PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ μαιευτήρια γυναικολόγοι κλινικές

Σελίδες : 1 [2] 3

amaretto
07-03-09, 20:26
τωρα που λετε για τον αντρα στην γεννα.απ'τη μια ειναι καλο να νοιωθει τι τραβαμε για να φερουμε ενα παιδι στον κοσμο.απ΄την αλλη ομως δεν ψιλοφρικαρει λιγο?ακουσα περιπτωσεις γυναικων που δεν τους πλησιαζαν οι αντρες τους και ηταν μεσα στην γεννα.μηπως επηρεαστηκαν απο το "θεαμα"?αλλιως ειναι να το φανταζονται και αλλιως να το βλεπουν ζωντανα.στην αρχη φανταστηκα αυτο που λενε οτι ειναι ιερη η γυναικα μετα την γεννα και δεν την βλεπουν πλεον οπως παλια.εσεις τι λετε?σκεφτομαι χαζομαρες?δεν ξερω.σορρυ κιολας.παντως εγω δεν θα ηθελα να ηταν μεσα.θα προτιμουσα να το εγραφα στο βιντεο και να το εβλεπε μετα.μαλλον με σοκαρει το live.

Ο πατέρας μπορεί να στέκεται στο πλάι ή πάνω από το κεφάλι σου. Αν στέκεται αλλού είτε δεν θα σε βλέπει, γιατί είναι γιατροί και μαίες μπροστά, είτε εμποδίζει. Το σημαντικό είναι να νιώθεις εσύ άνετα.

annoula_sk
08-03-09, 19:51
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ?
ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ?
ΕΥΧΑΤΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Γειά!!!Εγώ γέννησα το Σάββατο ( 28-02-09 ) στο Ιπποκράτιο φρέσκια φρέσκια..ο γιατρός μου είναι εκεί και ενιωθα πολύ άνετα λόγω αυτού!
Μετά με πήγαν στις θέσεις που είναι τα 2κλινα και 3κλινα.Βάση ασφάλειας βέβαια πάει.Εγώ ειμαι του δημοσίου και στο 2κλινο κοστίζει 90 ευρώ στο 3κλινο 75 ευρώ και στα υπόλοιπα δωμάτια 6κλινα κοστίζει 60 ευρώ!!!Οπως
καταλαβαίνεις ακόμα και σε δημόσιο νοσοκομείο το τζάμπα πέθανε!!Εγώ ήμουν σε 2κλινο στις θέσεις και δεν μπορώ να πω ότι οι μαίες ήταν και οι ποιό τρυφερές....από τις 10 η μια να να άξιζε!!!Δεν είχα ιδέα οτι θα πλήρωνα 400 ευρώ στο Ιπποκράτιο....ακου εκεί να πληρώνεις σε δημόσιο νοσοκομείο!!!!!!!!Καλή λευτεριά!!!!

antu
08-03-09, 20:33
εγω το 2007 με το ικα πληρωσα το δικλινο στις θεσεις και με επισκληριδιο 345 ευρω γιατι μου ειπανε οτι ο φυσιολογικος τοκετος δεν δικαιολογειτε απο το ικα, μονο ηκαισαρικη που ειναι χειρουργιο. Ενω τον ιουνιο προ γεννας για νοσηλεια 12 ημερων δεν ζητησαν τιποτα. Οσο για τις μαιες ειναι τυχη. Στην γ κλινικη ειναι ολες τελειες ( και παντα ηταν), στην β στην θεσεις ειναι αρκετα καλες ενω στα απλα δωματια απαραδεκτες, στην δ εχω ακουσει τα χειροτερο γενικως.

babbo
14-03-09, 14:16
Επειδή γέννησα και στα δυο, πριν 22 μήνες στο Διαβαλκανικό και πριν 1 βδομάδα στο Γένεσις είπα να κάνω την σύγκριση για όποια ενδιαφέρεται.
Λοιπόν οι οικονομικά μπορώ να πω ότι βγαίνει περίπου το ίδιο(δίκλινο με καισαρική και στις δυο περιπτώσεις) γιατί αν και το γένεσις φαίνεται αρχικά φθηνότερο με την χρέωση των εξτρα φθάνουμε στο ίδιο ποσό. Εκείνο που μου έκανε εντύπωση στο γένεσις πάντως ήταν η χρέωση για τις σερβιέτες(!) που ήταν και η μόνη μου αρνητική εντύπωση μπορώ να πω.
Καθαριότητα, οργάνωση, εξυπηρέτηση άριστα και τα δυο. Φαγητό καλύτερο στο Διαβαλκανικό που δεν έχει όμως ψυγείο. Γενικά από άποψη δωματίου τα ίδια περίπου αν και στο Γένεσις επειδή επέλεξα Δίκλινο Β' το οποίο είναι τετράκλινο που έχει χωριστεί στη μέση, προσοχή το χώρισμα αυτό δεν έχει ηχομόνωση...
Από εκεί και πέρα τα σημαντικά πλεονεκτήματα του Γένεσις κατα την άποψή μου που με κάνουν να έχω ξεκάθαρη προτίμηση υπερ του είναι τα εξής:

- καλύτεροι παιδίατροι-νεογνολόγοι
- οι μαίες πιο προσιτές και συνεννοήσιμες, πιο πρόθυμες να βοηθήσουν γενικώς
- πολύ αυστηρό επισκεπτήριο, τα μωρά τα βλέπουν μόνο μαμά- μπαμπάς στο θηλασμό, όλοι οι υπόλοιποι αρκούνται να τους ρίξουν ενός λεπτού ματιά σε συγκεκριμένες ώρες.
- ειδικά για το θηλασμό που ήταν και το σημαντικότερο κριτήριό μου ξεκάθαρη η διαφορά. Στο Διαβαλκανικό το μωρό μου είχε μείνει 1 μέρα στο οξυγόνο αναγκαστικά και το ταιζαν με καθετήρα. Από κει και πέρα μου το φέρναν τις καθορισμένες ώρες πάντα χορτάτο και κοιμισμένο παρότι τους παραπονιόμουν και έτσι δεν κατάφερα να θηλάσω καθόλου στην κλινική με αποτέλεσμα να δυσκολευτώ εξαιρετικά στο σπίτι. Η διπλανή μου στο θάλαμο είχε ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό αλλά και πάλι οι μαίες επέμεναν να του δίνουν και τσάι και έπρεπε συνεχώς να τους υπενθυμίζει και ενίοτε να μάλώνει μαζί τους για να το φέρουν νύχτα. Γενικά οι συμβουλές τους ήταν οι περισσότερες λανθασμένες και δεν βοήθησαν καθόλου.
Αντίθετα στο Γένεσις αν και το μωρό μου έμεινε 2,5 μέρες στη θερμοκοιτίδα και δεν κατάφερα και πάλι να κάνω καλή αρχή, από τη 2η μέρα μου παραχώρησαν το θήλαστρο για να βγάζω και να του δίνουν από το γάλα μου συν ότι συμπλήρωμα χρειαζόταν και από τη στιγμή που βγήκε μου το έφερναν πάντα ξύπνιο και πεινασμένο. Επειδή ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό μου το έφερναν συχνότερα την μέρα συν 2 φορές τη νύχτα με αποτέλεσμα να παίρνει ελάχιστο συμπλήρωμα ( αυτό δεν το γλιτώνουμε είναι υπόδειξη των παιδιάτρων κατά πως φαίνεται οι οποίοι είναι μεν υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού αλλά για τις πρώτες μέρες στην κλινική το φοβούνται). Επίσης οι μαίες ήταν πιο καταρτισμένες και πρόθυμες να σου δείξουν και 2-3 από αυτές πραγματικά ήξεραν τι έλεγαν(αυτά τα λέω τώρα που έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα για το θηλασμό)

Αν ήταν να γεννήσω ξανά μεταξύ των δυο θα επέλεγα σίγουρα το Γένεσις.

cesilia
30-03-09, 14:49
Baboo εγώ γεννάω στο Γένεσης τέλη Μαΐου και θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τις χρεώσεις. Τι ακριβώς περιλαμβάνουν. Γιατί μας είπανε μία γενική τιμή για τα δωμάτια και τις χρεώσεις του παιδιάτρου και του αναισθησιολόγου και τέρμα. Μπορείς σε παρακαλώ να με διαφωτίσεις οι τιμές τι περιλαμβάνουν – αναλώσιμα κλπ.

babbo
03-04-09, 11:57
cesilia τα ακριβή τιμολόγια δεν τα έχω μπροστά μου γιατί τα κράτησαν από την ασφάλειά μου αλλά απ' ότι θυμάμαι μας βγήκε η ιστορία γύρω στα 3 χιλιάρικα και κάτι. Περιλαμβάνει όμως καισαρική, δίκλινο Β'(που κατα την άποψη μου είναι η καλύτερη επιλογή και για να είσαι άνετα σχετικά και για να μην πληρώσεις τα μαλλιά της κεφαλής σου), παιδίατρο(150), αναισθησιολόγο(150), φάρμακα στο χειρουργείο και μετά(150 για μένα), οι συνήθεις εξετάσεις για τη μητέρα και το νεογνό, και για εμάς +2 μέρες παραμονής του μωρού στη ΜΕΝΝ-θερμοκοιτίδα(250 τη μέρα το χαράτσι).
Για φυσιολογικό τοκετό η διπλανή μου πλήρωσε μόνο 2000 (με επισκηρίδιο-πολλές δόσεις)
Αυτά που πρέπει να προσέξεις είναι να έχεις δικά σου εσώρουχα και σερβιέτες ειδικά για την περίπτωση, κανένα παυσίπονο ίσως σε συννενόηση με το γιατρό και κάτι να τσιμπάς και να πίνεις στα ενδιάμεσα των γευμάτων(το βραδυνό ειδικά έρχεται πολύ νωρίς και μέχρι την άλλη μέρα το πρωί λυσσάς λιγάκι) Πάντως όπως είπα έχει ψυγειάκι και ψυγείο νερού σε κάθε διάδρομο.
Σου προσφέρουν την επιλογή να κάνεις έξτρα εξετάσεις για μεταβολικά νοσήματα στο μωρό για 90ευρώ(εμείς δεν τις κάναμε έτσι κι αλλιώς πρόκειται για ανίατες νόσους) και επίσης 50 ευρώ οι φωτογραφίες αν θέλεις να τις πάρεις που συνήθως τις παίρνεις. Προσωπικά δεν μου άρεσαν οι φωτό στο γένεσις, στο διαβαλκανικό είχαν καλύτερο φωτογράφο αλλά τέτοιες ώρες τέτοια λόγια. Αυτά και γενικά να ξέρεις όλες οι κλινικές είναι business και στα παίρνουν αλλά τουλάχιστον απόλαυσέ το όσο είσαι εκεί και σε έχουν σαν βασίλισσα :)

ΠΕΖΗ
03-04-09, 12:03
Baboo εγώ γεννάω στο Γένεσης τέλη Μαΐου και θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τις χρεώσεις. Τι ακριβώς περιλαμβάνουν. Γιατί μας είπανε μία γενική τιμή για τα δωμάτια και τις χρεώσεις του παιδιάτρου και του αναισθησιολόγου και τέρμα. Μπορείς σε παρακαλώ να με διαφωτίσεις οι τιμές τι περιλαμβάνουν – αναλώσιμα κλπ.

Κόιταξε από τη δική μου εμπειρία στο τηλέφωνο μου έιχαν πει για τρίκλινο με Φ.Τ. 1680 και στο τέλος πληρώσαμε 2100 με τον αναισθησιολογο. Πάντως και από άλλους που συζητούσαμε εκεί στάνταρ τους βγήκε παραπάνω τουλάχιστον 200 ευρω, άρα υπολόγισε.Απλά δεν ξέρω μήπως ανεβάσαν τις τιμές από τον Ιανουάριο που έιχα ρωτήσει.Στο ΓΕΝΕΣΙΣ όλα αυτά.

chrysa.ps
24-04-09, 10:06
εγω γέννησα στο Διαβαλκανικό τον περασμένο Οκτώβριο και έμεινα υπερευχαριστημένη. Δεν ξερω για ποιο λόγο ακούγονται διάφορα για το Διαβαλκανικό, μπορεί όντως να υπάρχουν μεμονωμένα περιστατικά αλλα δεν ισχύει για το σύνολο. Τώρα το οτι είναι γενικά ψιλοεκμετάλλευση η κλινική όντως ισχύει αλλά για αυτά που προσφέρει νομίζω ότι αξίζει. Πάντως και για το Γένεσις ισχύουν τα ίδια

vickypap
24-04-09, 11:29
εγω γεννησα στο γενεσις και εμεινα πολυ ευχαριστημενη.εμεινα σε μονοκλινο α΄. το μονο που με τσατισε ειναι οτι ενα βραδυ κατα τις 10κ30 θυμηθηκε μια να ερθει και ειχα το μωρο.περασε χωρις να την δουν και μπηκε μεσα την ωρα του θηλασμου.βγηκε για λιγο να πει στον αντρα της να την περιμενει στο εστιατοριο και πηρα στη ρεσεψιον και τους τα εψαλλα.απο τοτε παντα με επαιρναν τηλ και με ειδιποιουσαν για το ποιος ηρθε και αν θελω να ερθει να με δει.
και τωρα να διευκρινησω το γιατι διαλεξα το γενεσις.
περασα μια τραγικη εμπειρια στο ιπποκρατειο.σε ενα χειρουργειο μου επαθα 3 ανακοπες εξαιτιας λαθος του γιατρου.χρειαστηκα πολλες φιαλες αιμα(19) και πλασμα(10).ειχαν και μου τα εβαλαν.
επειδη φοβομουν μην συμβει κατι τετοιο και στην γεννα ηθελα να παω παλι σε νοσοκομειο.ο γυναικολογος μου ομως που τον εμπιστευομαι με κλειστα ματια,ειναι φιλος μας πολλα χρονια,με διαβεβαιωσε οτι και να γινει κατι αντιστοιχο στο γενεσις,εχουν τα μεσα να αντιμετωπιστει αμεσα.
οσο για το μωρο,υπαρχουν ολα τα μεσα για να αντιμετωπισουν οποιοδηποτε προβλημα προκυψει απλα πολλοι επιλεγουν το νοσοκομειο λογω κοστους.
αυτα ξερω και αυτα σας λεω.
εχω και τις τιμες απο τοτε που γεννησα εγω.αν καποια ενδιαφερεται ας στειλει πμ.
φιλακια σε ολες.

cesilia
24-04-09, 16:38
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ .
Σερβιέτες, επιθέματα στήθους και εσώρουχα έχω προμηθευτεί δικά μου . Για Δίκλινο Β Μας είπανε 1980 το οποίο περιλαμβάνει και τον αμοιβή του παιδιάτρου και του αναισθησιολόγου μαζί με την ένεση. Τα παυσίπονα και τα αναλώσιμα του χειρουργείου μας είπανε ότι είναι εξτρα . Επίσης για καισαρική μας είπαν ότι είναι 400 Ευρώ φθηνότερα γιατί το ποσό αυτό το παίρνει η Κλινική από το ΙΚΑ
Όλα αυτά χωρίς την αμοιβή του γυναικολόγου που είναι άλλο θέμα. Ήθελα να ρωτήσω και το εξής. Οι νοσοκόμες ήταν γενικά συνεργάσιμες όσο αφορά τον θηλασμό και τα σχετικά .

babbo
25-04-09, 23:20
Συνεργασιμες και προθυμες ειναι γενικα πολυ αλλα στο θηλασμο διαφερουν πολυ μεταξυ τους. Λίγες ειναι πραγματικα καλες και αφιερωνουν λιγο χρονο παραπάνω. Προτεινω να πας πολυ διαβασμένη, να εντοπίσεις ποια ξέρει και έχει διάθεση και να την βάλεις να σε βοηθήσει και τέλος να επιμένεις πολύ!!!!
καλή επιτυχία

cesilia
27-04-09, 12:49
Μάλιστα, άντε να δούμε. Ο θηλασμός είναι ένα θέμα που με καίει πολύ. Έχω πάρει κάποια βιβλία τα οποία θα αρχίσω να διαβάζω από 01/05 που θα σταματήσω. Τέλος Μαΐου γεννάω και ελπίζω να τα προλάβω .

GianLaz
25-05-09, 21:32
Θα θελαμε και εμεις να καταθεσουμε την εμπειρια μας απο τον γαληνο γιατι πραγματικα η εμπειρια μας ηταν παρα πολυ ευχαριστη.Πιστευουμε οτι η καθε μια περναει την δικη της εμπειρια αλλα παιζει και μεγαλο ρολο οι συνθηκες που θα συναντησεις.Κατ αρχην η απαντηση του γιατρου μας στο ακουσμα του γαληνου ηταν <μια τιμια κλινικη>.Μετα απο δυο αναγνωριστικες επισκεψεις πηραμε την αποφαση γιατι ηταν ενα πολυ φιλικο περιβαλλον,εμπειρες και ευγενικες μαιες και προσιτες τιμες.Μπηκαμε την Δευτερα 18/5 και επειτα απο 10 ωρες ωδεινων μπηκαμε για καισαρικη και αποκτησαμε την κουκλα μας.Καθολη την διαρκεια των ωδεινων ειμασταν μαζι με την γυναικα μου και της εδινα θαρρος μαζι με την μαια πραγμα που θεωρω οτι ηταν οτι καλυτερο γιατι ενοιωθε ασφαλεια και της εφευγε ο φοβος.Καθησαμε τρεις μερες συνολο,ειχαμε μονοκλινο και ειχαμε το μωρο μαζι μας πραγμα που μας εκανε πιο <εμπειρη> την πρωτη μερα στο σπιτι.Το συνολικο κοστος ηταν 2460.Οι μαιες ηταν ευγενικες,προθυμες,υπερ του θηλασμου και κυριως εμπειρες.Φυσικα οχι ολες αλλα ενα ποσοστο 90%.Εμεις την συστηνουμε ανεπιφυλακτα χωρις να εχουμε καποιο οφελος αλλα οι καλοι επαγγελματιες διαφημηζονται μεσω τον ικανοποιημενων πελατων τους.

ηλεκτρα83
03-06-09, 21:21
Κοριτσια εγγυημενα η γενικη κλινικη για μενα ειναι η ιδανικοτερη!το εχω ψαξει το θεμα πολυ!Η αιθουσα τοκετων της απαρτιζεται απο μαιες οι οποιες ειναι εμπειρες.Πηγα και σε αλλες κλινικες να δω αλλα τελικα κατεληξα εκει.Εχει και μαιες που ασχολουνται αποκλειστικα με τον τοκετο και θηλασμο.Αν χρειαστει καποια ας μου πει να της συστησω τη δικη μου.Ειναι εκπληκτικη και με μεγαλη εμπειρια και εργαζεται εκει!

ηλεκτρα83
03-06-09, 21:38
Κοριτσια σε 2 μηνες θα γεννησω!Επελεξα την γενικη κλινικη υστερα απο μεγαλη ερευνα μου στις ιδιωτικες κλινικες.Πριν 1 μηνα γεννησε η αδερφη μου εκει.Δεν εχω λογια να το περιγραψω απο το ποσο την βοηθησαν ολες οι μαιες της αιθουσας τοκετων.Ημουν μεσα στον τοκετο της αδερφης μου.Ηταν μια μαια γυρω στα 40 περιπου η οποια την βοηθησε μετα και στον θηλασμο οπως και τα κοριτσια του 5 ου οροφου ειναι αξια συγχαρητηριων.Επισης στην αιθουσα τοκετων μια μικρη σε ηλικια πολυ ξανθια κοπελα η οποια ηταν απαιχτη και πολυ καλη στη δουλεια της.Μεχρι και η προισταμενη ηταν στον τοκετο.Και η μαια μου εργαζεται εκει.Λοιπον προτεινω χωρις δευτερη σκεψη γενικη κλινικη.

irnadi
04-06-09, 14:54
Απο προσωπικη εμπειρια θα πω μακρια απο τη Γενικη....
Ειναι απαραδεκτη.....
Γιατι να πρωτοπω?
Για της μαιες?Για την καθαριοτητα?Για τους χωρους?
Ολα χαλια!
Στις αιθουσες τοκετων ολα φαινονται μια χαρα...Οταν ομως ερθει η ωρα να πας στα δωματια ειναι σκετη απογοητευση...
Μακρια κοριτσια...

DALIA
04-06-09, 15:19
δεν ξέρω..εγώ που είμαι και πολύ σιχασιάρα γενικώς μια χαρά ήταν στη ΓΕΝΙΚΗ

natasa2002
04-06-09, 20:29
Βρε Νατάσα μου κάνει εντύπωση το οτι είσαι αρνητική για την ΓΕΝΙΚΗ. Εγώ το πρώτο το γέννησα στο ιπποκράτειο και έπαθα σοκ....... Το δέυτερο το γέννησα στην ΓΕΝΙΚΗ και ήταν όλα καλά. Και το τρίτο εκεί εννοείτε. Και γενικός έχω ενα θέμα με την καθαριότητα

ANNA27!
04-06-09, 21:44
μια συμβουλή προς όλες τις φίλες, λίγο μετράει το περιβάλλον όσο μετράει το προσωπικό.
η γενική κλινική είναι απ τις καλύτερες κλινικές της Θεσσαλονίκης σε προσωπικό, αναισθησιολόγους και μαίες.
εγώ γέννησα στο γέννεσις και ήταν μια απ τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου!η αναισθησιολόγος ήταν τόσο άσχετη που δε μπορούσε να μου κάνει επισκληρίδιο με αποτέλεσμα να έχω πρόβλημα σε πλάτη και μέση μετά από 2,5 χρόνια.Οι μαίες και νοσοκόμες τόσο ανίδεες που από τη μέση μέχρι τα γόνατα δεν ένιωθα τίποτα για μήνες!
Η τακτική του μαιευτηρίου κακή όπου με τα τόσα φάρμακα που μου χορήγησαν για τους πόνους που οι ίδιοι μου προκάλεσαν νοσηλεύτηκα εκ νέου στο ιπποκράτειο για λεχωειδή υπέρταση.
οι χλιδάτες κλινικές είναι μια χαρά για περιπτώσεις ¨εύκολες¨.όταν τα πράγματα δυσκολεύουν γίνονται επικίνδυνες!
αν ξαναγεννούσα στη Θεσσαλονίκη στο ιπποκράτειο θα πήγαινα,5 ημερών λεχώνα πήγα εκεί και βρήκα πιο ανθρώπινο περιβάλλον απ ότι στα μουράτα στέκια των θεσσαλονικιών επίτοκων.

ANNA27!
04-06-09, 21:46
να σημειώσω επίσης ότι ο γιατρός μου δεν ήθελε το γέννεσις και με προέτρεπε να πάω γενική κλινική,δυστυχώς εγώ φταίω που δεν τον άκουσα!

nikol28
04-06-09, 22:29
και η Γενική Κλινική και η Γένεσις ανήκουν στον ίδιο όμιλο
γέννησα στο Γένεσις και θα ξαναπάω χωρίς 2η σκέψη

το οτι η καθε μια έχει τη γνώμη της , είναι λογικό, πάντα και παντού μπορεί να γίνουν λάθη,
εγώ ότνα ρώτησα τον γιατρό μου που είναι καλύτερα γύρισε και μου είπε ότι όπου κι αν γεννήσω , αν κάτι συμβεί θα με πάνε στο Ιπποκράτειο οπότε...διάλεξα Γένεσις γιατί είναι πιο χλιδάτο...γιατρούς και μαίες θα τους είχα στην τύχη, είτε στην γενική , είτε στο γένεσις , αλλά επέλεξα τουλάχιστο τον χώρο!!!

nikol28
04-06-09, 22:29
να σημειώσω επίσης ότι ο γιατρός μου δεν ήθελε το γέννεσις και με προέτρεπε να πάω γενική κλινική,δυστυχώς εγώ φταίω που δεν τον άκουσα!

μπορεί να είχε περισσότερα ποσοστά στην γενική;-)

μικρή κινέζα
04-06-09, 23:10
Εγώ γένησσα στη ΓΕΝΙΚΗ κ έμεινα πολύ ευχαριστημένη! Οι μαίες στον τοκετό ήταν όλες πάρα πολύ καλές (γνώρισα κ τις νυχτερινές κ τις πρωινές :) κανένα παράπονο)! Κ στο δωμάτιο που πήγα (στον 6ο όροφο) όλες οι κοπέλες πολύ εξυπηρετικές (ή μάλλον σχεδόν όλες)! Μόνο 1-2 ήταν λίγο "ξινές", αλλά όποτε ήθελα κάτι απευθυνόμουν σε άλλες κοπέλες οπότε όλα καλά!
Όταν μου έφεραν το μωρό για πρώτη φορά ήρθε μια μαία κ μου έδειξε πως να βάζω κ να βγάζω το μωρό από το στήθος. Κ όσες μέρες ήμουν εκεί ξαναπέρασαν κ με ρώτησαν πως τα πάω με τον θηλασμό κ αν έχω απορίες!
Πάντως από θέμα καθαριότητας ήταν όλα άψογα! Κάθε λίγο κ λιγάκι όλο κ κάποιος θα παιρνουσε που θα είχε σχέση με τη καθαριότητα! Μέχρι κ η καθαρίστρια (η πρωινή) ήταν συμπαθέστατη, χαμογελαστή κ ευγενική!
Όπως καταλάβατε έμεινα ευχαριστημένη! :)

Στην αρχή σκεφτόμουν να πάω στο Γέννεσις λόγω πάρκινγκ αλλά μετά από συζήτηση καταλήξαμε στο ότι στο Γέννεσις είναι μόνο μαιευτική κλινική κ αν χρειαζόμασταν κάποια άλλη ειδικότητα δεν θα υπήρχε κάποιος να μας εξυπηρετήσει! Πράγμα λίγο απίθανο αλλά...... εγω χρειάστηκα! Εμφάνισα κάποια σπυράκια κ ήρθε ένα βράδυ να με δει δερματολόγος! Αν ήμουν στο Γέννεσις δεν θα είχα αυτή τη δυνατότητα!

irnadi
04-06-09, 23:13
Βρε Νατάσα μου κάνει εντύπωση το οτι είσαι αρνητική για την ΓΕΝΙΚΗ. Εγώ το πρώτο το γέννησα στο ιπποκράτειο και έπαθα σοκ....... Το δέυτερο το γέννησα στην ΓΕΝΙΚΗ και ήταν όλα καλά. Και το τρίτο εκεί εννοείτε. Και γενικός έχω ενα θέμα με την καθαριότητα

Δεν εχω εμπειρια απο αλλη κλινικη γιαυτο δεν μπορω να εχω αποψη γενικα.
Συγκεκριμενα για τη Γενικη θα αναφερθω σε καποια απο τα αρνητικα που εντοπισα.
-Η καθαριστρια ερχοταν μια φορα τη μερα με αποτελεσμα στο τρικλινο που ημουν εγω η τουαλετα το απογευμα να ειναι χαλια.
-Η κουρτινα διπλα μου ηταν λερωμενη με αιματα
-Η τουαλετα ηταν υπερβολικα μικρη με αποτελεσμα να μην μπορει να κινηθει ευκολα μια λεχωνα εγχειρισμενη
-Στον 5ο οροφο που ημουν εγω ηταν αναμεικτες λεχωνες και γυναικες με εγχειρησεις σε γυναικολογικα πραγμα απαραδεκτο
-Οι μαιες ηταν αγενεις πολλες φορες
-Οι χωροι ηταν του στυλ 'βαζω οσα ποιο πολλα κρεβατια γινεται για να τα αρπαξω'
και πολλα αλλα τα οποια δεν εχω το χρονο να αναφερω.
Το μονο θετικο ηταν ο αναισθησιολογος ο οποιος ηταν ενας απλα υπεροχος ανθρωπος.
Νομιζω οτι δεν αξιζουν τα 2000 ςυρω που εδωσα υπο αυτες τις συνθηκες...

sunny
08-06-09, 11:30
Κοριτσακια καλημερα.Εσεις που εισαστε απο θεσσαλονικη θα ηθελα πληροφοριες για το συγκεκριμενο νοσοκομειο οχι για γεννα.η μητερα μου θα χρειασθει να κανει μια εγχειρηση και θα θελαμε να γινει εκει καθως υπαρχει ενα συγκεκριμενο μηχανημα.ειναι νοσοκομειο κανονικο?μπορει να παει ο οποιοσδηποτε η πρεπει να πανε οσοι εχουν ικα μονο καθως ειδα οτι ειναι νοσοκομειο του ικα?σας ευχαριστω!φιλια!

mamavaso
13-07-09, 10:59
Εγώ γέννησα τον Δεκέμβριο στη ΓΕΝΙΚΗ και η εμπειρία μου ήταν κάτι παραπάνω από ευχάριστη. Από τις αίθουσες τοκετών αλλά και σε όλη τη διάρκεια της παραμονής μας εκεί δεν συνέβη τίποτα δυσάρεστο. Να σημειώσω ότι δεν είμαι και ο πιο εύκολος άνθρωπος στον κόσμο... Είμουν σε δίκλινο δωμάτιο, πεντακάθαρο, το προσωπικό πολύ εξυπηρετικό και ότι ζητούσαμε γινόταν αμέσως...
Το μόνο αρνητικό που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι ότι είχε παρα πολύ κόσμο στους διαδρόμους τις ώρες των επισκεπτηρίων, αλλά αυτό δεν σε επηρεάζει άμεσα...
Α! και η αναισθησιολόγος απλά φοβερή..

ELKARAK
13-07-09, 12:03
Γενικη.......δαγκωτο......!!!!!!

Xamodraki
14-07-09, 02:51
Κι εγω γεννησα στην Γενικη και εμεινα ευχαριστημενη. Το βασικο για μενα ειναι η καθαριοτητα και εκει τουλαχιστον ηταν ενταξει με αυτο το θεμα. Και οι κοπελες αρκετα ευγενικες και εξυπηρετικες εκτος απο μια-δυο που ηταν λιγο πιο ψυχρες. Αυτο που δεν καταλαβα ειναι η διαφορα της τιμης μεταξυ φυσιολογικου και καισαρικης που εκανα. Και αν γινοταν να αποφυγω και το τσουρμο των επισκεπτων των διπλανων (και την διπλανη ιδανικα!)θα ηταν τελεια. Επισης καλο κολπο και το παραβαν που κατεβαινε απο το ταβανι για λιγο πιο ιδιωτικες στιγμες. Αλλιως πως να θηλασουμε με τους συζυγους μεσα? Αλλα και για να χαρουμε το μπεμπακι μας μονοι μας! Παντως στο επομενο αν εχω τη δυνατοτητα θα παρω δικλινο

xuito
14-07-09, 10:01
Κι εγώ στη Γενική γέννησα στις 25 Φεβρουαρίου. Έμεινα ευχαριστημένη από τις μαίες, την αναισθησιολόγο και το γιατρό μου (άσχετο), αλλά το φαγητό βρε κορίτσια δεν τρώγεται!
Είχα δίκλινο στο πλάϊ (τέτοιες ώρες δε σε νοιάζει η θέα!) και μας έφερναν τα μωρά 4 φορές την ημέρα (9,1,5 & 9) για μία περίπου ώρα. Η συγκάτοικος με κούρασε και την επόμενη φορά θα προτιμήσω μονόκλινο για να αποφύγω τις ορδές των συγγενών που πλακώνουν στο δωμάτιο. Επίσης , το τελευταίο βράδυ πριν αναχωρήσω , η συγκάτοικος αποφάσισε ότι θέλει να της φέρνουν το μωρό και το βράδυ στη μία και στις πέντε το πρωϊ κι ας μην είχε κατεβάσει γάλα ακόμη και δημιουργήθηκε θέμα γιατί εγώ ήθελα να ΚΟΙΜΗΘΩ το τελευταίο βράδυ (όσο γίνεται) διότι από την επόμενη μέρα που θα πήγαινα σπίτι ...αντίο ύπνε (όπως και έγινε).Τελικά μεσολάβησε η προϊσταμένη του ορόφου,η οποία πρότεινε ευγενικά να μεταφερθώ σε άλλο δωμάτιο για το τελευτάιο βράδυ ,πράγμα που αρνήθηκα και αντιπρότεινα να μεταφερθεί η συγκάτοικος αλλού και μάλιστα ίσως σε θάλαμο που είχαν ζητήσει το ίδιο πράγμα.Τελικά η ίδια προτίμησε να ζητήσει νυχτερινό θηλασμό από την επόμενη μέρα (που θα έφευγα) και το θέμα έμεινε εκεί.Εγώ είχα φορτώσει τόσο άσχημα , που είμουν έτοιμη να πω στον άντρα μου : έλα να με πάρεις φεύγουμε τώρα!

Σε γενικές γραμμές :
Τα θετικά : Οι μαίες,η αναισθησιολόγος,η καθαριότητα (αν και ποτέ δεν κατάλαβα γαιτί η πρωϊνή καθαρίστρια ερχόνταν στις 5 το πρωϊ), η βοήθεια στο θηλασμό, η γενική παρακολούθηση.
Τα αρνητικά: Το φαγητό , η ατμόσφαιρα "νοσοκομείου", ο αδιάφορος παιδίατρος.

niki2
14-07-09, 13:46
Γεια σας! Διαβασα οτι στο ιπποκρατειο θεσσαλονικης το μωρο μετα τη γεννα καθε φορα η λεχωνα παει και το παιρνει μονη της περιμενοντας σε ουρα, δεν της το φερνουν!!! Ισχυει αυτο? Για το ιδιο θεμα ξερετε τι συμβαινει και στο παπαγεωργιου?

DALIA
14-07-09, 13:51
Νικι στο Ιπποκράτειο ναι συμβαίνει, γέννησε μια φίλη εκεί τον Φεβρουάριο και είχε φρικάρει ήταν και με πολλά ράμματα και κάποιες φορές δεν βόλευε το σύζηγο να είναι εκει και άστα..
Για το παπαγεωργιου ναι μεν έχω ακούσει καλά λογια αλλά δεν έχω δει για να σου πω σίγουρα...

μικρή κινέζα
14-07-09, 14:45
Κι εγώ στη Γενική γέννησα στις 25 Φεβρουαρίου. Έμεινα ευχαριστημένη από τις μαίες, την αναισθησιολόγο και το γιατρό μου (άσχετο), αλλά το φαγητό βρε κορίτσια δεν τρώγεται!
Είχα δίκλινο στο πλάϊ (τέτοιες ώρες δε σε νοιάζει η θέα!) και μας έφερναν τα μωρά 4 φορές την ημέρα (9,1,5 & 9) για μία περίπου ώρα. Η συγκάτοικος με κούρασε και την επόμενη φορά θα προτιμήσω μονόκλινο για να αποφύγω τις ορδές των συγγενών που πλακώνουν στο δωμάτιο. Επίσης , το τελευταίο βράδυ πριν αναχωρήσω , η συγκάτοικος αποφάσισε ότι θέλει να της φέρνουν το μωρό και το βράδυ στη μία και στις πέντε το πρωϊ κι ας μην είχε κατεβάσει γάλα ακόμη και δημιουργήθηκε θέμα γιατί εγώ ήθελα να ΚΟΙΜΗΘΩ το τελευταίο βράδυ (όσο γίνεται) διότι από την επόμενη μέρα που θα πήγαινα σπίτι ...αντίο ύπνε (όπως και έγινε).Τελικά μεσολάβησε η προϊσταμένη του ορόφου,η οποία πρότεινε ευγενικά να μεταφερθώ σε άλλο δωμάτιο για το τελευτάιο βράδυ ,πράγμα που αρνήθηκα και αντιπρότεινα να μεταφερθεί η συγκάτοικος αλλού και μάλιστα ίσως σε θάλαμο που είχαν ζητήσει το ίδιο πράγμα.Τελικά η ίδια προτίμησε να ζητήσει νυχτερινό θηλασμό από την επόμενη μέρα (που θα έφευγα) και το θέμα έμεινε εκεί.Εγώ είχα φορτώσει τόσο άσχημα , που είμουν έτοιμη να πω στον άντρα μου : έλα να με πάρεις φεύγουμε τώρα!

Σε γενικές γραμμές :
Τα θετικά : Οι μαίες,η αναισθησιολόγος,η καθαριότητα (αν και ποτέ δεν κατάλαβα γαιτί η πρωϊνή καθαρίστρια ερχόνταν στις 5 το πρωϊ), η βοήθεια στο θηλασμό, η γενική παρακολούθηση.
Τα αρνητικά: Το φαγητό , η ατμόσφαιρα "νοσοκομείου", ο αδιάφορος παιδίατρος.

Εγώ γέννησα στις 24 στη Γενική! Έμεινα πολύ ευχαριστημένη! Το φαγητό γιατί δεν σου άρεσε;;; Εμένα μου άρεσε πολύ! Μια φορά έκαναν λάθος κ μου έφεραν άλλο φαγητό από αυτό που τους είχα πει κ όταν το κατάλαβε η κυρία που τα μοίραζε, μου έφερε κ το σωστό μενού αλλά δεν μπόρεσα να το φάω κ αυτό! :))

Εγώ ήμουν σε μονόκλινο γιατί δεν ήθελα να ενοχλώ κ να με ενοχλούν! Το μόνο αρνητικό ήταν ότι δεν άφηναν τους παππούδες να δουν το μωρό επειδή είχε τελειώσει το επισκεπτήριο! Παίζαμε κρυφτό!!! :Ρ Ήθελα να τους έλεγα πως γι'αυτό το λόγο πήραμε μονόκλινο, για να έχουμε την άνεσή μας!

Τώρα όσον αφορά τη καθαρίστρια ερχόταν μετά τις 8! Σε ποιον όροφο ήσουν εσύ; Εγώ στον 6ο.

pocoyo
14-07-09, 17:04
και η Γενική Κλινική και η Γένεσις ανήκουν στον ίδιο όμιλο
γέννησα στο Γένεσις και θα ξαναπάω χωρίς 2η σκεψη

συμφωνω απολυτως!!!!!!!!εμεινα στο γενεσις λογω προβληματων 3 βδομαδες και ολοι ηταν αριστοι απο τις καθαριστριες,τις μαιες τους γιατρους και γενικα ολο το προσωπικο (μονο 1 ατομο δεν μου αρεσε)ολοι πολυ εξυπηρετικοι,ηταν πεντακαθαρα -εμεινα στο τετρακλινο το φαι λογω διαβητη ηταν παντα ειδικο για την περιπτωση μου σιγουρα θα ξαναπηγαινα αν εκανα αλλο και βεβαια με τον ιδιο γιατρο αλλα δυστυχως δεν θα υπαρξει τριτη φορα!!!!!
ξεχασα να σας πω επισης οτι γεννησα με καισαρικη μονη μου χωρις κανεναν δικο μου ανθρωπο διπλα μου και ημουν 3 βδομαδες εκει μακρια απο το μερος μου(ηρθαν την επομενη της επεμβασης) και πραγματικα ενιωσα οτι οι κοπελες εκει ηταν πολυ εξυπηρετικες αν σκεφτεις πως ημουν ψυχολογικα

niki2
14-07-09, 19:20
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Τo θεωρω απαραδεκτο αν σκευτεις οτι η λεχωνα δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση και μπορει να μην ειναι παντα καποιος εκει για βοηθεια.

κατερινα1
20-07-09, 23:10
κοριτσια για το παπαγεωργιου γνωριζετε κατι οσον αφορα γυνσικολογους και εξυπηρετηση?

LILLYPRO
21-07-09, 01:14
Γεια σας και από μένα...έπρεπε κάποια στιγμή να τα πω να ξελαφρώσω!
εγω γέννησα στο Γένεσις πήγα 4 τα ξημερώματα μεχρι τις 6.30΄ήμουν στο καφέ κ σπάραζα στους πόνους πάνω σε μια καρέκλα κ όταν πήγα ξανά μέσα να με εξετάσουν δεν μου έδωσαν την απαιτούμενη σημασία, είπαν πρωτότοκος είναι θα την πάρει ώρες εγω όμωε είχα διαστολη 9 κ οταν το καταλαβαν έτρεχαν σαν τρελές.."μην φωνάζεται κυρία μου θα ανασηχυχίσετε τις δίπλα", "τι να μη φωνάζω που γεννάω...?" ... έτσι μου έκαναν επισκληρήσιο λίγο πριν γεννήσω, αφού κ ο αναισθησιολόγος είπε ότι την έκανε όσο πιο γρήγορα μπορούσε στα χρονικά και όταν τελικά ήρθε ο γιατρός μου γιατί μες τον πανικό τους, επιναν καφέ και άλλαζα βάρδια να μην τα πούνε και λίγο? τις κατσάδιασε που δεν τον ενημέρωσαν νωρίτερα........το καλύτερο μου έχασαν και τα ρούχα με τα οποία πήγα να γεννήσω...και ήθελα να τα κρατήσω για ενθύμιο!!Εχε χάρη που είναι καλά το μωρό μου και τα ξέχασα μετα...και η εξυπηράτηση χάλια.Μου έφερε η μάνα μου τα ρούχα για να φύγω την τελευταία μέρα και μάλωνε με τις μαίες γιατι λέει αυτα΄τα φέρνει ο άντρας...από λέει να σας τον φέρω από την Κω?

LILLYPRO
21-07-09, 01:18
Άντε να πω και τα καλά για να είμαι δίκαιη...η μαία που με ξεγέννησε και κάποιες αλλες λιγότερο ντίβες μου φέρθηκαν τέλεια..δηλαδή η ώρα του τοκετού που ήταν ο γιατρός μου κ η μαία ήταν η ωραιότερη της ζωής μου..το φαγητό πουλύ καλό,φοβερή ζέστη,καθαρό κάθε μέρα σεντόνια αλλάζαμε και εξοπλισμένο κατάλληλα!αυτά!είδες πως δυσφιμίζεται κάτι όμως εξαιτίας μερικών ηλίθιων ατόμων εκεί μέσα??????????

ANNA27!
21-07-09, 08:59
μπορεί να είχε περισσότερα ποσοστά στην γενική;-)

κι όμως ο γιατρός μου είναι μέτοχος στο γέννεσις!!!!!!!!
και δυσφήμιζε το ίδιο το "μαγαζάκι" του! κάτι θα ξερε δε μπορεί!
κι αν έχει καμιά δικό της άνθρωπο μέσα στα νοσοκομεία και τις κλινικές θα μάθαινε εκ των έσω τι συμβαίνει και ποια κλινική έχει το καλύτερο προσωπικό.
έτσι κι αλλιώς όλες όταν πάμε να γεννήσουμε σκεφτόμαστε τη πιθανότητα κάτι να στραβώσει κι έτσι σαφώς και επιθυμούμε να νοιώθουμε πιο ασφαλείς.

αν σε καμιά (χτυπάω ξύλο) τύχαινε ό,τι συνέβη σε μενα παίρνω όρκο ότι ποτέ δε θα ασχολούνταν με τις τουαλέτες ή με τις κουρτίνες των δωματίων!
δεν υπάρχει πιο τραγικό απ το να σκέφτεσαι ότι μπορεί να χάσεις το παιδί σου κι αυτό από ιατρικό λάθος! τόσα ακούμε!

είχα από πάνω μου 5 μαίες κάτω των 25 ετών όλες! και ούρλιαζαν το χάνουμε το παιδί, εσύ φταις ανέπνεε κι εγώ σε κατάσταση σοκ με αναπνευστικό μηχάνημα ύστερα από δικό τους λάθος με 6 ανοιχτές διόδους για επισκληρίδιο στη πλάτη, επειδή η αναισθησιολόγος δεν ήξερε τη δουλειά της, τι να λέμε τώρα!!!!

έτυχε η κακή φάση σε μένα, την εμπειρία μου καταθέτω δε κερδίζω κάτι απ αυτούς ούτε χάνω (πια)

xuito
21-07-09, 10:44
Εγώ γέννησα στις 24 στη Γενική! Έμεινα πολύ ευχαριστημένη! Το φαγητό γιατί δεν σου άρεσε;;; Εμένα μου άρεσε πολύ! Μια φορά έκαναν λάθος κ μου έφεραν άλλο φαγητό από αυτό που τους είχα πει κ όταν το κατάλαβε η κυρία που τα μοίραζε, μου έφερε κ το σωστό μενού αλλά δεν μπόρεσα να το φάω κ αυτό! :))

Εγώ ήμουν σε μονόκλινο γιατί δεν ήθελα να ενοχλώ κ να με ενοχλούν! Το μόνο αρνητικό ήταν ότι δεν άφηναν τους παππούδες να δουν το μωρό επειδή είχε τελειώσει το επισκεπτήριο! Παίζαμε κρυφτό!!! :Ρ Ήθελα να τους έλεγα πως γι'αυτό το λόγο πήραμε μονόκλινο, για να έχουμε την άνεσή μας!

Τώρα όσον αφορά τη καθαρίστρια ερχόταν μετά τις 8! Σε ποιον όροφο ήσουν εσύ; Εγώ στον 6ο.

στον 6ο ήμουν κι εγώ! χα-χα,μάλλον η καθαρίστρια ξεκινούσε από τρίκλινα και δίκλινα και κατέληγε στα μονόκλινα,δεν εξηγείται διαφορετικά!
στο φαγητό δεν είχαμε επιλογή (εμείς στο δίκλινο),μπορεί στο μονόκλινο να ήταν αλλιώς.
κι εμείς παίζαμε κρυφτό με τη γιαγιά μας για να μείνει μετά το επισκεπτήριο!

popiz
21-07-09, 16:31
Καλησπέρα, πρόκειται να γεννήσω στις 21/9 και΄ο γιατρός μου είναι ο Μίκος Θεμιστοκλής, ο οποίος συνεργάζεται με το Παπαγεωργίου και τις περισσότερες κλινικές. Εγώ θέλω να γεννήσω Παπαγεωργίου έχει όμως εφημερία στις 22/9 αν είμαι τυχερή μπαίνω εκείνη την ημέρα. Θέλω όμως να έχω και μια κλινική για εναλλακτική γιατί θέλω να παραμείνω με τον γιατρό μου. Έχετε να μου προτείνετε κάποια οικονομική αλλά καλή; Επίσης αν ξέρει κάποια τι ισχύει με το Παπαγεωργίου, το μωρό το έχεις μαζί ή στο παίρνουν και πόσο κοστίζει το δωμάτιο; Το πρώτο μου το γέννησα στη Ρόδο στο νοσοκομείο όπου ήταν άψογα, ήμουν σε τετράκλινο που όμως είναι δίκλινο γιατί σου δίνουν 2 κρεβάτια το ένα για το συνοδό το μωρό δίπλα σου και πλήρωσα 380 ευρώ για 4 μέρες ο γιατρός δεν δέχοταν χρήματα του πήραμε δώρο.

sofie
24-07-09, 20:02
Γεια σας!Όπου να 'ναι μπαίνω στο μήνα μου και σκέφτομαι να γεννήσω στο Γαληνό.Έχει κάποια κοπέλα πρόσφατη εμπειρία από εκεί?Πως ήταν το προσωπικό,περίπου το συνολικό κόστος κλπ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

MELINA29
27-07-09, 17:13
γειά σας καΙ απο μένα κορίτσια!και εγω γέννησα στις 20.06.09 στο διαβαλκάνικο και ήταν όλα τέλεια!!!κανένα απολύτος πρόβλημα!όλα υπέροχα...

christine06
30-07-09, 17:35
Εγώ γέννησα στις 16 Ιανουαρίου στη Γενική. Όλα ήταν πολύ καλά! Έμεινα ευχαριστημένη και από το προσωπικό, ερχόντουσαν συνέχεια να με δουν, με το θηλασμό ήταν πολύ πρόθυμες, σαν κλινική ήταν πεντακάθαρη ακόμα και η θέα από το δωάτιο του 6ου ορόφου ήταν μοναδική. Το μόνο πρόβλημα ήταν το parking, και το γεγονός ότι όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο επειδή έβρεχε δεν μπορούσαμε να παρκάρουμε ακριβώς μπροστά. Παρόλα αυτά μας είπαν αν θέλουμε να βγάλουν ένα δικό τους αυτοκίνητο για να βάλουμε το δικό μας. Φυσικά δε χρειάστηκε, είχαμε την ομπρελίτσα μας και κάναμε 10 μέτρα παραπάνω.
Λίγες μέρες μετά βρέθηκα στο Γένεσις για μια φίλη που γέννησε. Ομολογώ ότι οι εγκαταστάσεις είναι σαφώς καλύτερες, αλλά δεν την είδα και πολύ ευχαριστημένη. Δεν έχω προσωπική εμπειρία από το Γένεσις για να γνωρίζω. Όταν ρώτησα το γιατρό μου ποιά από τις δύο προτείνει (συνεργάζεται και με τις δύο) μου πρότεινε τη ΓΕΝΙΚΗ. Την επέλεξα και δεν το μετάνιωσα καθόλου.
Πάντως το θέμα είναι να είναι γερά τα μωράκια μας...στην κλινική 5 μέρες μένουμε...δε χάλασε και ο κόσμος!

Βάλια Ν.
05-08-09, 20:15
Καλή φίλη καλησπέρα.

Είμαι στον όγδοο μήνα και ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι ο κος Τζαφέτας. Πριν από λίγες μέρες μέρες μία φίλη μου γέννησε στο διαβαλκανικό και τρομοκρατήθηκα γιατί άλλες τιμές της είπανε πριν καταλήξει που θα γεννήσει και άλλη ήταν η τελική τιμή της κλινικής στην οποία βάλανε και βάλανε και βάλανε της Παναγιάς τα μάτια από χρεώσεις. Τελικά εκεί που ήταν να πληρώσει περίπου 5.000 € πλήρωσε γύρω στα 7.500 με την αμοιβή του γιατρού (είχε άλλο γιατρό). Θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις ποια ήταν η αμοιβή του γιατρού για να υπολογίσω περίπου το κόστος αν και εγώ θα κάνω καισαρική πιστεύω ότι συν - πλην μπορώ να προσανατολιστώ.

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Iwanna
21-08-09, 11:23
Καλημέρα!
Έχει γεννήσει κάποια κοπέλα στη Βιοκλινική (πρώην Γαληνος) πρόσφατα; Με όσα έχω ακούσει νομίζω πως είναι η φιλικότερη κλινική για τη μαμά και το μωρό στη Θεσσαλονίκη. Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις εμπειρίες της, ειδικά για το πρόγραμμα των 2 ημερών!
Ευχαριστώ!

anny11
22-08-09, 12:34
Μπήκα στο μήνα μου στις 20 Αυγούστου. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το Διαβαλκανικό όπου θα γεννήσω με ενημέρωσαν οτι το μονόκλινο κοστίζει 3,500 ευρώ και η σουίτα 5,500 ευρώ(για φυσιολογικό τοκετό πάντα) χώρια ο γιατρός, ο αναισθησιολόγος και αν θα γίνει λήψη βλαστοκυττάρων.

mary77
22-08-09, 14:42
Μπήκα στο μήνα μου στις 20 Αυγούστου. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το Διαβαλκανικό όπου θα γεννήσω με ενημέρωσαν οτι το μονόκλινο κοστίζει 3,500 ευρώ και η σουίτα 5,500 ευρώ(για φυσιολογικό τοκετό πάντα) χώρια ο γιατρός, ο αναισθησιολόγος και αν θα γίνει λήψη βλαστοκυττάρων.

θα σου γραψω σε λιγο ακριβως τον τιμοκαταλογο,τον πηρα την προηγουμενη εβδομαδα.

mary77
22-08-09, 15:43
τιμοκαταλογος Διαβαλακνικου

φυσ.τοκετος
τρικλινο 1650
δικλινο 2260
μονοκλινο 3390
lux 4320
σουιτα 5500

εξτρα ειναι η αμοιβη μαιευτηρα και αναισθησιολογου(200-250)
αμοιβη παιδιατρου-νεογνολογου 60 ευρω
φαρμακα 50-60 ευρω
+140 ληψη βλαστοκυτταρων

καισαρικη τομη με ικα
τρικλινο 1930 1530
δικλινο 2630 2110
μονοκλινο 3570 2960
lux 4490 4490
σουιτα 5720 5720

εξτρα ειναι η αμοιβη μαιευτηρα κ αναισθησιολογου(200-250)
παιδιατρος-νεογνολογος 60 ευρω
υγειονομικο υλικοχειρουργειου&φαρμακα 250 ευρω
+140 ληψη βλαστοκυτταρων

επισης στις εξετασεις που περιλαμβανει η τιμη εκτος απο τον απλο ελεγχο στα νεογνα κανουν και τον προληπτικο για τα 44"νοσηματα"καπως ετσι μου το ειπε.
επισης ανεξαρτητα σε πιο δωματιο θα μεινεις πλεων για 1 χρονο ολα τα μωρα που γεννιουνται εκει εχουν δωρεαν παιδιατρο ολες τις μερες ολο το 24ωρο.κια 50 %εκπτωση σε περιπτωση καποιας αιματολογικης εξετασεις.

κοριτσια οτι αλλο θελεται ρωτηστε εχω τον καταλογο.

ionas
02-09-09, 01:09
Τοκετος στο Ιπποκρατειο Θεσσαλονικης 2009
ΥΠΕΡ
Προσιτο κοστος
Εμπειρες μαιες νοσηλευτριες γιατροι
Επαρκεια ειδικοτητων, βοηθητικου προσωπικου
Επαρκεια εργαστηριων κλπ
Αυστηρος ελεγχος στην παραδοση νεογνου
Αξιολογοι ειδικευομενοι
Αποτελεσματικοτητα
Τηρηση ωραριου επισκεπτηριου
Καλη συμπεριφορα (όχι απ ολους)
Καλο φαγητο
ΚΑΤΑ
Όχι μωρο τη νυχτα στο θαλαμο
Όχι πατερας στην αιθουσα τοκετων
Ελλειπης ενημερωση, πληροφορηση ,σημανση, οδηγιες
Συμπεριφορα μετρια, αδιακρισια, punitive style.( όχι απ ολους)
Σκεπασμενα παραθυρα στο θαλαμο νεογνων, μη δυνατοτητα οπτικης επαφης.
Καμμια πιστοποιηση

mariav
02-09-09, 01:39
ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΕΝΝΑΣ ΣΤΟ ΓΕΝΕΣΗΣ!!!!!
ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΕ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ
Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΑΜΕ
ΝΑ ΡΙΣΚΑΡΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!
ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΑΝ ΧΩΡΟΣ, ΑΠΟ
ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΟΘΥΜΟ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ
ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ!!!!!!
ΑΠΟΛΑΥΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΗΤΕΡΑ!!!!!!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ!!!!!

sofakiTHESS
02-09-09, 11:28
καλημερα σε όλες!!!
γέννησα στη γενική και έμεινα πολύ ευχαριστημένη και από τις εγκαταστάσεις, την καθαριότητα και το προσωπικό αλλά κυρίως από τον γιατρό μου, που παρόλες τις δυσκολίες που είχα (έχανε ο μικρός παλμούς και ήταν μπλεγμένος στο λώρο 3 φορές) με ξεγέννησε φυσιολογικά (γέννα περίπου 9 ώρες)!! βέβαια μου είχε δηλώσει ότι αν δει οτι δεν πάει άλλο θα έμπαινα ευσπευσμενα για καισαρική. κατά τα άλλα και οι μαίες ήταν πολύ καλές (με εξαίρεση μια η οποία άλλα τις έλεγες και άλλα καταλάβαινε!). το καλό με τη γενική είναι ότι είναι στο κέντρο και μπορούν να έρθουν να σε δουν όλοι (καλύτερα να έρθουν στην κλινική παρά στο σπίτι μετά). το μείον είναι το parking αλλά η περιοχή έχει και την αλάνα του μεγάρου.
τέλως πάντων, εύχομαι σε όλες τις μανούλες τα καλύτερα και σε όσες περιμένουν να γεννήσουν κουράγιο, δύναμη και να θυμούνται ότι η φύση μας έχει προικίσει για να αντέχουμε τα πάντα!!!!!!!!!!!
φιλάκια

Eleniparis
02-09-09, 12:03
Συμφωνώ με την sofakiTHESS σε όλα. Να προσθέσω ότι το δωμάτιο μου στον 5ο (μονόκλινο-σουίτα) ήταν πολύ ωραία και το καθάριζαν 2 φορές την ημέρα. Οι μαίες αρκετά συμπαθητικές και η αναισθησιολόγος κορυφή! Επίσης μου άρεσε πολύ το φαγητό αν και μάλλον είμαι η εξαίρεση. Εκείνα τα φασολάκια τα λαδερά που μου έφεραν ήταν λουκούμι. Η αλήθεια είναι ότι πεινούσα πάρα πολύ εκείνες τις μέρες.
Για εμένα ένα έξτρα πλεονέκτημα είναι η θέση. Κεντρικά (δίπλα στο σπίτι μου), με καταπληκτική θέα να χαζεύεις, με κόσμο να κυκλοφορεί και και κίνηση. Το πάρκινγκ είναι ένα πολύ σημαντικό μεινέκτημα αλλά τώρα με την καινούρια παραλία ας κάνουνε οι φίλοι μας και καμια βολτίτσα. Καλό θα τους κάνει!

Σοφία Τ.
02-09-09, 12:50
Καλημέρα!
Έχει γεννήσει κάποια κοπέλα στη Βιοκλινική (πρώην Γαληνος) πρόσφατα; Με όσα έχω ακούσει νομίζω πως είναι η φιλικότερη κλινική για τη μαμά και το μωρό στη Θεσσαλονίκη. Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις εμπειρίες της, ειδικά για το πρόγραμμα των 2 ημερών!
Ευχαριστώ!

Σου εστειλα πμ.

eleftheriabag
04-09-09, 08:10
kκαλημερα, και εγω σκεφτομαι να γεννησω στο γαληνο. την αλλη εβδομαδα θα παω να μαθω τιμες. ειχες ασχημη εμπειρια?

Σοφία Τ.
04-09-09, 09:33
Οχι ειμαι απολυτα ευχαριστημενη απο τον Γαληνο!

ΕΥΗ Γ
04-09-09, 09:49
Δεν εχω εμπειρια απο αλλη κλινικη γιαυτο δεν μπορω να εχω αποψη γενικα.
Συγκεκριμενα για τη Γενικη θα αναφερθω σε καποια απο τα αρνητικα που εντοπισα.
-Η καθαριστρια ερχοταν μια φορα τη μερα με αποτελεσμα στο τρικλινο που ημουν εγω η τουαλετα το απογευμα να ειναι χαλια.
-Η κουρτινα διπλα μου ηταν λερωμενη με αιματα
-Η τουαλετα ηταν υπερβολικα μικρη με αποτελεσμα να μην μπορει να κινηθει ευκολα μια λεχωνα εγχειρισμενη
-Στον 5ο οροφο που ημουν εγω ηταν αναμεικτες λεχωνες και γυναικες με εγχειρησεις σε γυναικολογικα πραγμα απαραδεκτο
-Οι μαιες ηταν αγενεις πολλες φορες
-Οι χωροι ηταν του στυλ 'βαζω οσα ποιο πολλα κρεβατια γινεται για να τα αρπαξω'
και πολλα αλλα τα οποια δεν εχω το χρονο να αναφερω.
Το μονο θετικο ηταν ο αναισθησιολογος ο οποιος ηταν ενας απλα υπεροχος ανθρωπος.
Νομιζω οτι δεν αξιζουν τα 2000 ςυρω που εδωσα υπο αυτες τις συνθηκες...

συμφωνω και για αυτους τους λογους και αλλους τωρα θα γεννησω στο γαληνο-Βιοκλινικη που κανει και καλες τιμες!

Σοφία Τ.
04-09-09, 09:51
Διπλη καταχωρηση...

Σοφία Τ.
04-09-09, 09:52
συμφωνω και για αυτους τους λογους και αλλους τωρα θα γεννησω στο γαληνο-Βιοκλινικη που κανει και καλες τιμες!

Γεια σου!Ολα καλα με τα μωρα?Ο Ηλιας τι κανει?

ΚΟΥΚΛΑΚΙ
08-09-09, 15:45
Καλημέρα κορίτσια!!!Εμένα ο γιατρός μου ξεγενάει στο γέννεσις μόνο.Τώρα είμαι στον πέμπτο μήνα.Πότε θα πρέπει να πάω στην κλινική κ να ενημερωθώ?

natassap
09-09-09, 13:44
Καλημέρα κορίτσια!!!Εμένα ο γιατρός μου ξεγενάει στο γέννεσις μόνο.Τώρα είμαι στον πέμπτο μήνα.Πότε θα πρέπει να πάω στην κλινική κ να ενημερωθώ?

Μπορούν να σε ενημερώσουν τηλεφωνικά για τις τιμές και να συνεννοηθείς για να σού δείξουν τα δωμάτια. Εγώ πριν 2 χρόνια που γέννησα εκεί, σε μονόκλινο Α΄, έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη, ήταν πάρα πολύ καθαρά, με βοήθησαν πολύ με το θηλασμό και τηρούν αυστηρά το ωράριο επισκέψεων χωρίς να αφήνουν τα μωρά εκείνες τις ώρες στα δωμάτια. Νομίζω πως εξίσου ευχαριστημένη θα μείνω τώρα που ξαναγεννάω τον Οκτώβριο.

koufetaki
13-09-09, 18:05
popiz γεια σου κοριτσι μου με το καλο το μωρακι σου τωρα ειδα την ερωτηση σου νομιζω οτι σε προλαβα πριν γεννησης.εγω γεννησα στο παπαγεωργ.απο την στιγμη που εχεις γιατρο νομιζω οτι με μια ''προκληση'' θα σε βολεψει εκει πραγματικα ειναι πολυ καλο νοσοκομειο πεντακαθαρο και τα κοριτσια εξυπηρετικοτατα.εχεις μαζι το μωρακι σου αν θελεις απο την πρωτη στιγμη.και δεν χρειαζεται να παρακαλας για να σε βοηθησουν σε οτιδηποτε με το καλο

popthess
14-09-09, 12:41
Καλημερα κορίτσια,
πρώτη φορά γραφω στο blog. Είμαι τώρα στον 3ο μήνα και η γιατρός μου συνεργαζεται μόνο με Γεννεσις ή Γενική. Το θέμα είναι ότι έχω ενδοιασμούς και θέλω να μάθω πώς λειτουργεί το θέμα με το Ιπποκράτειο. :confused: Πρέπει να πάω από τώρα να με βλέπει κάποιος γιατρός? :confused: Μπορώ να πηγαίνω τα απογεύματα? Πού μπορώ να απευθυνθώ?:confused:
Μάλλον ρωτάω πολλά!!!!!!!!! :roll:
Απάντηση σε οποιαδήποτε ερώτηση-ευπρόσδεκτη!!!!!
Ευχαριστώ

mary77
14-09-09, 12:53
Καλημερα κορίτσια,
πρώτη φορά γραφω στο blog. Είμαι τώρα στον 3ο μήνα και η γιατρός μου συνεργαζεται μόνο με Γεννεσις ή Γενική. Το θέμα είναι ότι έχω ενδοιασμούς και θέλω να μάθω πώς λειτουργεί το θέμα με το Ιπποκράτειο. :confused: Πρέπει να πάω από τώρα να με βλέπει κάποιος γιατρός? :confused: Μπορώ να πηγαίνω τα απογεύματα? Πού μπορώ να απευθυνθώ?:confused:
Μάλλον ρωτάω πολλά!!!!!!!!! :roll:
Απάντηση σε οποιαδήποτε ερώτηση-ευπρόσδεκτη!!!!!
Ευχαριστώ

ακριβως ακριβως να σου απαντησω δεν ξερω,υποθετω οτι πρεπει να βρεις καποιον γιατρο που ειναι και εκει και να σε παρακολουθει.
το λεω γιατι η ξαδερφη του αντρα μου γεννησε εκει πριν χρονια και ξερω οτι ο γιατρος που την παρακολουθουσε εξω ηταν και στο ιπποκρατειο και οταν ηταν να γεννησει κανονισε να μπει οταν αυτος θα ειχε εφημερια.
μεχρι εκει ξερω.

natasa2002
15-09-09, 18:48
popthess Το πρώτο μου παίδάκι το γέννήσα στο Ιπποκράτειο ο γιατρός που με παρακολουθούσε ήταν στην Γ΄κλινική, πάρα πολύ καλός, αλλά την ημέρα που με έπιασαν οι πόνοι εφημέρευε η Β΄κλινική εκτός του ότι δεν είχα τον γιατρό μου ήταν και άθλιες οι συνθήκες, υπογράψαμε για να φύγουμε νωρίτερα. Αντίθετα νε μένα η κουνιάδα μου που γέννησε με καισαρικη ήταν στην χλίδα. Όπως καταλαβαίνεις ή θα πρέπει να είσαι πολύ τυχερή ή να πας με ραντεβού.

dido
16-09-09, 00:09
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΟΥΛΗ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!

koufetaki
16-09-09, 09:00
θα πας μια μερα σε εφημερια της κλινικης που θελεις το ιπποκρατειο εχει εφημερια 4 φορες την εβδομαδα και μια το παπαγεωργιου θα πας στα εξωτερικα και θα πεις οτι θελεις να γεννησεις εκει θα σου ανοιξουν καρτελα και ολες τις εξετασεις σου θα τις κανεις εκει κατοπιν ραντεβου εαν ομως ερθει η ωρα σου και εχει εκεινη την μερα εφημερεια το παπαγ.δεν θα μπορεις να γεννησεις στο ιπποκρ.{το παπαγ. ειναι κλασεις ανωτερο}οποτε νομιζω οτι πρεπει να ανοιξεις καρτελα και στα δυο.εγω ετσι εκανα και ευτυχως γεννησα στο παπαγ.ο φτ θα σου βγει γυρο στα 380e α!εαν τελικα πας στο ιπποκρ.ζητα να σε βαλουν στις {θεσεις}ειναι πολυ πιο καλα με μια ελαχιστη επιβαρυνση με το καλο και με εναν πονο καλη μου

popthess
16-09-09, 11:17
θα πας μια μερα σε εφημερια της κλινικης που θελεις το ιπποκρατειο εχει εφημερια 4 φορες την εβδομαδα και μια το παπαγεωργιου θα πας στα εξωτερικα και θα πεις οτι θελεις να γεννησεις εκει θα σου ανοιξουν καρτελα και ολες τις εξετασεις σου θα τις κανεις εκει κατοπιν ραντεβου εαν ομως ερθει η ωρα σου και εχει εκεινη την μερα εφημερεια το παπαγ.δεν θα μπορεις να γεννησεις στο ιπποκρ.{το παπαγ. ειναι κλασεις ανωτερο}οποτε νομιζω οτι πρεπει να ανοιξεις καρτελα και στα δυο.εγω ετσι εκανα και ευτυχως γεννησα στο παπαγ.ο φτ θα σου βγει γυρο στα 380e α!εαν τελικα πας στο ιπποκρ.ζητα να σε βαλουν στις {θεσεις}ειναι πολυ πιο καλα με μια ελαχιστη επιβαρυνση με το καλο και με εναν πονο καλη μου

Σ'ευχαριστώ koufetaki....... είσαι πολύ αναλυτική!!!! Αυτό θα κάνω θα ανοιξω και στα δυο! Σ'ευχαριστώ και πάλι!!! ;)

popthess
16-09-09, 17:11
popthess Το πρώτο μου παίδάκι το γέννήσα στο Ιπποκράτειο ο γιατρός που με παρακολουθούσε ήταν στην Γ΄κλινική, πάρα πολύ καλός, αλλά την ημέρα που με έπιασαν οι πόνοι εφημέρευε η Β΄κλινική εκτός του ότι δεν είχα τον γιατρό μου ήταν και άθλιες οι συνθήκες, υπογράψαμε για να φύγουμε νωρίτερα. Αντίθετα νε μένα η κουνιάδα μου που γέννησε με καισαρικη ήταν στην χλίδα. Όπως καταλαβαίνεις ή θα πρέπει να είσαι πολύ τυχερή ή να πας με ραντεβού.

Σ' ευχαριστω, μαλλον πρέπει να κάνω τον σταυρό μου!!!!!

popiz
17-09-09, 18:24
Ευχαριστώ KOUFETAKI, περιμένω από μέρα σε μέρα έχω πάρει στο Παπαγεωργίου και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να πάρω τίποτα για το μωρό παρά μόνο πάνες και μωρομάντηλα και την φόρμα εξόδου, σε περίπτωση όμως που ζητήσω να το έχω δίπλα μου δεν πρέπει να έχω και τα υπόλοιπα; Σε περίπτωση που δεν πετύχω εφημερία γιατί έμεινε πλέον η αυριανή (εκτός αν δεν βγει μέχρι την Δευτέρα οπότε Τρίτη μπαίνω με πρόκληση) θα πάω στον Άγιο Λουκά, στην οποία έχει μόνο δίκλινα και μονόκλινα έχει πάρκινγκ και είναι πολύ ωραία τα δωμάτια αλλά δεν έχω διαβάσει τίποτα σχόλια με αυτήν την κλινική, αλλά όταν είπα την τιμή στο γιατρό μου παρόλο που δεν συνεργαζόταν με αυτήν πήγε και εγγράφηκε γιατί συμφέρει κατά πολύ.

ekaradou
17-09-09, 23:35
Γεια σας! Μόλις πρόσφατα έγινα μέλος της παρέας αν και σας παρακολουθώ 2,5 χρόνια! Είναι η πρώτη φορά που γράφω οπότε συγχωρεστε με για όποια λάθη μπορεί να κάνω στη διαδικασία των μυνημάτων.Πρόκειται να γεννήσω στο Ιπποκράτειο με καισαρική και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που γέννησε εκει προγραμματισμένα και ποιά διαδικασία ακολούθησε π.χ. άν μπόρεσε να επιλέξει δωμάτιο, με ποιόν μίλησε γι'αυτό, το κόστος, τι χρειάστηκε να πάρει για το μωρό, πόσες μέρες έκατσε.Δεν έχω συγκεκριμένο γιατρό και με παρακολουθούν στην Δ'κλινική. Κάθε πληροφορία είναι ευπροσδεκτη! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

aggel
23-09-09, 18:30
Ο δικός μου γιατρός συνεργάζεται με την Γενική και τον Γαληνό. Την πρώτη γέννα την έκανα στην Γενική. Σε γενικές γραμμές καλά γιατί πήγε καλά η γέννα. Αλλά δυστυχώς είχα διάφορα προβλήματα κυρίως θηλασμού (δεν μου έφερναν το μωρό), για τις λίγες απαράδεκτες κοπέλες ακόμα και για τις καθαρίστριες μου έρχονται διάφορα στο μυαλό.
Οπότε η λογική μου λέει να πάω στον Γαληνό που έχει και καλύτερες τιμές. Μπορείτε να με ενημερώσετε για τυχόν προβλήματα που είχατε?

voula29
23-09-09, 18:51
Γέννησα στις 30/07/09 το γιόκα μου στο Γένεσις.Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη από την αρχή μέχρι το τέλος.Από την προετοιμασία για την καισαρική,από τη συμπεριφορά των κοριτσιών,απ' τη βοήθειά τους σε ότι πρόβλημα είχα και ειδικά στο θηλασμό.Ειδικά το πώς μου φέρθηκε η αναισθησιολόγος της οποίας το όνομα δυστυχώς δε θυμάμαι.Τέτοια ψυχολογική υποστήριξη μέχρι να βγει ο γιος μου και να τον αντικρύσω για πρώτη φορά δεν την περίμενα ειλικρινά.Και φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ στο γιατρό μου Κο Δαλαμπούρα.Έφερε στη ζωή τη ζωή μας.

Σοφία Τ.
23-09-09, 21:17
Οπότε η λογική μου λέει να πάω στον Γαληνό που έχει και καλύτερες τιμές. Μπορείτε να με ενημερώσετε για τυχόν προβλήματα που είχατε?

ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Ο Γαληνος ειναι η πιο ανθρωπινη κλινικη της Θεσσαλονικης (εκτος του οτι ειναι και η πιο οικονομικη).

natassap
24-09-09, 14:42
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΟΥΛΗ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!

Καλησπέρα,
το ιατρείο του είναι στην Εθνικής Αμύνης;

fin04159
24-09-09, 16:04
Γεια σας! Μόλις πρόσφατα έγινα μέλος της παρέας αν και σας παρακολουθώ 2,5 χρόνια! Είναι η πρώτη φορά που γράφω οπότε συγχωρεστε με για όποια λάθη μπορεί να κάνω στη διαδικασία των μυνημάτων.Πρόκειται να γεννήσω στο Ιπποκράτειο με καισαρική και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που γέννησε εκει προγραμματισμένα και ποιά διαδικασία ακολούθησε π.χ. άν μπόρεσε να επιλέξει δωμάτιο, με ποιόν μίλησε γι'αυτό, το κόστος, τι χρειάστηκε να πάρει για το μωρό, πόσες μέρες έκατσε.Δεν έχω συγκεκριμένο γιατρό και με παρακολουθούν στην Δ'κλινική. Κάθε πληροφορία είναι ευπροσδεκτη! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Γέννησα στο Ιπποκράτειο στην Γ' κλινική, γιατί και ο γιατρός που με παρακολουθούσε (ιδιωτικά) ήταν από την Γ'. Όπως άκουγα και μέσα στο νοσοκομείο η γ' κληνική έλεγαν πως ήταν η καλύτερη. Πήγα για φυσιολογικό τοκετό με πρόκλιση και τελικά γέννησα με καισαρική. Έκατσα 6 μέρες αλλά κανονικά με καισαρική φεύγεις στις 5 μερες. Δωμάτιο δεν επιλέγεις (εμένα κανείς δεν με ρώτησε). Εγώ είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και δεν πλήρωσα τίποτα (εκτός τον ιατρό μου) γιατί η καισαρική θεωρείται επέμβαση και την καλύπτει το ΙΚΑ. Για άλλα ταμεία δεν ξέρω... Για το παιδί θα πάρεις τα ρουχαλάκια που θα δώσεις να του φορέσουν όταν έρθει η ώρα να βγείτε, μπορείς να πάρεις και σαλιάρες αν σκέφτεσαι να του δίνεις ξένο γάλα.

fanie4ever
25-09-09, 12:57
Μπορούν να σε ενημερώσουν τηλεφωνικά για τις τιμές και να συνεννοηθείς για να σού δείξουν τα δωμάτια. Εγώ πριν 2 χρόνια που γέννησα εκεί, σε μονόκλινο Α΄, έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη, ήταν πάρα πολύ καθαρά, με βοήθησαν πολύ με το θηλασμό και τηρούν αυστηρά το ωράριο επισκέψεων χωρίς να αφήνουν τα μωρά εκείνες τις ώρες στα δωμάτια. Νομίζω πως εξίσου ευχαριστημένη θα μείνω τώρα που ξαναγεννάω τον Οκτώβριο.

Για το Γεννεσις...
Στην 1η γέννα όλα τέλεια. Το δωμάτιο οδυνών, οι μαίες όταν γεννούσα (απίστευτη υπομονή και επιμονή για να γεννήσω φυσιολογικά παρόλο που είχα δύσκολο τοκετό)-οι μαίες και νοσηλεύτριες στον όροφο, το δωμάτιο (μονόκλινο β), ο παιδίατρος, βοήθεια στο θηλασμό ... ΟΛΑ τέλεια!
Στην 2η ΧΑΛΙΑ.
1. Με βάζουν στην αίθουσα τοκετού στο νερό, ένα παγωμένο δωμάτιο που μου θυμίζει σφαγείο-χειρουργείο. Τους λέω "κρυώνω, δε νοιώθω άνετα, θέλω να μεταφερθώ σε ΚΑΝΟΝΙΚΟ δωμάτιο οδυνών" γιατί θεωρώ σημαντικό να χαλαρώσω μία τέτοια στιγμή ... η απάντηση ήταν ότι "επειδή είναι Δευτέρα κυρία μου σήμερα έχουμε πολλές εισαγωγές με πρόκληση, δεν υπάρχει διαθέσιμο δωμάτιο οδυνών". Μάλιστα λέω και κάνω υπομονή... Τελικά 1,5 ώρα πριν γεννήσω μεταφέρομαι σε κανονικό δωμάτιο οδυνών ... ίσως έτσι χαλάρωσα (σε συνδυασμό με την επισκληρίδιο) και τελικά γέννησα (μετά από 18 ώρες).
2. Υπήρχαν 2 μαίες (που προφανώς ήθελαν να με ξεφορτωθούν λόγω αυξημένης πελατείας) οι οποίες μου έλεγαν συνέχεια "ΠΩ...ΠΩ τεράστιο μωρό και ΠΟΣΟ ψηλα είναι ακόμα...για καισαρική πας", "δε τη γλυτώνεις την καισαρική", "γιατί παιδεύεσαι και δεν κάνεις μια καισαρική να τελειώνεις?" και άλλα τέτοια όμορφα που μου έδιναν κουράγιο και δύναμη να συνεχίσω...
3. Φοβερό αστέρι ο παιδίατρος... Στις 4 διανυκτερεύσεις που είχα με ενημέρωσε για το μικρό μόνο μία φορα (τις 2 ξέχασε, τη 1 δε με βρήκε-ήμουν στο WC η χαζή). Για να μας δωσει το βιβλιάριο της μικρής και να πάρουμε εξιτήριο, τον έψαχνα σε όλο το Γεννεσις. Σε λίγο θα καλούσαμε τη Νικολούλη... Ηρθε μόνο αφού πήγα στην προϊσταμένη ορόφου και τσίριζα!
4. Οι μαίες μου έκαναν "παρατήρηση" που ζητούσα τακτικό-ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ θηλασμό από την αρχή διότι "το ξεσηκώνουμε το καημένο ενώ δεν έχεις γάλα ακόμη για να χορτάσει"!!!
What? Έπρεπε να έχω γάλα μήπως από πρίν?

Συμπέρασμα: Ήμουν τυχερή μέσα στην ατυχία μου γιατί ήμουν στο παιδί Νο.2 ...
Αν ήμουν "πρωτάρα" θα γεννούσα με ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ και ΔΕΝ θα θήλαζα !

Ελπίζω να μη σου μαύρισα την ψυχή αλλά μη θεωρείς ΤΙΠΟΤΑ δεδομένο!
Οφείλω να αναγνωρίσω ότι ως "ξενοδοχιακή" υποδομή ήταν τα πάντα άψογα και τη δεύτερη φορά ...
Οπως και να χει, έχω ακούσει πολλά άσχημα και για τα υπόλοιπα μαιευτήρια της Θεσσαλονίκης και ιδιαίτερα σε θέματα θηλασμού...

Σου εύχομαι το καλύτερο !

MARILYN
25-09-09, 13:13
Μήπως ξέρει καμία για τον Άγιο Λουκά;
Ο γιατρός μου μόνο εκεί ξεγεννά οπότε δεν έχω επιλογές.
Για το κόστος τίποτα γνωρίζετε;

αλεξια και δημητρης
25-09-09, 19:36
Καλησπερα κοριτσια.... μηπως γνωριζει καποια κοπελα τον Σαββιδη Αναστασιο απο το ιπποκρατειο Θεσσαλονικης?? αν ναι ενημερωστε με... ευχαριστω

ekaradou
25-09-09, 23:07
Γέννησα στο Ιπποκράτειο στην Γ' κλινική, γιατί και ο γιατρός που με παρακολουθούσε (ιδιωτικά) ήταν από την Γ'. Όπως άκουγα και μέσα στο νοσοκομείο η γ' κληνική έλεγαν πως ήταν η καλύτερη. Πήγα για φυσιολογικό τοκετό με πρόκλιση και τελικά γέννησα με καισαρική. Έκατσα 6 μέρες αλλά κανονικά με καισαρική φεύγεις στις 5 μερες. Δωμάτιο δεν επιλέγεις (εμένα κανείς δεν με ρώτησε). Εγώ είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και δεν πλήρωσα τίποτα (εκτός τον ιατρό μου) γιατί η καισαρική θεωρείται επέμβαση και την καλύπτει το ΙΚΑ. Για άλλα ταμεία δεν ξέρω... Για το παιδί θα πάρεις τα ρουχαλάκια που θα δώσεις να του φορέσουν όταν έρθει η ώρα να βγείτε, μπορείς να πάρεις και σαλιάρες αν σκέφτεσαι να του δίνεις ξένο γάλα.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Θα μπορούσες μήπως να μου διευκρινήσεις το τελευταίο για το ξένο γάλα? Σου φέρνουν το μωράκι για να του δώσεις όλα τα γεύματα? Και αν ναι το ξένο γάλα το έχεις μαζί σου ή σου το φέρνουν οι μαίες? Ακουσα ότι πρέπει να έχεις και πάνες μαζί σου για να το αλλάζεις! Ισχύει κάτι τέτοιο?Συγνώμη αν σου φορτώθηκα , αλλά στο νοσοκομείο σου δίνουν πληροφορίες με το ζόρι.

happymummy
26-09-09, 00:05
Παπαγεωργιου σιγουρα. Μπηκα για καισαρικη ειχα δικο μου γιατρο,πεντακαθαρο νοσοκομειο ,εξυπηρετικοτατες οι νοσοκομες ακομη και στην προετοιμασια με συγχωρειται ακομη και οταν μου εβαλαν το κλισμα ,μετα την τουαλεττα μου ειπαν αν θελετε κανετε και ενα ντουζ να χαλαρωσετε.Εμεινα μεανοιχτο το στομα.Κατα την διαμονη μου ηταν ολα τελεια ,το φαγητο τελειο ολοκληρο μενου και το μωρο συνεχεια με το κρεβατακι του απο διπλα μου για να μαθει αποκλειστικο θηλασμο.Ακομη και οταν ματωσαν οι θηλες μου λογω οτι η μικρη μου ηταν πολυ λαιμαργη αμεσως η μαια κινητοποιηθηκε να μου φερει καποια αλοιφη η οποια μου επουλωσε τις πληγες τουλαχιστον σε μιση ωρα και καταφερα να θηλασω ξανα τη μικρη ακριβως μετα απο μιση ωρα,

fin04159
26-09-09, 11:15
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Θα μπορούσες μήπως να μου διευκρινήσεις το τελευταίο για το ξένο γάλα? Σου φέρνουν το μωράκι για να του δώσεις όλα τα γεύματα? Και αν ναι το ξένο γάλα το έχεις μαζί σου ή σου το φέρνουν οι μαίες? Ακουσα ότι πρέπει να έχεις και πάνες μαζί σου για να το αλλάζεις! Ισχύει κάτι τέτοιο?Συγνώμη αν σου φορτώθηκα , αλλά στο νοσοκομείο σου δίνουν πληροφορίες με το ζόρι.

Το παιδί πηγαίνεις και το παίρνεις μόνη σου ή ο άνδρας σου με την ταυτότητά του, όπως όλοι οι γονείς 4 φορές την ημέρα. Από κει που θα πάρεις το μωρό έξω στην πόρτα έχει ένα τραπεζάκι με μπιμπερά γεμάτα. Παίρνεις ενα και φεύγεις. Πάνες δεν θα σου χρειαστούν, έχουν εκεί.

dora27
01-10-09, 20:12
εγω θα γεννησω στο Γενεσις, λεω να παρω δικλινο. Μου ειπαν οτι εχει δικλινο Α' και δικλινο Β'. Το Β' μου ειπαν οτι ηταν τετρακλινο που το χωρισαν στη μεση και δεν εχει καλη ηχομονωση. Ειναι ομως πιο φθηνο. Εχει καποια μανουλα εμπειρια απο το Α' και το Β' . Αν ειναι σχεδον το ιδιο, γιατι να πληρωσω παραπανω????

koufetaki
01-10-09, 21:12
ξερει καμια βρε κοριτσια εαν γεννησε η popiz?δεν ξερω πως θα το παρετε αλλα εγω τελικα θα το πω.ο αντρας μου εργαζετε σε ιδιωτικη μαιευτικη κλινικη τα τελευταια 13 χρονια οταν εμεινα εγκυος στο μικρο μου μετα απο δυο γεννες στην κλινικη που εργαζετε ο συζυγος ολα καλα κανενα προβλημα ολοι γνωστοι με προσεξαν οκ!λοιπον μολις ειδαμε οτι ειμαι εγκυος ο αντρας μου ειπε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να γεννησω σε ιδιωτικο μαιευτηριο για πολλους λογους.καταρχην εαν παθει το μωρο τιποτα το πανε στο ιπποκρατιο και ειναι πολυ εμπορευσημα ολα σε αυτα τα ιδιωτικα.

ANNA27!
01-10-09, 21:38
εγω θα γεννησω στο Γενεσις, λεω να παρω δικλινο. Μου ειπαν οτι εχει δικλινο Α' και δικλινο Β'. Το Β' μου ειπαν οτι ηταν τετρακλινο που το χωρισαν στη μεση και δεν εχει καλη ηχομονωση. Ειναι ομως πιο φθηνο. Εχει καποια μανουλα εμπειρια απο το Α' και το Β' . Αν ειναι σχεδον το ιδιο, γιατι να πληρωσω παραπανω????

έτσι είναι όπως στα είπανε εγώ δεν ήμουν ευχαριστημένη

dora27
01-10-09, 21:54
έτσι είναι όπως στα είπανε εγώ δεν ήμουν ευχαριστημένη

τι εννοεις? σε τι δωματιο εμεινες και δεν ησουν ευχαριστημενη? σε Β"???

ANNA27!
02-10-09, 17:24
τι εννοεις? σε τι δωματιο εμεινες και δεν ησουν ευχαριστημενη? σε Β"???

δε ξέρω τι είναι το Β, εγώ γέννησα το 2006 σε δίκλινο το οποίο ήταν χωρισμένο τετράκλινο, και ακούγονταν τα πάντα νυχθημερόν, είχα μάθει απέξω τα σόγια όλων των λεχώνων, μέχρι κι απ τα παπούτσια καταλάβαινα ποιος ήταν! άσε οι ήχοι των κινητών!!!
τέλοσπάντων κάπου αστειεύομαι κιόλας έτσι?
εγώ δεν έμεινα γενικά ευχαριστημένη απ τη συγκεκριμένη κλινική, το δωμάτιο ήταν πραγματικά το λιγότερο. πάρε κι άλλες γνώμες εγώ δε θα μαι αντικειμενική, ίσως ήμουν η εξαίρεση, πάντως το δίκλινο έτσι είναι.

ANNA27!
02-10-09, 17:27
α τώρα κατάλαβα τι είναι το Α και το Β. μάλλον σε Β θα μουν. δε το θυμάμαι αυτόν το διαχωρισμό, νομίζω τυχαία με βάλανε, ίσως να μην είχε κάτι άλλο, νομίζω ήμουν στο 207 στο δεύτερο όροφο.

tsalavouti
02-10-09, 18:12
Καλησπερα κοριτσια.... μηπως γνωριζει καποια κοπελα τον Σαββιδη Αναστασιο απο το ιπποκρατειο Θεσσαλονικης?? αν ναι ενημερωστε με... ευχαριστω

καλησπερα,

ειναι ο γιατρος μου και της κουμπαρας μου και της αδερφης της και μιας γνωστης ακομα. Εγω ειμαι 18 εβδομαδων, η κουμπαρα μου μολλις γεννησε, η αλερφη της ειναι 14 περιπου (δεν ξερω και πολυ καλα), και ειμαστε ολες ευχαριστημενες... Ειναι πολύ καλός και δεν έχει τα χρήματα σαν προτεραιότητά του αλλά εσένα και το μωρο...

clio_s
06-10-09, 12:21
κορίτσια καλημέρα,

Πριν ένα μήνα περίπου η εφημερίδα το θέμα δημοσίευσε ένα άρθρο για την νεογνολογική κλινική του Ιπποκρατείου Θεσσαλονίκης. Με λίγα λόγια έγραφε ότι τοποθετούν 2 μωρά σε κάθε κρεβατάκι, γιατί δεν έχουν χώρο. Έχετε ακούσει τίποτα παραπάνω?

koufetaki
06-10-09, 12:45
κορίτσια καλημέρα,

Πριν ένα μήνα περίπου η εφημερίδα το θέμα δημοσίευσε ένα άρθρο για την νεογνολογική κλινική του Ιπποκρατείου Θεσσαλονίκης. Με λίγα λόγια έγραφε ότι τοποθετούν 2 μωρά σε κάθε κρεβατάκι, γιατί δεν έχουν χώρο. Έχετε ακούσει τίποτα παραπάνω?
στο ιπποκρατειο γεννησαν πολλες φιλες μου και μια απο τις κουμπαρες μου δεν ειναι οτι το καλυτερο οταν πας να παρεις το μικρο σου το εχω δει και εχω ψιλοφρικαρει!ειναι ολοι μαζεμενοι μπροστα στην αιθουσα με τα νεογνα και τις ταυτοτητες τους καθε φορα που ειναι να δωσουν τα μικρα το προβλημα ειναι οι αθιγκανοι-πως γραφετε?-γιατι ειναι ολο το σοϊ μαζεμενο και γινετε το αδιαχωρητο τα μπιμπερο ειναι σε ενα τραπεζακι μπροστα περνεις το μωρο και ενα μπιμπερο το καλυτερο εαν γεννησης εκει ειναι να ζητησης να σε βαλουν στις θεσεις.εκτος απο αυτο με τα μωρα ειναι πολυ καλυτερο απο πολλες ιδιωτικες κλινικες στην τελικη εαν παθει τιποτα το παιδι σου εκει το πανε!σκεψου να γεννησης πχ.στο γεννεσης και να πρεπει να πανε το μικρο στο ιπποκ.φρικη εχω εμπειρια και απο ιδιωτ. και απο νοσοκ.χιλιες φορες στο νοσοκ.τον μικρο μου τον εκανα στο παπαγεωργειου

clio_s
06-10-09, 12:52
Ευχαριστώ για την απάντηση. Οι θέσεις τι είναι?

koufetaki
06-10-09, 13:02
Ευχαριστώ για την απάντηση. Οι θέσεις τι είναι?
οταν ανεβαινεις στον οροφο τις μαιευτικης στο αριστερο σου χερι εχει μια πορτα εκει ειναι οι θεσεις ειναι σαν να εισαι σε ιδιωτικη κλινικη δεν εχει αυτο το μπουγιο.....μπορεις απο τωρα να πας και να δεις το μερος οπως επισης μπορεις να κανεις και οτι ερωτηση θελεις

clio_s
06-10-09, 13:22
Συγγνώμη αν σε κουράζω, αλλά επειδή ψάχνομαι για το που θα γεννήσω μια τελευταία ερώτηση.
Γνωρίζεις πόσο κοστίζει ένα δωμάτιο εκεί? Και αν το ζητήσω θα μου το δώσουν?

koufetaki
06-10-09, 13:34
Συγγνώμη αν σε κουράζω, αλλά επειδή ψάχνομαι για το που θα γεννήσω μια τελευταία ερώτηση.
Γνωρίζεις πόσο κοστίζει ένα δωμάτιο εκεί? Και αν το ζητήσω θα μου το δώσουν?
δεν με κουραζεις.μιλαω με την κουμπαρα μου τωρα και σου γραφω...γυρω στα 400e και χωρις δικο της γιατρο ετσι εκανα κι εγω αλλα στο παπαγεωργειου και δεν πληρωσα τιποτα γιατι η κτ που εκανα πιανετε για επεμβαση περα του οικον. ομως εγω ενιωθα ποιο ασφαλης γιατι δεν ειναι ενας ο γιατρος εφημεριας αλλα παντα δυο και στο παπα.ειναι ολοι τους κορυφες βεβαια για τις θεσεις μεσολαβησα εγω γιατι εχω γνωστο δυστυχως-ελλαδα-γιατι ομως εαν ζητησης χωρις μεσο να μην σε βαλουν πανε και ρωτα ή ψαξε κανα γνωστο

SELINI
06-10-09, 14:10
Καλημερα!Εγω την κορουλα μου την γεννησα στο γεννεσις.Μεγα λαθος μου απο πολλες αποψεις.Οχι για τις κοπελες που δουλευαν εκει αλλα για τους απατεωνες που κρυβονται απο πισω.Δυστηχως ομως ηταν εκει η γιατρος που θα με ξεγεννουσε.Τωρα πια στο δευτερο παιδακι μου,θα παω σε καποιο δημοσιο,παπαγεωργιου η' ιπποκρατειο.Αν εχει καποια κοπελα καποιον καλο γυναικολογο μαιευτηρα που να ξεγενναει εκει ας μου στειλει εν πμ.

clio_s
06-10-09, 16:06
δεν με κουραζεις.μιλαω με την κουμπαρα μου τωρα και σου γραφω...γυρω στα 400e και χωρις δικο της γιατρο ετσι εκανα κι εγω αλλα στο παπαγεωργειου και δεν πληρωσα τιποτα γιατι η κτ που εκανα πιανετε για επεμβαση περα του οικον. ομως εγω ενιωθα ποιο ασφαλης γιατι δεν ειναι ενας ο γιατρος εφημεριας αλλα παντα δυο και στο παπα.ειναι ολοι τους κορυφες βεβαια για τις θεσεις μεσολαβησα εγω γιατι εχω γνωστο δυστυχως-ελλαδα-γιατι ομως εαν ζητησης χωρις μεσο να μην σε βαλουν πανε και ρωτα ή ψαξε κανα γνωστο

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ. Είσουν κατατοπιστικότατη. Μάλλον σε δημόσιο θα γεννήσω κι εγώ και αν δεν μπορέσω να μπω στις θεσεις δεν τρέχει και τπτ. Τρεις μέρες είναι θα περάσουν.

koufetaki
06-10-09, 21:17
vaggelitsa με το καλο.η γεννα δεν ειναι το τελος αλλα η αρχη..

clio_s
07-10-09, 15:55
vaggelitsa με το καλο.η γεννα δεν ειναι το τελος αλλα η αρχη..

Το ξέρω πολύ καλά αυτό καθώς προέρχομαι από πολύτεκνη οικογένεια, αλλά όπως και να έχει, είμαι πολύ αγχωμένη. Βλέπεις είναι το πρώτο μου παιδάκι και φοβάμαι.
Είχα και αυτή την διαφωνία με όλους αν θα γεννήσω σε ιδιωτικό ή δημόσιο και διχαστηκα. Ευτυχώς υπάρχει αυτό το forum και αποφάσισα.

dido
11-10-09, 23:09
Καλησπέρα,
το ιατρείο του είναι στην Εθνικής Αμύνης;

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΝΑΤΑΣΣΑ ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ.ΕΧΩ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΦΟΣΙΩΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΒΛΕΠΕΙΣ!ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ!ΑΠΛΑ ΜΕ ΞΕΓΕΝΝΗΣΕ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΤΑΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ!ΕΤΣΙ ΨΑΧΝΩ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ.ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΛ ΚΑΙ ΟΔΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ

eleana82
13-10-09, 12:18
καλημέρα! εγω γεννησα στο παπαγεωργιου και εμεινα πολυ ευχαριστημενη!πολύ καλό νοσοκομείο!

may
13-10-09, 13:52
καλημερα εχεις πμ.

savropinguinos
13-10-09, 15:13
"Επίσης , το τελευταίο βράδυ πριν αναχωρήσω , η συγκάτοικος αποφάσισε ότι θέλει να της φέρνουν το μωρό και το βράδυ στη μία και στις πέντε το πρωϊ κι ας μην είχε κατεβάσει γάλα ακόμη και δημιουργήθηκε θέμα γιατί εγώ ήθελα να ΚΟΙΜΗΘΩ το τελευταίο βράδυ (όσο γίνεται) διότι από την επόμενη μέρα που θα πήγαινα σπίτι ...αντίο ύπνε (όπως και έγινε).Τελικά μεσολάβησε η προϊσταμένη του ορόφου,η οποία πρότεινε ευγενικά να μεταφερθώ σε άλλο δωμάτιο για το τελευτάιο βράδυ ,πράγμα που αρνήθηκα και αντιπρότεινα να μεταφερθεί η συγκάτοικος αλλού και μάλιστα ίσως σε θάλαμο που είχαν ζητήσει το ίδιο πράγμα."

Λυπαμαι αλλα θα διαφωνησω μαζι σου,απο τη στιγμη που διαλεξες να εισαι σε δικλινο αυτα θα επρεπε να τα περιμενεις,η κοπελα ειχε καθε δικαιωμα να θηλαζει το μωρο της οποτε θελει

vaw
13-10-09, 22:52
Καλησπέρα και απο εμένα,
Γέννησα τον Απρίλιο στη Γενική επείδή μόνο εκεί ξεγεννά η γιατρός μου. Είναι μια πολύ καθαρή κλινική αλλά ίσως επείδή ήταν λίγο πριν το Πάσχα κια ήταν full δεν υπήρχε καθολου καλή εξυπηρέτηση. Απο το πιο απλό την κουβέρτα που ζητούσα απο την πρώτη μέρα και μου την έφεραν την τρίτη μέρα επειδή έκανε παραπονα η μητέρα μου κα μια φίλη, μέχρι τον καθετήρα που δεν μου άλλαζαν παρόλο που το ζητούσα με αποτέλεσμα να πάθω ουρολοίμωξη που με ταλαιπώρησε 50 μέρες μετά τον τοκετό!!! Επισης στο θέμα του θηλασμού δεν ηταν καθόλου μα καθόλου βοηθητικές!!!! Απο την πρώτη μέρα μου είπαν οτι "δεν κάνουν οι θηλές μου", τι να σημαίνει άραγε αυτό??? Γενικά η εξυπηρέτηση των μαιών απαράδεκτη!!!!!!!
Σε επομενο τοκετό πολύ δύσκολα θα ξαναπάω

VENETIA
13-10-09, 23:07

εχει διαφορα το α με το β.
λοιπον καταρχην οντως το β ητανε 4κλινο και ειναι χωρισμενο πλεον σε 2 δικλινα με γυψοσανιδα, οποτε απο ηχομονωση χαλια.
στο α διαλεγεις απο μενου φαγητο(νομιζω κανα 2 επιλογες) και εχει και δικια σου θεση παρκιγκ με κλειδακι.
παντως εγω ειχα δηλωσει β τελικα δεν ειχε και μπηκα προχειρα σε τρικλινο τελικα...
το μεσημερι πηγανε να με μεταφερουνε στο δωματιο που ειχα ζητησει αλλα επειδη στο 3κλινο ημουνα παραθυρο και μπροστα τηλεοραση και μια χαρα εμεινα εκει...
τελικα ητανε μια χαρα και το τρικλινο αλλα στην επομενη θα προτιμουσα 2κλινο ή μονοκλινο...εχεις την ησυχια σου πως να το κανουμε..ευτωχως ειχα τελεια γεννα και ημουνα συνεχεια στην βολτουλα και με κοσμο οποτε...
οι καθαριστριες περνουσανε 2φορες την μερα και ητανε παντα πεντακαθαρα ολα και το μπανιο.. οι μαιες μια χαρα και εμενα τουλαχιστον με βοηθησανε με το θηλασμο μιας που φοβομουνα ακομα και μερια να αλλαξω τομωρο μην παθει τιποτα!!!!
βεβαια τωρα που το σκεφτομαι θα μπορουσανε να κανουνε και δειξουνε παραπανω αλλα...
α!! και ο παιδιατρος ο νεος που εχει ειναι....οτι ειπε για τον θηλασμο μπαρουφες!!!!!!!
καθε τριωρο αυστηρα γιατι δεν χωνευει το μωρο πιο νωρις...μονο 10 λεπτα απο το καθε στηθος..και αλλλαααααααα πολλαααααααααααα χαζαααααααααααααααααααααααααααααα

επισης θα συμφωνησω με την σαυροπιγκουινα!!!!
και εγω πηρα το μωρο τελευταιο βραδυ για να δω πως ειναι μην μου ερθει αποτομο στο σπιτι..δεν ενοχληθηκε καμια κοπελα..αλλωστε για τον ιδιο λογο ειμασταν ολες εκει!!!
φιλια γιωτακι!!!!!

αλεξια και δημητρης
16-10-09, 15:04
Γεια σας κοριτσια... θα γεννησω στο ιπποκρατειο τελος δεκεμβρη και ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια τι χρειαζεται να εχω μαζι μου εκτος απο τα βασικα... και εαν σου δινουν τιποτα απο εκει..... ευχαριστω

ditop
09-11-09, 09:15
Εχει γεννηση καποια κοπελα στην ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ. πρωην Γαληνος;
Αν ναι θα ηθελα πληροφοριες.

natasa2002
09-11-09, 20:49
Εχει γεννηση καποια κοπελα στην ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ. πρωην Γαληνος;
Αν ναι θα ηθελα πληροφοριες.

Γέννησα πριν απο 39 ημέρες στην Βιοκλινική και έιμαι πολύ ευχαριστημένη.
Τι θα ήθελες να μάθεις για το οικονομικό ή για κάτι άλο;

eleftheriabag
10-11-09, 13:16
καλησπερα,και εγω θα γεννησω σε δυο εβδομαδες στη βιοκλινικη.οτι πληροφοριες μπορεις να μας πεις θα ειναι χρησιμες.κυριως για τα δωματια τις επισκεψεις και τον θηλασμο.σε ευχαριστω

natasa2002
10-11-09, 23:36
Το καλό με την Βιοκλινική είναι το οτι σε σχέση με άλλες κλινικές δεν είναι πολύ μεγάλη και δεν έχει πάρα πολύ κόσμο. Το περιβάλλον πολύ φιλικό, οι μαίες επίσης πολύ φιλικές. Εγω επέλεξα το πρόγραμα των 2 ημερών, γέννησα Παρασκευή μεσημέρη και Κυριακή μεσημέρη είμασταν σπίτι μας. Της πρώτες 2 μέρες ήρθε στο σπίτι μας μια μαία, όπου εξετάζει το μωρό για ίκτερο, το ζηγίζη, βοηθάει στον θηλασμο κ,α.
Για τα επισκεπτήρια οταν γενούσα ήταν οι δικοί μου ήδη εκειπέρα και φύγαν κατα της 9:00 δεν είπαν τίποτα, την επόμενη μέρα είμουν μόνη στο δωμάτιο ήρθε μονο ο άντρας εννοείτε πως δεν είπαν τίποτα. Το φαγητό ήταν λίγο μπλιάχ:sad:.
Για το δίκλινο 630, επισκληρίδιος 150, παιδίατρος 100 και για την μαία 30 την ημέρα.
Με το καλό σε όσες περημένετε................

agappula
11-11-09, 00:19
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,
ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟ ΓΕΝΝΕΣΙΣ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΤΕ... ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ, ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΕΚΕΙ, ANGELIA ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ

:roll: :roll: :roll:

Κ ΕΓΩ ΓΕΝΕΣΙΣ ΓΕΝΗΣΑ ΤΗ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ. ΕΜΕΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΝΗ. ΦΑΓΗΤΟ -SUPER,ΑΠΟ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ Κ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΑΝΤΕΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ

Iwanna
11-11-09, 01:20
Το καλό με την Βιοκλινική είναι το οτι σε σχέση με άλλες κλινικές δεν είναι πολύ μεγάλη και δεν έχει πάρα πολύ κόσμο. Το περιβάλλον πολύ φιλικό, οι μαίες επίσης πολύ φιλικές. Εγω επέλεξα το πρόγραμα των 2 ημερών, γέννησα Παρασκευή μεσημέρη και Κυριακή μεσημέρη είμασταν σπίτι μας. Της πρώτες 2 μέρες ήρθε στο σπίτι μας μια μαία, όπου εξετάζει το μωρό για ίκτερο, το ζηγίζη, βοηθάει στον θηλασμο κ,α.
Για τα επισκεπτήρια οταν γενούσα ήταν οι δικοί μου ήδη εκειπέρα και φύγαν κατα της 9:00 δεν είπαν τίποτα, την επόμενη μέρα είμουν μόνη στο δωμάτιο ήρθε μονο ο άντρας εννοείτε πως δεν είπαν τίποτα. Το φαγητό ήταν λίγο μπλιάχ:sad:.
Για το δίκλινο 630, επισκληρίδιος 150, παιδίατρος 100 και για την μαία 30 την ημέρα.
Με το καλό σε όσες περημένετε................

Να το χαίρεσαι το μωρό σου! Κι εγώ εκεί θα γεννήσω για άλλους τους λόγους που αναφέρεις πιο πάνω. Θα ήθελα να μάθω αν σου ήταν εύκολο να γυρίσεις σπίτι σε δυο μέρες -κούραση, δυνάμεις-.
Το μωρό στο δίκλινο το είχες μαζί σου; Και αφού έφυγε η συγκάτοικος -σωστα δεν κατάλαβα;- μπορούσε κάποιος να μείνει μαζί σου το βράδυ;
Τέλος υπάρχει κάτι άλλο που θα ήταν καλό να γνωρίζουμε πριν πάμε να γεννήσουμε εκεί; -εκτός από το ότι πρέπει να πάμε ταπεράκι με δικό μας φαγητό ;)

ΕΥΗ Γ
12-11-09, 14:06
Να το χαίρεσαι το μωρό σου! Κι εγώ εκεί θα γεννήσω για άλλους τους λόγους που αναφέρεις πιο πάνω. Θα ήθελα να μάθω αν σου ήταν εύκολο να γυρίσεις σπίτι σε δυο μέρες -κούραση, δυνάμεις-.
Το μωρό στο δίκλινο το είχες μαζί σου; Και αφού έφυγε η συγκάτοικος -σωστα δεν κατάλαβα;- μπορούσε κάποιος να μείνει μαζί σου το βράδυ;
Τέλος υπάρχει κάτι άλλο που θα ήταν καλό να γνωρίζουμε πριν πάμε να γεννήσουμε εκεί; -εκτός από το ότι πρέπει να πάμε ταπεράκι με δικό μας φαγητό ;)

γεννησα κι εγω πριν μι αβδομαδα στη βιοκλινικη,αλλα εμεινα 5 μερες κανονικα,εκανα καισαρικη κ δεν ηξερα οτι μπορω να το εκμεταλλευτω..συμφωνω σε ολα,ειδικα το προσωπικο εξυπηρετικοτατο!!!!αλλα εμενα το φαγητο μου αρεσε μια χαρα μου φανηκε!
πληρωσαμε 1630 στην κλινικη,220 αναισθησιολογο και 200 παιδιατρο!εχω διδυμα γιαυτο οι παραπανω γιατροι πηραν περισοοτερα μαλλον..

Iwanna
12-11-09, 14:18
γεννησα κι εγω πριν μι αβδομαδα στη βιοκλινικη,αλλα εμεινα 5 μερες κανονικα,εκανα καισαρικη κ δεν ηξερα οτι μπορω να το εκμεταλλευτω..συμφωνω σε ολα,ειδικα το προσωπικο εξυπηρετικοτατο!!!!αλλα εμενα το φαγητο μου αρεσε μια χαρα μου φανηκε!
πληρωσαμε 1630 στην κλινικη,220 αναισθησιολογο και 200 παιδιατρο!εχω διδυμα γιαυτο οι παραπανω γιατροι πηραν περισοοτερα μαλλον..

Είμαι σχεδόν σίγουρη πως μπορείς να εκμεταλλευτείς το πρόγραμμα αυτό, μόνο αν έχεις γεννήσει με Φ.Τ και όλα είναι καλά και με τη μαμά και με το μωρό... Έπρεπε να το έχω αναφέρει!
Εντάξει λοιπόν, με το ταπεράκι...βλέποντας και κάνοντας! :D ;)
Έχω και μια απορία... Η σύνδεση με καρδιοτοκογράφο και ο λεγόμενος "καλλωπισμός" (!) είναι θέμα γιατρού ή κλινικής; Εσείς στη βιοκλινική τί εμπειρία έχετε;

Σοφία Τ.
12-11-09, 15:56

Να σου ζησουν τα μωρακια σου!

Ιωαννα ειναι θεμα κλινικης.Στη Βιοκλινικη γινεται κανονικα ξυρισμα,κλισμα κλπ.Μονο στο θεμα του καρδιοτοκογραφου ειναι χαλαροι αφου δεν εισαι συνεχεια καθηλωμενη στο κρεβατι αλλα στο τοποθετουν ανα τακτα διαστηματα και τον υπολοιπο χρονο μπορεις να περπατας στο διαδρομο ή στο δωματιο σου.

Giotako
12-11-09, 22:50
Γεννησα κ εγω την προηγουμενη δευτερα στο ΓΕΝΕΣΙΣ,ημουν σε 2κλινο Α,εμεινα ευχαριστημενη απο ολα,απ τις μαιες,απ τις νασοκομες,καθαριοτητα,φαγητο,συμπεριφορα κ γενικα ηταν ολα υπεροχα,αν κανω 2 παιδακι παλι ΓΕΝΕΣΙΣ θα επιλεξω:p:p:p:grin::grin::grin:

eleftheriabag
13-11-09, 12:29

σε τι δωματιο εμεινες? με το θηλασμο ηταν φιλικοι? και εγω καισαρικη θα κανω εκει. να σου ζησουν τα μωρα

ditop
02-12-09, 17:39
Στη Βιοκλινικη τα δωματια ειναι δικλινα ή τρικλινα; Ειναι ελλαστικοι με τις επισκέψεις; Τιμη για κ.τ ξερει καποια. Επισεις φανταζομαι οτι θα υπαρχει προβλημα παρκινγκ, πως το βολευαται.
Στο θηλασμο βοηθησε η μαια;

Σοφία Τ.
02-12-09, 18:23
Η Βιοκλινικη εχει μονοκλινα,δικλινα,τρικλινα.Το επισκεπτηριο ειναι ελευθερο καθολη τη διαρκεια της ημερας (ακομη κι οταν εχεις το μωρο) και δεν εχει μπραβους.Το παρκινγκ το βολευεις με 2-3 ιδιωτικα που εχει εκει γυρω.Αν κανεις ΦΤ και μεινεις λιγες μερες,δεν ειναι και τοσο μεγαλο προβλημα.Αν κανεις ΚΤ και μεινεις παραπανω,και παλι καλυπτεσαι απο την μεγαλη διαφορα στην τιμη της κλινικης σε σχεση με τις υπολοιπες.Για τιμες ομως για ΚΤ δεν ξερω να σου πω.Στο θηλασμο αν εισαι πρωταρα, μπορεις να ζητησεις λιγη παραπανω βοηθεια.Αλλιως η μαια θα σου δειξει τα βασικα, εκτος κι αν οπως ειπα κανεις ΦΤ και φυγεις στις 2 μερες, οποτε ερχεται μετα η μαια στο σπιτι οποτε μπορει να σου δειξει περισσοτερα πραγματα.

nano79
02-01-10, 15:10
καλησπερα και καλη χρονια!
εδω και 5 χρονια για τον ετησιο ελεγχο (τεστ ΠΑΠ κλπ) επισκεπτομαι την κα Τανγκου στην Μητροπολεως. τη γνωριζει καμια σας?
ηθελα να ακουσω αποψεις απο κοπέλες που την είχαν-έχουν γιατρο κατα την εγκυμοσυνη τους.
(εχω θεσει και σε αλλο τοπικ το ερωτημα μου αλλα μαλλον δεν εγινε αντιληπτο...)

dorian
02-01-10, 23:38
Γέννησα πριν 2 μήνες στο Διαβαλκανικό - και το πρώτο μου παιδάκι εκεί πριν 4 χρόνια - και όλα ήταν σούπερ. Το προσωπικό στην Αίθουσα Τοκετών; δεν έχω λόγια. Όλες ήταν υπέροχες. Ήμουν πολύ φοβισμένη, αλλά μου στάθηκαν λες και ήταν συγγενείς μου. Και στο Μαιευτικό επίσης όλες οι μαίες εξυπηρετικότατες. Το φαγητό πολύ ωραίο και κάτι μερίδες τεράστιες.......!... Οι νεογνολόγοι, τα πάντα πολύ ωραία. Το επισκεπτήριο τηρούνταν και δεν αλώνιζαν όπως ήθελαν οι επισκέπτες. Όλα ήταν πολύ καθαρά και το περιβάλλον ξενοδοχειακό. Και τρίτο παιδάκι αν κάνω εκεί θα πάω στάνταρ! :)

Giotako
03-01-10, 00:24
καλησπερα και καλη χρονια!
εδω και 5 χρονια για τον ετησιο ελεγχο (τεστ ΠΑΠ κλπ) επισκεπτομαι την κα Τανγκου στην Μητροπολεως. τη γνωριζει καμια σας?
ηθελα να ακουσω αποψεις απο κοπέλες που την είχαν-έχουν γιατρο κατα την εγκυμοσυνη τους.
(εχω θεσει και σε αλλο τοπικ το ερωτημα μου αλλα μαλλον δεν εγινε αντιληπτο...)
καλησπερα nano,την κυρια τανγκου την ξερω απο ενα κομμωτηριο που δουλευα κ την ειχε μετα κ η φιλη μου που δουλευαμε μαζι,εχω ακουσει πολυ καλα λογια,ειναι ανθρωπος πρωτα απ ολα κ μετα ολα τ αλλα,η φιλη μου εμεινε πολυ ευχαριστημενη,ελπιζω να βοηθησα λιγο

nano79
03-01-10, 11:34
καλησπερα nano,την κυρια τανγκου την ξερω απο ενα κομμωτηριο που δουλευα κ την ειχε μετα κ η φιλη μου που δουλευαμε μαζι,εχω ακουσει πολυ καλα λογια,ειναι ανθρωπος πρωτα απ ολα κ μετα ολα τ αλλα,η φιλη μου εμεινε πολυ ευχαριστημενη,ελπιζω να βοηθησα λιγο

σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. ειμαι πολυ ευχαριστημενη μαζι της γιατι οντως ειναι πανω απ'ολα ανθρωπος. πολυ ηρεμη και παντα διαθεσιμη. δεν γνωριζω ομως καμια κοπελα που να την ειχε σε γεννα....

sofie
04-01-10, 15:36
Την κυρία Τάγκου την είχα εγώ και πριν 4 μήνες γέννησα ένα κοριτσάκι με καισαρική!Είναι εξαίρετη γιατρός και της χρωστάω τη ζωή του παιδιού μου!Οι συμβουλές της με βοήθησαν να καταταλάβω οτι κάτι δν πήγαινε καλά εκείνο το βράδυ κι ευτυχώς έτρεξα και με καισαρική προλάβαμε την μπέμπα.Δν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι θα γινόταν αν δεν μου έλεγε κάποια πράγματα κ δν πήγαινα εγκαιρα!Επίσης το γεγονός ότι δν παίρνει παραπάνω χρήματα για καισαρική δν σε κάνει καχύποπτη απέναντι της!
Με το καλό όλα και μην ανησυχείς καθόλου για τη γιατρό...

nano79
04-01-10, 23:57
Την κυρία Τάγκου την είχα εγώ και πριν 4 μήνες γέννησα ένα κοριτσάκι με καισαρική!Είναι εξαίρετη γιατρός και της χρωστάω τη ζωή του παιδιού μου!Οι συμβουλές της με βοήθησαν να καταταλάβω οτι κάτι δν πήγαινε καλά εκείνο το βράδυ κι ευτυχώς έτρεξα και με καισαρική προλάβαμε την μπέμπα.Δν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι θα γινόταν αν δεν μου έλεγε κάποια πράγματα κ δν πήγαινα εγκαιρα!Επίσης το γεγονός ότι δν παίρνει παραπάνω χρήματα για καισαρική δν σε κάνει καχύποπτη απέναντι της!
Με το καλό όλα και μην ανησυχείς καθόλου για τη γιατρό...

sofie να σου ζησει η ζουζουνα σου! τελικα πηγαμε σημερα στη κ. Ταγκου 1ο ραντεβου και αποφασισα: δεν την αλλαζω με τιποτα!

σημερα ειδαμε το σπορο μας! ειμαστε 4 ολοκληρα χιλιοστα και η καρδια μας χτυπαει σε ρυθμο ροκ!!!!

sofie
06-01-10, 19:31
Σ'ευχαριστώ πολύ!Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να χαρείτε όσο το δυνατόν περισσότερο αυτές τις συγκινητικές στιγμές!Είναι απίστευτο συναίσθημα να ακούς την καρδούλα του!:-)

anmardel1
18-01-10, 19:37
Καλησπέρα,
Εγώ μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος οπότε δεν έχω ιδέα ούτε από τιμές ούτε από τίποτα.
Τελικά θα μας πεί κάποια που γέννησε ή ρώτησε τιμές πόσο στοιχιζει το Γέννεσεις? Γιατι η νύφη μου γέννησε στι Ιπποκράτειο και η εξυπηρέτηση καθώς και οι συνθήκες ήταν άθλιες.
Και όσο και αν θέλω σε νοσοκομείο, για λόγους ασφαλείας, δεν θέλω να περάσω αυτά που είδα εκεί μέσα.
Έχω ακούσει ότι είναι πανάκριβα, αλλά όχι πόσο στο Γένεσις.

bouboukakia
18-01-10, 20:21
Καλησπέρα,
Όλα τα μαιευτήρια δίνουν τιμές και τηλεφωνικώς. Όταν γέννησα πριν 2,5 χρόνια στη Γενική, το Γένεσις δεν ήταν πολύ ακριβότερο.

iro18
18-01-10, 20:52
Παλαιότερα μια κοπέλα που δουλεύει στο Γένεσις είχε βάλει τις παρακάτω τιμές

http://homepage.mac.com/tchliapas/genesis.jpg

οι οποίες ισχύουν ακόμα όπως διαπίστωσα μόλις χθες που τους τηλεφώνησα.

Σήμερα όμως ο γιατρός μου μου έδωσε έναν άλλο τιμοκατάλογο! άλλες τιμές δωματίων, επίσης
αυτό που με προβληματίζει είναι ότι υπάρχει ασυμφωνία ανάμεσα στους δυο για το τι περιλαμβάνεται και τι όχι σε αυτές τις τιμές.

Στο τηλ. μου είπαν ότι περιλαμβάνεται ο παιδίατρος ενώ στο χαρτί του γιατρού λέει ότι η παιδιατρική παρακολούθηση είναι extra 150 euro, εκτός αν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις δύο έννοιες!?

anmardel1
18-01-10, 21:00
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Τι να πω? Θα παρω και 'γω και μολις μαθω κάτι θα σας ενημερώσω

Φιλάκια και καλή τύχη σε όλες μας!

Giotako
19-01-10, 01:48
Οι τιμες ειναι για Φ.Τ. 3ο 1780ε, 2ο β1980, 2ο α 2180
2οLUX2280, Μονοκλινο β 2490, Μονοκλινο α 3280, Μονοκλινο LUX 3840, Σουιτα 4840. Για κ.τ. 3ο 2260, 2ο β 2460, 2ο α 2660, 2LUX 2800, 1ο β 3400, 1ο α 3860, 1ο LUX 4360. Παιδιατρος 150ε, Αναισθησιολογος η 140 η 160, Αναλωσιμα 100,φαρμακα κ υγειονομικο υλικο extra. Ελπιζω να βοηθησα,γεννησα τον νοεμβριο κ κρατησα τις τιμες,ελπιζω μονο μην εκανα λαθος στις τιμες

bouboukakia
19-01-10, 07:50
Καλημέρα κορίτσια. Να βεβαιωθείτε τι ακριβώς περιλαμβάνουν οι τιμές που σας λένε. π.χ. όταν γέννησα εγώ, η Γενική παρείχε προαιρετικά εξετάσεις για μεταβολικά νοσήματα με επιπλέον χρέωση, ενώ η Γένεσις έκανε αυτή την εξέταση σε όλα τα μωρά και η τιμή ήταν στο πακέτο. Καλή απόφαση:).

voulam
19-01-10, 08:51
Kαλημέρα κορίτσια.
Ειμαι μια μανούλα δυο αγοριών.Η γυναικολόγος μου είναι η κ.Τάγκου.Είναι απίστευτη γιατρός και δεν την αλλάζω με τίποτα.Της χρωστάω τις ζωές των παιδιών μου.
Εγώ λόγω ανατομίας και στις δυο μου γέννες άργησα πολύ να γεννήσω.Η γιατρός ήτανε δίπλα μου και με περίμενε.Με φυσιολογικό τοκετό και τις δυο φορές.

nano79
20-01-10, 22:37
Kαλημέρα κορίτσια.
Ειμαι μια μανούλα δυο αγοριών.Η γυναικολόγος μου είναι η κ.Τάγκου.Είναι απίστευτη γιατρός και δεν την αλλάζω με τίποτα.Της χρωστάω τις ζωές των παιδιών μου.
Εγώ λόγω ανατομίας και στις δυο μου γέννες άργησα πολύ να γεννήσω.Η γιατρός ήτανε δίπλα μου και με περίμενε.Με φυσιολογικό τοκετό και τις δυο φορές.
να σου ζησουν τα ζουζουνια σου!!!! και εγω καθε φορα ππου παω ειμαι ολο και πιο σιγουρη για την επιλογη μου. αυριο θα παω να κανω τις αιματολογικες εξετασεις και στις 22/02 εκλεισα ραντεβου για την αυχενικη διαφανεια στο ********. εχει παει καμια εκει να μου πει κοστος? (μη παθω και κανενα εγκεφαλικο...)

Nutella
29-01-10, 21:01
Στο Ιάκεντρο έκανα και εγώ τις εξετάσεις μου. Την πρώτη φορά έκανα την αυχενική διαφάνεια (110?) και ΡΑΡΡ Α (110?) κανονικα με απόδειξη.
Την δεύτερη φορά έκανα υπέρηχο Β επιπέδου και ήταν 150? (πάλι με απόδειξη)

pocoyo
29-01-10, 21:09
κοριτσια ασχετως με το οικονομικο,το γενεσις το συνηστω ανεπιφυλακτα,εμεινα μεσα εκει 3 βδομαδες και μαλιστα στις γιορτες λογω επαπηλουμενης κυησις και απο τις καθαριστριες μεχρι τις μαιες και τους γιατρους ολοι ηταν αψογοι!!!!!!!!!!!και τους ευχαριστω πολυ γιατι δεν ειχα κανεναν δικο μου μαζι μου(γεννησα με κτ),ημουνα σε τρικλινο ικα και γνωρισα και καποιες φοβερες κοπελες με τις οποιες διατηρω ακομα μια φιλι'α

Nutella
29-01-10, 21:26
Εγώ είμαι σε δήλλημα... Να γεννήσω Διαβαλκανικό ή Άγιο Λουκά??? Μου άρεσαν και τα 2, οικονομικά συμφέρει ο Άγιος Λουκάς, αλλά ο γιατρός μου δεν έχει ξαναγεννήσει εκεί, θα είμαι η πρώτη του..... Επίσης στον Άγιο Λουκά υποστηρίζουν πολύ τον αποκλειστικό θηλασμό.... Μάλλον εκεί θα καταλήξω, αν και με προβληματίζει ο γιατρός μου.....

MARILYN
29-01-10, 21:47
Εγώ κορίτσια θα γεννήσω στον Άγιο Λουκά γιατί ο γιατρός μου είναι μόνο εκεί.
Έχω ομως νοσηλευτεί για λαπαροσκόπηση πριν 1 χρόνο εκεί και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.
Απλά δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει.
Ξέρει καμία που γέννησε πρόσφατα να μας πει;

Nutella
29-01-10, 22:09
Το δίκλινο είναι 1.500Ε, το μονόκλινο 2.050Ε. Πήγα και ρώτησα. Περιλαμβάνει όλα τα έξοδα (και τον παιδίατρο). Εκτός είναι ο αναισθησιολόγος και φυσικά ο γυναικολόγος. Στο μονόκλινο είναι τέλεια!!! Έχει και κρεβάτι για συνοδό!!! Και κάνεις και rooming-in!

Iwanna
29-01-10, 23:00
Το δίκλινο είναι 1.500Ε, το μονόκλινο 2.050Ε. Πήγα και ρώτησα. Περιλαμβάνει όλα τα έξοδα (και τον παιδίατρο). Εκτός είναι ο αναισθησιολόγος και φυσικά ο γυναικολόγος. Στο μονόκλινο είναι τέλεια!!! Έχει και κρεβάτι για συνοδό!!! Και κάνεις και rooming-in!

Με το καλό το μωράκι σου!
Είχα ανησυχήσει ότι μόνο εγώ δεν έχω αποφασίσει πού θα γεννήσω αλλά βλέπω κι άλλη μαμά "της τελευταίας στιγμής"! Απ' ό,τι κατάλαβα "Άγιο Λουκά" επιλέγεις!
Εγώ είμαι ανάμεσα στον "Άγιο Λουκά" και τη "βιοκλινική"...
Σχεδιάζουμε να πάμε να τις δούμε και τις δύο καθώς μόνο από το τηλέφωνο σφαιρική ενημέρωση δεν γίνεται...
Δεν ήξερα ότι είναι τόσο υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού... Πολύ καλό αυτό! Σημαίνει πως και οι μαίες είναι καλές και σε βοηθούν... Μακάρι να είναι και υπέρ του φυσικού τοκετού γενικότερα!
Όταν με το καλό γεννήσεις και βρεις λίγο χρόνο να μας πεις τα σχόλιά σου!

Nutella
29-01-10, 23:16
Η βιοκλινική, επειδή είναι στο κέντρο, έχει ένα θεματάκι με το πάρκινγκ. Κατά τα άλλα, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Το δικό μου δήλημμα έχει να κάνει με τον γιατρό μου, που είναι διστακτικός με τον Άγιο Λουκά, μιας και δεν έχει ξανασυνεργαστεί μαζί τους... Το αργότερο μέχρι την Δευτέρα πρέπει να αποφασίσω όμως......
Ελπίζω να το θυμηθώ μετά την γέννα, εάν αποφασίσεις για Άγιο Λουκά, να μου στείλει πμ, για να το δω και να απαντήσω!
Με το καλό το μωράκι σου!!!

Iwanna
30-01-10, 16:27
Η βιοκλινική, επειδή είναι στο κέντρο, έχει ένα θεματάκι με το πάρκινγκ. Κατά τα άλλα, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Το δικό μου δήλημμα έχει να κάνει με τον γιατρό μου, που είναι διστακτικός με τον Άγιο Λουκά, μιας και δεν έχει ξανασυνεργαστεί μαζί τους... Το αργότερο μέχρι την Δευτέρα πρέπει να αποφασίσω όμως......
Ελπίζω να το θυμηθώ μετά την γέννα, εάν αποφασίσεις για Άγιο Λουκά, να μου στείλει πμ, για να το δω και να απαντήσω!
Με το καλό το μωράκι σου!!!

Eμένα η γιατρός πηγαίνει παντού, έχει ξεγεννήσει και στις 2 και έτσι η απόφαση πέφτει σε μένα...
Στην αρχή είχα πει για βιοκλινική αλλά ακούγοντας καλά λόγια για τον Άγιο Λουκά μπήκα σε δίλημμα...
Αυτό με το πάρκινγκ δεν το είχα υπολογίσει, μου το επισήμανε ο πεθερός μου, και είναι ένα θέμα, όντως. Το καλό είναι πως γεννάνε πολλές εκεί τελευταία και μένουν ευχαριστημένες και έχω ακούσει πως οι μαίες είναι πολύ καλές και βοηθάνε με το θηλασμό
Ο Άγιος Λουκάς από την άλλη είναι πολύ καλή κλινική σε όλους τους τομείς αλλά δεν έχω ακούσει πολλά για το μαιευτικό της και φοβάμαι μήπως δεν είναι και τόσο "φιλικό" στο φυσικό τοκετό...
Νομίζω αφού τις επισκεφτούμε θα καταλήξουμε! Εσένα δεν σε βοήθησε που πήγες;
Θα σε "ενοχλήσω" αν δεν δω σχόλιο σου τις επόμενες εβδομάδες!
Ελπίζω να αποφασίσεις ό,τι θα είναι το καλύτερο για σένα, να έχεις έναν εύκολο τοκετό και ένα υγιέστατο μωράκι!!!

natassap
30-01-10, 18:13
Καλημέρα κορίτσια. Να βεβαιωθείτε τι ακριβώς περιλαμβάνουν οι τιμές που σας λένε. π.χ. όταν γέννησα εγώ, η Γενική παρείχε προαιρετικά εξετάσεις για μεταβολικά νοσήματα με επιπλέον χρέωση, ενώ η Γένεσις έκανε αυτή την εξέταση σε όλα τα μωρά και η τιμή ήταν στο πακέτο. Καλή απόφαση:).

Γέννησα δύο φορές στη Γένεσις (2007, 2009) σε μονόκλινο Α και έμεινα πολύ ευχαριστημένη και τις δύο φορές. Η εξέταση για τα μεταβολικά νοσήματα είναι προαιρετική και στοιχίζει 90 ευρώ.

mamacita
30-01-10, 18:23
Εγώ γέννησα στη Βιοκλινική πριν 3,5 μήνες και έμεινα πολύ ευχαριστημένη κυρίως από το γεγονός ότι έφυγα σε 2 μέρες ( Σάββατο βράδυ γέννησα, Δευτέρα πρωί έφυγα), και πλήρωσα 800 ευρώ στην κλινική για μονόκλινο και 100 στον παιδίατρο. Αναισθησιολόγο δεν χρησιμοποίησα. Είχα το μωρό μαζί μου συνέχεια. Μου δώσανε pampers δικά τους και κάτι τετράγωνα πανάκια για τις γουλίτσες. Ο άντρας μου κοιμότανε μαζί μου σε μία καθόλου βολική πολυθρόνα. Αμέσως μετά τον τοκετό με είχαν ρωτήσει αν με πειράζει να πάρω μικρό μονόκλινο, και είχα πει δεν με νοιάζει, τώρα δεν ξέρω αν έπαιρνα μεγάλο τι θα είχε παραπάνω, αν θα είχε κάτι. Όσον αφορά τον φυσικό τοκετό, δεν ξέρω αν είναι η πολιτική τους ή επειδή είχα μαζί δική μου μαία την οποία γνωρίζανε στην κλινική, κάνανε τα πράγματα όπως ήξεραν ότι τα ήθελε εκείνη. Γιατί, πριν γεννήσω είχα πάει 2 φορές στην κλινική, την πρώτη για να ρωτήσω τι πολιτική έχουν ως προς τον θηλασμό και πήρα την απάντηση: "Ε, όπως και να 'χει 6 γεύματα από μας θα τα πάρει οπωσδήποτε"!!!! Τη δεύτερη φορά πήγα για να θέσω υπ' όψιν τους το φυλλάδιο από το Εγκυμονώ - γεννώ - επιλέγω και μου είπανε (όχι η ίδια βέβαια), ότι σέβονται απόλυτα τις επιθυμίες μας και τις τηρούν!! Τέλος πάντων, εγώ έφτασα εκεί με διαστολή 8, οπότε όπου και να πήγαινα φυσικά θα γεννούσα μάλλον! Όταν πήρανε το μωρό για να το πλύνουν και να το εξετάσουν, εγώ τους φώναζα από το κρεβάτι να μη δώσουν γάλα ή γλυκόζη. Όντως, δε δώσανε και θηλάζουμε αποκλειστικά από την πρώτη στιγμή. Στο θηλασμό με βοήθησε η δικιά μου μαία, άσε που με τόσο διάβασμα εδώ μέσα συν το βιβλίο της Πατσούρου, το μόνο που έλεγε κι εκείνη ήταν ότι τα πάμε μια χαρά!!! Δεν χρειάστηκε δηλαδή να ζητήσω βοήθεια από κάποια μαία εκεί για να δω πως θα συμπεριφερότανε. Αυτή που ήρθε στο σπίτι (πήρε 60 ευρώ για 2 επισκέψεις), με νευρίασε γιατί έπιασε και ξέντυσε το μωρό επειδή έκανε λέει ζέστη!! Όσον αφορά τον θηλασμό δεν ήταν αρνητική αλλά ούτε και για το συμπλήρωμα ήταν αρνητική. Μου είπε δηλαδή ότι δεν είναι τραγικό να δοθεί και λίγο συμπλήρωμα αν χρειάζεται. Μπορεί βέβαια να ήταν αντίδραση στο ότι εγώ της είπα ορθά κοφτά ότι δεν πρόκειται να δώσω

MARILYN
30-01-10, 18:43

Αυτές οι τιμές είναι για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική;
Τι είναι το rooming-in;

ekaradou
30-01-10, 22:35
Γεια σας!Πριν κανα 2 μήνες σας ρωτούσα για προγραμματισμένη γέννα στο Ιπποκράτειο! Ε λοιπόν γέννησα και μπορώ να σας τα πω απο δική μου πλέον εμπειρία.Είχα προγραμματισμένο ραντεβού για καισαρική στις 30/12/09 στη Δ' μαιευτική κλινική του νοσοκομείου.Απο ιατρικής αποψη τα πάντα ήταν τέλεια, οι γιατροί , οι μαίες, το χειρουργείο και γιατί λέω το χειρουργείο! Η πρώτη μου γέννα ήταν στη Γενική.Θυμάμαι το γιατρό μου, εναν βοήθό και μια μαία σε ένα απλό δωμάτιο με υποτυπώδη εξοπλισμό και χωρίς τη χρήση καρδιογράφου κατα τη διάρκεια της επέμβασης. Στο Ιπποκράτειο κατάλαβα τι σημαίνει αληθινό χειρουργείο με 2 γιατρούς, έναν αναισθησιολόγο με τους 2 βοηθούς του που μου μιλούσαν συνεχώς και με ρωτούσαν συνέχεια αν είμαι εντάξει συν τις 2 νοσηλεύτριες και τη μια μαία.Ήταν όλοι πολύ ευγενικοί παρόλο που δεν ήξερα κανέναν γιατρό.Επιπλέον μετα το χειρουργείο με κρατήσαν 2 ώρες στην αίθουσα τοκετών ενώ στη Γενική με πήγαν μεσα σε μισή ώρα σε ένα δωμάτιο με κόσμο καθώς ήταν ώρα επισκεπτηρίου.Και θα σας πω το εξής! Η διπλανή μου στο δωμάτιο, στο Ιπποκράτειο είχε άντρα γιατρό παθολόγο και το Σαββατοκύριακο πριν τη γέννα μας εφημέρευε ως ιδιώτης. Τον κάλεσαν απο το Γενεσις γιατί μια κοπέλα παρουσίασε επιπλοκές.Φανταστείτε ολόκληρη κλινική και εψαχνε γιατρό στους εφημερεύοντες ιιδιώτες. Αυτό και μόνο επιβεβαίωσε τη δική μου απόφαση να γεννήσω στο Ιπποκράτειο μετά την εμπειρία της πρώτης μου γέννας. Αυτά τα καλά όμως! Ωχ ξύπνησε ο μπέμπης για μαμ, θα προσπαθήσω να μπω ξανα γρήγορα για να σας πω και τα υπόλοιπα

sofie
30-01-10, 22:46
Καλησπέρα κορίτσια!Εγώ γέννησα στη Βικοκλινική κι έμεινα ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές.Βέβαια ο κυριότερος λόγος είναι ότι πλήρωσα για γέννα με καισαρική σε πολύ λογικότερη τιμή από άλλες κλινικές που είχα ρωτήσει...

Nutella
30-01-10, 23:07
Αυτές οι τιμές είναι για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική;
Τι είναι το rooming-in;

Οι τιμούλες αυτές είναι για φυσιολογικό τοκετό. Για καισαρική να υπολογίζεις 400 Ευρώ παραπανω.
Το rooming-in είναι όταν έχεις το μωράκι στο δωμάτιο συνέχεια μαζί σου και δεν σου το παίρνουν στον θάλαμο νεογνών (εκτός εάν το ζητήσεις)

nano79
31-01-10, 13:45
Στο Ιάκεντρο έκανα και εγώ τις εξετάσεις μου. Την πρώτη φορά έκανα την αυχενική διαφάνεια (110?) και ΡΑΡΡ Α (110?) κανονικα με απόδειξη.
Την δεύτερη φορά έκανα υπέρηχο Β επιπέδου και ήταν 150? (πάλι με απόδειξη)
συνολο 220???? γιατι ρωτησα τη γιατρο και ειπε να υπολογιζουμε γυρω στα 120 ευρω.....

Nutella
31-01-10, 16:24
Μήπως δεν κάνεις ΡΑΡΡ Α και κάνεις μόνο αυχενική διαφάνεια???? Εμάς πάντως αυτά μας χρέωσαν και δεν νομίζω να έχει σχέση ποιός γιατρός σε στέλνει.....

sofakipap
31-01-10, 17:50
καλησπερα κοριτσια!! ειναι ακομα πολυ νωρις για τον τοκετο αλλα θα ηθελα καποιες πληροφοριες..σκεφτομαι διαβαλκανικο κ γεννεσις.. κ θα ηθελα καποιεσ πληροφοριες..κυριως για το διαβαλκανικο γιατι για το αλλο διαβασα αρκετα κ ομολογω οτι μου φαινεται μια χαρα...περα απο τα κλασικα μ'ενδιαφερει απιτευτα το θεμα του μπανιου κ τησ καθαριοτητας..αν μπορει καποια ας με βοηθησει..ευχαριστω πολυ!!!

MARILYN
31-01-10, 18:49
Οι τιμούλες αυτές είναι για φυσιολογικό τοκετό. Για καισαρική να υπολογίζεις 400 Ευρώ παραπανω.
Το rooming-in είναι όταν έχεις το μωράκι στο δωμάτιο συνέχεια μαζί σου και δεν σου το παίρνουν στον θάλαμο νεογνών (εκτός εάν το ζητήσεις)

Ευχαριστώ πολύ. Τέλεια να έχω το μωράκι μου στο δωμάτιο! Ήθελα να το ζητήσω αλλά δεν ήξερα αν γινόταν...

nano79
31-01-10, 21:04
Μήπως δεν κάνεις ΡΑΡΡ Α και κάνεις μόνο αυχενική διαφάνεια???? Εμάς πάντως αυτά μας χρέωσαν και δεν νομίζω να έχει σχέση ποιός γιατρός σε στέλνει.....
και για τα 2 εκλεισα ραντεβου... τεσπα! θα εχω μαζι μου παραπανω χρηματα μη γινουμε και ρεζιλι.....

MARILYN
01-02-10, 12:57
Μήπως γνωρίζετε εάν στον Άγιο Λουκά θα μπορεί να είναι και ο άντρας μου μέσα στην γέννα;

Nutella
01-02-10, 13:38
Ναι, φυσικά και μπορεί, όπως άλλωστε και σε όλες τις ιδιωτικές κλινικές.
Εάν είσαι στο μονόκλινο, εκτός απο το μωράκι σου, μπορείς να έχεις και τον αντρούλη σου μαζί στο δωμάτιο, έχει έξτρα κρέβάτι.

MARILYN
01-02-10, 14:10
Αυτό θα κάνω!!!
Ευχαριστώ!:)

pitsikoki
10-02-10, 14:43
Sofakipap, εγω γεννησα Διαβαλκανικο οπως και η ξαδερφη μου και η κολλητη μου και μειναμε ολες πολυ ευχαριστημενες. Το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι οι μαιες ηταν λιγο ασχετες με το θηλασμο. Εμεισ ολες ζητησαμε αποκλειστικο θηλασμο και ετσι οποτε το μωρο έκλαιγε μας το εφερναν. Για το θηλασμο ειχαμε συμβουλευτει μαια ειδικη πριν μπουμε.
Βεβαια αυτο που μου χτυπησε λιγο ασχημα ειναι το γεγονος οτι για τη ληψη και μονο των βλαστοκυτταρων μας χρεωσαν 140 ευρω. Εννοω οτι το κιτ το ειχαμε παει εμεις αυτοι δεν εβαλαν κατι.

vasiliki1974
17-02-10, 10:00
[
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σχετικα με αυτο το προγραμμα. δεν ειχα ιδεα ειναι πολυ ενδιαφερον. μηπως μπορεις να πεις το ονομα του γιατρου σου? αν φυγεις 2 ωρες μετα τον τοκετο ποια ειναι η χρεωση?:p

vasiliki1974
17-02-10, 10:09
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΕΚΑΝΕ ΙΚΤΕΡΟ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΕΓΩ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΛΗΝΟ 2 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ Η ΜΑΙΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΣΠΙΤΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΙΚΤΕΡΟ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΘΗΛΑΖΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΠΕΣΕ Ο ΙΚΤΕΡΟΣ.
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΙΚΤΕΡΟ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΣΕ ΦΩΤΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΑΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ . Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΙΑΤΡΕΙΟ ΣΤΗΝ ΕΓΝΑΤΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΙΑ ( ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΔΗΛ. ΗΤΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1500 ΕΥΡΩ ) ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ.
ευχαριστω για τις πληροφοριες δεν ειχα ιδεα για αυτο το προγραμμα. ειναι αυτο που ζητουσα!:pαληθεια ποση ειναι η διαφορα αν φυγεις την ιδια μερα απο το αν φυγεις την επομενη? το προσωπικο πως σε αντιμετωπιζει? η αμοιβη του γιατρου σου θα ηταν διαφορετικη αν γενουσες σε αλλη κλινικη(δεδομενου οτι σε παρακολουθησε μονο 1 μερα)

ΜΑΡΙΑ(ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)
24-02-10, 12:50
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΚΛΑΜΠ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΜΑΙΕΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΕΙΤΕ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΓΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΝΑΠΝΟΕΣ,ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΟΤΙ ΧΡΕΑΣΤΕΙ.

Raw_Shooter
24-02-10, 17:11
Η σύζυγος γέννησε στον Αγιο Λουκά και μπορώ να πώ σαν 2ο "ματι" και ίσως πιο "εξονυχιστικό" οτι το προσωπικό ήταν άψογο τόσο σε συμπεριφορά όσο και σε εξυπηρέτηση. Για μένα εκνευριστικό τότε το γεγονός του αυστηρού ωραρίου (ήθελα να βλέπω σύζυγο και κόρη πολύυυυυυυ περισσότερο), αλλά τώρα πιο κάλμα σκέφτομαι οτι ήταν απόλυτα σωστό (ηρεμία και ασφάλεια των 2).
Μεγάλο ατού το parking ώστε εύκολα μπορούσα να πάω χωρις εκνευρισμούς, αλλά και οταν φύγαμε με το παιδί δεν "βγήκε" έξω παρα μόνο απο το ασανσέρ στο ΙΧ. Μεγάλη άνεση και ευκολία στα χαρτιά στην γραμματεία, ενώ άμεση εξυπηρέτηση στο θέμα μονόκλινο (οχι λίστες κτλ).
Παραφωνία το θέμα ασανσέρ και πρόσβαση στον 5ο (μαιευτική) που αναγκαστικά κάποιος διέβαινε το καρδιολογικό :-( Τώρα σε πρόσφατη επίσκεψη μας (γυναικολόγο) στην κλινική είδα οτι κάτι κάνουν με το θέμα αυτό.

zina80
26-02-10, 19:13
koritsia mou na sas po kai go tin empeiria mou apo tin GENIKI KLINIKI.Gia mena prosopika i kaliteri.Φοβερά τα κορίτσια στην αιθουσα τοκετων.Με βοηθησαν πολυ!Ψαξτε για τη Λια, Μαρια και Ελενα.Έγω αυτες ειχα.Στο τμημα που νοσηλευομουν μετα πολυ εξυπηρετικα τα κοριτσια με το θηλασμό, με την περιποιηση νεογνου και απο οτι ειδα ειχα μονοκλινο που κοιτουσε την παραλια, τα δωματια ειναι ανακαινισμένα.Το φαγητο η αληθεια ειναι οτι χρειαζεται βελτιωση.Η αδερφη μου γεννησε στο Γενεσις και το μονο που εχω να πω ειναι: απαραδεκτο!Χρειαστηκε να επενεβη χειρουργος στην καισαρικη και χαθηκε πολυτιμος χρονος γιατι το γενεσις ειναι απλα μαιευτικη γυναικολογικη κλινικη και δεν εχει αλλες ειδικοτητες.Να σκεφτομαστε λιγακι και αυτα.

dora123
27-02-10, 13:22
Γεια σας κορίτσια, έμαθα για την εγκυμοσύνη μου μόλις πριν 10 μέρες. Διαβάζω καθημερινά το forum γιατί έχω πολλέεεες απορίες.
Μπορεί κάποια να μου προτείνει καλό γιατρό από δημόσιο νοσοκομείο (Ιπποκράτειο-Παπαγεωργίου), κατά προτίμηση συμβεβλημένο στο ταμείο του δημοσίου (ΟΠΑΔ);
επίσης εμπειρίες από τοκετό στα 2 αυτά νοσοκομεία ευπρόσδεκτες!:D

sofia-totti
27-02-10, 16:35
καλησπερα ντορα!!!με το καλο να ερθει το μωρακι σου σου ευχομαι!!!
λοιπον εγω μπορω να σε βοηθησω λιγακι και να σου πω καταρχας οτι σπουδασα την μαιευτικη στην θεσσαλονικη αλλα δυστηχως εχω μετακομισει πλεον στην αθηνα λογω οικογενειακων υποχρεωσεων και δεν γνωριζω αρκετα πλεον..
οσο εκανα την εκπαιδευση μου(περισσοτερο στο παπαγεωργιου )στην αιθουσα τοκετων ηταν ενας απιστευτος γυναικολογος-μαιευτηρας που λεγεται Παπανικολαου αλλα στο μικρο δεν θυμαμαι.....ειναι καταπληκτικος στην δουλεια του και δεν το λεω μονο σαν μαια (γιατι μας εχει βγει και λιγο το ονομα....οτι δεν εχουμε ιδεα και δεν μας νοιαζουν οι γυναικες κ κατι τετοια αλλα δεν ειμαστε ολες το ιδιο...τεσπα)αλλα σαν μανουλα και εγω που γεννησα σχετικα προσφατα και καταλαβαινω απολυτα τις ανησυχιες σου και τα ερωτηματικα σου!
ενα αλλο που εχω να σου πω ειναι για τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου που γινονται στο Ιπποκρατειο απο εμπειρες μαιες και θα σε βοηθησουν παρα πολυ αν πας!απο τον 3ο μηνα και μετα ειναι ενα tip που γινεται η γνωριμια με τις μαιες και απλα μια ενημερωση γυρω απο την θεωρια δηλαδη τι γινεται με το σωμα σου στην εγκυμοσυνη...οι αλλαγες που επερχονται...καποια μαθηματα ανατομιας και φυσιολογιας κλπ...και μετα στους τελευταιους μηνες της εγκυμοσυνης σου κανεις μαθηματακια προετοιμασιας για τον τοκετο...σωστες αναπνοες...πως να σπρωξεις σωστα και ολα τα συναφη..αν σε ενδιαφερει δεστο!πηγαινε στο ιπποκρατειο και ρωτα θα σου πουν ποτε και που ακριβως γινεται!

ditop
28-02-10, 11:03
dora οι γιατροι που ειναι στα νοσοκομεια δεν μπορουν να ειναι και συμβεβλημένει με το δημοσιο. Μπορουν να σου γραφουν φαρμακα και εξετασεις στο βιβλιάριο αλλα την επισκεψη την πληρώνεις και μετα μπορεις να κανεις δαπανη στον οπαδ (πρεπει να σου γραψει στο βιβλιαριο επισκεψη σε μη συμβεβλημενο ιατρείο ή κατι τετοιο) και περνεις ενα ποσοστο των χρηματων.

maeleni
28-02-10, 17:44
καλησπερα κοριτσια!! ειναι ακομα πολυ νωρις για τον τοκετο αλλα θα ηθελα καποιες πληροφοριες..σκεφτομαι διαβαλκανικο κ γεννεσις.. κ θα ηθελα καποιεσ πληροφοριες..κυριως για το διαβαλκανικο γιατι για το αλλο διαβασα αρκετα κ ομολογω οτι μου φαινεται μια χαρα...περα απο τα κλασικα μ'ενδιαφερει απιτευτα το θεμα του μπανιου κ τησ καθαριοτητας..αν μπορει καποια ας με βοηθησει..ευχαριστω πολυ!!!

Με το καλό να έρθει και η δική σου η ώρα sofakipap.
Εγώ, αντίθετα με άλλες που έμειναν ευχαριστημένες από το Διαβαλκανικό, έμεινα πολύ πολύ πολύ δυσαρεστημένη. Και τι να πρωτογράψω! Εμεινα στην εντατική με σπασμένα νερά και έπρεπε να κάνω αίτηση για να μου φέρουν πάπια. Φώναζα, μιας και δεν λειτουργούσαν τα κουδούνια και κανένας δεν ερχόταν.
Προσπαθούσαμε με τα χίλια ζόρια να κρατήσουμε το μωρό και από βλακεία μια νοσοκόμας μπήκα άρον-άρον για καισαρική.
Και την επόμενη της καισαρικής, μόλις ξύπνησα, χτύπησε το τηλ και μου είπαν να πάω να τακτοποιήσω το λογαριασμό μου.
Από βοήθεια στο να βγάλω το γάλα?????? Ευτυχώς με λυπήθηκε μια και μου έφερε το θήλαστρο και με βοήθησε κάπως.
Δεν ξέρω τι άλλο να πρωτογράψω! Ούτε απ' έξω δεν θέλω να περνάω.
Αν μπορείς να πας αλλού, κατ' εμέ πάντα, να το κάνεις!
Μπορώ να σου πω κι άλλα αν χρειάζεσαι σε πμ. Ρώτησέ με ότι θέλεις.

dora123
28-02-10, 18:43
καλησπερα ντορα!!!με το καλο να ερθει το μωρακι σου σου ευχομαι!!!
λοιπον εγω μπορω να σε βοηθησω λιγακι και να σου πω καταρχας οτι σπουδασα την μαιευτικη στην θεσσαλονικη αλλα δυστηχως εχω μετακομισει πλεον στην αθηνα λογω οικογενειακων υποχρεωσεων και δεν γνωριζω αρκετα πλεον..
οσο εκανα την εκπαιδευση μου(περισσοτερο στο παπαγεωργιου )στην αιθουσα τοκετων ηταν ενας απιστευτος γυναικολογος-μαιευτηρας που λεγεται Παπανικολαου αλλα στο μικρο δεν θυμαμαι.....ειναι καταπληκτικος στην δουλεια του και δεν το λεω μονο σαν μαια (γιατι μας εχει βγει και λιγο το ονομα....οτι δεν εχουμε ιδεα και δεν μας νοιαζουν οι γυναικες κ κατι τετοια αλλα δεν ειμαστε ολες το ιδιο...τεσπα)αλλα σαν μανουλα και εγω που γεννησα σχετικα προσφατα και καταλαβαινω απολυτα τις ανησυχιες σου και τα ερωτηματικα σου!
ενα αλλο που εχω να σου πω ειναι για τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου που γινονται στο Ιπποκρατειο απο εμπειρες μαιες και θα σε βοηθησουν παρα πολυ αν πας!απο τον 3ο μηνα και μετα ειναι ενα tip που γινεται η γνωριμια με τις μαιες και απλα μια ενημερωση γυρω απο την θεωρια δηλαδη τι γινεται με το σωμα σου στην εγκυμοσυνη...οι αλλαγες που επερχονται...καποια μαθηματα ανατομιας και φυσιολογιας κλπ...και μετα στους τελευταιους μηνες της εγκυμοσυνης σου κανεις μαθηματακια προετοιμασιας για τον τοκετο...σωστες αναπνοες...πως να σπρωξεις σωστα και ολα τα συναφη..αν σε ενδιαφερει δεστο!πηγαινε στο ιπποκρατειο και ρωτα θα σου πουν ποτε και που ακριβως γινεται!

σ ευχαριστώ πολύ σοφία! τα μαθήματα στο ιπποκράτειο τα έχω υπόψη κ λέω να πάρω τηλ σε λίγες μέρες. Το γιατρό που λες πρέπει να κλείνω ραντεβού στο νοσοκομείο για να με παρακολουθεί; και με κάποια αμοιβή θα με ξεγεννήσει αυτός, ακόμα κι αν δεν εφημερεύει;
να σαι καλά για τις απαντήσεις σου.

dora123
28-02-10, 18:49
dora οι γιατροι που ειναι στα νοσοκομεια δεν μπορουν να ειναι και συμβεβλημένει με το δημοσιο. Μπορουν να σου γραφουν φαρμακα και εξετασεις στο βιβλιάριο αλλα την επισκεψη την πληρώνεις και μετα μπορεις να κανεις δαπανη στον οπαδ (πρεπει να σου γραψει στο βιβλιαριο επισκεψη σε μη συμβεβλημενο ιατρείο ή κατι τετοιο) και περνεις ενα ποσοστο των χρηματων.
κι εγώ έτσι νόμιζα αλλά υπάρχουν κάποιοι που συνεργάζονται με τα νοσοκομεία κι έχουν κι εξωτερικά ιατρεία και δίνουν νόμιμες αποδείξεις! μου το είπαν κοπέλες που τις παρακολουθούσαν. σ ευχαριστώ όμως κι αν έχεις να μου προτείνεις κάποιον ευπρόσδεκτο!

nadiad
28-02-10, 20:24
Κορίτσια καλησπέρα, θα ήθελα και εγώ σας παρακαλώ να σας ρωτήσαω κάποια πραγματα.
Είμαι στον 7ο μήνα στο πρώτο μου παιδί και λογικά ψάχνω και εγώ για κλινική η Δημόσιο Νοσοκομείο στην Θεσσαλονίκη. Η γιατρός μου είναι στην Θεσσαλονίκη και συνεργάζεται μόνο με κλινική. Το θέμα είναι ότι είναι πολλά τα χρήματα για ιδιωτική κλινική και σκέφτομαι να παω σε Δημόσιο νοσοκομείο.Τα ερωτήματα μου ειναι τα εξής: 1)Αν πάω νοσοκομείο σε ποιο? Παπαγεωργείου ή Ιπποκράτειο? και σε ποιον γιατρό?πρεπει να βρω και να συννενοηθώ απο πριν με γιατρό για για να με ξεγεννήσει ή θα πάω σε όποιον εφημερεύει?
Βασικά εγώ θέλω νοσοκομείο αλλά οι γύρω μου με κάνουν και φοβάμαι επειδή οι περισσότεροι γέννησαν σε κλινική.Αν μπορεί καποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ

nadiad
28-02-10, 20:33
Κορίτσια καλησπέρα, θα ήθελα και εγώ σας παρακαλώ να σας ρωτήσαω κάποια πραγματα.
Είμαι στον 7ο μήνα στο πρώτο μου παιδί και λογικά ψάχνω και εγώ για κλινική η Δημόσιο Νοσοκομείο στην Θεσσαλονίκη. Η γιατρός μου είναι στην Θεσσαλονίκη και συνεργάζεται μόνο με κλινική. Το θέμα είναι ότι είναι πολλά τα χρήματα για ιδιωτική κλινική και σκέφτομαι να παω σε Δημόσιο νοσοκομείο.Τα ερωτήματα μου ειναι τα εξής: 1)Αν πάω νοσοκομείο σε ποιο? Παπαγεωργείου ή Ιπποκράτειο? και σε ποιον γιατρό?πρεπει να βρω και να συννενοηθώ απο πριν με γιατρό για για να με ξεγεννήσει ή θα πάω σε όποιον εφημερεύει?
Βασικά εγώ θέλω νοσοκομείο αλλά οι γύρω μου με κάνουν και φοβάμαι επειδή οι περισσότεροι γέννησαν σε κλινική.Αν μπορεί καποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ

ilonka19
28-02-10, 20:54
To Παπαγεωργίου είναι καινούργιο νοσοκομείο με καλούς γιατρούς και επαρκές προσωπικό. <το μεγάλο του μειονέκτημα είναι οτι εφημερεύει 1 ή 2 φορές την εβδομάδα. Αν θέλεις να γεννήσεις σε δημόσιο το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις γιατρό που εργάζεται εκεί, ακόμα και εάν εργάζεται στο Παπαγεωργίου μπαίνεις με πρόκληση την ημέρα που εφημερεύει το νοσοκομείο. Σε αυτή την περίπτωση πληρώνεις 800-1500 ευρώ το φακελάκι του γιατρού.
Φίλη μου που είναι ενάντια στα φακελάκια γέννησε στο Ιπποκράτειο και όλα πήγαν μία χαρά, χωρίς απρόβλεπτα. Μαλιστα έμενε σε μονόκλινο δωμάτιο.

nadiad
28-02-10, 21:02
ilonka19 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=7396) σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου. Αν μπορείς και ξέρεις κάποιον γιατρό καλό στο Παπαγεωργείου ή στο Ιπποκράτειο πες μου σε παρακαλώ.

dora123
03-03-10, 16:19
ilonka19 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=7396) σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου. Αν μπορείς και ξέρεις κάποιον γιατρό καλό στο Παπαγεωργείου ή στο Ιπποκράτειο πες μου σε παρακαλώ.

nadiad βρήκες τίποτα; αν βρεις σε παρακαλώ ενημέρωσέ με!

nadiad
04-03-10, 16:23
dora123 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=26442) καλησπέρα,μόλις την Τρίτη έμαθα ότι τελικά θα γεννήσω με πρόκλιση αντί 12 Ιουνίου που μου έδωσαν ΠΗΤ περίπου στις 25 Μαίου γιατί είμαι Θρομβοφιλική.Αυτό σημαίνει ότι ψάχνω για γιατρό στο Παπαγεωργείου και αφού θα είμαι με πρόκλιση θα μπορέσω να επιλέξω τον γυναικολόγο που θα με αναλάβει.Σήμερα περιμένω κάποια τηλέφωνα, μόλις έχω νέα θα σε ενημερώσω.

dora123
04-03-10, 18:05
σ' ευχαριστώ, θα περιμένω τα νέα σου! καλή επιτυχία στην αναζήτηση!

clio_s
04-03-10, 21:08
To Παπαγεωργίου είναι καινούργιο νοσοκομείο με καλούς γιατρούς και επαρκές προσωπικό. <το μεγάλο του μειονέκτημα είναι οτι εφημερεύει 1 ή 2 φορές την εβδομάδα. Αν θέλεις να γεννήσεις σε δημόσιο το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις γιατρό που εργάζεται εκεί, ακόμα και εάν εργάζεται στο Παπαγεωργίου μπαίνεις με πρόκληση την ημέρα που εφημερεύει το νοσοκομείο. Σε αυτή την περίπτωση πληρώνεις 800-1500 ευρώ το φακελάκι του γιατρού.
Φίλη μου που είναι ενάντια στα φακελάκια γέννησε στο Ιπποκράτειο και όλα πήγαν μία χαρά, χωρίς απρόβλεπτα. Μαλιστα έμενε σε μονόκλινο δωμάτιο.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ?
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΛΙΝΑ ΚΑΙ ΤΡΙΚΛΙΝΑ ΕΧΕΙ. ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ?
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΕ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ.

dora123
05-03-10, 00:41
κι εγώ είμαι ενάντια στο φακελάκι, αλλά δεν είναι λίγο ρίσκο να γεννήσεις με γιατρό που δεν ξέρεις; μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στο προσωπικό ενός δημόσιου νοσοκομείου χωρίς φακελακι;

ditop
05-03-10, 17:31
dora123 γεννησα διδυμα με δυσκολη εγκυμοσυνη και κ.τ. στο Παπαγεωργίου χωρις κανενα προβλημα με κανεναν γνωστο ουτε γιατρο ουτε καθαριστρια που λεει ο λογος και ολα πηγαν μια χαρα και με προσεξαν σαν τα ματια τους. Ενταξει δεν ειχα το χαβαλε που θα ειχα με γνωστο μου γιατρό αλλα τοτε με ενοιαζε να ειναι καλα τα μωρα μου. Και γλίτωσα και 3000 ?. Η αδελφη μου γεννησε 3 φορες στο Ιπποκράτειο , παλι χωρις γιατρο και δεν ειχε ουτε αυτη παραπονο.

dora123
05-03-10, 17:42
dora123 γεννησα διδυμα με δυσκολη εγκυμοσυνη και κ.τ. στο Παπαγεωργίου χωρις κανενα προβλημα με κανεναν γνωστο ουτε γιατρο ουτε καθαριστρια που λεει ο λογος και ολα πηγαν μια χαρα και με προσεξαν σαν τα ματια τους. Ενταξει δεν ειχα το χαβαλε που θα ειχα με γνωστο μου γιατρό αλλα τοτε με ενοιαζε να ειναι καλα τα μωρα μου. Και γλίτωσα και 3000 ?. Η αδελφη μου γεννησε 3 φορες στο Ιπποκράτειο , παλι χωρις γιατρο και δεν ειχε ουτε αυτη παραπονο.

σ ευχαριστώ για την απάντηση ditop τελικά τα δημόσια νοσοκομεία δεν είναι τόσο τραγικά όσο νομίζουμε. θυμασαι μήπως ονόματα των γιατρών που εφημέρευαν τότε κ βρέθηκαν στη γέννα σας;

γουίνι
06-03-10, 10:04
καλημερα. πόσο πλήρωσες δηλαδή?

γουίνι
06-03-10, 10:12
καλημέρα και από εμένα αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι τι εννοείς όταν λες ότι δεν γνώριζες γιατρό??καθ'ολη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης πως ενέργησες?έκανες τις εξετάσεις στο ικα κ τους υπέρηχους??δεν είχες εξωτερικό γιατρό να σε παρακολουθεί κάθε μήνα?και όταν ήρθε η ώρα να ΄γεννήσεις τι ακριβώς έκανες?γέννησες φυσιολογικά ή κτ?συγνώμη για τις τόσες μαζεμένες ερωτήσεις αλλά επειδή ψάχνω να κάνω ακριβώς το ίδιο, δεν γνωρίζω τον τρόπο (και στο Παπαγεωργίου σίγουρα)αν μπορέσεις να με βοηθήσεις , θα το εκτιμούσα πάρα πολύ.

viki 1
06-03-10, 12:21
καλημέρα. Εγώ γέννησα στο Γένεσις. Μια φίλη γέννησε στο Ιπποκράτειο λόγω οικονομικού προβλήματος. Είχαν ένα έκτακτο περιστατικό και δεν υπήρχε άνθρωπος να ασχοληθεί μαζί της. Την πέταξαν σε ένα δωμάτιο όπως η ίδια είπε και προσπαθούσε να γεννήσει μόνη της επι 9 ώρες. ¨οταν επιτέλους την θυμήθηκαν την κάναν επισκληρίδιο και μέσα σε δέκα λεπτά είχε γεννήσει. Και η μητέρα μου που γέννησε εκεί 2 φορές την φέρθηκαν απαίσια. Πρίν 27 χρόνια βέβαια αλλά το κράτος μας σε τέτοια θέματα είναι πάντα το ίδιο.Όταν η καημένη λιποθυμούσε απο τους πόνους ο θρασίτατος ο γιατρός της είπε , ας μην το πω καλύτερα γιατί θα με κόψουν. ¨Ασε που όταν άνοιξε τα μάτια της είδε να την κοιτάνε 10 ζευγάρια μάτια φοιτητών.

eleana82
06-03-10, 12:27
καλημέρα. Εγώ γέννησα στο Γένεσις. Μια φίλη γέννησε στο Ιπποκράτειο λόγω οικονομικού προβλήματος. Είχαν ένα έκτακτο περιστατικό και δεν υπήρχε άνθρωπος να ασχοληθεί μαζί της. Την πέταξαν σε ένα δωμάτιο όπως η ίδια είπε και προσπαθούσε να γεννήσει μόνη της επι 9 ώρες. ¨οταν επιτέλους την θυμήθηκαν την κάναν επισκληρίδιο και μέσα σε δέκα λεπτά είχε γεννήσει. Και η μητέρα μου που γέννησε εκεί 2 φορές την φέρθηκαν απαίσια. Πρίν 27 χρόνια βέβαια αλλά το κράτος μας σε τέτοια θέματα είναι πάντα το ίδιο.Όταν η καημένη λιποθυμούσε απο τους πόνους ο θρασίτατος ο γιατρός της είπε , ας μην το πω καλύτερα γιατί θα με κόψουν. ¨Ασε που όταν άνοιξε τα μάτια της είδε να την κοιτάνε 10 ζευγάρια μάτια φοιτητών.

δεν ειναι τοσο τραγικα οσο τα λες!!! η θεια μου γεννησε εκει και τα δυο της παιδια με γιατρο της εφημεριας και εμεινε ευχαριστημενη!!!εγω γεννησα στο παπαγεωργιου με το δικο μου γιατρο και ολα καλα!!!και δευτερο παιδι να κανω παλι εκει θα ηθελα να γεννησω!!!

mariazei
06-03-10, 13:56
Κοριτσια εχει καμια απο εσας γιατρο τον Λουφοπουλο?

ditop
06-03-10, 18:02
Λοιπον, εκλεισα ραντεβού στα τακτικά εξωτερικα για καθε μηνα της εγκυμοσυνης μου(ολα σχεδον για να μην το ξεχναω). Πηγενα καθε μηνα, κλεισαμε με τη μαια απο τον 2ο για την αυχενική και το β΄επιπεδου (εκλεισα και για αμνιο αλλά τελικα την εκανα εξω). Με το ΙΚΑ πληρωσα περιπου 10-15 ? για καθε υπερηχο (150 εχουν σε εξωτερικο). Τους υπερηχους τους κανει οι γνωστοτατοι Αθανασιαδης ή Ασημακοπουλος. Θα εκανα προγραμματισμενη καισαρική οποτε ηταν σίγουρο οτι θα γεννουσα εκει(εκτος απροοπτου). Μου κλεισανε ραντεβου, πηγα στην εφημερεία, ανεβηκα στα χειρουργεια και την καισαρική την εκανε τελικα η κ. Μπιλλη. Ολα πηγαν τελεια και αυτο ηταν που με απασχολουσε, και οχι αν ο γιατρος ήταν γνωστος και τι φακελακι θα επερνε. ΔΕΝ πληρωσα δεκαρα, σε κανεναν, τι δουλεια τους εκαναν οπως ηταν υποχρεωμενοι να κανουν. (εξετασεις αιματος εκανα στο ΙΚΑ, πηγα και 2 φορες σε εξωτερικό γιατρο για να κανω υπερηχο)
Βεβαια τωρα θα μου πειτε στην τωρινη μου εγκυμοσυνη γιατι θα παω κλινική με τον γιατρο μου; Διοτι παλι δεν θα πληρωσω τιποτε γιατι εχω ιδιωτική ασφάλεια που τα πληρωνει ολα.
Γουινι ελπιζω να σε καλυψα. Για οτι αλλο πιο ειδικο στειλε πμ να τα πουμε.

wannabe-mom
08-03-10, 03:02
Γεια σε όλες!:) Επειδή ξαναέκανα σε άλλο τόπικ την ερώτηση αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση, υπάρχει κάποια μανούλα που να την έχει αναλάβει η Χρ. Χριστοπούλου; Γνωρίζω κοπέλες που πηγαίνουν εκεί αλλά δεν ξέρω καμια που να έχει γεννήσει με τη συγκεκριμένη γιατρό. Ειδα καποια μέλη (miaou, papaki70 νομίζω) ότι πηγαίνουν σε αυτή. Αν εχετε περισσότερες πληροφορίες, δεκτές γιατί οι ερχόμενοι 9 μήνες θα είναι σημαντικοί για μένα!:rolleyes: Ευχαριστώ!

MARILYN
08-03-10, 10:10
Γεια σε όλες!:) Επειδή ξαναέκανα σε άλλο τόπικ την ερώτηση αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση, υπάρχει κάποια μανούλα που να την έχει αναλάβει η Χρ. Χριστοπούλου; Γνωρίζω κοπέλες που πηγαίνουν εκεί αλλά δεν ξέρω καμια που να έχει γεννήσει με τη συγκεκριμένη γιατρό. Ειδα καποια μέλη (miaou, papaki70 νομίζω) ότι πηγαίνουν σε αυτή. Αν εχετε περισσότερες πληροφορίες, δεκτές γιατί οι ερχόμενοι 9 μήνες θα είναι σημαντικοί για μένα!:rolleyes: Ευχαριστώ!

Στείλε καλύτερα προσωπικό μήνυμα σε αυτές τις κοπέλες που είδες ότι πηγαίνουν σε αυτή για να σου απαντήσουν....

melisoula
08-03-10, 10:20
καλημερα πηρα να κλεισω ραντεβου στον γκριμπιζη και μου εκλεισε σε 2 μηνες (για τεστ παπ) ειναι λογικο? εσεις που τον εχετε γιατρο ειναι συνεπεις στα ραντεβου του?

Anastasia1
08-03-10, 11:06
Eγω εχω γιατρο την Κ. Χριστοππουλου εδω και 16 χρονια...Γεννησα στο Γενεσις...
Το παιδακι μου γεννηθηκε 34 εβδ.
Ευτυχως ολα πηγαν πολυ καλα.....και ειμαι φυσικα πολυ πολυ ευχαριστημενη μαζι της.....

wannabe-mom
08-03-10, 16:05
Eγω εχω γιατρο την Κ. Χριστοππουλου εδω και 16 χρονια...Γεννησα στο Γενεσις...
Το παιδακι μου γεννηθηκε 34 εβδ.
Ευτυχως ολα πηγαν πολυ καλα.....και ειμαι φυσικα πολυ πολυ ευχαριστημενη μαζι της.....

Κορίτσια σας ευχαριστώ. Αναστασία σου έχω στείλει μήνυμα για να σε ρωτησω διάφορα πραγματάκια...:rolleyes:

Σοφία Ρ.
08-03-10, 19:35
καλησπερα, ειμαι ολοκαινουργια στο forum και χαιρετιζω ολες τις νυν και μελλουσες μανουλες. Εγω ειμαι ηδη μητερα μιας κορης 3 1/2 ετων και περιμενω το δευτερο παιδι μου το Μαιο. Θελω να ρωτησω αν γνωριζει καμια να μου συστησει καποιον γυναικολογο από το Παπαγεωργιου νοσοκομειο Θεσσαλονικης για να κλεισω μαζι του ραντεβου διοτι θελω να γεννησω εκει.

Anastasia1
09-03-10, 11:54
Μπες στο www.papageorgiou-hospital.gr

Μπες στον χειρουργοικο τομεα, στην γυναικολογικη κλινικη και μετα στο προσωπικο και εχει ολους τους γιατρους..καμμια 20αρια..και ετσι μπορεις να διαλεξεις οποιον θελεις/.

nadiad
09-03-10, 21:59
dora123 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=26442) καλησπέρα, μην νομίζεις ότι σε ξέχασα απλά περιμένω την γνωστή μου να μου δώσει το όνομα του γυναικολόγου. Θα σε ενημερώσω μεσα στην εβδομάδα.

ultraviolet
09-03-10, 23:42
ΣΤΕΡΓΙΟΥΔΑΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ & ΓΕΝΕΣΙΣ

Σοφία Ρ.
10-03-10, 09:28
ΠΡΟΣ nadiad: καλημέρα, είδα ότι θα γεννήσεις στο Παπαγεωργίου και μάλιστα την ίδια περίοδο με εμένα. Αρχικά σου εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν. Εμένα με παρακολουθεί εξωτερικος γιατρός αλλά έχω κλείσει ραντεβού στο Παπγεωργίου (δυστυχώς για 20 Απριλίου), επειδή και εγώ θα γεννήσω με καισαρική θα μπορέσουν να το προγραμματίσουν να πάω εκεί με ένα μονο ραντεβού που θα κάνω ή χρειάζεται και τίποτε άλλο?

demi
10-03-10, 11:35
στο παπαγεωργιου ειναι ο ζεπειριδης λεωνιδας...
απλα αψογος..

demi
10-03-10, 11:37
ΠΡΟΣ nadiad: καλημέρα, είδα ότι θα γεννήσεις στο Παπαγεωργίου και μάλιστα την ίδια περίοδο με εμένα. Αρχικά σου εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν. Εμένα με παρακολουθεί εξωτερικος γιατρός αλλά έχω κλείσει ραντεβού στο Παπγεωργίου (δυστυχώς για 20 Απριλίου), επειδή και εγώ θα γεννήσω με καισαρική θα μπορέσουν να το προγραμματίσουν να πάω εκεί με ένα μονο ραντεβού που θα κάνω ή χρειάζεται και τίποτε άλλο?

η στις 18 η μετα θα γεννησεις ..στις 20 απριλιου δεν εχει εφημερεια το παπαγεωργιου...

PENIBA2
10-03-10, 11:51
καλημερα και απο μενα!γεννησα στο γενεσις και εγω πριν απο ενα μηνα ακριβως.ηταν ολα υπεροχα!!!απο την ωρα του τοκετου που ηταν παρω οτι μαια υπηρχε και δεν υπηρχε ο αναισθησιολογος ο παιδιατρος.μολις ενιωθα κατι σε χρονομηδεν ηταν ολοι απικο...δεν προλαβαινα να κανω αχ και καποιος εμπαινε στο δωματιο να δει τι θελω.μεχρι και η προησταμενη ηρθε πανω απο τεσσερις φορες να με δει.για τον γιατρο μου δε τι να πω;δεν εχω λογια για τον κ.Φαρμακη!!!ηταν εκει διπλα μου σε ολη την διαδικασια.μου εξηγουσε ξανα και ξανα τα παντα εβγαινε τρεις την ωρα και ενημερωνε τους δικους μου που ηταν εξω.υπεροχος ανθρωπος και φοβερος γιατρος - επιστημονας!!!μετα τον τοκετο επανω στα δωματια επισης ολα πηγαιναν ρολοϊ.ολες οι μαιες επι ποδος.ευγενικες με το χαμογελο και με μεγαλη υπομονη για ολες και για καθε μια ξεχωριστα.υπηρχε και ολο το εικοσιτετραωρο μαια που ασχολιοταν με το θεμα του θηλασμου.ολες βοηθουσαν οταν εφερναν τα μωρα αλλα υπηρχε μια που ερχοταν σε εβλεπε και αν υπρχρ προβλημα, και το λεω εγω γιατι ειχα προβλημα, ηταν εκει οποτε την ηθελα.μεχρι και μεσα στα μαυρα μεσανυχτα ερχοταν για να βγαζουμε το γαλα και για να μαλακωσουμε το στηθος μηπως και το πιασει το μωρο.ο παιδιατρος ερχοταν και σου εξηγουσε τα παντα.ο αναισθησιολογος ξανα ηρθε μια φοαρ να με δει και ο γιατρος μου που ερχοταν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ να με εξετασει.για την καθαριοτητα τι ναπω;δυο φορες τη μερα καθαριζαν και απο το μπανιο περνουσαν ή τρεις ή τεσσερις φορες και το τακτοποιουσαν αλλαζαν σακουλες και απολυμεναν.το φαγητο σουπερ, σαν πενταστερου ξενοδοχειου.αυστηρο το επισκεπτηριο και τα μωρα δεν ειχαν επαφη με κανενα παρα μονο με τη μαμα τους και τον μπαμπα τους!!!γενικα ολα ηταν τελεια!!!αν το αποφασισω τελικα να κανω τριτο παιδακι σιγουρα θα ξανα παω εκει!ηταν φοβερη εμπειρια η δευτερη γεννα μου σε αυτη την κλινικη!!σας το προτεινω!!!

demi
10-03-10, 12:04
μπραβο κοριτσι μου ..να σου ζησει...και σαφως συγχαρητηρια στον γιατρο για την υπεροχη εμπειρια που σου χαρισε...

PENIBA2
10-03-10, 12:28
μπραβο κοριτσι μου ..να σου ζησει...και σαφως συγχαρητηρια στον γιατρο για την υπεροχη εμπειρια που σου χαρισε...

σε ευχαριστω!!!και επειδη δεν εχουμε ξαναμηλησει εγω τι να σου ευχηθω κοριτσακι μου;

demi
10-03-10, 13:25
KAI εγω γενναω σε εναν μηνα και το μονο που θα ηθελα ειναι ενα υγιες μωρο..για μενα και για ολες τις εγκυουλες που περιμενουν..
στο γενεσις επαθα πλακα με τον αναισθησιολογο που ηταν πολυ αστερι..ουτε ενα τσιμπηματακι δεν καταλαβα..τιποτα σας λεω..ηταν εκπληκτικος..

maeleni
10-03-10, 13:52
σε ευχαριστω!!!και επειδη δεν εχουμε ξαναμηλησει εγω τι να σου ευχηθω κοριτσακι μου;

KAI εγω γενναω σε εναν μηνα και το μονο που θα ηθελα ειναι ενα υγιες μωρο..για μενα και για ολες τις εγκυουλες που περιμενουν..
στο γενεσις επαθα πλακα με τον αναισθησιολογο που ηταν πολυ αστερι..ουτε ενα τσιμπηματακι δεν καταλαβα..τιποτα σας λεω..ηταν εκπληκτικος..

PENIBA2 να σου ζήσει το μωράκι και demi με το καλό να έρθει και το δικό σου το μωράκι.

Πάντως από αυτά που διαβάζω τη 2η φορά που θα περιμένω μωράκι, πρώτα ο Θεός, μάλλον στο Γένεσις θα πάω!

PENIBA2
10-03-10, 15:51
οποτε στην demi ευχομαι με καλο και χωρις κανενα πονο και στην maeleni ευχομαι να της ζησει το μωρακι της και με το καλο ο δευτερο.
και οντως για τον αναισθησιολογο εχεις απολυτο δικιο.πιο πολυ πονεσα οταν μου εβαλαν τον ορο παρα με την επισκληριδιο.πουπουλο το χερι του.και την φοβομουν.ελεγα τωρα στην σπονδυλικη στηλη θα πονεσω και αν κατι δεν παει καλα και τετοια.κοριτσια ειλικρινα δεν ενιωσα τιποτα.ουτε την πιεση που λενε ουτε τιποτα.μετα την γεννηση της κορης μου, που αν ηταν η καλυτερη εμπειρια της ζωης μου και τα καταλαβα ολα γιατι εκανα το λαθος να γεννησω στο δημοσιο νοσοκομειο και εκει δεν εχει επισκληριδιο και τετοια, αυτη τη φορα ηταν η ομορφοτερη εμπειρια της ζωης μου!

mama maria
10-03-10, 17:16
καλημερα πηρα να κλεισω ραντεβου στον γκριμπιζη και μου εκλεισε σε 2 μηνες (για τεστ παπ) ειναι λογικο? εσεις που τον εχετε γιατρο ειναι συνεπεις στα ραντεβου του?
Δεν τον έχω η ίδια αλλά γνωστές μου λένε ότι τον εμπιστεύονται. Αν δεν κάνω λάθος είναι στη Γενική και στο Διαβαλκανικό. Στα ραντεβού είναι σίγουρο ότι θα περιμένεις. Επιβεβαίωσε το ραντεβού πριν ξεκινήσεις, καλού-κακού.

kwtina
10-03-10, 18:38

Γεννησα πριν 2,5 χρόνια στο γενεσις με την κ. Χριστοπούλου. Καταπληκτική γιατρός κ πάνω απ' όλα άνθρωπος. Χαιρομαι που το γένεσις έχει αλλάξει νοοτροπία, γιατί η δική μου εμπειρία δεν ήταν κ πολύ καλή. Καλή εγκυμοσύνη!!

wannabe-mom
11-03-10, 01:05
Γεννησα πριν 2,5 χρόνια στο γενεσις με την κ. Χριστοπούλου. Καταπληκτική γιατρός κ πάνω απ' όλα άνθρωπος. Χαιρομαι που το γένεσις έχει αλλάξει νοοτροπία, γιατί η δική μου εμπειρία δεν ήταν κ πολύ καλή. Καλή εγκυμοσύνη!!
kwtina μου σ'ευχαριστώ και σε σένα να σου ζήσει το πιτσιρίκι σου και χαίρομαι που διαβαζω καλές εμπειρίες από τη συγκεκριμένη γιατρό. Οσο για το Γενεσις και εγώ λιγο το φοβαμαι. Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πολύ απρόσωπο και χαώδες και νιωθω (πιθανόν χωρίς να ισχύει) ότι όλοι εκεί θα είναι απλά διεκπεραιωτικοί και χωρίς να σε βοηθουν να νιωσεις άνετα. Τι σε χάλασε αν θες να μας πεις....Με βλεπω για Γενική...

maestria
07-04-10, 16:28
Για τη nadiad, αν δεν έχει βρει ακόμα, η δική μου γιατρός είναι στο Παπαγεωργίου, εάν θέλεις να σου δώσω στοιχεία με pm. :)

maestria
07-04-10, 16:31
Για την wannabe-mom, εγώ έκανα εγχείρηση (στη διάρκεια της εγκυμοσύνης) στη Γενική και είναι καταπληκτική η μαιευτική τους κλινική.
Απλώς δεν είχα λεφτά ΚΑΙ για γέννα σε ιδιωτική, οπότε πήγα σε νοσοκομείο (που ήταν επίσης πολύ καλό, άσχετο).
Τη Γενική, αν έχεις γιατρό εκεί και σε παίρνει οικονομικά, στη συνιστώ.

παντελινο
17-04-10, 12:34
στον Γαληνο εχει γεννησει καμια;πως ειναι γενικα;

Morchelina
17-04-10, 13:01
στον Γαληνο εχει γεννησει καμια;πως ειναι γενικα;

Εγώ και τις δύο φορές αλλά τελευταία φορά ήταν πριν 8 χρόνια. Την πρώτη φορά είχα πάρει δίκλινο και τη δεύτερη μονόκλινο και από τις τιμές που διαβάζω εδώ μέσα για τρίκλινα και τετράκλινα σε καινούριες κλινικές ήταν πολύ φθηνά και γενικά έμεινα ικανοποιημένη. Πρέπει να έδωσα στη κλινική συνολικά 1000 ευρώ το 2002 για μονόκλινο. Σε μία αίθουσα γίνονται και οι ωδίνες και η γέννα αν είναι φυσιολογική. Ο σύζυγος μπορεί να είναι μέσα. Οι μαίες ήταν πολύ καλές και τις δύο φορές. Για το θηλασμό δεν κάνουν καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια, στο φέρνουν 3 φορές την ημέρα μόνο και πρέπει να επιμείνεις εσύ αν θέλεις βράδυ, ή πιο συχνά.

Μειονέκτημα, καμία πολιτική στην είσοδο. Κατέβαιναν φίλοι για βόλτα στην παραλία και μπουκάρανε και σε μένα 10 η ώρα το βράδυ. Αν το αποφασίσεις, να πάρεις ρούχα μαζί σου να πας βόλτα στην παραλία αν σου τη δώσει. Μην πας μόνο με του τελευταίου μήνα γιατί θα έχεις ξεφουσκώσει. Πάρε πιο μικρά.

ditop
17-04-10, 18:09
Γεννησα πριν 22 μερες στο Γαληνο(βιοκλινικη). Γενικά ήταν καλα. Ειχα 2κλινο που το χρεόνουν 1700 ? (καισαρικη) αλλά εμεινα μια μερα λιγότερο οποτε μου αφαίρεσαν τη μια μερα. Για το θεμα του θηλασμου οι περιισσοτερες μαιες ηταν ΟΚ εκτός απο 1-2 που μαλλον ηταν ασχετες. Το μωρο το έφερναν συνέχεια γιατι το ζητησα και εκανα και φασαρια (βασικα ολο μαλωνα μαζι τους γιατι συνεχεια εκανε εμετο και εβγαζε γαλα ξενο, αλλα ο παιδίατρος επεμεινε να του δωσουν γιατι ειχε χαμηλη γλυκόζη). Το φαι δεν ήταν τιποτε το ιδιαίτερο αλλα τρωγόταν, χαλαρο επισκεπτήριο, και εγω είχα την τυχη να ειμαι μονη στο δωματιο οποτε ηταν σαν μονοκλινο. Δεν εχει πολυ κοσμο για τη μαιευτικη οποτε δε γίνεται χαμός. Οι νοσοκομες τρεχουν παντως αμεσως μόλις χτυπήσεις το κουδουνακι. Το κρεβατι ήταν ανετότατο(ειχα κακή εμπειρία απο τη Γενικη οπου ετριζε συνεχεια) αλλα δεν εχει τηλέφωνο μεσα στο δωματιο.Γενικα δεν το μετανιωσα που πήγα εκει.

bouklitsa
24-04-10, 23:55
στον Αγιο Λουκά, όπου και εχω την εμπειρια, το κλιμα ειναι πολυ οικειο και το προσωπικο ολο αψογο και δειχνει το ενδιαφερον του, που μου φαινεται ειλικρινες.

παντελινο
25-04-10, 16:21
εγω θα γεννησω Γαληνο,αλλα λιγο σκεφτομαι το θεμα του κοσμου...μαλλον δικλινο θα κλεισω,αν ειναι να μπαινοβγαινουν συνεχεια ατομα δεν ξερω...δεν μπορεις να πεις και τιποτα στην αλλη κοπελα.

koufetaki
25-04-10, 18:18
εγω θα γεννησω Γαληνο,αλλα λιγο σκεφτομαι το θεμα του κοσμου...μαλλον δικλινο θα κλεισω,αν ειναι να μπαινοβγαινουν συνεχεια ατομα δεν ξερω...δεν μπορεις να πεις και τιποτα στην αλλη κοπελα.
στο 1ο μου ειχα δικλινο και δεν ηταν οτι καλυτερο γτ η διπλανη μου ηταν οτι...δεν ημουν εγω και με επηρεασε αρκετα εως με στεναχωρισε στο δευτερο πηρα 4κλινο να εχω επιλογες ομιλιας και την δευτερη μερα ηταν μονοκλυνο τελεια στην τατιαννα.στο 3ο 4κλινο παλι αλλα παπαγεωργειου με το αυστηρο επισκεπτηριο δεν μου αρεσε η μια μιλουσα με την αλλη πολυ καλα!αν ειναι να παρεις δικλινο το παιζεις λιγο κορονα γραμματα!

παντελινο
25-04-10, 18:27
να σου πω αν ειχα δυνατοτητα μονοκλινο θα επερνα...υπαρχει πολυ περιεργος κοσμος,και ειμαι ατομο που δεν διαμαρτηρεται,οποτε θα υποφερω αν τυχω σε περιεργη..

koufetaki
25-04-10, 18:28
που θελεις να γεννησεις?αν υπαρχει τρικλινο δεν το σκεφτεσε το τετρακλινο συνηθως ειναι μεγαλυτερο σαν δωματιο απο το τρικλινο γι αυτο εγω ειχα παρει και τις δυο φορες!

παντελινο
25-04-10, 20:58
στον Γαληνο θα γεννησω.λες τετρακλινο;πολυ κοσμος δεν θα μπαινοβγαινει;

koufetaki
25-04-10, 21:52
στον γαληνο ειναι λιγο χαλαρο το επισκεπτηριο?αστο καλυτερα εκτος αν δεν μασας και βαλεις φωνη ΩΞΩΩΩΩΩΩΩΩ ΟΛΟΙΙΙΙΙΙΙΙ!

ditop
26-04-10, 13:17
στο Γαληνο δεν εχει τετρακλινο.Εγω ειχα δικλινο και τις 3 μερες ειμουν μονη μου.Γενικα δεν ειχε και πολυ κοσμο οποτε ολα καλα.

kwtina
27-04-10, 18:29
kwtina μου σ'ευχαριστώ και σε σένα να σου ζήσει το πιτσιρίκι σου και χαίρομαι που διαβαζω καλές εμπειρίες από τη συγκεκριμένη γιατρό. Οσο για το Γενεσις και εγώ λιγο το φοβαμαι. Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πολύ απρόσωπο και χαώδες και νιωθω (πιθανόν χωρίς να ισχύει) ότι όλοι εκεί θα είναι απλά διεκπεραιωτικοί και χωρίς να σε βοηθουν να νιωσεις άνετα. Τι σε χάλασε αν θες να μας πεις....Με βλεπω για Γενική...

Συγνώμη που άργησα τόσο αλλά για κάποιο λόγο το θέμα το έβλεπα κλειδωμένο.
Τέλος πάντων. Την εποχή που γέννησα στο γένεσις γινόταν χαμός, πολύς κόσμος. Η φροντίδα ελάχιστη. Το βασικό είναι ότι μου λέγαν ψέματα. Είχαν ελλείψεις από φάρμακα κ δεν μου δίνανε. Όταν ζήτησα παυσίπονο, μου είπαν ότι η γιατρός μου έδωσε εντολή να μην παίρνω. Την ενημέρωσα κ έγινε ο χαμός. Εκτός αυτού, αντι για voltaren μου δίνανε depon κ φυσικά ο πόνος δεν περνούσε. Παρεπιπτώντος είμαι του χώρου κ όταν το κατάλαβα περιττό να σας πω τι έγινε. αυτό ήταν το πιο σοβαρό.
Ίσως τα πράγματα να άλλαξαν από τότε τι να πω.

Morchelina
27-04-10, 18:45
να σου πω αν ειχα δυνατοτητα μονοκλινο θα επερνα...υπαρχει πολυ περιεργος κοσμος,και ειμαι ατομο που δεν διαμαρτηρεται,οποτε θα υποφερω αν τυχω σε περιεργη..

Στο Γαληνό δεν έχουν μεγάλη διαφορά δίκλινα μονόκλινο αλλά δεν βρίσκεις εύκολα μονόκλινα. Νομίζω είναι 2-3. Εγώ στο πρώτο ήμουν σε δίκλινο και τα είδα όλα. Ο πιο περίεργος ήταν ο μπαμπάς της κοπέλας που τη φύλαγε όλη μέρα και της έκανε παρέα :shock::shock:. Μιλάμε για πολύ μεγάλους ανθρώπους. Και χρησιμοποιούσε και την τουαλέτα. Μπλιαχχχ. Το πολύ πολύ φύγε μία μέρα νωρίτερα.

παντελινο
09-05-10, 16:36
να ρωτησω..πηγατε στην κλινικη νωριτερα για να δειτε τα δωματια και τους χωρους;γαληνο θα παω τελικα,και αφου δεν εχει μεγαλη διαφορα μονοκλινο δικλινο,μακαρι βεβαια να βρω μονοκλινο...γυρω στα 2000 βγαινει δλδ;ολα μαζι;και γιατρος;

ΓΙΟΥΤΖΙΝ
09-05-10, 17:04
Συγνώμη που άργησα τόσο αλλά για κάποιο λόγο το θέμα το έβλεπα κλειδωμένο.
Τέλος πάντων. Την εποχή που γέννησα στο γένεσις γινόταν χαμός, πολύς κόσμος. Η φροντίδα ελάχιστη. Το βασικό είναι ότι μου λέγαν ψέματα. Είχαν ελλείψεις από φάρμακα κ δεν μου δίνανε. Όταν ζήτησα παυσίπονο, μου είπαν ότι η γιατρός μου έδωσε εντολή να μην παίρνω. Την ενημέρωσα κ έγινε ο χαμός. Εκτός αυτού, αντι για voltaren μου δίνανε depon κ φυσικά ο πόνος δεν περνούσε. Παρεπιπτώντος είμαι του χώρου κ όταν το κατάλαβα περιττό να σας πω τι έγινε. αυτό ήταν το πιο σοβαρό.
Ίσως τα πράγματα να άλλαξαν από τότε τι να πω.

Εγω την 1η μου κόρη την γέννησα στη γενική κλινική και μου κανανε τα ιδια. Μου δίνανε παυσίπονο για παιδια "προσχολικής ηλικίας" αλήθεια ετσι ελεγε επανω. Τι να μου κάνει??? Μόνο το voltaren κανει δουλεια όπου εστειλα τη μαμα μου στο φαρμακειο και μου το αγόρασε.. Ελεος παιδια ! Την δεύτερη μου κορη την γέννησα στο "γενεσις" και εγω προσωπικά δεν εχω παράπονο, είχα ζητήσει αποκλειστικά και μονο θηλασμό και μου την φέρνανε ανα 2 ωρες μερα-νυχτα, ενω στη γενική κλινική δεν μου το κανανε αυτο, μου την φερνανε χορτάτη & τη νύχτα ουτε λόγως να μου την φερουνε.
Δεν ξέρω ρε κορίτσια οι γνώμες διαφέρουν και όλα ειναι υποκειμενικά και τι θα σου τύχει, όπως και όλες οι νοσοκόμες και οι γιατροί δεν ειναι ιδιοι & εξίσου καλοι.....

christine06
10-05-10, 15:38
Γιουτζιν, και εγώ στη γενική γέννησα πριν 1.5 περίπου χρόνο με καισαρική και μου δίναν voltaren όποτε τους έλεγα ότι πονάω, όπως επίσης και το μωρό το φέρναν για θηλασμό τη νύχτα 2 φορές (στη 1 και στις 5 ). Μου κάνει εντύπωση που λες ότι δεν στο φερναν...

zounzoun
15-05-10, 06:39
καλημερα εγω σημερα μπηκα για πρωτη φορα στο site και ειδα την ερωτηση σου... τον ξερω πολυ καλα εγω ! γεννησαμε και τα δυο παιδια μας με τον Δημητρη !! δεν εχω λογια ειλικρινα ! ηταν στο ιπποκρατειο αλλα τωρα εχει ιατρειο...αγιας σοφιας 5 στο κεντρο το τηλ ειναι 2310 234300.... παραμενιε ομως συνεργατης της κλινικης εκει οποτε μπορει να ξεγεννησει και εκει αλλα και σε ολες τις κλινικες......ο ανθρωπος δεν παιζεται !! του οφειλω παρα πολλα !! καταρχας ειναι απο την παλαιοτερη ιατρικη οικογενεια της πολης και εαν ψαξεις στο site θα δεις και αλλους Γουληδες...ενδοκρινολογο, γαστρεντερολογο κτλ..... αξιζει και μονο μια επισκεψη για να δεις το ιατρειο του !!! δεν λεω τιποτα αλλο..... ναος σεβασμου της γυναικας !! ο ανθρωπος κανει ιατρικη απο χομπυ και αυτο φαινεται !!

zounzoun
15-05-10, 06:52
σου συστηνω ανεπιφυλακτα τον Δημητρη Γουλη....αριστος !! για το ιπποκρατειο...και θα κανονισει να μπεις στις θεσεις οπου δεν εχει καμια διαφορα απο τις κλινικες..... 2310 234300 ειναι το τηλ του ιατρειου αγιας σοφιας 5 η διευθυνση στο κεντρο.... αξιζει ειλικρινα !! σημερα μπηκα πρωτη φορα και βλεπω τις ερωτησεις...καλη επιτυχια !!

nano79
25-05-10, 20:15
η γιατρος μου συνεργαζεται με διαβαλκανικο, γενικη και βιοκλινικη (γαληνο). πηραμε τιμες και απο τα 3 και ειδαμε τους χωρους στο διαβαλκανικο και τη βιοκλινικη (στη βιοκλινικη εκανα και εκτακτο καρδιοτοκογραφημα). το διαβαλκανικο για διαφορους λογους δεν μου γεμισε το ματι και το απορριψαμε. η γιατρος προτεινει τη γενικη λογω του ινομυωματος που εχω και απο φοβο αιμορραγιας αν και η βιοκλινικη ειναι ακριβως διπλα απο το ιατρειο της και θα τη βολευε... εμεις δεν ξερουμε τι να αποφασισουμε.
τα δωματια δεν με απασχολουν (δεν παω διακοπες) αλλα με ενδιαφερει η ασφαλεια του μωρου και η δικη μου (απο ιατρικη πλευρα) και φυσικα να υπαρχουν μαιες που να ειναι εξυπηρετικες και διατεθιμενες να "δειξουν" πραγματα (κυριως θηλασμο)
για τη γενικη απ'οτι διαβαζω οι αποψεις διιστανται και με μπερδευουν. η βιοκλινικη ειναι φιλικη αλλα με προβληματιζει το θεμα του "ελευθερου" επισκεπτηριου....
για πειτε γνωμες για να ενημερωσω και τη γιατρο στο επομενο ραντεβου

ditop
26-05-10, 13:34
αλα, οταν λεμε ελευθερο δεν λεμε μπατε σκυλοι ,μια χαρα ηταν πριν δυο μηνες που γεννησα και δεν εχει και πολυ κοσμο οποτε αν εισαι σε δικλινο μπορει να εισαι και μονη.

lucky-sylvester
26-05-10, 14:12
Επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι να γεννήσω στη Βιοκλινική, πήγαμε και την είδαμε. 3κλινο μπορείς να πάρεις ΜΟΝΟ σε καισαρική. Σε φυσιολογικό τοκετό το λιγότερο που μπορείς να πάρεις είναι 2κλινο( λίγο λιγότερο από 1500 το τετραήμερο, και πολύ φθινότερο το πρόγραμμα δύο ημερών). Το επισκεπτήριο είναι συνολικά 3 ώρες την ημέρα (10:30-12:00, 18:30-20:00) και μου είπαν ότι είναι αυστηρό. Δεν ξέρω αν ισχύει πρακτικά αυτό... εδώ εγώ δε θα δεχτώ πολλές επισκέψεις, φαντάσου να σου έρχονται επισκέπτες της άλλης κοπέλας εκτός ώρας επισκεπτηρίου...

nank
28-05-10, 13:36
κοίτα,το Παπαγεωργίου εφημερεύει 1 μέρα,3 μερες μετα το Ιπποκράτειο,και πάει έτσι,δηλ.πχ.Δευτέρα Παπαγεωργίου,έπειτα πάλι Παρασκευή,έπειταΤρίτη κλπ.

στείλε μου πμ με τυχόν ερωτήσεις σου,γέννησα εκεί τον Οκτώβρη.
Μήπως μπορείς να με ενημερώσεις για το Παπαγεωργίου; Σκέφτομαι να βρω γιατρο που ξεγεννάει εκεί, αλλά δεν ξέρω κάποια πράγματα. Όσον αφορά την αίθουσα τοκετού, πόσες γυναίκες έχουν στην ίδια αίθουσα;
Τα δωμάτια πώς είναι; ΜΟυ είπαν ότι υπάρχουν 4κλινα και μονόκλινα, είναι αλήθεια;
Η συμπεριφορά του προσωπικού; Νιώθεις ανθρώπινα;

Θα περιμένω με αγωνία γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο να επιλέξω.
Σ' ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

eleana82
28-05-10, 16:15
κ εγω παπαγεωργιου γεννησα(με καισαρικη)
, τα δωματια ειναι πολυ καλα, καθαρα εγω ημουν σε τετρακλινο και ημασταν μονο δυο γυναικες και οι μαιες ηταν εξυπηρετικες!!!παντως εγω οταν με το καλο κανω και δευτερο παιδι ,εκει παλι θα ηθελα να γεννησω!!
εγω παντως στο συνιστω!!!!!!

nank
28-05-10, 18:06
Ρε κορίτσια. Εγώ στο Γενεσις γέννησε και θεωρώ ότι τζάμπα λεφτά έδωσα. Ήθελα μονόκλινο για να έχω το μωρό μαζί μου και δήθεν δεν υπήρχε το απλό και πήρα λουξ. Και το μωρό μου το έφεραν αποκλειστικά στο τέλος της 2ης μέρας. Τα πήρα στο κρανίο. Όσο για τον κόσμο εγώ καταχάρηκα που ήμουν σε μονόκλινο, γιατί στα άλλα δωμάτια γινόταν της μουρλής από κόσμο. Να φανταστείτε εμείς δεν είχαμε κανένα. Μόνο γονείς και αν επαιρνε κάποιος τηλ λέγαμε ότι δε δεχόμασταν. Ήρθε μια συνάδελφος της μαμάς μου που ούτε την ήξερα και δεν την αφήσαμε να μπει με τη δικαιολογία ότι έχουμε το μωρό μέσα. Αυτό με τις επισκέψεις και τα μπαλόνια με νέον κτλ δεν το καταλαβαίνω. και δεν είδα καμία αυστηρότητα στο Γενεσις. Πάντως, αν ξαναγεννήσω στο Παπαγεωργίου μονόκλινο, πάμφθηνο, και έχεις το μωρό δίπλα σου χωρίς καμία παρεμβολή. Κοιτάξτε και αυτές τις περιπτώσεις. Εγώ το σνόμπαρα, αλλά έχω φίλες και με λεφτά κιόλας που πήγαν στο Παπαγεωργίου από άποψη και ήταν καταευχαριστημένες. Τώρα όσον αφορά αν εσύ θηλάζεις και η δίπλα σου έχει επισκέπτες, συγνώμη εσύ χωρίς αμφιβολία έχεις κάθε δικαίωμα να τους διώξεις.
Μία φίλη μου αγγλίδα, ήταν σε 4κλινο σε ιδιωτική της Αθήνας και θήλαζε το παιδί 8-12 φορές και όταν υπήρχε επισκεπτήριο ζητούσε η ίδια από τους επισκέπτες να φεύγουνε και της την είπαν οι μαμάδες με πολύ άσχημο και αγενή τρόπο. Αυτά τα θεωρώ γελοία :evil:

Μήπως μπορείς να μ' ενημερώσεις πώς μπορώ να έχω το μονόκλινο στο Παπαγεωργίου; Σ' ευχαριστώ

nano79
29-05-10, 13:15
καμια κοπελα με προσφατη εμπειρια απο τη γενικη???

zounzoun
29-05-10, 17:24
να ρωτησω..πηγατε στην κλινικη νωριτερα για να δειτε τα δωματια και τους χωρους;γαληνο θα παω τελικα,και αφου δεν εχει μεγαλη διαφορα μονοκλινο δικλινο,μακαρι βεβαια να βρω μονοκλινο...γυρω στα 2000 βγαινει δλδ;ολα μαζι;και γιατρος;

καλησπερα ! γιστι δεν πας στις θεσεις στο ιπποκρατειο ?? καμια διαφορα απο κλινικη !! αυστηρως δικλινα και οτι χρειαστεις εσυ ή το μωρο..... αχρειαστα βεβαια ! το σκεφτηκες ? και φυσικα η χρεωση ειναι 30 ευρω την ημερα εκτος κι αν εισαι τσαυ ή δημοσιο, οπου ειναι δωρεαν η νοσηλεια....εγω ακολουθησα εκει τον γιατρο μου, δεν ηταν θεμα χρηματων η επιλογη μου....απλα μου προσφερε και αυτη την επιλογη και δεν εχασα καθολου !

zounzoun
29-05-10, 22:12
καμια κοπελα με προσφατη εμπειρια απο τη γενικη???
μια πολυ καλη φιλη γεννησε εκει προχθες....γενικα πολυ καλη εντυπωση και τιμες αλλα χρειαστηκε κατι για το μωρακι και εφυγε στο ιπποκρατειο....δεν εχουν μοναδα νεογνων.....

marselini
01-06-10, 23:57
Kαλησπερα και απο μενα.Σημερα ειδα αυτο τελευταιο post.Oντως στην Γενικη δεν εχει μοναδα νεογνων.Ο βαφτισιμιος μου ομως που γεννηθηκε στο γενεσις πριν απο 1,5 χρονο δεν χρειαστηκε να μεταφερθει γιατι εκει εχει εντατικη νεογνων.Ευτυχως μπηκε για μια μερα μονο.Τελος καλο ολα καλα.

zounzoun
02-06-10, 03:03
Kαλησπερα και απο μενα.Σημερα ειδα αυτο τελευταιο post.Oντως στην Γενικη δεν εχει μοναδα νεογνων.Ο βαφτισιμιος μου ομως που γεννηθηκε στο γενεσις πριν απο 1,5 χρονο δεν χρειαστηκε να μεταφερθει γιατι εκει εχει εντατικη νεογνων.Ευτυχως μπηκε για μια μερα μονο.Τελος καλο ολα καλα.

ευτυχως ! μακαρι να ειναι παντα καλα !!

BOBOLINOS
07-07-10, 02:37
εγω γεννησα στο γενεσις 31/10/08 κ 1/4/10 μια χαρα ολα .κανενα παραπονο απο τις μαιες κ τις νοσηλευτριες πολυ εξυπηρετικες ολες τους.Θυμομουν κ καποιες αλλα οι περισσοτερες ηταν καινουριες τις εκπαιδευουν ετσι ωστε να μην υπαρχουν προστριβες.Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι οσο πιο παλια ειναι η μαια ειναι κ λιγο πιο "αγρια" οι νεες ειναι πιο γλυκες κ συγκαταβατικες μαζι σου. Ημουν σε 4κλινο(καισαρικη) αλλα επειδη γεννησα την Μ.εβδομαδα ηταν σαν να ειχα μονοκλινο κ δικλινο.το σημαντικο ειναι οτι εχουν κ εντατικη μοναδα νεογνων που σημαινει οτι αν παρουσιαστει κατι (που να μην ....)δεν υπαρχει χρονος χαμενος στην μεταφορα ,κοστιζει βεβαια αρκετα .Η κοπελα που ηταν διπλα μου γεννησε προωρα και χρειαστηκε το μωρο να μπει στη ΜΕΝ ,για να το δει την ντυνανε οι νοσοκομες καλυτερα κ απο τους χειρουργους(με αυτα που φαρανε στα χειρουργια) μου ειχε πει δε πως η μητερα της μαια στο επαγγελμα (ιπποκρατειο) οταν γεννησε τον αδερφο της λογω προωροτητας μπηκε την μοναδα με αποτελεσμα να κολλησει λοιμωξη κ υπεγραψε για τον παρει απο εκει για να τον στειλει στην Τατιανα τοτε που λειτουργουσε ακομα.ΑΥΤΑ

zounzoun
09-07-10, 23:46
πολυ καλες τιμες στον Αγιο Λουκα ! Γεννησε πριν μια εβδομαδα εκει μια κολλητη και εδωσε για φυσιολογικο τοκετο σε δικλινο με ολα τα εξοδα να συμπεριλαμβανονται 1150 ευρω !! πεντακαθαρο και πολυ προσφατα ανακαινισμενο δωματιο.... αριστη εξυπηρετηση απο τις μαιες !

MARILYN
10-07-10, 00:02
Κι εγώ στον Άγιο Λουκά γέννησα!
Έχω κάνει και άλλες επεμβάσεις εκεί και δεν τον αλλάζω! Κορυφαίοι γιατροί και άψογη εξυπηρέτηση! Καθαριότητα και καλές τιμές!!!
Αξίζει!

kisha
10-07-10, 09:16
Κιεγω για Αγιολουκαλεω κοριτσια,πηγα γεννεσις, διαβαλκανικο και αγιο λουκα,εχω τιμες απο ολα,ειδα καιτα δωματια....νομιζω συμφερει αγιο λουκα,τα δωματια ειναι δικλινα και μονοκλινα και τα δικλινα συμφερουν πιο πολυ απο τα τρικλινα του διαβαλκανικου και τετρακλινα γεννεσεις,λοιπον τιμες για αγιο λουκα ειναι:
2 διανυκτερευσεις με φυσιολογικο τοκετο σε δικλινο: 1100 ευρω, 3 διανυκτερευσεις 1300και 4 διανυκτερευσεις 1500. η καισαρικη ειναι 3διανυκετρευσεις 1700 και 4διανυκτερευσεις 1900. τα δωματια ειναι σχεδονξενοδοχειου και οχι νοσοκομειου...ας ελπισουμε ολα καλα!

zounzoun
10-07-10, 10:18
Κιεγω για Αγιολουκαλεω κοριτσια,πηγα γεννεσις, διαβαλκανικο και αγιο λουκα,εχω τιμες απο ολα,ειδα καιτα δωματια....νομιζω συμφερει αγιο λουκα,τα δωματια ειναι δικλινα και μονοκλινα και τα δικλινα συμφερουν πιο πολυ απο τα τρικλινα του διαβαλκανικου και τετρακλινα γεννεσεις,λοιπον τιμες για αγιο λουκα ειναι:
2 διανυκτερευσεις με φυσιολογικο τοκετο σε δικλινο: 1100 ευρω, 3 διανυκτερευσεις 1300και 4 διανυκτερευσεις 1500. η καισαρικη ειναι 3διανυκετρευσεις 1700 και 4διανυκτερευσεις 1900. τα δωματια ειναι σχεδονξενοδοχειου και οχι νοσοκομειου...ας ελπισουμε ολα καλα!

καλημερα και με το καλο !! συμφωνω οτι ειναι η καλυτερη λυση !! και πιστεψε με το προσωπικο του ειναι το πιο εμπειρο !

userdrf
19-07-10, 20:22
για οσες αναφερεστε στα κρατικα νοσοκομεια εχω να πω τα εξης
ειμαι εγκυος και μαια, δουλεψα και μεχρι προσφατα στο παπαγεωργιου, η αληθεια λοιπον ειναι πως 1.το ποσοστο καισαρικης ειναι πανω απο 70% γιατι οι γιατροι βαριουνται να περιμενου 2. τις καισαρικες τις κανουν μονο και αποκλειστικα οι ειδικευομενοι κατω απο επιβλεπση μονο αν εχεις πληρωσει η θα πληρωσεις τον ειδικο, οταν μπαινει το σεντονι μπροστα σου τα εργαλεια τα παιρνει ο μαθητης!!! 3. οι περισοτεροι αναισθησιολογοι δεν ξερουν καλη επισκληριδιο με αποτελεσμα λεσ οι λεχωνες να εχουν πονοκεφαλο για μηνεσ μετα. 4. σε ποσοστο πανω απο 30% οι τομες απο τισ καισαρικες παθαινουν μολυνση γιατι κυκλοφορουν περιεργα μικροβια στο νοσοκομειο λογω τισ εντατικης ποθ ειναι κατω απο την αιθουσα τοκετου!!!! 5. τα ραμματα και τα υλικα της αιθουσας ειναι κινεζικα λογω περικοπων! 6. μαιες ειδικευομενοι και οι περισοτεροι απο τουσ μεγαλους γιατρους (καθηγητες) δεν εχουν ιδεα απο τις καινουργιεσ τεχνικεσ γεννας και κυριως δεν εκπαιδευονται ποτα να διαβαζουν το καρδιοτοκογραφημα που ειναι το μονο εργαλειο για την παρακολουθηση του εμβρυου στη γεννα!!!!! στη θεσσαλονικη μονο 5-10 γιατροι το ξερουν καλα επειδη κανανε την ειδικοτητα σε αγγλια γερμανια.. 7. οτι και να συμβει απο λαθος γιατρου η οχι μεσα εκει ακρη δεν θα βγαλετε ποτε γιατι τα καλυπτουν ολα οι γιατροι με την διοικηση του νοσοκομειου.... τα ιδια και χειροτερα ισχειουν και για το ιπποκρατειο
γιαυτο και εγω τωρα στην δευτερη γεννα θα παω στην βιοκλινικη και θα παρω το πακετο της 1 η 2 ημερων.
οσο για το γενεσις σασ πληροφορω πως ειναι μια μεγαλη απατη γιατι δεν εχει υποδομες νοσοκομειου δεν εχει καρδιολογο η χειρουργο αν κατι παει στραβα και ειναι κολπο της εταιρειας για να εχει χαμηλο κοστος λειτουργειας, επισης υπαρχει εισαγγελικη ερευνα για το πωσ και αν εχει αδεια λειτουργειας καθως δεν πληρει καμια απο τις προυποθεσεις λειτουργειας

MARILYN
19-07-10, 21:16
ειμαι εγκυος και μαια, δουλεψα και μεχρι προσφατα στο παπαγεωργιου, η αληθεια λοιπον ειναι πως 1.το ποσοστο καισαρικης ειναι πανω απο 70% γιατι οι γιατροι βαριουνται να περιμενου 2. τις καισαρικες τις κανουν μονο και αποκλειστικα οι ειδικευομενοι κατω απο επιβλεπση μονο αν εχεις πληρωσει η θα πληρωσεις τον ειδικο, οταν μπαινει το σεντονι μπροστα σου τα εργαλεια τα παιρνει ο μαθητης!!! 3. οι περισοτεροι αναισθησιολογοι δεν ξερουν καλη επισκληριδιο με αποτελεσμα λεσ οι λεχωνες να εχουν πονοκεφαλο για μηνεσ μετα. 4. σε ποσοστο πανω απο 30% οι τομες απο τισ καισαρικες παθαινουν μολυνση γιατι κυκλοφορουν περιεργα μικροβια στο νοσοκομειο λογω τισ εντατικης ποθ ειναι κατω απο την αιθουσα τοκετου!!!! 5. τα ραμματα και τα υλικα της αιθουσας ειναι κινεζικα λογω περικοπων! 6. μαιες ειδικευομενοι και οι περισοτεροι απο τουσ μεγαλους γιατρους (καθηγητες) δεν εχουν ιδεα απο τις καινουργιεσ τεχνικεσ γεννας και κυριως δεν εκπαιδευονται ποτα να διαβαζουν το καρδιοτοκογραφημα που ειναι το μονο εργαλειο για την παρακολουθηση του εμβρυου στη γεννα!!!!! στη θεσσαλονικη μονο 5-10 γιατροι το ξερουν καλα επειδη κανανε την ειδικοτητα σε αγγλια γερμανια.. 7. οτι και να συμβει απο λαθος γιατρου η οχι μεσα εκει ακρη δεν θα βγαλετε ποτε γιατι τα καλυπτουν ολα οι γιατροι με την διοικηση του νοσοκομειου.... τα ιδια και χειροτερα ισχειουν και για το ιπποκρατειο
γιαυτο και εγω τωρα στην δευτερη γεννα θα παω στην βιοκλινικη και θα παρω το πακετο της 1 η 2 ημερων.
οσο για το γενεσις σασ πληροφορω πως ειναι μια μεγαλη απατη γιατι δεν εχει υποδομες νοσοκομειου δεν εχει καρδιολογο η χειρουργο αν κατι παει στραβα και ειναι κολπο της εταιρειας για να εχει χαμηλο κοστος λειτουργειας, επισης υπαρχει εισαγγελικη ερευνα για το πωσ και αν εχει αδεια λειτουργειας καθως δεν πληρει καμια απο τις προυποθεσεις λειτουργειας

Αχ βρε κοπέλα μου να εισαι καλά που ενημερώνεις!!!
Κι εγώ τα λέω στον κύκλο μου, όχι με τέτοια λεπτομέρεια βέβαια γιατί δεν τα ήξερα τόσο καλά...αλλά τα ψιλιαζόμουν...αλλά δυστυχώς δεν ακούνε...
Αξίζουν τα παιδάκια μας και εμείς οι μανούλες το καλύτερο...ακόμη και δάνειο έχω πάρει για να πληρώσω την γέννα, αλλά αφού ετσι είναι το σύστημα...τι να γίνει; Πάνω από όλα η υγεία μας!!!
Έχει μεγάλη σημασία ο καλός γιατρός και το νοσοκομείο που δουλευει...

antu
19-07-10, 22:06
Αρχικό μήνυμα απο μαια εγκυος http://www.parents.gr/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1639210#post1639210)

Αν και εγω γεννησα πριν απο 3 χρονια σε νοσοκομειο δεν συμφωνω απολυτα μαζι σου. 1 οταν πας σε νοσοκομειο λογικο ειναι οτι θα υπαρχουν ειδικευομενοι και σε τελικη αναλυση πρεπει καπως να μαθουν. Δηλ οι γιατροι που παμε εξω δεν περασαν απο ειδικοτητα? και σε τελικη αναλυση λες και μονη σου κατω απο επιβλεψη.2 το ποσοστο καισαρικων δεν ειναι τοσο μεγαλο στο νοσοκομειο οσο στις κλινικες ( εγω οταν γεννησα απο τις 6 γεννες η μια ηταν καισαρικη λογω προεκλαμψιας) ασε και οσες ξερω που καταδεχτηκαν να πανε σε νοσοκομειο εχουν γεννηση φυσιολογικα (με εξαιρεση αυτες που ειχαν προηγουμενη καισαρικη ή καποιο αλλο προβλημα) 3. Οι ειδικευομενοι στο νοσοκομειο και οι γιατροι να ξερεις περιμενουν και εχουν υπομονη ( εγω εκανα 10 ωρες να γεννησω) και δεν σου λενε απο τον 7 μηνα εγκυμοσυνης να κανεις καισαρικη 4. δεν μπορω να πιστεψω οτι οι αναισθησιολογοι σε οποιοδηποτε νοσοκομειο ειναι χειροτεροι απο αυτους των κλινικων ( οι οποιοι μπορει να πανε να δουλεψουν σε μια κλινικη μολις παρουν το πτυχιο τους) και οπου και να εψαξα για τους πονοκεφαλους απο την επισκληριδιο αναφερεται σαν παρενεργεια ( και οχι κακη εφαρμογη). 5 οσο για τα υλικα δεν ξερω αν ειναι κινεζικα ή ινδικα αλλα δεν μου λεει τιποτα απο την στιγμη που και οι κλινικες κανουν σε τετοια πραγματα οικονομια 6. για το Παπαγεωργιου δεν ξερω αλλα για το Ιπποκρατειο το μονο που εχω να πω ειναι οτι οι μαιες ειναι πολυ εμπειρες και οι ειδικευομενες οντως μαθαινουν (καρδιοτοκογραφο για να μπορεις να το διαβασεις δεν ειναι τοσο τρομερο εκτος και αν τελειωσε ιατρικη στην Ουγγαντα:))7. Αν συμβει κανενα λαθος ουτε σε κλινικη θα βρεις το δικιο σου

Δεν θελω να διαφωνισω μαζι σου αλλα εισαι πολυ απολυτη σε αυτα που λες. Εγω γεννησα στο Ιπποκρατειο απο δικη μου επιλογη ( οχι γιατι δεν ειχα τα λεφτα για την κλινικη ) και ας ημουν και μειονοτητα ως Ελληνιδα ( αφου βλεπεις οι υπολοιποι δεν θελουν να πανε γιατι εχει αλλοδαπους , τσιγγανους κλπ)

BOBOLINOS
20-07-10, 01:50
παντως στην 2η εγκυμοσυνη ρωτησα και εγω στον αγιο λουκα για το κοστος και αν θα μπορουσα να φυγω πιο νωρις απο τις 5 μερες και μου ειπαν οχι και οτι το κοστος ειναι περιπου 1900 ευρω.οτι θελουνε λενε στον καθενα μας. στην Βιοκλινικη(γαληνος) που ρωτησα εβγαινε στα 1380 ευρω (50 ευρω πιο πανω απο το γενεσις) κ χωρις παρκινγκ.Εκει αξιζει να πας αν γεννησεις φυσιολογικα μπορεις να φυγεις νωριτερα στις καισαρικες δεν το επιτρεπουν απο τον φοβο των επιπλοκων.τι να υποθεσει καποιος τωρα.....:confused:

SOFIA 76
30-08-10, 11:21
Πραγματικά είναι τόσο σοβαρό το ζήτημα και όλες οι απόψεις και οι εμπειρίες είναι αξιοσέβαστες. Όντως δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι αλλά πρέπει να ακούγονται και αλήθειες, μιας και οι περισσότεροι φοβούνται και δεν θέλουν να τις πούνε. Εξεπλάγην όταν διάβασα το μύνημα σου USERDRF και για να είμαι ειλικρινής αρχικά σκέφτηκα ότι κάποιο συμφέρον θα έχεις για να τα γράφεις, αλλά σε επόμενες σκέψεις το αναίρεσα. Λοιπόν ευχαριστώ προσωπικά για την γνώμη σου ακόμη κι αν τα λες ''χύμα'' χρειάζεται να τα ακούμε. Δεν μπορώ όμως να μην συμφωνήσω και με την ANTU γιατί γνωρίζω τις μαίες του ιπποκρατείου, ορισμένες τουλάχιστον συγκεκριμένα και 1-2 γιατρούς και πραγματικά μιλάμε για ανθρώπους φοβερούς που γνωρίζουν πάρα πολύ καλά την δουλειά τους και σέβονται επίσης πολύ τους ασθενείς. Στο πρώτο μου παιδάκι από φόβο θες αλλά και από αναγκαστική επιλογή, μιας και η γιατρός μου μόνο εκεί ξεγεννούσε, γέννησα στο διαβαλκανικό και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη γιατί παρ' όλο που όλα δεν πήγαν καλά στον τοκετό μου, κατάφερα να γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό χάρην στην δική μου γιατρό και άλλους 2 που ήρθαν δίπλα της γιατί τα πράγματα ήταν σοβαρά και με ετοίμαζαν για χειρουργείο που ευτυχώς γλύτωσα παρά τρίχα! Αν και γέννησα ιδιωτικά λοιπόν, θα ήθελα να είχα την επιλογή να γεννήσω στο νοσοκομείο, γιατί πολλά πράγματα δεν ζητώ πέραν των βασικών για την υγεία μου και την υγεία του μωρού μου, ούτε με νοιάζει αν δίπλα μου κοιμάται μια τσιγγάνα που έχει μόλις γεννήσει. Αλλά ακούγοντας εμεπιρίες σαν της USERDRF, επιβεβαιώνεται ο φόβος μου να μην γεννήσω εκεί αφού δεν είναι εκεί η δική μου γιατρός που μπορεί έστω να μου διασφαλίσει μια κάποια ασφάλεια με την παρουσία της. Αν όμως ήταν, δεν θα λογάριαζα τα παλιά μηχανήματα και τους ειδικευόμενους και εφόσον έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην γυναικολόγο μου, θα την ακολουθούσα και θα γεννούσα και στο ιπποκράτειο και στο παπαγεωργίου, γιατί ακόμη κι αν έχω τα χρήματα να γεννήσω σε ιδιωτική κλινική, θεωρώ ότι είναι πολυτέλεια στις εποχές που ζούμε. Εν πάσει περιπτώσει αναγκαστικά μάλλον ιδιωτικά θα γεννήσω και το δεύτερο παιδί μου για όλους τους παραπάνω λόγους και μάλλον στο διαβαλκανικό όπου το έζησα ήδη το σκηνικό και δεν έχω παράπονο αλλά πραγματικά γιατί αναγκαστικά δεν έχω άλλη επιλογη. Όσες έχετε επιλογές, ψάξτε το και ακούστε όλες τις απόψεις χωρίς να απορρίπτετε καμία γιατί όλες προσωπικά της καθεμιάς είναι και τα καταγράφει εδώ για να βοηθήσει....ελπίζω!!! καλή τύχη σε όλες!

koufetaki
30-08-10, 12:50
οταν γεννησα στο παπαγ.το 3ο μου παιδι με κτ πραγματικα προσπαθησαν και ο γιατρος και οι μαιες μεχρι τελους,στην εισαγωγη μου(ξυρισμα κλισματακι)γνωρισα καποια κοριτσια στο δωματιο ανανηψης καποια ακομη καποιες ηταν με προκληση και μια κιολας γεννησε την επομενη μερα πολλες γεννησαν μετα απο πολλες ωρες εγω δεν ειδα καμια να γεννησε με κτ τομη γτ βαριοταν ο γιατρος και ειμαι μεσα στα πραγματα και κατι ξερω κι εγω.η ουσια ειναι να εισαι εσυ καλα και το παιδι και να μην πηγαινεις σαν γουρουνι στο σακι πχ.τελευταιος διαλογος με την προισταμενη μαια-κοριτσι μου πρεπει να κανουμε κτ-γτ θα τα καταφερουμε-(με μασκα οξυγονου εγω χαλια)νιωθω οτι θα βγει το μωρο μου ρχετε να σπρωξω-το μωρακι σου θα βγει αλλα κατα πασα πιθανοτητα δεν θα αντεξει (οι παλμοι του δεν ανεβαιναν πανω απο 54-67)αποτελεσμα διαγνωση -δυσπραγια εμβρυου αρυθμιες εγω στην καρδια και μικροβιο στο αμνιακο υγρο που ο μλκς γιατρος μου δεν καταφερε ή καλυτερα να πω δεν ασχοληθηκε να το διαγνωσει)και πηγα χωρις γιατρο και γεννησα. υπαρχουν περιπτωσεις που η κτ σωνει ζωες και γιατροι που σφαζουν και μαχαιρωνουν ας ημαστε ποιο ενημερωμενες και γνωστριες σε αυτο που ζουμε οντας εγκυες και μεχρι τελους να ρωταμε και να απαιτουμε για το καλο και το δικο μας και του παιδιου μας

demi
30-08-10, 14:03
EΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ παπαγεωργιου...γιατροι καλοι νοσηλευτριες στο θαλαμο απλα απαραδεκτες......
το πρωτο παιδι στο ΓΕΝΕΣΙΣ κοντεψα να πεθανω απο ατονια μητρας ..

Phyllis
15-09-10, 18:22
ξερει κανεις λεπτομεριες για τη βιοκλινικη;
τιμες,εξυπηρετιση κτλ;

jst
17-09-10, 09:35
ξερει κανεις λεπτομεριες για τη βιοκλινικη;
τιμες,εξυπηρετιση κτλ;

καλημερα φιλη μου. γεννησα περυσι στη βιοκλινικη με καισαρικη κι εμεινα πολυ ευχαριστημενη. γυρω στα 2100 ευρω μου βγηκε με τα λεφτα παιδιατρου και αναισθησιολογου για 5 βραδια σε μονοκλινο. κι οι μαιες καλες. δε νομιζω πως υστερει σε κατι ο γαληνος αν και δεν εχω εμπειρια απο αλλη ιδιωτικη κλινικη. επισης αν γεννησεις φυσιολογικα εχει και το προγραμμα με λιγοτερες διανυκτερευσεις για το οποιο υπαρχουν πολλες λεπτομερειες σε αλλα topic. παρε κι ενα τηλεφωνο αν θελεις και ρωτα μηπως εκαναν καμια αναπροσαρμογη στις τιμες τους.