PDA

Επιστροφή στο Forum : μπαλετο για 3 χρονων

maspir
30-07-08, 23:13
λεμε να ξεκινησουμε την μαρινα μπαλετο τον σεπτεμβρη.ειναι μικρουλα 3 χρονων σχεδον που θα ειναι?? :?

alvadi
31-07-08, 00:26
Αν και δεν ειμαι ειδική, απο τι θυμάμαι από τη μεγάλη μου κόρη στα 3 κάνουν ρυθμική γυμναστική.

Μαρια Στυλιανακη
01-08-08, 01:43
χμ εξαρτάται απο το τι θα τα βάλουν να κανουν.

στην θέση σου θα προτιμούσα σε αυτή την ηλικία κάτι πιο ελεύθερο,

πχ κολύμπι, εικαστικά, κτλ.

και θα πηγαινα για μπαλέτο του χρόνου, να ειναι 4 ρων που ειναι τεράστια η διαφορά.

πηγαίνει στον παιδικό ή όχι ?
αν δεν πηγαίνει, τότε οπωσδήποτε εικαστικά κ δημιουργική απασχόληση, και playdates με άλλα παιδάκια για χορους κτλ.

κάποια βασικά μπορείτε να τα κάνετε και στο σπίτι, στο μπαλέτο εκεί δεν ειναι οτι θα κάνουν κατι τόσο φοβερό, που δε μπορείς και εσύ να το κάνεις.
Ενώ τα εικαστικά πχ στο σπίτι, με χρώματα και χιλια δυο, θα ειναι πιο καλά να γίνουν εκτός σπιτιού για ευνόητους λόγους :wink: :)

αν πηγαίνει παιδικό, πάλι, θα χρειάζεται το απόγευμα κατι πιο ελεύθερο, για να ξεσκάσει, μιας και στον παιδικό υπάρχουν κανόνες και χρονοδιάγραμμα,

έτσι και αλλιώς απο του χρόνου θα αρχίσουν τα όργανα με την έννοια οτι θα μπουν και άλλα πραγματα στο πρόγραμμα, αυτή ειναι κάπως η τελευταία χρονιά ανεμελιάς.
το μπαλέτο ειναι κατι στο οποίο τα παιδιά ακολουθούν πάλι κάποιο πρόγραμμα...
εξαρτάται πάντως απο πολλούς παράγοντες όπως και επίσης απο το ποιος κανει την ομάδα και πόσα παιδάκια έχει στην ομάδα που θα πάει κ τι ηλικία έχουν. αν είναι μεγαλύτερα, η κόρη σου θα νιώθει μειονεκτικά.

NANA
01-08-08, 11:30
ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΜΙΑ ΑΦΙΣΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΓΡΑΨΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ 4 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΑΝΩ. Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ 3.5 ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ Η ΔΑΣΚΑΛΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΓΑ ΛΟΓΩ ΩΡΑΡΙΩΝ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΓΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ...

ismeni
31-05-09, 11:43
αν σας ενδιαφέρει ακόμη για μπαλετο για τα κορίτσια σας, πείτε μου σε πια περιοχή μένετε να σας συστήσω καποια σχολή μπαλετου.

kassiani
09-06-09, 11:29
αν σας ενδιαφέρει ακόμη για μπαλετο για τα κορίτσια σας, πείτε μου σε πια περιοχή μένετε να σας συστήσω καποια σχολή μπαλετου.

Στο κεντρο που μενω εγω, τι θα μου συστηνες?
Σ' ευχαριστω.

ismeni
10-06-09, 10:36
κασσιανή καλημέρα
ιθάκης 43 και πατησίων, spirit of dance μαίρης χωριανοπούλου
γ' σεπτεμβρίου 144 4ος όροφος Μπελίνα Χαραλάμπη
πού στο κέντρο μένεις; αυτές σε βολεύουν;

kassiani
10-06-09, 10:57
κασσιανή καλημέρα
ιθάκης 43 και πατησίων, spirit of dance μαίρης χωριανοπούλου
γ' σεπτεμβρίου 144 4ος όροφος Μπελίνα Χαραλάμπη
πού στο κέντρο μένεις; αυτές σε βολεύουν;

Δυστυχως οχι και τοσο. Βεβαια αν αναγκαστω θα παω εκει, αλλα θα ηθελα αν υπαρχει κατι στο κολωνακι, εξαρχεια, τετοιο κεντρο.
Σ' ευχαριστω και παλι.

angels
10-06-09, 11:28
τι γνωριζετε για βορεια προαστεια απο νεα ερθυραια και πανω, εχω τη μικρη μου και θελει πολυ να παει μπαλετο αλλα δεν γνωριζω καθολου τι πρεπει να προσεξω και που ειναι καλα! μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει μια καλη σχολη για παιδακια!

ευχαριστω πολυ

ismeni
11-06-09, 09:19
κασσιανή... υπάρχει η σχολή της μάγιας σοφού στο κολωνάκι δημοχάρους 27, 210-7225011. να ζητήσεις την αναστασία ή την πωλίνα.
επίσης πίσω από το Χιλτον ΡΩΣΣΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ "DANCE @ ΡΩΣΣΟΠΟΥΛΟΥ ΤΑΝΙΑ": ΧΙΟΥ 15 - ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ ΤΗΛ: 210.7250569
να πεις απο εμένα (Ισμήνη Ζαχαριάδη).

ismeni
11-06-09, 09:30
angels...
στην ερυθραία υπάρχει μία σχολή στην ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 72 - ΝΕΑ ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΤΗΛ: 210.6207339. θα πας και θα ζητήσεις την κυρία Κοσκινίδου ή την κυρία Γιαννιώτη και θα πεις από εμένα (Ισμήνη Ζαχαριάδη)

επίσης στην οδό ΣΑΡΑΝΤΑΠΟΡΟΥ 2 - ΚΗΦΙΣΙΑ ΤΗΛ: 210.8070262 η σχολή της Μοριάνοβα- Τράστα

ΠΕΥΚΗ
ΠΑΠΑΡΟΥΠΑ ΦΩΤΕΙΝΗ: Λ.ΕΙΡΗΝΗΣ 29 - ΠΕΥΚΗ ΤΗΛ: 210.8063907, 210.8060655

επίσης μέσα στο εκπαιδευτικό κέντρο της αγροτικής τράπεζας, επι της λ. Κηφισίας υπάρχει σχολή μπαλετου με υπέυθυνη της κυρία Χριστίνα Ρόκα

ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ
ΓΕΩΡΓΟΥΔΗ ΕΛΙΣΑΒΕΤ: Α. ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ 6 (πρώην 2Α) - ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ ΤΗΛ: 210.2832883, 2848428

ΜΕΛΙΣΣΙΑ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ ΗΒΗ "DANCERS": ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 39 & ΚΑΝΑΡΗ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΗΛ: 210.6137304
ΠΕΡΔΙΚΗ ΣΤΕΛΛΑ: Λ.ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 73 - ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΗΛ. 210.8047119

δεν ξέρω τις εννοείς "από νέα ερυθραία και πιο πάνω"; κάτι απ' όλα αυτά σε βολεύει; πες μου...

ismeni
11-06-09, 09:32
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=38443

angels
11-06-09, 10:42
se eyxaristo polu gia tin apantish sou. otan leo pio panv ennoo drosia enoiksi agh. stefanos ekali. menoume drosia kai psaxvn oso mporo pio konta gia na min thelo poli xrono gia na ti pigaino. h nea eruthrea einai ligo makria tha protimousa kati pio konta. alla pali an den iparxei kalisxoli konta mas ti na kanoume tha pame ekei. se ayto pou mou sistineis kanoun to rosiko i to aggliko sistima. kati exo akousi kai den ksero pio einai pio kalo sistima gia to paidi. mipos mporeis na mou eksigiseis xvris na se bazo se kopo.

euxaristo polu kai pali

ismeni
11-06-09, 10:52
το καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα για τα παιδιά είναι το αγγλικό RAD (ή ISTD). γιατί έχει "ύλη". δηλαδή συγκεκριμένα πράγματα για ΚΑΘΕ ηλικία. συνήθως στπ ρώσσικο, "αυτοσχεδιάζουν" οι δασκάλες. και αν πετύχεις σε δασκάλα με γνώσεις και εμπειρία έχει καλώς...
η νέα μάκρη είναι μακρυά; υπάρχει κι εκεί μια σχολή με πολύ καλες δασκάλες.
εχω ακούσει όμως ότι μία συνάδελφος θα άνοιγε σχολή κάπου εκεί που βρίσκεσαι. Ελένη Ζωγράφου λέγεται η κοπέλα (ή Ζωζώ Μαρουλιανού η μαμά της).

ααααα
στη δροσιά υπάρχει νομίζω η Τονια Βενιέρη 210-6229987

είμαι λίγο άσχετη από αυτές τις περιοχές. έχεις δει τίποτα στο δρόμο σου και θες πληροφορίες; για πες ονόματα να μαθαίνουμε κι εμείς, ποιος εχει σχολή πού.

lidaad
10-11-10, 11:12
Γεια σου Ισμηνη!
Σε εχω παρακολουθησει στο forum και πραγματικα εμπιστευομαι την γνωμη σου.
Θα ηθελα να σε ρωτησω για σχολες μπαλετου στην περιοχη της βουλάς η της γλυφαδας που να δεχονται παιδακια απο περιπου τριων χρονων.
Σε ευχαριστω παρα πολυ!

andigo
10-11-10, 11:23
Καλημέρα. Και εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω για κάποια σχολή μπαλέτου ή ρυθμικής στις περιοχές Μοσχάτου, Ρέντη, Ν. Φαλήρου ή κάπου εκεί κοντά. Ενδιαφερομάστε για την ανιψιά μου που είναι 4 και αργότερα για και για την κόρη μου. Μένουμε Ρέντη. Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία.

ismeni
10-11-10, 11:40
και θα πηγαινα για μπαλέτο του χρόνου, να ειναι 4 ρων που ειναι τεράστια η διαφορά.

πηγαίνει στον παιδικό ή όχι ?
αν δεν πηγαίνει, τότε οπωσδήποτε εικαστικά κ δημιουργική απασχόληση, και playdates με άλλα παιδάκια για χορους κτλ.

κάποια βασικά μπορείτε να τα κάνετε και στο σπίτι, στο μπαλέτο εκεί δεν ειναι οτι θα κάνουν κατι τόσο φοβερό, που δε μπορείς και εσύ να το κάνεις.

σε παρακαλω πολύ αφησε εμας (τις δασκάλες μπαλέτου) να μιλήσουμε για το τι κανουμε στην ταξη.
το μπαλετο δε γινεται σπιτι... ειναι δυνατον;
πού ξερεις οτι δεν κανουμε "κατι φοβερο". και πώς ξέρεις οτι μια μαμα μπορει να κανει μπαλετο στο παιδί της σπίτι;

σε παρακαλω πολύ...

ετσι κι αλλιως στην προσχολική ηλικία κάνουν δημιουργικο χορο τα παιδιά και προπαιδέια μπαλέτου.

και οταν αναφέρεις "χορούς", τι εννοείς;

εκαστος στο ειδος του...
σε παρακαλω πολύ!

ismeni
10-11-10, 11:42
ρυθμική αγωνιστική: μπαλες, κορδέλες κλπ
ρυθμική: ρυθμός
μουσικοκινητική
δημιουργικός χορος

mary lou
14-01-11, 15:42
εγω παντως που την πηγα στα 3 εκανε σαν το παλαβο και συμμετοχη καμια!!!μου ειπε πολυ ευγενικα η ιδιοκτητρια της σχολης οτι ακομα ειναι πολυ μικρη και ανωριμη και να το σκεφτουμε παλι του χρονου. οπως επισης μας ειπε οτι συμμετεχουν μονο 3χρονα που πανε παιδικο κ εχουν μαθει στην ομαδικοτητα!!!!
http://www.xarakas.gr/relationship/line_line_typew12_beg_d_typew4_time_937540800_text_c5dfece1f3f4e520ece1e6df20.gif (http://www.xarakas.gr)

ismeni
17-01-11, 13:51
εγω παντως που την πηγα στα 3 εκανε σαν το παλαβο και συμμετοχη καμια!!!μου ειπε πολυ ευγενικα η ιδιοκτητρια της σχολης οτι ακομα ειναι πολυ μικρη και ανωριμη και να το σκεφτουμε παλι του χρονου. οπως επισης μας ειπε οτι συμμετεχουν μονο 3χρονα που πανε παιδικο κ εχουν μαθει στην ομαδικοτητα!!!!
http://www.xarakas.gr/relationship/line_line_typew12_beg_d_typew4_time_937540800_text_c5dfece1f3f4e520ece1e6df20.gif (http://www.xarakas.gr)

υπερβολές!
θα προσαρμοζόταν αργα ή γρηγορα. το καθε παιδί θελει τον χρονο του. υπομονή απο τη δασκάλα και τη μαμα!
στη σχολή μου εχω παιδιά 2,5 χρονών που προσαρμόζονται αμεσως, χωρις να εχουν παει παιδικό και παιδιά προ-νηπια που πανε σχολειο και αργουν να προσαρμοστούν!
μαλλον κατι αλλο ητανε...

Thaumataki
17-01-11, 17:31
Θα μιλήσω προσωπικά. Έκανα μπαλέτο από τα 3 μου, μέχρι τα 16 μου (κλασικό και μοντέρνο, ξεκίνησα με κλασικό εννοείται) και δεν έπαθα απολύτως τίποτα! Ίσα-ίσα που ξέρω να στέκομαι χωρίς να καμπουριάζω, να έχω σταθερό βηματισμό και πάντα ήμουν και είμαι αδύνατη και σε αυτό, μεγάλο μερίδιο έπαιξε και παίζει το γεγονός του μπαλέτου. Μη πανικοβάλεστε από παραφιλολογίες...
Ξεκινάνε από τα πολύυυυυυυυυ βασικά (ψαλιδάκια, μπάρα, κουπέ και τέτοια).

Σνουφελ μου
17-01-11, 19:44
Κι εγω στα 3 ξεκινησα μεχρι τα 20 κ μονο καλο μου εκανε...στα 3 το προγραμμα ειναι πολυ ελαφρη κ δεν υπαρχει καταπονηση μην ανχωνεστε σ αυτο το θεμα....

ismeni
17-01-11, 22:03
οτι τραυματισμούς παθαμε ειναι επειδη ασχοληθήκαμε επαγγελματικά και κάναμε 6 ώρες την ημέρα μπαλέτο και σύγχρονο
τα παιδιά δεν παθαίνουν τίποτα με 2 ωρες ή 3 την εβδομάδα
στην ηλικία μεχρι 5 χρονών κανουν δημιουργικό χορό κυρίως, μετα αρχίζουν σιγα σιγα βηματολογιο μπαλέτου
ειναι μια πολυ καλη ασκηση που γινεται καλή συνήθεια για μια ζωή!

niadk
11-02-11, 15:50
το καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα για τα παιδιά είναι το αγγλικό RAD (ή ISTD). γιατί έχει "ύλη". δηλαδή συγκεκριμένα πράγματα για ΚΑΘΕ ηλικία. συνήθως στπ ρώσσικο, "αυτοσχεδιάζουν" οι δασκάλες. και αν πετύχεις σε δασκάλα με γνώσεις και εμπειρία έχει καλώς...
η νέα μάκρη είναι μακρυά; υπάρχει κι εκεί μια σχολή με πολύ καλες δασκάλες.
εχω ακούσει όμως ότι μία συνάδελφος θα άνοιγε σχολή κάπου εκεί που βρίσκεσαι. Ελένη Ζωγράφου λέγεται η κοπέλα (ή Ζωζώ Μαρουλιανού η μαμά της).

ααααα
στη δροσιά υπάρχει νομίζω η Τονια Βενιέρη 210-6229987

είμαι λίγο άσχετη από αυτές τις περιοχές. έχεις δει τίποτα στο δρόμο σου και θες πληροφορίες; για πες ονόματα να μαθαίνουμε κι εμείς, ποιος εχει σχολή πού.

Γεια σου Ισμήνη!
Εκανα χορό στη σχολή της Ζωζώ Μαρουλιάνου, τους Αγιούς Αναργύρους. Τώρα έψαξα για να ρωτήσω για την κόρη μου και έμαθα ό,τι η σχολή έχει κλείσει. Είδα αυτό το μύνημα σου τυχαία και ενθουσιάστηκα. Σε παρακαλώ, εάν γνωρίζεις εάν έχει ανοίξει κάπου αλλού σχολή η ίδια ή η κόρη της, να μου πεις!
Σε ευχαριστώ!
Υ.Γ. Εγώ μένω Καλλιθέα τώρα, αλλά υπάρχει περίπτωση να μετακομίσουμε Χαλάνδρι το καλοκαίρι. Υπάρχει κάποια σχολή να μου προτείνεις;

niadk
11-02-11, 15:58
Διπλό ποστ:)

ismeni
11-02-11, 16:45
Γεια σου Ισμήνη!
Εκανα χορό στη σχολή της Ζωζώ Μαρουλιάνου, τους Αγιούς Αναργύρους. Τώρα έψαξα για να ρωτήσω για την κόρη μου και έμαθα ό,τι η σχολή έχει κλείσει. Είδα αυτό το μύνημα σου τυχαία και ενθουσιάστηκα. Σε παρακαλώ, εάν γνωρίζεις εάν έχει ανοίξει κάπου αλλού σχολή η ίδια ή η κόρη της, να μου πεις!
Σε ευχαριστώ!
Υ.Γ. Εγώ μένω Καλλιθέα τώρα, αλλά υπάρχει περίπτωση να μετακομίσουμε Χαλάνδρι το καλοκαίρι. Υπάρχει κάποια σχολή να μου προτείνεις;

ναι την ξερω την κυρια Ζωζώ και την ελενη της κορη της. διναμε μαζί για δίπλωμα. ξερω οτι εκλεισε τη σχολή και ξερω επίσης πως θα ανοιγε καπου προς τα βοριο-ανατολικα προάστια.
μπορεις να βρεις το τηλέφωνο απο το μαγαζί με ρούχα μπαλέτου που είχε ο συζηγος της κυρίας Ζωζώ (Ζωγράφος λεγεται) και να ρωτήσεις για τη σχολή της Ελένης.
αν μάθεις, πες μου κι εμένα σε παρακαλω.

ζουζουνελα
11-03-11, 12:00
μήπως γνωρίζετε για σχολές μπαλέτου στη πάτρα, ενδιαφέρομαι για το κοριτσάκι μου που είναι 3

#ΕΛΕΝΑ#
11-03-11, 12:11
κοριτσια και εμενα πολλες φορες εχει περασει απο το μυαλο να παω την μικρη μπαλετο αν οχι μπαλετο ποντιακους χορους... ειναι τωρα 4 ετων και παει παιδικο....ξερετε ποσες μερες την εβδομαδα εχουν μαθημα και ποση ωρα καθονται εκει??? μηπος θα της ειναι πολυ δυσκολο να τα παρακολουθει ολα?? παιδικος και μπαλετο η χορους??? ειναι ενας λογος που δεν εχω κανει τιποτα ακομα...εσεις τι θα κανατε θα την γραφατε...υπαρχει μανουλα με παιδακι 4 ετων να πηγαινει παιδικο και παραλληλα μπαλετο.....?

ismeni
11-03-11, 12:11
μήπως γνωρίζετε για σχολές μπαλέτου στη πάτρα, ενδιαφέρομαι για το κοριτσάκι μου που είναι 3

αναλυτη κατερινα 2610323787, 6936999224
μπαλαφούτη ελένη 2610 279544, 2610 522570, 6974 784533
ζαχαροπούλου ιωάννα 2610277138
γιαννακοπούλου πόλυ 2610346677

και άλλες πολλες

ismeni
11-03-11, 12:15
κοριτσια και εμενα πολλες φορες εχει περασει απο το μυαλο να παω την μικρη μπαλετο αν οχι μπαλετο ποντιακους χορους... ειναι τωρα 4 ετων και παει παιδικο....ξερετε ποσες μερες την εβδομαδα εχουν μαθημα και ποση ωρα καθονται εκει??? μηπος θα της ειναι πολυ δυσκολο να τα παρακολουθει ολα?? παιδικος και μπαλετο η χορους??? ειναι ενας λογος που δεν εχω κανει τιποτα ακομα...εσεις τι θα κανατε θα την γραφατε...υπαρχει μανουλα με παιδακι 4 ετων να πηγαινει παιδικο και παραλληλα μπαλετο.....?

σιγουρα θα της αρέσει το μπαλέτο σε μια πολυ καλη σχολή με πολύ καλή δασκάλα
τα απογέυματα τα 4χρονα δεν εχουν αλλες δραστηριότητες, εάινι ξεκούραστα και μονο κάθονται σπίτι.
εμένα είναι 3+ και εχει ξεκινήσει από τα 2,5 (μπαλέτο) δημιουργικό χορό
στη σχολή μας εχουμε 16 4χρονα που κανουν (μπαλέτο) δημιουργικό χορό και 26 3χρονα!
η πλειοψηφία πηγαίνουν παιδικό σταθμό, είτε σχολανε νωρίς, είτε αργα.
είναι πολυ καλή ασκηση για τα παιδιά και πολύ καλη δραστηριότητα. διασκεδαστική και ψυχαγωγική (αγωγή της ψυχης!)

πού μένεις; μπορώ να σου προτέινω σχολές να γραφτείτε.
2 φορές την εβδομάδα από 1 ωρα είναι το μάθημα.

#ΕΛΕΝΑ#
11-03-11, 12:18
σιγουρα θα της αρέσει το μπαλέτο σε μια πολυ καλη σχολή με πολύ καλή δασκάλα
τα απογέυματα τα 4χρονα δεν εχουν αλλες δραστηριότητες, εάινι ξεκούραστα και μονο κάθονται σπίτι.
εμένα είναι 3+ και εχει ξεκινήσει από τα 2,5 (μπαλέτο) δημιουργικό χορό
στη σχολή μας εχουμε 16 4χρονα που κανουν (μπαλέτο) δημιουργικό χορό και 26 3χρονα!
η πλειοψηφία πηγαίνουν παιδικό σταθμό, είτε σχολανε νωρίς, είτε αργα.
είναι πολυ καλή ασκηση για τα παιδιά και πολύ καλη δραστηριότητα. διασκεδαστική και ψυχαγωγική (αγωγή της ψυχης!)

πού μένεις; μπορώ να σου προτέινω σχολές να γραφτείτε.
2 φορές την εβδομάδα από 1 ωρα είναι το μάθημα.

ευχαριστω πολυ!!!! ειμαι καλλιθεα..κατι μουυ ειχε πει παλιοτερα ο συζυγος οτι ειχε καπου ενα του δημου ακριβος διπλα μας αλλα δεν ξερω αν υπαρχει ακομα το εχουμε συζητησει πριν 2 χρονια....απο τοτε δεν το ξανα ανεφερα....
μιας ακιεισαι του χωρου;) πες μου απο τιμες το μηνα περιπου? και εδω στην καλλιθεα αν ξερεις καποια καλη σχολη που να αξιζει να την παμε.......

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
11-03-11, 12:30
Χωρίζουν τα παιδάκια στο τμήμα της κόρης μου ξαφνικά μέσα στην μέση της χρονιάς...
Όσα είναι πάνω από 5 ετών τα πάνε στο μεγαλύτερο τμήμα. Η κόρη μου που θα κλείσει τα 5 σε ένα μήνα γιατί να κάτσει με τα 3χρονα;
Έχω θυμώσει γιατί δεν μας ενημερώνει η manager της σχολής ούτε και η ιδιοκτήτρια. Μάλιστα εχθές που το ανακοίνωσε σε μία μαμά που η κόρη της θα αλλάξει από εβδομάδα τμήμα και η μαμά στενοχωρήθηκε, της είπε η manager πως στην σχολή δεν έρχεσαι για να πίνεις καφεδάκι με τις άλλες....
Τα έχω πάρει τελείως...

ismeni
11-03-11, 12:43
Χωρίζουν τα παιδάκια στο τμήμα της κόρης μου ξαφνικά μέσα στην μέση της χρονιάς...
Όσα είναι πάνω από 5 ετών τα πάνε στο μεγαλύτερο τμήμα. Η κόρη μου που θα κλείσει τα 5 σε ένα μήνα γιατί να κάτσει με τα 3χρονα;
Έχω θυμώσει γιατί δεν μας ενημερώνει η manager της σχολής ούτε και η ιδιοκτήτρια. Μάλιστα εχθές που το ανακοίνωσε σε μία μαμά που η κόρη της θα αλλάξει από εβδομάδα τμήμα και η μαμά στενοχωρήθηκε, της είπε η manager πως στην σχολή δεν έρχεσαι για να πίνεις καφεδάκι με τις άλλες....
Τα έχω πάρει τελείως...

κανονικά τα τμηματα πρέπει να είναι αναλογα με τη χρονολογία γέννησης, οπως στο σχολειο
πόσα παιδιά είναι το τμήμα; τι ηλικίες εχει μέσα;
ρωτησες γιατι γίνεται αυτό; μηπως εν οψη παραστασης θελει να κανει χορογραφίες με τμηματα που να εχουν ζυγο αριθμο παιδιών, για ζευγαράκια (πολύ σημαντικό αυτο για τα παιδιά);
απ' οτι καταλαβα τα 3χρονα εχουν γινει 4χρονα τωρα, οπως κι εσεις γινεστε 5.
ρωτησε να σου εξηγήσουν για πιο λογο γινεται αυτο... και τα ξαναλέμε...

artcode
11-03-11, 12:44
ismeni εχεις να προτεινεις καποιες σχολες Ανω Καλαμακι ή Άλιμο ή Άγιο Δημήτριο ή Ηλιούπολη?

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
11-03-11, 13:38
κανονικά τα τμηματα πρέπει να είναι αναλογα με τη χρονολογία γέννησης, οπως στο σχολειο
πόσα παιδιά είναι το τμήμα; τι ηλικίες εχει μέσα;
ρωτησες γιατι γίνεται αυτό; μηπως εν οψη παραστασης θελει να κανει χορογραφίες με τμηματα που να εχουν ζυγο αριθμο παιδιών, για ζευγαράκια (πολύ σημαντικό αυτο για τα παιδιά);
απ' οτι καταλαβα τα 3χρονα εχουν γινει 4χρονα τωρα, οπως κι εσεις γινεστε 5.
ρωτησε να σου εξηγήσουν για πιο λογο γινεται αυτο... και τα ξαναλέμε...

Ούτε ρώτησα ούτε και μας ανακοίνωσαν κάτι. Μόνο στις μαμάδες που αλλάζουν τα παιδιά τους το είπαν παράμερα. Φέτος η σχολή δεν έχει παράσταση το καλοκαίρι αλλά τους είπαν πως από 5 και πάνω πρέπει να αρχίσουν να μαθαίνουν άλλα πράγματα και πως είναι για καλό τους.
Συμφωνώ σε αυτό αλλά γιατί το δικό μου το παιδάκι που είναι 4 ετών και 11 μηνών να μείνει με τα μικρά;
Τα μικρά τα παιδάκια για να καταλάβεις είναι από 2,5 έως 4.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
11-03-11, 13:54
Συγνώμη που έγραψα σε αυτό το topic γιατί το θέμα δεν αφορά στην ηλικία της κόρης μου.
Ισμήνη θα μιλήσουμε με π.μ. αν θέλεις.

ismeni
11-03-11, 14:50
Συμφωνώ σε αυτό αλλά γιατί το δικό μου το παιδάκι που είναι 4 ετών και 11 μηνών να μείνει με τα μικρά;
Τα μικρά τα παιδάκια για να καταλάβεις είναι από 2,5 έως 4.

πάντα υπήρχε αυτο το θέμα. καλως ή κακώς ετσι θα είναι και η κόρη σου στο σχολειο. καποια παιδιά στην ίδια ταξη θα είναι γεννημένα γενάρη και αλλα δεκέμβρη, την ίδια χρονιά. η κορη σου 4 και 11, το αλλο 5 και 1, παραδειγμα.
παλαιοτερα ηταν απο 1η μαη μεχρι 30 απριλίου στην ιδια ταξη (που λεγαμε χανει-κερδιζει;).

αυτο που με ανησυχει πιο πολύ είναι που εχει παιδιά 2,5 χρονών (δηλαδή γεννημενα το σεπτέμβρη του 2008) με παιδιά γεννημένα το μάρτη του 2006. να βαλει τα 2008 και 2007 μαζι, ναι, να το καταλαβω. αλλα τα προνήπια του 2006; οχι, δε συμφωνω.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
18-03-11, 12:49
Τελικά ο διαχωρισμός γίνεται και λόγω σωματικής ανάπτυξης....Στο τμήμα της κόρης μου έχει παιδάκια γεννημένα αρχές του 2008 έως και καλοκαίρι του 2005????????? κοντούλικα.....
Στο άλλο τμήμα είχε γεννημένα 2003-2005 και τα ψηλά παιδάκια πλέον, από το τμήμα της κόρης μου που γεννήθηκαν έως και τέλος του 2005 με αρχές του 2006....
Φυσικά θεωρώ απαράδεκτη την συμπεριφορά αυτή και με πειράζει ότι πιάνουν κάθε μαμά στην πόρτα παράμερα (λες και μετά δεν συζητάμε μεταξύ μας...) και της λένε πως στο πρώτο τμήμα το παιδάκι δεν θα μάθει άλλα πράγματα καινούρια ενώ στο άλλο θα εξελιχθεί.
Μία μαμά έχει 2 κοριτσάκια δίδυμα που θα κλείσουν τα 6 σε 3 μήνες και δεν τα αλλάζει γιατί δεν το θεωρεί σωστό για τα παιδιά. Της είπε ας τα έβαζε στο ανάλογο τμήμα από την αρχή. Στην αρχή ήταν όλα 4-6 ετών αλλά κατά την διάρκεια της χρονιάς προστέθηκαν μικρότερα παιδάκια. Δεν θα κάνω εγώ κουμάντο στην διοίκηση της σχολής αλλά σαν μητέρα το θεωρώ απαράδεκτο.

koukounaki
18-03-11, 12:58
Εμενα η μεγαλη μου κορη ειναι 2 και κατι. Απο Σεπτεμβριο σκεφτομαι να την γραψω μπαλετο γιατι νομιζη εχει κλιση προς τη μουσικη και το χορο(εχει ρυθμο) βεβαια δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο για να ξεκινησεις. Το Σεπτεμβριο θα ειναι 3 παρα δυο μηνες, ismeni θεωρεις οτι θα την παρουν επειδη δεν εχει κλεισει τα 3? Μενουμε Ραφηνα, εχεις να μας προτεινεις καποια σχολη?

ismeni
18-03-11, 17:54
Εμενα η μεγαλη μου κορη ειναι 2 και κατι. Απο Σεπτεμβριο σκεφτομαι να την γραψω μπαλετο γιατι νομιζη εχει κλιση προς τη μουσικη και το χορο(εχει ρυθμο) βεβαια δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο για να ξεκινησεις. Το Σεπτεμβριο θα ειναι 3 παρα δυο μηνες, ismeni θεωρεις οτι θα την παρουν επειδη δεν εχει κλεισει τα 3? Μενουμε Ραφηνα, εχεις να μας προτεινεις καποια σχολη?

θα κοιταξω για την περιοχη της ραφηνας και θα σου προτεινω σχολές.
τωρα...εαν θα την παρουν ή όχι... είναι θεμα της σχολή. ολες οι σχολες δεν εχουν τμηματα για τοσο μικρα παιδιά. η πλειοψηφία των σχολών δέχονται παιδιά απο 4 ετών.
θα πρεπει να παρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις.

vls
21-03-11, 16:27
Εγω την μικρή μου την εγραψα απο τον Σεπτεμβρη (3,5 χρονων) στο μπαλετο σε ενα συνοικιακό της περιοχής που μένω. Ας μην κοροιδευόμαστε σ'αυτη την ηλικία δεν κανουν μπαλετο οπως το ξερουμε ή το φανταζόμαστε, πιο πολύ παιχνιδακια κανουν και μεσα απο αυτη τη διαδικασία παιρνουν και τα πολύ βασικα του μπαλέτου. Παντως με όσους εχω μιλήσει με συμβουλεψαν να την γραψω στο μπαλέτο και αργοτερα (στα 6) να την στειλω ρυθμική, σωστό ή λαθος δεν ξέρω αλλα αφου το παιδι περνάει καλά εκει που παει μια χαρα ειμαι και εγω με την επιλογη ;)

ismeni
21-03-11, 16:45
Εγω την μικρή μου την εγραψα απο τον Σεπτεμβρη (3,5 χρονων) στο μπαλετο σε ενα συνοικιακό της περιοχής που μένω. Ας μην κοροιδευόμαστε σ'αυτη την ηλικία δεν κανουν μπαλετο οπως το ξερουμε ή το φανταζόμαστε, πιο πολύ παιχνιδακια κανουν και μεσα απο αυτη τη διαδικασία παιρνουν και τα πολύ βασικα του μπαλέτου. Παντως με όσους εχω μιλήσει με συμβουλεψαν να την γραψω στο μπαλέτο και αργοτερα (στα 6) να την στειλω ρυθμική, σωστό ή λαθος δεν ξέρω αλλα αφου το παιδι περνάει καλά εκει που παει μια χαρα ειμαι και εγω με την επιλογη ;)

μπαλέτο-μπαλετο ξεκινάνε τα παιδιά στο νηπιαγωγειο με πρωτη δημοτικού
μεχρι τοτε κανουν προπαιδεια μπαλετου και πιο μιρκα δημιουργικο χορό

ερωτηση: πώς εννοούνε τα παιδιά σας το μπαλετο; πώς το φανταζεστε εσείς, οι μανούλες;

ρυθμική τι εννοείς; μπαλες, κορδέλες, στεφάνια κλπ; τα κορίτσια της ρυθμικής, κανουν και μπαλέτο. οποτε δε χρειάζεται να σταματησεις το ενα για να αρχισεις το άλλο. διαλεξε ομως εναν πολυ καλό συλλογο. εχω ακούσει για "αγριες" συμπεριφορες των προπονητών προς τις μικρες, ακόμη, αθλήτριες...

agg3liki
28-04-11, 12:20
καλημέρα,

θα ήθελα αν έχετε να μου προτείνετε κάποια σχολή (μπαλέτου ή χορού) στις περιοχές νεου κοσμου - νεας σμύρνης - π.φαλήρου για κοριτσάκι 2,5 ετών ή έστω 3 αν δεν μας πάρουν τόσο νωρίς (βιάζομαι ε?)
ευχαριστώ

ismeni
28-04-11, 12:34
καλημέρα,

θα ήθελα αν έχετε να μου προτείνετε κάποια σχολή (μπαλέτου ή χορού) στις περιοχές νεου κοσμου - νεας σμύρνης - π.φαλήρου για κοριτσάκι 2,5 ετών ή έστω 3 αν δεν μας πάρουν τόσο νωρίς (βιάζομαι ε?)
ευχαριστώ

νεος κόσμος: βάσια μάνου λαγουμιτζή 68, 210-9021411
παλαιο φάληρο: βικυ σακκιωτη, αφροδίτης 39, 210-9852666, 9849829
λούση χάνης, αγιας βαρβάρας 10, 210-210-9885371, 6936544126

οπου και να πας, θα πεις απο εμένα

agg3liki
28-04-11, 12:46
νεος κόσμος: βάσια μάνου λαγουμιτζή 68, 210-9021411
παλαιο φάληρο: βικυ σακκιωτη, αφροδίτης 39, 210-9852666, 9849829
λούση χάνης, αγιας βαρβάρας 10, 210-210-9885371, 6936544126

οπου και να πας, θα πεις απο εμένα

σε ευχαριστώ πολυ!!

Lisa8
28-04-11, 13:01
Ισμήνη, θέλω να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με το μπαλέτο και τα τμήματά του...
Η κόρη μου έκανε τριών χρονών τάξη Babies.
Τεσσάρων χρονών τάξη Pre-Primary
Πέντε χρονών τάξη Primary
Τώρα που θα γίνει έξι ετών δεν πρεπει να πάει κανονικά Grade 1?
Δεν τα έκανε όλα στην ίδια σχολή γιατί μετακομίσαμε και άλλαξε.
Στην σχολή που είναι τώρα μου λένε οτι όλες οι τάξεις γινονται από δυο χρονιές η κάθε μία! Θέλουν να την βαλουν πάλι στο Primary!
Απο φίλες μου ακουω οτι αυτο δεν γίνεται σε άλλες σχολες, παρά μονο ισως για το Grade 3. Εσυ τι πιστευεις?

ismeni
28-04-11, 13:11
Ισμήνη, θέλω να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με το μπαλέτο και τα τμήματά του...
Η κόρη μου έκανε τριών χρονών τάξη Babies.
Τεσσάρων χρονών τάξη Pre-Primary
Πέντε χρονών τάξη Primary
Τώρα που θα γίνει έξι ετών δεν πρεπει να πάει κανονικά Grade 1?
Δεν τα έκανε όλα στην ίδια σχολή γιατί μετακομίσαμε και άλλαξε.
Στην σχολή που είναι τώρα μου λένε οτι όλες οι τάξεις γινονται από δυο χρονιές η κάθε μία! Θέλουν να την βαλουν πάλι στο Primary!
Απο φίλες μου ακουω οτι αυτο δεν γίνεται σε άλλες σχολες, παρά μονο ισως για το Grade 3. Εσυ τι πιστευεις?

ηταν πολύ μικρη στα 4 για pre primary και στα 5 για primary...
εγω βαζω τα νηπιαγωγακια στο pre primary in dance και στην πρώτη δημοτικού στο primary in dance. ειανι πιο ευκολα για τα παιδιά και βγαινει η υλη ανετα.
αν ομως εχει κανει το primary ολο, μπορει να κανει το grade 1. αν δεν εχει ολοκληρώσει την υλη, θα δυσκολευτει στο grade 1.
η καθε σχολή εχει την πολιτική της. μηπως βαζει τα παιδιά για εξετάσεις; τοτε, ισως κανει 2 χρόνια την καθε τάξη. γίνεται σε σχολες, αυτο.
προσωπικά, εχω εμπιστοσυνη στη σχολή (αν και δε συμφωνω με την ηλικία) και τη δασκάλα που πήγαινε και θα την εβαζα στην επόμενη τάξη.

Lisa8
28-04-11, 13:32
ηταν πολύ μικρη στα 4 για pre primary και στα 5 για primary...
εγω βαζω τα νηπιαγωγακια στο pre primary in dance και στην πρώτη δημοτικού στο primary in dance. ειανι πιο ευκολα για τα παιδιά και βγαινει η υλη ανετα.
αν ομως εχει κανει το primary ολο, μπορει να κανει το grade 1. αν δεν εχει ολοκληρώσει την υλη, θα δυσκολευτει στο grade 1.
η καθε σχολή εχει την πολιτική της. μηπως βαζει τα παιδιά για εξετάσεις; τοτε, ισως κανει 2 χρόνια την καθε τάξη. γίνεται σε σχολες, αυτο.
προσωπικά, εχω εμπιστοσυνη στη σχολή (αν και δε συμφωνω με την ηλικία) και τη δασκάλα που πήγαινε και θα την εβαζα στην επόμενη τάξη.

Ναι, δίνουν εξετάσεις κάθε δεύτερο χρόνο. Του χρόνου, είναι χρονιά εξετάσεων. Φετος χρονιά παράστασης.
Οσων αφορα το υπογεγραμμένο "'ολο"... Κοίτα, έχασε αρκετά μαθήματα λόγο ιώσεων φετος, όμως παρόλα αυτά η δασκάλα της μου λεει πως τα πάει καλά. Φοβαμαι την λάθος επιλογη ταξης, γιατι δεν θελω να βαρεθει κανοντας τα ιδια πραγματα, αλλά ουτε να μην τα καταφέρνει και να απογοητευτει... Πάντως είναι εξυπνη...

Επίσις τί εννοεις σε προηγουμενο post σου
" μπαλέτο-μπαλετο ξεκινάνε τα παιδιά στο νηπιαγωγειο με πρωτη δημοτικού
μεχρι τοτε κανουν προπαιδεια μπαλετου και πιο μιρκα δημιουργικο χορό"

Ποιά ταξη εννοείς "μπαλέτο-μπαλέτο"

ismeni
28-04-11, 14:10
Ναι, δίνουν εξετάσεις κάθε δεύτερο χρόνο. Του χρόνου, είναι χρονιά εξετάσεων. Φετος χρονιά παράστασης.
Οσων αφορα το υπογεγραμμένο "'ολο"... Κοίτα, έχασε αρκετά μαθήματα λόγο ιώσεων φετος, όμως παρόλα αυτά η δασκάλα της μου λεει πως τα πάει καλά. Φοβαμαι την λάθος επιλογη ταξης, γιατι δεν θελω να βαρεθει κανοντας τα ιδια πραγματα, αλλά ουτε να μην τα καταφέρνει και να απογοητευτει... Πάντως είναι εξυπνη...

Επίσις τί εννοεις σε προηγουμενο post σου
" μπαλέτο-μπαλετο ξεκινάνε τα παιδιά στο νηπιαγωγειο με πρωτη δημοτικού
μεχρι τοτε κανουν προπαιδεια μπαλετου και πιο μιρκα δημιουργικο χορό"

Ποιά ταξη εννοείς "μπαλέτο-μπαλέτο"

επειδή εχετε παράσταση φετος, κατα τη γνώμη μου να κανει grade 1 και να δωσει του χρονου αυτη την τάξη!

απάντησα σε καποια συμφορουμιτισα που ελεγε, οτι δεν κανουν μπαλετου στις μικρες ηλικίες. το primary είανι προπαιδεία μπαλέτου. το μπαλέτο (plie, tendus, sautes κλπ, ασκήσεις στη μπάρα και στο κέντρο) ξεκινάει απο το grade 1 (τουλάχιστον ακόμη, γιατι το 2012 αλλαζει η υλη)

Lisa8
28-04-11, 14:36
[QUOTE=ismeni;2003281]επειδή εχετε παράσταση φετος, κατα τη γνώμη μου να κανει grade 1 και να δωσει του χρονου αυτη την τάξη!

Sorry Ισμήνη σε ζάλισα...
Και μετά τί? Θα κάνει δηλαδή την καθε ταξη από του χρόνου 2 φορες?
Και κάθε φορά θα δίνει εξετάσεις στον α' χρονο που κάνει την τάξη, ενώ στον β' χρονο θα έχει παράσταση?
Η να ζητήσω να κάνει την κάθε ταξη (εκτως της Grade 3 ) από μια χρονιά?

Επειτα, απο ορθοπεδικής πλευρας, ειναι ΟΚ, να κανει απο Σεπτεμβριο Grade 1 ? Τον Οκτώβριο κλεινει τα 6.

ismeni
28-04-11, 14:58
Sorry Ισμήνη σε ζάλισα...
Και μετά τί? Θα κάνει δηλαδή την καθε ταξη από του χρόνου 2 φορες?
Και κάθε φορά θα δίνει εξετάσεις στον α' χρονο που κάνει την τάξη, ενώ στον β' χρονο θα έχει παράσταση?
Η να ζητήσω να κάνει την κάθε ταξη (εκτως της Grade 3 ) από μια χρονιά?

Επειτα, απο ορθοπεδικής πλευρας, ειναι ΟΚ, να κανει απο Σεπτεμβριο Grade 1 ? Τον Οκτώβριο κλεινει τα 6.

ουσιαστικα ειναι μια χρονια μιση (λογω προβων παράστασης) και μια χρονια ολόκληρη μεχρι τις εξετάσεις (μαίο- ιούνιο).
φετος λοιπον σαν primary θα κάνει παράσταση και είναι νηπιαγωγείο; οποτε στην πρώτη δημοτικού θα δωσει primary; τελεια, μια χαρα!
η υλη της ταξης νομιζω πώς βγαίνει σε μια χρονια σεπτεμβριο με μαιο-ιούνιο. η πλειοψηφία των δασκάλων, αυτο κανουν. αλλα υπάρχει και η εξης εναλλακτική, που ακολουθούν αλλες συνάδελφοι: μια χρονια η καθε ταξη, τη μια χρονια παρασταση, την αλλη εξετάσεις αλλα στην μεγαλύτερη ταξη (πχ φετος primary παράσταση, του χρόνου grade 1 εξετάσεις, grade 2 παράσταση, grade 3 εξετάσεις κ.ο.κ).

απο ορθοπεδικής πλευράς δε θα εχεις κανένα πρόβλημα, αν και μικρη. η ακαδημία παρ' αυτα λέει, grade 1: 7-19 χρονών.

Lisa8
28-04-11, 15:08
[QUOTE=ismeni;2003380]...
φετος λοιπον σαν primary θα κάνει παράσταση και είναι νηπιαγωγείο; οποτε στην πρώτη δημοτικού θα δωσει primary; τελεια, μια χαρα!...

Περίμενε... περίμενε. Εαν παει απο Σεπτεμβριο (Α Δημοτικού) Grade 1, τοτε Ιουνιο 2012 δινει για Grade 1, σωστα?

Οταν ρωτησα για ορθοπεδικους λογους εννοουσα στραβωμα ποδιων κα... δεν παιζει αυτο ετσι? Εχω μωρε το αγχος... Θελω ομως και να προοδευσει!

ismeni
28-04-11, 16:53
Περίμενε... περίμενε. Εαν παει απο Σεπτεμβριο (Α Δημοτικού) Grade 1, τοτε Ιουνιο 2012 δινει για Grade 1, σωστα?

Οταν ρωτησα για ορθοπεδικους λογους εννοουσα στραβωμα ποδιων κα... δεν παιζει αυτο ετσι? Εχω μωρε το αγχος... Θελω ομως και να προοδευσει!

μηπως τελικά προχωρανε κανονικα, μια ταξη καθε χρονια, και μια χρονια παρασταση μια χαρονια εξετάσεις αλλα διδάσκονται διαφορετικές τάξεις; δεν γινεται να κανουν 2 χρονια την ιδια ταξη γιατι θα φτασουν να δινουν grade 5 στο γυμνάσιο; και προεπαγγελματικές ταξεις στο λύκειο; δε στέκει αυτο...

τι εννοείς "στραβώνουν" τα πόδια;
τα οστα με το μπαλέτο δεν επηρεάζονται, δεν αλλαζουν σχήμα! τους μυες δουλεύουμε στο μπαλέτο.

Lisa8
28-04-11, 17:02
μηπως τελικά προχωρανε κανονικα, μια ταξη καθε χρονια, και μια χρονια παρασταση μια χαρονια εξετάσεις αλλα διδάσκονται διαφορετικές τάξεις; δεν γινεται να κανουν 2 χρονια την ιδια ταξη γιατι θα φτασουν να δινουν grade 5 στο γυμνάσιο; και προεπαγγελματικές ταξεις στο λύκειο; δε στέκει αυτο...

τι εννοείς "στραβώνουν" τα πόδια;
τα οστα με το μπαλέτο δεν επηρεάζονται, δεν αλλαζουν σχήμα! τους μυες δουλεύουμε στο μπαλέτο.

Σ΄ έυχαριστώ Ισμήνη.
Θα ξαναρωτησω και θα σου πω...

ΜΑΡΙΑΦΑΙΔΡΑ
29-04-11, 15:39
Μένουμε στην Κυψέλη και τα κορίτσια γίνονται τριών το καλοκαίρι
αν ξέρετε κάτι κοντά μας ( ο Πανελλήνιος τα παίρνει μετά τα 4 )

Μελανία
29-04-11, 16:21
Ψάχνεις για γυμναστικό σύλλογο;Ο Πανελλήνιος δεν έχει τμήμα μουσικοκινητικής αγωγής απ όσο ξερω...

ismeni
29-04-11, 17:14

προτέινω τις σχολές
spirit of dance ιθάκης 43 και πατησίων
ή γ' σεπτεμβρίου 144 4ος όροφος Μπελίνα Χαραλάμπη τηλ. 8231319
ή στη σχολή του Φωκά Ευαγγελινού Κυψέλης 5Α
ή ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ ΝΤΙΑΝΑ - ΤΣΙΤΟΥΜΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, ΑΓ.ΜΕΛΕΤΙΟΥ 56 ΤΗΛ: 210 – 86 63 249, 210 – 86 63 549,
ή ΤΡΙΠΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 303-305, 210 - 22 31 750,
ή ΚΟΝΤΑΞΑΚΗ ΝΙΚΗ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑΣ ΜΠΑΚΑΛΗ ΙΑΛΕΜΟΥ 24 ΤΗΛ: 210 – 29 11 135, 29 32 894,
ή ΠΕΡΔΙΚΗ ΣΤΕΛΛΑ ΛΟΜΒΑΡΔΟΥ 104 & ΔΡΟΣΗ ΤΗΛ. 210 – 64 43 279,

ΜΑΡΙΑΦΑΙΔΡΑ
06-05-11, 14:55
Ευχαριστώ πολύ :p

Βάγια76
28-05-11, 18:34
Ισμήνη ή άλλες μανούλες γνωρίζετε σχολές μπαλέτου στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης? Προσφατα μετακομίσαμε και ψάχνω να βρω κάποια που να δέχεται μικρά παιδάκια...η κόρη μου είναι 2,5 χρονών και σκέφτομαι μέχρι τα 3 να την γράψω.

ismeni
28-05-11, 23:21
Ισμήνη ή άλλες μανούλες γνωρίζετε σχολές μπαλέτου στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης? Προσφατα μετακομίσαμε και ψάχνω να βρω κάποια που να δέχεται μικρά παιδάκια...η κόρη μου είναι 2,5 χρονών και σκέφτομαι μέχρι τα 3 να την γράψω.

κερω μια σχολη στην περαια, δεν ξερω αν σε βολευει
ΜΑΝΤΖΙΑΡΗ ΦΥΛΛΙΣ
Λ.ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 1Α, ΠΕΡΑΙΑ – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ,
ΤΗΛ: 23920 – 76 060,

και στο πανοραμα
ARABESQUE` Σ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ - Α.ΚΟΥΤΣΙΚΟΠΟΥΛΟΥ
ΚΟΜΝΗΝΩΝ 36, ΠΑΝΟΡΑΜΑ – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΤΗΛ: 2310 - 346 064,

εσυ κανοντας μια βολτα στην περιοχή σου, εχεις δει καποια;

Βάγια76
28-05-11, 23:25
μετακόμισα πριν απο λίγες μέρες και γι αυτό σε ρωτάω. Η αλήθεια είναι πως ΔΕΝ έχω δει καμία και βλέποντας πως εσύ είσαι πολύ μέσα στα πράγματα απευθύνθηκα σε σένα. ΑΝ μάθεις κάτι για Καλαμαριά και δεν σου είναι κόπος, στειλε μου π.μ.

mpempaki
29-05-11, 15:28
ρωτησα την παιδιατρο μας γιατι σκεφτηκα και γω το μπαλετο ως δραστηριοτητα και μου ειπε πως καλο θα ηταν να παει μετα τα 4 γιατι τοτε οι χονδροι γινονται κοκκαλα και κατι για τα ισχια της που δεν το πιασα ακριβως!!

ismeni
29-05-11, 23:15
ρωτησα την παιδιατρο μας γιατι σκεφτηκα και γω το μπαλετο ως δραστηριοτητα και μου ειπε πως καλο θα ηταν να παει μετα τα 4 γιατι τοτε οι χονδροι γινονται κοκκαλα και κατι για τα ισχια της που δεν το πιασα ακριβως!!

η ημιμάθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια!
οι παιδίατροι δεν ξερουν και δυστυχως παραπλανούν τον κόσμο. στις προσχολικές ηλικίες δεν κανουμε μαπλετο. εκείνοι ξερουν μπαλετο που σημαινει πουεντ, πιρουετες κλπ βηματα που δεν κανουν τα παιδιά σε αυτη την ηλικία. αυτα ξεκινάνε πολύ αργότερα και μονο εαν η δασκάλα ξερει τι κανει μεσα στην ταξη σε καθε ηλικία.
τα παιδιά ξεκινάνε με μουσικοκινητική και δημιουργικό χορο, τα οποία είναι φυσική κίνηση και δεν επιβαρύνεται ΚΑΘΟΛΟΥ το μυικό συστημα, ουτε οι χονδοι, ουτε τα ισχύα. αυτα επιβαρύνοντα οταν τα παιδιά "πεσουν" σε ασχετη δασκάλα και τα "πιεζει" να κανουν πραγματα που σωματικά- μυικά δεν εχουν την οριμότητα!
οταν πανε παιδικο σταθμό και κανουν δραστηριότητα μουσικοκινητική... λεει κανενας παιδίατρος να μην κανει το παιδί; ΟΧΙ!!!!!! εμμμμ...;;;;;

Cleo's Mommy
24-08-11, 20:38
Ισμηνη καλησπερα

Σκεφτομαι κι εγω να παω την κορουλα μου μπαλετο.. θα γινει 3 το Νοεμβριο. Εμεις μενουμε Ρόδο, εχει πολλες σχολες αλλα μηπως μπορεις να μου προτεινεις αν γνωριζεις ποια ειναι η καλυτερη για αυτη την ηλικια?
Επισης η κορη μου οταν περπαταει γυρναει λιγο το ποδαρακι της προς τα μεσα (οχι κατι το ιδιαιτερο). Καποια κοπελα μου ειπε οτι με το μπαλετο ισιωνουν τα ποδαρακια και εκεινη ειδε μεγαλη αλλαγη στον εαυτο της οταν ηταν μικρη. Ισχυει κατι τετοιο??
Επισης η μικρη μου φοραει γυαλακια. Ειναι αυτο εμποδιο για το μπαλετο?

Σ'ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σου

arieta
24-08-11, 21:16

Γεια σου φίλη μου, επειδή βλέπω ότι είσαι πολύ ενημερωμένη , έχεις κάποια σχολή να μου προτείνεις άνω γλυφάδα?

σε ευχαριστώ

marianna123
24-08-11, 22:25
Iσμήνη καλησπέρα!Και η δική μου κόρη ειναι 3+ ετών και ψάχνω για σχολή μπαλέτου. Γνωρίζεις κάτι για Ελευσίνα?

ismeni
26-08-11, 16:09
θα απαντησω αυριο σε ολες τις μανούλες... γιατι μολις μπήκα απο διακοπές!

ismeni
29-08-11, 13:00
νομιζω πώς απάντησα σε ολες τις μανούλες.
ειαμι στη διαθεσή σας...πάντα!

thirgini
29-08-11, 14:40
νομιζω πώς απάντησα σε ολες τις μανούλες.
ειαμι στη διαθεσή σας...πάντα!

Ismini, εισαι δασκάλα μπαλέτου και τα ξερεις ολα αυτά? Μπραβο...
Ηθελα να σε ρωτησω από ποια ηλικια να ξεκινησω την μικρη μου? ειναι τωρα 2 και κατι... Μενουμε Κρητη(Ηρακλειο). Εχεις κατι υπόψην σου?
Ευχαριστώ.

ariel
29-08-11, 16:16
Ισμήνη, έχω ένα αγοράκι 3 ετών, ο οποίος είναι πολύ χορευταράς και μουσικόφιλος. Πιστεύεις ότι θα μπορούσε να ενταχθεί σε κάποιο πρόγραμμα; Μένω Βύρωνα κοντά στο Ντάνκαν, αλλά εκεί τα παίρνουν από τα 4, αν δεν κάνω λάθος. Από μωρό τον πήγαινα εκεί για βόλτα και κόλλαγε και έβλεπε τις χορεύτριες να κάνουν μάθημα. Ποια είναι η γνώμη σου για τα αγόρια σε μάθημα χορού; Υπάρχει περίπτωση να φάει κοροϊδία;

ismeni
29-08-11, 21:15
Ismini, εισαι δασκάλα μπαλέτου και τα ξερεις ολα αυτά? Μπραβο...
Ηθελα να σε ρωτησω από ποια ηλικια να ξεκινησω την μικρη μου? ειναι τωρα 2 και κατι... Μενουμε Κρητη(Ηρακλειο). Εχεις κατι υπόψην σου?
Ευχαριστώ.

ναι ειμα δασκαλα μπαλέτου, αυτο εχω σπουδάσει κι εχω και σχολή στην αθήνα.
στη σχολή μου τα παίρνω απο 2,5 χρονων γαιτι εχω μια καταπληκτική δασκάλα για τα μωρούλια.
ξερω πολλες σχολες στην κρητη, αλλα δεν ξερω ποιες παίρνουν τοσο μικρά παιδιά. μπορώ να σου προτείνω καποιες και να πας να ρωτήσεις.

ismeni
29-08-11, 21:17
Ισμήνη, έχω ένα αγοράκι 3 ετών, ο οποίος είναι πολύ χορευταράς και μουσικόφιλος. Πιστεύεις ότι θα μπορούσε να ενταχθεί σε κάποιο πρόγραμμα; Μένω Βύρωνα κοντά στο Ντάνκαν, αλλά εκεί τα παίρνουν από τα 4, αν δεν κάνω λάθος. Από μωρό τον πήγαινα εκεί για βόλτα και κόλλαγε και έβλεπε τις χορεύτριες να κάνουν μάθημα. Ποια είναι η γνώμη σου για τα αγόρια σε μάθημα χορού; Υπάρχει περίπτωση να φάει κοροϊδία;

ναι αμε να τον γράψεις σε σχολή. σε αυτη την ηλικία κάνουν δημιουργικο χορο- μουσικοκινητική αγωγη.
δε χρειαζεται να λετε οτι κάνει μπαλέτο... υπάρχει χορευτής στη λυρική που σαν παιδι δεν ελεγε σε κανέναν οτι ασχολείται με τον χορο. υπάρχει δυστυχως προκατάληψη σε αυτο...

rna
07-09-11, 00:18
δε χρειαζεται να λετε οτι κάνει μπαλέτο... υπάρχει χορευτής στη λυρική που σαν παιδι δεν ελεγε σε κανέναν οτι ασχολείται με τον χορο. υπάρχει δυστυχως προκατάληψη σε αυτο...

Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει προκατάληψη στο θέμα του κλασικού χορού για τα αγόρια και είναι πραγματικά κρίμα γιατί σίγουρα θα υπάρχουν πολλά αγόρια με ταλέντο που διστάζουν να ασχοληθούν...

Όσες φορές έχω δει χαρισματικούς χορευτές σε παραστάσεις μπαλέτου, πραγματικά τους χαζεύω...Συνδυάζουν την αρμονία με την επιβλητικότητα και ''γεμίζουν'' την σκηνή.

Εγώ πάντως αν είχα αγόρι, με μεγάλη χαρά θα το άφηνα να ασχοληθεί με τον κλασικό χορό, αν βέβαια θα το ήθελε και το ίδιο. :-)

jackrussel
07-09-11, 10:00
η ημιμάθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια!
οι παιδίατροι δεν ξερουν και δυστυχως παραπλανούν τον κόσμο. στις προσχολικές ηλικίες δεν κανουμε μαπλετο. εκείνοι ξερουν μπαλετο που σημαινει πουεντ, πιρουετες κλπ βηματα που δεν κανουν τα παιδιά σε αυτη την ηλικία. αυτα ξεκινάνε πολύ αργότερα και μονο εαν η δασκάλα ξερει τι κανει μεσα στην ταξη σε καθε ηλικία.
τα παιδιά ξεκινάνε με μουσικοκινητική και δημιουργικό χορο, τα οποία είναι φυσική κίνηση και δεν επιβαρύνεται ΚΑΘΟΛΟΥ το μυικό συστημα, ουτε οι χονδοι, ουτε τα ισχύα. αυτα επιβαρύνοντα οταν τα παιδιά "πεσουν" σε ασχετη δασκάλα και τα "πιεζει" να κανουν πραγματα που σωματικά- μυικά δεν εχουν την οριμότητα!
οταν πανε παιδικο σταθμό και κανουν δραστηριότητα μουσικοκινητική... λεει κανενας παιδίατρος να μην κανει το παιδί; ΟΧΙ!!!!!! εμμμμ...;;;;;

πες τα κοπελα μου

ALIKOYLA
08-09-11, 09:52
ΙΣΜΗΝΗ,ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ καλο χειμωνα.εχεις καμια σχολη υποψιν για τη μεγαλη μου στον κολωνο.ειναι 4μιση ετων.να ρωτησω κατι και αν θες απαντα.ποσο περιπου ειναι τα διδακτρα?η εγγραφη που δινουμε ειναι νομιμη ή απλα μας παιρνουν τα λεφτα χωρις λογο?ευχαριστω και περιμενω απαντηση.

ismeni
12-09-11, 23:06
η εγγραφη ειναι νομιμη. για σχολη στον κολωνό κοίταξε στο www.sisxe.com

giraffina
14-09-11, 08:02
Καλή σας μέρα και καλή σχολική χρονιά σε όλες!!! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!...Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου για σχολές στην Κηφισιά?..Υπάρχει κοντά στο σπίτι μου το School of Dance Ελίνα Μελέντη - Φωτεινή Σαντοριναίου...γνωρίζετε να μου πείτε? Ευχαριστώ

ismeni
14-09-11, 16:33
Καλή σας μέρα και καλή σχολική χρονιά σε όλες!!! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!...Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου για σχολές στην Κηφισιά?..Υπάρχει κοντά στο σπίτι μου το School of Dance Ελίνα Μελέντη - Φωτεινή Σαντοριναίου...γνωρίζετε να μου πείτε? Ευχαριστώ

ναι! πολύ καλή σχολή!

ALIKOYLA
10-01-12, 11:33
καλημερα.ξερει καμια μαγαζι με ειδη μπαλετου,κορμακι οχι παπουτσια στο περιστερι?ευχαριστω πολυ.

ismeni
10-01-12, 13:28
καλημερα.ξερει καμια μαγαζι με ειδη μπαλετου,κορμακι οχι παπουτσια στο περιστερι?ευχαριστω πολυ.

στο περιστέρι δεν ξερω
κεντρο- συνταγμα, δε σε βολευει; παγκράτι;
καταστημα μάγια, νικης 2

ALIKOYLA
10-01-12, 21:52
[QUOTE=ismeni;2268120]στο περιστέρι δεν ξερω
κεντρο- συνταγμα, δε σε βολευει; παγκράτι;
καταστημα μάγια, νικης 2[/QUOT

τη ξερω τη μαγια απλα μου ειναι πιο ευκολο το περιστερι.ευχαριστω παντως!

Marigoula
12-01-12, 17:07
Γεια σας και Καλή χρονιά!! Μήπως γνωρίζετε κάποια καλή σχολή μπαλέτου στο Χολαργό που να δέχεται και παιδάκια 3 ετών;;;
Ευχαριστώωωωω :) :) :)

wendy
15-01-12, 23:22
καλσπερα και καλη χρονια,εγω παω την κορη μου στην αλεκα θωμαιδη στο ιλιον ειμαι ευχαριστημενη και ειναι και οικονομικη 40 ευρω,η κορη μου ειναι 5 χρονων,αλλα μου φαινεται παραξενο το εξης θα κανει μια καλοκαιρινη παρασταση για το κλεισιμο της χρονιας και μας ειχε πει οτι θα υπαρξει οικονομικη επιβαρυνση οκ λεμε και μας ανακοινωνει οτι η επιβαρυνση ειναι 200 ευρω!!!!!!!!!!!!!!!!!δεν ειναι τρελλο?

v & a
16-01-12, 01:49
καλησπερα
εχω βαλει αγγελια εδω http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=49687 και ψαχνω καποια ειδη μπαλετου μαλλον θα ξεκινησουμε και η στολη μας δεν υπαρχει ακομα οποτε ειμαστε...σε αναμενα καρβουνα! αν καποια κοπελα εχει κατι που θα ηθελε να δωσει μας ενδιαφερει!

ismeni
16-01-12, 06:39
καλσπερα και καλη χρονια,εγω παω την κορη μου στην αλεκα θωμαιδη στο ιλιον ειμαι ευχαριστημενη και ειναι και οικονομικη 40 ευρω,η κορη μου ειναι 5 χρονων,αλλα μου φαινεται παραξενο το εξης θα κανει μια καλοκαιρινη παρασταση για το κλεισιμο της χρονιας και μας ειχε πει οτι θα υπαρξει οικονομικη επιβαρυνση οκ λεμε και μας ανακοινωνει οτι η επιβαρυνση ειναι 200 ευρω!!!!!!!!!!!!!!!!!δεν ειναι τρελλο?

πιστευω πως η οικονομικη επιβερυνση σημαινει καποιο κοστουμι και η συμμετοχη στο θεατρο, σαν εισητηριο ή σαν απλη οικογενειακη συμμετοχη.
γιατι δεν την ρωτας; την ιδια οχι αλλες μαμαδες... αυτη ξερει τιις σωστοτερες απαντησεις.
την αλεκα την ξερω. καλως πατε εκει