PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ ΑΧΝΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΟ ΤΕΣΤ ΝΑ ΤΟ ΑΓΝΟΗΣΩ?

Σελίδες : [1] 2 3 4 5

mariapap82
30-07-08, 09:05
Γεια σας ειμαι καινουρια στο φορουμ σας διαβαζω μερες τωρα! Ανηκω κι εγω σαυτες που μετα τη 14μερα του κυκλου αρχιζει το αγχος και περιμενω με αγωνια να δω αν εχω καθυστεριση.
Γενικα εχω κύκλο 28-29 ημερών. Αυτο το μηνα ενιωσα την ωορρηξια μου στις 14 του μηνα και ηρθαμε σε επαφη με τον αντρα μου στις 14 και 15. Σημερα που ειναι η 25 μερα εκανα ενα self clear και βγηκε μια πολυυυυυυυυυ αχνη γραμμή ισα ισα που τη διεκρινες. Σαν να κανανε πουλακια τα ματια μου :-Ρ Τωρα αυτο τι σημαινει?

dudu
30-07-08, 09:09
kane kai to deytero ...kai tha kseris sigoyra..ante me to kalo!!!

angelina
30-07-08, 09:12
Κατά πάσα πιθανότητα ότι είσαι έγκυος :) Η δικιά μου γραμμή ήταν τόσο αχνή που κρατάγαμε το τεστ με τον άντρα μου μπροστά στο παράθυρο για να τη δούμε :) :) (κι εγώ το είχα κάνει πριν τη μέρα που θα αδιαθετούσα κανονικά).
Κάνε και μια χοριακή και πες μας τα αποτελέσματα :) :)

mariapap82
30-07-08, 09:13
kane kai to deytero ...kai tha kseris sigoyra..ante me to kalo!!!

Na kanw to idio syntoma? Yparxei kanena allo pou na deixnei etsi prowra?

mariapap82
30-07-08, 09:15
Κατά πάσα πιθανότητα ότι είσαι έγκυος :) Η δικιά μου γραμμή ήταν τόσο αχνή που κρατάγαμε το τεστ με τον άντρα μου μπροστά στο παράθυρο για να τη δούμε :) :) (κι εγώ το είχα κάνει πριν τη μέρα που θα αδιαθετούσα κανονικά).
Κάνε και μια χοριακή και πες μας τα αποτελέσματα :) :)

ax mou deineis poli xara twra!!! Eytyxws pou iparxei auto to foroum gia na moirazomaste empeiries mpas kai vgaloume akri me auta ta test!!!

mariapap82
30-07-08, 09:29
καποια αλλη ειχε την ιδια εμπειρια?

Rachel
30-07-08, 09:45
ΕΙΧΑ ΙΔΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ...25 ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ 2 ΤΕΣΤ.. ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΘΕΤΙΚΑ... ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΑΛΙ ΑΧΝΗ ΠΟΛΥ Η ΓΡΑΜΜΗ... ΑΛΛΑ ΝΑΙ ΣΕ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΟΡΙΤΣΙ... .ΑΝΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ...... ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

elias-christina
30-07-08, 09:47
Κ μενα ηταν πολυ αχνη η γραμμη. Οπως βλεπεις στο τικερ μου κ στο αβαταρ μου εχω αγκαλιτσα ενα ονειρο!

mariapap82
30-07-08, 09:49
Seuxaristw Rachel tha kanw pali avrio to prwi elpizw na dw ena katharo thetiko giati me zwnoun oi amfivolies!!!

zefi
30-07-08, 09:52
Kι εγω εκανα self&clear και βγηκε μια πολυυυυ αχνη γραμμη!
Και μετα εκανα clear blue που υποτιθεται πως δεν ειναι τοσο ευαισθητο, και μου βγηκε μια ωραιοτατη πεντακαθαρη γραμμη!!
Παντως πρεπει να εισαι εγκυος! Τα τεστ ψευδως αρνητικα μπορει να βγουν! Ψευδως θετικα ποτε! :wink:

Rachel
30-07-08, 09:54
ΜΑΡΑΚΙ ΚΑΝΕ ΤΩΡΑ.... ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ... ΠΕΤΑΞΟΥ ΠΑΡΕ....ΑΝΤΕ

mariapap82
30-07-08, 09:57
xmmmmm eimai sti douleia lete na petaxtw na parw ena? mexei faei i agwnia den mporw na to pistepsw

elias-christina
30-07-08, 10:02
αντε κοριτσι μου!!!! περιμενουμε!

mariapap82
30-07-08, 10:02
paw!!!

ΡΕΝΑΤΑ
30-07-08, 10:04
καποια αλλη ειχε την ιδια εμπειρια?

ΚΙ ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΕΣΤ ΣΤΗΝ 24η ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΧΝΗ ΓΡΑΜΜΗ. ΒΕΒΑΙΑ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΓΚΥΟΣ ΗΜΟΥΝ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΣΑΙ. ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΣΕ 9 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΕΝΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ.

Rachel
30-07-08, 10:05
Η ΑΓΩΝΙΑ ΜΑΣ ΚΥΡΙΕΥΕΙ... ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΨΥΧΗ ΜΟΥ

nea mamaka
30-07-08, 10:06
ΤΡΕΧΑ ΤΡΕΧΑ!
ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!

τετα
30-07-08, 10:20
ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΟΠΟΤΕ ΕΙΣΑΙ!!!!!! ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ!!!!
ΑΝΤΕ ΚΑΝΕ ΤΟ ΤΕΣΤ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!!!! Κ ΜΟΛΙΣ ΒΓΕΙ ΘΕΤΙΚΟ ΚΑΝΕ Κ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ Κ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!

manina
30-07-08, 10:29
άντε περιμένουμε!!!

εμένα πάντως τα πιο "ευαίσθητα" μου βγηκαν τα "yes or no" με υπεροχο βαθυ χρωμα 8)

mariapap82
koritsia xanaekana kai den fainetai sxedon tipota einai toooooooso axno

manina
ιδια μαρκα???

manina
30-07-08, 10:30
μην πεις πρεντικτορ,βγαινουν πολυ αχνα

mariapap82
30-07-08, 10:31
nai self clear milame gia poliiiiiiiiiii axno

Lilly
Τα καλύτερα (για μένα) είναι τα clearblue.
Καλά αποτελέσματα :D

Rachel
axno einai maria moy giati den einai anebasmeni poli i xoriaki einai.... noris.... kai mena itan entelos axno... alla perimena kai periodos mden erxotan

manina
30-07-08, 10:32
στον γιο μου,εκανα πρεντικτορ,ηταν τοσο αχνο που δεν το εβλεπα....το πιστεψα ομως...πηγα αγορασα γες ορ νοου και μπαμμμμμμμ γεμισε ο κοσμος χρωμα!!! :) στην κορη μου κατευθειαν το δευτερο πηρα!!!

manina
30-07-08, 10:32
ποσα miU γραφει πανω στο κουτι οτι ανιχνευει??

elias-christina
30-07-08, 10:36
Λοιπον ακου... επειδη ετσι ηταν κ μενα, τοσο αχνο που ο αντρας μου που ηταν διπλα ελεγε οτι δεν ειμαι εγκυος, εγω αφησα να περασουν 2 μερες κ εκανα ξανα το 2ο τεστ με τα πρωινα ουρα. Ημουν ομως στην 18η μερα μονο! Ξανακανε το μετα απο 2 μερουλες μολις ξυπνησεις. Αν δεν εισαι δεν θα φαινοταν καν η γραμμη.

mariapap82
30-07-08, 10:37
το κουτι λεει για 10. Το yes or now δεν το χω χανακουσει. Θα το ψαξω.
Μανινα κι εγω νιωθω τοσο σιγουρη. Στην κοιλια μου γινεται παρτυ και το στηθος μου δε μαζευεται. Εγω δεν ειχα ποτε τετοια συμπτωματα πριν την περιοδο μου ερχοταν χωρις να το καταλαβω.

elias-christina
30-07-08, 10:38
το κουτι λεει για 10. Το yes or now δεν το χω χανακουσει. Θα το ψαξω.
Μανινα κι εγω νιωθω τοσο σιγουρη. Στην κοιλια μου γινεται παρτυ και το στηθος μου δε μαζευεται. Εγω δεν ειχα ποτε τετοια συμπτωματα πριν την περιοδο μου ερχοταν χωρις να το καταλαβω.

Μαρια μου ειχα κ εγω αυτη την σιγουρια που λες...
Εκανα σαν τρελη, αφου δεν ειχα καν καθυστερηση. Ξυπνησα το πρωι κ ειπα "ειμαι εγκυος!"

manina
30-07-08, 10:39
μωρε λογικα εισαι εγκυος :D

δυσκολα βγαινουν ψευδη θετικα :wink:

αντε ενημερωσε μας,ψαξε τα γες ορ νοου,κανε κι αυριο το πρωι..... ολες μου οι ευχες!!!!!

mariapap82
30-07-08, 10:40
:D κι εγω μια απο τα ιδια!!! Το ιδιο βραδυ μαλιστα που ειχαμε ερθει σε επαφη ποναγαν οι σαλπιγγες μου και απο τοτε μου χει κατσει οτι ειμαι εγκυος!

elias-christina
30-07-08, 10:42
Το ειδε καποιος αλλος το τεστ? τι σου λενε? φαινεται η γραμμη?

dudu
30-07-08, 10:43
...na kano mia xazi erotisi?...ki ego stin idia fasi eimai... perimeno na perasoyn oi meres...

tin mera tis epafis ektos apo ton pono stis salpigges ixate kai diaria? :lol:
....ax peite nai... :lol: :lol: :lol:

mariapap82
30-07-08, 10:43
ξερεις καποιο φαρμακειο στην αθηνα που να πουλαει τα yes or no?
εν τω μεταξυ περιοδο περιμενω Κυριακη που ειναι τα γενεθλιά μου λετε η φυση να μου κανει το καλυτερο δωρακι?

dudu
30-07-08, 10:44
nai!!! kai xronia polla ki olas:)

mariapap82
30-07-08, 10:45
γενικα εδω και 10 μερες εχω φοβερη διαταραχη στο εντερικο μου συστημα. Κυριως ομως εχω δυσκοιλιοτητα.

mariapap82
30-07-08, 10:47
το πρωινο τεστ το ειδε και ο αντρας μου και ειδε κι αυτος την αχνη γραμμη αλλα τωρα ο κακομοιρης ουτε να απογοητευσει ηθελε ουτε να με ενθαρρυνει πολυ.

dudu
30-07-08, 10:48
τι αλλο ενιωθεσ?

elias-christina
30-07-08, 10:49
το πρωινο τεστ το ειδε και ο αντρας μου και ειδε κι αυτος την αχνη γραμμη αλλα τωρα ο κακομοιρης ουτε να απογοητευσει ηθελε ουτε να με ενθαρρυνει πολυ.

Μαρια κανε μια χοριακη οταν φυγεις απο εκει...
Ξερω την αγωνια σου, την ιδια ειχα κ εγω κ νοιωθω πως το ξαναζω τωρα γι'αυτο κ ειμαι εδω κ απανταω κ ξαναπανταω στα ερωτηματα σου!

mariapap82
30-07-08, 10:51
καποιες φορες ειχα πονους χαμηλα οχι ομως καθε μερα, εδω και μια βδομαδα το στηθος μου βγαζει ματι και τις τελευταιες 2-3 μερες εχω κομαρες στα ποδια

mariapap82
30-07-08, 10:53
σ'ευχαροστω πολυ χριστινα μου ειλικρινα μεσα απτην καρδια μου. Δεν ειχα με ποιον να το συζητησω καμια στην παρεα μου δεν εχει παιδι (ουτε καν εχουν παντρευτει) οποτε πραγματικα με βοηθατε πολυ που απαντατε παρολο που δεν γνωριζομαστε. Αυτη η αλληλεγγυη με συγκινει πολυ!!!!

elias-christina
30-07-08, 10:59
Να μην σου κανει εντυπωση... Ολοι μας κατι βρηκαμε εδω κ ειμαστε εδω ακομα. Μπορει να μην ειμαι κοντα σου για να σε βοηθησω ( εσενα ή οποιαδηποτε αλλη κοπελα ) αλλα ειμαι οσο πιο κοντα μπορω μεσα απο αυτο το φορουμ. Οτι αλλο θελεις μην διστασεις να μας πεις!

dudu
30-07-08, 11:07
αχ μακαρι να ημαστε και οι δυο...εγκυεσ...αυριο θα ξερεισ τυχερουλα..αν και εχω πολυ καλη διαισθηση...

mariapap82
30-07-08, 11:12
εσυ τι συμπτωματα εχεις? Εγω αυριο λεω να κανω αλλης μαρκας το πρωι

dudu
30-07-08, 11:18
Βεβαια δεν εχουν περασει πολλεσ μερεσ απο την στιγμη που ενιωσα διαφορετικα... περιπου.. 1 εβδομαδα..μολισ :oops:

αλλα... εχω μπερδεματα με το εντερο..διαρια-δυσκιλιοτητα... πονακια συναιχωσ στισ σαλπιγγεσ... και χαζα φουσκοματα..δηλ. αναγκαζομαι να τρωω λιγοτερο γιατι φουσκωνω πιο γρηγορα...

ε ενταξυ μπορει να ειναι και τησ φαντασιασ μου...αχ..

mariapap82
30-07-08, 11:21
γιατι δεν κανεις κι εσυ ενα self clear?

dudu
30-07-08, 11:22
εε...νομιζω πωσ ειναι πολλυυυ νωρισ ακομη δεν ειναι?

κατα τισ 13 του μηνοσ περιμενω να αδιαθετησω..

τι λεσ?

dudu
30-07-08, 11:24
αα...λεει απο την 5 μερα μετα τον ερωτα... τελεια..ειναι ακριβο?

mariapap82
30-07-08, 11:25
mmmmm nai einai kapws nwris mallon. Ypomonh opws lew ki egw ston eauto mou 10 meres twra ypomonh...ypomonh...ypomonh (alla pou? ta nevra tsatalia!)

mariapap82
30-07-08, 11:27
ναι εχει 15 ευρω αλλα το 5 μερες δεν ισχυει αποτι εχω καταλαβει μαλλον χρειαζεται τουλαχιστον 10. Παρε παραδειγμα το δικο μου αχνοοοοοοοοτατο την 11η μερα. δε βγαζεις συμπερασμα

dudu
30-07-08, 11:27
:D 8) :roll:

zouzounel
30-07-08, 11:33
Τα τεστ του φαρμακείου ανιχνεύουν τη β-χοριακή μόνο αν είναι σε αρκετή ποσότητα, εξαρτάται από την ευαισθησία του καθε τεστ. Μάλιστα γράφει στις οδηγίες, αν το κάνεις πριν την αναμενόμενη περίοδο να χρησιμοποιήσεις πρωινά ούρα.
Παρ' όλα αυτά, μια εξέταση αιματος είναι πιο σίγουρη.

Ίσως να είμαι απ' τις ελάχιστες περιπτώσεις που είδαν τεστ θετικό χωρίς να υπάρχει εγκυμοσύνη. :? Αυτό συνέβη όταν ήμουν 20, οπότε και έπαθα ένα σοκ, μιας και αναρωτιόμουν πώς ήταν δυνατόν να αποτύχουν και το αντισυλληπτικό χάπι και το προφυλακτικό και η διακεκομένη ταυτόχρονα! :shock:

mariapap82
30-07-08, 11:35
sovara?eixe vgei thetiko kai den isoun? poio test eixes kanei?

dudu
30-07-08, 11:37
αχου ζουζουνελ ...με το καλο ..το μωρακι σου που ειναι τοοοσο μικρο..

mariapap82
30-07-08, 11:40
Με το καλο ευχομαι ολα να πανε τελεια!

zouzounel
30-07-08, 11:50
Το predictor είχα κάνει και το έχω κρατήσει ακόμα για ενθύμιο! :D
Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, είναι πολύ προσφατο ακόμα και ελπίζω να πάνε όλα καλά... Το καλύτερο εύχομαι και για σας!
Πάντως συμπτώματα δεν είχα, μόνο πόνους χαμηλά, όπως όταν περιμένω περίοδο.

dudu
30-07-08, 12:06
α και ξεχασα να πω πωσ γεμισα ξαφνικα μικρα σπιρακια παρ ολο που ειχα χρονια να βγαλω..

mariapap82
30-07-08, 12:12
αυτο τωρα δεν ξερω αν ειναι συμπτωμα ειναι τρελος ο οργανισμος παιδι μου οτι να ναι. Εγω τωρα κοιταγα οτι η β-χοριακη δειχνει απο τη 12η μερα συλληψης και μετα οποτε θα παω αυριο να κανω να μην ταλαιπωρουμαι με ΑΧΝΑ τεστ και βλακειες.

ΣΩΤΗΡΙΑ
30-07-08, 12:56
ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ;

mariapap82
30-07-08, 12:59
me 2 self clear paaaaaaaaaaaaara poli axna den xerw an eimai den exw vgalei simperasma!

ΣΩΤΗΡΙΑ
30-07-08, 13:00
ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ;

mariapap82
30-07-08, 13:01
αυριο θα κανω β-χοριακη

manina
30-07-08, 13:04
μωρε δεν ειμαι αθηνα και δεν ξερω που μπορεις να βρεις τα γες ορ νοου

αλλά αφού είναι να κανεις χοριακη.... :wink:

mariapap82
30-07-08, 13:06
χμμμ δεν τα βρηκα και στο internet καθολου αυτα τα τεστ οποτε λεω να κανω την εξεταση αιματος ελπιζω να μη κοροιδευουν οτι παω πολυ νωρις! :oops:

Lia
30-07-08, 13:08

τι λεσ?

Dudu, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω (σε καταλαβαίνω γιατί και γω στις προσπάθειες για δεύτερο είμαι) αλλά αν περιμένεις περίοδο στις 13 / 8 σημαίνει πως τώρα ακόμα είναι 14 μέρες πριν την περίοδο, άρα διανύεις τις γόνιμες μέρες σου..... (αν έχεις κύκλο 28 ημερών).

Εκμεταλλεύσου το ακόμα.... :wink:

mariapap82
30-07-08, 13:09
Μηπως τα ηλεκτρονικα τεστ καλυτερα?Να δειχνουν μονο 2 απαντησεις ναι η οχι. Κι οχι αυτο το αχνο ΙΣΩΣ?

elepet
30-07-08, 13:19
Εγώ είχα κάνει το predictor τη δεύτερη μέρα καθυστέρησης και βγήκε μία πολύ πολύ αχνή κουκκίδα.Το πέταξε και δεν έδωσα σημασία..είπα δεν είμια και συνέχισα τις δουλειές του σπιτιού.Βέβαια επειδή περίοδος δεν εμφανιζόταν το εκανα το ίδιο τεστ 5 ημέρες μετα το πρωτο..όπου και φάνηκε πεντακάθαρα πια.
Συμβαίνει κάποιες φορές η σύλληψη να γίνει αργα..και ετσι αργει να φανει το αποτέλεσμα.

DALIA
30-07-08, 13:50
α και ξεχασα να πω πωσ γεμισα ξαφνικα μικρα σπιρακια παρ ολο που ειχα χρονια να βγαλω..

το ιδιο ειχα παθει και γω και την επομενη κανω το self clear βγαζει θετικο και σημερα ο Θεοφιλος ειναι σχεδον 3.
Λεει 5 μερες από την πιθανη συλληψη, η συλληψη μπορει να γινει 36 ωρες μετα την επαφη,οποτε οπως προειπε μια κοπελα οντως πρεπει να περασουν γυρω στις 7-8 μερες και καλυτερα ειναι τα πρωινα ουρα.Επίσης τις περισσοτερες φορες η γραμμη λογω χαμηλης ορμονης ή ακόμα και ποσοτητα χρωματος στο τεστ ειναι αχνη απο τη γραμμη που δειχνει οτι το τεστ εγινε σωστα.Σε περιπτωση αρνητικού δεν διακρινουμε απολυτως τιποτα.Οπότε αχνη γραμμη στα τεστ=εγκυμοσυνη.Ψευδως θετικό βγαινουν τα τεστ μονον οταν κανουμε καποια θεραπεια με ορμονες( pregnyl,profasil,pergonal) ή ακομα και σε περιπτωσεις oπως π.χ ωοθηκικων κυστων.εξωμητρια κυησης.
Αυτα απο'μενα :wink:
Περιμενουμε συντομα θετικα αποτελεσματα απο ολες οσες το επιθυμητε

mariapap82
30-07-08, 13:52
Ετσι ετσι μας ανεβαζεις το ηθικο!!!! :D

fragola
30-07-08, 13:58
Ως προς τα τεστ που γίνονται λίγες μέρες μετά την πιθανή ημέρα σύλληψης έχω να πω τα εξής: Ένα ποσοστό των κυήσεων (νομίζω 20%) είναι βιοχημικές, δηλαδή δεν εξελίσσονται κι έρχεται κανονικά η περίοδος (δε μιλάμε για παλινδρόμηση, κάτι σαν αυτόματη αποβολή, την οποία δεν παίρνουμε χαμπάρι συνήθως). Ωστόσο, η χοριακή αυξάνεται για λίγο και μετά υποχωρεί. Μπορεί λοιπόν το τεστ να δείξει θετικό αλλά μετά... :( Η γνώμη μου είναι να περιμένουμε να έχουμε καθυστέρηση και μετά να κάνουμε το τεστ, μην πετάμε και τα λεφτά μας. Θεωρώ επίσης, ότι η εταιρεία αυτή μας παραπλανά με τη διαφήμιση που κάνει κι εκμεταλεύεται την επιθυμία μας για παιδί. Προς Θεού, δεν υπονοώ ότι κάτι τετοιο συμβαίνει στη φίλη μας που άνοιξε το τόπικ, εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν!

DALIA
30-07-08, 14:01
Ως προς τα τεστ που γίνονται λίγες μέρες μετά την πιθανή ημέρα σύλληψης έχω να πω τα εξής: Ένα ποσοστό των κυήσεων (νομίζω 20%) είναι βιοχημικές, δηλαδή δεν εξελίσσονται κι έρχεται κανονικά η περίοδος (δε μιλάμε για παλινδρόμηση, κάτι σαν αυτόματη αποβολή, την οποία δεν παίρνουμε χαμπάρι συνήθως). Ωστόσο, η χοριακή αυξάνεται για λίγο και μετά υποχωρεί. Μπορεί λοιπόν το τεστ να δείξει θετικό αλλά μετά...

αυτο ακριβως ηθελα να συμπληρωσω αλλα με προλαβες!!

mariapap82
30-07-08, 14:02
σευχαριστω fragola ισως πρεπει να περιμενω μεχρι τη Δευτερα αλλα δεν νομιζω οτι μπορω να το αντεξω αυτο. Λες 3 μερες πριν την περιοδο να δειξει θετικο το τεστ και τελικα να ειναι βιοχημικη και να μου ρθει περιοδος?

ΜΠΕΜΠΑ
30-07-08, 16:40
Ως προς τα τεστ που γίνονται λίγες μέρες μετά την πιθανή ημέρα σύλληψης έχω να πω τα εξής: Ένα ποσοστό των κυήσεων (νομίζω 20%) είναι βιοχημικές, δηλαδή δεν εξελίσσονται κι έρχεται κανονικά η περίοδος (δε μιλάμε για παλινδρόμηση, κάτι σαν αυτόματη αποβολή, την οποία δεν παίρνουμε χαμπάρι συνήθως). Ωστόσο, η χοριακή αυξάνεται για λίγο και μετά υποχωρεί. Μπορεί λοιπόν το τεστ να δείξει θετικό αλλά μετά... :( Η γνώμη μου είναι να περιμένουμε να έχουμε καθυστέρηση και μετά να κάνουμε το τεστ, μην πετάμε και τα λεφτά μας. Θεωρώ επίσης, ότι η εταιρεία αυτή μας παραπλανά με τη διαφήμιση που κάνει κι εκμεταλεύεται την επιθυμία μας για παιδί. Προς Θεού, δεν υπονοώ ότι κάτι τετοιο συμβαίνει στη φίλη μας που άνοιξε το τόπικ, εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν!

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟΛΥΤΑ...............ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΤΕΣΤ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ 5 ΜΕΡΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΣΥΛΛΗΨΗ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...ΤΣΑΜΠΑ ΧΑΛΑΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ
ΟΠΟΤΕ ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΕΣΤ........
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟ ΓΟΗΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΚΙΟΛΑΣ

ΡΕΝΑΤΑ
30-07-08, 16:46
ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ.

dudu
30-07-08, 23:28

τι λεσ?

Dudu, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω (σε καταλαβαίνω γιατί και γω στις προσπάθειες για δεύτερο είμαι) αλλά αν περιμένεις περίοδο στις 13 / 8 σημαίνει πως τώρα ακόμα είναι 14 μέρες πριν την περίοδο, άρα διανύεις τις γόνιμες μέρες σου..... (αν έχεις κύκλο 28 ημερών).

Εκμεταλλεύσου το ακόμα.... :wink:

...ti na pei kaineis...xexex..............ntoy synexizoyme na prospathoyme gia to moraki mas...

fragola
31-07-08, 08:18
σευχαριστω fragola ισως πρεπει να περιμενω μεχρι τη Δευτερα αλλα δεν νομιζω οτι μπορω να το αντεξω αυτο. Λες 3 μερες πριν την περιοδο να δειξει θετικο το τεστ και τελικα να ειναι βιοχημικη και να μου ρθει περιοδος?

Δεν λέω αυτό, δεν μπορώ να ξέρω. Απλά μη βιάζεσαι να κάνει το τεστ γιατί μπορεί να χαρείς και μετά να στεναχωρηθείς. Εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν!

elenik
31-07-08, 09:05
θα συμφωνησω με τις προλαλησασες :D
Ευχομαι ενα +

mariapap82
31-07-08, 09:23
καλημερα κοριτσια! Για ψυχολογικους λογους εχω αποφασισει να κανω σημερα τη χοριακη. Το πρωι εκανα παλι το self clear και βγηκε παλι μια πολι αχνη γραμμη λιγο πιο παχια ισως. Οποτε για να μην γινουν τα νευρα μου κροσια στο σκ λεω να παω σημερα. :shock:

ΣΩΤΗΡΙΑ
31-07-08, 10:08
Mariapap ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ 1000//100 ΣΙΓΟΥΡΗ. Τόσα τεστ έκανες και πάντα βγαίνει το ίδιο. Τι ώρα θα πας για την χοριακή; Βγαίνουν αμέσως τα αποτελέσματα;

mariapap82
31-07-08, 10:10
Mariapap ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ 1000//100 ΣΙΓΟΥΡΗ. Τόσα τεστ έκανες και πάντα βγαίνει το ίδιο. Τι ώρα θα πας για την χοριακή; Βγαίνουν αμέσως τα αποτελέσματα;

Λες? Ξερω οτι αν πας πρωι το απογευμα εχεις σιγουρα τα αποτελεσματα. Τωρα επειδη εγω θα παω μετα τη δουλεια δεν ξερω αν θα προλαβουν. Σιγουρα ομως αυριο θα ξερω να σας πω!!!

ΣΩΤΗΡΙΑ
31-07-08, 10:15
Τέλεια οπότε θα ξέρω και εγώ και πιο νωρίς δεν θα περιμένω να γυρίσω! :)
Πάντως είμαι σίγουρη....... έχεις τίποτα συμπτώματα ;

mariapap82
31-07-08, 10:21
:D Εισαι φοβερη! Απο συμπτωματα εχω το πρηξιμο στο στηθος (τουμπανο οχι απλα πρηξιμο ο αντρας μου καθε μερα το σχολιαζει το ποσο πρησμενο ειναι) ξεχειλιζει απο παντου και νιωθω χαμηλα στην κοιλια να γινεται παρτυ! Καποιες φορες με πιανει πονος η δεξια η αριστερα. Και ολαυτα εδω και 7-8 μερες.

ΣΩΤΗΡΙΑ
31-07-08, 11:21
Θα γίνεις μανούλα!!!!!!!!!!!!!!!!!

mariapap82
31-07-08, 11:25
Θα γίνεις μανούλα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μακαρι!!!! :D περιμενω να ερθει το απογευμα... δεν περνανε κι αυτες οι ωρες...

ΣΩΤΗΡΙΑ
31-07-08, 13:00
Πάντως ένα είναι το σίγουρο ΕΙΣΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΛΑΤΙΣΣΑ των φαρμακείων!! :D

mariapap82
31-07-08, 13:01
Πάντως ένα είναι το σίγουρο ΕΙΣΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΛΑΤΙΣΣΑ των φαρμακείων!! :D

:oops: ti na kanw to kakomoiro...

hara
31-07-08, 13:01
Απο όλα αυτά και εγώ πιστεύω ότι θα γίνεις μανούλα!!
Το πιάσατε το μπεμπέ!!!!
Μακάρι!!!

ΣΩΤΗΡΙΑ
31-07-08, 13:04
Πόσο καιρό προσπαθούσατε;

mariapap82
31-07-08, 13:06
ena xrono kaname aplws elefthera xwris na koitame meres (koukouroukou dhladh) mono auto to mhna to programmatisame ligo.

ΣΩΤΗΡΙΑ
31-07-08, 13:11
Δηλαδή ένα χρόνο ελεύθερα;

mariapap82
31-07-08, 13:13
nai eseis?

Zozi
31-07-08, 21:39
Αντε mariapap82 έχουμε αγωνιααααααααα!!!!!!

Zozi
31-07-08, 21:41
Είμαι κι εγω σίγουρη πως θα μας πεις τα ευχαριστα.Σου το εύχομαι με όλη μου την καρδιά!!Αντε περιμένουμε να μας το επιβεβαιώσεις...!!!

mariapap82
01-08-08, 08:17
Kalimera koritsia! Ekana xthes th xoriaki kai tha mathw simera to apogevma!!!! Tha faw ta lyssaka mou mexri tote! :? Eimai poli aisiodoxi omws!

fragola
01-08-08, 08:18
Καλημέρα! Γιατί αργεί τόσο πολύ?

mariapap82
01-08-08, 08:20
Δεν ξερω! Αν πας πρωι να το κανεις σου βγαζουν τα αποτελεσματα αργα το ιδιο απογευμα αλλα επειδη εγω πηγα χθες απογευμα μετα τη δουλεια μου ειπαν οτι παει για σημερα.

fragola
01-08-08, 08:21
Καλή επιτυχία!!! Και πόσο κοστίζει?

mariapap82
01-08-08, 08:24
Σ'ευχαριστω! Εκει που πηγα εχει 30 ευρω αλλα σιγουρα η τιμη θα παιζει.

miracle
01-08-08, 08:24
καλημερα και καλη επιτυχια!!! :D

Εμενα παντως τα αποτελεσματα της χοριακης βγαινουν μεσα σε 1-1,5 ωρα, σε φιλη μικροβιολογο. 8)

fragola
01-08-08, 08:25
Πολλά είνα βρε παιδί μου! Εγώ έχω μια μέρα καθυστέρηση και δεν ξέρω τι να κάνω... Μάλλον θα περιμένω μέχρι αύριο και βλέπω.

mariapap82
01-08-08, 08:31
Ειμαι σιγουρη οτι δεν τους χριεαζεται πολυ ωρα για να το βγαλουν αλλα εξαρταται απο το ποση δουλεια εχουν.

fragola
01-08-08, 08:36
Πήρα τώρα στην Βιοιατρική και μου είπαν 40 ευρώ!

elin
01-08-08, 08:38
Πήρα τώρα στην Βιοιατρική και μου είπαν 40 ευρώ!

Fragola, απ'ότι γνωρίζω, η Βιοϊατρική είναι συμβεβλημένη με κάποια ταμεία, οπότε αν το δικό σου είναι ένα από αυτά, πληρώνεις λιγότερο.

mariapap82
01-08-08, 08:38
Αστα! Εγω πηγα σε ιατρικο κεντρο οχι τοσο μεγαλο οσο η Βιοιατρικη. Σε μικροβιολογο της γειτονιας θα ειναι σιγουρα φθηνοτερα

mariapap82
01-08-08, 08:42
Βεβαια αν σκεφτεις οτι ενα τεστ οπως το self clear εχει 15 ευρω και σιγουρα δεν προκειται να κανεις μονο ενα τοτε δεν ειναι πολλα. Κανεις κατευθειαν τη χοριακη και εχεις και σιγουρο αποτελεσμα.

elin
01-08-08, 08:43
Βεβαια αν σκεφτεις οτι ενα τεστ οπως το self clear εχει 15 ευρω και σιγουρα δεν προκειται να κανεις μονο ενα τοτε δεν ειναι πολλα. Κανεις κατευθειαν τη χοριακη και εχεις και σιγουρο αποτελεσμα.

Έχεις δίκιο...Τα tests του φαρμακείου είναι δαπανηρό...σπορ όταν γίνεται κατά κόρον! :?

fragola
01-08-08, 08:44
Fragola, απ'ότι γνωρίζω, η Βιοϊατρική είναι συμβεβλημένη με κάποια ταμεία, οπότε αν το δικό σου είναι ένα από αυτά, πληρώνεις λιγότερο.

Μου είπαν ότι με βιβλιάριο δημοσίου (που έχω) καλύπτεται η εξέταση. Ο γιατρός μου όμως για να μου τη γράψει είναι στη Μάλτα (!) και δε ξέρω κάποιον άλλο. Επίσης, δεν μπορώ να φύγω τώρα από τη δουλειά, είναι Παρασκευή και το Σαβ/κο δε γίνονται αναλύσεις. Μάλλον, θα πρέπει να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα. :( Αν τη γλιτώσω όμως και δεν αδιαθετήσω σήμερα πιστεύω ότι είμαι έγκυος...

elin
01-08-08, 08:47

Μου είπαν ότι με βιβλιάριο δημοσίου (που έχω) καλύπτεται η εξέταση. Ο γιατρός μου όμως για να μου τη γράψει είναι στη Μάλτα (!) και δε ξέρω κάποιον άλλο. Επίσης, δεν μπορώ να φύγω τώρα από τη δουλειά, είναι Παρασκευή και το Σαβ/κο δε γίνονται αναλύσεις. Μάλλον, θα πρέπει να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα. :( Αν τη γλιτώσω όμως και δεν αδιαθετήσω σήμερα πιστεύω ότι είμαι έγκυος...

Σου το εύχομαι! :wink:

fragola
01-08-08, 08:52
Έτυχε να πάω στο γιατρό τη 11η μέρα του κύκλου και μου είπε ότι θα είχα ωορρηξία την 14-15η ημέρα του κύκλου, δηλαδλη μιλάγαμε για κύκλο 28 ημερών. Γενικά είμαι πολύ σταθερή και έχω κύκλο 28 ημερών και σπανιότερα κύκλο 29 ή 26 ημερών. Τώρα είμαι στην 29η ημέρα. Δεν θα έπρεπε να είχα αδιαθετήσει? Από την άλλη, έχω πολλές αμφιβολίες γιατί επαφή κατάφερα να έχω μόνο την 13η ημέρα :( . Ελπίζω τα σπερματοζωάρια να άντεξαν 1-2 ημέρες :D

elin
01-08-08, 08:59
Έτυχε να πάω στο γιατρό τη 11η μέρα του κύκλου και μου είπε ότι θα είχα ωορρηξία την 14-15η ημέρα του κύκλου, δηλαδλη μιλάγαμε για κύκλο 28 ημερών. Γενικά είμαι πολύ σταθερή και έχω κύκλο 28 ημερών και σπανιότερα κύκλο 29 ή 26 ημερών. Τώρα είμαι στην 29η ημέρα. Δεν θα έπρεπε να είχα αδιαθετήσει? Από την άλλη, έχω πολλές αμφιβολίες γιατί επαφή κατάφερα να έχω μόνο την 13η ημέρα :( . Ελπίζω τα σπερματοζωάρια να άντεξαν 1-2 ημέρες :D

Απ'ότι έχω ακούσει και διαβάσει, αντέχουν! :oops: Αλήθεια-αν δεν γίνομαι αδιάκριτη-έχεις κάποια πρώιμα συμπτώματα (εγκυμοσύνης εννοώ, πράγματα που δεν συμβαίνουν συνήθως στον κύκλο σου) :?:

fragola
01-08-08, 09:01
Δεν γίνεσαι αδιάκριτη. Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ σύμπτωμα αλλά ούτε και στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα :D (αλήθεια, ούτε μια αναγούλα, ούτε ένα εμετό)! Έχω υπνηλία, αλλά αυτή την έχω μονίμως...

elin
01-08-08, 09:02
Αχ, fragola μου (συγνώμη αν γίνομαι κουραστική)-ή όποια άλλη γνωρίζει, θέλω να ρωτήσω το εξής:πριν αδιαθετήσω έχω συνήθως για 2-3 ημέρες μπεζ-καφέ υγρά (sorry για την παραστατική περιγραφή!!! :oops: ) και κανονικά μετά. Η πρώτη μέρα του κύκλου μου ποια είναι;

GEORGI
01-08-08, 09:10
Αχ, fragola μου (συγνώμη αν γίνομαι κουραστική)-ή όποια άλλη γνωρίζει, θέλω να ρωτήσω το εξής:πριν αδιαθετήσω έχω συνήθως για 2-3 ημέρες μπεζ-καφέ υγρά (sorry για την παραστατική περιγραφή!!! :oops: ) και κανονικά μετά. Η πρώτη μέρα του κύκλου μου ποια είναι;
Καλημέρα elin!!! Και εγώ έτσι έχω καφέ υγρά, να φανταστείς είδα καφέ το Σάββατο πρωί και κανονικά αίμα την Τρίτη το πρωί. Ρώτησα την γιατρό και μου είπε ότι μετράει σαν πρώτη μέρα η μέρα που βλέπεις τα πρώτα καφέ. Εγώ έτσι υπολογίζω τον κύκλο μου και πάντα την μέρα που λέω ότι θα αδιαθετήσω βλέπω και τα πρώτα καφέ. Έχω σταθερό κύκλο 27 ημερών. Άρα και εσύ έτσι υπολόγησέ το. Όλα καλά να πάνε. Εγώ και αυτόν τον μήνα τίποτα!!!

fragola
01-08-08, 09:10
Καλή ερώτηση αλλά δεν ξέρω γιατί πάντα αδιαθετώ απευθείας. Με τη λογική μου 1η ημέρα είναι αυτή που έχεις κανονικό αίμα. Ο γιατρός σου τι λέει?

mariapap82
01-08-08, 09:17
fragola γιατι δεν κανεις κανενα τεστ σημερα?

fragola
01-08-08, 09:24
fragola γιατι δεν κανεις κανενα τεστ σημερα?

Προσπαθώ να μείνω έγκυος πάνω από χρόνο και έχω χαλάσει πολλά χρήματα σε τεστ και είπα δε θα το ξανακάνω. Δε θα κάνω πλούσιες εγώ τις εταιρείες με τις ανασφάλειές μου. Θα περιμένω 1-2 ημέρες ακόμα και τότε θα το κάνω για επιβεβαίωση. Μη θεωρήσεις ότι είμαι τσιγκούνα αλλά δε μου περισσεύουν για να τα δίνω έτσι.

fragola
01-08-08, 09:26
Βέβαια σήμερα έμαθα ότι το ταμείο μου καλύπτει την χοριακή (δεν το ήξερα) και αν μπορούσα να βρω γιατρό να μου την γράψει θα το έκανα γιατί το αποτέλεσμα είναι σίγουρο, αλλά που...

mariapap82
01-08-08, 09:27
Σε καταλαβαινω! Αμα μου λες οτι προσπαθειτε καιρο και επαιρνες συνεχεια τεστ κι εγω στη θεση σου θα περιμενα μεχρι τη Δευτερα. Εγω πρωτη φορα αυτο το μηνα πιστευω οτι ισως να ειμαι γι αυτο και πηρα 3 τεστ. Τους προηγουμενους μηνες καταλαβαινα οτι δεν ειχε γινει τιποτα.

elin
01-08-08, 09:30
GEORGI (πού ήσουνα χαμένη εσύ κοριτσάκι αυτές τις μέρες :?: ) και Fragola, ο γιατρός μου μου είχε πει παλαιότερα ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό ή περίεργο-ενδεχομένως να σχετίζεται με κάποια θυρεοειδίτιδα που έχω. Από τη στιγμή όμως που δεν υπάρχουν αυξομειώσεις στον κύκλο, δεν τίθεται θέμα. Επίσης, σε σχετική ερώτηση σε κάποια ιστοσελίδα, η απάντηση του γιατρού ήταν ότι ο κύκλος ξεκινά από την πρώτη μέρα που έχουμε καφέ.Απλώς μερικές φορές μπερδεύομαι 1-2 μέρες πάνω, 1-2 μέρες κάτω και αγχώνομαι ότι θα...χάσω το αυγό! :shock: Ουφ!Πολλά μαθηματικά!!! :roll:

mariapap82
01-08-08, 09:30
Βέβαια σήμερα έμαθα ότι το ταμείο μου καλύπτει την χοριακή (δεν το ήξερα) και αν μπορούσα να βρω γιατρό να μου την γράψει θα το έκανα γιατί το αποτέλεσμα είναι σίγουρο, αλλά που...

Ε αμα στο καλυπτει πηγαινε! Ολο και καποιον θα βρεις δεν ξερω βεβαια τι παιζει με δημοσιο.

embryoyla
01-08-08, 09:33
Τελικά βγήκε η χοριακή σου?Τι έγινε?

fragola
01-08-08, 09:34
Σε καταλαβαινω! Αμα μου λες οτι προσπαθειτε καιρο και επαιρνες συνεχεια τεστ κι εγω στη θεση σου θα περιμενα μεχρι τη Δευτερα. Εγω πρωτη φορα αυτο το μηνα πιστευω οτι ισως να ειμαι γι αυτο και πηρα 3 τεστ. Τους προηγουμενους μηνες καταλαβαινα οτι δεν ειχε γινει τιποτα.

Κι εγώ σε καταλαβαίνω!!! :D Στην αρχή είσαι πιο ενθουσιώδης αλλά μετά ε, αρχίζεις και μαζεύεσαι λιγάκι. Κι εγώ αν είχα προαίσθημα όπως εσύ θα το έκανα. Αλλά όπως βλέπεις καλύτερα μια φορά χοριακή και είσαι σίγουρη παρά πολλά τεστ και πάλι να μην ξέρεις τι γίνεται! Καλή επιτυχία!!!! :D :D :D :D

fragola
01-08-08, 09:37

Ε αμα στο καλυπτει πηγαινε! Ολο και καποιον θα βρεις δεν ξερω βεβαια τι παιζει με δημοσιο.

Ο γιατρός μου λείπει και επίσης δεν μπορώ να φύγω από τη δουλειά για να τα κανονίσω όλα αυτά. Είναι Παρασκευή (γκαντεμιά) και από Δευτέρα τώρα ότι κάνω. Αν δεν έχω αδιαθετήσει όμως μέχρι τότε είμαι σίγουρα έγκυος, οπότε δεν χρειάζεται και η χοριακή. Χε χε... :D

ΣΩΤΗΡΙΑ
01-08-08, 10:44
Μariapap έχουμε αγωνία τι έγινε βγήκε η χοριακή;

mariapap82
01-08-08, 11:15
Σωτηρια μου το απογευμα θα μαθω! :cry: Η αγωνια στο κοκκινο

DALIA
01-08-08, 11:22
.Ελπίζω τα σπερματοζωάρια να άντεξαν 1-2 ημέρες :D

Τα σπερματοζωαρια ζουν εως και 36 ωρες!!!

zouzounel
01-08-08, 11:24
Πότε την έκανες? Σήμερα το πρωί η εχθές το απόγευμα?
Μπορείς να πάρεις τηλεφωνο το κεντρο που έκανες την εξέταση και να ζητήσεις να μιλήσεις με την υπεύθυνη μικροβιολόγο, αυτή μπορεί να σου πει απαντήσεις απ' το τηλέφωνο, αφού έχεις αγωνία (και ποια δε θα είχε βεβαια!)
Καλά αποτελέσματα!

Rachel
01-08-08, 11:25
maria perimenoumeeeeeeeeeee neaaaaaaaaa

ΣΩΤΗΡΙΑ
01-08-08, 11:29
:( Τελικά θα μάθω όταν γυρίσω από τις διακοπές 19 Αυγούστου ........ δεν πειράζει ας είναι θετικό για να χαρείς και το ίδιο είναι. Πάντως αν λέω αν 1% δεν είσαι μην στενοχωρηθείς πολύ.....

mariapap82
01-08-08, 12:41
koritsia signwmi pou argisa na apantisw alla simera mexoun proxei sth douleia. Xthes ekana th xoriaki to apogevma tha vgei! Sas efxaristw poli gia tis efxes efxomai sintoma na ginete manoules. se liges writses tha mathw. Swtiria, tha prospathisw na mpw sto forum simera to vradi i avrio to prwi na sas pw apotelesmata opote an eisai akoma edw tha se prolavw!!

ΜΠΕΜΠΑ
01-08-08, 16:09
[quote="mariapap82"]koritsia signwmi pou argisa na apantisw alla simera mexoun proxei sth douleia. Xthes ekana th xoriaki to apogevma tha vgei! Sas efxaristw poli gia tis efxes efxomai sintoma na ginete manoules. se liges writses tha mathw. Swtiria, tha prospathisw na mpw sto forum simera to vradi i avrio to prwi na sas pw apotelesmata opote an eisai akoma edw tha se prolavw!![/quote

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ..............
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Elena P.
01-08-08, 17:35
mariapap82+fragola ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΓΚΥΕΣ!!!!!!!

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΕΔΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ...........

Elena P.
01-08-08, 17:36
Rachel ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΝΟ Η ΓΕΝΝΑ!!!!!!!!! :)

τετα
01-08-08, 17:44
ΑΝΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΩΝΙΑ!!!!! :oops: :oops: :oops:
ΑΜΑΝ ΚΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ!!! ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ!!! ΠΑΝΤΩΣ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ! Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΣΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΙΝΑΚΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ!!!!

fragola
01-08-08, 19:54
Πού είναι η περίοδος, οέο???

Ακόμα τίποτα, η αγωνία στο φουλ, τα νεύρα μου κρόσια!

mariapap82 τι έγινε? Ακόμα?

mariapap82
02-08-08, 08:27
ΚΟΡΙΤΣΙΑ Ε Ι Μ Α Ι Ε Γ Κ Υ Ο Σ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Η χοριακη βγηκε 65!!! Εχω παθει πλακα..... Τελικα τα τεστ αμα δειχνουν κατι εστω και αχνοοοοοοοτατο ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ !!!!! Fragola περιμενουμε εσενα τωρα να μας πεις ευχαριστα!
Σωτηρια πλεον μπορεις να μην ανησυχεις καθολου γι αυτο που λεγαμε στο τοπικ σου για το σεξ. :P

manina
02-08-08, 09:12
συγχαρητήριαααααααααααααααααααααααααααα

είδες,στο λέγαμε εμείς!!! :D

fragola
02-08-08, 09:15
ΜΠΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! Με το καλό να έρθει το μωράκι!

Εγώ δεν αδιαθέτησα ακόμα και αρχίζω να είμαι αισιόδοξη. Υπάρχει τεράστια πιθανότητα να είμαι έγκυος. Όταν γυρίσει ο άντρας μου από τη δουλειά θα τον στείλω να μου πάρει τεστ. Χθες το απόγευμα δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου! Καθόμουν από καναπέ σε κρεβάτι! Αρχίζω και σκέφτομαι διάφορα...

elias-christina
02-08-08, 09:19
ΚΟΡΙΤΣΙΑ Ε Ι Μ Α Ι Ε Γ Κ Υ Ο Σ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Μπραβο κοριτσι μου! Με το καλο!

μανουλα
02-08-08, 10:20
Μπραβο ! Με το καλο :D καλη εγκυμοσυνη

Elena P.
02-08-08, 11:53
mariapap82 , ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! Με το καλό να έρθει το μωράκι!

:) :) :) :) :)

KΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ!!!!!!!!

fragola ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!

Kristianna
02-08-08, 11:54
Μπραβο με το καλο!!!! Σου ευχομαι μια καλη καλη εγκυμοσυνη!!!! :D :D :D

TZOYTZA
02-08-08, 12:12
Μπραβο με το καλο!!!! Σου ευχομαι μια καλη καλη εγκυμοσυνη!!!! :D :D :D

:D :D :D :D :D

FRANKA
02-08-08, 12:41
mariapap82 , ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! Με το καλό να έρθει το μωράκι!

:) :) :) :) :)

KΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ!!!!!!!!

fragola ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!! :lol:

sophie13
02-08-08, 13:49
http://dl9.glitter-graphics.net/pub/371/371469vj5rlrcva4.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη!!!

ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ
02-08-08, 16:51
http://dl5.glitter-graphics.net/pub/95/95315nr01pa1v7d.jpg (http://www.glitter-graphics.com)

ME TO KAΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.

τετα
02-08-08, 17:11
ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΑΡΑ ΜΟΥ!!! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!! ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!
FRAGOLA ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ!!!
ΜΑΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Κ ΣΥ!!!

aretim
02-08-08, 17:15
Ωραια.Σου ευχομαι να πανε ολα καλα.fragola ευχομαι και σε σενα τα καλυτερα.Οσο περισσοτερες εγκυες τοσο το καλυτερο

Rachel
02-08-08, 17:51
fragola μου περιμενουμε καλλα νεα........ ειναισιγουρο κατ εμε....

zouzounel
02-08-08, 18:17
Συγχαρητήριααααααααα!!!!!!!!!!!
:D :D :D
Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη και με το καλό να κρατήσεις το μπεμπάκι στην αγκαλιά σου!
Ομολογώ ότι μια αγωνία την είχα κι εγώ! :oops: Μια οικογένεια είμαστε εδω και πρέπει να αυξανόμαστε!

Βαλεντινα
02-08-08, 19:25
μπραβο!να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη!

kathjem
02-08-08, 21:07
Συγχαρητήρια!!! Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!!

nea mamaka
03-08-08, 11:12
http://dl9.glitter-graphics.net/pub/371/371469vj5rlrcva4.gif (http://www.glitter-graphics.com)

ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

ΣΩΤΗΡΙΑ
03-08-08, 16:26
Mariapap μπήκα σήμερα σε ένα ιντερνετ καφε για να μάθω για σένα!
Είμαι πολύ χαρούμενη ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ σου εύχομαι με ένα υγίεστατο παιδάκι. :D Θα τα πούμε στις 19 Αυγούστου που θα γυρήσω μέχρι τότε θα μου έχεις και νέα για το πως παει η εγκυμοσύνη σου.

Συγχαρητήρια και πάλι............... άντε και στα δικά μου :D

fragola
03-08-08, 18:37
Κορίτσια το ξέρω ότι θα με χτυπήσετε αλλά δεν έχω κάνει τεστ ακόμα. Θα κάνω αύριο χοριακή επειδή μου το είπε ο γιατρός μου αλλά (πείτε με τρελή) είμαι σίγουρη ότι είμαι έγκυος! Κι επειδή είχα επαφή τη 13η ημέρα, η βιολογία λέει ότι είναι πιθανόν να είναι κορίτσι. Αυτά, αύριο τα νεότερα...

mariapap82
04-08-08, 07:52
Αχ κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ!!! Ευχομαι κι εγω σε σας καλες εγκυμοσυνες και χαρμοσυνα νεα συντομα!! Με βοηθησατε πολυ αυτες τις μερες η ψυχολογικη σας στηριξη ηταν πολυτιμη. Νιωθω κι εγω μελος αυτης της οικογενειας και οτι μας ενωνουν πολλα :D

Fragola γιατι δεν εχεις κανει ακομα τεστ????????? Σε περιμενουμε!

fragola
04-08-08, 07:55
Δεν ξέρω γιατί, ίσως επειδή είναι το 2ο και είμαι πιο χαλαρή. Θα κάνω σήμερα χοριακή, αλλά τη θεωρώ περιττή γιατί τώρα πια είμαι σίγουρη ότι είμαι έγκυος!

mariapap82
04-08-08, 07:58
Στο ευχομαι με ολη μου την ψυχη!!!!!! Καλα τοσο γουρλιδικο ειναι πια αυτο το site?Οι εγκυες ξεφυτρωνουμε σαν τα μανιταρια!!!! :P

fragola
04-08-08, 08:03
Το ανακοίνωσες στους δικούς σου? Τί είπανε? Σε γιατρό ακόμα δεν πήγες φαντάζομαι...

GEORGI
04-08-08, 08:43
GEORGI (πού ήσουνα χαμένη εσύ κοριτσάκι αυτές τις μέρες :?: ) και Fragola, ο γιατρός μου μου είχε πει παλαιότερα ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό ή περίεργο-ενδεχομένως να σχετίζεται με κάποια θυρεοειδίτιδα που έχω. Από τη στιγμή όμως που δεν υπάρχουν αυξομειώσεις στον κύκλο, δεν τίθεται θέμα. Επίσης, σε σχετική ερώτηση σε κάποια ιστοσελίδα, η απάντηση του γιατρού ήταν ότι ο κύκλος ξεκινά από την πρώτη μέρα που έχουμε καφέ.Απλώς μερικές φορές μπερδεύομαι 1-2 μέρες πάνω, 1-2 μέρες κάτω και αγχώνομαι ότι θα...χάσω το αυγό! :shock: Ουφ!Πολλά μαθηματικά!!! :roll:
Δεν είμαι χαμένη, σας διαβάζω καθημερινά, εκτός Σ/Κ που δεν δουλεύω και δεν μπαίνω από το σπίτι, πάμε και βολτούλες Σ/Κ για μπάνιο και περνάνε 2 μέρες. Είδες τελικά ότι η πρώτη μέρα είναι αυτή με τα πρώτα καφέ???? Γιαυτό ευθύνεται η προγεστερόλη μου είπε εμένα η γιατρός και μια φίλη το ίδιο έχει και έκανε θεραπεία, και εμένα μου είπε αν θέλω να μου χορηγήσει προγεστερόλη αλλά δεν είναι και κάτι τώρα άμεσα να γίνει.
Φυσικά αυτόν τον μήνα μπερδεύομαι και εγώ. Πήγα και πήρα τεστ Ωοριξίας και έχω τις αμφιβολίες μου αν το ξεκίνησα την σωστή μέρα, σύμφωνα με τα καφέ αν τα λάβω σαν πρώτη μέρα είμαι σήμερα στην 10η και ξεκίνησα το τεστ, αν είναι 1η μέρα, η μέρα με την κανονική ροή (γιατί έτσι γράφει το τεστ πάνω) τότε είμαι στην 7η μέρα και το ξεκίνησα πολύ νωρίς και δεν θα μου φτάσουν τα 7 τεστ της συσκευασίας και δεν θα δω το :) και θα απογοητευτώ....
Θα πάω φυσικά και για υπέρηχο αύριο απόγευμα για να δω και από εκεί....
ΑΑΑΑΧΧΧΧΧ πολύ κυνηγητό για το πολυπόθητο!!!!

GEORGI
04-08-08, 08:57
mariapap82 ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!!!
ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!!
fragola ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ!!!! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!!
ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ

elin
04-08-08, 09:12
Καλημέρα GEORGI μου και φιλενάδες! Αυτή τη φορά για μένα οι δύσκολες ημέρες ήταν πολύυυυ δύσκολες. Καταρχάς είχα καθυστέρηση 2-4 ημέρες(όπως και να μετρούσα την 1η ημέρα), κάτι το οποίο δεν μου έχει ξανασυμβεί.Οπότε στιγμιαία είδα ένα φως στην άκρη του τούνελ, αλλά εις μάτην...

Έχω να ρωτήσω τρία πράγματα.:
1)Τι είναι προγεστερόλη;
2)Από τότε που έχω ελεύθερη επαφή και προσπαθώ για bebe με το έτερον ήμισυ, οι δύσκολες ημέρες είναι εξαιρετικά επώδυνες. Ανέκαθεν ήταν, αλλά όχι σε τέτοιο σημείο-το είχα συζητήσει με το γυναικολόγο μου και μου είχε συστήσει παυσίπονα σε κρίσιμες περιπτώσεις. Γενικά όμως ήταν ανεκτές. Στον προηγούμενο κύκλο όμως είχα τάση για έμετο, κρύο ιδρώτα, τάσεις λιποθυμίας και φοβερούς πόνους στην κοιλιά. Σε αυτόν, δύο βράδια πριν ξυπνούσα από φοβερότατο πονοκέφαλο μέσα στη νύχτα.Σημειωτέον, πριν αδιαθετήσω τις δύο αυτές φορές δεν είχα κανένα άλλο σύμπτωμα προεμηνορρυσιακού-βλ. κατακράτηση, πρησμένο στήθος, κάποιο σπιθουράκι στο πρόσωπο ή λιπαρότητα, μαλλιά που 'λαδώνουν' γρήγορα...Μόνο νεύρα, τρελά νεύραααααα!!! (πιστεύω και επειδή δεν...πετύχαμε στόχο :oops: ). Έχει αυτό που περιγράφω σχέση με την ελεύθερη επαφή;Έχει βιώσει καμιά σας κάτι αντίστοιχο;Μήμως είναι ψυχολογικό;
3)GEORGI, τι μάρκα test ωορρηξίας πήρες :?:

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο post.

Α!!!Να πω συγχαρητήρια και στις εγκυμονούσες-mariapap82 και fragola :D !Όλα να πάνε κατ' ευχήν!

ΡΕΝΑΤΑ
04-08-08, 09:27
MARIAPAP ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ. FRAGOLA ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΕΝΑ ΖΩΗΡΟ + ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ.

Christie
04-08-08, 09:47
Συγχαρητήρια, αντε και με το καλό σ' αυτες που το περιμένουν :D

GEORGI
04-08-08, 09:51
Καλημέρα GEORGI μου και φιλενάδες! Αυτή τη φορά για μένα οι δύσκολες ημέρες ήταν πολύυυυ δύσκολες. Καταρχάς είχα καθυστέρηση 2-4 ημέρες(όπως και να μετρούσα την 1η ημέρα), κάτι το οποίο δεν μου έχει ξανασυμβεί.Οπότε στιγμιαία είδα ένα φως στην άκρη του τούνελ, αλλά εις μάτην...

1)Τι είναι προγεστερόλη;
2)Από τότε που έχω ελεύθερη επαφή και προσπαθώ για bebe με το έτερον ήμισυ, οι δύσκολες ημέρες είναι εξαιρετικά επώδυνες. Ανέκαθεν ήταν, αλλά όχι σε τέτοιο σημείο-το είχα συζητήσει με το γυναικολόγο μου και μου είχε συστήσει παυσίπονα σε κρίσιμες περιπτώσεις. Γενικά όμως ήταν ανεκτές. Στον προηγούμενο κύκλο όμως είχα τάση για έμετο, κρύο ιδρώτα, τάσεις λιποθυμίας και φοβερούς πόνους στην κοιλιά. Σε αυτόν, δύο βράδια πριν ξυπνούσα από φοβερότατο πονοκέφαλο μέσα στη νύχτα.Σημειωτέον, πριν αδιαθετήσω τις δύο αυτές φορές δεν είχα κανένα άλλο σύμπτωμα προεμηνορρυσιακού-βλ. κατακράτηση, πρησμένο στήθος, κάποιο σπιθουράκι στο πρόσωπο ή λιπαρότητα, μαλλιά που 'λαδώνουν' γρήγορα...Μόνο νεύρα, τρελά νεύραααααα!!! (πιστεύω και επειδή δεν...πετύχαμε στόχο :oops: ). Έχει αυτό που περιγράφω σχέση με την ελεύθερη επαφή;Έχει βιώσει καμιά σας κάτι αντίστοιχο;Μήμως είναι ψυχολογικό;

Α!!!Να πω συγχαρητήρια και στις εγκυμονούσες-mariapap82 και fragola :D !Όλα να πάνε κατ' ευχήν!
ΑΠΑΝΤΗΣΗ
1. Η προγεστερόνη είναι μια ορμόνη που παράγεται φυσιολογικά στο σώμα για να διασφαλίσει την δημιουργία μιας παχιάς επένδυσης της μήτρας (ενδομήτριο), που διευκολύνει την εμφύτευση του εμβρύου
Δες επίσης περισσότερα εδώ http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=206 (ελπίζω να το έκανα σωστά και να μπορείς να μπεις)
2. Αυτό με τους πόνους δεν έχει σχέση με την ελέυθερη επαφή πιστεύω, εγώ έχω πονοκεφάλους.
3. Πήρα το clear blue το ψηφιακό.

GEORGI
04-08-08, 10:01

1)Τι είναι προγεστερόλη;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ
1. Η προγεστερόνη είναι μια ορμόνη που παράγεται φυσιολογικά στο σώμα για να διασφαλίσει την δημιουργία μιας παχιάς επένδυσης της μήτρας (ενδομήτριο), που διευκολύνει την εμφύτευση του εμβρύου
Δες επίσης περισσότερα εδώ http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=206 (ελπίζω να το έκανα σωστά και να μπορείς να μπεις)
2. Αυτό με τους πόνους δεν έχει σχέση με την ελέυθερη επαφή πιστεύω, εγώ έχω πονοκεφάλους.

mariapap82
04-08-08, 10:04
Το ανακοίνωσες στους δικούς σου? Τί είπανε? Σε γιατρό ακόμα δεν πήγες φαντάζομαι...

to eipa se goneis mono meinane kagelo pou to ematha prin kan exw kathisterish!!!! Tha paw mes sto vdomada sto giatro les na fainetai tipota? Ama de dw estw mia telitsa :P den tha to pistepsw nomizw!!!!

fragola
04-08-08, 10:06
Δε θα φαίνεται ακόμα, στις 6 εβδομάδες φαίνεται στον υπέρηχο. Θα σου γράψει να κάνεις τι σχετικές εξετάσεις, κλπ.

mariapap82
04-08-08, 10:08
A! ok thanks για την πληροφορια!!! Οποτε σε κανα 2 βδομαδες θα κανω τον υπερηχο

elin
04-08-08, 10:22

1)Τι είναι προγεστερόλη;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Σε ευχαριστώ. Δεν κατάλαβα όμως, τι πειράζει που έχω λίγο καφέ πριν :?: Είναι καλό ή κακό :?: Μήπως δεν έχω προγεστερόνη :?: Συγνώμη αν γίνομαι κουραστική, αλλά τώρα μαθαίνω :roll:

zouzounel
04-08-08, 11:13
Tha paw mes sto vdomada sto giatro les na fainetai tipota? Ama de dw estw mia telitsa :P den tha to pistepsw nomizw!!!!

Όταν η β-χοριακή σου φτάσει τα 1900 θα φαίνεται το φασολάκι!
Κάνε λιγάκι υπομονή μόνο, ο στόχος επιτεύχθει!!!
:D

mariapap82
04-08-08, 11:28
εχω δρομο ακομα δηλαδη! οοοοοοοοοκ

saravalaki
04-08-08, 11:33
ειχα κ εγω μια εμπειρια με αχνο τεστ που δυστυχως δεν ειχα αισιο τελοσ.Το πασχα 12 μερες μετα την ωορρηξια ειδα μια σταγονα αιμα ροζ κ αρχισα να ψυλιαζομαι εγκυμοσυνη ετσι 4 μερεσ μετα δηλ 28μερα κανω ενα clear blue κ βγηκε αχνα θετικο.με επιασε πανικος γιατι δεν ηξερα αν ειμουν η οχι.την επομενη το πρωι ξανακανω ενα κ εδειξε το ιδιο.περνω την εταιρια κ ρωταω τι σημαινει κ μου απαντουν οτι οσο αχνο κ να ειναι θεωρηται θετικο.2μερες μετα ειχα πολλα καφε κ σταγονες αιμα.Κανω χωριακη κ μου βγαινει 7 με οριο το 5.μετα απο 4 μερες μου ηρθε περιοδοσ με πολυ πονο κ ηρεμισα μονο οταν εφυγε ενα μεγαλο κομματι αιμα.
ο γιατροσ δεν μου εδωσε ποτε ξεκαθαρη απαντηση τι ηταν ολο αυτο.βιοχημικη εγκυμοσυνη ,αυτοματη αποβολη τιποτα απολυτωσ;δεν ξερω ακομα αναρωτιεμαι :cry: :cry:

mariapap82
04-08-08, 11:38
ποπο κριμα! Ευτυχως που οτι εγινε εγινε πολυ γρηγορα. Αν σου συνεβαινε πιο μετα νομιζω θα ηταν μεγαλη απογοητευση. Φανταζομαι οτι κατι τετοιο μπορει να εχει συμβει καποια στιφμη σε ολες μας χωρις να το παρουμε χαμπαρι. Απλα να ειχαμε μια καθυστεριση. Το προσπερνας και συνεχιζεις τις προσπαθειες!!!!

saravalaki
04-08-08, 11:42
ποπο κριμα! Ευτυχως που οτι εγινε εγινε πολυ γρηγορα. Αν σου συνεβαινε πιο μετα νομιζω θα ηταν μεγαλη απογοητευση. Φανταζομαι οτι κατι τετοιο μπορει να εχει συμβει καποια στιφμη σε ολες μας χωρις να το παρουμε χαμπαρι. Απλα να ειχαμε μια καθυστεριση. Το προσπερνας και συνεχιζεις τις προσπαθειες!!!!
αυτο κανω απλα εχω συνδρομο πολυκυστικων και ειναι λιγες οι φορεσ που κανω ωορρηξια.αυτο που με στεναχωρει περισσοτερο κ μα τρωει ειναι αν ηταν εγκυμοσυνη ,γιατι αν ηταν σημαινει οτι μπορω να πιασω παιδια.αλλα μαλλον δεν θα το μαθω ποτε.

GEORGI
04-08-08, 11:50
elin δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό με την προγεστερόνη ή κακό. Εμένα μου είπε ο γιατρός για να δούμε αν έχω ωοριξία να κάνω μια εξέταση προγεστερόνης την 21η μέρα του κύκλου και είχα 7 με φυσιολογικά στην εκκριτική φάση (αυτό νομίζω είναι μετά την ωοριξία) 1,7-27 μονάδες. Τώρα και σε 3 γιατρούς που το έδειξα δεν μου είπε κανείς ότι δεν είναι καλό. Δενς ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες. Αν κάποια κοπέλα ξέρει περισσότερα σας παρακαλώ να μας απαντήσει. Τι γίνετε με την προγεστερόνη?

GEORGI
04-08-08, 11:53
elin δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό με την προγεστερόνη ή κακό. Εμένα μου είπε ο γιατρός για να δούμε αν έχω ωοριξία να κάνω μια εξέταση προγεστερόνης την 21η μέρα του κύκλου και είχα 7 με φυσιολογικά στην εκκριτική φάση (αυτό νομίζω είναι μετά την ωοριξία) 1,7-27 μονάδες. Τώρα και σε 3 γιατρούς που το έδειξα δεν μου είπε κανείς ότι δεν είναι καλό. Δενς ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες. Αν κάποια κοπέλα ξέρει περισσότερα σας παρακαλώ να μας απαντήσει. Τι γίνετε με την προγεστερόνη?

GEORGI
04-08-08, 11:53

GEORGI
04-08-08, 11:56
Τι γίνεται και σήμερα μου το παίρνει 2-3 φορές το ίδιο ΄κείμενο????

mariapap82
04-08-08, 11:58
αυτο κανω απλα εχω συνδρομο πολυκυστικων και ειναι λιγες οι φορεσ που κανω ωορρηξια.αυτο που με στεναχωρει περισσοτερο κ μα τρωει ειναι αν ηταν εγκυμοσυνη ,γιατι αν ηταν σημαινει οτι μπορω να πιασω παιδια.αλλα μαλλον δεν θα το μαθω ποτε.

Αποτι ξερω υπαρχουν πολλες γυναικες με πολυκυστικες ωοθηκες που κανουν παιδια θα στα χει πει κι ο γιατρος σου φανταζομαι οποτε μην στεκεσαι στο μεμονομενο αυτο γεγονος και συνεχισε τις προσπαθειες!

tsitsini
04-08-08, 13:11
Γεια σας κορίτσια!Συγχαρητήρια στις νέες μέλλουσες μανούλες και καλή επιτυχία σε αυτές που θέλουν τόσο πολύ να γίνουν μανούλες!Εμείς έχουμε ένα ζουζουνάκι και μόλις χθες μάθαμε απο το test ότι έρχεται κι άλλο.Και η δική μου γραμμή ήταν αχνή αλλά μετά από λίγη ώρα έγινε κανονική.Maria πότε σκέφτεσαι να πας στο γιατρό?Εγώ λέω να το καθυστερήσω λίγο γιατί δεν θέλω να μου κάνει κολπικό υπέρηχο μήπως και γίνει τίποτα.Στο μπέμπη ο πρώτος υπέρηχος ήταν κολπικός αλλά δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.

mariapap82
04-08-08, 13:20
θα παω σημερα! Δημιουργει προβλημα ο υπερηχος? Δεν νομιζω οτι μπεινει τοσο μεσα γιατι εχω ξανακανει

tsitsini
04-08-08, 13:28
Δεν νομίζω να δημιουργεί γιατί και στον μικρό έκανα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

fragola
04-08-08, 13:32
Ο τελευταίος κολπικός γίνεται τη 12η εβδομάδα, όταν γίνεται η αυχενική διαφάνεια. Δεν υπάρχει πρόβλημα μέχρι τότε.

fragola
04-08-08, 13:33
Α, συγχαρητήρια και στην tsitsini! Με το καλό!!!!

mariapap82
04-08-08, 13:35
Ναι συγχαρητηρια και ολα να πανε τελεια!!!!

tsitsini
04-08-08, 13:41
Ευχαριστώ πολύ πολύ κορίτσια!!!Απλά έχω αγχωθεί λίγο γιατί διαβάζω στο forum διάφορα για κοπέλες που είχαν ατυχίες στην εγκυμοσύνη και φοβάμαι ενώ στον μικρό ήμουν τόσο μα τόσο χαλαρή.Ελπίζω να πάνε όλα καλά σε όλες μας!

GEORGI
04-08-08, 14:00
Ευχαριστώ πολύ πολύ κορίτσια!!!Απλά έχω αγχωθεί λίγο γιατί διαβάζω στο forum διάφορα για κοπέλες που είχαν ατυχίες στην εγκυμοσύνη και φοβάμαι ενώ στον μικρό ήμουν τόσο μα τόσο χαλαρή.Ελπίζω να πάνε όλα καλά σε όλες μας!
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ!!!! :lol: :lol:
Και είπαμε ότι σε καμιά περίπτωση δεν υιοθετούμε τα προβλήματα όλων των κοριτσιών που διαβάζουμε εδώ. Το forum μας βοηθά αλλά και μας αγχώνει. Μέτρο σε όλα φιλενάδες!!!

tsitsini
04-08-08, 14:24
Ευχαριστώ πολύ!Καλά τα λες!Παν μέτρον άριστον!Σοφές κουβέντες που πρέπει να γίνονται και πράξη από όλους μας.

Βαλεντινα
04-08-08, 14:43

Για περίπου 2 εβδομάδες μετά την ωορρηξία, η προγεστερόνη εκκρίνεται από αυτό που μέχρι τώρα ήταν το ωοθηλάκιο, το οποίο στη συνέχεια αποκαλείται ωχρό σωμάτιο. Η προγεστερόνη επιτρέπει στο ενδομήτριο να παραμείνει ικανό για εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου.
Αν είναι άνω του 10, σημαίνει πως έκανες ωορρηξία, πως η ωορρηξία σου ήταν καλής ποιότητας και πως ηπρογεστερόνη που παραγεις ειναι αρκετή για να επιτρεψει την εμφυτευση γονιμοποιημενου ωαρίου (γενικά μιλάω, όχι απαραιτητα σε αυτον τον κύκλο). Οσο μεγαλύτερη ειναι η προγεστερονη τόσο καλύτερα. Αν η προγεστερονη ειναι κατω του 10, σημαίνει πως υπαρχει προβλημα στην ωορρηξία. Η προγεστερονη ειναι η επιβεβαίωση και η εξεταση που αποδεχονται όλοι οι γιατροι.Πρεπει να γινει την 7η μερα μετα την ωορρυξια θεωρειται πως τη μερα εκεινη ειναι στη μεγιστη τιμη της σε κάθε κύκλο. Μετά αν δεν υπαρχει εγκυμοσυνη αρχιζει να πεφτει σταδιακά.

poukis
04-08-08, 18:02
fragola τι εγινε?εκανες χοριακη?
tsitsini κ mariapap82 συγχαρητηρια! σας ευχομαι μια ηρεμη εγκυμοσυνη χωρις αγχος κ στεναχωριες! με το καλο να κρατεισε τα γερα παιδακια σας στην αγκλαια σας!

τετα
04-08-08, 19:36
ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ Κ ΣΕ ΣΕΝΑ tsitsini!!! ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!! ΜΟΝΟ ΚΑΛΑ ΝΕΑ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ!!! ΑΝΤΕ FRAGOLA ΑΝΗΣΥΧΟΥΜΕ........ ΜΑΚΑΡΙ Κ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΝΕΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!

eli75
04-08-08, 21:28
mariapap82 και tsitsini ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!
με το καλο να κρατησετε τα μωρακια σας αγκαλιτσα!!!!!

starlight
04-08-08, 23:04
Συγχαρητήρια!!!!!
Διάβαζα με αγωνία και περίμενα να δω σε ποια σελίδα θα μάθω τι έγινε τελικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Να πάνε όλα τέλεια!!!
:D :D :D :D :D :D :D

mariapap82
05-08-08, 07:48
Ευχαριστουμε πολυ!!! πραγματικα οταν ξεκινησα το τοπικ πρωτον δεν πιστευα οτι ειμαι εγκυος και δευτερον δεν πιστευα οτι θα μπει τοσος κοσμος και οτι θα ενφιαρερθειτε τοσες πολλες για την περιπτωση μου. Ειλικρινα σας ευχαριστω και χαιρομαι παρα πολυ που εγινα μελος αυτης της παρεας!!!!! :D :D :D :D :D

fragola
05-08-08, 07:52
Καλημέρα! Έκανα χθες το μεσημέρι τη χοριακή αλλά τα αποτελέσματα θα βγουν σήμερα το απόγευμα. Εγώ είμαι σίγουρη βέβαια, άλλωστε δεν μου έχει έρθει περίοδος και εγώ είμαι πολύ σταθερή. Ο γιατρός μου βέβαια γέλασε με τη σιγουριά μου αλλά δε με νοιάζει. Φυσικά δεν το έχω πει πουθενά παρά μόνο στον άντρα μου και.. σε σας!

mariapap82
05-08-08, 08:05
Χιχι! Μην σε νοιαζει για το γιατρο. Εγω οταν πηγα να κανω τη χοριακη με ρωτησανε για ποιο λογο την κανω και οταν τους ειπα για εγκυμοσυνη με κοιταξανε περιεργα και μου ειπαν οτι πηγα νωρις! Χαλαστηκα με τις φατσες τους αλλα δεν πτοηθηκα γιατι ημουν σιγουρη οτι ειμαι εγκυος. μετα οταν πηρα τα αποτελεσματα ηταν μουγκα!!! Την πατησανε!

mariapap82
05-08-08, 08:06
Α και μολις μαθεις να μας πεις τι εγινε!!!

fragola
05-08-08, 08:27
Φυσικά! Άσε, έγινε και κάποιο μπέρδεμα με τις ημερομηνίες στο βιβλιάριο και θα τα πάρω αργά το απόγευμα τα αποτελέσματα.

poukis
05-08-08, 08:33
Α και μολις μαθεις να μας πεις τι εγινε!!!

να μας πεις γιατι μαζι με σενα αγωνιουμε κ μεις! ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα!!!!!!!!!!!

fragola
05-08-08, 10:40
Χιχι! Μην σε νοιαζει για το γιατρο. Εγω οταν πηγα να κανω τη χοριακη με ρωτησανε για ποιο λογο την κανω και οταν τους ειπα για εγκυμοσυνη με κοιταξανε περιεργα και μου ειπαν οτι πηγα νωρις! Χαλαστηκα με τις φατσες τους αλλα δεν πτοηθηκα γιατι ημουν σιγουρη οτι ειμαι εγκυος. μετα οταν πηρα τα αποτελεσματα ηταν μουγκα!!! Την πατησανε!

Και τι τους πείραζε δηλαδή? Τα ωραία σου λεφτάκια δε θα έδινες? Ουφ, όλοι τον έξυπνο κάνουν!

Elena P.
05-08-08, 15:52
tsitsini ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!!

fragola ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ......!!!!!!

fragola
06-08-08, 07:59
Τελικά είμαι τρελή! Ανεμογκάστρι! Η χοριακή βγήκε ΜΗΔΕΝ!!!!!!!! Δεν καταλαβαίνω :( Ακόμα περίοδος δεν μου έχει έρθει (7η μέρα καθυστέρησης). Είχα πάει στο γιατρό την 11η μέρα του κύκλου, είχε δει το αυγουλάκι και μου είπε θα είναι έτοιμο την 14η με 15η μέρα. Έστω ότι δεν έγινε τελικά η σύλληψη, γιατί δεν ήρθε η περίοδος? Και είμαι πολύ σταθερή, δεν έχω ξεπεράσει ποτέ τις 30 ημέρες. Αν δεν είχα πάει στο γιατρό θα ήμουν πιο επιφυλακτική. Την πάτησα σαν πρωτάρα! Απογοήτευση! Το είχα πιστέψει! Με τον γιατρό μου δεν μίλησα ακόμα αλλά τι να μου πει και αυτός? Σας ευχαριστώ ούτως ή άλλως για το ενδιαφέρον σας! Έχουν περάσει 15 μήνες προσπάθειας, άρα στατιστικά να το δούμε έρχεται και η σειρά μου! Ουφ!

mariapap82
06-08-08, 08:35
Μην στεναχωριεσαι! Το χω παθει κι εγω να εχω 10 μερες καθυστεριση και να νομιζω οτι ειμαι. Μπορει να εχεις καθυστεριση απο το αγχος σου ή να κρυωσε η κοιλιτσα σου στη θαλασσα. Πιθανοτητα λαθους στη χοριακη να φανταστω δεν υπαρχει ε? Μην πτοεισαι next time!!!

ΡΕΝΑΤΑ
06-08-08, 08:37
FRAGOLA ΜΟΥ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ, ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΠΑΝΤΩΣ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΤΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ ΔΙΠΛΑ. ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Α !! ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ ΤΡΕΛΛΗ. ΕΙΜΣΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΕΛΛΕΣ ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΤΟPIC.

Lia
06-08-08, 08:52
Fragola μου εγώ να δεις τι είχα πάθει τον προηγούμενο μήνα. Είχα 2 μέρες καθυστέρηση (χαρά εγώ, το πετύχαμε πριν καλά καλά ξεκινήσουμε προσπάθειες). Στο μεταξύ είχα κάνει Τεστ Παπ πριν μια βδομάδα και είχαμε δει και το σκασμένο αυγουλάκι. Παίρνω τηλ. να μάθω τα αποτελέσματα της εξέτασης και μου σκάνε το νέο.... Να μια ωραία τραχηλίτιδα. Την επόμενη μέρα νάσου και η περίοδος.... Και η χαρά μου μετατράπηκε σε... αντιβίωση, αίμα με τον κουβά (γέμισα τα πάντα), έχασα τα μπάνια στο τριήμερο που είχα κανονίσει (ήμουν τόσο σίγουρη για τη σταθερότητα της περιόδου μου που είχα κανονίσει ακριβώς όταν νόμιζα πως θα είχα τελειώσει).
Χάλια μαυρα δηλ.....

Μην απογοητεύεσαι, θα έρθει.....

Υ.Γ.: Όντως, σίγουρα δεν παίζει να είναι λάθος η χοριακή; :roll:

ΡΕΝΑΤΑ
06-08-08, 09:08
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ.

fragola
06-08-08, 09:11
Υ.Γ.: Όντως, σίγουρα δεν παίζει να είναι λάθος η χοριακή; :roll:

Μου πέρασε φυσικά και αυτό από το μυαλό :) (μήπως μπέρδεψαν τα μπουκαλάκια, κλπ) αλλά αν αρχίσω και σκέφτομαι και αυτή την πιθανότητα θα τρελαθώ! Κάνεις τη χοριακή για να είσαι σίγουρη. Αν είχα κάνει τεστ και μου είχε βγει αρνητικό θα είχα τις αμφιβολιές μου αλλά τώρα... Τι να πω! Τα αποτελέσματα τα πήρε ο άντρας μου και με πήρε τηλέφωνο να μου το πει και δεν τον πίστευα. Νόμιζα ότι μου κάνει πλάκα! Μόνο όταν ήρθε σπίτι και είδα το χαρτί πείστηκα! Μας είχε κάνει επίσκεψη και η κουμπάρα μας και δεν μπορούσα να εκφραστώ ελεύθερα γιατί δεν της είχα πει τίποτα. Μόλις έφυγε όμως... Τέλος πάντων, θα έρθει κάποια στιγμή η περίοδος φαντάζομαι για επιβεβαίωση. Τι να κάνουμε? C'est la vie! Ας επικεντρωθούμε στα ευχάριστα της mariapap82 και της tsitsini!!! :D Lia, εμείς την επόμενη φορά!!!! :D

aretim
06-08-08, 10:58
Καλημερα και απο εμενα.Fragola μην απογοητευεσαι θα ερθει(και η περιοδος και το δευτερο παιδακι)Να σκεφτεσαι παντα θετικα και μην το αφησεις να σε παρει απο κατω.Να χαιρεσαι τη κορουλα σου και ολα θα πανε καλα.

elin
06-08-08, 11:54
Καλημερα και απο εμενα.Fragola μην απογοητευεσαι θα ερθει(και η περιοδος και το δευτερο παιδακι)Να σκεφτεσαι παντα θετικα και μην το αφησεις να σε παρει απο κατω.Να χαιρεσαι τη κορουλα σου και ολα θα πανε καλα.

Συμφωνώ και επαυξάνω :!: :wink:

poukis
06-08-08, 12:48
μη στεναχωριεσε,ευχομαι τον αλλο μηνα η χοριακη σου να ειναι στα υψη!!!

fragola
06-08-08, 13:01
Σας ευχαριστώ όλες πάρα-πάρα πολύ! Μετά τις νίλες που έχω πάθει (κατά φαντασίαν έγκυος πολλάκις με αποκορύφωμα το σημερινό) πήρα μια ιστορική απόφαση! Δεν θα ξανασχοληθώ με το θέμα εγκυμοσύνη, γόνιμες μέρες, κλπ. Δόξα σοι ο Θεός, έχω ένα κοριτσάκι (γερό να'ναι) και άμα έρθει κι άλλο, ήρθε... Δε θα αρρωστήσω, γιατί έχω τρελλάνει και τον άντρα μου και το παιδί μου (όλο περιμένει το αδερφάκι του και αυτό δεν έρχεται). Μάλλον οι ορμόνες μου κάνουν πάρτυ (ακόμα να μου έρθει περίοδος) και όλα σήμερα μου φαίνονται μαύρα. Κι επειδή έχω και άλλα προβλήματα (όπως όλοι μας βέβαια) τουλάχιστον ας απαλλαγώ από αυτή την έννοια. Σας ευχαριστώ και πάλι! Και εις άλλα με υγεία!!! :D

mariapap82
06-08-08, 13:21
Ετσι μπραβο! Οταν σταματησεις να το σκεφτεσαι τοτε θα ρθει!

fragola
08-08-08, 08:21
mariapap82 καλημέρα! Πώς τα πας? Όλα καλά? Αναγούλες? Πήγες στο γιατρό?

mariapap82
08-08-08, 08:48
Καλημερα fragola!!!Πηγα τη Δευτερα στο γιατρο μου δωσε καποιες συμβουλες και μου εγραψε και σιδηρο-φολικο οξυ. Φυσικα δεν φαινοταν ακομα τιποτα μονο που εχει παχυνει το ενδομητριο. Αναγουλες δεν εχω ποτε ξεκινανε αληθεια?

fragola
08-08-08, 08:56
Ισως και ποτέ! εγώ δεν είχα... :D Εξετάσεις αίματος έκανες?

mariapap82
08-08-08, 09:05
:D Μακαρι! Αχ σ'ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου !
Δεν μου εδωσε ακομα το πακετακι με τις εξετασεις μιας και φευγω για διακοπες μου ειπε οτι θα μου το δωσει οταν γυρισω.

fragola
08-08-08, 09:16
Α, να τα εκατοστήσεις κιόλας! Το κακό όταν δεν έχεις αναγούλες και εμετούς είναι ότι μπορεί να πάρεις πολλά κιλά :D Εγώ πήρα 26 γιατί πείναγα πολύ! Όλη την ώρα έτρωγα και τίποτα δε με χάλαγε! όταν με ρωτούσαν αν μου "μύριζε" ή μου άρεσε κάτι ιδιαίτερα στην εγκυμοσύνη μου έλεγα "το πολύ"!!!! :D

mariapap82
08-08-08, 09:30
Σ'ευχαριστω πολυ! Αυτο ακριβως σκεφτομουν σημερα! Καθως εχω ηδη την ταση να παρω κιλο γιατι εχει ανοιξει η ορεξη μου! Ακουω που λενε οτι κανονικα παιρνεις κιλα και φαινεται η κοιλιτσα μετα τον 3ο και σκεφτομαι οτι εγω μαλλον θαρχισω να παιρνω απο τωρα! Μονο οι αναγουλες θα με σωσουν γιατι αλλιως δε με βλέπω καλα :P

Christie
08-08-08, 09:35
Δεν ειναι απόλυτο αυτο βρε κορίτσια.... Κι εγώ δεν ειχα καθολου αναγούλες και ανακατωσουρες, αλλα ποτε δεν εφαγα περισσοτερο απ' ο,τι έτρωγα πριν μεινω έγκυος, όχι γιατι προσεχα, αλλα γιατι δεν ενιωθα μεγαλυτερη όρεξη ή πείνα απο πριν... Πηρα 11 κιλα μεχρι να γεννήσω...

Απλα ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετιικος και αλλες παιρνουν ευκολότερα κιλα και άλλες λιγοτερα... Βεβαια αν πλακωνεσαι και στο φαι και αναστενάζει το πηρουνι σιγουρα θα παρεις περισσότερα :lol: ...Η κουνιαδα μου στην πρωτη της εγκυμοσυνη προσεχε και πηρε 15 κιλά, στην δευτερη όμως που έτρωγε παρα πολύ πηρε 30 :shock: :shock:

fragola
08-08-08, 09:40
Σίγουρα δεν είναι απόλυτο. Εγώ είχα μόνιμη υπογλυκαιμία, σάκχαρο νηστείας 50! Η καμπύλη γλυκόζης μου ήταν
νηστική: σάκχαρο 50
70 γρ γλυκόζης στα 60 λεπτά: σάκχαρο 70
σε 120 λεπτά: πάλι στο 50
Δεν χόρταινα με τίποτα, δεν μπορούσα να συγκρατηθώ, εμ δεν είχα και κάποια αναγούλα!

mariapap82
08-08-08, 09:48
Έτσι ειναι σε καθε γυναικα ειναι διαφορετικο! Εγω παντα εχω υπογλυκαιμια :P Τρελαινομαι για γλυκα! Μονο με αναγουλες θα σταματησω να τρωω γλυκα

ΣΩΤΗΡΙΑ
18-08-08, 12:42
Μariapap - manoula ........... ti mou kaneis;
Πως είσαι .....; Πετάς ακόμα στα σύνεφα ή έχεις κατεβεί :) Έλειπα σε διακοπές αλλά θέλω να μάθω τα νέα σου πως πάει πλέον Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ :)

mariapap82
19-08-08, 08:26
Μariapap - manoula ........... ti mou kaneis;
Πως είσαι .....; Πετάς ακόμα στα σύνεφα ή έχεις κατεβεί :) Έλειπα σε διακοπές αλλά θέλω να μάθω τα νέα σου πως πάει πλέον Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ :)

Καλημερα Σωτηρια! Ελειπα κι εγω για διακοπες! Εχω κατεβει απο τα συννεφα και εχω προσγειωθει και ανωμαλα μπορω να σου πω :? δεν μπορεσα να χαρω διακοπες γιατι το στομαχι μου ηταν ΧΑΛΙΑ!!! Δεν μπορω να χωνεψω τιποτα. Τρωω για μεσημερι στις 3 και παει 12 το βραδυ και δεν εχω χωνεψει. Ξυπναγα και μες στη νυχτα με αφορητους πονους. Φαντασου οτι τις τελευταιες μερες των διακοπων ετρωγα και λαπα και παλι δεν μπορουσα να χωνεψω. Οταν δε εκανα το λαθος να πιω σοδα με ταραξαν οι καουρες! Μαλλον αυτο που διελυσε το στομαχι μου ηταν το Feofol που μου δωσε ο γιατρος. Το επαιρνα το απογευμα. Το σταματησα τωρα 2 μερες και ειμαι λιγο καλυτερα αλλα και παλι οτι βαζω στο στομαχι μου μοιαζει με πετρες!
καλα για την τουαλετα δε εχω ξεχασει πως ειναι...
Εσυ πως περασες? Εκμεταλλευτηκαμε τις διακοπες για τιποτα ευχαριστο? :wink:

droudroula
10-09-08, 14:00
Συγνώμη κορίτσια, αλλά όταν εννοειται αχνή γραμμή....εννοειται μια γραμμούλα που ισα που διακρίνεται στο τέστ ??? χρώμα έχει ?? ΥΠΑΡΧΕΙ πιθανότητα αν είναι αρνητικό να μην εμφανίζεται τίποτα ?? η απλα υπάρχει μια γραμμή που διακρίνεται και αν είναι θετικό απλά χρωματίζεται ?

ΣΩΤΗΡΙΑ
10-09-08, 14:03
Όταν είναι θετικό εμφανίζεται μια ροζ/μοβ γραμμούλα (εγώ είχα πάρει το predictor) έστω και αχνή αλλλά φαίνεται! Όταν είναι αρνητικό δεν εμφανίζεται τίποτα. Το παραθυράκι μένει άσπρο.

sabrina
10-09-08, 18:41
καταρχην επειδη τωρα διαβασα αυτο το θεμα μπραβο σε όλες τις κοπελες για την στηριξη στις αγωνιουσες!!!

ε κανονιστε κ με μενα ετσι θα κανετε ε?
μη με αφησετε μονη.....χιχι

κ συγχαρητηρια μαρια κ απο μενα και κατι αλλο ρε κοριτσια η χοριακη ειναι με αιμα η με ουρα?????

ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ
10-09-08, 23:10
καταρχην επειδη τωρα διαβασα αυτο το θεμα μπραβο σε όλες τις κοπελες για την στηριξη στις αγωνιουσες!!!

ε κανονιστε κ με μενα ετσι θα κανετε ε?
μη με αφησετε μονη.....χιχι

κ συγχαρητηρια μαρια κ απο μενα και κατι αλλο ρε κοριτσια η χοριακη ειναι με αιμα η με ουρα?????

και με τα δυο γινετε,απλα με τα ουρα πρεπει να ειναι πρωινα για να δειξει συγουρα,ενω με το αιμα,μπορεις να πας οποιαδηποτε ωρα.

sabrina
11-09-08, 00:43
thaks ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ

προτιμω τα ούρα....................

ΒΕΝΗ
18-09-08, 16:43
κορίτσια το self-clear είναι τέστ εγκυμοσύνης που το βρίσκουμε στα φαρμακεία;γιατί πρώτη φορά το άκουσα..είναι καλύτερο απο predictor και clearblue;

ΡΕΝΑΤΑ
18-09-08, 16:48
ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΝΙΧΝΕΥΕΙ ΤΗΝ ΟΡΜΟΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΣΥΛΛΗΨΗΣ. ΟΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ.

ΒΕΝΗ
18-09-08, 16:57
απο την 5η μερα;πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι τόσο νωρίς;τα άλλα είναι απο την πρώτη μέρα καθυστέρησης

ΜΠΕΜΠΑ
18-09-08, 17:00
απο την 5η μερα;πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι τόσο νωρίς;τα άλλα είναι απο την πρώτη μέρα καθυστέρησης

ΕΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕΣ
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΙΔΕΣ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΟΥΤΙΖΟΥΝΕ ........

ΒΕΝΗ
18-09-08, 17:13
ευχαριστώ κορίτσια για τις πληροφορίες..είμαι καινούρια στο forum και στις προσπάθειες για εγκυμοσύνη.Μέχρι τώρα διάβαζα μόνο τις συνομιλίες σας..τώρα αποφάσισα να μπώ κι εγώ..εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες

mariapap82
22-09-08, 08:58

Βενη μου καλως ηρθες στο φορουμ ευχομαι να μη μεινεις πολυ στην κατηγορια αυτη και να πας γρηγορα ρετιρε! Γενικα τα τεστ δυσκολα κανουν λαθος για θετικο αποτελεσμα το πολυ πολυ να ειναι αρνητικα ενω τελικα εισαι εγκυος κι αυτο γιατι δεν μπορουν να ανιχνευσουν τη γοναδοτροπινη οταν ειναι πολυ νωρις. Προσωπικα θα το συνεστηνα το self clear αν εχεις καταλαβει απο νωρις κατι και δεν αντεχεις να περιμενεις μεχρι την καθυστεριση. Καλη επιτυχια!

angelina79
22-09-08, 11:20
Kalimera koritsia ki apo mena!! Μariapap sygxaritiria kai soy eyxomai na exeis mia kali egumosini kai me enan kalo pono!! :D :D

egw koritsia perimenw stis 27/9 (pou na min er8ei!!)
exo omos apo tis meres oorixias mou prismeno to sti8os kai ponakia xamila kai stin mesi , gia to stomaxi mou afiste!! (monimos fouskomara kai psiloanakatosoures, bebaia den lew oxi sto fagito!!)
sto mialo moyu exei kollisei oti eimai egyos alla prospa8w na mhn to pistepsw giati 8a apogoiteytw poly meta an den eimai!!
kai ena periergo gia mena einai oti tis teleytees meres exw foveri xirodermia sta podia mou :!: :!: kai evgala spirakia sto metopo!!!
na kanw test ??? lete na eimai???

A! x8es eixa kai kafe ti einai ayto??

mariapap82
22-09-08, 11:27
Σέυχαριστω angelina! Μαυτα που περιγραφεις νομιζω οτι μπορει και να εισαι! Επειδη ακομα δεν εχεις καθυστεριση αν πιστευεις οτι εχουν περασει τουλαχιστον 10 μερες απο την πιθανη συλληψη κανε ενα self clear και περιμενουμε αποτελεσματα φυσικα!!!!

angelina79
22-09-08, 11:42
stis 13/9 eixame epafh ki ekeines tis hmeres eixa ta ygra poy lene opote na to kanw aurio prwi mias kai perimenw tis 27/9???

mariapap82
22-09-08, 14:00
Για κανε ενα πρωι πρωι δε χανεις τιποτα!

dina
22-09-08, 15:54
Kalimera koritsia ki apo mena!! Μariapap sygxaritiria kai soy eyxomai na exeis mia kali egumosini kai me enan kalo pono!! :D :D

egw koritsia perimenw stis 27/9 (pou na min er8ei!!)
exo omos apo tis meres oorixias mou prismeno to sti8os kai ponakia xamila kai stin mesi , gia to stomaxi mou afiste!! (monimos fouskomara kai psiloanakatosoures, bebaia den lew oxi sto fagito!!)
sto mialo moyu exei kollisei oti eimai egyos alla prospa8w na mhn to pistepsw giati 8a apogoiteytw poly meta an den eimai!!
kai ena periergo gia mena einai oti tis teleytees meres exw foveri xirodermia sta podia mou :!: :!: kai evgala spirakia sto metopo!!!
na kanw test ??? lete na eimai???

A! x8es eixa kai kafe ti einai ayto??

εμενα μια φιλη μου ειδε αντι για περιοδο λιγα καφε που κρατησαν 2 μερες.νομιζε οτι ηταν απο μια κυστη που ειχε στην ωοθηκη νομιζω και πηρε το γιατρο γιατι ειχε καφε και οχι περιοδο,της ειπε να κανει τεστ και ηταν εγκυος τελικα.τωρα για τα αλλα συμπτωματα εχω να σου πω οτι μοιαζουν αυτα της εγκυμοσυνης με αυτα της περιοδου.εμενα με ποναγε μια εβδομαδα νωριτερα η κοιλια και η μεση και νομιζα οτι ειχα κρυωσει.
κανε το τεστ για να μην εχεις αγωνια.αντε και καλα αποτελεσματα :)

angelina79
22-09-08, 20:35
To xerw kali mou oti moizoun me tis periodou ki egw exw ponous sthn mesh kai prismeno sti8os prin thn periodo alla oxi apo toso nwris 2 bdomades prin diladi!
den vrika omws to self clear kai pira to predictor opote 8a to kanw argotera den nomizw na deixei noritera...

dina
23-09-08, 00:32
ε καλυτερα περιμενε να το κανεις κανονικα το τεστ γιατι και γω δεν νομιζω να δειξει τοσο νωρις το πρεντικτορ,κανε λιγο υπομονη ,και με το καλο να δεις την μαγικη γραμουλα :) !

mariapap82
23-09-08, 08:08
Angelina καλημερα κριμα που δε βρηκες το self clear λιγο προσοχη με το predictor γιατι φημολογειται πολυ εντονα στο φορουμ οτι ειναι αναξιοπιστο. Το clear blue θεωρειται το πιο καλο απολα. Σκεψου παντως παντως και το ενδεχομενο της χοριακης θα μαθεις αμεσα και στα σιγουρα. Αν πας σε μικροβιολογο της γειτονιας θα δωσεις οσα και για το predictor!

angelina79
23-09-08, 10:25
KORITSIA KALH SAS MERA!! GIATI EMENA DEN EINAI SHMERA!! :cry: :cry: :cry: :cry:
TI I8ELA KAI AKOYSA THN KOLLITI MOY!!
TO EKANA SHMERA TO PRWI KAI MOY BGHKE ARNHTIKO!!!
DEN EPREPE NA TO KANW MALLON GIATI ME XALASE!!! :cry:

mariapap82
23-09-08, 10:34
KORITSIA KALH SAS MERA!! GIATI EMENA DEN EINAI SHMERA!! :cry: :cry: :cry: :cry:
TI I8ELA KAI AKOYSA THN KOLLITI MOY!!
TO EKANA SHMERA TO PRWI KAI MOY BGHKE ARNHTIKO!!!
DEN EPREPE NA TO KANW MALLON GIATI ME XALASE!!! :cry:

ποιο εκανες? το predictor?αν εκανες αυτο ειναι παααααααρα πολυ νωρις και δεν θα μπορουσε να δειξει κατι

angelina79
23-09-08, 10:46
NAI TWRA TO KATALABA!! 8A PERIMENW MEXRI TIN PRWTH MERA THS KA8YSTERHSHS (AN EXW!!) KAI 8A TO XANAKANW... ALLA TOYLAXISTON EPESA APO TA SYNEFA!!! 8)

mariapap82
23-09-08, 10:50
Αχ βρε angelina κακως ακουσες τη φιλη σου ειναι πολυ νωρις γι αυτα τα τεστ ασε που ειδικα το πρεντικτορ δεν θεωρειται και πολυ εγκυρο. Μην σε περνει απο κατω δε σημαινει τιποτα αυτο το αρνητικο. Πηγαινε σενα αλλο φαρμακειο για self clear ή παρε ενα clear blue περιμενε την πρωτη μερα καθυστερισης! Ευχομαι ενα τεραστιο + !!!! :wink:

angelina79
23-09-08, 10:58
EYXARISTW POY PARASTEKESAI GIATI EINAI DYSKOLI MERA H SHMERINH KAI TO PISTEPSA POLY!! 8A PARW TO CLEAR BLUE KAI 8A TO KANW THN KYRIAKH H DEYTERA (AN DEN MOY ER8EI FYSIKA).

PAREPIPTONTOS TO PREDIKTOR MEIWSE THN TIMH TOY STA 7.55 € LOGW ANTAGWNISMOY LENE (MALLON EXEIS DIKIO KAI EXASE THN AXIOPISTIA TOY!!)
NA SE RWTISW APO ONEIRA XEREIS TIPOTA??

mariapap82
23-09-08, 11:08
Μη σε παιρνει απο κατω αλλωστε ακομα δεν ηρθε περιοδος οποτε μπορεις να ελπιζεις. Την εχω περασει αυτη τη φαση οπως θα εχεις διαβασει σαυτο το τοπικ δεν αντεχα με τιποτα να περιμενω και πηγα για χοριακη την 26η μερα του κυκλου. Υπομονη λοιπον μεχρι τη Δευτερα! Απο ονειρα δεν ξερω πολλα εχω ενα καζαμια σπιτι και το κοιταω καμια φορα! :wink: