PDA

Επιστροφή στο Forum : χαμηλή σωματομεδίνη c SOS

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7

vag
01-10-11, 17:14
Γειά σου Ολγα, θα συμφωνήσω κι εγώ με την galat.
Oχι ότι είναι απαραίτητα παθολογικό αλλά αυτές οι διαδικασίες παίρνουν χρόνο. Κι εμείς 2 9/12 ξεκινήσαμε το ψάξιμο, 87π και η μικρή μου τότε... τώρα τον άλλο μήνα κλείνει τα 4 και ακόμα δεν έχουμε βγάλει συμπέρασμα... τακτική παρακολούθηση και βλέπουμε... Για το τέρνερ είχα φοβηθεί κι εγώ πάρα πολύ και αντιδρούσα όπως ακριβώς κι εσύ, τελικά ζήτησα να μου γράψουν εξέταση για καρυότυπο, τον κάναμε και έτσι το απέκλεισα. Μεγάλη ανακούφιση...
Και ναι, ευτυχώς εδώ μπορούμε να τα λέμε και να καταλαβαινόμαστε... Ο,τι θες, εδώ είμαστε.

mamy-g
01-10-11, 19:14
κορίτσια έχω μια απορρία, μπορεί να ακουστεί γελία αλλά...
όσες φορές τα τελευταία 2 χρόνια έχουμε επισκεφτεί παιδίατρο ή ενδοκρινολόγο κανείς δεν μετράει την περίμετρο κεφαλής σε σας συμβαίνει το ίδιο;

galat
01-10-11, 19:54
νομιαω τους ενδιαφερει περισσοτερο το πρωτο εξαμηνο , αντε το πρωτο ετος για να δουν οτι αναπτυσσεται ο εγκεφαλος, μετα ισως δεν ειναι τοσο σημαντικο φανταζομαι εκτός και αν φαινεται πολυ μεγαλυτερο ου φθσιολογικου, ξερω κι εγω... παντως ουτε μενα την μετραει παιδιατρος και ενδοκρινολογος

Γατουλα
13-10-11, 12:12
μολις περασανε απο μπροστα μου τιμες σωματομεδινης του Υχχχχχχ
αντιγραφωωωωωωωωω ΦΤ
0-5 15-241 ng/ml
6-8 45-262 ng/ml
9-11 girl 91-611 ng/ml boy 32-376 ng/ml
12-14 girl 102-486 ng/ml boy 75-373 ng/ml
πιο μεγαλα δε εχουμε εεεεεε

galat
13-10-11, 13:36
δεν καταλαβα γατόνι, τι τιμές ειναι αυτες, ποιος τις δινει? εχεις σαιτ?

τα πρωτα νουμερα ειανι ηλικια να υποθεσω. Ε φυσιολογικα ειμαιστε παντως

Γατουλα
13-10-11, 13:42
νεος καταλογος ΦΤ για Νοσοκομειο Υγχχχ ειναι pdf και τις αντεγραψα
πιστευω ειναι ολοσωστες χιχιχιχιχιχιχι
εχει και παραπανω ηλικιες αλλα μαλλον δε καιγομαστε ακομα

mpoumpoulitsa
18-10-11, 20:27
συνεβει και αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!! σπασαμε το φραγμα των 90 ποντων!!!

33 μηνων την εβγαλε η παιδιατρος 90,5 εκ.
και εις ανωτερα!!!!εγω το ψιλοχαρηκα αν και τησ φιλης μου ο γιοσ ηταν 91 εκ 26 μηνων!!! 7 μηνες πισω!! ωραια

Γατουλα
18-10-11, 23:26
και εμεις 36+ σνιφ για το φραγμα χαχααχαα

αντε για τα 95 τωρα!

ΒΕΡΑ
19-10-11, 16:07
Εγώ έχω κάνει το Δαβιδ και τον Γολιάθ! Η μικρή κοντέυει να φτάσει τη μεγάλη κι έχουν 3 χρόνια και 3μήνες διαφορά. Η μεγάλη είναι στο 15%στις καμπύλες και η μικρή στο 97%.

mamy-g
20-10-11, 22:07
εμείς βάλαμε σαν φράγμα το 105εκ και 5 ετών
έχουμε 1,5 μήνα ακόμα για το 5 ετών και μας λείπει ένας πόντος λέτε να είναι εφικτό;

Γατουλα
20-10-11, 22:37
κοντοζυγωνει!

εμεις παντως δε βλεπω να πιανουμε τους 6 ποντους στο χρονο! 5 βια 5,5!!!!!

ΒΕΡΑ
21-10-11, 12:14
Εγώ τη μέτρησα χτες και είναι 1μέτρο!!!!!!!!!!!!! Επιτέλους!!!!! Πάλι βέβαια στο 15% είμαστε αλλά τουλάχιστον είμαστε 1μέτρο!

Γατουλα
21-10-11, 12:47
ορθια?
προχτες 93,5 ορθια-95,5 ξαπλα!!!!
θα αρχισω μαλλον να ανησυχω πολυ!

galat
23-10-11, 19:21
Οχι γατουλίνι, μην ανησυχεις κι εσυ θα με παρει απο κατω κι μενα.... εμενα πριν κανα μηνα ηταν 96 ορθια, τωρα δεν ξερω...καπου τον νοεμβρη λογικά μας βλεπει ξανα, αλλά δεν θυμαμαι, του 6 ποντους τους πηρε ηταν 89,5 πρυσι τετοιο καιρο αν θυμαμαι....με το τσιγκελιιιιιι

vag
23-10-11, 23:24
Πήγαμε κι εμείς την επίσκεψη του 6μηνου....
95 ακριβώς στο 3% οπότε παρακολούθηση... Λοιπον, αυτό που μου είπε η ενδοκρ και δεν το ήξερα είναι ότι μπορεί η εξέταση για την αυξητική να δώσει ψευδώς αρνητικό αποτέλεσμα:shock: Γι΄αυτό λεει δεν στέλνουν κανένα παιδί που είναι έστω και στο κατώτερο όριο για εξέταση.... το ξέρατε εσείς αυτό;;;;

Γατουλα
24-10-11, 09:57
εμενα μου ειπε
οτι πρεπει να βγαλει 2 φορες θετικο αποτελεσμα και να ειναι στο 3% και κατω
τοτε και μονο δεχονται να πληρωσουν την αυξητικη

ΥΓ. σπασαμε το χερι μας!!!!!!!!
ευτυχως δε γκρινιαζει η καυμενη καθολου!

mamy-g
24-10-11, 18:47
[QUOTE=Γατουλα;2186812]εμενα μου ειπε
οτι πρεπει να βγαλει 2 φορες θετικο αποτελεσμα και να ειναι στο 3% και κατω
τοτε και μονο δεχονται να πληρωσουν την αυξητικη

και εμένα ακριβώς το ίδιο μου έχει πει, και μαλιστά ότι πρέπει να είσαι ξεκάθαρα κάτω από το 3% όχι οριακί πχ. 1πόντο μόνο

ΥΓ περαστικούλια και να είναι και το τελευταίο ατυχηματάκι

galat
27-10-11, 17:42
Γατουλινι περαστικα, ευκαιρια για οστικη ! χαχαχαχαχαχαχα

Γατουλα
27-10-11, 21:38
χαχα σιγα μη δε το σκεφτηκα! το θεμα ειναι θα μου δωσουν την ακτινογραφια οι πα#$#@$ γιατι της εκαναν φακελο! ειδωμεν τη τεταρτη!

galat
28-10-11, 13:51
mmm εγω ειχα και το σημειωμα απο τη παιδοενδοκρινολογο και τους ειπα οτι τη χρειαζεται...το μονο που εκαναν εκατο ωρες για να δωσουν κι αυτοι τη γνωματευση τους για την οστικη, αλλά το εβγαλαν λαθος στο τελος χαχααχαχαχα

Γατουλα
28-10-11, 14:48
χαχαχα ας τη παρω και τη δινω στην ενδοκρινολογο για γνωματευση!
το δεξι ειναι ελπιζω αυτο θελουμε εεεε?

galat
29-10-11, 13:39
ωχ, νομιζω το αριστερο θελουν.... ε καλα πια τοσο μεγαλη διαφορα υπαρχει? παντως να τους το πεις γιατι κανουν αλλες ρυθμισεις στο μηχανημα για οστικη...για ρωτα αν γινεται με το δεξι, κριμα να κανει εξτρα, ακτινοβολια περιττη...

mamy-g
15-11-11, 21:45
χαχαχα ας τη παρω και τη δινω στην ενδοκρινολογο για γνωματευση!
το δεξι ειναι ελπιζω αυτο θελουμε εεεε?

τελικά γατούλα τι έγινε
καταρχήν η μικρή είναι καλά τώρα;
αν και ζητάνε το αριστερό για οστική ηλικία, μπόρεσαν να σου πουν κάτι; πήγες την ακτινογραφία στην ενδοκρινολόγο;

Γατουλα
16-11-11, 00:06
μπα πηρα τη 2η αλλα ειναι αχρηστη για οστικη..μου το ειπε ηξ ακτινολογος εκει
βασικα δεν εψαξα τιποτα με ενδοκρινολογο ακομα
χερακι οκ, βγαλαμε ναρθηκα
παρασκευη με το καλο παμε Σαλονικα
και πηραμε ενα ποντακι χεχεχεχε, διαλεχτε 95 η 97
ουτε 98 δε θα φτασουμε ξαπλα χαχαχαχχα
παντως εκλεισε 73,83,89.....οποτε τους 6 τους τσιμπησε παλι ετησιως το κοντοστουπακι μου!!!!

galat
16-11-11, 12:55
καλά που μου το θυμισες να κλεισω ραντεβου κανοικα τελη νοεμβρη ειναι να παμε , αν κι αυτη τη φορα μας ειπε στο χρόνο να μας δει, οχι στο εξαμηνο,,,,

mamy-g
19-11-11, 11:50
παντως εκλεισε 73,83,89.....οποτε τους 6 τους τσιμπησε παλι ετησιως το κοντοστουπακι μου!!!![/QUOTE]

μία χαρά το ότι τσιμπήσατε συνολικά τους 6 πόντους ετησίως είναι πολύ καλο
τα δικά μας τα μαντάτα θα σας τα πω τον Δεκέμβρη κατά τον οποίο πρέπει να κάνουμε επανάληψη οστικής ηλικίας και επίσκεψη στη παιδοενδοκρινολόγο

mpoumpoulitsa
27-11-11, 08:59
φιλες μου καλημερα!!

χθες βγηκα για καφε με μια φιλη που και αυτης το κοριτσακι προχωραει πολυ αργα και λεμε τον καημο μας!!!!
η μπουμπουλιτσα εδω και 2 μηνες παλι στασιμη!!!

τι μου ειπε η φιλη μου?μιας γνωστης της η κορη 12,5 ετων δεν ειχε αδιαθετησει ακομα!!και αρχισαν τις εξετασεις!! βγαλαμε λεει ακτινογραφια χαμηλα και το κοριτσακι δεν ειχε... πως μου το ειπε.... αναπτυξει ενδομητριο.
ως εφηβη δεν ειχε βγαλει τριχουλες!! τησ κανανε την εξεταση τησ αυξητικησ και βρεθηκε ελλειψη!!! στην συνεχεια της κανανε ακτινογραφια οστικης στο χερι
και διαπιστωθηκε οτι το 12,5 χρονο ειχε αναπτυξη στο χερι 10 χρονου παιδιου 2,5 χρονια πισω!!

περιμενουν τησ εγκριση απο το δημοσιο για να αρχισουν τισ ενεσεις αυξητικησ
στην κοιλια !!ετσι μου ειπε η φιλη μου!!
εγω παντως θα κανω μια οστικη στην μπουμπουλιτσα που σε 2 μηνες κλεινει τ 3!!κοριτσια ακομα τα μωρα μας ειναι μικρα !!!αλλα ισως η εξεταση τησ αυξητικης να ειναι μονοδρομος και απαντηση στις αποριες μας!! μην αφησουμε να πανε τα παιδια μας 13 χρονων!! και βρεθουμε αντιμετωπες με ποιο σοβαρα προβληματα!!π.χ να μην εχουν αναπτυχθει καποια βασικα οργανα των παιδιων καλα?!!

θα σας κρατω ενημερες!!

mamy-g
27-11-11, 10:05
[QUOTE=mpoumpoulitsa;2227142]φιλες μου καλημερα!!

τι μου ειπε η φιλη μου?μιας γνωστης της η κορη 12,5 ετων δεν ειχε αδιαθετησει ακομα!!και αρχισαν τις εξετασεις!! βγαλαμε λεει ακτινογραφια χαμηλα και το κοριτσακι δεν ειχε... πως μου το ειπε.... αναπτυξει ενδομητριο.
ως εφηβη δεν ειχε βγαλει τριχουλες!! τησ κανανε την εξεταση τησ αυξητικησ και βρεθηκε ελλειψη!!! στην συνεχεια της κανανε ακτινογραφια οστικης στο χερι
και διαπιστωθηκε οτι το 12,5 χρονο ειχε αναπτυξη στο χερι 10 χρονου παιδιου 2,5 χρονια πισω!!

γνωρίζεις εάν το κοριτσάκι έχει μεγάλη άλλειψη αυξητικής και εάν ήταν όντως πίσω και το ύψος για την ηλικία της;
το ρωτάω αυτό γιατί από τις τρεις φορές που έχουμε κάνει εξετάσεις αίματος τη μία βγήκαν κάτω από το κατώτατο όριο και τις άλλες εντός αλλά προς το κατωτάτο όριο πάλι και θα με ενδιέφερε να μάθω έάν οι εξετάσεις της ήταν οριακές ή πολύ πιο χαμηλές

mpoumpoulitsa
27-11-11, 10:37
mammy g για το 12 χρονο που συζηταμε εκανε την εξεταση αυξητικησ με εισαγωγη σε νοσοκομειο κτλ. εσυ για ποιες εξετασεισ αιματος μιλας? και εγω εκανα εξεταση αιματος στην μπουμπουλιτσα την σωματοπεδινη για παραδειγμα που ειπε η παιδιατρος που επηρεαζει το υψος ηταν στα φυσιολογικη αλλα στισ χαμηλες τιμες.

αν τα πραγματα χειροτερεψουν θα παω στην εξεταση τησ αυξητικησ.......αλλα ειπαμε να της δωσουμε λιγο χρονο γιατι ειναι σταθερα στην 15 κλιμακα.

θα παρακολουθω την περιπτωση του κοριτσιου και θα σασ λεω

mpoumpoulitsa
27-11-11, 10:39
επειδη το 12 χρονο κοριτσι μενει κοντα μου ιδιαιτερα κοντο δεν ειναι!!!!!!!!!!!

mamy-g
27-11-11, 13:29
mammy g για το 12 χρονο που συζηταμε εκανε την εξεταση αυξητικησ με εισαγωγη σε νοσοκομειο κτλ. εσυ για ποιες εξετασεισ αιματος μιλας? και εγω εκανα εξεταση αιματος στην μπουμπουλιτσα την σωματοπεδινη για παραδειγμα που ειπε η παιδιατρος που επηρεαζει το υψος ηταν στα φυσιολογικη αλλα στισ χαμηλες τιμες.

και εγώ στη σωματομεδίνη αναφέρομαι και στην IGFBP3
έχετε κάνει υπερήχους άνω και κάτω κοιλίας γιατί εμένα μου ζήτησε να κάνω η ενοδκρινολόγος η δική μου (και όχι η παιδοενδοκρινολόγος) για έλεγχο λέει της ανάπτυξης των εσωτερικών οργάνων

elisabeth
04-12-11, 09:45
κοριτσια θα χρειαστω και παλι τα φωτα σας...η μικρη μου ειναι τωρα 28 μηνων κ την παρακολουθει ενδοκρινολογος ιδιωτικα και στο παιδων...λοιπον στα 2 χρονια ειχε υψος 77εκ και τωρα ειναι 80εκ(ο ενδοκρινολογος τελευταια φορα τη μετρησε-ξαπλωτη ομως 81.5 εγω ορθια τη βγαζω μετα βιας 80)...και οι 2 ενδοκρινολογοι συνιστουν παρακολουθηση ανα εξαμηνο...αυτη στο παιδων μας ειπε να κανουμε εξεταση αυξητικης το επομενο εξαμηνο...δε ξερω εχω προβληματιστει...εχει κανει καμια?ειναι επωδυνη εξεταση?απαιτει νοσηλεια?και κατι ακομα που δεν εχω καταλαβει...οταν λεμε οτι ενα παιδι αεχει ελλειψη αυξητικης αυτο σημαινει οτι οποτε κ αν κανει την εξεταση ειναι οριστικο το αποτελεσμα?δεν αλλαζει με τη παροδο των χρονων?ακομα κ αν εχει μερικη ελλειψη δε θα ψηλωσει χωρις ορμονικη παρεμβαση?εχουμε κανει και οστικη ηλικια μας βγαζει 8 μηνες πισω...τι λετε να την κανω την εξεταση αυξητικης η να της δωσω λιγο χρονο ακομη?

Γατουλα
04-12-11, 13:19
ελιζαμπεθ σου απανταω σε οτι ξερω
την μετραω παντα ξαπλα (ετσι μεν ουμε πανω απο το 3% παντα!!!!)
η δικια μου 24 ηταν 83, το 77 ηταν ορθια????
σιγουρα ειναι αρκετα πισω αλλα παρακολουθα παντα το ξαπλα για να βλεπεις πωε παει
αν ηταν 77 ορθια και μετα απο 4 μηνες τη βγαζεις 80, 3 ποντοι στο 4μηνο ειναι πολυ καλα
και εγω ειμαι συνεχεια στο να κανω ελεγχο αυξητικης η οχι αλλα βλεπω οτι τσιμπησε 7 ποντακια στο ετος οποτε ισως το τρεναρω και αλλο
ο ελεγχος ειναι σαν τον ελεγχο γλυκοζης στην εγκυμοσυνη
λογω παιδιου επιβαλλεται 4ωρη περιπου παραμονη στο νοσοκομειο, οσο κραταει δηλαδη περιπου η εξεταση
μαλλον ανωδυνη την θεωρω

ΑΠΟΡΙΑΑΑΑΑΑΑ
πινουνε κατι η ειναι ενδοφλεβιο??????
γιατι αν ειναι να πιει κατι γλυκο αυτη ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!! θα το ξερασει με τη μια!

τωρα, ελεγχο αυξητικης σου λενε οταν πεσεις κατω απο 3% συνηθως
πρεπει να βγει 2 φορες θετικος ο ελεγχος για να δεχτουν οτι εχεις προβλημα
και να σε ενταξουν στη θεραπεια αυξητικης (που φυσικα απευχομαστε μαλλον!!!)

elisabeth
04-12-11, 14:27
ελιζαμπεθ σου απανταω σε οτι ξερω
την μετραω παντα ξαπλα (ετσι μεν ουμε πανω απο το 3% παντα!!!!)
η δικια μου 24 ηταν 83, το 77 ηταν ορθια????
σιγουρα ειναι αρκετα πισω αλλα παρακολουθα παντα το ξαπλα για να βλεπεις πωε παει
αν ηταν 77 ορθια και μετα απο 4 μηνες τη βγαζεις 80, 3 ποντοι στο 4μηνο ειναι πολυ καλα
και εγω ειμαι συνεχεια στο να κανω ελεγχο αυξητικης η οχι αλλα βλεπω οτι τσιμπησε 7 ποντακια στο ετος οποτε ισως το τρεναρω και αλλο
ο ελεγχος ειναι σαν τον ελεγχο γλυκοζης στην εγκυμοσυνη
λογω παιδιου επιβαλλεται 4ωρη περιπου παραμονη στο νοσοκομειο, οσο κραταει δηλαδη περιπου η εξεταση
μαλλον ανωδυνη την θεωρω

ΑΠΟΡΙΑΑΑΑΑΑΑ
πινουνε κατι η ειναι ενδοφλεβιο??????
γιατι αν ειναι να πιει κατι γλυκο αυτη ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!! θα το ξερασει με τη μια!

τωρα, ελεγχο αυξητικης σου λενε οταν πεσεις κατω απο 3% συνηθως
πρεπει να βγει 2 φορες θετικος ο ελεγχος για να δεχτουν οτι εχεις προβλημα
και να σε ενταξουν στη θεραπεια αυξητικης (που φυσικα απευχομαστε μαλλον!!!)

σ ευχαριστω γαι την απαντηση!εμεις ειμαστε σταθερα κατω απ το 3%....μονο στο βαρος το πλησιασαμε προσφατα(ειανι 10200).77εκ ηταν ορθια νομιζω(αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη)
οσο για την εξεταση κ εγω το τρεναρω οσο μπορω...λεω να την αφησω κανα χρονο ακομα να δουμε πως θα παει....(ειχε που να μοιασει το παιδια παντως για να λεμε την αληθεια:mrgreen:)
στον ελεγχο νομιζω ενδοφλεβια γινεται χορηγηση γλυκαγονης-αυτη την εντυπωση εχω.
αντε καλα μας αποτελεσματα αν τη κανουμε!

mpoumpoulitsa
05-12-11, 18:11
σημερα στην δουλεια μια κοπελα μου σχολειασε το υψος του γιου μου οτι ειναι απο τα ψηλοτερα παιδια τη ταξησ του και οτι εχει μεγαλη διαφορα απο τον γιο τησ που ειναι μολις 1 χρονο ......μικροτερος!! συμφωνησα μαζι τησ και τησ ανεφερα oτι ακριβωσ το αντιθετο συμβαινει με την mpoumpoulitsa!!!

το ιδιο θεμα και αυτη η κορησ τησ προχωραει σφαιρα!! ο γιοσ της με τα χιλια ζορια να παρει 1 ποντο!!!!!!!!!!

τι να πω το φαινομενο εχει μεγαλη αυξηση!! τι θα γινουν αυτα τα παιδια??
θα σκασω!!

την επομενη φορα που παω παιδιατρο της λεω να μου γραψει εξεταση οστικησ!!! τελος!!!!!!! και ας λεει αυτη ολα καλα!!!!!!!!!!!
τι αποτελεσμα θα βγαλει η κορη μου κανα 8 μηνο πισω ........oπως τησ elizabeth?!!

fairytale
05-12-11, 18:22
Συγνώμη βρε κορίτσια αλλά δεν πρέπει να κρίνουμε και απο το ύψος των γονιών??? Αν είμαι 1,50 και ο άντρας μου 1,70, ε πόσο ψηλό θα γίνει το παιδί τελικά???????? αυτα δεν παίζουν ρόλο???:confused::confused::confused:
ή το ενδεχόμενο της καθυστερημένης αναπτυξης σας το έχουν αναφέρει???
δεν ξέρω.....τωρα ξαφνικα εμφανιστηκαν τόσα παιδάκια που είναι λίγο πιο μικροκαμωμένα απο τα συνομίληκα???
η γνώμη μου είναι οτι αν δε σας έχει πει γιατρός οτι πρέπει να ανησυχήσετε, να μην αγχωνεστε πολύ....
Δωστε χρόνο στα παιδιά σας....μπορεί να σας εκπλήξουν!!!!

Δηλαδή με αυτη τη λογική, εμένα οι γονείς μου έπρεπε να με έχουν τιγκάρει στην αυξητική όταν ήμουν 10 χρονών και η οστική με έβγαζε 7!!!!!:rolleyes:

elisabeth
06-12-11, 07:46
mpoumpoulitsa ποσο ειναι η κορη σου?για να ξερεις η εξεταση της οστικης δεν ειναι αξιοπιστη σε μικρη ηλικια ετσι μας ειπαν....παρολα αυτα δε χανεις κατι αν την κανεις.
fairytale δυστυχως δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.φυσικα και παιζει ρολο το υψος των γονιων αλλα οχι μονο αυτο.εγω που ειμαι 1,55 κ ο αντρας μου 1,78 θα περιμενε κανεις το παι να βγει τουλαχιστον 1,60....συμφωνα μ οσα μας εχει πει ο παιδιατρος αναμενεται να γινει πιο κοντη απο μενα...σαφως και δε θα τιγκαρεις ενα παιδι με αυξητικη ορμονη χωρις λογο αλλα αν μπορεις να το βοηθησεις γιατι να μη το κανεις?και δεν εννοω τωρα αλλα σιγουρα μετα τα 5-6χρονια....(οσο μεγαλυτερο το παιδι τοσο λιγοτερες οι παρενεργειες...)

fairytale
06-12-11, 09:44
mpoumpoulitsa ποσο ειναι η κορη σου?για να ξερεις η εξεταση της οστικης δεν ειναι αξιοπιστη σε μικρη ηλικια ετσι μας ειπαν....παρολα αυτα δε χανεις κατι αν την κανεις.
fairytale δυστυχως δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.φυσικα και παιζει ρολο το υψος των γονιων αλλα οχι μονο αυτο.εγω που ειμαι 1,55 κ ο αντρας μου 1,78 θα περιμενε κανεις το παι να βγει τουλαχιστον 1,60....συμφωνα μ οσα μας εχει πει ο παιδιατρος αναμενεται να γινει πιο κοντη απο μενα...σαφως και δε θα τιγκαρεις ενα παιδι με αυξητικη ορμονη χωρις λογο αλλα αν μπορεις να το βοηθησεις γιατι να μη το κανεις?και δεν εννοω τωρα αλλα σιγουρα μετα τα 5-6χρονια....(οσο μεγαλυτερο το παιδι τοσο λιγοτερες οι παρενεργειες...)

καταρχήν επειδη χθες δεν έδωσα πολλή σημασία στο νικ σου....elisabeth=Σοφία?????????? καλά κατάλαβα?????????;)

ναι το ξέρω οτι δεν είναι απλά τα πράγματα απλά σας το είπα για να σας καθησυχάσω λίγο....
που το στηρίζει ο παιδίατρος οτι θα βγει πιο κοντη απο εσένα η μικρή??

το έχω ξαναγράψει και θα το ξαναγράψω και τωρα για να δείτε οτι υπάρχει και άλλη όψη....
εγω μια ζωη ήμουν πολύ κοντή συκριτικά με τους συνομίληκους!!!
στα 10 μου έκαναν εξετάση οστικής και διάφορες άλλες στο Παίδων....η οστικη έδειχνε οτι ήμουν 7 ετων!!! 3 χρόνια πίσω!!!!
αλλά με κάποιο τρόπο διέγνωσαν οτι απλά είχα καθυστερημένη ανάπτυξη...
στα 17 μου τέλειωσα το σχολείο με ύψος 1,55....
4 μήνες αργότερα. πήγα να σπουδάσω με υψος 1,70!:D
όλη η καθυστέρηση που είχα στην αναπτυξη εξαφανίστηκε σε ένα καλοκαίρι!!!

Επίσης δεν ξέρω....η χρηση της αυξητικής πόσο βοηθάει???
είχα διαβάσει για έναν ποδοσφαιριστη του Ολυμπιακού ο οποίος ήταν 1,55 και με πολλά πολλά φάρμακα, προφανως αυξητική, τον έφτασαν στο 1,60....
αξίζουν οι παρενέργειες για 5 πόντους???

Γατουλα
06-12-11, 12:32
ΟΧΙ μαλλον! ισως...περισσοτερο σε ενα αγορι?????

αλλα πραγματικα πηρες 15π σε 4 μηνες??????? απιστευτο!!!!!

fairytale
06-12-11, 14:24
ΟΧΙ μαλλον! ισως...περισσοτερο σε ενα αγορι?????

αλλα πραγματικα πηρες 15π σε 4 μηνες??????? απιστευτο!!!!!

ακόμα θυμάμαι τους πόνους στα κόκκαλα απο την απότομη ανάπτυξη.....
αστα να πάνε....
τουλάχιστον άξιζε τον κόπο!!!!;););)

το ανέφερα ωστόσο γιατί θεωρω οτι είναι οκ να είναι ένα παιδί πιο κοντό απο τα υπόλοιπα....άλλο θέμα να είναι πάρα πολύ κοντό λόγω προβλήματος και άλλο να είναι απλά κοντύτερο!!!
αν δειτε φωτογραφίες μου με τους συμμαθητες μου θα γελάσετε πολύ!!!!
το λιγότερο που μου έριχναν ήταν ένα κεφάλι!!!!και αυτό συνέβαινε κατα τη διάρκεια ΟΛΗΣ της σχολικής μου ζωής έτσι????:rolleyes:

δεν ξέρω τι θα είχε γίνει αν οι γονείς μου δεν είχαν κάνει υπομονή τόσα χρόνια και μου είχαν δωσει αυξητική....:confused:

με την ιστορία μου προαπαθώ να σας χαλαρώσω και να δείτε οτι ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται....μη βιαστείτε να βάλετε τα παιδάκια σας σε περιπέτειες αν δεν υπάρχει ΠΟΛΥ σοβαρός λόγος.....

Γατουλα
06-12-11, 14:30
ρε συ πραγματικα δε μπορω να το πιστεψω! θα κανανε το σταυρο τους τοτε χαχαχαχα, ρουχααααααααααα παπουτσιααααααα! ευγε!

elisabeth
06-12-11, 18:26
(fairytale μια χαρα καταλαβες!τι κανεις?)

τι να πω πρεπει να σουν περιπτωση!!μακαρι κι η κορη μου να ψηλωσει τοσο κ ας αργησει!
δε ξερω πως τα υπολογισε ο παιδιατρος εγω ξερω για εναν εμεπιρικο τυπο που βρισκεις το τελικο υψος διπλασιαζοντας το υψος που εχει το παιδι στα 2 χρονια...δε ξερω κατα ποσο ισχυει βεβαια.

fairytale
06-12-11, 20:53
ρε συ πραγματικα δε μπορω να το πιστεψω! θα κανανε το σταυρο τους τοτε χαχαχαχα, ρουχααααααααααα παπουτσιααααααα! ευγε!

ήρθε την ιδανικη στιγμη η αλλαγη!!!
φοιτητρια με ολοκαίνουρια γκαρνταρόμπα!!!!
χαχαχαχαχαχα!!!!

να σου πω την αλήθεια, δεν τους εξέπληξε αυτό....
γιατί ήταν θέμα κληρονομικότητας....έτσι ήταν και η μαμά μου...
και έτσι θα είναι και η κόρη μου...το βλέπω...
εύχομαι μόνο αν γίνει όπως νομίζω, να καταφέρω να "θωρακίσω" τον χαρακτήρα της κόρης μου για να αντέχει τα πειράγματα....:rolleyes:

(fairytale μια χαρα καταλαβες!τι κανεις?)

τι να πω πρεπει να σουν περιπτωση!!μακαρι κι η κορη μου να ψηλωσει τοσο κ ας αργησει!
δε ξερω πως τα υπολογισε ο παιδιατρος εγω ξερω για εναν εμεπιρικο τυπο που βρισκεις το τελικο υψος διπλασιαζοντας το υψος που εχει το παιδι στα 2 χρονια...δε ξερω κατα ποσο ισχυει βεβαια.

Μια χαρα ειμαι συνονόματη!!! δίπλα συνεχίζουμε να υπάρχουμε έστω και λίγες αν θες να ξαναέρθεις...;)

κοίτα και με τον τύπο που λες να το βάλεις, τότε η μικρη σου θα γίνει 1,54....σαν τη μαμά της δηλαδή οπότε μια χαρά!!!

η ταπεινη μου άποψη χωρις να έχω εντρυφήσει στο όλο θέμα είναι να δωσετε χρόνο στα παιδιά σας αν δε βρίσκονται σε τεράστιο βαθμό κάτω απο το κανονικό....εξάλλου απ'οτι διαβασα και η χορηγηση της αυξητικης απαιτεί προυποθέσεις....

ΒΕΡΑ
11-12-11, 16:30
fairytale πραγματικά μου έδωσες κάποιες ελπίδες. Αλλά δυστυχώς αυτές είναι εξαιρέσεις. Μάλλον εσένα ήταν και κληρονομικό. Εγώ έχω ακούσει πολλές ιστορίες για αγόρια που ψήλωσαν πολύ αργότερα και ξαφνικά, αλλά όχι για κορίτσια δυστυχώς. Και αν ισχύει το κληρονομικό... εγώ ήμουν ψηλή μικρή (από τις πιο ψηλές στην 6η δημοτικού, όταν και αδιαθέτησα) και μετά έμεινα εκεί ... τόσο (1,63). Η κόρη μου που είναι η πιο κοντούλα στο σχολείο (και όπου αλλού δλδ) αν πάρει από εμένα και αδιαθετήσει και νωρίς θα γίνει 1,40???!!!

galat
12-12-11, 10:16
ki egv ετσι ακριβως Βερα, ημουν ψηλη στο δημοτικο, μεχρι και μπασκετ επαιζα χαχαχαχαχαχα

μετα αδιαθετησα(δεν μπορω να πω νωρις α γυμνασιου) και παρεμεινα στα ιδια.

ΟΙ κορες μας βρε, που ειναι κοντουλες θα ψηλωσουν σταδιακα!

Και φεριτεηλ, να οντως θετικη η εμπειρια σου, αλλα εμενα προσωπικα καμια ελπιδα δεν μου δινει, νομιζω οτι ηταν εξαιρετικα σπανιο να συμβει. το πολυ εως τα 14 να ψηλωνουν γενικοτερα τα κοριτσια μετα ειναι μηδαμινες οι δαιφορες

fairytale
12-12-11, 10:30
fairytale πραγματικά μου έδωσες κάποιες ελπίδες. Αλλά δυστυχώς αυτές είναι εξαιρέσεις. Μάλλον εσένα ήταν και κληρονομικό. Εγώ έχω ακούσει πολλές ιστορίες για αγόρια που ψήλωσαν πολύ αργότερα και ξαφνικά, αλλά όχι για κορίτσια δυστυχώς. Και αν ισχύει το κληρονομικό... εγώ ήμουν ψηλή μικρή (από τις πιο ψηλές στην 6η δημοτικού, όταν και αδιαθέτησα) και μετά έμεινα εκεί ... τόσο (1,63). Η κόρη μου που είναι η πιο κοντούλα στο σχολείο (και όπου αλλού δλδ) αν πάρει από εμένα και αδιαθετήσει και νωρίς θα γίνει 1,40???!!!

ki egv ετσι ακριβως Βερα, ημουν ψηλη στο δημοτικο, μεχρι και μπασκετ επαιζα χαχαχαχαχαχα

μετα αδιαθετησα(δεν μπορω να πω νωρις α γυμνασιου) και παρεμεινα στα ιδια.

ΟΙ κορες μας βρε, που ειναι κοντουλες θα ψηλωσουν σταδιακα!

Και φεριτεηλ, να οντως θετικη η εμπειρια σου, αλλα εμενα προσωπικα καμια ελπιδα δεν μου δινει, νομιζω οτι ηταν εξαιρετικα σπανιο να συμβει. το πολυ εως τα 14 να ψηλωνουν γενικοτερα τα κοριτσια μετα ειναι μηδαμινες οι δαιφορες

Εγω αδιαθέτησα στα.......16 και κατι ψιλά!!!!!:shock::shock::shock::shock:
κι εγω έπαιζα μπασκετ στο δημοτικό....και ήμουν καλή!!! γιατί δε μπορούσε κανένας να σκύψει τόσο χαμηλά να μου παρει τη μπαλα!!!! χαχαχαχα!!!!

δε λέω....ξέρω οτι ήμουν σπάνια περιπτωση....
απλά σας το είπα για να αγχωνεστε λιγότερο (το καθόλου ξέρω οτι δεν είναι εφικτό).
Δωστε χρόνο στα παιδιά σας....μπορεί να σας εκπλήξουν!

ΒΕΡΑ
12-12-11, 16:45
Εγω αδιαθέτησα στα.......16 και κατι ψιλά!!!!!:shock::shock::shock::shock:
κι εγω έπαιζα μπασκετ στο δημοτικό....και ήμουν καλή!!! γιατί δε μπορούσε κανένας να σκύψει τόσο χαμηλά να μου παρει τη μπαλα!!!! χαχαχαχα!!!!

δε λέω....ξέρω οτι ήμουν σπάνια περιπτωση....
απλά σας το είπα για να αγχωνεστε λιγότερο (το καθόλου ξέρω οτι δεν είναι εφικτό).
Δωστε χρόνο στα παιδιά σας....μπορεί να σας εκπλήξουν!

Μακάρι!!!

Εντωμεταξύ ακολουθεί και η μπέμπα από πίσω τώρα η οποία ξεκίνησε με τρελλούς ρυθμούς και στο ύψος και στο βάρος και τώρα συνεχίζει στο βάρος και έμεινε στο ύψος με αποτέλεσμα αυτή να είναι σε λίγο και κοντή και χοντρή. Το παιδί έχει γίνει ένα σακί από λίπος!

mpoumpoulitsa
14-12-11, 21:07
κοριτσια καληπερα,

η φιλη μου, που το κοριτσακι της εχει και αυτο ενα θεμα με την αναπτυξη και το βαρος,(του εχουν βρει θυροειδη και παιρνει ενε χαπακι καθε μερα) επισκεφθηκε εναν καλο παιδιατρο ενδοκρινολογο στην αθηνα(εμεις ειμαστε απο επαρχια). μεγαλο σε ηλικια απο τουσ καλυτερους λενε,με δικο του ιατρειο.του καναν του κοριτσιου εξετασεισ(2,5 χρονων ειναι) καλεσ τις βρηκε θα τησ επαναλαβουν παλι λεει το μαιο!!
τι αλλο ειπε??

απο τις 9,5 το βραδυ μεχρι της 12 ειναι η ωρες που παραγεται η περισσοτερη ορμονη τησ αναπτυξης. γι ?αυτο τα παιδια ειπε νωρισ νωρισ για υπνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!απο 9-9,30 στο κρεβατι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εγω αυτο δεν το ηξερα!!!!!!!!!!!εσεις????????///

Γατουλα
14-12-11, 21:55
ναι..και διαφερει το υψος πρωι και βραδυ!!!!!..εμεις ροχαλιζουμε....εσεις?

vag
15-12-11, 12:51
Το έχω ακούσει κι εγώ μπουμπουλίτσα. Επίσης έχω διαβάσει κάπου ότι μισή με 1 ώρα πρίν κοιμηθούν δεν πρέπει να βλέπουν τηλεόραση γιατί τους ''κλέβει'' ύψος

ΒΕΡΑ
22-12-11, 11:39
Το έχω ακούσει κι εγώ μπουμπουλίτσα. Επίσης έχω διαβάσει κάπου ότι μισή με 1 ώρα πρίν κοιμηθούν δεν πρέπει να βλέπουν τηλεόραση γιατί τους ''κλέβει'' ύψος

Αυτό πάλι περίεργο το βλέπω... εμένα βλέπει παιδικό πριν τον ύπνο εδώ και ένα χρόνο ... αλλά και πριν που δεν έβλεπε δεν άλλαξε κάτι. Τώρα απλά πίνει πιο εύκολα το γάλα της.

Πάντως εμένα από τις 9 κοιμόταν από πάντα εκτός από κάποιες εξαιρέσεις και πάλι ζουμπάς είναι και βλέπω άλλα που μένουν ξύπνια μέχρι τις 11 και είναι πανύψηλα!

mamy-g
24-12-11, 12:57
τα νέα μας ....μία από τα ίδια
επανεξέταση τον Ιούνιο και ξανά όλες τις αιματολογικές... (IGF1, IGFBP3 κλπ)
Καλά Χριστούγεννα σε όλους και υγεια σε όλα τα παιδάκια του κόσμου

ANF
31-12-11, 17:48
Για οστική μας είπαν ότι συχνότερα από 1 φορά το χρόνο δεν έχει νόημα. Τις υπόλοιπες εξετάσεις τις έχουμε κάνει μόνο μία φορά. Στο εξάμηνο που θα μας ξαναμετρήσει δεν ξέρω αν θα μας δώσει επανάληπτικές.

Καλησπέρα και καλή χρονια!

Εχω ανοίξει και νεο θέμα για την οστικη μετρηση του αριστερου καρπου... θα το δείτε.

Στο search βρήκα αυτο το ποστ και θα ήθελα να σας ρωτήσω που κάνατε τις εξετάσεις? (οστικη και αιματολογικες) στο Παίδων? μετά από ποσο καιρό, θέλει παραπεμπτικό παιδιάτρου, τα πληρώνουν τα ταμεία? ή απλα το κλείνεις μονος σου το ραντεβού? ή σε ιδιωτικά εργαστήρια?

Ευχαριστώ :)

THEODOSI
01-02-12, 18:28
Τις εξετάσεις εφόσον στις γράψει ενδοκρινολόγος δημόσιου νοσοκομείου μπορείς να πάς να τις κάνεις εκεί. Στο Αγία Σοφία χρειάζεται ραντεβού στο Αγλαία πάλι όχι τουλάχιστον έτσι ήταν.
Αν έχεις ταμείο ΙΚΑ πληρώνεις τις εξετάσεις και μετά με το παραπεμπτικό και τις αποδείξεις πάς στο ΙΚΑ και τα παίρνεις σχεδόν όλα πίσω.Τώρα βέβαια ισχύει και το νέο σύστημα που είτε πάς σε διαγνωστικό που έχει σύμβαση με τον ΕΟΠΥ και δείχνοντας το βιβλιάριο του ΙΚΑ με παραπεμπτικό ακόμη και ιδιώτη γιατρού κάνεις όλες τις εξετάσεις με κρατική διατίμηση (δηλαδή πολύ φθηνά). Αν πάλι στα γραψουν από το ΙΚΑ μπορείς πάλι αφού έχεις την υπομονή να κλείσεις ένα ραντεβού για δωρεάν εξετάσεις. Αυτή την διαδικασία θα στην εξηγήσουν καλύτερα σε ένα διαγνωστικό κέντρο μια και είναι σχετικά καινούργια.

Jen.
02-02-12, 01:22
Πριν περίπου ένα μήνα κάναμε την οστική μέτρηση παλάμης και μας έδειξε ότι η οστική ηλικία είναι 2 ετών (καλό αυτό) αλλά μέσα σε παρένθεση έλεγε ότι υπάρχει απόκλιση +- 6 μηνών!
Και εσάς με απόκλιση σας έδωσαν τα αποτελέσματα?
Εμείς την κάναμε στην Βιοιατρική.

Γατουλα
02-02-12, 07:19
δε νομιζω....(Παιδων)

galat
02-02-12, 21:21
οχι, σε εμενα που εγινε στο παιδων πεντελης(τυχαια γιατι ειχε σπασει το χερι της αλλιως μαλλον βιοιατρικη θα την εκανα) εγραφαν ακριβως την εκτιμηση.

Θα την δει ομως η γιατρος την ακτινογραφια και θα βγαλει κι αυτη την οστικη ηλικια μην ανησυχεις.

Jen.
02-02-12, 21:28
οχι, σε εμενα που εγινε στο παιδων πεντελης(τυχαια γιατι ειχε σπασει το χερι της αλλιως μαλλον βιοιατρικη θα την εκανα) εγραφαν ακριβως την εκτιμηση.

Θα την δει ομως η γιατρος την ακτινογραφια και θα βγαλει κι αυτη την οστικη ηλικια μην ανησυχεις.

δεν είχα σκοπό να την δείξω στη γιατρό μιας και έχουμε να πάμε σχεδόν ένα χρόνο...λες να χρειάζεται? ίσως να της τηλεφωνήσω?

Γατουλα
02-02-12, 22:06
Θεοδοση προσπαθω να δω τι παιζει με τον εοπυυ, εχει και τοπικ εδω στο παρεντς και εγραψα οτι ξερω
πχ ευρομεντικα η μητερα
σου εχει γραψει τις εξετασεις ο συμβεβλημενος γιατρος του ΕΟΠΥΥ (εμας ειναι του ΤΕΒΕ αλλα ειναι και με το ΙΚΑ) οπωσδηποτε ηλεκτρονικα (αλλιως μαλλον θελει θεωρηση απο γιατρο του ΙΚΑ)
με αυτο πας στο συμβεβλημενο με ΕΟΠΥΥ διαγνωστικο κεντρο η νοσοκομειο και τις κανεις. Πληρωνεις το 15% της κρατικης τιμης!!! Μοιυ φαινεται παρα πολυ καλο για να ειναι πραγματικο!!!!
Αμα το υλοποιησω το προτζεκτ θα σας ενημερωσω!

galat
02-02-12, 23:05
δεν είχα σκοπό να την δείξω στη γιατρό μιας και έχουμε να πάμε σχεδόν ένα χρόνο...λες να χρειάζεται? ίσως να της τηλεφωνήσω?

εγω νομιζω οτι χρειαζεται να τη δει, και μονο για να δει εξετασεις δεν κλεινεις καν ραντεβου πιστευω, απλα περνας απο εκει.

Εγω ειχα κλεισει σε λαθος τμημα ραντεβου τοσο καιρο (απο οκτωβρη τα εχω κλεισει ) γκκκκρρρ και τελικα θα παμε τελος φεβρουαριου, εκλεισα πρωτη φορα πρωινο ραντεβου να δουμε! (μπας και γλιτωσω την 60αρα)

Θα παω και τον μικρο μου...ειναι 18 μηνων 78 ποντους, δεν εχωψ κοιταξει καμπυλη αλλα μου φαινεται λιγο, η Ειρηνη αρχισε να κοβει καμπυλες μετα τα 2,5...μεχρι τοτε πρωτο μποι!

στην ηλικια του ηταν 83 ποντους...

:roll:

Jen.
03-02-12, 02:09
Αθηνά μια χαρά μου φαίνεται το μικρό σου! Μην ξεχνάς τα αγοράκια αργούν πολύ να πάρουν μπόι, σχεδόν πάντα είναι κοντύτερα από τα συνομήλικα κοριτσάκια και παίρνουν ύψος πολύ αργότερα στην εφηβεία. Εγώ έχω πάψει να ανησυχω πλέον για τον μικρό μου. Είναι τώρα με το ζόρι 90 και είναι 3 ετών.
Σε ποιο τμήμα είχες κλείσει και ήταν λάθος?
Εγώ λέω να της μιλήσω πρώτα τηλεφωνικά και βλέπουμε.

vag
04-02-12, 09:52
Πριν περίπου ένα μήνα κάναμε την οστική μέτρηση παλάμης και μας έδειξε ότι η οστική ηλικία είναι 2 ετών (καλό αυτό) αλλά μέσα σε παρένθεση έλεγε ότι υπάρχει απόκλιση +- 6 μηνών!
Και εσάς με απόκλιση σας έδωσαν τα αποτελέσματα?
Εμείς την κάναμε στην Βιοιατρική.

Εμείς την έχουμε κάνει και στο νοσοκομείο και στο ΙΚΑ. Δεν μας έδωσαν απόκληση, όταν όμως την έδειξα και στην παιδοενδοκρ. μας είπε ότι από κάποια κοκκαλάκια στον καρπό φαίνεται π.χ. 5 χρ και από κάποια στα δάκτυλα φαίνεται πχ. 6 χρ. οπότε παίρνουμε τον μ.ο. 5,5 χρ.

galat
04-02-12, 15:40
Eκλεινα παντα απογευματινα με το ονομα της γιατρου, οταν πας να κλεισεις πρωινο(με το συστημα το ηχογραφημενο) δεν σου βγαζει επιλογη να πεις ονομα γιατρου, παρα μονο ζηταει τμημα, και ειπα παιδοενδοκρινολογια, εν το σωστο ειναι τμημα αυξησης -αναπτυξης, να το εχεις υποψιν σου!

Jen.
04-02-12, 19:24
Eκλεινα παντα απογευματινα με το ονομα της γιατρου, οταν πας να κλεισεις πρωινο(με το συστημα το ηχογραφημενο) δεν σου βγαζει επιλογη να πεις ονομα γιατρου, παρα μονο ζηταει τμημα, και ειπα παιδοενδοκρινολογια, εν το σωστο ειναι τμημα αυξησης -αναπτυξης, να το εχεις υποψιν σου!

το ξέρω αυτό γιατι προσπαθούσα χτες να πάρω να κλείσω για πρωινό ραντεβού και το σύστημα μου είπε ότι δεν υπάρχει καθόλου ελεύθερο πρωινό και να ξαναπάρω στις 18 Μαρτίου ξανά για να βρω πρωινό!:?:?

Έτσι έκλεισα αναγκαστικά την Πέμπτη σε απογευματινό :(

Εσύ πριν πόσο καιρό είχες κλείσει για πρωί?

galat
05-02-12, 14:43
εκλεισα καπου 15 γεναρη για τελος Φεβρουαριου. αν παρεις 18 μαρτιου ομως που ανοιγουν τα ραντεβου θα βρεις ισως πιο κοντα , μαλλον τελη Μαρτιου... Παντως αν ειναι μονο για να δει την ακτινογραφία πηγαινε, ετσι, με τσαμπουκα!!!! Σιγα με τετοια κριση μην χρειαζεται να πληρωνουμε 60αρια για να δει μια εξεταση, εκτος κι αν ειναι ο προγραμματισμενος ελεγχος...

Παντως πρεπει κανα τριμηνο πριν να καλουμε μου φαινεται, ασε το αλλο αυτη τη φορα εκλεισα με εκπροσωπο(γιατι ειχα κανει λαθος με το συστημα) και μου ειπε οτι 1 απο τα 2 ραντεβου μου δεν υπηρχε!!!!! δηλ ελεος και φροντισα να τα κλεισω εγκαιρως αλλα οχι κατι εγινε και χαθηκε, φανταζεσαι να πηγαινα αδικα...

Jen.
05-02-12, 14:49
εκλεισα καπου 15 γεναρη για τελος Φεβρουαριου. αν παρεις 18 μαρτιου ομως που ανοιγουν τα ραντεβου θα βρεις ισως πιο κοντα , μαλλον τελη Μαρτιου... Παντως αν ειναι μονο για να δει την ακτινογραφία πηγαινε, ετσι, με τσαμπουκα!!!! Σιγα με τετοια κριση μην χρειαζεται να πληρωνουμε 60αρια για να δει μια εξεταση, εκτος κι αν ειναι ο προγραμματισμενος ελεγχος...

εδώ την πήρα τηλέφωνο και μίλησα μαζί της (με το ζόρι μου μιλούσε λογω δουλειάς) και της είπα για την ακτινογραφία και δεν φάνηκε να την θεώρησε καλή και μου είπε να πάμε να το δούμε αναλυτικά...για αυτό έκλεισα...και εγώ λυπάμαι το 60ρι αλλά δεν την παλεύω να περιμένω 2 μήνες...:(

mamy-g
05-02-12, 18:05
εδώ την πήρα τηλέφωνο και μίλησα μαζί της (με το ζόρι μου μιλούσε λογω δουλειάς) και της είπα για την ακτινογραφία και δεν φάνηκε να την θεώρησε καλή και μου είπε να πάμε να το δούμε αναλυτικά...για αυτό έκλεισα...και εγώ λυπάμαι το 60ρι αλλά δεν την παλεύω να περιμένω 2 μήνες...:(

σε εμένα πάντως η ενδοκρινολόγος είχε πει ότι το αποτέλεσμα της οστικής εχει πάντα μία απόκλιση +-6 μηνών παρόλου που όλες τις φορές την έβλεπε και η ίδια και από όσο θυμάμαι άνοιγε ένα βιβλίο με την οποία την σύγκρινε και έτσι επιβεβαίωνε τη διάγνωση...

galat
05-02-12, 20:16
ε, ναι ενταξει κι εγω δεν θα αντεχα να περιμενω τοσο...πηγαινε , ουτως η αλλως καποια χρηματα θα παρεις πισω απο την ασφαλεια...

Εγω βασικα τα παιρνω ολα πισω, (τσμεδε και ιδιωτικη του συζυγου) αλλα γενικα μου τη δινει αυτο το συστημα πρωι να μην πληρωνεις και απογευμα να πληρωνεις, τους κανουμε τσαμπα το ιατρειο τους δηλαδη, και ετσι ειπα να δοκιμασω και πρωι, αν δω οτι ειναι ταλαιπωρία και γίνεται χαμός δεν θα ξαναπαω, θα κλεινω απογευματινα

Jen.
05-02-12, 21:25
και εμείς έχουμε ΤΣΜΕΔΕ (δικό μου και παιδιών) και ιδιωτική του συζύγου οπότε λογικά θα τα πάρουμε (ελπίζω)

mamy-g ποια ενδοκρινολόγος σας παρακολουθεί?

mamy-g
16-02-12, 22:31
και εμείς έχουμε ΤΣΜΕΔΕ (δικό μου και παιδιών) και ιδιωτική του συζύγου οπότε λογικά θα τα πάρουμε (ελπίζω)

mamy-g ποια ενδοκρινολόγος σας παρακολουθεί?

συγνώμη που άργησα να απαντήσω είχα μέρες να μπω ...
μας παρακολουθεί η κα Καραχάλιου στο Τμήμα Αύξησης και Ανάπτυξης του Αγλαία Κυριακού

Jen.
16-02-12, 23:33
συγνώμη που άργησα να απαντήσω είχα μέρες να μπω ...
μας παρακολουθεί η κα Καραχάλιου στο Τμήμα Αύξησης και Ανάπτυξης του Αγλαία Κυριακού

και εμείς στην ίδια πάμε...
πήγαμε πριν μια βδομάδα και είδε την ακτινογραφία όπου την σύγκρινε με εικόνες από ένα βιβλίο και μας είπε ότι είναι μεταξύ 2 και 2,5 ετών. Μάλλον καλά αλλά θα τον παρακολουθούμε κάθε χρόνο με αιματολογικές.

mamy-g
17-02-12, 07:13
και εμείς στην ίδια πάμε...
...θα τον παρακολουθούμε κάθε χρόνο με αιματολογικές.

και εμάς μας παρακολουθεί από 20 μηνων...
άστα όλο αιματολογικές και επαναλήψεις οστικής τώρα έχουμε όλο το σετ μαζί το Μάιο ξανά

mpoumpoulitsa
19-02-12, 19:01
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ?

ΧΘΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙ!!ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΠΗΡΑΜΕ ΚΑΝΑ ΠΟΝΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΟΚΤΩΒΡΙΟ!! ΜΕ ΠΟΛΥ ΤΕΝΤΩΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ 2 ΠΟΝΤΟΥΣ.. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙ΄ΑΥΤΟ!!

ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΒΑΡΟΣ 1 ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΙΛΟ!!!!!!!!!!!! ΜΠΑΛΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ!!

38 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 92 ΠΟΝΤΟΥΣ ΠΕΡΙΦΗΜΑ ΠΙΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ!!

ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΟΣΤΙΚΗ!!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΩΡΑ 25 ΑΡΙΑ ΕΥΡΩ, ΤΕΛΟΣ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ!!

ΜΕΝΩ ΕΠΑΡΧΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ Η ΟΣΤΙΚΗ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ?

ΓΙΑΤΙ ΠΟΣΑ ΘΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟΣ ΕΞΩ??

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΟΥΛ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΜΙΣΘΩΝ!!!!ΚΡΙΣΗ!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ !!

Γατουλα
19-02-12, 20:44
εμ...εμεις με τεντωμα 96,3 και ειμαστε ενα χρονο παραπανω
απλη παρακολουθηση
θα κανω κλασσικες αιματολογικες και τα λεμε
μονιμα στο 3% της καμπυλης
η ενδοκρινολογος επιμενει στο ειμαστε οκ οσο ειμαστε στην ιδια καμπυλη
τσεκαρε οσο μπορουσε την ακτινογραφια απο το σπασμενο χερι του οκτωβριου
και πιστευει οτι δειχνει 1 χρονο πισω πλεον

ΒΕΡΑ
20-02-12, 14:07
Κορίτσια εγώ όταν μετράω τη μικρή το πρωί τη βγάζω 2 πόντους παραπάνω από το απόγευμα. Ποιά μέτρηση πρέπει να υπολογίζω??

Γατουλα
20-02-12, 14:17
ΤΗΝ ΠΙΟ ΨΗΛΗ εννοειται χαχαχαχχα!!!!

ΒΕΡΑ
20-02-12, 14:24
ΤΗΝ ΠΙΟ ΨΗΛΗ εννοειται χαχαχαχχα!!!!

ό,τι με βολεύει δλδ ε?? χα χα

Γατουλα
20-02-12, 14:26
εμ με δουλευεις? εγω μετραω το υψος ξαπλα ακομα! οτι μας βολευει!

Γατουλα
20-02-12, 14:26
βερα τωρα γενεθλιασες τη μεγαλη, η βαριομαστε να αλλαξουμε τικερακι?

galat
28-02-12, 23:19
Λοιπον...πέρασα μια απίστευτη ταλαιπωρία σήμερα που πήγα με πρωινό ραντεβου...

Ομως ήταν χρήσιμη η εμπειρία χαχαχαχ

1)η Καραχαλιου δεν ηρθε γιατι αποκλείστηκε λεει απο τα χιόνια! (2 μηνες πριν το ραντεβου)
2)Η αλλη γιατρός Βλαχοπαπαδοπούλου, καμια σχέση...θα σας τα πω

3) η μικρούλα μου 97,8 εκ βαρος 16.400 νομίζω

ουτε για επανεξεταση μου ειπε ουτε εξετάσεις τιποτα...

Ειπε μονο οτι οκ, μπορουσε να παρει κανα πόντο ακόμα, αλλά την πηγαν πίσω οι ιωσεις, δεν το ηξερα αυτό νομιζα επηρεάζει το βάρος μόνο....

4)ο Τζουνιορ -τον εβγαζα 77 εκ και ηταν κατω απο την 3η κατα πολυ, εκτός φυσιολογικων- είναι 81 εκ, 10300

τον βρηκε καλό στο υψος, στο 25η περιπου, αλλα στο βαρος ειπε οτι ειναι πολύ αδύνατος και πρέπει να παίρνει θερμίδες, να τον πιέζω (!) και να του δίνω κρέμες και κανα γλυκάκι !!!!!! ντοινγκ

της λεω κρεμες δεν θα ηθελα να δίνω γιατί εχουν ζάχαρη, ε ενταξει λεει πρεπει να παιρνουν υδατανθρακες ομως...ε της λεω υπαρχουν κι αλλαες πηγες δεν νομίζετε...

ε καλα δωστε τραχαχα και κουακερ....σαν απογευματινο και κανονικά βραδυνο.

ελεος παιδοενδοκρινολογος να προτεινει ημερησιο διατροφολογιο με κρεμες και γλυκα
ελεος δηλαδη!!!!

Απλα και μονο να δείξει η ζυγαρια....το θεμα δεν ειναι να παρει θερμίδες κενες, να παρει θερμίδες και να χτίσει ιστό, να εχει καποια διατροφική αξία!!!!

τεσπα, εγω νομίζω είναι βαρύτερος ο μικρός, δεν εχω μπαταρία στη ζυγαρια μου αλλά και τόσο να είναι είναι στην 25η καμπουλη του βάροπυς απολυτα συμβατο με το ύψος....

τι να ειπείς!

η μικρή μου πριν 1 χρόνο και 3 μήνες ήταν 89,5 οπότε 7,5 πόντους τους πήρε, καλά δεν είναι?

Γατουλα
28-02-12, 23:23
τρικαλα!
η δικια μου τελικα ειναι η πιο κοντη????
ποια με περναει????
εμεις ειμαστε ισες με τη δικια σου και ειναι 96,3 και 13.500
λαλαλλαλλαλαλλα

galat
28-02-12, 23:24
Είδα εκεί κοριτσια 3 δημοτικού, που τους επαιρναν αιματάκι καθε ώρα... μια χαρά ομως μου φαίνονταν στο υψος, σχεδόν με εφταναν καλέ... ποιός ξερει... και ενα παιδάκι τυφλο η ψυχουλίτσα μου, ακι επαιζε με την κόρη μου τοσο καλα τι μεγαλείο ψυχής τα παιδάκια, η κορη μου εψαχνε το χεράκι του να του δίνει κραγιόνια...

Γι αυτό κορίτσια υγεία, υγεία και μην μας νοιαζει το υψος καθολου, ας ειναι πινεζες, μονο την υγεία τους να εχουν ευχομαι ....

galat
28-02-12, 23:29
Γατουλίνι, τώρα το καταλαβα οτι τους πηρε τελικα τους 6 ποντους, +1,5 του τριμηνου οριακα, , απο εκει εφυγα απογοητευμενη και συγχισμενη(απο 9 που ειχα ραντεβου μας πηραν 11 και ξεπετα τρελη) και νομιζα οτι επρεπε να είναι 98-99 τουλαχιστον...

Δεν πειραζει βρεεεεεεεεεεεεε το καλοκαρι θα ξεπεταχτει η Α και θα είναι Α απο ολα τα κουντοστουπάκια μας!!!!! Οσο ακολουθουν τις καμπυλες( εμενα την 10) δεν αγχωνομαι, μετα μαλλον θα αγχωθω αρκετα...ακόμα περισσότερο θα αγχωθώ αν βγουν εκτός καμπυλών...

Εκτο οτι εφαγα τα χιονια, μου εβγαλαν το λάδι και τα 2 μαζί(ποτε ποτε ποτε ποτε ξανα)

κλειστηκα και απο εξω και περιμενα τον αντρα να ερθει απο το γραφειο να μου ανοιξει χαχαχαχαχαχα

Γατουλα
28-02-12, 23:33
ναι και εμενα την 3
λαμπουτεν σου ερχομαστε χαχαχαχχαααα

εξετασεις παμε τη πεμπτη να δουμε πως παμε και με σιδερο
και δε με απογοητευει το οτι εστω και με σπασμενο χερακι αυτη μας βλεπει ενα χρονο πισω
αμα την εβλεπα σα 3χρονο θα ηταν στο 25% τουλαχιστον
υπομονη...και ΥΓΕΙΑ σιγουρα

galat
28-02-12, 23:41
Nai basik;o αυτό με την οστική, τελικά μονο η δικιά μου ακτινογραφίς εδειξε ακριβως την ηλικία της...μπουχου γριέτζωωωωω

Γατουλα
29-02-12, 07:26
χαχαχα, με 7.5 π αναπτυξη ειστε καλα....σους

ΒΕΡΑ
01-03-12, 13:54
Εμείς πήγαμε στην ενδοκρινολόγο και την Τετάρτη πάμε για εξετάσεις full ... και οστική ηλικία. Ήταν 101,6 στο ύψος (ανεβήκαμε στο 25%) αλλά θέλει παρακολούθηση μου είπε η γιατρός.

Επίσης μου είπε ότι ο άσχημος ύπνος επιρρεάζει (εμείς έχουμε κρεατάκια και ροχαλίζουμε). Επίσης τα κορτιζονούχα spray που χρησιμοποιούμε συνέχεια λόγω μπουκώματος κι αυτά επιρρεάζουν!

galat
01-03-12, 18:10
εμας δεν μας ειπε ουτε γιασ εξετασεις ουτε οστικες, ουτε τιποτα...τι να πω...στο ελεος της γνωμης του καθενα.

Κι εμένα ροχαλίζει το βραδυ τελευταία, ολο θελω να παω να την δει ωρλ και το αμελω...

ΒΕΡΑ
07-03-12, 11:00
Κορίτσια sos!!!!
Πήγαμε σήμερα παίδον και κάναμε εξετάσεις αιματολογικές και κάναμε και ακτινογραφία οστικής ηλικίας. Τα αποτελέσματα της οστικής με μπέρδεψαν και ούτε η παιδίατρος μπορεί να με βοηθήσει (θα πρέπει να βρω την ενδοκρινολόγο). Μου έβγαλαν 2 τιμές!!!! Η οστική ηλικία καρπιαίου είναι 4ετών και 6μηνών και η οστική μετακαρπιαίου είναι 3ετών!!!! Δεν καταλαβαίνω ... συνήθως βγαίνει μία ηλικία!!! Ξέρει καμία να με κατατοπίσει και έχω τρελλαθεί από την αγωνία μου!!!!! Η μικρή είναι 4ων και 2 μηνών πραγματική ηλικία!

Γατουλα
07-03-12, 11:05
βερα να μη τρελλαινεσαι, ασε να τη δει πρωτα η ενδοκρινολογος
και μεταξυ μας με 102 π τι θεμα εχεις βρε???? 104 ειναι ο Β που ειναι κανονικος !
η μικρη αναπτυσετε ...ποσο πηρε σε ενα χρονο?

σωματομεδινη μας 120!!!!

ΒΕΡΑ
07-03-12, 11:12
βερα να μη τρελλαινεσαι, ασε να τη δει πρωτα η ενδοκρινολογος
και μεταξυ μας με 102 π τι θεμα εχεις βρε???? 104 ειναι ο Β που ειναι κανονικος !
η μικρη αναπτυσετε ...ποσο πηρε σε ενα χρονο?

σωματομεδινη μας 120!!!!

σωματομεδινη είχα κάνει παλιά. Δε θυμάμαι. Δε νομίζω ότι ήταν στις σημερινές εξετάσεις. Αναπτύσσεται ... αλλά είναι στην 25η καμπύλη.
Βέβαια ήταν στη 15η και ανέβηκε και η γιατρός λέει αυτό είναι καλό, αλλά θέλει παρακολούθηση μου είπε γιατί η καμπύλη της απέχει από το ύψος που είναι γενετικά προγραμματισμένη να αποκτήσει. Οπότε την παρακολουθούμε. Αγχώνομαι γιατι το 4,5ετών οστική όταν είναι 4,2 είναι άσχημο!!!!

Εντωμεταξύ βρε κορίτσια αυτές οι ακτινογραφίες δεν ειναι κακές για τα παιδιά μας? Εμείς έχουμε κάνει και για τα κρεατάκια και όταν γεννήθηκε για το έντερο.

Γατουλα
07-03-12, 11:18
αχ θα σε μαλωσω..παρε γνωμη, μπορει να ειναι λαθος εκτιμηση
επιση καπου θυμαμαι να λενε για αποκλιση στην εκτιμηση οστικης
κανονισε ραντεβου!!!!
και ναι και εγω προτιμω να ακουω προς τα κατω εννοειται!

ΒΕΡΑ
07-03-12, 11:22
Βρε κορίτσια εμένα μου έβγαλαν 2 τιμές!!!! Γιατί??? Η μία είναι τέλεια και η άλλη χάλια. Η μία είναι 3ων ετών και η άλλη 4,5 ...

galat
09-03-12, 16:00
στον παιδιατρο που ρωτησα σημερα για τον μικρό μου(τον εβγαλε κοντυτερο κλαψ....) μου ειπε οτι τα κρεατακια τα βγαζουν, και τα ελεγχουν γενικα μονο οταν κανουν απνοιες τα παιδια, αλλιως δεν χρειαζεται, πολλες βουτιες στη θαλασσα και σιγα σιγα υποχωρουν μεγαλωνοντας. Φαντ;αζομαι οτι δεν επηρεαζουν την αναπτυξη λοιπον εφοσον δεν συντρεχει λογος να βγουν.

78 ποντουσ 19 μηνων ο βενιαμιν...οφου οφου

ΒΕΡΑ
09-03-12, 20:54
στον παιδιατρο που ρωτησα σημερα για τον μικρό μου(τον εβγαλε κοντυτερο κλαψ....) μου ειπε οτι τα κρεατακια τα βγαζουν, και τα ελεγχουν γενικα μονο οταν κανουν απνοιες τα παιδια, αλλιως δεν χρειαζεται, πολλες βουτιες στη θαλασσα και σιγα σιγα υποχωρουν μεγαλωνοντας. Φαντ;αζομαι οτι δεν επηρεαζουν την αναπτυξη λοιπον εφοσον δεν συντρεχει λογος να βγουν.

78 ποντουσ 19 μηνων ο βενιαμιν...οφου οφου

Εγώ για αγοράκι δε θα ανησυχούσα ποτέ! Τα αγόρια ψηλώνουν μέχρι τα 19-20. Έχω πολλούς φίλους που ακόμα και στα 20 τους είδα σ' ένα καλοκαίρι να πετάνε 1 κεφάλι. Μπορεί να είναι πολύ ψηλό μικρό και να μείνει εκεί και μπορεί να είναι πολύ κοντό και να ψηλώσει απότομα. Και ο άντρας μου θεόκοντος ήταν και έγινε 1,86. Ξέρω άπειρες ιστορίες για αγοράκια που ήταν κοντά μικρά και ψηλά αργότερα. Αντίθετα για τα κορίτσια έχω ακούσει ελάχιστες και κυρίως για κάποια που αδιαθετούν αργά. Αλλά αυτό πάει κληρονομικά από τη μάνα οπότε τη δικιά μου τη βλέπω να αδιαθετεί από τα 10!!!

Όσο για τα κρεατάκια ... η γιατρός μου είπε ότι αν είναι συνέχεια μπουκωμένη και δεν κάνει καλό ύπνο ίσως να επιρρεάζεται η ανάπτυξη. Το ίδιο και αν λόγω του μπουκώματος χρησιμοποιεί συχνά κορτιζονούχο spray.

elisabeth
12-03-12, 13:50
γεια σας κ απο μας!
πηγαμε σημερα στο καθιερωμενο μας ραντεβου στον ενδοκρινολογο..81ποντους ορθια...χαλια!!2π πηρε μονο στο εξαμηνο...μας συνεστησε να κανουμε εισαγωγη για ελεγχο αυξητικης κ ετσι μπαινουμε μεσα τη πεμπτη...1-2 μερες μας ειπε θα κατσουμε...ουφ αλλο αγχος κ αυτο!
εχει κανεις ενδοκρινολογο τον κο πετρου στο αγλαια κυριακου?

Γατουλα
12-03-12, 13:55
ωχ βρε κοριτσακι ....ενημερωσε μας......η ενδοκρινολογος μας ειναι στο Αγ.Σοφια

elisabeth
12-03-12, 14:22
εννοειται θα σας γραψω νεα!
γατουλα κ εσεις τη καραχαλιου εχετε?πως τ απατε?συνεχιζετε παρακολουθηση ανα εξαμηνο?

Γατουλα
12-03-12, 14:26
την κα Χαρμανδ@ρη στο Αγ Σοφια, ειναι επιμελητρια νομιζω
τωρα βγηκανε οι εξετασεις και απο οτι βλεπω καλες μου φαινονται
θα της φαξαρω να τις δει
σωματομεδινη 120
φεριτινη χαμηλη
χοληστερινη αυξημενη
αλκαλικη φωσφαταση ψηλη (αναπτυξη υποτιθεται)
βιταμινη D καλη μου φαινεται
μου ειπε να κανουμε πλεον εξετασεις καθε χρονο και να την μετραει απλα καθε 6μηνο

περιμενουμε .....να μας πεις νεα το ΣΚ εεε

elisabeth
12-03-12, 14:32
μια χαρα ρε!!πηρε μπρος νομιζω η α!μπραβο σας!
θα μπω σκ να γραψω!

ΒΕΡΑ
12-03-12, 20:47
θα της φαξαρω να τις δει
σωματομεδινη 120
φεριτινη χαμηλη
χοληστερινη αυξημενη
μου ειπε να κανουμε πλεον εξετασεις καθε χρονο και να την μετραει απλα καθε 6μηνο

Κι εμείς αυτήν έχουμε!!!!!!!!

κι εμείς έχουμε χοληστερίνη αυξημένη ....

Αυτή μου είπε να μη δώσω σημασία για την οστική ηλικία τα αποτελέσματα του Παίδον κι ότι θα την αξιολογήσει αυτή! Εσείς που κάνατε οστική στο Παίδον σας είχε βγάλει 2 οστικές ο ακτινολόγος?

Γατουλα
12-03-12, 20:50
την ειχα βγαλει μονη μου νομιζω τοτε πριν το πρωτο μας ραντεβου αλλα δε θυμαμαι ρε συ για 2 ηλικιες
παντως της εχω εμπιστοσυνη την ξερω και απο αλλη φιλη
τα μετρησα
Α σταθερη 96 ορθια
Β πηρε αλλους 2, 104...την εβλεπα τη διαφορα

Βερα ποση χοληστερινη εχετε? της κανεις κατι?
κοιταζα και την ALP που ειναι αυξημενη αλλα ιδια εχει και ο Β, οποτε ασχετη για τη φαση μας

ΒΕΡΑ
12-03-12, 21:36
την ειχα βγαλει μονη μου νομιζω τοτε πριν το πρωτο μας ραντεβου αλλα δε θυμαμαι ρε συ για 2 ηλικιες
παντως της εχω εμπιστοσυνη την ξερω και απο αλλη φιλη

Έχω αρχίσει και ανησυχώ πιο πολύ που εμένα έχει 2 ηλικίες και σε κανέναν άλλον δεν έχει βγάλει 2. Ειναι δυνατόν τα καρπιαία οστά να είναι 3ων χρονών και τα μετακαρπιαία 4,5???
Η γιατρός κι εμένα καλή μου φαίνεται. Και εμπνέει εμπιστοσύνη γενικά.

τα μετρησα
Α σταθερη 96 ορθια
Β πηρε αλλους 2, 104...την εβλεπα τη διαφορα

Η Β είναι τέλεια!!!! Στο μέσο όρο!!!

Βερα ποση χοληστερινη εχετε? της κανεις κατι?
κοιταζα και την ALP που ειναι αυξημενη αλλα ιδια εχει και ο Β, οποτε ασχετη για τη φαση μας

Έχουμε 250 (τουλάχιστον πριν 1 χρόνο). Τώρα περιμένουμε τ' αποτελέσματα. Εκτός του ότι της δίνω πράσινο γάλα και τυριά με χαμηλά λιπαρά δεν της κάνω τίποτα άλλο. Είναι γενικά του κρέατος και του αυγού αυτή και δεν της τα στερώ ιδιαίτερα. Από γλυκά ό,τι φάει σε πάρτυ και στο σχολείο είναι κανονικά. Αν της δώσω εγώ στο σπίτι είναι πιο προσεγμένα (πχ κουλουράκια λαδιού, κέικ λαδιού, σοκολάτα μαύρη κλπ)

Πάντως οι κόρες μας διαφέρουν μόνο 6μέρες!!!!

Γατουλα
12-03-12, 22:06
Ο Β, αντρας χεχεχεχε, κανονικος ειναι αυτος
η Α δε θελει γλυκα σχεδον καθολου, και μια απο τα ιδια κιμαδες θελει να της στερησω..τι να την κανω, αφου δε τρωει η σκατουλα
αλλα ειμαστε στο 210
σκεφτεσαι καθολου χωρεμειο να ρωτησεις στο τμημα χοληστεριναιμιας(καπως ετσι)?
μου ειπε να παω αλλα δε το εχω κανει
ο Β παντως απο 2 ηταν στο 220+ και 3,5 πηγε προς τα κατω, τωρα ειναι 178, οριακος

vag
13-03-12, 09:23
Έχω αρχίσει και ανησυχώ πιο πολύ που εμένα έχει 2 ηλικίες και σε κανέναν άλλον δεν έχει βγάλει 2. Ειναι δυνατόν τα καρπιαία οστά να είναι 3ων χρονών και τα μετακαρπιαία 4,5???
ΒΕΡΑ, και για την Μ μου είχαν δώσει 2 ηλικίες στην τελευταία οστική... η μία αρκετά κάτω από την ηλικία της και η άλλη λίγο πάνω από την ηλικία της. Η ενδοκρινολόγος μου είπε ΟΚ. Δεν έκανε κανένα σχόλιο, ότι δεν σημβαίνει συχνά ή κάτι τέτοιο... Στην καμπύλη του ύψους είναι λίγο πάνω από το 10%. Μην ανησυχείς.

Elisabeth, καλά αποτελέσματα εύχομαι, θα περιμένουμε νέα σας!

elisabeth
13-03-12, 11:03
λοιπον εχω νεα...υστερα απο αρκετο ψαξιμο μαθαμε οτι η εξεταση για την αυξητικη γινεται στο αγια σοφια χωρις εισαγωγη του παιδιου...και οτι κανονικα χρειαζονται να γινουν 2 διαφορετικες δοκιμασιες για τον ελεγχο της ορμονης...εμας χθες ο γιατρος που μας ειδε μας ειπε να μεινουμε 1-2 μερες μεσα για να κανουμε και τις 2 δοκιμασιες μια κ εξω...σημερα που μιλησαμε μαζι του τον ρωτησαμε αν γινεται να κανουμε για αρχη μονο τη μια δοκιμασια να περιμενουμε να βγουν τ αποτελεσματα(κανουν 1-2 μηνες) και αν δειξει προβλημα να κανουμε το καλοκαιρι και τη δευτερη δοκιμασια...μας ειπε οτι αν θελουμε μπορουμε να το κανουμε ετσι..οποτε θα παμε κανονικα τη πεμπτη θα κανει την εξεταση και θα βγουμε...δε θα μεινουμε μεσα το βραδυ.ουφ μου φυγε ενα βαρος!!ας ελπισουμε τωρα να της βρουν ευκολα φλεβες και να γινει το ολο πραγμα οσο πιο ανωδυνα γινεται!

βαγκ σ ευχαριστω για τις ευχες!
βερα κ εμεις που καναμε οστικη στο παιδων μια ηλικια μας εδωσαν...

Γατουλα
13-03-12, 11:05
καλυτερα ετσι μωρε και φυσικα ΑΡΝΗΤΙΚΗΗΗΗΗΗ να ειναι

ας ειναι κοντουλια και υγειιουλια

elisabeth
13-03-12, 11:15
καλυτερα ετσι μωρε και φυσικα ΑΡΝΗΤΙΚΗΗΗΗΗΗ να ειναι

ας ειναι κοντουλια και υγειιουλια

να σαι καλα γατουλα!!απ το στομα σου και στου θεου τ αυτι!
ναι μωρε...υγιη να ναι κ ας ειναι κοντα...κοριτσακια ειναι ε δε θα φορεσουν και κανα δωδεκαποντο?:p

ΒΕΡΑ
13-03-12, 11:58
ΒΕΡΑ, και για την Μ μου είχαν δώσει 2 ηλικίες στην τελευταία οστική... η μία αρκετά κάτω από την ηλικία της και η άλλη λίγο πάνω από την ηλικία της. Η ενδοκρινολόγος μου είπε ΟΚ. Δεν έκανε κανένα σχόλιο, ότι δεν σημβαίνει συχνά ή κάτι τέτοιο... Στην καμπύλη του ύψους είναι λίγο πάνω από το 10%. Μην ανησυχείς.

Elisabeth, καλά αποτελέσματα εύχομαι, θα περιμένουμε νέα σας!

Δε σου έδωσε κάποια εξήγηση? Δε σου είπε πόση είναι τελικά η οστική ηλικκία? Αν τελικά το παιδί έχει περιθώριο ή όχι????

ΒΕΡΑ
13-03-12, 12:01
Ο Β, αντρας χεχεχεχε, κανονικος ειναι αυτος
η Α δε θελει γλυκα σχεδον καθολου, και μια απο τα ιδια κιμαδες θελει να της στερησω..τι να την κανω, αφου δε τρωει η σκατουλα
αλλα ειμαστε στο 210
σκεφτεσαι καθολου χωρεμειο να ρωτησεις στο τμημα χοληστεριναιμιας(καπως ετσι)?
μου ειπε να παω αλλα δε το εχω κανει
ο Β παντως απο 2 ηταν στο 220+ και 3,5 πηγε προς τα κατω, τωρα ειναι 178, οριακος

Εμένα η Χαρμανδάρη μου είπε για τη χοληστερίνη ότι πολλές φορές μεγαλώνοντας πέφτει. Εγώ δεν ασχολούμαι. Δεν πάω στο χωρέμειο γιατί δε θέλω να μας βάλουν σε αυστηρή δίαιτα. Πιστεύω ότι θα αγχωθώ τσάμπα και θα αγχώσω και το παιδί μου. Έτσι κι αλλιώς κάτι παραπάνω διατροφικά δε μπορώ να κάνω. Δε μπορώ να την πηγαίνω σε πάρτυ και να της λέω να μη φάει τούρτα, ούτε να βάλω να την ξεχωρίσουν στο σταθμό από τα άλλα παιδάκια σα να είναι άρρωστο. Την πάω μπαλέτο και κολύμβηση για να κινείται και ως εκεί.

vag
13-03-12, 19:57
Δε σου έδωσε κάποια εξήγηση? Δε σου είπε πόση είναι τελικά η οστική ηλικκία? Αν τελικά το παιδί έχει περιθώριο ή όχι????

Μου είπε ότι ναι μεν απο το τάδε κόκκαλο φαίνεται λίγο μεγαλύτερη αλλά από το άλλο φαίνεται αρκετά μικρότερη οπότε ΟΚ. Μέσο όρο δηλ. ήταν κάτω από την χρονολογική. Αφησε να εννοηθεί ότι έχει περιθώριο, δε θυμάμαι και ακριβώς τα λόγια της, μάλιστα μου είπε ότι δεν χρειάζεται να την παρακολουθεί πια και να την ξαναπάω μόνο αν δω κάποια πρόωρη αλλαγή στο σώμα της.

galat
14-03-12, 10:58
καλη επιτυχια elisabeth!!!!

Aχ Βερα ποσο θα ηθελα να πηγαινε κολυμπι και ι δικια μου το εχει παρει στραβα εντελως, 2 χρονις προσπαθησα δεν της αρεσε... και δεν ηθελα να πολυπιεσω. Μπαλέτο θελει πολυ λεω απο του χρονου να τη στείλω

ΒΕΡΑ
14-03-12, 11:09
καλη επιτυχια elisabeth!!!!

Aχ Βερα ποσο θα ηθελα να πηγαινε κολυμπι και ι δικια μου το εχει παρει στραβα εντελως, 2 χρονις προσπαθησα δεν της αρεσε... και δεν ηθελα να πολυπιεσω. Μπαλέτο θελει πολυ λεω απο του χρονου να τη στείλω

Εμένα ευτυχώς προς το παρόν της αρέσει. Αλλά κατά καιρούς μου κάνει κάτι νούμερα κι εμένα ... ελπίζω να μην το κόψει!!!

elisabeth
15-03-12, 15:59
λοιπον...την καναμε την εξεταση..το ενα τεστ μονο προς το παρον..καναμε εισαγωγη της βαλαν φλεβοκαθετηρα(αφου αρπαχτηκαμε με τη προισταμενη που δε μας αφηνε να ειμαστε μεσα στο δωματιο) ευτυχως βρηκαν ευκολα φλεβα μετα ηρθε η γιατρος της πηρανε αιμα(μας ξαναεβαλε να κανουμε εξετασεις αντισωματων για κοιλιοκακη και σωματομεδινη) της δωσανε ενα μικρο χαπακι(το οποιο υποτιθεται θα της εφερνε υπνηλια και θα κοιμοταν συνεχεια αλλα η δικια μου ισα που γλαρωσε κ αυτο για λιγο-βεβαια τωρα που γυρισαμε σπιτι ειναι κομματια-και ριχνει τη πιεση) και ανα μιση ωρα της επαιρναν αιμα(5 ληψεις συνολικα).η ολη διαδικασια κρατησε γυρω στις 2 ωρες.περιμεναμε ομως μεχρι το μεσημερι να ερθουν οι επικεφαλεις να μας δουν και να μας δωσουν οδηγιες.ηρθε η διεθυντρια μας ειδε την οστικη ηλικια που ειχαμε κανει στους 26μηνες(τοτε η οστικη της ηλικια ηταν 6 μηνες πισω) και μας ειπε εχει μικρο περιθωριο να παρει υψος βαση οστικης ηλικιας οτι οι 6 μηνες δεν ειναι τιποτε(περιττο να σας πω ποσο απογοητευτηκα) θα περιμενουμε να βγει η εξεταση της αυξητικης κ αν ειναι χαμηλη θα κανουμε και το δευτερο τεστ.εντωμεταξυ μας εξηγησε οτι χρειαζονται 2 θετικα τεστ για την επιβεβαιωσγ της ελλειψης η 2 αρνητικα γαι τον αποκλεισμο της...δηλ αν το ενα τεστ βγει θετικο και το δευτερο αρνητικο πρεπει να γινει και τριτο τεστ.μας εκλεισε ραντεβου για 11 απριλη να δουμε τ αποτελεσματα.το χειροτερο τ αφησα για το τελος...μας ειπε οτι το βαρος της ειναι πολυ για το υψος που εχει(10600 ειναι μη φανταστηται κανα τρελο νουμερο!) και να της δινουμε λιγοτερο φαγητο και κομμενα τα γλυκα..τραγικη ειρωνια...το παιδι μεχρι τα 2 δεν ετρωγε και τωρα που ξεκινησε να τρωει πρεπει να ελαττωσουμε το φαγητο:confused:
τελος παντων...εν αναμονη των αποτελεσματων.
παντως οσο αργοτερα γινει αυτη η εξεταση τοσο καλυτερα(για το παιδι καταλαβαινει καλυτερα)-πριν την εφηβεια βεβαια.ισως και να βιαστηκα να την κανω τελικα:-?

Γατουλα
15-03-12, 16:09
ελιζαμπεθ θυμισε υψος?

τωρα θελει ενα μηνα.......

η γιατρος της μου εχει πει για ελεγχο αυξητικης μετα τα 4

το βρηκα

η μικρη μου ειναι τωρα 28 μηνων κ την παρακολουθει ενδοκρινολογος ιδιωτικα και στο παιδων...λοιπον στα 2 χρονια ειχε υψος 77εκ και τωρα ειναι 80εκ(ο ενδοκρινολογος τελευταια φορα τη μετρησε-ξαπλωτη ομως 81.5 εγω ορθια τη βγαζω μετα βιας 80)...

παντως λες οτι σε 4 μηνες τσιμπησε 3 εκ
οτι ειναι κοντουλα ειναι.........
ποσους π γεννηθηκε?

ΥΠΟΜΟΝΗ
ΨΗΛΩΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

(εμενα πηρε ο Β αλλους 2 π και μου φαινεται ακομα πιο κοντουλα.......)

elisabeth
15-03-12, 16:49
ελιζαμπεθ θυμισε υψος?

τωρα θελει ενα μηνα.......

η γιατρος της μου εχει πει για ελεγχο αυξητικης μετα τα 4

το βρηκα

η μικρη μου ειναι τωρα 28 μηνων κ την παρακολουθει ενδοκρινολογος ιδιωτικα και στο παιδων...λοιπον στα 2 χρονια ειχε υψος 77εκ και τωρα ειναι 80εκ(ο ενδοκρινολογος τελευταια φορα τη μετρησε-ξαπλωτη ομως 81.5 εγω ορθια τη βγαζω μετα βιας 80)...

παντως λες οτι σε 4 μηνες τσιμπησε 3 εκ
οτι ειναι κοντουλα ειναι.........
ποσους π γεννηθηκε?

ΥΠΟΜΟΝΗ
ΨΗΛΩΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

(εμενα πηρε ο Β αλλους 2 π και μου φαινεται ακομα πιο κοντουλα.......)

γατουλα μου τωρα ειναι 81 εκ...δηλ 2 ποντοι στο 5μηνο:(γεννηθηκε 50 εκ(στο 50% νομιζω της καμπυλης)
γνωμη μου ειναι αν χρειαστει (πραγμα που απευχομαι) αν τη κανεις σε οσο μεγαλυτερη ηλικια γινεται.σα διαδικασια παντως δεν ειναι τιποτε.

αν βγει στουμπος κ ο γιος δε θα τ αντεξω!!:lol:

Γατουλα
15-03-12, 16:54
εσυ εισαι κοντουλα? θυμαμαι καλα???
77 2χρονων λες βρε και 81 τωρα μετα απο 7 μηνες? τα λεω καλα???
ηταν και οι 2 μετρησεις ορθιες η ξαπλα και οι δυο????

και εμενα η σκατουλα 49 , αλλα ηταν και 8μηνητικη (ο Β 47...αχχχχχ αυτη ηταν η μεγαλη!!!!!)

α και ειπες εκει μεσα σας πηρανε και αιματακι για αντισωματα εεεεε?

η δικια σου αργησε παρα πολυ το πρωτο χρονο που ειναι και ο χρονος που δινει υψος
η δικια μου εχασε το 2ο εξαμηνο σε υψος και βλεπω (και ελπιζω να συνεχισει) οτι γενικα ακολουθει τον Β απλα ειναι παντα -6π πιο κατω

elisabeth
15-03-12, 17:18
μαλλον δε τα εχω γραψει καλα....κατσε να δω το βιβλιαριο της...

λοιπον στο χρονο ηταν 68...στα 2 76 27 μηνων 79 και 31μηνων 81..τωρα ποιες μετρησεις ηταν στο ορθιο και ποιες ξαπλωμενη θα σε γελασω...(γμτ επρεπε να τις εχω σημειωσει)

σημερα μς εδωσαν προβλεψη για το υψος της (το ανωτερο ετσι?) 1,57-1,58.τι να πω μακαρι να το φτασει!!βασιικα πιο ψηλη απο μενα να γινει και θα μαι ευχαριστημενη!!καλα θυμασαι στουμπος κ εγω 1,53:oops:

ναι μας πηραν και για αντισωματα.

Γατουλα
15-03-12, 17:28
μωρε κουκλι η μικρη το εχει και το γονιδιακο ...ελπιζω να ειναι αρνητικη και να ησυχασεις

η Α ηταν 73 και 83, οποτε και στη 2η χρονια δε σου τσιμπησε πολυ , 8 ποντους
τωρα στο 3ο ετος παει καλα σχετικα γιατι πιθανολογω το 76 ξαπλα και το 81 ορθια
οποτε 5 π παει μια χαρα.......ειδωμεν......

elisabeth
15-03-12, 17:37
εκεινο που με αγχωσε πολυ ειναι αυτο που μας ειπε για την οστικη...οτι εχει λεει μικρο περιθωριο...κ εγω χαιρομουν οτι ειναι πισω 6μηνες αρα δε μπορει θα παρει υψος!

αν το δεις συνολικα στο ετος περνει το ελαχιστο απαιτουμενο υψος...αυτο ειναι αληθεια(νομιζω απ το 2ο ετος στο 3ο το ελαχιστο ειναι 6 εκ??) εκει που εχασε πολυ ειναι στο πρωτο...

υπομονη...αν μπορεσω να τη βοηθησω αν εχει ελλειψη δηλαδη και θα εχει οφελος απ την αυξητικη θα το κανω.αναλογως βεβαια κ τι θα κερδισει.

αλλα ας μη προτρεχω...

Γατουλα
15-03-12, 17:45
σωστηηηηη

mpoumpoulitsa
15-03-12, 21:13
elizabeth

ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα!!!!!!!!!!!!!!!!

μια χαρη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μολις εχεις τα αποτελεσματα ενημερωσε μας αμεσως!!!!περιμενουμε με αγωνια!!!!!!!!!!!!
και εγω το σκεφτομουν πολυ εντονα να κανω την εξεταση απο τωρα!!
ολες μας ανησυχουμε με τα παιδια μας αλλα............. λιγες απο εμασ εχουμε προχωρησει στην εξεταση τησ αυξητικης!!!!!!!!!!!!!!
επισης μια αλλη χαρη κοριτσια , elizabeth ποια ειναι τα φυσιολογικα ορια τησ σωματοπεδινης?

γιατι περυσι που την εκανα ....η μικροβιολογοσ εψαχνε τα βιβλια τησ για να μου απαντησει. σκεφτομαι να την επαναλαβω γιατι η mpoumpoulitsa απο τη 15 καμπυλη που ηταν παντα σταθερη .... επεσε το μηνα αυτο στην 3η καμπυλη!! κλαφτα χαραλαμπε!!!!!

ευχαριστω και φιλια σε ολες!!! και κουραγιο γενικοτερα!!!!!!!!!!!!!

Γατουλα
15-03-12, 21:16
απο 17 και πανω ειναι οκ
περσυ ηταν στο 40 και τωρα στο 120 η Α
μεγαλωνει προς την εφηβεια (ακριβως δε τα εχω μπροστα μου)

ΒΕΡΑ
15-03-12, 21:58
Μου είπε ότι ναι μεν απο το τάδε κόκκαλο φαίνεται λίγο μεγαλύτερη αλλά από το άλλο φαίνεται αρκετά μικρότερη οπότε ΟΚ. Μέσο όρο δηλ. ήταν κάτω από την χρονολογική. Αφησε να εννοηθεί ότι έχει περιθώριο, δε θυμάμαι και ακριβώς τα λόγια της, μάλιστα μου είπε ότι δεν χρειάζεται να την παρακολουθεί πια και να την ξαναπάω μόνο αν δω κάποια πρόωρη αλλαγή στο σώμα της.

Εμένα το ένα έχει βγει 3μήνες μεγαλύτερο και το άλλο 1χρόνο και 3μήνες μικρότερο...

Έτσι ήταν και σ' εσάς?

elisabeth
16-03-12, 10:48
mpoumpoulitsa σ ευχαριστω πολυ!!εννοειται θα ενημερωσω μολις παρω τ αποτελεσματα!
για τη σωματομεδινη ειναι οπως το εγραψε η γατουλα...αν θυμαμαι καλα γιατι τα κοιταζα προσφατα ειναι απο 17-230 τα ορια αλλα δε θυμαμαι αν παει αναλογα με την ηλικια...οταν παρω τ αποτελεσματα θα το δω και θα σου πω.

παλι καλα θα βγουν σχετικα συντομα σε λιγοτερο απο μηνα!

να προσθεσω οτι οι νοσηλευτριες ηταν παρα πολυ καλες...σημερα που κοιταζω το χερακι της δεν εχει καν μαυρισει...ενα μικρο σημαδακι μονο εχει...αν η προισταμενη δεν ηταν τοσο σκυλα θα ελεγα οτι εμεινα πολυ ευχαριστημενη.

vag
16-03-12, 18:54
Εμένα το ένα έχει βγει 3μήνες μεγαλύτερο και το άλλο 1χρόνο και 3μήνες μικρότερο...

Έτσι ήταν και σ' εσάς?

Oταν την έκανε ήταν 5 10/12. Οστική είχαμε 3 6/12 από το κωνοειδές και 6 10/12 από τον πυρήνα του στυλωειδούς. Η γνωμάτευση του ΙΚΑ. Της ενδοκρινολόγου δεν τη θυμάμαι, μας είπε προφορικά και την έγραψε στο φάκελο της. Ελπίζω να βοηθησα... ό,τι άλλο θες, εννοείται ρώτα με...

elizabeth ΄θα περιμένουμε με αγωνία τα αποτελέσματα σας... εύχομαι και πάλι όλα να πάνε καλά.

mpoumpoulitsa
25-03-12, 08:48
καλημερα κοριτσια!!!

πηγα χθες ενα καφε ... με την μαμα του κοριτσιου που και αυτο δεν ψηλωνε στην παρεα μου...στεναχωρεθηκα παλι και γυρισα.........το παιδακι της το ειχαν βρει προβλημα περυσι προβλημα στον θυροειδη . παιρνει ενα χαπακι καθε μερα. φοβερα αποτελεσματα 12,5 ποντους σε ενα χρονο!!

βρηκε τουλαχιστον την λυση στο προβλημα!! η δικια 38 μηνων 92 ποντουσ με το ζορι!!!!!!!!!(1,5 ποντος με πολυ τραβηγμα σε 5 μηνες)!!! η δικια τησ 90 ποντουσ 5 μηνεσ μικροτερη!! νευρισα και με τη παιδιαττρο μου που μου λεει ολα καλα για τη δικια μου. (το μωρο εχει καθοδικη πορεια προς την 3 καμπυλη). που το βλεπει το καλα??? η δικη τησ παιδιατρος λεει οτι το παιδι 3 χρονων πρεπει να ειναι 97 ποντουσ!!( και το παιδι αυτο εχει κοντους γονεις και ολη η οικογενεια)!!

elizabeth κρεμομαι απο τα χειλη σου. 11 απριλιου που θα παρεις την απαντηση!!!μαλλον ειμαστε ιδια περιπτωση χαμηλο υψοσ και πολυ βαρος. φωναζει και η παιδιατροσ να τησ κανω διαιτα!!ε βεβαια καθολου υψοσ μονο βαρος εγινε μπαλα!! επειδη ψαχνω συνεχεια στο internet για το θεμα καπου διαβασα οτι οταν παιρνει μονο βαροσ και οχι υψος υπαρχει θεμα...θα επαναλαβω ολες τις εξετασεις θυροειδη σωματοπεδινη κτλ με αλλο μικριβιολογο!! αναλογωσ θα ακολουθησω το δομολογιο τησ elizabeth προσ αγια σοφια για αυξητικη!!! επιτρεπεται με ψηλους γονεις και τα αδερφια μασ 1.90 υψοσ η mpoumpoulitsa να ειναι η ταπα του παιδικου σταθμου και η καμπυλη ολο να κατεβαινει? πρειπει να προσεξω το παιδι!!

ολο καλα και παρακολουθηση!!??? τουλαχιστον να μου φυγει η ιδεα οτι δεν υπαρχει προβλημα αυξητικης!!!!!!!!!!!

Γατουλα
25-03-12, 11:04
κανε τις εξετασεις...γραψτες και πες μας......
η Α δεν ηταν 92 38μ αν σε παρηγορει, αλλα εχει ομοιομορφια σε ολα, θυρεοειδη ειναι ολα καλα

elisabeth
25-03-12, 11:22
mpoumpoulitsa σε καταλαβαινω και σε νιωθω απολυτα...κανε τις εξετασεις να αποκλεισεις θυροειδη η οτιδηποτε αλλο κ μετα κανεις και τον ελεγχο αυξητικης να σου φυγει το αγχος.
περιμενουμε νεα σου!!

εγω παντως νιωθω πολυ καλυτερα...εχω ηρεμησει παρα πολυ...τωρα πια ξερω οτι εχω ψαξει τα παντα δεν υπαρχει κατι αλλο να κανω...περιμενω με αγωνια τ αποτελεσματα και τι θα πουν οι γιατροι.

galat
27-03-12, 00:23
η δικη τησ παιδιατρος λεει οτι το παιδι 3 χρονων πρεπει να ειναι 97 ποντουσ!!!

ε νομιζω οτι αυτο ειναι καπως "θεωρητικο" και "ολοι σε ενα τσουβαλι"

εμενα ειναι 4 και ειναι 97,8 ... εμεις μια φορα ειχαμε κανει θυρεοειδη και ηταν καλες, δεν μας τις ξαναεβαλε. Επισης εμεις ειμαστε κοντοι γενικα...:roll:

galat
27-03-12, 00:25
και απο βαρος κι εμενα δεν ειναι ομοιομορφη,,,ειναι στην 50 καμπυλη ενω υψος νομιζω στην 12η...ειναι 16,5 κιλα περιπου λες να τις ξανακάνω θυρεοειδη εξετασεις? φφφ αυτη η γιατρος μας ξεπεταξε τελείως

ΒΕΡΑ
27-03-12, 15:19
η δικη τησ παιδιατρος λεει οτι το παιδι 3 χρονων πρεπει να ειναι 97 ποντουσ!!( και το παιδι αυτο εχει κοντους γονεις και ολη η οικογενεια)!!

Μήπως είναι αγοράκι??? 97πόντους 3ων χρονών μου φαίνεται πολύ!

Γατουλα
27-03-12, 15:24
92 εως 98 ειναι η αναπτυξη ενος ΜΕΣΑΙΟΥ παιδιου απο 2 εως 3 ετων
κοινως το 50 %, η παιδιατρος λογικα αναφερεται στο ΜΟ
οποτε το 97εκ στις περιπτωσεις μας ειναι ατοπο.

ΒΕΡΑ
27-03-12, 15:34
92 εως 98 ειναι η αναπτυξη ενος ΜΕΣΑΙΟΥ παιδιου απο 2 εως 3 ετων
κοινως το 50 %, η παιδιατρος λογικα αναφερεται στο ΜΟ
οποτε το 97εκ στις περιπτωσεις μας ειναι ατοπο.

Μάλιστα. Εμείς πάντως 3ων ήμασταν 93πόντους. Νόμιζα ότι ο μο ήταν 95 ...

Γατουλα
27-03-12, 15:53
ο Β ειναι στο 45% και 104...νομιζω οτι τα λεω καλα αλλα κεφαλι δε κοβω
τα ρουχακια 3ων ειναι 98 και 4ων 104

Γατουλα
27-03-12, 15:53
Βερα να το πω οτι η δικια ειναι ΨΗΛΗ η θα με δειρεις χαχαχχαχχα?

ΒΕΡΑ
27-03-12, 23:03
Βερα να το πω οτι η δικια ειναι ΨΗΛΗ η θα με δειρεις χαχαχχαχχα?

η δικιά μου ψηλή???? πάντως όλοι μας κοιτάνε καλά καλά όταν τους λέμε ότι είμαστε 4ων!!!

Γατουλα
27-03-12, 23:18
πριν 5 μηνες εγινε 1 μετρο!!!! εμεις ειμαστε 96 βρε ΑΚΟΜΑ!!!!!!
ταπεξ!!!

ΒΕΡΑ
28-03-12, 08:50
πριν 5 μηνες εγινε 1 μετρο!!!! εμεις ειμαστε 96 βρε ΑΚΟΜΑ!!!!!!
ταπεξ!!!

Και μείναμε εκεί!!!!!!!!!!!!!!! 5μήνες μετά είμαστε 101,6 ... 1,5πόντος σε 5μήνες!!!

Άσε που καθε φορά που πάω στη γιατρό μου τη βγάζει πιο λίγο απ' ότι τη βγάζω εγώ!

Γατουλα
28-03-12, 09:45
αααα αυτο δε μας το ειπες!!!! θα τα παρει τωρα!!!!
και παλι μαναρι μας περνατε 5,6 ποντους που ξερεις πολυ καλα οτι αυτο ειναι κοντα ενα ετος!!!!!
ΔΩΔΕΚΑΠΟΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑ

σου ειπε τιποτα για σιδερο???? το εχω αμελησει και δεν εχω παρει να μιλησουμε

ΒΕΡΑ
28-03-12, 10:19
αααα αυτο δε μας το ειπες!!!! θα τα παρει τωρα!!!!
και παλι μαναρι μας περνατε 5,6 ποντους που ξερεις πολυ καλα οτι αυτο ειναι κοντα ενα ετος!!!!!
ΔΩΔΕΚΑΠΟΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑ

σου ειπε τιποτα για σιδερο???? το εχω αμελησει και δεν εχω παρει να μιλησουμε

Μπα ... όχι. Εμάς οι εξετάσεις μας ακόμα δεν έχουν βγει. Περιμένουμε ...

ΒΕΡΑ
04-04-12, 14:13
Πήραμε τις εξετάσεις μας. Βασικά καλές φαίνονται εκτός από το ότι έχει χαχμηλή βιταμίνη D και χαμηλή γλυκόζη!!! Ξέρει κανένας τι μπορεί να σημαίνει αυτό???

elisabeth
04-04-12, 14:15
πηραμε σημερα καποιες εξετασεις...αυτες που ειχαμε δωσει στο αγια σοφια

αντισωματα για κοιλιοκακη αρνητικα(το ειχαμε ξανακανει το περιμενα)
σωματομεδινη 58 με φτ. 44-179 για ηλικιες 13μηνων-3 ετων.χαμηλη μου φαινεται...και λεω εγω τωρα...αφου παει αναλογα με την ηλικια εμεις που πλησιαζουμε τα 3 χρονια δε θα πρεπε να εχει πανω απο 100?η σκεφτομαι βλακειες?

τεσπα περιμενουμε τη μεγαλη τεταρτη την αυξητικη να δουμε τι μας περιμενει απο κει.

elisabeth
04-04-12, 14:16
βερα ρωτησες παιδιατρο η ενδοκρινολογο?δε μου φαινεται κατι ανησυχητικο παντως.

ΒΕΡΑ
04-04-12, 14:20
βερα ρωτησες παιδιατρο η ενδοκρινολογο?δε μου φαινεται κατι ανησυχητικο παντως.

Η παιδίατρος για τη χαμηλή γλυκόζη μου είπε κάτι για προδιάθεση διαβήτη και μ' έστειλε!!!!! Δηλαδή έχω και αυτό το άγχος ... δε μου φτάνει η χοληστερίνη και η χαμηλή ανάπτυξη. Τώρα για τη βιταμίνη D δεν ξέρω. Τεσπα ... σήμερα θα πάω στην ενδοκρινολόγο και θα δούμε.

elisabeth
04-04-12, 14:22
βερα περιμενουμε νεα.
προσωπικα θ ανησυχουσα αν ηταν υψηλο το σακχαρο οχι χαμηλο.δες τι θα σου πει και η ενδοκρινολογος.

ΒΕΡΑ
04-04-12, 23:17
βερα περιμενουμε νεα.
προσωπικα θ ανησυχουσα αν ηταν υψηλο το σακχαρο οχι χαμηλο.δες τι θα σου πει και η ενδοκρινολογος.

Όντως δεν ανησύχησε η ενδοκρινολόγος.

Μου είπε ότι όλα καλά εκτός από ότι μάλλον έχουμε στίγμα και από τη χοληστερίνη που θέλει παρακολούθηση. Μου είπε ότι έχουμε χαμηλή βιταμίνη D και θα κάνουμε θεραπεία με συμπλήρωμα. Επίσης μου είπε ότι η οστική της ηλικία είναι περίπου ένα χρόνο πίσω.

Αυτά βασικά ... θα την παρακολουθεί και όσο είμαστε στο 15-25% δεν κάνουμε κάτι. Αν αρχίσουμε να πέφτουμε θα κάνουμε και έλεγχο αυξητικής.

elisabeth
05-04-12, 09:57
μπραβο βερα πολυ ευχαριστα τα νεα απ την ενδοκρινολογο!ολα καλα:p

ΒΕΡΑ
05-04-12, 10:15
μπραβο βερα πολυ ευχαριστα τα νεα απ την ενδοκρινολογο!ολα καλα:p

ελπίζω να πάρουμε και κανέναν πόντο όμως!:p

elisabeth
05-04-12, 11:11
μονο εναν?να παρετε πολλους!!:p
οσο ειστε μεσα στις καμπυλες μην ανησυχεις!

ΒΕΡΑ
05-04-12, 13:01
[QUOTE=elisabeth;2347083]μονο εναν?να παρετε πολλους!!:p
οσο ειστε μεσα στις καμπυλες μην ανησυχεις![/QUOΤΕ]

Σ' αυτές τις καμπύλες εγώ δε δίνω και πολύ βάση. Εγώ βλέπω το παιδί σε σχέση με τα άλλα της ηλικίας της και είναι θεόκοντο. Όλα πλέον είναι εκτός καμπύλης (πάνω από τις καμπύλες εννοείται).

galat
05-04-12, 20:32
Βερα τα παραλες. Θεόκοντο? όλα τα αλλα εκτός καμπυλων? Τοτε εγω ζω στον κοσμο του γκιουλιβερ.

Ολα τα παιδιά που ξερω ειναι στο μεσο όρο, οκ η δικια μου είναι συνηθως η κοντότερη.

Επισης να δίνεις σημασία στις καμπύλες, γιατι συμφωνούν με τις παγκόσμιες, εχουν αναπροσαρμόστει, κακώς βεβαια κατ εμε, διότι τα μεσογειακά δεδομένα ειναι σαφώς διαφορετικά απο πχ τη Βορεια Ευρωπη....

Η μικρή σου σε σχέση με τις δικίες μας ειναι πολυ καλά, μην αγχώνεσαι τόσο και το περάσεις και στο παιδί αργότερα.

ΒΕΡΑ
06-04-12, 12:34
Βερα τα παραλες. Θεόκοντο? όλα τα αλλα εκτός καμπυλων? Τοτε εγω ζω στον κοσμο του γκιουλιβερ.

Ολα τα παιδιά που ξερω ειναι στο μεσο όρο, οκ η δικια μου είναι συνηθως η κοντότερη.

Επισης να δίνεις σημασία στις καμπύλες, γιατι συμφωνούν με τις παγκόσμιες, εχουν αναπροσαρμόστει, κακώς βεβαια κατ εμε, διότι τα μεσογειακά δεδομένα ειναι σαφώς διαφορετικά απο πχ τη Βορεια Ευρωπη....

Η μικρή σου σε σχέση με τις δικίες μας ειναι πολυ καλά, μην αγχώνεσαι τόσο και το περάσεις και στο παιδί αργότερα.

Μακάρι να έχεις δίκιο, απλά ίσως έχει τύχει κι εμάς στον παιδικό είναι όλες οι φίλες της πιο ψηλές. Το ίδιο και στο μπαλέτο. Το ίδιο και τα παιδιά φίλων. Μα να μην έχω ένα παιδάκι να είναι περίπου στο δικό μας ύψος?? Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να κάνουμε όλες μεταξύ μας παρέα???

ΒΕΡΑ
06-04-12, 12:40
Παρεπιπτόντως ήθελα να ρωτήσω ... ένα χρόνο περίπου πίσω η οστική ηλικία τι ακριβώς σημαίνει??? Ότι το παιδί μου είναι σαν 3ων χρονών αλλά θα ψηλώνει ένα χρόνο επιπλέον??? Αν αδιαθετήσει δλδ 6η δημοτικού όπως εγώ πότε θα αναπληρώσει? Δεν είδα τη γιατρό να δίνει και τόσο βάση σε αυτό ... γι' αυτό!

galat
06-04-12, 13:32
Το μονο που ξέρω είναι οτι είανι καλό σημάδι γιατί εχει περιθώριο να ψηλώσει... Εμενα δυστυχως ειναι οσο η πραγματική ηλικία.

Στην παρεα της δικιάς μου υπάρχουν 2 κοριτσάκια που ειανι στο υψος της, ιδια ηλικία. Ενα στον παιδικό και ενα άσχετο απο φίλους. Οι μαμάδες ειναι μικροκαμωμένες οντως, οπότε νορμάλ!

elisabeth
06-04-12, 16:30
η αληθεια ειναι οτι η νεα γενια εχει πολυ ψηλα παιδακια!!εγω δεν εχω δει κανενα να ναι κοντα στο υψος της δικιας μου(η μαλλον εχω δει αλλα ειναι μολις 18 μηνων:?)

βερα για την οστικη ηλικια κ εγω το μονο που ξερω ειναι οτι εχει περιθωριο να παρει υψος ειναι καλο το οτι σου βγαινει ενα χρονο πισω.κ εγω εκτη δημοτικου αδιαθετησα αν γινει ετσι και στην ελλη καηκαμε.

Γατουλα
06-04-12, 16:37
πηγαμε και ειδαμε μια μικρουλα κρητικοπουλα τη περασμενη βδομαδα!
απο υψος καλη ΑΛΛΑ απο βαρος....ωιμε!
η δικια μου ειναι χοντρη πλεον........

vag
07-04-12, 15:28
Τα κορίτσια αδιαθετούν όταν η οστική τους είναι 11 ετών, ανεξάρτητα από την χρονολογική. Ετσι, μέχρι 2 - 2,5 χρόνια πίσω θεωρείται καλό για περιπτώσεις όπως τις δικές μας.

ΒΕΡΑ
07-04-12, 23:17
Τα κορίτσια αδιαθετούν όταν η οστική τους είναι 11 ετών, ανεξάρτητα από την χρονολογική. Ετσι, μέχρι 2 - 2,5 χρόνια πίσω θεωρείται καλό για περιπτώσεις όπως τις δικές μας.

Α... καλό αυτό!!!! Δηλαδή αν εμένα είναι να αδιαθετήσει 6η δημοτικού πχ και η οστική της είναι 1 χρόνο πίσω θα αδιαθετήσει πρώτη γυμνασίου???

mpoumpoulitsa
11-04-12, 09:02
11 απριλιου!!!!!!!!!!!

elizabeth περιμενουμε νεα σου!!!!!!!!!!!!!!
τι εδειξαν τα αποτελεσματα?????????????

elisabeth
11-04-12, 14:04
τις πηραμε τις εξετασεις...δυστυχως ειναι οπως τις φανταζομουν...το τεστ αυξητικης δειχνει μερικη ελλειψη της ορμονης...για να καταλαβετε αυτο που μου ειπε ο ενδοκρινολογος στο παιδων για να βγει αρνητικο το τεστ επρεπε εστω και μια τιμη να ειναι >30miu/ml ενω εμας το ανωτερο ηταν 20miu/ml...(συνολικα ηταν 5 ληψεις).μας ειπε οτι πρεπει να γινει επαναληπτικο τεστ(με δαιφορετικη μεθοδο) κ αν βγει και αυτο θετικο να χορηγησουμε ορμονη...απο τωρα:?...τι να σας πω ειμαι πολυ μπερδεμενη...απ τη μια δεν εχω σκοπο σε καμια περιπτωση να ξεκινησει το παιδι αυξητικη απο τωρα απ τη στιγμη που υπαρχει περιθωριο να παρει αργοτερα...ο ενδ. του παιδων ειπε οσο νωριτερα τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα εχουμε...απ την αλλη ο παιδιατρος ειναι κατηγορηματικος οχι τωρα απο τοσο νωρις.τ απογευμα θα παμε και στον ιδιωτη ενδοκρινολογο να δουμε τι θα πει κ αυτος.ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης...αφου δεν εχω σκοπο να της ξεκινησω τωρα την αυξητικη(με δεδομενο-θεωρητικα οτι και το δευτερο τεστ θα βγει θετικο) μηπως να μην της εκανα το δευτερο τεστ τωρα?και να κανω και τα 2 τεστ γυρω στα 7-8 της χρονια παλι και τα 2 τεστ(το αποτελεσμα αν καταλαβα καλα απ οσα συζητησαμε με το γιατρο με καλυπτει για ενα χρονο μετα θελει επαναληψη)?και αν δε το κανω τωρα θα μεινω με την αμφιβολια εχει τελικα οντως ελλειψη η οχι?
ουφ δε ξερω...μας εκλεισαν ραντεβου απ το παιδων για 23/4 να κανουμε το 2ο τεστ...να δω τι θα μας πει και ο αλλος ενδοκρινολογος τ απογευμα.

καλη ανασταση και καλο πασχα σε ολους!!

Γατουλα
11-04-12, 14:14
ελιζαμπεθ, λες για μερικη ελλειψη, δηλαδη και το 20 να υποθεσω ειναι "χαμηλο" αρκετα
για να σου τη λεγανε αρνητικη τι τιμες θα επρεπε να παρεις?

μιλα με ολους αλλα αμα εισαι μετεωρη κανε και το 2ο κοριτσακι

ΒΕΡΑ
11-04-12, 15:30
τις πηραμε τις εξετασεις...δυστυχως ειναι οπως τις φανταζομουν...το τεστ αυξητικης δειχνει μερικη ελλειψη της ορμονης...για να καταλαβετε αυτο που μου ειπε ο ενδοκρινολογος στο παιδων για να βγει αρνητικο το τεστ επρεπε εστω και μια τιμη να ειναι >30miu/ml ενω εμας το ανωτερο ηταν 20miu/ml...(συνολικα ηταν 5 ληψεις).μας ειπε οτι πρεπει να γινει επαναληπτικο τεστ(με δαιφορετικη μεθοδο) κ αν βγει και αυτο θετικο να χορηγησουμε ορμονη...απο τωρα:?...τι να σας πω ειμαι πολυ μπερδεμενη...απ τη μια δεν εχω σκοπο σε καμια περιπτωση να ξεκινησει το παιδι αυξητικη απο τωρα απ τη στιγμη που υπαρχει περιθωριο να παρει αργοτερα...ο ενδ. του παιδων ειπε οσο νωριτερα τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα εχουμε...απ την αλλη ο παιδιατρος ειναι κατηγορηματικος οχι τωρα απο τοσο νωρις.τ απογευμα θα παμε και στον ιδιωτη ενδοκρινολογο να δουμε τι θα πει κ αυτος.ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης...αφου δεν εχω σκοπο να της ξεκινησω τωρα την αυξητικη(με δεδομενο-θεωρητικα οτι και το δευτερο τεστ θα βγει θετικο) μηπως να μην της εκανα το δευτερο τεστ τωρα?και να κανω και τα 2 τεστ γυρω στα 7-8 της χρονια παλι και τα 2 τεστ(το αποτελεσμα αν καταλαβα καλα απ οσα συζητησαμε με το γιατρο με καλυπτει για ενα χρονο μετα θελει επαναληψη)?και αν δε το κανω τωρα θα μεινω με την αμφιβολια εχει τελικα οντως ελλειψη η οχι?
ουφ δε ξερω...μας εκλεισαν ραντεβου απ το παιδων για 23/4 να κανουμε το 2ο τεστ...να δω τι θα μας πει και ο αλλος ενδοκρινολογος τ απογευμα.

καλη ανασταση και καλο πασχα σε ολους!!

Γιατί να μην πάρετε από τώρα??? Δώσε στο παιδί αν έχει έλλειψη να ψηλώσει το κακόμοιρο. Θα περιμένεις μέχρι τα 7???

ΒΕΡΑ
11-04-12, 16:02
θα της φαξαρω να τις δει
σωματομεδινη 120
φεριτινη χαμηλη
χοληστερινη αυξημενη

Της έχεις εμπιστοσύνη της Χαρμανδάρη?

Γατουλα
11-04-12, 16:13
κοιτα παρακολουθει το παιδακι μιας φιλης που γεννηθηκε 560 γρ
απο αυτη πηγα εκει και νομιζω οτι ειμαι οκ
περσυ τα 6-7 ποντακια τα τσιμπησε οποτε δε μιλαω
μου ειπε παρακολουθηση με αυτην ανα 6μηνο και ιατρικα καθε χρονο
αυτη ειναι ησυχη

elisabeth
11-04-12, 20:28
ελιζαμπεθ, λες για μερικη ελλειψη, δηλαδη και το 20 να υποθεσω ειναι "χαμηλο" αρκετα
για να σου τη λεγανε αρνητικη τι τιμες θα επρεπε να παρεις?

μιλα με ολους αλλα αμα εισαι μετεωρη κανε και το 2ο κοριτσακι

Γιατί να μην πάρετε από τώρα??? Δώσε στο παιδί αν έχει έλλειψη να ψηλώσει το κακόμοιρο. Θα περιμένεις μέχρι τα 7???

σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!
γατουλα το 20 ειναι παθολογικο για να μου τη λεγανε αρνητικη επρεπε να ειναι >30.
βερα φοβαμαι τις παρενεργειες γι αυτο δε θελω να ξεκινησει τοσο νωρις...αλλο ειναι να παρει ορμονη για 2-3-4-5 χρονια κ αλλο για 10-15.
το θεμα ειναι αλλο...πηγαμε και στον ιδιωτη...το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να γινει 2οτεστ...σ αυτο συμφωνουν ολοι.εχουμε ομως το εξης θεμα ο ιδιωτης μας ειπε οτι ειναι οριακα θετικο το τεστ γιατι διαιρεσε το αποτελεσμα δια του 2(για να μετατρεψει τα miu/ml se ng/ml οποτε 20/2=10ng/ml οριακο αποτελεσμα...στη βιβλιογραφια αναφερονται ως φυσιολογικες τιμες>10ng/mλ) ενω ο ενδο του παιδων διαιρεσε το αποτελεσμα δια του 3(20/3=6,6ng/mλ παθολογικο αποτελεσμα) ποιος εχει δικιο δε ξερω κ ουτε μπορω να βγαλω ακρη αφου πουθενα δε μπορω να βρω πως μετατρεπονται τα miu/ml se ng/ml...δε ξερω αν καταλαβατε τιποτε απ οσα εγραψα πιθανον να τα εχω γραψει μπερδεμενα.
επισης και ο ιδωτης μας ειπε αν βγει και το δευτερο τεστ θετικο να ξεκινησουμε απο τωρα τη χορηγηση ορμονης.κατι που δε θελω ουτε καν να σκεφτω..περα απ τις παρενεργειες ειναι και το ψυχολογικο καθε μερα ενεση για 10-15 χρονια:confused:...ειναι πολλα αυτα που χρειαζονται συζητηση...πρωτον το οφελος που θα εχει αν ξεκινησει τωρα η αν ξεκινησει στα 8 η και 10 χρονια της...αν η διαφορα ειναι 2-3 ποντοι δεν αξιζει...δευτερον με δεδομενο οτι οντως εχει ελλειψη αυξητικης ποσο ειναι το προσδοκωμενο υψος χωρις καμια παρεμβαση?αν βγαινει 1,50 μετρο μηπως δεν αξιζει η ολη ταλαιπωρια?και τελος η ελλειψη αυξητικης ειναι μονο αισθητικο προβλημα(το υψος δηλαδη) η επηρεαζει κ αλλα οργανα?ολα αυτα πρεπει να συζητηθουν.

επισης αν αποφασισω να δωσω αργοτερα την ορμονη τοτε και τα 2 τεστ θα πρεπει να επαναληφθουν εννοειται.(το αποτελεσμα μας καλυπτει για ενα χρονο)

εκει που τελικα καταληξαμε ειναι να γινει το δευτερο τεστ στις 23/4 και βλεπουμε...

Γατουλα
11-04-12, 20:35
νομιζω να εστιαστεις σε αυτο
και τελος η ελλειψη αυξητικης ειναι μονο αισθητικο προβλημα(το υψος δηλαδη) η επηρεαζει κ αλλα οργανα?

μαθε , πολυ βασικο...και ισως θελει λιγη επαναληψη το τοπικ, στα αρχικα που ειχαν γραψει καποιοι με εμπειρια σε αυτα

και επαναληψη.......

αυτο με το miu/ml se ng/ml θα το βρουμε!!!

...καλα πολυ δυσκολο, η μετατροπη ειναι αναλογα την ορμονη οποτε αγγουρια, μονο ειδικος

elisabeth
11-04-12, 21:06
ναι αυτο ειναι πολυ βασικο...σιγουρα χωραει πολυ συζητηση το θεμα και θελει ψαξιμο.

καλα αυτο με τις μοναδες το εψαξα και γω δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλουμε ακρη!σ ευχαριστω που το κοιταξες παντως;)

galat
11-04-12, 21:29
ελισαβετάκι (((())))) νομίζω οτι επηρεάζει και την ανάπτυξη των εσωτερικών οργάνων, αν ήταν μονο αισθητικό δεν νομιζω να τουε ενοιαζε τοσο να χορηγηθει απο τωρα....εξάλλου κοστίζει στο κράτος....

ουφφφφ συγκεντρωθείτε στο δευτερο τέστ... θα ξαναδιαβάσω το τόπικ αλλα με τοσο ξενυχτι δεν θυμάμαι.... γιατί αρχικά κάνατε το τεστ με την αυξητική σε ποια καμπυλη ηταν?

θα διαβασω ξανα, αλλα ρωτάω αν δεν προλάβω

galat
11-04-12, 21:35
γεια σας κ απο μας!
πηγαμε σημερα στο καθιερωμενο μας ραντεβου στον ενδοκρινολογο..81ποντους ορθια...χαλια!!2π πηρε μονο στο εξαμηνο...μας συνεστησε να κανουμε εισαγωγη για ελεγχο αυξητικης κ ετσι μπαινουμε μεσα τη πεμπτη...1-2 μερες μας ειπε θα κατσουμε...ουφ αλλο αγχος κ αυτο!
εχει κανεις ενδοκρινολογο τον κο πετρου στο αγλαια κυριακου?

το βρήκα... κοίτα 3 πόντους πρέπει να παίρνουν το εξάμηνο, ε? σε ποια καμπύλη ειναι? ΕΠίσης ποιος γιατρός την παρακολουθεί?

Σας ειπα ο γιος μου που τον εβγαλαν 81 στο παίδων ειανι 78 συμφωνα με τον παιδίτρο και όντως κι εγω τον βγάζω 79-79,5 και είναι εκτός εντελως απο τις φυσιολογικές.... λέω να ξανακλέισω ενα ραντεβου για να μου γραψει εξετάσεις γιατι η άλλη μας ξεπέταξε...Να πάω στην καραχάλιου ή στην άλλη τη δική σας... θα ήθελα να μας δει και ενας διαφορετικός γιατρός, αλλα η άλλη εχει το φάκελο κλπ...

ΒΕΡΑ
11-04-12, 22:02
Σας ειπα ο γιος μου που τον εβγαλαν 81 στο παίδων ειανι 78 συμφωνα με τον παιδίτρο και όντως κι εγω τον βγάζω 79-79,5 και είναι εκτός εντελως απο τις φυσιολογικές....

Εσείς δεν κάνατε έλεγχο αυξητικής?? (γιατί αν ο γιος σου είναι 4ετών και 3ων μηνών οι 81 πόντοι είναι πολύ λίγο!)

elisabeth
11-04-12, 22:05
galat σ ευχαριστω πολυ και σενα!
κ εγω αυτη την εντυπωση εχω...μου φαινεται απιστευτο να χορηγουν ορμονη και μαλιστα απο τοσο νωρις μονο και μονο για αισθητικους λογους...δε μου φαινεται και τοσο λογικο.απ την αλλη κανενας γιατρος δε μας ειπε κατι για τα οργανα...αισθανομαι καμια φορα οτι τους τα βγαζω με το τσιγκελι δε ξερω:confused:

η μικρη μας μετα τους 6 μηνες παντα ηταν σταθερα κατω απ το 3%...γι αυτο και το ψαχνουμε τοσο πολυ.

μας παρακολουθοθν στο αγλαια κυριακου η κα παπαθανασιου και ο κος πετρου.

εγω τη μετραω και τη βγαζω γυρω στα 80 εκ...συμφωνουν οι μετρησεις μ αυτες του παιδων(τη μετρησαν 81 πριν ενα μηνα)

ΒΕΡΑ
11-04-12, 22:11
βερα φοβαμαι τις παρενεργειες γι αυτο δε θελω να ξεκινησει τοσο νωρις...αλλο ειναι να παρει ορμονη για 2-3-4-5 χρονια κ αλλο για 10-15.

Γιατί να πάρει για 10-15χρόνια? Λογικά τα κορίτσια μέχρι να δουν περίοδο παίρνουν ... Θα παίρνει μέχρι τα 18? Επίσης τι παρενέργειες έχει? Είναι τόσο σημαντικές ώστε να ρισκάρεις να μην έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα?

το θεμα ειναι αλλο...πηγαμε και στον ιδιωτη...το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να γινει 2οτεστ...σ αυτο συμφωνουν ολοι.εχουμε ομως το εξης θεμα ο ιδιωτης μας ειπε οτι ειναι οριακα θετικο το τεστ γιατι διαιρεσε το αποτελεσμα δια του 2(για να μετατρεψει τα miu/ml se ng/ml οποτε 20/2=10ng/ml οριακο αποτελεσμα...στη βιβλιογραφια αναφερονται ως φυσιολογικες τιμες>10ng/mλ) ενω ο ενδο του παιδων διαιρεσε το αποτελεσμα δια του 3(20/3=6,6ng/mλ παθολογικο αποτελεσμα) ποιος εχει δικιο δε ξερω κ ουτε μπορω να βγαλω ακρη αφου πουθενα δε μπορω να βρω πως μετατρεπονται τα miu/ml se ng/ml...δε ξερω αν καταλαβατε τιποτε απ οσα εγραψα πιθανον να τα εχω γραψει μπερδεμενα.
επισης και ο ιδωτης μας ειπε αν βγει και το δευτερο τεστ θετικο να ξεκινησουμε απο τωρα τη χορηγηση ορμονης.

Μια φορά να συμφωνήσουν οι γιατροί!!!!! Έλεος!!!!!!!!!!

κατι που δε θελω ουτε καν να σκεφτω..περα απ τις παρενεργειες ειναι και το ψυχολογικο καθε μερα ενεση για 10-15 χρονια:confused:...

Αυτό είναι ένα θέμα ...

ειναι πολλα αυτα που χρειαζονται συζητηση...πρωτον το οφελος που θα εχει αν ξεκινησει τωρα η αν ξεκινησει στα 8 η και 10 χρονια της...αν η διαφορα ειναι 2-3 ποντοι δεν αξιζει...

όντως για τόσο δεν αξίζει αλλά δε νομίζω να μιλάνε για τόσο.

δευτερον με δεδομενο οτι οντως εχει ελλειψη αυξητικης ποσο ειναι το προσδοκωμενο υψος χωρις καμια παρεμβαση?αν βγαινει 1,50 μετρο μηπως δεν αξιζει η ολη ταλαιπωρια?

Νομίζω ότι για το παιδί σου στο τέλος θα αξίζει!!! Άλλο να είσαι 1,50, άλλο 1,58 ή 1,60!!!!!

elisabeth
11-04-12, 22:35
Γιατί να πάρει για 10-15χρόνια? Λογικά τα κορίτσια μέχρι να δουν περίοδο παίρνουν ... Θα παίρνει μέχρι τα 18? Επίσης τι παρενέργειες έχει? Είναι τόσο σημαντικές ώστε να ρισκάρεις να μην έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα?

ετσι μας ειπαν στο παιδων 15 χρονια...υπερβολικο μου φαινεται...αν ξεκινησει τωρα μεχρι τα 12-13 θα παει σιγουρα....και παλι 10 χρονια πολλα δεν ειναι?:confused:

οσο για τις παρενεργειες σιγουρα εκεινο που φοβαμαι περισσσοτερο ειναι πιθανη καρκινογεννεση...δε ξερω αν υπαρχουν αποδειξεις για τετοιες παρενεργειες ουτε ξερω με σιγουρια ποιες ειναι οι παρενεργειες μιας μακροχρονιας χορηγησης ειναι κατι που θα θελα να ψαξω περισσοτερο οταν ερθει η ωρα.

Μια φορά να συμφωνήσουν οι γιατροί!!!!! Έλεος!!!!!!!!!!

α καλα και που να χρειαστει και τριτη γνωμη...!

Αυτό είναι ένα θέμα ...

όντως για τόσο δεν αξίζει αλλά δε νομίζω να μιλάνε για τόσο.

δυστυχως δε ξερω καθολου γι αυτο...θελω να διαβασω ολο το θεμα απ την αρχη εχει καποια πολυ ενδιαφεροντα αρθρα στ αγγλικα αλλα τα ματια μου κανουν πουλακια:?

Νομίζω ότι για το παιδί σου στο τέλος θα αξίζει!!! Άλλο να είσαι 1,50, άλλο 1,58 ή 1,60!!!!!

σ αυτο θα διαφωνησω μαζι σου...το να βγει το παιδι 1,50-1,55 δε θα με πειραζε...ενταξει κοντο θα ναι αλλα οχι και τοσο...καλα για το 1,60 δε το συζητω μακαρι να γινει τοσο!

galat
11-04-12, 23:46
Εσείς δεν κάνατε έλεγχο αυξητικής?? (γιατί αν ο γιος σου είναι 4ετών και 3ων μηνών οι 81 πόντοι είναι πολύ λίγο!)

είναι 20 μηνων Βερα , κοιτούσες το τικεράκι της κόρης:p

galat
11-04-12, 23:56
elisabeth επεσα πανω στη σελίδα αυτού του γιατρού τα λεει πολύ απλα και κατανοητά, αναφερεται βεβαια κυρίως στους μεγάλους, αλλά απο ότι βλέπω απανταει σε ερωτησεις κλπ, θα μπορουσες να του στείλεις ενα μεηλ με τις μετρησεις και συντομο ιστορικο, σιγουρα θα σου πει τη γνωμη του.

http://www.metabolism.com/2008/08/23/adults-receive-growth-hormone-treatment

galat
11-04-12, 23:59
και αυτο αν το αντεξεις να το ξεψαχνισεις...

http://www.mothering.com/community/search.php?search=growth+hormone

διαφορα θρεντς απο το Mothering πολυ αξιόλογο φορουμ

galat
12-04-12, 00:05
Growth Hormone has other health effects besides just growth. I don't have any personal experience with it, but I know it's now being touted as the "elixir of youth" with all kinds of health claims. I personally and professionally (I'm a pharmacist) disagree with *that* sort of use, but I know it's generally very well tolerated - few side effects in therapeutic doses. Injections are inconvenient, but kids who need them usually get used to them, and it is subcutaneous, which isn't too bad.

και το οικονομικο αραγε? τι καλύπτει το ταμείο?

δες κι αυτό http://www.hgfound.org/pub_growth.html

ο,τι μπορεσα βρήκα για σήεμρα, αύριο και πάλι!πάω να πέσω για υπνο γιατί είμαι κι αρρωστούλα...

galat
12-04-12, 00:30
http://www.magicfoundation.org/www

elisabeth
12-04-12, 09:14
galat χιλια ευχαριστω για τα λινκς προλαβα και ειδα μονο το πρωτο...εστειλα ενα ερωτημα στο γιατρο ελπιζω να μου απαντησει...τα υπολοιπα θα τα δω αργοτερα. σ ευχαριστω και παλι!

οσο γι ατο κοστος ναι καλυπτεται απ το ταμειο-θελει εγκριση ομως καθε εξαμηνο απ το υπουργειο υγειας.

ΒΕΡΑ
12-04-12, 09:33
είναι 20 μηνων Βερα , κοιτούσες το τικεράκι της κόρης:p

Α οκ τότε!!!!

mpoumpoulitsa
14-04-12, 09:43
κοριτσια καλημερα!!
πηγα χθεσ και βρηκα τισ εξετασεισ της μικρησ που καναμε περυσι!!ελεγαν αυξητικη 0,4 εμεις. φυσ.τιμες 2-20(πατοοοοοοοοοοοοος)

σωματοπεδινη 56!! elizabeth η δικη σου βγηκε 58.. και στην συνεχεια
ελλειψη στην αυξητικη!!!πολυ μοιαζουν οι περιπτωσεισ μας. θα σε ακολουθησω το επομενο διαστημα!!(μου ειχε πει τοτε η παιδιατροσ οτι η αυξητικη η κανονικη ειναι αυτη που γινεται στην αθηνα και ειναι χαμηλη 0,4 σε εμας αλλα ειναι καλο που η σωματοπεδινη ειναι 56(κολοκυθια νομιζω)!!
δυναμη και κουραγιο θα στηριζει η μια την αλλη!!!!!!!!!!!!!!
μηπωσ πρεπει ολες μασ να ξερουμε τι πραγματικα συμβαινει με τα παιδια μασ? αν εχουνε την ελλειψη η οχι? οι γιατροι μασ συνεχεια παρακολουθηση παρακολουθηση!!!!(εχω και την παιδιατρο μου να μου λεει οτι ειμαι υπερβολικη και οτι θελω η κορη μου ναγινει ΒΙΚΗ ΚΟΥΛΙΑΝΟΥ)
θα ξυπνησουμε καμια μερα και στα παιδια μασ δεν θα εχει αναπτυχθει καποιο οργανο οπωσ πρεπει και θα τρεχουμε!!ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ

elisabeth
14-04-12, 11:12
κοριτσια καλημερα!!
πηγα χθεσ και βρηκα τισ εξετασεισ της μικρησ που καναμε περυσι!!ελεγαν αυξητικη 0,4 εμεις. φυσ.τιμες 2-20(πατοοοοοοοοοοοοος)

σωματοπεδινη 56!! elizabeth η δικη σου βγηκε 58.. και στην συνεχεια
ελλειψη στην αυξητικη!!!πολυ μοιαζουν οι περιπτωσεισ μας. θα σε ακολουθησω το επομενο διαστημα!!(μου ειχε πει τοτε η παιδιατροσ οτι η αυξητικη η κανονικη ειναι αυτη που γινεται στην αθηνα και ειναι χαμηλη 0,4 σε εμας αλλα ειναι καλο που η σωματοπεδινη ειναι 56(κολοκυθια νομιζω)!!
δυναμη και κουραγιο θα στηριζει η μια την αλλη!!!!!!!!!!!!!!
μηπωσ πρεπει ολες μασ να ξερουμε τι πραγματικα συμβαινει με τα παιδια μασ? αν εχουνε την ελλειψη η οχι? οι γιατροι μασ συνεχεια παρακολουθηση παρακολουθηση!!!!(εχω και την παιδιατρο μου να μου λεει οτι ειμαι υπερβολικη και οτι θελω η κορη μου ναγινει ΒΙΚΗ ΚΟΥΛΙΑΝΟΥ)
θα ξυπνησουμε καμια μερα και στα παιδια μασ δεν θα εχει αναπτυχθει καποιο οργανο οπωσ πρεπει και θα τρεχουμε!!ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ

μπουμπουλιτσα δε ξερω αλλα κατι δε μου κολλαει στη τιμη της αυξητικης...μηπως ηθελες να γραψεις 4 και οχι 0,4?που την εκανες και σε τι μοναδες αναφερεται?οι φυσιολογικες τιμες στα παιδια ειναι>10ng/ml...τιμες 4-10ng/ml σημαινουν μερικη ελλειψη ενω τιμες <4ng/ml σημαινουν ολικη ολειψη της ορμονης.δε θελω να σε αγχωσω αλλα αν οντως η τιμη που εγραψες ειναι σωστη ειναι παρα πολυ χαμηλη κ ισως θα ηταν καλο να παρεις κ αλλη γνωμη.
η σωματομεδινη επισης ειναι χαμηλη αλλα μεσα στα φυσιολογικα...ποσο χρονων ειναι η κορη σου?
σιγουρα ειναι καλο να γνωριζουμε τι συμβαινει με τα παιδια μας ωστε να μπορουμε να τα βοηθησουμε.

οσο παντως διαβαζω για την αυξητικη τοσο απομακρυνομαι απο το ενδεχομενο αν χρειαζεται να την παρει τοσο νωρις...απ οσα μπορω να καταλαβω υπαρχει περιθωριο επεμβασης κ αργοτερα.

καλη ανασταση και καλο πασχα να εχουμε!

mamy-g
14-04-12, 19:37
εμείς περιμένουμε τον Μάιο για όλες τις εξετάσεις
μέχρι ώρα 108πόντος και 17 κιλά
βρε παιδιά είμαστε και στο βάρος χαμηλά
η παιδοενδοκρινολόγος λέει αναμονή και εξετάσεις

Γατουλα
14-04-12, 22:32
μαμυ παντως ο γιος σου ειναι 4 π παραπανω απο τον Β και ενα χρονο, οποτε ο Β αντε να τον περνα 2-3π το πολυ .....καλουλης ειναι απλα αδυνατουλης

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

zetta
15-04-12, 00:01
Καλησπέρα σας, διάβασα κάπως περιληπτικά τις προηγούμενες σελίδες και σας αξίζουν πολλά συγχαριτιρηρια. Χωρίς να μακρηγορώ ο γιος μου ηλικίας 4 1/2 σήμερα είναι από τα πιο κοντά παιδάκια στην τάξη του στο προνηπιο. Από τα 3 του παρακολουθείτε στο Παίδων Αγλαΐα Κυριάκου στο συγκεκριμένο τμήμα είναι 2 γιατροί των έχουν δει και οι δυο. Για να μην μακρηγορώ κάποια στιγμή έπεσε από τις καμπύλες άλλα ξαναμπήκε και ειναι στην κατώτερη χαμηλή με ανοδική πορεία σε αυτήν. Κάνουμε κάθε 6μηνο αιματολογικές εξετάσεις και το Μονό που παίρνει είναι βιταμίνη D.

Θα ήθελα να καταθέσω παρ όλα αυτα την έμπειρια μου και την απορία μου.

Σχετικά με την έμπειρα έχω να πω ότι επειδή ξεκίνησα από ιδιώτη γιατρο είναι οτι χειρότερο μπορεί να σου τύχει ..για τα δικα μου δεδομένα !!

Σχετικά με την απορία για να επέμβει στο υψος όταν αυτό είναι με στην καμπύλη άλλα στην κατώτερη γινετε και πότε??

***Εγώ δεν είμαι και το πρώτο μπόι και ο άντρας μου έιναι μπορώ να πω μέσα στον μέσο ορό για αυτό που ανησυχώ όμως έιναι οτι ο πεθερός μου έιναι τουλάχιστον 1 με 1μιση κεφαλη κοντοτερος από έμενα καιεγώ έχω ύψος 1,48!!

ΒΕΡΑ
15-04-12, 10:07
το Μονό που παίρνει είναι βιταμίνη D.

Πόσο καιρό παίρνετε βιταμίνη D? ***Εγώ δεν είμαι και το πρώτο μπόι και ο άντρας μου έιναι μπορώ να πω μέσα στον μέσο ορό για αυτό που ανησυχώ όμως έιναι οτι ο πεθερός μου έιναι τουλάχιστον 1 με 1μιση κεφαλη κοντοτερος από έμενα καιεγώ έχω ύψος 1,48!!

Πάντως αν είναι κληρονομικό δε μπορείς να κάνεις και πολλά!

mamy-g
15-04-12, 10:19
Καλησπέρα σας, διάβασα κάπως περιληπτικά τις προηγούμενες σελίδες και σας αξίζουν πολλά συγχαριτιρηρια. Χωρίς να μακρηγορώ ο γιος μου ηλικίας 4 1/2 σήμερα είναι από τα πιο κοντά παιδάκια στην τάξη του στο προνηπιο. Από τα 3 του παρακολουθείτε στο Παίδων Αγλαΐα Κυριάκου στο συγκεκριμένο τμήμα είναι 2 γιατροί των έχουν δει και οι δυο. Για να μην μακρηγορώ κάποια στιγμή έπεσε από τις καμπύλες άλλα ξαναμπήκε και ειναι στην κατώτερη χαμηλή με ανοδική πορεία σε αυτήν. Κάνουμε κάθε 6μηνο αιματολογικές εξετάσεις και το Μονό που παίρνει είναι βιταμίνη D.

Θα ήθελα να καταθέσω παρ όλα αυτα την έμπειρια μου και την απορία μου.

Σχετικά με την έμπειρα έχω να πω ότι επειδή ξεκίνησα από ιδιώτη γιατρο είναι οτι χειρότερο μπορεί να σου τύχει ..για τα δικα μου δεδομένα !!

Σχετικά με την απορία για να επέμβει στο υψος όταν αυτό είναι με στην καμπύλη άλλα στην κατώτερη γινετε και πότε??

***Εγώ δεν είμαι και το πρώτο μπόι και ο άντρας μου έιναι μπορώ να πω μέσα στον μέσο ορό για αυτό που ανησυχώ όμως έιναι οτι ο πεθερός μου έιναι τουλάχιστον 1 με 1μιση κεφαλη κοντοτερος από έμενα καιεγώ έχω ύψος 1,48!!

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά!
Μπορείς να ρωτήσεις την ενδοκρινολόγο στο Τμήμα Αύξησης και Ανάπτυξης ποιο είναι το προβλεπόμενο ύψος που δύναται να φτάσει το παιδί
προκειμένου να χορηγήσουν αυξητική ορμόνη λαμβάνουν υπόψη και αυτό
π.χ. μπορεί να μην είναι ο μικρός μου εκτός καμπυλών όμως ανησυχεί την ενδοκρινολόγο το γεγονός ότι θα έπρεπε να ακολουθεί την καμπύλη του 70% και είναι μετά βίας στο 10%
κανουμε συνεχώς εξετάσεις από 18μηνών, βέβαια σε μια IGF1 από τις εξετάσεις που κάνουμε είχε δίξει εκτός ορίων οπότε παίζει και αυτό πολύ σημαντικό ρόλο

mamy-g
15-04-12, 10:22
μαμυ παντως ο γιος σου ειναι 4 π παραπανω απο τον Β και ενα χρονο, οποτε ο Β αντε να τον περνα 2-3π το πολυ .....καλουλης ειναι απλα αδυνατουλης

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

Χριστός Ανέστη!
Γατούλα ευαριστώ για το κουράγιο
αυτό που με ανησυχεί είναι ότι σε μία IGF1 ήταν εκτός ορίων ......σε επόμενες ήταν οκ

zetta
15-04-12, 18:19
Πόσο καιρό παίρνετε βιταμίνη D?

Πάντως αν είναι κληρονομικό δε μπορείς να κάνεις και πολλά!

Ευχαριστω για το ενδιαφερον περνεί D εδω και ένα χρόνο περιπου

Δεν μπορεις να διορθωσείς το υψος με αυξητικη?

zetta
15-04-12, 18:24
Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά!
Μπορείς να ρωτήσεις την ενδοκρινολόγο στο Τμήμα Αύξησης και Ανάπτυξης ποιο είναι το προβλεπόμενο ύψος που δύναται να φτάσει το παιδί
προκειμένου να χορηγήσουν αυξητική ορμόνη λαμβάνουν υπόψη και αυτό
π.χ. μπορεί να μην είναι ο μικρός μου εκτός καμπυλών όμως ανησυχεί την ενδοκρινολόγο το γεγονός ότι θα έπρεπε να ακολουθεί την καμπύλη του 70% και είναι μετά βίας στο 10%
κανουμε συνεχώς εξετάσεις από 18μηνών, βέβαια σε μια IGF1 από τις εξετάσεις που κάνουμε είχε δίξει εκτός ορίων οπότε παίζει και αυτό πολύ σημαντικό ρόλο

Σε ευχαριστω για το ένδιαφερον συγνωμη αν σε κουραζω αλλα τι σημαινει οτι ακολουθει την καμπυλη του ?

Ειχε κανει εξετασεις στο μητερα περιπου 18 μηνων και τοτε μου έιπαν οτι η κατασταση μπορει να φτιαξει με υπερθεμιδικο γαλα και οτι η μετριση οστικης πυκνοτιτας ηταν καποιους μήνες πισω.Οπως και πριν απο ένα χρονο που την ειχαμε κανει παλι ηταν 1με 1μηση χρονο πίσω

zetta
15-04-12, 19:37
εμείς περιμένουμε τον Μάιο για όλες τις εξετάσεις
μέχρι ώρα 108πόντος και 17 κιλά
βρε παιδιά είμαστε και στο βάρος χαμηλά
η παιδοενδοκρινολόγος λέει αναμονή και εξετάσεις

Εμείς είμαστε 4 1/2 ετων 16,500 ΚΑΙ 101,5 !!!!!!!!!!!!

mpoumpoulitsa
15-04-12, 21:39
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!

ELIZABETH ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ MPOUMPOULITSAS

λενε ακριβωσ αυξητικη ορμονη (hGH) O.4 ml 2-20(τιμεσ αναφορασ)
σωματοπεδινη C (S m-C) 56 ml 44-117

ποια αυξητικη ειναι δεν ξερω!! την εχει κανει καποια αλλη την hGH?

AN EXEIS ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣς ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΟ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Η ΠΕΣ ΜΟΥ ..

elisabeth
15-04-12, 22:36
χρονια πολλα και χριστος ανεστη!!

ενα σιτε που βρηκα ειναι αυτο
http://www.news-medical.net/health/Growth-Hormone-Effects.aspx

οπου αναφερονται οι παρενεργεις οπως μειωμενη μυικη μαζα, οστεοπενια και οστεπωρωση, καρδιαγγειακα προβληματα.επισης υποθυρεοειδισμος, διαβητης, αυξημενη ενδοκρανιακη πιεση ειναι μερικες ακομη παρενεργειες.
σε αλλα λινκ αναφετεται οτι η χορηγηση αυξητικης σε ατομα με ανεπαρκεια σε θεραπευτικες δοσεις δεν εχει παρενεργειες.

με ποια μεθοδο εγινε η μετρηση?τι υψος εχει τωρα η μικρη σου?

Γατουλα
16-04-12, 00:15
Χρονια Πολλα

Ζετα σε ποια κλιμακα βρισκεται τωρα ο γιος σου?

elisabeth
16-04-12, 10:38
χρονια πολλα και χριστος ανεστη!!

ενα σιτε που βρηκα ειναι αυτο
http://www.news-medical.net/health/Growth-Hormone-Effects.aspx

οπου αναφερονται οι παρενεργεις οπως μειωμενη μυικη μαζα, οστεοπενια και οστεπωρωση, καρδιαγγειακα προβληματα.επισης υποθυρεοειδισμος, διαβητης, αυξημενη ενδοκρανιακη πιεση ειναι μερικες ακομη παρενεργειες.
σε αλλα λινκ αναφετεται οτι η χορηγηση αυξητικης σε ατομα με ανεπαρκεια σε θεραπευτικες δοσεις δεν εχει παρενεργειες.

με ποια μεθοδο εγινε η μετρηση?τι υψος εχει τωρα η μικρη σου?

τα εγραψα βιαστικα χθες και φυσικα τα μπερδεψα...
η μειωμενη μυικη μαζα οστεοπενια, οστεοπορωση καρδιαγγειακη προβληματα ειναι οι επιπτωσεις που εχει η ελλειψη αυξητικης περα απ το χαμηλο αναστημα.
τα υπολοιπα αφορουν τις παρενεργειες της χορηγησης αυξητικης.

zetta
16-04-12, 12:48
Χρονια Πολλα

Ζετα σε ποια κλιμακα βρισκεται τωρα ο γιος σου?

Τον περναει η ενδοκρινολογοας στο Παιδων στις καμπυλες που βρισκονται στο φακελο του στο Παιδων, ειναι νομιζω στην κατωτερη..

Για να έιμαι ειλικρινεις εχω μαζεψει αρκετες αποριες απο την συζητηση για την γιατρο στην επομενη επισκεψη, δυστυχως οποτε κλινω ραντεβου , περιμενω και 2 ωρες μεχρι να ερθει η σειρα μας γιατι απο οτι μου ειπαν στα πρωινα ραντεβου στο νοσοκομειο έχουν προτεραιοτητα αυτοι που έιναι σε θεραπεια, με αλλα λογια οταν μπαινουμε για την επισκεψη έιμαι εξαντημενη και θυμομενη λιγο!!! και δεν υπαρχει χρονος γαι πολλες ερωτισεις.

Εχουμε παει σε ένα απογευματινο ραντεβου οπου η γιατρος τον μετρισε με την μεζουρα και μου έιπε οτι έναι ισομερης ..και δεν υπαρχει ανησυχια για κατι αλλο ..συγνωμη αν τα λεω λιγο μπερδεμενα κλεβω λιγο χρονο απο τους τυραννους!!!!

mpoumpoulitsa
16-04-12, 23:40
καλησπερα,

elizabeth μια απλη αναλυση αιματοσ ειχαμε κανει.

οσον αφορα τισ καμπυλεσ δεν τισ δινω και πολυ σημασια!!! η mpoumpoulitsa ειναι τωρα 92 ποντουσ και 39 μηνων!
αυτο που βλεπω ειναι οτι ειναι το θεοκοντο οπωσ λεει και η βερα τησ ταξης!!!

οπου παω πια το παρατηρουν και μου το λενε μεσ τη μουρη μου!!πηγα χθεσ κομμωτηριο .....ποσο ειναι το παιδακι με ρωταει μια γιαγια ? 3 ετων λεω. σοβαρα μου λεει? η εγγονη μου ειναι 3 ετων ειναι πολυ ψηλοτερη!!

τησ φιλησ μου η κορη( με κοντουσ γονεισ) 5 μηνες μικροτερη την εφθασε!!ολοι τη φθανουν πια.νιωθω πια ασχημα

τωρα ειδα μια συνεντευξη με το θεμα μας. ελεγαν οτι παρουσιαζονται
προβληματα στην αναπτυξη οταν υπαρχει ελλειψη ψευδαργυρου και σελινιου!! το χετε ξαναακουσει?

δεν ξερω απο που να κρατηθω!!εχω ζητησει και απο το θεο βοηθεια!!

Γατουλα
17-04-12, 09:08
νομιζω τα ελεγξαμε και αυτα
μπουμπουλιτσα στο εω ξαναπει???? ιδια ακριβως ηταν η Α στην ηλικια της
και οπου λεω την ψαχνω με βαρανε !!!

φετος ειμασταν παρεα με ενα κοριτσακι 5 μηνες μεγαλυτερο μας και ......116π !!!!
λαλαλλα αστοοοοοοοοο
φιλια

Ζεττα μαθε κλιμακα.....δε ηθελα να το πω πριν αλλα με αποκλιση 2,5 π απο τον Β δε τον βλεπω τον δικο σου στην κατωτατη

ΒΕΡΑ
17-04-12, 09:08
πηγα χθεσ κομμωτηριο .....ποσο ειναι το παιδακι με ρωταει μια γιαγια ? 3 ετων λεω. σοβαρα μου λεει? η εγγονη μου ειναι 3 ετων ειναι πολυ ψηλοτερη!! οι γιαγιάδες είναι οι χειρότερες

elisabeth
17-04-12, 09:30
μπουμπουλιτσα ναι το εχω ακουσει κ εγω για ψευδαργυρο και σεληνιο.δε τα εχουμε κανει αυτα ακομα.την επομενη φορα.
92π δεν ειναι και πολυ κοντη μωρε....96 δεν ειναι ο μεσος ορος στα 3 χρονια?

σημερα η αυριο θα παω τις εξετασεις να τις δει και ο παιδιατρος.να δουμε τι θα μας πει κ αυτος.

ερωτηση οσες σας παρακολουθουν στο αγια σοφια σε ποιο τμημα κλεινετε ραντεβου?στο ενδοκρινολογικο?πηρα στο 1535 και μεχρι τελος δεκεμβρη δεν εχουν ραντεβου:evil:

zetta
17-04-12, 10:54
Ζεττα μαθε κλιμακα.....δε ηθελα να το πω πριν αλλα με αποκλιση 2,5 π απο τον Β δε τον βλεπω τον δικο σου στην κατωτατη

Για να έιμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι ακριβώς αν την ρώτησα την τελευταια φόρα όταν είχαμε παει τον Ιανουάριο ήταν 99,5 και τωρα τον μετριασα πάλι και όρθιο και ξαπλωτό και εχει πάρει 1 πόντο.

Υπάρχει κάποιος τροπος που θα μπορούσα να το κάνω μόνη μου για να δω που βρίσκεται αυτήν την στιγμή το επόμενο ραντεβού είναι τον Ιούνιο(Μέτα από 6μηνες).

mamy-g
17-04-12, 11:23
Σε ευχαριστω για το ένδιαφερον συγνωμη αν σε κουραζω αλλα τι σημαινει οτι ακολουθει την καμπυλη του ?

Ειχε κανει εξετασεις στο μητερα περιπου 18 μηνων και τοτε μου έιπαν οτι η κατασταση μπορει να φτιαξει με υπερθεμιδικο γαλα και οτι η μετριση οστικης πυκνοτιτας ηταν καποιους μήνες πισω.Οπως και πριν απο ένα χρονο που την ειχαμε κανει παλι ηταν 1με 1μηση χρονο πίσω

ακολουθεί την καμπύλη σημαίνει ότι η ενδοκρινολόγος λαμβάνοντας υπόψη των ύψος γονέων υπολογίζει που περίπου μπορεί να κυμαίνεται το τελικό ύψος του παιδιού με κάποια απόκλιση Με αυτό τον υπολογισμό εντοπίζει έαν το παιδί κινείται στη καμπύλη ανάπτυξης του ύψους σε αυτή που αντιστοιχεί στο τελικό του ύψος (οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα) ή αν κινείται σε πολύ χαμηλότερη καμπύλη οπότε θέλει ψάξιμο ορμονολογικό

προσοχή στα υπερθερμιδικά γάλατα δεν είναι για όλα τα στομαχάκια
σε εμάς έφερε φούσκωμα στα μικρό με αποτέλεσμα να σταματήσει να τρώει τα πάντα
το είπαμε στην ενδοκρονολόγο μας είπε ότι μπορεί να συμβεί και το σταματήσαμε
αν όμως είναι ανεκτό από το στομαχακι του παιδιού έχει αποτέλεσμα, εμείς είμασταν άτυχοι, ελπίζω εσάς να σας κανει και τότε θα δεις αποτέλεσμα σίγουρα... μακάρι ...δεν είναι και όλα τα στομάχια ευαίσθητα οπότε δοκίμασέ το

mpoumpoulitsa
23-04-12, 21:58
καλησπερα!! μολισ γυρισαμε απο παιδιατρο

και φυσικα δεν πηραμε κανενα ποντο!!

αυριο παω να κανω την οστικη......θα σασ πω οταν γυρισω..

επειδη με ειδε χαλια με το θεμα η παιδιατροσ και η καμπυλη να κατεβαινει μου ειπε να κλεισω ραντεβου για την αυξητικη το καλοκαιρι!!

βεβαια μου ειπε οτι υπαρχει η ταση στο παιδων να διωχνουν το παιδι με τους αν το παιδι δεν ειναι πολυ χαμηλα στισ καμπυλες!!! και να μην δεχθουν να την κανουν.

elizabeth την βοηθεια σου!!! ο ενδοκρινολογοσ που παρακολουθουσε το παιδι σου ηταν απο τ παιδων?εκεινοσ σε παρεπεμψε? απο μονη σου τηλ και εκλεισες ραντεβου για την αυξητικη?

Γατουλα
23-04-12, 22:08
Ζεττα ασχετο, εσυ 1,48..ο πεθερος ποσο καλε? 1,20???? καλα τα ειχες γραψει????

ΠΗΡΑΜΕ ΔΥΟ ΠΟΝΤΟΥΣ!!!
Ορθια 98, ξαπλα παραλιγο θα εβλεπα το μετρο !!!!!
επισημως περασαμε τα τριχρονα!!!!
(ο Β 106)

elisabeth
24-04-12, 09:28
καλημερα!!
μπουμπουλιτσα στο παιδων ειναι ναι στο αγλαια κυριακου.ο παιδιατρος μας παρεπεμψε.θα πρεπει να κλεισεις ραντεβου στο ενδοκρινολογικο θα μετρησουν το παιδι και σας θα δουν τις εξετασεις της και θα σας πουν.σε ποια καμπυλη ειστε?συνηθως παρακολουθουν το παιδι για ενα εξαμηνο και μετα στελνουν για εξετασεις.εκτος κ αν ειστε κατω απ την 3% και για ενα εξαμηνο δεν εχει παρει ποντο το παιδι.σε ποιο παιδων θα πατε?στο αγλαια κυριακου απ οσο ξερω μεχρι τελος ιουλιου δεν εχουν ραντεβου-πρωινα.εκτος αν κλεισεις απογευματινο.
καλα αποτελεσματα στην οστικη!

γατουλα μπραβο σας!!φτασατε το μετρο ουαου!!

εγω εκλεισα ραντεβου στον ιδιωτη ενδοκρινολογο γι ατην αλλη δευτερα.εχει να τη δει 8 μηνες.να την μετρησει ν αδουμε πηραμε κανα ποντο ακομα?

Γατουλα
24-04-12, 09:50
98..εχουμε ακομα χαχα

galat
24-04-12, 18:41
mprabo gia to diponto!!!!

mpoumpoulitsa
28-04-12, 09:14
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

ΤΡΕΛΑΘΗΚΕΜΕ???ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΞΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΕΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ?????????????? ΤΗΝ ΟΣΤΙΚΗ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΑΘΗΝΑ ΕΙΠΕ ΤΕΛΙΚΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ!!

ΚΕΝΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ 60 ΑΡΙ.ΤΩΡα μου ειπαν για εναν εξω που ειναι κορυφη ΧΙΩΤΗΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ 3ΗΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΑΤΡΙΟ ΤΟΥ.ΠΗΓΕ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΜΕ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΠΗΡΕ 70 Η 80 ΕΥΡΩ.ΕΣΕΝΑ ELIZABETH ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΒΡΗΚΕΣ??

elisabeth
28-04-12, 09:34
mpoumpoulitsa ναι στο αγια σοφια δεν εχουν ραντεβου.στο αγλαια κυριακου πρεπει να παρεις 17 ιουνιου για να κλεισεις απο σεπτεμβρη και μετα.εγω θελω για οκτωβρη οποτε θα παρω τοτε.

ο χιωτης ειναι εξαιρετικος γιατρος απ τους κορυφαιους στην ελλαδα.ειναι ο ιδωτης που μας παρακολουθει και μας;) θα στα εξηγησει ολα αναλυτικα και δε θα σε αγχωσει καθολου.εμεις θα παμε να δει το παιδι την ερχομενη δευτερα.μας παρακολουθει στην ευρωκλινικη γιατι εκει μας καλυπτει η ιδιωτικη ασφαλεια.στο δικο του ιατρειο ειναι 70 ευρω η επισκεψη.

galat
28-04-12, 12:06
Μωρε δεν τα πάω και τα 2 στον Χιώτη για μια γνώμη? Μπορεί αν μας πει πιο λεπτομερέις εξετάσεις να κάνουμε...

Μου βάλατε ιδέα...

vag
01-05-12, 21:46
Καιρό είχα να μπω και βλέπω έχετε προχωρήσει τη συζήτηση...
τώρα τα είδα και τα δικά σας elizabeth....
εύχομαι να πάνε όλα καλά και με την λιγότερη δυνατή ταλαιπωρία!!!
Εγώ πήγα αυτή τη φορά για την τακτική μας επίσκεψη του εξαμήνου πολύ άνετη μιας και είχαμε συμπληρώσει 6,5 τον τελευταίο χρόνο... ΟΚ λέω, καλά πάμε... και μου κοψε η ενδοκρ τα φτερά :( Είναι μου λέει μισό πόντο κάτω από την 3η εκατ θεση, με μάλλον πτωτική τάση, και αν συνεχίσει έτσι για άλλο ένα εξάμηνο θα μας στείλει για εξέταση αυξητικής.... άντε τώρα από 97,5 να πάει 102 σ ένα εξάμηνο... ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Αν είναι έστω και ένα πόντο λιγότερο πάμε κι εμείς για εξέταση....
Καλό μήνα σε σας και τα βλαστάρια σας!!!

elisabeth
02-05-12, 09:38
vag ελπιζω να μη χρειαστειτε εξεταση και να παρει ποντους!
εμεις πηγαμε τη δευτερα στο χιωτη να τη μετρησει κ αυτος...ξαπλωμενη 85 εκ.μου ειπε μεχρι 3 χρονων οι καμπυλες μετρανε μηκος...και πλησιαζουμε στο 3%...γιουπι!!!μου ειπε να μην ανησυχω εφοσον το παρακολουθουμε το παιδι δε θα τ αφησουμε ετσι...παγωνουμε προς το παρον το θεμα της αυξητικης και θα το δουμε αργοτερα.οσο περνει ποντους ειναι οκ αν καποια στιγμη σταματησει η αρχισει να πεφτει καμπυλες(ποσο να πεσει δηλαδη δε καταλαβα) θα τη ξαναδουμε.μου πε να παψω να διαβαζω διαφορα στο νετ(η αληθεια ειναι οτι τον εχω πρηξει τον ανθρωπο) κ να μην αγχωνομαι το παιδι ειναι υπο παρακολουθηση οτι κ αν ειναι θα το προλαβουμε.μετρησε και το βαρος της 10350(εγω τη μετραω 11) μια χαρα μου φανηκε.επομενο ραντεβου το νοεμβρη τωρα.

Γατουλα
02-05-12, 11:23
VAG εσυ εισαι με τη χαρμανδαρη η κανω λαθος?????
γιατι θελει 102 στο εξαμηνο? δηλαδη στα 5 σας?
και τωρα 97.5 ειπες????? ξαπλα η ορθια....για βοηθα!
εμεις ορθια 98

vag
02-05-12, 21:41
elizabeth με μπερδεύεις... δηλ άλλα σου είπαν στο παίδων και άλλα σου λέει ο Χιώτης; τι να πω; η δικιά μου πάντως να πάρει 4,5 πόντους στο εξάμηνο το θεωρώ σχεδόν απίθανο. 97,5 όρθια Γατούλα και με αυστηρό μέτρημα, με λίγο σπρώξιμο στην κοιλίτσα να ακουμπήσει καλύτερα η σπονδ. στήλη στον τοίχο πλησίαζε τους 98. Εμεις πηγαινουμε στην Σμυρνακη, μένουμε Κρήτη. Μου πέρασε απ το μυαλό να την πάω και στο παίδων αλλά θα σπαστώ πολύ να την έχουν άλλα δυο χρόνια στο μέτρημα μέχρι να αποφασίσουν αν χρειάζεται εξέταση. Το 102 μου το είπε γιατί είναι η τιμή της 3ης εκατ θέσης για κορίτσι 5χρ. Κάτω από 101 είπε θα μας στείλει για εξέταση... τώρα κάναμε μόνο μέτρημα, τον Οκτώβρη έχουμε πάλι όλο το σετάκι, σωματομεδίνη, θυροειδή, οστική και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι...

Γατουλα
02-05-12, 21:46
τι να σε πω ρε αγαπη, και εμενα λεω πηρε 2 ποντους αλλα ειναι 98 και ενα μηνα μικροτερη σας, οποτε διπλα το παλευουμε...για να δουμε, 101,5 βλεπω στο διαγραμμα μας στα 5
τωρα να πω ειναι στο 5%

vag
02-05-12, 22:00
Καλά λες... τώρα που το είδα καλύτερα 101.5 είναι... τεσπά, όπως και να 'ναι εγώ θα βράζω στο ζουμί μου άλλο ένα εξάμηνο... εσείς ελπίζω σε δύο μήνες που θα είσαστε 4.5 να έχετε πάρει κανα ποντάκι ακόμα, ε όπως και να το πείς 99 εκ μια χαρά γυναικάρα... σχεδόν μέτρο!!!! Εδώ και περίπου 2 χρόνια έχω λιώσει τη μεζούρα να μετράω με την ελπίδα μισού ή ενός παραπάνω ποντου, στο καλό πια!!!

elisabeth
03-05-12, 09:27
elizabeth με μπερδεύεις... δηλ άλλα σου είπαν στο παίδων και άλλα σου λέει ο Χιώτης; τι να πω; η δικιά μου πάντως να πάρει 4,5 πόντους στο εξάμηνο το θεωρώ σχεδόν απίθανο. 97,5 όρθια Γατούλα και με αυστηρό μέτρημα, με λίγο σπρώξιμο στην κοιλίτσα να ακουμπήσει καλύτερα η σπονδ. στήλη στον τοίχο πλησίαζε τους 98. Εμεις πηγαινουμε στην Σμυρνακη, μένουμε Κρήτη. Μου πέρασε απ το μυαλό να την πάω και στο παίδων αλλά θα σπαστώ πολύ να την έχουν άλλα δυο χρόνια στο μέτρημα μέχρι να αποφασίσουν αν χρειάζεται εξέταση. Το 102 μου το είπε γιατί είναι η τιμή της 3ης εκατ θέσης για κορίτσι 5χρ. Κάτω από 101 είπε θα μας στείλει για εξέταση... τώρα κάναμε μόνο μέτρημα, τον Οκτώβρη έχουμε πάλι όλο το σετάκι, σωματομεδίνη, θυροειδή, οστική και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι...

vag η αληθεια ειναι οτι σε 100 γιατρους να πας 100 διαφορετικες γνωμες θα παρεις...σ εκεινο που δε φαινεται να συμφωνουν ειναι η ερμηνεια των αποτελεσματων της εξετασης(για μενα φταιει πρωτιστως το εργαστηριο που δε δινει φυσιολογικες τιμες αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα).εμενα αλλο μου τη δινει...που πριν κανουμε την εξεταση ολοι ελεγαν αφηστε το παιδι ειναι νωρις γι τετοια εξεταση κτλ..και μολις βγηκαν τ αποτελεσματα αλλαξαν τροπαριο να δωσουμε απο τωρα αυξητικη για να εχει καλυτερα αποτελεσματα(κυριως αυτοι στο παιδων) να κανουμε δευτερο τεστ κτλ...ο μονος σταθερος απ την αρχη ηταν ο παιδιατρος μας...αλλιως θα χα τρελαθει πολυ θελει νομιζεις?τουλαχιστον εκ των υστερων ολοι συμφωνησαν οτι υπαρχει περιθωριο να δρασουμε αργοτερα κ οτι θα τη παρακολουθουν ανα εξαμηνο σταθερα.μπορω να πω οτι ο χιωτης με καθυσηχασε αρκετα.συνεχιζουμε λοιπον με παρακολουθηση και σιγουρα με λιγοτερο αγχος.

Γατουλα
03-05-12, 10:05
εμενα κοντη κοντη αλλα σταθερη πορεια παντα αναμεσα στο 3-10%, πηρε γυρω στα 7 ποντακια μεσα στη χρονια οποτε τα βλεπω καλα, πηρε 2 ε αλλους 4 δε θα παρει??????

elisabeth
03-05-12, 10:15
θα παρει θα παρει:p αργα αλλα σταθερα μια χαρα τα παει!

galat
03-05-12, 10:38
ki εμείς μαζί σας... 98 ποντους...(97,8 ηταν τελος φεβρουαριου δεν την εχω ξαναμετρήσει.)

Εχω την εντυπωση ομως οτι μου ειπε 11% καμπυλη η ντοκ, ο καθενας εχει το διαγραμμα του μου φαίνεται,,,,

ΒΕΡΑ
03-05-12, 12:48
εμενα κοντη κοντη αλλα σταθερη πορεια παντα αναμεσα στο 3-10%, πηρε γυρω στα 7 ποντακια μεσα στη χρονια οποτε τα βλεπω καλα, πηρε 2 ε αλλους 4 δε θα παρει??????

Γιατί να μην πάρει και φέτος 7ποντάκια??? Εμένα 3-4ων πήρε 8πόντους και ελπίζω ότι θα πάρει και 4-5 άλλους 8 (η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία) αν και έχουν περάσει ήδη οι 4μήνες από τους 12 κι έχει πάρει μόνο 1!!!!

μανουλα
03-05-12, 20:39
γεια σας κοριτσια σας ειχα απασχολησει το σεπτεμβριο και σας ειχα πει οτι η κορη ηταν 110εκ και 15 κιλα
9 μηνες μετα ειναι στο ιδιο υψος και 15,800 και ξαναρωτω εσας που το εχετε ψαξει το θεμα να ανησυχησω ή να περιμενω ακομη? ειναι 5 1/2 χρονων. η παιδιατρος εξακολουθει να μην ανησυχει

μανουλα
16-05-12, 16:40
καμια κοπελα δεν ξερει?

Γατουλα
16-05-12, 21:07
εσυ τι μετρας η ο παιδιατρος?
5 χρονων και 110 ηταν ομως μια χαρα
δε νομζιω οτι θα ανησυχησεις σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα, αλλα δε τη ξαναμετρας?

Lorreta
16-05-12, 22:59
Καλησπέρα και απο μένα,
εδώ και δύο ώρες διαβάζω το τόπικ.
Έχω έναν γιο 28 μηνών με ύψος 88 εκ. Η ανάπτυξή του είναι πολυ αργή (και βασανιστική) αν και απο κιλά είναι μια χαρά (13+). Είναι πάντα ο πιο κοντός για την ηλικία του, οχι με μεγάλη διαφορά αλλά βλέπω οτι τα άλλα παιδιά ψηλώνουν πολυ σ'αυτή την ηλικία και εμείς το τελευταίο τετράμηνο έχουμε μείνει σχεδόν στάσιμοι. Επίσης μέχρι 6 μηνών ήταν στην 90η καμπύλη στο ύψος και τώρα πέφτουμε κατω από την 25η.
Έχουμε κάνει εξετάσεις για θυροειδή και κάποιες άλλες βασικές (βιταμίνη D, σίδηρος, φεριτίνη κλπ) και ήταν οκ αλλά έχει κανένα χρόνο.
Έχετε καμιά συμβουλη; Να πάμε σε ενδοκρινολόγο;
ευχαριστώ

Γατουλα
16-05-12, 23:02
υψος δικο σας?
το παιδι γυρω στα 2-3 βρισκει την καμπυλη αναπτυξης που θα ακολουθησει

Lorreta
16-05-12, 23:05
Εγώ είμαι 1.64 και ο άντρας μου 1.80.
Ο μικρός έχει αρκετά κοντά ποδια για το ύψος του.

staybatra
21-05-12, 18:44
Γεια σας κορίτσια παει καιρος τώρα... απο ότι φαίνεται όμως τίπτοτα δεν έχει αλλάξει. Εμείς σκαρφαλώσαμε στην 10η ε.θ. και μείναμε σταθερά για αρκετό διάστημα. Τελευταία μέτρηση όμως 4αρων έδειξε 0,98 cm πέσαμε στην 3η ο παιδίατρος είπε να περιμένουμε άλλο ένα 6αμηνο και βλέπουμε για εξετάσεις. Ειμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά, δεν ξέρω τι να κάνω!!!

Γατουλα
21-05-12, 20:01
εγω με 4,5 χρονων και 98 ορθια γιατι εχω εφυσιχαστει?????
μαι χαρα ειμαι!!! ειδε και η παιδιατρος σημερα τις εξετασεις
ουτε σιδηρο δε θελει
να ξαναδουμε αργοτερα θυρεοειδη μονο

staybatra
22-05-12, 16:49
Εξέταση θυρεοειδή γίνεται συχνά? Νόμιζα πως την κάνουμε μια φορά και τέλος! Επηρεάζει την ανάπτυξη στο ύψος? Εμείς κάναμε όταν ήταν περίπου 16 μηνών.

mamy-g
03-06-12, 14:14
εμάς η παιδοενδοκρινολόγος καθε χρόνο μας βάζει να επεναλάβουμε τις εξετάσεις για θυρεοειδή.
Την Πέμπτη κάναμε την οστική ηλικία την απάντηση θα την έχω την Τριτη.
Για τις αιματολογικές δεν μπορώ να τις κάνω τώρα διότι ο μικρός είναι με αντιβίωση
Μήπως γνωρίζετε σε πόσες ημέρες μετά το τέλος της αντιβίωσης μπορώ να κάνω τις αιματολογικές;

Γατουλα
03-06-12, 20:13
καμια βδομαδα?

nmicha
04-06-12, 22:52
Για την ΒΕΡΑ

Πριν προχωρήσεις στο παρόν μήνυμα γύρισε στην πρώτη σελίδα αυτού του μίτου και διάβασε τα μηνύματά μου για να προσανατολιστείς ως προς το ποιός είμαι.

Για την διπλή οστική ηλικία τώρα που ρώταγες, όπως θα δείς, δεν είσαστε μοναδική περίπτωση.

Είχες όμως την τύχη, γιατί περί τύχης πρόκειται, να πέσεις σε αξιολογητή που μπορεί να διακρίνει την ιδιαιτερότητα. Στις περισσότερες των περιπτώσεων, κάτι τέτοιο θα περνούσε απαρατήρητο.

Προ ημερών κάποια γνωστή μου, μου ζήτησε να δω την οστική ηλικία του παιδιού της.

Σου παραθέτω την απάντηση που της έστειλα γιατί οι περίπτωσεις σας είναι πολύ όμοιες:

Την κοίταξα με τις δύο μεθόδους.
α) Την κλασσική του 1950 που εφαρμόζουν όλα τα νοσοκομεία γιατί είναι η πιό απλή (με το "μάτι", σε μισό λεπτό έχεις τελειώσει).
β) Την νεώτερη κατά Tanner ver. 3 του 2001 την οποία όλοι οι τεμπέληδες γιατροί αποκηρύσσουν γιατί βαριούνται να ακολουθήσουν τις διαδοχικές βαθμολογήσεις που επιτάσσει και στο τέλος να τις αθροίσουν. (δες συνημμένο excel)

Η αξία όμως της δεύτερης αποδεικνύεται και στην περίπτωση του (όνομα παιδιού) γιατί οδηγεί, θέλει-δεν-θέλει, τον τεμπέλη γιατρό στο σωστό συμπέρασμα, στο οποίο θα μπορούσε να καταλήξει και από την πρώτη, αν δεν ήταν αρπακολατζής.
Εγώ και με τις δύο μεθόδους κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα, αλλά έφαγα τουλάχιστον μία ώρα με την πρώτη πηγαίνοντας πίσω-μπρος κοιτώντας και ξανα-κοιτώντας.

Στο προκείμενο τώρα:

Στο χέρι υπάρχουν δύο κατηγορίες οστών:
Τα μακριά των δακτύλων και τα μικρούλικα οστάρια της παλάμης.

Στον (όνομα παιδιού) τα μακριά οστά των δακτύλων ακολουθούν περίπου την χρονολογική του ηλικία (4,4 ετών) τα δε μικρούλικα οστάρια έχουν μείνει πίσω περίπου στα 3 χρόνια χρονολογικής ηλικίας.
Αυτό είδε ο αρπακολατζής της Βιοιατρικής και έγραψε "οστική ηλικία 3 ετών".

Συνημμένα θα βρείς το excel κατά Tanner και θα αφήσω τις φωτοτυπίες και τα διαγράμματα πάνω στα οποία δούλεψα στην ...... για να τα πάρει ο ...........
Η στήλη "interpolated score" αποτελεί μια δική μου ενδιάμεση τιμή, γιατί σε κάποιες αξιολογήσεις η εικόνα που προβάλει είναι λίγο μεγαλύτερη από την κατηγορία που αναγράφεται (πχ είναι "πατημένη" κατηγορία D που "φέρνει" αμuδρά προς E).
Αφού τα μελετήσεις μιλάμε και στο τηλέφωνο.
Πάντως, και οι δύο μεθόδοι οδηγούν σε ταυτόσημα συμπεράσματα.

Τώρα ξέρω τι θα με ερωτήσεις:
Τι επίδραση έχει αυτό στην καθ' ύψος ανάπτυξη του (όνομα παιδιού);
Παρ' όλον που για όλα τα πράγματα έχω άποψη, δεν θα σου την παρουσιάσω γιατί δεν είμαι απολύτως βέβαιος.
Βρες κανένα γιατρό της προκοπής και ρώτα τον.

Συνημμένο Excel κατά Tanner TW3 εκτίμηση της οστικής ηλικίας.

Α/Α Κριτήριο Stage Boys' Score Interpolated score

1 Radius E 39 39
2 Ulna Α 0 0
3 First Metacarpal D 14 14
4a Third Metacarpal D 9 10
4b Fifth Metacarpal D 9 9
5 Proximal Phalanx of the thumb D 11 13
6a Proximal Phalanx of the third finger D 9 13
6b Proximal Phalanx of the fifth finger D 9 11
7a Middle Phalanges of the third finger D 9 9
7b Middle Phalanges of the fifth finger D 9 9
8 Distal Phalanx of the thumb E 17 14
9a Distal Phalanges of the third finger D 8 8
9b Distal Phalanges of the fifth finger D 9 10

Sum of RUS maturity scores 152 159
RUS Bone Age (years) 4.8 5,0
Εκατοστιαία θέση RUS (%) 50 60

10 Capitate D 106 108
12 Hamate D 79 85
13 Triquetral C 13 16
14 Lunate A 0 0
15 Scaphoid A 0 0
16 Trapezium A 0 0
17 Trapezoid A 0 0

Sum of Carpal maturity scores 198 209
Carpal Bone Age (years) 3,1 3,6
Εκατοστιαία θέση Carpal (%) 4 7

Δήλωση αποποίησης ευθύνης.

Δεν είμαι γιατρός.
Μηχανολόγος-Ηλεκτρολόγος είμαι και συμπληρώνω 3 δεκαετίες στην τηλεόραση όπου όταν μια κάμερα έχει πρόβλημα, το εντοπίζεις βλέποντας την εικόνα που βγάζει σε ένα καλό monitor.
Τα μάτια μου έχουν εκπαιδευτεί και διαθέτουν καλύτερη διακριτική ικανότητα από τους "απίστευτους" ακτινολόγους που συνάντησα στο Παίδων.
Μία γυναίκα ακτινολόγος μάλιστα, αν δεν έβλεπε το παιδί να το ρωτήσει "με τρόπο" τι τάξη πάει, αρνήτο να γνωματεύσει ως προς την οστική ηλικία.
Αντιθέτως, στην Γερμανία κάθε ακτινογραφία περνάει από δύο αξιολογητές και αν οι μεταξύ τους γνωματεύσεις έχουν διαφορά, πάει στον προιστάμενο του ακτινολογικού.
Εννοείται ότι τα παιδιά δεν παρίστανται και επιπλέον ανάμεσα στις ακτινογραφίες που τους δίνουν για γνωμάτευση, "ανακυκλώνουν" και μερικές παλιότερες που οι ίδιοι είχαν αξιολογήσει στο παρελθόν για να βαθμολογούν την επαναλληψιμότητα των αξιολογητών.

vag
08-06-12, 12:41
Ο μικρός έχει αρκετά κοντά ποδια για το ύψος του.
Αυτό το βλέπεις εσύ ή στο έχει πει κάποιος γιατρός;
Στην κόρη μου, η ενδοκρ. μετράει ύψος και άνοιγμα χεριών, αυτές οι δύο μετρήσεις πρέπει να είναι ίδιες. Πόδια σε σχέση με το σώμα δεν μας έχει μετρήσει κανείς.
Πάντως αν ανησυχείς, καλό θα είναι να ρωτήσεις και κάποιον γιατρό, ο παιδίατρος τι λέει;

mamy-g έχετε απάντηση;

μανουλα
11-06-12, 11:53
γεια σας πηγαμε για τον ελεγχο που χρειαζονται για τα σχολεια. την μετρησε η γιατρος 113εκ και 16 κιλα. η γιατρος δεν ανησυχει. αλλα επειδη ανησυχω εγω μας εγραψε ενα πακετακι εξετασεων περισσοτερο για το βαρος. η ηλικια ειναι ακριβως 5 χρονων και 7 μηνων.
(το δικο μου υψος ειναι 1,64 και ο αντρας μου 1,76)

Γατουλα
11-06-12, 12:10
ο ΜΟ σε ενα 5χρονο ειναι 110 και σε 6χρονο ειναι 116, αρα ειστε τελεια σε αυτο
τωρα για το βαρος οκ, μαλλον ειναι αδυνατη
τρωει??????

μανουλα
11-06-12, 18:18
τρωει απο ολα αλλα λιγο. αλλα δυστυχως τρωει πολλα γλυκα. παραδειγμα χτες.
πρωι γαλα περιπου 200 ml
11,30 γλυκο, καραμελες(λογω βαπτισης)
14,00 μιση μεριδα κλαμπ σαντουιτς στην παραλια
17,00 μισο σουβλακι κοτοπουλο
20,30 γαλα 200 ml
21,30 ενα αβγο τηγανιτο λιγη σαλατα και λιγες πατατες τηγανητες.
εε δεν το λες πολυ.
αλλα γενικα τρωει λαχαχνικα πολλα και σπανια κρεας.
και τα δυο μου παιδια τα δινω minadex σιροπι

Γατουλα
11-06-12, 22:45
δε μιλωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
θα φωναξω το bebaki eva απο τα αδυναταααααααααααααααααααααααα

3ων, 96π και 11.5 κιλα αυτα

ΒΕΡΑ
12-06-12, 13:54
Εγώ κορίτσια όταν τη μετράω πρωί είναι 105 και όταν τη μετράω βράδυ είναι 103,5. Ποιο να πάρω ως σωστό? Πώς σας φαίνεται το ύψος της για 4,5χρονών?

Εμένα τρώει τον ΑΜΠΑΚΟ αλλά είναι ακόμα 16,5 κιλά εδώ και ένα χρόνο. Δεν ανησυχώ όμως για το βάρος, δεμένη είναι, απλά τρώει ΠΑΡΑ πολύ. Σκεφτείτε πίνει ένα ποτήρι γάλα το πρωί, μετά στο σταθμό φρούτο και πρωινό ό,τι έχει, μεσημέρι εκεί ό,τι έχει (γενικά μου έχουν πει ότι τρώει), μετά στο σπίτι φρουτόκρεμα, το απόγευμα καμιά βλακιούλα, βράδυ φαγητό ό,τι έχει και μετά γάλα.

Η βασική ερώτηση είναι ΠΩΣ τη μετράτε? Εγώ τη βάζω όρθια και βάζω ένα βιβλίο όρθιο (κάθετο) πάνω στο κεφάλι της. Αν το βάλω οριζόντια μου βγαίνει πιο ψηλή!

Γατουλα
12-06-12, 13:57
βερα στην ερωτηση σου ειναι... ΠΡΩΙ
κατα τα αλλα ...μηπως ηρθε η ωρα να μας χαιρετισεις????
γλυκα σε φιλουμε αλλα η κορη σου ειναι αστεεεεριιιιιιι ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
εμεις ειμαστε 98 και 14,5 και νοιωθουμε καλααααααααααααααα

ΒΕΡΑ
12-06-12, 15:01
βερα στην ερωτηση σου ειναι... ΠΡΩΙ
κατα τα αλλα ...μηπως ηρθε η ωρα να μας χαιρετισεις????
γλυκα σε φιλουμε αλλα η κορη σου ειναι αστεεεεριιιιιιι ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
εμεις ειμαστε 98 και 14,5 και νοιωθουμε καλααααααααααααααα

Τα κιλά ποτέ δεν ήταν πρόβλημα σε εμάς. Αλλά στο ύψος δεν έχουμε και μεγάλη διαφορά γιατί εγώ μία τη βγάζω 103 και μία 105. Μάλλον δεν τη μετράω καλά? Η γιατρός πριν 3μήνες την είχε βγάλει 101,6 και είμαι σίγουρη ότι θα τη βγάλει λιγότερο απ' ότι τη βγάζω εγώ αν την πάω.

Το ζήτημα παραμένει:
1)Πήρε μόνο 2 πόντους σε 6μήνες
2)Η καμπύλη της είναι πολύ χαμηλά σε σχέση μ' εκεί που θα έπρεπε να είναι με βάση το ύψος των γονιών της.
3)Είναι το πιο κοντό παιδάκι
4)Φοράμε ρούχα μικρότερα από την ηλικία της.

Το αστείο είναι ότι η μπέμπα μου έχει βγει ακριβώς το αντίθετο. Και πήρα ένα σετάκι 3άρι για να το βάλει η μπέμπα και να της κάνει και του χρόνου και το είδε η μεγάλη και το δοκίμασε και της ερχόταν τέλεια!! Το 3άρι!!! Σε λίγο θα φοράνε το ίδιο νούμερο ...:-P

Γατουλα
12-06-12, 15:04
τωρα Η δε μετρας σωστα Η εισαι πολυ ψηλη χαχαχχαχχα
ο Β ειναι 106 και ειναι στο ΜΟ, ισα ηλικια με τη δικια σου και αγορι
αν τον πεις ζουμπα και αυτον θα σε βαρεσω χαχαχχαχχαχα

καλα ασχετο εχτες εβλεπα βιντεακι με διδυμα 3 χρονια μεγαλυτερα μας
η κορη 10π παραπανω απο το γιο!!!!!

εχμ και η συναδελφος μας η κορη ενος φοραγε 2αρι
τωρα θα κλεισει τα 2 και ειναι ........96π και 16 κ
ητανννννννν

galat
12-06-12, 15:52
Βερα λεω να μας αποχαιρετισεις.... και ναι, 98 ποντοι με 103 ΕΙΝΑΙ μεγάλη διαφορα ειναι οσα θα παρει ενα παιδακια σε εναν χρονο σχεδόν!

Και νομιζω οτι θα παρει μια χαρα το υψος των γονιων απλα με αλλο ρυθμο....θα το δεις.

Εμενα και τα 2 στουμπακια βγηκαν και βασικα η μεγάλη μου αρχισε να κοβει ,2,5 -3 χρονων μεχρι τοτε ηταν 75% αυτος ειναι πολυ πολυ χαμηλα απο 1 ετους σχεδον... δε βαριεσαι... λεω να παρω και μια γνωμη απο ιδιωτη παντως....

elisabeth
12-06-12, 18:41
βερα θα συμφωνησω κ εγω με τις προλαλησασες μια χαρα μου φαινεται το υψος σας!
εμεις στη τελευταια μετρηση απ τον παιδιατρο αρχες ιουνιου τη μετρησε 84 στο ορθιο...απο μαρτη δηλ πηρε 3 ολοκληρους ποντους:p δε μπορειτε να φανταστειτε ποσο χαρηκαμε!επισης μου ειπε οτι συνηθως καλοκαιρι ψηλωνουν περισσοτερο...λετε μεχρι αυγουστο να αγγιξουμε τους 90π?αχ μακαρι!!

ΒΕΡΑ
12-06-12, 20:35
βερα θα συμφωνησω κ εγω με τις προλαλησασες μια χαρα μου φαινεται το υψος σας!
εμεις στη τελευταια μετρηση απ τον παιδιατρο αρχες ιουνιου τη μετρησε 84 στο ορθιο...απο μαρτη δηλ πηρε 3 ολοκληρους ποντους:p δε μπορειτε να φανταστειτε ποσο χαρηκαμε!επισης μου ειπε οτι συνηθως καλοκαιρι ψηλωνουν περισσοτερο...λετε μεχρι αυγουστο να αγγιξουμε τους 90π?αχ μακαρι!!

Μπράβο σας!!!! Ελπίζω να τους πιάσετε τους 90π!!!

Πάντως κι εμένα αυτό μου λένε για το καλοκαίρι και το έχω δει σε πολλά παιδάκια αλλά εμένα ποτέ δεν πήρε πολύ το καλοκαίρι, συνήθως την άνοιξη παιρνουμε το πιο πολύ (εκτός από φέτος).

Ευχαριστώ για τα ενθαρυντικά σας λόγια αλλά εγώ το βλέπω πάρα πολύ κοντό σε σχέση με τα άλλα παιδάκια .... :sad: Ελπίζω να έχετε δίκιο.

ΒΕΡΑ
14-06-12, 09:05
αχ έχω απογοητευτεί ΠΑΡΑ πολύ. Χτες το βράδυ την έβγαλα 102. Τελικά το 105 που είχα δει μία φορά ήταν λάθος μέτρηση και ΚΑΘΕ φορά που τη μετράω τη βγάζω και πιο κοντή. Τώρα πέσαμε στον 1 πόντο σε 6μήνες. ΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ????

Γατουλα
14-06-12, 09:15
1.μετραμε πρωι
2.ΤΙΠΟΤΑ !!!!

ΒΕΡΑ
14-06-12, 09:29
1.μετραμε πρωι
2.ΤΙΠΟΤΑ !!!!

Ναι αλλά η Χαρμανδάρη τη μετράει το απόγευμα και όταν την είχα ρωτήσει μου είχε πει ότι κάπου ανάμεσα είναι το σωστό.

Γατουλα
14-06-12, 10:02
βερα εχεις καμπυλες?
πριν ενα χρονο ακριβως ποσο ηταν? ποσους πηρε?