PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

AngelMama
19-05-11, 12:48
Μάλλον στο σχολικό εννοεί η angelmama...
Δυστηχώς ήταν πολύ συχνό αυτό το φαινόμενο πέρσι.

Ήταν ε;;;
Μα καλά απορώ πως το επιτρέπουν αυτό το πράγμα..

natty26
19-05-11, 12:50
αρχισε το πρόγραμμα?????

ELENA PAPAGEORGIOU
19-05-11, 12:51
Μάλλον στο σχολικό εννοεί η angelmama...
Δυστηχώς ήταν πολύ συχνό αυτό το φαινόμενο πέρσι.

Εφόσον παρέχει ο σταθμός μετακίνηση στο πρόγραμμα, είναι υποχρεωμένος να πηγαινοφέρνει τα παιδάκια του προγράμματος, σε περίπτωση που βρείτε "τοίχο", ζητήστε από την ΕΕΤΑΑ εγγράφως να μεριμνήσει ώστε να μην χάσετε τη θέση σας.

AngelMama
19-05-11, 12:51
όχι ακόμα, ακόμα δεν έχει βγει η προκήρυξη για τις δομές... οπότε θα αργήσει λίγο.

Βιαστήκαμε λέτε;; που ανοίξαμε 3ο;

natty26
19-05-11, 12:52
χαρηκα κι εγω.....! Ειναι σιγουρο οτι θα τρεξει φέτος??

AngelMama
19-05-11, 12:53
Εφόσον παρέχει ο σταθμός μετακίνηση στο πρόγραμμα, είναι υποχρεωμένος να πηγαινοφέρνει τα παιδάκια του προγράμματος, σε περίπτωση που βρείτε "τοίχο", ζητήστε από την ΕΕΤΑΑ εγγράφως να μεριμνήσει ώστε να μην χάσετε τη θέση σας.

Το έκανα, έστειλα όπως μου είπαν "έγγραφη διαμαρτυρία" με το περιστατικό αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι. Ήταν αγύριστο κεφάλι λέμεεεεεεεεεεεε
έτσι άφησα και εγώ τη θέση μου..

AngelMama
19-05-11, 12:54
χαρηκα κι εγω.....! Ειναι σιγουρο οτι θα τρεξει φέτος??

Ναι! Έτσι και αλλιώς είναι επιδοτούμενο από ΕΣΠΑ.
Τα λεφτά τα έχουν πάρει ήδη...

kalamaraki
19-05-11, 13:11
Ναι! Έτσι και αλλιώς είναι επιδοτούμενο από ΕΣΠΑ.
Τα λεφτά τα έχουν πάρει ήδη...

Εδώ να δεις ειρωνεία! Αναπληρώτρια πρωτοβάθμιας έσπα... Πληρώνομαι κάθε τρεις μήνες.... Αλλά πήρα επιδότηση έσπα για παιδικό ! Χα χα χα

kikileuteris
19-05-11, 13:28
εγώ δεν είχα θέμα με την ΕΕΤΑΑ.
Είχα θέμα με την ιδιοκτήτρια του σταθμού
που ζητούσε εγγραφή για να κλείσω θέση στο σχολικό..

Το θυμαμαι αυτο........

και ενας απο τους καινουργιους στην θεσσ ειχε φερθει ετσι.... με τα υλικα του παιδικου

Κι εμάς το ίδιο...ενώ στην αρχή δε μας ζήτησε εγγραφή, το έκανε στην πορεία...είδε όμως ότι δε μασήσαμε και δεν το ξαναέκανε θέμα. Από άλλους όμως, από ότι πληροφορήθηκα, τα πήρε μια χαρά δυστχώς.

Επίσης αρνήθηκε να μου κόψει απόδειξη για το σχολικό που πλήρωσα. Εκεί μίλησε ο καλός μου και δυστυχώς το έκανε γαργάρα.

Κι είναι από τους πλέον καλόφημους παιδικούς στη Θεσσαλονίκη. Και η αλήθεια είναι ότι κάνουν δουλειά με τα παιδιά.

Όμως, δυστυχώς έχουν και κάτι ακόμη το οποίο για μένα είναι μεγάλο μείον. Ξέρω πολύ καλά, μιας και ο άντρας της κυρίας που τον έχει είναι καθηγητής στο Λύκειο εδώ Καλαμαριά, ότι είναι εξαιρετικά κακοπληρωτές σαν εργοδότες. Για μένα αυτός είναι λόγος για να μη με ξαναδούν του χρόνου.

Aggeloudia
19-05-11, 13:30
Καλοι μου αααααανθρωποι...
Εσεις οι ενημερωμένες γιααααα βοηθηστε εμας την ανενημέρωτες...
Εχω ενσημα απο Νοεμβρη 2010 μεχρι και 30 Απρίλη 2011.Οπου εκανα οικειοθελή αποχώρηση.Τα ενσημα ειναι φουλ-ταιμ...8ωρο.
Τι δηλώνω;Εργαζόμενη η ανεργη;
Ετσι και αλλιώς στο ΙΚΑ το 1ο 3μηνο μου έδωσαν σε ανάλυση ενσήμων.
Θα κάνω την αίτηση την Δευτέρα.Τι να βάλω;
Ισχύει η κατάσταση όταν κάνεις την αίτηση...ετσι δεν ειναι...Αν μετά εσύ μείνεις άνεργη το ξανακοιτάτε;

Γιαυτο το θεμα ξερει καποιο κάτι;

Aggeloudia
19-05-11, 13:33
Συγνωμη να ρωτησω γιατι εχω μπερδευτει.
Εσεις μιλάτε για δημοτικους σταθμους η για ιδιωτικους...χαθηκα στα πολλά ποστ

Aggeloudia
19-05-11, 13:50
Το θεμα υπάρχει ηδη εδω http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1922998&highlight=%C5%D0%C9%C4%CF%D4%C7%D3%C7#post1922998
και συζητιέται, μπες και κανε εκει την ερωτηση σου αν και μπορεις να επισκεφθεις την ιστοσελιδα τους www.eetaa.gr (http://www.eetaa.gr) και εκει που λεει στην δεξια μπάρα για το προγραμμα ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗς ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΖΩΗΣ Θα βρεις τους σταθμους που τους ονομάζει ΔΟΜΕΣ.

Δεν το βρισκω αυτο που λες στα δεξιά.Γιατι;;;

eleni2008
19-05-11, 14:00
Συγνωμη να ρωτησω γιατι εχω μπερδευτει.
Εσεις μιλάτε για δημοτικους σταθμους η για ιδιωτικους...χαθηκα στα πολλά ποστ

Και για δημοτικούς και για ιδιωτικούς.
Συμμετέχουν και οι δύο στο πρόγραμμα.

Mammyblue
19-05-11, 14:17
καλησπέρα κορίτσια, επειδή δεν βγάζω άκρη και δεν γνωρίζει και κανείς στο περιβάλλον μου, μπορεί κάποια κοπέλα να μου εξηγήσει την διαδικασία. Πηγαίνω κάνω εγγραφή στον παιδικό και μετα κάνω αίτηση; Ποια ακριβώς διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω; Και επίσης τα δικαιολογητικά που θα χρειαστούν που μπορώ να τα βρω. Σας ευχαριστώ πολύ.

olive
19-05-11, 14:19
καλησπέρα και από εμένα!

εγώ σήμερα ρώτησα στα κεπ της περιοχής μου αν καταθέτουμε εκεί τα δικαιολογητικά για το παραπάνω πρόγραμμα (όταν ανοίξει) και μου τα μάσαγε, ήξερε για το προγραμμα αλλά μου είπε ότι πέρισυ έκαναν μόνο μία αίτηση.......!?
Ξέρετε τι μπορεί να σημαίνει αυτό?

Μαζεύω κι εγώ τα δικαιολογητικά που φαντάζομαι ότι χρειάζονται (πιστοποιητικο οικ. καταστ., ληξιαρχη πραξη γέννησης, φωτοτυπια τα εμβόλια κλπ) υπάρχει κάποια που να γνωρίζει από περσινή εγκύκλιο????

v & a
19-05-11, 17:13
Ηρθα κι εγω. Ολιβ δεν τους εχουν ενημερωσει ακομα στα κεπ για φετος και γιαυτο ισως να μη ξερει τι να σου πει. εμενα μου ειπε η κοπελα: κι εμεις απο σας τα μαθαινουμε δε ξερουμε τιποτα.... το οτι στο δικο τους κεπ εκαναν μονο μια αιτηση δε σημαινει τιποτα. Τα εμβολια ως περσι δε χρειαζονταν δε νομιζω να τα θελουν φετος... μπορει αν ειναι να στα ζητησει ο σταθμος αν ειναι δημοσιος μετα. εμας δε μας τα ζητησε κανεις.
Mammyblue δε πας σε κανενα σταθμο. θα περιμενεις να ξεκινησει το προγραμμα και μετα θα τα συζηταμε αναλυτικα εδω ολη μερα!!!! :) εγω περσι φτου μη με ματιασω γιατι φετος θα στειλω 2 παιδακια, ημουν 1η επιλαχουσα στο σταθμο 1ης επιλογης μου και τελικα με πηρανε!!!! ( καποια παιδακια δε γραφτηκανε μεχρι τη προθεσμια και η ιδιοκτητρια με επαιρνε τηλ στις 10 το πρωι να παω το παιδι τη 1η μερα που δεχονταν επιλαχουσες την ωρα που κι εγω της τηλεφωνουσα!!!!!!).
Μια διευκρινηση τωρα που δεν εχω καταλαβει ουτε περσι λυθηκε το μυστηριο...

Τα μορια για τα παιδια τα μετραμε αναλογα με ποσα παιδια εχουμε η με το "για ποσα παιδια κανουμε αιτηση στο προγραμμα "? εγω ειχα καταλαβει το πρωτο αλλα μηπως κανω λαθος???? ....

Φαίη2010
19-05-11, 17:13
Και εγω εχω μια ερωτηση ακομα.
Υπαρχει περιπτωση ενας παιδικος να συμμετεχει φετος στο προγραμμα και του χρονου πχ οχι αλλο...;
Αυτο μπορει να συμβει μονο στους ιδιωτικους παιδικους σταθμους ή και στους δημοσιους;
Επισης...νομιζω αυτο το ρωτησε και μια κοπελα λιγο πιο πανω...κανουμε πρωτα αιτηση στο παιδικο και μετα στο ΚΕΠ για το προγραμμα; Γινονται παραλληλα και οι δυο αιτησεις;
Μπορουμε να ρωτησουμε πχ απευθειας καποιο ιδιωτικο αν εχει σκοπο να συμμετεχει στο προγραμμα;

v & a
19-05-11, 17:15
Περσι εμεις πηγαμε τα χαρτια μας κατευθειαν στα ΚΕΠ δεν ασχοληθηκαμε με τους παιδικους καθολου.
ακουσα πως υπηρχαν σταθμοι που ειχαν απο αλλη χρονια τα παιδακια, και ειχαν κανει προεγγραφη ηδη και ενημερωσν τους γονεις πως θα συμμετασχουν στο προγραμμα να κανουν αν θελουν τα χαρτια τους. ...

v & a
19-05-11, 17:18
και ναι αμα εχουν υπογραψει για 1 χρονια, τοτε μπορουν να μην ειναι την επομενη. αν δεις τους σταθμους πριν 3 χρονια και περσι δεν ειχαν καμια σχεση τουλαχιστον εγω που κατεβασα το νομου μας και τους ειχα δει... αλλα ειπαν πως φετος θα υπογραψουν για 2 χρονια.

Μπορουμε να ρωτησουμε πχ απευθειας καποιο ιδιωτικο αν εχει σκοπο να συμμετεχει στο προγραμμα; και δε ρωτας? τι εχεις να χασεις?

Aggeloudia
19-05-11, 17:21
Εχω ενσημα απο Νοεμβρη 2010 μεχρι και 30 Απρίλη 2011.Οπου εκανα οικειοθελή αποχώρηση.Τα ενσημα ειναι φουλ-ταιμ...8ωρο.
Ισχύει η κατάσταση όταν κάνεις την αίτηση...ετσι δεν ειναι...Αν μετά εσύ μείνεις άνεργη το ξανακοιτάτε;

http://www.parents.gr/forum/images/statusicon/user_online.gif http://www.parents.gr/forum/images/buttons/reputation.gif (http://www.parents.gr/forum/reputation.php?p=2027589) http://www.parents.gr/forum/images/buttons/report.gif (http://www.parents.gr/forum/report.php?p=2027589) http://www.parents.gr/forum/images/buttons/edit.gif (http://www.parents.gr/forum/editpost.php?do=editpost&p=2027589)

Φαίη2010
19-05-11, 17:23
Να σαι καλα. Ευτυχως που επεσα σαυτο το ποστ στο φορουμ και θα μπορεσει το μωρακι της να παει βρεφονηπιακο.
Αλλα αναρωτιεμαι...αν εγκριθει πχ για ενα χρονο και μετα ο παιδικος που πηγαινει δεν επιλεχθει παλι, δηλ. δεν εγκριθει παλι για το προγραμμα δεν θα ειναι λιγο δυσκολο για ενα μικρουλι αυτης της ηλικιας να προσαρμοστει σε αλλο, νεο περιβαλλον;

v & a
19-05-11, 17:34
δεν θα ειναι λιγο δυσκολο για ενα μικρουλι αυτης της ηλικιας να προσαρμοστει σε αλλο, νεο περιβαλλον;

δε ξερω ειναι αναλογα το παιδι, τι να σου πω τωρα,,,
αλλα αφου δεν ειπαμε πως φετος οι σταθμοι θα υπογραψουν για 2 χρονια? αρα ο ιδιος θα υπαρχει κ του χρονου (εκτος απροοπτου/καταγγελιας και λοιπα) για του παραχρονου δε ξερω να σου πω γιατι το προγραμμα ειναι ως το 13 νομιζω μετα εχει ο θεος!!!!!

Aggeloudia δεν ειμαι απολυτως ειδικη αφου δεν ημουν στη θεση σου αλλα απο τη στιγμη που δεν εργαζεσαι οταν κανεις αιτηση θα γραψεις ανεργη, γιατι αν εισαι εργαζομενη σου ζητανε βεβαιωση εργοδοτη πως εργαζεσαι . (κ αν δε κανω λαθος και αναγγελια προσληψης... αχ δε θυμαμαι αυτο ειναι μονο για τους δημοσιους η ισχυει και για εδω?????) TH ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ?????

kalamaraki
19-05-11, 17:40

http://www.parents.gr/forum/images/statusicon/user_online.gif http://www.parents.gr/forum/images/buttons/reputation.gif (http://www.parents.gr/forum/reputation.php?p=2027589) http://www.parents.gr/forum/images/buttons/report.gif (http://www.parents.gr/forum/report.php?p=2027589) http://www.parents.gr/forum/images/buttons/edit.gif (http://www.parents.gr/forum/editpost.php?do=editpost&p=2027589)

Βρε αγγελουδια....αφου την ημερα που θα καταθεσεις χαρτια θα εισαι ανεργη

αρα θα δηλωσεις ως ανεργη τα χαρτια σου...οχι ως εργαζομενη!

Εγω πχ ληγει η συμβαση μου στις 21 Ιουνιου....

ε οταν κανω τα χαρτια μου αφου εχει ληξει κανω τα χαρτια μου ως ανεργη και παιρνω τα μορια της ανεργης....ασχετα αν τον σεπτεμβρη θα ξαναδουλεψω 100%

kalamaraki
19-05-11, 17:55
καλησπέρα κορίτσια, επειδή δεν βγάζω άκρη και δεν γνωρίζει και κανείς στο περιβάλλον μου, μπορεί κάποια κοπέλα να μου εξηγήσει την διαδικασία. Πηγαίνω κάνω εγγραφή στον παιδικό και μετα κάνω αίτηση; Ποια ακριβώς διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω; Και επίσης τα δικαιολογητικά που θα χρειαστούν που μπορώ να τα βρω. Σας ευχαριστώ πολύ.

Πως να κανεις εγγραφη στον παιδικο αν ακομη δεν ξερεις οτι θα επιδοτηθεις?

Δεν κανουμε εγγραφη στον παιδικο ή στον οποιοδηποτε παιδικο απο πριν αφου ακομα δεν ξερουμε που θα μας στειλουν

Βαζουμε 4 επιλογες στην αιτηση μας και οπου μας πάρουν

Θα μπεις στη σελίδα www.eetaa.gr
στη δεξια μπαρα μεριά εχει τα προγραμματα ακομη τα περσινα
θα διαλέξεις το προγραμμα

Εναρμονιση Επαγγελματικής κ Οικογενειακης ζωής

θα πατησεις το λινκ , εκει θα βρεις την περσινή εγκύκλιο και τις περσινές δομές (ετσι ονομάζουν τους παιδικους σταθμους δημοσιους/ιδιωτικους που παιρνουν μερος στο προγραμμα)

Θα διαβασεις τα δικιαολογητικα και αρχισε να τα μαζευεις
Δεν νομιζω να αλλαζει κατι απο περυσι

Λογικα τα δικαιολογητικά θα τα προμηθευτεις απο τα Κεπ ή απο τον Δημο που ανήκεις

καλησπέρα και από εμένα!

εγώ σήμερα ρώτησα στα κεπ της περιοχής μου αν καταθέτουμε εκεί τα δικαιολογητικά για το παραπάνω πρόγραμμα (όταν ανοίξει) και μου τα μάσαγε, ήξερε για το προγραμμα αλλά μου είπε ότι πέρισυ έκαναν μόνο μία αίτηση.......!?
Ξέρετε τι μπορεί να σημαίνει αυτό?

Μαζεύω κι εγώ τα δικαιολογητικά που φαντάζομαι ότι χρειάζονται (πιστοποιητικο οικ. καταστ., ληξιαρχη πραξη γέννησης, φωτοτυπια τα εμβόλια κλπ) υπάρχει κάποια που να γνωρίζει από περσινή εγκύκλιο????

Απάντησα ακριβως απο πάνω

Και εγω εχω μια ερωτηση ακομα.
Υπαρχει περιπτωση ενας παιδικος να συμμετεχει φετος στο προγραμμα και του χρονου πχ οχι αλλο...;
Αυτο μπορει να συμβει μονο στους ιδιωτικους παιδικους σταθμους ή και στους δημοσιους;
Επισης...νομιζω αυτο το ρωτησε και μια κοπελα λιγο πιο πανω...κανουμε πρωτα αιτηση στο παιδικο και μετα στο ΚΕΠ για το προγραμμα; Γινονται παραλληλα και οι δυο αιτησεις;
Μπορουμε να ρωτησουμε πχ απευθειας καποιο ιδιωτικο αν εχει σκοπο να συμμετεχει στο προγραμμα;

(αυτο ναι μπορει να συμβει κ με ιδιωτικους και με δημοσιους σταθμους)

Ναι υπάρχει περιπτωση για φετος μονο καποιος που συμμετειχε το ετος 2010-2011 να μη συμμετεχει γιατι μεχρι και περυσι εκαναν μονοετες συμβολαιο με την Εεταα οι σταθμοι αλλα το αποκλειω σχεδον...γιατι οπως ειπε και η κοπελλα το πρωι, σιγουρα φετος θα παρουν ακομη περισσοτεροι σταθμοι μερος λογω κρισης συν οτι απο φετος οι σταθμοι θα κανουν διετες συμβολαιο με την εεταα

Τωρα για να ξεκαθαρισει λιγο το τοπιο στα κοριτσια που δεν το ξερουν το προγραμμα

Αν θελεις το νινι σου να παει δημοσιο παιδικο σταθμο ( χωρις επιδοτηση εσπα ) πας μαθαινεις ποτε κανουν αιτησεις στον δημοτικο παιδικο σταθμο και κανεις.....

αυτο δεν σημαινει οτι ετσι συμμετεχεις στο προγραμμα επιδοτησης

οταν με το καλο βγει η εγκύκλιος του προγράμματος επιδοτησης παιδικου σταθμου πας και κάνεις και εκει την αιτηση σου η οποια μπορει να συμπεριλαμβάνει και στις 4 επιλογες που σου δινουν να κανεις και τον δημοσιο σταθμο που εκανες αναξάρτητα την αιτηση σου κ να μη πληρωσεις τροφεια.

Το προγραμμα εσπα επιδοτησης ειναι ασχετο με τις αιτησεις στον παιδικο δημοσιο σταθμο

Αν ο δημοσιος παιδικος σταθμος παιρνει μερος στο προγραμμα τοτε ναι να τον δηλωσεις και μεσω προγραμματος και οτι σου κάτσει.
Αν δεν παιρνει μερος τοτε θα δηλώσεις αλλους σταθμους.

Και βασικα για να μη σας μπερδευουμε περισσοτερο

μπειτε στην σελιδα που γραψαμε διαβαστε λιγο την περσινη εγκύκλιο
και θα σας λυθουν οι αποριες ειμαι σιγουρη

αν σας γεννηθουν περισσοτερες

Εδω ειμαστε! ;)

sabrina
19-05-11, 18:44
οι γυναικες που δουλευουν με ΤΕΒΕ σαν αυτοαπασχολούμενες , χρειάζονται κάποιο εγγραφο από το ΤΕΒΕ?

katrin
19-05-11, 19:14
Σημαινει οτι επειδη εκει που γράφαμε ήταν παλιο το θεμα με πολλες απαντησεις /σελιδες , ανοιξαμε το νο3 αυτο δηλαδη ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ για να μιλάμε για τις φετινες αιτήσεις

Α! οκ, ευχαριστώ! :-)

Αιτήσεις δεν γίνονται ακόμη, αν κατάλαβα καλά, ε?
Επίσης, έχω μία απορία: απ'ό,τι είδα από τις περσινές αιτήσεις, γινότανε από 21 ιουνίου και μετά. Οι εγγραφές όμως στα προνήπια π.χ. γίνονται μέχρι τις 15 ιουνίου, άρα γράφει κανείς το παιδί του στο νηπιαγωγείο και αν γίνει δεκτός σε κάποια δομή μετά ξεγράφεται?

Τέλος, η φοίιτηση γίνεται δωρεάν, αν κληρωθεί κάποιος, ή πληρώνει και μετά τα παίρνει από κάποιου τα χρήματα?

kalamaraki
19-05-11, 19:20
Α! οκ, ευχαριστώ! :-)

Αιτήσεις δεν γίνονται ακόμη, αν κατάλαβα καλά, ε?
Επίσης, έχω μία απορία: απ'ό,τι είδα από τις περσινές αιτήσεις, γινότανε από 21 ιουνίου και μετά. Οι εγγραφές όμως στα προνήπια π.χ. γίνονται μέχρι τις 15 ιουνίου, άρα γράφει κανείς το παιδί του στο νηπιαγωγείο και αν γίνει δεκτός σε κάποια δομή μετά ξεγράφεται?

Τέλος, η φοίιτηση γίνεται δωρεάν, αν κληρωθεί κάποιος, ή πληρώνει και μετά τα παίρνει από κάποιου τα χρήματα?

Πολύ σωστα!

Αιτησεις για το προγραμμα ακομα δεν γινονται , οταν βγει η εγκυκλιος θα βουήξει ο τοπος πιστεψε με δεν το χανεις! χαχα

Εκει γυρω θα γινουν παλι λογικα οι νεες αιτησεις
Και ναι εσυ θα πας θα γραψεις το μωρο σου εκει που θες αφου ληγουν στις 15 και αν παρεις επιδοτηση σε αλλο σταθμο που σου αρεσει περισσοτερο θα το ξεγράψεις το παιδι.

αυτο με την φοιτηση δεν το πολυκατάλαβα να σου πω η αληθεια...
για ξαναγράψτο ποιο αναλυτικα

Mammyblue
19-05-11, 21:59
Πως να κανεις εγγραφη στον παιδικο αν ακομη δεν ξερεις οτι θα επιδοτηθεις?

Δεν κανουμε εγγραφη στον παιδικο ή στον οποιοδηποτε παιδικο απο πριν αφου ακομα δεν ξερουμε που θα μας στειλουν

Βαζουμε 4 επιλογες στην αιτηση μας και οπου μας πάρουν

Θα μπεις στη σελίδα www.eetaa.gr
στη δεξια μπαρα μεριά εχει τα προγραμματα ακομη τα περσινα
θα διαλέξεις το προγραμμα

Εναρμονιση Επαγγελματικής κ Οικογενειακης ζωής

θα πατησεις το λινκ , εκει θα βρεις την περσινή εγκύκλιο και τις περσινές δομές (ετσι ονομάζουν τους παιδικους σταθμους δημοσιους/ιδιωτικους που παιρνουν μερος στο προγραμμα)

Θα διαβασεις τα δικιαολογητικα και αρχισε να τα μαζευεις
Δεν νομιζω να αλλαζει κατι απο περυσι

Λογικα τα δικαιολογητικά θα τα προμηθευτεις απο τα Κεπ ή απο τον Δημο που ανήκεις

Σας ευχαριστώ πολύ V & A και kalamaraki, δηλαδή στην ουσία για να καταλάβω βγαίνει το πρόγραμμα, βλέπεις τις δομές-παιδικοί, επιλέγεις 5 απο αυτούς και αν επιλεγείς πας για εγγραφή; Δεν έχεις να κάνεις τίποτα με τον παιδικό απευθείας, όλα γίνονται μέσω προγράμματος;

olive
19-05-11, 23:19
kalamaraki σε ευχαριστώ για τις απαντησεις (αν και δεν είδα που ακριβώς αναφέρονται τα δικαιολογητικά- άνοιξα ένα ένα τα λινκσ αλλά τίποτα :-( )

επίσης είδα ότι η τελευταία μητέρα στην κατάταξη που πέρασε είχε 34 μόρια......δεν είναι λίγα? ποιο είναι το κατώτατο όριο μορίων???

kikileuteris
20-05-11, 08:39
Δεν υπάρχει κατώτατο όριο μορίων.

Έχει σημασία το πόσες έχουν παραπάνω μόρια από σένα κι έχουν επιλέξει και τον ίδιο σταθμό με σένα.

Είναι λίγο πολύπλοκο.

AngelMama
20-05-11, 08:52
οι γυναικες που δουλευουν με ΤΕΒΕ σαν αυτοαπασχολούμενες , χρειάζονται κάποιο εγγραφο από το ΤΕΒΕ?

Θυμάμαι να είχα δώσει φωτοτυπία από έναρξη και την τελευταία πληρωμένη απόδειξη από ΤΕΒΕ

olive
20-05-11, 09:22
Δεν υπάρχει κατώτατο όριο μορίων.

Έχει σημασία το πόσες έχουν παραπάνω μόρια από σένα κι έχουν επιλέξει και τον ίδιο σταθμό με σένα.

Είναι λίγο πολύπλοκο.
Καλημέρααααα!
Δηλ. αν για παραδειγμα ένας σταθμός έχει 6 θέσεις και έχουν καλυφθει οι 5 πρώτες θέσεις και έχει μείνει η 6η θα πάρουν οποιαδήποτε μητέρα έχει δηλώσει και ας έχει μόνο 34(πχ) μόρια....σωστά? νομίζω ότι κατάλαβα, το πόσες θέσεις διαθέτει κάθε σταθμός όμως φαίνεται στην προκύρηξη??

Θυμάμαι να είχα δώσει φωτοτυπία από έναρξη και την τελευταία πληρωμένη απόδειξη από ΤΕΒΕ
Αν δεν κάνω λάθος για ασφαλισμένους στο ΤΕΒΕ αρκεί η βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα (ΟΑΕΕ) στην οποία αναφέρεται το διάστημα στο οποίο είσαι ασφαλισμένος (και ότι έχεις εξοφλησει τις οφειλές σου)

v & a
20-05-11, 09:35
Καλημέρααααα!
Δηλ. αν για παραδειγμα ένας σταθμός έχει 6 θέσεις και έχουν καλυφθει οι 5 πρώτες θέσεις και έχει μείνει η 6η θα πάρουν οποιαδήποτε μητέρα έχει δηλώσει και ας έχει μόνο 34(πχ) μόρια....σωστά? νομίζω ότι κατάλαβα, το πόσες θέσεις διαθέτει κάθε σταθμός όμως φαίνεται στην προκύρηξη??

καλημερες!!!!
Oι σταθμοι θα παρουν οσα μορια και να χεις, μεχρι να καλυφθουν ολες τους οι θεσεις! προπερσι πχ ειχαν μπει μανουλες με 25...
Αυτο που λες ισχυει ουσιαστικα για τους επιλαχοντες. Βγαινει ενα εγγραφο Online Που λεει αναλυτικα ονοματα μαμαδων-παιδιων και μορια που μαζεψαν και σε ποιο σταθμο μπαινουν.
Αν οι θεσεις δε καλυφθουν η 6η θεση θα καλυφθει απο την 1η επιλαχουσα μητερα ... αυτην που εχει δηλαδη τα αμεσως λιγοτερα μορια σε σχεση με την τελευταια που μπηκε, στο το συγκεκριμενο σταθμο...
Ετσι μπηκαμε κ εμεις περσι... ( να δεις μετρημα που επεσε περσι θα σου βγει το ματι!!!!)το μονο μειον ειναι πως πρεπει να περιμενεις μεχρι σεπτεμβρη να δεις αν τελικα μπαινεις. :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

ELENA PAPAGEORGIOU
20-05-11, 10:16
kalamaraki σε ευχαριστώ για τις απαντησεις (αν και δεν είδα που ακριβώς αναφέρονται τα δικαιολογητικά- άνοιξα ένα ένα τα λινκσ αλλά τίποτα :-( )

επίσης είδα ότι η τελευταία μητέρα στην κατάταξη που πέρασε είχε 34 μόρια......δεν είναι λίγα? ποιο είναι το κατώτατο όριο μορίων???

Δεν υπάρχει κατώτατο όριο μορίων!!! Εχει να κάνει καθαρά και τυχαία με το ποιές μητέρες και με πόσα μόρια κάνουν αίτηση σε ένα σταθμό.
Αν δηλαδή σε ένα σταθμό κάνουν αίτηση μητέρες με λίγα μόρια, θα δείτε ότι έχουν μπει και με 34 π.χ. γιατί τυχαία οι γυναίκες που ενδιαφέρθηκαν γι αυτόν το σταθμό είχαν όλες λίγα μόρια (ίσως ένα παιδάκι, άνεργες κλπ) ΔΗΛ. συγέντρωναν σύμφωνα με την οικογενειακή τους κατάσταση κλπ. λιγότερα μόρια. Συνήθως στους σταθμούς που έχουν μεγάλη ζήτηση, θα βλέπετε να μπαίνουν μητέρες με πολλά μόρια, γιατί ο αριθμός των μητέρων που τον δηλώνει είναι πολύ μεγάλος και οι θέσεις λίγες, άρα θα φτάσει να μπουν οι μητέρες με τα πολλά μόρια.

sabrina
20-05-11, 10:21
να προσθεσω επισης μιας και μαζευω τα διακαιολογητικά ,
οτι στο δημαρχειο μου ειπαν,

1 μηνα ισχυς το πιστοποιητικό γεννησης

3 μηνες ισχυς το πιστοποιητικό οικογενειακης κατάστασης

v & a
20-05-11, 10:37

ΡΩΤΑ κι αλλου μην επεσες σε καναν ασχετο. εμενα στο κεπ μου ειπαν 6 μηνες, και περσι κατεθεσα ενα που ειχα απο 3 μηνες πριν.... μου ειπαν πως ολα αυτα τα σχετικα εχουν ισχυ 6μηνη

v & a
20-05-11, 11:09
ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ γιατι εγινε αλλα μαλλον η διαχειριση εκανε merge το θεμα με τα προηγουμενα. ????!!!!!
Φετος το προγραμμα θα εχει αλλαγες και ετσι οι νεες μητερες αν πανε πισω και διαβασουνε θα εχουν λαθος πληροφοριες! Γιαυτο ειχαμε ανοιξει καινουριο....!!!!:(:(:(:(

olive
20-05-11, 12:14
v & a και elenapapageorgiou το κατανόησα το θέμα με τα μόρια..άρα έχουμε ελπίδα και εμείς με τα λίγα :-)

επίσης συμφωνώ ότι θα μπερδευτούμε που συγχωνεύτηκε πάλι το θέμα, θα ανατρέχουμε στην αρχή και θα γίνει μπάχαλο :-(

sabrina κι εγώ έκανα αίτηση για τα πιστοποιητικά ελπίζω να μην ισχύει ο μήνας

kalamaraki αν εχεις την καλοσύνη στείλε μου την εγκύκλιο σου στελνω πμ το μειλ μου

sabrina
20-05-11, 12:35
τι νας πω βρε κοριτσια, εγω τα πηρα κατευθειαν από το δημαρχειο, πιο κοντα μου ηταν από ότι τα ΚΕΠ:lol:

επιτηδες κιολας ρωτησα επειδη καπου το ανεφερατε εδω μεσα για την ισχυ και ετσι μου ειπαν,:confused:

επαρχια έτσι, το τονιζω, οχι τπτ αλλο αλλα μη σας μπερδευω κ σας αγχωνω τσάμπα:-?

dimitrab.
20-05-11, 12:40
Nα ρωτησω κατι που ειναι χαζο αλλα εχω μπερδευτει. Το πιστοποιητικο γεννησεως με τη ληξιαρχικη πραξη γεννησεως ειναι διαφορετικα πραγματα?
Γιατι απο τα δευτερα εχω αν ειναι να μην παω να βγαλω καινουρια...

xuito
20-05-11, 14:24
Nα ρωτησω κατι που ειναι χαζο αλλα εχω μπερδευτει. Το πιστοποιητικο γεννησεως με τη ληξιαρχικη πραξη γεννησεως ειναι διαφορετικα πραγματα?

Βρε κορίτσι, που είδες ότι χρειάζεται πιστοποιητικό ή ληξιαρχική πράξη γεννήσεως?
Μήπως το μπερδεύεις με το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης???

dimitrab.
20-05-11, 15:44
να προσθεσω επισης μιας και μαζευω τα διακαιολογητικά ,
οτι στο δημαρχειο μου ειπαν,

Αυτο ειδα και ρωτησα...
τελικα θα μου λυσετε την απορια?

kotsifaki
20-05-11, 16:26
Καλησπέρα! Είμαι καινουρια στο forum και προσπαθώ να εξοικειωθώ... Αναζητώ για τον γιο μου εναν καλό απογευματινό παιδικό σταθμό. Μενουμε στη Θεσσαλονικη ανατολικά!

olive
20-05-11, 16:43
Η κοπέλα έγραψε

Υπάρχουν δύο έγγραφα α.ληξιαρχική πράξη γέννησης (αφορά στο παιδί)
β.πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (αφορά όλη την οικογένεια)
ελπίζω να ξεμπέρδεψες;)

kalamaraki
20-05-11, 17:01
Μολις εστειλα στην Ολιβ την περσινή εγκύκλιο

οποια θελει να την μελετησει και να προετοιμαστει , στειλτε μου τα μειλ σας να σας την στειλω

xuito
20-05-11, 17:13
Η κοπέλα έγραψε

ελπίζω να ξεμπέρδεψες;)

Συγνώμη βρε κορίτσια , έχω μπροστά μου και διαβάζω τα περσινά δικαιολογητικά και δεν αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ κάτι για ληξιαρχική πράξη γεννήσεως του παιδιού.
Άλλωστε στο πιστοποιητικό οικ.κατάστασης φαίνονται όλα τα μέλη της οικογένειας, και οι ημερομηνίες γέννησης των παιδιών!
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποια κοπέλα που κατέθεσε αίτηση πέρυσι, εγώ φέτος θα κάνω τα χαρτιά μου πρώτη φορά, απλά διαβάζω τα περσινά και αυτό έχω καταλάβει...

kalamaraki
20-05-11, 17:20
Θα μας εξετάσεις μετά??? :wink::wink::wink:

αί χασου βρε

αν και το αντικειμενο μου ως καθηγητρια δεν "απαιτει" εξέταση....

ναι βρε θα σας εξετασω χαχαχαχαχα

Λεπον........για να ξεμπερδέψουμε τα μπουτια μας λιγο....

να τα περσινα δικαιολογητικά που ζητουσαν

2.4 ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Όλες οι ενδιαφερόμενες, μαζί με την «Αίτηση συμμετοχής – Δήλωσή» τους, θα
υποβάλλουν, πρωτότυπα ή σε αντίγραφα επικυρωμένα, τα εξής δικαιολογητικά:

α) Αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου. Εάν η ενδιαφερόμενη
είναι αλλοδαπή από τρίτες χώρες απαιτείται και άδεια διαμονής σε ισχύ. Εάν η
ενδιαφερόμενη είναι Ελληνίδα Ομογενής απαιτείται αντίγραφο ταυτότητας
Ομογενούς.

β) Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή αντίγραφο διαζευκτηρίου, στην
περίπτωση που η ενδιαφερόμενη είναι διαζευγμένη και αυτό δεν αναφέρεται στο
πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή/και αντίγραφο ατομικής φορολογικής
δήλωσης για το οικονομικό έτος 2010, στην περίπτωση που η ενδιαφερόμενη
τελεί σε διάσταση ή οποιοδήποτε αποδεικτικό έγγραφο της διάστασης, ή
αντίγραφο δικαστικής απόφασης ή οποιοδήποτε αποδεικτικό έγγραφο της
Επιτροπείας ανηλίκου τέκνου σε περίπτωση που η ενδιαφερόμενη είναι ανάδοχη
μητέρα.

γ) Εκτύπωση εκκαθαριστικού σημειώματος ή αντίγραφο αυτού για το
οικονομικό έτος 2009 (δηλαδή για εισοδήματα που αποκτήθηκαν από 1/1/2008
έως 31/12/2008).

2.4.1 Εάν η ενδιαφερόμενη είναι μισθωτή, απαιτείται

α) Βεβαίωση εργοδότη, από την οποία να προκύπτει η συνέχιση της
απασχόλησης, καθώς και το είδος απασχόλησης (πλήρης ή μερική
απασχόληση, αορίστου ή ορισμένου χρόνου) στη θέση εξαρτημένης εργασίας
που η ενδιαφερόμενη κατέχει, μέχρι την καταληκτική ημερομηνία υποβολής
των «Αιτήσεων συμμετοχής – Δηλώσεων», και
β) αντίγραφο μηχανογραφημένων ενσήμων του δευτέρου ή τουλάχιστον
του πρώτου τριμήνου του 2009 ή σχετική βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα ή
αντίγραφο της αναγγελίας πρόσληψής της.
14

2.4.2 Εάν η ενδιαφερόμενη είναι αυτοαπασχολούμενη εκτός πρωτογενή
τομέα, απαιτείται

α) αντίγραφο της Δήλωσης Ενάρξεως Επιτηδεύματος στην Δ.Ο.Υ. ή βεβαίωση
ασφαλιστικού φορέα ότι έχουν καταβληθεί εισφορές, και
β) υπεύθυνη δήλωση περί μη διακοπής της άσκησης του επιτηδεύματος.
2.4.3 Εάν η ενδιαφερόμενη είναι αυτοαπασχολούμενη στον πρωτογενή
τομέα, απαιτείται βεβαίωση ασφαλίσεως από τον ΟΓΑ, ή βεβαίωση ότι έχουν
καταβληθεί οι ασφαλιστικές εισφορές .
2.4.4 Εάν η ενδιαφερόμενη συμμετέχει σε Ενεργητικές Πολιτικές
Απασχόλησης (ΕΠΑ) και συγκεκριμένα
α) σε πρόγραμμα STAGE του Ο.Α.Ε.Δ , απαιτείται
¨ αντίγραφο του Ιδιωτικού Συμφωνητικού Συνεργασίας μεταξύ Ο.Α.Ε.Δ.,
Φορέα Υλοποίησης και ασκούμενης, και
¨ Υπεύθυνη δήλωση για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος,
κατά την ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής – Δήλωσης».
β) σε πρόγραμμα Ν.Θ.Ε. του Ο.Α.Ε.Δ , απαιτείται
¨ αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης υπαγωγής και βεβαίωση εργοδότη
για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, και
γ) σε πρόγραμμα Ν.Ε.Ε. του Ο.Α.Ε.Δ, απαιτείται
¨ αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης υπαγωγής, και
δ) σε πρόγραμμα συνεχιζόμενης επαγγελματικής κατάρτισης, απαιτείται
βεβαίωση από πιστοποιημένο Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΚΕΚ) για
τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, κατά την ημερομηνία
υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής – Δήλωσης».
15

2.4.5 Εάν η ενδιαφερόμενη είναι άνεργη, απαιτείται:

α) αντίγραφο Δελτίου Ανεργίας σε ισχύ
β) αντίγραφο Βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του
ΟΑΕΔ, και
γ) αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του Ο.Α.Ε.Δ., εάν η
ενδιαφερόμενη λαμβάνει ή έχει λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από
τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά τους τελευταίους 24 μήνες
προ της δημοσίευσης της παρούσας, ήτοι από 21/06/2008 έως 20/06/2010
.
2.4.6 Εάν η ενδιαφερόμενη μητέρα ανήκει στην ομάδα των ΑμεΑ ή/και
ένα από τα τέκνα της ή/και ο σύζυγος,

α) με ποσοστό αναπηρίας 35% και άνω για τη μητέρα ή/και για ένα από
τα τέκνα της, και
β) με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω για το σύζυγό της,
απαιτείται Βεβαίωση Υγειονομικής Επιτροπής.
2.4.7 Εάν ο σύζυγος είναι μακροχρόνια άνεργος, απαιτείται βεβαίωση από
τον Ο.Α.Ε.Δ. ότι είναι άνεργος κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης

αυταααααααααααααα

dimitrab.
20-05-11, 17:34
Η κοπέλα έγραψε

ελπίζω να ξεμπέρδεψες;)

Δεν εννοουσα το οικογενειακης καταστασης ,ξερω οτι ειναι διαφορετικο αλλα το πιστοποιητικο γεννησης εαν ειναι ιδιο με αυτο που λεμε ληξιαρχικη πραξη. Μαλλον ειναι το ιδιο απ'τι καταλαβα. Ευχαριστω πολυ

Μολις εστειλα στην Ολιβ την περσινή εγκύκλιο

οποια θελει να την μελετησει και να προετοιμαστει , στειλτε μου τα μειλ σας να σας την στειλω
σου στελνω πμ

εντιτ
δεσου στελνω τελικα αφου τα εβαλες εδω
Ευχαριστουμε πολυ:)

kalamaraki
20-05-11, 17:51
Δεν εννοουσα το οικογενειακης καταστασης ,ξερω οτι ειναι διαφορετικο αλλα το πιστοποιητικο γεννησης εαν ειναι ιδιο με αυτο που λεμε ληξιαρχικη πραξη. Μαλλον ειναι το ιδιο απ'τι καταλαβα. Ευχαριστω πολυ

σου στελνω πμ

εντιτ
δεσου στελνω τελικα αφου τα εβαλες εδω
Ευχαριστουμε πολυ:)

Eμμμ για αυτο την κρατησα αρχειο....το ηξερα οτι παλι θα μπερδέψουμε τα μπουτια μας χαχαχα

τωρα μαζευουμε τα χαρτια και δεν νομιζω να αλλαξει τιποτα περα απο οτι μας ειπε και η ελενα οτι θα δηλωσουμε 4 σταθμους απο φετος
και οτι το εκκαθαριστικό θα αφορά τα εισοδήματα του 2009 θα λεει πανω εκ.φορ.2010

v & a
20-05-11, 21:31
εγω το ειπα πως θα μπλεχτουμε...εδω περα εχουν κανει merge ολα για το προγραμμα απο το 2008!!!!!!!!! ουτε καν μονο τα περσινα!τελοσπαντων τι να πω τωρα....:confused:

katrin
21-05-11, 00:55
Eμμμ για αυτο την κρατησα αρχειο....το ηξερα οτι παλι θα μπερδέψουμε τα μπουτια μας χαχαχα

τωρα μαζευουμε τα χαρτια και δεν νομιζω να αλλαξει τιποτα περα απο οτι μας ειπε και η ελενα οτι θα δηλωσουμε 4 σταθμους απο φετος
και οτι το εκκαθαριστικό θα αφορά τα εισοδήματα του 2009 θα λεει πανω εκ.φορ.2010

Γιατί το εκκαθαριστικό να αφορά τα προπέρσινα εισοδήματα?

ravT
21-05-11, 10:27
Καλά κρασιά...
Η κοπέλα αντέγραψε την περυσινή εγκύκλιο στην οποία προφανώς και αναφέρεται στα εισοδήματα του 2009...
Και παρακάτω λέει με έντονα γράμματα ότι στη φετινή εγκύκλιο θα ζητείται το εκκαθαριστικό για τα εισοδήματα του 2010...

katrin
21-05-11, 14:55
Καλά κρασιά...
Η κοπέλα αντέγραψε την περυσινή εγκύκλιο στην οποία προφανώς και αναφέρεται στα εισοδήματα του 2009...
Και παρακάτω λέει με έντονα γράμματα ότι στη φετινή εγκύκλιο θα ζητείται το εκκαθαριστικό για τα εισοδήματα του 2010...

αν αναφέρεσαι στο παρακάτω:
και οτι το εκκαθαριστικό θα αφορά τα εισοδήματα του 2009 θα λεει πανω εκ.φορ.2010,
στο οποίο αναφέρομαι εγώ, λέει ξεκάθαρα ότι στη φετινή εγκύκλιο τα εισοδήματα θα αφορούν το 2009, εκτός, αν το kalamaraki έκανε "τυπογραφικό" λάθος...To εκκαθαριστικό με τα εισοδήματα του 2010 θα γράφει πάνω: οικονομικό έτος: 2011.

Kalamaraki, μάλλον εσύ μπορείς να μας λύσεις την απορία...! :-)

v & a
22-05-11, 16:17
μισο λεπτο...εμεις δεν εχουμε κανει ακομα τη φορολογικη μας δηλωση για το 2010. πως θα μας ερθει εκκαθαριστικο για τα εισοδηματα του 2010???:confused::confused::confused: ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΑ ΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΑΝΤΑΡΑ??????Ας περιμενουμε ναβγει η προκυρηξη να τελειωνουμε με το εκκαθαριστικο. ετσι κι αλιως αυτο ειναι ενα χαρτι που ετσι κ αλλιως δε χρειαζεται να τρεξουμε να το βρουμε. το χουμε σπιτι μας. οποτε μη τρελαινομαστε!!!!!

kalamaraki
22-05-11, 21:17
μισο λεπτο...εμεις δεν εχουμε κανει ακομα τη φορολογικη μας δηλωση για το 2010. πως θα μας ερθει εκκαθαριστικο για τα εισοδηματα του 2010???:confused::confused::confused: ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΑ ΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΑΝΤΑΡΑ??????Ας περιμενουμε ναβγει η προκυρηξη να τελειωνουμε με το εκκαθαριστικο. ετσι κι αλιως αυτο ειναι ενα χαρτι που ετσι κ αλλιως δε χρειαζεται να τρεξουμε να το βρουμε. το χουμε σπιτι μας. οποτε μη τρελαινομαστε!!!!!

E μα

αυτο λεμε.....

το εκκαθαριστικο θα ειναι και θα λεει πανω του ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΤΟς 2010 που θα αφορά τα εισοδήματα του 2009............

οπως και περυσι....

Bettyboop
23-05-11, 18:12
Καλησπέρα μανούλες!

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι πέρασε η πεθερά μου από τα γραφεία της Θεσσαλονίκης & την ενημέρωσαν ότι το πρόγραμμα θα βγει κατά το τέλος Ιούνη :rolleyes: Πάντως ήταν πολύ επιφυλακτικοί & δεν έδιναν καθολου πληροφορίες :confused:

kalamaraki
23-05-11, 18:14
Καλησπέρα μανούλες!

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι πέρασε η πεθερά μου από τα γραφεία της Θεσσαλονίκης & την ενημέρωσαν ότι το πρόγραμμα θα βγει κατά το τέλος Ιούνη :rolleyes: Πάντως ήταν πολύ επιφυλακτικοί & δεν έδιναν καθολου πληροφορίες :confused:

αχχχχ παλι σαν ανεργη θα κανω τα χαρτια μου....γκρρρρρρ

ε ναι μωρε αφου ακομα δεν ειδαν την εγκύκλιο....ισως υπάρχουν αλλαγες απο περυσι και ειναι αλλωστε πολύ νωρις ακομα :wink:

v & a
23-05-11, 18:21
Καλησπέρα μανούλες!
την ενημέρωσαν ότι το πρόγραμμα θα βγει κατά το τέλος Ιούνη :rolleyes: Πάντως ήταν πολύ επιφυλακτικοί & δεν έδιναν καθολου πληροφορίες :confused:
ναι νομιζω μας το εχει πει και μια κοπελα που δουλευει εκει (???) ισως (δεν ειμαι και σιγουρη )πως φετος θαργησει. κι εμενα μου το παν στο κεπ προχθες που ειχα παει για αλλο θεμα κ να παρω και χαρτια των παιδιων για τις αιτησεις στους δημοσιους σταθμους. ακουσαν να λεω τη λεξη παιδικος σταθμος και νομιζαν πως ελεγα για το προγραμμα και μου ξεκινησαν μονοι τους να μου λενε πως θα καθυστερησει φετος και πως δε ξερουνε τιποτα για τις αλλαγες κι αυτοι απο τον κοσμο τα μαθαινουν και τετοια....
Οποτε το οτι δε δινουν πολλες πολλες πληροφοριες μπορει να ειναι γιατι φετος απο οτι εχω διαβασει κι εγω μεσα στη χρονια, και μας ειπε και η κοπελα θα γινουν αλλαγες στο προγραμα, που ισως κι αυτοι να μη ξερουν... οποτε τι να πουνε? καλυτερα τιποτα, θα τα μαθουμε μια κ καλη...
Δεν ειναι για να ανησυχουμε αλλωστε τι ειχαμε τι χασαμε. το πολυ πολυ να ειναι καλυτερα τα πραγματα μιας και ακουγεται πως φετος δε θα υπαρξουν κενες θεσεις και θα γεμισουν απο αλλες μανουλες του ιδιου νομου επιλαχουσες, κι ας μην ειχαν συμπληρωσει καποιο απο τους σταθμους με τις κενες θεσεις. Αλλα επισημα μεχρι να ανακοινωθει δεν μπορει να πει κανεις τιποτα

v & a
23-05-11, 18:24
αχχχχ παλι σαν ανεργη θα κανω τα χαρτια μου....γκρρρρρρ

ε ναι μωρε αφου ακομα δεν ειδαν την εγκύκλιο....ισως υπάρχουν αλλαγες απο περυσι και ειναι αλλωστε πολύ νωρις ακομα :wink:

Μα πραγματικα τωρα...πολυ κολλημα αυτο, να σκοτωνεσαι στη δουλεια ολο το χειμωνα και να κανεις στο τελος ως ανεργη χαρτια.....
Μα πες ρε παιδι μου πως επιανες δουλεια σε ενα beach bar για το καλοκαιρι και καλα...δε θα κανεσ σαν εργαζομενη τοτε τα χαρτια σου???? μηπως να το σκεφτοσουνα να γινεις μπαργουμαν για καμια βδομαδουλα?????:p:p:p:p

blacklizzard
23-05-11, 19:44
Καλησπέρα,είμαι μητέρα με τρία παιδιά,το 1ο είναι στο δημοτικό πρώτη τάξη και τα άλλα είναι δίδυμα ενός έτους.Σκέφτομαι να τα βάλω σε παιδικό σταθμό διότι ξεκίνησα πάλι να εργάζομαι και προς το παρόν τις έχω μαζί μου στη δουλειά!Τί ακριβώς πρέπει να κάνω και τί χαρτιά χρειάζεται για να πάρω την επιδότηση?Μπορείτε να με βοηθήσετε?

ravT
23-05-11, 20:18
Κάνε τον κόπο να διαβάσεις τουλάχιστον 2-3 σελίδες απ το τέλος και μια χαρά θα ενημερωθείς...

blacklizzard
23-05-11, 21:18
Κάνε τον κόπο να διαβάσεις τουλάχιστον 2-3 σελίδες απ το τέλος και μια χαρά θα ενημερωθείς...

ευχαριστώ!!!

maestria
23-05-11, 22:28
Το 'ξερα ότι θα ήξερε κάποια περισσότερα, γιατί προχθές θυμήθηκα να μπω στο σάιτ της ΕΕΤΑΑ και αγχώθηκα, ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
Τέλη Ιούνη, ε; Δηλαδή ΠΟΤΕ θα ξεκινήσουν τα παιδιά μας ρε κοπελιές;;;

Ουφ, όλα θα μου πεις είναι μπάχαλο, αυτό θα γλίτωνε!

xuito
24-05-11, 09:05
Το 'ξερα ότι θα ήξερε κάποια περισσότερα, γιατί προχθές θυμήθηκα να μπω στο σάιτ της ΕΕΤΑΑ και αγχώθηκα, ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Εγώ κυρία γειτόνισσα κάθε μέρα μπαίνω, αλλά τζίφος!!!
Με το παρεό και τη σαγιονάρα μας βλέπω να τρέχουμε να κάνουμε αίτηση !!
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο? Είδα ότι κάποιες κοπέλες έγραψαν ότι μέσω προγράμματος δεν πληρώνεις εγγραφή. Εσείς πέρυσι πληρώσατε?
Έχει κυκλοφορήσει ένα χαρτί στον παιδικό μας που λέει ότι όσες ενδιαφέρονται να κατοχυρώσουν θέση για τη νέα χρονιά πρέπει ως τέλος Μαϊου να πληρώσουν την εγγραφή και να προεξοφλήσουν το Σεπτέμβρη...αλλά φαντάζομαι ότι δεν αφορά όσες μπαίνουν μέσω προγράμματος...

xuito
25-05-11, 12:40
Κοριτσάρες καλημέρα!
Βγήκε σήμερα η ανακοίνωση για να υποβάλλουν αίτηση οι παιδικοί σταθμοί (οι δομές που λέμε) που θα πάρουν μέρος στο πρόγραμμα.
Τους καλούν να κάνουν αίτηση μέχρι 9 Ιουνίου και οι οριστικοί πίνακες θα ανακοινωθούν λέει, στις 17/6/2011.
Ακριβώς μετά αυτή την ημερομηνία θα βγει η πρόσκληση για τις μητέρες.
Σε αναμονή λοιπόν!

ΤΙΓΡΑΚΙ
25-05-11, 12:54
Κοριτσάρες καλημέρα!
Βγήκε σήμερα η ανακοίνωση για να υποβάλλουν αίτηση οι παιδικοί σταθμοί (οι δομές που λέμε) που θα πάρουν μέρος στο πρόγραμμα.
Τους καλούν να κάνουν αίτηση μέχρι 9 Ιουνίου και οι οριστικοί πίνακες θα ανακοινωθούν λέει, στις 17/6/2011.
Ακριβώς μετά αυτή την ημερομηνία θα βγει η πρόσκληση για τις μητέρες.
Σε αναμονή λοιπόν!

μπραβο κοριτσαρα,ευχαρισουμε πολυ:!:
ολα να πανε καλα,για ολες:!:

SEFI1911
25-05-11, 14:23
kkkkkkkkk

maestria
26-05-11, 13:59
Εγώ κυρία γειτόνισσα κάθε μέρα μπαίνω, αλλά τζίφος!!!
Με το παρεό και τη σαγιονάρα μας βλέπω να τρέχουμε να κάνουμε αίτηση !!
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο? Είδα ότι κάποιες κοπέλες έγραψαν ότι μέσω προγράμματος δεν πληρώνεις εγγραφή. Εσείς πέρυσι πληρώσατε?

Όχι κοριτσάκι μου, δεν έδωσα ούτε σεντ! :D

Ευχαριστούμε και για την ενημέρωση. Δεν σου 'πα και το άλλο, ο μικρός έπεσε με την καρέκλα πάνω στην πόρτα του φούρνου, την ώρα που την άνοιξα για να δω το φαγητό κι έκαψε το χέρι του! Ποιος με γλωσσοτρώει; Εεεεεεεε;;;; :evil:

Εντάξει κορίτσια, θα προλάβουμε να κάνουμε αιτήσεις πριν τις διακοπές!!!

ΤΙΓΡΑΚΙ
26-05-11, 14:02

οποτε και να βγει η αιτηση και τα αποτελεσματα παντα σεπτεμβριο ξεκινουν για 11μηνες:p

και περαστικα σας

KATERINA DIM.
27-05-11, 11:03
Έλα... έφτασεεεεεεεεεεεεε
τί θέλετε;;;
πείτε να σας βγάλω...
εγώ βγάζω φέτος 130,3525 και μάλλον μπαίνω στην 1η μου επιλογή...

Για να μη σας πω για του χρόνου που βγάζω πάνω από 400 μόρια
για την ακρίβεια...466,41296... ελπίζω να βγει και του χρόνου το πρόγραμμα
και να μη τα φάνε τα λεφτά, όχι τίποτε άλλο, τα έχουν πάρει ήδη!

Καλημέρα και απο εμένα.

Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σου για τα μόρια. Πιστέυω πως τα έχω υπολογίσει σωστά.

Α=26.000 (με 2 παιδάκια)
Ε=7.692 [εκκαθαριστικο 2010(εισόδημα 2009)]
26.000/7.692x100/12=
3,3802x100/12=
338,02/12=
28,168

Εργαζόμενη = 35

Δηλαδή έχω 28,168+35= 63,168

Και κάτι ακόμη, αν κατάλαβα καλά εάν έχεις δύο παιδιά κανεις 1 αίτηση και συμπληρώνεις στο τέλος οτι είναι 2 τα παιδιά?

Και με τα δικαιολογητικά τί γίνεται θα τα βάλω x2? ή απο 1?
Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σε ζάλισα.

maestria
27-05-11, 11:18
και περαστικα σας

Eυχαριστώ, να 'σαι καλά! Να φανταστείς, αρχές του μήνα ήμασταν νοσοκομείο με πνευμονία!! Δεν ήταν ο μήνας του! :evil:

Και κάτι ακόμη, αν κατάλαβα καλά εάν έχεις δύο παιδιά κανεις 1 αίτηση και συμπληρώνεις στο τέλος οτι είναι 2 τα παιδιά?

Κορίτσι για τα μόρια δεν έχω εικόνα. Αν θυμάμαι όμως καλά από πέρσι, αν έχεις δύο παιδιά, κάνεις δύο αιτήσεις. :rolleyes:

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
27-05-11, 11:25
ποια βγαζει τα μορια; ας μου τα βγαλει και μενα να ξερω !!!!!!!!!!!!!! εχω δυο παιδακια ειμαι ανεργη αυτο τον καιρο δυστηχως και το εισοδημα ( 2010 οικον 2009)25 και κατι αλλα του 2011 θα ειναι γυρο στα 20 ! μπορειτε να μου τα βγαλετε

katrin
27-05-11, 11:52
Καλημέρα και απο εμένα.

Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σου για τα μόρια. Πιστέυω πως τα έχω υπολογίσει σωστά.

Α=26.000 (με 2 παιδάκια)
Ε=7.692 [εκκαθαριστικο 2010(εισόδημα 2009)]
26.000/7.692x100/12=
3,3802x100/12=
338,02/12=
28,168

Εργαζόμενη = 35

Δηλαδή έχω 28,168+35= 63,168

Κι εγώ νομίζω ότι τα υπολόγισες σωστά.

katrin
27-05-11, 11:58
ποια βγαζει τα μορια; ας μου τα βγαλει και μενα να ξερω !!!!!!!!!!!!!! εχω δυο παιδακια ειμαι ανεργη αυτο τον καιρο δυστηχως και το εισοδημα ( 2010 οικον 2009)25 και κατι αλλα του 2011 θα ειναι γυρο στα 20 ! μπορειτε να μου τα βγαλετε

με δύο παιδάκια και άνεργη έχεις:

[26.000/20.000 (εκκαθαριστικό 2011) Χ 100] /12 = 10.83 μόρια από το εισόδημα

[26.000/25.000 (εκκαθαριστικό 2010) Χ 100] /12 = 8.66 (αυτό το έτος νομίζω χρειάζεται)

Ως άνεργη με δελτίο ανεργίας 10 μόρια (με επίδομα από ΟΑΕΔ 20 μόρια). Αν δεν έχεις τίποτα από αυτά, δεν ξέρω αν παίρνεις μόρια....

Οπότε, έχεις 8.66 + 10 = 18.66/b], ή
8.66 + 20 = [b]28.66 (αν παίρνεις επίδομα ανεργείας)

Αν είσαι σε κάποια από τις κατηγορίες που έχουν επιπλέον μόρια (π.χ. αναπηρία, χηρεία, αγαμία, πολύτεκνη κλπ) τότε παίρνεις κι άλλα.

ioanna_k
27-05-11, 12:27
Καλημέρα και από εμένα.
Με αφορμή την προσωπική μου περίπτωση- συνήθως η σύμβασή μου ξεκινάει αρχές Ιουλίου- έστειλα ένα μήνυμα στην εεταα σχετικά με την αδικία του να υπολογίζονται τα μόρια σε περίοδο που κάποιες μαμάδες είναι άνεργες λόγω συμβάσεων και αν μπορεί να βρεθεί κάποιος άλλος τρόπος υπολογισμού μορίων.
Η απάντηση είναι πως φέτος η ημερομηνία λήξης αιτήσεων θα είναι περίπου 10 με 12 Ιουλίου - μακάρι να μην καθυστερήσει και η σύμβαση μου!- και από την άλλη πως, όχι δεν υπάρχει άλλος τρόπος, λαμβάνεται υπόψη η "κατάσταση" της μαμάς την συγκεριμένη χρονική στιγμή..και αναρωτιέμαι. Μια μαμά που δουλεύει πχ για ένα δίμηνο, Ιουνίο-Ιούλιο και μετά είναι άνεργη για 1 χρόνο, πετυχαίνει να στείλει δωρεάν το παιδάκι της στον παιδικό, ενώ κάποια άλλη που ξεκινά να δουλεύει λίγο μετά την λήξη των αιτήσεων και μέχρι το άλλο καλοκαίρι, μάλλον δεν θα καταφέρει να στείλει δωρεάν το δικό της...δίκαιο ή άδικο??

KATERINA DIM.
27-05-11, 12:40
Έτσι πιστεύω και εγω.

Για τα παρακάτω μήπως γνωρίζεις κάτι?

ioanna_k
27-05-11, 12:48
Αγαπητές μανούλες, μην βιάζεστε όσον αφορά τα δικαιολογητικά γιατί κάποια πράγματα μπορεί να έχουν αλλάξει. Και μην ανησυχείτε, 2-3 χαρτιά είναι, προλαβαίνουμε!
Το καλό είναι ότι το θέμα προχωράει με τις δομές και έτσι το πρόγραμμα λειτουργεί και φέτος!!

KATERINA DIM.
27-05-11, 14:15
Αγαπητές μανούλες, μην βιάζεστε όσον αφορά τα δικαιολογητικά γιατί κάποια πράγματα μπορεί να έχουν αλλάξει. Και μην ανησυχείτε, 2-3 χαρτιά είναι, προλαβαίνουμε!
Το καλό είναι ότι το θέμα προχωράει με τις δομές και έτσι το πρόγραμμα λειτουργεί και φέτος!!

Τελικά αυτό που έψαχνα το βρήκα!!! ΕΛΠΊΖΩ ΝΑ ΙΣΧΎΕΙ ΤΟ ΊΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΦΈΤΟΣ
έυτυχώς που έχω χρόνο στη δουλειά και ασχολούμαι και με τα δικά μου θέματα.

Είναι στο site του www.eetaa.gr

Οι μητέρες που έχουν περισσότερα του ενός τέκνα έχουν τη δυνατότητα να υποβάλλουν τόσες «Αιτήσεις συμμετοχής – Δηλώσεις», όσες και τα τέκνα που επιθυμούν να εγγράψουν σε Δομές. Στις «Αιτήσεις συμμετοχής – Δηλώσεις» που θα υποβάλλουν σε ενιαίο φάκελο, θα πρέπει να συμπληρώνουν τον αριθμό του συνόλου των τέκνων για τα οποία κάνουν αίτηση, στο αντίστοιχο ειδικό πεδίο του εντύπου της «Αίτησης συμμετοχής – Δήλωσης».
Στην περίπτωση που, η ενδιαφερόμενη υποβάλλει «Αίτηση συμμετοχής – Δήλωση» για περισσότερα του ενός τέκνα της, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά υποβάλλονται συνημμένα μία φορά με το σύνολο των «Αιτήσεων συμμετοχής – Δηλώσεων» της ενδιαφερόμενης σε ενιαίο φάκελο.

saxpa
27-05-11, 16:23
Πέρα απο τα 24,000 που αναφέρει και πάω στα 27,000 με 3 παιδάκια προσθέτω και τα 20 μόρια που αναφέρει για τους τρίτεκνους ?

BALLERINA
27-05-11, 16:47
Θα ηθελα να σας ρωτησω κοριτσια εαν εχω δικαιωμα να υποβαλλω τα χαρτια μου για την μικρη μου που θα ειναι 4 χρονων δηλ θα παει προνηπια

Γνωριζει καμμια κοπέλα?

Ευχαριστώ

AngelMama
27-05-11, 19:24
Φυσικά και μπορεί το πρόγραμμα είναι μέχρι την υποχρεωτική εκπαίδευση.

Κατηγορίες Θέσης Δομής
1.Α. Βρέφη 2 μηνών έως 2,5 ετών
1.Β. Νήπια/Παιδιά 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση
2.Γ. Βρέφη 8 μηνών έως 2,5 ετών
2.Δ. Νήπια/Παιδιά 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση
2.Ε. Νήπια/Παιδιά με Αναπηρία 2,5 ετών έως 6,5 ετών
3.ΣΤ Παιδιά από την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση έως 12 ετών και παιδιά με ελαφριάς μορφής κινητικά ή αισθητηριακά προβλήματα
4.Ζ. Παιδιά με αναπηρία ή/και έφηβοι με νοητική υστέρηση ή/και κινητική αναπηρία

Είμαι πολύ χαρούμενη! Ο παιδικός που θέλω να τον στείλω θα μπει στο πρόγραμμα!!!!!!!!!!!!!!

valiagz
27-05-11, 19:36

Είμαι πολύ χαρούμενη! Ο παιδικός που θέλω να τον στείλω θα μπει στο πρόγραμμα!!!!!!!!!!!!!!
πως μπορουμε να μαθουμε και εμεις ποιοι σταθμοι θα ειναι?περιοχες?

AngelMama
27-05-11, 19:49
Ακόμα δε βγήκαν οι λίστες. Απλά η κοπέλα που έχει τον παιδικό μου είπε ότι θέλει να δώσει 10 θέσεις και πως έκανε ήδη τα χαρτιά της!

katrin
27-05-11, 21:17

Μήπως γνωρίζετε τι ακριβώς εννοούν "υποχρεωτική εκπαίδευση"? Το δημοτικό, ή το νηπιαγωγείο? Γιατί, αν δεν κάνω λάθος και το νηπιαγωγείο ("μεγάλα νήπια") από 5 ετών δηλαδή είναι υποχρεωτικό.

Αρα, μπορούν τα παιδιά έως ΚΑΙ τα ΠΡΟνήπια? Και τα νήπια (5 ετών δηλαδή) πάνε στα νηπιαγωγεία?

ravT
27-05-11, 22:42
Η κοπέλα έχει βάλει αναλυτικό πίνακα παραπάνω.

Είναι ΚΑΙ τα νηπιαγωγεία μέσα

katrin
28-05-11, 02:03
Η κοπέλα έχει βάλει αναλυτικό πίνακα παραπάνω.

Είναι ΚΑΙ τα νηπιαγωγεία μέσα

Κατηγορίες Θέσης Δομής
1.Β. Νήπια/Παιδιά 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση...

Εσύ δηλαδή ΠΟΥ ακριβώς βρήκες τα νηπιαγωγεία????

AngelMama
28-05-11, 08:59
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πως για τα παιδάκια που δεν έχουν κάποιο πρόβλημα ή αναπηρία είναι μέχρι την ηλικία του προνήπιου. Αλλά δε νομίζω να έχει δημόσια προνήπια στη λίστα. Μόνο ιδιωτικά.

Στο δήμο μας από πέρυσι το πρόγραμμα λειτουργεί για παιδιά άνω των 5 ετών ανεξαρτήτου κάποιου προβλήματος. Είναι καθημερινή απογευματινή απασχόληση με ζωγραφική, γυμναστική κτλ κτλ... και έμπαινες πάλι μέσω του προγράμματος...

valiagz
28-05-11, 11:15
βρε κοριτσια 36000 οικογενειακο εχω καποια πιθανοτητα?2 παιδια και εργαζομενη....

ravT
28-05-11, 11:18
Εσύ δηλαδή ΠΟΥ ακριβώς βρήκες τα νηπιαγωγεία????

Αν και δεν θα έπρεπε να σου απαντήσω με το ύφος που έχεις, βάσει των περυσινών δομών στην περιοχή μου, υπάρχουν παιδικοί σταθμοί μέσα οι οποίοι όπως οι περισσότεροι, έχουν και τμήματα νηπιαγωγείου.

Επειδή δεν εργάζομαι στην ΕΕΤΑΑ για να είμαι βέβαιη, πάρε ένα τηλέφωνο να σε ενημερώσουν

ravT
28-05-11, 11:20
Βάλια μου ας είχα και εγώ 36000 εισόδημα και ας είχα και δουλειά και δε θα με ένοιαζε καθόλου να πάρω θέση από κάποια που την έχει περισσότερη ανάγκη...

valiagz
28-05-11, 11:22
Βάλια μου ας είχα και εγώ 36000 εισόδημα και ας είχα και δουλειά και δε θα με ένοιαζε καθόλου να πάρω θέση από κάποια που την έχει περισσότερη ανάγκη...αααα δηλαδη ειμαι πλουσια εεεεεε...ωραια τα λες!ρωτας αν φτανουν?σε μας παντως οχι...συγγνωμη κιολας!

ravT
28-05-11, 11:26
Καλό μου κορίτσι, αν διαβάσεις παραπάνω, θα δεις μανούλες με απίστευτα λιγότερα εισοδήματα. Το αν φτάνουν είναι σχετικό ανάλογα της ζωής που κάνει ο καθένας. Και για να απαντήσω στο αν έχεις ελπίδες, παραπάνω υπάρχει ο υπολογισμός των μορίων. Κάνε τις πράξεις και δες πόσα μόρια βγάζεις. Ακολούθως, μπες στο site της ΕΕΤΑΑ και δες τις περυσινές επιλαχούσες στην περιοχή σου. Αν υπήρχαν γυναίκες που τα κατάφεραν με τα μόριά σου, σαφώς και έχεις ελπίδες

valiagz
28-05-11, 12:49
βεβαιως ειναι σχετικο,καλο μου κοριτσι,πχ εμεις καθε μερα ειμαστε για διασκεδαση(δεν ξερουμε τη σημαινει εξω εδω και χρονια) και αφηνουμε τα παγια των παιδιων απληρωτα,επισης επειδη σχολαω στις 5 και δεν εχω ποιος να μου παρει τα παιδια απο το σχολειο,η μητερα μου ειναι ατομο με ειδικες αναγκες και δεν μπορει να μου κρατησει τη μικρη για πολυ πρεπει να πληρωνουμε ανθρωπο να τα παιρνει απο το σχολειο.....ααα και δεν εχουμε σπιτι δικο μας,αυτα για να μην δημιουργηθουν λαθος εντυπωσεις!ευχαριστω...αα και το εισοδημα ειναι μικτο..... το καθαρο ειναι πολυ λιγοτερα!

ravT
28-05-11, 15:08
1ον δεν ζήτησα να μάθω τα οικογενειακά σας, ποσώς μ ενδιαφέρει
2ον συγχαρητήρια για το ύφος, ακόμα μια φορά
3ον περίμενα έστω ένα ευχαριστώ γιατί αν δεν κάνω λάθος σε βοήθησα να δεις αν και εφόσον έχεις πιθανότητες να είσαι επιλαχούσα...

valiagz
28-05-11, 16:00
1ον δεν ζήτησα να μάθω τα οικογενειακά σας, ποσώς μ ενδιαφέρει
2ον συγχαρητήρια για το ύφος, ακόμα μια φορά
3ον περίμενα έστω ένα ευχαριστώ γιατί αν δεν κάνω λάθος σε βοήθησα να δεις αν και εφόσον έχεις πιθανότητες να είσαι επιλαχούσα...λαθος το ζητησες απο τη στιγμη που ανεφερες ειρωνικα το οτι εχω δουλεια και καποια αλλη μπορει να την εχει αναγκη τη θεση.....
βοηθεια δεν σου ζητησα...αν θυμαμε καλα!υπαρχουν και αλλες κοπελες που τουλαχιστον εχουν τροπους....στο να απαντησουν χωρις σχολια!ΤΕΛΟΣ

ΜΑΡΙΤΑ
28-05-11, 16:15
βρε κοριτσια 36000 οικογενειακο εχω καποια πιθανοτητα?2 παιδια και εργαζομενη....

Βάλια μου φυσικά και έχεις ελπίδες!Κάτσε πρώτα να βγουν οι σταθμοί που θα πάρουν μέρος στο πρόγραμμα και εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε...
Μην αγχώνεσαι, όταν κάνουμε τις αιτήσεις θα τα λύσουμε όλα μέσω αυτού του τόπικ!!!
Μην μου στεναχωριέσαι κοριτσάκι!!!

valiagz
28-05-11, 16:21
Βάλια μου φυσικά και έχεις ελπίδες!Κάτσε πρώτα να βγουν οι σταθμοί που θα πάρουν μέρος στο πρόγραμμα και εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε...
Μην αγχώνεσαι, όταν κάνουμε τις αιτήσεις θα τα λύσουμε όλα μέσω αυτού του τόπικ!!!
Μην μου στεναχωριέσαι κοριτσάκι!!!Ευχαριστω πολυ Μαριτα!!!
στο δημοσιο δεν ξερω αν μου την παρουν καθως εχουν απιστευτες πολλες αιτησεις και στην περιοχη δεν εχουμε και πολλους σταθμους!οταν πηγα να παρω αιτηση κατευθειαν με προετρεπαν καπου αλλου!για να μην μπω οτι καποια μπαινουν και με μεσον πραγμα που δεν υπαρχει!

v & a
28-05-11, 18:51
valiagz καπου ειχα διαβασει πως για εισοδηματα μεχρι 24000 μπορεις να κανεις αιτηση στο προγραμμα. αλλα δεν ειμαι σιγουρη για αυτο γιατι δεν ειχα πανω απο τοσα ωστε να το χω ψαξει να σου πω. οποτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις πρωι πρωι τη δευτερα τηλεφωνο στο εεταα και να ρωτησεις αν μπορεις να κανεις αιτηση,εχοντας τετοιο εισοδημα ή αυτοματα το συστημα θα σε "πεταξει εξω" ...να μην περιμενεις η να ξεκινησεις να μαζευεις αδικα χαρτια και τελικα να ναι ο κοπος τσαμπα ειναι και μπολικα τα ατιμα:p.Εγω ετσι θα εκανα και στο προτεινω κι εσενα.
Οσο για το αλλο που συζητουσατε, κοριτσια κι εμενα στο δημοσιο δε μου την πηραν περσι γιατι ειδαν μαλλον "μεγαλο" εκκαθαριστικο. αλλα δε ρωταει κανεις σε κανενα προγραμμα και σε κανενα δημο ποσα σκαμε καθε μηνα σε δανεια και λοιπες υποχρεωσεις αλλιως θα ημασταν η μιση ελλαδα στην ουρα να καναμε στον εεταα αιτηση. Το συστημα αυτο με τα μορια που εχουν ειναι το πιο αξιοπιστο γιατι δεν παιζει ουτε μεσο, ουτε μαγειρεματα. και μακαρι να ηταν και για τους δημοσιους σταθμους ετσι!

Επισης να ενημερωσω τις μανουλες που τα παιδακια τους θα πανε φετος προνηπιο πως μπορουνε να κανουνε αιτηση εκτος απο εεταα και σε ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΠΑΙΔ. ΣΤΑΘΜΟ αλλα και αλλη μια σε ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΟ (οπου αν δε γεμισουν οι θεσεις με νηπια τοτε παιρνουν και προνηπια).Ειναι 2 διαφορετικα πραγματα και δεν θεωρειται 2πλη αιτηση, οπου σε κοβουν λεει το χαρτι αν εχεις κανει 2 αιτησεις. οποτε αλλη μια "ευκαιρια" για τα παιδακια μας, δεν ειναι κακο να το προσπαθησουμε... μου ανοιξε τα ματια η ismeni σε ενα αλλο θεμα του φορουμ.:D

v & a
28-05-11, 19:01
!οταν πηγα να παρω αιτηση κατευθειαν με προετρεπαν καπου αλλου!για να μην μπω οτι καποια μπαινουν και με μεσον πραγμα που δεν υπαρχει!
εμενα ξερεις τι μου ειπαν που θελω να στειλω τη μικρη μου που θα ειναι 2 το σεπτεμβρη? οτι φετος λεει θα παρουν με προτεραιοτητα παιδια απο μονογονεικες οικογενειες!!!! δηλαδη το αποτελεσμα εχει ηδη κριθει ηδη !!!!! αλλα να κανουμε λεει χαρτια αν θελουμε. στην ουσια μας λενε να τρεξουμε για ολη τη χαρτουρα τσαμπα. Προσωπικα δεν εχω μαλλον καμια αλλα καμια πιθανοτητα να μου την παρουν στο δημοσιο τη μικρη θα τη κανω την αιτηση μονο κ μονο για να μη πω πως εμεινα απραγη... μονο στον εεταα πλεον μπορω να ελπιζω η πεθερα μου δε την πολυπαλευει πια αλλα και το παιδι εχει βαρεθει μεσα (υπαρχει απαγορευση εξοδου απο το σπιτι χωρις εμας) ...και εχει τοση ενεργεια που πλεον ειναι επικινδυνη πραγματικα. αν δεν απασχοληθει δε ξερω τι θα κανω. και αν δε μπουμε στο προγραμμα θα πρεπει να μιλησουμε με τις γιαγιαδες αν μπορουνε να πληρωνουνε πχ μισα μισα να τη στειλουμε σε ιδιωτικο. εμεις δεν βγαινουμε. και τρεμω στην ιδεα πως τη μεγαλη ισως να μη την παρουν και πουθενα! κ περσι επιλαχουσα ηταν.... ΠΟΛΥ ζορικα τα πραγματα φετος!:shock:

kalamaraki
28-05-11, 19:14
valiagz καπου ειχα διαβασει πως για εισοδηματα μεχρι 24000 μπορεις να κανεις αιτηση στο προγραμμα. αλλα δεν ειμαι σιγουρη για αυτο γιατι δεν ειχα πανω απο τοσα ωστε να το χω ψαξει να σου πω.

Παντως στην περσινή εγκύκλιο δεν αναφέρει καπου οριο εισοδήματος ουτε κατωτερο ουτε ανώτερο

αναφέρει το 24000ευρώ οταν δινει τον μαθηματικό τυπο ως παράδειγμα για να σου επεξηγήσει το πως βγαινουν τα μορια απο το εισοδημα.

Επαναλαμβάνω οποια θελει την περσινή εγκύκλιο ευχαριστως να της την στειλω, στειλτε μου με πμ το μειλ σας αν θελετε.

Για να μη παθαινουμε πατατρακ πως βγαινουν τα μορια κλτπ

v & a
28-05-11, 19:17
Παντως στην περσινή εγκύκλιο δεν αναφέρει καπου οριο εισοδήματος ουτε κατωτερο ουτε ανώτερο
αναφέρει το 24000ευρώ οταν δινει τον μαθηματικό τυπο ως παράδειγμα για να σου επεξηγήσει το πως βγαινουν τα μορια απο το εισοδημα.
μπορει να ναι αυτο, δε ξερω που το ειχα διαβασει μπορει και να με παρεσυρε αυτο το 24000!!!!

Για να μη παθαινουμε πατατρακ πως βγαινουν τα μορια κλτπ
καλαα αυτο θα το παθουμε ετσι κ αλλιως αλλα δεν ειναι της παρουσης!!!!! χεχεχεχεεχ

mmmmmmm
28-05-11, 19:19
Κορίτσια γιατί αγχώνεστε? Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν περιορισμοί με εισοδηματικά κριτήρια όλες έχουμε ελπίδα. Άσε που βάζεις 5 σταθμούς. Δεν μπορεί ένας από όλους θα μας δεχτεί. Πέρυσι που είχα απογοητευτεί γιατί οι ιδιωτικοί έπαιρναν 10 παιδιά το πολύ μας πήραν σε έναν φανταστικό δημοτικό που πήρε 45 παιδιά!!! Και τα 2 μου παιδιά σε τμήμα του παιδικού και του προνηπίου.

kalamaraki
28-05-11, 19:19
2.5. ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΑΙ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΑΝΑ ΚΡΙΤΗΡΙΟ

Εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις συμμετοχής, θα ισχύσουν κριτήρια
μοριοδότησης για την επιλογή των ωφελουμένων, τα οποία θα είναι τα εξής:

α) Το χαμηλό ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα.
Τα μόρια που θα δοθούν θα υπολογίζονται βάσει του τύπου:
[(Α/Ε)Χ100] / 12, όπου Α= 24.000€
προσαυξανόμενο κατά 1.000 € εάν η μητέρα έχει ένα τέκνο, 2.000 € εάν έχει
δύο τέκνα και 10.000 € εάν έχει τρία τέκνα (το ποσό των 10.000 € θα
προσαυξάνεται κατά 1.000 € για κάθε τέκνο πέραν του τρίτου) και Ε= το
ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα.

kalamaraki
28-05-11, 19:20
Κορίτσια γιατί αγχώνεστε? Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν περιορισμοί με εισοδηματικά κριτήρια όλες έχουμε ελπίδα. Άσε που βάζεις 5 σταθμούς. Δεν μπορεί ένας από όλους θα μας δεχτεί. Πέρυσι που είχα απογοητευτεί γιατί οι ιδιωτικοί έπαιρναν 10 παιδιά το πολύ μας πήραν σε έναν φανταστικό δημοτικό που πήρε 45 παιδιά!!! Και τα 2 μου παιδιά σε τμήμα του παιδικού και του προνηπίου.

Δεν αγχωνομαι προσωπικα χε χε ολο και καπου θα τρουπωσω....ελπιζω δηλαδη!! χαχαχαχα

Φετος παντως η Ελενα το μελος το καινουργιο μας ειπε οτι θα ειναι 4 οι επιλογες μας απο εδω και περα.

Γατουλα
28-05-11, 19:32
η μονογονεικοτητα ηταν τεκμηριο και περσυ και μαλλον γενικα για προτεραιοτητα, μαζι με τη πολυτεκνια.
αν περιμενεις να φανε ολες τις θεσεις οι μονογονεις τσαμπα ανησυχεις
εχω την αισθηση οτι ειμαι η μονη ισως στο σταθμο μου (δε βαζω και το χερι στη φωτια βεβαια)
ασχετα αν καποιος μου ειπε πει........οοοοο ειναι παρα πολλες τετοιες και δυσκολο!!!!!!

katrin
28-05-11, 19:56
Καλά κρασιά...

Ορίστε βρε!!! Αυτό είναι το σωστό ύφος!!!
http://www.pic4ever.com/images/greenstars.gif http://www.pic4ever.com/images/greenstars.gif http://www.pic4ever.com/images/greenstars.gif

Γατουλα
28-05-11, 20:01
καλο ειναι να μη το συνεχιζετε.....σφυρατε μου για εταα.....ποτε δε ξερεις τι γινεται
θα μας παρουν???/ φετος πηξαμε στην απεργια δυστυχως

fistikaki
28-05-11, 20:17
ο καθενας εχει τους λογους του για να ζηταει επιδοτηση... και στη τελικη κανενος δεν του τρεχουν τα φραγκα απο τα πατζακια..

αλλα θα σας πω τη δικη μου μαυρη αληθεια....
με 22 περιπου χιλιαρικα που εχουμε εισοδημα... (και σπιτι με ενοικιο.. και ημιαπασχοληση εγω... και πολλα ζοριλικια οικονομικα -οπως ολοι μας αλλωστε)

ε, ρε παιδια... δε μου παει καρδια να ζητησω επιδοτηση... οταν ταυτοχρονα με μενα, μπορει να ζητησει και καποιος αλλος που δεν βγαζει ουτε 500 ευρω, και ψαχνεται για μεροκαματο...

τη γνωμη μου λεω, ουτε σημαινει πως πρεπει να ισχυσει αυτο για τον καθενα..

valiagz
28-05-11, 20:38
valiagz καπου ειχα διαβασει πως για εισοδηματα μεχρι 24000 μπορεις να κανεις αιτηση στο προγραμμα. αλλα δεν ειμαι σιγουρη για αυτο γιατι δεν ειχα πανω απο τοσα ωστε να το χω ψαξει να σου πω. οποτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις πρωι πρωι τη δευτερα τηλεφωνο στο εεταα και να ρωτησεις αν μπορεις να κανεις αιτηση,εχοντας τετοιο εισοδημα ή αυτοματα το συστημα θα σε "πεταξει εξω" ...να μην περιμενεις η να ξεκινησεις να μαζευεις αδικα χαρτια και τελικα να ναι ο κοπος τσαμπα ειναι και μπολικα τα ατιμα:p.Εγω ετσι θα εκανα και στο προτεινω κι εσενα.
Οσο για το αλλο που συζητουσατε, κοριτσια κι εμενα στο δημοσιο δε μου την πηραν περσι γιατι ειδαν μαλλον "μεγαλο" εκκαθαριστικο. αλλα δε ρωταει κανεις σε κανενα προγραμμα και σε κανενα δημο ποσα σκαμε καθε μηνα σε δανεια και λοιπες υποχρεωσεις αλλιως θα ημασταν η μιση ελλαδα στην ουρα να καναμε στον εεταα αιτηση. Το συστημα αυτο με τα μορια που εχουν ειναι το πιο αξιοπιστο γιατι δεν παιζει ουτε μεσο, ουτε μαγειρεματα. και μακαρι να ηταν και για τους δημοσιους σταθμους ετσι!

Επισης να ενημερωσω τις μανουλες που τα παιδακια τους θα πανε φετος προνηπιο πως μπορουνε να κανουνε αιτηση εκτος απο εεταα και σε ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΠΑΙΔ. ΣΤΑΘΜΟ αλλα και αλλη μια σε ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΟ (οπου αν δε γεμισουν οι θεσεις με νηπια τοτε παιρνουν και προνηπια).Ειναι 2 διαφορετικα πραγματα και δεν θεωρειται 2πλη αιτηση, οπου σε κοβουν λεει το χαρτι αν εχεις κανει 2 αιτησεις. οποτε αλλη μια "ευκαιρια" για τα παιδακια μας, δεν ειναι κακο να το προσπαθησουμε... μου ανοιξε τα ματια η ismeni σε ενα αλλο θεμα του φορουμ.:Dσε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον σου!
και σε εμας ισχυει στο νηπιο να περνουν 2 παιδια προνηπιο αλλα επειδη παντα ειναι παραπανω κανουν κληρωση!
εμεις ακομα ειμαστε στην κατηγορια των 2,5!σε ευχαριστω και παλι!:D

valiagz
28-05-11, 20:41
ο καθενας εχει τους λογους του για να ζηταει επιδοτηση... και στη τελικη κανενος δεν του τρεχουν τα φραγκα απο τα πατζακια..

αλλα θα σας πω τη δικη μου μαυρη αληθεια....
με 22 περιπου χιλιαρικα που εχουμε εισοδημα... (και σπιτι με ενοικιο.. και ημιαπασχοληση εγω... και πολλα ζοριλικια οικονομικα -οπως ολοι μας αλλωστε)

ε, ρε παιδια... δε μου παει καρδια να ζητησω επιδοτηση... οταν ταυτοχρονα με μενα, μπορει να ζητησει και καποιος αλλος που δεν βγαζει ουτε 500 ευρω, και ψαχνεται για μεροκαματο...

τη γνωμη μου λεω, ουτε σημαινει πως πρεπει να ισχυσει αυτο για τον καθενα..συμφωνω...αλλα αν κανουν αιτηση περισσοτεροι με υψηλοτερα εισοδηματα γιατι να μην κανω και εγω και να παρω σειρα!απο τη στιγμη που υπαρχει διαφανεια δεν εχει να φοβατε κανενας τιποτα...ετσι δεν ειναι?

fistikaki
28-05-11, 20:47
συμφωνω...αλλα αν κανουν αιτηση περισσοτεροι με υψηλοτερα εισοδηματα γιατι να μην κανω και εγω και να παρω σειρα!απο τη στιγμη που υπαρχει διαφανεια δεν εχει να φοβατε κανενας τιποτα...ετσι δεν ειναι?

αν δεν τιθεται θεμα να παρει καποιος με υψηλοτερο εισοδημα τη θεση καποιου αλλου με χαμηλοτερο, τοτε οχι, τι προβλημα να υπαρχει?

ειδες οτι ειπα οτι ολοι ειμαστε σε δυσκολη οικονομικη κατασταση... αλλος λιγοτερο, αλλος περισσοτερο..

το προβλημα θα ηταν, αν επαιρνε την επιδοτηση το δικο μου παιδι πχ, που κουτσα στραβα την παλευουμε, και εμενε απ εξω το δικο σου που δεν εχεις να δωσεις ουτε τα τροφεια στο δημοσιο ας πουμε..

glam
28-05-11, 20:48
γεια σας κοριτσια!
να σας ρωτησω που μπορω να δω για τα μορια η αν μπορει καποια να με βοηθησει να βγαλω τα μορια μου ευχαριστω

1 παιδακι
ανεργη με καρτα σε ισχυ 6μηνες
εισοδημα συζυγου περισυ 18000 ευρω
31 ετων

πρεπει να ειναι πολυ λιγα αλλα απο περιεργεια να ξερω τι γινεται
ευχαριστω

ravT
28-05-11, 21:38
21,57 έχεις glam

[(Α/Ε)Χ100] / 12, όπου Α= 24.000€
προσαυξανόμενο κατά 1.000 € εάν η μητέρα έχει ένα τέκνο

24.000+1.000 / 18.000 *100 / 12 = 11,57
=10 μόρια της κάρτας ανέργου = 21,57

Γατουλα
28-05-11, 21:47
δε μλου λετε μορια εχουμε για τα παιδια (2000) για τη δουλεια ειδα 35
τιποτα αλλο?
βασικα ποιο εισοδημα θα βαλουμε 2009 η 2010?

ravT
28-05-11, 21:54
Γάτα, βάλε το περυσινό, έτσι να δεις. Μπορεί να έχει αλλάξει κάτι φέτος.

Γατουλα
28-05-11, 21:57
με το περσινο εισοδημα η πρωτη εξισωση παει απατη ....καταλαβες?
βασικα δεν εχω εντοπισει εδω μεσα το σημειο με τα μορια
ειδα 2-3 εξισωσεις και καταλαβα
τεσπα..οταν βγουν τα καινουργια θα ενημερωθω

glam
28-05-11, 22:09
21,57 έχεις glam

24.000+1.000 / 18.000 *100 / 12 = 11,57
=10 μόρια της κάρτας ανέργου = 21,57

ευχαριστω πολυ κοπελα μου!

BALLERINA
28-05-11, 23:08

Κατηγορίες Θέσης Δομής
1.Β. Νήπια/Παιδιά 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση
2.Γ. Βρέφη 8 μηνών έως 2,5 ετών
2.Δ. Νήπια/Παιδιά 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση
2.Ε. Νήπια/Παιδιά με Αναπηρία 2,5 ετών έως 6,5 ετών
3.ΣΤ Παιδιά από την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση έως 12 ετών και παιδιά με ελαφριάς μορφής κινητικά ή αισθητηριακά προβλήματα
4.Ζ. Παιδιά με αναπηρία ή/και έφηβοι με νοητική υστέρηση ή/και κινητική αναπηρία

Ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια και την απάντηση!!

katrin
29-05-11, 09:58
αν δεν τιθεται θεμα να παρει καποιος με υψηλοτερο εισοδημα τη θεση καποιου αλλου με χαμηλοτερο, τοτε οχι, τι προβλημα να υπαρχει?

Γι' αυτό έχουν βάλει την εξίσωση με το οικογενειακό εισόδημα, για να προηγούνται όσοι έχουν λιγότερα εισοδήματα....Οπότε, δεν τίθεται ζήτημα αδικίας!!

Εάν πάλι, κάποια με μεγαλύτερο εισόδημα προηγηθεί σε μόρια από κάποια με μικρότερο, αυτό σημαίνει ότι συντρέχουν άλλοι παράγοντες οι οποίοι της δίνουν την προτεραιότητα.

Μπορεί π.χ. να έχει 4 παιδιά....Για φανταστείτε τη δυσκολία μιας γυναίκας με 4 παιδιά....Και περισσότερα χρήματα να έχει το εκκαθαριστικό της, δεν σημαίνει ότι της περισσεύουν, σωστά? Αλλες οι ανάγκες μιας οικογένειας με 1 ή 2 παιδιά, άλλες με 4!!
Ή μπορεί να είναι μονογονεϊκή οικογένεια!! Εξίσου δύσκολο!!
Ακόμη όμως και με τα ίδια ακριβώς δεδομένα παιδιών να είναι δύο μανούλες, κάποια μπορεί να μένει σε δικό της σπίτι π.χ. ή να εισπράττει ακόμη και κάποιο ενοίκιο από άλλο που νοικιάζει και κάποια άλλη να πληρώνει στεγαστικό και να συντηρεί π.χ. και τους γονείς της...
(Για να μην αναφέρω και το ότι δυστυχώς για τη χώρα και για όλους μας, κάποιοι έχουν και εισοδήματα τα οποία δεν δηλώνουν στη φορολογική δήλωση...)

Επίσης και όλες οι άλλες κατηγορίες που παίρνουν έξτρα μόρια, έχουν εξίσου ιδιαιτερότητες...

Επομένως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ας μη κάνουμε κρίσεις για το ποια μανούλα θα πρέπει να προηγείται στη σειρά, δεν είναι θέμα απόλυτων αριθμών, αλλά συνδυασμός παραγόντων...

Σε τελική ανάλυση, έτσι όπως αθροίζονται τα μόρια, αυτή με το μικρότερο εκκαθαριστικό θα προηγηθεί, εάν δεν συντρέχουν άλλοι παράγοντες.

valiagz
29-05-11, 10:08
Γι' αυτό έχουν βάλει την εξίσωση με το οικογενειακό εισόδημα, για να προηγούνται όσοι έχουν λιγότερα εισοδήματα....Οπότε, δεν τίθεται ζήτημα αδικίας!!

Εάν πάλι, κάποια με μεγαλύτερο εισόδημα προηγηθεί σε μόρια από κάποια με μικρότερο, αυτό σημαίνει ότι συντρέχουν άλλοι παράγοντες οι οποίοι της δίνουν την προτεραιότητα.

Μπορεί π.χ. να έχει 4 παιδιά....Για φανταστείτε τη δυσκολία μιας γυναίκας με 4 παιδιά....Και περισσότερα χρήματα να έχει το εκκαθαριστικό της, δεν σημαίνει ότι της περισσεύουν, σωστά? Αλλες οι ανάγκες μιας οικογένειας με 1 ή 2 παιδιά, άλλες με 4!!
Ή μπορεί να είναι μονογονεϊκή οικογένεια!! Εξίσου δύσκολο!!
Ακόμη όμως και με τα ίδια ακριβώς δεδομένα παιδιών να είναι δύο μανούλες, κάποια μπορεί να μένει σε δικό της σπίτι π.χ. ή να εισπράττει ακόμη και κάποιο ενοίκιο από άλλο που νοικιάζει και κάποια άλλη να πληρώνει στεγαστικό και να συντηρεί π.χ. και τους γονείς της...
(Για να μην αναφέρω και το ότι δυστυχώς για τη χώρα και για όλους μας, κάποιοι έχουν και εισοδήματα τα οποία δεν δηλώνουν στη φορολογική δήλωση...)

Επίσης και όλες οι άλλες κατηγορίες που παίρνουν έξτρα μόρια, έχουν εξίσου ιδιαιτερότητες...

Επομένως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ας μη κάνουμε κρίσεις για το ποια μανούλα θα πρέπει να προηγείται στη σειρά, δεν είναι θέμα απόλυτων αριθμών, αλλά συνδυασμός παραγόντων...

Σε τελική ανάλυση, έτσι όπως αθροίζονται τα μόρια, αυτή με το μικρότερο εκκαθαριστικό θα προηγηθεί, εάν δεν συντρέχουν άλλοι παράγοντες.μπραβο βρε katrin....τα διατυπωσες ολα οπως ακριβως ειναι!

v & a
29-05-11, 14:50
κοριτσια οταν θα βγαλουμε τα μορια θα θελω κι εγω βοηθεια αλλα πανω κατω σα τα περσινα μου θα ειναι δεν εχουν αλλαξει και πολλα. εγω δυστυχως δεν μπορω να βαλω δημοτικο σταθμο γιατι εκτος του οτι δεν εχει σχολικο οι ωρες που σχολανε ειναι πολυ νωρις για μας που γυρναμε σπιτι 4μισι στη καλυτερη. φετος πραγματικα ειμαι στον αερα γιατι η πεθερα μου δεν θα ερχεται και θελω να στειλω και τη μικρη που θα ειναι 2 πια, και σκεφτομαι πρωτον αν θα μας παρουν και δευτερον αν μας παρουν μονο τη μια.... η αν μας παρουν σε διαφορετικους σταθμους τα δυο παιδια τι γινεται? προβληματισμος στο φουλ!

maestria
30-05-11, 11:38
Δεν αγχωνομαι προσωπικα χε χε ολο και καπου θα τρουπωσω....ελπιζω δηλαδη!! χαχαχαχα

Κι εγώ την ίδια ελπίδα έχω κορίτσι!!!!! :mrgreen:

remanoula
30-05-11, 15:52
δε μλου λετε μορια εχουμε για τα παιδια (2000) για τη δουλεια ειδα 35
τιποτα αλλο?
βασικα ποιο εισοδημα θα βαλουμε 2009 η 2010?

Κοριτσια τα φωτα σας και στο δημοτικο βρεφονηπιακο σταθμο ζητανε να παμε εκκαθαριστικο σημειωμα ποιο του 2010 ή τη δηλωση που καναμε τωρα 2011 για το 2010 με μπερδευει λιγο η διατυπωση στη αιτηση . Θα κανω την αιτηση αν και δεν θα εχω καμια τυχη , ειμαι ανεργη και ζητανε ενας γονιος να εργαζετε σημ. ανυπαντρη μητερα-εκει πιστευω οτι θα πρεπει να καταλαβουν πως αν δεν εχω που να αφησω το μικρο θα ειναι και αδυνατον να βρω δουλεια. Περιμενω και αυτο που λετε το προγραμμα και παλι δεν πιστευω να μας παρουν στον ιδιωτικο σταθμο μεσα απο την επιδοτηση του εεταα :? για να δουμε...

Γατουλα
30-05-11, 16:08
manoyla αυτη που υποβαλλουμε φετος θελουν
αν εχεις και κανα γνωστο σαν αγαμος γονεας, σπρωξτο

κατερινα κωστας
01-06-11, 16:08
αντε να σας ζαλισω κ εγω... εχω 2 γιους
ειμαστε ανεργοι κ οι 2
καρτα ανεργιας εχουμε εγω 2 χρονια κ ο αντρας μου 1.
η φορολογικη δηλωση η περσινη ηταν μηδενικη...κ του 11 ειναι γυρω στις 3000€
εχω δικαιωμα συμμετοχης? αυτα τα ερμα τα μορια πως τα υπολογιζω?

xuito
01-06-11, 16:48
αντε να σας ζαλισω κ εγω... εχω 2 γιους
ειμαστε ανεργοι κ οι 2
καρτα ανεργιας εχουμε εγω 2 χρονια κ ο αντρας μου 1.
η φορολογικη δηλωση η περσινη ηταν μηδενικη...κ του 11 ειναι γυρω στις 3000€
εχω δικαιωμα συμμετοχης? αυτα τα ερμα τα μορια πως τα υπολογιζω?

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις μερικές σελίδες από το θέμα:
Όταν λες μηδενική δήλωση εννοείς μηδενικό εισόδημα ή μηδενικό εκκαθαριστικό????

Ο Τύπος έχει γραφτεί καμιά δεκαριά φορές παραπάνω :

[(Α/Ε)Χ100] / 12,
όπου Α= 24.000€ προσαυξανόμενο κατά 1.000 € εάν η μητέρα έχει ένα τέκνο

άρα για σας Α = 24.000 + 2.000 (2 παιδάκια)= 26.000

Ε = το οικογενειακό εισόδημα

επίσης +10 μόρια για άνεργη μαμά και επιπλέον + 10 μόρια για μακροχρόνια άνεργο σύζυγο

v & a
01-06-11, 17:55
κοριτσια σας εχω μια ερωτηση.
εχουμε διπλα στη δουλεια εναν σταθμο παρα πολυ ωραιο κλπ κλπ. που με βολευει ακριβως το ωραριο να την πηγαινω και να τη παιρνω το απογευμα γιατι με τα ωραρια γενικα εχουμε θεμα.σκεφτομουν λοιπον να κανω εκει αιτηση παρα στον αλλο που ειναι ναι μεν στη πεθερα μου απεναντι αλλα η περιοχη επικινδυνη ( ακριβως απεξω δρομος ταχ. κυκλοφοριας και η αυλη του σχεδον ανυπαρκτη απο εγκαταστασεις). ο "ωραιος" σταθμος λοιπον εχει αναρτησει ενα χαρτι που λεει πως εχει κανει αιτηση για το προγραμμα και θα ενημερωθουμε αν θα μπει. θελω πολυ να παω να κανω εκει χαρτια αφου οι αιτησεις εχουν ξεκινησει. αλλα σε περιπτωση που τελικα δε μπει στο προγραμμα εγω θα εχω χασει την ευκαιρια να κανω στον αλλο σταθμο που δεν θα ειναι στο προγραμμα αφου δε μπορουμε να κανουμε σε 2 δημοτικους σταθμους κι εγω θα εχω κανει σε αυτον? εχω μπερδευτει....τα φωτα σας!:D:D:D

Γατουλα
01-06-11, 21:17
δε μπορεις να κανεις αιτηση για 2 δημοτικους σταθμους? τουλαχιστον στην ηλιουπολη, μπορουσα

v & a
02-06-11, 00:12
δε μπορεις να κανεις αιτηση για 2 δημοτικους σταθμους? τουλαχιστον στην ηλιουπολη, μπορουσα

το χαρτι που μας εδωσαν που αναφερει τα δικαιολογητικα το γραφει με εντονα γραμματα οτι σε περιπτωση αιτησης σε παραπανω απο 2 σταθμους θα απορριπτονται αυτοματα και οι 2. τωρα τι να σου πω μηπως εχει να κανει και με τη περιοχη? πολυ θα θελα να γνωριζω.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ 2 ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ... Γιατι αλλιως νομιζω πως μπορεις να κανεις οτι θες. αλλα λεω για τη περιπτωση που ο σταθμος που θελω τελικα δε μπει και εγω εχω κανει αιτηση σε αυτον και σε εναν εκτος προγραμματος. τοτε δε θα εχω 2πλοαιτηση αμα δε μπει ο πρωτος?

Γατουλα
02-06-11, 07:32
δε τα ξερω καθολου! σορυ!

κατερινα κωστας
02-06-11, 10:30
εννοω μηδενικη δηλωση με κενο το σημειο που θα επρεπε να αναγραφεται το ποσο για το προηγουμενο ετος μιας κ δεν δουλευαμε κ οι 2
αλλα περα απο αυτο
ηθελα να πω πωσ το βιβλιαριο μας δεν ειναι του ικα αλλα της προνοιας...

ravT
02-06-11, 10:32
Πάρε ένα τηλέφωνο όταν βγει η ανακοίνωση για τις μητέρες να σου λύσουν τις απορίες σου

KATERINA DIM.
02-06-11, 11:18
κοριτσια σας εχω μια ερωτηση.
εχουμε διπλα στη δουλεια εναν σταθμο παρα πολυ ωραιο κλπ κλπ. που με βολευει ακριβως το ωραριο να την πηγαινω και να τη παιρνω το απογευμα γιατι με τα ωραρια γενικα εχουμε θεμα.σκεφτομουν λοιπον να κανω εκει αιτηση παρα στον αλλο που ειναι ναι μεν στη πεθερα μου απεναντι αλλα η περιοχη επικινδυνη ( ακριβως απεξω δρομος ταχ. κυκλοφοριας και η αυλη του σχεδον ανυπαρκτη απο εγκαταστασεις). ο "ωραιος" σταθμος λοιπον εχει αναρτησει ενα χαρτι που λεει πως εχει κανει αιτηση για το προγραμμα και θα ενημερωθουμε αν θα μπει. θελω πολυ να παω να κανω εκει χαρτια αφου οι αιτησεις εχουν ξεκινησει. αλλα σε περιπτωση που τελικα δε μπει στο προγραμμα εγω θα εχω χασει την ευκαιρια να κανω στον αλλο σταθμο που δεν θα ειναι στο προγραμμα αφου δε μπορουμε να κανουμε σε 2 δημοτικους σταθμους κι εγω θα εχω κανει σε αυτον? εχω μπερδευτει....τα φωτα σας!:D:D:D

Να σου πώ τι μου είπαν εμένα που πήγα εχθές και έκανα την αίτηση για δημοτικό παιδικό σταθμό :

Σας ενημερώνουμε ότι ο δήμος ευόσμου θα αρχίσει και το πρόγραμμα της ΕΕΤΑΑ και μπορείτε να κένετε και εκεί αίτηση όταν βγούν.

Και την ρωτάω και εγώ: γίνεται να κάνω αίτηση στον δήμο και στο πρόγραμμα της ΕΕΤΑΑ?

Και η απάντηση ήταν : ΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ δεν υπάρχει πρόβλημα

KATERINA DIM.
02-06-11, 11:34
Να σου πώ τι μου είπαν εμένα που πήγα εχθές και έκανα την αίτηση για δημοτικό παιδικό σταθμό :

Σας ενημερώνουμε ότι ο δήμος ευόσμου θα αρχίσει και το πρόγραμμα της ΕΕΤΑΑ και μπορείτε να κένετε και εκεί αίτηση όταν βγούν.

Και την ρωτάω και εγώ: γίνεται να κάνω αίτηση στον δήμο και στο πρόγραμμα της ΕΕΤΑΑ?

Και η απάντηση ήταν : ΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ δεν υπάρχει πρόβλημα

Επίσης ξέχασα να πώ ότι ο δήμος μας φέτος έχει 9 παιδικούς. Εγώ φυσικά δήλωσα 1 αφού είναι απέναντι απο το σπίτι μου, και μου είπαν μόνο έναν θα δηλώσετε? δεν θέλετε να δηλώσετε και άλλους?

mamavicky
02-06-11, 14:26
κοριτσια ποτε ξεκινανε οι αιτησεις για ιδιωτικους με επιδοτηση?

ravT
02-06-11, 14:43
Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα. Σίγουρα μετά τις 15/6

mamavicky
02-06-11, 15:46
ευχαριστώ.
στον δημοτικο ειναι σιγουρο πως δεν θα μας παρουν καθως το υποτιθεμενο βυσμα εχει παραγγελιες απο αλλους........

v & a
02-06-11, 18:29
Επίσης ξέχασα να πώ ότι ο δήμος μας φέτος έχει 9 παιδικούς. Εγώ φυσικά δήλωσα 1 αφού είναι απέναντι απο το σπίτι μου, και μου είπαν μόνο έναν θα δηλώσετε? δεν θέλετε να δηλώσετε και άλλους?

τι να πω...εμας εδω οταν πηγα να παρω την αιτηση για τον παιδικο του δημου, μας εδωσαν χαρτακι που ελεγε οτι αν κανεις 2 αιτησεις απορριπτονται αυτοματα και οι 2 χωρις δικαιωαεπανεξετασης. το εχω μπροστα μου. (μιλαω για δημοτικους παιδικους που δεν εχουν καμια σχεση με εεταα.)

VASILIKI
02-06-11, 23:08
Να ρωτήσω κάτι? Εμάς δεν μας δέχονται στον δημοτικό παιδικό σταθμό, γιατί την 1 Σεπτεμβρίου δεν θα είναι ακόμη ο μικρός δυόμιση ετών, αλλά θα γίνει τον Νοέμβριο. Και μου είπαν να μην κάνω τζάμπα αίτηση γιατί θα μου την απορίψουν κατευθείαν. Ισχύει κάτι τέτοιο? Είναι δυνατόν για δύο μήνες να χάσει ολόκληρη την χρονιά?

AngelMama
03-06-11, 08:38
Και στον δικό μας παιδικό σταθμό παίρνουν από δυόμιση και πάνω.
Μπορείς να κάνεις αίτηση μια χαρά και να σου πάρουν το παιδί αργότερα.
Έτσι και αλλιώς παίρνουν παιδάκια και αργότερα από την αρχή της σχολικής χρονιάς. Μια φίλης το παιδάκι της το πήρανε Ιανουάριο....

ravT
03-06-11, 09:24
Ναι αλλά ΑΝ υπάρχουν κενές θέσεις εννοείται...

AngelMama
03-06-11, 09:33
Στη συγκεκριμένη περίπτωση η θέση υπήρχε.
Τους πήραν τηλ Σεπτέμβριο. Τους είπαν ότι μπήκαν στο σταθμό
αλλά θα τους πάρουν αργότερα.. Στο περίμενε ήταν και τελικά τους πήραν Ιανουάριο.

ravT
03-06-11, 09:38
Στο Δήμο μου η ανακοίνωση λέει "Αν κάποια μητέρα βρει δουλειά κατά τη διάρκεια της χρονιάς θα επανεξεταστεί η αίτησή της και εφόσον υπάρχει θέση το παιδί θα γίνει δεκτό"

natexo
03-06-11, 09:44
Να ρωτήσω κάτι? Εμάς δεν μας δέχονται στον δημοτικό παιδικό σταθμό, γιατί την 1 Σεπτεμβρίου δεν θα είναι ακόμη ο μικρός δυόμιση ετών, αλλά θα γίνει τον Νοέμβριο. Και μου είπαν να μην κάνω τζάμπα αίτηση γιατί θα μου την απορίψουν κατευθείαν. Ισχύει κάτι τέτοιο? Είναι δυνατόν για δύο μήνες να χάσει ολόκληρη την χρονιά?
Ω, ναι... Λυπάμαι που το λέω αλλά στο να απορρίπτουν παιδάκια είναι μανούλες... Το ίδιο έπαθα και εγώ πέρυσι με τη μεγάλη μου για 1 μήνα. Θεωρητικά τα παιδάκια σε αυτή την ηλικία ανήκουν στο βρεφικό/ μεταβρεφικό τμήμα και όχι στο παιδικό. Άσε, που σε αρκετούς παιδικούς σταθμούς δημόσιους προϋπόθεση έχουν να έχει κόψει το παιδάκι την πάνα. φέτος να σκεφτείς θα χωρίσω τα καμάρια μου γιατί στη δουλειά δεν θα μου πάρουν το μικρό που γίνεται 2 το Δεκέμβρη... Καλημέρα, δεν είπα!

sevoula
03-06-11, 14:02
με αυτά που διαβάζω έχω ζαλιστεί.
δηλαδή η δικιά μου που θα είναι 2 χρόνων παρά 1 μήνα τον Σεπτέμβριο κ αν δεν έχει κόψει την πάνα δεν θα την πάρουν;
κ γιατί δεν το έλεγαν ή δεν το είχαν γραμμένο κάπου εμφανώς, να το γνωρίζουμε εκ των προτέρων;
θα γίνει της πόπης, έτσι κ μου πούν τέτοια ........
αυτό λέγεται αυθαιρεσία κ δεν μπορείς να αλλάζεις τα δεδομένα, ενώ εγώ καλόπιστα πήγα κ έκανα την αίτησή μου για το παιδί με τα δεδομένα που βρίσκονταν στη διάθεσή μου.

philio
03-06-11, 14:06
όσα παιδάκια δεν μπορούν να αυτοεξυπηρετηθούν (συνήθως μικρότερα των 2 1/2 ετών) εγγράφονται σε βρεφονηπιακό σταθμό. Οι παιδικοί σταθμοί απευθύνονται σε παιδιά μεγαλύτερα των 2 1/2.

ismeni
03-06-11, 14:11
οι δημοτικοι παιδικοί σταθμοί εχουν και βρεφικά τμηματα, μεχρι 2,5 χρονών.
ζητανε να εχεις βγαλει την πανα, απο τα 2,5 και πάνω, αλλιως πανε στο βρεφικο τμήμα!

sevoula
03-06-11, 14:21
ο.κ. τώρα το κατάλαβα.
αν έχει βγάλει την πάνα θα πάει στο μεγαλύτερο τμήμα, το παιδικό, αλλιώς στο βρεφικό.
η διευθύντρια όταν έκανα την αίτηση, χωρίς να με ρωτήσει μου είπε ότι θα πάει στο βρεφικό, αν την πάρουν.
δεν έπρεπε να με ενημερώσει, ότι αν έχει βγάλει την πάνα, θα πάει παιδικό;
κ το θέμα μου επίσης είναι το εξής:
άντε κι η μικρή μαθαίνει να λέει τσις κ κακά. πρέπει κάποιος να την πάει, να την σκουπίσει. το κάνουν αυτό; ή δεν είναι αυτονόητο;
γιατί, αν δεν τα βοηθούν, κουκουρούκου, τζάμπα κόπος... να το αφήσω για του χρόνου.

philio
03-06-11, 14:22
Θα μου λύσετε μία απορία; Γιατί επιτρέπουν τη συμμετοχή στο πρόγραμμα του εεταα στους δημόσιους-δημοτικούς σταθμούς??? οι σταθμοί των Δήμων έχουν τόσο περιορισμένες θέσεις που δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν ούτε καν τους δημότες τους! Πουλάνε οι δήμοι τις θέσεις που δικαιούνται οι δημότες τους προκειμένου να εισπράτουν εκτός από τα δημοτικά τέλη και από το ΕΣΠΑ???

ΜΑΡΙΤΑ
03-06-11, 14:26
Sevoula, νομίζω πως και τη πάνα να έχετε βγάλει εφοσον δεν θα είστε 2 1/2 τον Σπετεμβρη σε βρεφικό θα σας πάνε...πρέπει να είσαι 2 1/2 και πανω για το παιδικό τμήμα....

sevoula
03-06-11, 14:29
ευχαριστώ Μαρίτα. είμαι αρκετά αγχωμένη κ κατά συνέπεια σε σύγχυση.
αφού να φανταστείς ότι η ίδια η διευθύντρια μου είπε ότι φαίνεται το άγχος μου κ καλά θα κάνω να μην το περάσω στο παιδί, για να προσαρμοστεί πιο εύκολα...

xuito
03-06-11, 14:54
Θα μου λύσετε μία απορία; Γιατί επιτρέπουν τη συμμετοχή στο πρόγραμμα του εεταα στους δημόσιους-δημοτικούς σταθμούς??? οι σταθμοί των Δήμων έχουν τόσο περιορισμένες θέσεις που δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν ούτε καν τους δημότες τους! Πουλάνε οι δήμοι τις θέσεις που δικαιούνται οι δημότες τους προκειμένου να εισπράτουν εκτός από τα δημοτικά τέλη και από το ΕΣΠΑ???

Όχι βρε κοπέλα μου δεν τις πουλάνε τις θέσεις!
Η μαγική λέξη "επιδότηση" κάνει τη διαφορά.
Ούτως ή άλλως υπάρχουν θέσεις , ούτως ή άλλως θα καλυφθούν.
Το θέμα είναι πόσα θα πάρει ο κάθε σταθμός επιδότηση...

Edit: Αν οι παροχές του κάθε δημοτικού σταθμού ήταν ανάλογες με τα δημοτικά τέλη που πληρώνουμε, πραγματικά θα έπρεπε, εκεί που μένω εγώ , με τα τέλη που πληρώνω να πηγαίνει ο μικρός μου σε παλάτι-σταθμό...

ΜΥ ΒΑΒΥ
03-06-11, 15:05
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ 2011-2012 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ ?????

ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ ΧΡΕΙΆΖΟΝΤΑΙ, ΓΙΑ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΜΑΖΕΥΩ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ravT
03-06-11, 15:14
Βρε MY BABY μόλις στην προηγούμενη σελίδα το απαντάμε αυτό.

Για τα δικαιολογητικά μπες στο www.eetaa.gr στην αντίστοιχη ενότητα να δεις την περυσινή εγκύκλιο

melita_
03-06-11, 17:03
Καλησπέρα κορίτσια, ήθελα να κάνω κ εγώ μια ερώτηση. Δούλευα σε μια εταιρία με σύμβαση η οποία έληξε τέλος Μαίου. Πηγα αμέσως κ έβγαλα κάρτα ανεργίας. Ωστόσο αυτή η κάρτα θα πιαστεί κανονικά? Και κάτι άλλο τι ακριβώς ειναι το αντίγραφο Βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του οεαδ?

ravT
03-06-11, 17:14
Φυσικά και ισχύει. Είπαμε πως ισχύει η εργασιακή κατάσταση στην οποία βρίσκεται η μητέρα την στιγμή της αίτησης. Η βεβαίωση δεν ξέρω τι είναι αλλά θα πας εκεί που έβγαλες την κάρτα και θα τη ζητήσεις. Αυτοί ξέρουν

melita_
03-06-11, 19:59
σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,είχα αγχωθεί πως η κάρτα δε θα πιαστεί επειδή είναι πολύ προσφατη.

xuito
05-06-11, 10:46
Καλησπέρα κορίτσια, ήθελα να κάνω κ εγώ μια ερώτηση. Δούλευα σε μια εταιρία με σύμβαση η οποία έληξε τέλος Μαίου. Πηγα αμέσως κ έβγαλα κάρτα ανεργίας. Ωστόσο αυτή η κάρτα θα πιαστεί κανονικά? Και κάτι άλλο τι ακριβώς ειναι το αντίγραφο Βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του οεαδ?

Πας στον ΟΑΕΔ και κάθεσαι σε ένα από τα γραφεία των εργασιακών συμβούλων.
Σου κάνουν μία μίνι-συνέντευξη σχετικά με το τι προσόντα έχεις και τι ψάχνεις και σου δίνουν τη βεβαίωση.

melita_
05-06-11, 12:43
Καλά,που μου το είπες,μου είπανε να το κάνουνε αλλά εγώ είχα κ τη μικρή μαζί και το αρνήθηκα, δεν ήξερα οτι χρειάζεται. Σε ευχαριστώ πολύ

maestria
06-06-11, 13:15
Ναι, θα ζητήσεις "ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ" κορίτσι, από εργασιακό σύμβουλο.

ΜΥ ΒΑΒΥ
10-06-11, 13:11
ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟΤΕΡΟ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ .....?????

ΜΥ ΒΑΒΥ
10-06-11, 13:12
χχχχχχχ

Γατουλα
10-06-11, 13:17
φανταζομαι η πρωτη που θα το μαθει θα το ανακοινωσει κιολας!:wink:

ΜΥ ΒΑΒΥ
10-06-11, 14:06
ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΗΝΥΜΑΤΑ - ΔΙΑΜΑΧΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ FORUM...

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΟΙ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΚΟΠΟ, ΖΗΤΑΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ - ΤΗΝ ¨ΒΟΗΘΕΙΑ¨ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΜΕ ΕΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ - ΤΗΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ/ΓΟΝΕΙΣ/ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΚΤΛ.

ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΙΠΑΚΙ, ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑ, ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΑΣ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΜΕ ΜΟΝΟ & ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑΜΕ .... ΑΣ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ...

ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΚΑΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΕΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.

Γατουλα
10-06-11, 14:12
1. δε μιλαμε με κεφαλαια
2. δεν ειδα τοσο διαμαχη οσο επισημανση
3. ας το ληξουμε τωρα
φιλικα

Ευάκι
10-06-11, 14:29
Κορίτσια, ο δήμος Νεάπολης Συκεών, έχει εντάξει σ΄αυτό το πρόγραμμα και τα ΚΔΑΠ (κέντρα δημιουργικής απασχόλησης των παιδιών) του δήμου για παιδιά μέχρι 12 ετών. Κοινώς δωρεάν οι αθλητικές δραστηριότητες, αγγλικά και άλλες γλώσσες και Η/Υ στο πολιτιστικό κέντρο του δήμου, θέατρο, σκάκι, ωδείο και άλλα. like!!

xuito
10-06-11, 14:30
ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΗΝΥΜΑΤΑ - ΔΙΑΜΑΧΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ FORUM...

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΟΙ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΚΟΠΟ, ΖΗΤΑΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ - ΤΗΝ ¨ΒΟΗΘΕΙΑ¨ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΜΕ ΕΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ - ΤΗΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ/ΓΟΝΕΙΣ/ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΚΤΛ.

ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΙΠΑΚΙ, ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑ, ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΑΣ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΜΕ ΜΟΝΟ & ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑΜΕ .... ΑΣ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ...

ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΚΑΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΕΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.

Ναι , είμαστε όλοι στο ίδιο στρατόπεδο , αλλά φυλάμε άλλη σκοπιά ο καθένας!!!
Υπάρχουν μέλη που ασχολούνται και ενημερώνονται και με τη σειρά τους ενημερώνουν και τους άλλους και υπάρχουν και μέλη που δε χαλάνε 2 λεπτά για να διαβάσουν 2-3 προηγούμενες σελίδες ώστε να ενημερωθούν και μιλάνε κι από πάνω...

v & a
10-06-11, 17:08
καλε δεν ειμαστε εδω για τσακωμους, προτεινω ληξη :)
Απο τον παιδικο ενημερωθηκα πως 18 του μηνα θα βγει η λιστα των σταθμων...τωρα και καμια μερα μετα δεν θα μου φαινοταν περιεργο!!!!

saxpa
10-06-11, 17:10
18 του μήνα...Σαββατιάτικα θα τα βγάλουνε..???μα καλά τόσο νωρίς ας περιμένουμε λίγο ακόμα..δεν βιαζόμαστε άλλωστε...:-?

Γατουλα
10-06-11, 17:14
ενημερωτικα στους δημοσιους παιδικους, τουλαχιστον για ηλιουπολη επανεγγραφες (αυτο εχουμε εμεις0 ειναι μεχρι τις 24/6
δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο και σε αλλους δημους
ο θεος βοηθος να μας ξαναπαρουν!

kikileuteris
10-06-11, 19:59
Καλέ, τι Σαββατιάτικα? Τριτιάτικα θέλεις να πεις!

χεχε

v & a
10-06-11, 21:12
δεν ηξερα καν τι μερα επεφτε, αλλα επειδη το γραψα λιγο βιαστικα η διευθυντρια του σταθμου που μου ειπε συγκεκριμενα οτι "απο 18 να κοιτατε στο site" , αλλα το χαρτι που χαν κολλημενο στην εισοδο εγραφε 17 θα αναρτηθουν. Δεν ξερω ποιο απο τα 2 ισχυουν γιαυτο σας ειπα αυτο που ακουσα απο το στομα της. μπορει να εννοουσε ο "ποιητης" πως "να κοιταμε απο τις 18 αφου θα βγουν 17 για να μαστε σιγουροι"..... γιατι δευτερα κι εμενα μου μοιαζει πιο πιθανο αν κι αν ειναι σα περσι μαλλον δευτερα βραδυ το κοβω.

fouskitsa
11-06-11, 00:27
εγω κοριτσια εμαθα το προγραμμα απο εσας.εβγαλα καρτα τον οκτωβριο μονο και μονο γι αυτο.εδω που μενω συνεργαζεται μονο ενας ιδιωτικος παιδικος σταθμος και απο ο,τι μου ειχε πει μια κοπελα που πηγαινε την κορουλα της ειναι πολυ ευκολο να σου παρουν το παιδι μαλλον γιατι ολοι εδω οι ντοπιοι δεν κανουν αιτηση μεσω του προγραμματος.πηγα την τεταρτη στον παιδικο που σας λεω και εκανα την αιτηση.μου ειπε οτι σημερα θα εστελναν ολα τα χαρτια και θα με παρει τηλ να παω τα δικαιολογητικα που χρειαζεται.μου ειπε να υπολογιζω 17 με 18 ιουνιου οπο οσο ξερουν και αυτοι.ευχομαι να εινναι ετσι οπως μου τα ειπε και να τον παρουν τον γιο μου γιατι δεν ξερω αν θα εχει βγαλει την πανα μεχρι το σεπτεμβρη για να τον παω στο στρατιωτικο παιδικο σταθμο.αμα με παρει τηλ και μου πει τι δικαιολογητικα και ποτε αρχιζει θα σας ενημερωσω.ααα!!!μου ειπε οτι αιτηση κανουμε κατευθειαν εκει γιατι ειναι ο μονος παιδικος σταθμος που συμμετεχει στο προγραμμα.(μη με περασετε για τρελη)!!!!

zouzounitsa79
11-06-11, 03:20
17 ειπε και η δικη μας διευθυντρια οτι θα ανοιξει το ΕΣΠΑ!!!
ο θεος να δωσει να παρουν το ταρζανοπαιδο :???::???::???:

v & a
11-06-11, 08:21
ωραια!!! αρα αφου μας λενε απο πολλα διαφορετικα μερη το ιδιο, σημαινει πως το χουν πει γενικα για τις 17-18...αντε και πλησιαζει!!!!!!!!

ravT
11-06-11, 16:26
Βρε κόρες το γράφει αναλυτικά στην πρόσκληση προς τις δομές.
Η ανάρτηση των ΠΡΟΣΩΡΙΝΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ EΠΙΛΕΞΙΜΩΝ ΚΑΙ MΗ EΠΙΛΕΞΙΜΩΝ ΦΟΡΕΩΝ / ΔΟΜΩΝ θα γίνει στις 14/6/2011 στα Γραφεία της Ε.Ε.Τ.Α.Α. (Αθήνας, Λάρισας, Θεσσαλονίκης), στα κατά τόπους Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών (Κ.Ε.Π.) της χώρας καθώς και στην ιστοσελίδα (http://www.eetaa.gr/) της Ε.Ε.Τ.Α.Α.

2.5.2 Διαδικασία Ενστάσεων
Ενστάσεις επί των Προσωρινών Πινάκων μπορούν να υποβληθούν μόνο εγγράφως, ενώπιον της Ε.Ε.Τ.Α.Α. Α.Ε., από τις 15-17/6/2011, στα :
Γραφεία Αθηνών (Μυλλέρου 73-77,Τ.Κ. 10436, Αθήνα) / αριθμοί φαξ 2131320600 - Fax : 2131320733
Γραφείο Κεντρικής Μακεδονίας (Δωδεκανήσου 23, Τ.Κ. 54626 Θεσ/νίκη) αριθμοί φαξ 2310 544731 - 544714
Γραφείο Θεσσαλίας (Ηρώων Πολυτεχνείου 211 ,Τ.Κ. 41221 Λάρισα) αριθμός φαξ: 2410 579621,
εντός τριών (3) εργάσιμων ημερών από την επομένη της ημερομηνίας ανακοίνωσής τους και σύμφωνα με το Υπόδειγμα «Έντυπο Ένστασης Φορέων/ Δομών» που παρουσιάζεται στο Παράρτημα 2 της παρούσας.

Σε περίπτωση υποβολής ταχυδρομικώς ή με υπηρεσία ταχυμεταφοράς (courier), η ένσταση υποβάλλεται σε σφραγισμένο φάκελο, στον οποίο εξωτερικά θα πρέπει υποχρεωτικά να αναγράφεται η ένδειξη «ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΝΣΤΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΖΩΗΣ ».

Από τις ενστάσεις που θα υποβληθούν θα ληφθούν υπόψη μόνον αυτές που έχουν παραληφθεί και πρωτοκολληθεί μέχρι την Παρασκευή 17 /06/2011 και ώρα 14:30 μ.μ.
Προσοχή η έγκαιρη υποβολή θα αποδεικνύεται μόνο από τον αριθμό πρωτοκόλλου. Η ημερομηνία σφραγίδας του ταχυδρομείου δεν λαμβάνεται υπόψη.
Ενστάσεις που θα υποβληθούν με οποιονδήποτε τρόπο μετά την παραπάνω ημερομηνία και ώρα απορρίπτονται ως εκπρόθεσμες.
Όλες οι ενστάσεις εξετάζονται από την Επιτροπή Εκδίκασης Ενστάσεων (Ε.Ε.Ε.).

2.5.3 Αποτελέσματα
Μετά την εξέταση των ενστάσεων καταρτίζονται οι ΟΡΙΣΤΙΚΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΛΕΞΙΜΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΕΠΙΛΕΞΙΜΩΝ ΦΟΡΕΩΝ /ΔΟΜΩΝ ανά Νομό, Δήμο και ηλικίες τέκνων, οι οποίοι θα δημοσιοποιηθούν στην ιστοσελίδα της Ε.Ε.Τ.Α.Α. στις 17 /06/2011.

Γατουλα
11-06-11, 16:45
ραβ τα κοιταξα τα ντοκουμεντ
αλλα το ποιοι σταθμοι ειναι στο προγραμμα που το βρισκω? στα ΚΕΠ?

ravT
11-06-11, 17:19
Αγάπη μου δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα. Στις ημερομηνίες που αναγράφονται παραπάνω στο eetaa.gr

Γατουλα
11-06-11, 17:24
ρε συ, οι ενστανσεις που λεει 17/6 ειναι για αυτους εεεε? οχι για μας!!!!
αααααααα μιλα για ιντερνετικες και καταλαβαινω! εδω αυτα μου φαινονται δυσκολα!!!!!!
σορυ!!!!!!

v & a
12-06-11, 21:56
οι ενστασεις ειναι αυτες που θεωρητικα θα κανουν οι σταθμοι...

ada9
13-06-11, 14:22
Μανούλες καλημερα!
Οποια μπορει ας με βοηθήσει....
Ο γιος μου πηγαινει σε δημοτικο σταθμο στο Περιστερι, εκανα τα χαρτια για την επανεγγραφη του και θα τον παρουν παλι γιατι προηγουνται τα παιδια που ηδη ειναι γραμμενα!Για τη μικρη ομως θα καταθεσω τα χαρτια για να τη γραψω στον παιδικο που παει κ ομεγαλος αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα την παρουν!
Στο θεμα μας τωρα:θελω να κανω τα χαρτια γι αυτο το προγραμμα ΕΣΠΑ΄θα πρεπει να κανω χαρτια μονο για τη μικρη ή και για τα δυο???
Αν κανω μονο για τη μικρη αυτο σημαινει οτι αναγκαστικα θα πρεπει τα παιδια να πανε σε διαφορετικο σταθμο?
Επισης απ οτι ειδα στους περσινους καταλογους στο Περιστερι δεν συμμετειχε ΚΑΝΕΝΑΣ παιδικος η βρεφονηπιακος σταθμος μονο κατι κεντρα απασχόλησης!:evil:Ειναι καμια μαμα απο εδω να μου πει σιγουρα????Μηπως δεν ειδα καλα?Ενας απο τους μεγαλυτερους δημους και να μην συμμετεχει ουτε ΕΝΑΣ σταθμός?:confused::confused:

anti1980
14-06-11, 12:18
Μια ερώτηση…

Ξέρετε αν τα πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης έχουν ημερομηνία λήξης??? Είχα βγάλει πέρσι και τελικά μου έμειναν. Είναι από τον Ιούνιο του 10. Κάπου άκουσα ότι έχουν ημερομηνία λήξης, αλλά δε γράφει κάτι επάνω. Μου περισσεύουν 2 και είναι άδικο να τρέχω πάλι για να βγάλω…

v & a
14-06-11, 12:22
Κάπου άκουσα ότι έχουν ημερομηνία λήξης, αλλά δε γράφει κάτι επάνω. Μου περισσεύουν 2 και είναι άδικο να τρέχω πάλι για να βγάλω…

Οταν πηγα στο κεπ περσι και δεν ηξερα, ειχα κι εγω αντιγραφα σφραγισμενα απο κεπ και εγραφαν πανω ημερομηνια που βγηκαν.... Μολις την ειδαν μου ειπαν πως ηταν παλια και πρεπει να ζητησω φετινα... μου παν πως ολα αυτα τα χαρτια ( ληξ. πραξη γεννησης κ οικογ. καταστασης) εχουν 6 μηνες "διαρκεια". αρα πρεπει να βγαλεις αλλα. και επισης μου ειπαν οταν ζητησω καινουρια να πω και ποσα αντιγραφα τους θελω.

anti1980
14-06-11, 12:28
Ωωωχ… δηλαδή… πάλι από την αρχή… :-x:-x:-x

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα πάρω τώρα στα κεπ μήπως και μου βγάλουν. Μου φαίνεται όμως ότι σε εμάς εδώ έχουν σταματήσει να βγάζουν τέτοια έγγραφα από το κεπ και θα πρέπει να τρέχουμε πάλι... Πέρσι αρνήθηκαν να μου βγάλουν, έτρεχε ο άντρας μου να τα βγάλει και τελικά μου έβγαλε και το κεπ μετά από λίγες μέρες χωρίς να με ειδοποιήσει… κούφο??? Και όμως έγινε…!!!

v & a
14-06-11, 12:31
BΑΣΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ πας εκει να κανεις αιτηση. κι αν σε ρωτησουν μη πεις πως ειναι για σχολειο γιατι ακουσα πως δυσκολα τα βγαζουν ειδικα αν ειναι κεπ με πολλη δουλεια. υποτιθεται πως τα σχολεια το κανουν αυτεπαγγελτα αλλα για τον εεταα δε ξερω αν γινεται αυτο...

anti1980
14-06-11, 12:52
Θα πάω εκεί και θα τους χε… τον γάιδαρο!!!!!!! Έχω κάνει 100 τηλέφωνα και είμαι συνεχώς στην αναμονή. Και ξέρω από τώρα, ότι όοοοοοταν θα το σηκώσουν θα μου πουν τελικά ότι δε γίνεται να με εξυπηρετήσουν. Ωωωωωως συνήθως…. 0 εξυπηρέτηση και πάλι…:evil::evil::evil::evil::evil::evil:

xuito
14-06-11, 12:56
Ωωωχ… δηλαδή… πάλι από την αρχή… :-x:-x:-x

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα πάρω τώρα στα κεπ μήπως και μου βγάλουν. Μου φαίνεται όμως ότι σε εμάς εδώ έχουν σταματήσει να βγάζουν τέτοια έγγραφα από το κεπ και θα πρέπει να τρέχουμε πάλι... Πέρσι αρνήθηκαν να μου βγάλουν, έτρεχε ο άντρας μου να τα βγάλει και τελικά μου έβγαλε και το κεπ μετά από λίγες μέρες χωρίς να με ειδοποιήσει… κούφο??? Και όμως έγινε…!!!

Βλέπω ότι είσαι Θεσσαλονίκη και θέλω να σε πληροφορήσω ότι αίτηση για πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, μπορείς να κάνεις και στο site του Δήμου Θεσσαλονίκης και να δηλώσεις από ποιο ΚΕΠ θέλεις να το παραλάβεις.
Το έκανα πριν λίγες μέρες κι εγώ , είναι πανεύκολο να γραφτείς χρήστης και να κάνεις αίτηση για πιστοποιητικό, σου στέλνουν e-mail μόλις είναι έτοιμο, πας στο ΚΕΠ που σε βολεύει και το παραλαμβάνεις.

http://www.thessaloniki.gr/portal/page/portal/HlektronikesYpiresies

ravT
14-06-11, 13:01
Κορίτσια, ermis.gov.gr κάνετε εγγραφή και ζητάτε ηλεκτρονικά ότι αίτηση θέλετε. Δηλώνετε που θέλετε να παραλάβετε και σε λίγες μέρες σας ενημερώνουν να πάτε να παραλάβετε...
Εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα ούτε μέσω του site ούτε μέσω τηλεφώνου.
Να μη καταριόμαστε και όσους δουλεύουν σωστά...

anti1980
14-06-11, 13:02
κι αν σε ρωτησουν μη πεις πως ειναι για σχολειο γιατι ακουσα πως δυσκολα τα βγαζουν

Και δυστυχώς… και να μη το πω εγώ ότι είναι για σχολείο, το ρωτάνε εκείνοι. Και πέρσι έτσι έγινε και δε μου βγάλανε. Τελικά έβγαλε ο άντρας μου από το δήμο και τη μέρα που θα καταθέταμε τα χαρτιά, μου ήρθε μήνυμα στο κινητό να πάω να πάρω τα πιστοπ. οικογ. καταστ. που μου είχαν αρνηθεί να μου βγάλουν.

Θέλω να βρίσω πολύ αυτή τη στιγμή… αλλά θα κρατηθώ…. Breath in… breath out…

kalamaraki
14-06-11, 13:04
Κορίτσια, ermis.gov.gr κάνετε εγγραφή και ζητάτε ηλεκτρονικά ότι αίτηση θέλετε. Δηλώνετε που θέλετε να παραλάβετε και σε λίγες μέρες σας ενημερώνουν να πάτε να παραλάβετε...
Εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα ούτε μέσω του site ούτε μέσω τηλεφώνου.
Να μη καταριόμαστε και όσους δουλεύουν σωστά...

αυτό ετοιμαζομουν να γράψω κουκλι μου!!!

Εγω εχω δυο χρονια που δεν παω κεπ.....παρα μονο για να παραλάβω αυτα που ζητάω!

μπαινεις εγγραφεσαι, δηλωνεις τι θες, σε ποιο υποκατάστημα το θες να το παραλάβεις και βουαλα σε δυο μερες το πολυ σου ερχετε μυνηματακι στο κινητο οτι τα εγγραφα σου ειναι ετοιμα και πας και τα παιρνεις!!!

anti1980
14-06-11, 13:08
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα κάνω εγγραφή και ελπίζω να λειτουργήσει!!!

ravT δε καταράστηκα κανέναν που δουλεύει σωστά!!!

anti1980
14-06-11, 13:42
Την έκανα την αίτηση για πιστοποιητικό, αλλά στον τρόπο παραλαβής, δε μου έβγαλαν την επιλογή ΚΕΠ αλλά να διαλέξω ένα από τα δημοτικά διαμερίσματα… Και όλα είναι αρκετά μακριά και από το σπίτι και από τη δουλειά και εγώ δεν έχω μεταφορικό μέσων… Τέλος πάντων… Το τρέξιμο δε το γλυτώνω με τίποτα λέμε…

Να ρωτήσω και κάτι άλλο??? Απ’ ότι βλέπω από τα περσινά χαρτιά, θα πρέπει να καταθέσουμε και εκτύπωση του εκκαθαριστικού του 2010 ή αντίγραφο αυτού. Δηλαδή αν δε μου έχει έρθει ως τη μέρα που θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις, θα καταθέσω το αντίγραφο της φορολογικής μου δήλωσης??? Δε θυμάμαι καθόλου τι έκανα πέρσι…:rolleyes::rolleyes:

ΜΑΡΙΤΑ
14-06-11, 13:47
Anti1980 δε μπορεί να μη σου έχει έρθει το περσινό εκκαθαριστικό....μη ξεχνάτε θέλει το περσινό και όχι το φετινό!

Να ρωτήσω και εγώ κάτι μιας και πέρισυ που έκανα τα χαρτιά άνηκα σε άλλη κατηγορία...
Είμαι στο ταμείο ανεργίας, έχω βγάλει φωτοτυπία και επικυρώσει την απόφαση τακτικής ανεργίας που λέει από πότε μέχρι πότε θα το παίρνω...πρέπει να να έχω και αντόγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τον οαεδ; Πρέπει δηλαδή να παώ για συνέντευξη στον οαεδ για να πάρω αυτή τη βεβαίωση ή με καλύπτει το ταμείο ανεργίας;

Το πιστοποιητικό οικογεν. κατάστασης πάντως το πήρα πολύ εύκολα από το ΚΕΠ το προηγούμενη βδομάδα...

ravT
14-06-11, 13:49
Ας περιμένουμε λίγο να βγει η ανακοίνωση με τα δικαιολογητικά. Θα αναφέρεται καθαρά τι ζητείται.
Βρε συ, πρώτα επιλέγεις δημοτικό διαμέρισμα στο οποίο ανήκεις και μετά σου βγάζει τα ΚΕΠ εκείνων των περιοχών. Δεν γίνεται να μην ανήκεις πουθενά!

Γατουλα
μαριτα εισαι σιγουρη για το περσινο?
παντως ο δημος για τους παιδικους ζηταει φετινο εκκαθαριστικο η φωτοτυπια Ε1

ravT
ΜΑΡΙΤΑ το γράφει ξεκάθαρα ως απαιτούμενο δικαιολογητικό άρα το χρειάζεσαι

ΜΑΡΙΤΑ
14-06-11, 13:53
Ναι ρε συ το διάβασα ξεκάθαρα και εγώ αλλά έχει α και β οπότε έλεγα μήπως ανήκω στο β και δε χρειάζεται το α...εξάλλου δεν έχω κάρτα ανεργίας που ανανέωνω κάθε χρόνο που το ζητάει στο α...για αυτό και ρώτησα...μήπως κάποια κοπέλα πέρισυ ήταν στην ίδια κατασταση με μένα και θυμάται τι έκανε...

Γατούλα πέρισυ ήθελε το περσινό πάντως....

kalamaraki
14-06-11, 13:55
Ναι ρε συ το διάβασα ξεκάθαρα και εγώ αλλά έχει α και β οπότε έλεγα μήπως ανήκω στο β και δε χρειάζεται το α...εξάλλου δεν έχω κάρτα ανεργίας που ανανέωνω κάθε χρόνο που το ζητάει στο α...για αυτό και ρώτησα...μήπως κάποια κοπέλα πέρισυ ήταν στην ίδια κατασταση με μένα και θυμάται τι έκανε...

Γατούλα πέρισυ ήθελε το περσινό πάντως....

εγω τα εκανα και τα δυο....

και την καρτα και την συνέντευξη

εφοσον τα ζηταέι αρα πρεπει να τα κανεις και τα δυο

anti1980
14-06-11, 13:57
μαριτα εισαι σιγουρη για το περσινο?
παντως ο δημος για τους παιδικους ζηταει φετινο εκκαθαριστικο η φωτοτυπια Ε1

Και εγώ αυτό ξέρω. Και επειδή έχω την περσινή αίτηση μπροστά μου που για πέρσι γράφει 09, αυτομάτως σκέφτομαι ότι φέτος θα μας ζητήσουν του 10.

ravT δε μου έβγαλε επιλογή να διαλέξω δημοτικό διαμέρισμα… λες να έκανα κάτι λάθος??? Μήπως ανανέωσαν το site και άλλαξαν τις επιλογές μιας και στο ΚΕΠ κουράζονται πάρα πολύ???

ΜΑΡΙΤΑ
14-06-11, 13:58
Ευχαριστώ καλαμαράκι μου! Θα δω τι θα κάνω...μπορεί και να τους πάρω τηλ να ρωτήσω...αν κάποια άλλη κοπέλα πέρισυ ήταν στην ίδια κατάσταση ας μου πει τι έκανε...
ο καθένας μπορεί να καταλαβαίνει ό,τι θέλει από την προκήρυξη, το θέμα είναι τι κάνανε πέρισυ οι κοπέλες που ήταν σε αυτή τη κατάσταση!

kalamaraki
14-06-11, 13:58
Την έκανα την αίτηση για πιστοποιητικό, αλλά στον τρόπο παραλαβής, δε μου έβγαλαν την επιλογή ΚΕΠ αλλά να διαλέξω ένα από τα δημοτικά διαμερίσματα… Και όλα είναι αρκετά μακριά και από το σπίτι και από τη δουλειά και εγώ δεν έχω μεταφορικό μέσων… Τέλος πάντων… Το τρέξιμο δε το γλυτώνω με τίποτα λέμε…

Να ρωτήσω και κάτι άλλο??? Απ’ ότι βλέπω από τα περσινά χαρτιά, θα πρέπει να καταθέσουμε και εκτύπωση του εκκαθαριστικού του 2010 ή αντίγραφο αυτού. Δηλαδή αν δε μου έχει έρθει ως τη μέρα που θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις, θα καταθέσω το αντίγραφο της φορολογικής μου δήλωσης??? Δε θυμάμαι καθόλου τι έκανα πέρσι…:rolleyes::rolleyes:

Εγω παντως μπηκα καπακι μετα απο εσενα

εκανα αιτηση κανονικα για

πιστοποιητικό οικ. καταάστασης

ληξιαρχική πραξη γεννησης

και αντιγραφο πιστοποιητικού γέννησης

πρωτα διαλεγεις τι θελεις

με τα διαλέγεις γεωγρ. διαμερισμα που ζεις

μετα διαλεγεις το κεπ που θες να παραλάβεις

μετα διαλέγεις το νομό που ανήκεις

και μετα διαλέγεις τον δημο που ανήκεις για να ξερουν απο που θα τα ζητήσουν

απλα και ωραια!

σε λιγη ωρα ή αυριο θα με παρουν τηλεφωνο να επιβεβαιωσουν το τι ζητησα και τελος.

kalamaraki
14-06-11, 14:01
Ευχαριστώ καλαμαράκι μου! Θα δω τι θα κάνω...μπορεί και να τους πάρω τηλ να ρωτήσω...αν κάποια άλλη κοπέλα πέρισυ ήταν στην ίδια κατάσταση ας μου πει τι έκανε...
ο καθένας μπορεί να καταλαβαίνει ό,τι θέλει από την προκήρυξη, το θέμα είναι τι κάνανε πέρισυ οι κοπέλες που ήταν σε αυτή τη κατάσταση!

Βρε κοριτσάκι μου

σε λεω ντε...χαχαχα

περυσι την περιοδο που εγιναν οι αιτησεις ημουν σε ανεργια

εκανα την καρτα ανεργιας, απαραιτητο , χωρις καρτα δεν δεχονται αιτηση

εκανα αντιγραφο επικυρωμενο της κάρτας ανεργιας

μετα ηθελα βεβαιωση οτι εχω παρει επιδοματα ανεργιας τον τελευταιο χρονο και ποσα χρηματα.

και τελος το χαρτί της εξατομικευμενης προσσεγισης που ειναι η συνέντεξη που λεμε...

τρια χαρτακια ολο και ολα

ΜΑΡΙΤΑ
14-06-11, 14:03
Ναι ματάκια μου το ξέρω ότι εισουν στην ιδια κατάσταση!!Για αυτό και σε ευχαρίστησα αμέσως για την απάντηση!!!

maira07
14-06-11, 14:04
Καλησπέρα! Νομίζω βγήκε η προκήρυξη!!! Έχει και την αίτηση και ξεκινάει η κατάθεση από 20/6/2011 http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi/paidikoi_diavoulefsi_14062011_short.html
Καλή μας επιτυχία!!!

kalamaraki
14-06-11, 14:05
ravT δε μου έβγαλε επιλογή να διαλέξω δημοτικό διαμέρισμα… λες να έκανα κάτι λάθος??? Μήπως ανανέωσαν το site και άλλαξαν τις επιλογές μιας και στο ΚΕΠ κουράζονται πάρα πολύ???

http://www.ermis.gov.gr εδώ δεν μπαινεις?

αμεσως στο κεντρο εχει ηλεκτρονική υποβολή το λεει

εχει τα πρωτα 5 εξι τα συχνοτερα που ζηταει ο κοσμος

και μετα τα εχει αναλυτικά απο κατω

εχει κ την μπαρα να γραψεις εσυ τι θες

πατα εκτέλεση υπηρεσιας

Αίτηση για: Χορήγηση πιστοποιητικού οικογενειακής κατάστασης

Επιλέξτε το Κέντρο Εξυπηρέτησης Πολιτών που θα διεκπεραιώσει και από το οποίο θα παραλάβετε το αίτημα σας.
Επιλέξτε πρώτα Νομό και στην συνέχεια το Κ.Ε.Π. που επιθυμείτε να διεκπεραιώσει το αίτημα σας.

και σου βγαζει το παραπανω....

και μετα σου ξαναβγάζει το απο παρακάτω

Αίτηση για: Χορήγηση πιστοποιητικού οικογενειακής κατάστασης

Επιλέξτε το δημοτολόγιο του δήμου ή της κοινότητας στο οποίο είστε εγγεγραμμένος
Επιλέξτε πρώτα Νομό και μετά Δήμο.

και παει λεγοντας

kalamaraki
14-06-11, 14:07
Ναι ματάκια μου το ξέρω ότι εισουν στην ιδια κατάσταση!!Για αυτό και σε ευχαρίστησα αμέσως για την απάντηση!!!

εξκιουζ μιιιιιιιιιιι χαχαχα

Καλησπέρα! Νομίζω βγήκε η προκήρυξη!!! Έχει και την αίτηση και ξεκινάει η κατάθεση από 20/6/2011 http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi/paidikoi_diavoulefsi_14062011_short.html
Καλή μας επιτυχία!!!

ναι και επεσε το σαιτ χαχαχαχαχα

ravT
14-06-11, 14:09
Αυτό πήγα να πω... Όλες από πάνω ήμαστε Παναια μου (που λεει μια ψυχή...)

kalamaraki
14-06-11, 14:10
Αυτό πήγα να πω... Όλες από πάνω ήμαστε Παναια μου (που λεει μια ψυχή...)

ε καλα τωρα.....κλασικο φαινομενο πια
χαχαχαχα

και μετα εχουμε ωρα....σιγα μη ταλαιπωριεμαι τωρα!!

σματσσσσσσσσσσσσσσσσσ

anti1980
14-06-11, 14:11
http://www.ermis.gov.gr εδώ δεν μπαινεις?

Έκανα την αίτηση μέσω του δήμου στη σελίδα που μου έγραψε η xuito γι’ αυτό και δεν είχε επιλογή για ΚΕΠ.

Θα την κάνω και σε αυτό… που θα πάει… από κάποιο θα την πάρω!!!:lol::lol:

kalamaraki
14-06-11, 14:13
Έκανα την αίτηση μέσω του δήμου στη σελίδα που μου έγραψε η xuito γι’ αυτό και δεν είχε επιλογή για ΚΕΠ.

Θα την κάνω και σε αυτό… που θα πάει… από κάποιο θα την πάρω!!!:lol::lol:

ε μα.....ειναι λογικο αφου την κανεις μεσω του δημου σου....

δεν θα εχει επιλογη να την παρεις απο κεπ αφου θα στην δωσουν οι ιδιοι...

κανε μεσω της ιστοσελιδας που σου ειπα, ευκολα και απλα, θα αναλαβουν εκεινοι να την ζητησουν απο τον δημο σου και οταν ερθει θα σε παρουν τηλεφωνο ή μυνηματάκι.

anti1980
14-06-11, 14:22
ε μα.....ειναι λογικο αφου την κανεις μεσω του δημου σου....

δεν θα εχει επιλογη να την παρεις απο κεπ αφου θα στην δωσουν οι ιδιοι...

κανε μεσω της ιστοσελιδας που σου ειπα, ευκολα και απλα, θα αναλαβουν εκεινοι να την ζητησουν απο τον δημο σου και οταν ερθει θα σε παρουν τηλεφωνο ή μυνηματάκι.

Το εύκολα και απλά πως το εννοείς??? έκανα εγγραφή και σύνδεση αλλά δεν έβγαλα άκρη… Τι λάθος κάνω πάλι η ξανθιά???:confused::confused:

kalamaraki
14-06-11, 14:26
Το εύκολα και απλά πως το εννοείς??? έκανα εγγραφή και σύνδεση αλλά δεν έβγαλα άκρη… Τι λάθος κάνω πάλι η ξανθιά???:confused::confused:

θες να με παρεις στο κινητο να σε καθοδηγησω??

τωρα ομως γιατι σε ενα τεταρτο φευγω

anti1980
14-06-11, 14:30
θες να με παρεις στο κινητο να σε καθοδηγησω??

τωρα ομως γιατι σε ενα τεταρτο φευγω

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ καλαμαράκι για το ενδιαφέρον, αλλά δε θέλω να σε ενοχλήσω καλή μου!! Δε πειράζει… Ας παιδευτώ και λίγο… Θα το βρω που θα πάει… Τουλάχιστον είναι καλύτερο από το να τρέχω στους δρόμους…;);)

edit: Τελικά τα κατάφερα!!!!

BALLERINA
14-06-11, 14:36
Κοριτσια βλεπει καμια στο site ποιοι παιδικοι σταθμοι / νηπιαγωγεια εχουν επιλεγει:shock::shock::shock: μα που ειναι θα σκασω..

ΜΑΡΙΤΑ
14-06-11, 14:42
Οι σταθμοί θα ανακοινωθούν στις 17/6....οι δικές μας αιτήσεις από 20/6 και αν τις κάνουμε στο κεπ από 23/6...

Τελικά αφού παίρνω ταμείο ανεργίας δε χρειάζεται ούτε η κάρτα ούτε η βεβαίωση εξατομικευμένης προσέγγισης...όπως το είχα καταλάβει και εγώ...το λέει στην αίτηση για μητέρες....

ada9
14-06-11, 14:44
:confused::confused:Μανούλες καλημερα!
Οποια μπορει ας με βοηθήσει....
Ο γιος μου πηγαινει σε δημοτικο σταθμο στο Περιστερι, εκανα τα χαρτια για την επανεγγραφη του και θα τον παρουν παλι γιατι προηγουνται τα παιδια που ηδη ειναι γραμμενα!Για τη μικρη ομως θα καταθεσω τα χαρτια για να τη γραψω στον παιδικο που παει κ ομεγαλος αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα την παρουν!
Στο θεμα μας τωρα:θελω να κανω τα χαρτια γι αυτο το προγραμμα ΕΣΠΑ΄θα πρεπει να κανω χαρτια μονο για τη μικρη ή και για τα δυο???
Αν κανω μονο για τη μικρη αυτο σημαινει οτι αναγκαστικα θα πρεπει τα παιδια να πανε σε διαφορετικο σταθμο?
Επισης απ οτι ειδα στους περσινους καταλογους στο Περιστερι δεν συμμετειχε ΚΑΝΕΝΑΣ παιδικος η βρεφονηπιακος σταθμος μονο κατι κεντρα απασχόλησης!:evil:Ειναι καμια μαμα απο εδω να μου πει σιγουρα????Μηπως δεν ειδα καλα?Ενας απο τους μεγαλυτερους δημους και να μην συμμετεχει ουτε ΕΝΑΣ σταθμός?:confused::confused:

ΜΑΡΙΤΑ
14-06-11, 14:51
Οι σταθμοί όπως είπα και ένα ποστ πιο πάνω θα ανακοινωθούν στις 17/6 οπότε θα δεις τότε ποιοι σταθμοί είναι και αν είναι....
Δε καταλαβαίνω την ερώτηση σου...δεν είναι αναγκαστικό να κάνεις και για τα 2 παιδιά...μπορείς να κάνεις μόνο για το ένα και αν το πάρουν φυσικά και θα πηγαίνουν σε διαφορετικό...εκτός αν ο σταθμος που έγραψες τον μεγάλο παίρνει μέρος στο πρόγραμμα και κατόπιν αίτησης πάρουν και τη μικρή....

BALLERINA
14-06-11, 15:03
Οι σταθμοί θα ανακοινωθούν στις 17/6....οι δικές μας αιτήσεις από 20/6 και αν τις κάνουμε στο κεπ από 23/6...

Τελικά αφού παίρνω ταμείο ανεργίας δε χρειάζεται ούτε η κάρτα ούτε η βεβαίωση εξατομικευμένης προσέγγισης...όπως το είχα καταλάβει και εγώ...το λέει στην αίτηση για μητέρες....

Ευχαριστώ!!

mamavicky
14-06-11, 15:06
ΚΑΙ που φαινεται σε ποιες περιοχες κ πιοι σταθμοι λαμβανουν μερος ρε κοριτσια?
:confused:

mamavicky
14-06-11, 15:07
ποιοι χαχαχαχαχα

ravT
14-06-11, 15:10
Δηλαδή δε διαβάζετε ΚΑΝ τα τελευταία μηνύματα?
Στις 17 θα ανακοινωθούν. Η κοπέλα το έγραψε 2 φορές παραπάνω...

kalamaraki
14-06-11, 15:56
Oι δομές/παιδικοι σταθμοι θα ανακοινωθουν μετά τις 17/6 σιγουρα αφου τωρα μιλησα με την διευθυντρια του παιδικου της μικρης κ μου ειπε οτι εως και τις 17/6 ειναι οι ενστάσεις για τους σταθμους που κοπηκαν....

αρα χαλαρα το κοβω 19/6 ή ακομα και 20/6

χαχα

Καλο ειναι να διαβάζουμε πριν ρωτήσουμε κατι.....

για να μην επαναλαμβανομαστε το λεω
ειναι τρομερα κουραστικό για ολους

kalamaraki
14-06-11, 16:06

Ρε συ μαριτακι.....που το κατάλαβες αυτο???

Γιατι εγω διαβάζω αυτά

2.4.3 Δικαιολογητικά Ανεργίας

Εάν η ενδιαφερόμενη είναι άνεργη, απαιτείται:

 αντίγραφο Δελτίου Ανεργίας σε ισχύ, έως την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας, και
 αντίγραφο Βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ. ή Υπεύθυνη Δήλωση ότι θα προσκομισθεί βεβαίωση εξατομικευμένης έως 31/12/2011.
 Εάν η ενδιαφερόμενη λαμβάνει ή έχει λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ, και παραμένουν άνεργες, απαιτείται αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του Ο.Α.Ε.Δ.
 Εάν ο σύζυγος είναι μακροχρόνια άνεργος, απαιτείται βεβαίωση από τον Ο.Α.Ε.Δ. ότι είναι άνεργος κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης.

ΜΑΡΙΤΑ
14-06-11, 16:08
Kalamaraki στη αίτηση για μητέρες εκεί που είναι τα δικαιολογητικά στις άνεργες δες το 21,22, 23 έχουν αστεράκι και λέει ή το 21 και 22 ή το 23.....

kalamaraki
14-06-11, 16:11
Kalamaraki στη αίτηση για μητέρες εκεί που είναι τα δικαιολογητικά στις άνεργες δες το 21,22, 23 έχουν αστεράκι και λέει ή το 21 και 22 ή το 23.....

σωστη!!!

σορυ δεν ειδα την αιτηση....ασχολιομουν με την προκύρηξη!

καλα....επειδη στο ελλαντα ζουμε...εγω θα τα κανω ολα σε μια βολτα ετσι και αλλιως :cool::cool:

melita_
14-06-11, 16:44
Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι? Όταν λέει αντιγραφο δελτίου ανεργίας τι εννοει? Στον οαεδ πρέπει να το βγάλω? πήγα σήμερα για την εξατομικευμένη προσέγγιση κ πέρα απο το ότι μου την έδωσε τη βεβαίωση με χίλια ζόρια,μου είπε πως όταν λέει αντιγραφο δελτίου ανεργίας κ αντιγραφο της βεβαίωσης εννοεί απλά φωτοτυπίες. Ισχύει αυτό?

kalamaraki
14-06-11, 16:47
Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι? Όταν λέει αντιγραφο δελτίου ανεργίας τι εννοει? Στον οαεδ πρέπει να το βγάλω? πήγα σήμερα για την εξατομικευμένη προσέγγιση κ πέρα απο το ότι μου την έδωσε τη βεβαίωση με χίλια ζόρια,μου είπε πως όταν λέει αντιγραφο δελτίου ανεργίας κ αντιγραφο της βεβαίωσης εννοεί απλά φωτοτυπίες. Ισχύει αυτό?

ΔΕΛΤΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ = ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ

Αρα ειναι η καρτα ανεργιας που εχεις βγαλει και την ανενεώνεις πηγαινοντας εκει...σωστα?

Φωτοτυπιες εννοει σιγουρα αφου λεει αντιγραφα αλλα γνωμη μου ειναι να τις επικυρώσεις....

Γατουλα
14-06-11, 16:52
μηπως ξερει καμια
εχω βεβαιωση εργοδοτη και βεβαιωση ενσημων για δημοσιο σταθμο
αλλα χρειαζομαι και 2η για εδω
παιζει επικυρωμενο στο ΚΕΠ η ξανατρεχω να βγαλω?

αν μας παρουν στο εεταα δε πληρωνουμε τιποτα η παει αναλογα το εισοδημα?

v & a
14-06-11, 16:55
μηπως ξερει καμια
εχω βεβαιωση εργοδοτη και βεβαιωση ενσημων για δημοσιο σταθμο
αλλα χρειαζομαι και 2η για εδω
παιζει επικυρωμενο στο ΚΕΠ η ξανατρεχω να βγαλω?

αν μας παρουν στο εεταα δε πληρωνουμε τιποτα η παει αναλογα το εισοδημα?

αν εχει σφραγιδα του ικα νομιζω στο βγαζουν γιατι εγω ειχα παει τη βεβαιωση γιατρου που δεν ειχε σφραγιδα απο το ικα και γιαυτο μου ειπαν πως δε μπορουν να κανουν αντιγραφο για επικυρωση....

στο εεταα δε πληρωνουμε τιποτα

melita_
14-06-11, 17:02
οκ σε ευχαριστώ, κ εγώ αυτό της είπα για επικύρωση αλλά μου είπε όχι. Μάλλον θα το κάνω για να είμαι σίγουρη.

kalamaraki
14-06-11, 17:04
οκ σε ευχαριστώ, κ εγώ αυτό της είπα για επικύρωση αλλά μου είπε όχι. Μάλλον θα το κάνω για να είμαι σίγουρη.

Και εγω μελιτα το ιδιο θα κανω και ας φανει αχρειαστο .....

ας ειμαι σιγουρη μη βγει ακυρη η αιτηση μου και τρεχω....

roze
14-06-11, 18:29
Κορ'ιτσια επειδή είμαι λίγο άσχετη μπορειτε να μου πείτε για τι ποσό μιλάμε?
εάν εγω δηλώσω ένα σταθμό και πάρουν το παιδί και στις 17 ο σταθμός αυτός δεν είναι επιδοτούμενος ...τι κάνω?περίπου τι ποσοστό παιρνουν?
ευχαριστώ

v & a
14-06-11, 18:51
Πρωτα απ ολα διαβασε παραπισω να καταλαβεις τι ειναι το προγραμμα και σε ποιους απευθυνεται ( δεν εχουν ολες δικαιωμα να συμμετασχουν). τους σταθμους θα τους βρεις κ θα τους δηλωσεις απο τη λιστα που θα βγαλει ο εεταα στις 17, δε θα δηλωσεις καπου καποιο σταθμο στο ασχετο οποιον θελεις εσυ αλλα θα διαλεξεις απο οποιους εχουν αυτοι στη λιστα.

roze
14-06-11, 21:01
ειμαι ανεργη,νομιζω οτι μπορω να συμμετασχω
στην περιοχη μας οι αιτησεις για τους παιδικους ειναι μεχρι της 16
και 17 βγαινουν οι σταθμοι με επιδοτηση
δηλαδη ειτε σε δημοσιο σταθμο,ειτε σε ιδιωτικο δινουν ενα στανταρ ποσο??????
αχ που χρονος για να διαβασω τα προηγουμενα οεο????

ravT
14-06-11, 22:29
Ε ναι ενώ εμείς αργόσχολες...
Φίλη μου απλά τα μπερδεύεις...
Αν θες να πας το παιδί σε δημοτικό σταθμό θα κάνεις αίτηση εκεί
Αν θες να πας το παιδί σε σταθμό που συμμετέχει στο πρόγραμμα και είσαι ωφελούμενη δεν πληρώνεις τίποτα.
Γατούλα, τίποτα δεν πληρώνεις

xuito
15-06-11, 09:05
Κορίτσια καλημέρα!
Έχουν αναρτήσει σήμερα τους προσωρινούς καταλόγους επιλέξιμων δομών ανά νομό:

http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi/2011-06-14_prosorina-domon

v & a
15-06-11, 09:44
αχ κι εγω σημερα γιαυτο μπηκα!!!! ( θυμομουν απο περσι πως ειχαν βγαλει τα προσωρινα νωριτερα και κοιτουσα συνεχεια!!!!) ευχαριστουμε!

ΞΕΚΙΝΑΜΕΕΕΕΕ!!!!!:p

ravT
15-06-11, 09:57
Αχ ωραία! Μεγάλη χαρά πήρα! Για πείτε μου κάτι... Εκεί που αναγράφονται οι θέσεις, είναι οι θέσεις που είναι διαθέσιμες για το πρόγραμμα ή συνολικά οι θέσεις του σταθμού?

xuito
15-06-11, 10:14
Κορίτσια ρωτάω και όποια γνωρίζει μου απαντάει :
1) Για τη βεβαίωση εργοδότη για μισθωτές , το κείμενο έχει ως εξής :
«Βεβαίωση εργοδότη, από την οποία να προκύπτει η συνέχιση της απασχόλησης, καθώς και το είδος απασχόλησης (πλήρης ή μερική απασχόληση, αορίστου ή ορισμένου χρόνου) στη θέση εξαρτημένης εργασίας που η ενδιαφερόμενη κατέχει, μέχρι την καταληκτική ημερομηνία υποβολής Αιτήσεων συμμετοχής της παρούσας Πρόσκλησης,»
Δηλαδή τι να γράψω ? π.χ. ότι η κα Τάδε εργάζεται στην Τάδε εταιρία ως (θέση εργασίας) με σύμβαση (είδος σύμβασης) από (ημερομηνία πρόσληψης) έως και …………την καταληκτική ημερομηνία δηλαδή 11/7/2011?? Και η βεβαίωση θα έχει ημερομηνία πριν τις 11/7/2011, στέκι αυτό???

2) Για τα ένσημα δεν το συζητώ καμμιά μας δεν έχει ακόμη παραλάβει μηχανογραφημένα ένσημα του 2010 , άρα πάμε στο παρακάτω :
«Αντίγραφο μηχανογραφημένων ενσήμων του δευτέρου ή τουλάχιστον του πρώτου τριμήνου του 2010 ή σχετική βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα ή αντίγραφο της αναγγελίας πρόσληψής της ή αντίγραφο σύμβασης με τον εργοδότη.»
Σχετική βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα = Πάω στο ΙΚΑ και μου τυπώνουν τη λίστα με τα ένσημα μου?

3) Ο σύζυγος μου είναι άνεργος από το Δεκέμβριο του 2010. Λογικά για να χαρακτηριστεί «μακροχρόνια άνεργος» πρέπει να συμπληρώσει χρόνια στην ανεργία , σωστά ?
Το κείμενο της πρόσκλησης γράφει:
«Εάν ο σύζυγος είναι μακροχρόνια άνεργος, απαιτείται βεβαίωση από τον Ο.Α.Ε.Δ. ότι είναι άνεργος κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης.»
Λέτε να τον στείλω να βγάλει βεβαίωση στον ΟΑΕΔ μπας και πάρουμε παραπάνω μόρια?

4) Το παιδάκι μου γεννήθηκε 25/2/2009 άρα στις 31/12/2011 είναι πάνω από 2,5 ετών , επομένως κάνω αίτηση για την κατηγορία Α2 , σωστά?
Σημείωση : Στο παράρτημα της αίτησης ,εκεί που συμπληρώνουμε τα στοιχεία του παιδιού, στην παράγραφο Π.2 η κατηγορία Α2 αναφέρεται ως Α3 που τέτοια κατηγορία δεν υπάρχει , έτσι δεν είναι???

Sorry για το σεντόνι….

STAUROULA
15-06-11, 10:37
κοριτσια καλημερα συγνωμη αν θα επαναληφθω αλλα μου ειναι αδυνατο να διαβασω ολες αυτες τις σελιδες, εγω μενω στο Μενιδι εκανα αιτηση στον γιο μου στον δημοτικο παιδικο σταθμο και τωρα θα περιμενουμε για την κορη μου δεν υπαρχει βρεφικος δημοσιος και τα οικονομικα μας ειναι πολυ δυσκολα φετος για να την στειλουμε ιδιωτικο οποτε ειχαμε πει να την κρατησουμε σπιτι με τις γιαγιαδες μια απο εδω και μια απο εκει , βλεπω ομως τωρα αυτο το προγραμμα και αν ειδα καλα εχει εναν ιδ. σταθμο βρεφικο τον κοκκινο μυλο που μπορει αν σε πιλεξουν με αυτο το προγραμμα να παει το παιδι σου δωρεαν? σωστα καταλαβα? και αν ναι τι πρεπει να κανω ? ποτε γινονται αιτησης?

περιμενω και παλι την πολυτιμη βοηθεια σας

maestria
15-06-11, 11:14
Κοπελιές καλημέρα!
Κοιτούσα το προσχέδιο της πρόσκλησης σήμερα κι έχω μιαν απορία, ΑΝ μπορείτε να με διαφωτίσετε, αλλιώς θα πάρω στην ΕΕΤΑΑ.
Εγώ που είμαι στο ταμείο, καταθέτω την απόφαση για την παροχή του ταμείου ή θέλει και βεβαίωση εξατομικευμένης (η οποία αναφέρεται στις άνεργες);

Ευχαριστώ κοπελιές. :)

maestria
15-06-11, 11:16
Κορίτσια καλημέρα!
Έχουν αναρτήσει σήμερα τους προσωρινούς καταλόγους επιλέξιμων δομών ανά νομό:

http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi/2011-06-14_prosorina-domon

Koρίτσι να σου πω; Το "Καραμελίτσα 2" ΠΟΙΟ είναι; Άνοιξαν κι άλλο;

xuito
15-06-11, 11:20
Κοπελιές καλημέρα!
Κοιτούσα το προσχέδιο της πρόσκλησης σήμερα κι έχω μιαν απορία, ΑΝ μπορείτε να με διαφωτίσετε, αλλιώς θα πάρω στην ΕΕΤΑΑ.
Εγώ που είμαι στο ταμείο, καταθέτω την απόφαση για την παροχή του ταμείου ή θέλει και βεβαίωση εξατομικευμένης (η οποία αναφέρεται στις άνεργες);

Ευχαριστώ κοπελιές. :)

2.4.3 Δικαιολογητικά Ανεργίας
 Εάν η ενδιαφερόμενη είναι άνεργη, απαιτείται:
 αντίγραφο Δελτίου Ανεργίας σε ισχύ, έως την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας, και
 αντίγραφο Βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ. ή Υπεύθυνη Δήλωση ότι θα προσκομισθεί βεβαίωση εξατομικευμένης έως 31/12/2011.
 Εάν η ενδιαφερόμενη λαμβάνει ή έχει λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ, και παραμένουν άνεργες, απαιτείται αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του Ο.Α.Ε.Δ.

Μαρία μου όπως βλέπεις όλα τα θέλει!

melita_
15-06-11, 11:24
Καλημέρα κορίτσια, μόλις είδα τους προσωρινούς πίνακες κ έχω να ρωτήσω κάτι μήπως ξέρετε, γιατι απογοητεύτηκα τελείως. Εγώ μένω καματερό κ είδα πως εκεί είναι μόνο σταθμοί δημοτικοί. Απο τη στιγμή,που εγώ δεν εργάζομαι αυτή τη στιγμή είναι τελείως μάταιο να κάνω αίτηση, έτσι δεν είναι? Μπορώ να κάνω σε κάποιους ιδιωτικούς κοντά στην περιοχή μου? Είναι κ η μπουμπού μικρούλα ,δεν έχουν πουθενα για τα βρέφη πολλές θέσεις, είναι λίγα κ τα μόρια, δεν έχω ελπίδες?

xuito
15-06-11, 11:25
Koρίτσι να σου πω; Το "Καραμελίτσα 2" ΠΟΙΟ είναι; Άνοιξαν κι άλλο;

Καλέ κι εγώ κουφάθηκα που το είδα!
Πήρα τηλ. την Αναστασία τώρα και μου είπε ότι είναι καινούργιος, είναι επίσης στην περιοχή μας , θα λειτουργήσει τη νέα σαιζόν.
Είναι επίσης σε μονοκατοικία με κήπο λέει. Την έκοψα λίγο απρόθυμη να μου δώσει πολλές λεπτομέρειες βέβαια: Είναι κι αυτό στην Πλαστήρα λέω , ναι , ναι μου απάντησε.
Δεν την παίρνεις κι εσύ μπας και μάθεις τίποτα παραπάνω???

xuito
15-06-11, 11:28
Καλημέρα κορίτσια, μόλις είδα τους προσωρινούς πίνακες κ έχω να ρωτήσω κάτι μήπως ξέρετε, γιατι απογοητεύτηκα τελείως. Εγώ μένω καματερό κ είδα πως εκεί είναι μόνο σταθμοί δημοτικοί. Απο τη στιγμή,που εγώ δεν εργάζομαι αυτή τη στιγμή είναι τελείως μάταιο να κάνω αίτηση, έτσι δεν είναι? Μπορώ να κάνω σε κάποιους ιδιωτικούς κοντά στην περιοχή μου? Είναι κ η μπουμπού μικρούλα ,δεν έχουν πουθενα για τα βρέφη πολλές θέσεις, είναι λίγα κ τα μόρια, δεν έχω ελπίδες?

Μπορείς να κάνεις αίτηση σε σταθμούς του προγράμματος όλου του νομού και όχι μόνο του δήμου σου.
Δεν είναι μάταιο να κάνεις αίτηση, είναι τζάμπα και ποτέ δεν ξέρεις ;)

eleni2008
15-06-11, 11:31
Κορίτσια την εκτύπωση εκκαθαριστικού την παίρνουμε από το taxis;

kikileuteris
15-06-11, 11:33
Κόρες να κάνω κι εγώ τη χαζή μου ερώτηση?

Έψαξα να δω μήπως μπήκε στον εεταα ο παιδικός σταθμός της αμερικάνικης γεωργικής σχολής και δεν είδα τπτ.

Μήπως πήρε το δικό σας μάτι κάτι?

melita_
15-06-11, 11:57
Πλήρης απογοήτευση ήταν για μένα αυτή η λίστα... Το 80% είναι σταθμοί του δήμου ,που δεν σε παίρνουν αν δεν δουλέυεις. Κ Πως γίνεται να λένε οτι οι θέσεις στους δημοτικούς σταθμούς είναι περιορισμένες????? Δεν ήξερα το πρόγραμμα κ θεώρησα πως θα στηρίζεται κυρίως σε ιδιωτικούς σταθμους..

Sophia18
15-06-11, 12:02
κορίτσια και εγώ έχω απορία.
Για να κάνουμε την αίτηση ηλεκτρονικά στέλνουμε με mail το αρχείο "Αίτηση συμμετοχής (http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi/paidikoi_diavoulefsi_14062011_aitisi_miteron.doc)" που κατεβάζουμε από το εεταα. Τα δικαιολογητικά πως τα στέλνουμε? Υπάρχει τρόπος να τα στείλουμε και αυτά ηλεκτρονικά?
Α! και κάτι άλλο αιτήσεις κανουμε από 20 του μηνός και μετά ή μπορούμε να τη στείλουμε και τωρα?