PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

κατερινα1
31-07-10, 01:09
μηπως δηλωνεισ λαθοσ νομαρχια?

STEMNITSA
31-07-10, 01:15
οχι δηλωνω δυτικη αττικη κανονικα . καλα πες εγω αλλα και η φιλη μου λαθος κανει επισης???
ασε που πατω τωρα τις επιλεξιμες δομες με προσφερομενεσ και καλυπτομενες θεσεις παλι δυτικη αττικη και δε βλεπω μεσα το σταθμο[που υποτιθεται οτι ειχε μια ωφελουμενη θεση καλυμενη στους πινακες απο τισ συνολικα 6 που δινανε.]
μηπως συμβαινει κατι αλλο γιατι δεν καταλαβαινω

κατερινα1
31-07-10, 01:17
οχι απλα την Δευτερα θα τους παρεις ενα τηλ. να ρωτησεις

v & a
31-07-10, 01:19
Αν ειδα καλα δεν υπαρχει καποια με πιο πολλα μορια που να εχει βαλει πρωτη επιλογη τον ιδιο σταθμο με μενα. Μονο νομιζω μια την εχει τελευταια επιλογη.Αρα θεωρειται πως ειμαι πρωτη επιλαχουσα η κατι αλλο γι αυτο το σταθμο;;;δωστε μου τα φωτα σας!!!κι αν ξερετε θα μας καλεσουν πχ μετα τις εξι σεπτεμβρη οι σταθμοι αν θα μεινει κενη θεση η πρεπει να επικοινωνησουμε εμεις;;;Ουφφφ αγχος κι αυτο!

κατερινα1
31-07-10, 01:21
καλυτερα να πας απο κει 6/9 να τους ρωτησεις γιατι δεν τους εμπιστευομαι και πολυ οτι θα παρουν τηλ

ANABELA
31-07-10, 01:23
κι εμεις μεσα!!!!!!!!!!!
συγχαρητηρια σε οσες περασανε και στις υπολοιπες μανουλες να μην στεναχωριουνται!!!

STEMNITSA
31-07-10, 01:29
τελικα ειδα τι συμβαινει.....
μας εχουν βαλει και εμενα και κατι αλλους[μαζι και τη φιλη μου] σα σκετο δημο αθηναιων και οχι δυτικη αττικη που ειμαστε.
γιαυτο δε με εβρισκα πουθενα.
τελικα μπηκαμε!!!!!!:):):)
να και ενα καλο μετα την πρωινη απολυση!!! το τι χαρα εχω!
η φιλη μου ομως ειναι στισ επιλαχουσεσ...

poukis
31-07-10, 01:29
κ ομως γίνετε!!! δειτε το ονοματεπωνυμο Δουλκερίδου Αικατερίνη που είναι στις ωφελούμενες http://www.eetaa.gr/paidikoi_stathmoi/2010-07-30_oristika-gynaikwn/epilex_54.pdf στην σελίδα 55 με ΦΕΚ 28451 έχει περάσει σε παιδικό 1Β και με το ίδιο όνομα παιδιού http://www.eetaa.gr/paidikoi_stathmoi/2010-07-30_oristika-gynaikwn/epilax_54.pdf είναι στις επιλαχούσες με βρεφικό 1Α και διαφορετικό ΦΕΚ 28215.
Πως γίνετε η ίδια γυναικα με το ίδιο ονοματεπονυμο παιδιου, με διαφορετικο ΦΕΚ, και διαφορετικό (1Α, 1Β) να είναι και στις επιλαχούσες και στις ωφελούμενες??μήπως υπάρχει καποιο παραθυράκι και εδώ????καταγγελία που θέλουνε....!!!

κατερινα1
31-07-10, 01:30
ειδεσ που σε ειπα αντε μπραβο αφου περασες κριμα για την φιλη αλλα ποτε δεν ξερεισ μπορει να μην παει καποια αλλη

κατερινα1
31-07-10, 01:36
μηπως ειναι λαθος γιατι στις επιλαχουσες εχει μονο 1Α και οχι το ονομα παιδικου

μαμαλευτερακι
31-07-10, 01:38
Λυπών μέτρησα και είμαι έως εξής επιλαχών

στην πρώτη επιλογή 38 θέσεις πίσω

στην δεύτερη επιλογή 29 θέσεις πίσω

στην τρίτη επιλογή 31 θέσεις πίσω

στην τέταρτη επιλογή 54 θέσεις πίσω

στην πέμπτη επιλογή 1 θέση πίσω και εδώ έχουμε τις ελπίδες μας

poukis
31-07-10, 01:44
μηπως ειναι λαθος γιατι στις επιλαχουσες εχει μονο 1Α και οχι το ονομα παιδικου
Αφου περασε με το 1Β γιατι ειναι κ στις επιλαχουσες με το 1Α ασχετα αν δεν εχει το ονομα του παιδικου σταθμου.Σημασια εχει οτι εγιναν δεκτες 2 αιτησεις με το ιδιο ονομα μητερας,το ιδιο ονομα παιδου με διαφορετικο ΦΕΚ,το 1 ειναι στις ωφελουμενες κ το αλλο στις επιλαχουσες κ με τα ιδια ακριβως μορια.Δέν έχω κάτι με την κυρία απλως λέω μηπως έχει γίνει το ίδιο και με άλλες...ίσως έπρεπε το συστημα να την "πετάξει" έξω.. λέω εγώ..

astarti
31-07-10, 02:01
Κι εμείς κορίτσια δεν περάσαμε, στις επιλαχούσες είμαστε...Φέξε μου και γλύστρισα δηλαδή...:(:(:(:(

kikileuteris
31-07-10, 07:31
Κορίτσια καλημέρα!!!!Εμείς περάσαμε στην πρώτη μας επιλογή στο σχολειό της φύσης!!!!

v & a
31-07-10, 10:22
καλημερα...
απογοητευτηκα για το γεγονος οτι στη 1η μου επιλογη ειμαι 1η επιλαχουσα και οτι δε μπηκα στο παρα τριχα δηλαδη! τελοσπαντων διατηρω τις ελπιδες μου, ποτε δε ξερεις!:D:D:D εχουμε ακομα να δουμε και με τον δημοσιο τι θα γινει...ο συζυγος παντως μου ειπε μπραβο που ετρεξα και εφτιαξα μονη μου ολα αυτα τα χαρτια,γιατι με τη χαρτουρα ειμαι ασχετη και κανω χαζομαρες συνηθως, και ηταν και ολα σωστα κι οτι δε πειραζει(εγω ομως θα σκασω ποσο κοντα εφτασα στη πηγη!!!)γκρρρ
Λοιπον συγχαρητηρια στις μανουλες που μπηκανε και παλι, γιατι ειναι πολυ σημαντικο!

ioanna21
31-07-10, 10:23
Κορίτσια καλημέρα!!!!Εμείς περάσαμε στην πρώτη μας επιλογή στο σχολειό της φύσης!!!!

Συγχαρητηρια Κική μου!!!!!!!
Κι εμεις στην πρωτη μπήκαμε Παιδική Μελωδία!!

kikileuteris
31-07-10, 10:25
Συγχαρητηρια Κική μου!!!!!!!
Κι εμεις στην πρωτη μπήκαμε Παιδική Μελωδία!!

Μπράβο Ιωάννα!!!!!!!!!!!!Και της ξαδέρφης μου μπήκε εκεί!1η επιλογή κι εκείνη!!!!!!!!!!

kikileuteris
31-07-10, 10:29
καλημερα...
απογοητευτηκα για το γεγονος οτι στη 1η μου επιλογη ειμαι 1η επιλαχουσα και οτι δε μπηκα στο παρα τριχα δηλαδη! τελοσπαντων διατηρω τις ελπιδες μου, ποτε δε ξερεις!:D:D:D εχουμε ακομα να δουμε και με τον δημοσιο τι θα γινει...ο συζυγος παντως μου ειπε μπραβο που ετρεξα και εφτιαξα μονη μου ολα αυτα τα χαρτια,γιατι με τη χαρτουρα ειμαι ασχετη και κανω χαζομαρες συνηθως, και ηταν και ολα σωστα κι οτι δε πειραζει(εγω ομως θα σκασω ποσο κοντα εφτασα στη πηγη!!!)γκρρρ
Λοιπον συγχαρητηρια στις μανουλες που μπηκανε και παλι, γιατι ειναι πολυ σημαντικο!

Καλημέρα και λυπάμαι που δε μπήκατε:cry::cry:Οπως είδες δεν έπαιξαν μόνο τα μόρια αλλά και η επιλογή του σταθμού (θέσεις, πόσοι τον επέλεξαν, τι επιλογή ήταν, αν έβαλες 5 σταθμούς κτλ). Εγώ μπήκα με 46,07 και στις επιλαχούσες είχε και κάποιες με πάνω από 70 μόρια.
Μπορεί του χρόνου να είσαι πιο τυχερή!

Να σε ρωτήσω κάτι?Πως καταλαβαίνεις αν είσαι 1η ή 5η πχ επιλαχούσα?Μια φίλη μου είναι επιλαχούσα, αλλά δε μπορώ να καταλάβω σε ποια θέση για να της πω.

giorgopap
31-07-10, 10:39
οι επιλαχουσεs εαν προκυψει θεση θα ειδοποιηθουν τηλεφωνικα??????????

mor@ki_K
31-07-10, 11:04
ΜΑΣ ΠΗΡΑΝΕ!!!!!!
ΜΑΣ ΠΗΡΑΝΕ!!!!!

http://dl4.glitter-graphics.net/pub/47/47064uoq2cyzx3v.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Και στην 1η επιλογή μας παρακαλώ!
Βασικά είχα καλη διαίσθηση, και πέρισυ και φέτος μας πήρανε!Αλλά φέτος άλλαξα παιδικό, φαινεται καλύτερος και μεγαλύτερος και είναι και κοντά στο σπίτι μου! Από βδομάδα θα πάω να τους ειδοποιήσω να γράψουν το όνομα της, αν περιμένω από την ΕΕΤΑΑ να στειλουν τα ονόματα μέχρι τον Σεπτέμβριο...μμμμ...δεν κρατιέμαι!
Και εγγραφή την είχα κάνει τον Μάϊο σε αυτόν τον παιδικό, οπότε είμαστε πλήρεις!!!!

xara1
31-07-10, 11:08
Μας πηρανε και εμας στο Σταθμούλη. Ξέρει καμία σας αυτό το σταθμό?

kalamaraki
31-07-10, 15:37
καλημερα...

Καλημέρα και λυπάμαι που δε μπήκατε:cry::cry:Οπως είδες δεν έπαιξαν μόνο τα μόρια αλλά και η επιλογή του σταθμού (θέσεις, πόσοι τον επέλεξαν, τι επιλογή ήταν, αν έβαλες 5 σταθμούς κτλ). Εγώ μπήκα με 46,07 και στις επιλαχούσες είχε και κάποιες με πάνω από 70 μόρια.
Μπορεί του χρόνου να είσαι πιο τυχερή!

Να σε ρωτήσω κάτι?Πως καταλαβαίνεις αν είσαι 1η ή 5η πχ επιλαχούσα?Μια φίλη μου είναι επιλαχούσα, αλλά δε μπορώ να καταλάβω σε ποια θέση για να της πω.

Καλημερα στις επιτυχούσες! Καλη σχολικη χρονια
Και εγω θα ήθελα να μαθω πως το καταλαβες οτι εισαι η 1η επιλαχουσα....
αν σημαινει να κατσω να μετρήσω τις θεσεις κτλπ....προτιμω να μη το κανω..
Ειναι ψυχοφθόρο

kikileuteris
31-07-10, 15:45
Καλημερα στις επιτυχούσες! Καλη σχολικη χρονια
Και εγω θα ήθελα να μαθω πως το καταλαβες οτι εισαι η 1η επιλαχουσα....
αν σημαινει να κατσω να μετρήσω τις θεσεις κτλπ....προτιμω να μη το κανω..
Ειναι ψυχοφθόρο

Κρίμα kalamaraki που δεν τα κατάφερες:( Η φίλη μου θα πάρει τη Δευτέρα τηλ να ρωτήσει τι γίνετε με τις επιλαχούσες και με τις κενές θέσεις των παιδικών. Στο www.eetaa.gr έχει ένα αρχείο pdf με τις θέσεις που καλύφθηκαν στους παιδικός. Θα δεις ότι υπάρχουν πολλές κενές. Κάνε και εσύ την κίνηση να ρωτήσεις...εχμ....και να δεις και για κανένα μέσο...;)

Εγώ που έκανα μια μέτρηση για μένα, είδα ότι μπήκα τελευταία στην πρώτη μου επιλογή, στη δεύτερη και στην πέμπτη δεν περνούσα ούτε απ'έξω και στην τρίτη και τέταρτη από τις τελευταίες. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο τελικά πως και ποιους παιδικούς σταθμούς θα δηλώσεις.

ioanna21
31-07-10, 16:45
Κι εγω κοριτσια απο τη μετρηση που έκανα μπήκα 5η απο τις 10 που είχε ο σταθμός.
Είναι λίγο μανικι να το βγάλεις πάντως!!!
Κρίμα βρε καλαμαράκι...
Σκέψου θετικά μπορεί να μπεις στις επιλαχούσες.
Οι επιλάχουσες θα είναι μετά τις 6/9 λογικα μεχρι να ολοκληρωθούν οι εγγραφές.

kalamaraki
31-07-10, 17:37
Kalamaraki μου τσάμπα τα καραγκιοζιλίκια μου... Λυπάμαι πολύ...

χε χε Δεν πειραζει βρε η θετική σκέψη μετράει!
Συνέχισε τα μηπως μηπως....μπω με τις επιλαχούσες...που χλωμο το κοβω!

Κρίμα kalamaraki που δεν τα κατάφερες:( Η φίλη μου θα πάρει τη Δευτέρα τηλ να ρωτήσει τι γίνετε με τις επιλαχούσες και με τις κενές θέσεις των παιδικών. Στο www.eetaa.gr έχει ένα αρχείο pdf με τις θέσεις που καλύφθηκαν στους παιδικός. Θα δεις ότι υπάρχουν πολλές κενές. Κάνε και εσύ την κίνηση να ρωτήσεις...εχμ....και να δεις και για κανένα μέσο...;)
Εγώ που έκανα μια μέτρηση για μένα, είδα ότι μπήκα τελευταία στην πρώτη μου επιλογή, στη δεύτερη και στην πέμπτη δεν περνούσα ούτε απ'έξω και στην τρίτη και τέταρτη από τις τελευταίες. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο τελικά πως και ποιους παιδικούς σταθμούς θα δηλώσεις.

Μπα...δεν καθομαι να μετρησω με τιποτα ουτε να ξεροσταλιάσω....
Δεν αξιζει τον κοπο για μενα...εκανα μεγα λαθος στις επιλογες μου για τους σταθμους...δεν επρεπε να δηλωσω αυτους που δηλωσα...
Τωρα το πηρα το μαθημα μου...του χρονου θα δουμε

Κι εγω κοριτσια απο τη μετρηση που έκανα μπήκα 5η απο τις 10 που είχε ο σταθμός.
Είναι λίγο μανικι να το βγάλεις πάντως!!!
Κρίμα βρε καλαμαράκι...
Σκέψου θετικά μπορεί να μπεις στις επιλαχούσες.
Οι επιλάχουσες θα είναι μετά τις 6/9 λογικα μεχρι να ολοκληρωθούν οι εγγραφές.

Σιγουρα καποια μανουλα που δουλευει 8ωρο το εχει μεγαλυτερη ανάγκη απο εμενα..που εκανα τα χαρτια μου ως ανεργη (δουλευω με ορισμενου χρονου συμβαση για 9 μηνες καθε χρονο, και μονο 4ωρες την ημερα) απλα ηθελα να την βαλω για να κατσω να διαβάσω για τον επομενο ΑΣΕΠ μπας και διοριστω και εχω και εγω επιτελους εναν αξιοπρεπη μισθο... Τωρα απλα θα πρεπει να βρω αλλο τροπο να διαβασω...
Δεν πειράζει
Το μονο που με στεναχωρησε ειναι οτι πηρα την πρωτη χαρα και μετα εφαγα πατάτα....Του χρονου αν ειμαι παλι στις δυνητικα ωφελουμενες θα το ξερω να μη χαρω....
Φιλακια σε ολες και παλι...

Καλη σχολικη χρονια να εχετε!

natty26
31-07-10, 17:45
Κορίτσια μπήκαμε ! ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ! Θελω να ευχαριστήσω την πρώτη κοπελιά που μας ενημέρωσε για το πρόγραμμα αυτό, γαιτί χωρίς αυτήν και το φορουμ γενικότερα, εγω τουλάχιστον δεν θα επαιρνα χαμπάρι. ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!

v & a
31-07-10, 17:46
ναι, μετρησα ποσοι επιλαχοντες με παραπανω μορια απο μενα ειχαν δηλωσει 1η προτιμηση τον ιδιο σταθμο, και σε 1η επιλογη δε τον ειχε βαλει κανενας αλλος.νομιζω ενας μονο στην 5η επιλογη, οποτε ειμαι (υποθετω μονη μου ) ή στη 1η ή στη 2η θεση επιλαχουσας για το σταθμο αυτο.
Ο τελευταιος που μπηκε στο σταθμο αυτο ειχε 0,20 μορια πανω απο μενα. δεν ηταν πολλες οι επιλαχουσες καμια 40αρια σελιδες μονο και οι περισσοτερες δεν ηταν στη κατηγορια μου, ηταν στην 1Α οποτε το εβγαλα αρκετα γρηγορα.

Εγω να σας πω την αληθεια επειδη ειμαι πολυ κοντα στο στοχο, θα το ψαξω λιγο παραπανω, πχ θα περασω απο το σταθμο μια βολτα, και για να τον δω γιατι δεν τον ξερω μονο ακουστα τον εχω, αλλα και μηπως μαθω κατι πιο ενδιαφερον (πχ αν μπορουν να παρουν καποιο παιδακι ακομα, αν οι θεσεις στο νομο δεν εχουν καλυφθει η δεν καλυφθουν, κανεις δε ξερει πρωτη φορα ειναι ετσι η κατασταση μπορει να γινει κανα θαυμα!!!!) ε, και να εχω μια επαφη πιο πριν σε περιπτωση που τελικα καποιος δε γραφτει, και αν βρεθουν τα $$ και δε με παρουν στο δημοσιο (πολυ χλωμο) τελικα να παω να τη γραψω φετος εκει να ησυχασουμε.Μαλλον "επιδοτηση γιαγιαδες" μου μυριζεται!Ρε γμτ, δε μπορω να τη κρατησω κι αλλο χρονο σπιτι με τη μικρη μαζι να τις προσεχει η πεθερα μου. φοβαμαι για τη σωματικη ακεραιοτητα ολων τους. και της πεθερας μου μη σας πω. η κακομοιρα η μικρουλα θελει να περπατησει κι ολο παει και τη γκρεμοτσακιζει...εχω καταστεναχωρηθει αλλα δε καταλαβαινει, νομιζει πως θα περπατησει αμα της πιασει το χερι και θα πανε βολτα!!!! ουφφφφ...

zana
31-07-10, 17:54
ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΗΝ 1η ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΔΗ ΠΑΕΙ!!!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ!!!!!!!!!!
ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!
ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

melisoula
31-07-10, 18:00
v&a επειδη εργαζομαι σε παιδικο σε διαβεβαιωνω οτι η ολη επιλογη των παιδιων δεν εχει να κανει με τον σταθμο. ο μοναδικος τροπος για να παρουν το παιδακι σου κ θα ειδοποιηθεις αυτοματα απο τον παιδικο ειτε πας να τους γνωρισεις ειτε οχι ειναι να παραιτηθει μια μητερα απ την ολη διαδικασια κ να μην παρει εντολη τοποθετησης, πραγμα που δεν ειναι κ απιθανο.....(οχι βεβαια κ συχνο φαινομενο). το μονο που μπορεις να κανει ειναι να ρωτησεις τον παιδικο εαν εχει θεσεις κενες (εκτος διαδικασιας εεταα) στις οποιες πληρωνουν τροφεια οι γονεις, εφοσον σε ενδιαφερει επι πληρωμη!

v & a
31-07-10, 18:22
το ξερω αυτο που μου λες οτι η επιλογη δεν εχει να κανει με το σταθμο αν και καποια κοπελα αρκετες σελιδες πριν ειχε αφησει να εννοηθει και το αντιθετο νομιζω. εγω εννοουσα το να μαθω κατι παραπανω το εξης: πχ. ο σταθμος που θελω εχει α και β΄βαρδια που στη β οι 40(!!!!!) θεσεις περισσευουν. μηπως θα μπορουσα να μπω εστω κι εκει, και μηπως μετα θα μπορουσα να κανω μεταφορα απο β βαρδια σε α΄αν καποιο παιδακι πχ φυγει στη μεση της χρονιας? κατι τετοιο εννοουσα στο να εχω μια επαφη κ να συζητησω τα ενδεχομενα.

melisoula
31-07-10, 18:32
θα σε ενδιεφερε δλδ να μπεις επι πληρωμη? δεν εχω δει τι ειχαν αναρτησει στις προηγουμενες σελιδες αλλα σιγουρα δεν ειναι επιλογη του παιδικου.....

v & a
31-07-10, 18:38
ΣΑΝ ΕΣΧΑΤΗ ΛΥΣΗ...και θα πεσει πολυ συζητηση ΑΝ ... που μαλλον οχι αλλα τελοσπαντων. απλα ειναι αδικο να εχει ο σταθμος β΄βαρδια με συμπληρωμενες ελαχιστες θεσεις και να μη μπορουν να συμπληρωθουν...ειναι ειδικη περιπτωση λογω του οτι υπαρχει β βαρδια στο συγκεκριμενο.

melisoula
31-07-10, 18:56
απλα ο παιδικος σταθμος παιρνει 3800ε ετησιως για το καθε παιδι μονο για τις θεσεις που θα καλυφθουν μεσω εεταα και οι υπολοιπες κενες ειναι επι πληρωμη, σου τα λεω για να εισαι ενημερη....
στην δομη θα σταλουν οι εντολες τοποθετησεις των παιδιων που εχουν επιλεγει και η μητερα θα υπογραφει στο τελος καθε μηνα οτι το παιδι τους πηγαινει κανονικα στον παιδικο, εαν καποια διακοψει (για δικους της λογους) στα μεσα της χρονια παλι ειδοποιουν την πρωτη επιλαχουσα. βασει των εντολων τοποθετησεις κ τις υπογραφες των γονιων πληρωνονται οι παιδικοι σταθμοι απο την εεταα...
οσον αφορα την β' φαρδια μπορει εσκεμενα ο παιδικος να μην δηλωσε οτι θελει να καλυφθουν οι θεσεις μεσω εεταα... δεν ξερω κιολας βεβαια αλλα υπαρχει κ αυτο το σεναριο να θελουν να τις εκμεταλλευτουν αλλιως αυτες τις θεσεις!
καλη επιτυχια παντως .... μπορει καποιος να παραιτηθει πχ γιατι δεν εχει καθαρισει το παιδι του κτλ

maestria
31-07-10, 21:53
http://dl10.glitter-graphics.net/pub/123/123510vl41zvzjt7.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Σε όσες περάσανε (δε διάβασα ακόμα τ' αποτελέσματά σας)!

Εγώ περνάω σ' έναν απ' τους κοντινούς μου, αλλά τον πιο μακρινό κοντινό και ίσως χρειάζεται λεωφορείο, το οποίο δεν συμπεριλαμβάνεται στις παροχές.
Αν είναι κανένα 50? το μήνα, μάλλον θα το βολέψουμε, αλλιώς θα τον πηγαίνω με το αστικό!

Εύχομαι και οι επιλαχούσες να τα καταφέρουνε!!!

AngelMama
01-08-10, 09:01
Καλημέρα κορίτσια...
Είναι πολύ πιθανό κάποια που μπήκε να μη πάει τελικά το παιδί της για διάφορους λόγους...
πχ εγώ.... μπήκα σε ένα παιδικό σταθμό αρκετά μακριά από το σπίτι. τον έβαλα πρώτη επιλογή γιατί βασικά ήταν ο μόνος σταθμός που έπαιρνε με το λεωφορειάκι το παιδί από το σπίτι μου και φυσικά το έφερνε πίσω.

Όταν είχα μιλήσει με την ιδιοκτήτρια μου είχε πει πως θα πρέπει να κάνω την εγγραφή πιο μπροστά για να κρατήσω τη θέση στο λεωφορείο... μπω δεν μπω με το πρόγραμμα.

Άργησα να πάω όμως με αποτέλεσμα να χάσω τη θέση στο λεωφορείο.

Τώρα... μάλλον θα τον γράψω κανονικά και θα περιμένω μήπως αδειάσει κάποια θέση στο λεωφορείο και αν τελικά αποφασίσω να μην τον πάω στον ιδιωτικό, θα τον πάω στον δημόσιο που έχω κρατήσει τη θέση ούτως ή άλλως (τα παιδάκια τα ξεκινάνε μετά τις 15 Σεπτέμβρη).

Λίγο μπερδεμένο...

Ηλιάννα
01-08-10, 11:07
περασα κι εγω με 102,22 μορια στη μια και μοναδικη επιλογη μου
Αν μετρησα καλα ειναι δυο κοπελες με πιο πολλα μορια και μετα εγω μαζι με αλλες 3 στα 102,22

v & a
01-08-10, 13:27
μελισουλα ναι τα εχω διαβασει πως λειτουργει το προγραμμα αλλα δεν ειχα καταλαβει αυτο που λες, οτι αν μια μαμα διακοψει τοτε επιλεγουν την επιλαχουσα, αν και εννοειται πως ειναι το λογικο! με την ιδια λογικη, μπορω να παω να τη γραψω επι πληρωμη και αν καποια μαμα διακοψει να τη συνεχισω με το προγραμμα????? κι αυτο πολυ ενδιαφερουσα εξελιξη θα ηταν!

melisoula
01-08-10, 17:31
μελισουλα ναι τα εχω διαβασει πως λειτουργει το προγραμμα αλλα δεν ειχα καταλαβει αυτο που λες, οτι αν μια μαμα διακοψει τοτε επιλεγουν την επιλαχουσα, αν και εννοειται πως ειναι το λογικο! με την ιδια λογικη, μπορω να παω να τη γραψω επι πληρωμη και αν καποια μαμα διακοψει να τη συνεχισω με το προγραμμα????? κι αυτο πολυ ενδιαφερουσα εξελιξη θα ηταν!
ναι εννοειται, μεχρι 6 σεπτεμβρη πρεπει να πανε οι γονεις να παρουν την εντολη τοποθετησης κ να γραφτουν... πηγαινε εσυ στις 7 να δεις τι εγινε....

Ηλιάννα
01-08-10, 20:39
Να πας!!
Ξερω κοπελα που την πηραν αλλα ισως να μην παει το παιδι γιατι εχει βρεφος στο σπιτι
Τη θεση της θα την παρει η πρωτη επιλαχουσα

v & a
01-08-10, 21:36
Να πας!!
Ξερω κοπελα που την πηραν αλλα ισως να μην παει το παιδι γιατι εχει βρεφος στο σπιτι
Τη θεση της θα την παρει η πρωτη επιλαχουσα

σιγουρα θα παω αυτο εννοειται...:D
Κι εγω απο περσι θα τη πηγαινα τη δικια μου σε σταθμο, και τελικα επειδη γεννηθηκε η μικρη μου τελος σεπτεμβρη ο γιατρος μας ειπε να μη την παμε με τιποτα, γιατι θα μπορουσε να μας φερει στο νεογεννητο οποιαδηποτε αρρωστια απο παιδικη αρρωστια μεχρι και και τη νεα γριπη που την ετρεμαν ολοι περσι...να δουμε τι θα γινει!
Ηλιαννα εσυ ενα παιδι στελνεις μονο ή περισσοτερα?

Ηλιάννα
01-08-10, 23:39
Ηλιαννα εσυ ενα παιδι στελνεις μονο ή περισσοτερα?
Τον τριτο μονο
Θεωρησα αδικο για καποιες αλλες να κανω και για το μωρο που αν το παω θα το παω απο Μαρτη και μετα,ας πληρωσω 4-5 μηνες αν το αποφασισω τελικα αν και δεν το βλεπω,μικρος θα ειναι ακομα και εχω τη δυνατοτητα να τον κρατησω μαζι μου

v & a
01-08-10, 23:59
λογικα το σκεφτηκες, μιας και οντως θα ναι πολυ μικρος και αν τον πας θα ειναι και 6 μηνες μετα!

AngelMama
02-08-10, 08:34
Καλημέρα κορίτσια...
μήπως να παίρναμε τηλ
στους σταθμούς;

marios08
02-08-10, 08:50
κ ομως γίνετε!!! δειτε το ονοματεπωνυμο Δουλκερίδου Αικατερίνη που είναι στις ωφελούμενες http://www.eetaa.gr/paidikoi_stathmoi/2010-07-30_oristika-gynaikwn/epilex_54.pdf στην σελίδα 55 με ΦΕΚ 28451 έχει περάσει σε παιδικό 1Β και με το ίδιο όνομα παιδιού http://www.eetaa.gr/paidikoi_stathmoi/2010-07-30_oristika-gynaikwn/epilax_54.pdf είναι στις επιλαχούσες με βρεφικό 1Α και διαφορετικό ΦΕΚ 28215.
Πως γίνετε η ίδια γυναικα με το ίδιο ονοματεπονυμο παιδιου, με διαφορετικο ΦΕΚ, και διαφορετικό (1Α, 1Β) να είναι και στις επιλαχούσες και στις ωφελούμενες??μήπως υπάρχει καποιο παραθυράκι και εδώ????καταγγελία που θέλουνε....!!!

μήπως πρέπει να το κοιτάξουμε????

athens2006
02-08-10, 09:22
Και εμεις μέσα, βέβαια σε δημοτικο βρεφικο μιας και η περιοχη μας δεν ειχε ουτε για δειγμα ιδιωτικο.
Μηπως ξέρει κανεις τον παιδικο σταθμο ψαλιδιου;

v & a
02-08-10, 09:55
μήπως πρέπει να το κοιτάξουμε????
μηπως μωρε εχει δυο παιδακια και εχουνε παρει το ενα και για το αλλο ειναι επιλαχουσα, και απλα στο ενα εχουν κανει λαθος το ονομα του παιδιου γιαυτο κ εχει ιδιο ονομα?

poukis
02-08-10, 10:13
http://yfrog.com/1342030175p
για δείτε λίγο όσοι αποτύχαν το όνομα Δουλκερίδου, είναι στις ωφελούμενες...ως εδώ καλά!
http://yfrog.com/n823299694p
εδώ όμως είναι στις επιλαχούσες με το ίδιο όνομα παιδιού με τα ίδια μόρια αλλά με διαφορετικό αριθμό αίτησης και με διαφορετική ηλικία δομής. στο πρώτο είχε 1Β στο στο αλλο 1Α.
πήρα τηλέφωνο και μου ειπαν ότι δεν επιτρέπετε να να κάνεις 2 αίτησης για το ίδιο παιδί και ιδίως για διαφορετική δομή (1Α και 1Β) μπορείτε να κάνετε κινηθήτε νομικά και όπως νομίζετε είπε!!αντε να βρεις το δικαιο σου.
στο μεταξύ με τις 2 αιτήσεις το παιδί μπορεί να περνουσε σε 2 διαφορετικους σταθμους..
και στο 1Α και στο 1Β!!!

poukis
02-08-10, 10:13
μηπως μωρε εχει δυο παιδακια και εχουνε παρει το ενα και για το αλλο ειναι επιλαχουσα, και απλα στο ενα εχουν κανει λαθος το ονομα του παιδιου γιαυτο κ εχει ιδιο ονομα?

ας το αλλάξουνε το όνομα!γιατί έτσι μας μπαίνουν υποψίες

v & a
02-08-10, 10:17
βασικα αυτο μαλλον θα ειναι λαθος αλλα δε ξερω ποιανου. αυτουνου που δηλωσε ( αν δηλωσε) το ιδιο παιδι 2 φορες με διαφορετικη δομή ή λαθος μηχανογραφικο αυτων που περνανε τα αποτελεσματα? γιατι στο πεδιο γραφεις κλεισμενη ηλικια παιδιου την 1/9/ του ετους. αρα δε κολλαει η ηλικια σε μια απο τις 2 δομες.

poukis
02-08-10, 10:19
αυτό λέω και εγώ...αν έγινε λαθος καποια μανούλα χάνει άδικα την θέση της..

xara1
02-08-10, 10:33
Γνωρίζει καμία σας να μου πει αν εμείς θα πληρώσουμε τίποτα στο παιδικό σταθμό ή όλο το ποσό θα δίνεται από την ΕΕΤΑΑ? Είναι η πρώτη φορά που κάναμε και δεν γνωρίζω τι γίνεται. Παίρνω και τηλ αλλά κανείς δεν τον σηκώνει.

kassy
02-08-10, 11:44
Καλημέρα κορίτσια...

Όταν είχα μιλήσει με την ιδιοκτήτρια μου είχε πει πως θα πρέπει να κάνω την εγγραφή πιο μπροστά για να κρατήσω τη θέση στο λεωφορείο... μπω δεν μπω με το πρόγραμμα.

Άργησα να πάω όμως με αποτέλεσμα να χάσω τη θέση στο λεωφορείο.

...

Καλημέρα και από μένα, εμας τη μικρή την παίρνουν στην παιδικη μελωδία (θεσσαλονικη) στην οποία λέει ότι διαθέτει σχολικό, δλδ μπορεί να μου πουν οτι δεν μπορουν να το παιρνουν το παιδί γιατι συμπληρώθηκε το σχολικό???

αφου αυτος ήταν και 1 από τους λόγους που επιλέξαμε τον παιδικό αυτό και έιναι και μέσα στο πακέτο που προσφέρουν...

AngelMama
02-08-10, 11:48
τί να σου πω kassy μου.
Πόσο είναι η μικρή;
Ο δικός μου πρέπει να κάθεται σε παιδικό καθισματάκι, τώρα κλείνει τα δύο.
Από την άλλη μπορεί να ήθελε να με αποφύγει για να μην έρχεται μέχρι το σπίτι μου.
Ίσως να το σκέφτηκε νκαι να της πέφτει μακρυά.
Ότι και να σου πω... ψέμματα θα είναι.
Παίρνω τηλ από το πρωί και δεν απαντάει κανείς.

AngelMama
02-08-10, 11:49
Καλημέρα και από μένα, εμας τη μικρή την παίρνουν στην παιδικη μελωδία (θεσσαλονικη) στην οποία λέει ότι διαθέτει σχολικό, δλδ μπορεί να μου πουν οτι δεν μπορουν να το παιρνουν το παιδί γιατι συμπληρώθηκε το σχολικό???

αφου αυτος ήταν και 1 από τους λόγους που επιλέξαμε τον παιδικό αυτό και έιναι και μέσα στο πακέτο που προσφέρουν...

πάρε ένα τηλ καλού κακού να το διασταυρώσεις.

melisoula
02-08-10, 11:59
αυτό λέω και εγώ...αν έγινε λαθος καποια μανούλα χάνει άδικα την θέση της..
το πιο πιθανο ειναι να εγινε λαθος απο την υπαλληλο του κεπ να εκανε 2 αιτησεις... αλλα κανονικα θα πρεπει να τα διασταυρωνουν! το θεμα ειναι περασε στην σωστη δομη ή δεν θα μπορει να γραψει το παιδι της? τι ηλικια ειναι ξερεις?

poukis
02-08-10, 12:05
το πιο πιθανο ειναι να εγινε λαθος απο την υπαλληλο του κεπ να εκανε 2 αιτησεις... αλλα κανονικα θα πρεπει να τα διασταυρωνουν! το θεμα ειναι περασε στην σωστη δομη ή δεν θα μπορει να γραψει το παιδι της? τι ηλικια ειναι ξερεις?

όχι την κυρία δεν την ξέρω και δεν έχω κάτι προσωπικο μαζί της...αλλά και καλα το σύστημα τους θα μας πετούσε εάν κάναμε λάθος της ηλικίες...εμάς για 19 μέρες δεν μπορούσα να τον βάλω στους παιδικούς. τον δήλωσα στους βρεφονυπιακους που είχε λίγες θέσεις..με συνέποια να μην μπούμε. εαν όμως υπύρχε παραθυράκι για να κάνω 2 δηλώσεις στον παιδικό θα μπαίναμε σίγουρα με τα μόρια μας..
αυτή είναι η πικρα μου..μπορεί να πήρε μια θέση που δεν τις δικαιούταν..τους έχω στείλει κ mail..

kassy
02-08-10, 12:07
παντως βρε παιδια με τα ΚΕΠ .. αστα να πάνε, εγω έκανα αίτηση και ΄χαθηκαν τα συνημμένα διακαιολογητικά!! απότελεσμα ήταν εγω από χαλκιδική και ο άντας μου από θεσσαλονίκη σε μία μέρα να τα ξανασυγκεντρώσουμε και να τα ξαναστείλουμε για να προλάβουμε τον προβλεπόμενο χρόνο για ένσταση, ευτυχώς η αρμόδια υπάλληλος ήταν ΠΟΛΥ εξυπηρετική και όλα καλα στο τέλος!

kassy
02-08-10, 12:22
..τους έχω στείλει κ mail..

Γιατί δεν κάνεις ένα τηλεφώνημα? η αλήθεια έιναι ότι πραγματικά ήταν πολύ εξυπηρετική η αρμόδια υπάλληλος του εεταα , νομίζω πως θα βρεις καλύτερα ακρη

poukis
02-08-10, 12:24
Γιατί δεν κάνεις ένα τηλεφώνημα? η αλήθεια έιναι ότι πραγματικά ήταν πολύ εξυπηρετική η αρμόδια υπάλληλος του εεταα , νομίζω πως θα βρεις καλύτερα ακρη

πήρα θεσσαλονίκη και το μόνο που μου είπε έιναι "κινηθήτε νομικά!"

kassy
02-08-10, 12:30
παρε αθηνα 2105214600
εγω μιλουσα με την κα Διαμαντάρα

poukis
02-08-10, 12:38
παρε αθηνα 2105214600
εγω μιλουσα με την κα Διαμαντάρα

ειλικρινά πέρνω απο το πρωί και δεν το σηκώνει κανεις..

kassy
02-08-10, 13:03
δοκιμασε στο 2131320656
επισης ισχυει το φαξ 2131320733-4-5

nirma
02-08-10, 13:42
Γειά σας κορίτσια!!!

Τελικά κι εγώ πέρασα :p:p:p

...αλλά δεν πήραν και τα δύο παιδιά, μόνο την μεγάλη.
Για τα μικρά (κάτω των 2,5 χρόνων) ήταν τόσο λίγες οι θέσεις που ήταν δύσκολα.:sad:
Δεν πειράζει ;)

Του χρόνου θα πάνε και οι δύο

κρίμα :( όσες δεν πέρασαν
Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι από επιλαχούσα να γίνεις ωφελούμενη αλλά το εύχομαι σε όλες!!!

melisoula
03-08-10, 12:28
όχι την κυρία δεν την ξέρω και δεν έχω κάτι προσωπικο μαζί της...αλλά και καλα το σύστημα τους θα μας πετούσε εάν κάναμε λάθος της ηλικίες...εμάς για 19 μέρες δεν μπορούσα να τον βάλω στους παιδικούς. τον δήλωσα στους βρεφονυπιακους που είχε λίγες θέσεις..με συνέποια να μην μπούμε. εαν όμως υπύρχε παραθυράκι για να κάνω 2 δηλώσεις στον παιδικό θα μπαίναμε σίγουρα με τα μόρια μας..
αυτή είναι η πικρα μου..μπορεί να πήρε μια θέση που δεν τις δικαιούταν..τους έχω στείλει κ mail..
σιγουρα εχεις δικιο, το θεμα ειναι τι ηλικια ειναι το παιδι κ σε ποια δομη πρεπει να παει(!). συνεχισε να παιρνεις τηλ μηπως μπορεσεις κ βγαλεις ακρη!

poukis
03-08-10, 12:44
σιγουρα εχεις δικιο, το θεμα ειναι τι ηλικια ειναι το παιδι κ σε ποια δομη πρεπει να παει(!). συνεχισε να παιρνεις τηλ μηπως μπορεσεις κ βγαλεις ακρη!

η απαντήση τους ήταν η ίδια...κινηθήτε νομικά....έλα όμως ποιος το κάνει τώρα?ποιος θα καθήσει να το κοιτάξει?

v & a
03-08-10, 12:51
η απαντήση τους ήταν η ίδια...κινηθήτε νομικά....έλα όμως ποιος το κάνει τώρα?ποιος θα καθήσει να το κοιτάξει?

δε δοκιμαζεις να παρεις στο συνηγορο του πολιτη τηλεφωνο μηπως μπορει να γινει κατι?

kalamaraki
03-08-10, 13:19
Νομικα μπορει να κινηθει αυτος που εχει έννομο συμφερον μονο.....
Δηλαδη αυτος που εχει πρωτον ιδια ή παρεμφερή μορια , που εχει παιδι στην ιδια ηλικια, στην ιδια κατηγορια και που εκανε αιτηση για τους ιδιους παιδικους σταθμους και εμεινε από έξω..... Οπως γινεται και στις προκυρήξεις...

poukis
03-08-10, 13:22
εμείς έχουμε ποιο λίγα μόρια...όποια κοπέλα είναι κοντά στα 71 και δεν μπήκε η δεν μπηκε στην επιλογή που ήθελε μπορεί να κινηθεί. απλώς δείχνει είτε απο λάθος είτε μέσω κάποιας "τρύπας" ότι κατι έχει γίνει εδώ τελος πάντων εις βάρος σίγουρα καποιας αλλης κοπέλας.

maestria
03-08-10, 23:46
Γειά σας κορίτσια!!!

Τελικά κι εγώ πέρασα :p:p:p

...αλλά δεν πήραν και τα δύο παιδιά, μόνο την μεγάλη.
Για τα μικρά (κάτω των 2,5 χρόνων) ήταν τόσο λίγες οι θέσεις που ήταν δύσκολα.:sad:

Μπράβο κορίτσι!!!

Ρε σεις, δεν ήξερα ότι υπάρχει ΤΕΤΟΙΟ θέμα με τα βρεφάκια!!! Ευτυχώς που δεν έκανα σε πολύ "δημοφιλείς" σταθμούς και μπήκα τελικά.
Ε, τουλάχιστον του χρόνου που θα 'ναι για παιδικό, ίσως μπούμε πιο εύκολα!

kalamaraki δεν μου είπες, τι έγινε με τον Δημοτικό Σταθμό;;;

kikileuteris
04-08-10, 00:28
Συμφωνω απολυτα μαζι σου!!! Δυστηχως....υπάρχουν πάντα τα παραθυράκια ....

Παιδιά όλο αυτό είναι πολύ σοβαρό. Κι η απάντηση κινηθςίτς νομικά δεν με καλύπτει. Και είναι τόσο πολύπλοκο το σύστημα εισαγωγής που τελικά οποιος δεν μπήκε στο συγκεκριμένο σταθμό έχει έννομο συμφέρον. Εγώ θα πρότεινα κάποιο ινστιτούτο καταναλωτή ή κάτι τέτοιο, και κάτι που θα ακουστεί λίγο κατινίστικο..αλλά στο Ελλαδιστάν πολλές φορές φαντάζει μόνη λύση:Κανάλια.Εμένα πάντως αν δεν είχαν πάρει το παιδί μου κι ανακάλυπτα κάτι τέτοιο θα το έκανα.

poukis
04-08-10, 09:22
Παιδιά όλο αυτό είναι πολύ σοβαρό. Κι η απάντηση κινηθςίτς νομικά δεν με καλύπτει. Και είναι τόσο πολύπλοκο το σύστημα εισαγωγής που τελικά οποιος δεν μπήκε στο συγκεκριμένο σταθμό έχει έννομο συμφέρον. Εγώ θα πρότεινα κάποιο ινστιτούτο καταναλωτή ή κάτι τέτοιο, και κάτι που θα ακουστεί λίγο κατινίστικο..αλλά στο Ελλαδιστάν πολλές φορές φαντάζει μόνη λύση:Κανάλια.Εμένα πάντως αν δεν είχαν πάρει το παιδί μου κι ανακάλυπτα κάτι τέτοιο θα το έκανα.

καλημέρα!αυτό ειναι λοιπόν εδώ στο Ελλάντα??μόνο κανάλια?και εαν θες να πας εκει?παει το θεμα έληξε μαλλον...εχεις δικαιο σε οτι λες αλλα αντε να μπεςι σε μια τετοια διαδικασια..

poukis
04-08-10, 09:25
Τζιφος και εκει Μαεστρια μου.... Δεν πειραζει το καταλαβα το λαθος μου και του χρονου θα κανω αλλιως την αιτηση μου!

πως έμαθες τα αποτελεσματα?τα έχουν βαλει κάπου στο internet? η πηγες απο κοντα?

lina
04-08-10, 09:38
Τζιφος και εκει Μαεστρια μου.... Δεν πειραζει το καταλαβα το λαθος μου και του χρονου θα κανω αλλιως την αιτηση μου!

Είχα πάρει τηλέφωνο όταν συμπλήρωνα την αίτηση για ΕΕΤΑΑ σε δημοτικό της Καλαμαριάς και μου είπαν "Α, έπρεπε να είχατε κάνει αίτηση στον σταθμό. Αφού επιλέξει το συμβούλιο, θα καλέσουμε εμείς τις μητέρες να κάνουν τα χαρτιά τους για την επιδότηση". Κοιτάζοντας τα αποτελέσματα, διαπίστωσα ότι οι μητέρες που τελικά πέρασαν στους δημοτικούς δεν είχαν εντυπωσιακά πολλά μόρια, κάποιες και λιγότερα από εμένα που πέρυσι ούτε σημασία δεν έδωσαν στην αίτησή μου. Άρα μούφα ότι παίρνουν άπορα και φτωχά παιδάκια. Όχι ότι δεν το φανταζόμουν, αλλά να που επιβεβαιώθηκα.

kikileuteris
04-08-10, 10:06
Είχα πάρει τηλέφωνο όταν συμπλήρωνα την αίτηση για ΕΕΤΑΑ σε δημοτικό της Καλαμαριάς και μου είπαν "Α, έπρεπε να είχατε κάνει αίτηση στον σταθμό. Αφού επιλέξει το συμβούλιο, θα καλέσουμε εμείς τις μητέρες να κάνουν τα χαρτιά τους για την επιδότηση". Κοιτάζοντας τα αποτελέσματα, διαπίστωσα ότι οι μητέρες που τελικά πέρασαν στους δημοτικούς δεν είχαν εντυπωσιακά πολλά μόρια, κάποιες και λιγότερα από εμένα που πέρυσι ούτε σημασία δεν έδωσαν στην αίτησή μου. Άρα μούφα ότι παίρνουν άπορα και φτωχά παιδάκια. Όχι ότι δεν το φανταζόμουν, αλλά να που επιβεβαιώθηκα.

Στους δημοτικούς, σε όλους, και στην Καλαμαριά (κι εγώ Καλαμαριά είμαι) χρειάζεται μέσο. Ξέρω περιπτώσεις μητέρων που δεν εργάζονται και τα πηγαίνουν στον παιδικό για να πιουν τον καφέ τους, και τα πηγαίνουν στο δημοτικό (της Θεσσαλονίκης η αλήθεια, όχι της Καλαμαριάς) με μέσο και μένουν απέξω μανούλες που δουλεύουν κι έχουν περισσότερο ανάγκη τον παιδικό.

poukis
04-08-10, 10:07

καλα στο δήμο καλαμαριάς όταν πήγα και εγώ για αίτηση (πρώτη μέρα κιόλας) ο παιδικός που ήθελα μου είπαν οτι έκλεισαν οι θέσεις τους (είχε πολλους πολύτεκνους και άτομα χωρίς εισόδημα!!)...στο μεταξύ η κυρία αυτή μπροστά μου δέχτηκε τηλέφωνο απο την κουμπάρα της που ήταν στην καβάλα και είχε μία φίλη στην καλαμαριά, να βάλει τα 2 παιδιά της φίλης της στον παιδικό!! φυσικά δεν χάλασε το χατήρι της κουμπάρας!!!!!στο επομενο λεπτό όμως η ίδια μας έλεγε για την αξιοκρατια που υπάρχει στον δήμο καλαμαριάς!!!έλα που δεν μπορούσα να μιλήσω γιατι ήθελα να της ζητήσω να δεχτεί την αίτηση μου και όταν γίνει 2,5 χρονών το Σεπτεμβρή ο μικρός μου εάν έχει άδειες θέσεις να τον πάρουν...Φυσικά δεν το δεχτηκε γιατι ο "νόμος" δεν της το επιτρέπει!!!

kikileuteris
04-08-10, 10:10
καλημέρα!αυτό ειναι λοιπόν εδώ στο Ελλάντα??μόνο κανάλια?και εαν θες να πας εκει?παει το θεμα έληξε μαλλον...εχεις δικαιο σε οτι λες αλλα αντε να μπεςι σε μια τετοια διαδικασια..

Δυστυχώς...

Ο άντρας μου είναι εποχικός πυροσβέστης. Στις μεγάλες φωτιές κατεβάζουν μια ομάδα παιδιών στην Ολυμπία (δεν ήταν μέσα ο άντρας μου), όπου η φωτιά μαινόταν με όπλα το γκασμά και τα φτυάρια. Πρόβατα στη σφαγή. Τον πριζώνω (ε, όχι να χαθούν και ζωές για τη βλακεία των υπευθύνων), παίρνει τηλέφωνο στο κεντρικό δελτίο του mega ενημερώνει, με ονοματεπώνυμο κανονικά, και σε 5 λεπτά τους μάζεψαν από τη φωτιά!!!Τους είπαν κάποιος μας κάρφωσε στα κανάλια και τους μάζεψαν.

Έτσι ίσως σώθηκαν κάποιες ζωές.Ίσως όχι. Βεβαιώθηκα όμως τότε πως είναι η μόνη λύση τα κανάλια. Δυστυχώς...

kikileuteris
04-08-10, 10:16
καλα στο δήμο καλαμαριάς όταν πήγα και εγώ για αίτηση (πρώτη μέρα κιόλας) ο παιδικός που ήθελα μου είπαν οτι έκλεισαν οι θέσεις τους (είχε πολλους πολύτεκνους και άτομα χωρίς εισόδημα!!)...στο μεταξύ η κυρία αυτή μπροστά μου δέχτηκε τηλέφωνο απο την κουμπάρα της που ήταν στην καβάλα και είχε μία φίλη στην καλαμαριά, να βάλει τα 2 παιδιά της φίλης της στον παιδικό!! φυσικά δεν χάλασε το χατήρι της κουμπάρας!!!!!στο επομενο λεπτό όμως η ίδια μας έλεγε για την αξιοκρατια που υπάρχει στον δήμο καλαμαριάς!!!έλα που δεν μπορούσα να μιλήσω γιατι ήθελα να της ζητήσω να δεχτεί την αίτηση μου και όταν γίνει 2,5 χρονών το Σεπτεμβρή ο μικρός μου εάν έχει άδειες θέσεις να τον πάρουν...Φυσικά δεν το δεχτηκε γιατι ο "νόμος" δεν της το επιτρέπει!!!

Στο Δήμο Καλαμαριάς η μητέρα μου για να βάλει εμένα και τον αδερφό μου στο σταθμό (πριν 30 χρόνια) γιατί εργαζόταν έκανε φασαρία. Και σκέψου ότι είμαστε καλαμαριώτες και η τοπική εξουσία πάντα λίγο πολύ μας γνώριζε.

natty26
04-08-10, 10:19

Σε παρακαλώ εξηγησε μου γιατι μαλλον δεν καταλαβα. Εννοεις οτι εκτος απο την αιτηση στο ΕΕΤΑΑ για να παρουν καποιο παιδακι σε δημοτικο παιδικο σταθμο που υπηρχε στη λιστα επρεπε να ειχες παει να κανεις και αιτηση μονη σου απευθειας στον δημοτικο σταθμο?? Αυτο δεν αναγραφεται πουθενα στην προκυρηξη του ΕΕΤΑΑ, ή κανω λαθος???:confused:

poukis
04-08-10, 10:19
πάντως από ότι βλέπω στην καλαμαριά όλοι ξέρουμε για το το τι επικρατεί!και ναι εαν είχα και εγώ καποιο "δόντι" θα τον έβαζα αφού έτσι κινήτε το σύστημα...

natty26
04-08-10, 10:22

Εσεις πολλους πολυτεκνους ε? Στον Α' Δημοτικο Σταθμο Χαλανδριου στην Αθηνα εμεις ειχαμε ''πολλους καρκινους και άγαμες''! Μαλλον κατι παει στραβά στο Πολυδροσο..κατι μας ψεκαζουν και αρρωσταινουμε!:evil:

natty26
04-08-10, 10:40
Παντως περα του αστειου τα πραγματα στην Ελλαδα ειναι τραγικα! Ιδεα δεν ειχα καθοτι ξανθια βαμμενη (μαλλον η βαφή εισχωρησε στον εγκεφαλο) οτι πρεπει να έχεις μεσο για να βαλεις το παιδι σου στον παιδικο σταθμό που ανηκει! Εγω δεν ειχα, εψαξα ρωτησα, γιατι καιγομαι δυστυχως, βρηκα ενα αλλα μαλλον ηταν μικρο και δεν εφτασε. Ευτυχως που μπηκε μεσω ΕΕΤΑΑ (εντελως αξιοκρατικα να τονίσω) γιατι αλλιως πραγματικά δεν ξερω τι θα εκανα.

Katsarida
04-08-10, 10:44
Καλημέρα κορίτσια....
Αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει....
Βάση μορίων στην πρώτη επιλογή μου είμαι πρώτη επιλαχούσα.. ξέρει καμία να μου πει πότε θα γνωρίζω αν τελικά θα μας πάρουν ή όχι;;;;;

natty26
04-08-10, 10:47
Βασικά θα σε παρουν εαν καποια απο τις μητερες που εχουν δηλωσει το συγκεκριμενο σταθμο δεν παει τελικα να γραψει το παιδι της μεχρι τις 6/9/10. Οποτε καλο θα ηταν να τηλεφωνησεις στο σταθμο τοτε για να δεις τι γινεται.

AngelMama
04-08-10, 10:48
Τα παιδιά ανύπανδρων μητέρων εγγράφονται κατά προτεραιότητα στους δημόσιους βρεφονηπιακούς σταθμούς για ευνόητους λόγους. Είναι από τα λίγα που κάνει αυτό το κράτος για όλες αυτές τις μητέρες.

Το ότι παίρνουν παιδάκια επειδή οι γονείς έτυχε να έχουν "μπάρμπα" είναι γνωστό.
Ξέρω τουλάχιστον 3 γυναίκες που στέλνουν τα παιδιά τους ενώ δε δουλεύουν.
Αυτό είναι απαράδεκτο. Ειδικά φέτος με τις δημοτικές εκλογές θα γίνει της τρελλής!!!!!!!!!!

lina
04-08-10, 10:48
Σε παρακαλώ εξηγησε μου γιατι μαλλον δεν καταλαβα. Εννοεις οτι εκτος απο την αιτηση στο ΕΕΤΑΑ για να παρουν καποιο παιδακι σε δημοτικο παιδικο σταθμο που υπηρχε στη λιστα επρεπε να ειχες παει να κανεις και αιτηση μονη σου απευθειας στον δημοτικο σταθμο?? Αυτο δεν αναγραφεται πουθενα στην προκυρηξη του ΕΕΤΑΑ, ή κανω λαθος???:confused:

Αυτό μου είπαν αυτό σας λέω. Της είπα ότι εγώ θα βάλω τον σταθμό σας 5η επιλογή και αν με πάρουν, τα λέμε...Μου είπε "όπως θέλετε"! Αλλά και στη δημοτική επιχείρηση που πήγαινε ο μεγάλος πέρυσι μέσω επιδότησης, μας είπαν ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε προεγγραφή πριν κάνουμε χαρτιά. Η επιλογή όμως των μη επιδοτούμενων παιδιών θα γινόταν μετά τα αποτελέσματα του εεταα. Τελικά δεν μας πήραν εκεί μέσω προγράμματος αν και μετρώντας τα μόρια περνούσαμε οριακά. Ίσως οι ενστάσεις, ίσως κάτι άλλο (τι???)...Μας πήραν ευτυχώς στην τρίτη επιλογή και λέμε και 'ευχαριστώ'...

nirma
04-08-10, 11:24

Κι εγώ είχα πάρει τηλέφωνο στον Δημο Καλαμαριάς και μου είχαν πει κάτι αντίστοιχο. Αυτό που είχα καταλάβει τότε ήταν ότι οι δημοτικοί σταθμοί εχουν π.χ. 100 θέσεις. Για τις 70 θέσεις από αυτές οι μαμάδες που ενδιαφέρονται κάνουν αίτηση για να μπουν μέχρι 15/6/2010 (αν θυμάμαι καλά).
Τα κριτήρια είναι εισόδημα, αριθμος παιδιών ... και κυρίως το "μέσον". :mrgreen:

Αυτό ήταν τόσο φανερό που απλά εγώ δεν έκανα αίτηση, φαινόταν ότι ήταν αδικος κόπος.:confused:

Οι υπόλοιπες 30 θέσεις καλύπτονται με το πρόγραμμα του ΕΕΤΑΑ.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όμως: Ο σκοπός του προγράμματος ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι είναι να μπορούν να πανε όλα τα παιδάκια παιδικό σταθμό χωρίς να πληρώσουν. Επειδή δεν φτάνουν οι δημοτικοί σταθμοί για όλα τα παιδάκια, χρηματοδοτούνται κάποιοι ιδιωτικοί, για να δεχτούν τα υπόλοιπα.

:rolleyes:ΚΑΛΩΣ :confused::confused::confused:

Γιατί δίνουν και οι δημοτικοί σταθμοί θέσεις στο πρόγραμμα? :shock:
Σε αυτούς έτσι και αλλιώς δεν πληρώνουμε.... ΟΧΙ???

AngelMama
04-08-10, 11:30
Πληρώνουμε κάποια λίγα...
Λέγονται τροφεία.
είναι γύρω στα 50 ευρώ το μήνα και πάει ανάλογα με το εισόδημα.
Στην ουσία αυτό που πληρώνεις είναι το φαγητό τους.

poukis
04-08-10, 11:30
Κι εγώ είχα πάρει τηλέφωνο στον Δημο Καλαμαριάς και μου είχαν πει κάτι αντίστοιχο. Αυτό που είχα καταλάβει τότε ήταν ότι οι δημοτικοί σταθμοί εχουν π.χ. 100 θέσεις. Για τις 70 θέσεις από αυτές οι μαμάδες που ενδιαφέρονται κάνουν αίτηση για να μπουν μέχρι 15/6/2010 (αν θυμάμαι καλά).
Τα κριτήρια είναι εισόδημα, αριθμος παιδιών ... και κυρίως το "μέσον". :mrgreen:

Αυτό ήταν τόσο φανερό που απλά εγώ δεν έκανα αίτηση, φαινόταν ότι ήταν αδικος κόπος.:confused:

Οι υπόλοιπες 30 θέσεις καλύπτονται με το πρόγραμμα του ΕΕΤΑΑ.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όμως: Ο σκοπός του προγράμματος ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι είναι να μπορούν να πανε όλα τα παιδάκια παιδικό σταθμό χωρίς να πληρώσουν. Επειδή δεν φτάνουν οι δημοτικοί σταθμοί για όλα τα παιδάκια, χρηματοδοτούνται κάποιοι ιδιωτικοί, για να δεχτούν τα υπόλοιπα.

:rolleyes:ΚΑΛΩΣ :confused::confused::confused:

Γιατί δίνουν και οι δημοτικοί σταθμοί θέσεις στο πρόγραμμα? :shock:
Σε αυτούς έτσι και αλλιώς δεν πληρώνουμε.... ΟΧΙ???

απλως αυτοι που μπαινουν στο προγραμμα ειναι δημοτικες επιχειρησεις στισ οποιες δινεις ενα ποσο κοντα 150 με 200Ε το μηνα...

AngelMama
04-08-10, 11:32
τόσα πολλά;;;
εμένα μου είπαν για 50 ευρώ.

AngelMama
04-08-10, 11:33
εδώ έχουμε ιδιωτικό που παίρνει 250 ευρώ...

nirma
04-08-10, 11:34
Εκτός από αυτές τις δημοτικές επιχειρήσεις υπάρχουν όμως και οι απλοί δημοτικοί σταθμοί????

poukis
04-08-10, 11:34
σε εμας τοσο ειπαν...150 με 200

nirma
04-08-10, 11:36
τόσα πολλά;;;
εμένα μου είπαν για 50 ευρώ.

Για ένα τέτοιο ποσό κατάλαβα κι εγώ.
Και η αδερφή μου τόσο περίπου πληρώνει που τα πηγαίνει σε δημοτικό σταθμό

poukis
04-08-10, 11:40
οχι σε δημοτικο σταθμο..στην δημοτικη επιχειρηση του δήμου...

AngelMama
ρε κορίτσια... αποκλείεται να φτάνουν τόσο τα τροφεία.
αν ιδιωτικό βρίσκεις με 250... ποιος ο λόγος να το πας στο δημόσιο;;
από την άλλη ίσως να έχεις και δίκιο. μη κάνω την πολύξερη και εγώ τώρα τα μαθαίνω.

AngelMama
οχι σε δημοτικο σταθμο..στην δημοτικη επιχειρηση του δήμου...

η διαφορά ποια είναι;

poukis
04-08-10, 11:44
http://www.kalamaria.gr/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=28&id=15&Itemid=251 εδώ είναι οι επιχειρησεις του δήμου
και εδώ οι παιδικοί κρατικοι του δήμου
http://www.kalamaria.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=55&Itemid=262
η διαφορα είναι οτι οι επιχειρησεις ειναι κατι σαν "μαγαζι" του δήμου

nirma
04-08-10, 11:44
Μπράβο κορίτσι!!!

Ρε σεις, δεν ήξερα ότι υπάρχει ΤΕΤΟΙΟ θέμα με τα βρεφάκια!!! Ευτυχώς που δεν έκανα σε πολύ "δημοφιλείς" σταθμούς και μπήκα τελικά.
Ε, τουλάχιστον του χρόνου που θα 'ναι για παιδικό, ίσως μπούμε πιο εύκολα!

kalamaraki δεν μου είπες, τι έγινε με τον Δημοτικό Σταθμό;;;

Μπράβο και σε σάς :D:D:D
Κάποια ξεκουράζεται κοριτσάκι??? ;-);-);-)
διότι σε ψιλοχάσαμε... :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Πάντως έχεις δικαιο, στα μικρά ήταν μεγάλο το θέμα, εμείς είμαστε στις επιλαχούσες για την μικρή μου, όπως όλες οι υπόλοιπες όπως κατάλαβα, αλλά πολύ χαμηλά.
Δεν πειράζει :p διότι έτσι κι αλλιώς θα κρατούσα την κοπελίτσα που τις φυλαει όταν είμαι στην δουλειά.
Του χρόνου ελπίζω να είναι πιο εύκολο!!! :rolleyes:

Ξέρεις τι φήμη έχει το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ στο οποίο περάσαμε εμείς?

natty26
04-08-10, 11:48
Οι δημοτικοι σταθμοι ενω καποτε ανηκαν στο Υπουργειο, τωρα πια ανηκουν στους δημους. Δεν υπαρχει ενιαιο προγραμμα σε ολους πχ καποιοι προσφερουν φαγητο και μεταφορα καποιο οχι. Θεωρω πως αυτο το συστημα ειναι απαραδεκτο και κανονικα θα επρεπε ολοι να παρεχουν τα ιδια. Πχ στο Χαλανδρι ισχυει αυτο

http://www.halandri.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=RESOURCE&cresrc=2346&cnode=129

1. Κλίμακα Μηνιαίων Εισφορών (Τροφείων):
Η κλίμακα των μηνιαίων τροφείων, σύμφωνα με το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα διαμορφώνεται όπως παρακάτω:
Οικογενειακό εισόδημα
1 Παιδί
2 Παιδιά
Από 17.000 – 20.000
50
70
Από 20.001 – 30.000
65
90
Από 30.001 – 40.000
80
120
Από 40.001 – 50.000
100
150
Από 50.001 – 60.000
130
195
Από 60.001 – 80.000
160
225
Από 80.001 και άνω
200
300

poukis
04-08-10, 11:51
δημοτικοι σταθμοι ειναι αυτοι...για τις δημοτικες επιχειρησεις??

natty26
04-08-10, 11:55
δημοτικοι σταθμοι ειναι αυτοι...για τις δημοτικες επιχειρησεις??

Δεν ξερω τι εννοεις, ποια η διαφορα δηλαδη ??????:confused:

Μαλλον εμεις εδω δεν εχουμε!!

Οκ εχουμε δημοτικες επιχειρησεις αλλά δεν εχει κατι σαν παιδικο σταθμο!!

Δεν σας προλαβαινωωωω...

nirma
04-08-10, 12:00
http://www.kalamaria.gr/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=28&id=15&Itemid=251 εδώ είναι οι επιχειρησεις του δήμου

Αν πας στον πίνακα με τις δομές
http://www.eetaa.gr/paidikoi_stathmoi/2010-07-30_oristika-gynaikwn/domes_54.pdf
θα διαπιστώσεις ότι για την Καλαμαριά π.χ. υπάρχουν οι παιδικοί σταθμοί που υπάρχουν στο δεύτερο link που έβαλες και έχουν φορέα "ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ"
Φυσικά υπάρχουν και οι άλλοι... οι επιχειρήσεις του δήμου, που έχουν ονόματα τύπου "Βρεφική φωλιά" και έχουν φορέα "ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΩΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ"

Εγώ πάντως έχω ακόμα την απορία....

poukis
04-08-10, 12:02
οι δημοτικοί σταθμοί είναι αυτοί που έχει κάνει το κράτος γενικα σε όλη την Ελλάδα και σχεδον δεν πληρώνεις τιποτα, το πολύ 50Ε για το φαγητό. Δημοτικές επιχηρησεις είναι σαν παιδικοί σταθμοι που τους έχει κάνει ο δήμος απο μόνος του, στους οποίους είναι σαν τους ιδιοτικούς απλώς το αντιτιμο είναι ποιο μικρό και έχει ποιο πολλά άτομα για την φύλαξη των παιδιών. γενικά σαν ιδιωτικος (αλλα με τις απεργιες τους!). ο δήμος πολλές φορές καλύπτει ίσα ισα τα έξοδα του και πολλές φορές με λίγο κερδος. δες εδώ και άλλες δημοτικές επιχειρησεις που μπορει να κάνει ο δημός γενιικά.
http://www.kalamaria.gr/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=13&Itemid=236

poukis
04-08-10, 12:04
Αν πας στον πίνακα με τις δομές
http://www.eetaa.gr/paidikoi_stathmoi/2010-07-30_oristika-gynaikwn/domes_54.pdf
θα διαπιστώσεις ότι για την Καλαμαριά π.χ. υπάρχουν οι παιδικοί σταθμοί που υπάρχουν στο δεύτερο link που έβαλες και έχουν φορέα "ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ"
Φυσικά υπάρχουν και οι άλλοι... οι επιχειρήσεις του δήμου, που έχουν ονόματα τύπου "Βρεφική φωλιά" και έχουν φορέα "ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΩΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ"

Εγώ πάντως έχω ακόμα την απορία....

ναι σε αυτό δεν διαφωνώ..υπάρχουν και κανονικά δεν πρεπει να μπαίνουν γιατι το αντιτιμο ειναι 50Ε και είναι κρίμα χάνονται έτσι θέσεις..

nirma
04-08-10, 12:18
Αυτό ακριβώς.... δηλαδή αυτοί οι σταθμοί ενώ κανονικά δεν πληρώνονται, ή στην καλύτερη των περιπτώσεων πληρώνονται 2000 το χρόνο, τώρα θα πάρουν 3800.

μμμμμμμ

και ενω αυτά τα λεφτά θα μπορούσαν να τα πάρουν κάποιοι ιδιωτικοί σταθμοί για να πάνε τα υπόλοιπα παιδάκια που μείνανε απ'έξω.

Σίγουρα κάτι έχουν βρει που όλο αυτό το κάνει "σωστό" αν και εμένα δεν μου φαίνεται πολύ λογικό

kalamaraki
04-08-10, 12:36
Για ένα τέτοιο ποσό κατάλαβα κι εγώ.
Και η αδερφή μου τόσο περίπου πληρώνει που τα πηγαίνει σε δημοτικό σταθμό

Μια φιλη στελνει το παιδι της σε δημοτικο παιδικο σταθμο στην ηλιουπολη θεσ.νικης και δινει το μηνα 50ευρώ.....

σε εμας τοσο ειπαν...150 με 200

Εμενα στην Βρεφικη φωλια μας ζήτησαν 160ευρώ το μηνα....

αχ μας εκαψε αυτη η "Βρεφικη Φωλια".......Ο μοναδικος Δημοτικος Βρεφονηπιακος σταθμος στην καλαμαρια

lina
04-08-10, 13:01
Βγήκαν τα αποτελέσματα της Βρεφικής Φωλιάς επί πληρωμή; Συγγνώμη για το εκτός θέματος....

kalamaraki
04-08-10, 13:02
Εγω που πηρα τηλεφωνο.....μου ειπαν οτι θα βγουν αυριο γιατι σημερα συνεδριάζει η επιτροπη!.......Υποτιθεται θα εβγαιναν στις 30 Ιουλιου...αλλα μαλλον το μαγειρεμα παει συννεφο!

ritsa2
04-08-10, 13:22
Καλημερα κοριτσια.Εμεις περασαμε στην παιδικη μελωδια στη θεσσαλονικη.Μολις επικοινωνησα με τον παιδικο και μου ειπανε οτι για την εγγραφη θελουνε 100 ευρω.Ξερει καμια μανουλα αν ισχυει κατι τετοιο?

poukis
04-08-10, 13:24
Εγω που πηρα τηλεφωνο.....μου ειπαν οτι θα βγουν αυριο γιατι σημερα συνεδριάζει η επιτροπη!.......Υποτιθεται θα εβγαιναν στις 30 Ιουλιου...αλλα μαλλον το μαγειρεμα παει συννεφο!

και οι εγκαταστασεις δεν ειναι και οι καλύτερες...αλλα έχει χάρη που δεν έχει άλλο..

kikileuteris
04-08-10, 13:26
Στη βρεφική φωλιά είναι όντως τόσο. 160 ? περίπου. Σας συμβουλεύω, δυστυχώς, όταν τα γράφετε να έχετε ήδη βρει μέσο...:rolleyes:
Σας ενημερώνω ότι υπάρχει υπηρεσία σε κάθε δήμο για μείωση ή εξάλειψη τροφείων.Για να πληρώνετε λιγότερα δηλαδή.
Η συννυφάδα μου τα στέλνει στο δήμο Θεσσαλονίκης, και απευθύνθηκε στην ανάλογη υπηρεσία του δήμου για μείωση, και πλήρωνε τα μισά (από 200, 100 για το κάθε παιδί). Χωρίς μέσο. Πληρούσε όμως κάποια κριτήρια (πολύ χαμηλό εισόδημα για παράδειγμα). Φέτος που θέλησε εξάλειψη τροφείων αναζήτησε μέσο και της έκαναν εξάλειψη.

Όσοι λοιπόν τα πάτε σε δημοτικούς αναζητήστε αυτήν την υπηρεσία. Μην τους χαρίζετε δραχμή. Το δημόσιο και το κράτος μας κλέβουν καθημερινά.Δεκάρα τσακιστή μην τους δίνετε.

Και δοκιμάστε και τη φασαρία. Όπως ήδη σας έχω πει, εμένα και τον αδερφό μου πριν 30 χρόνια η μάνα μου με φασαρία μας έβαλε.

poukis
04-08-10, 13:31
μέσο εδώ, μέσο εκεί, μεσο παραπέρα...και ακους μπροστά στα ματια σου να βάζει τηλεφωνικα καποιους και εσένα να σου λεει αξιοκρατία!!!!και έχω κ 2 μαρτυρες μπροστα!!!
αλλά αντε βρες το δικαιο σου!!

kikileuteris
04-08-10, 13:43
Κυνηγήστε το παιδιά. Μην το αφήνετε έτσι. Εκεί βασίζονται και εκείνοι και τα κάνουν. Στο ότι δεν θα τους κυνηγήσουμε. Όμως αν δεν ξεκινήσουμε εμείς να διεκδικούμε τα αυτονόητα δε θα υπάρξει τέλος σε αυτό το παρακράτος που μας κυβερνά. Εμένα το πήρανε το παιδάκι μου με το πρόγραμμα. Αν δεν το παίρνανε και δε μου το πέρνανε ούτε στη βρεφική φωλιά θα γινόταν ο χαμός.

Χθες πήγα στο ΙΚΑ να πληρωθώ ασθένεια 15 ημερών για την εγκυμοσύνη μου την απέρριψαν γιατί δε συμπληρώνω τα απαραίτητα ένσημα από τον εργοδότη τα τελευταία 2 χρόνια - εγώ έχω ένσημα συνεχόμενα τα τελευταία δέκα χρόνια. Το λάθος μου?Ότι έμεινα κατευθείαν έγκυος στο δεύτερο. Και για 2 ένσημα μου είπαν ότι δε δικαιούμαι τα επιδόματα του ΙΚΑ. Με αναγκάζουν δλδ με συσπάσεις να πάω στη δουλειά για να μη χάσω 4500?, τα οποία είναι η γέννα μου. Ρώτησα την κοπέλα κάποια πράγματα και μου είπε ότι της έχουν πει να μη μας απαντάνε!Όλα αυτά μου τα είπαν αφού απευθύνθηκα σε ανώτερο, και το απόγευμα που θα είμαι ήρεμη και μόνη θα στείλω mail σε υπουργείο, ΙΚΑ κτλ, όπου βρω τελοςπάντων γιατί δεν είναι δυνατό μετά από 10 χρόνια ενσήμων να μου λένε να μην κάνω κάθε χρόνο παιδί!(αυτό μου είπαν εκεί).
Και ξέρω ότι δε θα γίνει τίποτα αλλά αν όλοι σκεφτούμε έτσι τότε ποτέ δε θα γίνει τίποτα. Πρέπει όλοι να ενεργούμε για το καλό όλων μας. Αν αδικείστε φτάστε μέχρι τέλους. Δεν ξέρετε τι θα καταφέρετε, αυτό θέλω να πω.
Επειδή λέμε δε βαριέσαι και ποιος το κυνηγάει τώρα, βρίσκουν και τα κάνουν. Αν όμως όλες όσες δεν παίρνατε το παιδάκι τους στον δημοτικό παιδικό από αδικία η κάθε μια μόνη της διαμαρτυρόταν μέχρι τέλους μπορεί στο τέλος κάτι να καταφέρνατε.

ritsa2
04-08-10, 13:46
Πηρα τηλ. στην εεταα και μου ειπανε οτι δεν πληρωνουμε τιποτα και να κανουμε εγγραφη καταγελια στην αθηνα.Η κοπελα μου ειπε οτι τους περνουν πολλες μαμαδες τηλ.γιατι τους ζητησαν μεχρι και 300 ευρω.Εμεις ειμαστε τυχεροι,μου ζητησαν απο 100 ευρω για καθε παιδι για εγγραφη.Επισης απο το παιδικο μου ειπε οτι θα ξεκινησουμε προσαρμογη 23 αυγουστου αλλα απο την εεταα μου ειπανε να κανουμε εγγραφη 2-6 σεπτεμβριου γιατι μεχρι τοτε θα στειλουνε τα χαρτια και αν ξεκινησουμε πιο νωρις πιθανον να ζητησουνε λεφτα για το διαστημα που δεν θα εχουν τα χαρτια.Δεν κανουμε καθολου καλη αρχη,αντε να δουμε τη συνεχεια!

ioanna21
04-08-10, 13:48
Καλημερα κοριτσια.Εμεις περασαμε στην παιδικη μελωδια στη θεσσαλονικη.Μολις επικοινωνησα με τον παιδικο και μου ειπανε οτι για την εγγραφη θελουνε 100 ευρω.Ξερει καμια μανουλα αν ισχυει κατι τετοιο?

Για τα βρέφη είναι 60 ευρώ και για τον παιδικό 100 ευρώ.
Εμένα μου το είχε πει από την πρωτη στιγμη που πήγα στον σταθμό.
Είναι χρήματα για γραφική ύλη,παιχνίδια,βιβλία κτλ.
Δεν μου φαίνεται παράλογο.
Ειναι κάτι που δεν το καλύπτει η ΕΕΤΑΑ.

poukis
04-08-10, 13:48
συμφώνω απόλυτα σεαυτό που λες. τους αφήνουμε και τα μας τα κάνουνε.
πολλές φορές όμως είναι τέτοιος ο ρυθμος της ζωής σου, που δεν σε αφήνει περιθόριο να κάνεις κάτι, εκτός απο το να πείς αντε πέρασε και αυτή η μέρα, ας πάμε στην επόμενη με δυσκολίες πάλι.

kikileuteris
04-08-10, 14:04
συμφώνω απόλυτα σεαυτό που λες. τους αφήνουμε και τα μας τα κάνουνε.
πολλές φορές όμως είναι τέτοιος ο ρυθμος της ζωής σου, που δεν σε αφήνει περιθόριο να κάνεις κάτι, εκτός απο το να πείς αντε πέρασε και αυτή η μέρα, ας πάμε στην επόμενη με δυσκολίες πάλι.

Έτσι κάνουμε δυστυχώς, κι εγώ το κάνω πολλές φορές, αλλά αγανακτώ πάρα πολύ με όλο αυτό που συμβαίνει.

kikileuteris
04-08-10, 14:12
Για τα βρέφη είναι 60 ευρώ και για τον παιδικό 100 ευρώ.
Εμένα μου το είχε πει από την πρωτη στιγμη που πήγα στον σταθμό.
Είναι χρήματα για γραφική ύλη,παιχνίδια,βιβλία κτλ.
Δεν μου φαίνεται παράλογο.
Ειναι κάτι που δεν το καλύπτει η ΕΕΤΑΑ.

Εμένα δε μου φαίνεται τόσο λογικό. 3800 ? το χρόνο τους δίνει η ΕΕΤΑΑ.Οι άλλες μανούλες που το πάνε επί πληρωμή δίνουν αυτά τα χρήματα?

lina
04-08-10, 14:12
Εμείς πέρυσι στη Δημοτική Επιχείρηση μέσω προγράμματος επιδότησης δεν πληρώσαμε εγγραφή (50 ευρώ). Και οι χειροτεχνίες και το υλικό που εξέδιδαν ήταν πολύ πλούσια. Σκεφτείτε πόσα λεφτά θα πάρουν οι δομές για κάθε παιδί...περισσότερα από όσα θα έπαιρναν αν δεν συμμετείχαν στο πρόγραμμα. Δεν τους φτάνουν για γραφική ύλη;

xara1
04-08-10, 14:20
Πηρα τηλ. στην εεταα και μου ειπανε οτι δεν πληρωνουμε τιποτα και να κανουμε εγγραφη καταγελια στην αθηνα.Η κοπελα μου ειπε οτι τους περνουν πολλες μαμαδες τηλ.γιατι τους ζητησαν μεχρι και 300 ευρω.Εμεις ειμαστε τυχεροι,μου ζητησαν απο 100 ευρω για καθε παιδι για εγγραφη.Επισης απο το παιδικο μου ειπε οτι θα ξεκινησουμε προσαρμογη 23 αυγουστου αλλα απο την εεταα μου ειπανε να κανουμε εγγραφη 2-6 σεπτεμβριου γιατι μεχρι τοτε θα στειλουνε τα χαρτια και αν ξεκινησουμε πιο νωρις πιθανον να ζητησουνε λεφτα για το διαστημα που δεν θα εχουν τα χαρτια.Δεν κανουμε καθολου καλη αρχη,αντε να δουμε τη συνεχεια!
teoritsa, σε ποιο τηλ τους βρήκες? Προσπαθώ μέρες και δεν το σηκώνει κανένας

kalamaraki
04-08-10, 14:25
Εμενα παλι αυτο με τα 100ευρω και τα 50 για εγγραφη μου κανει καπως.......
Εγω αν ειχε περάσει το παιδι μου στην Παιδικη μελωδια θα το κατηγγειλα στην Εεταα χωρις δισταγμο...!

kikileuteris
04-08-10, 14:31
Κι εγώ συμφωνώ με το kalamaraki. Βέβαια, είναι η πρώτη χρονιά λειτουργίας του συγκεκριμένου παιδικού και μπορεί να μη γνωρίζουν. Ας το έχουμε υπόψη μας κι αυτό.Αλλά μη δεχτείτε να τα πληρώσετε κι αν γίνετε από αισχροκέρδεια κι όχι από άγνοια καταγγείλτε το κατευθείαν.

v & a
04-08-10, 14:33
μηπως στα επιδοτουμενα χρηματα του συγκεκριμενου δεν εχει καποια παροχη μεσα και σας ζητανε χρηματα για αυτη? πχ μετακινηση? (ή ισχυριστουν κατι τετοιο μετα?)

lina
04-08-10, 14:38
Εμενα παλι αυτο με τα 100ευρω και τα 50 για εγγραφη μου κανει καπως.......
Εγω αν ειχε περάσει το παιδι μου στην Παιδικη μελωδια θα το κατηγγειλα στην Εεταα χωρις δισταγμο...!

Επαναλαμβάνω εμείς πέρυσι ΔΕΝ πληρώσαμε εγγραφή...για να μην παρεξηγηθώ

kalamaraki
04-08-10, 14:40
Ναι...εγω Λινα μου αναφέρομαι στην Παιδικη Μελωδια που φετος λειτουργει για πρωτη φορα!!!!!!!!! Και εφοσον λενε απο την Εεταα οτι ειναι παράνομο .......ειναι παράνομο !!!!

kalamaraki
04-08-10, 14:42

2131320600 το σηκωνει μια ξυνη....ζητα μια αλλη !

xara1
04-08-10, 16:15
ευχαριστώ!! Σε αυτό παίρνω αλλά δεν το σηκώνει κανένας. Θα είναι τύχη να τους πετύχεις τέτοια εποχή. Θα ξαναπροσπαθήσω πολύ πρωί

ioanna21
04-08-10, 16:44
Ναι...εγω Λινα μου αναφέρομαι στην Παιδικη Μελωδια που φετος λειτουργει για πρωτη φορα!!!!!!!!! Και εφοσον λενε απο την Εεταα οτι ειναι παράνομο .......ειναι παράνομο !!!!

Εγώ είχα πάει να ρωτήσω χωρις να αναφέρω για την ΕΕΤΑΑ και μου το είχε πει εξαρχής για την εγγραφή. Την εγγραφή την πληρώνουν και μαμάδες που πληρώνουν κανονικά δίδακτρα.
Εσυ καλαμαράκι ρωτησες στην ΕΕΤΑΑ και σου είπαν ότι είναι παράνομο??
Γιατί αν είναι έτσι αλλάζει το πράγμα!!!
Απ΄ότι θυμάμαι δεν είμαι και απολυτως σίγουρη μου είχαν πει και στο Baby College για εγγραφή...
π.χ μετακίνηση σε κάποιους παιδικούς είναι επιπλέον δεν το παρέχει η ΕΕΤΑΑ και το πληρώνεις.

Απο άλλους παιδικούς σας ζήτησαν εγγραφή??

kikileuteris
04-08-10, 16:54
Εγώ είχα πάει να ρωτήσω χωρις να αναφέρω για την ΕΕΤΑΑ και μου το είχε πει εξαρχής για την εγγραφή. Την εγγραφή την πληρώνουν και μαμάδες που πληρώνουν κανονικά δίδακτρα.
Απ΄ότι θυμάμαι δεν είμαι και απολυτως σίγουρη μου είχαν πει και στο Baby College για εγγραφή...
π.χ μετακίνηση σε κάποιους παιδικούς είναι επιπλέον δεν το παρέχει η ΕΕΤΑΑ και το πληρώνεις.

Στο baby college σίγουρα δε ζητάν εγγραφή σίγουρα.3η χρονιά το πάει εκεί η ξαδέρφη μου με το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Την μετακίνηση την πληρώνεις εξτρά σε αρκετούς παιδικούς, είναι άσχετο με τα 100? που ζητάει η συγκεκριμένη

AngelMama
04-08-10, 17:04
και εμένα η μαντάμ από το παιδικό
μου ζήτησε 50 ευρώ πριν ακόμα με δεχτούν
για να κρατήσουν όπως είπε θέση στο λεωφορειάκι.

Ααααα.... είμαι σίγουρη ότι θα τα ξαναζητήσει...

kalamaraki
04-08-10, 17:09

Οχι δεν τα ζητησε απο μενα....ποιο πανω λεει μια αλλη μαμα οτι της ζητησε ενω εχει περασει με το προγραμμα 100ευρώ εγγραφη.....
Και πηρε εκεινη η κοπελλα στην Εεταα και της ειπαν οτι ειναι παράνομο , και να κανει καταγγελια στην Εεταα..........

ioanna21
04-08-10, 17:13

ΟΥΠΣ!!!!
Τώρα το είδα!!!
Κι εμένα μου είπε για 23/8 προσαρμογή.
ε τωρα να ζητήσουν χρήματα και για την προσαρμογή???? Δεν νομίζω!!! θα πέσει φάπα!!!
Αλλά για την εγγραφή μου κάνει εντύπωση!! δηλαδή ειναι παράνομο!!!
Θα πάρω στον παιδικό για περαιτερω εξηγησεις!!!!!

ioanna21
04-08-10, 17:26
Δεν θέλω να απογοητευτώ, δεν θέλω δεν θέλω δεν θέλω!!!!!!!!!!!!!!!
από την Παιδική Μελωδία!!!!!!!
Μου εχει δώσει τις καλύτερες εντυπώσεις η ιδιοκτήτρια!!!
Τι να πω βρε κορίτσια θα δείξει!!

melisoula
04-08-10, 17:43
ιωαννα μου σιγουρα θα σου ζητησει χρηματα για την προσαρμογη... εγω τουλαχιστον ετσι το κοβω! αν δεν θελεις να πληρωσεις ρωτα τους αν θα χρεωθεις για αυτο το διαστημα κ πες τους οτι θα το στειλεις το παιδι 01/09 που αρχιζει η επιδοτηση!
για να γνωριζεται η συμβαση με την εεταα ειναι απο σεπτεμβρη μεχρι ιουλιο αρα κ τον επομενο αυγουστο εαν θελεται να αφησετε το παιδι ειναι επι πληρωμη!

ioanna21
04-08-10, 17:50
Καλά ετσι και ζητήσει χρήματα θα χάσω πάσα ιδέα!!!!! ειλικρινά!!!!!
θα πάρω αυριο το πρωι να μάθω!!
Θα σας πω λεπτομέρειες!!

melisoula
04-08-10, 18:12
μου φαινεται πολυ περιεργο ετσι οικιοθελως να κρατησουν το παιδι μια βδομαδα νωριτερα! :???: πραγματικα ετσι κ σου πει οτι δεν θα χρεωσουν τπτ θα εντυπωσιαστω!!!

ioanna21
04-08-10, 18:37
μου φαινεται πολυ περιεργο ετσι οικιοθελως να κρατησουν το παιδι μια βδομαδα νωριτερα! :???: πραγματικα ετσι κ σου πει οτι δεν θα χρεωσουν τπτ θα εντυπωσιαστω!!!

Δεν νομίζω να ζητησουν κατι τετοιο!! Είναι παράλογο!!
και δεν μου ανεφερε τίποτα η κοπέλα!
Και για την εγγραφή μου το είχε ξεκαθαρίσει απο την αρχή!!!
Ίσα ισα που σε όλες τις μητέρες ελεγε να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα!!
Πράγμα που άλλοι παιδικοί δεν το ανεφεραν καθόλου.
Ας μην κανω εύκολα υποθέσεις.

nirma
05-08-10, 09:43
Κορίτσια για την εγγραφή κι εγώ το έχω ακούσει.:roll:
Συγκεκριμένα όταν πήγαινα να δώ τους σταθμούς που θα δήλωνα μου το είχε πει σίγουρα το ΜΗΤΕΡΑ και νομίζω ο ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ.... :rolleyes: αν και δεν περάσαμε σε αυτούς.
Πρέπει να το διευκρινήσουμε αν μας ζητήσουν εγγραφή τί πρέπει να κάνουμε

mor@ki_K
05-08-10, 10:45
Καλά ετσι και ζητήσει χρήματα θα χάσω πάσα ιδέα!!!!! ειλικρινά!!!!!
θα πάρω αυριο το πρωι να μάθω!!
Θα σας πω λεπτομέρειες!!

Καλημέρα κορίτσια!
Λοιπόν εγώ πέρισυ την έγγραψα στον παιδικό μέσω αυτού του προγράμματος αλλά ήταν δημόσιος και δεν έδωσα ούτε ευρώ.
Μην τρώτε κουτόχορτο!!!
Το πρόγραμμα ξεκινάει από Σεπτέμβριο 2010 μέχρι Ιούλιο 2011.
Να την πας από Σεπτέμβριο. Αυτα με τις προσαρμογές που σου λέει για μένα είναι μλκς, σίγουρα χρειάζεται η προσαρμογή αλλά από Σεπτέμβριο πήγενε το παιδί. Αν επιμένει για λεφτά, να την κάνεις καταγγελία ή να της πεις "πως θα ενημερωθείς πρώτα από την ΕΕΤΑΑ και μετά θα πράξεις". Να δούμε τι θα σου πει η κυρία? Μόλις ακούσει ΕΕΤΑΑ θα της κοπούνε τα πόδια..:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Μην φοβάσαι καθόλου, δεν υπάρχει περίπτωση να μεταχειρηστεί το παιδάκι σου διαφορετικά από τα άλλα επειδή θα΄σαι εσύ ενημερωμένη, αλλιώς θα ρίξεις μία ωραιότατη καταγγελία και δεν θα πάρουν 1 κοπέλα μου!!!
Και φυσικά δεν τους συμφέρει, 3800 είναι αυτά.

ritsa2
05-08-10, 13:22
Πηρα τηλ.στην ΕΕΤΑΑ στη Θεσσαλονικη.Κι εγω πηρα αρκετες φορες και συνεχεια μιλουσαν.η κοπελα ηταν πολυ εξυπηρετικη,κι αλλη φορα που πηρα ηταν ευγενεστατες.

kalamaraki
05-08-10, 16:12
Ουτε σημερα τα αποτελεσματα...................................
Αυριο μας ειπαν...................
Αντε να δουμε .....το ελληνικο δημοσιο μου @#$@!%#

kassy
05-08-10, 16:49
καλιμερα κι απο μενα,
και εμαις στη παιδικη μελωδία περάσαμε (οποια περασε εκει και θελει ασ στειλει πμ να γνωριστουμε)
πηγα από εκει και ρώτησα
τα 100 ευρω ειναι λεει χαρτια μπογιες και αλλα, δεν μου φαινεται παραλογο γιατι ακομη και στο δημοσιο νηπιαγωγείο ζηταν ένα τετοιο ποσο για αυτά τα είδη, το ίδιο μας ζητούσαν και στον ιδιωτικό παιδικό που πηγαιναμε μέχρι τώρα
όσο για τη βδομάδα πριν την 1η σεπτεμβρίου, δεν είναι για να το πασ και να το αφήσεις, είναι να το πασ 2-3 ωρες το πολύ και σ΄ αυτό το διάστημα να είσαι και εσύ εκεί σε "χώρο αναμονής" και αυτό μπορεί να γίνει είτε πρωί είτε απογευμα όποτε μπορεί ο καθένας και αν μπορεί, αλλά όχι να τ΄ αφησεις και να φύγεις για όλο το πρωι, οπότε φαντάζομαι ευλογα πως δεν θα χρεώνεται
Πάντως οπώς και οι υπόλοιπες οι άνθρωποι μου φάνηκαν συνεννοήσημοι και ευχομαι να έχουμε καλή συνεργασία αυτή τη σχολική χρονια

kalamaraki
05-08-10, 16:53
Ειναι γελοιο κατ' εμε να ζηταει 100ευρώ εγγραφη!
Θα παρει 3800ευρω για καθε παιδι δηλαδη 30παιδια =>114.000ευρώ................
Το θεωρρω κακή αρχη...........το να ζητάει χρηματα εγγραφης σε παιδια που θα φοιτησουν μεσω ΕΕΤΑΑ............

kalamaraki
05-08-10, 17:01
Και για να ακριβολογουμε......(επειδη τα ψιλοπήρα τωρα- οκ θα τα αφησω μετα χε χε)
Θελει δηλαδη απο 30παιδια 100 ευρω....Δηλαδη θελει 3000ευρώ για αναλώσιμα μπογιες χρωματα μπλοκ κτλπ..............................????????????????????????
Επειδη ειμαι του επαγγέλματος (εικαστικος) μια χαρα μπορει να τα βγαλει περα και με 1500ευρώ για ολη την χρονια αγοράζοντας τα απο την αρχη ολα!
Αντε να μη ακουω χαζομαρες......3000ευρώ για εποπτικα μεσα και χαρτια......
Ελεος δηλαδη......
Την Αρτα και τα Γιαννενα αγοράζεις απο χαρτικα κτλπ με 3000ευρώ!

kikileuteris
05-08-10, 17:03
Συμφωνώ με το καλαμαράκι. Σε άλλα σχολεία στο baby college πχ σου δίνουν μια λίστα με πράγματα που πρέπει να προμηθευτείς για τη χρονιά. Αυτό οκ. Όχι 100? μπαμ.Γιατί στο φινάλε πως ορίζεις εσύ την οικονομική μου δυνατότητα?Εγώ μπορεί τα 'ιδια πράγματα να δύναμαι να τα αγοράσω με 50?.

kalamaraki
05-08-10, 17:05
Ε καλα τωρα....Κική μου τελικα ολοι τους ιδιοι ειναι !!!!!!!!!
Εγω αυτο καταλαβαινω με το να ζηταει 100ευρώ (ελεος....ακου 100! ) για εγγραφη!

kassy
05-08-10, 17:08
Καλα τι λεμε τωρα, εδω στο ΔΗΜΟΣΙΟ νηπιαγωγείο πήραν 50 απο τον καθένα για υλικά τα οποία οπως φανταζομαστε τα προμηθεύονται από το ... κρατός??
Παντως τρια χρόνια τωρα εμειες πληρώναμε ΚΑΘΕ χρονο εγγραφή για Καθε παιδί στον παιδικό που πήγαιναν, και τον οποίο φυσικά πληρωμανε καθε μήνα κανονικα

kassy
05-08-10, 17:10
Συμφωνώ με το καλαμαράκι. Σε άλλα σχολεία στο baby college πχ σου δίνουν μια λίστα με πράγματα που πρέπει να προμηθευτείς για τη χρονιά. Αυτό οκ. Όχι 100? μπαμ.Γιατί στο φινάλε πως ορίζεις εσύ την οικονομική μου δυνατότητα?Εγώ μπορεί τα 'ιδια πράγματα να δύναμαι να τα αγοράσω με 50?.

Η αλήθεια είναι πως αυτό θα ήταν μια καλή περίπτωση ωστε να μην μπεις στη διαδικασία να υποθεσεις αλλα...

kikileuteris
05-08-10, 17:10
Έχω ακούσει πολλούς παιδικούς και δημόσιους και ιδιωτικούς να σου δίνουν μια λίστα με τι πράγματα πρέπει να προμηθευτείς γι αυτό ίσως δε μου φαίνεται περίεργο όταν σου δίνουν λίστα.

Στη συγκεκριμένη μου κάνει εντύπωση που το ζήτησε και σε μια ξαδέρφη μου (ναι, είμαστε μεγάλο σόι!!!) της οποίας η μπέμπα δεν είναι ούτε χρονών.(πέρασε κι αυτή με τον ΕΕΤΑΑ)Για τον ίδιο λόγο, γραφική ύλη.Και ερωτώ: ένα βρεφάκι να την κάνει τι την γραφική ύλγ?Και είναι πραγματική ερώτηση γιατί δεν ξέρω. Πόσο θα ασχοληθεί ένα βρεφάκι με τα εικαστικά?Πόσο μπορεί?

kalamaraki
05-08-10, 17:11
Μα για αυτο λεμε κασυ..............
Οτι επειδη δινεις στον δημοσιο 50ευρώ (που εκει τα πληρωνεις για αλλο λογο...γιατι τα κονδυλια ειναι ανυπαρκτα και απο καπου πρεπει να βρεθουν τα χρηματα για εποπτικα μεσα υλικα κτλπ) αυτο σημαινει οτι στον ιδιωτικο τα 100ειναι οκ?
Μη τρελλαθουμε....δειτε λιγο τις τιμες στα βιβλιοπωλεια των υλικων ....και ελατε να συζητήσουμε! Σημειωση μια κολλα κανσον χρωματιστη αυτες που κανουν τα παιδια κατασκευες καρτες πχ..αν αγορασεις μια την πληρωνεις 50λεπτα.........αν αγορασεις 100...την παιρνεις με 35λεπτα!

kassy
05-08-10, 17:18
εχεις δικιο ωρε καλαμαρακι, εχουμε συνηθισει να τα χωνουμε χωρις να αναρωτιωμαστε πολυ πολυ...
ασε που για τα μικρα ειναι απιθανο να χρειαστουν γραφικη ύλη,
τελικα που καταλήγουμε?? ειναι νομιμο και λογικό να τα ζητήσουν και να τα πάρουν τα χρήματα της έγγραφης ή όχι??
και όπως είπε και καποια άλλη νωρίτερα, το κανεις θέμα και γίνεσαι κακος και έχεις το άγχος για το πως θα φέρονται στο παιδίσου ή κανεις την παπια???

kalamaraki
05-08-10, 17:23
Το θεμα μου δεν ειναι αν εχω δικιο ή οχι....
Το θεμα μου ειναι αν ειναι σωστο ή οχι. Κατ' εμε δεν ειναι..............
Και ειμαι σχεδον σιγουρη οτι απο αυτα τα λεφτα θελει να βγαλει αλλα εξοδα
οπως να αγορασει επιτραπεζια παιχνιδια, κουκλοθεατρο πχ και αλλα...........
Δεν ξερω τι θα κανετε εσεις.....
Εγω δεν θα τα εδινα αφου θα συμβουλευομουν την ΕΕΤΑΑ.......
Γιατι αν κανεις δεν πει κατι....ποτε δεν θα γινει μια αρχη!
Και ναι θα ειχα φοβο και ανυσηχια πως φερονται στο παιδι μου.........
και αν επιανα κατι...μαυρο φιδι που τους εφαγε!
Πολλα χρονια στη ζωη μου εκανα το κοροιδο και δεν μιλούσα ....
Τωρα πια φυγαν αυτα τα χρονια....χωρις γυρισμο!
Το δικιο μου το ψαχνω και επιμενω να δικαιωθω!

kikileuteris
05-08-10, 17:29
Το θεμα μου δεν ειναι αν εχω δικιο ή οχι....
Το θεμα μου ειναι αν ειναι σωστο ή οχι. Κατ' εμε δεν ειναι..............
Και ειμαι σχεδον σιγουρη οτι απο αυτα τα λεφτα θελει να βγαλει αλλα εξοδα
οπως να αγορασει επιτραπεζια παιχνιδια, κουκλοθεατρο πχ και αλλα...........
Δεν ξερω τι θα κανετε εσεις.....
Εγω δεν θα τα εδινα αφου θα συμβουλευομουν την ΕΕΤΑΑ.......
Γιατι αν κανεις δεν πει κατι....ποτε δεν θα γινει μια αρχη!
Και ναι θα ειχα φοβο και ανυσηχια πως φερονται στο παιδι μου.........
και αν επιανα κατι...μαυρο φιδι που τους εφαγε!
Πολλα χρονια στη ζωη μου εκανα το κοροιδο και δεν μιλούσα ....
Τωρα πια φυγαν αυτα τα χρονια....χωρις γυρισμο!
Το δικιο μου το ψαχνω και επιμενω να δικαιωθω!

Εγώ συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου. Όταν νιώθουμε ότι αδικούμαστε πρέπει να διεκδικούμε το δίκιο μας κι όχι να λέμε έλα μωρέ τώρα δε βαριέσαι, γιατί σε αυτήν τη νοοτροπία πατάνε και μας εκμεταλλεύονται όλοι αυτοί που το κάνουν.
Και ναι ίσως αν διαμαρτυρυθεί (σίγουρα το έχω γράψει λάθος:?) μόνο ένας να μη γίνει τίποτα. Όμως αν ο καθένας από τη μεριά του διαμαρτυρηθεί (δε μπορεί, κάπου θα το πετύχω το σωστό;) ) και δεν πει δε βαριέσαι τότε θα γίνουμε πολλοί κι όλο και κάτι θα καταφέρουμε να αλλάξουμε;);)

kalamaraki
05-08-10, 17:31
Kiki......
το δευτερο ειναι το σωστο χαχαχαχαχαχα

melisoula
05-08-10, 21:03
να ρωτησω κατι ρε κοριτσια? μεσα στην επιδοτηση περιλαμβανει σιτηση?

kikileuteris
05-08-10, 21:10
να ρωτησω κατι ρε κοριτσια? μεσα στην επιδοτηση περιλαμβανει σιτηση?

Ανάλογα το σταθμό. Μπες στις επιλέξιμες δομές και δες ο σταθμός που μπήκατε τι περιλαμβάνει. Οι ιδιωτικοί συνήθως δεν περιλαμβάνουν.Οι δημοτικοί πάλι ναι.

melisoula
05-08-10, 21:25
Ειναι γελοιο κατ' εμε να ζηταει 100ευρώ εγγραφη!
Θα παρει 3800ευρω για καθε παιδι δηλαδη 30παιδια =>114.000ευρώ................
Το θεωρρω κακή αρχη...........το να ζητάει χρηματα εγγραφης σε παιδια που θα φοιτησουν μεσω ΕΕΤΑΑ............
ρωτησα αν περιλαμβανει σιτιση για τον εξης λογο: για 30 παιδακια θελεις 3 εκπαιδευτικους 1 καθαριστρια κ 1 μαγειρισσα συνολο 5 ατομα....
1400? (μεσο ορο θελει το καθε ατομο για μισθοδοδοσια κ ικα- κ δεν μιλαω για δημοτικο πσ εκει θελει γυρω στο 2000?) * 14 μηνες* 5 ατομα= 98000? αρα τα 114000ε δεν ειναι αρκετα τελικα , αν σκεφτησεις οτι παρεχει φαγητο, εχει εξοδα παγια, νοικι, πετρελαιο , δεη κτλ συν εξοδα συντηρησης!

kikileuteris
05-08-10, 21:46
ρωτησα αν περιλαμβανει σιτιση για τον εξης λογο: για 30 παιδακια θελεις 3 εκπαιδευτικους 1 καθαριστρια κ 1 μαγειρισσα συνολο 5 ατομα....
1400? (μεσο ορο θελει το καθε ατομο για μισθοδοδοσια κ ικα- κ δεν μιλαω για δημοτικο πσ εκει θελει γυρω στο 2000?) * 14 μηνες* 5 ατομα= 98000? αρα τα 114000ε δεν ειναι αρκετα τελικα , αν σκεφτησεις οτι παρεχει φαγητο, εχει εξοδα παγια, νοικι, πετρελαιο , δεη κτλ συν εξοδα συντηρησης!

Αυτοί οι μισθοί στους ιδιωτικούς παιδικούς δίνονται σε μια άλλη χώρα. Εδώ κανείς δεν κολλάει ένσημα και δίνουν μάξιμουμ 600 ?.

melisoula
05-08-10, 22:37
Αυτοί οι μισθοί στους ιδιωτικούς παιδικούς δίνονται σε μια άλλη χώρα. Εδώ κανείς δεν κολλάει ένσημα και δίνουν μάξιμουμ 600 ?.
για να μπεις σε επιδοτουμενο προγραμμα του εσπα (οπως ειναι της εεταα) πληρεις καποιες προυποθεσεις κ ανα πασα στιγμη μπορεις να ελεχθεις....
οποτε ειναι αδυνατο να εχεις ανασφαλιστα ατομα! ο βασικος ειναι 714? εξτρα πτυχιο, γαμος κτλ

kikileuteris
05-08-10, 23:02
για να μπεις σε επιδοτουμενο προγραμμα του εσπα (οπως ειναι της εεταα) πληρεις καποιες προυποθεσεις κ ανα πασα στιγμη μπορεις να ελεχθεις....
οποτε ειναι αδυνατο να εχεις ανασφαλιστα ατομα! ο βασικος ειναι 714? εξτρα πτυχιο, γαμος κτλ

Πιθανόν αλλά αμφιβάλλω πολύ να σου πω την αλήθεια.Η κουμπάρα μου είναι βρεφονηπιοκόμος και όλα τα χρόνια έτσι δούλευε - όχι μόνο αυτή.Το 90% των σταθμών δουλεύουν έτσι. Μόνο αυτοί που ανήκουν σε ομίλους (πχ ελληνικό κολλέγιο) και αυτοί που είναι της εκκλησίας πληρώνουν σωστά.Ξέρω σταθμό που θα έμπαινε στο πρόγραμμα και όλες τις κοπέλες τις είχε όπως σου ανέφερα. Δεν μπήκε από δική του θέληση τελικά γιατί αργούν να τους πληρώσουν.Ξέρω και σταθμό που είναι στο πρόγραμμα, και η ιδιοκτήτρια έχει αποφάσεις τελεσίδικες εις βάρος της για μη πληρωμή δεδουλευμένων, πλαστογραφία κτλ. Η ίδια μάλιστα έφυγε από διευθύντρια παιδικού σταθμού στην Καλαμαριά κατηγορούμενη για κατάχρηση οικονομική 10.000.000 δραχμών. Και είμαι 1000% σίγουρη ότι δεν έχει όλες τις κοπέλες σωστά με πρόσληψη.

Τώρα όσον αφορά τους ελέγχους στην Ελλάδα, είναι πασίγνωστος ο τρόπος που γίνονται.

melisoula
05-08-10, 23:57
κοιταξε αργα ή γρηγορα θα την "πατησουν" γιατι στο εσπα ειναι ευρωπαικα κονδυλια... οποτε η ευρωπη το κυνηγαει το θεμα!

mor@ki_K
06-08-10, 09:43
καλιμερα κι απο μενα,
και εμαις στη παιδικη μελωδία περάσαμε (οποια περασε εκει και θελει ασ στειλει πμ να γνωριστουμε)
πηγα από εκει και ρώτησα
τα 100 ευρω ειναι λεει χαρτια μπογιες και αλλα, δεν μου φαινεται παραλογο γιατι ακομη και στο δημοσιο νηπιαγωγείο ζηταν ένα τετοιο ποσο για αυτά τα είδη, το ίδιο μας ζητούσαν και στον ιδιωτικό παιδικό που πηγαιναμε μέχρι τώρα
όσο για τη βδομάδα πριν την 1η σεπτεμβρίου, δεν είναι για να το πασ και να το αφήσεις, είναι να το πασ 2-3 ωρες το πολύ και σ΄ αυτό το διάστημα να είσαι και εσύ εκεί σε "χώρο αναμονής" και αυτό μπορεί να γίνει είτε πρωί είτε απογευμα όποτε μπορεί ο καθένας και αν μπορεί, αλλά όχι να τ΄ αφησεις και να φύγεις για όλο το πρωι, οπότε φαντάζομαι ευλογα πως δεν θα χρεώνεται
Πάντως οπώς και οι υπόλοιπες οι άνθρωποι μου φάνηκαν συνεννοήσημοι και ευχομαι να έχουμε καλή συνεργασία αυτή τη σχολική χρονια

Βρε κοπέλα μου τα ξέρω αυτά με την προσαρμογή, ξέρω πως την 1η εβδομάδα είναι εβδομάδα προσαρμογής, τι θα γίνει δηλαδή αν το πας για προσαρμογή από τον Σεπτέμβριο???Όποτε γουστάρειες ΕΣΥ θα πας το παιδί σου το ξέρεις αυτό? Και 100 ευρώ για 2 ώρες την ημέρα δεν είναι πάρα πολλά χρήματα???
Εγω που την είχα σε δημόσιο που κανονικά δίνεις 100 ευρώ τον μήνα για όλα τα παραπάνω που λες, παρόλο που είμασταν στο πρόγραμμα, σχεδόν κάθε βδομάδα ερχόταν η μικρή με ζωγραφιές, μολύβια και δώρα με γραφική ύλη!!!
Το χρόνο αν την πήγενα χωρίς το πρόγραμμα θα έπερναν 1100 ευρώ ενώ με το πρόγραμμα πέρισυ πήρανε 3500!!!!!
Αυτό έλειπε να μην την δίνανε ή να μου αητούσανε και λεφτά!χαμός θα γινότανε!

Μη μασάς, πάρε στην ΕΕΤΑΑ να ενημερωθείς, θα σε κατακλέψουν μου φαίνεται...

mor@ki_K
06-08-10, 09:46
κοιταξε αργα ή γρηγορα θα την "πατησουν" γιατι στο εσπα ειναι ευρωπαικα κονδυλια... οποτε η ευρωπη το κυνηγαει το θεμα!

Μην το λες...

kikileuteris
06-08-10, 09:49

Πάλι Έλληνες θα κάνουν τους ελέγχους, οπότε...Μάλιστα ο συγκεκριμένος παιδικός έχει ξαναχρησιμοποιήσει ευρωπαϊκά προγράμμα τα και έχει ξανακάνει ακριβώς τα ίδια...

Σοφία Τ.
06-08-10, 10:20
Οι σταθμοι δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ζητησουν χρηματα για εγγραφη.

kalamaraki
06-08-10, 10:21
Ετσι μπραβο! Μπραβο Σοφάκι μου!
Αντε γιατι πολυ αερα πηραν ολοι τους....

Παντως για τον καινουργιο σταθμο...που τοοοοοσα ειπωθηκαν μου κακοφάνηκε παρα πολυ!

kalamaraki
06-08-10, 10:23
ααα εχω και αλλο νεο.....
Και στον Δημοτικο Βρεφονηπιακο σταθμο ....και εκει ναι ναι ειμαι στις επιλαχουσες!!!
Ειναι η χρονια μουυυυυυυυυυυυυυυυυ
χαχαχα

να πω και καμμια βλακεια....για να μη κλαιω παλι...αχ αχ

kikileuteris
06-08-10, 10:25
Μπράβο ρε Σοφία!Και τον είχα βάλει και 3η επιλογή.Και γενικώς δηλαδή αν θα ρίξετε μια ματιά παίζει να ήταν κι ο πιο δημοφιλής εδώ Θεσσαλονίκη. Του χρόνου θα τον απορρίψω. Όχι τίποτα αλλά δε μου αρέσει καθόλου να με κοροϊδεύουν.

kikileuteris
06-08-10, 10:28
ααα εχω και αλλο νεο.....
Και στον Δημοτικο Βρεφονηπιακο σταθμο ....και εκει ναι ναι ειμαι στις επιλαχουσες!!!
Ειναι η χρονια μουυυυυυυυυυυυυυυυυ
χαχαχα

να πω και καμμια βλακεια....για να μη κλαιω παλι...αχ αχ

κρίμα:cry::cry::cry:

Γιατί δεν παίρνεις εκεί που σου είπα λίγο να διαμαρτυρηθείς , να ζητήσεις τα κριτήρια ποιες είναι πριν από εσένα, να κάνεις φασαρία έστω. Είναι μεγάλη αδικία ρε γμτ. Οι περισσότεροι πριν από σένα είναι σίγουρα με μέσο.Μην τους αφήνεις.;)

kalamaraki
06-08-10, 10:29
Αυτο ειναι που με ενοχλει περισσότερο.........
Εγινε βαβουρα σε ολη την θεσσαλονικη για αυτον τον καινουργιο παιδικο....
Εκανε διαφημιση και στο ραδιοφωνο.....
Σου δειχνει το πως σκεφτονται τελικα....
Γιατι το θεωρρω το λιγοτερο αφελες να γυρισει να σου πει "Α να...ξερετε δεν το ειχαμε καταλάβει οτι δεν ζηταμε εγγραφη απο τα παιδια του ΕΕΤΑΑ....." Το λιγοτερο αφελες για να μη πω ηλιθιο επιχειρημα!
Ε δηλαδη ελεος πια! Μας ειπαν να χ@!με και εμεις ξεσκιστήκαμε!!
Καθολου καλη εντυπωση για πρωτη χρονια λειτουργιας!
Μα καθολου καλη....

kalamaraki
06-08-10, 10:32
κρίμα:cry::cry::cry:

Γιατί δεν παίρνεις εκεί που σου είπα λίγο να διαμαρτυρηθείς , να ζητήσεις τα κριτήρια ποιες είναι πριν από εσένα, να κάνεις φασαρία έστω. Είναι μεγάλη αδικία ρε γμτ. Οι περισσότεροι πριν από σένα είναι σίγουρα με μέσο.Μην τους αφήνεις.;)

Πρωτον....ειμαι στη λιστα των επιλαχουσων ...και μετα στη λιστα με τα παιδια της Μη εντοπιότητας....
Δευτερον....και εκει που ειμαι ειμαι στο 15....και απο πανω μου εχει αλλα 30 παιδακια με εντοπιοτητα επιλαχόντες....
Και τριτον και κυριοτερο....επειδη θελω του χρονου να τον βαλω..ξανα και επειδη το ονομα μου ειναι ξενο...δεν ειναι παπαδοπουλου να χαθω στο πλήθος...φοβαμαι μη με την φασαρια με χωσουν του χρονου...
Γιατι του χρονου θα εχω εντοπιότητα (κλεινω δυο χρονια δημοτης καλαμαρια τον Σεπτεμβρη τωρα- ημασταν στη μεριδα του συζηγου στον Ευοσμο)
Και του χρονου δεν θα κανω αιτηση στον βρεφικο....αλλα στον Νηπιακο...
Για αυτο δεν κανω βαβουρα!

kikileuteris
06-08-10, 10:35
Πρωτον....ειμαι στη λιστα των επιλαχουσων ...και μετα στη λιστα με τα παιδια της Μη εντοπιότητας....
Δευτερον....και εκει που ειμαι ειμαι στο 15....και απο πανω μου εχει αλλα 30 παιδακια με εντοπιοτητα επιλαχόντες....
Και τριτον και κυριοτερο....επειδη θελω του χρονου να τον βαλω..ξανα και επειδη το ονομα μου ειναι ξενο...δεν ειναι παπαδοπουλου να χαθω στο πλήθος...φοβαμαι μη με την φασαρια με χωσουν του χρονου...
Γιατι του χρονου θα εχω εντοπιότητα (κλεινω δυο χρονια δημοτης καλαμαρια τον Σεπτεμβρη τωρα- ημασταν στη μεριδα του συζηγου στον Ευοσμο)
Και του χρονου δεν θα κανω αιτηση στον βρεφικο....αλλα στον Νηπιακο...
Για αυτο δεν κανω βαβουρα!

ok!Να ξέρεις ότι πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για τον σταθμό στην Αμισού του δήμου. Λένε ότι έχει τσακάλια δασκάλες.

kalamaraki
06-08-10, 10:41
Ναι ε..? Αυτος ειναι ο β΄ και ο γ΄παιδικος εκει , τον ξερω ο διπλα δρομος απο εκει που ειναι η λαικη βρε καθε πεμπτη σωστα?
Λες ε? Ε θα περασω τοτε να τον δω και αυτον νεξτ γιαρ!
ΧΑΧΑΧΑ

kikileuteris
06-08-10, 10:44
Ναι ε..? Αυτος ειναι ο β΄ και ο γ΄παιδικος εκει , τον ξερω ο διπλα δρομος απο εκει που ειναι η λαικη βρε καθε πεμπτη σωστα?
Λες ε? Ε θα περασω τοτε να τον δω και αυτον νεξτ γιαρ!
ΧΑΧΑΧΑ

Ναι αυτός είναι. Αμισού είναι η οδός που γίνεται η λαϊκή της Πέμπτης.Κι εγώ εκεί πήγαινα παιδικό προ αμνημονεύτων!

poukis
06-08-10, 10:45
ανοίγει και ένας νεος σταθμος απέναντι απο το ταχυδρομειο (οχι του φοινικα) θα είναι έτοιμος τον Οκτωμβρη μου είπαν. καποιοι κάναν και γι αυτον αιτησεις..

mor@ki_K
06-08-10, 10:51
Είδατε που σας έλεγα ότι δεν πρέπει να πληρώσετε μία???

Έπρεπε να πας με την προσκληση εκτυπωμένη να του της τρίψεις στα μούτρα που λέει καθαρά πως ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΕΣ 100% ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ!!!

Και σε όσες σας πούνε έτσι, να πάτε με την πρόσκληση.Σάμπως όταν υπογράφανε για να μπούνε στο πρόγραμμα με την ΕΕΤΑΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΑΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 100% ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΕΣ ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ???? Εμμμ μια χαρά το ξέρανε αλλά θέλουν να βγάλουν τα έξοδα που δώσανε για τις καλοκαιρινές τους διακοπές και σας κλέβουν οι απατεώνες.

Επίσης ότι έγραφο υπογράψετε για να δώσετε στον παιδικό, κάντε το μία κόπια για καλό και κακό για να ξέρετε τι σας γίνεται..;););)

kalamaraki
06-08-10, 10:51
Ναι αυτός είναι. Αμισού είναι η οδός που γίνεται η λαϊκή της Πέμπτης.Κι εγώ εκεί πήγαινα παιδικό προ αμνημονεύτων!

χαχαχα α καλα....δεν το σχολιαζω χε χε!

ανοίγει και ένας νεος σταθμος απέναντι απο το ταχυδρομειο (οχι του φοινικα) θα είναι έτοιμος τον Οκτωμβρη μου είπαν. καποιοι κάναν και γι αυτον αιτησεις..

Για πες για πες....που βρε? Στο ταχυδρομειο στην πασαλιδη???
Μπερδευτηκα...

poukis
06-08-10, 10:54
λευκωσιας κοντά στην expert...αλλά τώρα εμαθα οτι ειναι μονο παιδικος..απο 2,5 και πάνω..

kalamaraki
06-08-10, 10:57
ααα λευκωσιας...νομιζω καταλαβα που.
Ε θα τον εχουμε για του χρονου στα υποψη , θα ειναι και καινουργιο και καθαρο!

KATRIN69
06-08-10, 11:39
καλημέρα κοριτσια

εχει συμβει το εξης,μετα απο τηλεφωνημα μου στο σταθμο που περασαμε για να μαθω τι χρειαζεται για την εγγραφη του παιδιου μου ζητησαν εκτος απο την εγγραφη 60ευρω και μια εγγυηση 320ευρω που επιβαλλεται λεει απο φετος απο το παρατηρητηριο τιμων λογω που ο συγκεκριμενος σταθμός ειναι 12μηνης λειτουργίας.

επικοινωνησα με την εεταα και μου σε καμμια περιπτωση δεν πρεπει να δωσω τιποτα απο τα δυο που ζητουν απλως να παω στο σταθμο 02/09 που θα εχουν στειλει τις εντολες τοποθετησης για την εγγραφη.

εκτυπωσα την προσκληση των δομων σελ.13"(...)
Τα ανωτέρω ποσά καλύπτουν το συνολικό κόστος των παρεχόμενων υπηρεσιών ανά θέση και ο Ανάδοχος δεν δύναται να προβεί σε είσπραξη τροφείων ή άλλης μορφής διδάκτρων από τις ωφελούμενες".

και σελ.20
Η Σύμβαση θα περιλαμβάνει, επίσης:
 Τον αριθμό των παρεχόμενων θέσεων και τη διάρκεια παροχής υπηρεσιών εκ μέρους του κάθε Αναδόχου (λειτουργία ετησίως και εβδομαδιαίως).
 Το ωράριο λειτουργίας.
 Τις παρεχόμενες υπηρεσίες ανά θέση.
 Τον τρόπο καταβολής αντιτίμου των παρεχόμενων υπηρεσιών.
 Την υποχρέωση του Αναδόχου να μην εισπράττει από τις ωφελούμενες οποιοδήποτε ποσό είτε εν είδει τροφείων είτε εν είδει άλλης μορφής διδάκτρων.
 Ποινικές ρήτρες.
 Κάθε άλλη λεπτομέρεια που κριθεί αναγκαία.

και θα παω 02/09 για να δω τι θα μου πουν αν επιμεινουν θα γινουν οι αναλογες κινησεις απο εμενα.
ηθελα να σας ρωτησω αν εκτος απο την εγγραφη ζητησαν και απο αλλη μαμα αυτη την εγγυηση.

kalamaraki
06-08-10, 11:43
Κατριν θα ηθελα σε πμ αν μπορεις το ονομα αυτου του παιδικου σταθμου
για να τον αποφυγω του χρονου..

Σοφία Τ.
06-08-10, 11:45
Τα μονα που μπορει να ζητηθει απο τους σταθμους να πληρωσουν οι μαμαδες ειναι πραγματα (μετακινηση,σιτηση κλπ) που απο την προσκληση ακομη, ειχαν δηλωθει ρητα οτι δεν συμπεριλαμβανονται στην επιδοτηση.

KATRIN69
06-08-10, 11:59
το παιδι ηταν στον ιδιο σταθμο μεχρι τελος ιουλιου με το περσινο προγραμμα της εργατικης εστιας μου ειχαν ζητησει και τοτε 60ευρω και εγω τα εδωσα χωρις να το ψαξω η αληθεια ειναι γιατι θεωρησα τον εαυτο μου πολυ τυχερο που θα γλυτωνα τοσα χρηματα ολο το χρονο και υπεθεσα οτι θα ειναι για γραφικη υλη κτλ.αλλα τις πρωτες μερες μας εδωσαν μια λιστα για να τα αγορασουμε εμεις.

φετος ομως δεν θα το αφησω ετσι οπωσδηποτε θα διεκδικησω οτι παροχη δινει το προγραμμα με καθε τροπο.
380ευρω ειναι πολλα παρα πολλα για να δωσω ετσι.

kalamaraki
06-08-10, 12:01
αααααααα σου εδωσαν και λιστα για γραφικη υλη....?
αχ θεε μου.....ειναι ολοι τους γελοιοι......

Σοφία Τ.
06-08-10, 12:06
το παιδι ηταν στον ιδιο σταθμο μεχρι τελος ιουλιου με το περσινο προγραμμα της εργατικης εστιας μου ειχαν ζητησει και τοτε 60ευρω και εγω τα εδωσα χωρις να το ψαξω η αληθεια ειναι γιατι θεωρησα τον εαυτο μου πολυ τυχερο που θα γλυτωνα τοσα χρηματα ολο το χρονο και υπεθεσα οτι θα ειναι για γραφικη υλη κτλ.αλλα τις πρωτες μερες μας εδωσαν μια λιστα για να τα αγορασουμε εμεις.

φετος ομως δεν θα το αφησω ετσι οπωσδηποτε θα διεκδικησω οτι παροχη δινει το προγραμμα με καθε τροπο.

:-( :-( :-(

kikileuteris
06-08-10, 14:53

Katrin με συγχωρείς, ο σταθμός είναι στο Πανόραμα?

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
10-08-10, 15:45
ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΣΤΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΕΛΩΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΣΤΑΘΜΟ

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
10-08-10, 16:21
ΠΗΡΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΕΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ 100 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ (ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ) ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ;

kikileuteris
10-08-10, 16:25
ΠΗΡΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΕΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ 100 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ (ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ) ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ;

Αν θα διαβάσεις πιο πάνω θα δεις ότι ΠΑΡΑΝΟΜΑ ζητάει αυτά τα χρήματα.Μπορείς να επικοινωνήσεις και με το ΕΕΤΑΑ. Διάβασε όμως και στις προηγούμενες σελίδες, υπάρχει ένα θέμα με το σταθμό και τα 100?

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
10-08-10, 21:49
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!:p ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΣΤΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΕΛΩΔΙΑ;

kassy
11-08-10, 11:33
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!:p ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΣΤΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΕΛΩΔΙΑ;
esteila pm

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
11-08-10, 12:00
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ PM:confused:

kikileuteris
11-08-10, 12:03
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ PM:confused:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: join the club!!! Οι απορίες μου ήταν εκατομμύρια όταν πρωτοξεκίνησα, τους έπρηξα!!!!Καλά που με πήρε τηλ προσωπικά μια κοπέλα από το φόρουμ και με κατατόπισε!;);)

Πμ είναι το προσωπικό μήνυμα. Σου έστειλε δηλαδή η kassy προσωπικό μήνυμα στο mail σου εδώ, στο parents. Πιθανότατα θα βρεις ειδοποίηση και στο mail που έχεις δηλώσει εδώ στο parents!!!!!

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
11-08-10, 14:01
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:p:D:p:D:D

yiann
12-08-10, 11:53
Καλημέρα , σε όλες. Είμαι καινούργια στο forum. Έκανα και γώ τα χαρτια μου για βρεφονηπιακό μέσω ΕΕΤΑΑ και είδα το "κοινωνικό πρόσωπο" της χώρας μας. Άνεργη ούσα θεώρησα ότι κάπως θα βοηθηθώ αλλά δυστυχώς μόνο 26,06 μόρια. Και φυσικά σε βρεφονηπιακό και ειδικά καλαμαριά δεν μπορείς να μπείς. Να δώ τί θα γίνει με τον μικρό μου , που εδώ και καιρό του λεω ότι θα παει στο σχολείο και θα είναι με πολλά παιδάκια. Περιμένω όμως μια απάντηση από την βρεφική φωλία , όπου έκανα αίτηση.Άντε να δούμε.
Καλή τύχη σε όλες κορίτσια , να είμαστε καλά να μεγαλώνουμε σωστά τα παιδιά μας.

kikileuteris
12-08-10, 12:16
Καλημέρα , σε όλες. Είμαι καινούργια στο forum. Έκανα και γώ τα χαρτια μου για βρεφονηπιακό μέσω ΕΕΤΑΑ και είδα το "κοινωνικό πρόσωπο" της χώρας μας. Άνεργη ούσα θεώρησα ότι κάπως θα βοηθηθώ αλλά δυστυχώς μόνο 26,06 μόρια. Και φυσικά σε βρεφονηπιακό και ειδικά καλαμαριά δεν μπορείς να μπείς. Να δώ τί θα γίνει με τον μικρό μου , που εδώ και καιρό του λεω ότι θα παει στο σχολείο και θα είναι με πολλά παιδάκια. Περιμένω όμως μια απάντηση από την βρεφική φωλία , όπου έκανα αίτηση.Άντε να δούμε.
Καλή τύχη σε όλες κορίτσια , να είμαστε καλά να μεγαλώνουμε σωστά τα παιδιά μας.

Με συγχωρείς, αλλά αν δεν εργάζεσαι γιατί να πας το παιδάκι σου σε βρεφονηπιακό? Με αυτόν τον τρόπο παίρνεις τη θέση από μια άλλη μανούλα που εργάζεται και έχει άμεση ανάγκη το βρεφονηπιακό. Γι αυτό και έχουν προτεραιότητα οι εργαζόμενες από τις μη.
Αν πάλι απλά έχασες τη δουλειά σου και ψάχνεις, τότε σου ζητώ συγγνωμη.Αν όμως δεν εργάζεσαι από πεποίθηση, τότε νομίζω ότι θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς;)

kalamaraki
12-08-10, 12:47

Καλως ορισες ΓΙαν,
θα διαφωνισω μαζι σου....ειναι λογικο οι εργαζομενες μανουλες με αοριστου ή μη συμβαση να εχουν προτεραιότητα απο εμας τις ανεργες....(εγω εργαζομαι μονο 9 μηνες καθε ετος με συμβαση ορισμενου χρονου...παρολα αυτα εκανα τα χαρτια μου ως ανεργη γιατι οταν εγιναν οι αιτησεις ημουν σε κατασταση ανεργιας....) Θα ήταν παράλογο απο την πολιτεια απο το προγραμμα να ειμαστε ισες....το βρισκω δικαιο και λογικο να εχουν προτεραιοτητα οι εργαζομενες ασχετα αν ειμαι ατυχη...και φαινομαι σε αυτους ανεργη...

Και οσον αφορα την Βρεφικη Φωλια μετα λυπης μου σε ενημερωνω οτι τα αποτελεσματα τους εχουν βγει εδω και μια βδομαδα, ειναι αναρτημενα εξω εκει στη τζαμαρια, πηραν μονο 30παιδάκια....και ειμαι και εγω στις επιλαχουσες χωρις εντοπιότητα!

yiann
13-08-10, 12:43
kalamaraki και kikileuteris.
Δεν είμαι άνεργη εκ πεποιθήσεως. Δούλευα μέχρι 03/2010 και προσπαθώ να ξαναδουλεψω αλλά δεν είναι και πολύ ευκολο.
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να έχω τα ίδια δικαιώματα με κάποια η οποία εργάζεται? Συγνώμη βρε κορίτσια , αλλά με τα 500€ του ΟΑΕΔ , σε ποιόν σταθμό μπορώ να στείλω το παιδί και να ζήσω κιόλας? Ο φτηνότερος θέλει 350€ το μηνα χωρίς φαγητό.Κάποια δηλαδή που εργάζεται με μειωμένο ωράριο ή σε stage πρέπει να έχει προτεραιότητα αντί εμού?
Kαι κάτι ακόμα για το ΕΕΤΑΑ , δεν αναφέρθηκε πουθενά στο πρόγραμα η εντοποιότητα. Επίσης εγώ που έχω 26,06 μόρια είμαι επιλαχούσα γιατί κάποια που έχει λιγότερα μόρια από μένα να έχει επιλεγεί για παιδικό , ενώ εμένα ο γίος μου που είναι 2 και 4 μηνών να μην μπορεί να πάει σε παιδικό και να αναγκάζομαι να ψάχνω βρεφονηπιακούς που είναι πολύ λιγότεροι και στην τελική να είμαι επιλαχούσα?
PS τα αποτελέσματα τα έχω δεί στην φωλιά , απλά έχω κάνει αίτηση και σαν ιδιώτης

kikileuteris
13-08-10, 13:02
kalamaraki και kikileuteris.
Δεν είμαι άνεργη εκ πεποιθήσεως. Δούλευα μέχρι 03/2010 και προσπαθώ να ξαναδουλεψω αλλά δεν είναι και πολύ ευκολο.
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να έχω τα ίδια δικαιώματα με κάποια η οποία εργάζεται? Συγνώμη βρε κορίτσια , αλλά με τα 500? του ΟΑΕΔ , σε ποιόν σταθμό μπορώ να στείλω το παιδί και να ζήσω κιόλας? Ο φτηνότερος θέλει 350? το μηνα χωρίς φαγητό.Κάποια δηλαδή που εργάζεται με μειωμένο ωράριο ή σε stage πρέπει να έχει προτεραιότητα αντί εμού?
Kαι κάτι ακόμα για το ΕΕΤΑΑ , δεν αναφέρθηκε πουθενά στο πρόγραμα η εντοποιότητα. Επίσης εγώ που έχω 26,06 μόρια είμαι επιλαχούσα γιατί κάποια που έχει λιγότερα μόρια από μένα να έχει επιλεγεί για παιδικό , ενώ εμένα ο γίος μου που είναι 2 και 4 μηνών να μην μπορεί να πάει σε παιδικό και να αναγκάζομαι να ψάχνω βρεφονηπιακούς που είναι πολύ λιγότεροι και στην τελική να είμαι επιλαχούσα?
PS τα αποτελέσματα τα έχω δεί στην φωλιά , απλά έχω κάνει αίτηση και σαν ιδιώτης

Αυτό για τον ΕΕΤΑΑ είναι περίεργο το σύστημα του το ξέρω, αλλά από του χρόνου θα το αλλάξουν λένε. Σκέψου ότι υπάρχουν κενές θέσεις σε παιδικούς και παράλληλα και μανούλες που δεν έχουν μπει.:shock:

Τώρα όσον αφορά το άλλο θέμα, όπως σου ανέφερα αν έχασες τη δουλειά σου και ψάχνεις οκ, απλά υπάρχουνε μανούλες που δε δουλεύουν από πεποίθηση και πηγαίνουν τα παιδιά τους στον βρεφονηπιακό και στον παιδικό - στο δημοτικό κι όλας με μέσο! - και εκείνες πίνουν τους καφέδες τους. Κι έτσι παίρνουν τη θέση από μια μανούλα που εργάζεται.
Και επειδή κατά την άποψή μου όταν μια μητέρα δεν εργάζεται για δικούς της λόγους, πχ να είναι κοντά στα παιδιά της, έχει την πολυτέλεια να το κάνει και καλά κάνει. Θα πρέπει όμως να αναλαμβάνει και τις συνέπειες των επιλογών της.

Αν κατάλαβες δλδ εγώ έχω πρόβλημα με αυτές που δεν εργάζονται από επιλογή και μας τρώνε τις θέσεις στους παιδικούς:evil:

Αυτά.
Καλή δύναμη στην εύρεση εργασίας!

kalamaraki
13-08-10, 14:18

Αυτα ειναι τα αποτελέσματα..................
Δεν εχει αλλα....ουτε θα βγάλουν αλλα!
Ηταν να βγουνε στις 30Ιουλιου και τελικα βγήκαν την προηγουμενη Παρασκευη μια μερα μετα απο την ΕΕΤΑΑ............
Αν θες με πιστευεις ειδάλλως παρε στο δημαρχειο τηλέφωνο και ρωτα

kalamaraki
13-08-10, 14:19
Αυτό για τον ΕΕΤΑΑ είναι περίεργο το σύστημα του το ξέρω, αλλά από του χρόνου θα το αλλάξουν λένε. Σκέψου ότι υπάρχουν κενές θέσεις σε παιδικούς και παράλληλα και μανούλες που δεν έχουν μπει.:shock:

Τώρα όσον αφορά το άλλο θέμα, όπως σου ανέφερα αν έχασες τη δουλειά σου και ψάχνεις οκ, απλά υπάρχουνε μανούλες που δε δουλεύουν από πεποίθηση και πηγαίνουν τα παιδιά τους στον βρεφονηπιακό και στον παιδικό - στο δημοτικό κι όλας με μέσο! - και εκείνες πίνουν τους καφέδες τους. Κι έτσι παίρνουν τη θέση από μια μανούλα που εργάζεται.
Και επειδή κατά την άποψή μου όταν μια μητέρα δεν εργάζεται για δικούς της λόγους, πχ να είναι κοντά στα παιδιά της, έχει την πολυτέλεια να το κάνει και καλά κάνει. Θα πρέπει όμως να αναλαμβάνει και τις συνέπειες των επιλογών της.

Αν κατάλαβες δλδ εγώ έχω πρόβλημα με αυτές που δεν εργάζονται από επιλογή και μας τρώνε τις θέσεις στους παιδικούς:evil:

Αυτά.
Καλή δύναμη στην εύρεση εργασίας!

Ναι ρε Κική αλλα και παλι........
Προτεραιότητα εχει αυτη που εργαζεται και ας με καιει το οτι δεν μπηκα
Εννοειτε οτι αυτη που εργαζεται εχει περισσότερο ανάγκη απο την ανεργη....
Αφου η ανεργη καθεται...με την εννοια δεν εργαζεται ενω η εργαζομενη δεν εχει που να αφησει το παιδι..
Ειναι απλα τα πραγματα.

kikileuteris
13-08-10, 14:28
Ναι ρε Κική αλλα και παλι........
Προτεραιότητα εχει αυτη που εργαζεται και ας με καιει το οτι δεν μπηκα
Εννοειτε οτι αυτη που εργαζεται εχει περισσότερο ανάγκη απο την ανεργη....
Αφου η ανεργη καθεται...με την εννοια δεν εργαζεται ενω η εργαζομενη δεν εχει που να αφησει το παιδι..
Ειναι απλα τα πραγματα.

Διαφωνώ kalamaraki. Αν έχει χάσει τη δουλειά της και ψάχνει, και βρει πχ στα μέσα της χρονιάς και το μωρό δεν έχει που να το αφήσει τι κάνει?Θα έπρεπε το κράτος (λέμε τώρα) να έχει προνοήσει.Όπως και για σένα.Δεν κάθεσαι είσαι αναπληρώτρια (έτσι δε σας λένε?)Τι θα πει είσαι άνεργη?Αφού όλο το χειμώνα δουλεύεις. Πρέπει λοιπόν να ξεχωρίζουμε τις άνεργες από τις γυναίκες που δουλεύουν οικιακά εκ πεποιθήσεως.
Και σου τα λέει ένας άνθρωπος, εγώ δηλαδή, που είμαι κάθετη στην άποψή μου ότι η γυναίκα πρέπει να εργάζεται και έχω έρθει σε ρήξη σε συζητήσεις γι αυτό το λόγο.
Όπως μέχρι το 2008 πίστευα πως όποιος θέλει να βρει δουλειά βρίσκει. Και ακόμη το πιστεύω για τότε. Τώρα όμως βλέπω ότι τα πραγματα δυσκολεύουν, βλέπω ανθρώπους που πάντα δούλευαν να μη μπορούν να βρουν ούτε διαφημιστικά να μοιράσουν.
Οπότε βάζω λίγο νερό στο κρασί μου και λέω:μπορεί να μη βρίσκουν όντως.
Θα έπρεπε να υπάρχει πρόνοια όπως σε όλη την Ευρώπη γι αυτές τις καταστάσεις...αλλά εδώ ΔΕΝ είναι Ευρώπη...

kalamaraki
13-08-10, 14:33
Ναι βρε...τα ιδια λεμε...
και μενα η συμβαση μου καθε εκ/κή χρονιά λήγει στις 15/6..........ε και του χρονου για μενα το ιδιο θα γινει παλι τα χαρτια μου ως ανεργη θα τα κανω γιατι οταν θα γινουν παλι οι αιτήσεις θα ειμαι σε κατάσταση ανεργιας....Πικρη αληθεια αλλα ετσι ειναι! Τι να σου πω ναι σιγουρα θα επρεπε να υπάρχει κρατος προνοιας..........αλλα μιλαμε για ΕΛΛΑΔΑ ετσι?
Στην ευρώπη οχι σε ολες τις χωρες....ειναι αλλιως.
Αλλα εφοσον το προγραμμα και η επιδότηση του ειναι απο ευρωπαικο πακετο και οι κανονες ειναι ετσι...τι να κανω? θα χορεψω....

kikileuteris
13-08-10, 14:37
Ναι βρε...τα ιδια λεμε...
και μενα η συμβαση μου καθε εκ/κή χρονιά λήγει στις 15/6..........ε και του χρονου για μενα το ιδιο θα γινει παλι τα χαρτια μου ως ανεργη θα τα κανω γιατι οταν θα γινουν παλι οι αιτήσεις θα ειμαι σε κατάσταση ανεργιας....Πικρη αληθεια αλλα ετσι ειναι! Τι να σου πω ναι σιγουρα θα επρεπε να υπάρχει κρατος προνοιας..........αλλα μιλαμε για ΕΛΛΑΔΑ ετσι?
Στην ευρώπη οχι σε ολες τις χωρες....ειναι αλλιως.
Αλλα εφοσον το προγραμμα και η επιδότηση του ειναι απο ευρωπαικο πακετο και οι κανονες ειναι ετσι...τι να κανω? θα χορεψω....

Πάντως είναι άδικο για σας. Είσαι σίγουρη πως δεν πρέπει να κάνεις τα χαρτιά σου σαν εποχιακά εργαζόμενη?Νομίζω είχε κάτι τέτοιο όταν κάναμε την αίτηση.

kalamaraki
13-08-10, 14:46
Ναι βρε....αφου τους πηρα και τηλεφωνο....
ελεγε να κανεις αιτηση συμφωνα με την κατασταση που βρισκεσαι απο τις 23/6 και μετα....
Ε δεν γινεται εγω να τα κανω ως απασχολουμενη....θα μου ακυρωθει η αιτηση γιατι ζητανε αντιγραφο συμβασης...και στην συμβαση το λεει με bold γραμματα απο 15/9 εως 15/6......
Τι να κανουμε...τελοσπαντων.

kikileuteris
13-08-10, 15:01
Τι να πω γι αυτό το κράτος, τι να πω...

AngelMama
16-08-10, 12:28
Καλησπέρα κορίτσια...
πήρα τηλ σήμερα στον παιδικό που πέρασε ο μικρός μου
και μου είπαν ότι το σχολικό δεν εξυπηρετεί την περιοχή μου.....

Καταλαβαίνετε έτσι;;;
Τί ισχύει;
Ενώ στην αρχή για να πάρει το 50αρικο της εγγραφής που είπε ΟΚ
τώρα λέει πότε σας είπα ότι εξυπηρετώ αυτήν την περιοχή;;;
Από τη στιγμή που περναέι κάπου και παρέχουν μετακίνηση δεν είναι υποχρεωμένοι;;;
τί γίνεται;

ΤΙΓΡΑΚΙ
16-08-10, 12:51
Καλησπέρα κορίτσια...
πήρα τηλ σήμερα στον παιδικό που πέρασε ο μικρός μου
και μου είπαν ότι το σχολικό δεν εξυπηρετεί την περιοχή μου.....

Καταλαβαίνετε έτσι;;;
Τί ισχύει;
Ενώ στην αρχή για να πάρει το 50αρικο της εγγραφής που είπε ΟΚ
τώρα λέει πότε σας είπα ότι εξυπηρετώ αυτήν την περιοχή;;;
Από τη στιγμή που περναέι κάπου και παρέχουν μετακίνηση δεν είναι υποχρεωμένοι;;;
τί γίνεται;

νομιζω οτι ειναι απαραδεκτοι και ετσι ξεκινουν οι σχεσεις και γινονται τσιτα απο την αρχη.
να τους το θεσεις ως υποχρεωση τους που ειναι κιολας.εξαλλου μπορεις να παρεις και στη εεταα να το επιβεβαιωσεις.

AngelMama
16-08-10, 13:14
Πήρα.
Είναι υποχρεωμένοι μου είπαν να το φέρνουν και να το πηγαίνουν από τη στιγμή που το παρέχουν ως υπηρεσία και από τη στιγμή που δεν αναφέρεται κάτι διαφορετικό στην αίτηση. Έχουν όμως πολλές τέτοιες καταγγελίες και είπα θα τις δουν την Τετάρτη και μου είπε να ξαναπάρω την ερχόμενη Δευτέρα.
Από τα λεγόμενά του πάντως κατάλαβα πως είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν.
Ευγενικότατοι στην ΕΕΤΑΑ, δεν μπορώ να πω.
Μπράβο.

Το μόνο που με προβληματίζει τώρα είναι
ότι ήρθα σε μια σχετική κοντρίτσα με την ιδιοκτήτρια τηλεφωνικά...
Δε βριστήκαμε.. αλλά της είπα με ευγενικότατο τρόπο πως θα ενημερώσω την ΕΕΤΑΑ και πως θα τα ξαναπούμε όταν έρθει ο καιρός... (όχι με τσαμπουκά)... αυτή συνέχισε να μιλάει και της λέω... Κα Τάδε ευχαριστώ πολύ, θα ξαναμιλήσουμε...

λέτε να μη μου προσέξουν το παιδί όπως πρέπει;;;
δε νομίζω... ε;;

kikileuteris
16-08-10, 13:24
Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ πήγα σήμερα στο σχολειό της φύσης που περάσαμε, κι έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Εκτός από το παιδαγωγικό και κτιριακό μέρος, η κυρία δε μου ζήτησε φράγκο για εγγραφές και τέτοια, ούτε λίστα μου έδωσε με γραφική ύλη που θα πρέπει να αγοράσουμε. Η μετακίνηση ούτως ή άλλως είναι εξτρά οπότε οκ.
Το αναφέρω γιατί ακούστηκαν πολλά και διάφορα για διάφορους παιδικούς.Να λέμε και τα καλά!

Γενικώς, προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένη.

maestria
16-08-10, 13:33
Κι εγώ μάλλον θα πληρώνω μετακίνηση, γιατί δεν προσφέρεται, αλλά το κακό είναι πως είναι κλειστά μέχρι τις 24 και δεν μπορώ να μάθω τπτ παραπάνω.
Άσε που δεν ξέρω πόσο σύντομα μπορούμε να ξεκινήσουμε.

Βρε κορίτσια, να ρωτήσω, από 30/8 μπορούμε να τα στείλουμε, για να συνηθίζουν σιγά σιγά; Λενε ότι οι εντολές τοποθέτησης θα σταλούν έως 2/9. Εμείς μπορούμε να τα στείλουμε απ' την αρχή της εβδομάδας; Δεν έχω τι να τον κάνω και δεν μπορούμε να πάρουμε πολλές μέρες άδεια!

ΑΣΧΕΤΟ, έχει έναν σταθμό (χαζεύω τα στοιχεία τώρα) που έδωσε 30 θέσεις στο πρόγραμμα (μάλλον όλες) και καλύφθηκαν και οι 30, αλλά έχει ωράριο 7-15.45. Ποιος βολεύεται τόσο νωρίς; Εμείς μέχρι τις 16.00 τουλάχιστον και μόλις προλαβαίνουμε!

Υ.Γ. Τελικά βρήκα κάποιαν στο τηλέφωνο. Από 1/9 ξεκινάμε, νωρίτερα δεν μπορούνε να τον δεχτούνε λέει.

katerinak
16-08-10, 13:40
γεια !δεν μπορεσα να διαβασω τα προηγουμενα μηνυματα..μπορει καποια να με πληροφορησει αν επιδοτουμαι στο δημοσιο σαν εκπαιδευτικος;

maestria
16-08-10, 13:42
γεια !δεν μπορεσα να διαβασω τα προηγουμενα μηνυματα..μπορει καποια να με πληροφορησει αν επιδοτουμαι στο δημοσιο σαν εκπαιδευτικος;

Κοπελιά απ' όσο ξέρω το συγκεκριμένο πρόγραμμα αφορά ιδιωτικούς υπαλλήλους, αυτοαπασχολούμενους ή ανέργους. :roll:

katerinak
16-08-10, 13:45
http://www.oee.gr/genikes-plirofories-brefonipiakoi-stathmoi-21.html

εδω κατι λεει για δημοσιο..

γιαυτο ηλπιζα..!

maestria
16-08-10, 13:46
http://www.oee.gr/genikes-plirofories-brefonipiakoi-stathmoi-21.html

εδω κατι λεει για δημοσιο..

γιαυτο ηλπιζα..!

Αφορά τους βρεφονηπιακούς της Εργατικής Εστίας, δεν είναι μέσω προγράμματος, αιτήσεις κάνεις εκεί κι αν σε δεχθούν.
Αλλά τώρα που ψάχνεις κοριτσάκι, έχουν λήξει όλες οι προθεσμίες. :rolleyes:

AngelMama
16-08-10, 15:32
βρήκα αυτό στην πρόσκληση

Στην «Αίτηση συμμετοχής – Δήλωσή» τους, οι ενδιαφερόμενες θα έχουν δικαίωμα δήλωσης έως και πέντε (5) Σταθμούς ή Κέντρα, με σειρά προτεραιότητας, εντός του Νομού τους.

Οπότε δεν έχουν δικαίωμα να μη πάρουν το παιδί!

Λέει εντός του Νομού.
Δε λέει εντός του δημοτικού διαμερίσματος.
Εντάξει... δεν είπαμε να στείλουμε και τα παιδιά μας στην άλλη άκρη
αλλά μιλάμε για 5 χιλιόμετρα. άντε 6 το πολύ!

maestria
17-08-10, 10:01
βρήκα αυτό στην πρόσκληση

Στην «Αίτηση συμμετοχής – Δήλωσή» τους, οι ενδιαφερόμενες θα έχουν δικαίωμα δήλωσης έως και πέντε (5) Σταθμούς ή Κέντρα, με σειρά προτεραιότητας, εντός του Νομού τους.

Οπότε δεν έχουν δικαίωμα να μη πάρουν το παιδί!

Λέει εντός του Νομού.
Δε λέει εντός του δημοτικού διαμερίσματος.
Εντάξει... δεν είπαμε να στείλουμε και τα παιδιά μας στην άλλη άκρη
αλλά μιλάμε για 5 χιλιόμετρα. άντε 6 το πολύ!

Mα, αν στ' αποτελέσματα σ' έχουν τοποθετήσει στο συγκεκριμένο σταθμό, ποιο είναι το πρόβλημα;;;

Σόρυ, αλλά μπερδεύτηκα!

AngelMama
17-08-10, 11:27
ρε μαεστρία μου...
η μαντάμ από τον παιδικό λέει ότι οι θέσεις στο σχολικό καλύφθηκαν.
Επειδή είμαι 5 χιλιόμετρα μακρυά δε θέλει να βάλει δρομολόγιο.... κατάλαβες;
θέλει να κινείται εκεί γύρω.
πώς μπορεί να καλύφθηκαν όμως;;; τί θα γίνει με τις υπόλοιπες ωφελούμενες;
8 θέσεις έπρεπε να κρατήσει για εμάς όπως και να έχει.
κατάλαβες;;; με πονηριά.............

να παίρνει τα χρήματα της μετακίνησης από το πρόγραμμα
και να μην τη παρέχει ως υπηρεσία.
γιατί στις παρεχόμενες υπηρεσίες γράφει:
Σίτιση, Μετακίνηση, Παιδιατρική κάλυψη.

Η τύπισσα λέει έχω κλείσει τα δρομολόγια με τον οδηγό.
Αν θέλεις να το πηγαινοφέρνεις...

Εγώ μια φορά τη διαμαρτυρία μου την έκανα στην ΕΕΤΑΑ.
μου είπαν να στείλω φαξ γιατί έχουν και άλλες τέτοιες περιπτώσεις.
δεν ξέρω τι θα γίνει.
Τετάρτη θα συνεδριάσουν. Μου είπαν να πάρω τη Δευτέρα να μου πουν τι αποφασίστηκε.

nirma
17-08-10, 11:44
ρε μαεστρία μου...

δεν ξέρω τι θα γίνει.
Τετάρτη θα συνεδριάσουν. Μου είπαν να πάρω τη Δευτέρα να μου πουν τι αποφασίστηκε.

Οπως καταλαβαίνω δεν νομίζω ότι η κυριούλα μπορεί να κάνει τίποτα. Μάλλον θα την υποχρεώσουν να καλύψει τη μετακίνηση σε όλα τα παιδάκια. :confused::confused::confused:
Μην μπαίνεις στην διαδικασία να προσπαθείς να την πείσεις για κάτι και κυρίως μην χαλάς σχέσεις.
Το παιδάκι σου με αυτούς τους ανθρώπους θα περάσει όλη τη χρονιά.... εγώ τα φοβάμαι αυτά...:roll:

maestria
17-08-10, 12:04
ρε μαεστρία μου...

δεν ξέρω τι θα γίνει.

Συμφωνώ με τη nirma!
Αφού το παρέχει σαν υπηρεσία και θα πάρει τα λεφτά, πρέπει να το προσφέρει!!!!
Ας μην το δήλωνε κι αυτή, σε πολλά δεν την βάλανε την μετακίνηση!

AngelMama
17-08-10, 12:30
Ρε κορίτσια, δεν την έβρισα...
ανεβάσαμε λίγο τους τόνους αλλά πάντα με ευγένια.
Γενικά είναι λίγο μαγκάκι και πήγε να με πείσει για το αντίθετο.
Το ξέρω πως δε μπορεί να κάνει κάτι
και μάλλον το ξέρει και η ίδια.
Πρέπει αυτή να βρει τον τρόπο.
Εντάξει... όταν έρθει η ώρα θα πάω από κοντά και θα το λύσουμε...
Και στην τελική ας το χειριζόταν καλύτερα η ίδια.
Να μην έβαζε τη ρημάδα τη μετακίνηση.

mor@ki_K
17-08-10, 12:31
Οπως καταλαβαίνω δεν νομίζω ότι η κυριούλα μπορεί να κάνει τίποτα. Μάλλον θα την υποχρεώσουν να καλύψει τη μετακίνηση σε όλα τα παιδάκια. :confused::confused::confused:
Μην μπαίνεις στην διαδικασία να προσπαθείς να την πείσεις για κάτι και κυρίως μην χαλάς σχέσεις.
Το παιδάκι σου με αυτούς τους ανθρώπους θα περάσει όλη τη χρονιά.... εγώ τα φοβάμαι αυτά...:roll:

AngelMama μην κάνεις τη βλακεία και δεν μιλήσεις!!!!
Να τους κόψεις τον αέρα από την αρχή κοπέλα μου, όλα αυτα που σου λέει είναι μούφες και μεγάλες πονηριές!
αχ...δεν πήγες πιο μπροστά να δεις τον παιδικό, να μιλήσεις μαζί της πριν τον βάλεις στην επιλογή σου?
Ακουσε με γιατί και γω τα ίδια είχα πέρισυ με την δασκάλα και έγινε ο χαμός και μετά ήταν με το "σεις και με το σας".

Θα εκτυπώσεις την προκύρηξη και τον πίνακα του σταθμού που λέει τις παροχές του παιδικού.
Θα υπογραμμίσεις τα δικαιώματα σου, εκεί δηλαδή που στα αντιστρέφει η κυρία και αν σου πει πάλι χαζα πες την πως θα πας στην ΕΕΤΑΑ να ξεκαθαρίσεις το ζήτημα.
Απλά και ξεκάθαρα.
Τώρα όσο αφορά αν θα σου φέρετε άσχημα το παιδί, χμ ας τολμίσει!!!
θα κάνεις καταγγελία και δεν θα πάρουν μία από το κράτος. επίσης και ΕΣΕΙΣ είστε ΠΕΛΑΤΕΣ τους, άσχετα αν δεν τα βγάζετε τα λεφτα από την στέπη σας. Θα τα πάρουν από το κράτος. Το πότε, να μην σε νοιάζει καν γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ.

Μην μασας, να απιτήσεις, ΕΠΡΕΠΕ η κυρία να υπολογίσει όλα τα παιδια που δέχετε στον παιδικό, ΝΑ ΧΩΡΑΝΕ και στο πουλμαν, αλλιώς ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΛΕΙΣΕΙ τον σταθμό της. Αντε τα πήρα τώρα.

Κάτσε και γω ακόμα δεν πήγα να δω τι παίζει, εμας βέβαια είναι δημόσιος αλλά θα έχουν και αυτοι τα κουσούρια τους.:evil::evil::evil:
Θα τους τον κόψω τον αέρα όμως από την αρχή εαν προκύψει θέμα.

AngelMama
17-08-10, 12:32
Αν δεν το έλεγα στην ΕΕΤΑΑ δεν θα μπορούσα να το λύσω μόνη μου.
Και εγώ το σκέφτηκα ότι πρέπει να τα έχουμε καλά μαζί τους,
αλλά από την άλλη τι;;; να μη μου προσέχει το παιδί ή να το προσέχει λιγότερο;;
έχει ευθύνη. Και ειδικά μετά το περιστατικό, έτσι και πάει θα πρέπει να το προσέχει διπλά μη σου πω... το φαξ για τις καταγγελίες το έχω.

mor@ki_K
17-08-10, 12:36
α επείσης αν μπορεις να πας και με τον άνδρα σου μαζι.
και δεν θέλει και πολύ πληθυντικό σε αυτη την περίπτωση, πιστεψε με. θελει δεν θελει θα το παρει το παιδι. και μπορεις να διακόψεις όποτε θέλεις το πρόγραμμα. ενταξει δεν θα το στελνεις αλλα και τι θα κάνεις? θα το στελνεις με ανχος το παιδι μήπως και δεν το φερθουν ενταξει?
εκτος από καταγγελία στην εεταα μπορεις να κάνεις και στο σύλλογο τους.
ελπίζω να μην φτασει εκει το θεμα και να συμμορφωθει η "κυρια".

AngelMama
17-08-10, 12:39
Άκου να δεις πως έγινε.
Πριν κάνω την αίτηση πήγα και είδα τον παιδικό...
Λέω στην περιοχή μου έρχεστε;;; λέει με ενθουσιασμό ΝΑΙ.
Απλά θα πρέπει να μου πληρώσετε 50 ευρώ για να κρατήσω τη θέση στο λεωφορείο.
Πράγμα τελείως παράνομο, είτε με το πρόγραμμα, είτε όχι.
Δεν είχα λεφτά μαζί μου, και πήγα μετά από 2 μέρες αφού είχα καταθέσει την αίτηση.
και έβαλα ως πρώτη επιλογή τον σταθμό.
Πάω που λέτε να κάνω την εγγραφή και μου λέει το πρόγραμμα για το σχολικό έχει βγει
δεν μπορώ να πηγαινοφέρνω το παιδάκι σας, αλλά αν θέλετε μπορείτε να δώσετε 50 ευρώ και να το γράψετε και ίσως κάποιο παιδάκι σταματήσει και πάρει τη θέση το δικό σας.
Φεύγω μέσα στη στενοχώρια που δεν πρόλαβα και μέσα στα νεύρα και μετά στροφάρω και λέω.. αφού το παρέχει στις υπηρεσίες...
την πήρα τηλ και της τα είπα ένα χεράκι με ευγενικό τρόπο.
όταν κατάλαβε πως δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα λίγο χαλάρωσε.
λέω οκ θα μιλήσω με ΕΕΤΑΑ και ξαναμιλάμε Κα Ταδε....
Περιμένωωωωωωωωωω

AngelMama
17-08-10, 12:43
α επείσης αν μπορεις να πας και με τον άνδρα σου μαζι.
και δεν θέλει και πολύ πληθυντικό σε αυτη την περίπτωση, πιστεψε με. θελει δεν θελει θα το παρει το παιδι. και μπορεις να διακόψεις όποτε θέλεις το πρόγραμμα. ενταξει δεν θα το στελνεις αλλα και τι θα κάνεις? θα το στελνεις με ανχος το παιδι μήπως και δεν το φερθουν ενταξει?
εκτος από καταγγελία στην εεταα μπορεις να κάνεις και στο σύλλογο τους.
ελπίζω να μην φτασει εκει το θεμα και να συμμορφωθει η "κυρια".

Θα δω τι θα κάνω.
Αλλά ο Έλληνας δεν αλλάζει...
Γιατί φανταστείτε...
αν κανονικά χρεώνει το παιδάκι με μετακίνηση πχ 300 ευρώ
σίγουρα στην ΕΕΤΑΑ το χρεώνει 400... σίγουρα όμως...
Από τα λεφτά της μετακίνησης που βγάζει x 8 παιδάκια
που δεν θα κάνουν χρήση,
βγάζει το μισό μισθό του οδηγού... που δεν θα απασχολήσουν
(8 παιδάκια μόνο από την κατηγορία 1Α, πόσα είναι τα άλλα παιδάκια άγνωστο)

Βασικά να σας πω ότι με χάλασε και δεν θα ήθελα
ένας τέτοιος άνθρωπος να διαπαιδαγωγήσει το παιδί μου...
Αλλά και τί να κάνεις;

mor@ki_K
17-08-10, 12:45
Δεν θα πεις και καφε μαζι τους. Την δουλεια τους να κανουν σωστα.

Εγω περισυ είχα πρόβλημα με την δασκαλα, δεν ήθελε το παιδί μου γιατι ήταν το πιο μικρο και την κούραζε την κυρία γιατι είχε όλο μεγαλα παιδια. τα μάζευα τα μάζευα, με αναγκαζε να το παίρνω 11:30 το πρωί! Και όποτε αργούσα με έπαιρνε τηλ δήθεν πως κλαίει και με ζηταει (πονηριές..).
Μέχρι που πήγα στην προϊσταμένη και με άκουσε όλο το δημαρχείο!!!
Από τότε με το σεις και με το σας.
και πέρα από αυτό, το παιδί αρρωστησε, μετα αρρωστησα και γω και άντε να πήγε 4 μηνες στον παιδικό. Και για τόσο λίγο διαστημα μου κανανε και μανουρες και πηραν και 3500 ευρω!
Αντε απο δω...
Φετος την άλλαξα παιδικο και εννοειται θα παω με τον τσαμπουκα ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ και δεν θα ανεχτω μλκς.
Πήγενε κούκλα μου με τσαμπουκα και εσυ, δες την προσωπο με προσωπο. Τι θα πει μαγκακι? Εσύ δεν μπορεις να γινεις?
Και ας τολμισει να βγαλει αχτι πανω στο παιδι σου...εγω θα την πλακωνα.
Πολεμισε για τα δικαιωματα σου, αλλιως ας το κλεισει το μαγαζι.
Και δεν θελει πολλα πολλα μαζι της. λιγα λογια και ξεκαθαρα .

AngelMama
17-08-10, 12:49
αχαχαχαχ
έχεις απόλυτο δίκιο!!!!!
Όταν έρθει η ώρα θα πάω, απλά περιμένω απάντηση από την ΕΕΤΑΑ!

mor@ki_K
17-08-10, 12:55
Έτσι μπράβο, μην μασας.
Και γω περισυ ψαρωμένη είμουν, με είδαν μικρη και μιλουσα ευγενικα και το εκμεταλευτηκανε. Τα μαζευα τα μαζευα γιατι και γω ο β...ς πίστευα πως αν μιλήσω δεν θα μου προσεξουν το παιδι, αλλα σε αυτες τις υπηρεσιες θελει τσαμπουκα γιατί σε εκμεταλεύονται!
Μολις εβγαλα στομα να δεις πως μαζευτηκαν...Και μη φανταστεις πως ειμαι ανθρωπος του τσαμπουκα, αλλα καταλαβα καλα πως λειτουργουνε αυτες οι υπηρεσιες και φετος δεν θα ανεχτω τιποτα. Ουτε στον παιδικο, ουτε αργοτερα στο σχολειο. Τυπικες σχεσεις και κομμενο τον αερα γιατι αυτες οσο τις μιλας και ανοιγεσε, σε εκμεταλεύονται.
Το εχουν συστημα σου λεω.

maestria
17-08-10, 13:08
Αν δεν το έλεγα στην ΕΕΤΑΑ δεν θα μπορούσα να το λύσω μόνη μου.
Και εγώ το σκέφτηκα ότι πρέπει να τα έχουμε καλά μαζί τους,
αλλά από την άλλη τι;;; να μη μου προσέχει το παιδί ή να το προσέχει λιγότερο;;
έχει ευθύνη. Και ειδικά μετά το περιστατικό, έτσι και πάει θα πρέπει να το προσέχει διπλά μη σου πω... το φαξ για τις καταγγελίες το έχω.

Σιγά μην τους χαϊδεύουμε κιόλας!!! Επαγγελματίες είναι, δεν θα τα προσέχουν τζάμπα!

Κράτα το πρόχειρο το φαξ, να το 'χουμε. :mrgreen:

Έτσι μπράβο, μην μασας.
Και γω περισυ ψαρωμένη είμουν, με είδαν μικρη και μιλουσα ευγενικα και το εκμεταλευτηκανε. Τα μαζευα τα μαζευα γιατι και γω ο β...ς πίστευα πως αν μιλήσω δεν θα μου προσεξουν το παιδι, αλλα σε αυτες τις υπηρεσιες θελει τσαμπουκα γιατί σε εκμεταλεύονται!
Μολις εβγαλα στομα να δεις πως μαζευτηκαν...Και μη φανταστεις πως ειμαι ανθρωπος του τσαμπουκα, αλλα καταλαβα καλα πως λειτουργουνε αυτες οι υπηρεσιες και φετος δεν θα ανεχτω τιποτα. Ουτε στον παιδικο, ουτε αργοτερα στο σχολειο. Τυπικες σχεσεις και κομμενο τον αερα γιατι αυτες οσο τις μιλας και ανοιγεσε, σε εκμεταλεύονται.
Το εχουν συστημα σου λεω.

Έτσι είναι, δυστυχώς, μόνο με αγριάδα καταλαβαίνουν εδώ. :roll:

nirma
17-08-10, 13:12
αχ βρε mor@ki_Κ δεν μπορείς να φανταστείς πως σε χαίρομαι!!!!:D:D:D

Πως θα ήθελα να ήμουν κι εγώ έτσι. Εγώ πηγαίνω με το σις και με το σας και τελικά πιανομαι κορόιδο και δεν μιλάω ενώ με αδικούν:-(:-(:-(
και το χειρότερο είναι ότι εκείνη την ώρα το καταλαβαίνω και ξέρω τι πρέπει να πω αλλά είμαι κότα:roll::roll::roll:.
Χαμογελάω και φεύγω

Ασχετο:Θέλεις να πας να πάρεις 1000 ευρω που μου έφαγε μια οδοντίατρος χωρίς να μου κάνει δουλεία? :mrgreen::mrgreen::mrgreen: εγώ ντρέπομαι

AngelMama
17-08-10, 13:26
μα και η εν λόγω κυρία εκεί ποντάρει nirma.
σου λέει πόσες θα ασχοληθούν;
αν σε δουν και λίγο διστακτική, τελείωσες...

το μόνο που μπορεί να κάνει είναι τέτοιου είδους σπασίματα...
πχ... έλα να το πάρεις πιο μπροστά κτλ κτλ

nirma
17-08-10, 13:42
Συμφωνώ. Δεν λέω κάτι διαφορετικό.:D
Αλλά όταν ο άλλος μπορεί να μπει στην διαδικασία να κάνει τέτοιου είδους σπασίματα ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο,... απλά δεν τον θέλω δίπλα στο παιδί μου:evil:
...ούτε δίπλα μου φυσικά.:twisted::twisted::twisted:
Το κακό είναι ότι δεν μπορείς όλους αυτούς να τους κρατήσεις μακρυά σου και πρέπει να βρεις λύση.
Γι'αυτό θαυμάζω την mor@ki_K. Εγώ δεν τα καταφέρνω, μάλλον δεν με πιστεύουν όταν νευριάζω :(

mor@ki_K
17-08-10, 20:03
αχ βρε mor@ki_Κ δεν μπορείς να φανταστείς πως σε χαίρομαι!!!!:D:D:D

Πως θα ήθελα να ήμουν κι εγώ έτσι. Εγώ πηγαίνω με το σις και με το σας και τελικά πιανομαι κορόιδο και δεν μιλάω ενώ με αδικούν:-(:-(:-(
και το χειρότερο είναι ότι εκείνη την ώρα το καταλαβαίνω και ξέρω τι πρέπει να πω αλλά είμαι κότα:roll::roll::roll:.
Χαμογελάω και φεύγω

Ασχετο:Θέλεις να πας να πάρεις 1000 ευρω που μου έφαγε μια οδοντίατρος χωρίς να μου κάνει δουλεία? :mrgreen::mrgreen::mrgreen: εγώ ντρέπομαι

Αχ βρε νίρμα και συ πως τα πετάς έτσι τα λεφτα χωρίς να σου κάνουν δουλειά???:roll::roll::roll::roll:

μα και η εν λόγω κυρία εκεί ποντάρει nirma.
σου λέει πόσες θα ασχοληθούν;
αν σε δουν και λίγο διστακτική, τελείωσες...

το μόνο που μπορεί να κάνει είναι τέτοιου είδους σπασίματα...
πχ... έλα να το πάρεις πιο μπροστά κτλ κτλ

Σου είπα, κόψε της τον αέρα από ην αρχή γιατί δεν θα έχεις καλό χειμώνα μαζί τους. Σήμερα είναι αυτό, αυριο θα βγει κάτι άλλο. Να πας με τσαμπουκά, δεν χρειάζετε να βρίσεις αλλα δείξε την πως δεν παίρνεις και πολλα-πολλα.
Συγνώμη αλλα θυμήθηκα τα περσινά μου και συγχίστηκα και δεν κάνει.
Πήγενε και με τον άνδρα σου, βοηθάει.

NESTOROUDI
17-08-10, 22:50
κοριτσια για ποιον παιδικο μιλαμε σε ποια περιοχη? αρχισα και εγω να αγχωνομαι λιγο με αυτα που διαβαζω...περασαμε στη junior ακαδημια στη θερμη,αλλα μαλλον ειναι κλειστα ακομα...δεν το σηκωνει κανεις. ηθελα πολυ στην παιδικη μελωδια, ειναι διπλα μας, αλλα...δεν μας πηραν στην 1η επιλογη. ελπιζω να μην εχουμε προβλημα και εμεις!!!

nirma
18-08-10, 11:46
κοριτσια για ποιον παιδικο μιλαμε σε ποια περιοχη? αρχισα και εγω να αγχωνομαι λιγο με αυτα που διαβαζω...περασαμε στη junior ακαδημια στη θερμη,αλλα μαλλον ειναι κλειστα ακομα...δεν το σηκωνει κανεις. ηθελα πολυ στην παιδικη μελωδια, ειναι διπλα μας, αλλα...δεν μας πηραν στην 1η επιλογη. ελπιζω να μην εχουμε προβλημα και εμεις!!!

κι στον "δικός" μας παιδικός, μου είπαν ότι ξεκινάνε 13/9.
Το θετικό είναι ότι στο τηλέφωνο δεν μου ζήτησαν λεφτά αλλά μου είπαν να πάω από εκεί για την εγγραφή και ....ότι άλλο χρειαστεί :shock:
Είναι το αντίστοιχο του "...ότι ήθελε προκύψει":mrgreen:

AngelMama
18-08-10, 12:11
εγώ μιλάω για ένα παιδικό σταθμό στη δυτική Θεσσαλονίκη.
Όποια θέλει ας μου στείλει πμ

AngelMama
18-08-10, 12:12
κι στον "δικός" μας παιδικός, μου είπαν ότι ξεκινάνε 13/9.
Το θετικό είναι ότι στο τηλέφωνο δεν μου ζήτησαν λεφτά αλλά μου είπαν να πάω από εκεί για την εγγραφή και ....ότι άλλο χρειαστεί :shock:
Είναι το αντίστοιχο του "...ότι ήθελε προκύψει":mrgreen:

μη τυχόν και δώσεις κάτιιιιιι
είναι 100% επιδοτούμενο.
μη τα ξαναλέμεε

maestria
18-08-10, 12:15
είναι 100% επιδοτούμενο.
μη τα ξαναλέμεε

Ούτε "εγγραφή";;

kikileuteris
18-08-10, 12:27
Ούτε "εγγραφή";;

Ούτε!Αν διαβάσεις πιο πάνω θα δεις ότι μια κοπέλα ρώτησε στον ΕΕΤΑΑ και της είπαν τίποτα να μην πληρώσει.

maestria
18-08-10, 12:35
Ούτε!Αν διαβάσεις πιο πάνω θα δεις ότι μια κοπέλα ρώτησε στον ΕΕΤΑΑ και της είπαν τίποτα να μην πληρώσει.

Χμμ, οκ, δεν το ήξερα αυτό.

Θένκιου! :D

nirma
18-08-10, 14:04
είναι 100% επιδοτούμενο.
μη τα ξαναλέμεε

ειμαι προετοιμασμένη:p
θα πάω και με τον άντρα μου, οπότε αν χρειαστεί θα τους τα πει εκείνος ;)
...θεέ μου πόσο bimbo ακούγομαι :mrgreen::mrgreen::mrgreen:.
Αλήθεια κορίτσια δεν είμαι πάντα έτσι :lol:

AngelMama
18-08-10, 16:50
Ούτε εγγραφή...
Ούτε τίποτα!
Μη σας πιάσουν κορόιδο.
Αν σας πουν καμιά χαζομάρα
πείτε... μισό να πάρω την ΕΕΤΑΑ να μας το λύσει...

Αυτός που ασχολείται με τα θέματα αυτά είναι
Κος Χατζιάρας από την ΕΕΤΑΑ στην Αθήνα.
Τηλ.: 2131320600
Φαξ για διαμαρτυρίες και καταγγελίες: 2131320733

Μίλησα με τον ίδιο.
Ευγενέστατος και μου είπε κατά λέξη...
"Δεν πληρώνετε απολύτως τίποτααααααααααααααααα, ούτε εγγραφή"

vatza
18-08-10, 17:12
Εμείς "περάσαμε" στο ελληνικο κολλεγιο. Πήγαμε για εγγραφή και φυσικά δεν ζήτησαν να πληρώσουμε τίποτα, ούτε και για την μετακίνηση η οποία ήταν στις παροχές τους.

tazoula82
18-08-10, 18:37
Κοριτσια ξερετε μήπως απο που μπορω να μαθω ποιοι βρεφονηπιακοι σταθμοι του δήμου Βόλου ειναι ενταγμενοι στο προγρμαμμα "Εναρμόνιση επαγγελματικής και οικογενειακής ζωής"? και που γίνονται οι αιτήσεις?Βρήκα ενα σταθμό που μου χαν στειλει ενημερωτικό εντυπο και πηρα τηλ αλλα δυστυχως μου παν πως ειχαν μονο 60 θεσεις που καλυφθηκαν.

maestria
19-08-10, 10:52
Ούτε εγγραφή...
Ούτε τίποτα!
Μη σας πιάσουν κορόιδο.
Αν σας πουν καμιά χαζομάρα
πείτε... μισό να πάρω την ΕΕΤΑΑ να μας το λύσει...

Αυτός που ασχολείται με τα θέματα αυτά είναι
Κος Χατζιάρας από την ΕΕΤΑΑ στην Αθήνα.
Τηλ.: 2131320600
Φαξ για διαμαρτυρίες και καταγγελίες: 2131320733

Μίλησα με τον ίδιο.
Ευγενέστατος και μου είπε κατά λέξη...
"Δεν πληρώνετε απολύτως τίποτααααααααααααααααα, ούτε εγγραφή"

Είσαι η γκουρού του προγράμματος "Εναρμόνιση επαγγελματικής και οικογενειακής ζωής"!
Εύγε. http://dl.glitter-graphics.net/pub/523/523651hrk7q2lyrl.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Κοριτσια ξερετε μήπως απο που μπορω να μαθω ποιοι βρεφονηπιακοι σταθμοι του δήμου Βόλου ειναι ενταγμενοι στο προγρμαμμα "Εναρμόνιση επαγγελματικής και οικογενειακής ζωής"? και που γίνονται οι αιτήσεις?Βρήκα ενα σταθμό που μου χαν στειλει ενημερωτικό εντυπο και πηρα τηλ αλλα δυστυχως μου παν πως ειχαν μονο 60 θεσεις που καλυφθηκαν.

Κοπελιά έχει λήξει η προθεσμία αιτήσεων. Πριν 2-3 εβδομάδες βγήκαν και τα αποτελέσματα.
Δες στο www.eetaa.gr για να ξέρεις για την επόμενη χρονιά.

AngelMama
19-08-10, 12:47
Είσαι η γκουρού του προγράμματος "Εναρμόνιση επαγγελματικής και οικογενειακής ζωής"!
Εύγε. http://dl.glitter-graphics.net/pub/523/523651hrk7q2lyrl.gif (http://www.glitter-graphics.com)

χοχοχοχοχοοχοχοχο
το ήθελα νομίζεις.... οι ανάγκες με έκαναν!!!!!!!!!
αχαχχαχαχαχαχαχαχαχχαχ

nirma
20-08-10, 10:44
Κ Α Λ Η Μ Ε Ρ Α κορίτσια!!!!
Έγραψα κι εγώ την κουκλίτσα μου στον παιδικό και όλα πήγαν τέλεια:lol:
Ηταν μια πολύ γλυκια κοπελίτσα στην γραμματεία, δεν μίλησε για λεφτά ...ΚΑΘΟΛΟΥ :-D.
Μου είπε ότι το ημερήσιο πρόγραμμα συμπεριλαμβάνει αγγλικά, μουσική, θέατρο και άλλα τέτοια χωρίς επιβάρυνση.

SUPER!!! πολύ καλύτερα από αυτό που περίμενα.:p:p:p

Αντε καλή σχολική χρονιά !!!! ;-)

v & a
20-08-10, 10:46
SUPER!!! πολύ καλύτερα από αυτό που περίμενα.:p:p:p
Αντε καλή σχολική χρονιά !!!! ;-)
καλημερα....
ωραια να ακουμε και κανα ευχαριστο!!!! Κι εγω σας διαβαζω και περιμενω την..... τυχη μου ως 1η επιλαχουσα βεβαίως-βεβαίως!:D(και τα αποτελεσματα απο τον δημοσιο στις 30-8 αλλα χλωμοοοοοοοοο)

maestria
20-08-10, 10:51
καλημερα....
ωραια να ακουμε και κανα ευχαριστο!!!! Κι εγω σας διαβαζω και περιμενω την..... τυχη μου ως 1η επιλαχουσα βεβαίως-βεβαίως!:D(και τα αποτελεσματα απο τον δημοσιο στις 30-8 αλλα χλωμοοοοοοοοο)

Πόσο σύντομα θα ξέρεις κοριτσάκι; Έχεις ιδέα για χρονικό ορίζοντα;