PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ

Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

nirma
20-08-10, 11:00
καλημερα....
ωραια να ακουμε και κανα ευχαριστο!!!! Κι εγω σας διαβαζω και περιμενω την..... τυχη μου ως 1η επιλαχουσα βεβαίως-βεβαίως!:D(και τα αποτελεσματα απο τον δημοσιο στις 30-8 αλλα χλωμοοοοοοοοο)

Καλή τύχη σου εύχομαι γλυκιά μου !!!!
Είσαι 1η επιλαχούσα :lol::lol::lol: απ'ότι έχω καταλάβει αυτό σημαίνει ότι έχεις αρκετές πιθανότητες να σε πάρουν τελικά :rolleyes:

Υπομονή χρειάζεται και όλα θα πάνε καλά :wink:

maria vlg
20-08-10, 11:28
Γεια σας!λίγο πριν ξεκινήσει η χρονιά, μήπως ξέρει κανείς κάτι για τις επ0ιδοτήσεις για προνήπια? το παιδί είναο ασφαλισμένο στο δημόσιο που είναι ο μπαμπάς, εγώ στον ΟΑΕΕ. Υπάρχει καμμιά επιδότηση, γιατί όλα είναι πανάκριβα? μιλά με για π.φάληρο.ευχαριστώ πολύ

nirma
20-08-10, 11:32
Γεια σας!λίγο πριν ξεκινήσει η χρονιά, μήπως ξέρει κανείς κάτι για τις επ0ιδοτήσεις για προνήπια? το παιδί είναο ασφαλισμένο στο δημόσιο που είναι ο μπαμπάς, εγώ στον ΟΑΕΕ. Υπάρχει καμμιά επιδότηση, γιατί όλα είναι πανάκριβα? μιλά με για π.φάληρο.ευχαριστώ πολύ

κοπελιά μάλλον άργησες δύο μήνες περίπου.:-?:-?:-?
Υπήρχε μια επιδότηση του ΕΕΤΑΑ (www.eetaa.gr) που έληξε όμως η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών. Του χρόνου πάλι...
Δεν νομίζω να υπάρχει τώρα κάτι άλλο.

v & a
20-08-10, 12:27
Πόσο σύντομα θα ξέρεις κοριτσάκι; Έχεις ιδέα για χρονικό ορίζοντα;
των δημοτικων σταθμων βγαινουν 30....για το αλλο δεν εχω ιδεα. απλα η 7η του σεπτεμβρη μαλλον θα με βρει απεξω απο το σταθμο να ξεροσταλιαζω! δε μπορω να περιμενω μηπως και με παρουν τηλεφωνο. θα εφαρμοσω επιθετικη πολιτικη!!!!;)
nirma ευχαριστω απο το στομα σου κ στου θεου τ' αυτι!
δε φανταζεστε ποσο θελει η μικρη να παει σχολειο! εχει ηδη ετοιμη τη τσαντα με τους μαρκαδορους της!:)

φωτουλα ν
20-08-10, 12:31
κοριτσια ξερετε αν υπαρχει οικονομικος βρεφονηπιακος στο π.φαληρο η κοντα ?οπου εχω ρωτησει ειναι πανω απο 400 και δυστυχως δεν μου βγαινουν.δεν ξερω τι να κανω στις 26 παω για δουλεια και εχω τρελαθει..........

maestria
20-08-10, 12:35
δε μπορω να περιμενω μηπως και με παρουν τηλεφωνο. θα εφαρμοσω επιθετικη πολιτικη!!!!;)

Έτσι, έτσι!

Αν θες να γίνεις ΠΟΛΥ κακιά, πήγαινε έξω απ' το σταθμό να τρομοκρατείς τις μαμάδες, μπας και λακίσει καμία. :twisted::mrgreen::p

φωτουλα ν
20-08-10, 12:35
ειχα την εντυπωση οτι θα τον παρουν στο δημοτικο σταθμο αλλα τζιφος ειναι μονο ενας στην περιοχη μας και το μωρουλι εμεινε ξεκρεμαστο.............βοηθηστε με......

maestria
20-08-10, 12:38
Εγώ Θεσσαλονίκη μένω ρε κοπελιά, πως να σε βοηθήσω ακριβώς;

SEFI1911
20-08-10, 13:16
Καλημέρα και από εμένα κορίτσια,
έχουμε περάσει και εμείς στην "ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΕΛΩΔΙΑ" και ενώ μέχρι σήμερα αισθανόμουν πολύ τυχερή που πέρασα στην πρώτη μου επιλογή και είχα μια καλή εντύπωση για τον συγκεκριμένο παιδικό (ο περσινός δεν μου είχε αφήσει και τις καλύτερες εντυπώσεις) η αλήθεια είναι οτι με όλα όσα διαβάσει έχω φρικάρει!!!Λέτε να είναι μία καλοστημένη φούσκα που σύντομα θα σκάσει και όποιον πάρει....
όσο για την εγγραφή ομολογώ οτι πέρισυ είχα πληρώσει 60 ευρώ (η διευθύντρια μου είχε πει οτι η εγγραφή ήταν άσχετη με την επιδότηση και δεν το έψαξα γιατί το βρήκα ψίχουλα μπροστά σε όλα τα δίδακτρα που θα γλύτωνα,επιδότηση 4080 ευρώ για 11 μήνες),στην πορεία άρχισα να δυσανασχετώ με τα extra που ζητούσαν π.χ. 7-10 ευρώ για κουκλοθέατρο μέσα στον παιδικό,10 ευρώ/άτομο στην Χριστουγεννιάτικη γιορτή που θα εξελισόταν σε bazaar,αγορά ενός παιδικού βιβλίου για την δανειστική βιβλιοθήκη κτλ κτλ και πάλι ορισμένα μου φαινόντουσαν υπερβολικές σπατάλες για τον μικρό που ήταν 2 ετών και ορισμένα φυσιολογικά π.χ. το βιβλίο για την δανειστική βιβλιοθήκη
Φέτος όμως γενικά υπάρχει οικονομική στενότητα και αυτοί συνεχίζουν το ίδιο βιολί (εγγραφές,γραφική ύλη και πάει λέγοντας)
Τι θα κάνουμε κοπελιές??
Αλήθεια, είμαστε πολλές για την "Παιδική Μελωδία" ??? Στείλτε πμ....

maestria
20-08-10, 13:24
Φέτος όμως γενικά υπάρχει οικονομική στενότητα και αυτοί συνεχίζουν το ίδιο βιολί (εγγραφές,γραφική ύλη και πάει λέγοντας)
Τι θα κάνουμε κοπελιές??

Ειδικά για την εγγραφή είναι ξεκαθαρισμένο απ' την ΕΕΤΑΑ (ρώτα και την AngelMama) ότι ΔΕΝ πληρώνουμε!

Για τ' άλλα δεν μπορώ να σε βοηθήσω, εμείς μπήκαμε σε άλλο σταθμό.

v & a
20-08-10, 13:27
Έτσι, έτσι!

Αν θες να γίνεις ΠΟΛΥ κακιά, πήγαινε έξω απ' το σταθμό να τρομοκρατείς τις μαμάδες, μπας και λακίσει καμία. :twisted::mrgreen::p

xaxaxax φανταζεσαι??? Σεναριο: θα κανα λεει ενα αντισκηνο απεξω απο το σταθμο σε ολη τη περιοδο εγγραφων και μολις εβλεπα μαμα με παιδακι στην ηλικια της δικιας μου θα της ελεγα "κλαιγε και λεγε "με δειρε η δασκαλαααα"....αυτη ειναι μεγαλη θεατρινα εντωμεταξυ θα το κανε αμα της το λεγα!!!!!:P:P:P σαμποτααααζ!:D:D:D:D:D

AngelMama
20-08-10, 16:19
Ειδικά για την εγγραφή είναι ξεκαθαρισμένο απ' την ΕΕΤΑΑ (ρώτα και την AngelMama) ότι ΔΕΝ πληρώνουμε!

Για τ' άλλα δεν μπορώ να σε βοηθήσω, εμείς μπήκαμε σε άλλο σταθμό.

Ρε κορίτσια και πάλι...
τί πάει να πει για γραφική ύλη... νομίζω όλα μέσα είναι...
Πάρε ένα τηλ στο Κο Χατζιάρα, τον φίλο μου... χαχααχαχαχαχαχ

AngelMama
20-08-10, 16:24
Η πράξη υλοποιείται μέσα από κύκλο Πρόσκλησης ετήσιας διάρκειας, που αντιστοιχεί σε ένα σχολικό έτος διάρκειας 11 μηνών και θα υλοποιηθεί μέχρι την 31/08/2011. Ο συνολικός προϋπολογισμός χρηματοδοτείται κατά 100% από δημόσιους πόρους και ανέρχεται στα 61.990.000,00 ? συμπεριλαμβανομένου και του επιλέξιμου ΦΠΑ.

nh47
20-08-10, 16:25
Καλησπέρα. Κι εγώ καινούργια είμαι εδώ.
Κι εμείς στο junior στη Δροσιά της Θέρμης περάσαμε αλλά μάλλον είναι κλειστός ακόμα. Θα ήθελα πληροφορίες αν κάποιος έστελνε με το πρόγραμμα εκεί το παιδί του.
Αυτός ο παιδικός που ζητούσε συνέχεια λεφτά (για εγγραφή, για δανειστική βιβλιοθήκη κτλ) ποιος ήταν;

AngelMama
20-08-10, 16:38
xaxaxax φανταζεσαι??? Σεναριο: θα κανα λεει ενα αντισκηνο απεξω απο το σταθμο σε ολη τη περιοδο εγγραφων και μολις εβλεπα μαμα με παιδακι στην ηλικια της δικιας μου θα της ελεγα "κλαιγε και λεγε "με δειρε η δασκαλαααα"....αυτη ειναι μεγαλη θεατρινα εντωμεταξυ θα το κανε αμα της το λεγα!!!!!:P:P:P σαμποτααααζ!:D:D:D:D:D

Καλή μου v&a,

τώρα πέρα από την πλάκα αν θα σε καλέσουν, θα σε καλέσουν από την ΕΕΤΑΑ.
Μη περιμένεις από τον παιδικό σταθμό. Βέβαια σε αυτούς μπορείς να ρωτήσεις
για το αν έχουν καλυφθεί όλες οι θέσεις... αλλά και πάλι με αυτά που έχω συναντήσει
δεν ξέρω αν θα μπουν στον κόπο να σου απαντήσουν ή ακόμα αν σου πουν και αλήθεια.

Μισό να το ψάξω στην πρόσκληση
γιατί νομίζω κάπου το είδα...

AngelMama
20-08-10, 16:41
έλα... το βρήκα

2.7.1 Εγγραφές τέκνων στις Δομές
Μετά την ανακοίνωση των Πινάκων της σύζευξης, οι μητέρες έχουν τη δυνατότητα να εγγράψουν τα τέκνα τους στις Δομές όπου τοποθετούνται. Η εγγραφή θα πρέπει να γίνει μέχρι και τις 06/09/2010. Στην περίπτωση μη προσέλευσής τους κατά το ανωτέρω χρονικό διάστημα οι Δομές ενημερώνουν την Ε.Ε.Τ.Α.Α Α.Ε.
Η Ε.Ε.Τ.Α.Α διατηρεί το δικαίωμα να τις διαγράψει από ωφελούμενες, να ακυρώσει τη σχετική «εντολή τοποθέτησης» του τέκνου τους και να καλέσει τις αντίστοιχες επιλαχούσες.

AngelMama
20-08-10, 16:43
αλλά ακόμα και αν δε μπεις τώρα μπορεί να σε καλέσουν ανά πάσα στιγμή μέσα στη χρονιά.

2.7.3 Διακοπή φροντίδας και φιλοξενίας του τέκνου σε Δομή παρεχόμενης υπηρεσίας
Σε περίπτωση που η ωφελούμενη μητέρα, κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, αποφασίσει τη διακοπή της παροχής των υπηρεσιών φροντίδας και φιλοξενίας του τέκνου της, οφείλει να δηλώσει αυτό, εγγράφως, υπεύθυνα και εντός 10 ημερών (από την ημερομηνία διακοπής), τόσο προς τη Δομή όσο και προς την Ε.Ε.Τ.Α.Α.

v & a
20-08-10, 16:53
αχ αν δε καναμε και λιγη πλακα δε θα περνουσε ο καιρος κοριτσια!!! AngelMama ευχαριστω...μακαρι να με καλεσουν:confused:

AngelMama
20-08-10, 16:56
πες το ψέμματα.
Μωρέ θα σε καλέσουν.
Έτσι λέω και εγώ.
Πόσα παιδάκια έχουν μπει στο συγκεκριμένο παιδικό σταθμό
με το πρόγραμμα;

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
20-08-10, 17:04
ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΕΛΩΔΙΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ!!!! ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΓΡΑΦΗ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ 100 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗ ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ ΟΠΩΣ ΛΕΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!! ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΓΡΑΦΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΡΕΧΕΙ ΟΛΑ Τ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!!!! ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ Η ΠΡΟΝΟΙΑ ΛΕΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΕΤΑΑ ΑΛΛΑ( ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ) ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΙΣ ΤΗΝ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΑ 100 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΕΚΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ !!!!!!!!!!!!!! ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΕΔΩΣΑ!!!!!!!!!!! ΚΑΤ ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΑΡΟΧΕΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟ!!!!!!!!ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΟΣ!!!!!!! ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΜΑΣ:-P:-P:-P:-P

AngelMama
20-08-10, 17:08
τσ τσ τσ τσ τσ...
είναι απίστευτοι!
Ντροπή!!!!!!!!!!!!!!

Το λένε... και όποιος ή όποια τσιμπήσει.
Άλλος επειδή δεν ξέρει, άλλος επειδή ξέρει και δεν θέλει να
τους πάει κόντρα και άλλος από ντροπή.

Γιατί με τον τρόπο τους σε κάνουν να ντρέπεσαι!
Απαράδεκτοι όσοι παιδικοί σταθμοί το κάνουν.

Εδώ εγώ... που περιμένω απάντηση για το θέμα μου,
ακόμα και να μου πουν
"οκ... είναι υποχρεωμένοι να στο πηγαινοφέρνουν"
δεν ξέρω αν θέλω το παιδί μου να είναι με τέτοιους ανθρώπους!

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
20-08-10, 17:41
ΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ <<ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟ>> ΟΤΙ ΠΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΘΟΥΝ ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ !!!! :confused::confused::oops:

NESTOROUDI
20-08-10, 19:57
Καλησπέρα. Κι εγώ καινούργια είμαι εδώ.
Κι εμείς στο junior στη Δροσιά της Θέρμης περάσαμε αλλά μάλλον είναι κλειστός ακόμα. Θα ήθελα πληροφορίες αν κάποιος έστελνε με το πρόγραμμα εκεί το παιδί του.
Αυτός ο παιδικός που ζητούσε συνέχεια λεφτά (για εγγραφή, για δανειστική βιβλιοθήκη κτλ) ποιος ήταν;

εμεις περασαμε εκει....θα χαρουμε πολυ να σας γνωρισουμε. και εγω παιρνω συνεχεια και δεν το σηκωνουν... ελπιζω να μην απογοητευω και να μην εχουμε καμια εχτρα χρεωση (μεταφορικα δηλαδη). εσεις ειστε στο βρεφονηπιακο ή στα μεγαλυτερα?

v & a
20-08-10, 21:03
πες το ψέμματα.
Μωρέ θα σε καλέσουν.
Έτσι λέω και εγώ.
Πόσα παιδάκια έχουν μπει στο συγκεκριμένο παιδικό σταθμό
με το πρόγραμμα;

30 παιδακια...ειδωμεν!!!!

ioanna21
21-08-10, 01:15
Καλημέρα και από εμένα κορίτσια,
έχουμε περάσει και εμείς στην "ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΕΛΩΔΙΑ" και ενώ μέχρι σήμερα αισθανόμουν πολύ τυχερή που πέρασα στην πρώτη μου επιλογή και είχα μια καλή εντύπωση για τον συγκεκριμένο παιδικό (ο περσινός δεν μου είχε αφήσει και τις καλύτερες εντυπώσεις) η αλήθεια είναι οτι με όλα όσα διαβάσει έχω φρικάρει!!!Λέτε να είναι μία καλοστημένη φούσκα που σύντομα θα σκάσει και όποιον πάρει....
όσο για την εγγραφή ομολογώ οτι πέρισυ είχα πληρώσει 60 ευρώ (η διευθύντρια μου είχε πει οτι η εγγραφή ήταν άσχετη με την επιδότηση και δεν το έψαξα γιατί το βρήκα ψίχουλα μπροστά σε όλα τα δίδακτρα που θα γλύτωνα,επιδότηση 4080 ευρώ για 11 μήνες),στην πορεία άρχισα να δυσανασχετώ με τα extra που ζητούσαν π.χ. 7-10 ευρώ για κουκλοθέατρο μέσα στον παιδικό,10 ευρώ/άτομο στην Χριστουγεννιάτικη γιορτή που θα εξελισόταν σε bazaar,αγορά ενός παιδικού βιβλίου για την δανειστική βιβλιοθήκη κτλ κτλ και πάλι ορισμένα μου φαινόντουσαν υπερβολικές σπατάλες για τον μικρό που ήταν 2 ετών και ορισμένα φυσιολογικά π.χ. το βιβλίο για την δανειστική βιβλιοθήκη
Τι θα κάνουμε κοπελιές??

Μην το παρακάνουμε πια με το θέμα της εγγραφής....
Θα πάμε, θα το συζητήσουμε με την κοπέλα όμορφα και ωραία και θα λυθεί το θέμα!!
Πλάθουμε όλοκληρες ιστορίες χωρίς καν να το έχουμε συζητήσει με τον παιδικό!!
Γιατί να είναι μια καλοστημένη φούσκα????
Δεν μου εδωσαν τέτοια εντυπωση!! Πήγα Ιούνιο για να ρωτήσω και τον επισκέφθηκα συνολικά 3 φορές η κοπέλα ήταν απίθανη με το παιδί μου και μου πρότεινε κιόλας να τον πηγαίνω τα απόγευματα να παίζει με τα παιδάκια της και να εξεικοιωθεί με τον χώρο!!! Άσχετα που δεν τον πήγα...
Εγω αισθάνομαι πολύ τυχερή που μπήκα σε αυτό τον σταθμό όχι μόνο απο θέμα εγκαταστάσεων και παροχών αλλά η κοπέλα μου έκανε πάρα μα πάρα πολύ καλή εντυπωση!
Έχει διάθεση για δουλειά και πιστευω ότι όλα θα πάνε καλά!!!
Με συζητηση θα λυθεί πιστευω..
Θα πάω την Δευτερα για την προσαρμογή και θα έχω νέα!!!

maestria
21-08-10, 01:43
30 παιδακια...ειδωμεν!!!!

Είναι στην Καλαμαριά; Γιατί μου 'χε κάνει εντύπωση ένας σταθμός που είχε δώσει 30 θέσεις, δηλαδή μάλλον όλες, ε;

Άσχετα λέω; :roll:

v & a
21-08-10, 09:53
Είναι στην Καλαμαριά; Γιατί μου 'χε κάνει εντύπωση ένας σταθμός που είχε δώσει 30 θέσεις, δηλαδή μάλλον όλες, ε;

Άσχετα λέω; :roll:

χεχε μη σε στεναχωρησω αλλα ειναι ηρακλειο!!!! :D:D:D

nh47
21-08-10, 14:59
εμεις περασαμε εκει....θα χαρουμε πολυ να σας γνωρισουμε. και εγω παιρνω συνεχεια και δεν το σηκωνουν... ελπιζω να μην απογοητευω και να μην εχουμε καμια εχτρα χρεωση (μεταφορικα δηλαδη). εσεις ειστε στο βρεφονηπιακο ή στα μεγαλυτερα?

Ο μικρός μας είναι τον Απρίλιο του 2007. Είναι πριν τα προνήπια. Μάλλον θα είναι μαζί.
Τον παιδικό αυτόν δεν τον έχω δει ποτέ παρά μόνο από το φυλλάδιο. Πραγματικά ελπίζω να είναι καλός. Αλλιώς θα τον στείλω στον περσινό. Επίσης δεν έχω καταλάβει τι ώρα κλείνουν. Φτάνω σπίτι μετά τις 4 και ελπίζω με τη μεταφορά με το λεωφορείο να φτάνει και το μικρό τότε.
Μακάρι να είναι ανοιχτός τη Δευτέρα για να τον δει και ο μικρός. Εσείς τον έχετε δει, του μικρού σας του άρεσε;

NESTOROUDI
21-08-10, 19:34
Ο μικρός μας είναι τον Απρίλιο του 2007. Είναι πριν τα προνήπια. Μάλλον θα είναι μαζί.
Τον παιδικό αυτόν δεν τον έχω δει ποτέ παρά μόνο από το φυλλάδιο. Πραγματικά ελπίζω να είναι καλός. Αλλιώς θα τον στείλω στον περσινό. Επίσης δεν έχω καταλάβει τι ώρα κλείνουν. Φτάνω σπίτι μετά τις 4 και ελπίζω με τη μεταφορά με το λεωφορείο να φτάνει και το μικρό τότε.
Μακάρι να είναι ανοιχτός τη Δευτέρα για να τον δει και ο μικρός. Εσείς τον έχετε δει, του μικρού σας του άρεσε;

ναι, μαζι θα ειναι!! οχι δεν τον ξερω καθολου....θα παω και εγω να τον δω απο κοντα Δευτερα-Τριτη... μονο αυτο εχω βρει στο internet... http://www.spotter.gr/extra.php?id=852

anti1980
23-08-10, 08:58
Καλημέρα κορίτσια!!!

Επιστρέψαμε και εμείς από τις διακοπές μας. Τέρμα το διάλειμμα και τα κεφάλια μέσα…

Είμαστε και εμείς από τις τυχερές που μας πήραν. Είδα τα αποτελέσματα μερικές ώρες πριν φύγουμε για διακοπές και έτσι φύγαμε πολύ χαρούμενοι.

Τώρα όμως τι γίνεται??? Τι πρέπει να κάνω??? Να πάω από το βρεφονηπιακό ή πρέπει να πάρω τηλέφωνο κάπου???

Sorry αν γράφτηκε ξανά αυτό, αλλά λόγο ότι λείψαμε αρκετά, γράφτηκαν πολλές σελίδες και να πω την αλήθεια, βαριέμαι να τις διαβάσω όλες…:roll::roll:

v & a
23-08-10, 09:26
κοριτσια ενα εχω να πω...με τους παιδικους γινεται χαμος και προσπαθουν να βγαλουν $$ απο το τιποτα. εσεις το μονο που χετε να κανετε ειναι μολις σας ζητησουν κατι εξτρα να ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ. πχ αν σας ζηταει 100 ευρω επιπλεον, ως τι θα σας κοψει αποδειξη για 100 ευρω γραφικη υλη ο σταθμος? βιβλιοπωλειο ειναι? αλλο να σου δωσουν χαρτι να τους πας τα ταδε κι αλλο να ζητανε λεφτα. αυτοι μπορουν να κοψουν αποδειξη μονο ως παιδικοι σταθμοι. ολα τα αλλα ειναι...αερας!
Εγω φοβηθηκα με αυτα που ακουω. μας ειπανε προχτες για παιδικο που ειναι κ στο προγραμμα που στα παιδακια που πανε κανονικα (χωρις προγραμμα) δε κοβει καν αποδειξεις και δε τους κραταει ουτε εξετασεις και ιατρικα ιστορικα γενικα τα παιδια δεν εχουν φακελο εκει, ωστε σε τυχον ελεγχο πχ σδοε να μην φαινεται το παιδι πουθενα. Αν αυτο το παιδακι παθει κατι, πως θα αποδειχτει πως πηγαινε στο συγκεκριμενο σταθμο και ποιος ειχε ευθυνη????

v & a
23-08-10, 19:55
λοιπον πηρα σημερα τηλ στην ΕΕΤΑΑ να ζητησω διευκρινησεις τι γινεται με τις επιλαχουσες. οπως εχω πει ειμαι 1η επιλαχουσα σε σταθμο που εχει δωσει 30 θεσεις στο προγραμμα. Το σηκωνει μια ευγενικη κυρια και τη ρωταω αυτο που ειχα διαβασει καποιες μερες πιο πριν εδω. Οτι δηλαδη "μας παιρνετε εσεις τηλεφωνο να παμε απο το σταθμο αν δε συμπληρωθουν οι θεσεις???" και μου απανταει "οχι δεν εχουμε ενημερωση για κατι τετοιο, θα σας παρει ο σταθμος τηλεφωνο ή καλυτερα να παρετε εσεις...." εγω τωρα αυτο το φοβαμαι λιγο αλλα τελοσπαντων...ποιος ξερει τι μπορει να γινει. πχ μια μαμα να εχει αμελησει να παει να το γραψει και να παρει τηλεφωνο να της κρατησουν τη θεση κλπ. δε λεω, αν ειναι ολα "νομοτυπα" κ στην ωρα τους και πανε να γραψουνε τα παιδακια τους μια χαρα. αλλα δε θα ειναι λιγο ασχημο για μενα κ για ολες τις μαμαδες που περιμενουμε με την αγωνια, αν θα μπουμε, να γινουνε μαγειρεματα τετοιου και αλλου παρομοιου ειδους?(πχ "υπεγραψε εσυ πως το παιδι ερχεται κανονικα και σου κραταω τη θεση(κραταω και τα χρηματα που θα δωσουν για το παιδι απο την εεταα για οσο θα φαινεται πως το φερνεις κανονικα) και εσυ φερτο σε ενα μηνα, η οποτε βολεψει"...δυστυχως σκεφτομαι ετσι γιατι εχω ακουσει πολλα...

AngelMama
24-08-10, 08:19
καλά... ότι να' ναι...
η ίδια η πρόσκληση το γράφει αυτό.
Σάμπως ξέρουν οι ίδιοι.
Όπως και να έχει... καλή επιτυχία!!!!

v & a
24-08-10, 09:40
καλημερα...το ξερω πως το γραφει στη προσκληση αλλα υποθετω πως το πηρανε copy PASTE απο τα περσινα-προπερσινα που το ειχε αναλαβει το προγραμμα αλλος φορεας και τα χειριζοντουσαν αλλιως. Ή δε τους εχουνε πει ακομα τι θα κανουνε. τους το φυλανε εκπληξη!

AngelMama
24-08-10, 09:44
χαχχαχαχαχαχαχαχαχ
εγώ παίρνω από το πρωί να δω τι θα γίνει με το θέμα της μετακίνησης
και "ακόμα δεν έχουν πάει στα γραφεία τους"...
Ελλαδάρααααααααααααααααααααααα

v & a
24-08-10, 10:00
παντως ουτε εγω ειμαι μεσα στα αποτελεσματα του δημοτικου σταθμου που εκανα αιτηση...μα τι τυχη ειναι αυτη ρε παιδι μου! ξεχειλιζει απο τα πατζακια μου!

ΤΙΓΡΑΚΙ
24-08-10, 10:21
κοριτσια να ρωτησω κατι και εγω επιλαχουσα ειμαι στο προγραμμα με την επιδοτηση απο την εεταα.δεν εχω καταλαβει κατι ομως,πως ξερετε σε καθε σταθμο τι αριθμο εχετε ως επιλαχων;
εγω εχω δηλωσει 4 επιλογες απο τις 5.πως ξερω στο καθε σταθμο τι ειμαι;τους μετραω εγω;εχουν λιστα οι σταθμοι με τις επιλαχουσες για να μας ειδοποιησουν;δε μπορω να τους εμπιστευτω και δε ξερω πως να ειμαι ενημερη.:roll:

AngelMama
24-08-10, 10:25
Για αυτό ακριβώς, για το ποιος βγαίνει και ποιος μπαίνει, πρέπει να ελέγχεται από την ΕΕΤΑΑ... αλλιώς πώς;

ΤΙΓΡΑΚΙ
24-08-10, 10:36
Για αυτό ακριβώς, για το ποιος βγαίνει και ποιος μπαίνει, πρέπει να ελέγχεται από την ΕΕΤΑΑ... αλλιώς πώς;

ελα μου ντε,μαλλον θα παρω στην εεταα να εξασκησω λιγο τα γαλλικα μου...:twisted:

kikileuteris
24-08-10, 10:45
Κορίτσια, εγώ ευτυχώς είμαι περασμένη, όμως σας συμβουλεύω να τους κυνηγήσετε και να μην τους αφήσετε να σας κάνουν καμμία λαμογιά.Εγώ πρόσφατα κυνήγησα μια υπόθεση μου με το ΙΚΑ και το υπουργείο υγείας, και ενώ όλοι με κορόιδευαν, εγώ έλυσα το 70% του θέματός μου. Και εννοείται ότι θα κυνηγήσω και το υπόλοιπο 30%. Μην τους αφήνετε σε χλωρό κλαρί. Και γαλλικά και αγγλικά και ότι γλώσσα έχετε πρόχειρη να εξασκήσετε!:Ρ

ΤΙΓΡΑΚΙ
24-08-10, 10:58
μολις μιλησα με την εεταα και μου ειπε μια ευγενικη κυρια οτι εκεινοι θα μας ειδοποιησουν.το διευκρινησαν λεει και ετσι θα τους ενημερωσουν οι δομες για τις κενες θεσεις και εκεινοι με τη σειρα τους εμας.για να δουμε μηπως εχουμε καμια ευχαριστη εκπληξη.:rolleyes:

v & a
24-08-10, 11:03
ε μου φυγε λιγο το αγχος!!!! εχθες παντως η ευγενικη κυρια δεν ηξερε!:P:P:P:P

v & a
24-08-10, 12:08
λοιπον Ξανα καλημερα...ειμαι ετοιμη να βαλω τα γελια ή τα κλαμματα!!!
μου λεει ο συζυγος μου "δε παιρνεις τηλ στο σταθμο που ειμαστε επιλαχοντες να δεις ποσο κοστιζει αν δε μπουμε στο προγραμμα να την παμε εκει?" λεω οκ...
ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΟ1
παιρνω τηλ και αμεσως με ρωταει η κοπελα "ενδιαφερεστε για το προγραμμα?" λεω "ωπ εδω ειμαστε"...τι εχει να κανει το προγραμμα που υποτιθεται εχουν βγει τα αποτελεσματα μολις καποιος παιρνει τηλ να ρωτησει για επι πληρωμη?" τελοσπαντων λεω "ειμαι επιλαχουσα κλπ κλπστο προγραμμα και θελω να ρωτησω αν δε μας παρετε με προγραμμα ποσο κοστιζει ο μηνας" ..μου απανταει η κοπελα : "επειση πολλοι δε προλαβανε τη προθεσμια και κανουνε ενστασεις κλπ που δεν ξερουμε αν θα τις δεχτει ο δημος θα ξερουμε στις 30 του μηνα σιγουρα ποσα παιδακια θα εχουμε, πιστευω ομως πως θα σας παρουμε κι εσας με το προγραμμα (???) στις 30 του μηνα θα σας παρει η κ. ταδε τηλ. μην ανησυχειτε ομως ειναι σχεδον σιγουρο πως δε θα χρειαστει να πληρωσετε." οκ λεω εγω " σε περιπτωση που ομως χρειαστει δε μου λετε ποσο ειναι?" μου απανταει η κοπελα και κλεινουμε λεγοντας μου ξανα πως 30-8 θα με παρουνε τηλ.
Ξεχναω να ρωτησω ομως αν στη τιμη μεσα εινια και το σχολικο οποτε ξαναπαιρνω μετα 5 λεπτα. Το σηκωνει αλλη κοπελα
ΤΗΛΕΦΩΝΟ 2
Εγω: Γεια σας δε ξερω αν μιλησαμε πριν μαζι για το ταδε θεμα....
Αυτη: Οχι αλλα πειτε μου
( της λεω λοιπον την ιστορια για αγριους-επιλαχοντες κλπ και αυτη τωρα μου λεει αλλα!!!! )
"δε ξερουμε πως ακριβως θα γινει η ενημερωση, παρτε τηλ οπου μπορειτε, εδω στο κεπ, απο οπου νομιζετε πως μπορειτε να μαθετε... εμεις 2 του μηνα θα ξερουμε ποσα παιδακια θα εγγραφουν και απο κει και περα αν οι θεσεις θα συμπληρωθουν απο επιλαχοντες...."

ΕΛΕΟΟΟΟΟΣ ΟΜΩΣ!!!! Πως στο καλο θα μαθω τελικα? να παω να μπαστακωθω απεξω απο το σταθμο? ξερει κανεις απο ολους εκεινους τους εμπλεκομενους ποιος ποτε που θα ενημερωθουμε επιτελους? τι μπαχαλο ειναι τουτο?(οχι πως δε το περιμενα!!!!)
ΜΑ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΓΕΛΙΑ....
http://i212.photobucket.com/albums/cc169/n1lilart/Animated%20Photos/AnimatedDogwithHaHaHa.gif
ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ!!!!!

nirma
24-08-10, 12:14
Κορίτσια, μήπως να γίνουμε λίγο τσιμπούρια στους σταθμούς μετά τις 6/9/2010 :mrgreen:
Φοβάμαι ότι αυτός ο κύκλος "δομές-εεταα-εμείς" καπου θα σπάσει εκείνες τις ημέρες και θα γίνει μπάχαλο. :rolleyes:
Κυρίως εσύ v&a που είσαι πρώτη επιλαχούσα (αν και δεν ξέρω πως το έχεις βγάλει αυτό), αν ο σταθμός έχει τελικά καμία κενή θεση, άρχισε τα τηλέφωνα και τις αντίστοιχες ξένες γλώσσες.... :evil::evil::evil:

v & a
24-08-10, 12:16
.πως ξερω στο καθε σταθμο τι ειμαι;τους μετραω εγω;εχουν λιστα οι σταθμοι με τις επιλαχουσες για να μας ειδοποιησουν;δε μπορω να τους εμπιστευτω και δε ξερω πως να ειμαι ενημερη.:roll:

μαλλον εσυ θα τα μετρησεις...πικρα...κι εγω το ιδιο εκανα.
μετρωντας δεν ειδα κανεναν αλλον να το χει πιο ψηλα απο μενα ( με περισσοτερα μορια δηλαδη) και γενικα και 1η επιλογη. Ειναι και αυτος που με ενδιεφερε πιο πολυ ετσι κ αλλιως και μιας και οι αλλοι δινανε 15 θεσεις και ειχανε δηλωθει απο παρα πολλους ΔΕΝ τους κοιταξα καν μετρωντας τους επιλαχοντες.

v & a
24-08-10, 12:19
Κυρίως εσύ v&a που είσαι πρώτη επιλαχούσα (αν και δεν ξέρω πως το έχεις βγάλει αυτό), αν ο σταθμός έχει τελικά καμία κενή θεση, άρχισε τα τηλέφωνα και τις αντίστοιχες ξένες γλώσσες.... :evil::evil::evil:
νιρμα τα μετρησα. ο προηγουμενος που μπηκε στο σταθμο πριν απο μενα ειχε ελαχιστα μορια παραπανω και στη λιστα επιλαχοντων δεν ειχε αλλον πριν απο μενα. αλλα θα τους γινω τσιμπουρι απο τις 30-8

mor@ki_K
26-08-10, 16:31
Κορίτσια μην ανχώνεστε.
Οι παιδικοί ανοίγουν 1 του μηνός οπότε και πιο μπροστά να πάτε δεν θα βρέιτε κανέναν.
Χθες πήγα να ρωτήσω στον παιδικό ο οποίος ήταν κλειστός (λογικό γιατί ανοίγει 1 του μηνός) και μετά πήγα στην προϋσταμένη του δήμου που είχα καταθέσει τα χαρτιά μου πριν το πρόγραμμα και μου είπε πως θα πρέπει να επικοινωνήσω με τον σταθμό, με την προϋσταμένη του σταθμού δηλ., στις 1 Σεπτεμβρίου που ανοίγει ο σταθμός.
Αυτοι έχουν την κατάσταση με τα παιδιά που κάνανε αίτηση ΠΡΙΝ το πρόγραμμα της ΕΕΤΑΑ, και περιμένουν αρχές Σεπτεμβρίου την κατασταση με τα ονόματα της ΕΕΤΑΑ.
Το καλό είναι πως στην ΔΙΚΙΑ τους λίστα έχουν πάρει την κόρη μου, αλλά αφού είμαστε επιδοτούμενοι από την ΕΕΤΑΑ, δεν θα δώσουμε μία, αλλιώς θα δίναμε 130 ευρώ το μήνα.
Οπότε επειδή έχει γίνει καθυστέρηση από την ΕΕΤΑΑ η λίστα των παιδιών, και όχι από τους δήμους, έτσι όπως το κόβω, θα πάμε τα παιδάκια μας στους παιδικούς σταθμούς γύρω στις 5 με 10 Σεπτεμβρίου, και όχι 01/09.
Οπότε ΥΠΟΜΟΝΗ...

katerinak
26-08-10, 17:08
λυστε μου λιγο τις αποριες γιατι μπερδευτηκα κ δεν μπορεσα να τα διαβασω ολα!!αυτο το προγραμμα ειναι γαι ιδιωτικους σταθμους;κ για ολους τους υπαλληλους η μονο τους ιδιωτικους υπαλληλους;;

εμεις ειδαμε εναν παιδικο χτες κ μαλλον αυριο θα παμε για εγγραφη,να τους ρωτησω κατι;

kassy
26-08-10, 18:29
λυστε μου λιγο τις αποριες γιατι μπερδευτηκα κ δεν μπορεσα να τα διαβασω ολα!!αυτο το προγραμμα ειναι γαι ιδιωτικους σταθμους;κ για ολους τους υπαλληλους η μονο τους ιδιωτικους υπαλληλους;;

εμεις ειδαμε εναν παιδικο χτες κ μαλλον αυριο θα παμε για εγγραφη,να τους ρωτησω κατι;

το πρόγραμμα ήταν για όλες τις εργαζόμενες μητέρες, δλδ υπαλλήλους ελευθ. επαγγελματίες αλλάκαι προσωρινά άνεργες.
δυστυχώς οι αιτήσεις ήταν τον ιούλιο και η επιλογή των ωφελουμένων έχει ήδη γίνει.
Του χρόνου όμως, να το έχετε από νωρίς υπ΄ όψιν γιατί είναι καλή περίπτωση

katerinak
26-08-10, 23:12
το πρόγραμμα ήταν για όλες τις εργαζόμενες μητέρες, δλδ υπαλλήλους ελευθ. επαγγελματίες αλλάκαι προσωρινά άνεργες.
δυστυχώς οι αιτήσεις ήταν τον ιούλιο και η επιλογή των ωφελουμένων έχει ήδη γίνει.
Του χρόνου όμως, να το έχετε από νωρίς υπ΄ όψιν γιατί είναι καλή περίπτωση

φανταζομαι οχι του δημοσιου ε; δηλ πληρωνουν τα διδακτρα του ιδιωτικου η σου βρισκουν θεση για τον δημο;

kikileuteris
26-08-10, 23:19
φανταζομαι οχι του δημοσιου ε; δηλ πληρωνουν τα διδακτρα του ιδιωτικου η σου βρισκουν θεση για τον δημο;

Πληρώνουν τα δίδακτρα για το σταθμό που επέλεξες και πέρασες στο πρόγραμμα, είτε δημοτικό ή ιδιωτικό.

katerinak
26-08-10, 23:57
Πληρώνουν τα δίδακτρα για το σταθμό που επέλεξες και πέρασες στο πρόγραμμα, είτε δημοτικό ή ιδιωτικό.

εννοω οχι για μητερες του δημοσιου;

kikileuteris
27-08-10, 00:00

Νομίζω πως όχι, αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου.

poukis
27-08-10, 00:05

Όχι, δεν καλύπτει μητέρες που εργάζονται στο δημόσιο.
Ειναι για τον ιδιωτικο τομεα,τις ανεργες κ
ελευθεροι επαγγελματιες(αν θυμαμαι καλα)

maestria
30-08-10, 12:55
Οπότε επειδή έχει γίνει καθυστέρηση από την ΕΕΤΑΑ η λίστα των παιδιών, και όχι από τους δήμους, έτσι όπως το κόβω, θα πάμε τα παιδάκια μας στους παιδικούς σταθμούς γύρω στις 5 με 10 Σεπτεμβρίου, και όχι 01/09.
Οπότε ΥΠΟΜΟΝΗ...

Αχ, εγώ αγχώνομαι, γιατί δεν έχω τι να τον κάνω τον μικρό!
Πήγα σήμερα στον παιδικό, ωραίος χώρος, έχει και αυλή, αν και μέσα στην πόλη, που το ήθελα πολύ.
Ευγενέστατη η υπεύθυνη, θα προσπαθήσει να μας βάλει και σε κάποιο δρομολόγιο για το λεωφορείο (μετά τις 15/9 όμως έχει λεωφορείο), ΑΛΛΑ αν δεν έρθουν οι εντολές τοποθέτησης ΔΕΝ μπορεί να τον δεχτεί! :cry:

Καλέ τι θα το κάνω το παιδί;;; :shock:

AngelMama
30-08-10, 13:14
Με πήραν τηλ από ΕΕΤΑΑ και μου είπαν πως είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε παιδικού σταθμού αν θα δεχθεί ή όχι να πηγαινοφέρνει το παιδί.
Θα έψαχναν λέει μήπως και με βάλουν σε κάποιον άλλον.
Και πάλι χλωμό το βλέπω κορίτσια...
Δεν πειράζει όμως. Έπρεπε να το είχα πάρει απόφαση.
Αυτά μόνο εδώ συμβαίνουν!

v & a
30-08-10, 13:36
καλημερα...εγω οπως ειπαμε αποφασισα να τους γινω τσιμπουρι.
πηρα τηλ το σταθμο το πρωι και μου ειπαν πως ισως μια δυο θεσεις να μην καλυφθουν απο οτι βλεπουν και να με παρουν εμενα... Ομως θα με παρει τηλ η εεταα τελικα και οχι αυτοι (σωωωωπα διευκρινηστηκε επιτελους?) Τελος παντων μου παν να παρω στην εεταα αθηνα να ρωτησω. παιρνω και μου λενε μετα τις 6 του μηνα θα με παρουν τηλ., δε ξερουν ομως ακριβως ποτε. Σημειωτεων οι εντολες τοποθετησης δεν εχουν ακομα σταλει στους παιδικους οπως μου ειπαν.... φεξε μου κ γλυστρησα δηλαδη ενα πραμα... Αντε να δουμε τι θα κανουμε, με τοσο μπερδεμα αμφιβαλλω και 1η επιλαχουσα που ειμαι αν θα καταλαβω τι γινεται και αν θα γινει "σωστα". η ελπιδα δε λενε παντα πεθαινει τελευταια? ε εμενα πνεει τα λοισθια ....

ioanna21
30-08-10, 13:57
Αχ, εγώ αγχώνομαι, γιατί δεν έχω τι να τον κάνω τον μικρό!
Πήγα σήμερα στον παιδικό, ωραίος χώρος, έχει και αυλή, αν και μέσα στην πόλη, που το ήθελα πολύ.
Ευγενέστατη η υπεύθυνη, θα προσπαθήσει να μας βάλει και σε κάποιο δρομολόγιο για το λεωφορείο (μετά τις 15/9 όμως έχει λεωφορείο), ΑΛΛΑ αν δεν έρθουν οι εντολές τοποθέτησης ΔΕΝ μπορεί να τον δεχτεί! :cry:

Καλέ τι θα το κάνω το παιδί;;; :shock:

Εμας πάντως μας είπε την Τετάρτη 01/09 οτι ξεκινάμε κανονικότατα κι ας μην έχουν έρθει ακόμη οι εντολές τοποθέτησης!!!
Πήγαμε απο την προηγούμενη εβδομάδα και για προσαρμογή και όλα τέλεια!!!

Δύσκολα αν δεν έχεις να το αφήσεις κάπου!!!

anti1980
30-08-10, 14:02
Εμας πάντως μας είπε την Τετάρτη 01/09 οτι ξεκινάμε κανονικότατα κι ας μην έχουν έρθει ακόμη οι εντολές τοποθέτησης!!!

Και εμείς το ίδιο κάναμε και ευτυχώς η μικρή είναι κατενθουσιασμένη!!!!:mrgreen:

maestria
30-08-10, 14:42
Με πήραν τηλ από ΕΕΤΑΑ και μου είπαν πως είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε παιδικού σταθμού αν θα δεχθεί ή όχι να πηγαινοφέρνει το παιδί.
Θα έψαχναν λέει μήπως και με βάλουν σε κάποιον άλλον.
Και πάλι χλωμό το βλέπω κορίτσια...
Δεν πειράζει όμως. Έπρεπε να το είχα πάρει απόφαση.
Αυτά μόνο εδώ συμβαίνουν!

Ναι, αλλά αυτό σημαίνει ότι ΔΕΝ θα πληρωθεί την μετακίνηση που πρόσφερε αρχικά, έτσι;
Όχι να πάρει τα έξτρα λεφτά της μετακίνησης κι εσύ να μείνεις χωρίς. :-x

καλημερα...εγω οπως ειπαμε αποφασισα να τους γινω τσιμπουρι.
πηρα τηλ το σταθμο το πρωι και μου ειπαν πως ισως μια δυο θεσεις να μην καλυφθουν απο οτι βλεπουν και να με παρουν εμενα...

Μακάρι κορίτσι, στο εύχομαι!!!

Πολύ δύσκολα! :x
Εμάς δεν το δέχεται λέει χωρίς εντολή και προφανώς ξέρει ότι έχει αυτό το δικαίωμα.
Απ' ότι κατάλαβα δεν έχει επιστρέψει κι όλο το προσωπικό της, ελάχιστα άλλα παιδάκια ξεκινήσανε, οπότε γιατί να ζοριστεί; Ας έρθουν οι εντολές και μετά αναγκαστικά θα τον πάρει.
Σχολικό ΜΕΤΑ τις 15/9, αλλά γι' αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ.

yola
30-08-10, 14:43
KΙ εμένα ξεκίνησε προσαρμογή από την Πέμπτη και η μικρή μου επίσης κατενθουσιασμένη (φτου μην την ματιάσω). Παρότι δεν έχει ακόμη λάβει τις εντολές τοποθέτησης την δέχονται και μάλιστα θα ξεκινήσει να έρχεται και το σχολικό από 1η Σεπτεμβρίου που θα το πληρώνω 70 ευρώ εγώ.

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
30-08-10, 14:43
ΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΕΞΤΡΑ ΟΙ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ( Κα ΠΕΠΠΑ) ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ!!!!!!! ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!! ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΟΣ Η ΥΠΕΥΘΗΝΗ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΟΥΤΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΘΕΜΑ!!!!!!! ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ......... ΓΙΝΕΣΑΙ ΚΑΚΟΣ!!!!!!!!

maestria
30-08-10, 14:49
ΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΕΞΤΡΑ ΟΙ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ( Κα ΠΕΠΠΑ) ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ!!!!!!! ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!! ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΟΣ Η ΥΠΕΥΘΗΝΗ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΟΥΤΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΘΕΜΑ!!!!!!! ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ......... ΓΙΝΕΣΑΙ ΚΑΚΟΣ!!!!!!!!

Αν δεν έχουν βάλει τη μετακίνηση στις παροχές (που δεν έχει ο δικός μας) πληρώνεις σε περίπτωση που θέλεις μετακίνηση. :cool:

Καλά κάνεις και κάνεις θέματα. Αλλά αφού έχουν δικαίωμα να μη δεχθούν χωρίς εντολή τοποθέτησης, δεν μπορώ να κάνω τπτ εγώ.

Αν μάθετε ότι σταλήκανε, γράψτε το εδώ κορίτσια, μη μας πιάσουνε κότσο όσες δεν τα δέχονται χωρίς εντολή!

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
30-08-10, 14:56
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΑΛΛΑ ΖΗΤΑΕΙ ΕΞΤΡΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ ΚΑΙ ΕΓΡΑΦΗ

v & a
30-08-10, 15:11
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΑΛΛΑ ΖΗΤΑΕΙ ΕΞΤΡΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ ΚΑΙ ΕΓΡΑΦΗ

1. απο οσα εχω διαβασει εδω σε προηγουμενες σελιδες εχει γινει θεμα με την εγγραφη βασικα απαγορευεται να ζητησει.

2. αν δηλαδη εχεις βιβλιοπωλειο εσυ η καποιος συγγενης σου βλακας εισαι να τους πας χρημματα ? δε τα παιρνεις απο το δικο σου???? πως θα εχεις την επιβεβαιωση πως τα χρημματα αυτα θα γινουν γραφικη υλη?

3.αν απαιτησεις αποδειξη για τα χρηματα της γραφικης υλης τι αποδειξη θα σου δωσουν? τι θα λεει επανω?:confused::confused::confused::confused: Μη τρελαθουμε!

Για οτι επιπλεον σας ζητουν να ζητατε αποδειξη. ξερουνκ οι ιδιοι αμα κανουν τιποτα εκτος των "νομιμων" κι ετσι θα τα συμμαζεψουνε

kikileuteris
30-08-10, 15:14
Κορίτσια εμείς πήγαμε σήμερα και γραφτήκαμε στο σχολειό της φύσης που περάσαμε.Δε μου ζήτησαν φράγκο ακόμη(το φτύνω να μην το ματιάσω) και μου είπαν ότι 02/09 περιμένουν τις εντολές τοποθέτησης. Εν τω μεταξύ ήταν εκεί γονείς που έγγραφαν τα παιδιά τους εκτός ΕΕΤΑΑ και πλήρωναν 80 ? εγγραφή.Εμάς τίποτα.
Παρόλαυτά 01/09 ξεκινάμε εβδομάδα προσαρμογής.Ήταν πολύ εξυπηρετικοί στο εξής: Επειδή είναι Επανωμή κι εμείς Καλαμαριά, τους εξήγησα ότι δυσκολεύομαι στο πήγαινε έλα στην εβδομάδα προσαρμογής, κι έτσι το πρωί θα τον παίρνουν αυτοί και θα τον παίρνει ο πατέρας μου
Με ''χάλασε'' το ότι δεν μπόρεσα να κάτσω με την υπεύθυνη να συζητήσω 5 πράγματα που ήθελα σωστά κι ήταν η δεύτερη φορά που πήγαινα.Ήταν πάλι απασχολημένη.Ο άντρας μου όμως που είχε πρωτοπάει, είχε ενθουσιιαστεί από την ξενάγηση και τον τρόπο αντιμετώπισης.Τι ναπω, ή που είμαι αντιπαθητικιά :lol: ή που όντως πέσαμε στην περίπτωση και ήταν απασχολημένη.
Τέλοσπάντων, θα στείλω τον καλό μου να τον πάρει μια μέρα στην εβδομάδα προσαρμογής και να κάνει κάποιες διευκρινίσεις μιας και τα καταφέρνει καλύτερα προφανώς από εμένα.
Ρία - Βασίλης γερά μη μασάς.Μη χ@#@$σω που δε θα ζητάμε τα αυτονόητα!Έλεος!

maestria
30-08-10, 15:59

Εμένα, ευτυχώς, δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.
Μόνο ρωτήσαμε για καμιά γιορτή αν χρειάζεται τπτ έξτρα και μας είπε ότι για τόσο μικρά δεν κάνουν πολλά πράγματα, ούτως ή άλλως, για μεγαλύτερα κάνουν εκδρομές και πηγαίνουν σε θέατρα.

Δεν έχουν το θεό τους, να παίρνουν ΤΟΣΑ λεφτά κάθε μήνα (από εμάς ή το ΕΣΠΑ, δεν έχει σημασία, τα ΠΑΙΡΝΟΥΝ) και να ζητάνε έξτρα για γραφική ύλη;;;
Αυτοί τι προσφέρουνε δηλαδή; :neutral:

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
30-08-10, 16:21
ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΑΥΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗ ΕΕΤΑΑ. ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ !!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

v & a
31-08-10, 10:04
κοριτσια καλημερα...
οπως σας ειπα θα με παρουν μετα τις 6 του μηνα αλλα εγω σκοπευω να τους παιρνω καθε μερα η ιδια! ολο και κατι θα βρισκω να ρωταω (ειπαμε τσιμπουρι) και θα επιβεβαιωνω και τα προηγουμενα. περιμενω σε αναμενα καρβουνα απ οτι καταλαβαινετε!
αμα μαθετε πως εχουν λαβει εντολες τοποθετησης η εσεις που μπηκατε σε σταθμους τις παρετε πειτε μας κι εμας...ευχαριστω!

maestria
31-08-10, 10:27
κοριτσια καλημερα...
οπως σας ειπα θα με παρουν μετα τις 6 του μηνα αλλα εγω σκοπευω να τους παιρνω καθε μερα η ιδια! ολο και κατι θα βρισκω να ρωταω (ειπαμε τσιμπουρι) και θα επιβεβαιωνω και τα προηγουμενα. περιμενω σε αναμενα καρβουνα απ οτι καταλαβαινετε!
αμα μαθετε πως εχουν λαβει εντολες τοποθετησης η εσεις που μπηκατε σε σταθμους τις παρετε πειτε μας κι εμας...ευχαριστω!

Kαλημέρα κοπελιά!
Θα πάρω αργότερα να ρωτήσω για εντολές τοποθέτησης και θα σου πω.
Εύχομαι να στάλησαν, γιατί θα τελειώσουν οι μέρες άδειας ΚΑΙ του άντρα μου και να δούμε τι θα κάνουμε μετά. :evil:

Άντε, άντε, κάτι θα γίνει και μ' εσένα! :mrgreen:

v & a
31-08-10, 10:30
εχθες παντως δε τις ειχαν στειλει ακομα.υποψιαζομαι πως θελουν να εξαντλησουν ολα τα περιθωρια (οπως και με τα αποτελεσματα ωφελουμενων θυμασαι?????)...η θελουν/πρεπει να τα στειλουν σε ολους τους σταθμους την ιδια μερα και ειναι μερικοι που ανοιγουν 1η του μηνα....(????)

maestria
31-08-10, 10:33
εχθες παντως δε τις ειχαν στειλει ακομα.υποψιαζομαι πως θελουν να εξαντλησουν ολα τα περιθωρια (οπως και με τα αποτελεσματα ωφελουμενων θυμασαι?????)...η θελουν/πρεπει να τα στειλουν σε ολους τους σταθμους την ιδια μερα και ειναι μερικοι που ανοιγουν 1η του μηνα....(????)

Άσε, αν τα στείλουν στις 2/9 (που είναι τελευταία μέρα) θα μπορέσω να τον στείλω μόνο την Παρασκευή για λίγο κι από βδομάδα θα θέλει πάλι προσαρμογή!

Αχ, τι θα τον κάνω;;;

Δεν έχουμε κράτος ρε συ, καμία βοήθεια, όλα με τα χίλια ζόρια.

Και θέλουν να κάνουμε και παιδιά, να πολεμήσουμε την υπογεννητικότητα!
Βρε ουστ! :-x

v & a
31-08-10, 10:45
καλυτερα νομιζω ειναι ετσι.να τον πας μια μερα αλλα την επομενη οχι. ετσι μελετας αντιδρασεις της πρωτης επαφης με το περιβαλλον αμεσα, και το παιδι δε ζοριζεται με πολλες μερες συνεχομενες για πρωτη φορα(σε περιπτωση που οντως ζοριστει), δε θα σκεφτεται πως τον αφηνεις πολυ εκει....γιατι την αλλη μερα θα τον εχεις σπιτι ολη μερα παλι. δε ξερω ετσι το σκεφτομαι γιαυτο στο λεω!

maestria
31-08-10, 10:47
καλυτερα νομιζω ειναι ετσι.να τον πας μια μερα αλλα την επομενη οχι. ετσι μελετας αντιδρασεις της πρωτης επαφης με το περιβαλλον αμεσα, και το παιδι δε ζοριζεται με πολλες μερες συνεχομενες για πρωτη φορα(σε περιπτωση που οντως ζοριστει), δε θα σκεφτεται πως τον αφηνεις πολυ εκει....γιατι την αλλη μερα θα τον εχεις σπιτι ολη μερα παλι. δε ξερω ετσι το σκεφτομαι γιαυτο στο λεω!

Βρε καλά κι άγια όλα αυτά. Αλλά την άλλη εβδομάδα, αν τον αφήνω πάλι για λίγες ώρες μόνο (γιατί εκεί πάμε) μέχρι να προσαρμοστεί, τι θα τον κάνω τις υπόλοιπες;;;;;

Δουλεύουμε κι οι δυο. :roll:

AngelMama
31-08-10, 10:50
Κορίτσια εγώ αποφάσισα..
Δεν θα τον στείλω σε αυτόν που πέρασα με τη ΕΕΤΑΑ.
Δε γίνεται να τον πηγαινοφέρνω.
Πρακτικά είναι αδύνατο.

Ας πάει στο δημόσιο βρεφονηπιακό σταθμό φέτος
που έχουμε κρατήσει τη θέση ούτως ή άλλως
και ελπίζω του χρόνου να βρω έναν ιδιωτικό
να με εξυπηρετήσει ανθρώπινα.

v & a
31-08-10, 10:51
Βρε καλά κι άγια όλα αυτά. Αλλά την άλλη εβδομάδα, αν τον αφήνω πάλι για λίγες ώρες μόνο (γιατί εκεί πάμε) μέχρι να προσαρμοστεί, τι θα τον κάνω τις υπόλοιπες;;;;;
Δουλεύουμε κι οι δυο. :roll:

θα κανεις το σταυρο σου να προσαρμοστει αμεσως για να τον αφηνεις ολες τις ωρες. αλλιως πρεπει να επιστρατευσεις κανα συγγενη- μανα θεια ξαδερφη...πιστευω ομως πως καλυτερα να αποφασισεις/προσπαθησεις να τον αφησεις ολες τις ωρες. ειναι μονοδρομος. μετα ισως του φανει βουνο αν απο 4 ωρες τον αφησεις ξαφνικα πχ 8! μια και καλη βουτια στα βαθια...:shock::shock::shock::shock:

v & a
31-08-10, 10:52
Ας πάει στο δημόσιο βρεφονηπιακό σταθμό φέτος
που έχουμε κρατήσει τη θέση ούτως ή άλλως
και ελπίζω του χρόνου να βρω έναν ιδιωτικό
να με εξυπηρετήσει ανθρώπινα.
ε καλαααα αμα σε πηρανε στο δημοσιο μη το συζητας καθολου!!! αφου υπαρχει κ αυτος!:p τουλαχιστον εχεις κ αλλη επιλογη!

AngelMama
31-08-10, 10:54
Ναι... ευτυχώς...
Αλλά ακόμα δε με πήραν τηλ.. λέτε να ανησυχήσω;;;
Μου είπαν δεν θα περάσω καν από αξιολόγηση
λόγω της οικογενειακής κατάστασης...
Λέτε να γίνει τίποτα και να τρέχω;;
Το μόνο καλό με αυτόν τον δημόσιο είναι
το καταπληκτικό κολατσιό και φαγητό τους.

Είδες;; σαν και εμένα πόσες είναι που τελικά δεν θα στείλουν τα παιδιά τους για οποιοδήποτε λόγο... Θα σε πάρουν!

maestria
31-08-10, 11:00
Ναι... ευτυχώς...
Αλλά ακόμα δε με πήραν τηλ.. λέτε να ανησυχήσω;;;
Μου είπαν δεν θα περάσω καν από αξιολόγηση
λόγω της οικογενειακής κατάστασης...
Λέτε να γίνει τίποτα και να τρέχω;;
Το μόνο καλό με αυτόν τον δημόσιο είναι
το καταπληκτικό κολατσιό και φαγητό τους.

Είδες;; σαν και εμένα πόσες είναι που τελικά δεν θα στείλουν τα παιδιά τους για οποιοδήποτε λόγο... Θα σε πάρουν!

Μόνο που δεν θα 'χεις να ετοιμάζεις φαγητό κάθε μέρα, καλύτερα θα 'ναι βρε συ!!!!
Εγώ παρακαλούσα να μπει στο Δημοτικό γι' αυτό το λόγο, αλλά φάγαμε πόρτα!

Για πες κορίτσι, που το 'χεις πρόχειρο, το τηλέφωνο να πάρω να ρωτήσω για τις εντολές τοποθέτησης στην ΕΕΤΑΑ;

v & a
31-08-10, 11:03
Για πες κορίτσι, που το 'χεις πρόχειρο, το τηλέφωνο να πάρω να ρωτήσω για τις εντολές τοποθέτησης στην ΕΕΤΑΑ;

αθηνα
Τηλέφωνο :210-5214600
Κεντρικής Μακεδονίας
Τηλέφωνο : 2310-544714

.....δε πιστευω να θες να παρεις στο γραφειο Βρυξελλων ε????:p:p:p:p:p:p

maestria
31-08-10, 11:10
.....δε πιστευω να θες να παρεις στο γραφειο Βρυξελλων ε????:p:p:p:p:p:p

Έχει η ΕΕΤΑΑ γραφείο στις Βρυξέλλες;;; :confused:

Εντυπωσιάστηκα τώρα! :rolleyes::mrgreen:

Υ.Γ. Ευχαριστώ πολυ κοπελιά!

maestria
31-08-10, 11:22
Πήρα, την Πέμπτη θα σταλούνε οι εντολές.
Ίσως προλάβω να τον πάω από 2-3 ώρες Πέμπτη και Παρασκευή κι από βδομάδα κανονικότατα, γιατί δεν μας παίρνει για πολύ "προσαρμογή".

v & a
31-08-10, 11:43
Πήρα, την Πέμπτη θα σταλούνε οι εντολές.
Ίσως προλάβω να τον πάω από 2-3 ώρες Πέμπτη και Παρασκευή κι από βδομάδα κανονικότατα, γιατί δεν μας παίρνει για πολύ "προσαρμογή".
μπραβο ωραια! καλη προσαρμογη να χετε!
ναι λεει πως εχει βρυξελλες γραφεια αλλα τωρα τι να σου πω δε θα παρω υπεραστικο για να το τσεκαρω! ασε που δε ξερω και βρυξελλιωτικα γαλλικα:razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz:

maestria
31-08-10, 11:51
ασε που δε ξερω και βρυξελλιωτικα γαλλικα:razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz:

Αυτό που το πας; Είναι ένα μεγάλο πρόβλημα! :razz::mrgreen:

poukis
31-08-10, 11:54
να σας ρωτήσω και εγώ κάτι άσχετο!!!την βοήθεια σας θέλω!!
καταρχήν δεν περάσαμαμε πουθενά!αποφασισαμε να τον πάμε απογευματινή βάρδια δε δημοτική επιχείρηση...120 τον μήνα. ο μικρός μας όμως είναι κολημένος επάνο και μο τον που το αφήσουμε μόνο λίγο κλαίει..η υπεύθυνη του σταθμού μας είπε πρώτη μέρα κιόλας προσαρμογή μόνο του εντελός. είναι σωστή προσαρμογη αυτή???είναι ποιο εύκολα για αυτούς μας είπε...
την γνώμη σας παρακαλω σε άσχετο θέμα εδώ!!!!!!

AngelMama
31-08-10, 12:08
νομίζω είναι λίγο βάρβαρο αυτό..
Δες πρόγραμμα προσαρμογής στον δημόσιο παιδικό που θα τον πάω.

Δευτέρα: 1/2 ώρα μαζί του, βόλτες στις αίθουσες κτλ κτλ γενικά να δει λίγο το χώρο
Τρίτη: 1 ώρα μόνος του
Τετάρτη: 2 ώρες μόνος του
Πέμπτη: 3 ώρες μόνος του
Παρασκευή: Φεύγει κανονικά

2,5 χρονών και εντελώς μόνος του;;;
πολύ δεν είναι;;;

maestria
31-08-10, 12:11
νομίζω είναι λίγο βάρβαρο αυτό..
Δες πρόγραμμα προσαρμογής στον δημόσιο παιδικό που θα τον πάω.

Δευτέρα: 1/2 ώρα μαζί του, βόλτες στις αίθουσες κτλ κτλ
Τρίτη: 1 ώρα μόνος του
Τετάρτη: 2 ώρες μόνος του
Πέμπτη: 3 ώρες μόνος του
Παρασκευή: Φεύγει κανονικά

2,5 χρονών και εντελώς μόνος του;;;
πολύ δεν είναι;;;

Αχ, κι εγώ δεν θα τα προλάβω έτσι angelmama μου! Κάνα δυο μέρες και μετά κανονικότατα!

Καλέ! Κλείσατε 2 χρόνια;;;;

http://dl3.glitter-graphics.net/pub/1378/1378843j0nkir7nwk.gif (http://www.glitter-graphics.com)

ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ κοριτσάκι!!!

AngelMama
31-08-10, 12:18
σ' ευχαριστώ φιλενάδα...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

v & a
31-08-10, 12:24
χρονια σας πολλα κι απο εμενα!!!!!
καλε τι προγραμμα προσαρμογης?
δε μπορω δηλαδη να παω να την αφησω εκει? και πχ να παει ο μπαμπας της μετα 4 ωρες να τη παρει να τη γυρισει σπιτι? αμα καποιος γονιος δε μπορει να μεινει εκει τοσες ωρες δηλαδη τι γινεται? (λεεεμε τωρα κατσε να μας παρουνε!!) καλα και η δικια μου δεν εχει προβλημα γενικα με αλλους.

AngelMama
31-08-10, 12:26
καλό είναι για το παιδί.
Αν της αρέσει και δεν έχει πρόβλημα να κάτσει αυτό είναι καλό.
Αν όμως κλαίει και τσιρίζει;;;

Ευχαριστώ για τις ευχέςςςςςςςςςςςςς

maestria
31-08-10, 12:27
χρονια σας πολλα κι απο εμενα!!!!!
καλε τι προγραμμα προσαρμογης?
δε μπορω δηλαδη να παω να την αφησω εκει? και πχ να παει ο μπαμπας της μετα 4 ωρες να τη παρει να τη γυρισει σπιτι? αμα καποιος γονιος δε μπορει να μεινει εκει τοσες ωρες δηλαδη τι γινεται? (λεεεμε τωρα κατσε να μας παρουνε!!) καλα και η δικια μου δεν εχει προβλημα γενικα με αλλους.

Ναι βρε, κι εγώ κάνα 10λεπτο να κάτσω (βαριά-βαριά) και μετά θα τον αφήσω.
Θα πάει ο παππούς (ΑΝ είναι καλά) να τον πάρει μετά από 3-4 ώρες.

Κι εμένα δεν έχει πρόβλημα, αλλά δεν ξέρεις πως θα είναι όταν ΔΕΝ θα βλέπει ΚΑΘΟΛΟΥ τον γονιό, ούτε καν να κάθεται σε μια άκρη. Πάντα η παρουσία μας τα καθησυχάζει.

Ουφ, δύσκολη φάση ρε κορίτσια! :roll:

AngelMama
31-08-10, 12:29
Καλά αν δε μπορείτε.. .τί να κάνετε;;;
πάντως πολλά κλαίνε επειδή ακούνε τα άλλα!!!!

poukis
31-08-10, 12:30
εμάς στιγμή να μην μας δει κλαιει...που να τον αφήσω και πρώτη φορά εντελώς μόνο του...
η Στυλιανάκη που διάβασα λέει απαραίτητα 5 μερες τουλάχιστον προσαρμογή με κάποιο οικειο πρόσωπο μαζί του στο σταθμό. απο παππού μέχρι και θεία!

maestria
31-08-10, 12:33
η Στυλιανάκη που διάβασα λέει απαραίτητα 5 μερες τουλάχιστον προσαρμογή με κάποιο οικειο πρόσωπο μαζί του στο σταθμό. απο παππού μέχρι και θεία!

Μωρέ αυτή καλά κάνει και λέει.
Αλλά τόσο καιρό κλειστοί οι σταθμοί, τώρα περιμένουμε εντολές, μετά προσαρμογή, ΠΟΣΗ άδεια να 'χουμε βρε παιδιά;

Δεν έχουν όλοι το σόι τους διαθέσιμο να τρέχει. (δυστυχώς :evil:)

v & a
31-08-10, 12:36
ε ναι εννοειται πως αν μας βλεπουν ειναι πιο ευκολο.
Καλα που το πες να αρχισω να την προετοιμαζω ;) γιατι κι αν δε μας παρουνε εκει ε ολο και καπου θα παμε. ελπιζουμε να "τσονταρουνε" και οι γιαγιαδες!!!
Εδω εχει κατι "κεντρα δημιουργιας κ απασχολησης" με λιγοτερα χρηματα απο 5ημερο παιδικο σταθμο και τα πας οσες μερες θες εσυ με κυμαινομενες τιμες αναλογα τις μερες που ταφηνεις.
Και με λιγες ημερες επισης εχει ακομα και παιδικους σταθμους. Αντι για 5ημερο να τη πηγαινω 3....να ξεκουραζεται στο σπιτι και η γιαγια που εχει και τις 2 να τη τρελαινουνε!!!
Ουφφφ. Απο το καθολου καλο ειναι κ αυτο. θα παω να τσεκαρω και θα αποφασισω. Το ενα με βολευει και το πηγαινε ελα στη δουλεια και το ωραριο τους.

v & a
31-08-10, 12:38
Μωρέ αυτή καλά κάνει και λέει.
Αλλά τόσο καιρό κλειστοί οι σταθμοί, τώρα περιμένουμε εντολές, μετά προσαρμογή, ΠΟΣΗ άδεια να 'χουμε βρε παιδιά;

Δεν έχουν όλοι το σόι τους διαθέσιμο να τρέχει. (δυστυχώς :evil:)

Μα συγνωμη εσυ και να το χες ολο το σοι θα αγγαρευες τη θεια σου ας πουμε???? ΑΚΥΡΟΟΟ!!!! Με τιποτα!!!! κι αν η γιαγια εχει κι αλλο εγγονι (οπως η δικια μας) θα το κουβαλαει κι αυτο στο σταθμο?
Δεν ειναι λυση!
Κι εγω δεν εχω ουτε θειες ουτε καν τη μανα μου εδω! ειναι μονοδρομος maestria κ σε καταλαβαινω απολυτα! Τον αφηνεις κ ο θεος βοηθος!

ΤΙΓΡΑΚΙ
31-08-10, 12:44
κοριτσια να σας πω τη δικη μου εμπειρια που ο μικρος ξεκινησε απο 9μηνων ηταν τις τρεις πρωτες μερες απο 4 ωρες και τις δυο επομενες κανονικοτατα.
το προβλημα που ειχαμε στη προσαρμογη ηταν καθαρα δικο μου και του αντρα μου.
ο μικρος γκρινιαζε στο σταθμο λιγο αλλα καθε μερα και λιγοτερο.
αλλα μπορω να σας πω οτι αυτο που δε θα ξεχασω ποτε ηταν που για εκεινη την εβδομαδα και για μια ακομα ο μικρος δε μου μιλαγε,δε μου εδινε σημασια και γενικα τον ταιζα και κοιταγε αλλου απλα ανοιγε το στομα του μηχανικα ,τον αλλαζα και γυρναγε το βλεμμα αλλου.:roll:επαιζε με το μπαμπα του και μολις πηγαινα εφευγε μπουσουλωντας.:rolleyes:
και μετα απο πολυ σκεψη και σε συνεργασια με το σταθμο καταληξαμε οτι επειδη καθε μερα τον εδινα εγω στο σχολικο και ο πατερας του μονο τον επαιρνε πιθανον το παιδι θεωρουσε οτι εγω το εδιωχνα απο το σπιτι.:cry::cry::cry:
οποτε κοριτσια οποιος το δινει να το παιρνει το παιδι ή εναλλαξ ολοι οι ρολοι.η γνωμη παντα απο προσωπικη εμπειρια.:wink:

maestria
31-08-10, 12:45
ε ναι εννοειται πως αν μας βλεπουν ειναι πιο ευκολο.
Καλα που το πες να αρχισω να την προετοιμαζω ;) γιατι κι αν δε μας παρουνε εκει ε ολο και καπου θα παμε. ελπιζουμε να "τσονταρουνε" και οι γιαγιαδες!!!
Εδω εχει κατι "κεντρα δημιουργιας κ απασχολησης" με λιγοτερα χρηματα απο 5ημερο παιδικο σταθμο και τα πας οσες μερες θες εσυ με κυμαινομενες τιμες αναλογα τις μερες που ταφηνεις.
Και με λιγες ημερες επισης εχει ακομα και παιδικους σταθμους. Αντι για 5ημερο να τη πηγαινω 3....να ξεκουραζεται στο σπιτι και η γιαγια που εχει και τις 2 να τη τρελαινουνε!!!
Ουφφφ. Απο το καθολου καλο ειναι κ αυτο. θα παω να τσεκαρω και θα αποφασισω. Το ενα με βολευει και το πηγαινε ελα στη δουλεια και το ωραριο τους.

Αφού μπορεί και τόσο η γιαγιά καλά είναι!!!!
Καλά θα κάνεις να το πηγαίνεις 2-3 μέρες, να ξεκουράζεται κι αυτή, να ξεσκάει και το παιδί, να μαθαίνει και πράγματα! :)

Μα συγνωμη εσυ και να το χες ολο το σοι θα αγγαρευες τη θεια σου ας πουμε???? ΑΚΥΡΟΟΟ!!!! Με τιποτα!!!! κι αν η γιαγια εχει κι αλλο εγγονι (οπως η δικια μας) θα το κουβαλαει κι αυτο στο σταθμο?
Δεν ειναι λυση!
Κι εγω δεν εχω ουτε θειες ουτε καν τη μανα μου εδω! ειναι μονοδρομος maestria κ σε καταλαβαινω απολυτα! Τον αφηνεις κ ο θεος βοηθος!

Με καταλαβαίνεις, το ξέρω.
Κι εμένα η μάνα μου είναι εκτός (στο χωριό) και τα πεθερικά μεγάλοι και με κακή υγεία. Ο πεθερός πριν 1,5 μήνα έκανε μεγάλη εγχείρηση!!!

Βουτιά στα βαθιά λοιπόν! :rolleyes:

maestria
31-08-10, 12:48
κοριτσια να σας πω τη δικη μου εμπειρια που ο μικρος ξεκινησε απο 9μηνων ηταν τις τρεις πρωτες μερες απο 4 ωρες και τις δυο επομενες κανονικοτατα.
το προβλημα που ειχαμε στη προσαρμογη ηταν καθαρα δικο μου και του αντρα μου.
ο μικρος γκρινιαζε στο σταθμο λιγο αλλα καθε μερα και λιγοτερο.
αλλα μπορω να σας πω οτι αυτο που δε θα ξεχασω ποτε ηταν που για εκεινη την εβδομαδα και για μια ακομα ο μικρος δε μου μιλαγε,δε μου εδινε σημασια και γενικα τον ταιζα και κοιταγε αλλου απλα ανοιγε το στομα του μηχανικα ,τον αλλαζα και γυρναγε το βλεμμα αλλου.:roll:επαιζε με το μπαμπα του και μολις πηγαινα εφευγε μπουσουλωντας.:rolleyes:
και μετα απο πολυ σκεψη και σε συνεργασια με το σταθμο καταληξαμε οτι επειδη καθε μερα τον εδινα εγω στο σχολικο και ο πατερας του μονο τον επαιρνε πιθανον το παιδι θεωρουσε οτι εγω το εδιωχνα απο το σπιτι.:cry::cry::cry:
οποτε κοριτσια οποιος το δινει να το παιρνει το παιδι ή εναλλαξ ολοι οι ρολοι.η γνωμη παντα απο προσωπικη εμπειρια.:wink:

Αχ κι εγώ θα τον πηγαίνω κι ο μπαμπάς του θα τον παίρνει!!!
Σνιφ, τι θα τραβήξουμε!

Κι εγώ πάντως πιστεύω ότι εμείς ζοριζόμαστε περισσότερο.
Όταν γύρισα στη δουλειά, τον είχα αφήσει με μια γυναίκα που είχα, συγγενής, για 1 χρόνο, μου κακοφάνηκε που περνούσε μια χαρά στο σπίτι χωρίς εμένα και δεν του 'λειψα όσο μου 'χε λείψει αυτός! :mrgreen:

Ανωμαλίες! :mrgreen:

kikileuteris
01-09-10, 13:02
Κορίτσια, να σας ρωτήσω μήπως ξέρετε, τα μικρά στην ηλικία μας 1 έτους τι ώρα τα ταϊζουν στον παιδικό?Στο δικό μας μας είπαν 11:30:shock: και μου φάνηκε πολύ νωρίς...

v & a
01-09-10, 14:32
εχω ακουσει κ σε αλλους, 12 να τα ταιζουν και δεν ειναι πολυ νωρις αν σκεφτεις πως εχουν να ταισουν τοσα παιδια και μετα θελουν να τα βαλουν για υπνο (νομιζω στους βρεφονηπιακους τα κοιμιζουν ε?)

ioanna21
01-09-10, 14:45
Κορίτσια, να σας ρωτήσω μήπως ξέρετε, τα μικρά στην ηλικία μας 1 έτους τι ώρα τα ταϊζουν στον παιδικό?Στο δικό μας μας είπαν 11:30:shock: και μου φάνηκε πολύ νωρίς...

Εμας μας είπαν 13:30 με 14:00. Νωρις είναι πάντως στις 11:30!!!
Απλα μάλλον δεν θα κοιμάται γιατί επιστρέφει στις 15:00 στο σπίτι.
Εσενα τι ωρα θα επιστρέφει??

ΥΓ: Σου εγραψα κάτι στα βιολογικα δες το λίγο να μου πεις!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ!!

athens2006
01-09-10, 14:54
ακουστε τι εγινε σημερα με την εεταα.
η εεταα στην κατασταση για τους παιδικους εγραφε οτι οι παιδικοι σταθμοι του αμαρουσιου δεχονται βρεφη απο 6 μηνων. μας πηραν σε εναν απο αυτους.
με ειδοποιουν απο το δημο αμαρουσιου οτι ο μικρος εγινε δεκτος αλλα επειδη δεν ειχα κανει αιτηση εγγραφης να πηγαινα απο το σταθμο. παει ο συζυγος να παρει την αιτηση και μας λενε οτι ο μικρος πρεπει να ειναι 8 μηνων για να τον παρουν. μα τους λεει ο μικρος θα γινει 8 τον Οκτωβριο, να κρατησουμε τη θεση για Οκτωβρη. και η απαντηση τους; θα πληρωσει για τον σεπτεμβρη ο εσπα; θα δωσει το οκ να κρατησουμε τη θεση; τους προτεινω αν ο εσπα δεχθει την αιτηση μου για εναρξη προγραμματος απο Οκτωβρη αλλα αρνηθει να τους πληρωσει τον Σεπτεμβρη να επιβαρυνθω εγω τα τροφεια εστω και για να κρατηθει η θεση χωρις να πηγαινει το μωρο, βγαινουν περιπου 100 ευρω. ουτε αυτο ξερουν αν μπορει να γινει δεκτο. και ετσι ξαφνικα να βρεθω εκτος προγραμματος ενω εχει επιδοτηθει ο μικρος και το λαθος δεν ειναι δικο μου αλλα της εεταα και του δημου που δηλωθηκε οτι ο σταθμος αναλαμβανει φυλαξη απο 6 μηνων. Ποιος απο τους δυο εκανε λαθος δεν ξερω αλλα και δεν με ενδιαφερει.
Τελικα η εεταα ειπε προφορικα πως θα γινει δεκτος ο μικρος χωρις να διευκρινισει για το ποσο του σεπτεμβριου, ο δημος προφορικα το δεχεται αλλα αν δεν το δω γραπτως δεν το πιστευω. για του λογου το αληθες λοιπον εγραψα ενα φαξ οπως μου ειπαν στο εεταα το οποιο γνωστοποιησα και στο δημο και περιμενω τωρα την απαντηση τους.
Καλα αν πουν κανενα κουλο οτι δεν το παιρνουν τελικα, θα με δειτε στο πρωινο του ΑΝΤ1. Οχι που εβγαλε το δημο του αμαρουσιου για τους παιδικους και τωρα με αφηνουν απο εξω!

kikileuteris
01-09-10, 15:08
Εμας μας είπαν 13:30 με 14:00. Νωρις είναι πάντως στις 11:30!!!
Απλα μάλλον δεν θα κοιμάται γιατί επιστρέφει στις 15:00 στο σπίτι.
Εσενα τι ωρα θα επιστρέφει??

ΥΓ: Σου εγραψα κάτι στα βιολογικα δες το λίγο να μου πεις!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ!!

Τώρα θα το δω Ιωάννα!Εμάς θα κοιμάται εκεί και θα έρχεται 15:15.Αύριο θα πάω να κάνω κάποιες διευκρινίσεις.

AngelMama
01-09-10, 15:19
Στο δικό μας τρώνε κολατσιό στις 9:15
και μεσημεριανό στις 12.
12:30 - 13:30 μπορείς να το πάρεις.
τα υπόλοιπα μένουν στη φύλαξη (κρατάνε πολύ λίγα παιδιά όμως, περίπου 10),
κοιμούνται και μπορείς να τα πάρεις στις 15:45

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
01-09-10, 15:25

ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ; ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΣ ΕΤΣΙ ΤΑ ΤΑΙΖΟΥΝ:roll:

kikileuteris
01-09-10, 15:56
Όχι.

Αύριο θα πάω για διευκρινίσεις γιατί μου φαίνεται τραγικά νωρίς.

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
01-09-10, 16:14
Όχι.

Αύριο θα πάω για διευκρινίσεις γιατί μου φαίνεται τραγικά νωρίς.
Αφου ειναι ιδιωτικος τοτε να τους την πεις κανονικα εκεινη την ωρα τα παιδια τρωνε το φρουτο οταν ειναι σπιτι.Στο σταθμο που δουλευα και ειχαμε τα βρεφη απο τις 7-9 διναμε πρωινο (κρεμα γαλα φρουτο γιαουρτι) αναλογα τι ηθελε ο γονιος μετα στις 10 υπνος και απο τις 12.30 αρχιζαμε τα ταισματα γιατι τα περνανε νωρις τα παιδια αν καποιο εμενε ως αργα το ταιζαμε προς το τελος η αν ηθελε ο γονιος του διναμε μετα το φαγητο 2.30-3.00 γιαουρτι η γαλα για να μην ειναι πολλες ωρες με αδειο στομαχι το μικρο

kikileuteris
01-09-10, 16:20
Αφου ειναι ιδιωτικος τοτε να τους την πεις κανονικα εκεινη την ωρα τα παιδια τρωνε το φρουτο οταν ειναι σπιτι.Στο σταθμο που δουλευα και ειχαμε τα βρεφη απο τις 7-9 διναμε πρωινο (κρεμα γαλα φρουτο γιαουρτι) αναλογα τι ηθελε ο γονιος μετα στις 10 υπνος και απο τις 12.30 αρχιζαμε τα ταισματα γιατι τα περνανε νωρις τα παιδια αν καποιο εμενε ως αργα το ταιζαμε προς το τελος η αν ηθελε ο γονιος του διναμε μετα το φαγητο 2.30-3.00 γιαουρτι η γαλα για να μην ειναι πολλες ωρες με αδειο στομαχι το μικρο

Αύριο θα τα διελευκάνω όλα.Και εμένα πολύ κουλό μου ακούστηκε να τον ταϊζουν 11:30.Τι να πω...Αύριο που θα λύσω τις απορίες μου θα σας ενημερώσω!

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
02-09-10, 11:00
Αύριο θα τα διελευκάνω όλα.Και εμένα πολύ κουλό μου ακούστηκε να τον ταϊζουν 11:30.Τι να πω...Αύριο που θα λύσω τις απορίες μου θα σας ενημερώσω!
Τελικα τι εγινε με το φαγητο;

kikileuteris
02-09-10, 11:09
Τελικα τι εγινε με το φαγητο;

Τώρα το μεσημέρι που θα πάω να τον πάρω θα το συνεννοηθώ.
και θα σας πω!

v & a
02-09-10, 11:12
κοριτσια καλημερα!
πειτε μου τι εγινε με τις εντολες τοποθετησης, σταλθηκαν?
τα πηγατε τα μωρα σας εσεις?

ioanna21
02-09-10, 11:17
κοριτσια καλημερα!

Εγω τον έστειλα πριν καν ερθουν οι εντολές.
Μέχρι και σήμερα νομίζω είναι να σταλούν.
Πάντως μέχρις στιγμής πάμε πολύ καλά στον παιδικό με όλους και με όλα!!!!!!!

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
02-09-10, 11:20
κοριτσια καλημερα!
Εμεις πηγαμε εχθες πρωτη μερα!!! δεν μας εδωσε τιποτα και δεν ειπε και τιποτα θα ρωτησω το μεσημερι που θα τον παρω και θα σας ενημερωσω

cris
02-09-10, 11:28
Καλη σας μερα!
Θα ήθελα να μου πει κάποιος εαν ξέρει κάποιο ιδιωτικο βρεφον. σταθμο στη Νικαια-Κορυδαλλό ή Αιγάλεω.Παρακαλω περιμενω αμεσα απαντηση
Ευχαριστω

maestria
02-09-10, 12:27
Καλημέρα!
Στάλησαν πρωί πρωί οι εντολές.

Εγώ τον πήγα σήμερα στις 10 και πήγε τώρα ο πεθερός μου να τον πάρει.
Αχ, φοβερή συγκίνηση κορίτσια!

Πάντως τον πήρε, με το που φτάσαμε, η βρεφονηπιοκόμος και δεν διαμαρτυρήθηκε καθόλου!
Μετά στην αυλή τον άκουγα που φώναζε "μαμά, μαμά", αλλά μου είπαν να μην πάω καθόλου.

Θα πάρω τώρα τα πεθερίδια, να δω πως ήτανε!

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

v & a
02-09-10, 12:29
Καλημέρα!
Στάλησαν πρωί πρωί οι εντολές.

ευχαριστω!!!! ωρα για πρηξιμοοοοο!!!!:D:D:D:D:D:D
Πάντως τον πήρε, με το που φτάσαμε, η βρεφονηπιοκόμος και δεν διαμαρτυρήθηκε καθόλου!
Μετά στην αυλή τον άκουγα που φώναζε "μαμά, μαμά", αλλά μου είπαν να μην πάω καθόλου.
Θα πάρω τώρα τα πεθερίδια, να δω πως ήτανε!
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
αντε μπραβο! ανετο το μικρο σου;)

maestria
02-09-10, 12:30
Τελικά όμως δεν έχει θέσεις στο σχολικό.
Και δεν μπορώ να πω τπτ, γιατί δεν το είχανε στις παροχές.

Νομίζω ότι - επειδή θα χρειάζεται πολλές αποδείξεις μετά, για το ίδιο παιδί - δε θέλει να μπλέξει τα λογιστικά της και είναι και δικαίωμά της.
Οπότε, θα τον πηγαίνω εγώ το πρωί, 2, 3 στάσεις με το αστικό!

maestria
02-09-10, 12:33
Στο δικό μας τρώνε κολατσιό στις 9:15
και μεσημεριανό στις 12.
12:30 - 13:30 μπορείς να το πάρεις.
τα υπόλοιπα μένουν στη φύλαξη (κρατάνε πολύ λίγα παιδιά όμως, περίπου 10),
κοιμούνται και μπορείς να τα πάρεις στις 15:45

Τελικά που τον πας;;;
Ε, έχεις το τηλ μου, κανόνισε όταν θα έρχεσαι στην Τούμπα για κολύμπι, να βρούμε παιδότοπο μετά, να τον πιούμε τον καφέ, κοντά μένω! :)

αντε μπραβο! ανετο το μικρο σου;)

Θα δείξει, θα δείξει, δεν έχουν γυρίσει στα πεθερίδια ακόμα, μπορεί να τον κάνουν καμιά βόλτα.

AngelMama
02-09-10, 12:51
Maestria μου δεν τον πάω ακόμα.
Θα τον ξεκινήσω όμως στον δημόσιο φρεφονηπιακό.
Περιμένω να με πάρουν τηλ.
Κολύμβηση ξεκινάμε στις 11 Σεπτεμβρίου...
Το έχω το τηλ σου. Θα το κανονίσουμε!

v & a
02-09-10, 13:09
update:(τον καημο μου εγω!) πηρα τηλ ξανα (ειπαμε τσιμπουρι!!!!) και στο σταθμο κ στην εεταα.
Στο σταθμο μου ειπαν πως θα μας δεχτουνε(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) γιατι λεει δηλωσαν 10 θεσεις επιπλεον (τωρα πως εγινε αυτο, ποτε κλπ δεν εχω ιδεα) οποτε θα μπουν κ οι επιλαχοντες και μου παν να παρω εεταα να μου πουν ποτε να παω να γραφτω. πολυ περιεργη μου φανηκε η σιγουρια τους. αλλα κατι θα ξερουν για να το λενε κ μαλιστα απο το τηλ.
Στην εεταα παλι, μου παν πως αυτες οι 10 θεσεις θα εξεταστουν κ ως το τελος του μηνα θα μας ενημερωσουν αν θα γινουν δεκτες.(μπερδευτηκα αλλα ετσι κ αλλιως χλωμο μου φαινεται ).
Αν καποια απο τις υπαρχουσες ηδη δηλωμενες απο την αρχη στο προγραμμα δεν καλυφθουν παλι θα με παρουν τηλ αλλα πιο νωρις απο το τελος του μηνα...
...........και η αβεβαιοτητα συνεχιζεται!!!!!!!

AngelMama
02-09-10, 13:12
αχαχαχαχ
ζόρι που το έχεις και εσύ!
Έχω καλό προαίσθημα!!!!!!

v & a
02-09-10, 13:17
ειναι να μη ζοριζομαι? ο τελευταιος που μπηκε ειχε ελαχιστα μορια παραπανω απο μενα! ητανε γκαντεμια αυτο το πραγμα! τουλαχιστον να αξιζε η αναμονη!@

maestria
02-09-10, 13:18
update:(τον καημο μου εγω!) πηρα τηλ ξανα (ειπαμε τσιμπουρι!!!!) και στο σταθμο κ στην εεταα.
Στο σταθμο μου ειπαν πως θα μας δεχτουνε(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) γιατι λεει δηλωσαν 10 θεσεις επιπλεον (τωρα πως εγινε αυτο, ποτε κλπ δεν εχω ιδεα) οποτε θα μπουν κ οι επιλαχοντες και μου παν να παρω εεταα να μου πουν ποτε να παω να γραφτω. πολυ περιεργη μου φανηκε η σιγουρια τους. αλλα κατι θα ξερουν για να το λενε κ μαλιστα απο το τηλ.
Στην εεταα παλι, μου παν πως αυτες οι 10 θεσεις θα εξεταστουν κ ως το τελος του μηνα θα μας ενημερωσουν αν θα γινουν δεκτες.(μπερδευτηκα αλλα ετσι κ αλλιως χλωμο μου φαινεται ).
Αν καποια απο τις υπαρχουσες ηδη δηλωμενες απο την αρχη στο προγραμμα δεν καλυφθουν παλι θα με παρουν τηλ αλλα πιο νωρις απο το τελος του μηνα...
...........και η αβεβαιοτητα συνεχιζεται!!!!!!!

Προφανώς θα περισσεύουν χρήματα (γιατί σε όλους τους νομούς δεν υπάρχει ίδια ζήτηση) και θα κάλεσε η ΕΕΤΑΑ σταθμούς σε μεγάλους νομούς να δώσουν κι άλλες θέσεις.
Λέω εγώ τώρα.

Κοίταξε, μέχρι τη Δευτέρα, άκουσα που έλεγε η διευθύντρια, θα στείλουν πίσω όσες εντολές δεν πήραν οι μητέρες, δηλαδή θα ξέρουνε ποιες ΔΕΝ θα πάνε.
Πιστεύω μέχρι τα μέσα Σεπτέμβρη θα ξέρεις ΣΙΓΟΥΡΑ!
Δεν έχεις άλλο σταθμό καλό; Δηλαδή η 2η ή 3η σου επιλογή δεν υπάρχει περίπτωση να σε δεχθεί;

MAMAKA!!!
02-09-10, 13:19
ΕΙΜΑΙ 2Η ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ!!!! ΚΑΝΟΥΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!! ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!! ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑ ΒΕΤΑ, ΟΝΤΩΣ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ... ΔΩΣΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΓΝΩΜΗ!

ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ. ΕΓΩ ΕΧΩ 2 ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 3 ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΠΡΟΝΗΠΙΑ.

ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ.

Κορίτσια εμείς πήγαμε σήμερα και γραφτήκαμε στο σχολειό της φύσης που περάσαμε.Δε μου ζήτησαν φράγκο ακόμη(το φτύνω να μην το ματιάσω) και μου είπαν ότι 02/09 περιμένουν τις εντολές τοποθέτησης. Εν τω μεταξύ ήταν εκεί γονείς που έγγραφαν τα παιδιά τους εκτός ΕΕΤΑΑ και πλήρωναν 80 ? εγγραφή.Εμάς τίποτα.
Παρόλαυτά 01/09 ξεκινάμε εβδομάδα προσαρμογής.Ήταν πολύ εξυπηρετικοί στο εξής: Επειδή είναι Επανωμή κι εμείς Καλαμαριά, τους εξήγησα ότι δυσκολεύομαι στο πήγαινε έλα στην εβδομάδα προσαρμογής, κι έτσι το πρωί θα τον παίρνουν αυτοί και θα τον παίρνει ο πατέρας μου
Με ''χάλασε'' το ότι δεν μπόρεσα να κάτσω με την υπεύθυνη να συζητήσω 5 πράγματα που ήθελα σωστά κι ήταν η δεύτερη φορά που πήγαινα.Ήταν πάλι απασχολημένη.Ο άντρας μου όμως που είχε πρωτοπάει, είχε ενθουσιιαστεί από την ξενάγηση και τον τρόπο αντιμετώπισης.Τι ναπω, ή που είμαι αντιπαθητικιά :lol: ή που όντως πέσαμε στην περίπτωση και ήταν απασχολημένη.
Τέλοσπάντων, θα στείλω τον καλό μου να τον πάρει μια μέρα στην εβδομάδα προσαρμογής και να κάνει κάποιες διευκρινίσεις μιας και τα καταφέρνει καλύτερα προφανώς από εμένα.
Ρία - Βασίλης γερά μη μασάς.Μη χ@#@$σω που δε θα ζητάμε τα αυτονόητα!Έλεος!

maestria
02-09-10, 13:19
v&a για ποιο απ' τα παιδάκια περιμένεις; Και για τα δύο;;

maestria
02-09-10, 13:21
Κι εγώ της είπα της διευθύντριας στο δικό μας ότι κάποιοι ζητάνε εγγραφή, ενώ είναι ξεκάθαρο απ' την ΕΕΤΑΑ ότι είναι 100% η επιδότηση.
Μου απαντάει "Τι να σας πω; Κάποιοι δε ντρέπονται καθόλου".

Κορίτσια μη μασάτε, καταγγελίες στην ΕΕΤΑΑ αν σας ζητάνε εγγραφή!

v & a
02-09-10, 13:26
Προφανώς θα περισσεύουν χρήματα (γιατί σε όλους τους νομούς δεν υπάρχει ίδια ζήτηση) και θα κάλεσε η ΕΕΤΑΑ σταθμούς σε μεγάλους νομούς να δώσουν κι άλλες θέσεις.
Λέω εγώ τώρα.

Κοίταξε, μέχρι τη Δευτέρα, άκουσα που έλεγε η διευθύντρια, θα στείλουν πίσω όσες εντολές δεν πήραν οι μητέρες, δηλαδή θα ξέρουνε ποιες ΔΕΝ θα πάνε.
Πιστεύω μέχρι τα μέσα Σεπτέμβρη θα ξέρεις ΣΙΓΟΥΡΑ!
Δεν έχεις άλλο σταθμό καλό; Δηλαδή η 2η ή 3η σου επιλογή δεν υπάρχει περίπτωση να σε δεχθεί;

Ειδα στο νομο εδω δεν καλυφθηκαν οι θεσεις στους δημοσιους. περισσεψαν παρα πολλες. Αυτο που λες λογικο μου ακουγεται δε το χα σκεφτει ετσι! Ετσι κι αλλιως απο τη προκυρηξη ειναι υποχρεωμενοι να τις στειλουν πισω τις εντολες τοποθετησης τη δευτερα γιατι απο 7 του μηνα αρχιζουν επισημα βαση προκυρηξης παλι να καλουν τους επιλαχοντες.
Στη 2η 3η και 4η επιλογη μου δεν ειμαι 1η επιλαχουσα οποτε ουτε καν μετρησα σε ποια θεση ειμαι , αυτοι οι σταθμοι εδιναν και λιγες θεσεις(15) και ηταν δηλωμενες απο παρα πολλους σαν 1η και 2η επιλογη!!!!Στην 4η επιλογη μου και να με παρουν δε θα παω γιατι ακουσα πολυ περιεργα πραγματα εκ των υστερων... και εκτος αυτου δεν εχει μετακινηση κ μου πεφτει πολυ μακρια. Απλα την εβαλα ετσι μηπως ηταν η τελευταια μου ΚΑΙ ΜΟΝΗ μου ελπιδα. Μπορει βεβαια και να με παρουνε για να παω αλλου αλλα θεωρω πιο πιθανο εκει που ειμαι 1η επιλαχουσα (και μη σου πω πως μετα απο μενα ειναι μονο αλλος ενας!!!!) Αλλα η σιγουρια της νηπιαγωγου με παραξενεψε!;) Ας μη παιρνω ομως αερα γιατι θα φαω τα μουτρα μου στο τελος!!!!

v & a
02-09-10, 13:28
μαεστρια, για το μεγαλο περιμενω. α, και μαλιστα με ρωτησε η διευθυντρια στο τηλ. για τα μικρα η τα μεγαλα παιδακια ενδιαφερεστε? και μολις της ειπα για τα μεγαλα τοτε μου πε με σιγουρια "θα σας δεχτουμε".....:roll::roll::roll::roll: γιατι για τα μικρα ειδα πως και η αναμονη επιλαχοντων ειναι τεραστια!

maestria
02-09-10, 13:38
μαεστρια, για το μεγαλο περιμενω. α, και μαλιστα με ρωτησε η διευθυντρια στο τηλ. για τα μικρα η τα μεγαλα παιδακια ενδιαφερεστε? και μολις της ειπα για τα μεγαλα τοτε μου πε με σιγουρια "θα σας δεχτουμε".....:roll::roll::roll::roll: γιατι για τα μικρα ειδα πως και η αναμονη επιλαχοντων ειναι τεραστια!

Ναι κι εγώ άκουσα ότι για τα βρέφη έγινε ΣΦΑΓΗ!
Γι' αυτό είμαι αισιόδοξη ότι μπορεί να μπω και του χρόνου (που θα 'ναι για παιδικό), αφού κατάφερα και μπήκα φέτος για βρέφος!

Θα μπεις, θα μπεις!

Έχεις να τ' αφήνεις τώρα;;; Δουλεύεις απ' ότι κατάλαβα! Υπομονή 1, 2 εβδομάδες και θα στρώσετε!

Εμένα πέρασε καλά σήμερα, αν και πρέπει να κλαψε, αλλά λίγο.
Τον χαιρετούσανε, λέει ο πεθερός, τα άλλα παιδάκια και τους χαιρετούσε κι αυτός απ' το καρότσι! :mrgreen:
Να δούμε αν θα θέλει να πάει αύριο.

kikileuteris
02-09-10, 13:58
ΕΙΜΑΙ 2Η ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ!!!! ΚΑΝΟΥΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!! ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!! ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑ ΒΕΤΑ, ΟΝΤΩΣ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ... ΔΩΣΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΓΝΩΜΗ!

ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ. ΕΓΩ ΕΧΩ 2 ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 3 ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΠΡΟΝΗΠΙΑ.

ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ.

Αχ βρε ΜΑΜΑΚΑ σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!Ο δικός μου είναι 15 μηνών!Μπορεί να σας πετύχουμε δηλαδή!!!!!!!!Την Όλγα έχουμε δασκάλα!
Κι εγώ τον είχα 1η μου επιλογή στο πρόγραμμα κι ήθελα σαν τρελλή να περάσει εκεί.Στους άλλους δεν καιγόμουνα, γιατί ακριβώς είχα ενθουσιαστεί με αυτά που είχα δει, αλλά και από άλλες μαμάδες που όσες πήγαν ήταν ενθουσιασμένες.
Αλλά λόγω αυτής της τρέλλας προφανώς που λες ακόμη δεν έχω καταφέρει να συζητήσω 5 πράγματα που θέλω.Θα περιμένω όμως καμμιά 10αριά μέρες, όπως μου είπε η Βέτα και μετά θα κάτσω να μιλήσω για κάποια πράγματα.Καλά δε θα κάνω, τι λες?
Α, επίσης, επειδή με ενδιαφέρει να απασχολείται δημιουργικά, ζήτησα να ενημερώνομαι για τις δραστηριότητές του (γιατί μου είπε ότι από αυτήν την ηλικία κανονικά συμμετέχουν, απλά σε μικρότερο βαθμό) ώστε να ασχολούμαι μετά κι εγώ σπίτι.Πχ ζωγραφίζουν σήμερα εκεί?Να ζωγραφίσουμε κι εμείς το απόγευμα στο σπίτι.Με βρίσκεις υπερβολική ή συβηθίζεται?
Επίσης συμφωνούμε απόλυτα με τη Βέτα για την αυτονομία του παιδιού.Δε με ενδιαφέρει πχ πόσες φορές έκανε κακά του (εκτός αν συντρέχει λόγος) ή από που έκανε τη μελανιά (τη θεωρώ μέσα στο πρόγραμμα) αλλά με ενδιαφέρει η δημιουργική απασχόλησή του.
Λες δλδ ότι τζάμπα αγχώνομαι, ε?
Με τις κορούλες σου έκανε δουλειά το σχολειό της φύσης?Κάνουν όντως αυτές τις δραστηριότητες που λένε (ζαχαροπλαστική, εκδρομές κτλ)?
Τώρα όσον αφορά το θέμα του φαγητού, μετά από μια μικρή έρευνα ανακάλυψα ότι όλοι οι σταθμοί περίπου το ίδιο.11:30 σε εμάς ξεκινανε να τρώνε, πλένουν χέρια δηλαδή κτλ και γύρω στις 12:30 με 13:00 πέφτουν για ύπνο.Η Βέτα μας είπε ότι όλα τα χρόνια έτσι τα ταϊζει χωρίς πρόβλημα.
Επίσης θα πρέπει να στρώσουμε και το λεωφορείο tους, αλλά αυτά σε καμμιά 10αριά μέρες όπως μας είπε.
Τουλάχιστον μου δίνεις κουράγιο ότι όντως θα στρώσει!Ακόμη και για το σχολικό που το πληρώνω εξτρά και πρέπει να δώσω την πρώτη δόση, δε μου είπε τίποτα!ΘΑ της το πω εγώ αύριο!

ANABELA
02-09-10, 14:16
κοριτσια εχετε ξεκινησει?εμενα ακομα δεν με καλεσανε για εγγραφη και ανησυχω.περνω τηλ αλλα μου λενε οτι θα με καλεσουνε και οι εγγραφες ειναι μεχρι τις 6 του μηνος.

maestria
02-09-10, 14:26
κοριτσια εχετε ξεκινησει?εμενα ακομα δεν με καλεσανε για εγγραφη και ανησυχω.περνω τηλ αλλα μου λενε οτι θα με καλεσουνε και οι εγγραφες ειναι μεχρι τις 6 του μηνος.

Σήμερα πρωί πρωί στάλησαν οι εντολές τοποθέτησης!!!
Μην περιμένεις άλλο, αύριο να πας για εγγραφή! Αν σου πούνε τπτ να πάρεις στην ΕΕΤΑΑ τηλέφωνο αμέσως.

kikileuteris
02-09-10, 14:26

Πήρα τώρα στον ΕΕΤΑΑ και μου είπε ότι πήγαν οι εντολές τοποθέτησης και να βιαστούμε γιατί αν δεν τον γράψω μέχρι 06/09 χάνω το δικαίωμά μου!
Σε εμάς, ίσως επειδή ήταν η πρώτη τους χρονιά με τον ΕΕΤΑΑ, μου είπαν το πρωί ότι ήρθαν οι λίστες αλλά όχι τίποτα που να χρειάζεται υπογραφή από εμάς.Και το μεσημέρι τώρα τους είπα τι μου είπε ο ΕΕΤΑΑ και μου λένε:α, αυτές είναι οι εντολές τοποθέτησης?Οπότε κυνηγήστε τους μη χάσετε το δικαίωμά σας!

maestria
02-09-10, 14:28
Ναι, αν δεν πάνε οι μαμάδες έως τις 6 του μήνα, στέλνονται πίσω οι εντολές, για να βγούνε οι επιλαχούσες.
Μην αφήνετε να σας λένε μπαρούφες, από σήμερα το πρωί γίνονται οι εγγραφές και μπορούμε ν' αφήσουμε τα παιδιά κανονικά.

Εγώ τον άφησα, όπως είπα, για 2 ωρίτσες.

ANABELA
02-09-10, 14:59
ΣΑς ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.
αυριο θα παω για εγγραφη.ξερετε τι χρειαζεται σαν δικαιολογητικα?
εδω δεν με εξυπηρετουνε.κατι μου λεει οτι προσπαθουνε να χασουμε το δικαιωμα γιατι οι παιδικοι ειναι πραγματικα φετος τοσο ασφυκτικοι απο αιτησεις.

MAMAKA!!!
02-09-10, 15:01
ΕΙΣΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΑΠΟΡΙΕΣ!!! ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!
Η ΟΛΓΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ!!! ΚΑΝΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΦΟΒΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΟΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ. ΕΜΕΝΑ ΠΕΡΥΣΙ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΧΑΡΤΑΚΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΦΑΓΕ ΑΝ ΠΗΓΕ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ. ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΑΣ ΕΣΤΕΛΝΑΝ ΕΠΗΣΙΣ ΧΑΡΤΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΞΗ!
ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΤΗΛ ΜΟΥ ΣΕ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΑΡΕ ΜΕ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ!
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!!Αχ βρε ΜΑΜΑΚΑ σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!Ο δικός μου είναι 15 μηνών!Μπορεί να σας πετύχουμε δηλαδή!!!!!!!!Την Όλγα έχουμε δασκάλα!
Κι εγώ τον είχα 1η μου επιλογή στο πρόγραμμα κι ήθελα σαν τρελλή να περάσει εκεί.Στους άλλους δεν καιγόμουνα, γιατί ακριβώς είχα ενθουσιαστεί με αυτά που είχα δει, αλλά και από άλλες μαμάδες που όσες πήγαν ήταν ενθουσιασμένες.
Αλλά λόγω αυτής της τρέλλας προφανώς που λες ακόμη δεν έχω καταφέρει να συζητήσω 5 πράγματα που θέλω.Θα περιμένω όμως καμμιά 10αριά μέρες, όπως μου είπε η Βέτα και μετά θα κάτσω να μιλήσω για κάποια πράγματα.Καλά δε θα κάνω, τι λες?
Α, επίσης, επειδή με ενδιαφέρει να απασχολείται δημιουργικά, ζήτησα να ενημερώνομαι για τις δραστηριότητές του (γιατί μου είπε ότι από αυτήν την ηλικία κανονικά συμμετέχουν, απλά σε μικρότερο βαθμό) ώστε να ασχολούμαι μετά κι εγώ σπίτι.Πχ ζωγραφίζουν σήμερα εκεί?Να ζωγραφίσουμε κι εμείς το απόγευμα στο σπίτι.Με βρίσκεις υπερβολική ή συβηθίζεται?
Επίσης συμφωνούμε απόλυτα με τη Βέτα για την αυτονομία του παιδιού.Δε με ενδιαφέρει πχ πόσες φορές έκανε κακά του (εκτός αν συντρέχει λόγος) ή από που έκανε τη μελανιά (τη θεωρώ μέσα στο πρόγραμμα) αλλά με ενδιαφέρει η δημιουργική απασχόλησή του.
Λες δλδ ότι τζάμπα αγχώνομαι, ε?
Με τις κορούλες σου έκανε δουλειά το σχολειό της φύσης?Κάνουν όντως αυτές τις δραστηριότητες που λένε (ζαχαροπλαστική, εκδρομές κτλ)?
Τώρα όσον αφορά το θέμα του φαγητού, μετά από μια μικρή έρευνα ανακάλυψα ότι όλοι οι σταθμοί περίπου το ίδιο.11:30 σε εμάς ξεκινανε να τρώνε, πλένουν χέρια δηλαδή κτλ και γύρω στις 12:30 με 13:00 πέφτουν για ύπνο.Η Βέτα μας είπε ότι όλα τα χρόνια έτσι τα ταϊζει χωρίς πρόβλημα.
Επίσης θα πρέπει να στρώσουμε και το λεωφορείο tους, αλλά αυτά σε καμμιά 10αριά μέρες όπως μας είπε.
Τουλάχιστον μου δίνεις κουράγιο ότι όντως θα στρώσει!Ακόμη και για το σχολικό που το πληρώνω εξτρά και πρέπει να δώσω την πρώτη δόση, δε μου είπε τίποτα!ΘΑ της το πω εγώ αύριο!

maestria
02-09-10, 15:42
εδω δεν με εξυπηρετουνε.κατι μου λεει οτι προσπαθουνε να χασουμε το δικαιωμα γιατι οι παιδικοι ειναι πραγματικα φετος τοσο ασφυκτικοι απο αιτησεις.

Αυτό έχει να κάνει με τον κάθε σταθμό κοριτσάκι. Θα σου πούνε αυτοί τι θέλουνε για την εγγραφή.

Μην τους αφήσεις, μπορεί να 'χουνε καμία γνωστή επιλαχούσα. :twisted:
Δική σου είναι η θέση.

Κορίτσια, στην εντολή τοποθέτησης γράφει ξεκάθαρα (τώρα την κοίταξα) "Με το παρόν, η μητέρα απαλλάσσεται από κάθε δαπάνη σχετική με τη φιλοξενία του τέκνου της στη δομή."
Νομίζω ότι δε θα μπορούσε να 'ναι πιο ξεκάθαρο. :mrgreen:

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
02-09-10, 15:51

Ολοι οι σταθμοι ζητανε χαρτι απο τον παιδιατρο και το βιβλιαριο του παιδιου για τα εμβολια

ANABELA
02-09-10, 18:27
σας ευχαριστω παρα πολυ!θα σας πω αυριο τα νεα μας.

ΤΙΓΡΑΚΙ
03-09-10, 12:52
κοριτσια κοντευω να σκασω,ειμαι επιλαχουσα και οπως μετρησα εγω στο σταθμο που ηταν πρωτη μου επιλογη ειμαι 2.σημερα ομως που μιλησα με την υπευθυνη του σταθμου μου ειπε οτι δεν σημαινει οτι αν παραιτηθουν 2 μαμαδες θα παρουν εμενα εφοσον υπαρχουν μαμαδες που ειναι πιο πανω απο εμενα απο μορια εστω εαν εχουν βαλει το σταθμο και σε δευτερη επιλογη.:(
κοριτσια ετσι ειναι;να παρω στη εεταα;κοντευω να σκασω εχω ολες μου τις ελπιδες εκει;
εσας τι σας ειπαν;

AngelMama
03-09-10, 12:58
Τί να σου πωωω.
Έχω καταμπερδευτεί πια.
Εγώ ήμουν ωφελούμενη στη πρώτη επιλογή μου
αλλά το σχολικό δεν έρχεται τελικά μέχρι το σπίτι μου.
Οπότε δεν θα τον στείλω.
Με πήραν από ΕΕΤΑΑ και μου είπαν αν θέλω να ψάξουν
για να πάω σε κάποιον άλλον...
Τώρα πως βουλώνουν τις κενές θέσεις είναι άγνωστο.

ΤΙΓΡΑΚΙ
03-09-10, 13:01
μηπως θυμασαι το τηλ της εεταα να παρω,αλλιως θα ψαξω στις σελιδες εδω.ευχαριστω

AngelMama
03-09-10, 13:03
2131320600
Ζήτα τον Κο Χατζιάρα... είναι ευγενικότατος.
Αν δεν είναι μίλα με κάποιον άλλον.

Απ' έξω το έμαθα το νούμερο πια!
χαχαχαχαχχαχαχχ

maestria
03-09-10, 13:04
2131320600

χαχαχαχαχχαχαχχ

Γκουρού γκουρού!

ΤΙΓΡΑΚΙ καλή τύχη. Από Δευτέρα πάντως, που θα επιστραφούν όσες εντολές δεν χρησιμοποιήθηκαν, θ' αρχίσουν να καλούν επιλαχούσες.

Ο δικός μου δεύτερη μέρα σήμερα και τα πήγε πολύ καλά. Πήρα τηλέφωνο και ούτε είχε κλάψει! :D

ΤΙΓΡΑΚΙ
03-09-10, 13:07
2131320600

χαχαχαχαχχαχαχχ

σε ευχαριστω πολυ,θα παρω αμεσως τηλ. και εσυ να τους τσιγκλησεις λιγο να σου βρουν σταθμο.

Γκουρού γκουρού!

ΤΙΓΡΑΚΙ καλή τύχη. Από Δευτέρα πάντως, που θα επιστραφούν όσες εντολές δεν χρησιμοποιήθηκαν, θ' αρχίσουν να καλούν επιλαχούσες.

Ο δικός μου δεύτερη μέρα σήμερα και τα πήγε πολύ καλά. Πήρα τηλέφωνο και ούτε είχε κλάψει! :D

ευχαριστω maestria μου,μπραβο στο μικρο σου,αψογος.:Dευτυχως που εχουμε παιδακια που συμμεριζονται τη κατασταση.;-)

maestria
03-09-10, 13:11
ευτυχως που εχουμε παιδακια που συμμεριζονται τη κατασταση.;-)

Ναι τα παιδάκια μας.
Θησαυρό μου τον λέω! :D

ΤΙΓΡΑΚΙ
03-09-10, 13:11
πηρα τηλ και μου ειπαν οτι ειδοποιουνται αναλογα με τα μορια ασχετα αν εγω εχω βαλει το σταθμο πρωτη επιλογη αν καποια μαμα τον εχει βαλει 2 επιλογη αλλα εχει πιο πολλα μορια ειδοποιουν εκεινη.:evil:
πω πω κοριτσια ειμαι απελπισμενη.:(
θα περασουμε πολυ δυσκολο χειμωνα.:cry::cry::cry:
τωρα τον κραταει ο αντρας μου με αδεια αλλα μεχρι και την αλλη εβδομαδα αν δεν εχει ξεκαθαρισει θα πρεπει να παμε να τον γραψουμε ιδιωτικα.:(

maestria
03-09-10, 13:14
τωρα τον κραταει ο αντρας μου με αδεια αλλα μεχρι και την αλλη εβδομαδα αν δεν εχει ξεκαθαρισει θα πρεπει να παμε να τον γραψουμε ιδιωτικα.:(

Θα βρεις και θέση, ακόμα και σε ιδιωτικό; Τόσο αργά;

Μπορεί να μπεις σε κανένα άλλο σταθμό, που θα 'χεις τα περισσότερα μόρια. Περίμενε να δεις από βδομάδα, θα μπεις!

kikileuteris
03-09-10, 13:14
Κορίτσια, από το δικό μας παιδικό πήγαν λέει οι εντολές τοποθέτησης, αλλά όχι κάποιο χαρτί που να πρέπει να υπογράψουμε εμείς:confused:
Έχω καταμπερδευτεί.Στον ΕΕΤΑΑ μου είπαν ότι στην εντολή τοποθέτησης δε γράφει πουθενά να υπογράψει η μητέρα, αλλά πρέπει να το κάνει και να επισταφεί στε αυτούς...για πείτε μου βρε κορίτσια οι παλιότερες!

AngelMama
03-09-10, 13:16
σε ευχαριστω πολυ,θα παρω αμεσως τηλ. και εσυ να τους τσιγκλησεις λιγο να σου βρουν σταθμο.

Αχ βαρέθηκα πια! Δεν ασχολούμαι άλλο... να παρακαλάω.
Μιλάμε για απόσταση 5 χιλιομέτρων.
Περιμένω τηλ από τον δημόσιο βρεφονηπιακό της περιοχής.

maestria
03-09-10, 13:16
Κορίτσια, από το δικό μας παιδικό πήγαν λέει οι εντολές τοποθέτησης, αλλά όχι κάποιο χαρτί που να πρέπει να υπογράψουμε εμείς:confused:
Έχω καταμπερδευτεί.Στον ΕΕΤΑΑ μου είπαν ότι στην εντολή τοποθέτησης δε γράφει πουθενά να υπογράψει η μητέρα, αλλά πρέπει να το κάνει και να επισταφεί στε αυτούς...για πείτε μου βρε κορίτσια οι παλιότερες!

Κι εγώ υπέγραψα στην αίτηση, όχι στην εντολή.
Την εντολή απλά έκοψε το κάτω απόκομμα και μου το έδωσε η διευθύντρια.

Κάναμε και αίτηση, εκεί υπέγραψα.

Μπορεί να μην το ξέρουν οι σταθμοί αυτό. :roll:

ΤΙΓΡΑΚΙ
03-09-10, 13:22
Θα βρεις και θέση, ακόμα και σε ιδιωτικό; Τόσο αργά;

Μπορεί να μπεις σε κανένα άλλο σταθμό, που θα 'χεις τα περισσότερα μόρια. Περίμενε να δεις από βδομάδα, θα μπεις!

εχω συνεννοηθει με τη κοπελα του σταθμου που ειναι η πρωτη μου επιλογη οτι αν δε το παρουν θα παμε εκει ιδιωτικα.τον πηγαινα και περυσι εκει.

αχ maestria μου μακαρι γιατι μας εχει παει πισω πολυ αυτο το θεμα,εχουμε αναστατωθει.

(ακομα και η διαιτα μου.1κιλο πηρα-αστα θα ερθω στο parents cafe να στα πω):cry:

kikileuteris
03-09-10, 13:23
Κι εγώ υπέγραψα στην αίτηση, όχι στην εντολή.
Την εντολή απλά έκοψε το κάτω απόκομμα και μου το έδωσε η διευθύντρια.

Κάναμε και αίτηση, εκεί υπέγραψα.

Μπορεί να μην το ξέρουν οι σταθμοί αυτό. :roll:

Δηλαδή έχουν σταλεί και αιτήσεις?Από τον ΕΕΤΑΑ μου είπαν μόνο οι εντολές κι από εβδομάδα οι αιτήσεις.
Αν πάω τη Δευτέρα το πρωί από το σταθμό να υπογράψω, είμαι μέσα στα όρια?
Γιατί τώρα πήρα στο σταθμό και τους το είπα, και μου είπε θα σας φωνάξω Δευτέρα αν είναι όλες να υπογράψετε:|.
Ε, θα με σκάσουν!

maestria
03-09-10, 13:25
Δηλαδή έχουν σταλεί και αιτήσεις?Από τον ΕΕΤΑΑ μου είπαν μόνο οι εντολές κι από εβδομάδα οι αιτήσεις.
Αν πάω τη Δευτέρα το πρωί από το σταθμό να υπογράψω, είμαι μέσα στα όρια?
Γιατί τώρα πήρα στο σταθμό και τους το είπα, και μου είπε θα σας φωνάξω Δευτέρα αν είναι όλες να υπογράψετε:|.
Ε, θα με σκάσουν!

Όχι βρε, αίτηση του σταθμού, δική τους!!! Μη μπερδεύεσαι. Καλά, μάλλον εγώ σε μπέρδεψα, σόρυ. :mrgreen:

Εγώ ρώτησα αν θα υπογράφουμε κάθε μήνα, αρχές του μήνα, όπως έλεγε η πρόσκληση, και μου είπε ότι αυτά τα χαρτιά δεν ήρθαν ακόμα.
Μήπως αυτά εννοούσαν απ' την ΕΕΤΑΑ;;

v & a
03-09-10, 13:25
TIΓΡΑΚΙ και σε σενα καλη τυχη!
Eμενα δεν εχει βαλει καμια μαμα πανω απο μενα επιλογη τον ιδιο σταθμο ουτε πρωτη ουτε τελευταια γιαυτο ελπιζω... ΕΥΧΟΜΑΙ και σε σενα να μπεις γιατι καταλαβαινω την αγωνια σου!

maestria
03-09-10, 13:26
Μα αφού έχουμε την εντολή στα χέρια μας και φαίνεται ότι την πήραμε, δεν είμαστε κατοχυρωμένες βρε κορίτσι μου;

maestria
03-09-10, 13:27
ε
αχ maestria μου μακαρι γιατι μας εχει παει πισω πολυ αυτο το θεμα,εχουμε αναστατωθει.

(ακομα και η διαιτα μου.1κιλο πηρα-αστα θα ερθω στο parents cafe να στα πω):cry:

Σε καταλαβαίνω κι εγώ όταν περίμενα αποτελέσματα (από δημοτικούς, από ΕΕΤΑΑ, κλπ) έτσι ένιωθα.

Να 'ρθεις, να 'ρθεις!
Μην ανησυχείς, ξαναχάνεται το κιλό, με το μωρό να βολευτείς! :mrgreen:

kikileuteris
03-09-10, 13:30
Όχι βρε, αίτηση του σταθμού, δική τους!!! Μη μπερδεύεσαι. Καλά, μάλλον εγώ σε μπέρδεψα, σόρυ. :mrgreen:

Εγώ ρώτησα αν θα υπογράφουμε κάθε μήνα, αρχές του μήνα, όπως έλεγε η πρόσκληση, και μου είπε ότι αυτά τα χαρτιά δεν ήρθαν ακόμα.
Μήπως αυτά εννοούσαν απ' την ΕΕΤΑΑ;;

Ουφ!Αίτηση δική τους έχω υπογράψει κι εγώ προ πολλού!Από τις 30/08.Αυτά που λες, τα παρουσιολόγια όπως μου τα είπαν από ΕΕΤΑΑ και κάτι άλλα χαρτιά για εμάς τις μανούλες θα πάνε αργότερα μου είπαν.Οι εντολές τοποθέτησης πήγαν, και αυτές πρέπει να υπογράψουν οι μανούλες, παρόλο που δεν αναφέρει πουθενά στην εντολή κάτι τέτοιο, και να σταλούν μέχρι 06/09 στον ΕΕΤΑΑ - αυτό το λέω με επιφύλαξη δεν το θυμάμαι ακριβώς.Από ότι μου είπε είναι διπλότυπο, τη 1 κρατάω εγώ και την άλλη εντολή ο σταθμός ή ο ΕΕΤΑΑ...αυτό δεν το θυμάμαι...

kwtina
03-09-10, 13:33
Γκουρού γκουρού!

maestria χαίρομαι που τα πηγαίνει καλά ο γιος σου!! Η δασκάλα τους είναι υπέροχη, θα περάσει όμορφα. Ελπίζω να συναντηθούμε κ να γνωριστούμε!!

maestria
03-09-10, 13:36
Από ότι μου είπε είναι διπλότυπο, τη 1 κρατάω εγώ και την άλλη εντολή ο σταθμός ή ο ΕΕΤΑΑ...αυτό δεν το θυμάμαι...

Τη μία την κρατάμε εμείς, το άλλο μισό το στέλνουν μάλλον πίσω στην ΕΕΤΑΑ.
Θα ρωτήσω κι εγώ τη Δευτέρα αν χρειάζεται υπογραφή. Αλλά σου λέω, αφού έχουμε στα χέρια μας το απόκομμα!
Την άκουσα που έλεγε στο τηλ (Τη διευθύντρια), ότι θα σταλούν πίσω, να δούνε στην ΕΕΤΑΑ ποιες μαμάδες ΔΕΝ πήραν αποκόμματα, για να βγουν επιλαχούσες.
Τώρα, αν θέλει και μια υπογραφή πάνω στο χαρτί, δεν είναι και τπτ, τη βάζουμε Δευτέρα.

σε ευχαριστω ελπιζω για ολες μας και απο την ερχομενη εβδομαδα να γραψουμε και εμεις ευχαριστα.:roll:

Μακάρι!!

maestria χαίρομαι που τα πηγαίνει καλά ο γιος σου!! Η δασκάλα τους είναι υπέροχη, θα περάσει όμορφα. Ελπίζω να συναντηθούμε κ να γνωριστούμε!!

Ευχαριστώ!
Τον δικό μου τον έχει η Νίτσα (τι όνομα; ), που τον πήρε σήμερα αγκαλιά με το που πήγαμε και μου φάνηκε πολύ καλή.
Ε, σίγουρα θα γνωριστούμε.
Κατά τι ώρα την πας;
Λέω Δευτέρα να τον πάω απ' τις 8. Μπας και βγάλει όλη τη μέρα.

kwtina
03-09-10, 13:48
Τη μία την κρατάμε εμείς, το άλλο μισό το στέλνουν μάλλον πίσω στην ΕΕΤΑΑ.
Θα ρωτήσω κι εγώ τη Δευτέρα αν χρειάζεται υπογραφή. Αλλά σου λέω, αφού έχουμε στα χέρια μας το απόκομμα!
Την άκουσα που έλεγε στο τηλ (Τη διευθύντρια), ότι θα σταλούν πίσω, να δούνε στην ΕΕΤΑΑ ποιες μαμάδες ΔΕΝ πήραν αποκόμματα, για να βγουν επιλαχούσες.
Τώρα, αν θέλει και μια υπογραφή πάνω στο χαρτί, δεν είναι και τπτ, τη βάζουμε Δευτέρα.

Μακάρι!!

Ευχαριστώ!
Τον δικό μου τον έχει η Νίτσα (τι όνομα; ), που τον πήρε σήμερα αγκαλιά με το που πήγαμε και μου φάνηκε πολύ καλή.
Ε, σίγουρα θα γνωριστούμε.
Κατά τι ώρα την πας;
Λέω Δευτέρα να τον πάω απ' τις 8. Μπας και βγάλει όλη τη μέρα.

Αυτή είναι η δασκάλα που σου έλεγα. Την είχαμε 2 χρόνια, πολύ καλή!!
Βέβαια εμείς τώρα μεγαλώσαμε κ αλλαξαμε τμήμα (πόση χαζομάρα μπορεί να διαθέτω που άλλαξε τάξη το παιδί κ γω καμαρώνω!!), άρα λογικά κ δασκάλα. Δε μου είπαν ακόμα.
Εγώ εκείνη την ώρα την πάω, 8 με 8 παρά. Αμά δεις απ' έξω ένα θαλασσι seat ibiza εγώ είμαι αυτή!!
Αντε καλή αρχή σε όλες σας!!

maestria
03-09-10, 13:50
Εγώ εκείνη την ώρα την πάω, 8 με 8 παρά. Αμά δεις απ' έξω ένα θαλασσι seat ibiza εγώ είμαι αυτή!!
Αντε καλή αρχή σε όλες σας!!

Ε, οκ, αν σε προλάβω καμιά μέρα θα τα πούμε και λάιβ!

Γιατί να μην καμαρώνεις δηλαδή;;;; Εύκολο είναι να είσαι καλή μαθήτρια και να περνάς τις τάξεις; :mrgreen:

v & a
03-09-10, 14:03
αχ ωραια που τα μωρακια περνανε καλα και δε κλαινε!!! :p:p:p:p:p
ΑΑΑΑΧ αντε ερχεται και η μερα για μας τις ατυχες-τυχερες-επιλαχουσες!!! Εμεις αποφασισαμε την τριτη 7 του μηνα να παμε πρωι πρωι με τον συζυγο στο σταθμο. να δουμε αν τελικα υπαρχει κενη θεση (αν καποια δε γραφτηκε) Εγω κανω βεβαια και δικα μου σεναρια πως αν ειναι ετσι τα πραγματα μηπως να συνενοηθουμε (αν μας επιβεβαιωσει και η διευθυντρια πως θα μας παρουν)να την στειλουμε για λιγες ωρες κανα 2 μερες, πριν μας παρουν τηλ απο εεταα....Βασικα φοβαμαι και μη κλεισουν οι θεσεις στο πουλμαν κι εχουμε διαδρομες πρωινιατικα!

maestria
03-09-10, 14:31
Βασικα φοβαμαι και μη κλεισουν οι θεσεις στο πουλμαν κι εχουμε διαδρομες πρωινιατικα!

Εγώ έχω διαδρομές γιατί δεν είχε θέση στο σχολικό, αν και ζήτησα να το πληρώνω, γιατί δεν το 'χε στις παροχές.

Έλα μωρέ, κάνεις και τη βόλτα σου :mrgreen:!

Άντε, Κυριακή κοντή γιορτή!

v & a
03-09-10, 14:40
ναι το σκεφτηκα και αυτο αλλα μεσα σε ολα τα σεναρια του μυαλου μου σκεφτομαι πως "εδω θελει να δωσει αλλες 10 θεσεις ο σταθμος στο προγραμμα και θα χουν τελειωσει οι θεσεις στο πουλμαν?"(δικη μου λογικη αυτη...!)

maestria
03-09-10, 15:00
ναι το σκεφτηκα και αυτο αλλα μεσα σε ολα τα σεναρια του μυαλου μου σκεφτομαι πως "εδω θελει να δωσει αλλες 10 θεσεις ο σταθμος στο προγραμμα και θα χουν τελειωσει οι θεσεις στο πουλμαν?"(δικη μου λογικη αυτη...!)

Υπάρχει αυτή η πιθανότητα, να μην έχει θέσεις το λεωφορείο.
Βγάζουν από νωρίς τα δρομολόγια.

ΤΙΓΡΑΚΙ
03-09-10, 16:55
λοιπον κοριτσια εχω νεα,ευχαριστα δυσαρεστα δε ξερω ακριβως στις 18:00 το απογευμα που εχω ραντεβου θα καταληξω και θα σας πω.
πηραν τηλ απο το σταθμο που ειχαμε ως δευτερη επιλογη και μας δεχονται.:D
απλα ενημερωσαν τηλεφωνικα το συζυξ που μιλησε μαζι τους οτι δεν υπαρχουν θεσεις στο σχολικο αν και το εχει στις παροχες.:evil:
κλεισαμε ραντεβου για το απογευμα και θα παω εγω το βαρυ πυροβολικο ενημερωμενη απο εεταα οτι εφοσον το εχει στις παροχες ειναι υποχρεωμενος να μετακινει το παιδι με το σχολικο.:mrgreen:
δε μπορει να φερει αντιρηση γιατι ο σταθμος ειναι στα ορια του δηλ 850μετρα απο το σπιτι.κοντα για εκεινον μακρυα ομως για εμενα που δε μπορω να το παω με τα ποδια και ουτε φυσικα με συγκοινωνια εφοσον δουλευω και ερχεται και χειμωνας.
θελω να πιστευω οτι θα βρουμε τη χρυση τομη αλλιως θα του δειξω τι σημαινει ενημερωση απο τις μανουλες του foroum:mrgreen:;)
οποτε νεοτερα το βραδυ.φιλια πολλα

kwtina
03-09-10, 22:02
Υπάρχει αυτή η πιθανότητα, να μην έχει θέσεις το λεωφορείο.
Βγάζουν από νωρίς τα δρομολόγια.

Στο δικό μας παιδικό, τα βγάζουν από τον Μάιο ή Ιούνιο που κάνουμε τις εγγραφές. Δεν τα φέρνει όλα τα παιδακια το σχολικό. Πετυχαίνω πολλές μαμάδες, γιαγιάδες παπούδες κτλ που τα πηγαινοφέρνουν. Πω πω όλο το σόι να επιστρατεύεις για να μπορέσεις να πας στο αυτονόητο, στη δουλειά σου!!

maestria
03-09-10, 22:09
Στο δικό μας παιδικό, τα βγάζουν από τον Μάιο ή Ιούνιο που κάνουμε τις εγγραφές. Δεν τα φέρνει όλα τα παιδακια το σχολικό. Πετυχαίνω πολλές μαμάδες, γιαγιάδες παπούδες κτλ που τα πηγαινοφέρνουν. Πω πω όλο το σόι να επιστρατεύεις για να μπορέσεις να πας στο αυτονόητο, στη δουλειά σου!!

Άσε κι εγώ αυτό θα κάνω όλη τη χρονιά.
Θα τον ετοιμάζω, θα ετοιμάζομαι, θα παίρνω αστικό, 3 στάσεις, θα τον αφήνω και ΜΕΤΑ θα πηγαίνω και στη δουλειά μουυυυ! :mrgreen:

Στην περίπτωση της ΤΙΓΡΑΚΙ βέβαια, έπρεπε να κρατήσει θέσεις, γιατί το είχε στις παροχές του προγράμματος.

ΤΙΓΡΑΚΙ
03-09-10, 23:09
λοιπον πηγαμε στο σταθμο και εφου εγινε η σχετικη ξεναγηση και παρουσιαση του προγραμματος,του μενου,των δραστηριοτητων κλπ φτανουμε και στο θεμα μετακινηση :)και μας λεει οτι δεν εχει θεσεις.:-?και πως δηλωσατε στις παροχες μετακινηση οεο;:mrgreen: ναι ξερετε ομως καλυφθηκαν και τωρα για τις επιλαχουσες δεν εχει μου λεει ο ευγενικος κατα τα αλλα λαμογιο κυριος.:-?του λεω και εγω ευγενικα οτι τοτε να μου υπογραψετε σε ενα χαρτι οτι δε μπορειτε να παρεχετε μετακινηση με το σχολικο να το παω στην εεταα και να με στειλουν σε αλλο σταθμο-δε μπορω εγω να χασω την επιδοτηση επειδη εσεις δε ρυθμισατε καλα το δρομολογια σας.:evil::mrgreen:και ως δια μαγειας σκεφτηκε να δει αν μπορει να κανει κατι σαν εξυπηρετηση.τελικα καταληξαμε επειδη η πρωινη ωρα δε με βολευει να τον πηγαινω εγω επειδη ηθελε να ερχετε 06:20 τα χαραματα να τον περνει.αδυνατον και μπορει ευτυχως να τον γυρναει το μεσημερι.οποτε ολα καλα.ελπιζω απο την επομενη εβδομαδα να ξεκινησουμε ευχαριστα γιατι εμενα ο μικρος αν και συνηθισμενος απο 9μηνων φετος αλλαζει σταθμο. :???:

nirma
05-09-10, 22:13
Γεια σε όλες!!!!!:p
Μαλλον δεν ήταν η καλύτερη ιδέα που πήρα άδεια αυτές τις ημέρες και κάνω διακοπές!!!!:rolleyes:
όχι για τις διακοπές, αλλά για το πρόγραμμα.

Κορίτσια για πείτε με λίγα λόγια τι πρέπει να γίνει, διότι εγώ δεν είμαι Θεσσαλονίκη και μάλλον ....η τύχη μου δουλεύει.:(
Το μόνο που σκέφτηκα να κάνω πριν φύγω είναι να πάω στο σχολείο και να την γράψω. Αυτοί είχαν μια λίστα και μας βρήκαν ότι είμαστε μέσω του προγράμματος.
Τελικά πρέπει μέχρι αύριο να υπογράψω κάτιτίς?????
Δεν έχω καταλάβει....:cry::cry::cry:

maestria
05-09-10, 22:22
Γεια σε όλες!!!!!:p
Μαλλον δεν ήταν η καλύτερη ιδέα που πήρα άδεια αυτές τις ημέρες και κάνω διακοπές!!!!:rolleyes:
όχι για τις διακοπές, αλλά για το πρόγραμμα.

Κορίτσια για πείτε με λίγα λόγια τι πρέπει να γίνει, διότι εγώ δεν είμαι Θεσσαλονίκη και μάλλον ....η τύχη μου δουλεύει.:(
Το μόνο που σκέφτηκα να κάνω πριν φύγω είναι να πάω στο σχολείο και να την γράψω. Αυτοί είχαν μια λίστα και μας βρήκαν ότι είμαστε μέσω του προγράμματος.
Τελικά πρέπει μέχρι αύριο να υπογράψω κάτιτίς?????
Δεν έχω καταλάβει....:cry::cry::cry:

Να πας τη Δευτέρα να πάρεις την εντολή τοποθέτησης. Μην γίνει καμιά στραβή και τη γυρίσουν απ' τον σταθμό πίσω στην ΕΕΤΑΑ και θεωρούν ότι δεν δέχεσαι τη θέση.
Μην το ρισκάρεις.

nirma
05-09-10, 22:28
Να πας τη Δευτέρα να πάρεις την εντολή τοποθέτησης. Μην γίνει καμιά στραβή και τη γυρίσουν απ' τον σταθμό πίσω στην ΕΕΤΑΑ και θεωρούν ότι δεν δέχεσαι τη θέση.
Μην το ρισκάρεις.

Π Λ Α Κ Α Μ Ε Κ Α Ν Ε Ι Σ !!!!!!
:shock::shock::shock::shock:

Είμαι πάρα παρα πάρα πολύ μακρυά!!!!!
δεν υπάρχει περίπτωση.
Δηλαδή αυτή την εντολή την έχουν στείλει στον παιδικό σταθμό ή στο σπίτι μου και πρέπει να την πάω στον σταθμό.:roll:
Αν είναι στον σταθμό, δεν μπορώ να το κάνω τηλεφωνικά???
Αφού πήγα και την έγραψα και τους είπα ότι θα λείπω.....:confused::confused::confused::confused::confused:

:(:(:(:(:(:(:(

maestria
05-09-10, 22:31
Π Λ Α Κ Α Μ Ε Κ Α Ν Ε Ι Σ !!!!!!
:shock::shock::shock::shock:

Είμαι πάρα παρα πάρα πολύ μακρυά!!!!!
δεν υπάρχει περίπτωση.
Δηλαδή αυτή την εντολή την έχουν στείλει στον παιδικό σταθμό ή στο σπίτι μου και πρέπει να την πάω στον σταθμό.:roll:
Αν είναι στον σταθμό, δεν μπορώ να το κάνω τηλεφωνικά???
Αφού πήγα και την έγραψα και τους είπα ότι θα λείπω.....:confused::confused::confused::confused::confused:

:(:(:(:(:(:(:(

Έχεις εμπιστοσύνη στο σταθμό; Τους ξέρεις;
Οι εντολές έρχονται στο σταθμό κι έχει ένα απόκομμα για τις μητέρες.
Όσες ΔΕΝ παραλάβουν τ' αποκόμματα, θεωρείται ότι δεν δέχονται τη θέση, οι σταθμοί τα στέλνουν πίσω στην ΕΕΤΑΑ και βγαίνουν οι θέσεις για τις επιλαχούσες.

Αν την ξέρεις πες της να σου κρατήσει το απόκομμα. :|

nirma
05-09-10, 22:59
Έχεις εμπιστοσύνη στο σταθμό; Τους ξέρεις;
Οι εντολές έρχονται στο σταθμό κι έχει ένα απόκομμα για τις μητέρες.
Όσες ΔΕΝ παραλάβουν τ' αποκόμματα, θεωρείται ότι δεν δέχονται τη θέση, οι σταθμοί τα στέλνουν πίσω στην ΕΕΤΑΑ και βγαίνουν οι θέσεις για τις επιλαχούσες.

Αν την ξέρεις πες της να σου κρατήσει το απόκομμα. :|

Σίγουρα αύριο πρωί πρωί θα τους πάρω τηλεφωνω για να δω αν μπορούν να μου κρτήσουν το απόκομμα:rolleyes:

Ελπίζω ότι θα το κάνουν γιατί φάνηκαν εξυπηρετικότατοι όταν συναντηθήκαμε για την εγγραφή.
Τί να πω.... όλα θα πάνε καλά.
καταλαβαίνεις είμαι σε διακοπές και όλα τα βλέπω απλά από εδώ ;););)

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι!!!! :D
Καλή χρονιά να έχετε κι εσείς!
Διάβασα ότι όλα πήγαν καλά στις πρώτες μέρες του μικρού σου στο σχολείο. :wink:
ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!

Καλό βράδυ.

yola
06-09-10, 15:14
Koρίτσια,

μου ζήτησε 120 ευρώ για υλικά όλης της χρονιάς και όταν της είπα ότι Εεταα το λέει καθαρά ότι δεν δίνουμε τίποτα μου είπε ότι αυτά είναι εκτός και πρέπει να τα δώσω. Έχει πάρει καμία μητέρα να ρωτήσει για αυτή την περίπτωση?

v & a
06-09-10, 15:22
υποτιθεται πως η εεταα πληρωνει τα παντα για 11 μηνες. Τι θα γινουν αυτα τα χρηματα ρωτησες>? ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ?(Θα το ρωταω μεχρι καποια απο μας επιτελους ζητησει αποδειξη και μου πει τι της απαντησανε!)

yola
06-09-10, 15:29
υποτιθεται πως η εεταα πληρωνει τα παντα για 11 μηνες. Τι θα γινουν αυτα τα χρηματα ρωτησες>? ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ?(Θα το ρωταω μεχρι καποια απο μας επιτελους ζητησει αποδειξη και μου πει τι της απαντησανε!)

Ναι θα ζητήσω απόδειξη γιατί παίρνει κάποια επιδότηση ο άντρας μου απ΄την δουλειά του και θα την δώσουμε εκεί να μας τα δώσουν πίσω αλλά και τζάμπα που είναι δεν θέλω να τα δώσω (μόνο σε ένδειξη καλής θελήσεως και όχι γιατί πρέπει). Θέλω όμως να το έχω εμπεριστατωμένα αυτό από την ΕΕΤΑΑ ότι κανονικά δεν πρέπει να τα ζητάει γιατί οι άλλες μητέρες δεν θα έχουν αυτή την επιδότηση όπως έτυχε σε εμάς συν το ότι σιχαίνομαι να με πιάνουν κορόϊδο.

AngelMama
06-09-10, 15:29
Koρίτσια,

μου ζήτησε 120 ευρώ για υλικά όλης της χρονιάς και όταν της είπα ότι Εεταα το λέει καθαρά ότι δεν δίνουμε τίποτα μου είπε ότι αυτά είναι εκτός και πρέπει να τα δώσω. Έχει πάρει καμία μητέρα να ρωτήσει για αυτή την περίπτωση?

Από την ΕΕΤΤΑ είναι κατηγορηματικοί.
Είναι 100% επιδοτούμενο.
Να σου ζητούσε για μετακίνηση ή φαγητό αν δεν το παρέχει ναι...
αλλά για γραφική ύλη;;; απαράδεκτοι πια!!!!!!!!!!
Έλεος με αυτήν τη νοοτροπία. Από παντού να τα αρπάξουν...
Πες... μισό λεπτό να πάρουμε τον υπεύθυνο από ΕΕΤΤΑ να μας το λύσει...

Αλλά και πάλι και με αυτούς δε βγάζεις άκρη.
Και σε εμένα τη μία είπαν άλλα και μετά από μία εβδομάδα άλλα.
Ότι θέλουν κάνουν.

v & a
06-09-10, 15:36
Λοιπον τα δικα μου: πηρα τηλ παλι στο σταθμο και μου ειπαν πως ενα δυο παιδακια τελικα δε πηγανε. Μου βρηκε η κοπελα του σταθμου στα χαρτια πως ειμαι η 1η επιλαχουσα (οποτε οντως ειχα δικιο στο μετρημα) και μου ειπε να παρω αυριο πρωι στην εεταα να δω τι πρεπει να κανω ή να περιμενω. Συγκρατημενη αιδιοδοξια...!!!!:p:p:p:p:confused::confused::confused::confused:
Καμια αλλη επιλαχουσα πχ απο περσι, που τελικα να χει μπει μηπως μπορει να μου πει τι περιπου γινεται?

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
06-09-10, 15:43
Από την ΕΕΤΤΑ είναι κατηγορηματικοί.
Είναι 100% επιδοτούμενο.
Να σου ζητούσε για μετακίνηση ή φαγητό αν δεν το παρέχει ναι...
αλλά για γραφική ύλη;;; απαράδεκτοι πια!!!!!!!!!!
Έλεος με αυτήν τη νοοτροπία. Από παντού να τα αρπάξουν...
Πες... μισό λεπτό να πάρουμε τον υπεύθυνο από ΕΕΤΤΑ να μας το λύσει...

Αλλά και πάλι και με αυτούς δε βγάζεις άκρη.
Και σε εμένα τη μία είπαν άλλα και μετά από μία εβδομάδα άλλα.
Ότι θέλουν κάνουν.

Και σε μας στην αρχη ειχαν πει για υλικα ( 100 ευρω) και επειδη δεν τα εδωσα σημερα εβαλαν χαρτι και τα ζητανε για εγγραφη !!! στην εντολη τοποθετησης το λεει καθαρα οτι η μητερα απαλλασσεται απο καθε δαπανη σχετικη με τη φιλοξενια του τεκνυ στη δομη Α!! αποδειξη θα μας δωσει αλλα τι να τη κανω .......... εδω στην ελλαδα οτι θελουν κανουν αλλα λεει το προγραμμα και αλλα κανουν αυτοι απο παντου να βγαλουν λεφτα!!!!!!! δεν ξερω τι να κανω η ετεεα λεει καταγγελια κανεις ομως το παιδι σου εχουν:confused:

kikileuteris
06-09-10, 15:47
Koρίτσια,

http://www.eetaa.gr/paidikoi_stathmoi/Synodeytiko_Entypo_Anakoinwsh.html

Δες λίγο εδώ, και πες και την κυρία που σου ζήτησε χρήματα να το δει κι αυτή.
Αυτολεξί το μεταφέρω από τον εν λόγω σύνδεσμο:Ύστερα από καταγγελίες ωφελούμενων από το Πρόγραμμα μητέρων, σας υπενθυμίζουμε ότι για τις μητέρες αυτές, δεν επιτρέπεται να ζητήσετε χρήματα για καμία δαπάνη, σχετική με τη φιλοξενία του παιδιού τους, ούτε και για εγγραφή. Κάθε τέτοια περίπτωση, θα εξετάζεται από την Επιτροπή Παρακολούθησης της Δράσης και θα είναι λόγος αποκλεισμού της δομής από το Πρόγραμμα.

Έλεος πια!
Εμάς δε μας ζήτησαν δραχμή.Ενώ ήμουν μπροστά όταν έκαναν εγγραφή παιδάκια εκτός ΕΕΤΑΑ και ζητούσε 80? εγγραφή.

v & a άντε όλα καλά!!κι εγώ έτσι όπως τα λες πιστεύωότι θα σε πάρουν!

AngelMama
06-09-10, 15:48
Ειδικά για εγγραφή δεν επιτρέπεται να σου πάρουν ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑΑΑΑ!

yola
06-09-10, 15:50
Και σε μας στην αρχη ειχαν πει για υλικα ( 100 ευρω) και επειδη δεν τα εδωσα σημερα εβαλαν χαρτι και τα ζητανε για εγγραφη !!! στην εντολη τοποθετησης το λεει καθαρα οτι η μητερα απαλλασσεται απο καθε δαπανη σχετικη με τη φιλοξενια του τεκνυ στη δομη Α!! αποδειξη θα μας δωσει αλλα τι να τη κανω .......... εδω στην ελλαδα οτι θελουν κανουν αλλα λεει το προγραμμα και αλλα κανουν αυτοι απο παντου να βγαλουν λεφτα!!!!!!! δεν ξερω τι να κανω η ετεεα λεει καταγγελια κανεις ομως το παιδι σου εχουν:confused:

Πήρα την ΕΕΤΑΑ και μου είπαν ότι απαγορεύεται και να κάνω καταγγελία και της λέω επώνυμη καταγγελία και μου απαντάει ε, φυσικά τί ανώνυμη? Λες και ήταν το πιο φυσικό πράγμα του κόσμου να πάω να βγάλω τα ματάκια μου μόνη μου (τους εμπιστεύομαι το παιδί μου όχι το γατί μου). Και ποιός μου λέει ότι θα φέρονται καλά μετά στο κοριτσάκι μου? Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Θα τα δώσω αφού θα τα πάρω από αλλού αλλά πάντως αυτά είναι πράγματα απαράδεκτα.

AngelMama
06-09-10, 15:52

καλέ εδώ το λέει ξεκάθαρα (μπράβο kikilefteris)

Μη λέμε χαζά!!!!!
Τί θα κάνουν το παιδί δηλαδή;;;;;;;;;;;;
Δεν θα το προσέξουν;;;;;;
Αλοίμονό τους.
Έτσι δε πρόκειται να βάλουν ποτέ μυαλό.
Απλά το λένε, επιμένουν και σε όποιους κάτσει.
Για αυτούς είναι εξτρά κέρδος.

Απαράδεκτοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

AngelMama
06-09-10, 15:56
Πήρα την ΕΕΤΑΑ και μου είπαν ότι απαγορεύεται και να κάνω καταγγελία και της λέω επώνυμη καταγγελία και μου απαντάει ε, φυσικά τί ανώνυμη? Λες και ήταν το πιο φυσικό πράγμα του κόσμου να πάω να βγάλω τα ματάκια μου μόνη μου (τους εμπιστεύομαι το παιδί μου όχι το γατί μου). Και ποιός μου λέει ότι θα φέρονται καλά μετά στο κοριτσάκι μου? Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Θα τα δώσω αφού θα τα πάρω από αλλού αλλά πάντως αυτά είναι πράγματα απαράδεκτα.

Το τελευταίο πράγμα που θα κάνουν είναι να δείξουν την καταγγελία σου στον σταθμό...
Δε θα ασχοληθούν και τόσοοο.... μη φοβάσαιιιιιιιιι

AngelMama
06-09-10, 16:00
Ξέρετε τί κάνανε;;;
Πριν δηλώσω τον σταθμό στην αίτησή μου πήγα και τον είδα...
Ένα από τα πρώτα πράγματα που ρώτησα είναι αν μπορώ να κάνω χρήση της μετακίνησης από και προς το σπίτι μου... μου είπαν από τον σταθμό ΝΑΙ.
Κάνω την αίτηση με πρώτη επιλογή αυτόν τον σταθμό.
Περνάω και μου λένε ότι δεν μπορούν να πηγαινοφέρνουν το παιδί.
Παίρνω ΕΕΤΑΑ και μου λένε πως είναι υποχρεωμένοι, αλλά θα το κοιτάξουν γιατί έχουν και άλλες παρόμοιες καταγγελίες.
Με πήραν τηλ την προηγούμενη εβδομάδα και μου είπαν πως τελικά είναι στην κρίση του ιδιοκτήτη του παιδικού σταθμού. Τί να λέμε λοιπόννννννννννννννννννν!!!!!!!!!!!!!

Ελπίζω του χρόνου να είμαι πιο τυχερή!
Και είμαι χαλαρή επειδή μου τον πήραν στον βρεφονηπιακό της περιοχής...
Αλλιώς θα γάβγιζα!!!!

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
06-09-10, 16:04

καλέ εδώ το λέει ξεκάθαρα (μπράβο kikilefteris)

Μη λέμε χαζά!!!!!
Τί θα κάνουν το παιδί δηλαδή;;;;;;;;;;;;
Δεν θα το προσέξουν;;;;;;
Αλοίμονό τους.
Έτσι δε πρόκειται να βάλουν ποτέ μυαλό.
Απλά το λένε, επιμένουν και σε όποιους κάτσει.
Για αυτούς είναι εξτρά κέρδος.

Απαράδεκτοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πολυ καλο αυτο θα το εκτυπωσω και τους το παω να δω τι θα μου πουν:evil::evil::p:p:p

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
06-09-10, 16:11
αχαχχααχχ το μόνο σίγουρο είναι ότι κάτι ακόμα θα σκεφτούν!
Είναι απίστευτοι!!!!!!!!!!

Εχω το χαρτι τους που μου λεει να τακτοποιησω το θεμα της εγγραφης θελω να δω τι θα πουν:mad::mad::mad:

AngelMama
06-09-10, 16:14
Εχω το χαρτι τους που μου λεει να τακτοποιησω το θεμα της εγγραφης θελω να δω τι θα πουν:mad::mad::mad:

ααα... σου έχουν δώσει και τέτοιο;;
είναι προσωπικό... εννοώ γράφει προς Κα Τάδε;;;;
Γιατί το στέλνεις έτσι όπως είναι στην ΕΕΤΑΑ!!!!!!!!!!!
να σου δώσω το φαξ;;;; αχαχαχαχχαχααχαχ
έτοιμο το έχωωωωωωωωωωωωωωωωωω

kikileuteris
06-09-10, 16:23

Ναι ρε παιδιά μην τους αφήνετε έτσι!Με αυτόν τον τρόπο αφήνουμε τη λαμογιά να διαιωνιστεί κι είναι κρίμα.
Με εκνευρίζει ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ όταν πάνε να πιάσουν κότσο κάποιον.Έλεος!

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
06-09-10, 16:24

κανονικα προς κα ταδε !!!!!!!!!!!!!!!

AngelMama
06-09-10, 16:26
Δείξε το χαρτί και αν επιμένουν καταγγελία στο 2131320733.

v & a
07-09-10, 09:27
κοπελιες καλημερα
ηρθε και η μερα της επιλαχουσας! αλλα στην εεταα μου το κλεινουν στα μουτρα που παιρνω να δω τι γινεται. ο σταθμος μου πε να παρω κιολας!
Δυο φορες πηρα τη μια ταφησανε να χτυπησει 20 φορες κ το σηκωσαν κ το κλεισαν και την αλλη μετα απο 3 χτυπηματα το ιδιο!
Οκ θα γινεται χαμος αλλα τι φαση ειναι αυτη τωρα? λιγο ευγενεια ισως???
Εντωμεταξυ λεω να παρω παλι στο σταθμο για να σιγουρεψω οτι υπαρχει θεση και σημερα μη μου πουν τιποτα αλλο, και να συνεχισω να προσπαθω στο τηλ.

***τριτη φορα τηλ...και δεν απανταει κανεις.....αρε μανα μου τι θα τραβηξω κ σημερα!!!

Katsarida
07-09-10, 09:42
Καλημέρα...
Τελικά τις επιλαχούσες θα της ενημερώσουν από τον παιδικό ή από την εεταα;;;;;;;

v & a
07-09-10, 09:46
Ο σταθμος απο την εεταα μου ειπε θα με ενημερωσουν για το ποτε να παω να γραφτω. απλα πηρα εγω στο σταθμο να ρωτησω τελικα αν πηγαν ολα τα παιδακια για να ξερω να ελιζω σαν επιλαχουσα η να ψαξω σταθμο αλλο για το παιδι γιατι μεχρι να γινουν ολα αυτα θα φυγει κ ο σεπτεμβρης!!!! Απλα η εεταα ουτε ξερω ποτε θα με ενημερωσει! κι αν με παρει κ εγω τυχει και δε τακουσω-σηκωσω? θα παρει τον επομενο????αφου εμενα δε μου το σηκωνουν πως θα επικοινωνησω μαζι τους? εκει τωρα κολλαω!

Katsarida
07-09-10, 09:51
Κατάλαβα.... στην αναμονή.....

Εγώ την έχω γράψει στον παιδικό που είμαι επιλαχούσα οπότε όπως καταλαβαίνεις δυσκολεύομαι να πάρω τηλ και να ρωτήσω αν υπάρχουν θέσεις..
οπότε συνεχίζω κανονικά και ΑΝ με πάρουν τότε συνεχίζω με το πρόγραμμα...

v & a
07-09-10, 09:54
Κατάλαβα.... στην αναμονή.....

Εγώ την έχω γράψει στον παιδικό που είμαι επιλαχούσα οπότε όπως καταλαβαίνεις δυσκολεύομαι να πάρω τηλ και να ρωτήσω αν υπάρχουν θέσεις..
οπότε συνεχίζω κανονικά και ΑΝ με πάρουν τότε συνεχίζω με το πρόγραμμα...
κι εγω σκεφτομουν να το κανω ετσι ακριβως...απλα ειπα να περιμενω μερικες μερες και μιας και μου ειπαν πως ειμαι πρωτη επιλαχουσα ειπα να μη το μπερδεψω ετσι!

AngelMama
07-09-10, 10:11
Καλημέρα!
Κατά τη 1 το μεσημέρι πάρε που είναι πιο χαλαρά.
Έτσι μου είχε πει η τηλεφωνήτρια.
Καλή επιτυχία!!!!!!!!!!!!!

kikileuteris
07-09-10, 10:13
Ο σταθμος απο την εεταα μου ειπε θα με ενημερωσουν για το ποτε να παω να γραφτω. απλα πηρα εγω στο σταθμο να ρωτησω τελικα αν πηγαν ολα τα παιδακια για να ξερω να ελιζω σαν επιλαχουσα η να ψαξω σταθμο αλλο για το παιδι γιατι μεχρι να γινουν ολα αυτα θα φυγει κ ο σεπτεμβρης!!!! Απλα η εεταα ουτε ξερω ποτε θα με ενημερωσει! κι αν με παρει κ εγω τυχει και δε τακουσω-σηκωσω? θα παρει τον επομενο????αφου εμενα δε μου το σηκωνουν πως θα επικοινωνησω μαζι τους? εκει τωρα κολλαω!

Αθήνα τηλεφωνείς?Γιατί εδώ τα κορίτσια έχουν ξανααφέρει προβλήματα νομίζω με το τηλ της Αθήνας, ενώ της Θεσσαλονίκης απαντάει πιο γρήγορα συνήθως.

v & a
07-09-10, 10:51
Αθήνα τηλεφωνείς?Γιατί εδώ τα κορίτσια έχουν ξανααφέρει προβλήματα νομίζω με το τηλ της Αθήνας, ενώ της Θεσσαλονίκης απαντάει πιο γρήγορα συνήθως.
μολιες επιασα...μου ειπαν εφοσον ο σταθμος τους ειδοποιησεις θα με ειδοποιησουν και αυτοι....ποιος ξερει ποτε! θα παρω παλι στο σταθμο τηλ. να δω τι εχουνε κανει!:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted: (τσιμπουριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι)

v & a
07-09-10, 10:57
ΚΟΠΕΛΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ:!!!!!
http://www.desiglitters.com/wp-content/uploads/2009/02/congratulations-desi-glitters-19.gif
ΜΑΣ ΠΗΡΑΝΕ!!!! επαιρνε λεει η κοπελα απο το σταθμο στο σταθερο μας αλλα δε μας εβρισκε!!!(σωωωωωωωωωωωωωωωπα αφου ειμαστε στη δουλεια!!!!!)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΤΟΥΜΕ!!!!!
Σας ευχαριστω ολες που βοηθησατε το ηθικο μου τοσους μηνες!!!!!
ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και οι επιλαχουσες εχουν ψυχη!

(η εεταα ακομα λεει θα μας ενημερωσουν! επιλαχουσες μαμαδες παρτε καλυτερα σε κανα σταθμο τηλεφωνο!!!!!)

maestria
07-09-10, 12:38
ΚΟΠΕΛΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ:!!!!!
ΜΑΣ ΠΗΡΑΝΕ!!!!

http://dl2.glitter-graphics.net/pub/156/156882g82qpu0ale.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Mπράβο κορίτσι, ΠΟΛΥ ΧΑΡΗΚΑ!!!

Κι όσες σας ζητάνε παραπάνω χρήματα, ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ να τους περάσει! Με τέτοια παίρνουν θάρρος! 8)

v & a
07-09-10, 13:00
αχ ευχαριστω!!! μακαρι να περασουν κ αλλες επιλαχουσες μαμαδες ενα αναμονη! ουτε το πιστευω ακομα!!!!:p:p:p:p:p:p:p:p:p
η κυρια μου ειπε και σημερα αν ηθελα να την παω για προσαρμογη. κανουνε λεει ως τις 12μισι.
Αλλα ημουν στη δουλεια και που να τρεχω στα καλα καθουμενα!
Πρεπει να τη προετοιμασω κιολας. ειναι μεγαλο το παιδι και καταλαβαινει!
Θα παμε το απογευμα σημερα με το συζυγο κ θα τη παρουμε και μαζι να δει το χωρο και μαλλον απο αυριο θα την παμε κανονικα...τωρα δε ξερω πως θα γινει με τη προσαρμογη αλλα αν επιμενει η κυρια να την παρω στις 12μισι κ να μη την αφησω πιο πολυ παρολο που μπορει να μην υπαρχει προβλημα απο μερους της μικρης, ε... θα χωσω το συζυγο.:D:D:D:D ειναι πιο ευελικτος γιατι κανει και μετακινησεις στη δουλεια του να παει να τη παραλαβει.
Μακαρι να ειναι ολα καλα κ να μας παρουν κ στο πουλμαν!

v & a
07-09-10, 14:24
τωρα κολλησα...πειτε μου αν μπορειτε τι χαρτια του παιδιου πρεπει να εχω μαζι για να το γραψω? βιβλιαριο, ληξ. πραξη γεννησης και λοιπα? εσεις που τα γραψατε πειτε μου ακομα που ειμαι στη δουλεια αν ειναι να τυπωσω κατι που θα χρειαστω!

ευχαριστω!!!!!:p:p:p:p

yola
07-09-10, 14:32
Συγχαρητήρια!

Εμένα μου ζήτησαν φωτοτυπία των εμβολίων από το βιβλιάριό της και να συμπληρώσω μία αίτηση που μου έδωσαν αυτοί.

v & a
07-09-10, 14:43
yola (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=8298) ευχαρσιτω πολυ!!!!
βασικα ρωταω επειδη γενικα ζητανε διαφορα χαρτια αλλα καποια απο αυτα νομιζω δε τα χουμε καταθεσει ηδη στην εεταα? θα τα ξαναπαμε κ στο σταθμο? πχ η ληξ. πραξη γεννησεως... πρεπει να τους παω? γιαυτο ρωταω καποια κοπελα που ηδη εγραψε το μικρο της, τι της ζητησαν....

SEFI1911
07-09-10, 15:04
yola (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=8298) ευχαρσιτω πολυ!!!!
βασικα ρωταω επειδη γενικα ζητανε διαφορα χαρτια αλλα καποια απο αυτα νομιζω δε τα χουμε καταθεσει ηδη στην εεταα? θα τα ξαναπαμε κ στο σταθμο? πχ η ληξ. πραξη γεννησεως... πρεπει να τους παω? γιαυτο ρωταω καποια κοπελα που ηδη εγραψε το μικρο της, τι της ζητησαν....

Καταρχήν συγχαρητήρια για τα ευχάριστα νέα!!! όσο για τα χαρτιά,εμένα μου ζήτησαν Ληξιαρχική πράξη γέννησης,αντίγραφο των εμβολίων του και μία γνωμάτευση γιατρού.

yola
07-09-10, 15:06
Καταρχήν συγχαρητήρια για τα ευχάριστα νέα!!! όσο για τα χαρτιά,εμένα μου ζήτησαν Ληξιαρχική πράξη γέννησης,αντίγραφο των εμβολίων του και μία γνωμάτευση γιατρού.

Ναι, ναι και την γνωμάτευση γιατρού την ξέχασα. Ληξιαρχική πράξη όμως όχι.

SEFI1911
07-09-10, 17:00
Ναι, ναι και την γνωμάτευση γιατρού την ξέχασα. Ληξιαρχική πράξη όμως όχι.

μήπως σου ζήτησαν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης?Γιατί εμένα μου είπαν ή το ένα ή το άλλο,τα ίδια είχα καταθέσει και πέρισυ.

v & a
08-09-10, 10:00
Kαλημερα.
Πηγαμε χθες το απογευμα, και γινοταν πανικος. Μωρα κλαιγανε φωνες κακο...μετα εμαθα πως ηταν η 1η μερα προσαρμογης και γινοταν ο χαμος...το γραφειο της διευθυνσης ειναι διπλα στα βρεφη.:twisted::twisted::twisted::twisted:
Μου ζητησε τελικα ληξ. πραξη γεννησης ( ευτυχως την ειχα τυπωσει εδω κ σας ευχαριστω) και χαρτι γιατρου πως εχει κανει ολα τα εμβολια. ειναι ενα τυπικο μικρο χαρτακι μισο α4 που γραφει ο γιατρος πως το παιδι ειναι υγιες, εμας ειναι κ του ικα οποτε εχει και το σημα ΙΚΑ επανω(τρομαρα μας).
Μας πηραν στοιχεια και τα τηλ τα δικα μας και του γιατρου, ιστορικο παιδιου (πχ αν εχει αλλεργιες παιρνει φαρμακα κλπ κλπ)...

ΦΥΣΙΚΑ ΟΠΩς ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ, στο σχολικο δε χωραμε.:cool: ο συζυγος μου μου ειπε πως και σε ενα συναδελφο του που γραφτηκε αμεσως με το προγραμμα, παλι του ειπαν το ιδιο πως δηλ. εχουν κλεισει οι θεσεις. Δεν ειναι δηλαδη πως επειδη αργησα επειδη ημουν επιλαχουσα δε με χωραγε. (παχυνα κιολας αφηστε τα!!!!:p:p:p:p)
Το λεοφορειακι το ειδα και χωραει καμια 10αρια παιδακια. Λογικα θα βολεψανε πρωτους αυτους που πληρωνουν κανονικα για να μη τους χασουνε απο πελατες.
Βεβαια οταν της ειπαμε πως σχολαμε μετα τις 4 και ειναι προβλημα που δεν υπαρχει θεση στο πουλμαν, (η "βαρδια" της ταξης τελειωνει στις 3 γιατι εχει και αλλη βαρδια ο σταθμος απογευματινη) να μας τη κρατανε χωρις προβλημα μεχρι να παμε να τη παρουμε. Δεδομενων των καταστασεων δε μου πεφτει κ' ασχημο αυτο.
Τελοσπαντων της ειπα και καλα να μας εχει υποψιν της μηπως καποιο παιδακι σταματησει, ΑΛΛΑ μολις ηρεμησουνε τα πραγματα θα παρω στην ΕΕΤΑΑ (γιατι τωρα η δε το σηκωνουν η το κλεινουν στα μουτρα!!!!)να ρωτησω τι γινεται σαυτη τη φαση. Ειμαστε σιγουρα πολλες μαμαδες "απεξω" απο το πουλμαν, ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ να τους υποχρεωσουν να βαλουν 2ο δρομολογιο?????

Γενικα βρε κοριτσια τα εμπιστευεστε τα σχολικα? εγω παντα ειχα μια φοβια, γιατι οταν ημουν μικρη στο σχολικο ειχε σπασει ενα τζαμι και με ειχε "λουσει" εμενα και αλλα 3 παιδακια. βγαζαμε γυαλια για μερες απο τα μαλλια μας....Να μου πεις ποσο πιθανο ειναι να συμβει και στο δικο μου παιδακι αυτο??? Αλλα γενικα για μενα που ειμαι κοντα στο σταθμο δεν ειναι πιο ασφαλες να τη πηγαινοφερνω???? Ξερω γω?
Η αληθεια ειναι πως δε ξερω πραγματικα αν θα μας βολευει στην ωρα (δεδομενου πως εμεις σηκωνομαστε για τη δουλεια κατα τις 8.) Αν μου πουν να ρχεται το πουλμαν 7μισι ετσι κ αλιως δε προκειται να τη στειλω. την πηγαινω εγω και ειναι απο το σπιτι μου 5 λεπτα απλα θα αλλαξω δρομο για τη δουλεια. Τουλαχιστον αν οχι εμενα ας γινει θεμα μηπως βολευτει τελικα καμια αλλη μαμα. Εμενα ουσιαστικα μονο στο γυρισμο θα με βολευε.

Α!!! να σας πω κ το θεμα "προσαρμογης"? Την πηγαμε και οι 2 μαζι κατα τις 8μισι και μπηκαμε απο την αυλη. πριν προχωρησουμε στις ταξεις χρειαστηκαμε κατι απο τη διευθυντρια οποτε πισωγυρισαμε για 2 δευτερολεπτα και η δικια μου αρχισε να φωναζει και να με τραβαει και να ναι ετοιμη να κλαψει για να παμε παλι προς τις ταξεις....
Μολις μπηκε στη ταξη συστηθηκε με τη δασκαλα της κ ειδε οοολα τα παιδακια και πηγε και πηρε θεση στο τραπεζακι.... Μετα μας χαιρετησε κουνωντας μας το χερι. Τοσο απλα!

Κατα τις 12 θα παει ο συζυγος να τη παρει γιατι θα παει και τη μαμα μου στο αεροδρομιο, οποτε εκατσε κουτι για να χαιρετηθουνε κιολας.
Και θα μαθουμε και τα καθεκαστα.:cool: Χθες που ρωτησαμε μας ειπαν "καλυτερα για 1η μερα παρολο που μπορει να μην εχει προβλημα το παιδι, να μεινει λιγο... γιατι το πολλα το βλεπουν για διασκεδαση (πχ σα παιδοτοπο) και "χορταινουν " και μετα την αλλη μερα δε θελουν να ξαναπανε !(δε νομιζω να λεει για το δικο μου!)

ΑΑΑΑ. μας ζητησαν (φυσικα:mrgreen:) και 100 ευρω υλικα που τα παιρνουν χονδρικη μας ειπε απο αλλο μερος...δεν δωσαμε βεβαια τιποτα, θα στειλω το συζυγο μου να το..."διευθετησει"!!!!

Καλη αρχη!

AngelMama
08-09-10, 10:57
Τα ίδια Παντελάκη μου
τα ίδια Παντελή μου με το θέμα μετακίνησης.
Από τη στιγμή που το παρέχει είναι υποχρεωμένοι.
Τί να λέμε όμως. Ελλαδιστάν το μεγαλείο σου.
Αυτοί θα πληρώνονται για αυτό.

v & a
08-09-10, 11:13
.
Τί να λέμε όμως. Ελλαδιστάν το μεγαλείο σου.
Αυτοί θα πληρώνονται για αυτό.

εννοειται! αλλα αν σου απαντησαν ετσι εσενα τοτε κι εμας τα ιδια δε θα μας πουνε?
δε ξερω καν αν αξιζει να κανω τετοιο θεμα και να ξεκινησω ασχημα μπερδεματα με το θεμα μετακινησης αν ειναι τελικα να μη γινει κ τιποτα! αλλα οτι θα παρω τηλ, θα παρω!

v & a
08-09-10, 11:39
δε κρατηθηκα τελικα...
πηρα και μου ειπαν και για τα 2 εγγραφη καταγγελια σε φαξ, επωνυμα και θα τους γινει συσταση. Αυτο το ξεραμε.
Σκεφτομαι να προσπαθησω να τα λυσω προσωπικα πρωτα και τα 2 θεματα και μετα να βαλω τα...μεγαλα μεσα!
(οπου ναναι στην εεταα θα με βρισουνε. θα μου πουν πως ειμαι χαζη να τους παιρνω τοσες φορες να ρωταω πραγματα και ειδικοτερα αυτονοητα πραγματα!!!!τους εχω παρει 10 φορες σε 3 μερες...θα κανουν block το τηλ. μου!!!!:P:P:P:P .)

Μιράντα
08-09-10, 13:23
Καλημέρα και από άλλη μία επιλαχούσα.
Από την ΕΕΤΑΑ λένε θα σας πάρουμε εμείς τηλέφωνο.
Οι σταθμοί περιμένουν εντολές για τις επιλαχούσες και εμένα θα με απολύσουν σύντομα τόση ώρα από προχτές που ασχολούμε με το θέμα εν ώρα εργασίας...
Ξέρει κανείς πότε θα ενημερώσουν; Εσείς που έχετε εγκριθεί από τις επιλαχούσες σας πήραν τηλέφωνο από την ΕΕΤΑΑ και σας το είπαν;
Άν με παρακάμψουν έχω δικαίωμα ένστασης και μέχρι πότε;
Βοήθεια...

v & a
08-09-10, 13:41
Καλημέρα και από άλλη μία επιλαχούσα.
Από την ΕΕΤΑΑ λένε θα σας πάρουμε εμείς τηλέφωνο.
Οι σταθμοί περιμένουν εντολές για τις επιλαχούσες και εμένα θα με απολύσουν σύντομα τόση ώρα από προχτές που ασχολούμε με το θέμα εν ώρα εργασίας...
Ξέρει κανείς πότε θα ενημερώσουν; Εσείς που έχετε εγκριθεί από τις επιλαχούσες σας πήραν τηλέφωνο από την ΕΕΤΑΑ και σας το είπαν;
Άν με παρακάμψουν έχω δικαίωμα ένστασης και μέχρι πότε;
Βοήθεια...
Λοιπον, ακου:
Εγω πηρα μονη μου τηλ στο σταθμο που χα πιθανοτητες, ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ καθε μερα επαιρνα και ρωτουσα "τι γινεται απο που θα ενημερωθω κλπ κλπ".
Παρε τηλ. στο σταθμο που εχεις κ εσυ πιο πολλες πιθανοτητες βαση των μοριων (δυστυχως θελει μετρημα σε ποια θεση επιλαχουσας εισαι απο το Pdf των επιλαχουσων) και ρωτα τι γινεται... φυσικα παρτους με το καλο. Ευγενικα κλπ γιατι δεν ειναι υποχρεωμενοι να σου απαντησουν μπορουν να σε παραπεμψουν στην εεταα. (Απο κει λενε ακομα πως θα με ενημερωσουν ενω χθες απογευμα γραφτηκα κανονικα.)
Να σε παρακαμψει ο σταθμος χλωμο γιατι ειναι ολα γραπτα. δεν αποφασιζει ο σταθμος, τη σειρα προτεραιοτητας τη στελνει ο εεταα.

...ημουν τυχερη γιατι με ενα ψαξιμο βρηκα πως ημουν 1η επιλαχουσα οποτε με επαιρναν ηδη αυτοι τηλ. στου σπιτιου... τσεκαρα την αναπαντητη μολις γυρισα! 2 παιδακια δε πηγαν κ με πηραν την επομενη αμεσως τηλ.

(ααα και μην ανησυχεις θα πρεπε να με εχουνε απολυσει μηνες τωρα καθε μερα που ασχολουμαι με παιδικους και εεταα και της παναγιας τα ματια!)

mor@ki_K
08-09-10, 14:42
Καλημέρα κορίτσια, γραφτήκαμε την Δευτέρα και από χθες ξεκινήσαμε προσαρμογή.
Αλλά μου έδωσαν μόνο το αντίγραφο της εντολής τοποθέτησης. Κράτησαν αυτοί το 1 και εμείς το άλλο.
Τους ρώτησα αν πρέπει να υπογράψω κάποιο παρουσιολόγιο και μουν είπαν πως δεν τους έστειλαν κάτι τέτοιο.
Βέβαια υπέγραψα που πήρα την εντολή τοποθέτησης.
Να περιμένουμε λίγο μήπως και στείλουν το παρουσιολόγιο που θα υπογράφουμε κάθε μήνα η να πάρω τηλ την ΕΕΤΑΑ να ρωτήσω?
Λεφτά δεν τους έδωσα, και εννοείται δεν τολμισαν να με ζητήσουν.
Μέχρι στιγμής καλα τα πράγματα, απλά αναρωτιέμαι για το παρουσιολόγιο.

v & a
08-09-10, 15:17
Αλλά μου έδωσαν μόνο το αντίγραφο της εντολής τοποθέτησης. Κράτησαν αυτοί το 1 και εμείς το άλλο.
Τους ρώτησα αν πρέπει να υπογράψω κάποιο παρουσιολόγιο και μουν είπαν πως δεν τους έστειλαν κάτι τέτοιο.
Να περιμένουμε λίγο μήπως και στείλουν το παρουσιολόγιο που θα υπογράφουμε κάθε μήνα η να πάρω τηλ την ΕΕΤΑΑ να ρωτήσω?

εμενα παλι δε μου δωσαν τιποτα!
Τι θα πρεπει να μας δωσουν τελικα?

anti1980
08-09-10, 15:26

Ούτε εμένα μου έδωσαν τίποτα. Ρώτησα αν πρέπει να πάρω κάτι ή να υπογράψω κάτι λόγο ότι μπήκαμε στο σταθμό με το πρόγραμμα και μου είπε η υπεύθυνη να μην ανησυχώ και ότι όταν θα της στείλουν τα χαρτιά, θα μου δίνει κάθε μήνα να της υπογράφω ένα.

maestria
08-09-10, 23:30

Έτσι είναι, μισό Α4 παίρνεις.

Το μισό απ' το έγγραφο της εντολής τοποθέτησης. Μήπως δεν είναι ακόμα έτοιμα, επειδή μπήκες επιλαχούσα;

Ούτε εμένα μου έδωσαν τίποτα. Ρώτησα αν πρέπει να πάρω κάτι ή να υπογράψω κάτι λόγο ότι μπήκαμε στο σταθμό με το πρόγραμμα και μου είπε η υπεύθυνη να μην ανησυχώ και ότι όταν θα της στείλουν τα χαρτιά, θα μου δίνει κάθε μήνα να της υπογράφω ένα.

Τα έντυπα που θέλουν υπογραφή (και θα 'ρχονται νομίζω κάθε μήνα) ήρθανε ή σήμερα ή χθες.
Μ' ενημέρωσε η διευθύντρια του σταθμού και μου είπε αν με πετύχει αύριο το πρωί θα υπογράψω.
Αν δείτε και στην ΕΕΤΑΑ, έχει βγει σχετική ανακοίνωση.

Ο δικός μου κορίτσια μια χαρά τα πάει, βγάζει όλη τη μέρα.

Αλλά όντως είναι ζόρικα χωρίς σχολικό, αν κι εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι, γιατί δεν το παρείχε ο σταθμός. Ζήτησα να το πληρώσω έξτρα, αλλά δεν έχει θέσεις.
Κούραση κάθε πρωί, γιατί ετοιμάζω μικρό, ετοιμάζομαι, φορτώνομαι τσάντες, ζακέτες, κλπ, τον βάζω στο καρότσι, παίρνει αστικό 3 στάσεις, τον αφήνω και ΜΕΤΑ πάω στη δουλειά! :roll:
Για το πρωί ειδικά θα ήταν μεγάλη ευκολία να τον έπαιρναν απ' το σπίτι.

Αλλά ... δεν πληρώνουμε τπτ, οπότε δεν παραπονιέμαι. :mrgreen:

v & a
09-09-10, 09:34
καλημερα
κι εμεις μια χαρα τα παμε.
Σημερα ζητησα κ εγω τη διευθυντρια να δω μηπως ειχε κανενα χαρτι που πρεπει να παρω αλλα ειχε παει με το σχολικο και δε μπορουσα να περιμενω αλλο.
Εχθες την αφησαμε 3 ωρες και ουτε κατουρησε ουτε εφαγε τιποτα! Μου πε η δασκαλα πως δε μπορει να τη πιεσει ειδικα πρωτες μερες μη στραβωσει...μας εχουν πει αν θελουμε κατι κολατσιο να το βαζουμε
και θα τους το δινουν. Για φαι δε το κοβω να τρωει εκτος κ αν δει μακαρονια. Κι αυτο γιατι η ωρα της ειναι κατα τις 3-4 και της πεφτει νωρις.
Κατα τα αλλα, να φανταστειτε ουτε καν με χαιρετησε σημερα. μολις την πηγα και ειδε τη πορτα της ταξης της μου σπρωξε και το χερι να μπει μεσα!
σημερα ελεγα να την αφησω ολη μερα αλλα εχουμε ταξιδι το βραδυ και αυριο κ δε ξερω κατα ποσο θα ειναι ξεκουραστη, να χω τη μικρη με τη γκρινια της, να χω και τη μεγαλη παει πολυ!
Mακαρι να γινει κατι με το πουλμαν τουλαχιστον η το πρωι η το απογευμα αν οχι κ τις 2 φορες... παλι καλα τωρα που εχω μειωμενο ωραριο λογω της μικρης ευτυχως μπορω να την παω κ να τη παιρνω!

maestria
09-09-10, 11:58
καλημερα
κι εμεις μια χαρα τα παμε.
Σημερα ζητησα κ εγω τη διευθυντρια να δω μηπως ειχε κανενα χαρτι που πρεπει να παρω αλλα ειχε παει με το σχολικο και δε μπορουσα να περιμενω αλλο.
Εχθες την αφησαμε 3 ωρες και ουτε κατουρησε ουτε εφαγε τιποτα! Μου πε η δασκαλα πως δε μπορει να τη πιεσει ειδικα πρωτες μερες μη στραβωσει...μας εχουν πει αν θελουμε κατι κολατσιο να το βαζουμε
και θα τους το δινουν. Για φαι δε το κοβω να τρωει εκτος κ αν δει μακαρονια. Κι αυτο γιατι η ωρα της ειναι κατα τις 3-4 και της πεφτει νωρις.
Κατα τα αλλα, να φανταστειτε ουτε καν με χαιρετησε σημερα. μολις την πηγα και ειδε τη πορτα της ταξης της μου σπρωξε και το χερι να μπει μεσα!
σημερα ελεγα να την αφησω ολη μερα αλλα εχουμε ταξιδι το βραδυ και αυριο κ δε ξερω κατα ποσο θα ειναι ξεκουραστη, να χω τη μικρη με τη γκρινια της, να χω και τη μεγαλη παει πολυ!
Mακαρι να γινει κατι με το πουλμαν τουλαχιστον η το πρωι η το απογευμα αν οχι κ τις 2 φορες... παλι καλα τωρα που εχω μειωμενο ωραριο λογω της μικρης ευτυχως μπορω να την παω κ να τη παιρνω!

Όντως κορίτσι, καλά που είναι το μειωμένο και είμαστε λίγο "ευέλικτες" με τη δουλειά.

Άντε ωραία! Καλή αρχή να 'χετε!

Ο δικός μου ακόμα κλαίει το πρωί, αλλά μετά ξεχνιέται και περνάει μια χαρά. Κουράζεται κιόλας και κοιμάται νωρίς το βράδυ. :mrgreen:

v & a
09-09-10, 12:05
Όντως κορίτσι, καλά που είναι το μειωμένο και είμαστε λίγο "ευέλικτες" με τη δουλειά.

Ο δικός μου ακόμα κλαίει το πρωί, αλλά μετά ξεχνιέται και περνάει μια χαρά. Κουράζεται κιόλας και κοιμάται νωρίς το βράδυ. :mrgreen:

εγω τωρα "εκμεταλλευομαι" το μειωμένο της μικρης...οταν θα ρθει η σειρα της δε ξερω τι θα κανω!
Αντε σε λιγο δε θα κλαιει καθολου και το δικο σου ειναι μικρουλι μωρε!...θα μαθει το περιβαλλον και τα παιδακια και θα του ειναι οικεια!
Εμενα δε πολυκουραστηκε... παλι στις 11 κοιμηθηκε χθες! ειναι γιατι κατα τις 5-8 κοιμαται τον απογευματινο της υπνο, οπου εκεινη την ωρα εχουμε γυρισει κ εμεις κ τρωμε κ ξαπλωνουμε ολοι, μικροι μεγαλοι! οποτε μετα παλι φρεσκαδουρα μου ξυπναει κ χοροπηδαει (κι εγω σερνομαι!!)

kikileuteris
09-09-10, 12:07

Ο δικός μου, πριν τον παιδικό κοιμόταν στις 22:00.Είπα θα του το κάνω 21:00.
Την πρώτη μέρα του παιδικού, τον πηγαίνουμε τη συνηθισμένη βόλτα στον πεζόδρομο να τον αφήσουμε να αλωνίσει, βγαίνουμε από το σπίτι 19:30, 19:45 ήταν ήδη κοιμισμένος!
Αφού λεγαμε μπα, θα ξυπνήσει!Τελικά ήπιαμε τον καφέ μας με τον άντρα μου με ησυχία, κι αυτός έφαγε και ξύπνησε μια και καλή το πρωί:mrgreen:

ΤΙΓΡΑΚΙ
09-09-10, 12:43
Εμενα δε πολυκουραστηκε... παλι στις 11 κοιμηθηκε χθες! ειναι γιατι κατα τις 5-8 κοιμαται τον απογευματινο της υπνο, οπου εκεινη την ωρα εχουμε γυρισει κ εμεις κ τρωμε κ ξαπλωνουμε ολοι, μικροι μεγαλοι! οποτε μετα παλι φρεσκαδουρα μου ξυπναει κ χοροπηδαει (κι εγω σερνομαι!!)

sorry αλλα δεν ειναι καλυτερα να κανεις κουραγιο να μη ξαπλωνετε το απογευμα και να τη βαζεις για υπνο στις 20:00-20:30 κατευθειαν εγω ετσι κανω με το μικρο.και απο τις 20:30 και μετα ειμαι πιο κουλ στο σπιτι.

yola
09-09-10, 12:52
μήπως σου ζήτησαν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης?Γιατί εμένα μου είπαν ή το ένα ή το άλλο,τα ίδια είχα καταθέσει και πέρισυ.

ΌΧΙ κανένα από τα δύο.
Εντωμεταξύ προς ενημέρωσή σας με το που έβγαλε ανακοίνωση η ΕΕΤΑΑ ότι αποκλείονται όσοι ζητούν λεφτά και αφού της το είχα ανφέρει κι εγώ ΛΟΥΗΣ για τα χαρτικά(120 ευρώ). Δεν μου ξανανέφερε ποτέ τίποτα.

yola
09-09-10, 13:05
Κορίτσια,

να τους πείτε να τυπώσουν το έντυπο από την τελευταία ανακοίνωση της ΕΕΤΑΑ στο ιντερνετ και να υπογράψετε εκεί εκτός από το απόκομμα που πήρατε. Μα καλά αυτοί έχουν τισ δομές εμείς πρέπει να τους τα υποδεικνύουμε?
Κι εμάς με το σχολικό μας έκαναν άνω κάτω γιατί θα την έπαιρναν 7 ενώ ξυπνάμε όλοι 8 και θα μου την έφερναν 5 ενώ σχολάμε εμείς 5. Πρακτικά αδύνατα πράγματα για την οικογένειά μας οπότε παρότι θα το είχαμε τσάμπα ούτε τους ξαναρωτήσαμε και το πρωί πάει ο μπαμπάς μας και το απόγευμα στις 530 εγώ. Την βάζουν και κοιμάται οπότε από 11 πέφτει πλέον στις 10 και έχω κι εγώ καμιά ώρα για δουλειές ήσυχη και δεν έχει αλλάξει και δραματικά ο τρόπος ζωής μας. Θα την βλέπει και ο μπαμπάς της λίγο που έρχεται μετά τις 8.

SEFI1911
09-09-10, 16:45
ΌΧΙ κανένα από τα δύο.
Εντωμεταξύ προς ενημέρωσή σας με το που έβγαλε ανακοίνωση η ΕΕΤΑΑ ότι αποκλείονται όσοι ζητούν λεφτά και αφού της το είχα ανφέρει κι εγώ ΛΟΥΗΣ για τα χαρτικά(120 ευρώ). Δεν μου ξανανέφερε ποτέ τίποτα.

εγώ πάντως κορίτσια τελικά τα έδωσα (100 ευρώ) γιατί η υπεύθυνη το είπε ξεκάθαρα,δεν είναι εγγραφή,είναι για τα υλικά που θα χρησιμοποιήσουν όλη τη σχολική χρονιά τα παιδιά (ή λίστα θα έδινε ή αυτό) και εν πάσει περιπτώση αν και θεωρώ λίγο τσουχτερό το ποσό για την εποχή μας,τόσες παροχές έχει ως παιδικός συγκριτικά με τους υπόλοιπους,το να δώσω τα 100 ευρώ ενώ γλιτώνω χιλιάδες ευρώ,δε μου λέει και κάτι...πέρισυ είχα δώσει 60 ευρώ και κάθε λίγο και λιγάκι μου ζητούσαν 6-10 ευρώ για εκδηλώσεις που γινόντουσαν μέσα στον σταθμό.
Μπορεί να έκανα και λάθος που τα έδωσα αλλά όταν σου λέει οτι είναι καθ'όλα νόμιμη,ότι δεν υπήρξε από την αρχή συννενόηση μεταξύ δομών και ΕΕΤΑΑ και μόνο 3-4 μανούλες δεν είχαμε δώσει,πώς αισθάνεσαι????

maestria
09-09-10, 20:47
Ο δικός μου, πριν τον παιδικό κοιμόταν στις 22:00.Είπα θα του το κάνω 21:00.
Την πρώτη μέρα του παιδικού, τον πηγαίνουμε τη συνηθισμένη βόλτα στον πεζόδρομο να τον αφήσουμε να αλωνίσει, βγαίνουμε από το σπίτι 19:30, 19:45 ήταν ήδη κοιμισμένος!
Αφού λεγαμε μπα, θα ξυπνήσει!Τελικά ήπιαμε τον καφέ μας με τον άντρα μου με ησυχία, κι αυτός έφαγε και ξύπνησε μια και καλή το πρωί:mrgreen:

Ναι, είναι μεγάλη η διαφορά στο "μετά τον παιδικό". Μάλλον επειδή ξυπνάει νωρίς, κάνουμε διαδρομή, εκεί δεν κοιμάται τόσο άνετα το μεσημέρι (έχει κόσμο, ενώ στο σπίτι ησυχία), συνέχεια κάνουν δραστηριότητες, οπότε κουράζεται.

sorry αλλα δεν ειναι καλυτερα να κανεις κουραγιο να μη ξαπλωνετε το απογευμα και να τη βαζεις για υπνο στις 20:00-20:30 κατευθειαν εγω ετσι κανω με το μικρο.και απο τις 20:30 και μετα ειμαι πιο κουλ στο σπιτι.

Συμφωνώ. Ο δικός μου κοιμήθηκε απ' τις 8.20 σήμερα. :D

ΌΧΙ κανένα από τα δύο.

ΜΠΡΑΒΟ yola!
Κι ο άγιος φοβέρα θέλει! :mrgreen:

Ντροπή για αυτούς. Έτσι αισθάνεσαι.
Για αυτό δε πρόκειται να πάμε μπροστά ποτέ!!!!!
Γιατί δε συμμορφωνόμαστε ποτέ και για τίποτα.

Συμπάθαμε κορίτσι... μαζί τους τα έχω, όχι με εσένα.

Μετά λένε γιατί κλείνουν οι επιχειρήσεις.
Όταν φέρονται με αυτό τον τρόπο λογικό είναι.
Πολλοί λίγοι οι σωστοί επαγγελματίες.

Kορίτσι με βρίσκεις σύμφωνη!
Δε φταίει η κοπέλα, αλλά κι εγώ δεν θα 'δινα τίποτα. Θα πάρουν ένα σωρό λεφτά απ' το πρόγραμμα για το παιδί.
Ντροπή τους πια!

kassy
09-09-10, 22:11
εγώ πάντως κορίτσια τελικά τα έδωσα (100 ευρώ) γιατί η υπεύθυνη το είπε ξεκάθαρα,δεν είναι εγγραφή,είναι για τα υλικά που θα χρησιμοποιήσουν όλη τη σχολική χρονιά τα παιδιά (ή λίστα θα έδινε ή αυτό) και εν πάσει περιπτώση αν και θεωρώ λίγο τσουχτερό το ποσό για την εποχή μας,τόσες παροχές έχει ως παιδικός συγκριτικά με τους υπόλοιπους,το να δώσω τα 100 ευρώ ενώ γλιτώνω χιλιάδες ευρώ,δε μου λέει και κάτι...πέρισυ είχα δώσει 60 ευρώ και κάθε λίγο και λιγάκι μου ζητούσαν 6-10 ευρώ για εκδηλώσεις που γινόντουσαν μέσα στον σταθμό.
Μπορεί να έκανα και λάθος που τα έδωσα αλλά όταν σου λέει οτι είναι καθ'όλα νόμιμη,ότι δεν υπήρξε από την αρχή συννενόηση μεταξύ δομών και ΕΕΤΑΑ και μόνο 3-4 μανούλες δεν είχαμε δώσει,πώς αισθάνεσαι????

Kαι εγω τα έδωσα, και να σας πω οι πιο πολλοι σταθμοί βάλαν ότι προσφέρουν μέσω προγράμματος λίγα πράγματα και για τα επιπλέον ζητούν χρήματα. Μην πάτε μακρία, η μετακίνηση στους περισσότερους είναι εκτός [τουλαχιστον αυτοι που ήταν κοντα σε εμενα] ενώ γνωρίζω πως διαθέτουν σχολικό. Οπότε είναι στο χέρι τους είτε να σου ζητήσουν με άλλο τρόπο αυτά τα χρήματα είτε να αρνηθούν λόγω "έλλειψης θέσεων" Τουλάχιστον για τον σταθμό αυτό δεν μπορώ να τους καταλογίσω ότι φερθηκαν κουτοπόνηρα προκειμένου να την βγάλουν καθαρή. Με αυτή τη λογική λοιπόν και συμφωνόντας και με τη Σέφη τα έδωσα και εγώ

kassy
09-09-10, 22:21
Μετά λένε γιατί κλείνουν οι επιχειρήσεις.
Όταν φέρονται με αυτό τον τρόπο λογικό είναι.
Πολλοί λίγοι οι σωστοί επαγγελματίες.

Βρε παιδιά, οι καλοί λογαριασμοί κανουν τους καλούς φίλους,και τις καλές δουλειές.
όπως είπα και πρίν κάποια πράγματα ασ τα βλέπουμε και από την άλλη πλευρά δεν θέλουν όλοι να μας κλέψουν ή να μας καροιδέψουν. όλες ή οι περισσότερες που οφεληθήκαμε από το πρόγραμμα εργαζόμαστε, δεν φαντάζομαι η πρώτη σκέψη να έιναι πως να κοροιδέψω τον άλλο να του τα πάρω... για να επιμένει ο άλλος και να σου λέει εγώ είμαι καθαρός και ξάστερος και να σου δίνει και απόδειξη, και αν θεσ κανε καταγγελεία δεν μπορεί να είναι τόσο λάθος. Ας μην κατακρίνουμε τους επαγγελματίες δεν είναι όλοι χάλια, δεν ΕΙΜΑΣΤΕ όλοι χάλια [Σημείωση: Δεν έχω καμία σχέση με τον κλάδο της εκπαίδευσης]

sisicat
09-09-10, 22:56
Να ρωτήσω κάτι. Είμαι κι εγώ 1η επιλαχούσα στους σταθμούς που έβαλα. Δεν υπάρχει καμία άλλη μαμά με περισσότερα μόρια για κανέναν από τους σταθμούς που έχω δηλώσει. Πήρα την Τρίτη στον πρώτο και μου είπαν ότι τους είχαν πάει όλα τα παιδάκια. Στο 2 όμως μου είπαν ότι τους λείπει ένα, αλλά θα το περιμένουν μήπως και εμφανιστεί. Αν δεν εμφανιστεί μέχρι την Παρασκευή, θα με πάρουν. Λέτε να με δουλεύουν? Βέβαια αύριο Παρασκευή, κοντός ψαλμός αλληλούια. Μου φαίνεται όμως παράξενο πώς κάποιες επιλαχούσες τις ειδοποίησαν τόσο γρήγορα και ξεκίνησαν κιόλας.

maestria
09-09-10, 23:55
Να ρωτήσω κάτι. Είμαι κι εγώ 1η επιλαχούσα στους σταθμούς που έβαλα. Δεν υπάρχει καμία άλλη μαμά με περισσότερα μόρια για κανέναν από τους σταθμούς που έχω δηλώσει. Πήρα την Τρίτη στον πρώτο και μου είπαν ότι τους είχαν πάει όλα τα παιδάκια. Στο 2 όμως μου είπαν ότι τους λείπει ένα, αλλά θα το περιμένουν μήπως και εμφανιστεί. Αν δεν εμφανιστεί μέχρι την Παρασκευή, θα με πάρουν. Λέτε να με δουλεύουν? Βέβαια αύριο Παρασκευή, κοντός ψαλμός αλληλούια. Μου φαίνεται όμως παράξενο πώς κάποιες επιλαχούσες τις ειδοποίησαν τόσο γρήγορα και ξεκίνησαν κιόλας.

Πιστεύω ότι αφού είσαι τόσο ψηλά στη σειρά, θα σε πάρουν.

Και για ότι έχει να κάνει με τους επαγελματίες. Δεν είμαστε αγανακτισμένοι (εγώ βασικά, μη μιλάω για άλλη) μόνο με τον κλάδο της εκπαίδευσης. Αγοράζεις πλέον κάτι και ισχύει το "μετά την απομάκρυνση απ' το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται" και η ποιότητα των προϊόντων τραγική.
Τελευταίο παράδειγμα, φωτογραφική 359? χάλασε η μπαταρία κι ο φορτιστής, στο κατάστημα που την αγοράσαμε (μόλις πριν 10 μήνες!) το ρίξανε στην τρελίτσα, να μας βάλουν ν' αγοράσουμε ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ αξεσουάρ.

Μόλις τα παρήγγειλα απ' το ίντερνετ! Ε, ΟΧΙ, το ξέρουμε ότι η εγγύηση που δίνετε είναι πλέον τζάμπα χαρτί, αλλά δεν θα σας δώσουμε ΚΙ ΑΛΛΑ λεφτά.

Καταλαβαίνεις - και συγνώμη για το ΑΣΧΕΤΟ - αλλά ώρες ώρες πλέον ΑΓΑΝΑΚΤΕΙΣ!

Υ.Γ. Και πάλι συγνώμη για το off topic, αλλά αφορμή έψαχνα να πω τον πόνο μου! ;)

AngelMama
10-09-10, 08:58
Βρε παιδιά, οι καλοί λογαριασμοί κανουν τους καλούς φίλους,και τις καλές δουλειές.
όπως είπα και πρίν κάποια πράγματα ασ τα βλέπουμε και από την άλλη πλευρά δεν θέλουν όλοι να μας κλέψουν ή να μας καροιδέψουν. όλες ή οι περισσότερες που οφεληθήκαμε από το πρόγραμμα εργαζόμαστε, δεν φαντάζομαι η πρώτη σκέψη να έιναι πως να κοροιδέψω τον άλλο να του τα πάρω... για να επιμένει ο άλλος και να σου λέει εγώ είμαι καθαρός και ξάστερος και να σου δίνει και απόδειξη, και αν θεσ κανε καταγγελεία δεν μπορεί να είναι τόσο λάθος. Ας μην κατακρίνουμε τους επαγγελματίες δεν είναι όλοι χάλια, δεν ΕΙΜΑΣΤΕ όλοι χάλια [Σημείωση: Δεν έχω καμία σχέση με τον κλάδο της εκπαίδευσης]

Μα δε το λέω εγώ.
Η ίδια η ΕΕΤΑΑ έβγαλε ανακοίνωση.
Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι θέλει.
Αν θέλει τα δίνει. Αν θέλει όχι.
Προσωπικά εμένα δε μου περισσεύουν.
Και εγώ επαγγελματίας είμαι. Δε ξέρω αν είμαι σωστή ή όχι.
Αλλά τουλάχιστον προσπαθώ για αυτό και ας έχω χασούρα κάποια στιγμή.

Συγκεκριμένα γράφει:

Ύστερα από καταγγελίες ωφελούμενων από το Πρόγραμμα μητέρων, σας υπενθυμίζουμε ότι για τις μητέρες αυτές, δεν επιτρέπεται να ζητήσετε χρήματα για καμία δαπάνη, σχετική με τη φιλοξενία του παιδιού τους, ούτε και για εγγραφή. Κάθε τέτοια περίπτωση, θα εξετάζεται από την Επιτροπή Παρακολούθησης της Δράσης και θα είναι λόγος αποκλεισμού της δομής από το Πρόγραμμα.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

kikileuteris
10-09-10, 09:01
Μα δε το λέω εγώ.
Η ίδια η ΕΕΤΑΑ έβγαλε ανακοίνωση.
Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι θέλει.
Αν θέλει τα δίνει. Αν θέλει όχι.
Προσωπικά εμένα δε μου περισσεύουν.

Ύστερα από καταγγελίες ωφελούμενων από το Πρόγραμμα μητέρων, σας υπενθυμίζουμε ότι για τις μητέρες αυτές, δεν επιτρέπεται να ζητήσετε χρήματα για καμία δαπάνη, σχετική με τη φιλοξενία του παιδιού τους, ούτε και για εγγραφή. Κάθε τέτοια περίπτωση, θα εξετάζεται από την Επιτροπή Παρακολούθησης της Δράσης και θα είναι λόγος αποκλεισμού της δομής από το Πρόγραμμα.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Εγώ και να μου περίσσευαν δε θα τα έδινα.Σιχαίνομαι την κοροϊδία

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
10-09-10, 09:59
Εγώ και να μου περίσσευαν δε θα τα έδινα.Σιχαίνομαι την κοροϊδία

Δεν λεει κανεις οτι δεν ειναι νομιμοι εγω τα λεφτα δεν θα τα δωσω !!!! Μονο αν μου φερουν χαρτι απο την εετεαα οτι επιτρεπεται να τα ζητησουν !!!! Ετσι μου ειπαν ..................................... σιγα μην το δω αυτο το χαρτι . Αν το δω να τους τα δωσω και με τοκο:p:p:p:p

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
10-09-10, 10:05
Έτσι συντρόφισσα.
Ενωμένες ποτέ νικημένες!
:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Δεν ειναι θεμα τα χρηματα ειναι το...................................... αφου το λεει η ανακοινωση γιατι δηλαδη να ειναι ολοι τοσο απληστοι...... τι θα καταφερουν :(:( να ξεκιναμε μια νεα σχολικη χρονια μεσα στη μουρμουρα και στην κρινια !!!! αυτα τα παιδια μας νομιζετε οτι δεν τα καταλαβαινουν !!!!!η τα συζηταμε ολα χωρις να μας ακουνε........................

AngelMama
10-09-10, 10:16
Εμένα ξέρεις τί με εκνευρίζει πιο πολύ;
Το ότι είναι σα να κάνουν έμμεσο εκβιασμό.
Είναι σα να σου λένε "αν έρθεις σε σύγκρουση μαζί μου
αυτό θα έχει αντίκτυπο στο παιδί σου, οπότε πήγαινε με τα νερά μου".

Εγώ το ένιωσα αυτό το πράγμα από δομή.

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
10-09-10, 10:21
Εμένα ξέρεις τί με εκνευρίζει πιο πολύ;
Το ότι είναι σα να κάνουν έμμεσο εκβιασμό.
Είναι σα να σου λένε "αν έρθεις σε σύγκρουση μαζί μου
αυτό θα έχει αντίκτυπο στο παιδί σου, οπότε πήγαινε με τα νερά μου".

Εγώ το ένιωσα αυτό το πράγμα από δομή.

Ετσι .............. αλλα ας κανουν κατι στο μικρο μου και τα λεμε η προνοια περιμενει στη πορτα ;) η καταγγελια στη εετεαα δεν ειναι τιποτα πολυ πολυ να μην τους παρουν στο προγραμμα του χρονου η προνοια ομως..................................

AngelMama
10-09-10, 10:27
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/blog-post_7103.html

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
10-09-10, 10:44
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/blog-post_7103.html

συμφωνω !!! γιατο λεμε οτι δεν εχει σχεση το σχολειο ( κτιριο διευθυνση) αλλα η δασκαλα που θα εχει μεσα στην ταξη

v & a
13-09-10, 13:43
καλημερες! επειδη ελειπα ταξιδι δε τη πηγα τη μικρη παρασκευη και το χα πει στη δασκαλα της, αλλα δε τη πηγα και σημερα γιατι ψιλοτρεχει η μυτη της και
πηρα τηλ να ενημερωσω και να ρωτησω αν εχω να υπογραψω κατι κλπ. Μου ειπε εκτος απο ενα χαρτι που υπεγραψα την ωρα που την εγραψα,
θα υπογραψω ενα κουπονι λεει μολις τους το στειλουν.
Της ειπα αν εχουμε εκκρεμμοτητα κατι, και δε μου πε για τα 100 ευρω υλικα (θα το ξεχασε φαινεται πως εμενα μου χει πει να δωσω!!!!!:P)
οποτε κι εγω κανω τη κινεζουλα και θα δειξει.
Για το πουλμαν ομως που της ζητησα θεση μια χαρα το θυμοτανε....
Μπορει να κανε καμια αλλη μαμα ηδη θεμα και για τα 2 γιαυτο!
Βασικα πηρα τηλ να πω οτι δε θα παμε μη γινει κανα μπερδεμα και πουν πως αφου 2 μερες δε πηγαμε δε θελουμε να ξαναπαμε κ βαλουν καναν αλλο.
Η πλακα ηταν πως μιλωντας με τη διευθυντρια της λεω "θα τη φερω αυριο παλι" (αν ειναι καλα το παιδι αλλιως οχι) και μου πε "να την αφησετε ομως 2 ωρες μονο"!
(ενω την Πεμπτη δευτερη μολις μερα την αφησα 8μισι με 3 χωρις κανενα κλαμα η προβλημα!)...
Και της λεω "Γιατι ετσι?" και μ' απανταει "ε μηπως κλαιει κλπ!" μα λεω την αφησα και τη πεμπτη ως τις 3!
Καλα μου λεει αλλα "αμα κλαψει θα σας παρουμε τηλ. να ρθειτε να τη παρετε..."Αλλο κ τουτο παλι....Δουλεια δεν εχουμε να κανουμε!
Οτι ναναι! Αλλωστε δε νομιζω να ξερει η διευθυνση πραγματικα ποιο παιδακι ειναι καθε μερα μεσα στην αιθουσα και για ποσο οποτε αυτο θα εκμεταλευτω!!!! Αλλωστε το παιδι μου δε κλαιει για ψυλλου πηδημα.

maria-lina
14-09-10, 19:08
καλησπερα!!!!!Ημουν απο της επιλαχουσες.Εμενα με πηρε ο ιδιος ο σταθμος και μου ειπε οτι περασα!!!!!Παντως γινεται χαμος εκει μεσα!!!!!!Οποπτε πρεπει να περιμενεις.σε τι θεση εισαι στις επιλαχουσες?

v & a
14-09-10, 21:52
maria-lina κι εμενα το ιδιο. αν υπαρχουν θεσεις θα σε παρουν...αλλωστε γιατι να θελουν να χασουν τα χρηματα απο το προγραμμα? αλλωστε η 1η μερα προσαρμογης ηταν η προηγουμενη τεταρτη. μπορουν ακομα να παιρουν επιλαχουσες!

sisicat
14-09-10, 22:03
υποτιθεται ότι είμαι πρώτη σε όλους τους σταθμούς που δήλωσα. Στον πρώτο καλύφθηκαν όλες οι θέσεις. Στο δεύτερο τους παίρνω τηλ την προηγούμενη Τρίτη, μου λεει ότι μια μαμα δεν είχε παει, αλλά θα την περίμενε μέχρι την Παρασκευή, αλλιώς θα με έπαιρνε τηλεφωνο από τον σταθμό. Την Παρασκευή το μεσημέρι παίρνω εγώ στον σταθμό και τάχα η μαμα που έλειπε είχε πάει, αλλά η υπεύθυνη δεν ήξερε αν είχε υπογράψει τα χαρτια!!!!!!!!!! Θα περίμενε μέχρι τη Δευτέρα και αν δεν είχε υπογράψει θα έστελνε τα χαρτιά της πίσω. Έκ τοτε όύτε φωνή ούτε ακρόαση. Προσπαθώ να πάρω και στην ΕΕΤΑΑ και μου κλείνουν το τηλέφωνο στα μούτρα.

sisicat
14-09-10, 22:07
Στη Θεσσαλονικη που πήρα τηλέφωνο στην Ελληνική Εταιρία, δεν ξέρω σε ποια άσχετη έπεσα, αλλά της είπα ότι παίρνω να ρωτήσω για την επιδότηση των παιδικών σταθμών και μου είπε ότι αυτοι δεν έχουν καμία σχέση. Ψάρωσα κι εγώ και το έκλεισα. Μετά σκέφτηκα ότι εγώ από αυτούς είχα πρωτοπάρει πληροφορίες για το πρόγραμμα και ότι μάλλον αυτή νόμιζε ότι είμουν από παιδικό σταθμό και ζητούσα επιδότηση γι' αυτόν!!

v & a
14-09-10, 23:00
καταρχην ηταν "παρατυπο" να κρατησει το χαρτι μεχρι τη παρασκευη ( εννοεις τη παρασκευη που μας περασε ετσι?) και περιμενε μηπως παει αυτη που δε πηγε. κανονικα επρεπε να γυρισει πισω οσες εντολες τοποθετησης δεν συμπληρωθηκαν τη δευτερα οπως πχ εκανς ο δικος μου σταθμος κ τελικα με πηρανε. κατι δε μου παει καλα...ξερω γω μηπως ηταν γνωστη της και της τη φυλουσε? ποιος ξερει!
Α και μην ανησυχεις...κι εμενα στα μουτρα μου το κλειναν οταν επαιρνα. γιαυτο κατεληξα να παιρνω στο σταθμο αφου αυτοι δε με ενημερωναν και τελικα εβγαλα ακρη!

sisicat
15-09-10, 00:15
Το ξέρω ότι ήταν παράτυπο, αλλά τι να της πεις τώρα. Μου τη δίνει μόνο η κοροϊδία. Τι θα πει ήρθε και δεν ξέρω αν υπέγραψε και μπαρούφες. Ας μου έλεγε οτι δεν έχει κενές θέσεις και ας τελείωνε το παραμύθι. Και αν μετά η φίλη της, η κουμπάρα της, η συμπεθέρα της δεν εμφανιζόταν που θα το ήξερα εγω τι έγινε.

SEFI1911
15-09-10, 13:39
Ετσι .............. αλλα ας κανουν κατι στο μικρο μου και τα λεμε η προνοια περιμενει στη πορτα ;) η καταγγελια στη εετεαα δεν ειναι τιποτα πολυ πολυ να μην τους παρουν στο προγραμμα του χρονου η προνοια ομως..................................
Μα καλά το συζητάτε κιόλας????Τι σχέση έχουν τα παιδιά με τις τυχόν διαφωνίες των μεγάλων????Συμφωνώ σε ΟΛΑ με εσένα Ρία αν και εγώ όπως προανέφερα τα έδωσα για να μη λένε το οτιδήποτε πίσω από την πλάτη μου και φυσικά δεν πρόκειται να δώσω ευρουλάκι παραπάνω για οτιδήποτε εξτρα προκύψει κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς (ότι γινόταν με τον περσινό σταθμό,που κάθε λίγο και λιγάκι ζητούσαν 5-7-10 ευρώ για εκδηλώσεις και εργασίες που γινόντουσαν μέσα στον σταθμό ενώ είχαν ζητήσει εγγραφή)Προς το παρόν ο συγκεκριμένος σταθμός δεν έχει ζητήσει κάτι...είδομεν!!!

Χάρηκα πολύ που τα είπαμε από κοντά Ρία και ελπίζω ο Βασίλης να μη μας κρατάει μουτράκια για την συμπεριφορά μας,σπάνια ενεργούμε έτσι....
Φιλάκια