PDA

Επιστροφή στο Forum : Δάπεδο & μπουσούλημα

elias-christina
16-07-08, 12:04
Εχω κ αλλο θεμα σημερα!
Ακουστε... χθες πηγα να αγορασω τον περιβοητο ατμομαγειρα που συζηταγαμε κ επεσα πανω σε ενα υπεροχο στρωμα απ'αυτα που βαζεις για να παιζουν τα μωρα πανω κ να αρχισουν να μπουσουλανε.
Η πωλητρια μου ειπε πως δεν θα ηταν ασχημα να το προμηθευτω για να ξεκινησει να μπουσουλαει, να παιζει κλπ.
Απο πριν, η αληθεια ειναι, ειχα αγωνια αν θα ηθελα να παιζει κατω η μικρη μου αλλα θελω να την αφησω να μπουσουλησει.
Να σημειωσω οτι η τιμη του ειναι 53 ευρω κ το εξωτερικο υφασμα βγαινει κ πλενεται, λετε να ειναι για πεταμα σε λιγες μερες? Εσεις τι προτιμησατε στο ξεκινημα?

ΜΑΡΙΑ30
16-07-08, 12:20
Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο.
Εγώ την άφηνα πάνω στο χαλί, το οποίο φυσικά δεν πατούσαμε με παπούτσια και το σκούπιζα κάθε βράδυ με την ηλεκτρική.
Το στρώμα ίσως να μην είναι κακή ιδέα, αλλά ίσως αν είναι πολύ μαλακό να τη δυσκολέψει.

elias-christina
16-07-08, 12:38
Mαρια μου το χαλι που εχω στο σαλονι ειναι δερματινο.
Ξερεις αυτα με τα "λουρια".
Θεωρω οτι μαζευει πολυ βρωμια, δεν ξερω τι να κανω, προβληματιστηκα.

ΡΟΥΛΑ
16-07-08, 12:51
Εγω προσωπικά τίποτα, τις άφηνα να μπουσουλάνε όπου ήθελαν, είτε σε χαλί είτε στο πάτωμα. Ποτέ δεν έπαθαν κάτι!!!!!

ΜΑΡΙΑ30
16-07-08, 13:36
Θα συμφωνήσω με τη Ρούλα.
Στο πάτωμα δεν την άφηνα όταν ήταν χειμώνας για να μην παγώνει.
Μήπως να πάρεις καλύτερα ένα απλό μοκετοχαλί που να πλένεται κιόλας εύκολα....

shine
16-07-08, 13:43
Εμεις (ηταν φθινοπωρο) οταν μπουσουλουσε και στη συνεχεια σηκωνοταν, ειχαμε στρωσει πανω στη μοκετα της κουζινας ενα ωραιο βαμβακερο ,σχετικα παχουλο παπλωμα,ετσι οταν εχανε την ισορροπια του δεν χτυπαγε το κεφαλι του στα πλακακια,ουτε εγλειφε το πατωμα.Επισης εγω μαγειρευα και εκανα γενικα τις δουλειες μου στον ιδιο χωρο χωρις να προβληματιζομαι για το που βρισκεται το παιδι.

mel
16-07-08, 13:46
Εγω προσωπικά τίποτα, τις άφηνα να μπουσουλάνε όπου ήθελαν, είτε σε χαλί είτε στο πάτωμα. Ποτέ δεν έπαθαν κάτι!!!!!
Συμφωνω και εγω . να προσθεσω μονο πως είχαμε στο σπιτι ένα παλιο παπλωμα και το εβαζα στην αρχη κατω και πάνω του ολα τα παιχνιδια. Ε, τα παιδια μου ποτε δεν εμειναν πανω σε αυτο. πάντα πηγαιναν εκτος. Οποτε δεν νομιζω οτι θα εχει καποιο νοημα να αγορασεις κατι τετοιο.

sofia_nefeli
16-07-08, 15:25
εμενα η παιδιατρος μου ειπε να παρω αυτο το παζλ που ειναι σκληρο αφρολεξ. μου το ειχαν πει και μαμαδες. το θεμα ειναι πως η μικρη δεν περιοριζεται. στο πατωμα την εβαζα αλλα χτυπουσε και εκλαιγε...

mariamb
16-07-08, 16:00
Η δική μου είναι 7,5 μηνων και πλέον μπουσουλάει....σέρνεται καλύτερα..με άνεση.Από 4 μηνών...στρώνω ένα μεγάλο πάπλωμα πάνω στο χαλί του σαλονιού....της βάζω μαξιλάρια γύρω γύρω...όταν θέλω να την περιορίσω...και όλα τα παιγνίδια της στην μέση. Τον τελευταίο καιρό..κάνει προσπάθεια...να γαντζωθεί από τα μαξιλάρια..και να να σηκωθεί...οπότε μαλλον θα δοκιμάσω το πάρκο...αλλά σε εμένα το πάπλωμα απέδωσε καρπούς.

Μαμά του Ωρίων
16-07-08, 16:06
ερώτηση...
πόσο επί πόσο είναι αυτό το υπέροχο στρώμα?
1 χ 1? 2 χ 2?
πόσο καιρό νομίζεις θα την περιορίσεις στα στενά όρια αυτού του στρώματος?
μπουσούλημα σημαίνει γυρίζω αλωνίζω και μυρίζω το σπίτι όλο
κάτι σαν τα σκυλιά ένα πράγμα :lol:

μου δώσαν μια τέτοια "κουβερτούλα" και αν τη χρησιμοποίησα 2 φορές είναι ζήτημα... για μένα είναι περιττό
ένα μαλακό πάπλωμα ή μια κουβέρτα με ένα σεντόνι από πάνω κάνουν για αρχή τη δουλειά σου
μετά που θα αρχίσει να κόβει δρόμους... δεν την περιορίζεις πουθενά και με τίποτα :wink:

elias-christina
16-07-08, 16:13
ωχ καταλαβα!!!

Θα τρελαθω με τη σφουγγαριστρα αγγαζε δλδ!

και ποτε ξεκινησε βρε κοριτσια αυτος ο μαραθωνιος? Για να ξερω τι με περιμενει δλδ!! :roll:

DALIA
16-07-08, 23:46
και ποτε ξεκινησε βρε κοριτσια αυτος ο μαραθωνιος? Για να ξερω τι με περιμενει δλδ!! :roll:

εμένα κοριτσακι μου δεν περασε καθολου αυτο το σταδιο.Περπατησε γυρω στους 10 μηνες.Παντως θα συμφωνησω και γω οτι αυτο το στρωμα σιγουρα ειναι περιττο.

Ekabn
17-07-08, 17:24
Κι εγώ θεωρώ ένα σκέτο στρώμα κάπως περιττό. Μπορείς όμως να πάρεις ένα γυμναστήριο, από αυτά που ξαπλώνει σε ένα μαλακό στρωματάκι και από πάνω έχει διάφορα κουκλάκια που κρέμονται. Ο δικός μου έπαιζε με τα κουκλάκια και μετά άρχισε να γυρίζει μπρούμυτα και μετά να κάνει βαρελάκια και μετά να πιάνεται από το κοντάρι του γυμναστηρίου και να σηκώνεται όρθιος. Ε, από τότε που μπουσούλησε δεν ξαναπάτησε πάνω στο γυμναστήριο. Πέρναγε από δίπλα και το περιφρονούσε, προφανώς θεωρούσε ότι είναι για μικρά παιδάκια

Κλειώ
23-08-10, 10:40
Καλημέρα μανούλες και καλό φθινόπωρο .
Η μικρή μου εχει πάνω απο μήνα που γυρνά απο μπρούμυτα ανάσκελα και τούμπαλιν και επίσης πηγαίνει προς τα πίσω .
Στις διακοπές δεν είχε την ευκαιρία να κινηθεί αρκετά το παιδί και τώρα που επιστρέψαμε , θέλω να φτιάξω ενα χώρο στο πάτωμα και να το αφήνω να κινείται , για να μπουσουλήσει .
Το πάτωμα εχει πλακάκι . Τι να βάλω στο πάτωμα ?
Να βάλω μοκέτα και απο πάνω σεντονάκι για να μην τρώει την μοκέτα ή κάτι μεγάλα κομμάτια παζλ που έχει το τζάμπο ?

ANGEL51
23-08-10, 12:06
Καλημερα κοριτσια, εμενα η μικρη οταν ξεκινησε να μπουσουλαει την ειχα στο γυμναστηριο κατω στο πατωμα και δεν καθοταν εκει πανω απο 2 λεπτα, δεν μπορεις με τιποτα να τα περιορισεις τα παιδακια οποτε αναγκαστηκα σκουπα και σφουγγαρισμα συνεχεια!

sevoula
23-08-10, 12:42
κι εγώ συνέχεια σφουγγάρισμα με dettol. αλλά από αυτά που διάβασα εδώ, μάλλον δεν είναι και τόσο αθώο.
το ότι είναι κρύο το πάτωμα με προβληματίζει, όπως και το ότι μπορεί να χτυπήσει άσχημα σε σχέση με το παρκέ στο δωμάτιό της.
μέχρι και κουβερλί δροσερό της άπλωσα κάτω, πάλι στο μάρμαρο πήγαινε το αγαπάκι μου!
η αδυναμία της είναι οι γλάστρες και τα καλώδια. επίσης το ποντίκι του Η/Υ!

katerinak
23-08-10, 13:20
εγω την αφηνα να παει οπου ηθελε,προσπαθουσα να ειναι στο χαλι αλλα ηθελε κ στο πλακακι,την επαιρνα ,ξαναπηγαινε!

Κλειώ
23-08-10, 13:23
Οταν απο μπρούμυτα γυρνάει ανάσκελα πέφτει απότομα το χρυσό μου . Αν την αφήσω στο σκέτο πάτωμα θα χτυπήσει και θα κλαίει και δεν θέλω . Γιαυτό ζητώ προτάσεις . Αυτά τα παζλ με αφρολέξ απο τα τζάμπο τα δοκίμασε κανείς ?
Επίσης αν είναι σκέτο χαλί ή μοκέτα , δεν είναι άσχημο να προσπαθεί να το φάει ? Γιατί στο κρεβάτι προσπαθεί να φάει τα σεντόνια .

Ellemphriem
23-08-10, 13:37
Εγω της ειχα απλωσει ενα μεγαλο παπλωμα ειχα ολα τα παιχνιδια επανω και την αφηνα να τα βγαλει περα μονη της. Μεγαλη ευκολια το παπλωμα.

Ellemphriem
23-08-10, 13:38
κι εγώ συνέχεια σφουγγάρισμα με dettol. αλλά από αυτά που διάβασα εδώ, μάλλον δεν είναι και τόσο αθώο.
το ότι είναι κρύο το πάτωμα με προβληματίζει, όπως και το ότι μπορεί να χτυπήσει άσχημα σε σχέση με το παρκέ στο δωμάτιό της.
μέχρι και κουβερλί δροσερό της άπλωσα κάτω, πάλι στο μάρμαρο πήγαινε το αγαπάκι μου!
η αδυναμία της είναι οι γλάστρες και τα καλώδια. επίσης το ποντίκι του Η/Υ!

Δοκιμασε χαρα μου ξυδι με μαγειρικη σοδα. Ειναι πολυ πιο αθωο ειδικα οταν τα παιδια στην κυριολεξια 'γλυφουν' το πατωμα με την γλωσσα....:roll:

sevoula
23-08-10, 13:39
είναι μικρούλι το δικό σου. βάλτης ένα κουβερλί, πιο μαλακό και πιο δροσερό.
τα παζλ δεν τα δοκίμασα.
στη μοκέτα την είχα εγώ ή σε παρκέ μόνο στην αρχή.

tzia
23-08-10, 13:44
εγω κοριτσια αγορασα αυτο το παζλ ταταμι απο το τζαμπο...γυρω στα 10 τετραγωνικα χωρο της εφτιαξα και το εβαλα διπλα στον καναπε για να σηκωνεται και να περπαταει...δεν περιοριζεται βεβαια...γυρνα τα μαρμαρα σε ολο το σπιτι....οποτε το σφουγγαρισμα πάει συννεφο...αλλα το ταταμι με βολεψε γιατι οταν παιζουμε μαζι...καθεται σε αυτον το χωρο και δεν κρυωνει τοσο το κωλαρακι της...αν την αφησω ομως...παιρνει τους δρομους...

mikio
23-08-10, 13:50
Γεια σου Κλειώ! Δε θυμάμαι πού το είχα διαβάσει αλλά αυτά τα αφρολέξ παζλ από τα τζάμπο είναι τοξικά και επικίνδυνα για τα παιδιά. Ειδικά αν φαγωθούν και πίστεψέ με η μικρή σου θα τα βρει πολύ καλό μεζέ σε λίγο καιρό... Νομίζω είχε θέμα εδώ στο φόρουμ και μια κοπέλα παρέθεσε λίστα με επικίνδυνα προϊόντα προς ενημέρωση του καταναλωτή η οποία είχε εκδοθεί από κάποιο φορέα...δε θυμάμαι ποιο.
Άφησε το ζουζούνι σου να βρει μόνο του τον δρόμο του! Μπορεί να στρώσεις ένα σωρό χαλιά,στρωματάκια κι αυτό να επιστρέφει κάθε φορά στο πλακάκι. Και θα πέσεικαι θα χτυπήσει και θα φάει σκόνες και σκουπιδάκια. Εσύ φρόντισε να καλύψεις πρίζες και επικίνδυνες γωνίες, να βγάλεις τραπεζομάντιλα και σεμέ και να το προστατέψεις από σοβαρούς κινδύνους όπως ας πούμε....να της έρθει κάποιο βαρύ έπιπλο ή αντικείμενο στο κεφάλι και ας την ελεύθερη! Θα μάθει έτσι πιο εύκολα να προστατεύεται και να γυρίζει με τρόπο από μπρούμυτα ανάσκελα ώστε να μη χτυπάει! Θα το δεις ότι όσο την αφήνεις τόσο θα μαθαίνει! ;)
Ο δικός μου με ελεγχόμενη προστασία έμαθε από μόνος του να κάθεται με τρόπο στο πάτωμα όταν είναι όρθιος ώστε να μη χτυπάει ή να χάνει την ισορροπία του και να πέφτει πίσω, έμαθε να κατεβαίνει με τρόπο από τον καναπέ κλπ. (είμαστε βλέπεις σε άλλο στάδιο) Αν κάθε φορά τον κατέβαζα εγώ ή αν είχα μαξιλάρια στο πάτωμα πιστεύω δε θα μάθαινε. Ήμουν εκεί και με προσοχή χωρίς να παρεμβαίνω όταν έβλεπα ότι δε χρειάζεται τον άφηνα να κατέβει. Έχει χτυπήσει αλλά συνήθως από εκεί που δεν το περίμενα! Πχ να μπουσουλάει γρήγορα και να μην προλάβει να βάλει τα χέρια μπροστά και να φάει τα μούτρα του. Μάτωσε, έκλαψε, αγκαλίτσα, φιλάκια, πέρασε! ;) Να είσαι εκεί όταν θα χτυπήσει και με ψυχραιμία να την παρηγορήσεις.Μην την τρομάξεις και σταματήσει το υπέροχο κι άκρως απαραίτητο για την ανάπτυξή της στάδιο της εξερεύνησης! ;)
Και μη φρικάρεις με την καθαριότητα, θα αποκτήσει και αντισώματα! :lol: Σκούπισμα και σφουγγάρισμα σε νορμάλ συχνότητα κι όχι 10 φορές τη μέρα. Ούτε χλωρίνες και ντετόλ. Έχει φάει ο δικός μου από το πάτωμα μπόλικη σκόνη, χνούδια, ψιχουλάκια. Μια χαρά είναι το παιδί δόξα τω Θεώ και δε μου έχει αρρωστήσει ως τώρα (να χτυπήσω και ξύλο γιατί είμαι και γρουσούζα)! :lol:
Kαλές εξερευνήσεις και καλό τρέξιμο κοριτσάκι! Να είσαι και περήφανη που είναι τόσο μπροστά το μωράκι σου! ;)

mikio
23-08-10, 13:57
http://www.mlsi.gov.cy/mlsi/dli/dli.nsf/All/A84930C13F8F88ADC22574E3002CEE2C/$file/99%20Anakoinosi%20RAPEX%20Dec%2008.pdf
Ιδού το λινκ! :lol: Η πλάκα είναι ότι εγώ το είχα παραθέσει...και το είχα ξεχάσει! Ε ρε τι σου κάνει στο μυαλό η εγκυμοσύνη!!!

sevoula
23-08-10, 14:08
γειά σου mikio με τα ωραία σου!

sweet_february
23-08-10, 14:11
Εμενα η μικρη μπουσουλησε γυρω στους 9 μηνες και το θεμα ειναι πως βολευτηκε τοσο πολυ με το μπουσουλημα που το κρατησε μεχρι τους 14 μηνες οπου και περπατησε.
Οπως και η ΡΟΥΛΑ ετσι κι εμεις δεν της βαλαμε τιποτα κατω.. Απλα φροντιζα να καθαριζω συνεχεια.. Πολυ εκνευριστικο θα μου πεις, καθως ακομα και τη λιγη ωρα που σου αφηνει το μωρο εσυ αναγκαστικα θα πρεπει να καθαριζεις αλλα δεν ξερω, μου φανηκε πως ηταν καλυτερο να την αφησω ετσι (με το σκεπτικο πως αμα μαθει να μπουσουλαει μονο πανω σε μια επιφανεια μετα θα θελει να μπουσουλαει κι αλλου ή θα γκρινιαζει για να την πηγαινω εγω -γελαστε ελευθερα, γενικα τρωω τετοια σκαλωματα που ειναι ακυρα- :lol::lol: Και για να μην παρεξηγηθω, δεν θεωρουσα κακο να πηγαινουμε μαζι παντου, απλα επειδη επρεπε να σκυβω για να περπαταμε παρεα, με πονουσε η μεση μου με την οποια εχω προβλημα :oops:).
Ουτε κι εμενα επαθε κατι παντως παρολο που την αφησα ετσι "χυμα". Ελπιζω να βοηθησα! :)

maria_s
23-08-10, 14:30
μου έκανες την καρδιά περιβόλι βρε μικιό μου :( Έχω πάρει το παζλ στο μπεμπέ Νικολί και το μασουλάει συνέχεια!!!!
Μάντεψε τι θα πεταχτεί σήμερα!!!

tzia
23-08-10, 15:22
bravo re mikio...mas anoixes ta matia...alla eprepe na to exo skeftei apo prin i ilitheia...na to tsekaro...allou kai allou prosexo..tespa...mikro to kako...
i mikroula sto marmaro tha ti vgalei...

mikio
23-08-10, 15:45
Tα είχα δει κι εγώ κορίτσια στα καταστήματα και μου φάνηκαν καλή ιδέα για το δωμάτιο του μικρού πριν ακόμα να τον γεννήσω. Μετά όμως είδα μια γειτόνισσα που τα είχε στρώσει σε ένα δωμάτιο παιχνιδιού της μικρής της και παρατήρησα ότι είχαν φθαρεί. Όταν τη ρώτησα και μου είπε ότι το μωρό τα μασουλούσε έφαγα μια φρίκη είναι η αλήθεια... Γιατί το υλικό και τα χρώματα με τα οποία είναι βαμμένο δε σου κάνει σε κάτι το ασφαλές και το υγιεινό... για να το τρώει ένα παιδάκι ή έστω να το βάζει στο στόμα του. Αφού είχα ψάξει για πλαστικά μπιμπερό, για βρεφικές τροφές, για τα βιολογικά, για ένα σωρό άλλα είδη, θεώρησα αυτονόητο να ψάξω και για αυτά.
Πάντως πού να το φανταστούμε βρε κορίτσια ότι ελλοχεύουν τόσοι κίνδυνοι σε παιδικά και βρεφικά προϊόντα? Τυχαία έμαθα κι εγώ για τα μπιμπερό από πλαστικό και την ουσία BPA. Τυχαία είχα μάθει και για την παρτίδα με τα βρεφικά βιολογικά μάλιστα γάλατα που είχαν μέσα ένα επικίνδυνο μικρόβιο... Πού να σου πάει ο νους? Όλα πρέπει να τα ελέγχουμε πια...

tzia
23-08-10, 16:05
Tα είχα δει κι εγώ κορίτσια στα καταστήματα και μου φάνηκαν καλή ιδέα για το δωμάτιο του μικρού πριν ακόμα να τον γεννήσω. Μετά όμως είδα μια γειτόνισσα που τα είχε στρώσει σε ένα δωμάτιο παιχνιδιού της μικρής της και παρατήρησα ότι είχαν φθαρεί. Όταν τη ρώτησα και μου είπε ότι το μωρό τα μασουλούσε έφαγα μια φρίκη είναι η αλήθεια... Γιατί το υλικό και τα χρώματα με τα οποία είναι βαμμένο δε σου κάνει σε κάτι το ασφαλές και το υγιεινό... για να το τρώει ένα παιδάκι ή έστω να το βάζει στο στόμα του. Αφού είχα ψάξει για πλαστικά μπιμπερό, για βρεφικές τροφές, για τα βιολογικά, για ένα σωρό άλλα είδη, θεώρησα αυτονόητο να ψάξω και για αυτά.
Πάντως πού να το φανταστούμε βρε κορίτσια ότι ελλοχεύουν τόσοι κίνδυνοι σε παιδικά και βρεφικά προϊόντα? Τυχαία έμαθα κι εγώ για τα μπιμπερό από πλαστικό και την ουσία BPA. Τυχαία είχα μάθει και για την παρτίδα με τα βρεφικά βιολογικά μάλιστα γάλατα που είχαν μέσα ένα επικίνδυνο μικρόβιο... Πού να σου πάει ο νους? Όλα πρέπει να τα ελέγχουμε πια...
gia pes gia pes...ποια εταιρια ειναι???

female
23-08-10, 16:20
Α τέλεια! Και εμείς έχουμε αυτό το παζλ και το αποσύραμε ακριβώς γιατί το μασουλούσε συνέχεια. Το έχω φυλάξει για μελλοντική χρήση αλλά η χρήση του σταματάει εδώ. Θα το χαρεί ο κάδος των σκουπιδιών απόψε!!

Κλειώ
23-08-10, 16:27
mikio πολυ χρήσιμη πληροφορία .
Για να είμαι ειλικρινής μου πέρασε απο το νου , διοτι η μικρή τρώει τα πάντα (μάλλον λόγω δοντιών) . Οπότε σκέφτηκα οτι θα προσπαθήσει να φάει και το παζλ και το χαλί και οτι άλλο της βάλω για να μπουσουλήσει .
Οποτε θα έβαζα ετσι κι αλλιως απο πάνω σεντόνι . Ας φάει το σεντόνι .
Γιατι και το χαλί ή μοκέτα αν το φάει είναι οκ ? Ασε που μαζευει πολλες σκόνες .
Ομως 5,5 μηνών είναι πολύ μικρή για να προσέξει πως θα γυρίσει για να μην χτυπήσει και κάτι πρέπει να της βάλω για αρχή .
Ισως μοκέτα και απο πάνω πάπλωμα και απο πάνω σεντόνι και γυρω-γύρω μαξιλάρια ..... Είμαι υπερβολική ? Για αρχή . Οταν θα μάθει να μπουσουλάει σφαίρα , τοτε δεν θα μπορώ να την περιορίσω και θα μπορεί να μάθει να προσέχει πως γυρνά .

Ellemphriem τι δοσολογία βάζεις ? Για το ξύδι ξέρω οτι εχει απολυμαντικές ιδιότητες . Για την σόδα δεν ήξερα .

mikio
23-08-10, 17:25
Η εταιρία ήταν η Γαλλική babynat. Στα μέσα του περασμένου έτους όταν κοίταζα για βιολογικά γάλατα είχα διαβάσει ότι είχε βρεθεί παρτίδα επιμολυσμένη με ένα κολοβακτηρίδιο που προκαλεί εντερίτιδεςκαι μηνιγγίτιδες στα βρέφη! Μπορεί έκτοτε να μην υπάρχει πρόβλημα αλλά και μόνο στην ιδέα εγώ φοβάμαι να αγοράσω προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρίας!

Κλειώ μου είναι όντως πολύ μικρή η μπέμπα σου αλλά θα σε εκπλήξει με το γεγονός πόσο γρήγορα θα μάθει να προσέχει! Σε πρώτη φάση μπορείς να βάλεις κάτω κάτι σταθερό όπως μοκέτα. Με το σεντόνι ή το πάπλωμα μπορεί να μπουρδουκλωθεί και δε θα μπορεί να κινηθεί με άνεση. Αλλά μάρτυς μου ο Θεός κι εγώ που το έκανα, έκανα τζάμπα κόπο! Όλο στο πάτωμα ήταν! Στα πλακάκια! Με τη ζέστη μάλιστα δεν υπάρχει περίπτωση να της αρέσει το χαλί. Όσο για το αν θα χτυπήσει, μη σε ανησυχεί το χτύπημα από τόσο μικρό ύψος. Είναι και σκληροτράχηλα τα μωράκια μας! Θα δεις ότι με τον καιρό θα βάζει δύναμη στα χεράκια, ακόμα και στους κοιλιακούς για να μην πέφτει κάτω! ;) Το κρύο πάτωμα μη σε τρομάζει, αν φοράει την πάνα και ένα φορμάκι είναι οκ! Ούτε η σκόνη και το αν θα φάει τη μοκέτα! Δεν είδες παρακάτω σε ένα ποστ που το μωρό μιας φίλης έφαγε μια μύγα? Συνήθιζε στην ιδέα... :lol: Συνήθως κάνουν την αρχή με ψίχουλα και σκόνη!
Αν μετά που μπουσουλάει μπλαβίζουν τα ποδαράκια της πάρε της βρεφικές επιγονατίδες. Εγώ βρε για να φανταστείς... τον έχω αφήσει με επιγονατίδες να μπουσουλήσει ακόμα και σε εξωτερικό χώρο, την αυλή μιας ταβέρνας! Μαύρος έγινε! Αλλά το καταφχαριστήθηκε! Μετά κάναμε "Λούνει-λούνει το γουρούνι!" και όλα οκ! :lol:

Α! Μην ξεχάσεις να βγάλεις και τις γλάστρες από το σπίτι! Για το χώμα ειδικά τρελαίνονται τα πιτσιρικάκια! :lol:

Κλειώ
24-08-10, 11:56
Ευχαριστώ mikio μου . Προς το παρον την εχω στο κρεβάτι με επίβλεψη και αν και την δυσκολευει λίγο το σεντόνι , κατι καταφέρνει .
Μάλιστα χθες εκανε το πρώτο της βήμα προς τα εμπρός και σήμερα το πρωι το επανέλαβε . Αλλα μάλλον δεν εχει δυναμώσει ακόμη γιατί ζορίζεται πολύ και μετά πέφτει .
Είναι και μικρούλα , αλλα φαίνεται οτι το πνεύμα θέλει , παρολο που το σώμα είναι ακόμη αδύναμο .

Aeriko
31-08-10, 10:05
Επικουρικά στα όσα έγραψε η mikio επιβεβαιώνω πως ό,τι κι αν βάλετε θα αποτύχει παταγωδώς :) Εκεί που ΔΕΝ θέλετε να πάει... εκεί θα πάει :lol: Η δική μας χτύπησε 2 φορές γυρνώντας από μπρούμυτα ανάσκελα στο μάρμαρο και αυτό ήταν... έκτοτε όποτε πέφτει ανάσκελα κρατάει το κεφαλάκι της ψηλότερα! Είναι εκπληκτικό το πως μαθαίνουν από το πάθημά τους γι' αυτό αφήστε τα να χτυπήσουν και κυρίως ΜΗΝ τρομάξετε φανερά! Εγώ όσες φορές έχει χτυπήσει έχω πιέσει τον εαυτό μου να μην πάει κοντά της παρά μόνο αν κλάψει και ακόμα και τότε πλησιάζοντας την της έλεγα καθησυχαστικά "έλα σώπα δεν πάθαμε τίποτα" την σήκωνα και την απασχολούσα με κάποιο αγαπημένο θέμα της (τα γατάκια, τα ψαράκια, τον κόσμο στο δρόμο κ.λπ.). Σε μερικά δευτερόλεπτα είχαμε ξεχάσει το χτύπημα και συνεχίζαμε ακάθεκτες...

Όσο για την καθαριότητα... ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης! Όσο κι αν καθαρίσετε αυτά μαύρα θα γίνουν. Και τι θα κάνετε δηλαδή όταν θα πάνε στην παιδική χαρά και θα κάτσουν κάτω και θα ακουμπήσουν με τα χεράκια παντού; Θα καθαρίσετε και την παιδική χαρά; :lol: Εμείς μεγαλώσαμε σε αποστειρωμένο περιβάλλον; Όχι. Δημιουργήσαμε αντισώματα για τα πάντα γιατί ο ανθρώπινος οργανισμός προσαρμόζεται στο περιβάλλον που ζει... και επειδή δεν θα ζήσει σε καθαρό περιβάλλον αφήστε τα να λερωθούν ;)

delin
31-08-10, 10:23
καλημερα μια απο τα ιδια και εμεις. Εμας πρωτα περπατησε και μετα μπουσουλησε. Ηταν χειμωνας και ειχα στρωσει το σπιτι. Ε και οπου δεν υπηρχε χαλι εκει πηγαινε. Απο τουμπες αλο τιποτα αλλα μετα απο δυο λεπτα το ειχε ξεχασει. Το καλοκαιρι παροτι περπαταμε ηταν μονιμος ξαπλωμενη στο πατωμα εκει ετρωγε το φρουτο της και γενικα οτι της εδεινα. Της το εδινα στα χερια και σε χρονο ντε ντε το ειχε βαλει στο πατωμα το εκανε μικρα κομματακια και σαν τα σκυλια το ετρωγε απο κατω. Ρε τι σε πιατακι τιποτα. Σφουγγαριζα το σπιτι καθε μερα και σκουπα μερα παρα μερα. Την κουζινα δε δυο φορες. Δυστιχος δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα αυτα θα κανουν αυτο που θελουν και οχι τιποτα αλο οταν πηγαινα να το παρω σταματαγε να τρωει. Ετσι το πηρα αποφαση και τωρα ποια δεν δινω απλα σημασια.

Κλειώ
31-08-10, 11:11
Η δική μας χτύπησε 2 φορές γυρνώντας από μπρούμυτα ανάσκελα στο μάρμαρο και αυτό ήταν... έκτοτε όποτε πέφτει ανάσκελα κρατάει το κεφαλάκι της ψηλότερα!

Δεν παθαίνει τίποτα λες αν χτυπήσει στο πάτωμα ? Και θα μάθει να προσέχει ..............
Μακάρι !!!!!!!!!!!!!!!

my billy
31-08-10, 13:03
παζλ για "μπουσουλημα" χωρις βλαβερα χημικα ισχυριζεται οτι εχει το cosycorner κανουν λεει απο 0+ ειναι βεβαια πολυ πιο ακριβα απο αυτα του τζαμπο. και ο δικος μου στο μαρμαρο αλωνιζει τρωει τουμπες αλλα ειναι σκληρος κ συνηθως δεν κλαιει! οταν ομως κλαψει ματωνει η ψυχη μου γιατι ξερω οτι πονεσε πολυ. κακια μαμα κακια μαμα που δεν τον προλαβαινω....

Aeriko
02-09-10, 13:35
Κλειώ μου έχουν πολύ μεγαλύτερες αντοχές απ' όσες φανταζόμαστε :) Προχθές πήγαμε στην παιδίατρο και αλώνιζε στο ιατρείο. Κάποια στιγμή σκοντάφτει και πέφτει και την πιάνει ο πατέρας της πριν πέσει κάτω. Χτύπησε όμως το κεφάλι της στην καρέκλα. Δεν κατάλαβε Χριστό! Συνέχισε ακάθεκτη και η γιατρός εκθείαζε την ικανότητα του μπαμπά να την προστατεύει. Όταν της είπε ότι χτύπησε αλλά δεν την ένοιαξε έπαθε πλάκα η παιδίατρος και δεν το πίστευε μέχρι που είδε την κοκκινίλα στο μέτωπο η οποία μετά από 1 ώρα είχε φύγει ;)

Αν δεν χτυπήσει δεν θα μάθει ;) Το σημαντικό είναι η δική σου αντίδραση! Αν δεν το τρομάξεις την πρώτη/δεύτερη φορά και το κάνετε σαν παιχνίδι μετά θα χτυπάει και ελαφρύτερα και δεν θα το καταλαβαίνετε καθόλου.