PDA

Επιστροφή στο Forum : που κοιμαται το νεογεννητο καλυτερα

γιαννάκι
17-07-08, 21:13
η απορια που εχω ειναι που ειναι καλυτερα το νεογεννητο να κοιμαται...στο λίκνο? στο port bebe? σε καλάθι? στη κούνια? στο δωμάτιο των γονιων ή στο δωμάτιο του εξ αρχής? τι ειναι πιο σωστο για την υγεια του?

ευχαριστώ...!

natasaZ
17-07-08, 23:05
Βασικά σημασία έχει πως θα βολευτείτε. Εμείς είχαμε το λίκνο στο δικό μας δωμάτιο που κοιμόταν το βράδυ και είχαμε και ένα port bebe στο σαλόνι όπου κοιμόταν κατά τη διάρκεια της ημέρας. Καμια φορά όμως τη βάζαμε και στο δωμάτιο της την ημέρα.

amaretto
17-07-08, 23:37
Σε σχέση με τον ύπνο, σε γενικές γραμμές, αυτά που έχουν άμεση και προφανή σχέση με την υγεία του είναι τα εξής:
- το μωρό ανάσκελα μέχρι να μπορεί να γυρίζει μόνο του σε όποια θέση θέλει
- σωστό ντύσιμο/σκέπασμα/ σωστή θερμοκρασία στο δωμάτιο (όχι πολλή ζέστη γιατί ξεραίνονται οι βλενογόννοι της μύτης και το δέρμα).
- όχι υπνόσακο τον πρώτο χρόνο και όχι σκουφί, γιατί τα μωρά υπερθερμαίνονται εύκολα
- όχι φρου-φρου και κουκλιά γύρω-γύρω α) γιατί μπορεί να γυρίσει το μωρό να πέσει πάνω τους και να μην μπορεί να αναπνεύσει β) μαζεύουν σκόνες
- όχι πολύ μαλακό στρώμα, γιατί μπορεί αν γυρίσει μπρούμυτα, να πάθει ασφυξία
- όχι μεγάλο κενό ανάμεσα στα κάγκελα του κρεβατιού (νομίζω το μέγιστο είναι 5-6 εκ)
- αν μπορεί να "σέρνεται" ανάσκελα προς τα πίσω, το τοποθετούμε αρχικά με τα πόδια προς τη βάση του κρεβατιού, ώστε να μη φτάσει εύκολα να χτυπήσει το κεφάλι του στο κεφαλάρι (αν κοιμάται σε κρεβατάκι)
- φυσικά πρόβλεψη για να μην πέσει το μωρό από εκεί που κοιμάται
- όχι ύπνος στο ίδιο κρεβάτι με γονείς που καπνίζουν ή κάνουν χρήση ναρκωτικών ουσιών ή φαρμάκων που δεν τους επιτρέπουν να ξυπνούν εύκολα
- όχι παρατεταμένος ύπνος στο κάθισμα του αυτοκινήτου, γιατί εμποδίζεται η αναπνοή του μωρού, αφού δεν ελέγχει το κεφάλι και πέφτει προς τα μπρος.
- όχι έπιπλα με τοξικά χημικά στις βαφές ή στη σύνθεση
- η ενδοεπικοινωνία στην απόσταση που ορίζει ο κατασκευαστής

Αν ξεχνάω άλλα ή θυμάμαι κάτι λάθος, διορθώστε με.
Τα υπόλοιπα που έχουν να κάνουν με το "πού, πώς, με ποιον" είναι πολύ σχετικά, οι απόψεις και οι εμπειρίες είναι τόσες, όσες και οι οικογένειες που έχουν παιδιά.

Οι υπέρμαχοι του co-sleeping έχουν να δώσουν πολλά επιχειρήματα για τον κοινό ύπνο και την πρόληψη του συνδρόμου αιφνιδίου βρεφικού θανάτου, ενώ τα πλεονεκτήματα του μωρού σε άλλο κρεβάτι/δωμάτιο/σπίτι είναι λίγο-πολύ πιο γνωστά.

Μαμά του Ωρίων
18-07-08, 08:59
προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ένα πλασματάκι που έχει μάθει επί 9 μήνες να ακούει την καρδιά της μαμάς του, είναι βάρβαρο μέσα σε μια μέρα να το απομακρύνεις από κοντά της
του δημιουργείς αίσθημα ανασφάλειας και εγκατάλειψης
καθώς και για τη μαμά δεν είναι καθόλου πρακτικό τον πρώτο καιρό που είναι και μέσα στο άγχος να πρέπει να ξυπνάει μέσα στη νύχτα τις άπειρες φορές για να δει το μωρό...

για μένα, με την λίγη πείρα που έχω πλέον, το σημαντικό είναι να είναι κάπου κοντά στη μαμά λοιπόν
αν χωράει η κούνια του δίπλα, είναι το ιδανικό

κι αυτό γιατί όταν έρθει η ώρα να βγει η κούνια απ το δωμάτιο, δεν θα είναι δραματική η αλλαγή για το παιδί....
θα είναι τουλάχιστον στο γνωριμο κρεβατάκι του
φτιάχνεις όμως μέσα στην κούνια μια "*******"
τα νεογέννητα δεν θέλουν άπλα... θέλουν να είναι χουχουλιασμένα και να νιώθουν ασφαλή
σκέψου ότι μέσα στην κοιλιά ο χώρος ήταν πολύ περιορισμένος κι έτσι έχουν μάθε
θέλουν κάτι να τα περιβάλει για να νιώθουν καλά

διαφορετικά το βάζεις είτε σε καλαθούνα είτε σε ότι σε βολεύει εσένα
απλά, προσωπική μου εκτίμηση και πάλι, είναι ότι το λίκνο είναι πεταμένα λεφτά
είναι πολύ ακριβό (σε σχέση με την καλαθούνα) που εξυπηρετούν τον ίδιο ακριβώς σκοπό και για την ίδια χρονική διάρκεια...
ένα μωρό δεν χωράει στην καλαθούνα ή το λίκνο του πάνω από 4 μήνες το πολύ

XΡΙΣΤΙΝΑ
18-07-08, 09:40
Εγω απο την πρωτη μερα την εβαλα στην κουνια της στο δωματιο της πολυ κοντα στο δικο μας,με καποιες εξαιρεσεις στον βραδινο θηλασμο γυρω στις 4 που την κοιμιζα μαζι μας στο κρεβατι,αλλα οχι παντα.Με πολυ προσοχη βεβαια και υπερδιπλο κρεβατι!Κατα την διαρκεια της ημερας στο πορτ-μπεμπε ,στην κουνια, στο κρεβατι μου!!αναλογα την διαθεση και τις δουλειες! :D Ολα καλοδεχουμενα απ την μπεμπα χωρις προβλημα

Μαριλίνα
18-07-08, 09:43
Δεν αποτελούμε το καλύτερο παράδειγμα γιατί τώρα - 17 μήνες μετά - έχουμε το νινί ακόμα δίπλα μας!!

Εμείς τον κοιμίζαμε στο relax του στη διάρκεια της μέρας στο σαλόνι και σε καλαθούνα αρχικά και στην κούνια του μετά το βράδυ. Είχα ακούσει και υιοθέτησα το σύστημα που έλεγε ότι το μωρό πρέπει να μάθει να κοιμάται και με τους θορύβους του σπιτιού και όχι σε απόλυτη ησυχία και σε απόλυτο σκοτάδι για να μην ξυπνάει εύκολα μετά. Έτσι αποφάσισα να τον έχω στο σαλόνι τα πρωινά. Εννοείται δεν το παράκανα στο θόρυβο (ηλεκτρική σκούπα π.χ.) αλλά υπήρχε ανοιχτή τηλεόραση ή ραδιόφωνο, μίλαγα στο τηλέφωνο, αυτοκίνητα ακουγόντουσαν από το δρόμο κλπ. τώρα κοιμάται παντού και με πολύ θόρυβο!!

rikiki1
18-07-08, 09:55
Συμφωνώ απόλυτα με όσα είπε η Μαμά του Ωρίων

Εγώ τον είχα στο δωμάτιο μας σε ένα παρκοκρέβατο (Το είχα αγοράσει από το Mothercare. Ήταν 2 επιπέδων Είχα και στρωματάκια Μέχρι 5 μηνών τον είχα πάνω και μετά κάτω ) Στις αρχές (1-1,5 μήνα) ο δικός μου δεν κοιμότανε καλά την νύχτα Με το που κοιμότανε ξυπνούσε σε μισή ώρα. Πιστεύω πως αισθανότανε ανασφάλεια γιατί με το που έβαζα το χέρι μου πάνω του ηρεμούσε. Όταν τον έβαλα στην καλαθούνα παρατήρησα πως κοιμόταν πιο πολύ.

Πρόσφατα είχα ακούσει από ένα ψυχολόγο πως καλό είναι με το που θα έρθει το παιδί από το μαιευτήριο πρέπει να κοιμάται στο δικό του δωμάτιο με κλειστή πόρτα και κλειστό φως Έτσι θα του δημιουργηθεί αυτοπεπίθειση , θα μάθει να τα καταφέρνει και μόνος του. Αυτό για μένα εκτός που δεν είναι καθόλου πρακτικό για την μαμά αλλά το σημαντικότερο είναι βασανιστήριο για το καημένο μωρό.

Βέβαια μια φίλη μου που γέννησε πρόσφατα έχει την κορούλα της από 10 μερών στο δικό της το δωμάτιο (της μπέμπας) καθώς το μωράκι κοιμάται όλοι την νύχτα Φτου φτουυυ υπάρχουν και τέτοια μωράκια :)

Απλά ας προσθέσω μια μικρή λεπτομέρεια :lol: Ο μικρός (Σεπτέμβριο 3 χρονών) ακόμα κοιμάται μαζί μας Αλλά πλέον όχι στο παρκοκρέβατο του αλλά στο δικό μας κρεβάτι :? … Περιττό να πω πως δεν κοιμίθικε σχεδόν καθόλου στο δωμάτιο του στο κρεβάτι του Τσάμπα αγόρασα την κούνια του :D
Αν με το καλό αποκτήσω δεύτερο παιδί θέλει δε θέλει θα το βάλω να κοιμηθεί στην κούνια :D Πρέπει να αποσβέσουμε τα λεφτά της :lol: :lol:

γιαννάκι
18-07-08, 10:56
Σας ευχαριστώ :!: Είστε κατατοπιστικότατες , φοβερές :!: . Ξέρετε πως είναι να είσαι καινούργια μαμά .....

loukomamy
18-07-08, 12:24
Αν και είμαι και εγώ μέλλουσα μαμά, δηλαδή επι της ουσίας δεν έχω καμία εμπειρία, κάπως έτσι σκέφτομαι και εγώ τα πράγματα. Σκέφτομαι δηλαδή να τον έχω δίπλα μου περίπου 1 τρίμηνο τα βράδια και την ημέρα να τον έχω στην κούνια για να μαθαίνει. Μετά βούρ στο δωμάτιό του. Θεωρώ οτι τα μεγαλύτερα παιδάκια δυσκολεύονται πολύ να φύγουν απο το δωμάτιο της μαμάς, ε, και για μένα ένα παιδάκι δε επιτρέπεται να κοιμάται σε δωμάτιο ενηλίκων.

Αυτά φυσικά τα λέω τώρα... θα σας ενημερώσω για τις πράξεις μου σε ολίγους μήνες... :roll:

naina
18-07-08, 12:29
Εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσουμε να κοιμάται στο δωμάτιό του μ'εμένα δίπλα, και όσο περνάνε οι μέρες (μην πω οι εβδομάδες) να την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια για το δωμάτιό μας. Σκέφτομαι και το μπαμπά μας που θα ξενυχτάει σίγουρα αν η κούνια του μωρού είναι μαζί μας και τον λυπάμαι κι αυτόν, τόσα έχει περάσει με την εγκυμοσύνη μου...

sardelaki
18-07-08, 12:30
Aς πω κι εγώ κάτι με την πολύ πολύ ελάχιστη πείρα μου... :D
κι εγώ έχω το νινί και κοιμάται κοντά μου διότι συμφωνώ απόλυτα με την μαμά του Ωρίων. Κοιμάται βέβαια στο κρεββατάκι του πλέον ενώ τις πρώτες 3 εβδομάδες δεν το ήθελε...ήθελε στο ρηλάξ...φαίνεται του φαινόταν πολύ μεγάλο το κρεββάτι και χανόταν...αλλιώς δεν μπορώ να το εξηγήσω!
Για μένα πολύ βασικό να είναι κοντά στην μανούλα του όπως έχει συνηθίσει εννέα μήνες μέσα στην κοιλιά :D :D

Το μόνο κακό που έχουμε είναι ότι κοιμάται μόνο μπρούμυτα κι όχι ανάσκελα...μην με μαλώσετε βρε κορίτσια, ξέρω πως είναι επικύνδυνο...αλλά το νινί ταλαιπωρήθηκε γύρω στον ένα μήνα να τον βάζω να κοιμάται ανάσκελα και να ξυπνάει στο 5λεπτο...αφού είχα σαλτάρει κι εγώ κι αυτός από την αυπνία. Μιά μέρα λοιπόν μετά από έναν μήνα μεγάαααααααααααααλης ταλαιπωρείας τον έβαλα μπρούμυτα κι ειδού το θαύμα...για πρώτη φορά η καρδούλα μου κοιμήθηκε 3 ώρες σερί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

loukomamy
18-07-08, 12:35
Τελικά ότι και να λέμε το κάθε μωράκι έχει το κουμπί του. Δεν ξέρω τελικά άν υπάρχει το απόλυτο σωστό ή το απόλυτο λάθος. :wink:

sardelaki
18-07-08, 12:39
Τελικά ότι και να λέμε το κάθε μωράκι έχει το κουμπί του. Δεν ξέρω τελικά άν υπάρχει το απόλυτο σωστό ή το απόλυτο λάθος. :wink:

Έτσι πιστεύω κι εγώ...ίσως υπάρχουν κάποια στάνταρ αλλά τελικά το κάθε μωρό είναι πολύ διαφορετικό και έχει τα δικά του χούγια :wink:

γιαννάκι
19-07-08, 11:24
Καλημέρα, πλέον δεν έχω καμία απορία επί του θέματος .Με καλύψατε . Ο παλιός είναι αλλιώς..... :lol:
Μελο και εγώ είμαι στην 27 βδομάδα και 5 ημερών. Που γεννάς :?:

Στέλιος Παπαβέντσης
20-07-08, 08:50
θα συμφωνησω και εγω με τη μαμα του Ωριων σε πολλα πραγματα. Τα μωρα εως 6 μηνων, ποσο μαλλον τα νεογνα, δεν σκληραγωγουνται, μονο κακοποιουνται! Σε αυτους τους κρισιμους μηνες η κυρια δουλεια μας ειναι να του δωσουμε το αισθημα της ασφαλειας, της εμπιστοσυνης και της αγαπης. Αν αυτα λειψουν προσπαθωντας να βαλει κανεις το μωρο να κοιμηθει απο την αρχη σε μια τεραστια ψυχρη κουνια στην απομονωση του δικου του δωματιου ή αν θελει να εφαρμοσει σκληρη ρουτινα και ωραρια, τοτε παιζει με τη φωτια, με ψυχολογικα προβληματα του παιδιου ή συμπεριφορας στο μελλον. Μια καλαθουνα κατα τη διαρκεια της ημερας για να το εχετε σε οποιο δωματιο βρισκεστε, αλλα και ενα σλινκ-μαρσιππο - υπεροχο τροπο να ηρεμει το μωρο στην εμβρυικη σταση με το λικνισμα των κινησεων σας! Τις πρωτες εβδομαδες γιατι οχι να δοκιμασετε και το φασκιωμα - απλα τυλιξτε το με ενα σεντονακι, θα νιωσει περισσοτερη ασφαλεια. Και τη νυχτα κοντα στη μαμα, στο ιδιο δωματιο. Μη φοβαστε, δε θα το κακομαθετε, τις βασικες του αναγκες υπηρετειτε, σα το φαγητο και τον αερα που αναπνεει.

natasaZ
20-07-08, 12:53
Στέλιο συμφωνώ μαζί σου για την ασφάλεια που πρέπει να νοιωθει το μωρό.
Το δικό μας μωρό όμως αν μας βλέπει στο ίδιο δωμάτιο χαζεύει και δεν κοιμάται κι εκνευρίζεται περισσότερο. Ακόμα και στο αυτοκίνητο όταν κάθεται μόνο του πίσω κοιμάται κατευθείαν ενώ όταν είμαι εγώ με κοιτάει και μένει ξύπνιο, ακόμα κι όταν δεν του μιλάμε.....

Στέλιος Παπαβέντσης
20-07-08, 18:44
νατασα μου νομιζω οτι ειναι φυσιολογικα οσα λες για το μικρο σου. Φυσικο ειναι να μενει ξυπνιο και να αποζητα ερεθισματα απο εσενα οταν εισαι διπλα του στο αυτοκινητο. Απο την αλλη εχεις δικιο οτι η ισορροπια ειναι αρκετα λεπτη, μπορει καποιες στιγμες να κουραζεται και να εκνευριζεται απο τα ερεθισματα μας. Με το Χρηστο, τον πρωτο μου γιο, απο υπερβολικο ζηλο να παιξω μαζι του, πολλες φορες τον κουραζα με ενα καταιγισμο απο ερεθισματα. Αυτο το καταλαβα μονο αργοτερα, οταν με την ελευση της μικρης μου βελτιωθηκα σα γονιος και εμαθα να διαβαζω καλυτερα τα σημαδια στις διαθεσεις της. Το μυστικο ειναι να στησεις το αυτι σου και το ματι σου στο μωρο σου: τι θελει τη συγκεκριμενη στιγμη, να παιξει με φατσουλες, με φωνουλες, με παιχνιδακια, να χαζεψει, να φαει, να ηρεμησει, να κοιμηθει, να γλαρωσει; Και πολλα αλλα.Δωσε ερεθισματα οταν ειναι δεκτικο, απομακρυνσου οταν κλεινεται προς τα μεσα. Αλλα ποτε μην εφαρμοζεις στρατιωτικο προγραμμα βγαλμενο απο το μυαλο σου, χωρις να ακους τις αναγκες του μωρου.

kati
20-07-08, 21:50
Εγώ περιμένω την κορούλα μου σε λίγες μέρες και έχουμε βάλει το κρεβατάκι της στο δωμάτιο μας, καθότι ζούμε με τους γονείς μου μέχρι να χτιστεί και το δικό μας σπίτι,και εχουμε και το πορτ μπεμπέ για την ημέρα.Να δούμε που θα βολεύετε καλύτερα η κυρία!!Πάντως έτσι πως το φαντάζομαι τώρα θα θέλω να την έχω συνέχεια κοντά μου!!!Τουλάχιστον τους πρώτους μήνες η αλήθεια είναι πως μετα τους 6 7 ή 8 μήνες καλό θα ήταν να την έχω σε άλλο δωμάτιο.

natasaZ
21-07-08, 23:19
Στέλιο σ'ευχαριστώ για τη συμβουλή σου.
Όλοι μας προσπαθούμε για το καλύτερο των μικρών μας...
Κι εννοείται ότι τα παιδιά μας δεν είναι στρατιωτάκια.
Μακάρι να μπορούσαμε κάθε φορά που κλαίνε να είμαστε και σίγουροι τι ζητάνε...

Prinzessin
18-09-09, 17:55
geia sas files,

dianyontas ton ogdoo mhna...exw hdh arxisei tis etoimasies gia ton erxomo ths mikrhs. syzhtw me files, gnwstes pou hdh exoun ginei manoules kai den exw katastalaxei akoma sto an balw th mikrh se kalathaki tous prwtous mhnes h sthn kounia pou hdh exei erthei spiti - ennoeitai pws sthn kounia yparxoun ta prostateytika kai exw agorasei kai th "sfhna" gia na mhn einai anaskela h mikrh....gia na eimai eilikrinhs protimw to na mpei amesws sthn kounia...h idea tou kalathiou de me enthousiazei, mou kanei poly frou frou....ti exoun na poun oi empeires manoules tou forum?????

epishs me enhmerwsan gia mia "thaymatourgh" krema sto Jumbo pou einai se GKRI syskeyasia kai einai gia na mhn sygkaietai to mwro meta to pipi....xerei kamia to onoma????? a.....gia to plysimo tou mwrou boleyoun petsetoules h mpournouzaki???? sas zalisa, e????? deixte katanohsh:p

Mpempa mou se perimenoume anypomona

me agaph

νινετα
18-09-09, 18:07
geia sas files,

dianyontas ton ogdoo mhna...exw hdh arxisei tis etoimasies gia ton erxomo ths mikrhs. syzhtw me files, gnwstes pou hdh exoun ginei manoules kai den exw katastalaxei akoma sto an balw th mikrh se kalathaki tous prwtous mhnes h sthn kounia pou hdh exei erthei spiti - ennoeitai pws sthn kounia yparxoun ta prostateytika kai exw agorasei kai th "sfhna" gia na mhn einai anaskela h mikrh....gia na eimai eilikrinhs protimw to na mpei amesws sthn kounia...h idea tou kalathiou de me enthousiazei, mou kanei poly frou frou....ti exoun na poun oi empeires manoules tou forum?????

epishs me enhmerwsan gia mia "thaymatourgh" krema sto Jumbo pou einai se GKRI syskeyasia kai einai gia na mhn sygkaietai to mwro meta to pipi....xerei kamia to onoma????? a.....gia to plysimo tou mwrou boleyoun petsetoules h mpournouzaki???? sas zalisa, e????? deixte katanohsh:p

Mpempa mou se perimenoume anypomona

me agaph
Κοριτσάκι μου με το καλό !εγώ και στα δυο μου παιδάκια μέχρι τον 6 μήνα τα είχα στο λίκνο δίπλα μου κοστίζει περίπου 200 € και είναι σαν κούνια σε μικρό μέγεθος αν είσαι από Αθηνά είναι ένα μαγαζί που λέγεταιMother Baby και είναι Υπάτης 51, 121 33, Γέφυρα Ροσινιόλ info@motherbaby.gr έχει πολύ καλέ τιμές !η κρεμουλα νομίζω ότι είναι η σιντοκρεμ !

nathael
18-09-09, 18:08
Καλησπερα! Στην αρχη με βολεψε η καλαθουνα γιατι ηταν μαζι μου το μωρο, πχ στην κουζινα, μπορουσα και την εβλεπα συνεχεια, το βραδυ ομως κανονικα στην κουνια της.
Για την κρεμα μηπως λες την sudocrem? Εγω αυτη χρησιμοποιω. Για το μπανιο χρησιμοποιω μπουρνουζι, ειναι πιο ευκολο να "τυλιξεις" το μωρο.
Ελπιζω να βοηθησα!!
Και καλη λευτερια!!

mxv
18-09-09, 18:10
Καταρχήν να έρθει με το καλό το μωρό σου και να είστε και οι δύο γερές! Προσωπικά την πρώτη μου κόρη την έβαλα αμέσως στην κούνια και είναι πολύ καλύτερα! Και λέω καλύτερα γιατί η δεύτερη (1 μήνα είναι) δεν τη θέλει καθόλου και θέλει μόνο καρότσι και καλαθούνα! Οπότε νομίζω είναι και λίγο στο μωρό (και τη δεύτερη την έβαλα στην κούνια αμέσως αλλά η κυρία έχει άλλες προτιμήσεις!)

Theni
18-09-09, 18:13
Κι εγω στο λικνο την ειχα μεχρι να γινει 3 μηνων... ηθελα στην αρχη να ειναι μαζι μου για να την παρακολουθω... απο 2 μηνων περιπου κοιμοταν ολη νυχτα και 3 την πηγα στην κουνια.. η κρεμα ναι μαλλον ειναι η sudocream και την εχουν και τα φαρμακεια

giota.
18-09-09, 20:07
Εγώ τον μικρό τον έβαλα κατευθείαν στην κούνια του στο παιδικό κ για τις πρώτες 40 μέρες κοιμόμουν δίπλα του.Το προτιμούσα απ το να κοιμόμαστε όλοι μαζί σε ένα δωμάτιο κ να αναπνέει όλες τις "δυσοσμίες" μας.Όσο για την κρεμούλα που λες ειναι η sudocrem την οποια χρησιμοποιω απ οταν γεννηθηκε...και όσο για το μπάνιο μπουρνουζάκι τρίγωνο με εξυπηρέτει πολύ.
Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!!!!!

LILA77
18-09-09, 20:28
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΒΑΦΕΣ ΜΑΛΛΙΩΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ,ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ,ΟΙ ΑΝΤΑΥΓΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΚΙΝΔΥΝΕΣ?ΟΣΕΣ ΚΟΜΜΩΤΡΙΕΣ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΑ(ΚΑΘΕ 15ΜΕΡΟ ΠΧ).ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:p:p

fedra
18-09-09, 22:13
Εγώ τον μικρό μου την είχα στην καλαθούνα δίπλα μου ως δύο μηνών και με βόλεψε πάρα πολύ. Την ημέρα τον μετέφερα σε αυτήν στο χώρου που βρισκόμουν.Και η μαία που έίχα μου πρότεινε καλαθούνα γιατί τα βρέφη αισθάνονται πιο άνετα σε περιορισμένο χώρο.
Lila77 εγώ προσωπικά μετά τον τρίτο μήνα έβαφα τα μαλλιά μου με φυτική βαφή, ενώ ο γιατρός, μου πρότεινε ανταύγιες.

Ν76
18-09-09, 22:24
Η καλαθουνα το μονο που εξυπηρετεί είναι ότι τη μεταφέρεις σε όλο το σπίτι, όπου βρίσκεσαι. Αν έχεις πορτ-μπεμπέ είναι το ίδιο. Πάντως και στην κούνια του μια χαρά είναι.
Αυτό που ήθελα να σου τονίζω, είανι πως είδα ότι γράφεις ότι πήρες τη σφήνα για να μην γυρίσει τοπαιδί ανασκελα. Σίγουρα έτσι θα έχεις ακούσει, ίσχυε παλιότερα, αλλά πλέον έχουν αλλάξει τα δεδομένα. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΜΙΖΕΙΣ ΑΝΑΣΚΕΛΑ, για την αποφυγή του συνδρόμου αιφνιδίου θανάτου. Είναι η πιο ασφαλής στάση ύπνου. Θα σας τα πει βέβαια και ο παιδίατρος. Ανάσκελα με το κεφαλάκι στο πλάι (από μόνο του έτσι το βάζει), οπότε και γουλίτσα να βγάλει, βγαίνει έξω.
Με το καλό!

ssttaa
18-09-09, 22:26
Eγώ δεν πήρα καλαθούνα γιατί κι εμένα μου έκανε κάπως φρου-φρου αλλά κοιμάμαι σε ένα δωμάτιο με την κούνια του μωρού (δεν υπάρχει σύζυγος). Επίσης δεν πήρα πορτ μπεμπέ και μετέφερα το παιδί απο το μαιευτήριο κατευθείαν στο καθισματάκι αυτοκινήτου. (άσχετο!) Η κρέμα για το σύγκαμα είναι η sudocrem, είναι η καλύτερη απο όσες έχω δοκιμάσει. Για το μπάνιο του χρησιμοποιώ μπουρνουζάκια, κι έχω και μια πετσετούλα για όταν πλενόμαστε στο άλλαγμα

agentP
18-09-09, 22:32
Εγώ για να μην αγοράσω και καλαθούνα, προτίμησα να τα κοιμίζω τους πρώτους τρεις μήνες στο καρότσι, που το είχα μέσα στο σπίτι στρωμένο και καθαρό. Είναι καλύτερα για το μωρό να κοιμάται σε περιορισμένο χώρο για να νιώθει ασφάλεια. Σταδιακά τα έβαζα το βράδυ στην κούνια.

mmdad
18-09-09, 23:21
Αν χωραει η κουνια στο δωματιο σου δεν χρειαζεται καλαθουνα. Εγω βεβαια πηρα και την χρησιμοποιησα χρησιμοποιω. Ο πρωτος μου γιος κοιμηθηκ εκει για 3-4 μηνες και μετα πειραμε κουνια την οποια και βαλαμε στο δωματιο μας. Τωρα κοιμαται ο δευτερος στην καλαθουνα γιατι δεν εχουμε παρει ακομη κουνια. Τα πρωινα χρησιμοποιω το πορτ-μπεμπε του καροτσιου. Την καλαθουνα την χρησιμοποιησα και σε μια εκδρομη που καναμε...

Prinzessin
19-09-09, 09:20
na ste kala oles gia tis symboules kai tis eyxes!!!!!!!!!!!!!!
paw hdh Jumbo na agorasw ta prwta ths "kallyntika" metaxy aytwn kai thn krema kai petaw apo xara!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
filia polla

ψαράκι
19-09-09, 10:15
Εγώ τον μικρό τον έβαλα κατευθείαν στην κούνια του στο παιδικό κ για τις πρώτες 40 μέρες κοιμόμουν δίπλα του.Το προτιμούσα απ το να κοιμόμαστε όλοι μαζί σε ένα δωμάτιο κ να αναπνέει όλες τις "δυσοσμίες" μας.Όσο για την κρεμούλα που λες ειναι η sudocrem την οποια χρησιμοποιω απ οταν γεννηθηκε...και όσο για το μπάνιο μπουρνουζάκι τρίγωνο με εξυπηρέτει πολύ.
Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!!!!!

Κι εμείς ακριβώς τα ίδια κάναμε με το γιόκα μας! Κούνια κατευθείαν (για τους ίδιους λόγους με τη giota), κρέμα sudocream (υπάρχει και στα Mothercare), και τρίγωνο μπουρνούζι!!!
Με το καλό το νινί σου!!!!:D

Ρούλα26
19-09-09, 10:33
Η καλαθουνα χρησιμευει (μετα τη μαμα που εχει το μωρακι διπλα της) γιατι λογω περιορισμενου χωρου νιωθει μεγαλυτερη ασφαλεια το μωρο(οπως ακριβως ηταν και στην κοιλιτσα).Μπορεις ομως να βρεις τροπους να περιορισεις το χωρο της κουνιας ωστε να μην ειναι και πολυ τεραστιος.Οσον αφορα την sudocrem θα συμφωνησω με τις αλλες κοπελες .Την χρησιμοποιω και στα 2 τα παιδακια μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.Με το καλο να ερθει το μωρακι σου.

Giotako
20-09-09, 17:04
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΒΑΦΕΣ ΜΑΛΛΙΩΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ,ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ,ΟΙ ΑΝΤΑΥΓΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΚΙΝΔΥΝΕΣ?ΟΣΕΣ ΚΟΜΜΩΤΡΙΕΣ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΑ(ΚΑΘΕ 15ΜΕΡΟ ΠΧ).ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:p:p ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ LILA77,ΕΙΜΑΙ 8ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ Κ ΚΟΜΜΩΤΡΙΑ,ΟΙ ΒΑΦΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΕ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΜΜΩΝΙΑ Κ ΟΙ ΦΥΤΙΚΕΣ(ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ 100%ΦΥΤΙΚΗ),ΟΙ ΑΝΤΑΥΓΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΚΙΝΔΥΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΔΕΡΜΑ,ΕΓΩ ΤΑ ΒΑΦΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΕ ΒΑΦΗ ΧΩΡΙΣ ΑΜΜΩΝΙΑ Κ ΚΑΝΩ Κ ΑΝΤΑΥΓΕΙΕΣ,ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΟΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΒΑΦΕΣ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ,ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΟ:p:p:p

elsadrm
22-09-09, 10:40
καλημερα lila77 και εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη μου τα εβαφα κανονικα απο την αρχη με φυτικη βαφη,σε αυτην την εγκυμοσυνη κανω ανταυγιες.οσον αφορα τα λυκνα και τις κουνιες εγω τον πρωτο χρονο τον ειχα στο δωματιο μαζι μας.απο την αρχη στην κουνια γιατι χωρουσε στο δωματιο μας.εχει 2,5 χρονια που τον εβαλα στο δωματιο του και δεν ειχαμε κανενα προβλημα αποχωρισμου.το ιδιο σκεφτομαι να κανω και με αυτο που ερχετε.δεν πιστευω οτι ειναι κακο να εχεις το παιδι σου διπλα σου καποιο διαστημα.

Λιζα Ν.
22-09-09, 10:50
Εχω κουνια διπλα μου, μαλιστα ξυπναω μεσα στη νυχτα και την κοιταω αν ειναι καλα, καμμια φορα το κανω ασυναισθητα και κοιμαμαι με τα γυαλια....

yogamama
05-10-09, 17:11
Κοριτσια εγω σκεφτομαι να αγορασω αυτο απο αγγλικο σαιτ: http://www.youtube.com/watch?v=aBpQ_fxoBrM

Είναι λιγο ακριβο 200 ευρω ( το βρηκα και 100 ευρω αλλα απο Αμερική δεν στελνουν...
Πολλοι γονεις το εκθειαζουν , τα μωρακια κοιμηθηκαν επιτελους και οι κολλικοι σταματησαν λογω της στασης του σωματος που μοιαζει με της μητρας!

Το ξέρει καμια?
Το συναντησα τυχαια μεσα στα ιντερνετικά ψαξιματα με πολυ ικανοποιητικές μελετες και κριτικες.Είναι ότι ονειρευομουνα για τον μικρουλι μου να νιωθει οπως στη μητρα απο τον πρωτο υπνο του...

Theni
05-10-09, 17:29
πρωτη φορα το βλεπω... εγω θα το επαινα αλλα οχι για να κοιμαται ... ειναι πολυ ακριβο βεβαια για να το παρεις για κουνια... τα μωρουλακια κοιμουνται πλαγια... κι εκει ειναι ανασκελα... ρωτησε τον παιδιατρο σου που θα το παρακολουθει...

ssttaa
05-10-09, 17:35
o δικός μου απο την πρώτη μέρα στο μαιευτήριο ήταν πολύ κινητικός. Δεν θα τον άφηνα σε αυτό το πράγμα χωρίς επίβλεψη! (καλά τώρα που πήγαμε 8 μηνών έχει τον ακάθιστο!)