PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ

Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

athens2006
29-07-08, 16:50
Λοιπόν, εχω το εξής προβληματισμό.
Αν και μου φαινεται λιγο εως πολυ μούφα το συγκεκριμένο προγραμμα του ΟΕΕ αλλά ωστόσο ασχολήθηκα γιατι δεν θα ήταν ασχημα να με επιδοτούσαν με 2500,00 για τον παιδικο του μικρού.
Μένω Πεύκη και στη γύρω περιοχή μόνο ενας παιδικός στο Μαρούσι εχει ενταχθεί στο πρόγραμμα. Ούτε Πεύκη, ουτε Ηράκλειο, ούτε Ιωνια, ουτε Κηφισια. Αναρωτιέμαι γιατί. Και για να ειμαι σίγουρη οτι δεν έχουν κανει καν αιτηση σταθμοι από τις παραπάνω περιοχές ελεγξα και τους καταλογους με τους παιδικούς που δεν πληρούσαν τις προυποθεσεις ενταξης στο προγραμμα.
Εγώ λοιπόν σαν μάνα οφείλω μεχρι τις 12/08 το αργότερο να κανω την αιτηση μου. Πως θα μάθω πληροφορίες για τον εν λόγω παιδικό που λογω Αυγούστου θα είναι κλειστός?
Και αντε πες κατα τύχη τους βρηκα ανοιχτούς, μήπως ψιλιασμένοι από το πρόγραμμα που τάξουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες? Γιατι τα λεφτά τα παίρνουν αυτοι απευθειας οχι μεσω εμου.

Κοριτσια, βοήθεια! Ο παιδικός σταθμός στο Μαρούσι λέγεται KID ACADEMY δεν μπορώ να βρω πουθενα στο διαδικτυο στοιχεία για αυτόν. Αν καποια γνωρίζει θα εκτιμούσα να μου στείλει την αποψη της.
Ευχαριστώ εκ των προτέρω...

:!::!::!: edit admin 1/8/11 Ο σύνδεσμος με τα αποτελέσματα βρίσκεται εδώ :!::!::!:

http://www.eetaa1.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi/2011-07-22_prosorina-gynaikwn/

apo+mpempa
19-09-08, 18:18
Μανούλες, το πρόγραμμα της εργατικής εστίας για τους παιδικούς σταθμούς ξαναδέχεται αιτήσεις! Από 7-24 Οκτωβρίου! Εγω προσωπικά μιλάω για Σέρρες αλλά ψαξτετο και για τις άλλες περιοχές. Εμένα μου το είπαν τώρα οτι υπάρχει αυτό το πρόγραμμα, κοπέλα που εργάζεται σε σταθμό που δέχονται την επιδότηση και πήρα τηλέφωνο στην εργατική εστία και μου είπαν ότι επειδή δεν καλύφθηκαν οι θέσεις θα ξαναγίνουν αιτήσεις.
Στην σελίδα www.oee.gr υπάρχουν λεπτομέρειες.Το πρόγραμμα λέγεται ''Εναρμόνιση επαγγελματικής και οικογενειακής ζωής''.

Ψάχτε το κορίτσια!!!!! :D

Ηλιάννα
20-09-08, 19:16
κι εδω στην Κρητη θα δεχτουν ξανα αιτησεις

maggie73
29-10-08, 11:59
καλημερα σας,

δεν καταλαβα , δινουν επιδοτηση για δημοτικους παιδικους σταθμους .
Εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα και το μικρο μου παιδι πηγαινει δευτερη χρονια σε παιδικο σταθμο του δημου

rit@
29-10-08, 13:41
καλημερα σας,

δεν καταλαβα , δινουν επιδοτηση για δημοτικους παιδικους σταθμους .
Εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα και το μικρο μου παιδι πηγαινει δευτερη χρονια σε παιδικο σταθμο του δημου
Οχι βρε συνονόματη δεν δίνουν σε εμάς τίποτα απλά σε κάποιους σταθμούς ιδιωτικούς δίνουν για να μην πληρώνουμε εμείς. Επειδή οι δημοτικοί είναι ελάχιστοι κατάλαβες? Με την ευκαιρία καλώς ήρθες :P

athens2006
30-10-08, 10:34
εγώ πάντως απελπίστηκα και δεν έκανα αίτηση. Μένω στην Πέυκη και κανένας παιδικός δεν δήλωσε να μπει στο πρόγραμμα, ούτε στο Ηράκλειο και στο Μαρούσι μόνο ένας ιδιωτικός που δεν μπορώ να βρω στοιχεία για μια επιτόπια έρευνα. Αλλα και πάλι, ήδη ο μικρός ξυπνάει 7:10 το πρωι για να πάει Πεύκη, τι ωρα να το ξυπνάω για να πάει Μαρούσι; Κρίμα ειναι.
Κανονικά έπρεπε κατ¨εμε, να γράφουμε τα παιδάκια μας στο παιδικό που μας εξυπηρετεί από όλες τι πλευρές και ή να δίνουν τα λεφτά έστω και μηνα μηνα σε εμάς προσκομίζοντας την απόδειξη του παιδικού ή στον παιδικό προσκομίζοντας βεβαίωση οτι το παιδί πηγαίνει εκεί.
Δεν καταλαβαίνω γιατι οι ιδιωτικοί σταθμοί να ενταχθούν οταν πχ για το Σταθούλη απο μένα θα πάρουν 3.950,00€ και αυτοί τους δίνουν 2.520,00€!! Τα υπόλοιπα από που;

EfNo
14-11-08, 11:07
Τι πρόγραμμα ειναι αυτό; Μπήκα στο oee.gr αλλά δε μπόρεσα να βρω κάτι...

athens2006
14-11-08, 12:56
Νομίζω πως εχει λήξει για φέτος παρόλο που δόθηκε και δεύτερη παράταση.
Του χρόνου πάλι οι νέες αιτήσεις.

EfNo
14-11-08, 13:32
Ναι αλλά τι ειναι;

athens2006
14-11-08, 13:54
Ειναι προγραμμα επιδότησης για τους παιδικους σταθμούς.
Οι μητέρες καταθέτουν καποια δικαιολογητικά και επιλέγουν μέχρι πέντε παιδικούς σταθμούς απο αυτους που εχουν ήδη ενταχθει στο προγραμμα, για να πανε τα παιδάκια τους παιδικο σταθμο.
Γίνεται καποιου είδους αξιολογηση και αν επιλεγείς το παιδι σου παει στον παιδικο δωρεαν.
Απλά φέτος στο πρόγραμμα πήραν μέρος ως επι το πλείστον δημόσιοι σταθμοί και ελάχιστοι ιδιωτικοι γιατι το ποσο της επιδοτησης ειναι μικροτερο απο αυτο που πληρωνουμε εμεις σαφως.

melisanthi
10-04-09, 18:05
Να ενημέρωσουμε ότι από σήμερα είναι διαθέσιμες οι αιτήσεις των μαμάδων για την νέα σχολική χρονιά. Αφορά τις επιδοτήσεις που έχουν αναφερθεί παραπάνω και είναι για το 2009-2010. Αν κάποιος έχει κάνει αίτηση πέρυσι και εγκρίθηκε ας μας βοηθήσει λίγο και να μας δώσει κάποια συμβουλή για την κατάθεση των αιτήσεών μας. Τι να προσέξουμε κλπ Επίσης μήπως να ενημέρωσουμε και κανένα ιδιωτικό σταθμό μήπως και μπούν και αυτοί στην διαδικασία?

kathi
13-04-09, 14:54
καλα και ομορφα ολα αυτα, αλλα υπαρχει καποια κατασταση των σταθμων καπου για να μπορεσουμε να επιλεξουμε? ή στον οεε ειναι προσαρτισμενοι οι σταθμοι που συμμετεχουν?

ΛΙΝΟΥΛΑ
13-04-09, 17:04
οι αιτήσεις των μαμάδων γίνονται από 26/5 μέχρι 23/6.θα έχουν ήδη δημοσιευτεί οι παιδικοί σταθμοί που θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα και η επιλογή θα είναι για 5 σταθμούς.

melisanthi
13-04-09, 17:29
δηλαδή λινούλα θα επιλέξουμε μόνο από την λίστα των παιδικών σταθμών που θα δηλώσουν συμμετοχή? ΄'καλά κατάλαβα?

kathi
13-04-09, 21:01
ετσι νομιζω και εγω αν καταλαβα καλα,λογικα η κατασταση θα ειναι στον οεε ή κανω λαθος? ας μας ενημερωσει καμια πιο παλια μανουλα γιατι εγω δηλωνω πρωταρα σε αυτα, ενα αγορακι 2,5 χρονων εχω και τωρα προσπαθω να τον γραψω καπου.

RENAH
14-04-09, 10:44
http://www.oee.gr/pages.asp?Page=63

ΛΙΝΟΥΛΑ
14-04-09, 17:59
Βλέπεις την λίστα για να δεις τους παιδικούς σταθμούς που συμμετέχουν στο πρόγραμμα και επιλέγεις 5 από αυτούς βάση των κριτηρίων σου.Λογικά επιλέγεις τους πιο κοντινούς ή κάποιον που ξέρεις ή στέλνεις ήδη το παιδάκι σου.Και μετά στις 8/7 ενημερώνεσαι αν επιλέχτηκες και σε ποιον παιδικό σταθμό.

kathi
15-04-09, 00:06
σας ευχαριστω πολλυ , θα το ψαξω πιο αναλυτικα.

katerina2
15-04-09, 13:16
Ήθελα να ρωτήσω αν το πρόγραμμα αυτό απευθύνεται σε όλες τις μαμάδες ή μόνο σε όσες είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ. Ευχαριστώ.

RENAH
15-04-09, 13:40
http://www.oee.gr/pages.asp?Page=63
εδω θα βρεις τα παντα.

peony
15-04-09, 13:43
Αντιγράφω από την πρόσκληση ότι απευθύνεται σε:
Β) Τις Γυναίκες, που είναι μητέρες βρεφών, νηπίων και παιδιών, καθώς και μητέρες νηπίων, παιδιών και εφήβων με Αναπηρία και:
1. εργάζονται ως μισθωτές, εξαιρουμένων των απασχολούμενων ως μόνιμοι ή αορίστου χρόνου υπάλληλοι Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. (α΄ και β΄ βαθμού), ή
2. είναι αυτοαπασχολούμενες, ή
3. είναι αυτοαπασχολούμενες στον πρωτογενή τομέα, ή
4. συμμετέχουν σε Ενεργητικές Πολιτικές Απασχόλησης (ΕΠΑ), ή
5. είναι άνεργες οι οποίες διαθέτουν δελτίο ανεργίας σε ισχύ τουλάχιστον ένα μήνα πριν την δημοσίευση της παρούσας και αντίγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του ΟΑΕΔ, ή
6. λαμβάνουν ή έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά τους τελευταίους 24 μήνες προ της δημοσίευσης της παρούσας
και επιθυμούν να εγγράψουν τα τέκνα τους σε Δομές παροχής φροντίδας και φιλοξενίας, ώστε να διευκολυνθούν προκειμένου να εναρμονίσουν τους απαιτητικούς και αντικρουόμενους ρόλους τους μεταξύ οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής.

ELKARAK
15-04-09, 13:47
Εγω παντως κοριτσια,φετος εστειλα το πιτσιρικα μου στο παιδικο
μεσω αυτου του προγραμματος και εκτος απο καποια προβληματακια
που ειχα στην αρχη με το παιδικο,ολα πηγαν καλα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενη!!!
Σιγουρα θα κανω και για την επομενη σχολικη χρονια αιτηση!!!

ELKARAK
15-04-09, 13:48
Επισης....εχω την εντυπωση οτι περσι ηταν μονο γιατις εργαζομενες.....
ή κανω λαθος;;;;
Παντως χαρηκα που ειδα οτι φετος παιρνουν και με καρτες ανεργιας και
με επιδομα!!!!

τζινα
08-05-09, 23:00
Καλησπέρα κορίτσια να ρωτήσω κάτι ξέρετε στα νότια προάστια ποιοί είναι συμβεβλημένοι?

ALIKOYLA
09-05-09, 19:27
εμενα που ειναι οα ντρας μου στο ικα αλλα το παιδι το εχω ασφαλισμενο στιν ΟΑΕΕ το δικουμαστε?μαλλον οχι ε?

RENAH
02-06-09, 09:30
εμενα που ειναι οα ντρας μου στο ικα αλλα το παιδι το εχω ασφαλισμενο στιν ΟΑΕΕ το δικουμαστε?μαλλον οχι ε?
φυσικα και το δικαιουσε
Και γω ειμαι στο Ικα αλλα το παιδι στο ΤΣΜΕΔΕ.
Εκανα περσυ αιτηση κανονικα.Δεν μας πηραν, αλλα ειχα δικαιωμα συμμετοχης και ημουν στις επιλαχουσες.

RENAH
02-06-09, 09:31
οπυς sorry ..νομιζα οτι εισαι εσυ στο ΙΚΑ .Η μητερα πρεπει να ειναι στο ικα οχι ο πατερας.

np1
02-06-09, 20:30
Και οι αυτοαπασχολούμενες μητέρες μπορούν να κάνουν αίτηση το ανφέρει ξεκάθαρα η πρόσκληση.

4.Εάν η ενδιαφερόμενη είναι αυτοαπασχολούμενη:
α) αντίγραφο της Δήλωσης Ενάρξεως Επιτηδεύματος στην Δ.Ο.Υ.
β) υπεύθυνη δήλωση περί μη διακοπής της άσκησης του επιτηδεύματος.

rita-
03-06-09, 09:34
για εμάς τους δημοσίους τίποτα πάλι;....:mad::mad:

Ηλιάννα
04-06-09, 00:55

κι εγω ΟΑΕΕ ειμαι και πηραν το παιδι τον Σεπτεμβριο
Αυριο θα παω να καταθεσω τα χαρτια για την επομενη σεζον:p

melita
07-06-09, 15:55

Και ξαναρωτώ για τις μητέρες δημοσίου τομέα υπάρχει κάποια επιδότηση ή δωρεάν θέση. Γνωρίζει καμμία κοπελιά σχετικά?

Επίσης, επειδή σκέφτομαι να στείλω το παιδί από του χρόνου τον γενάρη σε βρεφικό σταθμό - θα είναι 13 μηνών τότε - ξέρετε από πόσο περίπου κυμαίνεται το κόστος σε γενικές γραμμές, έτσι για να έχω μια ιδέα. Πάει με το μήνά ή με το χρόνο?
Μπορεί να ξεκινήσει από τα μέσα της χρονιάς?

rita-
09-06-09, 08:02
γεια σου μελίτα. εμείς τελικά ύστερα απο πολύ ψάξιμο γραφτήκαμε σε βρεφονηπιακό σταθμό. τον αύγουστο προσαρμογή και το σεπτέμβρη κανονικά. το κόστος κυμαίνεται απο 300-500!!με σχολικό και διατροφή (στις περισσότερες περιπτώσεις τουλάχιστον). τωρα αν μπορείς να ξεκινήσεις απο τα μέσα της χρονιας δε το ξέρω....απο τη μια σου λένε να κλείσεις θέση αμεσα απο την αλλη όλο και κάποιο παιδάκι θα φύγει γιατι δε θα μπορεί να προσαρμοστεί...

melita
09-06-09, 22:45
Τσουχτερό το ποσό. Μάλλον συμφέρει καλύτερα να νοικιάσω ένα διαμέρισμα και να φέρω την μάνα μου από το χωριό να την κρατάει. Κάνε παιδιά μετα σου λένε!

mor@ki_K
19-06-09, 23:56
Κορίτσια και μεις πριν 2 μερες το μάθαμε το πρόγραμμα (πολύ νωρίς θα μου πεις!)
και είμαι άνεργη με κάρτα ανεργίας, χωρίς όμως να παίρνω επίδομα ανεργίας.
Λέτε να ισχύει το πρόγραμμα μόνο για τις μητέρες που απολήθηκαν και παίρνουν ταμείο ανεργίας ή γενικώς για τις άνεργες μητέρες που είναι γραμμένες στον ΟΑΕΔ?

savropinguinos
20-06-09, 08:30
Και ξαναρωτώ για τις μητέρες δημοσίου τομέα υπάρχει κάποια επιδότηση ή δωρεάν θέση. Γνωρίζει καμμία κοπελιά σχετικά?

Επίσης, επειδή σκέφτομαι να στείλω το παιδί από του χρόνου τον γενάρη σε βρεφικό σταθμό - θα είναι 13 μηνών τότε - ξέρετε από πόσο περίπου κυμαίνεται το κόστος σε γενικές γραμμές, έτσι για να έχω μια ιδέα. Πάει με το μήνά ή με το χρόνο?
Μπορεί να ξεκινήσει από τα μέσα της χρονιάς?

melita geia sou,ego eimai se anazitisi vrefikou dioti ton oktomvrio gurnao sti douleia ,to thema einai oti oi perissoteroi stathmoi theloun na kratiseis ti thesi apo tora gia to septemvri...ase eida kanaduo k apogoiteftika...episis kamiia epixorigisi gia mas tous dimosious...dil ama kaneis 2 paidakia kalutera na katseis spiti na ta megaloseis re koritsia....350 to kathe paidi...

Tia Mia
27-06-09, 02:32
Αγαπητή Irene-Stathis,
σε ποιόν σταθμό στην Πεύκη πηγαίνει το μικρούλι σου?
Ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι για τον ανιψιό μου, ο οποίος μένει στην Πεύκη. Σκεφτόμαστε να γραφτεί στον σταθμό του δήμου. Ξέρεις την διαδικασία? Πηγαίνει κάποιο άλλο παιδάκι εκεί για να μας πει εμπειρίες?
Ευχαριστώ

RENAH
09-09-09, 14:49

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:
δεν φανταζομαι να το εννοεις αυτο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
πλακα κανεις!!!!!!!!!!!!!!!!
θεσ να κανουμε λιστα για τις παροχες σε μητερες δημοσιου VS ιδιωτικου τομεα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Αληθεια εχεις δουλεψει ποτε ως μητερα στον ιδιωτικο τομεα;;;
Συυγγνωμη που καταχραστηκα το τοπικ σας αλλα ρε κοριτσια δεν μπορω να διαβαζω τετοια!!!!!

ΚΑΡΔΙΑ
09-09-09, 17:03
:lol:για να είμαι ειλικρινής και εμένα όταν το διάβασα μου κακοφάνηκε λιγάκι........συνήθως το αντίθετο λέγεται.......και το έχω αισθανθεί πολύ έντονα!!!!
γυρνάω σπίτι μου κατά τις 18:00 στην καλύτερη και μένω πολύ κοντά στην δουλειά μου.....
τις κατασκηνώσεις θα τις πληρώσω όταν έρθει η ώρα.....
ευτυχώς ακόμα δεν υπάρχει φόβος να μην μου δώσουν τον μισθό μου, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.......
όταν ήμουν έγκυος έμεινα μακρυά από την δουλειά μου (με το ζόρι) 2+2=4 μήνες.......
δεν έχω συνδικαλιστικό εκπρόσωπο και εάν μια μέρα η εταιρεία μου μεταφερθεί στο τσιμπουκτού θα πρέπει να ακολουθήσω, εάν θέλω......
δεν έχω επιδόματα........(και μην μου πείτε ότι παίρνω καλύτερο μισθό από άλλους, από μερικούς μπορεί, αλλά σπούδασα κιόλας!!)
δεν παίρνω ανάσα όλη μέρα από το τρέξιμο........
συν όλα τα υπόλοιπα.......
Και παρόλα αυτά δεν είμαι στην χειρότερη θέση, είμαι ευχαριστημένη από την εταιρεία στην οποία εργάζομαι, σε ένα γενικώς καλό κλίμα.
Με συγχωρείτε και εμένα (rita- μου συγνώμη, δεν είναι προσωπικό το θέμα) για την κατάχρηση του χώρου στο συγκεκριμένο τοπικ (για το οποίο θέμα και εγώ πρώτη φορά έμαθα και ευχαριστώ για αυτό) αλλά τα είπα και ξεσπάθωσα!!:lol::lol::lol:

rita-
09-09-09, 20:36
ναι βρε κορίτισια καταλαβαίνω τι εννοείται. είχα στο μυαλό μου τις εταιρίες που πληρώνουν τον παιδικό σταθμό και το ΙΚΑ που καλύπτει τα έξοδα της γέννας (πχ θερμοκοιτίδα, τοκετός), περιθαλψη σε ιδιωτικη κλινική αν χρειαστει κ.α
μη νομίζετε ότι όσοι δουλεύουν στο δημόσιο ξύνονται. εγω δουλεύω σε νοσοκομείο και βάρδιες έχω (κυκλικό ωράριο, νυχτες, αργιες, γιορτές). τρεχουμε και δε φτάνουμε τώρα με τη γρίπη. τρομερες ελλείψεις στο προσωπικό, διπλοβάρδιες κάνουμε.
ναι δε λέω καθόμαστε 1χρόνο μετά τη γέννα στην ουσία 6 μήνες παραπάνω απο ότι στον ιδιωτικό. το σημαντικότερο για μένα είναι ότι οι συναδελφικές σχέσεις είναι άθλιες.
έχω δουλέψει και στον ιδιωτικό, 5χρόνια (στο δημόσιο είμαι 4). συγκριτικά, δεν είχα διαφορες στο ωράριο, η διευθυντρια ήταν πιο συνεργασιμη, είχε να κάνει με 5άτομα και όχι με 18!!οι δε σχέσεις ήταν τέλειες, ενώ τώρα κοιτάς πως θα αφήσεις δουλεια στον επόμενο.
αυτά είχα στο μυαλό μου.

RENAH
10-09-09, 07:44
ναι βρε κορίτισια καταλαβαίνω τι εννοείται. είχα στο μυαλό μου τις εταιρίες που πληρώνουν τον παιδικό σταθμό και το ΙΚΑ που καλύπτει τα έξοδα της γέννας (πχ θερμοκοιτίδα, τοκετός), περιθαλψη σε ιδιωτικη κλινική αν χρειαστει κ.α
μη νομίζετε ότι όσοι δουλεύουν στο δημόσιο ξύνονται. εγω δουλεύω σε νοσοκομείο και βάρδιες έχω (κυκλικό ωράριο, νυχτες, αργιες, γιορτές). τρεχουμε και δε φτάνουμε τώρα με τη γρίπη. τρομερες ελλείψεις στο προσωπικό, διπλοβάρδιες κάνουμε.
ναι δε λέω καθόμαστε 1χρόνο μετά τη γέννα στην ουσία 6 μήνες παραπάνω απο ότι στον ιδιωτικό. το σημαντικότερο για μένα είναι ότι οι συναδελφικές σχέσεις είναι άθλιες.
έχω δουλέψει και στον ιδιωτικό, 5χρόνια (στο δημόσιο είμαι 4). συγκριτικά, δεν είχα διαφορες στο ωράριο, η διευθυντρια ήταν πιο συνεργασιμη, είχε να κάνει με 5άτομα και όχι με 18!!οι δε σχέσεις ήταν τέλειες, ενώ τώρα κοιτάς πως θα αφήσεις δουλεια στον επόμενο.
αυτά είχα στο μυαλό μου.
Καλημερα..
Ριτα μου αυτες οι εταιρειες που περιγραφεις ειναι ελαχιστες στην Ελλαδα.Οι περισσοτερες-και εχω δουλεψει σε3-4 τωρα-το βασικο και πολλα σου βαζω,Και σου μιλαω για μεγαλες εταιρειες στο χωρο τους ..ομιλους κτλ.!!!
Συγκεκριμενα το θεμα που αντιμετωπισα αυτες τις μερες ηταν το 15λεπτο που χρειαζομουν για να αφηνω το παιδι στον παιδικο(7 ξεκιναει και ο παιδικος και η δουλεια μου).Αν αρχισω να λεω δεν θα σταματααω.Κι οπως ειπε και η Καρδια τωρα ειμαι σε εταιρεια που ειμαι γενικα ευχαριστημενη.
Τελοσπαντων για μενα το σημαντικοτερο ολων ειναι οτι μεγαλωνεις ενα χρονο το παιδακι σου και πληρωνεσαι χωρις να εχεις το αγχος οτι οταν γυρισεις θα σε διωξουν!!!!!!

ΜΑΡΙΤΑ
10-09-09, 08:12
Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!

θα επανέλθω με το θέμα γιατί τώρα το είδα και η αλήθεια είναι πως δεν είχα ιδέα πως γίνεται κάτι τέτοιο.

Το μόνο που με μπέρδεψε βρε κορίτσια είναι η Εργατική Εστία δίνει επιδότηση και για δημοτικούς σταθμούς και για ιδιωτικούς; Είδα τους πίνακες με τους σταθμούς που επελέχθηκαν στην περιοχή μου για να ξέρω για του χρόνου και λέει ότι είναι βρεφονηπιακοί σταθμοί δήμου τάδε. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι δημοτικοί ή όχι; και εάν ισχύει αυτό πληρώνεις και στους δημοτικούς σταθμούς πια;;;;

Ξεκίνησε κανένα παιδάκι να μας πει τις εμπειριές του;

ΚΑΡΔΙΑ
10-09-09, 09:32
Καλημερα..
Ριτα μου αυτες οι εταιρειες που περιγραφεις ειναι ελαχιστες στην Ελλαδα.Οι περισσοτερες-και εχω δουλεψει σε3-4 τωρα-το βασικο και πολλα σου βαζω,Και σου μιλαω για μεγαλες εταιρειες στο χωρο τους ..ομιλους κτλ.!!!
Συγκεκριμενα το θεμα που αντιμετωπισα αυτες τις μερες ηταν το 15λεπτο που χρειαζομουν για να αφηνω το παιδι στον παιδικο(7 ξεκιναει και ο παιδικος και η δουλεια μου).Αν αρχισω να λεω δεν θα σταματααω.Κι οπως ειπε και η Καρδια τωρα ειμαι σε εταιρεια που ειμαι γενικα ευχαριστημενη.
Τελοσπαντων για μενα το σημαντικοτερο ολων ειναι οτι μεγαλωνεις ενα χρονο το παιδακι σου και πληρωνεσαι χωρις να εχεις το αγχος οτι οταν γυρισεις θα σε διωξουν!!!!!!

Καλημέρα σας μανούλες! (και πατερούληδες)
Ξαναλέω Ρίτα μου ότι δεν είναι προσωπικό το θέμα και ο καθένας προσπαθεί το καλύτερο για τον εαυτό του, δεδομένων των συνθηκών. Δεν αμφιβάλλω ότι έχεις τρέξιμο στην δουλειά σου, για την πλεοψηφία πάντως τα πράγματα είναι πολύ καλά σε γενικές γραμμές.
Σταματάω εδώ για να μην συνεχίσω την κατάχρηση του τόπικ.

Δυστυχώς στην δική μου περιοχή δεν έχει τίποτα από σταθμούς που να επιδοτούνται...............:cry:

mor@ki_K
10-09-09, 14:37
Κορίτσια εμάς μας πήρανε σε δημοτικό σταθμό που είναι επιδοτούμενος από την εργατική εστία αλλά ακόμα δεν ξεκίνησε η μικρή μου.
Μόλις ξεκινήσουμε θα σας πω εμπειρίες.

Το πρόγραμμα της εργατικής εστίας είχε ξεκινήσει από μέσα Μαϊου μέχρι 23 Ιουνίου οπότε του χρόνου τώρα πάλι θα γίνει κάτι τέτοιο...

rita-
10-09-09, 19:05
τις δικές μου εμπειρίες απο τον παιδικό τις αναφέρω στο "ποιος σκέφτεται να σταματήσει το σταθμό" και όπως καταλάβατε είναι τελείως απογοητευτικές....
απο όσο γνωρίζω πληρώνεις και στους δημόσιους σταθμούς, εχω ακούσει για 80-130ε

anti1980
29-04-10, 12:34
Επαναφέρω το θέμα για να έχουμε το νου μας για το πότε θα ξαναρχίσουν οι αιτήσεις στον Ο.Ε.Ε..

Πήρα πριν λίγο τηλέφωνο και μια καθόλου ευγενική κυρία με “ενημέρωσε ότι δε μπορεί να με ενημερώσει” για το πότε θα αρχίσουν οι αιτήσεις και θα πρέπει να περιμένω την έναρξη υποβολής αιτήσεων από την ιστοσελίδα τους!!!! :evil:

Οπότε όποια ενδιαφέρεται και κοιτάζει, αν δει κάτι ας ενημερώσει και τις υπόλοιπες για να μη χάσουμε χρόνο!!!:wink:

Η ιστοσελίδα είναι http://www.oee.gr/

SOFIA 76
05-05-10, 12:48
Μανούλες που ενδεφέρεστε για το πρόγραμμα ίσως να το γνωρίζετε ήδη αλλά εγώ θα το αναφέρω γιατί υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση. Το πρόγραμμα είναι από το πακέτοΕΣΠΑ και χρηματοδοτείται ως το 2013 οπότε αν τυχόν σας πούνε μπαρούφες του τύπου δεν θα βγει λόγω οικονομικής κρίσης και σχετικά μην απογοητεύεστε, το έχω ακούσει πολύ τελευταία να κυκλοφορεί ίσως και εσκεμμένα, δεν ξέρω.Καλή επιτυχία σε όλες!

Ηλιάννα
05-05-10, 15:28
Αυτο που λεει η Sofia ισχυει,μου το ειπε η υπευθυνη του παιδικου που παω τα παιδια
Το ποτε θα κανουμε τις αιτησεις ειναι το θεμα....

maestria
05-05-10, 15:31
Ναι, οι παιδικοί έχουν κάνει ήδη δηλώσεις, γιατί σε όσους ρώτησα μου είπαν ότι έχουν δώσει θέσεις στον ΟΕΕ.
Απλά αργούνε ΠΑΡΑ πολύ να βγάλουν την πρόσκληση φέτος.
Έχουν καθυστερήσει ήδη ένα μήνα :(.

Ηλιάννα
05-05-10, 15:40
Πριν ενα χρονο την αιτηση την ειχα κανει αρχες Ιουνιου και τα αποτελεσματα βγηκαν 1 μηνα μετα

maestria
05-05-10, 15:41
Στο σάιτ του ΟΕΕ είδα ότι πέρσι είχαν βγάλει την πρόσκληση αρχές Απριλίου. Δεν ξέρω, βέβαια, πότε έληγε η προθεσμία υποβολής :).

anti1980
05-05-10, 15:52
Και εγώ πιστεύω ότι όπου να ’ναι θα αρχίσουν οι δηλώσεις. Ας κοιτάμε στη σελίδα του ΟΕΕ καθημερινά και όποια δει την έναρξη να ειδοποιήσει από εδώ και τις υπόλοιπες…

mor@ki_K
05-05-10, 17:50
Koρίτσια ναι, ειδοποιήστε μας αν είναι να πάμε να κάνουμε αίτηση.

Εγω την έστειλα φέτος και πέρα από κάποια προβληματάκια που δημιουργήθηκαν στην αρχή, τώρα πάνε όλα καλά. Και θέλω πάλι να την βαλω στον παιδικό για του χρόνου γιατί ακόμα είμαι άνεργη.
Οπότε όποια το δει στην ιστοσελίδα της εργατικής εστίας ή τελος πάντων αν μάθει κάτι, ας ενημερώσει!

v & a
05-05-10, 18:27
να κανω κι εγω τη δικη μου ερωτηση? τι πρεπει να πλοιρω για να μπορω να κανω αιτηση?πρεπει να εργαζομαι καπου, η πρεπει να μην εργαζομαι, πρεπει να χω κατω απο ενα χ αριθμο εισοδημα? τα λεει καπου ολα αυτα να ενημερωθω? αν γνωριζετε με βοηθατε!:)

anti1980
06-05-10, 08:21
να κανω κι εγω τη δικη μου ερωτηση? τι πρεπει να πλοιρω για να μπορω να κανω αιτηση?πρεπει να εργαζομαι καπου, η πρεπει να μην εργαζομαι, πρεπει να χω κατω απο ενα χ αριθμο εισοδημα? τα λεει καπου ολα αυτα να ενημερωθω? αν γνωριζετε με βοηθατε!:)

Αν διαβάσεις τα παραπάνω σχόλια θα πάρεις πληροφορίες. Διαφορετικά
μπες στη σελίδα του Ο.Ε.Ε.(http://www.oee.gr/) και πήγαινε κάτω αριστερά σε ένα κουτάκι που λέει Εναρμόνιση Οικ/κής και Επαγ/κής Ζωής. Εκεί τα γράφει όλα.

v & a
06-05-10, 09:14
Αν διαβάσεις τα παραπάνω σχόλια θα πάρεις πληροφορίες. Διαφορετικά
μπες στη σελίδα του Ο.Ε.Ε.(http://www.oee.gr/) και πήγαινε κάτω αριστερά σε ένα κουτάκι που λέει Εναρμόνιση Οικ/κής και Επαγ/κής Ζωής. Εκεί τα γράφει όλα.
καλημερα...τα διαβασα τα σχολια αλλα και παλι δεν ηταν οσες πληροφοριες εψαχνα. δε πειραζει ομως γιατι απο οτι ειδα στη λιστα (http://www.oee.gr/d/nseis-bns-atikis-perifereias-23.html) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΔΩ (ηρακλειο) παιδικο σταθμο/νηπιαγωγειο οποτε τσαμπα ψαχνω...ωραια, παλι στην απεξω ειμαστε! :confused: μηπως ειδατε καποιο εσεις κ εγω δε το δα?:shock:

anti1980
06-05-10, 09:30
καλημερα...τα διαβασα τα σχολια αλλα και παλι δεν ηταν οσες πληροφοριες εψαχνα. δε πειραζει ομως γιατι απο οτι ειδα στη λιστα (http://www.oee.gr/d/nseis-bns-atikis-perifereias-23.html) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΔΩ (ηρακλειο) παιδικο σταθμο/νηπιαγωγειο οποτε τσαμπα ψαχνω...ωραια, παλι στην απεξω ειμαστε! :confused: μηπως ειδατε καποιο εσεις κ εγω δε το δα?:shock:

Αυτή η λίστα είναι παλιά. Επιπλέον μπορείς να πας στο παιδικό σταθμό που γνωρίζεις και να τους προτείνεις να μπουν στο πρόγραμμα.

ΓΙΟΥΤΖΙΝ
06-05-10, 10:17
Κορίτσια, εγω μπήκα σημερα στο site της ΟΕΕ και εγραφε οτι οι αιτήσεις ξεκινάνε απο 1/6 εως 30/6/10. Θα το ξαναδω για να σιγουρευτω

anti1980
06-05-10, 10:20
Κορίτσια, εγω μπήκα σημερα στο site της ΟΕΕ και εγραφε οτι οι αιτήσεις ξεκινάνε απο 1/6 εως 30/6/10. Θα το ξαναδω για να σιγουρευτω

Πριν λίγο κοίταξα και δεν είδα τίποτα. Σε ποιο σημείο το είδες???? Μήπως είδες τις αιτήσεις για εγγραφή σε παιδικό σταθμό του Ο.Ε.Ε.???? Eκεί λέει από 1/6 έως 30/6.

ΓΙΟΥΤΖΙΝ
06-05-10, 10:57
Πριν λίγο κοίταξα και δεν είδα τίποτα. Σε ποιο σημείο το είδες???? Μήπως είδες τις αιτήσεις για εγγραφή σε παιδικό σταθμό του Ο.Ε.Ε.???? Eκεί λέει από 1/6 έως 30/6.

Μαλλον αυτο ειδα, αλλα νομιζα οτι αφορούσε το θεμα μας.. sorryyyyyy!!!
Συνηθως ομως τετοιο καιρο επρεπε να υπαρχει ηδη καποια ενημερωση-πληροφορια.. ετσι δεν ειναι??

maestria
06-05-10, 11:52
Ε, έχουν αργήσει λίγο!
Αυτοί οι σταθμοί είναι ΠΟΛΥ καλοί (του ΟΕΕ), αλλά δεν με βολεύουν καθόλου γεωγραφικά :(.
Κορίτσια, ΑΣΧΕΤΟ, πήγα σήμερα κατέθεσα αίτηση σ' έναν δημοτικό σταθμό και ρώτησα για ωράριο και μου είπανε 7-3.30!!!!!!!!!!!
ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΚΟΣΜΟ ΖΟΥΝΕ;;;
Ποιον στο καλό βολεύει αυτό το ωράριο; Ούτε τους δημόσιους υπαλλήλους δεν βολεύει καλά - καλά!

anti1980
06-05-10, 12:48

Η λίστα που είδες τελικα, αφορούσε μόνο τους παιδικούς σταθμούς του Ο.Ε.Ε.. Αν σε ενδιαφέρει το πρόγραμμα αυτό πρέπει να πας στο παιδικό σταθμό που θέλεις να στείλεις το παιδάκι σου και να τους ρωτήσεις αν το εφαρμόζουν . Μπορείς επίσης όπως σου έγραψα και ποιο πάνω, αν δεν το εφαρμόζουν το πρόγραμμα να τους το προτείνεις.

ΜΑΡΙΤΑ
18-05-10, 10:21
Ακόμα κανένα νέο ε κορίτσια; Παρακολουθώ το θέμα και περιμένω με αγωνία τις αιτήσεις!

Μπορούμε τουλάχιστον να δούμε ποιοι παιδικοί σταθμοί είναι συμβεβλημένοι φέτος; Τα δικαιολογητικά πιστεύετε ότι είναι αυτά που γράφει η σελίδα της εργατικής ή διαφέρουν ανάλογα με το σταθμό;

anti1980
18-05-10, 10:49
Ακόμα κανένα νέο ε κορίτσια; Παρακολουθώ το θέμα και περιμένω με αγωνία τις αιτήσεις!

Μπορούμε τουλάχιστον να δούμε ποιοι παιδικοί σταθμοί είναι συμβεβλημένοι φέτος; Τα δικαιολογητικά πιστεύετε ότι είναι αυτά που γράφει η σελίδα της εργατικής ή διαφέρουν ανάλογα με το σταθμό;

Ακόμα τίποτα… και εγώ κοιτώ αρκετά συχνά…

Τα δικαιολογητικά για την αίτηση του επιδόματος θα είναι λογικά τα ίδια, εκτός αν ζητήσουν φέτος κάτι διαφορετικό. Οι αιτήσεις που αφορούν την εγγραφή στον παιδικό σταθμό, καμία φορά διαφέρουν από σταθμό σε σταθμό…

flip
18-05-10, 11:00
Ξερεις anti1980 ποιοι σταθμοι στη Θεσσαλονικη εχουν συμβαση με το ΟΕΕ?

anti1980
18-05-10, 11:18
Ξερεις anti1980 ποιοι σταθμοι στη Θεσσαλονικη εχουν συμβαση με το ΟΕΕ?

Όχι καλή μου, δυστυχώς δε γνωρίζω… ξέρω μόνο για της Πρόνοιας (πρώην Πρόνοιας) ότι έχουν σύμβαση αλλά μόνο γι’ αυτό. Άμα μάθεις κάτι παραπάνω πες και σε εμάς.

maestria
18-05-10, 11:25
flip αν πας στη σελίδα του ΟΕΕ θα δεις τα περσινά αποτελέσματα. Πάνω κάτω οι ίδιοι σταθμοί είναι και φέτος.

TARA
18-05-10, 12:17
Πολυ φοβαμαι οτι κι εκει θα προτιμηθουν οι εργαζομενες μητερες και οχι οι ανεργες.
Ασχετο, αλλα οσες εισαστε μακροχρονια ανεργες, κανετε κατι με την καρτα ανεργιας? Γιατι εγω δεν εχω ξαναπατησει το ποδι μου στον ΟΑΕΔ απο τοτε που τελειωσε το επιδομα.

anti1980
18-05-10, 12:25
flip αν πας στη σελίδα του ΟΕΕ θα δεις τα περσινά αποτελέσματα. Πάνω κάτω οι ίδιοι σταθμοί είναι και φέτος.

Έχει τέτοια λίστα??? :shock::shock::shock:
Απ’ όσο ξέρω έχει μόνο τη λίστα με τους παιδικούς σταθμούς της εργατικής εστίας και όχι με τους υπόλοιπους που απλά είναι συμβαλλόμενοι… προσέξτε να μη μπερδευτείτε…

maestria
18-05-10, 12:37
Αν δεις στα παλιά αποτελέσματα, έχει τα εξής:
Αποτελέσματα 2009 http://www.oee.gr/templates/oee/images/pdf_button.png (http://www.oee.gr/pdf/apotelesmata-2009-81.pdf) http://www.oee.gr/templates/oee/images/printButton.png (http://www.oee.gr/apotelesmata-2009-81/ektiposi.html) http://www.oee.gr/templates/oee/images/emailButton.png (http://www.oee.gr/component/option,com_mailto/link,aHR0cDovL3d3dy5vZWUuZ3IvYXBvdGVsZXNtYXRhLTIwMDktODEuaHRtbA==/tmpl,component/) Αποτελέσματα πρόσκλησης αρ. 55505/8-4-2009

Προσωρινοί πίνακες επιλέξιμων δομών (http://www.oee.gr/images/stories/docs/espa/prosorinoi_pinakes_epileximes_domes_55505.zip)
Προσωρινοί πίνακες μη-επιλέξιμων δομών (http://www.oee.gr/images/stories/docs/espa/prosorinoi_pinakes_mi_epileximes_domes_55505.zip)
Οριστικοί πίνακες επιλέξιμων δομών (http://www.oee.gr/images/stories/docs/espa/oristikoi_pinakes_epileximes_domes_55505.zip)
Οριστικοί πίνακες μη-επιλέξιμων δομών (http://www.oee.gr/images/stories/docs/espa/oristikoi_pinakes_mi_epileximes_domes_55505.zip)
Προσωρινοί πίνακες δυνητικά ωφελούμενων γυναικών (http://www.oee.gr/images/stories/docs/espa/prosorinoi_pinakes_ofeloumenwn_55505.zip)
Προσωρινοί πίνακες δυνητικά απορριπτέων γυναικών (http://www.oee.gr/images/stories/docs/espa/prosorinoi_pinakes_aporriptees_55505.zip)
Οριστικοί πίνακες ωφελούμενων γυναικών (http://www.oee.gr/images/stories/docs/espa/oristikoi_pinakes_ofeloumenes_55505.zip)
Οριστικοί πίνακες επιλαχουσών γυναικών (http://www.oee.gr/images/stories/docs/espa/oristikoi_pinakes_epilaxouses_55505.zip)
Οριστικοί πίνακες απορριπτέων γυναικών (http://www.oee.gr/images/stories/docs/espa/oristikoi_pinakes_aporriptees_55505.zip)
Οριστικοί πίνακες δομών με υπόλοιπα θέσεων (http://www.oee.gr/images/stories/docs/espa/oristikoi_pinakes_domes_me_ypoloipa_55505.zip)

ΕΚΕΙ έχει τους βρεφονηπιακούς και παιδικούς που συμμετέχουν. :D
Βασικά, κάντε κλικ και στα εδώ λινκ, θα τα κατεβάσετε.

anti1980
18-05-10, 12:59
Maestria πως το βρήκες αυτό??? Φοβάμαι μήπως βλέπω τελικά αλλού εγώ και τα κάνω στο τέλος θάλασσα…:shock::shock::shock:

mor@ki_K
18-05-10, 22:34
Πολυ φοβαμαι οτι κι εκει θα προτιμηθουν οι εργαζομενες μητερες και οχι οι ανεργες.
Ασχετο, αλλα οσες εισαστε μακροχρονια ανεργες, κανετε κατι με την καρτα ανεργιας? Γιατι εγω δεν εχω ξαναπατησει το ποδι μου στον ΟΑΕΔ απο τοτε που τελειωσε το επιδομα.

Δυστυχώς αν έχεις να πατήσεις από τότε και δεν την ξανανανέωσες την κάρτα σου, θα έχει διαγραφεί...:|:|

yasemi
18-05-10, 23:40
καλησπερα...για βοηθειστε με βρε κοριτσια...επειδη πατωντας το λινκ κατεβαζω μεν αλλα μετα πρεπει να το ανοιξω με το αδοβε και δε μπορω να τα δω ενα ενα γιατι δε κατεχω το αθλημα....υπαρχει αλλος τροπος να δουμε τους παιδικους???εννοω τη λιστα????

yasemi
18-05-10, 23:41
Έχει τέτοια λίστα??? :shock::shock::shock:
Απ’ όσο ξέρω έχει μόνο τη λίστα με τους παιδικούς σταθμούς της εργατικής εστίας και όχι με τους υπόλοιπους που απλά είναι συμβαλλόμενοι… προσέξτε να μη μπερδευτείτε…

αυτο παλι ειναι αλλο???ειναι μονο για εργαζομενες???γιατι εγω ανεργη με επιδομα και στο δημοσιο δε την παιρνουν...και μετα παλι προνηπιο δε θα τη παρουν του χρονου και θα φτασει να παει πρωτη φορα νηπιο σχολειο....

kokokimakia
19-05-10, 10:54
Καλημερα κοριτσια!Μηπως γνωριζει καμια απο εσας μεχρι τι εισοδημα δικαιολογουν για την επιδοτηση αυτη?Γιατι απ΄οσο ξερω πρεπει να εχεις σχετικα χαμηλο εισοδημα για να εγκριθει η αιτηση που κανεις και να παρεις την επιδοτηση

maestria
19-05-10, 15:26
Κορίτσια τώρα βγήκε η πρόσκληση για να κάνουν αίτηση οι δομές, δηλαδή οι παιδικοί σταθμοί!

Περιμένουμε μετά να βγει και για τις μαμάδες.

Επίσης, νέος δικαιούχος είναι η ΕΕΤΑΑ (Ελληνική Εταιρία Τοπικής Ανάπτυξης & Αυτοδιοίκησης), το σάιτ της είναι το www.eetaa.gr
Άντε, κοντεύει :D!

anti1980
19-05-10, 15:31
Κορίτσια τώρα βγήκε η πρόσκληση για να κάνουν αίτηση οι δομές, δηλαδή οι παιδικοί σταθμοί!

Περιμένουμε μετά να βγει και για τις μαμάδες.

Επίσης, νέος δικαιούχος είναι η ΕΕΤΑΑ (Ελληνική Εταιρία Τοπικής Ανάπτυξης & Αυτοδιοίκησης), το σάιτ της είναι το www.eetaa.gr (http://www.eetaa.gr)
Άντε, κοντεύει :D!

Δηλαδή??? Τι εννοείς νέος δικαιούχος και τι είναι το eetaa?????:shock::shock::shock: Έχει σχέση με την εργατική εστία ή είναι κάτι άλλο????? Soooorrrryyyyy…. Έχω μπερδευτεί άσχημα….:oops::oops::oops:

Σοφία Τ.
19-05-10, 15:37
Δεν εχει σχεση με την εργατικη εστια...Παρολα αυτα δεν αλλαζει κατι για εμας τις μαμαδες...Λογικα με τα ιδια κριτηρια θα παμε...

Κι οτι ετοιμαζομουν να σας ενημερωσω.Χτες το εμαθα!

maestria
19-05-10, 15:38
Δηλαδή σ' εκείνη τη σελίδα θα κοιτάς πλέον για την αίτηση, όταν βγει :).
Μην μπερδεύεσαι παιδάκι μου, δεν έγινε τπτ ;).

anti1980
19-05-10, 15:39
Δεν εχει σχεση με την εργατικη εστια...Παρολα αυτα δεν αλλαζει κατι για εμας τις μαμαδες...Λογικα με τα ιδια κριτηρια θα παμε...

Κι οτι ετοιμαζομουν να σας ενημερωσω.Χτες το εμαθα!

Δηλαδή να μη κοιτάμε πλέον τη σελίδα της εργατικής εστίας αλλά τη σελίδα της eetaa… ε???:roll::roll::roll:

anti1980
19-05-10, 15:51
Πω πω τι μπέρδεμα…:roll::roll::roll: να είσαστε καλά ρε κορίτσια!!! Εύχομαι να βγει με το καλό και να τη πάρουμε όλες την επιδότηση!!!;););)

maestria
19-05-10, 16:04
Μακάρι, αν και για όλες, λίγο δύσκολα.
Λοιπόν, και για τις άλλες που μπερδεύτηκαν πριν, θα κάνουν τώρα αιτήσεις οι παιδικοί σταθμοί. Ιδιωτικοί, δημοτικοί, κλπ.

Όταν βγουν τα δικά τους αποτελέσματα, τα κοιτάμε εμείς, για να δούμε ποιοι μας βολεύουν. Όταν βγει, μετά η δική μας πρόσκληση, κάνουμε αίτηση σε όποιον/ όποιους σταθμό/ους μας βολεύει.
Είναι σαν το μηχανογραφικό, ανάλογα με τα μόρια και τις θέσεις στους σταθμούς, παίρνεις τη θέση.

Νομίζω ότι είναι και για άνεργες, για μια κοπέλα που ρώτησε.

yasemi
19-05-10, 16:05
βρε κοριτσια οπως ειπα και πιο πανω επειδη εχω προβληαμ στο να δω τη λιστα εστω και τη περσυνη μπορει καμια να μου πει περσυ εστω κανεις παιδικος σε μενιδι-φιιλαδελφεια επαιζε???

maestria
19-05-10, 16:08
βρε κοριτσια οπως ειπα και πιο πανω επειδη εχω προβληαμ στο να δω τη λιστα εστω και τη περσυνη μπορει καμια να μου πει περσυ εστω κανεις παιδικος σε μενιδι-φιιλαδελφεια επαιζε???

Tι Δήμος είναι κοριτσάκι; Επειδή δεν ξέρω σε τι Δήμο υπάγονται αυτές οι περιοχές (είμαι και λίγο μακριά :mrgreen:).
Να δω και θα σου πω.
Και για τι ηλικία, βρεφικό ή παιδικό;;;

yasemi
19-05-10, 16:55
δημος αχαρνων/δημος φιλαδελφειας...παιδικο .....μερσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

kokokimakia
20-05-10, 09:57
Μηπως γνωριζει καμια κοπελιτσα μεχρι τι εισοδημα πρεπει να εχει καποιος για να παρει την επιδοτηση απο εναν ιδιωτικο σταθμο ή για να δεχτουν το παιδακι του στον δημοσιο σταθμο?

Ηλιάννα
20-05-10, 10:04
ΣΗμερα με ενημερωσαν απο τον παιδικο για να ετοιμασω τα χαρτια μηπως και γενησω να μην τρεχω με το μωρο(αυτα που ειχαν ζητησει περσι,αν τωρα θελουν κατι αλλο θα συμπληρωσω)
Απ οτι μου ειπαν θα ξεκινησουν οι αιτησεις μετα τις 18/06

v & a
20-05-10, 10:18
Μηπως γνωριζει καμια κοπελιτσα μεχρι τι εισοδημα πρεπει να εχει καποιος για να παρει την επιδοτηση απο εναν ιδιωτικο σταθμο ή για να δεχτουν το παιδακι του στον δημοσιο σταθμο?

πείτε μου κ εμενα αν γνωρίζετε, μην αρχισω κ τρέχω τσαμπα. Ηλιάννα αν γνωριζεις επειδη εισαι κι εσυ στη Κρητη, εχουν βγει τα δικαιολογητικα ? μου ειχαν πει τελος μαϊου και πως πρεπει να κανω αιτηση για να παρουν τη μικρη μου στο παιδικο που με ενδιαφερει. αλλα αν δε μου τη δεχτουν εκει πως θα το ξερω να κανω αιτηση κι αλλου????:x πολυ μπερδεμενη υποθεση

kokokimakia
20-05-10, 10:22
Ποια ειναι τα δικαιολογητικα?

v & a
20-05-10, 10:30
θα χρειαστει κανοντας την αιτηση να του πας στο παιδ. σταθμο καποια χαρτια που χρειαζονται. πχ εκκαθαριστικο, χαρτια πως εργαζονται κ οι 2 γονεις κλπ. και πως αυτα που χρειαζονται, θα "οριστουν" απο τους δημους τελος μαιου γιατι φετος θα ειναι καινουρια....ετσι μου ειπαν στη τηλ. πριν 2 μηνες που πηρα

anti1980
20-05-10, 10:41
Ποια ειναι τα δικαιολογητικα?

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ Ή ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟΥ.

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

ΑΔΕΙΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΣΕ ΙΣΧΥ (ΓΙΑ ΑΛΛΟΔΑΠΕΣ ΤΡΙΤΩΝ ΧΩΡΩΝ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΔΙΑΖΕΥΚΤΗΡΙΟΥ (ΓΙΑ ΔΙΑΖΕΥΓΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2009 ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΤΕΛΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΣΗ

ΑΛΛΟ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΤΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΟ

ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΟΣ Ή ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ
ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΤΟΣ 2008

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΩΝ ΕΝΣΗΜΩΝ ΤΟΥ ΤΕΤΑΡΤΟΥ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΤΟΥ ΈΤΟΥΣ 2008 Ή ΣΧΕΤΙΚΗ

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΦΟΡΕΑ (ΓΙΑ ΜΙΣΘΩΤΕΣ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ (ΓΙΑ ΜΙΣΘΩΤΕΣ)

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΑΠΌ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ Η ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ( ΠΛΗΡΗΣ Ή ΜΕΡΙΚΗ, ΑΟΡΙΣΤΟΥ Ή ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ) (ΓΙΑ ΜΙΣΘΩΤΕΣ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΑΡΞΕΩΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ Δ.Ο.Υ. (ΓΙΑ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΕΣ)

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΕΡΙ ΜΗ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΤΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ (ΓΙΑ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΕΣ)

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΓΑ Ή ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ (ΓΙΑ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΕΣ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟΓΕΝΗ ΤΟΜΕΑ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕΤΑΞΥ ΟΑΕΔ, ΦΟΡΕΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΣΚΟΥΜΕΝΗΣ (ΓΙΑ
ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ STAGE ΤΟΥ ΟΑΕΔ)

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ STAGE (ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ STAGE ΤΟΥ ΟΑΕΔ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΕΓΚΡΙΤΙΚΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΥΠΑΓΩΓΗΣ (ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Ν.Θ.Ε. ΤΟΥ ΟΑΕΔ)

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Ν.Θ.Ε. ΤΟΥ ΟΑΕΔ Ή ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΩΝ ΕΝΣΗΜΩΝ ΤΟΥ ΤΕΤΑΡΤΟΥ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΤΟΥ 2008 Ή ΣΧΕΤΙΚΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΦΟΡΕΑ (ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Ν.Θ.Ε. ΤΟΥ ΟΑΕΔ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΕΓΚΡΙΤΙΚΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΥΠΑΓΩΓΗΣ (ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Ν.Ε.Ε. ΤΟΥ ΟΑΕΔ)

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Ν.Ε.Ε. ΤΟΥ ΟΑΕΔ (ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Ν.Ε.Ε. ΤΟΥ ΟΑΕΔ)

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΑΠΌ ΚΕΚ (ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΕ ΙΣΧΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΈΝΑ ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Σ (ΓΙΑ ΑΝΕΡΓΕΣ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΗΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΑΠΌ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ (ΓΙΑ ΑΝΕΡΓΕΣ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΕΓΚΡΙΤΙΚΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΤΟΥ Ο.Α.Ε.Δ (ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ Ή ΕΧΟΥΝ ΛΑΒΕΙ ΤΑΚΤΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΠΌ ΤΗΝ 9/04/2007 ΚΑΙ ΜΕΤΑ)

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΕΑΝ Η ΑΙΤΟΥΣΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΑΜΕΑ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝ ΑΠΗΡΙΑΣ 35% ΚΑΙ ΑΝΩ

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΕΑΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΤΗΣ ΑΙΤΟΥΣΑΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΑΜΕΑ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ 35% ΚΑΙ ΑΝΩ

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΕΑΝ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΗΣ ΑΙΤΟΥΣΑΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΑΜΕΑ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ 67% ΚΑΙ ΑΝΩ

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ, ΕΑΝ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΗΣ ΑΙΤΟΥΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟΣ

kokokimakia
20-05-10, 10:45
ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ Ή ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟΥ.

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

ΑΔΕΙΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΣΕ ΙΣΧΥ (ΓΙΑ ΑΛΛΟΔΑΠΕΣ ΤΡΙΤΩΝ ΧΩΡΩΝ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΔΙΑΖΕΥΚΤΗΡΙΟΥ (ΓΙΑ ΔΙΑΖΕΥΓΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2009 ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΤΕΛΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΣΗ

ΑΛΛΟ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΤΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΟ

ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΟΣ Ή ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ
ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΤΟΣ 2008

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΩΝ ΕΝΣΗΜΩΝ ΤΟΥ ΤΕΤΑΡΤΟΥ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΤΟΥ ΈΤΟΥΣ 2008 Ή ΣΧΕΤΙΚΗ

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΦΟΡΕΑ (ΓΙΑ ΜΙΣΘΩΤΕΣ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ (ΓΙΑ ΜΙΣΘΩΤΕΣ)

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΑΠΌ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ Η ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ( ΠΛΗΡΗΣ Ή ΜΕΡΙΚΗ, ΑΟΡΙΣΤΟΥ Ή ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ) (ΓΙΑ ΜΙΣΘΩΤΕΣ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΑΡΞΕΩΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ Δ.Ο.Υ. (ΓΙΑ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΕΣ)

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΕΡΙ ΜΗ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΤΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ (ΓΙΑ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΕΣ)

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΓΑ Ή ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ (ΓΙΑ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΕΣ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟΓΕΝΗ ΤΟΜΕΑ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕΤΑΞΥ ΟΑΕΔ, ΦΟΡΕΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΣΚΟΥΜΕΝΗΣ (ΓΙΑ
ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ STAGE ΤΟΥ ΟΑΕΔ)

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ STAGE (ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ STAGE ΤΟΥ ΟΑΕΔ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΕΓΚΡΙΤΙΚΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΥΠΑΓΩΓΗΣ (ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Ν.Θ.Ε. ΤΟΥ ΟΑΕΔ)

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Ν.Θ.Ε. ΤΟΥ ΟΑΕΔ Ή ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΩΝ ΕΝΣΗΜΩΝ ΤΟΥ ΤΕΤΑΡΤΟΥ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΤΟΥ 2008 Ή ΣΧΕΤΙΚΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΦΟΡΕΑ (ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Ν.Θ.Ε. ΤΟΥ ΟΑΕΔ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΕΓΚΡΙΤΙΚΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΥΠΑΓΩΓΗΣ (ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Ν.Ε.Ε. ΤΟΥ ΟΑΕΔ)

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Ν.Ε.Ε. ΤΟΥ ΟΑΕΔ (ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Ν.Ε.Ε. ΤΟΥ ΟΑΕΔ)

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΑΠΌ ΚΕΚ (ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΕ ΙΣΧΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΈΝΑ ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Σ (ΓΙΑ ΑΝΕΡΓΕΣ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΗΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΑΠΌ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ (ΓΙΑ ΑΝΕΡΓΕΣ)

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΕΓΚΡΙΤΙΚΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΤΟΥ Ο.Α.Ε.Δ (ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ Ή ΕΧΟΥΝ ΛΑΒΕΙ ΤΑΚΤΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΠΌ ΤΗΝ 9/04/2007 ΚΑΙ ΜΕΤΑ)

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΕΑΝ Η ΑΙΤΟΥΣΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΑΜΕΑ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝ ΑΠΗΡΙΑΣ 35% ΚΑΙ ΑΝΩ

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΕΑΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΤΗΣ ΑΙΤΟΥΣΑΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΑΜΕΑ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ 35% ΚΑΙ ΑΝΩ

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΕΑΝ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΗΣ ΑΙΤΟΥΣΑΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΑΜΕΑ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ 67% ΚΑΙ ΑΝΩ

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ, ΕΑΝ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΗΣ ΑΙΤΟΥΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟΣ
Αυτα τα δικαιολογητικα ισχυουν και για την επιδοτηση των ιδιωτικων σταθμων?

kokokimakia
20-05-10, 10:47
μηπως γνωριζετε και το οριο του εισοδηματος για την επιδοτηση?

anti1980
20-05-10, 11:00
Αυτα τα δικαιολογητικα ισχυουν και για την επιδοτηση των ιδιωτικων σταθμων?

Για όλους τους παιδικούς σταθμούς, ιδιωτικούς ή δημόσιους, ισχύουν τα ίδια δικαιολογητικά… Απ’ όσο ξέρω τουλάχιστον…

Δεν έχουν αρχίσει όμως ακόμα οι αιτήσεις. Αυτό το βρήκα από ένα παιδικό σταθμό και είναι περσινό. Οπότε θα πρέπει να περιμένουμε ακόμα λίγο μέχρι να ξεκινήσουν οι δηλώσεις για φέτος για να δούμε αν ισχύουν ή αν έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Όσο για το όριο εισοδήματος, εγώ προσωπικά δε γνωρίζω…

katerina2
20-05-10, 12:24
Στο Δήμο Νέας Σμύρνης πάντως η προθεσμία των αιτήσεων για τους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς έχει περάσει. Αν σας ενδιαφέρουν δημοτικοί παιδικοί σταθμοί υποθέτω ότι πρέπει να βιαστείτε να επικοινωνήσετε με τον εκάστοτε Δήμο.

yasemi
20-05-10, 15:43
εγω τωρα με αυτο που ειπε η κατερινα2 μπερδευτηκα...αυτο το προγραμμα δεν αφορα ιδιωτικους παιδικους σταθμους και ανεργες μητερες που δε μπορουν να βαλουν τα παιδια σε δημοσιους παιδικους σταθμους??

fistikaki
20-05-10, 16:09
ελαχιστοι σταθμοι... :-(

και κανενας για νοτια αττικη..

Σοφία Τ.
20-05-10, 17:26
εγω τωρα με αυτο που ειπε η κατερινα2 μπερδευτηκα...αυτο το προγραμμα δεν αφορα ιδιωτικους παιδικους σταθμους και ανεργες μητερες που δε μπορουν να βαλουν τα παιδια σε δημοσιους παιδικους σταθμους??

Αυτο το προγραμμα αφορα ιδιωτικους παιδικους σταθμους και εργαζομενες μισθωτες,εργαζομενες σε επιδοτουμενα προγραμματα,επιδοτουμενες ανεργες,μακροχρονια ανεργες κ.α.Αυτα απο περσυ τα θυμαμαι.Σιγουρα δεν αφορα εργαζομενες στο Δημοσιο.

katerina2
20-05-10, 17:41

Η επισήμανσή μου ήταν αναφορικά με την ερώτηση της kokokimakia που ρωτούσε και για επιδότηση ιδιωτικών και για αίτηση για δημόσιους.

Ηλιάννα
20-05-10, 18:40
πείτε μου κ εμενα αν γνωρίζετε, μην αρχισω κ τρέχω τσαμπα. Ηλιάννα αν γνωριζεις επειδη εισαι κι εσυ στη Κρητη, εχουν βγει τα δικαιολογητικα ? μου ειχαν πει τελος μαϊου και πως πρεπει να κανω αιτηση για να παρουν τη μικρη μου στο παιδικο που με ενδιαφερει. αλλα αν δε μου τη δεχτουν εκει πως θα το ξερω να κανω αιτηση κι αλλου????:x πολυ μπερδεμενη υποθεση
Δεν εχουν βγει ακομα,απλα εμενα μου ειπε να εχω ετοιμα τα περσινα και οτι αλλο τους πουν θα με ενημερωσουν
Απ οτι ξερω μπορεις να κανεις αιτηση οχι μονο σε ενα παιδικο σταθμο,ξερω κοπελα με 3 παιδια που το καθε ενα της παει και αλλου(εδω εχουμε 2 ιδιωτικους και ενα δημοσιο)
Εγω κανω μονο σε ενα σε αυτον που ειχα ξεκινησει το 2003 τον μεγαλο μου γιο και ειμαι πολυ ευχαριστημενη,με τα 3 παιδια και χαμηλο εκαθ. που εχω ημουν 3η απο τις 30τοσες θεσεις
Ελπιζω οταν θα κανω την αιτηση τωρα να εχω γινει πολυτεκνη και να με παρουν ανετα

SOFIA 76
21-05-10, 21:42
Αν και πρώτη χρονιά θα υποβάλλω αίτηση με ενημέρωσαν από τον σταθμό ότι πέρυσι το χρηματικό όριο (εισοδήματος εννοώ) ήταν 25.000?, φέτος δεν ξέρω. Ισχύει εσείς που υποβάλλατε και πέρυσι και το γνωρίζετε από πρώτο χέρι? πάντως προς το παρός οι δομές καταθέτουν, εμείς αναμονή....ευτυχώς ενημερώνουμε η μία την άλλη πάντως....τόσο μα τόσο σημαντικό αυτό!

v & a
22-05-10, 00:28
Ηλιάννα (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=10499) πηγα σημερα κ πηρα τα δικαιολογητικα πιστευω πως ζητανε παντου τα ιδια. αν δε τα εχεις παρει ακομα να στα πω...
για το ιδιο παιδι μπορεις να κανεις μονο μια αιτηση αλλιως γραφει πως αν γινουν 2 για το ιδιο παιδι, αυτοματα και οι 2 θα απορριπτονται. ξερεις αν και περσι ζητουσανε το Ε1?

staxioforina
22-05-10, 19:32
βρε κορίτσια έχω μπερδευτεί...εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος και το παιδί το ασφαλίζω εγώ,ο σύζυγος είναι στο ικα,δεν έχω δικαίωμα για να κάνω αίτηση;στα δικαιολογητικά είδα πως απλά θέλει βεβαίωση για την μητέρα ότι εργάζεται αν δεν ανήκει στο ικα

SOFIA 76
24-05-10, 21:59
βρε κορίτσια έχω μπερδευτεί...εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος και το παιδί το ασφαλίζω εγώ,ο σύζυγος είναι στο ικα,δεν έχω δικαίωμα για να κάνω αίτηση;στα δικαιολογητικά είδα πως απλά θέλει βεβαίωση για την μητέρα ότι εργάζεται αν δεν ανήκει στο ικα
Νομίζω δεν αφορά δημόσιους υπαλλήλους αλλά ας απαντήσει καμία που έχει κάνει και πέρυσι αίτηση και ξέρει για να μην σε πάρω στο λαιμό μου κιόλας....

Βρε κορίτσια να επαναλάβω, το χρηματικό όριο για το εισόδημα πόσο είναι?????

Ηλιάννα
24-05-10, 22:16
Βρε κορίτσια να επαναλάβω, το χρηματικό όριο για το εισόδημα πόσο είναι?????
Χωρις να γνωριζω φανταζομαι οτι ειναι αναλογα τις υπολοιπες που θα κανουν αιτηση για τους συγκεκριμενους σταθμους
πχ αν γινουν 100 αιτησεις,θα παρουν εξτρα μορια οι πολυτεκνες,μετα οι τριτεκες και στη συνεχεια απο το χαμηλοτερο εισοδημα θα ξεκινησουν μεχρι να καλυψουν τις θεσεις
Αυτα ξαναλεω ειναι δικες μου σκεψεις

eirtap
25-05-10, 10:17
Αυτά είναι τα κριτήρια επιλογής που ίσχυαν πέρυσι.

3.5 Κριτήρια επιλογής και μοριοδότηση ανά κριτήριο

Εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις συμμετοχής, θα ισχύσουν κριτήρια μοριοδότησης για την επιλογή των ωφελουμένων, τα οποία θα είναι τα εξής:
1. Το χαμηλό ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα. Τα μόρια που θα δοθούν θα υπολογίζονται βάσει του τύπου: [(Α/Ε)Χ100] / 12, όπου Α= 24.000 ? προσαυξανόμενο κατά 1.000 ? εάν η μητέρα έχει ένα τέκνο, 2.000 ? εάν έχει δύο τέκνα και 10.000 ? εάν έχει τρία τέκνα (το ποσό των 10.000 ? θα προσαυξάνεται κατά 1.000 ? για κάθε τέκνο πέραν του τρίτου) και Ε= το ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα.
2. Η κατάσταση απασχόλησης, η εργασιακή σχέση και το είδος απασχόλησης. Για εργαζόμενες γυναίκες + 35 μόρια, για σύμβαση εργασίας μερικής απασχόλησης + 45 μόρια, για σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου + 40 μόρια.
3. Η λήψη τακτικού επιδόματος ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ.: +25 μόρια.
4. Η οικογενειακή κατάσταση. Προτεραιότητα δίδεται στις μητέρες που: α) ανήκουν στην ομάδα των ΑμεΑ με ποσοστό αναπηρίας 35% και άνω + 35 μόρια, β) έχουν τέκνα που ανήκουν στην ομάδα των ΑμεΑ με ποσοστό αναπηρίας 35% και άνω + 30 μόρια, γ) είναι χήρες + 35 μόρια, δ) είναι άγαμες μητέρες + 30 μόρια, ε) είναι διαζευγμένες ή σε διάσταση + 25 μόρια, στ) είναι τρίτεκνες-πολύτεκνες + 20 μόρια, ζ) έχουν σύζυγο που ανήκει στην ομάδα των ΑμεΑ με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω + 15 μόρια, η) έχουν σύζυγο μακροχρόνια άνεργο (άνω των 12 μηνών) +10 μόρια.

Η μοριοδότηση των ανωτέρω κριτηρίων παρουσιάζεται αναλυτικά και στον ακόλουθο πίνακα:

ΚΡΙΤΗΡΙΑ

ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΟΡΙΩΝ
1. Ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα

[(Α/Ε)Χ100] / 12
2. Κατάσταση απασχόλησης, εργασιακή σχέση και είδος απασχόλησης
Εργαζόμενες
35
Εργαζόμενες με συμβάσεις μερικής απασχόλησης
45
Εργαζόμενες με συμβάσεις ορισμένου χρόνου
40
3. Τακτικό επίδομα ανεργίας από ΟΑΕΔ
Άνεργες που λαμβάνουν τακτικό επίδομα ανεργίας από ΟΑΕΔ
25
4. Οικογενειακή κατάσταση
Μητέρες με αναπηρία 35% και άνω
35
Χήρες
35
Μητέρες με παιδιά ΑμεΑ με αναπηρία 35% και άνω
30
Άγαμες μητέρες
30
Διαζευγμένες μητέρες ή σε διάσταση
25
Τρίτεκνες-Πολύτεκνες
20
Με σύζυγο ΑμεΑ με αναπηρία 67% και άνω
15
Με σύζυγο μακροχρόνια άνεργο
10

eirtap
25-05-10, 10:20
Κορίτσια εδώ έχει την περσινή πρόσκληση. Ρίξτε μια ματιά. Θα λυθούν πολλές απορίες.

http://www.oee.gr/proskliseis-endiaferontos-29.html

maestria
25-05-10, 13:29
Κορίτσια ΜΗΝ μπερδεύεστε!!!
Άλλο πράγμα οι αιτήσεις σε παιδικούς σταθμούς (δημοτικούς ή ιδιωτικούς) κι άλλο πράγμα το συγκεκριμένο πρόγραμμα που συζητάμε εδώ.
Σ' αυτό το πρόγραμμα κάνουν αίτηση πρώτα κάποιοι σταθμοί (δημοτικοί και ιδιωτικοί) και προσφέρουν θέσεις. Κάνουν μετά οι μαμάδες, δηλώνουν προτίμηση σταθμών (που συμμετέχουν) και ανάλογα με τα μόριά τους παίρνουν ή όχι τη θέση.

maestria
25-05-10, 13:32
Αχαρνές:
Παιδικός Σταθμός Αγίας Άννας, Σάμου 84, 210231015 (6ψήφιο; μάλλον λάθος είναι το τηλ)
Παιδικός Σταθμός Ν. Περιοχής Χαραυγής, Αττάλειας & Βαρελά, 2102462322

Μόνο αυτά βρήκα yasemi μου! :)

ritsa2
25-05-10, 17:04
Κοριτσια μολις μπηκα στη σελιδα του oee και ειδα οτι σημερα βγηκε η προσκληση ενδιαφεροντος.Σε βγαζει σε αλλη σελιδα,αρμοδιοι πλεον ειναι ΕΕTAA.

poukis
26-05-10, 09:17
Κοριτσια μολις μπηκα στη σελιδα του oee και ειδα οτι σημερα βγηκε η προσκληση ενδιαφεροντος.Σε βγαζει σε αλλη σελιδα,αρμοδιοι πλεον ειναι ΕΕTAA.

Καλημέρα!μπήκα και είδα την πρόσκληση...ειναι για τους παιδικους σταθμούς που θέλουν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα..οπότε μάλλον θα αργήσουν να δέχονται αιτήσεις αφού ακόμα δεν έχουν βρεθεί σταθμοί!

anti1980
26-05-10, 11:29
Μήπως ξέρετε με ποια σειρά πρέπει να γίνουν οι αιτήσεις??? Δηλαδή, πρέπει πρώτα να γράψουμε το παιδί στον παιδικό και μετά να περιμένουμε πότε θα αρχίσουν οι αιτήσεις για την επιδότηση και ποια σχολεία είναι συμβαλλόμενα, ή να περιμένουμε πρώτα να βγει η λίστα με τα σχολεία και μετά να πάμε να κάνουμε αίτηση εγγραφής και αίτηση επιδότησης???? :confused::confused::confused:

Έχω μπερδευτεί… άμα μπορεί και γνωρίζει κάποια κοπέλα ας με ενημερώσει γιατί κάποια κοπέλα ποιο πάνω έγραψε ότι αν κάνουμε αίτηση σε πάνω από ένα σταθμό και μετά κάνουμε την αίτηση για την επιδότηση, απευθείας μας ακυρώνουν και για τους δυο… δε ξέρω αν κατάλαβα καλά… αλλά έχω μπερδευτεί ούτος ή άλλος…

yasemi
26-05-10, 11:43
Αχαρνές:
Παιδικός Σταθμός Αγίας Άννας, Σάμου 84, 210231015 (6ψήφιο; μάλλον λάθος είναι το τηλ)
Παιδικός Σταθμός Ν. Περιοχής Χαραυγής, Αττάλειας & Βαρελά, 2102462322

Μόνο αυτά βρήκα yasemi μου! :)

maestria mou se efxaristo poli.....τον ενα (τον δευτερο τον ξερω ....τον πρωτο θα τον ψαξω....σκουρα τα πραγματα γμτ...δεν ειναι και οι τελειοτεροι αλλα θα δουμε....)ειπα να σε ενοχλησω στο καφε ροκ αλλα λεω ασε θα με κραξουν γιατι εχω καιρο να μπω και εκει.....καιπαλι ευχαριστω....:):):):)

maestria
26-05-10, 13:05
Μήπως ξέρετε με ποια σειρά πρέπει να γίνουν οι αιτήσεις??? Δηλαδή, πρέπει πρώτα να γράψουμε το παιδί στον παιδικό και μετά να περιμένουμε πότε θα αρχίσουν οι αιτήσεις για την επιδότηση και ποια σχολεία είναι συμβαλλόμενα, ή να περιμένουμε πρώτα να βγει η λίστα με τα σχολεία και μετά να πάμε να κάνουμε αίτηση εγγραφής και αίτηση επιδότησης???? :confused::confused::confused:

Έχω μπερδευτεί… άμα μπορεί και γνωρίζει κάποια κοπέλα ας με ενημερώσει γιατί κάποια κοπέλα ποιο πάνω έγραψε ότι αν κάνουμε αίτηση σε πάνω από ένα σταθμό και μετά κάνουμε την αίτηση για την επιδότηση, απευθείας μας ακυρώνουν και για τους δυο… δε ξέρω αν κατάλαβα καλά… αλλά έχω μπερδευτεί ούτος ή άλλος…

Κάνεις απευθείας αίτηση για το πρόγραμμα. Εάν περάσεις, πηγαίνεις στο σταθμό, έχουν κρατήσει αυτοί θέσεις για τις δικαιούχους του προγράμματος.
Οπότε, μην αγχώνεσαι γι' αυτό!

Εάν τώρα θέλεις, σε περίπτωση που δεν περάσεις, να κάνεις αίτηση και από μόνη σου, είμαι σίγουρη ότι μπορείς να συνεννοηθείς με το σταθμό.

yasemi νο πρόμπλεμ! :D

ΤΙΓΡΑΚΙ
26-05-10, 13:24
καλημερα και απο εμενα,σημερα μιλησα με την ιδιοκτητρια του σταθμου που παει ο γιος μου.εμεις ειχαμε φετος την επιδοτηση απο τον οεε.μου ειπε οτι φετος δε θα γινονται οι αιτησεις στον οεε αλλα το εχει αναλαβει το σκηνικο μια εταιρεια.για τους σταθμους οι αιτησεις θα ειναι μεχρι 16/06/2010 και μετα θα ξεκινησει για εμας.θα μου στειλει τα χαρτια την ερχομενη δετευρα για να με ενημερωσει.
θα σας πω τι γραφουν μολις τα λαβω.

maestria
26-05-10, 13:43
ΤΙΓΡΑΚΙ έχει βγάλει ανακοινωση στη σελίδα του ο ΟΕΕ.
Η εταιρία είναι η ΕΕΤΑΑ, Ελληνική Εταιρία Τοπικής Ανάπτυξης και Αυτοδιοίκησης, δηλαδή πάλι δημόσιος φορέας.

Ενημέρωσέ μας για τα χαρτιά!!

anti1980
26-05-10, 14:07
Κάνεις απευθείας αίτηση για το πρόγραμμα. Εάν περάσεις, πηγαίνεις στο σταθμό, έχουν κρατήσει αυτοί θέσεις για τις δικαιούχους του προγράμματος.
Οπότε, μην αγχώνεσαι γι' αυτό!

Εάν τώρα θέλεις, σε περίπτωση που δεν περάσεις, να κάνεις αίτηση και από μόνη σου, είμαι σίγουρη ότι μπορείς να συνεννοηθείς με το σταθμό.

Μέχρι να βγει όμως η λίστα με τους σταθμούς που είναι συμβαλλόμενοι και μέχρι να αρχίσουν οι αιτήσεις για την επιδότηση δε θα έχει περάσει η προθεσμία για τις εγγραφές στους παιδικούς σταθμούς??? :confused::confused::confused:

maestria
26-05-10, 15:55
Μέχρι να βγει όμως η λίστα με τους σταθμούς που είναι συμβαλλόμενοι και μέχρι να αρχίσουν οι αιτήσεις για την επιδότηση δε θα έχει περάσει η προθεσμία για τις εγγραφές στους παιδικούς σταθμούς??? :confused::confused::confused:

Κοριτσάκι εγώ έκανα ήδη αίτηση σ' έναν άσχετο παιδικό (που δεν ήταν πέρσι στο πρόγραμμα), γιατί αυτοί που ήταν, μου ζητούσαν προκαταβολές χωρίς απόδειξη και δεν θα φάνε :mrgreen:.
Μπορείς να κάνεις τώρα μια εγγραφή και να τους πεις ότι υπάρχει περίπτωση να μπεις και στο πρόγραμμα, δεν νομίζω να 'χουνε πρόβλημα.

βασιλικη ο
27-05-10, 17:52
καλησπερα κοριτσια.συγνωμη για την ερωτηση που θα κανω αν εχει αναφερθει ποιο πριν(μπορει να μην το ειδα).η επιδοτηση που λετε ειναι ιδια με το προγραμμα της εργατικης εστιας?μενω ανατολικη θεσσαλονικη και θα ηθελα να στειλω τον μικρο μου.δεν εχω επισκεφτει καποιον σταθμο για να δω τις εγκαταστασεις του και να συμπληρωσω καποια αιτηση.πρεπει να το κανω.και παλι συγμωμη για την ασχετοσινη μου.

SOFIA 76
28-05-10, 10:39
eirtap & maestria να είστε καλά για τις info, είστε σαφέστατες και καλά ενημερωμένες γιατί όλες από λίγο κάτι ακούσαμε κάτι γνωρίζουμε και μαντάρα τα έχουμε στο κεφάλι μας. Άντε καλή επιτυχία σε όλες μας ελπίζω να σταθούμε τυχερές!
βασιλική δες προς τα πίσω τα μυνήματα των κοριτσιών θα βρεις τις σχετική ιστοσελίδα με την προκήρυξη και ναι είναι το ίδο πρόγραμμα που εφέτος αναλαμβάνει άλλος φορέας η ελληνική εταιρεία τοπικής ανάπτυξης και αυτοδιοίκησης. Γενικώς αν διαβάσεις όλα τα προηγούμενα μυνήματα θα βγάλεις άκρη τι γίνεται, εδώ βλέπεις ενημερωνόμαστε πιο σωστά τύφλα να έχει η οποιαδήποτε υπηρεσία!!!!χα!:-)

kokokimakia
01-06-10, 09:36
Κανενα νεοτερο κοριτσια?Μηπως μαθατε τιποτα σχετικο για το ποτε ξεκινανε οι δικες μας αιτησεις?

anti1980
01-06-10, 13:51
Έχει βγει ανακοίνωση στη σελίδα http://www.eetaa.gr/. Οι αιτήσεις θα ξεκινήσουν στις 21/06/2010.

ΜΑΡΙΤΑ
01-06-10, 14:21
Μήπως ξέρετε πόσο καιρό ισχύει η βεβαίωση από τον εργοδότη; Δηλαδή εάν τη ζητήσω αυτή τη βδομάδα από τον εργοδότη μου για να μη τρέχω τελευταία στιγμή, λέτε να μην ισχύει λόγω ημερομηνίας;
Επίσης τι στοιχεία πρέπει να έχει η βεβαίωση; Μισθό, ωράριο, προυπηρεσία και εργασιακή σχέση πχ αορίστου χρόνου; Χρειάζεται και άλλα στοιχεία;

maestria
01-06-10, 14:24
Έχει βγει ανακοίνωση στη σελίδα http://www.eetaa.gr/. Οι αιτήσεις θα ξεκινήσουν στις 21/06/2010.

Που την είδες κοριτσάκι; Εγώ ακόμα την ανακοίνωση για τις αιτήσεις των δομών βλέπω :roll:.

anti1980
01-06-10, 14:42
Που την είδες κοριτσάκι; Εγώ ακόμα την ανακοίνωση για τις αιτήσεις των δομών βλέπω :roll:.

Στην ίδια σελίδα, λίγο ποιο κάτω εκεί που λέει:

Πρόγραμμα "Εναρμόνιση οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής"
· Ανακοίνωση για τις μητέρες (αρχείο (http://www.eetaa.gr/paidikoi_stathmoi/anakoinwsh_mhteres.doc))
· Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για Παιδικούς Σταθμούς και ΚΔΑΠ(αρχείο (http://www.eetaa.gr/paidikoi_stathmoi/Paidikoi_Stathmoi.zip))

STAVIC
01-06-10, 15:05
τωρα το ειδα και εγω!
εχουν βαλει οριο εισοδηματος?
που βλεπουμε του βρεφονηπιακους σταθμους?

maestria
01-06-10, 15:10
τωρα το ειδα και εγω!
εχουν βαλει οριο εισοδηματος?
που βλεπουμε του βρεφονηπιακους σταθμους?

Δεν ξέρω αν έχουν βγει ακόμα οι τελικοί κοριτσάκι.

Και δεν ξέρω αν υπάρχει όριο εισοδήματος. Δες λεπτομερώς την ανακοίνωση.

SOFIA 76
01-06-10, 17:19
Επιτέλους μλαθαμε τις ημερομηνίες τουλάχιστον! Να ξέρουμε πότε ξεκινα το τρέξιμο αν μη τι άλλο....μακάρι να βγάλουνε και τις τελικές λίστες να δούμε και το όριο εισοδήματος.Προς το παρόν δεν αναφέρεται κάτι.

kalamaraki
01-06-10, 17:23
4. Άνεργες:
α) Δελτίο ανεργίας σε ισχύ και αντίγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ.,
β) Εάν η ενδιαφερόμενη λαμβάνει ή έχει λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά τους τελευταίους 24 μήνες προ της δημοσίευσης της παρούσας, ήτοι από 21/06/2008 έως 21/06/2010: αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του Ο.Α.Ε.Δ.

Κοριτσια..........για να καταλαβω...επειδη εγω θα ειμαι ανεργη οταν θα κανω αιτηση, θα εχω ηδη βγάλει καρτα ανεργιας και θα περιμενω την αποφαση για το αν θα παρω επιδομα τριμηνο....
Εγω τι θα προσκομίσσω?????

φιλιτσα
01-06-10, 17:35
να ρωτησω τον Ιδιωτικο σταθμο που παώ την μικρη αν εχει κανει αιτηση συμμετοχης ??? αν εχει κανει τοτε θα κανω και εγω αν οχι δεν χριεαζεται ε?

Καλαμαρακι αν καταλαβα καλα θα πρεπει να εχεις ότι λεει το α) και το ---αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του Ο.Α.Ε.Δ --- θα εχει βγει όμως ή θα χασεις την προθεσμια ??? εσυ που εχεις ξαναπάρει το επίδομα αυτο βγαινει αμεσως ???

kalamaraki
01-06-10, 17:38
4. Άνεργες:
α) Δελτίο ανεργίας σε ισχύ και αντίγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ.,

Το δελτιο ανεργιας βγαινει επιτοπου ειναι η μικρη καρτα, το αντιγραφο αξατομικευμενης δεν καταλαβα τι ειναι....και ειμαι και μαλωμενη στον οαεδ...γμτ

β) Εάν η ενδιαφερόμενη λαμβάνει ή έχει λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά τους τελευταίους 24 μήνες προ της δημοσίευσης της παρούσας, ήτοι από 21/06/2008 έως 21/06/2010: αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του Ο.Α.Ε.Δ.

Και αυτα τα εχω ειναι τα ροζ χαρτακια που μας δινουν οταν εγκρινετε ή οχι το να παρεις επίδομα , η εγκριτικη για επιδομα ειναι ασχετη απο το δελτιο, δελτιο βγαζει οποιος θελει αρκει να καταθεσει ενσημα και απολυση....επιδομα ομως δεν παιρνουν ολοι.

kalamaraki
01-06-10, 17:39
Και απο οτι καταλαβα....εγω θα τους παω τις εγκριτικες αποφασεις απο 21/6/08 εως και σημερα....αρα εχω παρει δυο φορες τριμηνο επιδομα...τα δυο ροζ χαρτακια!

φιλιτσα
01-06-10, 17:39
αν όμως αργει να βγει επισυναψε την περσινη αποφαση του επιδοματος ;)

kalamaraki
01-06-10, 17:40
να ρωτησω τον Ιδιωτικο σταθμο που παώ την μικρη αν εχει κανει αιτηση συμμετοχης ??? αν εχει κανει τοτε θα κανω και εγω αν οχι δεν χριεαζεται ε?

Γιατι να μην κανεις αιτηση...? Σου δινουν επιλογη εως 5 σταθμους να διαλεξεις! Μπορει να ειναι μεσα στο προγραμμα καποιος αλλος που σου αρεσε περισσοτερο τοτε!

kalamaraki
01-06-10, 17:42
αν όμως αργει να βγει επισυναψε την περσινη αποφαση του επιδοματος ;)

Την φετινη εγκριτικη αποκλειεται να την προλάβω....βγαινει σχεδον σε ενα μηνα απο την ημερομηνια κατάθεσης....εγω δηλαδη θα καταθεσω πρωτα στις 16/6 απολυση και ενσημα και μετα θα αφησω εκρεμμοτητα τα ενσημα, και η αποφαση θα βγει γυρω στα μεσα ιουλιου... και εφοσον λεει 21/6/2010.... μπορω να βαλω μονο τα δυο προηγουμενα

anti1980
02-06-10, 08:22
Να ρωτήσω και εγώ κάτι που δεν έχω καταλάβει????

1. Μισθωτές:
Αντίγραφο μηχανογραφημένων ενσήμων του δευτέρου ή τουλάχιστον του πρώτου τριμήνου του 2009 ή σχετική βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα.

Τι εννοεί???? Εγώ το πρώτο και δεύτερο τρίμηνο του 09 δε δούλευα. Παραιτήθηκα από τη δουλειά μου λίγο πριν γεννήσω και δε δούλευα ούτε έπαιρνα ταμείο ανεργίας, ούτε είχα κάρτα ανεργίας… άρχισα να δουλεύω στα τέλη Αυγούστου 09… λέτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα????:shock::shock::shock:

ΤΙΓΡΑΚΙ
02-06-10, 09:22
Δεν ξέρω αν έχουν βγει ακόμα οι τελικοί κοριτσάκι.

Και δεν ξέρω αν υπάρχει όριο εισοδήματος. Δες λεπτομερώς την ανακοίνωση.

εμενα με ενημερωσε η κοπελα απο το σταθμο οτι 18/06 θα ανακοινωθουν οι δομες που θα λαβουν μερος δηλαδη οι σταθμοι και για εμας θα ξεκινησουν 21/06
καλη μας επιτυχια λοιπον:p

ΜΑΡΙΤΑ
02-06-10, 09:36
Καλημέρα!
Ευχαριστούμε πολύ anti1980 για τις πληροφορίες που μας έδωσες.Η ερώτηση σου βέβαια είναι πολύ ωραία γιατί και εγώ τους πρώτους 7 μήνες του 2009 είχα την άδεια του εξαμήνου οπότε ένσημα γιοκ! Μήπως πρέπει να προσκομίσουμε και την απόφαση του εξαμήνου για να αποδείξουμε ότι πήραμε το εξάμηνο εκείνους τους μήνες;
Επίσης μήπως ξέρετε το αντίγραφο της αναγγελίας πρόσληψης θα το πάρουμε από τον εργοδότη ή από τον Οαεδ/Ικα;
Αυτή τη βδομάδα πάντως θα ζητήσω την βεβαίωση από τον εργοδότη για να την έχω έτοιμη.. ή λέτε να περιμένω λίγο ακόμα;

lina
02-06-10, 09:53
Την αναγγελία πρόσληψης την είχε εμάς ο λογιστής της εταιρίας, την πήρα, έβγαλα αντίγραφο και πήγα και με το πρωτότυπο και με το αντίγραφο στον οεε γιατί νομίζω αυτά δεν επικυρώνονται από το ΚΕΠ, τους την έδειξα και την επέστρεψα αμέσως στον λογιστή, γιατί αυτά είναι μοναδικά χαρτιά και σου πρήζουν τα...Αυτό μου φάνηκε πιο εύκολο από το να ψάχνομαι με οαεδ...

kalamaraki
02-06-10, 09:59
Και εγω ετσι νομιζω, την αναγγελια προσληψης την εχει ο εργοδοτης/λογιστης του γιατι την καταθετουν καπου.... Μπορεις να δωσεις και την βεβαιωση αποδοχων νομιζω γιατι αυτοι θελουν να δουν το υψος των αποδοχών σου.

ΜΑΡΙΤΑ
02-06-10, 10:04
Γιατί πρέπει να δώσω και την πρωτότυπη;;Αποκλείεται να μου δώσουν τη πρωτότυπη...και τη φωτοτυπία δηλαδή δύσκολο το βλέπω αλλά θα προσπαθήσω...
Έχετε αρχίσει ήδη να τα μαζεύτε τα δικαιολογητικά κορίτσια;

kalamaraki
02-06-10, 10:07
Εννοειτε βρε , εγω τα μαζεψα ήδη, εχω κανει φακελο και με τους ορους της μισθωτης και τωρα θα περιμενω να κανω και την εκδοση καρτας ανεργιας γιατι οταν θα παμε για την αιτηση στο οεεκ εγω θα ειμαι ήδη ανεργη ....και δεν ξερω πως θα με δεχτουν ...για αυτο κανω φακελο και με τις δυο εκδοχες και οποια παρουν!!

kokokimakia
02-06-10, 10:32
Βρε κοριτσια συγνωμη κιολας που ρωταω αλλα μπερδευτηκα σχετικα με αυτη την αναγγελια προσληψης...Ειναι ενα χαρτι που πρεπει ολες οι εργαζομενες μητερες να το καταθεσουν είτε εχουν προσληφθεί μεσω οαεδ σε μια εταιρεία έιτε κανονικά με συμβαση αορίστου χρόνου?Και αν ναι, την ζηταμε απο τον λογιστη της εκαστοτε εταιρείας??Ευχαριστω πολυ!

lina
02-06-10, 10:39
Νομίζω ότι την αναγγελία πρόσληψης την καταθέτει ούτως ή άλλως ο εργοδότης στον οαεδ, δεν χρειάζεται δηλ. να έχεις προσληφθεί μέσω οαεδ. Υπάρχει δηλαδή σε δύο πρωτότυπα: ένα στον οαεδ και ένα κρατάει ο λογιστής της εταιρίας. Εγώ πήρα και το πρωτότυπο μαζί μου για να το επικυρώσει επί τόπου ο υπάλληλος του οεε γιατί όπως έγραψα και παραπάνω δεν είναι από τα χαρτιά που επικυρώνει το ΚΕΠ.

kokokimakia
02-06-10, 10:45
Α μαλιστα...οποτε πρεπει να ζητησω το ενα αντιγραφο απο τον λογιστη και να το παω στον οεε για επικυρωση ή μπορω και σε κεπ?

kokokimakia
02-06-10, 10:46
Ωχ σορρυ τωρα ειδα οτι το διευκρινησες για το κεπ
Σ΄ευχαριστω πολυ!!

kokokimakia
02-06-10, 10:49
o oee που βρισκεται βρε κοριτσια?Ειναι στο κεντρο καπου?Που πρεπει να παω?:roll:

βασιλικη ο
02-06-10, 16:15
καλησπερα κοριτσια.θελω να ρωτησω και εγω κατι γιατι αγχωθηκα πολυ με το θεμα του παιδικου.τωρα ειμαι στο ταμειο ανεργιας (απο νοεμβριο).περυσι ειχα εισοδημα .αν και δεν εχει βγει ακομα αλλα μηπως ξερει καποια κοπελα ποσο ηταν το οριο περυσι?με τον αντρα μου περυσι ειχαμε 28 χιλιαρικα(φετος πηραμε την κατιουσα χι χι).να εγκαταλειψω την προσπαθεια ή εχω ελπιδα να μου τον παρουν.ευχαριστω

maestria
02-06-10, 16:23
4. Άνεργες:

Το δελτιο ανεργιας βγαινει επιτοπου ειναι η μικρη καρτα, το αντιγραφο αξατομικευμενης δεν καταλαβα τι ειναι....και ειμαι και μαλωμενη στον οαεδ...γμτ

Είναι κάτι σαν ερωτηματολόγιο που σου δίνει η εργασιακή σύμβουλος. Δηλαδή, πρέπει να πας σε εργασιακή σύμβουλο (δυστυχώς) :mrgreen:.

1. Μισθωτές:
Αντίγραφο μηχανογραφημένων ενσήμων του δευτέρου ή τουλάχιστον του πρώτου τριμήνου του 2009 ή σχετική βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα.

Τι εννοεί???? Εγώ το πρώτο και δεύτερο τρίμηνο του 09 δε δούλευα. Παραιτήθηκα από τη δουλειά μου λίγο πριν γεννήσω και δε δούλευα ούτε έπαιρνα ταμείο ανεργίας, ούτε είχα κάρτα ανεργίας… άρχισα να δουλεύω στα τέλη Αυγούστου 09… λέτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα????:shock::shock::shock:

Κι εγώ το ίδιο θέμα έχω. Αλλά απ' τη στιγμή που ξέρουνε ότι κάνουνε και μητέρες που έχουν μικρά παιδιά και άρα δε δουλεύανε για ένα διάστημα (εγώ πήρα το 6μηνο και δεν έχω ένσημα), νομίζω ότι θα το περιμένουνε. Εγω θα προσκομίσω εκτύπωση από το ΙΚΑ με τα ένσημα του '09.

Καλημέρα!
Ευχαριστούμε πολύ anti1980 για τις πληροφορίες που μας έδωσες.Η ερώτηση σου βέβαια είναι πολύ ωραία γιατί και εγώ τους πρώτους 7 μήνες του 2009 είχα την άδεια του εξαμήνου οπότε ένσημα γιοκ! Μήπως πρέπει να προσκομίσουμε και την απόφαση του εξαμήνου για να αποδείξουμε ότι πήραμε το εξάμηνο εκείνους τους μήνες;
Επίσης μήπως ξέρετε το αντίγραφο της αναγγελίας πρόσληψης θα το πάρουμε από τον εργοδότη ή από τον Οαεδ/Ικα;
Αυτή τη βδομάδα πάντως θα ζητήσω την βεβαίωση από τον εργοδότη για να την έχω έτοιμη.. ή λέτε να περιμένω λίγο ακόμα;

Απαντήθηκε νομίζω. Την αναγγελία συνήθως την έχει ο εργοδότης. Νομίζω και απλή φωτοτυπία αρκεί.

Γιατί πρέπει να δώσω και την πρωτότυπη;;Αποκλείεται να μου δώσουν τη πρωτότυπη...και τη φωτοτυπία δηλαδή δύσκολο το βλέπω αλλά θα προσπαθήσω...
Έχετε αρχίσει ήδη να τα μαζεύτε τα δικαιολογητικά κορίτσια;

Εγώ δεν τα ετοίμασα. Νομίζω έχουμε καιρό.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε όλες!!!

astarti
02-06-10, 16:35
Κορίτσια γειά σας...Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες που δίνετε...Φέτος θα κάνω κι εγώ για πρώτη φορά τα χαρτιά μου για το κοριτσάκι μου καθώς από Σεπτέμβρη επιστρέφω δουλειά...Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής
1) εμείς με την παλιοεφορία που μπλέξαμε δεν έχουμε παραλάβει εκκαθαριστικό των ετών 2007-2009 λόγω της λογίστριας που μας δουλεύει αλλά τέλοσπαντων....Έχουμε όμως αντίγραφο Ε1 που κατατέθηκε στην εφορία...Πιάνεται αυτό ή όχι???
2)εμένα αποκλείεται ο λογιστής της εταιρείας που δουλεύω να μου δώσει την πρωτότυπη αναγγελία σύμβασης, εδώ δεν ξέρω αν θα μου δώσει καν αντίγραφο γιατί είναι και πολύ μυστήριοι οι υπάλληλοι του λογιστηρίου...Με αντίγραφο λοιπόν κάνω δουλειά???Επίσης εγώ από 22/10/2009 είμαι στο εξάμηνο που λήγει 22/6/2010 και μετά θα πάρω την ετήσια άδεια μου και 1 μήνα άνευ αποδοχών...Άρα το 2010 δεν έχω εργαστεί στην εταιρεία αν εξαιρέσουμε την ετήσια άδεια που θα δηλώσω και που θα είναι ένας μήνας...Ο εργοδότης τι πρέπει να γράψει στη βεβαίωση?????Σας το λέω γιατί την άλλη φορά ο λογιστής μου είχε γράψει άλλα ντ'άλλων στο χαρτί που έπρεπε να πάω στον ΟΑΕΔ για να πάρω την συμπληρωματική παροχή μητρότητας και με τα χίλια ζόρια το δεχτήκαν στον ΟΑΕΔ...Μην πάθω τα ίδια πάλι και τρέχω από Καλλιθέα(δουλειά) - Νέα Ιωνία(ΟΑΕΔ)....

nenaki
02-06-10, 16:36
γεια σας κοριτσια!
μακαρι ολες να μας δεχτουνε.
εμεις πρωτη φορα θα τα κανουμε.θελω να ρωτησω,τα χαρτια μας που θα τα στειλουμε?ρωτησε η κουμπαρα μου τον παιδικο οπου στελνει την κορη της και της ειπαν φετος θα γινουν ολα ηλεκτρονικα.τα δικαιολογητικα ομως?

maestria
02-06-10, 16:43
γεια σας κοριτσια!
μακαρι ολες να μας δεχτουνε.
εμεις πρωτη φορα θα τα κανουμε.θελω να ρωτησω,τα χαρτια μας που θα τα στειλουμε?ρωτησε η κουμπαρα μου τον παιδικο οπου στελνει την κορη της και της ειπαν φετος θα γινουν ολα ηλεκτρονικα.τα δικαιολογητικα ομως?

Για το που θα κατατεθούν τα δικαιολογητικά, αναφέρεται ότι θα βγει εκ νέου ανακοίνωση.

astarti δεν έχω ιδέα τι ισχύει για τι δική σου περίπτωση :roll:.

Μήπως να πάρεις ένα τηλέφωνο στην ΕΕΤΑΑ; Πάνω στην ανακοίνωση έχει τα τηλέφωνά τους.

anti1980
03-06-10, 10:19
Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα για τα ένσημα του πρώτου ή δεύτερου τριμήνου που ζητάνε και ότι εγώ δε δούλευα εκείνο το διάστημα, ούτε έχω κανένα χαρτί άδειας κυήσεως και λοχίας, καθώς αποχώρισα οικιοθελώς από την εργασία μου πριν γεννήσω και μου είπαν ότι δε μπορούν να κάνουν κάτι για την ώρα. Όταν θα πάω να προσκομίσω τα δικαιολογητικά, θα τους κάνω μια υπεύθυνη δήλωση (και απ’ ότι κατάλαβα, από εκεί και πέρα ότι προκύψει…:?).

Ήταν πάντως πολύ ευγενικές οι κοπέλες στο τηλέφωνο. Καμία σχέση με αυτήν που μίλησα του οεε πριν από καιρό…

ΓΙΟΥΤΖΙΝ
03-06-10, 11:16

1. Μισθωτές:

Θα πας στο ικα που ανηκεις και θα ζητησεις μηχανογραφημενη εκτυπωση ενσήμων απο 1/1/2009 εως σήμερα, (ή και απο το 2008 αν θελεις). Εγω πήρα προχθες. Επάνω γράφει "ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ (ΜΕ ΜΗ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ)" να ξέρεις το αμκα σου και τον αριθμο μητρώου σου.

anti1980
03-06-10, 11:24
Σε ευχαριστώ πολύ ΓΙΟΥΤΖΙΝ!!! Λες με αυτό το χαρτί να μπορώ να προχωρήσω με την αίτηση???? Εσύ ρώτησες και σου είπαν ότι γίνεται??? Το λέω επειδή άλλο ζητάνε και εγώ άλλα θα δώσω…:confused::confused::confused:

demi
03-06-10, 11:40
βοηθηστε με την ξανθια που δεν καταλαβαινω....
πρωτα θα βγουν οι παιδικοι σταθμοι που εντασονται στο προγραμμα η κανουμε πρωτα αιτηση??

ΤΙΓΡΑΚΙ
03-06-10, 11:46
βοηθηστε με την ξανθια που δεν καταλαβαινω....
πρωτα θα βγουν οι παιδικοι σταθμοι που εντασονται στο προγραμμα η κανουμε πρωτα αιτηση??

θα σου απαντησω εγω που ειμαι ξανθουλα:p;)
πρωτα θα ανακοινωθουν οι σταθμοι στις 18/06
και μετα κανουμε εμεις αιτηση για να ξερουμε ποιους σταθμους θα δηλωσουμε.

anti1980
03-06-10, 11:57
Και στους παιδικούς σταθμούς ποτέ πρέπει να πάμε για να κάνουμε αίτηση??? Όταν θα βγει η λίστα ή από τώρα????:confused::confused:

maestria
03-06-10, 11:58
Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα για τα ένσημα του πρώτου ή δεύτερου τριμήνου που ζητάνε και ότι εγώ δε δούλευα εκείνο το διάστημα, ούτε έχω κανένα χαρτί άδειας κυήσεως και λοχίας, καθώς αποχώρισα οικιοθελώς από την εργασία μου πριν γεννήσω και μου είπαν ότι δε μπορούν να κάνουν κάτι για την ώρα. Όταν θα πάω να προσκομίσω τα δικαιολογητικά, θα τους κάνω μια υπεύθυνη δήλωση (και απ’ ότι κατάλαβα, από εκεί και πέρα ότι προκύψει…:?).

Ήταν πάντως πολύ ευγενικές οι κοπέλες στο τηλέφωνο. Καμία σχέση με αυτήν που μίλησα του οεε πριν από καιρό…

Ευτυχώς που είναι ευγενικές, γιατί θα τις ΠΡΗΞΟΥΜΕ :mrgreen:. Κι εγώ ίσως βάλω την απόφαση του 6μήνου, για να φανεί γιατί δεν έχω ένσημα.

kalamaraki γι' αυτό σου έγραψα "δυστυχώς" :rolleyes:.

maestria
03-06-10, 11:59
Και στους παιδικούς σταθμούς ποτέ πρέπει να πάμε για να κάνουμε αίτηση??? Όταν θα βγει η λίστα ή από τώρα????:confused::confused:

Στην ΕΕΤΑΑ θα κάνεις αίτηση. ΟΤΑΝ σε αποδεχτούνε, θα πας στον παιδικό σταθμό. Μην τα μπερδεύεις! Οι σταθμοί θα ξέρουνε ποιες γυναίκες είναι δικαιούχες για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

anti1980
03-06-10, 12:02
Στην ΕΕΤΑΑ θα κάνεις αίτηση. ΟΤΑΝ σε αποδεχτούνε, θα πας στον παιδικό σταθμό. Μην τα μπερδεύεις! Οι σταθμοί θα ξέρουνε ποιες γυναίκες είναι δικαιούχες για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Ααααα!! Δηλαδή δε χρειάζεται να πάω στους παιδικούς σταθμούς!!!! Είμαι και εγώ λιγουλάκι ξανθιά… σκούρη μεν αλλά ξανθιά!!!! :lol::lol::lol:
Οκ μαεστρία!!!!! Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!!!!!:grin::grin::grin:

astarti
03-06-10, 14:39
Κι εγώ πήρα τηλέφωνο αλλά δεν ήξεραν τίποτα...Μου είπαν να ξανακαλέσω μετά τις 10 Ιουνίου ή όταν βγει η προκήρυξη....:confused::confused::confused:
Κι εγώ που θα μάθω τώρα???????????????????
Πάντως το ότι είμαι στο εξάμηνο από την αρχή του 2010 έως τις ημέρες κατάθεσης των αιτήσεων δεν μου δημιουργεί πρόβλημα μιας και αυτοί θέλουν ένσημα του 2009 ε???Σωστά κατάλαβα????
Άρα μένει να δω αν δέχονται αντίγραφο Ε1 αντί για εκκαθαριστικό, η κοπέλα στο τηλ μου είπε πως ναι αλλά δεν την είδα και πολύ σίγουρη και να δω πως θα καταφέρω να πάρω έστω και μια φωτοτυπία της αναγγελίας σύμβασης...

kalamaraki
03-06-10, 14:41
Εκκαθαριστικο θελουν του 09 ή του 10? Εγω κανω την δηλωση ηλεκτρονικα και την εκτυπωνει επιτοπου το εκκαθαριστικο και αναφερει πανω οτι ειναι γνησιο αντιγραφο μεσω του ταξιςνετ για καθε χρηση.

maestria
03-06-10, 14:44
Εκκαθαριστικο θελουν του 09 ή του 10? Εγω κανω την δηλωση ηλεκτρονικα και την εκτυπωνει επιτοπου το εκκαθαριστικο και αναφερει πανω οτι ειναι γνησιο αντιγραφο μεσω του ταξιςνετ για καθε χρηση.

Νομίζω του '09, καθώς του '10 δεν θα έχουν οι περισσότεροι.

kalamaraki
03-06-10, 14:45
Παντως ο ΟΑΕΔ για το επιδομα ανεργιας που καταθετω καθε Ιουνιο καθε χρονια ζηταει του 10...και σου λεει φερε μου αντιγραφο του σχεδιου του Ε1

maestria
03-06-10, 14:47
Παντως ο ΟΑΕΔ για το επιδομα ανεργιας που καταθετω καθε Ιουνιο καθε χρονια ζηταει του 10...και σου λεει φερε μου αντιγραφο του σχεδιου του Ε1

Δεν το έχω υπόψη μου.

Ορίστε, στην ανακοίνωση είναι σαφές:
Εκτύπωση εκκαθαριστικού σημειώματος ή αντίγραφο αυτού για το οικονομικό έτος 2009 (δηλαδή για εισοδήματα που αποκτήθηκαν από 1/1/2008 έως 31/12/2008 .

eleni2008
10-06-10, 07:58
Καλημέρα κορίτσια!!
Έχουμε νέα για τους βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς.
Βγήκε ανακοίνωση για τις μητέρες, η οποία λέει πως η πρόσκληση ενδιαφέροντος και αίτηση συμμετοχής θα διατίθεται από 21/06 στις εξής ιστοσελίδες:
www.eetaa.gr
www.prosonolotachos.gr
www.epanad.gov.gr
www.kedke.gr
Την ανακοίνωση μπορείτε να την δείτε ολόκληρη στην διεύθυνση www.eetaa.gr
Καλή επιτυχία σε όλες μας!!:lol:

anti1980
14-06-10, 10:53
Βγήκε η λίστα με τους σταθμούς που είναι συμβαλλόμενοι για την επιδότηση.:D:D:D

(http://www.eetaa.gr/anakoinoseis/anakoinoseis_main.html)
http://www.eetaa.gr/
Ανακοινώσεις (http://www.eetaa.gr/anakoinoseis/anakoinoseis_main.html)
Προσωρινοί πίνακες επιλέξιμων και μη επιλέξιμων δομών ανά νομαρχία (περισσότερα (http://www.eetaa.gr/paidikoi_stathmoi/2010-06-11_prosorina-domon)...)

TARA
14-06-10, 15:38
Δεν εχει τιποτα κοντα μας. Τσαμπα το τρεξιμο για τα χαρτια.

yasemi
15-06-10, 00:22
κοριτσια μια διευκρινηση γιατι ειμαι και χαζη...μπηκα και ειδα στις επιλεξιμες δομες 3 παιδικους στο μενιδι (αχαρνων δηλ ) που ειναι δημοτικοι..????μπορω να τους δηλωσω???καταμπερδευτηκα....

Σοφία Τ.
15-06-10, 00:31
Ναι γιατι να μην μπορεις...Αν και δημοτικοι, συνηθως εχουν κι αυτοι ενα μικρο κοστος-οποτε αν μπεις στο προγραμμα δεν θα πληρωνεις τιποτα!

yasemi
15-06-10, 00:50
ναι γιατι μεχρι τωρα ηξερα οτι δημοσιοι μονο αν εισαι εργαζομενη και εγω ειμαι ανεργη με επιδομα οαεδ...αλλα για να εινια επιλεξιμοι τοτε μαλλον παει μεσω του προγραμματος...παλι σφαγη θα γινει για τους δημοτικους...φτου γαμωτο...εδω δε παιρνουν των εργαζομενων θα μπουν τα δικα μας???:-(:-(:-(

kokokimakia
15-06-10, 07:40
Καλημερα κοριτσια!θα ηθελα παρακαλω να ρωτησω που πρεπει να επικυρωσω το αντιγραφο της αναγγελιας προσληψης μου και που πρεπει να παω για να καταθεσω ολα τα δικαιολογητικα μου.Αν ξερει καποια κοπελα να μου πει θα με υποχρεωσει...Ευχαριστω πολυ!

ΜΑΡΙΤΑ
15-06-10, 07:52
Σε ευχαριστούμε πολύ!
Δε γράφει πουθενά ότι πρέπει η αναγγελία πρόσληψης πρέπει να είναι επικυρωμένη...
Για τα δικαιολογητικά, σου αντιγράφω από το σάιτ του ΕΕΤΑΑ:

''Ο Φάκελος της Πρόσκλησης (Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος και «Αίτηση συμμετοχής – Δήλωση») προς τις ενδιαφερόμενες γυναίκες, θα ξεκινήσει να διατίθεται, σε έντυπη μορφή, στις 21/06/2010, σε εργάσιμες ημέρες και ώρες, από 9:00 π.μ. έως 14:30 μ.μ., από τα Κεντρικά γραφεία της Ε.Ε.Τ.Α.Α. (Μυλλέρου 73-77, 10436 Αθήνα), στην ιστοσελίδα της Ε.Ε.Τ.Α.Α. www.eetaa.gr/, στην ιστοσελίδα www.prosonolotachos.gr ή www.epanad.gov.gr της ΕΥΔ του Ε.Π. «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού» του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης και στην ιστοσελίδα της Κ.Ε.Δ.Κ.Ε. www.kedke.gr.

Η Υποβολή των «Αιτήσεων συμμετοχής - Δηλώσεων», συνοδευόμενων από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, ορίζεται από την 21/06/2010 έως και 12/07/2010 και ώρα 14:30 μ.μ. ''

margi1
15-06-10, 08:50

Προσωρινοί πίνακες επιλέξιμων και μη επιλέξιμων δομών ανά νομαρχία (περισσότερα (http://www.eetaa.gr/paidikoi_stathmoi/2010-06-11_prosorina-domon)...)
Κορίτσια καλημέρα.Δέν μπορώ να δώ τους σταθμούς στην περιοχή πειραια ή Αθήνα.Μου βγάζει το αρχείο στα κινέζικα.Το μετέτρεψα σε άλλη μορφή αλλα τίποτα.Μπορέι κάποια να με βοηθήσει;

yasemi
15-06-10, 08:57
ειναι ιδεα μου οι ολοι σχεδον φετος ειναι δημοσιοι??

μαρτζι ποια περιοχη σε ενδιαφερει της νομαρχιας πειραια να σου κανω κοπι ???

margi1
15-06-10, 09:20
ΝΙΚΑΙΑ-ΝΕΑΠΟΛΗ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ

yasemi
15-06-10, 09:32
1.κορυδαλλος =ο βρεφικος σταθμος του δημου (μεχρι 2,5)
(οι αλλοι εινια για μεγαλα παιδια με διαφορα προβληματα )

2.νικαια = η πιτσιρικουπολη

αυτα....μονο...νεαπολη δε βρηκα (σαν νεαπολη.....μηπως σε βολευει αλλη περιοχη εκει δε ξερω απο κατατοπια εκει)

kokokimakia
15-06-10, 10:13
Σε ευχαριστούμε πολύ!
Δε γράφει πουθενά ότι πρέπει η αναγγελία πρόσληψης πρέπει να είναι επικυρωμένη...
''

Καταρχας σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου. Εχω την εντυπωση ομως οτι γραφει πως ολα τα δικαιολογητικα πρεπει να ειναι επικυρωμενα, αρα λογικα δεν περιλαμβανει και την αναγγελια προσληψης?

ΜΑΡΙΤΑ
15-06-10, 10:39
Εγώ πάντως δε πρόκειται να τους πάω επικυρωμένη την αναγγελία πρόσληψης μου γιατί δε πρόκειται να μου δώσουν το αντίγραφο από τη δουλειά μου και φυσικά δε πρόκειται να πάω στην επιθεώρηση εργασίας για να το επικυρώσω...
Την φωτοτυπία της ταυτότητας μου ευχαριστώς να την επικυρώσω!

Επίσης, επειδή δεν έχω ένσημα το πρώτο εξάμηνο του 2009 καθότι είχα πάρει το εξάμηνο του ΟΑΕΔ, έβγαλα φωτοτυπία την απόφαση μητρότητας και το χαρτί του ΙΚΑ που φαίνονται οι ημερομηνίες λοχείας κτλ και θα τα δώσω και αυτά μαζί. Λέτε να θέλουν κάτι άλλο; Ίσως ένσημα για το τελευταίο 4 μηνο του 2009 που έχω;

Ευάκι
15-06-10, 10:47
Καλημέρα. Μόλις πήρα τηλ. και μου είπαν πως όλα πρέπει να είναι επικυρωμένα. Για την επικύρωση πέρνεις τα πρωτότυπα και τα αντίγραφα και μπορείς να τα επικυρώσεις στην αστυνομία ή στα ΚΕΠ.

anti1980
15-06-10, 11:14
Καλημέρα. Μόλις πήρα τηλ. και μου είπαν πως όλα πρέπει να είναι επικυρωμένα. Για την επικύρωση πέρνεις τα πρωτότυπα και τα αντίγραφα και μπορείς να τα επικυρώσεις στην αστυνομία ή στα ΚΕΠ.

Όλα??? :shock::shock:Τι όλα???:shock::shock: Και τα αυθεντικά ή μόνο τα αντίγραφα???? Θα πρέπει να επικυρώσω και τη βεβαίωση του εργοδότη για το είδος εργασίας κ.τ.λ. που ζητάνε ή το πιστοποιητικό γεννήσεως που έχω αυθεντικό από το ληξιαρχείο??? :confused::confused::confused::confused:

Εγώ ήξερα μέχρι τώρα ότι μόνο τα αντίγραφα-φωτοτυπιες χρειάζονται επικύρωση…

maestria
15-06-10, 12:50
Όλα??? :shock::shock:Τι όλα???:shock::shock: Και τα αυθεντικά ή μόνο τα αντίγραφα???? Θα πρέπει να επικυρώσω και τη βεβαίωση του εργοδότη για το είδος εργασίας κ.τ.λ. που ζητάνε ή το πιστοποιητικό γεννήσεως που έχω αυθεντικό από το ληξιαρχείο??? :confused::confused::confused::confused:

Εγώ ήξερα μέχρι τώρα ότι μόνο τα αντίγραφα-φωτοτυπιες χρειάζονται επικύρωση…

Για τα αντίγραφα λένε βρε κορίτσι μου. Γιατί να χρειάζεται κάτι το αυθεντικό; :p

ΜΑΡΙΤΑ
15-06-10, 13:00
Και για να επικυρώσουμε την αναγγελία πρόσληψης θα πάρουμε το πρωτότυπο και θα πάμε σε ένα ΚΕΠ; Και εάν δεν μας το δώσει ο εργοδότης; Μπορούμε να το βρούμε κάπως αλλιώς;

anti1980
15-06-10, 13:08
Το ξέρω μαεστρία μου… άπλα έτσι όπως το γράφει το Ευακι, μπερδεύτηκα….:oops::oops::oops: Είπαμε είμαι σκούρο ξανθιά!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Πήρα και εγώ τηλέφωνο και ρώτησα και επίσης μου είπαν ότι στις 18/06 θα βγει η τελική λίστα με τους σταθμούς που θα είναι συμβαλλόμενοι για την επιδότηση. Αυτή που έχουν βγάλει τώρα, είναι προσωρινή και η επόμενη θα περιέχει και άλλους σταθμούς μέσα….

Ρώτησα και αν γίνεται να καταθέσει κάποιος άλλος τα χαρτιά εκτός από μένα γιατί εργάζομαι και μου είπαν ότι αυτό θα ανακοινωθεί όταν θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις.

Αυτά… Α!!! και να ξαναπώ ότι η κοπέλα στο τηλέφωνο ήταν πάρα πολύ ευγενική και εξυπηρετική!!!!:razz::razz:

maestria
15-06-10, 13:18
Το ξέρω μαεστρία μου… άπλα έτσι όπως το γράφει το Ευακι, μπερδεύτηκα….:oops::oops::oops: Είπαμε είμαι σκούρο ξανθιά!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Πήρα και εγώ τηλέφωνο και ρώτησα και επίσης μου είπαν ότι στις 18/06 θα βγει η τελική λίστα με τους σταθμούς που θα είναι συμβαλλόμενοι για την επιδότηση. Αυτή που έχουν βγάλει τώρα, είναι προσωρινή και η επόμενη θα περιέχει και άλλους σταθμούς μέσα….

Ρώτησα και αν γίνεται να καταθέσει κάποιος άλλος τα χαρτιά εκτός από μένα γιατί εργάζομαι και μου είπαν ότι αυτό θα ανακοινωθεί όταν θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις.

Αυτά… Α!!! και να ξαναπώ ότι η κοπέλα στο τηλέφωνο ήταν πάρα πολύ ευγενική και εξυπηρετική!!!!:razz::razz:

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση κορίτσι!!!
Δεν πειράζει για το χρώμα μαλλιών, γι' αυτό είμαστε εμείς εδώ! :p:p

Ρε κορίτσια, δεν θα μπορούμε να τα στείλουμε ταχυδρομικά;;; Πιο λογικό δεν είναι αυτό; Που να τρέχουμε τώρα;

ΜΑΡΙΤΑ
15-06-10, 13:20
Μίλησα με το γραφείο προσωπικού στα κεντρικά μας και μου είπανε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει η αναγγελία πρόσληψης από την εταιρεία! Πήρα και εγώ τηλέφωνο (όντως ήταν πολύ ευγενικοί) και μου είπανε τουλάχιστον αν έχει μια σφραγίδα της εταιρείας πάνω και ότι περισσότερες λεπτομέρειες θα ξέρουν από την άλλη βδομάδα που θα έχουν τελεώσει με τις δομές.
Από ό,τι κατάλαβα τίποτα δεν είναι ακόμα ξεκαθαρο...

maestria
15-06-10, 13:26
Μίλησα με το γραφείο προσωπικού στα κεντρικά μας και μου είπανε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει η αναγγελία πρόσληψης από την εταιρεία! Πήρα και εγώ τηλέφωνο (όντως ήταν πολύ ευγενικοί) και μου είπανε τουλάχιστον αν έχει μια σφραγίδα της εταιρείας πάνω και ότι περισσότερες λεπτομέρειες θα ξέρουν από την άλλη βδομάδα που θα έχουν τελεώσει με τις δομές.
Από ό,τι κατάλαβα τίποτα δεν είναι ακόμα ξεκαθαρο...

Κορίτσι η συνάδελφός μου που έκανε τις προηγούμενες 2 χρονιές, την έβγαλε φωτοτυπία, έβαλε μια σφραγίδα "Γνήσιο Αντίγραφο" και μια σφραγίδα της εταιρίας (πάνω στη φωτοτυπία εννοώ) και την έστειλε.
Και ήταν ΟΚ.

anti1980
15-06-10, 13:28
Μίλησα με το γραφείο προσωπικού στα κεντρικά μας και μου είπανε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει η αναγγελία πρόσληψης από την εταιρεία!

Τι χαζά είναι αυτά???:evil::evil:

Εμένα όταν μου έκαναν πρόσληψη, μου έδωσαν 2 χαρτιά και υπέγραψα. Το ένα το κράτησε η εταιρία και το άλλο εγώ, με τη δική τους σφραγίδα και υπογραφή. Νομίζω ότι έχουμε δικαίωμα να ζητάμε το αυτονόητο. Σε αυτό το χαρτί επάνω γράφει σημαντικά πράγματα για την πρόσληψη μας και το χρειαζόμαστε για κάθε περίπτωση που μας χρειαστεί.

Στη τελική ας κουνήσουν το κ0λ0 τους να πάνε οι ίδιοι σε ένα ΚΕΠ και να σου στείλουν ένα επικυρωμένο αντίγραφο αυτού…

ΜΑΡΙΤΑ
15-06-10, 13:33
Σε ευχαριστώ maestria!Το ίδιο θα κάνω και εγώ!

Anti εμείς υπογράφουμε τη σύμβαση και μας δίνουν αντίγραφο...είναι το ίδιο με την αναγγελία πρόσληψης;

anti1980
15-06-10, 13:41

Anti εμείς υπογράφουμε τη σύμβαση και μας δίνουν αντίγραφο...είναι το ίδιο με την αναγγελία πρόσληψης;

Απ’ όσο ξέρω αυτή είναι η αναγγελία πρόσληψης.

maestria
15-06-10, 13:42

Όχι, αναγγελία πρόσληψης κατατίθεται στον ΟΑΕΔ και μία μένει στην εταιρία.
Ο υπάλληλος κρατάει τη σύμβαση.

anti1980
15-06-10, 14:02
Όχι, αναγγελία πρόσληψης κατατίθεται στον ΟΑΕΔ και μία μένει στην εταιρία.
Ο υπάλληλος κρατάει τη σύμβαση.

Ααααα…. Οπότε ούτε εγώ το έχω αυτό το χαρτί… Σορρυ ρε ΜΑΡΙΤΑ που έκραξα τα αφεντικά σου άδικα…:oops::oops::oops::oops:

ΜΑΡΙΤΑ
15-06-10, 14:06
Σώπα καλέ!!Κράξε όσο θες...ελεύθερα!!!!Χαχα!

Μου στείλανε με εμείλ την αναγγελία, έβαλα και μία ακόμα σφραγίδα πάνω και ο Θεός βοηθός!Είναι έγχρωμο αντίγραφο σκαναρισμένο από το πρωτότυπο, γιατί να μη το δεχτούν δηλαδή;;

Ευχαριστώ πάντως κορίτσια για τις πληροφορίες!!

STAUROULA
15-06-10, 16:21
καλησπερα, τωρα το ειδα το θεμα και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα γιατι εχω μπερδευτει.

εγω παω τον μικρο μου σε εναν παιδικο σταθμο ιδιωτικο στο Ιλιον, να ρωτησω την ιδιοκτητρια αν εχει παρει μερος σε αυτο το προγραμμα? και πως ακριβως πρεπει να τις το πω?
δεν παιζει να αλλαξουμε σταθμο γιατι μας βολευει μονο εκει αλλα αν ειναι να γλιτωσω τα 4.000 που δινω το χρονο θα ηταν τρελα.

maestria
15-06-10, 16:29
καλησπερα, τωρα το ειδα το θεμα και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα γιατι εχω μπερδευτει.

εγω παω τον μικρο μου σε εναν παιδικο σταθμο ιδιωτικο στο Ιλιον, να ρωτησω την ιδιοκτητρια αν εχει παρει μερος σε αυτο το προγραμμα? και πως ακριβως πρεπει να τις το πω?
δεν παιζει να αλλαξουμε σταθμο γιατι μας βολευει μονο εκει αλλα αν ειναι να γλιτωσω τα 4.000 που δινω το χρονο θα ηταν τρελα.

Ρίξε μια ματιά στη σελίδα της ΕΕΤΑΑ (www.eetaa.gr) τους παιδικούς που είναι καταρχάς επιλέξιμοι.
Αν είναι κι ο δικός σας, μπορείς να κάνεις αίτηση.

Αλλά δε νομίζω ότι είναι κακό να ρωτήσεις την ιδιοκτήτρια.

STAUROULA
15-06-10, 16:35
Ρίξε μια ματιά στη σελίδα της ΕΕΤΑΑ (www.eetaa.gr) τους παιδικούς που είναι καταρχάς επιλέξιμοι.
Αν είναι κι ο δικός σας, μπορείς να κάνεις αίτηση.

Αλλά δε νομίζω ότι είναι κακό να ρωτήσεις την ιδιοκτήτρια.

μπηκα στην σελιδα και δεν βρισκω ποιοι ειναι η επιλεξιμοι. μηπως μπορες να με βοηθησης ποιοι ειναι για το Ιλιον?

maestria
15-06-10, 16:43

Πάτησε λίγο εκεί που γράφει "περισσότερα", νομίζω θα σε βγάλει κατευθείαν στη σελίδα που θέλεις.

maestria
15-06-10, 16:44
Μόλις πας στη σελίδα, επιλέγεις τη Νομαρχία που θέλεις και πατάς "Πατήστε για επιλέξιμες δομές".

Δουλεύει η σελίδα μια χαρά!

ΤΙΓΡΑΚΙ
17-06-10, 09:21
καλημερα κοριτσια,αυριο βγαινουν οι οριστοικοι πινακες για τους σταθμους,για να δουμε τι θα δουμε:D

anti1980
17-06-10, 11:30
Έχω γίνει μούσκεμα από τα νεύρα από το πρωί με αυτήν την υπόθεση. Ή εγώ είμαι πολύ ξανθιά και δε καταλαβαίνω ή μας δουλεύουν κανονικά!!!

Πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης δεν εκδίδουν πλέον για δημόσιους φορείς και θα πρέπει αυτοί οι φορείς, να το αναζητούν από μόνοι τους από το ληξιαρχείο. Για δημόσιους φορείς πάλι, πρέπει να δηλώσεις το λόγο που το ζητάς και το γράφουν πλέον επάνω στο πιστοποιητικό όταν στο δίνουν.
Το αντίγραφο αναγγελίας πρόσληψης κανονικά δεν πρέπει να φύγει από το λογιστήριο της εταιρίας, ούτε σαν αντίγραφο και αυτό το ορίζει ο ΟΑΕΔ. Παρ’ όλα αυτά το απαιτούν από αυτήν την εταιρία.
Επικυρωμένο αντίγραφο ενσήμων εφόσον δε δούλευα τη συγκεκριμένη ημερομηνία που αναγράφουν, δεν έχω και ούτε μου λένε για το τι θα γίνει με αυτό.
Συν της άλλης, μένουν λίγες μέρες πριν την έναρξη των αιτήσεων και ακόμα δεν λένε με ποιο τρόπο θα τα καταθέσουμε….

Μήπως μας δουλεύουν?????:evil::evil::evil::evil::evil:

athens2006
17-06-10, 12:07
Κορίτσια μην αγχωνεστε!
Περυσι που έκανα τα χαρτιά δεν έδωσα ουτε επικυρωμένο αντιγραφο ταυτότητας, ουτε πρόσληψης, ουτε εκκαθαριστικου. Ειχα βεβαια τα πρωτοτυπα μηπως κατι ηθελαν, και αν ηθελαν ας τα εκαναν αυτοι γνησια αντιγραφα αφου για αυτους ήταν. Και ολα καλα και με πηραν. Φέτος τα εχω ήδη ολα έτοιμα και μου λειπει μονο η βεβαιωση εργοδοτη, θα την παρω και αυτη και θα παω να τα καταθεσω. Μονο μια απορια εχω που δεν μπορεσαν οι κοπελες στην ΕΕΤΑΑ να μου λύσουν. Θα καταθεσω μεν εκκαθαριστικο περσυνο οπου ειμαι αγαμη αλλα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης τωρινο που ειμαι εγγαμη. Και φαινομαι οτι ανηκω και σε τριτεκνη οικογενεια (οχι ομως ως μανα) λέτε να παρω τα μορια της τριτεκνιας;τι καλα!!!
Οσον αφορα τις αιτησεις και τις τυχον διευκρινήσεις, θα δοθουν στις 21/6 που θα σταλει ο φεκ. Οπως εγινε δηλαδη και περισυ.

maestria
17-06-10, 12:36
Έχω γίνει μούσκεμα από τα νεύρα από το πρωί με αυτήν την υπόθεση. Ή εγώ είμαι πολύ ξανθιά και δε καταλαβαίνω ή μας δουλεύουν κανονικά!!!

Πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης δεν εκδίδουν πλέον για δημόσιους φορείς και θα πρέπει αυτοί οι φορείς, να το αναζητούν από μόνοι τους από το ληξιαρχείο. Για δημόσιους φορείς πάλι, πρέπει να δηλώσεις το λόγο που το ζητάς και το γράφουν πλέον επάνω στο πιστοποιητικό όταν στο δίνουν.
Το αντίγραφο αναγγελίας πρόσληψης κανονικά δεν πρέπει να φύγει από το λογιστήριο της εταιρίας, ούτε σαν αντίγραφο και αυτό το ορίζει ο ΟΑΕΔ. Παρ’ όλα αυτά το απαιτούν από αυτήν την εταιρία.
Επικυρωμένο αντίγραφο ενσήμων εφόσον δε δούλευα τη συγκεκριμένη ημερομηνία που αναγράφουν, δεν έχω και ούτε μου λένε για το τι θα γίνει με αυτό.
Συν της άλλης, μένουν λίγες μέρες πριν την έναρξη των αιτήσεων και ακόμα δεν λένε με ποιο τρόπο θα τα καταθέσουμε….

Μήπως μας δουλεύουν?????:evil::evil::evil::evil::evil:

Μην αγχώνεσαι, πιθανότατα θα δεχθούν απλές φωτοτυπίες!

Για τα ένσημα θα στείλεις ότι έχεις βρε συ.

Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης δεν μπορείς να πας σ' ένα ΚΕΠ να βγάλεις για σένα και να το στείλεις;;;
Τι θα πει δεν εκδίδουν για δημόσιους φορείς; Δεν κατάλαβα.

anti1980
17-06-10, 12:56
Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης δεν μπορείς να πας σ' ένα ΚΕΠ να βγάλεις για σένα και να το στείλεις;;;
Τι θα πει δεν εκδίδουν για δημόσιους φορείς; Δεν κατάλαβα.

Ότι πλέον ληξιαρχικές πράξεις, πιστοποιητικά και άλλα τέτοια έγραφα για δημόσιους φορείς, το ΚΕΠ δε βγάζει. Θα πρέπει να πάμε στο ληξιαρχείο και στο δήμο και όπου αλλού χρειάζεται. Μόνο για ιδιωτικές εταιρίες βγάζει το ΚΕΠ αυτά τα χαρτιά και αναγράφουν επάνω το μέρος που θα τα πάμε…

Άκου τώρα μ@κ@κ..... Γ@... Την γραφειοκρατία μου πρωί πρωί…:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Sorry για τις εκφράσεις, αλλά από το πρωί είμαι με ένα τηλέφωνο στο χέρι και δε μπορώ να κάνω τίποτα… ο δόλιος ο άντρας μου θα τη πληρώσει πάλι, που θα αναγκαστεί να πάρει άδεια από τη δουλεία για να τρέχει σε δήμους, ληξιαρχεία και δε συμμαζεύεται….

ΤΙΓΡΑΚΙ
17-06-10, 13:00
εγω πηρα τηλ στο 1500 και ζητησα την οικογενειακη κατασταση να μου τη στειλουν στο κεπ της περιοχης μου και σε 2 μερες ηρθε μνμ στο κιν μου και πηγα και τη πηρα.εσενα γιατι σε ταλαιπωρουν οι μ..λ..κ..ες:?::evil:
για δοκιμασε μπας και βρεις ακρη.

ΤΙΓΡΑΚΙ
17-06-10, 13:04
Κορίτσια μην αγχωνεστε!
Περυσι που έκανα τα χαρτιά δεν έδωσα ουτε επικυρωμένο αντιγραφο ταυτότητας, ουτε πρόσληψης, ουτε εκκαθαριστικου. Ειχα βεβαια τα πρωτοτυπα μηπως κατι ηθελαν, και αν ηθελαν ας τα εκαναν αυτοι γνησια αντιγραφα αφου για αυτους ήταν. Και ολα καλα και με πηραν. Φέτος τα εχω ήδη ολα έτοιμα και μου λειπει μονο η βεβαιωση εργοδοτη, θα την παρω και αυτη και θα παω να τα καταθεσω. Μονο μια απορια εχω που δεν μπορεσαν οι κοπελες στην ΕΕΤΑΑ να μου λύσουν. Θα καταθεσω μεν εκκαθαριστικο περσυνο οπου ειμαι αγαμη αλλα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης τωρινο που ειμαι εγγαμη. Και φαινομαι οτι ανηκω και σε τριτεκνη οικογενεια (οχι ομως ως μανα) λέτε να παρω τα μορια της τριτεκνιας;τι καλα!!!
Οσον αφορα τις αιτησεις και τις τυχον διευκρινήσεις, θα δοθουν στις 21/6 που θα σταλει ο φεκ. Οπως εγινε δηλαδη και περισυ.

και εγω ανηκω στις περσινες τυχερες και φετος θα ξανακανω τα χαρτια μου,απλα εχω παθει ενα αλτσαχαιμερ,θυμασαι να θελανε περυσι αντιγραφο αναγγελιας συμβασης.εγω τη ζητησα φετος απο την εταιρεια αλλα δεν εχω καταλαβει πως θα την επικυρωσω. περυσι ουτε εγω τα ειχα επικυρωσει φετος ομως θα το κανω γιατι ειναι μεσω της εταιρειας και οχι μεσω οεε.

ΜΑΡΙΤΑ
17-06-10, 13:08
Δηλαδή για τα ένσημα λες να ζητήσω και εγώ από το ΙΚΑ ότι ένσημα έχω μέσα στο 2009; Έχω από τον Αύγουστο και μετά αλλά αυτοί ζητάνε το πρώτο εξάμηνο του 2009...

Την οικογενειακή κατάσταση τη πήρε ο πατέρας μου από το δήμο του χωριού μου πολύ εύκολα...ελπίζω να τη δχτούν και να μην έχει αλλάξει κάτι...

maestria
17-06-10, 13:12
Ότι πλέον ληξιαρχικές πράξεις, πιστοποιητικά και άλλα τέτοια έγραφα για δημόσιους φορείς, το ΚΕΠ δε βγάζει. Θα πρέπει να πάμε στο ληξιαρχείο και στο δήμο και όπου αλλού χρειάζεται. Μόνο για ιδιωτικές εταιρίες βγάζει το ΚΕΠ αυτά τα χαρτιά και αναγράφουν επάνω το μέρος που θα τα πάμε…

Άκου τώρα μ@κ@κ..... Γ@... Την γραφειοκρατία μου πρωί πρωί…:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Sorry για τις εκφράσεις, αλλά από το πρωί είμαι με ένα τηλέφωνο στο χέρι και δε μπορώ να κάνω τίποτα… ο δόλιος ο άντρας μου θα τη πληρώσει πάλι, που θα αναγκαστεί να πάρει άδεια από τη δουλεία για να τρέχει σε δήμους, ληξιαρχεία και δε συμμαζεύεται….

Μα, αν δεν τα ετοιμάζουν αυτά ΠΟΙΑ Η ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ των ΚΕΠ;;;
Ο άντρας μου πάντως έβγαλε ληξιαρχική πράξη γέννησης για τον μικρό την περασμένη εβδομάδα!

εγω πηρα τηλ στο 1500 και ζητησα την οικογενειακη κατασταση να μου τη στειλουν στο κεπ της περιοχης μου και σε 2 μερες ηρθε μνμ στο κιν μου και πηγα και τη πηρα.εσενα γιατι σε ταλαιπωρουν οι μ..λ..κ..ες:?::evil:
για δοκιμασε μπας και βρεις ακρη.

Ναι, συμφωνώ!

Δηλαδή για τα ένσημα λες να ζητήσω και εγώ από το ΙΚΑ ότι ένσημα έχω μέσα στο 2009; Έχω από τον Αύγουστο και μετά αλλά αυτοί ζητάνε το πρώτο εξάμηνο του 2009...

Την οικογενειακή κατάσταση τη πήρε ο πατέρας μου από το δήμο του χωριού μου πολύ εύκολα...ελπίζω να τη δχτούν και να μην έχει αλλάξει κάτι...

Τι έχεις να χάσεις; Το πολύ πολύ να μη μπεις!
Κι εγώ στο χωριό έχω τα χαρτιά μου και στέλνω τον πατέρα μου, γιατί στο Δήμο Θεσσαλονίκης άκρη δε βγάζεις! :mrgreen::mrgreen:

athens2006
17-06-10, 13:20
"θελανε περυσι αντιγραφο αναγγελιας συμβασης"

ΔΕΝ ξέρω αν η αναγγελία συμβασης ειναι ίδια με την προσληψη αλλα εγω τους εδωσα απλή φωτοτυπία της προσληψης.

ΤΙΓΡΑΚΙ
17-06-10, 13:20

ναι καλε πηγαινε στο ικα της περιοχης σου και ζητα τα ενσημα του 2009 και θα σου δωσουν οτι εχουν.

ROARY
17-06-10, 13:51
Καλά βρε κορίτσια! ολόκληρο Περιστέρι και να μην έχει ούτε έναν βρεφονηπιακό; ή παίζει να συμπληρώσουν αύριο;

ΤΙΓΡΑΚΙ
17-06-10, 13:55
εγω να ουρλιαξω τωρα ή μετα; εστειλα μαιλ στην εταιρεια μου για το αντιγραφο αναγγελιας συμβασης και μου απαντανε:

Καλησπέρα σας,

Προφανώς αυτό που ζητάτε είναι μια βεβαίωση προϋπηρεσίας;

Παρακαλώ ενημερώστε μας.

εγω τι να απαντησω τωρα;

maestria
17-06-10, 14:01
εγω να ουρλιαξω τωρα ή μετα; εστειλα μαιλ στην εταιρεια μου για το αντιγραφο αναγγελιας συμβασης και μου απαντανε:

Καλησπέρα σας,

Προφανώς αυτό που ζητάτε είναι μια βεβαίωση προϋπηρεσίας;

Παρακαλώ ενημερώστε μας.

εγω τι να απαντησω τωρα;

Κοριτσάκι αναγγελία ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ!
Άλλο η σύμβαση, άλλο η αναγγελία πρόσληψης.

v & a
17-06-10, 14:02
Μιλησα κι εγω στο τηλ μαζι τους μολις. τα κεντρα που θα κατατεθουν τα χαρτια θα βγουν τη Δευτερα στο σαιτ μαζι με την προκυρηξη κ την αιτηση. Επισης εκει θα αναρτηθουν και οι "επιτυχοντες" ( λες κ μιλαμε για πανελληνιες χαχαχα).
Μου παν πως αυτοι πρωτη φορα αναλάμβανει το κομματι αυτο η εεταα και ισως γιαυτο να χρειαζονται "επισημα" χαρτια κ οχι απλα φωτοαντιγραφα. Αν θελει τετοια τη κατσαμε. πρεπει να τρεχουμε ολη μερα στα ικα και δημ. υπηρεσιες....

μια δυο ερωτησεις για αυτες που ισως να ξερουν...γιατι εχω μπερδευτει πολυ ...Αν κανω σε δημοσιο σταθμο αιτηση πειραζει? θα υπαρχει ισως κανενα κολλημα? (φανταζομαι οχι αλλα ελλαδα ειναι εδω ποτε δε ξερεις.)

maestria
17-06-10, 14:08
μια δυο ερωτησεις για αυτες που ισως να ξερουν...γιατι εχω μπερδευτει πολυ ...Αν κανω σε δημοσιο σταθμο αιτηση πειραζει? θα υπαρχει ισως κανενα κολλημα? (φανταζομαι οχι αλλα ελλαδα ειναι εδω ποτε δε ξερεις.)

Αν ο σταθμός συμμετέχει στο πρόγραμμα, φυσικά δεν πειράζει.
Κάνεις αίτηση κι εκεί δηλώνεις ποιους σταθμούς θέλεις. Αλλά είναι συγκεκριμένοι σταθμοί, που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

ΤΙΓΡΑΚΙ
17-06-10, 14:08
Κοριτσάκι αναγγελία ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ!
Άλλο η σύμβαση, άλλο η αναγγελία πρόσληψης.

εχεις δικιο προσληψης τους εγραψα εδω σε εσας εκανα λαθος.τι να τους πω βοηθηστε κοριτσια

ΜΑΡΙΤΑ
17-06-10, 14:22
Μα τους τα είπες όλα, τι άλλο να πεις πια...Πες τους την αναγγελία πρόσληψης στο ΟΑΕΔ μήπως και στροφάρουν λιγάκι...

Τα κορίτσια που έχετε πάρει εξάμηνο βάλτε και μια φωτοτυπία της απόφασης του ΟΑΕΔ, δεν έχετε να χάσετε τίποτα.....

v & a
17-06-10, 14:27
Αν ο σταθμός συμμετέχει στο πρόγραμμα, φυσικά δεν πειράζει.
Κάνεις αίτηση κι εκεί δηλώνεις ποιους σταθμούς θέλεις. Αλλά είναι συγκεκριμένοι σταθμοί, που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

ωχ τωρα μπερδευτηκα ακομα πιο πολυ!
Γιατι στον δημοσιο παιδικο πρεπει να κανω αιτηση ως τη δευτερα 21-6 που ληγουν οι προθεσμιες για τους δημοσιους και να τους παω την αιτηση στο συγκεκριμενο παιδ. σταθμο. Που σημαινει πως ακομα και να συμμετεχει αυτος που θελω, δε γινεται να κανω αιτηση για ΤΗΝ επιδοτηση αφου τελειωνει η προθεσμια και δεν εχουν βγει καν οι αιτησεις και οι περιοχες που πρεπει να πας να καταθεσεις τα χαρτια. (Ε???? μηπως ειμαι χαζη που δε καταλαβαινω κατι που σε σας ειναι προφανες???? help!)

Eτσι κ αλλιως εγω εννοουσα να κανω ξεχωριστα στον δημοσιο ως τη δευτερα που ληγει η προθεσμια(χωρις να λαμβανω υποψιν το προγραμμα της επιδοτησης) και μετα να κανω στους αλλους 5, που ειναι ιδιωτικοι για το προγραμμα επιδοτησης.

ΤΙΓΡΑΚΙ
17-06-10, 14:37
κοριτσια ευχαριστω για τη βοηθεια,μου το στειλανε με φαξ ειμαι οκ τωρα;εσεις πως το επικυρωσατε;

v & a
17-06-10, 14:41
κοριτσια ευχαριστω για τη βοηθεια,μου το στειλανε με φαξ ειμαι οκ τωρα;εσεις πως το επικυρωσατε;
δε νομιζω πως η αναγγελια προσληψης πρεπει να ειναι επικυρωμενη. δε το γραφει μεσα. Μηπως ομως πρεπει να ειναι "ΕΠΙΣΗΜΗ" δηλαδη να εχει τη σφραγιδα κ υπογραφη της ετεριας σου επανω και να μην ειναι φαξ η φωτοτυπια.???? παρε τους μωρε ενα τηλ να σαι σιγουρη. εχει το τηλ τους μεσα στο αρχειο word που λεει το τι χρειαζεσαι...

ΤΙΓΡΑΚΙ
17-06-10, 14:45
δε νομιζω πως η αναγγελια προσληψης πρεπει να ειναι επικυρωμενη. δε το γραφει μεσα. Μηπως ομως πρεπει να ειναι "ΕΠΙΣΗΜΗ" δηλαδη να εχει τη σφραγιδα κ υπογραφη της ετεριας σου επανω και να μην ειναι φαξ η φωτοτυπια.???? παρε τους μωρε ενα τηλ να σαι σιγουρη. εχει το τηλ τους μεσα στο αρχειο word που λεει το τι χρειαζεσαι...

εχεις δικιο αυτο θα κανω,τουλαχιστον εγινε ενα βημα βρηκαν την αναγγελια προσληψης μου:?
ευχαριστω και παλι.:D

maestria
17-06-10, 14:55
Eτσι κ αλλιως εγω εννοουσα να κανω ξεχωριστα στον δημοσιο ως τη δευτερα που ληγει η προθεσμια(χωρις να λαμβανω υποψιν το προγραμμα της επιδοτησης) και μετα να κανω στους αλλους 5, που ειναι ιδιωτικοι για το προγραμμα επιδοτησης.

Ναι, βρε, γιατί να μην μπορείς;;;
Εγώ έχω ήδη κάνει αίτηση σε δύο δημοτικούς! :mrgreen:
Κανείς δεν μου εγγυάται ότι θα τον πάρει σίγουρα, οπότε δεν θέλω να μείνω στον άσσο το Σεπτέμβρη!

Μα τους τα είπες όλα, τι άλλο να πεις πια...Πες τους την αναγγελία πρόσληψης στο ΟΑΕΔ μήπως και στροφάρουν λιγάκι...

Τα κορίτσια που έχετε πάρει εξάμηνο βάλτε και μια φωτοτυπία της απόφασης του ΟΑΕΔ, δεν έχετε να χάσετε τίποτα.....

Ναι, συμφωνώ για το χαρτί έγκρισης του 6μήνου!
Η πλάκα είναι ότι εγώ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ!!! :evil:

Ηλιάννα
17-06-10, 16:09
Συην εργατικη εστια στο Ηρακλειο(Κρητη)δυο χρονια που τα εκανα ηθελα τα παντα επικυρωμενα
Μαζευα ολη τη χαρτουρα και πηγαινα στο ΚΕΠ για επικυρωση
Και τωρα τα εχω ολα ετοιμα και περιμενω τη Δευτερα να βγει η αιτηση να τη συμπληρωσω ,αν και θα αργησω να τα καταθεσω μηπως και προλαβω να τα κανω ως πολυτεκνη και οχι ως τριτεκνη

v & a
17-06-10, 16:15
Ναι, βρε, γιατί να μην μπορείς;;;
Εγώ έχω ήδη κάνει αίτηση σε δύο δημοτικούς! :mrgreen:
Κανείς δεν μου εγγυάται ότι θα τον πάρει σίγουρα, οπότε δεν θέλω να μείνω στον άσσο το Σεπτέμβρη!

εισαι σιγουρη πως ειναι σωστο αυτο? εννοω πως στο χαρτι απο τους δημοτικους που μου δωσανε γραφει πως μια αιτηση μονο γινεται ανα παιδι ! αν βρεθουν παραπανω απο μια αυτοματα και οι 2 απορριπτωνται! βεβαια μου φανηκε τρελο αλλα δε ξερω τι να πιστεψω. κι αν επειδη κανω 2 με απορριψουν?

yasemi
17-06-10, 17:00
koritsia miso....to programma αυτο δεν αφορα οσες δεν μπορουν για καποιο λογο να βαλουν τα παιδια τους σε δημοσιο σταθμο????πχ ανεργες πχ ελευθεροι εππαγγελματιες???αν εχεις ηδη κανει αιτηση και πας και αυτο το προγραμμα να κανεις αιτηση λογικο ειναι να το δωσουν διπλοαιτηση....και πως θα γινει??θα υπαρχει σειρα προτεραιοτητας???γιατι εγω δουλεια δε μπορω να βρω εαν δε πανε παιδικο πχ και ειναι ο μονος τροπος με το προγραμμα...πως γινεται η διαδικασια επιλογης?

v & a
17-06-10, 17:37
koritsia miso....to programma αυτο δεν αφορα οσες δεν μπορουν για καποιο λογο να βαλουν τα παιδια τους σε δημοσιο σταθμο????πχ ανεργες πχ ελευθεροι εππαγγελματιες???αν εχεις ηδη κανει αιτηση και πας και αυτο το προγραμμα να κανεις αιτηση λογικο ειναι να το δωσουν διπλοαιτηση....και πως θα γινει??θα υπαρχει σειρα προτεραιοτητας???γιατι εγω δουλεια δε μπορω να βρω εαν δε πανε παιδικο πχ και ειναι ο μονος τροπος με το προγραμμα...πως γινεται η διαδικασια επιλογης?

βαση του σαιτ:

Οι μητέρες μπορούν να ανήκουν σε μια από τις παρακάτω κατηγορίες,

• να εργάζονται στην Ελλάδα ως μισθωτές ή αυτοαπασχολούμενες ή αυτοαπασχολούμενες στον πρωτογενή τομέα. Εξαιρούνται οι τακτικοί υπάλληλοι Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. (α’ και β’ βαθμού).

• να συμμετέχουν σε Ενεργητικές Πολιτικές Απασχόλησης (ΕΠΑ: Πρόγραμμα Νέων Θέσεων Εργασίας, Πρόγραμμα Νέων Ελεύθερων Επαγγελματιών, Πρόγραμμα Απόκτησης Εργασιακής Εμπειρίας – Stage, Πρόγραμμα Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης).

• να είναι άνεργες οι οποίες διαθέτουν δελτίο ανεργίας σε ισχύ και αντίγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ.

• να είναι άνεργες και λαμβάνουν ή έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά το διάστημα 21/06/2008 – 21/06/2010.

• να είναι μητέρες παιδιών με Αναπηρία (Α.ΜΕ.Α), ανεξαρτήτως εργασιακής, κοινωνικοοικονομικής ή άλλης κατάστασης.

οποτε για σενα πχ χρειαζεται να δεις τα 2 προτελευταια γιανα σαι τουλαχιστον μεσα στις προυποθεσεις...
αυτο για τη 2πλοαιτηση ισχυει για τους δημοσιους. ετσι λενε τα χαρτια που πηρα για να συμπληρωσω.

yasemi
17-06-10, 21:12
εγω μεσα ειμαι γιατι ειμαι με επιδομα...οποτε δηλ και η φιλη μου που δουλευει κανονικα με 2 παιδια μπορει να κανει μεσω τους προγραμματος...απλα αναρωτιεμαι απο τη στιγμη που φετος μπηκανε πολυ δημοτικοι σταθμοι πως θα γινει η διαδικασια επιλογης...ηδη αν πας χωρις αυτο το προγραμμα γινεται πανικος με το μεσο και αμα σε παρουνε....(ηδη εχω αρχισει και απελπιζομαι σας τοπα?:-(

athens2006
18-06-10, 08:41
Eχω απογοητευτει πολύ. Τα μορια μου φέτος αν δεν με λάβουν για τριτεκνη ειναι τα μισα απο οτι περυσι. και το χειροτερο στην ευρυτερη περιοχη που μενω βρηκα μονο ενα βρεφονηπιακο που μπορει να παρει το μικρο που εχει δηλωσει και στο προγραμμα 2 ολοκληρες θεσεις! Πηγαμε τον ειδαμε, αλλα ειναι πολυ ακριβος για εμας, νομιζω για ολους οσους ειναι στο φορουμ.... 600,00/το μηνα. Και στο προγραμμα μπηκε γιατι το ζητησαν λεει δυο πελατες του. Μιλησα με τον παιδικο που παει ο μεγαλος και μου ειπαν πως αν εγκριθω και εγω και ο πελατης του παιδικου, ακομη και μετα απο εμενα, εχει δικαιωμα να αρνηθει ο παιδικος να παρει εμας αρκει να το αιτιολογησει και να παρει τους ηδη πελατες του... Σκατα αδιαβλητο προγραμμα και αυτο.... Απογοητευτικα ...

kalamaraki
18-06-10, 12:39
Εγω παντως τωρα γυρισα απο οαεδ , εβγαλα κάρτα ανεργίας και πηρα την βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης και πηρα και το αντιγραφο της αποφασης του διεθυντη για τα επιδοματα ανεργιας που εχω παρει τα τελευταια δυο χρονια.... 3 Ωρες ημουν εκει...γκρ..
Τωρα μενει να κανω την αιτηση μου! Αμην και τελείωσα

v & a
18-06-10, 12:44
καλημερα κ παλι σε αυτο το θεμα!
γνωριζετε μηπως απο που μπορουμε να δουμε τις μοριοδοτησεις? κανενα λινκ με πινακα ας πουμε ( προσφατο μηπως υπαρχουν φετος αλλαγες λογω πρωτης φορας αναληψης του προγραμματος απο εεταα) για το πως μετρουνται τα μορια?

maestria
18-06-10, 13:16
Εγω παντως τωρα γυρισα απο οαεδ , εβγαλα κάρτα ανεργίας και πηρα την βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης και πηρα και το αντιγραφο της αποφασης του διεθυντη για τα επιδοματα ανεργιας που εχω παρει τα τελευταια δυο χρονια.... 3 Ωρες ημουν εκει...γκρ..
Τωρα μενει να κανω την αιτηση μου! Αμην και τελείωσα

Μπράβοοοοοοοοοοο!
Άντε, σου εύχομαι να μπεις!!! :mrgreen:

Bρε κορίτσι σε δημοτικό έκανα αίτηση, που θα ΠΛΗΡΩΝΩ κανονικά! Δεν έκανα αίτηση σε κάποιον δωρεά σταθμό. Γιατί να είναι διπλή αίτηση;
Και φυσικά δεν μου εγγυώνται ότι θα μου τον πάρουνε.
Ούτε στο πρόγραμμα ξέρω αν θα μπω, γιατί υπάρχει ανταγωνισμός.

Ναι, υπάρχει σειρά προτεραιότητας και δεν ξέρω τι μόρια έχω. Οι αιτήσεις στους δημοτικούς ήταν νωρίτερα.
Αν δεν τον πάρουνε;
Κι εγώ χωρίς σταθμό θα έμενα.
Δεν μπορείς να το ρισκάρεις.

yasemi
18-06-10, 17:19
βγηκε τελικη λιστα αλλα δε μπορω να ανοιξω την αιτηση,...μπορει καμια αλλη?

kalamaraki
18-06-10, 17:22
εμενα μου το ανοιξε με ρωτησε αν θα το αποθηκευσω ειναι σε ζιπακι και το κατεβασα

v & a
18-06-10, 18:02
μα η αιτηση που ειναι? δε τη βρισκω...μπορει να μμου στειλει καποια το λινκ? ανοιξα κατι που δεν ηταν ομως μεσα η αιτηση!!!!

kalamaraki
18-06-10, 18:05
και εγω αυτο ψάχνω ....εκανα λα΄θος...δεν την εχω βρει την αιτηση των δομών ειχα δει

v & a
18-06-10, 18:08
ειπα κι εγω!!!! τοσο μπροστα ειμαστε?????χθες πηρα τηλ και μου παν τη δευτερα.

ioanna21
18-06-10, 19:28
Αυτή λογικά είναι η αίτηση!!

http://www.eetaa.gr/paidikoi_stathmoi/aithsh_mhteres.pdf

Εγω πάλι δεν έχω καταλάβει ποιοι επιλέγονται!! και πως???

yasemi
18-06-10, 23:59
re koritsia arxisa tis apories giati ΔΕ τα παω καλα με αυτα....α.συμπληρωνω και οτι ειμαι ανεργη με καρτα και οτι παιρνω επιδομα???
β.οπου δεν απαιτειται κατι το τσεκαρω?
γ.τι ειναι αυτοι οι κωδικοι 1Α 1Β 2Γ...γιατι βασικα το 1Β εινια ιδιο με το 2Δ παιδακια 2,5 εως νηπιο....τι βαζω???

ειμαι ξανθια μη με βρισετε....ειλικρινα το εχω χασει....

kalamaraki
19-06-10, 00:13
ναι γιασεμι μου συμπληρώνεις και τα δυο γιατι μπορει ναι μεν να εχεις καρτα ανεργιας αλλα να μη παιρνεις επιδομα ανεργιας

ΜΑΡΙΤΑ
21-06-10, 08:09
Καλημέρα!

Τελικά αν έχεις μηχανογραφημένα τα ένσημα δεν χρειάζεται η αναγγελία πρόσληψης... εμείς όμως που δεν έχουμε ένσημα το 1ο εξάμηνο του 2009 λόγω μητρότητας αναγκαστικά το χρειαζόμαστε. Έβαλα μια σφραγίδα της εταιρείας μου και ελπίζω να το δεχτούν...

Μία ερώτηση: Ο Φάκελος της Πρόσκλησης που λέει ότι τίθεται σε έντυπη μορφή είναι α) η αίτηση που την εκτυπώνουμε και β) η πρόσκληση που είναι 25 σελίδες και την οποία και αυτή την εκτυπώνουμε έτσι;;; Αυτά τα 2 μαζί με τα δικαιολογητικά σε ένα φάκελο και τα στέλνουμε...
Το έπιασα σωστά;;;;;

yasemi
21-06-10, 09:28
ωραια εκανα καλο διαβασμα το σουκου και τα ελυσα ολα εκτος απο αυτην την απορια...για αθηνα μοπρω να τα καταθεσω και ΚΕΠ ή εκειδε θα παρω αριθμο πρωτοκολλου και καλυτερα να τραβηχτουμε στα γραφεια?καταλαβε καμια??

v & a
21-06-10, 09:49
ωραια εκανα καλο διαβασμα το σουκου και τα ελυσα ολα εκτος απο αυτην την απορια...για αθηνα μοπρω να τα καταθεσω και ΚΕΠ ή εκειδε θα παρω αριθμο πρωτοκολλου και καλυτερα να τραβηχτουμε στα γραφεια?καταλαβε καμια??

πιστευω πως ναι, μπορεις σε κεπ τι διαφορα δηλ. να εχεις εσυ που μενεις αθηνα απο εμενα που μενω επαρχια? Αφου το ΚΕΠ ειναι παντου ιδιο, κ τα αποτελεσματα θα αναρτηθουν στα κεπ επισης, δε βλεπω προβλημα!
Και μολις πας στο ΚΕΠ ρωτα και εκει πριν περιμενεις στην ουρα για να εισαι 100% σιγουρη:);-)

kalamaraki
21-06-10, 09:54
Δηλαδη σορυ...
για να δω αν κατάλαβα σωστα
συμπληρώνω την 5σέλιδη αιτηση, εκτυπωνω την προσκληση , τα βαζω μαζι με τα δικαιολογητικα σε ενα φάκελο ...ε?
Αρχισε η καταβολή των αιτήσεων?

athens2006
21-06-10, 10:03
καλημερα, yasemi η αιτηση μπορει να υποβληθει στο ΚΕΠ οπου σου δινουν αριθμο πρωτοκολλου και λαμβανουν το φακελο σου.
Mαριτα, δεν νομιζω οτι χρειαζεται να εκτυπωσεις την προσκληση. Η αιτηση μαζι με τα εντυπα που προσκομίζεις και εισαι οκ.
Και τελος, yasemi, στους οριστικους πινακες που αναρτηθηκαν για τις δομες,στην κεφαλιδα της σελιδας γραφει τους κωδικους που ψάχνεις. Αναλογα απο ποια υποομαδα θα επιλεξεις δομη, θα σημειωσεις και αυτη που γραφετε στην κατασταση των δομων.

Καλη επιτυχια σε ολες.

natty26
21-06-10, 10:24
Λογικά βάζεις την αίτηση μαζί με τα δικαιολογητικά σε ένα φάκελο και τα στέλνεις. Γιατί να εκτυπώσεις και να στείλεις και την πρόσκληση??

ΜΑΡΙΤΑ
21-06-10, 10:26
Γιατί μέσα στη πρόσκληση ενδιαφέροντος αν δείτε λέει:

Ο Φάκελος της Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος, περιλαμβάνει:
 την παρούσα Πρόσκληση
 την «Αίτηση συμμετοχής – Δήλωση».

Άρα δε θέλει και τη πρόσκληση;

anti1980
21-06-10, 10:43
Θα τελειώσουμε ποτέ με αυτή τη γραφειοκρατία???:roll::roll::roll::roll:

Να ρωτήσω κάτι πάλι εγώ η σκούρα ξανθιά????:oops::oops::oops::oops:

Στους αναρτημένους πινάκες με τους βρεφικούς –παιδικούς σταθμούς, γράφει…

"Βρέφη 2 μηνών έως 2,5 ετών."
"Νήπια/παιδια 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής κ.λπ."

Eμένα που το παιδάκι μου την 1/9/10 θα είναι 2 ετών και κάτι, που πρέπει να το δηλώσω??? Στα βρέφη ή στα νήπια???? Ακόμα δε ξέρω αν μέχρι τότε θα έχει καθαρίσει…

Έχω συμπληρώσει τα πάντα και έχω κολλήσει στο ποιο βασικό….

Pleazzzzeeeeeee βοήθειαααααα!!!!!!:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

poukis
21-06-10, 10:48
Θα τελειώσουμε ποτέ με αυτή τη γραφειοκρατία???:roll::roll::roll::roll:

Να ρωτήσω κάτι πάλι εγώ η σκούρα ξανθιά????:oops::oops::oops::oops:

Στους αναρτημένους πινάκες με τους βρεφικούς –παιδικούς σταθμούς, γράφει…

"Βρέφη 2 μηνών έως 2,5 ετών."
"Νήπια/παιδια 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής κ.λπ."

Eμένα που το παιδάκι μου την 1/9/10 θα είναι 2 ετών και κάτι, που πρέπει να το δηλώσω??? Στα βρέφη ή στα νήπια???? Ακόμα δε ξέρω αν μέχρι τότε θα έχει καθαρίσει…

Έχω συμπληρώσει τα πάντα και έχω κολλήσει στο ποιο βασικό….

Pleazzzzeeeeeee βοήθειαααααα!!!!!!:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

και εμεις θέλουμε βοήθεια!!
εμας την 01/09 θα είναι 2 χρονων 5 μηνων κ 2 ημερών!! θα είναι κρίμα για 19 μερες να παει με τα βρέφη!!! ξέρεις κανεις εαν μπρούμε να τον δηλώσουμε στα νήπια???
βοηθεια!!!!!βοήθεια!!!

kalamaraki
21-06-10, 10:50
Εμενα θα ειναι 2 χρονών και ενός μήνα.....

ΜΑΡΙΤΑ
21-06-10, 10:50
Στο δικούς μας τουλάχιστον δημοτικούς σταθμούς, για να πάει το παιδί στο παιδικό που είναι από 2.5 χρονών πρέπει να έχει βγάλει τη πάνα...
Αν την έχει βγάλει τη πάνα ο μικρός σου μπορείς να τον δηλώσεις στο ''μεγάλο '' παιδικό. Αν όχι..μάλλον είναι δύσκολο...

ΤΙΓΡΑΚΙ
21-06-10, 11:05
Ναι αλλα εγω τωρα θα την ξεκινήσω στο κοψιμο πάνας....και αν την δηλώσω στα μεγάλα και δεν την κόψει....?

kalamaraki μου εγω θα τον δηλωσω στα βρεφη αφου 12/08 γινεται 2 ετων.βεβαια παρατηρησα οτι για πανω απο 2,5 ετων εχει πιο πολλες θεσεις γμτ μου.