PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ

Σελίδες : [1] 2

cristin
25-07-08, 20:00
Καλησπέρα κι από μένα! :grin: Είμαι η Χριστίνα νέα στο site,και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει κάνει περίδεση τραχήλου..εγώ την έκανα πριν δύο εβδομάδες και τελευταία αισθάνομαι σαν βάρος,σαν πίεση,σαν ενόχληση τέλος πάντων. ..δεν είναι συνεχόμενη μπορεί να κρατήσει για λίγη ώρα,να μου περάσει και μετά πάλι τα ίδια.Είμαι τώρα στην 16η εβδομάδα λέτε να είναι το μωρό και να μην έχει σχέση με την περίδεση;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!Ελπίζω να βρεθεί καποια να μου απαντήσει! :shock:edit admin
Αγαπητά μέλη
στο πλαίσιο της συνεργασίας με τους επιστημονικούς συνεργάτες της ΕΕΕΓ
ζητήσαμε να μας στείλουν απόψεις ή κείμενα για το θέμα αυτό, τις οποίες
παραθέτουμε εδώ μέσω επεξεργασίας της δημοσίευσης:

Εκ μέρους του κ Βασίλειου Αθανασίου Md Phd
Mαιευτήρας -Χειρουργός γυναικολόγος
Ειδικός Εξωσωματικής Γονιμοποίησης
Για να δείτε το βιογραφικό του κου Αθανασίου πατήστε εδώ (http://www.parents.gr/images/upload/cv_Athanasiou.pdf)

Στην ιατρική τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο. Οντως τα τελευταία χρόνια συνιστάται η προγεστερόνη είτε με μορφή γέλης είτε σε δισκία ενδοκολπικά σε περιπτώσεις με κοντό τράχηλο.
Αν συνυπάρχουν πρόωρες συστολές ενδείκνυται η χρήση τοκολυτικών φαρμάκων tractocile - Yutopar. Πρέπει να εξατομικεύεται η θεραπεία σε κάθε ασθενή μιας και κάθε περιστατικό είναι διαφορετικό.
Με εκτίμηση Αθανασίου Βασίλης.

Εκ μέρους της κα Χριστίνας Βάντζου Μαιευτήρας-Γυναικολόγος
Για να δείτε το βιογραφικό της κας Βάντζου πατήστε εδώ (http://www.parents.gr/images/upload/cvVantzou.pdf)

Σας παραθέτω 3 μόνο από τα εκατοντάδες άρθρα της διεθνούς βιβλιογραφίας που ασχολούνται με το θέμα του πρόωρου τοκετού και την πρόληψή του.
Η επιστημονική κοινότητα έχει αποφανθεί μετά από χρόνιες αντιπαραθέσεις ότι τόσο η λήψη προγεστερόνης κολπικά όσο και η περίδεση τραχήλου έχουν τα ίδια αποτελέσματα σε μονήρεις κυήσεις με αυξημένη πιθανότητα πρόωρου τοκετού (μειωμένο μήκος τραχήλου υπερηχογραφικά). Είμαι στη διάθεσή σας για ό,τι άλλο χρειαστείτε π.χ. αν θεωρείτε σκόπιμη μια μετάφραση των περιλήψεων των αγγλόφωνων άρθρων που σας στέλνω.
http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=419
http://www.ajog.org/article/S0002-93...977-1/fulltext (http://www.ajog.org/article/S0002-9378%2812%2901977-1/fulltext)

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22513970
Mε εκτίμηση Χριστίνα Βάντζου

ΠΡΟΣΟΧΗ:
Υπενθυμίζουμε ότι το forum της ΕΕΓΓ δεν έχει σκοπό να αντικαταστήσει την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Ζητάτε πάντα τις συμβουλές των εξειδικευμένων ιατρών σας ή άλλου εξειδικευμένου προσωπικού για οτιδήποτε αφορά σε οποιαδήποτε πάθηση. Ποτέ μην παραβλέψετε ιατρική συμβουλή ή αναβάλλετε να ρωτήσετε τη γνώμη του ειδικευμένου ιατρού εξαιτίας κάποιου άρθρου/εκπομπής/συμβουλής που διαβάσατε.

FRANKA
25-07-08, 22:01
Καλησπέρα...
Δεν ξερώ τι είναι αυτό που αισθάνεσαι αλλα γιατί δεν παίρνεις τον γιατρό σου να του το πείς???
Γιατί έκανες περίδεση??? Με ενδιαφέρει προσωπικα....

cristin
26-07-08, 12:49
O ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ,ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΘΟΥΣΑ ,ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΒΟΛΗ 2ουΤΡΙΜΗΝΟΥ(ΟΠΩΣ ΕΓΩ),Ή ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΙΔΥΜΗΣ ΚΥΗΣΗΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΑΣΑ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ,ΣΤΗΝ 21η ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΔΕΣΗ....ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ Σ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ!ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ?ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΛΠΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ .... :D

gp1
26-07-08, 14:49
Περίδεση έκανα και εγώ στον 4 μήνα ( 16η εβδομάδα) είχα εξάλειψη τραχήλου ,δηλ έτοιμη για γέννα . Ο λόγος μετά από μια πρωτη δύσκολη γέννα , μια αποβολή, και επειδή έμεινα πολύ γρήγορα έγκυος ( 3 μήνες μετά την αποβολή) ο τράχηλος τα είχε δει όλα. Αυτό που θυμάμαι ήταν ότι ένοιωθα από κάτω πίεση και να με τραβάει όταν λίγο κουραζόμουν. Να συμπληρώσω ότι ήμουν στο κρεβάτι σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μόνο για φαγητό και τουαλέτα σηκωνόμουν . Να ξέρεις πως υπάρχει κίνδυνος να σπάσει το ράμμα εάν υπάρχει έντονη σωματική άσκηση και φυσικά απαγορεύονται οι επαφές , αλλά σίγουρα θα σε έχει ενημερώσει ο γιατρός σου.Όλα θα πάνε καλά .

thessalonikia
26-07-08, 15:00
κριστιν πιστευω πως δεν είναι κάτι σοβαρο εμένα επειδή δεν έγινε σωστα η περίδεση απο τον γιατρο μου είχα συσπάσεις και έντονο πόνο θα έλεγα όμως οτι γνωμη μου είναι να πας να σε δει και να επιμένεις λίγο γιατι μερικές φορές θέλουν και οι γιατροι την πιεση τους ελπίζω να είναι όλα καλα και σύντομα να γίνεις μανουλα

FRANKA
26-07-08, 22:06
O ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ,ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΘΟΥΣΑ ,ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΒΟΛΗ 2ουΤΡΙΜΗΝΟΥ(ΟΠΩΣ ΕΓΩ),Ή ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΙΔΥΜΗΣ ΚΥΗΣΗΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΑΣΑ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ,ΣΤΗΝ 21η ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΔΕΣΗ....ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ Σ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ!ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ?ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΛΠΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ .... :D

Είχα μία αποβολή στην 18 εβδομάδα πρίν δύο χρόνια...δεν ξέρουμε γιατί!Γέννησα πρίν από δύο μήνες 6 μηνών + 2ημερών λόγω ανεπάρκειας τραχήλου το μωράκι έζησε έξι ώρες...Όταν και άν βρώ τη δύναμη να ξαναπροσπαθήσω και μέινω έγκυος θα κάνω περίδεση κι εγώ...

Σου εύχομαι όλα να πάνε ΤΕΛΕΙΑ

cristin
27-07-08, 13:46
EYXAΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗΣ....ΕΤΣΙ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.ΦΡΑΝΚΑ ΜΟΥ ,ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΣΥΝΤΟΜΑ(ΑΦΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥ)ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!Η ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ,ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΕΩΣ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ!ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ,ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΙΣΜΟΣ ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ!Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ,ΕΙΝΑΙ Η ΞΑΠΛΑ ...ΜΑΜ ,ΚΑΚΑ ΚΑΙ ΝΑΝΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ,ΚΑΝΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ !ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΕΣ ΕΣΥ Ή ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ,ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.........ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ,ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ .ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ....ΑΛΛΑ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ,ΠΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ.....ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ! :wink:

FRANKA
27-07-08, 20:41
Σ'ευχαριστώ κοπέλα μου για τα καλά σου λογάκια...

Μέσα απο τη καρδιά μου ΟΛΑ να πάνε μια χαρά και να έχεις ΣΤΗΝ ΩΡΑ του το μωράκι που περιμένεις...

jasmin
29-07-08, 08:00
Κοριτσια γεια σας ειμαι και νεο μελος.
ειμαι εγκυος στην 24η εβδομαδα μετα απο εναν προωρο τοκετο που ειχα πριν 9 μηνες στην 25η εβδομαδα λογω ανεπαρκειας τραχηλου.
christin σου ευχομαι να εχεις καλη εγκυμοσυνη και σε ολα τα κοριτσια με το ιδιο προβλημα .
μου ηταν πολυ δυσκολο να δεχτω πως εχασα ενα κατα τα αλλα υγιεστατο μωρακι τοσο αναπαντεχα αλλα τι να γινει προχωραμε μπροστα δεν υπαρχει αλλη επιλογη.
franka υπηρξες διπλα ατυχη δυστυχως . τωρα τουλαχιστον ξερεις το προβλημα σου και αυτο αντιμετωπιζεται σε επομενη εγκυμοσυνη.
αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι επειδη προβλεπεται αρκετη ξεκουραση και περιορισμοι στις βολτες κλπ κοιτα να περασεις οσο καλυτερα μπορεις στο μεσοδιαστημα (ξερω οτι δεν ειναι παντα ευκολο) κανε οτι σε ευχαριστει διακοπες , βολτες, ευχαριστες παρεες μονο! ( μακρια απο γονεις με μωρα , εγκυες και βαφτισια . εμενα τουλαχιστον μου ηταν πολυ δυσκολο ) . θα ερθουν καλυτερες μερες να δεις!

FRANKA
29-07-08, 22:39
Γλυκιά μου ΚΑΛΟΣΏΡΙΣΕΣ και με το καλό το μπεμπάκι σου...Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λογάκια...
Έκανες κι εσύ περίδεση???
Εγώ, στην τελευταία εγκυμοσύνη ήμουν ξαπλωμένη από 01/02/08 και γέννησα 23/05/08.Μόνο τουαλέτα και μπάνιο! Ξέρω τι δύσκολο που είναι να μη μπορείς να κουνηθείς. Θέλει πολύ υπομονή...
Πραγματικά αναρωτιέμαι αν όντως αντιμετοπίζεται το πρόβλήμα...Καταλαβαίνεις πως φοβάμαι τρομερά ....
Τέσπα....Σου εύχομαι όλα να είναι μια χαρά απο εδώ και πέρα....

jasmin
30-07-08, 07:27
Εγω εκανα σε αυτη την εγκυμοσυνη προγραμματισμενη περιδεση την 13η εβδομαδα και μεχρι τωρα ο τραχηλος ειναι κλειστος και εχει καλο μηκος. Βεβαια απο την αρχη του 2ου μηνα ειμαι σε αναρρωτικη αδεια και προσεχω πολυ . καθολου δουλειες , βγαινω μονο για εξετασεις και μια βολτιτσα την εβδομαδα για καφε για να ξεσκασω.Ειμαι οσο μπορω ξαπλα ωστε να μην ασκειται βαρος στον τραχηλο.
Υπαρχουν site ειδικα για αυτο το θεμα δεν θυμαμαι ακριβως τη διευθυνση αλλα αν βαλεις στο google incompetent cervix community θα βρεις ενα site σαν και αυτο εδω αλλα με θεμα την ανεπαρκεια τραχηλου . Εκει ειδα πολλες περειπτωσεις σαν τις δικες μας .Γυναικες που ειχαν μια και δυο απωλειες και στη συνεχεια καταφεραν να αποκτησουν οχι μονο ενα αλλα και περισσοτερα παιδια.
Οποτε πιστευω οτι το προβλημα μπορει να αντιμετωπιστει οταν το ξερεις απο την αρχη ,κανεις νωρις την περιδεση ( η επειγουσα περιδεση εχει τις περισσοτερες επιπλοκες), εχεις εναν ικανο γιατρο και προσεχεις οσο μπορεις.

FRANKA
31-07-08, 22:51
Σ'ευχαριστώ πολύ...Να ρωτήσω και κάτι ακόμη??? Η εξάλειψη τραχήλου δημιουργείτε μόνο από συσπάσεις?

jasmin
01-08-08, 09:36
οχι αν δεις και σε ιατρικα αρθα ως ανεπαρκεια τραχηλου οριζεται η
χωρις πονο διαστολη του τραχηλου . Δηλαδη ενω φυσιολογικα ο τραχηλος ανοιγει στο τελος της εγκυμοσυνης με τη βοηθεια των συσπασεων σε εμας ειναι πιο αδυναμος , δεν μπορει να συγκρατησει το αυξανομενο βαρος του μωρου και ανοιγει προωρα.
εγω ειχα αυξημενες κολπικες εκκρισεις καθαρες για καποιες εβδομαδες αλλα δυστυχως τις ειχα θεωρησει κατι το φυσιολογικο και δεν το ανεφερα στο γιατρο μου και καποια στιγμη ειδα σε αυτες τις εκκρισεις λιγο ροζ χρωμα πηγα στο γιατρο ειχα ηδη διαστολη αλλα συσπασεις ειχα μονο μετα απο τρεις μερες που γεννησα και αυτες για τρεις τεσσερεις ωρες που κρατησε ο τοκετος.

FRANKA
01-08-08, 20:20
Εγω νοσηλεύτικα 2 φορές στη κλινική στην 13 εβδομάδα και στην 15.Είχα συνέχεια βλένες με αίμα ή ρόζ και όλη την ωρα υγρά.Συσπάσεις είχα από την 18η εβδομάδα....
Πάντως ξαναέμεινες νωρίς έγκυος!Μπράβο για το κουράγιο σου!Αυτή τη φορά θα πάνε ΟΛΑ καλά!

cristin
02-08-08, 19:39
JASMIN,ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΣΟΦΟΤΕΡΕΣ....ΟΤΑΝ ΧΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ,ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ!ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ,ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΥΧΕΡΟΙ (ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ)ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ,ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ....ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΕΡΙΔΕΣΗ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ--ΕΙΔΕΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΚΟΛΠΙΚΑ ΥΓΡΑ???ΣΗΜΕΡΑ(15 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΜΟΥ),ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΩΣ ΑΠΟ ΓΑΛΑΚΤΕΡΟ ΧΡΩΜΑ,ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΚΟΥΡΟ ΑΠΟ ΠΡΙΝ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΡΑΓΕ???

jasmin
04-08-08, 07:35
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ CHRISTIN . ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ.
ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΙΣ ΚΟΛΠΙΚΕΣ ΕΚΚΡΙΣΕΙΣ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΛΙΓΟ ΚΑΦΕ ΜΕΤΑ ΟΧΙ ΟΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ . ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΑΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ .
FRANKA ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ ΕΜΕΙΝΑ ΝΩΡΙΣ ΕΓΚΥΟΣ . Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΝΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ . ΩΣΤΟΣΟ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΑΡΑ ΤΗ ΧΑΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΒΙΕΣ . ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΦΟΡΤΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΧΗ ΜΑΣ.
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ , ΚΟΙΤΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, ΚΑΝΕ ΤΟΥ ΟΛΑ ΧΑΤΙΡΙΑ , ΚΑΚΟΜΑΘΕ ΤΟΝ . ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΠΟ ΤΗ ΘΛΙΨΗ.

prosperous
04-08-08, 11:28
Γεια σας..

θα ηθελα οι κοπελες που εχετε ηδη κανει περιδεση στο παρελθον (προσφατο και μη) να μου πειτε την εμπειρια σας οσον αφορα τις κολπικες εκκρισεις υγρων τις επομενες εβδομαδες..εμενα μου πηρε 7 ημερες να σταματησουν τα ροζ υγρα που ειχα απο την επεμβαση και ενω για τρεις ημερες τα υγρα εμφανιζονταν σχεδον διαυγη πλεον ειναι ως επι το πλειστον διαυγη αλλα κατα διαστηματα οταν εκκρινονται σε ποσοτητα κιτρινιζουν. Καπως ετσι ηταν και πριν κανω την περιδεση και οι κολπικες-τραχηλικες εξετασεις δεν εδειχναν να χω καποιο μικροβιο. Επισης ξερω οτι πρεπει να κανω τακτικα εξετασεις υγρων για να παρακολουθουμε το θεμα αλλα ο γιατρος μου υποστηριζει οτι μια φορα το μηνα αρκει εκτος εαν παρατηρησω καποια αλλαγη στο χρωμα και στην οσμη.

gp1
04-08-08, 17:21
Λοιπόν μετά από την περίδεση είχα ροζ προς κόκκινο κολπικά υγρά και τρομοκρατήθηκα ξανά μπήκα νοσοκομείο γιατί φοβήθηκα για αιμορραγία , συγκεκριμένα συνεχιζόταν 5 μέρες μετά την επέμβαση. Τελικά ήταν λίγο αίμα που έιχε μείνει στον τράχηλο κατά την περίδεση και σε συνδυασμό με τα κολπικά υγρά έβγαινε ροζ .Η γιατρός μου με καθάρισε κολπικά και όλα εντάξει.Σε ενημερώνω ότι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου είχα πολλά κολπικά υγρά κίτρινα και μη και μου έδινε θεραπεία με CAnesten , έκανα και εγώ διάφορες εξετάσεις αλλα ήταν απλές κολπιτιδες οι οποίες δεν με ξανά ενόχλησαν μετά την γέννα . Αυτή μου είχε πει ότι πολλές εγκυμονούσες έχουν πολλά κολπικά υγρά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά αυτό το πράγμα σαν το δικό μου το είχε ξανα συναντήσει ακόμα μια φορά στην καριέρα της . να φανταστείς φορούσα σερβιέτα στην διάρκεια της εγκυμοσύνης . :lol: :oops:

evangelia
04-08-08, 17:49
δεν γνωρίζω να σου πω αλλά σου εύχομαι καλή συνέχεια και όλα θα πάνε καλά :lol: :lol:

FRANKA
04-08-08, 21:01
Κοπελάρα μου...είναι πολύ λογικό μετά απο αυτά που τραβήξαμε να φοβάσαι....πάντως θέλει πολύ υπομονή και ψυχραιμία.Και που φοβόμασταν και αγχωνόμασταν τι καταλάβαμε????????Πραγματικά μέσα μου πιστεύω πως αν έχεις δύναμη και πίστη ΟΛΑ μπορείς τη σήμερον ημέρα να τα καταφέρεις... Θα γίνουμε κι εμέις μανούλες...και μετά η χαρά του αγγέλου που θα έχεις στα χέρια σου θα σβήσει τον πόνο στην ψυχούλα....
Όσον αφορά εμένα...δεν ξέρω πότε θέλω να ξαναπροσπαθήσω...έρχονται φορές που λέω εδω και τώρα (αν και ακόμη δεν κάνει!) και άλλες που λέω να αφήσω να περάσει κανέναν εξάμηνο...δεν ξέρω...

cristin
04-08-08, 22:11
ΦΡΑΝΚΑ ΜΟΥ ,ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΕΤΟΙΜΗ ......ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΗΔΗ ΕΤΟΙΜΗ ,ΞΕΚΙΝΑ!!!!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ (ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΔΩ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ)ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟ ,ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ....ΔΙΟΤΙ ,ΚΑΘΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ !!!ΚΑΘΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ!!ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ 1 ΕΞΑΜΗΝΟ ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΠΗΡΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑΜΙΣΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ.ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ...ΜΙΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ,ΟΣΟ ΝΑ΄ΝΑΙ,ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ....ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ JASMIN!ΟΤΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΕΤΟΙΜΗ ,ΞΕΚΙΝΑ!!!!!ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΥΧΕΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ 1ΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ!!!!!!

cristin
04-08-08, 22:19
ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΔΗ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ...ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ!!!!ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΘΕΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ 2 ΜΕΡΕΣ...ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΠΡΙΝ 20 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΙΧΝΟΣ ΑΙΜΑΤΟΣ Ή ΡΟΖ-ΚΑΦΕ ΥΓΡΩΝ.ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 15 ΜΕΡΕΣ,ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΛΙΓΑ ΣΚΟΥΡΑ ΜΠΕΖ ΥΓΡΑ ,ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΙΟ ΣΚΟΥΡΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΧΥΡΕΥΣΤΑ!ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ (ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ),ΣΥΝΤΡΕΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ ,ΔΙΟΤΙ ΜΕΤΑ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΜΟΛΥΝΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ.ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ,ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ :wink:

cristin
04-08-08, 22:20
ΑΑΑΑΑΑ ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ,ΠΩΣ ΤΟ ΣΕΡΒΙΕΤΑΚΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ.....

prosperous
05-08-08, 14:02
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, ο γιατρος ειπε οτι συνηθως ειναι απο τον κολπο αυτα τα κιτρινα υγρα, ουτως η αλλως δεν μπορει να μου δωσει τοσο συντομα απο τη περιδεση νεα αντιβιωση και αφενος θα κανω μια αιματολγικη εξεταση για τυχον υπαρξη λοιμωξης προληπτικα αφετερου αρχες του επομενου μηνα προληπτικα θα ξαναπαρω αντιβιωση εχω η δεν εχω κατι. Το μονο που εχει μεινει να με απασχολει σοβαρα ειναι οι ανωδυνες συσπασεις αλλα αυτο αντιμετωπιζεται μονο με την διαρκη ληψη των pre par και με συχνη ξεκουραση. Ειναι λεει αναμενομενο γεγονος και προς το παρον μονο ετσι αντιμετωπιζεται και να μαι φρονιμο παιδι..
Σας ευχαριστω και παλι :D

prosperous
29-08-08, 21:25
Πριν ενα μηνα εκανα περιδεση τραχηλου και σημερα εντοπισα κατα το σκουπισμα στην τουαλετα επανω στο χαρτι κατι που εμοιαζε με τριχα αλλα ηταν πιο συμπαγες (κατι σαν την οψη της πετονιας αλλα πιο λεπτο) και στο πιασιμο θρυματιζοταν..μετα απο κανα διωρο το ξαναπαθα αλλα ηταν ενα μικροτερο κομματι που το ειδε και ο ανδρας μου και δεν ξεραμε τι ειναι..επειδη προσεχω την υγιεινη μου οσο τακτικα μπορω, φοβηθηκα μηπως ειναι υπολλειματα η κομματια απο το ραμα της περιδεσης μιας και καπου διαβασα οτι ειναι πολυεστερικα νηματα..
με τα πολλα επικοινωνησα με τον γιατρο μου ο οποιος με ειδε την ιδια μερα (δυστυχως η ευτυχως μονο υπερηχογραφηματικα) και μου ειπε οτι το κυημα ηταν σε καλη κατασταση, ο σακος ειχε πολυ καλο αμνιακο υγρο μιας και ειχα παρατηρησει καμια βδομαδα τωρα αυξημενη ροη υγρων και ο τραχηλος μηκος 3,5 εκ. δηλαδη μια χαρα κλειστος..
Του εδειξα και το δευτερο κομματακι "νηματος" που ειχα βρει στη πετσετα αλλα μου πε οτι δεν ειναι υλικο της περιδεσης και ισως να ειναι απο συσσωρευση υγρων και διαφορα αοριστα επ αυτου, δηλαδη δεν ηξερε και εκεινος τι ειναι..παντως απεκλεισε το να ναι απο το ραμα και με διαβεβαιωσε οτι δυσκολα σπαει και πως αν ηταν κατι σοβαρο θα ειχα αλλα συμπτωματα πονους, ισως αιμα κλπ.
Θα ηθελα να μαθω αν καποια απο εσας που εχετε ηδη κανει περιδεση ειχατε ποτε καποιο τετοιο ή παρομοιο περιστατικο..(εννοειται πως δεν εχω καμια σεξουαλικη επαφη μετα την επεμβαση)..
ευχαριστω..

prosperous
30-08-08, 12:04
τελικα επειδη ξαναχα νεο εκκριμα και μαλιστα με κομπους διαγνωστηκε οτι ειναι υπολλειματα απο ενα προχειρο υλικο το οποιο συρραφεται κοντα στην περιοχη της περιδεσης για να αιματωνει την περιοχη (η κατι τετοιο) μεχρι να γινει το κυριως ραμα της περιδεσης και υποτιθεται οτι το υλικο αυτο θα πρεπε να απορροφηθει απο τον οργανισμο μου πραγμα που δεν εγινε και απλα το αποβαλλει..δεν ενεχει κανεναν κινδυνο και δεν επηρεαζει το ραμα της περιδεσης το οποιο ειναι απο υλικο ανθεκτικοτερο και πολυ πιο χονδρο σε παχος αρα δυσκολο να σπασει και σε μια τετοια περιπτωση λογικα θα συνοδευοταν απο πονους και αιμα.

Αυτα προς ενημερωση οποιας κοπελας τυχει να χει το ιδιο συμπτωμα..η καλυτερα αγχωτικη μετεγχειρητικη εμπειρια..
ελπιζω ολα καλα..

FRANKA
30-08-08, 15:18
Όλα θα πάνε καλά...αφού ο τράχηλος σου΄είναι μεγάλος μη φοβάσαι τίποτα...σε ποια εβδομάδα είσαι?

evangelia
30-08-08, 17:01
όλα θα πάνε καλά!!! :D :D

prosperous
30-08-08, 19:27
διανυω την 21η ακομη..και λεω ακομη γιατι περσι χωρις περιδεση στην ιδια εβδομαδα απεβαλα )χωρις προηγουμενο ιστορικο) και εχω παρει απο φοβο αυτη τη περιοδο..ελπιζω οτι θα παμε καλυτερα αυτη τη φορα και ας με φοβερισε λιγο αυτη η μετεγχειρητικη περιοδος της περιδεσης..

koritsaki
31-08-08, 18:15
Εχω κανει και εγω περιδεση την δευτερα....ολα ειναι μια χαρα μεχρι στιγμης.....και ειχα ξανα κανει στη 25 εβδομαδα με αποτελεσμα να χασω τα 2 μωρα μου τωρα την καναμε στην 15 εβδομαδα και ειναι ενα μωρακι...θα τα λεμε απο δω συχνα...εισαι κρεββατι τωρα??
'

cristin
31-08-08, 21:58
EχΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ,ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΠΡΟΧΕΙΡΟ ΡΑΜΜΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ,ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙ!ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ,ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ 2Η ΓΝΩΜΗ....!PROSPEROUS,ΕΙΧΑΜΕ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΤΥΧΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ!ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΣΤΗΝ 21Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ....ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ,ΚΑΙ ΔΙΑΝΥΩ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ(21Η),ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗΦΟΡΑ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΔΕΜΕΝΕΣ!!!!!!!!!!!ΧΑΧΑΧΑ :lol:
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ!ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΔΕΣΗΣ ΕΜΕΙΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΩ ΚΑΘΟΛΟΥ...ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΩΣΤΑ,ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ.......ΓΙΑΤΙ?????

koritsaki
31-08-08, 22:05
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ!ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΔΕΣΗΣ ΕΜΕΙΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΩ ΚΑΘΟΛΟΥ...ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΩΣΤΑ,ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ.......ΓΙΑΤΙ?????

Eγω!!!!!!!!!!!!!!και ισως και μεχρι το τελος....θα δουμε...ετσι μου ειπε ο γιατρος....εσυ δεν εμεινες καθολου????δεν ενιωθες περιεργα τις πρωτες μερες????

oikat
31-08-08, 22:27
κοριτσια πως καταλαβατε οτι κατι δεν πηγαινε καλα και χρειαζοταν περιδεση;

cristin
31-08-08, 22:31
ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ!ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ!

koritsaki
31-08-08, 22:39
Μετρας το τραχηλο και αναλογως πρατεις....και εγω εχω ανεπαρκεια τραχηλου......ετσι εχασα και τα προηγουμενα μωρα μου.....
cristin sta posa se erapse???

cristin
31-08-08, 22:42
ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ!!!!!!!!!!

koritsaki
31-08-08, 22:43
kai den eisai krevvati e???pas douleia kanonika???posos itan o traxilos sou?/?emena 31...

cristin
31-08-08, 22:54
kai den eisai krevvati e???pas douleia kanonika???posos itan o traxilos sou?/?emena 31...
ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΕΜΕΙΝΑ ΜΟΝΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΔΕΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ!ΜΕΤΑ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΕΝΙΩΘΑ ΑΒΟΛΑ,ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΞΑΠΛΩΝΑ!ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΜΕΡΕΣ ΗΜΟΥΝ ΚΑΝΑΠΕ -ΚΡΕΒΑΤΙ ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ 'Η ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΝΟΥΣΑ ,ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΟΜΟΥΝ!ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ,ΤΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ,ΜΗΠΩΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΩ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ!ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ,ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΒΑΣΤΑΧΤΑ ΒΑΡΕΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ,ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ!ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ,ΚΑΙ ΠΩΣ Ο,ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ,ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΕΙ :evil: ΜΟΥ ΤΗΣ ΕΣΠΑΣΕ ΒΕΒΑΙΑ,ΑΛΛΑ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ........ΘΑ ΜΕ ΜΕΤΡΗΣΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.....

koritsaki
31-08-08, 23:04
ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΕΜΕΙΝΑ ΜΟΝΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΔΕΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ!ΜΕΤΑ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΕΝΙΩΘΑ ΑΒΟΛΑ,ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΞΑΠΛΩΝΑ!ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΜΕΡΕΣ ΗΜΟΥΝ ΚΑΝΑΠΕ -ΚΡΕΒΑΤΙ ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ 'Η ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΝΟΥΣΑ ,ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΟΜΟΥΝ!ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ,ΤΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ,ΜΗΠΩΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΩ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ!ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ,ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΒΑΣΤΑΧΤΑ ΒΑΡΕΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ,ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ!ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ,ΚΑΙ ΠΩΣ Ο,ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ,ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΕΙ :evil: ΜΟΥ ΤΗΣ ΕΣΠΑΣΕ ΒΕΒΑΙΑ,ΑΛΛΑ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ........ΘΑ ΜΕ ΜΕΤΡΗΣΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.....

Emena moy exei pei na minw krevvati 2 ebdomades kai meta blepoume....den niwthw tipota pros to parwn ola kala.....apla kai egw ao fovo menw sto krevvati kai sto kanape.......

cristin
31-08-08, 23:06

Emena moy exei pei na minw krevvati 2 ebdomades kai meta blepoume....den niwthw tipota pros to parwn ola kala.....apla kai egw ao fovo menw sto krevvati kai sto kanape.......

ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ!ΑΥΤΟΣ ΠΑΝΤΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ!ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ,ΝΑ ΞΑΠΛΩΝΕΙΣ!ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ! :lol:

koritsaki
31-08-08, 23:09
Ayto kanw....xapla.......ola tha pane kala...apla ligo ypomonh akoma..den mas emeine poli......

jasmin
01-09-08, 09:57
καλημερα κοριτσια εχω κανει και εγω περιδεση. Τωρα ειμαι στην 29η εβδομαδα.
Αυτα που ειπε η prosperous για το ραμμα μου εχει πει και εμενα ο γιατρος μου . Το ραμμα της περιδεσης ειναι χοντρο σαν κορδονι αυτο που ειδε ειναι το προσωρινο.
Κατα τα αλλα εγω εχω περασει το μεγαλυτερο μερος της εγκυμοσυνης μεταξυ κρεβατιου και καναπε μεχρι τωρα . Αποφευγω το περπατημα και βγαινω βολτα για καφε , φαγητο κλπ μια δυο φορες την εβδομαδα .
Ισως να ειμαι λιγο υπερβολικη αλλα ως εδω ολα πανε καλα .
Στην β επιπεδου ειχα μηκος τραχηλου 37mm που ειναι μια χαρα και πιστευω οτι σε αυτο βοηθησε και η ξεκουραση.
Καλη συνεχεια σε ολες μας.

jasmin
01-09-08, 10:03
Μια ερωτηση στα κοριτσια που εκαναν περιδεση.
Ο γιατρος μου μου εδινε utrogestan απο την αρχη του 2ου μηνα εως και τον 6ο και trofocard ( μαγνησιο) απο τοτε που εκανα την περιδεση(14η εβδομαδα) και συνεχιζω πιθανον ως το τελος . Εσας τι φαρμακα σας δινει ;

koritsaki
01-09-08, 10:48
Aσε πονεμενη ιστορια...εγω περνω μαγνησιο προγεστερονη χαπακια για συσπασεις προληπτικα αυτα.......α και αντιβιωση ....φυσικα θα τα σταματησω τωρα σε λιγες μερες μερικα μου πε και θα τα ξεκινησω ξανα στις 25 εβδομαδες.....

gavrias
02-09-08, 02:43
Εχω κανει και εγω περιδεση την δευτερα....ολα ειναι μια χαρα μεχρι στιγμης.....και ειχα ξανα κανει στη 25 εβδομαδα με αποτελεσμα να χασω τα 2 μωρα μου τωρα την καναμε στην 15 εβδομαδα και ειναι ενα μωρακι...θα τα λεμε απο δω συχνα...εισαι κρεββατι τωρα??
'

Μετρας το τραχηλο και αναλογως πρατεις....και εγω εχω ανεπαρκεια τραχηλου......ετσι εχασα και τα προηγουμενα μωρα μου.....
cristin sta posa se erapse???

Kοριτσάκι με όλο το σεβασμό,επειδή σε άλλο φόρουμ λές άλλες έβδομάδες αποβολής και μιλάς για 2 αποβολές και όχι για δίδυμα ενώ για αιτία αναφέρεις : δίκερο μήτρα εκεί και ανεπάρκεια τραχήλου εδώ :roll: :roll: ομολογώ ότι μπερδέυτηκα και μου φαίνονται λίγο αντιφατικά αυτά.Μπορείς να με βοηθήσεις να καταλάβω? :D

koritsaki
02-09-08, 10:52
[quote=koritsaki]
Kοριτσάκι με όλο το σεβασμό,επειδή σε άλλο φόρουμ λές άλλες έβδομάδες αποβολής και μιλάς για 2 αποβολές και όχι για δίδυμα ενώ για αιτία αναφέρεις : δίκερο μήτρα εκεί και ανεπάρκεια τραχήλου εδώ :roll: :roll: ομολογώ ότι μπερδέυτηκα και μου φαίνονται λίγο αντιφατικά αυτά.Μπορείς να με βοηθήσεις να καταλάβω? :D

Mεγαμη ιστορια καλη μου.....αφου μπαινεις στο αλλο φορουμ διαβασε ολη μου την ιστορια και θα καταλαβεις.......εχω δικερη μητρα και ανεπαρκεια τραχηλου......την ανεπαρκεια την βρηκαμε μετα την γεννα των μωρων μου....ειχα 2 αποβολες μεχρι 3 μηνων λογω δικερης μητρας τοτε..μετα εμεινα εγκυιος διδυμα και τα εχασα απο διαφορους πραγοντες ......στις 25 εβδομαδες
Τωρα καταλαβες?????αν οχι στειλε μου πμ...μα σου τα πω αναλυτικα....

koritsaki
02-09-08, 16:37
Κοριτσια της περδεσης εχω 2,3 ερωτησουλες......Σας αφηνει να οδηγατε ο γιατρος σας????ή μονο σπιτι????και αν ναι στο ποσο καιρο σας αφησε???

oikat
02-09-08, 17:33
τον τραχηλο ο γιατρος τον βλεπει απο τον υπερηχο ή απο κατω; Γιατι εμενα μονο απο πανω με ελεγχει.

cristina
02-09-08, 18:27
Κοριτσακια σας ευχομαι υπομονη και ολα να πανε καλα! Κι εγω εμεινα αρκετο καιρο σπιτι οχι λογω περιδεσης αλλα λογω διπλης αποκολλησης πλακουντα κι ευτυχως ολα πηγαν καλα. Κουραγιο!

Χριστινα

koritsaki
02-09-08, 18:28
τον τραχηλο ο γιατρος τον βλεπει απο τον υπερηχο ή απο κατω; Γιατι εμενα μονο απο πανω με ελεγχει.

Εμενα απο πανω τον μετρουσε ....μονο την μερα την περιδεσης ηθελε να δει ακριβως......

prosperous
03-09-08, 17:38
εμενα ο γιατρος μου μου δινει μονο pre par τα οποια θα κρατησω μεχρι την 32η εβδομαδα..μαγνησιο θα παρω ειπε μονο αν εχω πρηξιματα συχνα στα ποδια και στα χερια και οχι για τις συσπασεις..
καθε φορα μου μετραει τον τραχηλο, πριν τεσσερις μερες ηταν χονδρικα 3,5 και συμφωνω με αυτα που λεει..αφενος οτι πολλες γυναικες μετα τη περιδεση πανε αμεσως για δουλεια αρα εμεις που εχουμε την τυχη να μεινουμε στο σπιτι χωρις να δουλευουμε να λεμε και ευχαριστω γιατι ειναι στο χερι μας να ξεκουραζομαστε οποτε θελουμε (ας πουμε) αφετερου το να ακουλουθουμε πιστα την οποια φαρμακευτικη αγωγη, το να τρωμε καλα και να πινουμε πολλα πολλα υγρα μαζι με την ξεκουραση (να κανουμε και καμια δουλεια αλλα με μετρο)..ειναι ο καλυτερος τροπος ζωης μιας εγκυου υπο περιδεσης..
εγω και παλι ευχομαι καλο κουραγιο σε ολες οσες κυοφορουν και ακομη περισσοτερο σε εμας με την περιδεση γιατι ξερω οτι οι περισσοτερες κατεφυγαν στη λυση αυτη γιατι ηδη ειχαν προηγουμενες απωλειες..να κοιτατε τον στοχο (δηλαδη την γεννηση του παιδιου,να κανετε ολα τα παραπανω ) και ολα θα πανε καλα..

koritsaki
03-09-08, 17:54
Εχεις δικαιο σε ολα.......ο στοχος και το τερμα εχουν σημασια για μας....ευχομαι ολα να πανε καλα για ολες μας........

FRANKA
03-09-08, 21:33
κορίτσάκια μου , μέσα απο την καρδιά μου να πάνε ΟΛΑ καλά και να γεννήετε στην ώρα σας....άντε..να παίρνουμε και οι υπόλοιπες κουράγιο! :lol:

prosperous
04-09-08, 13:47
εγω θα θελα να πω κατι σε οσες κοπελες με το καλο προκειται να γεννησουν για πρωτη φορα μετα απο τη διαδικασια της περιδεσης που λογικα οπως εχω ξαναπει, ενα μεγαλο μερος για να την κανει σημαινει οτι ειχαν καποια απωλεια στο παρελθον..

οταν με το καλο γεννησετε (ισχυει σαφως και για μενα) μην ξεχασετε ποτε μα ποτε ποσο ταλαιπωρηθηκατε για να φτασετε στο ευτυχες αυτο σημειο και να μην κανετε αλαζονικες υποδειξεις σε αλλες εγκυους ή wanna be εγκυους αργοτερα..

Γνωρισα μια κοπελα η οποια ειχε τρεις αποβολες και στην τεταρτη εγκυμοσυνη αφου βρεθηκε το προβλημα με την καταλληλη αντιμετωπιση και με πολυ προσοχη εφτασε στο σημειο να γεννησει ενα υγιεστατο αγορακι.. απο καποιο γεγονος αργοτερα απεναντι μου σε μια περιοδο που απεβαλλα σε προχωρημενη εγκυμοσυνη ο τροπος που με αντιμετωπισε (εμενα και το θεμα του γιατρου) ηταν τοσο μα τοσο ενοχλητικος και αλαζωνικος που εδειχνε σαν να μην ειχε ποτε περασει μια τετοια φαση στη ζωη της για να δειξει κατανοηση.. εν ολιγοις πετυχε την προσπαθεια της να αποκτησει παιδακι και διεγραψε τα προηγουμενα.

Την αλαζονεια την δεχομαι απο γυναικες που λογω φυσιολογικης και ηρεμης εγκυμοσυνης εχουν αγνοια των κινδυνων η των επιπονων εμπειριων αλλα απο μια γυναικα με βεβαρημενο ιστορικο το θεωρω ασυγχωρητο..αυτη ειναι η δικη μου ταπεινη αποψη και ειναι μια δωρεαν συμβουλη που σε οσες δειχνει λογικη ισως και να εισακουστει..

sofoula
18-09-08, 18:31
μπορει καποια κοπελα να μου πει με ποιον τροπο γινετε η περιδεση;
με ναρκωση;ποναει εκεινη την ωρα;κτλ
ειμαι εγκυος σε διδυμακια και μαλλον θα κανω...αλλα εχω και λιγη αγωνια.. :D

prosperous
19-09-08, 10:35
μπορει καποια κοπελα να μου πει με ποιον τροπο γινετε η περιδεση;
με ναρκωση;ποναει εκεινη την ωρα;κτλ
ειμαι εγκυος σε διδυμακια και μαλλον θα κανω...αλλα εχω και λιγη αγωνια.. :D

η περιδεση γινεται με ηπια ναρκωση (λεγεται ηπια μεθ) και δεν διαρκει σαν διαδικασια πολυ ωρα βεβαια μεχρι να συνελθεις θα περασει καμια ωρα και παραπανω (εγω απο την ωρα που μπηκα μεχρι που βγηκα εκανα 1.30-2 ωρες..) προσωπικα μολις βγηκα στην ανανηψη και αρχισα να συνερχομαι μετα απο λιγο αρχισα να αισθανομαι πονους περιοδου και μετα απο λιγο μου εδωσαν με ορο καποιο τοκολυτικα και απο τοτε δεν ξανααισθανθηκα τιποτε..εμεινα στο νοσοκομειο ενα 24ωρο οπου ενδοαφλεβια μου χορηγηθηκε αντιβιωση και ορος με τα τοκολυτικα..μετα την εξοδο μου απο το νοσοκομειο (εφυγα σχεδον ξαπλωμενη στο πισω καθισμα) και στο σπιτι πηρα για 4 μερες αντιβιωση και συνεχιζα τα τοκολυτικα χαπια συγκεκριμενα τα pre par υπαρχουν ομως και αλλα σχετικα φαρμακα οπως και καποιοι γιατροι δινουν μαγνησιο το οποιο και καλα βοηθα στη μειωση των συσπασεων και εμεινα στο κρεββατι για καμια εβδομαδα και απο τοτε μετακινουμαι περισσοτερο εντος σπιτιου και σπανια εκτος (συνηθως για επισκεψεις στο γιατρο και λιγες φορες για βολτα..)
Εγω εκανα την περιδεση 22/7 δηλαδη εχουν περασει αισιως 2 μηνες και δεν εργαζομαι γιατι και εγω εξατιας ιστορικου κατεληξα να κανω την επεμβαση..αλλες κοπελες πανε κανονικα και στη δουλεια τους..
Αιμα μπορει να δεις συνηθως ειναι καφετι η βαθυ κοκκινο και σε κολλωδη υφη (ειναι καθαρισματα απο το τραυμα της περιδεσης) και σε ποσοτητα μπορει να δεις απο ελαχιστο (δηλαδη τις πρωτες μερες) η να σου κρατησει λιγο παραπανω (εγω ειχα ροζ υγρα για δεκα μερες περιπου). Αλλες κοπελες λενε οτι δεν πονεσαν καθολου η οτι δεν ειδαν αιμα..δεν ξερω..εγω απο την εμπειρια μου σου λεω τι συναντησα..
επισης μην ανησυχησεις για το ραμμα καθως εχει μεγαλο παχος και ειναι τοσο καλα και πολυπλοκα δεμενο και ραμμενο πανω στον τραχηλο που ειναι πολυ δυσκολο να σπασει..το μονο που θα πρεπει να σε ανησυχησει ειναι αν νοιωσεις πονους περιοδου (η γεννας αν προτιμας και ξερεις πως ειναι) και αν δεις αιμα (παντα εκ των υστερων της περιδεσης).
Παντα να ενημερωνεις τον γιατρο σου για οτι σε ανησυχει, να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις, να μην ζοριζεις την κοιλια σου για αυτο να προσεχεις αν εισαι δυσκοιλια και να φροντιζεις την υγιεινη σου.
Ευχομαι να πανε ολα καλα με την περιδεση που θα κανεις και να εχεις μια ηρεμη και καλη εγκυμοσυνη..

cristin
19-09-08, 10:55
Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ,ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΟ 2ΜΗΝΕΣ.Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ ,ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΠΟΥ ΕΝΟΙΩΣΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΠΟΝΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ,ΑΦΟΥ ΞΥΠΝΗΣΑ.ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ,ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΗ ΓΑΖΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ(ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΒΑΖΟΥΝ ΓΑΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΥΓΡΑ -ΑΙΜΑ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ).ΠΗΡΑ ΑΝΤΙΒΙΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΟΡΟΥ,ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕΡΑ.ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΠΩΣ Η PROSPEROUS.AIMA,ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ!ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΣΠΙΤΙ ,ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ,ΗΘΕΛΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΞΑΠΛΩΝΩ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4-5 ΜΕΡΕΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ,ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.ΑΠΟ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΜΩΣ ,ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ.ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΕΝΙΩΘΑ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΩ,ΓΙΑ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟ ΛΟΓΟ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ.ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΑΝΤΑ,ΟΜΩΣ ΕΓΚΥΟΥΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ.ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ,ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ,ΚΑΙΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ,ΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ?ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!ΑΠΛΑ ,ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ,Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ!ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΜΠΕΜΠΕ ΣΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑ!ΑΝΤΕ ΚΑΙ Η ΤΥΧΗ ,ΣΟΥ ΕΠΙΦΥΛΛΑΣΕ ΔΙΠΛΗ ΧΑΡΑ!!!!!!!

sofoula
19-09-08, 11:10
σας ευχαριστω πολυ κοριτσια μου λυσατε πολλες αποριες..
δεν δουλευω και ετσι εκ των πραγματων θα κατσω σπιτι..το μονο που με ''στεναχωρει'' ειναι οτι η μαμα μου ειναι μακρια και δεν εχω βοηθεια..
ποιος θα μου κανει γενικη για να στρωσω;;;; χαχαχαχαχα ειδατε προβληματα που εχω;;;; χχαα θα μου περασει ελπιζω η μανια με τις δουλειες..

ολα για τα παιδια μου................. :P :P :P

evangelia
19-09-08, 11:14
καλημέρα!!!
με το καλό τα μωράκια σου!!
εγώ όταν ήμουν τάβλα δεν είχα κπ όχι να μου καθαρίζει, αλλά ούτε να μου μαγειρεύει!!θα λιμοκτονούσαμε εδώ μέσα!!προσέλαβα μια καλή κυρία και το πρόβλημα λύθηκε αμέσως!!!!!

TARA
27-10-08, 19:36
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 20 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ. ΕΧΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΗΝ 13η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΞΑΠΛΑ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ! ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΈΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ, ΑΝ ΤΟΥΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΝ ΚΑΘΕΤΗΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ. ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΓΙΑ 24 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΠΩΔΥΝΟ.

Olg@
27-10-08, 19:48
Κουράγιο κοπέλα μου ... εύχομαι όλα να πάνε καλά και στη δεύτερη εγκυμοσύνη σου και σύντομα να κρατάς αγκαλιά και το δεύτερο παιδάκι σου...
Έχω και εγω μια κόρη 19 μηνών και ήδη είμαι δυομιση μήνες σε απολύτη ακινησία λόγω δύσκολης εγκυμοσύνης ... είναι πολύ δύσκολη κατάσταση όταν εχεις ήδη ένα μωρό παιδί ... χρειάζεσαι μεγάλη βοήθεια ...

prosperous
27-10-08, 20:09
εγω εκανα περιδεση τον Ιουλιο και ειμουν στον θαλαμο με μια κυρια που ειχε διδυμα και εκανε και εκεινη περιδεση..σε εκεινη ο καθετηρας ειχε μπει απο τη πρωτη στιγμη διοτι δεν επρεπε να σηκωθει καθολου απο το κρεβατι μεχρι την αλλη μερα που θα εφευγε..εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει να μεινω στο κρεβατι αμεσως μετα την επεμβαση και να πηγαινω μονο τουαλετα αλλα σε περιπτωση που αντιμετωπιζα προβλημα στη μετακινηση (ενοχλησεις κλπ) να με εξυπηρετουν με δοχεια στο κρεββατι οι νοσοκομες η να μου βαλουν καθετηρα..σαφως και επελεξα το δοχειο..την επομενη πηγαινα μονη μου..

αν λοιπον υπαρχει δυνατοτητα συμβιβασμου μιλα με τον γιατρο σου πριν την επεμβαση και ζητα να μη μπει καθετηρας αλλιως αν δε γινεται διαφορετικα, απλα υπομονη..και καλη λευτερια!

TARA
29-10-08, 16:10
Ευχαριστώ Olg@ και prosperous για τις πληροφορίες και εύχομαι και σε σας καλή λευτεριά και με το καλό να κρατήσετε στην αγκαλιά σας γερά τα μωρά σας!

mybabygirl
11-01-09, 16:48
Κοριτσια καλή χρονιά και με το καλό τα μωράκια σας.Μια πολύ καλή μου φίλη θα μπεί αύριο για περιδεση.Τις τελευταιες βδομαδες εχουμε διαβασει σχεδον τα παντα που αφορουν τη περιδεση τραχήλου.Ο γιατρος της την έχει καθυσηχασει λεγοντας της ότι ειναι πολύ δυσκολο να σπασει το ραμα και ότι εχει παρα πολλες πιθανοτητες να πανε ολα καλα.Εκεινη οπως ειναι φυσικό ειναι πολύ αγχωμενη.Έχετε παρομοια εμπειρια στο συγκεκριμενο θέμα?Ξερετε αν υπαρχουν επιπλοκες μετα την επεμβαση?

ΡΟΥΛΑ
11-01-09, 21:55
Εγω έκανα περίδεση στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, δεν υπάρχει καμια επιπλοκή μετά, μόλις ξυπνήσει απο την νάρκωση θα ακούσουν την καρδούλα του μωρού και μετά παει σπίτι της, δεν έχει να φοβηθεί κάτι, τα ράμματα δεν σπάνε έτσι εύκολα, εγω για να σου δώσω να καταλάβεις μέχρι και μετακόμιση έκανα :wink: θα πάει να της κόψουν τα ράμματα αν θυμάμαι καλά στα μέσα με τέλος του 8ου. Ολα θα πανε καλά!!!!

vasov
11-01-09, 22:10
να κανω κι εγω μια ερωτηση;η περιδεση τραχηλου λειτουργει και ως πρόληψη αποκολλησης πλακουντα ή ασχετο;

prosperous
12-01-09, 10:55
η περιδεση ειναι μια διαδικασια που γινεται στο νοσοκομειο με ελαφρυα ναρκωση και συνηθως μενει κλινιρης για ενα εικοσιτετραωρο παρακολουθησης η εγκυμονουσα. Τις πρωτες μερες μπορει να χει λιγο αιμα το οποιο μπορει να κρατησει μεχρι και δεκα μερες η πολυ πολυ λιγοτερο και θελει προσοχη στις μετακινησεις τις πρωτες δυο εβδομαδες και μετα αναλογα με τις εντολες του γιατρου..συνηθως οι εγκυμοσυνες με περιδεση πανε πολυ καλα και πολλες κοπελες παραλληλα γυριζουν στην εργασια τους..
εγω εχω κανει και να μαι ειλικρινης πιο πολυ πονεσα και κουρατσικα το λυσιμο της περιδεσης η οποια γινεται χωρις ναρκωση και μου ετυχε να εχει χωθει βαθια το ραμμα καθιστωντας δυσκολο το κοψιμο παρα η διαδικασια της περιδεσης..

παντως σε ολες τις περιπτωσεις θελει και αναλογη προσοχη και ξεκουραση..
καλη επιτυχια και καλη λευθερια (στην ωρα της) στη φιλη σου

vasov
13-01-09, 20:27
να κανω κι εγω μια ερωτηση;η περιδεση τραχηλου λειτουργει και ως πρόληψη αποκολλησης πλακουντα ή ασχετο;

τελικα ισχυει;

mybabygirl
14-01-09, 08:59
Καλημέρα την έκανε η φίλη μου τη περιδεση όλα πηγαν καλά.Τη πρωτη μέρα είχε κατι πονακια αλλά τωρα ειναι μια χαρά.Ο γιατρος της της είπε ότι είναι καλύτερα να μη παει στη δουλειά μέχρι να γενησει και μαλλον θα το κανει.Φοβάται παρα πολύ μηπως κατι δε παει καλά.Υπαρχουν πιθανοτητες αποτυχιας σε αυτες τις περιπτωσεις?

ΣΩΤΗΡΙΑ
14-01-09, 11:55
Κορίτσια συγνώμη να ρωτήσω κάτι; Τι είναι η περίδεση και γιατί γίνεται;

prosperous
14-01-09, 18:19
Κορίτσια συγνώμη να ρωτήσω κάτι; Τι είναι η περίδεση και γιατί γίνεται;

η περιδεση ειναι μια μικροεπεμβαση συρραφης του τραχηλου της μητρας..αν εχεις εικονα πως ειναι ανατομικα ενας τραχηλος σκεψου μια θηλια να δενει γυρω απο αυτον..ο σκοπος ειναι να τον διατηρησει τεχνητα κλειστο ερμητικα μεχρι την επιθυμητη εβδομαδα που ο γιατρος θα θεωρει οτι ειναι το μωρο πληρως ανεπτυγμενο και θα κοψει το ραμμα αυτο ωστε μια των επομενων ημερων να επελθει ο τοκετος..παντα βεβαια και με περιδεση υπαρχει σοβαρη περιπτωση να σπασου τα νερα και να επελθει τοκετος αλλα εκει μιλαμε για ενα ειδος προωροτητας και υποτιθεται οτι ο εκαστοτε γιατρος μπορει να αξιολογησει την επικινδυνοτητα της εγκυου και βεβαια να χορηγησει τοκολυτικα..οπως εμενα οπου επαιρνα pre par και μαγνησιο μεχρι και την ημερα που εκοψα την περιδεση..μετα απο δυο μερες γεννησα σε χρονο dt..
ειναι λυση καλη παντως η περιδεση για γυναικες με ιστορικο αποβολων κυριως β τριμηνου και σε γυναικες με αντομικες ανωμαλιες της περιοχης..

elsi
10-02-09, 11:58
Καλημέρα σας,

είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την βοήθειά σας. Έχω μια καλή φίλη η οποία ψάχνει έναν καλό γυναικολόγο ειδικό στην περίδεση στην Αθήνα. Έχει χάσει ένα μωρό στον 5ο μήνα λόγω μη έγκαιρης διάγνωσης της ανεπάρκειας τραχήλου από τον γυναικολόγο της. Ο τράχηλος δεν είναι πιο κοντός αλλά αρκετά πιο πλατύς από το κανονικό όπως ανακαλύφθηκε εκ των υστέρων.
Σας παρακαλώ δώστε μου κάποιες πληροφορίες και στοιχεία εδώ ή με p.m.

Σας ευχαριστώ πολύ

TARA
11-02-09, 10:52
Καλημέρα! Είναι η 2η φορά που κάνω περίδεση τραχήλου.΄Εχασα ένα μωρό πριν από πολλά χρόνια γιατί δε γνώριζα πως έχω ανεπάρκεια μεγάλου βαθμού. Η γιατρός μου είπε πως ο τράχηλός μου είναι σχεδόν ανύπαρκτος. Στην πρώτη εγκυμοσύνη έδεσε τόσο καλά τον τράχηλο, ώστε γέννησα στις 39 εβδομάδες με ΦΤ, 10 μέρες αφότου μου έκοψε τα ράμματα (!!!) και ακόμη και όταν μπήκα στην αίθουσα τοκετών είχα πολύ μικρή διαστολή και μου τον άνοιξε με το χέρι! Και μιλάμε για μεγάλο μωρό... Φαντάσου πως οι περισσότερες γυναίκες γεννάνε την ίδια μέρα ή την επόμενη από τη στιγμή που τους κόβουν τα ράμματα.
Ονομάζεται Πεϊτσίδου και είναι στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ. Αν ενδιαφέρεται η φίλη σου μπορεί να τηλεφωνήσει στο 210 3381572 ή 210 3381588 και να κλείσει ραντεβού.

elsi
11-02-09, 11:32
Σε ευχαριστώ πολύ. Φαντάζομαι ότι έχει απογευματινό ιατρείο στο Αλεξάνδρας;

TARA
11-02-09, 11:50
Τα τηλέφωνα που έγραψα είναι για απογευματινά ραντεβού. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. :)

Δέσποινα79
25-06-09, 12:38
EYXAΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗΣ....ΕΤΣΙ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.ΦΡΑΝΚΑ ΜΟΥ ,ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΣΥΝΤΟΜΑ(ΑΦΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥ)ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!Η ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ,ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΕΩΣ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ!ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ,ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΙΣΜΟΣ ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ!Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ,ΕΙΝΑΙ Η ΞΑΠΛΑ ...ΜΑΜ ,ΚΑΚΑ ΚΑΙ ΝΑΝΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ,ΚΑΝΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ !ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΕΣ ΕΣΥ Ή ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ,ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.........ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ,ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ .ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ....ΑΛΛΑ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ,ΠΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ.....ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ! :wink:

Τι εννοείς; Έχω κάνει κι εγώ περίδεση και νόμιζα ότι είμαι καλυμμένη μέχρι τον 9ο μήνα που θα μου βγάλει το ράμμα ο γιατρός. Μπορεί ακόμα και τώρα να ξεκινήσει πρώορος τοκετός; Είμαι σχεδόν συνέχεια στο κρεβάτι και παίρνω μαγνήσιο και Yutopar.:roll::roll:

Mary Poppins
26-06-09, 00:58
Τι εννοείς; Έχω κάνει κι εγώ περίδεση και νόμιζα ότι είμαι καλυμμένη μέχρι τον 9ο μήνα που θα μου βγάλει το ράμμα ο γιατρός. Μπορεί ακόμα και τώρα να ξεκινήσει πρώορος τοκετός; Είμαι σχεδόν συνέχεια στο κρεβάτι και παίρνω μαγνήσιο και Yutopar.:roll::roll:

Δέσποινα, ηρέμησε! Όλα καλά θα πάνε! Δες τα κορίτσια! Όλα έχουν μωράκια τώρα. Δεν είσαι η μόνη που περνάς αυτή τη δοκιμασία. Αυτό που λέει η cristin αφορά περιπτώσεις που ο πρόωρος τοκετός δεν οφείλεται σε ανεπάρκεια τραχήλου, αλλά σε άλλα αίτια π.χ. λοίμωξη, έντονη δραστηριότητα της μήτρας (εσύ παίρνεις τοκολυτικά) και άλλα που δεν σε αφορούν.
Όλα καλά είναι και θα γίνουν ακόμα καλύτερα! Φιλάκια!

Δέσποινα79
26-06-09, 14:16
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, ο γιατρος ειπε οτι συνηθως ειναι απο τον κολπο αυτα τα κιτρινα υγρα, ουτως η αλλως δεν μπορει να μου δωσει τοσο συντομα απο τη περιδεση νεα αντιβιωση και αφενος θα κανω μια αιματολγικη εξεταση για τυχον υπαρξη λοιμωξης προληπτικα αφετερου αρχες του επομενου μηνα προληπτικα θα ξαναπαρω αντιβιωση εχω η δεν εχω κατι. Το μονο που εχει μεινει να με απασχολει σοβαρα ειναι οι ανωδυνες συσπασεις αλλα αυτο αντιμετωπιζεται μονο με την διαρκη ληψη των pre par και με συχνη ξεκουραση. Ειναι λεει αναμενομενο γεγονος και προς το παρον μονο ετσι αντιμετωπιζεται και να μαι φρονιμο παιδι..
Σας ευχαριστω και παλι :D

Γεια!
Πριν 10 μέρες έκανα έκτακτη περίδεση τραχήλου (πλήρης διαστολή ο τράχηλός μου). Τώρα νιώθω ότι έχω κάποιες συσπάσεις, αλλά παίρνω μαγνήσιο και Yutopar.
Πιστεύεις ότι έχω κάποιο φόβο;

Δέσποινα79
26-06-09, 14:21
Κοριτσια γεια σας ειμαι και νεο μελος.
ειμαι εγκυος στην 24η εβδομαδα μετα απο εναν προωρο τοκετο που ειχα πριν 9 μηνες στην 25η εβδομαδα λογω ανεπαρκειας τραχηλου.
christin σου ευχομαι να εχεις καλη εγκυμοσυνη και σε ολα τα κοριτσια με το ιδιο προβλημα .
μου ηταν πολυ δυσκολο να δεχτω πως εχασα ενα κατα τα αλλα υγιεστατο μωρακι τοσο αναπαντεχα αλλα τι να γινει προχωραμε μπροστα δεν υπαρχει αλλη επιλογη.
franka υπηρξες διπλα ατυχη δυστυχως . τωρα τουλαχιστον ξερεις το προβλημα σου και αυτο αντιμετωπιζεται σε επομενη εγκυμοσυνη.
αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι επειδη προβλεπεται αρκετη ξεκουραση και περιορισμοι στις βολτες κλπ κοιτα να περασεις οσο καλυτερα μπορεις στο μεσοδιαστημα (ξερω οτι δεν ειναι παντα ευκολο) κανε οτι σε ευχαριστει διακοπες , βολτες, ευχαριστες παρεες μονο! ( μακρια απο γονεις με μωρα , εγκυες και βαφτισια . εμενα τουλαχιστον μου ηταν πολυ δυσκολο ) . θα ερθουν καλυτερες μερες να δεις!

Γεια!
Τι επιπλοκές μπορεί να έχει η έκτακτη περίδεση τραχήλου; Εγώ έκανα πριν 10 μέρες.
Φιλάκια!

zoi_m
26-06-09, 15:05
Δεσποινα αν και δεν εχω κανει περιδεση ομως εχω συσπασεις και παιρνω yutopar μπορω να σου πω οτι αν ξεκουραστεις και ηρεμησεις θα πανε ολα καλα

Δέσποινα79
26-06-09, 15:41
Δεσποινα αν και δεν εχω κανει περιδεση ομως εχω συσπασεις και παιρνω yutopar μπορω να σου πω οτι αν ξεκουραστεις και ηρεμησεις θα πανε ολα καλα

Ευχαριστώ πολύ!

prosperous
27-06-09, 02:18
οταν λες εκτακτη εννοεις οτι δεν ηταν προγραμματισμενη αλλα ετυχε στην πορεια? και αν ναι σε ποια εβδομαδα???
δηλαδη..
οταν ειναι προγραμματισμενες συνηθως γινονται μεχρι την 16η εβδομαδα που το κυημα ειναι πολυ μικρο αρα και το βαρος του σακου αρκετα ανεχτο και ετσι εκτος απο καποια αντιβιωση σαν προληπτικη αγωγη και ξεκουραση τις πρωτες εβδομαδες δεν τηρειται καποιο αλλο μετρο και πολλες γυναικες μετα πανε για δουλεια..σε αυτη τη περιπτωση προσεχουμε μονο τα κολπικα υγρα να ειναι καθαρα ωστε να μη δημιουργηθει καποια ιογενης λοιμωξη που θα προσβαλλει την περιδεση αρα και το ενδομητριο που θα μολυνει το μωρο αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι πραγματικα εξαιρεσεις που συμβαινει αυτο..
στις εκτακτες περιδεσεις σε εβδομαδες πανω απο τις 16 εβδομαδες ο κινδυνος αυτος ειναι πιο μεγαλος αλλα οχι ντε και καλα πραγματοποιησιμος και συνισταται πιο συστηματικη κατακλιση και προσοχη οπως ελεγχοι καλλιεργειας υγρων και αναλογη αγωγη..τα πραγματα ειναι πιο επικινδυνα και αυστηρα οταν η περιδεση γινεται οριακα δηλαδηστις 21-22 εβδομαδες..εκει θελει πολυ προσοχη στην αναρρωση και συνηθως η κατακλιση ειναι το πιο σημαντικο στοιχειο..πολυυυυυ ξεκουραση και προσοχη..

ενας φιλος γιατρος λεει παντα..γυναικες με περιδεση αποδεδειγμενα γεννησαν με επιτυχια..

υπαρχει μια φιλη που ηταν τακτικο μελος παλαιοτερα στο foroum η οποια ειχε κανει περιδεση αλλα επαθε ουρολοιμωξη στον 7ο μηνα και γεννησε προωρα αλλα αυτο δεν ειχε να κανει με την περιδεση αλλα με το οτι ο οργανισμος της επιπελον ηταν πολυ ευαισθητος στα μικροβια και ετσι τακτικα ειχε κολπικα μικροβια ιογενη..
εν ολιγοις ειναι στην ευαισθησια της εγκυμονουσας..
αν οσα απο τα παραπανω σου αντιστοιχουν και υπαρχει κατι που σε προβληματιζει η σε αγχωνει συζητησε το ανοιχτα με τον γιατρο σου..

οπως μπορεις να δεις απο τον καιρο που ανοιξα αυτο το τοπικ εχουν περασει μηνες και εψαξα αρκετα το θεμα γιατι και μου χρειαζονταν οι πληροφοριες αλλα και την επομενη φορα θα πρεπει παλι να ξανακανω περιδεση..

prosperous
29-06-09, 09:42
διορθωση..το τοπικ αυτο το ανοιξε η cristin εγω ειχα ανοιξει κατι αναλογα σχετικα με τα κολπικα υγρα μετα την περιδεση..

Δέσποινα79
30-06-09, 12:54
οταν λες εκτακτη εννοεις οτι δεν ηταν προγραμματισμενη αλλα ετυχε στην πορεια? και αν ναι σε ποια εβδομαδα???
δηλαδη..
οταν ειναι προγραμματισμενες συνηθως γινονται μεχρι την 16η εβδομαδα που το κυημα ειναι πολυ μικρο αρα και το βαρος του σακου αρκετα ανεχτο και ετσι εκτος απο καποια αντιβιωση σαν προληπτικη αγωγη και ξεκουραση τις πρωτες εβδομαδες δεν τηρειται καποιο αλλο μετρο και πολλες γυναικες μετα πανε για δουλεια..σε αυτη τη περιπτωση προσεχουμε μονο τα κολπικα υγρα να ειναι καθαρα ωστε να μη δημιουργηθει καποια ιογενης λοιμωξη που θα προσβαλλει την περιδεση αρα και το ενδομητριο που θα μολυνει το μωρο αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι πραγματικα εξαιρεσεις που συμβαινει αυτο..
στις εκτακτες περιδεσεις σε εβδομαδες πανω απο τις 16 εβδομαδες ο κινδυνος αυτος ειναι πιο μεγαλος αλλα οχι ντε και καλα πραγματοποιησιμος και συνισταται πιο συστηματικη κατακλιση και προσοχη οπως ελεγχοι καλλιεργειας υγρων και αναλογη αγωγη..τα πραγματα ειναι πιο επικινδυνα και αυστηρα οταν η περιδεση γινεται οριακα δηλαδηστις 21-22 εβδομαδες..εκει θελει πολυ προσοχη στην αναρρωση και συνηθως η κατακλιση ειναι το πιο σημαντικο στοιχειο..πολυυυυυ ξεκουραση και προσοχη..

ενας φιλος γιατρος λεει παντα..γυναικες με περιδεση αποδεδειγμενα γεννησαν με επιτυχια..

υπαρχει μια φιλη που ηταν τακτικο μελος παλαιοτερα στο foroum η οποια ειχε κανει περιδεση αλλα επαθε ουρολοιμωξη στον 7ο μηνα και γεννησε προωρα αλλα αυτο δεν ειχε να κανει με την περιδεση αλλα με το οτι ο οργανισμος της επιπελον ηταν πολυ ευαισθητος στα μικροβια και ετσι τακτικα ειχε κολπικα μικροβια ιογενη..
εν ολιγοις ειναι στην ευαισθησια της εγκυμονουσας..
αν οσα απο τα παραπανω σου αντιστοιχουν και υπαρχει κατι που σε προβληματιζει η σε αγχωνει συζητησε το ανοιχτα με τον γιατρο σου..

οπως μπορεις να δεις απο τον καιρο που ανοιξα αυτο το τοπικ εχουν περασει μηνες και εψαξα αρκετα το θεμα γιατι και μου χρειαζονταν οι πληροφοριες αλλα και την επομενη φορα θα πρεπει παλι να ξανακανω περιδεση..

Καλημέρα!
Περίδεση έκανα στην 17η εβδομάδα τελείως τυχαία! Είχα πάει για απλή επίσκεψη στο γυναικολόγο μου και νόμιζα ότι όλα θα ήταν καλά, όπως πάντα! Τελικά διαπίστωσε πλήρη διαστολή του τραχήλου και το μωρό έτοιμο να βγει. Στο τσακ προλάβαμε και πήγαμε στο ΙΑΣΩ, με ρίσκο ότι θα έσπαγαν στο δρόμο και τα νερά και θα το χάναμε.
Τελικά έκανα την περίδεση την επόμενη το πρωί και πάλι με ρίσκο αν θα πετύχαινε (λόγω πλήρης διαστολής).
Ευτυχώς πηγαν όλα πολύ καλά! Αρχικά είχα αρκετές ενοχλήσεις αλλά εχτές ξαναπήγα στο γιατρό μου και μου είπε ότι όλα είναι άριστα (το μωράκι μου που μάλλον είναι αγοράκι κι ο τράχηλός μου). Να φανταστείς με αφήνει τώρα να σηκώνομα λίγο και να βγω κι έξω καμιά φορά για βόλτα.
Σήμερα νιώθω πολύ ευτυχισμένη, άλλος άνθρωπος!
Φιλάκια, ευχαριστώ που με καθησύχασες!

prosperous
30-06-09, 17:14
Καλημέρα!
Περίδεση έκανα στην 17η εβδομάδα τελείως τυχαία! Είχα πάει για απλή επίσκεψη στο γυναικολόγο μου και νόμιζα ότι όλα θα ήταν καλά, όπως πάντα! Τελικά διαπίστωσε πλήρη διαστολή του τραχήλου και το μωρό έτοιμο να βγει. Στο τσακ προλάβαμε και πήγαμε στο ΙΑΣΩ, με ρίσκο ότι θα έσπαγαν στο δρόμο και τα νερά και θα το χάναμε.
Τελικά έκανα την περίδεση την επόμενη το πρωί και πάλι με ρίσκο αν θα πετύχαινε (λόγω πλήρης διαστολής).
Ευτυχώς πηγαν όλα πολύ καλά! Αρχικά είχα αρκετές ενοχλήσεις αλλά εχτές ξαναπήγα στο γιατρό μου και μου είπε ότι όλα είναι άριστα (το μωράκι μου που μάλλον είναι αγοράκι κι ο τράχηλός μου). Να φανταστείς με αφήνει τώρα να σηκώνομα λίγο και να βγω κι έξω καμιά φορά για βόλτα.
Σήμερα νιώθω πολύ ευτυχισμένη, άλλος άνθρωπος!
Φιλάκια, ευχαριστώ που με καθησύχασες!

χαιρομαι που ολα πανε καλα..απλα οσο και να εχεις την αδεια του γιατρου για καποια πραγματα εσυ οφειλεις να προσεχεις, να μη κουραζεσαι καθολου και να μην κανεις υπερβολες. Θελει προσοχη.Υπομονη ακομη λιγους μηνες..μετα θα αναπολεις και θα ηθελες να διαρκουσε περισσοτερο!!

καλη εγκυμοσυνη και καλη λευθερια..

cristin
13-07-09, 21:25
ΔΕΣΠΟΙΝΑ 79 ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΣΟΥ!ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑΤΕ ,ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΡΑΑΑΑΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΤΥΧΕΡΟΙ!!!!!ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΣΥΧΗ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΘΕΤΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΟΥΝ ΤΗ ΜΗΤΡΑ ΗΡΕΜΗ ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΛΗ ΕΞΕΛΙΞΗ......ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η PROSPEROUS,ΕΧΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑ,ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ,ΑΝ ΞΑΝΑΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΦΟΒΕΡΟ!ΠΑΝΤΩΣ ,ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΩΡΑΚΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ,ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΕΝΝΟΩ .....ΕΔΡΑΣΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ...!ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣ

ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ admin,to ξεχασα.....ειχα να γραψω καιρο

Δέσποινα79
14-07-09, 16:26
ΔΕΣΠΟΙΝΑ 79 ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΣΟΥ!ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑΤΕ ,ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΡΑΑΑΑΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΤΥΧΕΡΟΙ!!!!!ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΣΥΧΗ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΘΕΤΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΟΥΝ ΤΗ ΜΗΤΡΑ ΗΡΕΜΗ ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΛΗ ΕΞΕΛΙΞΗ......ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η PROSPEROUS,ΕΧΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑ,ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ,ΑΝ ΞΑΝΑΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΦΟΒΕΡΟ!ΠΑΝΤΩΣ ,ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΩΡΑΚΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ,ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΕΝΝΟΩ .....ΕΔΡΑΣΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ...!ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣ

ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ admin,to ξεχασα.....ειχα να γραψω καιρο

Έχεις δίκιο!
Πάντως τώρα δεν παίρνω κάποιο τοκολυτικό χάπι. Έπαιρνα Yutopar αλλά μου είπε ο γιατρός να τα σταματήσω. Έχω κάποιες συσπασούλες, αλλά πολύ μικρής έντασης και διάρκειας. Λες να πρέπει να συνεχίσω τα χάπια;
Σ'ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις...!!!
Φιλάκια.

marilou85
27-07-09, 20:04
Καλησπερα πριν λιγο καιρο ειχα προωρο τοκετο λογο χαλαρου τραχηλου και στην επομενη εγκυμοσυνη πρεπει να κανω περιδεση. Με ενημερωσε σχετικα ο γιατρος μου αλλα θα ηθελα να ακουσω λεπτομεριες και απο καποια που το εχει κανει. Ευχαριστω

Δέσποινα79
28-07-09, 16:30
Καλησπερα πριν λιγο καιρο ειχα προωρο τοκετο λογο χαλαρου τραχηλου και στην επομενη εγκυμοσυνη πρεπει να κανω περιδεση. Με ενημερωσε σχετικα ο γιατρος μου αλλα θα ηθελα να ακουσω λεπτομεριες και απο καποια που το εχει κανει. Ευχαριστω

Γεια σου Marilou85. Λυπάμαι ειλικρινά, παραλίγο βλέπεις να το πάθω κι εγώ! Το σώσαμε (το μωράκι μου) τελευταία στιγμή και μου έκανε έκτακτη περίδεση ο γιατρός. Ήμουν τότε 17 εβδομάδων. Εσύ σε ποια εβδομάδα ήσουν; Τι συμπτώματα είχες; Εγώ τίποτα ανησυχητικό (λίγα πονάκια μόνο), τυχαία το προλάβαμε...!
Όπως σου είπα πήγα για επίσκεψη ρουτίνας στο γιατρό μου και κατέληξα στο ΙΑΣΩ (πλήρης διαστολή τραχήλου), με μεγάλο ποσοστό να μην προλάβουμε και να το χάσουμε. Δευτέρα βράδυ μπήκα στο μαιευτήριο, Τρίτη πρωί έκανα την περίδεση με ολική αναισθησία. Ήταν 50-50 να τα καταφέρουμε (λόγω της πλήρης διαστολής)! Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και είμαι ευγνώμων στο γιατρό μου που το πάλεψε και τα καταφέραμε! Μετά το χειρουργείο πόναγα αρκετά και είχα πολύ λίγο αίμα. Τετάρτη μεσημέρι πήγα σπιτάκι μου! Για μεγάλο διάστημα ήμουν συνέχεια στο κρεβάτι, μόνο για τουαλέτα σηκωνόμουν.
Μέχρι σήμερα (23η εβδομάδα) σχεδόν κάθε μέρα έχω πονάκια στην κοιλιά κι από κάτω τσιμπηματάκια. Κι επειδή πλέον φοβάμαι πολύ παίρνω τηλ.το γιατρό μου ή πάω από το ιατρείο του. Λέει ότι όλα είναι καλά τώρα (και ο τράχηλος και το αγοράκι μου).
Στη δουλειά δεν θα ξαναπάω μέχρι τη γέννα και γενικά στο σπίτι δεν κάνω τίποτα κουραστικό (ούτε καν μαγειρεύω)! Εδώ και 2 εβδομάδες βγαίνω έξω στα μαγαζιά ή για κανά φαγητό αλλά μέχρι εκεί. Όλες τις άλλες ώρες της ημέρας είμαι στο κρεβάτι.
Αυτά από μένα...Τι άλλο θέλεις να μάθεις;
Φιλάκια.

marilou85
01-08-09, 19:03
KAΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΕΓΩ ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΗΔΗ ΑΓΧΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ 6ΜΗΝΟ.ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕΙΝΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

marilou85
01-08-09, 19:18
ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΒΙΩΣΑ.ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΘΡΟ.ΣΕ'ΜΕΝΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΒΕΒΑΡΗΜΕΝΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ(ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ Η' ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ)ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ.ΒΛΕΠΕΙΣ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ 5% ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ.ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ 24Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΛΥ ΞΑΦΝΙΚΑ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΙΧΑ ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΜΟΥ'ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΝ ΠΩ.....ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΝ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ.ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΔΕΣΗΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΘΟΥΣΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΜΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ 6ΜΗΝΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕΙΝΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙΝΔΥΝΟΙ.ΕΣΥ ΠΩΣ ΒΙΩΣΕΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ?ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ.ΑΞΙΖΟΥΝ ΟΙ ΘΥΣΙΕΣ ΣΟΥ.ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ...ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ.ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΦΙΛΑΚΙΑ

Δέσποινα79
02-08-09, 18:42
ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΒΙΩΣΑ.ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΘΡΟ.ΣΕ'ΜΕΝΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΒΕΒΑΡΗΜΕΝΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ(ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ Η' ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ)ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ.ΒΛΕΠΕΙΣ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ 5% ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ.ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ 24Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΛΥ ΞΑΦΝΙΚΑ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΙΧΑ ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΜΟΥ'ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΝ ΠΩ.....ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΝ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ.ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΔΕΣΗΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΘΟΥΣΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΜΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ 6ΜΗΝΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕΙΝΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙΝΔΥΝΟΙ.ΕΣΥ ΠΩΣ ΒΙΩΣΕΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ?ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ.ΑΞΙΖΟΥΝ ΟΙ ΘΥΣΙΕΣ ΣΟΥ.ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ...ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ.ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΦΙΛΑΚΙΑ

Γεια σου και πάλι!
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο λυπάμαι...!
Σε μένα η περίδεση αρχικά δεν ήταν ό,τι καλύτερο γιατί λόγω της δυσκολίας της κατάστασης μου ήταν δύσκολη επέμβαση...Σίγουρα τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά και θα ήταν επέμβαση ρουτίνας (έτσι είπε ο γιατρός μου) αν την κάναμε προληπτικά (όπως θα την κάνεις έσύ). Δηλ.πόναγα αρκετά μετά και γενικά έπρεπε να μείνω πολύ στο κρεβάτι. Τώρα σίγουρα είμαι καλύτερα, όπως σου είπα βγαίνω κι έξω. Δεν παραπονιέμαι καθόλου όμως! Για χάρη του μωρού μου μπορώ να υπομείνω τα πάντα...!
Επίσης μου είπε ο γιατρός μου ό,τι σε κάθε επόμενη εγκυμοσύνη μου θα κάνω πάλι κι εγώ περίδεση.
Ρώτα με 'ο,τι άλλο θες.
Φιλάκια!

marilou85
03-08-09, 17:10
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΜΟΥ!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΡΟΥΤΙΝΑΣ.ΟΤΑΝ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΞΑΠΛΑ ΙΣΧΥΕΙ?ΜΟΝΟ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΟ?ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ?ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ?ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ?ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ ΤΑ ΙΔΙΑ?(ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΕΡΑ ΤΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ).ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΝΑ 6ΜΗΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ.ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ.Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΦΙΛΑΚΙΑ.

Δέσποινα79
03-08-09, 19:53
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΜΟΥ!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΡΟΥΤΙΝΑΣ.ΟΤΑΝ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΞΑΠΛΑ ΙΣΧΥΕΙ?ΜΟΝΟ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΟ?ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ?ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ?ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ?ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ ΤΑ ΙΔΙΑ?(ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΕΡΑ ΤΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ).ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΝΑ 6ΜΗΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ.ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ.Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΦΙΛΑΚΙΑ.

Καλησπέρα!
Είμαι καλά, ελπίζω το ίδιο κι εσύ.
Όσον αφορά την περίδεση κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Σε μένα επειδή ήταν έκτακτη και γενικά ήταν σχετικά δύσκολα τα πράγματα έμεινα στο κρεβάτι για 1 μήνα. Σηκωνόμουν μόνο μετά την πρώτη βδομάδα και μόνο για φαγητό και τουαλέτα. Έπαιρνα τοκολυτικά χάπια τα Yutopar για να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα, αλλά είχαν σαν παρενέργεια να τρέμουν πολύ τα χέρια μου και να έχω ταχυκαρδίες. Αυτά τα πήρα για κανά μήνα. Επίσης τότε άρχισα να παίρνω μαγνήσιο (που κι αυτό βοηθάει στις συσπάσεις), το οποίο και συναχίζω. Αντιβίωση δεν πήρα, μόνο κατά τη διάρκεια της εγχείρισης (περίδεσης) μου έδιναν και μισή μέρα μετά. Βέβαια άλλες κοπέλες έπαιρναν. Μετά τον πρώτο μήνα άρχισα να σηκώνομαι πιο πολύ από το κρεβάτι και να κυκλοφορώ μέσα στο σπίτι. Σιγά-σιγά αφού πήγα πρώτα στο γιατρό μου και μου έδωσε το ΟΚ άρχισα να βγαίνω κι έξω για καμιά βόλτα. Την περίδεση την έκανα 15/6, τώρα βγαίνω σχεδόν κάθε μέρα. Για δουλειά βέβαια ούτε λόγος (δεν μ'αφήνει ο γιατρός μου) και βλέπω κι εγώ ότι κάθε τόσο θέλω να ξαπλώνω λίγο.
Πάντως κι εγώ αυτό το άγχος έχω ακόμα αν θα πάνε όλα καλά επειδή έχω κάνει περίδεση. Απ'ό,τι μου λένε αν προσέχω λίγο θα τα καταφέρω μέχρι το τέλος, αφού έχω και πολύ καλό μήκος τραχήλου τώρα.
Τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά αν η περίδεση γίνει προληπτικά όπως θα γίνει σε σένα. Τότε θα πρέπει να κάτσεις λιγότερο στο κρεβάτι, πολλές πάνε και στη δουλειά τους μετά από κάποιο διάστημα. Κι είναι πολύ πιο σίγουρο να τα καταφέρουν μέχρι το τέλος. Εγώ προσωπικά αφήνω πάντα κάποια επιφύλαξη γιατί έχω περάσει πάρα πολλά μέχρι τώρα (πρώτα αποκόλληση στο δεύτερο μήνα και μετά την έκτακτη περίδεση στον τέταρτο). Πάντα όμως πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά γιατί αυτό περνάει και στο μωρό μας.
Ό,τι άλλο θέλεις να μάθεις, πες μου.
Φιλάκια.

jade
08-09-09, 00:23
Από ποιό όριο μήκους τραχήλου και κάτω αποφασίζεται η περίδεση;
Στην 23 εβδομάδα (πριν μία εβδομάδα δηλαδή) μου διέγνωσαν, στη Β' Επιπέδου, μήκος τραχήλου 2,5 εκ (λίγο κάτω από το φυσιολογικό όριο). Ξεκούραση και utrogestan ήταν η οδηγίες του γιατρού μου. Θα με δει, λέει, πάλι κανονικά σε ένα μήνα. Μήπως πρέπει να επανεξεταστώ πιο σύντομα; Μήπως υπάρχουν κι άλλες εξετάσεις που πρέπει να κάνω; Αισθάνομαι και κάτι τσιμπήματα, κάτι πονάκια, που και που, χαμηλά, και ίσως και μερικές συσπάσεις (αν και τόσο ελαφρές που δεν είμαι σίγουρη αν είναι)... Ανησυχώ πάντως.

ismin
10-09-09, 08:08
Μαριλού και εγω ειχα στην πρωτη εγκυμοσυνη προωρο τοκετο στην 25η εβδομαδα. Στην επομενη εκανα περιδεση στη 13η εβδομαδα και ολα πηγαν πολυ καλα τωρα εχω ενα αγορακι 10 μηνων. Η περιδεση ειναι μια ευκολη επεμβαση κραταει 10 -15 λεπτα μονο που γινεται με ολικη ναρκωση. Εγω προσεχα πολυ σε ολη την εγκυμοσυνη δηλαδη ημουν κυριως μεσα στο σπιτι εκανα ελαχιστες δουλειες , απεφευγα μετακινησεις κλπ αλλα δεν χρειαστηκε να μεινω σε ακινησια εκτος απο 2-3 μερες μετα την περιδεση. Επισης επερνα μαγνησιο και utrogestan για αρκετους μηνες. εμενα ο γιατρος μου ειχε πει πως μπορω να μεινω εγκυος μετα απο δυο μηνες εγω εμεινα στους τρεις. Το θεμα στην ανεπαρκεια τραχηλου ειναι η δυναμη της βαρυτητας οσο περισσοτερο εισαι ξαπλα και ξεκουραζεσαι τοσο λογοτερη πιεση ασκειται στον τραχηλο. Η περιδεση βοηθαει παρα πολυ αλλα πρεπει και εμεις να προσεχουμε. Φιλακια περνας δυσκολες στιγμες αλλα να δεις που σε κανα χρονο θα εχεις και εσυ ενα ζωηρο ζουζουνι οπως εγω.
Δεσποινα με το καλο το μωρακι σου. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως ενω ειχες πληρη διαστολη δηλ 10 εκ; και δεν υπηρχε ουσιαστικα τραχηλος μπορεσε να σου κανει περιδεση . Απο οσο ξερω η περιδεση γινεται στο ανωτερο τμημα του τραχηλου.Σε ρωταω γιατι στην πρωτη εγκυμοσυνη νοσηλευτικα για τρεις μερες πριν τον τοκετο αλλα δεν μου εκαναν περιδεση γιατι ειχα ηδη μεγαλη διαστολη και δεν γινοταν .

drop_00
10-09-09, 09:38
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!
ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ(29ΕΒΔ) ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΕΝΩ ΟΛΑ ΚΥΛΟΥΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΑΤΕ??ΜΕΤΑ ΝΙΩΘΕΤΕ ΠΟΝΟ Ή ΕΝΟΧΛΗΣΗ??ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ Ή ΜΕΘΗ??ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ??Η ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ??

ismin
10-09-09, 10:55
εμενα την εκοψε στην αρχη της 38ης ( περιπου τοτε την αφαιρουν ωστε να μην ειναι προωρο αλλα και να μην εχουν προλαβει να σε πιασουν οι πονοι ακομα ) και αμεσως μετα γεννησα με καισαρικη λογω ισχιακης προβολης. Αλλα οπως ειπε ο γιατρος μολις εκοψε την περιδεση εκανα αμεσως διαστολη οποτε και φυσιολογικα θα γεννουσα την ιδια μερα μαλλον. Η αφαιρεση γινετε χωρις ναρκωση δυστυχως αλλα το παρηγορο ειναι οτι η ολη διαδικασια κραταει δυο τρια λεπτα οποτε ειναι υποφερτη. καλη συνεχεια σου ευχομαι με το καλο το μωρακι σου.

drop_00
10-09-09, 11:11
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ISMIN ΜΟΥ!ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΜΠΩ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΟΥ.Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ(ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΞΕΓΕΝΝΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ) ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΒΑΜΕ ΜΕ ΜΕΘΗ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ.ΤΟΝ ΤΩΡΙΝΟ ΓΙΑΤΡΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ.
ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΜΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΙΟΛΑΣ???ΕΣΥ ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΕΝΝΗΣΕΣ???ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΝ???ΤΟΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑΡΚΩΣΗ??

ismin
11-09-09, 08:19
Και εγω γεννησα στο Ελενα. Η αφαιρεση της περιδεσης ειναι πολυ απλη διαδικασια . Ο γιατρος μου θα την έκανε κατά την καθιερωμενη επισκεψη μονος του αλλα τελικα φοβηθηκε μηπως σπάσουν τα νερα και τρεχουμε αρον αρον για καισαρικη ( που επρεπε να κανω λογω ισχ.προβολης) και η αφαιρεση εγινε λιγο πριν το χειρουργειο. Εντάξει δεν ειναι ανωδυνη η διαδικασια αλλα ο πονος ειναι πραγματικα στιγμιαιος μετα δεν πονας καθολου ποτε οκ το αντεχεις . Για τη μεθη δεν τον ειχα ρωτησει του ειχα προτεινει να την αφαιρεσει αφου γινει η ολικη ναρκωση για την καισαρικη αλλα δεν γινοταν γιατι μετα τη ναρκωση πρεπει αμεσα να βγει το μωρο ωστε να μην επηρεαστει πολυ και η αφαιρεση θα καθυστερουσε τη διαδικασια. για την αφαιρεση δεν πληρωνεις κατι εξτρα.
επισης δεν ειναι δεδομενο οτι θα κανεις αμεσως διαστολη απλα ετυχε σε μενα . υπαρχει περιπτωση λογω της περιδεσης μετα την αφαιρεση να μην ανοιγει ευκολα ο τραχηλος . παντως καλου κακου εχε εσυ τη βαλιτσουλα σου ετοιμη στην 37η εβδομαδα. αντε με το καλο . ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.

drop_00
11-09-09, 08:52
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ! :D

Δέσποινα79
11-09-09, 13:37
Μαριλού και εγω ειχα στην πρωτη εγκυμοσυνη προωρο τοκετο στην 25η εβδομαδα. Στην επομενη εκανα περιδεση στη 13η εβδομαδα και ολα πηγαν πολυ καλα τωρα εχω ενα αγορακι 10 μηνων. Η περιδεση ειναι μια ευκολη επεμβαση κραταει 10 -15 λεπτα μονο που γινεται με ολικη ναρκωση. Εγω προσεχα πολυ σε ολη την εγκυμοσυνη δηλαδη ημουν κυριως μεσα στο σπιτι εκανα ελαχιστες δουλειες , απεφευγα μετακινησεις κλπ αλλα δεν χρειαστηκε να μεινω σε ακινησια εκτος απο 2-3 μερες μετα την περιδεση. Επισης επερνα μαγνησιο και utrogestan για αρκετους μηνες. εμενα ο γιατρος μου ειχε πει πως μπορω να μεινω εγκυος μετα απο δυο μηνες εγω εμεινα στους τρεις. Το θεμα στην ανεπαρκεια τραχηλου ειναι η δυναμη της βαρυτητας οσο περισσοτερο εισαι ξαπλα και ξεκουραζεσαι τοσο λογοτερη πιεση ασκειται στον τραχηλο. Η περιδεση βοηθαει παρα πολυ αλλα πρεπει και εμεις να προσεχουμε. Φιλακια περνας δυσκολες στιγμες αλλα να δεις που σε κανα χρονο θα εχεις και εσυ ενα ζωηρο ζουζουνι οπως εγω.
Δεσποινα με το καλο το μωρακι σου. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως ενω ειχες πληρη διαστολη δηλ 10 εκ; και δεν υπηρχε ουσιαστικα τραχηλος μπορεσε να σου κανει περιδεση . Απο οσο ξερω η περιδεση γινεται στο ανωτερο τμημα του τραχηλου.Σε ρωταω γιατι στην πρωτη εγκυμοσυνη νοσηλευτικα για τρεις μερες πριν τον τοκετο αλλα δεν μου εκαναν περιδεση γιατι ειχα ηδη μεγαλη διαστολη και δεν γινοταν .

Καλημέρα!
Κι εγώ την ίδια απορία έχω με σένα. Απ'όσο μου είπαν είναι θέμα γιατρού να δοκιμάσει σε αυτή την περίπτωση την περίδεση. Κι ο δικός μου στην αρχή το σκεφτόταν αν θα προλάβουμε κι αν θα μπορέσουμε. Κι αυτό γιατί απ'όσο μου είπε δεν έχει πολύ μεγάλο ποσοστό επιτυχίας. Χρειάστηκε να σπρώξει ελαφρά το έμβρυο (που ήταν με το κεφάλι προς τα κάτω, έτοιμο να βγει) και να βρει τράχηλο στη συνέχεια για να ράψει. Το μόνο ενθαρρυντικό ήταν που δεν είχαν σπάσει τα νερά. Μέχρι στιγμής νιώθω πάρα πολύ τυχερή που μου έτυχε ένας τέτοιος γιατρός που με ενθάρρυνε ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι και που μπήκα στο χειρουργείο. Στ'αλήθεια στο Θεό και σ'αυτόν χρωστάω που ζει ακόμα ο μπεμπούλης μου.

Φιλάκια πολλά!

Δέσποινα79
11-09-09, 13:47
Κι εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι θα μου βγάλει το ράμμα της περίδεσης γύρω στις 10/11 ενώ έχω τελευταία ημερομηνία 23/11.
Μου είπε ότι δεν πονάει πολύ κι ότι δεν γίνεται καμία νάρκωση. Βέβαια εγώ πιστεύω πως θα πεθάνω από τον πόνο. Θα δούμε... Το μωράκι μου να είναι καλά κι όλα τ'άλλα τ'αντέχουμε!
Ismin να σε ρωτήσω: Είμαι στην 29η εβδομάδα + 4 ημέρες. Και το δικό μου μωρό είναι με το κεφάλι προς τα πάνω και τα πόδια κάτω. Έχει χρόνο και χώρο να γυρίσει κανονικά και να γλυτώσω την καισαρική; Περιμένω την απάντηση σου.
Φιλάκια.

prosperous
11-09-09, 14:04
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!
ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ(29ΕΒΔ) ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΕΝΩ ΟΛΑ ΚΥΛΟΥΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΑΤΕ??ΜΕΤΑ ΝΙΩΘΕΤΕ ΠΟΝΟ Ή ΕΝΟΧΛΗΣΗ??ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ Ή ΜΕΘΗ??ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ??Η ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ??

εμενα μου εκοψε την περιδεση γυρω στην 37η-38η εβδομαδα και τα χαπια (pre par) την ιδια μερα..
δεν μου εκανε καθολου αναισθησια, αλλες κοπελες ελεγαν οτι δεν ενοιωθαν τιποτε αλλες μερικα τσιμπηματα υποφερτα και τελος παντων καπως ετσι ηταν..εμενα απλα ετυχε να χει θαφτει το ραμμα και προσπαθουσαν αρκετη ωρα να το πιασουν.
Μετα απο τη διαδικασια σε κρατουν για παρακολουθηση λιγη ωρα (βαζουν τοκογραφο για να μετρουν τις συσπασεις διοτι ιδιως αν ειναι δευτερη εγκυμοσυνη υπαρχει παντα περιπτωση να γεννησεις και εκεινη τη μερα η τη στιγμη για αυτο εσω ετοιμη) και μετα φευγεις..εγω ειχα ελαχιστο αιματακι για δυο μερες (λογω του ερεθισμου της περιοχης) και μολις περασαν δυο μερες οπου σταματησε η επιδραση των Pre par με επιασαν πονοι και γεννησα.

Για να κανεις περιδεση σημαινει οτι κατι προεκυψε το οποιο μενει στο ιστορικο σου αρα επειδη κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι ο οργανισμος σου δεν θα επαναλαβει το περασμενο προβλημα (εκτος αν ειναι στανταρ διευκρινησμενο το θεμα) η περιδεση γινεται προληπτικα..εγω τουλαχιστον θα ξανακανω.

με το καλο να γεννησεις και ολα θα πανε καλα!!!!μην αγχωνεσαι

prosperous
11-09-09, 14:09
Καλημέρα!
Κι εγώ την ίδια απορία έχω με σένα. Απ'όσο μου είπαν είναι θέμα γιατρού να δοκιμάσει σε αυτή την περίπτωση την περίδεση. Κι ο δικός μου στην αρχή το σκεφτόταν αν θα προλάβουμε κι αν θα μπορέσουμε. Κι αυτό γιατί απ'όσο μου είπε δεν έχει πολύ μεγάλο ποσοστό επιτυχίας. Χρειάστηκε να σπρώξει ελαφρά το έμβρυο (που ήταν με το κεφάλι προς τα κάτω, έτοιμο να βγει) και να βρει τράχηλο στη συνέχεια για να ράψει. Το μόνο ενθαρρυντικό ήταν που δεν είχαν σπάσει τα νερά. Μέχρι στιγμής νιώθω πάρα πολύ τυχερή που μου έτυχε ένας τέτοιος γιατρός που με ενθάρρυνε ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι και που μπήκα στο χειρουργείο. Στ'αλήθεια στο Θεό και σ'αυτόν χρωστάω που ζει ακόμα ο μπεμπούλης μου.

Φιλάκια πολλά!

εαν διαβασετε επιστημονικες βιβλιογραφιες και επειδη το επαθα και εγω προσωπικα απαξ και ο τραχηλος ανοιξει περαν των 25 χιλ η αποφαση για περιδεση ειναι τοσο επικινδυνη για την εξελιξη της εγκυμοσυνης οσο και για την υγεια της ιδιας της εγκυου..η πιθανοτητα για λοιμωξεις, ενδομητριο θανατο και αλλα σχετικα οπως αναφερονται ειναι σε μεγαλα ποσοστα πιθανα.
Ο καθε ενας γιατρος αποφασιζει εκεινη τη στιγμη, εγω ειχα την τυχη να ερωτηθω κιολας παρολο που το μωρο αποφασισε μονο του τοτε τι να κανει..

Ολα καλα κοπελιες..καλη λευτερια σε ολες τις συμπασχουσες

prosperous
11-09-09, 14:11
Κι εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι θα μου βγάλει το ράμμα της περίδεσης γύρω στις 10/11 ενώ έχω τελευταία ημερομηνία 23/11.
Μου είπε ότι δεν πονάει πολύ κι ότι δεν γίνεται καμία νάρκωση. Βέβαια εγώ πιστεύω πως θα πεθάνω από τον πόνο. Θα δούμε... Το μωράκι μου να είναι καλά κι όλα τ'άλλα τ'αντέχουμε!
Ismin να σε ρωτήσω: Είμαι στην 29η εβδομάδα + 4 ημέρες. Και το δικό μου μωρό είναι με το κεφάλι προς τα πάνω και τα πόδια κάτω. Έχει χρόνο και χώρο να γυρίσει κανονικά και να γλυτώσω την καισαρική; Περιμένω την απάντηση σου.
Φιλάκια.

40 εβδομαδες δεν υποτιθεται ειναι μια τελειομηνη κυηση? ο γιατρος μου θα σου ελεγε οτι ναι, εχει απλετο χρονο για να το κανει..

Ντέμπορα
11-09-09, 15:22
Εμένα κορίτσια ο γιατρός μου έκανε εκτάκτως περίδεση στην 24 εβδομάδα ( το μωρό δεν θα ήταν βιώσιμο αν έβγαινε σε αυτή την εβδομάδα ) ο τράχηλος΄είχε μειωθεί πολύ και ο κίνδυνος αποβολής ήταν εξαιρετικά μεγάλος , είχα συσπάσεις συνεχώς αν και έπαιρνα φάρκακα.
Έμεινα στο κρεβάτι και παρόλα αυτά την 27 εβδομάδα είχα πολύ αιμοραγία και πήγα στο νοσοκομείο όπου έπαθα αποκόλληση πλακούντα και μου έκαναν αμέσως καισαρική. Ευτυχώς το μωρό ήταν βιώσιμο ,μπήκε στην μονάδα αμέσως και τώρα όλα καλά.

Μεγάλη περιπέτεια ! Κορίτσια πολύ προσοχή και ξεκούραση

FANI
11-09-09, 17:59
υπάρχει καμμία κοπέλα που για προληπτικούς λόγους λόγω επεμβάσεων(απόξεση) να της εκανε ο γιατρός της;είμαι στην 12 εβδομάδα και πρέπει να το δω με τον γιατρό μου πάλι γιατί μέσα σε 1 μιση χρονο σχεδων έχω κάνει 4 επεμβάσεις/.2 αποξέσεις και 2 ενδοσκοπήσεις.από ποια βδομάδα είναι καλό να γίνει;

FANI
12-09-09, 00:15
μπορεί σας παρακαλώ να με ενημερώσει σχετικά;τι επιπτώσεις μπορούν να υπάρχουν ,πότε πρέπει να γίνει για προληπτικούς λόγους κτλ;

Mary Poppins
12-09-09, 00:23
.....

ismin
14-09-09, 07:48
Δεσποινα απ'οσο ξερω νομιζω πως εχεις πιθανοτητες να γυρισει παντως οσο περνανε οι εβδομαδες δυσκολευουν τα πραγματα . Ωστοσο τιποτα δεν αποκλειεται ( δες αναλογα θεματα εδω μεσα ) .
Ομως μπορεί το μωρο σου να ειναι ισχυρογνωμων σαν το δικο μου . Δεν θελει να γυρισει αναποδα βρε παιδι μου !! Αστειευομαι ευχομαι να γλυτωσεις την καισαρικη.
Fani νομιζω πως προληπτικα περιδεση γινεται σε γυναικες που εχουν ιστορικο προωρου τοκετου με ανωδυνη διαστολη του τραχηλου. Στη δικη σου περιπτωση ισως να ειναι αρκετος ο ελεγχος του τραχηλου στη διαρκεια της εγκυμοσυνης απο το γιατρο σου . Μπορει παρα τις επεμβασεις ο τραχηλος σου να ειναι ενταξει και να μη χρειαζεσαι επεμβαση.Η προληπτικη περιδεση γινεται περιπου 13η εβδομαδα. Για ολα αυτα βεβαια αυτος που ειναι αρμοδιος να απαντησει ειναι ο γιατρος σου .

FANI
14-09-09, 10:48
σε ευχαριστώ ismin.έχω ραντεβού σήμερα με τον γιατρό και βλέπουμε απλά ήθελε να αποφύγουμε την έκτακτη περίδεση σε περίπτωση ο μη γέννητω

Δέσποινα79
14-09-09, 11:37
εαν διαβασετε επιστημονικες βιβλιογραφιες και επειδη το επαθα και εγω προσωπικα απαξ και ο τραχηλος ανοιξει περαν των 25 χιλ η αποφαση για περιδεση ειναι τοσο επικινδυνη για την εξελιξη της εγκυμοσυνης οσο και για την υγεια της ιδιας της εγκυου..η πιθανοτητα για λοιμωξεις, ενδομητριο θανατο και αλλα σχετικα οπως αναφερονται ειναι σε μεγαλα ποσοστα πιθανα.
Ο καθε ενας γιατρος αποφασιζει εκεινη τη στιγμη, εγω ειχα την τυχη να ερωτηθω κιολας παρολο που το μωρο αποφασισε μονο του τοτε τι να κανει..

Ολα καλα κοπελιες..καλη λευτερια σε ολες τις συμπασχουσες

Συμφωνώ μαζί σου! Και μένα με ρώτησε ο γιατρός μου και μ'ενημέρωσε σχετικά με τους κινδύνους και τις πιθανότητες. Απλά δεν μπορούσα με τίποτα να σκοτώσω το μωρό μου για να μην ρισκάρω τη δικιά μου υγεία από τη στιγμή που υπήρχαν πιθανότητες να πάνε όλα καλά, αφού δεν είχαν σπάσει τα νερά. Ήταν αυτονόητο για μένα πως το μόνο που είχε σημασία ήταν εκείνο (κι ας μην το είπα σε κανέναν). Ευτυχώς μέχρι στιγμής και οι 2 είμαστε καλά κι όταν κουνιέται στην κοιλιά μου (δηλ.σχεδόν συνέχεια) είμαι ευτυχισμένη όσο ποτέ.
Φιλάκια σε όλες!!!

Δέσποινα79
14-09-09, 11:39
40 εβδομαδες δεν υποτιθεται ειναι μια τελειομηνη κυηση? ο γιατρος μου θα σου ελεγε οτι ναι, εχει απλετο χρονο για να το κανει..

Αυτό μου είπε και μένα, απλά εγώ είμαι αγχωτική! Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Φιλάκια.

Δέσποινα79
14-09-09, 11:42
Εμένα κορίτσια ο γιατρός μου έκανε εκτάκτως περίδεση στην 24 εβδομάδα ( το μωρό δεν θα ήταν βιώσιμο αν έβγαινε σε αυτή την εβδομάδα ) ο τράχηλος΄είχε μειωθεί πολύ και ο κίνδυνος αποβολής ήταν εξαιρετικά μεγάλος , είχα συσπάσεις συνεχώς αν και έπαιρνα φάρκακα.
Έμεινα στο κρεβάτι και παρόλα αυτά την 27 εβδομάδα είχα πολύ αιμοραγία και πήγα στο νοσοκομείο όπου έπαθα αποκόλληση πλακούντα και μου έκαναν αμέσως καισαρική. Ευτυχώς το μωρό ήταν βιώσιμο ,μπήκε στην μονάδα αμέσως και τώρα όλα καλά.

Μεγάλη περιπέτεια ! Κορίτσια πολύ προσοχή και ξεκούραση

Με άγχωσες προς στιγμήν, αλλά τέλος καλό όλα καλά. Χαίρομαι πολύ που όλα είναι καλά τώρα. Καισαρική έκανες λόγω της κατάστασης;

Δέσποινα79
14-09-09, 11:44
υπάρχει καμμία κοπέλα που για προληπτικούς λόγους λόγω επεμβάσεων(απόξεση) να της εκανε ο γιατρός της;είμαι στην 12 εβδομάδα και πρέπει να το δω με τον γιατρό μου πάλι γιατί μέσα σε 1 μιση χρονο σχεδων έχω κάνει 4 επεμβάσεις/.2 αποξέσεις και 2 ενδοσκοπήσεις.από ποια βδομάδα είναι καλό να γίνει;

Απ'ότι ξέρω καλό είναι να γίνεται η περίδεση για προληπτικούς λόγους μετά τον υπέρηχο της αυχενικής διαφάνειας.
Ρώτα βέβαια και το γιατρό σου που ξέρει καλά την περίπτωση σου.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!
Φιλάκια.

FANI
14-09-09, 13:20
Απ'ότι ξέρω καλό είναι να γίνεται η περίδεση για προληπτικούς λόγους μετά τον υπέρηχο της αυχενικής διαφάνειας.
Ρώτα βέβαια και το γιατρό σου που ξέρει καλά την περίπτωση σου.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!
Φιλάκια.
σε ευχαριστώ κοπέλα μου να σαι καλά

FANI
26-09-09, 13:30
'εκανα πριν 4 μερες προληπτική περίδεση.να ρωτήσω κάποια σαν εμενα ξεκίνησε αμέσως τα pre par μέχρι το τέλος ή τα σταματουσε και τα ξαναξεκινούσε;εγώ παίρνω και salospir μαζί έχει τύχει σε καμμία;

drop_00
05-11-09, 10:07
καλημερα κοριτσακια!
πηγα την τριτη το πρωι και εκοψα την περιδεση και τωρα απλα περιμενω οποτε θελει η μικρουλα να βγει.θελω να ρωτησω τις μανουλες που ειχαν κανει περιδεση και την εκοψαν μετα απο ποσες μερες περιπου γεννησαν??
παρακαλω απαντηστε μου.
ειμαι λιγο αγχωμενη και ανυπομονη φυσικα να δω το μωρουλι μου!

Δέσποινα79
05-11-09, 15:57
καλημερα κοριτσακια!
πηγα την τριτη το πρωι και εκοψα την περιδεση και τωρα απλα περιμενω οποτε θελει η μικρουλα να βγει.θελω να ρωτησω τις μανουλες που ειχαν κανει περιδεση και την εκοψαν μετα απο ποσες μερες περιπου γεννησαν??
παρακαλω απαντηστε μου.
ειμαι λιγο αγχωμενη και ανυπομονη φυσικα να δω το μωρουλι μου!

Γεια!
Τι σύμπτωση! Κι εμένα μου έκοψε την περίδεση τη Δευτέρα το βράδυ στο ιατρείο του όμως. Πώς σου φάνηκε σαν εμπειρία; Εγώ πόνεσα πολύ γιατί το ράμμα ήταν βαθειά και το έψαχνε κανά τέταρτο (το κυρίως κόψιμο δεν με πόνεσε καθόλου). Το κακό είναι ότι μου βρήκε μύκητες και την Τρίτη το βράδυ έβαλα ενδοκολπικό υπόθετο. Επίσης έχω λίγο αιματάκι. Εσύ πώς πας; Εμένα μου είπε ότι το πολύ 14/11 θα γεννήσω (τέλος 38ης εβδομάδας).:lol:

drop_00
06-11-09, 11:19
ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ.
ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΤΗΝ ΕΝΙΩΣΑ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΧΑ ΛΙΓΟ ΡΟΖ ΑΙΜΑΤΑΚΙ.ΙΣΑ ΙΣΑ.ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 14 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΤΟ ΖΥΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΞΑΝΑ ΝΑ ΔΕΙ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΜΕΤΑ.ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ??

trinity31
03-12-09, 23:31
γεια σας κοριτσια

FANI
17-12-09, 21:32
ηθελα να ρωτησω το εξης εχω κανει περιδεση στον 3 μηνα και σημερα που πηγα στον γιατρο για υπερηχο μου πε το εξης .οτι το μωρακι εχει κεφαλικη προβολη και το μηκος τραχηλου ειναι 2,8 εκατοστα.δεν βρηκε κατι ανησυχιτικο απλα θα ηθελε να ηταν εστω 3 εκατοστα ο τραχηλος και να ειμαι οσο μπορω πο ξαπλα οπως τωρα.βρε κοριτσια εγω γιατι ανησυχω;φοβαμαι για προωρο τοκετο.σας παρακαλω εξηγηστε μου αν εχει τυχει σε καμμια τετοιοσ τραχηλος και με ξαπλα τα βγαλε περα.

XΡΙΣΤΙΝΑ
18-10-10, 12:46
Γεια σας κοριτσια!
πηγα σημερα στο προκαθορισμενο ραντεβου για υπερηχο και ο γιατρος μου ειπε πως το μηκος τραχηλου ειναι 3 εκ.Μου ειπε πως αν ηταν 3 εκ θα καναμε περιδεση.Μου ειπε τα κλασικα...ξαπλα ξαπλα ξαπλα...ευτυχως εχω την πεθερα μου απο κατω και με βοηθαει με την μικρη...αλλιως πολυ δυσκολα τα πραγματα..Τον ρωτησα αν μπορουμε να κανουμε περιδεση προληπτικα και μου ειπε πως κανουν στα 2 εκ.Περιδεση μπορεις να κανεις και μετα τις 22 εβδομαδες?Η αληθεια ειναι πως δεν προσεξα καθολου.Βεβαια μου ειπε πως επειδη εχω στο ιστορικο μου αποβολες και μια γεννα ο τραχηλος ειναι σιγουρα πιο μαλακος..Βασικα εχω ανυσηχησει πολυ..Δεν ξερω γιατι ειχα την εντυπωση πως ημουν αφθαρτη,ισως γιατι ειχα μια πολυ καλη εγκυμοσυνη.Ολες μου οι αποβολες ηταν 4-5-6 εβδομαδων.Τα αιτια δεν τα γνωριζω..ουφ..αυτα..

Phyllis
18-10-10, 13:20
την περασμενη εβδομαδα εκανε περιδεση μια γνωστη μου 25 εβδομαδων

ismin
18-10-10, 13:56
Χριστινα εκανα περιδεση στην προηγουμενη εγκυμοσυνη προληπτικα στην 13η εβδομαδα. περιπου σε αυτη την εβδομαδα γινεται οταν την κανεις προληπτικα . σε προχωρημενη εβδομαδα οπως εισαι εσυ θεωρειται επειγουσα περιδεση και εχει πιο πολλους κινδυνους . Ομως το μηκος του τραχηλου σου δεν ειναι πολυ μικρο και μπορει ο γιατρος να φοβαται να σου κανει περιδεση για να μην εχεις επιπλοκες . Κανε οτι σου ειπε παρε τα φαρμακα αν σου εδωσε και κατσε ξαπλα .
το προβλημα ειναι η βαρυτητα ,οσο περισσοτερο εισαι ξαπλα τοσο λιγοτερο βαρος ασκειται στον τραχηλο .
ολα καλα θα πανε μη στεναχωριεσαι δες το θετικα , ειναι ευκαιρια για λιγη ξεκουραση !

XΡΙΣΤΙΝΑ
18-10-10, 14:37
ευχαριστω κοριτσια..υπομονη ειναι και πρωτη μερα σημερα αν και το αγχος πιστευω θα ειναι σε ολη την εγκυμοσυνη μου ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα.ευτυχω ς εχω βοηθεια γιατι εχω και ενα ταρζανακι απο πισω που κυνηγαω..δεν εχω συνηθησει να ζηταω και βοηθεια αλλα τι να κανω.επιβαλλεται.ευχομαι να πανε ολα καλα.επιπλοκες εχεις και απο την περιδεση?απο την επεμβαση η απο το φοβο μην σπασουν τα ραμματα?Απ'οτι καταλαβα ουτε καθιστη ειναι καλο ετσι?

ismin
19-10-10, 08:15
Η περιδεση οταν γινει νωρις ειναι μια ευκολη επεμβαση υπαρχει ενα ποσοστο επικινδυνοτητας οσο περιπου αν κανεις αμνιοπαρακεντηση .
Μπορει να προκληθουν μολυνσεις ή προωρες συσπασεις καποιες φορες. Αλλα αυτα ειναι πιο συχνα στις επειγουσες περιδεσεις που γινονται σε προχωρημενη εβδομαδα . Βεβαια τιποτα δεν ειναι δεδομενο, εχω ακουσει για περιπτωση εγκυου που ειχε διαστολη και ο γιατρος της δεχτηκε να της κανει περιδεση και ολα πηγαν πολυ καλα. τα ραμματα ειναι χοντρα σαν κορδονι και δεν σπανε ευκολα , αν ομως για καποιο λογο αρχισει η διαδικασια της γεννας κανενα ραμμα δεν τη σταματα.
παντως εσυ μη σκεφτεσαι την περιδεση το μηκος σου δεν ειναι κακο , εισαι πολυ τυχερη που ο γιατρος σου το ειδε πριν μεγαλωσει το προβλημα , κατσε ξαπλα και να δεις που ολα θα πανε καλα.
και εγω εχω εναν μικρουλη και τωρα που θελω να μεινω εγκυος σκεφτομαι πως θα βγαλουμε την εγκυμοσυνη , σιγουρα θα χρειαστουμε βοηθεια .

Δέσποινα79
19-10-10, 16:33
Γεια κι από μένα!
Εγώ είμαι μία από τις περιπτώσεις που ρίσκαρα με την έκτακτη περίδεση ενώ είχα διαστολή και τα κατάφερα! Με τη βοήθεια πάντα του Θεού και του υπέροχου γιατρού μου!
Μάλιστα με έραψε τόσο καλά που κι ενώ βγάλαμε το ράμμα το μωρό δεν κατέβαινε με τίποτα. Με σπρώξιμο και με πρόκληση γέννησα τον παίδαρο μου στην 40η εβδομάδα με φυσιολογικό τοκετό.

Δέσποινα79
19-10-10, 16:37
Ismin κι εγώ θέλω να μείνω έγκυος αλλά σκέφτομαι ότι θα κάνω πάλι περίδεση για προληπτικούς λόγους αυτή τη φορά. Κι εγώ δεν έχω καμία βοήθεια και φοβάμαι... Ποιος θα φροντίζει το μικρούλι μου που του έχω εξάρτηση και νομίζω ότι κανένας άλλος δεν το κάνει σωστά;

good luck
19-10-10, 17:00
Χριστινα καλησπερα, η βιβλιογραφια αναφερει οτι η περιδεση μετα την 22η εβδομαδα ειναι πολυ επικινδυνη για προκληση ή επιδεινωση συσπασεων. Μονο ο γιατρος σου μπορει να συνυπολογισει την γενικη σου κατασταση και να αποφασισει.
Εγω ειχα συσπασεις την 22 εδομαδα και οταν πηγα να με δει η γιατρος το μηκος του τραχηλου ηταν στα 2,7 cm.
Αλλους γιατρους που συμβουλευτηκα μου ειπαν οτι ειναι ανωφελο και μαλλον θα γεννουσα (και θα το εχανα βεβαια) γιατι οι συσπασεις δεν υποχωρουσαν ουτε με πληρη ακινησια και τη μεγαλυτερη δυνατη δοση φαρμακων στο νοσοκομειο. Η γιατρος μου, μου ειπε οτι ειναι τοσο ασχημη η κατασταση που δεν ειχα αλλη επιλογη. Εκανα περιδεση και εμεινα ακινητη σαν το αγαλμα (με το τηλεφωνο στο χερι μηπως και προλαβαινα να μπει το μωρο στην θερμοκοιτιδα και να μην το χασω) μεχρι την 37η εβδομαδα που γεννησα με καισαρικη ενα παιδακι μια χαρά!
Θελω να σου πω οτι τιποτα δεν μπαινει σε κανονες. Η καθε περιπτωση ειναι μοναδικη. Εμπιστεψου λοιπο το γιατρο σου και εγω το μονο που εχω να σε συμβουλεψω ειναι να μην κανεις τιποτα απολυτως! Διαβασε οτι δεν εχεις διαβασει σε ολη σου τη ζωη, αφησε το μυαλο σου να γινει σουπα απο τα reality και τις σαχλες τις τηλεορασης και απλα δωσε χρονο στο μωρακι σου να μεγαλωσει και να ερθει στην ωρα του! :D
Σου ευχομαι απο τα βαθη της καρδιας μου να πανε ολα καλα!!!

ionelita
19-10-10, 19:40
Για σας κοριτσια!Ειμαι στην εκτη ευδομαδα εγκυμοσινης,και τεταρτη εγκυμοσινη κατα σειρα.Την πρωτη φορα ειχα πρωωρο τοκετο στην 26 ευδομαδα.Εκανα ενα κοριτσακι,εζεισε 35 μερες και μετα 15 μερες τον πρωωρο τοκετο επαθα πνευμονικη εμβολη.
Το θεμα μου ειναι το εξεις:εχω ανεπαρκια τραχυλου και θα κανω περειδεση.Εχω μαθει οτι η πιο σωστη στιγμη ειναι στις 12 ευδομαδες.Αν μπωρειτε να με διαφωτισετε με την διαδικασια?Πωναει?Πως γεινεται?
Τωρα σχετικα με την θρομβοφιλια ο αιματολογος μου ειναι εναντιον της ξαπλας.Ειμασται ασφαλες να περπατεισουμε μετα την περειδεση?Μεχρη την περειδεση πρεπει να ειμαστε ξαπλα,για ασφαλεια?Ειμαι πολυ μπερδεμενη!Βοιθειστε με!

good luck
19-10-10, 20:07
Για σας κοριτσια!Ειμαι στην εκτη ευδομαδα εγκυμοσινης,και τεταρτη εγκυμοσινη κατα σειρα.Την πρωτη φορα ειχα πρωωρο τοκετο στην 26 ευδομαδα.Εκανα ενα κοριτσακι,εζεισε 35 μερες και μετα 15 μερες τον πρωωρο τοκετο επαθα πνευμονικη εμβολη.
Το θεμα μου ειναι το εξεις:εχω ανεπαρκια τραχυλου και θα κανω περειδεση.Εχω μαθει οτι η πιο σωστη στιγμη ειναι στις 12 ευδομαδες.Αν μπωρειτε να με διαφωτισετε με την διαδικασια?Πωναει?Πως γεινεται?
Τωρα σχετικα με την θρομβοφιλια ο αιματολογος μου ειναι εναντιον της ξαπλας.Ειμασται ασφαλες να περπατεισουμε μετα την περειδεση?Μεχρη την περειδεση πρεπει να ειμαστε ξαπλα,για ασφαλεια?Ειμαι πολυ μπερδεμενη!Βοιθειστε με!

Mη σε φοβιζει η διαδικασια. Δεν ειναι τιποτα. Μην κοιτας που καποιες κοπελες καθονται ξαπλα. Συνηθως αυτο συμβαινει λογω συσπασεων ή σοβαρης ανεπαρκειας τραχηλου. Στη δικη σου περιπτωση που γινεται προληπτικα, απλα πρεπει να εισαι προσεκτικη χωρις να σημαινει οτι θα παραμεινεις κλινηρης.
Καλη συνεχεια σου ευχομαι.

Δέσποινα79
20-10-10, 10:26
Ionelita κι ο δικός μου γιατρός μου είπε ότι όταν γίνεται προληπτικά δεν έχει κινδύνους και είναι επέμβαση ρουτίνας.
Δεν πονάει καθόλου γιατί πολύ απλά γίνεται με ολική αναισθησία. Κάποια τσιμπηματάκια μπορεί να νιώθεις μόνο μετά. Για να είμαι ειλικρινής εγώ προσωπικά πόνεσα αρκετά όταν μου έβγαλε το ράμμα, γιατί ήμουν ξύπνια και δεν μπορούσε να το εντοπίσει αμέσως οπότε με ψαχούλευε αρκετή ώρα. Ο πόνος όμως ήταν στιγμιαίος κι απλά είχα λίγο αίμα από το ψαχούλεμα μετά. Γέννησα φυσιολογικότατα λίγο πριν μπω στην 40η εβδομάδα με πρόκληση.

FANI
20-10-10, 10:30
Ismin κι εγώ θέλω να μείνω έγκυος αλλά σκέφτομαι ότι θα κάνω πάλι περίδεση για προληπτικούς λόγους αυτή τη φορά. Κι εγώ δεν έχω καμία βοήθεια και φοβάμαι... Ποιος θα φροντίζει το μικρούλι μου που του έχω εξάρτηση και νομίζω ότι κανένας άλλος δεν το κάνει σωστά;
και γω δεσποινακι τα ιδια
θα μαι με περιδεση χωρις βοηθεια.τι αγχος θεε μου

ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΨΥΧΗ
13-11-10, 17:53
Γεια κι από μένα!
Εγώ είμαι μία από τις περιπτώσεις που ρίσκαρα με την έκτακτη περίδεση ενώ είχα διαστολή και τα κατάφερα! Με τη βοήθεια πάντα του Θεού και του υπέροχου γιατρού μου!
Μάλιστα με έραψε τόσο καλά που κι ενώ βγάλαμε το ράμμα το μωρό δεν κατέβαινε με τίποτα. Με σπρώξιμο και με πρόκληση γέννησα τον παίδαρο μου στην 40η εβδομάδα με φυσιολογικό τοκετό.

ΔΕΣΠΟΙΝΑΚΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ! ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΤΑΘΗΚΕΣ ΤΟΣΟ ΤΥΧΕΡΗ! ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΠΡΙΝ 13 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ 21 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΤΑΝ ΑΠΕΒΑΛΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ!ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΕ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 4. ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΜΕ ΟΡΟ (ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ) ΓΙΑ 1 24ΩΡΟ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΕΝΤΟΝΟΣ ΠΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΑΥΞΗΘΗΚΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΟΒΑΛΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ!ΕΣΥ ΕΙΧΕΣ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥΣ Ή ΜΟΝΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗ;ΕΙΣΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ; ΠΩΣ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΞΕΓΕΝΝΑΕΙ;ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΣ; ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΛΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ;

Δέσποινα79
18-11-10, 12:50
"Πονεμένη ψυχή" εγώ είχα μόνο πλήρη διαστολή, ούτε πόνους ούτε αίμα. Ο γιατρός μου είναι υπέροχος! Έχει όλα τα θετικά στοιχεία σαν άνθρωπος και σαν επιστήμονας, το ίδιο και η μαία του. Ξεγεννάει Ιασώ (αν και κανείς δεν το προτιμά πια), Γαία και Ρέα.

ValiaK
18-11-10, 12:57
Δέσποινα, θα μπορούσες να μας πεις το ονομα του γιατρού σου εδώ ή με πμ? Σε ευχαριστώ πολύ!

ionelita
18-11-10, 14:06
Mη σε φοβιζει η διαδικασια. Δεν ειναι τιποτα. Μην κοιτας που καποιες κοπελες καθονται ξαπλα. Συνηθως αυτο συμβαινει λογω συσπασεων ή σοβαρης ανεπαρκειας τραχηλου. Στη δικη σου περιπτωση που γινεται προληπτικα, απλα πρεπει να εισαι προσεκτικη χωρις να σημαινει οτι θα παραμεινεις κλινηρης.
Καλη συνεχεια σου ευχομαι.
Ευχαριστω για της απαντισεις!Τωρα ειμαι στην 10 ευδομαδα διδιμις κυησης και μετα την αυκενικη θα κανουμε αμεσος την περειδεση.Επειδη ειναι δυο τα μωρα ,ελεικρινα φοβαμε να πολυκυκλοφορισω και ειμαι συνεχεια εντος οριον του σπιτιου.Κανενα φαγυτο φτιαχνω,απλονω κανενα πλυντιριο και κανενα πιατο πλενω.Τοιποτα αλλο!Ασε που και ο αντρας μου δεν θελει με τοιποτα να με βλεπει ορθια.Μακαρη να πανε ολα καλα στην αυκενικη και να ξεμπερδεψω με την περειδεση!
Εχει κανει καμια σας λαμπαροσκα την περειδεση?Τι διαφορα εχει με την κλασικη?

ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΨΥΧΗ
18-11-10, 20:48

CRISTIN, ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ 18 ΜΕΡΕΣ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΣΤΗΝ 21 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ! ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟ ΜΩΡΑΚΙ! ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΙΔΑ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 4 ΕΚ. ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ 24 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΧΑ ΕΝΤΟΝΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΙΜΑ! ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ! ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΕΒΑΛΑ!ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ!ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ Η ΑΠΟΒΟΛΗ;

ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΨΥΧΗ
18-11-10, 20:51
Περίδεση έκανα και εγώ στον 4 μήνα ( 16η εβδομάδα) είχα εξάλειψη τραχήλου ,δηλ έτοιμη για γέννα . Ο λόγος μετά από μια πρωτη δύσκολη γέννα , μια αποβολή, και επειδή έμεινα πολύ γρήγορα έγκυος ( 3 μήνες μετά την αποβολή) ο τράχηλος τα είχε δει όλα. Αυτό που θυμάμαι ήταν ότι ένοιωθα από κάτω πίεση και να με τραβάει όταν λίγο κουραζόμουν. Να συμπληρώσω ότι ήμουν στο κρεβάτι σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μόνο για φαγητό και τουαλέτα σηκωνόμουν . Να ξέρεις πως υπάρχει κίνδυνος να σπάσει το ράμμα εάν υπάρχει έντονη σωματική άσκηση και φυσικά απαγορεύονται οι επαφές , αλλά σίγουρα θα σε έχει ενημερώσει ο γιατρός σου.Όλα θα πάνε καλά .
ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ;

ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΨΥΧΗ
18-11-10, 20:56
Είχα μία αποβολή στην 18 εβδομάδα πρίν δύο χρόνια...δεν ξέρουμε γιατί!Γέννησα πρίν από δύο μήνες 6 μηνών + 2ημερών λόγω ανεπάρκειας τραχήλου το μωράκι έζησε έξι ώρες...Όταν και άν βρώ τη δύναμη να ξαναπροσπαθήσω και μέινω έγκυος θα κάνω περίδεση κι εγώ...

Σου εύχομαι όλα να πάνε ΤΕΛΕΙΑ

FRANKA ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ!ΚΟΙΤΑ ΕΣΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΔΥΝΑΜΗ! ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΠΡΙΝ 18 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ! ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ 21 ΕΒΔΟΜΑΔΑ!

baila
18-11-10, 20:58
κοριτσια λυπαμαι πολυ που χασατε τα μωρακια σας και μαλιστα σε αρκετα προχωρημενη εγκυμοσυνη...
δεν ειχατε κανει ποτε μετρηση τραχηλου; για να ξερετε που βαδιζετε;

Δέσποινα79
20-11-10, 19:11
Κορίτσια γεια σας αν και καθυστερημένα...
Το γιατρό μου τον λένε Ζώη Μαργέλη, για όποια ενδιαφέρεται ας μου στείλει μήνυμα να της δώσω πληροφορίες.
Εύχομαι σε όλες καλή εγκυμοσύνη και να πάνε όλα καλά!

Silia2002
21-11-10, 13:39
κοριτσια λυπαμαι πολυ που χασατε τα μωρακια σας και μαλιστα σε αρκετα προχωρημενη εγκυμοσυνη...
δεν ειχατε κανει ποτε μετρηση τραχηλου; για να ξερετε που βαδιζετε;
Κι εγω την ιδια απορια εχω.Εγω απεβαλα στην 16η εβδομαδα ,λογο μολυνσης ,αλλα απο την αυχενικη και μεχρι εκεινη την βδομαδα ,μου ειχε μετρησει 2 φορες τον τραχηλο(ισως επειδη ειχα διδυμα)

ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΨΥΧΗ
25-11-10, 16:11
Κι εγω την ιδια απορια εχω.Εγω απεβαλα στην 16η εβδομαδα ,λογο μολυνσης ,αλλα απο την αυχενικη και μεχρι εκεινη την βδομαδα ,μου ειχε μετρησει 2 φορες τον τραχηλο(ισως επειδη ειχα διδυμα)

Silia, που το ξέρεις ότι η αποβολή σου ήταν από μόλυνση; Σου έκανε καλλιέργεια κολπικού υγρού; Σου είπε πιο ήταν το μικρόβιο; Τον τράχηλο στον μέτρησε κολπικά; Εμένα μόνο την πρώτη φορά (που μου είπε ότι ήμουν έγκυος) μου έκανε κολπικό έλεγχο, τις άλλες φορές μόνο υπέρηχο!

ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΨΥΧΗ
29-11-10, 11:52
Κορίτσια γεια σας αν και καθυστερημένα...
Το γιατρό μου τον λένε Ζώη Μαργέλη, για όποια ενδιαφέρεται ας μου στείλει μήνυμα να της δώσω πληροφορίες.
Εύχομαι σε όλες καλή εγκυμοσύνη και να πάνε όλα καλά!

Δέσποινα σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα! Το έλαβες;

eleni kalamata
03-12-10, 18:13
γεια σας κοριτσια, τι κανετε; ειμαι εγκυος σε 2 ζουζουνακια και ειναι 29 εβδομαδων. εκανα περιδεση και τις ενεσεις κορτιζονης για να ειμαστε καλλυμενοι...
εχει καμια εμπειρια απο περιδεση; καλη συνεχεια σε ολες τις εγκυμονουσες..

christina_mak
04-12-10, 00:43
εγω εχω κανει περιδεση... κ μαλιστα λαπαροσκοπική! την συγκεκριμενη την εκανα πριν μεινω εγκυος φετος στο ζουζουνι μου (τωρα ειμαι στην 30η εβδομαδα!!!) λόγω ασχημου ιστορικου και μεγααααααααααλης ανεπαρκειας τραχηλου..
καλη συνεχεια κ με το καλο τα ζουζουνια σου!!

eleni kalamata
04-12-10, 13:42
να εισαι καλα κοπελα μου! ευχομαι με το κ και εσυ με το ζουζουνι σου και ολα να μας πανε καλα! τωρα μου εχει πει απολυτη ξεκουραση και θα με ξαναδει στις 14 του μηνα. την εκανα πριν 2 περιπου εβδομαδες.

dolfin
04-12-10, 21:51
ελενη γεια.γιατι εκανες περιδεση;
εγω εχω μειωση τραχηλου απο 35 στα 26 χιλ σε 4 εβδομαδες.μου προταθηκε αλλα εχω ακουσει πωες δεν γινεται σε αυτην την εβδομαδα.ειμαι 26η εδομαδα.εσυ ποσο ησουν;

fairy's mom
08-12-10, 15:46
εγω εχω κανει περιδεση... κ μαλιστα λαπαροσκοπική! την συγκεκριμενη την εκανα πριν μεινω εγκυος φετος στο ζουζουνι μου (τωρα ειμαι στην 30η εβδομαδα!!!) λόγω ασχημου ιστορικου και μεγααααααααααλης ανεπαρκειας τραχηλου..
καλη συνεχεια κ με το καλο τα ζουζουνια σου!!

Ti εννοείς λαπαροσκοπικά? Γίνεται και έτσι? Γιατί εγώ ήξερα για χειρουργείο, με νάρκωση κλπ. Είναι να κάνω τον Ιανουάριο, για αυτό σε ρωτάω..

ionelita
15-12-10, 20:17
Kαλησπερα σε ολα τα κορητσια!
Το περασμενο σαββατο εκανα την περιδεση τραχυλου!Παει,εφυγε και'αυτο!
Ειταναι πιο ευκολο απο 'σο το περειμενα.Μεχρη την αλλη μερα δεν καταλαβενα τοιποτα.Σαν να μην εγεινε!
Μου ειπαι ο γιατρος μου οτι μου εβαλε 13 ραφες.Πολλες ειναι?Σε'σας ποσα σας ειχαν βαλει?

christina_mak
21-12-10, 00:50
Γεια σου fairy's mom (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=26874) χιλια συγνωμη που αργησα τοσο να απαντησω! η περιδεση τραχηλου γινεται με 2 μεθοδους πλεον.. η μια ειναι η κλασσικη κολπικα και η αλλη ειναι λαπαροσκοπικα! τοσο η πρωτη οσο κ η δευτερη γινεται με ναρκωση.. απλα η λαπαροσκοπικη γινεται απο την κοιλια κ η περιδεση γινεται πολυ ψηλα στον τραχηλο σε σχεση με την απλη.. ομως δεν ειναι πολυ διαδεδομενη ακομα... μην ξεχναμε ομως οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.. εγω ειχα μεγαλο θεμα ανεπαρκειας τραχηλου ... Οποτε για μενα ηταν αδιεξοδο .. καλη σου επιτυχια κ καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου!!

christina_mak
21-12-10, 01:05
Elenitsa εσυ πως πας?? πως ειναι τα ζουζουνακια σου??

eleni kalamata
24-12-10, 13:16
ελα κοπελιτσα μου, καλα ειμαι και τα ζουζουνια μου χοροπηδανε...
ειχα παει την περσμενη εβδομαδα στον γιατρο και μου ειπε να μεινω αθηνα μεχρι την 34 εβδομαδα για να ειμαστε σιγουροι για τα παιδια. θα ξαναπαω την τριτη και θα δουμε. καλες γιορτες σου ευχομαι γεματες υγεια και αγαπη..

eleni kalamata
24-12-10, 13:19
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ!!
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΓΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΥΠΕΡΟΧΑ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΟΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!!!

christina_mak
25-12-10, 23:36
επισης ελενιτσα!! χρονια πολλα με υγεια κι ευτυχια!! κι εγω εμεινα αθηνα για ασφαλεια πλεον.. μεχρι κ τον αλλο μηνα που θα κανει πρεμιερα ο μπομπιρακος μας!!
ευχομαι να μας πανε ολα τελεια (και θα πανε!!!)
Αληθεια εσενα τι ειναι τα ζουζουνακια σου?

christina_mak
25-12-10, 23:46
χρονια πολλα σε ολα τα κοριτσια κι απο μενα, ειτε θελουν να μεινουν εγκυουλες, ειτε περιμενουν τον πελαργο, ειτε γιορταζουν ηδη αγκαλια με τα αγκελουδια τους!!! Χρονια πολλα, χρονια καλα, χρονια γεματα ΥΓΕΙΑ, ΑΓΑΠΗ και ΕΛΠΙΔΑ!! Να περασετε υπεροχες γιορτες!!

eleni kalamata
29-12-10, 12:03
καλαμερα κοριτσια! τελικα cristina εμεινες αθηνα;μια απο τα ιδια και εσυ; ευχομαι τα καλυτερα!!2 κοριτσακια ειναι..

XΡΙΣΤΙΝΑ
29-12-10, 12:24
δεν εχω κανει περιδεση αλλα παραλιγο να κανω...κι εγω κοριτσια 1 μηνα πριν την ΠΗΤ θα παω στο πατρικο μου στην αθηνα..καλη πρωτοχρονια!!

christina_mak
30-12-10, 00:55
μια απ τα ιδια δεν λες τιποτα! το μονο που με παρηγορει ειναι οτι εμειναν 28 μερουλες και σημερα για να σκασει μυτη το αστερακι μας!! Συνονοματη Χριστινα με το καλο κ εσυ το μπεμπακι σου και .. υπομονη σε ολες μας!! Κοριτσια εσεις σε ποιο μαιευτηριο θα γεννησετε? Α! ελενιτσα εκανα κι εγω χθες κ σημερα τις ενεσεις κορτιζονης για σιγουρια γιατι ειχα κατι συσπασουλες κ εχει παρει θεση ο μπομπιρας!! λογικα κι εσυ καισαρικη θα κανεις φανταζομαι?? ποτε σου εχει πει? καλη πρωτοχρονια να εχουμε ολες!!

TARA
30-12-10, 08:41
Εχω μεγαλη ανεπαρκεια τραχηλου η οποια διαγνωστηκε μετα απο αποβολη β΄τριμηνου. Και στα δυο μου παιδια, εκανα περιδεση στο τελος του 3ου μηνα, και μετα εμεινα σε μερικη ακινησια ως το τελος.

Χρονια πολλα σας ευχομαι, και με το καλο να ερθουν τα μωρακια σας!:D

fairy's mom
30-12-10, 13:30
Τελικά ο γιατρός μου θέλει να περιμέμουμε να δούμε πώς θα πάει ο τράχηλος, γιατί λέει ότι κάθε εγκυμοσύνη εξελίσσεται διαφορετικά και ότι στο 60% των 2ων εγκυμοσύνων ο τράχηλος αντιδράει καλύτερα από τις πρώτες. Βέβαια τα 28χιλ που ξεκινάω είναι λίγα, αλλά θέλει παρόλαυτα να περιμένουμε. Για να δούμε λοιπόν, θα την γλυτώσω?

Χρόνια πολλά σε όλες και με το καλό τα μωράκια μας!!!!

christina_mak
30-12-10, 16:23
Fairy's mom ο γιατρος σου εχει απολυτο δικιο! καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη! εγω σου ευχομαι να τη γλυτωσεις αλλα αν τελικα χρειαστει δεν ειναι απολυτως τιποτα! μην σε τρομαζει καθολου!

Δέσποινα79
05-01-11, 11:03
Kαλή χρονιά και χρόνια πολλά!
Εγώ είχα κάνει έκτακτη περίδεη τραχήλου στην πρώτη μου εγκυμοσύνη η οπόια πήγε τελικά πολά καλά και γέννησα έναν υγιέστατο παίδαρο!
Τώρα είμαι πάλι έγγυος και πολύ μπερδεμένη...! Στις 27/12 που πήγα τελευταία φορά στο γιατρό μου είχα μήκος τραχήλου 5,2 (πολύ καλό δηλαδή), οπότε μου είπε να περιμένουμε μήπως και γλυτώσουμε την περίδεση. Εγώ όμως φοβάμαι... Κάθε τόσο έχω πονάκια περιόδου και τσιμπηματάκια από κάτω (που είναι φυσιολογικά) κι επιπλέον δεν ξεκουράζομαι και τόσο. Εργάζομαι και οδηγώ κάθε μέρα μέχρι το απόγευμα και μετά στο σπίτι μου ασχολούμαι με το μπέμπη μου (13 μηνών). Χτες το βράδυ είχα πιο έντονους πόνους περιόδου και ξάπλωσα νωρίς. Το πρωί πάλι είχα, αλλά τώρα είμαι μια χαρά. Δεν ξέρω τι να κάνω... Υπάρχει περίπτωση ο τράχηλος να μίκρυνε μέσα σε μια εβδομάδα; Περίδεση μέχρι ποια εβδομάδα μπορούμε να κάνουμε; Δηλαδή άμα είμαι καλά τώρα, υπάρχει περίπτωση να ανοίξει ο τράχηλος μου σε κανά μήνα και να μην μπορώ να κάνω κάτι; Υπάρχει καμία που να έκανε έκτακτη περίδεση στην πρώτη της εγκυμοσύνη και στη δεύτερη να τη γλύτωσε; Σε περίπτωση δεύτερης περίδεσης πρέπει να σταματήσω τη δουλειά; Το μπέμπη μου θα μπορώ να τον σηκώνω;

christina_mak
06-01-11, 02:27
despoina kali xronia! na sou zisei o mpempis sou k me to kalo to 2o mwraki sou! egw eixa kanei se proigoumeni egkumosuni ektakti peridesi ston 5o mina! min agxonesai apla mila ston giatro sou gia na se kathisuxasei! o traxilos sou twra einai teleios!! alla min to parakaneis me tin kourasi.. min ksexnas oti eisai egkuoyla!!
k opws polu swsta eipe k o giatros tis fairy's mom kathe egkumosuni einai teleiws diaforetiki! kali sunexeia sou euxomai!

Δέσποινα79
11-01-11, 09:59
Christina_mak καλημέρα!
Όταν λες ότι είχες κάνει έκτακτη περίδεση σε προηγούμενη εγκυμοσύνη, εννοείς ότι σε επόμενη εγκυμοσύνη δεν έκανες; Και πώς πήγε; Πες μου λεπτομέριες... Εργαζόσουν κανονικά; Γέννησες στον 9ο φυσιολογικά; Είχες πονάκια κάθε τόσο;

JKOUM
17-01-11, 19:57
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
γνωριζει καποια απο τα κοριτσια να μου πει κοστος περιδεση τραχηλου στο ΙΑΣΩ και αμοιβη ΙΑΤΡΟΥ

FDP
19-01-11, 12:33
καλημέρα κι απο μένα... αν και την προηγούμενη εγκυμοσύνη που δυστυχώς δεν κατέληξε σωστα ξεκίνησα με 40ΜΜ τράχηλο στην 22 εβδομάδα ήταν 25ΜΜ και την 27 0!!!
τώρα που ξαναείμαι εγκυούλα περιμένουμε να κάνω την αυχενική στις 24/1 και θα προχωρήσουμε στην περίδεση.
Φοβάμαι λιγάκι...
εύχομαι σε όλες καλές και τελέιόμηνες εγκυμοσύνες...

fairy's mom
19-01-11, 15:08
Ax κορίτσια από σήμερα είμαι με καφέ αίμα (όχι ακόμα πολύ). Είναι λέτε σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά με τον τράχηλο? Ο γιατρός μου είπε ότι για μια κηλίδα δεν ανησυχούμε και αν ξαναεχω να τον παρω. Θα τον πάρω σε λίγο να του πω ότι επιμένει. Είμαι να σκάσω!

Δέσποινα79
20-01-11, 15:52
Ax κορίτσια από σήμερα είμαι με καφέ αίμα (όχι ακόμα πολύ). Είναι λέτε σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά με τον τράχηλο? Ο γιατρός μου είπε ότι για μια κηλίδα δεν ανησυχούμε και αν ξαναεχω να τον παρω. Θα τον πάρω σε λίγο να του πω ότι επιμένει. Είμαι να σκάσω!

Koπέλα μου, τι έγινε τελικά; Ελπίζω όλα να είναι καλά! Ενημέρωσέ μας...!

Δέσποινα79
20-01-11, 15:56
Ο δικός μου τράχηλος τη Δευτέρα που πήγα στο γιατρό ήταν 4,6. Μου είπε ότι όλα είναι μια χαρά και προς το παρόν δεν κάνουμε πάλι περίδεση. Βέβαια όταν τον ρώτησα εάν του έχει τύχει περίπ[τωση σαν τη δική μου με΄έκτακτη περίδεση στην πρώτη εγκυμοσύνη να μην κάνει καθόλου στη δεύτερη μου απάντησε αρνητικά. Κορίτσια έχει τύχει σε καμία;

fairy's mom
20-01-11, 17:02
Koπέλα μου, τι έγινε τελικά; Ελπίζω όλα να είναι καλά! Ενημέρωσέ μας...!
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!! Τελικά μου είπε να πάρω ultrogestan για 1 βδομάδα και ότι δεν χρειάζεται να ανησυχώ για το μωρό. Σήμερα έχω μόνο σταγονίτσες κι αυτές μετρημένες, οπότε το βλέπω σαν βελτίωση και αρχίζω λίγο να ηρεμώ..

Ο Βέβαια όταν τον ρώτησα εάν του έχει τύχει περίπ[τωση σαν τη δική μου με΄έκτακτη περίδεση στην πρώτη εγκυμοσύνη να μην κάνει καθόλου στη δεύτερη μου απάντησε αρνητικά. Κορίτσια έχει τύχει σε καμία;
Ο δικός μου πάλι μου είπε ότι το 60% των γυναικών με ανεπάρκεια τραχήλου στην 1η εγκυμοσύνη, στην 2η ο τράχηλος ανταποκρίνεται καλά. Και μάλιστα γι αυτό δεν θέλει να κάνουμε ακόμα περίδεση, αλλά να το παρακολουθούμε (ξεκίνησα με 28χιλ). Πήρα και 2η γνώμη από γυναικολόγο και 3η από αυτόν μου έκανε την αυχενική διαφάνεια και 4η από την μαία μου και μου είπαν όλοι το ίδιο. Ότι καλά κάνει, γιατί και η περίδεση δεν τον εξασφαλίζει (έχει κινδύνους). Εσύ έχεις πολύ καλό μήκος, οπότε προσπάθησε να μην κουράζεσαι καθόλου και να μην αγχώνεσαι, γιατί κι αυτό παίζει τον ρόλο του, δυστυχώς..

Δέσποινα79
20-01-11, 17:05
Πολύ χάρηκα που είστε και οι 2 καλά. Με καθησύχασες με αυτά που μου είπες...Τουλάχιστον να μην αγχώνομαι τόσο! Καλή συνέχεια να έχουμε!

JKOUM
20-01-11, 21:17
καλησπερα κοριτσια μπορειτε να με βοηθησεται και να μου πειται ποσο κστισε η επεμβαση για περιδεση τραχηλου σε ιδιωτικη κλινικη ?????

rad_mid
20-01-11, 21:24
Δεσποινα και ο γιατρος μου ακολουθει προς το παρον το ιδιο πρωτοκολλο με αυτο της fairy's mum. Ειμαι εβδομαδα 15 με μηκος τραχηλου 4εκ.
Μετρηση προς το παρον καθε 2 εβδομαδες και μετα την 18 πιο συχνα οπου βαρενει το μωρο.
Μετα της 18 θα παρω αδεια απο την δουλεια μου μεχρι να γεννησω με το καλο. Θελει ξεκουραση ο τραχηλος για καλο και για κακο.

Jkoum, η περιδεση στο μητερα κοστισε 1500 ευρω.

fairy's mom
20-01-11, 22:38
Μετρηση προς το παρον καθε 2 εβδομαδες και μετα την 18 πιο συχνα οπου βαρενει το μωρο.
Μετα της 18 θα παρω αδεια απο την δουλεια μου μεχρι να γεννησω με το καλο. Θελει ξεκουραση ο τραχηλος για καλο και για κακο.

Moυ έβαλες φυτιλιές τώρα! Εμένα μου είπε μέτρηση κάθε μήνα. :confused: Μήπως το κάνει γιατί έχει πάρα πολύ κόσμο?
Σε ποιο νοσοκομείο θα γεννησεις?

Όσο για την ξεκούραση είναι το Α και το Ω. Αλλά με ένα παιδάκι ήδη πώς θα την βγάλουμε βρε κορίτσια στην ξάπλα???

rad_mid
21-01-11, 05:07
Moυ έβαλες φυτιλιές τώρα! Εμένα μου είπε μέτρηση κάθε μήνα. :confused: Μήπως το κάνει γιατί έχει πάρα πολύ κόσμο?
Σε ποιο νοσοκομείο θα γεννησεις?

Όσο για την ξεκούραση είναι το Α και το Ω. Αλλά με ένα παιδάκι ήδη πώς θα την βγάλουμε βρε κορίτσια στην ξάπλα???

Fairy's mum εγω ειμαι εξωτερικο αυτη τη στιγμη και ο γιατρος μου ειναι απο Καναδα.
Βεβαια επιστρεφω σε δυο εβδομαδες για να ειμαι Αθηνα επειδη ακριβως πλεον θα πρεπει ξεκουραση. Εχω και εγω μια κορη και δουλευω κιολας αλλα απο εβδομαδα 18 τερμα.
Ευτηχως θα εχω βοηθεια απο τη μητερα μου.
Οταν τον ρωτησα μηπως πρεπει πιο συχνα μην ανοιξει ο τραχηλος ξαφνικα μου ειπε το εξης: να ανοιξει ξαφνικα σε 1 νυχτα ειναι σπανιοτατο και αυτο που μου προσφερει ειναι το standard care στην περιπτωση μου.
Μολις γυρησω ελλαδα θα ακολουθησω το ιδιο προτωκολο σε οποιον μαιευτηρα παω.

rad_mid
21-01-11, 05:16
Ο δικός μου τράχηλος τη Δευτέρα που πήγα στο γιατρό ήταν 4,6. Μου είπε ότι όλα είναι μια χαρά και προς το παρόν δεν κάνουμε πάλι περίδεση. Βέβαια όταν τον ρώτησα εάν του έχει τύχει περίπ[τωση σαν τη δική μου με΄έκτακτη περίδεση στην πρώτη εγκυμοσύνη να μην κάνει καθόλου στη δεύτερη μου απάντησε αρνητικά. Κορίτσια έχει τύχει σε καμία;

Ναι Δεσποινα σε μια κοπελα απο το φορουμ που της ειχα στειλει πμ. Στην επομενη εκανε μετρηση καθε 2 εβδομαδες, ηταν ξαπλα και επαιρνε και προγεστερονη.

FDP
21-01-11, 08:50
κορίστια καλημέρα...μπορείτε να μου πείτε τους κινδύνους για περίδεση σε μικρή εβδομάδα???
εμένα με παρακολουθούν σε νσκ και ιδιώτης γιατρός...σε τρελαίνουν λιγάκι όλοι με τις διαφορετικές γνώμες τους...οι περισσότεροι όμως είπαν να μην το αφήσω να ξεπεράσει την 14εβδομάδα...

rad_mid
21-01-11, 13:55
κορίστια καλημέρα...μπορείτε να μου πείτε τους κινδύνους για περίδεση σε μικρή εβδομάδα???
εμένα με παρακολουθούν σε νσκ και ιδιώτης γιατρός...σε τρελαίνουν λιγάκι όλοι με τις διαφορετικές γνώμες τους...οι περισσότεροι όμως είπαν να μην το αφήσω να ξεπεράσει την 14εβδομάδα...

Εγω ειχα χασει την πρωτη εγκυμοσυνη στις 22 εβδομαδες. στην 2η εκανα περιδεση στην 14η εβδομαδα χωρις προβληματα. εμεινα νοσοκομειο 2 μερες μετα για παρακολουθηση μηπως γινουν συσπασεις και μετα επερνα αντιβιωση ceclor για αρκετους μηνες ετσι ωστε να μην γινει καποια μολυνση.

αρα αυτοι ειναι οι κινδυνοι-ερεθισμος της μητρας και συσπασεις οπως και μολυνση επιδη η περιδεση ειναι ξενο σωμα και μπορει να μαζευει μικροβια.

εγω δεν χρειαστηκα καθολου ξεκουραση, μαλιστα ταξιδευα και στο εξωτερικο με την περιδεση, αλλα ηθελα να την κανω οπωσδηποτε με αυτο που μου ειχε συνβει. αρα αποδεχτηκα τα ρισκα της περιδεσης.

ακομα και οταν μου την εβγαλαν -36 εβδομαδα--ο τραχηλος μου εκανε 4 εβδομαδες να μικρυνει,,,

τωρα πλεον κανω της μετρησεις μηπως και τελικα δεν χρειαστω.

απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει εγγυηση 100% για τιποτα απο οσα κανουμε,,,απλα θελει προσοχη και στενη παρακολουθηση σε καθε βημα για να εχουμε καλυτερη προληψη.

TARA
21-01-11, 18:31
Εγω ειχα χασει την πρωτη εγκυμοσυνη στις 22 εβδομαδες. στην 2η εκανα περιδεση στην 14η εβδομαδα χωρις προβληματα. εμεινα νοσοκομειο 2 μερες μετα για παρακολουθηση μηπως γινουν συσπασεις και μετα επερνα αντιβιωση ceclor για αρκετους μηνες ετσι ωστε να μην γινει καποια μολυνση.

Κι εγω το ιδιο την πρωτη φορα, μονο που πηρα αντιβιωση για λιγες μερες. Στη δευτερη περιδεση εφυγα την επομενη μερα απο το νοσοκομειο μια και ενιωθα πολυ καλα.

αρα αυτοι ειναι οι κινδυνοι-ερεθισμος της μητρας και συσπασεις οπως και μολυνση επιδη η περιδεση ειναι ξενο σωμα και μπορει να μαζευει μικροβια.

Οταν γεννησα, εκανα καλλιεργεια περιδεσης. Στον πρωτο τοκετο βρεθηκε ενα μικροβιο και πηρα παλι αντιβιωση για λιγες μερες. Στο δευτερο ηταν καθαρη η καλλιεργεια.

ακομα και οταν μου την εβγαλαν -36 εβδομαδα--ο τραχηλος μου εκανε 4 εβδομαδες να μικρυνει,,,

Εσπασαν τα νερα στον πρωτο τοκετο και δεν ειχα καθολου διαστολη. Μετα απο ωρες καναμε προκληση και παρ΄ολα αυτα γεννησα μετα απο 24 ωρες...κατεβαινε το μωρο, ο τραχηλος κλειστος και τον ανοιξε μονη της η γιατρος μου...

Δέσποινα79
22-01-11, 12:06
Δεσποινα και ο γιατρος μου ακολουθει προς το παρον το ιδιο πρωτοκολλο με αυτο της fairy's mum. Ειμαι εβδομαδα 15 με μηκος τραχηλου 4εκ.

Jkoum, η περιδεση στο μητερα κοστισε 1500 ευρω.

Και ο δικός μου την ίδια άποψη με τους δικούς σας έχει, απλά εγώ είμαι αγχωτική! Εδώ και 2 μέρες είχα 3-4 συσπάσεις και έντονα τσιμπήματα από κάτω, αλλά μου είπε να κάτσω 1 μέρα στο κρεβάτι (όπως κι έκανα) και σήμερα είμαι μια χαρά. Αυτό ακριβώς φοβάμαι:1) Μην ανοίξει πάλι ο τράχηλος ξαφνικά και αυτή τη φορά δεν είμαι τόσο τυχερή και 2) Μην ανοίξει σε μεγάλη εβδομάδα και είναι επικίνδυνο για το μωρό. Πάντως στην 16η εβδομάδα είχα μήκος 4,6.
JKoum και στο Ιασώ τον Ιούνιο του 2009 που έκανα κόστισε 1500 ευρώ + η αμοιβή του γιατρού.

FDP
03-02-11, 12:16
κορίτσια καλημερα...την έκανα τελικά την περίδεση την Παρασκευή...έμεινα 5 ώρες μετά το χειρουργείο στην κλινική ...μια χαρά όλα μέχρι στιγμής...:grin:
εμάς κόστισε 500 γιατρός + αναισθησιολόγος + 280 κλινική

ζελεδεκι
15-02-11, 01:19
Ξερει καμια κοπελα να μου πει για την λαπαροσκοπικη περιδεση τραχηλου;
Το προβλημα μου ειναι οτι σχεδον δεν εχω τραχηλο λογω λειζερ για κονδυλωματα που ειχα κανει πριν πολλα χρονια.

FDP
15-02-11, 08:22
καλημέρα...εγώ δυστυχώς την έκανα με την κλασική μέθοδο, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω...εύχομαι όμως να πάνε όλα καλά!:p

fairy's mom
15-02-11, 16:10

Αυτή η κοπέλα είχε κάνει λαπαροσκοπική. Στείλε της πμ, μήπως και δεν δει εδώ την ερώτησή σου.

Για τι μήκος μιλάμε ότι έχεις? Είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη?

TRIANTAFYLLO
28-02-11, 14:34
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,
ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΤΑΘΙΚΑ ΤΟΣΟ ΤΥΧΕΡΗ ΟΣΟ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ ΔΥΔΙΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ. ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΕΙΧΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΤΑ 4.5 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΚΙΝΗΣΙΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ(ΣΤΗΝ 25 ΕΒΔΟΜΑΔΑ) ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΤΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΥΟ ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΤΩΡΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ(ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΙΑΤΡΟ)ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΦΟΒΙΘΕΙ ΠΟΛΛΥ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟΒΟΛΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ?
ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΣΑΣ ΣΤΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΑΣ ΥΓΙΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ!!!!

Δέσποινα79
02-03-11, 11:11
Triantafyllo εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει κάποια με περίδεση να αποβάλλει, αφού τηρεί ό,τι της έχει πει ο γιατρός της. Λυπάμαι πραγματικά για ότι σου συνέβη...!

alexandra028
26-03-11, 12:16
κοριτσια εχω ενα θεμα.. ειμαι στην 21η εβδομαδα κ εκανα περιδεση στην 14η. ολα καλα μεχρι χθες που ειδα στο χαρτι λιγο αιμα αρραιωμενο. εκεινη τη στιγμη σκουπιστηκα 2-3 φορες ωσπου σταματησα να το βλεπω αλλα απο τοτε δεν ειχα κανενα αλλο σημαδι ουτε αιμα ουτε πονο.. πηρα το γιατρο μου κ ειπε πως αφου δεν υπαρχει αιμα και πονος μαλλον θα οφειλεται σε καποιο αγγειο που εσπασε λογω της καταστασης του τραχηλου. βεβαια εμπιστευομαι τον γιατρο μου αλλα ειναι πιο καθησυχαστικο αν ξερω πως και καποια αλλη κοπελα ειχα αντιστοιχη εμπειρια... σας παρακαλω απαντηστε μου.. ευχαριστω

TARA
26-03-11, 15:38
Moυ ειχε συμβει και στις δυο εγκυμοσυνες, οπως εχει συμβει και σε φιλες μου. Προκειται για τις μερες του κυκλου οπου κανονικα θα ερχοταν περιοδος αν δεν υπηρχε εγκυμοσυνη, οπως μου ειπε η γιατρος μου. Για υπολογισε...ισχυει αυτο στην περιπτωση σου? Εαν ναι, μην ανησυχεις.

ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΨΥΧΗ
16-04-11, 11:36
Κορίτσια έχει κάνει καμία περίδεση στο Λητώ; Πόσο κόστισε;

Eva333
17-08-11, 15:16
Κορίτσια μια ερωτηση...πριν απο 1,5 χρονο έκανα έκτρωση για προσωπικους λόγους σε διδυμη κυηση. Ο γιατρός που μου εκανε την επεμβαση μου ειπε πως οταν ξαναμεινω εγκυος θα πρεπει να κανω περιδεση τραχηλου και να το πω στον γιατρο που με παρακολουθει. Τωρα που ειμαι παλι εγκυος ξερει καμμια αν υπαρχει περιπτωση ο τραχηλος να επανηλθε η θα χρειαστω οπωσδηποτε περιδεση? Επίσης φαινεται με σιγουρια αυτό στη αυχενική?
Ευχαριστώ

marakipap84
19-08-11, 16:21
Κορίτσια μια ερωτηση...πριν απο 1,5 χρονο έκανα έκτρωση για προσωπικους λόγους σε διδυμη κυηση. Ο γιατρός που μου εκανε την επεμβαση μου ειπε πως οταν ξαναμεινω εγκυος θα πρεπει να κανω περιδεση τραχηλου και να το πω στον γιατρο που με παρακολουθει. Τωρα που ειμαι παλι εγκυος ξερει καμμια αν υπαρχει περιπτωση ο τραχηλος να επανηλθε η θα χρειαστω οπωσδηποτε περιδεση? Επίσης φαινεται με σιγουρια αυτό στη αυχενική?
Ευχαριστώ

καλησπέρα Έυα, δεν γνωρίζω να σου απαντήσω σε αυτό αλλά επειδη έχω κάνει και εγω στο παρελθόν, θα ήθελα να σε ρωτησω σε ποια εβδομαδα περιπου εκανες την διακοπη, μήπως αυτο επαιξε ρόλο και τωρα πρέπει να κάνεις περίδεση???

prosperous
22-08-11, 22:27
κοριτσια εχω ενα θεμα.. ειμαι στην 21η εβδομαδα κ εκανα περιδεση στην 14η. ολα καλα μεχρι χθες που ειδα στο χαρτι λιγο αιμα αρραιωμενο. εκεινη τη στιγμη σκουπιστηκα 2-3 φορες ωσπου σταματησα να το βλεπω αλλα απο τοτε δεν ειχα κανενα αλλο σημαδι ουτε αιμα ουτε πονο.. πηρα το γιατρο μου κ ειπε πως αφου δεν υπαρχει αιμα και πονος μαλλον θα οφειλεται σε καποιο αγγειο που εσπασε λογω της καταστασης του τραχηλου. βεβαια εμπιστευομαι τον γιατρο μου αλλα ειναι πιο καθησυχαστικο αν ξερω πως και καποια αλλη κοπελα ειχα αντιστοιχη εμπειρια... σας παρακαλω απαντηστε μου.. ευχαριστω

το επαθα και εγω και ειχα και εγω την ιδια απαντηση.. ποια σπασμολυτικα παιρνεις? γιατι μου πε οτι τα yutopar που παιρνω εγω εχουν ενοχοποιηθει για τετοιες μικροθρομβωσεις.. και μια φορα μονο μου συνεβει ως σημερα.. ποτε αλλοτε και ελπιζω οτι δεν θα συμβει μεχρι τελους..

prosperous
22-08-11, 22:31
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,
ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΤΑΘΙΚΑ ΤΟΣΟ ΤΥΧΕΡΗ ΟΣΟ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ ΔΥΔΙΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ. ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΕΙΧΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΤΑ 4.5 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΚΙΝΗΣΙΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ(ΣΤΗΝ 25 ΕΒΔΟΜΑΔΑ) ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΤΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΥΟ ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΤΩΡΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ(ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΙΑΤΡΟ)ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΦΟΒΙΘΕΙ ΠΟΛΛΥ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟΒΟΛΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ?
ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΣΑΣ ΣΤΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΑΣ ΥΓΙΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ!!!!

κοριτσι μου λυπαμαι για οτι εγινε, αλλα ση περιδεση σε μια κυηση με ιστορικο γινεται συνηθως απο 14η εως 19η εβδομαδα και με προσαρμογη στις εντολες του γιατρου σπανια δεν παει καλα η κυηση.. Ομως στη δικη σου περιπτωση περα οτι ηταν πολυδιδυμη κυηση δηλαδη υψηλου κινδυνου εκανες και την περιδεση σε προχωρημενη κυηση πραγμα που γενικα αποφευγεται ειτε λογω πιθανοτητας αποβολης ειτε λογω πιθανοτητας λοιμωξεων..βεβαια ως την τελευταια στιγμη οι γιατροι κατι πρεπει να κανουν αλλα ειναι πλεον θεμα τυχης σε αυτες τις περιπτωσεις και μεγαλης προσοχης και παρακολουθησης... συνεπως μαλλον δεν μπορουν να συγκριθουν οι περιπτωσεις..

Με το καλο μολις ξαναμεινεις εγκυος λοω πλεον του βεβαρημενου ιστορικου θα κανεις περιδεση αρκετα νωρις και ολα θα πανε καλα.. θα δεις..

prosperous
22-08-11, 22:34
εγω θελω να ρωτησω οσες λαμβανατε utrogestan σε ολη τη διαρκεια της κυησης αν ειχατε αυξηση βαρους και κατακρατηση υγρων..

εχω παρει αρκετα κιλα ενω κινουμαι διαρκως και σχετικα τηρω προγραμμα διατροφης και σε σχεση με τη κορη μου εδω εχω βαλει πολυ πραγμα μεχρι τωρα συν οτι εχω απιστευτη κυτταριτιδα..
στις οδηγιες τα χαπια λενε οτι κανουν κατακρατηση υγρων και αυξηση βαρους και ισχυριζομαι οτι ενα μερος οφειλεται εκει..

απλα ρωταω αν ειχε παρατηρησει καποια απο εσας το ιδιο φαινομενο..

Eva333
24-08-11, 16:47
καλησπέρα Έυα, δεν γνωρίζω να σου απαντήσω σε αυτό αλλά επειδη έχω κάνει και εγω στο παρελθόν, θα ήθελα να σε ρωτησω σε ποια εβδομαδα περιπου εκανες την διακοπη, μήπως αυτο επαιξε ρόλο και τωρα πρέπει να κάνεις περίδεση???

Ναι νομίζω επαιξε ρόλο γιατι την εκτρωση την έκανα 11η εβδομάδα νομίζω...σχετικά αργα δηλαδη...

Δέσποινα79
30-08-11, 17:49
Ευχαριστώ

Καλησπέρα!
Εγώ έκανα έκτακτη περίδεση τραχήλου στον πρώτο μου υιό. Όταν ξαναέμεινα έγγυος ο γιατρός μου είπε ότι μετά την αυχενική διαφάνεια θα κάνουμε προληπτικά περίδεση που θα είναι επέμβαση ρουτίνας. Επειδή όμως σε κάθε επίσκεψη διαπιστώναμε ότι ο τράχηλος μου ήταν τελείως κλειστός, μου είπε ότι δεν είχε λόγο να μου κάνει τελικά. Η εγκυμοσύνη μου ήταν εξαιρετική (καμία σχέση με την πρώτη δηλαδή) και γέννησα φυσιολογικά στα μέσα του 9ου μήνα χωρίς περίδεση.
Αυτά από μένα.
Φιλιά.

sunshine_
27-01-12, 21:10
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΔΩ!! ΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ!!ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΑ ΘΑΡΟΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ!! ΕΙΧΑ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΕΙΛΟΥ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΣΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ !! ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΑ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΩ ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΜΟΝΟ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ.ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΜΕΡΑ ΜΕ ΜΕΡΑ ..ΠΗΡΑ ΠΟΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΕΡΑΣΑ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΕΒΛΕΨΕ ΠΩΣ ΘΑ ΕΦΤΑΝΑ ΣΤΙΣ 38 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.. ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ , ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΜΟΥ!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ..ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΓΩΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ !!!! ΦΙΛΙΑ

marula
28-01-12, 12:25
Καλημέρα sunshine,
Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Πραγματικά χαίρομαι που έγραψες καθώς δίνεις κουράγιο και ελπίδα σε πολλές παρόμοιες περιπτώσεις. Τελικά έκανες περιδεση ή γεννησες κανονικα χωρίς ;
Και εγώ 23η εβδομάδα έκανα κατεπείγουσα περιδεση καθώς η β επιπέδου έδειξε πλήρη ανεπάρκεια τραχήλου και διαστολη. Οι πιθανότητες για επιτυχή έκβαση της περιδεσης σε αυτή την εβδομάδα ήταν 50-50 όπως και ο κίνδυνος πρόωρου τοκετού, μη βιώσιμου όμως. Με πολύ φόβο και άγχος λοιπόν αποφασίσαμε για την επέμβαση και τώρα συνεχίζουμε με φάρμακα και ξαπλοθεραπεια(σπίτι ευτυχώς ) όπως εσύ, ελπίζοντας για μια όσο το δυνατό πιο τελειομηνη εγκυμοσύνη. Επίσης γιατί μπηκες σε διαδικασία καισαρικης και δεν περιμένατε μέχρι την 40η εβδομάδα σε περίπτωση μη περιδεσης ;

Εύχομαι τα καλύτερα για την οικογένεια σου μέσα από την καρδιά μου!

prosperous
28-01-12, 12:30
καλημερα
λογικα αν εκανε περιδεση στην 37η και σχεδον 20 μερες νωριτερα της ΠΗΤ την λυνουν και ο τοκετος επακολουθει.. συνεπως αν δεν ειχε κανει διαστολη αλλα ειχε βλεννες η αιματακι οπως ειχα εγω στο δευτερο παιδακι μου (και τα δυο με περιδεση τα χω κανει) θα πηγε για ολοκληρωση του τοκετου..

υποθετικα βεβαια ολα αυτα.η κοπελα θα μας πει..

marula
28-01-12, 12:53
Sunshine, τώρα είδα την απάντηση σου στην άλλη ενότητα όπου έχεις λίγο περισσότερο ανάλυση του σχετικού θέματος. Επίσης χαπια για πρόωρες συσπασεις παίρνατε μέχρι τέλους;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

dimitrageorge
28-01-12, 14:36
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
γνωριζει καποια απο τα κοριτσια να μου πει κοστος περιδεση τραχηλου στο ΙΑΣΩ και αμοιβη ΙΑΤΡΟΥ

Koρίτσια, εγώ έκανα περιδεση τραχήλου στην 24η εβδομάδα αμέσως μετά την Β επιπέδου στο Ι@σω... το κόστος του νοσοκομείου μόνο για μονοκλινο ήταν 1500 € με μια μερα νοσηλεία... ο γιατρός extra....
Τώρα είμαι στην 26 εβδομάδα .... στο σπίτι πια, με περιορισμενες δυνάμεις περιμενοντας να φτάσουμε σε μια καλή εβδομαδα.... να έρθει η 2η κορη!
Αυτό που έχω εγώ να ρωτήσω είναι το εξής... Εσείς κορίτσια που έχετε κάνει περίδεση.... πετρώματα και κράμπες είχατε μετά? ο γιατρός μου μου είπε πως δεν είναι συσπαση ένα πέτρωμα που κρατάει πάνω από 1 λεπτο.... και τι είναι?
Οσο καλή ήταν η 1η μου εγκυμοσύνη... τόσο δυσκολη η 2η... Βέβαια στην 1η ημουν 32 χρ., και τωρα 38,5.... αλλαζει το πράγμα....
Με διάγνωση θρομβοφιλίας, ενέσεις ηπαρίνης από τον 3ο μήνα και yotopar ανα τριωρο (μισο) πια εδώ και ενα μήνα.... και χωρις να πηγαινω στην δουλειά μου... (που για μενα ήταν μόνο θεραπευτικό αφού είναι δική μου, μου άρεσε και οι εβδομάδες κυλούσαν πολύ γρήγορα...) περιμένω πια να περάσει ο χρόνος και να έρθει η ώρα η καλή....
Μια που το είπα.... κορίτσια .... η ώρα η καλή για όλες σας.....~!!!
Δήμητρα

mvlan
29-01-12, 17:41
καλησπερα κ απο μενα
εκανα περιδεση τραχηλου χθες λογω συσπασεων κ διαστολης...ειμαι στην 20 η βδομαδα κ ο γιατρος φυσικα δεν με αφηνει να σηκωθω ουτε για τουαλετα.το καλυτερο ειναι οτι ειπε οτι θα πρεπει ναμεινω στην κλινικη 8εβδομαδες...ωσπου να μπορεσει να παρει τα μωρα(ειναι διδυμα)...

dimitrageorge
01-02-12, 13:43
ω....mulan....ειναι πολύ δυσκολο.... θα μπεις τελικά?
Η περίδεση για μένα πάντως σαν διαδικασία δεν ήταν επίπονη.... και τώρα 18 μέρες μετά αισθάνομαι και πιο κινητική και γενικά καλύτερα και πιο σίγουρη!
Βεβαια εσύ έχεις δίδυμα και ειναι αλλη κατάσταση!
Να χαίρεσαι όμως που ανακάλυψες το προβλημα και να εισαι αισιοδοξη!!! Θα πανε όλα καλα! αν πρεπει να κάτσεις πρεπει..... καποια στιγμή αργότερα που θα έχεις τα παιδακια σου αγκαλιά.... θα ξεχαστούν όλα αυτά..... σαν ένα δύσκολο όνειρο... θα δεις!
Ευχές
Δήμητρα

dimitrageorge
01-02-12, 13:48
Sunshine, τώρα είδα την απάντηση σου στην άλλη ενότητα όπου έχεις λίγο περισσότερο ανάλυση του σχετικού θέματος. Επίσης χαπια για πρόωρες συσπασεις παίρνατε μέχρι τέλους;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Marula, εγώ παιρνω τα Yutopar από την 21η εβδομάδα και είμαι στην 26... μισό ανα 6ωρο στην αρχή και τώρα μισό ανα 4ωρο μετά την περίδεση.... ο γιατρός μου είπε πως μόνη μου θα τα αραιώσω.... όταν θα αισθάνομαι ακόμα καλύτερα.... Ηδη ισχύει αυτό .... τώρα, εγώ εχω επανέλεγχο - υπέρηχο ανα 2 με 3 εβδομάδες οπότε θα φανεί..... γενικά όμως ακούω εδω πως φτάνουμε μέχρι το τέλος με τα χαπάκια.....
:-?

mvlan
01-02-12, 14:43
Τα yutopar και εγω νομιζω οτι ειναι μεχρι τη γεννα παντως...απο οτι εχω καταλαβει μεχρι στιγμης δλδ. εγω ακομα το παιρνω με τον ορο....

marula
01-02-12, 20:20
Τα yutopar και εγω νομιζω οτι ειναι μεχρι τη γεννα παντως...απο οτι εχω καταλαβει μεχρι στιγμης δλδ. εγω ακομα το παιρνω με τον ορο....

Καλησπέρα,
Εγώ τα yutopar τα πήρα για όσο καιρό ήμουν στο νοσοκομείο μέχρι και 3 μέρες μετά την περιδεση ( σύνολο δηλ. 10 ημέρες ) και συνεχίζω μαγνησιο - 6 τη μέρα και utrogestan κολπικα. Μέχρι να είμαστε σίγουροι, κατ'εντολή του γιατρού, ότι αποφεύγουμε τον πρόωρο τοκετό, πολύ υπομονή, πολύ ξαπλα και αισιοδοξία!!
Τις καλύτερες ευχές για όλες όσες εγκυμονούν, με ή και χωρίς προβλήματα!

christi87
05-02-12, 16:04
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΑ..ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΗΔΗ ΣΤΗΝ 27 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ..ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΑΦΟΥ ΠΡΙΝ 1.5 ΧΡΟΝΟ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ..Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΑ..ΦΕΤΟΣ ΗΡΘΑ ΓΙΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ 15 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ.ΟΤΑΝ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΕ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ...ΕΜΕΙΝΑ 5 ΜΕΡΕΣ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΑΙΡΝΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΑΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ YUTOPAR ΑΝΑ 6 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ...ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΚΛΙΝΟΣΤΑΤΙΣΜΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΕΜΕΝΑ?

annagrig1980
05-02-12, 16:43
Koριτσακι μου γλυκο πρωτα απ'όλα να σου ευχηθω ολα να πανε τελεια.
Κιέγω ειχα ανεπαρκεια τραχηλου στη μικρη μου και προωρες συσπασεις. Εκανα περιδεση αλλα δεν περνουσαν οι συσπασεις και ειχα φοβο προωρου τοκετου. Ετσι εμεινα στο κρεβατι μεχρι τη μερα που γεννησα. Επαιρνα τονους χαπια και επειδη στεναχωριομουν παρα πολυ δεν ειχα ορεξη οποτε δεν πηρα κιλα. Να κανεις υπομονη και να εισαι προσεκτικη. Θα περασει ο χρονος και θα ξεχασεις ολη αυτη την ταλαιπωρια. Να πανε ολα καλα σου ευχομαι.

prosperous
05-02-12, 17:14
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΑ..ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΗΔΗ ΣΤΗΝ 27 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ..ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΑΦΟΥ ΠΡΙΝ 1.5 ΧΡΟΝΟ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ..Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΑ..ΦΕΤΟΣ ΗΡΘΑ ΓΙΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ 15 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ.ΟΤΑΝ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΕ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ...ΕΜΕΙΝΑ 5 ΜΕΡΕΣ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΑΙΡΝΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΑΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ YUTOPAR ΑΝΑ 6 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ...ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΚΛΙΝΟΣΤΑΤΙΣΜΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΕΜΕΝΑ?

και εγω ειμαι σαν εσενα εις διπλουν.. και στα δυο μου παιδια εχω κανει περιδεση τραχηλου στην 16 -17η εβδομαδα περιπου και σε ολη την εγκυμοσυνη επαιρνα αντιβιωσεις στις αρχες καθε μηνα και επαιρνα και τοκολυτικα και τη δευτερη φορα μαλιστα και utrogestan μεχρι τον 8ο μηνα.. γενικα πολυ χαπι επεσε..
και οι δυο εγκυμοσυνες πηγαν περιφημα και ειδικα στη δευτερη που ειχα αποβαλλει και το αγχος σχεδον την διασκεδασα με τη δεουσα προσοχη βεβαια..

οπως λεει και ενας φιλος μαιευτηρας, ειναι σπανιο γυναικες με περιδεση να μην πανε καλα στις εγκυμοσυνες τους..
εσυ λοιπον προσοχη και ολα καλα!!

christi87
05-02-12, 17:51
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ... ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ...ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...ΤΑ UTROGESTAN ΕΙΔΙΚΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ 6 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΟΛΠΙΚΑ...ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ...ΔΕΝ ΜΕ ΣΤΕΝΟΧΩΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΑΠΙΑ ΑΡΚΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ..ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ...ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΠΑΡΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20 ΚΙΛΑ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΦΑΓΗΤΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ...ΠΑΙΡΝΩ ΠΟΛΛΑ ΧΑΠΙΑ ΜΕ ΟΡΜΟΝΕΣ... ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΗΘΩ , ΣΕ ΟΛΕΣ ΕΔΩ, ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΤΕ ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ ΚΑΙ ΟΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΩΡΑ, ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ.. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.. :)

dimitrageorge
05-02-12, 18:51
οπως λεει και ενας φιλος μαιευτηρας, ειναι σπανιο γυναικες με περιδεση να μην πανε καλα στις εγκυμοσυνες τους..
εσυ λοιπον προσοχη και ολα καλα!![/QUOTE]

Aπο τα πιο ενθαρρυντικά λόγια που έχω ακούσει !!!! Αχχχχ,.... Απο το στομα του γιατρου σου και...... ολα καλα να πανε κοριτσια...
Μπήκα στην 27, με ηπαρινες και ytopar και τα υπολοιπα.... και αισιοδοξώ και εγω.... βεβαια ξεκουραζομαι πολυ αλλα δεν ειμαι συνεχεια ξαπλωμενη... δουλευω απο το σπίτι, ψιλομαγειρευω, διαβαζω την κορη μου κτλ.... περναει ο καιρος.... Για να δουμε....
Φιλιά Δημητρα:wink:

agis
13-07-12, 22:22
Καλησπερα σε ολες.
Εγω πραγματικα δεν ξερω αν εχω προβλημα.Η γιατρος μου στην 17η εβδ.μου ειπε πως ο τραχηλος μου ειναι 2,8 και αυτο ειναι ανησυχητικο. Πηρα αντιβιωση για 10 μερες ,υποθετα voltaren για 4μερες , yutopar ανα 6 ωρες και κατι ακομη ,γενικα βομβαρδισμος .Και βεβαια μου συστησε ξεκουραση σχεδον ξαπλα και δουλεια τελος.Με παρακολουθουυσε ανα μερα και μετα ανα εβδ. και μου ειπε οτι ο τραχηλος απο 2,8 ειχε γινει 3,2 εκτος απο την τελευταια φορα στην 20η εβδ.που ενω εκανα οτι μου ειχε πει ο τραχηλος εγινε παλι 2,8.
Εχω παααααρα πολλες ερωτησεις αλλα θα μπορουσ καποια να μου πει αν οτραχηλος ειναι κατι που μειωνεται και μετα αυξανεται και μετα παλι μειωνεται. Ειναι το δευτερο παιδι μου , η πρωτη εγκυμοσυνη πριν 3,5 χρονια ηταν πολυ καλη .
Ευχαριστω

κάτια_82
14-07-12, 10:28
Καλημερα agis!
Δυστυχως δεν ειμαι ειδικη, εννοω γιατρος-γυναικολογος, για να σου απαντησω με απολυτη ευθυνη... ειμαι ομως ομοιοπαθης! δηλαδη στο περιπου... αφου εσυ με τραχηλο 2.8 στην 17η εβδ δεν θεωρεισαι με σοβαρη ανεπαρκεια τραχηλου! στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ανακαλυψαμε (αφου τη χασαμε) οτι ειχα τραχηλο στην 17η εβδ 1.58... τωρα σ αυτη την εγκυμοσυνη (που ηρθε σχεδον 6 μηνες μετα την αποβολη, δηλαδη πολυ γρηγορα για τον τραχηλο) ο νεος γιατρος με παρακολουθουσε καθε 15 μερες και ομως στην 11 εβδ ειχα 3.2 και στην 13 εβδ εφτασα 1.89, οποτε και εκανα περιδεση! μου εχουν πει οτι δεν υπαρχει ακριβως φαρμακευτικη θεραπεια για να αυξηθει το μηκος, απλα δινονται φαρμακα για να μην προκληθουν προωρα συσπασεις και ανοιξει ο τραχηλος! οσο για το αν απο μονος του αυξανεται και μειωνεται και ξανα, ο γιατρος μου ειναι κατηγορηματικος πως οχι... συνηθως οσο περναει ο καιρος και βαραινει το μωρο μειωνεται! χαιρομαι που η γιατρος σου σε παρακολουθει στενα και αυτο ειναι πολυ σημαντικο οταν ο τραχηλος αρχιζει και φθηνει! ακουσε την και κατσε!!! μην στεκεσαι ορθια, μην σκυβεις, μην σηκωνεις βαρη (δυστυχως ουτε και το παιδακι σου) και κανε οτι σου λεει! ολα θα πανε καλα και ο καιρος θα περασει για να γεμισει την αγκαλια μας με τα μωρακια μας και ευτυχια!!!

agis
14-07-12, 21:52
Κατια_82 ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση .
Γενικα εχω θεμα με την γιατρο μου ,πρωην , τωρα που γραφω . Μολις μου ειπε πως παλι χειροτερεψε ο τραχηλος και μου εδωσε και αλλα φαρμακα ενεσεις και υποθετα , θορυβηθηκα και μιλησα και με αλλο γιατρο ο οποιος παρακολουθει την μητερα και τις αδερφες μου αρα γνωστος και συστημενος.Και μου ειπε τα εξης
α. ο τραχηλος ποτε δεν αυξανεται μα ποτε παρα μονο μειωνεται
β.ολα αυτα τα φαρμακα που πηρα και που συνεχιζα να παιρνω Yutopar δεν ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο πως βοηθουν στις περιπτωσεις μειωσεις του τραχηλου, μαλιστα τα yutopar εχουν απαγορευτει γιατι ειναι πολυ κακα για την καρδια.
γ.Το 2,8 που εχω στην 20 εβδομαδα δεν συνιστα λογω τοσο μεγαλης ανησυχιας και τετοιας αντιμετωπισης , μαλιστα οταν του ειπα πως εχω σταματησει την δουλεια και πως ειμαι ξαπλωκαθιστη μου ειπε πως σημερα τις εγκυμονουσες δεν τις ξαπλωνουμε ευκολα γιατι ελλοχευουν αλλοι κινδυνοι π.χ θρομβωσεις κλπ.
δ.καποιες συστολες που εχω ειναι φυσιολογικες και ειναι προπαρασκευαστικες για την εγκυμοσυνη.
ε.και τελευταιο πως αν καποιος γιατρος θεωρει πως υπαρχει ανεπαρκεια τραχηλου δυο πραγματα μπορει να κανει περιδεση ή ενα αλλο κολπικο κατι που δεν καταλαβα.
Οπως καταλαβαινεις πελαγωσα γιατι αυτες οι αποψεις ειναι καπως ριζοσπαστικες και γενικα επειδη το εχω ψαξει πολυ το θεμα στα διαφορα φορουμ βλεπω οτι γενικα η αντιμετωπιση ειναι φαρμακα και ξαπλα .
Αλλα πραγματικα τα yutopar me ειχαν διαλυσει .Τωρα τα εχω κοψει και την Δευτερα θα παω να τον δω , παντως η δικη του προσεγγιση ειναι ποιο κοντα σε μενα . Εσενα σου εχει συστησει ξεκουρασει και ξαπλα τωρα ή ποιο χαλαρα;

Σου ευχομαι με το καλο κοριτσι , ολα να πανε καλα.

κάτια_82
14-07-12, 22:30
α)εγω ειμαι στο σπιτι... κρεβατι-καναπε απο την αρχη της εγκυμοσυνης, αλλα επειδη οπως σου ειπε υπαρχουν κινδυνοι και σ'αυτο, υπο συνεχη παρακολουθηση (χρονο πηξης αιματος, σακχαρο, πιεση, κλπ).
β)τη γνωμη του γιατρου μου για το μηκος και τα φαρμακα στην ειπα ηδη... (αρνητικος καθετα)
γ)κανονικα λενε οτι με τραχηλο 3 εισαι οκ, γιαυτο και σου ειπα οτι δεν θεωρεισαι ανεπαρκης τραχηλου...
δ)εγω εχω σχεδον 2 μηνες που εκανα περιδεση, δοξα το Θεο ολα πανε καλα και ο γιατρος μου λεει πως πλεον μπορω να σηκωθω, να βγω, να περπατησω, αλλα με πολυ προσοχη και χωρις να κουραζομαι μεχρι την 27-29 εβδ...
ε)το αλλο που σου ειπε εκτος απο περιδεση, ειναι η τοποθετηση γυναικολογικου πεσσου, αλλα ο δικος μου προτιμαει την αλλη μεθοδο.

Στα αριθμησα κι εγω... αλλα η ουσια ειναι οτι η γνωμη του δικου μου ειναι πολυ κοντα με οσα σου λεει ο νεος γιατρος.
Ευχομαι να σε βοηθησα λιγο... ολα θα πανε καλα και με σας, κοπελα μου! καληνυχτα...;-)

mariob
15-07-12, 12:18
Κατια_82 ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση .
Γενικα εχω θεμα με την γιατρο μου ,πρωην , τωρα που γραφω . Μολις μου ειπε πως παλι χειροτερεψε ο τραχηλος και μου εδωσε και αλλα φαρμακα ενεσεις και υποθετα , θορυβηθηκα και μιλησα και με αλλο γιατρο ο οποιος παρακολουθει την μητερα και τις αδερφες μου αρα γνωστος και συστημενος.Και μου ειπε τα εξης
α. ο τραχηλος ποτε δεν αυξανεται μα ποτε παρα μονο μειωνεται
β.ολα αυτα τα φαρμακα που πηρα και που συνεχιζα να παιρνω Yutopar δεν ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο πως βοηθουν στις περιπτωσεις μειωσεις του τραχηλου, μαλιστα τα yutopar εχουν απαγορευτει γιατι ειναι πολυ κακα για την καρδια.
γ.Το 2,8 που εχω στην 20 εβδομαδα δεν συνιστα λογω τοσο μεγαλης ανησυχιας και τετοιας αντιμετωπισης , μαλιστα οταν του ειπα πως εχω σταματησει την δουλεια και πως ειμαι ξαπλωκαθιστη μου ειπε πως σημερα τις εγκυμονουσες δεν τις ξαπλωνουμε ευκολα γιατι ελλοχευουν αλλοι κινδυνοι π.χ θρομβωσεις κλπ.
δ.καποιες συστολες που εχω ειναι φυσιολογικες και ειναι προπαρασκευαστικες για την εγκυμοσυνη.
ε.και τελευταιο πως αν καποιος γιατρος θεωρει πως υπαρχει ανεπαρκεια τραχηλου δυο πραγματα μπορει να κανει περιδεση ή ενα αλλο κολπικο κατι που δεν καταλαβα.
Οπως καταλαβαινεις πελαγωσα γιατι αυτες οι αποψεις ειναι καπως ριζοσπαστικες και γενικα επειδη το εχω ψαξει πολυ το θεμα στα διαφορα φορουμ βλεπω οτι γενικα η αντιμετωπιση ειναι φαρμακα και ξαπλα .
Αλλα πραγματικα τα yutopar me ειχαν διαλυσει .Τωρα τα εχω κοψει και την Δευτερα θα παω να τον δω , παντως η δικη του προσεγγιση ειναι ποιο κοντα σε μενα . Εσενα σου εχει συστησει ξεκουρασει και ξαπλα τωρα ή ποιο χαλαρα;

Σου ευχομαι με το καλο κοριτσι , ολα να πανε καλα.

Κι όμως ο καινούργιος γιατρός που ρώτησες (με τις ριζοσπαστικές απόψεις) είναι εξαιρετικά ενημερωμένος! Τα τελευταία 10 χρόνια διεθνώς ΔΕΝ συστήνεται ούτε ανάπαυση ούτε βέβαια yutopar (το οποίο βέβαια ΔΕΝ κυκλοφορεί πλέον στις περισσότερες χώρες!).
Ξέχνα τα διάφορα φόρουμ που διάβασες γιατί απλώς αναπαράγουν όσα λένε οι γιατροί της ΄΄παλιάς΄΄ νοοτροπίας (ακόμη και αν είναι νέοι σε ηλικία...) στις πελάτισσές τους.
Αυτό που ισχύει είναι σε κοντό τράχηλο (με ΚΟΛΠΙΚΗ μέτρηση κάτω από 25 χιλ. ή ακόμη περισσότερο κάτω από 15 χιλ. κατ΄άλλους), δίνουμε προγεστερόνη κολπικά (πχ UTROGE@@@@) και μετράμε τον τράχηλο ΑΝΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.
Σε επείγουσες περιπτώσεις (πχ έρχεται η γυναίκα με κοντό τράχηλο και συσπάσεις) ή σε περιπτώσεις με ιστορικό τουλάχιστον 2 πρόωρων τοκετών, μπορεί να δοκιμάσουμε και περίδεση.
Η περίδεση ΔΕΝ δουλεύει στις υπόλοιπες περιπτώσεις και γι αυτό εγκαταλείπεται και αυτή διεθνώς.
Επομένως τέρμα στις ξάπλες και στην παραπληροφόρηση! ;)

Καλή συνέχεια!

gmichalop
15-07-12, 23:53
Να συμφωνήσω κι εγώ απολύτως με την τελευταία απάντηση, στη Βρετανία έχουν σταματήσει όλα αυτά πριν πολλά-πολλά χρόνια γιατί απλά δεν βοηθούν. Ακόμα και οι περιδέσεις είναι πλέον αρκετά ασυνήθιστες και γίνονται μόνο σε πολύ προσεκτικά επιλεγμένες περιπτώσεις.

Είναι πολύ ευκολότερο να υποστηρίζει κανείς την πεπατημένη παρά να προσπαθεί να πάει κόντρα στο ρεύμα. Δυστυχώς όμως η πεπατημένη στην Ελλάδα βασίζεται αρκετές φορές σε απόψεις της δεκαετίας του '60 και μπορεί να είναι σε πλήρη αναντιστοιχία με τις διεθνείς εξελίξεις.

fairy's mom
16-07-12, 21:14
+1 και από μένα στην mariob

fairy's mom
16-07-12, 21:21
O μονος λόγος που μπορώ να σκεφτω να έχει αυξηθεί ο τράχηλος είναι να έχει κάνει μέτρηση την μία κολπική την αλλη με υπερηχο κανονικό και να είδε διαφορά.

Πολύ καλά έκανες και άλλαξες γιατρό κατια. Αντιβίωση και γιουτοπαρ τα βρίσκω ανεύθυνα. Την προσγενστερόνη θα την καταλάβαινα, αλλά αυτά είναι περιττά!

Μόνο προσοχή γιατί ο κοντός τράχηλος δεν ξέρεις με τι ρυθμό θα συνεχίσει να μειώνεται. Θελει πολύ ξεκούραση, μηδέν βάρος και συνεχή παρακολούθηση. Να ξέρεις ότι στο κάτω από το 3 θορυβούνται, στο κάτω από τα 2,5 ανησυχούν και κάτω από τα 2 πλέον σε παρακολουθούν στενά. Βέβαια σε όλα αυτά παίζουν ρόλο και οι βδομάδες κύησης (εννοείται).

Εύχομαι τα καλύτερα!

κάτια_82
17-07-12, 11:18
fairy's mom : ευχαριστω για τις ευχες! εγω παιρνω αντιβιωση λογω περιδεσης (προληπτικα) αλλα δεν εχω παρει καθολου yotupar, utrogestan, κλπ... ο γιατρος μου ηταν καθετος οτι με το που θα πεφταμε κατω απο 3 μεταξυ 13-16 εβδ, θα μπαιναμε για περιδεση! ετσι και εγινε... Χαιρομαι, γιατι εισαι παλιο μελος που εχει δυστυχως περασει το αγχος μας, αλλα εχεις 2 υπεροχα tickerακια και αρα ζουζουνακια στην αγκαλια σου!!! να τις χαιρεσαι και να τις καμαρωσεις οπως ονειρευεσαι! αυτα ειναι που μας γεμιζουν ελπιδα και μας δινουν πιστη και θαρρος! σ'ευχαριστω!!! :wink:

fairy's mom
18-07-12, 14:11
fairy's mom : ευχαριστω για τις ευχες! εγω παιρνω αντιβιωση λογω περιδεσης (προληπτικα) αλλα δεν εχω παρει καθολου yotupar, utrogestan, κλπ... ο γιατρος μου ηταν καθετος οτι με το που θα πεφταμε κατω απο 3 μεταξυ 13-16 εβδ, θα μπαιναμε για περιδεση! ετσι και εγινε... Χαιρομαι, γιατι εισαι παλιο μελος που εχει δυστυχως περασει το αγχος μας, αλλα εχεις 2 υπεροχα tickerακια και αρα ζουζουνακια στην αγκαλια σου!!! να τις χαιρεσαι και να τις καμαρωσεις οπως ονειρευεσαι! αυτα ειναι που μας γεμιζουν ελπιδα και μας δινουν πιστη και θαρρος! σ'ευχαριστω!!! :wink:

:) Σε ευχαριστώ πολύ κι εσενα να έρθει με το καλό το μωράκι σου!!! Όσο γίνεται πιο αργά και με ένα πόνο!! :D

Να σου πω την αλήθεια την μεγάλη μου την γέννησα 36η εβδ και ήμουν αισιοδοξη ότι θα πάνε καλά τα πράγματα και στην 2η εγκυμοσύνη, οπότε δεν έκανα περίδεση. Το μετάνιωσα πολύ!! Το μωρό γεννήθηκε 32η βδομάδα... Εχουμε αποφασίσει ότι δεν θα πάμε για τρίτο, αλλά αν ποτέ τύχαινε, πραγματικά δεν υπήρχε περίπτωση να μην κάνω περίδεση!

Βεβαια πρέπει να διευκρινίσω ότι είχα ήδη ένα παιδί και καθόλου βοήθεια. Σκέψου ότι πήγαινα κανονικά για ψώνια λαική, σόυπερ μάρκετ κλπ και σίγουρα έπαιξε και αυτό τον ρόλο του στην κακή κατάληξη. Γι αυτό το λέω και το ξαναλέω, γράψτε τα όλα, μην αγχώνεστε και μην κουράζεστε!!

Και πάλι με το καλό το μπεμπάκι σου!

agis
23-07-12, 22:28
Γεια σας ξανα .
Νομιζω πως ειμαι σε λαθος τοπικ καθως μαλλον δεν συντρεχει λογος για ακινησια ποσο μαλλον για περιδεση ,αλλα, θα συνεχισω εδω .
Λοιπον , ειδα τελικα τον καινουριο μου γιατρο και μου επανελαβε αυτα που μου ειχε πει στην πρωτη μας επικοινωνια . Εκανα και την β' επιπεδου και η μετρηση του τραχηλου εδειξε 2,8. Το μονο καινουριο ειναι πως αυτο το 2,8 συμφωνα με ερευνες ευθυνεται για προωρους τοκετους στην 34 εβδ. σε ενα ποσοστο 25% που δεν ειναι καλο.
Ο γιατρος μου ειπε πως μπορω να εχω την φυσιολογικη ζωη μιας εγκυου.Και στα πλαισια αυτης θα με βλεπει μια φορα τον μηνα και οχι καθε εβδομαδα.(αυτο με εκανε να νιωσω λιγη ανασφαλεια αλλα οκ.) Στην δουλεια δεν θα επιστρεψω, αν και δεν μου το απαγορευει ,γιατι εχω την δυνατοτητα να την κανω απο το σπιτι.
Ολα καλα μεχρι τωρα, αλλα η αληθεια ειναι πως δεν μπορω να βγω ευκολα απο το καθεστως τρομοκρατιας που μου ειχε επιβαλλει ο προηγουμενος .
Οποτε προσπαθω να ειμαι καπου στην μεση .¨
Βεβαια η απορια που μου εχει δημιουργηθει και δεν ρωτησα τον δοκτορ ειναι η εξης: η ξεκουραση-ξαπλα ας πουμε "τεκμηριωμενα" δεν βελτιωνει την κατασταση καθως μαλιστα παιρνουν οι εβδ.και το βαρος του μωρου αυξανεται?
Ξερει καποιος να μου απαντησει?
Απλα ειναι ανακουφιστικο να διαβαζω οτι η αντιμετωπιση του νεου γιατρου δεν ειναι ριζοσπαστικη απλα ειναι συγχρονη και ενημερωμενη.

Ευχαριστω ολες για την ανταλλαγη εμπειριων, γνωσεων και αποψεων.

Τωρα ειμαι στην 23εβδ. και κανω υπομονη .Και το πρωτο μου παιδακι επισης.:(

mariob
24-07-12, 16:03
Γεια σας ξανα .
Νομιζω πως ειμαι σε λαθος τοπικ καθως μαλλον δεν συντρεχει λογος για ακινησια ποσο μαλλον για περιδεση ,αλλα, θα συνεχισω εδω .
Λοιπον , ειδα τελικα τον καινουριο μου γιατρο και μου επανελαβε αυτα που μου ειχε πει στην πρωτη μας επικοινωνια . Εκανα και την β' επιπεδου και η μετρηση του τραχηλου εδειξε 2,8. Το μονο καινουριο ειναι πως αυτο το 2,8 συμφωνα με ερευνες ευθυνεται για προωρους τοκετους στην 34 εβδ. σε ενα ποσοστο 25% που δεν ειναι καλο.
Ο γιατρος μου ειπε πως μπορω να εχω την φυσιολογικη ζωη μιας εγκυου.Και στα πλαισια αυτης θα με βλεπει μια φορα τον μηνα και οχι καθε εβδομαδα.(αυτο με εκανε να νιωσω λιγη ανασφαλεια αλλα οκ.) Στην δουλεια δεν θα επιστρεψω, αν και δεν μου το απαγορευει ,γιατι εχω την δυνατοτητα να την κανω απο το σπιτι.
Ολα καλα μεχρι τωρα, αλλα η αληθεια ειναι πως δεν μπορω να βγω ευκολα απο το καθεστως τρομοκρατιας που μου ειχε επιβαλλει ο προηγουμενος .
Οποτε προσπαθω να ειμαι καπου στην μεση .¨
Βεβαια η απορια που μου εχει δημιουργηθει και δεν ρωτησα τον δοκτορ ειναι η εξης: η ξεκουραση-ξαπλα ας πουμε "τεκμηριωμενα" δεν βελτιωνει την κατασταση καθως μαλιστα παιρνουν οι εβδ.και το βαρος του μωρου αυξανεται?
Ξερει καποιος να μου απαντησει?
Απλα ειναι ανακουφιστικο να διαβαζω οτι η αντιμετωπιση του νεου γιατρου δεν ειναι ριζοσπαστικη απλα ειναι συγχρονη και ενημερωμενη.

Ευχαριστω ολες για την ανταλλαγη εμπειριων, γνωσεων και αποψεων.

Τωρα ειμαι στην 23εβδ. και κανω υπομονη .Και το πρωτο μου παιδακι επισης.:(

2,8 εκατοστά ή χιλιοστά?

agis
24-07-12, 16:19
Mariob 2,8 εκατοστά

fairy's mom
24-07-12, 16:38
αgis εγώ πάλι θα σου συνιστουσα όταν είσαι σπίτι να την βγάζεις στον καναπέ και να μην κάνεις καθόλου δουλειές. Μόνο τα βασικά, δλδ μαγείρεμα. Και καθόλου βάρος. Απλά δεν θα στερηθείς την βόλτα και το ελαφρύ περπάτημα, όσο αντέχεις. Στην παραμικρή ενοχληση κάθεσαι. Κοινώς δεν θα είσαι κλινήρης, αλλά ούτε θα έχεις την ζωή μίας εγκύου όπου όλα πάνε ρολόι. Βρες την χρυση τομή.

Με το καλό το μωράκι σου!

grace3
10-08-12, 16:06
Γεια σας κοριτσια κι απο μενα. Εγω ειμαι στην 20η εβδ, και ειχα καποιες συσπασεις και σε επανεξεταση ο γιατρος μου ειπε οτι εχει λεπτυνει λιγο ο τραχηλος αλλα δεν υπαρχει ανυσηχια γιατι ειμαι στο 4κ κατι εκατοστα. Στις επομενες 10 μερς εχω την β-επιπεδου οποτε θα ξαναδουμε πως παω.
Ηθελα να ρωτησω, πως διαπιστωνε ο γιατρος σας τα εκατοστα ή χιλιοστα του τραχηλου? Γιατι καποιος μου ειπε πως απο κοιλιακο υπερηχο ειναι αδυνατο κι οτι απο κολπικη εξεταση να μην το μετραμε γιατι επιβαρυνει τον τραχηλο κι εχω κολλησει λιγο. Σας ευχαριστω;)

κάτια_82
11-08-12, 13:29
Γεια σας κοριτσια κι απο μενα. Εγω ειμαι στην 20η εβδ, και ειχα καποιες συσπασεις και σε επανεξεταση ο γιατρος μου ειπε οτι εχει λεπτυνει λιγο ο τραχηλος αλλα δεν υπαρχει ανυσηχια γιατι ειμαι στο 4κ κατι εκατοστα. Στις επομενες 10 μερς εχω την β-επιπεδου οποτε θα ξαναδουμε πως παω.
Ηθελα να ρωτησω, πως διαπιστωνε ο γιατρος σας τα εκατοστα ή χιλιοστα του τραχηλου? Γιατι καποιος μου ειπε πως απο κοιλιακο υπερηχο ειναι αδυνατο κι οτι απο κολπικη εξεταση να μην το μετραμε γιατι επιβαρυνει τον τραχηλο κι εχω κολλησει λιγο. Σας ευχαριστω;)

Η μετρηση μηκους τραχηλου καλο ειναι, για μεγαλυτερη ακριβεια, να γινεται με κολπικο υπερηχο. αυτος δεν σε επιβαρυνει σε κατι, ουτε μπορει να δημιουργησει προβλημα, εκτος αν εχεις αιμα,κλπ οποτε και για πρακτικους λογους αποφευγεται. με τον κοιλιακο υπερηχο, απλα δεν μετρας με τοση ακριβεια! π.χ. εμενα ο κοιλιακος εδινε 2.35 και ο κολπικος 1.89 ... θα μου πεις σιγα τη διαφορα... και στις δυο περιπτωσεις ηθελα περιδεση, αλλα ισως σε αλλες εγκυους (οχι σε σενα με μηκος 4+!) εχει... ολα καλα να σας πανε και με το καλο το μπεμπακι σου!

Marou74
03-09-12, 12:33
γεια σας κορίτσια! βρίσκομαι σε 1η δίδυμη εγκυμοσύνη 16 εβδομάδων. Σε 2 μερες μπαινω για προληπτική περίδεση λογω προηγούμενων χειρουργείων που εχουν γινει στον τράχηλο. Ο γιατρός μου ειπε οτι θα κάτσω ενα βραδυ στο νοσοκομείο και μετα ακινησία. Το θεμα ειναι οτι για να παω σπιτι ανεβαίνω σκαλα και φοβαμαι μην ειναι επικίνδυνο. Ξερει καποια να με συμβουλεύσει;

κάτια_82
03-09-12, 16:40
γεια σας κορίτσια! βρίσκομαι σε 1η δίδυμη εγκυμοσύνη 16 εβδομάδων. Σε 2 μερες μπαινω για προληπτική περίδεση λογω προηγούμενων χειρουργείων που εχουν γινει στον τράχηλο. Ο γιατρός μου ειπε οτι θα κάτσω ενα βραδυ στο νοσοκομείο και μετα ακινησία. Το θεμα ειναι οτι για να παω σπιτι ανεβαίνω σκαλα και φοβαμαι μην ειναι επικίνδυνο. Ξερει καποια να με συμβουλεύσει;

φανταζομαι εννοεις να ανεβεις μια φορα, ισα ισα για να ξαπλωσεις στο κρεββατι! αλλα ακομα και για αυτο θα ρωτησεις το γιατρο σου! εμενα μου ειπε για ενα μηνα πολυ προσεκτικα και χωρις σκαλες... πιστευω ομως οτι αν το σπιτι ειχε σκαλα δε θα μου απαγορευε να παω σπιτι...

Marou74
03-09-12, 22:10
Σ'ευχαριστω Κατια μου!

prosperous
03-09-12, 22:39
το καλυτερο θα ηταν να σε σηκωσει καποιος και να σε παει ειδαλλως εγω στη θεση σου ΑΠΛΑ δεν θα βιαζομουν.. θα ανεβαινα ενα ενα τα σκαλια με αναμονες..ετσι δεν θα κουραζομουν.. (εχω ηδη δυο περιδεσεις στο ιστορικο μου οχι σε πολυδυμες κυησεις βεβαια)

Marou74
11-09-12, 12:00
το καλυτερο θα ηταν να σε σηκωσει καποιος και να σε παει ειδαλλως εγω στη θεση σου ΑΠΛΑ δεν θα βιαζομουν.. θα ανεβαινα ενα ενα τα σκαλια με αναμονες..ετσι δεν θα κουραζομουν.. (εχω ηδη δυο περιδεσεις στο ιστορικο μου οχι σε πολυδυμες κυησεις βεβαια)

τελικα βρεθηκε λυση και μενω σε ισογειο μεχρι να νοιωσω καλυτερα αλλα με απασχολει που εδω και 4 μερες που εχω κανει την περιδεση οποτε παω στην τουαλετα βλεπω ροζ υγρα. Ο γιατρος μου λεει οτι ειναι απο το τραυμα αλλα εγω φοβαμαι με ολα αυτα που διαβαζω (φυσικα ειμαι ξαπλα συνεχεια και εχω κανει το στομαχι μου φαρμακαποθηκη)

κάτια_82
11-09-12, 13:15
τελικα βρεθηκε λυση και μενω σε ισογειο μεχρι να νοιωσω καλυτερα αλλα με απασχολει που εδω και 4 μερες που εχω κανει την περιδεση οποτε παω στην τουαλετα βλεπω ροζ υγρα. Ο γιατρος μου λεει οτι ειναι απο το τραυμα αλλα εγω φοβαμαι με ολα αυτα που διαβαζω (φυσικα ειμαι ξαπλα συνεχεια και εχω κανει το στομαχι μου φαρμακαποθηκη)

αρχικα ροζ, που ολο και γινονται λιγοτερα ή πιο σκουρα και μπορει και κανενα πηγματακι... αυτα ειναι φυσιολογικα! ολοκληρο ραμμα μπηκε πανω στον τραχηλο! μην αγχωνεσαι, να σαι ξαπλα και να παιρνεις ανελειπως τα φαρμακα σου! κι οτι σε αγχωνει ρωτα το γιατρο σου να στο εξηγει! καλη συνεχεια...

lizaki..
21-09-12, 18:44
geia sas koritsia kai ego ekana exthes peridesi kai ola kala eipe o giatros alla molis ksupnisa ponaga polu alla meta kalitera tora aimataki eixa exthes mexri to apogeuma kai simera den eixa tipota oli mera kai tora prin ligo ksanaetrekse ligo aima einai gusiologiko???kai exo kai kati tsimpimata pou kai pou....me tin toualeta pos ta pate?emena o giatros mou edose upotheta giati leei den kanei na zorizomai...

krista79
06-11-12, 09:42
Καλημέρα σε όλες. Έκανα κι εγώ περίδεση τραχήλου ατην 13η βδομάδα και τώρα έχω μπει αισίως στην 19η! Να ρωτήσω κάτι αν ξέρει καμία σας : πώς ακριβώς είναι το ράμμα πού βάζουν στην περίδεση? Εννοώ χρώμα, υλικό κλπ

Χριστίνα Βάντζου
24-06-13, 03:02
Κι όμως ο καινούργιος γιατρός που ρώτησες (με τις ριζοσπαστικές απόψεις) είναι εξαιρετικά ενημερωμένος! Τα τελευταία 10 χρόνια διεθνώς ΔΕΝ συστήνεται ούτε ανάπαυση ούτε βέβαια yutopar (το οποίο βέβαια ΔΕΝ κυκλοφορεί πλέον στις περισσότερες χώρες!).
Ξέχνα τα διάφορα φόρουμ που διάβασες γιατί απλώς αναπαράγουν όσα λένε οι γιατροί της ΄΄παλιάς΄΄ νοοτροπίας (ακόμη και αν είναι νέοι σε ηλικία...) στις πελάτισσές τους.
Αυτό που ισχύει είναι σε κοντό τράχηλο (με ΚΟΛΠΙΚΗ μέτρηση κάτω από 25 χιλ. ή ακόμη περισσότερο κάτω από 15 χιλ. κατ΄άλλους), δίνουμε προγεστερόνη κολπικά (πχ UTROGE@@@@) και μετράμε τον τράχηλο ΑΝΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.
Σε επείγουσες περιπτώσεις (πχ έρχεται η γυναίκα με κοντό τράχηλο και συσπάσεις) ή σε περιπτώσεις με ιστορικό τουλάχιστον 2 πρόωρων τοκετών, μπορεί να δοκιμάσουμε και περίδεση.
Η περίδεση ΔΕΝ δουλεύει στις υπόλοιπες περιπτώσεις και γι αυτό εγκαταλείπεται και αυτή διεθνώς.
Επομένως τέρμα στις ξάπλες και στην παραπληροφόρηση! ;)

Καλή συνέχεια!

Η επιστημονική κοινότητα έχει αποφανθεί μετά από χρόνιες αντιπαραθέσεις ότι τόσο η λήψη προγεστερόνης κολπικά όσο και η περίδεση τραχήλου έχουν τα ίδια αποτελέσματα σε μονήρεις κυήσεις με αυξημένη πιθανότητα πρόωρου τοκετού (μειωμένο μήκος τραχήλου υπερηχογραφικά).

Χριστίνα Βάντζου

Συντονιστής Περιεχομένου
03-07-13, 12:24
Γειά σας ανανεώθηκε η πρώτη δημοσίευση αυτού του θέματος
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=392702&postcount=1

Στο πλαίσιο της συνεργασίας με τους επιστημονικούς συνεργάτες της ΕΕΕΓ
ζητήσαμε να μας στείλουν απόψεις ή κείμενα για το θέμα αυτό, τις οποίες
παραθέτουμε εδώ :

Εκ μέρους του κ Βασίλειου Αθανασίου Md Phd
Μαιευτήρας Χειρουργός Γυναικολόγος
Ειδικός Εξωσωματικής Γονιμοποίησης
Για να δείτε το βιογραφικό του κου Αθανασίου πατήστε εδώ (http://www.parents.gr/images/upload/cv_Athanasiou.pdf)

Στην ιατρική τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο. Οντως τα τελευταία χρόνια συνιστάται η προγεστερόνη είτε με μορφή γέλης είτε σε δισκία ενδοκολπικά σε περιπτώσεις με κοντό τράχηλο.
Αν συνυπάρχουν πρόωρες συστολές ενδείκνυται η χρήση τοκολυτικών φαρμάκων tractocile - Yutopar. Πρέπει να εξατομικεύεται η θεραπεία σε κάθε ασθενή μιας και κάθε περιστατικό είναι διαφορετικό.
Με εκτίμηση Αθανασίου Βασίλης.

Εκ μέρους της κα Χριστίνας Βάντζου Μαιευτήρας-Γυναικολόγος
Για να δείτε το βιογραφικό της κας Βάντζου πατήστε εδώ (http://www.parents.gr/images/upload/cvVantzou.pdf)

Σας παραθέτω 3 μόνο από τα εκατοντάδες άρθρα της διεθνούς βιβλιογραφίας που ασχολούνται με το θέμα του πρόωρου τοκετού και την πρόληψή του.

Η επιστημονική κοινότητα έχει αποφανθεί μετά από χρόνιες αντιπαραθέσεις ότι τόσο η λήψη προγεστερόνης κολπικά όσο και η περίδεση τραχήλου έχουν τα ίδια αποτελέσματα σε μονήρεις κυήσεις με αυξημένη πιθανότητα πρόωρου τοκετού (μειωμένο μήκος τραχήλου υπερηχογραφικά). Είμαι στη διάθεσή σας για ό,τι άλλο χρειαστείτε .
http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=419
http://www.ajog.org/article/S0002-93...977-1/fulltext (http://www.ajog.org/article/S0002-9378%2812%2901977-1/fulltext)

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22513970
Mε εκτίμηση Χριστίνα Βάντζου
Παρακαλούμε τα μέλη εάν έχουν δεί [στις προηγούμενες ή σε μεταγενέστερες δημοσιεύσεις μελών] δεδομένα που θεωρούν ότι είναι καλό να βρίσκονται στην πρώτη δημοσίευση αυτού του θέματος (στην πρώτη σελίδα) έτσι ώστε να είναι εύκολο να βρεθούν απο κάποιον αναγνώστη που έρχεται εδώ για πρώτη φορά, να πατούν το κόκκινο τριγωνάκι (αναφορά δημοσίευσης), επάνω σε αυτές τις δημοσιεύσεις, έτσι ώστε η διαχείριση να τις γνωστοποιείται και να συμπληρώνει αντίστοιχα την πρώτη δημοσίευση με τις νέες πληροφορίες.

ΠΡΟΣΟΧΗ:
Υπενθυμίζουμε ότι το forum της ΕΕΓΓ δεν έχει σκοπό να αντικαταστήσει την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Ζητάτε πάντα τις συμβουλές των εξειδικευμένων ιατρών σας ή άλλου εξειδικευμένου προσωπικού για οτιδήποτε αφορά σε οποιαδήποτε πάθηση. Ποτέ μην παραβλέψετε ιατρική συμβουλή ή αναβάλλετε να ρωτήσετε τη γνώμη του ειδικευμένου ιατρού εξαιτίας κάποιου άρθρου/εκπομπής/συμβουλής που διαβάσατε.

panagiwtam
07-07-13, 21:16
καλησπερα ειμαι νεα εδω στο φορουμ και ηθελα να ρωτησω το εξεις ειμαι κλησμενη 36 αυριο θα ειμαι 36+1 την τριτη θα παω στο νοσοκομειο να κοψω την περιδεση την εκανα στην 32 εβδομαδα νοιωθω το μωρο και με σπροχνη παρα πολυ και με ποναει την τριτη θα κοψω το ραμα οταν την εκανα την περιδεση ειχα δυαστολη 6 ................και ηθελα να ρωτησω ποτε μπορει να γεννησω οταν μου κοψουν το ραμα γιατι η γιατρος μου ειπε θα με στηλει στο σπιτι

Χριστίνα Βάντζου
08-07-13, 18:38
καλησπερα ειμαι νεα εδω στο φορουμ και ηθελα να ρωτησω το εξεις ειμαι κλησμενη 36 αυριο θα ειμαι 36+1 την τριτη θα παω στο νοσοκομειο να κοψω την περιδεση την εκανα στην 32 εβδομαδα νοιωθω το μωρο και με σπροχνη παρα πολυ και με ποναει την τριτη θα κοψω το ραμα οταν την εκανα την περιδεση ειχα δυαστολη 6 ................και ηθελα να ρωτησω ποτε μπορει να γεννησω οταν μου κοψουν το ραμα γιατι η γιατρος μου ειπε θα με στηλει στο σπιτι

Αγαπητή φίλη,
Συνήθως, το ράμμα περίδεσης το κόβουμε μετά την 37η εβδομάδα, ώστε το μωρό αν γεννηθεί να είναι τελειόμηνο.
Όταν κόψετε το ράμμα, θα πρέπει να μείνετε στο μαιευτήριο για καρδιοτοκογράφημα, ώστε να δούμε αν η μήτρα σας κάνει συσπάσεις και, αν όλα είναι καλά, μπορείτε να πάτε σπίτι και μετά θα κανονίσει η γιατρός πότε θα σας ξαναδεί.

Χριστίνα Βάντζου

panagiwtam
17-07-13, 22:03
κυρια χριστινα εκοψα το ραμμα την κυριακη που μας περασε 37 εβδομαδες τωρα ειμαι 37+3 μερες εχτες πηγα να με δουν και ειμαι με 4 εκατοστα δυαστολη τραχυλου ................εχω πονους περιοδου και νοιωθω οτι το μωρο σπροχνη πολυ στο νοσοκομειο με εβαλαν να περπατησω 2 ωρες και μετα μου ξανα ειδαν τον τραχηλο μου αλλα ηταν ακομα 4 δεν μπορω να κοιμηθω γιατι πονανε πολυ τα γεννητικα μου οργανα αλα τι αν κανω λετε να αργησω να αργησω να γεννησω ...............εχω συσπασεις αλλα δεν παιθενω και ολας ποναει η μεση μου αλλα στο νοσοκομειο μου εβαλαν 2 υποθετα για να μην ποναω

Χριστίνα Βάντζου
18-07-13, 02:59
κυρια χριστινα εκοψα το ραμμα την κυριακη που μας περασε 37 εβδομαδες τωρα ειμαι 37+3 μερες εχτες πηγα να με δουν και ειμαι με 4 εκατοστα δυαστολη τραχυλου ................εχω πονους περιοδου και νοιωθω οτι το μωρο σπροχνη πολυ στο νοσοκομειο με εβαλαν να περπατησω 2 ωρες και μετα μου ξανα ειδαν τον τραχηλο μου αλλα ηταν ακομα 4 δεν μπορω να κοιμηθω γιατι πονανε πολυ τα γεννητικα μου οργανα αλα τι αν κανω λετε να αργησω να αργησω να γεννησω ...............εχω συσπασεις αλλα δεν παιθενω και ολας ποναει η μεση μου αλλα στο νοσοκομειο μου εβαλαν 2 υποθετα για να μην ποναω

Αγαπητή panagiwtam,
Είναι πολύ θετικό που η εγκυμοσύνη έφτασε μέχρι τις 37+ εβδομάδες και το μωρό θα είναι ώριμο. Το γεγονός ότι η διαστολή του τραχήλου είναι 4 εκατοστά και ότι έχουν ξεκινήσει οι συσπάσεις της μήτρας δείχνει ότι θα έχετε μία γέννα που θα εξελιχθεί ομαλά. Είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε δυσφορία και πρέπει να κάνετε υπομονή και να παρακολουθείτε τις κινήσεις του μωρού σας. Όταν ξεκινήσει ο τοκετός, θα το καταλάβετε, γιατί οι συσπάσεις θα γίνουν πιο έντονες και πιο συχνές ή θα σπάσουν τα νερά. Μπορείτε να χρησιμοποιείτε παυσίπονα για τους πόνους, σύμφωνα πάντα με τη γνώμη του γιατρού σας. Άλλωστε, αν ξεκινήσει ο τοκετός, κανένα παυσίπονο δεν μπορεί να τον αναστείλει.

Χριστίνα Π. Βάντζου

panagiwtam
19-07-13, 14:16
αλημερα γιατρε και ευχαριστω πολυ για την απαντηση ομικρος απο εχτες το βραδυ ειναι υσιχος δεν τρελενετε οπως τις αλλες φορες μαλλον λογο περιορισμου χωρου τι ενοητε να παρακολουθω τις κινησεις του και κατι ακομα εχω δυαβιτη εγκυμοσηνης δεν κανω ινσουλινες ειναι απολιτα ελενχομενο και το ανιακο υγρο ειναι απολυτα φυσιολογικο και το μωρο εινια μολις 3 κιλα ο πλακουντας ειναι απολιτα φυσιολογικος λιτουργη αψογα μου ειπαν και η αιματοση και η τροφοδοσεια η πιεση μου ειναι παντα στο 9 και στο 10 υπαρχη περιπτωση να με πανε με προκληση λογο ζαχαρου στις 38 βδομαδες εχω ραντεβου με την γιατρο μου παλι στις 25 του μηνα

sspyr
01-10-13, 11:15
καλημερα σε ολους!!!!!!κ φυσικα καλο μηνα!!!!!!
θα ηθελα κ εγω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με την περιδεση τραχηλου...ειχα μια αποβολη στην 20η εβδομαδα πριν ενα χρονο στο δευτερο μωρο μου, απο ''ρηξη τραχηλου'',οπως με διαβεβαιωσε ο γιατρος μου.....χωρις λογο....οταν ξεκινησε τοτε ο τοκετος ο γιατρος μου εκανε περιδεση μηπως κ καταφερουμε να το σωσουμε...ματαια....μετα την περιπετεια κ αφου εκανα τεστ παπ, ο γιατρος μου με ενημερωσε πως αν ξαναμεινω εγκυος θα πρεπει οπωσδηποτε να κανω περιδεση 12-14η εβδομαδα κ δεν θα εχω κανενα προβλημα....τωρα ειμαι παλι εγκυος!!!!!επειδη ομως αλλαξα γιατρο, ο καινουριος μου ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητο να κανω περιδεση αν το μηκος του τραχηλου ειναι ικανοποιητικο, αφου η περιδεση αν ξεκινησει τοκετος μπορει να γινει επικινδυνη, ως κ ρηξη μητρας μπορει να προκληθει....αυτο θα το εκρινε σε πρωτη φαση ο γιατρος που θα μου εκανε την αυχενικη....εχθες λοιπον (12w+2d) εκανα την αυχενικη κ ο γιατρος μετρησε τον τραχηλο μου κ τον βρηκε 28mm....μου ειπε οτι με αυτο το μηκος υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να προκληθει τοκετος πριν την 34η βδομαδα....κ με βαση το βεβαρημενο ιστορικο μου καλο θα ηταν να προχωρησω σε περιδεση....ομως κ αυτο, δεν ειναι ειπε κ απολυτα σιγουρο οτι θα αποτρεψει μια αποβολη....
ειμαι πελαγωμενη....απο εκει που πιστευα οτι θα κανω περιδεση κ δεν θα εχω κανενα προβλημα, τα δεδομενα αλλαξαν κ υπαρχει παλι η πιθανοτητα αποβολης να "κρεμεται πανω απο το κεφαλι μου"....ειναι τελικα επικινδυνη μια περιδεση;;;;δεν "σιγουρευει" το μωρο μου;;;;πρεπει αυτοματως να σταματησω τη δουλεια, οπως ακουσα καπου, επειδη θελει ξαπλα κ μεγαλη προσοχη οταν γινει;;;;οχι οτι με πειραζει κατι τετοιο, αλλα να γινουν ολα αυτα κ τελικα να χασω κ το μωρο η να διακινδυνεψω την υγεια μου, μου ακουγεται τρομακτικο......
αυχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας!!!!συγνωμη αν σας κουρασα!!!

vvassoula
01-10-13, 11:27
Καταρχήν συγχαρητήρια και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά. Θα σου πώ για την δική μου περίπτωση. Λόγω παλαιότερης εκτομής τραχήλου και λόγω ινωμυωμάτων, ο γιατρός μου ήταν απόλυτος ότι πρέπει να γίνει περίδεση.

Δεν μου συνέστησε ακινησία αλλά κάποια πράγματα δεν μου τα επέτρεπε (π.χ. ταξίδια, ακόμα και 1 ώρας με αεροπλάνο, ορθοστασία, κλπ), Δεν είμαι όμως σίγουρη ότι η περίδεση τα επέβαλε αυτά.

Η πιθανότητα αποβολής μειώνεται με την περίδεση αλλά δεν μηδενίζεται. Θα σου έλεγα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη αν το ένστικτό σου χτυπάει κουδουνάκι με αυτά που σου λέει ο νέος σου γιατρός.

Να είσαι ήρεμη, μην αγχώνεσαι και με το καλό.

sspyr
01-10-13, 11:40
Καταρχήν συγχαρητήρια και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά. Θα σου πώ για την δική μου περίπτωση. Λόγω παλαιότερης εκτομής τραχήλου και λόγω ινωμυωμάτων, ο γιατρός μου ήταν απόλυτος ότι πρέπει να γίνει περίδεση.

Δεν μου συνέστησε ακινησία αλλά κάποια πράγματα δεν μου τα επέτρεπε (π.χ. ταξίδια, ακόμα και 1 ώρας με αεροπλάνο, ορθοστασία, κλπ), Δεν είμαι όμως σίγουρη ότι η περίδεση τα επέβαλε αυτά.

Η πιθανότητα αποβολής μειώνεται με την περίδεση αλλά δεν μηδενίζεται. Θα σου έλεγα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη αν το ένστικτό σου χτυπάει κουδουνάκι με αυτά που σου λέει ο νέος σου γιατρός.

Να είσαι ήρεμη, μην αγχώνεσαι και με το καλό.
κοριτσι μου κατ'αρχας σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!
δεν θελω να μηδενιστει η πιθανοτητα αποβολη, προς θεου...αλλα οχι κ να μην μειωνονται ''αισθητα''!!!!!!!!!!!!;););););););););););)
οσο για τον γιατρο που εχω τωρα, τον εμπιστευομαι πιο πολυ απο τον προηγουμενο, ο οποιος αποδειχτηκε οτι εκανε πραγματα για οικονομικους λογους.....
εσυ εκανες αφοτου εκανες περιδεση πως εξελιχθηκε η εγκυμοσυνη;;;;πονουσες;;;;ειχεις σημαδια που θα μπορουσαν να σε κανουν να ανυσηχησεις, οπως αιμα κλπ;;;;

vvassoula
01-10-13, 12:07
Κάνεις μια καλή αρχή αφού τουλάχιστον είσαι ικανοποιημενη από ιατρικής πλευράς.

Η εγκυμοσύνη ήταν καλή το 2ο και 3ο τρίμηνο (χωρίς όμως να κάνω πράγματα που άλλες έγκυες μπορούσαν). Λόγω βεβαρυμένου ιστορικού ξέραμε από την αρχή ότι θα μπω να γεννήσω την 36η εβδομάδα με καισαρική. Είχα επιπλοκές στον τοκετό ΑΣΧΕΤΕΣ όμως με την περίδεση.

Κατά τον γιατρό μου, η περίδεση ήταν επιβεβλημένη ιατρικά και η ευτυχής κατάληξη του τοκετού τον επιβεβαίωσαν.

Δεν θεωρώ (δεν είμαι γιατρός) ότι η περίδεση θα επιβαρύνει/δυσκολέψει την εγκυμοσύνη σου. Φαντάζομαι πως ο γιατρός σου την αντιμετωπιζει ως "πολύτιμη" λόγω των αποβολών και θα σου δώσει οδηγίες καθώς προχωρά η εγκυμοσύνη.