PDA

Επιστροφή στο Forum : Σας Αρέσει το πλέξιμο, ράψιμο,κέντημα.....

Σελίδες : [1] 2

helen18
04-08-08, 14:21
Γυναικείο θέμα. Είχα ξεκινήσει με τίτλο τι χόμπυ έχετε αλλά μιας και υπάρχει αυτό το θέμα ήδη το έκανα λίγο πιο συγκεκριμένο.
Ας μιλήσουμε για βελονάκι ή οτιδήποτε άλλο σχετικό που φτιάχνουμε μόνες μας.Ίσως κάποιες κοπέλες να φτιάχνουν και φο με χάντρες ή να ζωγραφίζουν πέτρες.
Φαντασία να υπάρχει....

Εμένα μ΄αρέσει πόλύ το βελονάκι.Πλέκω ή μάλλον έπλεκα σεμεδάκια κουρτίνες κ.τ.λ.
Τώρα όμως δεν προλαβαίνω καθόλου και το έχω σταματήσει.Ελπίζω το Χειμώνα που νυχτώνει νωρίς να το ξανα αρχίσω.
Είναι κάτι που με ηρεμεί και νιώθω ικανοποίηση όταν τελειώσω κάτι και μετά το βάλω κάπου στο σπίτι!
Αν τα καταφέρω θα σας βάλω και φωτογραφίες από διάφορα πλεκτά.

helen18
04-08-08, 15:15
Μερικές φορές ΄πλέκω και με βελόνες,τις μεγάλες.
Το Χειμώνα έπλεξα ένα πουλοβεράκι του μικρού μου γιού και ένα κασκόλ στον μεγάλο.
Πολύ του πλεξίματος είμαι ε?
Εντάξυ κάνω και συλλογή από κοχύλια!

Βαλεντινα
04-08-08, 15:20
Ηelen18 βρηκα ενα παρομοιο θεμα
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=567&highlight=%F7%EF%EC%F0%F5

helen18
04-08-08, 15:30
Βαλεντίνα ευχαριστώ που μου το είπες και έτσι πρόλαβα και το άλλαξα λίγο...... :wink:

Βαλεντινα
04-08-08, 15:33
:lol: τελειο!! :wink:

λοιπον εμενα μου αρεσει η ραπτικη.Εχω κανει μαθηματα και εχω μια ερασιτεχνικη μηχανη απο τη μαμα μου και γαζωνω.Επισης βγαζω πατρον απο το burda και περναω την ωρα μου :lol: :lol:

zouzounel
04-08-08, 16:38
Αχ κι εμένα μου αρέσει πολύ το ράψιμο, από μικρή έφτιαχνα ρούχα για τις κούκλες μου! Γενικώς μου αρεσει οτιδήποτε μπορείς να δημιουργήσεις με τα χέρια σου, ζωγραφίζω, φτιάχνω βιτρώ, παίζω κιθάρα... χρόνο πού θα βρω να τα κάνω όλα αυτά πια δεν ξέρω :(

Nanouka
05-08-08, 00:37
.. εμένα βασικά μου αρέσει πάάάάάάάάάάάάάάάάάάρα πολύ η σταυροβελονιά!!!
.. έχω τρελαθεί με ένα σάιτ που έχω βρεί στο ίντερνετ και παραγγέλνω αβέρτα ειδικά "κίτ" τα οποία περιέχουν μέσα το σχέδιο, τον καμβά, τις κλωστές που θα χρειαστείς (ακριβώς όσες χρειάζονται και για να κάνεις κι άλλο ένα μισό!!) τη βελόνα και φυσικά οδηγίες.
.. μου αρέσει το μετρητό σχέδιο και όχι το σταμπωτό διότι έτσι είναι λιγουλάκι πιο δύσκολο και πρέπει να χρησιμοποιείς πιο πολύ το μυαλό! :D
.. έχω φτιάξει αρκετά σχέδια τα οποία βρίσκονται στο δωμάτιο της μικρής και τώρα έχω ξεκινήσει ένα πάρα πολύ δύσκολο το οποίο πιστεύω ότι σε κανα χρόνο θα το έχω τελειώσει ..
.. γενικά δε βρίσκω και πάρα πολύ χρόνο αλλά όταν βρίσκω .. ξεχνιέμαι!! :wink:

elena32
05-08-08, 00:46
πιο παλια εκανα κεντηματα πλεκτα κοφτα κ.τ.λ τωρα δεν υπαρχει χρονος.νανουκα πιο σαιτ ειναι αυτο?

Nanouka
05-08-08, 00:50
http://www.sewandso.co.uk
έχω καεί λέμε!! :shock: :shock: :shock:
να φανταστείς δεν έχω ΟΛΑ τα σχέδια που βρίσκονται μέσα στο σάιτ ακόμα!! :P :P :P

dora
05-08-08, 01:12
Χα χα και γω επλεκα με βελονακι και κενταγα παλιοτερα..
Δε οταν καναμε σκοπιες ηταν η περιοδος που επλεκα μια κουβερτα (ατελειωτη εχει μεινει) και επερνα το πλεκτο μαζι μου, εβαζα το κουβαρακι μεσα στο κρανος και επλεκα.. Μια οπτασια ημουν οταν ερχοταν η επιθεωρηση.. :lol: :lol:

zouzounitsa79
05-08-08, 01:18
χρυσοχερες!!!!! εγω "κουλή" μα να μην παινει το ριμαδοχερι μου να κανει τπτ...και μου αρεσουν ολα αυτα τα εργοχειρα αλλα αχρηστη παιδι μου τι να το κανεις :P μικρη οταν ημουν ειχα κεντησει δυο καρε ριζοβελονια και 2 μαξιλαρακια σταυροβελονια αυτα ειναι τα κατορθωματα μου και κοντευω τα 30 :P :P :P :P
Λετε γερνωντας να προκοψω??? :lol: :lol: :lol: :lol:

Christie
05-08-08, 11:21
Καλα εμενα δεν πιανει το χερι μου σε αυτα :lol: ... Η μητερα μου όταν ημουν μικρη μου επαιρνε καθε καλοκαιρι ενα κεντημα για να περναω την ωρα μου.. Περιττο να πω οτι εγώ το τελειωνα σε 2 καλοκαιρια :P :P

Παντως θα μου αρεσε πολυ να ασχοληθω με το πλεξιμο με βελονες, να φτιαχνω κανενα πουλοβερακι, καμια ζακετουλα, τετοια πραγματα... Η μητερα μου ειναι μετρ του ειδους σε ολα τα ειδη πλεξιματος, πρεπει να το εκμεταλλευτω (αν και δεν το βλεπω να μενει χρονος)...

Lilly
05-08-08, 11:29
Δηλώνω παντελώς άχρηστη σε ό,τι αφορά εργόχειρα.
Η μητέρα μου είναι το εντελώς αντίθετο, πλέκει, ράβει, κεντάει, φοβερή "καλλιτέχνις" :lol:
Η καημένη νόμισε πως θα της μοιάσω, και μου έπαιρνε κεντήματα τα καλοκαίρια για να μάθω. Εγώ τα παρατούσα μετά από 2-3 βελονιές κι έβγαινα έξω για παιχνίδι.
Ξέρω να ράβω κουμπιά και να κονταίνω παντελόνια, και το θεωρώ μεγάλο επίτευγμα :lol: :lol: :lol:

vazelaki
05-08-08, 12:44
Δηλώνω παντελώς άχρηστη σε ό,τι αφορά εργόχειρα.
το ιδιο και εγω. :lol: :lol: :lol: :lol:
μου αρεσουν πολυ τα βιτρω αλλα δεν....θα ηθελα να μπορουσα να φτιαχνω αλλα αν δεν πιανει το χερι σου αστα να πανε :D

helen18
05-08-08, 17:14
Ποτέ δεν είναι αργά. Μπορείται και τώρα να μάθεται.
Το θέμα είναι να σ΄αρέσει κάτι,τότε το μαθαίνεις πιο εύκολα.
Εκμεταλευτήτε τις μαμάδες σας.

dora
05-08-08, 18:37
Η μαμα μου πλεκει με βελονες αλλα τελευταια ορα που θυμαμαι να μας επλεξε πουλοβερ ημουν 13 χρονων..
Εκτοτε το κοβε το αθλημα γιατι περα απο τον κοπο της, εκτος απο τεραστια συναισθηματικη αξια αυτου του ειδους τα εργοχειρα εχουν και τεραστια χρηματικη αξια..
Για να παρεις ενα "μαλλι" της προκοπης να πλεξεις ενα πουλοβερ που δεν θα γινει χαλια στο πρωτο πλυσιμο (στο χερι εννοειτε) θελεις γυρω στα 100 ευρω (για μια γυναικα πχ 60 κιλα) Ειναι πολυ ακριβα..
Εγω ειχα πλεξει το 2003 κασκολ τα χριστουγεννα για καποιες φιλες μου και μου πηγε ο κουκος αηδονι.. καλυτερα να τους ειχα αγορασει ενα καλο δωρο.. :lol:

katerina@!!
05-08-08, 21:51
Ολα αυτα ειναι πολυ ωραια αν εχεις χρονο να τα κανεις...θα μου αρεσε να μαθω αλλα μου φαινεται πολυ δυσκολο το πλεξιμο...μου εχει δειξει η γιαγια μου αλλα μαλλον δεν εχω υπομονη... :roll: :roll:

Κυριακή
06-08-08, 01:09
Πολύ ωραίο θέμα!!
Και εμένα μου αρέσει να πλέκω, να κεντάω...τώρα όμως δεν έχω πολύ χρόνο...
Ελπίζω να βρώ λίγο χρόνο και εγώ τον Χειμώνα να ασχοληθώ.
Στο μυαλό έχω να φτιάξω σκουφάκι και κασκόλ για τον Χειμώνα, για τον Χρήστο. Έχω κλέψει μία ιδέα απο κατάστημα.
Έχω μία γνωστή που πλέκει μόνη της τις μπλούζες της, λευκές, καφέ, μαύρες, με βελονάκι. Βέβαια αυτή έχει και "σώμα" και της πάνε εγώ είμαι χον..παχιά ακόμη :D !

helen18
06-08-08, 01:21
Ελπίζω να βρώ λίγο χρόνο και εγώ τον Χειμώνα να ασχοληθώ.

Και΄γω τον Χειμώνα περιμένω.Όμως με το Parents,το βλέπω λίγο χλωμό.
Που μυαλό για πλέξιμο!

NASIA
23-09-08, 21:01
κορίτσια
θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι από εχτές ξεκίνησαν οι εγγραφές στα δωρεάν μαθήματα κεντήματος του Δημου Αθηναίων.Τα μαθήματα γίνονται σε ένα νεοκλασσικό κτήριο στην Πλάκα πολύ κοντά από το μετρό του Συντάγματος.Οποια ενδιαφέρεται μπορεί να γραφτεί καθημερινά από 22-26 Σεπτεμβρίου και τα μαθήματα ξεκινούν στις 14 Οκτωβρίου.
Σπεύσατε γιατί πολλά μαθήματα έχουν συμπληρώσει θέσεις.
Τηλ.επικοινωνίας 210-3243987 και διευθυνση Αγγ.Χατζημιχάλη 6

goofy
11-10-08, 15:58
Προσωπικά ξεκίνησα πρόσφατα το πλέξιμο κι έχω ξετρελαθεί!!!Απίστευτη αίσθηση.
Το καλύτερο αγχολυτικό μιλάμε, την ώρα που πλέκω δε σκέφτομαι τίποτε άλλο πέρα από σειρές και πόντους, καλές κι ανάποδες! Κι ακόμα είμαι στην αρχή. Πιστεύω όταν ολοκληρώσω και κανά πουλοβεράκι της μικρής μου, θα ξεφύγω τελείως.
Και δεν είναι καθόλου δύσκολο τελικά, σας ο συστήνω ανεπιφύλακτα.
Το μόνο αρνητικό είναι , μιας κι έχω και μια ευαισθησία, ότι με πονάνε τα χέρια μου..

Ekabn
15-10-08, 16:27
Επίσης, ο ελευθερουδάκης (το βιβλιοπωλείο) οργανώνει κατά καιρούς μαθήματα πλεξίματος. Δεν ξέρω λεπτομέρειες, αλλά μια φίλη που είχε πάει πέρασε πολύ ωραία

borba
09-11-08, 22:25
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΧΕΔΙΑ ΜΕ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑ Κ ΡΙΖΟΒΕΛΟΝΙΑ? ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΚΟΥΒΕΡΤΑΚΙΑ!!!!!!!!

mata
10-11-08, 00:53
Εγώ ακόμα και στο δημοτικό που κεντούσαμε σκράπας ήμουν!!!!! :? :lol: :lol: Είχα λιώσει τα παπούτσια μου να πηγαινοέρχομαι στην έδρα της δασκάλας για να μου ξεμπλέξει τις λάθος βελονιές που έκανα!!!Πιο χαλια δεν γινόταν!!!
Αλλά θα μου άρεσε να ξέρω να ράβω!!!!Πολύ χρήσιμο και νομίζω ότι γλιτωνεις και το κόστος των μοδιστρων για κάτι που χρειάζεσαι. Από το πιο απλό μέχρι το πιο δύσκολο.
Θα ήθελα να ράβω υφάσματα για μαξιλάρια, να κονταίνω και να στενεύω παντελόνια, να μπορώ να ράψω μια φούστα με υφασμα της αρεσκείας μου, ακόμα και να ράψω μια κουρτίνα!!!Πολύ θα το ήθελα!!!!

sabrina
10-11-08, 01:02
αχχχχχχχχχ
τέλειο θέμα helen 18.....!!!!!!!!!!

ειμαι μοντερνα κ πολυ προχωρημένη γενικως........
αλλα το κεντημα μου αρέσει πάρα πολυ, κ το πλέξιμο!!!!!
ίσως επειδη ειμαι πόντια απο μαμα.....κ η μαμα μου(καριερίστα)
κ οι θειες μου (άλλες καριεριστες αυτες....)
τα λατρευουν αυτα....
ζηλεύω την ξαδέρφη μου χωρισμένη με 10 χρονων κορη....
απιστευτα cool άτομο που ράβει κάτι υπέροχα ρουχα..........!!!!!!!!

ήμουν φοιτητρια 2000-2005 κ έπλεκα :shock: βελονάκι....
καταλαβετε τι δουλεμα έτρωγα...!!!!!!!!!αλλλα κ πάλι δεν με ένοιαζε.....
ισα ισα που κάπνιζα κ ελάχιστα!!!!!!!!!!!!

με κόβω άμα μεινω έγκυος με το καλό(μακάρι ............ :cry: )
να φτιαξω αριστουργηματα...............

helen18
10-11-08, 01:30
Εγώ τρελενόμουν για το πλέξιμο με βελονάκι.Έχω φτιάξει σεμεδάκια,καρεδάκια,κουρτίνες.Στην εγκυμοσύνη μου έκανα ολόκληρο σετ.Από τότε που γέννησα όμως δεν έχω πιάσει βελονάκι στο χέρι μου,δεν μου κάνει κέφι.Έχω και το ιντερνετ και που χρόνος.
Το ράψιμο το βαριέμαι αφάνταστα αλλά τα βασικά τα ξέρω να κονταίνω ή να στενεύω.Το αποφεύγω όμως γιατί με εκνευρίζει.Βάζω την μαμά μου και τα κάνει,γιατί της αρέσει πολύ το ράψιμο και αν είναι κομμένο το ύφασμα ξέρει και ράβει φούστες κλπ.Στο κόψιμο δεν τα καταφέρνει πολύ καλά γιατί δεν έχει πάει κάπου για να μάθει.Κάνει και καταπληκτικά πλεκτά,αλλά της πονάνε τα χέρια της τώρα και τα έχει αραιώσει.
Αυτά!

mata
10-11-08, 09:19
Ελεν από πού έμαθες ράψιμο;
Υπάρχει τρόπος να μάθει κανείς εκτός από το να πάει σε κάποιο μάθημα;
Κάποια ιστοσελίδα με οδηγίες; Ή κάποιο βιβλίο; Γιατί στην΄πόλη μου, δεν διοργανωνεται κάτι. :(
Εκτός κι αν μου δώσεις on line οδηγίες!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ekabn
10-11-08, 09:44
mata το burda το περιοδικό κάνει κάτι σεμινάρια, αλλά φαντάζομαι όχι σε όλες τις πόλεις, αλλά πάρτους κανα τηλέφωνο μπας και...

mata
10-11-08, 10:31
Έχεις κανένα τηλέφωνο Εκάβη; Για να μην αγοράζω το περιοδικό!
Thanks πάντως για την ιδέα. :wink:

helen18
10-11-08, 15:51
Ματα,εγώ μόνη μου έμαθα είχα δει όμως την μαμά μου.Μια φορά ήθελα να βάλω ένα φερμουάρ σε παντελόνι και η μαμά μου δεν μου το έκανε για να με κάνει να το κάνω μόνη μου μάλλον.Πείσμωσα κι εγώ κι έκατσα το πάλεψα και το έβαλα.Ίσως να μην ήταν τέλειο΄ εγώ όμως ένιωσα μεγάλη ικανοποίηση.
Για μαθήματα ονλάιν λίγο δύσκολο είναι.Θα σου πω όμως κάτι εύκολο όταν θες να κοντέψεις κάτι και το ύφασμα είναι λεπτό για να μην φαίνονται οι ραφές απέξω. Γυρίζεις ΄το ύφασμα στο σημείο που θες και ράβεις κανονικά αλλά από την πλευρά που θα φαίνεται δεν πιάνεις πολλή ύφασμα παρά μόνο 2 κλωστούλες. Η ραφή γίνεται έτσι //////////.
Ιστορίες γι΄αγρίους σου λέω τώρα ε?

helen18
10-11-08, 15:55
Ένα ωραίο σαιτ είναι αυτό:
http://www.ftiaxto.gr/content/blogcategory/29/28/

Nanouka
11-11-08, 14:22
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΧΕΔΙΑ ΜΕ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑ Κ ΡΙΖΟΒΕΛΟΝΙΑ? ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΚΟΥΒΕΡΤΑΚΙΑ!!!!!!!!

http://www.sewandso.co.uk/
http://www.abc-free-machine-embroidery-designs.com/

έχει πάρα πολλά σχέδια για όλα τα είδη ραψίματος .. ακόμα νομίζω έχει και οδηγίες για το πώς να ξεκινήσεις το ράψιμο!

Mata .. εάν κατέβεις κέντρο, στην Αγίου Μάρκου, υπάρχουν καταστήματα που πουλάνε "kit" σταυροβελονιάς τα οποία μέσα έχουν οδηγίες με εικόνες!! επίσης εάν θέλεις μπορώ εγώ να σου σκανάρω ένα δικό μου σχέδιο και να σου το στείλω να μου πείς εάν βγάζεις άκρη :wink:

Ekabn
11-11-08, 16:22
Έχεις κανένα τηλέφωνο Εκάβη; Για να μην αγοράζω το περιοδικό!
Thanks πάντως για την ιδέα. :wink:Η ερώτηση άπτεται του θέματος με την οργάνωση που συζητάς αλλού (εγώ απλώς σας διαβάζω και σας θαυμάζω). Αν καταφέρεις και μου βρεις πού έχω βάλει τα burda (κάπου στο σπίτι είναι δεν τίθεται θέμα), σου πληρώνω τα μαθήματα στο burda :lol: :lol: :lol: :lol:
Πάντως είχα πάει σε αυτά τα μαθήματα και ήταν ωραία, ως πολύ ωραία. Έφτιαχνες μια φούστα, ένα παντελόνι, μια μπλούζα κι ένα σακάκι. Αναγκάστηκα να σταματήσω μετά το παντελόνι, αλλά όσα έφτιαξα τα φοράω ακόμα και είναι και ωραίααααααα :lol: :lol: :lol: :lol:

AnnaT
27-11-08, 14:01
Κορίτσια γειά σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε που μπορώ να βρω πατρόν για στολή ταρανδάκι ή ελαφάκι για τον βαφτισιμιό μου που είναι στο νήπιο. Έχουμε ψιλομπλοκάρει :?:

Jeanne
28-11-08, 12:48
...

helen18
30-11-08, 21:21
http://img30.glitterfy.com/335/glitterfy131801566D30.gif (http://www.glitterfy.com/)
http://img30.glitterfy.com/335/glitterfy131937666D38.gif (http://www.glitterfy.com/)

Δυο από τα πλεκτά μου.

NTINAT
30-11-08, 23:14
Ηelen ειναι πολυ ωραια!!
Μπραβο σου!!

Μου αρεσε παντα το κεντημα αλλα ...το παρατησα
λογο παιδιων,δουλειας κλπ..τωρα ομως το ξαναρχισα
πηρα λοιπον μετρητο...ειναι πακετο μπορω να πω
γιατι ενα λαθος κ την εβαψα :lol: ελπιζω να το τελειωσω...

antigoni84
03-01-09, 19:03
Εμένα μου αρέσουν όλεσ οι χειροτεχνίες.Πλέκω,ράβω,κεντάω,φτιάχνω κοσμήματα,το αγαπημένο μου όμως είναι το πλέξιμο,με χαλαρώνει αφάνταστα! :)

zoitheodos
03-01-09, 19:47
Αχ Νανούκα με κατέστρεψες, τρελαίνομαι για όλα αυτά. Ανυπομονώ να τελειώσω έναν πίνακα σταυροβελονιά για να αρχίσω τραπεζομάντηλα Χριστουγεννιάτικα κ.α.
Δεν βλέπω να προλαβαίνω αλλά με ηρεμεί απίστευτα, το μόνο που έχω αρχίσει και πιάνομαι και δεν αντέχω πολύ πιά...

simon
25-02-09, 15:14
ΔΩΡΕΑΝ!!! ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27-02-09

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΡΑΦΗΣ - ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΕΥΚΟΛΗ ΡΑΦΗ ΦΕΡΜΟΥΑΡ-ΡΕΛΙΟΥ-ΣΤΡΙΦΩΜΑΤΟΣ-ΠΛΑΚΟΡΑΦΗ ΓΙΑ ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΟΜΑΝΤΗΛΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΟΥΜΠΟΤΡΥΠΑΣ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΡΑΦΗ ΚΟΥΜΠΙΟΥ.ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΜΗΧΑΝΩΝ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΧΡΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ.

ΧΩΡΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΝΕΑ ΖΩΗ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΣΟΥΛΙΩΤΩΝ 7
ΩΡΑ 11:00-14:00

~ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ !!!!!!!!
ΤΗΛ. ΓΙΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΘΕΣΕΩΝ
210-6209171
6972787540 :lol: :lol:

KIARA
26-02-09, 11:26
http://img8.imageshack.us/img8/3550/imgp0103v.jpg

Γειά σας κορίτσια και απο μένα!
Εμένα όπως βλέπετε μου αρέσουν τα κεντήματα,πλέκω κιόλας άλλα πουλόβερ όχι βελονάκι-δυστυχώς γιατί μου αρέσει το βελονάκι,ιδίως κάποιες κουρτίνες και καλλύματα κρεβατιού.
Ασχολούμαι με το κέντημα, ιδιαίτερα μου αρέσει η σταυροβελονιά με μέτρημα.Το τελευταίο που κέντησα,ήταν ένας παιδικός πίνακας με αρκουδάκια και λαγουδάκια,οπου κέντησα το βάρος ,την ημέρα γέννησης κ.τ.λ, λείπει μόνο το όνομα της Μελίνας ,για να το φτιάξω με κάδρο. Κάδρο θα πάρω απο το Ικέα ,άσπρο.Είχα φτιάξει παρόμοια και στα ανίψια μου και έγιναν φανταστικά.

zoitheodos
26-02-09, 12:25
Πολύ όμορφο είναι μπράβο σου. Που το βρήκες αυτό το όμορφο σχεδιάκι?

NTINAT
26-02-09, 20:28
Μολις τελειωσα το πρωτο κομματι που ειναι
για την τραπεζαρια.:D

http://i256.photobucket.com/albums/hh190/ntina_photo/diafores023-1.jpg

http://i256.photobucket.com/albums/hh190/ntina_photo/diafores026.jpg

http://i256.photobucket.com/albums/hh190/ntina_photo/diafores024.jpg

KIARA
26-02-09, 23:40
Αυτό ήταν σε κίτ της DMC.Δυστυχως τα ωραία σχέδια δεν τα εισάγουν στην Ελλάδα,πρέπει να τα ψάχνεις συνέχεια για να πετύχεις κάποιο καλό.
Πολλές φορές ζήτησα πράγματα απο τον κατάλογο τους αλλα δεν υπήρχαν.
Απο'τι ειδα όμως το site που προτείνει η Nanouka (sewandso) έχει φανταστικά πράγματα και οικονομικά.Ενα κιτ με νεράιδα που εδω μου ζητουσαν 30,00 ,το έχει 12,00. :shock:

TARA
06-03-09, 17:49
Εμένα κορίτσια μου αρέσει πολύ το βελονάκι κι έχω φτιάξει πάρα πολλά πράγματα. Κουρτίνες, κουβερτούλες χειμωνιάτικες και καλοκαιρινές, μαξιλάρια... Θα ήθελα πολύ να φτιάξω και μπλούζα ή ανοιχτή μακριά καζάκα, όμως δυστυχώς δεν γνωρίζω από κοψίματα. Πολλά σχέδια επίσης που έχω πλέξει είναι δικά μου.΄Εμαθα από τη γιαγιά μου σε μικρή ηλικία.

simon
12-03-09, 18:48
ΛΟΓΩ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΔΩΡΕΑΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΑΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ, ΣΑΣ ΚΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΟΥ ΟΡΓΑΝΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 15 Μαρτίου ώρα 11.30-13.30π.μ

ΧΩΡΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΝΕΑ ΖΩΗ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΣΟΥΛΙΩΤΩΝ 7
ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ !!!!!!!!
ΤΗΛ. ΓΙΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΘΕΣΕΩΝ
210-6209171
6972787540

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΕΥΚΟΛΗ ΡΑΦΗ ΦΕΡΜΟΥΑΡ-ΡΕΛΙΟΥ-ΣΤΡΙΦΩΜΑΤΟΣ-ΠΛΑΚΟΡΑΦΗ ΓΙΑ ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΤΡΑΠΕΖΟΜΑΝΤΗΛΑ ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ...
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΟΥΜΠΟΤΡΥΠΑΣ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΡΑΦΗ ΚΟΥΜΠΙΟΥ.ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΜΗΧΑΝΩΝ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΧΡΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ.

antigoni84
13-03-09, 10:24
τι ακριβώς ειστε εκει?

simon
13-03-09, 11:45
:lol: :lol: :D

antigoni84
13-03-09, 12:26
το αστείο που είναι ακριβώς??????αναρωτιέμαι.Είναι κατάστημα?ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΚΑΛΕΙΤΕ ΚΟΣΜΟ??????

anthula
13-03-09, 13:08
Κορίτσια συγχαρητηρια...είστε χρυσοχέρες.
Κι εμένα μου αρέσει να καταπιάνομαι με τέτοια αλλά δεν έχω χρόνο.
Κάποτα έπλεκα το βράδυ στην τηλεόραση, τώρα....
Ξέρω κέντημα το κλασικό μην φαντατείτε κάτι το πολύπλοκο, πλέκω βελονάκι και μερικά κασκόλ που είναι ίσια και δεν έχουν κοψίματα.
Θα σας παρακολουθώ μήπως και ξαναπιάσω κι εγώ κάτι...

simon
13-03-09, 22:05
Κυρία μου επιχείρηση είμαστε και οργανώνουμε κάποια σεμινάρια ραπτικής δίοτι μας το ζήτησαν οι πελατες μας και όχι μόνο...Άν θέλετε και εσείς να πάρετε μέρος επικοινωνήστε μαζί μας , σας ευχαριστούμε!

Μπορείτε να μπείτε και στο site μας
http://raptomixanes.blogspot.com/

antigoni84
14-03-09, 13:04
δυστυχώς τα τηλέφωνα ΔΕΝ αντιστοιχούν σε επιχείρηση

simon
15-03-09, 21:13
Κυρία μου το ότι τα τηλέφωνα δεν αντιστοιχούν στην επιχειρηση μας δεν σημαίνει ότι είμαστε απατεωνες ή κατι τέτοιο , απλώς για τα σεμινάρια δεν χρησιμοποιούμε τα τηλέφωνο της επιχείρησης μας.Και αν πια δεν μας πιστευετε πηγέτε στην ιστοσελίδα μας να δείτε και τα τηλέφωνα της επιχείρησής μας και τα σεμινάρια που οργανώθηκαν. Σας ευχαριστώ!

http://raptomixanes.blogspot.com/

antigoni84
16-03-09, 08:52
μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο που δεν χρησιμοποιείτε τα τηλέφωνα της επιχείρησης σας!

ELISA
16-03-09, 11:08
antigoni84 Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 8:52 am Θέμα δημοσίευσης:

--------------------------------------------------------------------------------

μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο που δεν χρησιμοποιείτε τα τηλέφωνα της επιχείρησης σας

Συμφωνώ :roll: !!!

boukie17
16-03-09, 12:18
antigoni84 Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 8:52 am Θέμα δημοσίευσης:

--------------------------------------------------------------------------------

μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο που δεν χρησιμοποιείτε τα τηλέφωνα της επιχείρησης σας

Συμφωνώ :roll: !!!

και εγώ το ιδιο!!!!!!!!!!!! :roll: :roll: :roll: :roll:

simon
16-03-09, 23:26
Αγαπητή μου κυρία,
τα τηλέφωνα που δημοσιευσαμε για το σεμιναριο είναι τα προσωπικά τηλέφωνα των υπευθύνων του σεμιναρίου.Τα τηλέφωνα της επιχείρησης δεν τα δημοσιεύσαμε για τον απλούστατο λόγο ότι πρώτον είναι απασχολήμένα απο τους πελάτες της επιχείρησης και δευτερον διότι οι υπεύθυνοι δημοσίων σχέσεων και marketing της επιχείρησης είναι και υπεύθυνοι του σεμιναρίου.Τα υπόλοιπα στελέχη της επιχείρησης ασχολούνται με εισαγωγές -πωλήσεις επαγγελματικών και οικιακής χρήσεως ραπτομηχανων-ανταλλακτικών-ηλεκτρικών ψαλιδιών και service!
Είναι λίγο περίεργο (λίγο , όχι εξαιρετικά περίεργο) που δεν μπορείτε να μπείτε στην ιστοσελίδα μας ,επικοινωνήστε μαζί μας σε όποιο απο τα τηλέφωνα θέλετε να σας προσφέρουμε δωρεάν και εκμάθηση Internet.
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ

helen18
16-03-09, 23:45
Αγαπητή μου κυρία,
να σας προσφέρουμε δωρεάν και εκμάθηνση Internet.
Εκμάθηση!

antigoni84
19-03-09, 12:35
Αγαπητή μου κυρία,
τα τηλέφωνα που δημοσιευσαμε για το σεμιναριο είναι τα προσωπικά τηλέφωνα των υπευθύνων του σεμιναρίου.Τα τηλέφωνα της επιχείρησης δεν τα δημοσιεύσαμε για τον απλούστατο λόγο ότι πρώτον είναι απασχολήμένα απο τους πελάτες της επιχείρησης και δευτερον διότι οι υπεύθυνοι δημοσίων σχέσεων και marketing της επιχείρησης είναι και υπεύθυνοι του σεμιναρίου.Τα υπόλοιπα στελέχη της επιχείρησης ασχολούνται με εισαγωγές -πωλήσεις επαγγελματικών και οικιακής χρήσεως ραπτομηχανων-ανταλλακτικών-ηλεκτρικών ψαλιδιών και service!
Είναι λίγο περίεργο (λίγο , όχι εξαιρετικά περίεργο) που δεν μπορείτε να μπείτε στην ιστοσελίδα μας ,επικοινωνήστε μαζί μας σε όποιο απο τα τηλέφωνα θέλετε να σας προσφέρουμε δωρεάν και εκμάθηση Internet.
Με φιλικούς χαιρετισμούς

Αυτό το αφήνω ασχολίαστο!Δεν αξίζει άλλωστε το κόπο.απλά συνιστώ προσοχή!

ELISA
19-03-09, 13:31
να σας προσφέρουμε δωρεάν και εκμάθηση Internet.

Τί επίθεση είναι αυτή καλέ???

drosostalia
21-04-09, 11:55
Γυναικείο θέμα. Είχα ξεκινήσει με τίτλο τι χόμπυ έχετε αλλά μιας και υπάρχει αυτό το θέμα ήδη το έκανα λίγο πιο συγκεκριμένο.
Ας μιλήσουμε για βελονάκι ή οτιδήποτε άλλο σχετικό που φτιάχνουμε μόνες μας.Ίσως κάποιες κοπέλες να φτιάχνουν και φο με χάντρες ή να ζωγραφίζουν πέτρες.
Φαντασία να υπάρχει....

Εμένα μ΄αρέσει πόλύ το βελονάκι.Πλέκω ή μάλλον έπλεκα σεμεδάκια κουρτίνες κ.τ.λ.
Τώρα όμως δεν προλαβαίνω καθόλου και το έχω σταματήσει.Ελπίζω το Χειμώνα που νυχτώνει νωρίς να το ξανα αρχίσω.
Είναι κάτι που με ηρεμεί και νιώθω ικανοποίηση όταν τελειώσω κάτι και μετά το βάλω κάπου στο σπίτι!
Αν τα καταφέρω θα σας βάλω και φωτογραφίες από διάφορα πλεκτά.

ego xero belonaki belones kentima kai rapsimo sti mihani

elachl
21-04-09, 12:01
οχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!το απεχθανομαι!το κουμπι για να το ραψω το σκεφτομαι μερες!τα αφηνω οταν ερθει η μαμα μου!ε δεν μπορει να ειμαι σε ολα τελεια!:oops:

drosostalia
21-04-09, 12:08
οχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!το απεχθανομαι!το κουμπι για να το ραψω το σκεφτομαι μερες!τα αφηνω οταν ερθει η μαμα μου!ε δεν μπορει να ειμαι σε ολα τελεια!:oops:

ti apola apexhanese? xaxaxxaxaxaxaxxaxaxa

elachl
21-04-09, 12:12
το κεντημα το πλεξιμο το ραψιμο και ολα τα συναφη.δεν εχω ιδεα απο αυτα και οταν μου δινει η μανα μου τετοια που δεν ξερω πως τα λενε τα κρυβω στα συρταρια!

drosostalia
21-04-09, 13:41
το κεντημα το πλεξιμο το ραψιμο και ολα τα συναφη.δεν εχω ιδεα απο αυτα και οταν μου δινει η μανα μου τετοια που δεν ξερω πως τα λενε τα κρυβω στα συρταρια!

mareseis poli xaxaaxaxaxaxaa akou ki auto de mou aresei na rabo kaltses xaxxaxaxaxa

akamatra
16-05-09, 03:32
όλα αυτά μου αρέσουν αλλά όχι για μεγάλο διάστημα
έκανα μαθήματα ραπτικής, λίγο πλέξιμο
το κέντημα όμως με ηρεμεί και όταν βρω χρόνο κεντάω με μανία. Τελευταία λόξα το κέντημα με χάντρες

dudu
16-05-09, 09:07
aa..εγω φτιαχνω ζωακια με τσοχα..

akamatra
16-05-09, 11:05
καλημέρα
όταν τελειώσω με κάτι εκκρεμότητες που έχω θα μου μάθεις να φτιάχνω και εγώ;

saxpa
16-05-09, 11:43
σε πιο μικρή ηλικία έπλεκα με το τσιγκέλι κάτι όμορφα στρογγυλά χαλάκια...είχα πάρει ότι περίσευε απο ένα εργοστάσιο χοντρες κλωστές (σαν κορδέλα ένα πράγμα)..
ευτυχώς τα έχει η γιαγιά μου στρωμένα και τα θυμάμαι που και που...ΕΚΤΟΤΕ όμως έχω φτάσει σήμερα να το απεχθάνομαι...είμαι σε θέση να πετάξω μια κάλτσα παρά να την ράψω..!!!!

ΒΡΕ ΠΩΣ ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...:roll::roll:

underage
20-05-09, 02:18
το κέντημα όμως με ηρεμεί και όταν βρω χρόνο κεντάω με μανία

μια από τα ίδια κι εγώ.
Λατρεύω τους πίνακες, έχω κεντήσει αρκετά τραπεζομάντηλα, το μόνο που δεν μπορώ να κεντήσω είναι με χρυσοκλωστή, ανατριχιάζω

akamatra
20-05-09, 13:55
ΩΡΑΙΑ!!!! ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΧΕΔΙΑ.
ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΡΙ ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Minnie!
31-05-09, 01:42
Από μικρή κεντούσα και όταν έβλεπα την μαμά μου να κεντάει της μετρητής με άρεσε πιο πολύ από την στάμπα, γιατί μερικά σχέδια δεν ήταν καλά σταμπαρισμένα.Τα κεντήματα που έχουν μέσα χρυσή, ασημί κλωστή έχουν άλλη χάρη.Επίσης και τα καινούρια σχέδια με τις χάντρες είναι ωραία αλλά θέλουν προσοχή στο τέλος του κλεισίματος να φύγει,ξηλωθεί καμιά χάντρα και χαλάσει.

xara_2
03-06-09, 14:23
http://smileys.on-my-web.com/repository/MSN_Emoticons/MSN-Emoticon-knit-206.gif

μου αρέσει πολύ το κέντημα και κάποτε είχα πολύ καλή σχέση με το 'σπορ' ......... τώρα πια δεν υπάρχει χρόνος ούτε για τα βασικά ....... :(

Minnie!
03-06-09, 17:47
Γιατί κάποια στιγμή αν θες μπορείς λίγο χρόνο να βρεις, αν έχεις κανενα σχέδιο βάλε φωτό να δούμε γιατί και΄γω το κατέχω............
(και κατι ασχετο που βρίσκεις αυτές τις φατσούλες και πως τις βάζεις;;;;;;)

2nt
15-07-09, 00:45
όλα αυτά μου αρέσουν αλλά όχι για μεγάλο διάστημα
έκανα μαθήματα ραπτικής, λίγο πλέξιμο
το κέντημα όμως με ηρεμεί και όταν βρω χρόνο κεντάω με μανία. Τελευταία λόξα το κέντημα με χάντρες
gia pes.. ti ennoeis kentima me xantres? se rouxa epanw? H kati allo? marese opws to diabasa.. exw k polles xantres giati ftiaxnw kosmimata. basika eftiaxna.. giati twra me 2 mwra duskolo.. axxx!!!

Minnie!
15-07-09, 00:52
Γειά και΄συ παθούσα;;;;;;;
Και μένα με αρέσει το κέντημα πολύ.Αυτό που λέει με χάντρες εγώ το κάνω και σε μπλούζες αλλά τα καινούρια σχέδια είναι στο κέντημα πολύ ωραία.Αν μάθω να βάζω φωτό θα σας βάλω κεντημα με χάντρες είναι πολύ ωραίο και ιδίως όταν ο καμβάς είμαι μονόχρωμος δίχνει πολύ.Για π.χ.εγώ έχω κέντημα με μαύρο καμβά και χρυσές χάντρες με λουλούδια και κλωνάρια.(αλλά δεν ξέρω πως μπαίνουν οι φωτό εδω εσεις ξαίρετε;;;;;)

akamatra
15-07-09, 00:54
gia pes.. ti ennoeis kentima me xantres? se rouxa epanw? H kati allo? marese opws to diabasa.. exw k polles xantres giati ftiaxnw kosmimata. basika eftiaxna.. giati twra me 2 mwra duskolo.. axxx!!!

Σεμέν, καρέ, τραπεζομάντηλα....
Θα φωτογραφήσω κανένα σεμέν και θα δεις...

MarcoPolo
15-07-09, 01:08
Elachi μια απο τα ιδια ουτε κουμπι. Αν και εγω εχω μια τερστια προικα απο τη γιαγια μου που δεν ξερω τι να την κανω. Ουτε πως λεγονται, ουτε τι μπαινει που. Ασχετη τελειως!!!!

dimidana
15-07-09, 11:54
κορίτσια καλημέρα! μπήκα σε αυτή τη σελίδα http://www.sewandso.co.uk/index.html και θέλω να παραγγείλω ένα σχέδιο που μου άρεσε αλλά επειδή δεν πολυκαταλαβαίνω (γιατί είμαι και λίγο άσχετη - τώρα λέω να μάθω να κεντάω) μήπως μπορεί κάποια να με βοηθήσει; θέλω να είναι τυπωμένο το πανί και όχι να μετράω... σε ποιά κατηγορία να ψάξω;;;
βοηθήστε με σας παρακαλώ!!!!

NASIA
15-07-09, 12:39
ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ Welcome to Embroidery ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΚΙΤ ΕΤΟΙΜΑ ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΛΩΣΤΕΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΣ ANCOR ΚΑΙ ΕΔΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΒΙΤΡΙΝΑ ΕΚΕΙΝΗ ΣΤΗΝ ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΠΟ DMC ΠΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΕ ΚΛΩΣΤΕΣ

dimidana
15-07-09, 15:23
nasia μου, σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά σε αυτό το site έχει μόνο "μεγαλίστικα" κεντητά... εγώ θέλω να κάνω καδράκια για το δωμάτιο της μικρής, μαξιλαράκια για τη μικρή κ.λπ. οπότε επιμένω στο http://www.sewandso.co.uk/index.html που μου άρεσαν πολύ τα σχέδια!
αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτό...

NASIA
15-07-09, 16:16
ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΑΝ ΘΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΒΙΤΡΙΝΑ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΕΤΟΙΜΑ ΤΥΠΩΜΕΝΑ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΕΙΔΗ ΚΕΝΤΗΜΑΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΔΡΑΚΙΑ ΜΕ ΠΑΙΔΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ.
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΗΜΑ ΜΕ ΜΕΤΡΗΜΑ??ΕΧΩ ΚΕΝΤΗΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΑΜΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΜΕ ΜΕΤΡΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΝΑ ΜΑΘΩ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ Ή ΠΩΣ????
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Minnie!
15-07-09, 18:09
Γειά σου ''ΝΑSIA'' αυτό που ρωτάς δεν είναι δύσκολο να μάθεις της μετρητής.Θα πρέπει να πάρεις ένα σχέδιο μια φωτοτυπία ας πούμε ή αν σε αρέσει ένα κέντημα από μια φίλη σου τελειωμένο και κάνεις το ίδιο και συ.Αγοράζεις καμβά στις ίδιες διαστάσεις, κλωστές κόβεις τον καμβά (αλλά λίγο πιο μεγάλο γιατί μετά αυτά με τον καιρό και το καθάρισμα μαζεύουν)ξεκινάς πάντα από το κάτω μέρος και να ξέρεις αφήνεις κενό μια παλάμη και μετά αρχίζεις να κεντάς.Μετρά το προηγούμενο ή την φωτοτυπία πόσα σταυρουδάκια έχει και ξεκινάς και ανεβαίνεις όλο προς τα επάνω.Δεν είναι τίποτα θα δεις θα σε αρέσει.Από εκεί που θα πάρεις τον καμβά.τις κλωστές θα τους πεις να στο κόψουν ακριβώς αν δεν μπορείς εσύ.Και κάτι άλλο αν δεν σε αρέσουν τα χρώματα που είναι ήδη στο χαρτί στο κέντημα μιας φίλης μπορείς να τα αλλάξεις και να βάλεις ότι εσύ θέλεις.Αν μαθω πως μπαινουν φωτό θα βάλω κεντήματα να δεις από αυτά που ζητάς.:)

akamatra
16-07-09, 01:51
http://radikal.ru/F/s54.radikal.ru/i144/0903/30/be65e374dace.jpg.html

http://radikal.ru/F/s54.radikal.ru/i144/0903/30/be65e374dace.jpg.html
http://radikal.ru/

Minnie!
16-07-09, 01:55
Μπράβο ''Akamatra'' αύτο είναι ΄τλειο για την φίλη μας την NASIA θα χαρεί πολύ που το βρήκες;

akamatra
16-07-09, 01:59
http://radikal.ru/F/i042.radikal.ru/0802/4f/553ab4365a3a.jpg.html
http://radikal.ru/F/i032.radikal.ru/0802/48/4e7223413d9a.jpg.html

Ελπίζω να σου αρέσουν

akamatra
16-07-09, 02:06
http://r.radikal.ru/clbh.ashx?bid=7EB0FE52A49B427F9E1D36CEA70ED979
http://radikal.ru/F/i039.radikal.ru/0802/86/a36a757732e7.jpg.html

Minnie!
16-07-09, 02:14
Όχι μονο στην NASIA αλλά και μένα με αρέσουν αλλά εγώ θα προτιμούσα της μετρητής κάτι σε άλλο σχεδιο πιο ''βαρύ'' ας πούμε κάτι με λουλούδια ας πούμε ή άλλα σχέδια όπως αυτά με τις χάντρες τα ξέρεις είναι τέλεια η μαμά μου τώρα τέτοια κεντάει!!!!!!!
Έχεις κάτι από αυτά ;;;;;;;;;;;

NASIA
16-07-09, 10:03
Ευχαριστώ πολύ για τα σχέδια και τις συμβουλές σου αλλά ήθελα να μάθω αν γίνεται μετρητης τραπεζομάντηλο ή σεμέν εκτός από καδράκια και για να γίνουν αυτά θα πρέπει να είναι σε καμβά ή σε οποιοδήποτε ύφασμα αν και πιστεύω ότι σε καμβά γίνονται πιο εύκολα.
Πάντως δεν είναι ειρωνικό να μην υπάρχει ελληνικό site που να ασχολείται με το κέντημα εκτός από το ftiaxto την στιγμή που στην Ελλάδα είναι παράδοση και εδώ υπάρχουν οι πιο όμορφες βελονιές όπως η λευκαδίτικη ή η ροδίτικη βελονιά.

Minnie!
17-07-09, 00:19
ΝΑSIA μπορείς να κεντήσεις σε ότι ύφασμα θέλεις αρκεί να βρεις το κατάληλο σχέδιο και ξεκίνα.Ιδιώς για τραπεζομάντηλα που θες έχει ωραία μαλακά υφάσματα και μερικά είναι χωρισμένα από μόνα τους και εκεί μπορείς να κάνεις ότι σχέδιο θες ακόμα και μπουκετάκια λουλούδια ή και για την κουζίνα φρούτα,πιατάκια ποτηράκια έχει πολλά σχέδια.Το καλό στο κέντημα μετρητής είναι ότι οποιοδήποτε σχέδιο διαλέξεις ανάλογα πόσο πυκνός είναι ο καμβάς ή αραιής τόσο το σχέδιο διαφορετικό γίνεται.Αν επιλέξεις ύφασμα για τραπεζομάντηλο το σχέδιο βγαίνει μικρό και πιο διακριτικό ενώ στον καμβά είναι πιο μεγάλο......εσύ επιλέγεις και αμα θες κάτι ρώτα.:p

koalalou
30-07-09, 14:05
Ta kano ola kai nomizo oti einai poli boliko gia na ta kseris!! Siga mi doso ta lefta mou se aftes tis gunaikes pou raboun ta pantalonia kai kanoun mikres dior8osis!!! Egw ta kanw 10000000 fores kalitera.....arki na exw tin oreksi!!! Ema8a raptiki kai kentima apo to gumnaseio/leikio (to eixame ma8ima..enoeite sxoleio sto eksoteriko)!! exo ftiaksi polla pragmata opos shorts, ena patchwork maksilari, a8litikes formes, ena episimo forema pou to foresa sto episimo xoro pou kaname sto telos tis sxolikis xronias!!! To pio agapimeno mou pragma pou exw ftiaksi einai ena baftistiko foremataki pou einai ramena kai kentimeno 100% me to xeri!!! To exo se ena poli asfaleis meros gia na min pa8h kati!! Ebala olo tin texni mou se afto kai me tin boh8eia tin ka8igitria mas egine telio!!! Den exw paidakia akoma alla 8elw pos kai pos einai koritsaki gia na to tis to balw

akamatra
14-08-09, 02:17
http://i565.photobucket.com/albums/ss97/akamatra2009/d2ed3a99.jpg (http://www.parents.gr/forum/%5BIMG%5Dhttp://i565.photobucket.com/albums/ss97/akamatra2009/d2ed3a99.jpg%5B/IMG%5D)
http://i565.photobucket.com/albums/ss97/akamatra2009/c144dae9.jpg (http://www.parents.gr/forum/%5BIMG%5Dhttp://i565.photobucket.com/albums/ss97/akamatra2009/c144dae9.jpg%5B/IMG%5D)

Αυτό είναι από χαρτί, όταν μπορέσω θα βάλω φωτό πως είναι στρωμένα. Το δευτερο δεν είναι με χάντρες αλλά είναι τέλειο. Το έκανα στην εγκυμοσύνη... Εμαθα να κάνω και γύρω γύρω σχέδια με κορδόνι και έγινε πολύ καλό..

Minnie!
14-08-09, 02:22
Μπράβο βρε ---akamatra--- είσαι αστέρι..........ναι αυτά με τις χάντρες!!!!!! http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000200C0.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10) Και το δεύτερο είναι πολύ ωραίο και αν το φανταστείς μόνο με δυο χρώματα ακόμα πιο ωραίο θα είναι(και΄γω ξέρω να κεντάω όπως το δεύτερο........αλλά δεν ξέρω να βάζω:( ---ακόμα----φωτό να σου δείξω και΄γω με τις χάντρες!!!!!)

http://content.sweetim.com/tbsig/sig.asp?img=ad1 (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

akamatra
14-08-09, 03:08
http://www.crosstitch.com/scenery.shtml
ωραία φαίνονται...

Anastasia73
19-08-09, 01:07
Γειά σας κορίτσια! Κι εγώ ξεκίνησα να κεντάω σταυροβελονιά εδω και 2 χρόνια. έχω φτιάξει παιδικές κουβερτούλες, τρέσες για σεντονάκια και ασορτί μαξιλαράκια για τα παιδάκια μου. Τώρα έφτιαξα και ένα σεμέν για την κουζίνα. θα χαρώ να ανταλλάξουμε σχέδια! Τα σχέδια τα παίρνω συνήθως από το Εκείνη, άλλα τα αγοράζω φωτοτυπίες από ένα κατάστημα με κεντήματα και άλλα τα βρίσκω σε ένα ιταλικό περιοδικό που ονομάζεται profilo.

evangelia
21-08-09, 12:50
κορίτσια καλημέρα!!!!!
τώρα ανακάλυψα αυτό το θέμα και έχω χαρεί πάρα πολύ!!!!
μου αρέσει πολύυυυυυυ το κέντημα και κατα καιρούς έχω κάνει διάφορα αλλά δυστυχώς τα τελευταία 2 χρόνια τα έχω παρατήσει!!!!!
πάω να σας διαβάσω και θα επιστρέψω!!!!!

akamatra
21-08-09, 13:16
Γειά σου evangelia. εγώ μάλλον δε θα κάνω τίποτα σχετικό για τα επόμενα χρόνια...

Mickey
21-08-09, 15:10
Μπράβο κορίτσια , σας θαυμάζω ειλικρινά. Εγώ πάλι έχω πάρει διαζύγιο από βελόνες, κλωστες κλπ παρόλο που μου αρέσει να πλεκω με βελονες πλεξιματος. Προσπάθησα μία φορά να πλέξω ένα κασκολ , αλλα......:(

ΚΡΥΣΤΑΛΙΑ
31-08-09, 21:41
Γειά σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει καμιά σας κάποιο σχέδιο για βελονάκι για παιδική κουβερτούλα με χιονοστιβάδες. Ψάχνω αλλα δεν εχω καταφέρει ακόμα να βρω κάτι. Σας ευχαρισώ!

ΚατερίναΒ
31-08-09, 22:44
Κρυσταλλία, για γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη, όταν λές χιονοστιβάδες τι εννοείς? Χιονάνθρωπους ίσως?

ΚΡΥΣΤΑΛΙΑ
03-09-09, 10:48
Ναί, θέλω να κάνω κάτι χειμωνιάτικο- χριστουγεννιάτικο. Και χιονάνθρωπος μου κανει, ή χιόνι, κανένα γκί, κατι τέτοιο. Σ'ευχαριστώ!

Lena + Sourloulou
03-09-09, 22:02
Υπεροχο θεμα... Να δω ποτε θα ξανακεντησω! Σταμπωτα στο κεντρο εχει; Γιατι απο μετρημα δε σκαμπαζω...

savropinguinos
03-09-09, 22:51
κριμα κοριτσια ειχα πολλα τευχη του τιβο εργοχειρο κ τα πεταξα,θα σας τα εστελνα...

Skybeam
03-09-09, 22:57
όλες οι χειροτεχνίες μου αρέσουν αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σοβαρά... Η μαμά μου έπλεκε, έχω ένα πουλόβερ από τα χέρια της που το φυλάω σαν τα μάτια μου! Στο καλάθι πίσω από την πολυθρόνα που καθόταν, έχει τις βελόνες της, κουβάρια μαλλί και ένα μόλις αρχινισμένο πλεκτό που μου έφτιαχνε... ΑΦού τώρα που μου έφυγε η μαμά μου σκέφτομαι να το κορνιζώσω, αλήθεια σας λέω! (αν ήξερα πάντως θα το τελείωνα εγώ...)

NASIA
22-10-09, 12:19
Κορίτσια όσες ενδιαφέρονται για μαθήματα κεντήματος-βελονάκι ο Δήμος Αθηναίων έχει τα κάτωθι μαθήματα για φέτος:

Κέντρο Λαϊκής Τέχνης και Παράδοσης
Δ/νση: Αγγελικής Χατζημιχάλη 6, Πλάκα, Τηλ.: 210 3243987, 210 3243972
Όλα τα μαθήματα είναι διετή.
• Παραδοσιακό κέντημα
• Κοπανέλλι
• Σαΐτα
• Μπιμπίλα
• Λασέτα
• Υφαντική
• Βελόνες-Βελονάκι
• Ασπροκέντημα
• Κομποδετική
Εγγραφές: 20 - 30 Οκτωβρίου, εκτός της αργίας 28/10/09, Σαββάτου & Κυριακής, 9:00-13:00

miamama
22-10-09, 13:02
όλο έλεγα να μπω στο τόπικ...
κι εμένα μου αρέσει το πλέξιμο...
έμαθα μόνη από το you tube τα βασικά,πριν μείνω έγκυος.
δεν έχω φτιάξει και πολλά πράγματα...
ένα κασκόλ δικό μου...μια κουβέρτα μισωτελειωμένη του παιδιού,σε όλη την εγκυμοσύνη την έπλεκα.
πρέπει να την συνεχίσω.
το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν καταστήματα εδώ με ποικιλία.
βλέπω τόσα πράγματα στο ίντερνετ.
και κέντημα ξέρω,κάπου έχω ένα μισωτελειωμένο.
θέλω να μάθω και βελονάκι.
τελικά όλα μισωτελειωμένα τα έχω?
μπράβο μου.
πάντως το απολαμβάνω όταν πλέκω!!!

michel
22-10-09, 18:32
και μενα μου αρεσει πολυ το πλεξιμο!!! παλια(πριν 20 χρονια !!!),επλεκα συνεχεια!!φορεματα,πουλοβερ,κασκολ,φουστες....μονο με τις μεγαλες βελονες,και το χοντρο μαλλι.Μου ερεσε ,γιατι τα τελειωνα γρηγορα.Και ηταν και μοναδικα!!!

..........τωρα ?...ισα που θυμαμαι πως κραταμε τις βελονες!!!!! ...δεν ξερω να συμφερει τοσο να πιασω παλι τις βελονες,στα χερια μου! νομιζω,οτι σημερα,βρισκεις τα παντα και σε καλες τιμες,ολα αυτα τα πλεκτα,παντου!!!

miamama
22-10-09, 18:41
ουσιαστικά απολαμβάνω την ώρα που τα φτιάχνω...
χειμώνα...στην πολυθρονίτσα μου!!!
(πω πω σαν γιαγιά ακούστηκα)
και είμαι ακόμα 30!!!
κάτι κεντήματα που έχω φτιάξει δεν μου αρέσουν για το σπίτι μου.
όμως βελονάκι θέλω να μάθω για κάτι ωραία σκουφάκια,λουλουδάκια...
όχι σεμενδάκια για το σαλόνι.
δεν είναι του στυλ μου.
να είχαμε και χρόνο βέβαια για όλα αυτά!!!

πιγκουινακι
31-10-09, 18:28
κι εγω πλεκω με βελονες βασικα για τα παιδια,παιρνω κατι υπεροχα περιοδικα και νηματα που βρισκω στο καταστημα εργοχειρο στην ευαγγελιστριας (αθηνα)τα νηματα είναι ισπανικα ''κατια'' και το περιοδικο το βγαζει η 'κατια'' επισης ,οποοτε κανω τα σχέδια που μου αρεσουν με τα σωστα νηματα ,τυφλοσουρτη και η επιτυχια ειναι περιπου σιγουρη και τα σχεδια ειναι πολυ πρωτοτυπα και συγχρονα όχι σα παιδακια της δεκαετιας το 60! όποια θελει
να δει με ευχαριστηση να δωσω πληροφοριες
επισης δειτε
www.katia.es

miamama
02-11-09, 12:54
μπήκα στη σελίδα.
έχει πολύ ωραία σχέδια.
αλλά εμείς εδώ δεν έχουμε καταστήματα καλά για πλέξιμο και βελονάκι...δεν μπορώ να τα βρω εδω.

νούφαρο
10-11-09, 20:19
akamatra αυτό με τις χάντρες (φωτο1) το ξαναβάζεις να το δω κι εγώ??:roll:

μου αρέσουν κι εμένα πολύ τα κεντήματα, αλλά χρόνος πια 0:(
(το δεύτερο μοιάζει με λευκαδίτικο πάντως λίγο -έχω κάνει δύο, αλλά χωρίς το κοφτό μέσα, κι εγώ θα το προτιμούσα πάντως μονόχρωμο)

sunset
26-11-09, 16:49
Eγω τρελαινομαι για πλεξιμο με βελονες.το κακο ειναι οτι ολα τα σχεδια που βρηκα ειναι σε ξενα site και η μεταφραση ειναι δυσκολη για εμενα .Τωρα εχω βρει ενα σχεδιο που με ξετραιλανε αλλα δεν μπορω να μεταφρασω. Μηπως μπορει καποια να με βοηθησει?
http://www.knittingonthenet.com/patterns/shawlshelllace.htm

2αγοράκια
26-11-09, 18:10
Καλησπερα,
ξερετε τι ψαχνω??Θελω πατρον για να φτιαξω κουρτινα ρομαν για τη κουζινα, βαρεθηκα αυτη που εχω κ θελω να αλλαξω.Επισης δεν θελω να την παρω ετοιμη, αλλα μου ηρθε λοξα να την φτιαξω μονη μου:)
Το καλοκαιρι εφτιαξα στη ραπτομηχανη μου για την κρεβατοκαμαρα μια με απλο ραψιμο και διχτυ.Παιδευτηκα αλλα βγηκε ωραιο το αποτελεσμα.
Εριξα μια προχειρη ματια, αλλα δεν βρηκα κατι.
Στο τελος μου φαινεται θα κατεβασω αυτη που εχω κ θα την αντιγραψω..

sunset
27-11-09, 13:07
.....κανείς???.....

Anti
01-12-09, 22:22
καλησπερα
θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχουν βιβλια στα ελληνικα για μαθηματα πλεξηματος με βελονες,οποιαδηποτε συμβουλη η γνωμη δεχτη.

σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Έλσα
05-12-09, 00:29
.....κανείς???.....

Αυτό το όμορφο σάλι δαντέλες είναι δεμένη σε μια θαυμάσια μαλακό, self-striping νήματα. Ο σχεδιασμός ορθογώνιο σημαίνει ότι δεν υπάρχουν διαμόρφωση τόσο του απλού προτύπου δαντέλα είναι εύκολο να εργαστεί.

Μεγέθη:
Πριν από το κλείδωμα: 67 "πλάτος x 20" μακρά
Μετά το κλείδωμα: 70 "πλάτος x 22" μακρά

Gauge:
3,5 STS = 1 "στην Αγία st

Υλικά:
Μέγεθος 11 ΗΠΑ (8 mm) εγκύκλιος βελόνες 32 "ή περισσότερο
Mochi Plus από Crystal Palace Νήματα
8 μπάλες Χρώμα 553 Ιώδεις Rainbow
80 Merino superwash% wool/20% νάυλον
50 grams/1.75 ουγκιά
93 yds/85 μέτρα

Έλσα
05-12-09, 00:30
Οδηγίες
CO 238 sts.
K 2 σειρές, ολίσθηση πρώτη st της κάθε γραμμής.
Αρχίστε μοτίβο Σειρές 1-12 παρακάτω, ολίσθηση πρώτη st, ια τα επόμενα δύο sts, πρότυπο έργο για την τελευταία 3 sts, K3 κάθε γραμμή.

Σειρά 1 (ήταν) και όλα ήταν Σειρές: Purl.
Σειρά 2: K2tog, * K5, yo, k1, yo, K2, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.
Σειρά 4: K2tog, * Κ4, yo, K3, yo, k1, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.
Σειρά 6: K2tog, * K3, yo, K5, yo, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.
Row 8: K2tog, * K2, yo, k1, yo, k5, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.
Row 10: K2tog, * k1, yo, K3, yo, Κ4, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.
Σειρά 12: K2tog, * yo, K5, yo, K3, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.

Rep Σειρές 1-12 6 περισσότερα φορές? Κομμάτι πρέπει meas περίπου 20 "μακρά.
P 2 σειρές.

sunset
05-12-09, 01:32
Σε ευχαριστω για την προσπαθεια,αλλα δεν βγαζω ακρη απο την μεταφραση του google.
Ειναι μεταφραση μια προς μια λεξης και βγαινει ολιγον ακαταλαβιστικο!

natasa79
05-01-10, 12:20
Καλημέρα και απο εμένα!Μόλις σήμερα εντόπισα το τόπικ...Anti, στο kanagaroo στην Αιόλου θα βρεις βιβλία στα ελληνικά, καθώς και υλικά και σεμινάρια, απ'οτι έχω δει.

Και εμένα μου αρέσει να ασχολούμαι με χειροτεχνίες, όχι βελονάκι, αλλά πλέξιμο, ράψιμο, felt, κοσμήματα και γενικά κατασκευές.

Έχω φτιάξει και ένα blog που δημοσιεύω όταν έχω χρόνο κάποια απο τα πράγματα που φτιάχνω.
Είναι το http//miaplimera.blogspot.com. Θα χαρώ να ακούσω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας!

beba09
11-01-10, 16:51
Εμένα μου αρέσει πολύ η σταυροβελονιά και με βοήθησε πάρα πολυ γιατί όταν ήμουν έγκυος ήμουν 6 μήνες ξάπλα και ευτυχώς που έχω αυτό το απλό αλλά ευχάριστο χόμπυ.

NASIA
26-03-10, 15:51
Κορίτσια στο ξεκαθάρισμα των αρχείων μου βρήκα και χαρίζω σε όποια θέλει τεύχη από το περιοδικό εργόχειρο-tivo Νο 14,10,7,6,5,4,3,2 και 1.Οποια θέλει ας μου πεί με pm και θα της τα στείλω χωρίς χρέωση.
Ευχαριστώ.

mama-lia
27-03-10, 23:45
Τι μου θυμίσατε! Περίμενα τα αποτελέσματα των Πανελληνίων και κεντούσα μετρώντας, για να μου φύγει το άγχος. Το κέντημα έμεινε ανολοκλήρωτο!

Eviri
01-04-10, 20:43
Κορίτσια να μπω κι εγώ στο club; Από μικρό παιδί κεντάω, πλέκω και ράβω. Γενικά μου αρέσει πάρα πολύ ότι σχετίζεται με χειροτεχνία και δε χάνω ευκαιρία να φτιάχνω διάφορα. Τα πιο πρόσφατα που έφτιαξα για να οποία αισθάνομαι πολύ περήφανη είναι δύο στολές Αμαλίας που τις δώρησα στο σχολείο των παιδιών μου για να με θυμούνται.
Αποτελούνται από φέσι, πουκάμισο με δαντέλα, γιλέκο και φούστα. Στο φέσι και στο γιλέκο κέντησα τρέσα και χρυσό κορδόνι.
Στο πουκάμισο έβαλα δαντέλα και μόνο στο ένα φλουράκια σε χρυσό χρώμα, αλλά μαύρισαν από τη ζέστη.
Θα προσπαθήσω να βάλω φωτογραφίες για να σας δείξω τις επιδόσεις μου.

Eviri
01-04-10, 21:27
Εδώ έκανα κάποιο λάθος στο ανέβασμα φωτό παρακάτω είναι τα σωστάhttp://www.parents.gr/forum/img_2062http://img_2062

Eviri
01-04-10, 22:34
http://img534.imageshack.us/img534/406/img2030t.th.jpg (http://img534.imageshack.us/i/img2030t.jpg/)http://img126.imageshack.us/img126/5489/img2032e.th.jpg (http://img126.imageshack.us/i/img2032e.jpg/)http://img145.imageshack.us/img145/2215/img2035s.th.jpg (http://img145.imageshack.us/i/img2035s.jpg/)
http://img517.imageshack.us/img517/2882/img2040mg.th.jpg (http://img517.imageshack.us/i/img2040mg.jpg/)http://img369.imageshack.us/img369/1582/img2045m.th.jpg (http://img369.imageshack.us/i/img2045m.jpg/)http://img686.imageshack.us/img686/6171/img2046t.th.jpg (http://img686.imageshack.us/i/img2046t.jpg/)http://img249.imageshack.us/img249/1530/img2037l.th.jpg (http://img249.imageshack.us/i/img2037l.jpg/)http://img181.imageshack.us/img181/7536/img2042o.th.jpg (http://img181.imageshack.us/i/img2042o.jpg/)http://img145.imageshack.us/img145/6934/img2062nq.th.jpg (http://img145.imageshack.us/i/img2062nq.jpg/)http://img188.imageshack.us/img188/1664/img2036vh.th.jpg (http://img188.imageshack.us/i/img2036vh.jpg/)

Η πρώτη στολή αποτελείται από το μπλε φέσι, το μπλε γιλέκο, το άσπρο πουκάμισο χωρίς φλουριά και τη μπλε μακριά φούστα. Ολόκληρη την κρέμασε η δασκάλα της μητρικής γλώσσας στο ταμπλό που βλέπετε με τις δάφνες για πλαίσιο.
Την επόμενη στολή δεν την έβγαλα λεπτομερώς σε φωτογραφία γιατί τη φορούσε η κόρη μου και όλα έγιναν λίγο βιαστικά. Ίσως μια άλλη μέρα τη ζητήσω από τη δασκάλα να την φωτογραφίσω με τις λεπτομέρειες.
Τη δεύτερη στολή την ταίριαξα με το μπορντώ φέσι, το μπορντώ γιλέκο και το πουκάμισο με τα φλουράκια.
Τέλος έφτιαξα και 2 έξτρα φεσάκια χωρίς στολή, επειδή δεν θα προλάβω να φτιάξω κι άλλες στολές μέχρι να φύγουμε.
Ελπίζω να σας αρέσουν.

zoitheodos
08-04-10, 13:45
Μπράβο σου βρε κορίτσι μου!

Θέλω κι εγώ να μάθω!

Eviri
08-04-10, 14:04
zoitheodos σ' ευχαριστώ. Να σου πω τι έκανα εγώ χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις. Επειδή δεν είχα τα σχετικά εργαλεία και περιοδικά για να βγάλω πατρόν, (δεν βρίσκομαι στην Ελλάδα) έβαλα κάτω ένα πουκάμισο της μικρής μου κόρης και ένα γιλέκο αμάνικο δικό μου και ζωγράφισα την περίμετρο. Υπολόγισα 1εκ περίπου περιθώριο για το ράψιμο και το έκοψα.
Το σχέδιο που έραψα με τις χρυσές τρέσες και κορδόνια αλλά και τη δαντέλα στα πουκάμισα είναι από το μυαλό μου. Τα σχέδια για τη διακόσμηση του γιλέκου βγαίνουν κι από φωτογραφίες ηρώων της επανάστασης σε περίπτωση που δεν έχεις έμπνευση. Ή ακόμη και από εγκυκλοπαίδειες λαογραφίας.
Τα φέσια, εκτός από το μπλε που το έφτιαξα από την αρχή από ένα παραλληλόγραμμο ύφασμα, τα βρήκα έτοιμα σε μαγαζιά εδώ που βρίσκομα και απλώς τα κέντησα και τους έβαλα φούντα. Βέβαια δεν βρήκα όλα τα υλικά όπως θα ήθελα γιατί εδώ δεν έχουν, αλλά πάλι καλά κι έτσι.

zoitheodos
08-04-10, 16:09
So smart :-)

Και πάλι μπράβο!!!

babystar
14-04-10, 14:15
Ψάχνω οδηγίες για βρεφικό σκουφάκι και καλτσάκια, για νεογέννητο μωράκι...Πλέξιμο με βελόνες....Αν κάποια έχει κάτι ανάλογο, θα το εκτιμούσα να μου το δείξει...Σας ευχαριστώ..

Peekaboo
19-04-10, 13:58
Το έχεις ψάξει καθόλου στο youtube; Από μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτά:

http://www.youtube.com/watch?v=QOlsvJNklow

http://www.youtube.com/watch?v=hhje0RQM9KI&feature=channel

Υπάρχουν και άλλα video στο ίδιο site, όπως επίσης δωρεάν patterns που μπορείς να βρεις στο google.

Μου άρεσε αυτό το site:
http://www.crochetpatterncentral.com/directory/baby_booties_mittens.php

Έγω δεν ασχολούμαι, αλλά ξέρει η μαμά μου 8)

miamama
19-04-10, 14:26
κι εγώ από το youtube βρήκα βιντεάκια κι έπλεξα μερικά πραγματάκια.
μια κουβερτούλα για την μικρή μου, 2 κασκόλ.αλλά χωρίς σχέδια πολλά,δεν έχω μάθει ακόμα πολλά.
βελονάκι θέλω να μάθω,αλλά πρέπει κάποιος να μου δείξει.

Stellinula
19-04-10, 14:40
κεντάω, πλέκω και ράβω....Προσφατα έφτιαξα κάτι μάλλινα σοσονάκια για το μελλοντικό νινάκι μου και μια ζακετούλα...Επίσης ένα σκουφάκι και μια παιδική κουβερτούλα μπεζ με μωβ τελειώματα, τα έπλυνα καλά και τα έβαλα στην γωνία της ντουλάπας που μαζεύω πράγματα για όταν κάνω νινάκι.....ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΗ το ξέρω...

miamama
19-04-10, 15:54
μια χαρά καλά κάνεις!!
είναι κι ωραία ασχολία!!

Pepy
03-06-10, 19:14
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΠΛΕΞΙΜΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΕΣΤΙΑΣ ΦΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΕΜΑΘΑ ΛΙΓΑ ............ ΑΝ ΞΕΡΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ SITE ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΧΕΔΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΛΕΞΕΙΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΤΑΙ .................ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Eviri
03-06-10, 20:11
Pepy κοίτα τις προηγούμενες σελίδες σε αυτό το θέμα και θα βρεις δημοσιευμένα αρκετά sites με σχέδια για κέντημα και πλέξιμο.

νούφαρο
04-06-10, 15:44
ρε συ Eviri τι τρελό ταλέντο που είσαι????

απίθανες είναι - επαγγελματικές..:grin::grin:

Eviri
04-06-10, 21:47
Νουφαράκι σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια. Στην πραγματικότητα φαίνονται μόνο από μέσα στη ραφή τους ότι είναι δουλειά στο χέρι. Ευτυχώς εξωτερικά τα μικροελαττώματα κρύβονται από το κέντημα.

Τώρα έχω καταπιαστεί και με φουστανέλα την οποία έχω ήδη ξεκινήσει, αλλά μάλλον λόγω περιορισμένου χρόνου θα την τελειώσω στην Αθήνα. Αυτή δε θα τη δωρίσω στο σχολείο της Τζέντας, αλλά πιθανόν στο σχολείο της μικρής μου κόρης στη Γλυφάδα.

Eviri
04-06-10, 21:52
Νουφαράκι σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια. Στην πραγματικότητα φαίνονται μόνο από μέσα στη ραφή τους ότι είναι δουλειά στο χέρι. Ευτυχώς εξωτερικά τα μικροελαττώματα κρύβονται από το κέντημα.

Τώρα έχω καταπιαστεί και με φουστανέλα την οποία έχω ήδη ξεκινήσει, αλλά μάλλον λόγω περιορισμένου χρόνου θα την τελειώσω στην Αθήνα. Αυτή δε θα τη δωρίσω στο σχολείο της Τζέντας, αλλά πιθανόν στο σχολείο της μικρής μου κόρης στη Γλυφάδα.

sevoula
14-06-10, 12:03
άξιες όλες! eviri είσαι καθηγήτρια χρυσό μου!
εγώ δηλώνω απλά θαυμάστρια των σπορ. ούτε κουμπί δεν ξέρω να ράψω!
και δεν θέλω να μάθω! ιδρώνω και μόνο που βλέπω βελόνα και κλωστή!
μπράβο σας! τυχερά τα παιδάκια σας!

NASIA
17-06-10, 15:49
Κορίτσια ξέρετε πού μπορώ να βρώ σχέδια για λασέτα?

Eviri
18-06-10, 01:56
Sevoula σε ευχαριστώ κι εσένα. Κάθε φορά που ολοκλήρωνα με επιτυχία κάτι με το οποίο καταπιανόμουν για πρώτη φορά και κυρίως χωρίς να το γνωρίζω από τεχνικής άποψης, η μάνα μου με έλεγε "κουτουρατζού", επειδή έκανα κουτουρού ό,τι ξεκινούσα.

Τώρα βέβαια ο τίτλος "καθηγήτρια" στη ραπτική μου πέφτει βαρύς, γιατί όντως βάδιζα στα τυφλά και χωρίς προηγούμενη εμπειρία.

40+mama
08-07-10, 12:01
......
βελονάκι θέλω να μάθω,αλλά πρέπει κάποιος να μου δείξει.

Online μαθήματα θα βρεις εδώ:

http://www.youtube.com/results?search_query=crochet+stiches&aq=f

liadimi
21-07-10, 12:01
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ
ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.:-P
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΛΙΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΚΕΝΤΗΜΑ.
ΤΩΡΑ ΚΕΝΤΑΩ ΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΟΜΑΝΔΥΛΟ ,ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑ.
ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΠΗΓΗ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΛΙΝΑ ΣΤΑΜΠΩΤΑ ΣΕ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ.:!:
ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΝΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΩ.
ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Eviri
21-07-10, 12:58
Καλημέρα liadimi. Περιμένουμε φωτό όταν τελειώσεις το τραπεζομάντηλο. Ποιο και πού είναι το μαγαζί με τα φθηνά σταμπωτά; Επίσης καλό καλοκαίρι.

patousaki mou
21-07-10, 13:04
κορίτσια, εγώ πρίν απο αρκετό καιρό πήρα να πλέξω ένα ζακετάκι για το μωράκι που περιμένω. έπλεκα γενικά απο μικρή, κεντούσα, έραβα, -βλέπετε μοδίστρα η μαμά-. το θέμα είναι οτι μόλις αγόρασα φορμάκια για το μωρό διαπίστωσα την διαφορά.

αυτό που έπλεκα ήταν για 2 χρονών παιδί και όχι για 4 μηνών που θα είναι τα Χριστούγεννα..! οπότε...ξήλωμα το ζακετάκι, και θα το πλέξω αφού γεννηθεί...!!!!!!!

koda
21-07-10, 13:35
καλημέρα
είμαι κι εγω καινούργια στο φορουμ !
ευτυχώς τώρα έχω το χρόνο να ασχολούμαι με τις χειροτεχνίες που τόσο μου αρέσουν !
απο Ιανουάριο όμως που γεννάμε δεν νομίζω οτι θα προλαβαίνω να κάνω και πολλά !

NASIA
21-07-10, 15:05
koda με το καλό να γεννήσεις και μην ανησυχείς όλα γίνονται καλή θέληση και όλα γίνονται εγώ με 3 παιδάκια και δουλειά και σπίτι και πάλι όλο και κάτι κάνω δεν γίνονται βέβαια γρήγορα αλλα γίνονται

christine06
21-07-10, 15:19
Εγώ πάλι που ποτέ στη ζωή μου δεν έπλεξα ή έραψα οτιδήποτε, το ξεκίνησα όταν πήρα την εξάμηνη άδεια του ΟΑΕΔ. Ήταν χειμώνας και δεν περνούσε ο χρόνος στο σπίτι (ήταν και ήσυχο το μωρό βέβαια :) ). Βρήκα λοιπόν ένα μαγαζάκι στη γειτονία, πήρα βελόνες και κλωστές και έπλεξα στην αρχή κασκολ (πολλά κασκόλ 5-6), μετά σκουφάκι για το μωρό και τώρα θέλω να πλέξω ζακετούλα για το χειμώνα! Όλα αυτά από περιοδικά...καλή επιτυχία σε όλες μας!

NASIA
30-08-10, 18:20
επιτελους μετά από 3 χρόνια τελειώσα το αριστούργημα μου.Πως σας φαινεται?
[ URL = http://img836.imageshack.us/i/97259804.jpg/ ] http://img836.imageshack.us/img836/2609/97259804.jpg[/url] ] [ / IMG] [ / url]

[IMG]http://img828.imageshack.us/img828/4655/36881773.th.jpg (http://img828.imageshack.us/i/36881773.jpg/)

http://img442.imageshack.us/img442/6117/89660228.th.jpg (http://img442.imageshack.us/i/89660228.jpg/)

Eviri
30-08-10, 20:25
NASIA 'γεια στα χέρια σου. Είναι πάρα πολύ ωραίο κι άξιζε τον κόπο ο χρόνος αναμονής. Μπράβο και πάλι μπράβο.

winnie the pooh
16-09-10, 11:23
Γειας σας κορίτσια!! ;-) Είμαι καινούρια εδω! Λοιπόν... χειμώνας ερχεται και σκεφτηκα να ασχοληθώ με το πλέξιμο... Ξέρω μόνο τα βασικά, μήπως μπορεί κάποια να μου προτεινει περιοδικά με οδηγίες, σχεδια-πατρόν για πλέξιμο;;;:roll:
Ευχαριστω

NASIA
16-09-10, 11:52
Κοριτσια ηθελα να σας ενημερωσω οτι τα μαθηματα του Δημου Αθηναιων για κεντημα,βελονακι κλπ εχουν εγγραφες απο 4-15 Οκτωβριου 9.30-12.00 το πρωι.Αν θελετε τα τηλεφωνα ειναι το 2103243972/2103243987.Στο site του Δημου δεν το εχουν ανακοινωσει ακομα οποτε ειπα να σας ενημερωσω

Eviri
16-09-10, 13:52
winnie the pooh παλιότερα εγώ έπαιρνα τα περιοδικά "Εκείνη" και "Πρακτική". Κατά καιρούς αυτά βάζουν οδηγίες για αρχάριες. Αλλά όλα τα σχέδιά τους εξηγούν τον τρόπο που φτιάχνονται. Επίσης ξένα περιοδικά όπως "Burda" (είναι γερμανικό) και άλλα που τώρα δε θυμάμαι γιατί δεν τα έπαιρνα συχνά, έχουν σχέδια για κάθε είδους χειροτεχνία.

ΕΛΕΝΑΚΙ19
21-09-10, 09:09
Γεια σας κοριτσια. Ειμαι καινουρια σ'αυτο το site. Πλέκω και κενταω(σταυροβελονια) απο μικρο κοριτσακι. Εχω αρκετα σχεδια, εχω κεντησει κι εγω αρκετα και θα ηθελα αν εχει καμια σας σχεδια μετρητα(σταυροβελονια) με μπορντουρες ή με επαναλαμβανομενα μοτιφ ή με γεωμετρικα σχεδια.
Ευχαριστω πολυ και καλες δημιουργιες.

ΗΛΙΟΣ
23-09-10, 02:30
Κορίτσια ξέρετε αν κάνουν μαθήματα ραπτικής κοντά σε Π. Φάληρο, Ν. Σμύρνη, Α. Δημήτριο, Άλιμο;;;

kagly81
25-09-10, 13:18
Γεια σας κοριτσια. Ειμαι καινουρια σ'αυτο το site. Πλέκω και κενταω(σταυροβελονια) απο μικρο κοριτσακι. Εχω αρκετα σχεδια, εχω κεντησει κι εγω αρκετα και θα ηθελα αν εχει καμια σας σχεδια μετρητα(σταυροβελονια) με μπορντουρες ή με επαναλαμβανομενα μοτιφ ή με γεωμετρικα σχεδια.
Ευχαριστω πολυ και καλες δημιουργιες.

εχω εγω ενα πολυ ωραιο σχεδιο με μετρημα.Εγω δεν εχω αξιωθει να το τελειωσω,αλλα το θεωρω πολυ ομορφο.Αν θες πες μου.Ξερεις αν βγαζουν εγχρωμες φωτοτυπιες;

ΕΛΕΝΑΚΙ19
25-09-10, 22:46
εχω εγω ενα πολυ ωραιο σχεδιο με μετρημα.Εγω δεν εχω αξιωθει να το τελειωσω,αλλα το θεωρω πολυ ομορφο.Αν θες πες μου.Ξερεις αν βγαζουν εγχρωμες φωτοτυπιες;

Καλησπερα. Ναι θα ηθελα να δω το κεντημα σου. Τι εννοεις αν βγαζουν εγχρωμες φωτογραφιες.

kagly81
25-09-10, 23:32
Το σχεδιο ειναι μετροιτης δηλαδη εγω το βγαζω απο χαρτι.Εννοω αν βγαζουν εγχρωμες φωτοτυπιες να το βγαλω και να σου το στειλω.Κανει ρομβους με χρυσο ανοιχτο και σκουρο,οι ρομβοι μεσα γεμιζονται με κοκκινο και σρη μεση κανει με χρυσο ανοιχτο ρομβους.Σιγουρα δεν μπορω να στο περιγραψω καλα αν μπορεσω θα βαλω φωτο να το δεις.

SoHappy
26-09-10, 14:11
Καλησπερα σε όλα τα κορίτσια! Θα ηθελα να ρωτησω τις πιο εμπειρες που μπορω να βρω σχεδια disney ή looney tunes baby για κεντημα σε παιδικο σεντονι, μαξιλαράκια κτλ (πχ σαν τρεσα)...Ασχολουμαι δειλα με κεντημα, και θα ηθελα να φτιαξω κάτι μονη μου για το παιδί μου!

ΕΛΕΝΑΚΙ19
26-09-10, 20:05
Καλησπερα. Ψαξε ''cross stitch disney'' και θα βρεις κατι. Εχει παρα πολλα.
Καλο βραδυ.:smile:

ΕΛΕΝΑΚΙ19
27-09-10, 23:22
Το σχεδιο ειναι μετροιτης δηλαδη εγω το βγαζω απο χαρτι.Εννοω αν βγαζουν εγχρωμες φωτοτυπιες να το βγαλω και να σου το στειλω.Κανει ρομβους με χρυσο ανοιχτο και σκουρο,οι ρομβοι μεσα γεμιζονται με κοκκινο και σρη μεση κανει με χρυσο ανοιχτο ρομβους.Σιγουρα δεν μπορω να στο περιγραψω καλα αν μπορεσω θα βαλω φωτο να το δεις.

Καλησπερα. Ναι, θα ηθελα να το δω και θα προσπαθησω να βαλω κι εγω δικα μου.

Melduck
30-09-10, 10:06
Κοριτσια καλημερα
εχω ανοιξει και νεο θεμα, αλλα επειδη δεν πηρα απαντηση, ειπα να σας ρωτησω και εδω (ζητω συγγνωμη αν ειμαι οφ τοπικ)
Γνωριζετε ραφτη/μοδιστρα στις περιοχες Καντζα/Γλυκα Νερα/Γερακα/Παιανια?

EYANTHIA
30-09-10, 13:03
καλημερα κοριτσια!
θελει η μητερα μου να ραψει καλυμματα για τις καρεκλες της τραπεζαριας. μηπως εχετε πατρον? ή μηπως ξερετε που θα μπορουσα να βρω πατρον?
ευχαριστω.

πασχαλιτσακι
30-09-10, 14:27
.. εμένα βασικά μου αρέσει πάάάάάάάάάάάάάάάάάάρα πολύ η σταυροβελονιά!!!
.. έχω τρελαθεί με ένα σάιτ που έχω βρεί στο ίντερνετ και παραγγέλνω αβέρτα ειδικά "κίτ" τα οποία περιέχουν μέσα το σχέδιο, τον καμβά, τις κλωστές που θα χρειαστείς (ακριβώς όσες χρειάζονται και για να κάνεις κι άλλο ένα μισό!!) τη βελόνα και φυσικά οδηγίες.
.. μου αρέσει το μετρητό σχέδιο και όχι το σταμπωτό διότι έτσι είναι λιγουλάκι πιο δύσκολο και πρέπει να χρησιμοποιείς πιο πολύ το μυαλό! :D
.. έχω φτιάξει αρκετά σχέδια τα οποία βρίσκονται στο δωμάτιο της μικρής και τώρα έχω ξεκινήσει ένα πάρα πολύ δύσκολο το οποίο πιστεύω ότι σε κανα χρόνο θα το έχω τελειώσει ..
.. γενικά δε βρίσκω και πάρα πολύ χρόνο αλλά όταν βρίσκω .. ξεχνιέμαι!! :wink:

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE?????????????

marag
30-09-10, 14:43
Ποιο είναι το site???
Όταν ήμουν έγκυος στο 1ο μου γιο είχα κάνει κάτι όμορφες σαλιάρες και κάτι άλλα … τώρα που χρόνος για αυτά !
Έχω όμως φυλάξει το περιοδικό με τα σχέδια [ είναι από το Βέλγιο] , αν κάποια την ενδιαφέρει ας μου πει να τις τα δείξω

marag
02-10-10, 07:46
πασχαλιτσακι αυτο ειναι
http://www.sewandso.co.uk (http://www.sewandso.co.uk/)

marag
02-10-10, 07:53
http://desmond.yfrog.com/Himg819/scaled.php?tn=0&server=819&filename=klm021.jpg&xsize=640&ysize=640http://desmond.yfrog.com/Himg31/scaled.php?tn=0&server=31&filename=klm018.jpg&xsize=640&ysize=640

σας αρέσουν ????
εχουν περάσει κάτι χρονια βέβαια :D

SoHappy
02-10-10, 13:04
Καλησπερα. Ψαξε ''cross stitch disney'' και θα βρεις κατι. Εχει παρα πολλα.
Καλο βραδυ.:smile:

Σε ευχαριστώ!

ΕΛΕΝΑΚΙ19
04-10-10, 12:32

Καλημερα. Δεν ξερω πως να βαλω τις φωτογραφιες απο τα κεντηματα μου.:( Μπορεις να με βοηθησεις? Αν μπορεις βαλε κι εσυ το δικο σου, αυτο με τους ρομβους.

Eviri
04-10-10, 13:30
Μπράβο marag πάρα πολύ ωραία και τα δύο και πολύ καλή δουλειά.

*tingerbell*
04-10-10, 15:43
κοριτσακια βελονακι καμια?

julie05
05-10-10, 09:43
Κορίτσια κ γω ασχολουμαι με βελονακι και λιγο ραψιμο.Επειδη εχω αγανακτησει με τα ελληνικά σαιτ (εχω βρεί φοβερα σχεδια σε ξενα κ σχεδον τιποτα στα ελληνικά) αποφασισα να φτιαξω ενα blog και να δημοσιευσω αναλυτικες οδηγιες για βελονακι καθως επισης και ομορφα σχεδια.Το βελονακι ειναι πανευκολο αλλα η ελληνικη φρασεολογια ειναι λιγο μπερδεμα. Ελπίζω να βοηθησω οσες θελουν να αρχίσου να δημιουργουν πράγματα μόνες τους! Αν θελετε μπείτε στο http://kerasopites.blogspot.com/ σε λιγες μερες θα ανεβασω τις οδηγιες και σιγα σιγα θα ανεβασω και κατι καταπληκτικα σχεδια που εχω βρει. Αντε γιατι ερχονται και Χριστουγεννα, να κανουμε και κανενα δωρο!!!

EYANTHIA
05-10-10, 11:34
καλημερα κοριτσια!
θελει η μητερα μου να ραψει καλυμματα για τις καρεκλες της τραπεζαριας. μηπως εχετε πατρον? ή μηπως ξερετε που θα μπορουσα να βρω πατρον?
ευχαριστω.

καλημερα!

κανενα νεο?

Eviri
05-10-10, 13:51
Ωραία julie05 τέτοια μπλογκς είναι ότι χρειάζεται γι' αυτήν την ενότητα.

*tingerbell*
05-10-10, 15:04
julie05 το blog σου ειναι τελειο!περιμενω με αγωνια αναλυτικες οδηγιες για σχεδια γιατι ειμαι και ψιλοαρχαρια κ οντως με τα σατ δε βγαζω κ πολυ ακρη!
καλα μιλαμε στην ιδεα κ μονο οτι θ'αρχισω να φτιαχνω κατι κ να το τελειωσω κιολας αυτη τη φορα.τρελενομαι!
το ονειρο μου ειναι να καω ενα βρεφικο κουβερτακι σαν patchwork,γινεται?

miamama
07-10-10, 12:56
http://www.knitsimplemag.com/
ένα ενδιαφέρον σίτε.
κι εγώ αρχάρια είμαι στο πλέξιμο,2 χρόνια τώρα το παλεύω,2 κασκόλ και μια κουβέρτα παιδική έχω φτιάξει μέχρι τώρα.αλλά δεν ξέρω να κάνω σχέδια,μια πλέξη ξέρω μόνο!!!
θα ξεκινήσω κι εγώ σιγά σιγά τώρα που χειμωνιάζουμε!!

marag πολύ καλή δουλειά έχεις κάνει,μπράβο.

Coraline
07-10-10, 13:05
Έχω διάφορα ηλεκτρονικά βιβλία με σχέδια για πλέξιμο δυστυχώς στα αγγλικά. Αν κάποια κοπέλα ενδιαφέρεται ας μου στείλει ΠΜ με το email της και τι θέλει να σας στείλω.
Έχω τα
Ιnterweave knits fall 2010
Rowan Summer Breeze
Rowan Cocoon Collection
Rowan Milk Cotton Collection
Rowan Vintage
Rowan Kids 2010
Rowan Little Knits

miamama
07-10-10, 13:24
coraline σου έστειλα πμ.

Coraline
07-10-10, 13:40
Σου έστειλα

diamantaki
07-10-10, 13:54
Coraline έχεις και από εμένα πμ.

Coraline
07-10-10, 13:57
Έστειλα και σε εσενα

miamama
08-10-10, 00:28
ευχαριστώ πολύ coraline!!

julie05
08-10-10, 08:31
julie05 το blog σου ειναι τελειο!περιμενω με αγωνια αναλυτικες οδηγιες για σχεδια γιατι ειμαι και ψιλοαρχαρια κ οντως με τα σατ δε βγαζω κ πολυ ακρη!
καλα μιλαμε στην ιδεα κ μονο οτι θ'αρχισω να φτιαχνω κατι κ να το τελειωσω κιολας αυτη τη φορα.τρελενομαι!
το ονειρο μου ειναι να καω ενα βρεφικο κουβερτακι σαν patchwork,γινεται?
Σ'ευχαριστω πολύ! Οι οδηγίες ετοιμάζονται, και το κουβερτάκι ειναι πολύ απλό να γίνει, αν ομως εισαι τυπος που τα αρχίζει και δεν τα τελειώνει θα σου πρότεινα ν'αρχίσεις με κατι μικρό, κανενα σκουφακι ή κανενα φουλάρι, για να παρεις τα πανω σου και μετά ν'αρχίσεις κατι τοσο μεγάλο. Κι εγώ το ίδιο έκανα, τα αρχιζα με ενθουσιασμό και μετα τα παράταγα (ο αντρας μου με λεει πολυτεχνιτη κ ερημοσπιτη!) αλλα το έβαλα σκοπό τώρα να μην αφήνω στη μέση τιποτα!

marag
08-10-10, 08:44
miamama, σ΄ευχαριστώ πολύ:p

*tingerbell*
09-10-10, 14:36
Σ'ευχαριστω πολύ! Οι οδηγίες ετοιμάζονται, και το κουβερτάκι ειναι πολύ απλό να γίνει, αν ομως εισαι τυπος που τα αρχίζει και δεν τα τελειώνει θα σου πρότεινα ν'αρχίσεις με κατι μικρό, κανενα σκουφακι ή κανενα φουλάρι, για να παρεις τα πανω σου και μετά ν'αρχίσεις κατι τοσο μεγάλο. Κι εγώ το ίδιο έκανα, τα αρχιζα με ενθουσιασμό και μετα τα παράταγα (ο αντρας μου με λεει πολυτεχνιτη κ ερημοσπιτη!) αλλα το έβαλα σκοπό τώρα να μην αφήνω στη μέση τιποτα!

χαχαχα!ενταξει απο εσαρπες και κασκολ παω καλα!τ'αρχιζω και τα τελειωνω σε μια μερα που λεει ο λογος!απλα το βασικο μου θεμα ειναι οτι δεν ξερω μεθοδους πλεξης περαν των βασικων.η μαμα μου πχ κανει κατι πλεκτα ονειρεμενα,εγω ειμαι κολλημενη στα βασικα γιατι τη μανουλα την εχω μακρια για να μου δειξει και το ιντερνετ δε βοηθαει και πολυ!προσπαθησα να φτιαξω τη γιρλαντα με τις καρδουλες τις πολυχρωμες που εχεις φωτογραφια...ποια γιρλαντα!ουτε 1 καρδουλα δεν καταφερα να κανω,το ειχα βρει μεσα απο το ftiaxto.gr αλλα μαλλον ειμαι στοκος...στραμπουληξα τα δαχτυλα μου!κ μ'αρεσει τοσο πολυ!
ασε που καθε φορα εχω θεμα με τα νηματα...δεν ξερω καν πως να ζητησω αυτο που θελω γιατι δεν ξερω πως λεγεται!ευχομαι να εχω ελπιδες να ξεστραβωθω και περιμενω τις κερασοπιτες σου με τρελη αγωνια!

miamama
10-10-10, 20:58
miamama, σ΄ευχαριστώ πολύ:p

παρακαλώ!!:-D

miamama
10-10-10, 21:01
κι εγώ έτσι είμαι tingerbell,ξέρω μόνο τη βασική πλέξη κι αυτή από το ίντερνετ την έμαθα!!
ζηλεύω σχέδια αλλά χρειάζεται κάποιος να μου δείξει...
και δεν ξέρω να διαβάζω σχέδια...
θα προσπαθήσω φυσικά,δεν το βάζω κάτω!!

νούφαρο
11-10-10, 21:41
δείγματα της προκοπής μου

http://img219.imageshack.us/img219/6016/32214936.jpg

http://img63.imageshack.us/img63/3953/65856602.jpg

http://img99.imageshack.us/img99/3794/49932813.jpg

http://img259.imageshack.us/img259/2678/96030526.jpg

http://img692.imageshack.us/img692/3261/36765481.jpg

http://img534.imageshack.us/img534/3379/96745474.jpg

http://img337.imageshack.us/img337/3117/11153322.jpg

http://img294.imageshack.us/img294/7623/95515845.jpg

http://img299.imageshack.us/img299/5752/32972976.jpg

http://img297.imageshack.us/img297/6456/72228250.jpg

http://img515.imageshack.us/img515/9840/66840915.jpg

http://img259.imageshack.us/img259/7192/64286793.jpg

http://img814.imageshack.us/img814/6408/42982758.jpg

http://img98.imageshack.us/img98/5808/99223832.jpg

Eviri
11-10-10, 23:29
Ααααααααααααα είναι πάρα πολύ ωραία όλα και καλοφτιαγμένα. Μπράβο, μπράβο, μπράβο.

Eviri
11-10-10, 23:44
Ααααααααααααα. Πάρα πολύ ωραία όλα και πολύ καλοφτιαγμένα. Μπράβο, μπράβο, μπράβο και πάλι μπράβο.

ΕΛΕΝΑΚΙ19
12-10-10, 07:58
Καλη σου μερα. Ειναι υπεροχα ολα. Μπραβο σου!!!!
Για το τελευταιο εχεις μηπως πατρον να ανεβασεις? Μου αρεσε παρα πολυ.

NASIA
12-10-10, 08:58
Ειναι υπεροχα αληθεια εχεις κανενα σχεδιο να μας στειλεις και εμας?Την λασετα τι εφτιαξες μονη σου ειναι καταπληκτική.Οτι σχεδιο εχεις παντως ενδιαφέρομαι και εγώ να μου στείλεις.

νούφαρο
12-10-10, 11:09
κορίτσια ευχαριστώ:oops::oops::oops::oops:

είμαι πολυ περήφανη γιατί είναι με τα χεράκια μου φτιαγμένα (τα έκανα το διάστημα που ήμουν αρραβωνιασμένη μετά με τις υποχρεώσεις έμεινα πίσω..... φέτος είπα θα ξαναρχίσω -έχω και πολλά ημιτελή)
Βασικά είναι όλα μετρητοίς εκτός από το Νο2 (σταμπωτό) και είναι ή από περιοδικό ή από άλλα "δανεικά" σχέδια (βασικά αλλάζω πάντα σχεδόν τα χρώματα...)
Θα ψάξω και θα βρω τι έχω σε χαρτιά-σχέδια και θα ενημερώσω

Τα αζούρ και τα τελειώματα τα κάνει η μαμά μου

http://img232.imageshack.us/img232/3379/39337377.jpg

http://img163.imageshack.us/img163/2733/84691953.jpg

http://img830.imageshack.us/img830/2420/57154745.jpg

http://img831.imageshack.us/img831/8648/12419490.jpg

http://img809.imageshack.us/img809/4089/85088277.jpg

http://img841.imageshack.us/img841/5565/68968420.jpg

*tingerbell*
12-10-10, 14:38
κι εγώ έτσι είμαι tingerbell,ξέρω μόνο τη βασική πλέξη κι αυτή από το ίντερνετ την έμαθα!!
ζηλεύω σχέδια αλλά χρειάζεται κάποιος να μου δείξει...
και δεν ξέρω να διαβάζω σχέδια...
θα προσπαθήσω φυσικά,δεν το βάζω κάτω!!
ακριβως τα ιδια!κι εγω ενω βρισκω πολυ ωραια σχεδια δεν ξερω να τα διαβαζω...δεν πειραζει!θα βρεθει ο τροπος και θα μαθουμε κι εμεις!ορεξη να υπαρχει και ολα γινονται!

ΕΛΕΝΑΚΙ19
13-10-10, 08:38
Ειναι ολα τελειαααααααα. Μπραβο σου Νουφαρο. Εχω κι εγω καποια τελειωμενα και καποια ημιτελη αλλα δεν ξερω πως να τα ανεβασω. Μπορειτε να με βοηθησετε?

NASIA
14-10-10, 13:12
Τελεια τελεια ολα το ενα καλυτερο απο το αλλο.Μαθηματα κανεις αν ναι ενδιαφερομαι και φυσικα αν εχεις σχεδια επισης.Αντε κοριτσια να γυρισουμε πισω στις παραδοσεις.Τι πιο ωραιο απο ενα σπιτι στρωμενο με πραγματα φτιαγμενα απο τα χερια μας.

Αναστασια Μ
14-10-10, 15:55
βρε κοριτσια να ρωτησω
ειναι δυσκολο να φτιαξεις ενα ποντσο για ενα κοριτσακι 1 χρ.
μεχρι τωρα μονο κασκολ εχω φτιαξει, δεν εχω ασχοληθει και πολυ αλλα θελω να φτιαξω ενα για την ανηψια μου και θελω να ειναι απο τα χερακια μου

νούφαρο
21-10-10, 10:13
με αυτό καταπιάνομαι τον τελευταίο χρόνο (έχω άλλα 5-6 αρχινημένα)

http://img194.imageshack.us/img194/9350/pa160355.jpg

http://img228.imageshack.us/img228/8254/pa160356.jpg

NASIA
22-10-10, 08:55
einai katapliktiko alitheia exeiw skeftei na to kaneis epaggelma?

Eviri
22-10-10, 09:19
Μπράβο νούφαρο ωραία δουλειά και ωραία χρώματα. Πάρα πολύ ωραίο.

ΕΛΕΝΑΚΙ19
22-10-10, 12:51
με αυτό καταπιάνομαι τον τελευταίο χρόνο (έχω άλλα 5-6 αρχινημένα)

http://img194.imageshack.us/img194/9350/pa160355.jpg

http://img228.imageshack.us/img228/8254/pa160356.jpg
Υπεροχο σχεδιο. Εχεις το πατρον του?

NASIA
22-10-10, 16:43
Αν το έχεις το θέλω και εγώ και αν μπορείς να μας δώσεις και κάποιες οδηγίες όπως τί ύφασμα έχεις επιλέξει,πόσο κενό αφήνεις από την αρχή γιατί από ότι καταλαβαίνω είναι μετρητό και δεν γνωρίζω τουλάχιστον εγώ και πολλά πράγματα και θα ήθελα πολύ να μάθω.
Ευχαριστώ και πάντα να έχεις υπομονή και θέληση να κεντάς τόσο ωραία πράγματα.

efalcon
23-10-10, 18:57
Κορίτσια μόλις σας ανακάλυψα!
Με ενδιαφέρει πολύ να παρακολουθήσω μαθήματα για πλέξιμο.
Ξέρεις κάποια κάτι για αυτό;

Κάποιο μέρος όπου να πουλάνε έστω βιβλία για πλέξιμο;

Να'στε καλά.
Ε.

merula
26-10-10, 13:09
νουφαρο είναι υπέροχα σουπερ όσα έχεις φτιάξει:D:D:D ξετρελάθηκα και τα χαζεύω.μακάρι να είχα τον χρόνο να φτιάξω κι εγώ.όταν ημουν μικρή κάθε καλοκαίρι,όταν κλείναν τα σχολεία κεντούσα και κατι.τώρα πια όχι,αλλά πάντα ζηλεύω οταν βλέπω τόσο όμορφα χειροποίητα κεντήματα.
μπράβο σου κοπελιά !!!!
ποιό περιοδικό προτιμάς για να παίρνεις σχέδια?ίσως με πιάσει προκοπή ξανά

elini
26-10-10, 22:53
καλησπερα σας, ασχολουμε και εγω με το πλεξιμο κεντημα κλπ και πραγματικα τα εργα της κοπελας ειναι υπεροχα! οποια ενδιαφερεται μπορει να βρει σχεδια στο περιοδικο αλεξια (νομιζω καθε τριμηνο κυκλοφορει) υπαρχει και το "εκεινη" αλλα τετοια γεματα με σταυροβελονια σπανια βαζει. Οσο για το πλεξιμο υπαρχει ενα αρκετα καλο βιβλιο που εξηγει με εικονες "η εγκυκλοπαιδεια του πλεξιματος" εκδοσεις ιων.

*tingerbell*
30-10-10, 03:07
Κορίτσια μόλις σας ανακάλυψα!
Με ενδιαφέρει πολύ να παρακολουθήσω μαθήματα για πλέξιμο.
Ξέρεις κάποια κάτι για αυτό;

Κάποιο μέρος όπου να πουλάνε έστω βιβλία για πλέξιμο;

Να'στε καλά.
Ε.
καλησπερα!εγω επαθα περισυ ψυχωση με το πλεξιμο,με βελονες και βελονακι.
ξεκινησα με το ιντερνετ το οποιο εχει πολυ αναλυτικα βιντεακια αλλα μονο για τα βασικα.στις βελονες πχ περα απο το πως να ριχνω τις θηλιες και να κανω καλη και αναποδη πλεξη δεν καταφερα να μαθω κατι παραπανω.η γιαγια ηταν λιγο πιο διαφωτιστικη αλλα τα κανει πολυ γρηγορα για να την παρακολουθησω στο 100%.βιβλια εχω ακουσει οτι υπαρχουν πολλα κ σκεφτομαι κι εγω να το ψαξω λιγακι το θεμα.
οποτε καποια απο μας βρισκει κατι καλο μπορει να το ανεβαζει εδω και να ενημερωνομαστε και οι υπολοιπες.

Nutella
30-10-10, 09:25
Ωραίο τόπικ! Μόλις το ανακάλυψα!
Εγώ έμαθα να πλέκω πριν απο μερικούς μήνες με βελονάκι και τώρα φτιάχνω καπελάκια για την μπουμπού μου. Δεν το συζητάμε, κάθε φορά που βγαίνουμε βόλτα και φοράμε τα καπελάκια μας, γίνεται χαμός!!!!!!
Εμένα όμως δεν με ενδιαφέρουν και τόσο τα πετσετάκια και σεμέν. Απο αυτά φτιάχνει η πεθερά μου. Βασικά παίρνουν και πολύ χρόνο, ενώ τα καπελάκια τσάκα-τσάκα!
Ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχει ψωνήσει καμιά σας κλωστές απο το Ίντερνετ. Είτε απο ελληνικό σάιτ είτε απο ξένο. Προσπαθώ να βρω κάποιες κλωστές αυτή την περίοδο, αλλά δεν μου είναι καθόλου εύκολο να κατέβω στην Θεσσαλονίκη.....
Έκανα μια ονλάιν έρευνα, αλλά ή δεν στέλνουν στην Ελλάδα ή είναι πολυ ακριβά τα σάιτ που βρίσκω...

Επίσης, έω να δοκιμάσω να φτιάξω πλεκτά παιχνιδάκια....

ΕΛΕΝΑΚΙ19
31-10-10, 18:04
Καλησπερα. Σ'εχω ξαναρωτησει αν εχεις καποιο πατρον απο τα κεντηματα σου, ειδικα για αυτα με τη σταυροβελονια και δε μου απαντησες. Εχεις?

ngeo23
31-10-10, 20:56
καλησπερα,
εγω τωρα ειπα να μαθω να πλεκω να κανω μια κουβερτουλα στον μπεμπη που περιμενουμε αλλα ειμαι ανεπιδεκτη μαθησεως!μου φαινεται οτι δεν πιανω καλα τις βελονες, οι ακρες δεν ειναι καλες, βεβαια εμαθα την καλη και αναποδη (μονο αυτο) αλλα μου φαινεται πολυ δυσκολο.επισης, για κουβερτα απορω που θα χωρεσει στη βελονα...θελω να κανω βεβαια μια μικρη για το πορτ μπεμπε αλλα και παλι πως θα γινει;
εχει κανει καμια κουβερτουλα;
τα σκουφακια ειναι ωραια ιδεα αλλα βεβαια δεν εχω ιδεα πως γινονται, βελονακι παλια εκανα αλλα δεν θυμαμαι καθολου, αν εχετε κανενα βιντεακι στο youtube βαλτε το Link

ΙΩΑΝΝΑ_30
02-11-10, 17:51
Καλησπερα και απο μενα. Εγω εχω φτιαξει μονη μου κουνουπιερα για το κρεββατι τις μπεμπας αλλα και για το λικνο.Βγηκαν πολυ πιο ομορφες απο τις αγοραστες. Τωρα φτιαχνω και την προικα για το κρεββατακι. Επισης της επλεξα τερλικια και σκουφακι.Μου αρεσει γενικοτερα το πλεξιμο το κεντημα,ραψιμο και ολα τα σχετικα.Το πλεξιμο το εμαθα απο τη γιαγια τσιγκελακι και βελονες, το ραψιμο και το κεντημα απο τη μαμα και αυτα σε ηλικια των 12 13, τωρα ειμαι 30.

ngeo23
02-11-10, 19:34
πως πλεκεις σκουφακι; ειναι δυσκολο;

vasdeli
03-11-10, 14:02
Γεια σας κορίτσια!

Μετά από προτροπή της marag βρήκα το τόπικ!

Καταπληκτικές οι δουλειές σας!

Κι εγώ πλέκω και κεντάω από πρώτη δημοτικού σχεδόν(βελονάκι και πλέξιμο με βελόνες μου έμαθε η γιαγιά μου, καλή της ώρα). Το άθλημα το είχα ξεχάσει από την γέννα του πρώτου μου παιδιού, τότε είχα κεντήσει πολλά σεντονάκια και πάνες αγκαλιάς. Τώρα, ούσα έγκυος στο 3ο παιδάκι μου, αγοράκι, μου ξαναήρθε η όρεξη και άρχισα το κέντημα και πάλι!

Θα προσπαθήσω να ποστάρω λίγες φωτό από την δουλειά μου....

Marag, πολύ ωραίες οι σαλιαρίτσες!!!

marag
03-11-10, 17:33
Ευχαριστώ!!!
Περιμένω να δω τα δικά σου σχεδιάκια :-P

vasdeli
05-11-10, 17:28
http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=3030

http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=2971

http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=2970

http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=2967

http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=2968

http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=2969

http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=2964

http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=2966

http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=2961

http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=2963

Φαίνεται τίποτα;

marag
05-11-10, 18:06
Πραγματικά είναι τέλεια!
Μπράβο!!

miamama
05-11-10, 18:42
καλησπερα,
εγω τωρα ειπα να μαθω να πλεκω να κανω μια κουβερτουλα στον μπεμπη που περιμενουμε αλλα ειμαι ανεπιδεκτη μαθησεως!μου φαινεται οτι δεν πιανω καλα τις βελονες, οι ακρες δεν ειναι καλες, βεβαια εμαθα την καλη και αναποδη (μονο αυτο) αλλα μου φαινεται πολυ δυσκολο.επισης, για κουβερτα απορω που θα χωρεσει στη βελονα...θελω να κανω βεβαια μια μικρη για το πορτ μπεμπε αλλα και παλι πως θα γινει;
εχει κανει καμια κουβερτουλα;
τα σκουφακια ειναι ωραια ιδεα αλλα βεβαια δεν εχω ιδεα πως γινονται, βελονακι παλια εκανα αλλα δεν θυμαμαι καθολου, αν εχετε κανενα βιντεακι στο youtube βαλτε το Link
δεν ξέρω κι εγώ πολλά,2 κασκόλ έχω φτιάξει και μια κουβέρτα για καρότσι, δεν πρέπει να σφίγγεις πολύ το νήμα στις βελόνες για να μπορείς να το δουλέψεις...
όταν έφτιαξα τη κουβέρτα τη στρίμωξα στις βελόνες...και σιγά σιγά την έφτιαξα.

Eviri
05-11-10, 20:25
Vasdeli όλα μου άρεσαν πάρα πολύ και τα σχέδια και τα χρώματα. Μπράβο πολύ ωραία.

ngeo23
06-11-10, 11:12
vasdeli θεικα!ιδιως αυτο με τον winnie τελειο!μπραβο σου, καλα που να σε πιασει κανεις;;;
εγω με την κουβερτα δειτε τι εκανα...επειδη δεν ξερω να μετραω απο κομπους κτλ, γεμισα ολη την βελονα, καλα η πρωτη γραμμη τι να πω, ατελειωτη μου φανηκε, να μη σας τα πολυλογω, ξεκινησα με ζαχαρι, 4 εκατοστα και συνεχισα με γαλαζιο και θα το τελειωσω με ζαχαρι, πολυ ωραιο γινεται, το πηρα το κολαι αλλα τι ανακαλυψα μετα απο λιγο που ειναι βαρυ και ασηκωτο και ισα ισα χωραει...αυτο γινεται περιπου 90 ποντους!!!οσο ηθελα για να κανω υψος και οχι φαρδος...επειδη ειναι για πορτ μπεμπε υπολογιζα (λεμε τωρα) να το κανω 50 ποντους και να πλεξω 80 περιπου...τωρα τι να κανω, θα το κανω αναποδα...ελπιζω να ειναι οκ!απο κατω σκεφτομαι να βαλω επενδυση μια πανα βαμβακερι γαλαζια ή ενα λεπτο πικεδακι υφασμα παλι γαλαζιο και να το δεσω με την κουβερτα με γαλαζια φασουλα με μικρη δαντελα στις πλαινες και κατω ακρες...δεν ξερω αν με πιανετε.οποιαδηποτε ιδεα ή προταση ευπροσδεκτη
τη καθε σειρα την κανω 15 λεπτα με το ρολοι, αν τα καταφερω θα την κανω τετραγωνη αλλα δε το βλεπω να προλαβαινω!!!!

sunset
07-11-10, 01:51
http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=3030

http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=2971

http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=2970

http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=2967

http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=2968

http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=2969

http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=2964

http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=2966

http://www.parentscafe.gr/picture.php?albumid=459&pictureid=2963

Φαίνεται τίποτα;

Γιατι εγω δεν μπορω να δω τιποτα? Μηπως εχει καμια σας καποιο σχεδιο για κοριτσιστικη ζακετα με βελονες?Εχω παρει μαλλι να αρχισω,αλλα δεν βρησκω καποιο σχεδιο να με ενθουσιαζει.

vasdeli
07-11-10, 02:47
Σας ευχαριστώ κορίτσια....

Sunset, δεν ξέρω γιατί δεν μπορείς να τα δεις...είσαι στο parentscafe; Οι φωτό είναι ανεβασμένες από το εκεί άλμπουμ μου, ίσως αυτό να παίζει κάποιο ρόλο....κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ...

Αναστασια Μ
09-11-10, 14:40
Καταρχην να ευχαριστησω την Coraline που μολις της ζητησα τα βιβλια μου εστειλε αμεσως email..............ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!1

λοιπον βρηκα αυτο το site http://verypink.com/
για οσους θελουν τωρα να μαθουν να πλεκουν
η γυναικα ειναι πολυ καλη και εξηγει καλα

ngeo23
09-11-10, 18:24
μπορει κανεις να μου πει πως κανουμε το λαστιχο στα σκουφακια- πουλοβερ κτλ με πλεξιμο;
επισης ξερει καμια αν εχω βελονες πχ νο6 και θελω να πλεξω 20 εκατοστα ποσους ποντους να κανω;

Nanouka
14-11-10, 17:16
πόσο μου αρέσει αυτό το θεματάκι βρε κορίτσια .. σας δείχνω κι εγώ τα σχέδιά μου
αυτό είναι το πρώτο μου .. κανονικά είναι σελιδοδείκτης αλλά εγώ το έκανα καδράκι :P
http://i167.photobucket.com/albums/u140/nana28775/th_scotish_piper.jpg (http://s167.photobucket.com/albums/u140/nana28775/?action=view&current=scotish_piper.jpg)

αυτό είναι κίτ που ήρθε μαζί με την κορνίζα
http://i167.photobucket.com/albums/u140/nana28775/th_fluffy.jpg (http://s167.photobucket.com/albums/u140/nana28775/?action=view&current=fluffy.jpg)

αυτά είναι για τα ονόματα των παιδιών μου
http://i167.photobucket.com/albums/u140/nana28775/th_names.jpg (http://s167.photobucket.com/albums/u140/nana28775/?action=view&current=names.jpg)

διάφορα
http://i167.photobucket.com/albums/u140/nana28775/th_ducks.jpg (http://s167.photobucket.com/albums/u140/nana28775/?action=view&current=ducks.jpg)

http://i167.photobucket.com/albums/u140/nana28775/th_sleepy_bear.jpg (http://s167.photobucket.com/albums/u140/nana28775/?action=view&current=sleepy_bear.jpg)

με αυτό παιδεύομαι τώρα .. είναι κέλτικοι άγγελοι για καλοτυχία .. έχει χάντρες πολλά χρώματα και όταν θα τελειώσει θα είναι πάρα πολύ όμορφο !!
http://i167.photobucket.com/albums/u140/nana28775/th_angels.jpg (http://s167.photobucket.com/albums/u140/nana28775/?action=view&current=angels.jpg)

έχω και άλλα που έχω τελειώσει αλλά κάπου τα έχω βάλει και δε θυμάμαι .. :(
όταν τα βρώ θα σας τα δείξω και αυτά :)

miamama
14-11-10, 19:00
Καταρχην να ευχαριστησω την Coraline που μολις της ζητησα τα βιβλια μου εστειλε αμεσως email..............ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!1

λοιπον βρηκα αυτο το site http://verypink.com/
για οσους θελουν τωρα να μαθουν να πλεκουν
η γυναικα ειναι πολυ καλη και εξηγει καλα
πολύ ωραίο σίτε,θα καθήσω να το δω με την ησυχία μου,μπας και μάθω και κάτι περισσότερο εκτός από τα κλασικό μονοκόματο "μακρινάρι"...:D

miamama
14-11-10, 19:01
vasdeli θεικα!ιδιως αυτο με τον winnie τελειο!μπραβο σου, καλα που να σε πιασει κανεις;;;
εγω με την κουβερτα δειτε τι εκανα...επειδη δεν ξερω να μετραω απο κομπους κτλ, γεμισα ολη την βελονα, καλα η πρωτη γραμμη τι να πω, ατελειωτη μου φανηκε, να μη σας τα πολυλογω, ξεκινησα με ζαχαρι, 4 εκατοστα και συνεχισα με γαλαζιο και θα το τελειωσω με ζαχαρι, πολυ ωραιο γινεται, το πηρα το κολαι αλλα τι ανακαλυψα μετα απο λιγο που ειναι βαρυ και ασηκωτο και ισα ισα χωραει...αυτο γινεται περιπου 90 ποντους!!!οσο ηθελα για να κανω υψος και οχι φαρδος...επειδη ειναι για πορτ μπεμπε υπολογιζα (λεμε τωρα) να το κανω 50 ποντους και να πλεξω 80 περιπου...τωρα τι να κανω, θα το κανω αναποδα...ελπιζω να ειναι οκ!απο κατω σκεφτομαι να βαλω επενδυση μια πανα βαμβακερι γαλαζια ή ενα λεπτο πικεδακι υφασμα παλι γαλαζιο και να το δεσω με την κουβερτα με γαλαζια φασουλα με μικρη δαντελα στις πλαινες και κατω ακρες...δεν ξερω αν με πιανετε.οποιαδηποτε ιδεα ή προταση ευπροσδεκτη
τη καθε σειρα την κανω 15 λεπτα με το ρολοι, αν τα καταφερω θα την κανω τετραγωνη αλλα δε το βλεπω να προλαβαινω!!!!
έτσι κι εγώ ξεκίνησα,μια χαρά...αλλά θέλει πολύ χρόνο...γέννησα και δεν την είχα τελειώσει...

Eviri
14-11-10, 20:02
Μπράβο nanouka χρυσοχέρα κι εσύ. Ωραία τα καδράκια σου. Αλήθεια δεν ήξερα ότι οι κέλτικοι άγγελοι φέρνουν καλοτυχία!!

vasdeli
15-11-10, 01:37
nanouka σούπερ οι δημιουργίες!!!!:p

layza
28-11-10, 18:46
Έχω διάφορα ηλεκτρονικά βιβλία με σχέδια για πλέξιμο δυστυχώς στα αγγλικά. Αν κάποια κοπέλα ενδιαφέρεται ας μου στείλει ΠΜ με το email της και τι θέλει να σας στείλω.
Έχω τα
Ιnterweave knits fall 2010
Rowan Summer Breeze
Rowan Cocoon Collection
Rowan Milk Cotton Collection
Rowan Vintage
Rowan Kids 2010
Rowan Little Knits
καλησπέρα
θα σου ήταν ευκολό να τα έστελνες και σε μένα;

Ρηνούλα
29-11-10, 13:54
Γεια σας,χρυσοχέρες!

Κάθισα εχτές και διάβασα όλα τα ποστς και αποτέλεσμα "μου άνοιξε η όρεξη"
και σήμερα ξετρύπωσα το (καταχωνιασμένο) μου κεντηματάκι.
Είναι και χριστουγεννιάτικο (από άλλα Χριστούγεννα).

Συγχαρητήρια στο νούφαρο που ανέβασε τα μετρητά κεντήματα,τα κόκκινα κρόσια είναι αγοραστά ή τα έφτιαξες εσύ;
στη νανούκα με τα υπέροχα κεντήματα(αλήθεια είναι όλα από κιτ;σταμπωτά ή μετρητά;)
στις ελληνικές στολές της Eviri και τις πολύ αγαπησιάρικες σαλιάρες της marag.
Και στις λεπτοδουλειές της νασιας.

Και μια ερώτηση:ξέρει καμια σας πώς κάνουμε αζούρ;

Eviri
29-11-10, 21:40
Γεια σου Ρηνούλα. Λοιπόν θα πας στη γωνία του υφάσματος και θα ανέβεις με το μάτι στο επιθυμητό ύψος που θα έχει το αζούρ πάνω από το στρίφωμα. Αλλιώς κλείνεις το στρίφωμα με αζούρ.

Πιάνεις με την καρφίτσα ή βελόνα ραψίματος μια κλωστή και την απομονώνεις από τις άλλες της ύφανσης. Την τραβάς λίγο με την καρφίτσα να υψωθεί και μόλις την έχεις τραβήξει αρκετά, την κόβεις με το ψαλίδι. Συνεχίζεις να κόβεις και να πετάς όλες τις οριζόντιες κλωστές, τόσες όσες το φάρδος που θέλεις να έχει το αζούρ, ή σύμφωνα με αυτό που λένε οι οδηγίες του κεντήματος που έχεις. Οι γωνίες του υφάσματος, μόλις βγάλεις τις οριζόντιες κλωστές, θα έχουν αρκετά μεγάλο άνοιγμα. Απλά εκεί θα κάνεις ένα σχέδιο με τη βελόνα και την κλωστή σου κεντώντας πάνω κάτω στο άνοιγμα κλωστές που θα τις πιάνεις με το ίδιο ή άλλο σχέδιο που έκανες στο υπόλοιπο αζούρ.

Μόλις μείνουν μόνο οι κάθετες κλωστές της ύφανσης, τότε κάνεις το σχέδιο που θες (υπάρχουν αρκετά σχέδια για αζούρ) πιάνοντας 2 ή 3 κλωστές ή κάνοντας αραχνούλες ανάμεσα κλπ και ράβοντας με τη βελόνα και την κλωστή σου στην οριζόντια ύφανση του υφάσματος.

Τώρα βέβαια οι οδηγίες χωρίς φωτογραφία ή σκίτσο σε κέντημα είναι σαν μισές οδηγίες, αλλά ελπίζω έχοντας και το σχέδιό σου να σου φάνηκα έστω και λίγο διαφωτιστική.

Καλή επιτυχία.

Ρηνούλα
29-11-10, 23:27
Eviri,σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο,
ακούγεται εύκολο έτσι όπως το περιγράφεις.
Σκέφτηκα να το δοκιμάσω σε ένα παλιό ύφασμα πρώτα και βλέπουμε.

Eviri
29-11-10, 23:45
Πολύ καλή η ιδέα σου Ρηνούλα, για να κάνεις εξάσκηση. Βρες ένα ύφασμα που να έχει καλά ορατά τα νήματά του, ώστε να σου είναι εύκολο στην αρχή. Μετά που θα φτιάξεις το πρώτο αζουράκι τα επόμενα θα σου φανούν παιχνίδι. Φιλιά.

Nanouka
30-11-10, 02:16
όλα μου τα σχέδια είναι με μέτρημα .. δε μου αρέσουν τα σταμπωτά .. τα θεωρώ πολύ εύκολα ..
και όλα είναι κιτάκια γιατί είναι πιο οικονομικά αλλά είναι και πιο οργανωμένα έτσι ;)
επίσης έχω και 3 βιβλία .. τα 2 είναι με σχέδια (Cross stitch fairies και Cross stitch samplers and cards) και το 1 λέγεται "Εγκυκλοπαίδεια της τεχνικής του κεντηματος" όπου έχει εκεί μέσα τα πάντα όλα για το κέντημα ..
άμα θέλετε μπορώ να σας τα σκανάρω και να τα ανεβάσω .. δεν ξέρω εάν επιτρέπεται απο τους διαχειριστές να τα ποστάρω εδώ ή σε όποια θέλει ξεχωριστά ..

vasdeli
30-11-10, 11:51
όλα μου τα σχέδια είναι με μέτρημα .. δε μου αρέσουν τα σταμπωτά .. τα θεωρώ πολύ εύκολα ..
και όλα είναι κιτάκια γιατί είναι πιο οικονομικά αλλά είναι και πιο οργανωμένα έτσι ;)
επίσης έχω και 3 βιβλία .. τα 2 είναι με σχέδια (Cross stitch fairies και Cross stitch samplers and cards) και το 1 λέγεται "Εγκυκλοπαίδεια της τεχνικής του κεντηματος" όπου έχει εκεί μέσα τα πάντα όλα για το κέντημα ..
άμα θέλετε μπορώ να σας τα σκανάρω και να τα ανεβάσω .. δεν ξέρω εάν επιτρέπεται απο τους διαχειριστές να τα ποστάρω εδώ ή σε όποια θέλει ξεχωριστά ..

Πολύ καλή η ιδέα σου! Και σ' ευχαριστούμε γι' αυτό αλλά μάλλον στην καθεμία χωριστά νομίζω....:-D

Nanouka
30-11-10, 13:19
κορίτσια καλημέρα ..μόλις τώρα θυμήθηκα ένα πολύ όμορφο σάϊτ για εσάς που σας αρέσει το πλέξιμο .. http://www.purlbee.com .. έχει πολύ όμορφες ιδέες και άμα μπείτε και στο newsletter τότε κάθε μήνα θα έχετε και απο μια πρόταση ..
έχει επίσης και καταπληκτικά υφάσματα !!!!

Nanouka
30-11-10, 13:20
Πολύ καλή η ιδέα σου! Και σ' ευχαριστούμε γι' αυτό αλλά μάλλον στην καθεμία χωριστά νομίζω....:-D
όκζ .. όποια θέλει λοιπόν ας μου πεί να αρχίσω να βγάζω φωτογραφίες :D

Ρηνούλα
01-12-10, 22:54
Νανουκα, η εγκυκλοπαίδεια του κεντήματος που έχεις μήπως έχει κάποιες εικόνες-οδηγίες για το αζούρ,το παλεύω με τις οδηγίες της eviri,αλλά δεν είμαι σίγουρη αν το πάω σωστά(δεν το έχω ξαναφτιάξει)
και το πώς γωνιάζουμε ένα καρέ ....ξέρω πολλά ζητάω,ε;

female
03-02-11, 00:14
Καλησπέρα! Καλέ γιατί έχετε τόσο καιρό να μπείτε?
Πάνω που σας βρήκα!!
Και εγώ φαν του αθλήματος. Όχι πολλά πράγματα, κέντημα σταυροβελονιά, ριζοβελονιά, μετρητά και τώρα μαθαίνω πλέξιμο με βελόνες από την γιαγιά μου.

eirinibyronas
03-02-11, 11:39
Κοριτσια αν θελετε μπορω να σας βάλω πολλά πατρόν με σταυροβελονια και ειδικα παιδικα μωρουδιακα καρτοον και τετοια , εχω μαζεψει πολλά !
Πειτε μου και ό,τι μπορω θα σας βαλω

fenaki
04-02-11, 11:30
εγω θέλω να μάθω να πλέκω παιδικά μπλουζάκια καζακουλες.....δεν ξερω τιποτα....:cry::cry::cry: το κεντημα δεν μου αρεσει και εξαλλου εχω τοσα πολλά κεντημενα σεμέν καρε απο την μαμα μου και τα θεικά με βελονάκι της γιαγιά μου που δεν παιζει να συγκρινω της μάνας μου και της γιαγιάς μου με κάτι δικο μου......απλά θέλω να μάθω να πλεκω για την κορη μου.....αλλά δεν έχω ιδεα....έψαξα να βρω οδηγιες αλλά τα περισσότερα βιντεο δεν παιζουν....:(:(:(

female
04-02-11, 11:47
Έχει μερικά βίντεο στο you tube και εγώ από εκεί παλεύω να μάθω αν και ξέρει η γιαγιά μου και μου δείχνει όποτε την βλέπω. Για όσες πλέκουν έχω παραγγείλει μαλλιά από www.yarn-paradise.com (http://www.yarn-paradise.com)
Πολύ όμορφα μαλλιά, καλές ποιότητες και σε 3 εργάσιμες ήταν στην πόρτα μου!

fenaki
04-02-11, 12:14
Έχει μερικά βίντεο στο you tube και εγώ από εκεί παλεύω να μάθω αν και ξέρει η γιαγιά μου και μου δείχνει όποτε την βλέπω. Για όσες πλέκουν έχω παραγγείλει μαλλιά από www.yarn-paradise.com (http://www.yarn-paradise.com)
Πολύ όμορφα μαλλιά, καλές ποιότητες και σε 3 εργάσιμες ήταν στην πόρτα μου!

και πως πληρωνεις?με καρτα...αν και θα βόλευε η τραπεζα η western Union που εχει στον Βασιλοπουλο....

female
04-02-11, 16:24
και πως πληρωνεις?με καρτα...αν και θα βόλευε η τραπεζα η western Union που εχει στον Βασιλοπουλο....

Μέσω πέιπαλ πλήρωσα εγώ αλλά μπορείς να πληρώσεις με πιστωτική η προπληρωμένη.

Μαριλίνα
20-02-11, 00:53
Μόλις ανακάλυψα αυτό το υπέροχο θεματάκι!!!
Κι εμένα μου είχε μάθει πολύ παλιά η γιαγιά μου να πλέκω, αλλά μετά το παράτησα.
Αυτόν τον χειμώνα επιχείρησα ξανά και έφτιαξα ένα πολύ απλό φορεματάκι στην κορούλα μου με βελόνες καθώς και σκουφάκια με βελονάκι.
Ψάχνω απεγνωσμένα την εγκυκλοπαίδεια του πλεξίματος, η οποία έχει εξαντληθεί από παντού.
εάν κανείς την έχει - δεν τη ζητάω - θα μπορούσε να μου την δανείσει να τη βγάλω φωτοτυπίες ή, εάν δεν θέλει, να μου τη βγάλει και να του στείλω το αντίτυμο;;;
ή καμία άλλη ιδέα για πλέξιμο με βελόνες;;; ή με βελονάκι;;; ωραία τα βιντεάκια, αλλά, να είμαι ειλικρινής, προτιμώ τα βιβλία...

miamama
20-02-11, 15:45
κορίτσια έχω μια απορία?
πως ξέρετε πόσο νήμα θα χρειαστείτε για κάθε σας "έργο"??
άντε και παραγγέλνω από το σίτε,τι να παραγγείλω όμως?
εδώ πάω στο κατάστημα(με μικρή ποικιλία εννοείται) παίρνω 2-3 νήματα κι αν θέλω κι άλλα πάω.
όχι ότι έχω φτιάξει τίποτα σπουδαίο,2 κασκόλ,2 κουβερτούλες και τώρα είμαι στην τρίτη.

female
20-02-11, 16:22
Miamama από ποιο σάιτ θες να παραγγείλεις? Ρωτώ γιατί από αυτό που ψώνισα εγώ έχει το πακέτο 8 κουβάρες μίνιμουμ. Συνήθως για ένα πουλόβερ ενηλίκου χρειάζεσαι 5-6 κουβάρες.

miamama
20-02-11, 20:28
σε αυτό μπήκα...α έχει minimum?ok
δεν έχω φτάσει ακόμα σε πουλόβερ,για την ώρα είμαι σε κασκολάκια και κουβερτούλες καροτσιού...
έχει καλές τιμές...εδώ τα 100γρ τα πήρα προχθές 3Ε,από τα πιο οικονομικά κιόλας.
θα ήθελα κάποιον να μου δείξει κι άλλα πράγματα,αλλά που??δεν έχει και σεμινάρια εδώ.

female
21-02-11, 16:34
Εγώ ακόμη δεν έχω αρχίσει κάτι. Θα ξεκινήσω με ένα κασκόλ παιδικό. Ευτυχώς έχω την γιαγιά μου να μου δείξει.
Πάντως το συγκεκριμένο σάιτ έχει πολύ καλά μαλλιά και πολύ καλές τιμές.

miamama
21-02-11, 18:57
ναι πολύ καλές τιμές,ψήνομαι σου λέω...
τα μεταφορικά πόσο πάνε?

TARA
21-02-11, 19:25
Μόλις ανακάλυψα αυτό το υπέροχο θεματάκι!!!
Κι εμένα μου είχε μάθει πολύ παλιά η γιαγιά μου να πλέκω, αλλά μετά το παράτησα.
Αυτόν τον χειμώνα επιχείρησα ξανά και έφτιαξα ένα πολύ απλό φορεματάκι στην κορούλα μου με βελόνες καθώς και σκουφάκια με βελονάκι.
Ψάχνω απεγνωσμένα την εγκυκλοπαίδεια του πλεξίματος, η οποία έχει εξαντληθεί από παντού.
εάν κανείς την έχει - δεν τη ζητάω - θα μπορούσε να μου την δανείσει να τη βγάλω φωτοτυπίες ή, εάν δεν θέλει, να μου τη βγάλει και να του στείλω το αντίτυμο;;;
ή καμία άλλη ιδέα για πλέξιμο με βελόνες;;; ή με βελονάκι;;; ωραία τα βιντεάκια, αλλά, να είμαι ειλικρινής, προτιμώ τα βιβλία...

Λοιπον, εγω λεω να μου μαθεις κοψιματα με βελονες, να σου μαθω βελονακι! Τι λες?;)