PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΤΕ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ(ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ-ΛΟΧΕΙΑΣ)???

candy1234
03-07-08, 12:51
Καλημέρα...
Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί ενώ νόμιζα πως τα είχα ξεκαθαρισμένα στο μυαλό μου, σήμερα το πρωί κατόπιν μίας συζήτησης που είχα...ψιλομπερδεύτηκα.
Η γιατρός μου μου έχει δώσει ΠΗΤ 06/09/2008. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να βγω σε άδεια πότε; 14/07/08? Πόσες ημέρες θα μου πάρει η όλη διαδικασία στο ΙΚΑ; Στην γιατρό μου θα πάω να μου γράψει ΠΗΤ την Τετάρτη 9/7...Οπότε μου μένουν μόνο 2 εργάσιμες (Πέμπτη και Παρασκευή) για να κάνω τα χαρτιά στο ΙΚΑ και να βγω σε άδεια απο 14/07? (αν τελικά τα έχω μετρήσει σωστά...και βγω τότε...) Προλαβαίνω σε αυτό το διάστημα των 2 ημέρων να τα ετοιμάσω; Αν δεν προλάβω τι γίνεται; Χάνω μέρες ή χρήματα; Μήπως να πω στην γιατρό μου να μου γράψει ΠΗΤ λίγο αργότερα, π.χ. 10/9/08?
Please...help...γιατί έχω σπάσει το κεφάλι μου...

louk
03-07-08, 14:26
Μην αγχώνεσαι δεν χάνεις ούτε χρήματα ούτε τίποτα. Κανονικά βγαίνεις από 12/07/08 αλλά συμπίπτει με ΣΚ. Σταμάτα την δουλίτσα σου με το καλό και ξεκίνα μετά τις διαδικασίες.

candy1234
03-07-08, 14:31
Δηλαδή, αν πάω μετά να κάνω τις διαδικασίες, δεν θα μου κόψουν χρήματα; Γιατί νομίζω και κάπου μέσα στο forum διαβασα κάτι τέτοιο, ότι δηλ. για όσες ημέρες καθυστέρησες, τόσες σου κόβουν...

sunsun
03-07-08, 14:41
Σταματάς τη δουλειά σου 57 μέρες πριν από την ΠΗΤ που σου έχει γράψει γιατρός του ΙΚΑ στο ειδικό χαρτί που σου δίνει. Το δίνεις στον εργοδότη σου ο οποίος υπογράφει οτι τη συγκεκριμένη μέρα σταμάτησες τη δουλειά και υπογράφεις στο ίδιο χαρτί και εσύ οτι σταμάτησες την τάδε ημερομηνία.

Μπορείς τα χρήματα να τα πάρεις μέχρι και 6 μήνες μετά τον τοκετό. Σε αυτή την περίπτωση παίρνεις το σύνολο των 119 ημερών άδεια κυήσεως, και λοχείας, και το επίδομα τοκετού, καταθέτοντας μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά και τη ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

Άρα το μόνο που χρειάζεται να κάνεις πριν τον τοκετό είναι να κλείσεις ραντεβού με ένα γυναικολόγο του ΙΚΑ και να το υπογράψει ο εργοδότης σου. Στον γυναικολόγο θα πας με τη β' επιπέδου ή άλλο χαρτί που να γράφει ΠΗΤ από τον ιδιωτικό γιατρό σου.

Τώρα για να πάρεις τα χρήματα της άδειας κυήσεως (56 ημέρες) προκαταβολικά πρέπει αφού σταματήσεις να πας στο ΙΚΑ με τα δικαιολογητικά. Αν γεννήσεις πριν την ΠΗΤ σου απλά σου δίνουν το υπόλοιπο των ημερών (π.χ. 119 - 45 ημέρες) μετά.

louk
03-07-08, 14:42
Εννοείς μετά τον τοκετό?
Αφού βγείς σε άδεια πας. Από Δευτέρα δηλαδή ξεκινάς. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Διορία έχεις στον ΟΑΕΔ 2 μήνες αφού λάβεις το επίδομα λοχείας.

candy1234
03-07-08, 14:53
Δηλαδή μπορώ να πάω με το πάσο μου στο ΙΚΑ για να πάρω την άδεια τοκετού έτσι, αρκεί ο εργοδότης να έχει βάλει στην Υπευθ. Δήλωση ως ημέρα που σταμάτησα την ημερομηνία που θα μου πει το ΙΚΑ; Βασικά, το ΙΚΑ θα μου πει με την ΠΗΤ που θα τους πάω, απο πότε με βγάζουν σε άδεια; Ουφ! Μπερδεύτηκα πάλι...μήπως τελικά είμαι τελείως στόκος;

louk
04-07-08, 10:28
Δες κι εδώ πολύ χρήσιμο

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=5524

sunsun
09-07-08, 19:03
Δηλαδή μπορώ να πάω με το πάσο μου στο ΙΚΑ για να πάρω την άδεια τοκετού έτσι, αρκεί ο εργοδότης να έχει βάλει στην Υπευθ. Δήλωση ως ημέρα που σταμάτησα την ημερομηνία που θα μου πει το ΙΚΑ; Βασικά, το ΙΚΑ θα μου πει με την ΠΗΤ που θα τους πάω, απο πότε με βγάζουν σε άδεια; Ουφ! Μπερδεύτηκα πάλι...μήπως τελικά είμαι τελείως στόκος;

όχι καλέ. απλά είναι μπερδεμένα. Φυσικά μπορείς να πάρεις τα χρήματα της άδειας κυήσεως αφού ολοκληρώσεις τη χαρτούρα και έχεις βγει σε άδεια. πάρε τη β' επιπέδου και πήγαινε στον γιατρό του ΙΚΑ για να 'χει κάτι στα χέρια του γιατί ίσως να μη δεχτεί να σου υπογράψει την Πιθανή Ημερομηνία Τοκετού (αφού δεν σε εξετάζει). Θα δεις το χαρτί και θα καταλάβεις.

katerina79
10-07-08, 10:59
Μια ερωτησούλα και εγώ βρε κορίτσια σχετικά με το πως μπορώ να ξεγελάσω το ΙΚΑ για να καθυστερήσω την άδεια.

Έστειλα την μαμά μου σήμερα το πρωί στο ΙΚΑ για να μου γράψεις τις ενεσούλες clexane που κάνω κάθε μέρα. Αυτήν την διαδικασία την κάνουμε κάθε μήνα, και σήμερα της είπε η γυναικολόγος ότι χρειάζεται είτε την αυχενική είτε την Β' επιπέδου για να εξακριβώσουν οτί είμαι έγκυος (μέχρι τώρα δεν μου είχαν ζητήσει τίποτα :roll: ).

Το θέμα είναι ότι τώρα( στις 23/7) θα κάνω την Β' επιπέδου, πως θα ξεγελάσω το ΙΚΑ ώστε να πάρω την άδεια τοκετού 24 ημέρες μετά από την καθορισμένη γιατί όπως όλες μας τι θέλω για μετά.
Το ρωτάω αυτό απο τώρα γιατί θεωρώ ότι αφού θα τους προσκομίζω τώρα την Β' επιπέδου θα σημειώσουν την ημερομηνία και έτσι πάει χαμένο το παιχνίδι μετά :roll:

candy1234
14-07-08, 09:03
Καλημέρα σας,
Σήμερα θα πάω για την εξέταση Doppler και απο αυτή, όπως μου είπε η γυναικολόγος μου, θα έχουμε μια πιο σαφή ένδειξη της ΠΗΤ. Κατόπιν, την Τετάρτη 16/7 θα πάω στην γιατρό μου να μου δώσει χαρτί με την ΠΗΤ. Αυτό που με ανησυχεί όμως..γιατί κάπου διάβασα κάτι αντίστοιχο είναι πως αν τελικά παραμείνει η ίδια ημερομηνια τοκετού, ήτοι 6/9, θα έπρεπε ήδη να έχω βγει σε άδεια. Αν πάω στο ΙΚΑ και τους πω ότι έχω σταματήσει, θα μου δώσουν όλα τα χρήματα ή θα μου κόψουν γιατί άργησα να πάω; Επαναλαμβάνω το ερωτημα μου, καθώς έχω πληροφορίες πως σε αυτές τις περιπτώσεις σου "κόβουν" χρήματα...ανάλογα με τις ημερες που καθυστέρησες να πας.
Επίσης, αφού με το καλό γεννήσω, πως θα εγγράψω το μωρό στο δικό μου βιβλιάριο, ώστε να πάρω προσαύξηση 10% στο επίδομα λοχειας; Ξέρει κανείς τι χρειάζεται; Μπορεί φαντάζομαι αντ' εμού ή του συζύγου να πάει η μητέρα μου;

anupomonh
16-07-08, 10:57
Πήγα σήμερα το πρωί στο ΙΚΑ για να πάρω το χαρτί για την άδεια τοκετού. Διανύω την 28η εβδομάδα και σύμφωνα με την ΠΗΤ μου, η άδεια τοκετού μου ξεκινάει στις 17/8.
Έφαγα όμως πόρτα, γιατί μου είπαν ότι είναι πολύ νωρίς για να μου δώσουν τη βεβαίωση και ότι πρέπει να ξαναπάω αφού μπω στον 8ο μήνα, δηλ. μετά τις 12/8. Εμένα όμως η εταιρία κλείνει για διακοπές στις 11/8 και ξανανοίγει στις 18/8 (τότε που θεωρητικά έχει ήδη ξεκινήσει η άδεια τοκετού). Τους το είπα και μου είπαν να πάω μόλις μπει ο Αύγουστος.

Σας έχει τύχει αυτό?

naina
16-07-08, 11:41
Μια ερωτησούλα και εγώ βρε κορίτσια σχετικά με το πως μπορώ να ξεγελάσω το ΙΚΑ για να καθυστερήσω την άδεια.

Έστειλα την μαμά μου σήμερα το πρωί στο ΙΚΑ για να μου γράψεις τις ενεσούλες clexane που κάνω κάθε μέρα. Αυτήν την διαδικασία την κάνουμε κάθε μήνα, και σήμερα της είπε η γυναικολόγος ότι χρειάζεται είτε την αυχενική είτε την Β' επιπέδου για να εξακριβώσουν οτί είμαι έγκυος (μέχρι τώρα δεν μου είχαν ζητήσει τίποτα :roll: ).

Το θέμα είναι ότι τώρα( στις 23/7) θα κάνω την Β' επιπέδου, πως θα ξεγελάσω το ΙΚΑ ώστε να πάρω την άδεια τοκετού 24 ημέρες μετά από την καθορισμένη γιατί όπως όλες μας τι θέλω για μετά.
Το ρωτάω αυτό απο τώρα γιατί θεωρώ ότι αφού θα τους προσκομίζω τώρα την Β' επιπέδου θα σημειώσουν την ημερομηνία και έτσι πάει χαμένο το παιχνίδι μετά :roll:

Κατ'αρχήν το πιθανότερο είναι να μη σημειώσουν τίποτα... Μπορείς να πας την αυχενική που είναι πολύ πρόωρη εξέταση οπότε και να σημειώσουν την ημερομηνία, αυτή μπορεί να αλλάξει στο μέλλον ανάλογα με την ανάπτυξη του παιδιού. Αν έγραψαν στη μαμά σου τις ενέσεις τελικά, το κοιτάτε για τον επόμενο μήνα που μπορεί να το έχουν ξεχάσει κιόλας

dina27
24-07-08, 09:17
κοριτσια καλημερα..σιγουρα υπαρχει καποιο αντιστοιχο θεμα αλλα δεν μπορεσα να το βρω..
η γιατρος μου εχει δωσει ΠΙΤ 10/10/2008...ξερετε ποτε πρεπει να παω να φτιαξω τα χαρτια στο ικα???πρεπει να μπω στις 56 μερες πριν????

αν ξερεις καποια ας μου πει σας παρακαλω...ευχαριστω!!!

eirini
24-07-08, 09:31
dina27, εμένα που μου έγραψε 6/10 ΠΗΤ (κανονικά είναι 20/9 αλλά μου το έκανε έτσι για να μείνω λίγι παραπάνω στη δουλειά, αφού δεν έχω και πρόβλημα και γι απάρω αυτές τις παραπάνω μέρες αφού θ αέχω γεννήσει)

Με παρακολουθεί γιατρός που δεν είναι στο ΙΚΑ. Μου έγραψε μία βεβαίωση πως έχω ΠΗΤ 6/10 και με αυτό το χαρτί πήγα χθες στο γιατρό του ΊΚΑ και μου έδωσε ένα έγγραφο που συμπληρώνει ο γιατρος του ΙΚΑ, μετά ο εργοδότης και μετά η εγκυμονούσα για την ΠΗΤ και την άδεια τοκετού. Μπορείς να το πάρεις και τώρα.

Λίγο πριν είναι να πάρεις άδεια, πας στο ΙΚΑ το χαρτί αυτό και όλα τα σχετικά και .....είσαι οκ...θέλω να πιστεύω!!! Δες και εδώ
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

anupomonh
24-07-08, 19:12
Εγώ πήγα στο ΙΚΑ Αλεξάνδρας την προηγούμενη εβδομάδα με ΠΗΤ 12/10/2008 και δεν μου την έδωσαν την άδεια. Είναι λέει πολύ νωρίς ακόμα. Πρέπει πρώτα να κλείσω την 30η εβδομάδα και μετά να πάω.

dina27
28-07-08, 08:25
σας ευχαριστω κοριτσια..και γω ειχα ρωτησει και που ειχε πει μια πολυ κακια υπαλληλος πως πρεπει να μπω στις 56 μερες και μετα να παω..τι να πω δεν ξερω..τα βαριεμαι απιστευτα ολα αυτα..και το ικα δεν το αντεχω καθολου γενικα..

με το καλο γλυκιες μου..

aggeliki_n
08-08-08, 13:57
Ειναι το θεμα που με απασχολει εδω και μερες, προσπαθω να βρω χρονο να παω στο ΙΚΑ να με διαφωτισουν για το ποτε πρεπει να παω να κανω τα χαρτια μου και τι χρειαζετε για να μου χορηγηθει η αδεια. ΠΗΤ εχω 23/10 και αν υπολογησω 56 ημερες τοτε στις 28/08 πρεπει να σταματησω, ποτε ομως πρεπει να υποβαλλω τα χαρτια μου???

nikol28
08-08-08, 14:03
βρε κορίτσια είναι ξεκάθαρο
απο την ΠΗΤ σας 56 ημέρες πριν μπορείτε να καθήσετε απο την δουλειά σας, οπότε εσείς μπορείτε να πάτε πριν 58 ημέρες στο ΙΚΑ με μια βεβαίωση για την ημερομηνία τοκετού και τελείωσε το θέμα :wink:

popchris
12-08-08, 18:38
ΜΕ ΠΗΤ 22/9/2008 πηγα αν θυμαμαι καλα ,29 Αυγόυστου,την πρωτη μερα δηλ,που αρχιζε η αδεια μου...μπορεις αν θελεις να πας και αφου γεννησεις και να τα παρεις ολα μαζι.......ενημερωτικα μια υπαλληλος στο ΙΚΑ μου ειπε οτι πληρωμες γινονται μεχρι και την 29 καθε μηνα , οχι τις δυο τελευταιες μερες(30και 31)..βεβεαια δεν ξερω αν αυτο ισχυει για ολα τα υποκαταστηματα του ικα

ΚΑΤΕΡΙΝΑ10
14-08-08, 10:01
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΡΕΔΕΜΕΝΟ ΕΓΩ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΧΩ ΠΗΤ 23/10/2008 ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ 56 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ 28/8/2008 ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΡΙΝ ΜΠΩ ΣΤΙΣ 56 Η ΚΑΙ ΜΕΤΑ????ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΧΑΝΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ

xrisapant
14-08-08, 11:33
Καλημέρα. Εγώ είμαι 16 εβδομάδων και μάλλον είναι πολύ νωρίς αλλά ήθελα να ρωτήσω το εξής: Σε περίπτωση που διακόψω τελείως την δουλειά μου τι θα πρέπει να κάνω; Θέλω να την σταματήσω και να μπω στο ταμείο ανεργείας αλλά να μην χάσω τα επιδόματα της εγκυμοσύνης. Να σημειώσω ότι δουλεύω 6 χρόνια σερί με full ένσυμα στο ΙΚΑ. Αν κάνω παραίτηση πριν την εγκυμοσύνη χάνω κάποιο επίδομα;

kalamaraki
19-08-08, 03:44
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΡΕΔΕΜΕΝΟ ΕΓΩ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΧΩ ΠΗΤ 23/10/2008 ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ 56 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ 28/8/2008 ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΡΙΝ ΜΠΩ ΣΤΙΣ 56 Η ΚΑΙ ΜΕΤΑ????ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΧΑΝΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ

Δεν χάνετε τίποτα από χρήματα όποτε και να πάτε.Αφού οι 56 μέρες πριν είναι στις 28/8 να πας στις 27 ή στις 26 να σου βγάλει ο γιατρός του ΙΚΑ το ΠΗΤ σε χαρτί και να πας να πληρωθείς απο τις παροχές .Εγώ πήγα ακριβώς την 56 μέρα πριν από την ΠΗΤ.

kalamaraki
19-08-08, 03:49
Καλημέρα. Εγώ είμαι 16 εβδομάδων και μάλλον είναι πολύ νωρίς αλλά ήθελα να ρωτήσω το εξής: Σε περίπτωση που διακόψω τελείως την δουλειά μου τι θα πρέπει να κάνω; Θέλω να την σταματήσω και να μπω στο ταμείο ανεργείας αλλά να μην χάσω τα επιδόματα της εγκυμοσύνης. Να σημειώσω ότι δουλεύω 6 χρόνια σερί με full ένσυμα στο ΙΚΑ. Αν κάνω παραίτηση πριν την εγκυμοσύνη χάνω κάποιο επίδομα;

Επειδή με τα επιδόματα το έψαξα πάααρα πολύ, το ΙΚΑ το ενδιαφέρει για να σου δώσει τα επιδόματα Κυοφορίας και Λοχείας να έχεις τουλάχιστον 200 ένσημα περασμένα τα τελευταία 2 χρόνια. Το λεει και στο φυλάδιο τους http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/toketou.pdf Και φυσικά το βοήθημα τοκετού το παίρνεις ετσι και αλλιώς είναι στα 900 ευρώ. Οπότε έχουμε και λέμε βοήθημα τοκετού 900ευρώ + επιδόμα κυοφορίας + επίδομα λοχείας . Πριν την γέννα στις 56 ημερολογιακές πριν θα πάρεις μόνο το επίδομα κυηφορίας και μετά την γέννα θα πάρεις τα αλλα δυο.

popchris
24-08-08, 23:18
ΜΕ ΠΗΤ 22/9/2008 πηγα αν θυμαμαι καλα ,29 Αυγόυστου,την πρωτη μερα δηλ,που αρχιζε η αδεια μου...μπορεις αν θελεις να πας και αφου γεννησεις και να τα παρεις ολα μαζι.......ενημερωτικα μια υπαλληλος στο ΙΚΑ μου ειπε οτι πληρωμες γινονται μεχρι και την 29 καθε μηνα , οχι τις δυο τελευταιες μερες(30και 31)..βεβεαια δεν ξερω αν αυτο ισχυει για ολα τα υποκαταστηματα του ικαμπερδευτηκα 29 ιουλιου ηθελα να γραψω......

verom
29-08-08, 17:10
Καλησπέρα και από ένα καινούργιο μέλος / πατέρα,

Δεν ξέρω αν σωστά βάζω το θέμα μου σε αυτή την ενότητα,
αλλά μια που μιλάτε για ΙΚΑ - ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ να σας πω τι
συμβαίνει στην περίπτωση μας και γιατί τρέχουμε....

Λοιπόν ο γιατρός μας είχε δώσει ΠΗΤ 30/08/08 ενώ του
ΙΚΑ έδωσε 05/09/08 ( ως συνηθως για να διαφοροποιηθούν
από τους Ιδιώτες, λόγω κόμπλεξ ) και γεννήσαμε 05/08/08,
δηλαδή 25 ημέρες νωρίτερα από την ΠΗΤ του δικού μας.

Ελα ντε που στο ΙΚΑ λαμβάνουν την ΠΗΤ του δικού τους
γιατρού και μας λένε οτι το παιδι ειναι πρόωρο 31 ημερών και
πρέπει να τους πάμε μια βεβαίωση Προωροτητας απο το ΙΑΣΩ.

Εμείς την ζητήσαμε απο το ΙΑΣΩ - γιατί αλλιώς θα χάσουμε
σχεδόν 1,400 Ευρώ - αλλά εκείνοι και με το δίκιο τους μας
απάντησαν οτι το παιδί δεν ήταν πρόωρο και δεν θα βγουνε
αυτοί ψεύτες για το ΙΚΑ.

Ολοι μας λένε να κάνουμε ένσταση αφου βασει του δικού μας
γιατρού / Εξετάσεων / Β' Επιπέδου κλπ. τα στοιχεία είναι σωστά.

Αν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία, παρακαλω ενημερώστε με !

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

verom
29-08-08, 17:12
Καλησπέρα και από ένα καινούργιο μέλος / πατέρα,

Δεν ξέρω αν σωστά βάζω το θέμα μου σε αυτή την ενότητα,
αλλά μια που μιλάτε για ΙΚΑ - ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ να σας πω τι
συμβαίνει στην περίπτωση μας και γιατί τρέχουμε....

Λοιπόν ο γιατρός μας είχε δώσει ΠΗΤ 30/08/08 ενώ του
ΙΚΑ έδωσε 05/09/08 ( ως συνηθως για να διαφοροποιηθούν
από τους Ιδιώτες, λόγω κόμπλεξ ) και γεννήσαμε 05/08/08,
δηλαδή 25 ημέρες νωρίτερα από την ΠΗΤ του δικού μας.

Ελα ντε που στο ΙΚΑ λαμβάνουν την ΠΗΤ του δικού τους
γιατρού και μας λένε οτι το παιδι ειναι πρόωρο 31 ημερών και
πρέπει να τους πάμε μια βεβαίωση Προωροτητας απο το ΙΑΣΩ.

Εμείς την ζητήσαμε απο το ΙΑΣΩ - γιατί αλλιώς θα χάσουμε
σχεδόν 1,400 Ευρώ - αλλά εκείνοι και με το δίκιο τους μας
απάντησαν οτι το παιδί δεν ήταν πρόωρο και δεν θα βγουνε
αυτοί ψεύτες για το ΙΚΑ.

Ολοι μας λένε να κάνουμε ένσταση αφου βασει του δικού μας
γιατρού / Εξετάσεων / Β' Επιπέδου κλπ. τα στοιχεία είναι σωστά.

Αν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία, παρακαλω ενημερώστε με !

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

v@sso
29-08-08, 18:32
η Π.Η.Τ. υπολογιζεται με βασει την τελευταια εμμηνο ρηση ,
αυτο ειναι στανταρ στις 40 εβδομαδες τοσο ο γιατρος ο δικος σας οσο και του ικα πρεπει να δωσουν την ιδια ημερομηνια
ο γιατρος του ικα σου ζητησε τον υπερηχο β'επιπεδου που αναγραφει την εμμηνο ρηση και την εβδομαδα κυησεως
το οτι εκανε λαθος υπολογισμο πιθανοτατα δεν ηταν σκοπιμο

εδω οταν σκοπιμως ζηταμε να γραψουν αλλη μεταγενεστερη ημερομηνια για να σταματησουμε αργοτερα την δουλεια αρνουνται κατηγορηματικα με την δικαιολογια οτι θα μπλεξουν και ψαχνουμε να βαλουμε τα μεγαλα μεσα για να το πετυχουμε,αυτος θα στο εκανε χωρις να το ζητησεις?

και φυσικα να κανεις ενσταση με ολους τους υπερηχους θα δουν οτι ο γιατρος του ικα εκανε το λαθος και το πιο πιθανο να σε δικαιωσουν

Angel_Bill
31-08-08, 10:05

Επειδή με τα επιδόματα το έψαξα πάααρα πολύ, το ΙΚΑ το ενδιαφέρει για να σου δώσει τα επιδόματα Κυοφορίας και Λοχείας να έχεις τουλάχιστον 200 ένσημα περασμένα τα τελευταία 2 χρόνια. Το λεει και στο φυλάδιο τους http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/toketou.pdf Και φυσικά το βοήθημα τοκετού το παίρνεις ετσι και αλλιώς είναι στα 900 ευρώ. Οπότε έχουμε και λέμε βοήθημα τοκετού 900ευρώ + επιδόμα κυοφορίας + επίδομα λοχείας . Πριν την γέννα στις 56 ημερολογιακές πριν θα πάρεις μόνο το επίδομα κυηφορίας και μετά την γέννα θα πάρεις τα αλλα δυο.

Γεια σας!!!!

Το επίδομα κυοφορίας και το επίδομα λοχείας σε τι χρηματικό ποσό αντιστοιχεί και πότε το παιρνεις? (π.χ. εννοώ για καθε μήνα που είσαι έγκυος παιρνεις και ένα ποσό από τοπ επίδομα κυοφορίας ή το παίρνεις μαζεμένο?)

ΒΙΚΥ - ΛΥΔΙΑ
12-01-09, 16:10
Μανουλεσ και πατερουληδες. Καλημερα και καλη εβδομαδα. Πηγα σημερα στο ΙΚΑ για το επιδομα μητροτητας και μου δωσανε απο τις 10/01/08 (που ξεκινανε οι 56 μερες πριν την ΠΗΤ) 1143,52 ευρω τα αλλα μετα που θα γεννησω (δηλ οι 63 μερες) Α! ξεχασα να σασ πω οτι πριν γεννησω δεν τους ενδοιαφερει αν εχω διδυμα απλα οταν θα παω παλι στο ΙΚΑ να τους το ξαναπω. Επισης ο ημερησιος χαρακτηισμος που γραφει το χαρτι ειναι 20,42 ευρω Δηλ. τιποτα

o mpempis mas
12-01-09, 22:43
γεια σου βικυ-λυδια....επειδη με ενδιαφερει το θεμα....πηρες για 56 μερες 1143,52 ευρω απο το ικα.
μπορεις να μου πεις αν θελεις και δεν σε φερνω σε δυσκολη θεση τον μηνιαιο μισθο σου? μεικτα οχι καθαρα!!! θελω να υπολογισω αυτα που θα παρω εγω απο το ικα.
ευχαριστω.

ΒΙΚΥ - ΛΥΔΙΑ
13-01-09, 15:07
γεια σου ¨ο μπεμπης μας ¨δεν με φερνεις σε δυσκολη θεση αλλα επειδη ο μισθος μου ειναι ωρομησθιος και δεν ειναι μηνιαιος ειναι 37,13 ευρω εστι γραφει το χαρτι του ΙΚΑ συνολικα τον μηνα ειναι περιπου 742 ευρω στο περιπου γιατι κατι το να αφαιρεσουν 5-10 λεπτα καθηστεριση στην δουλεια μειωνετε ο μισθος. Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι. Αλλα για πιο σιγουρα μπορεις να ρωτησεις στην επιθεωρηση εργασιας της περιοχης σου.

ανασα
24-01-09, 01:30
κοριτσια καλημερα ειμαι νεο μελος. θα ηθελα να ρωτησω σε ποσες μερες θα πληρωθω τις 63 ημερες μετα την γεννα? αν πανε ολα καλα θα γεννησω με καισαρικη στις 18 φεβρουαριου.Τωρα θα πληρωθω τις 56 μερες ( τα πολλα που θα παρω δηλαδη λεμε τωρα) επισης ξερει καμια με τι κρητιριο γινονται οι πληρωμες του ικα? π.χ. εγω παιρνω μισθο 800€ αλλα απο το ικα τον προηγουμενο μηνα που ειχα αδεια πληρωθηκα 500€ ειναι μεγαλη η διαφορα. σας ευχαριστω πολυ

mariaXanthi
24-01-09, 03:17
1ον τωρα που θα πας στο ικα να εισπραξεις το επιδομα μπορεις να ρωτησεις ακριβως ποτε κ τι χρειαζεσε. θα εισπραξεις για αρχη 56 χ το ημερομησθιο που εχει δηλωσει ο εργοδοτης σου ασχετα με την αδεια που πηρες. δεν πληρωνεσε μηνες , πληρωνεσε 56 ημερες.

2ον οταν με το καλο γεννησεις
-θα παρεις βεβαιωση απο το μαιευτιριο
- θα δηλωσεις το μωρο στο ληξιαρχιο της περιοχης σου (θα σου δωσουν ληξιαρχικη πραξη γεννησεως)
- την ληξιαρχικη πραξη γεννησεως , το βιβλιαριο ασθενειας σου θα τα πας στο ικα για να βγαλεις βιβλιαριο ασθενειας για το μωρο
-την ληξιαρχικη πραξη γεννησεως , το βιβλιαριο ασθενειας , κ το βιβλιαριο ασθενειας του μωρου θα τα δωσεις στις παροχες του ικα
-το ικα θα σου καταβαλει α)το επιδομα τοκετου (περιπου 930,00€) κ β) 63 ημερες Χ το ημερομησθιο σου & ολα αυτα Χ 10% συν , εαν το μωρο δηλωθει εμεσα ασφαλισμενο σε εσενα (δλδ να το ασφαλισεις στο ονομα σου)
οταν τα κανεις ολα αυτα θα παρεις τα χρηματα με την ταυτοτητα σου απο το ταμειο του ικα
δεν ειναι λιγα τα χρηματα μην τα υποτιμας !!!
αν ο εργοδοτης σου δηλωνει ακριβως τον μισθος σου θα παρεις συνολο σχεδον 5.000€ (56Χημερομισθιο+930€+63Χημερομησθιο+10%)
απο το ικα θα σου δωσουν κ ενα χαρτι που θα το πας στον οαεδ κ θα βγεις σε 6μηνη πληρωμενη αδεια!!!
τωρα που θα πας στο ικα μπορεις να ζητησεις απο τον προϋσταμενο των παροχων ή το διευθυντη του ικα να σου σφραγισει μια εξουσιοδοτηση ενος συγγενικου σου προσωπου (συζυγο, μητερα, πατερα, αδερφου) για να κανει ο συγγενης σου ολη την διαδικασια (αν δεν μπορεις εσυ)
για την εξουσιοδοτηση χρειαζεσε την δικη σου ταυτοτητα κ του συγγενη σου!!!

το χρονικο περιθωριο που εχεις για να κανεις την διαδικασια ειναι απο την πρωτη μερα που θα γεννησεις εως κ εξι μηνες μετα!!!

ελπιζω να σε καλυψα !!!!

ανασα
24-01-09, 13:32
σε χιλιοευχαριστω εισαι πολυ καλη φιλια !

zouzounitsa79
24-01-09, 14:20
ανασα...οταν θα πας στον ΟΑΕΔ ρωτα να σου πουνε τι χαρτια να καταθεσεις μετα που θα γενισεις για να παρεις το επιδομα μητροτητας..
μετα που θα παρεις το επιδομα λοχειας το περνεις αυτο απο τον ΟΑΕΔ τονιζω μην το χασεις δεν ειναι και λιγα...750 ευρω μου ειχανε δωσει εμενα στο 1ο παιδι :)

ανασα
24-01-09, 14:37
ζουζουνιτσα ευχαριστω θερμα. ειδες ειναι τοσα που δεν γνωριζουμε και στο τελος τους τα χαριζουμε χωρις να το θελουμε. ευχαριστω κ παλι

SIFOS
03-02-09, 12:35
κοριτσια,
καλημερα.εχω πητ 15 απριλιου, οποτε απο υπολογισμους βγαινω στην αδεια στις 19 φεβρουαριου.ηδη μου εδωσε ο γιατρος του ικα το χαρτι κ μου υπεγραψε κ ο εργοδοτης και πηρα και την αναλυτικη κατασταση ενσημων απο το ικα.ωστοσο δε μου εδωσαν κανενα χαρτι-δηλωση δικη μου να υπογραψω οτι δε θα εργαζομαι το παρον διαστημα.να κανω μια δηλωση του νομου 105 στα κεπ;
επισης, ποτε πρεπει να καταθεσω αυτα τα χαρτια; στις 19/2 που αρχιζει η αδεια μου;

neamanoula
03-02-09, 21:55
Kαλησπέρα. Το χαρτί που πήρες από το γιατρό του ΙΚΑ έχει 3 παραγράφους, τη πρώτη την υπογράφει ο γιατρός, την δεύτερη εσύ (που δηλώνεις ότι δεν θα εργαστείς) και την τρίτη παράγραφο την συμπληρώνει ο εργοδότης σου. Στην ουσία 1 χαρτί είναι, αυτό θέλουν μόνο, μην μπερδευεσαι. Θα το καταθεσεις 56 μέρες πριν την ΠΗΤ σου (19 Φεβρουαρίου) και μετα. Νωρίτερα δεν σου γίνονται δεκτά,. Ελπίζω να βοήθησα.

HELENA123
17-12-10, 20:41
καλησπερα σε ολες.διανυω την 25η εβδομαδα κυησεως εργαζομαι σε τραπεζα με ασφαλεια του ικα(δυστυχως).πητ μου δινει ο γιατρος μου 03-04-2011.θαθελα να ρωτησω ποια η διαδικασια για αδεια τοκετου και λοχειας?εννοω τις 56 ημερες πριν τον τοκετο.απο την υπηρεσια μου θελουν χαρτι απο γιατρο του ικα,εμενα με παρακολουθει ιδιωτης εννοειτε.τι γινεται?τι πρεπει να κανω?και ποτε να ξεκινησω την διαδικασια ειναι νωρις?η εχω καθυστερησει?help please οτι σχετιζεται με το ικα μεχει τρομοκρατησει!!!!

arleta
17-12-10, 21:14
δεν έχεις καποιο γιατρό του ικα να σου γράφει τις εξετάσεις και τα σίδηρα-ασβέστια κτλ;;;;

asnd.80
17-12-10, 21:29
καλησπερα σε ολες.διανυω την 25η εβδομαδα κυησεως εργαζομαι σε τραπεζα με ασφαλεια του ικα(δυστυχως).πητ μου δινει ο γιατρος μου 03-04-2011.θαθελα να ρωτησω ποια η διαδικασια για αδεια τοκετου και λοχειας?εννοω τις 56 ημερες πριν τον τοκετο.απο την υπηρεσια μου θελουν χαρτι απο γιατρο του ικα,εμενα με παρακολουθει ιδιωτης εννοειτε.τι γινεται?τι πρεπει να κανω?και ποτε να ξεκινησω την διαδικασια ειναι νωρις?η εχω καθυστερησει?help please οτι σχετιζεται με το ικα μεχει τρομοκρατησει!!!!

Καλησπέρα!Θα πρέπει να πάς στο ικα της περιοχής σου κ να βρείς κάποιον γυναικολόγο εκεί ωστε να σου γράφει οτι φάρμακα ή εξετάσεις μπορεί να χρειάζεσαι!Για την άδεια είναι πολύ νωρίς ακομα.

kxristina
20-12-10, 13:26
Ελενα, επειδη τα εχω προσφατα, άκου: πάρε τηλ στο 184. εκει κλεινεις ραντεβου για ικα. θα τους πεις ομως να σου κλεισουν στο κεντρο μανας και παιδιου της περιοχης σου, οχι στα πολυιατρεια. αν υπαρχει φυσικά. Θα τους πεις οτι το ραντεβου θα αφορα την αδεια κυησης. Αυτό το κανεις καπου στον 7ο. οποτε πας στο ραντεβου με το βιβλιαριο του ικα, την αυχενικη και μια βεβαιωση του ιδιωτη γιατρου σου που θα γραφει την ΠΗΤ. Με αυτα, ο γιατρος του ικα σου δινει ενα χαρτι οπου ο ιδιος υπογράφει και αυτό το χαρτί το πας στον εργοδότη σου, το υπογράφει και αυτός και τελος υπογράφεις κι εσύ. Αφού ξεκινήσουν οι 56 μέρες, πας με αυτο το χαρτί στο ικα της περιοχης σου (στα γραφεια) και με το βιβλιαριο και παιρνεις τα λεφτα. αυτά! Αν δεν έχεις βιβλιαριο ικα, να βγαλεις πρώτα

small bart
20-12-10, 15:11
Κοριτσια να ρωτησω και εγω?Οι 56 μερες ειναι 56 εργασιμες πριν την ΠΗΤ ετσι?

sofaki1978
20-12-10, 15:16
οι 56 μερες δεν ειναι εργασιμες,ειναι με τα σαβ-κυρ μεσα.

angelino
20-04-11, 21:08
Καλησπέρα, υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο για την κατάθεση των δικαιολογητικων για την αίτηση επιδόματος τοκετού και λοχίας ?...

ΜΙΑ
20-04-11, 21:11
3 μηνες απο την ημερομηνια που γεννηθηκε το μωρο.

kisha
20-04-11, 21:50
επιδομα τοκετου παιρνεις με την αδεια σου πρινγεννησεις...το λοχειας το παιρνεις με το πουγεννησει ςμπορει ναπαει ο συζυγος με την εξουσιοδοτηση που εκανες για του τοκετου και τα εισπραττει εκεινος...τριμηνο θελει για το συμπληρωματικο επιδομα οαεδ...

angelino
20-04-11, 22:06
Ναι αλλά τι περιθώριο έχουμε ,3 μήνες ?..
Αν αργήσουμε να πάμε μπορεί να τα χάσουμε ?..

Coraline
20-04-11, 22:29
Για το επίδομα λοχείας πρέπει να πας σε 6 μήνες από τότε που πάρεις το επίδομα τοκετού ( από την έκδοση της απόφασης λέει το χαρτί).

angelino
20-04-11, 22:34
και του τοκετού ?..
Εμείς έχουμε πάρει μόνο το εγκυμοσύνης ,
και γεννήσαμε στις 18.03.11

Συντονιστής Ε
12-05-11, 01:51
Δειτε και αυτο ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ (καθυστερημενη αιτηση επιδοματος τοκετου) (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=73881)

lela18
30-07-11, 10:08
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΗΠΕΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ;;; ΕΧΩ ΠΗΤ 29/8 ΑΛΛΑ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ 2/8 .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

anti1980
29-08-11, 11:38
Γνωρίζει κάποια μανούλα να μου πει, πόσες μέρες νωρίτερα πριν την ημερομηνία που βγαίνω σε άδεια κύησης πρέπει να πάω στο γυναικολόγο του ΙΚΑ?????

ksena
19-09-11, 13:52
κι εμένα με ενδιαφέρει αυτό που ρωτάει η anti.

Theni
19-09-11, 14:09
5-6 μερες νωριτερα... ειχα παει νωριτερα εγω και δεν τα δεχτηκαν

oneiraki
19-09-11, 14:48
Πρέπει να έχεις κλείσει την 28η βδομάδα:)

xena
19-09-11, 14:51
Γνωρίζει κάποια μανούλα να μου πει, πόσες μέρες νωρίτερα πριν την ημερομηνία που βγαίνω σε άδεια κύησης πρέπει να πάω στο γυναικολόγο του ΙΚΑ?????

Εγώ τον ρώτησα την τελευταία φορά που πήγα και μου είπε 10 ημέρες περίπου πριν βγω σε άδεια.

ksena
19-09-11, 15:36
ευχαριστώ! έχω αγχωθεί με το ΙΚΑ και όλες τις διαδικασίες.

ksena
19-09-11, 15:38
και ως ημερομηνία υπολογίζω σύμφωνα με την τελευταία περίοδο? γιατί έτσι η ΠΗΤ είναι 13/12 ενώ με τον τελευταίο υπέρηχο είναι 18/12.

oneiraki
19-09-11, 15:39
και ως ημερομηνία υπολογίζω σύμφωνα με την τελευταία περίοδο? γιατί έτσι η ΠΗΤ είναι 13/12 ενώ με τον τελευταίο υπέρηχο είναι 18/12.

Κοίτα, εμένα με βάση την ΤΕΡ ήτανε 16/11 και υπερηχογραφικά ήτανε 24/11 (8 μέρες διαφορά). Είπα του γιατρού μου να μου γράψει στην βεβαίωση την ημερολογιακή και ο γιατρός του ΙΚΑ μου ζήτησε μόνο την βεβαίωση οπότε το έβγαλε με βάση αυτή. Αλλά και τον β επιπέδου να μου ζητούσε δεν ξέρω βασικά ποια θα έγραφε για να σου πω..:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

xena
19-09-11, 15:50

Την ίδια ΠΗΤ έχουμε!!! 13/12 κι εγώ. :D:D:D Και πέφτει Τρίτη και 13!!

Εγώ πήγα στον γιατρό μου και του είπα να μου δώσει ότι θα χρειαστώ για αυτή τη δουλειά. Μέσα στον φάκελο μου λοιπόν (που έχω ΟΛΕΣ τις εξετάσεις κλπ) μου έβαλε μία βεβαίωση και αυτήν θα πάω.

ksena
19-09-11, 16:06
'Αρα, πρέπει πρώτα να πάω στη γιατρό μου και μετά στο μάνας και παιδιού για να έχω και αυτή την βεβαίωση. Δεν μπορεί μόνο με το β΄επιπέδου;
xena, ίδια ημερομηνία έχουμε; και εγώ ήθελα και το nick σου :D αλλά εμένα από την αρχή μου λένε τουλάχιστον 2-3 μέρες αργότερα σύμφωνα με τον υπέρηχο. Για να δουμε :)

xena
19-09-11, 16:19
'Αρα, πρέπει πρώτα να πάω στη γιατρό μου και μετά στο μάνας και παιδιού για να έχω και αυτή την βεβαίωση. Δεν μπορεί μόνο με το β΄επιπέδου;
xena, ίδια ημερομηνία έχουμε; και εγώ ήθελα και το nick σου :D αλλά εμένα από την αρχή μου λένε τουλάχιστον 2-3 μέρες αργότερα σύμφωνα με τον υπέρηχο. Για να δουμε :)

Δεν ξέρω αν γίνεται, πάρε τηλέφωνο και ρωτησε! Μα δεν έχεις έτσι κι αλλιώς συχνότερα ραντεβού στον γιατρό σου;
Στο μάνας και παιδιού πας; εγώ σε ιατρείου γυναικολόγου κανονικά. Αν ισχύσει πάντως το 13/12, τότε σταματάς κι εσύ 17/10 όπως εγώ. Από 18/10 είμαστε σε άδεια! άντε, 84 και σήμερα ως τη μαγική στιγμή!!

ksena
19-09-11, 16:27
κι εγώ κανονικά στη γυναικολόγο μου πάω, αλλά από ότι κατάλαβα από το μάνας και παιδιού θα πάρουμε τη βεβαίωση. και στη γυναικολόγο μου πήγα την προηγούμενη εβδομάδα και μου είπε να έρθω σε 4 εβδομάδες (δηλ. γύρω στις 14/10).
με το ΙΚΑ δεν είχα πολύ επαφή, μόνο τα απαραίτητα γιατί δεν άξιζε να εκνευρίζομαι και χάνω χρόνο κάθε φορά. μόνο μια αιμοληψία έκανα εκεί και κατάλαβα ότι με συμφέρει περισσότερο να πληρόσω κάποιο μικροβιολογικό παρά να πηγαίνω 500 φορές στο ΙΚΑ (δηλ. μια να βάλει ο ελεγκτής τη σφραγίδα του, μια για αιμοληψία και μια για τα αποτελέσματα - σε εισιτήρια αυτό βγαίνει σχεδόν 6 ευρώ συν το χάσιμο χρόνο μ' αυτές τις ζέστες που ήταν, ενώ στο ιδιωτικό μικροβιολογικό στη γειτονιά μου πλήρωνα τη γενική αίματος και ούρων 15 ευρώ). αχ, ναι, και για το Pap-A μου έδωσαν πίσω κάποια λεφτά.

oneiraki
19-09-11, 18:34
Ναι πρέπει να πάτε στο κέντρο μάνας και παιδιού γιατί εκεί εξυπηρετούνται οι κυοφορούσες:)

antaspil
19-09-11, 19:01
κι εμένα με ενδιαφέρει αυτό που ρωτάει η anti.
κοριτσια σταματαμε την εργασια 56 ημερεσ πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου μας τοτε δινουμε τα χαρτια στον γιατρο του ικα φτιαχνει χαρτι το οποιο το καταθετουμε στις παροχες κ μετα εχουμε 62 ημερες μετα την γεννα αδεια λοχειας..

oneiraki
19-09-11, 19:03
κοριτσια σταματαμε την εργασια 56 ημερεσ πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου μας τοτε δινουμε τα χαρτια στον γιατρο του ικα φτιαχνει χαρτι το οποιο το καταθετουμε στις παροχες κ μετα εχουμε 62 ημερες μετα την γεννα αδεια λοχειας..

Πρέπει να κάνεις την διαδικασία λίγο νωρίτερα γιατί το χαρτί που θα σου δώσει ο γιατρός του ΙΚΑ πρέπει να το συμπληρώσει και ο εργοδότης σου και εσύ για να το καταθέσεις μαζί με άλλα έγγραφα στις παροχές όταν ξεκινήσει η άδεια σου.

xena
20-09-11, 10:05
Οχι, εννοούσα τον γυναικολόγο του ΙΚΑ, όχι τον δικό μας. Ούτε έχω καταλάβει την διαφορά μεταξύ του γυναικολόγου (ικα πάντα) και του κέντρου μάνας/παιδιού).

ksena, κι εγώ δεν μπορώ να συγχίζομαι και να πηγαίνω 15 φορές, φαντάσου ότι πρέπει να κάνω και 25 χιλιόμετρα για να πάω στα ιατρεία μες τη ζέστη και δεν βρίσκω και να παρκάρω κοντύτερα από μισό χιλιόμετρο. Αλλά μία φορά τον μήνα πάω και μου γράφουν όλα τα φαρμακα μου (τα παίρνω δωρεάν χωρίς συνδρομή) και ότι εξεταση μου έχει γράψει ο γιατρός να κάνω.
Τις εξετάσεις φεύγω και πάω και τις κάνω σε ιδιωτικό στη γειτονιά μου και πληρώνω ελάχιστα (πχ 2,8 ευρώ την γενική αίματος). Παίρνω κι αυτές τις αποδείξεις των ψιλών και τις καταθέτω μια στο τόσο - βασικά όποτε πάω ξανά ΙΚΑ στις παροχές. Ετσι όπως τα'χουνε κάνει οι προδότες δεν τους χαρίζω ούτε μισό ευρώ. Τους πληρώνω χρυσάφι και θα τους τα πάρω, μα είτε 5 ευρώ είτε 20 λεπτά.:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

ksena
20-09-11, 10:38
xena, pou meneis? ego otan diapistosa oti eimai eggios piga tin proti fora kanonika sto ginaikologo tou IKA. Oute pou me koitaxe, eipe: An eisai eggios, prepei na pas sto manas kai paidiou. Apodeixtike oti gia tin aimolipsia den hreiazotan (meta apo 10 tilefonimata pou ekana, to ematha), mono auto pou mou eihe grapsei i giatros mou, na to pao ston elegkti na to sfragisei. Kai to manas kai paidiou sto opoio mou eipe na pao, de me voleuei katholou. Tha eprepe eite na allaxo 3 leoforeia eite na paro ena taxi (ego den odigo). Tis sintages mou tis grafei i giatros mou (einai s'ekeini ti lista giatron simvevlimenon me to TEBE pou mporoun na exipiretoun tous asfalismenous tou IKA) kai den hreiazetai na pao gi'auto sto IKA, oute plirono simmetohi.

xena
20-09-11, 11:39
xena, pou meneis? ego otan diapistosa oti eimai eggios piga tin proti fora kanonika sto ginaikologo tou IKA. Oute pou me koitaxe, eipe: An eisai eggios, prepei na pas sto manas kai paidiou. Apodeixtike oti gia tin aimolipsia den hreiazotan (meta apo 10 tilefonimata pou ekana, to ematha), mono auto pou mou eihe grapsei i giatros mou, na to pao ston elegkti na to sfragisei. Kai to manas kai paidiou sto opoio mou eipe na pao, de me voleuei katholou. Tha eprepe eite na allaxo 3 leoforeia eite na paro ena taxi (ego den odigo). Tis sintages mou tis grafei i giatros mou (einai s'ekeini ti lista giatron simvevlimenon me to TEBE pou mporoun na exipiretoun tous asfalismenous tou IKA) kai den hreiazetai na pao gi'auto sto IKA, oute plirono simmetohi.

Μένω στην Λούτσα, Βραυρώνα συγκεκριμενα. Το ΙΚΑ που ανήκω είναι στην Αγία Παρασκευή ή μπορώ να επιλέξω και την Ραφήνα. Αφού η γιατρός σου σε εξυπηρετεί κι ως ΙΚΑ τότε δεν έχεις πρόβλημα! θα σου γράφει επάνω ΚΥΗΣΗ και ΕΠΕΙΓΟΝ (στις εξετάσεις) και θα πηγαίνεις στο μικροβιολογικό με ΑΥΤΟ το παραπεμπτικό να ζητάς την κρατική τιμή (άααααλλα λαμόγια κι αυτοί!!! στο κράτος και τις ασφαλιστικές εταιρίες κάνουν τιμές πχ 2 ευρώ μια εξέταση που σε εμάς κανονικά την χρεώνουν 14!!!! - μεγάλο θέμα για άλλο post όμως!). Τις αποδείξεις αυτές λοιπόν των ψιλικοκό θα τις μαζεύεις όποτε πηγαίνεις προς το ΙΚΑ να τις καταθέτεις στις παροχές. Δικαιούσαι αποζημίωση 100% αυτών! (λόγω κύησης).
Και τα φάρμακα φυσικά μπορεί να σου συνταγογραφήσει η γιατρός σου, ετσι; 0 συμμετοχή κι εδώ λόγω εγκυμοσύνης.

Στον ελεγκτή πηγαίνεις εάν θέλεις να τις κάνεις εντελώς δωρεάν έξω με ραντεβού ή στα ιατρεία του ΙΚΑ (χωρίς ραντεβού εμείς οι έγκυες)

ksena
20-09-11, 12:39
gia tis exetaseis, prokeimenou na ishisei to harti apo ti giatro mou, apo ton ioulio (ti 2i fora pou ithela na kano tin aimolipsia) mou zitisan na einai grammeno se ena sigkekrimeno harti (pou i giatros mou ekeini ti stigmi etsi kai allios den eihe) kai episis na pao ston elegkti sto ika opou anikei i giatros mou. kai de me voleue na katevaino 2 fores sto kentro (giati sti giatro pigaino apogeuma kai ston elegkti tha eprepe na pao to proi) kai etsi kai allios i giatros mou den eihe auto to harti giati leei den eihan na tous to dosoun sto ika. telos panton. mono gia to PappA pira lefta piso. Alla den peirazei, na einai kala ta morakia mas.
Loipon, simera piga stis parohes kai teleiosa poli grigora, itan eugenestatos o ipallilos. Mou epivaiveose ekeina pou elege i oneiraki - dil. prota harti apo ton giatro mas, meta pame sto manas kai paidiou opou mas dinoun ena harti pou ehei 3 meri - to ena simplironei o giatros shetika me tin pithani imerominia, to 2o to simplironei o ergodotis kai to 3o emeis. Tin kanoume auti ti diadikasia ligo prina apo tis 56 meres gia na mporesoume na to feroume kai stis parohes. An den ehoume dilosi trapeziko logariasmo (ego eho), fernoume kai hartia na to dilosoume. Eipe otan ta fero auta tha mou exigisei meta gia ti genna kai to loheias. Rotise kai poios tha asfalisei to paidi, giati pairnoume liga lefta parapano an to asfalisoume emeis, alla nomizo emena de me simferei epeidi o antras mou einai sto TSMEDE kai mporei na paei se opoiondipote giatro kai meta na parei ta lefta tis episkepseis kai ton exetaseon piso.