PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΟΝΟΜΑΤΩΝ

Σελίδες : [1] 2

beboni
30-06-08, 21:53
Γεια σας είμαι καινούρια στο forum και έχω ενθουσιαστεί με τις ιδέες σας. Εχω μια κόρη που θα τη βαφτίσω Σοφία Ελπίδα (μαμα-πεθερα). Μπορείτε να σκεφτείτε καποιο συνδιασμό των δύο ονοματων?

Jean
30-06-08, 22:03
Η Αγαπη (αν δεν με απατα η μνημη μου) σου λειπει και θα ειχες τις τρεις Χαριτες!!! Σοφια, Αγαπη, Ελπιδα!! :D :D

Οσο για το συνδιασμο, δυσκολο ρε γμτ. Θα το παλεψουμε ομως. Κατι θα σκεφτουμε! (Παντως οχι Ελπασο που μολις τωρα μου φωναξε απο μεσα ο αντρας μου...Τι θελω και τον ρωταω;; )

Kelly26!!!
01-07-08, 00:55
Ελση?? :D :D

LouLou
01-07-08, 02:00
...(Παντως οχι Ελπασο που μολις τωρα μου φωναξε απο μεσα ο αντρας μου...Τι θελω και τον ρωταω;; )
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΖΟΥΖΟΥ
01-07-08, 09:01
:arrow: Σέφη :?: :?: :?:

yola
01-07-08, 11:40
Eφόσον δεν συνδυάζονται και για να μην στεναχωρεθεί καμία τους γιατί δεν την φωνάζεις Αγάπη που είναι το τρίτο όνομα που γιορτάζει την ίδια μέρα (17/9?) Έτσι καμία δεν θα μείνει παραπονεμένη και θα γιορτάζει έτσι και αλλιώς και τα τρία την ίδια μέρα. Μία ιδέα έριξα...

diana_l
01-07-08, 14:13
Ελισια??? :)

Kelly26!!!
01-07-08, 15:27
Ελίσια μ αρεσει!!! :D

ΒΙΒΙΚΑ
01-07-08, 17:34
Ελση !!! και το Ελσα ειναι πολυ ωραια ονοματα.Αντε με το καλο! :D

ELENIX
01-07-08, 17:37
Καλησπέρα beboni. Κι εγώ καινούργια είμαι και σου εύχομαι καταρχήν να σου ζήσει το κοριτσάκι!Θα σου έλεγα όμως το εξής..γνώμη μου πάντα..με όλο το θάρρος..νομίζω πως δεν έχει και τόσο νόημα να βγάλεις στο παιδί σου δυο ονόματα και να μην τα φωνάζεις αλλά να το φωνάζεις με άλλο όνομα άσχετο..γιατί αν σου αρέσουν τα ονόματα είναι πολύ ωραίο να τα φωνάζεις και τα δύο(είναι και όμορφα άλλωστε) αν πάλι όχι και το κάνεις για να μη στεναχωρεθούν οι γιαγιάδες σου λέω πως θα στεναχωρεθούν σίγουρα όταν το παιδί θα έχει τα ονόματα αλλά δε θα τα ακούνε.Πιστεύω πως κάθε γιαγιά αισθάνεται περηφάνια και χαρά όταν ακούει ατόφιο το όνομά της και οχι κάτι που έχει τη υποψία του ονόματός της...πάντως εσύ είσαι η μητέρα και εσύ θα αποφασίσεις πως σου αρέσει να λένε το παιδί σου. Ο συνδυασμός που σκέφτηκα είναι Σοφέλια. Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις τα όσα σου είπα.
Φιλικά
Ελένη

naina
01-07-08, 20:17
Γεια σας είμαι καινούρια στο forum και έχω ενθουσιαστεί με τις ιδέες σας. Εχω μια κόρη που θα τη βαφτίσω Σοφία Ελπίδα (μαμα-πεθερα). Μπορείτε να σκεφτείτε καποιο συνδιασμό των δύο ονοματων?

Σήλια (ξερω κοριτσάκι μ'αυτό το συνδυασμό που το φωνάζουν έτσι)

beboni
02-07-08, 14:31
Ευχαριστώ για τις ιδέες. Το Έλσα το είχα σκεφτεί και εγω και μου αρέσει οπως και το Έλση. Πολύ καλό είναι και το Σήλια. Θα κάνω δημοψήφισμα μάλλον αν και κλείνω προς το Ελσα. Οσο για το Ελπάσο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μαμά του Ωρίων
03-07-08, 19:10
δεν ξέρω αν άργησα αλλά υπάρχει και το 'Ελφη :D

marolia
03-07-08, 20:29
Iσως πω κουταμάρα (το πιθανότερο)
αλλα μου ήρθε το Σοφιέλλη/Σοφιέλα :?:

Κυριακή
03-07-08, 22:58
Σήλια!!!

katerina1
04-07-08, 01:32
exo kai ego to idio provlima.tha baftistei efrosini -maria.pow na tin fonazoume?

souzy
08-07-08, 14:20
exo kai ego to idio provlima.tha baftistei efrosini -maria.pow na tin fonazoume?
Μαριέφη!

Kelly26!!!
08-07-08, 16:24
Μάρση?ή Μέρση?

ΒΙΒΙΚΑ
16-07-08, 18:35
Μάρση!!!! Πολυ καλο!!!
Θα μου πειτε τη γνωμη σας και εμενα? Εμεις βαφτιζουμε τον μικρουλη μας τον Σεπτεμβρη και θα βγαλω δυο ονοματα.Το ενα του μπαμπα μου "Βησσαρίων" και το αλλο απο την γιορτη της ημερας που γεννηθηκε "Ιάκωβο" ....ηταν και πολυ προωρο ...νομιζω το χρωσταω..
Εμενα μου αρεσει πολυ το Αρίωνας απο του μπαμπα μου.Καμια αλλη ιδεα?

Kelly26!!!
19-07-08, 00:47
Θα μου πειτε τη γνωμη σας και εμενα? Εμεις βαφτιζουμε τον μικρουλη μας τον Σεπτεμβρη και θα βγαλω δυο ονοματα.Το ενα του μπαμπα μου "Βησσαρίων" και το αλλο απο την γιορτη της ημερας που γεννηθηκε "Ιάκωβο" ....ηταν και πολυ προωρο ...νομιζω το χρωσταω..
Εμενα μου αρεσει πολυ το Αρίωνας απο του μπαμπα μου.Καμια αλλη ιδεα?
απο συνδιασμό μόνο το Βίκτωρας μου ήρθε που είναι πολύ όμορφο όνομα αλλα τελείως διαφορετικό οποτε άκυρο..γιατι δεν βγάζεις και τα 2 και να τον φωνάζεις Αρίων όπως είπες?αν και το Βησσαρίων μια χαρά είναι..

ΒΙΒΙΚΑ
19-07-08, 23:57
Και τα δυο θα βγαλω...αλλα ειπα μηπως υπαρχει καποιος συνδιασμος που δεν ειχα σκεφτει. Ευχαριστω παντως...Αν σκεφτεις κατι αλλο.... :roll:

kouklitses
09-06-09, 12:08
Καλημέρα σε ολες τις μανούλες και τους μπαμπούλιδες του forum, μόλις μπήκα στην παρέα σας και χαίρομαι πολύ γι αυτο.
Έχω κι εγω ενα θέμα με το όνομα της δεύτερης κόρης μου, τα ονόματα που θα την βαφτίσουμε είναι Κατερίνα - Νεκταρία.
Μπορείτε να σκεφτείτε καποιο συνδιασμό των δύο ονοματων?

Lucy
09-06-09, 12:28

Μου αρέσει το Έλσα!

EMMA
20-06-09, 10:11
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΟΝΟΜΑΤΩΝ <ΓΕΩΡΓΙΑ ΑΝΔΡΙΑΝΑ > ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

yls
20-06-09, 20:24
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΟΝΟΜΑΤΩΝ <ΓΕΩΡΓΙΑ ΑΝΔΡΙΑΝΑ > ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις μόνο το Ανδριάνα, που από μόνο του είναι ένα υπέροχο όνομα. Ο συνδιασμός των δύο ονομάτων είναι δύσκολος και ίσως όχι επιτυχής.

Ριάνα, Τζορτζίνα μου έρχονται στο μυαλό.

Lena + Sourloulou
20-06-09, 21:11

Τζορτζιάνα ίσως;

Lena + Sourloulou
20-06-09, 21:14
Καλημέρα σε ολες τις μανούλες και τους μπαμπούλιδες του forum, μόλις μπήκα στην παρέα σας και χαίρομαι πολύ γι αυτο.
Έχω κι εγω ενα θέμα με το όνομα της δεύτερης κόρης μου, τα ονόματα που θα την βαφτίσουμε είναι Κατερίνα - Νεκταρία.

Δτσκολο... Νερίνα;

PAULINE
21-06-09, 01:31
ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΤΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΙΔΕΕΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΤΕΙΝΗ -ΑΓΛΑΙΑ

Minnie!
21-06-09, 01:59
Νατα πάλι στη μέση τα ονόματα.Αχ γιατί δεν σταματάνε αυτά επιτέλους, πόσες φασαρίες έγιναν στην μέση της βάπτισης για αυτά ε.και τι είναι ένα όνομα!!!!!Ιδίως τώρα ο συνδιασμός ε......και με αυτό τι γίνεται μαμάς και πεθεράς είναι αυτά;Και μετά με πιο όνομα θα φωνάζετε το παιδί δεν ξερω το Φωτεινη μου ακούγεται καλό αλλά μετα δεν ξερω τι........:roll:

yls
21-06-09, 10:15
Κέρι ίσως? (Κατερίνα-Νεκταρία)

yls
21-06-09, 10:16
ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΤΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΙΔΕΕΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΤΕΙΝΗ -ΑΓΛΑΙΑ

Φαίη μήπως?

euanthia
29-06-09, 23:12
den exw apanthisi. απλως μια ερωτηση.ποιος ειναι ο καλυτερος συνδυασμος για το ΘΕΟΔΩΡΑ-ΑΘΗΝΑ? Ή ΑΝΑΠΟΔΑ?

Lena + Sourloulou
30-06-09, 17:37
den exw apanthisi. απλως μια ερωτηση.ποιος ειναι ο καλυτερος συνδυασμος για το ΘΕΟΔΩΡΑ-ΑΘΗΝΑ? Ή ΑΝΑΠΟΔΑ?

Δωρήνα; πως σου φαίνεται;

ioannanip
04-07-09, 19:36

Μαριοσύνη, Μαριέφη, Ροσινία, Μαιρύνη... Το καλύτερο νομίζω ότι είναι το Μαριέφη όμως

bouki2407
20-09-09, 17:48
γεια σας, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. έχω βαπτίσει το γιο μου Παναγιώτη-Χαράλαμπο, (πεθερά-πεθερός) και δεν ξέρω πως να τον φωνάζω. Βοήθεια ζητάω για ένα συνδυασμό. φιλιά

bouki2407
20-09-09, 17:49
το Σοφέλια που είδα πιο πάνω μου άρεσε πολύ

letizia
25-09-09, 13:30
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!!ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΟΝΟΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ ΑΝ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ...ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ :ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΘΕΟΔΩΡΑ...ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΕ ΝΟΜΙΖΕΤΕ?

Μαρια Ξ.
25-09-09, 14:12
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!!ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΟΝΟΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ ΑΝ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ...ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ :ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΘΕΟΔΩΡΑ...ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΕ ΝΟΜΙΖΕΤΕ?

εχω φιλη με τα ιδια ονοματα κ την φωναζουν Λιδωρια...

κ ενα που μου ρθε
Ατζελωρα

Μαρια Ξ.
25-09-09, 14:15
εμεις για την ιστορια θα πουμε την μικρη Παρασκευη κ Δεσποινα
κ θα την φωναζουμε Εβινα
Παρασκευη κ Δεσποινα απο τις 2 καταληξεις..:wink:

ΚΑΤΙΑ #
25-09-09, 15:38
Μαρία Ξ. πολύ ωραίος ο συνδυασμός!! πολύ ωραίο το όνομα!! να σας ζήσει!!! :lol:

letizia
01-10-09, 13:15
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ(δηλ.ΘΕΟΔΩΡΑ-ΑΓΓΕΛΙΚΗ) ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ...ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

italiana
01-10-09, 15:46
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ(δηλ.ΘΕΟΔΩΡΑ-ΑΓΓΕΛΙΚΗ) ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ...ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
χμ.....Θελια?:p

ioannanip
01-10-09, 21:35
Δωρηλίνα (Θεοδώρα- Αγγελίνα) ή Δωρηλία

letizia
08-10-09, 13:10
πολυ ωραίο το Θέλια!!!!!!!!χμμμμ....αν εχετε και καποια αλλη ιδέα κορίτσια...σας περιμένω με χαρά για να τις πω στον άντρα μου και να αποφασίσουμε...πολλά φιλιά...

ΜΑΡΙΤΑ
08-10-09, 13:22
Πολύ ωραίο το Λιδωρία και το Δωρηλία!
Το Θέλια πολύ ουδέτερο γιατί δε θυμίζει ούτε το Θεοδώρα ούτε το Αγγελική.

Μπορείς βέβαια και απλά να την φωνάζεις Θεά!!!

lena456
09-10-09, 16:40
κοριτσια καλησπερα.μπαινω καιρο στην σελιδα και διαβαζω τα θεματα.θα ηθελα βοηθεια και ζηταω συγνωμη απο την beboni αλλα δεν ηξερα πως να κανω δικο μου θεμα.θα ηθελα τις ιδεες σας για συνδιασμο ονοματος.και τα ονοματα ειναι μαρια κωνσταντινα.ευχαριστω εκ τον προτερον ολους

ΜΑΡΙΤΑ
09-10-09, 19:56
Το πιο κλασικό,που μάλλον θα στο πουνε και άλλες, είναι το Μαρίτινα!

Lena + Sourloulou
09-10-09, 21:57
Το πιο κλασικό,που μάλλον θα στο πουνε και άλλες, είναι το Μαρίτινα!

Τρθλαινομαι για αυτον τον συνδυασμο, αλλα με αλλον τονισμό.
Μαριτίνα...

manoulitsa
09-10-09, 22:02
Τρθλαινομαι για αυτον τον συνδυασμο, αλλα με αλλον τονισμό.
Μαριτίνα...
κι εγω ψηφιζω Μαριτινα!!!!!!!!!!!!!! φανταστικο

MarcoPolo
09-10-09, 22:06
γεια σας, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. έχω βαπτίσει το γιο μου Παναγιώτη-Χαράλαμπο, (πεθερά-πεθερός) και δεν ξέρω πως να τον φωνάζω. Βοήθεια ζητάω για ένα συνδυασμό. φιλιά

Παρης?????

2411konmar
09-10-09, 23:11
Καλησπέρα σε όλες !!!
Έχω ενθουσιαστεί κι εγώ με τις ιδέες σας και σας έχω ένα συνδυασμό για δυνατούς "λύτες"...
Βαφτίζω τη μικρούλα μου το μεθεπόμενο Σάββατο και ακόμα δεν έχουμε βρει κάποιο συνδυασμό και τα ονόματα αυτής Ανδρομάχη ( η γιαγιά της) - Πελαγια ( Από την Αγία Πελαγία που την είδα στον ύπνο μου λίγο πριν μείνω έγκυος)
Για συναισθηματικούς λόγους θα ήθελα να ακούγονται μέσω κάποιου "ευφάνταστου" συνδυασμού και τα 2.
Για να πέφτουν οι ιδέες...
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Γκρετα
09-10-09, 23:53
Καλησπέρα σε όλες !!!
Έχω ενθουσιαστεί κι εγώ με τις ιδέες σας και σας έχω ένα συνδυασμό για δυνατούς "λύτες"...
Βαφτίζω τη μικρούλα μου το μεθεπόμενο Σάββατο και ακόμα δεν έχουμε βρει κάποιο συνδυασμό και τα ονόματα αυτής Ανδρομάχη ( η γιαγιά της) - Πελαγια ( Από την Αγία Πελαγία που την είδα στον ύπνο μου λίγο πριν μείνω έγκυος)
Για συναισθηματικούς λόγους θα ήθελα να ακούγονται μέσω κάποιου "ευφάνταστου" συνδυασμού και τα 2.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Ετσι προχειρα μου ρχεται το Αντζι (Αντρομαχη- Πελαζί στα γαλλικουλια)
Ανδρια,ή Αντρια αν και παραπέμπει πιο πολυ στο Ανδριάννα).Aλλα μαλλον θελεις εναν συνδυασμο από τον οποιο να αντιλαμβανεται καποιος απο ποια ονοματα προερχεται,σωστα?Να σου ζησει πάντως!:DΑν σκεφτω κατι αργοτερα θα το γραψω..

MarcoPolo
10-10-09, 21:54
Γνωστη μου που ειχε συνδιασμο Αννα Πελαγια εβγαλε την κορη της Ανναμπελ. Μηπως σου κανει??

novpal
10-10-09, 23:08
beboni, να σου ζήσει το κοριτσάκι... Εγώ ψηφίζω Έλσα!!! Πολύ μου αρέσει!!!
ΕΜΜΑ, να σου ζήσει & εσένα η μικρή... Δεν μου έρχεται κανένας συνδυασμός, αλλά ίσως ένα υποκοριστικό όπως το Ρία, που θα μπορούσε να βγαίνει & απο τα 2???

novpal
10-10-09, 23:12

Ξέρω μια κοπέλα που τη φωνάζουν Καρίνα... Ψιλοάσχετο, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο!

novpal
10-10-09, 23:16
Καλησπέρα σε όλες !!!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αχ κρίμα να "χαλάσεις" το Ανδρομάχη! Είναι τόσο ωραίο όνομα!!! Και το Πελαγία είναι ωραίο! Το καθένα όμως ξεχωριστά... Δεν ξέρω, θα σκεφτώ μήπως μου έρθει καμια ιδέα...

2411konmar
11-10-09, 21:34
Καλησπέρα κι απο μας!
Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!
Η αλήθεια είναι πως το Αντζι δε το είχαμε σκεφτεί και μας αρέσει .Το Αναμπελ το είχε σκεφτεί ο άντρας μου αλλά χάνεται το Ανδρομάχη...
Οποια άλλη ιδέα δεχτή!

novpal
11-10-09, 21:50
Λοιπόν, σκέφτηκα το Μάγια... ΜΑ απο ανδρο-ΜΑ-χη & ΓΙΑ απο Πελα-ΓΙΑ...
Πως σου φαίνεται?

2411konmar
11-10-09, 22:19
Μαγια ! μου αρέσει παρα πολύ αυτο το όνομα! Μας πρότειναν και το Ανδριέλα.(Ανδρ..+ ..Πέλα) Δεν ξέρω ακούγεται ωραίο???

novpal
11-10-09, 22:37
Αχ δεν μου πολυαρέσει το Ανδριέλα. Για να είμαι ειλικρινής ούτε το Άναμπελ μου αρέσει τόσο... Ξέρεις τι λέω? Δοκίμασε να τα φωνάξεις αυτά τα ονόματα να δεις τι σου ακούγεται & εσένα καλό!

evaggelia26
13-10-09, 17:20
Γεια σας είμαι και εγώ καινούρια στο forum και μου αρέσουν πολύ οι ιδέες σας. Έχω ένα αγοράκι και θα ήθελα μια βοήθεια ως προς το όνομα που πρόκειται να πάρει και να μου βρείτε έναν συνδυασμό εάν υπάρχει.. Θωμάς (πεθερού) Δημήτρης (μπαμπάς μου).Ευχαριστώ πολύ.

konstantinia
13-10-09, 20:10
Καλησπερα!Μηπως εχετε καμια ιδεα για το Αντωνια- Γεωργια?

yls
13-10-09, 20:19
Τζορτζίνα.

yls
13-10-09, 20:20
Γεια σας είμαι και εγώ καινούρια στο forum και μου αρέσουν πολύ οι ιδέες σας. Έχω ένα αγοράκι και θα ήθελα μια βοήθεια ως προς το όνομα που πρόκειται να πάρει και να μου βρείτε έναν συνδυασμό εάν υπάρχει.. Θωμάς (πεθερού) Δημήτρης (μπαμπάς μου).Ευχαριστώ πολύ.

Άκης (δεν το συνιστώ).

Lena + Sourloulou
13-10-09, 22:15

Αντζι;

konstantinia
16-10-09, 17:59
Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις, δεν μπορουσα να σκεφτω τιποτα.....................

Lena + Sourloulou
16-10-09, 22:50

Σε αγορι δεν μου κολλαει πολυ ο συνδυασμος ονοματων, δυστυχως. Πιο καλα μου ακουγεται ενα ονομα...

evaggelia26
19-10-09, 17:55
ευχαριστω πολυ ουτε εμενα μου κολλαει!!!

novpal
19-10-09, 21:37

Εγώ σκέφτηκα το Άνια & το Τόνια... Άν & το Τόνια μοιάζει να είναι μόνο απο το Αντωνία...

evaggelia26
25-10-09, 21:41
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!!ΈΧΩ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΣΑΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΑ (ΒΑΣΙΛΙΚΗ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ).
ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΟ ΒΑΣΙΛΙΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΟΛΥΑΡΕΣΕΙ. ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?

novpal
25-10-09, 22:27
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!!ΈΧΩ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΣΑΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΑ (ΒΑΣΙΛΙΚΗ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ).

Να σου ζήσει η ανηψούλα!
Άν βγάλετε το "Σι" & την πείτε Βαλίνα? Μου μοιάζει σαν όνομα απο γλυκό... ή Βανίνα?

Lena + Sourloulou
25-10-09, 23:07
Να σου ζήσει η ανηψούλα!
Άν βγάλετε το "Σι" & την πείτε Βαλίνα? Μου μοιάζει σαν όνομα απο γλυκό... ή Βανίνα?

Απιθανο ονομα! Ετσι να την πειτε....

sofiatsa
09-02-10, 21:20
βασιλικη-ελενη τι μπορω να κανω? (μονο στην ελλαδα αυτα τα προβληματα)

yls
09-02-10, 21:29
Bένια.

yls
09-02-10, 21:33

Βαντίνα.

μαρια1999
19-02-10, 17:57
Γεια σας, ειμαι και εγώ καινουρια στο forum και ζητώ την βοηθεια σας. Το κοριτσάκι μου γεννιέται σε λιγες μέρες. Απο το Αντωνια - Γεωργία βγαίνει κάτι???

Lora2
20-02-10, 01:45
Γεια σας, ειμαι και εγώ καινουρια στο forum και ζητώ την βοηθεια σας. Το κοριτσάκι μου γεννιέται σε λιγες μέρες. Απο το Αντωνια - Γεωργία βγαίνει κάτι???

Νίνα μήπως; Ή Άντα;

letizia
24-02-10, 00:13
ΕΓΩ ΣΑΣ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ...ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΘΕΟΔΩΡΑ!!!!!!!!!ΑΝ ΜΠΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ...

ΜΑΡΙΤΑ
24-02-10, 07:54
Πώς σου φαίνεται το Δωρίλια;;Δεν έχει πολυ Αγγελική αλλά είναι το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό....

HALLO KITTY
22-03-10, 23:40
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ. ΘΑ ΒΑΠΤΙΣΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΑ "ΜΑΡΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ" ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΩ "ΜΑΡΙΛΙΑ", ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ? ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Lucy
23-03-10, 10:39
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ. ΘΑ ΒΑΠΤΙΣΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΑ "ΜΑΡΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ" ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΩ "ΜΑΡΙΛΙΑ", ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ? ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Μαριέλα???

mama vivo
23-03-10, 10:41
καλησπερα
εγω εχω δυσκολο συνδυασμό(ΔΙΟΝΥΣΗΣ & ΑΝΤΩΝΗΣ)
πως να το φωναζω?
σκεφτηκα το Νάσος,πως σας φαίνεται?

agisilaos
23-03-10, 10:55
αμαν με τους συνδυασμούς! Γιατί πρέπει να χαλάτε τα ονόματα; Να τα φωνάζετε με ένα από τα δύο ονόματα

mama vivo
23-03-10, 10:59
δεν βοηθας........

τιτινα
23-03-10, 12:18
Diwnis.sorry gia ta greeklish alla den mporw na to gyrisv sta ellinika:rolleyes:

MELYDIA
24-03-10, 00:05
γεια σας,πολυ ενδιαφερον θεμα.εγω εχω δυο κορες και οι δυο με διπλο ονομα.τι ιδεες εχετε για μελινα μιχαελα και λυδια ραφαελα?

MELYDIA
24-03-10, 00:10
καλησπερα
εγω εχω δυσκολο συνδυασμό(ΔΙΟΝΥΣΗΣ & ΑΝΤΩΝΗΣ)
πως να το φωναζω?
σκεφτηκα το Νάσος,πως σας φαίνεται?
καλουτσικο...εμενα μου ερχεται νινο,δαντης,οττο(γερμανικο αυτο)

MELYDIA
24-03-10, 00:13
πολυ ωραιο!μελια?

dora
24-03-10, 01:58
αμαν με τους συνδυασμούς! Γιατί πρέπει να χαλάτε τα ονόματα; Να τα φωνάζετε με ένα από τα δύο ονόματα

Ενδιαφερουσα απαντηση.. το θεμα ειναι πιο θα ειναι το ενα? Της πεθερας μου η της μανας μου?? Γιατι αν ειναι της μανας μου δεχομαι :mrgreen::mrgreen:

Το Νασος βγαινει συνηθως απ΄το Αναστασιος, οποτε θα μπερδευτει ο κοσμος..

Φωναζε το Αντωνη που ειναι κ ωραιο ονομα.. το Διονυσης δεν μου αρεσει.
Γενικα συνδιασμοι στα αγοριστικα ειναι σπανιο.. Μια γνωστη μου που ειχε εναν Διονυση γιο, τον φωναζε Ντανι (εντελως ξενικο βεβαια) αλλα ειχε προηγουμενα με τον πεθερο κ δεν γουσταρε καθολου να το λεει το παιδι ετσι ..

dora
24-03-10, 02:02
γεια σας,πολυ ενδιαφερον θεμα.εγω εχω δυο κορες και οι δυο με διπλο ονομα.τι ιδεες εχετε για μελινα μιχαελα και λυδια ραφαελα?

Ειναι ηδη βαφτισμενα τα κοριτσια?
Αν οχι προτιμω τα δευτερα ονοματα τα οποια απ΄οσο καταλαβαινω ειναι απο ταμα γιατι τα πρωτα ειναι μεν ομορφα αλλα ειναι πλεον πολυφορεμενα.. εχει γεμισει ο τοπος απο Λυδιες, Μελινες, Νεφελες κλπ.

letizia
25-03-10, 01:02
koritsia egw tha ithela na sas rwthsw an kserete na mou peite,yparxei periptwsh na mh mas vaftisoyn to koritsaki mas epeidh to onoma pou theloume na vgaloume den exei giorth?Mas aresoun ta onomata Melina kai Evelina kai gnwrizw pws ayta katheyata de giortazoun...parakalw polu peite mou tis empeiries sas...Eyxaristw...

MELYDIA
25-03-10, 06:11
απο οσα γνωριζω δεν υπαρχει προβλημα,αρκει ενα απο τα δυο να γιορταζει

Lucy
25-03-10, 18:00
Δεν νομίζω, εκτός και αν πέσεις σε κολλημένο παπά. Ξέρω πολλούς με ένα όνομα μάλιστα το οποίο δεν γιορτάζει...

BIKY74
25-03-10, 18:17
ουτε το λουιζα,αμαλια ,φρειδερικη ,ιριδα εχουν γιορτη .......και τ'ακουμε συχνα!!!
μπορει να γιορταζει των αγιων παντων...ολα τα ονοματα που προαναφερα τοτε γιορταζουν!!!οποτε δεν πιστευω οτι πρεπει ν'αγχωνεσαι!!!!....εκτος και αν πεσεις.....σε στραβο παπα!!!

arxontia13
06-04-10, 13:33
geia sas...
mporeite na mou peite pws mporw na syndiasw to maria kai to argyrw se ena onoma?

ΤΙΓΡΑΚΙ
06-04-10, 14:19
geia sas...
mporeite na mou peite pws mporw na syndiasw to maria kai to argyrw se ena onoma?

ΜΑΡΙΑ ΑΡΓΥΡΩ =ΑΡΓΥΡΙΑ

ΜΑΡΙΑ ΑΡΓΥΡΩ=ΜΑΡΩ

δεν σκεφτομαι κατι αλλο παντως το αργυρω μου αρεσει μονο του.

yls
06-04-10, 20:16
Μάρτζι.

aneraida
07-04-10, 01:32
Ύρια, Μύρια, Μυρώ με προτίμηση στο τελευταίο :)

frinda
23-06-10, 16:20
Μάρτζι.

Συμφωνω με την yls!

arkoudi
23-06-10, 18:35
Καλησπερα εμεις θα τη βαφτισουμε Φαιδρα Θεανω!! Επειδη δεν νομιζω να υπαρχει συνδυασμος(??) θα τη φωναζουμε με το 1ο!!;)

elenigryp
25-06-10, 10:21
καλημέρα, ειμαι και εγώ καινούρια στο φορουμ και έχω μια ζουζούνα 9 μηνών. θα τη βαφτίσουμε Ηδύλη - Αγάπη γιατί το πρώτο μας άρεσε και το δεύτερο γιατί γεννήθηκε εκτάκτως 17 σεπτέμβρη. Εχετε καμια φαεινή ιδέα?

ismeni
25-06-10, 10:36
koritsia egw tha ithela na sas rwthsw an kserete na mou peite,yparxei periptwsh na mh mas vaftisoyn to koritsaki mas epeidh to onoma pou theloume na vgaloume den exei giorth?Mas aresoun ta onomata Melina kai Evelina kai gnwrizw pws ayta katheyata de giortazoun...parakalw polu peite mou tis empeiries sas...Eyxaristw...

το μελίνα γιορτάζει

www.eortologio.gr

ολγακι
01-07-10, 23:57
κοριτσια για πειτε μου την γνωμη σας..απο το καλλιοπη μαρια,πως σας φαινεται να την φωναζω κελλυ μαιρη;

40+mama
02-07-10, 09:13
κοριτσια για πειτε μου την γνωμη σας..απο το καλλιοπη μαρια,πως σας φαινεται να την φωναζω κελλυ μαιρη;

Εννοείς ή Κέλλυ ή Μαίρη ή και τα δύο μαζί;

Σκέψου τη σκηνή. Η κόρη σου είναι στην παραλία και θέλεις να έρθει κοντα σου. Τη φωνάζεις λοιπόν:

"Κέλλυ - Μαίρη έλα εδώ!"

Πως το ακούς;
Δεν θα γυρίσει όλη η παραλία και θα..... γελάει; (συνγώμη αν είμαι σκληρή)

Γιατί να πάρει κανείς δύο ωραιότατα ονόματα και να τα καταστρέψει;

ολγακι
02-07-10, 17:26
εσυ πως λες να τη φωναζω;καλλιοπη μαρια,η σκετο κελλυ;

40+mama
03-07-10, 10:32
εσυ πως λες να τη φωναζω;καλλιοπη μαρια,η σκετο κελλυ;

Εσένα πιο σου αρέσει περισσότερο; Πιο νομίζεις ότι της πάει;

Μπορείς να την φωνάζεις Κέλλυ στα τρυφερά σας και "Καλλιόπη έλα εδώ" όταν κάνει καμία ζημιά.
Τώρα για το Μαρία, είναι ωραίο όνομα αλλά πολύ συνηθισμένο. Αν Βάφτιζα την κόρη μου Μαρία θα την φώναζα Μάγια (αλλά γούστα είναι αυτά)

Πάντως προτιμώ τα ολόκληρα ονόματα. Το Καλλιόπη είναι αρχαίο ελληνικό και αρκετά σπάνιο.

Στην εγκυκλοπαίδεια λέει:

"Κατά τον Ησίοδο η Καλλιόπη ήταν η μεγαλύτερη και ευγενέστερη από τις 9 Μούσες. Προστάτις της επικής ποίησης και της Ρητορικής, καθώς και όλων των καλών τεχνών (Καλλιέπουσα).
Την Μούσα Καλλιόπη ιδιαίτερα την επικαλούνταν οι ραψωδοί προκειμένου να τους βοηθήσει στην έμπνευση. Με την επίκλησή της ξεκινούν και τα Ομηρικά έπη.
Αν και παρθένος κατά μερικούς η Καλλιόπη φέρεται κατ΄ άλλους ως μητέρα του Ιολέμου, εκ του Απόλλωνα, ή του Ορφέα ή του Λίνου, του Υμεναίου και του Κομαθέοντα. Πολλοί ήταν και εκείνοι που θεωρούσαν και τον Όμηρο ως γιο της.
Στις παραστάσεις της απεικονίζεται με μεγαλοπρέπεια και επιβλητικότητα με στέφανο δάφνινο ή χρυσό κρατώντας ή βιβλίο σε κύλινδρο ή πινάκιο και γραφίδα και συχνά με τα έπη του Ομήρου στους πόδες της.
Αυτή η παράσταση με πινάκιο και γραφίδα ενέπνευσε αργότερα την απεικόνιση της «Δόξας των Ψαρών» στον αγώνα του 1821, αλλά και πολλούς αγιογράφους σε παραστάσεις αγγέλων κατά τη Θεία Κρίση.
Επίσης Καλλιόπεια ή Καλλιοπεία ήταν η αρχαία ελληνική ονομασία του πλανήτη Αφροδίτη (πλανήτης)."

lienka
03-07-10, 10:47
γεια σας κοριτσια και απο εμενα, να χαιρεστε τα παιδακια σας!! εμεις με το κοριτσακι μας που αν πανε ολα καλα θα το εχουμε αγκαλια τον αλλο μηνα λεμε να το βγαλουμε αθηνα-ελενη!! εχετε καποια ιδεα για ονομα? ή να καταληξουμε στο αθηνα!!

40+mama
03-07-10, 15:26
geia sas...

Μάργκο;

ολγακι
03-07-10, 16:46
Εσένα πιο σου αρέσει περισσότερο; Πιο νομίζεις ότι της πάει;

Μπορείς να την φωνάζεις Κέλλυ στα τρυφερά σας και "Καλλιόπη έλα εδώ" όταν κάνει καμία ζημιά.
Τώρα για το Μαρία, είναι ωραίο όνομα αλλά πολύ συνηθισμένο. Αν Βάφτιζα την κόρη μου Μαρία θα την φώναζα Μάγια (αλλά γούστα είναι αυτά)

Πάντως προτιμώ τα ολόκληρα ονόματα. Το Καλλιόπη είναι αρχαίο ελληνικό και αρκετά σπάνιο.

Στην εγκυκλοπαίδεια λέει:

"Κατά τον Ησίοδο η Καλλιόπη ήταν η μεγαλύτερη και ευγενέστερη από τις 9 Μούσες. Προστάτις της επικής ποίησης και της Ρητορικής, καθώς και όλων των καλών τεχνών (Καλλιέπουσα).
Την Μούσα Καλλιόπη ιδιαίτερα την επικαλούνταν οι ραψωδοί προκειμένου να τους βοηθήσει στην έμπνευση. Με την επίκλησή της ξεκινούν και τα Ομηρικά έπη.
Αν και παρθένος κατά μερικούς η Καλλιόπη φέρεται κατ΄ άλλους ως μητέρα του Ιολέμου, εκ του Απόλλωνα, ή του Ορφέα ή του Λίνου, του Υμεναίου και του Κομαθέοντα. Πολλοί ήταν και εκείνοι που θεωρούσαν και τον Όμηρο ως γιο της.
Στις παραστάσεις της απεικονίζεται με μεγαλοπρέπεια και επιβλητικότητα με στέφανο δάφνινο ή χρυσό κρατώντας ή βιβλίο σε κύλινδρο ή πινάκιο και γραφίδα και συχνά με τα έπη του Ομήρου στους πόδες της.
Αυτή η παράσταση με πινάκιο και γραφίδα ενέπνευσε αργότερα την απεικόνιση της «Δόξας των Ψαρών» στον αγώνα του 1821, αλλά και πολλούς αγιογράφους σε παραστάσεις αγγέλων κατά τη Θεία Κρίση.
Επίσης Καλλιόπεια ή Καλλιοπεία ήταν η αρχαία ελληνική ονομασία του πλανήτη Αφροδίτη (πλανήτης)." αχ σε ευχαριστω πολυ..που ασχοληθηκες τοσο με το ονομα του παιδιου μου..μαλλον κατα κυριο λογο θα το φωναζω κελλυ και μερικες φορες καλλιοπη μαρια..σευχαριστω πολυ και να σου ζησουν και τα δικα σου παιδακια

elieva
03-07-10, 21:10
Καλημέρα σας,
το Μαρλινα σας αρέσει σαν συνδιασμός Μαρια Κατερίνα?

kit_katerina
03-07-10, 23:39
γεια σας κοριτσια και απο εμενα, να χαιρεστε τα παιδακια σας!! εμεις με το κοριτσακι μας που αν πανε ολα καλα θα το εχουμε αγκαλια τον αλλο μηνα λεμε να το βγαλουμε αθηνα-ελενη!! εχετε καποια ιδεα για ονομα? ή να καταληξουμε στο αθηνα!!

Ελήνα? Ισως με αλλη ορθογραφια

kit_katerina
03-07-10, 23:40
αχ σε ευχαριστω πολυ..που ασχοληθηκες τοσο με το ονομα του παιδιου μου..μαλλον κατα κυριο λογο θα το φωναζω κελλυ και μερικες φορες καλλιοπη μαρια..σευχαριστω πολυ και να σου ζησουν και τα δικα σου παιδακια

Μαριόπη? Το παρακανα μου φαινεται...

kit_katerina
03-07-10, 23:42
Καλημέρα σας,

Εμενα μου αρεσει!:grin:

40+mama
05-07-10, 12:27

Αθηνά φυσικά! Το σκέφτεσαι; Από τα πιο όμορφα αρχαία ελληνικά ονόματα. Από.. Ελένες δόξα το Θεό είναι γεμάτος ο τόπος....

ismeni
05-07-10, 12:35
Καλημέρα σας,

αυτο το ρ και λ καπως μου κάνει. δεν ακούγεται πουθενα το κατερίνα.
ισως αν τη φωναζετε μαρια κατερινα (οπως το αννα μαρια) βγαλει κατι μόνη της οταν αρχισει να μιλάει...

labc81
05-07-10, 12:59
Απλό αλλά από το Μαρία Κατερίνα βγαίνει το Μα ρίνα....αλλιώς είναι δύσκολο να συνδιαστούν,,:)

lovely people
05-07-10, 15:57
Eγω την μικρή μου την βάφτισα Μαρία αλλα την φωνάζω Μάρω γιατι το Μαρία το θεωρώ πολύ κλασικό και συνηθισμένο (και είναι κ της πεθεράς μου..).Πως σας φαίνεται???

ioannanip
05-07-10, 17:52
Από το Μαρία Κατερίνα εμενα μου ταιριάζει το Κάτια, Μάνια, Μαρτίνα, Μαριτίνα

katval
06-07-10, 07:58
καλημερα κοριτσακια καποια ονοματα οντως δεν συνδοιαζονται ευκολα και αν γινει χανονται και τα δυο οποτε καποια ειναι καλυτερο να φωναζονται ατοφια βεβαια μπορουν να γινουν και πολυ ωραιαοι συνδιασμοι αυτο εξαρτατε απο τι θελει ο καθενας εμενα την μικρη μου την λενε μαρια και στελλα και την φωναζω μαριστελλα σε καποιοθς δεν αρεσει η αληθεια σε αλλους αρεσει αλλα εγω ηθελα κατι ωστε να μην χαθει κανενα ονομα βεβαια ειναι φορες που την φωναζω και μαρια σκετο και στελλα αλλα κυριως τα δυο :wink:

σε ιδεες δεν τα παω καλα να σας προτεινω αλλα εχω βρει αυτο http://www.eortologio.gr/data/mixed_names.php οταν εψαχνα να δω αν υπαρχει το ονομα ποθ βρηκα για την μικρη εχει αρκετοθσ συνδιασμους και ισως βοηθηθει καποια κοπελα και βρει κατι απο εκει ! καλη επιτυχια σας ευχομαι με τα ονοματα φιλακια

elieva
06-07-10, 10:49
Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας! Θα το ψαξω λίγο ακόμα. Το Μαρίνα μου αρέσει πολύ αλλά υπάρχει Αγία Μαρίνα οποτε δεν μου πάει. Είχα σκεφτεί και το Μαρι-Κάτια ή Μαρί-Κατρίν ή άσχετο το Κιάρα. Θα δούμε που θα καταλήξουμε. Άλλωστε μάλλον θα αποφασίσει η ίδια όταν μεγαλώσει λίγο...

elieva
06-07-10, 10:51
Όσο για το Μαρία, όταν είναι μόνο του μου αρέσει πολύ σαν παραλαγή το Μάρλεν (από αυτό σκέφτηκα το Μαρλίνα) και το Μύριαμ...

eirini2008
06-07-10, 13:18
Προτάσεις για Μαρία & Αθηνά?
Αν επιλέξω Μαρία σκέτο μπορώ να τη φωνάζω Μάιρα?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!!

Danielaki
06-07-10, 13:39
Ειχα μια συμμαθητρια που την λενε αθηνα και το ειχε κανει Τινα..Μαζι με το Μαρια μπορεις να το κανεις Μαρτινα ή Μαριτινα..Δε μου ρχεται καλτι καλυτερο

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
06-07-10, 14:02

Μαριάθη;

Danielaki
06-07-10, 14:03
Μαριάθη;
Το μαριαθη δεν παραπεμπει στο Μαρια-Ανθη?ή ετσι μου φαινεται?

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
06-07-10, 14:17
Το μαριαθη δεν παραπεμπει στο Μαρια-Ανθη?ή ετσι μου φαινεται?

To Μαριάνθη παραπεμπει στο Μαρια-Ανθη.

LIA78
07-07-10, 10:59
Το Μαιρα ειναι πολυ ωραιο ονομα και νομιζω οτι ανετα μπορεις να την φωναζεις ετσι απο το Μαρια. Αυτο ψηφιζω....

40+mama
07-07-10, 11:02
Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας! Θα το ψαξω λίγο ακόμα. Το Μαρίνα μου αρέσει πολύ αλλά υπάρχει Αγία Μαρίνα οποτε δεν μου πάει. Είχα σκεφτεί και το Μαρι-Κάτια ή Μαρί-Κατρίν ή άσχετο το Κιάρα. Θα δούμε που θα καταλήξουμε. Άλλωστε μάλλον θα αποφασίσει η ίδια όταν μεγαλώσει λίγο...

Στο χωριό του πατέρα μου το Μαρί - "Ονομα" συνηθίζεται πολύ..

Μαρι Κούλα ιέλα ιδώ!

Μαρί Νίτσα που το βαλες μαρί το τσιμπέρι μ;

Μαρί Κατίνα τι ινι ιφτουνου που κρατεις στου χέρι σ;

Σίγουρα δεν θέλεις να παραπέμπει το όνομα του παιδιού σου σε ελληνική ταινία με τον ...Χατζηχρήστο!!!!!

Danielaki
07-07-10, 12:51
Στο χωριό του πατέρα μου το Μαρί - "Ονομα" συνηθίζεται πολύ..

Μαρι Κούλα ιέλα ιδώ!

Μαρί Νίτσα που το βαλες μαρί το τσιμπέρι μ;

Μαρί Κατίνα τι ινι ιφτουνου που κρατεις στου χέρι σ;

Σίγουρα δεν θέλεις να παραπέμπει το όνομα του παιδιού σου σε ελληνική ταινία με τον ...Χατζηχρήστο!!!!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

ΝΙΝΤΙ
12-07-10, 18:32
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ...ΧΘΕΣ ΒΑΦΤΙΣΑΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΑΣ ΟΛΓΑ ΑΓΑΠΗ.ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΥΑΣΩ?:(

ioanna new mummy
12-07-10, 18:56
αχ κοριτσια τελικα ειμαστε πολλες με συνδυασμο ονοματων.εγω εχω ενα μπομπιρα 3,5 μηνων και θα τον βαφτισω τον σεπτεμβριο.θα του δωσω 2 ονοματα. Ηλιας(πεθερου)-Μαρινος(απο την αγια Μαρινα γιατι τοτε εμαθα πως ημουν εγκυος).βεβαια ο πεθερος θα ειναι η 3η φορα που το ακουει αλλα αφου το θελει ο συζυγος δεν θα κατσω να μαλωσω.και θα τον φωναζω και με τα 2 ονοματα.συνδυασμο δεν εχω σκεφτει αλλα να πω και την αληθεια δεν μου περασε απο το μυαλο να το κανω.παντως δεν νομιζω να υπαρχει συνδυασμος για αυτα τα 2......

ολγακι
13-07-10, 00:23
[QUOTE=ΝΙΝΤΙ;1632744]ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ...ΧΘΕΣ ΒΑΦΤΙΣΑΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΑΣ ΟΛΓΑ ΑΓΑΠΗ.ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΥΑΣΩ?:( λοιπον εχω την εξης ιδεα..να την λες..ολγα..αγαπη μου..

marag
13-07-10, 00:47
[QUOTE=ΝΙΝΤΙ;1632744]ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ...ΧΘΕΣ ΒΑΦΤΙΣΑΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΑΣ ΟΛΓΑ ΑΓΑΠΗ.ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΥΑΣΩ?:( λοιπον εχω την εξης ιδεα..να την λες..ολγα..αγαπη μου..

:D:D:D:D:D

Danielaki
13-07-10, 00:53
αχ κοριτσια τελικα ειμαστε πολλες με συνδυασμο ονοματων.εγω εχω ενα μπομπιρα 3,5 μηνων και θα τον βαφτισω τον σεπτεμβριο.θα του δωσω 2 ονοματα. Ηλιας(πεθερου)-Μαρινος(απο την αγια Μαρινα γιατι τοτε εμαθα πως ημουν εγκυος).βεβαια ο πεθερος θα ειναι η 3η φορα που το ακουει αλλα αφου το θελει ο συζυγος δεν θα κατσω να μαλωσω.και θα τον φωναζω και με τα 2 ονοματα.συνδυασμο δεν εχω σκεφτει αλλα να πω και την αληθεια δεν μου περασε απο το μυαλο να το κανω.παντως δεν νομιζω να υπαρχει συνδυασμος για αυτα τα 2......
Μαλιας..:p:p:p:p:pειδικα αμα αφησει και μακρυ μαλλι,ονομα και πραγμα..:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

kit_katerina
13-07-10, 01:01
Ηλιας(πεθερου)-Μαρινος(απο την αγια Μαρινα γιατι τοτε εμαθα πως ημουν εγκυος).βεβαια ο πεθερος θα ειναι η 3η φορα που το ακουει αλλα αφου το θελει ο συζυγος δεν θα κατσω να μαλωσω.και θα τον φωναζω και με τα 2 ονοματα.

Ηλιανός?

ioanna new mummy
13-07-10, 01:04
Ηλιανός?

λέτε να τον φωναζω ετσι???????????αχ δεν ξερω.θα δειξει η πορεια....αλλα απ'οτι φαινεται θα τον φωναζω και με τα 2.τωρα τα πεθερικα τι θα κανουν ειναι αλλο θεμα!!!!!!:x

kit_katerina
13-07-10, 23:49
Κοιτα η αληθεια ειναι οτι στα αγορακια οι συνδιασμοι συνηθως δεν ειναι πετυχημενοι. Τον δικο μου τον βγαλαμε Αντρεα Ραφαηλ, το πιο ωραιο υποκοριστικο που ακουσα ηταν το Ράντι, αλλα μετα σκεφτηκα οτι στο σχολειο θα τον αρχισουνε στα μπ-Ράντι ή τι-Ράντι και ειναι κριμα. Ετσι τον φωναζουμε και με τα 2, το εχουμε συνηθισει ολοι. Θα του εξηγησω οταν μεγαλωσει γιατι εχει 2 ονοματα και αν θελει διαλεγει το ενα μονος του.

frinda
28-07-10, 11:18
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ...ΧΘΕΣ ΒΑΦΤΙΣΑΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΑΣ ΟΛΓΑ ΑΓΑΠΗ.ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΥΑΣΩ?:(

Πρωτα απο ολα να σας ζησει η κορουλα σας! Ειναι τοσο ομορφα και τα δυο ομως ....
Αγαπη και Ολγα πολυ ωραια ονοματα.

ioanna new mummy
03-08-10, 03:26
Κοιτα η αληθεια ειναι οτι στα αγορακια οι συνδιασμοι συνηθως δεν ειναι πετυχημενοι. Τον δικο μου τον βγαλαμε Αντρεα Ραφαηλ, το πιο ωραιο υποκοριστικο που ακουσα ηταν το Ράντι, αλλα μετα σκεφτηκα οτι στο σχολειο θα τον αρχισουνε στα μπ-Ράντι ή τι-Ράντι και ειναι κριμα. Ετσι τον φωναζουμε και με τα 2, το εχουμε συνηθισει ολοι. Θα του εξηγησω οταν μεγαλωσει γιατι εχει 2 ονοματα και αν θελει διαλεγει το ενα μονος του.

ακριβως.και εγω αυτο σκεφτομαι.αν και πιστευω πως αν τον φωναζουμε με 2 ονοματα θα το συνηθισει και ο ιδιος οποτε δεν νομιζω οτι θα εχει προβλημα.αλλα προς το παρον και με τα 2 και ας το συνηθισουν ολοι....θα το φωναζουν οπως θελουν οι γονεις....:wink:ετσι δεν παει????????????:grin:

Bunitaki
03-08-10, 18:27
Ya sas koritsia!!!

8elw ki egw ta fwta sas!!
Leme na dwsoume sto mikro mas ta onomata Evangelos-Athanasios...(pappoudes...!!!)
To pio syni8ismeno ypokoristiko einai to Akis...peite kamia idea!!!

Euxaristwwwwwwwwwwwww

mamagiot
04-08-10, 15:07
Αγαπημένες φίλες και φίλοι γονείς βλέπω ότι έχετε πολύ ωραίες ιδέες για συνδυασμούς ονομάτων!!!!!!!!!! ΕΚΠΕΜΠΩ SOS ψάχνουμε και εμείς κάποιο συνδυασμός για την κορούλα μας για το ΕΡΑΣΜΙΑ ΜΑΡΙΑ ή αντίστροφα. ΠΕΡΙΜΕΝΟ ΤΙΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ PLEASE!!!!!!!!!!!

lovely people
04-08-10, 16:03
Αγαπημένες φίλες και φίλοι γονείς βλέπω ότι έχετε πολύ ωραίες ιδέες για συνδυασμούς ονομάτων!!!!!!!!!! ΕΚΠΕΜΠΩ SOS ψάχνουμε και εμείς κάποιο συνδυασμός για την κορούλα μας για το ΕΡΑΣΜΙΑ ΜΑΡΙΑ ή αντίστροφα. ΠΕΡΙΜΕΝΟ ΤΙΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ PLEASE!!!!!!!!!!!

ΜΕΡΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ...

ΕΡΗ
ΜΑΡΙΣΑ (ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΝΟΜΙΖΩ ΑΠΟ ΟΛΑ)
ΜΑΡΑ

latiatoula
04-08-10, 16:24
Ολγα- Αγάπη= Όπη
Ευάγγελος Αθανάσιος= Εύανθος, Βάσος
Ερασμία- Μαρία= Ιρμα, Μία, Σμαρώ

lovely people
04-08-10, 16:36
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΜΑΡΩ..

Bunitaki
05-08-10, 10:23
hmmmmm.....den einai asxima!!!...to vasos vevaia parapebei sto vasilis!!!
eixa skeftei to Θαλής alla einai onoma apo mono tou....ax...dyskola ta pramata!!!

christiana000
07-08-10, 10:20
κοριτσια μηπως εχετε καμια ιδεα για μαρια-σωτηρια???:)

Bunitaki
07-08-10, 15:52
Μαρσώ;

lovely people
07-08-10, 22:34
ΜΑΡΣΗ, ΣΙΑ, ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΠΟΥ ΚΟΛΑΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΜΑΡΙΑ..ΜΑΡΙΣΑ ¨-))
ΤΟ ΜΥΡΣΙΝΗ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ??????

Aγγελική_Μιλτιάδης
23-08-10, 11:42
λέτε να τον φωναζω ετσι???????????αχ δεν ξερω.θα δειξει η πορεια....αλλα απ'οτι φαινεται θα τον φωναζω και με τα 2.τωρα τα πεθερικα τι θα κανουν ειναι αλλο θεμα!!!!!!:x
Εγώ λέω να τον φωνάζεις Μαρίνο σκέτο! Νομίζω ότι είναι πολύ όμορφο όνομα. Και αφού ο μικρούλης σου έχει ήδη 2 ξαδερφάκια που τα λένε έτσι, ίσως να μην υπάρχει πρόβλημα ούτε με το άνδρα σου ούτε με τον πεθερό σου. Τι λες?

Aγγελική_Μιλτιάδης
23-08-10, 11:44
Ολγα- Αγάπη= Όπη
Ευάγγελος Αθανάσιος= Εύανθος, Βάσος
Ερασμία- Μαρία= Ιρμα, Μία, Σμαρώ
Πάρα πολύ ωραίο το Ίρμα. Μου κάνει κάτι εξωτικό! Και το Σμαρώ καλό αλλά μου ταιριάζει περισσότερο ως υποκοριστικό του Σμαράγδα.

Aγγελική_Μιλτιάδης
23-08-10, 11:46
Ρία? Ρίτα?

Aγγελική_Μιλτιάδης
23-08-10, 11:48
Μπορείς να τη φωνάζεις Κάλλια.

Aγγελική_Μιλτιάδης
23-08-10, 11:51
Eγω την μικρή μου την βάφτισα Μαρία αλλα την φωνάζω Μάρω γιατι το Μαρία το θεωρώ πολύ κλασικό και συνηθισμένο (και είναι κ της πεθεράς μου..).Πως σας φαίνεται???
Πολύ ωραίο το Μάρω! Μακράν καλύτερο απο το Μαρία.

nansi
23-08-10, 12:30
Sorry, αλλα αυτός ο συνδυασμός ονομάτων ποτέ δεν μου άρεσε. Θεωρώ ότι πρέπει ένα όνομα να έχουμε και όχι δυο.
Άσε δε το αλλο με την μόδα των ονομάτων...
Δαναη
Ναταλία
Λυδια
Αυτά έπαιξαν για μεγάλο χρονικό διάστημα όπως και το Αλεξανδρος.

elena 79
23-08-10, 16:12

Σμαρώ;; Μάσα;;;

Lucy
23-08-10, 17:48
Μαρία Σωτηρία= Μάρσια :-)

REA24
05-09-10, 10:07
καλημερα...εχω ξαναστειλει μηνυμα αλλα η δεν εστειλα καλα το μηνυμα η δεν μπορω να δω την απαντηση...βγενει καποιο ονομα απο το πατρουλα-βασιλικη???σασ παρακαλω απαντηστε μου.....

yls
05-09-10, 12:03
Bάλια μήπως? Ή Λίλα?

rrrrr
05-09-10, 13:41
Πολύ ωραίο το Μάρω! Μακράν καλύτερο απο το Μαρία.

sorry αλλα εμενα παλι το Μαρω μου θυμιζει γιαγιακα....μπορεις να τη λες Μαιρη...

rrrrr
05-09-10, 13:43
Ρία? Ρίτα?

μαρια σωτηρια = μαρουσω!!!!

rrrrr
05-09-10, 13:45

ΜΑΡΙΑ+ΑΘΗΝΑ=ΜΑΡΙΝΑ...

rrrrr
05-09-10, 13:49

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΕΛΙΝΑ...

RIA85
06-09-10, 04:28
Γειά σας!Μια που λέμε για συνδιασμό ονομάτων θέλω βοήθεια!!Τα ονόματα είναι ΜΑΡΙΑ -ΔΗΜΗΤΡΑ.Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.HELP !!!:-(.Ευχαριστώ εξ αρχής.

REA24
06-09-10, 19:00
ωραιο το βαλια και το λιλα αλλα απο που????πατρουλα-βασιλικη θα ειναι..ευχαριστω παρα πολυ παντωσ....

ioannanip
07-09-10, 00:26
Πατρίλη, Βασούλα, Σίλια. Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...

latiatoula
09-09-10, 14:12
Γειά σας!Μια που λέμε για συνδιασμό ονομάτων θέλω βοήθεια!!Τα ονόματα είναι ΜΑΡΙΑ -ΔΗΜΗΤΡΑ.Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.HELP !!!:-(.Ευχαριστώ εξ αρχής.

Μήπως να μην τα έκοβες τα ονόματα και να την φώναζες και με τα δύο? Έχω μία γνωστή που την φωνάζουμε "Μαρία- Δήμητρα", απλά και ωραία. Δεν είναι μεγάλα ονόματα, και δένουν μεταξύ τους. Το Μαρία, είναι καλή περίπτωση γενικά, δένει με πολλά ονόματα, έχω στον περίγυρό μου "Μαρία-Χριστίνα", "Μαρία- Εύα", "Μαριλίζα", "Μαρικαίτη", "Μαρισόφη", "Μαριαλένα", "Μαριτίνα" κλπ κλπ κλπ
Ψηφίζω λοιπόν Μαρία-Δήμητρα, εξάλλου, εκτός του ότι δένουν ωραία, έχουν και ωραία "σημασία" σαν ονόματα: Μαρία, το όνομα της Παναγίας, της Μητέρας όλων μας, Δήμητρα, η θεά της γης και της γεωργίας στην ελληνική μυθολογία. Πολύ θηλυκό και οικογενειακό-μαμαδέ όνομα :smile:!

vasoulina
21-02-11, 09:56
καλημερα κοριτσια!!ειμαι καινουρια και εχω ενα κοριτσακι που θα τη βαφτισω το σεπτεμβριο..εχετε καμια ιδεα για συνδιασμο σταυρουλα-γεωργια η' ελευθερια-γεωργια??:???:

revythaki
21-02-11, 10:13
καλημερα κοριτσια!!ειμαι καινουρια και εχω ενα κοριτσακι που θα τη βαφτισω το σεπτεμβριο..εχετε καμια ιδεα για συνδιασμο σταυρουλα-γεωργια η' ελευθερια-γεωργια??:???:
Απο τα Ελευθερία-Γεωργία μου έρχεται μόνο το Τζωρτζέλα αλλά ψιλοκαταστρέφονται τα ονοματάκια...:rolleyes:
Δυσκολα ονόματα για να συνδιαστούν:confused:

vasoulina
21-02-11, 10:21
nai einai duskolo!!thanks gia to Τζωρτζελα!!

sailing
22-02-11, 09:40
γειά σας! Πιστεύει κανείς ότι το Μελίτα μπορεί να βγεί από το Μαρία Νικολέτα?

Lucy
22-02-11, 11:53

όχι!:rolleyes:

Το Μαρλέτα όμως ταιριάζει νομίζω... ή Μαριλέτα...

cristina112
22-02-11, 13:35

Γιατί όχι??Αφού όλα τα γράμματα του Μελίτα υπάρχουν στα 2 ονόματα.
Εμένα πάντως μου αρέσει.;)

sailing
23-02-11, 15:51
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..του άντρα μου του άρεσε το Μελίτα, αλλά πιο πολύ ψάχνομαι για να αρέσει και στην μπέμπα όταν μεγαλώσει...μέχρι στιγμής έχουμε πει να την λέμε Μαρινίκη αλλά δεν ξέρω..

cristina112
23-02-11, 15:58
Το Μελίτα είναι πολύ γλυκό όνομα,γιατί να μην της αρέσει??

vasoulina
24-02-11, 09:17
το Μελιτα ειναι πολυ ωραιο αλλα και το Μαριλετα ειναι πολυ ομορφο και ασυνηθιστο!!

mimakoulini
24-02-11, 11:50
γεια σας θα ηθελα κ εγω μια βοηθεια για Μαρία-Αναστασία
μου εχουν πει Μαριζα αλλα αν υπαρχει κ καμια αλλη ιδεα.....:p
Ευχαριστω!!

patousitses
24-02-11, 12:16
Μαρσια.,Μαριανα (αλλα με ενα ν),Αρια

glitter
24-02-11, 13:22
Ευχαριστω!!

Θα σου πω ένα όνομα που δεν είναι χαϊδευτικό, αλλά κύριο. Ταιριάζει όμως πολύ στην περίπτωσή σου. Το πιθανότερο είναι να μην το έχεις ξανακούσει και να σου φανεί ως μία περίεργη σύνθεση των ονομάτων.

Αμαρύσια

Για μένα είναι πολύ όμορφο όνομα, πολύ ιδιαίτερο, το είχε μια οικογενειακή γνωστή (έτσι την είχαν βαφτίσει) , την οποία συμπαθούσα πολύ. Ίσως γι' αυτό να μου αρέσει ως όνομα. Πάντως είναι όνομα που δεν το ξεχνάς. Αρχαίο, αλλά όχι από τα συνηθισμένα. Κανονικά γράφεται με υ. Αν θέλεις να το προσαρμόσεις πλήρως στο Μαρία Αναστασία, γράψτο με ι , δηλαδή Αμαρίσια. Αλλά το σωστό είναι με υ. Μπορείς να το τονίσεις και Αμαρυσία.

(Τα Αμαρύσια ή Αμαρύνθια ήταν μια αρχαία ελληνική γιορτή που γινόταν στην Αμάρυνθο της Εύβοιας προς τιμήν της θεάς Αρτέμιδος. Αμάρυνθος λεγόταν ένας ακόλουθος της θεάς και από αυτόν πήρε το όνομα η περιοχή. Η θεά αναφέρεται συχνά ως Αμαρυσία Άρτεμις. Αμαρύσσω στα αρχαία σημαίνει λάμπω.)

Ακόμα δε σε έπεισα? Ελπίζω να σου αρέσει! Αν όχι, δεν πειράζει, κάτι θα βρεθεί! (Εγώ πάντως θα το έχω υπόψιν, αν κάνω κόρη..)

Α και για πιο μοντέρνο, τώρα μου ήρθε και το Μέρσυ, θυμήθηκα τα ''υπέροχα κείμενα βάφτισης από τη Mersy''. Αλλά το Αμαρύσια είναι κατά πολύ καλύτερο, πιο αριστοκρατικό..

Lucy
24-02-11, 13:33
Ευχαριστω!!

Και εγώ Μαριάνα και Μάρσια σκέφτηκα...

glitter
24-02-11, 13:40
Και εγώ Μαριάνα και Μάρσια σκέφτηκα...

Πολύ όμορφο και το Μάρσια!

lovely people
24-02-11, 14:11
Θα σου πω ένα όνομα που δεν είναι χαϊδευτικό, αλλά κύριο. Ταιριάζει όμως πολύ στην περίπτωσή σου. Το πιθανότερο είναι να μην το έχεις ξανακούσει και να σου φανεί ως μία περίεργη σύνθεση των ονομάτων.

Αμαρύσια

Για μένα είναι πολύ όμορφο όνομα, πολύ ιδιαίτερο, το είχε μια οικογενειακή γνωστή (έτσι την είχαν βαφτίσει) , την οποία συμπαθούσα πολύ. Ίσως γι' αυτό να μου αρέσει ως όνομα. Πάντως είναι όνομα που δεν το ξεχνάς. Αρχαίο, αλλά όχι από τα συνηθισμένα. Κανονικά γράφεται με υ. Αν θέλεις να το προσαρμόσεις πλήρως στο Μαρία Αναστασία, γράψτο με ι , δηλαδή Αμαρίσια. Αλλά το σωστό είναι με υ. Μπορείς να το τονίσεις και Αμαρυσία.

(Τα Αμαρύσια ή Αμαρύνθια ήταν μια αρχαία ελληνική γιορτή που γινόταν στην Αμάρυνθο της Εύβοιας προς τιμήν της θεάς Αρτέμιδος. Αμάρυνθος λεγόταν ένας ακόλουθος της θεάς και από αυτόν πήρε το όνομα η περιοχή. Η θεά αναφέρεται συχνά ως Αμαρυσία Άρτεμις. Αμαρύσσω στα αρχαία σημαίνει λάμπω.)

Ακόμα δε σε έπεισα? Ελπίζω να σου αρέσει! Αν όχι, δεν πειράζει, κάτι θα βρεθεί! (Εγώ πάντως θα το έχω υπόψιν, αν κάνω κόρη..)

Α και για πιο μοντέρνο, τώρα μου ήρθε και το Μέρσυ, θυμήθηκα τα ''υπέροχα κείμενα βάφτισης από τη Mersy''. Αλλά το Αμαρύσια είναι κατά πολύ καλύτερο, πιο αριστοκρατικό..

Τ Ε Λ Ε Ι Ο!!!!!!!!!!!!111111

cristina112
24-02-11, 14:28
Το Αμαρύσια είναι απίστευστο!!Μου βάζετε και εμένα ιδέες τώρα...
Το Μάρσια μου θυμίζει(και μην γελάσετε)μια ξενέρωτη τύπισσα από το Παντρεμένοι με παιδιά,με τον Αλ Μπάντυ...όσες είστε κοντά στην ηλικία μου θα το θυμάστε!Μου θυμίζει λοιπόν την γειτόνισσα του την Μάρσυ και δεν το προτιμώ...;)

glitter
24-02-11, 17:10
Το Αμαρύσια είναι απίστευστο!!Μου βάζετε και εμένα ιδέες τώρα...
Το Μάρσια μου θυμίζει(και μην γελάσετε)μια ξενέρωτη τύπισσα από το Παντρεμένοι με παιδιά,με τον Αλ Μπάντυ...όσες είστε κοντά στην ηλικία μου θα το θυμάστε!Μου θυμίζει λοιπόν την γειτόνισσα του την Μάρσυ και δεν το προτιμώ...;)

:mrgreen::mrgreen::lol::lol::lol:
Καλέ την είχα ξεχάσει αυτή!!! Πολύ κρύα όντως.. Τελικά πολύ συχνά ένα όνομα μας αρέσει ή όχι συνδυαστικά με το άτομο που το έχει..

cristina112
24-02-11, 17:28
:mrgreen::mrgreen::lol::lol::lol:
Καλέ την είχα ξεχάσει αυτή!!! Πολύ κρύα όντως.. Τελικά πολύ συχνά ένα όνομα μας αρέσει ή όχι συνδυαστικά με το άτομο που το έχει..

Καλέ πού τα ξέρεις εσύ αυτά??Είναι προπολεμικά...!!!!!!!

glitter
24-02-11, 17:34
Καλέ πού τα ξέρεις εσύ αυτά??Είναι προπολεμικά...!!!!!!!

Πήγαινα στο προνήπιο και μας μάθαιναν Αγγλικά και το παρακολουθούσα! Καλέ τα έχω τα χρονάκια μου, 33 είμαι, δεν είμαι κοριτσάκι!!;)

glitter
24-02-11, 17:36
Ενίοτε το βάζει και το tv μακεδονία!

cristina112
24-02-11, 17:38
Ενίοτε το βάζει και το tv μακεδονία!

Ακόμα το βλέπω και θυμάμαι τα νιάτα μου!!!;)

imerovigli
04-03-11, 14:24
Πολύ ωραίο το Λιδωρία και το Δωρηλία!
Το Θέλια πολύ ουδέτερο γιατί δε θυμίζει ούτε το Θεοδώρα ούτε το Αγγελική.

Μπορείς βέβαια και απλά να την φωνάζεις Θεά!!!

καλησπερα ειμαι καινουργια στο φορουμ και θα ηθελα τη βοηθεια σασ

σε λιγουσ μηνεσ θα βαφτισουμε τη μπέμπα μας και ειμαστε πολυ μπερδεμένοι, τη γιαγιά μας τη λενε Φλώρα και πριν γεννηθεί η μπέμπα μας είχα δει ενα όνειρο με την Αγ.Άννα όπου μου έλεγε να μην στεναχωριμαι και οτι θα κάνουμε παιδακι, και τελικα μετα απο λιγο εμεινα εγκυοσ και αποκτησαμε τη μπεμπα μασ προσπαθω να βρω ενα καλο συνδυσαμο αναμεσα στο Φλώρα και στο Άννα πείτε μου τη γνωμη σασ

ευχαριστω

cristina112
04-03-11, 14:39
Φλωριάννα???Ωραίο μου ακούγεται...

imerovigli
04-03-11, 14:42
Απλό αλλά από το Μαρία Κατερίνα βγαίνει το Μα ρίνα....αλλιώς είναι δύσκολο να συνδιαστούν,,:)
συμφωνω και εγω....... μπορουμε να σκευτουμε κατι και για τη δικη μου περιπτωση?

σε λιγουσ μηνεσ θα βαφτισουμε τη μπέμπα μας και ειμαστε πολυ μπερδεμένοι, τη γιαγιά μας τη λενε Φλώρα και πριν γεννηθεί η μπέμπα μας είχα δει ενα όνειρο με την Αγ.Άννα όπου μου έλεγε να μην στεναχωριμαι και οτι θα κάνουμε παιδακι, και τελικα μετα απο λιγο εμεινα εγκυοσ και αποκτησαμε τη μπεμπα μασ προσπαθω να βρω ενα καλο συνδυσαμο αναμεσα στο Φλώρα και στο Άννα πείτε μου τη γνωμη σασ

ευχαριστω

imerovigli
04-03-11, 14:45
Φλωριάννα???Ωραίο μου ακούγεται...

ναι δε λεω μου το εχει πει και η μητερα μου αυτο το συνδυασμο, το θεμα ειναι βαφτιζετε με αυτο το ονομα ή θα πρεπει να γραφει μια ζωη το παιδι φλωρα-αννα

imerovigli
04-03-11, 14:52
σε ευχαριστω πολυ

cristina112
04-03-11, 14:53
ναι δε λεω μου το εχει πει και η μητερα μου αυτο το συνδυασμο, το θεμα ειναι βαφτιζετε με αυτο το ονομα ή θα πρεπει να γραφει μια ζωη το παιδι φλωρα-αννα

Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι μπορεί να βαφτιστεί έτσι,έχω παράδειγμα συγγενικού μου προσώπου που έβαλε κατευθείαν τον συνδυασμό.Εκτός και αν πέσεις σε κανέναν περίεργο παπά.Αλλά,αν σου αρέσει ο συνδυασμός,τί σε πειράζει να ακουστούν ξεχωριστά τα ονόματα στην εκκλησία,να χαρεί και η γιαγιά και μετά να την φωνάζεις όπως σου αρέσει???

imerovigli
04-03-11, 15:30
σωστα

imerovigli
04-03-11, 15:31
το Ανναφλώρα πωσ σας φαίνεται? χωρίς νόημα?

imerovigli
04-03-11, 15:32
το συγγενικο σου πρόσωπο τί συνδυασμό ονομάτων έκανε?

tsixlofouska
04-03-11, 15:36
Λωριάννα
Sorry,το Φλωριάννα και το Ανναφλώρα δεν μου αρέσουν

cristina112
04-03-11, 15:54
το συγγενικο σου πρόσωπο τί συνδυασμό ονομάτων έκανε?

Eλεάννα και ακούστηκε έτσι στην εκκλησία.Από Ελένη και Άννα,όπως κατάλαβες.

cristina112
04-03-11, 15:55
το Ανναφλώρα πωσ σας φαίνεται? χωρίς νόημα?

Δεν μου αρέσει και πολύ...μου θυμίζει πάστα-φλώρα(που μου αρέσει πολύ!!!:lol::lol::lol:;)).

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
04-03-11, 20:23
Φλωράνς, Φλωράννα...

ioanna new mummy
11-03-11, 19:08
καλησπερα κοριτσια,

τελικα πολλες μανουλες εχουμε τα παιδακια μας με διπλα ονοματα.δυσκολο να βρεις και συνδυασμο σε μερικα.το γιο μου τον εβαλα ηλια μαρινο και δυστυχως δεν μπορω να βρω καποιο συνδυασμο...αν μπορειτε ριξτε καμια ιδεα....

Merenta
12-03-11, 00:33
Για βοηθήστε και εμένα χαρισματικές μαμάδες!! Το Σεπτέμβρη βαπτιζόμαστε Αμαλία (πεθερά) - Νεκταρία (τάμα) ..... Τι συνδιασμό προτείνετε?:confused:

cristina112
12-03-11, 00:52
Νέλια
Αμαλίρια
Είναι περασμένη η ώρα και το έχω κάψει εντελώς!!!

manoula24
12-03-11, 15:59
Γεια σας μανουλες! Για αλλη μια φορα θελω την πολυτιμη βοήθεια σας! Θα βαπτισω τον μικρο μου μάλλον Ιωαννη Πασχαλη και θέλω να τα συνδιασω ωστε να αποφυγω τις παρεξηγησεις...ασε που το Πασχαλης δεν μου αρεσει καθόλου! ξερω ειναι δυσκολο αλλα εσεις κανετε θαυματα! καντε αλλο ενα... please.................E!!!

nikoleta_
15-03-11, 09:54
Γειά σας κορίτσια με τις καταπληκτικές σας ιδέες! μπορειτε να βοηθησετε λιγο και εμας??? Υπάρχει κανένας ωραίος συνδυασμός για το Γεωργια και το Νίκη?
σκεφτηκαμε το Γεωνικη αλλα δεν μας ενθουσιαζει...please help!!!!!!

Merenta
15-03-11, 20:29
Νέλια
Αμαλίρια
Είναι περασμένη η ώρα και το έχω κάψει εντελώς!!!

Τέλειο!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!

Merenta
15-03-11, 20:35
Γειά σας κορίτσια με τις καταπληκτικές σας ιδέες! μπορειτε να βοηθησετε λιγο και εμας??? Υπάρχει κανένας ωραίος συνδυασμός για το Γεωργια και το Νίκη?

Γεωργια - Νίκη ... Νίρια
Γεωργια - Νίκη .... ΓεώΝη

..... Δύσκολος συνδιασμός.....:???:

cristina112
15-03-11, 20:39
Τέλειο!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!

Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε!!:D

giota k
19-03-11, 00:37
γεια σας.θα ηθελα και εγω τη βοηθεια σας!μπορουμε να συνδιασουμε δυο ονοματα?κατερινα-αδαμαντια.δεν μου βγαινει τιποτα.

pardalofistiki
19-03-11, 00:48
γεια σας.θα ηθελα και εγω τη βοηθεια σας!μπορουμε να συνδιασουμε δυο ονοματα?κατερινα-αδαμαντια.δεν μου βγαινει τιποτα.

εμένα μου βγήκε το Κάντυ!!!

pardalofistiki
19-03-11, 01:04
βρήκα τόσο ωραίο όνομα και δεν το εχεις δει ακομα;;;;;;

pardalofistiki
19-03-11, 14:48
βρήκα τόσο ωραίο όνομα και δεν το εχεις δει ακομα;;;;;;
ακομα δεν εχεις μπει!!!;-)

ritsa25
21-03-11, 08:55
Καλημέρα κορίτσια...καλή εβδομάδα να εχούμε! 1 Μαίου βαφτίζουμε την μπέμπα μας.Θα την πούμε Ελένη που είναι το όνομα της μαμάς μου και σκεφτόμαστε μαζί και το Λυδία γιάτι μας αρέσει....Μπορείτε να σκεφτείτε κάποιο υποκοριστικό?Σκέφτηκα το Ελίνα,αλλά δεν ξέρω αν κολλάει...

pardalofistiki
21-03-11, 15:11
Καλημέρα κορίτσια...καλή εβδομάδα να εχούμε! 1 Μαίου βαφτίζουμε την μπέμπα μας.Θα την πούμε Ελένη που είναι το όνομα της μαμάς μου και σκεφτόμαστε μαζί και το Λυδία γιάτι μας αρέσει....Μπορείτε να σκεφτείτε κάποιο υποκοριστικό?Σκέφτηκα το Ελίνα,αλλά δεν ξέρω αν κολλάει...

γιατι υποκοριστικό;;;;;;; το λυδια ειναι πολύ ωραιο ονομα και πρωτοτυπο:eek:

imerovigli
22-03-11, 14:05
Για βοηθήστε και εμένα χαρισματικές μαμάδες!! Το Σεπτέμβρη βαπτιζόμαστε Αμαλία (πεθερά) - Νεκταρία (τάμα) ..... Τι συνδιασμό προτείνετε?:confused:

Αμαρυλις
Νελη

imerovigli
22-03-11, 14:15
Ναντια

imerovigli
22-03-11, 14:16

εμένα μου βγήκε το Κάντυ!!!

Ναντια
Κατια

imerovigli
22-03-11, 14:34
ΚΟΡΙΤΣΙΑ SOS ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ........
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
ΓΙΑ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΑΝΝΑ - ΦΛΩΡΑ

ΛΩΡΙΑΝΝΑ ή ΦΛΩΡΑΝΣ (ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ)

cristina112
22-03-11, 14:52

Το Φλωράνς μου θυμίζει την Χρυσούλα Διαβάτη στους Δύο Ξένους,έτσι την φώναζε η κυρία Μαρκορά!!:lol::lol::lol:
Το Λωριάννα είναι πολύ όμορφο!:D;)

georkost
24-03-11, 13:05
καλημερα!!θα ηθελα και εγω την βοηθεια σας!!τα ονοματα Στελλα και Μαρια πως θα μπορουσαν να συνδυαστουν????

revythaki
24-03-11, 13:30
καλημερα!!θα ηθελα και εγω την βοηθεια σας!!τα ονοματα Στελλα και Μαρια πως θα μπορουσαν να συνδυαστουν????
Μαριέλλα?

georkost
24-03-11, 13:39
Μαριέλλα?

καλο!στα υπ'οψιν!!!!!:D:D ευχαριστω

foteini1606
26-03-11, 13:49

Μαρίλλια???

tsixlofouska
26-03-11, 14:15
Μαριλίνα!
Μαρία το πρώτο συνθετικό και στο δεύτερο,κάνεις μια μετατροπή το Στέλλα σε Στελλίνα.Voila!:)

vasoulina
28-03-11, 15:02
Γεια σας κοριτσια!!!!Μηπως γνωριζει καμια να μου πει αν το Ζετα βγαινει απο το Γεωργια???

agapoulini
28-03-11, 15:05
Γεια σας κοριτσια!!!!Μηπως γνωριζει καμια να μου πει αν το Ζετα βγαινει απο το Γεωργια???

δεν παραπεμπει σε καμια περιπτωση!! με πολύ πολύ πολύ φαντασια όμως, μπορει.......:lol:

malecon
28-03-11, 15:23
Ξέρω κοπέλα που την κόρη της την φωνάζει Ζέτα από το Γεωργία ;)

frinda
28-03-11, 15:30
Ναι βεβαια το Ζετα βγαινει απο το Γεωργια και θα σου πω πως: Το Γεωργια αν δεν κανω λαθος στα Γαλλικα μετατρεπεται σε Ζορζετ, στα Ελληνογαλλικα γινεται Ζορζετα αρα .... ΖΕΤΑ!

agapoulini
28-03-11, 15:36
Ναι βεβαια το Ζετα βγαινει απο το Γεωργια και θα σου πω πως: Το Γεωργια αν δεν κανω λαθος στα Γαλλικα μετατρεπεται σε Ζορζετ, στα Ελληνογαλλικα γινεται Ζορζετα αρα .... ΖΕΤΑ!

ειχα την εντυπωση ότι βγαινει απο το Ζωη:lol:

frinda
28-03-11, 15:44
Οχι ειναι σιγουρο αυτο που σου λεω εχω δυο φιλες Ζετες και τρεις συναδελφους που το βγαζουν απο Γεωργια. Απο Γεωργια επισης βγαινει και το Τζινα. Δηλαδη Τζωρτζια, Τζωρτζινα Τζινα. Και βεβαια απο Γωγουλα, Γωγω. Αυτα τα ολιγα

Αγγελίνα_2
28-03-11, 15:59

Τζωρτζίνα? Εμένα μου αρέσει πολύ.

lianakleopatra
28-03-11, 16:05
....Βγαίνει και απο το Αγορίτσα.... (βλ. Μακρυπούλια!!!). Με πολλά ζόρια βέβαια.....

Αγγελίνα_2
28-03-11, 16:07

Μπορείς να το κάνεις και Μελίνα ή Μελίτα.

Αγγελίνα_2
28-03-11, 16:15

Το Λυδία δεν συνδυάζεται με άλλα ονόματα και είναι τόσο όμορφο και εύηχο, που είναι κρίμα να το βάλεις και να το κάνεις Ελίνα. Από την άλλη, το Ελένη είναι πολύ ευκολοσυνδύαστο. Πχ με το Άννα, το κάνεις Ελεάννα, με το Αγγελική Αγγελίνα και πολλά αλλα. Οπότε, δεν βάζεις καλύτερα ένα δεύτερο που να κολλάει πιο όμορφα?

vasoulina
28-03-11, 16:21
Ευχαριστω παρα πολυ!!!!Δεν ξερετε ποσο εχω μπερδευτει με αυτο το ονομα!!!Σας ευχαριστω ολες!!!Υγεια σε ολους και κυριως στα αγγελουδια μας!!!

vasoulina
28-03-11, 16:27

Κι εγω το Λωριαννα πιστευω οτι ειναι πιο ομορφο και πρωτοτυπο!!Το Φλωρανς μου κανει πολυ "μανταμε"...

frinda
28-03-11, 16:30
Φλοριντα ισως;;;; Με κοπο βεβαια!

Αγγελίνα_2
28-03-11, 16:30

Βγαίνει το Μαριτίνα, αν σου αρέσει.

Αγγελίνα_2
28-03-11, 16:35

Το Λωριάννα είναι προτιμότερο από τα δύο, σίγουρα.

Υπάρχουν επίσης τα Λάουρα, Λωρίνα και Λωρένα.

agapoulini
28-03-11, 23:22
Λωριάννα σιγουρα!!!

agapoulini
29-03-11, 14:46
Βγαίνει το Μαριτίνα, αν σου αρέσει.

πως μπορει να βγει το Μαριτινα από το Κατερίνα-Αδαμαντία;;;

cristina112
29-03-11, 14:55
πως μπορει να βγει το Μαριτινα από το Κατερίνα-Αδαμαντία;;;

Με πολλή φαντασία,επειδή υπάρχουν όλα τα γράμματα του Μαριτίνα στα αρχικά ονόματα!;)

horhe137
16-05-11, 16:22
kalispera swsteme pedia psaxnoume gia sindiasmo metaxy theodora kai konstantina kamia epilogi exei kanenas sas eyxaristo ek ton protervn

40+mama
16-05-11, 18:22
kalispera swsteme pedia psaxnoume gia sindiasmo metaxy theodora kai konstantina kamia epilogi exei kanenas sas eyxaristo ek ton protervn

Μην καταστρέψεις δύο υπέροχα ονόματα για ένα αμφιβόλου αισθητικής υβρίδιο!!!!!!!!!!!!!!

skaki
07-06-11, 01:26
καλησπέρα!θα γίνω και εγώ μανούλα σε εναμιση περιπου μηνα και θέλουμε να βγάλουμε τα ονοματα των 2 γιαγιαδων....κατι θα υπαρχει και ζηταω τη βοηθεια σας!!τα ονοματα ειναι παρασκευη και άννα

ευχαριστώ πολύ

manoula24
07-06-11, 01:34
καλησπέρα!θα γίνω και εγώ μανούλα σε εναμιση περιπου μηνα και θέλουμε να βγάλουμε τα ονοματα των 2 γιαγιαδων....κατι θα υπαρχει και ζηταω τη βοηθεια σας!!τα ονοματα ειναι παρασκευη και άννα

ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα!
Εγω σκέφτηκα Βάννα , Ευήννα ή Ευάννα, ¨Αννη. Σευήννα.
Με το καλό να ρθει το μωράκι σου...

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
07-06-11, 21:34

ευχαριστώ πολύ

ΒΙΒΙΑΝ + ΑΝΝΑ = ΒΙΒΙΑΝΝΑ

cristina112
07-06-11, 22:26
ΒΙΒΙΑΝ + ΑΝΝΑ = ΒΙΒΙΑΝΝΑ

Τέλειο!!:D

κατερινα κωστας
08-06-11, 17:43

σαφως κ βγαινει...
γεωργια- ζορζετα (γαλλικα)- ζετα

κατερινα κωστας
08-06-11, 17:47
επειδη οταν ειχα ποσταρει το προβλημα μου ημουν νεα χρηστης δεν διαβασα ποτε τις απαντησεις...κ επειδη εχετε μεγαλη φαντασια κ εγω σε 3 βδομαδες εχω βαπτιση βοηθειαααααααααααααααααααααααααααααααααα
το βασικο ονομα πρεπει να ειναι Γιωργος..
βρειτε μου ενα δευτερο να το κολλησω για να αλλαξει το ονομα κ να τον φωναζω καπως αλλιως... γιατι Γιωργο λενε κ τον μεγαλο μου τον γιο που ειναι απο αλλο γαμο....