PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

μαμαλευτερακι
24-09-10, 14:29
κορίτσια μπήκα να μοιραστώ την χαρά μου μαζι σας
μόλις μου τηλ από τον εττεα με το πρόγραμμα και μου είπαν

ότι ήμουν η πρώτη επιλαχούσα κτλ

και ότι κάποια μάνουλα δεν θέλησε την θέση της για τον αβ λόγο

και τελικά αν θέλω και ενδιαφερομαι ακομη

ΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΜΑΙ ΤΙΣ ΛΕΩ

να πάω από δευτέρα να τον γράψω

τρελάθηκα θα πάει με το πρόγραμμα τελικά δωρεάνhttp://www.parentscafe.gr/images/smilies/icon_smile.gifhttp://www.parentscafe.gr/images/smilies/icon_smile.gifhttp://www.parentscafe.gr/images/smilies/icon_smile.gifhttp://www.parentscafe.gr/images/smilies/icon_smile.gifhttp://www.parentscafe.gr/images/smilies/icon_smile.gif
παναγία μου ......................................

θα περάσω από τα γραφέΙα νΑ δω σε ποιον μας τοποθέτησαν τελικά

ποπο καλύτερα που δεν τον πήγα στης γειτονίας χαλαλη η προκαταβολη που εδωσα εκει να ενειμερωσω να δωσουν την θεση την δευτερα

καλά τι ήταν αυτό τώρα απίστευτο ?

ποια δεν το πήγε και για ποιο λόγο ????
γιατί δεν αποδέχτηκε την θέση της?
τέλος πάντων θα πάω να δω από δευτέρα

αν δεν έχω γεννήσει μουτσσσσσσσσσσσσσσσσσ κουκλεσ χω γεννήσει

v & a
24-09-10, 14:34
ποια δεν το πήγε και για ποιο λόγο ????
γιατί δεν αποδέχτηκε την θέση της?
τέλος πάντων θα πάω να δω από δευτέρα

MΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟ Ειπαμε οι επιλαχουσες δικαιωνονται!!! αντε να μας πει κ αλλη επιλαχουσα μαμα ευχαριστα! πολυ χαρηκα!¨)

μαμαλευτερακι
24-09-10, 14:39
MΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟ Ειπαμε οι επιλαχουσες δικαιωνονται!!! αντε να μας πει κ αλλη επιλαχουσα μαμα ευχαριστα! πολυ χαρηκα!¨)
ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω ,μα ήμουν μια θέση πίσω είχα χάση όμως τις ελπίδες μου και σήμερα έμεινα παγωτό τους λέω δευτέρα δεν ξέρω αν μπορέσω να έρθω ίσως γεννήσω και μου λέει οκ μόλις βγείτε από μευτιριο

βασικά στον κατάλογο του ετεα δεν λέει τίποτα στης επιλαχούσες είναι ακόμη το όνομα μου δεν θα έπρεπε να ανακοινωθεί και εκεί επίσημα η δεν μας νοιάζει αφου μα τηλ ?

v & a
24-09-10, 14:53
δε νομιζω πως θα βγει ανακοινωση για το αν μπηκανε επιλαχουσες η οχι.
Εμας μας πηραν κατευθειαν απο το σταθμο, πριν 3 βδομαδες, εσενα οι ιδιοι απο την εεταα. το αποτελεσμα ειναι το ιδιο, αν πας να γραφτεις εισαι μια χαρα απο ολες τις αποψεις!

nirma
24-09-10, 15:01
οπότε να ελπίζω κι εγώ???? :confused::confused::confused:
για την δεύτερη μιλάω που είναι κάτω από 2,5 χρονών.

Μάλλον αυτό είναι πιο δύσκολο:(

maestria
24-09-10, 22:08
Μπράβο ετοιμόγεννη και μ' ένα πόνο!!!

Αχ, ωραίοι οι παιδικοί, ωραίες και οι ιώσεις, αυτή τη βδομάδα μία μέρα πήγε μόνο ο δικός μου, με αντιβίωση τον έχω.

Τι να κάνουμε. Δεν μπορούμε να τα 'χουμε όλα.

Άντε, μπράβο στις επιλαχούσες!!!

v & a
24-09-10, 22:17
Μπράβο ετοιμόγεννη και μ' ένα πόνο!!!

Αχ, ωραίοι οι παιδικοί, ωραίες και οι ιώσεις, αυτή τη βδομάδα μία μέρα πήγε μόνο ο δικός μου, με αντιβίωση τον έχω.

Τι να κάνουμε. Δεν μπορούμε να τα 'χουμε όλα.

Άντε, μπράβο στις επιλαχούσες!!!

μη σκας...κι εμεις 2 μερες πηγαμε και μετα πηγαμε ενα 3ημερο ταξιδι, μου γυρισε αρρωστη και δε τη ξαναστειλα και 2 βδομαδες εχει τωρα μυξες...δε μπορω να τη στειλω ετσι να θελει καθαρισμμα καθε 5΄!!!!ντρεπομαι:oops: Ε και αφου η γιαγια ειναι εδω ολη μερα φορτωνεται και αυτην.

marakigr
25-09-10, 11:25
Καλημέρα!

Επιλαχούσα μαμά και γω, με πήρανε πριν 10 μέρες απο την ΕΕΤΑΑ τηλέφωνο και μου είπαν ότι ο ένας από τους παιδικούς που είχα δηλώσει πρόσθεσε 2 θέσεις και έτσι θα πάρουν τις δίδυμες.. οι εντολές πήγαν εχθές και τη Δευτέρα ξεκινάμε με το καλό.

Να σας ρωτήσω όμως κάτι? Η δομή μου ζήτησε 50 ευρώ εγγραφή για κάθε παιδάκι, δηλ. 100 ευρώ σύνολο. Τώρα, στην ιστοσελίδα λέει ξεκάθαρα ότι απαγορεύεται ρητά και να ζητούν οι δομές εγγραφή και ότι μπορώ να το καταγγείλω μπλα μπλα, και είναι λόγος αποκλεισμού της δομής. Τι να κάνω τώρα? Είμαι σίγουρη οτι η διευθύντρια το ξέρει αυτο, δε μπορεί να μη το ξέρει, και τα ζητάει όμως.. είναι έμμεσος εκβιασμός αυτό? Για τη μεταφορά, ή για να "προσέξουν" καλύτερα τα κορίτσια μου??
Τι πράγματα είναι αυτά βρε παιδιά, ακόμα δεν αρχίσαμε και έχουμε τέτοιες χαζομάρες, που δεν είναι για τα 100 ευρώ, είναι για την κίνηση..

Εσείς τι λέτε, χρήζει καταγγελίας? και εσείς θα το κάνατε λαμβάνοντας υπόψιν ότι τα παιδιά σας θα πηγαίνουν εκεί όλο το χειμώνα?

Ανυπομονώ να διαβάσω τις απαντήσεις σας.

kikileuteris
25-09-10, 13:40
Καλημέρα!

Επιλαχούσα μαμά και γω, με πήρανε πριν 10 μέρες απο την ΕΕΤΑΑ τηλέφωνο και μου είπαν ότι ο ένας από τους παιδικούς που είχα δηλώσει πρόσθεσε 2 θέσεις και έτσι θα πάρουν τις δίδυμες.. οι εντολές πήγαν εχθές και τη Δευτέρα ξεκινάμε με το καλό.

Να σας ρωτήσω όμως κάτι? Η δομή μου ζήτησε 50 ευρώ εγγραφή για κάθε παιδάκι, δηλ. 100 ευρώ σύνολο. Τώρα, στην ιστοσελίδα λέει ξεκάθαρα ότι απαγορεύεται ρητά και να ζητούν οι δομές εγγραφή και ότι μπορώ να το καταγγείλω μπλα μπλα, και είναι λόγος αποκλεισμού της δομής. Τι να κάνω τώρα? Είμαι σίγουρη οτι η διευθύντρια το ξέρει αυτο, δε μπορεί να μη το ξέρει, και τα ζητάει όμως.. είναι έμμεσος εκβιασμός αυτό? Για τη μεταφορά, ή για να "προσέξουν" καλύτερα τα κορίτσια μου??
Τι πράγματα είναι αυτά βρε παιδιά, ακόμα δεν αρχίσαμε και έχουμε τέτοιες χαζομάρες, που δεν είναι για τα 100 ευρώ, είναι για την κίνηση..

Εσείς τι λέτε, χρήζει καταγγελίας? και εσείς θα το κάνατε λαμβάνοντας υπόψιν ότι τα παιδιά σας θα πηγαίνουν εκεί όλο το χειμώνα?

Ανυπομονώ να διαβάσω τις απαντήσεις σας.

Εγώ θα το έκανα και είναι 1000% παράνομο.

Σε παραπέμπω στις προηγούμενες σελίδες να διαβάσεις παρόμοιες περιπτώσεις.

marakigr
25-09-10, 14:57
Δεν είχα χρόνο προηγουμένως να διαβάσω άλλες σελίδες (είμαι στη δουλειά :) αλλά δε πίστευα ότι θα υπάρχουν και ανάλογες περιπτώσεις..καμιά φορά είμαι τόσο αφελής lol

Ευχαριστώ για την απάντησή σου, και τώρα διάβασα μερικά πράγματα στα γρήγορα (είδα και για τη μεταφορά που πήγε να μου το παίξει και αυτή ότι έχουν κλείσει οι θέσεις κτλ) και δε νομίζω ότι θα δεχτώ να της δώσω τα χρήματα και ούτε να μη μου τα πηγαινοφέρνουνε. ΄

Με αυτά που διάβασα μπορώ να πω οτι έχω εκνευριστεί κιόλας.
Και ας πάρω χαμπάρι ότι δε προσέχουν τα παιδιά μου να δείς τι έχει να γίνει εκεί μέσα. Θα της τον κάνω θερινό τον παιδικό :D

Τη Δευτέρα που θα πάω τα κορίτσια πρώτη μέρα για προσαρμογή θα της πώ ότι σύμφωνα με την εεταα δε πληρώνουν εγγραφή τα παιδιά μου και όσο για υλικά, δε χρησιμοποιούν υλικά, για όνομα.. 14 μηνών είναι.. τι υλικά? Επίσης θα της πώ ότι περιμένω άμεσα απάντηση από τον οδηγό για τις ώρες μετακίνησης..Για να δούμε τι θα γίνει..

Ευχαριστώ! Και καλή λεφτεριά!

marakigr
27-09-10, 14:22
Λοιπόν, τις πήγα σήμερα πρώτη μέρα..δράμα εννοείται από τις μικρές, άσε που δε μου πολυάρεσε ο χώρος που απασχολούνται τα βρεφάκια..μα είναι δυνατόν το παιχνίδι και ο ύπνος να γίνονται στο ίδιο δωμάτιο? άλλα θα κλαίνε, άλλα θα τσιρίζουνε.. πώς θα κοιμούνται τα υπόλοιπα? .. τέλος πάντων. Δυστυχώς δεν έχουμε και πολλές επιλογές, αααχ, αυτά τα οικονομικά..

Αποφάσισα να της δώσω τα χρήματα και να πάρω απόδειξη που να λέει ότι είναι χρήματα εγγραφής. Ο σύζυγος λέει ότι έτσι δε θα τολμήσει να κάνει παρατράγουδα με τη μεταφορά και ότι γενικώς θα την έχω στο χέρι μετά που λέει ο λόγος. Δε πολυσυμφωνώ με την άποψη του συζύγου, πιστεύω ότι κάποια στιγμή για να πάει αυτή η χώρα μπροστά θα πρέπει να μπεί ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του αλλά ο σύζυγος ενώ συμφωνεί σε αυτό μαζί μου προτιμά να μην είμαστε εμείς αυτοί που θα κάνουμε την αρχή εφόσον τα παιδιά μας πρέπει να περάσουν εκεί όλο το χειμώνα.

Την ξαναρώτησα σήμερα εάν όντως ισχύει ότι πρέπει να της δώσω 100 ευρώ εγγραφή για τα δύο παιδιά και μου είπε "ναι". (όπου μου ήρθε να τη σφαλιαρίσω όμως..)

Δε ξέρω, συνεχίζω να είμαι μπερδεμένη με το θέμα αλλά προς το παρόν θα σεβαστώ την άποψη του συζύγου :)

SEFI1911
28-09-10, 11:04
Καταρχήν,καλή σχολική χρονιά να έχουν τα μπουμπούκια σου και γρήγορη προσαρμογή στα νέα δεδομένα!!!
Κατά δεύτερον,αν και το πρόγραμμα επί της ουσίας λέει ΟΧΙ σε καταβολή χρημάτων για εγγραφή και δίδακτρα παιδιού,οι περισσότεροι παιδικοί σταθμοί τα ζητάνε -κακώς κατά τη γνώμη μου- από 60 εώς 100 ευρώ(εκτός από τους δημόσιους φυσικά που δεν τους παίρνει να τα ζητήσουν γιατί οι παροχές είναι πολύ λίγες σχετικά με την επιδότηση που τους έχει δοθεί) με την αιτιολογία αγοράς των αναλώσιμων υλικών κτλ. και φυσικά οι περισσότεροι γονείς τα δίνουν -όπως εγώ που μετά από 10 μέρες σκέψης τα έδωσα 100 ευρώ για ένα παιδί- ο καθένας για τους δικούς του λόγους και την δική του ιδεολογία.
Οπότε καλή μου μη το πολυσκέφτεσαι,το έκανες και τέλος.Τα παιδάκια σου να είναι ευτυχισμένα εκεί που θα είναι και κάνε μία σκέψη "πεζή"....μπροστά στις τόσες χιλιάδες ευρώ που θα επωφελειθείς για όλη την σχολική χρονιά με το πρόγραμμα τα 100-200 ευρώ δεν είναι τίποτα (τουλάχιστον εμένα με παρηγορεί αρκετά αυτή η σκέψη)
Καλή αρχή και πάλι

ΑΘΗΝΑ!
28-09-10, 11:12
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ?ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ/Α ΤΟ ΣΤΑΘΜΟ > ΤΡΥΦΕΡΗ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ

ΑΘΗΝΑ!
28-09-10, 11:13
ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 3 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΘΑ ΕΠΙΣΤΕΡΨΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΨΑΧΝΩ ΚΑΠΙΟΝ ΒΡΕΦΙΚΟ ΣΤ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΟΛΩΝΟ-ΣΕΠΟΛΙΑ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ!ΤΟΤΕ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ! ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΟΙΤΑΞΑ ΚΑΝΑ 2 ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΜΕΙΣ ΔΥΔΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΟΥΜΕ !!!! ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤ GOLDEN WORLD ΣΤ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ, ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ Κ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ Κ Τ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΑΝΕΤΑ , ΝΑ Μ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕΙ!! ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΛΙΟΝ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ ΔΙΟΤΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΜΟΝΟ ΒΡΕΦΗ Κ ΟΧΙ ΝΗΠΙΑ!! ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Τ ΣΧΟΛΙΚΟ ΣΤ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑΣ! ΤΕΛΟΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΩΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΚΕΙ ΓΥΡΩ , ΑΛΛΑ Η ΚΗΦΙΣΙΑ ΕΧΕΙ ΜΕΝ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟΥΣ ΔΕ Κ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΟΝΑΧΑ ΤΟ ΜΑΝΤΑΡΙΝΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΧΤΕΙ Κ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΧΩΡΙΣ Τ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ 400 ΕΥΡΩ!! ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΔΩ Τ ΧΩΡΟ!
ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ Ε?

v & a
29-09-10, 12:19
καλημερα!
χθες μου ηρθε ΧΑΡΤΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΠΑΝΩ το οποιο λεει για να δωσουμε τα 100 ευρω...λεω να πω να παει ο συζυγος και να της πει με αφελες βλεμμα: μα ειπανε στη συζυγό μου απο την εεταα πως δε πληρωνουμε τιποτα!" και να της ζητησει κ αποδειξη....:evil::evil::evil: να δουμε τι θα γινει?...εντωμεταξυ την ωρα που ημουν εκει ηρθε ενας κυριος της ειπε "να σας δωσω τα $$$ για τα υλικα" του λεει ναι δωστε τα μου τωρα θα τα σημειωσω...τα πηρε και μια χαρα...!

maestria
29-09-10, 22:42
καλημερα!
χθες μου ηρθε ΧΑΡΤΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΠΑΝΩ το οποιο λεει για να δωσουμε τα 100 ευρω...λεω να πω να παει ο συζυγος και να της πει με αφελες βλεμμα: μα ειπανε στη συζυγό μου απο την εεταα πως δε πληρωνουμε τιποτα!" και να της ζητησει κ αποδειξη....:evil::evil::evil: να δουμε τι θα γινει?...εντωμεταξυ την ωρα που ημουν εκει ηρθε ενας κυριος της ειπε "να σας δωσω τα $$$ για τα υλικα" του λεει ναι δωστε τα μου τωρα θα τα σημειωσω...τα πηρε και μια χαρα...!

Θα πληρώσεις;;; (μηηηηηηη)
Καλά έχει παραγίνει το κακό.

Σου το 'χα πει; Είχα αναφέρει - ψαρωτικά - στη διευθύντρια του σταθμού πολλοί ζητάνε και εγγραφή, ενώ ρητώς απαγορεύεται και μου απάντησε "Κάποιοι άνθρωποι έχουν πολύ θράσος". Και οι ίδιοι το ξέρουν ότι δεν πρέπει ρε! Εκμεταλλεύονται τους γονείς!!!

mor@ki_K
30-09-10, 09:18
Καλα βρε κορίτσια, τι αποδειξεις και κουραφέξαλα μου λέτε????????????
Και που θα πάρετε την απόδειξη, νομίζετε πως θα πάρετε τα χρήματα σας πισω από την ΕΕΤΑΑ αν θα πάτε την απόδειξη??????????????
χαχαχαχαχαχαχαχαχα............
Τζάμπα πετάτε τα 50ευρα και τα 100ευρα μου φαίνεται....
Καλέ σας κλέβουν και δεν το πέρνετε ΧΑΜΠΑΡΙ.
Όσο για το αν τύχατε σε κουτοπόνηρη και φιλοχρήματη υπεύθυνη, τι να πω...λυπάμαι που υπάρχουν τέτοιες γυναίκες και λέγονται και παιδαγωγοί...
Αλλα γιάυτο υπάρχει η γλώσσα, για να μιλάτε.
Και πατάνε στο φιλότιμο του γονέα γιατί ξέρουν πως φοβάστε για τα παιδάκια σας που τα αφήνετε, μήπως και δεν τα προσέξουν... Μήνυση στην ΕΕΤΑΑ για να βάλουν μυαλό.

v & a
30-09-10, 09:36
Καλα βρε κορίτσια, τι αποδειξεις και κουραφέξαλα μου λέτε????????????
Και που θα πάρετε την απόδειξη, νομίζετε πως θα πάρετε τα χρήματα σας πισω από την ΕΕΤΑΑ αν θα πάτε την απόδειξη??????????????

μα ποιος ειπε κατι τετοιο? Απλα ειναι ενας τροπος 1. να κανουν πισω και να το ξανασκεφτουν, χωρις να χρειαστει να λογομαχησεις ή τσακωθεις μαζι τους και 2. να εχεις αποδεικτικο στοιχειο για την καταγγελια στην εεταα (εκτος απο τον λογο του ενος εναντι του αλλου!!!!

Μήνηση στην ΕΕΤΑΑ για να βάλουν μυαλό. η ΕΕΤΑΑ μαλλον θα "εξετασει" τις καταγγελίες αργότερα, (πότε δηλαδη?) και μαλιστα παιρνω παλι τηλ. κ δεν απαντανε...οποτε δε με καιει αυτη τη στιγμη τόσο.
Τελοσπαντων εγω οπως ειπα θα στειλω το συζυγο να κανει τον αφελή και να τους πει πως "ειπαν στη συζυγο μου πως δε θα πληρωσουμε τιποτα" να δουμε τι θα μας πει.:roll: και μετα τα ξαναλεμε ;)

Κατα τα αλλα ειμαι αρκετα χαρουμενη σημερα γιατι μετα απο αρκετες μερες πιεσεις καταφερα τη μικρη να μου τη φερνει το σχολικο το μεσημερι.
Η αληθεια ειναι πως το πρωι επειδη δε βολευει ιδιεταιρα να το παιρνουν οτι ωρα θελουν( κάτι βάρβαρες ωρες συνηθως), δε το πιεσα, μιας και ουτε θελουμε να ξυπναμε αγρια χαραματα, και θελουμε και οι 2 να ετοιμαστουμε με κανονικους ρυθμους και οχι να τρεχουμε μηπως ερθει το σχολικο και περιμενει.
Το μεσημερι ομως ειχα πραγματικα προβλημα γιατι πχ εχθες ηρθα στη δουλεια 9 και επρεπε μεχρι τις 4 να παω να την παρω, και ευτυχως που χω το μειωμενο ωραριο, κι εφυγα και απο τη δουλεια λιγο νωριτερα. Ζητησα λοιπον αφου τους εξηγησα τη κατασταση και οτι πραγματικα υπαρχει θεμα, να μας βαλουν στο μεσημεριανο σχολικο μονο (υπενθυμιζω πως επειδη ημουν επιλαχουσα τα δρομολογια ειχαν κλεισει πριν παμε εμεις), και μου ειπαν οκ, μια πολυ καλη ωρα για μενα που βολευει ειναι 3μισι αφου η πεθερα μου ειναι ακομα σπιτι και κραταει το μωρο οποτε θα υπαρχει καποιος να τη παραλαβει. Το μονο κακο ειναι πως μου παν πως δε θα μπαινει στο στενο μας (αλλα θα τους πεισω και θα καταλαβουν πως πιο πολυ ωρα θα κανει η πεθερα μου να παει να τη παρει με τα ποδια απο τη γωνια, παρα να κανει 1 στενο παρακαμψη το σχολικο) και θα την αφηνει 2 σπιτια πιο κει στη γωνια...αλλα δεν εχω προβλημα με αυτο ειναι μικρο δρομακι χωρις κινηση και αμα δει τη πεθερα μου να τη περιμενει στη πορτα ερχεται και μονη της.
Σημερα ειναι πρωτη μερα που θα κανουμε το τεστ "σχολικο" ...Ουφ παει κ αυτο !!!(??)

Καλημερααα!!!!

EΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΤΕ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ, Προσαρμοστήκατε?? Εμεις το "πηδηξαμε" αυτο το σταδιο, ξεκινησε κατευθειαν με χαρα, και πηδαει απο το κρεββατι καθε μερα για να παει!

mor@ki_K
30-09-10, 09:50
Και γιατί να μην μαλώσεις γλυκειά μου????????
Τι φοβάσαι? Από την στιγμή που η ΕΕΤΑΑ την δεχτηκε τη μικρή σου, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΜΙΑ υπέθυνη να σου κάνει μανούρα.
Και τι νομίζεις που θα γίνει με την καταγγελία από την ΕΕΤΑΑ? Το πολυ πολύ στο σύνολο αντι για 3500 ευρω να τους δώσει 3450 ευρώ. Εσύ θα χάσεις τα λεφτα σου, αυτοί οχι.
Μα πως γίνεται στον δικό μου παιδικό από μόνη της η δασκάλα να μου δώσει το χαρτάκι και από μόνη της να μου πει πως ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ τίποτα??????
το ξέρουνε και σας εκμεταλλεύονται, αυτό μόνο λέω.

kikileuteris
30-09-10, 09:54
Εμάς ο παιδικός είναι πολύ καλός κι είμαι πολύ ευχαριστημένη.Κι ο γιος μου πήδηξε το στάδιο της προσαρμογής από μόνος του!Η δασκάλα με ρωτούσε αν έχει ξαναπάει παιδικό!
Την Κυριακή μας κάλεσαν στον παιδικό, να μας δείξουν πρώτες βοήθειες για βρέφη και παιδιά, για πικ νικ, θα έχουν στήσει και λούνα παρκ!!

Έχουν όμως μικροπροβλήματα οργάνωσης προς το παρόν!Πχ ενώ στην αρχή μας είπαν ότι τα ωράρια του σχολικού του χρόνου θα αλλάξουν (τώρα τον παίρνουν 9:20 και τον γυρίζουν 15:00), γιατί θα έχω ξεκινήσει δουλειά, τώρα μας λένε, όχι αυτά είναι:evil:

Επίσης ενώ ο άντρας μου τους ζήτησε απόδειξη για το σχολικό (είναι εξτρά) είπαν ότι δεν κόβουν:rolleyes:.Εσείς ξέρετε κάτι γι αυτό?Για το σχολικό δλδ?

Ο καιρός θα δείξει!!!!!!!

v & a
30-09-10, 09:56
Και γιατί να μην μαλώσεις γλυκειά μου????????
Τι φοβάσαι? Από την στιγμή που η ΕΕΤΑΑ την δεχτηκε τη μικρή σου, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΜΙΑ υπέθυνη να σου κάνει μανούρα.

μα δε σκοπευω να τα δωσω απλα δε θελω να μαλωσω για διαφορους λογους...δεν εχω χρονο να σπαταλαω για να μαλωνω!!!!
απλα παραπανω ειπαν κι αλλες κοπελες πως τους ζητανε χρηματα γιαυτο λεω κ εγω τη δικη μου "αντιδραση" σε αυτο...

Μα πως γίνεται στον δικό μου παιδικό από μόνη της η δασκάλα να μου δώσει το χαρτάκι και από μόνη της να μου πει πως ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ τίποτα??????
ειναι νορμαλ ανθρωπος...ή ειναι η πρωτη χρονια στο προγραμμα και θελει να ειναι νομοτυπη. απο του χρονου θα ζητησει αυτη:p:p:p:p:p:p

mor@ki_K
30-09-10, 09:59
όχι...μάλλον επειδή την έχω πάει σε δημόσιο!

v & a
30-09-10, 10:00
Έχουν όμως μικροπροβλήματα οργάνωσης προς το παρόν!Πχ ενώ στην αρχή μας είπαν ότι τα ωράρια του σχολικού του χρόνου θα αλλάξουν (τώρα τον παίρνουν 9:20 και τον γυρίζουν 15:00), γιατί θα έχω ξεκινήσει δουλειά, τώρα μας λένε, όχι αυτά είναι:evil:

ε καλα αυτο δεν μπορει να ισχυει,!!!! αν δηλαδη του χρονου φυγουν τα μισα παιδακια και ερθουν αλλα θα αλλαξουν και τα δρομολογια λογω των διευθυνσεων τους, απλα ισως να μην εχουν κατι να απαντησουν τωρα.... κουφο δεν ειναι? η μηπως εννοεις αλλο απο αυτο που καταλαβα?

Επίσης ενώ ο άντρας μου τους ζήτησε απόδειξη για το σχολικό (είναι εξτρά) είπαν ότι δεν κόβουν:rolleyes:.Εσείς ξέρετε κάτι γι αυτό?Για το σχολικό δλδ?

νομιζω πως πρεπει να κοβουν...υπηρεσια ειναι και ειναι παρανομο να μη κοβεις αποδειξη!!! με τι δικαιολογια δεν κοβουν?

Εσυ τι εγινε γεννησες?>???:mrgreen:

v & a
30-09-10, 10:01
όχι...μάλλον επειδή την έχω πάει σε δημόσιο!
ΑΑΑΑΑΑΑΑ ετσι πες...θυμισε μου του χρονου να βαλω και δημοσιους στην αιτηση!!!!:cool::cool::cool::cool:

mor@ki_K
30-09-10, 10:34
Ναι καλύτερα σε δημόσιο...αλλά μην νομίζεις είχα και εγώ πρόβλημα πέρισυ σε άλλο δημόσιο που την πήγα με τη δασκάλα....μόνο στα μαλλιά δεν πιαστήκαμε...
Γιάυτο και αντιδράω έτσι.
Φέτος δεν θα ανεχτώ τίποτα ενώ πέρισυ με το σεισ και με το σασ είμουν και μου κάνανε πολλα σκηνικά.
Γιαυτο όσο πιο δυναμικη είσαι, γλυτώνεις τέτοιες φάσεις.

v & a
30-09-10, 10:38
ναι δικιο εχεις και ειδικα αν εχεις και προηγουμενα!!
δε μπορεις να φανταστεις ποση πιεση ασκησα για το σχολικο! αφου ειπα στο τελος θα μαλωσουμε!

kikileuteris
30-09-10, 14:42
ε καλα αυτο δεν μπορει να ισχυει,!!!! αν δηλαδη του χρονου φυγουν τα μισα παιδακια και ερθουν αλλα θα αλλαξουν και τα δρομολογια λογω των διευθυνσεων τους, απλα ισως να μην εχουν κατι να απαντησουν τωρα.... κουφο δεν ειναι? η μηπως εννοεις αλλο απο αυτο που καταλαβα?

Κοίτα, εμείς πριν τον βάλουμε στις επιλογές μας, πήγε ο άντρας μου τον ξενάγησε η ιδιοκτήτρια, κατενθουσιασμένος ο καλός μου!Του είπε ότι φέτος τα δρομολόγια θα είναι αυτά που έχουν, αλλά θα δουν και για πιο μπροστά να τον παίρνουν.Του χρόνου όμως, τους είπε ο άντρας μου εγώ θα δουλεύω και θα έχω 2 παιδάκια για παιδικό και είπε η κυρία:α, του χρόνου οπωσδήποτε θα αλλάξουν!
Κι όταν το ξανασυζητήσαμε πρόσφατα μας λέει ορθά κοφτά:Αυτά είναι τα δρομολόγια, αυτά θα είναι και του χρόνου:x.

Τώρα, ο συγκεκριμένος παιδικός δείχνει να διαφέρει πολύ από τους συνηθισμένους.Σκέψου:ο γιος μου είναι 15 μηνών και τρώει μόνος του με το κουταλάκι, του το έμαθε η δασκάλα:D.Είναι το σχολειό της φύσης στην Επανωμή, έχει site, μπες αν θες να το δεις.
Και σκέφτομαι, ότι αν δω ότι όντως γίνεται δουλειά με το παιδί φέτος, θα αγγαρέψω καμμιά θεία μου να περιμένει εκείνη το σχολικό (η μαμά μου δουλεύει).Γιατί, φέτος ειδικά που δε θα δουλέψω με τη μπουμπού, τον στέλνω κυρίως γι αυτό.Για να ασχοληθούν μαζί του όπως δε θα έχω εγώ την ευκαιρία με το λεχούδι.
Όμως δεν είναι φιλοχρήματοι.Η ανοργανωσιά είναι γενική.Για να τους πληρώσουμε την 1η δόση για το λεωφορείο, τους παρακαλάμε πόσο καιρό.

νομιζω πως πρεπει να κοβουν...υπηρεσια ειναι και ειναι παρανομο να μη κοβεις αποδειξη!!! με τι δικαιολογια δεν κοβουν?

Δεν έχω ιδέα, θα το διευκρινίσω όμως...

Εσυ τι εγινε γεννησες?>???:mrgreen:

Αχχχχχχχχχχχχ, 31/10, σε ένα μήνα έχω κλείσει ραντεβού!Είμαι κτ!Αμήν και πότε!Είμαι και με τα utopar με τις συσπάσεις.Αφού περιμένω να γεννήσω για ναα ζουπίξω να αγκαλιάσω να παίξω με το γιο μου!Δεν τον έχω χαρεί όπως θα ήθελα ακόμη!

v & a
30-09-10, 15:07
Αχχχχχχχχχχχχ, 31/10, σε ένα μήνα έχω κλείσει ραντεβού!Είμαι κτ!Αμήν και πότε!Είμαι και με τα utopar με τις συσπάσεις.Αφού περιμένω να γεννήσω για ναα ζουπίξω να αγκαλιάσω να παίξω με το γιο μου!Δεν τον έχω χαρεί όπως θα ήθελα ακόμη!
αντε με το καλό! θα τα χαρεις και τα 2 μετα μην ανησυχεις!;) Οσο για τα δρομολογια να τα ξαναπουμε του χρονου ...εγω πιστευω πως θα αλλαξουνε. βρε μπας και αυτη νομιζε του χρονου δηλαδη απο...γενάρη? τι να πω?

Μιράντα
30-09-10, 15:56
Καλό Μεσημέρι,
Ήμουν στις επιλαχούσες.
Μου πήρε καμιά βδομάδα στα τηλέφωνα, τα πήγαινέλα και όλο το άγχος, μέχρι που αποφάσισα τελικά να τα παρατήσω και να στείλω το παιδί στο δημόσιο, που είχε ήδη περάσει, ο οποίος είναι εξαιρετικός αλλά σχετικά μακριά από το σπίτι. Έτσι το πηγαίνω εγώ το πρωί μετά τη δουλειά, αλλά το απόγευμα πηγαίνουν οι γονείς μου με ταξί και το παίρνουν.
Το παιδί πέρασε περίοδο προσαρμογής, έκανε φίλους, το μεσημέρι κοιμάται εκεί και όλα καλά.
Σήμερα - αν είναι δυνατόν - με πήραν τηλέφωνο από δομή να μου πούν ότι υπάρχει θέση...
Εγώ τί να κάνω τώρα;;;
Παρακαλώ πείτε μου καμιά γνώμη γιατί είναι πολύ δύσκολη όποια απόφαση κι αν πάρω αυτή τη στιγμή...
Ευχαριστώ,

v & a
30-09-10, 18:39
Καλό Μεσημέρι,
Ήμουν στις επιλαχούσες.
Μου πήρε καμιά βδομάδα στα τηλέφωνα, τα πήγαινέλα και όλο το άγχος, μέχρι που αποφάσισα τελικά να τα παρατήσω και να στείλω το παιδί στο δημόσιο, που είχε ήδη περάσει, ο οποίος είναι εξαιρετικός αλλά σχετικά μακριά από το σπίτι. Έτσι το πηγαίνω εγώ το πρωί μετά τη δουλειά, αλλά το απόγευμα πηγαίνουν οι γονείς μου με ταξί και το παίρνουν.
Το παιδί πέρασε περίοδο προσαρμογής, έκανε φίλους, το μεσημέρι κοιμάται εκεί και όλα καλά.
Σήμερα - αν είναι δυνατόν - με πήραν τηλέφωνο από δομή να μου πούν ότι υπάρχει θέση...
Εγώ τί να κάνω τώρα;;;
Παρακαλώ πείτε μου καμιά γνώμη γιατί είναι πολύ δύσκολη όποια απόφαση κι αν πάρω αυτή τη στιγμή...
Ευχαριστώ,

Λοιπον ακου την αποψη μου....
Κι εγω σαν επιλαχουσα το εψαχνα ολη μερα καθε μερα μιας και στο δημοσιο δεν μας ειχανε παρει οποτε ηταν η μοναδικη μου λυση, ετσι λοιπον 1 μερα μετα την ληξη των κανονικων εγγραφων πηρα το σταθμο η ιδια που ηξερα πως ημουν 1η επιλαχουσα και ταυτοχρονα με επαιρνε και η διευθυντρια να μου πει πως ειμαι μεσα στο προγραμμα.
Υπάρχουν λοιπον καποια πραγματα να προσεξεις κ να σκεφτεις πριν αποφασισεις την αλλαγη, οπως: Επειδη εισαι επιλαχουσα μπορει να μην εχουν θεσεις στο σχολικο, να εχουν βγαλει δρομολογια (βγαινουν τις πρωτες 2-3 μερες που ξεκινανε να πηγαινουν τα παιδακια δηλαδη 1 μηνα περιπου πριν), που να μη μπορουν να σας χωρεσουν μεσα,(ΟΠΩΣ στη δικη μου περιπτωση την οποια κοντευω να διευθετησω ευτυχως) οποτε παλι να πρεπει να το πηγαινοφερνεις παλι εσυ και οι δικοι σου. Οποτε αν υπολογιζεις στη μετακινηση, σαν κινητρο για να αλλαξεις σχολειο, αν δεν εχεις αυτη την διευκολυνση γιατι να το κανεις? Μάθε πρωτα λοιπον αν προβλεπεται να υπαρχει θεση στο σχολικο για σας.
Επίσης πρεπει να δεις αν το ωραριο σε βολευει καλυτερα. Εμενα ας πουμε του δημοσιου δε με βολευε ετσι κι αλλιως αφου ξεκιναω 9 κ σχολαω περιπου 4, αυτο σημαινε πως επρεπε να ξεκιναμε πολυ πρωι για να την παω, μετα να χασομεραω μεχρι τις 9 απο δω κ απο κει, και το μεσημερι θα πρεπε να ειχα καποιον να παρει το παιδι απο κει ως τις 2μισι, πραγμα απιθανο γιατι η πεθερα μου κραταει το μωρο στο σπιτι μου οποτε δε μπορει να ειναι σε 2 σημεια ταυτοχρονα ( η μαμα μου μενει εκτος κρητης κ δεν εχουμε αλλον αμεσο συγγενη να βοηθαει.)
Οσο για το θεμα που λες με τις παρεες, δε ξερω ποσο ειναι το παιδακι σου αλλα πιστευω πως αν τελικα αποφασισεις να τον αλλαξεις, και αν ειναι σε μια ηλικια εως 2-3 ετων οπως ειναι η δικια μου, δεν εχει προλαβει να κανει φιλους που θα του λειψουνε, ειναι κατα τη γνωμη μου οπως οταν πανε σε παιδοτοπο που γνωριζουν παιδακια που μαλλον ειναι απιθανο να ξαναδουν αλλα δεν τους λειπουν να τα αναζητανε μετα!(καταλαβαινεις φανταζομαι τη λογικη που το λεω).
Φυσικα δε θα μιλησω για θεματα εγκατασταασεων ή που εχει καλυτερες δασκαλες η που τα προσεχουν πιο πολυ γιατι και στις 2 επιλογες δημοσιος η ιδιωτικος υπαρχουν καλα και ασχημα, που λιγο πολυ τα ξερουμε.

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι!

Μιράντα
01-10-10, 22:17
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Αν και η απόφαση ήταν δύσκολη τελικά θα το αφήσω στον δημόσιο.
Όσο γι αυτά "τα καλά και τα άσχημα" που λές, πόσο δίκιο έχεις...

ikas
01-10-10, 23:13
ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ!!!!!ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ??

Επειδη δυσκολευομαι να διαβασω 54 σελιδες,διαβασα μερικες αλλα δεν μπορεσα, καταλαβα οτι δικαιουμαστε να στειλουμε τα παιδακια μας παιδικο δωρεαν αν καποιοι στην περιοχη που μενουμε εχουν ενταχθει στοταγε προγραμμα οποτε πληρωνονται απο εκει σωστα?επισης εμεις παμε στον οργανισμο εργατικης εστιας της περιοχης μας και επιλεγουμε 5 σταθμους δημοσιους ή ιδιωτικους και αναλογα τα κρητηρια μαςεπιλεγουν ή οχι.νομιζω καλα τα παω ως εδω.τωρα εγω δεν εργαζομαι γιατιδεν εγω που να αφησω την μικρη οποτε πρεπει να εχω καρτα ανεργιας και εδω σωστα μαλλον.το προβλημα μου ειναι το εξης:

εγω θελω να στειλω την μικρη παιδικο το Σεπτεβριο του 2011 του χρονου δηλαδη ποτεπρεπει να ενδιαφερθω να παω να ρωτησω και τι ακριβως κινησης πρεπει να κανω?εγω μενω Καλλιθεα θα παω στην εργατικη εστια της περιοχης μου?(βλακωδης ερωτηση αλλα την κανω για να ειμαι σιγουρη)

SEFI1911
04-10-10, 10:40
sorry κατα λαθος το υπεβαλα το ερωτημα πριν τελειωσω,αλλα ας με διαφωτησει καποια!ευχαριστω

καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!
καταρχήν το πρόγραμμα ουσιαστικά δεν έχει να κάνει με την εργατική εστία.
Το συγκεκριμένο πρόγραμμά επιδοτήθηκε από την τότε υπουργό Πετραλιά για τα έτη 2008-2013 και δεν γνωρίζει κανείς τι θα γίνει από το 2013 και μετά.Τα έτη 2008-2009 το είχε αναλάβει η εργατική εστία αλλά φέτος 2010 το πήρε η ΕΕΤΑΑ.Του χρόνου ποιός ξέρει....
Αφορά μόνο γυναίκες,εργαζόμενες (εκτός Δημοσίου),αυτοαπασχολούμενες και άνεργες.
Οι αιτήσεις ξεκινάνε κάπου στα τέλη Μαίου με αρχές Ιουνίου (πρώτα κάνουν αίτηση οι δομές-παιδικοί σταθμοί για να μπουν στο πρόγραμμα και κατόπιν οι μητέρες)
Ετοιμάζεις όλα τα δικαιολογητικά και την αίτηση με τους παιδικούς σταθμούς που έχουν μπεί στο πρόγραμμα ανάλογα με τον Νομό διαμονής (ο μέγιστος αριθμός είναι 5 σταθμοί) και τα καταθέτεις στο χρονικό διάστημα που έχει οριστεί (περίπου 10 μέρες) Τα αποτελέσματα βγαίνουν τέλη Ιουλίου για τις μητέρες που δικαιούνται να μπουν και οι εγγραφή των παιδιών τουλάχιστον για φέτος ήταν 2 Σεπτεμβρίου - μετά μπορούν να ενταχθούν με σειρά προτεραιότητας οι επιλαχούσες μητέρες εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις στους σταθμούς που έχουν επιλέξει.
Πέρισυ όλα τα έγγραφα-δικαιολογητικά τα κατέθετες στην Εργατική εστία,φέτος στα ΚΕΠ της περιοχής σου ή τα έστελνες στα κεντρικά γραφεία της ΕΕΤΑΑ-Αθήνα.
Εάν τυχόν ανήκεις σε κάποια ειδική κατηγορία έχεις περισσότερα μόρια άρα περισσότερες πιθανότητες να ενταχθείς π.χ. διαζευγμένη,χήρα,πολύτεκνη,ΑΜΕΑ,μακροχρόνια άνεργη,συμβάσεις ορισμένου χρόνου κτλ.
Όλα τα έξοδα τα καλύπτει το πρόγραμμα για 11 μήνες (Σεπτέμβριος - Ιούλιος) και οι παροχές δεν είναι παντού οι ίδιες,διαφέρουν από παιδικό σταθμό σε παιδικό σταθμό.
Με λίγα λόγια από τις αρχές Μαίου να έχεις κατα νου να μπείς στο Internet ψάχνοντας σχετικό site με "Εναρμόνιση Οικογενειακής Ζωής" ή "Πρόγραμμα δωρεάν επιδότησης παιδικών σταθμών" ή να επισκεφτείς κάποιο ΚΕΠ για να ενημερωθείς για το πού,πότε και πώς - όπως ΟΛΕΣ μας φυσικά!
Ελπίζω να σε κατατόπισα αρκετά....

ZOUZOUNAKIA
04-10-10, 11:03
Εμένα μου ζητησαν εγγραφη αν και τους ανεφερα οτι ειμαι στο προγραμμα

maestria
04-10-10, 11:55
Tι κάνετε οι μάνες;;;

Αχ, σήμερα με τη βροχή, τα γεμάτα λεωφορεία που δε σταματάνε καν και τα ταξί που είναι ανύπαρκτα όταν τα θέλεις, έκανα 1,5 ώρα να πάω το μωρό στον παιδικό και να 'ρθω στη δουλειά!!!
ΣΧΟΛΙΚΟ του χρόνου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!

Για τις καινούριες να ξαναπούμε ότι ΔΕΝ υποχρεούμαστε να πληρώσουμε κάτι στις δομές, είναι όλο το πρόγραμμα ΔΩΡΕΑΝ, εκτός κι αν ζητήσεις κάτι που δεν ήταν στις παροχές (π.χ. μετακίνηση).

kikileuteris (καλά το 'γραψα;) ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ το μωράκι!!! :D

ZOUZOUNAKIA
04-10-10, 13:13
ΕΙΜΑΙ 2Η ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ!!!! ΚΑΝΟΥΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!! ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!! ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑ ΒΕΤΑ, ΟΝΤΩΣ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ... ΔΩΣΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΓΝΩΜΗ!

ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ. ΕΓΩ ΕΧΩ 2 ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 3 ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΠΡΟΝΗΠΙΑ.

ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ.

Εχω τον μικρο μου και εγω στο Σχολειο της Φύσης ενημερώστε με σας παρακαλω αν δωσατε εγγραφη γιατι εμενα μου ζητησε. Η δουλεια που κανουν ειναι οντως καλη , αλλα με ενοχλησε αυτο με την εγγραφη ( ο τροπος που το ζητησαν)

kikileuteris
04-10-10, 13:35
Εχω τον μικρο μου και εγω στο Σχολειο της Φύσης ενημερώστε με σας παρακαλω αν δωσατε εγγραφη γιατι εμενα μου ζητησε. Η δουλεια που κανουν ειναι οντως καλη , αλλα με ενοχλησε αυτο με την εγγραφη ( ο τροπος που το ζητησαν)

Σου τα ζήτησε η κόρη της Βέτας?

Γιατί και σε εμάς τα ζήτησαν από τον άντρα μου 80? αλλά όταν της είπε ότι από ΕΕΤΑΑ κτλ δεν τα δίνουν, δείτε τα λίγο καλύτερα κτλ, πήρε πίσω η Βέτα ολίγον αγριεμένη και παραπληροφορημένη από την κόρη και μίλησε μόνο για τη μετακίνηση, την οποία εδώ και καιρό παρακαλάμε να την πληρώσουμε!!!!!!!Την πληρώσαμε, και για εγγραφή δεν ξαναείπαν τπτ.Πιθανόν η κόρη να μη γνώριζε.

Πάντως η αλήθεια είναι πως από όλους, και εγώ βλέπω ότι κάνουν εξαιρετική δουλειά!(ήσασταν την Κυριακή στη συγκέντρωση?).
Παρατηρώ όμως προβλήματα οργάνωσης.Απλά κατά συμβουλή της μαμάκας κάνω υπομονή να δω τα αποτελέσματα.Κι όταν δω, θα γίνω κινητή διαφήμιση τους!Αν και ήδη είμαι για τον τρόπο δουλειάς;)

ikas
04-10-10, 22:40
ολη η ενημερωση για το τι δικαιολογητικα απαιτουνται, ποιοι παιδικοι ειναι στο προγραμμα κ.τ.λ γινεται στα ΚΕΠ?

ZOUZOUNAKIA
05-10-10, 11:25
Καλημέρα
Ισως είμαι κουραστικη αλλά η συμπεριφορά των υπεύθυνων στο θέμα της εγγραφής με έχει εξοργίσει. Το αποτέλεσμα βέβαια είναι ότι στο τέλο τα έδωσα γιατί δεν ήθελα να "ενοχληθεί" το παιδί. Τελικά η κα Βέτα σου είπε εσένα να μη την δώσεις την εγγραφή;

v & a
05-10-10, 11:46
καλημέρα

η εντολη τοποθετησης που πρεπει να παρουμε ειναι η παρακατω. τη κραταμε εμεις. σημειωνεται δε αυτο που εχω υπογραμισει με κιτρινο...αν δεν σας εχουν δωσει τετοιο τυπωστε το αν θελετε να τους δειξετε αυτο που λεει με το κιτρινακι... δε ξερω αν μπορω να κεφτω κατι αλλο για να μη κοροιδευουν πια το κοσμο!!!!http://www.freeimagehosting.net/uploads/f1dbda059a.jpg

v & a
05-10-10, 11:48
ολη η ενημερωση για το τι δικαιολογητικα απαιτουνται, ποιοι παιδικοι ειναι στο προγραμμα κ.τ.λ γινεται στα ΚΕΠ?
Του χρονου παλι ,μετα τον απριλιο αναζητησε το το προγραμμα ξανα. τωρα εχει κλεισει. Τοτε θα βγουν τα δικαιολογητικα και που θα τα καταθεσεις. επειδη ως τωρα καθε χρονο ειναι και αλλου δε μπορω να σου πω απο τωρα που και τι.... περσι ηταν στην εργ. εστια, φετος στην εεταα, ποιος ξερει που θα ναι σε ενα χρονο?

kikileuteris
05-10-10, 11:59
Καλημέρα
Ισως είμαι κουραστικη αλλά η συμπεριφορά των υπεύθυνων στο θέμα της εγγραφής με έχει εξοργίσει. Το αποτέλεσμα βέβαια είναι ότι στο τέλο τα έδωσα γιατί δεν ήθελα να "ενοχληθεί" το παιδί. Τελικά η κα Βέτα σου είπε εσένα να μη την δώσεις την εγγραφή;

Δε γίνεσαι καθόλου κουραστική!
Όταν το είπε η κόρη της στον άντρα μου κι εκείνος της επεσήμανε ότι είμαστε με τον ΕΕΤΑΑ και δεν πρέπει να πληρώσουμε κάτι, τον πήρε η Βέτα ενοχλημένη ελαφρά, ξεκαθάρισαν το θέμα της πληρωμής της μετακίνησης (αυτός ήταν ο λόγος που μιλούσαμε με την κόρη και μας ''θύμισε'' την εγγραφή) γιατί κυριολεκτικά τους κυνηγούσαμε να τους πληρώσουμε και δεν ξανα ανέφεραν κάτι.Εγώ πάντως δεν υπήρχε περίπτωση να πληρώσω.
Γιατί αν γινόταν το οτιδήποτε με το παιδί μου θα τους έκανα καταγγελία.
Εκνευρίζομαι αφάνταστα με την κοροϊδία.
Κι ενώ είμαι ευχαριστημένη από όλα αυτά που σου έγραψα στο πμ, βάζω τον άντρα μου όμως να μιλάει γιατί έχουμε προβλήματα συνεννόησης και οι ορμόνες μου με την εγκυμοσύνη βαράνε τιλτ και θα βριστούμε!

v & a
08-10-10, 10:11
καλημερα...
τα νεα μας ειναι πως τελικα το σχολικο μπορει να ερχεται μπροστα απο το σπιτι μας. :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Μας ειχαν πει να πηγαινουμε στη γωνια να την παιρνουμε.
Αυτο εγινε 1 φορα. Οταν ειδε ο οδηγος πως εκει που ειναι η γωνια δε μπορει να κανει στροφη επιτοπου για να γυρισει,ειπε στη πεθερα μου να πηγαινει λεει στην εκκλησια
(2 στενα πιο περα) να τη παιρνει. Μολις το μαθα εγινα τουρκος! Βεβαια ημουν σιγουρη πως κατι δεν ειχε καταλαβει καλα ο ανθρωπος για να τα λεει αυτα ηταν πολυ ασυναρτητα.
Ετσι ειπα στο συζυγο την 3η μερα που μου τη φερανε να ειναι εκει να τη παρει αυτος κ τους πει που ειναι το σπιτι κ αν φερουν επιπλεον αντιρρησεις
να τους εξηγησει γιατι η μαμα του δε μπορει να παιρνει το μωρο παραμασχαλα με βροχες η κρυα και να τρεχει 2 στενα πιο κει να παραλαβει τη μεγαλη.
Τελικα ηταν πολυ πιο ευκολο απο οσο νομιζα να τους πεισει αφου οπως το χα φανταστει αυτος δεν ειχε καταλαβει ποιο στενο ηταν ακριβως το σπιτι και νομιζε
πως ηταν ενας πολυ στενος δρομος (πρωην)μονοδρομος που βγαζει σε λεωφορο και μαλιστα απο την αντιθετη κατευθυνση!
Ολα καλα λοιπον με αυτο!

Με τα χρημματα που ζητησαν μαλλον μας ξεχασανε ως τωρα! για να δουμε!

τελικα, νιωθω πως γραφτηκα σε αυτο το φορουμ τη καταλληλη στιγμη παρολο που το παρακολουθουσα χρονια!!!! Αυτο το προγραμμα φετος της εεταα μου λυσε κανονικα τα χερια!

Εσεις κοριτσια ολα καλα με τα παιδακια σας στους σταθμους?

mama-chris
13-10-10, 23:40
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ .

ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΥΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝΕ ΣΥΜΒΕΛΗΜΕΝΟΙ ΠΕΡΣΥ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΖΩΗΣ".ΕΨΑΞΑ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΕΣΠΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΥΣ ΒΡΕΦΟΝΗΙΑΚΟΥΣ.

kikileuteris
14-10-10, 08:21
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ .

ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΥΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝΕ ΣΥΜΒΕΛΗΜΕΝΟΙ ΠΕΡΣΥ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΖΩΗΣ".ΕΨΑΞΑ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΕΣΠΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΥΣ ΒΡΕΦΟΝΗΙΑΚΟΥΣ.

Στο www.eetaa.gr

Τι κάνετε κορίτσια καλημέρα!Εμείς από τότε που ξεκινήσαμε παιδικό επειδή βγήκαμε τελείως εκτός προγράμματος κα΄νυομε νούμερα στο βραδυνό ύπνο!Ελπίζω σιγά σιγά να στρώσει!

v & a
14-10-10, 13:44
Στο www.eetaa.gr (http://www.eetaa.gr)

συγκεκριμενα ΕΔΩ ΠΑΤΑ (http://www.eetaa.gr/paidikoi_stathmoi/2010-07-30_oristika-gynaikwn/index_domes.html) κ επελεξε το νομό που θελεις!

kalamaraki
25-10-10, 22:45
Καλησπέρα σας κορίτσια....
Σας εχω νεα!! Σημερα το απογευμα με πηραν τηλεφωνο απο παιδικο σταθμό να με ρωτήσουν...αν θελω η κορη μου να παει σε αυτους παιδικο, γιατι λεει το παλαιψαν και το κέρδισαν, να καλυφθουν οι θεσεις που εμειναν κενες σε διαφορους σταθμους και τους εδωσαν τη λιστα με τις επιλαχουσες και τις παιρνουν τηλέφωνο μια μια!!!!
Εγω βεβαια αρνήθηκα με γελια....γιατι βρισκομαστε κοζάνη

v & a
25-10-10, 23:15
καλα ο σταθμος που ητανε? στη κρητη???:p οτι ναναι παιρνουν ε? να μη μεινουν κενες οι θεσεις κ χασουν τα λεφτα τους?

kalamaraki
25-10-10, 23:28
καλα ο σταθμος που ητανε? στη κρητη???:p οτι ναναι παιρνουν ε? να μη μεινουν κενες οι θεσεις κ χασουν τα λεφτα τους?

Οχι καλε....εγω εκανα την αιτηση οσο ημουν Θεσσαλονικη....εκει σκοπευα να μεινω...αλλα δεν μας πηραν...με εστειλαν και μενα αναπληρώτρια κοζάνη...και τελικα ειμαι κοζάνη με την μικρη μου... για αυτο εβαλα τα γέλια!

Ioanna D.
27-10-10, 20:06
Καλησπέρα και περαστικά στους αρρωστούλιδες!
'Έχω να κάνω μία "χαζή" ερώτηση, αλλά πολύ σημαντική!
Την -Υποβολή αίτησης συμμετοχής – δήλωσης για το πρόγραμμα «Εναρμόνιση
Οικογενειακής και Επαγγελματικής ζωής»
μπορώ να την κάνω από τώρα για του χρόνου?

v & a
28-10-10, 15:15
οχι...βγαινει γυρω στον απριλιο μαιο αρχικα η αιτηση για το ποιοι σταθμοι θελουν να ενταχθουν. μολις τελειωσει αυτο ξεκινανε οι αιτησεις συμμετοχης οι δικες μας... τελιωνουν ιουλιο ( αν ειναι καθε χρονο οπως περσι)...

Ioanna D.
29-10-10, 12:02
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Να χαίρεσαι τα κοριτσάκια σου!

sisicat
30-10-10, 01:29
Με πήρανε και μένα από την ΕΕΤΑΑ προχθές ότι μας παίρνουνε. Τους πήρε λίγο καιρο βέβαια! Πάνω που το είχα πάρει πλέον απόφαση. Και ξαφνικά με έπιασε τρελή ανησυχία από το πού να στέλνω το μωρό μου να κολλήσει αρρώστιες (τώρα είναι με τη γιαγια) μέχρι κάτι τρελές ιστορίες που μου έλεγε μια φίλη για έναν παιδικό που δούλευε. Ότι λέει τα μωρά τα άλλαζαν πάνα πάνω στο πλακάκι, ότι οι κοπέλες δοκίμαζαν από το φαγητό των παιδιών και μετά τα έδιναν να τρώνε από το ίδιο κουτάλι, ότι τα φώναζαν άσχημα και άλλα τέτοια τρελά!! Βέβαια έχω αποφασίσει να τον στείλω και θέλω να ελπίζω ότι όλα αυτά ήταν τρελά περιστατικά ενός μεμονωμένου σταθμού κάποιου βλαμένου ιδιοκτήτη που δεν ξέρει τί του γίνεται!!! Ελπίζω το μωράκι μου να μήν υποφέρει!!!!!

kikileuteris
30-10-10, 01:38
Με πήρανε και μένα από την ΕΕΤΑΑ προχθές ότι μας παίρνουνε. Τους πήρε λίγο καιρο βέβαια! Πάνω που το είχα πάρει πλέον απόφαση. Και ξαφνικά με έπιασε τρελή ανησυχία από το πού να στέλνω το μωρό μου να κολλήσει αρρώστιες (τώρα είναι με τη γιαγια) μέχρι κάτι τρελές ιστορίες που μου έλεγε μια φίλη για έναν παιδικό που δούλευε. Ότι λέει τα μωρά τα άλλαζαν πάνα πάνω στο πλακάκι, ότι οι κοπέλες δοκίμαζαν από το φαγητό των παιδιών και μετά τα έδιναν να τρώνε από το ίδιο κουτάλι, ότι τα φώναζαν άσχημα και άλλα τέτοια τρελά!! Βέβαια έχω αποφασίσει να τον στείλω και θέλω να ελπίζω ότι όλα αυτά ήταν τρελά περιστατικά ενός μεμονωμένου σταθμού κάποιου βλαμένου ιδιοκτήτη που δεν ξέρει τί του γίνεται!!! Ελπίζω το μωράκι μου να μήν υποφέρει!!!!!

Πάντα υπάρχουν και οι κακοί σταθμοί.
Η κουμπάρα μου, βρεφονηπιοκόμος, έχει πάει σε πολλούς και μόνο σε ένα στην Τούμπα της έτυχαν περίεργα.Τα είχαν τα παιδιά όλη μέρα στο ρηλάξ, και έκλαιγαν και δεν τα έπαιρναν ποτέ και όταν εκείνη διαμαρτυρήθηκε για τις συνθήκες αυτές, απλά την έδιωξαν κακήν κακώς!
Όταν λέω διαμαρτυρήθηκε,εννοώ ότι τους πρόεινε κάποιες ενναλλακτικές για να απασχολούνται τα μωρά!

v & a
30-10-10, 11:05
καλημερα
η αληθεια ειναι πως με τα πολυ μικρα και τα μωρακια ποτε δε μπορεις να εισαι σιγουρος τι συμβαινει εκει οταν εσυ...δεν εισαι εκει!
Ο παιδικος σταθμος ειναι εμπειρια και για το παιδι αλλα και για μας.
Αλλα ειναι η καλυτερη περιοδος ωστε να κολλησει το παιδακι σου αρρωστιες αυτο ειναι σιγουρο απο 1ο χερι και ιδια πειρα...ξερετε με ποση συχνοτητα τα μικρα ανταλλαζουν τις πιπιλες τους? και με ταχυτητα αστραπης ΔΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΜΗ κι εχουνε αρπαξει απο κατω πιπιλα. δε ξερω ποση αναγκη εχετε για να τα στειλετε αυτη τη περιοδο αλλα αμα εχετε γιαγιαδες που μπορουν να τα κρατησουν η πολυ μωρο στο σπιτι, προτιμηστε το να το κρατησετε σπιτι (εγω περσι δε την πηγα επειδη ειχα νεογεννητο) γιατι να εχεις ενα παιδακι η μωρο να γκρινιαζει 3-4 η 5 βδομαδες (τοσο εχουμε φτασει εμεις τωρα) αρρωστο δεν ειναι οτι καλυτερο για την ψυχικη ηρεμια ουτε τη δικη σου ουτε του παιδιου ... αλλωστε μεχρι να προσαρμοστει το παιδι στο σταθμο( στη προσαρμογη τα στελνεις πχ μια ωρα τη μερα και αναλογα την αυξανεις, πραγμα πολυ αβολο πρακτικα, γιατι πρεπει να πηγαινοερχεσαι να πηγαινει κ να παιρνεις το παιδι) θα ειναι χριστουγεννα και μετα απο τα χριστουγεννα που σταματανε, ισως θελει παλι προσαρμογη (τα μικρα ιδιως) η μιση χρονια θα εχει φυγει. Οι σταθμοι θελουν να παρουν τα χρημματα γιαυτο και καιγονται τωρα κ καλουν τις μαμαδες τετοια εποχη, αλλα αυτο εχει ολα τα μειον που μπορει να εχει ενα ξεκινημα τωρα στον παιδικο μετα απο 2 μηνες εναρξης της κανονικης χρονιας. ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ υπαρχει μεγαλη αναγκη δε το συζηταω κι εγω θα το στελνα το παιδι ΑΝΕΤΑ, αλλα εμενα ειναι πιο μεγαλη σχεδον 3 και μου λεει τι γινεται εκει και πως περνανε οποτε πανω κατω γνωριζω, βεβαια φερνει και τις ιωσεις και τις κολλα και η μικρη που μενει σπιτι.
Πιστευω πως καταλαβαινετε πως αυτη τη στιγμη στους σταθμους δε νοιαζεται κανεις για να εξυπηρετησει μας η τα παιδακια μας αλλα πως δεν θα χασουν χρηματα με το να χουν κενες θεσεις...
αυτα...

nirma
01-11-10, 11:49
Καλησπέρα σας κορίτσια....
Σας εχω νεα!! Σημερα το απογευμα με πηραν τηλεφωνο απο παιδικο σταθμό να με ρωτήσουν...αν θελω η κορη μου να παει σε αυτους παιδικο, γιατι λεει το παλαιψαν και το κέρδισαν, να καλυφθουν οι θεσεις που εμειναν κενες σε διαφορους σταθμους και τους εδωσαν τη λιστα με τις επιλαχουσες και τις παιρνουν τηλέφωνο μια μια!!!!

Κι εγώ θέλω!!! :(:(:(

εμένα δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο. Μήπως να το ψάξω μόνη μου?

και δηλαδή το ΕΕΤΑΑ δεν έχει πρόβλημα :rolleyes:

kalamaraki
01-11-10, 11:53
Κι εγώ θέλω!!! :(:(:(

εμένα δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο. Μήπως να το ψάξω μόνη μου?

και δηλαδή το ΕΕΤΑΑ δεν έχει πρόβλημα :rolleyes:

Ναι αλλα δεν με πηραν απο τους σταθμους που ειχα επιλέξει....
Με πήραν απο εναν στο ραδιο σιτυ...καμια σχεση δηλαδη , απο οτι κατάλαβα δωσανε σε αυτους που ειχαν κενες θεσεις τα ονοματα των επιλαχόντων και εκεινες αφου εβλεπαν που μεναμε μας επαιρναν τηλ, με την λογική να ειναι σχετικά κοντά....

nirma
01-11-10, 12:03
Με πήραν απο εναν στο ραδιο σιτυ...καμια σχεση δηλαδη , απο οτι κατάλαβα δωσανε σε αυτους που ειχαν κενες θεσεις τα ονοματα των επιλαχόντων και εκεινες αφου εβλεπαν που μεναμε μας επαιρναν τηλ, με την λογική να ειναι σχετικά κοντά....

ουτε αυτό με χαλάει....

Αρκεί να πάει και η μικρή. Μπορεί έτσι να καταφέρουμε να πάμε και την μεγάλη.
Διότι έχουμε αυτό το πρόβλημα τελικά. Η μεγάλη (η Αριάδνη) μας ανακοίνωσε ότι δεν θα πάει στον παιδικό, γιατί όταν φεύγει η Δανάη (η μικρή) κλαίει.:shock::shock::shock:

poukis
01-11-10, 14:53

Με ειχανε παρει πριν απο 1μηνα κ κατι για εναν απο τους παιδικους που ειχα δηλωσει αλλα δεν τον πηγα,γιατι τον εχω ξεκινησει σε εναν στην γειτονια κ δυσκολεύτηκε πολυ να προσαρμοστη κ δεν ηθελα να ξαναμπω σε αυτη την διαδικασια.Ανημερα τις 28Οκτωβριου με πηραν τηλ απο εναν παιδικο που δεν ηταν της επιλογης μου κ με ειπαν οτι ειναι κοντα στο μακεδονια παλλας,υπεθεσα οτι ειναι αυτος που πηραν κ εσενα.

nirma
01-11-10, 15:34

Στην περιοχή μου έχω βρει έναν σταθμό που έχει κενές θέσεις του προγράμματος. Εγώ όμως δεν τον είχα επιλέξει αυτόν τον σταθμό, αφού είχα βρει ήδη πέντε που με βόλευαν περισσότερο.

Πήρα λοιπόν τηλέφωνο στο εεταα και τους το είπα αυτό.
Μου λένε "μπα... δεν μπορεί να γίνει τίποτα αφού δεν τον έχετε επιλέξει" :oops::oops::oops:

μετά από αρκετές διευκρινήσεις και αφού τους είπα και το δικό σου παράδειγμα kalamaraki (ευχαριστώ πολύ:p:p:p) μου είπαν ότι μπορώ να στείλω φαξ και να ζητήσω να πάω στον συγκεκριμένο σταθμό εφόσον υπάρχει θέση και μάλλον θα γίνει:shock::shock::shock:

λέτε να τα καταφέρω?:roll:

chryssa77
01-11-10, 16:06
Κορίτσια καλησπέρα.Τυχαία έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα και διάβασα λιγάκι.Δυστυχώς δεν το είχα δει νωρίτερα ούτε είχα ακούσει σχετικά με αυτό.Και απ'ότι βλέπω μάλλον η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων έχει λήξει.Υπάρχει καμία περίπτωση αν κάνω μια προσπάθεια να έχω αποτέλεσμα? ενημερώστε με αν θέλετε όσες γνωρίζετε καλά γύρω απ'το συγκεκριμένο θέμα,γιατί με ενδιαφέρει.
Ευχαριστώ!

kalamaraki
01-11-10, 16:27
Στην περιοχή μου έχω βρει έναν σταθμό που έχει κενές θέσεις του προγράμματος. Εγώ όμως δεν τον είχα επιλέξει αυτόν τον σταθμό, αφού είχα βρει ήδη πέντε που με βόλευαν περισσότερο.

Πήρα λοιπόν τηλέφωνο στο εεταα και τους το είπα αυτό.
Μου λένε "μπα... δεν μπορεί να γίνει τίποτα αφού δεν τον έχετε επιλέξει" :oops::oops::oops:

μετά από αρκετές διευκρινήσεις και αφού τους είπα και το δικό σου παράδειγμα kalamaraki (ευχαριστώ πολύ:p:p:p) μου είπαν ότι μπορώ να στείλω φαξ και να ζητήσω να πάω στον συγκεκριμένο σταθμό εφόσον υπάρχει θέση και μάλλον θα γίνει:shock::shock::shock:

λέτε να τα καταφέρω?:roll:

Αχ τελεια Νιρμα!! Μακάρι να τα καταφέρετε και να πατε τελικα σταθμο! Αυτη μου ειπε το ονομα του σταθμου αλλα δεν το συγκράτησα, αλλα θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι την ρωτησα που κοντα ειναι και μου ειπε οτι ειναι στο ραδιο σιτυ...και λεω απο μεσα ε σχετικα κοντα με καλαμαρια!
Θα περιμενω νεα να μας πεις τι εγινε!!
Καλη επιτυχία!!

pocoyo
01-11-10, 20:51
εμεις θα προσπαθησουμε να γραφτουμε στο προγραμμα απο την καινουργια χρονια .....καλε χρυσα γιατι εχεις τα γενεθλια του γιου μου ως τικερακι;;;;;;;;;;;; 29-12-2008!!!!!!!!!!!!!

ekotsifi
03-11-10, 17:44
κορίτσια για πείτε μου, που το ψάχνω αυτό περι επιδότητσης ?? με ενδιαφέρει το θέμα

eleni2008
04-11-10, 08:43
Kαλημέρα κι από μένα!
Καλαμαράκι, έλα να κάνουμε παρέα!!
Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε εμενα..
Χθες το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο από τον ένα και μοναδικό σταθμό που είχα δηλώσει(Int. baby college) και μου είπαν πως είμαι επιλαχούσα και αν θέλω να πάω το παιδί. Φυσικά τους είπα όχι και τους ευχαρίστησα.

Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά, επειδή το κοριτσάκι μου ξεκίνησε και πάει ήδη σε άλλο σχολειο δεν είναι κρίμα να το αλλάξω και να το πάω αλλού, πάνω που προσαρμόστηκε και τα πάει τόσο καλά;
Από τη μια το μετάνιωσα που είπα όχι και από την άλλη θεωρώ πως είναι αντιπαιδαγωγικό να το πηγαίνω από δω κι από κει.
Τι λέτε κι εσείς βρε κορίτσια;

μαμαλευτερακι
04-11-10, 08:52
Kαλημέρα κι από μένα!
Καλαμαράκι, έλα να κάνουμε παρέα!!
Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε εμενα..
Χθες το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο από τον ένα και μοναδικό σταθμό που είχα δηλώσει(Int. baby college) και μου είπαν πως είμαι επιλαχούσα και αν θέλω να πάω το παιδί. Φυσικά τους είπα όχι και τους ευχαρίστησα.

Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά, επειδή το κοριτσάκι μου ξεκίνησε και πάει ήδη σε άλλο σχολειο δεν είναι κρίμα να το αλλάξω και να το πάω αλλού, πάνω που προσαρμόστηκε και τα πάει τόσο καλά;
Από τη μια το μετάνιωσα που είπα όχι και από την άλλη θεωρώ πως είναι αντιπαιδαγωγικό να το πηγαίνω από δω κι από κει.
Τι λέτε κι εσείς βρε κορίτσια;
Αχ δύσκολα τα πράγματα κ εμείς έτσι αλλά ευτυχώς τον σταμάτησα μονο 2 μερες πήγε στον πρώτο γιατί γέννησα κ έτσι θα πάει από την νεα χρονιά στο καινούργιο σχολειό άλλα κρίμα γιατί αρνήθηκες τόσα χρήματα θα γλύτωνες δεν ξέρω όμως ν έχει προσαρμοστεί στον πρώτο το παιδάκι σου μπέρδεμα είναι

eleni2008
04-11-10, 09:22
Αχ δύσκολα τα πράγματα κ εμείς έτσι αλλά ευτυχώς τον σταμάτησα μονο 2 μερες πήγε στον πρώτο γιατί γέννησα κ έτσι θα πάει από την νεα χρονιά στο καινούργιο σχολειό άλλα κρίμα γιατί αρνήθηκες τόσα χρήματα θα γλύτωνες δεν ξέρω όμως ν έχει προσαρμοστεί στον πρώτο το παιδάκι σου μπέρδεμα είναι

Ναι βρε, το καημένο έχει προσαρμοστεί πλήρως.
Μου λέει πόσο αγαπάει τη δασκάλα της και έχει κάνει τεράστια πρόοδο όσον αφορά το φαγητό και τις παρέες και γι'αυτό αιτία είναι μόνο η δασκάλα της που ασχολείται πάρα πάρα πολύ!

v & a
04-11-10, 10:11
Καλημερα σας κοριτσια...
Εγω θα το σταματουσα το παιδι, και θα το πηγαινα με το προγραμμα ΜΟΝΟ αν ηταν ο σουπερ σταθμος του προγραμματος και ακουγα πολυ καλα λογια απο ολους, και αυτος που πηγαινε ηδη ετσι κι ετσι ή λυση αναγκης... αλλωστε το σκεφτομαι ως εξης: εμενα δεν εκανε καν περιοδο προσαρμογης και απο την 1η μερα ηταν μια χαρα και με την ωρα που την αφησα και δεν εκλαιγε να μας ζητησει και λοιπα (γενικα δηλαδη)... αλλα αληθεια ειναι πως τη δασκαλα που εχουμε τωρα δεν την αλλαζουμε...

ΑΛΛΟ! ΣΑΣ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΛΕΣΕΙ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ? ΕΜΑΣ ΕΧΘΕΣ! ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΑ....

Λοιπον...δε σας τα λεω με σειρα που εγιναν αλλα οπως τα θυμαμαι

Μας ειπαν πως η συμβαση με τον εεταα δεν εχει υπογραφτει ακομα και οι σταθμοι δεν εχουνε παρει λεφτα. (δε ξερω γιατι θεωρησε πως πρεπει να μας το πει, μαλλον γιατι ο αντρας μου της ειπε πανω σε ενα παραπονο που ειχε μια μαμα "κι εσεις επιχειρηματιας ειστε, τη δουλεια σας κανετε"...)

Συμβιβαστηκαμε αρχη του χρονου που μας ειπαν να μη φερνουμε τσαντες γιατι εφερναν ολα κατι "γομαρια" και ειχαν προβλημα χωρου (ποιος ξερει τι ειχανε μεσα) αλλα...ΝΑ φερνουμε σακουλες (ασχολιαστο) αν θελουμε να δωσουμε κατι μαζι στο παιδι. βρηκα μια πολυ ομορφη τσαντουλα χοντρο ναυλον σαν των καταστηματων, μικρη ανθεκτικη στο νερο και της τα βαζω εκει μεσα.Καποιοι γονεις θελουνε τα παιδια τους να μην εχουν τσαντα (εχω δει καποια που επιμενουν να φερνουνε τις τσανταρες τους)...και ηθελαν να συνενοηθουμε ολοι να μην εχουνε τα παιδακια μας τσαντες διοτι λεει καποια ζηλευουν. Δε μπορεσα να καταλαβω αυτη τη λογικη αλλα δε νομιζω να την ακολουθησω.Εγω πχ, θα της βαλω να φαει μια μπανανα σε περιπτωση που δεν ακουμπησει το φαι της μερας.
Αλλιως τι? να την αφησω νηστικια τελειως απο τις 9 ως τις 3? ΟΤΑΝ θα λεει στη δασκαλα της πειναω, τι θα της δωσει να φαει? και τη μπανανα που θα τη βαλω? στη τσεπη του παιδιου? (μη γελασετε το ακουσα κι αυτο!) θελει το παιδι μια τσαντα οπως και να χει...

Επισης να μη φερνουμε παγουρινα γιατι τους δινουνε να πιουν απο ποτηρακια μιας χρησεως.οκ αυτο πειτε το δεχομαι αν και πολυ φοβαμαι πως θα χυνει το μισο πανω της...

Θυμαστε που σας ειχα πει πως ειναι λιγα παιδακια στη ταξη? χαχα Ναι καλα!!!! κουνια που με κουναγε ε?Εγω ειχα παει πολυ νωρις, πριν παει το πουλμαν και ...εχανα τα μισα παιδακια! ειναι 24 παιδακια! ΚΑΙ η ταξη μας φανηκε σε ολους μικρη για τοσα παιδακια. καπου 30 τετραγωνικα και ισως να λεω πολλα. Φυσικα μας ενημερωσαν πως οι αιθουσες ειναι οσο επιτρεπει ο νομος και αλλες μαμαδες μας ειπαν πως και στους δημοσιους ειναι γυρω στα 30 παιδια, γιατι τα χαν παει και ηξεραν.Μας εξηγησαν πως ποτε δεν ειναι 24 παιδακια για τοσες ΠΟΛΛΕς ωρες μαζι ταυτοχρονα, κανα 3 ωρο να ειναι ολα γιατι εχουν 3 ωρες προσελευσης και αποχωρησης.
Καποια παιδακια μενουν 3 ωρες ή 4 ωρες στο σταθμό. ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ φορες καποια δεν ερχονται (αυτο το πιστευω αν κρινω ποσο καιρο ηταν αρρωστη η δικια μου).

Οσο για τα πραγματα που θα επρεπε να εχουν στη ταξη τους για να απασχολουνται (υλικα) μας φανηκαν πολυ λιγα! ομως στο τοιχο ειδα κατασκευες,και λοιπα αρκετα που εχουν φτιαξει, η μαζι με τη δασκαλα, οποτε φανταζομαι πως ειναι ευτυχισμενα με οσα εχουν!(μπορει και καποια να τα χαν μαζεψει λογω συγκεντρωσης γιατι κι εγω θυμαμαι περισσοτερα)

Οι εξαερισμοι στο ταβανι ηταν σε κακο χάλι χνουδι και λοιπα και ολοι καναμε παρατηρηση γιαυτο.Της φανηκε κ αυτης πολυ περιεργο γιατι ολοι οι αλλοι στις αλλες αιθουσες ηταν καθαροι,τους ειδαμε μετα με τα ματια μας. Μας ειπε πως σημερα θα καθαριστουν και πως ειχαμε δικιο.

Μας ενημερωσαν πως μιση ωρα καθε μερα παιζουν στην αυλη και μετα πλενουν χερακια και μπαινουν για μεσημεριανο. τα ταιζουν γθρω στις 12-12 μισι γιαυτο λυσανε ολα στη πεινα μολις γυρνανε σπιτι... (το συζητουσαμε οι γονεις αυτο εχθες σαν παραξενο...) μας φανηκε λιγη η μιση ωρα αλλα λενε πως τα παιδια μετα το μισαωρο "παιρνουν αερα" (με αλλα λογια μας το παν αλλα αυτο εννουσαν) και δεν μπορουν να τα βαλουν μετα σε μια σειρα. παιδαγωγικως λεει η μιση ωρα ειναι οκ.

Ο τοιχος σε καποια σημεια ηταν ξεφτισμενο το χρωμα (γυψοσανιδα) και με σημαδια απο blue tak και σελοτειπ...Μας ειπαν πως δε μπορει να τον βαφει πολυ συχνα γιατι τα παιδια θα μυριζουν τις μπογιες. θεωρητικα τους βαφει τα χριστουγεννα-πασχα-καλοκαιρι, οτι γινει στο ενδιαμεσο μαλλον μενει ετσι.Βασικα αυτo με το τοιχο δε με ενοχλει και πολυ και δε ξερω αν θα πρεπε. το να ειναι φρεσκοβαμμενος ενας τοιχος λιγο με ενδιαφερει. ηταν αλλες μαμαδες που θελανε να ψαξουν να βρουνε τα κριτηρια που ενας σταθμος γινεται δεκτος στο προγραμμα κλπ κλπ. εγω ομως δε τα δα ετσι τα πραγματα και τους το ειπα. απο τη στιγμη που το παιδι μου ξυπναει και θελει να παει σχολειο, ο τοιχος δε με νοιαζει.

Για το δικο μου το παιδι προσωπικα η δασκαλα ( η οποια γενικα παραδεκτο ειναι πολυ καλη στη δουλεια της με τα παιδια μας) μας ειπε πως στην αρχη ηταν λιγο περισσοτερο δυναμικη και μαλωνε με μερικα παιδακια αλλα το τελευταιο καιρο εχει στρωσει πολυ και δεν εχει κανενα παραπονο, εχει αρχισει κ τρωει κιολας. ειναι "αρχηγικος τυπος" και μου ειπε πως ειναι κι αλλο ενα κοριτσακι πολυ δυναμικο και εκει ηταν το θεμα..."επικρατησης!!!"(οπως στις φυλες τα αρχαια χρονια, η στο ζωικο βασιλειο....το ενστικτο του πρώτου!)

... δεν ειχα ομως αμφιβολια για το παιδι μου πως τα παει καλα. φαινεται πως εχει ηρεμισει και απο τη συμπεριφορα της στη μικρη μας που εχει αρχισει να την δεχεται στο παιχνιδι της και να μην ειναι αποτομη μαζι της τοσο πολυ!

αυτα, και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα, απλα αμα σας καλεσουν κι εσας σας ειπα τι ειδαμε εμεις να ξερετε τι να προσεξετε!!!!

nirma
05-11-10, 10:32
Κοριτσια δεν θα το πιστέψετε....

Μ Α Σ Π Η Ρ Α Ν !!!!!!:p:p:p:p:p

Τελικά τα κατάφερα. Ο επιμένων νικά!!!

και μας πήρε ο ίδιος σταθμός που έχω και την μεγάλη μου, οπότε θα πάνε μαζί:lol:

Είμαι πολύ χαρούμενη :p

nirma
05-11-10, 10:56
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια....:p

Ευτυχώς που με ταρακουνήσατε λιγάκι και το έψαξα....;)

Βρε καλαμαρακι, εκεί που είσαι δεν υπάρχει παιδικός με άδειες θέσεις?
Για κοίτα λίγο, μπορεί να σε πάρουν κι ας μην τον έχεις δηλώσει.

Κι εγώ δεν τον είχα δηλώσει τον συγκεκριμένο, απλά έμαθα ότι έχει κενές θέσεις, τους είπα ότι ενδιαφέρομαι, έστειλα κι ένα φαξ στο εεταα και ...έγινε.;)

Για κοίτα λίγο, αφού απ'ότι θυμάμαι έχεις αρκετά μόρια (σίγουρα περισσότερα από μένα):mrgreen::mrgreen::mrgreen:

maestria
05-11-10, 10:59
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια....:p

Ευτυχώς που με ταρακουνήσατε λιγάκι και το έψαξα....;)

Βρε καλαμαρακι, εκεί που είσαι δεν υπάρχει παιδικός με άδειες θέσεις?
Για κοίτα λίγο, μπορεί να σε πάρουν κι ας μην τον έχεις δηλώσει.

Κι εγώ δεν τον είχα δηλώσει τον συγκεκριμένο, απλά έμαθα ότι έχει κενές θέσεις, τους είπα ότι ενδιαφέρομαι, έστειλα κι ένα φαξ στο εεταα και ...έγινε.;)

Για κοίτα λίγο, αφού απ'ότι θυμάμαι έχεις αρκετά μόρια (σίγουρα περισσότερα από μένα):mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Κορίτσι σε ποιον; Δεν πιστεύω να 'σαι κι εσύ σε καμιά Καραμελίτσα; Γιατί θα γίνουμε πολλές στο τέλος!

kalamaraki
05-11-10, 11:09
Λεπον...........πηρα την ΕΕΤΑΑ στην αθηνα εννοειτε.........
και μου λεει δεν γινεται μεταξυ νομών η μεταφορα επιλαχουσας κτλπ
αλλα μου λεει επειδη εισαι περίπτωση θα ρωτήσω την προισταμενη να δουμε τι μπορουμε να κανουμε.................
Καντε τον σταυροοοοοοοοοοοοο σας πλιιιιιιιιιιιιιιιιζ
θα την παρω σε μια ωρα να με πει..................

maestria
05-11-10, 11:10
Νιρμα μου μεσω του προγράμματος δεν γινεται γιατι δηλωσα Θεσσαλονικη... δεν μπορω να πεταχτω τωρα κοζάνη...Λες να τους ρωτησω στην ΕΕΤΑΑ....?

Και δεν τους ρωτάς; Αν έχει θέσεις γιατί να χαθούνε τα χρήματα;;!!!
Μπορείς να τους πας ένα χαρτί απ' τη Β/θμια ή Α/θμια που να λέει ότι τοποθετήθηκες εκεί για φέτος!

kalamaraki
05-11-10, 11:15
Κάντε καντε το σταυρο σας.............!!
Της το ειπα οτι ειμαι αναπληρωτρια και οτι με τοποθετησαν στις 10/9 Κοζάνη, εδειξε να ενδιαφερεται, και μου ειπε ασε με λιγο να το συζητήσω με την προισταμενη να δουμε.....
Μακαρι θεουλη μου γιατι και η μικρη λιγο θα ξελαμπικάρει,,,,,ολο με την μαμα μου και τους παπουδες καθεται , εχει και κρυο...δεν παμε πολλες βολτες....μονο στον παιδοτοπο...

v & a
06-11-10, 22:44
Kalamaraki τι έγινε τελικά με την ΕΕΤΑΑ? Μη μας κρατάς σε αγωνία!
kalamaraki εγω πιστευω πως για να ενδιαφερθηκε η κυρια στην εεταα θα σε βολεψουνε...πραγματικα, στελνω ολη τη θετικη ενεργεια μου! αντε να βολευτεις να ξελαμπικαρει και το παιδακι σου..ολα καλα ευχομαι!
Καλα εχει εκει ιδιωτικο με 180 ευρω???εμας εδω εχουνε το καλυτερο για βρεφη 370 και για ανω των 2μισι 250!!!!μιλαω για σοβαρους σταθμους βεβαια... (*αν ειχε 180 ο σταθμος δε θα καιγομουν τοσο πολυ να μπω με το προγραμμα οταν εμαθα πως ειμαι επιλαχουσα! αλλο ομως 180 κι αλλο 350!)

alicia
07-11-10, 22:33
Γεια σε ολες τις μανουλες επιδοτουμενες και μη! Με πηραν σημερα τηλ. απο παιδικο που ειχα δηλώσει ( μα Κυριακάτικα ?)Ελειπα , ειδα την κληση όταν επέστρεψα και ευτυχως πηρα τηλ.Η κυρία που το σηκωσε μου ειπε να πάρω αυριο τηλ στον παιδικό,δεν ηξερε λεπτομερειες. Λέτε να μας πάρουν? Έχω μεγάλο αγχος γιατι δεν μπορω να εργαστω αν δεν βολεψω το μικρο μου. Καλαμαράκι εύχομαι του χρόνου να ναι όλα καλύτερα για σενα αντε να σπασει η γκαντεμια!

nirma
09-11-10, 09:55
Οχι βρε..........εμεις οι σαλονικιες θα μαζευτουμε για καφεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!! Κερασμενο εννοειτε!!
Αλλα κατσε γιατι και την αλλη φορα ετσι ειχα χαρει και μετα εφαγα την πατατα να......
οποτε χαμηλο προφιλ για μια ωρα......

πολύ χάρηκα που το ψάχνεις....
Νομίζω ότι θα τα καταφέρεις, μην το αφήσεις.
Πρέπει να γίνεις λίγο "γραφική":twisted::twisted::twisted: ....καταλαβαίνεις???

Εγώ τελικά συνεννοήθηκα με μία κυρία στο εεταα που την βρήκα κατά τις 3 το μεσημέρι στο τηλέφωνο και μου είπε ότι για να είναι εντάξει κι αυτή να στείλω το φαξ. Αφού το έστειλα, με πήραν τηλέφωνο μετά από δύο ημέρες:shock::shock::shock:.

Όσο για το ουισκάκι.... μπορούμε να κάνουμε "Κοζάνη για τσίπουρα" :D
Έχω ακούσει ότι έχετε όμορφα πράγματα εκεί.

Καλή επιτυχία!!!!

μπουρμπουλη
09-11-10, 13:01
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΕΦΙΚΟ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΟΥ ΥΠ.ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ Κ ΣΕ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΣΤΟ ΤΕΒΕ?????

v & a
09-11-10, 14:03
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΕΦΙΚΟ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΟΥ ΥΠ.ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ Κ ΣΕ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΣΤΟ ΤΕΒΕ?????
το προγραμμα αυτο που ειμαστε εμεις δεν ειναι για δημοσιους. για Ελ. επαγγελματιες ειναι αλλα μονο για γυναικες. Θα πρεπει να περιμενεις μεχρι του χρονου για την προκυρηξη του καινουριου...

v & a
10-11-10, 10:50
...Μια ερωτηση,υπογραφετε κατι καθε μηνα η ηταν μονο αυτο που υπογραψαμε στην αρχη?Ολο ξεχναω να τους ρωτησω το πρωι που περναει το σχολικο και εχω μεινει με την απορια!
λοιπον εμας μας τυπωσε τα παρουσιολογια ολων των μηνων και μας ειπε να τα υπογραψουμε για να μη μας πηγαινοφερνει λεει καθε μηνα. Αυτο βεβαια μπορει να κρυβει "Δολο" με την εννοια οτι αν εμεις σταματησουμε καποιο μηνα στα καλα καθουμενα, αφου τα εχει υπογεγραμμενα θα φαινεται πως παει το παιδακι μου ακομα εκει.(κι αυτη θα παιρνει κανονικα τα $$)
Αλλα επειδη δε σκοπευουμε να σταματησουμε και περναμε κ πολυ καλα δε με ενοιαζε κ υπεγραψα.
Λοιπον και κατι σημαντικο που εμαθα χθες σε συζητηση με μια μαμα που δεν ειναι και πολυ ευχαρσιτημενη απο τον χωρο που κινουνται τα παιδακια μας, τη ταξη τους δηλαδη και το εψαξε παραπανω....
Δε ξερω ποσα παιδακια εχετε στη ταξη σας αλλα μια μαμα ρωτησε και της ειπαν πως για να ειναι οκ καθε σταθμος (οχι μονο στο προγραμμα αλλα ΟΛΟΙ), θα πρεπει στο καθε παιδακι να αντιστοιχουν θεωρητικα 2 τετραγωνικα μέτρα της ταξης, αν τρωνε και μεσα σε αυτη ή 1,8 αν τρώνε σε άλλο χωρο.
Εμας εχει 24 παιδακια η ταξη και ειναι 28 τετραγωνικα περιπου με το ματι, ΜΠΟΡΕΙ Κ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ, και τρωνε ολα εκει μεσα. Επισης πηρε στην εεταα τηλεφωνο και ρωτησε με ποια κριτηρια γινονται δεκτοι οι σταθμοι στο προγραμμα και της απαντησαν "ΜΑΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ". Τίποτα άλλο!!!!
Μετα τους ρωτησε "Αν κανω για αυτα καταγγελια τι γινεται?'" Και της απαντησαν πως θα βγει απο το προγραμμα ο σταθμος και επειδη δεν υπαρχει αλλος να απορροφησει τα παιδακια θα μεινουν ολα ξεκρεμαστα.

Αχ...Δε ξερω κατα ποσο μας ενδιαφερουν τελικα ολα αυτα αλλα ισως να θελατε να τα γνωριζετε και γιαυτο σας τα αναφερω. Εμενε μου αρκει το παιδακι μου να μαθαινει κ να περναει καλα. Και πιο πολυ απο ολα με νοιαζει η δασκαλα...
Η δασκαλα μας ειναι σουπερ κ το λενε ολοι, μιλησαμε μαζι της κ μας ειπε πως δουλευε 4 χρονια με προνηπια σε δημοσιο σταθμο, και 2χρονια με 3-4 ετων παιδακια οποτε εχει εμπειρια και με πιο μεγαλα και αυτο ειναι για μενα καλο...
Αυτα απο μενα. Καλημερα σας!!!!

μπουρμπουλη
10-11-10, 11:04
οκ λοιπον να φοβαμαι το μωρο να πηγαινει 8 ωρεσ καθε μερα στο συνεργειο του πατερα του, γιατι το κρατος ειναι οτι ναναι κ εγω δεν εχω καταφερει τιποτα ακομα!!!!!! απο μικρος στη δουλεια μπεμπη!!!!

v & a
10-11-10, 13:48
μπουρμπουλη μπορει να υπαρχει και καποιο προγραμμα για τους δημοσιους και ισως αυτο να πρεπει να το ρωτησεις σε καποιο Δήμο/Νομαρχια, αυτο το προγραμμα που ειμαστε εμεις και το συζηταμε εδω δεν ειναι. Ισως γιατι οι δημοσιοι εχουν (εχουν, είχαν? δε ξερω) αλλα "προνομια" (ΠΧ εναν χρονο αδεια για μεγαλωμα τεκνου κλπ)... Παντως μπορεις να το ψαξεις το Μαιο περιπου που βγαινουν ολα τα προγραμματα...και παντα μπορεις να κανεις και αιτηση στο δημοτικο σταθμο της γειτονιας σου αν δε βρεις κανενα προγραμμα επιδοτησης για ιδ. σταθμο αν πληροις τα κριτηρια μπορει και να σε παρουν στον δημοτικο. εγω και που εκανα παντως δε μας πηραν.

mor@ki_K
15-11-10, 12:37
Καλημέρα κορίτσια!
Εμείς όλα καλά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον παιδικό αλλά ακόμα παρουσιολόγιο δεν μας δώσανε να υπογράψουμε, και δεν με νοιάζει κιόλας ας το υπογράψω και στο τέλος της χρονιάς.
Σας στέλνω την καλημέρα μου κορίτσια!!!!

kalamaraki
16-11-10, 16:32
Κοριτσια μου κοριτσια μου.............(δεν ειχα γραψει τοσο καιρο γιατι ήμουν πολυ απογοητευμενη με ολα....ειμαι απληρωτη 2μιση μηνες,,,μας ηρθε περαιωση...και δεν εχω χρηματα να βαλω παιδικο τη μικρη...ειμαι αναπληρωτρια ...χ@$ε μεσα ολα φετος..)

σας εχω νεα.....

ας τα παρω απο την αρχη....

Που λετε ειχα πει θα παρω τηλεφωνο την ΕΕΤΑΑ να δουν αν μπορουν να κανουν κατι.... γιατι εγω ναι μεν ειχα κανει τα χαρτια μου....ημουν επιλαχουσα αλλα για το νομο θεσσαλονικης...
Τους πηρα τηλεφωνο τοτε που τα λεγαμε....τους εξηγησα τι εγινε, οτι ειμαι αναπληρωτρια τωρα στην Κοζανη και εχω και την μικρη μαζι μου..κτλπ και αν γινεται να με μεταθεσουν ως επιλαχουσα στην Κοζανη και αν υπαρχει κενη θεση εκει να με βαλουν...

Τελοσπαντων τα ειχαμε πει....μου ειπαν ειναι δυσκολο καθως ειναι αλλος νομος...και δεν εχει ξαναγινει κτλπ αλλα ασε μας λιγο να το συζητήσουμε με την προισταμενη και ξανα επικοινωνουμε...

Τους παιρνω εγω τηλ ξανα την προηγουμενη βδομαδα...τους παρακαλω να το δουν απο κοντα.... και μου λενε να ξερεις τι μπορεις να κανεις , να δεχτεις τη θεση απο ενα παιδικο σταθμο απο αυτους που σε πηραν στην θεσσ, για να φαινεσαι ευνοημενη και μετα να ζητήσεις μετάθεση για τους λογους που μας εξηγησες αλλα και παλι δεν σου υποσχομαστε κατι.....

Παιρνω τους σταθμους τηλεφωνο εγω ....αλλα κανεις τους δεν θελησε να μου κανει αυτην την εξυπηρετηση....τεσπα...

Και πριν απο 10λεπτα χτυπαει το κινητο.....
Και μου λεει η κα.Φενια...οτι το συζητασαν εδω με την προισταμενη....
και εψαξαν στην κοζανη αν υπαρχει σταθμος που δεν εχει καλυψει ολες τις θεσεις του προγραμματος...............................................................................................

ΚΑΙ ΝΑΙ...ΜΑΣ ΒΡΗΚΑΝ ΣΤΑΘΜΟ ΝΑ ΠΑΜΕΕΕ!!!!

Και ειναι ο σταθμος Λιλυπουπολη, δευτερος στην επιλογη μου καθως ειχα πει μολις αρχισω και πληρωνομαι θα την στειλω σε εναν απο τους δυο που ειχα διαλεξει στην Κοζανη!!

Κοριτσια μου πεταω απο την χαρα μου δεν σας λεω....χαχαχαχα
Ειλικρινα μου εφυγε ενα βαρος απο πανω μου , στεναχωριομουν για την μικρη οτι εδω στο χωριο δεν εχει παρεα , βαριεται ειναι ολο νευρα και εχει αλλαξει, ειναι και μεγαλη αλλαγη στη ζωη της αυτη οσο να ναι....
Και τωρα πεταααααααααααααααωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!

Σας ευχαριστω ολες μεσα απο την καρδια μου για την υποστηριξη σας, για τα σχολια σας, για τις ευχες σας και για την καλή ενεργεια που μου στειλατε!!!!

Τωρα πια ξερω....πως και του χρονου θα κανω τα χαρτια μου και αν λεμε αν με στειλουν αλλου εκτος θεσσ ξερω τον τροπο να το ξανακανω και να μη μεινουμε εκτος προγραμματος!

μπουρμπουλη
17-11-10, 09:19
Kαλημερα!!!
Ισως να με θελει κ λιγο η τυχη! Βρηκα βρεφονηπιακο διπλα στη δουλεια μου! Μα εντελως τυχαια, μεσω μιας λιστας που ειχα κανει αρχισα λοιπον να διαγραφω αυτους που για οποιονδηποτε λογο δεν με ικανοποιουσαν. Ετσι λοιπον αφου ετοιμασα ενα πακο χαρτουρες κ δικαιολογητικα, πηγα στον πρωτο της επιλογης μου για την περιοχη Μαρτιου.
Δεν πηγα σε αλλον, καθοτι ειχε κενη θεση κ τον πηραν κατευθειαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Γιουπι!!!!!!!!!!!!! Μπουρμπουλη θα πηγαινουμε μαζι για τη δουλεια κ μαζι θα φευγουμε!!!!
Οσο για τα λεφτα δεν βαριεσαι μωρε!!!!εδω ημουν ετοιμη να δινω 400 το μηνα στα μισα θα κολλησω????? Χαλαλι σου παιδακι μου κ ας μην κανω κατι κ για μενα!!!!
Φιλια κουκλες! Οσο για το προγραμμα επιδοτησης, ισως να διοριστηκα σε μια περιοδο κρισης (εχεις δουλεια βρεξει χιονισει), αλλα τελικα χαμενη σε πολλα βγηκα!!! Δεν πειραζει!!!!

v & a
17-11-10, 12:22
Και εννοειτε ενα μεγαλο ευχαριστω στα κοριτσια στην ΕΕΤΑΑ θεσσαλονικης που ακουσαν το επιχειρημα μου, λυγισαν τον νομο και τον κανονα και με βολεψαν!!
(Τα λεω γιατι ξερω οτι μας διαβάζουν χε χχεεχεχ :mrgreen::mrgreen:)
Μακάρι να μας διαβάζουν οπως λες για να διαβάζουν και τα "προβληματάκια" που προκύπτουν και όχι μονο τα καλά!!!! ίσως να ληφθούν υποψιν κάποια απο αυτά του χρόνου και να γίνει καλύτερο το πρόγραμμα!

kalamaraki
17-11-10, 12:28
Παντως απο θεσσαλονικη....το διαβαζουν που και που μου ειπαν...!!

kalamaraki
22-11-10, 18:23
Πολύ καλησπερα σας!!
Σας εχω νεα φρέσκα χε χε
Σημερα πηγαμε πρωτη μερα στον παιδικο με την μικρη
Κατσαμε μια ωρα για πρωτη φορα.
Ειναι πολυ ομορφος, τακτοποιημένος, οργανωμένος μου φανηκε. Περιηγηθηκα στους χωρους λιγο, καθαρος ήταν !

Γνωρισα και την διευθυντρια/νηπιαγωγος σπουδασε, τρομερο ατομο, συζητίσιμο. Μου αρεσε που ειναι του κλαδου και οχι μια επιχειρηματιας.
Τωρα στο δια ταυτα.....
Της μικρης της αρεσε πολυ, μπηκε στην ταξη της, ανα 10 παιδάκια μια νηπιαγωγος
εχει τεσσερα τμηματα , τα χωριζει ανα ηλικια.
Οι ταξεις ομορφες ευήλιες, καθαρες εξοπλισμενες κτλπ
Οι τουαλετες επισης, καινουργιες καθαρες, εκανε λεει ανακαινιση πριν δυο χρονια.
Εχει και εσωτερική αυλη ας το πω για τις κακες μερες γεμάτες παιχνιδια κήπου.

Την δασκαλα μας τη γνωρισαμε, την συμπαθησε ευτυχως... ειναι μικρη 25χρονων φρεσκια και ευθυμος ανθρωπος μου φάνηκε.
Στο τμημα της μικρης εχει 10παιδακια με την αρτεμουλα μου.

Ο σταθμος δεν παρέχει σιτηση αλλα δεν με χάλασε γιατι προτιμω να της μαγειρευω εγω, αλλωστε τρωει απο τα δικα μας τα παντα οποτε δεν θα ειναι παραπανω κουραση για εμενα. Μου ειπε οτι φτανουν τα μωρα στις 9-10 αναλογως που μενουν οτι στις 11 τρωνε δεκατιανο και στις 1+30μεσημεριανο.

Ολα καλα λεω, μου ειπε να βαζω στην μικρη γιαουρτια κτλπ για να της μάθουν να τα τρωει...Λεω δεν θα χρειαστει τα τρωει ηδη η μικρη μου..
Και μετα μου πεταξε το εξης....

Στα πραγματα που θα δινετε στη μικρη για να τρωει στο σταθμο ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σοκολατοειδή, τα κρουασάν,τα σφολιατοειδη απο εξω, τα ετοιμα φαγητα, τα πατατάκια τα γλυκα τυποποιημένα!
Ε και την ερωτευτηκα χαχαχαχαχα
Της λεω ετσι και αλλιως δεν τα τρωμε αυτα!!

Α...τα μωρα κανουν χορο, γυμναστική καθε μερα για 15λεπτα σε μορφη παιχνιδιου:grin: μαθαινουν γραμματα τα ποιο μεγαλα, μαθαινουν συνολα και αριθμους τα ποιο μεγαλα!!:shock::shock:
Εντυπωσιαστηκα μπορω να πω..... ενθουσιαστηκα!
Η μικρη μετα εκλαιγε δεν ηθελε να φυγουμε με τιποτα! Επρεπε να της ταξω οτι θα της αγορασω τσαντα για το σχολειο για να φυγουμε χε χε

Αρα σε πρωτη φαση τα πηγαμε καλα, η μικρη εχει μια ανυσηχια του τυπου να ερθει το αυριο να παω σχολειο μαμα ασχολειτε με την νεα της τσάντα και λεει παω χολειο χε χε εμεινε ευχαριστημενη και θα δουμε :lol::lol:
αυριο θα κατσουμε δυο ωρες .....

Μακαρι να πανε ολα καλα!!!

v & a
15-12-10, 15:21
Καλησπερα...
εγινε κατι που με δυσαρεστησε παρα πολυ και με στεναχωρησε και εχει σχεση μαλλον με την εεταα και γιαυτο το αναφερω μηπως διαβαζει καποια κοπελα απο εκει (σε προηγουμενα ποστ καποιος ειχε αναφερει πως μας διαβαζουνε) και μπορεσουμε να μαθουμε αν κατι τετοιο ειναι πιθανο

Οπως σας εχω ξαναπει η ταξη της κορης μου ειχε 24 παιδακια.
(Πραγμα που στο δημοσιο σταθμο μοιαζει μαλλον φυσιολογικο απο οτι εχω ενημερωθει)
Εχθες με πηρε τηλ. η διευθυντρια του σταθμου και μου ειπε πως η κορη μου και αλλα 4 -5 παιδακια, τα πιο μικρα ηλικιακα, θα αλλαξουν τμημα μετα τα χριστουγεννα γιατι καποιος εκανε καταγγελια πως τα παιδια ειναι πολλα για αυτο το χωρο που τα εχουν ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΝΕ στο αμεσως πιο μικρο ηλικιακα τμημα που μαλλον εχει λιγοτερα παιδακια.Μου το πε σα δεδομενο οτι μπορει λεει ξαφνικα να της κανουν ελεγχο και αν βρουν πιο πολλα παιδακια να την ακυρωσει λεει το προγραμμα και να μεινουν ολα στο δρομο.:confused:

Η κορη μου ηταν ως τωρα στα "μεγαλα" και ειχε προχωρησει παρα πολυ σε γνωσεις και η δασκαλα της πολυ καλη την εχουμε γνωρισει και σε παιδικο παρτυ που ειχε ερθει για παιδακι της ταξης.
Πως της το λενε ρε κοριτσια τωρα αυτο της μικρης? οτι θα φυγει απο τη δασκαλα της που καθε μερα μας λεει γι αυτη? Καταλαβαινει και μας λεει τα τραγουδακια που τους λεει καθε πρωι, το ποιματακι που τους λεει για να κανουν ησυχια,μου λεει απεξω τον καταλογο παιδιων με ονομα και επιθετο...ολα αυτα θα τα χασει ξαφνικα και εγω εχω καταστεναχωρηθει απο χθες.

Ηθελα να ξερα η εεταα για 4 παιδακια εχει τοσο μεγαλο προβλημα για να τα αλλαξει μεσα στη μεση της χρονιας μολις προσαρμοστηκαν? την ψυχολογια τους δε τη λαμβανει υποψιν κανεις? Γιατι δε προσεχει καλυτερα του χρονου αντι να παιζουν με τα παιδια μας περα δωθε?
Eχει γινει οντως καταγγελια η ΦΟΒΑΤΑΙ ο σταθμος ΜΗ ΓΙΝΕΙ για να μη φανουν τα οσα "παρανομως" εχει κανει, και κανει τα παιδια μας μπαλακι τωρα που βρεθυκε ευκαιρια?
Κι γιατι εβαλε το παιδι μου αρχικα σε αυτη τη ταξη αφου ηταν παραφορτωμενη? (σαν επιλαχουσα μπηκα οταν ειχαν κλεισει τα τμηματα τυπικα)

Κοντευω να σκασω!
Φοβαμαι πως θα μεινει στασιμη σε θεμα "γνωσης" (αν μπορουμε να το πουμε ετσι για 3χρονα παιδια), αφου τωρα θα ειναι απο τα μεγαλυτερα στο τμημα και οχι τα μικροτερα.
Εδω εκει μεσα γινονται αλλα κι αλλα... πληρωνονται για πουλμαν σε ολα τα παιδακια και πολλα τα πηγαινοφερνουν οι γονεις γιατι λεει δεν ειχε διαθεσιμες θεσεις.εγω η ιδια το πρωι την πηγαινω μονη μου...
Αφηστε που πηραν 100αδες τα ευρω απο γονεις για υλικα παρολο που απαγορευοταν.(το ειδα με τα ματια μου). Μας εβαλε να υπογραψουμε για ολους τους μηνες τα χαρτια που στελνει αυτη καθε μηνα στην εεταα. μπορει πονηρα, γιατι αν σταματησουν καποια παιδακια θα φαινεται πως πηγαινουν ακομα, και θα παιρνουν τα $$$.
Και οι γονεις δε τα καταγγελουν γιατι φοβουνται μηπως δε προσεξουν τα παιδια τους και τα χουν αχτι μετα ή κλεισει ο σταθμος και γιαυτο δε τα καταγγελουν επωνυμα!:!::!::!::!:

Υπαρχει εστω και ενας ανθρωπος στην εεταα να μας πει εστω ανεπισημα αν εχει γινει τετοια καταγγελια? αν λαμβανονται υποψιν τετοιες καταγγελιες και γινονται τετοιες αλλαγες στα καλα καθουμενα?
Τι να κανω για να μη νομισει το παιδι μου οτι το διωχνουνε και το πανε αλλου χωρις τη θεληση του?
...γνωμες παρακαλω????:|:?:

ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ: ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΠΑΣ ΤΣΑΜΠΑ, ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΟΝΟ? Δεν ειναι ομως ετσι βρε παιδια... δε πηγαινω εγω εκει, το παιδι πηγαινει και δεν ειναι μεγαλος να καταλαβει...

nirma
15-12-10, 16:23
Κάτσε βρε κορίτσι να καταλάβω....:rolleyes:

Όπως αντιλαμβάνομαι πρόκειται για την Βίκυ σου που είναι τριων ετών.
Οπότε στο ΕΕΤΑΑ είσουν στην κατηγορία (δεν θυμάμαι πως την λέγανε) πάνω από 2,5ετών.
Τώρα σου είπαν ότι θα σε πάνε σε τμήμα που είναι τα παιδάκια κάτω από 2,5 ετών?

Αν είναι έτσι όπως κατάλαβα, απλά και όμορφα θα τους πεις ότι αλλάζεις κατηγορία και αυτό δεν επιτρέπεται... διότι νομοταγής πολίτες πρέπει να γίνουμε όλοι μας :p:p:p

Αυτό που λές με την ψυχολογία του παιδιού και το δέσιμό του με την δασκάλα θεωρώ ότι είναι το πιο σημαντικό. Φυσικά στην όμορφη συζήτηση που θα κάνεις μαζί τους, θα το τονίσεις ιδιαίτερα.

Τώρα όσο για τις γνώσεις, φυσικά είναι πολύ σημαντικό να είναι σε τμήμα με μεγαλύτερα παιδάκια, αλλά υπάρχει θεωρητικά και η άποψη ότι σε τμήμα με μικρότερα θα ανέβει η αυτοπεποίθησή της, θα ανακαλύψει τις ηγετικές της ικανότητες και τελος πάντων έχει τα θετικά του και αυτό...

Μην αγχώνεσαι :p
και πήγαινε να τους μιλήσεις και να τους πεις ότι θα προτιμούσες να μην συμβεί αυτό.
Στην τελική κατά τους χειμερινούς μήνες,λόγω των ιώσεων, τα παιδάκια λείπουν από το σχολείο και πρακτικά ποτέ δεν θα είναι ποτέ και τα 24 μαζί.

Καλή επιτυχία :razz::razz::razz:

v & a
15-12-10, 17:42
Κάτσε βρε κορίτσι να καταλάβω....:rolleyes:
Οπότε στο ΕΕΤΑΑ είσουν στην κατηγορία (δεν θυμάμαι πως την λέγανε) πάνω από 2,5ετών.
Τώρα σου είπαν ότι θα σε πάνε σε τμήμα που είναι τα παιδάκια κάτω από 2,5 ετών?
Αν είναι έτσι όπως κατάλαβα, απλά και όμορφα θα τους πεις ότι αλλάζεις κατηγορία και αυτό δεν επιτρέπεται... διότι νομοταγής πολίτες πρέπει να γίνουμε όλοι μας :p:p:p

οχι δυστυχως δεν ειναι ετσι διοτι αν ηταν δε θα το καναν... :(εχει 2 τμηματα το ενα με παιδακια απο 2μισι εως 3 περιπου ετων ή 3 και κατι δε ξερω ακριβως και ενα απο 3-4. την ειχαν βαλει λοιπον στο 3-4. λαθος τους γιατι δεν ανηκε εκει προφανως, αλλα για δικους τους λογους απο μονοι τους την ειχαν βαλει στα "μεγαλα"...οποτε δε τιθεται θεμα αλλαγης κατηγοριας για να κανω κατι. τωρα θελουν να τη πανε στην πιο "μικρη" ταξη που εκει θα πρεπε να ναι απο την αρχη! αλλα αυτο δεν αλλαζει τον ψυχολογικο παραγοντα.

και πήγαινε να τους μιλήσεις και να τους πεις ότι θα προτιμούσες να μην συμβεί αυτό.
Μου το θεσαν σαν δεδομενο και πως δε γινεται αλλιως... κι οτι αν παει να κανει κανεις ελεγχο και δεν εχει αλλαξει ταξη τα παιδακια, θα εχουμε ολοι προβλημα.

Τώρα όσο για τις γνώσεις, φυσικά είναι πολύ σημαντικό να είναι σε τμήμα με μεγαλύτερα παιδάκια, αλλά υπάρχει θεωρητικά και η άποψη ότι σε τμήμα με μικρότερα θα ανέβει η αυτοπεποίθησή της, θα ανακαλύψει τις ηγετικές της ικανότητες και τελος πάντων έχει τα θετικά του και αυτό... θεωρω βασικο το οτι στην ταξη που ειναι τωρα, ειναι απο τα "προχωρημενα" παιδακια,και μου το χει πει και η δασκαλα της... ειδικα αν λαβουμε υποψιν πως υπαρχουν παιδακια με μπεμπιλινα και πιπιλες (τα χουμε κοψει απο ιουνιο) που χρονολογικα μπορει να ειναι πιο μεγαλα κατι μηνες .Δε θα ηταν λογικοτερο να γινει διαφορετικα αυτη η "επιλογη" παιδιων προς το μικροτερο ηλικιακα τμημα? Βαση δηλαδη των αναγκων που εχουνε? (αλλαγμα μπεμπιλινου πχ).

Στην τελική κατά τους χειμερινούς μήνες,λόγω των ιώσεων, τα παιδάκια λείπουν από το σχολείο και πρακτικά ποτέ δεν θα είναι ποτέ και τα 24 μαζί. αυτο το ειχαν χρησιμοποιησει σαν "δικαιολογια" οταν ειδαμε πως ειναι 24 παιδακια, στη συνελευση γονεων. και δεν ειναι και λαθος, λογικοτατο ειναι... Προφανως δεν ειναι λογος ομως για τον γονεα που εκανε την καταγγελια (αν πραγματικα εγινε ...)

Οσο για τις παρεες ειναι το τελευταιο που με νοιαζει. ειναι το ιδιο με ολα τα παιδακια, και ισως να ειναι καλυτερα απο μια αποψη γιατι εχει ενα δυο που τσακωνονται καθε μερα κι ερχεται και μου λεει "η ταδε με χτυπαει"....
Τον αποχωρισμο της απο τη δασκαλα δε ξερω πως να διαχειριστω που ερχεται καθε μερα κ μου λεει "η κυρια αυτο" "η κυρια εκεινο". τα μονα πραματα που μας λεει για το σχολειο ειναι για τη δασκαλα της....:cry::cry::cry::cry:

Απλα θα θελα πολυ να ξερω αν υπαρχει οντως τετοια καταγγελια ...για να το χειριστω διαφορετικα.

mor@ki_K
18-12-10, 22:22
Eγω απ'οτι καταλαβα η εν λόγω κυρία έχει κάνει πολλές μαμουνιες και την πηραν πρέφα... Για να της κανανε καταγγελία σημαίνει πως έχει χ..νη τη φωλιά της.
Μην ανχώμεσε για το τμήμα, μια χαρα θα τα παει και ουτε θα μείνει "πίσω" όπως λες γιατι είναι μικρή η απόσταση ηλικιακα τα παιδακια και μπορει η καινουρια δασκάλα να΄ναι καλη.
Που πατε και τα αφηνετε στους ιδιωτικους, καλύτερα δημόσιους από την αρχή γιατι στους ιδιωτικους κανουν πολλα παραπτώματα.

v & a
19-12-10, 00:12
λοιπον μιλησα κ με αλλες μαμαδες και μου ειπαν το ιδιο αλλα δε πιστευουμε πως τους εκανε κανεις καταγγελια. επειδη οι συμβασεις τελικα εγιναν τωρα και υπογραφηκαν αυτες τις μερες, και τα πρωτα χρηματα τωρα θα τα παρουνε, φοβαται μαλλον πως θα γινει ελεγχος και θα χει προβλημα...απλα μαλλον το πε ετσι για τη καταγγελια να δικαιολογηθει αυτο που θα κανει, και να πει και καλα πως δε γινεται αλλιως, επειδη της ειχανε αφησει πολλοι γονεις υπονοουμενα πως εχει στοιβαξει τα 24 παιδια σε μια μικρη ταξη κλπ.

mor@ki_K (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=11866) πιστευεις αν μας ειχαν παρει στο δημοσιο που χα κανει αιτηση δε θα πηγαινα? και θα μουν με το αγχος ως τις 10 σεπτεμβρη αν θα με παρουνε ως επιλαχουσα που ημουν??? η τελευταια μου λυση ητανε. Αλλα και το ωραριο του δημοσιου ειναι προβλημα για μας σαν οικογενεια. οταν σχολαμε και οι 2 στις 4μισι-5 ποιος θα παρει το παιδι στις 2-2μισι? και παλι αν μου την επαιρναν θα τη πηγαινα και θα κανα δρομολογια να φευγω απο τη δουλεια μου και να ξαναπηγαινω.(ετσι σκεφτομουν να κανω κουβεντα με τον εργοδοτη δε ξερω τελικα αν θα το δεχοτανε)...λες και ολοι δουλευουμε μεχρι τις 2. τελοσπαντων θα δειξει, αν εχω νεοτερα θα σας πω, ετσι κουβεντα να γινεται.

βασιλικη ο
21-12-10, 11:15
κοριτσια μηπως μπορω να δω καπου τους παιδικους που ηταν περυσι στο προγραμμα.......ειμαι καινουργια στην αθηνα και στην περιοχη και θα ηθελα να παρω μια ιδεα .αν και νομιζω πως καθε χρονο θα ειναι διαφορετικοι παιδικοι στο προγραμμα..........ευχαριστω

natty26
21-12-10, 11:21
Θα ήθελα να ρωτησω εαν συνεβει και σε καποια αλλη μαμα που είναι στο πρόγραμμα, μου ζήτησαν χρηματα γιατί ακομα το ΕΣΠΑ δεν τους εχει πληρωσει και δεν μπορουν λεει να πληρωσουν τις δασκάλες. Έχει συμβει σε καποιον αλλο? Δεν ξερω τι να κανω... Μου ειπαν να τους δωσω 500? τα οποια λεει θα μου τα επιστρέψουν οταν τους πληρωσει το ΕΣΠΑ.

SEFI1911
21-12-10, 12:33
Θα ήθελα να ρωτησω εαν συνεβει και σε καποια αλλη μαμα που είναι στο πρόγραμμα, μου ζήτησαν χρηματα γιατί ακομα το ΕΣΠΑ δεν τους εχει πληρωσει και δεν μπορουν λεει να πληρωσουν τις δασκάλες. Έχει συμβει σε καποιον αλλο? Δεν ξερω τι να κανω... Μου ειπαν να τους δωσω 500? τα οποια λεει θα μου τα επιστρέψουν οταν τους πληρωσει το ΕΣΠΑ.

άλλο πάλι και τούτο.... έχουν τρελλαθεί?? Εμένα προσωπικά δεν μου έχουν ζητήσει κάτι πέρα της εγγραφής στις αρχές αλλά και δεν είμαι και διατεθυμένη να πληρώσω ΤΙΠΟΤΑ!

natty26
21-12-10, 12:41
άλλο πάλι και τούτο.... έχουν τρελλαθεί?? Εμένα προσωπικά δεν μου έχουν ζητήσει κάτι πέρα της εγγραφής στις αρχές αλλά και δεν είμαι και διατεθυμένη να πληρώσω ΤΙΠΟΤΑ!

Τι ναπω και εγω? Τους ειπα βέβαια να καλεσουν αν θελουν γενικη συνέλευση απο τις 15 μαμαδες που ειμαστε συνολικα στο πρόγραμμα για να αποφασίσουμε όλες μαζί, αλλα μου τα μάσησε δήθεν δεν μπορουν ολες να ερθουν και τετοια...:confused:

kalamaraki
21-12-10, 12:47

χμ....κατι μου θυμιζει....
οντως υπαρχει μεγαλο προβλημα φετος με τα λεφτα του ΕΣΠΑ...
Ειμαι αναπληρωτρια καθηγητρια φετος σε δημοτικο μεσω ΕΣΠΑ....
Μεχρι πριν λιγες μερες ήμουν απληρωτη επις τρεις μηνες..
Και τωρα εχω πληρωθει μονο ενα διμηνο.....

Γενικα φετος οτι προγραμμα εχει εκπονηθει μεσω ΕΣΠΑ εχει προβλημα στις πληρωμες....

Αν επιμένει να παρεις τηλεφωνο στην ΕΕΤΑΑ να τους το πεις....

v & a
21-12-10, 13:04
στο σαιτ της εετα αναφερει:

ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 22 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2010 ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΩΝ ΦΟΡΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΤΟΥΣ.
Αρα οπου να ναι λογικα θα γινει ελεγχος στους παιδικους, αν δεν εχει ηδη γινει, και αν ειναι ολα καλα και συμφωνα με οσα εχει ορισει το προγραμμα θα πρεπει να παρουνε τα χρηματα τους.

Αν ομως 15 ειστε στο προγραμμα απο το σταθμο αυτο, (θα χει και αλλα παιδακια που πληρωνουν κανονικα,ε?) μου φαινεται δικαιολογια λιγο να μην εχει να πληρωσει τις δασκαλες. Κανονικα θα πρεπει να εχει χρηματα για μισθους απο τα τοσα παιδακια που πληρωνουν!!! Εμας ολοι στο σταθμο ειναι απο το προγραμμα. Με τη λογικη αυτη δε θα πρεπε να μας ζητησει σε εμας ο σταθμος λεφτα>>>>?

Το οτι δεν ειχαν πληρωθει απο εσπα και δεν ειχε υπογραφη συμβαση ακομη ενω τα παιδια μας πηγαιναν κανονικα στους σταθμους, μας το χαν πει και απο το σταθμο τον δικο μας, τελος Οκτωβρη που ειχαμε συνελευση γονεων. Δε νομιζω να ειναι "ψεμα".

Αλλα εσυ πες πως τα δινεις, πως ξερεις πως θα στα επιστρεψουν μετα και δε θα βρουν αλλη δικαιολογια για να τα κρατησουνε?

Παντως προσοχη αν αποφασισετε να κανετε καταγγελια σε εναν σταθμο για οποιοδηποτε λογο. Εμεις που ρωτησαμε μας ειπαν πως αν για τον οποιοδηποτε λογο ο σταθμος καταγγελθει και αποφασιστει να βγει απο το προγραμμα, τα παιδακια θα μεινουν "στο δρομο" γιατι ολες οι θεσεις παιδιων στο νομο εχουν συμπληρωθει... Δυστυχως ειναι ετσι το συστημα που και να θελεις να κανεις τη καταγγελια, δε μπορεις γιατι θα μεινουν χωρις σταθμο τοσα παιδακια....Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα....

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ αν γνωριζετε, οποια ξερει-εχει ακουσει κατι ... ΞΕΡΕΤΕ αν μια δασκαλα-βρεφονηπιαγωγος μπορει να διοριστει πχ στη μεση του ετους? δηλ. να δουλευει σε ιδ. σταθμο και να διοριστει πχ τον Δεκεμβρη στο δημοσιο????

kalamaraki
21-12-10, 13:07
ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ αν γνωριζετε, οποια ξερει-εχει ακουσει κατι ... ΞΕΡΕΤΕ αν μια δασκαλα-βρεφονηπιαγωγος μπορει να διοριστει πχ στη μεση του ετους? δηλ. να δουλευει σε ιδ. σταθμο και να διοριστει πχ τον Δεκεμβρη στο δημοσιο????

Ναι μπορει.....
οπως στελνουν καθηγητες τον Γενάρη , τον Μαρτη σε θεση......
Παει αναλογα με τις ελλειψεις και τα κενα, αν εχει βγει κενο που πρεπει να καλυφθει οπωσδηποτε μπορει να σε στειλει και Μαιο πχ....
Εμενα με ειχαν φωναξει μια χρονια για αναπληρωση Απριλη μηνα......

v & a
21-12-10, 13:28
Αχα!!! ευχαριστω πολυ !
Ο λογος που ηθελα να μαθω ΑΝ γινεται αυτο, ειναι πως η κορη μου και αλλα 3 παιδακια απο τη ταξη της, εχουν πει στις οικογενειες τους τις τελευταιες μερες , σε ασχετη χρονικη στιγμη, πως η δασκαλα τους θα φυγει και θα παει στο ταδε μερος σε ενα μεγαλο σχολειο. Επειδη ηξερα πως η δικια τους δασκαλα εχει κανει και σε νηπιαγωγειο και προνηπιο μου φανηκε πολυ "τυχαιο" να ειναι συμπτωση να το λενε ολα μαζι. Οποτε δε πα να χτυπιεμαι να μη την αλλαξουνε τμημα, η δασκαλα μαλλον θα φυγει ετσι κ αλλιως! (υποθετω πως μαλλον δικιο εχουν τα μικρα και μαλλον διοριστηκε)

kalamaraki
21-12-10, 13:31
Αχα!!! ευχαριστω πολυ !
Ο λογος που ηθελα να μαθω ΑΝ γινεται αυτο, ειναι πως η κορη μου και αλλα 3 παιδακια απο τη ταξη της, εχουν πει στις οικογενειες τους τις τελευταιες μερες , σε ασχετη χρονικη στιγμη, πως η δασκαλα τους θα φυγει και θα παει στο ταδε μερος σε ενα μεγαλο σχολειο. Επειδη ηξερα πως η δικια τους δασκαλα εχει κανει και σε νηπιαγωγειο και προνηπιο μου φανηκε πολυ "τυχαιο" να ειναι συμπτωση να το λενε ολα μαζι. Οποτε δε πα να χτυπιεμαι να μη την αλλαξουνε τμημα, η δασκαλα μαλλον θα φυγει ετσι κ αλλιως! (υποθετω πως μαλλον δικιο εχουν τα μικρα και μαλλον διοριστηκε)

Κοιτα οτι γινεται γινεται......τωρα το αν ειναι αλήθεια ή όχι αυτο δεν μπορω να στο πω με σιγουρια...

v & a
21-12-10, 13:36
Κοιτα οτι γινεται γινεται......τωρα το αν ειναι αλήθεια ή όχι αυτο δεν μπορω να στο πω με σιγουρια...
ε καλα δε θελω να μου το υπογραψει κ κανεις...!:p παντως απο μικρο και απο τρελο μαθαινεις την αληθεια!;););););)
Και να μην εχει διοριστει, και μονο που με τα παιδακια λενε πως θα φυγει, και μαλιστα οχι μονο αυτα που θα τα αλλαξουνε τμημα αλλα και οσα θα παραμεινουν (ισως να τους εχει η ιδια προετοιμασει) ειναι ενα νεο στοιχειο στο παζλ μου. Η κοπελα παντως ειναι πολυ καλη απο οτι εχουμε καταλαβει πολλοι γονεις.

kalamaraki
21-12-10, 13:37
Ναι καλιε....εννοω ισως να ειναι δικαιολογια/προφαση αν την απέλυσαν....
Αλλα και παλι για σιγουρια αν θες να μαθεις γιατι δεν ρωτας την ιδια την νηπιαγωγο?

v & a
21-12-10, 13:42
Γιατι δε ξερω πως να ερθω σε επαφη αμεση μαζι της χωρις να τη φερω κ σε δυσκολη θεση. Το πρωι που παω τη μικρη την παραλαμβανει αλλη κοπελα, δε την αφηνω στην ταξη της γιατι ειναι ετσι χωροταξικα που πρεπει να περασω μεσα απο τη ταξη του νηπιαγωγειου και δεν μας αφηνουν. Επισης ο σταθμος κλεινει στις 23 και εμενα ειναι παλι αρρωστη (πρωτοτυποοοοοο!!!) οποτε μαλλον δε θα τη ξαναπαω μεχρι τις 7 ιανουαριου που θα ξανανοιξει... και πιθανον να εχει εξαφανιστει και η δασκαλα ως τοτε!

Ασε που δε νομιζω ποτε να την απελυαν, πιο πιθανο εχω να εφευγε μονη της.

kalamaraki
21-12-10, 13:44
Δεν ξερεις το ονοματεπωνυμο της....να την ψάξεις ετσι?

v & a
21-12-10, 13:45
μονο το ονομα δε θυμαμαι καθολου αν και ποτε εχω ακουσει το επιθετο της. ε και πως θα την εψαχνα???? ο Big Brother ειμαι????:P:P

v & a
21-12-10, 14:02
ε οχι μωρε δε θελω να γινω αδιακριτη... αλλωστε καποια στιγμη της ειχαν ζητησει δυο γονεις το κινητο της, και ειχε ερθει σε πολυ δυσκολη θεση να τους πει το αυτονοητο, πως δε μπορει να τους το δωσει γιατι ειναι προσωπικο και αν τη χρειαζονται μπορουν να την παρουν και να τη ζητησουν στο σχολειο, ή εκτος ωραριου να πουν στο σχολειο να επικοινωνησει μαζι της. Κι εγω δε θα θελα να εχουν οι πελατες της δουλειας το κινητο μου! Αλλο αν ειναι εταιρικο κι αλλο προσωπικο. Δε θελω να την ενοχλησω...αλλωστε αργα η γρηγορα θα μαθευτει τι θα γινει!!!

v & a
08-02-11, 10:00
Kαλημερα!
επιστρεφω για να πω πως τελικα η κορη μου αλλαξε ταξη, αλλα το πρωι μεχρι να μαζευτουν τα παιδακια γυρω στις 9-9μισι, και μετα τις 1 που αραιωνουνε και φευγουν με το σχολικο, πηγαινουνε παλι ολα στην ταξη στην αλλη δασκαλα (την παλια της) οποτε δεν εχει καταλαβει ουσιαστικη διαφορα γιατι παλι τη βλεπει! (α, κ η δασκαλα δεν εχει φυγει και αναρωτιεμαι πραγματικα αν το πανε "ετσι" στα παιδακια για να δικαιολογησουν την αλλαγη...τι να πω!)
Εχει αρχισει και με πιανει απο τωρα αγχος για το φετιννο προγραμμα...που επειδη εχω 2 παιδια να στειλω φετος λεω"αποκλειεται να μαι τοσο κwλοφ@ρδη, εδω περσι ημουν επιλαχουσα!!!"...και κοριτσια δε περισευουν $$$$ με τπτ! και πρεπει να αποδεσμευσω και τη πεθερα μου που ολη μερα ειναι μεσα με τη μικρη! (και στους δημοσιουςς δε μας παιρνουν μαλλον γιατι μας θεωρουν "πλουσιους????" τι να πω... να τους δειξω το ποσο δανειου που πληρωνω να μου πουν!) ΑΧΧΧΧΧ τον ειπα το πονο μου! Καλημερα σας:)

stafroditi2353
08-02-11, 10:12
καλημερα, να ρωτησω κατι???ποτε καταθετεις χαρτια για την επομενη χρονια, δηλαδη για 09/11???τι χαρτια θελει???ειναι συγκεκριμενοι οι σταθμοι που μπορεις να πας???υπαρχει καπου λιστα??σου καλυπτουν ολο το ποσο?σορυ για τις πολλες ερωτησεις. θα σας ειμαι ευγνωμων αν βοηθουσατε καθως ενδιαφερομαι και ηθελα να με διαφωτισετε. μπορει βεβαια να εχουν απαντηθει παραπανω αλλα δεν προλαβαινω να τα δω ολα...

v & a
08-02-11, 10:15
βασικα υπαρχει λιστα με σταθμους σε καθε περιοχη που περνουν μερος στο προγραμμα. και ναι σου καλυπτουν ολο το ποσο.... τα χαρτια ξεκινας γυρω στο μαιο να τα καταθετεις αλλα δε θυμαμαι τι ειναι, οταν ειναι η ωρα μην ανησυχεις και θα ταλεμε ολες εδω...προς το παρον οσο το γκουκλαρα δεν εχει ξεκινησει καν η προκυρηξη για τους σταθμους οποτε εχουμε μελλον!!!!!

mamavicky
08-02-11, 10:38
Κ πας οποιο κ αν ειναι το εισοδημα σου?
σε δεχονται οπως κ να εχει?

v & a
08-02-11, 10:48
αρχικα βγαινει μια λιστα με οσες εχουν κανει τα χαρτια σωστα (η εν δυναμει ωφελουμενες). το αν τελικα θα σε δεχτει ο σταθμος βγαινει με μορια. παιζει ρολο ποσα παιδια εχεις, αν εισαι ανεργη,αν εργαζεσαι 8ωρο η τετραωρο, αν εισαι μονη μητερα- πχ χωρισμενη, κανεις εσυ τα χαρτια που ζητανε, (μεσα σ αυτα εχεις και το εκκαθαριστικο). αν ειναι διαβασε παραπισω, και στις πρωτες σελιδες ιδιεταιρα να καταλαβεις πως παει...

Nanouka
08-02-11, 17:10
σορυ που ερωτώ εσάς, αλλά μάλλον ξέρετε πιό πολλά απο το σάιτ :lol:
λοιπόν .. εγώ έχω ένα κατάστημα .. ο άντρας μου εργάζεται 8ωρο .. έχουμε 2 παιδιά ..
1ον δικαιούμαστε να μπούμε στο πρόγραμμα ??
2ον στο πρόγραμμα είναι ΜΟΝΟ ιδιωτικοί σταθμοί ?? ρωτάω διότι ο μικρός μου είναι σε δημοτικό σταθμό και πληρώνω 200? τροφεία και νομίζω ότι είναι λίίίίίγο έως πάάάάάάάάάρα πολύ τσιμπημένα .. :roll:
και σα να μη φτάνει το γεγονός ότι είναι 200? το μήνα, η διευθύντρια δε μου το είχε πεί απο τον Οκτώβρη ότι πρέπει να πληρώνω τόσα και μου ζητάει τώρα 1000? :( και να έλεγα ότι τα έχω, πάει στο καλό .. :?

v & a
08-02-11, 19:06
το προγραμμα ειναι για γυναικες-μαμαμδες γενικοτερα. οποτε ναι!

2ον στο πρόγραμμα είναι ΜΟΝΟ ιδιωτικοί σταθμοί ??
οχι εχει και δημοσιους σταθμους, τουλαχιστον ειχε περσι!
Στο προγραμμα ειναι οσοι σταθμοι δηλωσουν πως θελουν να μπουν στο προγραμμα και περασουν τον "ελεγχο" . ο ελεγχος βεβαια ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ειναι πολυ "τυπικος" ...οταν καναμε ερωτηση στην εεταα μας απαντησαν πως τους αρκει να εχουν αδεια λειτουργιας παιδικου σταθμου. Και γιαυτο θεωρω πως προεκυψαν και καποια προβληματακια του στυλ: μικρες ταξεις με πολλα παιδακια (η δικια μας), να λενε στη προκυρηξη πως θα πηγαινοφερνουν με το σχολικο τα παιδακια, και οταν πηγαινες τελικα να τα γραψεις σου λεγανε "δεν εχουμε αλλη θεση εχουν κλεισει τα δρομολογια του σχολικου " (εγω πχ το πρωι την παω μονη μου και παλι καλα που το πιεσα πολυ το θεμα και μας τη φερνουν το μεσημερι) και λοιπα... και δυστυχως δε μπορεις να κανεις και καταγγελια για τετοια γιατι ΑΝ τελικα εχει γινει καποια παρατυπια απο μερος του σταθμου μπορει μεχρι και να κλεισει και τοσα παιδακια να μεινουν χωρις σταθμο γιατι δε μπορουν να τα μεταφερουν σε αλλον αφου ειναι συμπληρωμενες οι θεσεις.... Ολα αυτα τα σημειωνω γιατι τα εχω περασει...υπομονη, ορεξη για μικροσυμβιβασμους, και τυχη να χουμε και ολα καλα πανε τελικα!

NESTOROUDI
16-02-11, 23:30
λοιπόν .. εγώ έχω ένα κατάστημα .. ο άντρας μου εργάζεται 8ωρο .. έχουμε 2 παιδιά ..
2ον στο πρόγραμμα είναι ΜΟΝΟ ιδιωτικοί σταθμοί ?? ρωτάω διότι ο μικρός μου είναι σε δημοτικό σταθμό και πληρώνω 200? τροφεία και νομίζω ότι είναι λίίίίίγο έως πάάάάάάάάάρα πολύ τσιμπημένα .. :roll:
και σα να μη φτάνει το γεγονός ότι είναι 200? το μήνα, η διευθύντρια δε μου το είχε πεί απο τον Οκτώβρη ότι πρέπει να πληρώνω τόσα και μου ζητάει τώρα 1000? :( και να έλεγα ότι τα έχω, πάει στο καλό .. :?

το προγραμμα ειναι για μαμαδες του ικα νομιζω, οχι για αλλα ταμεια και σιγουρα οχι για μπαμπαδες...

kalamaraki
17-02-11, 00:27

Για να ξέρουμε τι λεμε ....οχι δεν ειναι μονο για γυναικες ασφαλισμένες στο ΙΚΑ...Σου παραθέτω τους περσινους κανονες για να παρεις μια ιδεα

Προσκαλεί

Τις Γυναίκες, που είναι
μητέρες βρεφών, νηπίων και παιδιών ή / και
μητέρες νηπίων, παιδιών, εφήβων και ατόμων με Αναπηρία,
και επιθυμούν να εγγράψουν τα τέκνα τους σε Δομές παροχής φροντίδας και φιλοξενίας,
ώστε να διευκολυνθούν να εναρμονίσουν τους απαιτητικούς και αντικρουόμενους ρόλους
τους μεταξύ οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής.

Οι μητέρες που θα ενταχθούν στη εν λόγω πράξη, θα πρέπει να πληρούν τις
κάτωθι προϋποθέσεις:

α) να εργάζονται στην Ελλάδα ως μισθωτές ή αυτοαπασχολούμενες ή
αυτοαπασχολούμενες στον πρωτογενή τομέα, ή

β) να συμμετέχουν σε Ενεργητικές Πολιτικές Απασχόλησης (ΕΠΑ: Πρόγραμμα Νέων
Θέσεων Εργασίας, Πρόγραμμα Νέων Ελεύθερων Επαγγελματιών, Πρόγραμμα
Απόκτησης Εργασιακής Εμπειρίας – Stage, Πρόγραμμα Συνεχιζόμενης
Επαγγελματικής Κατάρτισης),ή

γ) να είναι άνεργες, οι οποίες διαθέτουν Δελτίο Ανεργίας σε ισχύ και αντίγραφο
βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ., ή

δ) να είναι άνεργες και να λαμβάνουν ή να έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από
τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά το διάστημα 21/06/2008 –
21/06/2010.
Από την προϋπόθεση α), εξαιρούνται οι τακτικοί υπάλληλοι Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ.
και Ο.Τ.Α. (α’ και β’ βαθμού).
Σημειώνεται ότι από το σύνολο των ανωτέρω (α-δ) προϋποθέσεων εξαιρούνται οι
υποψήφιες για να εγγράψουν τα τέκνα τους σε Κέντρα Δημιουργικής
Απασχόλησης Παιδιών με Αναπηρία (ΚΔΑΠ-ΜΕΑ), καθώς και στα Τμήματα ΑΜΕΑ
των Βρεφονηπιακών Σταθμών Ολοκληρωμένης Φροντίδας, οι οποίες έχουν το
δικαίωμα υποβολής αίτησης ανεξαρτήτως εργασιακής, κοινωνικοοικονομικής ή άλλης
κατάστασης.

ΑΡΘΡΟ 2
ΔΟΜΕΣ - ΕΠΙΛΟΓΗ ΩΦΕΛΟΥΜΕΝΩΝ

2.1 ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν μητέρες βρεφών, νηπίων, παιδιών ή /και
νηπίων, παιδιών, εφήβων και ατόμων με αναπηρία, που

α) έχουν την ελληνική υπηκοότητα ή την υπηκοότητα κράτους-μέλους της Ε.Ε. ή
είναι Ελληνίδες Ομογενείς ή είναι αλλοδαπές από τρίτες χώρες και διαμένουν
νόμιμα στην Ελλάδα.

β) επιθυμούν να εγγράψουν τα τέκνα τους στις κάτωθι κατηγορίες Δομών:
 Βρεφικούς, Βρεφονηπιακούς και Παιδικούς Σταθμούς, για βρέφη από 2
μηνών έως 2,5 ετών συμπληρωμένων την 01/09/2010 και νήπια και
παιδιά από 2,5 ετών συμπληρωμένων την 01/09/2010, μέχρι την ηλικία
εγγραφής στην υποχρεωτική εκπαίδευση.

 Βρεφονηπιακούς Σταθμούς Ολοκληρωμένης Φροντίδας για παιδιά
βρεφικής και προσχολικής ηλικίας από 8 μηνών έως την ηλικία εγγραφής
στην υποχρεωτική εκπαίδευση και παιδιά με αναπηρία από 2,5 ετών έως
6,5 ετών.

 Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης (Κ.Δ.Α.Π.) για παιδιά από 6 έως 12
ετών και παιδιά με ελαφράς μορφής κινητικά ή αισθητηριακά προβλήματα
και
 Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών με Αναπηρία (Κ.Δ.Α.Π.ΜΕ.Α.)
για παιδιά με αναπηρία, εφήβους, και άτομα με νοητική υστέρηση ή/και
κινητική αναπηρία σε Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών με
Αναπηρία (Κ.Δ.Α.Π. ΜΕΑ). Τα ανωτέρω όρια ηλικίας θα εναρμονίζονται με
το εκάστοτε ισχύον θεσμικό πλαίσιο.

Στις γυναίκες που θα επιλεγούν (ωφελούμενες) θα προσφέρονται θέσεις φροντίδας
και φιλοξενίας για τα τέκνα τους, από τις προαναφερόμενες Δομές. Η διάθεση των
θέσεων στις ωφελούμενες θα γίνεται μέσω «εντολών τοποθέτησης» από την
E.E.T.A.A. Α.Ε.

Σε περίπτωση που προκύψει ανάγκη κάλυψης κενών θέσεων κατά τη διάρκεια του
σχολικού έτους, αυτές θα καλύπτονται από τον πίνακα επιλαχουσών, η διάρκεια
ισχύος του οποίου λήγει με τη λήξη του εκάστοτε τρέχοντος σχολικού έτους.

v & a
17-02-11, 09:40
αυτο που θυμαμαι μονο ειναι πως το προγραμμα ΔΕΝ ειναι για μαμαδες που εργαζονται και ανηκουν σε ταμειο του δημοσιου.

α), εξαιρούνται οι τακτικοί υπάλληλοι Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. (α’ και β’ βαθμού).

kally
27-02-11, 11:06
κοριτσια κανενα νεο για τις αιτησεις?εχω δυο μωρα 2 και 1 ετων και κατι πρεπει να κανω να παει ο μεγαλος , μπας και ξαλαφρωσω λιγο και φυσικα να ξελαμπηκαρει και το παιδι!

kalamaraki
27-02-11, 11:15
κοριτσια κανενα νεο για τις αιτησεις?εχω δυο μωρα 2 και 1 ετων και κατι πρεπει να κανω να παει ο μεγαλος , μπας και ξαλαφρωσω λιγο και φυσικα να ξελαμπηκαρει και το παιδι!

Μπορεις να μπαινεις στη σελιδα τους και να βλεπεις
http://www.eetaa.gr/

το προγραμμα λεγεται εναρμονιση επαγγελματικης και οικογενειακης ζωης

αλλα μη περιμενεις πριν τον Ιουνιο να γινουν οι αιτησεις...

kally
27-02-11, 12:18
αχ μακαρι να μας κατσει και για να πω την αληθεια μας βολευει τον Ιουνιο γιατι θα ειμαστε υπο μεταθεση το καλοκαιρι και δεν ξερουμε που θα παμε , φυσικα, διοτι οπως παντα ο Ε.Σ.φροντιζει για τα στελεχη του και τις οικογενειες τους ( αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)..ελπιζω να μαθουμε μεχρι να γινουν οι αιτησεις που θα ειμαστε για να προλαβω και τισ αιτησεις..ευχαριστω για την απαντηση kalamaraki

dimi2009
15-03-11, 15:53
γνωριζει καποια απο σας ποιοι σταθμοι περσι ηταν στο προγραμμα?για να δω αν στα νοτια προαστια υπαρχει περιπτωση να ειναι και φετος.βουλα βαρη γλυφαδα

kalamaraki
15-03-11, 16:36
Το θεμα υπάρχει ηδη εδω http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1922998&highlight=%C5%D0%C9%C4%CF%D4%C7%D3%C7#post1922998
και συζητιέται, μπες και κανε εκει την ερωτηση σου αν και μπορεις να επισκεφθεις την ιστοσελιδα τους www.eetaa.gr και εκει που λεει στην δεξια μπάρα για το προγραμμα ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗς ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΖΩΗΣ Θα βρεις τους σταθμους που τους ονομάζει ΔΟΜΕΣ.

dimi2009
15-03-11, 23:34
ευχαριστω πολυ.
μπηκα και τους πηρα και τηλεφωνο και δεν εχουν βγει ακομα.στις λιστες που βρηκα απο προηγουμενη χρονια δεν ειχε κατι για νοτια προαστια

vaskokkal
15-03-11, 23:44
Πολύ καλησπερα σας!!
Σας εχω νεα φρέσκα χε χε
Σημερα πηγαμε πρωτη μερα στον παιδικο με την μικρη
Κατσαμε μια ωρα για πρωτη φορα.
Ειναι πολυ ομορφος, τακτοποιημένος, οργανωμένος μου φανηκε. Περιηγηθηκα στους χωρους λιγο, καθαρος ήταν !

Γνωρισα και την διευθυντρια/νηπιαγωγος σπουδασε, τρομερο ατομο, συζητίσιμο. Μου αρεσε που ειναι του κλαδου και οχι μια επιχειρηματιας.
Τωρα στο δια ταυτα.....
Της μικρης της αρεσε πολυ, μπηκε στην ταξη της, ανα 10 παιδάκια μια νηπιαγωγος
εχει τεσσερα τμηματα , τα χωριζει ανα ηλικια.
Οι ταξεις ομορφες ευήλιες, καθαρες εξοπλισμενες κτλπ
Οι τουαλετες επισης, καινουργιες καθαρες, εκανε λεει ανακαινιση πριν δυο χρονια.
Εχει και εσωτερική αυλη ας το πω για τις κακες μερες γεμάτες παιχνιδια κήπου.

Την δασκαλα μας τη γνωρισαμε, την συμπαθησε ευτυχως... ειναι μικρη 25χρονων φρεσκια και ευθυμος ανθρωπος μου φάνηκε.
Στο τμημα της μικρης εχει 10παιδακια με την αρτεμουλα μου.

Ο σταθμος δεν παρέχει σιτηση αλλα δεν με χάλασε γιατι προτιμω να της μαγειρευω εγω, αλλωστε τρωει απο τα δικα μας τα παντα οποτε δεν θα ειναι παραπανω κουραση για εμενα. Μου ειπε οτι φτανουν τα μωρα στις 9-10 αναλογως που μενουν οτι στις 11 τρωνε δεκατιανο και στις 1+30μεσημεριανο.

Ολα καλα λεω, μου ειπε να βαζω στην μικρη γιαουρτια κτλπ για να της μάθουν να τα τρωει...Λεω δεν θα χρειαστει τα τρωει ηδη η μικρη μου..
Και μετα μου πεταξε το εξης....

Στα πραγματα που θα δινετε στη μικρη για να τρωει στο σταθμο ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα σοκολατοειδή, τα κρουασάν,τα σφολιατοειδη απο εξω, τα ετοιμα φαγητα, τα πατατάκια τα γλυκα τυποποιημένα!
Ε και την ερωτευτηκα χαχαχαχαχα
Της λεω ετσι και αλλιως δεν τα τρωμε αυτα!!

Α...τα μωρα κανουν χορο, γυμναστική καθε μερα για 15λεπτα σε μορφη παιχνιδιου:grin: μαθαινουν γραμματα τα ποιο μεγαλα, μαθαινουν συνολα και αριθμους τα ποιο μεγαλα!!:shock::shock:
Εντυπωσιαστηκα μπορω να πω..... ενθουσιαστηκα!
Η μικρη μετα εκλαιγε δεν ηθελε να φυγουμε με τιποτα! Επρεπε να της ταξω οτι θα της αγορασω τσαντα για το σχολειο για να φυγουμε χε χε

Αρα σε πρωτη φαση τα πηγαμε καλα, η μικρη εχει μια ανυσηχια του τυπου να ερθει το αυριο να παω σχολειο μαμα ασχολειτε με την νεα της τσάντα και λεει παω χολειο χε χε εμεινε ευχαριστημενη και θα δουμε :lol::lol:
αυριο θα κατσουμε δυο ωρες .....

Μακαρι να πανε ολα καλα!!!

Αλήθεια έχει τέτοιο παιδικό σταθμό η Κοζάνη; Ρωτάω γιατί διάβασα ότι θα είσαι εκεί μέχρι τον Ιούνιο. Η καταγωγή μου είναι από Κοζάνη.
Τελικά προσαρμόστηκε το παιδί;

vatraxaki mou
24-03-11, 12:55
Καλησπέρα! Να σας ρωτήσω κάτι γιατί είμαι καινούργια κ ψάχνομαι. Αν οι αιτήσεις γίνονται καλοκαίρι σημαίνει ότι αν δεν εγκριθεί η αίτησή σου, ψάχνεις τελευταία στιγμή σε ποιο σταθμό έχει περισσέψει θέση?? Γιατί όλοι μου λένε ότι Απρίλη το πολύ Μάη κλείνουν οι θέσεις! Έχω αγχωθεί...

v & a
24-03-11, 13:11
βασικα ναι!
εκτος κι αν κλεισεις θεση για τον ιδιωτικο απο το Μαη (συνηθως δινεις και καποια χρηματα) και αν περασεις με το προγραμμα απλα δεν το πας...η το ρισκαρεις.

vatraxaki mou
24-03-11, 14:46
v&a σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Να ρωτήσω μήπως εσύ ή κάποια άλλη μανούλα γνωρίζει...κάθε χρόνο συνηθίζεται να είναι οι ίδιοι σταθμοί στο πρόγραμμα ή εύκολα αλλάζουν? Μήπως πάρω μια ιδέα δλδ από τους περσινούς ενταγμένους στο πρόγραμμα σταθμούς:smile:

Σοφία Τ.
29-03-11, 22:54
Μανουλες, εχει κανει καμια απο εσας διακοπη του προγραμματος κατα τη διαρκεια της σχολικης χρονιας, για να με διαφωτισει για το ποιες ενεργειες ειναι απαραιτητες;

agapoulini
29-03-11, 22:59
να ρωτησω γιατι δεν εχω παρακολουθησει το θεμα απο την αρχη: επιδοτουνται και οι μητερες στον ιδιωτικο τομεα και υπο ποιες προϋποθεσεις;

v & a
29-03-11, 23:05
agapoulini ειναι για ολες τις μητερες δεν εχει να κανει με ιδιωτικο ...και οι ανεργες ακομα παιρνουν μερος. παει με μορια. αν εργαζεσαι, ποσες ωρες εκκαθαριστικο, ποσα παιδια εχεις κ λοιπα. οι προυποθεσεις ειναι στην ανακοινωση εναρξης του προγραμματος αν ψαξεις παραπισω θα τις βρεις καπου. για φετος παντως δεν εχει ξεκινησει ακομα.

Σοφία Τ. νομιζω πως απλα δεν υπογραφεις \για το μηνα που θες να διακοψεις αλλα παρε καλυτερα τηλ στην εεταα.

βατραχακι δεν εχω ιδεα πρωτη φορα πηγαμε φετος!

stafroditi2353
29-03-11, 23:55
συγνωμη επειδη δεν το παρακολουθησα απο την αρχη, εχουνε αρχισει οι ημερομηνιες??τρεχει το προγραμμα η οχι ακομη???

agapoulini
29-03-11, 23:57
μιλατε για δημοσιο υποθετω:confused:

v & a
30-03-11, 00:03
ΟΧΙ δεν μιλαμε για δημοσιο
ΟΧΙ δεν τρεχει το προγραμμα μαλλον κατα τον Απριλιο Μαιο...

δειτε www.eetaa.gr για λεπτομερειες.

rkt
03-04-11, 07:54
Να ρωτήσω και εγώ?
Υπάρχει εισοδηματικό κριτήριο, και αν ναι ποιό?
Εχω βαρεθεί να θεωρούμαι πλούσια.......:confused:
Τα 2.500 δεν φτάνουν για ιδωτικό σταθμό. Πληρώνουμε το υπόλοιπο εμείς? Κάπου πήρε το μάτι μου ότι δεσμεύονται οι παιδικοί να μην παίρνουν άλλα λεφτά από τους γονείς. Δεν απορώ γιατί κανεις σοβαρός ιδιωτικός σταθμός δεν υπογράφει σύμβαση.
Και ξέρετε πότε ξεκινάει η διαδικασία αιτήσεων?
Χίλια ευχαριστώ.

yola
07-04-11, 14:01
Να ρωτήσω και εγώ?
Υπάρχει εισοδηματικό κριτήριο, και αν ναι ποιό?
Εχω βαρεθεί να θεωρούμαι πλούσια.......:confused:
Τα 2.500 δεν φτάνουν για ιδωτικό σταθμό. Πληρώνουμε το υπόλοιπο εμείς? Κάπου πήρε το μάτι μου ότι δεσμεύονται οι παιδικοί να μην παίρνουν άλλα λεφτά από τους γονείς. Δεν απορώ γιατί κανεις σοβαρός ιδιωτικός σταθμός δεν υπογράφει σύμβαση.
Και ξέρετε πότε ξεκινάει η διαδικασία αιτήσεων?
Χίλια ευχαριστώ.

O ιδιωτικός σταθμός που πετύχαμε εμείς είναι πολύ σοβαρός και έχει σύμβαση οπότε το ένα δεν προεξοφλεί το άλλο. Δεν πληρώνουμε τίποτα εμείς πάντως.

mamavicky
07-04-11, 15:28
ναι βρε κοριτσια ποτε ξεκινανε οι αιτησεις?που να εχουμε το νου μας?

v & a
07-04-11, 22:53
αργουν ακομα. φανταστειτε περσι την ειχα κανει μετα την αιτηση στο δημοσιο καπου τον ιουλιο...ακομα δεν εχει ανακοινωθει καν το προγραμμα φετοσ για να κανουν αιτηση οι σταθμοι. ελπιζω μονο να μη κοπει αν κ δε νομιζω πρεπει να ειναι χρηματοδοτημενο ως το 2012...

δε πληρωνουμε τιποτα εμεις. οι σταθμοι κανουν αιτησεις αν θελουν να ενταχθουν στο προγραμμα. μπορει να ειναι αλλοι καθε χρονο. το κριτηριο τουλαχιστον περσι ηταν απλα να εχει αδεια λειτουργειας παιδικου σταθμου. Πολλοι σταθμοι δεν θελουν να μπουν στο προγραμμα γιατι αν εχω πληροφορηθει καλα, δεν παιρνουν ολο το ποσο για τα παιδακια. δηλαδη αυτοι τα διδακτρα τα εχουν 370 ευρω. το προγραμμα τους δινει 200. αυτοι απλα ρισκαρουν απο τη μια λογω κρισης να μεινουν αδειοι, και απο την αλλη να χανουν 170 ευρω το μηνα, αλλα σιγουρα λεφτα και να χουν ολες τις θεσεις τους συμπληρωμενες... :) αν δηλαδη ειναι σιγουροι πως θα χουν πελατες πχ λογω καλης φημης, δεν εχουν λογο να κανουν συμβαση για το προγραμμα. ;)

rkt
08-04-11, 09:37
Ε, τα βλέπεις. Οκ, μπορείς να πετύχεις και καλό σταθμόα, αλλά ξέρω και γω... Τέλος πάντων, ούτως ή άλλως, μάλλον είμαι πλούσια και δεν θα έχω δικαίωμα, οπότε........

v & a
08-04-11, 10:31
Μα δεν εχεις καταλαβει. Δε σημαινει πως οι σταθμοι ειναι κακοι, αλλιως ολες εμεις στελνουμε σε κακους σταθμους τα παιδια μας και τα παραταμε εκει γιατι δεν εχουμε τι να τα κανουμε. Απλα εχουν θεωρησει οτι το να ειναι γεματοι σιγουρα και να εχουν να πληρωσουν τους εργαζομενους τους ειναι καλυτερο απο το να κηνυγανε με το ντουφεκι πελατες (και εχουν ανακαλυψει οτι το προγραμμα αυτο τους γεμιζει).

Στις αιτησεις τωρα,δικαιωμα εχουν ολες οι μητερες εργαζομενες και μη.
Τι σημαινει πλουσια? αν θεωρεις πως θα σε θεωρησουν πλουσια, τοτε απλα το στελνεις κατευθειαν σε ιδιωτικο, δε κανεις καν αιτηση σε δημοσιο(καταλαβαινεις τι θελω να πω).
Μπορεις ομως να το προσπαθησεις.
Μπορει να μην χει το σταθμο που θες εσυ, αλλα δε μπορουμε να τα θελουμε και ολα. Και εχει και δημοσιους σταθμους στο προγραμμα καθε χρονο (επειδη υποτιθεται οι δημοσιοι ειναι καλοι)
που αν ειδα καλα περσι πολλοι δε συμπληρωσαν θεσεις ουτε τις μισες κ πηραν επιλαχοντες. Εγω πηγα σαν επιλαχουσα στο σταθμο 1ης προτιμησης μου. Δε με χαλσε καθολου. Κ το εκκαθαριστικο μου δεν ειναι πολυ μακρια απο το δικο σου!
Εσυ κανεις τα χαρτια και δηλωνεις απο τους σταθμους αυτους που θες ως 5 με σειρα προτεραιοτητας.
Το ποιος μπαινει και σε ποιο σταθμο ειναι με μορια. Μπορει να "χανεις μορια" λογω εκκαθαριστικου, αλλα να "κερδιζεις" σε κατι αλλο.
Μπορει πχ σαν 1η επιλογη εσυ να χεις δηλωσει καποιο σταθμο που αλλοι δηλωσαν 5η επιλογη και να εχετε κοντινα μορια.
Και παντα υπαρχουν κ οι επιλαχοντες, μη νομιζεις πως ολοι οσοι περνανε πηγαινουνε!
Δε καταλαβαινω γιατι τοσο αρνητισμος πριν καν ανοιξει το προγραμμα και δεις τις προυποθεσεις.

rkt
09-04-11, 22:17
Μα δεν εχεις καταλαβει. Δε σημαινει πως οι σταθμοι ειναι κακοι, αλλιως ολες εμεις στελνουμε σε κακους σταθμους τα παιδια μας και τα παραταμε εκει γιατι δεν εχουμε τι να τα κανουμε. Απλα εχουν θεωρησει οτι το να ειναι γεματοι σιγουρα και να εχουν να πληρωσουν τους εργαζομενους τους ειναι καλυτερο απο το να κηνυγανε με το ντουφεκι πελατες (και εχουν ανακαλυψει οτι το προγραμμα αυτο τους γεμιζει)..
Μάλλον δεν με κατάλαβες. Ουτε που σκέφτηκα ότι εσείς που μπήκατε στο πρόγραμμα, είστε κακές μανούλες ή οτιδήποτε τέτοιο. Απλώς αναρωτήθηκα.

Στις αιτησεις τωρα,δικαιωμα εχουν ολες οι μητερες εργαζομενες και μη.
Τι σημαινει πλουσια? αν θεωρεις πως θα σε θεωρησουν πλουσια, τοτε απλα το στελνεις κατευθειαν σε ιδιωτικο, δε κανεις καν αιτηση σε δημοσιο(καταλαβαινεις τι θελω να πω).
Μπορεις ομως να το προσπαθησεις.
Μπορει να μην χει το σταθμο που θες εσυ, αλλα δε μπορουμε να τα θελουμε και ολα. Και εχει και δημοσιους σταθμους στο προγραμμα καθε χρονο (επειδη υποτιθεται οι δημοσιοι ειναι καλοι)
που αν ειδα καλα περσι πολλοι δε συμπληρωσαν θεσεις ουτε τις μισες κ πηραν επιλαχοντες. Εγω πηγα σαν επιλαχουσα στο σταθμο 1ης προτιμησης μου. Δε με χαλσε καθολου. Κ το εκκαθαριστικο μου δεν ειναι πολυ μακρια απο το δικο σου!.
Εννοειται πως θα κοιτάξω τους όρους συμμετοχής, αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ότι είχε όριο 25.000. Οπότε είμαι εκτός. Επιπλέον, βαρέθηκα να μην δικαιούμε λόγω εισοδήματος τίποτα. Και τώρα που λέει ότι παντού θα μπουν εισοδηματικά κριτήρια, καταλαβαίνεις. Μάλλον και εσύ εκτός θα είσαι.

Εσυ κανεις τα χαρτια και δηλωνεις απο τους σταθμους αυτους που θες ως 5 με σειρα προτεραιοτητας.
Το ποιος μπαινει και σε ποιο σταθμο ειναι με μορια. Μπορει να "χανεις μορια" λογω εκκαθαριστικου, αλλα να "κερδιζεις" σε κατι αλλο.
Μπορει πχ σαν 1η επιλογη εσυ να χεις δηλωσει καποιο σταθμο που αλλοι δηλωσαν 5η επιλογη και να εχετε κοντινα μορια.
Και παντα υπαρχουν κ οι επιλαχοντες, μη νομιζεις πως ολοι οσοι περνανε πηγαινουνε!
Δε καταλαβαινω γιατι τοσο αρνητισμος πριν καν ανοιξει το προγραμμα και δεις τις προυποθεσεις.
Πάντως πέρισυ που έκανα αίτηση για δημόσιο παιδικό, δεν με πήραν.... Για αυτό τόσος αρνητισμός. Επιπλέον δεν νομίζω ότι μπορώ να τις βάλω σε δημόσιο γιατί έχουν περισσότερες αργίες από τους ιδιωτικούς και δεν έχω ποιός να τις κρατήσει. Επρεπε να δεις τι έγινε 1 βδομάδα τα Χριστούγεννα...:???: Τους επιστράτευσα όλους από μία μέρα..:oops: Ευτυχώς το Πάσχα είναι μόνο μία μέρα κλειστοί (οι ιδιωτικοί).

v & a
09-04-11, 22:50
Εννοειται πως θα κοιτάξω τους όρους συμμετοχής, αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ότι είχε όριο 25.000.

βασικα αν ειχε οριο 25000 νμιζω δε θα χα μπει ουτε φετος...πρωτα απολα θα το χα διαβασει και δε θα χα κανει καν τοσο κοπο για τα χαρτια. μηπως ειναι ατομικο εισοδημα και οχι οικογενειακο τα 25?/ γιατι πραγματικα ετσι δε θα μουν μεσα.
Παντως δε νομιζω να μπουνε εισοδηματικα κριτηρια σε αυτο γιατι αυτοματα θα σημαινε ρατσισμος, αναμεσα στις μητερες, και το προγραμμα ειναι για ολες τις μητερες εκτος δημοσιου τομεα, και ανεργες. οποτε ουτε αυτο νομιζω θα ισχυσει, το προγραμμα εχει τους ταδε ορους/προυποθεσεις απο τη χρονια ταδε εως ταδε (2012) δε νομιζω πως μπορει να αλλαζει στη μεση.

Κατα τα αλλα κι εμας δε μας πηραν στο δημοσιο αλλα ειχα καλο προαισθημα απο οτι φανηκε για το προγραμμα, παρολο που αρχικα στη 1η φαση δε με πηραν και απογοητευτηκα γιατι ημουν 1η επιλαχουσα,. φανταζεσαι φρικη ε? Αλλα τελικα τα καταφεραμε με πηραν απο το σταθμο την ημερα των εγγραφων και μου ειπαν πως καποια παιδακια δεν πηγαν τελιακα. Υυπαρχουν κοπελες εδω που τους πηραν σταθμοι που ειχαν κενες θεσεις τηλεφωνο ενα, δυο μηνες μετα βεβαια, και δεχτηκαν τα παιδακια τους ακομα και αν ηταν επιλαχουσες σε χαμηλη θεση.
Εννοειεται πως αν για οποιοδηποτε λογο πρεπει να πανε τα παιδια σταθμο πρεπει να ελεγξεις ολες τις επιλογες. εγω σαυτη τη φαση δεν ειχα τα 370 ουτε με σφαιρες...θα επιστρατευα γιαγιαδες και παππουδες να μου πληρωσουν τον ιδιωτικο, λιγο ο ενας λιγο ο αλλος, δεν υπηρχε αλλη λυση.
Και ευτυχως η δυστυχως επειδη του χρονου τα παιδια θα ειναι 2 που θα πρεπει να στειλω, ειναι ακομα πιο δυσκολο. Για μενα ο δημοσιος δεν ειναι προβλημα για τις αργιες αλλα για το καθημερινο ωραριο. γιατι δε σχολαμε ολοι στις 2 η στις 4. εμεις σχολαμε στις 430 με 5, ποιος θα παιρνει τετοιες ωρες τα παιδια? οποτε ο ιδιωτικος ειναι λιγο μονοδρομος για μενα....

Τελοσπαντων το θεμα ειναι να ξεκινησει το προγραμμα και να δουμε, τι θα προκυψει φετος. ειπαν θα κανουν κατι οργανωτικες αλλαγες ωστε να καλυφθουν ολες οι δυνατες θεσεις που προσφερουν ολοι οι σταθμοι, και να επωφεληθουν περισσοτερες μαμαδες, γιατι περσι μεναν θεσεις κενες. Γιαυτο κατεληξαν να παιρνουν οι σταθμοι τις μαμαδες 2 μηνες μετα, γιατι ειχαν ακαλυπτες θεσεις κ χανανε λεφτα (αφου κανεις δεν πηγαινε να γραψει σε ιδιωτικο σταθμο τα παιδια του το νοεμβρη, ειχαν ολοι βρει!) Ισως ΑΝ μενει θεση και δεν εχεις μπει θα μπορεις να πας κ ας μη τον εχεις δηλωσει στο σταθμο με σειρα προτεραιοτητας επιλαχοντων...καπως ετσι το εχω σκεφτει διαβαζοντας το booklet το περσινο με τα αποτελεσματα του προγραμματος.
Κατσε και θα δουμε ;-)

rkt
09-04-11, 23:01
Α, ωραία.
Καλά το ωράριο ακόμα και στους ιδιωτικούς δεν βολεύει. Αυτοί κλείνουν 4, εγώ σχολαω 5, 5.30 μέχρι να φύγω, μέχρι να φτάσω σπίτι 6, οπότε και σταθμό πληρώνω και τη μάνα υποχρεωνω να είναι καθημερινά εδώ....:sad:

mom
12-04-11, 21:47
Αχ, κοπελιές ΜΑΚΑΡΙ να 'χει περισσότερες θέσεις φέτος, να μπει κι ο δικός μου, που έμεινα άνεργη η καψερή, να μην κάθεται το παιδί όλη μέρα σπίτι, γιατί ούτε να τρέξω για δουλειά θα μπορώ και αυτός θα σκάει!

Όταν πήγα να καταθέσω χαρτιά, μου ζήτησαν ένσημα και βεβαίωση εργοδότη. Νομίζω ότι το πρόγραμμα είναι για τις εργαζόμενες μητέρες και μάλλον δεν θα σε δεχτούν εφόσον είσαι άνεργη....:-?

mom
12-04-11, 23:02
για ολες ειναι και παει με μορια εκτος απο αυτε που δουλευουν στο δημοσιο

ναι ε? και σε μένα γιατί τα ζητούσαν αυτά? και δεν δέχτηκαν την αίτηση μου στον παιδικό επειδή δεν είχα ένσημα και βεβαίωση.:rolleyes:

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
12-04-11, 23:27
την εκανες στο σταθμο η στην ετεεα; γιατι στην ετεεα εχει για ολες εκτος του δημοσιου απλα οταν εισαι ανεργη πρεπει να εχεις καρτα και να δωσεις και ενα χαρτι εξατομικευμενη παρεμβασης ετσι λεγεται τοο οποιο το παιρνεις απο τον οαεδ

mom
12-04-11, 23:30
την εκανες στο σταθμο η στην ετεεα; γιατι στην ετεεα εχει για ολες εκτος του δημοσιου απλα οταν εισαι ανεργη πρεπει να εχεις καρτα και να δωσεις και ενα χαρτι εξατομικευμενη παρεμβασης ετσι λεγεται τοο οποιο το παιρνεις απο τον οαεδ

Σε σταθμό την είχα κάνει και έφυγα άπραγη φυσικά..... Ίσως λοιπόν, να μην είχε όλες τις πληροφορίες η ιδιοκτήτρια....:evil:

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
12-04-11, 23:34
δεν την κανεις στ σταθμο για αυτο το προγραμμα αλλα εδω EETAA Home Page (http://www.eetaa.gr/)
και αν κανεις αιτηση σε δημοτικο μπορεις να την κανεις και ας μην σε παρουν ετσι να τους λες γιατι υπαρχουν δημοτικοι που δεν γεμιζουν

mom
12-04-11, 23:40
Τι να σου πώ.... τα είχα ψάξει τότε και μου είχαν πει ότι υπάρχουν αιτήσεις και στον παιδικό σταθμό. Γι'αυτό πήγα εκεί, γιατί με βόλευε πιο πολύ. Είχα και έτοιμη την λίστα μου με τους παιδικούς σταθμούς που συμμετείχαν, κατά σειρά προτίμησης, είχα και τα υπόλοιπα χαρτιά...αλλά τζίφος. Γινόταν πάντως, χαμός!! ο κόσμος περίμενε σε μια τεράστια ουρά και η διευθύντρια μου είπε ότι οι θέσεις ήταν π.χ. 20 (δεν θυμάμαι, αλλά ένα μικρό νούμερο πάντως) και είχαν ήδη 2.000 αιτήσεις! :shock:

kalamaraki
12-04-11, 23:43
Αχ, κοπελιές ΜΑΚΑΡΙ να 'χει περισσότερες θέσεις φέτος, να μπει κι ο δικός μου, που έμεινα άνεργη η καψερή, να μην κάθεται το παιδί όλη μέρα σπίτι, γιατί ούτε να τρέξω για δουλειά θα μπορώ και αυτός θα σκάει!

Μαεστρια μου....κριμα που εχασες την δουλεια σου

Όταν πήγα να καταθέσω χαρτιά, μου ζήτησαν ένσημα και βεβαίωση εργοδότη. Νομίζω ότι το πρόγραμμα είναι για τις εργαζόμενες μητέρες και μάλλον δεν θα σε δεχτούν εφόσον είσαι άνεργη....:-?

ναι ε? και σε μένα γιατί τα ζητούσαν αυτά? και δεν δέχτηκαν την αίτηση μου στον παιδικό επειδή δεν είχα ένσημα και βεβαίωση.:rolleyes:

Εγω εκανα αιτηση ουσα ανεργη(ωρομισθια/αναπληρωτρια καθηγητρια), ΑΛΛΑ
Ημουν καταγεγραμένη στον οαέδ, ειχα παρει καρτα ανεργιας και περίμενα να εγκριθει το επιδομα ανεργιας μου για το τριμηνο του καλοκαιριου.
Ειχα εργαστει τα τελευταια δυο χρονια, ειχα και ενσημα να δειξω και βεβαιωση απο τον οαεδ οτι ειμαι εγγεγραμένη ως ανεργη

Εννοειτε οτι δεχτηκαν την αιτηση μου και στον δημοσιο σταθμο που πηγα και στο ΕΕΤΑΑ μεσω ΕΣΠΑ αφου το ελεγε και στην εγκύκλιο μεσα λεπτομερειακα νομιζω υπάρχει ακομα η εγκυκλιος στο σαιτ τους. www.eetaa.gr

Απλα λογικοτατο ειναι προτεραιοτητα εχουν οι εργαζόμενες και μετά οι άνεργες αφου οι εργαζομενες εχουν αμεσα ανάγκη
Και περασα στις επιλαχουσες για Θεσσαλονίκη και αφου εφυγα για κοζάνη μετά απο παρότρυνση των κοριτσιων εδω το εψαξα λιγο, τους πηρα τηλέφωνο , εξηγησα την κατασταση μου και σε δυο μερες μεσα μου βρήκαν θεση στην Κοζάνη αφου περισσευαν δυο θεσεις που δεν τις ήθελαν οι κοζανιτισες.

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
12-04-11, 23:44
κοιτα στη σελιδα που σου εστειλα κατα το μαιο βγαινουν η ανακοινωσεις και αυτα που λενε η σταθμοι ειναι @@@@@@@ φετος ολες οι αιτησεις εγιναν στα κεπ !εχε το νου σου το μαιο

kalamaraki
12-04-11, 23:47
Οι μητέρες που θα ενταχθούν στη εν λόγω πράξη, θα πρέπει να πληρούν τις
κάτωθι προϋποθέσεις:

α) να εργάζονται στην Ελλάδα ως μισθωτές ή αυτοαπασχολούμενες ή
αυτοαπασχολούμενες στον πρωτογενή τομέα, ή
β) να συμμετέχουν σε Ενεργητικές Πολιτικές Απασχόλησης (ΕΠΑ: Πρόγραμμα Νέων
Θέσεων Εργασίας, Πρόγραμμα Νέων Ελεύθερων Επαγγελματιών, Πρόγραμμα
Απόκτησης Εργασιακής Εμπειρίας – Stage, Πρόγραμμα Συνεχιζόμενης
Επαγγελματικής Κατάρτισης),ή
γ) να είναι άνεργες, οι οποίες διαθέτουν Δελτίο Ανεργίας σε ισχύ και αντίγραφο
βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ., ή
δ) να είναι άνεργες και να λαμβάνουν ή να έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από
τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά το διάστημα 21/06/2008 –
21/06/2010.

Εάν η ενδιαφερόμενη είναι άνεργη, απαιτείται:
α) αντίγραφο Δελτίου Ανεργίας σε ισχύ
β) αντίγραφο Βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του
ΟΑΕΔ, και
γ) αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του Ο.Α.Ε.Δ., εάν η
ενδιαφερόμενη λαμβάνει ή έχει λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από
τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά τους τελευταίους 24 μήνες
προ της δημοσίευσης της παρούσας, ήτοι από 21/06/2008 έως 20/06/2010.

mor@ki_K
13-04-11, 10:39
Συγνώμη rkt (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=16872) μου, εγώ δεν γνωρίζω ακριβως το οριο οισοδήματος που χρειάζεται, αλλά να μην "κουράζεσε" που γενικώς δεν δικαιούσαι "θεσεις" και "επιδόματα" από το κράτος, γιατί στα χρόνια που ζούμε, άλλοι ζούνε με 5000 ευρώ το χρόνο!
Να λες δόξα το θεό που δουλεύετε και έχετε και τόσο οισόδημα, αλλοι δεν έχουνε να φάνε στην κυριολεξία, και κάποιοι που έχουν πραγματικα ανάγκη την θέση , το θεωρώ αδικία να την πάρει κάποιος που έχει οισόδημα 25000 ευρώ και να παραπονιέται κίολας.
Επίσης ναι, εννοείται πως κατα την γνώμη μου πρεπει να πάρουνε τα παιδάκια των εργαζόμενων γυναικών, αλλά και τα παιδιά των άνεργων πρέπει να μένουνε στο σπίτι και να μην κοινωνικοποιούνται καθόλου???
Είμαι σίγουρη πως το ποσοστό των παιδιών των εργαζόμενων γυναικών είναι μεγαλύτερο από αυτών των άνεργων που παίρνουν στους παιδικούς, οπότε δεν θεωρώ κάτι αδικία.

Επίσης να τονίσω πως οι άνεργες μητέρες δεν πίνουν όλοι την μέρα καφέδες και στέλνουν τα παιδια τους στον παιδικό για να τους αδειάσουν την γωνιά! Δεν υπάρχει γυναίκα που να μην έχει τις υποχρεώσεις της ή να μην έχει να φροντίσει ένα μικρότερο παιδι.
Σου μιλάω ως άνεργη, ο άνδρας μου παίρνει τον βασικό, την μικρή μου θα την πήγαινα έτσι και αλλιώς στον παιδικό αφού πήγε 3,5 χρονών, αλλά ως άνεργη εμας σαν οικογένεια αυτο το πρόγραμμα μας βοήθησε πάρα πολύ οικονομικά, γιατί θα έπρεπε να δίνουμε στον δημόσιο παιδικό 130 ευρώ τον μήνα!!!
Μπορείς να μου πεις βέβαια άνετα:να την κρατούσες στο σπίτι αφου δεν έχεις χρήματα!

Ναι αλλά εμένα το παιδι μου σαν μοναχοπαίδι και χωρίς να έχει παρέα άλλα συνομίλικα παιδάκια στην οικογένεια και στην γειτονια, η συμπεριφορά του απέναντι σε άλλα παιδάκια ήταν κάπως "αποτομη" και γενικώς η μικρή μου ήταν ένα "αγρίμι", και σε διαβεβαιώ πως μέσα σε όλους αυτους τους μήνες με την βοήθεια της δασκάλας, την δικια μας και με τις συμβουλες ειδικών, έχει αλλάξει πάρα πολύ ως προς το καλύτερο!
Δεν μετανιώνω με τίποτα που την πήγα στον παιδικο από τα 3,5 παρολο που είμαι άνεργη. Το καλό που έκανε ο παιδικος στην κοινωνικοποίηση και στην βελτίωση της συμπεριφοράς της κόρης μου, δεν το συγκρίνω με τίποτα.
Και μην βιαστείτε να πείτε πως πίνω καφέδες όλη την ημέρα και το "ξινω", γιατί δεν υπάρχει σπίτι που να μην έχει υποχρεώσεις και προβλήματα. Εννοείται πως οι υποχρεώσεις μίας εργαζόμενης μητέρας είναι διπλάσιες, αλλά το συγκεκριμένο πρόγραμμα για να έχει βάλει μέσα και τις άνεργες μητέρες, σημαίνει πως θα τα έχει υπολογίσει και θα τα έχει μετρήσει ανάλογα.
(δεν είναι προσωπικο μαζί σου rkt (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=16872)! :grin:)

v & a
15-04-11, 09:50
Καλημερα.
AAAAXXXXXX μα τι συζηταμε τωρα?
Κοριτσια μπορει τα εσοδα να ειναι 25000 αλλα ρωταει κανεις τα εξοδα?
ΟΧΙ!αν ρωτουσε θα χα μπει πρωτη περσι σας το εγγυομαι! δε νομιζω πως υπαρχει (νοημον ανθρωπος να χει βαλει τοσα εξοδα σττη πλατη του οσα εγω, αρα κατι δε παει καλα οικογενειακα με το μυαλο μας)
Ειμαστε οικογενειες που εχουμε δανεια στο κεφαλι μας!!! πχ καθε μηνα η τραπεζα για το σπιτι, μου παιρνει 1300 ευρω... ναι φτασανε τοσα με τους ανατοκισμους και ολα τα αλλα.
Για βαλτε το αυτο, επι 12 μηνες συν 600 ευρω ασφαλεια δανειου το 6μηνο να μου πειτε αν βγαινετε...:P
Ρευματα νερα σουπερμαρκετ και λοιπα ειναι συνηθισμενα και πανω κατι ιδια για ολους οποτε δε τα αναφερω καν. και με 2 παιδια, το ενα να το χει η πεθερα μου ολη μερα. ας ειναι καλα κ αυτη!
Και ολο κ καποια καρτα υπαρχει που ζηταει κ αυτη το "φαγητακι " της σε ευρω...ναι το ξερω θα μου πειτε αν δεν ηθελες τετοια τωρα μην τις εβγαζες.Ομως τοτε ηταν αλλα χρονια που βγηκανε οι καρτες. και κανενας μας δε θα μπορουσε
να φανταστει τι θα συνεβαινε σημερα!
Ναι, οκ επιλογη μου απο τη μια αλλα δυστυχως η ευτυχως οταν πηρα αυτο το δανειο για σπιτι δεν ειχα καν παιδια κ δεν ηξερα καν αν θα κανω!
Και μη μου πειτε εσεις οταν κανατε τα παιδακια σας πως σκεφτηκατε αν θα εχετε μετα χρηματα για τον παιδικο σταθμο!το νοημα ειναι πως Θα επρεπε ολες να εχουμε δικαιωμα στη
δωρεαν εκπαιδευση οπως τη λενε, μονο που οι υπευθυνοι δε θεωρουν εκπαιδευση τον παιδικο σταθμο. λες και τα παμε εκει σα προβατα μονο να βοσκανε.

Φετος που θα κανω για 2 παιδακια αιτηση ειμαι απο τωρα απογοητευμενη.Γιατι λεω "δε μπορει με τετοια κ@λοφαρδια περσι αποκλειεται και φετος να με θελει!!!!"

mor@ki_K
17-04-11, 12:31
Καταλαβαίνω τι λες, m@raki_k, προφανώς δεν είναι προσωπικό, παρότι χρησιμοποιείς το όνομά μου.
Δεν είπα πουθενα, και δεν πιστεύω, ότι αν μία γυναίκα δεν δουλεύει και έχει παιδιά το "ξύνει", αλλά εξακολουθώ να πιστεύω επίσης, ότι οι εργαζόμενες θα έπρεπε να έχουν προτεραιότητα.
Επίσης, τα έσοδα που έχει κάποιος δεν αρκούν για να καταλάβεις αν έχει λεφτά. Χρειάζονται και τα έξοδα...
Εγώ πχ, έχω φίλους που έχουν το μισό εισόδημα από το δικό μου, αλλά πολύ λιγότερα έξοδα, άρα μία η άλλη. Και εγώ δουλεύω και λείπω από τα παιδιά μου, ενώ η φίλη μου, τα μεγαλώνει αυτή και τα χαίρεται.....Πάντα υπάρχουν 2 όψεις.

Εβαλα το όνομα σου γιατι πρωτη έθεσες το όριο των 25000 ευρώ.

Επίσης σας είπα πως σε αυτο το πρόγραμμα παίρνουν μεγαλύτερο ποσοστό τα παιδάκια των εργαζόμενων από των άνεργων,οπότε το θεωρω χαζομάρα να το θεωρείτε αδικία.

Και στο φινάλε δικαίωμα έχουν και τα παιδια των ανέργων μητέρων στην εκπαίδευση. Αυτα είναι παιδια κατώτερου Θεού?

Το πρόγραμμα πριν 3 χρόνια έπαιρνε μόνο παιδάκια εργαζόμενων μητέρων. Από τη στιγμη που βάλανε και τα παιδια των ανέργων μητέρων, σαφώς και θα κάνω τα χαρτια μου να πάρουν το παιδί μου, από τη στιγμή που ΕΧΩ αυτό το δικαίωμα.

Και όσο για τα έξοδα, όλος ο κόσμος έχει έξοδα!!!!Αυτό εμένα δεν μου λέει τίποτα!'Αλλοι μεγαλύτερα και άλλοι λιγότερα, ο καθενας κανει κουμαντο με το πορτοφόλι του.
Εγω σας λέω να λέτε δόξα το Θεό που δουλεύετε.
Και τέλος στην Ελλάδα του 2011 με 4000000 ανέργους, το θεωρω ασκοπο να λέμε τώρα για εγαζομενους και άνεργους.

rkt
17-04-11, 14:54
Δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Με το ύφος σου έχω ένα θεματάκι.....

katerina2
17-04-11, 18:49
Δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί σε προηγούμενα ποστς, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν το πρόγραμμα απευθύνεται και σε δημόσιους υπαλλήλους; Γνωρίζετε;

v & a
17-04-11, 20:09
oi δημοσιοι απο οτι θυμαμαι ειναι εκτος, καθως και αλλες 2-3 κατηγοριες, μπορεις να πας 1η σελιδα σε αυτο το θεμα νομιζω πως καποια κοπελα τα γραφε...

irene2
17-04-11, 23:50
koριτσια καλησπερα πως λεγετε το προγραμμα πρωτη φορα το ακουω μπηκα στη σελιδα εετα αλλα δεν ηξερα που επρεπε να κοιταξω.η μικρη ειναι 3,5 ετων και εχω και ενα μωρο βοηθηστε γιατι οικονομικα δυσκολο τα 2 σε ιδιωτικο..:cry:

v & a
17-04-11, 23:57
irene δεν εχει ξεκινησει ακομα. οταν ξεκινησει μπορεις να παρακολουθεις αυτο το θεμα και η εεταα θα βαλει κι αυτη θεμα στο σαιτ. κατα τον ιουνιο να περιμενεις....

irene2
18-04-11, 00:05
ευχαριστω ελπιζω να μην το κοψουν και αυτο μαζι με ολα τα αλλα οχι τιποτα αλλο τωρα που εμαθα οτι υπαρχει να το εκμεταλλευτω λιγο..

kalamaraki
18-04-11, 00:34
koριτσια καλησπερα πως λεγετε το προγραμμα πρωτη φορα το ακουω μπηκα στη σελιδα εετα αλλα δεν ηξερα που επρεπε να κοιταξω.η μικρη ειναι 3,5 ετων και εχω και ενα μωρο βοηθηστε γιατι οικονομικα δυσκολο τα 2 σε ιδιωτικο..:cry:

To πρόγραμμα λέγεται "Εναρμόνιση Επαγγελματικής και Οικογενειακής Ζωής" οτι πληροφοριες χρειαζεσαι θα τις βρεις στην σελίδα www.eetaa.gr στην δεξιά μπάρα εχει τις περσινές πληροφοριες ριξε μια ματιά.

kalamaraki
18-04-11, 11:05
Ευχαριστώ κορίτσι! Ε, το περιμέναμε εδώ και πολύ καιρό. Απ' τις 4, διώξανε τις δυο και - ω, τι σύμπτωση - τις δυο με παιδιά. :mrgreen:

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! Τώρα που έμαθε με παρέα και δραστηριότητες, τι θα κάνει το μωρό στο σπίτι; Άσε που επειδή δε δουλεύω, τρέχω τα πρωινά με διάφορες δουλειές, που δεν μπορεί να κάνει ο εργαζόμενος χάζμπαντ.
Αφού το δικαιούμαι, ΦΥΣΙΚΑ και θα κάνω αίτηση!

Και καλά θα κάνεις! Εννοειτε πως προηγουνται οι εργαζομενες αλλα και οι ανεργες για να βρουν δουλεια θα πρεπει και εκεινες να βάλουν το παιδι τους σε ενα παιδικό σταθμο.

Εμενα που το πας....που οταν κανω αιτηση μετράω ως ανεργη αφου εκεινη τη στιγμή ειμαι ανεργη....αχχχχ...αντε να δουμε για του χρονου τι θα καταφέρουμε, γιατι για φετος ήμουν πολύυυυυυ τυχερή!

maestria
18-04-11, 11:09
Και καλά θα κάνεις! Εννοειτε πως προηγουνται οι εργαζομενες αλλα και οι ανεργες για να βρουν δουλεια θα πρεπει και εκεινες να βάλουν το παιδι τους σε ενα παιδικό σταθμο.

Εμενα που το πας....που οταν κανω αιτηση μετράω ως ανεργη αφου εκεινη τη στιγμή ειμαι ανεργη....αχχχχ...αντε να δουμε για του χρονου τι θα καταφέρουμε, γιατι για φετος ήμουν πολύυυυυυ τυχερή!

Ε, φυσικά προηγούνται, αφού παίρνουν και περισσότερα μόρια. Αλλά ξέρεις τι είναι; Είναι μεγάλο το κονδύλι, γι' αυτο συμπεριέλαβαν και τις άνεργες, για να μη χαθούν τα χρήματα!
Μακάρι να βολευτούμε κι εμείς κορίτσι! Ευτυχώς κι εγώ θα παίρνω ταμείο ακόμα, οπότε είναι λίγα μόρια παραπάνω, καλά δε θυμάμαι; Με τα περσινά κριτήρια πάντα.

kalamaraki
18-04-11, 11:13
Ε, φυσικά προηγούνται, αφού παίρνουν και περισσότερα μόρια. Αλλά ξέρεις τι είναι; Είναι μεγάλο το κονδύλι, γι' αυτο συμπεριέλαβαν και τις άνεργες, για να μη χαθούν τα χρήματα!
Μακάρι να βολευτούμε κι εμείς κορίτσι! Ευτυχώς κι εγώ θα παίρνω ταμείο ακόμα, οπότε είναι λίγα μόρια παραπάνω, καλά δε θυμάμαι; Με τα περσινά κριτήρια πάντα.

2.4.5 Εάν η ενδιαφερόμενη είναι άνεργη, απαιτείται:
α) αντίγραφο Δελτίου Ανεργίας σε ισχύ
β) αντίγραφο Βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του
ΟΑΕΔ, και
γ) αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του Ο.Α.Ε.Δ., εάν η
ενδιαφερόμενη λαμβάνει ή έχει λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από
τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά τους τελευταίους 24 μήνες
προ της δημοσίευσης της παρούσας, ήτοι από 21/06/2008 έως 20/06/2010.

3. Ανεργίας από ΟΑΕΔ
Άνεργες με δελτίο ανεργίας 10
Άνεργες που λαμβάνουν τακτικό επίδομα από ΟΑΕΔ 20

μια χαρά τα θυμάσαι, εγω ειχα παρει μονο 10 γιατι δεν ειχε εγγριθει ακομα το επιδομα μου αφου μολις το ειχα καταθέσει....γκρρρρρρ και η αποφαση ειχε βγει τελη Ιουλιου...και εννοειτε οτι πηρα...αλλα ειχα χασει τα 10εξτρα μορια!

mamavicky
26-04-11, 12:16
χρονια πολλα σε ολους!
βρε κοριτσια ειμαι εντελως χαζη?
μπαινω στο http://www.eetaa.gr/
και δεν βλεπω πουθενα τιποτα για τους σταθμους......

v & a
26-04-11, 12:55
χρονια πολλα σε ολους!
βρε κοριτσια ειμαι εντελως χαζη?
μπαινω στο http://www.eetaa.gr/
και δεν βλεπω πουθενα τιποτα για τους σταθμους......

TA ΦΕΤΙΝΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ, ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΑΙΟ ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ
τα περσινα ειναι στη δξια στηλη κατω κατω που λεει Δράση "Εναρμόνιση Οικογενειακής και Επαγγελματικής ζωής"

agapoulini
28-04-11, 08:51
καλημερα κοριτσια! εχετε κανενα νεο για το προγραμμα; εχει αρχισει η καταβολη δικαιολογητικων; που μπορουμε να μαθουμε περισσοτερα στοιχεια; οποια μανουλα ξερει, ας μας ενημερωσει...ειναι και ιδιωτικοι σταθμοι στο προγραμμα; εχω τοσες πολλες ερωτησεις...

agapoulini
28-04-11, 08:57
ουτε και εγω μπορεσα να βρω τη λιστα με τους παιδικους. ειναι μονο για δημοτικους σταθμους;

kalamaraki
28-04-11, 08:59
Αγαπουλινη κανε τον κοπο αν θες και διαβασε δυο και τρεις σελιδες πισω που τα γραφουμε σε ολα τα κοριτσια που μπηκαν αν διαστήματα να ρωτήσουν.
Οι σταθμοι ονομαζονται ΔΟΜΕΣ στο προγραμμα, οτι πληροφορια χρειαζεσαι θα την βρεις στην δεξια μπαρα της εν λογω ιστοσελιδας που εχει ακομα τα περσινα

agapoulini
28-04-11, 09:02
ευχαριστω πολύ. αν μαθετε τιποτα νεοτερο, ενημερωστε μας να μπουμε στο σαιτ

agapoulini
28-04-11, 15:11
πηρα σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν να μπω στο σαιτ μετα τις 10 μαιου.οποτε, οποια ενδιαφερετε περιπου σε 10 μερες!

v & a
28-04-11, 18:06
πιστευω πως δε θα χει τιποτα για μας μιας και τοτε θα βγει η αιτηση για τους παιδικους και θα ξεκινησουν οι σταθμοι τις αιτησεις αν θελουν να μπουν στο προγραμμα. Για μας αν θυμαμαι καλα απο ιουνιο και μετα. περσι συγκεκριμενα ειχα κανει μεχρι 20 μαιου αιτηση στο δημοσιο και το προγραμμα ξεκινησε να δεχεται αιτησεις μαμαδων μετα ενα μηνα.

kalamaraki
28-04-11, 20:02
πιστευω πως δε θα χει τιποτα για μας μιας και τοτε θα βγει η αιτηση για τους παιδικους και θα ξεκινησουν οι σταθμοι τις αιτησεις αν θελουν να μπουν στο προγραμμα. Για μας αν θυμαμαι καλα απο ιουνιο και μετα. περσι συγκεκριμενα ειχα κανει μεχρι 20 μαιου αιτηση στο δημοσιο και το προγραμμα ξεκινησε να δεχεται αιτησεις μαμαδων μετα ενα μηνα.

μια χαρά τα θυμάσαι!! Μαιο στους δημόσιους εκτός εσπα και Ιουνιο μετά τις 15 καναμε αιτήσεις!

sevoula
03-05-11, 14:14
να κάνω μια χαζή ερώτηση κ γελάστε ελεύθερα. τις αιτήσεις για δημόσιους παιδικούς σταθμούς πού τις κάνουμε; στο δήμο ή στον ίδιο τον σταθμό;
κι εγώ γελάω με την άγνοιά μου, δεν παρεξηγούμαι.
όσο για το εσπα, αργεί.

ενδιάμεσα της χρονιάς δέχονται παιδάκια; στο δημόσιο;

μήπως έχω απελπιστεί με το ταλιμπανάκι μου; μήπως;

kikileuteris
03-05-11, 15:03
να κάνω μια χαζή ερώτηση κ γελάστε ελεύθερα. τις αιτήσεις για δημόσιους παιδικούς σταθμούς πού τις κάνουμε; στο δήμο ή στον ίδιο τον σταθμό;
κι εγώ γελάω με την άγνοιά μου, δεν παρεξηγούμαι.
όσο για το εσπα, αργεί.

ενδιάμεσα της χρονιάς δέχονται παιδάκια; στο δημόσιο;

μήπως έχω απελπιστεί με το ταλιμπανάκι μου; μήπως;

Μέσα της χρονιάς μόνο σε ιδιωτικό. Και αν.

Τις αιτήσεις για τους δημοτικούς...εξαρτάται το δήμο...ρώτα σε εσάς στο δήμο που ανήκεις που πρέπει να απευθυνθείς

Galadriel
03-05-11, 15:15
Στο δημόσιο δέχονται μόνο παιδακια που εργαζονται κ οι δυο γονεις σωστα;; Άρα αν μεχρι να τελειωσουν οι αιτησεις ειμαι ακόμα άνεργη (που σιγα μη δεν ειμαι) δε δικαιούμαι να κάνω αίτηση; (κ να δω μετα ααααααν βρω δουλεια τι θα κανω το μπεμπη... )

maestria
03-05-11, 15:22
Στο δημόσιο δέχονται μόνο παιδακια που εργαζονται κ οι δυο γονεις σωστα;; Άρα αν μεχρι να τελειωσουν οι αιτησεις ειμαι ακόμα άνεργη (που σιγα μη δεν ειμαι) δε δικαιούμαι να κάνω αίτηση; (κ να δω μετα ααααααν βρω δουλεια τι θα κανω το μπεμπη... )

Έτσι είναι κορίτσι. Κι εγώ άνεργη είμαι, οπότε δεν σκοπεύω να κάνω αιτήσεις στους δημοτικούς. :|

kalamaraki
03-05-11, 15:29
μαεστρια
ισχυει οτι και στο εσπα
και στους δημοτικους εχουν προτεραιότητα οι εργαζομενες αλλα δεν μπορει να σου απαγορέψει να κανεις αιτηση αν εισαι ανεργη

Galadriel
03-05-11, 15:38
kalamaraki στην αίτηση εχει σαν απαραιτητο δικαιολογητικο τη βεβαιωση εργοδοτη....
http://www.kalamaria.gr/images/stories/Paidikos_Stathmos/eggrafi_paidikous.pdf

kikileuteris
03-05-11, 15:42
Έτσι είναι κορίτσι. Κι εγώ άνεργη είμαι, οπότε δεν σκοπεύω να κάνω αιτήσεις στους δημοτικούς. :|

Κορίτσια να κάνετε αίτηση κι ας είστε άνεργες παίρνουν και από άνεργες.

Και αν έχετε και κανένα βύσμα ακόμα καλύτερα!

kalamaraki στην αίτηση εχει σαν απαραιτητο δικαιολογητικο τη βεβαιωση εργοδοτη....
http://www.kalamaria.gr/images/stories/Paidikos_Stathmos/eggrafi_paidikous.pdf

Νομίζω ότι μετράει και η κάρτα ανεργίας. Πάρτους ένα τηλ να τους ρωτήσεις.

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
03-05-11, 15:42
εγω ειχα κανει περσι αιτηση σε δημοτικο αν και ανεργη και μου το πηραν ;)δεν μπορουν να σου το απαγορευσουν ;);)απλα σου λενε οτι μπορει να μην στο παρουν το παιδι ,δεν εχεις να χασεις κατι κανε την αιτηση κανονικα :p

ravT
03-05-11, 15:59
Και εγώ άνεργη είμαι και εννοείται πως θα κάνω αίτηση...

Galadriel
03-05-11, 16:01
Θα αρχίσω λοιπόν να μαζεύω τα δικαιολογητικά...
Ευχαριστώ πολύ!

dimitrab.
03-05-11, 23:38
Γεια σας!!
Να ρωτησω και εγω η ασχετη,
σε δημοτικους σταθμους οι αιτησεις πρεπει να ειναι της περιοχης που ανηκω?Μεχρι ποτε γινονται αιτησεις?
Βασικα αν υπαρχει και κανενα θεμα με δικαιολογητικα που χρειαζονται και πληροφοριες θα μπορουσατε να με παρεπεμψεται?Για τους δημοτικους ρωταω για τους ιδιωτικους απο οτι καταλαβα περιμενουμε ποτε θα βγει το προγραμμα.Σιγουρα θα εχω πολλες αποριες τοτε που θα σας χρειαστω μια που ειμαι ασχετη.
Και αυτο με το εισοδημα να ρωτησω δηλαδη ποσο περιπου ειναι το μαξιμουμ που πρεπει να ειναι?
Συγνωμη για ολες αυτες τις ερωτησεις:(

Ευάκι
04-05-11, 07:43
Καλημέρα, απ΄ότι μας είπε ο αντιδήμαρχος, πρώτα πρέπει να γίνει η εγγραφή του παιδιού στον παιδικό. Ο χρόνος εγγραφής εξαρτάται από τόν παιδικό. Ο δικός μας κάνει τις εγγραφές μέσα στον Μάιο. Ρωτάτε εκεί πότε γίνονται και από εκεί θα σας δώσουν αιτήσεις. Αργότερα όταν βγει το πρόγραμμα θα μας ειδοποιήσουν. Τώρα αν πρέπει να είσαι της περιοχής ή όχι, εξαρτάται από τν παιδικό. Προτεραιότητα έχουν τα παιδάκια της περιοχής. Αν υπάρχουν ακόμα θέσεις μπορεί να σας πάρουν. Για όλες τις υπόλοιπες ερωτήσεις, όλα εξαρτώνται, αν θα έχουν κλείσει οι θέσεις με άλλους με καλύτερες προυποθέσεις. Πάρε τηλ. 'η πήγαινε στον παιδικό που σε ενδιαφέρει και ρώτα τους. ;)

maestria
04-05-11, 15:16
μαεστρια
ισχυει οτι και στο εσπα
και στους δημοτικους εχουν προτεραιότητα οι εργαζομενες αλλα δεν μπορει να σου απαγορέψει να κανεις αιτηση αν εισαι ανεργη

Ναι βρε κορίτσι, αλλά εδώ πέρσι και εργαζόμενη και δεν είχε θέσεις στο Δήμο Θεσσαλονίκης, λες να 'χει φέτος;
Ίσως κάνω στον Άγιο Στυλιανό, που πέρσι τον είχανε πάρει, επιλαχόντα, κατά τον Σεπτέμβρη... :rolleyes:

sevoula
04-05-11, 15:24
πήρα τηλέφωνο στον δημοτικό παιδικό σταθμό που είναι κοντά στο σπίτι μου κ μου είπαν να πάρω αύριο για να μου απαντήσει η διευθύντρια. πάντως μου είπαν ότι ακόμα δεν ξεκίνησαν. όμως μέσα στο μήνα θα γίνουν οι αιτήσεις.
η δικιά μου θα είναι 2 χρόνων παρά ένα μήνα τον Σεπτέμβριο. ξέρετε σε τί τμήμα θα πρέπει να μπει;
μπορούμε να την παίρνει ο μπαμπάς της το μεσημέρι ή μερικές φορές το απόγευμα στις 4μμ; ή πρέπει να είναι στάνταρ αυτό;
παίζει μέσον; γιατί αν παίζει, καήκαμε με το επίθετό μας!

έχω κι άλλες ερωτήσεις.
μπορούμε αν κάποιο φαγητό περιέχει κάτι που την πειράζει να πηγαίνουμε εμείς το φαγητό της;
για παράδειγμα την αγαπούλα μου την πειράζει το λεμόνι κ το πορτοκάλι κ δεν της εχω δώσει ακόμα.
ψάρι δεν της δίνω, γιατί κάνει εμετό.
στο θέμα του αλλάγματος, δεν χρησιμοποιώ μωρομάντηλα, γιατί αμέσως αρπάζει το παπάκι της.
δεν έχω την απαίτηση να την έχουν όπως εγώ, αλλά τα προσέχουν σε τέτοιες ευαισθησίες;
μπορεί μέχρι τον Σεπτέμβριο να τα έχουμε καταφέρει κ να έχουμε απαλλαγεί από παμπερς, το παλεύω.
αυτά τα λίγα για αρχή....

dimitrab.
04-05-11, 15:42
Ναι βρε κορίτσι, αλλά εδώ πέρσι και εργαζόμενη και δεν είχε θέσεις στο Δήμο Θεσσαλονίκης, λες να 'χει φέτος;
Ίσως κάνω στον Άγιο Στυλιανό, που πέρσι τον είχανε πάρει, επιλαχόντα, κατά τον Σεπτέμβρη... :rolleyes:

Nα ρωτησω και εγω, οταν εισαι ανεργη μητερα για τους δημοτικους σταθμους τι δικαιολογητικα πηγαινεις ,καρτα ανεργιας?

eleni2008
05-05-11, 10:39
μπορούμε να την παίρνει ο μπαμπάς της το μεσημέρι ή μερικές φορές το απόγευμα στις 4μμ; ή πρέπει να είναι στάνταρ αυτό;

Eννοείται πως δεν μπορείτε να την πάρετε όποτε θέλετε!!!:evil:
Έτσι μου είπανε και έφριξα!!! Λες και τα έχουνε φυλακισμένα τα μωρά μας!

Σαφώς και παίζει το μέσον Σέβη μου! Στην Ελλάδα βρισκόμαστε!

έχω κι άλλες ερωτήσεις.
μπορούμε αν κάποιο φαγητό περιέχει κάτι που την πειράζει να πηγαίνουμε εμείς το φαγητό της;
για παράδειγμα την αγαπούλα μου την πειράζει το λεμόνι κ το πορτοκάλι κ δεν της εχω δώσει ακόμα.

Ε, αυτό δεν νομίζω να σου το αρνηθουνε από τη στιγμή που υπάρχει πρόβλημα... Αρκεί να το θυμούνται!!

στο θέμα του αλλάγματος, δεν χρησιμοποιώ μωρομάντηλα, γιατί αμέσως αρπάζει το παπάκι της.
δεν έχω την απαίτηση να την έχουν όπως εγώ, αλλά τα προσέχουν σε τέτοιες ευαισθησίες;

Αυτό ξέχνα το καλύτερα! Σιγά να μη κάθονται να πλένουν τόσα παιδιά..... Την ευκολία τους κοιτάνε....

μπορεί μέχρι τον Σεπτέμβριο να τα έχουμε καταφέρει κ να έχουμε απαλλαγεί από παμπερς, το παλεύω.

Δεν ξέρω αν τα ίδια πράγματα ισχύουν σε ολους τους δημοτικούς, αλλά εμείς φύγαμε αρων άρων μόλις ακούσαμε όλα τα παραπανω!!
Να φανταστείς ότι δεν μας άφησαν καν να δουμε το χώρο....Και που θα αφήσω κυρά μου το παιδί μου 8 ώρες χωρίς να εγκρίνω αυτό το μέρος;

Μπορείς όμως να πας και να ρωτησεις στο δήμο σας! Ίσως να είναι καλύτερα τα πράγματα!

katerina2
05-05-11, 16:06
πήρα τηλέφωνο στον δημοτικό παιδικό σταθμό που είναι κοντά στο σπίτι μου κ μου είπαν να πάρω αύριο για να μου απαντήσει η διευθύντρια. πάντως μου είπαν ότι ακόμα δεν ξεκίνησαν. όμως μέσα στο μήνα θα γίνουν οι αιτήσεις.
η δικιά μου θα είναι 2 χρόνων παρά ένα μήνα τον Σεπτέμβριο. ξέρετε σε τί τμήμα θα πρέπει να μπει;

έχω κι άλλες ερωτήσεις.

Θα σου απαντήσω για το δημοτικό παιδικό σταθμό του Δήμου μας όπου πηγαίνει η κόρη μου (σήμερα 3μιση ετών) από πέρισι. Νομίζω ότι οι κόρες μας έχουν ακριβώς 1 χρόνο διαφορά.
1. Θα μπει στο τμήμα που υπαρχει πριν από το προνήπιο.
2. Οι γονείς παίρνουν τα παιδιά τους ό,τι ώρα θέλουν αρκεί να υπάρχει μία σχετική σταθερότητα, να μην έρχονται σε ώρα φαγητού ή σε ώρα ύπνου (αν το παιδί κοιμάται). Ο σταθμός κλείνει στις 3.50 το αργότερο.
3. Μέσον από όσο ξέρω παίζει.
4. Για το φαγητό δε γνωρίζω πολλά, αλλά νομίζω ότι φροντίζουν τα παιδάκια που έχουν αλλεργίες, ειδικά αν υπάρχει χαρτί γιατρού.
5. Φοβάμαι ότι στο θέμα του αλλάγματος δε θα τα αποφύγετε τα μωρομάντηλα. Αλλά επίσης φοβάμαι ότι μπορεί να μη σου τη δεχτούν καν αν φοράει ακόμα πάνα.
Αυτά.

anti1980
06-05-11, 09:55
Ο παιδικός της μικρής μας, μας ζήτησε να δηλώσουμε αν θα συνεχίσουμε να την πηγαίνουμε τους μήνες, Ιούλιο και Αύγουστο. Το χαρτί που μας έστειλαν αφορά όλους τους γονείς που στέλνουν τα παιδάκια τους στο συγκεκριμένο παιδικό και όχι μόνο εμάς που είμαστε μέσω του προγράμματος γι’ αυτό και ενημέρωνε και για τα δίδακτρα.

Εμάς μας καλύπτει το πρόγραμμα για όλους τους μήνες ή μέχρι και το Μάιο???:confused:

ΤΙΓΡΑΚΙ
06-05-11, 10:01
Ο παιδικός της μικρής μας, μας ζήτησε να δηλώσουμε αν θα συνεχίσουμε να την πηγαίνουμε τους μήνες, Ιούλιο και Αύγουστο. Το χαρτί που μας έστειλαν αφορά όλους τους γονείς που στέλνουν τα παιδάκια τους στο συγκεκριμένο παιδικό και όχι μόνο εμάς που είμαστε μέσω του προγράμματος γι’ αυτό και ενημέρωνε και για τα δίδακτρα.

Εμάς μας καλύπτει το πρόγραμμα για όλους τους μήνες ή μέχρι και το Μάιο???:confused:

για ολους τους μηνες φυσικα το προγραμμα ειναι επιδοτουμενο για 11μηνες.
μπες μεσα στον εττεα και διαβασε για να εισαι και σιγουρη,
εγω που δευτερη χρονια φετος ειμαι με το προγραμμα ποτε δε μου ζητησαν χρηματα για διδακτρα παρα μονο για εξτρα δραστηριοτητες.

anti1980
06-05-11, 11:10
για ολους τους μηνες φυσικα το προγραμμα ειναι επιδοτουμενο για 11μηνες.
μπες μεσα στον εττεα και διαβασε για να εισαι και σιγουρη,
εγω που δευτερη χρονια φετος ειμαι με το προγραμμα ποτε δε μου ζητησαν χρηματα για διδακτρα παρα μονο για εξτρα δραστηριοτητες.

Σε ευχαριστώ πολύ. Το βρήκα και το διάβασα. Και αν ρωτούσα στο σχολείο, σίγουρα θα μου το λέγανε, αλλά είναι η μικρή άρρωστη και δεν έχω πάει από τότε που μου το δώσανε το χαρτί και έτσι δε βρήκα ευκαιρία να ρωτήσω. Τη Δευτέρα που θα πάμε θα πρέπει να το δώσω συμπληρωμένο, γιατί λήγει η προθεσμία γι’ αυτό μου ήταν ποιο εύκολο να ρωτήσω εδώ.

Bettyboop
09-05-11, 14:19
Καλησπέρα!

Βρε κορίτσια να ρωτήσω & εγώ μιας και μπορεί κάποια μανούλα να με βοηθήσει.. αν είμαι δόκιμη υπάλληλος στο δημόσιο (γράφει ότι εξαιρούνται οι τακτικοί) μπορώ να κάνω αίτηση :?::?: Επίσης, ο αντρούλης μου είναι από το Νοέμβριο χωρίς δουλειά..μετράει ή πρέπει να είναι μακροχρόνια άνεργος:?::?: Θα ήθελα πολύυυυυυυυυυυυυυυ να μας πάρουν :lol:

ismeni
09-05-11, 15:21
ξερει κανείς εαν ο ΟΑΕΕ (ταμειο ελευθερων επαγγλεματιών) δίνει επιδότηση για τα διδακτρα παιδικών σταθμών;
εαν δίνει, κατω απο ποιες προυποθέσεις;

ΤΙΓΡΑΚΙ
10-05-11, 14:08
Καλησπέρα!

Βρε κορίτσια να ρωτήσω & εγώ μιας και μπορεί κάποια μανούλα να με βοηθήσει.. αν είμαι δόκιμη υπάλληλος στο δημόσιο (γράφει ότι εξαιρούνται οι τακτικοί) μπορώ να κάνω αίτηση :?::?: Επίσης, ο αντρούλης μου είναι από το Νοέμβριο χωρίς δουλειά..μετράει ή πρέπει να είναι μακροχρόνια άνεργος:?::?: Θα ήθελα πολύυυυυυυυυυυυυυυ να μας πάρουν :lol:

για εσενα δε ξερω να απαντησω πως φαινεσαι στη προσληψη σου;
το οικογενειακο εισοδημα καταθετεις με το εκκαθαριστικο.

v & a
10-05-11, 18:04
δε νομιζω να παιζει ρολο ο συζυγος, απλα αφου θα φαινεται μικρο το ςκκαθαριστικο εχεις περισσοτερες πιθανοτητες. για το αλλο δε ξερω να απαντησω!

ELENA PAPAGEORGIOU
16-05-11, 14:53
δε νομιζω να παιζει ρολο ο συζυγος, απλα αφου θα φαινεται μικρο το ςκκαθαριστικο εχεις περισσοτερες πιθανοτητες. για το αλλο δε ξερω να απαντησω!

Κορίτσια γεια σας,
Είμαι και εγώ μητέρα 2 παιδιών, κατά διαστήματα μπαίνω στο forum σας, αλλά σήμερα βλέποντας τις απορίες που έχετε αποφάσισα να γραφτώ για να μπορώ να σας απαντήσω και να σας καθησυχάσω (όσο μπορώ) σε κάποιες απορίες σας.
Τυχαία διάλεξα να απαντήσω σε αυτό το μύνημα, μιας και δεν έχω γραφτεί ποτέ ξανά σε forum και δεν ξέρω καν πως λειτουργεί.
Θα προσπαθήσω όμως να ξεκαθαρίσω κάποια πραγματάκια.

Το πρόγραμμα είναι και για εργαζόμενες και για άνεργες μανούλες, απλά οι άνεργες παίρνουν λίγο λιγότερα μόρια.
Θα βγει κανονικά και φέτος, γύρω στα τέλη Ιουνίου για τις μητέρες και η καθυστέρηση οφείλεται στο υπ. εργασίας που πρέπει να βγάλει μια ΚΥΑ για να ξεκινήσει το πρόγραμμα.
Στο πρόγραμμα συμμετέχουν και ιδιωτικοί αλλά και δημόσιοι σταθμοί και ΚΔΑΠ (κέντρα δημιουργικής απασχόλησης παιδιών) και ΚΔΑΠ-ΜΕΑ (για παιδιά με ειδικές ανάγκες)
Μόλις βγουν οι λίστες με τους σταθμούς ανά περιοχή, θα δείτε τι παρέχει κάθε ένας από αυτούς και θα μπορέσετε να επιλέξετε μέχρι 4.
Οι μητέρες δεν πληρώνουν ΤΙΠΟΤΑ στους σταθμούς για τα πιτσιρίκια τους, εκτός αν θέλουν να συμμετέχουν σε δραστηριότητες (όπως κολύμβηση, θέατρο κλπ.) που δεν είναι στις υποχρεωτικές παροχές του σταθμού, αυτές δηλαδή που δηλώνει στην προσφορά του (πίνακες για εσάς).
Δεν παίζει (μέσο) τηρείται αυστηρα η σειρά προτεραιότητας βάσει των μορίων που συγκεντρώνει κάθε μητέρα (δύσκολο να το πιστέψετε το ξέρω) αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!
Καλό θα ήταν να μπαίνετε κάθε τόσο στο www.eetaa.gr (http://www.eetaa.gr) όπως σας συμβούλευσε και πιο πάνω η φίλη σας, που φαίνεται ότι είναι η πιο καλά ενημερωμένη.
Εγώ θα σας συμβούλευα όταν με το καλό κάνετε τις αιτήσεις σας και ας έχετε φύγει για διακοπές, όπου και αν βρίσκεστε και στο πιο απομακρυσμένο χωριουδάκι, βρείτε κάποιο ΙΝΤΕΡΝΕΤ CAFE αν δεν έχετε εσεις τη δυνατότητα και μπείτε να δείτε τα αποτελέσματα, γιατί : - μπορεί από λάθος του καταχωρητή της αίτησής σας, ή από δική σας παράλειψη σε κάποιο δικαιολογητικό κλπ. να σας έχει πετάξει το σύστημα έξω - και δεν πρέπει να χάσετε την ευκαιρία να κάνετε ένσταση στα χρονικά όρια που δίνονται για να διορθώσετε το λάθος, υποβάλοντας με την ένσταση το χαρτί που πιθανώς να έλειπε, ωστε να σας βάλει το σύστημα και πάλι εντός. Πολλές μητέρες το έπαθαν αυτό πέρυσι και έμειναν εκτός, ενώ αν το παρακολουθούσαν θα μπορούσαν να το είχανε διορθώσει.
Το τελευταίο (γιατί σας κούρασα) το εκκαθαριστικό που πρέπει να υποβάλλετε είναι αυτό που γράφει οικονομικό έτος 2010 (χρήση 1/1/2009 έως 31/12/2009) και κανένα άλλο γιατί θα σας βγάλει το σύστημα εκτός (άλλο ένα πολύ συχνό περσινό φαινόμενο) .
Α! και προσόχή εκεί που δηλώνετε τις δομές (τους σταθμούς δηλαδή) να βάζετε του σωστούς κωδικούς και όχι την ηλικιακή κατηγορία των μικρών σας (π.χ. Α1. Β1 κλπ.) και οπωσδήποτε βάλτε τηλέφωνα για να μπορέσουν να επικοινωνήσουν μαζί σας!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ:D

kalamaraki
16-05-11, 15:00
Ολα τα παραπάνω τα γνωριζω ουσα ωφελουμενη φέτος!:D:D

Αλλα αυτο...δηλαδη απο φετος θα επιλέγουμε μονο 4 δομές/σταθμους?

Γιατι περυσι δηλωσαμε 5 δομες/σταθμους επιλογης μας....

Aggeloudia
16-05-11, 15:32
Θυμηστε μου που μπαινω στο εεταα για τους παιδικους σταθμους.
Σε πιά κατηγορία;

sevoula
17-05-11, 13:41
ωραία τα εξήγησε η κα Παπαγεωργίου.
ευχαριστούμε, αν κ δύσκολα θα μας πάρουν εμάς από τα λίγα που είδα από τα περσινά...
μακάρι να μας την πάρουν στον δημοτικό παιδικό σταθμό.

v & a
17-05-11, 16:00
πιστευω πως οταν ανοιξει το προγραμμα θα ειναι καλο να ανοιξουμε και ενα νεο θεμα, εδω μεσα γινεται χαμος.:p
Ε μεις δεν εχουμε μαλλον ελπιδα για τον δημοτικο ειμαι και επαρχια, ψαχνω και ολοημερο...και δε μπορω να βρω και καποιον υπευθυνο στο τηλ να μου πει σε ποιο σταθμο ανηκω γεωγραφικα μη κανω σε λαθος αιτηση, την αλλη φορα που πηρα τηλ απο τις απαντησεις που μου εδιναν εσκαγα στα γελια. ποιος ξερει ποιος ασχετος το σηκωσε .....

valiagz
18-05-11, 00:38
πιστευω πως οταν ανοιξει το προγραμμα θα ειναι καλο να ανοιξουμε και ενα νεο θεμα, εδω μεσα γινεται χαμος.:p
Ε μεις δεν εχουμε μαλλον ελπιδα για τον δημοτικο ειμαι και επαρχια, ψαχνω και ολοημερο...και δε μπορω να βρω και καποιον υπευθυνο στο τηλ να μου πει σε ποιο σταθμο ανηκω γεωγραφικα μη κανω σε λαθος αιτηση, την αλλη φορα που πηρα τηλ απο τις απαντησεις που μου εδιναν εσκαγα στα γελια. ποιος ξερει ποιος ασχετος το σηκωσε .....
σε παιδικο σταθμο μπορεις να κανεις αιτηση οπου εξυπηρετει εσενα...αυτο λεει ο νομος!οπου εξυπηρετει την εργαζομενη μητερα!μονο στο δημοτικο ισχυει το που μενεις!και στο νηπιαγωγειο επισης!

v & a
18-05-11, 07:57
πρωτη φορα το ακουω αυτο!!! τοτε γιατι ρωτανε που μενεις και αν "ανηκεις στο σταθμο μας"? και γιατι ζητανε και λογαριασμο για να πιστοποιησουν που μενεις πραγματικα?

ELENA PAPAGEORGIOU
18-05-11, 09:20
Ναι, φέτος θα υπάρχουν 4 επιλογές για τους σταθμούς, και θα κάνετε 1 αίτηση στην οποία στο τέλος θα έχει 1,2 ή 3 σελίδες ίδιες που θα συμπληρώνετε για κάθε παιδάκι που έχετε , αν έχετε περισσότερα από 1 παιδάκια. Δηλαδή όχι 1 ολόκληρη αίτηση/ανά παιδί, αλλά 1 αίτηση με 1, 2 ή 3 μονοσέλιδα στο τέλος ανά παιδί

v & a
18-05-11, 09:53
Δηλαδή όχι 1 ολόκληρη αίτηση/ανά παιδί, αλλά 1 αίτηση με 1, 2 ή 3 μονοσέλιδα στο τέλος ανά παιδί
ε λογικο!!!! ουφ και σκεφτομουνα αντε συμπληρωνε επι2 φετος!!!!

Επειδη απο οτι καταλαβα το εχεις γερα το θεμα, μηπως θα μπορουσες να μου θυμισεις κατι ?
α)φετος ποιο εκαθαριστικο πρεπει να δωσουμε? γιατι εμεις δεν εχουμε κανει φορολογικη δηλωση ακομα κ ανησυχω!
(και περισυ στο τσακ ημουν να δωσω λαθος εκκαθαριστικο γιατι ο αντρας μου επεμενε. φαντασου πως το εδωσα και πηγα ξανα μετα στο κεπ και τους παρακαλουσα να το αλλαξω!!!!):D

AngelMama
18-05-11, 10:06
Κάνω copy αυτό που έγραψε η κοπέλα:

Το τελευταίο (γιατί σας κούρασα) το εκκαθαριστικό που πρέπει να υποβάλλετε είναι αυτό που γράφει οικονομικό έτος 2010 (χρήση 1/1/2009 έως 31/12/2009) και κανένα άλλο γιατί θα σας βγάλει το σύστημα εκτός (άλλο ένα πολύ συχνό περσινό φαινόμενο) .

ioanna_k
18-05-11, 10:21
Καλημέρα και από εμένα!
Εχω 2 μικρά ζουζούνια, πάνε και τα 2 στον παιδικό σταθμό γιατί εργάζομαι εποχιακά, από Ιούλιο μέχρι Νοέμβριο. Δυστυχώς όταν κάνω αίτηση για το πρόγραμμα φαίνομαι άνεργη, οπότε αντί για 35 μόρια παίρνω μόνο 10.
Θέλω να ρωτήσω, πως βγαίνουν τα μόρια για το εισόδημα?
Λέει στην ανακοίνωση την περσινή, πως υπολογίζεται ως [(Α/Ε) Χ 100] / 12
Μπορείτε να μου εξηγήσετε τί σημαίνει ?
Πέρσι είχα κάνει αίτηση και είχα συγκεντρώσει μόλις 25 μόρια, και όλοι με ρωτούσαν μα γιατί είχα τόσο χαμηλά, είχαμε τόσο υψηλό εισόδημα?
Φανταστείτε πως η δήλωση μας ήταν κάτω των 10.000 ευρώ...
Λέτε να είχε γίνει κανένα λάθος?
όποια γνωρίζει θα το εκτιμούσα να μου απαντήσει..
Στην περιοχή μου υπάρχουν πολλές "μεγαλοκυρίες" που δηλώνουν αυτοαπασχολούμενες στον ΟΓΑ και μπαίνουν στο πρόγραμμα ενώ δεν έχουν κανένα απολύτως οικονομικό θέμα...και εμείς που δουλευουμε από το πρωί μέχρι το βράδυ με 2 παιδιά, δεν μπορούμε ούτε το ένα να βάλουμε δωρεάν...

v & a
18-05-11, 10:49
Κάνω copy αυτό που έγραψε η κοπέλα:

ωωω μεγεια τα ματια μου λεμε!!!
μαρεσει που το διαβασα εχθες! σορυυυυυυ!
Eγω πηγα κ παραγγειλα πιστοπ. οικογ καταστασης και πιστ. γεννησεως απο ΚΕΠ για να μη τρεχω μ ετα. Ισχυουν για 6 μηνες οποτε ξεκινηστε κ εσεις σιγα σιγα να τα παραγγελνετε για να μη γινει καμια καθυστερηση και σας τρεχουνε!

Επισης να ξερετε πως την αιτηση για πιστοποιητικα γεννησης τη κανει ο γονεας που ειναι γραμμενος στον ιδιο δημο με τα παιδια (οικογ. μεριδα).
Εγω ας πουμε που ειμαι γραμμενη στην αθηνα δε θα μπορουσα να κανω αιτηση για εδω, επρεπε να κανει ο αντρας μου.

Μια λυση για να μη πηγαινοφερνετε το συζυγο, ειναι να εχετε δηλωσει τα παιδια κ να εχετε μεριδα και εκει που ειστε δημοτης (ψηφιζετε). τοτε μπορει να κανετε εσεις αιτησεις για τετοια χαρτια και να τη ζητησει το κεπ απο εκει. πως μου κοψε και ρωτησα!!!!:lol::lol::lol::lol:

ravT
18-05-11, 10:53
Α δεν είμαστε καλά... Ζήτω η γραφειοκρατεία! Έτσι θα σωθούμε!
Να μας πούνε τότε γιατί για να κάνεις μεταδημότευση πρέπει να περάσουν 2 χρόνια στο νέο δήμο...
Γιατί εγώ απ την Αθήνα που ζούσα, πλέον κατοικώ μόνιμα 500 χλμ μακριά...

Τέλος πάντων, και εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω για τα μόρια...

ioanna_k
18-05-11, 11:01
Ναι βρε κορίτσια εσείς που ξέρετε πείτε μας για τα μοριάκια...λογικά όσο υψηλότερο είναι το εισόδημα, τόσο λιγότερα μόρια δεν θα παίρνεις??
Εξηγήστε μας όποια γνωρίζει...;-)

AngelMama
18-05-11, 11:57
Ναι...έτσι πάει.
Όσο μικρότερο είναι το εκκαθαριστικό τόσο πιο πολλά μόρια θα έχεις.

v & a
18-05-11, 11:57
Λοιπον θα πω βαση των περσινων οσο θυμαμαι με επιφυλαξη. Αν και φετος απο οτι εχω καταλαβει θα εχει αλλαγες γενικα, και δε ξερω μηπως υπαρχουν και στον υπολογισμο μοριων...
Οσο πιο υψηλο εισοδημα εχεις κ πιο λιγα μορια. λογικο αυτο.
Αλλα μπορει τα μορια που "χανεις" απο εκει να τα παιρνεις απο αλλου. πχ αν εχεις 3 παιδια παιρνεις περισσοτερα μορια σε αυτον τον "τομεα" απο μια κοπελα με ενα παιδι.

Γενικοτερα διαβαστε τα παρακατω να παρετε μια ιδεα προσωπικα δε πιστευω να αλλαξουν και πολυ...σας αντιγραφω τον υπολογισμο μοριων που υπαρχει στη σελιδα 3

Αυτά είναι τα κριτήρια επιλογής που ίσχυαν πέρυσι.

3.5 Κριτήρια επιλογής και μοριοδότηση ανά κριτήριο

Εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις συμμετοχής, θα ισχύσουν κριτήρια μοριοδότησης για την επιλογή των ωφελουμένων, τα οποία θα είναι τα εξής:

1.Το χαμηλό ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα. Τα μόρια που θα δοθούν θα υπολογίζονται βάσει του τύπου: [(Α/Ε)Χ100] / 12, όπου Α= 24.000 ? προσαυξανόμενο κατά 1.000 ? εάν η μητέρα έχει ένα τέκνο, 2.000 ? εάν έχει δύο τέκνα και 10.000 ? εάν έχει τρία τέκνα (το ποσό των 10.000 ? θα προσαυξάνεται κατά 1.000 ? για κάθε τέκνο πέραν του τρίτου) και Ε= το ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα.

2. Η κατάσταση απασχόλησης, η εργασιακή σχέση και το είδος απασχόλησης. Για εργαζόμενες γυναίκες + 35 μόρια, για σύμβαση εργασίας μερικής απασχόλησης + 45 μόρια, για σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου + 40 μόρια.

3. Η λήψη τακτικού επιδόματος ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ.: +25 μόρια.

4. Η οικογενειακή κατάσταση. Προτεραιότητα δίδεται στις μητέρες που:
α) ανήκουν στην ομάδα των ΑμεΑ με ποσοστό αναπηρίας 35% και άνω + 35 μόρια,
β) έχουν τέκνα που ανήκουν στην ομάδα των ΑμεΑ με ποσοστό αναπηρίας 35% και άνω + 30 μόρια,
γ) είναι χήρες + 35 μόρια,
δ) είναι άγαμες μητέρες + 30 μόρια,
ε) είναι διαζευγμένες ή σε διάσταση + 25 μόρια,
στ) είναι τρίτεκνες-πολύτεκνες + 20 μόρια,
ζ) έχουν σύζυγο που ανήκει στην ομάδα των ΑμεΑ με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω + 15 μόρια,
η) έχουν σύζυγο μακροχρόνια άνεργο (άνω των 12 μηνών) +10 μόρια.

Η μοριοδότηση των ανωτέρω κριτηρίων παρουσιάζεται αναλυτικά και στον ακόλουθο πίνακα:

ΚΡΙΤΗΡΙΑ

ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΟΡΙΩΝ
1. Ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα
[(Α/Ε)Χ100] / 12

2. Κατάσταση απασχόλησης, εργασιακή σχέση και είδος απασχόλησης

Εργαζόμενες
35
Εργαζόμενες με συμβάσεις μερικής απασχόλησης
45
Εργαζόμενες με συμβάσεις ορισμένου χρόνου
40
3. Τακτικό επίδομα ανεργίας από ΟΑΕΔ
Άνεργες που λαμβάνουν τακτικό επίδομα ανεργίας από ΟΑΕΔ
25
4. Οικογενειακή κατάσταση
Μητέρες με αναπηρία 35% και άνω
35
Χήρες
35
Μητέρες με παιδιά ΑμεΑ με αναπηρία 35% και άνω
30
Άγαμες μητέρες
30
Διαζευγμένες μητέρες ή σε διάσταση
25
Τρίτεκνες-Πολύτεκνες
20
Με σύζυγο ΑμεΑ με αναπηρία 67% και άνω
15
Με σύζυγο μακροχρόνια άνεργο
10

pocoyo
18-05-11, 14:38
να ρωτησω και εγω κατι αν δουλευεις με συμβαση εργασιας ορισμενου χρονου αλλα εχει ληξει την εποχη των αιτησεων τι θα δωσω; την ληγμενη συμβαση που θα ανανεωθει απο σεπτ. η την καρτα ανεργιας;

kalamaraki
18-05-11, 14:41
να ρωτησω και εγω κατι αν δουλευεις με συμβαση εργασιας ορισμενου χρονου αλλα εχει ληξει την εποχη των αιτησεων τι θα δωσω; την ληγμενη συμβαση που θα ανανεωθει απο σεπτ. η την καρτα ανεργιας;

To ιδιο ακριβως θεμα ειχα περυσι

Και απο την θεσσ μου ειπαν να κανω ζουλα και να δηλωσω ως εργαζομενη....ή οπως πιστευω εγω ....

Ενω απο την αθηνα μου ειπε οτι θα δηλώσω με την κατασταση που εχω εκεινη την στιγμή της αιτησης....αρα ανεργη

Εννοειτε πως δηλωσα ως ανεργη γιατι φοβήθηκα μην θεωρηθηθει ακυρη η αιτηση μου και μεινω απο εξω

v & a
18-05-11, 14:45
και κατι αλλο! αν σκοπευετε να κανετε αιτηση σε δημοσιο βρεφονηπιακο, εκτος εεταα καλυτερα παρτε ενα τηλ. τον Οργανισμό Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης της περιοχης σας πριν αρχισετε να τρεχετε για τα χαρτια απο εδω κι απο κει.

Εγω σημερα μιλησα στο τηλεφωνο με τον Οργανισμό Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης εδω (κρητη), και μολις τους ανεφερα πως θελω να κανω αιτηση για τον βρεφονηπιακομου ειπαν: φετος θα παρουμε απο μονογονεικες οικογενειες σαν προτεραιοτητα και ειναι λιγες οι θεσεις. Καντε ομως τα χαρτια σας και βλεπετε !!!!!
Εντωμεταξυ ο βρεφονηπιακος ειναι ενας!!!! (ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ λεω πλακα μου κανενι....) πιστευω πως δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να μας παρουνε εκει... Λεω να μη κανω καν τον κοπο. μονο η εεταα μας σωζει.

sevoula
18-05-11, 15:18
το Α τί είναι; γιατί βάζουμε 24.000;/ΕΧ100 /12;
πέταξα κοτσάνα, έτσι;
Εγώ μόνο τα 35 μόρια βλέπω από την εργασία.
έχω 1 παιδί κ είμαστε γεροί.
πού να τα βρω τα μόρια;

v & a
18-05-11, 16:10
το Α τί είναι; γιατί βάζουμε 24.000;/ΕΧ100 /12;
πέταξα κοτσάνα, έτσι;
Εγώ μόνο τα 35 μόρια βλέπω από την εργασία.
έχω 1 παιδί κ είμαστε γεροί.
πού να τα βρω τα μόρια;

προλαβαινεις να κανεις αλλο ενα???:P
να σου πω την αληθεια δε θυμαμαι καθολου ...
περσι που μαζευαμε ολες τα μορια μας εδω και τα μετρουσαμε,(ποια εχει τα περισσοτερα!) ειχαν βρεθει 2-3 κοπελες που τα παιζανε στα δαχτυλα αυτα τα μαθυματικα τα περιεργα και βγαλανε στο
περιπου σε ολες μας... οποτε οταν ερθει η ωρα σιγουρα θα ξαναμαζευτουμε, να τα λεμε... αναλογα που θα δηλωσεις, που μενεις και λοιπα και φανταζομαι αν δηλωσεις σχετικα "εξυπνα" τις επιλογες
(πχ εγω φετος αποφασισα να βαλω και δημοσιο σταθμο γιατι αν ειχα βαλει και περσι θα ειχαμε μπει ευκολοτερα αφου ειδαμε τελικα πως οι θεσεις δε συμπληρωθηκανε(!!!!!) ενω τελικα εκει που ειχα δηλωσει πηγαμε με τη ψυχη στο στομα γιατι ημουν στις επιλαχουσες)
Ποτε δε ξερεισ, μπορεις να μπεις!!!! εχουν μπει περσι προπερσι και με 29 μορια ...οποτε μη σκας!

pocoyo
18-05-11, 16:12
To ιδιο ακριβως θεμα ειχα περυσι

Και απο την θεσσ μου ειπαν να κανω ζουλα και να δηλωσω ως εργαζομενη....ή οπως πιστευω εγω ....

Ενω απο την αθηνα μου ειπε οτι θα δηλώσω με την κατασταση που εχω εκεινη την στιγμή της αιτησης....αρα ανεργη

Εννοειτε πως δηλωσα ως ανεργη γιατι φοβήθηκα μην θεωρηθηθει ακυρη η αιτηση μου και μεινω απο εξω
η συμβαση επανω γραφει ημερομηνιες αρα θα ξερουν οτι δεν εργαζομαι το συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.....ετσι δεν ειναι;

kalamaraki
18-05-11, 16:17
η συμβαση επανω γραφει ημερομηνιες αρα θα ξερουν οτι δεν εργαζομαι το συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.....ετσι δεν ειναι;

pocoyo μου δεν καταθετεις καν την συμβαση σου αν εισαι σε κατασταση ανεργιας.....

Καταθετεις τα χαρτια που ζητάνε στους ανεργους...

v & a
18-05-11, 16:25
ετσι κ αλλιως ζητανε βεβαιωση εργοδοτη οποτε αν δεν εχεις εργοδοτη ποιος θα σου υπογραψει???

pocoyo
18-05-11, 16:28
σωστο απλως με μπερδευει λιγο αυτο με τα μορια που λεει 40 με συμβαση ορισμενου χρονου που θα ειμαι οταν το παιδι θα παει στον παιδικο αλλα οχι οταν κανω την αιτηση.....

Φαίη2010
18-05-11, 18:02
Λοιπον... θελω τα φωτα σας.
Γνωριζω πως τα εχετε γραψει και τα εχετε ξαναγραψει και λιγο πολυ γνωριζετε ολες σας πως και τι.
Εψαξα και στις προηγουμενες σελιδες και σε ενα αλλο παρομοιο παλιοτερο θεμα αλλα παλι εχω αποριες αλυτες.
Θελω να ρωτησω εκ μερους μιας κοπελας. Ειναι εργαζομενη και χαμηλομισθη. Ο μισθος της δεν ξεπερναει τα 500 ευρω τον μηνα . Ειναι αγαμη η κοπελα.
Θελει να δηλωσει την μικρουλα της, 10 μηνων στο βρεφονηπιακο στην Θεσσαλονικη.
Που πρεπει να κανει αυτη την αιτηση για να δικαιουται δωρεαν φυλαξη για το μωρο; Τα δικαιολογητικα αυτα που γραφουν οι σελιδες που προτεινατε εδω μεσα που πρεπει να τα δωσει στο παιδικο το ιδιο ή στην υπηρεσια που θα κανει την αιτηση για το προγραμμα αυτο της εναρμονισης οικογ. ζωης και εργασιας;
Εχει κατα νου της τον Αγ. Στυλιανο (δεν εχουμε ιδεα ..αν ξερει καμια κατι απο γνωστη κτλ ας γραψει τις εμπειριες της εστω με πμ)Αλλα και ο νηπιακος κηπος της αρεσε...αλλα ειναι ιδιωτικο και θα ηταν προσιτο μονο αν συμμετεχουν στο προγραμμα αυτο.(αληθεια ειναι και στα ιδιωτικα μετα δωρεαν ή απλα ειναι λιγοτερα τα εξοδα; Που μπορω να βρω αυτη την ερμη λιστα αν συμμετεχουν και ποια ιδιωτικα και ποια δημοσια σαυτο το προγραμμα;
Τα λινκ απο παλιοτερα ποστ...δεν με βγαζουν πουθενα.

Απο ποτε γινονται οι αιτησεις; Και το βασικοτερο, που; Συγκεκριμενα για Θεσσαλονικη που να παρει τηλ. να ρωτησει; Καμια διευθυνση κανενα τηλεφωνο;
Σας ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για το μεγαλο ποστ

v & a
18-05-11, 18:15
Που πρεπει να κανει αυτη την αιτηση για να δικαιουται δωρεαν φυλαξη για το μωρο;
ακομα πουθενα

Τα δικαιολογητικα αυτα που γραφουν οι σελιδες που προτεινατε εδω μεσα που πρεπει να τα δωσει στο παιδικο το ιδιο ή στην υπηρεσια που θα κανει την αιτηση για το προγραμμα αυτο της εναρμονισης οικογ. ζωης και εργασιας; Μολις ξεκινησει το προγραμμα θα μαζεψει τα δικαιολογητικα κ θα παει σε ενα κεπ να κανει την αιτηση της.

αληθεια ειναι και στα ιδιωτικα μετα δωρεαν ή απλα ειναι λιγοτερα τα εξοδα;
οτι καλυψεις λεει ο καθε σταθμος οτι εχει ειναι δωρεαν. μαζι με τη λιστα οταν βγει θα λεει και τι προσφερει ο καθε σταθμος μερικοι ας πουμε δεν εχουνε μεσα το φαγητο και πρεπει να το δινεις καθε μερα εσυ η δεν δινει δωρεαν το σχολικο και αν τα θες τα πληρωνεις εξτρα. Παντως πολλοι ειναι εντελως δωρεαν αν οχι το 90%

Που μπορω να βρω αυτη την ερμη λιστα αν συμμετεχουν και ποια ιδιωτικα και ποια δημοσια σαυτο το προγραμμα; Δε μπορεις να τη βρεις γιατι ακομα δεν εχει ξεκινησει για φετος. Πρωτα θα κανουν αιτησεις οι σταθμοι που θελουν να ενταχθουν,μετα θα ελεγχθουν, θα βγει η λιστα με τους σταθμους που θα λαβουν μερος και τελος ιουνιου θα κανουμε αιτησεις εμεις.

Απο ποτε γινονται οι αιτησεις; Και το βασικοτερο, που; Συγκεκριμενα για Θεσσαλονικη που να παρει τηλ. να ρωτησει; Καμια διευθυνση κανενα τηλεφωνο; να μπειτε στο site eetaa.gr θα βρειτε εκει τηλεφωνα. Τις αιτησεις παντως γενικα τις κανουμε στα ΚΕΠ.

Διαβασε 1-2 σελιδες πισω ειναι μια κοπελα η οποια τα εχει γραψει πολυ αναλυτικα και θα σου λυσει αλλες αποριες που μπορει να εχεις.
Παντως αν ειναι οπως μου λες το εισοδημα της και ειναι και μονη της δεν παιζει να μη την παρουνε εκτος κι αν κανει τα χαρτια της λαθος! γιαυτο πολυ προσοχη στα δικαιολογητικα!!!!!!

valiagz
18-05-11, 19:15
πρωτη φορα το ακουω αυτο!!! τοτε γιατι ρωτανε που μενεις και αν "ανηκεις στο σταθμο μας"? και γιατι ζητανε και λογαριασμο για να πιστοποιησουν που μενεις πραγματικα?γιατι ετσι τους βολευει για να μην μαζευονται πολλα παιδια!ο νομος λεει οτι παιδικοι σταθμοι ειναι για να εξυπηρετουν την εργαζομενη μητερα και οχι για ψηφους!για ψαξτο λιγο αν μιλας για παιδικο σταθμο!ειχα παρει και στο υπουργειο τηλ για να σιγουρευτω αν και τελικα δεν ειχα προβλημα!
μονο στα νηπιαγωγεια και στα δημοτικα ισχυει που μενεις!

kalamaraki
18-05-11, 20:02
σωστο απλως με μπερδευει λιγο αυτο με τα μορια που λεει 40 με συμβαση ορισμενου χρονου που θα ειμαι οταν το παιδι θα παει στον παιδικο αλλα οχι οταν κανω την αιτηση.....

Ποκογιο μου εσυ θα κοιτάξεις να δεις τα μορια για τις άνεργες, μονο ετσι , δεν εχει κανενα ρολο για αυτους αν δουλευουμε 9 μηνες το χρονο και το καλοκαιρι οχι....σου λεει την ωρα που κανεις την αιτηση τι εισαι ανεργη ή οχι....

αρα θα κανεις την αιτηση ουσα ανεργη...

kalamaraki
18-05-11, 20:07
Ναι, φέτος θα υπάρχουν 4 επιλογές για τους σταθμούς, και θα κάνετε 1 αίτηση στην οποία στο τέλος θα έχει 1,2 ή 3 σελίδες ίδιες που θα συμπληρώνετε για κάθε παιδάκι που έχετε , αν έχετε περισσότερα από 1 παιδάκια. Δηλαδή όχι 1 ολόκληρη αίτηση/ανά παιδί, αλλά 1 αίτηση με 1, 2 ή 3 μονοσέλιδα στο τέλος ανά παιδί

Σε ευχαριστώ πολύ Ελενα για την απάντηση!

ωωω μεγεια τα ματια μου λεμε!!!
μαρεσει που το διαβασα εχθες! σορυυυυυυ!
Eγω πηγα κ παραγγειλα πιστοπ. οικογ καταστασης και πιστ. γεννησεως απο ΚΕΠ για να μη τρεχω μ ετα. Ισχυουν για 6 μηνες οποτε ξεκινηστε κ εσεις σιγα σιγα να τα παραγγελνετε για να μη γινει καμια καθυστερηση και σας τρεχουνε!

Επισης να ξερετε πως την αιτηση για πιστοποιητικα γεννησης τη κανει ο γονεας που ειναι γραμμενος στον ιδιο δημο με τα παιδια (οικογ. μεριδα).
Εγω ας πουμε που ειμαι γραμμενη στην αθηνα δε θα μπορουσα να κανω αιτηση για εδω, επρεπε να κανει ο αντρας μου.

Μια λυση για να μη πηγαινοφερνετε το συζυγο, ειναι να εχετε δηλωσει τα παιδια κ να εχετε μεριδα και εκει που ειστε δημοτης (ψηφιζετε). τοτε μπορει να κανετε εσεις αιτησεις για τετοια χαρτια και να τη ζητησει το κεπ απο εκει. πως μου κοψε και ρωτησα!!!!:lol::lol::lol::lol:

Και εγω αυτο εχω κανει εχω αρχισει και μαζευω τα δικαιολογητικά συμφωνα με την παλια εγκύκλιο, μου μένουν τα της ανεργιας οαεδ κτλπ και ειμαι ετοιμη να συμπληρώσω αιτηση χε χε :D

Και νομιζω πως καλυτερα ειναι να ανοιξουμε νεο θεματακι αρχες Ιουνιου , να μιλαμε για τις αιτησεις και τα χαρτια μας, να βγαλουμε κομπιουτεράκια να υπολογισουμε τα μορια και να κανουμε το σταυρο μας!!!

AngelMama
19-05-11, 08:58
περσι που μαζευαμε ολες τα μορια μας εδω και τα μετρουσαμε,(ποια εχει τα περισσοτερα!) ειχαν βρεθει 2-3 κοπελες που τα παιζανε στα δαχτυλα αυτα τα μαθυματικα τα περιεργα και βγαλανε στο
περιπου σε ολες μας... οποτε οταν ερθει η ωρα σιγουρα θα ξαναμαζευτουμε, να τα λεμε...

Έλα... έφτασεεεεεεεεεεεεε
τί θέλετε;;;
πείτε να σας βγάλω...
εγώ βγάζω φέτος 130,3525 και μάλλον μπαίνω στην 1η μου επιλογή...

Για να μη σας πω για του χρόνου που βγάζω πάνω από 400 μόρια
για την ακρίβεια...466,41296... ελπίζω να βγει και του χρόνου το πρόγραμμα
και να μη τα φάνε τα λεφτά, όχι τίποτε άλλο, τα έχουν πάρει ήδη!

sevoula
19-05-11, 09:05
ούτε προλαβαίνω, ούτε ο παρτενέρ μου είναι πρόθυμος...;)
περιπου σε ολες μας... οποτε οταν ερθει η ωρα σιγουρα θα ξαναμαζευτουμε, να τα λεμε... αναλογα που θα δηλωσεις, που μενεις και λοιπα και φανταζομαι αν δηλωσεις σχετικα "εξυπνα" τις επιλογες
(πχ εγω φετος αποφασισα να βαλω και δημοσιο σταθμο γιατι αν ειχα βαλει και περσι θα ειχαμε μπει ευκολοτερα αφου ειδαμε τελικα πως οι θεσεις δε συμπληρωθηκανε(!!!!!) ενω τελικα εκει που ειχα δηλωσει πηγαμε με τη ψυχη στο στομα γιατι ημουν στις επιλαχουσες)
Ποτε δε ξερεισ, μπορεις να μπεις!!!! εχουν μπει περσι προπερσι και με 29 μορια ...οποτε μη σκας!
κατάλαβα. θα κάνω τηνάίτηση κ ο Θεός βοηθός.
εγώ εργάζομαι με αορίστου στον ιδιωτικό τομέα, θεωρούμαι υψηλόμισθη, κ έχω μία πιτσιρίκα.
είμαστε γεροί, Δόξα τω Θεώ!:)
εδώ γύρω θα είμαι να ξαναζητήσω τα φώτα σας!:)

Aggeloudia
19-05-11, 09:13
Καλοι μου αααααανθρωποι...
Εσεις οι ενημερωμένες γιααααα βοηθηστε εμας την ανενημέρωτες...
Εχω ενσημα απο Νοεμβρη 2010 μεχρι και 30 Απρίλη 2011.Οπου εκανα οικειοθελή αποχώρηση.Τα ενσημα ειναι φουλ-ταιμ...8ωρο.
Τι δηλώνω;Εργαζόμενη η ανεργη;
Ετσι και αλλιώς στο ΙΚΑ το 1ο 3μηνο μου έδωσαν σε ανάλυση ενσήμων.
Θα κάνω την αίτηση την Δευτέρα.Τι να βάλω;
Ισχύει η κατάσταση όταν κάνεις την αίτηση...ετσι δεν ειναι...Αν μετά εσύ μείνεις άνεργη το ξανακοιτάτε;

tkanavou
19-05-11, 09:16
Κορίτσια εγώ που φέτος θα κάνω για 2 παιδιά θα πάρω για αυτό περισσότερα μόρια;Ποιός είναι ο τύπος που θα δώ τα μόρια στο εισόδημα για μένα;

AngelMama
19-05-11, 09:23
είναι 24.000 + 1.000 για κάθε παιδί.
εσύ θα βάλεις 26.000

ravT
19-05-11, 09:44
Aggeloudia δεν μπορείς να κάνεις αίτηση τη Δευτέρα γιατί πολύ απλά το πρόγραμμα δεν έχει ξεκινήσει ακόμα. Προφανώς εσύ αναφέρεσαι για αίτηση σε δημοτικό παιδικό σταθμό και όχι στο πρόγραμμα επιδοτούμενων δομών...

ravT
19-05-11, 09:48
Angelmama επειδή νιώθω λίγο χαζή, για εξήγησέ μας λίγο επακριβώς τον τύπο αυτό:
[(Α/Ε)Χ100] / 12

AngelMama
19-05-11, 11:48
Λοιπόν...
όπου Α βάζεις το 24.000 προσαυξημένο κάτα 1.000 για κάθε παιδί.
όπου Ε βάζεις το εκκαθαριστικό της χρονιάς, στην προκειμένη περίπτωση ζητάνε του 2010.

Μετά κάνεις τον τύπο
[(Α/Ε)Χ100] / 12

Αν δλδ έχω ένα παιδί το Α είναι 25.000
Αν έχω εκκαθαριστικό 5.000 τότε το Ε είναι 5.000΄
άρα έχουμε και λέμε
[(25.000/5.000) Χ 100] / 12 = (5 Χ 100) / 12 = 41,66

Στο 41,66 προσθέτεις ότι αντιστοιχεί σε σένα.
πχ αν είσαι εργαζόμενη και είσαι χήρα... (λέμε τώρα...)
41,66 + 35 + 35 = 116,66

Είναι πολύ απλό...

ELENA PAPAGEORGIOU
19-05-11, 11:49
Έλα... έφτασεεεεεεεεεεεεε
τί θέλετε;;;
πείτε να σας βγάλω...
εγώ βγάζω φέτος 130,3525 και μάλλον μπαίνω στην 1η μου επιλογή...

Για να μη σας πω για του χρόνου που βγάζω πάνω από 400 μόρια
για την ακρίβεια...466,41296... ελπίζω να βγει και του χρόνου το πρόγραμμα
και να μη τα φάνε τα λεφτά, όχι τίποτε άλλο, τα έχουν πάρει ήδη!

To προγραμμα θα βγει και του χρόνου!
Φέτος οι σταθμοί θα υπογράψουν σύμβαση με την ΕΕΤΑΑ για 2 χρόνια!
Άρα μην ανησυχείτε θα έχει και του χρόνου. Οι μητέρες θα κάνουν αίτηση και του χρόνου. Αρκεί να μην βαρέσουμε κανόνι σαν κράτος και γίνει παύση πληρωμών!!!

ELENA PAPAGEORGIOU
19-05-11, 12:04
γιατι ετσι τους βολευει για να μην μαζευονται πολλα παιδια!ο νομος λεει οτι παιδικοι σταθμοι ειναι για να εξυπηρετουν την εργαζομενη μητερα και οχι για ψηφους!για ψαξτο λιγο αν μιλας για παιδικο σταθμο!ειχα παρει και στο υπουργειο τηλ για να σιγουρευτω αν και τελικα δεν ειχα προβλημα!
μονο στα νηπιαγωγεια και στα δημοτικα ισχυει που μενεις!

Μπορεί να μένεις στην Καλαμάτα και να θέλεις το παιδί να πηγαίνει σταθμό στη Θεσ/νίκη γιατί π.χ. θα μένει εκεί με τη γιαγιά του, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!! μπορείς να δηλώσεις τους αντίστοιχους σταθμούς της Θεσ/νίκης, υπήρξαν τέτοιες περιπτώσεις πέρυσι.

Επίσης ! μετά την τοποθέτηση των παιδιών στους σταθμούς, οι μητέρες που έμειναν εκτός και είναι επιλαχούσες, ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΑΧΟΥΣΕΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΟΥΣ και σε ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ και ας μην τους είχανε δηλώσει, γιατί ο στόχος του προγράμματος είναι να εξυπηρετηθεί η μητέρα, άρα μπορεί να πάει μετά οπουδήποτε έχει μείνει κενή θέση, αρκεί να είναι με τα μόριά της πρώτη, σε όποιον σταθμό στην περιοχή της έχει κενές θέσεις (δημόσιο ή ιδιωτικό), αρκεί :
1. να την βολεύει,
2. να τη δέχεται ο σταθμός (γιατί τα δρομολόγια του σχολικού θα έχουν ήδη βγει σύμφωνα με τις μητέρες που θα του έχουν εγκριθεί από το πρόγραμμα από τον Αύγουστο, άρα οι επιλαχούσες που θα πάρει τον Σεπτέμβρη θα πρέπει να βολευουν σαν δρομολόγια) και βέβαια
3. τα μόρια που θα έχει να είναι με την απόλυτη σειρά προτεραιότητας των επιλαχουσών του νομού

ELENA PAPAGEORGIOU
19-05-11, 12:09
Λοιπον... θελω τα φωτα σας.
Γνωριζω πως τα εχετε γραψει και τα εχετε ξαναγραψει και λιγο πολυ γνωριζετε ολες σας πως και τι.
Εψαξα και στις προηγουμενες σελιδες και σε ενα αλλο παρομοιο παλιοτερο θεμα αλλα παλι εχω αποριες αλυτες.
Θελω να ρωτησω εκ μερους μιας κοπελας. Ειναι εργαζομενη και χαμηλομισθη. Ο μισθος της δεν ξεπερναει τα 500 ευρω τον μηνα . Ειναι αγαμη η κοπελα.
Θελει να δηλωσει την μικρουλα της, 10 μηνων στο βρεφονηπιακο στην Θεσσαλονικη.
Που πρεπει να κανει αυτη την αιτηση για να δικαιουται δωρεαν φυλαξη για το μωρο; Τα δικαιολογητικα αυτα που γραφουν οι σελιδες που προτεινατε εδω μεσα που πρεπει να τα δωσει στο παιδικο το ιδιο ή στην υπηρεσια που θα κανει την αιτηση για το προγραμμα αυτο της εναρμονισης οικογ. ζωης και εργασιας;
Εχει κατα νου της τον Αγ. Στυλιανο (δεν εχουμε ιδεα ..αν ξερει καμια κατι απο γνωστη κτλ ας γραψει τις εμπειριες της εστω με πμ)Αλλα και ο νηπιακος κηπος της αρεσε...αλλα ειναι ιδιωτικο και θα ηταν προσιτο μονο αν συμμετεχουν στο προγραμμα αυτο.(αληθεια ειναι και στα ιδιωτικα μετα δωρεαν ή απλα ειναι λιγοτερα τα εξοδα; Που μπορω να βρω αυτη την ερμη λιστα αν συμμετεχουν και ποια ιδιωτικα και ποια δημοσια σαυτο το προγραμμα;
Τα λινκ απο παλιοτερα ποστ...δεν με βγαζουν πουθενα.

Απο ποτε γινονται οι αιτησεις; Και το βασικοτερο, που; Συγκεκριμενα για Θεσσαλονικη που να παρει τηλ. να ρωτησει; Καμια διευθυνση κανενα τηλεφωνο;
Σας ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για το μεγαλο ποστ

Μπες στο www.eetaa.gr (http://www.eetaa.gr) και πήγαινε εκεί που γράφει ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ & ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΖΩΗΣ" (πρόσεξε μην μπεις εκεί που λέει για το "ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ" που τρέχει τώρα, πήγαινε στο δεξι κομμάτι του site - μπες μέσα και δες την περσινή πρόσκληση για τις μητέρες, στο site έχει τηλέφωνα επικοινωνίας - Η ΕΕΤΑΑ έχει γραφείο και στη Θεσ/νίκη αν θες να πας εκεί για πληροφορίες

kalamaraki
19-05-11, 12:10
Μπορεί να μένεις στην Καλαμάτα και να θέλεις το παιδί να πηγαίνει σταθμό στη Θεσ/νίκη γιατί π.χ. θα μένει εκεί με τη γιαγιά του, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!! μπορείς να δηλώσεις τους αντίστοιχους σταθμούς της Θεσ/νίκης, υπήρξαν τέτοιες περιπτώσεις πέρυσι.

Επίσης ! μετά την τοποθέτηση των παιδιών στους σταθμούς, οι μητέρες που έμειναν εκτός και είναι επιλαχούσες, ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΑΧΟΥΣΕΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΟΥΣ και σε ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ και ας μην τους είχανε δηλώσει, γιατί ο στόχος του προγράμματος είναι να εξυπηρετηθεί η μητέρα, άρα μπορεί να πάει μετά οπουδήποτε έχει μείνει κενή θέση, αρκεί να είναι με τα μόριά της πρώτη, σε όποιον σταθμό στην περιοχή της έχει κενές θέσεις (δημόσιο ή ιδιωτικό), αρκεί :
1. να την βολεύει,
2. να τη δέχεται ο σταθμός (γιατί τα δρομολόγια του σχολικού θα έχουν ήδη βγει σύμφωνα με τις μητέρες που θα του έχουν εγκριθεί από το πρόγραμμα από τον Αύγουστο, άρα οι επιλαχούσες που θα πάρει τον Σεπτέμβρη θα πρέπει να βολευουν σαν δρομολόγια) και βέβαια
3. τα μόρια που θα έχει να είναι με την απόλυτη σειρά προτεραιότητας των επιλαχουσών του νομού

Εγω παντως θα εχω να το λεω για τα κοριτσια του ΕΕΤΑΑ της Θεσ/νικης..
Με εξυπηρετησαν οσο δεν παει , ήμουν επιλαχουσα για Θεσ/νικη....αλλα το υπουργειο παιδειας με εστειλε αναπληρωτρια κοζάνη....αλλος νομός!

Της πηρα τηλεφωνο , εξηγησα το θεμα μου, ευγενικοτατες, με κατανόηση να με εξυπηρετησουν , να μιλησουν με την προισταμένη του προγράμματος και μετά απο δυο μερες τσουπ βρέθηκε λυση αφου υπηρχαν δυο θεσεις που οι κοζανιτισες δεν ειχαν καλυψει!!!

Σταθηκα τυχερη με την κατανοηση τους γιατι τεντωσαν λιγο τον κανονα για μενα!!

:D:D:D

AngelMama
19-05-11, 12:12
εγώ δεν είχα θέμα με την ΕΕΤΑΑ.
Είχα θέμα με την ιδιοκτήτρια του σταθμού
που ζητούσε εγγραφή για να κλείσω θέση στο σχολικό..

kalamaraki
19-05-11, 12:16
Το θυμαμαι αυτο........

και ενας απο τους καινουργιους στην θεσσ ειχε φερθει ετσι.... με τα υλικα του παιδικου

AngelMama
19-05-11, 12:21
Επίσης να ρωτήσω κάτι Elena Papageorgiou...
Από τη στιγμή που στις παροχές έχει πχ.. Λεωφορείο
δεν είναι υποχρεωμένος ο σταθμός να πηγαινοφέρνει το παιδί
εφόσον πληρώνεται για αυτό από την ΕΕΤΑΑ;;

Γιατί εγώ είχα μεγάλο θέμα με αυτό.
πριν κάνω καν την αίτηση , που πήγα και είδα τον σταθμό
μου τα είπε μια χαρά όλα... της εξήγησα που μένω και μου είπε
ότι μπορούν να πηγαινοέρχονται.
Λέω τέλεια... την βάζω πρώτη επιλογή. Τελικά επιλέχτηκα
και μου είπε... δεν υπάρχει θέση, παρόλο που στις
θέσεις που έδινε έλεγε ότι υπάρχει και δωρεάν μετακίνηση.

Το αποτέλεσμα φυσικά ήταν να μην στείλω το παιδί μιας και
ήταν αδύνατο να τον πηγαινοφέρνει κάποιος και από τους άλλους
σταθμούς πάλι δε βόλευε κανένας!

Έκανα έγγραφη διαμαρτυρία μου είπαν πως από τον σταθμό έχουν
δικαίωμα να αρνηθούν.... άντε βγάλε άκρη...

ELENA PAPAGEORGIOU
19-05-11, 12:25
Εγω παντως θα εχω να το λεω για τα κοριτσια του ΕΕΤΑΑ της Θεσ/νικης..
Με εξυπηρετησαν οσο δεν παει , ήμουν επιλαχουσα για Θεσ/νικη....αλλα το υπουργειο παιδειας με εστειλε αναπληρωτρια κοζάνη....αλλος νομός!

Της πηρα τηλεφωνο , εξηγησα το θεμα μου, ευγενικοτατες, με κατανόηση να με εξυπηρετησουν , να μιλησουν με την προισταμένη του προγράμματος και μετά απο δυο μερες τσουπ βρέθηκε λυση αφου υπηρχαν δυο θεσεις που οι κοζανιτισες δεν ειχαν καλυψει!!!

Σταθηκα τυχερη με την κατανοηση τους γιατι τεντωσαν λιγο τον κανονα για μενα!!

:D:D:D

Απλά μια διευκρίνηση, είναι η ΕΕΤΑΑ (Ελληνική Εταιρία Τοπικής Ανάπτυξης & Αυτοδιοίκησης Α.Ε) - χαίρομαι που βρέθηκε λύση για εσένα, είσαι μία από τις περσινές περιπτώσεις που είπα πιο πάνω. χι χι:lol:

ELENA PAPAGEORGIOU
19-05-11, 12:30
εγώ δεν είχα θέμα με την ΕΕΤΑΑ.
Είχα θέμα με την ιδιοκτήτρια του σταθμού
που ζητούσε εγγραφή για να κλείσω θέση στο σχολικό..

Αν ξανατύχει τέτοιο θέμα, θα πάρετε αμέσως τηλ. στην ΕΕΤΑΑ να το καταγγείλετε - για να τους συμορφώσουν ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΑΥΤΟ!!!!!
Οι μητέρες του προγράμματος δεν πληρώνουν ΕΓΓΡΑΦΗ!!!
ούτε για σχολικό ή σίτιση, αν το προσφέρει ο σταθμός και αυτό το βλέπετε στους πίνακες που θα αναρτηθούν για όλη τη χώρα, έχει δίπλα σε κάθε έναν σταθμό τι προσφέρει, δείτε το προσεκτικά πριν τους δηλώσετε!!!

AngelMama
19-05-11, 12:35
Αν ξανατύχει τέτοιο θέμα, θα πάρετε αμέσως τηλ. στην ΕΕΤΑΑ να το καταγγείλετε - για να τους συμορφώσουν ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΑΥΤΟ!!!!!
Οι μητέρες του προγράμματος δεν πληρώνουν ΕΓΓΡΑΦΗ!!!
ούτε για σχολικό ή σίτιση, αν το προσφέρει ο σταθμός και αυτό το βλέπετε στους πίνακες που θα αναρτηθούν για όλη τη χώρα, έχει δίπλα σε κάθε έναν σταθμό τι προσφέρει, δείτε το προσεκτικά πριν τους δηλώσετε!!!

μια χαρά το πρόσφερε το σχολικό. μετά άλλαξε γνώμη και με τις ευλογίες της ΕΕΤΑΑ φυσικά μιας και που έκανα έγγραφη διαμαρτυρία μου είπαν πως από τον σταθμό έχουν δικαίωμα να αρνηθούν....
τα γράφω αναλυτικά στο Νο 3

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=2027825#post2027825

Πού θα γράφουμε τελικά;;;; στο 2 ή στο 3;

ELENA PAPAGEORGIOU
19-05-11, 12:42
Επίσης να ρωτήσω κάτι Elena Papageorgiou...
Από τη στιγμή που στις παροχές έχει πχ.. Λεωφορείο
δεν είναι υποχρεωμένος ο σταθμός να πηγαινοφέρνει το παιδί
εφόσον πληρώνεται για αυτό από την ΕΕΤΑΑ;;

Γιατί εγώ είχα μεγάλο θέμα με αυτό.
πριν κάνω καν την αίτηση , που πήγα και είδα τον σταθμό
μου τα είπε μια χαρά όλα... της εξήγησα που μένω και μου είπε
ότι μπορούν να πηγαινοέρχονται.
Λέω τέλεια... την βάζω πρώτη επιλογή. Τελικά επιλέχτηκα
και μου είπε... δεν υπάρχει θέση, παρόλο που στις
θέσεις που έδινε έλεγε ότι υπάρχει και δωρεάν μετακίνηση.

Το αποτέλεσμα φυσικά ήταν να μην στείλω το παιδί μιας και
ήταν αδύνατο να τον πηγαινοφέρνει κάποιος.

Σου είπε ότι δεν υπάρχει θέση που? στο σχολικό? ή στο σταθμό?

AngelMama
19-05-11, 12:45
στο σχολικό, ενώ την παρείχε για τα παιδάκια της ΕΕΤΑΑ...

άσε μεγάλο θέμα...
ελπίζω φέτος, ο σταθμός που θα διάλεξω... να είναι πιο αξιόλογος..

eleni2008
19-05-11, 12:46
Σου είπε ότι δεν υπάρχει θέση που? στο σχολικό? ή στο σταθμό?

Μάλλον στο σχολικό εννοεί η angelmama...
Δυστηχώς ήταν πολύ συχνό αυτό το φαινόμενο πέρσι.

ELENA PAPAGEORGIOU
19-05-11, 12:47
ευχαριστω πολυ.
μπηκα και τους πηρα και τηλεφωνο και δεν εχουν βγει ακομα.στις λιστες που βρηκα απο προηγουμενη χρονια δεν ειχε κατι για νοτια προαστια
\

Φέτος όταν θα βγουν τα καινούργια αποτελέσματα των σταθμών, θα μπεις να δεις αν δήλωσε συμμετοχή κάποιος από τα νότια προάστια και αν σε βολεύει για να τον δηλώσεις.
Φέτος λόγω της κρίσης αναμένεται να μπουν περισσότεροι σταθμοί αλλά και μαμάδες στο πρόγραμμα.