PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ μαιευτήρια γυναικολόγοι κλινικές

Σελίδες : [1] 2 3

mariam
23-05-07, 10:46
Με το καλο ολες μας!!! Δεν εχω αποφασίσει ακομα γεννεσις ή διαβαλκανικο, πηγα και στα δυο για "ξεναγηση" ομως θα με ενδιέφερε η προσωπικη σας αποψη οι ηδη μανουλες. Παντως ενα αρνητικο που βρηκα στο διαβαλκανικο ειναι οτι δεν εχει ψυγείο στο δωματιο :cry: καλοκαιριατικα θα ειναι απαραιτητο δεν νομιζετε. και στο κατω κατω τοσα λεφτα ζητανε δεν ειναι και καμια πολυτελεια το κρυο νερο!!

Νίκη
23-05-07, 10:54
mariam εγώ γεννάω ΓΕΝΕΣΙΣ... ο γιατρός σου που ξεγεννάει?? Και για τι δωμάτιο ενδιαφέρεσαι να σου πω τα πάντα για το ΓΕΝΕΣΙΣ τα έχω δει από κοντά... Έχουν ψυγειάκι μέσα πάντως όλα.

mariam
23-05-07, 11:14
Γεια σου Νικη! Και στα δυο ξεγενναει και αυτο το καιρο δεν τα παω καθολου καλα με τις αποφασεις γενικα :? αλλαζω γνωμη ολη την ωρα συμφωνα με αυτα που ακουω. Παντως το δίκλινο που μας εδειξε η μαια δεν ειχε ψυγειακι και φυσικα δεν το ειπε, εγω τη ρωτησα και μου ανεφερε για ενα κοινο ψυγειο σε ενα αλλο κοινο για ολους χωρο!

Νίκη
23-05-07, 11:17
Εκτός του ότι θα σου πρότεινα να πας από κοντά να τα δεις για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα... Το ότι δεν έχει ψυγειάκι δε μου αρέσει... Διότι το Διαβαλκανικό είναι πανάκριβο... Είναι εξτρά οι αμοιβές κλπ... Τι προσφέρει το δίκλινό τους? Έστω δηλαδή ότι αντέχεις για το ψυγείο... σε όλα τα άλλα νιώθεις ότι σε καλύπτει ?

mariam
23-05-07, 11:30
Σιγουρα νιωθω πιο ασφαλης σε μια πολυκλινικη απο οτι σε ενα μαιευτηριο, και μου αρεσε το γεγονος οτι το βραδυ μπορεις να εχεις το νινι μαζι σου, αν συμφωνει και η κοπελα που θα ειναι στο ιδιο δωμάτιο. Το Γεννεσις μου αρεσε περισσοτερο απο θεμα εγκαταστασεων, πιο φωτεινο, πιο ζεστο σαν χωρος... Δεν ξερω...βοηθεια!!! Δωστε μου κατι πιο ουσιαστικο για να αποφασίσω :?:

Sofia
23-05-07, 11:42
Mariam...
είτε σε πολυκλινική, είτε σε μαιευτήριο, εάν (χτύπα ξύλο) συμβεί κάτι, σε τρέχουν σε κρατικό (νομίζω στο ιπποκράτειο).
Εγώ να πω την αλήθεια ανάμεσα σε διαβαλκανικό και γενική που έχω να διαλέξω διαλέγω γενική κατόπιν και προτροπής του γιατρού μου που είναι και φίλος ... και μάλιστα δηλώνω ότι (μετά την αναγκαστική διαμονή μας για 8 ημέρες στο διαβαλκανικό για την μικρή μου που την είχα με πνευμονία) ούτε έξω από το διαβαλκανικό δεν θέλω να περάσω... η εκμετάλευση σε όλο της το μεγαλείο!!!! Δεν λέω... παντού έτσι είναι... αλλά αυτοί ρε παιδιά το έχουν παρακάνει....

Νίκη
23-05-07, 11:46
Sofia εγώ έμεινα κάποια στιγμή για λίγο στο ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ δε μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένη... Επίσης ισχύει αυτό που λες.. Ανά πάσα στιγμή συμβεί κάτι φεύγεις Ιπποκράτειο είτε είσαι στο ΓΕΝΕΣΙΣ είτε στο Διαβαλκανικό είτε οπουδήποτε...

mariam
23-05-07, 11:56
Sofia εχεις δικιο, ετσι ειναι. Παντως στην επομενη εγκυμοσυνη μου, με το καλο, θα βρω γιατρο που ξεγενναει στο Παπαγεωργιου. Και ετσι ούτε εκμετάλλευση ουτε ανασφάλειες :idea:

tozdel
24-05-07, 13:57
egw gennisa sto genesis!!
kai otan mataxreiastw.....pali genesis.
akoma kai gia diakopes paw.....itan mia xara apo oles tis apopseis!!

apo perivallon, isixia kai kathariotita....super
fagito, arketo kai boliko, ola apo diki toys paraskeyi...akoma kai ta glyka.
maies - oxi nosokomes, oles exypiretikes kaime xamogelo.
aystiro stous episkeptes...opote vgeneis apo dyskoli thesi..
seminaria kai enhmerwsi se eidikes aithouses ta prwina,...
kostos - oso kai allou!!! malon kai kalytera (toulaxiston apo diavalkaniko)

ti allo na sas pw?

ΕΦΗ ΣΑΡΡΕ
24-05-07, 14:09
Εγώ γέννησα Γενική και έμεινα υπερευχαριστημένη. Η κουνιάδα μου γέννησε 8/3 στο γένεσις και είναι πολύ ικανοποιημένη. Διαβαλκανικό δε θα πήγαινα. Βέβαια η εμπειρία μου δεν είναι από γέννα αλλά επειδή θίχτηκε το θέμα της πολυκλινικής σε ενημερώνω ότι στο διαβαλκανικό δεν μπορούσαν να διαγνώσουν και να θεραπεύσουν ουρολοίμωξη. Η αδελφή μου νοσηλεύτηκε εκεί τρεις ημέρες, δεν έβρισκαν τί είχε. Στο τέλος της έχασαν και τις εξετάσεις της.

demi
24-05-07, 14:52
Kαι εγω εχω πολυ πονεμενη ιστορια με το διαβαλκανικο και δεν παω ουτε για επισκεπτηριο..ταλαιπωρησαν 3 μηνες τον πατερα μου με καρκινο στο παχυ εντερο και επειτα απο 4 κολονοσκοπησεις οι οποιες ειναι τρομερα επωδυνες δεν βρισκαν τι εχει......ενα βραδυ κοντεψε να πεθανει και τον εβγαλα απο το κολαστηριο σε κακα χαλια.τους εδωσα 4 εκατομμυρια δρχ και δεν μου εδιναν τις εξετασεις.το επομενο πρωινο τον εβαλα στο θεαγενειο με μελανιασμενα χειλη και ακρα..τον εβαλαν κατευθειαν χειρουργειο και τον εσωσαν!!!!!!τους σιχαινομαι στο Διαβαλκανικο.αλητεια τρομερη!και αν θελεις να μαθεις δεν ειχαν χωρο για γυναικολογικη μοναδα και μπαζωσαν κατι αποθηκες.......αυτο ειναι το Διαβαλκανικο!!!!
δεν ξερω που θα πας τελικα.εγω γεννησα στο Γενεσις ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη αλλα επειδη δεν αντεχω οικονομικα αν με αξιωσει ο Θεος θα βρω γιατρο στο Παπαγεωργιου...

mariam
24-05-07, 15:25
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,
ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟ ΓΕΝΝΕΣΙΣ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΤΕ... ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ, ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΕΚΕΙ, ANGELIA ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ

:roll: :roll: :roll:

Νίκη
24-05-07, 17:24
Σήμερα ήμουν εκεί για μια εξέταση στον καρδιοτοκογράφο όπως έγραψα και σε άλλο ποστ μου... ¶ψογη εξυπηρέτηση περιβάλλον καθαριότητα αλλά και προσωπικό... ---> ΓΕΝΕΣΙΣ

Διαβαλκανικό είχα πάει πριν 2 χρονια περίπου που είχα γαστρεντερίτιδα και με πετάξανε άρον άρον σε ένα θάλαμο που ξεπάγιαζα ζήτησα κουβέρτα και μου απαντούσαν και με θράσος οι "νοσοκόμες"...! ΔΕΝ ξαναπατάω...! :evil:

mimika
24-05-07, 19:49
Δεν ξερω καθολου απο νοσοκομεια και κλινικες στη Σαλονικα αλλα με αυτα που λετε αυτο δεν ειναι Διαβαλκανικο αλλα ....Διαβολικο!!! :evil:

Sofia
25-05-07, 09:22
Το διαβαλκανικό ανήκει στον ίδιο όμιλο με το Ιατρικό Αθηνών... περίπου τα ίδια έχω ακούσει και για το δεύτερο...

NANA
25-05-07, 10:07
ΣΥΝΟΨΙΖΟΝΤΑΣ ΓΕΝΝΑΜΕ:

ΓΕΝΕΣΙΣ - ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ :arrow: ΙΔΙΩΤΙΚΑ
ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ - ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ :arrow: ΔΗΜΟΣΙΑ

ΤΟ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟ ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ (ΕΚΕΙ ΓΕΝΝΗΘΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ) ΚΑΙ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕΙ 5-6 ΜΕΡΕΣ ΕΝΩ ΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ 1 Η΄2.

ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ 9 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΦΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ .... :oops:
ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΟΜΩΣ... ΩΡΑΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΛΟΙ ΑΛΛΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΜΕΤΡΙΑ (ΟΧΙ ΚΑΚΗ).

ΕΚΕΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΓΕΝΝΗΣΩ!!!

ilonka19
25-05-07, 10:22
Πράγματι για το Διαβαλκανικό έχουν ακουστεί πάρα πολλές περιπτώσεις ατόμων που τα ξεζούμισαν και δεν τους εξυπηρ'ετησαν όπως θα έπρεπε. Ετσι τους έφυγε και πολύ πελατεία στο Γέννεσις.

mariam
25-05-07, 10:32
Μας βλεπω να κλεινουμε "ρεζερβε" στο Γεννεσις ...

:lol: :lol: :lol:

Παντως με τετοια ζητηση το βλεπω δυσκολο για οικονομικο δωμάτιο

http://bd.lilypie.com/lm7Ep3/.png (http://lilypie.com)

Νίκη
25-05-07, 10:36
Εν τω μεταξύ στον πρώτο όροφο του ΓΕΝΕΣΙΣ είναι τα τρίκλινα τετράκλινα στον δεύτερο όροφο δίκλινα μονόκλινα και στον τρίτο είναι τα μονόκλινα λουξ η σουίτα και ένα μόνο μονόκλινο α' κατηγορίας... ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ ΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

mariam
25-05-07, 10:48
Νικη σε βρισκω πολυ ενημερωμενη..........

Τι καλα και που θα γεννησεις πρωτη, σε εμπιστευομαι για καθε πληροφορια που θα ξετρυπώσεις κατα την παραμονη σου εκει !!!!!!!!!

Νίκη
25-05-07, 11:19
mariam επιμένω να πας να τα δεις από κοντά... εγώ ένιωσα πολύ ζεστά όταν πήγα στην κλινική!! Να κάνεις μια ξενάγηση να δεις τους χώρους ... Αλλά σίγουρα με το που θα βγω θα σας τα γράψω όλα με λεπτομέρειες (αρκεί να βρίσκω χρόνο μετά :lol: :lol: :lol: )

mariam
25-05-07, 11:34
Πήγα καλέ :wink: Με ξεναγησαν στους χωρους, πηρα και τιμες, μονο καφε που δεν με κερασανε...

Και συμφωνώ μαζι σου, ειναι ζεστο σαν μερος και ολο το προσωπικό με το χαμογελο, κουκλες!

Νίκη
25-05-07, 11:43
Εκεί στο Ισόγειο... Στο εστιατόριο με το ζόρι με τραβούσαν να φύγω είχε κάτι φαγητά μιαμμμμ :P :oops:

demi
25-05-07, 12:34
νικη μου στον 3 οροφο στο μονοκλινο λουξ ημουν και οντως ηταν πολυ τελεια..
στη σουιτα εμεινα 1 βραδια (γιατι δεν ειχαν μονοκλινο)τελειο αλλα μετα απο καισαρικη τι να απολαυσεις?????ειχε δωματιο σαλονι με tft τηλεορασεις
δερματινα σαλονια εχτρα σαλονι επισκεπτων ..καραχλιδη!!!!!!!
αλλα και το μονοκλινο τελειο ηταν.ο αντρας μου κοιματαν ολα τα βραδια μαζι μου .μας αλλαζαν και τους 2 τα σεντονια το πρωι και επειδη τον συμπαθουσαν του εφερναν και πρωινο....
το πιο αστειο ηταν οτι οταν γεννας και εχεις σουιτα σου φερνουν καλαθι με λουλουδια και ποτα κτλ απο την διευθυνση του Γενεσις.
Δεν ηξεραν ομως οτι εγω απο σποντα πηγα εκει την πρωτη βραδια....και μου εφεραν το τελειο καλαθι.......περασαν και κατι διευθυντριες και υπευθυνες δημοσιων σχεσεων και πεθαναμε στο γελιο.......την αλλη μερα γμτ αδειασε το μονοκλινο και με πηγαν εκει.........
Ωραιο το γενεσις αλλα οταν αναλογιστηκα ποσο πληρωσαμε...αποφασισα το δευτερο στο δημοσιο νοσοκομειο.........

Νίκη
25-05-07, 13:47
Τη σουίτα δεν την είδα είχε κοπέλα μου είπαν :cry:
Αλήθεια... το βράδυ που έμεινες σουίτα επειδή δεν είχαν δωμάτιο το πλήρωσες σαν σουίτα ?? Και κάτι άλλο που σκεφτόμουν... αν εγώ θέλω μονόκλινο και δεν έχει τίποτα ούτε λουξ ούτε τίποτα τίποτα θα με πάνε σε τρίκλινο ή δίκλινο? Και θα πληρώσω σα να είμαι σε μονόκλινο?

Ξέχασα να τις ρωτήσω αν ξέρει κάποια ας μου πει :oops:

mimika
25-05-07, 14:00
Το διαβαλκανικό ανήκει στον ίδιο όμιλο με το Ιατρικό Αθηνών... περίπου τα ίδια έχω ακούσει και για το δεύτερο...

Οταν χρειαστηκε να κανω 4 ραμματα στο δαχτυλο του χεριου μου στο Ιατρικο του Φαληρου τον Νοεμβριο, ηταν μεν ολοι ευγενεστατοι αλλα ειχα την εντυπωση οτι καναν ευρω τα ματια τους!!! Μου πηραν 120 € :shock: :shock: :shock: και μαλιστα στην πρωτη αλλαγη για ενα κομματακι γαζας κι ενα λευκοπλαστ 25 €.
Φυσικα τις υπολοιπες αλλαγες τις εκανα μονη μου. Περιεργως ομως δεν μου πηραν τιποτα οταν μου τα κοψανε. :?:

Sofia
25-05-07, 14:13
Τη σουίτα δεν την είδα είχε κοπέλα μου είπαν :cry:
Αλήθεια... το βράδυ που έμεινες σουίτα επειδή δεν είχαν δωμάτιο το πλήρωσες σαν σουίτα ?? Και κάτι άλλο που σκεφτόμουν... αν εγώ θέλω μονόκλινο και δεν έχει τίποτα ούτε λουξ ούτε τίποτα τίποτα θα με πάνε σε τρίκλινο ή δίκλινο? Και θα πληρώσω σα να είμαι σε μονόκλινο?

Ξέχασα να τις ρωτήσω αν ξέρει κάποια ας μου πει :oops:

Συνήθως (δεν ξέρω αν ισχύει και στο γένεσης) σε ό,τι δωμάτιο μείνεις ή αναγκαστείς να μείνεις ... αυτό πληρώνεις...
Στο Μητέρα που γέννησα εγώ, ήθελα 4κλινο οικονομικό. Τις πρώτες 2 μέρες δεν είχαν και με βάλαν σε 4κλινο κανονικό και μετά με πήγαν για άλλες 2 στο οικονομικό. Στον λογαριασμό πλήρωσα 2 μέρες για 4κλινο κανονικό και 2 για οικονομικό...
Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει παντού...

Νίκη
25-05-07, 14:15
Δηλαδή αν έχει μόνο σουίτα άδεια θα πληρώσω τη σουίτα? :oops: demi για πες εσύ που έμεινες εκεί...

Sofia
25-05-07, 14:22
Δηλαδή αν έχει μόνο σουίτα άδεια θα πληρώσω τη σουίτα? :oops: demi για πες εσύ που έμεινες εκεί...

Εμ!!!! εγώ γιατί λες ότι αγχώνομαι τόσο καιρό που θα έχει πολλές γέννες εκεί Ιούλιο - Αύγουστο... (το λένε οι γιατροί!!!) και λέω ότι δεν θα βρίσκουμε δωμάτια και θα μας βγει ο κούκος αϊδόνι;;;;;

demi
25-05-07, 14:32
Οχι Νικη πληρωσα μονοκλινο λουξ.απο αυτο που ζητας μονο σε ανωτερη θεση σε βαζουν και πληρωνεις αυτο που ζητησες...τι με νοιαζει εμενα αν δεν εχουν μονοκλινο?τι παει να πει οτι θα με βαλουν σε 4 κλινο???
πληρωσα το μονοκλινο ετσι οπως ειχα συμφωνησει..
οντως το καλοκαιρι ιδιως πριν τον 15Αυγουστο γινετε χαμος..
τις βαζουν ολες για γεννα για να πανε διακοπες.......

Νίκη
25-05-07, 14:38
Και στη χειρότερη που δεν έχουν? Γιατί εγώ θέλω Μονόκλινο α... αν δεν έχει μονόκλινο α - λουξ - σουίτα άδεια???

Πάντως αφού πληρώνεις αυτό που έχεις συμφωνήσει πάλι καλά !!!

demi
25-05-07, 14:47
Δεν ξερω τι γινετε τοτε.....παντως μην αγχωνεσαι τοσο πολυ..ολα σε σενα πια θα τυχουν????????παντα εχουν διαθεσιμα δωματια .δεν θα γινει πια και ο κακος χαμος οταν γεννησεις εσυ.μην με ξεχασεις ..θα περιμενω τηλ.οταν με το καλο....

dora
25-05-07, 15:33
Απ΄οτι ξερω πληρωνεις αυτο που εχεις ζητησει... Δηλαδη αν ζητησεις 6κλινο και εχει μονο 2κλινα εσυ θα πληρωσεις εξακλινο.. Δεν εισαι υποχρεωμενη να πληρωσεις για ενα δωματιο που δεν εχεις ζητησει.. Αυτοι ειναι υποχρεωμενοι να εχουν δωματια αλλιως να μην δεχονται τοσο κόσμο και να τα κρατανε αδεια..
Αν δεις στο λογαριασμό σου κατι τετοιο τους κανεις μια φασαρια και πληρωνεις αυτο που πρέπει..
Μια φιλη μου στο Ιασω ζητησε 6κλινο... επειδη γινοταν πανικος οταν γεννησε επμεινε όλες τις μερες σε 2κλινο .. Αυτη καθημερινα τους ελεγε οτι επιθυμει να μεταφερθει. Στο τελος πήγαν να της χρεωσουν το 2κλινο αλλα δεν τους περασε.. Πλήρωσε 6κλινο τελικα.

valent
05-06-07, 15:34
Εχει γεννησει καμια τελευταια στην γενικη κλινικη?
Τελικα η γιατρος μου παει μονο εκει και ετσι πρεπει να ξεχασω το γεννεσις. :cry: :cry: :cry:

Sam
12-06-07, 19:37
Γέννησα πέρσι στο Γένεσις και προσωπικά έμεινα ευχαριστημένη μόνο από τον γιατρό μου.
Δεν είμαι περίεργη αλλά η συμπεριφορά κάποιων ανθρώπων εκεί μέσα είναι απαράδεκτη σε βλέπουν μόνο για χρήμα.
Το μωρό μπήκε στην εντατική και ενώ μπορούσε να βγει από εκεί σε 2 μέρες βγήκε σε 5 (θέλανε να τον κρατήσουν 10) και αυτό με παρέμβαση του γιατρού μου και κάποιων άλλων ανθρώπων που με πληροφόρησαν ότι είναι πολιτική της κλινικής για να παίρνουν χρήματα.

Μαρια Στυλιανακη
12-06-07, 20:16
στείλε τα με πμ σε όποια κοπέλα ενδιαφέρεται ή έχει πεί ότι θα γεννήσει εκεί.

Sam
12-06-07, 20:23
Όποια κοπέλα ενδιαφέρεται θα της τα στείλω.... μη μας κλείσουν και μέσα για δυσφήμιση

mamina
17-07-07, 10:03
Αυτό κατά λάθος το εγραψα χθες σε κλειστό θέμα. Τώρα το βάζω εδώ.

Προς όλες τις μέλλουσες μανούλες _ ειδικά για τα κορίτσια απο Θεσσαλονίκη
Σας γράφω κάποια σημεία όπου πρέπει να προσέχετε γιατί όλα πλέον τα έχουν κάνει εμπόριο

1. Προσοχή στις αιματολογικές εξετάσεις που κανετε στο ΙΚΑ. Οταν στον 5 μήνα έκανα αιματολογικές στο ΙΚΑ καλαμαριάς μου διεγνωσαν ουρολίμοξη και η γιατρός μου έδωσε αντιβίωση. Σκεφτικά να κάνω την επόμενη μέρα επαναλιπτική εξέταση ούρων σε ιδιωτικό εργαστήριο και δεν είχα τίποτα. Ξερετε την απάντηση της μικροβιολόγου στο ικα όταν πήρα τηλ. να την ενημερώσω ?
Εντάξει κοπέλα μου μπορεί να μπερδέυτηκε το δείγμα σου με το δείγμα καποιας γιαγιάς, τι να κάνουμε τώρα !!!!

2. Ξεκαθαρίστε απο την αρχή με τον γυναικολόγο σας την αμοιβή του και την κλινική που μπορεί να σας ξεγεννήσει και που θέλετε εσείς .
Ξέρατε ότι (τουλάχιστον εδώ στη Θεσσαλονίκη) οι γυναικολόγοι έχουν ένα συγκεκριμένο στόχο "γυναικών" που πρέπει να πανε στη κλινική με την οποία συνεργάζονται έτσι ώστε να τύχουν ταξίδι, μπλέντερ, καφετιέρα Πως λέμε "στόχο πωλήσεων" εταιρίας ;

3. Προσοχή στις χρεώσεις όταν βγείτε απο την κλινική (χρεώνουν και τις σερβιέτες) Ελέξτε σχολαστικά τα τιμολόγια τους (θα μου πείτε εκείνη την ώρα το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι να φύγετε απο κει)
Μου είχαν χρεώσει μονάδες τηλεφώνου όταν έγω ούτε καν άγγιξα το τηλεφωνο.

4. Να ζητήσετε τα φάρμακα που λαμβάνεται όσο είστε στο ιδιωτικό νοσοκομείο να σας τα γράψουν μέσο του ικα. Σου τα χρεώνουν στο τιμολόγιο και μετά τα εισπράτεις απο το ικα. (στη Γενική σου κρατάνε τα αυτοκόλλητα και σου τα δίνουν όταν βγαίνεις. Μετά τα πάς στο ΙΚΑ οπου εισπράτεις το ποσό) Εάν χρειστεί το μωρό καποιο εμβόλαιο μετά την γέννα και αυτό μπορείτε να το πάρετε μέσο Ικα.

5. Η μπέμπα μας στη δευτερη μέρα μετά την γέννα έπαθε άπνοια. Αφού της κάναν ένα σωρρό εξετάσεις (τις οποίες χρεώσαν εξτρά φυσικά και με το παραπάνω) δεν της βρήκαν κατι και δεν μπορούσαν να μου πούν απο τι προήλθε. Τότε ζήτησα να την μεταφέρουν άμεσα στο Ιπποκράτειο οπως και έγινε. Την μεταφορά της απο την Γενική στο Ιπποκράτειο (περίπου 8 λεπτά) μας την χρεώσαν 230 ευρώ. Την αιτία της άπνοιας δεν μου την είπαν ποτέ στη Γενική γιατί δεν θέλαν να εκθέσουν τον συνεργάτη γυναικολόγο τους, που έκανε "πατάτα" . Εάν γεννήσετε σε ιδιωτική κλινική και (χτύπα ξύλο) παρουσιαστεί κάτι στο μωρό(ακόμα και ίκτερο) ζητήστε να το μεταφέρουν στο ιπποκράτειο άμεσα.

6. Ζητήστε απο τις μαίες μετά την γέννα να μη ταιζουν το μωρό πριν το φέρουν σε σας κάθε φορά γιατι είναι πολύ σημαντικό να ρουφάει απο το στίθος σας και ας μην έχει γάλα.
Να ενημερωθούν οι συγγενείς -επισκεπτες να μην έρθουν σε σας για "καφέ" και κουτσομπολιό γιατί η λεχονα χρειαζεται ηρεμία και ξεκούραση και να περνάει χρόνο με το μωρό της πιο πολύ απ'όλα.

Ιστορικό
Πηγά στη κλινική για να κανω ένα καρδιοτοκογράφιμα ρουτίνας στις 8 το βράδυ και είδαν ότι η καρδιά του μωρού χτυπούσε δυνατά. Ενημερώθηκε ο γιατρός που ήρθε αμεσα και μου είπαν ότι θα πρέπει να εισαχθώ για γέννα γιατί αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Με ετοιμάσαν, μου βάλαν ορό και περιμεναν. Την άλλη μέρα το πρωί στις 11 σπάσαν τα νερά μου αλλά η γέννα δεν προχωρούσε γιατί η διαστολή ήταν μηδέν. Περιμέναν την εξέληση του "θεάματος" μέχρι τις 4 το απόγευμα και μονό τότε με βάλαν στο χειρουργείο για καισαρική. Το καημένο μωρό στη προσπαθεια της να ετοιμαστεί για "έξοδο" είχε σφηνώσει ο ώμος της στην αριστερή πλευρά της λεκάνης και πάλευε εκεί απο βραδύς αλλά αυτό δεν φαινόνταν στον υπέρηχο.
Μετά απο μέρες έμαθα απο την αξιόλογη ΔΡ. Αναστασιάδου απο την εντατική παιδιατρική του Υποκρατείου ότι σε τέτοιες περιπτώσεις (οπως και σε περιπτώσεις περιτίλιξης ομφαλίου λώρου) πρεπει νά γίνει άμεσα καισαρική για εξαγωγή του μώρου (και όχι μετά απο 8 ώρες) έτσι ώστε να μη υπάρξει φόβος πνιγμού. Τέλος καλό όλα καλά . Μετά απο 10 μέρες εξετάσεων πήραμε την Λιλα σπίτι μας.

Τώρα την επόμενη φορά (πρώτα ο θεός) είμαι αποφασισμένη να γεννήσω στο Ιπποκράτειο η στο Παπαγεωργείου.

demi
17-07-07, 10:58
ναι και εγω αν κανω ποτε αλλο παιδι στο νοσοκομειο θα παω..
Ιπποκρατειο μου ειπαν το βελτιωσαν παρα πολυ.απλα πρεπει να βρουμε γιατρο που να ειναι στο Ιπποκρατειο..η στο παπαγεωργιου..
αυτο ειναι το ζορι ..
αλλιως δεν ξερω πως γινεται.εμενα θα ειναι και η 2 καισαρικη οποτε ραντεβουδακι θα κλεισουμε..
λεμα τωρα ΑΝ μεινω ξανα εγκυος..

Σοφία Τ.
21-01-08, 14:29
Καλησπερα σε ολες.Λοιπον εμαθα κατι πολυ καλο για την κλινικη Γαληνος στη Θεσσαλονικη.Εφαρμοζουν ενα νεο συστημα οπου για φυσιολογικο τοκετο,μενεις μονο δυο μερες στην κλινικη και εν συνεχεια εχεις για τις επομενες επτα μερες μια μαια η οποια ερχετε στο σπιτι σου για να σε βοηθησει και να σε συμβουλευσει σε οτι χρειαστεις.Και ολα αυτα βεβαια με τα μισα λεφτα απο οτι αν εμενες 4 μερες.Το εχει εφαρμοσει καποια ή γενικα εχει καποια πληροφορια παραπανω?Την κορουλα μου την γεννησα στη Γενικη Κλινικη,και αν και ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο εκει,θα με ενδιεφερε να ακολουθησω αυτη την τακτικη-τη θεωρω πιο ανθρωπινη...

nnm004
21-01-08, 16:31
Καλησπερα κουκλα ,
πολυ ωραιο συστημα οντως αυτο που εφαρμοζεται , ομως η παραμονη στο νοσοκομειο ή στην κλινικη για 4ημερο αφορα περισσοτερο το νεογνο και οχι τη μητερα , θελουνε δηλαδη να περασει οπωσδηποτε ενα 4ημερο απο τη γεννηση ωστε να απομακρυνθει ο κινδυνος να παρουσιασει ικτερο το μικρουλι , οποτε αντι να φυγει η μητερα και να μεινει το μικρο εκει εφαρμοστικε ο γυρησμος στο σπιτι να γινεται μετα απο 4 μερες για να γυρησουνε και οι 2 μαζι . Μας το ειχε πει ο γιατρος μας αυτο σε καποια φαση οταν ρωτησα ποσες μερες θα παραμεινω στο νοσοκομειο . :) :D φιλακια

Σοφία Τ.
23-01-08, 12:44
Συμφωνω για τους λογους που μενουμε 4 μερες στην κλινικη grafistria αλλα παρολα αυτα θα ηθελα να μαθω περισσοτερα...Καμια πληροφορια? :?:

demi
23-01-08, 15:00
ΓΕΝΝΗΣΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ...Πραγματικα στην αρχη λιγο μου φανηκε παραξενο αλλα εντελει ολα ηταν παρα πολυ καλα.
Γεννησε φυσιολογικα (επειτα απο 20 ωρες)ο γιατρος ηταν απο Ρωσια(Ρωσοποντιος τελος παντων )αλλα ηταν καταπληκτικος και αψογος μαζι της..δεν εφυγε απο κοντα της ουτε λεπτο ...
την αλλη μερα πηρε το μωρο και πηγαν σπιτι τους :shock: ..πραγματικα επαθα σοκ..
η μαια ερχοταν καθε μερα για αρκετη ωρα και την βοηθησε παρα πολυ σε ολα.
πληρωσε 800 ευρω συνολο για ολα γιατρο - κλινικη και μαια.
αν θες την γνωμη μου ......θα το εκανα ανετα (αφου ξεπερασα την αρχικη δυσπιστια)

embryoyla
23-01-08, 15:46
Εγω περασα σημερα μπροστα απο την κλινικη που λετε κ την ειδα κλειστη....Εκτος αν μου φανηκε που δεν νομιζω...

Σοφία Τ.
24-01-08, 08:46
embryoyla η κλινικη λειτουργει-πηγα πριν μια βδομαδα εκει στο γιατρο μου.
demi πες μου σε παρακαλω,στον ΓΑΛΗΝΟ γεννησε η φιλη σου?Και για τον γιατρο που ειπες,δεν ειχε το δικο της γιατρο?Γιατι μου φανηκε απλα σαν να την ξεγεννησε ενας γιατρος-καλος μεν,ρωσος δε- που ανηκε στο προσωπικο της κλινικης.Και η αμοιβη γιατι περιλαμβανε και τον γιατρο μεσα?Δεν επρεπε να αφορα κλινικη-μαια?Δηλαδη θα πληρωνουμε και καποιον γιατρο της κλινικης (εκτος απο τον δικο μας που τον θελω οπωσδηποτε μαζι μου) σε τετοια περιπτωση?Δωσε μου λεπτομεριες...

demi
24-01-08, 14:42
Οχι κοριτσι μου...η φιλη μου διαλεξε αυτον τον γιατρο που παρεπιπτοντως επειδη εστειλα και μια φιλη μου ειναι παρα μα παρα πολυ καλος.
Στην διαδικασια της γεννας την ειχε σαν αδερφη του και την εμψυχωνε φοβερα.η κλινικη λειτουργει απλα ειναι λιγο σκοτεινη απεξω...
και πληρωσε 800 ευρω για ΟΛΑ!!!!!!!
Ειναι πολυ ευχαριστημενη.Αν θες μαζεψε τις ερωτησεις σου για να την ρωτησω ξανα.ο αντρας της ερχεται καθε μερα εδω που εργαζομαι οποτε οτι θελεις το ρωταμε.

demi
24-01-08, 14:45
και παρελειψα να σου πω οτι μονο ο Γαληνος το κανει αυτο..καμμια αλλη κλινικη..ο γιατρος αυτος εχει ιατρειο στο Ρετζικη και στο κεντρο οποτε οπου σε βολευει πας..
βεβαι αμοπρεις να ρωτησεις στον Γαληνο ποιος αλλος γιατρος συνεργαζεται με αυτον τον τροπο μαζι τους.
στο ιατρει στο ρετζικη κανουν και ανωδυνο τοκετο και διαφορα προγραμματα για τις εγκυμονουσες..εχει ενδιαφερον το θεμα.

Σοφία Τ.
24-01-08, 14:51
demi θα επανελθω συντομα για περισσοτερες ερωτησεις.Σ' ευχαριστω.... :wink:

gerakina
27-01-08, 13:41
Το Παπαγεωργίου με κάνει να νιώθω πολύ ασφαλής γιατί είναι καλό νοσοκομείο, με καλές εγκαταστάσεις και 1 λεπτό από το σπίτι μου.Δυστυχώς όμως η γιατρός μου δεν κάνει γέννες εκεί. Για Ιπποκράτειο ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω, οπότε μας βλέπω στο Γένεσις σε μονόκλινο γιατί θέλω και την ησυχία μου και όχι πολλές επισκέψεις..
Όσον αφορά τα δωμάτια αν ζητήσετε πχ τρίκλινο και σας βάλλον αναγκαστικά σε μονόκλινο επειδή δεν έχουν,δεν είστε υποχρεωμένες να πληρώσετε τη διαφορά εκτός κι αν ζητήσετε να παραμείνετε στο μονόκλινο όταν θα υπάρχει διαθέσιμο το δωμάτιο που ζητήσατε. Τώρα προσοχή γιατί μπορεί να σας ζητήσουν (ή μάλλον στο σύζυγό σας) να υπογράψετε χαρτί οτι γνωρίζετε τη διαφορά και δέχεστε να την πληρώσετε. Αν δε δέχεστε να τους το πείτε.
Και όντως καλό είναι να κοιτάτε το τιμολόγιο φεύγοντας γιατί τα λάθη εκτός από εσκεμμένα είναι και ανθρώπινα.Είχα ακούσει περίπτωση που η ασθενής έπαιρνε φάρμακα και τα έδωσε στις νοσηλεύτριες για να μη δίνουν τα δικά τους, αλλά αυτό δεν μεταφέρθηκε σωστά στην κοπέλα που έκανε τις χρεώσεις στον υπολογιστή κι έτσι η γυναίκα στο τέλος πλήρωσε για τα δικά της χάπια!!

eleana
01-02-08, 13:24
πω πω κοριτσια απο περιβαλλον ειναι χαλια μια φορα χρειαστηκε να παω και δεν ξαναπαταω...πλακα κανουμε,, :roll: οι νοσοκομες απαραδεκτες :shock:

ilonka19
01-02-08, 14:50
πω πω κοριτσια απο περιβαλλον ειναι χαλια μια φορα χρειαστηκε να παω και δεν ξαναπαταω...πλακα κανουμε,, οι νοσοκομες απαραδεκτες
..αλλά πληρώνεις 900 ευρώ γεννά και την αλλη μέρα φεύγεις. Εγω πλήρωσα περιπου 3000 σε άλλη κλινική για τρεις μέρες επιπλέον και οι νοσοκόμες ήταν ευγενικές (αλλά άσχετες με το θέμα του θηλασμού που με ενδιέφερε) τι κατάλαβα? Αν ο γιατρός μου συνεργάζονταν με το Γαληνό θα προτιμούσα να δώσω 900 και με τα άλλα να πάω Καραιβική.

embryoyla
01-02-08, 16:26
Kι γω στον πρωτο τοκετο πληρωσα 2500 ευρώ.Τωρα λέω να γεννήσω στο Ιπποκράτειο άμα μπορέσω αλλιώς πάλι στη Γενική Κλινική Θεσ/νίκης.

athina_m
20-02-08, 12:06
εγω γεννησα στο διαβαλκανικο και το δευτερο εκει θα το γεννησω γιατι ηταν ολα αψογα,οι μαιες ηταν ευγενικοτατες το φαγητο πολυ καλο και ολα ηταν πεντακαθαρα το μονο κακο ηταν οτι οι καθαριστριες εμπαιναν απο τις επτα το πρωι στο δωματιο και μας ξυπνουσαν.οσο για το τρικλινο γιατι ολοι θελουνε τρικλινο την κοπελα στο απεναντι κρεβατι την ειχαν 2 βραδιες σε δικλινο και της το χρεωσανε για τρικλινο. :!:

embryoyla
22-02-08, 09:05
Πως μπορεί μια μαμά να γεννήσει στο Παπαγεωργίου?Πρέπει να έχει συμβελημένη ιατρό?

manina
25-02-08, 11:21
πρεπει ο γιατρός σου να γεννάει εκεί, παίζει βέβαια θέμα και με τις εφημεριες κλπ π.αν γεννας με προγραμματισμενη καισαρικη ούτε γάτα ούτε ζημιά...πάντως το Παπαγεωργίου δεν παίζεται.

gerakina
25-02-08, 12:12
κι εμένα μου αρέσει το Παπαγεωργίου και το έχω ξαναπεί νομίζω.
Έμαθα προχθές οτι εφημερεύει κάθε Παρασκευή-Σάββατο-Κυριακή ενώ το Ιπποκράτειο τις υπόλοιπες μέρες τις εβδομάδας.Οπότε είναι μάλλον οτι σου τύχει.Σε αυτή την περίπτωση,που δεν έχεις γιατρό εκεί σε αναλαμβάνει ο εφημερεύων ιατρός.
Δεν ξέρω όμως τι γίνεται στην περίπτωση που θες να γεννήσεις οπωσδήποτε εκεί..Πρέπει να βρεις έναν γιατρό που να συνεργάζεται με το Παπαγεωργίου?Και πας εκεί άσχετα αν εφημερεύει ή όχι?
Δηλαδή η δική μου γιατρός που δεν συνεργάζεται,θα πρέπει να ψάξω για άλλο γιατρό...??Ξέρει καμιά?

manina
27-02-08, 10:43
κοίτα,το Παπαγεωργίου εφημερεύει 1 μέρα,3 μερες μετα το Ιπποκράτειο,και πάει έτσι,δηλ.πχ.Δευτέρα Παπαγεωργίου,έπειτα πάλι Παρασκευή,έπειταΤρίτη κλπ.

στείλε μου πμ με τυχόν ερωτήσεις σου,γέννησα εκεί τον Οκτώβρη.

bizoudaki
27-02-08, 13:00
athina-m τι μου θύμησες :)

Εγω γεννησα στο Γενεσις και όλα ηταν αψογα (εμεινα σε δικλινο β΄).

Οι καθαριστριες δεν μπαινουν μονο στις 7 το πρωι για την "γενικη" καθαριοτητα που λεμε αλλα μπαινουν και όλο το βραδυ για το wc (αδειαζουν τον καδο, ψιλοσφουγγαριζουν κτλ).
Εγω ημουν ξυπνια όλη την νύχτα απο τις διαφορες σκεψεις που εκανα και τις παρακολουθουσα: μια οι καθαριστριες και μια οι μαιες ποτε για θερμομετρηση και ποτε για πιεσομετρο.

Το καλύτερο όμως ηταν το αυστηρο επισκεπτηριο. Εγω δεν θελω πολύ κόσμο, ειδικά στην κατασταση που είσαι μετα την γέννα με τα αιματα και τους πόνους, όποτε όταν ερχοταν η ωρα του θηλασμου οι μαιες άδειαζαν τους οροφους σε χρονο dt !!!

duosmos
02-03-08, 23:33
ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΑΣ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ?
ΕΙΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΗΣ?

mama-mia
02-03-08, 23:53
Δεν θυμαμαι ποσο μας ειχε κοστισει, αυτο που θυμαμαι ειναι οτι το φαγητο ειναι ΑΙΣΧΟΣ κ η καθαριοτητα ελλειπης...Και τα δυο μου παιδια εκει τα γεννησα.Λενε οτι εχει καλο προσωπικο.Δεν τρελλαθηκα κιολας.Αν ειχα επιλογη θα προτιμουσα να γεννησ καπου αλλου.Ισως Διαβαλκανικο.Η καθαριοτητα κ το φαητο ειναι σιγουρα καλυτερα..

nina
03-03-08, 00:09
ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΑΣ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ?
ΕΙΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΗΣ?

ΕΜΑΣ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΜΑΣ ΚΟΣΤΙΣΕ 300 ΕΥΡΩ ΤΗ ΒΡΑΔΙΑ ΣΕ ΤΡΙΚΛΙΝΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ 5 ΒΡΑΔΙΕΣ (ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ) 1500 ΕΥΡΩ. ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 280 ΕΥΡΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ. 180 ΕΥΡΩ Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ (...). ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΛΕΕΙ Η mama mia ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ Η ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ... ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΕΦΕΡΝΑΝ ΧΟΡΤΑΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΖΩ. ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΕΒΑΤΙΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ - ΠΟΝΟΥΣΕ ΚΑΙ ΜΕΛΑΝΙΑΣΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ, ΘΑ ΤΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ, ΑΠΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ

Σοφία Τ.
07-03-08, 14:39
Εμένα το 2006 μου κόστισε περίπου 1500 ευρώ μαζί με παιδίατρό και αναισθησιολόγο (για φυσιολογικό τοκετό).Διαφωνώ για το θέμα καθαριότητα και φαγητό-εγώ τα βρήκα άψογα.Επίσης οι μαίες είναι ευγενέστατες,κατατοπισμένες και βοηθούν πολύ.Στο θέμα ταίσματος των μώρων,όποια βρει κλινική που τα φέρνουν 100% νηστικά να το πει και σε εμάς...

sardelaki
07-03-08, 15:32
Νομίζω πως η καθεμιά κάνει τη δική της εμπειρία σε ότι αφορά κλινικές και νοσοκομεία.
Έχω ακούσει από κοπέλες ότι το Γένεσις το βρήκαν αίσχος κι από άλλες που είναι τελείως ικανοποιημένες...το ίδιο ισχύει για γενική, διαβαλκανικό κτλ.
Καθεμιά μας το ζει και το βλεπει διαφορετικά!

LENAV
08-03-08, 23:01
Για τη γενική κλινική ενώ πριν από χρόνια λέγανε καλά λόγια, τα τελευταία 3 χρόνια έχω ακούσει τα χειρότερα.
Πρόσφατα γέννησε εκεί μια φίλη και δεν έμεινε ευχαριστημένη.
Εγώ που την επισκέφθηκα δεν έμεινα και με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Sophia D
11-03-08, 14:30
Mia erothsh gia ths mamades pou gennisan sto diabalkaniko. Fantazomai oti dosane se oles dorean asfaleia gia ena xrono me dorean episkepseis stous paidiatrous. Exete paei katholou ta mora sas ekei? eisaste euxaristimenes apo tous paidiatrous?

baboukis
12-03-08, 00:11
αναμνησεις πριν ενος ετους.
Εμεις ειχαμε παει να δουμε το Διαβαλκανικο, και λογω τιμης ειχα αποφασισει οτι τηε γεννησω εκει.
Ελα ομως που οταν πηγα να με δει ο γυναικολογος μου την παρασκευη, λογω προεκλαμσιας εσπευσμενα με εστειλε για γεννα στο Γεννεσις.
Η εμπειρια μου ηταν πολυ καλη. θεωρω οτι ειναι η καλυτερη του ειδους της.
ειχα καρδιολογο,παθολογο, (λογω προεκλαμσιας και τρελης πιεσης εν ωρα καισαρικης) αναισθησιολογο, (και δεν μου τους χρεωσαν, οπως περιμεναμε, στο bill)
Εμπειρο προσωπικο, αψογη εξυπηρετηση, ειχα 2 κλινο, καθαριοτητα, οι νοσοκομες ερχονταν στο λεπτο.
Προτεινω ανεπιφιλακτα.
Στο 2ο παιδακι μου, σιγουρα θα ξαναπηγαινα

ilonka19
12-03-08, 10:14
αναισθησιολογο, (και δεν μου τους χρεωσαν, οπως περιμεναμε, στο bill)
ουτε εμένα φαινεται ο αναισθησιολόγος στο bill γιατι ήταν μαύρα -όπως εξάλλου πουθενά δεν φαίνεται να πλήρωσα γυναικολόγο.
Από τη στιγμή που χρεώνουν τα απλά παυσίπονα μου φαινεται λιγο απίθανο να μην χρέωνουν τον αναισθησιολόγο?

daffy
12-03-08, 10:30
Mia erothsh gia ths mamades pou gennisan sto diabalkaniko. Fantazomai oti dosane se oles dorean asfaleia gia ena xrono me dorean episkepseis stous paidiatrous. Exete paei katholou ta mora sas ekei? eisaste euxaristimenes apo tous paidiatrous?

Για τον μικρό μας εκαναν και εμας αυτή την ασφάλεια και για τον μεγαλο επιδη ηταν αδελφακι μας εκαναν μια αλλη ασφαλεια με επισκεψεις με 15 ευρω. Τα εχω παει πολλες φορες και τα δυο. Βεβαια μονο σε εκτακτες περιπτωσεις και οχι για τα προγραμματισμενα εμβολια. Δεν ξερω αν ειμαι ευχαριστημένη. Κάθε φορα μας βλεπει αλλος γιατρος οποτε δεν μπορω να κρινω. Απο την αλλη εχω ακουσει πολλα για το διαβαλκανικο και καλα και κακα. Δεν ξερω, δεν ειμαι σιγουρη. Αλλα παρολα αυτα με επεισε ο αντρας μου και σημερα μαλιστα εχουμε ραντεβου εκει για να τα κανουμε κανονικη ασφαλεια με επισκεψεις και περιθαλψη (στο διαβαλκανικο).

sardelaki
12-03-08, 11:46
Μπορεί κάποια καλή κοπέλα να μου εξηγήσει τί είναι αυτή η ασφάλεια; Τί σου παρέχει; Αν αρρωστήσει π.χ. το μωρό το πηγαίνεις εκεί;
Όλες οι κλινικές της Θεσσαλονίκης το κάνουνε αυτό ή μόνο το διαβαλκανικό;γ

Sophia D
12-03-08, 13:49
Sardelaki , to diabalkaniko sunergazete me mia asfalistiki kai exeis dorean aperioristes episkepseis stous paidiatrous tou diabalkanikou gia enan xrono. Mporeis akoma na tous peigeneis ta embolia kai na ta kanoun ekei. Nomizo oti mono to diabalkaniko to kanei auto. Apla den ksero kata poso oi goneis peigenoun ta paidia tous ekei afou einai pio boliko na exeis enan sugkekrimeno paidiatro pou erxete sto spiti kai gnorizei to paidi. Ego mia fora thn peiga sto diabalkaniko gia na thn metrisoune ktl... den mou aresei to oti kathe fora thn blepei diaforetikos paidiatros.

sardelaki
12-03-08, 15:05
Sardelaki , to diabalkaniko sunergazete me mia asfalistiki kai exeis dorean aperioristes episkepseis stous paidiatrous tou diabalkanikou gia enan xrono. Mporeis akoma na tous peigeneis ta embolia kai na ta kanoun ekei. Nomizo oti mono to diabalkaniko to kanei auto. Apla den ksero kata poso oi goneis peigenoun ta paidia tous ekei afou einai pio boliko na exeis enan sugkekrimeno paidiatro pou erxete sto spiti kai gnorizei to paidi. Ego mia fora thn peiga sto diabalkaniko gia na thn metrisoune ktl... den mou aresei to oti kathe fora thn blepei diaforetikos paidiatros.

ααααααααααα τώρα κατάλαβα...
πιστεύω πως έχεις δίκαιο σ΄αυτό που λες...δηλ. ότι δεν σου αρέσει που κάθε φορά την βλέπει κι άλλος παιδίατρος :( :( :(

athina_m
04-04-08, 10:07

καλημερα Sophia D με πηρανε τηλ να παω για μια επισκεψη τριμηνου και καλα για να συνεχιστει η ασφαλεια. Μας ειχανε και περιμεναμε μιση ωρα τουλαχιστον ειχαμε ραντεβου στις 14:00 και μας φωναξανε στις 14:40 μπηκαμε στον θαλαμο ηταν μια παιδιατρος 30 ετων το μωρο το εξετασε σε 2 λεπτα και μετα μας εκανε ερωτησεις.(οταν πηγαμε καταλαβα οτι το διαβαλκανικο δεν ειχε σχεση με την εξεταση αλλα η ασφαλεια LA VIE.Μετανιωσα την ωρα και την στιγμη που πηγα.

Nantia
04-04-08, 11:19
Εγω γεννησα στο διαβαλκανικο γιατι ηταν ακομα καινουργιο το γεννεσης (μολις ειχε πρωτο ανοιξει) και η γιατρος μου δεν το διακυνδυνευε να γεννησω εκει. Εγω οντως ειχα πολυ δυσκολη γεννα και γεννησα τελικα με καισαρικη με μεγαλη επιπλοκη (ημουν στο χειρουργιο 3 ωρες) Κανονικα μεσα στην καισαρικη ειναι ο γιατρος σου και ακομα ενας χειρουργος. Σε εμενα ηταν 3 ( ευτυχως υπαρχαν απο τα αλλα τμηματα του νοσοκομειου) και χρειαστηκε να εχουμε και φιαλες αιμα...
Ειμαι της αποψης οτι σε μια κλινικη που δεν ειναι αποκλειστηκα και μονο μαιευτικη εισαι πιο σιγουρος οτι χρειαστει θα μπορεσουν να ανταπεξελθουν.
Απο την αλλη τωρα για την ανεσης, οντως ψυγειο στο διαβαλκανικο δεν εχει ( κακο αυτο). Αλλα τα υπολοιπα ειναι καλα. Ρε κοριτσια σαμπως θα καθησουμε ολη μας τη ζωη εκει, 4-5 μερουλες μονο...

Sophia D
04-04-08, 14:55

καλημερα Sophia D με πηρανε τηλ να παω για μια επισκεψη τριμηνου και καλα για να συνεχιστει η ασφαλεια. Μας ειχανε και περιμεναμε μιση ωρα τουλαχιστον ειχαμε ραντεβου στις 14:00 και μας φωναξανε στις 14:40 μπηκαμε στον θαλαμο ηταν μια παιδιατρος 30 ετων το μωρο το εξετασε σε 2 λεπτα και μετα μας εκανε ερωτησεις.(οταν πηγαμε καταλαβα οτι το διαβαλκανικο δεν ειχε σχεση με την εξεταση αλλα η ασφαλεια LA VIE.Μετανιωσα την ωρα και την στιγμη που πηγα.

Nai e? kala pou mou to ei pes giati kai emeis einai na pame thn alli ebdomada gia thn episkepsi triminou!

Angelik
04-04-08, 20:20
γέννησα πριν 2 1/2 μήνες και μου άρεσε! μια χαρά ήταν και το φαγητό και η καθαριοτητα... και επίσης έριξα τρελους ύπνους!!
βέβαια μια φίλη που γέννησε 3 μέρες μετά από μένα δεν έμεινε και πολυ ευχαριστημενη...

τι να πω.. η καθεμια το βλέπει αλλιως μάλλον.

και από τιμή για δίκλινο με σαλόνι 1920,00 για καισαρική (5 νύχτες).

το μώρο μου το έφερναν πάντα χορτάτο αν και είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό.
αυτό ήταν το μόνο αρνητικό που έχω να πω.

Eleniparis
09-04-08, 10:35
Γέννησα πριν 3,5 εβδομάδες και ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Το φαγητό το βρήκα αρκετά καλό και οι υπηρεσίες τους ικανοποιητικές. Είχα το δωμάτιο 603 που είναι δίκλινη σουίτα με θέα και το κράτησα όλο για μένα. Κόστισε κοντα στις 3000. Τισ μέρες στην κλινική τις απόλαυσα. Βέβαια το μωρό την ημέρα ερχοταν ταϊσμένο αλλά όσες φορές την ζήτησα βράδυ ηταν νηστική. Κάποιες μαίες ήταν πολύ καλές και βοηθητικές και κάποιες άλλες λιγότερο. Αλλά μου αρέσει η Γενική Κλινικη γιατι είναι κοντα στο κέντρο και όχι απομονωμένα, και έχει αυτή την καταπληκτική θέα στη θάλασσα.

kiknaki
11-04-08, 00:32
Νομίζω πως η καθεμιά κάνει τη δική της εμπειρία σε ότι αφορά κλινικές και νοσοκομεία.
Έχω ακούσει από κοπέλες ότι το Γένεσις το βρήκαν αίσχος κι από άλλες που είναι τελείως ικανοποιημένες...το ίδιο ισχύει για γενική, διαβαλκανικό κτλ.
Καθεμιά μας το ζει και το βλεπει διαφορετικά!

Θα συμφωνήσω με την sardelaki.
Κι εγώ στην Γενική κλινική γέννησα πριν 3.5 χρόνια περίπου και οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές όσον αφορά την καθαριότητα και το φαγητό.Πλήρωσα 2000ευρώ για καισαρική σε τρίκλινο δωμάτιο γιατί κάναμε κάποιες παραπάνω εξετάσεις για το μωρό επειδή είχαμε πρόβλημα διαφορετικά το κοστολόγιο τότε ήταν γύρω στα 1500ευρώ.Οι μαίες ήταν πολύ εξυπηρέτικές και φιλικές οι περισσότερες.Με τον γυναικολόγο μου είχα πρόβλημα που αυτό φυσικά δεν έχει να κάνει με την κλινική.
Ετσι καταλήγω οτι η κάθεμια ανάλογα με την προσωπική της εμπειρία εκφράζεται και φυσικά σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να κρίνουμε από τις εμπειρίες άλλων για κάποια κλινική ή νοσοκομείο γιατί μπορεί να πάμε σαυτό που οι περισσότερες το θεωρούν καλύτερο και εμείς να το βρούμε χειρότερο.

sardelaki
17-04-08, 10:47
Καλήμερα κορίτσια, ελπίζω να είστε όλες καλά.
Όσες γεννήσανε σε Διαβαλκανικό ή Γένεσις ή τελοσπάντων όσες κοπέλες έχουν πάει είδη και είδαν τα δωμάτιο τί παίζει σε 4κλινα; Στις λίστες με τις τιμές ούτε που τα αναφέρει αυτά, γιατί;;; Δεν υπάρχουν; Αν υπάρχουν πως είναι; Κι αυτά με παραβάν χωρισμένα;
Όποια κοπέλα ξέρει ας μου πει...θα πάω βέβαια κι εγώ να τα δω, αλλά άντε να δούμε πότε!
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :wink:

daffy
17-04-08, 13:28
Σαρδελακι, εγω γέννησα σε δίκλινο στο Διαβαλκανικό. Δεν ξέρω αν έχει 4κλινά, νομίζω πως όχι αλλα δεν είμαι σίγουρη. Πάντως για παραβάν μην ψάχνεις.....
Εγώ σε δίκλινο και στο θηλασμό ήταν και οι σύζυγοι μέσα και ήταν κάπως περίεργη η κατάσταση. Βάζαμε τους άντρες να κάθονται πλάτη πλάτη......

sardelaki
17-04-08, 13:30
Αυτό με τον θηλασμό είναι ανήκουστο όμως...καλά είναι όλοι να βγαίνουν από το δωμάτιο όταν θηλάζει μία μαμά...και σύζυγοι και επισκέπτες...
μήπως στο Γένεσις είναι διαφορετικά;;;

NATALIA
17-04-08, 13:39
Στο Διαβαλκανικό δεν έχει τετράκλινο. Στο Γενεσις έχει και το δίνουν μόνο σε καισαρική. Είναι πολύ οικονομικό (γύρω στα 970 ευρώ αν θυμάμαι καλά, με τον καινούργιο τιμοκατάλογο, αλλά μόνο για καισαρική το τονίζω). Ουσιαστικά είναι σαν 2 δικλινα που δεν έχουν τοίχο ενδιάμεσα. Υπάχρουν δηλαδή 2 τουαλέτες, 2 τηλεοράσεις και είναι πολύ μεγάλα. Στο Γενεσις πριν φέρουν τα μωρά μέσα στο δωμάτιο, κυριολεκτικά πετάνε τους επισκέπτες έξω. Είναι πολύ αυστηρά. Αφού φέρουν τα μωρά τα αφήνουν με τις μαμάδες μισή ώρα και μετά επιτρέπουν στους μπαμπάδες να μπουν για άλλη μισή ώρα. (3-4 φορές τη μέρα νομίζω είναι αυτό). Εκτός και αν είσαι σε μονόκλινο οπότε μπορείς να έχεις το μωρό εκεί αν το ζητήσεις, ακόμα και αν έχεις 40 άτομα μέσα. Νομίζω ότι συμφέρει το τετρακλινο. Καλο θα ήταν να πας να τα δεις από κοντά, να πάρεις και τιμές. Έχουν ένα "σεμινάριο" που λέγεται Βάπτισμα μητρότητας και σε ενημερώνουν για τιμές κλπ. Ελπίζω να βοήθησα. Φιλιά.

sardelaki
17-04-08, 13:49
Στο Διαβαλκανικό δεν έχει τετράκλινο. Στο Γενεσις έχει και το δίνουν μόνο σε καισαρική. Είναι πολύ οικονομικό (γύρω στα 970 ευρώ αν θυμάμαι καλά, με τον καινούργιο τιμοκατάλογο, αλλά μόνο για καισαρική το τονίζω). Ουσιαστικά είναι σαν 2 δικλινα που δεν έχουν τοίχο ενδιάμεσα. Υπάχρουν δηλαδή 2 τουαλέτες, 2 τηλεοράσεις και είναι πολύ μεγάλα. Στο Γενεσις πριν φέρουν τα μωρά μέσα στο δωμάτιο, κυριολεκτικά πετάνε τους επισκέπτες έξω. Είναι πολύ αυστηρά. Αφού φέρουν τα μωρά τα αφήνουν με τις μαμάδες μισή ώρα και μετά επιτρέπουν στους μπαμπάδες να μπουν για άλλη μισή ώρα. (3-4 φορές τη μέρα νομίζω είναι αυτό). Εκτός και αν είσαι σε μονόκλινο οπότε μπορείς να έχεις το μωρό εκεί αν το ζητήσεις, ακόμα και αν έχεις 40 άτομα μέσα. Νομίζω ότι συμφέρει το τετρακλινο. Καλο θα ήταν να πας να τα δεις από κοντά, να πάρεις και τιμές. Έχουν ένα "σεμινάριο" που λέγεται Βάπτισμα μητρότητας και σε ενημερώνουν για τιμές κλπ. Ελπίζω να βοήθησα. Φιλιά.

Με βοήθησε πάρα πολύ και σε ευχαριστώ...τιμοκαταλόγους έχω και τώρα που το είπες έριξα μιά ματιά και γράφει 980? για τετράκλινο αλλά το έχει όντως μόνο στην περίπτωση καισαρικής. Αν τύχει να κάνω δηλ. καισαρική το διαλέγω άνετα.
Αυτό που κάνει το Γένεσις να πετάνε τους επισκέπτες έξω την ώρα του θηλασμού το βρίσκω πολύ καλό...αυτό δε που κάνει το Διαβαλκανικό απαράδεκτο.
Σε ευχαριστώ για άλλη μία φορά. Φιλιά
http://www.smilies.4-user.de/include/Liebe/smilie_love_012.gif

daffy
17-04-08, 14:10
Για να διευκρινησω, στο Διαβαλκανικο δεν αφηνουν επισκεπτες την ωρα που φερνουν τα μωρα, αλλα μονο τους γονεις. Και το βρισκω φυσιολογικο γιατι και οι πατεραδες εχουν το δικαιωμα και την χαρα να ειναι κοντα στις πρωτες στιγμες του μωρου τους. :)

sardelaki
17-04-08, 14:18
αααααααααααααααααα δεν το είχα καταλάβει καλά daffy μου γιαυτό καλά έκανες και διευκρίνησες...

NATALIA
17-04-08, 14:39
Δεν ισχύει στην πράξη αυτό. Στο Διαβαλκανικό είναι μέσα όλοι οι επισκέπτες αν θες να είσαι ευγενικός και όχι να τους βγάλεις έξω. Από την κλινική δεν κάνουν τίποτα. Στο Γενεσις κλείνουν την πόρτα που οδηγεί στα δωμάτια και δεν υπάρχει περίπτωση να μπει λαθρεπισκέπτης. Ειδικά αν έχεις πολύ κόσμο, όπως είχε μια γνωστή στο Διαβαλκανικό είναι κρίμα για ένα παιδάκι που πριν μερικές ώρες ήταν στο πλήρες αποστειρωμένο περιβάλλον της μαμάς, να αναπνέει στον ίδιο χώρο με τους χ-ψ μπαρμπάδες που πριν πίναν τσίπουρα στα καφενεία. ¶ποψη του καθενός βέβαια.

daffy
17-04-08, 14:45
Συμφωνω με οσα λες Ναταλία, αλλά εδω παραθέτω την δικιά μου εμπειρια μετα απο δυο γέννες στο Διαβαλκανικο, (και ουτε μετοχες εχω στο Διαβαλκανικο για να πεισω κανεναν να παει εκει :D :D ) Όταν τελειωνει το επισκεπτηριο φωνάζουν απο τα μεγαφωνα και οταν ερχονται οι μαιες με τα μωρα αυστηρα δεν αφηνουν κανεναν αλλον μεσα εκτος απο τους γονεις. Τουλάχιστον σε μενα και στις δυο φορες αυτο γινότανε.

sardelaki
17-04-08, 15:58
Καλά δεν τρέχει τίποτε...και Διαβαλκανικό να γεννήσω (διότι ακόμη δεν έχω αποφασίσει) θα τους λέω ευγενικότατα να βγαίνουν έξω άμα είναι ώρα θηλασμού και σ΄όποιον αρέσει!

daffy
17-04-08, 22:52
Σωστο και αυτο!! :wink: :) :) :) :) :)

sardelaki
18-04-08, 10:14
Ε, ναι...δεν θα ανεχτώ να έχει η καθεμία τους επισκέπτες της μέσα κι εγώ να θέλω να θηλάσω.
Βέβαια κι εγώ αν έχω επισκέπτες και κάποια κοπέλα θέλει να θηλάσει θα τους λέω να βγαίνουνε :wink: :wink:

peny21gr
07-05-08, 15:22
Κορίτσια μια ερωτησούλα??

Γεννήσατε με φυσιολογικό τοκετό ή καισσαρική????

Έχω ακούσει ότι ειδικά στο Διαβαλκανικό οι περισσότεροι γιατροί σου κάνουνε καισσαρική.... Δεν μιλάμε φυσικά για τις περιπτώσεις που είναι αναγκαία.....

Είναι πιο εύκολο για τον γιατρό ούτε περιμένει ούτε τίποτα τελειώνει σε μια ωρίτσα και παίρνει και παραπάνω χρήματα.

Φυσικά το ίδιο άκουσα και για το Γεννεσις και φοβάμαι πολύ.........

Θέλω να γεννησω φυσιολογικά εαν φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αφού όταν πήγε να ρωτήσει ο άντρας μου για τιμές τον ρώτησαν στο Γεννεσις με καισαρική ή με φυσ. τοκετό??? Ναι λένε το 80% προτιμάει την καισαρική...

Έλεος!!!!!!!!!

Mammyblue
07-05-08, 15:42
Κορίτσια μια ερωτησούλα??

Γεννήσατε με φυσιολογικό τοκετό ή καισσαρική????

Έχω ακούσει ότι ειδικά στο Διαβαλκανικό οι περισσότεροι γιατροί σου κάνουνε καισσαρική.... Δεν μιλάμε φυσικά για τις περιπτώσεις που είναι αναγκαία.....

Είναι πιο εύκολο για τον γιατρό ούτε περιμένει ούτε τίποτα τελειώνει σε μια ωρίτσα και παίρνει και παραπάνω χρήματα.

Φυσικά το ίδιο άκουσα και για το Γεννεσις και φοβάμαι πολύ.........

Θέλω να γεννησω φυσιολογικά εαν φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αφού όταν πήγε να ρωτήσει ο άντρας μου για τιμές τον ρώτησαν στο Γεννεσις με καισαρική ή με φυσ. τοκετό??? Ναι λένε το 80% προτιμάει την καισαρική...

Έλεος!!!!!!!!!

Αυτό δεν εξαρτάται απο την κλινική αλλά απο τον γιατρό. Οι πιο πολλοί πάντως προτιμούν την καισαρική διότι πέρνουν μεγαλύτερα ποσοστά απο τις κλινικές, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Πάντως αυτό με την καισαρική πολύ με εκνευρίζει.

Σε όλες τις άλλες χώρες γιατί δεν κάνουν τόσες καισαρικές; Μάθαμε εδώ μου φαίνεται τα κοροιδα να πληρώνουμε. Στην Ελλάδα είναι δεδομένο αν κάνεις το πρώτο με καισαρική πρέπει και το δεύτερο να γεννηθεί με καισαρική. Αίσχος

nnm004
08-05-08, 07:25
κοριτσια καλημερα .Τοσο στο Γενεσις οσο και στο Διαβαλκανικο την ωρα οπου ειναι τα μωρακια στα δωματια ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ οι επισκεψεις , παρα μονο τον μπαμπα αφηνουνε .Στο Διαβαλκανικο το ξερω γιατι εκει γεννησα τον Κωνσταντινο (δεν αφησανε ουτε τη μανα μου να ειναι μεσα την ωρα που τα μωρα ηταν στο δωματιο , ουτε καν απο τη 2η μερα που πηρα μονοκλινο) στο Γενεσις πηγα και το ειδα και ρωτησα γιατι εκει θα γεννησω το νεο μπεμπε μου , απαγορευετε επισης να ειναι καποιος αλλος στο δωματιο οταν φερνουνε τα μωρα εκει περαν του μπαμπα ,αμα δε, δεν εισαι σε μονοκλινο οι μπαμπαδες βγαινουνε εξω την ωρα του θηλασμου και ειναι απολυτα λογικο αυτο , δεν θα θελα να με βλεπει ο αντρας της διπλανης την ωρα που θηλαζω . Και απο οτι ειπε το προσωπικο εκει στο Γενεσις οι ωρες επισκεπτηριου τηρουνται ευλαβικα και με μεγαλη ακριβεια.

asteraki
08-05-08, 14:25
κορίτσια και εγώ στο Διαβαλκανικό του γέννησα, έβγαζαν έξω από το δωμάτια όλα τα άτομα - ακόμη και στο μονόκλινο που ήμουνα εγώ, εκτός αν εγώ ήθελα να κρατήσω μέσα τον άνδρα μου ή την μητέρα μου. Φαντάζομαι σε δωμάτια με δύο ή τρεις λεχώνες θα ήταν πιο αυστηροί. Βέβαια δεν υπάρχει πόρτα για να κλείσουν που οδηγεί στα δωμάτια όπως αναφέρεται κάπου για το Γένεσις. Όσον αφορά τα τετράκλινα νομίζω ότι μόνο στα χαρτιά υπάρχουν γιατί μία γνωστή μου που ήθελε και στις δύο γέννες της, συνεχώς δεν υπήρχαν, ή υπάρχουν αλλά είναι 1-2 δωμάτια μόνο. Πάντως πρέπει να ενημερωθείς και για δωμάτια και για τις τιμές, και να πάς να ξεναγηθείς στους χώρους, πριν έρθει η μεγάλη μέρα.... έτσι για να ξέρεις το περιβάλλον!

sardelaki
09-05-08, 16:19
Στον τιμοκατάλογο του Διαβαλκανικού δεν αναφέρονται καν 4κλινα.
Στο Γένεσις υπάρχουνε, αλλά τα παίρνεις μόνο σε Κ.Τ. και αν είσαι στο ΙΚΑ...το γράφει και στον τιμοκατάλογο και μου το διευκρίνησαν κι όταν πήγα για ξενάγησει!

miaou
11-05-08, 15:45
Ρε κορίτσια. Εγώ στο Γενεσις γέννησε και θεωρώ ότι τζάμπα λεφτά έδωσα. Ήθελα μονόκλινο για να έχω το μωρό μαζί μου και δήθεν δεν υπήρχε το απλό και πήρα λουξ. Και το μωρό μου το έφεραν αποκλειστικά στο τέλος της 2ης μέρας. Τα πήρα στο κρανίο. Όσο για τον κόσμο εγώ καταχάρηκα που ήμουν σε μονόκλινο, γιατί στα άλλα δωμάτια γινόταν της μουρλής από κόσμο. Να φανταστείτε εμείς δεν είχαμε κανένα. Μόνο γονείς και αν επαιρνε κάποιος τηλ λέγαμε ότι δε δεχόμασταν. Ήρθε μια συνάδελφος της μαμάς μου που ούτε την ήξερα και δεν την αφήσαμε να μπει με τη δικαιολογία ότι έχουμε το μωρό μέσα. Αυτό με τις επισκέψεις και τα μπαλόνια με νέον κτλ δεν το καταλαβαίνω. και δεν είδα καμία αυστηρότητα στο Γενεσις. Πάντως, αν ξαναγεννήσω στο Παπαγεωργίου μονόκλινο, πάμφθηνο, και έχεις το μωρό δίπλα σου χωρίς καμία παρεμβολή. Κοιτάξτε και αυτές τις περιπτώσεις. Εγώ το σνόμπαρα, αλλά έχω φίλες και με λεφτά κιόλας που πήγαν στο Παπαγεωργίου από άποψη και ήταν καταευχαριστημένες. Τώρα όσον αφορά αν εσύ θηλάζεις και η δίπλα σου έχει επισκέπτες, συγνώμη εσύ χωρίς αμφιβολία έχεις κάθε δικαίωμα να τους διώξεις.
Μία φίλη μου αγγλίδα, ήταν σε 4κλινο σε ιδιωτική της Αθήνας και θήλαζε το παιδί 8-12 φορές και όταν υπήρχε επισκεπτήριο ζητούσε η ίδια από τους επισκέπτες να φεύγουνε και της την είπαν οι μαμάδες με πολύ άσχημο και αγενή τρόπο. Αυτά τα θεωρώ γελοία :evil:

sardelaki
12-05-08, 10:54
Πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα για το Γένεσις...σχεδόν όλες οι φίλες μου έχουν γεννήσει εκεί πέρα κ όταν ήταν η ώρα του θηλασμού τους βγάζανε όλους έξω εκτός απο τους μπαμπάδες που μπορούσαν να μείνουν μέσα!
Κι εγώ στην αρχή σε δημόσιο ήθελα να πάω να γεννήσω, αλλά από την στιγμή που δεν ξεγεννάει εκεί ο γιατρός μου θα πάω σε ιδιωτική κλινική!

anti1980
01-06-08, 11:29
Καλημέρα!!!

Πρόκειται να γεννήσω σε 2 μήνες στο Γαληνό. Δεν έχω δει κάποιο άλλο σχετικό θέμα με τη συγκεκριμένη κλινική και γιΆ αυτό επαναφέρω το συγκεκριμένο.
Υπάρχει κάποια μητέρα που γέννησε σχετικά πρόσφατα εκεί να μου πει την εμπειρία της;
Με ενδιαφέρει πολύ, ο τρόπος αντιμετώπισης της κλινικής, απέναντι στη μητέρα και στο νεογνό (εξετάσεις, καθαριότητα, διατροφή, συμπεριφορά κ.α.), όπως επίσης και για το ποιες είναι οι αρχές του, όσον αφορά το θηλασμό αμέσως μετά τον τοκετό αλλά και το θηλασμό γενικότερα σε όλη τη διαμονή μας εκεί…
Η μητέρα μου και οι ξαδέλφες μου γέννησαν εκεί αλλά πριν από πολλά χρόνια και φαντάζομαι πως τα πράγματα θα έχουν αλλάξει αρκετά…

Και ότι άλλο γνωρίζεται, καλοδεχούμενο!!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

miaou
01-06-08, 15:51
Πάντως, αν είναι καλά η μητέρα και το παιδί και αυτό μπορούν να το καταλαβουν από την πρώτη στιγμή οι ν εογνολόγοι μαμά και παιδί μπορούν να φύγουν και την επόμενη μέρα. Αυτό γίνεται στο εξωτερικό. δηλαδή αυτοί είναι μαου μάου και εμείς εδώ καλύτεροι. Εδώ ενδιαφερόμαστε για τα μωρά και έξω όχι; Απλά εδώ το έχουν αναγάγει σε εμπόριο. κάθεσαι 4 μέρε για να ακριβοπληρώνεις τη διαμονή.
Αν ισχύει αυτό στο γαληνό είναι προς τιμήν της κλινικής.

otis
12-06-08, 18:07
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ,ΠΗΓΑ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΑΜΕΣΩΣ ,ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΛ(ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΕΓΩ)ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ(ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ,ΚΛΙΣΜΑ,ΚΤΛ)ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ....ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΡΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΜΙΑ Ο ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ,ΜΙΑ Η ΜΑΙΑ....ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ(Η ΑΙΘΟΥΣΑ ΑΥΤΗ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ!!!!!!!!!!)ΝΑΙ.....ΒΛΕΠΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.
ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕ ΑΛΛΑΞΑΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΖΑΛΙΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ 3ΚΛΙΝΟ ΟΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ!
ΟΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΑΝ ΤΙΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ.......ΑΝ
ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΧ ΕΝΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΟ..ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ!!!!!!!!
ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ....ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΟΡΕΞΗ.ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ(ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΕΞΩ)ΑΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΒΓΟΥΝ!!!!!
ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!
ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ!ΑΝ ΘΕΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΚΑΦΕ.....ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΟΥΛΑΣ ΜΟΥ!!!!!
ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!

http://bd.lilypie.com/TinHp3/.png (http://lilypie.com)

http://b3.lilypie.com/Iqdpp3/.png (http://lilypie.com)

nikol28
01-07-08, 12:01
Όσο πλησιάζει ο καιρός σκέφτομαι για το που είναι καλύτερα να γεννήσω με περισσότερη ασφάλεια.
Η αλήθεια είναι ότι για την Γενική Κλινική έχω άσχημα συναισθήματα , λόγω ιστορικού αποβολών και όχι λόγω προσωπικού της Κλινικής αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για το που θα είμαι εγώ και η μπουμπού μου πιο ασφαλεις!
αν κάποια έχει εμπιερία παρακαλώ ας μου πεί !

kalamaraki
01-07-08, 14:49
Εγώ πάντως δεν θα πήγαινα Γενική Κλινική και ας ανήκει πια στον ίδιο όμιλο με το Γενεσις την Euromedica. Γέννησε εκέι μια φίλη μου και ήταν απαράδεκτο το προσωπικό,και οι μαίες και δεν μου άρεσε καθόλου.Βεβαια δεν περίμενα να είναι και σαν ξενοδοχείο αλλά την στοιχειώδη ανθρωπίά την ήθελα!! :( Και έχω και κακή εμπειρία από εγχείρηση της μαμάς μου σε άλλο τμήμα βέβαια αλλά η ίδια συμπεριφορά.. Αδιαφορία!! Εγώ θα γεννήσω στο Γενεσις λόγω γιατρού μου ελπίζω να μείνω ευχαριστημένη γιατί δεν έχω καμία εμπειρία από εκεί :D :D

maria_23
01-07-08, 15:05
Πριν μερικά χρόνια είχα κάνει εγχείρηση σκωληκοειδήτη στην Γενική Κλινική, όπως κ η μητέρα μου έχει κάνει εκεί 2 εγχειρήσεις, και η αντιμετώπιση του προσωπικού ήτανε άψογη, κατά τη γνώμη μου. Από κει και πέρα δεν έχω ιδέα για την αντιμετώπιση του προσωπικού όσον αφορά το τμήμα της μαιευτικής κλινικής τους. Εγώ προσωπικά πάντως, εκεί θα γεννήσω. Αλλά φυσικά, τον λόγο έχουνε οι κοπελιές που έχουν ήδη γεννήσει εκεί.

miaou
01-07-08, 17:53
Η Γενική έχει κακό όνομα ως προς την πολιτική της με το θηλασμό. Αλλά πολύ κακή φήμη!! Το Γένεσις το παίζει φιλική, αλλά όταν ήμουν έγώ άλλα δήλωναν (σε μονόκλινο θα έπαιρνα το μωρό μαζί μου)και άλλα έκαναν (απειλήσαμε με μήνυση)και τελικά έδωσαν και στο παιδί ξένο γάλα παρα την άρνήσή μας, ενώ όλα πήγαιναν καλά και με τον τοκετό και το παιδί και το θηλασμό. Το προσωπικό ήταν ευγενικό, δεν μπορώ να πω, αλλά δεν ήξερα τίποτα από θέματα θηλασμού. Εμένα αυτό με ένοιαζε γιατί δεν είχα δύσκολη εγκυμοσύνη και δεν ήθελα να έχω παρεμβολή στην επαφή με το παιδί μου. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

kausonas
02-07-08, 00:02
AN ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΙΘΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ Ο 5 ΟΡΟΦΟΣ ΤΗΣ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΜΕ ΤΗΣ ΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΞΙΖΟΥΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
ΑΨΟΓΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
ΕΥΓΕΝΟΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΙ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΕ

elena.
02-07-08, 08:57
κι εγω γεννησα γενικη κλινικη και δεν εχω να δηλωσω κανενα αρνητικο σχολιο! οι μαιες μια χαρα ηταν, μου εφερναν το παιδακι μου και μου εδειχναν ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ πως να το θηλασω και πως να το κρατησω και πως να ρευτει.. τοτε δεν ηξερα οτι μπορουσα να ζητησω να το θηλαζω μονο εγω γι αυτο ετρωγε ξενο γαλα μεχρι να βγουμε απο εκει και πως το κανουν μπανιο μας εδειξαν ολα μια χαρα..
τωρα οσο αφορα το προσωπικο οποτε μα οποτε χρειαζομουν κατι, απο το να σηκωθω απο το κρεβατι μεχρι παυσιπονα λογω πονου μολις πατουσα το κουμπακι λες και ηταν απ εξω τα κοριτσια κι ερχοταν στο λεπτο!!
το θεμα που στοιχισε στον συζυγο περισσοτερο ηταν το παρκινγκ! ατελειωτους κυκλους για να βρει να παρκαρει ενω στο γενεσις δεν υπαρχει τετοιο θεμα..

smaro74
24-07-08, 13:37
Για την ΓΕΝΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ δεν έχω άποψη να σου πω την αλήθεια. Γέννησα στο ΓΕΝΕΣΙΣ πριν 3 εβδομαδες και οι εντυπώσεις μου ήταν άψογες. Όλο το προσωπικό ευγενέστατο, τα πάντα έλαμπαν απο καθαριότητα, τα φαγητά εξαιρετικά. Εάν χρειαζόμουν κάτι πατούσα το κουμπί και σε δευτερόλεπτα μέσα ερχόταν η μαία έτοιμη να εξυπηρετήσει οποιαδήποτε ώρα μέρα και νύχτα.

demi
24-07-08, 14:07
και εγω εχω φοβερες αρνητικες αναμνησεις απο την Γενικη κλινικη....
αθλιο προσωπικο αγενεστατες..τι να πω..
στο γενεσις εμεινα πολυ ευχαριστημενη ..βεβαια ημουν σε λουξ δωματιο..οι κοπελες που ηταν σε 3κλινα ειχαν παραπονα...

demi
24-07-08, 14:09
βεβαια να συμπληρωσω οτι τωρα αν με αξιωσει ο θεος και γινω μανα για 2 φορα θα παω στο παπαγεωργιου να γεννησω....
καλες οι κλινικες αλλα απο θεμα ασφαλειας το νοσοκομειο παραμενει τοπ..
και με τα λεφτα που θα γλιτωσω θα πληρωσω εναν ακομα χρονο στον παιδικο σταθμο του γιου μου

sissy82
24-07-08, 14:43
Εγώ γέννησα στο γένεσις κι έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη..Οι μαίες με βοήθησαν πολύ και στο τοκετό και στο θηλασμό.Το μωρό μου το φέρνανε συνέχεια για να το θηλάσω.Καλά από καθαριότητα και φαγητό δε το συζητάω..όλα τέλεια!

maria_23
24-07-08, 19:13
AN ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΙΘΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ Ο 5 ΟΡΟΦΟΣ ΤΗΣ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΜΕ ΤΗΣ ΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΞΙΖΟΥΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
ΑΨΟΓΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
ΕΥΓΕΝΟΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΙ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΕ

Και για τον 6ο όροφο, τα ίδια έχω να πώ, μιας κ γέννησα κ πριν 7 μέρες κ το έχω πρόσφατο το θέμα. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για όλο το προσωπικό κ για όλες τις μαίες.

pegi
25-07-08, 02:01
[quote="elena."]κι εγω γεννησα γενικη κλινικη και δεν εχω να δηλωσω κανενα αρνητικο σχολιο! οι μαιες μια χαρα ηταν, μου εφερναν το παιδακι μου και μου εδειχναν ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ πως να το θηλασω και πως να το κρατησω και πως να ρευτει.. τοτε δεν ηξερα οτι μπορουσα να ζητησω να το θηλαζω μονο εγω γι αυτο ετρωγε ξενο γαλα μεχρι να βγουμε απο εκει και πως το κανουν μπανιο μας εδειξαν ολα μια χαρα..
τωρα οσο αφορα το προσωπικο οποτε μα οποτε χρειαζομουν κατι, απο το να σηκωθω απο το κρεβατι μεχρι παυσιπονα λογω πονου μολις πατουσα το κουμπακι λες και ηταν απ εξω τα κοριτσια κι ερχοταν στο λεπτο!!
το θεμα που στοιχισε στον συζυγο περισσοτερο ηταν το παρκινγκ! ατελειωτους κυκλους για να βρει να παρκαρει ενω στο γενεσις δεν υπαρχει τετοιο θεμα..[/ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ.ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΑ.

sardelaki
31-07-08, 20:42
τελικά κορίτσια έχω καταλάβει πως οι γνώμες ποικίλουν πολύ από άνθρωπο σε άνθρωπο για την ίδια κλινική.
Είναι σε τι προσωπικό θα τύχεις προφανώς και φυσικά τι περιμένεις εσύ. Πάντως εγώ γέννησα στο Γένεσις και για 2η γέννα (αν με αξιώσει ο Θεός να ξαναγίνω μανούλα) δεν θα ξαναπάω εκεί.
Δεν τρελλάθηκα γενικότερα με τις μαίες που είχαν σχέση με τον θηλασμό...μηδαμινή βοήθεια και πολύ υφάκι και στυλάκι είχαν κάποιες δεσποινίδες εκεί.
Ε, λοιπόν δεν έμεινα ευχαριστημένη, τζάμπα τα λεφτάκια μου. Φυσικά αν δεν ήμουν σε 4κλινο, αλλά σε κανα 1κλινο ίσως είχα άλλη αντιμετώπιση!
Τελοσπάντων...πάει πέρασε, απλά καταθέτω την γνώμη μου αφού η φίλη μας nikol28 είχε την απορία που να γεννήσει.
Προφανώς τώρα θα την μπερδέψαμε περισσότερο :? :? :shock: :shock:

Sam
31-07-08, 20:48
Δεν έχω άποψη για την Γενική κλινική απέκτησα το μωρό μου στο Γέννεσις
και μπορώ να πω ότι ήταν οι χειρότερες 5 μέρες της ζωής μου....
Ευτυχώς ο μικρός μου ήρωας έσβησε τον εφιάλτη μόλις γυρίσαμε στο σπίτι 8)

μόνο ο γιατρός μου έμεινε στο ύψος των περιστάσεων

Πάντως δεν θα βγάλεις άκρη όλα αυτά είναι υποκειμενικά και κάθε περίπτωση μοναδική!!!

Mammyblue
02-08-08, 10:34
τελικά κορίτσια έχω καταλάβει πως οι γνώμες ποικίλουν πολύ από άνθρωπο σε άνθρωπο για την ίδια κλινική.
Είναι σε τι προσωπικό θα τύχεις προφανώς και φυσικά τι περιμένεις εσύ. Πάντως εγώ γέννησα στο Γένεσις και για 2η γέννα (αν με αξιώσει ο Θεός να ξαναγίνω μανούλα) δεν θα ξαναπάω εκεί.
Δεν τρελλάθηκα γενικότερα με τις μαίες που είχαν σχέση με τον θηλασμό...μηδαμινή βοήθεια και πολύ υφάκι και στυλάκι είχαν κάποιες δεσποινίδες εκεί.
Ε, λοιπόν δεν έμεινα ευχαριστημένη, τζάμπα τα λεφτάκια μου. Φυσικά αν δεν ήμουν σε 4κλινο, αλλά σε κανα 1κλινο ίσως είχα άλλη αντιμετώπιση!
Τελοσπάντων...πάει πέρασε, απλά καταθέτω την γνώμη μου αφού η φίλη μας nikol28 είχε την απορία που να γεννήσει.
Προφανώς τώρα θα την μπερδέψαμε περισσότερο :? :? :shock: :shock:

Συμφωνώ απόλυτα με την συγκάτοικο...

sardelaki
04-08-08, 12:28
Δεν έχω άποψη για την Γενική κλινική απέκτησα το μωρό μου στο Γέννεσις
και μπορώ να πω ότι ήταν οι χειρότερες 5 μέρες της ζωής μου....
Ευτυχώς ο μικρός μου ήρωας έσβησε τον εφιάλτη μόλις γυρίσαμε στο σπίτι 8)

μόνο ο γιατρός μου έμεινε στο ύψος των περιστάσεων

Πάντως δεν θα βγάλεις άκρη όλα αυτά είναι υποκειμενικά και κάθε περίπτωση μοναδική!!!

γλυκιά μου τόσο χάλια; Γιατί;;; Αν θέλεις μας λες την περιπέτεια...
κι εγώ πάντως δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη και δεν πρόκειται να γεννήσω ξανά στο Γένεσις :evil:

nikol28
04-08-08, 13:12
αχ βρε κορίτσια , τι να κ΄άνω τώρα μ' αυτά που λέτε για το Γένεσις ?
άρχισα να σκέφτομαι να διαλέξω τελικά τη Γενική, βέβαια θα μιλήσω τέλος του μήνα με το γιατρό μου γι' αυτό το θέμα κι αν είναι θα του πώ για τη Γενική.Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα!

sardelaki
04-08-08, 13:41
εσύ κοριτσάκι μου να πας εκεί που θέλεις εσύ χωρίς να επηρεάζεσαι από τα δικά μας.
Υπάρχουν και κοπέλες που λένε τα καλύτερα για το Γένεσις. Προσωπικές εμπειρίες είναι αυτές! :D

pocoyo
04-08-08, 13:49
αν επιτρεπεται τι συνεβη στο γενεσις που ηταν τοσο τραγικο;

sardelaki
04-08-08, 13:57

έχουμε γράψει και σ΄αυτό το τόπικ αλλά και σε άλλα την γνώμη μας για το Γένεσις κάποιες κοπέλες που φυσικά δεν ήταν μόνο άσχημες. Όπως είπα και πριν υπάρχουν και κοπέλες που περάσανε τέλεια.

Mammyblue
04-08-08, 14:05

Τι να πω πρώτα.

Θηλασμός = Μου πετάξανε το μωρό στην αγκαλιά, δεν με βοήθησαν να βολευτώ μιας και ήταν καισαρική και δεν μπορούσα να μετακινηθώ, δεν μου δείξανε τίποτα.

Στήθος = Κόντεψε να εκραγεί, ζητούσα επιθέματα ζεστά με γράφανε 3-4 φορές μέχρι να το ξαναπώ. Ζήτησα θήλαστρο με γράψανε πάλι.

Μαίες = Του 2ου ορόφου εκτός μιας όλες αγενέστατες, μάλιστα η μια μου έβγαλε και γλώσσα επειδή της είπα οτι η γυναικολόγος μου απαγόρεψε να με πατάνε στα ράμματα

Έχω κι άλλα αλλά βαριέμαι....

Μαρτυράς μου το sardelaki

Sam
05-08-08, 11:32
Το έχω γράψει και σε κάποιο άλλο τόπικ αλλά θα το αναφέρω κι εδώ
το δικό μου πρόβλημα είναι με τους γιατρούς της ΜΕΝ ο μικρός γεννήθηκε στις 3 η ώρα το μεσημέρι και ο γιατρός
στις 10 η ώρα το βράδυ όταν ήρθε να με ενημερώσει (το παιδί μπήκε θερμοκοιτίδα) μου είπε ότι δεν ξέρει αν θα ζήσει και θα μου πει σε 3 μέρες :shock: :shock:
Καισαρική με επισκληρίδιο να μην μπορείς να σηκωθείς και κάθε 3 ώρες να φέρνουν το μωράκι της διπλανής για να θηλάσει(δεν μου έφταιγε το άλλο το μωρό)
από εκεί και μετά όλα στραβώσανε για μένα........
Τελικά διαπιστώσαμε ότι όλα γινότανε για τα χρήματα :evil:

cathygeorge
05-08-08, 12:06
Το έχω γράψει και σε κάποιο άλλο τόπικ αλλά θα το αναφέρω κι εδώ
το δικό μου πρόβλημα είναι με τους γιατρούς της ΜΕΝ ο μικρός γεννήθηκε στις 3 η ώρα το μεσημέρι και ο γιατρός
στις 10 η ώρα το βράδυ όταν ήρθε να με ενημερώσει (το παιδί μπήκε θερμοκοιτίδα) μου είπε ότι δεν ξέρει αν θα ζήσει και θα μου πει σε 3 μέρες :shock: :shock:
Καισαρική με επισκληρίδιο να μην μπορείς να σηκωθείς και κάθε 3 ώρες να φέρνουν το μωράκι της διπλανής για να θηλάσει(δεν μου έφταιγε το άλλο το μωρό)
από εκεί και μετά όλα στραβώσανε για μένα........
Τελικά διαπιστώσαμε ότι όλα γινότανε για τα χρήματα :evil: ti εννοεις οταν λες ολα για τα λεφτα γινονται?να ρωτησω και κατι αλλο!αν ζητησεις αποκλειστικο θηλασμο στο γεννεσις δε σου φερνουν το μωρο δε σου δειχνουν τι να κανεις?δεν ειναι υποχρεωμενες βρε κοριτσια?

Sam
05-08-08, 12:16
Διαπιστώθηκε ότι το μωρό εκτός από ελλιποβαρές δεν είχε κάποιο άλλο πρόβλημα και ότι το κρατούσαν στην μονάδα εντατικής για να πληρώνονται
εξάλλου σε δύσκολες περιπτώσεις τα μωρά μεταφέρονται στις εντατικές των νοσοκομείων,,,
Όπως έχω αναφέρει και πιο πάνω κάθε περίπτωση είναι μοναδικά δεν σημαίνει
ότι αν μια άλλη κοπέλα γεννήσει στην ίδια κλινική θα έχει την ίδια αντιμετώπιση ....
Θέλω να πιστεύω ότι έτυχε μόνο σε εμένα η παραπάνω αντιμετώπιση!!!
Προσωπικά ύστερα από συμβουλή γιατρών δεν θήλασα εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι έπεσα θύμα παραπληροφόρησης,,,,,

gerakina
05-08-08, 13:01
και κατι αλλο!αν ζητησεις αποκλειστικο θηλασμο στο γεννεσις δε σου φερνουν το μωρο δε σου δειχνουν τι να κανεις?δεν ειναι υποχρεωμενες βρε κοριτσια?

Κοίτα αν το ζητήσεις τις πρώτες 1-2 μέρες θα σου πούνε οτι δεν έχεις γάλα
κι ότι το πρωτόγαλα δεν του φτάνει.

Αν επιμείνεις, εντάξει θα στο φέρνουν,αλλά μην περιμένεις και πολύ βοήθεια.
Μοιράζουν πρώτα τα μωρά κι ύστερα από κανένα τέταρτο έρχονται να δουν αν χρειάζεσαι κάτι,να σε βοηθήσουν κλπ
Τώρα αν το μωράκι σου κοιμάται ή βγάζει γάλα..κατάλαβες!
Εκτός κι αν έχεις μονόκλινο οπότε ζητάς συγκατοίκηση
κι έχεις το μωρό συνέχεια δίπλα σου.

Εγώ υποτίθεται δεν έπρεπε να θηλάσω επειδή έπαιρνα χάπια,
αλλά κάποια στιγμή διαπίστωσα οτι αυτή την οδηγία δεν τη γνώριζε καμιά από το προσωπικό!!

Η αλήθεια είναι οτι την τελευταία μέρα που ζήτησα να μου φέρνουν το μωρό μόλις κλαίει και να μη του δώσουν ξένο γάλα,
μου το έφερναν πάρα πολύ συχνά,εώς και κάθε 1,5-2 ώρες
ακόμη και κατά τη διάρκεια της νύχτας
και φαινόταν πεινασμένο.
Το τελευταίο βράδυ δεν μπορώ να πω είχα μια μαία σχεδόν αποκλειστική!
Με βοηθούσε να βάλω το μωρό στο στήθος,μου εξηγούσε κάποια πράγματα
προσπαθούσε να με ξεαγχώσει λέγοντας οτι θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα στο σπίτι και μου άφησε το μωρό σχεδόν όλη νύχτα δίπλα μου..
Να'ναι καλά η κοπέλα!

Όσο για το Γέννεσις εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη
κι από την συμπεριφορά του προσωπικού
κι από την καθαριότητα και την ησυχία και γενικά..

Για το προσωπικό του 2ου ορόφου έχω ακούσει κι άλλα αρνητικά σχόλια..
Το σημειώσατε στο έντυπο που σας δώσανε στο τέλος?
Εγώ ήμουν στον 3ο όροφο κι έμεινα πολύ ευχαριστημένη από τις κοπέλες
ήταν ευγενικές και πάντα πρόθυμες σε οτι ζητούσα
κι αντιμετώπισαν την περίπτωσή μου που ήταν ιδιαίτερη αρκετά καλά.
Ίσως βέβαια έπαιξε ρόλο κι οτι ήμουν συνάδελφος...
(για να μην παρεξηγηθώ,δεν δουλεύω στο Γέννεσις)

nikol28
05-08-08, 13:10
πως θα γίνει να με βάλουν στον 3ο όροφο?
είναι όπως τύχει ή παίζουν ρόλο τα δωμάτια 2κλινα τρίκλινα ?
βασικά εγώ θα προτιμήσω δίκλινο

gerakina
05-08-08, 15:17
χμμμ αυτό δεν το ξέρω..ούτε πως είναι τα δωμάτια σε κάθε όροφο ξέρω..φαντάζομαι σε όλους έχει και δίκλινα και τετράκλινα κλπ..
Ίσως αν το ζητήσεις στην υποδοχή,την ώρα που θα πάς για εισαγωγή..?
Κι αν έχουν διαθέσιμο καλώς!

Ήμουν σε δίκλινο και μάλιστα απέναντι ακριβώς από το δωμάτιο που είχαν τα μωράκια!

Mammyblue
05-08-08, 17:03
πως θα γίνει να με βάλουν στον 3ο όροφο?
είναι όπως τύχει ή παίζουν ρόλο τα δωμάτια 2κλινα τρίκλινα ?
βασικά εγώ θα προτιμήσω δίκλινο

Εξαρτάται από ποιος όροφος θα έχει περισσότερα εξιτήρια εκείνη την ημέρα. ¶ρα είναι θέμα τύχης.

cathygeorge
05-08-08, 23:17
χμμμ αυτό δεν το ξέρω..ούτε πως είναι τα δωμάτια σε κάθε όροφο ξέρω..φαντάζομαι σε όλους έχει και δίκλινα και τετράκλινα κλπ..
Ίσως αν το ζητήσεις στην υποδοχή,την ώρα που θα πάς για εισαγωγή..?
Κι αν έχουν διαθέσιμο καλώς!

Ήμουν σε δίκλινο και μάλιστα απέναντι ακριβώς από το δωμάτιο που είχαν τα μωράκια! gerakina οι πληροφοριες σου ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ!!!!!σε ευχαριστω παρα πολυ!και παλι να χαιρεσαι το μωρακι σου και σου ευχομαι ολα υπεροχα και ευκολα απο δω και περα!

Rachel
06-08-08, 09:33
ΕΓΩ Θ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ ΤΗΣ ΓΕΝΝΕΣΙΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΤΟ ΛΟΥΞ

sardelaki
06-08-08, 10:05
στο μονόκλινο και λουξ μάλιστα σίγουρα θα είναι σούπερ...με τόσα λεφτά που θα αφήσεις εκεί θα σου συμπεριφέρονται σαν βασίλισσα :D

nikol28
06-08-08, 17:25
ΕΓΩ Θ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ ΤΗΣ ΓΕΝΝΕΣΙΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΤΟ ΛΟΥΞ

αυτό έλειπε , να είσαι σε μονόκλινο και να μην σε περιποιούνται !

άντε με το καλό το νινί και μετά να μας πείς για την περιποίηση του γενεσις :wink:

administrator
10-08-08, 18:31
Νοσοκομείο ή Κλινική - Ιδιωτικό ή δημόσιο μαιευτήριο?
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=7376&start=0

ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΑΙΕΥΤΙΚΩΝ ΚΛΙΝΙΚΩΝ(ΙΔΙΟΤΙΚΩΝ+ΔΗΜΟΣΙΩΝ) ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=7463

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=1322&start=0

Τοκετός στο Διαβαλκανικό ή στο Γένεσις?
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=612

Τοκετός στην ΓΕΝΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ή στο ΓΕΝΕΣΙΣ ?
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=7528&start=0

Κλινικη ΓΑΛΗΝΟΣ
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=2507

ΓΕΝΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=3502
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=6573

Τιμοκατάλογος Διαβαλκανικό/Γέννεσις
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=3072

Γιατροί στο Ιπποκράτειο
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=2744

Τοκετός στο Παπαγεωργίου και εφημερία?
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=7598

Γνωρίζει κανείς το Κέντρο Γυναικολογίας & Γονιμότητας στη Θεσ/νίκη στην Αδριανουπόλεως?
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=3211

ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΑΣ- ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ποιον γιατρό έχετε?
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=6999&start=0

ΣΕ ΠΟΣΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΠΟΙΟΥΣ? ειδικό πρόβλημα (προτείνονται γιατροί )
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=7258

ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=8088

πανεπιστημιακος γιατρός θεσσαλονίκη (Παπαμελετίου)
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=7548

θεσσαλονικη εξωσωματικη
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=8385

ΜΑΙΑ - ΨΥΧΟΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΗ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4714

Υπέρηχος Β΄Επιπέδου που τον κάνατε κ πως ήταν Θεσσαλονίκη
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=3194&start=0

Ληξιαρχείο Πυλαίας
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=6386

ΕΠΕΙΓΟΝ!Εύρεση γιατρού/μαίας για τοκετό στο νερό/Θεσσαλονίκη ? (δεν έχει βρεθεί ακόμα)
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4337

4κλινα σε Διαβαλκανικό και Γένεσις!
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4901&start=0

DALIA
12-08-08, 14:20
κι εγω γεννησα γενικη κλινικη και δεν εχω να δηλωσω κανενα αρνητικο σχολιο! .

μια απο τα ιδια!

thessalonikia
12-08-08, 16:25
συμφωνω με την sam για την γεννεσις εγω γεννησα εκει τον γιο μου προωρα 5.5 μηνων εμεινα 14 μερες στην κλινη με επαπηλουμενες και μετα στον οροφο σε δικλινο στον τοκετο τα ειχανε παιξει μονο ο γυναικολογος μου ηταν ψυχραιμος και σε ολη την διαρκεια της παραμονης μου μονο δυο νοσοκομες ηταν ευγενικες και δεν ειχαν ξιλοκαινη να με ραψουν και τρεχανε τελευταια στιγμη και το κορυφαιο παιδι δεν ειχα γιατι ηταν εντατικη ιπποκρατειο μου φερνανε μπυρα για να κατεβασω γαλα και βγαζανε τον κοσμο μου εξω για να μου φερουν το υποτιθεμενο παιδι στο τελος τους εκραξε ο αντρας μου και ηρεμησαμε

διπλα μου ειχα μια κοπελα απο καισαρικη την αφηνανε μεσα στα αιματα εκατο φορες χτυπουσαμε το κουδουνακι να της αλλαξουν σεντονια και καλα ειχαν ελλειψη προσωπικου

και το καλυτερο μου χρεωσαν εκτος των αλλων αναισθησιολογο χωρις να μου κανουν αναισθησια στην γεννα εκει να δειτε πανηγυρια τα πηρα κρανιο

nikol28
12-08-08, 21:45
τρελαίνομαι με αυτά που ακούω αλλά ίσως και καλύτερα για να είμαι προετοιμασμένη σε περίπτωση που αποφασίσω Γένεσις.
αλλά και στην τελική δεν κατάλαβα και στόμα έχω και φυσικά να μην πώ τι θα πάρουν αν επικρατούν τέτοιες συνθήκες...και φυσικά δεν με νοιάζει , αλλά τα παράπονα ακόμη και ο γιατρός, που στο κάτω κάτω σου προτείνει την οποιαδήποτε κλινική θα τ' ακούσει και εκείνος :roll:

thessalonikia
12-08-08, 21:52
nikol μου μην αγχωνεσαι καθολου αν εχεις τετοια συμπεριφορα οπως και εγω γιατι μπορει και να μην εχεις τυχη ειναι και αυτο θα ανοιξεις το στοματακι σου οπως τα ανοιξα και εγω και οποιος μιλαει ως γνωστον χαμενος δεν βγαινει

thantoni
13-08-08, 09:27
ΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ!!!!!!!!!!!!ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΒΙΑΖΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΧΑΡΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!

thantoni
13-08-08, 09:43
ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ "ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ" ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΓΚΥΟ ΠΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ!ΟΠΩΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΛΠ
Η ΧΑΡΑ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΛΑ!!!!!

nikol28
13-08-08, 09:55
ΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ!!!!!!!!!!!!ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΒΙΑΖΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΧΑΡΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!

καλά δεν το συζητώ ότι τα νοσοκομεία είναι κορυφή σε θέμα ασφάλειας και για τη μαμά και για το νινί αλλά όταν έχεις γιατρό εκτός τότε επιλέγεις!

αν και εγώ στην αρχή νοσηλεύτηκα στο Ιπποκράτειο, συμπεριφορά άψογη αλλά έπρεπε να έχω κάποιον γιατρό δικό μου εκεί μέσα δεν μπορούσα να πηγαίνω έτσι χύμα , είχα και κάποιο ιστορικό που έπρεπε να προσέξουν!
έτσι μου συστήσανε καθηγητή μιας απο τις κλινικές του Ιπποκρατείου ο οποίος όχι μόνο ήθελε να πηγαίνω με ραντεβού στο δικό του ιατρείο με 80ε παρακαλώ την επίσκεψη κάθε εβδομάδα λόγω υψηλούκ ινδύνου εγκυμοσύνης αλλά και δεν έδινε και σημασία σε όλα αυτά που μου είχαν συμβεί στο παρελθόν και έπρεπε να είμαι με αγωγή σε αυτήν ην εγκυμοσύνη.
Όλοι μα όλοι κοιτάνε πως να σου αδειάσουν την τσέπη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτό έχω καταλάβει!

FRANKA
13-08-08, 10:02

καλά δεν το συζητώ ότι τα νοσοκομεία είναι κορυφή σε θέμα ασφάλειας και για τη μαμά και για το νινί αλλά όταν έχεις γιατρό εκτός τότε επιλέγεις!

αν και εγώ στην αρχή νοσηλεύτηκα στο Ιπποκράτειο, συμπεριφορά άψογη αλλά έπρεπε να έχω κάποιον γιατρό δικό μου εκεί μέσα δεν μπορούσα να πηγαίνω έτσι χύμα , είχα και κάποιο ιστορικό που έπρεπε να προσέξουν!
έτσι μου συστήσανε καθηγητή μιας απο τις κλινικές του Ιπποκρατείου ο οποίος όχι μόνο ήθελε να πηγαίνω με ραντεβού στο δικό του ιατρείο με 80ε παρακαλώ την επίσκεψη κάθε εβδομάδα λόγω υψηλούκ ινδύνου εγκυμοσύνης αλλά και δεν έδινε και σημασία σε όλα αυτά που μου είχαν συμβεί στο παρελθόν και έπρεπε να είμαι με αγωγή σε αυτήν ην εγκυμοσύνη.
Αυτό έχω καταλάβει!

Εγω πάλι είχα τη χειρότερη συμπεριφορά που αρμόζει σε άνθρωπο...γιατι άραγε???ψωρα είχα???????????

nikol28
13-08-08, 10:07

Αυτό έχω καταλάβει!

Εγω πάλι είχα τη χειρότερη συμπεριφορά που αρμόζει σε άνθρωπο...γιατι άραγε???ψωρα είχα???????????

επειδή μου αρέσει να λέω τα πράγματα με το όνομα τους , σε καταλαβαίνω απόλυτα
η συμπεριφορά στη δική μου περίπτωση εξαρτόταν και απο κάτι άλλο, μπήκα στο νοσοκομείο με τίτλο, ήμουν γνωστή κάποιου υψηλού προσώπου εκεί μέσα !
γι ' αυτό πέρα απο τα χρήματα ας κοιτάμε πρώτα απ' όλα να βρίσκουμε ανθρώπους κι ας είναι και σε κλινική !

FRANKA
13-08-08, 10:11
μα κι εγώ γνωστή ήμουν...αυτό ήταν το πρόβλημα...τους έκανε έξαλλους που ήρθε ο διευθυντής της κλινικής ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΑ να με εξετάσει..ΕΞΑΛΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!Μετά μου την λέγανε και οι μαίες ...

ΚΑΛΑ ΡΕ ΣΥ ΕΊΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΤΟΣΟ ΓΑΪΔΟΥΡΑ???ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΧΑΝΑ...

nikol28
13-08-08, 10:18
μα κι εγώ γνωστή ήμουν...αυτό ήταν το πρόβλημα...τους έκανε έξαλλους που ήρθε ο διευθυντής της κλινικής ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΑ να με εξετάσει..ΕΞΑΛΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!Μετά μου την λέγανε και οι μαίες ...

ΚΑΛΑ ΡΕ ΣΥ ΕΊΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΤΟΣΟ ΓΑΪΔΟΥΡΑ???ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΧΑΝΑ...

κι εγώ σε κατάσταση κινδύνου αποβολής και ερχόταν και μου λέγανε ακόμη και οι γιατροί : εσύ είσαι αυτή που αναστάτωσε όλοκληρο το νοσοκομείο ?

αλλά δεν ήμουν σε θέση να τους απαντήσω τότε . αλλ'α που θα μου πάει?θα τα στείλω τα χαιρετίσματα μέσω του γνωστού :lol:

FRANKA
13-08-08, 10:28
Καλά θα κάνεις!!!!!!!!!!!Φιλάκια κι απο μένα :lol: :lol: :lol:

Συγνώμη αλλα τι πρόβλημα είχες? Πότε πηγες και δε σε πέτυχα?

nikol28
13-08-08, 10:32
Καλά θα κάνεις!!!!!!!!!!!Φιλάκια κι απο μένα :lol: :lol: :lol:

Συγνώμη αλλα τι πρόβλημα είχες? Πότε πηγες και δε σε πέτυχα?

ήμουν εκεί αρχές Μαρτίου, μου είχε έρθει αίμα και μετά απο 3 αποβολές δεν άντεχα να βιώσω και 4η, ευτυχώς το μωράκι μου ήταν δυνατό και αν θέλει ο Κύριος σε 2 μήνες θα το πάρω αγκαλιά!

εσύ τι πρόβλημα είχες?

FRANKA
13-08-08, 10:37
ιστορία μου αμαρτία μου...26 εβδομάδων εξάλειψη τραχήλου και διαστολή 2.Με τρελαναν εκει....αντέξαμε 8 ημερες ..μετά γεννησα...μετά πεθανε...και η πανέμορφη ζώη συνεχίζεται....

Τεσπα,με το καλόοοοο η μπεμπούλα σου!

nikol28
13-08-08, 10:49
ιστορία μου αμαρτία μου...26 εβδομάδων εξάλειψη τραχήλου και διαστολή 2.Με τρελαναν εκει....αντέξαμε 8 ημερες ..μετά γεννησα...μετά πεθανε...και η πανέμορφη ζώη συνεχίζεται....

Τεσπα,με το καλόοοοο η μπεμπούλα σου!

σε καταλαβαίνω καλή μου, αλλά όπως λές , η πανέμορφη ζωή συνεχίζεται!

(συγνώμη αν ανέφερεα κάτι που δεν είχα προσέξει προηγουμένως)
(ειλικρινά χίλια συγνώμη)

εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου σύντομα να αποκτήσεις ότι έχεις ονειρευτεί

Sam
13-08-08, 11:24
Παρεξήγηση δεν έχει μπόμπιρα αν δεις προσεχτικά το άβαταρ αλλά είμαι σίγουρη ότι θα αποκτήσει σύντομα μιας και της αξίζει όπως αξίζει σε όλες τις
γυναίκες που θέλουν να γίνουν μάνες!!!!

krvrisi
21-08-08, 23:34
Καλησπέρα.
Μπορεί να μην ανήκω στο ασθενές φύλο, αλλά στην περιήγησή μου στο διαδίκτυο για την επιλογή της καλύτερης λύσης για την 3η εγκυμοσύνη της γυναίκας μου έπεσα στη συζήτησή σας.
Καταρχήν εύχομαι ο Μεγαλοδύναμος να είναι δίπλα σε όλες τις εγκυμονούσες και ότι καλύτερο για την γέννηση του παιδιού τους.
Η σύζυγός μου γέννησε τα προηγούμενα δύο παιδιά μας στο Γενικό Νοσοκομείο Γιαννιτσών. Τα πράγματα δυστυχώς από τότε έχουνε αλλάξει ριζικά με αποτέλεσμα να μην εμπιστεύεται άλλο το συγκεκριμένο Νοσοκομείο.
Ο Γιατρός που την παρακολουθεί συνεργάζεται με Γένεσις και Γενική Κλινική. Πραγματικά με την συζήτηση που παρακολούθησα με βάλατε σε δίλημμα. Είχαμε επιλέξει το Γένεσις, αλλά τώρα δεν ξέρω τί να κάνω. ¶σε που δεν μπορώ να την πω για την συζήτηση αυτή που διάβασα.
Σίγουρα εμπιστεύομαι πάνω από όλα τα Νοσοκομεία. Αλλά θέλω ότι καλύτερο για τη σύζυγό μου και το βασικό να νιώθει άνετα αυτή.
Όμως για να γεννήσεις σε Νοσοκομείο πρέπει να είναι σε εφημερία ή βέβαια να πηγαίνεις στο ιατρείο ενός γυναικολόγου που εργάζεται στο Νοσοκομείο (Ιπποκράτειο ή Παπαγεωργίου) και να σε κάνει εισαγωγή την ημέρα της εφημερίας και να γεννήσεις με πρόκληση.
Το θέμα όπως γίνεται αντιληπτό είναι αυτά που καταθέτει κάθεμια σας απο τις εμπειρίες σας. Και συγκεκριμένα από τις αρνητικές σας εμπειρίες. Επειδή έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά θα παρακαλούσα εάν υπάρχουνε και άλλες εμπειρίες να τις καταθέσετε για να μπορέσω να βγάλω μια τελική απόφαση.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

aggeliki_n
22-08-08, 10:46
Καλημερα κοριτσια...
Και εγω ειμαι μια μελλουσα μανουλα και θα γεννησω στο Γενεσις, το Σεπτεμβρη θα επισκευτω τη κλινικη για μια ξεναγηση στους χωρους και τα δωματια, βεβαια πριν λιγες μερες πηγα επισκεπτηριο σε μια φιλη μου που ηταν σε τρικλινο και σαν δωματιο ηταν μια χαρα... Σκεφτομαι και εγω να προτιμησω το τρικλινο για να μην ειμαι μονη μου τις μερες νοσηλειας στη κλινικη. Εκτος οτι εχω ακουσει τα καλυτερα για τη συγκεκριμενη κλινικη εχω προσωπικη εμπειρια απο το προσωπικο και την εξυπηρετηση οταν με παρεπεμψε ο γιατρος μου εκει για την αιματολογικη εξεταση PAPP-A ηταν πολυ εξυπηρετικοι... Ολα να πανε καλα ευχομαι...

nikol28
22-08-08, 13:02
εχω μια απορία όσον αφορά το Γένεσις και τις επισκέψεις

είναι αυσηρό το ωράριο όσο αφορά το επισκεπτήριο και αυτό μ' αρέσει αλλά ακόμη και ο μπαμπάς μας τότε θα έρχεται ???, δεν θα τον αφήνουν π.χ. το πρωί ?
θα σκάσειιιιιιιιι αν δεν έρθει να μας δεί

μπορεί καμμία να με ενημερώσει?

kalamaraki
22-08-08, 13:26
εχω μια απορία όσον αφορά το Γένεσις και τις επισκέψεις

είναι αυσηρό το ωράριο όσο αφορά το επισκεπτήριο και αυτό μ' αρέσει αλλά ακόμη και ο μπαμπάς μας τότε θα έρχεται ???, δεν θα τον αφήνουν π.χ. το πρωί ?
θα σκάσειιιιιιιιι αν δεν έρθει να μας δεί

μπορεί καμμία να με ενημερώσει?

Επειδή το έχω πρόσφατο το ωράριο κάτσε να στα γράψω να δεις
Εχουμε και λέμε

Ωράριο θηλασμού
08:00-09:00(για τις μαμάδες) και ο μπαμπάς μπαίνει από τις 09:00-09:30

16:00-17:00(για τις μαμάδες) και ο μπαμπάς μπαίνει από τις 17:00-17:30

20:30-21:00(για τις μαμάδες) και ο μπαμπάς μπαίνει από τις 21:00-21:30

Το ζευγάρι μόνο βλέπει και αγγίζει το βρέφος και οι επισκέπτες αρκούνται στις
ώρες επίδειξης νεογνού

13:00 - 13:30 & 20:00- 20:30

όπου πάνε οι επισκέπτες λένε το όνομα του μωρού και τους το δείχνουν. Δεν τους επιτρέπεται να πλησιασουν πολύ ούτε να αγγίξουν :D :D :D Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ αυτο το γερμανικό ωράριο :lol: :lol: :lol: οπως και του άντρούλη μου γιατί τώρα που είναι λεχούδι ακόμα δεν χρειάζεται πολλά πολλά με εξωτερικό κόσμο

Και το ωράριο επισκέψεων απλό και τρομερά αυστηροί μιλάμε με σεκιουριτι έρχονταν να βγάλουν τους επισκέπτες

10:30 - 13:30 & 17:30 - 20:30

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ γιατί είχα την εμπειρία από το Ιασώ και το Μητέρα στην Αθήνα λόγω κουνιάδας και κουμπάρας όπου ήταν μπατε σκύλοι αλέστε έκανες ότι ήθελες καθόσουν όσο ήθελες κανένας σεβασμός στην λεχωνα που θηλάζει και θέλει ηρεμία και έμπαιναν όλοι οι επισκέπτες ένω ερχόταν το μωρό!! Ελπίζω να σου αρέσει το ωράριο θα δεις ότι είναι καλύτερα έτσι και εσύ θα νιώθεις καλύτερα με τον αντρούλη σου και το μπεμπέ σας . Με το καλό να δεχτέις το μωρουδέλι σου :D :D :D

lenaki
22-08-08, 14:05
καλα οι αντρες μας μονο μιση ωρα κανει να δουν τα μωρα...τι μαλακια κ αυτη?δεν πανε καλα μου φαινεται...αυτο υσχιει στα τρικλινα 'η παντου?

μονο μιση ωρα ο πατερας του μωρου????αυτος που θα τους τα σκασει χοντρα (ΕΥΡΩ) στο τελος...?αυτον δεν αφηνουνε.....?
κ εμεις...δεν εχουμε λογο σε τιποτα????δεν μπορω εγω να αποφασισω για το παιδι μου..παρα μονο οταν θα το παρουμε κ θα φυγουμε...?

lenaki
22-08-08, 14:07
συμφωνησες με ολα αυτα καλαμαρακι??
'η δεν ρωτηθηκες καν?

nikol28
22-08-08, 16:01
καλό δε λέω
κι εγώ δε θέλω τους επισκέπτες πάνω στο μωρό

μια χαρά , μόνο που όπως λέει και το lenaki ο μπαμπάς μας θα γκρινιάξει μωρέ , είναι λίγο το μισάωρο γι' αυτόν κρίμα είναι!!!!!!

σ' ευχαριστώ καλαμαράκι και να χαίρεσαι το ζουζούνι σου :D

kalamaraki
22-08-08, 16:48
Λενάκι σίγουρα τα 3 μισάωρα την ημέρα είναι λίγα, δεν έχει να κάνει με τα δωμάτια και σε ποιο δωμάτιο είσαι, οι κανονισμοί της κλινικής είναι αυτοί!Και αφού μπαίνεις εκεί μέσα για γέννα υποτίθεται ότι συμφωνείς με τους κανονισμούς τους αρα και με την φιλοσοφία τους σαν κλινική! Μόνο αν πας στο μονόκλινο και μόνο αν ζητήσεις αποκλειστικό θηλασμό -μόνο έτσι- θα έχεις το μωρό όλη την μέρα μαζί σου και δεν θα στο πέρνουν καθόλου από οσό κατάλαβα και εσύ θα πρέπει να το φροντίσεις μαζί βέβαια και με όλους όσους θα κάθονται στο μονόκλινο μαζί σου!! Κάτι το οπόιο δεν μου αρέσει ούτε σαν ιδέα. Μπορέις να ζητήσεις μονοκλινο και να το έχεις όλη την ωρα μαζί σου και ο μπαμπας μαζί!! :D
Βέβαια όλα αυτά δεν τα ήξερα πριν μπω το μόνο που είχα ακούσει οτι είναι αυστηροί στο επισκεπτήριο αλλά στην τελική μου άρεσε το όλο σκηνικό κατάφερα και ξεκουράστηκα λίγο ηρέμησα χωρίς όλους τους επισκέπτες πανω από το κεφάλι μου και της μπέμπας, μόλις είχαμε επισκεπτήριο κατέβαινα κάτω και καθόμουν με τους επισκέπτες μου για να αλλάζω λίγο παραστασεις αλλα τηρούσα το επισκεπτήριο και εγώ δηλαδή μόλις τελείωνε ανέβαινα και εγώ πανω να ξεκουραστώ και να κοιμηθώ. Και όταν ερχόταν ο αντρούλης μου του έδινα την μπέμπα όλη δική του να την χαζέψει για όση ώρα είχε :D :D Ο καλός μου σίγουρα γκρίνιαζε λίγο όταν του την έπερναν από την αγκαλιά αλλά σε γενικές γραμμές του άρεσε αυτο το γερμανικο ωράριο γιατι έμεινε το παιδί ουσιαστικά μόνο με μένα και με εκείνον!

lenaki
23-08-08, 00:21
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ...ΘΑ ΤΟ ΔΩ Κ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ...ΑΠΛΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΗ...ΠΕΡΝΑΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ....ΑΝ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΩΡΑ.... :lol: !!!!

Rachel
23-08-08, 09:43
ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ.. ΑΚΟΥΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΘΕΤΙΚΑ.. ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΕΑ!!!!

nikol28
23-08-08, 09:52
ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ.. ΑΚΟΥΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΘΕΤΙΚΑ.. ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΕΑ!!!!

¶ντε με το καλό και γρήγοραααααααααααααααα
θα περιμένουμε νέα σου :wink: :D

gerakina
24-08-08, 00:40
Γέννησα στο Γέννεσις και μου έφερναν τη μικρή
στις 9 το πρωί,στις 4 το μεσημέρι και στις 8.30 το βράδυ για μία ώρα τη φορά.
(εκτός από τις 2 τελευταίες μέρες που ζήτησα και μου την έφερναν πιο συχνά)
Ο άντρας μου έρχοταν κανονικά,δηλαδή από τις 9,τις 4 και στις 8.30.Μάλιστα στις 8.30 ήταν έτσι κι αλλιώς στο δωμάτιο γιατί τότε τελείωνε το επισκεπτήριο και καθόταν μέχρι να πάρουν το μωρό.
Συχνά,κυρίως το μεσημέρι άφηναν το μωρό περισσότερο από 1 ώρα.
Εκτός από 2 φορές που ο security κράτησε τους μπαμπάδες κάτω όπως λες στο μισάωρο.
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το δωμάτιο,ήμουν στο δίκλινο lux στον 3ο όροφο που ήταν απέναντι από το χώρο που κρατούσαν τα μωράκια.

Εκτός από εμάς τους 2 κανένας άλλος δεν άγγιξε το μωρό,τους το έδειχναν για 1 λεπτό τις ώρες που προαναφέρθηκαν πιο πάνω κι αυτό από απόσταση.

nikol28
30-08-08, 10:16
τελικά μάλλον για Γενική με κόβω να πηγαίνω

όταν ο γιατρός σου λέει ότι το Γένεσις εχει καλούς νεογνολόγους αλλά και η Γενική είναι μια κλινική με πείρα και επίσης έχει και παιδιατρική κλινικη!
εσείς τι θα επιλέγατε?

δεν ξέρω μάλλον θα νιώθω περισσότερη ασφάλεια στην Γενική.

πληροφορίες για τη Γενική καμμία να μας πεί ?
πχ. κόστος , τι δωμάτια έχει , με το επισκεπτηριο τι παίζει???

nikol28
30-08-08, 10:40
θυμάται καμμία να μου πεί με το επισκεπτήριο τι παίζει?
είναι αυστηρό ?

το μωρό πόσες φορές σου το φέρνουν την ημέρα?

επίσης μπορεί να μείνει το βράδυ συνοδός ή όχι ?

maria_23
30-08-08, 10:53
είναι αυστηρό ?

Επισκεπτήριο 10-12.30 πρωί και 6-8.30 απόγευμα

Μωρό 9πμ 1μμ 5μμ 9μμ

Και ναι, το βράδυ μπορεί να μείνει κάποιος. Τις πρώτες 2 μέρες έμεινε ο άντρας μου, μετά τον έστειλα σπίτι για μπάνιο κ νάνι, αλλά κ δεν τον χρειαζόμουνα έτσι κι αλλιώς από την 1η μέρα.

nikol28
30-08-08, 10:56
είναι αυστηρό ?

Μωρό 9πμ 1μμ 5μμ 9μμ

Και ναι, το βράδυ μπορεί να μείνει κάποιος. Τις πρώτες 2 μέρες έμεινε ο άντρας μου, μετά τον έστειλα σπίτι για μπάνιο κ νάνι, αλλά κ δεν τον χρειαζόμουνα έτσι κι αλλιώς από την 1η μέρα.

σ' ευχαριστώ
κάπου διάβασα ότι η Γενική δεν έχει μονάδα εντατικής θεραπείας νεογνών παρα μόνο παιδιατρική κλινική, το γνωρίζεις αυτό ?

και βρε κορίτσια ποια η διαφορά της νεογνολογικής απο την παιδιατρική ?
μήπως νεογνά ξεχωρίζουν τα πρόωρα?

maria_23
30-08-08, 11:01

όταν ο γιατρός σου λέει ότι το Γένεσις εχει καλούς νεογνολόγους αλλά και η Γενική είναι μια κλινική με πείρα και επίσης έχει και παιδιατρική κλινικη!
εσείς τι θα επιλέγατε?

Τα έγραψα στο άλλο πόστ.
Στη Γενική να ξέρεις ότι υπάρχει παιδίατρος που παρακολουθεί το μωρό κ σε ενημερώνει κάθε μέρα για την πορεία της υγείας του. Μπορεί να υπάρχει κ σε άλλες κλινικές, δεν ξέρω, απλά το αναφέρω επειδή για μένα ήταν το πιο σημαντικό. Κόστος 1500 ευρώ τρίκλινο, 4 μέρες, αίθουσα τοκετού. Τα δωμάτια μια χαρά με κλιματιστικό, ανεμιστήρα κ τηλεόραση. Εμένα μου άρεσε κ το φαγητό, εκτός από το βραδυνό. Είχανε άλλη μαγείρισσα μάλλον. Καθαρίζουν κάθε πρωί κ απόγευμα. Προσωπική μου γνώμη, όλα τέλεια. Δεν προλάβαινα να φωνάξω νοσοκόμα κ ερχότανε αμέσως. Επίσης κάθε φορά που φέρνανε το μωρό περνούσε κ η προισταμένη θηλασμού για βοήθεια και συμβουλές. Και γενικά περνάνε καθε λίγο κ λιγάκι η προισταμένη της κλινικής κ οι νοσοκόμες, να ρωτήσουνε μήπως χρειάζεσαι κάτι. Αυτά αντιμετώπισα εγώ πριν ενάμιση μήνα περίπου κ έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Το ξαναλέω, αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

nikol28
30-08-08, 11:30
αχ είμαι πολύ αγχωμένη όσο πλησιάζει ο καιρός

όσο για το "τελικά " που έβαλα πιο πάνω να δώ πόσες φορές θα το αλλάξω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν ξέρω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μπου μπου
30-08-08, 11:58

εσείς τι θα επιλέγατε?

Τα έγραψα στο άλλο πόστ.
Στη Γενική να ξέρεις ότι υπάρχει παιδίατρος που παρακολουθεί το μωρό κ σε ενημερώνει κάθε μέρα για την πορεία της υγείας του. Μπορεί να υπάρχει κ σε άλλες κλινικές, δεν ξέρω, απλά το αναφέρω επειδή για μένα ήταν το πιο σημαντικό. Κόστος 1500 ευρώ τρίκλινο, 4 μέρες, αίθουσα τοκετού. Τα δωμάτια μια χαρά με κλιματιστικό, ανεμιστήρα κ τηλεόραση. Εμένα μου άρεσε κ το φαγητό, εκτός από το βραδυνό. Είχανε άλλη μαγείρισσα μάλλον. Καθαρίζουν κάθε πρωί κ απόγευμα. Προσωπική μου γνώμη, όλα τέλεια. Δεν προλάβαινα να φωνάξω νοσοκόμα κ ερχότανε αμέσως. Επίσης κάθε φορά που φέρνανε το μωρό περνούσε κ η προισταμένη θηλασμού για βοήθεια και συμβουλές. Και γενικά περνάνε καθε λίγο κ λιγάκι η προισταμένη της κλινικής κ οι νοσοκόμες, να ρωτήσουνε μήπως χρειάζεσαι κάτι. Αυτά αντιμετώπισα εγώ πριν ενάμιση μήνα περίπου κ έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Το ξαναλέω, αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Γέννησα και εγώ τις ίδιες μέρες με την maria_23 στην Γενική και συμφωνώ απόλυτα. Όλα ήταν πάρα πολύ καλά. Μου έκαναν εντύπωση οι μαίες που ήταν συνέχεια δίπλα μας και χωρίς να τις φωνάζουμε πολύ πρόθυμες να μας εξυπηρετήσουν. Για το παιδί πιστεύω ότι ήταν ότι το καλύτερο για μας που είχαμε και ένα μικρό θεματάκι με το ένα νεφρό (τώρα όλα καλά). Και το σημαντικό για τον πατέρα μπορούσε να είναι όλη μέρα και όλη νύχτα μαζί στο δωμάτιο. Αν δεν ήταν ο πατέρας μπορούσες να έχεις ένα συνοδό όποιον ήθελες. Οι ώρες θηλασμού ήταν 6 φορές το 42ωρο. Τέλος στο επισκεπτήριο δεν δείχναν τα παιδιά για να μην ταλαιπωρούνται.

Ότι και αν διαλέξεις με το καλό το μωράκι σου, μ' έναν πόνο και να 'ναι γερό!

μπου μπου
30-08-08, 11:59
συγνώμη το 24ωρο!!!

μπου μπου
30-08-08, 12:03
μπορείς επίσης να ζητήσης να σου το φέρουν στις 1 το βράδυ και στις 5 το πρωί.

nikol28
30-08-08, 12:43
συγνώμη το 24ωρο!!!

σ΄ευχαριστώ κι εσύ να χαίρεσαι το μπουμπουκάκι σου :D

FRANKA
30-08-08, 15:29
είναι αυστηρό ?

Μωρό 9πμ 1μμ 5μμ 9μμ

σ' ευχαριστώ
κάπου διάβασα ότι η Γενική δεν έχει μονάδα εντατικής θεραπείας νεογνών παρα μόνο παιδιατρική κλινική, το γνωρίζεις αυτό ?

και βρε κορίτσια ποια η διαφορά της νεογνολογικής απο την παιδιατρική ?
μήπως νεογνά ξεχωρίζουν τα πρόωρα?

Κακώς είσαι τοοοοοοοοοοοοσο αγχομένη...κακώς...είσαι σε μία παααααααααρα πολύ καλή εβδομάδα..ποιος ο λόγος να χρειαστείς το νεογνολογικό???Ολο θα πάνε μια χαρά! :lol:
Η γενική αν χρειαστεί - και λέω αν γιατι γνωρίζω αντιστοιχη περίπτωση-υπάρχει θερμοκοιτίδα εκεί και μεταφέρουν το μωράκι στο Ιπποκράτειο.

ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΧΑΖΑ ΚΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!!!! :lol:

Rachel
31-08-08, 11:28
ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΕΚΕΙ.......ΕΙΧΑ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ ΣΤΑ 2400 ΕΥΡΩ, ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΟΥ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ, ΜΑΙΕΣ ΤΕΛΙΣ, ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΕΣ, ΟΜΟΡΦΕΣ... ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ... ΝΑ ΠΑΣ...ΗΜΟΥΝ ΣΤΟΝ 6ο ΟΡΟΦΟ.... ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ

christine06
01-09-08, 16:43
Επισης για τη νεογνολογική που λέτε....αν (χτύπα ξύλο) προκύψει κάτι σοβαρό με το μωρό καμία κλινική δεν το κρατάει. Θα φύγει κατευθείαν για Ιπποκράτειο.
Και εγώ προβληματιζόμουν για τη Γενική ή το Γένεσις αλλά ειλικρινά τώρα δε με νοιάζει...Και για τα δύο έχω ακούσει και καλά και κακά. Θα κάνω μια συζήτηση με το γιατρό μου και θα αποφασίσω στο τέλος.
Με το καλό τα μωράκια μας!

ioli
05-09-08, 17:34
Πράγματι, ισχύει αυτό το πακέτο στο Γαληνό που μπορείς να φύγεις σε 2 μέρες αν θέλεις και αν πάνε όλα καλά με το μωρό. Εγώ θα γεννήσω εκεί τον Νοέμβριο και τα χρήματα είναι λιγότερα από 1000 για μονόκλινο και για 2 ημέρες. Δεν ξέρω βέβαια αν τώρα με την ανακαίνιση άλλαξαν τιμές αλλά δε νομίζω. Έχω σκοπό να τσεκάρω τιμές Σεπτέμβρίου και θα σας πω. Εγώ έχω δικιά μου γιατρό αλλά θα ήθελα σας παρακαλώ να μάθω στοιχεία για αυτόν τον Ρώσο γιατρό στα Πεύκα γιατί προσπαθούμε με ορισμένους γονείς να προωθήσουμε τον φυσικό τοκετό και στη Θεσσαλονίκη και ψάχνουμε επιστήμονες που επιλέγουν φυσικές μεθόδους γέννας.

Σας ευχαριστώ... :D

Σοφία Τ.
08-09-08, 12:14
Επειδη τωρα αρχισα να ψαχνομαι μια και σε λιγες μερες μπαινω στον 5ο,μηπως καμια κοπελα εχει το Mail του Γαληνου για να ρωτησω την τιμη αυτου του πακετου των δυο ημερων?ioli μηπως μπορεις να μου δωσεις εσυ περισσοτερες πληροφοριες μια και θα γεννησεις εκει?

Lilia1
11-09-08, 14:13
γεια σας και απο μενα!!

Γεννησα πρις 3 μηνες περιπου στην γενικη κλινικη και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη! Ειχα την ευκαιρια να παω στο γενεσις γιατι ο γιατρος μου ειναι και εκει αλλα προτιμησα την γενικη γιατι ειχα και την μαια μου εκει,δεν ξερω, θεωρησα πως θα ειναι καλα. και δεν διαψευστηκα. αψογα ολα.

saxpa
13-09-08, 00:13
Σοφία και .........demi....ο γιατρός μου είναι αυτός που έχει και η φίλη σου demi που έχει ιατρείο ρετζίκι και κέντρο!!!!!είναι καταπληκτικός και πάνω απο όλα άνθρωπος ...γέννησα τον Διομήδη μαζί του και τώρα τελη οκτώβρη θα γεννήσουμε και το επόμενο παιδάκι μου....στο γαληνό, όπου θα εφαρμόσω το σύστημα των 2 ημερών εννοείται..το έκανε πριν 5 μήνες η νύφη μου..είναι απόλυτα ασφαλές..το μωρό μετά απο ένα 24ωρο δεν υπάρχει λόγος να μένει στην κλινική.....το ότι έρχεται μετά η μαία και ελέγχει το μωράκι είναι για προληπτικούς λόγους .....όσο για τις τιμέσ θα τις πάρω αρχές οκτώμβρη Σοφάκι γιατί κάνουν ανατιμήσεις αν και είπα στον γιατρό μου να μου τισ δώσει και να κλείσω συμφωνία με τις παλιές.... :D ....έμαθα ότι πήρες τηλ στον παιδικό αλλα δεν σε βόλεψε με πήρε χθές η Λένα η κοπέλα που το έχει..κρίμα γιατί θα περνούσε καλά το κοριτσάκι σου.Όσο για τον γιατρό κορίτσια έχει βοηθήσει πολλές κοπέλες που δεν μπορούσαν να κάνουν παιδιά και είναι και φθηνός γιατρός!!!!!!!!!!όταν πρωτοπήγα δίστασα στο ότι είναι ρωσοπόντιος αλλά δεν τον αλλάζω με κανένα έλληνα γιατρό!!!!!!!!!!demi πες την φίλη σου όταν ξαναπάει στο ιατρείο να δει το αλμπουμ που έχουνε η πρώτη φώτο είναι του Διομήδη μου..φιλάκια κορίτσια...Σοφία αν θες θα σε ενημερώσω μόλις τις πάρω...

saxpa
13-09-08, 01:22
Αν και έχουν περάσει 3 χρόνια από τότε θέλω να έκφράσω την λύπη μου και την δυσανασχέτηση προς το Διαβαλκανικό.Γεννάω μετά απο 11 ώρες με πρόκληση , ο γιατρός μου υπομονετικός για να μην πάμε καισαρική οι μαίες και οι 3 βάρδιες που πρόλαβα καταπληκτικές.....και λέω χαλάλι τα λεφτά τους..αλλά βιάζομαι να μιλήσω-ανεβένουμε επάνω στο δωμάτιο....ευτυχώς διάλεξα δίκλινο ΕΥΤΥΧΩΣ...την επομένη θέλω να παώ τουαλέτα χτυπάω το κουδουνάκι μου λέει η διπλανή μου ότι είναι χαλασμένα και τα 2 κουδουνάκια και μας είχαν αφήσει να παίρνουμε τηλέφωνο και θα ρχονται...θέλω να πάω τουαλέτα αλλά δεν ξέρω αν ζαλίζομαι μάλλον ναι μάλλον όχι...γενικά δεν με αρέσει να ζητάω και βοήθεια είμαι λίγο περήφανη...παίρνω με χίλλια ζόρια τηλ..μετά απο μισή ώρα τίποτα δεν ακούνε λέω έχουνε δουλειά...ας πάω μόνη ..μετά απο μισή ώρα βρίσκομαι επιτέλους στην τουαλέτα..δεν μπορώ όμως να βγώ...ζαλίζομαι πάρα πολυ δεν μπορώ να κουνηθώ χάνομαι λέω νιώθω ήδη χλωμή....ανοίγω με το ζόρι την π΄ροτα και προσπαθώ να μιλήσω στην διπλανή μου...με τα πολλά με ακούει..παίρνει τηλ επιτέλους τους βρίσκει...έρχονται με βοηθάνε...βραδιάζει θέλω νερό κρύο νερό αλλά δεν υπάρχει ψυγείο στο δωμάτιο υπάρχει ένα για όλον τον όροφο!!!!!!!!!!!δεν μπορώ να πάω....έρχεται μεσημέρι την επομένη..φέρνουν το φαγητό ..αγενέστατες...πετάνε τον δίσκο...πίνω την μπύρα και(δεν είμαι και fun πότης)και αρχίζω χαμογέλω....σε μισή ώρα έρχεται το μωρό μου!!!!...πως να το θηλάσω ακόμα δεν χώνεψα ..ασε και η μπύρα...το ίδιο και η διπλανή μου...την επομένη το μεσημέρι ρωτάμε αν γίνεται να μας φέρνουν το φαγητό μετα από το μωρό.'ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΣ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ'....ρωτάω αν υπάρχει δυνατότητα να ξεκινάνε απο το δωμάτιο μασ την διαμονή...'ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΑΣ...'ρωτάω αν μπορώ τουλάχιστον να δίνω μετά τον δίσκο...ΚΑΙ Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ 'ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΛΕΝΕΙ ΚΥΡΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ΕΣΥ??????''''ζητάω την διεύθυνση επειγόντως....έρχεται μετά απο 5 ώρες...η επιθετική αρχηγός τησ τραπεζαρίας..και με βάζει χέρι διότι ξεσήκωσα ολόκληρο ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ με τις ιδιοτροπίες μου...!!!!!παάμε έναν καβγά..φυσικά ΝΙΚΉΣΑΜΕ αλλά είμασταν στην black list απο όλες τις αδελφές..να μην αναφερθώ λεπτομερώς και άλλα...έκατσα 5 μέρες ..τα κουδούνια ήταν ακόμα χαλασμένα και μετα απο 15 μέρες που πήγα τον μικρό μου για επανέλεγχο φωτοθεραπείας που είχε κάνει τα κουδούνια εξακολουθούσαν να ναι χαλασμενα..ΚΡΙΜΑ ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝΕ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ΤΕΤΟΙΟ ΟΝΟΜΑ....ΣΥΓΝΏΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ..ΑΠΛΑ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ... :evil:

Σοφία Τ.
13-09-08, 18:53
saxpa θα με υποχρεωνες αν με ενημερωνες για τις τιμες μολις τις μαθεις...Θα περιμενω!

renata
14-09-08, 13:42
Μια πολύ καλή μου φίλη γέννησε στο διαβαλκανικό και έιχε φριχτή εμπειρία.Γέννησε το μωρό της πρόωρα με αναπνευστικό πρόβλημα και το βάλανε στη δική τους μονάδα όπου και το παρακολουθούσαν.Το μωρό αν και πρόωρο γεννήθηκε 3400 και διαρκώς εκει μέσα έχανε βάρος και πήγαιναν στη φίλη μου και την προετοίμαζαν οτι το μωρό δεν θα ζήσει.Τελικά το έστειλε η φίλη μου στο Ιπποκράτειο,όταν το είδαν οι νεογνολόγοι εκεί φρικάρανε και βρίζανε το διαβαλκανικό.Της είπαν οτι είχαν χειριστεί πολύ λαθος την όλη κατάσταση.Τί να πώ έτυχε στη φίλη μου και έχω ακούσει και απο αλλες άσχημα πράγματα.Πάντως για το γέννεσις δεν έχω ακούσει τίποτα, οποια γνωρίζει κάτι ας καταθέσει την εμπειρία της για να συγκρίνουμε

nikol28
23-09-08, 14:12
τελικά το αποφάσισα
θα γεννήσω στο Γένεσις κι ο Θεός Βοηθός :roll:

πάντως που πήγα για καρδιοτοκογράφο η εξυπηρέτηση ήταν άψογη!!!

Σοφία Τ.
23-09-08, 14:25
Δες κι αυτα.Μπορει να ειναι προσωπικες αποψεις αλλα καλο ειναι τα τα ξερεις...

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=10279

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=8952

krvrisi
23-09-08, 15:45
τελικά το αποφάσισα
θα γεννήσω στο Γένεσις κι ο Θεός Βοηθός :roll:

πάντως που πήγα για καρδιοτοκογράφο η εξυπηρέτηση ήταν άψογη!!!
Μην φοβηθείς τίποτα και είμαι σίγουρος πως όλα θα πάνε καλά.

Εάν δεν θέλεις να ταλαιπωρήσουν το παιδί σου με τις φωτογραφίες και όλα τα σχετικά να το δηλώσεις στην είσοδο της κλινικής ότι δεν επιθυμείς να στο τραβήξει φωτογραφίες ο φωτογράφος τους.

Επίσης μην ξεχάσεις να φωνάζεις ακόμα και εάν χρειαστεί εάν θελήσεις να θηλάσεις τον μωρό. Να ζητάς την προϊσταμένη και όχι απλή μαία και εάν δεν δεις να συγκινούνται ζήτα ακόμα και τον διευθυντή. Για σένα μπορείς να κάνεις "εκπτώσεις" για το παιδί μην αφήνεις τίποτα στην τύχη του.

NATALIA
23-09-08, 15:49
Διαβάζω όλα αυτά που λέγονται και αποφάσισα να γράψω, μόνο και μόνο γιατί ήμουν κι εγώ μπερδεμένη και γιατί αν δεν δεις κάτι με τα ματια σου, μην βασίζεσαι σε γνώμες άλλων. Γέννησα στο Γενεσις, πήγα με πρόκληση και τελικά έκανα καισαρική λόγω πρόδρομου πλακούντα (το ήξερα από τον 5ο, απλά ήθελε η γιατρός μου να το παλέψουμε). Οι μαίες στις αίθουσε και στα χειρουργεία εκπληκτικές, μου χαμογελούσαν όλες (τόσο που τις ρωτούσα αν γνωριζόμαστε από κάπου), εκτός από την προισταμένη που ήταν τυπικότατη. Ήμουν στο δευτερο όροφο, σε 4κλινο παρακαλώ και ρώτησα τις νοσοκόμες με απορία (Δευτέρα 7 το πρωί καλοκαιριάτικα), πως είναι δυνατόν να έχουν τόσο καλή διάθεση και τέτοιο κέφι! Μου πάτησαν την κοιλιά που έγραψε κάποια ότι το απαγ'ορεψε η γιατρός της και όταν είπα στη γιατρό μου ότι ήταν φρικτός ο πόνος, μου είπε ότι συνεργαζόταν με κάποιο μαιευτήριο που δεν κάναν τίποτα τέτοιο (ήταν ξενοδοχείο μου είπε) με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν οι λεχώνες από το αίμα που συσσωρευόταν μέσα τους και έπρεπε να βγει. Αποκλέιστικότατο θηλασμό ακόμα και σήμερα, μου το φέρναν στην κλινική ακόμα και το βράδυ και το παιδί πέρα από τις 2 πρώτες μέρες, δεν του δώσαν καθόλου ξένο και είμαι απολύτως σίγουρη γι'αυτο. Το επισκεπτηριο των μπαμπάδων, πιστέψτε με δεν χρειαζόταν περισσότερο, όταν θα πας στο σπίτι θα το έχει όσες ωρες θέλει - και αντέχει ο μπαμπάς. Θα είσαι πολύ κουρασμένη για να έχεις μωρό, σύζυγο και επισκέπτες όλη μερα. Όπως κατάλαβες, αν έχεις καλή διάθεση και ευγένεια, εισπράτεις και τα ανάλογα. Κάνε τη δουλειά σου και αυτή τη δικιά τους. Παιδιά φέρνουμε στον κόσμο, δεν τα μετράμε όλα με το χρήμα! Με το καλό!

nikol28
23-09-08, 16:34
να είστε καλά

πιστεύω πως παντού υπάρχουν και θετικά αλλά και αρνητικά

εύχομαι να πάνε όλα καλά όχι μόνο για εμένα αλλά και για όλες τις μανούλες που φέρνουν παιδάκια στην ζωή :wink:

kalamaraki
23-09-08, 17:04
Διαβάζω όλα αυτά που λέγονται και αποφάσισα να γράψω, μόνο και μόνο γιατί ήμουν κι εγώ μπερδεμένη και γιατί αν δεν δεις κάτι με τα ματια σου, μην βασίζεσαι σε γνώμες άλλων. Γέννησα στο Γενεσις, πήγα με πρόκληση και τελικά έκανα καισαρική λόγω πρόδρομου πλακούντα (το ήξερα από τον 5ο, απλά ήθελε η γιατρός μου να το παλέψουμε). Οι μαίες στις αίθουσε και στα χειρουργεία εκπληκτικές, μου χαμογελούσαν όλες (τόσο που τις ρωτούσα αν γνωριζόμαστε από κάπου), εκτός από την προισταμένη που ήταν τυπικότατη. Ήμουν στο δευτερο όροφο, σε 4κλινο παρακαλώ και ρώτησα τις νοσοκόμες με απορία (Δευτέρα 7 το πρωί καλοκαιριάτικα), πως είναι δυνατόν να έχουν τόσο καλή διάθεση και τέτοιο κέφι! Μου πάτησαν την κοιλιά που έγραψε κάποια ότι το απαγ'ορεψε η γιατρός της και όταν είπα στη γιατρό μου ότι ήταν φρικτός ο πόνος, μου είπε ότι συνεργαζόταν με κάποιο μαιευτήριο που δεν κάναν τίποτα τέτοιο (ήταν ξενοδοχείο μου είπε) με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν οι λεχώνες από το αίμα που συσσωρευόταν μέσα τους και έπρεπε να βγει. Αποκλέιστικότατο θηλασμό ακόμα και σήμερα, μου το φέρναν στην κλινική ακόμα και το βράδυ και το παιδί πέρα από τις 2 πρώτες μέρες, δεν του δώσαν καθόλου ξένο και είμαι απολύτως σίγουρη γι'αυτο. Το επισκεπτηριο των μπαμπάδων, πιστέψτε με δεν χρειαζόταν περισσότερο, όταν θα πας στο σπίτι θα το έχει όσες ωρες θέλει - και αντέχει ο μπαμπάς. Θα είσαι πολύ κουρασμένη για να έχεις μωρό, σύζυγο και επισκέπτες όλη μερα. Όπως κατάλαβες, αν έχεις καλή διάθεση και ευγένεια, εισπράτεις και τα ανάλογα. Κάνε τη δουλειά σου και αυτή τη δικιά τους. Παιδιά φέρνουμε στον κόσμο, δεν τα μετράμε όλα με το χρήμα! Με το καλό!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου !!!! :D :D :D
Και μένα η δική μου εμπειρία απο το 4κλινο στον 2ο του Γενεσις ίδια και απαράλλακτη πέρασα καταπληκτικά αφού όταν κουράζομαι αναπολώ αυτά που μου λέγανε στα αστεία οι νοσηλεύτριες... Μας μάλωναν γιατί είχαμε κάνει παρεάκι με τις άλλες 3 κοπέλλες και μέχρι τις 2 καποιες φορές χασκογελούσαμε αλλά ήταν τρομερές σαν χαρακτηρες και σαν εξυπηρέτηση και για αύτο και το επόμενο νινί αν με αξιώσει ο θεούλης ξανά στο Γενεσις

sissy82
23-09-08, 23:56
Να σας ρωτήσω κάτι κορίτσια?Κι εγώ στο γέννεσις γέννησα έμεινα κι εγώ πολύ ευχαριστημένη και στο 2ο με το καλό εκεί θα πάω...Εγώ ήμουνα σε τρίκλινο και αυτή τη φορά σκέφτομαι για τετράκλινο..μια κοπέλα μου είπε ότι τα τετράκλινα είναι μόνο για αυτές που κάνουν καισαρική.Αληθεύει αυτό?Γιατί μου έκανε πολύ εντύπωση.

kalamaraki
24-09-08, 00:47
Ναι αληθεύει είναι μόνο για τα κορίτσια που κάνουν καισαρική μέσω ασφάλισης ΙΚΑ αλλά μόνο αν κάνεις καισαρική γιατι σου δικαιολογεί το ΙΚΑ 300 ευρώ για την εγχείρηση.Για τις υπόλοιπες δεν τις ενημερώνουν κάν οτι υπάρχουν τα 4κλινα για αυτό σε ρωτάει τι ασφάλεια έχεις

nikol28
24-09-08, 09:34
Ναι αληθεύει είναι μόνο για τα κορίτσια που κάνουν καισαρική μέσω ασφάλισης ΙΚΑ αλλά μόνο αν κάνεις καισαρική γιατι σου δικαιολογεί το ΙΚΑ 300 ευρώ για την εγχείρηση.Για τις υπόλοιπες δεν τις ενημερώνουν κάν οτι υπάρχουν τα 4κλινα για αυτό σε ρωτάει τι ασφάλεια έχεις

κι εγώ με προγραμματισμένη καισαρική θα γεννήσω
που μπορώ να μάθω περισσότερα ?

αν πάρω στο Γένεσις θα μου πούν ?

αν και εγώ ήθελα δίκλινο :roll: το ικα θα μπορεί να μου δικαιολογήσει ?

kalamaraki
24-09-08, 09:50
Το ΙΚΑ θα σου δικαιολογήσει 300 ευρώ για την καισαρική σε οποιο δωμάτιο και να μείνεις απλα τα 4κλινα τα έχει μόνο για τις Ικατζούδες σε περίπτωση που θέλεις κάτι ποιο οικονομικό.Εμάς μας βγήκε η κλινική 1400ευρώ!! Να τους παρεις τηλέφωνο και να πας και από εκεί να στα πουν πιο αναλυτικά!

nikol28
24-09-08, 10:04
Το ΙΚΑ θα σου δικαιολογήσει 300 ευρώ για την καισαρική σε οποιο δωμάτιο και να μείνεις απλα τα 4κλινα τα έχει μόνο για τις Ικατζούδες σε περίπτωση που θέλεις κάτι ποιο οικονομικό.Εμάς μας βγήκε η κλινική 1400ευρώ!! Να τους παρεις τηλέφωνο και να πας και από εκεί να στα πουν πιο αναλυτικά!

Σ' ευχαριστώ καλαμαράκι

σιγά μην τους τα χαρίσω τώρα που έμαθα:wink:

sardelaki
24-09-08, 11:24

γιατί γλυκιά μου θα κάνεις καισαρική; Σόρρυ, ίσως το έχεις πει και σε άλλο τόπικ, αλλά δεν προλαβαίνω τώρα τελευταία να διαβάζω και πολλά εδώ στο Φόρουμ!

Αφού είναι έτσι να εκμεταλλευτείς την περίπτωση και να πας σε 4κλινο που θα γλιτώσεις ένα σωρό λεφτά. :D
Με το καλό και καλή λευτεριά !!!

nikol28
24-09-08, 11:53

γιατί γλυκιά μου θα κάνεις καισαρική; Σόρρυ, ίσως το έχεις πει και σε άλλο τόπικ, αλλά δεν προλαβαίνω τώρα τελευταία να διαβάζω και πολλά εδώ στο Φόρουμ!

Αφού είναι έτσι να εκμεταλλευτείς την περίπτωση και να πας σε 4κλινο που θα γλιτώσεις ένα σωρό λεφτά. :D
Με το καλό και καλή λευτεριά !!!

Θα κάνω καισαρική λόγω ιστορικού για το οποίο αγχώνομαι και ανεβάζω πίεση (απο το άγχος) και επίσης λόγω των ενέσεων ηπαρίνης που κάνω (αν και το πρώτο είναι πιο κύριος λόγος) και μάλλον στο τέλος της άλλης εβδομάδος θα γίνει η καισαρική και θα έχω επιτέλους αγκαλιά τη μπεμπούλα μου:D

το καλαμαράκι λέει ότι και σε 2κλινο ακόμη το ικα σου τα διακαιολογεί
αλλά εγώ θα κάνω ενα τηλεφωνάκι να είμαι σίγουρη :wink:

τι κάνει ο μπέμπης σου?
μεγάλωσε φαντάζομαι, ολόκληρος άντρας θα έγινε τώρα :D

DAF.TG
26-09-08, 07:39
γεία σας κορίτσια γέννησα στο γένεσις στις 7/8/2008 τον μπεμπούλη μου μετά απο 12 ώρες τοκετού φυσιολογικά και με επισκλ.όλοι τους ευγενικότατη απο την αιθουσα επιτόκων την μαία τον αναισθησιολόγο μέχρι και τον τραματιοφορέα.ημούν σε δίκλινο το οποίο είχε T.V και ψυγείο.όταν ανέβηκα στο δωμάτιο ηρθε η αδερφή με σήκωσε να πάω τουαλέτε και με ρώτησε αν θέλω να κάνω μπάνιο μίση ώρα καθόταν έξω απ την τουαλέτα κ συνεχεια ρωτουσε αν είμαι καλά η αν θέλω βοηθεια.όσο αφορά το φαγητό τους φανταστικό έφερναν πρωινο στις 8 στις 9 τα μωρα 13:30μεσημεριανό(μπύρα χωρις αλκοολ)κ φανταστικά γλυκά κ παγωτά.τα μωρά τα έφερναν στις 16:30 αλλά αν είχες αποκλ.θηλασμό το έφερναν γυρω στις 13:00 και μετά ετρωγες.επίσης το βραδινο επειδη το έφερναν στις 19:00ποτέδεν ετρωγα γιτί εκεινη την ώρα ηταν κ το επισκεπ΄.αλλά πάντα τον αφηναν το δίσκο και τον επερναν μετα τις 21:00.επίσης η παιδιατρος περνούσε πρωι βράδυ και μας ενημέρωνε αλλα και η αδερφές συνέχεια περνουσαν για το αω θελουμε κάτιεγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη απο όλους.οατν έφυγα ειχα ξεχάσει ενα γλαστράκη το οποίο μου το κατάλαβα μετα απο 2 ημέρες πηρα τηλ.στο γένεσις και μου το εστειλαν στο σπίτι.που θα μπορούσαν να το είχαν πετάξει και δευτερο παιδί να κάνω πάλι εκει θα πάω μου φέρθηκαν με αψογο τρόπο...

th@lia
26-09-08, 12:03
Κοριτσια καλημερα.Εγω γεννησα στο διαβαλκανικο τον Ιανουαριο. Παρολο που ημουν αρνητικα προδιαθετιμενη τελικα ολα ηταν παρα πολυ καλα. Εκανα καισαρικη και απο την στιγμη της εισαγωγης μεχρι και την εξοδο ηταν ολα πολυ καλα. ΒΟηθεια απο τις μαιες ολες τις ωρες μερα και νυχτα.Ακομα και η κοπελα διπλα που ηταν γκρινιαρουλα και συνεχεια ελεγε διαφορα εκαναν πολυ υπομονη και την βοηθησαν παρα πολυ. Το φαγητο ηταν καλο. Η ωρα που το φερναν δεν ηταν και πολυ καλη. Πριν το επισκεπτηριο ηταν το βραδυνο. Οποτε ερχοταν κοσμος και επρεπε να τρως. Βεβαια μπορουσες να φας μετα και να τον πας το δισκο σε μια αποθηκουλα. Επισης οταν ζητησα αποκλειστικο θηλασμο το σημειωσαν δεν ταϊζαν το μωρο και μου το φερναν ακομα και την νυχτα 3 ή 4 οτι ωρα ξυπνουσε. Οι νοσοκομες με προσεχαν αρκετα μπορω να πω και βοηθησαν αρκετα. Βεβαια επρεπε να ζητας.Ακομα και την ημερα που βγηκαμε ηταν παρα πολυ καλες.Που εισαι και ψαρωμενη τι θα κανεις το μωρο, πως θα το ντυσεις, που θα το βαλεις κλπ. Βεβαια εχω την αισθηση οτι ειναι και θεμα γιατρου.Εμενα στο γιατρο μου καθοταν σουζα και οτι τους ελεγε νομος. Συγκεκριμενα το πρωτο βραδυ με πηρε ο Doc να δεις πως ειμαι και του ειπα οτι ποναω κλπ μου λεει ειπες τις μαιες λεω ναι αλλα δεν μου δωσαν τιποτα(δεν μεπιανε το φαρμακο που μου εδιναν απο την επισκληρηδιο).Σενα λεπτο μολις κλεισαμε ηρθαν και με τακτοποιησαν. Μαλλον επεσε τηλεφωνο. Παντως σε γενικες γραμμες εμεινα ευχαριστημενη φυσικα δεν ειχε και κανενα προβλημα το μωρο. Αυτα.

ΚατερίναΦ
26-09-08, 16:13
κι εγώ στo Γένεσις γέννησα και τις δύο φορές με καισαρική. Για την εξυπηρέτηση έχω να πω μόνο τα καλύτερα. Δεν προλάβαινα να χτυπήσω το κουδούνι κι ερχόταν κάποια κοπέλα πάντα χαμογελαστή και πρόθυμη να εξυπηρετήσει. Το πρώτο μου μωρό χρειάστηκε να νοσηλευτεί στη ΜΕΝΝγια 3 μέρες. Οι γιατροί ήταν από πάνω του συνέχει και ο παιδίατρος ερχόταν 3 φορές την ημέρα να μας ενημερώσει για την εξέλιξη της υγείας του. Είχα μονόκλινο λουξ γιατί έμενε ο αντρας μου μαζί για να είμαστε και οι δυο κοντά στο μωρό. Κάθε πρωι άλλαζαν τα δικά μου σεντόνια και του συνοδου και έδιναν καθαρές πετσέτες και για το συνοδό.
¨Εχω ασφάλεια του ΙΚΑ και τα χρήματα που χορηγούν τα πήρα όλα. Βέβαια τη διαφορά της τιμης τρίκλινου με μονόκλινο την πληρώσαμε εμείς.
Στη δεύτερη γένα πήρα πάλι το ίδιο δωμάτιο γιτί ο άντρας μου ήθελε νε μένει μαζί μου :D

nikol28
26-09-08, 16:27
κι εγώ στo Γένεσις γέννησα και τις δύο φορές με καισαρική. Για την εξυπηρέτηση έχω να πω μόνο τα καλύτερα. Δεν προλάβαινα να χτυπήσω το κουδούνι κι ερχόταν κάποια κοπέλα πάντα χαμογελαστή και πρόθυμη να εξυπηρετήσει. Το πρώτο μου μωρό χρειάστηκε να νοσηλευτεί στη ΜΕΝΝγια 3 μέρες. Οι γιατροί ήταν από πάνω του συνέχει και ο παιδίατρος ερχόταν 3 φορές την ημέρα να μας ενημερώσει για την εξέλιξη της υγείας του. Είχα μονόκλινο λουξ γιατί έμενε ο αντρας μου μαζί για να είμαστε και οι δυο κοντά στο μωρό. Κάθε πρωι άλλαζαν τα δικά μου σεντόνια και του συνοδου και έδιναν καθαρές πετσέτες και για το συνοδό.
¨Εχω ασφάλεια του ΙΚΑ και τα χρήματα που χορηγούν τα πήρα όλα. Βέβαια τη διαφορά της τιμης τρίκλινου με μονόκλινο την πληρώσαμε εμείς.
Στη δεύτερη γένα πήρα πάλι το ίδιο δωμάτιο γιτί ο άντρας μου ήθελε νε μένει μαζί μου :D

αλήθεια τι χρειάζεται να έχεις για να σου δικαιολογήσει το ικα?
σου δίνουν απο το Γένεσις κάποιο χαρτί για την καισαρική?

ΚατερίναΦ
26-09-08, 16:36
Εννοείς τα δικαιολογητικά για τα επιδόματα του ΙΚΑ?
Το Γένεσις δίνει ένα πιστοποιητικό οτι γέννησες με καισαρική για να πάρεις τα 400ε που δίνει το Ικα επιπλέον για την καισαρική

nikol28
26-09-08, 17:19
Το Γένεσις δίνει ένα πιστοποιητικό οτι γέννησες με καισαρική για να πάρεις τα 400ε που δίνει το Ικα επιπλέον για την καισαρική

σ΄ευχαριστώ , αυτό ακριβώς εννοούσα :wink: :D

smaro74
26-09-08, 17:51
Κορίτσια καλησπέρα,

Και εγώ γέννησα στο ΓΕΝΕΣΙΣ πριν 2 μηνες με καισαρικη. Όταν πήγα στο ΙΚΑ Νεαπόλεως να πάρω τα χρήματα έδωσα και την βεβαίωση της καισαρικής για τα 400 ? επιπλέον, μου είπαν ότι δεν χρειαζεται και ότι το ΙΚΑ είναι συμβεβλημενο με το ΓΕΝΕΣΙΣ και έχει καλυφθει η διαφορά μεταξύ τους. Μηπως ο υπάλληλος έλεγε τα δικά του και θα πρέπει να ξαναπάω να τον στολίσω?

ΚατερίναΦ
26-09-08, 19:15
Εμένα πήγε ο άντρας μου και πήρα τα λεφτά και μέσα στην απόδειξη έγραφε κατι για καισαρική και δίπλα είχε ως ποσό 400ε. Δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί έχουν περάσει 5 μήνες. Θα ψάξω να βρω τα χαρτιά και θα σου πω

IRENE 54
27-09-08, 10:39
Οσες κοπελέλες ενδιαφέρθηκαν να μάθουν κάτι παραπάνω για το πρόγραμμα στο ΓΑΛΗΝΟ , θα ήελα να παραθέσω τα ακόλουθα:
Ο φυσιολογικός τοκετός είναι ο τοκετός που γίνεται με όσο το δυνατό μικρότερη ιατρική παρέμβαση και καθόλου φάρμακα.
Οι μαιευτήρες του κέντρου είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού γι αυτό και σε συνεργασία με την ιδιωτική κλινική Θεσσαλονίκης << ΓΑΛΗΝΟΣ >> που σημερα πλεον ονομαζεται ΒΙΟΚΛΙΝΙΚΗ εφαρμόζουν το πρόγραμμα μαιευτικής φροντίδας νεογνού και λεχωίδας μιας μέρας
Στόχος του προγράμματος είναι η προετοιμασία της επιτόκου- κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης (γίνονται μαθήματα ψυχοπροφύλαξης-)
Όλες οι γυναίκες να γεννούν με φυσιολογικό τοκετό και να προωθείται ο μητρικός θηλασμός.Στο κεντρο αυτό υπάρχει ειδική ομάδα από επαγγελματίες υγείας που ασχολούνται με την μητέρα και το νεογνό και μία ομάδα μαιών ειδικευμένη στην ψυχοσωματική προετοιμασία των επιτόκων , στο θηλασμό και στην νοσηλευτική φροντίδα νεογνών και προώρων
Ότι αφορά τον τοκετό, αυτός γίνεται στην κλινική της Θεσσαλονίκης << ΒΙΟΚΛΙΝΙΚΗ >>.Αφού όλα πάνε καλά και η επίτοκος γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό , είχε μια φυσιολογική εγκυμοσύνη, και δεν υπάρχει τίποτα το παθολογικό στην γυναίκα ή το νεογνό, μπορεί να πάει στο σπίτι της από δύο ΩΡΕΣ μετά τον τοκετό ή ένα 24ωρο μετά ή δύο 24ωρα μετά ( το επιλέγει η λεχωίδα ).
Τα υπόλοιπα 24ωρα μέχρι την πέμπτη ημέρα μετά τον τοκετό η παρακολούθηση της λεχωίδας και του νεογνού γίνεται από την μαία που τους επισκέπτεται στο σπίτι σε συνεργασία με τον μαιευτήρα και τον παιδίατρο.
Αν το νεογνό παρουσιάσει ίκτερο και χρειαστεί φωτοθεραπεία τότε η θεραπεία γίνεται στο σπίτι με φορητή φωτοθεραπεία.
Υπάρχουν πάρα πολλά πλεονεκτήματα του προγράμματος , όπως:
-η προώθηση του μητρικού θηλασμού (αφού από την πρώτη κιόλας μέρα το νεογνό είναι δίπλα στη μαμά θηλάζει και δεν παίρνει ξένο γάλα που είναι η κυριότερη αιτία για την διακοπή του θηλασμού )
-η μείωση των λοιμώξεων στην μητέρα και στο νεογνό. Αφού δεν έρχονται σε επαφή ( λογω της μικρής παραμονής τους στο μαιευτήριο ) σε ενδονοσοκομειακά μικρόβια .
-οι οδηγίες από τη μαία στο σπίτι ( βοήθεια στο θηλασμό , στο μπάνιο, στην περιποίηση του νεογνού ) -το χαμηλό κόστος
-Και τέλος, το πρόγραμμα εφαρμόζεται εδώ και πολλά χρόνια στην Αγγλία και σε άλλες χώρες του κόσμου με μεγάλη επιτυχία.

saxpa
27-09-08, 12:11
Μπράβο Irene τα περίγραψες πάρα πολύ καλά !!!!! αυτό πρόκειται να κάνω εντός λίγων ημερών....γέννησε η νύφη μου εκεί και αρκετές φίλες μου και είναι θαυμάσια ιδέα και πιό πολύ από όλα είναι σημαντικό που δεν δίνουν στο μωρό ξένο γάλα!!!!!!!!!!!!!!!και πέρα από το οικονομικό για μένα είναι σημαντικό γιατί θα γυρίσω γρήγορα πίσω στον τρίχρονο γιόκα μου όποτε θα ναι σύντομα κοντά μου χωρίς να του λείψω πολύ.....Θα σας πώ την εμπειρία μου μετά γέννας!!

smaro74
27-09-08, 13:03
Να σαι καλά Κατερίνα. Γιατί με αυτούς εκεί δεν θα βγαλω άκρη. Ευχαριστώ.

aglaia
01-10-08, 22:46
H παραμονή των δύο ημερών είναι αρκετή όταν ο τοκετός δεν είναι παρεμβατικός. Είναι η καλύτερη λύση για τη μητέρα και το μωρό!

Αν ο τοκετός εξελιχθεί ομαλά και ο γιατρός δεν κάνει επιπλέον παρεμβάσεις δεν χρειάζεται επιπλέον νοσηλεία.

Συνήθως οι τοκετοί είναι πολύ παρεμβατικοί γι αυτό απαιτείται νοσηλεία 4 ημερών. Οι περισσότερες κλινικές το επιβάλλουν στους πελάτες λέγοντας πως αυτό είναι το πακέτο. Τα μωρά τα κρατούν ότι γιατί χρειάζονται τόση παρακολούθηση (η μαία φτάνει και περισσεύει για τόσες μέρες, αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα θα σας παραπέμψει...) αλλά γιατί μετά από τόσων ημερών παρεμβάσεις μειώνονται πολύ οι πιθανότητες θηλασμού και κυρίως αυξάνουν πολύ τα έσοδα των κλινικών.

Για μένα είναι ευχάριστη έκπληξη που υπάρχει αυτή η δυνατότητα! :)

minimaous
02-10-08, 23:15
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΕΚΑΝΕ ΙΚΤΕΡΟ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΕΓΩ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΛΗΝΟ 2 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ Η ΜΑΙΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΣΠΙΤΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΙΚΤΕΡΟ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΘΗΛΑΖΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΠΕΣΕ Ο ΙΚΤΕΡΟΣ.
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΙΚΤΕΡΟ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΣΕ ΦΩΤΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΑΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ . Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΙΑΤΡΕΙΟ ΣΤΗΝ ΕΓΝΑΤΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΙΑ ( ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΔΗΛ. ΗΤΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1500 ΕΥΡΩ ) ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ.

aglaia
02-10-08, 23:24
:)
Πραγματικά πολύ καλό που υπάρχουν τέτοιες επιλογές! Έχουμε συνηθίσει τόσο στις απάνθρωπες πρακτικές που τις θεωρούμε πια δεδομένες...

Ευτυχώς που κάποιοι είναι πρόθυμοι να κάνουν κάτι καλύτερο! :)

Helene
03-10-08, 14:32
Γεια σας σε όλους. Έχω πολλές ερωτήσεις να κάνω σε όσες γεννήσανε στο Παπαγεωργίου στη Θεσσαλονίκη. Αν είχατε καλό γιατρό (ποιος είναι), αν ο γιατρός που σας παρακολουθούσε αυτός ο ίδιος σας ξεγέννησε ή αν αυτό εξαρτάται από τις εφημερίες του νοσοκομείου ή του γιατρού, αν είχατε το μωρό μαζί σας στο δωμάτιο και όποια άλλη πληροφορία μπορεί να είναι χρήσιμη. Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας.

ΚατερίναΦ
04-10-08, 15:20
σορρυ που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά ήμασταν ταξιδάκι.Τα χαρτιά δεν τα βρήκα αλλά θυμάμαι οτι πήρα επίδομα τοκετού,λοχείας και μητρότηρας. Τα πήρα όλα τα χρήματα μαζεμένα και μέσα σάυτά ήταν και της καισαρικής.

krvrisi
04-10-08, 19:03
Και μην ξεχνάτε το συμπληρωματικό επίδομα απο την διαφορά μισθοδοσίας που το λαμβάνετε από τον ΟΑΕΔ.

kalamaraki
04-10-08, 19:39
σορρυ που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά ήμασταν ταξιδάκι.Τα χαρτιά δεν τα βρήκα αλλά θυμάμαι οτι πήρα επίδομα τοκετού,λοχείας και μητρότηρας. Τα πήρα όλα τα χρήματα μαζεμένα και μέσα σάυτά ήταν και της καισαρικής.

Τα 300 ευρώ που δικαιολογεί το ΙΚΑ για την καισαρική δεν τα περνουμε στο χέρι ... Τα αφαιρεί η κλινική από την χρεώση του δωματίου μας γιατί είναι συμβεβλημένη με το ΙΚΑ για αυτό και ζητάνε το βιβλιάριο μας και το κρατάνε στο λογιστήριο γιατί περνάει ο ελεγκτής του ΙΚΑ το εγκρίνει το σφραγίζει και γίνεται τελικά η εκπτωση στην χρέωση δωματίου. Τώρα στα χέρια παίρνουμε το βοήθημα τοκετού, το επίδομα κυοφορίας και το επίδομα λοχείας! :D

ΚατερίναΦ
04-10-08, 20:47
΄Τώρα που το λες μάλλον έτσι είναι. Οπως είχα πει ηταν πριν 5 μήνες και δεν θυμόμουν καλά.Εγώ έκανα λάθος γιατί το μητρότητας είναι αυτό που χορηγεί ο ΟΑΕΔ. Τώρα για τα 300 δεν θυμάμαι πως έγινε ακριβώς γιατι στο Γένεσις είχα μονόκλινο λουξ και πληρώσαμε αρκετά. Το ΙΚΑ απότι ξέρω χορηγεί τετράκλινο και τρίκλινο οπότε κάποια που ηταν σε τέτοιο δωμάτιο με ασφάλεια ΙΚΑ θα ξέρει νάπαντήσει καλύτερα... :D

sofi-geo
06-10-08, 10:37
Εγώ γέννησα τον Μάιο στην Γενική Κλινική. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη από τις μαίες και το νοσηλευτικό προσωπικό. Επειδή δούλευα μέχρι τελευταίες μέρες δεν είχα προλάβει να παρακολουθήσω ούτε κάποιο σεμινάριο για τον τοκετό (αναπνοές κλπ.) και ήμουν πολύ αγχωμένη για το πως θα ανταπεξέλθω. Οι μαίες με βοήθησαν πάρα πολύ. Η καθυαριότητα και το φαγητό ήταν πολύ καλά. Το μόνο που με ενόχλησε ήταν ότι την τελευταία μέρα που θα έβγαινα με φώναξε η παιδίατρος και μου είπε κάποια πράγματα σχετικά με το μωρό (για το φαγητό του, τα μπάνια του κλπ.) Πιστεύω ότι με τόσα λεφτά που παίρνουν θα μπορούσαν να κάνουν 1-2 σεμινάρια στις μητέρες για κάποια σημαντικά πράγματα σχετικά με τα μωρά και όχι την τελευταία μέρα μέσα σε 10 λεπτά...

Lilia1
07-10-08, 09:38
sofi-geo καλημερα!!
δεν γνωριζομαστε βεβαια, αλλα κοιτα συμπτωση.και γω γεννησα τον μαιο(συγκεκριμενα το βραδυ 26 προς 27 μαιου) στη γενικη κλινικη!!
μειναμε και μεις πολυ ευχαριστημενοι.ολα καλα!!
για μενα δεν ειναι τοσο η κλινικη, οσο ο γιατρος και η μαια σου!
φιλια πολλα, να χαιρεστε το μωρακι σας!!

sofi-geo
07-10-08, 09:54
Καλημέρα Lilia1! Να σας ζήσει το μωράκι!! Αγοράκι ή κοριτσάκι?? Εγώ έχω μια μικρή κουκλίτσα... Και εγώ μπήκα στην κλινική 21 Μαίου το βράδυ και γέννησα στις 22 το πρωί!! Να χαιρόμαστε τα ζουζουνάκια μας!!! Φιλιά

Lilia1
07-10-08, 10:43
κοριτσακι και μεις!!!
να χαιρομαστε τα μωρακια μας!!!
φιλια στα μαγουλακια τους!!

παπί
23-10-08, 11:29
Καλημέρα σας.... διανύω την 39η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου αλλα η μπεμπούλα μου φαίνεται τεμπέλα και δεν βγαίνει!!! θα γεννήσω στη γενική, μπορεί καμιά σας να μου πει εμπειρίες; σκέφτομαι να πάρω δίκλινο μπροστά; θα ειναι καλά λέτε; η προτιμότερο το μονόκλινο; εγω σκεφτομαι μην με φαει η μοναξιά στο μονόκλινο... τι λέτε; :D

miaou
24-10-08, 00:10
Καλημέρα σας.... διανύω την 39η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου αλλα η μπεμπούλα μου φαίνεται τεμπέλα και δεν βγαίνει!!! θα γεννήσω στη γενική, μπορεί καμιά σας να μου πει εμπειρίες; σκέφτομαι να πάρω δίκλινο μπροστά; θα ειναι καλά λέτε; η προτιμότερο το μονόκλινο; εγω σκεφτομαι μην με φαει η μοναξιά στο μονόκλινο... τι λέτε; :D
Αν μπορείς οικονομικά πάρε μονόκλινο και ας μην είναι μπροστά. Έτσι θα έχεις το μωρό όποτε θέλεις, ειδικά αν θέλεις να θηλάσεις. Αλλιώς θα είσαι αναγκασμένη να ανεχτείς και τις επισκέψεις της άλλης κοπέλας και δε θα σου φέρνουν το παιδί να το θηλάσεις όποτε πεινάει ούτε να κάνειςrooming in .
Εξάλλου, δεν πας εκεί για να βρεις παρέες...

παπί
24-10-08, 12:01
Αυτο σχετικά με τις επισκέψεις το σκεφτομαι και εγώ.. δεν ήξερα όμως αυτό που μου λες για το μωρό... ειναι το πιο σημαντικό απο όλα.. αρα πρέπει να δω τι γίνεται με το οικονομικό.. σ ευχαριστώ γιατί με ενδιαφέρει πάρα πολύ να θηλάσω αποκλειστικά τη μπεμπούλα... :P

miaou
24-10-08, 12:24
Αυτο σχετικά με τις επισκέψεις το σκεφτομαι και εγώ.. δεν ήξερα όμως αυτό που μου λες για το μωρό... ειναι το πιο σημαντικό απο όλα.. αρα πρέπει να δω τι γίνεται με το οικονομικό.. σ ευχαριστώ γιατί με ενδιαφέρει πάρα πολύ να θηλάσω αποκλειστικά τη μπεμπούλα... :P

παπάκι μου,
καταρχήν όλα να πάνε καλά. Είναι πραγματικά πολύ όμορφες στιγμές αυτές! Ξέρεις στο εξωτερικό όταν τους λες ότι στην Ελλάδα τα παιδιά μένουν σε θάλαμο μαζί με άλλα και στα φέρνουν κάθε 4 ώρες την ημέρα και ενίοτε όλο το βράδυ, μένουν με το στόμα ανοιχτό. Αν μια μαμά αφήσει το παιδί στο θάλαμο της στέλνουν αμέσως ψυχολόγο. Σκέψου! Αυτό το παιδί ήταν μέσα σου 9 μήνες. Γιατί είναι καλύτερο να αποχωριστεί από τη μαμά του; εξάλλου έχει ανοσία στα δικά σου μικρόβια (που όλοι έχουμε) όχι της νοσοκόμας και του κάθε γιατρού(και για αυτό υπάρχουν επιστημονικές μελέτες). Ένα να ξέρεις: Στην αρχή το παιδί θηλάζει χωρίς πρόγραμμα. Και ακόμη κι αν δεν σου κατέβει το πολύ γάλα, το μωρό τις τρεις πρώτες μέρες του αρκεί το πρωτόγαλα καθώς είναι θρεπτικό και το στομάχι του σαν μικρό μπαλάκι του πιγκ πογκ.
Για το θηλασμό μη διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια από τις κοπέλς εδώ, από την Αγλαϊα...ακόμη και τηλέφωνα να πάρεις.
Όλα καλά να πάνε

mirto
07-11-08, 14:05
Eγώ γέννησα στην γενική κλινική και είμαι πολλή ευχαριστημένη...

mirto
07-11-08, 14:10
Loipon emena mono h klinikh moy stoixhse 3.800 kai 900 h kaisarikh...eixa kleisei omws diklino kai synodo...eimai eyxaristhmenh kai apo tofaghto kai apo to proswpiko opws epishs kai apo thn ka8ariothta...ta episkepthria an 8ymame kala htan 10 me 12 kai 6 me 8...

sofi-geo
07-11-08, 15:46
Κι εγώ, κορίτσια, γέννησα τον Μάιο στην γενική. Μου στοίχισε 1780 € (φυσιολογικός τοκετός, δίκλινο δωμάτιο) και 200 € ο αναισθησιολόγος. Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη και με το προσωπικό και με τα υπόλοιπα (φαγητό, καθαριότητα κλπ).

rania_t
11-11-08, 14:15
Γεια σας κορίτσια. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν έχει γεννήσει κάποια στο Νοσοκομείο Παπαγεωργίου στη Θεσσαλονίκη? Αν όλα πάνε καλά με την εγκυμοσύνη μου, θα γεννήσω περίπου τέλη Φεβρουαρίου, με καισαρική, στο Παπαγεωργίου. Το πρώτο μου μωρό το γέννησα στην κλινική Γέννεσις, όπου γενικά έμεινα ευχαριστημένη, αλλά τώρα λόγω οικονομικής στενότητας, αποφασίσαμε να γεννήσω στο Παπαγεωργίου. Μείνατε ευχαριστημένες? Πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο? Σας ευχαριστώ και περιμένω οποιαδήποτε απάντηση.

anthula
11-11-08, 14:32
Και εγώ τα άλλα δύο τα γέννησα σε κλινική αλλά για τους ίδους λόγους τώρα στο Παπαγεωργίου.
Γέννησα με Φ.Τ. όλα ήταν τέλεια.
Το νοσοκομείο πεντακάθαρο και η συμπεριφορά γιατρών μαίων πάρα πολύ καλή.
Το σύστημα που μας έφερναν τα μωρά όλη την ημέρα εκτός τις ώρες επισκεπτηρίου ήταν πολύ βολικό.
¶φηναν τα μωρά μια ώρα μετά το επισκεπτήριο αφού έδιωχναν του τρίτους, το μωρό στο θάλαμο για να το χαρούν και οι μπαμπάδες.

gerakina
11-11-08, 14:50
πως το κανόνισες για Παπαγεωργίου?
δεν πρέπει να πέσεις σε εφημερία?

anthula
11-11-08, 14:54
Εννοείται... αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση.

maria250499
23-11-08, 20:17
Ναταλία μου μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πόσο πλήρωσες για το 4κλινο στο Γένεσις? Κι εγώ 4κλινο θέλω να πάρω. Έχεις ΙΚΑ?

παπί
29-11-08, 17:22
Κορίτσια χαίρετε! γέννησα και εγώ πριν απο 1 μήνα στη Γενικη και έχω να πώ μονο τα καλύτερα...ήμουν στον 5ο όροφο και όλα τα κορίτσια ήταν άψογα..πολύ εξυπηρετικές πάντα εκεί όποτε τις χρειαζόσουν και με το χαμόγελο στα χείλη..έμεινα πολύ ικανοποιημένη απο όλα και όταν με το καλό έρθει και το δεύτερο πάλι εκεί θα πάω...βέβαια πάντα κάποιος μπορεί να μην μείνει ικανοποιημένος για τους δικούς του προσωπικους λόγους..εγώ πάντως έμεινα παρα πολύ ευχαριστημένη και για όσες ενδιαφέρονται το συστήνω ανεπιφύλακτα.. :P

Goutsoulini
11-12-08, 16:42
Καλησπέρα σε όλες κορίτσια...είμαι στον 4ο μήνα της 1ης μου εγκυμοσύνης :D και με ενδιαφέρει να μάθω πληροφορίες και τιμές για την κλινική ¶γιος Λουκάς στο Πανόραμα Θεσσαλονίκη. Έχω διαβάσει στο φόρουμ εκτεταμένες αναφορές κυρίως για το Γένεσις και το Διαβαλκανικό και όχι τόσο για τον ¶γιο Λουκά :roll: . Όποια κοπέλα έχει εμπειρία ή ξέρει περίπου τι γίνεται και ποια η πολιτική της κλινικής ας μου πει.

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας και με "έναν πόνο" σε όλες τις εγκυούλες! :P
:lol:

rnt
11-12-08, 20:14
Έχει γεννήσει πολύ πρόσφατα μια φίλη μου εκεί. Δεν ξέρω ακρίβώς τιμές ούτε και λεπτομέρειες αλλά νομίζω ότι είναι πιο οικονομικά από τα 2 μαιευτήρια που αναφέρεις. Φαντάζομαι ότι μπορείς να μάθεις διά τηλεφώνου ή αν το επισκεφθείς.

vaso11
11-12-08, 23:28
ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.........ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

aglaia
11-12-08, 23:49
Είναι καλά οργανωμένο, δεν του λείπει τίποτα.

Ούτε οι μαίες που συμπεριφέρονται απαράδεκτα αν παρακούσεις τις συμβουλές τους και θηλάσει το μωρό παραπάνω λεπτά, ούτε οι παιδίατροι που λένε ανοησίες για το θηλασμό.

Λένε ότι μπορείς να κάνεις rooming in στα μονόκλινα αλλά όταν είσαι στο μονόκλινο και ζητήσεις το μωρό σου λένε ότι η πολιτική της κλινικής είναι άλλη (υπόψην ότι δεν υπάρχει νόμος που να προστατεύει την πολιτική της κλινικής αλλά υπάρχει νόμος που προστατεύει τα δικαιώματα της μαμάς και του νεογέννητου...).

Επειδή η κλινική είναι σχετικά μικρή είναι πιο εύκολο να φτάσεις στους ανώτερους και να κάνεις τελικά αυτό που θέλεις.

Παλαιότερα και ίσως ακόμη και τώρα, παιδίατροι ήταν οι Τζάλλας και Μακαρονάς που οι συμβουλές τους για το θηλασμό ήταν ίδιες με της Νεστλέ! :lol:

Σε σημείο γελοιότητας! Όταν γέννησα δεν ήξερα καν τι είναι οι σύμβουλοι θηλασμού, δεν είχα διαβάσει τίποτα για το θηλασμό αλλά οι υποτιθέμενες συμβουλές τους μου φάνηκαν το λιγότερο ηλίθιες:

-Θα θηλάζετε 3 λεπτά από το κάθε στήθος, όχι περισσότερο για να μην ερεθιστεί το στήθος (δηλαδή θα αφήσω το μωρό να σκούζει; μήπως το ίδιο όριο υπάρχει σε κάθε θηλαστικό; ποιος βάζει όριο στο ελεφαντάκι, στο ποντικάκι, στο ελαφάκι, στο δελφινάκι που δεν έχουν ρολόι;)

-Θα θηλάζετε ανά 3-4 ώρες, αν το μωρό ζητάει πιο συχνά σημαίνει ότι δεν έχετε αρκετό γάλα και ορίστε (το χαρτάκι με τη συνταγή του γάλακτος...)

Για ενδιάμεσα σκηνικά δεν θα σχολιάσω!

Αν ήμουν τότε σχετική θα τους είχα κράξει κανονικά και θα καλούσα τη διεύθυνση. Έφτασα μόνο μέχρι την προϊσταμένη και τελικά κράτησα το μωρό στο μονόκλινο, οπότε δεν έδινα λογαριασμό για το τι κάνω και πόση ώρα το κάνω... :wink:

Τις ίδιες συμβουλές για θηλασμό, ίσως λίγο μοντερνοποιημένες πλέον (πάνε και τόσα χρόνια) τις ακούς παντού (γένεσις, διαβαλκανικό, γενική).

gio_kx
15-12-08, 13:35
Κορίτσια καμιά που να γέννησε πρόσφατα στο Διαβαλκανικό να μας πεί τις εμπειρίες της και τις τιμές?

Goutsoulini
18-12-08, 10:06
Κάποια άλλη κοπέλα που να έχει εμπειρία απο την κλινική ή ξέρει τιμές?

juliava
19-12-08, 02:35
Εγω κοριτσια γεννησα στο Διαβαλκανικο τον Αυγουστο 2008 και μπορω να πω οτι εμεινε υπερ ευχαριστημενη. Ενω η γεννα μου ηταν πανευκολη ειχα 3 μαιες εναλλαξ να πηγαινοερχονται και ας εκανα μονο 5 ωρες να γεννησω. Το μωρο βγαινοντας ειχε μεγαλα νυχια και μου εσκισε το εντερο και ειχα ειδικη διατροφη για να μην παω τουαλετα και σπασουν τα ραμματα, ε λοιπον ολες μαιες και νοσοκομες ηταν ενημερες γι αυτο και με ρωτουσαν 50 φορες την ημερα αν πηγα τουαλετα. Ο αναισθησιολογος δε με πονεσε καθολου και δεν εχω κανεαν δυσαρεστο κουσουρι απο την επισκληριδιο οπως λενε. το μωρο το κρατησα την τελευταια μερα ολη μερα γιατι ειχα μονοκλινο. δεν αντιμετωπισα τραμπουκισμο οπως γινεται στη γενικη κλινικη για το αν θα δουν οι επισκεπτες το μωρο. η τιμη βγηκε 200 ευρω παραπανω λογω του εντερου. η καθαριοτητα αψογη αν και το εγερτηριο ηταν λιγο νωρις. η συμπεριφορα αψογη , οι μαιες φιλικες και συνεργασιμες και ευγενικες. θα ξαναπηγαινα ευχαριστως. Συμβουλη αν δεν εχετε πολυ γαλα στο στηθος, ζητηστε φευγοντας ενα μπουκαλακι γαλα για το μωρο για να ειναι χορτατο μεχρι να πατε σπιτι και χαλαρωσετε και ετοιμασετε τα μπιμπερο.

MARIAGALS
19-12-08, 08:02
Eγω έχω κάνει την ασφάλεια του Διαβαλκανικού πριν ένα χρόνο. Δεν με καλυπτει για την γέννα διότι θα έπρεπε να έχουν περάσει 2 χρονια.
Θα γεννήσω εκεί όμως σε μονόκλινο. η τιμή ειναι 3130 το δίκλυνο 2190 και το τρίκληνο ειναι 1500 εκτός την αμοιβή του γιατρου.
Οσον αφορά την ασφάλεια: ΕΙναι ασφάλεια του Ιατρικού κέντρου Αθηνών και όταν έχεις ασφάλεια σε καλυπτει για τα 4 πρώτα χρονια το παιδάκι σου με 30% στα ασφάλιστρα. Φυσικά οπρώτος χρονος ειναι δωρεάν . Αλλα βρε παιδιά πια δεν έχει δικό της παιδίατρο αν ειναι δυνατόν, λογικό ειναι να βλέπεις κάθε φορά και άλλο γιατρο, αλλα αν φανταστεις ότι οι επισκέψεις ειναι δωρεάν και τα εμβολια και οι εξετάσεις του παιδιου φτάνει. Φυσικά εγω δεν θα τα χρησιμοποιήσω διότι μένω σε άλλη πόλη αλλα οι Θεσσαλονικές έχουν αυτο το προνομιο. Αλλωστε και στον παιδίατρο σου να πας με ραντεβου παλι θα αργήσεις αναλόγως των περιπτώσεων που έχουν να δουν οι γιατροι.

Το καλό με το Διαβαλκανικό ειναι ότι ειναι πολυκλινική και ότι και να χρειαστείς έχεις αναπασα στιγμή γιατρο κάθε ειδικότητας και πανω απο όλα εντατική. Εμείς είχαμε νοσηλευτεί σε 4 περιπτωσεις εκεί με επεμβάσεις και ειμαι παρα πολύ ευχαριστημένη.ΓΙαυτο και αποφασίσαμε να κάνουμε και την ασφάλειά τους γιατί δεν θα είχαμε πληρώσει τίποτα.

Λογικά όμως σου δινουν το ημερολόγιο του παιδιου και των εξετάσεων που κάνεις. Εμένα ογιατρος μου με βλέπει κάθε μήνα στο Διαβαλκανικό και μου έχει δώσει το βιβλιο που γραφουμε το ιστορικό. Αν ειναι δυνατόν να μην κρατάνε και για τα παιδιά ανάλογο ιστορικό.

ΝΙΤΑ
24-12-08, 09:17
Κι εγώ θα γεννήσω εκεί κ πριν λίγες μέρες έμαθα τις τιμές στο περίπου!
Λοιπόν μονόκλινο με φυσιολογικό 1850, με καισαρική 2100 κ δίκλινο με καισαρική γύρω στα 1800. Γι αυτά ξέρω να σου πω! Επίσης δεν ξέρω τι περιλαμβάνεται, πχ αναλώσιμα, επισκληρίδιος κλπ.

Giagyl
29-12-08, 18:01
καλησπέρα,
ξέρει καμία τις ωρες επισκεπτηριου στο Διαβαλκανικο?

MARIAGALS
30-12-08, 06:56
Επειδή πολλά ακουγονται και ειναι ραδιο αρβίλα τα περισσότερα και γω έκανα την σχετική έρευνα μου.
Θα γεννήσω στο Διαβαλκανικό. Ηταν η εξ αρχής αποφασή μου μιας και ειμαι απο άλλη πολη περιπου 1.3ο ώρα μακρυά.
Οσον αφορά τον γιατρο και αυτα που λέτε για τις καισαρικές δεν ισχυουν. Ο γιατρος μου όυτε την προκληση δεν δέχετε , αν και θα έχω να κάνω χιλιομετρα μου ειπε ότι θα περιμένουμε να έρθει ο φυσιολογικός τοκετός.
Οσον αφορά τα δωμάτια και τα προγραμματα του Διαβλακανικού.
Πριν ένα μηνα που επισκέφθηκα τις μαίες να μου εξηγήσουν μερικά πράγματα μου ειπαν:
Στον θηλασμο μέσα μονον οι πατεράδες και αυτο αν το θέλουμε οι ίδιες.
Στο επισκεπτήριο που ειναι το μεσημέρι μπορουν για λίγο να δουν οι παπουδες τα μωράκια και αυτο για λίγα λεπτά μονον σε μονοκλινο. Οταν υπαρχουν αρκετά άτομα στο δωμάτιο τα απομακρυνουν οι νοσοκομες με ωραίο τρόπο. Δεν επιτρέπονται πολλα άτομα στο δωμάτιο ασχέτου αν υπαρχει το μωράκι ή όχι.
Επειδή μίλησα για μονοκλινο μου είπαν ότι αυτο δεν επιτρέπει φυσικά το μωρό να ειναι όλη μέρα μαζί μου διοτι πρέπει να το κάνουν μπάνιο να το δουν οι γιατροι να του κάνουν εξετάσεις και να το καθαρίσουν.
Οταν ζήτησα αποκληστικό θηλασμο μου είπαν πως το παιδί θα το φέρνουν όποτε είναι η ώρα του να φάει και αν δεν θέλω να με ξυπνουν το βράδυ για να θηλάσω μπορουμε να δημιουργήσουμε τράπεζα γαλατος και να του το δίνουν με το μπιμπερό.
Φυσικά τα καθέκαστα θα σας τα πω σε λίγο καιρό που θα γεννήσω.

Iwanna
10-01-09, 00:34
Αυτό είναι το πρώτο μου post στο forum!!! Καλώς σας βρήκα! Διαβάζω καιρό και ήρθε η ώρα να γράψω κιόλας.
Μου άρεσαν αυτά που διάβασα για το Γαληνό και καθώς ψάχνω έμπιστο γυναικολόγο πριν μείνω έγκυος, θα ήθελα να μας γράψουν τις εμπειρίες τους -και από την κλινική αλλά και από το γιατρό- κοπέλες που γέννησαν εκεί. Υπάρχει καμιά; :?: Ευχαριστώ πολύ!

MARIAGALS
29-01-09, 07:28
Γεννησα λοιπον στο Διαβαλκανικό σε μονόκλινο δωμάτιο όπου κόστισε 3500 χιλιάδες ευρώ συν την αμοιβή του γιατρου
Οφείλω ένα πολύ μεγαλο ευχαριστώ στον Γιατρο μου κ. Τζιαφέτα ΓΙάννη και στην ΠροΪσταμένη του τμήματος τοκετου αν δεν ήταν και οι δυο θα είχα κάνει καισαρική.
ΕΙμαι παρα παρα πολυ ευχαριστημένη με την συμπεριφόρά όλων τόσο που απορρήπτει τον μυθο ότι το Διαβαλκανικο΄τελευταία δεν ειναι καλό.
ΕΙμαι παρα πολυ ευχαριστημένη με τις μαίες οι οποιες όλες ήταν υπεροχες και προσεχαν πολυ το παιδάκι μου και το αγαπουσαν πάρα πολυ , τις ευχαριστώ για τις πολυτιμες συμβουλές για τον τρόπο συμπεριφοράς με το παιδί τον τροπο θηλασμου, αλλαγής πάνας, μπανιου κλπ. όλες ήταν υπέροχες και πολυτιμες οι συμβουλές τους καθώς επίσης και η νεωγνολόγοι ήταν όλοι υπέροχοι. Πολυτιμα τα σεμινάριά τους .
Απο το προσωπικό καθαριότητας , τραπεζοκομοι μαίες και γιατροι όλοι ήταν υπέροχοι. Τους ευχαριστώ όλους.

Σοφία Τ.
17-02-09, 00:07
Iwanna γεννησα εκει πριν τεσσερις μερες.Αν θες κατι να με ρωτησεις στειλε μου πμ...Και οποια αλλη κοπελα ενδιαφερεται φυσικα!

pova
25-02-09, 00:53
κι εγώ εκεί γέννησα το κοριτσάκι μου πριν 1 χρόνο και εμεινα ΠΟΛΥ ευχαριστημένη και από τις μαίες και από τη νοσηλεία μου και (φυσικα)απο τον γιατρό μου...Ειδικά οι μαίες ήταν πάρα πολύ καλές και με βοήθησαν πολύ στον θηλασμό...

asteroyla
04-03-09, 14:52
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ?
ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ?
ΕΥΧΑΤΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

athens2006
04-03-09, 15:01
Γεννησα στο Ιπποκράτειο το 2005. Εμεινα 4 μέρες. Οι εντυπωσεις αναμεικτες.
Θα προσπαθησω να σε βοηθησω λιγο.
1. Αν εχεις δικο σου γιατρο ειναι καλυτερα. Τον ενημερωνεις οτι πας και δινεις σαφης οδηγιες οτι δεν επιτρεπεις να σε εξετασει αλλος γιατρος, πλην της μαιας που θα σε... καλωπισει.
2. Η αιθουσα τοκετων εμενα μου φανηκε πολυ κρυα αλλά οι μαιες ηταν πολυ καλες και περιποιητικες. Το αρνητικο οτι ο συζυγος δεν μπορει να μπει μεσα γιατι υπαρχουν και αλλες γυναικες γυμνες και μπορει και τοκετος σε εξελιξη.
3. Επειδη τα δωματια τα κοινα ειναι επιοικως χαλια για μενα με παρα πολλές γυναικες και ανθυγγανες και παρα πολυ κοσμο, αν μπορεις, ζητησε να σε βαλουν στην κλινικη του Ιπποκρατειου, νομιζω λεγεται Αγ.Λουκας η πτερυγα. Τα δωματια ειναι δικλινα, με δικο του προσωπικο, και για να μπει ο οποιος επισκεπτης παιρνει αδεια.

Οσον αφορα το κοστος, εγω για 4 μερες με επισκληριδιο 1,5 δοση που ομως ο γιατρος μου δεν την χρεωσε, πληρωσα περιπου 450,00. Το τεβε μου εδωσε πισω 800,00 οποτε δεν μου βγηκε τιποτα.

Ελπιζω να βοηθησα. Με το καλο το μωρακι σου.

asteroyla
04-03-09, 15:17
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ
ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΕΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ.
ΦΥΣΙΚΑ Κ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΒΑΝΙΔΕΣ ΤΙΣ ΡΩΣΣΣΙΔΕΣ Κ ΤΙΣ ΓΥΦΤΙΣΕΣ.(ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ)
ΕΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΒΡΕΘΕΙ ΜΕΣΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ,ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ ΟΤΙ Κ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΣΥΖΗΓΟΥ.

vickypap
05-03-09, 15:02
τωρα που λετε για τον αντρα στην γεννα.απ'τη μια ειναι καλο να νοιωθει τι τραβαμε για να φερουμε ενα παιδι στον κοσμο.απ΄την αλλη ομως δεν ψιλοφρικαρει λιγο?ακουσα περιπτωσεις γυναικων που δεν τους πλησιαζαν οι αντρες τους και ηταν μεσα στην γεννα.μηπως επηρεαστηκαν απο το "θεαμα"?αλλιως ειναι να το φανταζονται και αλλιως να το βλεπουν ζωντανα.στην αρχη φανταστηκα αυτο που λενε οτι ειναι ιερη η γυναικα μετα την γεννα και δεν την βλεπουν πλεον οπως παλια.εσεις τι λετε?σκεφτομαι χαζομαρες?δεν ξερω.σορρυ κιολας.παντως εγω δεν θα ηθελα να ηταν μεσα.θα προτιμουσα να το εγραφα στο βιντεο και να το εβλεπε μετα.μαλλον με σοκαρει το live.

ilonka19
05-03-09, 16:04
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ
ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΕΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ.
ΦΥΣΙΚΑ Κ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΒΑΝΙΔΕΣ ΤΙΣ ΡΩΣΣΣΙΔΕΣ Κ ΤΙΣ ΓΥΦΤΙΣΕΣ.(ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ)
ΕΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΒΡΕΘΕΙ ΜΕΣΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ,ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ ΟΤΙ Κ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΣΥΖΗΓΟΥ.
Χωρίς παρεξήγηση προσβάλεις μητέρες του φόρουμ.
Και στην κλινική θα συναντησεις Ρωσσίδες, Βουλγάρες και Αλβανίδες. Δεν έχουν πρόβλημα και αυτές να δωσουν 300 ευρώ για να γεννήσουν.
Για σίγουρα υπάρχουν ωραιότατες ιδιωτικές κλινικές στην πόλη, ζητάς μονοκλινο και είσαι καλημμένη. Οι απαιτησεις πληρώνονται.

asteroyla
07-03-09, 20:19
ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΕΓΡΑΨΑ Κ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΟΠΕΛΙΑ ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ Κ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΟΝ Η ΟΧΙ!!!!!!!