PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύηση μετά απο αποβολή - ποσο καιρό αναμονή?

giota81
29-07-08, 18:41
κοριτσια μηπως ξερετε ποτε μπορω να γαναμεινω εγκυος μετα απο αποβολη?
ο γιατρος μου λεει γυρω στους 2-3 μηνες.
Το θεμα ειναι να προσπαθησω στον 2ο μηνα ή στον 3ο?
πες τε μου την γνωμη σας..

thessalonikia
29-07-08, 22:17
γιωτα μου η αποψη μου ειναι να κανεις αυτο που σου λεει ο γιατρος σου γιατι αν προσπαθησεις νωριτερα εχεις πολλες πιθανοτητες αποβολης η προωρης κυησης πρεπει να αφήσεις τον οργανισμο σου να επανέλθει στα φυσιολογικα του γι αυτο συνηθως λενε μετα το τριμηνο

σου ευχομαι καλη επιτυχια και ολα να πανε καλα

Vann
29-07-08, 22:24
εαν απεβαλες μονη σου με αιμμοραγια μπορεις να μεινεις κ τον επομενο μηνα,εαν ομως χρειαστηκε να σε καθαρισει ο γιατρος τοτε χρειαζεσαι λιγο χρονο

miracle
29-07-08, 22:58
Οπως τα λεει η Vann ειναι. Σε περιπτωση αποξεσης περιμενεις 3 περιοδους και ξεκινας μετα τις προσπαθειες και αυτο για να προλαβει το ενδομητριο να αναπτυχθει και παλι.

ΕΛΛΗ1977
30-07-08, 00:07
Άκου το γιατρό σου και μη βιάζεσαι.Σιγά σιγά θα επανέλθει το σώμα σου και θα έχει ανέβει και λίγο η ψυχολόγια σου οπότε θα είσαι σε καλύτερη θέση να αρχίσεις ξανά τις προσπάθειες.

Καλή επιτυχία σας εύχομαι!!!!!

giota81
02-08-08, 03:08
κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας..
Η αληθεια ειναι οτι με καθαρισε ο γιατρος,αλλα εχω ακουσει τοσα πολλα απο τους γιατρους.Μιας κ εχω αλλαξει πολλους γιατι κανεις δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη.Ο καθενας λεει τα δικα του.
Αλλος μου ειπε καλυτερα να πιασεις αμεσως γιατι εινει ηδη μεγαλη η μητρα σου,αλλος λεει να περιμενω και τωρα εχω μπερδευτει..
Η αμαρτια μου ειναι οτι αυτες τις μερες διενυσα τις γονιμες μερες και δεν προσεχαμε ιδιαιτερα..Νομιζω πως εκανα βλακειουλα..
Μα να με δειτε,3-4 φορες την βδομαδα παω στην εκκλησια και παρακαλαω τον θεουλη ενω πρωτα πηγαινα καθε πασχα κ αυγουστο.
Εγω παντως θελω να μαθω ευχαριστα παλι στα μεσα του Αυγουστου κ ο Θεος βοηθος..

ELENA1974
02-08-08, 09:13
Συζητησε με το γιατρο σου το εδνδεχομενοτων αντισυλλιπτικων.
Μου τα εδωσε η γιατρος μου μετα από αποβολή γιατι φτιαχνουν καλό ενδομητριο. Μπλις τα σταματησα (στους δυο μηνες) εμεινα εγκυος

andro2
02-08-08, 10:49
Γιώτα μου,
σε τέτοια θέματα ασφαλώς είναι αρμόδιος ο γιατρός για να απαντήσει αλλα και πάλι ποτέ δεν ξέρεις.
Θα σου πω τί συνέβη σε μένα. Επάθα την 1η παλίνδρομη 18 Νοεμβρίου, ο γιατρός επεμενε να μείνω έγκυος μετα απο 2-3 κυκλους γιατι λέει ήταν μεγαλύτερες οι πιθανότητες να πάνε όλα καλα. Έτσι και εγινε, το Μάρτιο ήμουν πάλι έγκυος και τον Απριλιο μέσα στην Μεγάλη Εβδομάδα ξανα αποξεση, 2η παλίνδρομη.
Υπάρχουν γυναίκες που όντως είναι τυχαίο γεγονός και όλα πάνε καλα μετα. Υπαρχουμε όμως και εμεις οι άλλες που δυστυχως δεν ήταν τυχαίο γεγονός. Το αποτελεσμα: ο ίδιος γολγοθάς για δεύτερη φορα. Και επειδη η εμπειρία μου είναι περα για περα φρικτή, για μένα θα ήταν καλύτερο να είχα ψαχτεί απο την 1η φορά να γνωριζα και να μην το ξαναπερναγα.
Τυχαίο ξετυχαίο δεν πρεπει να παιζουμε με τις ψυχες μας, καλυτερα απο την 1η αποβολή να κάνουμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις. Το κόστος του χρόνου που περνα είναι πολυ μικρότερο απο τα σημάδια της ψυχης και το φόβο που φωλιάζει σε αυτή.

evangelia
02-08-08, 11:59
ό,τι και αν αποφασίσεις εύχομαι πραγματικά όλα να πάνε σύντομα τέλεια και να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα :lol: :lol:

giota81
03-08-08, 03:08
κοριτσια καταλαβαινω τι θελετε να μου πειτε..
μακαρι κ γω να εωαχνα τα αιτια αποβολης αλλα ο γιατρος μου ειπε να μην κανω τιποτα παρα μονο μια εξεταση καμπυλη ζαχαρου και για θυροειδη,τιποτε αλλο.Τα εκανα και ολα βγηκαν σουπερ φυσιολογικα και καλα τα αποτελεσματα..
Δεν νομιζω να ηταν τυχαιο γεγονος.Σιγουρα κατι θα εφταιξε αλλα δεν εψαξα τιποτα.
Αντισυλληπτικα δεν θελω να παρω,γιατι ειναι σαν να παραδινομαι απο την προσπαθεια μου..Πολυ δυσκολη η ψυχολογια..
Το αστειο ειναι οτι καποιες αλλες κοπελες δυσκολευονται να συλλαβουν,και εγω που πιανω αμεσως να μην μπορω να το κρατησω..Δυσκολο το πρωτο τριμηνο..Ασε που σκεφτομαι στην επομενη κυηση να αγορασω το μηχανημα που θα μπορω να ακουω την καρδουλα..
Ευχομαι ολες εμεις που εχουμε ιδιες εμπειριες να ειμαστε δυνατες να τα αντιμετωπισουμε και οτι ο θεουλης δεν μας ξεχνα..
Θα κανουμε τα παιδακια μας..κ γω δεν το βαζω κατω ,ελπιζω καμμια.Οσο ζουμε προσπαθουμε!!!!!!

female
14-08-08, 17:50
Εμένα μου είπε να περιμένω 6 μήνες μετά την απόξεση και δεν ήταν ότι πιο ευχάριστο άκουσα. Ένας άλλος γιατρός τον οποίο ρώτησε μια φίλη μου εκ μέρους μου, είπε αμέσως μετά την πρώτη περίοδο εφόσον μια γυναικολογική εξέταση είναι καλή. Φαύλος κυκλος!!

giota81
14-08-08, 18:05
Tελικα ακολουθησα το ενστιτο μου για το ποσο καιρο πρεπει να περιμενω μεχρι να ξαναπροσπαθησω.
Μετα το τελος λοιπον της 2ης περιοδου το καναμε ελευθερα .
Αναμενοντας λοιπον τη στιγμη που θα μου ερθει περιοδος,σημερα εχουμε 14 Αυγουστου και ειμαι στην τριτη μερα καθυστερησης,το λεω αυτο γιατι ειμαι απο τις γυναικες που ο κυκλος πιο σταθερος δεν γινεται,εχω καθε 28 μερες.Υπο αλλες συνθηκες λοιπον θα χαιρομουν αλλα χτες πηγα και εκανα Βχοριακη στο νοσοκομειο και αγωνιοντας για το αποτελεσμα δυστηχως ο αριθμο ηταν κατω απο 1,αρα αρνητικο.
Πηρα τον γιατρο τηλ. και μου ειπε οτι συμβαινει η καθυστερηση ακομα και σε μενα λογω της ζεστης.
Υπαρχει καποια κοπελα που να εχει το ιδιο προβλημα?
Αν συνεχιστει η καθυστερηση,υπαρχει περιπτωση να διαγνωσθει εγκυμοσυνη.Αν ημουν δεν θα το εδειχνε απο τωρα?
Εχω μπερδευτει πολυ,ευτυχως το Σαββατο φευγω κ γω επιτελους για διακοπες και θα ξεχαστω λιγακι απο αυτα,οσο μπορω να ξεχασω δηλαδη.
Περιμενω καποια να μπου απαντησει αν ειχε την ιδια εμπειρια με μενα.

miracle
14-08-08, 18:24
Καλησπερα γλυκια μου,

με τρεις μερες καθυστερηση και χοριακη <1, πολυ δυσκολο να ειναι εγκυμοσυνη. Μην ξεχνας οτι ο οργανισμος σου ακομη αναρρωνει, πιθανα και ο κυκλος σου να μην εχει επανελθει 100%, ακομη και αν η προηγουμενη περιοδος ηρθε στην ωρα της. Ναι, αν ησουν εγκυος θα εδειχνε σιγουρα η χοριακη, εστω και μια μικρη τιμη, εστω ενα 10...
Χαλαρωσε, πηγαινε τις διακοπουλες σου, απολαυσε το καλοκαιρακι και γυρνωντας ευχομαι πραγματικα να μας πεις για μια τεραστια χοριακη!!! :lol: :lol:

mammy30
14-08-08, 18:59
Εξαρτάται και πόσο μηνών ήσουν.Αν ήσουν μέχρι 1,5 μηνών 2 κύκλοι είναι αρκετοί,αν ήσουν 2 και πάνω ήσουν χρειαστούν πάνω από 3 κύκλοι για να επανέλθει το ενδομήτριο.Καλό είναι να μη βιάζεσαι.Οι γιατροί ζητούν την αναμονή για να μην πάθεις στην επόμενη εγκυμοσύνη αποκόλληση πλακούντα και άλλα τέτοια!Καλή επιτυχία!!

female
15-08-08, 16:37
Γεια σας κορίτσια!
Κι εγώ είχα μια παλλίνδρομη κύηση κι έγινε αναρρόφηση πριν 20 μέρες περίπου Ο δικός μου γιατρός πάλι μου είπε νά περιμένουμε 6 μήνες!!Και όχι επειδή είμαι εγώ, αλλά επειδή όπως μου είπε τα βιβλία γράφουν 3 μήνες αλλά έχει αποδειχθεί πως δεν φτάνουν.
Έναν άλλο γιατρό που ρώτησα μου είπε πως αν κάνω μια εξέταση και όλα είναι καλά μπορώ να ξεκινήσω αμέσως μετά την πρώτη περίοδο! Τινα πιστέψει κανείς. Από το ένα άκρο στο άλλο.
Πάντως θα πάρω κα μια τρίτη γνώμη μπας και βγάλω άκρη!

aretim
17-08-08, 15:26
Καλησπερα.Εμενα μετα την πρωτη αποβολη(παλινδρομη στις 8 w) ο γιατρος μου ειπε να περιμενω ενα μηνα.Εγω περιμενα τρεις και επιασα εξωμητριο.Δεν ξερω αν εχει σχεση το ενα με το αλλο αλλα καλυτερα να περιμενεις κανα 6μηνο.

female
18-08-08, 12:56
Aretim ekanes eksetash gunaikologikh meta thn apoksesh? Exw akousei pws h apoksesh mporei na afhsei sumfuseis stis salpigges kamia fora.Emena pali o giatros mou mou eipe na paw thn prwth mera ths periodou (prin 25 peripou meres egine anarrofhsh kai akomh den exei er8ei prwth periodos), gia na dei tis wo8hkes ktl.

gogo72
02-05-09, 22:24
αληθεια μετα απο αποβολη σε ποσο διαστημα μεινατε εγκυος και αποκτησατε μωρακι ;

Lola Bunny
02-05-09, 22:35
μετά από 6 μήνες, αποφάσισαμε να προσπαθήσουμε ξανά...και ευτυχώς ήρθε με την πρώτη!

ΠΕΖΗ
02-05-09, 22:41
Δεν έκανα απόξεση επομένως ξεκινήσαμε μετά από ένα μήνα και ευτυχώς το νινάκι ήρθς με τη δεύτερη!

brikoudi
02-05-09, 22:59
μετά την αποβολή είχαμε ένα διάλειμα 6 μηνών, έμεινα έγκυός με την πρώτη και ξανά αποβολή. 12 μήνες διάλειμα και με την πρώτη προσπάθεια έμεινα στον Χρήστο-ΠΑΝΑΓΊΩΤΗ μου !!!!1

Silmaril
03-05-09, 01:34
Εμένα η Τελευταία Εμμηνος Ρήση ήταν η ημερομηνία της αποβολής...!

happymama2
03-05-09, 04:30
Εμεις αν και ειχαμε από την πρώτη στιγμή της αποβολής ελευθερη επαφη, εμεινα εγκυος ακριβως μετά από ένα χρόνο. Ο γιατρός μου μού ειχε πει ότι
πολλές φορές η γυναικα βιωνει την απωλεια του μωρου, με αποτελεσμα να μη μενει αμεσως έγκυος, διότι επηρρεάζεται ψυχολογικά.

Κατερίνα 23
03-05-09, 06:53
Εμένα μου είχαν πει να περιμένω 3 μήνες. Περίμενα 6 διότι ο σύζυγος μου είχε τάξει χριστουγεννιάτικο ταξιδάκι για να χαλαρώσουμε και απέβαλλα καλοκαίρι.
Στους 6 μήνες που ξαναξεκινήσαμε έμεινα έγκυος σε 1-2 μήνες. Είδα περίοδο, μόνο μία φορά και μετά δεν ξαναείδα...ήμουν έγκυος!!

Σοφία Τ.
03-05-09, 09:37

Κι εγω ακριβως το ιδιο στο μπεμπη μου!

nansoyla
03-05-09, 10:16
Καλημερα!!εγω ειχα την αποβολη 31/01/09 και μετα απο μια κανονικη καισαρικη γιατι ημουν 31 εβδομαδων..τωρα παλι διανυω τον πρωτο μηνα!!!:D

giota.
19-05-09, 18:06
Κι εμενα το ιδιο!Δεν εκανα αποξεση και δεν ειχαμε πολλες επαφες μονο 2 φορες τον μηνα αλλα τελικα πιαστηκε το αστερακι μας!!!!!

nanzin
28-05-09, 13:15
Καλησπέρα σε όλες...
Εχω πολύ καιρό να γράψω, αλλά με τρία παιδιά και ένα σπίτι που όλη μέρα το συγυρίζεις και πάντα ασυγύριστο είναι...καταλαβαίνετε.
Γέννησα τον Ιούλιο την τρίτη μου κορούλα και τον Μάρτιο που μας πέρασε έμεινα έγκυος ξανά. Ηταν κατι το αναπάντεχο, αφού περίοδος μετά τον τοκετό μόνο μία φορά μου είχε έρθει. Μετά την έκπληξη φυσικά ήρθε η χαρά. Τα όνειρα για το χριστουγεννιάτικο δωράκι...μιάς και θα γεννιόταν μέσα στις διακοπές των Χριστουγέννων. Δυστυχώς όμως προχθές απέβαλα και έκανα απόξεση στην κλινική.
Ψυχολογικά είμαι χάλια. Καμία διάθεση. Μόνο όταν είμαι με τα παιδιά ξεχνιέμαι.
Ηθελα να σας ρωτήσω...αν ξέρετε να με διαφωτίσετε. Μετά από πόσο καιρό μπορώ να ξαναμείνω έγκυος; Ο γιατρός είπε μέσα στο καλοκαίρι. Εϊναι σίγουρο αυτό; Το έχετε συζητήσει κάπου αλλού ωστε να βρω το θέμα;

georgia.g
28-05-09, 13:23
Καλησπέρα σε όλες...
Εχω πολύ καιρό να γράψω, αλλά με τρία παιδιά και ένα σπίτι που όλη μέρα το συγυρίζεις και πάντα ασυγύριστο είναι...καταλαβαίνετε.
Γέννησα τον Ιούλιο την τρίτη μου κορούλα και τον Μάρτιο που μας πέρασε έμεινα έγκυος ξανά. Ηταν κατι το αναπάντεχο, αφού περίοδος μετά τον τοκετό μόνο μία φορά μου είχε έρθει. Μετά την έκπληξη φυσικά ήρθε η χαρά. Τα όνειρα για το χριστουγεννιάτικο δωράκι...μιάς και θα γεννιόταν μέσα στις διακοπές των Χριστουγέννων. Δυστυχώς όμως προχθές απέβαλα και έκανα απόξεση στην κλινική.
Ψυχολογικά είμαι χάλια. Καμία διάθεση. Μόνο όταν είμαι με τα παιδιά ξεχνιέμαι.
Ηθελα να σας ρωτήσω...αν ξέρετε να με διαφωτίσετε. Μετά από πόσο καιρό μπορώ να ξαναμείνω έγκυος; Ο γιατρός είπε μέσα στο καλοκαίρι. Εϊναι σίγουρο αυτό; Το έχετε συζητήσει κάπου αλλού ωστε να βρω το θέμα;

Καλήμέρα κούκλα μου...λυπάμαι γι αυτό που σου συνέβει...
Εγω είχα δύο παλλινδρομες και έκανα 2 φορές απόξεση...οι γιατροι που έιχα ...γιατι είχα διαφορετικό καθε φορά...μου είχαν πει και οι δύο πως καλά είναι να αφήσω 3 μήνες και να αρχίσω μετα...Βασικά το λε για να επανέλθει η μήτρα στα φυσιολογικά της...
Σου ευχομαι να παν όλα καλα την επόμενη φορά..

koalalou
07-06-09, 18:30
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΞΥΣΗ ΞΑΝΑ ΜΕΙΝΑΤΕ ΕΓΚΥΟΣ??? :confused:

ΤΙΤΗ
07-06-09, 22:14
την πρώτη φορά μετά απο 12 μήνες και την δεύτερη τον πρώτο μήνα προσπαθειών

αθηνά76
08-06-09, 00:23
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΞΥΣΗ ΞΑΝΑ ΜΕΙΝΑΤΕ ΕΓΚΥΟΣ??? :confused:
Λοιπον την 1η φορα μετα απο 4 μηνες!!!
Τη 2η μετα απο 4,5 μηνες και τωρα μετα απο την 3η εχουν περασει σχεδον 3 μηνες και μου εδωσε το οκ!!!!!!
Αναλογα βεβαια το γιατρο!!!!!!

Mary Poppins
08-06-09, 00:36
Εγώ είχα αποβολή δευτέρου τριμήνου και παρά το γεγονός ότι επρόκειτο για προχωρημένη εγκυμοσύνη (οπότε λογικά θα περίμενε κανείς να υπάρχει απαγόρευση για τουλάχιστον ένα εξάμηνο), ωστόσο κάποιοι γιατροί θεώρησαν ότι και το τρίμηνο είναι αρκετό. Εμείς αφήσαμε να περάσει το εξάμηνο, κυρίως για λόγους ψυχολογίας (που ήταν σμπαράλια... ) και τώρα ελπίζουμε ότι θα σταθούμε τυχεροί... Μακάρι!
Κορίτσια, καλή δύναμη και κουράγιο! Δεν είναι εύκολα, αλλά τα παιδάκια, μας χρειάζονται με σωστά μυαλά και όχι διαλυμένες... Φιλάκια! :D

chris 81
08-06-09, 10:49
Κοριτσια γεια και απο εμενα.
Την πρωτη φορα ξεκινησα αμεσως μετα την πρωτη περιοδο και εκανα να μεινω εγγυος περιπου ενα χρονο και κατι.Την δευτερη φορα περιμενα 3περοδους μαζι με αυτην που εχεις μετα την αποξεση.Τωρα ειναι ο πρωτος μηνας προσπαθειων που κανουμε και ελπιζω να μην μου παριε παλι ενα χρονο!!!!
Εγω αυτο που καταλαβα με τις συζητησεις που εκανα με τον γιτρο μου
ειναι οτι εχει να κανει απο το πως ανταπεξερχεται καθε οργαισμος μετα την αποξεση.εαν σε εξεταση και ειναι ολα οκ τοτε σου δινει το πρασινο φως αμεσως εαν οχι δεν σε αφηνει.
Καλη επιτυχια σε ολες μας!!!!:-P

Clelia
14-06-09, 17:04
Giota81 και εγώ στην ίδια φάση βρίσκομαι. Η επέμβαση έγινε 11/5 και ο γιατρός μου είπε να περιμένω 2 μήνες. Ένας άλλος γιατρός που πήγα για να επιβεβαιώσω την παλινδρόμηση, μου είπε να αρχίσω τις προσπάθειες μετά την 1η περίοδο και τελικά αυτό θα κάνω...
Να σε ρωτήσω κορίτσι μου: ποιο είναι αυτό το μηχάνημα που ακούς τους παλμούς του εμβρύου? Έψαξα στο ίντερνετ και δεν βρήκα κάτι... Πού μπορώ να το βρω? Πόσο κοστίζει?

Clelia
16-06-09, 10:53
Καλημέρα!!
Σχετικά με αυτό το μηχάνημα που ακούς τους παλμούς του εμβρύου ξέρει κάποιο κοριτσάκι να μου πει? Πρώτη φορά το διάβασα αυτό και δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι στο ίντερνετ...
Είναι ασφαλές, πόσο κοστίζει, πού το βρίσκουμε?
(το παιδί με τις απορίες....)

marser
16-06-09, 14:31
clelia δες εδω για το μηχανημα
http://www.vassilis-antipas.com/products/babysound.html

Clelia
16-06-09, 14:55
marser σε ευχαριστώ πάααααρα πολύ! Το σκέφτομαι να το αγοράσω όταν με το καλό ξανα-μείνω έγκυος αλλά φοβάμαι μήπως μου γίνει ψύχωση...
Η τιμή του είναι πολύ καλή πάντως, αν πηγαίνεις κάθε τρεις και λίγο να κάνεις υπέρηχο για να δεις ότι όλα πάνε καλά πιο ακριβά βγαίνει...
Τέσπα, σε υπέρευχαριστώ...
Μάκια! :-)

babygirl
19-06-09, 17:17
Δεν έκανα απόξεση επομένως ξεκινήσαμε μετά από ένα μήνα και ευτυχώς το νινάκι ήρθς με τη δεύτερη!

συγχαρητηρια για το αμεσο αποτέλεσμα.αντιμετωπιζω ιδια κατασταση με την δικη σου, απεβαλα πριν 10 μερες δεν χρειαστηκε αποξεση και ακομα δεν εχω επισκευτει τον γιατρο μου για να μιλησουμε για περισσοτερες λεπτομερειες αλλα όπως ειναι φυσικό εμενα με τρωει η ανυπομονησια για το ποτε μπορω να ξανα μείνω έγκυος. κάποιοι μου λένε για 3-4 μήνες και άλλοι μου λένε αμέσως μετά την 1η περίοδο επειδή δεν χρειάστηκε απόξεση. Εσένα τί ακριβως σου είχε πει ο γιατρός σου?
ευχαριστώ

βικτωρια-μαια
27-06-09, 21:11
το μηχανημα dopler που ακουμε τους καρδιακους παλμους κοριτσια μας δειχνει την καρδιακη λειτουργεια ...δεν αντικαθιστα τον υπερηχο και την επισκεψη στο γιατρο....ο υπερηχος δεν ειναι μονο για να μας δειξει την καρδιακη λειτουργια του εμβρυου αλλα και τυχον ανωμαλιες στην αναπτυξη του...δεν αντικαθιστουμε λοιπον το dopler με τον υπερηχο

Clelia
30-06-09, 09:47
Βικτώρια, δεν σκοπεύω να αντικαταστήσω τους υπερήχους και τον γιατρό μου με το μηχανηματάκι. Δεν είμαι σίγουρη στην τελική αν θα το αγοράσω. Κλίνω αρνητικά αλλά και δεν είμαι 100% σίγουρη για αυτό που γράφω...
Σκεφτόμουν να το χρησιμοποιούσα στο ενδιάμεσο των επισκέψεών μου στον γιατρό ΑΛΛΑ αυτό τελικά ενέχει πολλούς κινδύνους και θα καταλήξω μια ψυχωτικιά με ακουστικά στα αυτιά μου... Βλέπουμε...

maya78
03-11-09, 13:04
Γεια σας! Είμαι καινούριο μέλος στο forum σας και δυστυχώς ο λόγος που σας γράφω δεν είναι ευχάριστος. Έχω ένα εκπληκτικό αγοράκι 1,5 έτους και με το σύζυγό μου προσπαθούσαμε από τον Αύγουστο για το δεύτερο. Η πρώτη μου εγκυμοσύνη εκτός του ότι προέκυψε αμέσως ήταν και πολύ ομαλή όπως και ο τοκετός. Μετά από 3 μήνες προσπαθειών (που μας εξέπληξαν λόγω της πανεύκολης πρώτης σύλληψης) έμεινα έγκυος. Δυστυχώς όμως δεν πρόλαβα καν να το δω στον υπέρηχο. Την προηγούμενη Πέμπτη (ήμουν στην 5η εβδομάδα κύησης) παρουσιάστηκε ελαφρά αιμοραγία, την Παρασκευή ήταν καλύτερα τα πράγματα, το Σάββατο όμως υπήρξε μεγάλη ροή. Απο 87 που ήταν η τιμή της χοριακής το Σάββατο έπεσε στο 17 χθες. Τώρα έχω την Πέμπτη ραντεβού για να με εξετάσει ο γιατρός για τυχόν υπολλείματα. Μου είπε ότι μετά από 4 μήνες μπορώ να προσπαθήσω πάλι αλλά θα πρέπει να με δει για να βεβαιωθεί. Όσες είχατε αυτή την τραγική εμπειρία, μετά από πόσο καιρό συλλάβατε πάλι; Πήγαν όλα καλά; Συγνώμη για το μεγάλο post...

evita79
03-11-09, 13:45
Μην στεναχωριέσαι όλα θα πάνε καλά! Και γω απέβαλλα ακριβώς στην 5η εβδομάδα και με τα ίδια συμπτώματα με σένα(ευτυχώς δεν χρειάστηκα απόξεση γιατί ήταν πολύ νωρίς) και έμεινα έγκυος αμέσως! ΠΙΟ ΑΜΕΣΩΣ δεν γίνεται! Ν α φανταστείς δεν μου ήρθε περίοδος μετά την αποβολή και και ανησυχούσα,έπρηζα την γυναικολόγο μου και μου λέει κανε και ένα τεστ καλου κακού. Δεν το πίστευα! Τώρα έχω την μπέμπα μου κια φυσικά το γιο μου...Μην αγχώνεσαι... Ασε που δεν είχα ημερομηνία τελευταίας περιοδου και τι να εξηγώ κάθε φορά που έκανα εξετάσεις...

margotte
04-11-09, 16:12
Καλησπέρα!
Εγώ είχα κενό εμβρυικό σάκο και αποβολή την 1η Αυγούστου.
Ο γιατρός μου μας είχε πει να περιμένουμε 2 φυσιολογικούς κύκλους!
Εμείς αποφασίσαμε να περιμένουμε 3.
Έχω ακούσει όμως και περιπτώσεις από κοπέλες που έμειναν αμέσως έγκυος και δεν είχαν κανένα πρόβλημα!

Καλή μας τύχη!!

VASSO96
04-11-09, 16:18
εγω παντως,απο τελη Μαιου που απεβαλα στην 6η εβδομαδα,ακομα δεν...

maya78
06-11-09, 10:18
Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας! Χθες πήγα στο γιατρό και ευτυχώς δε θα χρειαστεί απόξεση. Οπότε μου είπε ότι θα πρέπει να περιμένω 4 μήνες και όχι περισσότερο. Μου έγραψε μια εξέταση για θυροειδή και έδωσε προληπτικά σε μένα και το σύζυγο μια αντιβίωση για 10 μέρες. Τον ρώτησα για τη θρομβοφιλία (στην οποία οφείλεται μεγάλος αριθμός αποβολών απ' ότι φαίνεται) και δεν το θεώρησε απαραίτητο καθώς δεν είχε παρουσιαστεί πρόβλημα στην πρώτη εγκυμοσύνη. Εν τούτοις μου την έγραψε προαιρετικά. Επίσης με συμβούλεψε αν θέλω να μείνω έγκυος μετά από αυτή την περίοδο αναμονής να παίρνω φολικό οξύ καθημερινά. Ίδωμεν...

VASSO96
06-11-09, 11:45
Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας! Χθες πήγα στο γιατρό και ευτυχώς δε θα χρειαστεί απόξεση. Οπότε μου είπε ότι θα πρέπει να περιμένω 4 μήνες και όχι περισσότερο. Μου έγραψε μια εξέταση για θυροειδή και έδωσε προληπτικά σε μένα και το σύζυγο μια αντιβίωση για 10 μέρες. Τον ρώτησα για τη θρομβοφιλία (στην οποία οφείλεται μεγάλος αριθμός αποβολών απ' ότι φαίνεται) και δεν το θεώρησε απαραίτητο καθώς δεν είχε παρουσιαστεί πρόβλημα στην πρώτη εγκυμοσύνη. Εν τούτοις μου την έγραψε προαιρετικά. Επίσης με συμβούλεψε αν θέλω να μείνω έγκυος μετά από αυτή την περίοδο αναμονής να παίρνω φολικό οξύ καθημερινά. Ίδωμεν...

Εφ οσον ειχες ηδη μια τελειομηνη εγκυμοσυνη,δεν υπαρχει λογος να ψαχτεις ακομα για θρομβοφιλια (θα υπηρχε λογος εαν π.χ. ειχες 2 αποβολες,φτου εξω απο δω).
Ομως ,να ξερεις οτι η θρομβοφιλια ΔΕΝ ευθυνεται για αποβολες 5ης ,6ης εβδομαδας σαν την δικη σου,αλλα σε πιο προχωρημενες εγκυμοσυνες.
Παντως τυχαινει γυναικες που ενω εχουν μια κανονικη εγκυμοσυνη ,εκ των υστερων (μετα απο χρονια) ανακαλυπτουν οτι εχουν θρομβοφιλια.
Για αυτα τα θεματα πιο ενημερωμενοι ειναι οι αιματολογοι παρα οι γυναικολογοι.

margotte
06-11-09, 13:13

Θα σου πω αυτά που μου είπε κι εμένα ο γιατρός μου, μετά την πρόσφατη αποβολή: επειδή κι εγώ έχω μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη (έχω μία πανέμορφη κόρη 3,5 ετών) μου είπε να εκλάβω αυτό που έγινε ως ένα τυχαίο γεγονός και να μη με απασχολήσει περαιτέρω. Ούτε καν το υλικό της απόξεσης για ιστολογική δεν έστειλε.
Είπε να ξαναπροσπαθήσουμε και όλα θα πάνε καλά.
Αυτές τις μέρες που προσπαθούμε και πάλι σκέφτομαι την περίπτωση της κουνιάδας μου η οποία είχε μία αποβολή, μετά έκανε τον πρώτο της γιο, δεύτερη αποβολή, μετά τον δεύτερο γιο της.
ΌΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ!

Εγώ όταν μάθαμε για την ανεμβρυική κύηση έκλαιγα τόσο πολύ, μέχρι που μπήκα στο σπίτι και είδα τα υπέροχα μάτια της κόρης μου (της ζωής μου) να με κοιτάν και να μου λέει " Μαμά, γιατί έκλαιγες? Σ'αγαπάω και δεν θέλω να κλαις ποτέ ούτε από στεναχώρια ούτε και απο τη χαρά σου".
Από εκείνη τη στιγμή, αποφάσισα ότι οφείλω να το αφήσω πίσω μου!
:)

Christie
06-11-09, 13:43
Περισυ που ειχα μια παλλινδρομη μου ειχε πει οτι μετα το τριμηνο μπορουσαμε να ξαναπροσπαθησουμε αλλα επειδη εκανα και καποιες εξετασεις (ελεγχο για θρομβοφιλια) μου ειχε πει μεχρι να βγουν να μην μεινω εγκυος καλυτερα..

Φετος που εκανα διακοπη κυησεως στην 23η εβδομαδα μου ειπε παλι οτι μετα απο 3 μηνες ηταν ΟΚ.. Να σκεφτεις οτι εκανα κανονικη γεννα... Βεβαια μας ειπε επειδη καναμε καρυοτυπο στομ μωρο να περιμεναμε τα αποτελεσματα και αν ηταν ΟΚ, οπως και ηταν, ειχαμε παλι το ελευθερο..

Βεβαια αυτο που με προβληματισε πιο πολυ ειναι το γεγονος οτι η μαια που ηταν μαζι μου στην διακοπη κυησεως κατα τη διαρκεια του τοκετου, μου ειπε μετα και αφου της ειπα το ιστορικο μου οτι καλο ειναι να αφηνει η γυναικα τη μητρα της να ξεκουραστει κανα χρονο, αλλα δεν νομιζω οτι εχω τα χρονικα περιθωρια να περιμενω τοσο πολυ :confused:

margotte
06-11-09, 14:51
Περισυ που ειχα μια παλλινδρομη μου ειχε πει οτι μετα το τριμηνο μπορουσαμε να ξαναπροσπαθησουμε αλλα επειδη εκανα και καποιες εξετασεις (ελεγχο για θρομβοφιλια) μου ειχε πει μεχρι να βγουν να μην μεινω εγκυος καλυτερα..

Φετος που εκανα διακοπη κυησεως στην 23η εβδομαδα μου ειπε παλι οτι μετα απο 3 μηνες ηταν ΟΚ.. Να σκεφτεις οτι εκανα κανονικη γεννα... Βεβαια μας ειπε επειδη καναμε καρυοτυπο στομ μωρο να περιμεναμε τα αποτελεσματα και αν ηταν ΟΚ, οπως και ηταν, ειχαμε παλι το ελευθερο..

Ειλικρινά μπράβο για το κουράγιο σας να συνεχίζετε την προσπάθεια!
Αλλά τα μωρά μας το αξίζουν!!!!!!!!!!!

maya78
09-11-09, 11:39
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Η αλήθεια είναι ότι νιώθω πολύ καλύτερα τώρα από την προηγούμενη εβδομάδα. Το ότι έχω το μικρό μου είναι η καλύτερη παρηγοριά από οτιδήποτε άλλο. Όμως ήθελα τόσο πολύ ένα ακόμα μωράκι... και ο μικρός το ίδιο, τρελαίνεται για τα παιδάκια ακόμα και για τις φωτογραφίες τους! :lol: Τουλάχιστον δεν πρόλαβα να δω και να ακούσω το μωρό. Θα μου ήταν πολύ δυσκολότερο τότε. Δε νομίζω να έχω καταλάβει πολύ καλά τι έχει συμβεί... ίσως έτσι είναι καλύτερα γιατί αν συνειδητοποιήσω ότι έχασα ένα παιδάκι...

Smouts
10-11-09, 23:28
Εμένα η πρώτη μου εγκυμοσύνη, παλλινδρόμησε την 11η εβδομαδα. Κάναμε απόξεση και τον επόμενο μήνα πήραμε τα αποτελεσματα - τυχαίο συμβαν. Ο γιατρός μου είπε ότι θα μπορουσα αμεσα να ξαναμείνω έγκυος, αν ήθελα, αλλά καλό θα ήταν να αφηνα τον οργανισμό μου 2-3 μηνες να ξεκουραστεί. Μου ειπε μονο να κανω εξεταση για τοξοπλασμα και μου ειπε οτι αν ξανασυμβεί τότε θα το κοιταζαμε εκτενεστερα. Το μήνα που θα γένναγα (αν υποθέσουμε ότι η εγκυμοσύνη συνέχιζε κανονικά) ξαναέμεινα έγκυος και τώρα εχω ενα μωρακι 3,5 μηνών. Στην περίοδο της εγκυμοσύνης ξέχασα την περιπέτεια αυτή, αλλά τωρα που γέννησα, δυστηχως το ξανασκέφτομαι. Η φύση όμως ξέρει καλυτερα.

joannakip
19-12-09, 14:16
ειχα μια παλλινδρομη κυηση δεν εκανα αποξεση και ο γιατρος, μου ειχε πει οτι μπορω να μεινω εγκυος μετα απο μια περιοδο αλλα εγω το αφησα και ξεκινησα μετα απο 3 μηνες για να καθαρισει καλυτερα ο οργανισμος μου και εμεινα αμεσως εγκυος....

DORA K
20-01-10, 23:11
ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΗΝ 3η-4η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΠΟΞΕΣΗ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟΣ?????

Jasmini
20-01-10, 23:45
ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΗΝ 3η-4η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΠΟΞΕΣΗ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟΣ?????

Dora λυπάμαι για την εμπειρία που χρειάστηκε να ζήσεις. Εγώ είχα μια ανάλογη εμπειρία στον 1,5 μήνα πριν 9 μήνες περίπου. Εμένα μου είπε ο γιατρός τουλάχιστον ένα 2μηνο να περιμένω αλλά έκανα και απόξεση και ίσως χρειαζόμουν περισσότερο χρόνο. Ίσως εσύ σε κανένα μήνα να μπορείς να ξεκινήσεις πάλι τις προσπάθειες. Ρώτησε και τον γυναικολόγο σου, εκείνος σίγουρα θα μπορέσει να σου πει μετά από εξέταση αν είναι έτοιμος ο οργανισμός σου.

DORA K
20-01-10, 23:56
Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ,ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ! ΑΠΛΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ.....

marifran
14-02-10, 11:12
Καλημέρα και απο μένα.
Και εγώ δυστυχώς στην 5η εβδομάδα εχασα το σπορακι μας. Ο γιατρός μου είπε οτι δεν χρειάζετε αποξεση γιατί ηταν πολύ νωρίς και οτι αποβλήθηκε.....
Μου είπε βεβαια να επαναλάβω χοριακή για να δει μάλον αν μηδενίστηκε
Μου είπε οτι απο τον άλλο μηνα μπορώ να ξεκινήσω τις προσπάθειες. Το θέμα είναι ομως πως ξαναβρίσκεις τις γόνιμες μέρες μετά απο τέτοιο σοκ που έφαγε ο οργανισμός!!

marifran
15-02-10, 21:14
Ποσο σου είχε κρατήσει η έμμηνος ρύση μετά την αποβολή? Αποβλήθηκε κανονικά ή με αποξεση και σε ποια εβδομάδα το έχασες? Μόλς αντιμετώπισα και εγω αυτή την τρομερή εμπειρία. Αποβλήθηκε την 5η εβδομάδα και εδω και 7 μερες έχω αίμα!

xrysa3w
15-02-10, 23:20
ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ...ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!ΠΡΙΝ ΑΠΟ 4 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ,ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΛΟΓΩ ΑΣΤΑΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ...ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΧΑΜΠΑΡΙ ΗΜΟΥΝ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ Κ 2 ΗΜΕΡΩΝ...ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ''ΓΙΑΤΡΟ'' ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΥΧΟ..ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ!ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΚΑΦΕ ΑΙΜΑ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΕΒΑΛΑ..ΤΟΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΗΛ.Κ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΙΩ ΝΤΕΠΟΝ Κ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΩ...ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΣΑΚΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ...ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ Κ ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ..ΠΟΝΑΓΑ...Κ ΜΟΥ ΞΑΝΑΕΙΠΕ ΓΙΑ ΝΤΕΠΟΝ,ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΜΕ ΠΑΡΑΤΗΣΕ..ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ..ΕΥΤΥΧΩΣ ΒΡΕΘΗΚΕ Ο ΤΩΡΙΝΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ Κ ΜΕ ΑΝΕΛΑΒΕ!ΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΜΕ ΑΡΧΗ ΣΗΨΑΙΜΙΑΣ!ΜΕ ΤΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΜΩΡΟ ΜΕΤΑ?ΤΕΛΙΚΑ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΙΟΥΝΗ ΤΟΥ '08 ΕΚΑΝΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Κ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΜΟΥ!ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΗΝΥΜΑ!ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΑΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΣΧΕΔΟΝ ΑΜΕΣΩΣ Η'ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΜΕΣΩΣ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,ΓΙΑ ΝΕΟ ΜΩΡΟ!ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

alexiaal
03-03-10, 20:48
Ποσο σου είχε κρατήσει η έμμηνος ρύση μετά την αποβολή? Αποβλήθηκε κανονικά ή με αποξεση και σε ποια εβδομάδα το έχασες? Μόλς αντιμετώπισα και εγω αυτή την τρομερή εμπειρία. Αποβλήθηκε την 5η εβδομάδα και εδω και 7 μερες έχω αίμα!

Και εγώ την πέμπτη εβδομάδα το έχασα, χωρίς απόξεση και έχω ήδη ένα παιδάκι 2 ετών. Το αίμα κρατησε μια εβδομάδα, σταμάτησε και μετά από πέντε ημέρες έχω πάλι καφέ αίμα. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να κρατήσει και δύο μήνες το καθάρισμα.

Dimitra83
03-03-10, 20:52
ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ...ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!ΠΡΙΝ ΑΠΟ 4 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ,ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΛΟΓΩ ΑΣΤΑΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ...ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΧΑΜΠΑΡΙ ΗΜΟΥΝ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ Κ 2 ΗΜΕΡΩΝ...ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ''ΓΙΑΤΡΟ'' ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΥΧΟ..ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ!ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΚΑΦΕ ΑΙΜΑ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΕΒΑΛΑ..ΤΟΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΗΛ.Κ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΙΩ ΝΤΕΠΟΝ Κ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΩ...ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΣΑΚΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ...ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ Κ ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ..ΠΟΝΑΓΑ...Κ ΜΟΥ ΞΑΝΑΕΙΠΕ ΓΙΑ ΝΤΕΠΟΝ,ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΜΕ ΠΑΡΑΤΗΣΕ..ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ..ΕΥΤΥΧΩΣ ΒΡΕΘΗΚΕ Ο ΤΩΡΙΝΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ Κ ΜΕ ΑΝΕΛΑΒΕ!ΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΜΕ ΑΡΧΗ ΣΗΨΑΙΜΙΑΣ!ΜΕ ΤΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΜΩΡΟ ΜΕΤΑ?ΤΕΛΙΚΑ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΙΟΥΝΗ ΤΟΥ '08 ΕΚΑΝΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Κ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΜΟΥ!ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΗΝΥΜΑ!ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΑΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΣΧΕΔΟΝ ΑΜΕΣΩΣ Η'ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΜΕΣΩΣ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,ΓΙΑ ΝΕΟ ΜΩΡΟ!ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!
ΕΛΕΟΣ!!!ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΝΤΕΠΟΝ ΓΙΑ...ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΑΠΟΒΟΛΗ?????ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΙΤΗΣ!!!!ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!:evil::evil::evil:

BIKY74
03-03-10, 22:56

συγγνωμη αλλα αυτος ο γιατρος ειναι για να του παρουνε την αδεια.....δεν πρεπει ν'ασκει το επαγγελμα της ιατρικης.....
κατι τετοια ακουω και το αιμα μου ανεβαινει στο κεφαλι!!

......μετα την πρωτη αποξεση [10 βδομαδων,η αιμοραγια κρατησε λιγο παραπανω απο βδομαδα και η περιοδος ηρθε μετα απο μηνα]ξεκινησα μετα απο 12 μηνες[εκανα θεραπεια για τοξοπλασμα] για νεες προσπαθειες και εμεινα στους δυο μηνες αλλα δυστυχως παλι τα ιδια......σ'αυτην ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω σε τρεις μηνες να ξεκινησω αλλα εγω φοβομουν και ετσι μετα παλι απο ενα χρονο εμεινα επιτελους εγκυος και πηγαν ολα καλα.....!!!!!
οταν σκονταφτουμε και πεφτουμε ξανασηκωνομαστε οσες φορες και αν γινει ......καποια στιγμη θα σταθουμε σταθερα στα ποδια μας θα κοιταξουμε μπροστα με θετικες σκεψεις και θα προχωρησουμε!!!!!!

ΓΚΟΥΦΑΚΟΣ
24-03-10, 19:06
Καλησπέρα
Είμαι καινούρια στο forum και θέλω να ρωτήσω μετά από πόσο καιρό μπορώ να προσπαθήσω να μείνω έγκυος ξανά μετά από αποβολή χωρίς απόξεση στην 6 εβδομάδα.
Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια

adnihor1
24-03-10, 20:06
Καλησπέρα
Είμαι καινούρια στο forum και θέλω να ρωτήσω μετά από πόσο καιρό μπορώ να προσπαθήσω να μείνω έγκυος ξανά μετά από αποβολή χωρίς απόξεση στην 6 εβδομάδα.
Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια
γκουφακο καλησπερα ο χρονος αναμονης ειναι σχετικος κ αναλογα τον γιατρο οτι προτεινει αυτος στην πρωτη αποβολη χωρις αποξεση κστην 6 εβδομαδα μου ειπε να περιμενω 3 μηνες αλλοι γιατροι λενε αμεσως μετα τον επομενο κυκλο ο γιατρος σου τι λεει?
στην δευτερη αποβολη που εκανα κ αποξεση μου ειπε 4 μηνες
μερικοι γιατροι λενε οποτε εσυ αισθανεσε ετοιμη
εγω θα σου προτεινα να περιμενεις 2 κυκλους γνωμη μου παντα

ΓΚΟΥΦΑΚΟΣ
24-03-10, 21:32
adnihor1 καλησπέρα
ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ο γιατρός μου λέει να περιμένω δύο κύκλους και να πάρω για ένα μήνα αντισυλληπτικά . Αποφάσισα να προσπαθήσω από τον επόμενο μήνα. Εύχομαι να είμαι τυχερή.

ΓΚΟΥΦΑΚΟΣ
25-03-10, 11:08
Καλημέρα
Στην συνέχεια της ερώτησης μου μετά την αποβολή πόσες μέρες κράτησε το αίμα και μέτρα σαν πρώτη μέρα περιόδου

wannabemummy
29-04-10, 15:58
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΕΙΜΑΙ 26 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΧΤΕΣ ΕΖΗΣΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΑΠΟΒΟΛΗ. ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 27 ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΑΙ 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΟ. Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ 24-26 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΙΣ 26.ΤΙΠΟΤΑ ΑΣΥΝΙΘΙΣΤΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ, ΟΥΤΕ Η ΡΟΗ, ΟΥΤΕ ΟΙ ΠΟΝΟΙ. ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΜΠΟΛΙΚΑ.ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ 26 ΑΠΡΙΛΗ ΚΑΝΩ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ 135.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΥ ΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΒΟΛΗ. ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΧΟΡΙΑΚΗ 28 ΑΠΡΙΛΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟ 35. ΗΤΑΝ ΟΝΤΩΣ ΑΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΗ ΧΟΡΙΑΚΗ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟΞΕΣΗ.ΘΑ ΠΑΩ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΑΜΕΣΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ. ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ?

wannabemummy
29-04-10, 16:00
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΣΩΣΕ ΠΑΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΘΕΠΟΜΕΝΗ ΟΛΑΝ ΕΙΧΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ. ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΗΔΕΙΤΟΠΟΙΗΣΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΥΤΥΧΩΣ!!!!!!ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ?

adnihor1
29-04-10, 16:58
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΣΩΣΕ ΠΑΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΘΕΠΟΜΕΝΗ ΟΛΑΝ ΕΙΧΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ. ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΗΔΕΙΤΟΠΟΙΗΣΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΥΤΥΧΩΣ!!!!!!ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ?
κοπελα μου λυπαμαι για αυτο που σου συνεβει το εχω περασει δυο φορες απο το περασμενο καλοκαιρι στην πρωτη αποβολη συνηθως δεν κανουν καμια εξεταση κ η δικη σου μπορει να θεωρηθει ως βιοχημικη κυηση αφου σου ηρθε κανονικα περιοδος στην ωρα της οταν το κυημα δεν ειναι σωστο το αποβαλει ο οργανισμος μονος του!μην αγχωνεσε οσο γιατο ποτε μπορεις να ξαναβαλεις μπροστα αυτο θα σου το πει ο γιατρος εμενα κ στις δυο 3 μηνες αποχη αλλα εγω την πρωτη την επαθα στην 6 εβδομαδα κ την δευτερη στην 8 .μερικοι γιατροι συστηνουν με τον επομενο κιολας κυκλο καλη επιτυχια στις επομενες προσπαθειες σου κ μην αγχωνεσε!!!

παντελινο
29-04-10, 16:59
γιατι να μπεις σε διαδικασια εξετασεων;η πρωτη αποβολη σου δεν ειναι;μην αγχωνεσαι καθολου,θα καθαρισεις,10 μερες περιπου κραταει,και με την πρωτη περιοδο μπορεις να ξεκινησεις παλι!με το καλο και οχι αγχος!καλη συνεχεια!!:p

ΝΤΟΛΗ
29-04-10, 22:07
Καλησπέρα κοριτσάκια...Πριν 3 μήνες ακριβώς στις 29 Ιανουαρίου έκανα διακοπή κύησης δεύτερου τριμήνου λόγω προβλήματος υγείας του μπέμπη μου....Ήμουν 17 εβδομάδων και έγινε κανονικός τοκετός με πρόκληση. Αυτός ο μήνας είναι ο κύκλος που έχω ξεκινήσει προσπάθειες με τις ευχές του γιατρού μου (ο οποίος είναι πολύ λεπτολόγος) και συγκεκριμένα την Δευτέρα έκανα pregnyl και είμαι σε αναμονή. Επίσης θα ήθελα να πω ότι το ενδομήτριο μου τρεις μήνες μετά τον τοκετό ήταν 14,5, το οποίο σημαίνει ότι αφενός ο γιατρός μου έκανε καλή δουλειά στο καθάρισμα (δεν χρησιμοποίησε ξέστρο το οποίο ευθύνεται για τις συμφύσεις) και αφετέρου ο οργανισμός μου είναι έτοιμος να δεχτεί μια νέα εγκυμοσύνη.

wannabemummy
29-04-10, 23:01
γιατι να μπεις σε διαδικασια εξετασεων;η πρωτη αποβολη σου δεν ειναι;μην αγχωνεσαι καθολου,θα καθαρισεις,10 μερες περιπου κραταει,και με την πρωτη περιοδο μπορεις να ξεκινησεις παλι!με το καλο και οχι αγχος!καλη συνεχεια!!:p
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ. ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΑΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΛΙΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΙΩΝ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ.ΒΕΒΑΙΑ, ΘΑ ΠΑΩ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ. ΕΠΙΣΗΣ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΠΑΛΙ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΝΑ ΤΥΧΕΙ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ.

stefitsa
03-05-10, 18:21
καλησπέρα σας κορίτσια...

stefitsa
03-05-10, 18:28
χαίρομαι πολύ που υπάρχει αυτή η επικοινωνία γιατί σου δίνει κουράγιο στα δύσκολα. Από 12\2009 μέχρι σήμερα είχα τρείς αποβολές. Η πρώτη βιοχημική, η δεύτερη στις έξι εβδομάδες δεν είδαμε ποτέ σάκο και η τρίτη σήμερα στις 5 εβδομάδες ανεμβρυική κύηση.έχω χαμηλή προγεστερόνη και ανεβασμένα anti tpo θυρεοειδικά αντισώματα για τα οποία αυτή τη φορά έπερνα αγωγή αυτή τη φορά,αλλά χωρις αποτέλεσμα.Τώρα μετά από δεκάδες εξετάσεις πρέπει να κάνω αντιπατρικών αντισωμάτων και ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα και κατακερματισμό σπέρματος dna. έχω κουραστεί πολύ και σωματικά και ψυχικά από όλα αυτά και αναρωτιέμαι τελικά αν θα καταφέρουμε να γινουμε γονείς???????????????/

wannabemummy
16-05-10, 17:34
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΗΤΑΝ Η ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΠΟΒΟΛΗ, ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ (26η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ), Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟΞΕΣΗ. ΕΝΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΣΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΣΠΑΣΕ. ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ Η ΜΟΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ,ΚΑΘΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΜΟΥ ΑΡΓΗΣΕΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ.ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ. ΠΕΡΙΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ 2 ΜΑΙΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟ (ΥΠΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΣΤΙΣ 15). ΑΠΟ ΤΙς 8 ΜΑΙΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΣΑΝ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΚΑΙ ΠΡΗΣΤΗΚΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ. ΑΥΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΣΥΧΝΟΟΥΡΙΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 1η ΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ (ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΛΟΓΩ ΑΠΟΒΟΛΗΣ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ.
ΑΝΗΣΥΧΩ!!!!ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΙΜΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ 1-2 ΚΥΚΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ.ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΒΟΛΗ?ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ?ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ...............!!!!!!!!!!!!

annitaki
17-05-10, 10:06
Kαλημέρα, μην ανυσηχείς εμένα έμεινε η θειά αριβώς έτσι έγκυος αμέσως και όλα πήγαν καλά, ρωτησες τον γιατρό;
Μηπως να τον έπαιρνες ενα τηλεφωνο σήμερα;

wannabemummy
17-05-10, 15:05
Kαλημέρα, μην ανυσηχείς εμένα έμεινε η θειά αριβώς έτσι έγκυος αμέσως και όλα πήγαν καλά, ρωτησες τον γιατρό;
Μηπως να τον έπαιρνες ενα τηλεφωνο σήμερα;
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΛΟΓΩ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ Η ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ ΛΙΓΟ ΛΟΓΩ ΑΠΟΒΟΛΗΣ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ 4-5 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ. ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ!!!!!

domnina
18-05-10, 13:51
Μακάρι να σου πάνε όλα καλά αυτή τη φορά!

ΓΙΟΥΤΖΙΝ
19-05-10, 10:29
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΛΟΓΩ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ Η ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ ΛΙΓΟ ΛΟΓΩ ΑΠΟΒΟΛΗΣ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ 4-5 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ. ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ!!!!!

Μην ανησυχείς καθόλου και εγω μετά απο απόξεση κιόλας εμεινα κατευθειαν εγκυος , όλα πηγαν σούπερ. Μην εχεις ομως αγχος σε παρακαλώ, σιγουρέψου για την εγυμοσύνη και ολα θα πανε καλά. ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ. ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ . Φιλιά, θα περιμένω νεα σου !!!!

blue_velvet
19-05-10, 10:44
Εγω εκανα αποξεση 24/4 και περιμενω να αδιαθετησω για πρωτη φορα απο τοτε.
Η αποξεση δεν θεωρειται ουσιαστικα σαν περιοδος, οποτε απο εκει μετραμε μεσες ακρες 28?

Λογικα θα περιμενω να αδιαθετησω τωρα και αλλη μια φορα ακομα και βουρ για προσπαθειες. Θα εχουν βγει λογικα και τα αποτελεσματα απο τις πρωτες μου εξετασεις μεχρι τοτε οποτε πιστευω να εχω βγαλει καποια ακρη ( Εχω ραντεβου 10 Ιουνη στο τμημα αποβολων του Ελενα)

Clelia
19-05-10, 10:49
blue_velvet για τους γυναικολόγους η ημερομηνία της απόξεσης ουσιαστικά σηματοδοτεί την αρχή της περιόδου. Να περιμένεις την επόμενή σου περίοδο το πολύ σε 40 ημέρες από την ημερομηνία της απόξεσης. Αν δεν έχεις αδιαθετήσει μέχρι τότε, καλύτερα να επικοινωνήσεις με τον γιατρό σου για να σου πει τι να κάνεις...
Σου εύχομαι τα καλύτερα από εδώ και πέρα...

Χρυσοβαλάντη
13-06-10, 20:05
Εγω κορίτσια δεν ειχα αποβολή αλλα λόγω υπερδιόγκωσης του πλακούντα εκανα αποξεση...ο γιατρος μου εδωσε 3 μερες αντιβίωση κ αμεσως μετα αντισυλληπτικά...Μου ειπε μετα τα χαπια θα μου ερθει η 1η περιοδος κ μετα κανονικά η 2η...Μετα την δευτερη περιοδο μας ειπε να ξαναξεκινήσουμε...Ωστόσο μεχρι την 1η περιοδο δεν μας επιτρεπει επαφες...(αν και 10 μερες απο την απόξεση εχω ακόμα αιμα).Πιστευω οτι μετα την 2η περιοδο ειναι καλα να ξαναξεκινατε προσπαθειες...

yorkshire
14-06-10, 08:53
Καλημέρα κορίτσια,
Εκανα απόξεση πριν από 6 μέρες και ο γιατρός μου είπε από την επόμενη περίοδο να ξεκινήσω προσπάθειες για μωράκι άλλα μου φαίνεται πολύ νωρίς και ψυχικά αλλά και σωματικά. Λέω μια στο εκατομύριο να έχουμε πάλι ανεμβρυική κύηση είναι καλό για την μήτρα κάθε τρεις και λίγο απόξεση?:confused:

maria- elpida
14-06-10, 09:00
yorkshire καλημερα,
εχω και εγω δυο αποβολες, που οφειλονταν στην διαφραγματικη μητρα που ειχα.
μετα την πρωτη αποβολη μου ειχε πει ο γιατρος να περιμενω τουλαχιστον 3 κυκλους για να ξαναμεινω, εγω εμεινα 1 χρονο μετα, επειδη επρεπε να κανω καποιες εξετασεις για το διαφραγμα.
ξαναεμεινα και μετα και την δευτερη αποβολη (νοεμβριος 09) αποφασισα να κανω και χειρουργειο για το διαφραγμα οποτε παλι επρεπε να περιμενω.
με την απλη λογικη ομως σκεφτομαι πως η μητρα πρεπει να ηρεμησει και να επανελθει μετα απο μια αποβολη.
δεν θα σου ελεγα να περιμενεις τοσο καιρο αλλα σιγουρα ενα τριμηνο ειναι απαραιτητο πιστευω.
καλη επιτυχια και συντομα εγκυουλα!!

Λιζα14
14-06-10, 09:04
καλημέρα..συμφωνω κι εγώ για το τρίμηνο.από ότι έχω ακούσει μετά από τόσο καιρό συστήνουν συνήθως οι γιατροί άλλη προσπάθεια.εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα με νινάκι

ELISAVET
14-06-10, 12:24
Εσύ θα αποφασίσεις πότε νιώθεις έτοιμη για να ξεκινήσεις προσπάθειες. Κι εμένα μου είχε πει οτι μπορώ αμέσως μετά την πρώτη περίοδο, αλλά δεν ένιωθα καλά ακόμα. Προσπάθησα μετά από 3 μήνες και έπιασα αμέσως.Και δόξα το Θεό όλα πήγαν καλά.
Ξέρω ότι θα σου ακούγεται περίεργο αλλά με τον καιρό ο πόνος καταλαγιάζει.Δε σου λέω ότι θα το ξεχάσεις, εγώ ακόμα και τώρα που γέννησα δεν μπορώ να ξεχάσω......Απλά δε σε πονάει πια τόσο πολύ, αρχίζεις και συνειδητοποιείς ότι είναι κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά και που δυστυχώς συνέβη και σε σένα.
Μην το βάζεις κάτω, ο Θεός είναι μεγάλος.Προσπάθησε ξανά όταν νιώσεις έτοιμη και όλα θα πάνε καλά.

yorkshire
14-06-10, 12:49
Εσύ θα αποφασίσεις πότε νιώθεις έτοιμη για να ξεκινήσεις προσπάθειες. Κι εμένα μου είχε πει οτι μπορώ αμέσως μετά την πρώτη περίοδο, αλλά δεν ένιωθα καλά ακόμα. Προσπάθησα μετά από 3 μήνες και έπιασα αμέσως.Και δόξα το Θεό όλα πήγαν καλά.
Ξέρω ότι θα σου ακούγεται περίεργο αλλά με τον καιρό ο πόνος καταλαγιάζει.Δε σου λέω ότι θα το ξεχάσεις, εγώ ακόμα και τώρα που γέννησα δεν μπορώ να ξεχάσω......Απλά δε σε πονάει πια τόσο πολύ, αρχίζεις και συνειδητοποιείς ότι είναι κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά και που δυστυχώς συνέβη και σε σένα.
Μην το βάζεις κάτω, ο Θεός είναι μεγάλος.Προσπάθησε ξανά όταν νιώσεις έτοιμη και όλα θα πάνε καλά.

Οταν ξαναέμεινες έγκυος πως ένιωσες? δεν υπάρχει πάντα αυτός ο φόβος?
Το σκέφτομαι σαν εφιάλτη όταν μου έλεγε ο γιατρός την ώρα του υπέρηχου για κενό σακο..
Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός μάλλον..

maria- elpida
14-06-10, 15:27
κοριτσακι μου ειναι σιγουρα πολυ επιπονο να περνας κατι τετοιο.
εγω χαρηκα παρα πολυ με την δευτερη εγκυμοσυνη μου και πιστευα οτι θα πηγαιναν ολα καλα... δεν πηγαν, αλλα δεν το βαζω κατω.
φυσικα και με ποναει και εχω περασει και αλλα πολλα (χειρουργεια, εξετασεις, εξοδα) αλλα δεν χανω την πιστη μου και σιγουρα ο χρονος ειναι γιατρος.
και τωρα αν ξαναμεινω εγκυος παλι θα ειμαι πολυ χαρουμενη και θα πιστευω πως ολα θα πανε τελεια!
ασε πισω τα παλια και οτι σε ποναει..
ολα θα γινουν!!

Clelia
14-06-10, 21:28
yorkshire πάντα μα πάντα θα υπάρχει αυτός ο φόβος που αναφέρεις... Εδώ φοβούνται γυναίκες που δεν είχαν αντιμετωπίσει ποτέ τους πρόβλημα, εμείς δεν θα φοβόμαστε??
Στην τωρινή μου εγκυμοσύνη κάθε φορά που είχα ραντεβού στον γιατρό μου, με 'πιάναν τα κλάματα. Βίωνα πάλι και πάλι και πάλι τα λόγια του "Δεν βλέπω πια καρδιακή λειτουργία"... :(. Παρόλο που και η αυχενική μου βγήκε τέλεια και όλα έτσι πηγαίνουν...
Σταμάτησε αυτό το τεράστιο άγχος μου όταν η μπέμπα άρχισε να κλωτσάει, εκεί δεν είχα φόβο διότι ξέρω ανά πάσα ώρα και στιγμή ότι είναι εντάξει...
Δεν σου υπόσχομαι ότι δεν θα έχεις άγχος, ούτε έχω τέτοιες απαιτήσεις. Άγχος θα έχεις και φοβίες και μπορεί κρίσεις πανικού να σε πιάνουν και όλα μαζί. Αλλά θα τα ξεπεράσεις ΟΛΑ αφού το δικό σου το νινί την επόμενη φορά θα είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!

merula
14-06-10, 23:11
εγώ πάντως κορίτσια ξέρω πως οι γιατροί λένε για 2-3 μήνες μετά γιατι πρέπει το ενδομήτριο να αναπτυχθεί και πάλι σωστά , να έχει το σωστό πάχος δηλαδή για να κολήσει πάνω το σποράκι καλά και να τραφεί σωστά. πιο νωρίς μπορεί να πραγματοποιηθεί γονιμοποίηση αλλά αν το ενδομήτριο δεν έχει αποκατασταθεί τότε υπάρχει το ρίσκο για παλινδρόμηση.δεν μιλάω φυσικά καθόλου για την ψυχολογία,αυτό είναι ένα άλλο κεφάλαιο.

Χρυσοβαλάντη
15-06-10, 13:28
Αχχχχ Εlisavet....ποσο κουραγιο μας έδωσες...κ εγω ακομα δν μπορω να το ξεπεράσω...δεν ξέρω τι αισθάνομαι ακριβώς...δεν μπορω να το εξηγήσω...:-(:-(:-( Μιλάω με τις φίλες μου που ειναι έγκυος κ δοξα το θεο πανε καλα αυτες αλλα δεν θέλω να μιλάω....δεν νοιωθω κακία...απλα πονάω...ειναι σωστο αυτο που νοιωθω??Δεν ξέρω τι να πώ....:-|:|:-(:-(:-(

gialia
15-06-10, 13:46
γεια σας..

και εγω ετσι ακριβως νιωθω... ποναω...φοβαμαι...αλλα ελπίζω κιολας
έκανα αποξεση στις 09/03 στην 9η εβδομαδα..
η ιστολογικη και οι μετεπειτα εξετασεις μου εδειξαν ελαφρας μορφης θρομβοφιλια.
Τώρα προσπαθούμε παλι

Χρυσοβαλάντη
16-06-10, 19:56
γεια σας..

και εγω ετσι ακριβως νιωθω... ποναω...φοβαμαι...αλλα ελπίζω κιολας
έκανα αποξεση στις 09/03 στην 9η εβδομαδα..
η ιστολογικη και οι μετεπειτα εξετασεις μου εδειξαν ελαφρας μορφης θρομβοφιλια.
Τώρα προσπαθούμε παλι
Καλη τυχη gialia...

ELISAVET
19-06-10, 10:48
Οταν ξαναέμεινες έγκυος πως ένιωσες? δεν υπάρχει πάντα αυτός ο φόβος?
Το σκέφτομαι σαν εφιάλτη όταν μου έλεγε ο γιατρός την ώρα του υπέρηχου για κενό σακο..
Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός μάλλον..

Όταν έμεινα ξανά έγκυος το ήξερα από την πρώτη στιγμή. Δεν το είπα σε κανέναν.Έκανα μια χοριακή και μετά πήγα διακοπές.Ανέβηκα στο αεροπλάνο, μπήκα στην πισίνα, ήπια, κάπνισα, ανέβηκα σε σκάφος με 8 μποφόρ και κοπανιόμουνα μια ώρα στο κατάστρωμα και έλεγα μέσα μου αν είναι να μείνει το μωρό θα μείνει.Δεν ήθελα να το πιστέψω, φοβόμουν να πληγωθώ και πάλι.
Όταν γυρίσαμε έκανα ξανά χοριακή και πήγα στο γιατρό. Άκούσαμε καρδούλα στιος 5 εβδ και 4 ημέρες (είναι πολύ νωρίς για να το ακούσεις)
Η εγκυμοσύνη μου ήταν τέλεια αλλά εγώ δεν την ευχαριστήθηκα καθόλου.Φοβόμουν πολύ....Πήγαινα στο γιατρό και έλεγα "Θεέ μου ας μη σέρνομαι πάλι όταν θα βγω από δω...."
Ο Θεός με λυπήθηκε και πήγαν όλα πάρα πολύ καλά.Γέννησα πολύ εύκολα και το μωρό μου είναι γερό.
Όταν έχεις περάσει κάτι τέτοιο δεν το ξεχνάς ποτέ. Ο πόνος καταλαγιάζει αλλά εσύ πάντα το σκέφτεσαι....Εϊναι φυσιολογικό.
Άφησε τα συναισθήματα σου ελεύθερα, όλα αυτά που νιώθεις είναι απόλυτα φυσιολογικά.
Ένα μόνο να θυμάσαΐ:Κάιθε φόρα είναι καινούρια, κάθε εγκυμοσύνη δε μοιάζει σε τίποτα με την προηγούμενη. Μηδενίζεις και ξεκινάς πάλι από την αρχή.
Σου εύχομαι ολόψυχα ένα γερό μωρό......

ELISAVET
19-06-10, 10:52
Αχχχχ Εlisavet....ποσο κουραγιο μας έδωσες...κ εγω ακομα δν μπορω να το ξεπεράσω...δεν ξέρω τι αισθάνομαι ακριβώς...δεν μπορω να το εξηγήσω...:-(:-(:-( Μιλάω με τις φίλες μου που ειναι έγκυος κ δοξα το θεο πανε καλα αυτες αλλα δεν θέλω να μιλάω....δεν νοιωθω κακία...απλα πονάω...ειναι σωστο αυτο που νοιωθω??Δεν ξέρω τι να πώ....:-|:|:-(:-(:-(

Κι εγώ έτσι ένιωθα. Μάθαινα για κάποια που δεν ήθελε παιδί και έμενε έγκυος και ζήλευα. Έλεγα γιατί αυτή και όχι εγώ.
Όλα αυτά είναι φυσιολογικά.Περνάς από πολλά στάδια, είναι μια δοκιμασία....Εγώ μετά την απόξεση έπαθα πολλά ψυχοσωματικά και έτρεχα συνέχεια στους γιατρούς.Ήθελα να βρω την αιτία, γιατί μου συνέβη αυτό;;;;
Απάντηση δεν πήρα ποτέ, απλά συνέβη.
Άφησε τον εαυτό σου ελεύθερο να ξεσπάσει με όποιον τρόπο θέλεις εσύ. Ο χρόνος μόνο μπορεί να σε βοηθήσει αυτή τη στιγμή, ο χρόνος και η ρουτίνα της καθημερινότητας

Χρυσοβαλάντη
19-06-10, 14:08
Εχεις δίκιο Elisavet...απλα ξέρεις...θέλω το χρόνο μου...μου δίνεις κουράγιο κ δύναμη...Σε ευχαριστώ...

yorkshire
21-06-10, 12:40
Όταν έμεινα ξανά έγκυος το ήξερα από την πρώτη στιγμή. Δεν το είπα σε κανέναν.Έκανα μια χοριακή και μετά πήγα διακοπές.Ανέβηκα στο αεροπλάνο, μπήκα στην πισίνα, ήπια, κάπνισα, ανέβηκα σε σκάφος με 8 μποφόρ και κοπανιόμουνα μια ώρα στο κατάστρωμα και έλεγα μέσα μου αν είναι να μείνει το μωρό θα μείνει.Δεν ήθελα να το πιστέψω, φοβόμουν να πληγωθώ και πάλι.
Όταν γυρίσαμε έκανα ξανά χοριακή και πήγα στο γιατρό. Άκούσαμε καρδούλα στιος 5 εβδ και 4 ημέρες (είναι πολύ νωρίς για να το ακούσεις)
Η εγκυμοσύνη μου ήταν τέλεια αλλά εγώ δεν την ευχαριστήθηκα καθόλου.Φοβόμουν πολύ....Πήγαινα στο γιατρό και έλεγα "Θεέ μου ας μη σέρνομαι πάλι όταν θα βγω από δω...."
Ο Θεός με λυπήθηκε και πήγαν όλα πάρα πολύ καλά.Γέννησα πολύ εύκολα και το μωρό μου είναι γερό.
Όταν έχεις περάσει κάτι τέτοιο δεν το ξεχνάς ποτέ. Ο πόνος καταλαγιάζει αλλά εσύ πάντα το σκέφτεσαι....Εϊναι φυσιολογικό.
Άφησε τα συναισθήματα σου ελεύθερα, όλα αυτά που νιώθεις είναι απόλυτα φυσιολογικά.
Ένα μόνο να θυμάσαΐ:Κάιθε φόρα είναι καινούρια, κάθε εγκυμοσύνη δε μοιάζει σε τίποτα με την προηγούμενη. Μηδενίζεις και ξεκινάς πάλι από την αρχή.
Σου εύχομαι ολόψυχα ένα γερό μωρό......

Ax Ελισάβετ μου σε ευχαριστώ πολύ, έχεις δίκιο κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και ελπίζω με την επόμενη να κρατάμε τα μπουμπουκάκια μας όχι μόνο εγώ αλλά και όλα τα κορίτσια!

*erin*
24-02-11, 01:02
Είχα μία βιοχημική κύηση, όπως τη χαρακτήρισε η γιατρός μου. Απέβαλλα στην 6η εβδομάδα, χωρίς να χρειαστεί να κάνω τίποτα και η χοριακή "μηδένισε" σε λίγες ημέρες. Η γιατρός μου, μου είπε ότι μπορώ να ξεκινήσω προσπάθειες αμέσως. Πως θα ξέρω όμως ποιες είναι οι γόνιμες ημέρες μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

nina@
26-06-11, 12:58
Κορίτσια γεια σας..Ποιές έχετε μείνει έγκυος αμέσως μετά την αποβολή;; Σήμερα είναι η 42η μέρα μετά την αποβολή και δεν μου έχει έρθει ακόμα περίοδος.Έκανα τεστ την 40η μέρα και βγήκε αρνητικό..Μήπως το έκανα νωρίς ,μήπως η ωορρηξία έχει καθυστερήσει;; Στείλτε μηνυματάκια όσες μείνατε κατευθείαν μετά από την αποβολή και ποιά μέρα το καταλάβατε.

νινετα
26-06-11, 13:16
καλημερα ,
εχω κανει 2 αποβολες ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι μετα απο μια αποβολη ο κυκλος ειναι λιγο αστατος να σου πω οτι με εχει συμβουλεψει να μεινω εγκυος ξανα μετα απο 2 μηνες απο την αποβολη για επανελθει η μητρα μου φαντασου οτι θελει ο οργανισμος καποιες εβδομαδες για να ερθει στην αρχικη του λειτουργια ,καλο θα ηταν να πας στον γιατρο σου σε οτι αφορα το χρονικο διαστημα δεν μπορω να σου απαντησω γιατι εγω εκανα 1 χρονο καθαρα λογο αγχους !!ελπιζω την επομενη φορα να σου πανε ολα τελεια !

anna1703
26-06-11, 13:44
nina@ εγώ δεν έμεινα μεν αμέσως μετά την αποβολή αλλά ξέρω ότι μπορεί να διαρκέσει κ πάνω από 40 μέρες να σου έρθει, ειδικά αν έκανες απόξεση. Γιατί δε ρωτάς το γιατρό σου, εκείνος θα σε καθοδηγήσει καλύτερα γιατί ξέρει και την περίπτωσή σου ακριβώς.

giota.
26-06-11, 14:06
Αναλογως.Αν εχεις κανει αποξεση πρεπει να περιμενεις λιγο καιρο να επανελθει η μητρα.Οπως εγραψε η νινετα.Εγω στον πρωτο μου γιο εμεινα εγκυος αμεσως μετα την αποβολη αλλα δεν ειχα κανει αποξεση.Ειχα σαν τελευταια περιοδο την ημερα που απεβαλα.

nina@
26-06-11, 15:36
Αναλογως.Αν εχεις κανει αποξεση πρεπει να περιμενεις λιγο καιρο να επανελθει η μητρα.Οπως εγραψε η νινετα.Εγω στον πρωτο μου γιο εμεινα εγκυος αμεσως μετα την αποβολη αλλα δεν ειχα κανει αποξεση.Ειχα σαν τελευταια περιοδο την ημερα που απεβαλα.
Ναι ούτε κ εγώ έκανα απόξεση και είμαι στην προσπάθεια,απλά με τεστ αρνητικό δεν μου έχει έρθει ακόμα..42η μέρα σήμερα. Μπορεί ακόμα ο οργανισμός να μην έχει επανέρθει πλήρως..Θα περιμένω λίγες μέρες ακόμα μήπως μου έρθει..

newbie G
26-06-11, 23:06
Μην ανησυχείς. Κι εμένα μετά την απόξεση μου ήρθε περίοδος στις 42 μέρες. Καλό θα ήταν να περιμένεις 1-2 κύκλους μέχρι να ξαναπροσπαθήσεις, έτσι ώστε να επουλωθεί τελείως το ενδομήτριο.

giota.
26-06-11, 23:28
Καλυτερα να περιμενεις λιγο.....εγω παρ ολο που εμεινα εγκυος μετα την αποβολη κατ ευθειαν για τους 3 πρωτους μηνες ειχα λιγο καφε......ειχα κ το αγχος της αποβολης αλλα τελικα τα καταφερε ο μικρουλης.Καλυτερα να περιμενεις λιγο και θα ερθει συντομα το σπορακι σου!!!!!

nina@
27-06-11, 12:49
Καλυτερα να περιμενεις λιγο.....εγω παρ ολο που εμεινα εγκυος μετα την αποβολη κατ ευθειαν για τους 3 πρωτους μηνες ειχα λιγο καφε......ειχα κ το αγχος της αποβολης αλλα τελικα τα καταφερε ο μικρουλης.Καλυτερα να περιμενεις λιγο και θα ερθει συντομα το σπορακι σου!!!!!
Στις πόσες μέρες μετά την αποβολή που είχες κατάλαβες ότι ήσουν έγκυος,θυμάσαι; Ρωτάω μήπως έχω ελπίδες κ εγώ να μείνω αμέσως..Κάτι μου λέει ότι αυτή τη φορά κ αμέσως να μείνω όλα θα πάνε καλά!! Δεν αντέχω αυτή την αναμονή,αν είναι ας έρθει περίοδος να ξέρω τι μου γίνεται..

alexandrara
27-06-11, 13:10
nina μου καλη καλη σου μερα!Ειμαστε ακριβως στην ιδια φαση. 8-6 ειχα κ εγω αποβολη. Η χοριακη που εκανα ηταν παρα πολυ χαμηλη μολισ 20 μοναδες,αδιαθετησα στις 10 μερες καθυστερησης με κανονικη ροη κ διαρκεια σαν τις αλλες φορες.Στις 14 μερες εκανα ωορρηξια κανονικα(επιβεβαιωμενη κ με τεστ)Περιμενω κ εγω να δω τι καναμε....ειμαι κ εγω πολυ πολυ αισιοδοξη γιατι εχω κ καποια συμπτωματα!!!!!!:pθα δουμε...Ο γιατρος παντωσ μου ειπε οτι η βιοχημικη ηταν σαν να μην εγινε κ μπορω να προσπαθησω αμεσως κ οι πιθανοτητες ειναι με το μερος μας!!!!Τι κυκλο εχεις?

giota.
27-06-11, 13:40
Στις πόσες μέρες μετά την αποβολή που είχες κατάλαβες ότι ήσουν έγκυος,θυμάσαι; Ρωτάω μήπως έχω ελπίδες κ εγώ να μείνω αμέσως..Κάτι μου λέει ότι αυτή τη φορά κ αμέσως να μείνω όλα θα πάνε καλά!! Δεν αντέχω αυτή την αναμονή,αν είναι ας έρθει περίοδος να ξέρω τι μου γίνεται..

Δε θυμαμαι ακριβως αλλα νομιζω πανω στον μηνα καταλαβα οτι ειμαι εγκυος.Δε θυμαμαι να περιμενα κ πολυ.Περιμενα 25-27 μερες να μου ερθει αλλα τελικα περιπου στον μηνα εκανα χοριακη.Γενικα και στις δυο εγκυμοσυνες δεν μπορουσα να περιμενω πολυ...στις 2-3 μερες καθυστερηση εκανα τεστ κ χοριακη.

nina@
28-06-11, 00:35
nina μου καλη καλη σου μερα!Ειμαστε ακριβως στην ιδια φαση. 8-6 ειχα κ εγω αποβολη. Η χοριακη που εκανα ηταν παρα πολυ χαμηλη μολισ 20 μοναδες,αδιαθετησα στις 10 μερες καθυστερησης με κανονικη ροη κ διαρκεια σαν τις αλλες φορες.Στις 14 μερες εκανα ωορρηξια κανονικα(επιβεβαιωμενη κ με τεστ)Περιμενω κ εγω να δω τι καναμε....ειμαι κ εγω πολυ πολυ αισιοδοξη γιατι εχω κ καποια συμπτωματα!!!!!!:pθα δουμε...Ο γιατρος παντωσ μου ειπε οτι η βιοχημικη ηταν σαν να μην εγινε κ μπορω να προσπαθησω αμεσως κ οι πιθανοτητες ειναι με το μερος μας!!!!Τι κυκλο εχεις?
alexandrara μου ο κύκλος μου είναι περίπου στις 34 μέρες το πολύ..πάνω κάτω έχω σταθερό..Σήμερα 44 μέρες από εκείνη της αποβολής και τίποτα ακόμα από περίοδο,αλλά ούτε και συμπτώματα..24/6 έκανα τεστ αρνητικό.Τι να πω..Δεν ξέρω καν αν έχω κάνει ωορρηξία..
Μακάρι να είσαι εγκυούλα,στο εύχομαι ολόψυχα!! Περιμένω νέα σου!

alexandrara
28-06-11, 13:44
νινα μου καλη ειχες κανει χοριακη πριν ερθει αιμα της αποβολη?Ποσες ηταν οι μοναδες?Σε ποια εβδομαδα απεβαλες?Πηγες να σε δει ο γιατρος σου μετα την αποβολη να δει αν εχεις καθαρησει?Γνωμη μου να κανεις μια χοριακη να δεις ακριβως τι παιζει να μην πεδευεσαι αδικα!Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις,σαν ανακρηση ειναι αλλα μπας κ βγαλουμε ακρη αφου λιγο πολυ τα ιδια περασαμε!φιλια πολλα!

nina@
29-06-11, 00:58
νινα μου καλη ειχες κανει χοριακη πριν ερθει αιμα της αποβολη?Ποσες ηταν οι μοναδες?Σε ποια εβδομαδα απεβαλες?Πηγες να σε δει ο γιατρος σου μετα την αποβολη να δει αν εχεις καθαρησει?Γνωμη μου να κανεις μια χοριακη να δεις ακριβως τι παιζει να μην πεδευεσαι αδικα!Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις,σαν ανακρηση ειναι αλλα μπας κ βγαλουμε ακρη αφου λιγο πολυ τα ιδια περασαμε!φιλια πολλα!
alexandrara μου ειχα κανει μονο μια αυτη που ειδαμε οτι ημουν εγκυος,ηταν 3840..μεσα σε μια εβδομαδα ακριβως απεβαλα οποτε δεν προλαβα να κανω αλλη..ημουν στην 5η εβδομαδα και δεν χρειαστηκε αποξεση..εκανα χοριακες μετα για να βλεπουμε οτι πεφτουν..16/5 απεβαλα και 9/6 που εκανα τελευταια χοριακη ηταν 2.ο γιατρος μου ειπε οτι ολα οκ και οτι δεν χρειαζεται να κανω αλλη μετρηση..Μαλλον ηταν χρωμοσωμιακο το θεμα και η φυση το απεβαλε οπως γινεται σε τοσος μικρες ηλικιες κυησης.. Λογικα η δικη μου περιπτωση δεν ανηκει στις βιοχημικες κυησεις.. Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου!! Εσυ πως πας ,παιζει να εισαι εγκυουλα;; Φιλια!

alexandrara
29-06-11, 12:04
nina μου ηταν αρκετα μεγαλη η χοριακη σου ισως γι αυτο να εχει καθυστερηση η περιοδος σου.Ομως αφου η τιμη επεσε στο 2 σιγουρα θα μηδενισε. Εδω στο forum εχω διαβασει οτι στις 40 μερες ερχεται η περιοδος,μηπως να εκανες μια χοριακη??????????Ευχομαι αυτη τη φορα να ερθει το μωρακι κ να μεινει για τους υπολοιπους 9 μηνες στην κοιλιτσα σου!!!!!!Περιμενουμε νεα σου!φιλια πολλα!Κ εγω θα ξερω σε λιγες μερες....

nina@
29-06-11, 15:01
nina μου ηταν αρκετα μεγαλη η χοριακη σου ισως γι αυτο να εχει καθυστερηση η περιοδος σου.Ομως αφου η τιμη επεσε στο 2 σιγουρα θα μηδενισε. Εδω στο forum εχω διαβασει οτι στις 40 μερες ερχεται η περιοδος,μηπως να εκανες μια χοριακη??????????Ευχομαι αυτη τη φορα να ερθει το μωρακι κ να μεινει για τους υπολοιπους 9 μηνες στην κοιλιτσα σου!!!!!!Περιμενουμε νεα σου!φιλια πολλα!Κ εγω θα ξερω σε λιγες μερες....
Αχ με συγκινησες με το μηνυματακι σου...!!!!!Θα περιμενω μερικες μερουλες ακομα και αν αργησει πολυ θα κανω ενα τεστακι..Θα σας ενημερωσω..περιμενω νεα σου,ελπιζω και ευχομαι να ειναι θετικα!! Πολλα φιλια!!

mairoulaki...
29-06-11, 15:37
καλησπερα κοριτσια!!!!!!εγω απεβαλλα στην 7η εβδομαδα(αιμμοραγια) και εκανα και αποξεση διοτι το ενδομητριο ηταν αρκετα παχυ και ειχαν μεινει και υπολλειμματα στη μητρα.στις 40 μερες ακριβως αδιαθετησα.απο τοτε ο κυκλος μου ειναι ρολοι στις 30 μερες,αλλα αλλη εκυμοσυνη ακομη δεν εχει προκυψει,εχουν περασει 6 μηνες.
το αγχος μου φταιει το ξερω,γιατι θελω να μεινω εγκυος χτες....

gotza
29-06-11, 16:01
και γω τον νοεμβριο εκανα αποξεση λογω ανεμβρυηκης κυησης και απο τον φεβρουαριο προσπαθω εντατικα αλλα τιποτα:(.ειναι δυσκολο να μην το σκεφτομαι.ευχομαι σε ολες μας να εχουμε συντομα μια τελειομηνη εγκυμοσυνη

nina@
30-06-11, 14:14
Κοριτσια γεια σας! Τι να πω,ενω θελω παρα πολυ ενα μπεμπακι ,εχω ξενερωσει με την ολη κατασταση..εχω αρχισει να μην το σκεφτομαι.ας γινει ο,τι ειναι να γινει..ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο τελικα..σημερα μετραω 46 μερες απο την αποβολη και τιποτα ακομα απο περιοδο.δεν νομιζω οτι ειμαι εγκυος γιατι δεν εχω ουτε ενα συμπτωμα..δεν ξερω,ψιλοκουραστηκα με ολο αυτο..τα νευρα μου!!!!!!!!!!:mad:

evita79
30-06-11, 16:07
Παρούσα!
Το εχω ξαναγραψει νομιζω στο φορουμ...απέβαλλα, σε βιοχημικη κυησ χωιςνα χρειαστω αποξεση μετα. Μετραγα την χοριακη και μηδενιστηκε φυσιολογικα. Περιμενα, περιμενα και δεν φανταζομουν,ουτε και πολυηθελα να ξαναμεινω εγκυος. Στις 50 μερες περιπου και ενω ειχα τρελαθει οτι κατι εχω, μου λεε η γυναικολογος μου, κανε και μια χοριακη μπας και εισαι εγκυος!! Και ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ!!! Ειπα δεν μπορει και τωρα η ζουζουνα μου ειναι 2 χρονων... Οποτε ολα γινονται! Μην απελπιζεστε! Ειτε αργα ειτε γρηγορα θα ερθει το μωρακι!

nina@
30-06-11, 16:17
Παρούσα!
Το εχω ξαναγραψει νομιζω στο φορουμ...απέβαλλα, σε βιοχημικη κυησ χωιςνα χρειαστω αποξεση μετα. Μετραγα την χοριακη και μηδενιστηκε φυσιολογικα. Περιμενα, περιμενα και δεν φανταζομουν,ουτε και πολυηθελα να ξαναμεινω εγκυος. Στις 50 μερες περιπου και ενω ειχα τρελαθει οτι κατι εχω, μου λεε η γυναικολογος μου, κανε και μια χοριακη μπας και εισαι εγκυος!! Και ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ!!! Ειπα δεν μπορει και τωρα η ζουζουνα μου ειναι 2 χρονων... Οποτε ολα γινονται! Μην απελπιζεστε! Ειτε αργα ειτε γρηγορα θα ερθει το μωρακι!
Ειχες κανενα συμπτωμα τοτε; πρησμενο στηθος η κατι τελοσπαντων;γιατι εγω δεν εχω τιποτα,λες να ειμαι;μακαρι,μακαρι,μακαρι!!!

stefania33
19-07-11, 14:06
καλημερα κοριτσια ελπιζω να δει καποια το μυνημα γιατι ειναι λιγο καθυστερημενο...κ εγω εκανα αποξεση λογω παλλινδρομησης κ τωρα αρχισαμε ξανα προσπαθειες.ποσο πιθανο ειναι να ειναι ετοιμος ο οργανισμος κ να γινει αμεσως?ο γιατρος ειπε οτι δεν ειναι πιο ευκολο αλλα ειναι πιο σιγουρο αφου εγινε η πρωτη συλληψη...τι λετε?

nina@
21-07-11, 22:43
γεια σου στεφανια! κ εγω στην προσπαθεια ειμαι..πιστευω οτι μπορει να γινει αμεσως,απο τη στιγμη που υπαρχει κανονικος κυκλος περιοδου οι ορμονες επανερχονται και ολα ξανα παιρνουν το δρομο τους..σου εχει ερθει περιοδος μετα την αποξεση;; Εμενα μου ηρθε η πρωτη περιοδος μετα την αποβολη(δεν ειχε χρειαστει αποξεση) και εχω ξεκινησει προσπαθειες. Ευχομαι οτι καλυτερο και συντομα να γινουμε μανουλες..Να μην μας ξανα συμβει τιποτα κακο..

greeklia
22-07-11, 21:09
Γειά σας και από μένα!
μετά την δεύτερη απόξεση που έκανα τον ιούνιο περιμένω αυτές τις ημέρες να αδιαθετήσω για να πάω στον γιατρό μου να δούμε τι θα κάνουμε από εδώ και πέρα..
απλά έχω ένα φόβο μήπως έμεινα έγκυος πάλι επειδή δεν έχω συμπτώματα περιόδου και έπρεπε λογικά να μου έρθει προχθές σύμφωνα με τον κύκλο μου.
τι λέτε? υπάρχει περίπτωση?
αχ, θεε μου γιατί να τα τραβάμε όλα αυτά?
τόσες γυναίκες έχουν φυσιολογικές εγκυμοσύνες..........

nina@
22-07-11, 21:18
Γειά σας και από μένα!
μετά την δεύτερη απόξεση που έκανα τον ιούνιο περιμένω αυτές τις ημέρες να αδιαθετήσω για να πάω στον γιατρό μου να δούμε τι θα κάνουμε από εδώ και πέρα..
απλά έχω ένα φόβο μήπως έμεινα έγκυος πάλι επειδή δεν έχω συμπτώματα περιόδου και έπρεπε λογικά να μου έρθει προχθές σύμφωνα με τον κύκλο μου.
τι λέτε? υπάρχει περίπτωση?
αχ, θεε μου γιατί να τα τραβάμε όλα αυτά?
τόσες γυναίκες έχουν φυσιολογικές εγκυμοσύνες..........
μπορει να καθυστερησει να σου ερθει..εμενα ηρθε στις 53 μερες μετα την αποβολη χωρις να εχω κανενα συμπτωμα περιοδου,ουτε πρησμενο στηθος,ουτε τιποτα..βεβαια δεν αοκλειεται να εισαι και εγκυος χωρις συμπτωματα..καλο ειναι να περιμενεις ακομα..

Galana
23-07-11, 14:08
Κορίτσια κουράγιο σε όσες εχετε χάσει παιδάκι. Είχα και εγω μια τραγική εμπειρία και τώρα που σας γράφω έχει περάσει μόλις μια εβδομάδα απο το θάνατο του δικού μου αγγέλου. ΄ολη μου η εγκυμοσύνη προχωρούσε ομαλά με τις καλύτερες προδιαγραφές (η αυχενική διαφάνια καθώς και όλες οι αιματολογικές εξετάσεις και οι υπέρηχοι ήταν άψογοι), μέχρι τη στιγμή που πήγα να κάνω τον υπέρηχο β επιπέδου και είδαμε το παιδάκι μας μια μάζα. Ήταν νεκρό και δεν ξέραμε και πόσο διάστημα ήταν νεκρό μέσα μου. Ο κίνδηνος μόλυνσης για μένα πολύ μεγάλος (ακόμα παίρνω αντιβίωση) και αναμονή 18 ώρες σε ενα κρεβάτι καθηλομένη με σωλινάκια και κολπικά χάπια για να γεννήσω το 22 εβδομάδων νεκρό παιδάκι μας. Φανταστείτε να εχετε διανύση το μισό της εγκυμοσύνης και να δείτε το παιδάκι σας νεκρό και να ανυσηχείτε και για το αν θα βγείτε και εσείς γερές. Ακόμα εχω πόνους απο το ''μάζεμα'' τις μήτρας. Δόξα το Θεό όμως όλα φαίνονται να πηγαίνουν καλά μέχρι σήμερα. Περιμένω να περάσουν 30 μέρες για να πάω να εξετάσω την μήτρα μου αν είναι όλα καλά.
Σας τα λεω όλα αυτά για να πάρετε κουράγιο.
Οι απόψεις των γιατρών τώρα για το πότε πρέπει να ξαναπροσπαθήσουμε είναι ποικίλες. Άλλοι λένε μετά από δυο μήνες, άλλος ότι όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο (αν και έκανα και απόξεση) και άλλοι ότι πρέπει να περιμένουμε τουλάχιστον 3 μήνες για να μάθουμε και τον λόγο που το παιδάκι μας πέθανε αλλά και για να επανέλθει η μήτρα.
Τώρα που σας γράφω δεν ξέρω αν εχω τη δύναμη για να προσπαθήσω πάλι γιατί ο φόβος και ο πόνος είναι πολύ μεγάλος, ωστόσο εχω πολύ μεγάλη πίστη στο Θεό ότι όλα θα έρθουν όπως και όποτε πρέπει.
Σκοπεύω όμως να αφήσω ενα διάστημα 3 μηνών για να επανέλθει και το σώμα μου. (εύχομαι βέβαια και οι εξετάσεις που θα κάνω να είναι καλές και να είμαι ικανή να τεκνοποιήσω πάλι).

TZINI MANERIS
25-07-11, 10:00
Γεια σας κορίτσια! κι εγώ απέβαλλα όταν ήμουν 5 εβδομάδων.Παλίνδρομη κύηση μάλλον μου είπε ο γιατρός και επειδή είναι νωρίς δεν χρειάζεται να μου κάνει απόξεση.Εχω περίοδο από το Σάββατο.(λίγο πιο βαριά). Μου είπε ότι μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε από τον επόμενο κύκλο αλλα λεω να αφησω να περασει ένας κύκλος.Να δω κιόλας πότε θα αδιαθετήσω τον επόμενο μήνα.Αφού λέτε ότι κάνει 40 ημέρες να ξανάρθει.Μήπως πρέπει να το ψάξω? σε αιματολόγο, ανοσολόγο κτλ??συνήθως λεει ο γιατρός οφείλεται σε χρωμοσομικές ανωμαλίες.Πάντως μ εχει πίασει κι εμενα ανυπομονησία! με το καλό για όλες μας!!

nina@
25-07-11, 14:46
Γεια σας κορίτσια! κι εγώ απέβαλλα όταν ήμουν 5 εβδομάδων.Παλίνδρομη κύηση μάλλον μου είπε ο γιατρός και επειδή είναι νωρίς δεν χρειάζεται να μου κάνει απόξεση.Εχω περίοδο από το Σάββατο.(λίγο πιο βαριά). Μου είπε ότι μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε από τον επόμενο κύκλο αλλα λεω να αφησω να περασει ένας κύκλος.Να δω κιόλας πότε θα αδιαθετήσω τον επόμενο μήνα.Αφού λέτε ότι κάνει 40 ημέρες να ξανάρθει.Μήπως πρέπει να το ψάξω? σε αιματολόγο, ανοσολόγο κτλ??συνήθως λεει ο γιατρός οφείλεται σε χρωμοσομικές ανωμαλίες.Πάντως μ εχει πίασει κι εμενα ανυπομονησία! με το καλό για όλες μας!!
κ εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι μαλλον ηταν χρωμοσωμιακο,αλλα επειδη εμενα με ετρωγε και φοβαμαι εκανα για θρομβοφιλια,αλλα ευτυχως δεν εχω,ηταν φυσιολογικη η εξεταση..αν θες να σου φυγει το αγχος κανε κ εσυ,αλλα συνηθως ειναι τυχαιο γεγονος τετοιου ειδους αποβολες και ιδιως οταν γινονται σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα και δεν χρειαζονται εξετασεις..ευχομαι να μεινουμε συντομα εγκυες και προπαντων χωρις προβληματα αυτη τη φορα και χωρις να το σκεφτομαστε(το ξερω ειναι δυσκολο,εμενα το μυαλο μου ολο εκει ειναι και φοβαμαι πως ετσι δεν θα ερθει αλλα δεν μπορω ανυπομονωωωωωωωωω) ,να το αφησουμε να ερθει μονο του..

TZINI MANERIS
26-07-11, 11:46
Νινα μου σ ευχαριστώ! με παρηγόρησες. Πηρα σημερα αιματολόγο στο ΙΚΑ αλλα δεν είχε ραντεβού..Πόσο σου κόστισε η εξεταση της θρομβοφιλίας? Αντε, μακάρι να πετυχουμε συντομαααα και χωρίς προβλήματα.Όλο το σκέφτομαι κι εγώ αλλα από την άλλη σκέπτομαι κάθε εμπόδιο για καλό...Για να γίνει αποβολή κάτι δεν πηγαινε καλά και προνόησε η φύση.Πάμε γι άλλα!!!

nina@
20-09-11, 12:53
Κορίτσια γεια σας..Έχω ακούσει οτι μετά από αποβολή μένεις πιο γρήγορα έγκυος.Ισχύει κάτι τέτοιο..Είχα μια αποβολή το Μαιο και η πρώτη περίοδος ήρθε μετά από 53 μέρες, η δεύτερη μετά από 39 και τώρα τελειώνω από την τρίτη στις 34 μέρες( τόσο κύκλο έχω 34ημερών)..Νομίζω ότι έφτιαξε..Από εδώ και μπρος λοιπόν ελπίζω σε μια δεύτερη (και καλή αυτή τη φορά)εγκυμοσύνη. Σε πόσους μήνες μετά από αποβολή μείνατε ξανά έγκυος;; Μένουμε πιο γρήγορα;; Θέλω τις απαντήσεις σας. Σας έχει τύχει αποβολή και μετά από πόσους μήνες ξαναμείνατε έγκυος;

zoun
20-09-11, 15:01
Κορίτσια γεια σας..Έχω ακούσει οτι μετά από αποβολή μένεις πιο γρήγορα έγκυος.Ισχύει κάτι τέτοιο..Είχα μια αποβολή το Μαιο και η πρώτη περίοδος ήρθε μετά από 53 μέρες, η δεύτερη μετά από 39 και τώρα τελειώνω από την τρίτη στις 34 μέρες( τόσο κύκλο έχω 34ημερών)..Νομίζω ότι έφτιαξε..Από εδώ και μπρος λοιπόν ελπίζω σε μια δεύτερη (και καλή αυτή τη φορά)εγκυμοσύνη. Σε πόσους μήνες μετά από αποβολή μείνατε ξανά έγκυος;; Μένουμε πιο γρήγορα;; Θέλω τις απαντήσεις σας. Σας έχει τύχει αποβολή και μετά από πόσους μήνες ξαναμείνατε έγκυος;

γεια σου κοπελα μου !
εγω μετα την 1η αποβολη, αφησα 3 μηνες και αμεσως μετα εμεινα εγκυος με τεστ ωορρηξιας.ειχα ακουσει οτι μενεις πιο ευκολα, αλλα δεν το πιστευα. (ασχετα αν ξαναπεβαλλα:( )
καλη επιτυχια!

Emi_10
21-09-11, 11:21
Γενικά ακούγεται πως μένεις λίγο πιο εύκολα έγκυος μετά από αποβολή..Εγώ μετά την πρώτη αποβολή άφησα 3 μήνες να περάσουν, μετά από συμβουλή του γιατρού και μετά στον 4ο τσούπ έγκυος πάλι αλλά ξανα απέβαλλα.Τότε ο γιατρός μου είπε ξεκίνα κανονικά μην περιμένεις.Βέβαια εγώ δεν άρχισα αμέσως γιατί ήθελα να πάω διακοπές και να είμαι χαλαρή οπότε ξεκινήσαμε τον Αύγουστο και τώρα πρίν μια εβδομάδα είχα πάλι ενα θετικό τεστ εγκυμοσύνης!!Μην αγχώνεσαι καθόλου κοίτα να περνάς καλά και να το ευχαριστιέσαι και όλα θα έρθουν!!!Μακάρι να μας πάνε καλά τα πράγματα σε όλες μας...

nina@
21-09-11, 14:08
Γενικά ακούγεται πως μένεις λίγο πιο εύκολα έγκυος μετά από αποβολή..Εγώ μετά την πρώτη αποβολή άφησα 3 μήνες να περάσουν, μετά από συμβουλή του γιατρού και μετά στον 4ο τσούπ έγκυος πάλι αλλά ξανα απέβαλλα.Τότε ο γιατρός μου είπε ξεκίνα κανονικά μην περιμένεις.Βέβαια εγώ δεν άρχισα αμέσως γιατί ήθελα να πάω διακοπές και να είμαι χαλαρή οπότε ξεκινήσαμε τον Αύγουστο και τώρα πρίν μια εβδομάδα είχα πάλι ενα θετικό τεστ εγκυμοσύνης!!Μην αγχώνεσαι καθόλου κοίτα να περνάς καλά και να το ευχαριστιέσαι και όλα θα έρθουν!!!Μακάρι να μας πάνε καλά τα πράγματα σε όλες μας...
Αχ μακαρι!!! Απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι....Ολα ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ!!!

stroumfitaki
15-07-12, 00:07
Μακάρι... να σταματήσω επιτέλους να κοιτάζω τον υπέρηχο από το χαμένο μου φασολάκι και να κλαίω.

Ι.Δωρα
15-07-12, 12:05

Αν θελεις μια συμβουλη...ασε το χρονο να περασει..τουλαχιστον ενα εξαμηνο...η δευτερη αποβολη που ειχα ηταν κατα πασα πιθανοτητα επειδη βιαστικα να ξαναμεινω ετσι τουλαχιστον ειπε ο γιατρος μου..Πρεπει να αναρρωσει το σωμα να δυναμωσει για να αντεξει σε αλλη εγκυμοσυνη!!Μη βιαζεσαι στο λεω μεσα απ την καρδια μου κι εγω την ιδια ανυπομονησια ειχα..βιαζομουν να ξαναμεινω...
Θα ξαναμεινεις μην αγχωνεσαι κι αυτη τη φορα ολα θα πανε καλα...Ετσι να σκεφτεσαι..ΘΕΤΙΚΑ;-);-);-);-)

jo89
15-07-12, 12:09
Eτσι λενε και αμα γεννησεις πως μβεις πιο ευκολα εγκυος...εγω οταν ειχα αποβαλλει και ειχα ρωτησει τον τοτε γιατρο μου μ ειχε πει πως δεν ισχυει....και απλα μετα τ 3μηο να αρχισω τις προσπαθειες αν θελω.....

Ευχομαι με το καλο σε ολες σας και οχι αγχος πραγματικα νομιζω το αγχος το καθυστερει περισσοτερο απο τιποτα αλλο;)

candy82
16-07-12, 01:18
Μακάρι... να σταματήσω επιτέλους να κοιτάζω τον υπέρηχο από το χαμένο μου φασολάκι και να κλαίω.
Φυσικά και να το σταματήσεις! Τώρα!!!!!!! (Αν και δεν ξέρω πόσο πρόσφατο είναι) Καταλαβαίνω ότι είναι επώδυνο, αλλά πήγαινε παρακάτω! Όλα για κάποιο λόγο γίνονται! Αλλά ακόμα κι έτσι να μην είναι-δυστυχώς- δεν περνάνε όλα τα πράγματα από το δικό μας χέρι!
Κι εγώ στη 1η μου εγκυμοσύνη ήμουν άτυχη, καθώς το έχασα 11 ή 13 εβδομάδων! Δε θυμάμαι καλά! Είχα ήδη ακούσει την καρδούλα του στον υπέρηχο.Και -ενώ παντα ερχόταν ο άντρας μου μαζί μου - την ημέρα που ο γιατρός διαπίστωσε ότι δεν κουνιόταν το έμβρυο είχα πάει μόνη μου! μου είπε ότι προφανώς δεν αναπτυσσόταν ομαλα κι έτσι επενέβη ο οργανισμός και σταμάτησε την ανάπτυξή του...Δε θέλω να θυμάμαι πόσο εφιαλτικά το βίωσα!! πραγματικά είχα πιστέψει ότι βλέπω εφιάλτη κι ότι μόλις κλείσω και ξανανοίξω τα μάτια μου, δε θα έχει συμβεί τίποτα! Αληθινά, ένιωσα να διαλύομαι... Γενικά ,αυτό που μου άφησε αυτή η ιστορία είναι ότι πρέπει να είμαστε οπλισμένοι με δύναμη, γιατί δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει!
Μια φίλη μου πάλι, έκανε μια χαρά το 1ο της παιδάκι. Έμεινε έγκυος ξανά, χωρίς να το έχει αντιληφθεί και το απέβαλε και το διαπίστωσε ο γυναικολόγος καιρό μετά! Αυτό στο αναφέρω, για να σου πω ότι τίποτα δεν προβλέπεται κι ότι ο κάθε άνθρωπος κουβαλάει κάτι που τον έχει πονέσει! Ό,τι κι να είναι αυτό!
Για να μη σε κουράζω, ο γιατρός μου είπε ότι το φαινόμενο αυτό είναι σύνηθες στην 1η εγκυμοσύνη κι ότι μετά από 3 μήνες μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε.
Νοέμβριο του 2010 έκανα την αποξεση, Απρίλιο του 2011 έμεινα έγκυος και σήμερα κρατάω στην αγκαλιά μου την 6μιση μηνών χαχανούλα μου!!!!!!
ϊσως σαν αγκαθάκι πάντα να πονάει το πρώτο που χάθηκε,αλλά να μην ξεχνιόμαστε κιόλας!!!
Μόλις διάβασα το μήνυμά σου, πραγματικά πόνεσα! Τόσο μικρό μηνυματάκι ,αλλά τόσο στενάχωρο!! Απομάκρυνε τον υπέρηχο! Εξαφάνισέ τον! και αν νιώθεις έτοιμη ξεκίνα ....Δε θέλω να ακουστώ κάπως...Νιώθω πώς πονάει,αν και δεν γνωρίζω λεπτομερώς την περίπτωσή σου, αλλά προσπάθησε να πας παρακάτω! Ζήτησε τη βοήθεια του συντρόφου σου! Εμένα με βοηθήσε πολύ η στάση του και καταφέραμε να το ξεπεράσουμε και με αισιοδοξία να κοιτάξουμε μπροστά!!!!
Στρουμφιτάκι μου, προσπάθησε να πάτε παρακάτω! Είναι δύσκολο , αλλά θα τα καταφέρεις!!!!! Ελπίζω να μην ακούστηκα σαν καμιά ξερόλα άπονη και να κατάλαβες το πνεύμα, με το οποίο σου γράφω!!!!!
Σκούπισε τα μάτια σου και αποχαιρέτισε (με αγάπη)... τον υπέρηχο.

stroumfitaki
21-07-12, 20:48
candy82 είσαι πολύ γλυκιά και σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου!
Η αλήθεια είναι οτι είχα ξεχαστεί, όμως τώρα που πλησιάζει ο καιρός να ξεκινήσουμε ξανά τις προσπάθειες, άρχισε πάλι το μυαλό μου να τριγυρνάει κατά εκεί...
Προχθές μου ήρθε η πρώτη μου περίοδος μετά την αποβολή, άρα σε 3-4 μέρες θα είμαστε και πάλι έτοιμοι, σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού. Σκέφτομαι όμως, μήπως είναι πολύ νωρίς; Μήπως κάνω πάλι αποβολή επειδή δεν περίμενα παραπάνω; Διαβάζω άλλες κοπέλες που περιμένουν 3 μήνες ή και παραπάνω. Από την άλλη, δεν αντέχω και να περιμένω... Δεν έχω χάσει και τα κιλά που θα έπρεπε... Κουβάρι έχει γίνει το μυαλό μου!

candy82
21-07-12, 22:22
candy82 είσαι πολύ γλυκιά και σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου!
Η αλήθεια είναι οτι είχα ξεχαστεί, όμως τώρα που πλησιάζει ο καιρός να ξεκινήσουμε ξανά τις προσπάθειες, άρχισε πάλι το μυαλό μου να τριγυρνάει κατά εκεί...
Προχθές μου ήρθε η πρώτη μου περίοδος μετά την αποβολή, άρα σε 3-4 μέρες θα είμαστε και πάλι έτοιμοι, σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού. Σκέφτομαι όμως, μήπως είναι πολύ νωρίς; Μήπως κάνω πάλι αποβολή επειδή δεν περίμενα παραπάνω; Διαβάζω άλλες κοπέλες που περιμένουν 3 μήνες ή και παραπάνω. Από την άλλη, δεν αντέχω και να περιμένω... Δεν έχω χάσει και τα κιλά που θα έπρεπε... Κουβάρι έχει γίνει το μυαλό μου!

Μην αγχώνεσαι! Δες το πιο χαλαρά, γιατί το άγχος είναι ανασταλτικός παράγοντας! Κάντε την προσπάθειά σας κι ό,τι γίνει! Κι άμα δε γίνει τώρα, θα γίνει αργότερα!! Χαλάρωσε! Παίζει πολύ σπουδαίο ρόλο η ψυχολογία! Δεν είναι λίγες οι γυναίκες που μόλις υιοθέτησαν παιδί, έμειναν έγκυος, καθώς αποφορτίστηκαν από το έντονο στρες!!!
Εμένα ο γιατρός μου μού είχε πει πάντως να αφήσω ένα 3μηνο να περάσει! Δεν ξέρω τι προτείνουν άλλοι γιατροί...Εσένα ποσος καιρός πέρασε;;; ο γιατρός σου σού έδωσε το οκ για να ξαναρχίσετε τις προσπάθειες;;;;
Μη βιάζεσαι...όλα θα γίνουν!!! Το σημαντικό είναι ότι έμεινες έγκυος.Αυτό σημαίνει ότι είστε γόνιμοι,άρα θα ξαναμείνεις!!!;););) περιμένω νέα σου! φιλάκια

patousitsa82
28-07-12, 16:17
Αχ κοριτσια εχω ενα αγχος ωρες-ωρες...!τον Φεβρουαριο ειχα κανει αποξεση.αιτια παλινδρομη κυηση στην 8η εβδομαδα.
τον ιουνιο ξαναβλαμε μπρος για προσπαθειες....εχω ενα αγχος μηπως και καθηστερισω πολυυυυυυ να γινω μανουλα!(μερικες φορες σκεφτομαι...μηπως και δεν γινω και καθολου ξανα μανουλα!)
στην πρωττη μου εγκυμοσινη το ειχαμε πιασει το σπορακι μας σε ενα τριμινο και χωρις αγχος....!
τωρα αγχονομαι πολυ!!!!!!!!!!!!!
το ξερω οτι το αγχος δεν βοηθαει!αλλα το μυαλο μου ειναι συνεχεια εκει!τι θα κανω δεν ξερω!!!!
εχω ξεγελασει πολλες φορες τον εαυτο μου,να τον απασχολω με αλλα ενδιαφεροντα...αλλα εκει!!!!!!!!!κολλησε η βελονα!!!!!!!!!!!!!!!!

xelonitsa1984
11-05-13, 18:22
Κοριτσακια μου ομορφα μετα απο ποσο καιρο μετα απο μια αποβολη ξαναμεινατε εγκυος????

BabyCute
12-05-13, 14:59
Εγώ έμεινα μετά από ένα χρόνο αλλά και πάλι απεβαλα στο τέλος έκανα έξω σωματική
Αλλά πολλές που ξέρω μείνανε εγγυες μερικούς μήνες μετά χωρίς κανένα πρόβλημα
Αν απεβαλες λυπάμαι πολύ, το ξέρω ότι είναι πολύ δυσάρεστο
Την δεύτερη φορά που έμεινα ήταν που άλλαξαν την διατροφή μου και έκανα γιογκα

Εύχομαι και γρήγορα!!

ΚΑΝΑΡΙΝΙ
12-05-13, 15:24
Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά!Έμεινα έγκυος μετά από ένα μίση
μήνα,σήμερα έχω ένα αγοράκι δύο χρονών.Με το καλό,θέλει πολύ
κουράγιο αλλά αξίζει.

xelonitsa1984
13-05-13, 08:22
babycute γιατι μετα εκανες εξωσωματικη???εχω ακουσει αρκετες περιπτωσεις που εχουν αποβαλει και μετα δεν μπορουσαν να ξαναμεινουν εγκυος!!!!Γιατι το ειχα και το εχασα.....γιατι......??

xelonitsa1984
13-05-13, 10:18
Κοριτσια θελω να ακουσω κι αλλες εμπειριες μηπως και παρω κουραγιο!!!εχουν περασει 5 μηνες και τιποτα ξανα!!νομιζω θα φρικαρω

ΤΟΥΛΑ15
28-05-13, 20:38
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΟΟΥΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΣΑΣ! ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ,ΛΩΓΩ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΥΛΑΕΙ ΟΜΑΛΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΟΜΦΑΛΟΚΥΛΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΗ ΣΩΣΤΑ.ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ,ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ,Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ! ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΔΥΣΚΟΛΟ! ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΥΣΧΙΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ?:(:confused:

marifran
29-05-13, 14:21
Γεια σου Τούλα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις και την αγωνία σου....Εύχομαι όλα να πάνε καλά σήμερα και να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα.
Και εμένα ο γιατρός μου είχε πει για προσπάθειες μετά την επόμενη περίοδο, οπότε ισχύει θεωρητικά αυτό που είπαν και σε εσένα. Εγώ μετά απο την δεύτερη αποβολή έμεινα έγκυος μετά απο 7 μήνες βέβαια, γιατί ειχα άλλα θέματα.... Απο την εμπειρία μου όμως έχω να σου πω δυο πράγματα: 1. Φρόντησε πολύ την ψυχολογία σου 2. Ψάξε πολύ καλά πριν ξανα μείνεις έγκυος αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα για να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες να ξανατραβήξεις τα ίδια που ξέρω οτι περνάς....

dvas
31-05-13, 01:39
Μην στεναχωριέσαι όλα θα πάνε καλά! Και γω απέβαλλα ακριβώς στην 5η εβδομάδα και με τα ίδια συμπτώματα με σένα(ευτυχώς δεν χρειάστηκα απόξεση γιατί ήταν πολύ νωρίς) και έμεινα έγκυος αμέσως! ΠΙΟ ΑΜΕΣΩΣ δεν γίνεται! Ν α φανταστείς δεν μου ήρθε περίοδος μετά την αποβολή και και ανησυχούσα,έπρηζα την γυναικολόγο μου και μου λέει κανε και ένα τεστ καλου κακού. Δεν το πίστευα! Τώρα έχω την μπέμπα μου κια φυσικά το γιο μου...Μην αγχώνεσαι... Ασε που δεν είχα ημερομηνία τελευταίας περιοδου και τι να εξηγώ κάθε φορά που έκανα εξετάσεις...

Συγνώμη, αλλά καθώς έψαχνα και εγώ απαντήσεις σε παρόμοια κατάσταση, στην 5η βδομάδα απέβαλα..συγκεκριμένα πριν 4 μέρες..δεν χρειάστηκε απόξεση, και θέλουμε πολύ να βάλουμε μπρος για μωράκι, υπάρχει δλδ πιθανότητα να γίνει και άμεσα, πριν μου έρθει η επόμενη περίοδος?αύριο έχουμε ραντεβού με τον γιατρό μου.

ΤΟΥΛΑ15
01-06-13, 01:56
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ.ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΠΑΛΥΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ . Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ , ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΠΑΛΙ. ΥΣΧΥΕΙ??????

Foula76
01-06-13, 19:31
Τούλα και εμένα ακριβώς το ίδιο μου είπε. Αφήνω ενα κύκλο και μετά ξανά προσπάθεια.

markela35
01-06-13, 19:38
Και μενα το ιδιο που ειπε η γιατρος μετα απο ενα κυκλο να ξεκινησω...Ευχομαι συντομα τα ευχαριστα!:p

ΤΟΥΛΑ15
11-06-13, 00:05
Γεια σου Τούλα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις και την αγωνία σου....Εύχομαι όλα να πάνε καλά σήμερα και να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα.
Και εμένα ο γιατρός μου είχε πει για προσπάθειες μετά την επόμενη περίοδο, οπότε ισχύει θεωρητικά αυτό που είπαν και σε εσένα. Εγώ μετά απο την δεύτερη αποβολή έμεινα έγκυος μετά απο 7 μήνες βέβαια, γιατί ειχα άλλα θέματα.... Απο την εμπειρία μου όμως έχω να σου πω δυο πράγματα: 1. Φρόντησε πολύ την ψυχολογία σου 2. Ψάξε πολύ καλά πριν ξανα μείνεις έγκυος αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα για να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες να ξανατραβήξεις τα ίδια που ξέρω οτι περνάς....
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΟΥ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ. :lol:

ΤΟΥΛΑ15
11-06-13, 00:06
Και μενα το ιδιο που ειπε η γιατρος μετα απο ενα κυκλο να ξεκινησω...Ευχομαι συντομα τα ευχαριστα!:p
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!:lol:

agap.marin
15-07-13, 10:18
θα ηθελα τη γνωμη σας..... ειχα παλλινδρομη κυηση και στην ενατη εβδομαδα εκανα αποξεση... οχι ακριβως ο γιατρος μου ειπε οτι θα γινοταν αναροφητικα... τωρα 17 μερες μετα την αποξεση εχω γονιμη μερα.... (το καταλαβα με τεστ που εκανα λογω του οτι ημουν πολυ τσιτωμενη...) ο γιατρος μου ειπε επαφες μετα απο 20 μερες και οτι μπορω να προσπαθησω στον επομενο κυκλο... ομως εμενα με τρωει να κανω μια προσπαθεια τωρα..... απ οτι διαβασα η στο πρωτο μηνα η στον 3 η 6 η και μετα απο χρονο αποβολες υπαρχουν δεν ξερω τι να κανω... ο αντρας μου φοβαται και θελει να περιμενουμε αλλα εμενα με εχει πιασει κατι και δεν μπορω...... τι να κανω?

ViGe13
17-07-13, 11:37
θα ηθελα τη γνωμη σας..... ειχα παλλινδρομη κυηση και στην ενατη εβδομαδα εκανα αποξεση... οχι ακριβως ο γιατρος μου ειπε οτι θα γινοταν αναροφητικα... τωρα 17 μερες μετα την αποξεση εχω γονιμη μερα.... (το καταλαβα με τεστ που εκανα λογω του οτι ημουν πολυ τσιτωμενη...) ο γιατρος μου ειπε επαφες μετα απο 20 μερες και οτι μπορω να προσπαθησω στον επομενο κυκλο... ομως εμενα με τρωει να κανω μια προσπαθεια τωρα..... απ οτι διαβασα η στο πρωτο μηνα η στον 3 η 6 η και μετα απο χρονο αποβολες υπαρχουν δεν ξερω τι να κανω... ο αντρας μου φοβαται και θελει να περιμενουμε αλλα εμενα με εχει πιασει κατι και δεν μπορω...... τι να κανω?

Καλημέρα :D
Να κάνεις αυτό που σου είπε ο γιατρός σου...κάτι παραπάνω ξέρει με τόσες σπουδές !!
Και να έχεις στο μυαλό σου ότι στο συστήνει για το καλό σου. Γιατί να διακινδυνεύσεις ακόμη μια "ανατροπή" χωρίς λόγο ? Καλοκαιράκι είναι, χαλάρωσε και τον επόμενο μήνα βουρ στο ψητό...το λέει και η επιστήμη ;)

ΤΟΥΛΑ15
21-07-13, 23:17
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ..ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΠΡΟΣΤΑ!!! ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΚΟΜΑ ,ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ!!! ΑΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΑΛΕ ΜΠΡΟΣΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!! ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΣΟΥ!!!:D

agap.marin
22-07-13, 21:48
κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις!!!!! η αληθεια ειναι οτι το σαββατο που μας ερχεται περιμενω περιοδο... τελικα δεν εκανα προσπαθεια εκεινη την ημερα... ο αδρας μου ειχε πονοκεφαλο... :evil: (και καλα.....) η αληθεια ειναι οτι τωρα καθομαι σε αναμενα καρβουνα.... ο λογος ειναι οτι εκανα τεστω εκεινες τις μερες και μου βγηκε την μια μερα θετικο λογικα το πετυχα μπαμ και την αλλη μερα αρνητικο... παει αυτο... χθες ξαναεκανα ενα τεστ γιατι παλι καπως ενιωθα και μου βγαλε μια γραμμη παλι σχεδον εντονη δεν την ελεγες αχνη το θεωρησα θετικο... ομως γινεται να εχω παλι ωορρηξια???? δηλ αν ειχα παλι τωρα θα εχω καθυστεριση πανω απο δεκα μερες.... :evil::evil: εν τω μεταξυ εχω γεμισει σπυρια και εχω πονοκεφαλους αλλα κανενα συνηθες συμπτωμα οτι περιμενω ν αδιαθετησω... στηθος τπτ... ουτε τρωω σα ζωο οπως συνηθως μια βδομαδα πριν.... μηπως εχει καποια αναλογη εμπειρια???? θα παθω τπτ απο την ανυπομονησια......

zoek
22-07-13, 22:53
Εμένα ο γιατρός μου είπε να περιμένω ένα εξάμηνο και μετά να ξαναρχίσω προσπάθειες. Έτσι και έκανα. Περίμενα το εξάμηνο και μετά άρχισα δειλά δειλά μετά έμεινα έγκυος και τώρα έχω ένα ευλογημένο αγοράκι. Ευχομαι απο καρδιάς και στα δικά σας!!

1984
24-07-13, 09:37
Εγώ είχα παλλίνδρομη πριν 1,5 χρόνο περίπου. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορούμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες μετά από 3 κύκλους. Τον πρώτο μήνα που ξαναπροσπαθήσαμε ήμουν πολύ αγχωμένη, ήθελα ντε και καλά μωρό αμέσως. Φυσικά δεν ήρθε. Τον δεύτερο μήνα που χαλάρωσα, πήγαμε διακοπές και ξεχάστηκα έμεινα έγκυος. Βέβαια κι αυτό μετ'εμποδίων. 8 τεστ είχα κάνει και όλα έβγαιναν αρνητικά. Τελικά έκανα χοριακή η οποία ήταν στο όριο γιατί είχα καθυστερημένη σύλληψη!!! Τώρα έχω μια μπεμπούλα 4 μηνών. Γι'αυτό όσες προσπαθείτε μετά από αποβολή μην απελπίζεστε. Ακόμη και τώρα σκέφτομαι το μωράκι που έχασα. Θα ήταν 1,5 χρονών. Αλλά όταν βλέπω το θαυματάκι μου λέω ότι έτσι έπρεπε να γίνει. Αν δε γινόταν αυτό δε θα είχα την μπεμπούλα μου. Γι'αυτό χαλαρώστε και θα έρθει!;-)

M_V_K
18-03-14, 14:31
Εγώ είχα παλλίνδρομη πριν 1,5 χρόνο περίπου. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορούμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες μετά από 3 κύκλους. Τον πρώτο μήνα που ξαναπροσπαθήσαμε ήμουν πολύ αγχωμένη, ήθελα ντε και καλά μωρό αμέσως. Φυσικά δεν ήρθε. Τον δεύτερο μήνα που χαλάρωσα, πήγαμε διακοπές και ξεχάστηκα έμεινα έγκυος. Βέβαια κι αυτό μετ'εμποδίων. 8 τεστ είχα κάνει και όλα έβγαιναν αρνητικά. Τελικά έκανα χοριακή η οποία ήταν στο όριο γιατί είχα καθυστερημένη σύλληψη!!! Τώρα έχω μια μπεμπούλα 4 μηνών. Γι'αυτό όσες προσπαθείτε μετά από αποβολή μην απελπίζεστε. Ακόμη και τώρα σκέφτομαι το μωράκι που έχασα. Θα ήταν 1,5 χρονών. Αλλά όταν βλέπω το θαυματάκι μου λέω ότι έτσι έπρεπε να γίνει. Αν δε γινόταν αυτό δε θα είχα την μπεμπούλα μου. Γι'αυτό χαλαρώστε και θα έρθει!;-)

Κορίτσια γεία σας! Εγώ είχα 2 παλίνδρομες τους τελευταίους 6 μήνες. Κ οι δύο την 8η εβδομάδα, με την τελευταία να 27/02!

Στη δεύτερη έκανα ιστολογικές κ καρυότυπο εμβρύου κ ήταν όλα φυσιολογικά. Θα κάνω και μια σειρά από εξετάσεις... σκέφτομαι ωστόσο να ξαναπροσπαθήσω άμεσα... Η ιατρός είπε πως καλύτερα να ηρεμήσω πρώτα κ μετά... αλλά εγώ δε θέλω να περιμένω!! Προσπάθησε καμία από εσάς αμέσως κ πέτυχε!!?? :D