PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ

eirini
01-07-08, 15:25
Μπορεί κάποιος να μου λύσει μία απορία...
Μετά τον τοκετό έρχεται κατευθείαν περίοδος και διαρκεί κανονικά ως συνήθως 5-7 μέρες???

happy duckie
01-07-08, 15:32
μετα τον τοκετο η περιοδος ερχεται μετα απο 30-40 μερες...βεβαια υπαρχει και η λοχεια μετα τη γεννα που εμενα μου κρατησε 2μηνες :o

σε αλλες λεχωνιτσες κραταει μονο μερικες μερες

eirini
01-07-08, 15:34
what is λοχεια?

Eliza
01-07-08, 15:48
what is λοχεια?
λόχεια is αίμα όπως περιόδου για να καθαρίσει η μήτρα από υπολείματα κλπ :wink:

Η περίοδος μπορεί να έρθει το νωρίτερο στις 40 ημέρες, αλλά αν θηλάζεις μπορεί να καθυστερήσει αρκετά -ακόμα και χρόνο :!: :D

eirini
01-07-08, 15:55
Δηλαδή, για να καταλάβω, μπορεί να έχεις και επί 40 μέρες αίμα?????? :shock: :shock: :shock:
Από το μαιευτήριο δηλαδή φεύγεις και συ με το pamper σου :cry:

naina
01-07-08, 16:00
Δηλαδή, για να καταλάβω, μπορεί να έχεις και επί 40 μέρες αίμα?????? :shock: :shock: :shock:
Από το μαιευτήριο δηλαδή φεύγεις και συ με το pamper σου :cry:

Όση περίοδο γλύτωσες όσο ήσουν έγκυος την τρως μαζεμένη μετά :x

eirini
01-07-08, 16:11
Όχι ρε γαμώτο.....
Πολύ με ξενερώνει αυτή η ιδέα....
Βέβαια τότε θα έχω το ζουζούνι μου και δε θα το σκέφτομαι αλλά...είναι ξενέρα, μη μου πείτε!
Γενικά η περίοδος μου χαλούσε τη διάθεση ειδικά το καλοκαίρι με τη ζέστη και το pamper ένιωθα πολύ χάλια και τώρα τί μαθαίνω??? Μπορεί και 40 μέρες??????????????

θα τιγκάρει το σπίτι σε σερβιέτες και babylino!!!

:!: Mercy Jesus!!!!!

Πηνελόπη Β
01-07-08, 16:38
Νομίζω αν και δεν είμαι σίγουρη μιας και είμαι πρώτη φορά σε αυτήν την κατάσταση, ότι 5-7 μέρες είναι το αίμα μετά για 3-4 βδομάδες είναι καφέ κάτι σαν τα τελειώματα της περιόδου που είχαμε....

Σωστά το έχω στο μυαλό μου κοροτσάκια μου ή όχι.....

Α και κάτι άλλο έχεις και πόνους με τα λόχεια όπως της περιόδου???
Το ρωτάω αυτό πριν την εγκυμοσύνη πονούσα φρικτά στην περίοδο θα έχω το ίδιο ξανά και μάλιστα για 30-40 μέρες!!!!!!!!!!!!!!!

Please help us!!!!!

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev244pb___.png (http://pregnancy.baby-gaga.com/)

joe
01-07-08, 17:29
Εμενα τα λοχεια μου κρατησανε κατι παραπανω απο 40 μερες.Στην αρχη μιλαμε για παααρα πολυ αιμα,μετα ομως μειωθηκε και ηταν οπως στα τελειωματα της περιοδου. Για αρκετο διαστημα μετα το τελος των λοχειων δεν ειχα τιποτα,και τελη Μαιου μου ηρθε κατι σαν περιοδος που κρατησε 7 μερες αλλα με λιγοτερο αιμα απο της περιοδου.Λεω "κατι σαν περιοδος" γιατι πηγα στο γυναικολοηο και μου ειπε οτι ειναι αδυνατον να ηταν κανονικη περιοδος,δεδομενου οτι θηλαζω αποκλειστικα.Απο τοτε δε μου εχει ξαναερθει κι εχω απορησει κι εγω (εγραψα και σχετικο post στην ενοτητα "Θηλασμος" ) γιατι πιστευα οτι παρα τα οσα ελεγε ο γιατρος,μου ειχε ξαναερθει κανονικα.Γενικα το εχω αυτο,να αμφισβητω τους γιατρους ενιοτε-κακως βεβαια!!! Τελως παντων,περιμενω να δω τωρα ποτε θα μου ξαναερθει γιατι ψιλοανησυχησα που αργει τοσο.Εγκυος παντως δεν ειμαι,και συνεχιζω να θηλαζω!!!

Christie
02-07-08, 10:13
Δεν είναι στανταρ για όλες τις κοπέλες το πότε θα σου έρθει περίοδος μετά τη γέννα ούτε και το πόσο θα κρατήσει...

Κατ' αρχήν μετά τη γέννα έχεις τα λόχεια που δεν έιναι περίοδος, απλά καθαρίζει η μήτρα από αίμα κλπ... Εμένα μου κράτησαν καμια δεκαριά μέρες ενώ σε μια φίλη μου 40 μέρες με πολύ αίμα... Εξαρτάται απο τον κάθε οργανισμό...

Αν θηλάζεις η κανονική περίοδος μπορεί να αργήσει πολύ να έρθει (έως και 6-7 μήνες αλλα με αποκλειστικό θηλασμό)... Εμένα πάντως αν και θήλαζα αποκλειστικα περίοδος κανονική μου ήρθε περίπου 2 μήνες μετα τη γέννα... Αλλα πολύ αίμα βρε παιδιά, πλημμύρα... Και γενικά μετα τη γέννα η περίοδος μου έρχεται με πολυ περισσότερο αιμα σε σχεση με πριν την εγκυμοσύνη :cry:

ravT
08-05-09, 18:57
Μανούλες να σας κάνω μια ερώτηση? Γέννησα 7/4 με καισαρική. Χθές, δηλαδή ακριβώς 1 μήνα μετά τη γέννα είδα αίμα (ενώ εδώ και πολλές μέρες δεν είχα παρά μόνο καφέ υγρά) και σήμερα συνεχίζεται κανονικά σαν να έχω περίοδο αλλά με πολύ λιγότερο αίμα. Εγώ πάντα στην περίοδο σφάδαζα από πόνους, τώρα δεν πονάω αλλά με έχει τρελάνει ο πονοκέφαλος εδώ και 30 ώρες δεν περνάει με τίποτα. Λέτε να συμβαίνει κάτι άλλο και να μην αδιαθέτησα? Να τηλεφωνήσω στον γιατρό? Έχω ραντεβού μαζί του την Πέμπτη, αλλά μας πρόλαβε το αίμα...

nektstella
29-10-09, 15:40
ΕΜΑΝΑ ΤΑ ΛΟΓΧΕΙΑ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ. ΕΤΣΙ ΚΑΚΟΝΙΚΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ *ΠΕΡΙΟΔΟΣ*, ΟΜΩΣ ΤΟ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΑΙΜΟΡΑΓΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ. ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΗΡΘΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ, ΩΣΤΟΣΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ MITROTAN ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ ,ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΩ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΑΠΟΞΕΣΗ. ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ. ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΤΡΟΤΑΝ? Η ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΑΠΟΞΕΣΗ?

Marigoula
09-11-09, 20:12
ΕΜΑΝΑ ΤΑ ΛΟΓΧΕΙΑ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ. ΕΤΣΙ ΚΑΚΟΝΙΚΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ *ΠΕΡΙΟΔΟΣ*, ΟΜΩΣ ΤΟ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΑΙΜΟΡΑΓΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ. ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΗΡΘΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ, ΩΣΤΟΣΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ MITROTAN ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ ,ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΩ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΑΠΟΞΕΣΗ. ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ. ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΤΡΟΤΑΝ? Η ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΑΠΟΞΕΣΗ?

Πήρα τα mitrotan μία φορά στην πρώτη περίοδο μετά τον τοκετό όπου είχα πολύ μεγάλη αιμορραγία σε σημείο που φοβήθηκα. Είδα βελτίωση από την πρώτη μέρα. Και στη δεύτερη περίοδο είχα αρκετό αίμα αλλά λιγότερο από την πρώτη φορά. Τώρα πια έχει φτιάξει, γενικά έχει λιγοστέψει το αίμα και επίσης δεν πονάω πια καθόλου!!! Για απόξεση δεν μου είχε αναφέρει τίποτα ο γιατρός μου. Ελπίζω να πάνε όλα καλά, πάντως κάνουν δουλειά σίγουρα, θα δεις.

roulaki71
09-11-09, 21:01
Εμενα τα λοχεια κρατησαν 23 μερες ενω η περιοδος παραμενει αφαντη ...:rolleyes:

gialimar
13-08-10, 13:49
[QUOTE=Πηνελόπη Β;366120]Νομίζω αν και δεν είμαι σίγουρη μιας και είμαι πρώτη φορά σε αυτήν την κατάσταση, ότι 5-7 μέρες είναι το αίμα μετά για 3-4 βδομάδες είναι καφέ κάτι σαν τα τελειώματα της περιόδου που είχαμε....

Σωστά το έχω στο μυαλό μου κοροτσάκια μου ή όχι.....

Α και κάτι άλλο έχεις και πόνους με τα λόχεια όπως της περιόδου???
Το ρωτάω αυτό πριν την εγκυμοσύνη πονούσα φρικτά στην περίοδο θα έχω το ίδιο ξανά και μάλιστα για 30-40 μέρες!!!!!!!!!!!!!!!

Please help us!!!!!

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev244pb___.png (http://pregnancy.baby-gaga.com/)[/QUOTE

με τα λοχεια δεν πονας απλα να ξερεις οτι παιζει να εχεις πολυ αιμα και για τις 40 μερες μπορει και παραπανω...

STELLINI2
13-08-10, 14:31
Εγώ για 1 6μηνο μετά τον τοκετό δεν είχα περίοδο, βέβαια θήλαζα αποκλειστικά την κόρη μου.
Αυτό που έπαθα και ακόμη το θυμάμαι είναι να είμαι όρθια στο γραφείο, με ένα ανοιχτόχρωμο παντελόνι και να τρέχει το αίμα ποτάμι, στο παντελόνι, στα παπούτσια και στο πάτωμα. Ο γιατρός μου μου έδωσε κάποια φάρμακα δεν τα θυμάμαι, και έτσι συνήλθα.
Αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι ότι οι πρώτες περίοδοι συνοδεύονταν από ισχυρότατο πονοκέφαλο, οι οποίο ευτυχώς δεν συνεχίστηκαν. Μάλιστα, το είχα πει στο γιατρό μου και μου είχε πει ότι μπορεί να μείνουν, μπορεί και να φύγουν.
Τελικά έφυγαν, ΕΥΤΥΧΩΣ !

rrena
29-09-10, 23:45
Γεια σας,
γεννησα πριν δυο μήνες με καισαρική. Τα λόχια μου κράτησαν 1 μήνα και κάτι και πριν 2 εβδομάδες μου ήρθε για πρώτη φορά η περίοδος την οποία ακόμη και έχω!!Μαλίστα από την αρχή εχω πολύ αίμα...τόση πλημμυρα ούτε στην εφηβεία δεν θυμάμαι. Στην αρχή σκεφτομουν ότι είναι φυσιολογικό γιατι μου είχαν πει ότι οι πρώτες περίοδοι είναι ανώμαλες και ακανόνιστες τωρα όμως σκέφτομαι μηπως τόσος καιρός δεν είναι φυσιολογικός?

maria ampelokipi
30-09-10, 12:21
είναι λογικό να έχεις περισσότερο αίμα, γιατί η μήτρα ακόμα είναι διεσταλμένη και μαζεύει περισσότερο αίμα για να υποδεχτεί το έμβρυο σε περίπτωση εγκυμοσύνης (το αίμα της περιόδου είναι ακριβώς αυτό το αίμα, που αποβάλλεται εφόσον δεν γονιμοποιούμαστε στο μεταξύ). Μέχρι να επανέλθει η μήτρα στο αρχικό μέγεθος (όσο ένα πορτοκάλι) θα έχεις πιο πολλή αιμορραγία. Μετράει και η ανωμαλία στις ορμόνες που όσο να ναι και αυτές δεν έχουν ρυθμιστεί ακόμα.

eirini2
13-10-10, 13:39
εμενα μου ηρθε περιοδος 2,5 μηνες μετα τον τοκετο.δεν θηλαζω εδω και πολυ καιρο.θα εχω μεγαλο κυκλο μεχρι να στρωσει ή θα επρεπε να μου ερχεται κανονικα?

pokopikos
13-10-10, 14:21
Εμένα τα λόχεια μου κράτησαν 35 μέρες,έμεινα χωρις αίμα μια βδομάδα και έκτοτε κάθε μήνα κανονικά και το καλύτερό δεν νιώθω ουτε πόνο ούτε τίποτα.

eliana_1976_
13-10-10, 15:07
εμένα τα λόχεια έφυγαν στις 35 ημέρες και η πρώτη περίοδος ήρθε στους 2 μήνες κανονικά. Εκτοτε κάθε φορά που μου έρχεται η περίοδος δεν εχω κανένα σύμπτωμα και δεν ξέρω ποια μέρα και ώρα θα έρθουν, δεν έχω πόνους, ούτε πρήξιμο στο στήθος, ούτε πόνο στη μέση, τίποτα. Με αποτέλεσμα να μην το καταλαβαίνω και να γίνομαι χάλια εάν κοιμάμαι. Ασχημο αυτό, ειδικά όταν πρέπει να βγω έξω τις επικίνδυνες μέρες κυκλοφορώ φασκιωμένη. Βέβαια πλέον τη δεύτερη μέρα πονάω πολύ, ειδικά στα ράμματα που μου είχε κάνει στην Φ.Τ. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.

Marigoula
14-10-10, 14:27
εμένα τα λόχεια έφυγαν στις 35 ημέρες και η πρώτη περίοδος ήρθε στους 2 μήνες κανονικά. Εκτοτε κάθε φορά που μου έρχεται η περίοδος δεν εχω κανένα σύμπτωμα και δεν ξέρω ποια μέρα και ώρα θα έρθουν, δεν έχω πόνους, ούτε πρήξιμο στο στήθος, ούτε πόνο στη μέση, τίποτα. Με αποτέλεσμα να μην το καταλαβαίνω και να γίνομαι χάλια εάν κοιμάμαι. Ασχημο αυτό, ειδικά όταν πρέπει να βγω έξω τις επικίνδυνες μέρες κυκλοφορώ φασκιωμένη. Βέβαια πλέον τη δεύτερη μέρα πονάω πολύ, ειδικά στα ράμματα που μου είχε κάνει στην Φ.Τ. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.

Εχεις ρωτήσει το γυναικολόγο και έιναι φυσιολογικό να πονάς στα ράμματα ; Να σου πω την αλήθεια τώρα που το λες κι εγώ νιώθω κάποιες στιγμές να πονάω από κατω όταν έιμαι όρθια-δεν ξέρω σε ποια μέρα- λες να έιναι τα ράμματα; Αλλά πάλι αυτά έχουν απορροφηθεί εδώ και τόσους μήνες, ούτε φαίνονται καν, δεν στέκει. Πάντως οι απαίσιοι πόνοι της περιόδου έχουν φύγει για τα καλά!! Απλώς θα έχω κακοκεφιά ή νεύρα και ημικρανία 1-2 μέρες πριν την οποία δεν είχα παλιά.

ballou
14-10-10, 14:42
Εμένα τα λόχεια μου κράτησαν περίπου 10 μέρες και η περίοδος μου ήρθε ξανά στους 8 μήνες!! (Θήλαζα αποκλειστικά).

anna_vas
17-04-11, 19:35
καλησπερα κοριτσια!θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με την περιοδο μετα την γεννα.θηλασα 1μηνα,μου ηρθε περιοδος στους 2 μηνες.. ξερετε ποτε ερχεται η επομενη?δηλαδη θα πρεπει να μου ερθει ξανα σε κυκλο 27 ημερων?γιατι εχουν περασει ηδη λιγες μερες και φοβαμαι...:shock:

chatzico
17-04-11, 19:45
Συνήθως, υπάρχει μια αναταραχή τους πρώτους έξη μήνες μετά τον θηλασμό - εγώ δεν θήλασα σχεδόν καθόλου και για 6-8 μήνες είχα πολύ ροή και είχα φοβηθεί στην αρχή. Νομίζω ότι δεν είναι κάτι που να εμπνέει φόβο αλλά καλού κακού, ρώτα και τον γιατρό σου. Ο κύκλος μου πάντως εξακολουθεί να είναι ο ίδιος, 28 ημέρες.

elzu
26-04-11, 09:49
Συνήθως, υπάρχει μια αναταραχή τους πρώτους έξη μήνες μετά τον θηλασμό - εγώ δεν θήλασα σχεδόν καθόλου και για 6-8 μήνες είχα πολύ ροή και είχα φοβηθεί στην αρχή. Νομίζω ότι δεν είναι κάτι που να εμπνέει φόβο αλλά καλού κακού, ρώτα και τον γιατρό σου. Ο κύκλος μου πάντως εξακολουθεί να είναι ο ίδιος, 28 ημέρες.
Καλημέρα και από εμένα... επειδή και εγώ θήλασα ελάχιστα... κάτι γραμμάρια της έβγαζα μόνο για 2 εβδομάδες ήθελα να σε ρωτήσω όταν λες ότι είχες πολύ ροή...σου ήρθε όμως πότε?

chatzico
26-04-11, 09:56
Καλημέρα και από εμένα... επειδή και εγώ θήλασα ελάχιστα... κάτι γραμμάρια της έβγαζα μόνο για 2 εβδομάδες ήθελα να σε ρωτήσω όταν λες ότι είχες πολύ ροή...σου ήρθε όμως πότε?

Μόλις σταμάτησα να βάζω το παιδί στο στήθος, νομίζω μετά από καμμιά εβδομάδα, ήρθαν οι Ρώσοι ....:lol::lol:

ΜΙΑ
26-04-11, 10:25
Καλημερα και απο εμενα! Εγω τον θηλασα 40 μερες και η περιοδος μου εστρωσε την 3η φορα που ηρθε. Τωρα ειναι κανονικα ανα 28 μερες.

xuito
26-04-11, 11:06
Θήλασα το γιο μου για 4 μήνες. Μετά από 10 ημέρες που έκοψα τελείως το θηλασμό μου ήρθε περίοδος και από τότε ο κύκλος μου είναι κανονικότατος.

elzu
26-04-11, 16:24
Μόλις σταμάτησα να βάζω το παιδί στο στήθος, νομίζω μετά από καμμιά εβδομάδα, ήρθαν οι Ρώσοι ....:lol::lol:

ΟΚ σε ευχαριστω...οποτε απο μερα σε μερα να την περιμενω! Καλα λενε τα κοριτσια παραπανω...πανες το μωρο...πανες και εμεις....ο ανδρας μου εχει βαρεθει...μια για την κορη του τρεχει, μια για εμενα:p:p

chatzico
26-04-11, 16:30
ΟΚ σε ευχαριστω...οποτε απο μερα σε μερα να την περιμενω! Καλα λενε τα κοριτσια παραπανω...πανες το μωρο...πανες και εμεις....ο ανδρας μου εχει βαρεθει...μια για την κορη του τρεχει, μια για εμενα:p:p

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ, πολύ καλό, που να δεί τι τον περιμένει σε 12-14 χρόνια, δεν θα προλαβαίνετε ποιά θα μπεί στην τουαλέτα να αλλάξει σερβιέτα....:lol:

kounelitsa
26-04-11, 17:06
Εμένα τα λόχεια κράτησαν πολύ λίγο..αδιαθέτησα στις 30 μέρες και είχα αρκετό αίμα..βέβαια έκανε 3-4 μήνες να σταθεροποιηθεί η περίοδος.

eirini2
28-04-11, 15:00
ηθελα να ρωτησω μετα απο ποσο καιρο μετα την γεννα στρωνει η περιοδος?τον προηγουμενο μηνα ειχα κυκλο 48 ημερων και τωρα κοντευω τις 55 μερες.τον ιουνιο κλεινω χρονο που γεννησα.ειναι φυσιολογικο ολο αυτο?εγκυος δεν ειμαι εχω κανει τεστ

Niki81
04-05-11, 21:45
Γεννησα τα Χριστουγεννα.Μεχρι τωρα δεν ειχα περιοδο...θηλαζω αποκλειστικα.Χθες πηγα στο μπανιο και ειχα αιμα...λεω οκ μου ηρθε περιοδος...μετα μεχρι το βραδυ ειχα μονο λιγο καφε.Σημερα ομως δεν εχω τπτ απολυτως.Εχει τυχει σε καμια αυτο?Γενικα νιωθω σα να εχω περιοδο...εχω ενα χαζοπονοκεφαλο,υδρωνω ολη μερα...χωρις ομως να ποναω(πριν γννησω ειχα τρελλους πονους στην πειοδο).
Σε εσας η πρωτη περιοδος μετα τον τοκετο ηταν κανονικη με πολυ αιμα οπως παντα?

v.polina
04-05-11, 22:56
ακριβως οταν ηταν ο γιος μου οσο η μικρη σου,ειχα δει κι εγω αιμα...ηταν για ενα απογευμα μονο,και μαλλον ηταν επειδη εκεινο το διαστημα ειχα κουραστει αρκετα...
και η κουνιαδα μου λιγο καιρο αφου σταματησαν το λοχεια ειχε δει αιμα,αλλα ουτε σε εκεινη ηταν περιοδος.
αδιαθετησα κανονικα οταν ο ζουζουνος μου εγινε 11 μηνων...
και τοτε το καταλαβα αμεσως,ηταν κανονικη περιοδος οπως ηταν και πριν μεινω εγκυος.

"φασολακι"
05-05-11, 09:56
η γνωμη μου ειναι για τις νεες μανουλες.....
μην πετατε τις περισιες σερβιετες λοχιας....στην πρωτη περιοδο και στην δευτερη νομιζω ειχα πλημυρα απο αιμα οπως επερνα και σιδηρο(λεγκοφερ) γιατι ενοιωθα ζαλη απο την πολυ ροη....δεν ξερω αν συμβαινει σε ολες..,
εχω να πω οτι μετα την γεννα τελος οι πονοι περιοδου και σταθεροποιηθηκε ο κυκλος μου επιτελους.... γεννησα 12/11 και μου ηρθε για πρωτη φορα 1/1

marianna28
05-05-11, 10:30
Καλημέρα σας. Εγώ γέννησα 21/9 και αδιαθέτησα 31/1.Στην πρώτη περίοδο ξεκίνησα να έχω καφέ υγρά από τις 27 και αίμα κανονικά από 31.Αλλά πολύ........και έτσι συνεχίζεται μέχρι και τώρα.Βέβαια, πριν γεννήσω πόναγα υπερβολικά και υπέφερα.Τώρα, απλά πονάει λίγο η μέση μου και έχω αυτό το φούσκωμα αλλά έχω πολύ αίμα και κράταει περισσότερο.Τι να πω...δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο , να πονάς ή να έχεις πολύ αίμα!!!

annoula1987
05-05-11, 10:53
Γεννησα τα Χριστουγεννα.Μεχρι τωρα δεν ειχα περιοδο...θηλαζω αποκλειστικα.Χθες πηγα στο μπανιο και ειχα αιμα...λεω οκ μου ηρθε περιοδος...μετα μεχρι το βραδυ ειχα μονο λιγο καφε.Σημερα ομως δεν εχω τπτ απολυτως.Εχει τυχει σε καμια αυτο?Γενικα νιωθω σα να εχω περιοδο...εχω ενα χαζοπονοκεφαλο,υδρωνω ολη μερα...χωρις ομως να ποναω(πριν γννησω ειχα τρελλους πονους στην πειοδο).
Σε εσας η πρωτη περιοδος μετα τον τοκετο ηταν κανονικη με πολυ αιμα οπως παντα?

Κι εγώ το ίδιο ακριβώς!!Γέννησα 06/02 είχα λόχεια για 50 μέρες περίπου και προχθές είχα αίμα το οποίο έγινε καφέ και κράτησε ένα απόγευμα...Είχα και αδιαθεσία κ νόμιζα ότι μου ήρθε η περίοδος, παραξενεύτηκα γιατί θηλάζω αποκλειστικά.Αλλά τελικά δεν ξαναείδα τίποτα!!Ελπίζω να μην δω μέχρι να περάσει το καλοκαιράκι!!!:rolleyes:

elzu
16-05-11, 15:10
Κοριτσια καλησπερα!Τελικα στις 40 μερες ακριβως απο την μερα που γεννησα μου ηρθε περιοδος...μεχρι στιγμης εχω αιμα οπως ειχα πριν τις πρωτες μερες!Πονος καθολου...

ΚΙΤΤΥ.
16-05-11, 21:20
Κοριτσια καλησπερα!Τελικα στις 40 μερες ακριβως απο την μερα που γεννησα μου ηρθε περιοδος...μεχρι στιγμης εχω αιμα οπως ειχα πριν τις πρωτες μερες!Πονος καθολου...

Καλησπέρα,

σημερα ειναι 40 μερες , αλλα δεν μου εχει ερθει ακομα περιοδος. τις τελευταιες μερες βεβαια ειχα κατι ροζ και καφε σαν τελειωματα....τωρα δεν ξερω αν αυτο θεωρειται περιοδος

Χριστινα Μ
23-05-11, 09:37
Κοριτσια καλημερα ηθελα να ρωτησω κατι πριν παρω τη γιατρο μου και αν γνωριζει καποια να μου πει γεννησα 21/4 και μολις προχθες γιναμε 1 μηνων ο μπεμπης μου εμενα πριν 2 μερες μου σταματησε το αιμα και χθες και σημερα βλεπω καφε υγρα τα οποια αν δε κανω λαθος δεν βγαινουν απο το κολπο αλλα απο τη ουρηθρα μου κατι το οποιο συνεβαινε οταν ημουν εγκυος ειναι ανησυχητικο τι λετε ή ειναι φυσιολογικο?θα τρελαθω help...............

Χριστινα Μ
23-05-11, 10:26
καμια δε ξερει τιποτα?φοβαμαι για καμια ουρολοιμωξη ρε γαμωτο και δε ξερω τι να κανω

mamabeby
24-05-11, 17:47
καλησπέρα,
θελω να ρωτησω οσες κάνατε καισαρική, βάλατε καθόλου ζώνη, και αν ναι για πόσο καιρό;

mamabeby
24-05-11, 17:50
Χριστίνα για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω για τη συγκεκριμένη κατάσταση, αυτό που ξέρω είναι οτι 40 μέρες μπορεί να έχεις αίμα κλπ και όχι συνεχόμενα. Δλδ μπορεί να σταματήσει η αιμοραγία για πχ 1 εβδομάδα και να σου ερθει πάλι ξαφνικά. Πάντως καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με το γιατρό σου για να είσαι σίγουρη 100%.

efi25
24-05-11, 18:17
εγω ειχα 30 μερες σχεδον αιμα μπορει και παραπανω και ενω θηλαζω αποκλειστικα μου ηρθε περιοδος πριν λιγες μερες.δεν πονεσα καθολου και δεν ειχα και πολυ αιμα.μια ειχα αιμα μια δεν ειχα.ο γιατρος μου ειχε πει οτι το πιθανοτερο θα ειναι να μην εχω περιοδο αλλα δε ξερω τωρα πως θα συνεχιστει.αν θα ξαναεχω δηλαδη....

Anga
24-05-11, 18:49
Εγώ αδιαθετησα μετα απο 3 μηνες χωρίς καμία προειδοποίηση με υπερβολικά πολύ αιμα. Αλλαζα καθε 2 ωρες... και μαλιστα έτυχε την ημέρα που βγήκα πρωτη φορά μετά τη γέννα σε μονοήμερη εκδρομούλα... Φρίκη !!!
Πριν γεννησω πονούσα ολοκληρη πριν αδιαθετησω και τις 2 πρώτες ημέρες ημουν με παυσιπονα. Τώρα δεν πονάω σχεδόν καθόλου, και το αίμα ήταν πολύ τους 4 πρώτους μήνες. Τώρα όλα επανήλθαν στα φυσιολογικά χωρίς όμως ευτυχώς τους πόνους περιόδου... Ολα καλα!!!

black_rose
28-05-11, 15:11
Επιτέλους γράφω και εγώ εδώ!!!Μου ήρθε η πρώτη περίοδος 13 μήνες μετά τον τοκετό!!!Θηλάζω ακόμα και για αυτό καθυστέρησε τόσο!Περίμενα οτι θα έχω πολύ αίμα γιατι έτσι μου είπε και ο γιατρός μου αλλά και όσες γνωστές μου έχουν γεννήσει.Καμία σχέση είχα φυσιολογική ροή,όπως πάντα!(3-4 σερβιέτες τη μέρα και όχι γεμάτες)Και το θεικό δεν πόνεσα ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!Πάντα πονούσα την πρώτη μέρα και μάλιστα χωρίς παυσίπονο διπλωνόμουν απο τον πόνο.Μακάρι να συνεχιστεί και τις επόμενες φορές αυτό.Επίσης παρατήρησα αλλαγή και στις μέρες που μου κράτησε.Σε 3 μέρες είχα καθαρίσει ενώ πριν μείνω έγκυος μου κρατούσε 6 μέρες.Όλα λοιπόν προς το καλύτερο!!!

Χριστινα Μ
01-06-11, 15:18
Κοριτσια καλησπερα και εγω θηλαζω αποκλειστικα εδω και 1 μηνα και κατι τη δευτερα σαραντησα αλλα μεσα στο σαραντισμο μου καθαρισα και μου ηρθε περιοδος απο οτι καταλαβα κανονικα μου κρατουσε 6-7 μερες μου ηρθε στις 26/5 και σημερα εχω ακομα αλλα βλεπω οτι δεν ειναι του κολπου αλλα απο την υορηθρα σας εχει τυχει εσας πειτε μου γιατι φοβαμαι μπορει βεβαια να μην ειναι και τιποτα και να αγχωνομαι τσαμπα ειχε καμια αναλογη εμπειρια να σας πω οτι γεννησα στις 21/4

Marirena
01-06-11, 17:37
Πολύ νωρίς δεν είναι βρε Χριστινα Μ για περίοδο? Δεν ξέρω κιόλας, γίνεται να έρθει τόσο νωρίς αν θηλάζουμε αποκλειστικά?

mafalda@
29-06-11, 23:54
Θηλαζα αποκλειστικά. 6+1/2 μηνών ξεκινήσαμε στέρεες τροφές. Στους 7+1/2 μήνες, μου ήρθε περίοδος. 1 μέρα σήμερα και αισθάνομαι λες και εσκαβα! Και τώρα το βράδυ η αιμμοραγια είναι τραγική. Να δούμε πόσο θα τραβήξει.

efi25
07-07-11, 15:22
πρωτη περιοδος ηρθε περιπου στους 3 μηνες η επομενη ηρθε μετα απο 20 μερες,τωρα εχω 11 μερες καθυστερηση ειναι φυσιολογικο?αγχωνομαι για εκγυμοσυνη αλλα ελπιζω σε ανωμαλια κυκλου και δε κανω ακομα τεστ.ποσο να περιμενω ακομα?

eleonora78
18-07-11, 19:22
Εγω ειχα αιμα για 35 ημερες. Σταματησε για 1 εβδομαδα και εκτοτε εχω κανονικα περιοδο με την ιδια συχνοτητα αλλα με πολυ περισσοτερο αιμα. ο γιατρος λεει οτι ειναι οκ. βεβαια φοβαμαι λιγακι...

tamar
18-07-11, 19:52
Γέννησα 2/7. Τα λόχεια κράτησαν 1 εβδομάδα. Βέβαια πονάκια έχω και μάλιστα κάποιες φορές πονάω απίστευτα. Όχι στην τομή της καισαρικής αλλά στην κοιλιά.
Αυτό είναι φυσιολογικό;

m.monkey
20-07-11, 12:48
Εγώ γέννησα 17/5, τα λόχεια μου κράτησαν περίπου 15 μέρες το αίμα και από κει και μετά μέχρι τις 40 μέρες είχα αυτά τα κίτρινα υγρά. Μου ήρθε περίοδος στις 46 μέρες μετά τον τοκετό, δηλαδή 2/7 η οποία κράτησε 3 μέρες αλλά με πολύ αίμα. Πριν την εγκυμοσύνη μου κρατούσε 5 μέρες. Έχω όμως εδώ και 3 μέρες που πονάω χαμηλά και στη μέση σαν πόνοι περιόδου, η κοιλιά μου είναι πρησμένη και γενικώς έχω κομμάρες, ζαλάδες και κακή διάθεση. Υπάρχει περίπτωση να μου ξανάρθει περίοδος νωρίτερα μιας και είναι η δεύτερη που θα έρθει μετά τη γέννα?

gentriana
20-08-11, 13:04
Σήμερα μετά από 5μισι μήνες εμφανίστηκε το πρώτο αίμα. Θηλάζω αποκλειστικά, μόνο μισό γεύμα ρυζάλευρο δίνω στο μωρό προς το παρόν. Σχετίζεται η εμφάνιση της περιόδου με την παραγωγή γάλακτος; Ανησυχώ μήπως επηρεαστεί ο θηλασμός.

baggi
20-08-11, 13:49
Θήλασα για 15 μέρες μόνο...Μετά τη γέννα είχα 28 ημέρες αίμα. Σταμάτησε σταδιακά (λιγόστεψε και μετά έγινε καφέ) για πέντε μέρες δεν είχα καθόλου και μετά από τις 5 μέρες είχα αίμα κόκκινο ξαφνικά ήρθε, και σε 6 μέρες ξύπνησα ένα πρωί και είχε σταματήσει μαχαίρι..ούτε καφέ ούτε τίποτα..Λέτε να ήταν περίοδος.? Δεν πονούσα καθόλου (ούτε πριν τη γέννα πονούσα) και η ροή ήταν φυσιολογική. Θήλασα για 15 μέρες μόνο...

annoula1987
20-08-11, 15:38
Σήμερα μετά από 5μισι μήνες εμφανίστηκε το πρώτο αίμα. Θηλάζω αποκλειστικά, μόνο μισό γεύμα ρυζάλευρο δίνω στο μωρό προς το παρόν. Σχετίζεται η εμφάνιση της περιόδου με την παραγωγή γάλακτος; Ανησυχώ μήπως επηρεαστεί ο θηλασμός.

Από όσο ξέρω,μπορεί να παρατηρήσεις μια μικρή μείωση παραγωγής για λίγες μέρες.Δεν χρειάζεται να ανησυχείς όμως,θα ρυθμιστεί πάλι η παραγωγή σου.

fra
24-08-11, 14:07
Καλησπέρα. Εγω θηλαζω αποκλειστικά τη μικρη μου 11 μήνες τώρα. Τον περασμένο μήνα μου ήρθε πρώτη φορα περίοδος. Πριν μείνω έγκυος είχα σταθερο κύκλο 25 ημερών. Τώρα έχουν περάσει 29 μερες κ τίποτα. Ξέρετε να μου πείτε αν μετα την εγκυμοσύνη αλλάζει ο κύκλος; Η αν επειδή θηλαζω ακόμα (κ έχω αρκετό γάλα) μπορεί να είναι ακανονιστη η περίοδος μου; Δηλαδή να μην έχω κάθε μήνα; Ευχαριστω

ftoula
24-08-11, 14:32
fra, δεν ειμαι 100% σίγουρη, αλλά νομίζω είναι επειδή θηλάζεις. και μένα μου ήρθε πρώτη φορά μετά την γέννα τον ιούλιο και την δεύτερη φορά πριν καμιά εβδομάδα με 5 μέρες καθυστερηση. όμως δεν θηλαζω πια, (παρα μονο μια με μιση με καθολου φορά τη μερα).
ίσως εσένα που θηλαζεις ακομη κανονικα αργησει περισσοτερο.

tamar
24-08-11, 14:48
Δηλαδή όταν θηλάζουμε η περίοδος αργεί να έρθει; Εγώ που έχω πολυκυστικές ωοθήκες θα αργήσει περισσότερο;

fra
24-08-11, 16:06
Όταν θηλαζουμε κ η παραγωγή του γάλακτος είναι μεγάλη δε σου έρχεται περίοδος. Αργεί, εμένα ήρθε στους δέκα μήνες. Λένε ότι όταν σου έρθει περίοδος είναι ένα σημάδι ότι προφανώς το γάλα εχει αρχίσει να μειώνεται. Τώρα αν οι πολυκυστικες παίζουν κανένα ρόλο δε το ξέρω. Πάντως για να φροντιζεις το γάλα σου( δηλαδή να έχεις μπόλικο) χρειάζεται πλούσια διατροφή δηλ λαχανικά φρούτα κρέας ψάρι κτλ, πολυ βασικό να πίνεις πολλα υγρά κ να ξεκουραζεσαι.

ΣΩΤΗΡΙΑ
27-08-11, 21:14
Κορίτσια γεια σας. Στην πρωτη μου γέννα μετα απο τα λοχεια που μου κρατησαν 20 μερες η περιοδος μου ηρθε στις 40 μερες. Σε αυτην την γεννα η περιοδος δεν εχει ερθει ακομα .Θηλαζω αποκλειστικα οπως και στο πρωτο παιδι. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι στο πρωτο τα εχασα αμεσως τα κιλα. Σε αυτη την εγκυμοσυνη δεν τα εχω χασει ακομα ολα . ΟΚ ειναι και το στηθος που ειναι βαρυ απο το γαλα αλλα μηπωις οφειλεται και στο οτι δεν εχω αδιαθετησει? Η αδελφη μου μου λεει οτιι αν αδιαθετησω θα ξεφουσκωσω και θα χασω και καποιο κιλο? Αληθευει η με παρηγορει αδικα ?

MINNI
28-08-11, 07:38
Καλημέρα!
Η αλήθεια είναι οτι όντως όταν θα αδιαθετήσεις θα ξαλαφρώσεις, θα νιωσεις ένα ξεφούσκωμα και το πολύ η ζυγαριά να δείξει ένα κιλό κάτω. Μην περιμένεις μεγάλες μειώσεις, αλλά το καλό είναι οτι θα νιώσεις πιο ελαφριά!

tamar
20-09-11, 12:48
Εγώ πάντως δεν ένιωσα να ξαλαφρώνω παρόλο που έχασα απίστευτη ποσότητας αίματος...Από κιλά πάλι ούτε γραμμάριο...Δυστυχώς :(

fido-dido
26-09-11, 14:44
εμενα στην πρωτη γεννα μου ηρθε περιοδος ακριβως στις 40 μερες, θηλαζα ακομα αλλα οχι αποκλειστικα καιο ειχε ηδη αρχισει να μειωνεται το γαλα μου ωσπου τις επομενες μερες σταματησε τελειως η παραγωγη. η περιοδος μου ιδια με πολυ δυνατους πονους τη δευτερη κ τριτη μερα, παρα πολυ αιμα μεχρι την 5η μερα, με διαφορα οτι κρατουσε 6 μερες ενω πρωτα 7. επισης συνεχισε να ερχεται ακανονιστα, ποτε στις 21 μερες, ποτε στις 35.
στη δευτερη γεννα ειχα λοχια με πονους σαν περιοδου την ωρα που θηλαζα, για μια βδομαδα, μετα μου ερχοταν αιμα μια φορα καθε 2-3 μερες αλλα πολυ λιγο ισα που λερωνοταν το σερβιετακι και παντα σε ωρα που θηλαζα, στο ενδιαμεσο μονο υγρα, με τελευταια φορα στις 43 μερες που πηγα στο γιατρο, μετα την εξεταση μου ηρθε καμποσο αιμα οχι κοκκινο προς το καφε ηταν.
ακομα θηλαζω αποκλειστικα κ δε μου ηρθε περιοδος.
ταμαρ κι εγω δεν εχω χασει πηρα μαλιστα κι ενα κιλο, δε με πειραζει δεν κανω διαιτα ετσι κι αλλιως, αλλα θελω να μαζεψω, η λεκανη μου ειναι ακομα ανοιχτη και μου εχει μεινει λιγη κοιλιτσα και δε μου κανουν τα ρουχα μου.

annoula1987
26-09-11, 15:54
Εμένα τελικά ήρθε προχθές 7,5 μήνες μετά τον τοκετό..Μάλλον επειδή έχουμε ξεκινήσει στερεές και μειώθηκαν αρκετά οι θηλασμοί.Δεν είχα κουβάδες αίματος όπως διάβασα σε άλλα κορίτσια,ίσα ίσα την πρώτη μέρα είχα ελάχιστο,τη δεύτερη αρκετό αίμα και όσο πάει μειώνεται.

tamar
28-09-11, 14:50
ταμαρ κι εγω δεν εχω χασει πηρα μαλιστα κι ενα κιλο, δε με πειραζει δεν κανω διαιτα ετσι κι αλλιως, αλλα θελω να μαζεψω, η λεκανη μου ειναι ακομα ανοιχτη και μου εχει μεινει λιγη κοιλιτσα και δε μου κανουν τα ρουχα μου.

Mία από τα ίδια...Απορώ πότε θα φύγει η κοιλιά και πότε θα μαζέψει η λεκάνη;

Coraline
28-09-11, 14:59
Μην βιάζεσαι, θα φύγει τελικά, αλλά σκέψου ότι το σώμα σου άλλαζε 9 μήνες πως θέλεις να επιστρέψει στις 40 μέρες όπως ήταν πριν.

trelomanoula
15-10-11, 15:13
Πρώτη περίοδος μου ρθε 2 μήνες μετα τον τοκετό,δε θηλάζω. Τώρα μου συμβαίνει κατι περίεργο!Είμαι σχεδόν στα μέσα του κύκλου(σε 10-15 μέρες περιμένω τη δεύτερη περίοδο) και έχω λίγες καφέ ρόζ εκκρίσεις εδώ και 2 μέρες.Έχει συμβεί αύτο σε καμμιά?Γέννησα με καισαρική.

tatia
29-10-11, 21:17
να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου...γέννησα με καισαρική πριν 15 μέρες αιμα ειχα λιγο μέχρι πριν δυο μέρες που σταμάτησε όμως εδω και δυο μέρες εχει επανέλθει και επίσης έχω και πόνους περιόδου,το έχει παθει καμμια αυτο?

xristinio
30-10-11, 21:36
να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου...γέννησα με καισαρική πριν 15 μέρες αιμα ειχα λιγο μέχρι πριν δυο μέρες που σταμάτησε όμως εδω και δυο μέρες εχει επανέλθει και επίσης έχω και πόνους περιόδου,το έχει παθει καμμια αυτο?

ισως ειναι περιοδος ή η μητρα κανει ακομα συσπασεις.
εγω αν και δεν θηλαζω αποκλειστικα κοντευω 4 μηνες απο τον τοκετο και ακομα περιμενω περιοδο!!!

EvaBar
30-10-11, 21:44

Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να είναι περίοδος. Αυτό είναι το λόχειο αίμα και οι πόνοι που νοιώθεις είναι η μήτρα που κάνει συσπάσεις για να επανέλθει στο φυσιολογικό της μέγεθος.

stella261011
30-10-11, 23:43

Λέγονται υστεροπονοι,όπως μου είπε ο γυναικολογος μου με είχαν πιάσει κ μένα καμία 10μερες από τον τοκε το.επανέρχεται η μήτρα σου.υπομονή!

fotinopsaro
31-10-11, 09:08
ο μικρος μου ειναι 3 μηνων και κατι γεννησα με φυσιολογικο τοκετο θηλαζω οχι αποκλειστικα και ακομη περιμενω περιοδο.δεν νιωθω ιδιαιτερα φουσκωμενη αλλα θα θελα να ξαναμπω στην σειρα της περιοδου μου........

SMARA
31-10-11, 10:09
Καλημέρα. τι να πω κι εγω? γεννησα με καισαρικη 30/8 , και σήμερα 2 μηνες μετά εχω ακόμα ακαθαρσίες . Φυσικά και εχω πόνους, όπως επίσης και γενικότερη ενόχληση στην περιοχη της κοιλιάς. ο γιατρός μου ειπε οτι σε περιπου 6 μηνες θα συνελθω εντελώς .οσο για την φυσιολογική περιοδο αφού τελειωσουν οι ακαθαρσίες, (αμην και ποτε) θα μου ερθει ένα τρίμηνο μετά.Μια ταλαιπωρια δηλλαδη.....

Κατερίνα Χαλκιδα
24-04-12, 11:37
Καλημέρα σας !
είμαι και εγώ καινούργια μαμά εδω και 2, μήνες και θα ήθελα να ρωτήσω για κάτι που ου συνέβη. Όταν γέννησα δεν είχα καθόλου αίμα και τώρα μετά από 2.5 μήνες μου ήρθε τόσο πολύ αίμα κάτι δηλ σαν αιμορραγία με πολλα πιγματα . Πήγα στην γιατρό μου και μου έδωσε χάπια τα όποια σταδιακά μου μείωσαν το αίμα αλλά τώρα έχω απίστευτη ζάλη!!!! έτσι θα είναι η περίοδος από δω και περά? τι να πω!! έχω φοβηθεί παραπολυ

menia21
03-05-12, 17:27
Εμένα τα λόχεια κράτησαν περίπου 40+ μέρες, στη συνέχεια είχα πολλά υγρά διάφανα και κίτρινα και μετά από 3 μήνες αφότου γέννησα μου ήρθε περίοδος. Τέτοια αιμορραγία ούτε στον εχθρό μου... Ελπίζω να μην είναι έτσι από δω και στο εξής...

ioanna81
03-05-12, 17:32
κι εμενα τα λοχεια κρατησαν περιπου 30 μερες, μετα ειχα συνεχεια πολλα υγρα και τωρα που περαασαν 3 μηνες αδιαθετησα και δεν ειχα κανενα πονο, κανενα πρηξιμο οπως παλια και το αιμα ηταν λιγο, τι να πω, παλια ειχα αρκετο αιμα τις πρωτες μερες

fido-dido
10-06-12, 14:27
κοριτσια πριν λιγες μερες μου ηρθε επιτελους η περιοδος αλλα ειχα πολυ πολυ λιγο αιμα και κρατησε μονο 3 μερες. κι ακομα που και που εχω λιγες σταγονες αιμα. εκτος απ αυτο εχω ζαλαδες και ναυτιες και πονους στην κοιλια πολυ δυνατους. στο πρωτο παιδι ειχα ετσι αιμα στην αρχη της εγκυμοσυνης. προφυλαξεις περναμε αλλα φοβαμαι.

fido-dido
10-06-12, 14:30
και το γαλα μου εχει μειωθει, πολλες φορες ειδικα τη νυχτα που ξυπναει ο μικρος θελει να θηλασει και το στηθος δεν εχει γαλα και ποναω , και δεν πινει κανενα αλλο γαλα για να του δωσω.

Georgia Dl
10-06-12, 14:43
Καλησπέρα κορίτσια,είμαι καινούργια στο forum και γέννησα δίδυμα πριν 2 μήνες και 5 μέρες με καισαρική. Μετά τον τοκετό είχα αίμα όμοιο με της περιόδου για περίπου 1 μήνα.Από τότε μου σταματάει 2-3 μέρες και ξαναέρχεται πάλι αλλά όχι τόσο πολύ όσο στην αρχή.Βέβαια πρέπει να λάβετε υπόψιν σας και το αν παίρνετε αντισύλληψη.Εγώ τοποθέτησα εσωτερική αντισύλληψη στο χέρι (δεν νομίζω να υπάρχει ακόμα στην Ελλάδα) και η μαία μου είπε ότι επηρεάζει πολύ την περίοδο.
Πόνους δεν είχα τύπου περιόδου αλλά τους νορμάλ πόνους της τομής.
Κανονική περίοδο λογικά θα δούμε μετά τον 4ο μήνα.Αν παίρνετε κάποια αντισύλληψη ρωτήστε το γιατρό σας για να μην νομίζετε ότι κάτι δεν πάει καλά.
Καλή δύναμη σε όλες τις μανούλες!! :grin:

maik
15-06-12, 21:51
Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ γέννησα 8/4/12, είχα λόχεια για 40 ημέρες, μετά από 1 εβδομάδα και αφού είχαμε μια επαφή(ο Θεός να την κάνει..) μου ήρθε περίοδος.Κράτησε 6 ημέρες, χωρίς πόνους, μέτρια ροή..Υγρά έχω βέβαια πολλά, χωρίς σερβιετάκι..το εσώρουχο χάλια.Το θέμα μου είναι ότι μετά από 15 ημέρες, μου ξαναήρθε περίοδος!(χωρίς επαφή αυτή τη φορά την προηγούμενη μέρα) Είναι δυνατόν;;;; Γνωρίζει κανείς;;;
Ευχαριστώ

kourkoumpini
18-06-12, 00:43
θελω και εγω να ρωτησω αν σας εχει τυχει αυτο που μου ετυχε.

θηλασα μεχρι τωρα 3,5 μηνες. στους 2,5 μηνες ηρθε περιοδος για 3 μερες περιπου. ειχα κυκλο 28 ημερων. επρπε να ξαναερθει περιοδος στις 12 του μηνα αλλα εχει παει 17 και ακομα τιποτα. το πρωτο παιδι δεν το θηλασα και αποκατασταθηκε πιο ευκολα η περιοδος. τωρα ειναι ασταθεια του κυκλου; σας εχει τυχει;

oneiraki
18-06-12, 10:48
Εγώ γέννησα τον Νοέμβριο και από αρχές Απριλίου έχω κάθε 15 μέρες αίμα!!Όχι πολύ τις περισσότερες φορές αλλά στις 17 Μαΐου ήτανε κανονική περίοδος με φουλ αίμα.Και πάλι ανά 15 μέρες τα ίδια για 2-3 μέρες..Χάλια δηλ!Να σημειώσω ότι ακόμη θηλάζω ,έχουμε κάνει εισαγωγή στις στερεές αλλά οι θηλασμοί είναι αρκετοί κατά την διάρκεια της μέρας.

irene1984
18-06-12, 11:43
εγω γεννησα τελος οκτωβριου και περιοδος μου ηρθε αρχες απριλη.ερχεται τωρα κανονικα καθε μηνα απλα εχω διπλασια ροη,οποτε μεχρι να το συνηθισω ειδα κι επαθα...:)

chrifili
18-06-12, 11:48
Γέννησα το Μάρτιο κ ενώ θηλάζω αποκλειστικά κ ακατάπαυστα μου ήρθε περίοδος το Μάιο.. Κ γω που νόμιζα ότι αργεί μερικούς μήνες αν θηλάζεις.. Υπάρχει περίπτωση να μην έρθει τον επόμενο μήνα?

malecon
16-07-12, 11:18
Μου ήρθε περίοδος περίπου 6 μήνες από την γεννα και 1 μηνα μετά τον αποθηλασμό. Το θέμα μου είναι πως έχουν περάσει 10 μέρες και έχω ακομα αιμα :confused:. Όχι κανονική ροή αλλά πρέπει να φοράω σερβιέτα.
Να ανησυχήσω? :confused: Να μιλήσω με τον γιατρό μου?
Στο 1ο παιδί δεν ήταν έτσι

markela35
08-08-12, 12:20
Κοριτσια να ρωτησω κατι , μετα τον τοκετο η περιοδος ηταν ακαταστατη ?Και ας μου απαντησουν οσα κοριτσια δεν θηλασαν(διοτι δεν θηλασα γιατι το εχασα το μωρακι μου).Εγω γεννησα 16/06 με φυσιολογικο τοκετο και παντα ειχα περιοδο σταθερα καθε 28 μερες.Μπου ηρθε λοιπον περιοδος στις 14/6 just ακριβως μετα απο 28 μερες.Αλλα χθες 07 αυγουστου μου ηρθε δηλαδη 4 μερες νωριτερα.Να ανησηχω ??

logi
22-09-12, 14:56
κοριτσια σοσ γεννησα 18/5 θυλαζα μεχρι πριν 2,5 εβδομαδες
αλλα όχι αποκλειστηκα 2 λεπτα δεξι και 2 λεπτα αδιστερο, αλλα ακόμα δεν εχω περιοδο ειναι φυσιολογικο?

demi1981
22-09-12, 15:27
Κοριτσια να ρωτησω κατι , μετα τον τοκετο η περιοδος ηταν ακαταστατη ?Και ας μου απαντησουν οσα κοριτσια δεν θηλασαν(διοτι δεν θηλασα γιατι το εχασα το μωρακι μου).Εγω γεννησα 16/06 με φυσιολογικο τοκετο και παντα ειχα περιοδο σταθερα καθε 28 μερες.Μπου ηρθε λοιπον περιοδος στις 14/6 just ακριβως μετα απο 28 μερες.Αλλα χθες 07 αυγουστου μου ηρθε δηλαδη 4 μερες νωριτερα.Να ανησηχω ??

Markela λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου, είναι λογικό να είναι λίγο ακατάστατη η περίοδό σου για τους επόμενους 2-3 μήνες, δεν έχει να κάνει με τον θηλασμό απλώς πρέπει να επανέλθουν τα όργανα στην θέση τους. Λυπάμαι πολύ και πάλι.

κοριτσια σοσ γεννησα 18/5 θυλαζα μεχρι πριν 2,5 εβδομαδες
αλλα όχι αποκλειστηκα 2 λεπτα δεξι και 2 λεπτα αδιστερο, αλλα ακόμα δεν εχω περιοδο ειναι φυσιολογικο?

Είναι φυσιολογικό, αλλά λογικά μέχρι και τον επόμενο μήνα θα έχεις αδιαθετήσει. Θυμάμαι και εμένα κάνανε γύρω στον 1.5 μήνα να μου έρθουν.

ΣΤΕΛΛΙ
25-09-12, 15:20
Γεννησα 24-4....ειμαστε 2 μηνων λοιπον...θηλασα την μπεμπα μου για 40μερες--μετα επαθα μαστιτιδα σοβαρη κ το εκοψα...οταν 40ντησα πηγα στον γυναικολογο να με δει...ειπε ολα οκ!!!Ειδε ενα ωαριο, μου ειπε "σε 5 μερες θα εχεις ωορρηξια κ σε 20 μερες θα αδιαθετησεις"...κ οντως πριν 2μερες αδιαθετησα,,,,,Τι πραγμα ειναι αυτο?????Εχω απιστευτη ροη, αλλαζω καθε λεπτο, ποναει το κεφαλι μου κ ζαλιζομαι---εχω κ αναιμια κ πινω κ σιδηρο μην πεσω κατω....Ευτυχως την αλλη βδομαδα ξεκιναω δουλεια αλλα τωρα ειμαι με την μπεμπα μονες μας στο σπιτι---ο συζυγος δουλευει, η μαμα μου ειναι αρρωστη κ ερχεται κ με βοηθα ο μπαμπας μου----Με τοσο αιμα δεν μπορω να κουνηθω,,,αφου ταιζα την μπεμπα, λερωθηκα λερωσα κ σεντονια κ ηθελα ενα ατομο να την κρατησει να ρευτει!!!( εχουμε κ γοπ, θελουμε μιση ωρα κρατημα ορθιες!!), να πλυθω κ να αλλαξω κ σεντονια....Ερωτηση: ειναι τοσο πολυ το αιμα την πρωτης περιοδου μετα τη γεννα???Σημερα ειναι κ η δευτερη μερα που συνηθως κορυφωνεται η περιοδος μου αλλα εχω στερεψει!!!Κ να κλαιει η μπεμπα, να θελει αγκαλια να ρευτει κ να τρεχει το ποταμι!!!!

markela35
27-09-12, 22:07
Στελλι , βρισκομαι στην 4 περιοδο μετα την γεννα και εχω και εγω παρα παρα πολυ αιμα!Αφου να φανταστεις βαζω σερβιετες λοχειας αναγκαστηκα.Ηι γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο!Τι να σου πω , κανε μια ερωτηση στο γιατρο σου.

Macorina
04-10-12, 16:12
Κορίτσια, καλησπέρα!
Αδιαθέτησα για τρίτη φορά χτες, (ξεκίνησε πρώτη φορά τον 7ο μήνα μετά τον τοκετό, και από τότε και μετά έχω περίοδο κάθε δεύτερο μήνα). Επειδή θηλάζω ακόμα, είναι, φαντάζομαι, φυσιολογικό να έχει γίνει παράξενος ο κύκλος μου. Η ερώτησή μου (ίσως λίγο χαζή) είναι αν μπορώ να μείνω έγκυος όσο είναι έτσι ο κύκλος μου.

μπεμπηςς μου
04-10-12, 17:34
Κορίτσια, καλησπέρα!
Αδιαθέτησα για τρίτη φορά χτες, (ξεκίνησε πρώτη φορά τον 7ο μήνα μετά τον τοκετό, και από τότε και μετά έχω περίοδο κάθε δεύτερο μήνα). Επειδή θηλάζω ακόμα, είναι, φαντάζομαι, φυσιολογικό να έχει γίνει παράξενος ο κύκλος μου. Η ερώτησή μου (ίσως λίγο χαζή) είναι αν μπορώ να μείνω έγκυος όσο είναι έτσι ο κύκλος μου.

μπορεις να μεινεις εγκυος...μια πολυ φιλη μου επαθε κατι αναλογο ειναι εγκυος τωρα ενω θηλαζε και το μπεμπακι της ειναι 7 μηνων ....θελει προσοχη αν δεν θες παιδακι ακομα....γιανα εχεις περιοδο(οποτε εχεις)σημαινει οτι κανεις οωρηξιες αρα.....εγω γεννησα πριν 6,5 μηνες τωρα σταματησα να θηλαζω..περιοδο δεν εχω ακομα(σταλα) και μου πε ο γυναικολογος να προσεχω πολυ οταν κανω σεξ μην μεινω εγκυος(εκανα καισαρικη και πρεπει να κλεισω 1 χρονο)

swanocean
05-10-12, 15:09
1 χρόνο?Γιατί τόσο πολύ?Εμένα μου είχε πει πρόσεχε να περάσουν 6 μήνες κ μετά αν θες να μείνεις έγκυος.Με καισαρική κ εγώ.

mary07
24-10-12, 00:49
Γέννησα με καισαρική τον Μαιο.2 μήνες μετα και με αποκλειστικό θηλασμό εώς και σήμερα(5 1/2 μηνες μετα..)μου ήρθε κανονικότατα περίοδος.Όπως και πρίν την εγκυμοσύνη.5-6 ημέρες με φυσιολογική ροή και ποσότηα αίματος.
Τώρα τον Οκτώμβρη, περίμενα στα μέσα του μήνα..και τίποτα ακόμη!Προσέχαμε υποτίθετε αλλά με την γνωστή διακεκομένη μέθοδο!
Δεν άντεξα και έκανα τεστ(΄στις 6-7 ημέρες καθυστέρησης)και βγήκε αρνητικό.Περίοδος ακόμη να έρθει αυτο το μήνα!Γενικά δεν είχα ποτε τέτοιες ανωμαλίες και ακαταστατη περίοδο!Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποια αλλαγή κύκλου λόγω της γεννας?Ακούω και αυτα που λένε περι ευκολίας για εγκυμοσύνη μετα απο την γέννα και έχω θορυβηθεί!Έχω τόση αγωνία.Θα χαρώ πολύ αν είμαι μιας και ο μπέμπης μου δεν με κούρασε καθόλου και θέλουμε και ενα δεύτερο παιδάκι(ασχετα βέβαια που τα πράγμτα είναι δύσκολα και δεν ξέρω πως θα ανακοινωνα μια 2η εγκυμοσύνη τόσο σύντομα στη δουλειά!!)Έχει καμια κοπέλα ανάλογη εμπειρία?Πότε να επαναλάβω το τέστ?Μήπως δεν ήταν η ορμόνη που ΄΄πιάνει΄΄ το τεστ ακομη ανιχνέυσιμη στα ούρα και για αυτο βγήκε αρνητικό?Δεν ξέρω τι να υποθέσω..

alaisaki
24-10-12, 09:50
mary07 είμαι παθούσα. θήλαζα την μπέμπα μου μέχρι 11 μηνών, περίοδος μου ήρθε μετά από 7 μήνες.δεν χρησιμοποιούσαμε προφυλάξεις αλλά κάναμε τη γνωστή μέθοδο.ώσπου έμεινα ξανά έγκυος όταν η μπέμπα ήταν 10 μηνών. το τεστ κανονικά μετά τις 4 μέρες καθυστέρηση δείχνουν.αλλά δεν το ξανακάνεις με άλλη εταιρεία (clearblue) αλάνθαστο από πρώτη μέρα καθυστέρησης.(στο πρώτο μου παιδί ένα άλλο μου βγαζε όχι έγκυος, ενώ αυτό έδειξε κατ' ευθείαν). αλλιώς κάνε μια β χοριακή.αν είσαι, τώρα θα χει χτυπήσει κόκκινο.απ΄την άλλη μπορεί να είναι ατασθαλίες του κύκλου ειδικά αν θηλάζεις ακόμα που οι ορμόνες είναι ασ' τα να πάνε.καλο ειναι να μην έχουν μεγάλη διαφορά, ζορίζεσαι λίγο στην αρχή γιατί έχουν και τα δύο την ανάγκη σου, αλλά μεγαλώνουν μαζί, εχει και το μεγάλο παρέα και δεν κακομαθαίνει. θα πρέπει όμως να προσέχεις πάρα πολύ γιατί η μήτρα σου θα είναι πιο ευαίσθητη. σου εύχομαι τα καλύτερα!!!:-P

oneiraki
24-10-12, 10:55
Αν κατάλαβα καλά θηλάζετε ακόμη??Αν ναι τότε από αυτό είναι η καθυστέρηση..Και εγώ τον περασμένο μήνα (μετά από 3 κύκλους περιόδου ) είχα ξανά καθυστέρηση 10 ημερών ενώ είχε φανεί ότι είχε φτιάξει ο κύκλος.Έκανα τα γνωστά τεστ που ήταν αρνητικά,πήγα και γιατρό μήπως έχει κάνει κάτι το υνομύωμα και απλώς ήτανε λόγω ορμονων του θηλασμού που δεν έφτιαξε ο κύκλος ακόμη..

mary07
24-10-12, 12:09
alaisaki, σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και εσυ σου ευχομαι να χαίρεσε τα παιδάκια σου!Όσον αφορα το τεστ. clearblue έκανα αλλα ή συσκευασία ήταν ανοιχτη!Το κουτί εννοώ όχι το σελοφάν του τεστ.Ξέρεις ηταν η συκευασία με 2 μέσα και ο φαρμακοποιός τα δίνει ξεχωριστά εαν θέλει κάποιος μόνο το ενα.
Με εχει φάει η αγωνία όπως καταλαβαίνεις..Απο τη μια ήθελα για τους λόγους που αναφέρεις και εσύ, απο την άλλη για πρακτικούς λόγους θα το προσπαθούσαμε αργότερα!
Αποφεύγω την χοριακή να σου πω την αλήθεια γιατι αν μπω σε αυτη τη διαδικασία θα απαγοητευτώ, εαν δεν είμαι!Αχ, δεν ξέρουμε τι θέλουμε ε??Λέω να πάρω ενα 2ο τεστ το σ/κ(θα έχω τουλάχιστον 15 μηερες καθυστερηση τότε)Αυτο που σκέφτομαι (αν και εμπιστεύομαι πολύ τα τεστ, είναι οτι επειδή δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς πότε ήταν οι γόνιμες μου, ίσως είμαι λίγω ημερών και δεν ανιχνέυθηκε στο 1ο!)
Θυμάμαι και την σύμβουλο θηλασμού που μόλις της είπα οτι μου ήρθε περίοδος(φοβούμενη για μείωση της παραγωγής μου)μου είπε να προσέχω πολύ γιατι με περίοδο και θηλασμό΄΄στον αερα πιάνεις΄΄
Αναμονή λοιπόν!!:confused:

mary07
24-10-12, 12:17
oneiraki μου, ναι θηλάζω ακόμη αλλά όπως είπα και στο προηούμενο, είναι σύνηθες στον θηλασμό να προκύπτει εγκυμοσύνη!Όπως βέβαια και διαταραχή πρμονών που λές και εσύ!Για αυτο έχω φρικάρει!Γιατί είνα όλα σχετικά!
Παντώς αυτο που λένε οι παλιές οτι η θηλάζουσα δεν ΄΄πιάνει΄΄παιδί δεν ισχύει σε καμία περίπτωση!Η πεθερά μου είχε τρελαθεί οτν μια ξαδδέρη του αντρα μου έμεινε έγκυος ενω θήλαζε αποκλειστικά το μωρό της!!Να χαιρεσε το παοδακι σου!

oneiraki
24-10-12, 12:19
oneiraki μου, ναι θηλάζω ακόμη αλλά όπως είπα και στο προηούμενο, είναι σύνηθες στον θηλασμό να προκύπτει εγκυμοσύνη!Όπως βέβαια και διαταραχή πρμονών που λές και εσύ!Για αυτο έχω φρικάρει!Γιατί είνα όλα σχετικά!
Παντώς αυτο που λένε οι παλιές οτι η θηλάζουσα δεν ΄΄πιάνει΄΄παιδί δεν ισχύει σε καμία περίπτωση!Η πεθερά μου είχε τρελαθεί οτν μια ξαδδέρη του αντρα μου έμεινε έγκυος ενω θήλαζε αποκλειστικά το μωρό της!!Να χαιρεσε το παοδακι σου!

Ναι εννοείται πως δεν ισχυεί. Ήθελα και εγώ πολύ να είναι εγκυμοσύνη αλλά ήτανε απλώς διαταραχη

maria.87
10-11-12, 13:13
Καλησπέρα κορίτσια,είμαι καινούργια στο forum και γέννησα δίδυμα πριν 2 μήνες και 5 μέρες με καισαρική. Μετά τον τοκετό είχα αίμα όμοιο με της περιόδου για περίπου 1 μήνα.Από τότε μου σταματάει 2-3 μέρες και ξαναέρχεται πάλι αλλά όχι τόσο πολύ όσο στην αρχή.Βέβαια πρέπει να λάβετε υπόψιν σας και το αν παίρνετε αντισύλληψη.Εγώ τοποθέτησα εσωτερική αντισύλληψη στο χέρι (δεν νομίζω να υπάρχει ακόμα στην Ελλάδα) και η μαία μου είπε ότι επηρεάζει πολύ την περίοδο.
Πόνους δεν είχα τύπου περιόδου αλλά τους νορμάλ πόνους της τομής.
Κανονική περίοδο λογικά θα δούμε μετά τον 4ο μήνα.Αν παίρνετε κάποια αντισύλληψη ρωτήστε το γιατρό σας για να μην νομίζετε ότι κάτι δεν πάει καλά.
Καλή δύναμη σε όλες τις μανούλες!! :grin:

kahspera kai apo mena eimai ki egw kainouria sto forum.tha ithela na sas rwthsw sxetika me thn periodo meta apo kaisarikh. exw gennhsei edw kai 59 meres ta loxeia mou krathsan 40 meres me dialleimata (mia kovontoustan mia ksanaerxontoustan) katharisa gia kamia vdomada kai adiathethsa kanonika kai mou krathsan 7 meres opws mou kratousan kai prin.to thema mou einai oti meta apo 6 meres ksanaeixa aima me polu megalh roh.mporei kapoia kopela na me voithisei? einai kati pou prepei na anhsuxw? na shmeiwsw oti enhmerwsa ton giatro mou kai mou eipe na piw gia 10 meres utrogestan/1 thn mera

riniw 1980
25-11-12, 19:12
Καλησπέρα...γέννησα στις 11/10,ακριβως πριν 44 ημέρες...τα λόχεια τελείωσαν την Δευτέρα και σήμερα Κυριακή αδιαθέτησα..υπάρχει περίπτωση να μην είναι περίοδος αλλά να μην είχαν τελειώσει τα λόχεια;
Θηλάζω κανονικά.

markela35
25-11-12, 21:06
εμενα τα λοχεια τελειωσαν στις 20 μερες και στις 28 μερες ειχα περιοδο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ αφου να φανταστεις εβαζα σερβιετες λοχειας και στην συνεχεια μου ερχονταν καθε 20 μερες η 25 αναλογα...Αλλα μεχρι και τωρα 6 μηνες σχεδον μετα εχω παρα πολυ αιμα...Τωρα , αν το αιμα ειναι καθαρο και δεν υπαρχει δυσοσμια νομιζω οτι δεν χρειαζεται να ανησηχεις....Εξαρτατε απο τον οργανισμο το ποτε θα ερθουν θηλαζεις δεν θηλαζεις...Για παραδειγμα η αδερφη μου στην πρωτη της γεννα της ηρθαν κανονικα και θηλαζ ε και στην δευτερη γεννα της ηρθαν μετα απο 6 μηνες και παλι θηλαζε.

Ελπιζω να σε βοηθησα.Γερο και καλοτυχο να ειναι το μωρακι σου.

polina26
25-11-12, 22:24
Καλησπέρα...γέννησα στις 11/10,ακριβως πριν 44 ημέρες...τα λόχεια τελείωσαν την Δευτέρα και σήμερα Κυριακή αδιαθέτησα..υπάρχει περίπτωση να μην είναι περίοδος αλλά να μην είχαν τελειώσει τα λόχεια;
Θηλάζω κανονικά.

ρινιω ναι υπάρχει αυτή η περίπτωση και μένα μια σταματούσαν μια έρχοταν..
και με την περιοδο μου γίνεται αυτό.. τώρα μου ήρθε στις 25 μέρες κράτησε μια εβδομαδα σταμάτησε και μετά απο 2 μέρες είχα πάλι λίγο αίμα και μετά απο 2 μέρες ξανασταματήσε,, γενικά το θέμα περίοδος είναι λιγο ότι του φανεί του λωλοστεφανή..

δες πόσο θα σου κρατήσει αυτό το αίμα και μετά πάρε τηλ τον γιατρό σου να τον ρωτήσεις καλού κακού

riniw 1980
26-11-12, 10:35
ρινιω ναι υπάρχει αυτή η περίπτωση και μένα μια σταματούσαν μια έρχοταν..
και με την περιοδο μου γίνεται αυτό.. τώρα μου ήρθε στις 25 μέρες κράτησε μια εβδομαδα σταμάτησε και μετά απο 2 μέρες είχα πάλι λίγο αίμα και μετά απο 2 μέρες ξανασταματήσε,, γενικά το θέμα περίοδος είναι λιγο ότι του φανεί του λωλοστεφανή..

δες πόσο θα σου κρατήσει αυτό το αίμα και μετά πάρε τηλ τον γιατρό σου να τον ρωτήσεις καλού κακού

είχα κλείσει ραντεβού την Παρασκευή να με δει,πρώτη μετά τον τοκετό,και τώρα δεν ξέρω τί να κάνω...γγκκκρρρ!!!!!!!

polina26
26-11-12, 13:19
είχα κλείσει ραντεβού την Παρασκευή να με δει,πρώτη μετά τον τοκετό,και τώρα δεν ξέρω τί να κάνω...γγκκκρρρ!!!!!!!

πάρτον τηλέφωνο βρε αυτός θα ξέρει να σου πει σίγουρα.
α και να χαίρεσαι το μωράκι σου

riniw 1980
26-11-12, 13:22
πάρτον τηλέφωνο βρε αυτός θα ξέρει να σου πει σίγουρα.
α και να χαίρεσαι το μωράκι σου

σ'ευχαριστώ!!επίσης!

τί να τον πάρω να του πω;;μου ήρθε περίοδος;;;θα ακυρώσω το ραντεβού και θα το βάλω απο βδομάδα

polina26
26-11-12, 13:24
σ'ευχαριστώ!!επίσης!

τί να τον πάρω να του πω;;μου ήρθε περίοδος;;;θα ακυρώσω το ραντεβού και θα το βάλω απο βδομάδα

να τον ρωτήσεις αν μπορεί αυτό το αίμα να είναι ακόμα λόχεια..
μέχρι την παρασκευή μπορεί να έχεις καθαρίσει.
μην αλλάξεις το ραντεβού απο τώρα
πάρτον την πέμπτη αν δεν έχεις καθαρίσει εως τότε

MINNI
20-03-13, 21:34
Έχω αποθηλάσει εδώ και 1,5 μήνα! Είναι φυσιολογικό να μην μου έχει έρθει ακόμη περίοδος?

1981lina
27-04-13, 07:36
Έχω αποθηλάσει εδώ και 1,5 μήνα! Είναι φυσιολογικό να μην μου έχει έρθει ακόμη περίοδος?

MINNI τι έγινε αποκαταστάθηκε ο κύκλος σου ? είμαι και εγώ σχεδόν στην αντίστοιχη φάση (θηλάζει πλέον το βράδυ). Ρώτησα την γιατρό μου και μου είπε ότι από την διακοπή του θηλασμού χρειάζεται έως και 1,5 μήνας..

Μαργαριττα
05-07-13, 08:23
Επαναφέρω το θέμα καθαρα για εγκυκλοπαιδικούς λόγους!!! Εμένα μου ήρθε η περίοδος μόλις χτες! Δηλαδή μετα απο 3,5 μήνες.
Τα λόχια μου κρατήσανε λίγο παραπάνω απο 40 μέρες και μετα ανα 5ημερο έβλεπα μια μικρή ροή μόλις για μια μέρα. Αυτό έγινε 2 φορές.
Ε μετα παύση και χτές ήρθε. Η ροή προς το παρόν είναι το ίδιο έντονη οπως και πρίν την εγκυμοσύνη και τα συμπτώματα τα ιδια. Τώρα μένει να δώ τη διάρκεια... πριν ηταν 7 ημέρες.... τώρα θα δείξει!:p
Πάντως χάρηκα που ήρθε έτσι σχετικά νωρίς γιατι είχα ένα πρίξιμο που δεν το αντεχα...

αγοροmummy!
09-07-13, 22:13
εμενα μου ηρθε στους 7,5 μηνες και κατι! Στους 7 μηνες σταματησαμε τον θηλασμο και ηρθε μετα απο περιπου 20 μερες. Να σημειωσω οτι τον θηλασμο τον εκοψα χωρις χαπι. Συμπτωματα δεν εχω οπως πριν, πονο ειχα τρομερο στην 2η περιοδο, απο τοτε και μετα τιποτα απο πονο. Ροη αλλες φορες ποταμια αλλες φορες φυσιολογικα. Που θα παει θα στρωσει!!

starelaki
16-07-14, 16:00
Γεννησα πριν 2 μηνες με φυσιολογικο τοκετο τα λοχεια μου κρατησαν 25 μερες κ θηλασα μονο 20 ημερες κ τωρα μου ηρθε η πρωτη μου περιοδος ακριβως στους δυο μηνες τισ δυο πρωτες ημερες ειχα παρα πολυ αιμα χαλασα εναμισι πακετο σερβιετες τις μεγαλες την τριτη λιγοτερο την τεταρτη ουτε σταγονα

Supergirl77
26-08-14, 17:07
Εμένα τα λόχεια κράτησαν λίγο και ήταν μέτρια σε ποσότητα (χαμένες πήγαν οι σερβιέττες ακράτειας που αγόρασα), ενώ στις 35 μέρες είχα και την πρώτη μου περίοδο. Νωρίς δεν είναι;

Για την ιστορία γέννησα με καισαρική και θήλασα περίπου μια εβδομάδα.

agioaki13
27-08-14, 11:06
Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό.Τα λόχεια κράτησαν καμιά 10αρα μέρες και λίγα σε ποσότητα.Μόνο στο νοσοκομείο είχα ροή περιόδου.Μετά είχα λίγα καφέ υγρά για λίγες μέρες.Πήγαν χαμένες οι περισσότερες σερβιέτες λοχειας μια και χρησιμοποιούσα τις κανονικές περιόδου (νυχτός).Πρώτη περίοδος μου ήρθε στους 9,5 μήνες.Μικρή ροή και κράτησε μόνο 3 μέρες.Η δεύτερη περίοδος ήταν κανονική σε ροή και διάρκεια και από τότε όλα νορμαλ.
Θήλασα φουλ 10 μήνες και μετά σταδιακά το μειώσαμε.Τώρα θηλάζει μόνο όταν θέλει παρηγοριά.