PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17

ravT
18-06-11, 09:23
remanoula το γράφει ΞΕ-ΚΑ-ΘΑ-ΡΑ.
Ή θα προσκομίσεις το 21 και το 22 'Η το 23. Και είναι απόλυτα λογικό αφού το 23 είναι βεβαίωση επιδόματος άρα είσαι άνεργη άρα δε χρειάζεται να προσκομίσεις και την κάρτα και την βεβαίωση εξατομικευμένης προσέγγισης...

LA LATINA
18-06-11, 10:33
αν καποια ξερει ας μου πει αλλιως τα παραταω κανουν πουλακια τα ματια μου απ το διαβασμα...

1) ειμαι ανεργη χωρις καρτα ανεργιας
2) εχω 70% αναπηρια (τετραπληγια)
3) προσωπικο εισοδημα εχω απο ενα νοικι 260 το μηνα

δικαιουμαι κατι??? γιατι στη σελιδα γραφει για 35% αναπηρια μονο
επισης μετραει και το εισοδημα του συζυγου γιατι ειδα λεει οικογενειακο εισοδημα

και μεχρι ποσο πρεπει να ειναι το οικογενειακο για να δικαιουμαι???
ας μου πει καποια εχω και προβλημα ορασης και η ρημαδα η σελιδα εκεινη δε μεγαλωνει με τιποτα στραβωθηκα τελειως....

katrin
18-06-11, 11:11
αν καποια ξερει ας μου πει αλλιως τα παραταω κανουν πουλακια τα ματια μου απ το διαβασμα...

1) ειμαι ανεργη χωρις καρτα ανεργιας
2) εχω 70% αναπηρια (τετραπληγια)
3) προσωπικο εισοδημα εχω απο ενα νοικι 260 το μηνα

δικαιουμαι κατι??? γιατι στη σελιδα γραφει για 35% αναπηρια μονο
επισης μετραει και το εισοδημα του συζυγου γιατι ειδα λεει οικογενειακο εισοδημα

και μεχρι ποσο πρεπει να ειναι το οικογενειακο για να δικαιουμαι???
ας μου πει καποια εχω και προβλημα ορασης και η ρημαδα η σελιδα εκεινη δε μεγαλωνει με τιποτα στραβωθηκα τελειως....

1. άνεργη χωρίς κάρτα ανεργίας δεν σου δίνει μόρια

2. η αναπηρία σου δίνει 35 μόρια (λέει 35% και πάνω, όχι μόνο 35%)

3. μετράει το οικογενειακό εισόδημα, όχι το προσωπικό. Όσο και να έχεις κάνεις αίτηση, απλά το εισόδημα θα σου δώσει τα μόρια που θα προκύψουν από τη σχετική εξίσωση.

margori
18-06-11, 11:11
το οικογενειακο εισοδημα μετραει χωρις οριο. εδω δεν εχει δικαιουμαι και δεν δικαιουμαι. κανεις αιτηση για τον παιδικο που θες και περιμενεις. γιατι μπορει τον παιδικο που θα διαλεξεις εσυ, να μην τον διαλεξουν αλλοι. και να παρεις εσυ τη θεση, εχοντας λιγοτερα μορια απο καποια αλλη, που ομως δεν θα εχει δηλωσει τον ιδιο παιδικο. ειναι σαν τα μηχανογραφικα για τις πανελληνιες.

καρτα ανεργειας γιατι δε βγαζεις? προλαμβαινεις!

v & a
18-06-11, 11:18
καλημερα σε ολες!
λοιπον στελλα ευτυχως ειναι σαββατο κ ειμαι σπιτι οποτε εχω ωρα να σου γραψω.
Τυπικα δικαιουμαστε ολες εκτος απο δημ. υπαλληλους και εργαζομενους οτα να κανουμε τα χαρτια μας.
Δεν υπαρχει οριο εισοδηματος οποτε δε σε νοιαζει. το αν θα σε παρουν εξαρταται απο τα δικαιολογητικα σου. Δηλ. δινεις ολα αυτα που ζητανε, και παιρνεις μορια. Καπου λεει για το πως γινεται η μοριοδοτηση... δεν ξερω αν θα ειναι ο ιδιος τροπος περσι που θα δινονται τα μορια γιαυτο δε ψαχνω τωρα, αμα βγει ο τροπος θα τον δεις σιγουρα εδω που θα μετραμε ολες τα μορια μας.
Συγκεκριμενα, εχει εναν τυπο μαθηματικο που υπολογιζεις τα μορια σου βαση του αν εισαι εργαζομενη, ποσα παιδια εχεις, αν εχεις αναπηρια, ποσο ειναι το οικογ. εισοδημα σου και λοιπα, τα βαζεις οοοολα αυτα μαζι και βγαινει ενας αριθμος που ειναι τα μορια σου. τωρα για το 70% που λες καλυτερα να επαιρνες δευτερα ενα πρωι τηλ. να ρωτουσες στο παραρτημα του εεταα στη θεσ/νικη. Μπορει να υπαρχει κατι που δε ξερουμε!
Προσωπικα πιστευω πως εχεις πολλες ελπιδες( εκτος αν ο αντρας σου ειναι βιομηχανος και βγαζετε 300.000 ευρω ...χεχε αστειακι!) και απλα περιμενε να βγουν και ολα τα χαρτια της αιτηση και οι επεξηγησεις .... ;)Τωρα που μαι εδω πες τι αλλο θες να μαθεις

Βλεπω πως απαντησαν κ αλλες κοπελες γρηγορα γρηγορα κι εγω εγραφα εκθεση!!! ...ναι, γιατι δε βγαζεις καρτα ανεργιας?

LA LATINA
18-06-11, 11:46
ποτε δεν εβγαλα ουτε ειμαι σε θεση να παω ως τον ΟΑΕΔ ουτε να πηγαινω καθε μηνα!!!
εχω τα χαλια μου να τρεχω και στο κεντρο ειναι αδυνατον
εξαλλου δε φανταστηκα να τη χρειαστω πουθενα

LA LATINA
18-06-11, 11:54
ΚΟΡΙΤΣΙΑ μη σας πρηζω αδικα καλυτερα να το ψαξω του χρονου για τον μικρο μου φετος θα πληρωσει ο πεθερος μου και μας εχουν κανει ηδη φοβερη τιμη....και δεν ειναι ο παιδικος μας στη λιστα οποτε θα το δω του χρονου για τον μικρο μου
ευχαριστω παντως ολες για τις απαντησεις γιατι ειλικρινα εβγαλα τα ματια μου μ αυτες τις αιτησεις

fouskitsa
18-06-11, 11:56
με πηρε τηλ η ιδιοκτητρια του παιδικου(ιδιωτικου)που ειχα κανει την αιτηση εχθες και πηγε ο αντρας ου και του εδωσε κατι χαρτια που βραφει τι ακριβως θελει απο μενα.εμενα ομως κοριτσια μου ειπε να τα παω εκει τα χαρτια να τα στειλει αυτη!απο ο,τι καταλαβα συγκεντρωνει μονο τον αριθμο αιτησεων που μπορει να παρει μεσω προγραμματος ουτως ωστε να γινουν δεχτα ολα τα παιδακια που εχουν κανει αιτηση οι μαμαδες!σε εμας ο βρεφονηπιακος εχει 48 θεσεις και ο παιδικος 66!ελπιζω να γινουν ετσι οπως μου τα λεει αυτη και μια κοπελα που πηγαινει εκει το παιδακι της

katrin
18-06-11, 12:24
με πηρε τηλ η ιδιοκτητρια του παιδικου(ιδιωτικου)που ειχα κανει την αιτηση εχθες και πηγε ο αντρας ου και του εδωσε κατι χαρτια που βραφει τι ακριβως θελει απο μενα.εμενα ομως κοριτσια μου ειπε να τα παω εκει τα χαρτια να τα στειλει αυτη!απο ο,τι καταλαβα συγκεντρωνει μονο τον αριθμο αιτησεων που μπορει να παρει μεσω προγραμματος ουτως ωστε να γινουν δεχτα ολα τα παιδακια που εχουν κανει αιτηση οι μαμαδες!σε εμας ο βρεφονηπιακος εχει 48 θεσεις και ο παιδικος 66!ελπιζω να γινουν ετσι οπως μου τα λεει αυτη και μια κοπελα που πηγαινει εκει το παιδακι της

Δεν μου φαίνεται και πολύ ασφαλές αυτό που σου λέει!
Μπορεί να κάνουν αίτηση και μαμάδες χωρίς να πάνε πρώτα σ'αυτήν, οπότε δεν έχει νόημα αυτό που νομίζεις ότι κάνει.
Πιστεύω καλύτερα να κάνεις τα χαρτιά σου κανονικά, εκεί που λέει ο νόμος (για να είσαι και σίγουρη για την ημερομηνία κατάθεσης...)

miachris13
18-06-11, 13:05
Καλησπέρα κορίτσια επειδή δεν ηξερα πότε θα βγει το πρόγραμμα πήγα στον δημοτικό βρεφ/κο σταθμό του δήμου και έκανα αίτηση τώρα είδα ότι συμμετέχει στο πρόγραμμα μπορώ να ξανακάνω αίτηση?

dimitrab.
18-06-11, 14:42
ποτε δεν εβγαλα ουτε ειμαι σε θεση να παω ως τον ΟΑΕΔ ουτε να πηγαινω καθε μηνα!!!
εχω τα χαλια μου να τρεχω και στο κεντρο ειναι αδυνατον
εξαλλου δε φανταστηκα να τη χρειαστω πουθενα

Δεν χρειαζεται να πηγαινεις καθε μηνα ευτυχως το κανανε τριμηνο. Ειναι κριμα να μην βγαλεις ειναι τοσο απλο και γρηγορο... γιατι να μην κρατησετε τα λεφτα του παιδικου για καποια αλλη αναγκη?

v & a
18-06-11, 15:49
Καλησπέρα κορίτσια επειδή δεν ηξερα πότε θα βγει το πρόγραμμα πήγα στον δημοτικό βρεφ/κο σταθμό του δήμου και έκανα αίτηση τώρα είδα ότι συμμετέχει στο πρόγραμμα μπορώ να ξανακάνω αίτηση?

ναι μπορεις και αν σε παρουν θα γλυτωνεις τα τροφεια, δε θα πληρωνεις τιποτα.

miachris13
18-06-11, 15:59
ευχαριστώ πολύ θα καθισω να μελετήσω τι χρειάζεται και αν έχω καμιά απορία θα ρωτήσω ξανά

Γατουλα
18-06-11, 16:22
το θεματακι οτι στην ανακοινωση εχουν τα 2,5-6 στη κατηγορια Α2 ενω στην αιτηση εχουμε κατηγορια Α3 και Β2 το εχει ρωτησει καμια να δουμε αν μας απασχολει?

culte
18-06-11, 16:25
ναι ρε παιδια που να ρωτησουμε? τα παιδακια 2.5 εως 5 στους σταθμους γραφουν Α2 κατηγορια ενω στην αιτηση δεν υπάρχει Α2 κατηγορια!!!!

v & a
18-06-11, 16:34
Μπορεί να κάνουν αίτηση και μαμάδες χωρίς να πάνε πρώτα σ'αυτήν, οπότε δεν έχει νόημα αυτό που νομίζεις ότι κάνει.

νομιζω καποια χρονια στην αρχη τα κανανε στους σταθμους, αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη. ισως να χει μεινει στα...παλια! η μπορει απλα να θελει να ξερει αν θα δηλωσετε η οχι για να δει ποσοι μαζευονται για να δει και αν θα παρει και παιδακια εκτος προγραμματος . ουτε εγω πιστευω πως εχει νοημα αυτο που κανει, και εκτος αυτου γιατι να εμπιστευτεις εναν τριτο ουσιαστικα μεσολαβητη, παρα τον ιδιο σου τον εαυτο, οτι τα εχει κανει ολα σωστα δε ξεχασε ενα χαρτι κ βγεις εκτος και λοιπα και λοιπα. Ολες μας πρεπει νατο κανουμε για τον εαυτο μας, εγω ουτε το συζυγο δεν αφηνω να μου μαζευει χαρτια για τετοιες δουλειες, γιατι περσι προσπαθουσε να με πεισει πως το τελευταιο εκκαθαριστικο που ειχαμε στα χερια μας ηταν του 2008,και πως αυτο επρεπε να δωσω... και μετα ως δια μαγειας βρηκε το σωστο!κι ετρεχα εγω στα κεπ να τους προλαβω μη στειλουνε το λαθος να μου αλλαξουν με το σωστο!!!! θριλερ, γιαυτο σου λεω καλυτερα εσυ παρα οποιοσδηποτε αλλος!:oops:

v & a
18-06-11, 16:46
μαλλον θα χουν κανει λαθος με τις κατηγοριες και λογικα θα πρεπει να βγει νεα αιτηση που να μη λεει επανω διαβουλευση...ισως δευτερα που ανοιγουν οι αιτησεις.

παντως οταν παμε στα κεπ θα μπορεσουμε να το διευκρινησουμε αν δε καταφερουμε να βγαλουμε ακρη πιο πριν.

LA LATINA
18-06-11, 20:04
δεν τον πληρωνω εγω και αυτοι που τον πληρωνουν θελουν να παει σε συγκεκριμενο που δεν ειναι στο προγραμμα

v & a
18-06-11, 20:56
stella αν επιμενουν καντους το χατηρι, απλα ενημερωσε τους πως υπαρχει το προγραμμα αν δεν το εχεις κανει, μην ακουσουν τιποτα και πουν πως δε τους το πες, απλα τυπικα. Κι εμενα αν επεμεναν εννοειται πως θα το στελνα το παιδι ανμου το πληρωναν και δε θα μπαινα στη διαδικασια μαζευε χαρτια και ολη την αγωνια ως το τελος!:D

fistikaki
18-06-11, 22:18
ok....

χαρας το κουραγιο μου...

ξεκιναω να διαβαζω το θρεντ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.... για να μη ρωταω τα ιδια και τα ιδια...

βαλτε μου διαγωνισμα σε μια ωρα....

Γατουλα
18-06-11, 22:22
5 σελιδες πισω και προχωρα μπροστα θα μπεις στο νοημα
καπου εγραψε το καλαμαρι τα απαντα συντομευμενα

margori
18-06-11, 22:38

στον δικο μας δημοτικο παιδικο δωσανε ολες τις θεσεις στο προγραμμα. οποτε οσοι καναν αιτηση κατευθειαν στον παιδικο ειναι σαν να μην εχουν κανει! γι' αυτο νομιζω επιβαλλεται να κανεις τα χαρτια σου στο προγραμμα, μη βρεθεις προ εκπληξεως!

Γατουλα
18-06-11, 22:42
σε δημοτικο σταθμο τι εχει προτεραιοτητα? η μοριοδοτηση του Δημου η του ΕΣΠΑ?

margori
18-06-11, 23:16
αλλο πραγμα το ενα, αλλο το αλλο. οι θεσεις που δινει ο σταθμος στο προγραμμα, δεν εχουν σχεση με τις υπολοιπες. μπορει να κανεις τα χαρτια σου με το προγραμμα και να μη σε παρουν. αν τα εχεις κανει και στο σταθμο, εκτος προγραμματος, μπορει να σε παρουν απο εκει. ειναι σαν να κανεις διπλη αιτηση για το ιδιο πραγμα, και με οποιο τροπο σε παρουν. γιατι ο σταθμος δεν ξερει αν εσυ εκανες τα χαρτια σου για το προγραμμα, ουτε το προγραμμα ξερει αν εκανες τα χαρτια σου στον παιδικο του δημου! δυο ανεξαρτητα πραγματα.

LA LATINA
18-06-11, 23:46
δεν ειναι τοσο τα λεφτα, αν ηταν και ο δικος μας παιδικος στη λιστα θα τα παλευα αλλα δεν ειναι και θελουν ντε και καλα αυτο τον παιδικο γιατι εχουν μεσα κολλητη δασκαλα οποτε ας τα πληρωσουν...τι να πω....τους το ειπα αλλα......μπαινακης βγαινακης!!!

DimitraG
19-06-11, 01:04
:?:Κορίτσια,
να ρωτήσω κατι?
1.Επειδή είμαι και λίγο άσχετη, το τάκτικο επίδομα ανεργίας είναι αυτό που πέρνεις όταν σε απολύσουν? ή είναι κάποιο επίδομα που πέρνουν οι μακροχρόνια άνεργοι?
Εγώ έχω πάρει επίδομα ανεργίας το 2009 εως 31/01/10(λόγω απόλυσης). Όταν μου έδωσαν την τελευταία δόση την εγκριτική απόφαση την κράτησαν αυτοί εκεί. Πήρα τηλ για να ζητήσω ένα αντίγραφο και μου είπαν ότι όντως την εγκριτική απόφαση την κρατάνε αυτοί και ότι τώρα μπορούν να μου δώσουν μια βεβαίωση ότι έχω πάρει επίδομα ανεργίας για το διάστημα αυτό.
2.Αν όπως λέει στην πρόσκληση, οι άνεργες δίνουμε δικαιολογητικά για 21 και 22 ή 23 και εγώ δώσω για 23 ότι έχω πάρει μέσα στα τελευταία 2 χρόνια επίδομα και δεν στήλω και δέλτιο ανεργίας(21) πως θα ξέρουν αυτοί ότι συνεχίζω να είμαι άνεργη?

Ξέρει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει? ευχαριστώ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ70
19-06-11, 01:19
Καλημέρα τέτοια ώρα που σας γράφω , σας διαβάζω μέρες τώρα σχετικά με το πρόγραμμα και βλέπω πως δεν έχετε καθίσει να το διαβάσετε και μπαίνετε όλο σε νέα ερωτήματα συνεχεία και συνεχεία
1 ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΝΕΤΕ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΚΕΠ Η ΣΤΗΝ ΕΕΤΑΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ ούτε η διευθύντρια του Χ δημοτικού ή του Ψ ιδιωτικού και ΜΕΤΑ Τής 23 ΙΟΥΝΙΟΥ
2 Κάντε αίτηση μόνο όσες έχετε αποφασίσει ότι θα πάτε το παιδί σας σε έναν από τον παιδικό που έχετε επιλέξει γιατί αν το μετανιώσετε απλά παίρνετε την θέση από κάποια άλλη μητέρα που δεν έχει μπει.
3 Σας δίνει την λίστα στο πως βγαίνουν τα μόρια καθίστε με χαρτί και μολυβί και βγάλτε ένα σωστό νούμερο πενήντα μόρια και επάνω θα έχουν πιθανότητα φέτος να μπουν οι μητέρες πολλές μητέρες >λίγες θέσεις πέρσι μπήκαν και με 5 μόρια οπότε παιδικούς με 5>20 θέσεις είναι σαν το λόττο .
4 Επιλέξτε παιδικούς που θα είναι κερδισμένα τα παιδιά σας όχι απλά γιατί είναι διπλά ο δημοτικός ή ο μικρός παιδικός της γειτονιάς οι ποιο πολλοί δημοτικοί δεν έχουν παροχές δεν μιλάω μονό για μετακίνηση έχουν κολύμβηση θέατρο εξτρα επισκέψεις σε μουσεία θέατρα κτλ
Βγείτε κερδισμένοι όλοι σας από το πρόγραμμα όχι απλά να γλυτώσατε από 100-1000 ευρώ όλων τον χρόνο , ας βγουν τα παιδιά μας διπλά κερδισμένα .
5 α ) μην πιστεύετε κανέναν ότι αν κάνατε αίτηση μέσο εεταα και δεν περάσετε χάνετε την θέσει που κάνατε εγγραφή
β) μην πιστεύετε και κανέναν που θα σας πει ότι θα κανονίσει να μπείτε κάπου δεν επιλεγούν οι σταθμοί τις μητέρες ο υπολογιστής το κάνει κάντε έλεγχο την λίστα με τα ονόματα όταν ανακοινωθούν θα γραφούν και θα μόρια δίπλα σε περίπτωση που είστε εκτός .
γ) όταν μπείτε στον παιδικό μέσο εεταα δεν δίνετε ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ κάντε καταγγελία στην εεταα δεν πληρώνετε τίποτε ούτε το γνωστό κόλπο για εγγραφή ή για εγγυησει ότι θα πάτε όλων των χρόνο .

6 Κάντε την αίτηση μαζί με φίλη σας για να αποφύγετε τα λάθη .
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ .

pocoyo
19-06-11, 08:28
:?:Κορίτσια,
να ρωτήσω κατι?
1.Επειδή είμαι και λίγο άσχετη, το τάκτικο επίδομα ανεργίας είναι αυτό που πέρνεις όταν σε απολύσουν? ή είναι κάποιο επίδομα που πέρνουν οι μακροχρόνια άνεργοι?
Εγώ έχω πάρει επίδομα ανεργίας το 2009 εως 31/01/10(λόγω απόλυσης). Όταν μου έδωσαν την τελευταία δόση την εγκριτική απόφαση την κράτησαν αυτοί εκεί. Πήρα τηλ για να ζητήσω ένα αντίγραφο και μου είπαν ότι όντως την εγκριτική απόφαση την κρατάνε αυτοί και ότι τώρα μπορούν να μου δώσουν μια βεβαίωση ότι έχω πάρει επίδομα ανεργίας για το διάστημα αυτό.
2.Αν όπως λέει στην πρόσκληση, οι άνεργες δίνουμε δικαιολογητικά για 21 και 22 ή 23 και εγώ δώσω για 23 ότι έχω πάρει μέσα στα τελευταία 2 χρόνια επίδομα και δεν στήλω και δέλτιο ανεργίας(21) πως θα ξέρουν αυτοί ότι συνεχίζω να είμαι άνεργη?

Ξέρει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει? ευχαριστώ
αυτο ακριβως.....εγω ειχα ανεργια περσι το καλοκαιρι (εχω την εγκριτικη αποφαση), επιασα δουλεια το χειμωνα, τωρα ειμαι παλι ανεργη αλλα πολυ προσφατα μεχρι να βγει η φετινη εγκριτικη αποφαση θα εχει ληξει η περιοδος των αιτησεων......για αυτο αναρωτιομουν πριν 2-3 σελιδες να τα στειλω ολα τα χαρτια της ανεργιας η οχι δηλ. 21,22 και 23
και πριν απαντησετε οτι το λεει ξεκαθαρα 21 και 22 η μονο 23 αυτο το ξερουμε αλλα δεν ειναι ξεκαθαρο....αν ξερει ισως η κοπελα που δουλευει εκει να μας πει ευχαριστουμε πολυ
εχει και διαφορα στα μορια το συγκεκριμενο ερωτημα κριμα να χασουμε 10 μορια αν τα δικαιουμαστε

mama-chris
19-06-11, 13:38
[QUOTE=stella7778;2061590]

παρεπιμπτοντως ..καθε φορα που βλεπω την υπογραφη σου χαμογελαω με γλυκα και αγαπη...ειναι πολυ ομορφο αυτο που λες..και ετσι ειναι!!

ειναι και το ντεκρολι αλλα εχει λιγεσ θεσεισ.

LA LATINA
19-06-11, 13:47
2 ερωτησεις

1) υπαρχει καπου να δουμε πως βγαινουν τα μορια???

2) ειναι και για βρεφονηπιακους???

LA LATINA
19-06-11, 13:58
διαβαζοντας βρηκα αυτο

ισχυει?????????????/

Εχουμε τον παρακάτω τύπο:
{(Α/Ε)Χ100}/12

όπου Α 24.000 € προσαυξανόμενο 1.000 € για ένα τέκνο.
όπου Ε δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα

άρα

25.000/2.900= 8,62Χ100=862/12= 71,83 + 35 μόρια (σύμβαση εργασίας)= 106,83 συνολικά

ΔΕΣΙ
19-06-11, 14:09
http://www.eetaa.gr//enarmonisi/paidikoi_stathmoi/2011-06-17_oristika-domon/epil_81.pdf
(ο πινακας με τους σταθμους)

http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi/paidikoi_diavoulefsi_14062011_short.html
(ανοιγεις σχεδιο προσκλησης εκδηλωσης ενδιαφεροντος, ειναι στην κατω μερια.εκει τα γραφει ολα)

xuito
19-06-11, 14:20
διαβαζοντας βρηκα αυτο

ισχυει?????????????/

Εχουμε τον παρακάτω τύπο:
{(Α/Ε)Χ100}/12

όπου Α 24.000 € προσαυξανόμενο 1.000 € για ένα τέκνο.
όπου Ε δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα

άρα

25.000/2.900= 8,62Χ100=862/12= 71,83 + 35 μόρια (σύμβαση εργασίας)= 106,83 συνολικά

Αυτό που υπολόγισες είναι για οικογένεια με 1 παιδί, ετήσιο οικογενειακό εισόδημα 2.900 € και εργαζόμενη μαμά.

LA LATINA
19-06-11, 17:53
Αυτό που υπολόγισες είναι για οικογένεια με 1 παιδί, ετήσιο οικογενειακό εισόδημα 2.900 € και εργαζόμενη μαμά.

ax ετοιμο το βρηκα δεν ειναι δικο μου
απλα προσπαθω να καταλαβω!

silvia twins
19-06-11, 18:03
Aν το παιδί τον Σεπτεμβριο είναι 28 μηνών τότε δεν μπορώ να δηλώσω καθόλου απο την λίστα Α2 παρα μόνον απο τη λίστα Α1?

LA LATINA
19-06-11, 18:12
ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΟΡΙΩΝ
1. Ετήσιο δηλωθέν εισόδημα [(Α/Ε) Χ 100] / 12
2. Κατάσταση απασχόλησης, εργασιακή σχέση και είδος απασχόλησης Εργαζόμενες (μισθωτές, αυτοαπασχολούμενες) πλήρους απασχόλησης – αορίστου χρόνου 35
Εργαζόμενες με συμβάσεις μερικής απασχόλησης 45
Εργαζόμενες με συμβάσεις ορισμένου χρόνου 40
3. Ανεργία από ΟΑΕΔ
Άνεργες με δελτίο ανεργίας 10
Άνεργες που λαμβάνουν τακτικό επίδομα από ΟΑΕΔ 20
4. Οικογενειακή κατάσταση
Άγαμες μητέρες 30
Χήρες 35
Διαζευγμένες μητέρες ή σε διάσταση 25
Τρίτεκνες-Πολύτεκνες 20
Με σύζυγο μακροχρόνια άνεργο 10
Μητέρες με αναπηρία 35% και άνω 35
Μητέρες με παιδιά ΑμεΑ με αναπηρία 35% και άνω 30
Με σύζυγο ΑμεΑ με αναπηρία 50% και άνω 15
5. Συμμετοχή σε Προγράμματα
Συμμετέχουσες σε Ν.Θ.Ε. 40
Συμμετέχουσες σε Ν.Ε.Ε. 35
Συμμετέχουσες σε Σ.Ε.Κ. και STAGE 0

LA LATINA
19-06-11, 18:13
Aν το παιδί τον Σεπτεμβριο είναι 28 μηνών τότε δεν μπορώ να δηλώσω καθόλου απο την λίστα Α2 παρα μόνον απο τη λίστα Α1?

αλλο κι αυτο
και εγω για τον μικρο μου ρωταω ειναι 2 χρονω τι Α1 και Α2 λες???

v & a
19-06-11, 18:30
3 Σας δίνει την λίστα στο πως βγαίνουν τα μόρια καθίστε με χαρτί και μολυβί και βγάλτε ένα σωστό νούμερο πενήντα μόρια και επάνω θα έχουν πιθανότητα φέτος να μπουν οι μητέρες πολλές μητέρες >λίγες θέσεις πέρσι μπήκαν και με 5 μόρια οπότε παιδικούς με 5>20 θέσεις είναι σαν το λόττο .

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ70
Θα ηθελα μια διευκρινηση για αυτο γιατι πραγματικα δε καταλαβαινω τι εννοεις. εννπεις 5-20 μορια η 5-20 θεσεις? Βασικα εργαζεσαι στο εεταα και αν ναι, τι γινεται με τη διαβουλευση που μαλλον εχει καποιο λαθος στις κατηγοριες? θα βγει νεα αιτηση τη δευτερα να κατεβασουμε?
Στο ερωτημα μου τωρα
Εγω περσι ημουν 1η επιλαχουσα στο σταθμο 1ης προτιμησης μου ( τελικα μπηκαμε στο σταθμο αλλα αυτο δεν εχει σχεση με την ερωτηση μου).
Φετος βλεπω πως οι θεσεις ειναι σχεδον 2πλασιες απο περσι στη κατηγορια ανω των 2μισι. και περσι ειχα περιπου 34 μορια και ο τελευταιος που χε μπει πριν απο μενα ειχε 1-2 μορια παραπανω δηλαδη τιποτα. με 100-200 ευρω παραπανω εισοδημα φετος δεν εχω μεγαλη διαφορα απο περσι...]
Τα 50 μορια και πανω που λες πως θα μπουν σιγουρα πως το βγαζεις σα συμπερασμα?
ευχαριστω.

LA LATINA
19-06-11, 18:36
παιδια please οποιος εχει χρονο ας γραψει καθαρα τα δικαιολογητικα

εγω πιο πανω εδωσα τη μοριοδοτηση

και καποιος ας γραψει καθαρα τις ημερομηνιες καταθεσης

εχω προβλημα πραγματικα τα μεταφερω στο word για να ταμεγαλωσω και πανε οπου να ναι

εγω με 48,1 μορια να κανω κινηση η ματαιοπονω???

fouskitsa
19-06-11, 18:43
αν ειναι η εξισωση αυτη τοτε κοριτσια δεν μπαινει ο γιος μου με τιποτα.ηθελα να ξερα πως γινεται να εεχει μπει περσυ παιδι που η μητερα ειχε πολυ λιγοτερα μορια απο εμενα??τι να πω.απελπιστηκα τωρα

ravT
19-06-11, 18:44
Στέλλα, τα χουμε γράψει 1000 φορές... Δηλαδή εντάξει είπαμε αλληλοβοήθεια αλλά...

Είπαμε 20/6 (ΑΥΡΙΟ) ξεκινάνε οι αιτήσεις στα γραφεία της ΕΕΤΑΑ
Από 23/6 στα ΚΕΠ
Λήξη 11/7

Επικυρωμένο αντίγραφο ταυτότητας
Επικυρωμένο αντίγραφο εκκαθαριστικού σημειώματος 2010 (για εισοδήματα 2009)
Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης

Aυτά είναι για όλες
Μετα είναι τα εργασιακά και οι ειδικές κατηγορίες

2.4 Δικαιολογητικά συμμετοχής
Όλες οι ενδιαφερόμενες, μαζί με την «Αίτηση συμμετοχής – Δήλωσή» τους, θα υποβάλλουν, πρωτότυπα ή σε αντίγραφα επικυρωμένα, τα εξής δικαιολογητικά:
α) Αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου.
Εάν η ενδιαφερόμενη είναι αλλοδαπή από τρίτες χώρες, απαιτείται και Άδεια Διαμονής σε ισχύ.
β) Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, και
σε περίπτωση που η ενδιαφερόμενη είναι διαζευγμένη, απαιτείται και αντίγραφο διαζευκτηρίου, εάν αυτό δεν αναφέρεται στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης,
σε περίπτωση που η ενδιαφερόμενη τελεί σε διάσταση, απαιτείται και αίτηση διαζυγίου ή οποιοδήποτε αποδεικτικό έγγραφο της διάστασης, (π.χ. φορολογική δήλωση)
σε περίπτωση που η ενδιαφερόμενη είναι ανάδοχη μητέρα, απαιτείται και αντίγραφο δικαστικής απόφασης ή οποιοδήποτε αποδεικτικό έγγραφο της Επιτροπείας ανηλίκου τέκνου
σε περίπτωση που η ενδιαφερόμενη είναι χήρα, απαιτείται και ληξιαρχική πράξη θανάτου του συζύγου, εάν αυτό δεν αναφέρεται στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης,
γ) Εκτύπωση εκκαθαριστικού σημειώματος ή αντίγραφο αυτού, για το οικονομικό έτος 2010 (δηλαδή για εισοδήματα που αποκτήθηκαν από 1/1/2009 έως 31/12/2009). Προσοχή: εκκαθαριστικό σημείωμα οποιουδήποτε άλλου έτους δεν είναι αποδεκτό και συνιστά λόγω απόρριψης.

2.4.1 Δικαιολογητικά απασχόλησης
Εάν η ενδιαφερόμενη είναι μισθωτή, απαιτείται
Βεβαίωση εργοδότη, από την οποία να προκύπτει η συνέχιση της απασχόλησης, καθώς και το είδος απασχόλησης (πλήρης ή μερική απασχόληση, αορίστου ή ορισμένου χρόνου) στη θέση εξαρτημένης εργασίας που η ενδιαφερόμενη κατέχει, μέχρι την καταληκτική ημερομηνία υποβολής Αιτήσεων συμμετοχής της παρούσας Πρόσκλησης, και
αντίγραφο μηχανογραφημένων ενσήμων του δευτέρου ή τουλάχιστον του πρώτου τριμήνου του 2010 ή σχετική βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα ή αντίγραφο της αναγγελίας πρόσληψής της ή αντίγραφο σύμβασης με τον εργοδότη.

Εάν η ενδιαφερόμενη είναι αυτοαπασχολούμενη εκτός πρωτογενή τομέα, απαιτείται
Αντίγραφο της Δήλωσης Ενάρξεως Επιτηδεύματος στην Δ.Ο.Υ. ή βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα ότι έχουν καταβληθεί εισφορές, και
Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 περί μη διακοπής της άσκησης του επιτηδεύματος.

Εάν η ενδιαφερόμενη είναι αυτοαπασχολούμενη στον πρωτογενή τομέα, απαιτείται
Βεβαίωση ασφαλίσεως από τον Ο.Γ.Α., ή Βεβαίωση από τον Ο.Γ.Α ότι έχουν καταβληθεί οι ασφαλιστικές εισφορές .

2.4.2 Δικαιολογητικά συμμετοχής σε Ενεργητικές Πολιτικές Απασχόλησης (Ε.Π.Α.) και συγκεκριμένα
Εάν η ενδιαφερόμενη συμμετέχει σε πρόγραμμα STAGE του Ο.Α.Ε.Δ , απαιτείται
αντίγραφο του Ιδιωτικού Συμφωνητικού Συνεργασίας μεταξύ Ο.Α.Ε.Δ., Φορέα Υλοποίησης και ασκούμενης, και
Υπεύθυνη δήλωση για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, κατά την ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής».
Εάν η ενδιαφερόμενη συμμετέχει σε πρόγραμμα Ν.Θ.Ε. του Ο.Α.Ε.Δ , απαιτείται
αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης υπαγωγής και
Υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, κατά την ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής», στην οποία θα γίνεται αναφορά στον αρ. πρωτ. της έγκρισης του Ο.Α.Ε.Δ.
Εάν η ενδιαφερόμενη συμμετέχει σε πρόγραμμα Ν.Ε.Ε. του Ο.Α.Ε.Δ, απαιτείται
αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης υπαγωγής, και
Υπεύθυνη δήλωση για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, κατά την ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής».

Εάν η ενδιαφερόμενη συμμετέχει σε πρόγραμμα Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης, απαιτείται βεβαίωση από πιστοποιημένο Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΚΕΚ) για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, κατά την ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής».

2.4.3 Δικαιολογητικά Ανεργίας
Εάν η ενδιαφερόμενη είναι άνεργη, απαιτείται:
αντίγραφο Δελτίου Ανεργίας σε ισχύ, έως την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας, και
αντίγραφο Βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ. ή Υπεύθυνη Δήλωση ότι θα προσκομισθεί βεβαίωση εξατομικευμένης έως 31/12/2011.
Εάν η ενδιαφερόμενη λαμβάνει ή έχει λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ, και παραμένουν άνεργες, απαιτείται αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του Ο.Α.Ε.Δ.
Εάν ο σύζυγος είναι μακροχρόνια άνεργος, απαιτείται βεβαίωση από τον Ο.Α.Ε.Δ. ότι είναι άνεργος κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης.

2.4.4 Δικαιολογητικά αναπηρίας
Εάν η ενδιαφερόμενη μητέρα ανήκει στην ομάδα των ΑμεΑ ή/και ένα από τα τέκνα της ή/και ο σύζυγος,
με ποσοστό αναπηρίας 35% και άνω για τη μητέρα ή/και για ένα από τα τέκνα της, απαιτείται Βεβαίωση Υγειονομικής Επιτροπής
με ποσοστό αναπηρίας 50% και άνω για το σύζυγό της,
απαιτείται Βεβαίωση Υγειονομικής Επιτροπής ή Βεβαίωση από Δημόσιο Νοσοκομείο.

Επίσης εγώ συγκεντρώνω ελάχιστα μόρια αλλά παρόλα αυτά θα κάνω κανονικά αίτηση.
Ποτέ δεν ξέρεις...

LA LATINA
19-06-11, 18:56
βρε μη θυμωνεις δε βλεπω η ερμη
την οθονη μου την εχω τοσο μεγενθυμενη που απ το google
φαινεται μονο το go.....

καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΥΓ δυο παιδια υπαρχει περιπτωση???
κι ενα τηλεφωνο να ρωτησω που να παρω
70% ανηπηρια καποιες ειπαν να ρωτησω ειδικα
(γιατι δεν προβλεπεται πουθενα η ηλιθια κατασταση μου)

v & a
19-06-11, 19:07
κοριτσια συγνωμη για τη χαζη ερωτηση αλλα εγω σαυτα ειμαι τελειως ουφο.
Εχω μπροστα μου το εκκαθαριστικο μου απο το site gsis, που στο καλο βρισκουμε το συνολικο δλωθεν εισοδημα μας
βλεπω λεει ΣΥΝΟΛ. ΔΗΛΩΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ και μετα του συζυγου και το δικο μου. Λογικα αυτα τα 2 τα προσθετω ε?
μετα ομως μπερδευομαι γιατι παρακατω λεει ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟ,ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ, κλπ, Εσεις τα μορια σας βαση ποιου ποσου τα βγαζετε? γιατι στον δημοσιο παιδικο που μου κανανε τον υπολογισμο μου βγαλανε περιπου 1000 ευρω λιγοτερα, απο οσα βγαινουν αν προσθεσω τα 2 ποσα που λεει στο ΣΥΝΟΛ. ΔΗΛΩΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ,,,

μηπως αφαιρουμε κατι?
Και παλι σορυ αλλα ειμαι ασχετη με οποιοδηποτε μαθηματικο υπολογισμο, και ο συζυγος κοιμαται ελεγα τωρα που σας βρηκα πολλες να ρωτησω εδω.

dimitrab.
19-06-11, 19:49
βρε μη θυμωνεις δε βλεπω η ερμη
την οθονη μου την εχω τοσο μεγενθυμενη που απ το google
φαινεται μονο το go.....

καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΥΓ δυο παιδια υπαρχει περιπτωση???
κι ενα τηλεφωνο να ρωτησω που να παρω
70% ανηπηρια καποιες ειπαν να ρωτησω ειδικα
(γιατι δεν προβλεπεται πουθενα η ηλιθια κατασταση μου)

Στελλα εννοειται οτι μπορεις για 2 παιδια.
Εχω εκτυπωση της προσκλησης, μηπως σε βολευει να σου τη δωσω να τη διαβασεις?Βλεπω μενεις Θεσσαλονικη.

v & a
19-06-11, 21:29
μηπως αφαιρουμε κατι?
Και παλι σορυ αλλα ειμαι ασχετη με οποιοδηποτε μαθηματικο υπολογισμο, και ο συζυγος κοιμαται ελεγα τωρα που σας βρηκα πολλες να ρωτησω εδω.
το ρωταω βασικα γιατι αναρωτιομασταν με το συζυγο αν ειναι το δηλωθεν ή μετραμε το ποσο μετα τα εξοδα (αυτα που εκπιπτουν ξερω γω...)...???
παντως αν ειναι το δηλωθεν που λεει πανω πανω μαλλον τσαμπα θα τα κανω κ εγω τα χαρτια και πρεπει να ρχισω να ψαχνω πορους χρηματοδοτησης απο γιαγιαδοποαππουδες για φετος!!!!

ravT
19-06-11, 21:37
Τα προσθέτεις βρε Βίκυ. Αφού λέει συνολικό οικογενειακό εισόδημα...

Πάντως πολύ λάθος το να ζητάνε περυσινό εκκαθαριστικό... Το 2009 πολλά ήταν διαφορετικά...

v & a
19-06-11, 21:51
ναι τα προσθετω το ξερω αλλα πιο κατω εχει κατι ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟ και τετοια. αυτο λεω αφαιρουμε κατι η βαζουμε το πανω πανω, η τα ποσα εκει που λεει φορολογητεο εισοδημα ?( βαζω κ εικονα η ασχετη) ...

http://oi56.tinypic.com/1z17edz.jpg

περσι τα μορια μου τα βγαλε μια κοπελα απο δω και βγηκαν 15 παραπανω απο αυτα που μου βγαλαν αυτοι στον εεταα οποτε ειναι μεγαλη η διαφορα... και φετος που εχω πχ 100 ευρω παραπανω παλι δε συμπιπτουν με τα "πραγματικα" περσινα. ειχα ας πουμε τελικα 35 μορια και τωρα αν το κανω σωστα βγαζω 21, που ειναι μεγαλη διαφορα για να ειναι σωστο. Και εκτος απο τα 100 ευρω αυτα δεν αλλαζει τιποτα στα εργασιακα μου η σε κατι αλλο. Γιαυτο λεω πως κανω κατι λαθος!!!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ70
19-06-11, 22:49
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ70
Θα ηθελα μια διευκρινηση για αυτο γιατι πραγματικα δε καταλαβαινω τι εννοεις. εννπεις 5-20 μορια η 5-20 θεσεις? Βασικα εργαζεσαι στο εεταα και αν ναι, τι γινεται με τη διαβουλευση που μαλλον εχει καποιο λαθος στις κατηγοριες? θα βγει νεα αιτηση τη δευτερα να κατεβασουμε?
Στο ερωτημα μου τωρα
Εγω περσι ημουν 1η επιλαχουσα στο σταθμο 1ης προτιμησης μου ( τελικα μπηκαμε στο σταθμο αλλα αυτο δεν εχει σχεση με την ερωτηση μου).
Φετος βλεπω πως οι θεσεις ειναι σχεδον 2πλασιες απο περσι στη κατηγορια ανω των 2μισι. και περσι ειχα περιπου 34 μορια και ο τελευταιος που χε μπει πριν απο μενα ειχε 1-2 μορια παραπανω δηλαδη τιποτα. με 100-200 ευρω παραπανω εισοδημα φετος δεν εχω μεγαλη διαφορα απο περσι...]
Τα 50 μορια και πανω που λες πως θα μπουν σιγουρα πως το βγαζεις σα συμπερασμα?
ευχαριστω.

Για θέσεις μιλάω
ΟΧΙ δεν δουλεύω στην εεταα
άπλα ειναι η τρίτη χρονιά φέτος
οτι μπήκες πέρυσι ήσουν τυχερή γιατί κάποια έφυγε φέτος η μητέρα θα εχει μέσο όρο τα 50-60 μόρια φέτος και του χρόνου θα γίνει πανικός

ioanna_k
19-06-11, 22:57
χωρίς να είμαι σίγουρη 100%, νομίζω πως είναι το άθροισμα δηλωθέντος εισοδήματος και των 2..

λουκουμακιμου
19-06-11, 23:31
κοριτσια συγνωμη για τη χαζη ερωτηση αλλα εγω σαυτα ειμαι τελειως ουφο.
Εχω μπροστα μου το εκκαθαριστικο μου απο το site gsis, που στο καλο βρισκουμε το συνολικο δλωθεν εισοδημα μας
βλεπω λεει ΣΥΝΟΛ. ΔΗΛΩΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ και μετα του συζυγου και το δικο μου. Λογικα αυτα τα 2 τα προσθετω ε?
μετα ομως μπερδευομαι γιατι παρακατω λεει ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟ,ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ, κλπ, Εσεις τα μορια σας βαση ποιου ποσου τα βγαζετε? γιατι στον δημοσιο παιδικο που μου κανανε τον υπολογισμο μου βγαλανε περιπου 1000 ευρω λιγοτερα, απο οσα βγαινουν αν προσθεσω τα 2 ποσα που λεει στο ΣΥΝΟΛ. ΔΗΛΩΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ,,,

μηπως αφαιρουμε κατι?

νομιζω οτι ειναι το συνολικο δηλωθεν εισοδημα και των δυο χωρις εξαιρεσεις...

ειδα χτες ρωτουσες σχετικα με τη σιτιση τι γινεται.στο δικο μας παιδικο δεν το αναφερει αλλα και φετος παρειχε,και του χρονου θα παρεχει σιτιση απ οτι μου ειπανε προφορικα.τωρα γιατι δεν το αναφερουνε δε ρωτησα.μαλλον επειδη περυσι στις παροχες γραφανε πολλοι πολλες μπαρουφες φετος τους περιορισανε.
και ειδα οτι πολλοι κοψανε και τη μετακινηση.

παντως περυσι ειχανε μεινει ακαλυπτες θεσεις.φετος ακουστηκε πολυ περισσοτερο το προγραμμα αλλα για ολους εχει ο θεος!

melin
20-06-11, 00:42
καμια προτυπη βεβαιωση εργοδοτη;

v & a
20-06-11, 09:42
Για θέσεις μιλάω
ΟΧΙ δεν δουλεύω στην εεταα
άπλα ειναι η τρίτη χρονιά φέτος
οτι μπήκες πέρυσι ήσουν τυχερή γιατί κάποια έφυγε φέτος η μητέρα θα εχει μέσο όρο τα 50-60 μόρια φέτος και του χρόνου θα γίνει πανικός

καλημερα
Αυτο που λες δεν εχει μεγαλη βαση γιαυτο σε ρωτησα αν δουλευεις εκει ( και ξερεις κατι που εμεις δε ξερουμε).
Μπορει να ισχυει για εναν δυο, τελοσπαντων καποιους νομους οπου γινεται καθε χρονια "σφαγη". αλλα το να διπλασιαστουν τα απαιτουμενα μορια σε ολους τους νομους μου φαινεται τελειως τρελο!
(περσι στο δικο μου μπηκαν ακομα και με 20, φετος δε μπορω να πιστεψω πως θα μπαινουν με 50 και πανω!!!!)
Πρωτα απολα 3πλασιαστηκαν απο περσι οι θεσεις εδω, το δα κ εμεινα!
Ας μην αποθαρρυνομαστε λοιπον ,και προσοχη οσες μαζευουν λιγα μορια τι θα δηλωσουν. ας προτιμησουν δημοτικους σταθμους με πολλες θεσεις, νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη. εγω μαλλον ετσι θα κανω.

melin Κοιτα τις 3-4 σελιδες τις τελευταιες καπου υπαρχει λινκ.

LA LATINA
20-06-11, 10:34
παιδια αυτη τη φορα το παραταω οντως το θεμα γω προσωπικα
ειμαι φοβιτσιαρα ειμαι δειλη ειμαι οτι θελετε

μια χρονια εμεινε και την πληρωνει ο πεθερος μου
του χρονου θα παει νηπια οποτε θα πληρωνει για τον μικρο

ΧΤΕΣ
μου ειπε πολυ εμπιστο ατομο οτι του εχουν πει απο τους παιδικους εδω γυρω οτι επειδη τα λεφτα τους τα παιρνουν στο τελος της χρονιας με τα χιλια ζορια δεν τα πολυθελουν τα παιδακια που ερχονται ετσι
με τροοοοοπο του το ειπε
οτι και καλα δεν ειναι το καλυτερο τους
και ειναι λογιστης δεν του το ειπανε ενα δυο

οποτε αποχαιρετω την ωραια παρεα σας και συγνωμη για οσους κουρασα με τις ερωτησεις μου (rav Υποσχομαι να σε εξυπηρετησω οποτε θελησεις κατι να σου πω κι εγω)
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ........

ravT
20-06-11, 10:45
Στέλλα δεν τους υποχρεώνει κανένας να συμμετέχουν στο πρόγραμμα άρα είναι εντελώς αστείο αυτό που σου είπε ο έμπιστος...

katrin
20-06-11, 10:45
παιδια αυτη τη φορα το παραταω οντως το θεμα γω προσωπικα
ειμαι φοβιτσιαρα ειμαι δειλη ειμαι οτι θελετε

μια χρονια εμεινε και την πληρωνει ο πεθερος μου
του χρονου θα παει νηπια οποτε θα πληρωνει για τον μικρο

ΧΤΕΣ
μου ειπε πολυ εμπιστο ατομο οτι του εχουν πει απο τους παιδικους εδω γυρω οτι επειδη τα λεφτα τους τα παιρνουν στο τελος της χρονιας με τα χιλια ζορια δεν τα πολυθελουν τα παιδακια που ερχονται ετσι
με τροοοοοπο του το ειπε
οτι και καλα δεν ειναι το καλυτερο τους
και ειναι λογιστης δεν του το ειπανε ενα δυο

οποτε αποχαιρετω την ωραια παρεα σας και συγνωμη για οσους κουρασα με τις ερωτησεις μου (rav Υποσχομαι να σε εξυπηρετησω οποτε θελησεις κατι να σου πω κι εγω)
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ........

Εγώ θα σου έλεγα καταρχήν να μην τα παρατήσεις!!! Δεν έχεις να χάσεις τίποτα βρε κοπελιά, εξετάσεις θα δώσεις??? Μια αίτηση είναι, κάντην!

Δεύτερον, αν δεν τα πολυθέλανε οι σταθμοί τα παιδάκια μέσω του προγράμματος, δεν θα δήλωναν φέτος περισσότερες θέσεις από πέρυσι!

(Τρίτο, σε ποια περιοχή είσαι?)

katrin
20-06-11, 10:47
έμαθε καμιά σας πότε θα βγουν στο internet οι αιτήσεις για τις μητέρες?

kikileuteris
20-06-11, 10:49
Όπου ναναι θα βγει.

Το θέμα με Α2 Α3 λένε θα το διορθώσουν.

Μήπως γνωρίζετε σε ποιο υπουργείο υπάγεται η ΕΕΤΑΑ?

ravT
20-06-11, 10:54
Στο εσωτερικών

LA LATINA
20-06-11, 10:56
παιδια εδω που μενουμε πολλες φορες εχουμε προβληματα τετοιου τυπου
λιγο ο νεοπλουτισμος, λιγο το ψωνιο, λιγο που νομιζουνε οτι ολοι ειμαστε πλουσιοι δεν ξερω τι παιζει.....μενω εδω απο το 2001 ....
εχουμε 2 δημοτικους και καμμια 14 ιδιωτικους παιδικους
ειμαστε και 35000 ατομα τωρα εγινε και η συγχωνευση θα ειναι πιο πολλες οι αιτησεις
περυσι ο πιο φθηνος παιδικος ηταν με 260 και ο πιο ακριβος με 380 ευρω
για θεσσαλονικη παντα το 380 ειναι αστρονομικο νομιζω.....
παντως ζωντας εδω 10 χρονια ειμαι σιγουρη πλεον οτι εχουν αλλη αντιμετωπιση τα παιδια που πηγαινουν τζαμπα......και το λεγαμε με τον αντρα μου απο πριν, ποσο τωρα που μας το ειπανε κιολας....

τωρα μην πω που μενω και φαω καμια καρτα οτι κατηγοραω, δειτε καποιο αλλο μηνυμα το γραφω παντα...

ΔΕΣΙ
20-06-11, 11:06
ΑΡΘΡΟ 2
ΕΠΙΛΟΓΗ ΩΦΕΛΟΥΜΕΝΩΝ – ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

2.1 Δικαίωμα συμμετοχής
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν μόνο γυναίκες που είναι μητέρες βρεφών, νηπίων, παιδιών ή /και νηπίων, παιδιών, εφήβων και ατόμων με αναπηρία, που
α) έχουν την ελληνική υπηκοότητα ή την υπηκοότητα κράτους-μέλους της Ε.Ε. ή είναι Ελληνίδες Ομογενείς ή είναι αλλοδαπές από τρίτες χώρες και διαμένουν νόμιμα στην Ελλάδα.
β) επιθυμούν να εγγράψουν τα τέκνα τους στις κάτωθι κατηγορίες Δομών:
 Βρεφικούς, Βρεφονηπιακούς και Παιδικούς Σταθμούς, για βρέφη από 2 μηνών έως 2,5 ετών συμπληρωμένων την 31/12/2011 και νήπια και παιδιά από 2,5 ετών συμπληρωμένων την 31/12/2011, μέχρι την ηλικία εγγραφής στην υποχρεωτική εκπαίδευση (νηπιαγωγείο).
 Βρεφονηπιακούς Σταθμούς Ολοκληρωμένης Φροντίδας για παιδιά βρεφικής και προσχολικής ηλικίας από 8 μηνών έως την ηλικία εγγραφής στην υποχρεωτική εκπαίδευση και παιδιά με αναπηρία από 2,5 ετών έως 6,5 ετών.
 Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών (Κ.Δ.Α.Π.), για παιδιά από 6 έως 12 ετών και παιδιά με ελαφράς μορφής κινητικά ή αισθητηριακά προβλήματα και
 Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών με Αναπηρία (Κ.Δ.Α.Π.ΜΕ.Α.), για παιδιά με αναπηρία, εφήβους, και άτομα με νοητική υστέρηση ή/και κινητική αναπηρία σε Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών με Αναπηρία (Κ.Δ.Α.Π. ΜΕΑ). Τα ανωτέρω όρια ηλικίας θα εναρμονίζονται με το εκάστοτε ισχύον θεσμικό πλαίσιο.

Στις γυναίκες που θα επιλεγούν (ωφελούμενες) θα προσφέρονται θέσεις φροντίδας και φιλοξενίας για τα τέκνα τους, από τις προαναφερόμενες Δομές. Η διάθεση των θέσεων στις ωφελούμενες θα γίνεται μέσω «Εντολών Τοποθέτησης» από την E.E.T.A.A. Α.Ε.
Σε περίπτωση που προκύψει ανάγκη κάλυψης κενών θέσεων κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, αυτές θα καλύπτονται από τον πίνακα επιλαχουσών, η διάρκεια ισχύος του οποίου λήγει με τη λήξη του εκάστοτε τρέχοντος σχολικού έτους.

2.2 Παροχή σχετικών εντύπων και πληροφοριών

α) Ο Φάκελος του Διαγωνισμού προς τις ενδιαφερόμενες γυναίκες, θα ξεκινήσει να διατίθεται σε έντυπη μορφή, από τις 20/6/2011 έως και τις 08/7/2011, σε εργάσιμες ημέρες και ώρες, από 9:00 π.μ. έως 13:30 μ.μ., από τα Γραφεία της Ε.Ε.Τ.Α.Α., στις παρακάτω Διευθύνσεις
 Γραφεία Αθηνών (Μυλλέρου 73-77, 10436, Αθήνα / στάση ΜΕΤΡΟ «Μεταξουργείο» ), στα τηλέφωνα 210-5214600.
 Γραφείο Κεντρικής Μακεδονίας (Δωδεκανήσου 23, 54626, Θεσσαλονίκη), στα τηλέφωνα 2310-544714 και 2310 544731.
 Γραφείο Θεσσαλίας (Ηρώων Πολυτεχνείου 211, 41221, Λάρισα), στα τηλέφωνα 2410-579220.

β) Ο Φάκελος θα διατίθεται, το ίδιο χρονικό διάστημα, σε ηλεκτρονική μορφή στις ιστοσελίδες (http://www.eetaa.gr/) της Ε.Ε.Τ.Α.Α., www.epanad.gov.gr της Ε.Υ.Δ. του Ε.Π. «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού» του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης και www.kedke.gr. της Κ.Ε.Δ.Κ.Ε.

γ) Πληροφορίες για την Πρόσκληση θα δίνονται και από τα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών (Κ.Ε.Π.) σε όλη τη χώρα.
δ) Ο Φάκελος του Διαγωνισμού περιλαμβάνει το Αναλυτικό τεύχος της Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος, η οποία αποτελείται από το σώμα αυτής, καθώς και από τα ακόλουθα Παραρτήματα
1 και 2 τα οποία αποτελούν αναπόσπαστο μέρος αυτής:
 Αίτησης Συμμετοχής - Δήλωση μητέρων
 Έντυπο υποβολής ένστασης μητέρων.

2.3 Υποβολή «Αίτησης συμμετοχής - Δήλωση» - Όροι συμμετοχής
α) Καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή των Αιτήσεων, συνοδευόμενων από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, ορίζεται η Δευτέρα 11/7/2011 και ώρα 12:00 μ.μ.
Εκπρόθεσμες Αιτήσεις που θα υποβληθούν με οποιονδήποτε τρόπο μετά την παραπάνω ημερομηνία και ώρα θα απορρίπτονται ως εκπρόθεσμες, δεν θα αξιολογούνται και θα επιστρέφονται.
Προσοχή: η έγκαιρη υποβολή θα αποδεικνύεται μόνο από τον αριθμό πρωτοκόλλου που παίρνει η αίτηση από την Ε.Ε.Τ.Α.Α. ή το Κ.Ε.Π. Η ημερομηνία σφραγίδας του ταχυδρομείου δε λαμβάνεται υπόψη.

ΔΕΣΙ
20-06-11, 11:09
Δικαιολογητικά που κατατίθενται μετά την υποβολή και πρωτοκόλληση των «Αιτήσεων συμμετοχής –Δηλώσεων», δεν λαμβάνονται υπόψη.
Για τη συμπλήρωση του εντύπου «Αίτηση συμμετοχής - Δήλωση», απαραίτητη είναι η γνώση από τις ενδιαφερόμενες όλων των όρων, διαδικασιών και στοιχείων συμμετοχής, όπως αναλυτικά αναφέρονται στην παρούσα Πρόσκληση, τα οποία οι υποψήφιες θα πρέπει να δηλώνουν ότι αποδέχονται ανεπιφύλακτα.

β) Η «Αίτηση συμμετοχής – Δήλωση» συνοδευόμενη από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, μπορεί να υποβληθεί, σε φάκελο, στον οποίο εξωτερικά θα πρέπει υποχρεωτικά να αναγράφεται η ένδειξη «ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΖΩΗΣ», στα
 Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ) του Νομού κατοικίας των ενδιαφερομένων γυναικών, και
 Γραφεία της Ε.Ε.Τ.Α.Α Α.Ε, ταχυδρομικώς ή με υπηρεσία ταχυμεταφοράς (courier) στις ακόλουθες Διευθύνσεις αντίστοιχα με τη γεωγραφική προέλευση των αιτούντων μητέρων, ως ακολούθως
Α/Α ΓΡΑΦΕΙΑ/ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ Ε.ΕΤΑΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ
1. ΓΡΑΦΕΙΑ ΑΘΗΝΩΝ
Μυλλέρου 73-77, Τ.Κ. 10436, Αθήνα

( αρ. φαξ :210 5214733 και 210 5214734) ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΡΗΤΗΣ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ & ΘΡΑΚΗΣ
ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ
ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ, ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
(ΠΛΗΝ Ν. ΗΜΑΘΙΑΣ & ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ )
2. ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΕΝΤΡ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
Δωδεκανήσου 23, Τ.Κ. 54626, Θεσσαλονίκη
(αρ. φαξ: 2310 544731)

Ν. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ & Ν. ΗΜΑΘΙΑΣ
3. ΓΡΑΦΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
Ηρώων Πολυτεχνείου 211, Τ.Κ. 41221, Λάρισα
(αρ. φαξ: 2410 579621)

ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
ΗΠΕΙΡΟΥ, ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ

ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα Κ.Ε.Π. της χώρας θα δέχονται αιτήσεις συμμετοχής από τις 23 /6/2011.

γ) Στην «Αίτηση συμμετοχής – Δήλωσή» τους, οι ενδιαφερόμενες έχουν δικαίωμα δήλωσης έως και τεσσάρων (4) εναλλακτικών επιλογών, με σειρά προτεραιότητας, για εγγραφή του τέκνου τους σε Δομές της προτίμησής τους, εντός του Νομού τους.
δ) Η επιλογή των Δομών θα γίνει από τους Πίνακες των υπαγχθεισών Δομών ανά Νομό, που θα αναρτηθούν σε έντυπη μορφή, στις 17/06/2010, στα Γραφεία της Ε.Ε.Τ.Α.Α (Αθήνας, Λάρισας, Θεσσαλονίκης).
Επίσης, οι Πίνακες των υπαγχθεισών Δομών θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα της www.eetaa.gr/ και
θα περιλαμβάνουν τις ηλικίες των τέκνων που αντιστοιχούν σε κάθε είδος Δομής, την επωνυμία του φορέα, που λειτουργεί τη Δομή και τα στοιχεία της εν λόγω Δομής ( επωνυμία, κωδικός, είδος Δομής, διεύθυνση, τηλέφωνα επικοινωνίας, τον αριθμό των προσφερόμενων θέσεων, το ωράριο λειτουργίας) .
ε) Οι μητέρες που έχουν περισσότερα του ενός τέκνα έχουν τη δυνατότητα να υποβάλλουν τόσες «Αιτήσεις συμμετοχής – Δηλώσεις», όσες και τα τέκνα που επιθυμούν να εγγράψουν σε Δομές. Στις «Αιτήσεις συμμετοχής – Δηλώσεις» που θα υποβάλλουν σε ενιαίο φάκελο, θα πρέπει να συμπληρώνουν τον αριθμό του συνόλου των τέκνων για τα οποία κάνουν αίτηση, στο αντίστοιχο ειδικό πεδίο του εντύπου της «Αίτησης συμμετοχής – Δήλωσης».
Στην περίπτωση που, η ενδιαφερόμενη υποβάλλει «Αίτηση συμμετοχής – Δήλωση» για περισσότερα του ενός τέκνα της, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά υποβάλλονται συνημμένα μία φορά με το σύνολο των «Αιτήσεων συμμετοχής – Δηλώσεων» της ενδιαφερόμενης σε ενιαίο φάκελο.
στ) Η «Αίτηση συμμετοχής - Δήλωση» επέχει θέση Υπεύθυνης Δήλωσης και συμπληρώνεται σε πρωτότυπο και υπογράφεται στη θέση «Η ΑΙΤΟΥΣΑ», που θα συνοδεύεται από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά συμμετοχής, όπως εξειδικεύονται στην παράγραφο 2.4 της παρούσας.
ζ) Για τους πολίτες της Ε.Ε. και των τρίτων χωρών, τα προσκομιζόμενα δικαιολογητικά που έχουν εκδοθεί εκτός Ελλάδας πρέπει να συνοδεύονται από επίσημη μετάφρασή τους στην ελληνική γλώσσα.
η) Σε περίπτωση που μία αιτούσα δηλώνει ότι το παιδί της είναι ΑΜΕΑ και δε δηλώνει δομή ΑΜΕΑ, θα πρέπει να αποστείλει μαζί με την αίτηση συμμετοχής και έγγραφο της δομής ή των δομών που δύναται να παρέχουν υπηρεσίες φιλοξενίας του τέκνου ή των τέκνων της, αλλιώς η αίτηση απορρίπτεται.

ΔΕΣΙ
20-06-11, 11:11
2.4 Δικαιολογητικά συμμετοχής
Όλες οι ενδιαφερόμενες, μαζί με την «Αίτηση συμμετοχής – Δήλωσή» τους, θα υποβάλλουν, πρωτότυπα ή σε αντίγραφα επικυρωμένα, τα εξής δικαιολογητικά:
α) Αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου.
Εάν η ενδιαφερόμενη είναι αλλοδαπή από τρίτες χώρες, απαιτείται και Άδεια Διαμονής σε ισχύ.
β) Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, και
o σε περίπτωση που η ενδιαφερόμενη είναι διαζευγμένη, απαιτείται και αντίγραφο διαζευκτηρίου, εάν αυτό δεν αναφέρεται στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης,
o σε περίπτωση που η ενδιαφερόμενη τελεί σε διάσταση, απαιτείται και αίτηση διαζυγίου ή οποιοδήποτε αποδεικτικό έγγραφο της διάστασης, (π.χ. φορολογική δήλωση)
o σε περίπτωση που η ενδιαφερόμενη είναι ανάδοχη μητέρα, απαιτείται και αντίγραφο δικαστικής απόφασης ή οποιοδήποτε αποδεικτικό έγγραφο της Επιτροπείας ανηλίκου τέκνου
o σε περίπτωση που η ενδιαφερόμενη είναι χήρα, απαιτείται και ληξιαρχική πράξη θανάτου του συζύγου, εάν αυτό δεν αναφέρεται στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης,
γ) Εκτύπωση εκκαθαριστικού σημειώματος ή αντίγραφο αυτού, για το οικονομικό έτος 2010 (δηλαδή για εισοδήματα που αποκτήθηκαν από 1/1/2009 έως 31/12/2009). Προσοχή: εκκαθαριστικό σημείωμα οποιουδήποτε άλλου έτους δεν είναι αποδεκτό και συνιστά λόγω απόρριψης.

2.4.1 Δικαιολογητικά απασχόλησης
 Εάν η ενδιαφερόμενη είναι μισθωτή, απαιτείται
 Βεβαίωση εργοδότη, από την οποία να προκύπτει η συνέχιση της απασχόλησης, καθώς και το είδος απασχόλησης (πλήρης ή μερική απασχόληση, αορίστου ή ορισμένου χρόνου) στη θέση εξαρτημένης εργασίας που η ενδιαφερόμενη κατέχει, μέχρι την καταληκτική ημερομηνία υποβολής Αιτήσεων συμμετοχής της παρούσας Πρόσκλησης, και
 αντίγραφο μηχανογραφημένων ενσήμων του δευτέρου ή τουλάχιστον του πρώτου τριμήνου του 2010 ή σχετική βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα ή αντίγραφο της αναγγελίας πρόσληψής της ή αντίγραφο σύμβασης με τον εργοδότη.

 Εάν η ενδιαφερόμενη είναι αυτοαπασχολούμενη εκτός πρωτογενή τομέα, απαιτείται
 Αντίγραφο της Δήλωσης Ενάρξεως Επιτηδεύματος στην Δ.Ο.Υ. ή βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα ότι έχουν καταβληθεί εισφορές, και
 Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 περί μη διακοπής της άσκησης του επιτηδεύματος.

 Εάν η ενδιαφερόμενη είναι αυτοαπασχολούμενη στον πρωτογενή τομέα, απαιτείται
 Βεβαίωση ασφαλίσεως από τον Ο.Γ.Α., ή Βεβαίωση από τον Ο.Γ.Α ότι έχουν καταβληθεί οι ασφαλιστικές εισφορές .

2.4.2 Δικαιολογητικά συμμετοχής σε Ενεργητικές Πολιτικές Απασχόλησης (Ε.Π.Α.) και συγκεκριμένα
 Εάν η ενδιαφερόμενη συμμετέχει σε πρόγραμμα STAGE του Ο.Α.Ε.Δ , απαιτείται
 αντίγραφο του Ιδιωτικού Συμφωνητικού Συνεργασίας μεταξύ Ο.Α.Ε.Δ., Φορέα Υλοποίησης και ασκούμενης, και
 Υπεύθυνη δήλωση για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, κατά την ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής».
 Εάν η ενδιαφερόμενη συμμετέχει σε πρόγραμμα Ν.Θ.Ε. του Ο.Α.Ε.Δ , απαιτείται
 αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης υπαγωγής και
 Υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, κατά την ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής», στην οποία θα γίνεται αναφορά στον αρ. πρωτ. της έγκρισης του Ο.Α.Ε.Δ.
 Εάν η ενδιαφερόμενη συμμετέχει σε πρόγραμμα Ν.Ε.Ε. του Ο.Α.Ε.Δ, απαιτείται
 αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης υπαγωγής, και
 Υπεύθυνη δήλωση για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, κατά την ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής».

 Εάν η ενδιαφερόμενη συμμετέχει σε πρόγραμμα Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης, απαιτείται βεβαίωση από πιστοποιημένο Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΚΕΚ) για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, κατά την ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής».

2.4.3 Δικαιολογητικά Ανεργίας
 Εάν η ενδιαφερόμενη είναι άνεργη, απαιτείται:
 αντίγραφο Δελτίου Ανεργίας σε ισχύ, έως την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας, και
 αντίγραφο Βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ. ή Υπεύθυνη Δήλωση ότι θα προσκομισθεί βεβαίωση εξατομικευμένης έως 31/12/2011.
 Εάν η ενδιαφερόμενη λαμβάνει ή έχει λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ, και παραμένουν άνεργες, απαιτείται αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του Ο.Α.Ε.Δ.
 Εάν ο σύζυγος είναι μακροχρόνια άνεργος, απαιτείται βεβαίωση από τον Ο.Α.Ε.Δ. ότι είναι άνεργος κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης.

2.4.4 Δικαιολογητικά αναπηρίας
Εάν η ενδιαφερόμενη μητέρα ανήκει στην ομάδα των ΑμεΑ ή/και ένα από τα τέκνα της ή/και ο σύζυγος,
 με ποσοστό αναπηρίας 35% και άνω για τη μητέρα ή/και για ένα από τα τέκνα της, απαιτείται Βεβαίωση Υγειονομικής Επιτροπής
 με ποσοστό αναπηρίας 50% και άνω για το σύζυγό της,
απαιτείται Βεβαίωση Υγειονομικής Επιτροπής ή Βεβαίωση από Δημόσιο Νοσοκομείο.

2.5. Κριτήρια επιλογής και μοριοδότηση
Εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις συμμετοχής, θα ισχύσουν κριτήρια μοριοδότησης για την επιλογή των ωφελουμένων, τα οποία θα είναι τα εξής:
α) Το χαμηλό ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα.
Τα μόρια που θα δοθούν θα υπολογίζονται βάσει του τύπου: [(Α/Ε)Χ100] / 12, όπου Α= 24.000 €
προσαυξανόμενο κατά 1.000 € εάν η μητέρα έχει ένα τέκνο, 2.000 € εάν έχει δύο τέκνα και 10.000 € εάν έχει τρία τέκνα (το ποσό των 10.000 € θα προσαυξάνεται κατά 1.000 € για κάθε τέκνο πέραν του τρίτου) και Ε= το ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα.
β) Η κατάσταση απασχόλησης, η εργασιακή σχέση και το είδος απασχόλησης. Για εργαζόμενες γυναίκες: + 35 μόρια, για αυτοαπασχολούμενες : +35 μόρια, για σύμβαση εργασίας μερικής απασχόλησης: + 45 μόρια, για σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου :+ 40 μόρια.
γ) Η ανεργία από τον Ο.Α.Ε.Δ. με δελτίο ανεργίας σε ισχύ: + 10 μόρια, άνεργες που λαμβάνουν τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ. : + 20 μόρια.
δ) Η οικογενειακή κατάσταση. Προτεραιότητα δίδεται στις μητέρες που ανήκουν στην ομάδα των ΑμεΑ με ποσοστό αναπηρίας 35% και άνω : + 35 μόρια, που έχουν τέκνα που ανήκουν στην ομάδα των ΑμεΑ με ποσοστό αναπηρίας 35% και άνω: + 30 μόρια, που είναι χήρες: + 35 μόρια, που είναι άγαμες μητέρες: + 30 μόρια, που είναι διαζευγμένες ή σε διάσταση :+ 25 μόρια, που είναι τρίτεκνες - πολύτεκνες: + 20 μόρια, που έχουν σύζυγο που ανήκει στην ομάδα των ΑμεΑ με ποσοστό αναπηρίας 50% και άνω: + 15 μόρια, που έχουν σύζυγο μακροχρόνια άνεργο (άνω των 12 μηνών) :+10 μόρια.
Η μοριοδότηση των ανωτέρω κριτηρίων παρουσιάζεται αναλυτικά και στον ακόλουθο πίνακα:
ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΟΡΙΩΝ
1. Ετήσιο δηλωθέν εισόδημα [(Α/Ε) Χ 100] / 12
2. Κατάσταση απασχόλησης, εργασιακή σχέση και είδος απασχόλησης Εργαζόμενες (μισθωτές, αυτοαπασχολούμενες) πλήρους απασχόλησης – αορίστου χρόνου 35
Εργαζόμενες με συμβάσεις μερικής απασχόλησης 45
Εργαζόμενες με συμβάσεις ορισμένου χρόνου 40
3. Ανεργία από ΟΑΕΔ Άνεργες με δελτίο ανεργίας 10
Άνεργες που λαμβάνουν τακτικό επίδομα από ΟΑΕΔ 20
4. Οικογενειακή κατάσταση Άγαμες μητέρες 30
Χήρες 35
Διαζευγμένες μητέρες ή σε διάσταση 25
Τρίτεκνες-Πολύτεκνες 20
Με σύζυγο μακροχρόνια άνεργο 10
Μητέρες με αναπηρία 35% και άνω 35
Μητέρες με παιδιά ΑμεΑ με αναπηρία 35% και άνω 30
Με σύζυγο ΑμεΑ με αναπηρία 50% και άνω 15
5. Συμμετοχή σε Προγράμματα Συμμετέχουσες σε Ν.Θ.Ε. 40
Συμμετέχουσες σε Ν.Ε.Ε. 35
Συμμετέχουσες σε Σ.Ε.Κ. και STAGE 0

Επισημαίνεται ότι οι συμμετέχουσες σε Προγράμματα Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης (Σ.Ε.Κ.) και STAGE δε λαμβάνουν μόρια, διότι είναι σε κατάσταση μαθητείας.

2.6 Διαδικασία επιλογής - Αποτελέσματα
2.6.1 Διαδικασία επιλογής
Η επιλογή των ωφελουμένων γυναικών θα πραγματοποιηθεί από τις Επιτροπές του Άρθρου 3 της παρούσας, οι οποίες θα συστήνονται /συγκροτούνται με Απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου (Δ.Σ.) της Ε.Ε.Τ.Α.Α Α.Ε.
Συγκεκριμένα, η διαδικασία επιλογής των ωφελουμένων έχει ως εξής:
α) Έλεγχος πληρότητας των Αιτήσεων και των συνυποβαλλόμενων δικαιολογητικών. Ειδικότερα ελέγχονται: η εμπρόθεσμη υποβολή των «Αιτήσεων συμμετοχής – Δηλώσεων» και των δικαιολογητικών, η πληρότητα υποβολής των απαιτούμενων δικαιολογητικών και η ισχύς τους, κατά την καταληκτική ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής – Δήλωσης». Οι «Αιτήσεις συμμετοχής – Δηλώσεις», οι οποίες δεν πληρούν τους όρους και τις προϋποθέσεις συμμετοχής της παρούσας πρόσκλησης, απορρίπτονται. Οι απορριφθείσες γυναίκες με την αιτιολογία απόρριψής τους θα αναγράφονται σε σχετικό πίνακα.
β) Εισαγωγή στοιχείων των «Αιτήσεων συμμετοχής – Δηλώσεων» σε μηχανογραφικό σύστημα από το Κέντρο Εξυπηρέτησης Πολιτών (Κ.Ε.Π.), όπου υποβάλλεται η Αίτηση συμμετοχής.
γ) Βαθμολόγηση των υποψηφίων, σύμφωνα με τα κριτήρια της παραγράφου 2.5, τα οποία αντιστοιχούν σε μόρια. Σε περίπτωση ισοβαθμιών, προηγείται η υποψήφια που έχει συγκεντρώσει περισσότερα μόρια στο πρώτο κριτήριο κι αν αυτά συμπίπτουν, στο δεύτερο κριτήριο και ούτω καθεξής (όπως αυτά ορίζονται στην παράγραφο 3.5). Αν εξαντληθούν όλα τα παραπάνω κριτήρια χωρίς να καταστεί δυνατός ο καθορισμός της σειράς μεταξύ των ισοβαθμούντων η μεταξύ τους σειρά καθορίζεται σε κλήρωση, η οποία διενεργείται μετά από απόφαση του Δ.Σ. της Ε.Ε.Τ.Α.Α.
δ) Κατάταξη των υποψηφίων σε πίνακα ανά Νομό, κατά φθίνουσα σειρά, με βάση τη βαθμολόγησή τους.

Οι Πίνακες κατάταξης των δυνητικά ωφελουμένων και οι Πίνακες των απορριφθεισών γυναικών ανά Νομό θα αναρτηθούν στις 22/07/2010 :
 στην ιστοσελίδα της www.eetaa.gr/ της Ε.Ε.Τ.Α.Α.
 στα Γραφεία της Ε.Ε.Τ.Α.Α (Αθήνα, Λάρισα, Θεσσαλονίκη), και
 στα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών (Κ.Ε.Π.) του Νομού.

ΔΕΣΙ
20-06-11, 11:12
2.6.2 Διαδικασία ενστάσεων
Ενστάσεις κατά των αποτελεσμάτων των ανωτέρω Πινάκων μπορούν να υποβληθούν ΜΟΝΟ ενώπιον της Ε.Ε.Τ.Α.Α Α.Ε., εγγράφως, εντός τριών (3) εργάσιμων ημερών από την επομένη της ημερομηνίας ανακοίνωσής τους και σύμφωνα με το Υπόδειγμα «Έντυπο υποβολής ένστασης μητέρων», που παρουσιάζεται στο Παράρτημα 2.
Από τις ενστάσεις που θα υποβληθούν θα ληφθούν υπόψη μόνον αυτές που έχουν παραληφθεί και πρωτοκολληθεί μέχρι την 27/07/2010 και ώρα 14:30 μ.μ.
Ενστάσεις που θα υποβληθούν με οποιονδήποτε τρόπο μετά την παραπάνω ημερομηνία και ώρα απορρίπτονται ως εκπρόθεσμες. Προσοχή η έγκαιρη υποβολή θα αποδεικνύεται μόνο από τον αριθμό πρωτοκόλλου. Η ημερομηνία σφραγίδας του ταχυδρομείου δεν λαμβάνεται υπόψη.
Ενστάσεις μπορούν να υποβληθούν με φαξ στους αριθμούς που αναφέρονται στον πίνακα της παραγράφου 2.3 β) στη σελίδα 9 της παρούσας. Σε περίπτωση υποβολής ταχυδρομικώς ή με υπηρεσία ταχυμεταφοράς (courier), η ένσταση υποβάλλεται σε σφραγισμένο φάκελο, στον οποίο εξωτερικά θα πρέπει υποχρεωτικά να αναγράφεται η ένδειξη «ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΝΣΤΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΖΩΗΣ» και το όνομα της αιτούσας, όπως αυτό αναγράφεται στην ταυτότητά της.

2.6.3 Αποτελέσματα
Μετά την εξέταση των υποβληθεισών ενστάσεων, καταρτίζονται οι οριστικοί Πίνακες κατάταξης των δυνητικά ωφελουμένων γυναικών και των απορριφθεισών γυναικών ανά Νομό.
Από τη σύζευξη του οριστικού πίνακα κατάταξης των δυνητικά ωφελουμένων γυναικών με τον οριστικό πίνακα των υπαγχθεισών Δομών και με τη βοήθεια μηχανογραφικού συστήματος, θα προκύψουν οι πίνακες των ωφελουμένων γυναικών με τις παρεχόμενες σε αυτές θέσεις φροντίδας και φιλοξενίας των τέκνων τους από τις Δομές ανά Νομό.
Οι πίνακες αυτοί, θα αναγράφουν τα στοιχεία τόσο της ωφελούμενης (ονοματεπώνυμο μητέρας, ονοματεπώνυμο τέκνου κλπ.), όσο και τα στοιχεία της αντίστοιχης Δομής (επωνυμία, διευθύνσεις, τηλέφωνα επικοινωνίας, παρεχόμενες υπηρεσίες κλπ.).
Οι μητέρες που δεν θα επιλεγούν, θα περιληφθούν σε νέους πίνακες επιλαχουσών ανά Νομό, κατά απόλυτη σειρά προτεραιότητας επιτευχθείσας βαθμολογίας. Ο πίνακας αυτός, θα χρησιμοποιηθεί για την αναπλήρωση κενών θέσεων που τυχόν θα προκύψουν κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους.
Η ανάρτηση όλων των ανωτέρω Πινάκων (ωφελούμενες, επιλαχούσες) θα γίνει στις 29/07/2010
 στην ιστοσελίδα της www.eetaa.gr/ της Ε.Ε.Τ.Α.Α.
 στα Γραφεία της Ε.Ε.Τ.Α.Α (Αθήνα, Λάρισα, Θεσσαλονίκη), και
 στα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών (Κ.Ε.Π.) του Νομού.

Οι δε αιτηθείσες θα θεωρείται ότι έλαβαν γνώση αυτών, με μόνη την ανάρτηση των σχετικών πινάκων εκ μέρους της Ε.Ε.Τ.Α.Α.

ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ EETAA.GR!!!!!!!!!!!

ravT
20-06-11, 11:28
Βρε ΔΕΣΙ χαίρω πολύ...
Δεν έχει βγει ακόμα η οριστική...

maestria
20-06-11, 11:34
Δεύτερον, αν δεν τα πολυθέλανε οι σταθμοί τα παιδάκια μέσω του προγράμματος, δεν θα δήλωναν φέτος περισσότερες θέσεις από πέρυσι!

Συμφωνώ! Εγώ πάλι νομίζω ότι κάνουν κρα να πάρουν παιδάκια.

Είδα και τους οριστικούς πίνακες, πάνω κάτω οι ίδιοι είναι, μόνο ένας - που είχε 138 θέσεις παρακαλώ! :shock: - απ' ότι είδα δεν ήταν στους οριστικούς.

Καλά είναι παιδιά, ευτυχώς αρκετοί έχουν και μετακίνηση, οπότε μπορείς να δηλώσεις και κάποιον λίγο πιο μακριά.

Σήμερα θα βγει η πρόσκληση για μας;

v & a
20-06-11, 11:37
Κι εγω την οριστικη περιμενω...παντως για να χουμε να λεμε κατι περιμενοντας ,στην αιτηση για τους σταθμους ( αυτα που συμπληρωσαν οι σταθμοι δηλ. ) δεν ελεγε καθολου για σιτιση. αρα μαλλον το θεωρουν δεδομενο κι εκει πρεπει να υπαρχει διαυκρινηση για να μη ζητανε μετα λεφτα για φαγητο οπως κανανε περσι με εγγραφες, υλικα και τετοια...
Αν βγει η οριστικη ενημερωστε καποια!!!
Καλαμαρακι τι εκανες εσυ για ενημερωσε μολις γυρισεις απο τα γραφεια!!!!

maestria
20-06-11, 11:41
Oύτως ή άλλως οι ιδιωτικοί δεν έχουν σίτιση οι περισσότεροι. Οι δημοτικοί πάλι, οι περισσότεροι, έχουν.

kikileuteris
20-06-11, 11:54
Συμφωνώ! Εγώ πάλι νομίζω ότι κάνουν κρα να πάρουν παιδάκια.

Είδα και τους οριστικούς πίνακες, πάνω κάτω οι ίδιοι είναι, μόνο ένας - που είχε 138 θέσεις παρακαλώ! :shock: - απ' ότι είδα δεν ήταν στους οριστικούς.

Καλά είναι παιδιά, ευτυχώς αρκετοί έχουν και μετακίνηση, οπότε μπορείς να δηλώσεις και κάποιον λίγο πιο μακριά.

Σήμερα θα βγει η πρόσκληση για μας;

Κι εγώ έτσι νομίζω. Δε θεωρώ ότι τα ξεχωρίζουν, νομίζω ότι συμβαίνει σπάνια.

Κι αν αντιλαμβανόμουν ότι σε έναν παιδικό αντιμετωπίζουν αλλιώς τα παιδιά που πληρώνουν κι αλλιώς αυτά μέσω προκύρηξης, ακόμη και να πλήρωνα, αυτός θα ήταν ο πιο σοβαρός λόγος για να μην επιτρέψω να φοιτήσει το παιδί μου σε τέτοιου είδους σχολείο.

maestria
20-06-11, 11:58
Εγώ φέτος όλη τη χρονιά μ' επιδότηση τον είχα ρε συ. Μια χαρά περνάει το μωρό, κάνουμε και παρέα με άλλες μαμάδες, δεν έχω καταλάβει κάποια διαφορά. Βοηθάνε πολύ και τώρα που κόβουμε - λέμε - την πάνα. Ε, τι άλλο να κάνουν δηλαδή;

LA LATINA
20-06-11, 12:02
Κι αν αντιλαμβανόμουν ότι σε έναν παιδικό αντιμετωπίζουν αλλιώς τα παιδιά που πληρώνουν κι αλλιώς αυτά μέσω προκύρηξης, ακόμη και να πλήρωνα, αυτός θα ήταν ο πιο σοβαρός λόγος για να μην επιτρέψω να φοιτήσει το παιδί μου σε τέτοιου είδους σχολείο.

για να μη δινω λαθος εντυπωσεις
δε μπορω να ξερω τι γινεται ξερω ομως σε ποια χωρα ζω και στη χωρα που ζω ναι, πιστευω οτι παντου παιζει ρολο το χρημα, γι αυτο και αλλωστε ολοι μας κατα βαθος πιστευουμε οτι οι ιδιωτικοι ειναι καλυτεροι γιατι εκει πληρωνουμε ενω μπορει να μην ειναι και σε ενα δημοσιο να γινεται τελεια δουλεια

εγω στον παιδικο που θα τον στειλω ετυχε νε ξερει η πεθερα μου πολυ καλα μια δασκαλα η οποια ηδη φροντισε να εχω πολυ καλη τιμη αν δεν ειχα δικο μου ανθρωπο δε θα τον εστελνα γιατι εχω δει πολλα κι εχω ακουσει αλλα τοσα....
δε με ενδιαφερει αν πληρωσω η παω δωρεαν με ενδιαφερει μονο να εχω μεσα δικο μου ατομο
γιατι το παιδι με την αναπηρια μου φετος τραβηξε ηδη πολλα για να τραβαει και στον παιδικο
αυτα χωρις να θελω να θιξω κανεναν η να προβληματισω μιλαω μονο για μενα και για τις δικες μου φοβιες

LA LATINA
20-06-11, 12:04
Εγώ φέτος όλη τη χρονιά μ' επιδότηση τον είχα ρε συ. Μια χαρά περνάει το μωρό, κάνουμε και παρέα με άλλες μαμάδες, δεν έχω καταλάβει κάποια διαφορά. Βοηθάνε πολύ και τώρα που κόβουμε - λέμε - την πάνα. Ε, τι άλλο να κάνουν δηλαδή;

παιδια δεν ειμαι τρομοκρατης χιχιχιχι
ειπα κατι που εμαθα να μην το ελεγα???
και εξ αρχης ειπαμε μπορει καπου να γινεται τελεια δουλεια και καπου οχι
ας κανει η καθεμια οτι νομιζει καλυτερο
μακαρι ολα τα παιδακια να γυρνανε χαμογελαστα!!!

v & a
20-06-11, 12:07
Oύτως ή άλλως οι ιδιωτικοί δεν έχουν σίτιση οι περισσότεροι. Οι δημοτικοί πάλι, οι περισσότεροι, έχουν.

Διευκρινησα με τηλεφωνο οτι η διατροφη ειναι σε ολους τους σταθμους μεσα.
Συγκεκριμενα μου ειπαν πως η διατροφη ΕΞΥΠΑΚΟΥΕΤΑΙ σε ΟΛΟΥΣ τους σταθμους!!!....
Επισης μεχρι το απογευματακι θα βγει και η τελικη αιτηση.
Σε αναμονη λοιποοοον!!!!:)

maestria
20-06-11, 12:09
Κάτσε, ιδιωτικός που γενικώς δεν προσφέρει διατροφή (μεσημεριανό), τώρα θα προσφέρει;
Μήπως εννοούσαν τη διατροφή που έχουν ούτως ή άλλως;

chryssa77
20-06-11, 12:09

Καλημέρα! απ'όσο γνωρίζω,όλοι οι βρεφονηπιακοί σταθμοί παρέχουν σίτιση.Τουλάχιστον τώρα που μίλησα με την εεταα μου το επιβεβαίωσαν.Η σίτιση είναι υποχρεωτική γι'αυτό και δεν αναφέρεται στις παρεχόμενες υπηρεσίες.Όπως επίσης,απ'την στιγμή που οι σταθμοί έχουν κάποιες συγκεκριμένες παροχές και το αναφέρουν είτε στις ιστοσελίδες τους,είτε γενικώς για παράδειγμα ασφαλιστική κάλυψη,παιδιατρική κάλυψη και ότι άλλο τελοσπάντων,υποχρεωτικά όλα αυτά παρέχονται και στα παιδάκια που φοιτούν σε αυτούς και μέσα από το πρόγραμμα της εεταα.Τώρα όσον αφορά στο θέμα της μετακίνησης,αν η περιοχή που μένετε δεν είναι μέσα σε αυτές που εξυπηρετούν (αναφέρουν σε ποιες περιοχές πηγαινοφέρνουν παιδάκια),τότε αναγκαστικά το μεταφέρετε μόνες σας το παιδί.Α,και η πρόσκληση για εμάς,θα βγει σήμερα και από αύριο μπορούμε να τις προμηθευτούμε τις αιτήσεις.Αυτά!!!

v & a
20-06-11, 12:14
συγκεκριμενα ρωτησα: βλεπω πως στις παροχες δεν λεει κατι για διατροφη στους σταθμους και μου απαντησε αυτο...
τωρα πιο συγκεκριμενα για αυτο που λες δεν ηξερα πως υπαρχει ιδ. σταθμος να μη προσφερει διατροφη για να το ρωτησω αν απο φετος ΟΛΟΙ ακομα κ αυτοι που δεν ειχαν τωρα θα εχουν.
Μηπως πριν δηλωσεις το συγκεκριμενο ιδιωτικο να παρεις κ να ρωτησεις στην εεταα ετσι οπως το λες εδω? γιατι αλλιως θα επρεπε να υπαρχει σαν παροχη οπως περσι και να σημειωνεται ναι η οχι διπλα....
Μπερδεματα μου μυριζουν! ετσι θα μπορουν ολοι να ισχυριστουν πως δεν παρεχουν και να γλυτωσουν απο τα εξοδα!

maestria
20-06-11, 12:22
Μπα, δεν είναι μπερδεμένο, ίσως δεν ήξερε η υπάλληλος. Οι περισσότεροι ιδιωτικοί δεν έχουν μαγείρισσα, οπότε προσφέρουν - αν προσφέρουν κάτι - μόνο πρωινό και μεσημεριανό στέλνεις εσύ.

v & a
20-06-11, 12:40
ισως να ναι ετσι τι να πω. παντως εδω ηρακλειο η πλειοψηφια αν οχι ολοι εχουν μεσημεριανο φαγητο, εκτος απο τα εργαστηρια δημ. απασχολησης...που δινουν η μονο πρωινο η τιποτα.
δεν εχω μιλησει με γονιο να μου πει πως δεν εχει ο ιδ. σταθμος τους κουζινα. στο δικο μας μαλιστα εχουν μαγειρισα και μας εχουν δωσει ολο το προγραμμα διατροφης του μηνα ανα ημερα.
παντως δεν ειναι κακο να ρωτησεις, μπορει να το εθεσε προυποθεση η εεταα για να μπουν στο προγραμμα και να αναγκαστουν να βαλουν ολοι!!!!

ΔΕΣΙ
20-06-11, 12:44
εγω πηρα τωρα τηλ.εεταα στην αθηνα και μου
ειπαν μεχρι αργα απογ.θα βγει στο ιντερνετ η αιτηση.

DimitraG
20-06-11, 12:45
Μπα, δεν είναι μπερδεμένο, ίσως δεν ήξερε η υπάλληλος. Οι περισσότεροι ιδιωτικοί δεν έχουν μαγείρισσα, οπότε προσφέρουν - αν προσφέρουν κάτι - μόνο πρωινό και μεσημεριανό στέλνεις εσύ.

Ετσι ειναι κορίτσια , εγώ σήμερα πήρα σε τρεις Ιδιωτικους και μου είπαν ότι αυτοι προσφέρουν μονο πρωινο και εγω στελνω φρουτο και μεσημεριανο.:sad:

ΔΕΣΙ
20-06-11, 12:46
δεν εχουν βγει οι οριστικοι πινακες?τοτε μεσα στο site γιατι γραφει στην πανω μερια οριστικοι πινακες των παιδικων???

v & a
20-06-11, 12:50
μου μυριζει πως στη θεσσαλονικη το χουν συστημα αυτο με το μεσημεριανο. ειναι αδικια ομως. και τουλαχιστον θα πρεπε να το λεει διπλα στις παροχες. ειναι μεγαλο λαθος αν υπαρχει τετοιο θεμα!!!

AngelMama
20-06-11, 12:56
Πήρα τηλ σήμερα σε 2 παιδικούς της Θεσσαλονίκης για να μάθω τις παροχές.
Και οι δύο μου είπαν ότι εγώ πάω μόνο μεσημεριανό.
Πρωϊνό και δεκατιανό δίνουν οι ίδιοι.

kalamaraki
20-06-11, 12:59
Καλαμαρακι τι εκανες εσυ για ενημερωσε μολις γυρισεις απο τα γραφεια!!!!

Eπειδή το εξυπνο πουλί απο την μύτη πιάνεται......

Απο την χαρά μου που θα έκανα την αιτηση ως εργαζομενη δεν διαβασα οοοολη την παραγραφο...γκρρρ και θα πρεπει να ειμαι σε εργασιακή σχέση ενεργή εως και την καταληκτική ημερομηνία των αιτησεων....

κοινως την πάτησα απο την χαρά μου...

Τεσπα εχω ετοιμα τα χαρτια μου ολα, και θα παω στα κεπ απο τις 24 και μετα να κανω αιτηση.

Εγώ ξαναμίλησα σημερα με την ιδιοκτητρια του σταθμου που πηγαινω/πήγαινα την μικρη, θα παω ξανα στην κοζανη για να παραλαβω ληξη συμβασης κτλπ και της ζήτησα αν μπορω να αφησω την μικρη εκει και να κανω τις δουλειες μου, εννοειτε μου ειπε κανενα προβλημα, μιλήσαμε για την σιτιση....

και μου ειπε οτι οχι θα εξακολουθησει να μη τη προσφερει οπως και περυσι σε ολα τα παιδακια ανεξαρτητα αν ήταν μεσω προγραμματος ή μη.
Δεν εχει μαγειρειο....

αρα δικη μου συμβουλη παρτε τηλεφωνο στο σταθμο και ρωτηστε.....

Διευκρινησα με τηλεφωνο οτι η διατροφη ειναι σε ολους τους σταθμους μεσα.
Συγκεκριμενα μου ειπαν πως η διατροφη ΕΞΥΠΑΚΟΥΕΤΑΙ σε ΟΛΟΥΣ τους σταθμους!!!....
Επισης μεχρι το απογευματακι θα βγει και η τελικη αιτηση.
Σε αναμονη λοιποοοον!!!!:)

:rolleyes::rolleyes:

kalamaraki
20-06-11, 12:59

Επίσης ο ένας παιδικός μου είπε ότι παρέχει μετακίνηση δωρεάν
και σε μια φίλη μου, που μένει στο ίδιο μέρος
της ζήτησαν 80 ευρώ μηνιαίως... αρχίσανε τα όργανα.

Εγω παλι επειδη εχω ενα προσωπικό κολληματακι......ναι ναι βιτσιο...

προτιμω να παρεχω ολη την σιτιση εγω στη μικρη....

katrin
20-06-11, 13:01
μου μυριζει πως στη θεσσαλονικη το χουν συστημα αυτο με το μεσημεριανο. ειναι αδικια ομως. και τουλαχιστον θα πρεπε να το λεει διπλα στις παροχες. ειναι μεγαλο λαθος αν υπαρχει τετοιο θεμα!!!

Θυμάμαι σε ιδιωτικό παιδικό πριν μερικά χρόνια, το μεσημεριανό το χρέωναν έξτρα 150 ευρώ (το μήνα). Οπότε, είναι απίθανο ακόμη κι αν ο σταθμός έχει τη δυνατότητα, να το προσφέρει δωρεάν...

Δεν ήξερα όμως ότι υπάρχουν δημοτικοί σταθμοί που προσφέρουν μεσημεριανό χωρίς έξτρα χρέωση. Εντυπωσιακό!

kikileuteris
20-06-11, 13:02
για να μη δινω λαθος εντυπωσεις
δε μπορω να ξερω τι γινεται ξερω ομως σε ποια χωρα ζω και στη χωρα που ζω ναι, πιστευω οτι παντου παιζει ρολο το χρημα, γι αυτο και αλλωστε ολοι μας κατα βαθος πιστευουμε οτι οι ιδιωτικοι ειναι καλυτεροι γιατι εκει πληρωνουμε ενω μπορει να μην ειναι και σε ενα δημοσιο να γινεται τελεια δουλεια

εγω στον παιδικο που θα τον στειλω ετυχε νε ξερει η πεθερα μου πολυ καλα μια δασκαλα η οποια ηδη φροντισε να εχω πολυ καλη τιμη αν δεν ειχα δικο μου ανθρωπο δε θα τον εστελνα γιατι εχω δει πολλα κι εχω ακουσει αλλα τοσα....
δε με ενδιαφερει αν πληρωσω η παω δωρεαν με ενδιαφερει μονο να εχω μεσα δικο μου ατομο
γιατι το παιδι με την αναπηρια μου φετος τραβηξε ηδη πολλα για να τραβαει και στον παιδικο
αυτα χωρις να θελω να θιξω κανεναν η να προβληματισω μιλαω μονο για μενα και για τις δικες μου φοβιες

Στέλλα μου, τη χώρα στην οποία ζούμε, την κάνουμε εμείς οι ίδιοι, εμείς είμαστε η χώρα. Αν δεν αλλάξουμε πρώτα εμείς νοοτροπία, πως περιμένουμε να αλλάξει ο διπλανός μας?

Για να μη δίνονται λοιπόν εσφαλμένες εντυπώσεις, να πω, κάτι που νομίζω ότι έχει συζητηθεί κι εδώ, στο περσινό θέμα. Πέρσι, η στατιστική του ΕΕΤΑΑ για το συκγεκριμένο πρόγραμμα, έδειξε ότι τα ανώτερα κοινωνικά/οικονομικά/σε μορωτικό επίπεδο στρώματα επέλεξαν δημοτικούς και όχι ιδιωτικούς με το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Επίσης, εγώ δεν πιστεύω ότι οι ιδιωτικοί είναι καλύτεροι από τους δημοτικούς.

Αν κάνω λάθος και θυμάστε κάτι άλλο διορθώστε με. Και πάντα παίζει ρόλο η παιδαγωγός όχι το αν είναι δημοτικός ή ιδιωτικός.

Η ξαδέρφη μου στέλνει το γιο της με το πρόγραμμα στο baby college. Είναι πάρα πολύ ευχαριστημένη, πεντακάθαρα κτλ. Όμως μου λέει, σαν το δημοτικό της αμισού που έστελνα την κόρη μου δεν έχει. Οι δασκάλες ήταν σαίνια!

Κακώς έχουν δαιμονοποιηθεί τόσο πολύ οι παιδικοί κατά την άποψή μου. Δεν είναι ο κανόνας να κακοποιούνται τα παιδιά σε αυτούς. Αυτές είναι υπερβολές της τιβι από τις γνωστές.

Κόρες, οι ιδιωτικοί κατά κανόνα δεν έχουν μεσημεριανό. Δεν έχω καταλάβει μέσα από τη συζήησή σας ποιο είναι το πρόβλημα...ξανθιά γαρ...

kikileuteris
20-06-11, 13:03
Θυμάμαι σε ιδιωτικό παιδικό πριν μερικά χρόνια, το μεσημεριανό το χρέωναν έξτρα 150 ευρώ (το μήνα). Οπότε, είναι απίθανο ακόμη κι αν ο σταθμός έχει τη δυνατότητα, να το προσφέρει δωρεάν...

Δεν ήξερα όμως ότι υπάρχουν δημοτικοί σταθμοί που προσφέρουν μεσημεριανό χωρίς έξτρα χρέωση. Εντυπωσιακό!

Κατρίν, στην Καλαμαριά τουλάχιστον κανένας δημοτικός δε χρεώνει αξτρά μεσημεριανό

anti1980
20-06-11, 13:06
Μόλις μίλησα με ε.ε.τ.α.α. Θεσσαλονίκης. Μου είπε ότι το απόγευμα θα βγει η αίτηση στο ιντερνετ…

AngelMama
20-06-11, 13:10
Εγω παλι επειδη εχω ενα προσωπικό κολληματακι......ναι ναι βιτσιο...

προτιμω να παρεχω ολη την σιτιση εγω στη μικρη....

Καλά για μεσημεριανό σίγουρα...
Δε το συζητώ..

kalamaraki
20-06-11, 13:15
Καλά για μεσημεριανό σίγουρα...
Δε το συζητώ..

Και για δεκατιανο....εχω κολλημα

παλια ειχα μπει σε σταθμο, τωρα τι γινεται δεν ξερω, αλλα εδιναν μαρμελαδα εμποριου εννοειται, κεικ εμποριου....και διαφορα

εγω δεν δινω τετοια, δινω καρυδια, ενα μπισκοτο πτιμπερ, φρουτο κ γιαουρτι.. και ετσι προτιμω να της δινω αυτα που θελω εγω...

για αυτο και προτιμω να μην εχει σιτιση....

λουκουμακιμου
20-06-11, 13:26

και στη γειτονια μου-μποτσαρη ολγας-σε οσους παιδικους εχουμε εδω γυρω το ιδιο ισχυει.μονο στους δημοτικους εχουν μεσημεριανο.
εδω και δυο χρονια καθε πρωι τρεχουμε με τα μπωλακια!

DimitraG
20-06-11, 13:30
Τα ταίζουνε τουλάχιστον ή πρέπει να τρώνε και μόνα τους?
:D

culte
20-06-11, 13:41
εγω την πηγαινω σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο ο οποιος διαπιστωσα οτι ειναι στο προγραμμα

οποτε φετος θα κανω μια προσπαθεια μπας και γλυτωσω τα 360 ευρω..

εχει μεσημεριανο κανονικότατα!

v & a
20-06-11, 13:50
εμενα ευτυχως η δυστυχως δεν εχει συνηθισει να τρωει πριν τις 3μισι και ειναι και ζορικη...
Οποτε το μεσημεριανο του σταθμου το τρωει μονο αν ειναι πιτσα η μακαρονια που της αρεσουν (τι πρωτοτυπο). Δηλαδη 2-3 φορες στις 15μερες.
οποτε με το γαλα απο το σπιτι και το πρωινο που συνηθως ειναι ψωμι με τυρί ή μερμελάδα ερχεται και τρωει σπιτι κατευθειαν στις 3(αναλαμβανει η πεθερα μου εκει...)

Κι εγω δε καιγομαι να τους δινουν μεσημεριανο εκει αλλα επειδη εχει κουζινα, αν μου ζητουσαν $$ ξαφνικα για φαγητο και μερικοι τα εδιναν και μερικοι οχι? εκει ηταν το προβλημα μου.

xuito
20-06-11, 13:54
Μανούλες , μόλις βγήκε η πρόσκληση!!!

Ένας-ένας και μη σπρώχνεστε....

melita_
20-06-11, 13:59
Κορίτσια πήγα σήμερα στο κεπ της περιοχής μου για να μαζέψω τα χαρτιά κ η μία υπάλληλος,μου είπε κάτι έχει ακούσει για το πρόγραμμα, οι άλλες δεν ξέρανε τίποτα. Δε μας έχει ενημερώσει κανείς να δεχτούμε αιτήσεις απο τις 23 του μήνα ,μου είπανε, ούτε ποτέ έχει πάει καμία μαμά ανάλογη αίτηση. Τι να κάνω??????

momitsi
20-06-11, 14:05
αντίγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ
τι ειναι αυτο ρε παιδια??????ολα τα καταλαβα εκτος απο αυτο?

και γω πηγα στα κεπ και μου ειπαν το ιδιο!οτι δεν εχουν ενημερωθει ακομα.θα δουμε σε 3 μερες μπορει να ξερουν

Γατουλα
20-06-11, 14:06
και περνω εναν απο τους καλους (αν κρινω απο την τιμη)
και ...δεν ειναι σιγουρο αν ερχεται το σχολικο μεχρι εσας
και...δεν ειναι σιγουρο αν θα συμμετασχουμε στο προγραμμα
και εγω πως θα δηλωσω προτιμηση??????
καλααααααααα

LA LATINA
20-06-11, 14:07
[QUOTE=kikileuteris;2063365]

δε διαφωνω με αυτα που λες και στο δικο μας δημοτικο εχει καλες δασκαλες εμας μας ετυχε η προβληματικη μαλλον και μαλιστα η δευτερη δασκαλα μας ειναι μια χαρουλα

οσο για δημοσιους και ιδιωτικους ναι μπορει παντα και παντου να υπαρχουν ευσυνειδητοι η οχι εργαζομενοι

τη χωρα να την αλλαξουμε αλλα οχι με τα παιδια μας πειραματοζωα
να την αλλαξουμε....

οπως το καλαμαριον φοβαται να φαει το παιδι της εκει
(εμενα ιδια διευθυντρια ιδιωτικου μου ειπε να μην εμπιστευομαστε τι τρωνε εκει μεσα)
ετσι κι εγω δεν εμπιστευομαι οτι αν το παω δωρεαν δε θα το στραβοκοιτανε

κι εγω δουλευα σε φροντιστηριο και εμεις ειχαμε καποια παιδακια δωρεαν και ξερω καλα
συγχωρηστε με αλλα σ αυτη την Ελλαδα ζουμε
και δε θα διορθωθει πανω στα παιδια μας
νομιζω σ αυτο ολες συμφωνουμε

οριστε διαβαζω αλλοι ζητησαν λεφτα εγγραφης
αλλοι τροφεια
χαμος γινεται
καθε μανουλα οτι νομιζει
και παλι
ολα τα παιδακια χαρουμενα

pocoyo
20-06-11, 14:18
ερωτηση: στη νεα τελικη προσκληση δεν αναφερει τα κεπ!!! γιατι;;;;;;;;;;

culte
20-06-11, 14:21
ερωτηση: στη νεα τελικη προσκληση δεν αναφερει τα κεπ!!! γιατι;;;;;;;;;;

ρε κορες που την ειδατε την νεα τελική προσκληση????

Γατουλα
20-06-11, 14:23
3 εχω παρει μεχρι τωρα το φαγητο μεσα

fistikaki
20-06-11, 14:26
κορες, στη βεβαιωση εργοδοτη, στην συμβαση ορισμενου χρονου, πρεπει να γραφει ο εργοδοτης απο ποτε μεχρι ποτε σε απασχολει? γιατι εγω στο φροντιστηριο δεν δουλευω ιουνιο, ιουλιο, αυγουστο..

αν παω ενσημα 1ου-2ου τριμηνου του 2011, και βεβαιωση εργοδοτη που δηλωνει οτι με απασχολει θα υπαρχει προβλημα?

anti1980
20-06-11, 14:28
Πρόσκληση εκδήλωσης eνδιαφέροντος για τις μητέρες (περισσότερα... (http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi/prosklisi_miteron_20062011.zip))http://www.eetaa.gr/images/tinynew.gif

katrin
20-06-11, 14:31
3 εχω παρει μεχρι τωρα το φαγητο μεσα

Για ιδιωτικούς μιλάς? Σε ποιο νομό?

pocoyo
20-06-11, 14:38
κορες, στη βεβαιωση εργοδοτη, στην συμβαση ορισμενου χρονου, πρεπει να γραφει ο εργοδοτης απο ποτε μεχρι ποτε σε απασχολει? γιατι εγω στο φροντιστηριο δεν δουλευω ιουνιο, ιουλιο, αυγουστο..

αν παω ενσημα 1ου-2ου τριμηνου του 2011, και βεβαιωση εργοδοτη που δηλωνει οτι με απασχολει θα υπαρχει προβλημα?
και εγω στην ιδια φαση ειμαι.....δυστυχως πρεπει να κανεις την αιτηση ως ανεργη διοτι ισχυει η κατασταση σου τις ημερομηνιες καταβολης της αιτησης....ακομα διαβαζω την προσκληση και ακομα κεπ δεν βλεπω γιατι;;;

katrin

εδώ δε θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν είναι καθόλου δωρεάν τα παιδάκια που θα μπούνε μέσω προγράμματος!!! Ο σταθμός θα πληρωθεί και με το παραπάνω για κάθε ένα παιδάκι ξεχωριστά και επειδή κάθε μήνα θα πρέπει να δηλώνει παρουσία το παιδάκι, δεν συμφέρει στο σταθμό να του φύγει γιατί θα χάσει τα χρήματα!

κι εγω δουλευα σε φροντιστηριο και εμεις ειχαμε καποια παιδακια δωρεαν και ξερω καλα

Στο φροντιστήριο που δούλευες δηλαδή τι γινόταν στα παιδάκια που ερχόντουσαν δωρεάν???? (και όχι μέσω προγράμματος, άρα εντελώς δωρεάν, αν υποθέτω σωστά - όχι ότι θα έπρεπε να έχει καμία σημασία βέβαια αυτό...)

culte
ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΚΕΠ ΜΕΣΑ!!!!

pocoyo
20-06-11, 14:42
για να μας ταλαιπωρουν ισως;

culte
20-06-11, 14:46
για να μας ταλαιπωρουν ισως;

ταχυδρομικως δεν γινεται???

pocoyo
20-06-11, 14:52
γινεται και με κουριερ....αλλα αν χαθει τι παιζει με τον αριθμο πρωτοκολλου;

momitsi
20-06-11, 14:55

AngelMama
20-06-11, 15:03

Είναι μια π@π@ρι@ (να με συγχωρείτε..είμαι και μάνα) που πας και κάνεις στον ΟΑΕΔ αφού βγάλεις κάρτα ανεργίας. Σε ρωτάνε τι δουλειά έκανες και τι εμπειρία έχεις πάνω στο αντικείμενό σου... είναι και καλά για να σε καταχωρήσουν στο σύστημα για να σου βρουν δουλειά (εδώ γελάνε..).
Δεν θα σου πάρει πάνω από 5 λεπτά για να το κάνεις.. μπορεί να σου πάρει όμως δυο ώρες μέχρι να σε εξυπηρετήσουν. Όταν τελειώσεις σου δίνουν μια βεβαίωση ότι τη συμπλήρωσες.
Αυτό.. και βασικά δεν πρόκειται να τη χρησιμοποιήσεις ποτέ και πουθενά αλλού..

anti1980
20-06-11, 15:05
Νεότερα : πήρα πάλι στην ε.ε.τ.α.α. για να κάνω την ερώτηση μου σχετικά με τη φορολογική μου δήλωση και με ενημέρωσαν ότι την αίτηση την κατέβασαν από το ιντερνετ. Θα την ξανανεβάσουν αργότερα ή αύριο. Οπότε κοριτσάκια… υπομονή!!!

AngelMama
20-06-11, 15:06
Η «Αίτηση συμμετοχής – Δήλωση» συνοδευόμενη από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, μπορεί να υποβληθεί, ταχυδρομικώς ή με υπηρεσία ταχυμεταφοράς (courier), σε φάκελο στον οποίο εξωτερικά θα πρέπει υποχρεωτικά να αναγράφεται η ένδειξη «ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΖΩΗΣ», στα Γραφεία της Ε.Ε.Τ.Α.Α Α.Ε ............

Μάλλον δεν έχει ΚΕΠ φέτος..

v & a
20-06-11, 15:07
Νεότερα : πήρα πάλι στην ε.ε.τ.α.α. για να κάνω την ερώτηση μου σχετικά με τη φορολογική μου δήλωση και με ενημέρωσαν ότι την αίτηση την κατέβασαν από το ιντερνετ. Θα την ξανανεβάσουν αργότερα ή αύριο. Οπότε κοριτσάκια… υπομονή!!!
xaxaa μηπως ξεχασαν τα κεπ? οεο?

maroytina
kai afou den ginete me ta kep?pos?ego ta kanv proth fora ta xartia k den ksero... k ama kano kapoio lathos?k protokolo apo pou pernoume? helppppp

katrin

Σου είπανε γιατί την κατέβασαν? Θα αλλάξουν τίποτα?

Gkap
[QUOTE=kikileuteris;2063365]

δε διαφωνω με αυτα που λες και στο δικο μας δημοτικο εχει καλες δασκαλες εμας μας ετυχε η προβληματικη μαλλον και μαλιστα η δευτερη δασκαλα μας ειναι μια χαρουλα

οσο για δημοσιους και ιδιωτικους ναι μπορει παντα και παντου να υπαρχουν ευσυνειδητοι η οχι εργαζομενοι

τη χωρα να την αλλαξουμε αλλα οχι με τα παιδια μας πειραματοζωα
να την αλλαξουμε....

οπως το καλαμαριον φοβαται να φαει το παιδι της εκει
(εμενα ιδια διευθυντρια ιδιωτικου μου ειπε να μην εμπιστευομαστε τι τρωνε εκει μεσα)

συγχωρηστε με αλλα σ αυτη την Ελλαδα ζουμε
και δε θα διορθωθει πανω στα παιδια μας
νομιζω σ αυτο ολες συμφωνουμε

οριστε διαβαζω αλλοι ζητησαν λεφτα εγγραφης
αλλοι τροφεια
χαμος γινεται
καθε μανουλα οτι νομιζει
και παλι
ολα τα παιδακια χαρουμενα

Να προσθέσω μια ακόμη παράμετρο που πρεπει να ασοληθει η ΕΕΤΑΑ.
Βασικά ΔΕΝ πιστευω οτι μπορει μια δασκάλα να στραβοκοιτά ενα παιδακι επειδή το Δημόσιο καθυστερει στις πληρωμές. Οι ποιο πολυ πλεον ξερουν οτι πληρονονται με καθυστερηση.
Κάτι αλλο θέλω να πω.. Υπάρχουν στην Θεσσαλονίκη Ιδιωτικοι σταθμοί που έχουν δώσει το 100% της δυναμικότητας στην ΕΕΤΑΑ. ΔΗΛΑΔΗ κανεις δεν έχει δεχτει να πληρώσει και να πάει τα παιδάκια του εκεί..... τέτοιο χάλι!!!.
ή αν έχουν και μερικούς γονείς δημοσίους υπαλήλους ή τραπεζικούς κλπ που δεν κάνουν ΕΕΤΑΑ, θα τους διώξουν για να πάρουν γονείς με την πίστωση του Δημοσίου!!! ΔΕΝ νομίζω, μάλλον θα ξεπεράσουν τραγικά το όριο την αδείας τους...

Εχει ενδιαφέρον να δείτε τους ΜΗ επιλεξιμους της ΘΕσσαλονίκης (αρε κουμπάρε που τον πήγενες τον μικρό και με είχες ζαλίσει..)

Αυτά.
καλή επιλογή...
:idea:

xuito
20-06-11, 15:10
Ναι , όντως την κατέβασαν...ας περιμένουμε λίγο...

momitsi
20-06-11, 15:10
Είναι μια π@π@ρι@ (να με συγχωρείτε..είμαι και μάνα) που πας και κάνεις στον ΟΑΕΔ αφού βγάλεις κάρτα ανεργίας. Σε ρωτάνε τι δουλειά έκανες και τι εμπειρία έχεις πάνω στο αντικείμενό σου... είναι και καλά για να σε καταχωρήσουν στο σύστημα για να σου βρουν δουλειά (εδώ γελάνε..).
Δεν θα σου πάρει πάνω από 5 λεπτά για να το κάνεις.. μπορεί να σου πάρει όμως δυο ώρες μέχρι να σε εξυπηρετήσουν. Όταν τελειώσεις σου δίνουν μια βεβαίωση ότι τη συμπλήρωσες.
Αυτό.. και βασικά δεν πρόκειται να τη χρησιμοποιήσεις ποτέ και πουθενά αλλού..
να εισαι καλα ρε κοριτσι...γιατι και γω τωρα διαβαζω ολαααααα τα παραπανω να δω τι θα κανω...τα εγραψα στο παιδικο και μου ειπαν για το προγραμμα-τωρα μπηκα μεσα στο εεταα και ειδα οτι δεν ειναι αυτος ο παιδικος μεσα...τι γινετε ρε?ΑΚΥΡΟ ΜΟΛΙΣ ΤΟΝ ΕΙΔΑ!και ο παιδικος μου ειπε οτι οι αιτησεις θα γινουν μεσω κεπ αλλα μεσα δεν γραφει κατι τετοιο λεει να τα αποστειλουμε....παρτο αυγο και κουρετω...τεσπα ας ξεκινησουμε μια να μαζευψουμε ολοι την χαρτουρα και ειδομεν.......

pocoyo
20-06-11, 15:11
χαχα και εγω μολις τους εστειλα μειλ με αποριες....και μου πηρε και ποση ωρα να το διαβασω για να μην κανω κανα λαθος...φτου απο την αρχη...

Γατουλα
σε καθε τηλεφωνημα πηζω περισσοτερο!
4 μεχρι τωρα νοτια προαστια αττικης
φαι παντα οκ

Gkap
Επίσης κάποιοι σταθμοί ξαφνικά θα δεχτουν μαζικά 50-60 παιδάκια. και προσφέρουν και σχολικό,,, αλλά αν τους ρωτήσετε έχουν ΜΟΝΟ ένα σχολικό. Τελικά τα παιδάκια πόση ώρα θα είναι στην τάξη και πόση στο σχολικό.....

Το καλύτερο είναι οτι παιδικοί με 2 αίθουσες για παιδάκια πάνω από τα 2,5 χρόνια, θα πάρουν 50 παιδάκια που θα ανοίκου το πιθανότερο σε 3 ηλικίες... πως θα τους χωρίσουν????

v & a
20-06-11, 15:12
pocoyo σωθηκες! εγω τους εστειλα απο τη παρασκευη αποριες αλλα δε νομιζω να απαντησουν μη σε απογοητευω. καλυτερα παρε τηλ...

kalamaraki
20-06-11, 15:14

 Βεβαίωση εργοδότη, από την οποία να προκύπτει η συνέχιση της απασχόλησης, καθώς και το είδος απασχόλησης (πλήρης ή μερική απασχόληση, αορίστου ή ορισμένου χρόνου) στη θέση εξαρτημένης εργασίας που η ενδιαφερόμενη κατέχει, μέχρι την καταληκτική ημερομηνία υποβολής Αιτήσεων συμμετοχής της παρούσας Πρόσκλησης, και

Κοινώς να προκύπτει απο τα γραφόμενα της βεβαιωσης τι ειδους απασχοληση εχεις , αοριστου, ορισμένου, πλήρους ωραριου, μερική απασχοληση....
Και εναρξη και ληξη συμβασης....

Αρα οσες ειμαστε στον εκπαιδευτικο τομέα και εχουμε ορισμένου χρονου Σεπ-Ιουνιο κάνουμε αιτηση ως ανεργες

Γατουλα
20-06-11, 15:14
συγνωμη βρε κοριτσια!

ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ 2010 θελει???????

anti1980
20-06-11, 15:16
Σου είπανε γιατί την κατέβασαν? Θα αλλάξουν τίποτα?

Μου είπαν ότι θέλουν να την ξανακοιτάξουν…:confused::confused: τι να πω… και εγώ έχω μείνει με όλα αυτά που γίνονται… Έχω όλα τα χαρτιά στα χέρια και δε ξέρω ακόμα που θα πάει το θέμα…

pocoyo
να ρωτησω;;αυτοι μας διαβαζουν τωρα δηλαδης;;; την αιτηση γιατι την βγαλαν μηπως γιατι εμεις εδω εντοπιζουμε τα λαθη τους; αυτοι δεν τα διπλοελεγχουν πριν τα ανεβασουν στο διαδυκτυο; μηπως εκτος απο το να παρουν τα παιδια μας να μας πληρωναν και τιποτις;

kalamaraki
συγνωμη βρε κοριτσια!

ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ 2010 θελει???????

 αντίγραφο μηχανογραφημένων ενσήμων του δευτέρου ή τουλάχιστον του πρώτου τριμήνου του 2010 ή σχετική βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα ή αντίγραφο της αναγγελίας πρόσληψής της ή αντίγραφο σύμβασης με τον εργοδότη.

v & a
Επίσης κάποιοι σταθμοί ξαφνικά θα δεχτουν μαζικά 50-60 παιδάκια. και προσφέρουν και σχολικό,,, αλλά αν τους ρωτήσετε έχουν ΜΟΝΟ ένα σχολικό. Τελικά τα παιδάκια πόση ώρα θα είναι στην τάξη και πόση στο σχολικό.....

Κι εμας ενα εχει, κανει 3 δρομολογια. αλλα ειναι σχετικα κοντινες αποστασεις...

Το καλύτερο είναι οτι παιδικοί με 2 αίθουσες για παιδάκια πάνω από τα 2,5 χρόνια, θα πάρουν 50 παιδάκια που θα ανοίκου το πιθανότερο σε 3 ηλικίες... πως θα τους χωρίσουν????

φανταζομαι οπως εμας φετος.
τα 25 που εχουν γεννηθει πρωτα ημερομηνιακα στη "μεγαλη ηλικιακα ταξη", και τα 25 που εχουν γεννηθει μετα στη "μικρη ηλικιακα ταξη"...

Γατουλα
20-06-11, 15:19
εχω παει 2 φορες μεχρι τωρα και μου φανηκε λογικο να ρωταω για το 2011!!!!!!
εργαζομενη ειμαι

Γατουλα
20-06-11, 15:21
καλαμαρι....το ειδα...αλλα που να σκεφτω η ερμη οτι το εννοουν το 2010!!!!
και δηλαδη αμα ημουν εργαζομενη απο τον 7ο του 10 θα με απερριπταν?

xuito
20-06-11, 15:24
να ρωτησω;;αυτοι μας διαβαζουν τωρα δηλαδης;;; την αιτηση γιατι την βγαλαν μηπως γιατι εμεις εδω εντοπιζουμε τα λαθη τους; αυτοι δεν τα διπλοελεγχουν πριν τα ανεβασουν στο διαδυκτυο; μηπως εκτος απο το να παρουν τα παιδια μας να μας πληρωναν και τιποτις;

Πλάκα-πλάκα είμαι σίγουρη ότι κάποιες κοπέλες από δω μέσα που είναι άνεργες θα έκαναν άψογη δουλειά αν τις έβαζαν σε κάποια πόστα εκεί πέρα....

katrin
20-06-11, 15:26
Εχει ενδιαφέρον να δείτε τους ΜΗ επιλεξιμους της ΘΕσσαλονίκης (αρε κουμπάρε που τον πήγενες τον μικρό και με είχες ζαλίσει..)

Για να μη δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις (γιατί και εγώ το είχα προσέξει το θέμα αυτό), αν δείτε στους προσωρινούς πίνακες, λέει και τον λόγο της απόρριψης.

Ο λόγος λοιπόν για το συγκεκριμένο σχολείο είναι ότι η άδεια λειτουργίας του είναι για Δημοτικό - νηπιαγωγείο και όχι για παιδικό σταθμό. (Πέρυσι βέβαια είχε επιλεγεί, δεν ξέρω γιατί...).

Γατουλα
20-06-11, 15:26
αυριο μου λενε η τελικη προκυρηξη......μπουζουκια....αχχχχ η στραβη ξανα μανα στο ΙΚΑ

xuito
20-06-11, 15:27

Μην την ψάχνεις...κι εμένα ο σύζυγος που είναι άνεργος από το Δεκέμβριο του 2010,λογικά δεν θα "πιαστεί" σαν μακροχρόνια άνεργος αφού όταν θα καταθέσω την αίτηση δεν θα έχει συμπληρώσει 12 μήνες ανεργίας...

victoria09
20-06-11, 15:29

Κοινώς να προκύπτει απο τα γραφόμενα της βεβαιωσης τι ειδους απασχοληση εχεις , αοριστου, ορισμένου, πλήρους ωραριου, μερική απασχοληση....
Και εναρξη και ληξη συμβασης....

Αρα οσες ειμαστε στον εκπαιδευτικο τομέα και εχουμε ορισμένου χρονου Σεπ-Ιουνιο κάνουμε αιτηση ως ανεργες

kalamaraki ειμαι και εγω με συμβαση που ληγει 30/6.Η αποφαση επιδοτησης για να παρουμε τα περισσοτερα μορια δεν θα εχει βγει μεχρι τη ληξη της προθεσμιας των αιτησεων .Εχεις καμια ιδέα τι κανουμε?

katrin
φανταζομαι οπως εμας φετος.
τα 25 που εχουν γεννηθει πρωτα ημερομηνιακα στη "μεγαλη ηλικιακα ταξη", και τα 25 που εχουν γεννηθει μετα στη "μικρη ηλικιακα ταξη"...

Και στο νηπιαγωγείο περίπου 25 παιδάκια είναι και είναι και τα νήπια και τα προνήπια μαζί, 2 ηλικίες δηλαδή...

Γατουλα
ρε ευτυχως ειμαι απο το φλεβαρη περσυ αλλα μη μου ζητησουν ξανα βεβαιωση εργοδοτη, αχ παναγια μου η το ΙΚα η ο εργοδοτης θα με δειρει!
θεωρησα το αυτονοητο ρε παιδια, να αποδειξεις οτι εισαι εργαζομενος ΤΩΡΑ
στους δημοσιους σταθμους θελουν τ=αυτον τον μηνα!

xuito
20-06-11, 15:30
αυριο μου λενε η τελικη προκυρηξη......μπουζουκια....αχχχχ η στραβη ξανα μανα στο ΙΚΑ

Α! Ώστε αύριο η τελική αίτηση , έ?
Αθάνατη Ελλάδα!!!!
Αιτήσεις μπορούν να υποβάλλονται από τις 20 Ιουνίου , αλλά την αίτηση θα σας τη δώσουμε στις 21 Ιουνίου!!! :rolleyes:

v & a
20-06-11, 15:31
εγω εβγαλα κ περσι και φετος κατευθειαν και των 2 ετων τα ενσημα να μαι μεσα...

Γατουλα
επαναλαμβανω, πηρα ενα σταθμο που σκεφτεται ΑΚΟΜΑ αν θα μπει στο προγραμμα!!!! και ειναι κανονικοτατα στη λιστα
και δε θελει λεωφορειο στο σπιτι μου γιατι ειμαι μακρυα αλλα ειναι η περιοχη μου μεσα στη δηλωση
ρε αντεεεεεε

fistikaki
ενσημα πρωτου ή δευτερου τριμηνου του 2010?????????????????????????

μα καλα,ποσο παραλογο ειναι αυτο!!!!!!!!

pocoyo
20-06-11, 15:32
Α! Ώστε αύριο η τελική αίτηση , έ?
Αθάνατη Ελλάδα!!!!
Αιτήσεις μπορούν να υποβάλλονται από τις 20 Ιουνίου , αλλά την αίτηση θα σας τη δώσουμε στις 21 Ιουνίου!!! :rolleyes:
καλε πρεπει ο διαχειριστης να προσθεσει και κανα like να παταμε...
like like like :cool:

v & a
20-06-11, 15:32
κανονικα θαπρεπε να λεει

Αιτήσεις μπορούν να υποβάλλονται από τις 20 Ιουνίου , αν δε κανει λαθος καποιος υπαλληλος και παραλειψει να κανει copy paste τη παραγραφο με τα ΚΕΠ. ( ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΝΑ ΑΣΤΕΙΑΚΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΩΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ)

katrin
20-06-11, 15:35
Για τα ΚΕΠ μάθατε τίποτα? Θα τα προσθέσουν?

xuito
20-06-11, 15:37
Για τα ΚΕΠ μάθατε τίποτα? Θα τα προσθέσουν?

Αύριο τα νεώτερα κοπελιά , από ότι έγραψε η Γατούλα που πήρε τηλέφωνο της είπαν ότι αύριο θα ανεβάσουν τα σωστά αρχεία (ελπίζουμε!).

Άσε που τέτοια ώρα θα έχουν σχολάσει και οι υπάλληλοι...

ravT
20-06-11, 15:38
Συγνώμη τώρα μας ενοχλεί και που μας απαντάνε στο τηλέφωνο, και που κατέβασαν μια προκήρυξη με λάθη για να ανεβάσουν τη σωστή κ.ο.κ. ?

Πιθανολογώ πως για τα ΚΕΠ έχει γίνει λάθος και εν πάση περιπτώσει χαρίζουν γάϊδαρο και τον κοιτάν στα δόντια...

Όσο για τους παιδικούς που έχει λυσσάξει ο Gkap αν ένας γονιός αρκείται στην ωραία εμφάνιση και δεν ξέρω εγώ τι, είναι άξιος της μοίρας του...
Στην περιοχή μου υπάρχει παιδικός ιδιωτικός χωρίς άδεια λειτουργίας βάσει Υπουργείου ε...
Και πέρυσι και φέτος είναι στο πρόγραμμα της ΕΕΤΑΑ και επίσης είναι φίσκα! Τα παιδιά δε χωράνε να παίξουν, κάθεται το ένα πάνω στ άλλο

Εγώ λοιπόν που ξέρω όλα τα παραπάνω, αν πάω το παιδί μου εκεί επειδή ένας γνωστός μου χει πει πόσο τέλειος είναι δεν θα μαι άξια της μοίρας μου αν συμβεί κάτι?

Τέλος, και στην Αθήνα που ζούσα και εδώ που μαι τώρα, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι οι ιδιωτικοί έχουν κουζίνα, τραπεζοκόμο και τα γεύματα μέσα στην τιμή...
Προφανώς στην Θεσσαλονίκη λειτουργούν αλλιώς

v & a
20-06-11, 15:46
Τέλος, και στην Αθήνα που ζούσα και εδώ που μαι τώρα, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι οι ιδιωτικοί έχουν κουζίνα, τραπεζοκόμο και τα γεύματα μέσα στην τιμή...
Προφανώς στην Θεσσαλονίκη λειτουργούν αλλιώς

πες τα ντε και νομιζα πως εδω μονο τακανουν αυτα!!!! μαλλον στη θεσσαλονικη την εχουν δει οι σταθμοι...κριμα!

λουκουμακιμου
20-06-11, 16:07
κι ομως φετος προτιμησανε το προγραμμα οι παιδικοι γιατι ξερουν οτι τα λεφτα αργα μεν αλλα θα τα πληρωθουνε.αντιθετως απο τους ιδιωτες εχουν πλεον προβληματα.
απ οτι ξερω πληρωνονται ενα χρονο αργοτερα.πληρωνονται ομως!

v & a
20-06-11, 16:20
και οι ιδιωτικοι και οι δημοσιοι! εγινε χαμος φετος εδω λεμε 2πλασιασαν τις θεσεις! (και περσι δεν ειχαν μεινει κ πολλες απεξω...) και μονο που ειδα τον ακριβοτερο σταθμο εδω που ειναι παντα γεματος με παιδια και..."καλων οικογενειων" καταλαβαινω τι κριση τους εχει βαρεσει ολους!!!!

Gkap
20-06-11, 16:21
Για να μη δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις (γιατί και εγώ το είχα προσέξει το θέμα αυτό), αν δείτε στους προσωρινούς πίνακες, λέει και τον λόγο της απόρριψης.

Ο λόγος λοιπόν για το συγκεκριμένο σχολείο είναι ότι η άδεια λειτουργίας του είναι για Δημοτικό - νηπιαγωγείο και όχι για παιδικό σταθμό. (Πέρυσι βέβαια είχε επιλεγεί, δεν ξέρω γιατί...).

ΔΕν διαφωνώ, ΑΛΛΑ και χωρις ΕΕΤΑΑ, και φετος καποιοι θα πληρωσουν για παιδακια προνηπια ή και μικρότερα, σε σχολείο που ΔΕΝ εχει αδεια Παιδικού.... ΚΑι στην ΕΕΤΑΑ φέτος το καταλάβανε!!! για την τρέχουσα χρονιά τί θα τους κάνουν...
Πάντως για πολούς άλους παιδικούς σταθμούς (μικρούς εννοώ, οχι τον συγκεκριμένο) το πρόγραμμα είναι η τέλεια ευκαιρία για μια τελευταία αρπαχτή πριν τους κλείσουν, καθώς δεν μπορούν να προσελκύσουν ούτε έναν γονιό που να δεχτεί να τους πληρώσει... Αλλα στην χώρα της αρπαχτής είμαστε, το ξέχασα...:arrow:

Gkap
20-06-11, 16:25
και οι ιδιωτικοι και οι δημοσιοι! εγινε χαμος φετος εδω λεμε 2πλασιασαν τις θεσεις! (και περσι δεν ειχαν μεινει κ πολλες απεξω...) και μονο που ειδα τον ακριβοτερο σταθμο εδω που ειναι παντα γεματος με παιδια και..."καλων οικογενειων" καταλαβαινω τι κριση τους εχει βαρεσει ολους!!!!

:p Υπάρχει και ΜΙΑ (τουλάχιστο) εξαίρεση στην Θεσσαλονίκη... και αυτό μεν με κάνει ευτυχή για την επιλογή πέρυσι, αλλά για φέτος δε πολύ στριμογμένο που θα ξαναπληρώσω για να συνεχίσω στον ίδιο. Παλι καλά.

Gkap
20-06-11, 16:29
Και στο νηπιαγωγείο περίπου 25 παιδάκια είναι και είναι και τα νήπια και τα προνήπια μαζί, 2 ηλικίες δηλαδή...

Ιδιωτικο Νηπιγωγείο με πάνω από 15 θέσεις ΔΕΝ εχει αδεια...

λουκουμακιμου
20-06-11, 16:36
επισης στο θεμα που ανοιξατε πριν να πω οτι τελικα οι δημοτικοι παιδικοι ειναι πιο αξιοπιστοι.ακομα χτυπαω το κεφαλι μου που προπερυσι ενω τον δεχτηκανε στον δημοτικο παιδικο φωκα προτιμησα το μουρατο ιδιωτικο οπου εσταζα πανω απο 300 το μηνα.οπου του αφησαν ψυχικα τραυματα,δε θελω να πω παραπανω,τα εχω πει σε αλλα θεματα,και ακομα ,ενα χρονο μετα, ασχολουμαι με ψυχολογους.
τουλαχιστον στους δημοσιους εχουνε και καποια προυπηρεσια,καποια ηλικια για να ειναι και μαμαδες,καποια διευθυντρια να τις συνετιζει οταν χρειαζεται...
οι ιδιωτικοι ειναι περιπλοκα τα πραγματα...
τωρα παμε σε ιδιωτικο που δε τον αλλαζω με τιποτα,αλλα πειτε μου,για ποσους ιδιωτικους ξερουμε τι πραγματικα υπαρχει πισω απο τη βιτρινα?
και παντα το αλφα και το ωμεγα ειναι η συμπεριφορα της συγκεκριμενης βρεφονηπιοκομου που θα ασχοληθει με το παιδι μας.
η ,οπως ειχε συμβει περυσι σε εμενα,που δε θα ασχοληθει.

και φετος που ειχα την τυχη να πληρωνει το προγραμμα αντι για εμενα ολοι στον παιδικο βοηθανε να επουλωσουν τις πληγες του τετραχρονου λουκουμιου μου.
κι ας δεν εχουν παρει ακομα λεφτα στα χερια τους.

ποσοι ομως θα το κανανε αυτο?

Γατουλα
20-06-11, 16:43
βρε λουκουμι συμφωνω και εγω, μια χαρα ευχαριστημενοι ειμαι με τον δημοτικο σταθμο
ΑΛΛΑ μας μαμισανε στις απεργιες!!!!! εεε ελεος πια οταν στις 5 μερες οι 2 ειναι αργιες απεργιες δε γινεται δουλεια
οταν τελικα θελω να πληρωνω ανθρωπο να μου τα κραταει ολες τις αλλες ωρες που ειναι παρα πολλες

για τους ιδιωτικους παλι τι να πω, ρωτησω τον ωραιο, 10000 και για τα 2 παιδια στο ετος! για προνηπιο??? ε ρε κεφαλοκλειδωμα που χρειαζομαστε

v & a
20-06-11, 16:58
κοριτσια δυστυχως οι απεργιες ειναι κατι που δε μπορουμε να αποφυγουμε. αλλα και στον ιδιωτικο φετος κανανε μια μερα απεργια στην πρωτη απεργια γενικη που χε ανακοινωθει, φαινεται ομως πως η διευθυνση τους ετριξε τα δοντια μετα και δε ξανακαναν καμια. τωρα ευτυχως που εχω τη πεθερα μου, και θα μπορει να τις κραταει σε απεργιες και "καβατζα" ενα εργαστηρι δημ. απασχολησης που δεχεται και παιδακια με την ημερα ( σαν παιδοτοπος ας πουμε ) αν η πεθερα εχει κανονισει αλλα και δε μπορει.αλλιως δε θα σκεφτομουν καν το δημοτικο σταθμο. βλεποντας ομως τα*μορια μου μαλλον θα δηλωσω τους δημοτικους που ναι κοντα μας με τις περισοτερες θεσεις κι ο θεος βοηθος:confused:

kalamaraki
20-06-11, 17:02
εχω παει 2 φορες μεχρι τωρα και μου φανηκε λογικο να ρωταω για το 2011!!!!!!
εργαζομενη ειμαι

Ναι ρε κοριτσι μου.....για τους δημόσιους οχι μεσω ΕΕΤΑΑ αιτηση ζητάνε φετινά του 2011 ενσημα για να αποδειξεις οτι εργάζεσαι.

Αλλα για την ΕΕΤΑΑ αιτηση με επιδοτηση ζητάνε του περσινού ετους....του 2010 πρωτο ή ακομα καλυτερα οπως λεει και δευτερο τριμηνο.
Εγω πχ εκανα το αυτονόητο αφου θα χρειαστω και τα δυο ετη**, πηγα ΙΚΑ και ζητησα αναλυτική ενσημων του 10 και του 11, απο το 11 μου λειπει το δευτερο τριμηνο που δεν εχει κατατεθει ακομα απο τον εργοδότη μου και θα το παρω σε αντιγραφο απο τον εργοδότη μου και θα παω να το θεωρήσσω στο ικα που ανηκει εκεινος την Τεταρτη.

** Εννοώ αυτονόητο για μένα αφου θα κανω αιτηση και σε δημόσιο σταθμό οχι μέσω Εεταα.

kalamaraki ειμαι και εγω με συμβαση που ληγει 30/6.Η αποφαση επιδοτησης για να παρουμε τα περισσοτερα μορια δεν θα εχει βγει μεχρι τη ληξη της προθεσμιας των αιτησεων .Εχεις καμια ιδέα τι κανουμε?

Βικτωρια επειδη μπερδεύτηκα με την ερώτηση σου....

Ειναι απλό γραφει οτι αν και εισαι σε ορισμένου χρονου θα πρέπει η συμβασή σου να ΜΗ λήγει πριν την καταληκτική ημερομηνία των αιτήσεων. Αρα η συμβασή σου αν ληγει μες το καλοκάιρι θα πρέπει να ΜΗ λήγει πριν τις 11 Ιουλίου που ειναι η τελευταια μέρα των αιτήσεων.

v & a
20-06-11, 17:07
Εγω πχ εκανα το αυτονόητο αφου θα χρειαστω και τα δυο ετη**, πηγα ΙΚΑ και ζητησα αναλυτική ενσημων του 10 και του 11, απο το 11 μου λειπει το δευτερο τριμηνο που δεν εχει κατατεθει ακομα απο τον εργοδότη μου και θα το παρω σε αντιγραφο απο τον εργοδότη μου και θα παω να το θεωρήσσω στο ικα που ανηκει εκεινος την Τεταρτη.
** Εννοώ αυτονόητο για μένα αφου θα κανω αιτηση και σε δημόσιο σταθμό οχι μέσω Εεταα.

καλαμαρακι κι εγω ακριβως το ιδιο εκανα και πηρα 4 ετσι να χω γιατι εχω 2 παιδια κ εχω κανει του κοσμου τις αιτησεις...ως τωρα σε 2 παιδικους κ σε ενα προνηπιο....κι εγω στο αυτονοητο... για πες τωρα που σε βρηκα να σου στειλω ενα πμ κατι α σε ρωτησω για μορια?( η χαζη)

kalamaraki
20-06-11, 17:11
καλαμαρακι κι εγω ακριβως το ιδιο εκανα και πηρα 4 ετσι να χω γιατι εχω 2 παιδια κ εχω κανει του κοσμου τις αιτησεις...ως τωρα σε 2 παιδικους κ σε ενα προνηπιο....κι εγω στο αυτονοητο... για πες τωρα που σε βρηκα να σου στειλω ενα πμ κατι α σε ρωτησω για μορια?( η χαζη)

Ριξε πμ , μολις τελειωσα με κουζινα φασινα, ρουχα χειμωνιατικα μικρης και παιχνιδια......

σε λιγη ωρα θα ξυπνησει και θα αριβαρω....τωρα που μπορεις!!

ααα και αν ειναι για τον τυπο τον μαθηματικο για το εισοδημα....

εγω δεν ασχοληθηκα ακομα...θα βάλω τον χαζμπαντ να μου το κανει γιατι με τις εξισωσεις ποτέ δεν τα πηγαινα καλα χαχαχαχα

miachris13
20-06-11, 17:40
Καλησπέρα κορίτσια κανένα νέο έχουμε?Πήγα και εγώ στο κεπ σήμερα για αίτηση πιστ.οικογενειακής κατάστασης και δεν ήξεραν τίποτα για το πρόγραμμα.
Για την σίτιση θα ήθελα να σας πω ότι και ο δημοτικός άλλα οι ιδιωτικοί σταθμοί που βολεύουν έμενα τουλάχιστον έχουν όλοι σίτιση

v & a
20-06-11, 17:42
αφου απο 23 θα δεχονται στα κεπ αιτησεις τοτε μπορει να τους ενημερωσουν στις....23!!!

litsa79
20-06-11, 17:43
για βοηθηστε με και μενα βρε κοριτσια που ειμαι πρωταρα στο προγραμμα
αυριο ξεκιναω δουλεια ...και αφου δεν εχω ενσημα τους προηγουμενους μηνες τι χαρτια πρεπει να κατααθεσω;και κατι ακομα,γιατι εχει παραπανω μορια η μερικη αποσχοληση απο την πληρη
ασ μου πει καποιος αν ξερει

Γατουλα
20-06-11, 17:45
μια "χαζη ερωτηση"
πηρα βεβαιωση εργοδοτη που λεει αοριστου....δουλευει απο τοτε μεχρι και σημερα

εμμμμ το σημερα δεν ειναι η καταληκτικη ημερομηνια
δε φανταζομαι να παιζει κανενα ρολο εεεεεεε?

Γατουλα
20-06-11, 17:47
για τον ιδιο λογο που σα μονογονεας μοριοδοτουμαι
"βλεπουν περισσοτερη δυσκολια" ας πουμε

v & a
20-06-11, 17:47
το σημερα ειναι (λογικα) η ημερομηνια που εχει υπογραψει ο εργοδοτης το χαρτι ...εμενα ας πουμε τους ειπα να μη μου βαλουν πανω ημερομηνια και να βαλουν τελιτσες ωστε να τη συμπληρωσω τη μερα που θα καταθεσω τα χαρτια...

Γατουλα
20-06-11, 17:48
στην καινουργια προσκληση δεν αναφερονται πλεον τα ΚΕΠ
αρα αν ισχυσει αυτο δεν εχουν κανενα λογο να ενημερωθουν (κλαψ)

Γατουλα
20-06-11, 17:49
καταλαβα ερωτησεις για εεταα για αυριο
-βεβαιωση εργοδοτη μεχρι ποτε
-επικυρωμενη ταυτοτητα?
μαζεψτε αποριες χαχχαχχαα
αμα μας διαβαζουν να τα βρουν ετοιμα

v & a
20-06-11, 17:49
τη καινουρια προσκληση τη κατεβασανε παλι και θα βαλουν αλλη αυριο.
Μπορει να κανανε λαθος τα κεπ και να μη τα γραψανε. αλλιως θα γινει πανικος απο τοσους νομους που θα καταθεσουμε? δε τους συμφερει!

fistikaki
20-06-11, 17:51
συγνωμη αλλα γιατι λετε για αυριο, αφου μεχρι ιουλιο ειναι οι αιτησεις..

v & a
20-06-11, 17:51
καταλαβα ερωτησεις για εεταα για αυριο
-βεβαιωση εργοδοτη μεχρι ποτε
-επικυρωμενη ταυτοτητα?
μαζεψτε αποριες χαχχαχχαα
αμα μας διαβαζουν να τα βρουν ετοιμα

η βεβαιαση εργοδοτη μπορει να ειναι μεχρι τη μερα που καταθετεις τα χαρτια. αν την επομενη σε απολυσουν ας πουμε???( χτυπαω ξυλο) δε μπορει να ειναι ως την καταληκτικη ημερομηνια αλλιως θα πρεπε να εγγυηθει πως θα δουλευεις ως τοτε!

η ταυτοτητα επικυρωμενη ( το κανα περσι γιατι να αλλαξει φετος??)

fistikaki
20-06-11, 17:54
ποια επιδοτηση... εμεις τα χουμε βγαλει ηδη τα λεφτα που θα δωσουν, τοσες εργατοωρες εχουμε χαλασει να ψαχνομαστε.... μας χρωστανε κι ολας...

ηθελα να ηξερα, οσοι δεν μπαινουν στο παρεντς, πως θα μαθουν γι αυτες τις επιδοτησεις? εχει ανακοινωθει καπου? εγω οσους εχω ρωτησει απο το περιβαλλον μου που δεν ασχολουνται με ιντερνετ, δεν το ηξερε κανεις...

v & a
20-06-11, 18:40
ηθελα να ηξερα, οσοι δεν μπαινουν στο παρεντς, πως θα μαθουν γι αυτες τις επιδοτησεις? εχει ανακοινωθει καπου? εγω οσους εχω ρωτησει απο το περιβαλλον μου που δεν ασχολουνται με ιντερνετ, δεν το ηξερε κανεις...

οι περισσοτερες τα μαθαινουν οταν ο σταθμος που πανε να δηλωσουν μπαινει στο προγραμμα. πας δηλ. να κανεις αιτηση και σου δινουν χαρτακι που λεει για το προγραμμα.
Στο δικο μας παιδικο κολλησαν χαρτι απεξω και μας εστειλαν και στο σπιτι. Στους δημοσιους ειναι φαρδυ πλατυ κολλημενο στις πορτες σε εναν δυο που πηγα δε, πριν ακομα μπουν στο προγραμμα ειχαν κολλησει χαρτι πως " ο σταθμος μας εχει κανει αιτηση να ανταχθει στο προγραμμμα κλπ κλπ και εν γινει δεκτος τοτε μπορειτε να κανετε αιτηση εκει κι εκει..."
Επεσα και πανω σε 2 περιπτωσεις που τους εξηγουσανε οι διευθυντριες τι ακριβως ειναι, και μαλιστα στη μια κοπελα της εξηγουσα εγω γιατι η διαυθυντρια μιλουσε στο τηλ...

λουκουμακιμου
20-06-11, 18:55
στην καινουργια προσκληση δεν αναφερονται πλεον τα ΚΕΠ
αρα αν ισχυσει αυτο δεν εχουν κανενα λογο να ενημερωθουν (κλαψ)

οχι οτι ηταν ενημερωμενοι περυσι!

παντως περαν πλακας ελπιζω απο λαθος να μη γραψανε για τα κεπ.

v & a
20-06-11, 18:59
λουκουμακι κι εγω το ελπιζω αλλιως ειναι παραλογη κατασταση! υπαρχουν 3 κεντρικα στην ελλαδα. εμεις που δενειμαστε κοντα με ποιο τροπο θα κανουμε τις αιτησεις? θα εμπιστευτουμε τα ταχυδρομεια? χαχαχα αστειοοοοοοο.... ε και αυτα τα κεπ πια γιατι υπαρχουν? μονο για γνησιο υπογραφης πιστοποιητικα γεννησης και υπευθυνες δηλωσεις? ας κανουν και κατι πιο χρησιμο!!!!:P
μα που ειναι αυτη η κοπελα που νομιζω δουλευε εκει να μας διαφωτισει!!!!!

λουκουμακιμου
20-06-11, 19:01
ποια επιδοτηση... εμεις τα χουμε βγαλει ηδη τα λεφτα που θα δωσουν, τοσες εργατοωρες εχουμε χαλασει να ψαχνομαστε.... μας χρωστανε κι ολας...

...εμενα περυσι με ενημερωσανε προτελευταια μερα υποβολης αιτησεων φιλοι που μου ειχανε προτεινει τον παιδικο που επελεξα,που ηδη ειχανε κανει αιτηση για το παιδι τους.

η συναδελφος μου που ειχε και τα τρια της παιδια μεσα απο προπερυσι δε μου ειχε πει κουβεντα!

εγω παντως ενημερωνω οποια φιλη μου το δικαιουται!

v & a
20-06-11, 19:04
καποιες σκεφτονται πονηρα, δε το φανταστηκες? οτι και καλα μπορει να της φας τη θεση... τι να πεις!!!! κι εγω εχω ενημερωσει τους παντες με μικρα παιδια. αν ειναι να βοηθηθει ο κοσμος γιατι οχι?

λουκουμακιμου
20-06-11, 19:05
.....και επειδη εψαχνα το παρεντς εντατικα περυσι για να διαλεξω παιδικο θυμαμαι οτι ειχα μπει στο εεταα,δεν καταλαβα τιποτα απο τη κεντρικη σελιδα και βγηκα!κανενα δεκαημερο πριν απο την υποβολη αιτησεων!οταν ετρεχα τελευταια στιγμη δεν ειχα λογια!

λουκουμακιμου
20-06-11, 19:09
καποιες σκεφτονται πονηρα, δε το φανταστηκες? οτι και καλα μπορει να της φας τη θεση... τι να πεις!!!! κι εγω εχω ενημερωσει τους παντες με μικρα παιδια. αν ειναι να βοηθηθει ο κοσμος γιατι οχι?

και μετα λενε που δεν απορροφωνται τα κονδυλια!εθνος αναδελφο...και πραγματικα ειχαν μεινει ακαλυπτες θεσεις...

v & a
20-06-11, 19:13
κι εδω πολλες ακαλυπτες θεσεις περσι. ειδικα στους δημοτικους σταθμους ενας ειχε 40 ακαλυπτες!!!!! και υπηρχαν παιδακια που μειναν απεξω, ευτυχως που φετος αλλαξανε το συστημα και οι επιλαχουσες θα ειναι σε ολο το νομο για ν ααπορρροφηθουν οσο περισσοτεροι γινονται κι ας μην εχουν δηλωσει το συγκεκριμενο σταθμο. Καλλιο αργα παρα ποτε ε?

litsa79
20-06-11, 21:40
για βοηθηστε με και μενα βρε κοριτσια που ειμαι πρωταρα στο προγραμμα
αυριο ξεκιναω δουλεια ...και αφου δεν εχω ενσημα τους προηγουμενους μηνες τι χαρτια πρεπει να κατααθεσω;και κατι ακομα,γιατι εχει παραπανω μορια η μερικη αποσχοληση απο την πληρη
ασ μου πει καποιος αν ξερει
δεν ξερει κανειςςςς

ravT
20-06-11, 21:48
Από πότε δεν δούλευες? Δεν είχες πέρυσι ένσημα? Οι αιτήσεις είναι μέχρι αρχές Ιουλίου, ηρεμήστε...

victoria09
20-06-11, 22:21
kalamaraki το προβλημα μου ειναι οτι η συμβαση μου ληγει οπως και η δικια σου πριν το τελος των αιτησεων οποτε λογικα παμε σαν ανεργες.Στο προσχεδιο λεει ομως ό Εάν η ενδιαφερόμενη είναι άνεργη, απαιτείται:
αντίγραφο Δελτίου Ανεργίας σε ισχύ, έως την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας
Αν ημερομηνια δημοσιευσης θεωρουν την αυριανη εμεις δεν εχουμε καρτα σε ισχυει.Αρα αποκλειομαστε και απο αυτη την κατηγορια.Μενει ενα κενο μεταξυ δημοσιευσης και τελους των αιτησεων που αν απολυθεις σ'αυτο το διαστημα εισαι στον αερα.

litsa79
20-06-11, 22:23
εχω να δουλεψω απο τοτε που εμεινα εγκυος
περιπου 3 χρονια

v & a
20-06-11, 22:40
εχω να δουλεψω απο τοτε που εμεινα εγκυος
περιπου 3 χρονια

να παρεις αυριο τηλ να ρωτησεις. απο τη στιγμη που δε σου εχει απαντησει κανεις μαλλον αυτο πρεπει να κανεις. καλυτερα να τα μαθεις απο την πηγη...εκει θα σου πουν καλυτερα.

litsa79
20-06-11, 22:43
ευχαριστω πολυ μαλλον θα παρω αυριο

VASILIKI
20-06-11, 23:57
Kαλησπέρα. Έχω μια απορία που δεν την είχε καμία μέχρι τώρα. Εγώ δουλεύω σε δύο επιχειρήσεις μερική απασχόληση. Αυτό τώρα τι πιάνεται? Και μία άλλη που σίγουρα την ρώτησαν αλλά που να διαβάζω τόσες σελίδες. Όποιος θέλει απαντάει. Ο μικρός μου την 31-12 θα είναι 2 χρονών και 7 μηνών. Σε ποιά κατηγορία είμαστε? Στον δημοτικό που ρώτησα δεν μπορώ να κάνω απευθείας αίτηση γιατί την 1η Σεπτεμβρίου δεν θα είμαστε ακριβώς δυόμιση. Μέσω προγράμματος δηλαδή θα μας δεχθούν? Πως γίνεται αυτό? Ευχαριστώ πολύ.

kalamaraki
21-06-11, 01:35
kalamaraki το προβλημα μου ειναι οτι η συμβαση μου ληγει οπως και η δικια σου πριν το τελος των αιτησεων οποτε λογικα παμε σαν ανεργες.Στο προσχεδιο λεει ομως ό Εάν η ενδιαφερόμενη είναι άνεργη, απαιτείται:
αντίγραφο Δελτίου Ανεργίας σε ισχύ, έως την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας
Αν ημερομηνια δημοσιευσης θεωρουν την αυριανη εμεις δεν εχουμε καρτα σε ισχυει.Αρα αποκλειομαστε και απο αυτη την κατηγορια.Μενει ενα κενο μεταξυ δημοσιευσης και τελους των αιτησεων που αν απολυθεις σ'αυτο το διαστημα εισαι στον αερα.

ωχ....κενό....θα πάρω αυριο τηλέφωνο οταν ευκαιρήσω..

παρε και εσυ αν μπορεις και πες μας

Kαλησπέρα. Έχω μια απορία που δεν την είχε καμία μέχρι τώρα. Εγώ δουλεύω σε δύο επιχειρήσεις μερική απασχόληση. Αυτό τώρα τι πιάνεται? Και μία άλλη που σίγουρα την ρώτησαν αλλά που να διαβάζω τόσες σελίδες. Όποιος θέλει απαντάει. Ο μικρός μου την 31-12 θα είναι 2 χρονών και 7 μηνών. Σε ποιά κατηγορία είμαστε? Στον δημοτικό που ρώτησα δεν μπορώ να κάνω απευθείας αίτηση γιατί την 1η Σεπτεμβρίου δεν θα είμαστε ακριβώς δυόμιση. Μέσω προγράμματος δηλαδή θα μας δεχθούν? Πως γίνεται αυτό? Ευχαριστώ πολύ.

αρα εχουμε και λεμε

24μηνες + 7μήνες= 31μηνών αρα είναι πάνω απο δυομιση χρονών

δυομιση χρονων=24+6(εξη μήνες μισός χρόνος)=30μηνών

αρα αφου το παιδί σου είναι 31μηνών παει στην κατηγορία του παιδικου και οχι του βρεφικού

σελίδα 7
2.1 παράγραφος β

β) επιθυμούν να εγγράψουν τα τέκνα τους στις κάτωθι κατηγορίες Δομών:
 Βρεφικούς, Βρεφονηπιακούς και Παιδικούς Σταθμούς, για βρέφη από 2 μηνών έως 2,5 ετών συμπληρωμένων την 31/12/2011 και νήπια και παιδιά από 2,5 ετών συμπληρωμένων την 31/12/2011, μέχρι την ηλικία εγγραφής στην υποχρεωτική εκπαίδευση (νηπιαγωγείο).

katrin
21-06-11, 01:40
Ιδιωτικο Νηπιγωγείο με πάνω από 15 θέσεις ΔΕΝ εχει αδεια...

Πρώτον, μιλάω για δημόσιο, όχι για ιδιωτικό.

Δεύτερον, νομίζω ότι και τα ιδιωτικά μπορούν να έχουν μέχρι τόσα παιδάκια, αν έχουν και 2 άτομα στην αίθουσα (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Τρίτον, Gkap, άρχισα να γίνομαι λίγο περίεργη, όταν πρόσεξα πως εμφανίστηκες πέρυσι τον Ιούνιο, έγραψες μερικά ποστς σε θέματα ΜΟΝΟ για παιδικούς, όπου κατέληξες να υπερασπίζεσαι ένα συγκεκριμένο, εξαφανίστηκες για ένα χρόνο και.... τσουπ! ξανά τώρα, εμφανίζεσαι πάλι στην περίοδο εγγραφών στους παιδικούς και αρχίζεις να κατηγορείς δεξιά και αριστερά τους διάφορους παιδικούς και να οδηγείς με την εις άτοπον σε ένα συγκεκριμένο παιδικό....

Λες να κάνω λάθος??? :-)

pocoyo
21-06-11, 07:37
αρα εχουμε και λεμε

24μηνες + 7μήνες= 31μηνών αρα είναι πάνω απο δυομιση χρονών

δυομιση χρονων=24+6(εξη μήνες μισός χρόνος)=30μηνών

αρα αφου το παιδί σου είναι 31μηνών παει στην κατηγορία του παιδικου και οχι του βρεφικού

στην χτεσινη προκυρηξη-προσκληση που βγαλανε αν παρατηρησατε εγραφε με τονισμενα γραμματα απο κατω οτι εαν προκειται για δημοτικο παιδικο σταθμο το παιδι θα πρεπει να εχει κλεισει τα δυομιση το σεπτεμβριο και οχι 31/12/11
να δουμε σημερα αν το ξαναβγαλουν αν θα αλλαξει

culte
21-06-11, 08:26
καλημερααααααααααααααα....

ρε κορες θα ξανααλλαξει και η αιτηση? ή μονο οι οδηγιες? Τι μαθατε οσες μιλησατε?

μιλαμε εχω βαρεθει να τυπωνω και να συμπληρωνω αιτησεις :(

eleni2008
21-06-11, 08:53
Καλημέρα!
Κορίτσια μην συμπληρώνετε τίποτα!
Μόλις μίλησα με εεταα και μου είπανε πως μπορέι να αλλάξει το οτιδήποτε οπότε τζάμπα καθόμαστε και γράφουμε.
Ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν αν θα είναι τα κεπ μέσα....

culte
21-06-11, 08:55
Καλημέρα!
Κορίτσια μην συμπληρώνετε τίποτα!
Μόλις μίλησα με εεταα και μου είπανε πως μπορέι να αλλάξει το οτιδήποτε οπότε τζάμπα καθόμαστε και γράφουμε.
Ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν αν θα είναι τα κεπ μέσα....

και ποτε θα τα οριστικοποιησουν καλε? σου ειπανε τιποτα?????

eleni2008
21-06-11, 09:01
και ποτε θα τα οριστικοποιησουν καλε? σου ειπανε τιποτα?????

Το πιο πιθανό μέχρι το μεσημέρι.
Κι αυτοί το περιμένουν πως και πως για να μπορουν να μας απαντάνε σε απορίες.
Κι απ'ότι μου είπανε, επειδή χτυπάνε συνεχώς τα τηλέφωνα δεν μπορούν να συνεννοηθούν ούτε ενδουπηρεσιακά με Αθήνα!
Φαντασου τι γίνεται!

ravT
21-06-11, 09:04
Καλέ ηρεμήστε! Ότι και αν βγάλουν δεν θα ναι για μια μέρα!

eleni2008
21-06-11, 09:12

Δίκιο έχεις, κι εγώ συμφωνώ μαζί σου, δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε να καταθέσουμε τα χαρτιά από την πρώτη μερα αλλά αυτό που γίνεται, να αναρτούν τις αιτήσεις και να τις ανεβοκατεβάζουν στο net από τη στιγμή που έχει ξεκινήσει η κατάθεση είναι απαράδεκτο!!!

Gkap
21-06-11, 09:20

Δεύτερον, νομίζω ότι και τα ιδιωτικά μπορούν να έχουν μέχρι τόσα παιδάκια, αν έχουν και 2 άτομα στην αίθουσα (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Τρίτον, Gkap, άρχισα να γίνομαι λίγο περίεργη, όταν πρόσεξα πως εμφανίστηκες πέρυσι τον Ιούνιο, έγραψες μερικά ποστς σε θέματα ΜΟΝΟ για παιδικούς, όπου κατέληξες να υπερασπίζεσαι ένα συγκεκριμένο, εξαφανίστηκες για ένα χρόνο και.... τσουπ! ξανά τώρα, εμφανίζεσαι πάλι στην περίοδο εγγραφών στους παιδικούς και αρχίζεις να κατηγορείς δεξιά και αριστερά τους διάφορους παιδικούς και να οδηγείς με την εις άτοπον σε ένα συγκεκριμένο παιδικό....

ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ:shock:

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΟΙ.
ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΙΣΤΟ ΠΛΑΦΟΝ. ΓΙΑ ΝΗΠΙΑ 20 ΠΑΙΔΑΚΙΑ

kalamaraki
21-06-11, 09:21
στην χτεσινη προκυρηξη-προσκληση που βγαλανε αν παρατηρησατε εγραφε με τονισμενα γραμματα απο κατω οτι εαν προκειται για δημοτικο παιδικο σταθμο το παιδι θα πρεπει να εχει κλεισει τα δυομιση το σεπτεμβριο και οχι 31/12/11
να δουμε σημερα αν το ξαναβγαλουν αν θα αλλαξει

ααα...καλά....απο τα πολλά ποστ δεν πηρα χαμπάρι οτι ανέβηκε καινουργια
εξκιουζ μι....

Δίκιο έχεις, κι εγώ συμφωνώ μαζί σου, δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε να καταθέσουμε τα χαρτιά από την πρώτη μερα αλλά αυτό που γίνεται, να αναρτούν τις αιτήσεις και να τις ανεβοκατεβάζουν στο net από τη στιγμή που έχει ξεκινήσει η κατάθεση είναι απαράδεκτο!!!

Ε μα....υπομονη ...θα τα καταθεσουμε!

Οντως ειναι ασχημο να ανεβοκατεβαινει η προκυρηξη....οι οροι να αλλάζουν...
Δειχνει οτι δεν ειναι οργανωμενοι...κριμα

v & a
21-06-11, 09:40
καλημερα
κι εγω τοση ανοργανωσια φετος δε τη περιμενα. και να λεγες πως ηταν ο 1ος χρονος! Κανονικα θα πρεπει να δωσουνε παραταση.
Παντως μολις δειτε αιτηση σφυριχτε ;)

tkanavou
21-06-11, 09:53
Κορίτσια να ρωτήσω κάτι;Η αίτηση είναι αυτή που είναι στο site ή ακόμα δεν είναι η τελική;

pocoyo
21-06-11, 09:55
βρε κοριτσια αφου δεν μπορουν να κανουν την δουλεια τους γιατι χτυπαν τα τηλεφωνα συνεχεια δεν κανουμε μια συννενοηση να μην τους παρει καμμια απο το παρεντς σημερα;;μηπως και καταφερουν να κανουν κατι σωστα; εγω δεν παιρνω σημερα....αλλη κοπελα συμφωνη;να τους διευκολυνουμε λιγο και να τους παρουμε απο αυριο τηλ;;;

v & a
21-06-11, 10:04
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΚΑΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ. ΗΤΑΝ ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗ.
pocoyo σκοπευα να τους παρω αλλα αφου βγει η αιτηση αν δε βγει τι να τους κανω????

kalamaraki
21-06-11, 10:05
Εγω παλι λέω φετος να παω εεταα να κανω την αίτηση......

τους έχει φοβηθεί το μάτι μου με την τοοοοοση έλλειψη οργάνωσης φέτος...

pocoyo
21-06-11, 10:09
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΚΑΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ. ΗΤΑΝ ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗ.
pocoyo σκοπευα να τους παρω αλλα αφου βγει η αιτηση αν δε βγει τι να τους κανω????
μμμμμμ νομιζω οτι οι κοπελες αναφερονται στην αιτηση που βγαλανε χτες απο την εεταα και κατεβασανε μεσα σε λιγες ωρες.....οχι στην διαβουλευση
και δεν αναφερομαι προσωπικα αλλα σε ολες τις κοπελες για τα τηλεφωνηματα αφου παραπονεθηκανε οτι δεν μπορουν να κανουν τη δουλεια τους ......ας τους αφησουμε για σημερα να μας βγαλουν την τελικη αιτηση και μετα "ορμαμε".....και κανονικα πρεπει να δωσουνε παραταση.....

kokkinomagoulitsa
21-06-11, 10:54
Καλημέρα κορίτσια!Είμαι καινούργια στο Forum αν και σας παρακολουθούσα!Μένω Θεσσαλονίκη και έχω μια κορούλα 3 και κάτι που θέλω να τη γράψω σε παιδικό σταθμό που να είναι κοντά στην Τούμπα όπου και διαμένω μέσω του προγράμματος αλλά δε ξέρω ποια να διαλέξω. Μου έχουν πει για το Πρότυπο Νηπιακό Κήπο αλλά είναι μακριά και αν και διαθέτουν λεωφορείο το θέμα είναι πόσο θα μένουν μέσα στο λεωφορείο. Και δεν έχω τη δυνατότητα να τα επισκεφτώ γιατί έχω ακόμη μια κορούλα μόλις 2 μηνών την οποία και θηλάζω. Μπορείτε σας παρακαλώ να βοηθήσετε όσες μένετε στην ίδια περιοχή; Απλά έχω πελαγώσει και δεν ξέρω τι να κάνω!
Όσο για το θέμα της πρόσκλησης μου είπαν και εμένα ότι είναι απλά το προσχέδιο και η κανονική πρόσκληση θα βγει τις επόμενες μέρες.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:lol:

Μαρια Ξ.
21-06-11, 11:29
οι επιλεγμενοι σταθμοι ειναι καπου ανατρημενοι?
σορρυ αν ειναι καπου αλλα διαβαζω πλαγιως λογω βιασυνης!

katrin
21-06-11, 11:39
Καλημέρα κορίτσια!Είμαι καινούργια στο Forum αν και σας παρακολουθούσα!Μένω Θεσσαλονίκη και έχω μια κορούλα 3 και κάτι που θέλω να τη γράψω σε παιδικό σταθμό που να είναι κοντά στην Τούμπα όπου και διαμένω μέσω του προγράμματος αλλά δε ξέρω ποια να διαλέξω. Μου έχουν πει για το Πρότυπο Νηπιακό Κήπο αλλά είναι μακριά και αν και διαθέτουν λεωφορείο το θέμα είναι πόσο θα μένουν μέσα στο λεωφορείο. Και δεν έχω τη δυνατότητα να τα επισκεφτώ γιατί έχω ακόμη μια κορούλα μόλις 2 μηνών την οποία και θηλάζω. Μπορείτε σας παρακαλώ να βοηθήσετε όσες μένετε στην ίδια περιοχή; Απλά έχω πελαγώσει και δεν ξέρω τι να κάνω!
Όσο για το θέμα της πρόσκλησης μου είπαν και εμένα ότι είναι απλά το προσχέδιο και η κανονική πρόσκληση θα βγει τις επόμενες μέρες.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:lol:

Καλωσήρθες και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!

Ο παιδικός που λες έχει 2 σταθμούς στην περιοχή της Τούμπας:

- Ανω Τζουμαγιάς 38 (νηπιακός κήπος) και
- Πεστών 30 (νέος νηπιακός κήπος)

Και οι δύο είναι της ίδιας ιδιοκτήτριας, όπως και αυτός του Ρυσίου

Δεν σε βολεύει κανένας από αυτούς?

LA LATINA
21-06-11, 11:53
παλι μπηκα στο τρυπακι
πηρα τηλ και μου ειπαν ως το απογευμα θα εχει βγει η προσκληση
και η κοπελα μου ειπε οτι λογικα με 70% αναπηρια πρεπει να εχω πιο πολλα μορια απο 35.... μωρε λετε???

λουκουμακιμου
21-06-11, 11:57
Εγω παλι λέω φετος να παω εεταα να κανω την αίτηση......

τους έχει φοβηθεί το μάτι μου με την τοοοοοση έλλειψη οργάνωσης φέτος...

κι εγω ετσι σκεφτηκα,αλλα εδινε επιλογη μονο ταχυδρομικως αυτο που αναρτησανε χτες -και μετα αποσυρανε...βγαλε ακρη!

ΑΓΛΑΙΑ
21-06-11, 11:58
Καλησπέρα και καλή επιτυχία σε όλες τις μανούλες που έκαναν αίτηση για παιδικό σταθμό φέτος. Εμείς και φέτος ξεκινήσαμε στο Δήμο Πετρούπολης τη γνωστή διαδικασία και φυσικά απορριφθήκαμε.
Το πιο εξωφρενικό όμως είναι το εξής:
Βγαίνουν την προηγούμενη εβδομάδα τα πρώτα αποτελέσματα και αποφασίζω να υποβάλλω ένσταση την Παρασκευή όπου η υπεύθυνη του Δημόσιου Παιδικού Σταθμού μου λέει ότι δεν χρειάζεται να υποβάλλω αφού δεν θα συζητηθεί καθώς όλες οι αιτήσεις θα γίνουν εκ νέου, δεν θα ισχύσει καμία μοριοδότηση καθώς όλοι οι παιδικοί σταθμοί του Δήμου έχουν υπαχθεί στο πρόγραμμα της ΕΕΤΑΑ, το οποίο όμως ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ δημοσίους υπαλλήλους και υπαλλήλλους ΟΤΑ οπότε και δεν δικαιούμαι να υποβάλλω αίτηση ως δημόσιος υπάλληλος. Παίρνω την υπεύθυνη του Δήμου, μου λέει ότι όντως ισχύει αλλά δεν έχουν ακόμη ενημερώσει τι θα γίνει για αυτούς που αποκλείονται από την διαδικασία, παίρνω στην ΕΕΤΑΑ όπου μου λέει ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι καταλαβαίνουν βέβαια το παράπονο μου κι εκεί κι εγώ ξεφεύγω και της λέω ότι δεν πρόκειται για παράπονο αλλά για στέρηση του ίσου δικαιώματος μου να υποβάλλω αίτηση σε δημόσιο παιδικό σταθμό του Δήμου στον οποίο είμαι κάτοικος και Δημότης.
Και ρωτώ τα εξής:
-Πως είναι δυνατόν να βγάζουν τα πρώτα αποτελέσματα και με ποια δικαιοδοσία να τα ακυρώνουν και να μην δέχονται ενστάσεις;
-Πως είναι επίσης δυνατόν να αποκλείουν από την διαδικασία εγγραφής σε δημόσιο παιδικό σταθμό τους κατοίκους και δημότες του ίδιου Δήμου αφού υποτίθεται πως ο κάθε κάτοικος έχει δικαίωμα να υποβάλλει αίτηση σε δημόσιο παιδικό σταθμό;
-Ξέρει καμιά κάτι παρόμοιο ή αν μπορούμε να κινηθούμε νομικά;

Συγγνώμη για το μακροσκελές μην. αλλά έχω μείνει το λιγότερο άναυδη!

LA LATINA
21-06-11, 12:08
ΠΟΙΑ ειναι η διαφορα Α και Β

τι εννοουν με το ολοκληρωμενης φροντιδας???

λουκουμακιμου
21-06-11, 12:29

καλα,εισαι γατα!δεν το ειχα πιασει!
δεν εχει και πολυ σημασια παντως,περυσι ηδη ειχε πολυ ψηλα μορια ενω πρωτολειτουργουσε,φετος εχει αφησει μονο 20 θεσεις!θα θελει 100 μορια!οσοι πιστοι πλερω!

v & a
21-06-11, 12:41
ααααχ, μου φαινεται χαμος θα γινει στο τελος τη βλεπω τη δουλεια. στη σελιδα του εσπα (http://www.espa.gr/el/Pages/Proclamationsfs.aspx?item=1710)εχει αναρτημενη τη χθεσινη αιτηση, κανεις δεν το χει κατεβασει,προφανως. και σκεφτειτε να πηγαινουν να την βρισκουν απο εκει μεσα....
λεει βεβεαια πως αναρτηθηκε στις 20, αλλα αν καποιος δε δει στο εεταα.gr δεν παρακολουθει το παρεντς και δεν εχει παρει τηλεφωνο εκει, πρεπει να μυρισει τα νυχια του πως αυτη που βγηκε στις 20 ειναι λαθος και θα βγει αλλη??

v & a
21-06-11, 12:45
ανεβηκεεε η ,καινουρια!!!!

fistikaki
21-06-11, 12:58
μολις γυρισα απο ΚΕΠ, δεν ειχαν ιδεα, με κοιτουσαν σαν αλιεν..
παραλιγο να τσακωθω.. επεμεναν οτι δεν υπαρχει καν, τετοιο προγραμμα :evil::evil::evil::evil::evil: και δεν εχει υπαρξει λεει, ποτε!

eleni2008
21-06-11, 13:02
ανεβηκεεε η ,καινουρια!!!!

Και πέφτει η σελίδα....Δεν μπορώ να μπω!

v & a
21-06-11, 13:03
περαστικα μας.
τα κεπ δεν ειναι παλι μεσα! ηθελα να ξερα τι αλλαξανε απο χθες!

Η «Αίτηση συμμετοχής – Δήλωση» συνοδευόμενη από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, μπορεί να υποβληθεί, ταχυδρομικώς ή με υπηρεσία ταχυμεταφοράς (courier), σε φάκελο στον οποίο εξωτερικά θα πρέπει υποχρεωτικά να αναγράφεται η ένδειξη «ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΖΩΗΣ», στα Γραφεία της Ε.Ε.Τ.Α.Α Α.Ε στις ακόλουθες Διευθύνσεις αντίστοιχα με τη γεωγραφική προέλευση των αιτούντων μητέρων, ως ακολούθως

και ακολουθει πινακας με νομους και διευθυνσεις για το που θα στειλουν τα χαρτια ...
τι να πουμε τωρα...

culte
ρε κορες..εδω δεν κοιταμε?

# Δημόσια Διαβούλευση Σχεδίου Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για τις μητέρες (περισσότερα...) (new)

εμενα γιατι μου βγαζει ακομη την παλια????

Μαρια Ξ.
Και πέφτει η σελίδα....Δεν μπορώ να μπω!

το αυτο!:rolleyes::rolleyes:

v & a
21-06-11, 13:04
δοκιμασε κατευθειαν εδω
http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi/prosklisi_miteron_21062011.zip

BALLERINA
21-06-11, 13:05
Και εγω χρειαζομαι την πολυτιμη βοηθεια σας!! Εαν η βεβαιωση του εργοδοτη γραφει εργαζομαι στην επιχειρηση απο τις ....... ως υπαλληλος γραφειου με πληρη απασχοληση αοριστου χρονου αρκει ή πρεπει να συμπληρωσω κατι αλλο????

Ευχαριστω

BALLERINA
21-06-11, 13:08
δοκιμασε κατευθειαν εδω

Μπα δεν γινεται τιποτε...κολλαει

culte
21-06-11, 13:10
δοκιμασε κατευθειαν εδω

ειναι μηδενικο αυτο το αρχειο κοπελα μου!!!!

maestria
21-06-11, 13:12
Μπήκαμε όλες μαζί μάλλον και κολλάει!

LA LATINA
21-06-11, 13:12
ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!!!

λουκουμακιμου
21-06-11, 13:13
ουφ!αντε την τυπωσα και αυτη...
και οντως δεν εχει κεπ...
αν μπορουμε να παμε απο τα γραφεια τους για να καταθεσουμε τις αιτησεις ξερουμε τις ωρες που θα δεχονται?

eleni2008
21-06-11, 13:16
Μπήκαμε όλες μαζί μάλλον και κολλάει!

Αυτό ακριβώς!
Ας το αφήσουμε λίγο να ηρεμήσει και ξαναδοκιμάζουμε!

maestria
21-06-11, 13:17
Στείλε κάποιον άλλον λουκουμάκι. Εμένα πέρσι ο χάζμπαντ τα έκανε.

Κορίτσια μην αγχώνεστε, δεν είναι ανάγκη να τα κατεβάσουμε τ' αρχεία όλες τώρα. Εγώ το άφησα, γιατί δεν ξεκολλάει με τπτ.

v & a
21-06-11, 13:18
κοριτσια εγω το κατεβασα παντως... και βεβαια πηρα τηλ., να ρωτησω (αφου τα κεπ δεν παιζουν φετος) πως θα διασφαλισουμε οτι παρελαβαν το φακελο και θα παρουμε αρ. πρωτοκολου κ με βαζουν αναμονη 2 φορες κ κλεινει...

culte
21-06-11, 13:18
εχει καμμια διαφορα με την χτεσινη αιτηση? ξερει καμμια? ή μονο οι οδηγιες με τα ΚΕΠ αλλαζουν???

pocoyo
21-06-11, 13:21
εμενα γιατι δεν την βγαζει την νεα αιτηση;;;βλεπω στην αρχικη της εεταα

maestria
21-06-11, 13:21
Α, δεν το 'χα προσέξει αυτό, δεν γίνονται οι αιτήσεις σε ΚΕΠ φέτος;;;

maestria
21-06-11, 13:22
Παιδιά εγώ στην κεντρική σελίδα της ΕΕΤΑΑ, ακόμα τη διαβούλευση και την ανακοίνωση για τους οριστικούς πίνακες των δομών βλέπω πάντως.

culte
21-06-11, 13:23
εμενα γιατι δεν την βγαζει την νεα αιτηση;;;βλεπω στην αρχικη της εεταα

και γω το ιδιο προβλημα εχω!!!!!!!!!!!!!

LA LATINA
21-06-11, 13:25
Ας πει καποιος εχει διαφορα η αιτηση απ τη χθεσινη
στη συμπληρωση στοιχειων εννοω
εγραφα δεκα ωρες μην τα ξαναγραφω...........

eleni2008
21-06-11, 13:27
Εγώ την είδα την νέα αλλά δεν μου την ανοιγει!

culte
21-06-11, 13:29
Εγώ την είδα την νέα αλλά δεν μου την ανοιγει!

πού βρε? στην κεντρικη σελιδα???

eleni2008
21-06-11, 13:37
πού βρε? στην κεντρικη σελιδα???

Ναι στην κεντρικη, αλλά με έχει κολλήσει εκεί!

katrin
21-06-11, 13:37
τι γίνεται βρε κορίτσια? στη σελίδα της ΕΕΤΑΑ δεν υπάρχει η αίτηση! πού είναι? την ξανακατέβασαν? πού είναι η αίτηση οέο?

v & a
21-06-11, 13:39
κοριτσια εγω το κατεβασα παντως... και βεβαια πηρα τηλ., να ρωτησω (αφου τα κεπ δεν παιζουν φετος) πως θα διασφαλισουμε οτι παρελαβαν το φακελο και θα παρουμε αρ. πρωτοκολου κ με βαζουν αναμονη 2 φορες κ κλεινει...

Μου απαντησανε τελικα...μπορω λεει να το στειλω συστημενο η κουριερ οποτε λεει ετσι διασφαλιζω πως το λαβανε... εγω παλι λεω...σκ@τουλες αμα δε παρω αποδεικτικο στα χερια μου πως καποιος το λαβε πως θα σιγουρευτω?:(

LA LATINA
21-06-11, 13:40
ουφ!αντε την τυπωσα και αυτη...
και οντως δεν εχει κεπ...
αν μπορουμε να παμε απο τα γραφεια τους για να καταθεσουμε τις αιτησεις ξερουμε τις ωρες που θα δεχονται?

εχει καποια διαφορα στη συμπληρωση στοιχειων απ τη χθεσινη?

LA LATINA
21-06-11, 13:41
Μου απαντησανε τελικα...μπορω λεει να το στειλω συστημενο η κουριερ οποτε λεει ετσι διασφαλιζω πως το λαβανε... εγω παλι λεω...σκ@τουλες αμα δε παρω αποδεικτικο στα χερια μου πως καποιος το λαβε πως θα σιγουρευτω?:(

στο συστημενο παιρνεις αποδειξη με ημερομηνια απο το ταχυδρομειο

pocoyo
21-06-11, 13:41
αυτο ακριβως!!! θα ειμαστε σε αγωνια οχι μονο αν θα παρουν το παιδι αλλα και αν καν πηραν την αιτηση.....που εγω ακομα δεν μπορω να δω!!!:mad:

maestria
21-06-11, 13:42

Koritsi auto to kserw apo to grafeio, mporeis na zhthseis ap' to kourier na parei arithmo prwtokollou kai na sto feroun.

pocoyo
21-06-11, 13:43
ακυρο την εβγαλε μολις

culte
21-06-11, 13:46
μπορειτε να βαλετε ρε κοριτσια το λινκ εδω? δεν το βρισκω με τιποτα!!!!!!!!!!

xuito
21-06-11, 13:47
Καλέ , έχει βρει καμμιά σας κάποια διαφορά στα αρχεία που ανέβασαν χθες με τα σημερινά??????

xuito
21-06-11, 13:48
μπορειτε να βαλετε ρε κοριτσια το λινκ εδω? δεν το βρισκω με τιποτα!!!!!!!!!!

Το έχουν ξαναβάλει δες λίγο πιο πάνω

maestria
21-06-11, 13:50
Τρελό κόλλημα κορίτσια, μην αγχώνεστε βρε, δε λήγει σήμερα. Αλήθεια ΠΟΤΕ ΛΗΓΕΙ;;