PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΑΣΚΕΣ

elias-christina
06-08-08, 14:16
Κοριτσια καλημερα.
Χρειαζομαι την βοηθεια των εμπειροτερων.
Πηγαμε στον παιδιατρο το πρωι γιατι εχουμε λιγα φλεγματα, ακροαστικα να τα πω, χωρις βηχα. Η μονη περιπτωση να βηξει ειναι οταν νοιωσει το μωρο ασχημα κ το κανει για να καθαρισει τα φλεγματα.
Ο παιδιατρος μας εδωσε SPIROPENT και MUCOSOLVAN μου ειπε να την ξαναδει την Δευτερα κ θα κρινει αν συνεχισουμε με μασκουλες.
Καπου διαβασα εδω κ καποια μαμα μου ελεγε παλια οτι δεν πρεπει να συστηνει ο γιατρος τις μασκες, αλλα δεν θυμαμαι πως κ γιατι...
Βοηθηστε λιγο οσες ξερετε κ εχετε εμπειρια.
Προς το παρον δεν του ειπα τιποτα γιατι ευελπιστω βεβαιως πως ως την Δευτερα θα κανουν την δουλεια τους τα σιροπακια, ξερω ομως συγγενη μας ο οποιος εφυγε απο τον παιδιατρο αυτο λογο της επιμονης του στις μασκες. Δωστε ενα χερι βοηθειας.... Διαφωτιστε με!
Ευχαριστω πολυ.

tboys
06-08-08, 16:08
Περατικά σας
Αν κατάλαβα καλά εννοείς μάσκες με aerolin & flixotide ενδεχομένως. Εμείς πρωτο χρησιμοποιήσαμε στον μεγάλο όταν ήταν 12 μηνών και ο μπέμπης μας όταν ήταν περίπου 6 μηνών. Πολλά μωρά που αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα το κάνουν, Δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχεις :)

sofia_nefeli
07-08-08, 10:10
Βασικα αυτο που ειπες δεν το εχω ξανακουσει...και δεν ξερω να σου πω.
παντως και μενα η μικρη μου οταν ειχε αρρωστησει το πασχα (νομιζω ομως κρινοντας απο αυτα που λες ηταν χειροτερα) η παιδιατρος μας ελεγε να της βαζουμε συνεχεια ορο. εγω επεμενα γιατι το μωρο δεν καλυτερευε να της δωσει και κατι να τη βοηθησει. αυτη ελεγε ορο. τελικα τη πηγα στο νοσοκομειο και της εδωσαν αντιβιωση και αερολιν μασκακι...
δε σου το λεω για να κανεις τα ιδια απλα οτι εχει κανει μασκακι. επισης ειδα οτι ο παιδιατρος σου δε σου ειπε κατευθειαν μασκακι απλα αν δειτε οτι δεν υποχωρει τοτε να το κανετε...ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αποψη ειναι οτι μια χαρα τα ειπε...τουλαχιστον πολυ καλυτερα απο τη δικη μου παιδιατρο :evil: :evil: :evil:
παντως περαστικα στο μικρουλι σου!!! γρηγορα να γινει καλα!!

DALIA
07-08-08, 10:11
Kαταρχην καλημερα,εγω το εχω ψαξει λιγο το θεμα εχω παει και σε ειδικο παιδοπβευμονολογο ( εναν απο τους καλυτερους πανελλαδικα ) και ΟΛΟΙ μου ειπαν ακριβως το ιδιο πραγμα.ΜΑΣΚΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΑΣΚΑ, η αληθεια κοριτσια ειναι οτι τα σιροπια για τον βηχα δεν κανουν τιποτα απλα καταστολη του προβληματος ( που αυτο δεν το θελουμε φυσικα ). Η μασκες στην ουσια ειναι φαρμακα για βρογχοπνευμ..... νέας γενιας.Το φαρμακο παει απευθειας στο "προβλημα" με αποτελεσμα την γρηγοροτερη αναρωση.Επισης πολλα απο αυτα ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ.Μην αγχωνεσαι καθολου κοριτσακι μου!!!

DALIA
07-08-08, 10:15
η παιδιατρος μας ελεγε να της βαζουμε συνεχεια ορο.

Κοριτσακι μου δεν ξερω τωρα σε τι κατασταση ηταν η μικρη τοτε,αλλα και αυτο που αναφερεις βοηθαει πάααααααρα πολυ και σε γλιτωνει απο πολλα δυσαρεστα,διοτι οτι παθαινουν τα μικρουλια μας στις περισσοτερες περιπτωσεις προερχεται απο καποιο ιο και από τις βλεννες που μαζευονται και δεν μπορουν να αποβαλουν.Εγω του εβαζα και καθε βραδυ φετος τον χειμωνα απο μια αμπουλιτσα προληπτικα καθε βραδυ μετα το μπανιο.

fysalida
07-08-08, 10:32
Καλημέρα και περαστικά στο παιδάκι σου.Η κόρη μου αρρώστησε δυο φορές το χειμώνα με βήχα καταρροή και φλέγματα και η παιδίατρος μας έδωσε αμέσως μάσκα σε συνδυασμό με φυσιολογικό ορό.Και εγώ τα φοβάμαι αυτά λόγω κορτιζόνης αλλα μου είπε ότι μόνο το ένα απο τα δυο σπρέι που μας έδωσε είχε και αυτο σε πολύ μικρή ποσοτητα.Πάντως της πέρασε γρήγορα η ιωσούλα,δεν την ταλαιπώρησε πολύ.

Γατουλα
07-08-08, 10:39
καλημερα, οταν ημουνα στο νοσοκομειο με τη μικρη, ηταν ενας μικρουλης 6 μηνων και ....3 κιλα :cry: προωρακι με παρα πολλα προβληματα, συνεχεις ιωσεις , αναπνευστικο και εγχειρηση σε καρδουλα
του εδιναν μεν μασκουλα (γιατι ηταν βεβαρυμενη περιπτωση) αλλα στη μαμα του της ειχαν πει να κανει συνεχεια ορο στη μυτουλα και μετα να το γυρναει αναποδα και να το χτυπαει στην πλατουλα. ετσι εβγαιναν τα φλεματα απο τα πνευμονακια του. Ο μικρος εκλαιγε βεβαια αλλα ητανε για το καλο του. Νομιζω του εβαζε κοντα 2 ορους πριν απο καθε γευματακι του

motherof2
07-08-08, 11:04
Kαταρχην καλημερα,εγω το εχω ψαξει λιγο το θεμα εχω παει και σε ειδικο παιδοπβευμονολογο ( εναν απο τους καλυτερους πανελλαδικα ) και ΟΛΟΙ μου ειπαν ακριβως το ιδιο πραγμα.ΜΑΣΚΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΑΣΚΑ, η αληθεια κοριτσια ειναι οτι τα σιροπια για τον βηχα δεν κανουν τιποτα απλα καταστολη του προβληματος ( που αυτο δεν το θελουμε φυσικα ). Η μασκες στην ουσια ειναι φαρμακα για βρογχοπνευμ..... νέας γενιας.Το φαρμακο παει απευθειας στο "προβλημα" με αποτελεσμα την γρηγοροτερη αναρωση.Επισης πολλα απο αυτα ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ.Μην αγχωνεσαι καθολου κοριτσακι μου!!!

αυτά μου είχε πει και η δική μου παιδίατρος όπως επίσης ότι στσ διάφορα σιρόπια , η δόση του φαρμάκου που παίρνει το παιδί είναι πολύ μεγαλύτερη από τα εισπνεόμενα με μάσκα.. εμείς ποτέ δεν έχουμε πάρει σιρόπι και δόξα το Θεό είμαστε μια χαρά :D

patousaki
07-08-08, 12:16
Θα με πεις γραφική αλλά ...είναι στη φύση μου!

Καταρχάς περαστικά σας και να μην ξαναγυρίσουν!

Αν το πρόβλημα του παιδιού είναι τα φλέγματα γιατί θα πάρετε σιρόπι που απλά θα αυξήσει τα φλέγματα?
Η μόνη -αρχική- θεραπεία εφόσον δεν συνοδεύεται από λοιπή συμπτωματολογία είναι πολλά-πολλά υγρά, ήτοι γάλα και νερό (λόγω της ηλικίας), προκειμένου να ρευστοποιηθούν οι εκκρίσεις και να αποβληθούν είτε με βήχα, είτε με έμετο (συχνότερα αλλά αποτελεσματικότερα). Τα σιροπάκια αυτά λειτουργούν πιο πολύ ως placebo για τους γονείς, παρά ως θεραπεία σε βρέφη.
Επιπλέον, η αποτελεσματικότητά τους δεν έχει αποδειχθεί -ιδίως σε παιδιά-.
βλ. http://www.eof.gr/Syntagologio/Chapter3.htm#321 (κοίτα στην "αμβροξόλη"= Μucosolvan).
Tέλος, θυμίζω ένα άρθρο σχετικά με τα "οver-the-counter-drugs" στα οποία ανήκουν αυτού του είδους τα σκευάσματα και την "ασφάλειά" τους που είχε δημοσιευθεί στο "Pediatrics" σχετικά πρόσφατα. (Δυστυχώς δεν μπορώ να σου στείλω link καθώς απαιτείται κωδικός).
Επειδή, αν και δεν γνωριζόμαστε, δε μου έχεις δώσει την εντύπωση της μανούλας που θα έδινε με ευκολία οποιοδήποτε σκεύασμα στο βρεφάκι της, μήπως να το ξανασκεφτόσουν?

Τώρα σε ό,τι αφορά στις μάσκες, είναι η απολύτως ενδεικνυόμενη και αποτελεσματική θεραπεία. Δεν έχω διαβάσει ποτέ και πουθενά ότι δεν πρέπει να τις συστήνουμε, αντιθέτως αν το πρόβλημά μας είναι ο βρογχόσπασμος, μόνο με μάσκες αντιμετωπίζεται και όχι με σιρόπια.

TZOYTZA
07-08-08, 12:29
χριστινα μου περαστικα στην μικρουλα!

και εμενα μου εχει πει ο γιατρος οτι τα σιροπακια δεν ειναι οτι καλυτερο για τα παιδακια γιατι προκαλουν περισσοτερα φλεγματα και δεν ξερουν να τα βγαλουν οποτε πιος ο λογος?
για τα μασκακια δεν εχω ακουσει κατι κακο εχουμε κανει εμεις μασκακια στην Μαρινουλα .......αμετρητα.... :roll:

γρηγορα περαστικουλια!!
:D

sofia_nefeli
07-08-08, 13:00
η παιδιατρος μας ελεγε να της βαζουμε συνεχεια ορο.

Κοριτσακι μου δεν ξερω τωρα σε τι κατασταση ηταν η μικρη τοτε,αλλα και αυτο που αναφερεις βοηθαει πάααααααρα πολυ και σε γλιτωνει απο πολλα δυσαρεστα,διοτι οτι παθαινουν τα μικρουλια μας στις περισσοτερες περιπτωσεις προερχεται απο καποιο ιο και από τις βλεννες που μαζευονται και δεν μπορουν να αποβαλουν.Εγω του εβαζα και καθε βραδυ φετος τον χειμωνα απο μια αμπουλιτσα προληπτικα καθε βραδυ μετα το μπανιο.
Να βαζουμε ορο αλλα οταν βλεπεις οτι σχεδον μια εβδομαδα το μωρακι ταλαιπωρειται και χειροτερευει, οταν εχει υγρο στο αυτακι επιμενεις μονο με ορο? εννοειται οτι τον ορο δεν το σταματας αν παρεις φαρμακα, συνεχιζεις κανονικα!

elias-christina
07-08-08, 13:01
Σας ευχαριστω για τα περαστικα κατ'αρχας.
κατα 2ον πατουσακι μου δεν θα σε ελεγα γραφικη σε καμια περιπτωση :D αν καταλαβα καλα μου συστηνεις απλως υγρα? τιποτα αλλο? νομιζω πως προσπαθησα για λιγο απο την στιγμη που ξεκινησαν τα φλεγματα αλλα αποτελεσμα μηδεν.
εν τω μεταξυ απο χθες που ξεκινησαμε νομιζω πως καθαρισε λιγακι.
πραγματικα αρχισα να μπερδευομαι...
:roll: οι μασκες δεν περιεχουν κορτιζονη ή δεν ειναι ολες?

elias-christina
07-08-08, 13:03
αν τις βαζουμε ορο απο την μυτουλα θα βοηθησει?
σας ρωταω γιατι ειναι η πρωτη φορα που αντιμετωπιζουμε κατι... ευτυχως!
και ελπιζω απο τις λιγες!

sofia_nefeli
07-08-08, 13:40
Εννοειται οτι θα βαζεις ορο! δε σου το ειπε ο παιδιατρος? :shock:
ο ορος χρησιμοποιειται ασχετα απο την φαρμακευτικη αγωγη! βοηθαει πολυ το παιδι στα φλεματακια και στο να αναπνεει καλυτερα...
κορτιζονη αλλα εχουν αλλα οχι. μη με ρωτησεις ποιο εχει τι γιατι θα σε γελασω!!

sofia_nefeli
07-08-08, 13:42
α και το αλλο που ηθελα να πω ειναι οτι καλο ειναι να ενημερωνομαστε κ να το ψαχνουμε αλλα οταν τιθεται θεμα υγειας νομιζω οτι οι γνωσεις μας ειναι αποσπασματικες και ελλειπεις και οτι καλυτερα θα ηταν να ακουμε τους γιατρους μας. τωρα αν κατι κανει μπαμ εννοειται και δεν το αποδεχομαστε :wink:

DALIA
07-08-08, 14:56
:roll: οι μασκες δεν περιεχουν κορτιζονη ή δεν ειναι ολες?

οχι δεν περιεχουν ολες κορτιζονη,απο αυτα που γνωριζω εγω που συνηθως περνουν τα παιδακια εχει το flixotide, το οποιο το δινουν σε πιο βαρια περιπτωση αλλα καποιοι γιατροι το δινουν και για γρηγοροτερη αναρρωση.

ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ !!!

tboys
07-08-08, 15:29
Όπως κατάλαβες τις μάσκες μην τις φοβάσαι και σίγουρα δεν είναι αυτό λόγος για να αλλάξεις παιδίατρο... (εκτός βέβαι αν συντρέχει άλλος λόγος)

Τώρα όσον αφορά τους φυσ. ορούς εμένα μου είχαν πει όταν είχα πρόβλημα να βάζω 6-7 ορούς την ημέρα, μην τους φοβάσαι καθαρό νεράκι είναι...

frene
07-08-08, 16:08
Χριστινα περαστικα!Τα τραβηξαμε κι εμεις αυτα στην ηλικια σας περιπου.Ο γιατρος δεν σου ειπε ορο????Εννοειται πολυ ορο και πολλα πολλα υγρα,δινε τσαι!
Και κλιση στο κρεβατακι της, να την βοηθαει στην αναπνοη.
Την μασκουλα μην την φοβασαι καθολου.Ολα τα φαρμακα που παιρνει με την μασκα το μωρο δεν εχουν κορτιζονη.Εμεις πηραμε αερολιν(ειχαμε βρογχιολιτιδα).

elias-christina
07-08-08, 17:56
μονο ορο δεν μου ειπε. ολα τα υπολοιπα ναι, δεν ξερω ισως το θεωρησε αυτονοητο!

patousaki
07-08-08, 18:27
Αχ βρε Χριστινάκι καλοκαιριάτικα τί τραβάτε!

Μπορείς να ησυχάσεις καθώς τα εισπνεόμενα φάρμακα δεν είναι όλα κορτιζονούχα . Αν -που δε νομίζω αφού ήδη πάτε καλύτερα- χρειαστείτε κάποιο που θα έχει κορτιζόνη, θα σε ενημερώσει ο γιατρός σου, καθώς απαιτείται μια επιπλέον φροντίδα... Καλό πλύσιμο της μουρίτσας μετά τις εισπνοές (σε μεγαλύτερα παιδάκια ξέπλυμα και του στόματος).

Για να απαντήσω την ερώτησή σου, ναι! Μόνο υγρά θα έδινα αν είχαμε κάτι παρόμοιο χωρίς άλλα συμπτώματα (πυρετούς, ακροατικά ευρήματα και τα συναφή). Πολύ δε περισσότερο αν το παιδάκι ήταν καλόκεφο, με όρεξη για φαγητό και αν κοιμόταν καλά.

Ρινικές πλύσεις με φυσιολογικό ορό βοηθούν, αλλά αν οι εκκρίσεις έχουν ήδη αρχίσει να "κατεβαίνουν" (δεν είναι στη μύτη, αλλά στο λαιμό -δηλαδή "οπισθοφαρυγγικά" επί το επιστημονικότερο), ίσως να μην έχουν και τόσο θεαματικό αποτέλεσμα.
Σε ό,τι αφορά στην ασφάλειά του, εντυπωσιάστηκα ακούγοντας παιδοπνευμονολόγο - αλλεργιολόγο (αυθεντία και γνωστότατο γιατρό στο Παίδων Πεντέλης) ότι η υπερβολή έχει δυσάρεστες συνέπειες. Ναι στις πλύσεις όταν είναι αναγκαίες (συνίστουσε περί τις 3 φορές την ημέρα όταν υπάρχει ρινική απόφραξη ), αλλά όχι και συνέχεια.

Αν αντί να βοηθήσω σε μπέρδεψα χειρότερα... μη με πάρεις υπόψιν σου! :D

elias-christina
07-08-08, 18:50
patousaki μου δεν υπαρχει ρινικη αποφραξη, ισως γι'αυτο δεν μου ειπε.
ακροαστικα εχει κ επισης μου ειπε οτι κατεβηκε προς τα κατω...
Τι να πω? παντως κ οι οδηγιες γραφουν οτι 2-3 φορες την ημερα δεν κανουν κακο, οποτε απο το μεσημερι ξεκινησα να της κανω.
Ελπιζω μονο να'ναι κατι απλο κ να καθαρισει. Ειναι ευδιαθετη, κοιμαται καλα κ Δοξα Σοι ο Θεος τρωμε, ζωη να΄'χουμε!
Σε ευχαριστουμε παρα πολυ για τις απαντησεις. Να στε καλα!

Polina
08-08-08, 09:54
Το spiropent σιρόπι εννοείς; αυτό το έδινα και εγώ στο γιό μου. Είναι βροχοδιασταλτικό, κάνει την ίδια δουλειά με το aerolin (μάσκα). Δεν έχει κορτιζόνη, όπως και το aerolin. Το flixotide είναι κορτιζονούχο και χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με το aerolin.
Περαστικά σας!!

elias-christina
19-12-08, 13:04
Kοριτσια επανερχομαι...
Εχουμε 2 μερες τωρα μια ιωση η οποια μας ταλαιπωρει πολυ.
Χθες το βραδυ, απο το απογευμα δλδ, εκλαιγε συνεχεια, ο αντρας μου μαλιστα που ηταν μαζι της, γιατι εγω επεστρεψα στις 8, λεει οτι δεν αναπνεε καλα, οτι τηλεφωνησε του γιατρου κ του ειπε να αγορασει μηχανημα για μασκουλες.
Το βραδυ δεν δεχτηκα ετσι αψηφιστα να της δωσουμε φαρμακα με αυτο τον τροπο, και μειναμε ολη νυχτα χωρις υπνο αφου η μικρη μας εκλαιγε σχεδον ασταματητα.
Σημερα το πρωι ξαναπηγαμε στον γιατρο κ μου ειπε πως αν δεν θελω να γυρισει σε πνευμονια ολο αυτο, να ξεκινησουμε αμμεσως τις μασκες.
Διαφορετικα να του υπογραψω πως φερω εγω την ευθυνη...
Λοιπον μας εδωσε τα ακολουθα φαρμακα.
Atrovent, που θα χορηγητε μαζι με Salamol 4 φορες την ημερα κ ενδιαμεσα Pulmicort που μας ειπε τελικα οτι εχει κορτιζονη.
Τι λετε βρε κοριτσια να κανουμε?
Προσπαθουμε να της δωσουμε την 1η δοση κ σπαραζει στο κλαμα...

elenasteraki
19-12-08, 13:33
Elias-christina σας εύχομαι καλή ανάρρωση. Δυστυχώς και εμείς είμαστε σε μια παρόμοια κατάσταση με τις μάσκες καθώς την Τρίτη το απόγευμα πήγαμε στο γιατρό με δύσπνοια και τελικά η διάγνωση ήταν παιδικό άσθμα (ή όπως μου είπε σπαστική βρογχίτιδα ή ασθματική βρογχίτιδα ή αλλεργική βρογχίτιδα). Η αγωγή που μας έδωσε είναι αερολιν ανά 6ωρο και φλεξοταιντ ανά 12ώρο. Το δεύτερο φάρμακο έχει κορτιζόνη και ήμουν πολύ επιφυλακτική αλλά ο γιατρός μου εξήγησε ότι σε αυτές τις περιπτώσεις δεν δίνουν μόνο αερολίν το οποίο είναι καταπραϋντικό γιατί πρέπει να καταπολεμηθεί και η βλέννα (άσπρη και διάφανη) η οποία επικάθεται στους πνεύμονες και δημιουργεί το πρόβλημα της δύσπνοιας. Η όλη αγωγή θα γίνει για 5-6 ημέρες. Όπως καταλαβαίνεις έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου γιατί το τελευταίο πράγμα που περίμενα να ακούσω ήταν η λέξη άσθμα, αν και τελικά ο βήχας ο οποίος τον τελευταίο καιρό δεν πέρναγε με τίποτα είναι από τα κύρια συπτώματα. Λόγω του καιρού όμως, βλ. έντονη υγρασία, επιδεινώθηκε η κατάσταση και δημιουργήθηκε η δύσπνοια. Τώρα γιατί στα λέω όλα αυτά γιατί και εγώ όταν μου είπε τη λέξη κορτιζόνη κόντεψα να τον φάω, ωστόσο στη συνέχεια ηρέμησα γιατί κατάλαβα ότι έτσι πρέπει να γίνει, καθώς ο γιατρός μας ποτέ δεν ήταν πολύ υπέρ των φαρμάκων. Στη συνέχεια έκανα και μια έρευνα σε βιβλία, στο ιντερνετ αλλά και σε άλλες μαμάδες στον παιδικό και επιβεβαίωσα όλα τα παραπάνω, οπότε έδωσα την αγωγή χωρίς πολλές-πολλές τύψεις. Αν λοιπόν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου ακολούθησε τις οδηγίες του αν όχι πάρε και άλλες γνώμες. Όπως και να έχει σου εύχομαι περαστικά :) :)

DALIA
19-12-08, 13:35
Κοριτσάκι μου εγω θα ξεκινούσα ΑΜΕΣΩΣ την θεραπεια, ειναι υπουλα αυτα τα πραγματα.Οταν ο Θεοφιλος ήταν 16 μηνων μέσα σε ωρες η βρογχιολιτιδα εγινε βρογχοπνευμονια και νοσηλευτηκαμε 2 μερες.Του περασε τοσο γρηγορα επειδη ο οργανισμος του ητνα παρθενος απο φαρμακα.

elias-christina
19-12-08, 13:38
Κοριτσάκι μου εγω θα ξεκινούσα ΑΜΕΣΩΣ την θεραπεια, ειναι υπουλα αυτα τα πραγματα.Οταν ο Θεοφιλος ήταν 16 μηνων μέσα σε ωρες η βρογχιολιτιδα εγινε βρογχοπνευμονια και νοσηλευτηκαμε 2 μερες.Του περασε τοσο γρηγορα επειδη ο οργανισμος του ητνα παρθενος απο φαρμακα.

Νταλια μου εσενα περιμενα να απαντησεις...
Ξκινησαμε ηδη... Μια ερωτηση, επειδη ο μονος τροπος που βρηκαμε να μην κλαιει ειναι να της εχουμε κ την πιπιλα, ειναι ενταξει? αναπνεει απο την μυτη? γινεται σωστα η θεραπεια?
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.

elias-christina
19-12-08, 13:39
Elias-christina σας εύχομαι καλή ανάρρωση. Δυστυχώς και εμείς είμαστε σε μια παρόμοια κατάσταση με τις μάσκες καθώς την Τρίτη το απόγευμα πήγαμε στο γιατρό με δύσπνοια και τελικά η διάγνωση ήταν παιδικό άσθμα (ή όπως μου είπε σπαστική βρογχίτιδα ή ασθματική βρογχίτιδα ή αλλεργική βρογχίτιδα). Η αγωγή που μας έδωσε είναι αερολιν ανά 6ωρο και φλεξοταιντ ανά 12ώρο. Το δεύτερο φάρμακο έχει κορτιζόνη και ήμουν πολύ επιφυλακτική αλλά ο γιατρός μου εξήγησε ότι σε αυτές τις περιπτώσεις δεν δίνουν μόνο αερολίν το οποίο είναι καταπραϋντικό γιατί πρέπει να καταπολεμηθεί και η βλέννα (άσπρη και διάφανη) η οποία επικάθεται στους πνεύμονες και δημιουργεί το πρόβλημα της δύσπνοιας. Η όλη αγωγή θα γίνει για 5-6 ημέρες. Όπως καταλαβαίνεις έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου γιατί το τελευταίο πράγμα που περίμενα να ακούσω ήταν η λέξη άσθμα, αν και τελικά ο βήχας ο οποίος τον τελευταίο καιρό δεν πέρναγε με τίποτα είναι από τα κύρια συπτώματα. Λόγω του καιρού όμως, βλ. έντονη υγρασία, επιδεινώθηκε η κατάσταση και δημιουργήθηκε η δύσπνοια. Τώρα γιατί στα λέω όλα αυτά γιατί και εγώ όταν μου είπε τη λέξη κορτιζόνη κόντεψα να τον φάω, ωστόσο στη συνέχεια ηρέμησα γιατί κατάλαβα ότι έτσι πρέπει να γίνει, καθώς ο γιατρός μας ποτέ δεν ήταν πολύ υπέρ των φαρμάκων. Στη συνέχεια έκανα και μια έρευνα σε βιβλία, στο ιντερνετ αλλά και σε άλλες μαμάδες στον παιδικό και επιβεβαίωσα όλα τα παραπάνω, οπότε έδωσα την αγωγή χωρίς πολλές-πολλές τύψεις. Αν λοιπόν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου ακολούθησε τις οδηγίες του αν όχι πάρε και άλλες γνώμες. Όπως και να έχει σου εύχομαι περαστικά :) :)

σε ευχαριστω κ σενα πολυ... τωρα ειδα την απαντηση σου.

elenasteraki
19-12-08, 13:43
Ευχαριστώ να είσαι καλά. Νομίζω πως δεν πρέπει να φοράει την πιπίλα γιατί πρέπει να γίνει εσπνοή από το στόμα. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο και σπαράζουν τα καημένα. Εμείς τον βάζουμε καθιστό, τον κρατάει ο μπαμπάς του από το κεφαλάκι και εγώ του κάνω τη μάσκα προσέχωντας να εφαρμόζει καλά και να παίρνει τουλάχιστον πέντε αναπνοές μέσα από τη μάσκα.

DALIA
19-12-08, 13:44
Νομιζω οτι η μακρα χρηση της κορτιζονης δημιουργει προβλημα...οχι δηλ.
eleanasteraki στη δικη σας περιπτωση κοριτσακι μου, νομιζω οτι καλα θα ηταν να παρεις και τη γνωμη ενος παιδοπνευμονολογου.Και εγω εχω απολυτη εμπιστοσυνη στον παιδιατρο αλλά παντα πηγαινω στον πιο εξειδικευμενο ( 2 φορες μεχρι τωρα ετυχε 1 πνευμονολογο και μια χειρουργο )

προσωπικη αποψη παντα

elenasteraki
19-12-08, 13:46
Dalia έχω κλείσει ήδη ραντεβού αλλά δεν γινότανε να μην ξεκινήσω την αγωγή γιατί το παιδί δεν ανέπνεε σωστά. Σε ευχαριστώ πάντως...

DALIA
19-12-08, 13:51
Ξκινησαμε ηδη... Μια ερωτηση, επειδη ο μονος τροπος που βρηκαμε να μην κλαιει ειναι να της εχουμε κ την πιπιλα, ειναι ενταξει? αναπνεει απο την μυτη? γινεται σωστα η θεραπεια?

Κοριτσακι μου θα συμφωνησω με την elenasteraki, καλυτερα απο το στομα.Θα κοιτας να περνει 5 εισπνοες και θα σκεφτεσαι συνεχεια" ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ.." συνεχεια θα το σκεφτεσαι μεχρι να τελειωσουν οι εισπνοες.Λοιπόν οταν ηταν μωρο του τις εκανα την ωρα που ειχε διαφημισεις..και κολουσε στην τηλεοραση.Βρητε εναν τρόπο να το δει σαν παιχνιδι.
Εμείς κοριτσια ταλαιπωρηθηκαμε μ'αυτα και οχι ολο το χειμωνα μέχρι τα 2.
Α επίσης ο παιδιατρος μου ειχε πει τοτε να κανουμε αντιγριπικο...Νομιζω οτι βοηθησε ουτε περυσι τιποτα, ουτε φετος προς το παρον.Προσοχη δεν το συστηνουν σε ολα τα παιδακια.

elias-christina
19-12-08, 14:14

Κοριτσακι μου θα συμφωνησω με την elenasteraki, καλυτερα απο το στομα.Θα κοιτας να περνει 5 εισπνοες και θα σκεφτεσαι συνεχεια" ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ.." συνεχεια θα το σκεφτεσαι μεχρι να τελειωσουν οι εισπνοες.Λοιπόν οταν ηταν μωρο του τις εκανα την ωρα που ειχε διαφημισεις..και κολουσε στην τηλεοραση.Βρητε εναν τρόπο να το δει σαν παιχνιδι.
Α επίσης ο παιδιατρος μου ειχε πει τοτε να κανουμε αντιγριπικο...Νομιζω οτι βοηθησε ουτε περυσι τιποτα, ουτε φετος προς το παρον.Προσοχη δεν το συστηνουν σε ολα τα παιδακια.

Δεν μας το συστηνει.
Του ζητησαμε πριν 1 1/2 μηνα που πηγαμε για εμβολιο, μας ειπε οτι δεν συστηνετε σε μωρα που δεν αρρωσταινουν συχνα!

DALIA
19-12-08, 14:23

Δεν μας το συστηνει.
Του ζητησαμε πριν 1 1/2 μηνα που πηγαμε για εμβολιο, μας ειπε οτι δεν συστηνετε σε μωρα που δεν αρρωσταινουν συχνα!

Eτσι ακριβως....και ο δικος μου δεν το συστηνει αλογιστα...Εμείς ομως την πρωτη χροννία αρρωστεναμε συχνα και παθαμε την βρογχοπνευμονια γι'αυτο.
elenasteraki φυσικα και επρεπε να αρχισετε τη θεραπεια....σαν πιο εμπειρη γνωμη για το ασθμα ειπα καποια στιγμη να επισκεφτεις παιδοπνευμονολογο!!
Περαστικουλια σας

elenasteraki
19-12-08, 14:24
Έχετε και εσείς πρόβλημα με άσθμα;

DALIA
19-12-08, 14:34
Όχι δεν εχουμε, απλα οτν ηταν πιο μικρος ειχε παθει 2-3 βρογχιολιτιδες και μια βρογχοπνευμονια και ειχα φοβηθει λιγο και το εψαξα..γι'αυτο πηγα σε παιδοπνευμονολογο.Εσυ είσαι σίγουρη οτι εχετε άσθμα?

elenasteraki
19-12-08, 14:46
Κοίταξε θα σου πω τι μου είπε ο παιδίατρος, μου είπε ότι το παιδικό άσθμα εμφανίζεται για πρώτη φορά ως κρίση στην ηλικία των 2-2,5 μηνών και μετά ανάλογα με τη μορφή επανεμφανίζεται ξανά σίγουρα μέχρι την ηλικία των 2-2,5 ετών και στη συνέχεια μέχρι την ηλικία των 7-8 ετών στα περισσότερα παιδάκια εξαφανίζεται. Όταν ο μπέμπης ήταν 2 μηνών είχε εμφανίσει ένα πρόβλημα κυρίως σε βήχα, τότε είχαμε άλλη παιδίατρο η οποία μας είπε ότι δεν είναι τίποτα είναι ίωση και μας έδωσε για μια εβδομάδα εισπνοές με αερολιν για να μην γυρίσει σε βρογχιολίτιδα. Πραγματικά το μωρό καλυτέρεψε, εμείς αλλάξαμε παιδίατρο γιατί η προηγούμενη δεν με κάλυπτε και μου δημιουργούσε ανασφάλεια. Εκ τοτε δεν είχαμε ξανά πρόβλημα με το αναπνευστικό μέχρι που ξεκινήσαμε τον παιδικό τον Σεπτέμβριο και φυσικά ξεκίνησαν και οι ιώσεις. Τον τελευταίο καιρό πύκνωναν τα διαστήματα που έβηχε πότε ξερόβηχας και πότε παραγωγικός αργά το βράδυ και νωρίς το πρωϊ ο γιατρός μας είπε ότι παρακολουθούμε τον βήχα καθώς ήδη στο μυαλό του είχε αρχήσει να σχηματίζει εικόνα, επισημαίνω βήχας χωρίς πυρετό. Μέχρι που προχθές συνεβει το περιστατικό με τη δύσπνοια όπου πλέον το επιβεβαίωσε. Η αλήθεια είναι ότι σαν να το περίμενα και εγώ αφού το τελευταίο διάστημα είχα αρχήσει να διαβάζω για τον επίμονο βήχα. Τώρα που θα επισκεφθούμε και τον πνευμονολόγο θα μάθουμε και εμείς περισσότερα.

DALIA
19-12-08, 15:05
Τα συμπτώματα που μου λες τα είχαν και το παιδακι της κολλητης μου και της ξαδερφης μου, αλλα κανένα απο τα δυο δεν έχει τελικα άσθμα.Η φιλη μου τελικα την γιατρεια την βρηκε σε αλλεργιολογο αφού πρωτα περασε από πνευμονολογο.
Ευχομαι και σε σας να μην ειναι τιποτα τελικα !!!

elias-christina
19-12-08, 20:16
Βρε κοριτσια δεν αντεχω αυτο το σπαραχτικο κλαμα την ωρα που της βαζουμε την μασκα... Πως θα περασουν τοσες μερες? Θα κλαιει ετσι?
Θα συνηθισει?

elenasteraki
22-12-08, 10:10
Dalia σε ευχαριστώ για τις ευχές σου, μακάρι να έχουμε και εμείς καλά νέα. Elias-Christina ναι δυστυχώς έτσι σπαράζουν τα περισσότερα παιδάκια αλλά πρέπει να σκέφτεσαι ότι το κάνεις για το καλό της και να προσπαθείς να είσαι όσο το δυνατόν πιο ήρεμη. Σε εμάς αυτό έπιασε αλλά ο δικός μου ο μικρούλης είναι 17 μηνών και πλέον μπορούμε κατά κάποιο τρόπο και όποτε θέλει να συννενοηθούμε. Μετά την τρίτη ημέρα κάθεται πολύ καλύτερα και μάλιστα το έχει πάρει και ως παιχνίδι αφού πρώτα το κάναμε στο μαϊμουδάκι του για να το δει. Παίρνει τη μάσκα και κάνει και αυτός ότι το κάνει μόνος του. Βέβαια εγώ που το δοκίμασα σε εμένα για να δω πως είναι ( :roll: :roll: :roll: ), σε ενημερώνω ότι αφήνουν μαι άσχημη γεύση στο στόμα, που κάνει όλη την ιστορία πιο δύσκολη. Όπως και να έχει οι μέρες θα περάσουν, είναι απλά αρχή....

elias-christina
22-12-08, 10:34
Ποσες μερες λετε να μας πει ακομα?
Θα την παρει σε λιγο ο αντρας μου να την ξαναδει ο γιατρος. Υπαρχει περιπτωση να πει να συνεχισουμε?
Η Τωνουλα μας αλλαξε πολυ τις τελευταιες μερες, κλαιει συνεχεια, φοβαται να καθισει γιατι νομιζει πως ανα πασα στιγμη θα της κανουμε μασκα. Μου ζηταει συνεχεια αγκαλιτσα (οχι πως αυτο ειναι ασχημο) αλλα εχει γινει παρα πολυ ευαισθητη. Διακρινω τεραστια αλλαγη, ειναι ενα μωρο που γελαει συνεχεια. Φοβαμαι για το αν θα εχει επιπτωσεις ολο αυτο...

elenasteraki
22-12-08, 10:43
Σίγουρα είναι ένα δύσκολο διάστημα αλλά με τη δική σας βοήθεια θα το ξεπεράσει. Εγώ προσωπικά θα κάλυπτα όλα αυτά που ζητάει σε έξτρα αγκαλίτσες, χαδάκια και παιχνιδάκια. Εύχομαι τα νέα σας να είναι καλά.

mago
17-01-09, 23:46
Η Τωνουλα μας αλλαξε πολυ τις τελευταιες μερες, κλαιει συνεχεια, φοβαται να καθισει γιατι νομιζει πως ανα πασα στιγμη θα της κανουμε μασκα. Μου ζηταει συνεχεια αγκαλιτσα (οχι πως αυτο ειναι ασχημο) αλλα εχει γινει παρα πολυ ευαισθητη. Διακρινω τεραστια αλλαγη, ειναι ενα μωρο που γελαει συνεχεια. Φοβαμαι για το αν θα εχει επιπτωσεις ολο αυτο...
Και ο γιος μου όταν του έκανα πριν 20 μέρες μάσκες aerolin &flisotide έγινε άλλο παιδί. Πολύ νευρικός, δεν μπορούσα να το ταϊσω, πολλή γκρίνια, πολλές αγκαλίτσες. Η παιδίατρος όταν της το ανέφερα μου είπε ότι ευθύνεται το aerolin. Κάποια μαμά που έκανε πολλά χρόνια aerolin στο παιδί της μου είπε ότι αυτό είναι ανοησία και το δικό της παιδί δεν άλλαζε συμπεριφορά. Προς στιγμή θεώρησα ότι η παιδίατρός μου ίσως μου έδωσε μία "εύκολη" εξήγηση. Τώρα που διαβάζω ότι και το δικό σου μωρό κάνει τα ίδια, και δεδομένου ότι ξαναρχίσαμε aerolin από χτες και ήδη βλέπω τις πρώτες γκρίνιες, υποθέτω ότι το aerolin επηρεάζει αρνητικά κάποια παιδάκια. Πάντως κάθε φορά που κάνουμε μάσκα και το παιδάκι μου κλαίει σπαρακτικά, αναρωτιέμαι ποια είναι η αποτελεσματικότητα του φαρμάκου αφού το παιδί εκπνέει δυνατά όταν κλαίει. Ό,τι εισπνέει το εκπνέει... Πάντως την προηγούμενη φορά που κάναμε βήχα και ακροαστικά, ο βήχας δεν πέρασε με τα εισπνεόμενα και αναγκαστήκαμε να πάρουμε αντιβίωση. Από την μία ήμουν δυστυχισμένη κι ένιωθα τύψεις που του έδινα αντιβίωση και από την άλλη, όταν την δεύτερη μέρα ο βήχας κόπηκε, ήμουν ευτυχισμένη που επιτέλους το παιδάκι μου λυτρώθηκε. Δεν ξέρω τελικά τί είναι σωστό και τί είναι λάθος όταν μιλάμε για τη θεραπεία ενός παιδιού.

elias-christina
18-01-09, 09:04
Καλημερα.
Λυπαμαι που δεν ενημερωσα ξανα το θεμα αυτο.
Οταν ειπα οτι η μικρη αλλαξε εννοουσα απο τον φοβο της μην της κανουμε μασκα.
Οπως κ να εχει ομως επειδη καναμε για σχεδον 10 μερες και..
σταματησε να κλαιει καθε φορα κ καθοταν ησυχη να την κανει για να τελειωνουμε. Μου λεγανε οτι οταν δει οτι της κανει καλο κ συνηθισει δεν θα αντιδρα ετσι αλλα δεν το πιστευα.
Και φυσικα εγινε το παιδι που ηταν πριν χωρις γκρινιες κ κλαματα.
Ελπιζω κ στην δικη σας περιπτωση καποια στιγμη να συνηθισει.
Εχει καιρο που κανετε?

Μαμά του Ωρίων
18-01-09, 11:31
Λόγω του ότι αυτή τη στιγμή έχει ο μικρός βρογχίτιδα που την αντιμετωπίζουμε με μάσκες, το έψαξα κι εγώ ολίγον κι έχω να σου πω το εξής mago
Η φίλη σου που δίνει χρόνια στο παιδάκι της αερολίν ίσως να μην έχει καταλάβει ότι υπάρχουν φυσικά κάποιες παρενέργειες, τις οποίες τις γράφει μέσα και η ίδια η συσκευασία, ακριβώς επειδή για αυτήν είναι χρόνια κατάσταση.
Το aerolin λοιπόν, φέρνει υπερένταση, σε βαθμό που μπορεί να σου κρατήσει μέχρι και ξύπνιο το παιδί όλο το βράδυ
Φυσικά και δεν ισχύει για όλα τα παιδάκια το ίδιο πράγμα γιατί δεν έχει σε όλα τα παιδάκια τις ίδιες παρενέργειες ή την ίδια βαρύτητα.
Για παράδειγμα ο δικός μου, κάθεται πλέον ήρεμος (5η μέρα) και κάνουμε τις μάσκες αλλά ΟΛΗ τη μέρα κώλο κάτω δεν βάζει! Δεν κοιμάται ΚΑΝ για μεσημεριανό ύπνο.... ένα 20λεπτο με το ζόρι! Ερχεται 9,30 το βράδυ και με το ζόρι και πάλι θα πάει για ύπνο ενώ μέχρι πρότεινως το παιδί 9 κοιμόταν ήδη.

Είναι φάση και θα περάσει όμως... υπομονή σε όλες μας :)

Elli
19-01-09, 12:52
Κάναμε κι εμείς μάσκες με aerolin και flixotide γιατί τις κόλλησα εγώ ρινοφαρυγγίτιδα:(
Δεν έκλαιγαν καθόλου με τη μάσκα,αντίθετα γελούσαν κιόλας.
Το πρόγραμμα του ύπνου τους όμως έγινε άνω κάτω.Τις κουνούσα μια ώρα για να κοιμηθούν 10 λεπτά.
Ο παιδίατρος αρνήθηκε ότι ευθύνονται τα φάρμακα για την ανησυχία-μάλλον λόγω της αδιαθεσίας είναι ανήσυχες μου είπε.
Πάντως μόλις σταματήσαμε την αγωγή επανήλθαν κανονικά :?

STAUROULA
19-01-09, 13:25
καλημερα μην τρελενεσαι εμεις εχουμε παρει μαστερ στις μασκες..
εμας ξεκινησε απο 6 μηνων τις μασκες περσι επαθε 7 φορες βλροχιολιτιδα και τωρα με μασκες ειμαστε, εμεις φτασαμε στο σημειο να αγορασουμε και ηλεκτρικη μασκα εκει να δεις κλαμα..

να σου πω κατι και εγω την πρωτη φορα υπεφερα οταν τον εβλεπα να κλαιει αλλα δεν γινοταν αλλιως σκεφτομουνα τοι καλυτερα να τον ακουω να κλαιει 10 λεπτα παρα να παμε στο παιδων, δυστηχως αγαπη μου γλυκεια δεν περναει αλλιως χωρις μασκα ειναι το καλυτερο φαρμακο κρατατην μασκα γερα στο προσωπακι της και καντε τις εισπνοες θα το συνιθισει καποια στιγμη εμενα στην τριτη βροχιτιδα συνιθισε μετα τις εισπνοες του εδινε την μασκα νατην περιεργαστη να παιξει και του εκανα πλακα να τωρα θα κανει και η μαμα και τετοια...

σου λεω αυτο ειναι ανωδυνο να δεις τι γινεται στην ηλεκτρικη που κανει και θορυβο και πρεπει να την φοραει και 10 λεπτα μεχρι να τελειωσει φαρμακο την πρωτη φορα που του την εκανα δεν ξεχωριζεσ σαλια μυξουλεσ και δακρυα...

παντως το pulmicort ειναι πολυ καλο βοηθαει,

να ξερεις οτι το aerolin προκαλει γκρινια παντως, εμεις πειγαμε και σε αλλεργιολογο μετα παο τοσα κρουσματα και μου ειπε και εκεινη τα ιδια με την παιδιατρο τωρα να εχει φλεγματα μας δινει και σιροπι mucothiol ...

περαστικα σασ και υπομονη

υ.γ. συγγνωμη για τα ορθογραφικα αλλα ειμαι στην δουλεια και προσπαθω να γραψω γρηγορα

mago
19-01-09, 17:08
Εμείς την προηγούμενη φορά κάναμε μάσκα με aerolin & flixotide για 3 εβδομάδες. Ούτε μία φορά δεν κάθησε ήσυχος να πάρει ανασούλες. Μου έλεγε η γιατρός ότι θα την συνηθίσει, αλλά που... Ενώ έπαιζε με την μάσκα και γελούσε όταν την έβαζα εγώ στο πρόσωπό μου -δήθεν ότι κάνω κι εγώ μάσκα- με το που την έβαζα σε αυτόν ξεκινούσε η μάχη. Και τώρα που ξαναρχίσαμε αγωγή κάνει ακριβώς τα ίδια. Το μόνο που βελτιώθηκε είναι ότι δεν είναι τόσο πολύ δύστροπος όσο την άλλη φορά (σας μιλώ ειλικρινά, δεν αναγνώριζα το παιδί μου από την γκρίνια!).

sunsun
01-03-09, 22:24
Η μπεμπούλα μου έχει σήμερα έναν ξηρό βήχα που ακούγεται να βγαίνει από βαθιά. Δεν βήχει συνέχεια, όλη μέρα γύρω στις 25 φορές αλλά όσο να 'ναι ανησυχώ. Οι καταστάσεις που περιγράφετε ξεκίνησαν έτσι;

mamousia1983
24-12-10, 11:49
καλημερα σε ολους κ χρονια σας πολλα
ο μικρος μου 15 μηνων ειχε εδω κ καποιες μερες μυξουλες(σαν σαλακια)κ εχθες αρχισε βηχα...ξερο,οπως οταν μας ενοχλει κατι στο λαιμο
δεν κοιμηθικαμε ολο το βραδυ κ συνεχιζει:(
πηρα το γιατρο κ μου ειπε κατευθειαν μασκα..χωρις καν εξεταση
τον ρωτησα κ για το mucosolvan (δε ξερω αν το γραφω σωστα)που εχω αν μπορω να του δωσω κ μου ειπε πως "δε λεει τιποτα"

εχουμε περασει κ 2-3 φορες ηπια ευτυχως βρογχιολιτιδα κ απο τοτε μας εχει ταραξει!
κ ρωταω εγω τωρα ετσι αντιμετωπιζονται παντα οι ιωσεις στα μωρα??ειναι παντα απαραιτητη η μασκα?
εσεις τι κανετε?

littledonkey
07-01-11, 11:11
Καλη χρονια!
Κι εμεις τα ιδια τραβαμε με τισ μασκες,οι περισσοτεροι παιδιατροι δε συνιστουν τα σιροπια...Εμας ειναι 22 μηνων και τωρα κανουμε μασκες εδω και 1 μηνα γιατι μολισ σταματαμε ξαναρχιζει ο βηχας και χειροτερευει.Πολλοι γιατροι συνιστουν μασκα με flixotide για ολη τη διαρκεια του χειμωνα για προφυλαξη και οντως λειτουργει..δυστυχως..

ballou
07-01-11, 11:29
Ο γιος μου από 6 μηνών μέχρι και τριών ετών κάθε μήνα σίγουρα κάναμε μάσκες και όχι μόνο αλλά και εισπνοές με νεφελοποιητή. Τώρα είναι 5 ετών και τα τελευταία δύο χρόνια δεν έχουμε κάνει καθόλου.
Δυστυχώς το σιρόπι που αναφέρθηκε δεν κάνει γιατί στην ουσία καλύπτει τον βήχα, ενώ οι εισπνοές προκαλούν βρογχοδιαστολή και έτσι καθαρίζουν τα πνευμονάκια τους. Είναι σαφώς πολύ καλύτερο για τον οργανισμό τους και πιο αποτελεσματικό. Μην αγχνώνεστε μεγαλώντας θα ξεπεράσουν αυτήν την ευαισθησία με το αναπνευστικό τους και έτσι δεν θα κάνουν μασκούλες. Περαστικά σας.

dreammum
07-01-11, 11:33
Καλη χρονια!
Κι εμεις τα ιδια τραβαμε με τισ μασκες,οι περισσοτεροι παιδιατροι δε συνιστουν τα σιροπια...Εμας ειναι 22 μηνων και τωρα κανουμε μασκες εδω και 1 μηνα γιατι μολισ σταματαμε ξαναρχιζει ο βηχας και χειροτερευει.Πολλοι γιατροι συνιστουν μασκα με flixotide για ολη τη διαρκεια του χειμωνα για προφυλαξη και οντως λειτουργει..δυστυχως..

Κι εμείς τα ίδια, τραβάμε!!!Και συνεχίζουμε ακάθεκτοι......:cry:

dp1234
03-10-11, 10:33
Καλημέρα σας,

έχω και εγώ ένα κοριτσάκι 6 μηνών που εδώ και 10 μέρες έχει μύξα και παραγωγικό βήχα. Ο γιατρός μας κατεύθυνε σε αντιβίωση augmentin και σιρόπια τύπου amboral, και aerolin.
Βελτίωση καμία για όσο διάστημα πίνουμε όλα αυτά τα σιρόπια... Και ρωτάω: Πως θα γίνει να πιεί τόσα cc την ημέρα ένα μωράκι 6 μηνών; Στις πόσες μέρες περιμένουμε να δούμε κάποια βελτίωση; Πως θα μπορέσει το παιδάκι 6 μηνών να αποβάλλει τα φλέγματα;
Ακούω πολλές μανάδες ότι χρησιμοποιούν μάσκες. Ο δικός μας γιατρός είναι "παλαιάς σχολής" και συστήνει άπειρα μπουκάλια από σιρόπια. Είναι αυτή λύση όμως;
Ευπρόσδεκτη η όποια συμβουλή σας...

mmdad
03-10-11, 23:43
Μην νοιζεις οτι η μασκα ειναι κατι ευκολο για ολα τα παιδακια... Εμας μας εδωσε ο γιατρος οταν ο μεγαλος ηταν 2 χρονο και ειχε λαριγγιτιδα. Αρνιοταν και αρνηται να βαλει μασκα οποτε οταν χρειαζεται απλα κραταμε το σωληνακι κοντα στην μυτη του και οσους ατμους εισπνευσει.. Εγω πειρα συσκευη και την εχω στο σπιτι μια και εδω στο Βελγιο ειναι σχεδον τοσο απαραιτητη οσο οι πανες. Αυτο που κανω ειναι να βαζω μονο φυσιολογικο ορο οταν ειναι μπουκωμενοι. Παντως το μωρακι σου ειναι μικρο για "γιατροσοφια", αν δεν σε καλυπτει ο παιδιατρος σας βρες καποιον αλλον.
Ευχομαι να το ξεπερασετε συντομα

dp1234
06-10-11, 10:14
@mmdad
ο παιδίατρος μου με κάλυπτε όσο δεν είχαμε σοβαρές περιπτώσεις τόσο στην μεγάλη μου κόρη (3 1/2 ετών και στην μικρή 6 μηνών). Στην πρώτη σοβαρή περίπτωση που μας έτυχε όμως μας φόρτωσε με μπουκάλια σιρόπια και αντιβιοτικά χωρίς να βλέπουμε την παραμικρή βελτίωση μέρα με τη μέρα.
Δυστυχώς τους γιατρούς τους τεστάρεις στη δυσκολία και όχι στα εμβόλια και στις συμβουλές για τις στερεές τροφές. Δεν περιμένω γιατροσόφια πάντως από ένα forum απλά ανταλλαγή απόψεων κάνουμε.

joan80
06-10-11, 12:51
Εμένα όταν ο μικρός σε ηλικία 8 μηνών είχε βροχίολιτιδα και παραγωγικό βήχα μας έδωσε μάσκα. Μας έιπε ότι σιρόπια δεν ενδεικνυνται σε παιδιά κάτω του έτους. Πήραμε λοιπόν αερολίν και φλιχοτάιντ και σε 5 μέρες ήταν μια χαρά. Στην αρχή ο μικρός δεν την ήθελε καθόλου αλλά μετά το βρήκε παιχνίδι και μάλιστα την κρατούσε.

Νομίζω ότι το μωράκι σου έιναι πολύ μικρό για σιρόπι, το εισπνεόμενο μάλλον θα δρούσε πιο άμεσα. Αλλά όπως σε όλα τα θέματα, οι παιδίατροι ποτέ δεν συμφωνούν.

marilu
06-10-11, 15:09
Εμεις εχουμε εμπειρια με μάσκα και απο τα 2 παιδιά, η μεγάλη με βρογχικό ασθμα και ο μικρός έχει ηδη κάνει θεραπεια 3 φορές με aerolin, και ειναι πολύ μικρός ακόμη. Επειδή μας παρακαλουθεί δ/ντρια παιδοπνευμονολόγος του ΠΑΙΔΩΝ χρόνια, μας ειπε οντως οτι το σιρόπι δεν αντιμετωπίζει το πρόβλημα ίσα ίσα που παρατείνει τη διάρκεια θεραπείας. Η μάσκα δρα κατευθείαν στο πρόβλημα, οτι είπαν δηλαδή και τα κορίτσια. Επισης μου ειπε οτι επειδή λίγο να αφήσεις το βήχα ειναι επικίνδυνο να γυρίσει σε ακροαστικά, ειναι προτιμότερη η μάσκα απο το να δώσεις σιρόπι και να μην περάσει το κρύωμα βέβαια και μετά να δίνεις αντιβίωση.

Σνουφελ μου
06-10-11, 16:43
Ο γιος μου από 6 μηνών μέχρι και τριών ετών κάθε μήνα σίγουρα κάναμε μάσκες και όχι μόνο αλλά και εισπνοές με νεφελοποιητή. Τώρα είναι 5 ετών και τα τελευταία δύο χρόνια δεν έχουμε κάνει καθόλου.
Δυστυχώς το σιρόπι που αναφέρθηκε δεν κάνει γιατί στην ουσία καλύπτει τον βήχα, ενώ οι εισπνοές προκαλούν βρογχοδιαστολή και έτσι καθαρίζουν τα πνευμονάκια τους. Είναι σαφώς πολύ καλύτερο για τον οργανισμό τους και πιο αποτελεσματικό. Μην αγχνώνεστε μεγαλώντας θα ξεπεράσουν αυτήν την ευαισθησία με το αναπνευστικό τους και έτσι δεν θα κάνουν μασκούλες. Περαστικά σας.

Κοριτσια τι ειναι ο νεφελοποιητης?Εννοω πως λειτουργει...?Τι κανετε ακριβως με αυτο κ ποτε?Επισης το φλιξοταιντ δεν ειναι φαρμακο?Εμεις τωρα κανουμε μασκες με αερολιν 4 φορες κ φλιξοταιντ 2 φορες

joan80
06-10-11, 17:06
O νεφελοποιητης είναι μηχάνημα για τα εισπνεόμενα φάρμακα. Νομίζω ότι είναι πιο εξειδικευμένο από τις απλές μάσκες.

Το φλιξοτάιντ είναι φάρμακο. Το χρησιμοποιούν πολύ συχνα όσοι έχουν άσθμα.

ΜΑΡΙΤΑ
08-10-11, 18:17
Κορίτσια όταν έχει βήχα και φλέματα ο γιατρός σας συστήνει μάσκες μόνο με αερολίν ή και με φλεξοτάιντ; Εγώ γιατί νομίχω ότι το φλεξοτάιντ το δίνουμε μόνο όταν έχει βρογχοσπασμό το μικρό μας;

ALIKOYLA
10-10-11, 13:20
Κορίτσια όταν έχει βήχα και φλέματα ο γιατρός σας συστήνει μάσκες μόνο με αερολίν ή και με φλεξοτάιντ; Εγώ γιατί νομίχω ότι το φλεξοτάιντ το δίνουμε μόνο όταν έχει βρογχοσπασμό το μικρό μας;

ξεκιναμε με αερολιν και αν χειροτερος ο βηχας τοτε παμε στο flixotide.

ZOYZOYNIA
10-10-11, 17:55
καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι; επειδή σπάω το κεφάλι μου & δε μπορώ να θυμηθώ... για ποιο λόγο πρέπει απαραιτήτως να δώσουμε νερό μετά το εισπνεόμενο; & πάλι συγνώμη, αλλά έχω κολλήσει!!!

fido-dido
11-10-11, 08:29
καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι; επειδή σπάω το κεφάλι μου & δε μπορώ να θυμηθώ... για ποιο λόγο πρέπει απαραιτήτως να δώσουμε νερό μετά το εισπνεόμενο; & πάλι συγνώμη, αλλά έχω κολλήσει!!!
εγω εχω ασθμα και παιρνω απο τα 6 μου εισπνεομενα, αλλα δεν πινω νερο μετα, μονο το στομα ξεπλενω. ε μαλλον επειδη τα μωρα δεν μπορουν να πλυνουν το στομα τους τους δινουν να πιουν νερακι για να φυγουν τα υπολλειματα του φαρμακου απ το στομα, χωρις να ειμαι σιγουρη υποθεση κανω.

ΜΑΡΙΤΑ
11-10-11, 08:57

Μας είπε φίλος οδοντίατρος ότι προκαλεί τερηδόνα το αερολίν!

ZOYZOYNIA
11-10-11, 20:38
σας ευχαριστώ πάρα πολύ & τις 2

xuito
13-12-11, 11:39
Να πω κι εγώ τον πόνο μου: Χτες πήγαμε στο γιατρό με γαϊδουρόβηχα και διέγνωσε βρογχόσπασμο και μας έδωσε και σιρόπι και εισπνεόμενα με μασκούλα (30 ευρώπουλα η μασκούλα...) και τις 2 πρώτες φορές που τη βάλαμε ο μικρός τσίριζε και έκλαιγε και πολύ αμφιβάλλω αν εισέπνευσε τίποτα...στις οδηγίες της μάσκας λέει να εφαρμόζεται όταν το παιδί είναι χαρούμενο (!) , εγώ πρέπει να του κάνω εφαρμογή κάθε 6 ώρες άρα μοιραία και τη νύχτα , σκέφτηκα 12 βράδυ -6 πρωί κλπ. Ε, πως να είναι το παιδί μου μη εκνευρισμένο στις εφαρμογές όταν τον ξυπνάω για να του βάλω τη μάσκα??? Έχετε κάτι να προτείνετε?

rafa
13-12-11, 11:44
Καλημέρα! Να σου πω αν έχεισ ΙΚΑ πως τα χρήματα για τη μάσκα τα παίρνεις πίσω! Με το χαρτί του γιατρού (εγώ είχα από δημόσιο νοσοκομείο) και την απόδειξη σε κανά μήνα σου βάζουν 25 ευρώ. Πρέπει να του το κανεις σα παιχνιδι.Εμείς τραγουδάγαμε γελάγαμε μετράγαμε δυνατά καιτο πήρε πιο ανάλφρα! Ε το βράδυ ήταν ένα ζόρι. Τον σηκώναμε με τον άντρα μου ο ένας τον κράταγε και ο άλλος εφάρμοζε τη μασκούλα και πίεζε. Κάποιες φορές ξύπναγε κάποιες άλλες όχι. Να προσέξεις να εφαρμόσει στη μύτη και κάτω από το σαγόνι και ναναι καθιστό το μικρό! ΠΕραστικούλια!

joan80
13-12-11, 11:45
Να πω κι εγώ τον πόνο μου: Χτες πήγαμε στο γιατρό με γαϊδουρόβηχα και διέγνωσε βρογχόσπασμο και μας έδωσε και σιρόπι και εισπνεόμενα με μασκούλα (30 ευρώπουλα η μασκούλα...) και τις 2 πρώτες φορές που τη βάλαμε ο μικρός τσίριζε και έκλαιγε και πολύ αμφιβάλλω αν εισέπνευσε τίποτα...στις οδηγίες της μάσκας λέει να εφαρμόζεται όταν το παιδί είναι χαρούμενο (!) , εγώ πρέπει να του κάνω εφαρμογή κάθε 6 ώρες άρα μοιραία και τη νύχτα , σκέφτηκα 12 βράδυ -6 πρωί κλπ. Ε, πως να είναι το παιδί μου μη εκνευρισμένο στις εφαρμογές όταν τον ξυπνάω για να του βάλω τη μάσκα??? Έχετε κάτι να προτείνετε?

Και εμένα ο δικός μου χτυπιέται κάθε φορά που πάω να του κάνω μάσκα. Μετά από τις πρώτες 2-3 μέρεςς το συνηθίζει και βλέπει σαν παιχνίδι. Είναι αρχή ακόμα. Δωστου να πάιξει λίγο μαζί τη, να δει ότι δεν είναι κάτι που θα τον πενεσει. Αφησέ τον να την βάλει και καλά μονος του στο στόμα. Ίσως έτσι ηρεμήσει και τη δεχτεί καλύτερα. ¨οσο για το βράδυ, εγώ δεν θα τον ξύπναγα εντελλώς. Θα τον σήκωνα και θα την έβαζα έτσι. Δεν ξέρω΄αν έχει αποτέλεσμα, αλλά σίγουρα είναι προτιμότερο από το να ξυπνήσεις ένα παιδί, που θα είναι ουτως ή αλλως εκνευρισμένο και να προσπαθήσεις να του βάλλεις μάσκα.

Goblin
13-12-11, 11:48
Η δικιά μας παιδίατρος μας είχε πει ‘’δεν πειράζει να κλαίει, ίσα-ίσα παίρνει και πιο βαθιές ανάσες’’ Τώρα τι να πω… πάντως εγώ θα τα λυπόμουνα μέσα στη νύχτα να τους κάνω εισπνοές…. Η δικιά μου (παιδίατρος) ήταν πιο διαλλακτική με τα ωράρια … 4 φορές μέσα στην μέρα…. πρωί, μεσημέρι, απόγευμα, βράδυ (πριν κοιμηθούν)!!!!! :confused:

xuito
13-12-11, 12:01
Καλημέρα! Να σου πω αν έχεισ ΙΚΑ πως τα χρήματα για τη μάσκα τα παίρνεις πίσω! Με το χαρτί του γιατρού (εγώ είχα από δημόσιο νοσοκομείο) και την απόδειξη σε κανά μήνα σου βάζουν 25 ευρώ. Πρέπει να του το κανεις σα παιχνιδι.Εμείς τραγουδάγαμε γελάγαμε μετράγαμε δυνατά καιτο πήρε πιο ανάλφρα! Ε το βράδυ ήταν ένα ζόρι. Τον σηκώναμε με τον άντρα μου ο ένας τον κράταγε και ο άλλος εφάρμοζε τη μασκούλα και πίεζε. Κάποιες φορές ξύπναγε κάποιες άλλες όχι. Να προσέξεις να εφαρμόσει στη μύτη και κάτω από το σαγόνι και ναναι καθιστό το μικρό! ΠΕραστικούλια!

Είμαι στο ΙΚΑ αλλά τη μάσκα την πρότεινε ιδιώτης γιατρός που συνεργάζεται με το ΙΚΑ και ενώ μας έδωσε συνταγή για να υπόλοιπα για τη μάσκα μου είπε πως "δεν είναι σίγουρος αν γράφεται", τι να πω...

xuito
13-12-11, 12:03
Η δικιά μας παιδίατρος μας είχε πει ‘’δεν πειράζει να κλαίει, ίσα-ίσα παίρνει και πιο βαθιές ανάσες’’ Τώρα τι να πω… πάντως εγώ θα τα λυπόμουνα μέσα στη νύχτα να τους κάνω εισπνοές…. Η δικιά μου (παιδίατρος) ήταν πιο διαλλακτική με τα ωράρια … 4 φορές μέσα στην μέρα…. πρωί, μεσημέρι, απόγευμα, βράδυ (πριν κοιμηθούν)!!!!! :confused:

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά όταν το είπα στον παιδίατρο μου είπε, "δηλαδή αν σου έλεγα κάθε 4 ώρες τι θα έκανες , δεν θα τον ξυπνούσες?", βασικά με ζορίζει το γεγονός με τις δόσεις που παίρνει το παιδί , δηλαδή να μην είναι πολύ κοντά...

rafa
13-12-11, 12:40
Σίγουρα τα γραφει το ΙΚΑ γιατί εγώ την πήρα πριν τρεις μήνες και δε μου παν τίποτα από το ΙΚΑ. Ζήτα του γιατρου να στα γράψει! Αμαρτία να χ'άσεις τα λεφτά. ΚΑι μας μας είχε πει η παιδίατρος κάθε τέσσερις ώρες τις τρεις πρώτες μέρες και μετά τέσσερις φορές τη μέρα!

Goblin
14-12-11, 08:21
Καλημέρα...
Ξέχασα…. (έχει περάσει και καιρός από τότε…) Μου είχε πει η παιδίατρος μετά την εισπνοή να τους δίνω πάντα να πίνουνε νερό (κάτι τρέχει με την εισπνοή και τα δόντια αλλά δεν θυμάμαι καλά) ή αν είναι πιο μεγάλα να πλένουνε τα δόντια τους…

marilu
14-12-11, 11:05
Πολύ σωστά, και αυτό γιατί μένει η κορτιζόνη στα δόντια και τα χαλάει! Οπωσδήποτε μετά τις εισπνοές νερό ή πλύσιμο δοντιών!