00:40
Καλησπέρα,
Μπορεί να με ενημερώσει κάποια τι δικαιούμαι από τον εργοδότη μου;Κατέθεσα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ για το επίδομα κύησης την Παρασκευή.Δυστυχώς, η λογίστρια της εταιρίας που εργάζομαι δεν έχει ιδέα τι πρέπει να μου δώσει.

ouranos
27-06-11, 12:50
Καλησπέρα σας, είμαι 6 μηνών έγκυος, εργάζονται ως ημιαπασχοληση σε μια εταιρία που θα κλείσει σε δύο μήνες κ θα ξανά ανοίξει με έναν από τους δυο μετόχους, ως ατομική στον ίδιο χώρο. Φοβαμαι μήπως χάσω τη δουλεια μου κ γενικά τα δικαιώματα που έχω απο το ικα. Θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με αυτό.Ευχαριστω

v & a
27-06-11, 20:09
περιεργα τα πραματα,. θεωρητικα εσυ οταν θα κλεισει θα σαι 8 μηνων οποτε θα χει ς ηδη παρει το επιδομα κυοφοριας. καλυτερα να μιλησεις με επιθεωρηση εργασιας.
επισης, ναι μεν η εταιρια θα κλεισει αλλα εσας τι θα σας κανει? θα σας απολυσει για να σας ξαναπρσλαβει? θεωρητικα δε μπορεις να απολυσεις εγκυο!

v & a
27-06-11, 20:13
Καλησπέρα,
Μπορεί να με ενημερώσει κάποια τι δικαιούμαι από τον εργοδότη μου;Κατέθεσα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ για το επίδομα κύησης την Παρασκευή.Δυστυχώς, η λογίστρια της εταιρίας που εργάζομαι δεν έχει ιδέα τι πρέπει να μου δώσει.
εαν δεν εχεις παρει αδειες μεσα στη διαρκεια αυτων των μηνων αναρρωτικες δικαιουσαι ενα μισθο περιπου απο την εργασια σου. εγω τουλαχιστον τα πηρα, τωρα αν κανει τη παπια η λιγιστρια προς οφελος της εταιριας και αυτων που δε ξερουν, τοτε πες της "εμαθα ετσι κι ετσι, ψαξτο λιγο κι εσυ!"

AntyAg
28-06-11, 11:55
εαν δεν εχεις παρει αδειες μεσα στη διαρκεια αυτων των μηνων αναρρωτικες δικαιουσαι ενα μισθο περιπου απο την εργασια σου. εγω τουλαχιστον τα πηρα, τωρα αν κανει τη παπια η λιγιστρια προς οφελος της εταιριας και αυτων που δε ξερουν, τοτε πες της "εμαθα ετσι κι ετσι, ψαξτο λιγο κι εσυ!"
V & A Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!Θα πρέπει να πάω στον εργοδότη κάποιο σχετικό χαρτί από το ΙΚΑ, γιατί όταν κατέθεσα τα χαρτιά μου δεν μου έδωσαν κάτι (εκτός από το χαρτί που αναφέρει ότι η κατάθεση θα γίνει στον τραπεζικό λογαριασμό).

v & a
28-06-11, 13:29
Παρε στο ικα στις παροχες και πες τους "δεν εχω παρει αναρρωτικες, δε δικαιουμαι χρηματα απο την εταιρια μου? Γιατι δεν μου εχουν αναφερει τιποτα, πως θα τους ενημερωσω εγω? καποια εγκυκλιος κατι αλλο???"
εγω δε χρειαστηκε να τα ζητησω ουτε ηξερα πως τα δικαιουμε και οταν μου τα εδωσαν μου εξηγησαν τι ειναι..

mpempara
30-06-11, 15:22
Εγώ δε χρειάστηκε να κάνω τίποτα με το ΙΚΑ και τον εργοδότη για τις 25 μέρες. Το ΙΚΑ σου πληρώνει κανονικά τις 56 ημέρες άδειας(μισό ημερομίσθιο). Για τις 25 ημέρες αναρρωτικής το χρόνο που δικαιούσαι σου πληρώνει ο εργοδότης από τις 56 τις 25(μισό ημερομίσθιο).
Για ρώτα τον εργοδότη σου..

xristinio
06-09-11, 15:26
σημερα ενημερωθηκα οτι απο τις συμπληρωματικες παροχες μητροτητας εχουμε 20% κρατησεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εχασα περιπου 300 ευρω.............

aplistos
10-09-11, 05:35
ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ 14 ΜΗΝΩΝ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΑΛΙ ,ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ 5ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ
1ον : ΠΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ? ΕΙΝΑΙ 200 ΟΠΩΣ ΣΤΟ 1ο ΠΑΙΔΙ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥΣ 9 ΜΗΝΕΣ ΗΤΑΝ ΕΓΚΥΟΣ ΑΝ ΟΧΙ ΠΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ
2ον: ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΩΣ ΕΝΣΗΜΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

sofaki1978
10-09-11, 11:34
ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ 14 ΜΗΝΩΝ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΑΛΙ ,ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ 5ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ
1ον : ΠΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ? ΕΙΝΑΙ 200 ΟΠΩΣ ΣΤΟ 1ο ΠΑΙΔΙ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥΣ 9 ΜΗΝΕΣ ΗΤΑΝ ΕΓΚΥΟΣ ΑΝ ΟΧΙ ΠΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ
2ον: ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΩΣ ΕΝΣΗΜΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

παλι 200 ενσημα χρειαζονται για τα επιδοματα.στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν δουλευε?.ειχε παρει αναρρωτικη?τωρα που ειναι στον 5ο ειναι σε αναρρωτικη ξανα?τα 200 ενσημα ειναι περιπου 8 μηνες δουλεια.τα τελευταια 2 χρονια δεν μαζευονται 8 μηνες εργασιας???
οι μηνες που λειπεις απο την δουλεια λογω μητροτητας πιανονται μονο για την συνταξη οχι για επιδοματα.

aplistos
11-09-11, 05:29
στο 1 ο παιδι δουλευε και τα πηρε κανονικα οπως και τωρα δουλευει αλλα επειδη σε καφε τα κολλανε μισα θελει να ζητησει καρτελα απο το ικα να δει ποσα εχει απλα θελαμε να δουμε αν θελει τα ιδια μακαρι να βγαινουν για να μην τα χασει ειναι καλα λεφτα ,ευχαριστω για την απαντηση

aplistos
11-09-11, 05:30
ααααααα και κατι αλλοα μολισ γεννησε πηρε και 6 μηνεσ που δικαιουται απο τοιν οαεδ

sofaki1978
11-09-11, 11:44
ααααααα και κατι αλλοα μολισ γεννησε πηρε και 6 μηνεσ που δικαιουται απο τοιν οαεδ

εαν πηρε και το 6μηνο κσι εχει γενικα και μισα ενσημα ισως ειστε οριακα.μετρημα ενσημων λοιπον και ελπιζω να σας φτανουν!:wink:

oneiraki
03-10-11, 16:30
Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι? Έχω ΠΗΤ 16/11 και από 21/9 είμαι σε άδεια κυήσεως. Τα Χριστούγεννα δικαιούμαι κανονικά το δώρο? Επίσης μόλις λήξει η άδεια λοχείας μου θα πάρω την 3,5 μηνών ισόχρονη με το μειωμένο ωράριο άδεια όπου από ότι ξέρω είναι μετ'αποδοχών. Το Πάσχα θα δικαιούμαι δώρο? Και το καλοκαίρι που θα είμαι στο 6μηνο? Είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ.Ευχαριστω πολύ!

dimitra-dimitris
15-10-11, 17:35
kalhspera tha hthela tn vohtheia sas se ena thema p me apasxolei amesa!eimai eguos stn evdomo mhna k eimai anergh edw k ena xrono dn eimai sto tameio anergeias!phga k rwthsa gia to epidoma loxeias k egumoshnhs k dn to dikaioume logo tou oti dn sumplhrwnw ta 200 ensuma ta teleutaia duo xronia k dn mporw na parw oute to ephdoma toketu logo t oti dn einai se isxei to vivliario ugeias m!se ena mhna pantrevomai k tha hthela na mathw an kserei kapoia na m pei pws an me parei o suzugos m ws prostatevomeno melos stn dikh t asfalish ika tote dikaioumaste na paroume kapoio apo ta epidomata?parakalw apanthste m amesa!euxaristw!

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
15-10-11, 19:57
kalhspera tha hthela tn vohtheia sas se ena thema p me apasxolei amesa!eimai eguos stn evdomo mhna k eimai anergh edw k ena xrono dn eimai sto tameio anergeias!phga k rwthsa gia to epidoma loxeias k egumoshnhs k dn to dikaioume logo tou oti dn sumplhrwnw ta 200 ensuma ta teleutaia duo xronia k dn mporw na parw oute to ephdoma toketu logo t oti dn einai se isxei to vivliario ugeias m!se ena mhna pantrevomai k tha hthela na mathw an kserei kapoia na m pei pws an me parei o suzugos m ws prostatevomeno melos stn dikh t asfalish ika tote dikaioumaste na paroume kapoio apo ta epidomata?parakalw apanthste m amesa!euxaristw!
Γεια σου απο οσο ξερω δεν μπορεις να κανεις τιποτα,δεν μπορει να σε ασφαλισει ο αντρας σου για να παρεις τα επιδοματα αλλα για να εισαι 100% ρωτα το ικα ελπιζω να σε βοηθησα

miatate
21-11-11, 15:17
Κορίτσια καλησπέρα!Θέλω τη βοήθεια σας σχετικά με τα επιδόματα του ΙΚΑ.
Είμαι άνεργη (χωρίς επίδομα ανεργείας μόνο κάρτα)και είμαι στον έκτο μήνα.Το βιβλιάριο υγείας μου ισχύει μέχρι 28/2/2012 και έχω ΠΗΤ 27/2/2012.
Από το site του ΙΚΑ είδα ότι δεν δικαιούμαι επίδομα κυοφορείας-λοχείας γιατί χρειάζονται 200 ένσημα, παρ' όλα αυτά μια γνωστή μου επίσης άνεργη το πήρε με βεβαίωση του ΟΑΕΔ ότι είναι άνεργη. Γνωρίζει καμιά σας τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

zikosdog
05-12-11, 16:06
Καλησπερα σε ολους....θα ηθελα να κανω μια ερωτηση για την περιπτωση μου.....η συζηγος μου ειναι εγκυος 9 εβδομαδων και μαλιστα εχει διδυμα....καταλαβαινετε την χαρα μας μιας και θα γινουμε τριτεκνοι διοτι εχουμε ακομα ενα κοριτσακι 4 ετων...θα ηθελα λοιπον να ρωτησω το εξης......η γυναικα μου εργαζεται στην εταιρια 3,5 χρονια.....πητ ειναι τον ιουλιο του 2012 αλλα λογω της διδυμης κυησης θα σταματησει απο τωρα να εργαζεται.......ο μισθος της ειναι αυτη τη στιγμη στα 875ευρω....παιρνωντας την αναρρωτικη ουσιαστικα απο την 9η εβδομαδα και μετα ποιο θα ειναι το ποσο των χρημματων που θα παιρνει και απο ποιον θα τα παιρνει...απο ικα η εργοδοτη....θα εχει μεγαλες απωλειες στον μισθο;γιατι οπως καταλαβαινετε οι εποχες ειναι δυσκολες.....και στην συνεχεια ποια θα ειναι τα ποσα σε επιδοματα ικα και οαεδ(λοχειας,κυησης,οαεδ);ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας και συγχαρητηρια για το site......

zikosdog
05-12-11, 16:09
Κορίτσια καλησπέρα!Θέλω τη βοήθεια σας σχετικά με τα επιδόματα του ΙΚΑ.
Είμαι άνεργη (χωρίς επίδομα ανεργείας μόνο κάρτα)και είμαι στον έκτο μήνα.Το βιβλιάριο υγείας μου ισχύει μέχρι 28/2/2012 και έχω ΠΗΤ 27/2/2012.
Από το site του ΙΚΑ είδα ότι δεν δικαιούμαι επίδομα κυοφορείας-λοχείας γιατί χρειάζονται 200 ένσημα, παρ' όλα αυτά μια γνωστή μου επίσης άνεργη το πήρε με βεβαίωση του ΟΑΕΔ ότι είναι άνεργη. Γνωρίζει καμιά σας τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

το επιδομα το πηρε παροτι ανεργη γιατι ειχε τα απαραιτητα ενσημα (200)στα προηγουμενα 2 χρονια...εμενα η γυναικα μου στο πρωτο μας παιδι πηρε ολα τα επιδοματα σαν ανεργη αλλα ειχε 250 ενσημα τα προηγουμε 2 χρονια...απλως την περιοδο εγκυμοσυνης ηταν ανεργη

sofaki1978
05-12-11, 17:34
Καλησπερα σε ολους....θα ηθελα να κανω μια ερωτηση για την περιπτωση μου.....η συζηγος μου ειναι εγκυος 9 εβδομαδων και μαλιστα εχει διδυμα....καταλαβαινετε την χαρα μας μιας και θα γινουμε τριτεκνοι διοτι εχουμε ακομα ενα κοριτσακι 4 ετων...θα ηθελα λοιπον να ρωτησω το εξης......η γυναικα μου εργαζεται στην εταιρια 3,5 χρονια.....πητ ειναι τον ιουλιο του 2012 αλλα λογω της διδυμης κυησης θα σταματησει απο τωρα να εργαζεται.......ο μισθος της ειναι αυτη τη στιγμη στα 875ευρω....παιρνωντας την αναρρωτικη ουσιαστικα απο την 9η εβδομαδα και μετα ποιο θα ειναι το ποσο των χρημματων που θα παιρνει και απο ποιον θα τα παιρνει...απο ικα η εργοδοτη....θα εχει μεγαλες απωλειες στον μισθο;γιατι οπως καταλαβαινετε οι εποχες ειναι δυσκολες.....και στην συνεχεια ποια θα ειναι τα ποσα σε επιδοματα ικα και οαεδ(λοχειας,κυησης,οαεδ);ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας και συγχαρητηρια για το site......

τις πρωτες 25 μερες της αναρρωτικης θα πληρωθει και απο τον εργοδοτη και απο το ικα.μετα τις 25 μερες μονο απο το ικα.τα χρηματα που θα παιρνει θα ειναι λιγοτερα απο τον μισθο της αλλα δεν ξερω ποσο ακριβως.τα αλλα επιδοματα,κυοφοριας-λοχειας δεν επηρεαζονται απο την αναρρωτικη,θα τα παρει κανονικα.τα ποσα δεν μπορω να σου τα πω,εξαρταται απο τα μικτα της.

zikosdog
05-12-11, 18:32
τις πρωτες 25 μερες της αναρρωτικης θα πληρωθει και απο τον εργοδοτη και απο το ικα.μετα τις 25 μερες μονο απο το ικα.τα χρηματα που θα παιρνει θα ειναι λιγοτερα απο τον μισθο της αλλα δεν ξερω ποσο ακριβως.τα αλλα επιδοματα,κυοφοριας-λοχειας δεν επηρεαζονται απο την αναρρωτικη,θα τα παρει κανονικα.τα ποσα δεν μπορω να σου τα πω,εξαρταται απο τα μικτα της.

σε ευχαριστω σοφακι.....οταν λες τις πρωτες 25 μερες και απο τους δυο εννοεις ακεραιο ενα μισθο που θα πληρωθει μισο απο ικα και μισο απο εργοδοτη;και κατι αλλο....μικτες αποδοχες 1120

sofaki1978
05-12-11, 18:47
σε ευχαριστω σοφακι.....οταν λες τις πρωτες 25 μερες και απο τους δυο εννοεις ακεραιο ενα μισθο που θα πληρωθει μισο απο ικα και μισο απο εργοδοτη;και κατι αλλο....μικτες αποδοχες 1120

οχι ο μισθος δεν ειναι ακεραιος,θα ειναι λιγοτερο αλλα δεν ξερω ποσο λιγοτερο.
για τα επιδοματα θα διαιρεσεις το 1120 με το 25 και το αποτελεσμα που θα βρεις θα το διαιρεσεις / 2 .αυτο θα ειναι και το ημερομισθιο με το οποιο θα πληρωνεται τις μερες της αναρρωτικης (οταν πλεον εργοδοτης θα ειναι μονο το ικα,γιατι τις πρωτες 25 μερες υπαρχει αναλογια εργοδοτη-ικα την οποια δεν ξερω ) και με αυτο το ημερομισθιο θα παρει και το επιδομα κυοφοριας για τις 56 μερες που θα ειναι σε αδεια.και εχε υποψην σου οτι μετα τις 25 μερες δεν θα εχει ενσημα απο κανεναν.

ελπιζω να τα γραφω κατανοητα γιατι ειχα μια πολυ δυσκολη μερα και δεν λειτουργω....:???:

zikosdog
07-12-11, 00:11
για τα επιδοματα θα διαιρεσεις το 1120 με το 25 και το αποτελεσμα που θα βρεις θα το διαιρεσεις / 2 .αυτο θα ειναι και το ημερομισθιο με το οποιο θα πληρωνεται τις μερες της αναρρωτικης (οταν πλεον εργοδοτης θα ειναι μονο το ικα,γιατι τις πρωτες 25 μερες υπαρχει αναλογια εργοδοτη-ικα την οποια δεν ξερω ) και με αυτο το ημερομισθιο θα παρει και το επιδομα κυοφοριας για τις 56 μερες που θα ειναι σε αδεια.και εχε υποψην σου οτι μετα τις 25 μερες δεν θα εχει ενσημα απο κανεναν.

ελπιζω να τα γραφω κατανοητα γιατι ειχα μια πολυ δυσκολη μερα και δεν λειτουργω....:???:

σε ευχαριστω παρα πολυ....εγιναν κατανοητα

zikosdog
07-12-11, 09:46

να σε ρωτησω και κατι ακομα.....η γυναικα μου πηρε 15 μερες αναρρωτικη απο το ικα ...δηλαδη απο 5-19/12/2011 ....δεν εχει παρει αλλη αναρρωτικη...απο οτι καταλαβα τον μηνα δεκεμβριο θα πληρωθει απο εργοδοτη-ικα μαζι αλλα θα παρει κανονικα ενσημα...εαν τον υπολοιπο μηνα(δηλαδη τις υπολοιπες 10 μερες) παει κανονικα στην δουλεια και βγει το 2011,με το που θα μπει η επομενη χρονια μπορει να ξανα παρει αλλες 25 μερες αδεια χωρις να χασει ενσημα;εαν ειναι ετσι θα χασουμε εναν μηνα λιγοτερο ενσημα....περιμενω απαντηση

sofaki1978
07-12-11, 11:18
να σε ρωτησω και κατι ακομα.....η γυναικα μου πηρε 15 μερες αναρρωτικη απο το ικα ...δηλαδη απο 5-19/12/2011 ....δεν εχει παρει αλλη αναρρωτικη...απο οτι καταλαβα τον μηνα δεκεμβριο θα πληρωθει απο εργοδοτη-ικα μαζι αλλα θα παρει κανονικα ενσημα...εαν τον υπολοιπο μηνα(δηλαδη τις υπολοιπες 10 μερες) παει κανονικα στην δουλεια και βγει το 2011,με το που θα μπει η επομενη χρονια μπορει να ξανα παρει αλλες 25 μερες αδεια χωρις να χασει ενσημα;εαν ειναι ετσι θα χασουμε εναν μηνα λιγοτερο ενσημα....περιμενω απαντηση

οχι δεν ειναι ετσι.δεν αλλαζει κατι με την αλλαγη της χρονιας.μετρανε κατα το τελευταιο ετος ποση αναρρωτικη εχεις παρει,οχι κατ'ετος.

zikosdog
07-12-11, 12:14
οχι δεν ειναι ετσι.δεν αλλαζει κατι με την αλλαγη της χρονιας.μετρανε κατα το τελευταιο ετος ποση αναρρωτικη εχεις παρει,οχι κατ'ετος.

kai pali euxaristo...οποτε σκεφτομαστε να παει στην δουλεια τις τελευταιες 10 μερες και μολισ μπει το 2012 να παρει ολη της την αδεια.....και μετα αναρρωτικη....δεν βλεπω αλλη λυση να παρουμε εναν μηνα παραπανω ενσημα....α...και κατι αλλο...μολις παει 7 μηνων τα ενσημα θα αρχισουν να μπαινουν παλι κανονικα:

sofaki1978
07-12-11, 12:20
kai pali euxaristo...οποτε σκεφτομαστε να παει στην δουλεια τις τελευταιες 10 μερες και μολισ μπει το 2012 να παρει ολη της την αδεια.....και μετα αναρρωτικη....δεν βλεπω αλλη λυση να παρουμε εναν μηνα παραπανω ενσημα....α...και κατι αλλο...μολις παει 7 μηνων τα ενσημα θα αρχισουν να μπαινουν παλι κανονικα:

μην σκεφτεσαι τα ενσημα,αλλα ειναι τα πιο σημαντικα.απο οτι ξερω τα ενσημα απο τον 7ο και μετα (δηλαδη στην αδεια κυοφοριας-λοχειας)μπαινουν μονο απο το ικα και ειναι μονο συνταξιμα.

Sofia-z
07-12-11, 12:51

Επειδή κι εγώ έχω πάρει αναρρωτική μέσα στο 2011 και μάλιστα έχω ήδη ξεπεράσει τις 25 μέρες και γεννάω το 2012, τέλη Φερβρουαρίου, το ρώτησα αυτό και στο ΙΚΑ και στο τμήμα μισθοδοσίας της ιδιωτικής εταιρίας στην οποία εργάζομαι και μου είπαν ότι οι 25 μέρες είναι ανά έτος. Συνεπώς μόλις μπει το 2012 δικαιούμαι άλλες 25 μέρες κατά τις οποίες πληρώνομαι και από το ΙΚΑ και από τον εργοδότη. Και μάλιστα επειδή τότε θα έχει ξεκινήσει το 2μηνο που δικαιούμαστε πριν τον τοκετό (οι 56 μέρες πριν) θα πληρωθώ κανονικά τον μισθό μου από ΙΚΑ και εργοδότη, ενώ αν οι 56 μέρες ήταν μέσα στο 2011 (δεν άλλαζε ο χρόνος δηλαδή) τότε θα πληρωνόμουν τον μισό μισθό μου μόνο από το ΙΚΑ μιας και θα υπολόγιζαν ότι ήδη έχω εξαντλήσει τις 25 μέρες αναρρωτικής που δικαιούμαι.
Ρώτα και στο ΙΚΑ κι εσύ για να είσαι σίγουρος καλύτερα.

sofaki1978
07-12-11, 14:23
ναι ρωτα καλυτερα γιατι ο καθε υπαλληλος ωρες-ωρες λεει τα δικα του.....

tzitzifaki
16-12-11, 10:29
καλημέρα σε όλες!Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποια έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού 28/04/2012 και προς το παρόν έχω 175 ένσημα και είμαι άνεργη, όμως έχω μιλήσει με εργοδότη και τον γενάρη θα προσληφθω και με τα ένσημα του ιανουαρίου θα έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα συν του ότι όταν θα γεννήσω θα έχω ενεργή εργασιακή σχέση.Απλά έχω διαβάσει ότι τα 200 ένσημα πρέπει να τα έχεις μαζέψει χωρίς α υπολογίζονται οι 2 τελευταίοι μήνες!Ποιοί θεωρούνται 2 τελευταίοι μήνες, αυτοί που σταματάς να εργάζεσαι μέχρι να γεννήσεις ή οι 2 πριν σταματήσεις?

margelin
17-01-12, 09:31
Καλημερα!!!εκει που παω να τα βαλω σε μια σειρα και να υπολογισω πανω - κατω τι στο καλο εχω να λαμβανω ξαναμπερδευομαι! εργαζομαι σε μικρη επιχειρηση (μονο εγω ειμαι υπαλληλος)στισ 10/2 θα παω ικα για να μου γραψουν αναρρωτικη 30 ημερων και μετα απευθειας βγαινω σε αδεια κυησης. Ο εργοδοτης μου ειναι της αποψης οτι απο την στιγμη που θα φυγω (10/2)δεν μου πληρωνει ουτε ευρω μεχρι να επιστρεψω και οτι δικαιουμαι τα παιρνω απο ικα και οαεδ.ο λογιστης του ειναι και δικος μου αλλα δεν του εχω εμπιστοσυνη γιατι η απαντηση του ηταν οτι δεν εχει ιδεα! Ισχυει βρε παιδια κατι τετοιο γιατι εδω μεσα διαβαζω οτι πηρατε χρηματα και απο τον εργοδοτη σας!τονιζω οτι θα παρω αναρρωτικη!ευχαριστω πολυ πολυ!!!

sofaki1978
17-01-12, 12:00
Καλημερα!!!εκει που παω να τα βαλω σε μια σειρα και να υπολογισω πανω - κατω τι στο καλο εχω να λαμβανω ξαναμπερδευομαι! εργαζομαι σε μικρη επιχειρηση (μονο εγω ειμαι υπαλληλος)στισ 10/2 θα παω ικα για να μου γραψουν αναρρωτικη 30 ημερων και μετα απευθειας βγαινω σε αδεια κυησης. Ο εργοδοτης μου ειναι της αποψης οτι απο την στιγμη που θα φυγω (10/2)δεν μου πληρωνει ουτε ευρω μεχρι να επιστρεψω και οτι δικαιουμαι τα παιρνω απο ικα και οαεδ.ο λογιστης του ειναι και δικος μου αλλα δεν του εχω εμπιστοσυνη γιατι η απαντηση του ηταν οτι δεν εχει ιδεα! Ισχυει βρε παιδια κατι τετοιο γιατι εδω μεσα διαβαζω οτι πηρατε χρηματα και απο τον εργοδοτη σας!τονιζω οτι θα παρω αναρρωτικη!ευχαριστω πολυ πολυ!!!

δωρο πασχα και οταν ερθει η ωρα επιδομα αδειας θα πρεπει να σου δωσει ο εργοδοτης σου.
απο εκει και περα εφοσον θα παρεις αναρρωτικη οντως δεν εχει να σου δωσει κατι αλλο εκτος απο το ποσοστο του στην αναρρωτικη και τα δεδουλευμενα απο 1 εως 10-2.

μην ξεχασεις το πασχα να πας στο ικα για να σου δωσει και εκεινο μερος απο το δωρο πασχα.

margelin
17-01-12, 12:28
sofaki1978 σ ευχαριστω πολυ. θα του πεσει λιγο βαρυ. φαντασου οτι η κοπελα που θα ερθει στην θεση μου θα την φερει για 4 ωρες μονο ενω εγω ειμαι 8ωρη.

Μαρία1982
17-01-12, 18:58

ΚΑλή μου, μάλλον του μίλησε ο εργοδότης σου και σου τα λέει έτσι. Αν είναι λογιστής είναι το πρώτο που έπρεπε να ξέρει. Λοιπόν, αν δεν έχεις πάρει άλλη άδεια αναρρωτική μέσα στο δώδεκα να ξέρεις ότι: το ΊΚΑ σε πληρώνει μαζί με τον εργοδότη σου μισά μισα για τις 25 ημέρες του μήνα, εκτός των 3 πρώτων ημερών (υπολόγισε δηλ. ότι για μια εβδομάδα θα πάρεις λίγο λιγότερα από ότι θα έπαιρνες αν δούλευες) Από εκεί και πέρα να ξέρεις για παράδειγμα ότι αν πχ έπαιρνες 1000ευρώ μικτά και 800 καθαρά, θα πάρεις καθαρά γύρω στα 400 από το ΙΚΑ και γύρω στα 350 από τον εργοδότη σου. Από την μέρα που ξεκινάς την άδεια κύησης, δεν σε πληρώνει τίποτα ο εργοδότης σου μέχρι την ημέρα που τελειώσει η άδεια λοχείας σου. Αν τώρα θες να απουσιάσεις κια μετά πρέπει να το συζητήσετε να βρείτε μια λύση, επειδή κανονικά σου ζητάει κάθε εργοδότης να γυρίσεις με μειωμένο ωράριο, εκτός αν δεν τον συμφέρει και σου δίνει άδεια με αποδοχές τρισήμιση μήνες, με την προυπόθεση ότι δεν θα αποχωρήσεις από την δουλειά τα επόμενα δυόμιση χρόνια(τόσο θα ίσχυε το μειωμένο ωράριο αν το έπαιρνες). Αν θες πήγαινε στο ΙΚΑ κια θα στα πουν και εκεί. Να ξέρεις όμως δυστυχώς για εμάς κάτι βασικό. Ενώ μέχρι πριν 1 χρόνο, η επιθεώρηση εργασίας κάλυπτε τις μητέρες από απόλυση και μετακίνηση θέσης και ωραρίου για ένα χρόνο από την ημερομηνία επιστροφής της στην εργασία της τώρα δεν ισχύει τίποτα. Βάσει των νέων νομοσχεδίων, οι εργοδότες ιδιωτικού τομέα κάνουν ότι θέλουν χωρίς να υπολογίζουν τίποτα.

tzitzifaki
03-02-12, 13:27
Καλησπέρα κορίτσια!Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποια να μου πει τις 56 μέρες πριν τον τοκετό και τις 63 μετά ποιός κολλάει τα ένσημα ο εργοδότης ή το ικα και αν πάρω το εξάμηνο του οαεδ εκεί ποιός πληρώνει τα ένσημα ο εργοδότης ή ο ΟΑΕΔ?

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
07-03-12, 20:43
δωρο πασχα και οταν ερθει η ωρα επιδομα αδειας θα πρεπει να σου δωσει ο εργοδοτης σου.
απο εκει και περα εφοσον θα παρεις αναρρωτικη οντως δεν εχει να σου δωσει κατι αλλο εκτος απο το ποσοστο του στην αναρρωτικη και τα δεδουλευμενα απο 1 εως 10-2.

μην ξεχασεις το πασχα να πας στο ικα για να σου δωσει και εκεινο μερος απο το δωρο πασχα.
Εκτος απο το επιδομα αδειας και την αναρρωτικη θα πρεπει να της πληρωσει και ενα μηνιατικο για την αδεια.

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
07-03-12, 20:45
Καλησπέρα κορίτσια!Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποια να μου πει τις 56 μέρες πριν τον τοκετό και τις 63 μετά ποιός κολλάει τα ένσημα ο εργοδότης ή το ικα και αν πάρω το εξάμηνο του οαεδ εκεί ποιός πληρώνει τα ένσημα ο εργοδότης ή ο ΟΑΕΔ?
Σχετικα με τις ημερες νομιζω το ικα και σχετικα με το εξαμηνο απο τι στιγμη που θες να πας για δουλεια φυσικα ο εργοδοτης σου!!!!!!

Μαρία1982
07-03-12, 21:22

Τις ημέρες που είναι οι άδειες του ικα τα πέρνεις από το ικα αλλά μη νομίζεις ότι είναι κανονικά. Τα υπολογίζεις μόνο ουσιαστικά για συντάξιμα. Υπάρχει ειδικό καθεστώς για τα ένσημα σε αναρρωτικές κτλ.... Το 6μηνο είναι χωρίς ένσημα, αλλά και εκεί σου σφραγίζουν παλαιότερα ένσημα που έχεις και τα πέρνεις συντάξιμα.(Τουλάχιστον έτσι τα θυμάμαι από εμένα που τα ρώτησα πριν από 2-3 μήνες, αλλά όλα αλλάζουν απ' ότι καταλαβαίνεις.)

giasof
08-03-12, 01:22
εγω που ειμαι στο εξαμηνο ρωτησα για τα ενσημα εαν θα μπορω να ανανεωσω το βιβλιαριο υγειας καθως και εαν με απολυσουν αν θα ισχυει ο οαεδ και μου ειπαν ολα κανονικα σαν να δουλευα..τωρα τι θα γινει αργοτερα αβυσσοσ:rolleyes:

sonia/
27-03-12, 12:56
κοριτσια μηπως ξερει καμια σας να μου πει αν εκτος απο το ικα που δινει καποια λεφτα ως επιδομα λοχειας για τις 56 μερες δικαιουμαι να παρω και απο τον εργοδοτη καποιο συμπληρωμα των αποδοχων μου?να σας αναφερω επισης οτι ειχα παρει 20 μερες αναρρωτικη αδεια,ευχαριστω πολυ

Αφροδίτη1978
28-03-12, 12:13
Καλημέρα, είμαι καινούργια στο forum και αν κανω κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε. Είμαι 13 εβδομάδων και δεν μπορώ να βρω ακρη με τα επιδόματα. Δουλευω πολλά χρόνια αλλά το 2010-2011 έχω μόνο 180 ένσημα. Επομένως δεν παίρνω ούτε τους 2 μήνες πρίν και 2 μετά? Το εξάμηνο ξερω ότι δεν το παίρνω... Σας παρακαλώ αν καποια γνωρίζει περισσότερα να με βοηθήσει.Ευχαριστώ!

oneiraki
28-03-12, 12:16
Καλημέρα, είμαι καινούργια στο forum και αν κανω κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε. Είμαι 13 εβδομάδων και δεν μπορώ να βρω ακρη με τα επιδόματα. Δουλευω πολλά χρόνια αλλά το 2010-2011 έχω μόνο 180 ένσημα. Επομένως δεν παίρνω ούτε τους 2 μήνες πρίν και 2 μετά? Το εξάμηνο ξερω ότι δεν το παίρνω... Σας παρακαλώ αν καποια γνωρίζει περισσότερα να με βοηθήσει.Ευχαριστώ!

Από το 2012 δεν έχεις καθόλου ένσημα?Πρέπει να έχεις 200 ένσημα από την ΠΗΤ σου και 2 χρόνια πίσω.

Μαρία1982
28-03-12, 12:18
κοριτσια μηπως ξερει καμια σας να μου πει αν εκτος απο το ικα που δινει καποια λεφτα ως επιδομα λοχειας για τις 56 μερες δικαιουμαι να παρω και απο τον εργοδοτη καποιο συμπληρωμα των αποδοχων μου?να σας αναφερω επισης οτι ειχα παρει 20 μερες αναρρωτικη αδεια,ευχαριστω πολυ
Αν έχεις πάρει αναρρωτική άδεια ο εργοδότης δεν σου δινει κάτι παρα μόνο το ικα. Θα σου δώσει μόνο το δωρο του Πάσχα. Αλλά όταν πάρεις και το επίδομα λοχείας θα σου δώσουν ένα χαρτί για τον οαεδ και από εκει θα πάρεις τη διαφορά στις αποδοχές που είχες από το ικα και τον εργοδότη σου.

Μαρία1982
28-03-12, 12:21

Αν δουλεψεις τώρα και συμπληρώσεις 20 ένσημα παίρνεις και το επίδομα κύησης και λοχείας καθώς επίσης του οαεδ(αρκεί να δουλεύεις την περίοδο που παίρνεις τις άδειες).

renamouu
28-03-12, 13:13
γεια σας ,εδω και χρονια δουλευα σαν καθηγητρια αγγλικων σε φροντιστηρια,φετος ομως δυστυχως ειμαι ανεργη.
εμεινα ομως εγκυοσ :p και γενναω 14 αυγουστου.μου λειπουν 45-50 ενσημα για να συμπληρωσω τα 200 που θελει το ικα,ζητησα λοιπον απο ενα γνωστο μοθ να με προσλαβει σε ενα εμπορικο μαγαζι που εχει κ δεχτηκε.δεν ξερω ομωσ τι με συμφερει.ι λογιστρια του μου ειπε οτι για αυτα τα ενσημα θα πληρωσω περιπου 800 ευρω για μερικη απασχοληση ή 1600 για πληρη.αν π.χ ο μισθος μου ειναι 300 για μερικη και 600 για πληρη ποσα θα παρω απο ικα κ οαεδ?τι με συμφερει?

renamouu
28-03-12, 13:15
γεια σας ,εδω και χρονια δουλευα σαν καθηγητρια αγγλικων σε φροντιστηρια,φετος ομως δυστυχως ειμαι ανεργη.
εμεινα ομως εγκυοσ :p και γενναω 14 αυγουστου.μου λειπουν 45-50 ενσημα για να συμπληρωσω τα 200 που θελει το ικα,ζητησα λοιπον απο ενα γνωστο μοθ να με προσλαβει σε ενα εμπορικο μαγαζι που εχει κ δεχτηκε.δεν ξερω ομωσ τι με συμφερει.ι λογιστρια του μου ειπε οτι για αυτα τα ενσημα θα πληρωσω περιπου 800 ευρω για μερικη απασχοληση ή 1600 για πληρη.αν π.χ ο μισθος μου ειναι 300 για μερικη και 600 για πληρη ποσα θα παρω απο ικα κ οαεδ?τι με συμφερει να κανω?ποσα θα παρω απο ικα και οαεδ?

Αφροδίτη1978
28-03-12, 14:31
Αν δουλεψεις τώρα και συμπληρώσεις 20 ένσημα παίρνεις και το επίδομα κύησης και λοχείας καθώς επίσης του οαεδ(αρκεί να δουλεύεις την περίοδο που παίρνεις τις άδειες).
Μαρία σε ευχαριστώ για την απάντηση. Άπο τον Μάιο του 2011 δουλευω κανονικά μέχρι και σήμερα. Ελπίζω να έχεις δίκιο γιατί με ικα και οαεδ δεν βγάζεις ακρή ευχαριστώ!

Μαρία1982
28-03-12, 14:31
εμεινα ομως εγκυοσ :p και γενναω 14 αυγουστου.μου λειπουν 45-50 ενσημα για να συμπληρωσω τα 200 που θελει το ικα,ζητησα λοιπον απο ενα γνωστο μοθ να με προσλαβει σε ενα εμπορικο μαγαζι που εχει κ δεχτηκε.δεν ξερω ομωσ τι με συμφερει.ι λογιστρια του μου ειπε οτι για αυτα τα ενσημα θα πληρωσω περιπου 800 ευρω για μερικη απασχοληση ή 1600 για πληρη.αν π.χ ο μισθος μου ειναι 300 για μερικη και 600 για πληρη ποσα θα παρω απο ικα κ οαεδ?τι με συμφερει?

Το επίδομα κύησης και λοχείας του ικα το παίρνεις βάσει της κλιμακας του ικα που ανήκεις και υπολογίζεται αυτό βάσει του μισθού που πήρες τον Νοέμβριο ή Δεκέμβριο του έτους που μας πέρασε. Αν πχ. είχες τον Νοέμβριο 1600μεικτά θα πάρεις περίπου 1800Ε επίδομα κύησης, 2000επίδομα λοχείας και 900τοκετου (αν γεννήσεις σε ιδιωτικό μη συμβεβλημένο με ΕΟΠΥΥ). Ωστόσο αν ο εργοδότης συνεχίσει την ενεργή σχέση μαζί σου θα πάρεις και ένα συμπλήρωμα από τον ΟΑΕΔ και έπειτα το επίδομα μητρότητας για 6 μήνες. Αλλά πρέπει να φάινεσαι με πλήρη απασχόληση για τις τιμές που σου έστειλα και είναι στο περίπου.Τις κλίμακες τις είχε αναφέρει μια κοπέλα παλιότερα, αλλά δεν θυμάμαι που.

Μπεμπούλα10
28-03-12, 14:35
Τελικά το επίδομα τοκετού το παιρνουμε αν γεννήσαμε σε ιδιωτική κλινική μη συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΥΥ; Σήμερα στο ΙΚΑ μου είπαν ότι δεν το δικαιούμαι!!!

Αφροδίτη1978
28-03-12, 14:39
Από το 2012 δεν έχεις καθόλου ένσημα?Πρέπει να έχεις 200 ένσημα από την ΠΗΤ σου και 2 χρόνια πίσω.
Από το Μάιο του 2011 εώς σήμερα δουλευω κανονικά. Επίσης αν ξέρετε για την αναρρωτική άδεια είναι 15 ημέρες από το ίκα και τις παίρνεις όποτε θέλεις πριν τον τοκετό? γιατί σκεφτομαι να τις αφήσω για τον τελευταίο μήνα εργασίας....
Ευχαριστώ ....

oneiraki
28-03-12, 14:59
Από το Μάιο του 2011 εώς σήμερα δουλευω κανονικά. Επίσης αν ξέρετε για την αναρρωτική άδεια είναι 15 ημέρες από το ίκα και τις παίρνεις όποτε θέλεις πριν τον τοκετό? γιατί σκεφτομαι να τις αφήσω για τον τελευταίο μήνα εργασίας....
Ευχαριστώ ....

Νομίζω πως ναι δίκαιούσαι 15 μέρες χωρίς να περάσεις επιστροπή. Αλλά αν πάρεις αναρρωτική τότε θα χάσεις τον ένα μισθό επιπλέον που θα σου δώσει ο εργοδότης σου όταν σταματήσεις να δουλέψεις.

Μαρία1982
28-03-12, 15:01
Τελικά το επίδομα τοκετού το παιρνουμε αν γεννήσαμε σε ιδιωτική κλινική μη συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΥΥ; Σήμερα στο ΙΚΑ μου είπαν ότι δεν το δικαιούμαι!!!

εγω γέννησα στο Ρεα 11.02.2012 κια το πήρα.Είναι μη συμβεβλημένο και το έδωσαν κανονικά. Το επίδομα καισαρικης δεν πηρα γιατι καταργηθηκε απο 01012012 μου ειπαν

Maria'79
28-03-12, 18:32
Το επίδομα κύησης και λοχείας του ικα το παίρνεις βάσει της κλιμακας του ικα που ανήκεις και υπολογίζεται αυτό βάσει του μισθού που πήρες τον Νοέμβριο ή Δεκέμβριο του έτους που μας πέρασε. Αν πχ. είχες τον Νοέμβριο 1600μεικτά θα πάρεις περίπου 1800Ε επίδομα κύησης, 2000επίδομα λοχείας και 900τοκετου (αν γεννήσεις σε ιδιωτικό μη συμβεβλημένο με ΕΟΠΥΥ). Ωστόσο αν ο εργοδότης συνεχίσει την ενεργή σχέση μαζί σου θα πάρεις και ένα συμπλήρωμα από τον ΟΑΕΔ και έπειτα το επίδομα μητρότητας για 6 μήνες. Αλλά πρέπει να φάινεσαι με πλήρη απασχόληση για τις τιμές που σου έστειλα και είναι στο περίπου.Τις κλίμακες τις είχε αναφέρει μια κοπέλα παλιότερα, αλλά δεν θυμάμαι που.

Και αν τον περασμενο Νοεμβριο και Δεκεμβριο δεν δουλευες και επαιρνες ταμειο ανεργιας οπως εγω ας πουμε συμφωνα με ποιο μισθο τα υπολογιζουν?

Μαρία1982
28-03-12, 22:20
Και αν τον περασμενο Νοεμβριο και Δεκεμβριο δεν δουλευες και επαιρνες ταμειο ανεργιας οπως εγω ας πουμε συμφωνα με ποιο μισθο τα υπολογιζουν?

Για αυτή την περίπτωση η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι τι υπολογίζεις. Αύριο ή μεθαύριο θα πάω στο ικα για κατι δικά μου και αν θυμηθώ θα ρωτήσω να σου πω ακριβως.

Sofia-z
02-04-12, 16:53
Τις ημέρες που είναι οι άδειες του ικα τα πέρνεις από το ικα αλλά μη νομίζεις ότι είναι κανονικά. Τα υπολογίζεις μόνο ουσιαστικά για συντάξιμα. Υπάρχει ειδικό καθεστώς για τα ένσημα σε αναρρωτικές κτλ.... Το 6μηνο είναι χωρίς ένσημα, αλλά και εκεί σου σφραγίζουν παλαιότερα ένσημα που έχεις και τα πέρνεις συντάξιμα.(Τουλάχιστον έτσι τα θυμάμαι από εμένα που τα ρώτησα πριν από 2-3 μήνες, αλλά όλα αλλάζουν απ' ότι καταλαβαίνεις.)

Παρακαλώ θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα ένσημα αν γνωρίζετε. Γέννησα 26/2/2012 και από τον Σεπτέμβριο του 2011 και μετά, που είχα αναρρωτική άδεια λόγω αποκόλλησης πλακούντα, δεν μου έχουν βάλει καθόλου ένσημα από το ΙΚΑ (το οποίο με πλήρωνε την περίοδο της αναρρωτικής). Κατόπιν, από τον Ιανουάριο μέχρι και σήμερα που ήμουν σε άδεια κυοφορίας και λοχείας (είχα τις 56 μέρες πριν τον τοκετό που δίνει το ΙΚΑ και ύστερα τις 63 μετά τον τοκετό) επίσης δεν μου έχουν βάλει ένσημα από το ΙΚΑ.
Το πρόβλημα είναι ότι στο ΙΚΑ που ρώτησα και στις παροχές και στα έσοδα και στο μητρώο, ο ένας με στέλνει στον άλλο και τελική απάντηση που μου έδωσαν ήταν ότι ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ένσημα! Μα είναι δυνατόν?? :(
Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει να μου πει τι ισχύει θα με βοηθούσε πολύ!
Ευχαριστώ

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
02-04-12, 17:42
Εγω ειμαι με αναρρωτικη απο τον οκτωβρη λογο εγκυμοσυνης και απο οτι ξερω οχι το ικα δεν βαζει ενσημα.Αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρη την αλλη εβδομαδα που θα παω θα ρωτησω.

Μαρία1982
02-04-12, 18:26
Για αυτή την περίπτωση η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι τι υπολογίζεις. Αύριο ή μεθαύριο θα πάω στο ικα για κατι δικά μου και αν θυμηθώ θα ρωτήσω να σου πω ακριβως.

Ρώτησα σήμερα στο ικα αλλά η κοπέλα δεν μου τα είπε κατανοητά τα πράγματα. Κάτι μου έλεγε για αναλογία εργοδότη τελευταίου μισθού με αναλογία των 450 ευρώ της ανεργία κτλ. Βλακείες μάλλον ήθελε να τελειώνει μια ώρα νωρίτερα γιατί και εμένα με ξαναστέλνει την άλλη βδομάδα για να τελειώσω τις εκρεμμότητες μου.

Μαρία1982
02-04-12, 18:29
Παρακαλώ θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα ένσημα αν γνωρίζετε. Γέννησα 26/2/2012 και από τον Σεπτέμβριο του 2011 και μετά, που είχα αναρρωτική άδεια λόγω αποκόλλησης πλακούντα, δεν μου έχουν βάλει καθόλου ένσημα από το ΙΚΑ (το οποίο με πλήρωνε την περίοδο της αναρρωτικής). Κατόπιν, από τον Ιανουάριο μέχρι και σήμερα που ήμουν σε άδεια κυοφορίας και λοχείας (είχα τις 56 μέρες πριν τον τοκετό που δίνει το ΙΚΑ και ύστερα τις 63 μετά τον τοκετό) επίσης δεν μου έχουν βάλει ένσημα από το ΙΚΑ.
Το πρόβλημα είναι ότι στο ΙΚΑ που ρώτησα και στις παροχές και στα έσοδα και στο μητρώο, ο ένας με στέλνει στον άλλο και τελική απάντηση που μου έδωσαν ήταν ότι ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ένσημα! Μα είναι δυνατόν?? :(
Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει να μου πει τι ισχύει θα με βοηθούσε πολύ!
Ευχαριστώ
σήμερα και εγώ που πήγα τα ίδια μου είπαν. Αλλά όχι ότι δεν θα έχουμε καθόλου ένσημα απλά τα υπολογίζουν με ειδική κλίμακα και τα προσθέτουν στα συντάξιμα. Ένσημα δεν σου δίνουν καθόλου μου είπαν στην αναρρωτική που ξεπερνά τις 25ημέρες το χρόνο.

Maria'79
02-04-12, 20:29
Ρώτησα σήμερα στο ικα αλλά η κοπέλα δεν μου τα είπε κατανοητά τα πράγματα. Κάτι μου έλεγε για αναλογία εργοδότη τελευταίου μισθού με αναλογία των 450 ευρώ της ανεργία κτλ. Βλακείες μάλλον ήθελε να τελειώνει μια ώρα νωρίτερα γιατί και εμένα με ξαναστέλνει την άλλη βδομάδα για να τελειώσω τις εκρεμμότητες μου.

Τα γνωστα... ξερεις ποσες φορες εχω ρωτησει πραγματα και μου λενε αλλα αντι αλλων? Τελος παντων, σ' ευχαριστω παντως που το θυμηθηκες και ρωτησες!

Sofia-z
03-04-12, 11:42
σήμερα και εγώ που πήγα τα ίδια μου είπαν. Αλλά όχι ότι δεν θα έχουμε καθόλου ένσημα απλά τα υπολογίζουν με ειδική κλίμακα και τα προσθέτουν στα συντάξιμα. Ένσημα δεν σου δίνουν καθόλου μου είπαν στην αναρρωτική που ξεπερνά τις 25ημέρες το χρόνο.

:???: πω πω... καταλαβα... ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

foivi31
22-06-12, 07:58
Κορίτσια θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σας γιατί έχω κάποιες απορίες... :-?
Επειδή ήμουν με αναρρωτική άδεια λόγω επαπειλούμενης κύησης, το διάστημα αυτό μου κολλάνε ένσημα ή όχι?
Τώρα είμαι στην άδεια λοχείας ( το ζουζουνάκι μας είναι 27 ημερών! :p ). Λόγω της ιδιαιτερότητας της δουλειάς μου (είμαι βρεφονηπιοκόμος) η κανονική άδεια που πέρνουμε είναι πάντα τον Αύγουστο επειδή κλείνει ο παιδικός σταθμός. Δουλεύω σε Δημοτικό παιδικό σταθμό και παίρνω 3 μήνες άδεια λοχείας και 9 μήνες άδεια ανατροφής. Εγώ πληρώνομαι την κανονική άδεια και το επίδομα αδείας αφού είναι μεσα στο διάστημα της άδειας λοχείας?? (Να τονίσω ότι η αναρρωτική μου ήταν από τις 10/11/2011, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο...)
Περιμένω απαντήσεις σας για να ξέρω κι εγώ τι να περιμένω απο τη δουλειά μου και τι να μη δεχτώ αν μου πουν κάτι που δεν ισχύει! ;-)

svoura02
27-06-12, 22:53
περνω 46 ευρω την ημερα απο την εταιρια που δουλευω.στο ικα για τις 53 μερες πριν το τοκετο με πληρωσαν με 23 ευρω δηλαδη 53χ23=1300 ευρω και το ιδιο και για τις 64 μερες δηλαδη 64χ23=1500.δηλαδη για τις 117 μερες πριν και μετα τον τοκετο πηρα απο το ικα 2800.απο την εταιρια μου ειπαν οτι την διαφορα απο τα λεφτα του ικα με αυτα που περνω απο την εταιρια θα την παρω απο τον οαεδ.πηγα στον οαεδ σημερα και μου εβγαλαν να παρω 1400 ευρω και οταν τους ζητησα να μου πουν απο που προκύπτει αυτο ποσο αρνηθηκαν να μου πουν.τι δικαιούμαι τελικα απο οαεδ ξερει κανενας;

evgenia_83
30-06-12, 17:00
περνω 46 ευρω την ημερα απο την εταιρια που δουλευω.στο ικα για τις 53 μερες πριν το τοκετο με πληρωσαν με 23 ευρω δηλαδη 53χ23=1300 ευρω και το ιδιο και για τις 64 μερες δηλαδη 64χ23=1500.δηλαδη για τις 117 μερες πριν και μετα τον τοκετο πηρα απο το ικα 2800.απο την εταιρια μου ειπαν οτι την διαφορα απο τα λεφτα του ικα με αυτα που περνω απο την εταιρια θα την παρω απο τον οαεδ.πηγα στον οαεδ σημερα και μου εβγαλαν να παρω 1400 ευρω και οταν τους ζητησα να μου πουν απο που προκύπτει αυτο ποσο αρνηθηκαν να μου πουν.τι δικαιούμαι τελικα απο οαεδ ξερει κανενας;

με κάθε επιφύλαξη νομίζω πως αυτά που παίρνουμε από τον οαεδ είναι η διαφορά που προκύπτει από τα χρήματα που δίνει το ικα για τις 117 μέρες συνολικά με τον μισθό αν δουλεύαμε δηλαδή εαν εσύ πχ έπερνες 1000 μισθό και το ικα για τους 4 μηνες συνολικά σου έδωσε 3500, τα 500 που λείπουν τα παίρνεις από τον οαεδ.

Elenista
05-07-12, 09:39
Kαλημέρα και από εμένα!!!! Έχω μια απορία και δεν μπορώ να βγάλω άκρη γι'αυτό απευθύνομαι σε σας εάν γνωρίζετε να μου δώσετε τα φώτα σας. Είμαι έγκυος για 2η φορά, δουλεύω ακόμα στον ίδιο εργοδότη και ενώ μου είχε δώσει στην 1η εγκυμοσύνη το 6μηνο του ΟΑΕΔ τώρα λέει το σταματάει, γιατί γίνεται ένας χαμός μέχρι να ξαναγυρίσει ο κάθε εργαζόμενος στο πόστο του. Και σας ρωτάω τώρα εσάς, είναι δικαίωμά μου το 6μηνο του ΟΑΕΔ ή είναι σε συμφωνία με τον εργοδότη?

oneiraki
05-07-12, 09:54
Όχι δεν νομίω πως είναι σε συμφωνία με τον εργοδότη.Σε συμφωνία μαζί του είναι αν θα πάρεις το μειωμένο ωράριο σε άδεια, όχι το 6μηνο.

Elenista
05-07-12, 10:32
Σε ευχαριστώ πολύ!

Sofia-z
05-07-12, 10:53
Kαλημέρα και από εμένα!!!! Έχω μια απορία και δεν μπορώ να βγάλω άκρη γι'αυτό απευθύνομαι σε σας εάν γνωρίζετε να μου δώσετε τα φώτα σας. Είμαι έγκυος για 2η φορά, δουλεύω ακόμα στον ίδιο εργοδότη και ενώ μου είχε δώσει στην 1η εγκυμοσύνη το 6μηνο του ΟΑΕΔ τώρα λέει το σταματάει, γιατί γίνεται ένας χαμός μέχρι να ξαναγυρίσει ο κάθε εργαζόμενος στο πόστο του. Και σας ρωτάω τώρα εσάς, είναι δικαίωμά μου το 6μηνο του ΟΑΕΔ ή είναι σε συμφωνία με τον εργοδότη?

Δεν έχει κανένα δικαίωμα να το σταματήσει όπως λέει. Εφόσον το αιτηθεις γραπτώς 2 μήνες πριν τότε είναι υποχρεωμένος από το νόμο να στο δώσει.

Elem
06-07-12, 09:15
Κοριτσια, καλημερα! διαβασα διαφορα θεματα αλλά ακρη δεν εβγαλα για το εξης:το δωρο πασχα ποιος μου το πληρωνει, ΙΚΑ ή εργοδοτης;(ημουν σε ασεια λοχειας το Πασχα). Και κατι άλλο: την ετησια αδεια την πληρωνομαι κανονικά, δηλ. ενας μισθος απο τον εργοδοτη;

oneiraki
06-07-12, 10:20
Καλημέρα. Το δώρο Πάσχα σου το πληρώνει ο εργοδότης,τουλάχιστον σε εμένα έτσι έγινε. Επίσης την ετήσια άδεια δεν θα την πάρεις?

Elem
06-07-12, 10:56
Επίσης την ετήσια άδεια δεν θα την πάρεις?
θα πάρω το 6 μηνο του ΟΑΕΔ, οπότε μετά την άδεια λοχείας, πρέπει να πάρω την άδεια του χρόνου (25 εργάσιμες, αν δεν κάνω λάθος) και μετά να ξεκινήσει το εξάμηνο. Οπότε, γι'αυτές τις μέρες, πληρώνομαι κανονικά, έτσι δεν είναι; ένα μηνιάτικο; (αφού αν τις έπαιρνα μέσα στο χρόνο, θα πληρωνόμουν για τις μέρες που θα έλειπα, έτσι δεν είναι;...)

oneiraki
06-07-12, 10:58
Ναι φυσικά.

Elem
06-07-12, 11:48
ευχαριστω!

wonder.
07-07-12, 07:57
Mε ΠΗΤ 20/12 & απόλυση 31/10 τι θα πληρωθώ από το ΙΚΑ; Τι χάνω από τον ΟΑΕΔ;

mafalda@
07-07-12, 12:51
Η απόλυση σου, είναι παράνομη. Εκτός και αν σου έχει δώσει μισθούς 18μηνων περίπου.
Ήθελε και ο δικός μου εργοδότης να με απολύσει. Και καλα θα εμπαινα ταμείο ενέργειας.
Πάω ΟΑΕΔ και μου λέει ότι δεν δικαιούμαι ταμείο ενέργειας.
Τώρα με έχει αφήσει απλήρωτη και εδώ και κάποιους μήνες μου έχει κόψει τη πρόσβαση στο χώρο εργασίας!
Καλός άνθρωπος....
Έχω μπλέξει με επιθεώρηση εργασίας, συνήγορο του πολίτη και δικηγόρους....

wonder.
08-07-12, 10:40
Η απόλυση σου, είναι παράνομη. Εκτός και αν σου έχει δώσει μισθούς 18μηνων περίπου.
Ήθελε και ο δικός μου εργοδότης να με απολύσει. Και καλα θα εμπαινα ταμείο ενέργειας.
Πάω ΟΑΕΔ και μου λέει ότι δεν δικαιούμαι ταμείο ενέργειας.
Τώρα με έχει αφήσει απλήρωτη και εδώ και κάποιους μήνες μου έχει κόψει τη πρόσβαση στο χώρο εργασίας!
Καλός άνθρωπος....
Έχω μπλέξει με επιθεώρηση εργασίας, συνήγορο του πολίτη και δικηγόρους....

Σύμφωνα με την επιθεώρηση εργασίας μια χαρά μπορούν γιατί κλείνουν το κατάστημα.

mafalda@
08-07-12, 19:36
Ναι σωστά.
Εμάς δεν έχει κλείσει η εταιρεία. Έχει κλείσει τα γραφεία που εργαζομασταν και έχουν εξαφανιστεί.
Ούτε μας πληρώνει, ούτε ταμείο ανεργίας μπορούμε να μπούμε....
Η επιθεώρηση δεν έκανε σχεδόν τίποτα. Και τώρα κινηται νομικά....
Που μας κατάντησαν.

Lanil
12-07-12, 21:37
Καλησπέρα..θα ήθελα να ρωτήσω για ταινία επίδομα του ΟΑΕΔ.εχω γεννήσει πήρα τα επιδόματα απο το ΙΚΑ έστειλα τα χαρτια στον ΟΑΕΔ για το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας όπου η υπάλληλος συγκεκριμενα για τα επιδοματα έλειπε διακοπές και δεν ήξερε καμία να απαντήσει στις απορίες μου.τελοσπαντων κατέθεσα τα χαρτια αφου τους έπεισαν να μην ξαναπαω σε δεκαπέντε μέρες που επέστρεφε το χαρτί πάνω γραφει 96,63 μεταφορά κυοφοριασ να πάρω απο τον ΟΑΕΔ.θελω να ρωτήσω εγω αποφάσισα να πάρω το εξάμηνο το δήλωσα στον εργοδότη μου τι δικαιούμαι απο εδω και πέρα αν αυτα τα 96 ευρω είναι όντως το επίδομα μου απο τον ΟΑΕΔ και αν θα πληρώνομαι κάθε μήνα απο τον εργοδότη η απο τον ΟΑΕΔ και αν φυσικά θα πληρώνομαι κάθε μήνα για το εξάμηνο.σας ευχαριστω

dimpap_4
22-07-12, 14:26
εχω γεννήσει πήρα τα επιδόματα απο το ΙΚΑ έστειλα τα χαρτια στον ΟΑΕΔ για το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας όπου η υπάλληλος συγκεκριμενα για τα επιδοματα έλειπε διακοπές και δεν ήξερε καμία να απαντήσει στις απορίες μου.τελοσπαντων κατέθεσα τα χαρτια αφου τους έπεισαν να μην ξαναπαω σε δεκαπέντε μέρες που επέστρεφε το χαρτί πάνω γραφει 96,63 μεταφορά κυοφοριασ να πάρω απο τον ΟΑΕΔ.θελω να ρωτήσω εγω αποφάσισα να πάρω το εξάμηνο το δήλωσα στον εργοδότη μου τι δικαιούμαι απο εδω και πέρα αν αυτα τα 96 ευρω είναι όντως το επίδομα μου απο τον ΟΑΕΔ και αν θα πληρώνομαι κάθε μήνα απο τον εργοδότη η απο τον ΟΑΕΔ και αν φυσικά θα πληρώνομαι κάθε μήνα για το εξάμηνο.σας ευχαριστω
Τα 96 Eur δεν είναι το επίδομα του ΟΑΕΔ. Απ'ό,τι καταλαβαίνω γέννησες νωρίτερα απ'τη ΠΗΤ και τα 96 Eur ενώ κανονικά περιλαμβάνονταν στο επίδομα κυοφορίας, "μεταφέρθηκαν" στο επίδομα λοχείας.

Το συμπληρωματικό επίδομα είναι η διαφορά μεταξύ των χρημάτων που πήρες απ'τα επιδόματα του ΙΚΑ και του μισθού σου αν δούλευες το διάστημα που καθόσουν. Δίνεται απ'τον ΟΑΕΔ.

Το 6μηνο του ΟΑΕΔ είναι 516 Eur καθαρά και είναι διαφορετική αίτηση απ'αυτή του συμπληρωματικού. Κατέθεσες και γι'αυτό χαρτιά;

Lanil
27-07-12, 17:30
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση σου,ναι γεννησα τρεισ μερεσ νωριτερα απο την ΠΗΤ .δεν έχω καταθέσει αυτα τα χαρτια δεν το γνώριζα στις 6 Αυγούστου λήγει η αδεια λοχειας μου ενημέρωσα τον εργοδότη μου ότι θα πάρω το εξάμηνο και μου είπε ότι θα μου στείλει κάτι χαρτια που θα καταθέσω στον ΟΑΕΔ
αλλα μιας και μου το λες θα πρέπει να πάω να δω τι άλλο χρειάζονται.ξερεις πόσο άμεσα μπαίνει το επίδομα μετα την κατάθεση τον δικαιολογητικών να υπόθεσω σε ένα μήνα;σε ευχαριστω και πάλι.

dimpap_4
06-08-12, 16:04
Κανένα πρόβλημα, να χαίρεστε το μωρό σας!

Τα επιδόματα του ΙΚΑ μπαίνουν κάθε 1η και 15η στον λογαριασμό που τους έχεις δώσει.

Για να σου καταβληθούν τα επιδόματα του ΟΑΕΔ, πρέπει να'χεις λογαριασμό στην Εθνική. Εμένα το συμπληρωματικό, καταβλήθηκε την επομένη που κατέθεσα τα χαρτιά και το μητρότητας καταβάλλεται αρχές κάθε μήνα.

mikroutsikouliko
16-08-12, 23:09
καλησπερα και απο μενα. εχω καποιες αποριες. δεν μπορεσα να διαβασω ολοκληρο το θεμα και ετσι ζηταω συγνωμη αν κατι απο αυτα που θα ρωτησω εχει ηδη απαντηθει. πητ απο τον υπερηχο β επιπεδου εχω 14/11. σημερα εκλεισα ραντεβου στο ικα για 10/9 για να μου δωσει ο γιατρος τη σχετικη βεβαιωση που συμπληρωνει ο ιδιος, εγω και ο εργοδοτης μου. τα καταθετω στην υπηρεσια μου μια μερα πριν ξεκινησει η αδεια μου και την πρωτη μερα της αδειας θα ξαναπαω στο ικα για να τα δωσω στις παροχες. συμφωνα με τους δικους μου υπολογισμους σταματαω 19/9 για αδεια. απο τον εργοδοτη μου θα πληρωθω κανονικα αυτες τις μερες που θα δουλεψω τον σεπτεμβρη? επισης καπου διαβασα πως αν εχεις ενα χρονο στον ιδιο εργοδοτη δικαιουσαι τις αποδοχες ενος ολοκληρου μηνα, ισχυει αυτό? εγω στον ιδιο εργοδοτη εχω συμπληρωμενο ενα χρονο εργασιας. τι θα παρω απο τον εργοδοτη τελικα και τι απο το ικα? και επισης μετα που θα γεννησω και θα ξαναπαω στο ικα για το επιδομα τοκετου για ποιο λογο πρεπει να παω και στον οαεδ? τι συμπληρωμα θα παρω απο εκει? ρωταω γιατι δεν θελω να χασω κατι το οποιο δικαιουμαι. σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Μαρία1982
17-08-12, 09:42
ΚΑλημέρα. Από την εργασία σου δικαιούσαι έναν ολόκληρο μισθό με την προυπόθεση ότι δεν έχεις πάρει αναρρωτική από την εργασία σου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σου ούτε μια μέρα. Ο εργοδότης σου θα σε πληρώσει κανονικά τις ημέρες που δούλεψες και τα υπόλοιπα το ικα για την άδεια κύησης. Όταν γεννήσεις θα πάς στο ικα και θα πάρεις το επίδομα λοχείας και τοκετού αν δεν πας σε νοσοκομείο με ΕΟΠΥΥ και έπεια στον ΟΑΕΔ. Ο ΟΑΕΔ θα σου δώσει αν δικαιούσαι ( εξαρτάται από το ποσό που θα πάρεις από το ικα) το συμπλήρωμα των μισθών που έπαιρνες αν δούλευες. ΠΧ αν δούλευες και πληρωνόσουν 4000 για τους μήνες κύησης λοχείας αλλά το ικα σου έδωσε τα 3000 ο ΟΑΕΔ θα σου δώσει περίπου τα υπόλοιπα 1000 ευρώ. Με το καλό να γεννήσεις!!!

mikroutsikouliko
17-08-12, 11:29
ΚΑλημέρα. Από την εργασία σου δικαιούσαι έναν ολόκληρο μισθό με την προυπόθεση ότι δεν έχεις πάρει αναρρωτική από την εργασία σου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σου ούτε μια μέρα. Ο εργοδότης σου θα σε πληρώσει κανονικά τις ημέρες που δούλεψες και τα υπόλοιπα το ικα για την άδεια κύησης. Όταν γεννήσεις θα πάς στο ικα και θα πάρεις το επίδομα λοχείας και τοκετού αν δεν πας σε νοσοκομείο με ΕΟΠΥΥ και έπεια στον ΟΑΕΔ. Ο ΟΑΕΔ θα σου δώσει αν δικαιούσαι ( εξαρτάται από το ποσό που θα πάρεις από το ικα) το συμπλήρωμα των μισθών που έπαιρνες αν δούλευες. ΠΧ αν δούλευες και πληρωνόσουν 4000 για τους μήνες κύησης λοχείας αλλά το ικα σου έδωσε τα 3000 ο ΟΑΕΔ θα σου δώσει περίπου τα υπόλοιπα 1000 ευρώ. Με το καλό να γεννήσεις!!!

σε ευχαριστω πολυ. κατι ακομα. εχω μια αναρρωτικη 11 ημερες αρα δεν παιρνω ολοκληρο το μισθο. σταματωντας τη δουλεια μου παιρνω οσο αντιστοιχει στο μισθο μου μειον την αναρρωτικη και οσες μερες δουλεψω τον σεπτεμβριο?

sofaki1978
17-08-12, 12:41
Απο οσο ξερω ο μισθος δεν ειναι ολοκληρος,ο εργοδοτης πρεπει να σου δωσει το ποσο που του αναλογουσε εαν επαιρνες αναρρωτικη.Δηλαδη εαν επαιρνες 1 μηνα αναρρωτικη θα σου εδινε ενα ποσο το ικα και ενα ποσο ο εργοδοτης.Αυτο το ποσο που του αναλογουσε θα πρεπει να δωσει.Εσυ που πηρες 11 μερες αναρρωτικη θα σε πληρωσει για τις υπολοιπες που δεν πηρες.

DimG
21-08-12, 23:19
Καλημερα! Παρακαλω πολυ 8α η8ελα να με διαφωτισετε! Προσληφθηκα σε μια εταιρια 3 ιουλιου 2012 και εμεινα εγκυος με πι8ανη ημερομηνια τοκετου 25Μαρτιου. Θα ηθελα να γνωριζω τι δικαιουμε απο αδεια λ επιδοματα δεδομενου οτι 200 ενσυμα συμπληρωνω στο 8 μηνα κυησης! Ευχαριστω!

ΚΥΜΥ
01-10-12, 17:27
Καλησπερα εργαζομαι στην εταιρεια του συζυγου κλαι πριν 3 μηνεσ γεννησα το πρωτο μου παιδακι.
Θελω να κανω τα χαρτια μου για το 6μηνο του οαεδ,σε καποιο σημειο ρωτανε αν υπαρχει συγγενικη σχεση με τον εργοδοτη. Γνωριζετε κατι γι'αυτο?
Υπαρχει περιπτωση να μη δικαουμαι το επιδομα?
Εκτος απο αυτη την πληροφορια δε ζητανε κανενα αλλο στοιχειο ωστε να διαπιστωσουνε τη συγγενεια, γνωριζετε αν κανουνε διασταυρωση με αλλες υπηρεσιες?
Δε ξερω τι να κανω, υπολογιζα σε αυτα τα χρηματα, Εειναι αδικια να μη παρω το επιδομα. Ο αντρας μου πληρωνει κανονικα τις εισφορες χωρις καμια μειωση.

sofaki1978
01-10-12, 23:45
Καλησπερα εργαζομαι στην εταιρεια του συζυγου κλαι πριν 3 μηνεσ γεννησα το πρωτο μου παιδακι.
Θελω να κανω τα χαρτια μου για το 6μηνο του οαεδ,σε καποιο σημειο ρωτανε αν υπαρχει συγγενικη σχεση με τον εργοδοτη. Γνωριζετε κατι γι'αυτο?
Υπαρχει περιπτωση να μη δικαουμαι το επιδομα?
Εκτος απο αυτη την πληροφορια δε ζητανε κανενα αλλο στοιχειο ωστε να διαπιστωσουνε τη συγγενεια, γνωριζετε αν κανουνε διασταυρωση με αλλες υπηρεσιες?
Δε ξερω τι να κανω, υπολογιζα σε αυτα τα χρηματα, Εειναι αδικια να μη παρω το επιδομα. Ο αντρας μου πληρωνει κανονικα τις εισφορες χωρις καμια μειωση.

Ναι ισχυει οτι εαν δουλευεις σε συγγενικο προσωπο δεν δικαιουσαι το 6μηνο γιατι ο εργοδοτης εχει μειωμενες εισφορες.Εσυ,εφοσον οι εισφορες ειναι κανονικες και μιας και δεν φαινεται απο πουθενα η συγγενεια λογικα δεν θα εχεις προβλημα.

Ευχομαι να το παρεις ;)

mafalda@
03-10-12, 20:37
Έχουν αγριέψει τα πράγματα και δε δίνουν τα επιδόματα.
Εγω βγήκα σε άδεια στις 30 Μαΐου. Μια χαζή συνάδελφος στο λογιστήριο έκανε λάθος και μου "κόλλησε" ένσημα και τον Ιούνιο!!!!
Αποτέλεσμα, ο ΟΑΕΔ έχει παγώσει όλα τα επιδόματα.
Είμαστε χωρίς λεφτά. Και είχαμε καταθέσει τα χαρτιά πόσο καιρό και δε μας ενημέρωσε κανεναΣ.
Πήγε ο σύζυγος γιατί δεν είχαν μπει τα λεφτά και το διαπιστώσαμε!!!
Τώρα κυνηγαμε τον εργοδότη να κάνει ακύρωση στο ΙΚΑ και νΑ πάει, υπηρεσιακά, το χαρτί στον ΟΑΕΔ.
Και δε τους νοιάζει πως θα περάσουμε.
Ο ΟΑΕΔ δε κάνει τίποτα. Πως περιμένουν ΝΣ επιλυθούν όλα αυτά;;;_

mikroutsikouliko
06-10-12, 14:16
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.. ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ? ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΗΣΗΣ. Ο ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ-ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ 25ΗΜΕΡΟ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ? ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΟΥΝ ΤΙ ΑΡΚΙΒΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ. ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ. ΘΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ 25ΗΜΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΕΙ. ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΩ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

sofaki1978
06-10-12, 15:35
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.. ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ? ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΗΣΗΣ. Ο ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ-ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ 25ΗΜΕΡΟ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ? ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΟΥΝ ΤΙ ΑΡΚΙΒΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ. ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ. ΘΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ 25ΗΜΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΕΙ. ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΩ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Εχεις παρει καθολου αναρρωτικη κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης?Εαν οχι,ο εργοδοτης πρεπει να σου δωσει καποια χρηματα για τις 25 αναρρωτικη που ειχες δικαιωμα να παρεις και δεν πηρες.

mikroutsikouliko
06-10-12, 16:11
ΝΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 11 ΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 14 ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ? ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ? ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΓΙΑΤΡΟ, ΚΑΙ ΟΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΟΜΟΥΝ. ΜΕΤΡΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ?

sofaki1978
06-10-12, 16:44
ΝΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 11 ΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 14 ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ? ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ? ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΓΙΑΤΡΟ, ΚΑΙ ΟΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΟΜΟΥΝ. ΜΕΤΡΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ?

Τις 11 μερες που πηρες δεν πληρωθηκες μονο απο το ΙΚΑ αλλα και απο τον εργοδοτη σου,οποτε μενουν αλλες 14(δεν ειναι 14 μεροκαματα,μην μπερδευτεις,ενα ποσοστο ειναι που δεν ξερω πως ακριβως βγαινει)
Εφοσον δεν πηγες στο ΙΚΑ για την αδεια απο τον ιδιωτη δεν φαινονται πουθενα αυτες οι μερες.Δεν καταλαβα ομως γιατι δεν πηγες στο ΙΚΑ να σου τις γραψουν αυτες τις μερες και να τις πληρωθεις...

mikroutsikouliko
06-10-12, 17:57
Τις 11 μερες που πηρες δεν πληρωθηκες μονο απο το ΙΚΑ αλλα και απο τον εργοδοτη σου,οποτε μενουν αλλες 14(δεν ειναι 14 μεροκαματα,μην μπερδευτεις,ενα ποσοστο ειναι που δεν ξερω πως ακριβως βγαινει)
Εφοσον δεν πηγες στο ΙΚΑ για την αδεια απο τον ιδιωτη δεν φαινονται πουθενα αυτες οι μερες.Δεν καταλαβα ομως γιατι δεν πηγες στο ΙΚΑ να σου τις γραψουν αυτες τις μερες και να τις πληρωθεις...

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΓΙΑ ΤΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΟΜΟΥΝ. ΤΟ ΙΚΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΓΙΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΠΟ 4 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ. ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΑ ΚΑΤΙ. ΑΠΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΔΙΝΑΝ ΧΑΡΤΙ-ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.

sofaki1978
06-10-12, 18:07
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΓΙΑ ΤΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΟΜΟΥΝ. ΤΟ ΙΚΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΓΙΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΠΟ 4 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ. ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΑ ΚΑΤΙ. ΑΠΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΔΙΝΑΝ ΧΑΡΤΙ-ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.

Ναι,ετσι ειναι αλλα τις 3 πρωτες μερες σου δινει ο εργοδοτης μισο ημερομισθιο.Σε πληρωσε ο εργοδοτης σου?

mikroutsikouliko
06-10-12, 18:34
Ναι,ετσι ειναι αλλα τις 3 πρωτες μερες σου δινει ο εργοδοτης μισο ημερομισθιο.Σε πληρωσε ο εργοδοτης σου?

ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ?

sofaki1978
06-10-12, 20:44
ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ?

Sorry,εννοουσα τις ημερες που σου εδωσε αδεια ο ιδιωτης αν πηρες κατι απο τον εργοδοτη.

mikroutsikouliko
07-10-12, 11:01
Sorry,εννοουσα τις ημερες που σου εδωσε αδεια ο ιδιωτης αν πηρες κατι απο τον εργοδοτη.

ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ. ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΧΑ ΣΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΙΣ 11 ΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΧΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΩΡΑ Η ΡΩΤΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ?

mariaVdr
06-12-12, 13:35
Να ρωτήσω και εγώ κάτι...Στις 15/11 κατέθεσα τα χαρτιά μου στο ικα για το επιδομα κυησης.Εχει πάει ο μήνας 6/12 αλλά τα χρήματα δεν έχουν μπεί ακόμα στον λογαριασμό.Ξέρει καμία καθε πότε γίνονται οι πληρωμές?

sofaki1978
06-12-12, 13:42
Να ρωτήσω και εγώ κάτι...Στις 15/11 κατέθεσα τα χαρτιά μου στο ικα για το επιδομα κυησης.Εχει πάει ο μήνας 6/12 αλλά τα χρήματα δεν έχουν μπεί ακόμα στον λογαριασμό.Ξέρει καμία καθε πότε γίνονται οι πληρωμές?

Καθε 1 και 15 του μηνα,εαν δεν πληρωθεις στις 15 Δεκεμβρη πηγαινε στο ΙΚΑ να ρωτησεις!

mariaVdr
06-12-12, 13:52
Καθε 1 και 15 του μηνα,εαν δεν πληρωθεις στις 15 Δεκεμβρη πηγαινε στο ΙΚΑ να ρωτησεις!
Ευχαριστώ Σοφάκι!

Ζαχίρ
10-02-13, 19:34
Κοριτσια καλησπερα!!θελω να σας ρωτησω κατι γιατι αγχωθηκα πολυ τωρα!ειμαι στον 4ο μηνα κυησης και εχω αναρρωτικη αδεια σχεδον με το που το εμαθα..δηλαδη εχω παρει 3 φορες αναρρωτικη μεχρι στιγμης.εγω τοσο καιρο δεν εχω ενσημα;;;γιατι νομιζα οτι κανονικα μου κολλουσαν γιατι χωρις αυτα δε θα συμπληρωσω τα 200 ενσημα που πρεπει ναχω για να δικαιουμαι επιδοματα!μπορει καποια να με βοηθησει;;σας ευχαριστω πολυ!!!

sofaki1978
10-02-13, 21:47
Κοριτσια καλησπερα!!θελω να σας ρωτησω κατι γιατι αγχωθηκα πολυ τωρα!ειμαι στον 4ο μηνα κυησης και εχω αναρρωτικη αδεια σχεδον με το που το εμαθα..δηλαδη εχω παρει 3 φορες αναρρωτικη μεχρι στιγμης.εγω τοσο καιρο δεν εχω ενσημα;;;γιατι νομιζα οτι κανονικα μου κολλουσαν γιατι χωρις αυτα δε θα συμπληρωσω τα 200 ενσημα που πρεπει ναχω για να δικαιουμαι επιδοματα!μπορει καποια να με βοηθησει;;σας ευχαριστω πολυ!!!

Ενσημα εχεις μονο τον πρωτο μηνα αναρρωτικης,μετα οχι.

Ζαχίρ
10-02-13, 22:51
Ενσημα εχεις μονο τον πρωτο μηνα αναρρωτικης,μετα οχι.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!θα παει κι ο μπαμπας μου αυριο στο ικα ουτως ή αλλως να ζητησει τι ενσημα εχω απο τον ιουλιο του 11(2 χρονια πριν απο την αναμενομενη πητ)αν ειναι 200 αλλιως θα δω τι θα κανω με την αναρρωτικη!νασαι καλα!να σε ρωτησω και κατι αλλο αν ξερεις;;τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας ειναι ουσιαστικα οι μισθοι που θα παιρναμε γιαυτους του μηνες ή ειναι εξτρα;;

sofaki1978
10-02-13, 23:43
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!θα παει κι ο μπαμπας μου αυριο στο ικα ουτως ή αλλως να ζητησει τι ενσημα εχω απο τον ιουλιο του 11(2 χρονια πριν απο την αναμενομενη πητ)αν ειναι 200 αλλιως θα δω τι θα κανω με την αναρρωτικη!νασαι καλα!να σε ρωτησω και κατι αλλο αν ξερεις;;τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας ειναι ουσιαστικα οι μισθοι που θα παιρναμε γιαυτους του μηνες ή ειναι εξτρα;;

Το επιδομα κυοφοριας-επιδομα λοχειας και συμπληρωματικο επιδομα του ΟΑΕΔ θα ειναι σε συνολο οσο και οι μισθοι 4 μηνων (56 μερες πριν την πητ + 63 μερες μετα = 119 μερες = 4 μηνες)

Μαργαριττα
11-02-13, 12:29
Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα να μου πει κάποια εάν γνωρίζει τι κινήσεις πρέπει να κάνω για να πάρω τα επιδόματα που δικαιούμαι...
Εχω ΠΗΤ στις 30 Μαρτίου και με παρακολουθεί ιδιώτης γιατρός και όχι του ΙΚΑ..
Ανησυχω κάπως γιατι πριν 5 χρόνια που γέννησε η αδερφή μου άργησε να κάνει τα απαραιτήτα και έχασε κάποια επιδόματα.... Ευχαριστώ!!

sofaki1978
11-02-13, 12:40
Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα να μου πει κάποια εάν γνωρίζει τι κινήσεις πρέπει να κάνω για να πάρω τα επιδόματα που δικαιούμαι...
Εχω ΠΗΤ στις 30 Μαρτίου και με παρακολουθεί ιδιώτης γιατρός και όχι του ΙΚΑ..
Ανησυχω κάπως γιατι πριν 5 χρόνια που γέννησε η αδερφή μου άργησε να κάνει τα απαραιτήτα και έχασε κάποια επιδόματα.... Ευχαριστώ!!

Να υποθεσω οτι δεν δουλευεις αλλα εχεις τα ενσημα,σωστα??

Θα πρεπει ο ιδιωτης γιατρος να σου δωσει μια βεβαιωση με την ΠΗΤ σου και με την βεβαιωση αυτη,με υπερηχο αυχενικης η β επιπεδου,το βιβλιαριο και την ταυτοτητα σου θα πας σε γυναικολογο του ικα να σου γραψει την αδεια κυοφοριας,Σε αυτο το χαρτι υπαρχουν 2 παραγραφοι που πρεπει να συμπληρωσει ο εργοδοτης και εσυ(αγνοεις την παραγραφο του εργοδοτη)

Οταν το συμπληρωσεις πηγαινεις στις παροχες για να σου δωσουν το επιδομα κυοφοριας.

Μαργαριττα
11-02-13, 12:50
Να υποθεσω οτι δεν δουλευεις αλλα εχεις τα ενσημα,σωστα??

Θα πρεπει ο ιδιωτης γιατρος να σου δωσει μια βεβαιωση με την ΠΗΤ σου και με την βεβαιωση αυτη,με υπερηχο αυχενικης η β επιπεδου,το βιβλιαριο και την ταυτοτητα σου θα πας σε γυναικολογο του ικα να σου γραψει την αδεια κυοφοριας,Σε αυτο το χαρτι υπαρχουν 2 παραγραφοι που πρεπει να συμπληρωσει ο εργοδοτης και εσυ(αγνοεις την παραγραφο του εργοδοτη)

Οταν το συμπληρωσεις πηγαινεις στις παροχες για να σου δωσουν το επιδομα κυοφοριας.

Σοφάκι μου σε ευχαριστώ για τη άμμεση απάντηση!!

Ειμαι σε αναρρωτική απο τον 4ο μηνα έως και τις αρχές του 7ου οπου και έπαψα να δικαιούμαι άλλη αναρρωτική.. Δυστυχως και αυτή τη στιγμή δεν είμαι σε θέση να κινηθω (λόγω συσπάσεων) ωστε να πάω εγώ η ίδια σε γιατρό του ικα να μου εγκρίνειτην έναρξή της άδειας κύησης... Εχω παρόλα αυτά τη βεβαίωση απο τον ιδιώτη γιατρό μου για την ΠΗΤ.

Υπάρχει άραγε η δυνατότητα να πάει είτε ο σύζηγός μου ή η μητέρα μου στο γιατρό του ΙΚΑ?

Και επίσης.. υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό περιθώριο μέσα στο οποιο θα πρέπει να κάταθέσω τη συγκεκριμένη βεβαίωση στο ΙΚΑ??

sofaki1978
11-02-13, 12:55
Η αδεια σου εχει ηδη ξεκινησει γι"αυτο και υπεθεσα οτι δεν δουλευεις ;)

Μπορεις και μετα την γεννα να κανεις τα χαρτια σου για το επιδομα κυοφοριας και να τα εισπραξεις ολα μαζι με της λοχειας,αλλιως ας παει ο αντρας σου στο ικα να παρει μια απο τις ετοιμες φορμες εξουσιοδοτησης που εχουν για να κανει εκεινος τα χαρτια για εσενα....

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον καλύπτετε τις προϋποθέσεις, έχετε δικαίωμα εντός 6 μηνών από τον τοκετό, να εισπράξετε τα επιδόματα μητρότητας.

http://www.ika.gr/gr/infopages/faq/ans.cfm?catid=7&ansid=5

Μαργαριττα
11-02-13, 13:47
Η αδεια σου εχει ηδη ξεκινησει γι"αυτο και υπεθεσα οτι δεν δουλευεις ;)

Μπορεις και μετα την γεννα να κανεις τα χαρτια σου για το επιδομα κυοφοριας και να τα εισπραξεις ολα μαζι με της λοχειας,αλλιως ας παει ο αντρας σου στο ικα να παρει μια απο τις ετοιμες φορμες εξουσιοδοτησης που εχουν για να κανει εκεινος τα χαρτια για εσενα....

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον καλύπτετε τις προϋποθέσεις, έχετε δικαίωμα εντός 6 μηνών από τον τοκετό, να εισπράξετε τα επιδόματα μητρότητας.

http://www.ika.gr/gr/infopages/faq/ans.cfm?catid=7&ansid=5

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου! Να 'σαι καλα!!!

Ζαχίρ
12-02-13, 10:33
Το επιδομα κυοφοριας-επιδομα λοχειας και συμπληρωματικο επιδομα του ΟΑΕΔ θα ειναι σε συνολο οσο και οι μισθοι 4 μηνων (56 μερες πριν την πητ + 63 μερες μετα = 119 μερες = 4 μηνες)

Σοφακι σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο να μας ενημερωνεις!διαβασα καπου πως για να υπολογισεις τι θα παρεις απο το επιδομα κυοφοριας και λοχειας διαιρεις το μικτο σου μισθο με το 25 και αυτο που βγαινει με το 2 και μετα πολλαπλασαιζεις επι 56 και επι 63 αντιστοιχα.εγω δουλευω ωρομισθια σε ιδιωτικο σχολειο δηλαδη εχω 8-9 ενσημα το μηνα αρα θα διαιρεσω το μικτο μου μισθο με το 8 ή το 9 κι οχι με το 25 σωστα;;παντως το ικα μου βαζει παραπανω χρηματα απο τον καθαρο μου μισθο στο σχολειο.πως γινεται αυτο;;;εγω περιμενα λιγοτερα!

vstardast
15-02-13, 13:24
καλησπερα σας. Εγω εχω αδεια μητροτητας απο τον οαεδ (τελευταιος μηνας του 6μηνου) και επιστρεφω στην δουλεια. Μολις εμαθα οτι ειμαι και παλι εγκυος. Δικαιουμαι παλι επιδομα τοκετου και λοχειας απο το ικα αλλα και μητροτητας απο τον οαεδ? Και αν ναι ποσα θα παρω? Σιγουρα θα ειναι λιγοτερα απο την πρωτη φορα επειδη θα δουλεψω λιγοτερο( 7 μηνες). Ξερετε να μου απαντησετε?

sofaki1978
15-02-13, 13:26
καλησπερα σας. Εγω εχω αδεια μητροτητας απο τον οαεδ (τελευταιος μηνας του 6μηνου) και επιστρεφω στην δουλεια. Μολις εμαθα οτι ειμαι και παλι εγκυος. Δικαιουμαι παλι επιδομα τοκετου και λοχειας απο το ικα αλλα και μητροτητας απο τον οαεδ? Και αν ναι ποσα θα παρω? Σιγουρα θα ειναι λιγοτερα απο την πρωτη φορα επειδη θα δουλεψω λιγοτερο( 7 μηνες). Ξερετε να μου απαντησετε?

Εφοσον εχεις τα 200 ενσημα που απαιτουνται τα επιδοματα τα παιρνεις κανονικα!

Ποσα θα παρεις δεν ξερω γιατι αυτα πανε βαση μικτων,το 6μηνο οπως και τωρα 514 ευρω καθαρα!

vstardast
15-02-13, 13:33
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.

vstardast
15-02-13, 13:39
Ειναι και κατι αλλο που μολις σκεφτηκα. Εγω επιστρεφοντας στην δουλεια θα εχω το μειωμενο ωραριο κατα 2 ωρες την ημερα. Δεν αλλαζει κατι ετσι?

sofaki1978
15-02-13, 13:40
Ειναι και κατι αλλο που μολις σκεφτηκα. Εγω επιστρεφοντας στην δουλεια θα εχω το μειωμενο ωραριο κατα 2 ωρες την ημερα. Δεν αλλαζει κατι ετσι?

Οχι,δεν αλλαζει κατι,το παιρνεις κανονικα :p

vstardast
15-02-13, 13:42
ευχαριστω και παλι!!!

christina_s
01-03-13, 12:09
καλημέρα κορίτσια

μπορεί να μου πει κάποια κοπέλα πως θα υπολογίσω αν έχω 200 ένσημα?

sofaki1978
01-03-13, 12:12
καλημέρα κορίτσια

Εχουμε 25 ενσημα τον μηνα που σημαινει 8 μηνες δουλεια (αναλογα φυσικα την απασχοληση)

oneiraki
01-03-13, 12:13
καλημέρα κορίτσια

Θα πρέπει να έχεις 200 ένσημα 2 χρόνια πριν την ΠΗΤ σου. Αν πχ έχεις πητ μάρτιου του '13 τότε από μάρτιου του 11 ως τώρα θα πρέπει να έχεις 200 ένσημα. Ο κάθε μήνας είναι 25 ένσημα.

christina_s
01-03-13, 12:37
αυτό ισχύει και για τετράωρη απασχόληση?
δουλευω από 6/11 μέχρι 7/12 μετά είχα άδειες απειλούμενης κύησης και τώρα πήρα την άδεια κυοφορίας και μου μειώθηκε το ημερομίσθιο σε σχέση με το ημερομήσθιο που έπαιρνα στις προηγούμενες άδειες

χαρουλα-λινος
05-03-13, 15:18
κορίτσια καλησπέρα
μπορεί κάποια να μου εξηγήσει τι ακριβώς έχει συμβεί τώρα πια με το επίδομα τοκετού?
εγώ έχω πητ 22/07/13 και θα γεννησω στο μητέρα, τι ακριβώς πρέπει να υπολογίζω ότι δικαιούμαι να πάρω?

νικολ28
05-03-13, 18:57
γεια σας μανουλες!θα ηθελα τα φωτα σας.κατεθεσα σημερα στο ικα για το επιδομα κυοφοριας.το ποσο που δικαιουμαι ειναι 619 κ κατι για κυοφορια κ 690 και κατι για λοχεια.το ημερομισθιο μου ειναι 11,07 αφου τα μεικτα μου ειναι 586,08.μηπως ξερει καμια σας τι ποσο θα μου συμπληρωσει ο εργοδοτης και πως θα το υπολογισω και επισης τι συμπληρωματικο επιδομα θα παρω απο οαεδ και παλι πως θα το υπολογισω?τελος το εξαμηνο του οαεδ σε τι ποσο ανερχεται?ευχαριστω για το χρονο σας.

axatzi
12-03-13, 16:30
Καλησπερα!Θα γινω κ γω συντομα μαμα!! Θα ηθελα μια διευκρινηση σχετικα με τα επιδοματα απο το ΙΚΑ. Απο 21 Μαρτιου ξεκιναει η αδεια των 56 ημερων πριν γεννησω.Φυσικα κ εχω τα 200 ενσημα μεσα στα 2 προηγουμενα χρονια αλλα σημερα μου ειπε ο εργοδοτησ μου οτι δεν θα παρω ολοκληρο το επιδομα (πιο επιδομα ακριβως δεν καταλαβα) γιατι δουλευω σε φροντιστηριο σαν γραμματεας κ το καλοκαιρι για 3 μηνες απολυομαστε κ συνεχιζουμε απο Σεπτεμβριο παλι.Μου ειπε οτι δεν θα το παρω ολοκληρο επειδη βγηκα ταμειο ανεργιας το καλοκαιρι που μας περασε. Ισχυει αυτο η ειναι παραπληροφορηση??Κ το ποσο αυτου του επιδοματος πριν γεννησω απο τι εξαρταται??

Χρύσα, Μεσολόγγι
21-03-13, 15:23
Καλησπερα!Θα γινω κ γω συντομα μαμα!! Θα ηθελα μια διευκρινηση σχετικα με τα επιδοματα απο το ΙΚΑ. Απο 21 Μαρτιου ξεκιναει η αδεια των 56 ημερων πριν γεννησω.Φυσικα κ εχω τα 200 ενσημα μεσα στα 2 προηγουμενα χρονια αλλα σημερα μου ειπε ο εργοδοτησ μου οτι δεν θα παρω ολοκληρο το επιδομα (πιο επιδομα ακριβως δεν καταλαβα) γιατι δουλευω σε φροντιστηριο σαν γραμματεας κ το καλοκαιρι για 3 μηνες απολυομαστε κ συνεχιζουμε απο Σεπτεμβριο παλι.Μου ειπε οτι δεν θα το παρω ολοκληρο επειδη βγηκα ταμειο ανεργιας το καλοκαιρι που μας περασε. Ισχυει αυτο η ειναι παραπληροφορηση??Κ το ποσο αυτου του επιδοματος πριν γεννησω απο τι εξαρταται??

Σήμερα απ΄οτι διαβασα στο μήνυμα σου βγαίνεις σε άδεια από ΙΚΑ. Κοίταξε να ξεκουραστείς όσο μπορείς, εάν πρόκειται για το πρώτο σου παιδάκι και να ευχαριστηθείς ύπνο!!!;)

Δεν νομίζω να εννοεί κάποιο επίδομα σχετικά με την εγκυμοσύνη σου. Αλλωστε βασική προϋποθεση είναι τα 200 ένσημα για τα 2 επιδόματα μητρότητας του ΙΚΑ, αυτό της κυοφορίας (56 μερες πριν) και αυτό της λοχείας (63μερες μετά).
Ο Οαεδ σου δίνει κάποιο επίδομα μητρότητας αν έχει σε ισχύ εργασιακή σχέση όταν γεννάς.

Τα παραπάνω επιδόματα μαζί με κάποιο υπόλοιπο του εργοδότη θεωρητικά σου παρέχουν τους 4 μισθούς αν δούλευες κανονικά και δεν έβγαινες σε αδεια (56+63 μερες).
Το βοήθημα τοκετού από ΙΚΑ το παίρνει απευθείας η συμβεβλημένη κλινική.
Μην ξεχνάς ότι μετά τις 63 μέρες, έχεις δικαίωμα για το επιπλέον 6μηνο άδειας από Οαεδ (πάντα εάν έχεις σε ισχύ ενεργειακή σχέση).
Μήπως ο εργοδότης σου εννοεί το επίδομα ανεργίας από ΟΑΕΔ. Κάθε φορά που τελειώνει η σύμβασή σου βγαίνεις σε ταμείο ανεργίας, έτσι; Για πόσο καιρό; Όταν γεννήσεις, η σύμβασή σου θα έχει λήξει;;;
Έχει ψηφιστεί και ισχύει από 1-1-2013 ο άνεργος να επιδοτείται έως 450 ημερομίσθια εντός της τελευταίας τετραετίας και από 1-1-2014 το όριο θα είναι 400. Δηλαδή πχ εγώ πηρα ταμειο ανεργίας για ένα χρόνο, δηλαδή 300 ημέρες (τον 12ο του 2010 έως 11ο του 2011). Τώρα ξαναδούλεψα κάπου για ορισμένο χρόνο και είχα ένσημα για να ξαναδικαιούμαι ταμείο ανεργίας για 8μήνες στο 2013. Όμως από το 2010 έως και το 2013, έχω ήδη επιδοτηθεί για 300 ημέρες οπότε έχω ακόμη δικαίωμα να επιδοτηθώ για ακόμη 150 ημέρες. Έτσι θα πάρω νέο επίδομα για 6 μήνες και όχι για 8 που ήταν παλιά με βάση τα ένσημα της τελευταίας σύμβασης.

Αυτά, ελπίζω να μην σε ζάλισα ;-) και με το καλό να γεννήσεις!!! :o

DIMITROULAD
22-03-13, 21:35
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
κοριτσια μου εχω μπει στην 23 εβδομαδα κ σκεφτομαι να σταματησω την δουλεια απο αρχες απριλη ...ειναι μακρυα κ κουραζομαι να πηγενω....εχω λοιπον καποιεσ(λιγες)αποριες...
1 θα παρω 45 ημερες αναρωτικη ξερω οτι τισ 25 θα μου τισ πληρωσει η εταιρια μου κανονικα με τισ αλλεσ τι γινετε??? ποσο θα παρω απο το ικα???περνω 5.61 την ωρα.... τις αναρωτικεσ μετραμε κ τισ αργιες??
2.απο το ικα μου εδωσαν ενα χαρτι που λεει να παω στις 24 05 για την αδεια τοκετο τι αλλα χαρτια θα πρεπει να κραταω ξερει κανεις???
3.τα λεφτα που θα παρω απο το ικα για τοκετο κ μητροτητα θα ειναι βαση του μισθου μου ή βαση του μισθου που πηρα τον δεκεμβριο εμας στην δουλεια μασ δινουν κ μπονους καθε μηνα κ στο τελικο κραταει το ικα(μισθος κ μπονους)
ευχαριστω πολυ!!!!

Μαρία1982
23-03-13, 20:26
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
κοριτσια μου εχω μπει στην 23 εβδομαδα κ σκεφτομαι να σταματησω την δουλεια απο αρχες απριλη ...ειναι μακρυα κ κουραζομαι να πηγενω....εχω λοιπον καποιεσ(λιγες)αποριες...
1 θα παρω 45 ημερες αναρωτικη ξερω οτι τισ 25 θα μου τισ πληρωσει η εταιρια μου κανονικα με τισ αλλεσ τι γινετε??? ποσο θα παρω απο το ικα???περνω 5.61 την ωρα.... τις αναρωτικεσ μετραμε κ τισ αργιες??
2.απο το ικα μου εδωσαν ενα χαρτι που λεει να παω στις 24 05 για την αδεια τοκετο τι αλλα χαρτια θα πρεπει να κραταω ξερει κανεις???
3.τα λεφτα που θα παρω απο το ικα για τοκετο κ μητροτητα θα ειναι βαση του μισθου μου ή βαση του μισθου που πηρα τον δεκεμβριο εμας στην δουλεια μασ δινουν κ μπονους καθε μηνα κ στο τελικο κραταει το ικα(μισθος κ μπονους)
ευχαριστω πολυ!!!!

1. Οι αναρρωτικές είναι ημερολογιακές οπότε δεν αφαιρείς σκ και αργίες. Χοντρικά θα πληρωθείς από το ικα περίπου 500 ευρώ για 20 μέρες.
2. Αν από 24/5 ξεκινάει η άδεια κύησης σου τότε θα πας στο ικα με το χαρτί του γιατρού του ικα που αναγράφει την ΠΗΤ και φωτοτυπία της ταυτότητας, το βιβλιάριο σου και φωτοτυπία λογαριασμού τραπέζης που είσαι πρώτη δικαιούχος και φαίνεται το IBAN.
3. Θα πληρωθείς βάση του μισθού σου τον Δεκεμβριο που μας πέρασε. Δεν ξέρω ακριβώς πως δικαιολογεί η εταιρεία σου τα μπονους αλλά φαντάζομαι ότι από τι στιγμή που βγαίνει ενιαία μισθοδοσία, αρά και οι ανάλογες κρατήσεις του ικα, θα πληρωθείς με ανάλογο το ποσό που πληρώθηκες με τα μπόνους. Αν τα έχουν έξτρα και δεν έχεις κρατήσεις από ικα τότε με το βασικο σου χωρίς τα μπόνους.
Καλή λευτεριά!

DIMITROULAD
24-03-13, 10:47
ευχαριστω κοριτσι για τις απαντησεις σου!!!!
1.Μα γιατι κ οι αναρρωτικες ειναι ημερολογιακες ελεος πια.... αφου κυριακη δεν δουλευουμε.... αρα ειναι 2 μηνες χοντρικα αναρρωτικη
2,το χαρτι που μου εδωσε ο γιατροσ του ικα (που ευτυχως ειναι κ ο γιατρος μου)μου το κρατησαν απο την δουλεια να το παρω πισω??
3,στο μισθο του δεκεμβριου κ γενικα σε καθε μισθο μας ,μας βαζουν τον μισθο , επιπλεον ωρες συμβασης, ποσοστα πωλησεων και στο τελοσ το αθροισμα αυτων κανει κρατησεις το ικα..... παλι καλα θα παρουμε κανενα ευρω απο εκει.....νομιζω οτι πρεπει με τισ 119 μερες να παρω τα χρηματα που θα επερνα κανονικα αν δουλευα 4 μηνες τα υπολοιπα που βγενουν ποιος μου τα δινει????
τι να κανω ειμαι καινουργια κ δεν ξερω ποιος θα μου απαντησει σε ολα αυτα!!!!
ευχαριστω κ παλι

Μαρία1982
24-03-13, 21:26
ευχαριστω κοριτσι για τις απαντησεις σου!!!!
1.Μα γιατι κ οι αναρρωτικες ειναι ημερολογιακες ελεος πια.... αφου κυριακη δεν δουλευουμε.... αρα ειναι 2 μηνες χοντρικα αναρρωτικη
2,το χαρτι που μου εδωσε ο γιατροσ του ικα (που ευτυχως ειναι κ ο γιατρος μου)μου το κρατησαν απο την δουλεια να το παρω πισω??
3,στο μισθο του δεκεμβριου κ γενικα σε καθε μισθο μας ,μας βαζουν τον μισθο , επιπλεον ωρες συμβασης, ποσοστα πωλησεων και στο τελοσ το αθροισμα αυτων κανει κρατησεις το ικα..... παλι καλα θα παρουμε κανενα ευρω απο εκει.....νομιζω οτι πρεπει με τισ 119 μερες να παρω τα χρηματα που θα επερνα κανονικα αν δουλευα 4 μηνες τα υπολοιπα που βγενουν ποιος μου τα δινει????
τι να κανω ειμαι καινουργια κ δεν ξερω ποιος θα μου απαντησει σε ολα αυτα!!
ευχαριστω κ παλι

Το χαρτί αυτό δεν το κρατάνε στη δουλειά, απλά το βγάζουν φωτο οπότε ζητησε το για να πας στις παροχές του ικα να πληρωθείς. Αυτοί θα σου δώσουν ένα τριπλότυπο χαρτί και πας το ένα στην εργασία σου αν θες. Για τις 119 μέρες θα πληρωθείς ένα ποσό από το ικα και έπειτα, αφού πάρεις το επίδομα λοχείας, πας στον ΟΑΕΔ και σου δίνουν ως επίδομα μητρότητας το ποσό σου αναλογεί ώστε να συμπληρώσεις το ποσό που θα πληρωνόσουν από την εργασία σου. Αν πληρωθείς όλο το ποσό από το ικα δεν σου αναλογεί κάποιο ποσό. Το επίδομα τοκετού πλέον νομίζω το έχουν καταργήσει αλλά δεν είμαι και σίγουρη.

kiker80
25-03-13, 21:21
ερώτηση: για να υπολογίσουμε τα λεφτα που θα πάρουμε απο το ικα υπολογιζουμε τα μικτά π.χ. 1000 ευρώ, το διαιρώ διά 25 1000/25=40 και το 40 το διαιρώ πάλι με το 2 δηλαδή 40:2=20 και τέλος πολλαπλασιάζω το 20 με τις 112 ημέρες που δικαιούμε την άδεια εγκυμοσύνης και λοχείας??? 20*112=2240 ευρώ θα είναι τα λεφτά που θα πάρω????
αν ξέρει κάποια παρακαλώ ας μας πει τον τρόπο υπολογισμού.

Χρύσα, Μεσολόγγι
25-03-13, 23:08
ερώτηση: για να υπολογίσουμε τα λεφτα που θα πάρουμε απο το ικα υπολογιζουμε τα μικτά π.χ. 1000 ευρώ, το διαιρώ διά 25 1000/25=40 και το 40 το διαιρώ πάλι με το 2 δηλαδή 40:2=20 και τέλος πολλαπλασιάζω το 20 με τις 112 ημέρες που δικαιούμε την άδεια εγκυμοσύνης και λοχείας??? 20*112=2240 ευρώ θα είναι τα λεφτά που θα πάρω????
αν ξέρει κάποια παρακαλώ ας μας πει τον τρόπο υπολογισμού.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά για την εθνική μας εορτή!

Για να υπολογίσεις τα επιδόματα μητρότητας του ΙΚΑ για τις 56+63= 119 μέρες, αν δεν έχει αλλάξει κάτι :
Αν ο μικτός είναι 1000€, τότε 1000:25 = 40 και το 40:2= 20.
Για το επίδομα κυοφορίας (56μερες πριν), είναι 20 επί 56 = 1120€.
Για το επίδομα λοχείας (63 μερες μετά), είναι 22 επι 63 = 1386 €, υπό την προϋποθεση οτι θα γράψεις πρώτα το μωρό στο δικό σου βιβλιάριο και έτσι θα γίνει προσαύξηση 10% και από 20 θα γίνει 22€ / ημέρα για μετά την γέννα. Σύνολο 2506 € για τα 2 επιδόματα του ΙΚΑ.
Αν εργάζεσαι θα πάρεις και κάποια διαφορά από εργοδότη, καθώς και επίδομα μητρότητας από ΟΑΕΔ.
Με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου!

kiker80
26-03-13, 06:31
ευχαριστώ πολύ για την τόσο γρήγορη απάντηση:D:D:D:D

neogenitaki
26-03-13, 18:54
Καλησπέρα και χρόνια πολλά για την εθνική μας εορτή!

Για να υπολογίσεις τα επιδόματα μητρότητας του ΙΚΑ για τις 56+63= 119 μέρες, αν δεν έχει αλλάξει κάτι :
Αν ο μικτός είναι 1000€, τότε 1000:25 = 40 και το 40:2= 20.
Για το επίδομα κυοφορίας (56μερες πριν), είναι 20 επί 56 = 1120€.
Για το επίδομα λοχείας (63 μερες μετά), είναι 22 επι 63 = 1386 €, υπό την προϋποθεση οτι θα γράψεις πρώτα το μωρό στο δικό σου βιβλιάριο και έτσι θα γίνει προσαύξηση 10% και από 20 θα γίνει 22€ / ημέρα για μετά την γέννα. Σύνολο 2506 € για τα 2 επιδόματα του ΙΚΑ.
Αν εργάζεσαι θα πάρεις και κάποια διαφορά από εργοδότη, καθώς και επίδομα μητρότητας από ΟΑΕΔ.
Με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου!

καλησπέρα!!μήπως ξέρεις τι παίρνουμε από τον εργοδότη;;;ισχύει αυτό που λένε ότι αν δεν έχουμε λείψει καμια μέρα με ασθένεια κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μας δικαιούμαστε έναν ολόκληρο μισθό από τον εργοδότη;;;κι αν ναι τι άλλο δικαιούμαστε;;

sofaki1978
26-03-13, 18:57
καλησπέρα!!μήπως ξέρεις τι παίρνουμε από τον εργοδότη;;;ισχύει αυτό που λένε ότι αν δεν έχουμε λείψει καμια μέρα με ασθένεια κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μας δικαιούμαστε έναν ολόκληρο μισθό από τον εργοδότη;;;κι αν ναι τι άλλο δικαιούμαστε;;

Ναι αν δεν εχεις παρει αναρρωτικη σου δινει ενα ποσο ο εργοδοτης αλλα δεν ειναι ενας ολοκληρος μισθος,ειναι μια αναλογια που δεν ξερω πως ακριβως την βγαζουν.Επισης απο τον εργοδοτη δικαιουσαι αναλογα την περιοδο της γεννας και δωρο Χριστουγεννων-Πασχα (ολοκληρο η μερος αυτου)

Χρύσα, Μεσολόγγι
26-03-13, 19:28

Καλησπέρα!

Από εργοδότη πληρώνεσαι τον μισθό που αντιστοιχεί σε 25 ημερομίσθια αναρρωτικής άδειας που δικαιούσαι να πάρεις και δεν τα πήρες. Δηλαδή, εγώ είχα σταματήσει 3/2/09 για την άδεια κυοφορίας (56 μερες πριν) και από εργοδότη είχα πληρωθεί για Φεβρουάριο τις 3 μερες που δούλεψα και για ακόμη 22 μέρες ασθένειας (είχα πάρει 3 μέρες αναρρωτικής άδειας σε όλη την εγκυμοσύνη). Δηλαδή αν δεν έχεις πάρει καθόλου αναρρωτικές άδειες, θα πληρωθείς το ποσό που αντιστοιχεί σε 25 μερες ασθένειας...δεν είναι ο μισθός ο κανονικός!:(
Εγώ είχα πάρει σχεδόν τα μισά από τον καθαρό μισθό που έπαιρνα...

Θεωρητικά το σύνολο των αποδοχών από επιδόματα μητρότητας ΙΚΑ, από εργοδότη και από ΟΑΕΔ ισούται με τις μηνιαίες μικτες απολαβές 4 μισθών που θα έπαιρνες, αν δούλευες κανονικά.

axouto
01-04-13, 22:41
Γεια σας κορίτσια κι από εμένα!Εδώ και 4 περίπου χρόνια είμαι άνεργη και τον τελευταίο 1 περίπου χρόνο προσπαθούσαμε με τον άντρα μου για μωράκι όμως τίποτα...Ώσπου την περασμένη εβδομάδα έμαθα πως είμαι έγκυος και πως πρόκειτε να με πάρουν σε μια δουλειά πάνω στο αντικείμενό μου:shock::shock::shock:...Το θέμα μου είναι τί κάνω...:confused:Όλοι μου λένε να πάω στη δουλειά και μόλις δέσει η εγκυμοσύνη να το ανακοινώσω...Έλα μου όμως που εγώ δεν είμαι σίγουρη αν αυτό είναι και πολύ σωστό...Η αλήθεια είναι ότι τη δουλειά την χρειαζόμαστε πολύ γιατί οι δυο μας και τα βγάζουμε τσίμα τσίμα,πού με το μωρό...Για πείτε βρε κοριτσάκια μου τη γνώμη σας...Ουφ...:neutral:

Υ.Γ:Κι αν καμία κοπέλα ξέρει τα δικαιώματα μιας πρόσφατα προσληφθήσας μέλλουσας μανούλας καλοδεχούμενα!

Χρύσα, Μεσολόγγι
01-04-13, 23:02
Γεια σας κορίτσια κι από εμένα!Εδώ και 4 περίπου χρόνια είμαι άνεργη και τον τελευταίο 1 περίπου χρόνο προσπαθούσαμε με τον άντρα μου για μωράκι όμως τίποτα...Ώσπου την περασμένη εβδομάδα έμαθα πως είμαι έγκυος και πως πρόκειτε να με πάρουν σε μια δουλειά πάνω στο αντικείμενό μου:shock::shock::shock:...Το θέμα μου είναι τί κάνω...:confused:Όλοι μου λένε να πάω στη δουλειά και μόλις δέσει η εγκυμοσύνη να το ανακοινώσω...Έλα μου όμως που εγώ δεν είμαι σίγουρη αν αυτό είναι και πολύ σωστό...Η αλήθεια είναι ότι τη δουλειά την χρειαζόμαστε πολύ γιατί οι δυο μας και τα βγάζουμε τσίμα τσίμα,πού με το μωρό...Για πείτε βρε κοριτσάκια μου τη γνώμη σας...Ουφ...:neutral:

Υ.Γ:Κι αν καμία κοπέλα ξέρει τα δικαιώματα μιας πρόσφατα προσληφθήσας μέλλουσας μανούλας καλοδεχούμενα!

Καλησπέρα!
Και εγώ το έχω σκεφτεί αυτό γιατί είμαι άνεργη και ταυτόχρονα προσπαθώ για 2ο παιδί!!! Μια εταιρεία προσλαμβάνει τους εργαζομένους της, θεωρητικά σεβόμενη ότι έχουν και προσωπική ζωή. Επομένως αν δεν σου ξεκαθαρισαν εξαρχής καθόλου το θέμα πιθανής εγκυμοσύνης από σένα, κατά την γνώμη μου να δεχτείς την δουλειά!!!
Πάρε στα χέρια σου αντίγραφο σύμβασης, που λογικά θα είναι ορισμένου χρόνου. Σε κανά 1,5-2 μήνες πες τους ότι είσαι έγκυος (αλλά κρύψε καμιά βδομάδα, πες ότι δεν το περίμενες κλπ) για να μην θεωρήσουν ότι το έκρυψες.
Λογικά,αν η σύμβαση σου έχει κατάλληλη διάρκεια, μπορεί να προλάβεις να μαζέψεις 200 ένσημα πριν τις τελευταίες 56 μέρες από την Π.Η.Τ (πιθανή ημερομηνία τοκετού) και έτσι να δικαιούσαι να πάρεις τα επιδόματα μητρότητας από ΙΚΑ.
Σου εύχομαι να πάει καλά η εγκυμοσύνη σου και μην αγχώνεσαι! Θα δεχτείς την δουλειά και θα δουλέψεις κανονικά και ας είσαι έγκυος, οπότε δεν εξαπατείς κανέναν και φυσικά οφελείσαι και εσύ με τον άντρα σου σε μια τέτοια δύσκολη εποχή!!!

axouto
03-04-13, 00:46
Καλησπέρα!
Και εγώ το έχω σκεφτεί αυτό γιατί είμαι άνεργη και ταυτόχρονα προσπαθώ για 2ο παιδί!!! Μια εταιρεία προσλαμβάνει τους εργαζομένους της, θεωρητικά σεβόμενη ότι έχουν και προσωπική ζωή. Επομένως αν δεν σου ξεκαθαρισαν εξαρχής καθόλου το θέμα πιθανής εγκυμοσύνης από σένα, κατά την γνώμη μου να δεχτείς την δουλειά!!!
Πάρε στα χέρια σου αντίγραφο σύμβασης, που λογικά θα είναι ορισμένου χρόνου. Σε κανά 1,5-2 μήνες πες τους ότι είσαι έγκυος (αλλά κρύψε καμιά βδομάδα, πες ότι δεν το περίμενες κλπ) για να μην θεωρήσουν ότι το έκρυψες.
Λογικά,αν η σύμβαση σου έχει κατάλληλη διάρκεια, μπορεί να προλάβεις να μαζέψεις 200 ένσημα πριν τις τελευταίες 56 μέρες από την Π.Η.Τ (πιθανή ημερομηνία τοκετού) και έτσι να δικαιούσαι να πάρεις τα επιδόματα μητρότητας από ΙΚΑ.
Σου εύχομαι να πάει καλά η εγκυμοσύνη σου και μην αγχώνεσαι! Θα δεχτείς την δουλειά και θα δουλέψεις κανονικά και ας είσαι έγκυος, οπότε δεν εξαπατείς κανέναν και φυσικά οφελείσαι και εσύ με τον άντρα σου σε μια τέτοια δύσκολη εποχή!!!

Πρώτα από όλα σε ευχαριστώ πολύ για την άμμεση απάντηση!Η αλήθεια είναι ότι δε τέθηκε θέμα από την επιχείρηση για ενδεχώμενη εγκυμοσύνη.Κι εγώ αυτό σκέφτομαι,να πάω και σε λίγο καιρό και να τους πω για την εγκυμοσύνη.Δε θα κρύψω εβδομάδα γιατί αυτό φαίνεται από την ΠΗΤ αλλά θα πω την αλήθεια,ότι πριν δέσει η εγκυμοσύνη δεν ήθελα να το ανακοινώσω σε περίπτωση που κάτι δε πήγαινε τελικά καλά...Ουφ!

sofaki1978
03-04-13, 00:49
axouto Ποτε θα πιασεις δουλεια και ποτε εχεις πητ?

axouto
03-04-13, 00:56
axouto Ποτε θα πιασεις δουλεια και ποτε εχεις πητ?

Ακόμα δεν έχει γίνει η πρόσληψη,μέσα στον μήνα υπολογίζω...ΠΗΤ έχω τέλος Νοέμβρη.Γιατί;

sofaki1978
03-04-13, 01:02
Ακόμα δεν έχει γίνει η πρόσληψη,μέσα στον μήνα υπολογίζω...ΠΗΤ έχω τέλος Νοέμβρη.Γιατί;

Γιατι δεν εχεις καθολου ενσημα και για να μαζεψεις τα 200 που χρειαζονται πρεπει να δουλεψεις 8 μηνες και οπως τα υπολογιζω δεν θα τα μαζεψεις.

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι περα απο την ετησια αδεια που δικαιουσαι,λογω ελλειψης ενσημων δεν δικαιουσαι να καθησεις καθολου εκτος και αν σου δωσουν αδεια ανευ αποδοχων :?

axouto
03-04-13, 01:05
Γιατι δεν εχεις καθολου ενσημα και για να μαζεψεις τα 200 που χρειαζονται πρεπει να δουλεψεις 8 μηνες και οπως τα υπολογιζω δεν θα τα μαζεψεις.

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι περα απο την ετησια αδεια που δικαιουσαι,λογω ελλειψης ενσημων δεν δικαιουσαι να καθησεις καθολου εκτος και αν σου δωσουν αδεια ανευ αποδοχων :?

Έχω σκοπό να το ψάξω μέσω δικηγόρου που ειδικεύται σε αυτά τα θέματα.Αλλά νομίζω πως τα 200 ένσημα τα χρειάζεσαι μόνο για τα επιδόματα όχι για την άδεια κύησης και λοχείας...

sofaki1978
03-04-13, 01:07
Έχω σκοπό να το ψάξω μέσω δικηγόρου που ειδικεύται σε αυτά τα θέματα.Αλλά νομίζω πως τα 200 ένσημα τα χρειάζεσαι μόνο για τα επιδόματα όχι για την άδεια κύησης και λοχείας...

Εννοεις οτι μπορεις να βγεις σε αδεια κυοφοριας και λοχειας αλλα να μην παρεις τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας?

Νομιζω πως αυτο δεν γινεται :?

axouto
03-04-13, 01:14
Εννοεις οτι μπορεις να βγεις σε αδεια κυοφοριας και λοχειας αλλα να μην παρεις τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας?

Νομιζω πως αυτο δεν γινεται :?

Με τη λογική να το πάρεις,γίνεται γυναίκα με την κοιλιά στο στόμα να δουλεύει μέχρι και τον 9ο;Κι άντε πες να δουλεύει πως γίνεται,5 μέρες αφότου γεννήσει και πρωτού 40ήσει να υποχρεούται να επιστρέψει???Δε νομίζω...Θα το ψάξω όμως όπως σου είπα...

sofaki1978
03-04-13, 01:24
Με τη λογική να το πάρεις,γίνεται γυναίκα με την κοιλιά στο στόμα να δουλεύει μέχρι και τον 9ο;Κι άντε πες να δουλεύει πως γίνεται,5 μέρες αφότου γεννήσει και πρωτού 40ήσει να υποχρεούται να επιστρέψει???Δε νομίζω...Θα το ψάξω όμως όπως σου είπα...

Να μην παρεις τιποτα με την λογικη γιατι πολυ απλα ζουμε στην Ελλαδα :p

Με το καλο ! :grin:

axouto
03-04-13, 01:35
Να μην παρεις τιποτα με την λογικη γιατι πολυ απλα ζουμε στην Ελλαδα :p

Με το καλο ! :grin:

Άδικο δεν έχεις αλλά από τη στιγμή που αν είσαι έγκυος ο νόμος σε προστατεύει από μια ενδεχόμενη απόλυση,ε δε νομίζω...Σε ευχαριστώ κι εσύ να χαίρεσαι τα μωρά σου!

axouto
03-04-13, 01:49
http://www.anaconda.gr/HTMErgatika/Egkimosini.htm
Βρήκα αυτό!Κι όπως λέει,δικαιούμαι τις άδειες αλλά όχι τα επιδόματα.Δε βαριέσαι...:smile:!

Ζαχίρ
07-04-13, 23:43
Καλησπερα κοριτσακια!!εχω μια απορια!!ειμαι εγκυος στον 6ο,δουλευω ως εκπαιδευτικος ωρομισθια σε ιδιωτικο κολλωντας 8-9 ενσημα το μηνα.οποτε τα επιδοματα απο το ικα θα τα υπολογισω με το μικτο μου μισθο δια 8 κι οχι δια 25 σωστα;;;σας ευχαριστω πολυ πολυ!!!

litsa81
16-05-13, 13:31
Κορίτσια γεια σας...Χρειάζομαι την βοήθειά σας..Είμαι στην 23η εβδομάδα και από την αρχή που το μάθαμε παίρνω άδεια...Το πρόβλημά μου είναι αν δικαιούμαι τα επιδόματα κύησης και λοχείας επειδή εργάζομαι σε μια εταιρεία που το καλοκαίρι κλείνει για 2 μήνες (Ιούλιο-Αύγουστο) και εμείς μπαίνουμε στο ταμείο ανεργίας...Η ΠΗΤ που μου έχει δώσει ο γιατρός μου είναι 10/09 οπότε 56 μέρες πριν είναι γύρω στις 13/07 πράγμα που σημαίνει ότι έτσι και αλλιώς δεν θα δουλεύω γιατί η εταιρεία θα έχει κλείσει.Πρώτον δικαιούται να με διώξει και να με βάλει στο ταμείο ανεργίας για αυτούς τους 2 μήνες?Και αν όντως γίνει έτσι θα πάρω τα επιδόματα?Και αν δεύτερον δεν μπορεί να με διώξει πως θα πάρω τις άδειες αφού η εταιρεία θα είναι κλειστή?Ελπίζω να μην σας ζάλισα και να έχετε να μου προτείνετε μία λύση γιατί είμαι προβληματισμένη και δεν ξέρω τι να κάνω...Είναι κρίμα να χάσω αυτά τα λεφτά αν υπάρχει κάποιος τρόπος να τα πάρω....Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Ηλιοβασίλεμα
16-05-13, 22:27
Κορίτσια γεια σας...Χρειάζομαι την βοήθειά σας..Είμαι στην 23η εβδομάδα και από την αρχή που το μάθαμε παίρνω άδεια...Το πρόβλημά μου είναι αν δικαιούμαι τα επιδόματα κύησης και λοχείας επειδή εργάζομαι σε μια εταιρεία που το καλοκαίρι κλείνει για 2 μήνες (Ιούλιο-Αύγουστο) και εμείς μπαίνουμε στο ταμείο ανεργίας...Η ΠΗΤ που μου έχει δώσει ο γιατρός μου είναι 10/09 οπότε 56 μέρες πριν είναι γύρω στις 13/07 πράγμα που σημαίνει ότι έτσι και αλλιώς δεν θα δουλεύω γιατί η εταιρεία θα έχει κλείσει.Πρώτον δικαιούται να με διώξει και να με βάλει στο ταμείο ανεργίας για αυτούς τους 2 μήνες?Και αν όντως γίνει έτσι θα πάρω τα επιδόματα?Και αν δεύτερον δεν μπορεί να με διώξει πως θα πάρω τις άδειες αφού η εταιρεία θα είναι κλειστή?Ελπίζω να μην σας ζάλισα και να έχετε να μου προτείνετε μία λύση γιατί είμαι προβληματισμένη και δεν ξέρω τι να κάνω...Είναι κρίμα να χάσω αυτά τα λεφτά αν υπάρχει κάποιος τρόπος να τα πάρω....Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Με το καλό να αποκτήσεις γερό το μωρό σου!
Τα επιδόματα μητρότητας (κυοφορίας 56 ημέρες πριν και λοχείας 63 μέρες μετά) τα δικαιούσαι είτε είσαι άνεργη είτε αν εργάζεσαι και βγεις σε άδεια αρκεί να έχεις 200 ένσημα μέσα στη τελευταία διετία πριν γεννήσεις.
Δηλαδή να πας να ζητήσεις στο ΙΚΑ κατάσταση ενσήμων οπότε να σιγουρέψεις αν έχεις τα 200 ένσημα για το διάστημα αυτό.
Αν εργάζεσαι κανονικά, εκτός από τα επιδόματα ΙΚΑ θα έπαιρνες και λεφτά από εργοδότη και από ΟΑΕΔ, ώστε όλα τα επιδόματα μαζί να ήταν κοντά στους 4 μισθούς (56+63) που θα έπαιρνες αν δούλευες κανονικά... Οπότε εάν είσαι άνεργη, παίρνεις μόνο τα επιδόματα από ΙΚΑ....

litsa81
19-05-13, 12:27
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία σου.Τα ένσημα τα έχω κοιτάξει και τα έχω σίγουρα.Οπότε μακάρι να πάρω έστω τα επιδόματα και ας μην πάρω αυτά από τον ΟΑΕΔ...Θα δείξει σε λίγο καιρό.....

LILA82
20-05-13, 14:08
Κορίτσια καλησπέρα!θα ήθελα και εγώ την βοήθειά σας!δουλεύω σε μια επιχείρηση εδώ και 5& 1/2 χρόνια 8ωρη.Όμως από το περασμένο Ιούλιο "λόγω κρίσης" φαίνεται με βάση τα ένσημα ότι δουλεύω 4ωρο,ξέρετε τι επιπτώσεις θα έχει αυτο στα επιδόματα μου και στο εξάμηνο από τον ΟΑΕΔ?

K_s mam
21-05-13, 10:17
Δυστυχώς κουκλίτσα δικαιούσαι το μισό ποσό απο το κανονικο για το εξαμηνο και όλο το ποσο απο το ικα......εαν δούλευες έστω και μιση ώρα την εβδομαδα πάνω από το 4ωρο θα έπερνες όλο το ποσό

Ηλιοβασίλεμα
21-05-13, 12:39
Θα είναι διαφορετικό και το ποσό των επιδομάτων του ΙΚΑ... Βγαίνουν τα ποσά με βάση τον μικτό μισθό που παίρνεις LILA82... Σε έκανε 4ωρη με τα μισά λεφτά; Οπότε , νομίζω δυστυχώς, θα πάρεις από ΙΚΑ περίπου τα μισά από τι θα έπαιρνες αν ήσουν 8ωρη...
Για το εξάμηνο του Οαεδ, δεν ξέρω πώς προκύπτει το ποσό...
Με το καλό να αποκτήσεις γερό το μωρό σου!

LILA82
21-05-13, 15:11
Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!έχω νεότερα,εξήγησα στο boss τις επιπτώσεις που έχει αυτή η αλλαγή που μου έχει κάνει,γιατί μπορεί να φαίνεται ότι δουλεύω 4ωρο αλλά στην πραγματικότητα δουλεύω κανονικό 8ωρο,και αφού ήδη θα έρθει εντός των ημερών, η αντικαταστάτριά μου,είπαμε να με αλλάξει από αύριο να με κάνει στην σύμβαση ξανά 8ωρη,να δουλέψω έστω 1 μήνα μέχρι να εκπαιδευθεί και η άλλη κοπέλα και μετά να φύγω με 'αδειες ασθενείας από τις οποίες εκείνος θα πληρώσει μόνο το μισό 1ο μήνα και μετά δεν θα τον επιβαρύνω,ενώ αν καθόμουν και δούλευα μέχρι την άδεια τοκέτού θα συνέχιζε να με πληρώνει και μισθό και ένσημα,και έτσι εγώ θα φαίνομαι σε άδεια ασθενείας με κανονικό μισθό.Σωστα σκέφτηκα?βέβαια το κυριότερο είναι να πάνε όλα καλά με το μωράκι μου!!!!!!!

Ηλιοβασίλεμα
21-05-13, 18:28
LILA82 Να το κανεις αυτο αν μπορείς και είναι για το συμφέρον σου...
Αλλά νομιζω οτι στο ΙΚΑ υπολογιζουν τα επιδοματα με βαση τον μισθο του τελευταιου Δεκεμβριου... Δηλαδή αν γεννάς μέσα στο καλοκαίρι 2013, θα υπολογιστούν τα ποσά με βάση τον δεκεμβρη 2012... Δεν είμαι 100% σίγουρη αλλά έτσι έχω διαβάσει μέσα στο φόρουμ...
Και φυσικά να πάνε πάνω απ' ολα όλα καλά με την εγκυμοσύνη σου!

sofaki1978
21-05-13, 18:47
LILA82 Να το κανεις αυτο αν μπορείς και είναι για το συμφέρον σου...
Αλλά νομιζω οτι στο ΙΚΑ υπολογιζουν τα επιδοματα με βαση τον μισθο του τελευταιου Δεκεμβριου... Δηλαδή αν γεννάς μέσα στο καλοκαίρι 2013, θα υπολογιστούν τα ποσά με βάση τον δεκεμβρη 2012... Δεν είμαι 100% σίγουρη αλλά έτσι έχω διαβάσει μέσα στο φόρουμ...
Και φυσικά να πάνε πάνω απ' ολα όλα καλά με την εγκυμοσύνη σου!

Ναι ,ετσι ειναι,τα επιδοματα βγαινουν βαση των μικτων του Δεκεμβρη του προηγουμενου ετους απο την πητ.

ΟΜΩΣ επειδη μετα την γεννα δικαιουσαι το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας απο τον οαεδ (αυτο το επιδομα συμπληρωνει την διαφορα που ισως προκυψει μεταξυ των επιδοματων του ικα και του μισθου που ειχες πριν σταματησεις την δουλεια) μπορει με το επιδομα του οαεδ να παρεις κανονικα χρηματα στο συνολο.

Ηλιοβασίλεμα
21-05-13, 22:48
Στη περίπτωση που γεννάς μέσα στο 2014 ενώ δούλευες μέχρι Απρίλιο του 2013, μεσολάβησε και ταμείο ανεργίας για 6 μήνες από ΟΑΕΔ πχ έως και Οκτώβριο 2013 ενώ δεν έχεις εισόδημα τον Δεκέμβριο του 2013, με βάση ποιο εισόδημα γίνεται ο υπολογισμός των επιδομάτων από ΙΚΑ;;;
Με βάση τον μισθό του τελευταίου μήνα εργασίας δηλαδή του Μαρτίου 2013;;;
Δεν πιστεύω με βάση το επίδομα ανεργίας από Οαεδ;;;

Sofaki1978 γνωρίζεις κάτι;

sofaki1978
22-05-13, 06:58
Στη περίπτωση που γεννάς μέσα στο 2014 ενώ δούλευες μέχρι Απρίλιο του 2013, μεσολάβησε και ταμείο ανεργίας για 6 μήνες από ΟΑΕΔ πχ έως και Οκτώβριο 2013 ενώ δεν έχεις εισόδημα τον Δεκέμβριο του 2013, με βάση ποιο εισόδημα γίνεται ο υπολογισμός των επιδομάτων από ΙΚΑ;;;
Με βάση τον μισθό του τελευταίου μήνα εργασίας δηλαδή του Μαρτίου 2013;;;
Δεν πιστεύω με βάση το επίδομα ανεργίας από Οαεδ;;;

Sofaki1978 γνωρίζεις κάτι;

Απο οτι ξερω δεν παει με το επιδομα ανεργιας αλλα με την τελευταια σου πληρωμη,οποτε στην περιπτωση αυτη με βαση τον Απριλιο του 2013!

DIMITROULAD
31-05-13, 15:47
κοριτσια να ρωτησω..... εχω παρει συνολικα 8 εβδομαδεσ αδεια επαπειλουμενης κυησης.... τισ πρωτεσ 4 τισ πληρωθηκσ σπο την δουλεια κανονικα σαν να δουλευα... τισ επομενεσ 4 λογικα θα τισ πληρωθω απο το ικα.....
οταν εκανα τα χαρτια μου η χαζη δεν ρωτησα καθε ποτε πληρωνουν στο χαρτι λεει 1 κ 15 καθε μηνα
κ αν πεφτει αργεια την προηγουμενη .....
εμενα λεφτα δεν μπικαν σημερα πρεπει να ανυσηχισω???
ποτε περιπου θα μπουν??? κ κατι αλλο τα λεφτα απο την αδεια τοκετου 56 ημερεσ ποτε μπενουν??? στο τελοσ???

ευχαριστω!!!!!!!

Ηλιοβασίλεμα
31-05-13, 18:21
οταν εκανα τα χαρτια μου η χαζη δεν ρωτησα καθε ποτε πληρωνουν στο χαρτι λεει 1 κ 15 καθε μηνα
κ αν πεφτει αργεια την προηγουμενη .....
εμενα λεφτα δεν μπικαν σημερα πρεπει να ανυσηχισω???
ποτε περιπου θα μπουν??? κ κατι αλλο τα λεφτα απο την αδεια τοκετου 56 ημερεσ ποτε μπενουν??? στο τελοσ???

ευχαριστω!!!!!!!

Πότε κατέθεσες στο ΙΚΑ τα δικαιολογητικά για το επίδομα κυοφορίας (56 μέρες πριν); Πρόλαβαν να προχωρήσουν την διαδικασία οι υπάλληλοι του ΙΚΑ για να πληρωθείς 1/6;;;
Τα δίνουν πριν την γέννα αναλόγως την σειρά προτεραιότητας των αιτήσεων (εγώ τα είχα πάρει κοντά στην ημερομηνία που είχα δώσει τα χαρτιά και ανήκω σε ΙΚΑ μικρής επαρχιωτικης πόλης). Μετά την γέννα δίνουν το επίδομα λοχείας (63 μέρες) αφότου προσκομίσεις ξανά τα αντίστοιχα δικαιολογητικά.
Καλή λευτεριά!

DIMITROULAD
31-05-13, 19:43
δεν εχω κανει ακομα τα χαρτια για το επιδομα μητροτητασ... περιμενω να μου στειλουν κατι χαρτια απο την δουλεια...και εγω σε μικρη πολη ειμαι(χανια) και φαντοζομαι οτι δεν θα αργησουν....
δεν λεω ομως για αυτο εγω λεω για το επιδομα ασθενειασ.... που υποτιθυται οτι περνεις αμα εισαι σε επαπηλουμενη εγκυμοσυνη(αιμοραγοια)

Ηλιοβασίλεμα
31-05-13, 21:17
δεν εχω κανει ακομα τα χαρτια για το επιδομα μητροτητασ... περιμενω να μου στειλουν κατι χαρτια απο την δουλεια...και εγω σε μικρη πολη ειμαι(χανια) και φαντοζομαι οτι δεν θα αργησουν....
δεν λεω ομως για αυτο εγω λεω για το επιδομα ασθενειασ.... που υποτιθυται οτι περνεις αμα εισαι σε επαπηλουμενη εγκυμοσυνη(αιμοραγοια)

Δεν ξέρω για επίδομα ασθενείας λόγω επαπειλούμενης εγκυμοσύνης...Δεν είχα κάνει παρά λίγες 4-5 μέρες άδεια ασθενείας κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

marpaps
13-06-13, 18:17
Γνωρίζετε τώρα με τον ΕΟΠΠΥ πως γίνεται να πάρω βεβαίωση απο τον γυναικολογο για άδεια τοκετού? Υπάρχουν ακόμα τα Κέντρα μητέρας και παιδιού? Αν ναι, που πάιρνω τηλεφωνο για ραντεβου??? Πριν 2 χρόνια που είχα γεννησει ήταν διαφορετικά...

Ζαχίρ
26-06-13, 21:38
Κοριτσια καλησπερα!θελω να ρωτησω κατι.ειμαι στο μηνα μου και ηδη εχω αποφασισει οτι θελω να παρω και το εξαμηνο του οαεδ.θα πρεπει να συμφωνησει κι ο εργοδοτης μου σε αυτο;ή αν εγω θελω και ο οαεδ το εγκρινει ολα καλα;ρωταω γιατι ξερω πως δε θα θελει αλλα απο τα χαρτια που ειδα χρειαζεται βεβαιωση εργοδοτη!!

Ηλιοβασίλεμα
26-06-13, 21:45
Κοριτσια καλησπερα!θελω να ρωτησω κατι.ειμαι στο μηνα μου και ηδη εχω αποφασισει οτι θελω να παρω και το εξαμηνο του οαεδ.θα πρεπει να συμφωνησει κι ο εργοδοτης μου σε αυτο;ή αν εγω θελω και ο οαεδ το εγκρινει ολα καλα;ρωταω γιατι ξερω πως δε θα θελει αλλα απο τα χαρτια που ειδα χρειαζεται βεβαιωση εργοδοτη!!

Εσύ αποφασίζεις αν θα πάρεις το 6μηνο και πρέπει μετά την γέννα, πριν τελειώσουν οι 63 μέρες άδειας λοχείας, να ενημερώσεις γραπτώς τον εργοδότη σου ότι θα πάρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Δεν μπορεί να σου αρνηθεί!!!!!!!! Μπορείς να πας να ρωτήσεις στον ΟΑΕΔ!
Πρέπει να σου δώσει κολλητά στην 6μηνη άδεια και την κανονική άδεια του τρέχοντος έτους!
Και μετά το 6μηνο, δικαιούσαι κανονικότατα και μειωμένο ωράριο!!!

Καλή λευτεριά!!!

Ζαχίρ
28-06-13, 10:00
Εσύ αποφασίζεις αν θα πάρεις το 6μηνο και πρέπει μετά την γέννα, πριν τελειώσουν οι 63 μέρες άδειας λοχείας, να ενημερώσεις γραπτώς τον εργοδότη σου ότι θα πάρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Δεν μπορεί να σου αρνηθεί!!!!!!!! Μπορείς να πας να ρωτήσεις στον ΟΑΕΔ!
Πρέπει να σου δώσει κολλητά στην 6μηνη άδεια και την κανονική άδεια του τρέχοντος έτους!
Και μετά το 6μηνο, δικαιούσαι κανονικότατα και μειωμένο ωράριο!!!

Καλή λευτεριά!!!

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!νασαι καλα!!!θα ενημερωθω και απο τον οαεδ!

oneiraki
28-06-13, 10:12
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!νασαι καλα!!!θα ενημερωθω και απο τον οαεδ!

Το μονο στο οποίο έχει λόγο ο εργοδότης αν σου δώσει είναι το μειωμένο ωράριο αν του το ζητήσεις σε άδεια ισόχρονη με 3,5 μήνες.

Ηλιοβασίλεμα
28-06-13, 12:59
Το μονο στο οποίο έχει λόγο ο εργοδότης αν σου δώσει είναι το μειωμένο ωράριο αν του το ζητήσεις σε άδεια ισόχρονη με 3,5 μήνες.

Ακριβώς!!! Το μειωμένο ωράριο το αποφασίζει κατά πρώτο λόγο ο εργοδότης!!!
Οι επιλογές είναι οι εξής:

Για 2 χρόνια 6ωρη αντί για 8ωρη.
Για 1,5 χρόνο 7ωρη και για 1 εξάμηνο 6ωρη.
3,5 μήνες κανονική αδεια και μετα κανονικά 8ωρη.
4 μερες την εβδομάδα 8ωρη και 1 μερα ρεπό, μέχρι να μαζευτούν οι ώρες (Βγαίνει αρκετό διάστημα με αυτό το τρόπο, αν το υπολογίζω σωστά 22μηνες) πχ να δουλευεις Δευτέρα έως κ Πέμπτη και Παρασκευή ΡΕΠΟ!!! Είναι πιο σπάνια επιλογή αλλά το εκαναν 2 γνωστές μου σε μια εταιρεία που δουλευουν και το δεχτηκαν οι εργοδότες!!!

Ζαχίρ
28-06-13, 18:53
Ευχαριστω πολυ κοριτσια αλλα δυστυχως το μειωμενο δε θα το παρω.ειμαι εκπαιδευτικος ωρομισθια και δε γινεται να λειπω τις ωρες διδασκαλιας!βεβαια σκεφτομουν μεχρι τοτε μηπως εχω βρει καποια αλλη δουλεια 8ωρη οποτε θα μπορουσα να τη ζητησω απο το νεο εργοδοτη σωστα;;διαβασα οτι κι ο πατερας μπορει να κανει χρηση της αν δεν κανω εγω αλλα αν εκανε κατι τετοιο θα τον απελυαν στα σιγουρα!!

litsa81
02-07-13, 17:37
Κορίτσια γεια σας και από εμένα.Στις 16/07 ξεκινάει η άδεια κύησης μου και έχω κλείσει ραντεβού εδώ και πολύ καιρό στο κέντρο μάνας και παιδιού για να είμαι σίγουρη.Αυτό το χαρτί που θα μου δώσει πρέπει λογικά να συμπληρωθεί και από τον εργοδότη μου πρώτα.Μετά μπορώ να πάω κατευθείαν τα χαρτιά στο ΙΚΑ?Αν ναι θα πληρωθώ και τα λεφτά αμέσως ή θα περάσουν κάποιες μέρες?Τέλος θέλω να ρωτήσω και για τον ΟΑΕΔ.Πότε πρέπει να πάω εκεί και με τι χαρτιά για να πάρω και τα υπόλοιπα λεφτά?Σας ευχαριστώ.....

oneiraki
02-07-13, 17:51
Κορίτσια γεια σας και από εμένα.Στις 16/07 ξεκινάει η άδεια κύησης μου και έχω κλείσει ραντεβού εδώ και πολύ καιρό στο κέντρο μάνας και παιδιού για να είμαι σίγουρη.Αυτό το χαρτί που θα μου δώσει πρέπει λογικά να συμπληρωθεί και από τον εργοδότη μου πρώτα.Μετά μπορώ να πάω κατευθείαν τα χαρτιά στο ΙΚΑ?Αν ναι θα πληρωθώ και τα λεφτά αμέσως ή θα περάσουν κάποιες μέρες?Τέλος θέλω να ρωτήσω και για τον ΟΑΕΔ.Πότε πρέπει να πάω εκεί και με τι χαρτιά για να πάρω και τα υπόλοιπα λεφτά?Σας ευχαριστώ.....

Στο ΙΚΑ μπορείς να καταθέσεις τα χαρτιά για το επίδομα κυήσεως την 1η μέρα της άδειας σου και όχι νωρίτερα. Στον γιατρό για το χαρτί μπορείς να πας μόλις συμπληρώσεις τις 28 βδομάδες. Τα χρήματα πλέον πιστόνονται σε λογαριασμό όπου το 1ο όνομα θα είσαι εσύ ,κάθε 1 και 15.Επομένως ανάλογα με το πότε θα καταθέσεις τα χρήματα θα πληρωθείς.Για τον ΟΑΕΔ αν θυμάμαι καλά πας αφού γεννήσεις και αφού πάρεις και τα χρήματα του επιδόματος λοχείας.Με το καλό!

litsa81
03-07-13, 11:15
oneiraki σε ευχαριστώ.Το επίδομα λοχείας για να το πάρεις κάνεις δηλ την ίδια διαδικασία?Μόλις γεννήσεις πας στον γιατρό και σου γράφει την άδεια και μετά πάλι στο ΙΚΑ?Οπότε τότε πας μετά στον ΟΑΕΔ για τα υπόλοιπα χρήματα.Μήπως θυμάσαι τι χαρτιά χρειάζονται?

oneiraki
03-07-13, 11:24
oneiraki σε ευχαριστώ.Το επίδομα λοχείας για να το πάρεις κάνεις δηλ την ίδια διαδικασία?Μόλις γεννήσεις πας στον γιατρό και σου γράφει την άδεια και μετά πάλι στο ΙΚΑ?Οπότε τότε πας μετά στον ΟΑΕΔ για τα υπόλοιπα χρήματα.Μήπως θυμάσαι τι χαρτιά χρειάζονται?

Για το επίδομα λοχείας θα στείλεις τον καλό σου στο ΙΚΑ με το βιβλιάριο σου,εξουσιοδότηση και την ληξιαρχική πράξη γέννησης να καταθέσει αυτός τα χαρτιά. Στον ΟΑΕΔ θα πας μόλις κατατεθεί το ποσό (διορθώστε με αν κάνω λάθος) αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι τι χαρτιά χρειάζονται εκεί. Σίγουρα κάποια που θα πάρεις από το ΙΚΑ και που θα γράφουν κάτω ότι είναι για τον ΟΑΕΔ..Δυστυχώς τα έκανα και εγώ πριν 2 χρόνια και δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.Αν όμως ψάξεις όμως σαν συμπληρωματικό επίδομα οαεδ θα βρεις.

vakwva
04-07-13, 14:58
καλησπέρα!!!Εγώ σήμερα πήγα στο ΙΚΑ και κατέθεσα τα χαρτιά μου για το επίδομα μητρότητας. Μου έδωσαν 2 αποδείξεις, η μία για εμένα και η άλλη για τον εργοδότη. Έχω εξαντλήσει τις ημέρες αναρρωτικής...γνωρίζει κάποια αν θα πάρω κάποια χρήματα από τον εργοδότη?

oneiraki
04-07-13, 18:43
'Εχω μπερδευτεί λίγο,νόμιζα πως στην αναρρωτική (είναι η τρίτη συνεχόμενη φορά που παίρνω σερί) δεν πληρώνεσαι τίποτα από τον εργοδότη και μόνο από το ΙΚΑ. Αλλά από το ΙΚΑ για τις 12 μέρες μου δικαιολόγησαν 143Ε!Είναι δυνατόν να είναι τόσο λίγα?

vakwva
04-07-13, 18:55
'Εχω μπερδευτεί λίγο,νόμιζα πως στην αναρρωτική (είναι η τρίτη συνεχόμενη φορά που παίρνω σερί) δεν πληρώνεσαι τίποτα από τον εργοδότη και μόνο από το ΙΚΑ. Αλλά από το ΙΚΑ για τις 12 μέρες μου δικαιολόγησαν 143Ε!Είναι δυνατόν να είναι τόσο λίγα?

Εμένα στην αναρρωτική μου πλήρωναν το μισό του ημερομίσθιου μου, για κάθε ημέρα