PDA

Επιστροφή στο Forum : τεστ ωορηξίας

Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

ela
15-07-08, 10:54
Ρε παιδιά λιγη βοήθεια!

Τι είναι αυτό το τέστ? Το ξεκίνησα στη 13η μέρα όντας σίγουρη οτι τότε θα ήταν οι μέρες μου αλλά τίποτα. Τώρα έχω φτάσει στη 17η και ακόμα τίποτα. Επειδή όμως τσαντίστηκα πήγα και πήρα και άλλο για να συνεχίσω. Είναι δυνατόν να είχα πολύ νωρίς ωορηξία ή να αργήσω τόσο? Γιατί τώρα μπήκα σε αυτό το τριπάκι? Μια φίλη μου το σύστησε γιατί και αυτή προσπαθούσε χωρίς αποτέλεσμα ενώ με αυτό το τεστ ανακάλυψε οτι είχε την 21η μέρα και έμεινε έγκυος. Εσείς οι έμπειρες απαντήστε μου! Δεν ξέρω τι να κάνω πια με αυτό το θέμα. Ενας χρόνος έχει περάσει περιμένοντας.

Μαράκι
15-07-08, 14:43
εγώ δεν τα πιστεύω αυτά τα τεστ..τι να σου πω..έκανα τον προηγουμενο μήνα και μπήκα στην διαδικασία να σκέφτομαι ΄΄είναι αρκετά αχνή η γραμμούλα ή είναι το ίδιο έντονη με την γραμμή ελέγχου??΄΄είχα πάρει το πρεντικτορ..τώρα αν τα άλλα τεστ είναι πιο εύκολο να τα ερμηνέυσεις τότε τί να πω..αλλά και τα 50 ευρω είναι ποσό δεν είναι? εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στον γιατρό μου να μου βλέπει αυτή με τον υπέρηχο πότε έχω ωορυξία με δεδομένο ότι προσπαθείς έναν χρόνο..ασχετο, αλλά συμπτώματα δεν έχεις καθόλου για την μερα αυτή της ωορυξίας, πχ πόνος στην κοιλιά, υγρά??

ela
16-07-08, 09:38
Μαράκι ευχαριστώ κατ' αρχήν που απάντησες. Το ξέρω οτι αυτά τα τεστ είναι μ..... γιατί σε βάζουν σε κάτι περίεργες καταστάσεις όπως εμένα τώρα. Επειδή όμως το ξεκίνησα τώρα πήρα και άλλο να το πάω μέχρι τέλους. Να δώ τι θα δείξει. Ευτυχώς βρήκα ένα κεντρικό φαρμακείο που το έχει 36€ και είναι το ψηφιακό clear blue. Είναι πολύ εύκολο να το "διαβάσεις" και ο γιατρός μου είπε οτι είναι ακριβές. Κάναμε εξετάσεις και ο άντρας μου έχει μειωμένη κινητικότητα (17%) λόγω κιρσοκήλης. Ο γιατρός του έδωσε κάτι χάπια και τρείς μήνες προθεσμία. Τώρα είμαστε στο δεύτερο μήνα και ελπίζουμε.... Γι' αυτό πήρα αυτό το τέστ. Μια μικρή βοήθεια. Δεν θέλω να πηγαίνω στο γιατρό για υπέρηχο. Θα αγχωνόμουνα περισσότερο. Γίνεται και σε διαγνωστικά αυτός ο υπέρηχος; Μήπως μπορείς να μου πεις πως λέγεται και πόσο στοιχίζει;

Ευχαριστώ πολύ πάντως για το χρόνο σου!

mirela
16-07-08, 10:16
Καλημέρα !!!
Καταρχήν οσον αφορά τα τεστ δουλεύουν 2 φίλες μου μετά απο 2 μήνες κατάφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Η μέρα ωορρηξίας σου εξαρτάται βεβαίως απο τον κύκλο που έχεις, 2 φορές που έκανα τα τεστ βρήκα στην 15η και 16η μέρα σε κύκλο 28-30 ημερών. Τις επόμενες φορές ο γιατρός μου επειδή πήρα ορμόνες για να μου προκαλέσει συγκεκριμένη ημέρα ωορρηξία έκανα υπέρηχο κολπικό 1 φορά στο Ιασώ 80 € και την άλλη φορά στο ιατρείο του για να μου πει πότε θα έχω επαφή. Σίγουρα βοηθάει να ξέρεις τις γόνιμες μέρες σου, μία φυσική μέθοδος είναι και η θερμομέτρηση την έχεις δοκιμάσει?
Καλή επιτυχία & γρήγορα με ένα μωράκι στην αγκαλιά μας !!!!!!!!!

ela
16-07-08, 11:59
Μιρέλλα σ'ευχαριστώ που μου δίνεις κουράγιο. Εχω πια απογοητευτεί. Στην αρχή νόμιζα οτι ήταν απλά τα πράγματα. Δεν το περίμενα οτι θα με έριχνε τόσο... Το έπαιζα άνετη η δικιά σου. Εβλεπα άλλες περιπτώσεις με σωρεία εξωσωματικών και έλεγα εγώ αποκλείεται να το έκανα αυτό. Τώρα όμως... Θα συνεχίσω να κάνω τα τέστ και χαλάλι τα λεφτά. Ο κύκλος μου είναι απο 25-28 ημέρες. Δεν είναι όμως κάθε μήνα ίδιος. Το τελευταίο εξάμηνο έχω αρχίσει και μετράω συστηματικά. Αν μου λές και εσύ για 15-16η μέρα τότε ίσως ακόμα να μην έχω. Σήμερα βέβαια είναι η 18η και πάλι τίποτα. Οι εξετάσεις που έχω κάνει όμως (ορμονολογικές) ήταν φυσιολογικές. Αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα δεν θα είχε φανεί;

Το θερμόμετρο δεν το έχω δοκιμάσει. Δεν χρειάζεται μακροχρόνια παρακολούθηση; Στα φαρμακεία το πουλάνε και αυτό; Τρέμω να ρωτήσω πόσο κάνει!

Ευχαριστώ πάντως!

GEORGI
17-07-08, 09:03
Ρε παιδιά λιγη βοήθεια!

Τι είναι αυτό το τέστ? Το ξεκίνησα στη 13η μέρα όντας σίγουρη οτι τότε θα ήταν οι μέρες μου αλλά τίποτα. Τώρα έχω φτάσει στη 17η και ακόμα τίποτα. Επειδή όμως τσαντίστηκα πήγα και πήρα και άλλο για να συνεχίσω. Είναι δυνατόν να είχα πολύ νωρίς ωορηξία ή να αργήσω τόσο? Γιατί τώρα μπήκα σε αυτό το τριπάκι? Μια φίλη μου το σύστησε γιατί και αυτή προσπαθούσε χωρίς αποτέλεσμα ενώ με αυτό το τεστ ανακάλυψε οτι είχε την 21η μέρα και έμεινε έγκυος. Εσείς οι έμπειρες απαντήστε μου! Δεν ξέρω τι να κάνω πια με αυτό το θέμα. Ενας χρόνος έχει περάσει περιμένοντας.
ela κουράγιο κατ' αρχήν, όλες στην ίδια φάση είμαστε. Βλέπω όμως ότι ξεκίνησες το τεστ την 13η μέρα μετά την περίοδο, σε έναν κύκλο 28-30 ημερών όπως λες, μήπως η 13η μέρα ήταν ήδη αργά και είχε ήδη ωοριξία??? Εγώ σε κύκλο 28 ημερών έχω την 14η μέρα βάσει υπολογισμών, αλλά αυτό το μήνα πήγα για κολπικό υπέρηχο και μου βρήκε ήδη ωοθηλάκιο την 8η μέρα με πιθανή ωοριξία την 12η μέρα άρα??? Μην απογοητέυεσαι και αν δεν γίνει κάτι να ξέρεις ότι μου από την 9η-10ή μέρα ξεκίνα το τεστ ή κάνε έναν κολπικό υπέρηχο, έτσι θα δεις και θα ηρεμίσεις. όχι ότι εγώ ηρέμησα δηλαδή, είχα προγραμματισμένες επαφές όπως μου είπε η γιατρός και περιμένω 27/07/2008 να μην αδιαθετήσω...
Καλή επιτυχία κούκλα μου

dina27
17-07-08, 09:06
και γω τα χρησιπομοιησα το μηνα που εμεινα εγκυος..μην απογοητευεσαι..σε καποιες κοπελες γινεται πολυ νωρις και σε αλλες πολυ αργοτερα..συνεχισε τα τεστ και μην το βαζεις κατω..εγω ειμαι υπερ για αυτα τα τεστ παντως..οτι και αν λεγεται..

καλη επιτυχια σε ολες!!!!!

GEORGI
17-07-08, 09:09
Μιρέλλα σ'ευχαριστώ που μου δίνεις κουράγιο. Εχω πια απογοητευτεί. Στην αρχή νόμιζα οτι ήταν απλά τα πράγματα. Δεν το περίμενα οτι θα με έριχνε τόσο... Το έπαιζα άνετη η δικιά σου. Εβλεπα άλλες περιπτώσεις με σωρεία εξωσωματικών και έλεγα εγώ αποκλείεται να το έκανα αυτό. Τώρα όμως... Θα συνεχίσω να κάνω τα τέστ και χαλάλι τα λεφτά. Ο κύκλος μου είναι απο 25-28 ημέρες. Δεν είναι όμως κάθε μήνα ίδιος. Το τελευταίο εξάμηνο έχω αρχίσει και μετράω συστηματικά. Αν μου λές και εσύ για 15-16η μέρα τότε ίσως ακόμα να μην έχω. Σήμερα βέβαια είναι η 18η και πάλι τίποτα. Οι εξετάσεις που έχω κάνει όμως (ορμονολογικές) ήταν φυσιολογικές. Αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα δεν θα είχε φανεί;

Το θερμόμετρο δεν το έχω δοκιμάσει. Δεν χρειάζεται μακροχρόνια παρακολούθηση; Στα φαρμακεία το πουλάνε και αυτό; Τρέμω να ρωτήσω πόσο κάνει!

Ευχαριστώ πάντως!
Μάλλον λάθος μου κύκλο 25-28 μέρες λες άρα σε κύκλο 25 ημερών, αν αφαιρέσεις 14 ημέρες από την ημέρα που περιμένεις να αδιαθετήσεις τον επόμενο μήνα η ωοριξία είναι την 11η μέρα από την έναρξη της περιόδου, άρα μήπως έτσι αγοράζεις τεστ και η ωοριξία έγινε??? Καταρχήν μπες σε ένα site που δίνεις την ημερομηνία 3ων τελευταίων μηνών του κύκλου και σου λέει ακριβώς πως είναι ο κύκλος 25 ή 28 ημέρες??? μέσο όρο 3 μηνών εμένα πέφτουν πάντα μέσα. Δες το http://www.gozakynthos.gr/gr/zakynthos.health.php?id=9&disp=1 πιστεύω θα σε βοηθήσει.
Φιλάκια

ela
17-07-08, 10:01
Αχ κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ!
Πραγματικά μου δώσατε κουράγιο. Δεν ξέρω, μερικές φορές νομίζεις οτι μερικά πράγματα συμβαίνουν μόνο στους άλλους. Οταν όμως συμβούν και σε σένα... Τώρα έχω φτάσει στη 19η μέρα με το τέστ. Θα το συνεχίσω μέχρι την 22η. Δεν πειράζει χαλάλι. Απλά τον επόμενο μήνα θα ξεκινήσω νωρίτερα. Ήμουν τόσο σίγουρη για τις μέρες μου!!!! Εν τω μεταξύ δεν πήγα να κάνω τη σαλπιγγογραφία γιατί ο γιατρός μου είχε πει οτι το σπερμοδιάγραμμα μας έδειξε το πρόβλημα. Τώρα όμως έχουν αρχίσει και μου μπαίνουν ιδέες. Αν κάνω σπερματένχυση χρειάζεται οπωσδήποτε αυτή η εξέταση; Το Σεπτέμβρη πρέπει οπωσδήποτε να γίνει κάτι γιατί αυτή η αναμονή σκοτώνει.

Δεν θέλω να φανώ μοιρολάτρισσα αλλά γιατί να συμβαίνει αυτό; Μήπως υπάρχει λόγος;

Georgi θα περιμένω νέα σου! Καλή επιτυχία!

ela
18-07-08, 09:27

Ευχαριστώ πάντως!
Μάλλον λάθος μου κύκλο 25-28 μέρες λες άρα σε κύκλο 25 ημερών, αν αφαιρέσεις 14 ημέρες από την ημέρα που περιμένεις να αδιαθετήσεις τον επόμενο μήνα η ωοριξία είναι την 11η μέρα από την έναρξη της περιόδου, άρα μήπως έτσι αγοράζεις τεστ και η ωοριξία έγινε??? Καταρχήν μπες σε ένα site που δίνεις την ημερομηνία 3ων τελευταίων μηνών του κύκλου και σου λέει ακριβώς πως είναι ο κύκλος 25 ή 28 ημέρες??? μέσο όρο 3 μηνών εμένα πέφτουν πάντα μέσα. Δες το http://www.gozakynthos.gr/gr/zakynthos.health.php?id=9&disp=1 πιστεύω θα σε βοηθήσει.
Φιλάκια

Μπήκα στο site. Έχεις δίκιο. Σταμάτησα να κάνω το τέστ για να μου μείνει για τον άλλο μήνα. Εντωμεταξύ φεύγουμε διακοπές αρχές Αυγούστου και έχω ελπίδα μήπως εκεί συμβεί κάτι. Ρε σύ τι ιστορίες διαβάζω εδω πέρα. Εκτός οτι είναι πολύ κόσμος που υποφέρει όλοι μας πάμε ψάχνοντας και ρωτόντας. Καλά που σας βρήκα γιατί εγώ ήμουν πολύ άνετη και δεν ήξερα κάν τι πάει να πει ωορηξία. Ούτε το γιατρό δεν είχα ρωτήσει τίποτα. Ήμουν τόσο σίγουρη. Ευχαριστώ πάντως και πολύ χρήσιμο το site.

Sniarfy
18-07-08, 10:01
Ρε σύ τι ιστορίες διαβάζω εδω πέρα. Εκτός οτι είναι πολύ κόσμος που υποφέρει όλοι μας πάμε ψάχνοντας και ρωτόντας. Καλά που σας βρήκα γιατί εγώ ήμουν πολύ άνετη και δεν ήξερα κάν τι πάει να πει ωορηξία. Ούτε το γιατρό δεν είχα ρωτήσει τίποτα. Ήμουν τόσο σίγουρη. Ευχαριστώ πάντως και πολύ χρήσιμο το site.

Σίγουρα, αν δε σε έχει απασχολήσει κάτι είναι δύσκολο να το ψάξεις και πολύ...... Προχθές έκανα μια συζήτηση με τον άντρα μου και ανάμεσα στα άλλα του είπα πως οι γόνιμες μέρες στη γυναίκα είναι 1-2 μέσα στο μήνα και πως ακόμη και τότε οι πιθανότητες εγκυμοσύνης είναι 20-25%.... Με κοίταζε λες και κατέβηκα από τον Άρη!!!!! :lol: Δεν το χωρούσε το μυαλό του πως δεν μένουμε έγκυες ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μέρα κάνουμε ελεύθερα.... :D Έμεινε σοκαρισμένος....

GEORGI
18-07-08, 10:15

Ευχαριστώ πάντως!
Φιλάκια

Μπήκα στο site. Έχεις δίκιο. Σταμάτησα να κάνω το τέστ για να μου μείνει για τον άλλο μήνα. Εντωμεταξύ φεύγουμε διακοπές αρχές Αυγούστου και έχω ελπίδα μήπως εκεί συμβεί κάτι. Ρε σύ τι ιστορίες διαβάζω εδω πέρα. Εκτός οτι είναι πολύ κόσμος που υποφέρει όλοι μας πάμε ψάχνοντας και ρωτόντας. Καλά που σας βρήκα γιατί εγώ ήμουν πολύ άνετη και δεν ήξερα κάν τι πάει να πει ωορηξία. Ούτε το γιατρό δεν είχα ρωτήσει τίποτα. Ήμουν τόσο σίγουρη. Ευχαριστώ πάντως και πολύ χρήσιμο το site.
Πραγματικά βοηθάει πάρα πολύ η συζήτηση και η ενημέρωση αυτό που με φοβίζει εμένα είναι ότι ίσως αυξάνουμε το άγχος μας όταν ασχολούμαστε μόνο με αυτό, διαβάζουμε μόνο γιαυτό και ψαχνόμαστε συνεχώς. Φυσικά και εγώ βοηθήθηκα πολύ από τις ιστορίες τον κοριτσιών που διαβάζω εδώ μέσα και ενημερώθηκα αρκετά ενώ ήμουν άσχετη όπως λες και εσύ. Μου έχει όμως δημιουργήσει και φοβίες πολλές...

elenik
18-07-08, 10:31
Εγω συνελαβα την 9η.
13η που ξεκινησες πιστευω ηταν αργα. Χωρια που 1 μηνα μπορει να μην εχεις ωορηξια για διαφορους λογους (ιωση, κουραση κλπ)

ela
18-07-08, 11:51

Ευχαριστώ πάντως!
Φιλάκια

Πραγματικά βοηθάει πάρα πολύ η συζήτηση και η ενημέρωση αυτό που με φοβίζει εμένα είναι ότι ίσως αυξάνουμε το άγχος μας όταν ασχολούμαστε μόνο με αυτό, διαβάζουμε μόνο γιαυτό και ψαχνόμαστε συνεχώς. Φυσικά και εγώ βοηθήθηκα πολύ από τις ιστορίες τον κοριτσιών που διαβάζω εδώ μέσα και ενημερώθηκα αρκετά ενώ ήμουν άσχετη όπως λες και εσύ. Μου έχει όμως δημιουργήσει και φοβίες πολλές...

Εχεις δίκιο και εγώ φρικάρω και μάλιστα είμαι και πολύ φοβιτσιάρα όσον αφορά το θέμα γιατροί και υγεία αλλά όμως βλέπω οτι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις και χειρότερες ακόμα και βρήκα λίγο δύναμη από τόσες και τόσες κοπέλες που προσπαθούν και δεν πτοούνται. Εγώ είμαι πολύ δειλή και χρειάζομαι γενικώς εμψύχωση. Βέβαια και εμένα έχει κολλήσει τώρα το μυαλό μου και σκέφτομαι συνέχεια αυτά. Μπορείς όμως να το αποβάλλεις αυτό;

ela
18-07-08, 11:53
Ρε σύ τι ιστορίες διαβάζω εδω πέρα. Εκτός οτι είναι πολύ κόσμος που υποφέρει όλοι μας πάμε ψάχνοντας και ρωτόντας. Καλά που σας βρήκα γιατί εγώ ήμουν πολύ άνετη και δεν ήξερα κάν τι πάει να πει ωορηξία. Ούτε το γιατρό δεν είχα ρωτήσει τίποτα. Ήμουν τόσο σίγουρη. Ευχαριστώ πάντως και πολύ χρήσιμο το site.

Σίγουρα, αν δε σε έχει απασχολήσει κάτι είναι δύσκολο να το ψάξεις και πολύ...... Προχθές έκανα μια συζήτηση με τον άντρα μου και ανάμεσα στα άλλα του είπα πως οι γόνιμες μέρες στη γυναίκα είναι 1-2 μέσα στο μήνα και πως ακόμη και τότε οι πιθανότητες εγκυμοσύνης είναι 20-25%.... Με κοίταζε λες και κατέβηκα από τον Άρη!!!!! :lol: Δεν το χωρούσε το μυαλό του πως δεν μένουμε έγκυες ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μέρα κάνουμε ελεύθερα.... :D Έμεινε σοκαρισμένος....
Θα σου φανεί τρελό αλλά μέχρι πριν λίγο καιρό πίστευα και εγώ τα ίδια με τον άντρα σου. Και μιλάμε τώρα για 30 χρονών γυναίκα. Μάλιστα χρησιμοποιούσαμε συνεχώς προφυλακτικό. Τι ανόητη που ήμουν!

ela
18-07-08, 11:55
Εγω συνελαβα την 9η.
13η που ξεκινησες πιστευω ηταν αργα. Χωρια που 1 μηνα μπορει να μην εχεις ωορηξια για διαφορους λογους (ιωση, κουραση κλπ)
Εχεις δίκιο γι'αυτό και εγώ το εγκατέλειψα. Τον επόμενο μήνα τώρα. Τι να γίνει;

RHNIO
18-07-08, 12:38
ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ELENIC ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΈΝΑΝ ΜΗΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΟΥΛΟΥ ΩΟΡΗΞΙΑ.
ΠΙΑΝΟΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.
ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΟ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΕΞΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ.(ΓΙΑΤΙ Τ΄ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΙΖΟΥΝ ΣΧΕΔΩΝ ΤΟ ΙΔΙΟ )
ΒΑΖΕΙΣ ΛΙΓΟ ΣΑΛΙΟ Ή ΚΟΛΠΙΚΟ ΥΓΡΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ 20 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΟΤΑΝ ΚΟΙΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΑΚΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΩΟΡΗΞΙΑ Ή ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΑΡΧΗΣ ΤΗΣ....
ΕΕΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΙ....ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ....ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΤΕΣΤ...ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΩΟΡΗΞΙΑ,ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΙΠΟΤΑ....
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΓΧΩΝΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΠΟΛΥ;
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ....ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΜΑΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ Ο ΓΚΑΓΚΑΡΗ!!!!

GEORGI
18-07-08, 14:15
Και εγώ τα ίδια ήμουνα... μέχρι που δεν γινόταν τίποτα τον πρώτο καιρό και άρχισα να μπαίνω στο ιντερνετ και να διαβάζω διάφορα άρθρα κλπ. Που να έχω ιδέα για ωοριξία κλπ΄. Να φανταστείς δεν ξέραμε ότι η γυναίκα κατέβάζει 1 ωάριο τον μήνα ή και κανένα και αυτό ζει έως 24-36 ώρες άρα θα πρέπει να πετύχεις το "τζακ πότ"!!!!

miracle
18-07-08, 20:22
Αχ, κοριτσια γελασα πολυ (συγνωμη κιολας) που αυτοσαρκαζεστε για το οτι μαθατε τοσα πραγματα για το θεμα γονιμοποιηση. Δυστυχως τα μαθατε μεσα απο την αγωνια σας καθε μηνα για το ποθουμενο. Δυστυχως οπως και εγω... :?

Εδω, εγω νιωθω οτι εχω παρει πτυχιο μετα απο τοσο αγωνα.
Πολλες φορες ο γιατρος μου τσαντιζοταν γιατι τον αμφισβητουσα τοσες φορες, ωσπου τον "σουταρα".

Ευχομαι σε ολες σας συντομα να αρχισετε να διαβαζετε και να ενημερωνεστε για ευχαριστα περι την εγκυμοσυνη, οπως πχ. για ψωνια!
Μακαρι, ολες μας!!! :D

eli75
18-07-08, 22:49
λοιπον ela,επαθα σημερα ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο με σενα.εκανα για πρωτη φορα τεστ ωορρηξιας την 13η μερα κυκλου 27-28 ημερων ουσα σιγουρη οτι ειναι η μερα μου!!!τιποτα...........απογοητευση σαν αρνητικο τεστ εγκυμοσυνης,ετσι ενιωσα...
πηρα το ψηφιακο clearblue που σου βγαζει μία φατσουλα στην οθονη(εμενα μου βγηκε ενας κενος κυκλος) και ηθελα να σε ρωτησω ela ποιο ειναι το φαρμακειο το κεντρικο που ειπες που το πουλαει φτηνα γιατι εδωσα 53 ευρω και απ'ό,τι φαινεται θα συνεχισω και τον αλλο μηνα...μεχρι να βρω την μερα :wink:

σκεφτηκα πριν θα μπω στο forum και θα ψαχνω οσες ωρες χρειαστει για να βρω κατι σχετικο και βλεπω την "ιστορια μου" γραμμενη... :shock:

elin
20-07-08, 09:02

Αχαχαχ, κ ο δικός μου το ίδιο!!!Νόμιζε κιόλας ότι έχω πολλάααα ωάρια σε ένα μήνα, κ όχι μόνο ένα-κ αυτό ζήτημα-όπως όλες οι γυναίκες!!!Τι να πω...πάρε κόσμεεεε ωάααριαααα!Εδώ τα καλά ωάριαααα!!!

ela
21-07-08, 10:46
Τι πλάκα που έχουμε όλες μας!

Η επικοινωνία μας κάνει καλό και ενημερωνόμαστε κιόλας.

Εγώ τώρα περιμένω στις 27 να

μην αδιαθετήσω. Δύσκολο βέβαια αλλά θα δούμε.

Φιλιά και κουράγιο συναγωνίστριες!

mana3
21-07-08, 12:23
Ρε παιδιά λιγη βοήθεια!

Για δοκιμασε με φυσικο τροπο Υπολογιστής περιόδου και γονιμότητας (http://www.halkida.tv/lady.php).

ela
21-07-08, 13:47
Αχ, κοριτσια γελασα πολυ (συγνωμη κιολας) που αυτοσαρκαζεστε για το οτι μαθατε τοσα πραγματα για το θεμα γονιμοποιηση. Δυστυχως τα μαθατε μεσα απο την αγωνια σας καθε μηνα για το ποθουμενο. Δυστυχως οπως και εγω... :?

Εδω, εγω νιωθω οτι εχω παρει πτυχιο μετα απο τοσο αγωνα.
Πολλες φορες ο γιατρος μου τσαντιζοταν γιατι τον αμφισβητουσα τοσες φορες, ωσπου τον "σουταρα".

Ευχομαι σε ολες σας συντομα να αρχισετε να διαβαζετε και να ενημερωνεστε για ευχαριστα περι την εγκυμοσυνη, οπως πχ. για ψωνια!
Μακαρι, ολες μας!!! :D

Ρε συ "θαύμα" με άγγιξαν αυτά που έγραψες! Ολοι χρειαζόμαστε ένα θαύμα στη ζωή μας. Αυτό ψάχνουμε!

Γιατί νέα αρχή σε 4 μήνες; Γίνομαι αδιάκριτη που ρωτάω; Συγνώμη

ela
21-07-08, 13:53
Και άλλη ερώτηση:

Πώς πολλές έγκυες λένε συνέλαβα την τάδε μέρα; Γράφουνε πότε το κάνουνε; Και πως καταλαβαίνουν οτι είναι αυτή η συγκεκριμένη μέρα και όχι η επόμενη;

Επίσης αν, λέμε τώρα, αν συλλάβεις και κάνεις έρωτα χωρίς να ξέρεις οτι έχεις συλλάβεις, πριν να αδιαθετήσεις, κάνεις κακό στο σύστημα;

naina
21-07-08, 14:43
Και άλλη ερώτηση:

Πώς πολλές έγκυες λένε συνέλαβα την τάδε μέρα; Γράφουνε πότε το κάνουνε; Και πως καταλαβαίνουν οτι είναι αυτή η συγκεκριμένη μέρα και όχι η επόμενη;
Από αυτή την ερώτηση καταλαβαίνω ότι το σπορ το εξασκείτε συχνά :D Αυτό που υπονοούν οι έγκυες που το λένε αυτό είναι ότι σε περίπτωση που οι μέρες των επαφών είναι διακριτές (πχ. το Σάββατο τάδε του μήνα έγινε μόνο, γιατί μετά κόλλησα γρίππη και δεν κάναμε τίποτα) μπορούν να ξέρουν πότε ακριβώς συνέλαβαν.

Επίσης αν, λέμε τώρα, αν συλλάβεις και κάνεις έρωτα χωρίς να ξέρεις οτι έχεις συλλάβεις, πριν να αδιαθετήσεις, κάνεις κακό στο σύστημα; Το σύστημα δεν καταλαβαίνει τίποτα, έχει πάρει το δρόμο του :D

ΜΠΕΜΠΑ
21-07-08, 15:07
ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ...
ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΑΥΤΑ Τ ΑΤΕΣΤ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΔΙΟΤΙ ΠΡΩΤΟΝ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΤΣΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΕΑΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΕΝ ΗΡΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΑΛΑΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΤΣΙΤΑ ...........ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ Ν ΑΠΙΑΣΕΙ ΠΑΙΔΙ
ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΑΡΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΑΜΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ...
ΟΠΟΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΝΑΛΩΝΕΣΤΕ ΜΕ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΧΑΛΑΡΕΣ ΚΑΙ ΗΡΕΜΕΣ........

ela
22-07-08, 10:14
Και άλλη ερώτηση:

Από αυτή την ερώτηση καταλαβαίνω ότι το σπορ το εξασκείτε συχνά :D Αυτό που υπονοούν οι έγκυες που το λένε αυτό είναι ότι σε περίπτωση που οι μέρες των επαφών είναι διακριτές (πχ. το Σάββατο τάδε του μήνα έγινε μόνο, γιατί μετά κόλλησα γρίππη και δεν κάναμε τίποτα) μπορούν να ξέρουν πότε ακριβώς συνέλαβαν.

Ρε συ φιλενάδα τι να κάνουμε; Είμαστε λίγο ερωτιάρηδες και τώρα έχουμε και ένα λόγο παραπάνω. Χι χί!

Επίσης αν, λέμε τώρα, αν συλλάβεις και κάνεις έρωτα χωρίς να ξέρεις οτι έχεις συλλάβεις, πριν να αδιαθετήσεις, κάνεις κακό στο σύστημα; Το σύστημα δεν καταλαβαίνει τίποτα, έχει πάρει το δρόμο του :D
Ωραία χαίρομαι που το ακούω αυτό γιατί μερικές φορές ένιωθα ακόμα και τύψεις οτι έκανα κάτι κακό ή άλλοτε δεν τον άφηνα ούτε το χέρι να μου πιάσει το φουκαρά. :twisted:

eli75
23-07-08, 23:10
Λοιπον εγω 18η μερα σημερα και πουθενα το ηλιθιο χαμογελο..... :cry: πού πηγε η ωορρηξια μου?εχασε τον δρομο?

ela
25-07-08, 09:43
Φίλη eli μην ψάχνεις άλλο το χαμόγελο. Το χάσαμε αυτόν το μήνα. Αργήσαμε πολύ. Να πας εκεί που σου είπα να πάρεις καινούριο τεστ. Εγώ χτές αδιαθέτησα οπότε ήμουν εγώ αυτό το κενό κυκλάκι που βγαίνει στο τεστ. Τον επόμενο μήνα τώρα. Αστα, εμείς αν δεν πετύχουμε και τώρα τίποτα απο Σεπτέμβρη πρέπει να προσπαθήσουμε με άλλους τρόπους. Δυστυχώς.

eli75
25-07-08, 13:36
ela τελικα πηγα στο φαρμακειο(σε ευχαριστω πολυ-πολυ)!πηρα και αλλα τεστακια που αποφασισα να τα κανω...και ας βλεπω συνεχεια κυκλακι αδειο :cry: το εχω παρει αποφαση οτι αυτο τον μηνα δεν.....παμε για τον αλλο μηνα δυναμικα :D καλη μας επιτυχια φιλενας!!!!
φιλακια

madeleine
25-07-08, 17:11
Καλησπερα σε ολους!
Ειμαι και εγω καινουρια στο φορουμ καιοφειλω να ομολογησω οτι εχω μαθει πολλα μεσα απο τα μηνυματα σας.
Προσπαθω εδω και λιγο καιρο να μεινω εγκυος και για να ξερω τις μερες ωορρηξιας αγορασα το τεστ donna που διαρκει γυρω στα 2 χρονα-βασιζεται σε καποια θεωρια με τον σχηματισμο αλατων- anyway... :D Το εχει χρησιμοποιησει καμμια σας??
κι ακομα περισσοτερο, το εχει χρησιμοποιησει καμμια με επιτυχια??

εγω ειναι ο 1ος μηνας που το εχω...θα δειξει..

καλη επιτυχια σε ολες!

Βαλεντινα
25-07-08, 19:27
Κοριτσια σας προτεινω οσες θελετε να χρησιμοποιησετε τεστ ωορρυξιας να παρετε απο το ιντερνετ αυτα

http://www.accuratepregnancytests.com/catalog/index.php?cPath=7_8

καμια σχεση η τιμη τους με του φαρμακειου και επισης ειναι πολυ αξιοπιστα και αποτελεσματικα.

Το τεστ θα πρεπει να γινετε απογευμα,φροντιστε να μην εχετε πιει πολλα υγρα και τρεχετε στη τουαλετα καθε λιγο και λιγακι :wink: Επισης μολις δειτε το σημαδακι στο τεστ,να ξερετε οτι η ωορρυξια θα γινει τις επομενες 12 εως 36 ωρες,οποτε και φροντιζετε αναλογα τις επαφες σας.
Αρχιστε να κανετε τα τεστ αναλογα με το κυκλο σας καποιες μερες πριν την ωορρυξια για να την πετυχετε.Επισης καλο θα ηταν να παρατηρησετε και τα υγρα σας.Τα γονιμα υγρα που εχουμε 2-3 μερες μεσα στο κυκλο συμπιπτουν με την πολυποθητη μερα :wink:

ela
25-08-08, 13:24
Εκανα και 2ο μήνα τα τέστ και πάλι τίποτα. Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται. Τώρα ξεκίνησα απο την 8η μέρα και έφτασα στην 16η. Τίποτα όμως. Γιατί; Βαλεντίνα θα τα δοκιμάσω. Ευχαριστώ

elin
25-08-08, 13:50
Εκανα και 2ο μήνα τα τέστ και πάλι τίποτα. Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται. Τώρα ξεκίνησα απο την 8η μέρα και έφτασα στην 16η. Τίποτα όμως. Γιατί; Βαλεντίνα θα τα δοκιμάσω. Ευχαριστώ

Ela, τι κύκλο έχεις?

Έχε υπόψη σου ότι μπορεί να κάνεις ωορρηξία νωρίτερα, ή και αργότερα από τις ημέρες που κάνεις τα τεστ.

irida85
25-08-08, 14:04
Koριτσια μαλλον θα το εχετε ηδη αναφερει αλλα δεν το βρισκω... Ποια μαρκα ειναι δοκιμασμενη και δειχνει οντως την ωορρηξια???

GEORGI
25-08-08, 14:36
Κοπέλα μου ξανά τα ίδια?
Γιατί? Τα δικά μου τα διάβασες? που ξεκίνησα και εγώ τεστ ωοριξίας την 10η μέρα-Δευτέρα (με υπολογισμό ως πρώτη, την μέρα που βλέπω τα πρώτα καφέ υγρά, ενώ κανονική ροή είχα 3 μέρες μετά, τον προηγούμενο μήνα) και την 11η-Τρίτη κάνω και κολπικό υπέρηχο και είδαμε 2 ωοθηλάκια ένα αριστερά μικρό 13χλ που μου είπε να το αγνοήσω γιατί σε 1 μέρα θα σκάσει το μεγάλο από δεξιά 19χλ. και περιμένω και εγώ και το τεστ να μην χαμογελά (το clear blue το ψηφιακό), Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή (τηλ. στην γιατρό της λέω που είναι? μήπως δεν σκάει τελικά και δεν κάνω ωορηξία, μήπως μεγαλώνει περισσότερο) κάνω και 2 τεστ βράδυ με αποτέλεσμα να χάσω και 2 από την συσκευασία των 7, αγοράζω και άλλη συσκευασία, Σάββατο πρωί τίποτα..... Κυριακή.... :) χαμογέλασε η παλιόφατσα....
Τα νεύρα μου σπαράλια, η διάθεση χάλια, ο άντρας μου από το Σάββατο που είχαμε βγει έξω, πιωμένος, είμασταν σε πολύ "καλή" φάση και οι δύο....
Δεν ξέρω αν έφταιξε αυτό που δεν έγινε κάτι αλλά τουλάχιστον είδα ότι υπήρχε ωοριξία....
Μην απελπίζεσαι λοιπόν....
Αυτά τα τεστ είναι τρομερά ψυχοφθόρα

Αστεράκι!
25-08-08, 15:06
http://www.saveontests.com/
Κοιταξτε και εδω. Ξερω πολυ κοσμο που αγορασε τεστ ωορρηξιας και εγκυμοσυνης και ειναι ευχαριστημενοι.
Εγω εχω παραγγειλει 75 τεστ ωορρηξιας και 25 εγκυμοσυνης και μου πηγαν 50 δολλαρια (περιπου 36 ευρω) μαζι με τα μεταφορικα (ερχονται απο Καναδα). Θα γλιτωσετε ΠΟΛΛΑΑΑΑ λεφτα!

ela
26-08-08, 12:33
Κοπέλα μου ξανά τα ίδια?
Γιατί? Τα δικά μου τα διάβασες? που ξεκίνησα και εγώ τεστ ωοριξίας την 10η μέρα-Δευτέρα (με υπολογισμό ως πρώτη, την μέρα που βλέπω τα πρώτα καφέ υγρά, ενώ κανονική ροή είχα 3 μέρες μετά, τον προηγούμενο μήνα) και την 11η-Τρίτη κάνω και κολπικό υπέρηχο και είδαμε 2 ωοθηλάκια ένα αριστερά μικρό 13χλ που μου είπε να το αγνοήσω γιατί σε 1 μέρα θα σκάσει το μεγάλο από δεξιά 19χλ. και περιμένω και εγώ και το τεστ να μην χαμογελά (το clear blue το ψηφιακό), Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή (τηλ. στην γιατρό της λέω που είναι? μήπως δεν σκάει τελικά και δεν κάνω ωορηξία, μήπως μεγαλώνει περισσότερο) κάνω και 2 τεστ βράδυ με αποτέλεσμα να χάσω και 2 από την συσκευασία των 7, αγοράζω και άλλη συσκευασία, Σάββατο πρωί τίποτα..... Κυριακή.... :) χαμογέλασε η παλιόφατσα....
Τα νεύρα μου σπαράλια, η διάθεση χάλια, ο άντρας μου από το Σάββατο που είχαμε βγει έξω, πιωμένος, είμασταν σε πολύ "καλή" φάση και οι δύο....
Δεν ξέρω αν έφταιξε αυτό που δεν έγινε κάτι αλλά τουλάχιστον είδα ότι υπήρχε ωοριξία....
Μην απελπίζεσαι λοιπόν....
Αυτά τα τεστ είναι τρομερά ψυχοφθόρα

Έχεις δίκιο, πολύ ψυχοφθόρα. Τώρα έχω αμφιβολίες και για τον εαυτό μου παρόλο που έχω κάνει εξετάσεις.

ela
26-08-08, 12:35
http://www.saveontests.com/
Κοιταξτε και εδω. Ξερω πολυ κοσμο που αγορασε τεστ ωορρηξιας και εγκυμοσυνης και ειναι ευχαριστημενοι.
Εγω εχω παραγγειλει 75 τεστ ωορρηξιας και 25 εγκυμοσυνης και μου πηγαν 50 δολλαρια (περιπου 36 ευρω) μαζι με τα μεταφορικα (ερχονται απο Καναδα). Θα γλιτωσετε ΠΟΛΛΑΑΑΑ λεφτα!

Ρε συ φιλενάδα δεν έχω κάρτα και δεν θέλω να μπλέξω με αυτά. Πως γίνεται;

GEORGI
26-08-08, 13:42
Εγώ φίλη ela λέω να κάνω και αυτό τον μήνα τεστ ωοριξίας αλλά στην γιατρό για υπέρηχο δεν πάω ώστε να μην αγχωθώ περισσότερο.... Και βλέπουμε τι θα γίνει...

GEORGI
26-08-08, 13:45
Αυτό με την παραγγελία μέσω δικτύου και εγώ δεν το καταλαβαίνω με τις προπληρωμένες κάρτες κλπ έτσι πληρώνω κάτι παραπάνω και το έχω όταν το χρειάζομαι 44€ το πήρα

ROARY
26-08-08, 14:52
Αυτό με την παραγγελία μέσω δικτύου και εγώ δεν το καταλαβαίνω με τις προπληρωμένες κάρτες κλπ έτσι πληρώνω κάτι παραπάνω και το έχω όταν το χρειάζομαι 44€ το πήρα

GEORGI πόσα είχε μέσα;

GEORGI
27-08-08, 09:11
boxofkiki Καλημέρα.
Έχει μέσα 7 τέστ για 7 μέρες, αν το ξεκινήσεις την μέρα που γράφει βάσει του κύκλου σου θα σου φτάσουν, εγώ όμως είχα τόσο αγχωθεί που έκανα και 2 βράδυα, άρα ξεκίνησα Δευτέρα και Παρασκευή τα τελείωσα και αγόρασα 2η συσκευασία και Κυριακή χαμογέλασε, άρα θα μου είχε φτάσει η μια συσκευασία αν δεν βιαζόμουν. Το ξαναγράφω πήρα το clear blue το ψηφιακό, είναι εύκολο και τελικά φάνηκε αξιόπιστο. Περισσότερο έπεσε έξω η γιατρός με τον υπέρηχο που μου έλεγε θα έχω ωοριξία Τετάρτη και το τεστ χαμογέλασε Κυριακή, άρα ωοριξία Δευτέρα.
Πάρε και σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!

RHNIO
29-08-08, 10:31
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ!!!!(ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΦΕΥΓΩ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΜΕΡΙΝΕΣ Ή ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ!!!)
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΩΟΡΕΞΙΑΣ...
ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ SITE ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΔΗΛ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΠΙ ΚΑΙ ΣΕ 5 ΛΕΠΤΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΑΕΙ...ΔΗΛΑΔΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΠΧ ΤΗΝ 10 ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΑΧΝΗ ΡΟΖ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΚΟΥΡΑΙΝΕΙ...
Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΜΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΡΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ ΤΕΣΤ;
ΜΑΛΛΟΝ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΟΔΗΓΙΩΝ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ....
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΩΟΡΕΞΙΑ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕΡΑ;

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!!

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

elin
29-08-08, 11:48
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΩΟΡΕΞΙΑ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕΡΑ;

Η ωορρηξία γίνεται ΜΙΑ ημέρα κ το ωάριο ζει για 12-24 ώρες.

Σοφία17
06-09-08, 13:18
Μου λύσατε πολλές απορίες. Ευχαριστώ.

Skybeam
10-09-08, 00:38
Να κάνω μια χαζή ερώτηση για να το επιβεβαιώσω βρε κορίτσια: από τη στιγμή που έχεις ωορρηξία, αν θέλεις να μείνεις έγκυος, έρχεσαι σε επαφή μέσα στις επόμενες 12-24 ώρες. Σωστά?

katia80
04-03-09, 12:24
geia sas koritsia!
loipon xthes diabasa se ena periodiko oti bgike ena test gonimothtas pou briskei tis gonimes meres me ligo salio.kai epanaxrisimopoieite gia dio xronia,den thimamai pos legete alla pira sto farmakeio kai mou eipane kostizei 45.00
den ksero an einai kalo.

MAXH
01-04-09, 22:01
Καλησπέρα. Και εγω με τα τεστ ωορηξίας έχω μπερδευτεί.
Έκανα τον προηγούμενο μήνα και δεν χαμογάλεσε καμία μέρα ενω με τον υπέρηχο μετρήθηκε το ωοθηλάκιο 20 χιλ και η προγεστερόνη 9 ημέρες μετά την ωορηξία με όριο το 20 ήτανε κάπου 18,5 άρα έγινε η ωορηξία. Και αυτον τον μήνα πάλι τα ίδια βλέπω την 13η ημέρα 2 ωάριο 14,5 και την 17η ένα ωάριο 20,5 άρα την 18η έγινε ωορηξία και πάλι δεν χαμογέλασε :cry:
Είχα παρει τα ψηφιακά clear blue,με άγχωσαν και με μπέρδεψαν πολύ περισσότερο. Γιατί ο γιατρός ήτανε κάθετος πως έγινε ωορηξία με βάση υπέρηχου και τιμες προγεστερόνης. Τι μπέρδεμα. Άσε που σε βάζει σε υποψίες μήπως και δεν έγινε τελικώς.
Αν είναι καμία παθούσα ας με συμβουλέψει.

gary
01-04-09, 23:29
Kι εγω ειμαι παθουσα Μαχη! Επιτελους βρεθηκες κι εσυ , γιατι θα τρελαθω που ολοι αξιοπιστα τ ανεβαζουν αξιοπιστα τα κατεβαζουν!!! Μου ετυχε 2 φορες! Την πρωτη φορα μαλιστα με ειχε παρει πολυ απο κατω και ειχα μελαγχολησει, γιατι νομιζα οτι κατι τρεχει ΚΑΙ με την ωορρηξια μου! Ευτυχως τη Δευτερη φορα ετυχε να το παρακολουθησω με υπερηχο ΚΑΙ μετρηση προγεστερονης (αλλα και θερμοδιαγραμμα που κραταω παντα)και επιβεβαιωμενα βεβαια εκανα ωορρηξια και μαλιστα καλη! Ο γιατρος μου μού ειπε οτι δεν ειναι παντα αξιοπιστα.

gary
01-04-09, 23:34
Kι εγω ειμαι παθουσα Μαχη! Επιτελους βρεθηκες κι εσυ , γιατι θα τρελαθω που ολοι αξιοπιστα τ ανεβαζουν αξιοπιστα τα κατεβαζουν!!! Μου ετυχε 2 φορες! Την πρωτη φορα μαλιστα με ειχε παρει πολυ απο κατω και ειχα μελαγχολησει, γιατι νομιζα οτι κατι τρεχει ΚΑΙ με την ωορρηξια μου! Ευτυχως τη Δευτερη φορα ετυχε να το παρακολουθησω με υπερηχο ΚΑΙ μετρηση προγεστερονης (αλλα και θερμοδιαγραμμα που κραταω παντα)και επιβεβαιωμενα βεβαια εκανα ωορρηξια και μαλιστα καλη! Ο γιατρος μου μού ειπε οτι δεν ειναι παντα αξιοπιστα.

virgi
05-04-09, 19:04
γεια σας κοριτσια εγω πηρα αυτον τον μηνα το τεστ ωορρηξιας που το χρησιμοποιεις με το σαλιο. στην αρχη μου φανηκε λιγο γελιο αυτο που κανω αλλα μαλλον καθως περνανε οι μερες εξικοιωνομαι μαζι του.
δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστο αλλα τουλαχιστον θα το προσπαθησω.
αν ξερει καποια κοπελα στοιχεια γι'αυτο το τεστ ας μου πει.
παντως δεν συμφερουν καθολου τα αλλα τεστ γιατι πρεπει να τα κανεις λιγο μαντευοντας την μερα που θα εχεις ωορρηξια.
ενω αυτο με το σαλιο το κανεις καθε μερα και κραταει για 2 χρονια.
ευχομαι βεβαια να μην παιδευομαι τοσο καιρο και να το πεταξω συντομα......................
:P

nikijo
05-04-09, 20:57
virginia θυμισε μου την μαρκα.....το ειχα δει κ εγω σ ενα περιοδικο αλλα δεν το θυμαμαι.... :roll:
Παντως μπορεις να το επαληθευσεις με ενα υπερηχο, τη μερα που θα σου δειξει ωορρηξια.....για να εισαι πιο σιγουρη :wink:

ela
07-04-09, 11:54
Γειά χαρά σε όλες!

Επανέρχομαι δριμύτερη μετά από πολύμηνη απουσία να σας ενημερώσω οτι τίποτα δεν γίνεται.... δυστυχώς. Ούτε τα τέστ βοηθάνε ούτε τιποτα άλλο. Τώρα περιμένω από τον Θεό και μετά το Πάσχα θα πάω σε ένα γιατρο ειδικευμένο στην εξωσωματική. Έκανα και μια σπερματένγχυση αλλά τίποτα πάλι. Δεν πειράζει, θα συνεχίσω αν και δεν το φανταζόμουνα έτσι το σκηνικο.

Τι να πω!

Νατασούλα
07-04-09, 15:59
Μην στενοχωριέσαι Ela, σίγουρα υπάρχει μια ανώτερη δύναμη η οποία αποφασίζει πότε θα γίνουμε μανούλες και όχι εμείς!!!!!!!
Να σου πώ την αλήθεια και εγώ πίστευα ότι με τον 1ο μήνα ελεύθερων επαφών, θα έμενα έγκυος. Δυστυχώς προσγειώθηκα απότομα όταν διάβασα πόσα είναι τα ποσοστά σύλληψης σε κάθε κύκλο. Τώρα είμαι στον 4ο μήνα προσπαθειών, περιμένω σε καμιά εβδομάδα να αδιαθετήσω και βλέπουμε........
Είχα αποφασίσει και εγώ να πάρω τέστ ωορρηξίας αλλά το συζήτησα με μια κοπέλα εδώ μέσα στο φόρουμ και μου είπε ότι σίγουρα θα με αγχώσουν. Και τελικά βλέπω ότι από αυτά που γράφουν διάφορες κοπέλες εδώ μέσα, μάλλον είχε δίκιο. Οπότε κρατάω θερμοδιάγραμμα και ευτυχώς βρίσκω την γόνιμη μέρα γιατί έχω και σταθερό κύκλο.
Σου εύχομαι Καλή Επιτυχία και σύντομα με ένα μωράκι στην αγκαλιά σου.
Και όχι άγχος.

nikijo
07-04-09, 17:10
βιργινια μου σ ευχαριστω κ απο εδω...!!!!! :D

Ελα....συνεχισε χαλαρα κ χωρις αγχος....ειναι δυσκολο αλλα αξιζει..... :wink:

margi30
07-04-09, 18:41
Γεία σας κορίτσια!!!

Υπάρχει περιπτωση να εμφανιστεί η φατσούλα και να μην έχεις ωορρηξία???

Εγώ έκανα το τέστ τη 13η μέρα και εμφανίστηκε η φατσούλα...οπότε επισπεύσαμε τις προσπάθειες ... την επόμενη ημέρα 14η το ξαναέκανα και δεν εμφανίστηκε η φατσούλα ...τι να σημαινε αυτό ???
Μάλλον η ωορρηξία είχε ολοκληρωθεί ...επομένως λέτε να το προλάβαμε???
Αααα και μια άλλη ερώτηση...λόγω αποβολής τον Φεβρ. είχαμε μεγάλο διαστημα αποχής ...στη περιπτωση αυτή το σπέρμα είναι αδύνατο...ξέρει κανείς να με διαφωτίσει???
Ευχαριστώ πολύ!

nikijo
07-04-09, 19:00
margi η ωορρηξια διαρκει 12-24 ωρες...τοσο ζει το ωαριο... :?
αν το εκανες 13η το πρωι κ την 14η πχ μεσημερι ειχε περασει....βεβαια αφου ειχατε επαφη την 13η μερα ειστε οκ... :wink:
Τωρα απ οσο ξερω, η καλυτερη χρονικη διαρκεια για καλυτερο αποτελεσμα ειναι 3 μερες αποχης κ μετα ...βουρ!!!!!....αν περασει περισσοτερος χρονος μαλλον αδυνατει το σπερμα... :? αυτα τα ολιγα απο μενα....καλη επιτυχια!!!!!! :P :P :P :P :P

michel
07-04-09, 20:33
Δηλαδη,εμεις που το καναμε καθε μερα,απο την 7η μερα εως την 15η, τι να πουμε? το παραδυνατισαμε το σπερμα,φιλεναδαααααααααα!!!!!!
..... ασε που δεν αντεχαμε αλλο απο την κουραση(καθε μερα...ειχαμε ,δεν ειχαμε ορεξη....επρεπε να γινει!!!!!!...ουφ...ταλαιπορια σκετη

margi30
07-04-09, 21:23
Σε ευχαριστώ πολύ nikijo μου!!!

Θα περιμένουμε και πρώτα ο Θεός βλέπουμε τι θα γίνει!!!

Φιλάκια!!!

ela
08-04-09, 09:29
Ευχαριστώ πολύ Νατασούλα για τα καλά σου λόγια απλά για μένα έχει περάσει πολύ καιρός και τώρα πια είμαι παλαίμαχη. Δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα. Μόνο ο Θεός! Μετά το Πάσχα θα πάω σε ένα γιατρό ειδικευόμενο στην εξωσωματική. Αλλιώς τα ονειρευόμουνα...

nikijo
08-04-09, 09:53
Δηλαδη,εμεις που το καναμε καθε μερα,απο την 7η μερα εως την 15η, τι να πουμε? το παραδυνατισαμε το σπερμα,φιλεναδαααααααααα!!!!!!
..... ασε που δεν αντεχαμε αλλο απο την κουραση(καθε μερα...ειχαμε ,δεν ειχαμε ορεξη....επρεπε να γινει!!!!!!...ουφ...ταλαιπορια σκετη

...κ εμεις μερα παρα μερα το καναμε....κ κουραστηκαμε... :lol: ΜΠΡΑΒΟ λοιπον σε εσας που καταφερατε το ...καθημερινο!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

καπου ειχα διαβασει πως αν ο ογκος ειναι καλος κ υπαρχει μικρο προβλημα στην κινητικοτητα τοτε αυτο δεν πειραζει.... :roll:
Νομιζω παντως οτι το καλυτερο ειναι να βρουμε την ωορρηξια με υπερηχο (εχοντας επαφες κ τις προηγουμενες μερες...αφου το σπερμα ζει 2-3 μερες) κ να το ...βομβαρδισουμε... :oops: :lol: :lol: 8)

Thomi
08-04-09, 17:10
Γειά σας κορίτσια

Εχθές πήρα τα αποτελέσματα του πρώτου κύκλου εξωσωματικής που έκανα.
Δεν είμαι έγκυος
Είπα ότι θα τα καταφέρω με κάθε τρόπο. Έχω ήδη κανονίσει την δεύτερη εξωσωματική για τον Ιούνιο και παράλληλα ο γιατρός μου μου είπε να κάνω και τις προσπαθειές μου για μείνω έγκυος με φυσιολογικό τρόπο δεδομένου ότι δεν έχω βασικά προβλήματα (το πρόβλημα βρίσκεται στην γήρανση των ωαρίων μου λόγω ηλικίας)
Είπα να βοηθηθώ και έτσι αγόρασα και ένα τέστ ωορηξίας

Υπάρχει κάποια που να έμεινε έγκυος χρησιμοποιώντας τέτοιο τεστ; Έχω πιθανότητες με το τεστ αυτό ;

virgi
08-04-09, 21:23
thomi μου ευχομαι να μη χρειαστει η δευτερη μεχρι τοτε να τα εχεις καταφερει!!!....
ποιο τεστ αγορασες?
και γω πρωτη φορα χρησιμοποιω τεστ ωορρηξιας αυτο το μηνα και περιμενω να δω... εχω παρει αυτο με το σαλιο.
οσο για το αν ειναι αξιοπιστο αλλες κοπελες λενε ναι αλλες οχι...
θα δειξει..
ευχομαι το καλυτερο :P

Thomi
09-04-09, 12:04
Βιρτζίνια

Πήρα το clear blue το οποίο είναι και αρκετά ακριβό.
Είναι τέστ 5 ημερών μόνο. Έχω προσδιορίσει περίπου τις γόνιμες ημέρες με τον γιατρό μου. Τον άλλο μήνα ούτως ή άλλως θα πάω στο γιατρό μου για υπέρηχο οπότε θα μου πει αυτός ποια μέρα θα έχω επαφή.

Ξέρεις ποιο είναι όμως το θέμα. Πρέπει να πετύχεις ακριβώς το 12 ωρο - 24 ωρο που ζει το ωάριο για να γονιμοποιηθεί και πρέπει να έχει ανανεωθεί και το σπέρμα που σύμφωνα με τα όσα γράφονται ανανεώνεται κάθε 3 ημέρες για να γίνει δουλειά.

Λέω για αυτό το μήνα να βασιστώ πλήρως στο τεστ και να έχω επαφή μόλις έχω την σχετική ένδειξη καθώς και την επόμενη ημέρα. Το τέλειο θα ήταν να έχω μία επαφή ανά δωδεκάωρο. Καλά αν συμβει αυτό θα είναι το τέλειο. Αυτό που με προβληματίζει είναι τι γίνεται με την ανανέωση του σπέρματος ; Ισχύει αυτό που λεν ότι το σπέρμα ζει για 2 ημέρες ;
Ελπίζω να μην χρειαστεί να μας γίνει βίωμα και να λειτουργούμε μόνο βάσει προγράμματος

margi30
10-04-09, 13:06
Και εμείς αυτό αυτό το μήνα, χρησιμοποιήσαμε το clear blue...ξεκίνησα τη 13η μέρα και έδειξε χαμογελάκι .... οπότε βούρ στο ψητό ... την αλλη μέρα 14η που το ξαναέκανα δεν εδειξε τπτ άρα η ωορρηξία είχε ολοκληρωθεί!
Λέτε να εγινε κάτι καλό???
Πάντως τη μέρα εκείνει είχα πολλά υγρά , ενώ την επόμενη γιοκ τα υγράκια!
Τέλος , από τη μέρα εκείνη ...έχει πρηστεί το στήθος μου και αισθάνομαι διάφορα...αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη για να ξέρω!
Άλλωστε πολλές φορές έχω τετοια συμπτώματα και τελικά αδιαθετώ!!!
Good luck σε όλες!

lixoudompoukitsa
10-04-09, 15:18
{Εύχομαι το 2009 να είναι γεμάτο μωράκια!!!}
το ιδιο ευχομαι και εγώ σε όλες μας!!!
Κορίτσια και εγώ το clear blue (τεστ ωορρηξίας) χρησιμοποιησα για πρώτη φορά. Το ξεκίνησα την 9η μέρα και μου χαμογέλασε την 11η , την επόμενη μέρα δεν το ξαναχρησιμοποίησα. Λέει πως άμα χαμογελάσει είσαι στις γόνιμες ! Αχ! μακάρι να είναι γουρλίδικο το τεστάκι !
ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!

inka
10-04-09, 15:31
Κορίτσια και εγώ το clear blue (τεστ ωορρηξίας) χρησιμοποιησα για πρώτη φορά. Το ξεκίνησα την 9η μέρα και μου χαμογέλασε την 11η , την επόμενη μέρα δεν το ξαναχρησιμοποίησα. Λέει πως άμα χαμογελάσει είσαι στις γόνιμες ! Αχ! μακάρι να είναι γουρλίδικο το τεστάκι !
ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!

ti kyklo exeis kai sou xamogelase ti 11h;;;; :)

sou eyxome kali epitixiaaaaaaaaaaaaa!!!!!! :)

Thomi
10-04-09, 15:32
Εν τέλει υπάρχει κάποια κορίτσια από εσάς που να έμεινε έγκυος αφού χρησιμοποίησε το τέστ ωορηξίας. Για να δούμε αν αξίζει τον κόπο ;

lixoudompoukitsa
10-04-09, 15:37
ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!

thanks!!!!!!!! :P :D

έχω πολυκιστικές , ο κύκλος μου κυμαίνεται απο 29 - 33. Και εμένα εντύπωση μου έκανε που χαμογέλασε την 11η !
Αλήθεια έμεινε καμιά έγκυος αφού εμφανίστηκε η χαμογελαστή φατσούλα στο τέστ ?? :)

lixoudompoukitsa
10-04-09, 15:40
ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!

thanks!!!!!!!! :P :D

έχω πολυκιστικές , ο κύκλος μου κυμαίνεται απο 29 - 33. Και εμένα εντύπωση μου έκανε που χαμογέλασε την 11η !
Αλήθεια έμεινε καμιά έγκυος αφού εμφανίστηκε η χαμογελαστή φατσούλα στο τέστ ?? :)

gary
10-04-09, 22:26
Εγω εμεινα περσι τετοιον καιρο τον πρωτο μηνα που τα χρησιμοποιησα κοριτσακια μου..αλλα μετα.. :(

lixoudompoukitsa
13-04-09, 22:43
λυπάμαι πολύ ! για κάποιο λόγο μερικά πράγματα μας πάνε πολυ στραβά ! ελπίζω να συνεχίζεις τις προσπάθειες !

anna781
13-04-09, 22:54
εγω εκανα το τεστ ωορηξια για 3 μηνες και ενω εβγαινε χαμογελακι και ερχομασταν σε επαφη ,στο τελος τιποτα,μεχρι που τον 4ο μηνα δεν ξαναπηρα τεστ και εμεινα εγκυος!!!
παντως πιστευω οτι ειναι [πολυ καλο να ξερεις ποτε ειναι οι γονιμη μερα,εχεις περισσοτερες πιθανοτητες για συλληψη...

MAXH
14-04-09, 08:57
Καλημέρα...
Λίγες μέρες πριν ειχα γραψει στο συγκεκριμενο θεμα οτι πηρα και εγω τεστ ωορηξιας clear blue και ενω ειχα παρακολουθησει την ωορηξια μου δεν μου χαμογελασε το τεστ ουτε μια μερα. Ετσι ακριβως εγινε και τον προηγουμενο μηνα... Και το εκανα παντα την ιδια ωρα το απογευμα στις 5 και δεν κατανωλανα υγρα και 4 ωρες δεν ειχα παει τουαλετα.. Το αποτελεσμα φαινεται και απο το τικερακι μου...
Αυτον τον μηνα εμεινα εγκυος ενω το τεστ δεν μου ειχε χαμογελασει..
Αρα σε καποιες γυναικες βοηθουν ενω σε καποιες άλλες οχι. Απλως μην απελπίζεστε αν δεν σας χαμογελαει. Ελέγχετε τον κυκλο σας και με υπέρηχο..

katerina23
14-04-09, 22:51
κοριτσια να ρωτησω και εγω κατι. Η ξαδερφη μου προσπαθει για μωρακι εδω και καιρο και αποφασισε να δοκιμασει τα τεστ ωορηξιας και τα παρηγγειλε απτον Καναδα, πριν απο λιγο που μιλησαμε μου ειπε οτι ειναι στην 12 η μερα εκανε το τεστ και της βγηκε μια κανονικη γραμμη που σημαινει οτι εκανε σωστα το τεστ και μια αλλη διπλα πολυ αχνη ισα που διακρινεται. Τωρα αυτο τι σημαινει εχει ωορηξια ή οχι να το επαναλαβει μηπως αυριο??

ΖΑΜΒΕΤΟ
14-04-09, 22:58
κοριτσια να ρωτησω και εγω κατι. Η ξαδερφη μου προσπαθει για μωρακι εδω και καιρο και αποφασισε να δοκιμασει τα τεστ ωορηξιας και τα παρηγγειλε απτον Καναδα, πριν απο λιγο που μιλησαμε μου ειπε οτι ειναι στην 12 η μερα εκανε το τεστ και της βγηκε μια κανονικη γραμμη που σημαινει οτι εκανε σωστα το τεστ και μια αλλη διπλα πολυ αχνη ισα που διακρινεται. Τωρα αυτο τι σημαινει εχει ωορηξια ή οχι να το επαναλαβει μηπως αυριο??Η αχνή γραμμή σημαίνει οτι διανύει τις γόνιμές τις ημέρες!έντονη γίνεται η γραμμή 1 μέρα πριν,την ημέρα της ωορρηξίας και 1 μέρα μετά από αυτήν,τουλάχιστον στα τεστ που χρησιμοποιούσα εγώ!!

katerina23
14-04-09, 23:01
Δηλαδη τι εννοεις οτι διανυει τις γονιμες οτι η ωορηξια εγινε ή προκειται συντομα να γινει? Και πως ειναι γονιμες αφου η ωορηξια κραταει 24 ωρες σορυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι πολυ ασχετη σε αυτα και προσπαθω και εγω να την βοηθησω γιατι εχει αρχισει και απογοητευεται

ΖΑΜΒΕΤΟ
14-04-09, 23:10
Δηλαδη τι εννοεις οτι διανυει τις γονιμες οτι η ωορηξια εγινε ή προκειται συντομα να γινει? Και πως ειναι γονιμες αφου η ωορηξια κραταει 24 ωρες σορυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι πολυ ασχετη σε αυτα και προσπαθω και εγω να την βοηθησω γιατι εχει αρχισει και απογοητευεταιΔεν ξέρω τι κύκλο έχει αλλά πιστεύω οτι τώρα άρχισαν και η ωορρηξία της θα γίνει δηλ αν έχει κύκλο 28 ημερών οι γόνιμες μέρες της θα είναι 11η,12η 13,14η(ωορρηξία)15η 16η 17η!Εγώ ας πούμε έμεινα έγκυος την 11η μέρα του κύκλου μου!!Καλη επιτυχία στη φίλη σου και προπάντων όχι άγχος γιατί λειτουργεί ανασταλτικά!!Εγώ έκανα τεστ ωορρηξίας και μελέτη ωορρηξίας,πολύ άγχος,και τελικά όταν τα παράτησα όλα αυτά έμεινα έγκυος!!:rolleyes:

katerina23
14-04-09, 23:13
Σε ευχαριστω παραπολυ με το καλο το μωρακι σου!!!

ΖΑΜΒΕΤΟ
14-04-09, 23:23
Σε ευχαριστω παραπολυ με το καλο το μωρακι σου!!!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!Είδα οτι κι εσύ έχεις μωράκι να σου ζήσει,να το χαίρεσαι!!:rolleyes:

margi30
15-04-09, 15:04
Γειά σας τσούπρες!

Χθές βραδάκι εκανα το τεστ που υποτίθεται δείχνει πιθανή εγκυμοσύνη από την 5η ημέρα της σύλληψης (self clear)...χθές ήταν η 22η μέρα του κύκλου μου ο οποίος είναι σταθερός 28 ημερών...βέβαια δεν εδειξε τίποτα!!!

Απογοητεύτηκα λιγάκι αλλά τουλάχιστον θα σταματήσω να το σκέφτομαι μεχρι να μου έρθει περίοδος!

Θα το επαναλάβω αύριο 24η ημέρα ...και μετα δε ξανα ασχολούμαι ...αν θέλει να 'ρθεί ...θα ρθεί!!!

Πολλα φιλιά και καλή ανάσταση , με υγεία σε σας και τις οικογένειές σας!

lixoudompoukitsa
17-04-09, 15:52
http://dl3.glitter-graphics.net/pub/561/561283to7533d1ow.png (http://www.glitter-graphics.com)
MARGI30 ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ !
ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΛΥΤΡΩΣΗ !!
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ - ΚΑΛΗ ΦΩΤΗΣΗ !

GEA
07-05-09, 13:49
Κορίτσια καλημέρα!!!!!Δεν ξέρω αν καμιά από σας επισκέπτεται το συγκεκριμένο forum γιατί οι ημερομηνίες από τις απαντήσεις σας είναι του προηγούμενου έτους. Αν υπάρχει κάποια ας μου απαντήσει!
Χρησιμοποιώ τεστ ωορρηξίας.(Clear Blue). Mε κύκλο 30 ημερών το τεστ γίνεται θετικό την 16η μέρα. Έρχομαι σε επαφή με τον άντρα μου την 16η μέρα και την 17η (όπως λέει το τεστ) και την 18η! Γιατί νοιώθω έντονα τσιμπήματα στην αριστερή ωοθήκη την 19η και την 20η; Υπάρχει περίπτωση να έχω την 19η μέρα ωορρηξία ή είναι φυσιολογικό να νοιώθεις κάποιους πόνους μετά την ωορρηξία.

ΖΑΜΒΕΤΟ
07-05-09, 14:05
Κορίτσια καλημέρα!!!!!Δεν ξέρω αν καμιά από σας επισκέπτεται το συγκεκριμένο forum γιατί οι ημερομηνίες από τις απαντήσεις σας είναι του προηγούμενου έτους. Αν υπάρχει κάποια ας μου απαντήσει!
Χρησιμοποιώ τεστ ωορρηξίας.(Clear Blue). Mε κύκλο 30 ημερών το τεστ γίνεται θετικό την 16η μέρα. Έρχομαι σε επαφή με τον άντρα μου την 16η μέρα και την 17η (όπως λέει το τεστ) και την 18η! Γιατί νοιώθω έντονα τσιμπήματα στην αριστερή ωοθήκη την 19η και την 20η; Υπάρχει περίπτωση να έχω την 19η μέρα ωορρηξία ή είναι φυσιολογικό να νοιώθεις κάποιους πόνους μετά την ωορρηξία.Γειά σου Gea πολύ πιθανόν η ωορρηξία σου να μην είναι την 16η αλλά την 19η το τεστ ωορρηξίας συνλυθως δείχνει θετικό μια μέρα πριν,την ημέρα της ωορρηξίας και μία μέρα μετά από αυτήν!Εγώ ας πούμε έχω κύκλο 24 ημερών και η ωορρηξία μου φάνηκε στη μελέτη που έκανα στο γυναικολόγο μου οτι αντί για την 11η ήτανε τη 13η,όπου αισθανόμουνα και ενοχλήσεις δηλ πόνο όποτε μου συνέβαινε!Σου ευχομαι να έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα και προπάντων μην αγχώνεσαι!!

GEA
08-05-09, 11:16
Zambeto καλή σου μέρα! Μου έγραψες ότι είναι πιθανό να είχα ωορρηξία την 19η μέρα! Γιατί το τεστ ωορρηξίας έγινε θετικό τέσσερις μέρες νωρίτερα! Δεν θα έπρεπε λογικά να είναι την 17η μέρα!

ΖΑΜΒΕΤΟ
08-05-09, 11:56
Zambeto καλή σου μέρα! Μου έγραψες ότι είναι πιθανό να είχα ωορρηξία την 19η μέρα! Γιατί το τεστ ωορρηξίας έγινε θετικό τέσσερις μέρες νωρίτερα! Δεν θα έπρεπε λογικά να είναι την 17η μέρα!
Δεν ξέρω πως λειτουργεί αυτό το τεστ ωορρηξίας,εγώ χρησιμοποιούσα το predictor και μου έδειχνε οτι είχα ωορρηξία την 11η ημέρα όταν όμως έκανα τη μελέτη στο γιατρό από την 8η μέρα το ωοθυλάκιο ωρίμαζε και έσπαγε τη 13η μέρα,δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα,αλλά εγώ δεν έβλεπα φως και πήγα κι έκανα τη μελέτη κι έβγαλα άκρη!Ήμουνα πολύ σταθερή στη περίοδό μου παρόλα αυτά τίποτα!Έκανα τη μελέτη Αύγουστο και στις 20 Οκτωβρίου την 11η μέρα του κύκλου μου ήρθε το μπεμπάκι μου!!

ΡΕΝΙΩ
04-06-09, 17:09
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΤΕ!!!!

ΡΕΝΙΩ
04-06-09, 17:24
ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΓΡΑΦΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΚΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΘΑΚΙ ΜΟΥ!!!!ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ.ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΙ ΜΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΩΡΑΚΙ.ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΚΙ ΟΛΑΣ....ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΒΓΑΛΑ ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΕΠΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΠΑΙΡΝΑ yasmin.ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ 42 ΗΜΕΡΕΣ!ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 3 ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΗΝ 9ΤΗ ΗΜΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ.....ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ??

principessa
05-06-09, 00:02
Ρενιώ καλωσήλθες στην παρέα μας και σου εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις μία τεράστια κοιλίτσα!!!!!!
Εγώ χρησιμοποίησα το ψηφιακό τεστ blue clear και έμελλε μάλλον να είναι το γούρι μου γιατί είμαι έγκυος!!!!!Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος και την ανυπομονησία σου γιατί τα έζησα κι εγώ στον υπέρτατο βαθμό. Οπότε αν σου πω να προσπαθήσεις να χαλαρώσεις, ίσως αυτή η συμβουλή να μην λειτουργήσει πολύ πειστική προς το παρόν, αλλά θα διαπιστώσεις πως μετά από κάθε μήνα που περνά, θα αντιμετωπίζεις τις προσπάθειές σου με περισσότερη ηρεμία. Όταν πήγα στο φαρμακείο "απελπισμένη" η τρελή να αγοράσω το test, όταν άκουσα την τιμή (53 Ευρώ), έμεινα με το στόμα ανοιχτό, αλλά είπα "ας πάει και το παλιάμπελο". Θεωρώ πως η τιμή είναι εξωφρενική δεδομένου πως καλύπτει το πολύ δύο κύκλους. Χάρηκα που υπάρχουν τουλάχιστον κι άλλα φαρμακεία που το πουλούν φθηνότερο αν και δεν τα γνωρίζω. Δεν έχεις πάντως να χάσεις τίποτα αγοράζοντας ένα. Έχω ακούσει και για κάτι άλλα test ωορρηξίας χωρίς να γνωρίζω λεπρομέρειες, που λειτουργούν εφαρμόζοντας δείγμα από σάλιο, τα οποία είναι λέει πιο οικονομικά. Αν θες μπορείς να ρωτήσεις και στο φαρμακείο σου. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!

NENOS
05-06-09, 00:17
κοριτσια να ρωτησω και εγω κατι. Η ξαδερφη μου προσπαθει για μωρακι εδω και καιρο και αποφασισε να δοκιμασει τα τεστ ωορηξιας και τα παρηγγειλε απτον Καναδα, πριν απο λιγο που μιλησαμε μου ειπε οτι ειναι στην 12 η μερα εκανε το τεστ και της βγηκε μια κανονικη γραμμη που σημαινει οτι εκανε σωστα το τεστ και μια αλλη διπλα πολυ αχνη ισα που διακρινεται. Τωρα αυτο τι σημαινει εχει ωορηξια ή οχι να το επαναλαβει μηπως αυριο??
καλησπέρα σε όλες και εγώ παρήγγειλα για πρώτη φορά τα τεστάκια αυτά από τον καναδά αλλά είμαι στην 10η μερα και δεν τα έχω ξεκινήσει ακόμα δεδομένου ότι έχω κύκλο 32 ημερών αλλά σκέφτομαι να τα ξεκινήσω σύντομα για να μην τυχόν χάσω την ημέρα. θα σας πω τα αποτελέσματα τέλος του μήνα. εύχομαι να πάνε όλα καλά. καλή επιτυχία σε όλα τα κοριτσάκια.

TINA_XP
06-06-09, 11:51
ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΓΡΑΦΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΚΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΘΑΚΙ ΜΟΥ!!!!ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ.ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΙ ΜΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΩΡΑΚΙ.ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΚΙ ΟΛΑΣ....ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΒΓΑΛΑ ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΕΠΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΠΑΙΡΝΑ yasmin.ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ 42 ΗΜΕΡΕΣ!ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 3 ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΗΝ 9ΤΗ ΗΜΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ.....ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ??

γεια σου ρενιω μου εγω οπως βλεπεις με βοηθησανε πολυ τα τεστ τον δευτερο μηνα που το εκανα εμεινα εγκυος και τα ειχα παρει γιατι δεν καταλαβαινα την ωορεξια μου! εγω τα αγορασα απο καναδα οπως και η νενος ειναι που ευκολα και πολυ οικονομικα ειχα παρει 70 τεστ ωπρεξιας και 5 εγκυμοσυνης και αποτι θυμαμε τα ειχα πληρωση μαζι με τα μεταφορικα 25 ευρω. εαν θελεις να σου στειλω το site! σου ευχομαι συντομα με ενα μωρακι!

καλησπέρα σε όλες και εγώ παρήγγειλα για πρώτη φορά τα τεστάκια αυτά από τον καναδά αλλά είμαι στην 10η μερα και δεν τα έχω ξεκινήσει ακόμα δεδομένου ότι έχω κύκλο 32 ημερών αλλά σκέφτομαι να τα ξεκινήσω σύντομα για να μην τυχόν χάσω την ημέρα. θα σας πω τα αποτελέσματα τέλος του μήνα. εύχομαι να πάνε όλα καλά. καλή επιτυχία σε όλα τα κοριτσάκια.
νενο μου και εγω αυτα ειχα χρησιμοποιηση με κυκλο 30-32 μερες και τα αρχισα απο την 11 μερα τον πρωτο μηνα ειχα την 15 και τον δευτερο που επιασα το φασολακι μου ειχα την 13 στην οποια το εκανα το μεσημερι και ηταν αγνο καναμε κατευθυαν ερωτα και το απογευμα καταλαβα οτι ειχα ωορεξια ειχα πονους χαμηλα πρωτη φορα την καταλαβα! σου ευχομαι και σε σενα με ενα μωρακι συντομα!

ΡΕΝΙΩ
07-06-09, 17:37
γεια σου ρενιω μου εγω οπως βλεπεις με βοηθησανε πολυ τα τεστ τον δευτερο μηνα που το εκανα εμεινα εγκυος και τα ειχα παρει γιατι δεν καταλαβαινα την ωορεξια μου! εγω τα αγορασα απο καναδα οπως και η νενος ειναι που ευκολα και πολυ οικονομικα ειχα παρει 70 τεστ ωπρεξιας και 5 εγκυμοσυνης και αποτι θυμαμε τα ειχα πληρωση μαζι με τα μεταφορικα 25 ευρω. εαν θελεις να σου στειλω το site! σου ευχομαι συντομα με ενα μωρακι!

νενο μου και εγω αυτα ειχα χρησιμοποιηση με κυκλο 30-32 μερες και τα αρχισα απο την 11 μερα τον πρωτο μηνα ειχα την 15 και τον δευτερο που επιασα το φασολακι μου ειχα την 13 στην οποια το εκανα το μεσημερι και ηταν αγνο καναμε κατευθυαν ερωτα και το απογευμα καταλαβα οτι ειχα ωορεξια ειχα πονους χαμηλα πρωτη φορα την καταλαβα! σου ευχομαι και σε σενα με ενα μωρακι συντομα!
αχ ναι,αν μπορεισ να μου το στειλεις!!!!!αργει να ερθει απο το εξωτερικο?
ειμαι στην 6 ημερα μαλλον δεν θα προλαβω αυτο το μηνα αλλα δεν πειραζει.....

ΡΕΝΙΩ
07-06-09, 17:40
εχω ακουσει οτι οταν δεν εχουμε σταθερο κυκλο δεν κανουμε ωορρηξια,ισχυει αυτο γιατι ο κυκλος μου ειναι χαλια!

ΡΕΝΙΩ
07-06-09, 17:41
αχ ναι,αν μπορεισ να μου το στειλεις!!!!!αργει να ερθει απο το εξωτερικο?
ειμαι στην 6 ημερα μαλλον δεν θα προλαβω αυτο το μηνα αλλα δεν πειραζει.....
ειναι ευκολο να τα παραγγειλω γιατι ειμαι λιγο ασχετη απο αυτα και τα αγγλικα μου δεν ειναι και πολυ καλα!!

michel
08-06-09, 21:50
ΤΟ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΙΤΕ!!!!!!! ΤΙΝΑ_ΧΡ.....ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ???
Μπας και προλαβω σε αυτον τον κυκλο,να τα παρω,και να τα χρησιμοποιησω!

TINA_XP
09-06-09, 09:51
καλημερα κοριτσια!
δεν σας ξεχασα απλως μπαινω μονο πρωι και απο την δουλεια!
το site ειναι www.accuratepregnancytests.com (http://www.accuratepregnancytests.com)
εμενα ηρθαν σε μιαμιση εβδομαδα και ειχα παραγγειλει τα πιο απλα εσεις τωρα αν θελετε παιρνεται οποια θελετε απλως ειναι λιγο πιο ακριβα! οτι βοηθεια θελετε μου λετε απλως μονο πρωι μπορω να σας απαντησω! φιλια!

michel
09-06-09, 10:28
λεπτομερειες θελουμε,απο την αρχη.Αν ειναι στα αγγλικα,την πατησαμε...γιατι τα αγλλικα μας δεν ειναι και τοσο καλα.
αλλα....θα προσπαθησω.Λοιπον,απο την αρχη.τι κανουμε.Για αυτα που πηρες εσυ,μια χαρα μου φαινεται!!!
ποια ειναι ,σε ποια σελιδα,τι τσεκαρουμε,πως πληρωνουμε,δινουμε στοιχεια? βημα-βημα,αν ειναι ευκολο!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ,ΤΙΝΑ ΜΟΥ!!!!

TINA_XP
10-06-09, 09:29
καλημερα!
ουτε εγω ξερω καλα αγγλικα αλλα τα καταφερα μετα απο πολυ πεδεμα!
λοιπον παταμε απο την αριστερη στηλη εκει που λεει Hcg strips (τεστ εγκυμοσυνης) επιλεγουμε διπλα ποσα θελουμε ξανα επιλεγουμε απο την αριστερη στηλη Lh strips επιλεγουμε ποσα θελουμε και μετα παταμε το βελακι δεξια μετα παταμε το δευτερο δηλ.create account για να γραψουμε τα στοιχεια μας , μετα παταμε continue θα σου βγουν ολα τα στοιχεια σου και απο κατω θα δειχνει την μετα φορα θα τσεκαρεις το τριτο που ειναι για εξω απο το καναδα με κοστος 5.99 ξανα continue εδω θα γραψεις τα στοιχεια σου απο την βιζα, μαστερ καρντ κ.λ.π και μην ξεχασεις να το τσεκαρεις να ( εγω δεν ειχα visa και δανειστηκα απο μια φιλη μου και της τα εδωσα σε λεφτα) ξανα continue μετα δεν μπορω να θυμηθω τα βηματα αλλα ουτε να παω γιατι δεν εχω τα στοιχεια της καρτας αλλα θα τα καταφερεις πιστευω!
αν δεν θελεις τεστ εγκυμοσυνης μην παιρνεις απλως εγω στο εγραψα γιατι κοστιζουν φθηνα και αξιζει τον κοπο να τα παρεις!

dsunny
10-06-09, 15:30
Γεια σας κορίτσια! Μόλις παρέλαβα το πακετάκι από τον καναδά κι εγώ! Τα παρήγγειλα την προηγούμενη Δευτέρα. Ημερομηνία λήξης έχουν όντως όπως λέει η σελίδα 5/2011 (δύο χρόνια μετά). Αν δουλέψει το σύστημα ;) ελπίζω να λήξουν!
Αφού τα παρήγγειλα είδα από εδώ κάποια κοπέλα που είχε προτείνει το http://www.homehealth-uk.com/medical/ovulation-tests.htm στο οποίο είναι φθηνότερα (όχι ότι από καναδά είναι ακριβά αλλά κουβέντα να γίνεται). Λογικά επείδη είναι από Αγγλία θα ρχονται πιο γρήγορα (αν αργούσαν άλλες 2 μέρες μπορεί και να την έχανα την ωορρηξία αυτό το μήνα).
Υπάρχει κάποια κοπέλα που τα χει δοκιμάσει και τα μεν και τα δε να μας πει εντυπώσεις;

zoe!
10-06-09, 15:40
καλησπερα ΤΙΝΑ_ΧΡ, η συμβουλη μου ειναι να μην εχεις αγχος κ α θ ο λ ο υ!!! εγω ειχα κανει λαπαρασκοπηση λογω κυστης στη δεξια ωοθηκη και επαιρνα ενα χρονο αντισυλληπτικα συνεχεια για να μην εχω περιοδο σαν θεραπεια. αδιαθετησα κ τα σταματησα τον οκτωβρη και φεβρουαριο εμεινα εγκυος χωρις να μετραω τις μερες ωορρηξιας, τωρα εχω μια μπεμπα κουκλιτσα!!σου ευχομαι συντομα να γινεις μανουλα απλα μην το σκεφτεσαι συνεχεια κ αγχωνεσαι...

TINA_XP
11-06-09, 11:25
καλησπερα ΤΙΝΑ_ΧΡ, η συμβουλη μου ειναι να μην εχεις αγχος κ α θ ο λ ο υ!!! εγω ειχα κανει λαπαρασκοπηση λογω κυστης στη δεξια ωοθηκη και επαιρνα ενα χρονο αντισυλληπτικα συνεχεια για να μην εχω περιοδο σαν θεραπεια. αδιαθετησα κ τα σταματησα τον οκτωβρη και φεβρουαριο εμεινα εγκυος χωρις να μετραω τις μερες ωορρηξιας, τωρα εχω μια μπεμπα κουκλιτσα!!σου ευχομαι συντομα να γινεις μανουλα απλα μην το σκεφτεσαι συνεχεια κ αγχωνεσαι...
δεν αγχωνομουνα zoe και τον ιανουαριο του 2010 θα γινω και εγω μανουλα αφου ειμαι ειδη 2,5 μηνων απλως ειπα να βοηθησω τα κοριτσια με τα τεστ ωορεξιας οπως με βοηθησανε και εμενα.
να σου ζησει η μπεμπουλα σου!

argyro30
16-06-09, 22:52
κοριτσια καλησπερα προτου ξεκινησετε την μεθοδο με τα τεστ ειχατε επαφη μερα παρα μερα?σκεφτομαι να δοκιμασω πρωτα αυτο και ως εσχατη λυση αυτα τα τεστ γιατι πιστευω πως το μονο που θα κερδισω ειναι αγχος!Με το καλο τα μωρακια σας κι εμεις συντομα με ευχαριστα νεα....

mummycool
17-06-09, 07:44
νομίζω ότι αν έχεις επαφή μέρα παρά μέρα δε χρειάζονται τα τεστάκια (αν και εγώ θα τα έπαιρνα το χα ήδη σκεφτεί για αργότερα) εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων....
Θερμομέτρηση έκανες καμιά φορά; Γιατί δεν ξεκινάτε από τη θερμομέτρηση 1 μήνα και μετά παίρνεις τα τεστάκια

Clelia
17-06-09, 10:47
DSunny, αγόρασα τα τεστάκια από την Homehealth UK. Τετάρτη τα παρήγγειλα, και την επόμενη Τρίτη ή Τετάρτη ήταν ήδη σπίτι μου... 100 τεστ ωορρηξίας και 15 τεστ εγκυμοσύνης: 23? συμπεριλαμβανομένων μεταφορικών κλπ...
Τα αγόρασα κυρίως για να εντοπίσω πότε θα ερχόταν η περίοδός μου μετά την παλινδρόμηση. Άρχισα να τα χρησιμοποιώ κατά την 12η μέρα (ο κύκλος μου πριν την επέμβαση ήταν 31 ημέρες).
Τελικά αδιαθέτησα στις 32 μέρες. Δεν έπιασε την ημέρα ωορρηξίας, αλλά μπορεί και να μην είχα ωορρηξία μετά την απόξεση, τι να πω...
Επίσης τα συμπτώματα της ωορρηξίας αυτό τον μήνα ήταν πολύ ήπια, γι' αυτό λέω ότι μπορεί και να μην έγινε ωορρηξία...

ΛΗΤΩ
17-06-09, 13:20
Εμένα πάλι το τεστ ωορρηξίας με βοήθησε πάρα πολύ στη δεύτερη εγκυμοσύνη.
Λόγω του ότι θήλαζα μου είχε κολλήσει ότι δεν έκανα ωορρηξία παρότι είχα περίοδο.
Χρησιμοποίησα το ψηφιακό τεστ ωορρηξίας της clear blue.
Το πρώτο που έκανα μου "χαμογέλασε".Ήμουν στη 14η μέρα του κύκλου (κύκλος 32-35 ημερών) και είχα πονάκια χαμηλά.Μου έκανε εντύπωση που έδειξε θετικό γιατί εγώ υπολόγιζα γόνιμες μέρες βάσει του κύκλου μου από 18η και μετά!!!!!
Ήρθα σε επαφή μόνο μια φορά το βράδυ εκείνης της μέρας και τσουπ νάτο το bebe.
Δεν χρειάζεται άγχος, μόνο θετική σκέψη.Είχα διαβάσει πολλά και εγώ για αυτά τα τεστ, ότι είναι αναξιόπιστα, σε αγχώνουν κτλ...
Σε μένα λειτούργησε θετικά 100%.
Εύχομαι καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν και γρήγορα να φουσκώσουν όλες οι κοιλίτσες.

argyro30
18-06-09, 14:45
mummycool (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=14740) και ΛΗΤΩ (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=7761) ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ελπιζω να ερθει συντομα το επιθυμητο ειτε με τα τεστ,ειτε οχι...ωστοσο την θερμομέτρηση δεν ξερω πως να την κανω,δεν πρεπει συγκεκριμενες ωρες? ποια ειναι η καταλληλη θερμοκρασια...πιθανον αυτη να ειναι η τριτη μου επιλογη!

argyro30
18-06-09, 15:21
dsunny (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=15067) καλησπερα περιμενω νεα σου...βοηθησαν αυτα τα τεστ?ελπιζω να σου πανε ολα καλα!!!

dsunny
18-06-09, 18:10
Καλησπέρα :)
Λοιπόν εδώ και μία εβδομάδα (από την 9η μέρα του κύκλου) κάνω τα τεστάκια ωορηξίας και παράλληλα κρατάω και την πρωινή θερμοκρασία από την αρχή του κύκλου.
Ενω τις προηγούμενες μέρες δεν εβγαινε καθόλου η δεύτερη γραμμή (η οποία όταν βγει σχεδον στην ίδια απόχρωση με την γραμμη εγκυρότητας του τεστ ή πιο σκούρη, δηλώνει ότι θα έχεις ωορρηξία μέσα στις επόμενες 12-48 ώρες) σήμερα επιτέλους έκανε την εμφάνισή της αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι αρκετά σκούρη. Επειδή είχα καταναλώσει όμως υγρα καμιά ώρα πριν κάνω το τεστάκι (δεν πρέπει για δύο ώρες πριν) θα περιμένω καμια δυο ώρες και θα ξανακάνω. Ελπίζω να είναι εντελώς σκουρή για να κάνουμε πάρτυ απόψε ;)!
Όσο για τη θερμοκρασία μέχρι και σήμερα κυμαίνεται από 36.0 ως 36.5, οπότε δεν υποδηλώνει ότι έγινε ωορρηξία ως τώρα, άρα καλά λένε τα τεστάκια...
Πιο αργά θα σας ενημερώσω αν σκούρηνε!
Φιλιά και ευχηθείτε μου καλή τύχη!

dsunny
18-06-09, 20:58
Τελικά δεν σκούρηνε :(

argyro30
19-06-09, 16:26
ευχομαι να σας πανε ολα καλα αλλα προσπαθησε να μην αγχωνεσαι! αν επιτρεπετε ποσο καιρο προσπαθητε? εμεις 7 μηνες περιπου αλλα ειχα μαυρα μεσανυχτα περι γονιμων ημερων και ωορρηξίας ευτυχως που μου ανοιξατε τα ματια!

ΖΑΜΒΕΤΟ
19-06-09, 16:40
Τελικά δεν σκούρηνε :(
Καλησπέρα,τι κύκλο έχεις;Εγώ άλλη μέρα νόμιζα οτι ήταν η ωορρηξία μου και τελικά μετά από τη μελέτη που έκανα αντί για την 11η που μαρτυρούσε ο κύκλος μου(24 ημερών)ήτανε η 13η!!:rolleyes:

dsunny
19-06-09, 17:14
ευχομαι να σας πανε ολα καλα αλλα προσπαθησε να μην αγχωνεσαι! αν επιτρεπετε ποσο καιρο προσπαθητε? εμεις 7 μηνες περιπου αλλα ειχα μαυρα μεσανυχτα περι γονιμων ημερων και ωορρηξίας ευτυχως που μου ανοιξατε τα ματια!
Σε ευχαριστώ πολύ argyro30! Κι εσύ γρήγορα με ένα μωράκι (ή και δύο) στην κοιλίτσα!
Για μας αυτός είναι ο τρίτος μήνας... Δεν αγχώνομαι απλά το χουμε πάρει λίγο "ζεστα". Τους δύο πρώτους μήνες προσπαθούσαμε να έχουμε επαφές κάθε δύο μέρες αλλά δεν τα καταφέρναμε πάντα... κι έτσι δεν έτυχε δεν πέτυχε όπως θες πες το.

Όσο για την ωορρηξία προβληματίζομαι λίγο γιατί το αργότερο σήμερα σύμφωνα με τις προηγούμενες περιόδους μου θα έπρεπε να έχω ωορρηξία... είναι η 18η μέρα... αλλά δεν νιώθω τίποτα απολύτως και τα τεστάκια αν και εμφανισαν γραμμη αυτή μάλλον δεν είναι αρκετά σκούρη. Φυσικά σκούρη - ξεσκούρη εμεις το παλεύουμε... Αλλά τι γίνεται αν τελικά δεν κάνω ωορρηξία;;; :roll: Πολυκυστικές στον τελευταίο έλεγχο που έκανα τον Νοέμβρη δεν έχω... μόνο ένα μικρούλι ινομύωμα στη μήτρα...

dsunny
19-06-09, 17:18
Καλησπέρα,τι κύκλο έχεις;Εγώ άλλη μέρα νόμιζα οτι ήταν η ωορρηξία μου και τελικά μετά από τη μελέτη που έκανα αντί για την 11η που μαρτυρούσε ο κύκλος μου(24 ημερών)ήτανε η 13η!!:rolleyes:

Γεια σου ZAMBETO! Με το καλό να εχεις αγκαλίτσα το μωράκι σου σε λίγες μέρες!
Ο κύκλος μου είναι συνήθως γύρω στις 30-31 μέρες... κι εγώ επειδή δεν είμαι σίγουρη αν είναι η 16η, η 17η ή κάποια άλλη μέρα είπα να πάρω τα τεστακια... και μέχρι τώρα δεν ήταν καμία μέρα.... ουφ!

argyro30
19-06-09, 21:54
dsunny (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=15067) ειναι πολυ μικρο το χρονικο διαστημα που προσπαθητε,ισως θα ηταν καλυτερα με επαφη μερα παρα μερα να εχετε τα επιθυμητα αποτελεσματα,εμεις αυτο θα κανουμε.... βεβαια θα ειναι λιγο δυσκολο αφου ο αντρας μου θα λειπει σε ταξιδια :( δικιμαστε χαλαρα 17 μερες πριν την επομενη περιοδο(μερα παρα μερα) χωρις να αγχωνεσαι με τα τεστ! μας ευχομαι συντομα με ευχαριστα αποτελεσματα....ας μην ξεχναμε μπορει να μην μεινουμε εγκυουλες σε 1-2 μηνες αλλα καποια στιγμη θα γινει γιατι ειναι στο χερι μας!!

ΖΑΜΒΕΤΟ
19-06-09, 22:02
Γεια σου ZAMBETO! Με το καλό να εχεις αγκαλίτσα το μωράκι σου σε λίγες μέρες!
Ο κύκλος μου είναι συνήθως γύρω στις 30-31 μέρες... κι εγώ επειδή δεν είμαι σίγουρη αν είναι η 16η, η 17η ή κάποια άλλη μέρα είπα να πάρω τα τεστακια... και μέχρι τώρα δεν ήταν καμία μέρα.... ουφ!
Κι εγώ είχα πάρει τα predictor και μου έδειχναν την 11η μέρα αλλά τελικά δεν ήταν και κακώς δεν είχα πάει από την αρχή ταλαιπωρήθηκα αγχώθηκα έκλαιγα κάθε μήνα που μου ερχότανε περίοδος αλλά ευτυχώς!!!Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και προπάντων όχι άγχος!!!:rolleyes:

NENOS
19-06-09, 22:10
καλησπερα και απο εμένα . αυτο το μηνα παρήγγειλα και εγώ τεστάκια από τον καναδά. έχω κυκλο 32 ημερών αλλά επειδή έκοψα τα αντισυλληπτικά και συνήθως τον πρώτο μήνα μετά τα χάπια ερχότανε στις 28 ημέρες τα ξεκίνησα από την εντέκατη μέρα έως την 22. γραμμουλα ΠΟΥΘΕΝΑ. δυστυχώς δεν την καταλαβαινω απο μόνη μου. τώρα εαν έγινε ΄κάτι θα το μάθω στις 28/6.

dsunny
19-06-09, 22:31
Argyro30 το κακό με το μέρα παρά μέρα είναι ότι υπάρχουν μέρες που λες ε ενταξει μωρε δεν πειράζει αύριο... και μπορεί να χάσεις τις γόνιμες.. τουλάχιστον με τα τεστάκια έχεις ένα μπούσουλα...
NENOS ελπίζω να μην την πατήσαμε κι οι δύο κι είναι μούφα τα τεστάκια του Καναδά....
Clelia την επόμενη φορά θα πάρω κι εγώ από το UK (ευτυχώς δεν πήρα πολλά από καναδά)
Άντε καλή τύχη σε όλες μας!!!!

NENOS
19-06-09, 22:33
Argyro30 το κακό με το μέρα παρά μέρα είναι ότι υπάρχουν μέρες που λες ε ενταξει μωρε δεν πειράζει αύριο... και μπορεί να χάσεις τις γόνιμες.. τουλάχιστον με τα τεστάκια έχεις ένα μπούσουλα...
NENOS ελπίζω να μην την πατήσαμε κι οι δύο κι είναι μούφα τα τεστάκια του Καναδά....
Clelia την επόμενη φορά θα πάρω κι εγώ από το UK (ευτυχώς δεν πήρα πολλά από καναδά)
Άντε καλή τύχη σε όλες μας!!!!
θα δειξει μακάρι να βγουν λάθος και να είμαστε εγκυούλες!!!!!!!!!
καλη επιτυχία

athina15
20-06-09, 10:43
Τι να πω...Εγώ με αυτά τα τεστάκια μπερδεύτηκα πολύ περισσότερο....Πήρα κάποια από Γαλλία νομίζω,αλλά ποτέ δεν ήταν η γραμμή τόσο σκούρα όσο έλεγαν οι οδηγίες...Στην αρχή θεωρούσα ότι αρκεί να εμφανιστεί η γραμμή ώστε και πιο αχνή αλλά αδιαθετούσα τελικά σε άσχετη ημερομηνία(όχι μετά απο 14 ημέρες). μετά αποφάσισα να περιμένω (κάνοντας τα κάθε μέρα) να δω τη γραμμή τόσο σκούρα όσο έπρεπε...Το αποτέλεσμα; Μετά εξαφανιζόταν τελείως!!! Λεπτομέρεια: δεν έχω προβλημα ωορρηξίας αφού πλέον το παρακολουθώ με υπέρηχο και είναι όλα καλά...Ίσως βέβαια να φταίνε και τα συγκεκριμένα τεστάκια...Θα απευθυνθώ αλλού. καλύτερα από Αγγλία απ'ότι βλέπω εδώ;

dsunny
20-06-09, 10:53
Γειά σου athina15! Εγώ τώρα δοκιμάζω αυτά από καναδά... όμως επειδή μετράω παράλληλα και τη θερμοκρασία μου, σύμφωνα με το θερμοδιάγραμμα ωορρηξία δεν είχα μέχρι τωρα οπότε καλά λένε τα τεστάκια. Αν με το καλό κάνω ωορρηξία θα φανεί στο θερμοδιάγραμμα και αν φανεί και στα τεστάκια τότε είναι ΟΚ. Πάντως αυτά από Αγγλία είναι φθηνότερα από του καναδά, αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και καλύτερα... στο τεστάρισμα είμαστε!!!

dsunny
20-06-09, 13:25
Κορίτσια ΣΚΟΥΡΗΝΕ!!!!! Επιτέλους γιατί είχα αρχίσει να φοβάμαι πως ή αυτά είναι μούφα ή εγώ δεν κάνω ωορρηξία! Ευχηθείτε μου καλή τύχη!!!!
Φιλιά!!!

ΖΑΜΒΕΤΟ
20-06-09, 14:29
Κορίτσια ΣΚΟΥΡΗΝΕ!!!!! Επιτέλους γιατί είχα αρχίσει να φοβάμαι πως ή αυτά είναι μούφα ή εγώ δεν κάνω ωορρηξία! Ευχηθείτε μου καλή τύχη!!!!
Φιλιά!!!
Καλή επιτυχία και σύντομα να έχεις αυτό που επιθυμείς!!!!:-P

Clelia
22-06-09, 10:44
DSunny ούτε παραγγελιά να το έκανες! Παρασκευή σου έτυχε? Είχες και Σαββατοκύριακο μπροστά, μπράβο! Εννοείται πως τον στρίμωξες τον σύζυγο, εεεε? :p
Εμείς προσπαθούμε από αυτό τον μήνα, με την λήξη της περιόδου μου. Τον αποπλανώ μέρα παρά μέρα (ενίοτε και καθημερινά) παρόλο που βάσει ωορρηξίας έχω ακόμη μέρες μέχρι να συμβεί... αλλά να μην το εκμεταλλευτώ?
Επίσης το παλιοσκυλάκι που έχω συμπεριφέρεται όπως στην πρώτη εγκυμοσύνη μου, λέτε να έχει ψυλλιαστεί ότι πάμε για μπεμπέ ή μας δουλεύει το πατσαβουράκι μου??

dsunny
22-06-09, 12:16
Clelia ούτε ανάσα δεν τον άφησα να πάρει!! ;)
Μου λέει σε λίγο θα ρέψω σαν τους γάτους το Γενάρη! :oops:

Όμως... η θερμοκρασία μου δεν έχει ανέβει ακόμα... Περίμενα σήμερα να χει ανέβει αλλά δεν.. άρα σε μένα η ωορρηξία από τη στιγμή που δείχνουν τα τεστάκια αργεί τουλάχιστον 2 μέρες. Λέει στις οδηγίες ότι μπορεί να γίνει από 12-48 ώρες μετά. Ελπίζω να ανέβει αύριο και να μείνει ανεβασμένη για 9 μήνες :D

Το σύζηγο μην τον αφήνεις σε ησυχία! Η ωορρηξία άλλωστε μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή για διάφορους λόγους. Άντε καλή τύχη και σύντομα να τα λέμε στης εγκυμοσύνης την ενότητα!

Το σκυλάκι κάτι ξέρει, έχει διαίσθηση και όσφρηση!!! ;)

Clelia
22-06-09, 12:49
Καλά, και να μην έγινε η ωορρηξία όταν κάνατε τις βρωμοδουλειές σας δεν λέει κάτι, αφού όταν το αυγουλάκι κατέβει θα βρει έδαφος να το περιμένει :cool:.
Να σκέφτεσαι θετικά και αισιόδοξα, διότι αυτό που θες θα το πάθεις (σε όλες τις περιπτώσεις ισχύει, αλλά περισσότερο στην δική μας!).
Φιλάκια πολλά...

cat1976
14-09-09, 12:49
Καλημέρα! Τον προηγούμενο μήνα αγόρασα μέσω διαδικτύου το Clearblue Fertility Monitor με ένα κουτί που περιέχει 20 τεστ. Το πακέτο μου κόστισε 90€. Το κουτί των 20 τεστ κοστίζει 15€ (δηλ. 0,75€/τεστ) και το μόνιτορ 75€. Αν εξαιρέσουμε το σχετικά μεγάλο κόστος της συσκευής η τιμή για το κάθε τεστ μου φάνηκε αστεία σε σχέση με τις τιμές που στοιχίζουν τα αντίστοιχα μεμονωμένα τεστ στα ελληνικά φαρμακεία. Ενδεικτικά αναφέρω το CLEARBLUE DIGITAL TEST X7 το οποίο κοστίζει 45€ δηλ. 6,40€/τεστ τα οποία επαρκούν μόνο για γυναίκες με πολύ φυσιολογικό κύκλο. Για παράδειγμα στην δική μου περίπτωση διαπίστωσα ότι είχα ωορρηξία την 26η μέρα του κύκλου, πράγμα που σημαίνει ότι θα είχα δώσει ήδη πολλά χρήματα για μεμονωμένα τεστ. Επίσης το αποτέλεσμα είναι απόλυτα ξεκάθαρο μιας που εμφανίζεται ειδική ένδειξη στην οθόνη της συσκευής.
Δείτε και εδώ: http://www.clearblueeasy.com/clearblue-easy-fertility-monitor.php

eri
14-09-09, 12:52
Κορίτσια μήπως ξέρει καμμία αν το τεστ ωορρηξίας "χαμογελάσει", πόσες ημέρες μετά έρχεται η περίοδος;

island
14-09-09, 12:57
όταν χαμογελάσει σημαίνει ότι την επόμενη έχεις ωορρηξία άρα περίοδος μετά από 15 μέρες (χαμόγελο+1 μέρα=ωορρηξία+14 μέρες= περίοδος)
Αν δεν κάνω λάθος

cat1976
16-09-09, 10:12
Καλημέρα! Τον προηγούμενο μήνα αγόρασα μέσω διαδικτύου το Clearblue Fertility Monitor με ένα κουτί που περιέχει 20 τεστ. Το πακέτο μου κόστισε 90€. Το κουτί των 20 τεστ κοστίζει 15€ (δηλ. 0,75€/τεστ) και το μόνιτορ 75€. Αν εξαιρέσουμε το σχετικά μεγάλο κόστος της συσκευής η τιμή για το κάθε τεστ μου φάνηκε αστεία σε σχέση με τις τιμές που στοιχίζουν τα αντίστοιχα μεμονωμένα τεστ στα ελληνικά φαρμακεία. Ενδεικτικά αναφέρω το CLEARBLUE DIGITAL TEST X7 το οποίο κοστίζει 45€ δηλ. 6,40€/τεστ τα οποία επαρκούν μόνο για γυναίκες με πολύ φυσιολογικό κύκλο. Για παράδειγμα στην δική μου περίπτωση διαπίστωσα ότι είχα ωορρηξία την 26η μέρα του κύκλου, πράγμα που σημαίνει ότι θα είχα δώσει ήδη πολλά χρήματα για μεμονωμένα τεστ. Επίσης το αποτέλεσμα είναι απόλυτα ξεκάθαρο μιας που εμφανίζεται ειδική ένδειξη στην οθόνη της συσκευής.
Δείτε και εδώ: http://www.clearblueeasy.com/clearblue-easy-fertility-monitor.php

Ξέχασα να γράψω το site:
http://www.chemistdirect.co.uk/clearblue-fertility-monitor-excludes-test-strips_1_3505.html

Eirini1973
19-09-09, 16:07
Κορίτσια, επειδή ρωτάτε για σελιδες στο ίντερνετ, εγώ πήρα από ελλάδα από το www.hometest.gr. 20 τεστ ωορρηξίας και 5 εγκυμοσύνης 17,99. Χρησιμοποίησα ήδη 3 τεστ ωορρηξίας. Δεν υπήρχε αμφιβολία ότι θα είχα ωορρηξία την επόμενη μέρα, μία που η δεύτερη γραμμή βγήκε πιο σκούρη από την πρώτη. Και σήμερα, 4 μέρες πριν την περίοδο έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης (πάλι από το πακέτο που αγόρασα) και μου βγαίνει δεύτερη γραμμή πολύ πολύ αχνή. Είναι νωρίς ακόμα για να είμαι σίγουρη, αλλά πιστεύω ότι είναι θετικό, κι ας είναι αχνή η γραμμή. Δεν βιάζομαι να χαρώ πάντως!! :-?

mapolif
20-09-09, 19:57
Κορίτσια μήπως ξέρει καμμία αν το τεστ ωορρηξίας "χαμογελάσει", πόσες ημέρες μετά έρχεται η περίοδος;

Αναλογα ποτε ειναι η δικη σου ωορηξια και ποσες μερες κραταει ο κυκλος σου. Παντως κατα βαση η ωορηξια ειναι στα μισα του κυκλου αρα αν εχεις ωορηξια την 14η μερα απο 28αρι κυκλο τοτε σε 2 βδομαδες θα εχεις περιοδο. Η ωορηξια γινεται μολις ωριμασει το ωαριο και ειναι ετοιμο για γονιμοποιηση. Αν το δικο σου ωριμαζει αργοτερα ή νωριτερα?... Αλλα οοοολα αυτα εξαρτωνται απο τοσους παραγοντες που ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρη.

Clelia
20-09-09, 20:56
H island έχει απόλυτο δίκιο. Όταν χαμογελάσει μετά από 12-36 ώρες έχεις ωορρηξία. Η ωορρηξία είναι αυτή που προσδιορίζει την επόμενή σου περίοδο, οπότε μετράς 14 μέρες από την ημέρα της ωορρηξίας για να βρεις πότε θα αδιαθετήσεις

mapolif
20-09-09, 21:04
Δηλαδη 8η μερα ωορηξια (ασχετα με χαμογελο) = περιοδος 8+14? και 16η ωορηξια 16+14?... Κατι δε μου κολλαει...

eirinitas
20-09-09, 21:35
Αυτό τον μήνα είδα με υπέρηχο μία μέρα πριν την ωορηξία. Μου είπε η γιατρός ότι την επόμενη θα είχα ωορηξία. Πράγματι πήγα σπίτι και έκανα το τεστ από internet το οποίο έδειξε την θετική γραμμή πολύ πιο σκούρα από την άλλη. Το clearblue τον προηγούμενο μήνα που το άκενα κάθε πρωί δεν μου έσκασε χαμόγελο. Εγώ πάντως τα αγόρασα από γερμανία ebay. Τα θεωρώ αξιόπιστα (το επιβαιβαίωσα και με υπέρηχο)και έχουν και ημερομηνία λήξης σε 2 χρόνια.

eirinitas
20-09-09, 21:36
Η ωορηξία μου ήταν την 15η μέρα. Δεν είναι απαραίτητο το +14 μου είπε η γιατρός

Clelia
20-09-09, 21:52
Δηλαδη 8η μερα ωορηξια (ασχετα με χαμογελο) = περιοδος 8+14? και 16η ωορηξια 16+14?... Κατι δε μου κολλαει...
Ακριβώς! Τώρα θα μου πεις: γίνεται κύκλος 22-24 ημερών? Λογικά ναι... Ο δικός μου ήταν 31-34 ημερών, οπότε έκανα ωορρηξία ακόμα και στην 20η μέρα (το ένιωσα και το είχα δει και στο τεστάκι).
Δεν γνωρίζω να σου πω τι γίνεται στην περίπτωση που μια γυναίκα κάνει 2 φορές ωορρηξία σε έναν μήνα (σπανιότατο, αλλά συμβαίνει). Δεν ξέρω ποια ωορρηξία θα προσδιορίσει την ερχόμενή της περίοδο.

bp-IOLH
20-09-09, 22:12
Ακριβώς! Τώρα θα μου πεις: γίνεται κύκλος 22-24 ημερών? Λογικά ναι... Ο δικός μου ήταν 31-34 ημερών, οπότε έκανα ωορρηξία ακόμα και στην 20η μέρα (το ένιωσα και το είχα δει και στο τεστάκι).
Δεν γνωρίζω να σου πω τι γίνεται στην περίπτωση που μια γυναίκα κάνει 2 φορές ωορρηξία σε έναν μήνα (σπανιότατο, αλλά συμβαίνει). Δεν ξέρω ποια ωορρηξία θα προσδιορίσει την ερχόμενή της περίοδο.

Κορίτσια, το καλοκαίρι μου ήρθε η περίοδος τον Ιούλιο την 23η μέρα του κύκλου και η επόμενη περίοδος μου ήρθε την 20η.
Τώρα εδώ και δυο μήνες σταθεροποιήθηκε στις 27.

Eirini1973
21-09-09, 08:56
Αυτό τον μήνα είδα με υπέρηχο μία μέρα πριν την ωορηξία. Μου είπε η γιατρός ότι την επόμενη θα είχα ωορηξία. Πράγματι πήγα σπίτι και έκανα το τεστ από internet το οποίο έδειξε την θετική γραμμή πολύ πιο σκούρα από την άλλη. Το clearblue τον προηγούμενο μήνα που το άκενα κάθε πρωί δεν μου έσκασε χαμόγελο. Εγώ πάντως τα αγόρασα από γερμανία ebay. Τα θεωρώ αξιόπιστα (το επιβαιβαίωσα και με υπέρηχο)και έχουν και ημερομηνία λήξης σε 2 χρόνια.

καλημέρα κορίτσια. απ'ότι διάβασα στα δικά μου τεστ ωορρηξίας δεν κάνει να τα κάνεις το πρωί γιατί δεν θα δείξουν τίποτα. Οπότε τα έκανα το μεσημέρι. Εγώ έμεινα ευχαριστημένη, σας είπα τα πήρα από ελλάδα από το www.hometest.gr και μου βγήκε θετικό το τεστ ωορρηξίας και σήμερα 13 μέρες μετά, έκανα πάλι το τεστάκι εγκυμοσύνης και η δεύτερη γραμμούλα είναι εκεί!!! Όλα πήγαν ρολόι και μάλλον είμαι έγκυος!!!! Θα πάω και στο γιατρό σε 10 μέρες για να το επιβεβαιώσω!! Προσπαθείστε το κι εσείες!!

mapolif
21-09-09, 11:59
καλημέρα κορίτσια. απ'ότι διάβασα στα δικά μου τεστ ωορρηξίας δεν κάνει να τα κάνεις το πρωί γιατί δεν θα δείξουν τίποτα. Οπότε τα έκανα το μεσημέρι. Εγώ έμεινα ευχαριστημένη, σας είπα τα πήρα από ελλάδα από το www.hometest.gr (http://www.hometest.gr) και μου βγήκε θετικό το τεστ ωορρηξίας και σήμερα 13 μέρες μετά, έκανα πάλι το τεστάκι εγκυμοσύνης και η δεύτερη γραμμούλα είναι εκεί!!! Όλα πήγαν ρολόι και μάλλον είμαι έγκυος!!!! Θα πάω και στο γιατρό σε 10 μέρες για να το επιβεβαιώσω!! Προσπαθείστε το κι εσείες!!
Συγχαρητηρια και απο αυτο το θεμα! χεχε Εγω περιμενω να μου ερθουν τα τεστ και φοβαμαι μην περασει η ωορηξια...

man
20-10-09, 17:40
To test με το θερμομετρο, ποσο θα πρεπει να δειχνει η θερμοκρασια για ωορηξια..?

Eirini1973
24-10-09, 12:10
To test με το θερμομετρο, ποσο θα πρεπει να δειχνει η θερμοκρασια για ωορηξια..?

H θερμοκρασία ανεβαίνει γύρω στους 4 βαθμούς (δηλαδή από 36,5 πριν την ωορρηξία, πάει στους 37 περίπου. συνήθως ανεβαίνει απότομα την ημέρα μετά την ωορρηξία, κι έτσι καταλαβαίνουμε ότι κάναμε ωορρηξία....

nala
24-10-09, 19:45

Κοριτσια να κάνω μια ερώτηση (λίγο χαζή...αλλά θα σκάσω!) Τη θερμοκρασία τη ΄μετράμε από τη μασχάλη ή΄από το στόμα; ΅Ευχαριστώ...

dsunny
25-10-09, 12:59
Από το στόμα ή κολπικά (αν κοιμάσαι με ανοικτό στόμα προτίμησε την κολπική μέτρηση γενικά θεωρείται πιο ακριβής)

astro99
03-11-09, 13:33
Kαλημέρα κορίτσια. Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: Είναι στάνταρ πως 14 μέρες μετά την ωορηξία έρχεται περίοδος; Είχα ωορηξία 11η μέρα. Να περιμένω την 25η περίοδο ή δεν ισχύει αυτό;

olgak
18-11-09, 16:37
καλησπέρα κορίτσια , υπαρχει και ένα τέστ ωορρηξίας που ανιχνεύει στο σάλιο τις γόνιμες μέρες . Είναι αξιόπιστο ; το έχει δοκιμάσει καμία να μας πει ;

βιλλυ
22-01-10, 21:19
που ειστε κοριτσια?

STROUMFITA30
22-01-10, 22:14
Λέγεται vican saliva test, αλλά σε εμένα δεν έδειξε τίποτε αυτό το μηνα.Βεβαια είχα υψηλο πυρετο..Πάντως σε σταθεροτατο κυκλο 28 ημερων ούτε αυτο του σάλιου ούτε της autoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadmin μου έδειξαν ωορρηξία....

βιλλυ
22-01-10, 22:35
:confused:εγω παραγγειλα αυτα απο αγγλια......ποσες μερες λετε να κανουν????????????

Renita
27-01-10, 14:02
Γεια σας κορίτσια! Πήρα κ εγώ τεστ οωρηξίας από Αγγλία - τα παράγγειλα Κυριακή βράδυ κ Παρασκευή μεσημέρι ήταν εδώ!

Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής μήπως γνωρίζετε. Ξεκίνησα τα τεστακια την 10η μέρα σε κύκλο 27-28 ημερών κ την 12η μερα είδα την 2η γραμμούλα να αχνοφαίνεται - την 13η μέρα η 2η γραμμούλα ήταν πιο έντονη - θα σας γελάσω αν ήταν ίδιας έντασης με την 1η!! Σκέφτηκα λοιπόν επειδή δεν ήμουν σίγουρη ότι αν είχα οωρηξία όντως την 14η μέρα μου το τεστακι της 14ης μερας θα έδειχνε ακόμα πιο έντονη την γραμμή ... αλλά η γραμμούλα εξαφανίστηκε!! Και σκέφτομαι τώρα εγώ τι σημαίνει αυτό??:confused::confused: Η ανιχνευόμενη ουσία ανιχνεύεται μόνο πριν την οωρηξία κ όχι κατα τις γόνιμες μέρες καθως αυτά τα τεστ λένε ότι ανιχνεύουν 24-36 ώρες πριν την οωρηξία:?: Μήπως δεν έκανα σωστά το τεστακι??:?:?

Οποιαδήποτε άποψη θα βοηθούσε!!

ellain
27-01-10, 14:32
Renita χωρις να ειμαι ειδικη και ουτε τα εχω χρησιμοποιησει ποτε, μαλλον η ωορρηξια εγινε την ημερα που εδειξε πιο εντονη η γραμμουλα, η προηγουμενη ηταν η προειδοποιητικη. Οποτε πιστευω πως αυτες οι δυο μερες ηταν και οι καλυτερες σου για επιτευξη του στοχου.
Αν καποια μπορει, ας βοηθησει την Renita με περισσοτερες πληροφοριες

Renita
27-01-10, 17:03
τι να πω! υποτίθεται πως ανιχνεύουν την LH στα ούρα - η συγκέντρωσή της αυξάνεται για να έχεις οωρηξία ! έτσι διάβασα τουλάχιστον!και αφού αυξηθεί έχεις οωρηξία μετά από 24-36 ώρες! Σε λίγο θα γίνουμε κ μικροβιολόγοι στην προσπάθειά μας να γίνουμε μανούλες!!:!:

melisoula
08-02-10, 10:41
καλημερα σας , πηρα και εγω τα γνωστα φτηνα τεστ της χομε τεστ. αλλα εχω την εξης απορία: οποιαδηποτε αναφορα γινεται στο forum γι αυτα τα τεστ σβηνετε η ονομασια τους. ξερει κανεις τον λογο? δεν ειναι αξιοπιστα γι αυτο? μου φαινεται πολυ περιεργο γιατι εχουν γινει διαφορες αναφορες σε αλλα τεστ (πχ πρεντικτορ , κλεαρ μπλου κτλ) χωρις να εχει σβηστει η ονομασια τους. Μαρία Στυλιανάκη μπορεις να μου εξηγησεις?

melisoula
08-02-10, 10:47
τι να πω! υποτίθεται πως ανιχνεύουν την LH στα ούρα - η συγκέντρωσή της αυξάνεται για να έχεις οωρηξία ! έτσι διάβασα τουλάχιστον!και αφού αυξηθεί έχεις οωρηξία μετά από 24-36 ώρες! Σε λίγο θα γίνουμε κ μικροβιολόγοι στην προσπάθειά μας να γίνουμε μανούλες!!:!:
εγω απ ' οσα διαβασα στις οδηγίες η LH ΑΥΞΑΝΕΙ 24-48 ωρες πριν την ωορηξια και ειναι ανεβασμενει η τιμη της μονο για 10 ωρες περιπου. οποτε αν κανεις τεστ καθε μερα (24 ωρες) μπορει ποτε να μην δεις την δευτερη γραμμουλα γι αυτο συστηνουν να κανουμε 2 τεστ την μερα. τωρα και εγω δεν τα γνωριζω με ακριβεια , οτι διαβασα στις οδηγιες σου μεταφερω

Γιατί πρέπει να κάνω το τεστ ωορρηξίας 2 φορές την ημέρα;
Μελέτες έχουν δείξει ότι στο 38% των γυναικών η έκκριση της ωχρινοτρόπου ορμόνης διαρκεί λιγότερο από 10 ώρες, γι' αυτό σας προτείνουμε να χρησιμοποιήσετε τα τεστ ωορρηξίας μας δύο φορές την ημέρα, για να εντοπίσετε με ακρίβεια την ώρα της ωορρηξίας. Η ορμόνη LH συνήθως εμφανίζεται πριν την ωορρηξία, δηλαδή την απελευθέρωση του ωαρίου. Το ωάριο μπορεί να επιβιώσει μόνο για 24 ώρες (ή λιγότερο) αφού ελευθερωθεί, ενώ το σπέρμα επιβιώνει λίγες μέρες μέσα στο σώμα. Έτσι, τα τεστ ωορρηξίας μας μπορούν να σας βοηθήσουν να προβλέψετε τις 2 πιο γόνιμες μέρες που ακολουθούν του εντοπισμού της ορμόνης LH. Αν υπάρξει επαφή μέσα σε αυτές τις μέρες, θα αυξηθούν οι πιθανότητές σας να μείνετε έγκυος.

yulunga
08-02-10, 11:10
κοριτσια και εγω εχω αποριες με αυτα τα τεστ..μου δειχνει τισ τελευταιες 3 μερεσ θετικο αλλα ειμαι στο τελοσ του κυκλου υποτιθεται.και δεν εξρω τι να υποθεσω οτι θα εχω μαλλον μεγαλο κυκλο αυτη τη φορα? ειανι δυνατον να υπαρξει ωορρηξια την 29η μερα?

melisoula
08-02-10, 11:17
εχεις σταθερο κυκλο? εσυ καλο - κακου εκμεταλευσου αυτες τις μερες ασχετως αν φαινεται απιθανο να εχεις ωορηξια. δλδ θα πρεπει 29 + 14 =43 να σου ερθει περιοδο.

yulunga
08-02-10, 11:23
εχεις σταθερο κυκλο? εσυ καλο - κακου εκμεταλευσου αυτες τις μερες ασχετως αν φαινεται απιθανο να εχεις ωορηξια. δλδ θα πρεπει 29 + 14 =43 να σου ερθει περιοδο.

ναι ναι θα τις εκμεταλλευτω απλα ηθελα να ρωτησω αν εχεισ επαφες μερα παρα μερα υπαρχει περιπτωση να την χασεισ την σωστη μερα? γιατι σηεμρα εκανα ενα τεστακι και βγηκε αρνητικο που σημαινει οτι χθες ηταν η μερα ωορρηξιασ..εγω ειχα επαφη προχθες ομως..την εχασα? ή αν εχω και σημερα ειμαι μεσα? εχω μπερδευτει με το θετιοκο τεστ ωορρηξιασ και το ποια μερα ειναι η σωστη δεδομενου του οτι και καλα μετα απο 36 ωρεσ γινεται η ωορρηξια..ξερει να μου πει καποια?

melisoula
08-02-10, 11:39
εχω τους προηγουμενους 3 μηνες εκανα μερα παρα μερα χωρις αποτελεσμα, αλλα αυτον τον μηνα λεω στις γονιμες να κανω καθε μερα. βασικα παιζει ρολο ποσο ζει το σπερματοζωαριο γιατι κυμαινεται απο 24 εως 48 ωρες. αν ομως ζησει μονο 24 ωρες θελει καθε μερα. γενικα και εγω προβληματιστηκα γιατι εχω ηδη ενα παιδακι που το συλλαβαμε με τον πρωτο μηνα που καναμε "ελευθερο" ενω τωρα εχουμε 3 μηνες και τιποτα. να φανταστεις πρωτη φορα πηρα τεστ ωορηξιας , στο πρωτο ουτε που μπηκα σε ολο αυτο το τρυπακι , τα θεωρουσα ολα τοσο απλα και ευκολα....

yulunga
08-02-10, 12:24
εχω τους προηγουμενους 3 μηνες εκανα μερα παρα μερα χωρις αποτελεσμα, αλλα αυτον τον μηνα λεω στις γονιμες να κανω καθε μερα. βασικα παιζει ρολο ποσο ζει το σπερματοζωαριο γιατι κυμαινεται απο 24 εως 48 ωρες. αν ομως ζησει μονο 24 ωρες θελει καθε μερα. γενικα και εγω προβληματιστηκα γιατι εχω ηδη ενα παιδακι που το συλλαβαμε με τον πρωτο μηνα που καναμε "ελευθερο" ενω τωρα εχουμε 3 μηνες και τιποτα. να φανταστεις πρωτη φορα πηρα τεστ ωορηξιας , στο πρωτο ουτε που μπηκα σε ολο αυτο το τρυπακι , τα θεωρουσα ολα τοσο απλα και ευκολα....

αχ απογοητευτηκα τωρα :(
ελπιζω να μην εχασα και αυτον τον μηνα..
τεσπα, εσυ ενταξυ δεν προσπαθεισ πολυ καιρο, μην αγχωνεσαι ακ ιαφου ηδη εχεισ μια εγκυμοσυνη στο ενεργητικο σου εγω δεν θα ανυσηχουσα . ευχομαι καλα αποτελεσματα και σε σενα :)

zaki
08-02-10, 14:19
κοριτσια να σας κανω μια ερωτηση γιατι ειμαι λιγο ασχετη..μετά την ωορηξία ανεβαίνει η θερμοκρασία? δηλαδη αν έχει ανέβει δεν παίζει να πιάνουμε πια νινακι?!? κ απο τη στιγμη που γινεται ωορηξία για 24ωρο μπορούμε να συλλάβουμε?

zaki
08-02-10, 14:20
δεν εκανα τεστ, δεν τα εχω δοκιμασει ακόμα, απλά προσπαθω με την θερμοκρασία κ με αλλα συμπτωματα να δουμε μηπως τα καταφερουμε..

yulunga
08-02-10, 14:23
κοριτσια να σας κανω μια ερωτηση γιατι ειμαι λιγο ασχετη..μετά την ωορηξία ανεβαίνει η θερμοκρασία? δηλαδη αν έχει ανέβει δεν παίζει να πιάνουμε πια νινακι?!? κ απο τη στιγμη που γινεται ωορηξία για 24ωρο μπορούμε να συλλάβουμε?

γεια σου, νομιζω ναι μετα την ωορρηξια ανεβαινει..αλλα και εγω εχω την ιδια απορια δλδ την επομενη μερα δεν υπαρχει περιπτωση να γινει γονιμοποιηση? ή την προηγουμενη απο την ωορρηξια..
εχω αγχωθει γιατι νομιζω οτι ηταν χθες η δικη μου και ειναι η μονη μερα που δεν ειχα επαφη :(

melisoula
08-02-10, 14:35
καλημερα σας , πηρα και εγω τα γνωστα φτηνα τεστ της χομε τεστ. αλλα εχω την εξης απορία: οποιαδηποτε αναφορα γινεται στο forum γι αυτα τα τεστ σβηνετε η ονομασια τους. ξερει κανεις τον λογο? δεν ειναι αξιοπιστα γι αυτο? μου φαινεται πολυ περιεργο γιατι εχουν γινει διαφορες αναφορες σε αλλα τεστ (πχ πρεντικτορ , κλεαρ μπλου κτλ) χωρις να εχει σβηστει η ονομασια τους. Μαρία Στυλιανάκη μπορεις να μου εξηγησεις?
καμια που να γνωριζει?

yulunga
08-02-10, 14:39
καμια που να γνωριζει?

δεν γνωριζω και τωρα που το λες οντως ετσι ειναι αν και δεν ειχα δωσει σημασια.. εγω παντως πηρα κατι αντιστοιχα απο αγγλια..δλδ νομιζω μπορει και να ειναι η ιδια εταιρεια...

zaki
08-02-10, 15:56
γιουλουντα, νομιζω πως πριν την ωορηξια πιανεις γιατί ζουν τα σπερματοζωάρια νομιζω πα΄νω απο 24ωρο, μετά την ωοριξία δεν ξερω τι γινεται..

argyro30
08-02-10, 16:34
Η θερμοκρασια ανεβαινει μετα την ωορρηξια και μενει ανεβασμενη σε περιπτωση εγκυμοσυνης,ενω πεφτει οταν ερχεται η ακατανομαστη!!!Η πιο γονιμη μερα ειναι εκεινη που σημειωνεται μια μικρη πτωση της θερμοκρασιας,τοτε γινεται και η ωορρηξια,θεωρητικα λοιπον ειμαστε πιο γονιμες 2 μερες πριν την ωορρηξια και για 12-24 ωρες μετα απο αυτην!!!Ελπιζω να βοηθησα!!

zaki
08-02-10, 18:19
Πολυ. Ευχαριστώ πολύ αργυρώ!

zaki
09-02-10, 23:21
ΠΟΛΥ ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ενδεχομενως, αλλά είμαι πραγματικα ασχετη...υπάρχει περιπτωση ενώ εχουμε περιοδο καθε μηνα να ΜΗΝ εχουμε ωορηξια καθε μηνα ή να μην αλλαζει η θερμοκρασια μας αισθητα μετα την ωορηξια?

argyro30
10-02-10, 16:02
ΠΟΛΥ ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ενδεχομενως, αλλά είμαι πραγματικα ασχετη...υπάρχει περιπτωση ενώ εχουμε περιοδο καθε μηνα να ΜΗΝ εχουμε ωορηξια καθε μηνα ή να μην αλλαζει η θερμοκρασια μας αισθητα μετα την ωορηξια?
Ενδεχεται να μην κανουμε καθε μηνα ωορρηξια για καποιους λογους ειτε απο εντονο στρες,ειτε απο εντονη στεναχωρια!!!Οσο για την θερμοκρασια,καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος για αυτο οι γιατροι ζητουν την παρακολουθηση θερμοδιαγραμματος τουλαχιστον 2-3 μηνων ετσι ωστε να βγει καποιο συμπερασμα!!!!Αν θες την γνωμη μου επειδη ολα αυτα τα εχω κανει(θερμοδιαγραμμα,τεστ ωορρηξιας),καπου ειναι ψυχοφθορα και κουραστικα ολα αυτα...πολλες αγκαλιτσες και το ννι θα το τσακωσουμε!!!!Ειμαι σιγουρη!!!!!....και οχι αγχοςςςςςς.....

zaki
11-02-10, 13:53
κ παλι σ' ευχαριστώ!

Cassie
04-03-10, 16:05
Πήρα τεστ ωορρηξίας, δύο μάλιστα, γιατί ο κύκλος μου είναι εδώ και κανά 2 χρόνια κύκλος κυκλώπειος πια, δηλαδή από τώρα και βάλε 40/50 μέρες μέχρι την επόμενη περίοδο. Αγόρασα λοιπόν 2 τεστ κι είπα και λίγα είναι, άντε να δούμε πότε θα μου κάτσει η ρημάδα η ωορρηξία. Την Τρίτη αυτό, 10η μέρα του κύκλου.
Τρίτη βράδυ, είχα άδεια από σύζυγο (μια φορά τη βδομάδα ), πήγα για καφέ, σινεμά, φίνα, γύρισα σπίτι ανανεωμένη και ορεξάτη. Σα να μου φάνηκε ότι είχα λίγο παχύρρευστο έκκριμα, αλλά και πάλι η ιδέα μου θάταν. Κάναμε τις αγκαλίτσες μας μετά, πολύ ανανεωτικό εν μέσω της εβδομάδας, ένιωσα πάλι άνθρωπος. Ξυπνάω περιχαρής την επομένη, Τετάρη πρωί, άντε να κάνω για πρώτη μέρα το τεστ, 11η μέρα του κύκλου, είχα απόθεμα για άλλες 14 μέρες, και μετά αγοράζω πάλι είπα( εδώ -Γερμανία- έχει 7 στικ το κάθε τεστ ).
ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΘΕΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΣΚΕΦΤΗΚΑ, ΧΑΛΑΣΕ, θα το επιστρέψω και θα κάνω παράπονα!!!!!!!!!!!!! Αποκλείεται των αποκλειέτων 11η μέρα να έχω ωορρηξία!!!!!!!!!!!!! Τι να κάνω, έπρεπε να το ξαναελέγξω. Παίρνω το μηχάνημα και ένα στικ ακόμα, πάω στη δουλειά, δεν πάω τουαλέτα για 4 ώρες όπως λένε οι οδηγίες, είπα θα σκάσω, δεν έπινα επιπλέον νερό όπως λένε οι οδηγίες μην αραιώσουν τα τσίσα, στο τέλος των ωρών είπα στους συναδέλφους, αφού λείπει ο προϊστάμενος βγαίνω να πάρω έναν καφέ απέξω, βγήκα, πήγα σε ένα καφέ εδώ κοντά, τουαλέτα, ξανά τεστ, ξανά θετικό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Βρε κορίτσια, μπας και θυμάται καμιά σας, αφού βγει θετική η αύξηση αυτής της ορμόνης μετά από πόσο διάστημα συντελείται πλέον η ωορρηξία;
Γιατί, αφού Τρίτη όλη μέρα έβγαινε πια θετικό, προσπαθήσαμε το βράδυ πάλι, τίποτα όμως, θες το άγχος, η κούραση, τα διάφορα, έχουμε κι ένα γιόκα μικρό, εκσπερμάτωση πάλι δεν πετύχαμε, σκατά η υπόθεση;;!!!
Μα θα σκάσω!! Όλο κατηγορούσα τον εαυτό μου, ότι δεν κάθησα να περιμένω να κάνω πρώτα το τεστ και μετά να ριχτώ στην αγκαλιά του!!!! Λέτε τώρα να πήγε χαμένο όλο το σπέρμα;;; Το σπερμοδιάγραμμα πριν 2 χρόνια ήταν πολύ καλό να σας πω. Σήμερα πρωί, Πέμπτη δηλαδή, ξανάκανα το τεστ και ήταν πια αρνητικό. Ό,τι έγινε έγινε!

Renita
09-03-10, 13:31
αφού βγει θετικό το τεστ, η ωορηξία συντελείται τις επόμενες 24 με 48 ώρες. Το σπέρμα δε (με την προϋπόθεση ότι είναι σε άριστη κατάσταση) μπορεί να επιβιώσει καποιες μέρες. Οπότε όλα είναι πιθανά! Το παν είναι να είστε ήρεμοι κ χωρίς άγχος ! Αν το καταφέρετε αυτό όλα τα άλλα θα ρθουν μόνα τους εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας!

Cassie
11-03-10, 15:19
Σε ευχαριστώ Renita για την απάντησή σου. Τώρα είμαι απλά στην αναμονή, αν και δε νομίζω να έχω κάτι καλό. Την επόμενη εβδομάδα πάντως περιμένω περίοδο...ή όχι...

may23
11-03-10, 15:29
εχω παρει και εγω τεστ ωορρηξιας και τα βαζω λιγο με τον εαυτο μου αυτες τις ημερες γιατι νομιζω το ξεκινησα λιγο νωριτερα απο οτι επρεπε και εχω κανει ηδη το τριτο τεστακι και πουθενα η ωορρηξια..

θελω να πω,οτι ολη αυτη η διαδικασια αποκτησης παιδιου γινεται ωρες ωρες τοσο αγχωτικη που νιωθω οτι μας αναγκαζει να κανουμε πραγματα που ψυχολογικα μας επιβαρυνουν πολυ.
εγω ολα μου τα χρονια,νιωθω ακριβως-με συμτωματα-ποτε εχω ωορρηξια..και πολυ ζεστη νιωθω,και υγρα πολλα εχω και πονακια στην κοιλια εχω,,,και παντα οποτε μετρησω απο περιεργεια ειμαι στη 14η μερα του κυκλου...
τωρα τι το ηθελα αυτο το τεστ ωορρξιας?
μου λετε?
για να βγαινει αρνητικο και να με βαζει σε ηλιθιες υπονοιες οτι αυτο το μηνα πχ μπορει να μην εχω καν ωορρηξια???:x:x

Rinoula
12-03-10, 11:47
εχω παρει και εγω τεστ ωορρηξιας και τα βαζω λιγο με τον εαυτο μου αυτες τις ημερες γιατι νομιζω το ξεκινησα λιγο νωριτερα απο οτι επρεπε και εχω κανει ηδη το τριτο τεστακι και πουθενα η ωορρηξια..

θελω να πω,οτι ολη αυτη η διαδικασια αποκτησης παιδιου γινεται ωρες ωρες τοσο αγχωτικη που νιωθω οτι μας αναγκαζει να κανουμε πραγματα που ψυχολογικα μας επιβαρυνουν πολυ.
εγω ολα μου τα χρονια,νιωθω ακριβως-με συμτωματα-ποτε εχω ωορρηξια..και πολυ ζεστη νιωθω,και υγρα πολλα εχω και πονακια στην κοιλια εχω,,,και παντα οποτε μετρησω απο περιεργεια ειμαι στη 14η μερα του κυκλου...
τωρα τι το ηθελα αυτο το τεστ ωορρξιας?
μου λετε?
για να βγαινει αρνητικο και να με βαζει σε ηλιθιες υπονοιες οτι αυτο το μηνα πχ μπορει να μην εχω καν ωορρηξια???:x:x

Σωστήηηη. Σ'αυτή τη φάση είμαι και γω. Μ'όλα αυτά που κάνουμε, σίγουρα μονο άγχος προσθέτουμε. Αλλά για πες μου,τί να κάνουμε? όταν θες πολυ ένα παιδί, κάνεις ό,τι περνάει απ'το χέρι σου για να επισπεύσεις τη διαδικασία (βέβαια στην τελική όλα απ'το χέρι του Θεού περνάνε, αλλά σαν άνθρωπος θες κι εσύ να κάνεις κάτι, να μην κάτσεις με σταυρωμένα τα χέρια!). Εξ'άλλου αν δεν είσαι απ τις "τυχερές" που συλλαμβάνουν με την πρώτη σχεδόν, πρέπει να το κυνηγήσεις λίγο, ειδικά αν περνάνε και τα χρόνια. Εγώ έχω φίλες που συνέλλαβαν με την πρώτη και ούτε καν 1 τεστ εγκυμοσύνης δεν έχουν πάρει στη ζωή τους! Το καταλάβαιναν αμέσως και πήγαιναν στο γιατρό κατευθίαν! Ούτε καν ξέρουν τί σημαίνει τεστ ωορηξίας. Όχι σαν και μερικές μερικές (ονοματα δε λέμε ;) ) που έχουν χαλάσει του κόσμου τα λεφτά στα τεστ!

anniw
12-03-10, 12:18
κράτα μικρό καλάθι για όλες αυτές που λένε ότι με την πρώτη και τον αέρα έμειναν κλπ......επίσης μπορεί τη μία να γίνει έτσι και την άλλη αλλιώς..εγώ στα πρώτα παιδάκια μου όντως αμέσως, τώρα όμως έχω μπει στη διαδικασία του ψαξίματος και παρά του ότι δεν έχει περάσει καιρός προσπάθειας εμένα μου φάινεται βουνό. Τεστ θερμομετρήσεις κλπ σα να είμαι άρρωστη. Ασε που αν πετύχεις την ημέρα της ωορρηξίας με τεστ και έχεις επαφή νομίζεις ότι τον έδεσες τον γαϊδαρό σου....αμ δε.......

may23
13-03-10, 11:06
συμφωνω κι μ τις δυο σας...
ναι ρινουλα μου,ειναι σχεδον απαραιτητο νακανουμε και εμεις το κατιτι να βοηθησουμε την κατασταση,αρκει να μη μας βγαινει με πολυ αγχος γιατι τοτε τα καταστρεφουμε ολα...

αννιω και εγω ετσι πιστευω για ολα εκεινα τα μωρακια που "πιανονται στον αερα".....
και μαλλον ολες μας,αλλες λιγοτερο, αλλες περισσοτερο, εχουμε πιο πολυ αγχος απο αυτο που εξωτερικευουμε...

aliki1983
16-06-10, 14:58
Γειά σας!!!!
Θα ήθελα την βοήθειά σας.
Κάνω το τεστ ωορηξίας της clear blue και μου έδειξε σήμερα την φατσούλα! Πότε πρέπει να κάνω εγκαλίτσες με τον άντρα μου τώρα? Χτες το βράδυ που έκανα αρκεί?
Σας ευχαριστώ πολύ πολύ.

Sugary
16-06-10, 15:10
Γεια σας κορίτσια! Και εμεις προσπαθούμε για ενα μπεμπάκι.Αυτό τον μήνα πήγα στον γιατρό την 14η μέρα σε κύκλο 32 ημερών και μου είπε ότι είχα ωορηξία εκείνη την μέρα.Οπότε ήρθαμε σε επαφές με τον άντρα μου εκείνη την μέρα και την επόμενη.Τα τεστ ωορηξίας δεν έδειξαν τίποτα όμως.Έχει δύο μέρες μου μετρώ και την θερμοκρασία μου και είναι γύρω στο 37...Λέτε??
http://www.parents.gr/forum/images/statusicon/user_online.gif http://www.parents.gr/forum/images/buttons/report.gif (http://www.parents.gr/forum/report.php?p=1608431) http://www.parents.gr/forum/images/misc/progress.gif http://www.parents.gr/forum/images/buttons/edit.gif (http://www.parents.gr/forum/editpost.php?do=editpost&p=1608431)

Sugary
16-06-10, 15:12
[QUOTE=Sugary;1608442]Γεια σας κορίτσια! Και εμεις προσπαθούμε για ενα μπεμπάκι.Αυτό τον μήνα πήγα στον γιατρό την 14η μέρα σε κύκλο 32 ημερών και μου είπε ότι είχα ωορηξία εκείνη την μέρα.Οπότε ήρθαμε σε επαφές με τον άντρα μου εκείνη την μέρα και την επόμενη.Τα τεστ ωορηξίας δεν έδειξαν τίποτα όμως.Έχει δύο μέρες μου μετρώ και την θερμοκρασία μου και είναι γύρω στο 37...Λέτε??

kxristina
16-06-10, 16:35
Γειά σας!!!!
Θα ήθελα την βοήθειά σας.
Κάνω το τεστ ωορηξίας της clear blue και μου έδειξε σήμερα την φατσούλα! Πότε πρέπει να κάνω εγκαλίτσες με τον άντρα μου τώρα? Χτες το βράδυ που έκανα αρκεί?
Σας ευχαριστώ πολύ πολύ.
Αλίκη, όσο πιο πολύ, τόσο καλύτερα. Γενικά προσπάθησε και πριν δεις τη φατσούλα. ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί! καλή τύχη!
Γεια σας κορίτσια! Και εμεις προσπαθούμε για ενα μπεμπάκι.Αυτό τον μήνα πήγα στον γιατρό την 14η μέρα σε κύκλο 32 ημερών και μου είπε ότι είχα ωορηξία εκείνη την μέρα.Οπότε ήρθαμε σε επαφές με τον άντρα μου εκείνη την μέρα και την επόμενη.Τα τεστ ωορηξίας δεν έδειξαν τίποτα όμως.Έχει δύο μέρες μου μετρώ και την θερμοκρασία μου και είναι γύρω στο 37...Λέτε??
Sugary, το τσετ ανιχνεύει μια ορμόνη που ανεβαίνει πριν την ωορρηξία. οπότε μετα, δεν ξαναδειχνει φατσούλα. όμως δεν έχει σημασία, το ωάριο βρίσκεται ακόμη εκεί για 36-48 ώρες νομίζω. καλή επιτυχία και σε εσένα!
http://www.parents.gr/forum/images/statusicon/user_online.gif http://www.parents.gr/forum/images/buttons/report.gif (http://www.parents.gr/forum/report.php?p=1608431) http://www.parents.gr/forum/images/misc/progress.gif http://www.parents.gr/forum/images/buttons/edit.gif (http://www.parents.gr/forum/editpost.php?do=editpost&p=1608431)

aliki1983
16-06-10, 17:35
Ευχαριστώ παρα πολυ kxristina μου!! Να είσαι καλά!!!!

Και εσυ sugary!!! καλη επιτυχια

Sugary
16-06-10, 18:18
Ευχαριστώ!!! Εύχομαι σε όλες μας να ακούσουμε την χαρμοσυνη είδηση σύντομα γιατί αυτή η αναμονή είναι πολύ ψυχοφθόρα!!!:)

Helenita
26-08-10, 20:28
Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούργια στο forum και δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό σημείο! Μετά από ένα ολόκληρο χρόνο προσπαθειών με τον σύζυγο μου, ορμονικές εξετάσεις καλές, σπερματοδιάγραμμα καλό, σαλπιγγογραφία μια χαρά είμαστε στο πάλι στο ίδιο σημείο! Ο γιατρός μου, μου συνέστησε κάποια συγκεκριμμένα τεστ ωορηξίας, χαλαρά μέχρι τον Σεπτέμβριο και αν δεν τα καταφέρουμε ξανά κοντά του. Απ' ότι μου είχε πει έχω πρόωρη ωορηξία (ή κάτι τέτοιο), άρα στην 11 ή 12 μέρα του κύκλου μου. Ξεκινάω λοιπόν τα τεστ στην 10η μέρα. Θετικό! Μήπως όμως η γραμμούλες δεν έχουν πολύ έντονο χρώμα? Ξανά την 11η μέρα. Θετικό! Ξανά η ίδια απορία όμως ... Την 12η μέρα δεν κάνω το τέστ και αφού τις προηγούμενες μέρες είχαμε επαφές. Την 13η ας δοκιμάσω ξανά. Πάλι θετικό! (πιο αχνές οι γραμμούλες αλλά πάλι θετικό) Τελικά τι σημαίνει αυτο? Είχα ωορηξία ή όχι? Και πότε? Τελικά τα τεστ με μπέρδεψαν περισσότερο :-(

kxristina
27-08-10, 12:27
καλημέρα Helenita, μήπως καλύτερα να δοκίμαζες το ψηφιακό clear blue? δεν σε μπερδεύει με γραμμές, εμφανίζει σε μια οθόνη ένα smile ή δεν το εμφανίζει. τα είχα πάρει λίγο ακριβά, έχει 7 τεμάχια μέσα στο πακέτο αλλά μπορείς να τα βρεις πιο φτηνά στο www.pharmacy4u.gr (http://www.pharmacy4u.gr). εγώ αυτά είχα, τελικά έμεινα έγκυος τον μήνα που δεν τα χρησιμοποίησα! πάντως δουλεύουν

Helenita
27-08-10, 20:10
Σε ευχαριστώ kxristina. Το clear blue το είχα δοκιμάσει και παλιότερα και νομίζω έχεις δίκαιο, ήταν πολύ πιο ξεκάθαρο. Απλά είπα να προτιμήσω αυτό που μου σύστησε ο γιατρός μου, το Life Control, αλλά με μπέρδεψε. Αν δεν γίνει τίποτα και αυτό τον μήνα σκέφτομαι να πάω σε έναν άλλο γιατρό που μου σύστησαν, ειδικό για τέτοιες περιπτώσεις. Μια γνωστή μου η οποία είχε πρόβλημα (τώρα τι πρόβλημα δεν είπε και πως να καταλάβω τι ακριβώς εννοεί) μετά από λίγο καιρό έμεινε έγκυος. Τι να πώ! Έχω κουραστεί!

newbie G
28-08-10, 00:52
Νομίζω πως το καλύτερο τεστ ωορρηξίας είναι το Clear Blue Digital που σου δείχνει τη φατσούλα, οπότε δεν υπάρχει περιθώριο να κάνεις λάθος, αλλά έχω ακούσει ότι είναι καλύτερο να έχεις σεξουαλική επαφή και μια μέρα ΠΡΙΝ την ωορρηξία, οπότε αυτό δεν μπορείς να το προλάβεις με το τεστ. Εγώ τα χρησιμοποιώ πάντως για να είμαι σίγουρη ότι δεν χάνω τις σωστές μέρες, αλλά μέχρις στιγμής δεν έχω δει αποτέλεσμα.

kxristina
30-08-10, 12:38
Νομίζω πως το καλύτερο τεστ ωορρηξίας είναι το Clear Blue Digital που σου δείχνει τη φατσούλα, οπότε δεν υπάρχει περιθώριο να κάνεις λάθος, αλλά έχω ακούσει ότι είναι καλύτερο να έχεις σεξουαλική επαφή και μια μέρα ΠΡΙΝ την ωορρηξία, οπότε αυτό δεν μπορείς να το προλάβεις με το τεστ. Εγώ τα χρησιμοποιώ πάντως για να είμαι σίγουρη ότι δεν χάνω τις σωστές μέρες, αλλά μέχρις στιγμής δεν έχω δει αποτέλεσμα.
ναι, συμφωνώ ότι πριν είναι καλό να έχεις. γενικά η γνώμη μου όσο πιο συχνά τοσο πιο καλά, από το τέλος της περιόδου ως και την ωοορ. φυσικά για κάθε ζευγάρι είναι κάπως διαφορετικά αυτά.

Rinoula
10-09-10, 03:29
Καλημέρα σε όλες. Έχω αυπνίες και είπα να μπω να χαζέψω λίγο στο φόρουμ και με την ευκαιρία να κάνω μια ερώτηση.
Έχω την εντύπωση ότι με τον άντρα μου έχουμε επαφές λάθος μέρες στο μήνα. Κάνω τεστ ωορηξίας (κάτι φτηνά τεστάκια που είχα παραγγείλει από Αγγλία), και κάθε μήνα δείχνει ωορηξία τη 15-18 μέρα. Το θέμα είναι ότι όταν το τεστ δείξει θετικό (το κάνω πάντα πρωί που θα ξυπνήσω), επαφή έχω με τον άντρα μου την ίδια μέρα το απόγευμα νωρίς, που γυρνάει απ'τη δουλειά. Άλλη επαφή δεν έχουμε συνήθως λόγω χρόνου (σπάνια να γίνει και την επόμενη μέρα..). Έχω καμιά πιθανότητα με μία επαφή μόνο τη μέρα που δείχνει το τεστ ή τζίφος η προσπάθειες? Δεν έχω καταλάβει ακριβώς πώς λειτουργούν τα τεστ. Δηλαδή αν δείξει γραμμούλα τη 15η μέρα το πρωί, πότε έχω ωορηξία και πότε πρέπει να έχω επαφή και πόσες φορές? Ουφ, ανάσα δεν πήρα απ'τη λογοδιάρροια! :mrgreen:

Rinoula
10-09-10, 10:36
?????

ela
10-09-10, 10:50
Συντρόφισσες καλημέρα!

Εφόσον εγώ ξεκίνησα αυτό το θέμα θέλω να γράψω και μια απάντηση γι' αυτό. Δεν χαίρομαι να βλέπω οτι τόσο καιρό παίζει καλά αυτό το ζήτημα και τόσες άλλες κοπέλες έχουν τα ίδια ζόρια με εμένα. Οταν έβαλα αυτό το θέμα μόλις είχα γραφτεί στο φορουμ και είχα και εγώ τις απορίες μου.

Τέλος πάντων για να μην λέω πολλά όσον αφορά αυτά τα τέστ εγώ πήρα και έκανα αρκετά. Ποτέ δεν έδειχνε τίποτα και άρχισα να τσαντίζομαι και να λέω δεν είναι καλά τα τεστ και δεν το κάνω εγώ καλά κλπ. Η εξήγηση είναι όμως οτι υπήρχε πρόβλημα. Λόγω το ότι έχω υψηλή FSH δεν έδειχνε να ανεβαίνει η καλή ορμόνη LH που είναι της ωορηξίας, την σκιάζε η άλλη.

Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι για όλα υπάρχει εξήγηση. Ψαχτείτε και βρείτε το σωστό γιατρό. Τίποτα δεν είναι τυχαίο ή ασήμαντο. Εγώ όταν έδειχνα αυτή την ορμόνη μου λέγανε οτι είναι λάθος, οτι δεν είναι τίποτα και άλλα ωραία. Με βάζανε και έκανα πράγματα, μου έπαιρναν και τα λεφτά. Καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Να προσέχετε τους εαυτούς σας και στο τέλος θα πετύχουμε ολες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Φιλιά

Rinoula
10-09-10, 11:01
Συντρόφισσες καλημέρα!

Εφόσον εγώ ξεκίνησα αυτό το θέμα θέλω να γράψω και μια απάντηση γι' αυτό. Δεν χαίρομαι να βλέπω οτι τόσο καιρό παίζει καλά αυτό το ζήτημα και τόσες άλλες κοπέλες έχουν τα ίδια ζόρια με εμένα. Οταν έβαλα αυτό το θέμα μόλις είχα γραφτεί στο φορουμ και είχα και εγώ τις απορίες μου.

Τέλος πάντων για να μην λέω πολλά όσον αφορά αυτά τα τέστ εγώ πήρα και έκανα αρκετά. Ποτέ δεν έδειχνε τίποτα και άρχισα να τσαντίζομαι και να λέω δεν είναι καλά τα τεστ και δεν το κάνω εγώ καλά κλπ. Η εξήγηση είναι όμως οτι υπήρχε πρόβλημα. Λόγω το ότι έχω υψηλή FSH δεν έδειχνε να ανεβαίνει η καλή ορμόνη LH που είναι της ωορηξίας, την σκιάζε η άλλη.

Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι για όλα υπάρχει εξήγηση. Ψαχτείτε και βρείτε το σωστό γιατρό. Τίποτα δεν είναι τυχαίο ή ασήμαντο. Εγώ όταν έδειχνα αυτή την ορμόνη μου λέγανε οτι είναι λάθος, οτι δεν είναι τίποτα και άλλα ωραία. Με βάζανε και έκανα πράγματα, μου έπαιρναν και τα λεφτά. Καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Να προσέχετε τους εαυτούς σας και στο τέλος θα πετύχουμε ολες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Φιλιά

Συμφωνώ μαζί σου. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Επειδή σε κάποιες κοπέλες μπορεί να μη δείξει γιατί μπορεί να έχουν κάποιο πρόβλημα που δεν το ξέρουν, δε σημαίνει ότι πρέπει ντε και σώνει να προτρέπουμε και τις υπόλοιπες να μη κάνουνε τεστ με το πρόσχημα ότι δε δουλεύουν.Δεν είναι σωστό να σνομπάρουμε συνέχεια τα τεστ. Εμένα πάντα μου δείχνουν. Και ξέρω ότι αν κάποιο μήνα τύχει να μη δείξει, δε φταίει το τεστ, αλλά κάτι στον οργανισμό μου. Εξάλλου γιατί να μη δείξουν στην τελική? Η LH είναι τόσο απλή ορμόνη και ανιχνεύεται τόσο εύκολα στα ούρα. Εγώ πάντως, έχω βρει την υγειά μου με τα τεστ, γιατί όπως είπα και σε άλλο θέμα δεν έχουμε με το σύζυγο την πολυτέλεια να συνευρεσκόμαστε όποτε μας έρθει. Αρα τα τεστ σ'αυτήν την περίπτωση βοηθάνε, πέραν του άγχους βέβαια που μπορεί να προκαλούν όταν ξερεις ακριβώς ποια είναι η γόνιμη μέρα σου :???:

kxristina
10-09-10, 11:53
Καλημέρα σε όλες. Έχω αυπνίες και είπα να μπω να χαζέψω λίγο στο φόρουμ και με την ευκαιρία να κάνω μια ερώτηση.
Έχω την εντύπωση ότι με τον άντρα μου έχουμε επαφές λάθος μέρες στο μήνα. Κάνω τεστ ωορηξίας (κάτι φτηνά τεστάκια που είχα παραγγείλει από Αγγλία), και κάθε μήνα δείχνει ωορηξία τη 15-18 μέρα. Το θέμα είναι ότι όταν το τεστ δείξει θετικό (το κάνω πάντα πρωί που θα ξυπνήσω), επαφή έχω με τον άντρα μου την ίδια μέρα το απόγευμα νωρίς, που γυρνάει απ'τη δουλειά. Άλλη επαφή δεν έχουμε συνήθως λόγω χρόνου (σπάνια να γίνει και την επόμενη μέρα..). Έχω καμιά πιθανότητα με μία επαφή μόνο τη μέρα που δείχνει το τεστ ή τζίφος η προσπάθειες? Δεν έχω καταλάβει ακριβώς πώς λειτουργούν τα τεστ. Δηλαδή αν δείξει γραμμούλα τη 15η μέρα το πρωί, πότε έχω ωορηξία και πότε πρέπει να έχω επαφή και πόσες φορές? Ουφ, ανάσα δεν πήρα απ'τη λογοδιάρροια! :mrgreen:
καλημέρα Rinoula, ίσως είναι καλό μόλις το δεις θετικό να κάνετε όχι μία, αλλά πιο πολλές προσπάθειες αν είναι δυνατόν (ας πούμε μέσα σε 2-3 μέρες). Εγώ νομίζω ότι είχα ωορ. τη 13η μέρα, και επαφές 9η, 10η, 12η, 13η όταν το έπιασα. που σημαίνει ότι αν είχα κάνει τεστ, θα μου είχε δίξει τη 12η θετικό, σωστά? Δεν είχα κάνει τεστ αλλά τα σημάδια στο σώμα μου έδειχναν ότι τότε είχα, τη 13η. και ήταν πολύ σταθερός ο κύκλος μου γενικά, 27 μέρες.

Χρυσαλένη
10-09-10, 15:15
Η δική μου εμπειρία από τα τεστ ωορηξίας ήταν καλή αλλά σύντομη. Παρήγγειλα μερικά ψηφιακά Clear Blue από την Αγγλία μέσω Amazon (στο 1/3 της τιμής που τα βρίσκεις στο φαρμακείο εδώ!) και ξεκίνησα. Το καλό ήταν ότι παράλληλα ξεκίνησα να παίρνω κάθε πρωί και τη θερμοκρασία μου, οπότε διαπίστωσα ότι η ωορηξία πράγματι συνοδεύεται από μια μικρή αύξηση θερμοκρασίας (σ' εμένα προσωπικά, από 36.4 που είχα συνήθως την ημέρα πριν την ωορηξία ανέβαινε στο 36.8 μετά την ωορηξία). Μόλις τέλειωσαν πια τα τεστ δεν πήρα άλλα, απλώς συνέχισα την πρωϊνή θερμομέτρηση με ένα καλό ψηφιακό θερμόμετρο, ώσπου τελικά πριν λίγους μήνες έμεινα έγκυος. Τα τεστ ήταν αξιόπιστα αλλά τελικά περιττά, τη στιγμή που με έναν σωστό και επίσης αξιόπιστο φυσικό τρόπο μπορείς να βρεις πότε έχεις ωορηξία. Επιπλέον είναι καλό να συνεχίζεις να μετράς τη θερμοκρασία και μετά τη σύλληψη, ώστε να προβλέψεις τυχόν αποβολή (πέφτει η θερμοκρασία απ' ότι έχω διαβάσει).

Πολύ σημαντική παρατήρηση: δεν έχει νόημα να έχεις σεξουαλική επαφή μόνο αφού διαπιστώσεις ότι είχες ωορηξία γιατί μπορεί να χάσεις την ευκαιρία. Το καλύτερο είναι να γνωρίζεις περίπου πότε έχεις συνήθως ωορηξία και να ξεκινάς 2-3 μέρες πριν την ωορηξία (δεδομένου ότι το σπέρμα έχει τη δυνατότητα να ζήσει αρκετό διάστημα μέσα στον κόλπο). Το ακόμη καλύτερο βέβαια είναι να υπάρχει τακτική επαφή διαρκώς, ώστε να δένεται περισσότερο και το ζευγάρι και να μη νοιώθουν οι δύο σύντροφοι σαν αναπαραγωγικές μηχανές...;)

Rinoula
10-09-10, 16:05
Η δική μου εμπειρία από τα τεστ ωορηξίας ήταν καλή αλλά σύντομη. Παρήγγειλα μερικά ψηφιακά Clear Blue από την Αγγλία μέσω Amazon (στο 1/3 της τιμής που τα βρίσκεις στο φαρμακείο εδώ!) και ξεκίνησα. Το καλό ήταν ότι παράλληλα ξεκίνησα να παίρνω κάθε πρωί και τη θερμοκρασία μου, οπότε διαπίστωσα ότι η ωορηξία πράγματι συνοδεύεται από μια μικρή αύξηση θερμοκρασίας (σ' εμένα προσωπικά, από 36.4 που είχα συνήθως την ημέρα πριν την ωορηξία ανέβαινε στο 36.8 μετά την ωορηξία).
Απ'όσο ξέρω, η θερμομέτρηση είναι μια αξιοπιστη μέθοδος για να δεις πότε έκανες ωορηξία μέσα στο μήνα, και όχι πότε θα κάνεις για να μπορείς να προγραμματίσεις και την επαφή. Όπως είπες, μετά την ωορηξία, ανεβαίνει η θερμοκρασία. Τότε μπορεί να καταλάβεις ότι έκανες ωορηξία, αλλά θα χει πετάξει το πουλάκι για να πιάσεις τη γόνιμη. Τη μέθοδο αυτή τη συνιστούν κάποιοι γιατροί για 2-3 κύκλους για να δουν αν κάνεις ωορηξία, και να σου πουν κατά προσέγγιση πια μέρα είναι η γόνιμη για να έχεις επαφές στους επόμενους κύκλους. Η θερμομέτρηση σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει τα τεστ.

Maria110610
10-09-10, 16:18
Κατα αρχην καλη επιτυχια και συντομα μανουλα!
Λοιπον κουκλιτσα μου ωορηξια σημαινει αυτο που λεει και η λεξη δηλαδη ωο-ρηξη=που σημαινει οτι την ημερα της ωορηξιας εχει ηδη πεσει το ωαριο σου!Αν αφαιρεσαεις τον παραγωντα ανγχοσ θα πρεπειθ να ξεκηνησεις μια ημερα πριν τις επαφες το ωαριο παραμμένει στην σαλπιγγα 4 ημερες και μετα πεφτει(ακολουθει μια πορεια αλλα μην σε ζαλιζω)
Η συμβουλη μου ειναι να πας στον /στην γυναικολογο σου και να της πεις οτι θες να να ξερεις την ημερα της ωορηξια με τον ηπερηχο θα σου πει σε ποσες μερες θα πεσει το αυγουλακι σου αν εχεις σταθερο κυκλο θα το ξερεις για καθε μηνα οποτε για παραδειγμα αν το αυγουλακι πεφτει την 13 ημερα(αρα εχεις ωορηξια εκεινη την ημερα) του κυκλου σου τοτε εσυ θα πρεπει να εχεις επαφες απο την 11η-17η μερα του κυκλου!
Αλλα πανω απο ολα κουκλιτσα οχι ανγχος εγω προσπαθουσα ποσους μηνες εχω και πεντε γνωσει πανω στο θεμα εχει και προβλημα ο αντρουλης μου και μονο οταν επαψα να ανγχωνομαι εμεινα εγκυος τωρα ειμαι μια εβδομαδα πριν τον 5ο μηνα σου ευχομαι καλη επιτυχια!!!;-)

newbie G
10-09-10, 16:23

Βασικά αυτά τα τεστ με τη γραμούλα είναι τα χειρότερα. Πάρε clear blue digital που σου βγάζουν μια χαμογελαστή φατσούλα και ξέρεις ότι θα έχεις ωορηξία μέσα στις επόμενες 40 ώρες, οπότε προλαβαίνεις να το κάνεις έγκαιρα.

Rinoula
10-09-10, 18:08
Κατα αρχην καλη επιτυχια και συντομα μανουλα!
Λοιπον κουκλιτσα μου ωορηξια σημαινει αυτο που λεει και η λεξη δηλαδη ωο-ρηξη=που σημαινει οτι την ημερα της ωορηξιας εχει ηδη πεσει το ωαριο σου!Αν αφαιρεσαεις τον παραγωντα ανγχοσ θα πρεπειθ να ξεκηνησεις μια ημερα πριν τις επαφες το ωαριο παραμμένει στην σαλπιγγα 4 ημερες και μετα πεφτει(ακολουθει μια πορεια αλλα μην σε ζαλιζω)

Εγώ ήξερα ότι το ωάριο ζει μόνο μια μέρα. Είσαι σίγουρη για τις 4 μέρες που λες?

Rinoula
10-09-10, 18:11
Βασικά αυτά τα τεστ με τη γραμούλα είναι τα χειρότερα. Πάρε clear blue digital που σου βγάζουν μια χαμογελαστή φατσούλα και ξέρεις ότι θα έχεις ωορηξία μέσα στις επόμενες 40 ώρες, οπότε προλαβαίνεις να το κάνεις έγκαιρα.

Γιατί το λες? Εγώ ευχαριστημένη είμαι γενικά απ'τα τεστ αυτά. Πάντα μου δείχνουν στην ώρα τους. Στις οδηγίες γράφει ότι πρέπει να έχεις επαφές τις επόμενες 12-36 ώρες απ'τη θετικοποίηση. Το ίδιο δεν είναι μ'αυτό το τεστ που λες? Απλά σου δίνει 4 ώρες παραπάνω

newbie G
10-09-10, 18:16
Το κακό με τις γραμμούλες είναι ότι πολλές γυναίκες μπερδεύονται, η γραμμή αν εμφανιστεί, πότε είναι αχνή, πότε δεν είναι... εγώ είχα χρησιμοποιήσει 2-3 τέτοια και άκρη δε βρήκα. Ενώ το ψηφιακό τεστ, ή σου βγάζει μια φατσούλα ευκρινέστατη ή έναν άδειο κύκλο.

ΥΓ Δεν ήθελα να γράψω 40 ώρες, αλλά 48, τυπογραφικό ήταν.

Rinoula
10-09-10, 18:27
Το κακό με τις γραμμούλες είναι ότι πολλές γυναίκες μπερδεύονται, η γραμμή αν εμφανιστεί, πότε είναι αχνή, πότε δεν είναι... εγώ είχα χρησιμοποιήσει 2-3 τέτοια και άκρη δε βρήκα. Ενώ το ψηφιακό τεστ, ή σου βγάζει μια φατσούλα ευκρινέστατη ή έναν άδειο κύκλο.

ναι, αυτό που λες είναι σωστό. Τον πρώτο μήνα που το έκανα μπερδεύτηκα. Αλλά μετά όταν το συνήθισα και κατάλαβα πως λειτουργεί, πάντα μου έβγαζε πολύ έντονη γραμμή και δε μπερδευόμουνα την ημέρα που έπρεπε. Την αχνή γραμμή πρέπει να την παραβλέπεις γιατί δεν σημαίνει ότι είναι θετικό. Μόνο αν η ένταση του χρώματος είναι ίδια με την αποπάνω γραμμή. Τί να πώ, την κάθε κοπέλα όπως την βολεύει... :roll:

Μαράκι
15-09-10, 14:02
Τη βοήθεια σας κορίτσια.

χρησιμοποιώ τα τεστάκια αυτά με τις γραμμούλες επειδή όπως οι περισσότερες ξερετε τα ψηφιακά είναι πανακριβα.λοιπον για αρκετους μήνες καταλάβαινα την ωορυξία, μετρουσα από την ημερα εκείνη 14 ημερες και την επόμενη μου εφμανιζόταν η περίοδος..και αυτό επειδή ο κύκλος μου έπαιζε από 27 - 34 ημερες..τον πρηγούμενο μήνα, με τη σιγουριά των προηγούμενων φορών μόλις είδα τη δεύτερη γραμμή, παρόλο που ήταν αχνή λεώ ετναξει είναι συνέπεσε και με κατι πονάκια λέω ωορυξία..αμ δε! αρχισα να μετράω 14 ημέρες όπως παντα και περίοδος γιοκ..ημουνα σιγουρη για εγκυμοσύνη αμ δε όμως: τελικά η περίοδος μου ήρθε στις 38 ημέρες..μάλλον έκανα λάθος..αυτον τον μήνα είδα πάλι αχνη τη μια μερα.κάνω και την επόμενη κανονική εντονη.άρα είχα ωορυξία έτσι δεν είναι??υπα΄ρχει περίπτωση κάποια να έχει ωορυξία και να μην έχει περίοδο μετά από 14 ημέρες?όπου και να δάβασα έγραφε ότι ΜΕΤΑ την ωορυξία το διάστημα που μεσολαβεί μέχρι την εμφάνιση της περιόδου είναι 14 ημερες πάντοτε..το πρώτο διάστημα μέχρι την ωορυξία μπορεί να είναι μεγλάυτερο 14, 15, 18, 20 ημερες και ως εκ τούτου ο κύκλος γίνεται 14+14=28 ημέρες ή 15+14=29 ημέρες η.....20+14+34 ημέρες..
κάνω πουθενά λάθος?

newbie G
15-09-10, 14:54
Μαράκι, μια φορά που είχα ρωτήσει τη γιατρό μου επειδή μου είχε τύχει ακριβώς ίδια περίπτωση, μου είπε ότι μπορεί να μην ήταν καλό το ωάριο. Δλδ έγινε η ωορρηξία τη μέρα που λες, πήγε να προχωρήσει για εγκυμοσύνη, αλλά κάτι δεν πήγε καλά και έληξε άδοξα.

Αυτό που λες με τις μέρες πάντως είναι σωστό. Ωορρηξία κάνουμε 14 μέρες πριν μας έρθει η ακατανόμαστη, οπότε για γυναίκες με κύκλο 32 μέρες πχ, η ωορρηξία γίνεται την 18 μέρα.

zitamar
15-09-10, 18:16
κορίτσια πριν μείνω έγκυος είχα χαλάσει μία περιουσία στα τεστ ωορρηξίας απο το φαρμακείο αν θυμάμαι καλα τα 7 τεστ περίπου 56 ε . Μετα παράγγειλα απο το http://www.saveontests.com τα 100 τμχ τα έπαιρνα 34 δολλάρια μιλάμε είχα άφθονα και μου κόστισαν ελάχιστα..βεβαια δεν σου δείχνουν φατσούλες είναι πολύ απλα με γραμμούλα που ίσως να χαλάσεις 3-4 μέχρι να μάθεις πως λειτουργεί (σου δείχνει την δεύτερη γραμμή αν έχεις ωορρηξία αλλα μετά απο 10' και εγω στην αρχή δεν το ήξερα οποτε έβλεπα στο 1' λεπτό έβλεπα την μία γραμμή και μετα το πέταγα,η χαζούλα...)

Rinoula
16-09-10, 12:07
Τη βοήθεια σας κορίτσια.

χρησιμοποιώ τα τεστάκια αυτά με τις γραμμούλες επειδή όπως οι περισσότερες ξερετε τα ψηφιακά είναι πανακριβα.λοιπον για αρκετους μήνες καταλάβαινα την ωορυξία, μετρουσα από την ημερα εκείνη 14 ημερες και την επόμενη μου εφμανιζόταν η περίοδος..και αυτό επειδή ο κύκλος μου έπαιζε από 27 - 34 ημερες..τον πρηγούμενο μήνα, με τη σιγουριά των προηγούμενων φορών μόλις είδα τη δεύτερη γραμμή, παρόλο που ήταν αχνή λεώ ετναξει είναι συνέπεσε και με κατι πονάκια λέω ωορυξία..αμ δε! αρχισα να μετράω 14 ημέρες όπως παντα και περίοδος γιοκ..ημουνα σιγουρη για εγκυμοσύνη αμ δε όμως: τελικά η περίοδος μου ήρθε στις 38 ημέρες..μάλλον έκανα λάθος..αυτον τον μήνα είδα πάλι αχνη τη μια μερα.κάνω και την επόμενη κανονική εντονη.άρα είχα ωορυξία έτσι δεν είναι??υπα΄ρχει περίπτωση κάποια να έχει ωορυξία και να μην έχει περίοδο μετά από 14 ημέρες?όπου και να δάβασα έγραφε ότι ΜΕΤΑ την ωορυξία το διάστημα που μεσολαβεί μέχρι την εμφάνιση της περιόδου είναι 14 ημερες πάντοτε..το πρώτο διάστημα μέχρι την ωορυξία μπορεί να είναι μεγλάυτερο 14, 15, 18, 20 ημερες και ως εκ τούτου ο κύκλος γίνεται 14+14=28 ημέρες ή 15+14=29 ημέρες η.....20+14+34 ημέρες..
κάνω πουθενά λάθος?

Αν η γραμμή που βλέπεις στην υποτιθέμενη μέρα ωορηξίας είναι πολύ αχνή, πάει να πει ότι αυτό δεν δηλώνει ωορηξίας, και θα πρέπει να συνεχίσεις τα τεστ μερικές μέρες ακόμα μέχρι να δείξει έντονη, σχεδόν το ίδιο με την αποπάνω. Εγώ τα χρησιμοποιώ ένα χρόνο τώρα αυτά, κιεκτός απ'τους πρώτους 1-2 μήνες που δεν ήξερα κι εγώ πώς λειτουργούσαν, όλες τις άλλες φορές λειτουργούν ρολόι. Απλά δεν επηρεάζομαι απ'τις αχνες γραμμές. Πολλές φορές δείχνει αχνή κάτω γραμμή τη 15η μέρα που κάνω συνήθως ωορηξία, κιόμως εγώ συνεχιζω και δείχνει κανονική γραμμή τη 17η ή τη 18η! Θέλει λίγη υπομονή...

Μαράκι
16-09-10, 12:47
Απλά το πρόβλημα μου εμένα είναι το εξης: ιστεύω σύμφωνα με τα τεστάκια ότι έκανα ωορυξία στις 30/8..θα έπρεπε να έχω αδιαθετήσει τώρα??υπαρχει περίπτωση να κάνεις ωορυξία και να μην αδιαθετήσεις?

newbie G
16-09-10, 14:52
Απλά το πρόβλημα μου εμένα είναι το εξης: ιστεύω σύμφωνα με τα τεστάκια ότι έκανα ωορυξία στις 30/8..θα έπρεπε να έχω αδιαθετήσει τώρα??υπαρχει περίπτωση να κάνεις ωορυξία και να μην αδιαθετήσεις?

Λογικά αν η ωορρηξία σου έγινε στις 30, έπρεπε να αδιαθετήσεις στις 13-14/9.

ΠΕΠΙ1
29-09-10, 20:53
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!! ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 24-25μ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η 11η ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΜΟΥ.ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠ. ΗΤΑΝ Η 9η.ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΣΥΛΛ.ΕΧΩ ΜΙΚΡΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ!!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ? ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΑΚΟΜΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ....ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΩΣ ΤΗΝ ΜΕΤΡΑΜΕ? ΚΟΛΠΙΚΑ ΜΕ ΑΠΛΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ?

newbie G
29-09-10, 21:02
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!! ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 24-25μ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η 11η ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΜΟΥ.ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠ. ΗΤΑΝ Η 9η.ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΣΥΛΛ.ΕΧΩ ΜΙΚΡΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ!!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ? ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΑΚΟΜΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ....ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΩΣ ΤΗΝ ΜΕΤΡΑΜΕ? ΚΟΛΠΙΚΑ ΜΕ ΑΠΛΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ?

Όλα είναι πιθανά, αλλά μη βιαστείς να κάνεις τεστ αν δεν έχεις καθυστέρηση πρώτα. και κάνε καλύτερα μια χοριακή, είναι πιο σίγουρη.

Τη θερμοκρασία μπορείς να την μετράς και με κανονικό θερμόμετρο ή με κολπικό (είναι πιο χοντρά). Εμένα παλιά μου είχαν πει να βαζω το θερμόμετρο στον πρωκτό, αλλά σιχαινόμουνα. Και στο στόμα να το βάλεις, στη μασχάλη ή στον κόλπο το ίδιο είναι. Τι να το κάνεις όμως; Με το θερμόμετρο βρίσκεις την ωορρηξία σου ΑΦΟΥ έχει γίνει, δεν έχει κανένα νόημα.

ΠΕΠΙ1
30-09-10, 15:41
Σ ΄ευχαριστω newbie G.Eιχα διαβασει στο forum πως η θερμοκρασια οταν εισαι εγγυος ειναι ανεβασμενη οπως και την ημερα της ωορρηξιας,ισως ομως να κανω και λαθος...Επισης παρατηρησα πως η θερ/σια μου απο το στομα ηταν πιο χαμηλη (36,4) απο οτιαπο τον κολπο (37,4).Αν τελικα δεν γινει το θαυμα να παρω τεστ ωορρηξιας η θα αγχοθω περισσοτερο? sorry ειμαι λιγο ασχετη!!!:confused:

sofiaaa
30-09-10, 15:49
καλησπερα κ απο μενα κοριτσια. διαβασα τα παραπανω. να ρωτησω κατι?
εγω περιμενω περιοδο 5 οκτωβρη. εκανα ελευθερα τις γονιμες μερες που υποτιθεται ξερω ποιες ειναι,γιατι εχω σταθερο κυκλο. ομως εβαλα θερμομετρο κ ειχα 36.7 κ αυτο που θελω να επισημανω ειναι οτι στανταρ ανεβαινει η θερμοκρασια οταν μεινεις εγκυος? δηλαδη ειναι ανεβασμενη απο τις πρωτες μερες συλληψης? υπαρχει περιπτωση να εχω μεινει εγκυος κ η θερμοκρασια μου να ειναι κατω του 37 που λεμε?

newbie G
30-09-10, 17:04
sofiaaa, εμένα η θερμοκρασία μου δεν ανέβηκε καθόλου.

hristin30
30-09-10, 17:53
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΗΕLP ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΊΑς..
ενώ είπα δεν θα χρησιμοποιήσω παρείγγειλα από ιντερνετ καμια 20 .
Λοιπόν χρησιμοποιώ ενα την 9η μερα και δείχνει αχνή γραμμη.Διαβάζω τισ οδηγίεσ και λένε ότι αν η γραμμη είναι πιο αχνη απο την αλλή τότε είναι αρνητικό.
Σήμερα 11η μέρα λέω να κάνω άλλο ενα και σήμερα δεν έβγαλε καθόλου γραμμη ( έβγαλε μονο τη γραμμη του τεστ οτι λειτούργησε σωστα.)
Ο κύκλοσ μου είναι 28-31 μερεσ τουσ τελευταίους μήνεσ.
Να ρωτήσω λοιπόν τισ πιο έμπειρεσ στα τεστ τα εξής.
Το ότι την 9η μερα υπηρχε αχνή γραμμη( λέγοντασ αχνη εννοώ πιο ανοιχτοχρωμη απο την άλλη, όχι όμως πολύ αχνη) σημαίνει ότι την 10η έπρεπε να ξανακάνω το τεστ γιατι θα ανεβαινε η ορμονη και θα έβγενε πιο έντονη η γραμμη?
Αν δεν έχω κάνει ωορηξία ακόμα πως είναι δυνατον την 9η μερα να είχε ανιχνέυσει ορμόνη και την 11η καθόλου??????
Τι ανωμαλία είναι αυτη?
δηλαδη αυτη η ορμόνη ανεβοκατεβαίνει.
Αφήστε που διάβασα κάτι κουλά στο ίντερνετ οτι αν δεν παει καλα αυη η ορμόνη δύσκολα επιτυγχάνεται εγκυμοσύνη κ αγχωθηκα..
Ευχαριστω εκ των προτέρων γιατι μαλλον σας ζάλισα.....

hristin30
30-09-10, 17:57
και κάτι άλλο κορίτσια..
Τι θερμόμετρο να πάρω?
Αυτό για το στόμα είναι το ίδιο με αυτο της μασχάλης? Τι να αγοράσω? να μετράει συντομα τη θερμοκρασία γιατί τα πρωινα μονο χρόνο για θερμομέτρηση δεν έχω την ώρα που ξυπναω

Rinoula
30-09-10, 20:16
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΗΕLP ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΊΑς..
ενώ είπα δεν θα χρησιμοποιήσω παρείγγειλα από ιντερνετ καμια 20 .
Λοιπόν χρησιμοποιώ ενα την 9η μερα και δείχνει αχνή γραμμη.Διαβάζω τισ οδηγίεσ και λένε ότι αν η γραμμη είναι πιο αχνη απο την αλλή τότε είναι αρνητικό.
Σήμερα 11η μέρα λέω να κάνω άλλο ενα και σήμερα δεν έβγαλε καθόλου γραμμη ( έβγαλε μονο τη γραμμη του τεστ οτι λειτούργησε σωστα.)
Ο κύκλοσ μου είναι 28-31 μερεσ τουσ τελευταίους μήνεσ.
Να ρωτήσω λοιπόν τισ πιο έμπειρεσ στα τεστ τα εξής.
Το ότι την 9η μερα υπηρχε αχνή γραμμη( λέγοντασ αχνη εννοώ πιο ανοιχτοχρωμη απο την άλλη, όχι όμως πολύ αχνη) σημαίνει ότι την 10η έπρεπε να ξανακάνω το τεστ γιατι θα ανεβαινε η ορμονη και θα έβγενε πιο έντονη η γραμμη?
Αν δεν έχω κάνει ωορηξία ακόμα πως είναι δυνατον την 9η μερα να είχε ανιχνέυσει ορμόνη και την 11η καθόλου??????
Τι ανωμαλία είναι αυτη?
δηλαδη αυτη η ορμόνη ανεβοκατεβαίνει.
Αφήστε που διάβασα κάτι κουλά στο ίντερνετ οτι αν δεν παει καλα αυη η ορμόνη δύσκολα επιτυγχάνεται εγκυμοσύνη κ αγχωθηκα..
Ευχαριστω εκ των προτέρων γιατι μαλλον σας ζάλισα.....

Καταρχήν μην αγχωνεσαι. Δεν έχεις μάθει να χρησιμοποιείς αυτά τα τεστ σωστά ακόμα. Θα τους πάρεις τον αέρα, θέλει λίγο υπομονή.
Σε σταθερό κύκλο 28-31 ημερών όπως λές ότι έχεις, είναι λίγο νωρίς να ξεκινησεις την 9η μέρα. Εγώ που έχω 30 ημερών, ξεκινώ 14η ή 15η τα ίδια τεστάκια, και η γραμμούλα εμφανίζεται μεταξύ 15-18ης μέρας κύκλου μου πάντα.
Επίσης να ξέρεις ότι δεν πρέπει να παραλείπεις μέρες. Απ'τη στιγμή που τα ξεκινας πρέπει να τα κανεις κάθε μέρα την ίδια ώρα μέχρι να δείξει γραμμή. Τώρα για τη 10η που παρέλειψες, δε νομίζω να ήταν τότε η ωορηξία σου.

Το αν η γραμμή βγαίνει αχνή δεν έχει καμιά σχέση με το ότι πλησιάζει η ωορηξία. Δηλαδή εμένα μπορεί να μου δείξει αχνή γραμμή τη 14η μέρα, ενώ τη 15η, 16η, 17η τίποτα, και τη 18η κανονική γραμμή, δηλαδή ωορηξία. Άρα μην επηρεάζεσαι απ'την αχνή γραμμή. Είναι κάποια "ανωμαλία" του τεστ θα λεγαμε. Αν κάνεις ωορηξία, σίγουρα κάποια στιγμή μεταξύ 13ης και 18ης μέρας θα σου δείξει εφόσον έχεις σταθερό κύκλο. Αν για 2-3 συνεχόμενους κύκλους δε σου δείξει καθόλου έντονη γραμμή, τότε ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις το θέμα της ωορηξίας σου στο γυναικολόγο σου. Δεν είναι τίποτα, μια αιματολογική εξέταση προγεστερόνης κάνεις την 21η μέρα του κύκλου, και ίσως κάποιους υπέρηχους παρακολούθησης της ωορηξίας. Ακόμα κιαν το πρόβλημά σου βρεθεί να είναι η ωορηξία, φτοιάχνει τις περισσότερες φορές με την κατάλληλη αγωγή.
Ελπίζω να βοήθησα. Don't panic!

Rinoula
30-09-10, 20:18
και κάτι άλλο κορίτσια..
Τι θερμόμετρο να πάρω?
Αυτό για το στόμα είναι το ίδιο με αυτο της μασχάλης? Τι να αγοράσω? να μετράει συντομα τη θερμοκρασία γιατί τα πρωινα μονο χρόνο για θερμομέτρηση δεν έχω την ώρα που ξυπναω

ένα απλό θερμόμετρο του λεπτού για τη μασχάλη είναι το ίδιο για το στόμα. Εγώ χρησιμοποιώ ψηφιακό, μια χαρά είναι. Απλά να ξέρεις ότι η θερμομέτρηση ανιχνεύει την ωορηξία αφού γίνει για να δεις αν έγινε, όχι για να προγραμματίσεις επαφές στον ίδιο κύκλο.

hristin30
30-09-10, 22:29
Rinoula σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Οπότε να μην ανησυχώ που δεν εδειξε σήμερα κ να το κάνω κάθε μέρα μέχρι να δω τι γίνεται..
Τελικά βλακεία που παρείγγειλα μόνο 20 , επρεπε να παρω καμιά 50.
Οταν δω πιο έντονη τη γραμμη απο αυτή του τεστ τότε σημαίνει πως τα επόμενα 24 πρεπει να προσπαθήσω για μωρό?????????
ευχαριστώ κ πάλι..
καλή επιτυχία σε όλεσ...:p

sofiaaa
01-10-10, 09:53
sofiaaa, εμένα η θερμοκρασία μου δεν ανέβηκε καθόλου.

καλημερα newbie g....σε ευχαριστω για την διευκρινηση...τωρα αναμενω περιοδο, εχω δλδ ολα τα συμπτωματα περιοδου οπως παντα...για να δουμε.φιλια πολλα

Rinoula
01-10-10, 15:52
Rinoula σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Οπότε να μην ανησυχώ που δεν εδειξε σήμερα κ να το κάνω κάθε μέρα μέχρι να δω τι γίνεται..
Τελικά βλακεία που παρείγγειλα μόνο 20 , επρεπε να παρω καμιά 50.
Οταν δω πιο έντονη τη γραμμη απο αυτή του τεστ τότε σημαίνει πως τα επόμενα 24 πρεπει να προσπαθήσω για μωρό?????????
ευχαριστώ κ πάλι..
καλή επιτυχία σε όλεσ...:p

Εγώ παρείγγειλα 100 πριν ένα χρόνο κι έχω ακόμα για 2-3 μήνες! Η δεύτερη γραμμή δε βγαίνει συνήθως πιο έντονη απ'του τεστ. Είναι της ίδιας έντασης ή και πολύ ελαφρώς λιγότερης. Όχι όμως αχνή. Όταν θα βγει, πρέπει να έχεις όσο πιο πολλές επαφές μπορείς την ίδια, την επόμενη και τη μεθεπόμενη μέρα.
Καλή επιτυχία!

hristin30
01-10-10, 23:03
Σ΄ευχαριστώ κξαι πάλι Ρηνουλα. Αν η γραμμή είναι ελαφρως πιο αχνη απο αυτή του τεστ τότε μάλλον την έχασα τη γόνιμη γιατί την 9η μερα που το έκανα δεν ήταν πολυ αχνη απλά δεν ήταν τόσο έντονη όσο του τεστ κ εγώ θεωρησα οτι ήταν αρνητικό συμφωνα με τισ οδηγίεσ..
Πως γίνεται σε κύκλο 28-31 μερων να έχω γονιμη την 8η η 9η μερα????????? Παει κ αυτός ο μήνας.........?????????:sad::sad::sad:
Εσύ Ρινούλα είδες αποτέλεσμα από τα τεστ..
Θέλω να πω σε βοήθησαν?????

Rinoula
02-10-10, 00:14
Σ΄ευχαριστώ κξαι πάλι Ρηνουλα. Αν η γραμμή είναι ελαφρως πιο αχνη απο αυτή του τεστ τότε μάλλον την έχασα τη γόνιμη γιατί την 9η μερα που το έκανα δεν ήταν πολυ αχνη απλά δεν ήταν τόσο έντονη όσο του τεστ κ εγώ θεωρησα οτι ήταν αρνητικό συμφωνα με τισ οδηγίεσ..
Πως γίνεται σε κύκλο 28-31 μερων να έχω γονιμη την 8η η 9η μερα????????? Παει κ αυτός ο μήνας.........?????????:sad::sad::sad:
Εσύ Ρινούλα είδες αποτέλεσμα από τα τεστ..
Θέλω να πω σε βοήθησαν?????

Κοίτα, εμένα μου πήρε 1-2 μήνες μέχρι να τα συνηθίσω και να μάθω να ξεχωρίζω το θετικό απ'το άκυρο. Όταν λέμε ελαφρώς πιο αχνή, εννοούμε πολύ πολύ ελαφρώς! Γιατί αλλιώς μπορεί να μπερδευτούμε! Τώρα τί να σου πώ για την 9η μέρα...Και μένα εντύπωση μου κάνει. Δες όμως και το ενδεχόμενο μήπως σ'αυτόν το κύκλο αδιαθετήσεις νωρίτερα, γιατί το φυσιολογικό είναι 14-15 μέρες μετά την ωορηξία να έρχεται περίοδος. Υπάρχουν επίσης και περιπτώσεις που η ωορηξία να γίνεται πολύ νωρίς (έχω ακούσει ακόμα και ακριβώς μετά την περίοδο, αν και λίγο σπάνιο, αλλά υπάρχει καμιά φορά). Οπότε προμηθεύσου περισσοτερα τεστ και ξεκίνα απ'την 9η αφού πιστεύεις ότι μπορεί τότε να έδειξε θετικό. Εμένα τα τεστ με έχουν βοηθήσει πολύ όχι βέβαια στο να μείνω έγκυος, ακόμα δεν έχει έρθει αυτό, αλλά στο να προσδιορίσω την ωορηξία μου και να κανονίζω τις επαφές μου. Λόγω έλλειψης χρόνου δε μπορούμε να έχουμε και πολύ τακτικά επαφές και ήθελα τουλάχιστον στη μέση του κύκλου να είναι προγραμματισμένες. Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό και αν τελικά όλα αυτά μας προσθέτουν άγχος και γιαυτό δε γίνεται τίποτα, αλλά πολλές κοπέλες έχουν μείνει εγκυες με τα τεστάκια. Τί να πω...Εμένα τη μέρα που θα δείξουν μετράω ακριβώς 15 μέρες και έρχεται περίοδος. Ξέρω ακριβώς πότε θα μου ρθει και πόσες μέρες καθυστέρηση θα έχω αν αργήσει η ωορηξία μου.

mafalda@
02-10-10, 00:15
Εμείς πάντως τα καταφέραμε με τεστ ωορρυξιας από το φαρμακείο. Είναι πολύ καλά και αποτελεσματικά.
Όταν είναι οι μέρες σου, βγάζει μια φατσουλα γελαστη (smiley). Όταν δεν είσαι βγάζει μια κατσουφικη.
Έχει αναλυτικοτατες οδηγίες.
Έπαιρνα δείγμα την ίδια ώρα κάθε μέρα, συγκεκριμένα το πρωί.
Το συστηνω. Είναι σωστό και αποτελεσματικό.

hristin30
02-10-10, 10:30
Τότε λοιπόν θα το κάνω μεχρι την 19 μερα για να καταλάβω τι γίνεται και πως λειτουργεί για να ξέρω τον επόμενο μήνα.
mafalda@ ίσως του φαρμακείου είναι πιο εύκολα στη χρήση αλλά είναι πολύ πιο ακριβα ...
Τι να πω βρε κορίτσια ελπίζω να βγάλω καμια άκρη και να έχουμε κανένα θετικό αποτέλεσμα γιατί όντως λόγω κούρασης είναι δύσκολο να έχουμε πάντα τόσο συχνές επαφεσ..
Χθεσ μου συνέβη κ αλλο ένα κουφό και ανησύχησα.
Μετα την επαφη πηγα τουαλέτα και ειδα 1-2 σταγόνες αίμα..
Γιατί μπορεί να συνέβη αυτό?
μπορεί να είναι κατι πολύ άσχημο????????????

Rinoula
02-10-10, 13:27
Εμείς πάντως τα καταφέραμε με τεστ ωορρυξιας από το φαρμακείο. Είναι πολύ καλά και αποτελεσματικά.
Όταν είναι οι μέρες σου, βγάζει μια φατσουλα γελαστη (smiley). Όταν δεν είσαι βγάζει μια κατσουφικη.
Έχει αναλυτικοτατες οδηγίες.
Έπαιρνα δείγμα την ίδια ώρα κάθε μέρα, συγκεκριμένα το πρωί.
Το συστηνω. Είναι σωστό και αποτελεσματικό.

όντως σωστό κι αποτελεσματικό και πιο σαφές απ'τα άλλα με τις γραμμούλες, αλλά....πανάκριβα. Εγώ προσωπικά δεν έχω λεφτά για πέταμα κάθε μήνα. Πήρα τα άλλα με τις γραμμούλες μια και καλή και μου κρατάνε πάνω από χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Εξαρτάται τί θέλει κάθε κοπέλα. Όλα πάντως είτε βγάζουν γραμμουλα είτε φατσούλα, ίδια πολιτική έχουν

Rinoula
02-10-10, 13:29
Τότε λοιπόν θα το κάνω μεχρι την 19 μερα για να καταλάβω τι γίνεται και πως λειτουργεί για να ξέρω τον επόμενο μήνα.
mafalda@ ίσως του φαρμακείου είναι πιο εύκολα στη χρήση αλλά είναι πολύ πιο ακριβα ...
Τι να πω βρε κορίτσια ελπίζω να βγάλω καμια άκρη και να έχουμε κανένα θετικό αποτέλεσμα γιατί όντως λόγω κούρασης είναι δύσκολο να έχουμε πάντα τόσο συχνές επαφεσ..
Χθεσ μου συνέβη κ αλλο ένα κουφό και ανησύχησα.
Μετα την επαφη πηγα τουαλέτα και ειδα 1-2 σταγόνες αίμα..
Γιατί μπορεί να συνέβη αυτό?
μπορεί να είναι κατι πολύ άσχημο????????????

hristin εμένα προσωπικά δε μου χει συμβεί αυτό, αλλά το χω ακούσει από πολλές κοπέλες. Δεν πρέπει να είναι κάτι ανησυχητικό αλλά κάνε καλού κακού κι ένα τηλεφώνημα στο γιατρό σου να το αναφέρεις, ή ανοιξε σχετικό τόπικ στο φόρουμ να σου πουν τη γνώμη τους άλλες κοπέλες "συμπάσχουσες"

ioanna81
03-10-10, 17:48
Κοριτσια καλησπερα και απο μενα!!! Θα ηθελα να κανω κι εγω καποιες ερωτησουλες. Προσπαθουμε με τον αντρα μου 3 μηνες και δεν εχει γινει ακομα κατι θετικο δυστυχως. Δεν μπορω να καταλαβω καλα τη θερμομετρηση. Εχω ηλεκτρονικο θερμομετρο(δεν ξερω αν παιζει ρολο) και καθε πρωι ολο το μηνα εχω χαμηλη θερμοκρασια περιπου 36.1-36.3 και απο τα μεσα του κυκλου μονο το απογευμα θα παει μεχρι και 36,9 και οταν ειναι να αδιαθετησω πεφτει και η απογευματινη θερμοκρασια, αφηστε που αλλη θερμοκρασια βγαζει το ενα χερι και αλλη το αλλο(μη γελασετε κοριτσια μπορει να ακουγεται αστειο). Τι πιστευευτε οτι γινεται? Επισης θελω να μου πειτε απο που αγοραζετε τα τεστ ωορηξιας μεσω internet. κυκλο ειχα παντα μεταξυ 27- 31 μερες. Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

anniw
03-10-10, 20:55
Ιωάννα
καλησπέρα και από μένα. Καλύτερο είναι να έχεις ένα θερμόμετρο υδραργύρου, του λεπτού, με το οποίο θα παίρνεις τη θερμοκρασία σου κάθε πρωϊ την ίδια ώρα πριν σηκωθείς από το κρεβάτι. Σε γενικές γραμμές, ισχύει ότι η θερμοκρασία σου διέρχεται δύο φάσεις, μία χαμηλή σχετικά ΠΡΙΝ την ωορρηξία και μία υψηλή αμέσως μετά και μέχρι να σου έρθει περίοδος. Πχ μπορεί να έχεις 36.6 από την πρώτη μέρα του κύκλου μέχρι λίγο πριν την ωορρηξία, μία μικρή πτώση μία μέρα πριν την ωορρηξία, και αμέσως μετά μία άνοδο που θα κρατήσει μέχρι να σου έρθει περίοδος. Άρα η ανεβασμένη θερμοκρασία δεν σημαίνει ότι είσαι έγκυος απαραιτητα, σημαίνει ότι έχεις κάνει ωορρηξία.
Αυτά.
Συμβουλή μου-πέτα τα θερμόμετρα και τα τεστ, μόνο άγχος προσθέτουν μου φαίνεται
φιλιά πολλά και καλή επιτυχία

ioanna81
03-10-10, 22:04
Ιωάννα
καλησπέρα και από μένα. Καλύτερο είναι να έχεις ένα θερμόμετρο υδραργύρου, του λεπτού, με το οποίο θα παίρνεις τη θερμοκρασία σου κάθε πρωϊ την ίδια ώρα πριν σηκωθείς από το κρεβάτι. Σε γενικές γραμμές, ισχύει ότι η θερμοκρασία σου διέρχεται δύο φάσεις, μία χαμηλή σχετικά ΠΡΙΝ την ωορρηξία και μία υψηλή αμέσως μετά και μέχρι να σου έρθει περίοδος. Πχ μπορεί να έχεις 36.6 από την πρώτη μέρα του κύκλου μέχρι λίγο πριν την ωορρηξία, μία μικρή πτώση μία μέρα πριν την ωορρηξία, και αμέσως μετά μία άνοδο που θα κρατήσει μέχρι να σου έρθει περίοδος. Άρα η ανεβασμένη θερμοκρασία δεν σημαίνει ότι είσαι έγκυος απαραιτητα, σημαίνει ότι έχεις κάνει ωορρηξία.
Αυτά.
Συμβουλή μου-πέτα τα θερμόμετρα και τα τεστ, μόνο άγχος προσθέτουν μου φαίνεται
φιλιά πολλά και καλή επιτυχία

Σ ευχαριστω πολυ, εχεις δικιο σε αρρωσταινει ολο αυτο το πραγμα. Θα περιμενω λιγους μηνες και μετα θ αρχισω το ψαξιμο. Ευχομαι παντως ολες να εχουμε συντομα καλες εγκυμοσυνες και γερα παιδια!!!

Μαράκι
04-10-10, 09:55
Καλημέρα κορίτσια..σχετικά με τα τεστ του φαρμακείου..είναι 7 μέσα και κοστίζουν γύρω στα 40-50 ευρώ..αν μια κοπέλα δεν έχει απόλύτως ΄σταθερό κύκλο δηλαδή εμένα που παίζει από 27-34 τότε βρε κορίτσια χρειάζομαι 2 τον μήνα..ε, δεν γινεται!!εχω αυτά με τις γραμμούλες..έχω παρατηρήσει ότι όταν είναι ωορυξία τότε είναι έντονη η γραμμή, την καταλαβαίνεις, και εμφανίζεται σχεδόν αμέσως..
τώρα σχετικα με την θερμοκρασία..εγώ και στις δυο εγκυμοσύνες μου δεν είχα υψηλότερη θερμοκρασία της κανονικής..είχα πάντα 36,.5...

newbie G
04-10-10, 10:07
Καλημέρα κορίτσια..σχετικά με τα τεστ του φαρμακείου..είναι 7 μέσα και κοστίζουν γύρω στα 40-50 ευρώ..αν μια κοπέλα δεν έχει απόλύτως ΄σταθερό κύκλο δηλαδή εμένα που παίζει από 27-34 τότε βρε κορίτσια χρειάζομαι 2 τον μήνα..ε, δεν γινεται!!εχω αυτά με τις γραμμούλες..έχω παρατηρήσει ότι όταν είναι ωορυξία τότε είναι έντονη η γραμμή, την καταλαβαίνεις, και εμφανίζεται σχεδόν αμέσως..
τώρα σχετικα με την θερμοκρασία..εγώ και στις δυο εγκυμοσύνες μου δεν είχα υψηλότερη θερμοκρασία της κανονικής..είχα πάντα 36,.5...

Εγώ έπαιρνα τα clear blue digital που στοιχίζουν 54 ευρώ και το ένα κουτί μου πήγαινε και τον επόμενο μήνα. Αν χρειαζόταν έπαιρνα κι άλλο μετά. Ούτε κι εγώ είχα σταθερό κύκλο. Ακόμα κι αν ξεκινήσεις τα τεστ την 12η μέρα του κύκλου σου, θα σου πάνε μέχρι τη 19η. Ε αν δεν έχεις ωορρηξία μέχρι τότε, ξέρεις ότι θα έχεις μέσα στις επόμενες 2-3 μέρες, δεν χρειάζεται να πάρεις κι άλλο τεστ γι αυτό.

ioanna81
04-10-10, 10:17
ειναι λιγο ακριβα παντως. θα δω απο τον επομενο μηνα τι θα κανω, για την ωρα περιμενω μεχρι το τελος της εβδομαδας να ερθει

kxristina
04-10-10, 16:51
κορίτσια δείτε και εδώ,

http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?products_id=9443

τα πουλάει 34 ευρώ

έχω παρει από αυτό το site αλλα πράγματα, πολύ αξιόπιστο. δωρεάν μεταφορικά και παρέδωσαν σε 1 μέρα.
εγώ αυτά τα τεστ είχα αγοράσει από οτ φαρμακείο, με 47 ευρώ όμως

olivini7
13-10-10, 21:44
καλησπέρα και απο εμένα.
έχω μπεί και εγώ στο τρυπάκι των τεστ ωορηξίας.πήρα εκείνα τα φθηνά με την γραμμή από uk αλλά τίποτα.δεν βγήκε ποτέ η 2 γραμμή.δεν έχω σταθερό κύκλο και χρειάζομαι να μάθω πότε περίπου πότε είναι η ωορηξία ξέρω ότι έχω ωορηξία γιατί μετά καταντάει αγγαρία και κουραστικό το σ..!(1 παλλίνδρομη και 1 βιοχημική και φυσιολογικές ορμονικές αναλύσεις) αυτο τον μήνα πήρα τα ψηφιακά με την φατσούλα είμαι στην 15η και σκέτος κύκλος ακόμη:(
απλά μπερδεύομαι με το θέμα με τα πρωινά ούρα.ξυπνάω πολύ πρωί και μετά είναι δύσκολο να μην πίνω υγρά και να αποχή από τουαλέτα 4 ώρες.οπότε το πρωί είναι πιο βολικό.εκείνα με την γραμμή έλεγαν όχι πρωί επείδη η LH συντίθεται το πρωί.τα ψηφιακά δεν λένε κάτι τέτοιο.άρα;όντως συντίθεται το πρωί η LH;
βέβαια πήρε το fertility monitor και από επόμενο μήνα θα έχω συνολική εικόνα του τί συμβαίνει με τον κύκλο μου.
αυτό τον μήνα παίρνω και clomiphene για βοήθεια.και υποτίθεαι ότι δίνει και λανθασμένα θετικά.εγώ όμως τίποτα θετικό..............μήπως τελικά όχι το πρωί;;;;;;

olivini7
14-10-10, 07:56
καλημέρα!τελικά πήρα την απάντηση μόνη μου!
ενώ χτές το πρωί που έκανα το ψηφιακό τεστ έδειξε σκέτο κύκλο το απόγευμα ένιως πονάκια στα πλεύρα και ένα απίστευο φούσκωμα.συνήθως πονάω εκείνες τισ μέρες της ωορηξίας οπότε το βράδι αργά έκανα το τεστ με τιςγραμμές και βγήκε σχετικά αμέσως μία 2 γραμμή όχι πολύ σκούρα όμως.για επιβεβαίωση έκανα αμέσως και το ψηφιακό και χαμογέλασε!έκανα και σήμερα το πρωί ψηφιακό και πάλι χαμογέλασε!οπότε σήμερα και αύριο πρέπει να το προσπαθήσουμε.
απλά τα τεστ τα έκανα όχι με 4 ώρες απόχή από ην τουαλέτα και ήπια και αρκετή ποσότητα ωερό πιο πρίν.επίσης εκείνο με την γραμμή λέει το κάνεισ απόγευμα μέχρι τις 8.εγώ το έκανα 11 η ώρα και πάλι δούλεψε!
απλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας!

Nasel
26-10-10, 16:28
Κοριτσια καλησπερα, ειχα καιρο να μπω αλλα ειμαι παλι εδω..ψαχνοντας να βρω απαντησεις.. αυτον το μηνα πηρα και εγω τεστ ωορρηξιας ελπιζοντας να μου "χαμογελασει" και να κανουμε τα δεοντα ;). εχω κυκλο 28 με 26 ημερων, ξεκινησα την 9η μερα του κυκλου μου ειμαι στην 13η και ακομα να βρω την ιδανικη ημερα. εχω μπερδευτει, γιατι νομιζα οτι οι καλες μου ημερες ειναι 12 και 13 αλλα μεχρι στιγμης τιποτα.. δεν θελω να σας κουρασω πολυ αλλα η τελευταια περιοδος μου ηταν μονο τρεις μερες (η φυσιολογικη μου ειναι 6 με 7) με την δευτερη μερα να εχω αρκετη ροη. μου καρφωθηκε η ιδεα απο το πρωι μηπως λεω μηπως ειμαι ηδη εγκυος (με περιοδο?) και γιαυτο δεν υπαρχει ωορρηξια. αραγε, οταν μια γυναικα ειναι εγκυος, υπαρχει ωορρηξια? μπορει η ερωτηση να ακουγεται λιγο χαζη αλλα προσπαθουμε ενα χρονο τωρα και εδω και αρκετο καιρο εχω αρχισει να φανταζομαι μωρακια και κοιλιτσες...

hristin30
27-10-10, 10:27
Μην αγχωνεσαι απλα δεν ηρθε ακομα η γόνιμη μέρα.Συνέχισε να κάνεις το τεστ κ θα σου χαμογελάσει.Εγω με κύκλο 28-31 μερων βγηκε θετικο το τεστ ωορηξίας την 19 και 20 μέρα..και εγω νόμιζα οτι αυτες δεν ειναι γονιμες μερες..

hristin30
27-10-10, 10:28
αλλα τι να σου πω κανε κ ενα τεστ εγκυμοσύνης να σου φύγει η ιδεα αν δεν σου χαμογελάσει το τεστ ωορηξιας σε 5 μερες.

Nasel
27-10-10, 17:49
Τελικα χαμογελασε σημερα το πρωι :D!! Του δωσαμε και καταλαβε...
εχω απιστευτο πονο εδω και καμια ωρα στην αριστερη ωοθηκη, αρα σιγουρα εχω ωορρηξια!! Τα αποτελεσματα σε καμια δεκαπενταρια μερες...
ευχαριστω πολυ και ευχομαι γρηγορα μανουλες

lilitsa79
28-10-10, 14:05
Κορίτσια μου καλησπέρα και από μένα....είμαστε στον τριτο μήνα προσπαθειών και αποφάσισα να κάνω τα τεστ (ψηφιακά)αυτό τον μήνα...

Λοιπόν....ο κύκλος μου είναι 28 ημερών -και μετά από ένα τυχαίο έλεγχο στο γιατρό τον προηγούμενο μήνα είδε την 12 μερα ενα ωάριο έτοιμο να σπάσει μετά απο 2 μέρες....-άρα σύμφωνα με τις οδηγίες έπρεπε να ξεκινήσω την 11 μερα και μάλλον η ωορηξία μου γίνεται τη 14η μερα...ξεκίνησα ωστόσο απο τη 10η μέρα( για να είμαι σίγουρη).
10η μερα τίποτα και 11η μέρα τίποτα....έλα όμως που χτες την 11η μερα ένιωθα όλα τα συπτώματα ωορηξίας αν και φατσούλα δεν είδα...
12η μέρα -σήμερα το πρωί -πάλι τίποτα....

Πείτε μου αν υπάρχει περίπτωση να έγινε χτες και το τεστ να μην το έδειξε....

cindy
08-11-10, 13:37
μπορεί η ωορρηξία σου να γίνει αργότερα ή να έγινε νωρίτερα. πάντως μπορεί να υπάρξει και κύκλος που να μην έχουμε καθόλου ωορρηξία χωρίς να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος. χρησιμοποιώ κι εγώ εδώ και 2 μήνεσ προσπαθειών τεστ ωορρηξίας με ταινία, γιατί έχω κύκλο 29-34. και τους ΄δύο ΄μήνες έδειξε έντονη γραμμή μία συγκεκριμένη μέρα (η οποία βέβαια τον προηγούμενο μήνα ήταν την 18η μέρα κι αυτό το μήνα την 15η). οπότε μπορεί και σε σένα να έγινε κάποια άλλη μέρα η ωορρηξία σου. δεν είναι στάνταρ οτι γίνεται κάθε μήνα πάντα την ίδια μέρα ακριβώς. ελπίζω να σε βοήθησα έστω και καθυστερημένα

lilitsa79
08-11-10, 13:46
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση....Τελικά χαμογέλασε η φατσούλα την 16η μερα....τώρα είμαι στην 23η μέρα και είμαι στην αναμονή και ....ελπίζω !!!!!!!!!:D

zanet81
08-11-10, 15:26
kalhspera! kai egw eimai mia apo tis tosses gynaikes pou den xeroun thn gonimh tous mera.......8elei hremia kai episkepsh ston giatro sou.egw exw xekinhsei kai kanw eley8era mhnes me ton syzhgo mou alla tipota.etsi phga ston giatro mou kai mou edwse xapia gia thn orexia.mhn to vazeis katw kopela mou,mou exoun symvei pollaaaaaaaa,otan xekinhsa prin 3 mhnes na valoume mprosta me ton antra mou,dystixws skoro8hke o kouniados mou kai eipa pws ta parataw........omws OXI den einai swsto,oso kai na poname mesa mas ,synexizoume me thn elpida pws 8a kanoume ena paidaki kai 8a ton onomasoume ilia ...an einai me to kalo agoraki!!!!sou eyxomai ta kalytera kai esena kai se oses ales exoun kapoio diko tous provlhma!!!na eisai kala!!

ΡΟΥΛΑΚ
11-04-11, 12:57
ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ HOME TEST

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΗΤΑΝ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ. ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΓΥΟΣ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙ ΑΥΤΟ. ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΤΙΜΗ..........:lol::lol::lol::lol:

Βασίλισσα1975
12-04-11, 11:45
κοριτσια καλημερα!!
σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας ...

πηρα τα τεστ απο το hometest και τα εκανα πρωτη φορα σε αυτον τον κυκλό....αλλα μου βγηκε θετικο την Κυριακη το βραδυ και την Δευτερα το βραδυ...
εγω ξερω οτι η LH ανεβαινει και κατεβαινει στο 24ωρο...εγω πια μερα να υπολογισω οτι θα κανω ωορρυξια...24-36ωρες μετα την κυριακη ή την Δευτερα????
γιατι το να εχω 2 μερες στην σειρα επαφη σημαινει οτι την δευτερη δεν θα εχουμε καθολου ογκο (εχουμε ενα θεματακι) οποτε πρεπει να ξερω την ακριβη ημερομηνια..

επισης και τις 2 μερες βγηκε η δευτερη γραμμη ελαχιστα μα πολυ ελαχιστα πιο αχνη απο την γραμμη ελεγχου...σε εσας πως βγαινει...???
please βοηθηστε με!!
εχω 2 μηνες να προσπαθησω μεχρι την 3η εξωσωματικη και θελουμε να κανουμε σοβαρες προσπαθειες για φυσικη συλληψη..

φιλια πολλα!!

mpoutoumpou
12-04-11, 13:37
κοριτσια καλημερα!!
σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας ...

πηρα τα τεστ απο το hometest και τα εκανα πρωτη φορα σε αυτον τον κυκλό....αλλα μου βγηκε θετικο την Κυριακη το βραδυ και την Δευτερα το βραδυ...
εγω ξερω οτι η LH ανεβαινει και κατεβαινει στο 24ωρο...εγω πια μερα να υπολογισω οτι θα κανω ωορρυξια...24-36ωρες μετα την κυριακη ή την Δευτερα????
γιατι το να εχω 2 μερες στην σειρα επαφη σημαινει οτι την δευτερη δεν θα εχουμε καθολου ογκο (εχουμε ενα θεματακι) οποτε πρεπει να ξερω την ακριβη ημερομηνια..

επισης και τις 2 μερες βγηκε η δευτερη γραμμη ελαχιστα μα πολυ ελαχιστα πιο αχνη απο την γραμμη ελεγχου...σε εσας πως βγαινει...???
please βοηθηστε με!!
εχω 2 μηνες να προσπαθησω μεχρι την 3η εξωσωματικη και θελουμε να κανουμε σοβαρες προσπαθειες για φυσικη συλληψη..

φιλια πολλα!!
Γεια σου synik! Πηρα κι εγω τα ιδια τεστ ωορρηξιας και πραγματικα κι εμενα εβγαινε μια αχνη γραμμη. Και ετυχε και δυο μερες στη σειρα. Αυτο δεν ξερω τι σημαινε παντως μαλλον δεν ηταν καλο σημαδι γιατι δεν εγινε τιποτα (εγκυμοσυνη γιοκ!). Πρεπει η δευτερη γραμμη να ειναι πιο εντονη απο την πρωτη. Βεβαια υπαρχει περιπτωση να εγινε η αυξηση της LH ενδιαμεσα στις δυο αχνες γραμμες και γι΄αυτο να μην το ειδες. Απο τη στιγμη που αυξανει η ορμονη επειτα μειωνεται ομαλα.
Οταν εκανα pregnyl δοκιμασα το ιδιο βραδι κι ενα τεστακι και βγηκε επιτελους πιο εντονη η γραμμη οποτε ισως σ' εμενα ανεβαινει το βραδι.Παλι ομως δεν εμεινα εγκυος. Εσυ τι ωρα εκανες τα τεστ;
Με τα τεστ με τα χαμογελα τα ειχα καταφερει στο παρελθον (με πρωινα τεστ).
Ευχομαι ολοψυχα να τα καταφερεις συντομα. Καλη επιτυχια!:D

Βασίλισσα1975
12-04-11, 14:57
Γεια σου synik! Πηρα κι εγω τα ιδια τεστ ωορρηξιας και πραγματικα κι εμενα εβγαινε μια αχνη γραμμη. Και ετυχε και δυο μερες στη σειρα. Αυτο δεν ξερω τι σημαινε παντως μαλλον δεν ηταν καλο σημαδι γιατι δεν εγινε τιποτα (εγκυμοσυνη γιοκ!). Πρεπει η δευτερη γραμμη να ειναι πιο εντονη απο την πρωτη. Βεβαια υπαρχει περιπτωση να εγινε η αυξηση της LH ενδιαμεσα στις δυο αχνες γραμμες και γι΄αυτο να μην το ειδες. Απο τη στιγμη που αυξανει η ορμονη επειτα μειωνεται ομαλα.
Οταν εκανα pregnyl δοκιμασα το ιδιο βραδι κι ενα τεστακι και βγηκε επιτελους πιο εντονη η γραμμη οποτε ισως σ' εμενα ανεβαινει το βραδι.Παλι ομως δεν εμεινα εγκυος. Εσυ τι ωρα εκανες τα τεστ;
Με τα τεστ με τα χαμογελα τα ειχα καταφερει στο παρελθον (με πρωινα τεστ).
Ευχομαι ολοψυχα να τα καταφερεις συντομα. Καλη επιτυχια!:D

σε ευχαριστω πολυ ..:D
εγω εκανα 2 και 3 τεστ την ημερα ..ενα κατα τις 10.00 ενα κατα της 15.00 και ενα στης 21.00 ...για να μπορεσω να πετυχω την αυξηση...
Μηπως με την pregnyl περνουμε μεγαλυτερη δοση (πχ 10000μον) για αυτο και βγηκε σκουροτερη???? μηπως στις φυσιολογικες μοναδες της LH βγανει λιγο πιο αχνη??? τι να πω δεν μπορω να καταλαβω..παντως πρεπει να ειχα ωορρυξια γιατι ειχα τα υγρα και τα πονακια (τσιμπηματα)..:wink:

Matinaki mama
12-04-11, 15:13
κορίτσια κι εγώ κάνω εδώ και μήνες της hometest. Οι οδηγίες λένε από το πρώτο θετικό να μετράμε για ωορρηξία... το δεύτερο μάλλον δεν ισχύει. Εμένα μου έβγαζε τη δεύτερη γραμμή το ίδιο έντονη και το καταλάβαινα μάλιστα μετά από λίγη ώρα που στεγνώνανε και οι δύο. τα έχω ακόμα κρατημένα και είναι ολόιδιες οι γραμμές.
(Τώρα μάλλον είμαι έγκυος γιατί έκανα και μερικά τεστ εγκυμοσύνης και δείχνουν καθαρά θετικό... αλλά λόγω προηγούμενης βιοχημικής, συγκρατιέμαι λίγο....). Ελπίζω να βοήθησα....

Matinaki mama
12-04-11, 15:15

Θέλω να ρωτήσω κάτι για τα ψηφιακά τεστ. όταν σου βγάζουν φατσούλα, τι σημαίνει? ότι μετράνε πόσες μονάδες της ορμόνης? ειδικά για της εγκυμοσύνης, αν έχεις τα τεστ σε ταινίες π.χ., βλέπεις την αύξηση της ορμόνης αν κάνεις κάθε μέρα (που σκουραίνει η γραμμούλα), ενώ το ψηφιακό κάθε μέρα θα σου γράφει "έγκυος" και δεν θα ξέρεις αν προχωράει καλά. Έτσι δεν είναι??? Επίσης, τα ψηφιακά γράφουν ευαισθησία μονάδων στη συσκευασία?

Βασίλισσα1975
12-04-11, 15:16
κορίτσια κι εγώ κάνω εδώ και μήνες της hometest. Οι οδηγίες λένε από το πρώτο θετικό να μετράμε για ωορρηξία... το δεύτερο μάλλον δεν ισχύει. Εμένα μου έβγαζε τη δεύτερη γραμμή το ίδιο έντονη και το καταλάβαινα μάλιστα μετά από λίγη ώρα που στεγνώνανε και οι δύο. τα έχω ακόμα κρατημένα και είναι ολόιδιες οι γραμμές.
(Τώρα μάλλον είμαι έγκυος γιατί έκανα και μερικά τεστ εγκυμοσύνης και δείχνουν καθαρά θετικό... αλλά λόγω προηγούμενης βιοχημικής, συγκρατιέμαι λίγο....). Ελπίζω να βοήθησα....

οχι μονο βοηθησες matinaki αλλα μας χαροποιησες αφανταστα με τα καλα σου νεα ...σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη...