PDA

Επιστροφή στο Forum : Aerolin και Berovent κανουν την ιδια δουλεια?

Mirsini77
22-07-08, 15:56
Γεια σας εδω και μια εβδομαδα ο μικρος μου εχει αρρωστησει παλι.
Υψηλος πυρετος για 3 μερες και βηχας που το γυρισε σε λαρυγγιτιδα τωρα. Παιρνουμε σπρευ berovent , soldesanil . aerius σιροπι.
Επειδη και στο παρελθον παθαινε λαρυγγιτιδες του εδινα το berovent αλλα νομιζω οτι χειροτερευε.
Ο γιατρος μου τωρα μου εγραψε berovent αλλα οχι το σπρευ αλλα κατι αμπουλες που μπαινουν σε εναν εκνεφωτη. Τον εκνεφωτη δεν μου τον εγραψε.
Ξερετε αν το γραφουν τα ταμεια γιατι ο φαρμακοποιος μου ειπε οτι κοστιζει γυρω στα 150 ευρω.
Μου εγραψε και το Aerolin spray και μου ειπε να δοκιμασω ποιο απο τα δυο ωφελει το παιδι.
Εχω μπερδευτει λιγο με αυτα τα φαρμακα. Θα ξαναπαω για διευκρινισεις απλα επειδη δεν ξερω αν θα προλαβω σημερα και ο μικρουλης συνεχιζει να βηχει μηπως ξερει καμια μανουλα για αυτα τα φαρμακα και ποιο ειναι το καλυτερο?

mamaka
22-07-08, 16:09
καλησπέρα ,
εμείς όποτε χρειαστεί κάνουμε aerolin & Flixotide
με νεφελοποιητή κάνΕΙ όντως δουλειά.
τον νεφελοποιητή μπορεί να στον γράψει γιατρός του ΙΚΑ , ο δικός μου στοίχησε 450€.....
να ξέρεις οτι τις αμπούλες που θα βάζεις στον νεφελοποιητή πρέπει να τις αραιώνεις με φυσιολογικό ορό ( όχι αυτόν που βάζουν στην μύτη...)

Βέβαια όλα τα παραπάνω μετά απο ενημέρωση του γιατρού σου

almak
22-07-08, 16:25
ΜΌΝΟ ΠΟΥ ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ ΤΟ FLIXOTIDE ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ ΤΟ AEROLIN.
Όσο για το berovent δεν το γνωρίζω.
Το σίγουρο είναι πως το aerolin είναι βροχοδιασταλτικό ( ανοίγει του βρόγχους ) βοηθά άμμεσα στην ροή του αέρα που περνά προς τους πνεύμονες .....άρα ανακουφίζει το παιδί.
Το αερολίν δεν είναι θεραπεία , είναι βοήθημα για καλύτερη αναπνοή τις ώρες που η αναπνοή είναι δύσκολη λόγο................

mamaka
22-07-08, 16:31
ναι φίλε μου almak ,

δεν είναι το ίδιο απλά έγραψα τι χρησιμοποιούμε εμείς στον νεφελοποιητή ...βλέπεις όποτε αρρωσταίνουμε το γυρνάμε κατευθείαν σε βρογχικό άσθμα.... :cry:

almak
22-07-08, 16:33
ναι φίλε μου almak ,

δεν είναι το ίδιο απλά έγραψα τι χρησιμοποιούμε εμείς στον νεφελοποιητή ...βλέπεις όποτε αρρωσταίνουμε το γυρνάμε κατευθείαν σε βρογχικό άσθμα.... :cry:Θα μεγαλώσετε και θα σας περάσει :wink:

mamaka
22-07-08, 16:35
αμήν και πότε!!!!

είναι τώρα 5 χρονών και έχουμε το θέμα αυτό απο τα τρία του...
φέτος τον γράψαμε και κολυμβητήριο , είδαμε μια μικρή βελτίωση οπότε ελπίζω τον χειμώνα να είμαστε καλύτερα.....

katerina@!!
22-07-08, 17:37
αμήν και πότε!!!!

είναι τώρα 5 χρονών και έχουμε το θέμα αυτό απο τα τρία του...
φέτος τον γράψαμε και κολυμβητήριο , είδαμε μια μικρή βελτίωση οπότε ελπίζω τον χειμώνα να είμαστε καλύτερα.....

Σας το ευχομαι ολοψυχα!! :)

maryp
22-07-08, 17:40
το berovent ειναι για βρογχικό άσθμα, βρογχίτιδες, βρογχιολίτιδες κλπ βρογχο----.
Αλλο το ένα (το berovent) άλλο το άλλο (αερολιν). Το ένα συμπληρώνει το άλλο.

Mirsini77
22-07-08, 18:52
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Και εμεις ολο προβλημα με το αναπνευστικο εχουμε.
Στην αρχη δεν ηθελα να του δωσω και soldesanil γιατι ειναι κορτιζονη αλλα μου εξηγησε ο γιατρος οτι ειναι απαραιτητο καποιες φορες γιατι η λαρυγγιτιδα ειναι πολυ επικινδυνη αν εξελιχθει και κλεισει ο λαιμος.
Μου ειπε να εχω το μπουκαλακι παντα μαζι μου και μπορει να χρησιμοποιηθει και σε αλλες περιπτωσεις ως αντιαλλεργικο.
Παντως οσο θελω να το αποφευγω τοσο πιο πολυ το χρησιμοποιω.

ΡΟΥΛΑ
22-07-08, 19:46
Στην Δανάη το Aerolin προκαλούσε χειρότερο βήχα για αυτό ο γιατρός μας έδωσε το FLIXOTIDE & το ATROVENT και φυσικά σταγόνες soldesanil.

almak
22-07-08, 23:16
Ρίχτε μια ματιά κι εδώ http://www.geocities.com/zavitsanosgr/broxiko_asthma.htm
κάπως έτσι τα θυμάμαι κι εγώ .
mamaka εμείς ξεκινήσαμε από 16 μηνών είμαστε τώρα 13,5 χρόνων και τα πράγματα είναι καλά τα τελευταία 4 χρόνια.
Πέρνουμε ακόμα singlair

elena32
22-07-08, 23:40
κι εμενα η μελινα κοντευει τα 3 σε καθε ιωση παθαινει βρογχιτιδες.καποτε μας ειχε δωσει το berovent ομως δεν ειδα βελτιωση.ειχαν πει θα αποσυρθει

Afroditi D
23-07-08, 00:11
την τελευταία φορά που περάσαμε οξεία βροχιολίτιδα η παιδίατρος μας μας έδωσε berovent αντί του (aerolin + Atrovent) επειδή το atrovent έχει σταματήσει να κυκλοφόρει ή δεν κυκλοφορούσε εκεινη την περίοδο ,( μάλλον η 1η περίπτωση ομως)
Η ηλικία του ΄γιού μου τότε ηταν 20 μηνών.
Κάναμε λοιπόν "πάφ" με berovent και flixotide αντί του aerolin -Atrovent και flixotide.Δεν μας παρουσιάσε το παραμικρο και θεωρώ πως η ανάρωση ήταν γρηγορή.
ευχομαι περαστικά στον μικρό σας!

mamaka
23-07-08, 09:27
καλημέρα

almak , και εμείς παίρναμε κάποιο διάστημα singulair και όντως ήταν καλύτερα τα πράγματα ....

άσχετο almak , χτες μιλούσα με τον άντρα μου και σε ξέρει!!!!!!είδες πόσο μικρός είναι ο κόσμος?????

DALIA
23-07-08, 09:32
το berovent ειναι για βρογχικό άσθμα, βρογχίτιδες, βρογχιολίτιδες κλπ βρογχο----.

Εδω εχω μια μικρη διαφωνια καλη μου maryp,ειναι το ίδιο φαρμακο αλλα αλλης εταιρειας (το aerolin ειναι λιγο πιο light).Το ενα συμπληρωνει το αλλο παει στο ενα απο αυτα τα δυο ( berovent ή αερολιν ) που σε πιο δυσκολες περιπτωσεις δινουμε και fixotide το οποιο περιεχει και κορτιζονη.To berovent νομιζω οτι ήδη εχει αποσυρθει για οικονομικους λογους της εταιρειας και για κανεναν αλλο λογο.Αυτο που λεω οτι ειναι το ιδιο ακριβως ειναι διασταυρωμενο και απο παδοπνευμονολογο,παιδιατρο και φαρμακοποιο.
Συμβουλή μου είναι να το δει το παιδι καποιος παιδοπνευμονολογος,εγω το εκανα το περασμενο φθινοπορο,το εξετασε,ειδε ιστορικο και απλα μου εδωσε καποιες συμβουλες.Το χειμωνα τον περασαμε τελεια και ο Θεοφιλος ηταν μονο 2,5 ετων.
Τα singulair τα περναμε και μεις ενα διαστημα,νομιζω οτι βοηθανε τελικα.

maryp
23-07-08, 12:07

Εδω εχω μια μικρη διαφωνια καλη μου maryp,ειναι το ίδιο φαρμακο αλλα αλλης εταιρειας (το aerolin ειναι λιγο πιο light).Το ενα συμπληρωνει το αλλο παει στο ενα απο αυτα τα δυο ( berovent ή αερολιν ) που σε πιο δυσκολες περιπτωσεις δινουμε και fixotide το οποιο περιεχει και κορτιζονη.To berovent νομιζω οτι ήδη εχει αποσυρθει για οικονομικους λογους της εταιρειας και για κανεναν αλλο λογο.Αυτο που λεω οτι ειναι το ιδιο ακριβως ειναι διασταυρωμενο και απο παδοπνευμονολογο,παιδιατρο και φαρμακοποιο.
Συμβουλή μου είναι να το δει το παιδι καποιος παιδοπνευμονολογος,εγω το εκανα το περασμενο φθινοπορο,το εξετασε,ειδε ιστορικο και απλα μου εδωσε καποιες συμβουλες.Το χειμωνα τον περασαμε τελεια και ο Θεοφιλος ηταν μονο 2,5 ετων.
Τα singulair τα περναμε και μεις ενα διαστημα,νομιζω οτι βοηθανε τελικα.

Τα έπαιρνε ο μικρός μου όταν είχε πάθει βρογχιολίτιδα 5,5 μηνών. Ολο το σετάκι berovent - aerolin - flixotide. Θυμάμαι που είχα ρωτήσει γιατί ΚΑΙ berovent ΚΑΙ aerolin και μου είχε πει ο παιδίατρος στο Παίδων αυτό που έγραψα... Τι να πω βρε παιδιά... Ότι μας λένε κάνουμε... :roll: :?
Το singulair το παίρνουμε κι εμείς εδώ και 2 χειμώνες (Οκτώβριο - Μάιο). Εσάς γιατί ακριβώς σας το έδωσε??

Οντως το berovent αποσύρθηκε για οικονομικούς λόγους, δεν συνέφερε την εταιρεία η παραγωτή του.

elena32
23-07-08, 12:16
dalia τι σας εχει πει ο πνευμονολογος?τι να κανετε?

mamaka
23-07-08, 12:16
maryp,
εμείς το singulair το παίρνουμε γιατί τον βοηθάει να μην κάνει βρογχικό άσθμα...βοηθάει πάντως πολύ....

τώρα όσο αφορά τα υπόλοιπα φάρμακα πάντα παίρνουμε aerolin & flixotide όταν έχουμε θέμα με τα βρογχικά μας....

DALIA
23-07-08, 13:00
dalia τι σας εχει πει ο πνευμονολογος?τι να κανετε?

κοριτσακι μου καλο το καθε παιδι αντιμετωπιζεται διαφορετικα αναλογως την κατασταση,τον οργανισμο και την κληρονομικοτητα.Εμένα μου ειπε οτι δεν εχει προβλημα το παιδι ( ασθμα εννουσε) οτι απλα γεννηθηκε με μικρους βρογχους γι'αυτο και εκανε καποια περιστατικα και μεγαλωνοντας το παιδι που θα μεγαλωσουν οι βρογχοι δεν θα κανει περιστατικα.Μου ειπε με το που ακουω γκουχ ξεκιναω berovent για 4 μερες,3 ψεκασμους καθε 8ωρο.Επισης μου ειπε οτι για μας ειναι περιττο το fixotide και καλο θα ειναι απο τη στιγμη που παθαμε βρογχοπνευμονια να παρουμε το περασμενο χειμωνα τα singulaire.Μου ειπε επισης οτι ημουν τυχερη που ο παιδιατρος δεν εδινε οταν ειχαμε βηχα αντιβιωσεις ή αντιβηχικα.Φετος καποια στιγμη που τον επιασε βηχας ειπα να το διακινδυνεψω,δεν ξεκινησα berovent και του'δωσα ενα σιροπι propoli από το φαρμακειο,σταματησε ο βηχας σε 2 μερες.Τωρα βεβαια μπορει να ταν και τυχαιο το γεγονος αλλα σιγουρα θα το ξαναδοκιμασω.
Maryp ειμαι 100% σιγουρη οτι κανουν ακριβως την ιδια δουλεια.Τωρα που το θυμιθηκα κιολας καποια στιγμη το χειμωνα δεν εβρισκα το berovent και περνω τον παιδιατρο και μου λεει δεν πειραζει παρε aerolin.Ισως να σου εδωσε και τα δυο με τη λογικη " αν δεν πιασει το ενα, θα πιασει το αλλο" τι να πω.....
Τα singulaire βοηθανε πολυ και στις αλλεργιες επισης.

elena32
23-07-08, 13:05
το singulaire εχει παρενεργειες?σε τι ακριβως βοηθαει?το παιρνει ο αντρας μου που εχει λιγο ασθμα αλλα δεν τον βοηθησε

DALIA
23-07-08, 13:12
αν εχει παρενεργεις δεν το γνωριζω....λογικα θα εχει κατι θα αναγραφει η συσκευασια.Απ'οσο ξερω δεν βοηθαει οταν εχεις ασθμα βοηθαει στο να μην γινουν ασθμα ολες οι αρρωστιες που ξεκινανε απο βρογχο.......

Mirsini77
23-07-08, 14:12
Τελικα ο γιατρος μου ειπε να παρω Aerolin γιατι το Berovent spray αποσυρθηκε λογω οτι ειχε επιβαρυντικη επιδραση στο οζον.

Μου ειπε αν δυσκολευομαστε πολυ και δεν υπαρξει βελτιωση να παρουμε αντιβιωση Clarisid (καπως ετσι) και αν κατα τη διαρκεια του χειμωνα εχουμε και αλλα συχνα περιστατικα λαρυγγιτιδας θα χρησιμοποιησουμε ενα μηχανημα
Ευτυχως τον βλεπω να καλυτερευει. Οταν κοιμαται επιδεινωνεται ο βηχας.
Ομως τι τραβαμε για να του βαλουμε τη μασκα και για να πιει το soldesanil και το Aerius!
Και ενταξει το soldesanil το καταλαβαινω ειναι απαισιο αλλα τα αλλα εχουν γευση τσιχλοφουσκα, φραουλα. Αλλα με τιποτα ! Και εχει βρει ενα καινουργιο τροπο να το φτυνει.
Προσπαθουσαμε με συριγγα αλλα διαπιστωσα οτι με το κουταλακι το κραταει καλυτερα.

DALIA
23-07-08, 14:44
Mirsini77 μου εγω θα σου προτινα να τον εβλεπε ενας οτορυνολαριγγολογος σαν πιο ειδικος.Ολα αυτα τα φαρμακα μου φαινονται παρα πολλα για μια λαριγγιτιδα.Συνηθως τα δινουν σε βρογχο... αρρωστιες νομιζω η λαριγγιτιδα εχει αλλη αντιμετωπιση.Προσωπικη μου γνωμη για τον ωριλλα ετσι? μην παρεξηγηθω.

mamaka
23-07-08, 14:45
Θα συμφωνήσω με την Dalia.....
πάρε άλλη μια ΄γνώμη ...

maryp
23-07-08, 14:47
έχουμε πάθει και λαρυγγίτιδα (έχουμε ποικιλία πάντως εμείς...). τότε είχε πάρει αερολίν, σολντεσανίλ και αντιβίωση. τα 'χε δώσει ο παιδίατρος.

Το ξέρετε ότι το αιρ κοντισιον ειναι επικίνδυνο να κάνει λαρυγγίτιδες στα παιδιά μέχρι τα 6 τους χρόνια? και ειδικά στα αγόρια. (κι αυτό ο παιδίατρος μου το 'χε πει...)

Polina
24-07-08, 12:02
Επειδή και ο γιός μου πάθαινε συχνά λαρυγγίτιδα όταν ήταν μικρότερος, η παιδίατρος μου είχε πεί ότι aeronil/flixotide βοηθούν και στην λαρυγγίτιδα.
Επίσης 1-5 τα ξημερώματα μπορεί να κλείσει ο λαιμός και γι'αυτο δίνουν την κορτιζόνη. Στην λαρυγγίτιδα καλό κάνει ο κρύος αέρας.

maryp
24-07-08, 12:21
Το καλύτερο είναι να βγαίνει έξω το παιδί για να πάρει αέρα.

Πάντως κορίτσια... αυτο το πράγμα ειναι... ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ που λένε! Απαπα! Θρίλερ είναι!

dora
29-07-08, 23:43
Λοιπον ας πω και γω τα δικα μου μιας και τα φαγαμε με το κουταλι..
Το flixotide ειναι κορτιζονη..
Το berovent ειναι aerolin + atrovent μαζι..
Το αερολιν και το ατροβεντ ειναι παραπλησια και κανουν ουσιαστικα την ιδια δουλεια.. ειναι καπως σαν το ντεπον και το ποσταν που τα δινουμε μια το ενα μια το αλλο..
Οταν το παιδι ειναι σε ασχημη κατασταση και πρεπει να παρει πολλες δοσεις στα δινουν και τα δυο οπως σου λενε να κανεις με το ντεπον και τοποσταν στον πυρετο..
Το ατροβεντ ειναι λιγο πιο ελαφρυ και εχει καποια αλλα συστατικα

Το berovent οντως αποσυρθηκε αλλα απ΄οτι εμαθα εγω απο το φαρμακειο μας που ειναι γνωστοι μου τα παιδια δεν εχει και μεγαλη σχεση με το οζον αλλα με τα οικονομικα συμφεροντα των εταιριων οπως προανεφερε καποια φιλη.. Ειναι ενα πολυ καλο φαρμακο που σε γλιτωνει και απο εξοδα και απο ταλαιπωρια εφοσον πρωτον εγοραζεις ενα αντι για δυο και δευτερον μειωνεις τις δοσεις στο μισο.. ( πχ αντι για 8 φορες κανεις 4 με αποτελεσμα να ταλαιπωρεις λιγοτερο το παιδι)
Συγκεκριμενα πηγαμε σημερα στον παιδιατρο μιας και γυρισαμε με ενα βηχαλακι απο τις διακοπες και μας εδωσε για 5 μερες εισπνοες με αερολι.. με ρωτησε τι εχω διαθεσιμο στο σπιτι και οταν ανεφερα το berovent ειπε.. "Α εισαι απο τις τυχερες που εχεις αποθεμα.. κρατα το για το χειμωνα μηπως περασουμε καμια δυσκολη φαση"

Το σινγκουλερ το παιρνουμε κι εμεις γιατι εκανε απανωτες βρογχιολιτιδες .. το σταματησαμε τελη Ιουνιου. Αλλα απότι βλεπω το χειμωνα παμε παλι.. Δεν ειναι θεραπεια.. Ουσιαστικα ειναι ενα φαρμακο που βοηθαει να μην δημιουργηται βρογχοσπασμος με το παραμικρο και δινεται η σε αυτη την περιπτωση η σε ασθενεις με ασθμα ωστε να αποφευγονται οι κρισεις..

DALIA
30-07-08, 08:35
Ακριβως οπως τα ειπε η dora ειναι παιδια.Εκανε μια ακρως περιεκτικη τοποθετηση.

ΝΙΚΟΛ
30-07-08, 23:07
Η Dora μα κάλυψε...

Επιπλέον, για τη λαρυγγίτιδα, από ότι ξέρω τα εισπνεόμενα φάρμακα ξηραίνουν το λαιμό, οπότε μπορεί να επιδινώσουν μια κατάσταση. Σίγουρα ο ΩΡΛ θα σου πει γι' αυτό.

Το soldesanil είναι φάρμακο που μας το δίνει συνήθως ο παιδίατρος για "επιθετική" θεραπεία, όταν δηλαδή δεν "πιάνουν" τα άλλα φάρμακα, και ο λαιμός εξακολουθεί να είναι κλειστός, με βραχνάδα κλπ., αλλά μόνο για 1-2 μέρες. Έχω δει αποτελέσματα και στα δύο παιδιά και το έχω δοκιμάσει κι εγώ (είναι απαίσιο :( , σαν να καταπίνεις λάδι από.... :roll: δεν ξέρω.... κάτι απαίσιο όμως!!!!!)

ilonka19
09-01-09, 11:06
Το καλοκαιρι αρρωστησε ο μικρος και η παιδίατρος του εδωσε αερολιν. Το φαρμακο βρισκόταν στο ψυγειο και επειδη ο αντρας μου αρρωστησε του ειπα να το δοκιμασει. Σκεφτηκα οτι από τη στιγμη που το παιρνει το παιδί ειναι οκ και για τους μεγαλους. Το αποτελεσμα ηταν ταχυπαλμίες και τρομος των ακρων. Φοβήθηκα πάρα πολύ. Εννοειτε οτι πέταξα το φαρμακο αμέσως. Ουτε μου περασε από το μυαλό οτι ενα φαρμακο ευρειας χρησης μπορει να εχει τέτοιες παρενεργειες και σκεφτόμουν αν ένα μωρό είχε τέτοιες παρενεργιες πώς θα το καταλάβαινα;

Συντονιστής Περιεχομένου
09-07-09, 19:14
παρακαλώ να παρατηρείτε τις οδηγίες χρήσης επάνω στα φάρμακα. στο συγκεκριμένο
( Αερολιν) αναγράφεται πάνω στην συσκευασίας ανάμεσα σε άλλα "..... να αποφεύγεται η ψύξη ... " κατά λέξη.