PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΖΗΤΕΙΤΑΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Σελίδες : [1] 2

danae
11-08-08, 13:59
Γεια σας. Είμαι σχετικά καινούρια στην παρέα σας και βρίσκομαι σε αναζήτηση σταθμού στη Θεσσαλονίκη για την κορούλα μου, που το Σεπτέμβρη κλείνει τους 18 μήνες. Επειδή πραγματικά έχω πελαγώσει, μπορείτε να με βοηθήσετε μανούλες από Θεσσαλονίκη με σχετική εμπειρία στο θέμα; Με ενδιαφέρουν οι σταθμοί από κέντρο και προς ανατολικά. Ανάμεσα στις συζητήσεις του forum διάβασα για την "Αντλεριανή Αγωγή" στο Πανόραμα αλλά αναζητώντας το τηλέφωνο στις σελίδες του τηλ. καταλόγου δεν το βρήκα.

antu
11-08-08, 21:43
απο βρεφονηπιακους μου εχουν πει για τον Ρεβυθουλη πολυ καλα λογια ειναι Σοφουλη με Ανθεων και επισης ειναι ενας κοντα στο γηπεδο του Αρη αλλα δεν ξερω τι "παιζει" τωρα καποιος αλλος δεν μου ερχετε στο μυαλο sorry

danae
12-08-08, 09:15
Antu, σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Έψαξα στο google και βρήκα ότι η δ/νση του "Ρεβυθούλη" είναι Λάμπρου Πορφύρα στο Ντεπώ. Αν δεν κάνω λάθος, νομίζω ότι είχα πάρει τηλ. παλιότερα και μου είχαν πει ότι είναι κοντά στη Βούλγαρη. Αλλά εσύ μου λες ότι βρίσκεται Σοφούλη με Ανθέων. Δηλ. στην πλευρά του Plaisir ή προς το Βαφοπούλειο;

antu
12-08-08, 13:08
παλια ηταν στην πορφυρα τωρα πηγε στην Κομοτηνης αν δεν κανω λαθος ετσι λεγετε ειναι πισω απο το παλιο plaisir θα πας απο το ποσειδωνιο. ειναι απεναντι απο το παρκο ( ηταν ο παλιος φωτουλης)

danae
13-08-08, 08:14
Τελικά, ο σταθμός βρίσκεται στην οδό Μαρίας Κάλλας. Τον βρήκα στο χρυσό οδηγό. Antu, σε ευχαριστώ πολύ . Με την πρώτη ευκαιρία θα τον επισκεφτώ.

danae
13-08-08, 10:02
Πήρα τηλέφωνο στον "Ρεβυθούλη" και έχουν κλείσει οι θέσεις. Υπάρχουν νέες προτάσεις;

antu
13-08-08, 11:02
ο μικροκοσμοσ στην κρηνη τηλ2310371554 ομως τι ΄΄παιζει΄' δεν ξερω καθως και το μητερα παπαδητριου 4 τηλ 2310424166 για αυτον μου ειπαν οτι ειναι καλος

steliosan
14-08-08, 21:46
να δεις και τον ZOO στο Πανόραμα. έχει ωραίο κήπο και πολύ πρόσχαρες κοπέλες.
310€ κομπλέ με το σχολικό και φαγητό δικό σου.
αλλά το συγκριτικό πλεονέκτημα του σταθμού, είναι ότι φοιτάει ο γιός μου, επίσης 18 μηνών!
έχει και site, ρίξε μια ματιά.
http://www.zooclub.gr/

danae
14-08-08, 22:34
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Steliosan, θα αξιολογήσω ιδιαιτέρως το συγκριτικό πλεονέκτημα!!!

danae
20-08-08, 09:20
να δεις και τον ZOO στο Πανόραμα. έχει ωραίο κήπο και πολύ πρόσχαρες κοπέλες.
310? κομπλέ με το σχολικό και φαγητό δικό σου.
αλλά το συγκριτικό πλεονέκτημα του σταθμού, είναι ότι φοιτάει ο γιός μου, επίσης 18 μηνών!

steliosan, πήρα τηλέφωνο στο Zoo και πρόκειται να κανονίσω ραντεβού μαζί τους. Πάντως η τιμή αυτή που γράφεις, είναι χωρίς σχολικό, καθώς μου είπαν ότι για 11 μήνες τα δίδακτρα είναι 3450 ευρώ + 450 για το σχολικό. Όχι, ότι η τιμή είναι το καθοριστικότερο σημείο για την επιλογή ενός σταθμού. Απλώς, το επισημαίνω. Εκτός και αν εγώ δεν κατάλαβα το μήνυμα σου και εννοείς ότι πέρα από το φαγητό και το σχολικό είναι δικό μου. Αλλά τι σημαίνει τότε το κομπλέ;
Επίσης, μπορείς να μου δώσεις και άλλες πληροφορίες, μιας και έχεις προσωπική εμπειρία; Εδώ και πόσο καιρό στέλνεις το παιδί σου εκεί; Τι πρόγραμμα έχουν; Ποιά είναι η αναλογία βρεφονηπιοκόμων/παιδιών; Αν προτιμάς απάντησε με πμ

steliosan
20-08-08, 14:20
εχεις δικιο.
εγω γραφω την περσινη τιμη. φετος τοσα θα δινουμε.
δεν ξερω ποσες κοπελες ειναι για ποσα παιδακια, οποιος πει οτι ξερει μαλλον κοιμαται ορθιος. λες και μπορεις να ελεγξεις. τεσπα.
λοιπον, ο δικος μου ειναι πανευτυχης οταν τον πηγαινουμε και μια χαρα οταν τον παιρνουμε.
οι κοπελες ειναι ¨απειρες¨, αλλα η κυριως ¨δασκαλα¨μας ειναι μια και της εχουμε τεραστια αδυναμια.. (αρα, ολα καλα ειναι).
ο κηπος ειναι πολυ καλος και οσο θα μεγαλωνουμε θα τον αξιοποιουμε και καλυτερα.
ο αερας ειναι ολοφρεσκος (που το βαζεις αυτο;).
η καθαριοτητα ειναι δεδομενη και οτιδηποτε συμβει πεφτει τηλεφωνο, ακομα και για τα πιο ασημαντα πραγματα.
επισης η δασκαλα μας μαθαινει να χορευουμε να κανουμε γυμναστικη να τραγουδαμε να εκτονονωμαστε..κλπ
συν οτι με βολευει η αποσταση (δεν παιρνω το σχολικο)
ειναι πολυ καλα.
μακαρι να δουλευε και περισσοτερες ωρες.

ας μη θεωρηθει διαφημιση.
απλα προσπαθουμε για το καλυτερο δυνατο, στα παιδια μας.

danae
21-08-08, 08:49
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ήταν -μπορώ να πω- καθησυχαστικές.
Και που ξέρεις, ίσως τελικά τα παιδιά μας να γίνουν "συμμαθητές"!

danae
24-08-08, 00:09
Steliosan, όταν πληροφορήσαμε την υπεύθυνη του σταθμού ότι προτιμάμε να ξεκινήσουμε από Οκτώβρη, η τιμή των διδάκτρων που μας είπε ήταν 3650 ευρώ (για τους 11 μήνες) με αναλογική αφαίρεση του ποσού ενός μήνα. Τελικά, μου έμεινε η απορία: Εσείς πόσα θα πληρώσετε;

steliosan
24-08-08, 10:28
υπαρχει μια "ανωμαλια" που δυστυχως επικρατει σε ολο το συστημα.
το συναντησα σε 3-4 σταθμους ακομα, οταν εψαχνα.

εκμεταλλευονται την αναγκη μας και μας πατανε το καλο, ειναι πολυ απλα τα πραγματα.

χρεωνουνε μια "εγγραφη" για να σε καπαρωσουνε και οσο περνανε οι μηνες και μενεις στο σταθμο, αφαιρειται το ποσο της εγγραφης ισοποσα καθε μηνα και φτανεις στον 11ο μηνα και εχει αφαιρεθει η εγγραφη.

να στο πω και αλλιως,

ασχολεισου εσυ με το παιδαγωγικο κομματι και με θεματα καθαριοτητας του σταθμου και ασε τα οικονομικα για τον συζυγο.

ετσι εκανα κι εγω με τη δικια μου για να καταληξουμε καπου, γιατι ακομα θα ψαχναμε..

Franklin
24-08-08, 11:03
Είχα ψαξει κι εγω ανατολικα εχω και σχετικο τοπικ αν σε ενδιαφερει,αλλα τελικα κατεληξα στο δημοτικο που την πηρανε τελικα...

Ειχα καταληξει στο Ζοο club και στο villa baby στην Πυλαια αλλα και στο Παιδικοραμα στη Θερμη. Αυτα τα 3 ειχαν συστασεις και κηπο μεγαλο κατι που με ενδιεφερε παρα πολυ...

Κανε μια ερωτηση.

steliosan
24-08-08, 12:03
franklin
βρεφονηπιακοί είναι αυτοί που γράφεις;

Franklin
24-08-08, 16:33
Δεν θυμαμαι αν δεχονται και μικροτερα των 2,5 ετων... :roll: Παρε τηλ και ρωτα καλυτερα...

danae
25-08-08, 08:08
Είχα ψαξει κι εγω ανατολικα εχω και σχετικο τοπικ αν σε ενδιαφερει,αλλα τελικα κατεληξα στο δημοτικο που την πηρανε τελικα...

Ειχα καταληξει στο Ζοο club και στο villa baby στην Πυλαια αλλα και στο Παιδικοραμα στη Θερμη. Αυτα τα 3 ειχαν συστασεις και κηπο μεγαλο κατι που με ενδιεφερε παρα πολυ...

Κανε μια ερωτηση.
Έχω δει το Zoo club και το Villa Baby (Steliosan, είναι ένα πορτοκαλί κτίριο που φαίνεται καθώς περνάς από τον περιφερειακό) . Μεταξύ των δύο μου φαίνεται ότι υπερτερεί το πρώτο. Όσο για το Παιδικόραμα, δυστυχώς αν και πολύ καλός (πηγαίνει εκεί η ανιψιά μου και ήταν ο πρώτος σταθμός στον οποίο ρώτησα) παίρνει παιδιά πάνω από 2,5 χρόνων.

Serba
26-08-08, 14:47
είμαι νέα στην παρέα σας, με λένε Σοφία και με απασχολεί το θέμα του παιδικού σταθμού, σχεδό κατέληξα στο villa baby αλλά θα με βοηθούσε στην τελική επιλογή και κάποια -ες ακόμα γνώμες και σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

stratoulis
26-08-08, 16:13
καλησπερα σε όλους! εχω γραψει τον μικρουλη μου -27 μηνων- στον δημοτικο παιδικο σταθμο "Μεγα Αλεξανδρο" στην Ανω Τουμπα Θεσσαλονικης και θελω να ξερω αν καποια απο εσας γνωριζει αν ειναι καλος.
Θελουμε να ξεκινησουμε την επομενη εβδομαδα....
Εχω ακουσει καποια πραγματα και θελω να βεβαιωθω....
Help!

danae
29-08-08, 10:48
είμαι νέα στην παρέα σας, με λένε Σοφία και με απασχολεί το θέμα του παιδικού σταθμού, σχεδό κατέληξα στο villa baby αλλά θα με βοηθούσε στην τελική επιλογή και κάποια -ες ακόμα γνώμες και σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
Serba, σε σχέση με το Villa Baby δεν μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη γιατί δεν μπόρεσα να τον δω εμπεριστατωμένα όταν πήγα τον Ιούνη, γιατί έλειπε ο ιδιοκτήτης. Θα σου πω μόνο ότι μου έκανε κακή εντύπωση η ξερή αυλή και με τρόμαξε κάπως η εσωτερική σκάλα - εννοείται ότι υπάρχει η πορτούλα αλλά και πάλι δεν μπορώ να πω ότι με καθησύχασε. Επίσης, και τα στρωματάκια που είχαν κατάχαμα για τον ύπνο των παιδιών λίγο με προβλημάτισαν. Χώρους υγιεινής και κουζίνα δεν είδα.
Πάντως, μια συνάδελφος του άντρα μου στέλνει εκεί τον γιο της και είναι ευχαριστημένη - αυτή μας τον σύστησε εξάλλου το σταθμό. Όταν όμως τηλ.για πρώτη φορά και αφού μίλησα με μια δασκάλα, μου είπε να τηλ. στον ιδιοκτήτη ο οποίος είναι και ο οδηγός του σχολικού. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιαστηκα με την ιδέα ότι την ώρα που οδηγεί και μεταφέρει παιδάκια μιλάει ταυτόχρονα στο κινητό έστω και με bluetooth!!!

Φαντάζομαι ότι ίσως με μια δεύτερη επίσκεψη να είχα μια πιο ολοκληρωμένη άποψη και ίσως τελικά να τον αδικώ το σταθμό...

daffy
29-08-08, 11:45
καλησπερα σε όλους! εχω γραψει τον μικρουλη μου -27 μηνων- στον δημοτικο παιδικο σταθμο "Μεγα Αλεξανδρο" στην Ανω Τουμπα Θεσσαλονικης και θελω να ξερω αν καποια απο εσας γνωριζει αν ειναι καλος.
Help!

Εχω δει τον συγκεκριμενο παιδικο σταθμο, ειναι πολυ ωραιος και εχει και κηπο.
Τα παιδια μου δεν πηγαινουν εκει, παρόλο που περισυ μας δεχτηκαν, εχω ακουσει απο γνωστους οτι ειναι καλος και οτι δεν ειναι απλο "παρκινγκ" παιδιων.

stratoulis
29-08-08, 12:48
Daffy σε ευχαριστω! σημερα πηγα και απο κει να συζητησω με την δασκαλα και το περιβαλλον ηταν αρκετα φιλικό.
Θα ξεκινησουμε εκει και βλεπουμε...
Το μονο κακο ειναι οτι ειναι 25 παιδακια σε μια ταξη αλλα με 3 δασκαλες.
Αλλα και απο την άλλη στο baby college που ρωτησα ηταν 22...(και τα διδακτρα ειναι 2,5 φορες ακριβοτερα)
Αν και ειμαι προβληματισμενη θα το τολμησω.
Εσύ που πηγαίνεις τα παιδάκια σου? και αν επιτρέπεται γιατι τελικά δεν τα πηγες στον Μεγα Αλέξανδρο?

daffy
29-08-08, 14:37
stratoulis
τελικα αποφασισα να τα παω στην μεριμνα του παιδιου, στο κεντρο, γιατι ειναι κοντα στην δουλεια μου.
Μια χαρα θα ειναι και εκει, μην στεναχωριεσαι!

Franklin
29-08-08, 15:59
Είχα μιλησει με τον ιδιοκτητη του Villa Baby και δεν μου αρεσαν τα εξης

α) Στους αλλους σταθμους μου ειχαν οι ιδιοκτητες δωσει να μιλησω με καποια βρεφονηπιαγωγο. Σ αυτον οι κοπελες επαιζαν ρολο γραμματεως και μονο μαζι του μπορουσες να μιλησεις για οτιδηποτε.

β) Ο ιδιος οδηγει και το σχολικο και γενικα εχει ενα στυλ one man show που καθολου δεν μου αρεσε...

Γενικα μου εδωσε την ιδεα της εμπορικης επιχεηρησης και ετσι δεν πηγα καν να το δω απο κοντα... :?

Serba
29-08-08, 16:06
danae, σ΄ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες αν και έχω σχεδόν καταλήξει στον συγκεκριμένο παιδικό, περισσότερο κρίνοντας από την καλή εντύπωση που μου έδωσαν οι δασκάλες, βέβαια κι αυτό είναι αβέβαιο και θα φανεί στην πορεία -με όλα αυτά που βλέπουμε -ευχαριστώ πάντως (αυτό με τα στρωματάκια με προβληματίζει--θα πάω να τα ξαναδώ--είσαι σίγουρη;)

danae
29-08-08, 23:10
Serba, ίσως και να κάνω λάθος για τα στρωματάκια. Δεν επιμένω γιατί όπως σου είπα δεν έλεγξα πολύ καλά το χώρο. Τσέκαρέ το η ίδια.

stratoulis
02-09-08, 14:55
Serba, ίσως και να κάνω λάθος για τα στρωματάκια. Δεν επιμένω γιατί όπως σου είπα δεν έλεγξα πολύ καλά το χώρο. Τσέκαρέ το η ίδια.
Serba,
χθες πηγα στο Villa Baby να το δω κι εγω, γιατι γραφτηκε και η ανηψια μου εκει φετος και ελεγα μηπως στειλω και τον γιο μου, αλλα δεν μου αρεσε: 1ον: το δωματιο για τα παιδακια 2 χρονων που ειναι πανω και ειναι πολυ μικρο, 2ον: οτι πανω ειναι τα μικρα και πρεπει να κατεβαινουν την σκαλα που ειναι σχετικα αποτομη και 3ον: οτι το φαγητο το μαγειρευει η μαμα του ιδιοκτητη που ειναι ο οδηγος (η οποια επισης φυλαει και τα παιδακια μαζι με τις δασκαλες).
Κατα τα αλλα ο κηπος ειναι καλος αλλα χθες μου ειπαν οτι απο τωρα και πέρα δεν θα τα βγαζουν και πολυ εξω γιατι αλλαζει ο καιρος, το καλοκαιρι λεει τα ειχαν αρκετη ωρα στην αυλη. Ειναι γενικα φιλικοι και εξυπηρετικοι γιατι ειναι οικογενειακη επιχειρηση αλλα δεν μου εδωσαν την εντυπωση επαγγελματιων.
Ισως να κανω λαθος γιατι πηγα στις 6.00 που ειχαν μεινει καμια 15αρια παιδακια (τα τελευταια) και τα κοιτουσε ολα μαζι μια κοπελιτσα με την γιαγια.

jolie
03-09-08, 09:25
Καλημέρα κορίτσια,

Παρακολουθώ το θέμα εδώ και μερικές μέρες διότι ψάχνω και εγώ βρεφονηπιακό για την κορούλα μου (14 μηνών). Έχω επισκεφθεί πάνω από 20 σταθμούς στην Ανατολική Θεσσαλονίκη (Θέρμη, Καλαμαριά, Πανόραμα).
Δυστυχώς πολύ λίγοι είναι αυτοί που θα μπορούσα να εμπιστευτώ το αγγελούδι μου και πάλι με κάποιες επιφυλάξεις! Έχω διαβάσει και σε άλλα post για το ΠΑΙΔΙΚΟΡΑΜΑ (δυστυχώς δέχεται παιδάκια άνω των 2 ετών). Οι εγκαταστάσεις του είναι πραγματικά ξεχωριστές. Όμως, αυτό που δε μου άρεσε είναι ότι υπάρχει μόνο μία παιδαγωγός για 25 παιδάκια :!: και κάποια κοπέλα ως βοηθητικό προσωπικό. Πως μπορεί μία μόνο κοπέλα να προσέξει - απασχολήσει 25 παιδάκια? Κάθε πότε θα υπάρχει βοηθητικό προσωπικό? Τί επίπεδο γνώσεων όσον αφορά την ενασχόληση με παιδιά έχει το βοηθητικό προσωπικό?Θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος σταθμός σε θαμπώνει με τις ωραίες εγκαταστάσεις του και κάπου ίσως χάνουμε την ουσία.

Όσον αφορά στο VILLA BABY τον απέρριψα λόγω της κοντινής του απόστασης από τον τεράστιο πυλώνα της ΔΕΗ που βρίσκεται σε απόσταση περίπου 500 μέτρων (εντός του ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ ΚΟΛΕΓΙΟΥ :!: ). Είναι πλέον επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι η ελάχιστη ασφαλής απόσταση από πυλώνες της ΔΕΗ είναι τα 1000 μέτρα (άλλες μελέτες μιλούν για 4000 μέτρα). Εγώ πάντως σε καμία περίπτωση δε θα πήγαινα την κόρη μου σε κάποιο τέτοιο σταθμό, ακόμη και αν με πλήρωναν :!: Απορώ μάλιστα με τους γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους στο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ (πληροφοριακά επειδή κυκλοφορούν φήμες ότι ο πυλώνας είναι εκτός λειτουργίας, απευθύνθηκα στη ΔΕΗ και μου είπαν ότι λειτουργεί κανονικά και μάλιστα με υψηλά φορτία, δηλαδή, ο καρκίνο προσωποποιημένος :shock: ).

Ένας βρεφονηπιακός σταθμός που μου έκανε εντύπωση είναι Η ΛΙΜΝΗ ΤΩΝ ΚΥΚΝΩΝ στη Δροσιά Θέρμης. Στεγάζεται σε ένα υπέροχο νεοκλασικού τύπου κτίριο, με πολύ ωραίους προαύλιους χώρους και καλούς εσωτερικούς (η κουζίνα μου φάνηκε ότι μύριζε λίγο - κορίτσια είμαι πολύ απαιτητική). Όλα πήγαιναν πολύ καλά ώσπου προς το τέλος της συζήτησης ρώτησα την Διευθύντρια για το αν θα μπορούσα να γνωρίσω πριν την εγγραφή τη νηπιαγωγό που θα έχει η κορούλα μου. Ενώ θεωρούσα ότι η απάντηση της σαφώς θετική, αυτή αρνήθηκε λέγοντας ότι κάτι τέτοιο την προσβάλει διότι αυτή έχει επιλέξει με πολύ αυστηρά κριτήρια όλο το προσωπικό της και επίσης λέγοντας ότι εγώ δε θα μπορούσα μέσα στο σύντομο διάστημα της επαφής μαζί της να την κρίνω αντικειμενικά. Αρχικά ξαφνιάστηκα και προσπάθησα αφενός να της δώσω να καταλάβει ότι σαφώς δεν ήθελα να την προσβάλω, αφετέρου, ότι εγώ χωρίς να τη γνωρίζω θα πρέπει να της εμπιστευτώ ότι πολυτιμότερο έχω. Δυστυχώς συνέχισε να αρνείται πεισματικά χωρίς να καταφέρει να κρύψει την οργή της αφήνοντας έκπληκτους εμένα και το σύζυγό μου. Κρίμα, γιατί μας βόλευε αρκετά και ως τοποθεσία και όσον αφορά στο ωράριο λειτουργία του.

Για να μην κάνω όμως μόνο δυσμενή σχόλια θα πρέπει να πω ότι μας άρεσαν (και μάλλον θα καταλήξουμε) το ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝΤΛΕΡΙΑΝΗΣ ΑΓΩΓΗΣ και το ΖΟΟ CLUB. Και οι δύο έχουν καλούς χώρους (ο 1ος καλύτερους εσωτερικούς, ο 2ος καλύτερους εξωτερικούς). Το κυριότερο όμως είναι ότι φαίνεται να εστιάζουν στο παιδί. Για τη ΜΟΝΤΕΣΟΡΙΑΝΗ δεν έχω άποψη διότι δέχεται παιδάκια πάνω από 2 ετών.

Θα χαρώ πολύ να μάθω αν κάποια από εσάς έχει επισκεφθεί ή έχει ακούσει κάτι για την ΛΙΜΝΗ ΤΩΝ ΚΥΚΝΩΝ καθώς και οποιοδήποτε σχόλιο. Τέλος, αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για αξιόλογο βρεφονηπιακό σταθμό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

danae
03-09-08, 13:08
Jolie, μπορείς να μου δώσεις στοιχεία για το σχολείο Αντλεριανής Αγωγής (διεύθυνση, τηλέφωνο);Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Serba
03-09-08, 13:30
Γεια σας γλυκές και ανήσυχες μανούλες,
πραγματικά δύσκολη η επιλογή και τα κριτήρια του καθένα διαφορετικά, όμως αυτό που θέλουμε όλοι είναι το καλύτερο για τα παιδιά μας, γι΄αυτό και είμαστε δικαιολογημένες για τις απαιτήσεις μας.
Stratoulis, σε σχέση με το Villa baby, έχεις δίκιο για το ότι τα μικρά είναι στον επάνω χώρο, επειδή όμως τα παιδιά μου είναι 3 ετών και είναι κάτω, δεν έδωσα σημασία για το πού είναι τα μικρότερα,
για το θέμα του φαγητού, δεν με ενοχλεί καθόλου που μαγειρεύει η μαμά-κάθε άλλο, μάλιστα με ευχαριστεί που το φαγητό είναι σπιτικό και καλομαγειρεμένο-εγώ δεν μαγειρεύω και τόσο καλά! (για μένα μιλώντας πάντα,το θεωρώ υπερβολή).
Επίσης, στις 18:00 που πήγες,είχαν φύγει όλες οι δασκάλες και μένει μία για φύλαξη, υποθέτω, αφού δεν έμεινα ποτέ τόσο αργά και ελπίζω να μην χρειαστεί να μείνουν και τα παιδιά,
jolie, ως προς την Λίμνη των κύκνων, την απέρριψα χωρίς να έχω πάει ποτέ, μόνο από το πρώτο τηλεφώνημα που έκανα και μίλησα με την υπεύθυνη ή ιδιοκτήτρια-δεν ξέρω τι ήταν-και από τον τρόπο της, που ενώ ήταν ευγενική,είχε έναν αυταρχικό τόνο που το ένστικτό μου αντέδρασε!
Μπορεί να κάνω λάθος, γιατί δεν έχω άλλα στοιχεία, όμως ακούω το ένστικτό μου!

kasma31
03-09-08, 13:45
Στην Αντλεριάνη πηγαίνει κολλητή μου φίλη την κορούλα της από 14 μηνών (τώρα είναι 3) και είναι πολύ ευχαριστημένη.

Επίσης καλό είναι όταν αναφερόμαστε σε κάποιο παιδικό σταθμό για οποιοδήποτε λόγο να μην γράφουμε "απορώ με τους γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί".
Για να επιλέξουν το σταθμό σίγουρα θα είχαν τους λόγους τους.
Γνώμη μου πάντα

th@lia
03-09-08, 14:47
Αν δεν πεφτει μακρια για σας εχει και ενα πολυ καλο στον τριλοφο. Λεγεται το "σχολειο της φυσης". Δεν μιλαω απο προσωπικη εμπειρια αλλα απο φιλες που ειναι κατευχαριστημενες.

jolie
04-09-08, 06:50
danae, Το ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝΤΛΕΡΙΑΝΗΣ ΑΓΩΓΗΣ βρίσκεται στο Πανόραμα στο Νόμο 751 (οδός Αιμ. Γρεβενών 22, τηλ: 2310343027). Οτι άλλο θελήσεις είμαι στη διάθεσή σου

jolie
04-09-08, 07:06
Serba, πρέπει να έχεις πολύ ανεπτυγμένο το μητρικό ένστικτο! Εμένα πάντως στο τηλέφωνο δε μου έδειξε κάτι. Μου τα έδειξε όλα στη επίσκεψη μου στο χώρο της :o

th@lia, μήπως γνωρίζεις το τηλέφωνο του "Σχολείου της φύσης"? Θα πάω να τον δω και αυτόν έτσι για να φύγω από την περιέργεια και να μην έχω την υποψία ότι μπορεί να υπήρχε κάτι καλύτερο που δεν το επέλεξα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

th@lia
05-09-08, 12:43
Ειναι 2392064370. Πιστευω πως αξιζει τον κοπο να ρωτησεις.Το μειονεκτημα του μονο ειναι ο δρομος. Να το πω και αυτο.

LENAV
08-09-08, 21:05
γεια σας,
μόλις είδα το θέμα και μπορώ να πω ότι με βοηθήσατε.
Θα πάω να δω και εγώ κάποιους από τους σταθμούς που προτείνεται.
Είχα ανοίξει μάλιστα και εγώ ένα σχετικό θέμα http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=8306
Τελικά πήγα και είδα το συγκεκριμένο σταθμό.
Μπορώ να πω ότι ήταν ο καλύτερος από θέμα χώρου από όλους όσους έχω επισκεφτεί.
Επίσης έμεινα ευχαριστημένη και από μια σύντομη συνάντηση που είχα με τους ιδιοκτήτες.
Το θέμα της διαδρομής μας προβλημάτισε πάρα πολύ. Δύσκολος δρόμος για τα μωράκια 2 φορές τη μέρα. Το Χειμώνα άραγε τι γίνεται ?
:?
Φυσικά ακόμη δεν αποφασίσαμε.....
Μάλλον θα περάσει ο χρόνος και ακόμα θα ψάχνουμε και θα αγχωνόμαστε..
Δύσκολη απόφαση!!! :?

Serba
09-09-08, 15:32
LENAV, υπάρχει και το Στρουμφοχωριό στον δρόμο Ν.Ρυσίου-Ταγαράδων
αν και δεν γνωρίζω τηλέφωνα, ούτε έχω άποψη, απ΄ότι ξέρω όμως το 90% των παιδιών είναι από Περαία και ίσως σε βολέψει-μια ενημερωτική επίσκεψη θα σε βοηθήσει πιστεύω

angy
21-09-08, 00:07
ΣΤΟ ΣΤΡΟΥΜΦΟΧΩΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΠΕΡΥΣΙ,ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ.ΜΕΓΑΛΟΙ ΧΩΡΟΙ ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΑ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ 270€ ΓΙΑ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΚΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΟΡΟΦΟ.
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΗΛ.ΤΟ ΕΧΩ!

jolie
10-02-09, 13:45
Εντελώς ενημερωτικά, μετά από πολύ ψάξιμο καταλήξαμε σε έναν εντελώς καινούριο βρεφονηπιακό σταθμό, το Πολύχρωμο. Βρίσκεται στην περιοχή της Θέρμης (Θεσσαλονίκη) και από την αρχή μας κέρδισε η συμπεριφορά της ιδιοκτήτριας η οποία έχει αναλάβει και το τμήμα των βρεφών. Η μικρή μου πηγαίνει σχεδόν 2 μήνες και έχει ήδη προσαρμοστεί. Ευτυχώς, έχει λείψει μόνο 5 μέρες (στο σύνολο των 2 μηνών) λόγω ασθενειών. Γενικά πιστεύω ότι προσέχουν πάρα πολύ όλα τα παιδάκια.

IRMA
19-03-09, 09:32
Εντελώς ενημερωτικά, μετά από πολύ ψάξιμο καταλήξαμε σε έναν εντελώς καινούριο βρεφονηπιακό σταθμό, το Πολύχρωμο. Βρίσκεται στην περιοχή της Θέρμης (Θεσσαλονίκη) και από την αρχή μας κέρδισε η συμπεριφορά της ιδιοκτήτριας η οποία έχει αναλάβει και το τμήμα των βρεφών. Η μικρή μου πηγαίνει σχεδόν 2 μήνες και έχει ήδη προσαρμοστεί. Ευτυχώς, έχει λείψει μόνο 5 μέρες (στο σύνολο των 2 μηνών) λόγω ασθενειών. Γενικά πιστεύω ότι προσέχουν πάρα πολύ όλα τα παιδάκια.
Καλημέρα Jolie, μένω στο Τριάδι και ψάχνω παιδικό σταθμό για την μικρή μου που είναι 3 ετών. Το Πολύχρωμο που λες δεν το ξέρω, πήρα τηλ στον ΟΤΕ και δεν το έχει καταχωρημένο. Μήπως μπορείς να μου πεις που βρίσκεται και πως είναι?
Επίσης θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει κάτι για την Λίμνη των Κύκνων
Ευχαριστώ πολύ!

jolie
20-03-09, 08:50
Καλημέρα IRMA. Το Πολύχρωμο βρίσκεται δίπλα στη Λίμνη των Κύκνων. Βρίσκεται στη Θέρμη. Το τηλ του σταθμού είναι το 2313021700. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δε θα πω όμως τίποτα περισσότερο για να μη θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση.

Όσον αφορά στη Λίμνη των Κύκνων, θα σου πω τι συνέβη σε μένα. Όταν έψαχνα να βρω σταθμό για τη μικρή μου γύρισα όλους (στην κυριολεξία) τους σταθμούς της Ανατολικής Θεσσαλονίκης και των σχετικών προαστίων. Πήγα λοιπόν και στη Λίμνη των Κύκνων. Οι εγκαταστάσεις του σταθμού (εσωτερικές και περιβάλλον χώρος) αυτού είναι πολύ καλές, ίσως οι καλύτερες από όλους τους σταθμούς. Όλα λοιπόν ήταν πολύ καλά μέχρι που συνάντησα την ιδιοκτήτρια. Η πρώτη αρνητική εντύπωση ήταν ότι ήταν πολύ δουλοπρεπής. Τέλος πάντων, είπα ότι κανείς δεν είναι τέλειος. Η κουβέντα προχωρούσε καλό όμως όταν εγώ τη ρώτησα αν θα μπορούσα να γνωρίσω την/τις κοπέλα / κοπέλες που θα κρατούσαν τη μικρή μου δέχτηκα μια επίθεση άνευ προηγουμένου: γύρισε και μου είπε ότι την προσβάλλω και ότι δεν εμπιστεύομαι τις επιλογές της όσον αφορά την επιλογή του προσωπικού. Λες και την ήξερα και από χθες! Και δε σταματούσε να μου "επιτίθεται" φραστικά αδυνατώντας (ή τουλάχιστον έτσι δείχνοντας) να καταλάβει τις δικές μου "επιφυλάξεις" αφού πρόκειται για το αγγελούδι μου και θα ήθελα να είχα τουλάχιστον γνωρίσει και να έχω πει δύο κουβέντες με την κοπέλα που θα προσέχει το πιο πολύτιμο πλάσμα της ζωής μου. Εννοείται φυσικά ότι όταν ρώτησα αν θα μπορούσα να πάω κάποια τυχαία ώρα να δω τη μικρή μου, η απάντηση ήταν αρνητική. Η συμπεριφορά αυτή ήταν που έκανε να απορρίψω τον σταθμό αυτό τελείως. Νομίζω ότι και κάποια άλλη κοπέλα από το site είχε εκφραστεί αρνητικά για τη Λίμνη των Κύκνων. Και αυτή δεν της είχε αρέσει η συμπεριφορά της ιδιοκτήτριας. Κάνε μια αναζήτηση στο site και πιθανόν να βρεις το σχόλιο της.

Αν θελήσεις κάτι άλλο μη διστάσεις να ρωτήσεις

ELKARAK
20-03-09, 08:57
Καλημερα κοριτσια!!!!!
Εγω στελνω τον πιτσιρικα μου
στο παιδικο σταθμο Junior στη Δροσια θερμης!
Ειμαι αρκετα ευχαριστημενη απο το χωρο
και πολυ ευχαριστημενη απο τις δασκαλες μας!!
Επισης μου αρεσει που κανουν πολυ συχνα εκπαιδευτικες εκδρομουλες!
Σημειωτεων οτι τον στελνω μεσω του προγραμματο της Εργατικης εστιας
και δε πληρωνω τιποτα!!!!
Ελπιζω να συνεχιστει το προγραμμα αυτο και του χρονου
ωστε να μπορεσω να τον ξαναστειλω στον ιδιο παιδικο!!!! :wink:

IRMA
20-03-09, 09:43
Καλημέρα κορίτσια και σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Η αλήθεια είναι πως ρωτάω για την Λίμνη των Κύκνων, γιατί ενώ με βολεύει πολύ και η τοποθεσία και το ωράριο (και μένω και δουλεύω πολύ κοντά) άκουσα αρνητικά σχόλια και από άλλους εκτός του forum και δεν ήξερα τι να κάνω! Πολύ χαίρομαι που άνοιξε τόσο κοντά το Πολύχρωμο, θα πάω σίγουρα να το δω!
Στον Junior πήγα πέρισυ να ρωτήσω και έκλεινε νωρίς, όποτε δεν το έψαξα πιο πολύ!
Το πρόγραμμα της Εργατικής Εστίας δεν το γνωρίζω, πως γίνεται?

ELKARAK
20-03-09, 09:58
Κανεις τα χαρτια σου και δηλωνσεις καποιυς
παιδικους...ειναι μονο για εργαζομενες μητερες
και παιρνεις μορια
αν εισαι πολυτεκνη
αν εχεις
χαμηλη φορολογικη δηλωση
αν εισαι με συμβαση ορισμενου
ή με ημιαπασχοληση.
Βεβαια....ειναι συγκεκριμενος ο καιρος που κανεις τα χαρτια σου
εγω τα ειχα κανει περσι Αυγουστο μολις ειχε βγει το προγραμμα....
ειχα ακουσει οτι θα παιρνανε κι αλλα παιδακια μετα αλλα δε το παρακολουθησα αλλο....
Δε ξερψ δηλαδη αν στα μεσα της χρονιας μπορεις να μπεις μεσω
αυτου του προγραμματος...μπορεις να μαθεις ομως αν απυθυνθεις στην εργατικη εστια! :wink:

IRMA
20-03-09, 14:05
Σέυχαριστώ πολύ θα πάρω τηλ. να μάθω!!

Eli-0411
24-03-09, 15:16
Καλημέρα κορίτσια και σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Η αλήθεια είναι πως ρωτάω για την Λίμνη των Κύκνων, γιατί ενώ με βολεύει πολύ και η τοποθεσία και το ωράριο (και μένω και δουλεύω πολύ κοντά) άκουσα αρνητικά σχόλια και από άλλους εκτός του forum και δεν ήξερα τι να κάνω! Πολύ χαίρομαι που άνοιξε τόσο κοντά το Πολύχρωμο, θα πάω σίγουρα να το δω!
Στον Junior πήγα πέρισυ να ρωτήσω και έκλεινε νωρίς, όποτε δεν το έψαξα πιο πολύ!
Το πρόγραμμα της Εργατικής Εστίας δεν το γνωρίζω, πως γίνεται?

Καλημέρα.
Είμαι καινούρια στο forum & θα ήθελα να πω την δική μου γνώμη, έστω & καθυστερημένα.
Μένω Χαριλάου & στέλνω την κορούλα μου (έκλεισε τα 2 τον Νοέμβριο) στην Λίμνη των Κύκνων. Διάβασα & εγώ αυτά που έγραψαν άλλες μανούλες, & εφόσον το θέμα είναι υποκειμενικό, πρέπει να σας πω ότι είμαι πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένη από τον σταθμό.
Οσον αφορά τους χώρους, όσες το έχετε επισκεφθεί γνωρίζετε ότι είναι άρτιες.
Το γεγονός ότι έχουν από 7-8 παιδάκια η κάθε κοπέλα το θεώρησα πολύ θετικό από την αρχή, καθώς & το ότι τα τμήματα διαφορετικών ηλικιών, δεν συναντιούνται πουθενά (φαγητό, αυλή, ύπνος) είχε μεγάλη σημασία για μένα, γιατί όπου πολλά παιδάκια & πολλές ιώσεις & φόβος στο παιχνίδι από τα μεγαλύτερα στην τζουρίτσα μου που ξεκίνησε μικρούλα.
Να σημειώσω ότι η κόρη μου από τον Σεπτέμβριο έως τώρα έχει αρρωστήσει μόνο 2 φορές, αριθμός ρεκόρ απ'ότι λέει & ο παιδίατρος μας.
Επίσης, η γλώσσα έχει "λυθεί" εκπληκτικά & το τι έχει μάθει, μ'αφήνει & εμένα πολλές φορές έκπληκτη.
Είναι πολλά που μπορώ να πω, για το τι εντύπωση έχω από τον σταθμό μας, θα σταθώ όμως σε ένα & σταματήσω την πολυλογία μου. Κάθε πρωί η μικρή μου σηκώνεται με χαρά να την ετοιμάσω για να πάει "σολείο" όπως το λέει, & αυτό εμένα μου αρκεί...
Αποψή μου πάντα...!!!

kathy75
02-04-09, 15:21
Μετά από μία τρελή κούρσα αναζήτησης βρεφονηπιακού σταθμού (είχα κοιτάξει ήδη 12) ο Θεός μάλλον μας λυπήθηκε...Τελευταία στιγμή, αφού θα γύριζα στη δουλειά και δεν είχα πλέον τη χρονική άνεση, βρήκα τον καλύτερο και ιδανικότερο (για τα δικά μου δεδομένα και standards) βρεφονηπιακό σταθμό στην περιοχή της ανατολικής Θεσααλονίκης...το όνομα αυτού "Πολύχρωμο" στη Δροσιά-Θέρμης.
Κτιριακά ότι καλύτερο αφού είναι νεόκτιστο και με αποκλειστική χρήση σχολείου...με πανέμορφο κήπο γεμάτο γκαζόν στον οποίο ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να παίζουν τα παιδιά (είδαμε και κήπους καλλοπιστικούς μόνο)
...και σιγά σιγά ας μπούμε και μέσα...η ιδιοκτήτρια, μία πολύ γλυκιά, ευγενέστατη και ευσυνείδητη παιδαγωγός-νηπιαγωγός, η οποία λατρεύει τα παιδιά μας "περισσότερο" από τα δικά της!!! Οι υπόλοιπες παιδαγωγοί ευγενέστατες με πολύ δουλειά επάνω στα παιδιά...και αυτό προκύπτει από τα αποτελέσματα.
Το παιδί μου όταν ξεκίνησε ήταν 12 μηνών...οπότε μόνο ψυχολογικά μπορούσαμε να καταλάβουμε εάν είναι καλά...θα σας πω μόνο πως όταν επιστρέφει με το σχολικό και την παίρνω αγκαλιά γκρινιάζει και θέλει να επιστρέψει στην αγκαλιά της δασκάλας της...
Γράφω με αυτόν τον ενθουσιασμό γι' αυτό το σχολείο γιατί πραγματικά την ευτυχία και ασφάλεια των παιδιών μου δεν τη διαπραγματεύομαι με τίποτα στον κόσμο...

kathy75
03-04-09, 12:43
ο μικροκοσμοσ στην κρηνη τηλ2310371554 ομως τι ΄΄παιζει΄' δεν ξερω καθως και το μητερα παπαδητριου 4 τηλ 2310424166 για αυτον μου ειπαν οτι ειναι καλος

Στο "ΜΗΤΕΡΑ" πήγα πέρυσι για να τον δω (από σύσταση) και κτιριακά τουλάχιστον είναι χάλια (παμπάλαιο)...επίσης τα βρέφη τα έχουν στον 1ο όροφο και το "καλύτερο" η ιδιοκτήτρια μου είπε πως θα πρέπει να είμαι έτοιμη για κάθε είδους ατύχημα!!! Σ' αυτή την ηλικία (προσχολική) τα παιδιά είναι επιρρεπή...έλεος... Επίσης καθ' όλη τη διάρκεια του ραντεβού απέφυγε επιμελώς να μου δείξει το χώρο φύλαξης βρεφών όπως και την όποια συνάντηση με τις παιδαγωγούς...κρίμα!

mitaki
03-04-09, 16:06
Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι καινούργια στο φόρουμ. O μικρόκοσμος ενώ έχει κοπέλες πολύ καλές, δέχεται τα παιδάκια ακόμη και όταν είναι άρρωστα πράγμα που σημαίνει ότι κολλάνε μεταξύ τους συχνά, και δεν έχει πολύ μεγάλο κήπο για να παίξουνε. Εμείς είχαμε ξεκινήσει αλλά μετά από 6 μήνες συνεχόμενων ασθενειών μιά φορά φτάσαμε και στο νοσοκομείο 5 μέρες σταματήσαμε και τώρα είμαστε σε αναζήτηση σταθμού που να μη δέχεται τα άρρωστα παιδάκια τόσο εύκολα. Και να μένει ανοιχτός τουλάχιστον μέχρι τις 17.00 Αν γνωρίζει καμία κάτι ας με ενημερώσει και εμένα σας παρακαλώ.

Eli-0411
03-04-09, 16:22
Καλησπέρα.
Εμάς στον σταθμό μας (Λίμνη των Κύκνων) που ανέφερα & παραπάνω, εκτός του ότι σε συχνά διαστήματα έχουν παιδίατρο που μας δίνει σημειώματα με παρατηρήσεις για την υγεία του παιδιού, σε περίπτωση που δεν είναι καλά το παιδάκι, επικοινωνούν αμέσως & μου έχει τύχει να με ενημερώσουν ευγενέστατα βέβαια μια ημέρα που είχε πυρετό (περίπου 37), ότι αν ανέβαινε & άλλο, καλύτερα να πηγαίναμε & να την παίρναμε νωρίτερα την μικρή (σε συμβουλευτικό τόνο, βέβαια).
Οσο για το ωράριο, δεν είμαι σίγουρη, αλλά νομίζω ότι είναι ως τις 4-4.30.

kathy75
04-04-09, 00:08
Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι καινούργια στο φόρουμ. O μικρόκοσμος ενώ έχει κοπέλες πολύ καλές, δέχεται τα παιδάκια ακόμη και όταν είναι άρρωστα πράγμα που σημαίνει ότι κολλάνε μεταξύ τους συχνά, και δεν έχει πολύ μεγάλο κήπο για να παίξουνε. Εμείς είχαμε ξεκινήσει αλλά μετά από 6 μήνες συνεχόμενων ασθενειών μιά φορά φτάσαμε και στο νοσοκομείο 5 μέρες σταματήσαμε και τώρα είμαστε σε αναζήτηση σταθμού που να μη δέχεται τα άρρωστα παιδάκια τόσο εύκολα. Και να μένει ανοιχτός τουλάχιστον μέχρι τις 17.00 Αν γνωρίζει καμία κάτι ας με ενημερώσει και εμένα σας παρακαλώ.

Στο Πολύχρωμο προσπαθούν με πολύ διακριτικό τρόπο να μην κρατάνε τα άρρωστα παιδάκια και εάν συμβεί το οτιδήποτε κατά τη διάρκεια του ωραρίου η διευθύντρια ενημερώνει άμεσα...Επίσης μία φορά το μήνα ειδικός παιδίατρος βλέπει όλα τα παιδιά και δίνει ενημερωτικά σημειώματα για τους γονείς...πιστέψτε με μπορεί να συγκριθεί με παιδικούς σταθμούς της δυτ. Ευρώπης και Ην. Πολιτειών (ο μεγάλος μου γιος φοίτησε σε τέτοιους σταθμούς και έχω μέτρο σύγκρισης)...όποια πληροφορία στη διάθεσή σας.

mitaki
06-04-09, 11:23
Ευχαριστώ πολύ. Πήγα στο Πολύχρωμο πραγματικά πολύ συμπαθητική η διευθύντρια και ο χώρος προσεγμένος, μου είπε η υπεύθυνη ότι δεν δέχονται παιδάκια που να είναι με πυρετό, κάτι που με καθησύχασε αρκετά. Το θέμα του ωραρίου είναι ένα μικρό πρόβλημα αλλά ελπίζω ότι θα βρούμε λύση. Θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το σταθμό? Τι ηλικίας είναι το παιδάκι σου? (θα είμαστε συμμαθητές?) Η κορούλα μου είναι 2,5 τώρα. Πήγα δυστυχώς σε ωράριο που δεν λειτουργούσε ο σταθμός και έτσι δεν είχα εικόνα από το σταθμό σε ώρα "εργασίας"!!!!! Πως τα απασχολούν, κλπ κλπ...?

Στο Πολύχρωμο προσπαθούν με πολύ διακριτικό τρόπο να μην κρατάνε τα άρρωστα παιδάκια και εάν συμβεί το οτιδήποτε κατά τη διάρκεια του ωραρίου η διευθύντρια ενημερώνει άμεσα...Επίσης μία φορά το μήνα ειδικός παιδίατρος βλέπει όλα τα παιδιά και δίνει ενημερωτικά σημειώματα για τους γονείς...πιστέψτε με μπορεί να συγκριθεί με παιδικούς σταθμούς της δυτ. Ευρώπης και Ην. Πολιτειών (ο μεγάλος μου γιος φοίτησε σε τέτοιους σταθμούς και έχω μέτρο σύγκρισης)...όποια πληροφορία στη διάθεσή σας.[/quote]

kathy75
06-04-09, 18:46
Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε...δυστυχώς το πρόγραμμα των προνηπίων δεν το γνωρίζω καθόσον η κόρη μου είναι 16 μηνών, εάν όμως κρίνω από το βρεφικό τμήμα ξέρω ότι γίνεται πολύ καλή δουλειά...επίσης αυτό που μπόρεσα να διακρίνω από εκδηλώσεις του σταθμού (Χριστουγεννιάτικο και αποκριάτικο χορό) και που μου έκανε θετική εντύπωση είναι το γεγονός ότι τα παιδιά είναι πολύ καλά, ήρεμα και ευγενικά καθώς και χωρίς δείγματα επιθετικότητας...είναι αυτό που λέμε "καλή πάστα" παιδιών.
Επίσης έχω ένα γιο ηλικίας 4,5 ετών ο οποίος τώρα θα ξεκινήσει στο Πολύχρωμο και τη νέα σχολική χρονιά θα είναι στο τμήμα του νηπιαγωγείου...αν τον βαθμολογήσω με 20 στο σχολείο που είναι τώρα, τα παιδιά της Άννας παίρνουν 80...η διαφορά είναι αισθητή...
Εύχομαι να τα βρείτε με το ωράριο και να είμαστε συμμαθητές!!!

mitaki
07-04-09, 16:26
Κανόνισα συνάντηση με την Άννα αύριο το απόγευμα για να ξαναμιλήσουμε και ελπίζω να κάνουμε και την εγγραφή. Σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου. Ελπίζω αύριο να πάνε όλα καλά και να τελειώσει το θέμα του παιδικού σταθμού γιατί πραγματικά με έχει αγχώσει πάρα πολύ.
Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε...δυστυχώς το πρόγραμμα των προνηπίων δεν το γνωρίζω καθόσον η κόρη μου είναι 16 μηνών, εάν όμως κρίνω από το βρεφικό τμήμα ξέρω ότι γίνεται πολύ καλή δουλειά...επίσης αυτό που μπόρεσα να διακρίνω από εκδηλώσεις του σταθμού (Χριστουγεννιάτικο και αποκριάτικο χορό) και που μου έκανε θετική εντύπωση είναι το γεγονός ότι τα παιδιά είναι πολύ καλά, ήρεμα και ευγενικά καθώς και χωρίς δείγματα επιθετικότητας...είναι αυτό που λέμε "καλή πάστα" παιδιών.
Επίσης έχω ένα γιο ηλικίας 4,5 ετών ο οποίος τώρα θα ξεκινήσει στο Πολύχρωμο και τη νέα σχολική χρονιά θα είναι στο τμήμα του νηπιαγωγείου...αν τον βαθμολογήσω με 20 στο σχολείο που είναι τώρα, τα παιδιά της Άννας παίρνουν 80...η διαφορά είναι αισθητή...
Εύχομαι να τα βρείτε με το ωράριο και να είμαστε συμμαθητές!!!

kathy75
07-04-09, 17:15
Εύχομαι τα καλύτερα...και καλή ευκολία!!! Τα παιδιά μας αξίζουν το καλύτερο...!!!

steliosan
09-04-09, 09:50
ΚΥΡΙΕΣ ΜΟΥ ΠΟΣΑ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΟΛΥΧΡΩΜΟ ?
ΚΑΙ ΤΙ ΩΡΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ?

:arrow:

mitaki
09-04-09, 12:52
[quote="steliosan"]ΚΥΡΙΕΣ ΜΟΥ ΠΟΣΑ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΟΛΥΧΡΩΜΟ ?
ΚΑΙ ΤΙ ΩΡΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ?

:arrow:[/quot
Στέλιο σου απάντησα στην άλλη σελίδα που μιλάμε. Τώρα μου είπαν και για ένα άλλο σταθμό το "στοργή" δεν πήρα ακόμη τηλ. εκεί. Αλλά τουλάχιστον για το Πολύχρωμο είμαι σχεδόν σίγουρη.

kathy75
09-04-09, 19:13
Στο βρεφικό τμήμα το κόστος (αυτή τη χρονιά) είναι 300 ευρώ και νομίζω πως κλείνει στις 16.00...δεν γνωρίζω όμως εάν υπάρχει η δυνατότητα επέκτασης του ωραρίου...φαντάζομαι η όποια επικοινωνία με το σταθμό θα λύσει τις απορίες σας.

mitaki
10-04-09, 10:09
[quote="kathy75"]Στο βρεφικό τμήμα το κόστος (αυτή τη χρονιά) είναι 300 ευρώ και νομίζω πως κλείνει στις 16.00...δεν γνωρίζω όμως εάν υπάρχει η δυνατότητα επέκτασης του ωραρίου...φαντάζομαι η όποια επικοινωνία με το σταθμό θα λύσει τις απορίες σας.[/quot

Από Σεπτέμβριο θα κλείνει 17.00 και αν πάρεις και το σχολικό η τελευταία παράδοση πάει 17:15- 17:20 περίππου. Τα δίδακτρα είναι 280 χωρίς σχολικό 300 με σχολικό

steliosan
11-04-09, 10:27
[quote=kathy75]Στο βρεφικό τμήμα το κόστος (αυτή τη χρονιά) είναι 300 ευρώ και νομίζω πως κλείνει στις 16.00...δεν γνωρίζω όμως εάν υπάρχει η δυνατότητα επέκτασης του ωραρίου...φαντάζομαι η όποια επικοινωνία με το σταθμό θα λύσει τις απορίες σας.[/quot

Από Σεπτέμβριο θα κλείνει 17.00 και αν πάρεις και το σχολικό η τελευταία παράδοση πάει 17:15- 17:20 περίππου. Τα δίδακτρα είναι 280 χωρίς σχολικό 300 με σχολικό

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΕΙ
ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΩΡΑΡΙΟ

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ LALABYE
:)

sofiaalex
14-04-09, 18:24
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ.
ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΕΛΝΩ ΣΤΟ ΜΠΛΕ ΜΠΑΛΟΝΙ ΣΤΗ ΘΕΡΜΗ.
ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΓΕΙΟ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ.ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΗΠΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΕΚΤΟΝΩΝΟΝΤΑΙ.
ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ,ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΑΓΑΠΟΥΝ ΠΟΛΥ.
ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΑΝΤΑΞΙΟ.
ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΙΛΟΥΝ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΔΗ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

myangel
21-05-09, 14:17
Γεια σας κι από μένα
σήμερα ξεκίνησα το ψάξιμο πηγαίνοντας κατ' αρχάς σε 2 δημοτικούς βρεφονηπιακούς, αυτούς στην Υψηλάντου και στης Βούλγαρη (είμαστε ανατολικά, κοντά Νέα Εγνατία με Βούλγαρη)
επίσης ενδιαφερόμαστε να ξεκινήσουμε από αρχές Σεπτέμβρη (ο μικρός 8α είναι τότε 18 περίπου μηνών)
αν κάποιος γονιός στέλνει το παιδάκι του εκεί θα ήθελα να μάθω τις εντυπώσεις σας - εμένα αρχικά ήταν αποκαρδιωτικές...
κι επειδή την ερχόμενη εβδομάδα θα πάμε και στους ιδιωτικούς, κι αφού έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που ανοίχτηκε το τόπικ και τα σχόλιά σας είναι πιο παλιά, θα εκτιμούσα αφάνταστα αν είχατε λίγο χρόνο να μας ενημερώσετε τελικά αν μείνατε ευχαριστημένοι απ την επιλογή σας, και γενικά τι προτείνετε..
σαν πρώτη επιλογή πάντως έχουμε τους: ZOO, ΠΟΛΥΧΡΩΜΟ και ΜΠΛΕ ΜΠΑΛΟΝΙ
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Ira1
24-05-09, 01:33
gia sas psaxno apogevmatinos paidikos stathmos sthn Anatoloiki Thessaloniki mipos borite na me woithisete.Euxaristo

mitaki
25-05-09, 11:41
Γεια σας κι από μένα
σήμερα ξεκίνησα το ψάξιμο πηγαίνοντας κατ' αρχάς σε 2 δημοτικούς βρεφονηπιακούς, αυτούς στην Υψηλάντου και στης Βούλγαρη (είμαστε ανατολικά, κοντά Νέα Εγνατία με Βούλγαρη)
επίσης ενδιαφερόμαστε να ξεκινήσουμε από αρχές Σεπτέμβρη (ο μικρός 8α είναι τότε 18 περίπου μηνών)
αν κάποιος γονιός στέλνει το παιδάκι του εκεί θα ήθελα να μάθω τις εντυπώσεις σας - εμένα αρχικά ήταν αποκαρδιωτικές...
κι επειδή την ερχόμενη εβδομάδα θα πάμε και στους ιδιωτικούς, κι αφού έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που ανοίχτηκε το τόπικ και τα σχόλιά σας είναι πιο παλιά, θα εκτιμούσα αφάνταστα αν είχατε λίγο χρόνο να μας ενημερώσετε τελικά αν μείνατε ευχαριστημένοι απ την επιλογή σας, και γενικά τι προτείνετε..
σαν πρώτη επιλογή πάντως έχουμε τους: ZOO, ΠΟΛΥΧΡΩΜΟ και ΜΠΛΕ ΜΠΑΛΟΝΙ
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω κάτι πιο καινούργιο. Βλέπεις και εμείς Σεπτέμβριο θα ξεκινήσουμε απλά έψαξα από αρκετά νωρίτερα για να καταλήξω τελικά στο Πολύχρωμο. Τώρα αν είναι σωστή η επιλογή μου θα δείξει από Σεπτέμβριο. Οπότε για μένα τουλάχιστον ισχύουν τα πιο πάνω που διάβασες!!!! Καλό ψάξιμο και σίγουρα καλή υπομονή.

Pavlina's mummy
11-06-09, 23:33
Καλώς σας βρίσκω μανούλες προβληματισμένες όπως κι εγώ με το θέμα του παιδικού σταθμού. Και εγώ ψάχνω τον καλύτερο για την Παυλίνα μου (θα κλείσει τα 3 τον Οκτώβρη) και ομολογώ ότι τα ενθουσιώδη σχόλια για το Πολύχρωμο με έχουν επηρεάσει πολύ θετικά. Μήπως γνωρίζετε αν παρέχουν τη δυνατότητα φαγητού εκεί ή πρέπει να το στέλνουμε από το σπίτι; Επίσης ποιά είναι η τακτική τους στην περίπτωση αδιαθεσίας του παιδιού;

IRMA
12-06-09, 14:27
Καλησπέρα, εγώ πήγα στο Πολύχρωμο πριν από 1 μήνα περίπου, μου άρεσε ο σταθμός αλλά την μικρή μου την έγραψα αλλού, διότι δεν μου άρεσε το γεγονός ότι δεν έχει ούτε ένα σημείο στον εξωτερικό χώρο με σκιά. Τα παιδιά που θα παίζουν? έχει όλη την μέρα ήλιο. Δεν ξέρω αν έχουν σκοπό να κάνουν κάτι γι'αυτό, προς το παρόν είναι αδύνατον να παίξουν εκεί παιδιά μετά τις 10 το πρωί, για μένα αυτό ήταν αρνητικό γιατί εννοείται πως στέλνω το παιδί μου εκτός πόλης για να μπορεί να παίζει έξω.
Όταν πήγα εγώ δεν είχε φαγητό και όσον αφορά το θέμα της αρρώστειας, δεν δέχονται άρρωστα παιδιά και αν αρρωστήσει εκεί σε παίρνουν τηλ. να το πάρεις

Pavlina's mummy
12-06-09, 23:01
Τελικά πήγαμε σήμερα και το είδαμε το Πολύχρωμο και όλα όσα έχουν πει οι προλαλήσασες είναι αλήθεια! ΟΛΑ!!! Είναι πράγματι ωραίος, καθαρός σταθμός, με οικογενειακό περιβάλλον, και έχει σχεδιαστεί εξ αρχής ακριβώς γι'αυτό το σκοπό: να φιλοξενεί βρέφη και νήπια. Πράγματι δεν έχει σκιά στον κήπο αλλά έχει εντυπωσιακή δροσιά μέσα και έξω από το κτίριο. Η διευθύντρια είναι πράγματι πολύ ζεστός άνθρωπος. Με εντυπωσίασε η γαλήνια ατμόσφαιρα που επικρατούσε και το πόσο ήρεμα και ευτυχισμένα φαίνονταν τα παιδάκια.

MAMAKA!!!
13-06-09, 01:34
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΗΘΕΛΑ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΤΙ ΕΖΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ.ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΟΛΕΣ.
ΕΙΜΑΙ ΜΑΜΑ 2 ΜΙΚΡΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ.Η ΜΕΓΑΛΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΤΟ ΣΕΠΤ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ 2. ΛΟΙΠΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΠΑΙΔΙΚΟΣ & ΒΡΕΦΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ ΚΟΝΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΜΠΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕ ΠΟΛΥ. ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΟΥ, ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑ ΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΟΠΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΤΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ...ΠΑΤ ...ΠΑΤ...
ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΗ ΚΑΙ ΛΕΩ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΚΑΛΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΔΕΡΝΕΙ?
ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΜΕ ΧΑΖΗ ΑΠΑΘΕΙΑ: Α ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ...
ΤΗΣ ΛΕΩ ΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ... ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ: ΜΑΛΩΣΕ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝΕ ΚΑΙ ΧΟΡΕΥΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΤΑ ΧΩΡΙΣΕ...(ΑΠΑΘΕΙΑ!)
ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΕ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΝΕΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ: ΔΕΝ ΔΕΡΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ
- ΜΑ ΑΦΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΠΑΤ...ΠΑΤ...
- ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΚΑΛΑ..(ΜΕ ΑΓΡΙΕΜΕΝΟ ΒΛΕΜΜΑ)
ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ!!!!!!!!!!!!!!
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΤΩΡΑ?
ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΠΕΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΛΗ, ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ...
ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ... ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ... ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ... ΠΟΥ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ???

eleni+stratoulis
15-06-09, 11:33
Καλημερα κοριτσια!!!!!
El καλημερα! Ολα καλα??
ειδα τωρα την καταχωρηση σου σε αυτο το τοπικ και ηθελα να μου πεις τι ειναι αυτα τα προγραμματα της εργατικής εστίας???
Με ενδιαφερει πολυ...!!γιατι εμεις πηγαιναμε περυσι σε δημοτικο παιδικο αλλα δεν εμεινα πολυ ευχαριστημενη και θελω να τον αλλαξω.
Τωρα ψαχνω να βρω τι θα κανουμε..
Δεν εχω ακουσει ποτε για αυτα τα προγραμματα και μου φανηκε περιεργο!

eleni+stratoulis
15-06-09, 16:00
Καλημερα κοριτσια!!!!!

Λοιπόν μπηκα στην εργατικη εστία και τα βρήκα ολα!!!Μπραβο βρε El!!!
Αυτος που τον πας εσυ εχει αυλή??Γιατι θα ηθελα να τον παω καπου να τρεχει να εκτονωνεται να μην ειναι κλεισμενος μεσα...Επισης έχει φαγητο?? Κοιτα να δεις που στο τελος θα γινουν και συμμαθητακια τα μικρακια μας!!(αν μας παρουν βεβαια στο προγραμμα..)Η αληθεια ειναι οτι εγω απο αυτα που ζηταει δηλωνω μονο εκκαθαριστικο και μονιμη εργασια, δεν μου φαινονται και πολλα τα μορια......
Εχει και σχολικο που τον πηγαινοφέρνει? Ειχες δει και κανεναν αλλο καλο παιδικο? ποιους να δηλωσω??
Σε έπρηξα ολίγον, αλλα τωρα που σε βρηκα.....

SEFI1911
19-06-09, 12:04
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΗΘΕΛΑ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΤΙ ΕΖΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ.ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΟΛΕΣ.
ΕΙΜΑΙ ΜΑΜΑ 2 ΜΙΚΡΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ.Η ΜΕΓΑΛΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΤΟ ΣΕΠΤ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ 2. ΛΟΙΠΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΠΑΙΔΙΚΟΣ & ΒΡΕΦΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ ΚΟΝΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΜΠΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕ ΠΟΛΥ. ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΟΥ, ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑ ΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΟΠΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΤΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ...ΠΑΤ ...ΠΑΤ...
ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΗ ΚΑΙ ΛΕΩ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΚΑΛΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΔΕΡΝΕΙ?
ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΜΕ ΧΑΖΗ ΑΠΑΘΕΙΑ: Α ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ...
ΤΗΣ ΛΕΩ ΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ... ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ: ΜΑΛΩΣΕ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝΕ ΚΑΙ ΧΟΡΕΥΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΤΑ ΧΩΡΙΣΕ...(ΑΠΑΘΕΙΑ!)
ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΕ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΝΕΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ: ΔΕΝ ΔΕΡΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ
- ΜΑ ΑΦΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΠΑΤ...ΠΑΤ...
- ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΚΑΛΑ..(ΜΕ ΑΓΡΙΕΜΕΝΟ ΒΛΕΜΜΑ)
ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ!!!!!!!!!!!!!!
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΤΩΡΑ?
ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΠΕΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΛΗ, ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ...
ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ... ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ... ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ... ΠΟΥ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ???

ΜΉΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΣΤΑΘΜΟ ΕΓΙΝΕ????ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΑΛΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.....
ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ -ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ- ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΓΙΑ ΤΑ "ΖΩΗΡΑ" ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑς ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ Σ'ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΠΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΒΡΕΦΗ.
Π.Χ. ΕΜΕΝΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΤΙΘΑΣΟ ΠΑΙΔΑΚΙ -ΠΟΛΛΕΣ ΤΟΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ- , ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ,ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΔΛΔ. ΝΑ ΑΓΩΝΙΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΝ ΘΑ ΤΡΩΕΙ ΜΠΑΤΣΑΚΙΑ Ή ΟΧΙ????ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΕΙΝΑΙ 20 ΜΗΝΩΝ.
ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΡΩΝΕ,ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ,ΝΑ ΥΠΑΚΟΥΝ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Κ ΚΟΜΠΛΕΞ.

MAMAKA!!!
25-06-09, 07:30
ΜΉΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΣΤΑΘΜΟ ΕΓΙΝΕ????ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΑΛΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.....
ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ -ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ- ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΓΙΑ ΤΑ "ΖΩΗΡΑ" ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑς ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ Σ'ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΠΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΒΡΕΦΗ.
Π.Χ. ΕΜΕΝΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΤΙΘΑΣΟ ΠΑΙΔΑΚΙ -ΠΟΛΛΕΣ ΤΟΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ- , ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ,ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΔΛΔ. ΝΑ ΑΓΩΝΙΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΝ ΘΑ ΤΡΩΕΙ ΜΠΑΤΣΑΚΙΑ Ή ΟΧΙ????ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΕΙΝΑΙ 20 ΜΗΝΩΝ.
ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΡΩΝΕ,ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ,ΝΑ ΥΠΑΚΟΥΝ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Κ ΚΟΜΠΛΕΞ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
ΣΗΜΕΡΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ .... ΚΑΙ ΑΠ΄ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΑDMINISTRATOR... ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!

sofiaka
04-07-09, 18:54
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι νέο μέλος και παίρνω πρώτη φορά μέρος σε συζήτηση. Μ' ενδιαφέρει και εμένα το θέμα αυτό. Έχω ένα αγοράκι 3.5 χρονών και ένα ακόμη 15 μηνών και ενδιαφέρομαι για παιδικό σταθμό στη Θεσσαλονίκη που να δέχεται και να ανταποκρίνεται βέβαια στις απαιτήσεις και των δύο αυτών ηλικιών.
Έχετε κάτι να μου προτείνετε;:lol:

SEFI1911
06-07-09, 10:45
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι νέο μέλος και παίρνω πρώτη φορά μέρος σε συζήτηση. Μ' ενδιαφέρει και εμένα το θέμα αυτό. Έχω ένα αγοράκι 3.5 χρονών και ένα ακόμη 15 μηνών και ενδιαφέρομαι για παιδικό σταθμό στη Θεσσαλονίκη που να δέχεται και να ανταποκρίνεται βέβαια στις απαιτήσεις και των δύο αυτών ηλικιών.

Καλημέρα και καλώς όρισες,
μπορείς να πάρεις πληροφορίες από την ίδια ενότητα στο θέμα "Παιδικοί σταθμοί" και εκεί θα διαβάσεις για βρεφονηπιακούς σταθμούς στην Ανατολική / Δυτική Θεσ/νικη
εγώ έχω να σου προτείνω μόνο για Ανατολική πλευρά κάποιους με "καλές" συστάσεις

kathy75
20-07-09, 17:18
Καλησπέρα σε όλους!

Για ποια περιοχή ενδιαφέρεσαι κυρίως??? Μπορώ να σου συστήσω για Ανατολ. Θεσ/νίκη...καλή επιτυχία στην ανεύρεση...τα αγγελούδια μας αξίζουν το καλλίτερο!!!

kathy75
20-07-09, 17:23
Βρεφονηπιακός σταθμός Πολύχρωμο www.polyhromo.gr κάντε τον κόπο να τον επισκεφθείτε...Δροσιά - Θέρμης, τηλ.23130-21700 κα Μεϊμάρη Άννα (διευθύντρια)
Ότι πιο ιδανικό για τα παιδιά μας...αξίζουν το καλλίτερο!!!

stefanos
24-07-09, 13:52
καλη σας ημέρα..
ενδιαφέρομαι για παιδικο στην ευκαρπία ξερει κανείς κανένα καλό ?

irn
28-07-09, 22:29
Κορίτσια στο μπλε μπαλόνι έκανε την πρακτική της μία κοπέλα από την σχολή μου και με είχε πει τα καλύτερα σας τον συνιστώ λοιπόν, γιατί μου το έχει πει βρεφοκόμος που ηταν μεσα και δουλευε, οπότε κάτι ξέρει παραπάνω!!

lenale
18-10-09, 13:31
Καλησπέρα κορίτσια. Έχετε να μου συστήσετε κάποιον καλό παιδικό στην Περαία?
Ευχαριστώ...

aggel
18-10-09, 17:48
Η μέριμνα του παιδιού είναι καλή. Πήγε η κόρη μου και είμαι σχετικά ικανοποιημένη. Το σχετικά το εννοώ από την άποψη ότι ο προηγούμενος σταθμός που πήγαινε η μικρή μου ήταν πιο προσωπικός και φιλικός κάτι που μου ταιριάζει πιο πολύ αλλά η μέριμνα κάνει πάρα πολύ καλές εκπαιδευτικές δραστηριότητες και γενικά δεν είχαμε κανένα πρόβλημα δεδομένου ότι πήγαμε και στα μέσα της χρονιάς.

GIOTINKA
29-10-09, 13:57
[QUOTE=stratoulis;411258]καλησπερα σε όλους! εχω γραψει τον μικρουλη μου -27 μηνων- στον δημοτικο παιδικο σταθμο "Μεγα Αλεξανδρο" στην Ανω Τουμπα Θεσσαλονικης και θελω να ξερω αν καποια απο εσας γνωριζει αν ειναι καλος.
Help![/Q

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΤΑ ΠΗΓΑΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ 'ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ'
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΠΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ (21 ΜΗΝΩΝ) ΧΩΡΙΣ ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ70
08-11-09, 14:16
ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε όλους τούς γονείς ,είμαι νέος στο φόρουμ και ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι , μένω ΠΕΡΑΙΑ και ψάχνω για παιδικό σταθμό
σωστό και όχι πυλωτή και υπόγεια , μέχρι τώρα έχω δει τρεις στην περιοχή μας
ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗΣ-- ΣΥΝΝΕΦΟΥΛΑ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ
Οι δυο πιο παλιοί και ο τελευταίως νέος μου άρεσαν και οι τρεις .
Αν έχετε κάτι να μου προτείνετε πάνω σε αυτούς τους τρεις ευχαρίστως

:confused::confused::confused:

my Maira
18-02-10, 22:57
καλησπέρα σε όλους, είμαι νέα στο parents και καινούργια μαμά επίσης μιας και βρίσκομαι στο πρώτο μου παιδάκι. Ψάχνω έναν σταθμό στην Ανατολική Θεσσαλονίκη που να λειτουργεί απογεύματα. Εντόπισα το "κοπερτί" όμως θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε και κάποιον άλλον...ιδανικά θα ήταν κάπου στην εξοχή (ελαιώνες, Πανόραμα, Θέρμη ακόμη και προς την Καρδία). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

flip
26-03-10, 10:34
Εγω στελνω τα παιδια μου στο Βρεφονηπιακο σταθμο Καραμελιτσα ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Παιζουν πολυ τα παιδια στο κηπο αυτο για μενα ειναι πολυ βασικο.Επιστρεφουν χαρουμενα και χαμογελαστα στο σπιτι.

maestria
07-04-10, 16:36
flip λες την Καραμελίτσα στην Πλαστήρα;;; Χαριλάου με Πυλαία, εκεί;
Πες μου λίγο λεπτομέρειες αν θέλεις (τιμή, ωράριο, λεωφορείο;) γιατί μ' ενδιαφέρει.
Ευχαριστώ. :)

flip
07-04-10, 19:10
Το ωραρειο ειναι 7.00 με 16.30 Σχολικο εχει . Τιμη 300Euro το μηνα

flip
07-04-10, 19:24
maestria για την ΚΑΡΑΜΕΛΙΤΣΑ στην Ν.Πλαστηρα λεω.Τα παιδια μου ειναι χαρουμενα που πανε παιδικο σταθμο. Η προσαρμογη τους ηταν τελεια.

Παυλος Π
18-04-10, 10:21
Καλημέρα είμαι καινούργια στην παρέα σας και θέλω την βοήθεια σας για δυο παιδικούς σταθμούς που έμαθα.Πιγκουίνοι (κήπο του καλού)και Μπουμπουκάκια (Πανόραμα)

maeleni
18-04-10, 11:40
Καλημέρα κ καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Δεν ξέρω κ πολλά από σταθμούς μιας κ δεν στέλνω ακόμα τον μικρό μου.
Edit M, εξαιτίας συγχώνευσης

maestria
19-04-10, 15:17
Σ' ευχαριστώ flip, κι ας το είδα καθυστερημένα! :D
Πολύ πιθανόν να το κοιτάξω, γιατί ένα άλλο (baby Συννεφούλα) που με βόλευε, γιατί ήταν κοντά, τελικά δεν μου γέμισε το μάτι, είναι μικρό σαν χώρος και μου την έσπασε και η ιδιοκτήτρια :).

Lora2
29-04-10, 14:41
καλημέρα και απο εμένα. Εχω ακούσει πολύ καλά λόγια απο διαφορετικούς γονείς, αλλά και απο παιδαγωγό που δουλευει εκεί για το "σχολείο της φύσης" για όποια μανουλα ενδιαφέρεται, αλλά δυστυχώς τα διδακτρα είναι απλησίαστα για εμάς.

Ηθελα να ρωτήσω αν έχει καμιά εντυπώσεις θετικές ή αρνητικές για τους δημοτικούς βρεφονηπιακούς σταθμούς "Υψηλάντου", αλλά και "τριών ιεραρχών" του δήμου Θεσ/νικης, όπως επίσης και για τον ιδιωτικό "καραμελοχώρα στ' ανατολικά". Πηγα χθες και μου άρεσε αρκετά, όπως επίσης μου άρεσε το γεγονός ότι με πήγαν και είδα απροειδοποιήτα όλους τους χώρους.

SOFIA 76
04-05-10, 22:26
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΝΕΑ ΜΑΜΑΚΑ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΩ....ΛΟΓΩ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ!!!ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΓΚΟΥΪΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΧΑΡΙΛΑΟΥ???ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΕΛΙΤΣΑ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ...ΙΔΙΩΣ Η ΑΥΛΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΛΙΓΟ ΟΙ ΣΚΑΛΕΣ ΜΕΣΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΑΝ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΑΓΓΙΖΩ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΜΕ ΑΥΤΟ. ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΙ ΕΓΩ ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΣΥΝΝΕΦΟΥΛΑ ΕΦΥΓΑ ΚΑΠΩς ΤΡΕΧΩΝΤΑΣ...ΔΕΝ ΛΕΓΟΤΑΝ BABY ΣΥΝΝΕΦΟΥΛΑ, ΙΣΩΣ ΕΙΔΑ ΑΛΛΟ ΣΤΑΘΜΟ ΠΑΝΤΩς ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΚΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΚΕΙ...THANKS ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!

maestria
04-05-10, 22:30
Η Καραμελίτσα δεν έχει θέσεις για την επόμενη χρονιά, έτσι μου είπε προχθές :(.
Στους Πιγκουίνους πήγα σήμερα. Πολύ συμπαθητική η ιδιοκτήτρια, ανεκτός ο χώρος, καθαρός, προσφέρει και πρωινό και η τιμή είναι πολύ καλή.
Μάλλον θα την προτιμήσω.
Για Αγκαλίτσες δεν ξέρω, είχα σκοπό να ρωτήσω, αλλά δεν πρόλαβα.
SOFIA γειτονιά είμαστε :).

SOFIA 76
04-05-10, 23:00
ΑΧ ΑΛΗΘΕΙΑ? ΤΙ ΚΑΛΑ!!!ΠΟΥ ΚΟΝΤΑ ΕΙΣΑΙ?ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΚΟΝΤΑ.ΠΟΣΟ ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ? ΑΓΟΡΑΚΙ Ή ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ?ΟΙ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΑΚΟΜΗ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΠΙΓΚΟΥΪΝΟΥΣ.

maestria
04-05-10, 23:03
ΑΧ ΑΛΗΘΕΙΑ? ΤΙ ΚΑΛΑ!!!ΠΟΥ ΚΟΝΤΑ ΕΙΣΑΙ?ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΚΟΝΤΑ.ΠΟΣΟ ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ? ΑΓΟΡΑΚΙ Ή ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ?ΟΙ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΑΚΟΜΗ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΠΙΓΚΟΥΪΝΟΥΣ.

Εγώ Μαρτίου κοντά κοριτσάκι. Οι Πιγκουίνοι -σχετικά- με βολεύουν.
Αγοράκι έχω, όπως βλέπεις και κάτω στην υπογραφή, 15 μηνών. Εσύ;
Κοντά σ' εσένα είναι κι ο Παραμυθένιος Κόσμος, κοντά στα σχολεία που είναι δίπλα στο γήπεδο, σε μια κάθετη στην Παπαναστασίου.
Εκεί έχω αύριο ραντεβού, να μου φύγει και η περιέργεια.

SOFIA 76
05-05-10, 12:34
MAESTRIA ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΚΙ ΕΣΥ ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ ΣΟΥ!!!!ΟΝΤΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΝΤΑ, ΛΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΑΘΜΟ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ?ΑΝ ΚΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΑΛΗΚΑΡΙ!!!ΧΑ!ΠΟΥ ΛΕΣ Ο ΠΑΡΑΜΥΘΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΗΤΑΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΠΩΣ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΩΡΑΡΙΟΥ, ΑΝ ΚΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ.ΣΤΟΥΣ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥΣ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΙ ΙΣΩΣ ΠΑΩ ΑΝ ΑΚΟΥΣΩ ΒΟΛΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΚΟ ΚΑΙ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΑΝ ΚΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΘΕΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ, ΘΑ ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΩ.ΑΚΟΥΣΑ Η ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΨΙΛΟΑΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ, ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ''ΚΑΠΩΣ''...ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΘΑ ΤΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΩ Ή ΘΑ ΤΑ ΔΙΑΨΕΥΣΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΥΝΕΛΑΚΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ.

maestria
05-05-10, 12:39
Στον "Παραμυθένιο κόσμο" έχουνε ωραίους χώρους, αλλά καθόλου αυλή ρε συ! Αυτό με χαλάει, μ' αρέσει να είναι κι έξω λίγη ώρα ο μικρός. Όντως τ' ότι είναι μέχρι τις 4 μόνο δεν είναι βολικό.
Οι Πιγκουίνοι είναι μέχρι τις 6, οπότε μάλλον θα σε βολέψει.
Εγώ δεν ψάχνω άλλο, κουράστηκα και νομίζω ότι κατέληξα.
Εσύ τι έχεις;

SOFIA 76
05-05-10, 13:10
Αρσενικό!!!τον δεύτερο άντρα της ζωής μου το νεότερο γιατί ο πρώτος μου ωρίμασε...χα!μπράβο που κατέληξες, πού αν επιτρέπεται?εγώ ακόμη στο ψάξιμο, τελικά ίσως μπερδεύτηκα παραπάνω αν κι από το forum βοηθήθηκα αρκετά να ναι καλά όλες!πάντως ανατολικά υπάρχουν πολλές επιλογές από σταθμούς και μου φαίνεται ότι δεν κάνουν αμαν για νέα παιδιά ή έτσι δείχνουν ίσως για να το παίζουν άνετες, δεν ξέρω.και καλά ότι είναι πλήρεις...τόσο υπεράνω χρημάτων.

maestria
05-05-10, 13:36
Αρσενικό!!!τον δεύτερο άντρα της ζωής μου το νεότερο γιατί ο πρώτος μου ωρίμασε...χα!μπράβο που κατέληξες, πού αν επιτρέπεται?εγώ ακόμη στο ψάξιμο, τελικά ίσως μπερδεύτηκα παραπάνω αν κι από το forum βοηθήθηκα αρκετά να ναι καλά όλες!πάντως ανατολικά υπάρχουν πολλές επιλογές από σταθμούς και μου φαίνεται ότι δεν κάνουν αμαν για νέα παιδιά ή έτσι δείχνουν ίσως για να το παίζουν άνετες, δεν ξέρω.και καλά ότι είναι πλήρεις...τόσο υπεράνω χρημάτων.

Για τους Πιγκουίνους λέω και θα κάνω αίτηση και στους Δημοτικούς, αλλά εκεί δύσκολα παίρνουν, γιατί είναι πολύς κόσμος!
Εντάξει, θέλει λίγο ψάξιμο, αλλά και το πολύ ψείρισμα σε μπερδεύει :???:.

Ναι, το παίζουν υπεράνω. Γενικώς ΟΛΟΙ στ' ανατολικά το παίζουν υπεράνω 8).

SOFIA 76
06-05-10, 22:11
Καλή αρχή στο νέο περιβάλλον! μακάρι να προσαρμοστούν καλά και να μην έχουν πρόβλημα τα πλασματάκια μας! εγώ ίσως παραμυθένιο τελικά να επιλέξω για να τον πηγαίνω με τα πόδια και να μην χρειαστεί να τον μεταφέρουν με σχολικό, ναι και μένα με χαλάει το ότι δεν έχει αυλή αλλά προτιμώ να είναι οκ το παιδί και ας μην βγαίνει έξω έτσι καταλήξαμε τελικά με τον άντρα μου....γιατί για τις αγκαλίτσες τελικά έμαθα ότι κάποιες 4-5 τα πήρανε τα παιδιά πάνω στον μήνα.

maestria
06-05-10, 23:07
Καλή αρχή στο νέο περιβάλλον! μακάρι να προσαρμοστούν καλά και να μην έχουν πρόβλημα τα πλασματάκια μας! εγώ ίσως παραμυθένιο τελικά να επιλέξω για να τον πηγαίνω με τα πόδια και να μην χρειαστεί να τον μεταφέρουν με σχολικό, ναι και μένα με χαλάει το ότι δεν έχει αυλή αλλά προτιμώ να είναι οκ το παιδί και ας μην βγαίνει έξω έτσι καταλήξαμε τελικά με τον άντρα μου....γιατί για τις αγκαλίτσες τελικά έμαθα ότι κάποιες 4-5 τα πήρανε τα παιδιά πάνω στον μήνα.

A, εντάξει, καλά που δεν πήγα για ραντεβού στις Αγκαλίτσες δηλαδή, το χρόνο μου θα έχανα :confused:.
Άντε, καλή αρχή! :D

pantzi
17-05-10, 15:33
Καλησπέρα σε όλους.
Ψάχνω παιδικό σταθμό στην ανατολική Θεσ/νίκη για την 2 ετών κόρη μου και χρειάζομαι την βοήθεια σας. Δυστυχώς θα δουλεύω σε άλλη πόλη ως τον Ιούλιο και δεν μπορώ η ίδια να επισκεφτώ τους σταθμούς .Η βοήθεια σας λοιπόν είναι πολύτιμη. Θέλω οπωσδήποτε να μην έχει σκάλα(έχουν συμβεί πολλές φορές ατυχήματα και ας μην το λένε παραέξω )και να έχει κήπο (αρκετά μαντρωμένα είναι στα διαμερίσματα).Επίσης η πολιτική τους για όσα είναι άρρωστα να είναι extra δωμάτιο και όχι τα στέλνω σπίτι. Όσες από σας δουλεύουν στον ιδ. Τομέα ξέρουν ότι δεν μπορείς να παίρνεις άδειες(είμαι τραπεζικός υπάλληλος).Καθαριότητα και άριστο περιβάλλον τα θεωρώ δεδομένα. Δεν ξέρω αν με βρίσκεται απαιτητική όμως ο 8 ετών γιος μου πήγε σε έναν στην Αθήνα ο οποίος ήταν τέλειος και δεν θέλω τίποτα λιγότερο για το κοριτσάκι μου.
Συνοψίζοντας τις απόψεις σας καταλήγω:
· Villa baby: πυλώνες ΔΕΗ, σκάλα οδηγός μιλάει στο κινητό
· Λίμνη κύκνων : περιστατικό με την απότομη διευθύντρια
· Συννεφούλα :παλιές εγκαταστάσεις ,σκάλα, μικρή αυλή
· Καραμελίτσα : σκάλα
· Μικρόκοσμος :μικρή αυλή
· Μητέρα : παλιές εγκαταστάσεις ,σκάλα ,όχι αυλή, η ιδιοκτήτρια μίλησε για ατυχήματα που συμβαίνουν(αν είναι δυνατόν)
· Πολύχρωμο :ωραίος κήπος μα καθόλου σκιά στην αυλή μετά τις 10:00 ,διώχνει τα άρρωστα(δεν δέχονται παιδιά με πυρετό)Ωραία τι το κάνεις αν έχει 4 μέρες πυρετό;
· Παιδικόραμα: μία δασκάλα ανά 25 παιδιά
Ε ,τι άλλο μένει βρε παιδιά; Ξέρετε κανέναν άλλο;

maestria
17-05-10, 15:49
Καλησπέρα σε όλους.
Ψάχνω παιδικό σταθμό στην ανατολική Θεσ/νίκη για την 2 ετών κόρη μου και χρειάζομαι την βοήθεια σας. Δυστυχώς θα δουλεύω σε άλλη πόλη ως τον Ιούλιο και δεν μπορώ η ίδια να επισκεφτώ τους σταθμούς .Η βοήθεια σας λοιπόν είναι πολύτιμη. Θέλω οπωσδήποτε να μην έχει σκάλα(έχουν συμβεί πολλές φορές ατυχήματα και ας μην το λένε παραέξω )και να έχει κήπο (αρκετά μαντρωμένα είναι στα διαμερίσματα).Επίσης η πολιτική τους για όσα είναι άρρωστα να είναι extra δωμάτιο και όχι τα στέλνω σπίτι. Όσες από σας δουλεύουν στον ιδ. Τομέα ξέρουν ότι δεν μπορείς να παίρνεις άδειες(είμαι τραπεζικός υπάλληλος).Καθαριότητα και άριστο περιβάλλον τα θεωρώ δεδομένα. Δεν ξέρω αν με βρίσκεται απαιτητική όμως ο 8 ετών γιος μου πήγε σε έναν στην Αθήνα ο οποίος ήταν τέλειος και δεν θέλω τίποτα λιγότερο για το κοριτσάκι μου.
· Μητέρα : παλιές εγκαταστάσεις ,σκάλα ,όχι αυλή, η ιδιοκτήτρια μίλησε για ατυχήματα που συμβαίνουν(αν είναι δυνατόν)
· Πολύχρωμο :ωραίος κήπος μα καθόλου σκιά στην αυλή μετά τις 10:00 ,διώχνει τα άρρωστα(δεν δέχονται παιδιά με πυρετό)Ωραία τι το κάνεις αν έχει 4 μέρες πυρετό;

Είναι καταπληκτικός ο Άγιος Στυλιανός, στην Παπαναστασίου, όπου είναι και το Δημοτικό Βρεφοκομείο. Αν δουλεύεις σε ιδιωτική όμως, δεν θα σε βολεύει, γιατί το ωράριό τους είναι χάλια (7-3.30), γιατί δεν ενδιαφέρονται να εξυπηρετήσουν μάλλον. :mad:
Έχει όμως ωραία κτίρια, νεοκλασσικά, σκάλες δεν είδα πουθενά και τεράστιες αυλές.
Αν τα βολέψεις με τ' ότι πρέπει να το παίρνεις νωρίς ... :roll:.

christine06
17-05-10, 16:15
Ρώτα και για το "Μαγεμένο Δάσος" στα Κωνσταντινουπολίτικα. Από φίλες και γνωστές έχω ακούσει τα καλύτερα. Δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία. Μπορεί όμως να έχει κάποια άλλη κοπέλα εδώ.

SEFI1911
17-05-10, 17:03
καλησπέρα,
εγώ τον δικό μου τον έστειλα φέτος στο "ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ" και παρόλο που το είχα ψάξει το θέμα αρκετά και είχα ακούσει τα καλύτερα λόγια σχετικά με τισ κοπέλες,το κτίριο,την οργανοτικότητα κτλ (ήμουν μεταξύ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ και ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ) δυστυχώς θα πώ οτι δεν έμεινα και απόλυτα ικανοποιημένη σε σχέση με αυτό που ήθελα ή που είχα φανταστεί όταν ξεκινούσε η σχολική χρονιά -είμαι αρκετά συγκαταβατική με πολλά και το κυριότερο έχω σαν πρώτη σκέψη οτι όσο και να προσπαθούν όλες οι κοπέλες στους βρεφονηπιακούς σταθμούς για το καλύτερο ΠΟΤΕ δεν θα μπορέσουν να αγγίξουν το τέλειο γιατί η αντιστοιχεία είναι περίπου 1:8 , αλλά από σε κάποια θέματα δεν μπορώ να συμβιβαστώ όσο και να προσπαθώ...
Άπό Σεπτέμβρη σκέφτομαι να στείλω τον μικρό μου στο "ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ" και ελπίζω όλα να πάνε καλά....
και οι δύο βρεφονηπιακοί σταθμοί είναι στην Ν.ΚΡΗΝΗ

pantzi
17-05-10, 21:45
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Δυστυχώς καλή μου maestria το 3:30 αν το πω θα το πάρουν για ανέκδοτο άσε που θα είμαι και καινούργια στο κατάστημα οπότε θα πρέπει να δείξω και καλή διαγωγή.Θα ψάξω και το μαγεμένο δάσος που προτείνει η cristine06.Σας ευχαριστώ και πάλι

maestria
17-05-10, 22:04
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Δυστυχώς καλή μου maestria το 3:30 αν το πω θα το πάρουν για ανέκδοτο άσε που θα είμαι και καινούργια στο κατάστημα οπότε θα πρέπει να δείξω και καλή διαγωγή.Θα ψάξω και το μαγεμένο δάσος που προτείνει η cristine06.Σας ευχαριστώ και πάλι

Σε καταλαβαίνω κι εγώ μάλλον - αν τον δεχθούνε τον δικό μου - δεν θα το στείλω.
Δεν έχεις κάποιον να τον παραλαμβάνει για λίγο;

Κι εγώ στενοχωρήθηκα, γιατί μ' αρέσει ΠΑΡΑ πολύ ο χώρος στον Άγιο Στυλιανό, είναι ιδανικός γμτ! :roll:

flip
17-05-10, 22:41
Ο Αγιος Στυλιανος ειναι ενα πολυ παλιο κτιριο μου κανει εντυπωση τι σου αρεσε απο αυτο το σταθμο .Ασε που φιλες μου τα πηραν απο κει γιατι οι βρεφονηπιοκομοι ειναι με συ μβασεις 2 μηνων ,και εξυπηρετουντε με κοριτσια που κανουν πρακτικη.Οσο για το Μαγεμενο Δασος κι αυτο εχει πυλωνα απο μπροστα του,και αυλη με πολυ μικρη.

natassap
18-05-10, 16:54
Καλησπέρα σε όλους.

Καλησπέρα,
εμείς θα στείλουμε τη μεγάλη μας (2,5 ετών) από το Σεπτέμβριο στην Λίμνη των Κύκνων. Η διευθύντρια δεν μάς φάνηκε καθόλου απότομη, ίσα ίσα ήταν ευγενέστατη, είναι πολύ έμπειρη και φαίνεται πως έχει πλήρη έλεγχο και γνώση του τι συμβαίνει στο σταθμό της. Εργάζομαι κι εγώ σε ιδιωτική τράπεζα (και ο άντρας μου) οπότε μάς βολεύει πολύ το ωράριο (07:00-17:00) και το ότι το καλοκαίρι κλείνει μόνο 15 ημέρες. Οι χώροι ήταν εξαιρετικοί,μέσα και έξω, τα μικρά τα έχουν στο ισόγειο, πηγαίνει πολύ τακτικά παιδίατρος (δεν θυμάμαι αν είναι κάθε εβδομάδα ή κάθε δύο εβδομάδες). Όταν αρρωσταίνουν σε ειδοποιούν, δεν ξέρω αν υπάρχει σταθμός που να τα δέχεται σε χωριστό δωμάτιο. Σε αυτή την περίπτωση, αναγκαστικά ένας από τους δυο μας θα φεύγει από τη δουλειά (ευτυχώς υπάρχει κατανόηση) μια που,δυστυχώς, δεν έχουμε πού αλλού να τα αφήσουμε.

pantzi
18-05-10, 19:37
To ωράριο σίγουρα είναι ικανοποιητικό και το ότι δεν έχει σκάλα ,όπως αναφέρεις ,σίγουρα συγκαταλέγεται στα θετικά.Η συμπεριφορά και πως ο άλλος την αντιλαμβάνεται είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό.Αν και το ότι η μαμά ζήτησε να δει την δασκάλα δεν ήταν και κάτι τρομερά παράλογο.Επίσης ο σταθμός που ο γιος μου πήγε για 2 χρόνια(στην Αθήνα όμως) είχε και extra δωμάτιο φύλαξης παιδιών και γενικά ήταν υψηλών προδιαγραφών (και με καλές τιμές).Απλά τότε όλα αυτά δεν τα εκτιμούσα γιατί νόμιζα ότι ήταν αυτονόητα.Για την μικρή θα είναι η πρώτη χρονιά και οι ιώσεις θα είναι πολύ συχνές.Πόσες άδειες να παίρνεις;Ομως σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου και εφόσον έχει και αρκετά θετικά σίγουρα θα πάω να τον δω.

Gkap
18-05-10, 20:19
καλησπέρα,
εγώ τον δικό μου τον έστειλα φέτος στο "ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ" και παρόλο που το είχα ψάξει το θέμα αρκετά και είχα ακούσει τα καλύτερα λόγια σχετικά με τισ κοπέλες,το κτίριο,την οργανοτικότητα κτλ (ήμουν μεταξύ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ και ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ) δυστυχώς θα πώ οτι δεν έμεινα και απόλυτα ικανοποιημένη σε σχέση με αυτό που ήθελα ή που είχα φανταστεί όταν ξεκινούσε η σχολική χρονιά -είμαι αρκετά συγκαταβατική με πολλά και το κυριότερο έχω σαν πρώτη σκέψη οτι όσο και να προσπαθούν όλες οι κοπέλες στους βρεφονηπιακούς σταθμούς για το καλύτερο ΠΟΤΕ δεν θα μπορέσουν να αγγίξουν το τέλειο γιατί η αντιστοιχεία είναι περίπου 1:8 , αλλά από σε κάποια θέματα δεν μπορώ να συμβιβαστώ όσο και να προσπαθώ...
Άπό Σεπτέμβρη σκέφτομαι να στείλω τον μικρό μου στο "ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ" και ελπίζω όλα να πάνε καλά....

καλησπέρα, μενω καλαμαρια και ψαχνω για Σεπτεμβρη παιδικο σταθμό. Ο μικρός θα είναι τότε 21 μηνων. Βρίσκομαι σε σύγχηση καθώς σχεδόν το σύνολο των σταθμων που βρίσκοται κοντά στην καλαμαριά δεν έχουν καθόλου ή ελάχιστη αυλή. Από την άλλη δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα να τον στέλνω με το σχολικό αρκετά χιλιόμετρα στον περιφεριακό για να παέι Ρύσιο, καρδία κλπ. που ομολογουμένος εκεί οι παιδικοί σταθμοί έχουν μεγάλο προάυλιο χώρο για παιχνίδι κλπ. τον μικρόκοσμο τον έχω δεί απο έξω και δεν μου γέμισε το μάτι, ίσως όμως να πάω απο κοντά να των δώ και απο μέσα, η Μαργαρίτα που βρίσκεται?
Ευχαριστώ

maestria
18-05-10, 21:41
Ο Αγιος Στυλιανος ειναι ενα πολυ παλιο κτιριο μου κανει εντυπωση τι σου αρεσε απο αυτο το σταθμο .Ασε που φιλες μου τα πηραν απο κει γιατι οι βρεφονηπιοκομοι ειναι με συ μβασεις 2 μηνων ,και εξυπηρετουντε με κοριτσια που κανουν πρακτικη.Οσο για το Μαγεμενο Δασος κι αυτο εχει πυλωνα απο μπροστα του,και αυλη με πολυ μικρη.

Μου άρεσε το νεοκλασσικό κτίριο, οι μεγάλες αυλές, τ' ότι δεν έχουν σκάλες, κλπ.
Υπάρχουν ΚΙ ΑΛΛΟΙ καλοί σταθμοί στην περιοχή, δεν είναι μόνο η Καραμελίτσα καλή μου :mrgreen:.

VASILIKI
19-05-10, 11:41
Καλημέρα. Εγώ στέλνω τον δικό μου στο Μπλέ Μπαλόνι στην Θέρμη. Προς το παρόν είμαι ευχαριστημένη. Το κτίριο δεν έχει καθόλου σκάλες, έχει μεγάλη αυλή για παιχνίδι, και απ' ότι ξέρω δεν έχει κοντά πυλώνα της Δεή. Δες κι εκεί, μήπως σε βολέψει. Τώρα για άρρωστα παιδάκια, δεν ξέρω αν δέχονται, γιατί δεν μου έτυχε ποτέ.

SEFI1911
19-05-10, 12:22
καλησπέρα, μενω καλαμαρια και ψαχνω για Σεπτεμβρη παιδικο σταθμό. Ο μικρός θα είναι τότε 21 μηνων. Βρίσκομαι σε σύγχηση καθώς σχεδόν το σύνολο των σταθμων που βρίσκοται κοντά στην καλαμαριά δεν έχουν καθόλου ή ελάχιστη αυλή. Από την άλλη δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα να τον στέλνω με το σχολικό αρκετά χιλιόμετρα στον περιφεριακό για να παέι Ρύσιο, καρδία κλπ. που ομολογουμένος εκεί οι παιδικοί σταθμοί έχουν μεγάλο προάυλιο χώρο για παιχνίδι κλπ. τον μικρόκοσμο τον έχω δεί απο έξω και δεν μου γέμισε το μάτι, ίσως όμως να πάω απο κοντά να των δώ και απο μέσα, η Μαργαρίτα που βρίσκεται?
Ευχαριστώ

Η "ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ" είναι κοντά στο ΜΙΣΤΡΑΛ το μπαράκι αν γνωρίζεις από Κρήνη.Πιο κάτω από το ΜΙΣΤΡΑΛ έχει ένα πάρκο και ένα περίπτερο στην γωνία,εκεί είναι ο παιδικός αλλά δεν γνωρίζω αν έχει αυλή,έχει όμως πάρκο απέναντι όπως και στον ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ.

pantzi
24-05-10, 11:32
Καλημέρα. Εγώ στέλνω τον δικό μου στο Μπλέ Μπαλόνι στην Θέρμη. Προς το παρόν είμαι ευχαριστημένη. Το κτίριο δεν έχει καθόλου σκάλες, έχει μεγάλη αυλή για παιχνίδι, και απ' ότι ξέρω δεν έχει κοντά πυλώνα της Δεή. Δες κι εκεί, μήπως σε βολέψει. Τώρα για άρρωστα παιδάκια, δεν ξέρω αν δέχονται, γιατί δεν μου έτυχε ποτέ.

Μπήκα στο site και δείχνει καθαρός και καινούργιος.Δυστυχώς δεν δείχνει τον κήπο καθόλου.Πόσα παιδάκια έχει ανά τμήμα ; Σε μια φωτοφραφία του site δείχνει να έχει πολλά και μόνο 2 δασκάλες

VASILIKI
24-05-10, 22:02
Στο τμήμα του δικού μου είναι αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 23 παιδάκια και δύο δασκάλες. Ο γιος μου είναι τεσσάρων.Δεν νομίζω όμως πως στα άλλα τμήματα με μικρότερα παιδιά είναι καλύτερη η κατάσταση. Δυστυχώς όταν έψαχνα για παιδικούς, δεν βρήκα πουθενά την σωστή αναλογία.

SOFIA 76
24-05-10, 22:10
καλησπέρα,
SEFI να ρωτήσω γιατί δεν έμεινες ευχαριστημένοι από τον μικρόκοσμο? είμαι μεταξύ αυτού και του παραμυθένιο κόσμου και δεν θα τον επέλεγα γιατί είναι μακρία μας. Τώρα όμως με προβλημάτισες και ήθελα να μάθω....σε παρακαλώ πες 2-3 στοιχεία για να επιβεβαιώσω την επιλογή μου να τον στείλω στον παραμυθένιο κόσμο που είναι μια χαρά μεν αλλά δεν έχει αυλή και κάπως μου κάνεις αυτό...
και κάτι ακόμη. Ξέρετε αν ξεκίνησαν οι αιτήσεις για τους δημοτικούς σταθμούς????

SEFI1911
25-05-10, 12:38
SEFI να ρωτήσω γιατί δεν έμεινες ευχαριστημένοι από τον μικρόκοσμο? είμαι μεταξύ αυτού και του παραμυθένιο κόσμου και δεν θα τον επέλεγα γιατί είναι μακρία μας. Τώρα όμως με προβλημάτισες και ήθελα να μάθω....σε παρακαλώ πες 2-3 στοιχεία για να επιβεβαιώσω την επιλογή μου να τον στείλω στον παραμυθένιο κόσμο που είναι μια χαρά μεν αλλά δεν έχει αυλή και κάπως μου κάνεις αυτό...
και κάτι ακόμη. Ξέρετε αν ξεκίνησαν οι αιτήσεις για τους δημοτικούς σταθμούς????

κοίτα να δεις,το είχα ψάξει αρκετά καλά και είχα καταλήξει οτι είναι ένας από τους καλύτερους που υπάρχουν στην ευρύτερη περιοχή του δήμου Καλαμαριάς.Οι κοπέλες όλες είναι τέλειες,γλυκομίλητες,μαθαίνουν πολλά στα παιδιά αλλά υπάρχει ένα θεματάκι με την συμπεριφορά της διεύθυνσης που δεν μπορώ να επεκταθώ δυστυχώς,όταν πρωτοπήγα όλοι ήταν ευγενέστατοι,γλυκομίλιτοι(πάντα έτσι είναι από κοντά)αλλά στη συνέχεια κατάλαβα οτι πίσω απ'όλα αυτά κρύβονται άλλα...Η ουσία είναι οτι θέλουν τα παιδιά μας στρατιωτάκια και όχι παιδάκια,αν κάποιο παιδάκι είναι κάπως ζωηρό δεν προσπαθούν να το ηρεμήσουν απλά το αφήνουν μόνο του μέσα σε 1 κρεβάτι για κάποια λεπτά για να ηρεμήσει(έχει τύχει να το κάνουν και στον δικό μου).Αυτό που με παραξένεψε όμως είναι το γεγονός οτι ενώ υποτίθεται οτι η αναλογία παιδιών-παιδαγωγών είναι ικανοποιητική, συχνά γίνονται ατυχήματα που εμένα προσωπικά με φόβισαν αρκετές φορες π.χ. 2 φορές βγήκε το χέρι του μικρού μου και δεν το πήραν χαμπάρι και όταν το παρέλαβαν οι γονείς μου τρέχαμε στα νοσοκομεία και το μόνο που είπε η διευθύντρια ήταν οτι το παιδί έχει κάποια ευαισθησία στα χέρια (ο γιατρός γέλασε),δαγκωμένος και γρατζουνισμένος έχει έρθει πάρα πολλές φορές,2 φορές ξέχασαν να μου επιστρέψουν τα φάρμακά του(2 ειδών εισπνοές)και έτρεχα να βρώ φαρμακείο να αγοράσω άλλες για να μη σταμτήσω την αγωγή του το βράδυ ή το ΣΚ και πριν λίγες μέρες χάσανε δια μαγείας το μπουφανάκι του και ακόμη το ψάχνουν.Δεν γνωρίζω αν παρόμοια περιστατικά συμβαίνουν σε όλους του παιδικούς αλλά επειδή εγώ για πρώτη φορά τον έστειλα φέτος μου φάνηκαν κάπως απογοητευτικά ΟΛΑ αυτά.Δεν θα σταθώ όμως μόνο στα αρνητικά γιατί οπως και να το κανουμε έχει και πολλά θετικά...οι κοπέλες τα μαθαίνουν πολλά πράγματα,τραγούδια,αλφα-βήτα,αριθμιτική,πολύ συχνά έρχονται θίασοι κουκλοθέατρο κτλ.,χριστούγεννα-πάσχα-γιορτές κάνουν ωραίες χειροτεχνίες,έχουν κάνει βραδιές μπάρμπεκιου,συναντήσεις γονέων με παιδοψυχολόγο,υπάρχει δανειστική βιβλιοθήκη και κάθε 15 μέρες δίνουν στα παιδιά από ένα βιβλίο για το ΣΚ,υπάρχει παιδίατρος και λογοθεραπεύτρια που εξετάζουν κάθε 2 μήνες τα παιδιά.
Αυτά....τα συμπεράσματα δικά σας

maestria
25-05-10, 12:54
SOFIA ξεκίνησαν, πέρνα απ' όποιον σταθμό σ' ενδιαφέρει να πάρεις αίτηση και να ετοιμάσεις τα δικαιολογητικά. Δεν ξέρω ακριβώς μέχρι πότε είναι.

SOFIA 76
25-05-10, 23:26
MAESTRIA ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου, θα πάω αύριο κιόλας να προλάβω να μαζέψω τα δικαιολογητικά.
SEFI, αχ σε ευχαριστώ ειλικρινά πολύ για τις πληροφορίες γιατί μου απάντησες στο βασικότερο δίλλημα που είχα προκειμένου να αποφασίσω και τώρα πια που είμαι μεταξύ δυο σταθμών, αλλά και από την αρχή που ξεκίνησα να ψάχνω γιατί πέρα από την ασφάλεια και βασικούς κανόνες υγιεινής το πρώτο που ρωτούσα είναι πώς διαχειρίζονται ένα δύσκολο παιδάκι (το δικό μου δεν είναι και το πλέον βολικό), το κλάμα του την γκρίνια του κλπ, προκειμένου να είμαι όσο πιο σίγουρη μπορώ και φοβόμουν το ενδεχόμενο να τον αφήνουν μόνο να κλαίει...! η απάντηση της διεύθυνσης δεν με κάλυψε απόλυτα γιατί δεν το πολυρωτάνε αυτό, απ' ότι ανέφερε και σκέφτηκα εντάξει δεν είναι και ποίημα που πρέπει να μάθει οι ερωταπαντήσειςτων γονιών. Εν πάσει περιπτώσει, δεν δυσανασχέτησα κιόλας και επειδή είδα και πολλά θετικά το σκεφτόμουν, αλλά τελικώς επιβεβαιώνω την απόφαση του παραμυθένιου κόσμου που είναι τελικά απ' ότι φαίνεται ότι καλύτερο είδα εγώ εννοείται. Εύχομαι να αποδειχτεί κι έτσι στην πορεία μόνο.
εύχομαι και για εσάς να μην επαναληφθεί δυσάρεστο ή ''ατυχές'' γεγονός γιατί αυτά που έγραψες όλα ήταν ποιο να πιάσεις ποιο να αφήσεις, με σοβαρότερο την σωματική ακεραιότητα του παιδιού σου βέβαια. Καλή τύχη και καλή συνέχεια! και σε ευχαριστώ και πάλι!καλό βράδυ σε όλες!!!!!!;)

pantzi
29-05-10, 18:05
Μία δηλ. κάθε 11 παιδάκια.Δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά μάλλον πρέπει να προσγειωθώ γιατί όλα έτσι είναι οπότε δεν έχουμε και πολλές επιλογές.Εδώ στο σπίτι έχω μόνο 2 και πολλές φορές δεν τα προλαβαίνω και έχει πέσει και χτυπήσει μπροστά μου

myangel
29-05-10, 21:06
χμ μεγάλη κουβέντα αυτή - θεωρώ ότι το πιο σημαντικό είναι να νοιώθει το παιδί μου ασφάλεια κ αγάπη. από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα τα θεωρώ δευτερεύοντα, κάποια σημαντικότερα και κάποια λεπτομέρειες μόνο.
πάντως ψάχνοντας τότε για δημοτικό παιδικό σταθμό δεν είχα δει κάτι (ή κάποια δ/ντρια ή παιδαγωγό) να μου "γεμίσει το μάτι" που λένε.. στα ιδιωτικά είδα πολλά, από διπροσωπία μέχρι αδιαφορία,,, πάντως το παιδί μου γυρνάει στο σπίτι χαρούμενο, κι ας είναι από τα πολύ ζωηρά,, και ναι, και με δαγκωνιές έχει έρθει (αλλά κι απ το σπίτι της μαμάς μου με κάψιμο ήρθε, δε σημαίνει κάτι αυτό) αλλά αισθάνεται ασφαλές, χαρούμενο και είναι σε ένα περιβάλλον γεμάτο αγάπη!
μακάρι να ξέρουν όλοι οι παιδαγωγοί πόσο σημαντικό είναι το επάγγελμά τους, είναι λειτούργημα! εύχομαι να βρεις το καλύτερο για το παιδάκι σου

kalamaraki
01-06-10, 08:25
. Ξέρετε αν ξεκίνησαν οι αιτήσεις για τους δημοτικούς σταθμούς????

Οι αιτήσεις για τους δημοτικους παιδικους και βρεφικους σταθμους εχουν ξεκινήσει απο τις 17/5 και ληγουν σε αλλους εως τις 14/6 και σε αλλους εως τις 16/6. Εγω πηγα και εκανα αιτηση χτες στον βρεφονηπιακο σταθμο "Βρεφικη Φωλια" που ειναι δημοτικη επιχειρηση....(ζητανε 1730ευρω αν θυμαμαι καλα) και μας ειπαν οτι θα βγουν τα αποτελεσματα τελος Ιουνιου μαζι με του ΟΕΕΚ για την επιδοτηση παιδικου σταθμου.

Ερωτηση....επειδη το Βρεφικη Φωλια ειναι ο μοναδικος βρεφονηπιακος σταθμος στην Καλαμαρια...και εκανα εκει αναγκαστικα αιτηση για την μικρη μου....ξερει καμια καμια πληροφορια? Εκανα βολτα μεσα και μου αρεσε αλλα φυσικα δεν εχω ολοκληρωμένη εικονα. Το μονο μειον που εχω να πω ειναι οτι η αυλη του ειναι μικρη....

Gkap
08-06-10, 17:39
Μπήκα στο site και δείχνει καθαρός και καινούργιος.Δυστυχώς δεν δείχνει τον κήπο καθόλου.Πόσα παιδάκια έχει ανά τμήμα ; Σε μια φωτοφραφία του site δείχνει να έχει πολλά και μόνο 2 δασκάλες

το σάββατο που μας πέρασε βρήκα στην εισοδο της οικοδομής μας διαφημιστικά από εναν νεο βρεφονηπιακο που έχει ανοίξη κοντα στο carrfur και δεν το πήρα χαμπαρι καθόλου. έκλησα και ραντευου να τον δω απο κοντά για αυριο τετάρτη. Θα γράψω εντυπώσεις. Το διαφημιστικό κάλο είναι, να δώ και από κοντά.

Gkap
08-06-10, 18:33
Ξερει κανεις τι θα ισχυση φετος με τις αιτησεις για ΟΕΕ. εργάζεται και η Συζηγος και πρωτη φορα θα παμε σε παιδικο. απο φιλους μαθαμε οτι ο ΟΕΕ πληρωνει καποια διδακτρα. Σωστά?
Ισχύει για ολους τους ιδιωτικούς σταθμούς?
Ευχαριστώ

NESTOROUDI
08-06-10, 20:01
το σάββατο που μας πέρασε βρήκα στην εισοδο της οικοδομής μας διαφημιστικά από εναν νεο βρεφονηπιακο που έχει ανοίξη κοντα στο carrfur και δεν το πήρα χαμπαρι καθόλου. έκλησα και ραντευου να τον δω απο κοντά για αυριο τετάρτη. Θα γράψω εντυπώσεις. Το διαφημιστικό κάλο είναι, να δώ και από κοντά.

αν μπορεις σε παρακαλω στειλε μου το τηλεφωνο, γιατι μου ειπε μια φιλη μου για αυτον τον σταθμο, αλλα δεν τον βρηκα. αν εχεις ηδη παει, ενημερωσε μας...ευχαριστω

Gkap
08-06-10, 21:29
αν μπορεις σε παρακαλω στειλε μου το τηλεφωνο, γιατι μου ειπε μια φιλη μου για αυτον τον σταθμο, αλλα δεν τον βρηκα. αν εχεις ηδη παει, ενημερωσε μας...ευχαριστω

καλησπέρα, αυριο θα ξερω πιο πολλα. το site ειναι www.paidikimelodia.gr
απο εξω και απο υποδομη ολα καλα. αν αυτα που δειχνουν ισχυουν και δεν ζητανε και τρελλα λεφτα, τοτε μαλλον θα ειναι κατι διαφορετικο απο οσα εχω δει και ακουσει ως σημερα.

maestria
08-06-10, 23:00
Ξερει κανεις τι θα ισχυση φετος με τις αιτησεις για ΟΕΕ. εργάζεται και η Συζηγος και πρωτη φορα θα παμε σε παιδικο. απο φιλους μαθαμε οτι ο ΟΕΕ πληρωνει καποια διδακτρα. Σωστά?
Ισχύει για ολους τους ιδιωτικούς σταθμούς?
Ευχαριστώ

Υπάρχει και σχετικό θέμα γι' αυτό, αλλά δεν το βρίσκω τώρα!
Καλύπτει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ποσό το πρόγραμμα. Φέτος οι αιτήσεις γίνονται στην ΕΕΤΑΑ (www.eetaa.gr) και θα ξεκινήσουν 18/6.
Μπες στο σάιτ τους για να δεις την σχετική ανακοίνωση, λέγεται Πρόγραμμα "Εναρμόνιση οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής.

Όποια άλλη απορία έχεις, στη διάθεσή σου.

Gkap
10-06-10, 15:51
καλησπέρα, αυριο θα ξερω πιο πολλα. το site ειναι www.paidikimelodia.gr
απο εξω και απο υποδομη ολα καλα. αν αυτα που δειχνουν ισχυουν και δεν ζητανε και τρελλα λεφτα, τοτε μαλλον θα ειναι κατι διαφορετικο απο οσα εχω δει και ακουσει ως σημερα.

Λοιπόν εχουμε και λέμε. Ο παιδικός που αναφέρθηκα προχθές, τελικά είναι πολύ καλύτερος από οτι δειχνει το site. Βασικά μετά από όλους σχεδόν της καλαμαριάς και αιγιάννη που γύρισα (και απογοητεύτικα), ΔΕΝ εχει καμια απολύτος σχεση με οσα ειχα εως σημερα δει. Τεράστιος. Πολύ μεγάλες αιθουσες και ψιλοτάβανες, με τεράστια αυλη με γκαζον και δεντρα. Εγω το αποφάσησα για τον πιτσιρίκο, Πάω αυριο με την συζυγο και το κλείνουμε !!! δεν υπάρχει περίπτωση να διαφωνίσει.

και για δίδακτρα, όσο και τα ισόγεια χωρις αυλη και φως μέσα στην πόλη.

Ψάξτε να τον βρείτε γιατί μόλις ανοιξε και το βρεφικό σχεδόν έκλεισε. Μου είπε η υπέυθυνη οτι θα συμμετέχουν στο προγραμμα της www.eetaa.gr , οπότε όλα καλά.

Gkap
10-06-10, 15:55
Καλύπτει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ποσό το πρόγραμμα. Φέτος οι αιτήσεις γίνονται στην ΕΕΤΑΑ (www.eetaa.gr) και θα ξεκινήσουν 18/6.
Μπες στο σάιτ τους για να δεις την σχετική ανακοίνωση, λέγεται Πρόγραμμα "Εναρμόνιση οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής.

Σε ευχαριστώ Maestria, το κατέβασα και ενημερώθηκα. Περιμένω και μαζευω δικαιολογητικά.

NESTOROUDI
15-06-10, 17:17
Λοιπόν εχουμε και λέμε. Ο παιδικός που αναφέρθηκα προχθές, τελικά είναι πολύ καλύτερος από οτι δειχνει το site. Βασικά μετά από όλους σχεδόν της καλαμαριάς και αιγιάννη που γύρισα (και απογοητεύτικα), ΔΕΝ εχει καμια απολύτος σχεση με οσα ειχα εως σημερα δει. Τεράστιος. Πολύ μεγάλες αιθουσες και ψιλοτάβανες, με τεράστια αυλη με γκαζον και δεντρα. Εγω το αποφάσησα για τον πιτσιρίκο, Πάω αυριο με την συζυγο και το κλείνουμε !!! δεν υπάρχει περίπτωση να διαφωνίσει.

και για δίδακτρα, όσο και τα ισόγεια χωρις αυλη και φως μέσα στην πόλη.

Ψάξτε να τον βρείτε γιατί μόλις ανοιξε και το βρεφικό σχεδόν έκλεισε. Μου είπε η υπέυθυνη οτι θα συμμετέχουν στο προγραμμα της www.eetaa.gr , οπότε όλα καλά.

λοιπον συμφωνω μαζι σου....πηγα και εγω απο κοντα να δω και μου αρεσε. το βασικο ειναι οτι πηρα μαζι το μικρο μου, να δω αντιδρασεις και ευτυχως θελει να παει...η τιμη ειναι πολυ καλη και το πιο σημαντικο ειναι οτι δεν προσφερει βρωμιες στο πρωινο. Οι περισσοτεροι παιδικοι, δεν δινουν καθολου βαρος στη διατροφη των παιδιων. Γάλα με κεικ, γαλα με κρουασαν, κλπ. και μαλιστα απ οτι ειδα και συσκευασμενα...Αν ειναι δυνατον!!
θα βγαλει προγραμμα με τη βοηθεια διαιτολογου, υγιεινα πραγματα.
ο μοναδικος παιδικος που βρηκα και προσεχε και τη διατροφη, ηταν το http://www.europeancollege.gr αλλα δυστυχως οταν τον πηγα εκει, δεν ηθελε να ξαναπαει με τιποτα!!
υποψιαζομαι οτι ο αλλος παιδικος τον κερδισε γιατι ειχε πολλα παιχνιδια μεσα....

pantzi
16-06-10, 11:26
Παιδιά και εγώ έγραψα τελικά την κόρη μου στην παιδική μελωδία κοντά στο carrefour.Ταξίδεψα Θεσ/νίκη πριν 10 μέρες είχα σκοπό να πάω σε 2 που είχα καταλήξει.Τυχαία από γνωστό βρήκα το διαφημιστικό της παιδικής μελωδίας.Ενθουσιάστηκα τόσο που δεν πήγα ούτε να τους δω τους άλλους.Ισόγειο καθόλου σκάλες,πεντακάθαρο,φωτεινότατατο ,τεράστιος κήπος και η διευθύντρια δείνει πεπειραμένη (μου είπε οτι δουλευει 15 χρόνια σε σταθμούς).Πολύ γλυκιά με την μικρή και με το 8 έτών γιο μου που ήταν μαζί αλλά ταυτόχρονα επειδή ήταν και ένας μάστορας , η μία δασκάλα και το παιδί της εκεί δείχνει να έχει να μη της ξεφεύγει τίποτα.Θα έχει παιδίατρο κάθε εβδομάδα λίγα παιδιά ανά τμήμα και πρωινό.Επίσης επειδή διανύουμε και δύσκολες εποχές έμεινα ευχαριστημένη και με την τιμή.Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν ότι επειδή οι τοίχοι ήταν άδειοι χωρίς ζωγραφιές ή δουλειες παιδιών φαίνοταν λίγο άδειο.Μου είπε όμως ότι με τη διακόσμηση δεν έχουν τελειώσει ακόμη (εκει ο άντρας μου που ξέρει ότι είμαι περίεργη με αγριοκοίταξε)οπότε δεν ξαναρώτησα. Με κέρδισε η καινουργίλα και η διευθύντρια που έδειξε ότι "το έχει" .Θα σας γράψω και μέσα στο χειμώνα για το πως τα πάμε.Πάντως η γνώμη μου είναι ότι όταν κάποιος είναι καινούγιος στο χώρο και θέλει να κάνει όνομα θα είναι και ο καλύτερος γιατί δεν είναι επαναπαυμένος στις δάφνες του.
Φιλιά και Καλό καλοκαίρι σε όλους σας

SEFI1911
16-06-10, 11:30
λοιπον συμφωνω μαζι σου....πηγα και εγω απο κοντα να δω και μου αρεσε. το βασικο ειναι οτι πηρα μαζι το μικρο μου, να δω αντιδρασεις και ευτυχως θελει να παει...η τιμη ειναι πολυ καλη και το πιο σημαντικο ειναι οτι δεν προσφερει βρωμιες στο πρωινο. Οι περισσοτεροι παιδικοι, δεν δινουν καθολου βαρος στη διατροφη των παιδιων. Γάλα με κεικ, γαλα με κρουασαν, κλπ. και μαλιστα απ οτι ειδα και συσκευασμενα...Αν ειναι δυνατον!!
θα βγαλει προγραμμα με τη βοηθεια διαιτολογου, υγιεινα πραγματα.
ο μοναδικος παιδικος που βρηκα και προσεχε και τη διατροφη, ηταν το http://www.europeancollege.gr αλλα δυστυχως οταν τον πηγα εκει, δεν ηθελε να ξαναπαει με τιποτα!!
υποψιαζομαι οτι ο αλλος παιδικος τον κερδισε γιατι ειχε πολλα παιχνιδια μεσα....

NESTOROUDI μου τι κάνεις,όλα καλά,ο μικρός???και εγώ μίλησα εχθές με την υπεύθυνη στο τηλ. και λέω να πάω από εβδομάδα και εγώ με τον μικρό.Δεν ήξερα οτι πρωινό παρέχει ο παιδικός,πέρισυ που τον πήγαινα και ακόμη εκεί τον στέλνω με το πρόγραμμα,όλα του τα έδινα εγώ (πρωινό,πρόγευμα,μεσημεριανό),ίσως να δίνουν κάνα χυμό ή μπισκοτάκι αλλά προσωπικά και γι'αυτά μεριμνούσα εγώ για να ξέρω τι ακριβώς τρώει... η υπεύθυνη από το τηλ. μου φάνηκε πολύ καλή,γλυκομίλητη αλλά από το τηλ. όλόι έτσι είναι και ειδικά στην αρχή.Πάντως το σκέφτομαι σοβαρά φέτος να τον στείλω εκεί αλλά πραγματικά θέλω να το ψάξω όσο το δυνατό καλύτερα γιατί δεν θέλω κάθε χρόνο να τον αλλάζω σχολείο κτλ.
Τι λέτε βρε παιδιά,να πάω και από κοντά να δώ,αξίζει????

SEFI1911
16-06-10, 11:40
Παιδιά και εγώ έγραψα τελικά την κόρη μου στην παιδική μελωδία κοντά στο carrefour.Ταξίδεψα Θεσ/νίκη πριν 10 μέρες είχα σκοπό να πάω σε 2 που είχα καταλήξει.Τυχαία από γνωστό βρήκα το διαφημιστικό της παιδικής μελωδίας.Ενθουσιάστηκα τόσο που δεν πήγα ούτε να τους δω τους άλλους.Ισόγειο καθόλου σκάλες,πεντακάθαρο,φωτεινότατατο ,τεράστιος κήπος και η διευθύντρια δείνει πεπειραμένη (μου είπε οτι δουλευει 15 χρόνια σε σταθμούς).Πολύ γλυκιά με την μικρή και με το 8 έτών γιο μου που ήταν μαζί αλλά ταυτόχρονα επειδή ήταν και ένας μάστορας , η μία δασκάλα και το παιδί της εκεί δείχνει να έχει να μη της ξεφεύγει τίποτα.Θα έχει παιδίατρο κάθε εβδομάδα λίγα παιδιά ανά τμήμα και πρωινό.Επίσης επειδή διανύουμε και δύσκολες εποχές έμεινα ευχαριστημένη και με την τιμή.Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν ότι επειδή οι τοίχοι ήταν άδειοι χωρίς ζωγραφιές ή δουλειες παιδιών φαίνοταν λίγο άδειο.Μου είπε όμως ότι με τη διακόσμηση δεν έχουν τελειώσει ακόμη (εκει ο άντρας μου που ξέρει ότι είμαι περίεργη με αγριοκοίταξε)οπότε δεν ξαναρώτησα. Με κέρδισε η καινουργίλα και η διευθύντρια που έδειξε ότι "το έχει" .Θα σας γράψω και μέσα στο χειμώνα για το πως τα πάμε.Πάντως η γνώμη μου είναι ότι όταν κάποιος είναι καινούγιος στο χώρο και θέλει να κάνει όνομα θα είναι και ο καλύτερος γιατί δεν είναι επαναπαυμένος στις δάφνες του.
Φιλιά και Καλό καλοκαίρι σε όλους σας

pantzi μου καλή σου μέρα,επειδή και εγώ για εκεί καταλήγω σιγά-σιγά,μπορείς να μου πεις αν επιτρέπεται πόσο ετών είναι η μικρή σου (δλδ. σε ποιό τμήμα θα την εντάξουν) και ποιά είναι η τίμη (εγώ ενδιαφέρομαι με λεωφορειάκι) ???Όσο για τα τμήματα, μου είπε οτι εκτός από τα βρεφικά που είναι μέχρι 2-2μισυ ετών και θα είναι κάπου στα 10 παιδάκια,τα υπόλοιπα τμήματα θα έχουν περίπου 20 παιδάκια με 2 δασκάλες (ε δεν είναι και λίγα)
Η αλήθεια είναι οτι και εγώ απ'όλα όσα είδα στο site τους, το μόνο που δεν μου πολυάρεσε ήταν οι άδειοι τοίχοι αλλά πιστεύω οτι αυτοί θα γεμίσουν στο τέλος!Το λέω για να μη νομίζεις οτι είσαι μόνο εσύ "πααράξενη" εάν αυτό χαρακτηρίζεται παραξενιά χαχαχα!!!!

THOMIXIXI
16-06-10, 12:25
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 20 ΜΗΝΩΝ.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΧΑΝ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΜΕΙΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ , ΨΑΧΝΩ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ,(ΓΙΑ ΝΑ ΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ) ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ 2.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ. ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΨΕΙ ΗΔΗ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΩ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ.

NESTOROUDI
16-06-10, 23:35
NESTOROUDI μου τι κάνεις,όλα καλά,ο μικρός???και εγώ μίλησα εχθές με την υπεύθυνη στο τηλ. και λέω να πάω από εβδομάδα και εγώ με τον μικρό.Δεν ήξερα οτι πρωινό παρέχει ο παιδικός,πέρισυ που τον πήγαινα και ακόμη εκεί τον στέλνω με το πρόγραμμα,όλα του τα έδινα εγώ (πρωινό,πρόγευμα,μεσημεριανό),ίσως να δίνουν κάνα χυμό ή μπισκοτάκι αλλά προσωπικά και γι'αυτά μεριμνούσα εγώ για να ξέρω τι ακριβώς τρώει... η υπεύθυνη από το τηλ. μου φάνηκε πολύ καλή,γλυκομίλητη αλλά από το τηλ. όλόι έτσι είναι και ειδικά στην αρχή.Πάντως το σκέφτομαι σοβαρά φέτος να τον στείλω εκεί αλλά πραγματικά θέλω να το ψάξω όσο το δυνατό καλύτερα γιατί δεν θέλω κάθε χρόνο να τον αλλάζω σχολείο κτλ.

sefi μου ολα καλα>!!! σε διαβαζω και μαθαινω νεα σας!!!
μαλλον θα ειμαστε στην ιδια ταξη...ειχαμε λιγες μερες διαφορα απ οτι θυμαμαι.... ειδα πολλους παιδικους και παντα κατι εβρισκα που δεν μου αρεσε... θελω ομως πριν τον γραψω, να δω τις δασκαλες του. Αν η δασκαλα δεν προσεγγίσει το παιδακι απο την αρχη θετικα, δυσκολα τα πραγματα!!! σαν μειον επισης στον συγκεκριμενο παιδικο, βρηκα την θερμανση του. κλιματισμος!! οτι χειροτερο για τα πνευμονια τους.
επισης, τα πολλα παιδακια (20) στην ταξη... το παιδικοραμα που μου αρεσε πολυ σαν σταθμος, το απεριψα για το πρωινο και για τα ατομα... 25 σε μια ταξη....ελεος!!
το Σεπτεμβριο περιμενουμε και το νεο μας μελος στο σπιτι. Τωρα με μωρο και τον μικρο 1η χρονια στον παιδικο, θα ειναι δυσκολα με τις αρρωστιες.
ελπιζω να τα πουμε και απο κοντα συντομα...σας εχασα, αλλα οι συναντησεις σας δεν με βολευαν και επειδη παντα τις εβλεπα αργοπορημενα δεν προλαβαινα τις αλλαγες...
θα χαρω να σε δω!!

margotte
17-06-10, 09:04
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 20 ΜΗΝΩΝ.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΧΑΝ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΜΕΙΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ , ΨΑΧΝΩ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ,(ΓΙΑ ΝΑ ΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ) ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ 2.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ. ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΨΕΙ ΗΔΗ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΩ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ.

Καλημέρα THOMIXIXI!!!
Εμείς εδώ και δύο χρόνια στέλνουμε την κόρη μας στον ΝΕΟ ΝΗΠΙΑΚΟ ΚΗΠΟ. Ειναι παιδικός σταθμός, δηλαδή παίρνει παιδάκια απο 2,5 ετών και άνω αλλα οι ίδιοι έχουν και έναν ακόμη στην ίδια περιοχή τον ΝΗΠΙΑΚΟ ΚΗΠΟ ο οποίος είναι βρεφονηπιακός και παίρνει απο βρεφάκια.
Εγω μπορώ να σου μιλήσω μονο για τον παιδικο γιατι στον αλλον δεν εχω παει αλλα απο τη δουλειά που κάνουν ειμαστε εξαιρετικά ευχαριστημενοι.
Κάνουν πολλα πραγματα που τα βρισκω εξαιρετικα ενδιαφεροντα, νοιαζονται πραγματικα για τα παιδια και οι δασκαλες ειναι ολες πολυ καλες. Οι δασκαλες καθε τμηματος ειναι νηπιαγωγοί και μονο οι βοηθοί ειναι βρεφονηπιοκομοι που κανουν 2ετη πρακτικη. Μαλιστα ορισμενες απο αυτες ειναι πολλα πολλα χρονια στον παιδικο. Αν και οι εγκαταστάσεις ειναι παλιές (και αυτο ειναι το μοναδικο μειονεκτημα που βρισκω) ωστοσο ειναι παντα πεντακαθαρα και εχουν και αυλη. Νομιζω ομως οτι ο βρεφονηπιακος δεν εχει αυλη γιατι εχουν πολυ μικρα παιδακια. Απο αλλες μαμαδες ομως εχω ακουσει πως και στον βρεφικό οι κοπέλες που δουλεύουν ειναι πολύ καλες.
Οταν ψάχναμε ειχαμε κοιταξει και στο ΜΑΓΕΜΕΝΟ ΔΑΣΟΣ αλλα δεν την στειλαμε εκει επειδη ειχε εναν μεγαλο πυλωνα τησ ΔΕΗ ακριβώς απ' έξω και επίσης ειχαν τηλεόραση μεσα σε μια ταξη που ειχαμε μπει και βλεπανε τα παιδακια παιδικο, κατι που εμεις σαν γονεις δεν εγκρινουμε. Βεβαια απο πλευράς εγκαταστάσεων ειναι καλύτερος.
Για ο,τι παραπανω χρειστείς, πες μου!!!

Καλή τύχη!

xuito
17-06-10, 09:47
Καλύπτει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ποσό το πρόγραμμα. Φέτος οι αιτήσεις γίνονται στην ΕΕΤΑΑ (www.eetaa.gr (http://www.eetaa.gr)) και θα ξεκινήσουν 18/6.

Δηλαδή πως γίνεται η επιλογή? ΑΠ'ότι είδα οι θέσεις για κάθε παιδικό σταθμό είναι συγκεκριμένες...παίζει σειρά προτεραιότητας?
Και οι γονείς δεν πληρώνουν τίποτα???
Ενδιαφέρομαι να στείλω το γιο μου , αλλά όχι άμεσα δηλ το Σεπτέμβρη , σκεφτόμουν να γίνει πρώτα 2 χρονών (το Μάρτιο) και να τον ξεκινήσω τότε. ¨Αραγε μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου και αν επιλεγούμε να τον στείλω στη μέση της περιόδου???

SEFI1911
17-06-10, 11:18
Ενδιαφέρομαι να στείλω το γιο μου , αλλά όχι άμεσα δηλ το Σεπτέμβρη , σκεφτόμουν να γίνει πρώτα 2 χρονών (το Μάρτιο) και να τον ξεκινήσω τότε. ¨Αραγε μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου και αν επιλεγούμε να τον στείλω στη μέση της περιόδου???

Καλημέρα xuito τι κάνετε,δεν πολυγίνονται συναντήσεις και χαθήκαμε.....
απ'όσο γνωρίζω δεν μπορείς να τον στείλεις στη μέση της χρονιάς γιατί το πρόγραμμα είναι επιδοτούμενο 11μηνο οπότε ισχύει από Σεπτέμβριο μέχρι τέλος Ιουλίου.Οπότε αν είναι να περιμένεις μέχρι τον Μάρτιο κάνε λίγη υπομονή για τον επόμενο Σεπτέμβρη που θα είναι 2μισυ
Εγώ πέρισυ που μπήκα με το πρόγραμμα για πρωτη φορά είχα πληρώσει μόνο την εγγραφή στον παιδικό 60ευρώ και τίποτα άλλο....

SEFI1911
17-06-10, 11:27
μαλλον θα ειμαστε στην ιδια ταξη...ειχαμε λιγες μερες διαφορα απ οτι θυμαμαι.... ειδα πολλους παιδικους και παντα κατι εβρισκα που δεν μου αρεσε... θελω ομως πριν τον γραψω, να δω τις δασκαλες του. Αν η δασκαλα δεν προσεγγίσει το παιδακι απο την αρχη θετικα, δυσκολα τα πραγματα!!! σαν μειον επισης στον συγκεκριμενο παιδικο, βρηκα την θερμανση του. κλιματισμος!! οτι χειροτερο για τα πνευμονια τους.
επισης, τα πολλα παιδακια (20) στην ταξη... το παιδικοραμα που μου αρεσε πολυ σαν σταθμος, το απεριψα για το πρωινο και για τα ατομα... 25 σε μια ταξη....ελεος!!
το Σεπτεμβριο περιμενουμε και το νεο μας μελος στο σπιτι. Τωρα με μωρο και τον μικρο 1η χρονια στον παιδικο, θα ειναι δυσκολα με τις αρρωστιες.
ελπιζω να τα πουμε και απο κοντα συντομα...σας εχασα, αλλα οι συναντησεις σας δεν με βολευαν και επειδη παντα τις εβλεπα αργοπορημενα δεν προλαβαινα τις αλλαγες...
θα χαρω να σε δω!!

όντως είναι πολύ δύσκολο για να μη πώ ακατόρθωτο να βρεις παιδικό σταθμό που να σε καλύπτει 100% και εγώ έχω μπερδευτεί....
Όσο για το νέο μέλος σας εύχομαι τα καλύτερα,με το καλό να το δεχτείτε και να κάνεις υπομονή γιατί ο χειμώνας θα είναι λιγάκι δύσκολος.
Φιλάκια

maestria
17-06-10, 12:45
Δηλαδή πως γίνεται η επιλογή? ΑΠ'ότι είδα οι θέσεις για κάθε παιδικό σταθμό είναι συγκεκριμένες...παίζει σειρά προτεραιότητας?
Και οι γονείς δεν πληρώνουν τίποτα???

Είναι με μόρια. Δεν είμαι σίγουρη για τα κριτήρια βέβαια, αλλά είναι με μόρια που έχει η κάθε μαμα και τις αντίστοιχες θέσεις των σταθμών.
Αν εγκριθείς στο πρόγραμμα, θα πάρεις χρήματα για όλη τη χρονιά! Και αναγκαστικά τα δίνεις απευθείας στο σταθμό.
Δεν ξέρω αν υπάρξει πρόβλημα, σε περίπτωση που ενώ το πλήρωσες, δεν τον στέλνεις. :confused:
Αλλά, ναι, δεν πληρώνεις ΤΙΠΟΤΑ, επιδοτείσαι για όλο το ποσό των διδάκτρων, εκτός της εγγραφής λογικά.

Gkap
17-06-10, 13:35

Καλημέρα, εγω νομίζω οτι για τα μικρά μας αξίζει να ψάξουμε όσο το δυνατό περισσότερο γίνεται το κατάληλο μέρος σύμφωνα με την κρίση μας, όπου και θα περνάνε πολλές ώρες της ημέρας. Και βέβαια η κρίση μας θα είναι πιο ασφαλής όσο περισσότερους παιδικούς δούμε αυτή την περίοδο και ΝΑΙ και κατα την διάρκεια της σχολικής χρονιάς αν δουμε κατι "στραβό" με τον παιδικό που διαλέξαμε να μην διστάσουμε να αλλάξουμε παιδικό. Ο συγκεκριμένος όπως είπα σε προηγούμενο μήνυμα έχει πάρα πολλά πλεονεκτήματα με όσους έχω δεί εως σήμερα (ήταν πολοί) και έτσι γραφτήκαμε για την πρώτη μας χρονιά.

Gkap
17-06-10, 13:46
θα χαρω να σε δω!!

καλημέρα nestoroudi, αυτό με το κλιματιστικό με είχε απασχολήσει όσο ο μικρώς ήταν μηνών. Μετά διαπίστωσα ότι στο αυτοκίνητο τον είχαμε ώρες με κλιματιστικό !!!!. Ρώτησα και τον παιδίατρο και μου είπε το αυτονόητο (για μένα σήμερα) οτι αν το κλιματιστικό δεν είναι μαρκα μεκαψες, γίνεται συντήρηση , καθαρισμός και η θερμοκρασία που το βάζω να δουλέψει δεν έχει μεγαλύτερη διαφορά από τους 7 βαθιμούς σε σχέση με την εξωτερική ΤΟΤΕ δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα και σε πολές περιπτώσεις έιναι καλύτερα από την υπερβολική ζέστη.

για τον αριθμό των παιδιων που σχεδον όλους μας εχει απασχολήσει, νομιζω οτι δυο παράγωντες ειναι σημαντικοί, 1) πόσες δασκάλες 1ή 2και 2) τα τετραγωνικά της αιθουσας, Γιατί τι να το κάνω ακόμη και 10 παιδάκια αν είναι στην ταξη όταν τα βάζουν σε κάτι που μιάζει με φαρδύ διάδρομο με μοκέτα κάτω και χαμηλοτάβανο????

Gkap
17-06-10, 13:52
Είναι με μόρια. Δεν είμαι σίγουρη για τα κριτήρια βέβαια, αλλά είναι με μόρια που έχει η κάθε μαμα και τις αντίστοιχες θέσεις των σταθμών.
Αν εγκριθείς στο πρόγραμμα, θα πάρεις χρήματα για όλη τη χρονιά! Και αναγκαστικά τα δίνεις απευθείας στο σταθμό.
Δεν ξέρω αν υπάρξει πρόβλημα, σε περίπτωση που ενώ το πλήρωσες, δεν τον στέλνεις. :confused:
Αλλά, ναι, δεν πληρώνεις ΤΙΠΟΤΑ, επιδοτείσαι για όλο το ποσό των διδάκτρων, εκτός της εγγραφής λογικά.

Στις οδηγίες της περσινής προκύρηξης, λεει οτι γίνονται έλεγχοι και βεβαιώνετε από τους σταθμούς ότι τα παιδάκια που έχουν ενταχθεί στο πρόγραμμα όντως και πηγαίνουν στον παιδικό. Δηλαδή είναι ρίσκο, τόσο για εσένα αλλά και για τον υπευθυνο του παιδικού. Δεν ξέρω αυτός τι συνέπειες μπορεί να έχει αν ελεγχθεί και βρεθεί οτι για μήνες εισέπτρατε χρήματα χωρίς να παρέχει τις ανάλογες υπηρεσίες.
Απο Δευτέρα που θα βγούνε οι οδηγίες της φετινής προκύρηξης θα γνωρίζουμε περισσότερα.

Gkap
17-06-10, 13:56
βρηκα αυτό το αρθρο από τον http://www.paidiatros.com/MAIN/article-401-0-0-0.aspx

για τα κλιματιστικά

Το μωρό μπορεί να είναι στον ίδιο χώρο όπου λειτουργεί κλιματιστικό και μάλιστα μπορεί να υπάρχει κλιματιστικό ακόμα και στο δωμάτιο που αυτό κοιμάται. Αρκεί να θυμάστε:

1. Πριν μπει σε λειτουργία το κλιματιστικό, χρειάζεται να έχει γίνει καλή συντήρηση.
2. Αν η συσκευή είναι παλιάς τεχνολογίας, θα ήταν σκόπιμο να επενδύσετε σ' ένα καινούργιο κλιματιστικό με καλύτερες προδιαγραφές σε ό,τι αφορά την προστασία της υγείας.
3. Όταν γίνεται η αλλαγή φίλτρων από τον ειδικό, φροντίστε να ενημερωθείτε για τους τύπους τους και την προστασία που εξασφαλίζουν προτιμώντας τα φίλτρα υψηλής απόδοσης.
4. Ρυθμίστε τη θερμοκρασία ώστε να μην ζεσταίνεστε αλλά ούτε να κρυώνετε. Λάβετε υπόψη ότι μόλις δροσίσει μέσα στο σπίτι ίσως χρειαστεί να χαμηλώσετε το κλιματιστικό.
5. Φροντίστε ο αέρας από το κλιματιστικό να μην «χτυπά» το μωρό, ιδιαίτερα όταν κοιμάται, αλλά και μέσα στο αυτοκίνητο, που ο χώρος είναι περιορισμένος.
6. Να κλείνετε το κλιματιστικό σε τακτά χρονικά διαστήματα και να ανοίγετε τα παράθυρο, ώστε να γίνεται συχνή ανανέωση του αέρα ή αφήστε ένα παράθυρο λίγο ανοιχτό, ώστε να μην ξηραίνεται η ατμόσφαιρα.
7. Να τινάζετε και να πλένετε τακτικά τα υφάσματα επιπλώσεων που κατακρατούν σκόνη, όπως ριχτάρια, κουρτίνες, καλύμματα, να ξεσκονίζετε τις ηλεκτρονικές συσκευές -γιατί κι αυτές έλκουν σκόνη- και να καθαρίζετε με υγρό πανί τις επιφάνειες του σπιτιού.
8. Μην επιτρέπετε σε κανέναν να καπνίζει στους χώρους που εισέρχεται το μωρό. Το μέτρο αυτό θα πρέπει να είναι δύο φορές πιο αυστηρό, όταν χρησιμοποιείτε κλιματιστικό, γιατί ο καπνός κάθεται πάνω στα υφάσματα επιπλώσεων.
9. Σε ότι αφορά τα ρούχα, ο κανόνας είναι ότι το μωρό χρειάζεται να είναι λίγο πιο ζεστά ντυμένο απ’ ότι εσείς. Αν ο μπαμπάς δεν φορά μπλούζα, ένα μπλουζάκι και μία πάνα αρκούν για το μωρό. Αν όμως χρησιμοποιείτε κλιματιστικό, καλό είναι το μωράκι να είναι ντυμένο με ελαφριά βαμβακερά ρουχαλάκια.
10. Αν θέλετε να αφήστε το κλιματιστικό όλο το βράδυ αναμμένο στο χώρο που κοιμάται το μωρό, αφήστε λίγο ανοιχτό το παράθυρο και σκεπάστε το μωρό με ένα σεντονάκι

maestria
17-06-10, 13:57
Ναι, μάλλον είναι ρίσκο για την κοπέλα.
Μήπως να τον στείλεις του χρόνου; Θα γίνει και του χρόνου το πρόγραμμα. Μέχρι το '13 είναι.

xuito
17-06-10, 14:28
Καλημέρα xuito τι κάνετε,δεν πολυγίνονται συναντήσεις και χαθήκαμε.....
απ'όσο γνωρίζω δεν μπορείς να τον στείλεις στη μέση της χρονιάς γιατί το πρόγραμμα είναι επιδοτούμενο 11μηνο οπότε ισχύει από Σεπτέμβριο μέχρι τέλος Ιουλίου.Οπότε αν είναι να περιμένεις μέχρι τον Μάρτιο κάνε λίγη υπομονή για τον επόμενο Σεπτέμβρη που θα είναι 2μισυ
Εγώ πέρισυ που μπήκα με το πρόγραμμα για πρωτη φορά είχα πληρώσει μόνο την εγγραφή στον παιδικό 60ευρώ και τίποτα άλλο....

Χαθήκαμε , δε λες τίποτα SEFI μου , καλά εσείς τώρα έχετε μεγαλώσει πολύ!!! Εμείς τώρα ξεκινήσαμε να περπατάμε!!!
Μάλλον για του χρόνου με βλέπω τελικά να τον στέλνω , ελπίζω να υπάρχουν επιδοτήσεις γιατί με τα ποσά που ακούω και διαβάζω....σκούρα τα πράγματα!!! :roll:

xuito
17-06-10, 14:35
Ναι, μάλλον είναι ρίσκο για την κοπέλα.
Μήπως να τον στείλεις του χρόνου; Θα γίνει και του χρόνου το πρόγραμμα. Μέχρι το '13 είναι.

Ελπίζω να υπάρχουν λεφτά μέχρι το 13 !!!
Δεν έχω πρόθεση ούτε να μπλέξω εγώ , ούτε να μπλέξω τον παιδικό , απλά βρε παιδιά σκεφτόμουν να τον στείλω στα μέσα της σαιζόν για να προσαρμοστεί καλύτερα , αλλά έτσι που τα λέτε πάμε για του χρόνου ολοταχώς!!!
Τι γίνεται όμως αν μπω στο επιδοτούμενο πρόγραμμα και για τον α ή β λόγο θελήσω να αλλάξω σταθμό?
π.χ. πάω και βλέπω , καταλήγω , δηλώνω συγκεκριμένο σταθμό και μπάινω στο πρόγραμμα , σε λίγο διάστημα ανακαλύπτω κάτι που θεωρώ εξωφρενικό και θέλω να πάρω το παιδί μου από κει.
Τί γίνεται ? Χάνω την υπόλοιπη επιδότηση? Μπορώ να συνεχίσω σε άλλο σταθμό που είναι στο πρόγραμμα?

SEFI1911
17-06-10, 15:00

τα χρήματα δεν τα παίρνεις εσύ στο χέρι αλλά ο παιδικός σταθμός από τον οργανισμό και μάλιστα σε 3 δόσεις απ'όσο γνωρίζω,εσύ υπογράφεις για τον κάθε μήνα που στέλνεις το παιδί σου εκεί......

maestria
17-06-10, 15:04
τα χρήματα δεν τα παίρνεις εσύ στο χέρι αλλά ο παιδικός σταθμός από τον οργανισμό και μάλιστα σε 3 δόσεις απ'όσο γνωρίζω,εσύ υπογράφεις για τον κάθε μήνα που στέλνεις το παιδί σου εκεί......

Μια συνάδελφος που μπήκε πέρσι μου είπε ότι πήρε επιταγή και την πήγε στον παιδικό σταθμό.
Δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες. :rolleyes:

Ελπίζω να υπάρχουν λεφτά μέχρι το 13 !!!
Δεν έχω πρόθεση ούτε να μπλέξω εγώ , ούτε να μπλέξω τον παιδικό , απλά βρε παιδιά σκεφτόμουν να τον στείλω στα μέσα της σαιζόν για να προσαρμοστεί καλύτερα , αλλά έτσι που τα λέτε πάμε για του χρόνου ολοταχώς!!!
Τι γίνεται όμως αν μπω στο επιδοτούμενο πρόγραμμα και για τον α ή β λόγο θελήσω να αλλάξω σταθμό?
π.χ. πάω και βλέπω , καταλήγω , δηλώνω συγκεκριμένο σταθμό και μπάινω στο πρόγραμμα , σε λίγο διάστημα ανακαλύπτω κάτι που θεωρώ εξωφρενικό και θέλω να πάρω το παιδί μου από κει.
Τί γίνεται ? Χάνω την υπόλοιπη επιδότηση? Μπορώ να συνεχίσω σε άλλο σταθμό που είναι στο πρόγραμμα?

Κι εγώ το ελπίζω αυτό για τα λεφτά!
Δεν ξέρω τίποτα γι' αλλαγή παιδικού. Μήπως να πάρεις ένα τηλέφωνο στην ΕΕΤΑΑ;;;

SEFI1911
17-06-10, 15:11
Μια συνάδελφος που μπήκε πέρσι μου είπε ότι πήρε επιταγή και την πήγε στον παιδικό σταθμό.

δεν ήταν επιταγή -σίγουρα- αλλά ένα χαρτί που έγραφε ακριβώς το ποσό επιδότησης 3πλοτυπο π.χ. εμένα απ'όσο θυμάμαι ήταν 4180

Κι εγώ το ελπίζω αυτό για τα λεφτά!
Δεν ξέρω τίποτα γι' αλλαγή παιδικού. Μήπως να πάρεις ένα τηλέφωνο στην ΕΕΤΑΑ;;;

αλλαγή δεν μπορείς να κάνεις,το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να διακόψεις το παιδί από τον παιδικό με γραπτή αναφορά για τους λόγους αποχώρησης και αυτόματα σταματάει η επιδότηση.Το μόνο που δεν γνωρίζω είναι εάν την κενή θέση την πάρει κάποιο παιδάκι επιλαχούσας μανούλας,εσύ πάντως δεν δικαιούσαι να το πας σε άλλον παιδικό σταθμό με συνέχιση της επιδότησης.

SEFI1911
17-06-10, 15:12
[QUOTE=maestria;1609501]Μια συνάδελφος που μπήκε πέρσι μου είπε ότι πήρε επιταγή και την πήγε στον παιδικό σταθμό.

δεν ήταν επιταγή -σίγουρα- αλλά ένα χαρτί που έγραφε ακριβώς το ποσό επιδότησης 3πλοτυπο π.χ. εμένα απ'όσο θυμάμαι ήταν 4180

THOMIXIXI
18-06-10, 11:00
Καλημέρα THOMIXIXI!!!
Εμείς εδώ και δύο χρόνια στέλνουμε την κόρη μας στον ΝΕΟ ΝΗΠΙΑΚΟ ΚΗΠΟ. Ειναι παιδικός σταθμός, δηλαδή παίρνει παιδάκια απο 2,5 ετών και άνω αλλα οι ίδιοι έχουν και έναν ακόμη στην ίδια περιοχή τον ΝΗΠΙΑΚΟ ΚΗΠΟ ο οποίος είναι βρεφονηπιακός και παίρνει απο βρεφάκια.
Εγω μπορώ να σου μιλήσω μονο για τον παιδικο γιατι στον αλλον δεν εχω παει αλλα απο τη δουλειά που κάνουν ειμαστε εξαιρετικά ευχαριστημενοι.
Κάνουν πολλα πραγματα που τα βρισκω εξαιρετικα ενδιαφεροντα, νοιαζονται πραγματικα για τα παιδια και οι δασκαλες ειναι ολες πολυ καλες. Οι δασκαλες καθε τμηματος ειναι νηπιαγωγοί και μονο οι βοηθοί ειναι βρεφονηπιοκομοι που κανουν 2ετη πρακτικη. Μαλιστα ορισμενες απο αυτες ειναι πολλα πολλα χρονια στον παιδικο. Αν και οι εγκαταστάσεις ειναι παλιές (και αυτο ειναι το μοναδικο μειονεκτημα που βρισκω) ωστοσο ειναι παντα πεντακαθαρα και εχουν και αυλη. Νομιζω ομως οτι ο βρεφονηπιακος δεν εχει αυλη γιατι εχουν πολυ μικρα παιδακια. Απο αλλες μαμαδες ομως εχω ακουσει πως και στον βρεφικό οι κοπέλες που δουλεύουν ειναι πολύ καλες.
Οταν ψάχναμε ειχαμε κοιταξει και στο ΜΑΓΕΜΕΝΟ ΔΑΣΟΣ αλλα δεν την στειλαμε εκει επειδη ειχε εναν μεγαλο πυλωνα τησ ΔΕΗ ακριβώς απ' έξω και επίσης ειχαν τηλεόραση μεσα σε μια ταξη που ειχαμε μπει και βλεπανε τα παιδακια παιδικο, κατι που εμεις σαν γονεις δεν εγκρινουμε. Βεβαια απο πλευράς εγκαταστάσεων ειναι καλύτερος.
Για ο,τι παραπανω χρειστείς, πες μου!!!

Καλή τύχη!

euxaristw poli margotte,
tha ithela perisoteres plirofories an mporeis, odos thl?einai katw i anw toumpa?thelw na nai konta sthn douleia mou gia na prolavenw na thn pigainw kai thn fernw.euxaristw poli kai pali.

margotte
18-06-10, 13:52
euxaristw poli margotte,
tha ithela perisoteres plirofories an mporeis, odos thl?einai katw i anw toumpa?thelw na nai konta sthn douleia mou gia na prolavenw na thn pigainw kai thn fernw.euxaristw poli kai pali.

Ειναι στην Κάτω Τουμπα, τηλ. 2310900059
Κοντά στο γήπεδο του ΠΑΟΚ, στη συμβολή των οδών Πεστών και Βαλτετσίου. Ο βρεφικός όμως έιναι στην Τζουμαγιάς (δύο στενά δίπλα).

Εσείς έχετε δει απο κοντά κάποιους παιδικούς της περιοχής?

THOMIXIXI
18-06-10, 14:20
Κοντά στο γήπεδο του ΠΑΟΚ, στη συμβολή των οδών Πεστών και Βαλτετσίου. Ο βρεφικός όμως έιναι στην Τζουμαγιάς (δύο στενά δίπλα).

eida auto pou les sta kwn/tika kai to sxoleio ths agaphs konta sthn peraivou mou fanikan kala alla den kserw ti na dialeksw logw tou oti den kserw kamia allh mama pou na paei ta paidia ths ekei.vasika den kserw kamia allh mama, eimai i monh sthn parea me paidi :lol:.gi auto ithela gnwmes prin dialeksw.

euxaristw poli gia tis plirofories tha paw apo konta na to dw.

THOMIXIXI
18-06-10, 14:26

euxaristw poli gai tis plirofories tha paw na to dw sigoura.

exw dei auto sta kwn/tika pou les kai to sxoleio ths agaphs konta sthn peraivou alla den kserw poio na dialeksw.den exw kai katholou files me paidia gia na mou poun gnwmes.eimai h monh sthn parea me paidi :lol:.gi auto tha ithela kai gnwmes giati allo na to vlepeis mono kai allo na kses kai apo allous oti einai kalo kai pane ta paidia tous.giati exw akousei kai poli asxhma pragmata gia alous stathmous edw sthn perioxh.

THOMIXIXI
18-06-10, 14:30
sorry apantisa 2 fores kolise to pc

flip
19-06-10, 21:24
τι ασχημα ακουσες και για ποιους σταθμους,ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ μας.

marios08
21-06-10, 09:33
euxaristw poli gai tis plirofories tha paw na to dw sigoura.

exw dei auto sta kwn/tika pou les kai to sxoleio ths agaphs konta sthn peraivou alla den kserw poio na dialeksw.den exw kai katholou files me paidia gia na mou poun gnwmes.eimai h monh sthn parea me paidi :lol:.gi auto tha ithela kai gnwmes giati allo na to vlepeis mono kai allo na kses kai apo allous oti einai kalo kai pane ta paidia tous.giati exw akousei kai poli asxhma pragmata gia alous stathmous edw sthn perioxh.

αν εγραφες στα Ελληνικα θα ειμασταν ολοι καλυτερα!!

SEFI1911
01-07-10, 16:20
καλησπέρα σε όλη την παρέα,
έτυχε να πάει κάποια μανούλα στον βροφονηπιακό σταθμό "ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΕΛΩΔΙΑ" να γράψει εντυπώσεις κτλ.
έχω ακούσει οτι έχει πολλές παροχές ως σταθμός και θα "χτυπήσει" πολλούς εκεί γύρο (ολοκαίνουριες εγκαταστάσεις,πολλές παροχές,ευγενέστατη διευθύντρια και αν ισχύει αυτό που άκουσα έχει καλές τιμές συγκριτικά με κάποιους άλλους)
σκέφτομαι να τον επισκευτώ -έχει μπει και στο πρόγραμμα- αλλά θα ήθελα να μου πείτε και την δική σας εντύπωση εαν έχετε πάει και μιλήσει με τους υπευθυνους.

nirma
01-07-10, 16:43
Κι εγώ σκέφτομαι για τον βρεφονηπιακό "Παιδική Μελωδία" φαίνεται καλός από το site και κάποιοι που τον επισκέφτηκαν μου είπαν καλά λόγια. Είναι η πρώτη χρονιά που λειτουργεί? Δεν έχω βρει ακόμα κανέναν που να έχει πάει το παιδί του εκεί.

ioanna21
01-07-10, 16:52
καλησπέρα σε όλη την παρέα,
έτυχε να πάει κάποια μανούλα στον βροφονηπιακό σταθμό "ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΕΛΩΔΙΑ" να γράψει εντυπώσεις κτλ.
έχω ακούσει οτι έχει πολλές παροχές ως σταθμός και θα "χτυπήσει" πολλούς εκεί γύρο (ολοκαίνουριες εγκαταστάσεις,πολλές παροχές,ευγενέστατη διευθύντρια και αν ισχύει αυτό που άκουσα έχει καλές τιμές συγκριτικά με κάποιους άλλους)
σκέφτομαι να τον επισκευτώ -έχει μπει και στο πρόγραμμα- αλλά θα ήθελα να μου πείτε και την δική σας εντύπωση εαν έχετε πάει και μιλήσει με τους υπευθυνους.

Έχω πάει!!!
Μου άρεσε πάρα πολύ!!!! Όχι μόνο οι χωροι αλλά η κοπέλα που τον έχει!!!
Μου έδωσε την αισθηση του "οικογενειακού" σταθμού φαίνεται ότι αγαπάει πολύ αυτό που κάνει και ενιωσα ότι μπορώ να την εμπιστευτώ. (πήγα 3 φορες μια μόνη, μια με τον άντρα μου και μια με τον Κωνσταντίνο.) και τις τρεις φορές ήταν άψογη και κατατοπιστικότατη για τα πάντα!! ο δε Κωνσταντίνος δεν ήθελε να φύγει!!!
αυτό που μου άρεσε επίσης ήταν ότι με παρότρυνε να μπώ στο προγραμμα της εσπα χωρίς να τις εχω αναφέρει τίποτα!!!
Το καλό είναι οτι έχει χωριστούς χωρους για παιδιά που θελουν να κοιμηθούν πράγμα που δεν βρίσκεις εύκολα σε παιδικό. Μέγαλες αιθουσες και γενικά μεγάλοι χωροι.
επίσης το άλλο που μου άρεσε δεν έχει κουρτίνες στα παράθυρα, είναι μεγάλα και βλέπεις μόνο δεντρα!!!
Μου είπε οτι βγάζουν τα παιδάκια χειμωνα καλοκαιρι στην αύλή (χωρια έχει για παιδια μεχρι 2,5 ετων) εκτός από βροχή και πολύ παγωνιά (λογικό).
Εχουν ένα μικρό κήπο και θα φυτεουν λαχανικά τα οποια θα τα φροντιζουν και θα τα μαζευουν τα ίδια τα παιδάκια, πολύ καλό αυτό γιατι παρακολουθουν και βιωνουν την όλη διαδικασία!!
Τι άλλο... α!! πρωινο το παρεχουν και βγαίνει με διατροφολόγο καθως και το μεσημεριανό σου προτείνουν κάθε βδομάδα τι φαγητα μπορει να φέρνει, δινει ιδαιτερη προσοχή στην διατροφή!!!

Σε γενικες γραμμές είναι πάρα πολύ καλός. κι γω τον έβαλα πρωτη επιλογή μακάρι να μπούμε!!!
Πήγαινε να τον δεις πιστευω οτι θα σου αρέσει!!!

Το μόνο αρνητικό είναι οτι απεξω δεν σε προιδεαζει γι αυτό που θα δεις μέσα!
Αλλά μόλις μπεις και ξεναγηθείς το ξεχνας!!

Αυτα ελπίζω να σε κατατόπισα!!

ioanna21
01-07-10, 16:57
Κι εγώ σκέφτομαι για τον βρεφονηπιακό "Παιδική Μελωδία" φαίνεται καλός από το site και κάποιοι που τον επισκέφτηκαν μου είπαν καλά λόγια. Είναι η πρώτη χρονιά που λειτουργεί? Δεν έχω βρει ακόμα κανέναν που να έχει πάει το παιδί του εκεί.

Πρώτη χρονιά θα λειτουργήσει!! Απλά η κοπέλα που τον έχει έχει προυπηρεσια 15 χρόνια σε παιδικούς σταθμούς, μου ανεφερε σε ποιους 2 ήταν και νομίζω ότι θεωρούνται πολύ καλοι παιδικοί στην Θεσσαλονίκη.

SEFI1911
02-07-10, 10:04
ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις πληροφορίες και εγώ τελικά θα τον βάλω 1 στην αίτηση που θα κάνω σήμερα και εύχομαι να μας πάρουν.Μίλησα στο τηλ. με την κοπέλα και μου φάνηκε πολύ καλή,γλυκομίλιτη και μάλιστα αινθουσιάστηκε όταν της είπα οτι προτίμησα ως αρχική μου επιλογή να βάλω τον σταθμό της.Από βδομάδα θα πάω και από κοντά να τα πούμε καλύτερα και να δώ τους χώρους κτλ. παρέα με τον μικρό μου.

nh47
02-07-10, 17:03
Καλησπέρα.
Έχω ένα γιο 3 χρονών και ψάχνω για παιδικό. Έχω δει διάφορους και μόλις σήμερα μου είπαν για τον τζουνιορ στη δροσιά ότι έχει μεγάλη αυλή και γενικά φαίνεται καλός. Επειδή θεωρώ την εμπειρία γονιών σημαντική, εάν έχει στείλει κάποιος το παιδί του ας μου πει πληροφορίες. Σας ευχαριστώ.

Gkap
09-07-10, 12:57
Καλησπέρα.
Έχω ένα γιο 3 χρονών και ψάχνω για παιδικό. Έχω δει διάφορους και μόλις σήμερα μου είπαν για τον τζουνιορ στη δροσιά ότι έχει μεγάλη αυλή και γενικά φαίνεται καλός. Επειδή θεωρώ την εμπειρία γονιών σημαντική, εάν έχει στείλει κάποιος το παιδί του ας μου πει πληροφορίες. Σας ευχαριστώ.

Διαβάστε τα προηγούμενα 4 post ή επισκευτήτε την σελίδα http://www.paidikimelodia.gr/ Βρεφικός και Παιδικός Σταθμός Παιδική Μελωδία[/URL]. Θα σας βοηθήσει να αποφασίσετε. :idea:

SEFI1911
02-08-10, 15:07
κορίτσια καλησπέρα,
βγήκαν τα αποτελέσματα για τους βρεφονηπιακούς σταθμούς και εμείς από Σεπτέμβριο με το καλό θα είμαστε στον βρεφονηπιακό "ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΕΛΩΔΙΑ".
Με εσάς τι έγινε?Θα είμαστε με κάποια παιδάκια συμμαθητές?
Ελπίζω η φετινή χρονιά να είναι καλύτερη από την περσινή......

ioanna21
02-08-10, 19:53
κορίτσια καλησπέρα,
βγήκαν τα αποτελέσματα για τους βρεφονηπιακούς σταθμούς και εμείς από Σεπτέμβριο με το καλό θα είμαστε στον βρεφονηπιακό "ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΕΛΩΔΙΑ".
Με εσάς τι έγινε?Θα είμαστε με κάποια παιδάκια συμμαθητές?
Ελπίζω η φετινή χρονιά να είναι καλύτερη από την περσινή......

Κι εμεις Παιδικη Μελωδία!!!!!!!
Αλλά στο Β΄βρεφικό!!! Εσεις ειστε λίγο μεγαλυτεροι!!!!

Τον Δεκεμβριο ο Κωνσταντίνος μου θα γίνει 2 χρονών. θα αλλάξει άραγε τμήμα???
Όλο θελω να το ρωτησω κι ολο το ξεχνάω!!!
Ξερετε τι γινετε σε αυτή την περίπτωση???

Πέρυσι που ήσουν ???
Πάντως δειχνει διάθεση η κοπέλα!! Να δούμε πως θα πάει!!!

NESTOROUDI
03-08-10, 00:08
μπραβο sefi!! και εμεις εκει δηλωσαμε αλλα περασαμε στο junior προσχολικη ακαδημια. δεν τον ξερω καθολου...θα παω αυτες τις μερες να δω απο κοντα και θα κανω ενα τηλεφωνο στην παιδικη μελωδια μηπως μπορει να γινει καμια αλλαγη... απο τη μια χαρηκα που περασαμε, απο την αλλη ηθελα παιδικη μελωδια!! για να δουμε..

SEFI1911
03-08-10, 09:36
Κι εμεις Παιδικη Μελωδία!!!!!!!
Αλλά στο Β΄βρεφικό!!! Εσεις ειστε λίγο μεγαλυτεροι!!!!

Τον Δεκεμβριο ο Κωνσταντίνος μου θα γίνει 2 χρονών. θα αλλάξει άραγε τμήμα???
Όλο θελω να το ρωτησω κι ολο το ξεχνάω!!!
Ξερετε τι γινετε σε αυτή την περίπτωση???

Πέρυσι που ήσουν ???
Πάντως δειχνει διάθεση η κοπέλα!! Να δούμε πως θα πάει!!!

άντε ωραία,θα συναντιόμαστε στις γιορτούλες και διάφορες συγκεντρώσεις...
πάντως απ'όσο ξέρω μπορεί να ενταχθεί σε άλλο τμήμα και στα μισά της χρονιάς
-τον δικό μου πέρισυ μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων από το βρεφικό που κακώς τον είχαν γιατί το Σεπτέμβριο ήταν ακριβώς 2 ετών,τον πήγαν στο μεταβρεφικό και ησυχάσαμε όλοι- αρκεί να μπορεί να ακολουθήσει το παιδί.
Πέρισυ ήμουν στον Μικρόκοσμο και όντως φέτος περιμένω να δώ ΠΟΛΛΑ από την Παιδική Μελωδία και κάτι μου λέει οτι θα τα πάμε τέλεια!!!

SEFI1911
03-08-10, 09:44
μπραβο sefi!! και εμεις εκει δηλωσαμε αλλα περασαμε στο junior προσχολικη ακαδημια. δεν τον ξερω καθολου...θα παω αυτες τις μερες να δω απο κοντα και θα κανω ενα τηλεφωνο στην παιδικη μελωδια μηπως μπορει να γινει καμια αλλαγη... απο τη μια χαρηκα που περασαμε, απο την αλλη ηθελα παιδικη μελωδια!! για να δουμε..

ούτε εγώ τον ξέρω τον συγκεκριμένο αλλά εύχομαι να είναι καλός,μήπως είναι του Ελληνικού κολλεγίου?Πάντως εύχομαι η Παιδική Μελωδία να μου αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις...εσύ που πήγες και τον είδες από κοντά μου δίνεις το πράσινο φώς,έτσι???
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά φοβάμαι οτι τέτοιου είδους αλλαγή ή καλύτερα να πώ καμία αλλαγή δεν μπορεί να γίνει γιατί είναι επιδοτούμενα με συγκεκριμένο αριθμό θέσεων κτλ κτλ. Να σου πώ την αλήθεια στεναχωρέθηκα λιγάκι γιατί θα ήταν ωραίο να είμασταν συμμαθητές και είχα την εντύπωση οτι τον είχες γράψει τον μικρό χωρίς το πρόγραμμα.
Τεσπα,όλα καλά να μας πάνε για τα παιδάκια μας πάνω απ'όλα και...με το καλό να έρθει κοντά σας το μπεμπουλίνι!!!!

lina
03-08-10, 09:56
Έχει καμιά μαμά εμπειρία από τον Μαργαρίτα; Είτε για το μεταβρεφικό τμήμα είτε για το προνηπιακό που μας ενδιαφέρουν; Ευχαριστώ...

nirma
03-08-10, 10:00
Καλημέρα κορίτσια :p

Κι εμείς περάσαμε στο πρόγραμμα και θα πάμε στο Ελληνικό Κολλέγιο.
Απ'ότι έμαθα αυτό είναι διαφορετικό από το Baby College. Ξέρει καμία να μου πει τι φήμη έχει? Ήταν το τελευταίο που είχα βάλει και δεν είχα πάει να το δω.
Πάντως το θετικό είναι ότι περάσαμε ;)

Κι εγώ θα ήθελα να κοιτάξω για καμία αλλαγή, έστω και αμοιβαία με κανένα άλλο παιδάκι αλλά μάλλον έχεις δίκαιο δεν γίνεται :sad:

SEFI1911
03-08-10, 14:24
Έχει καμιά μαμά εμπειρία από τον Μαργαρίτα; Είτε για το μεταβρεφικό τμήμα είτε για το προνηπιακό που μας ενδιαφέρουν; Ευχαριστώ...

αν και πέρισυ είμασταν στο ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ και το ψιλομετάνιωσα σχετικά με τον ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ, πολλές γνωστές μου είχαν και κάποιες ακόμη έχουν τα παιδάκια τους στο ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ και ειλικρινά μόνο καλά λόγια έχω ακούσει και για την υπεύθυνη που έτυχε να την γνωρίσω σε ένα παιδικό παρτυ φίλης αλλά και για τις κοπέλες.Φέτος τον είχα βάλει δεύτερο στη σειρά με το πρόγραμμα για τον μοναδικό λόγο οτι η ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΕΛΩΔΙΑ είναι ένας ολοκαίνουργιος σταθμός με πολύ μεγάλη αυλή για παιχνίδι.Αν δεν έμπαινα στο πρόγραμμα η επόμενη κίνηση ήταν το Σεπτέμβριο να είμαστε στο ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ με κλειστά τα μάτια.

lina
03-08-10, 15:29
Σ'ευχαριστώ πολύ...μακάρι να πάνε όλα καλά για τα παιδάκια μας...

NESTOROUDI
19-08-10, 20:18
sefi τι εκανες τελικα? πηγες απο κοντα? σου αρεσε? εχει και εβδομαδα προσαρμογης απο Δευτερα, μια χαρα!! ο δικος μας δεν ειναι μαλλον ανοιχτος,΄δεν απανταει κανεις στα τηλεφωνα....το ποιο βασικο απ ολα θεωρω τη διατροφη στον συγκεκριμενο παιδικο....να μη δινουν στα παιδακια βρωμιες, κρουασαν και κουτακια χυμους...εγω δεν τον εχω μαθει να τρωει τετοια πραγματα και δεν θελω να χαλασει τωρα πηγαινοντας παιδικο...

SEFI1911
20-08-10, 10:26
sefi τι εκανες τελικα? πηγες απο κοντα? σου αρεσε? εχει και εβδομαδα προσαρμογης απο Δευτερα, μια χαρα!! ο δικος μας δεν ειναι μαλλον ανοιχτος,΄δεν απανταει κανεις στα τηλεφωνα....το ποιο βασικο απ ολα θεωρω τη διατροφη στον συγκεκριμενο παιδικο....να μη δινουν στα παιδακια βρωμιες, κρουασαν και κουτακια χυμους...εγω δεν τον εχω μαθει να τρωει τετοια πραγματα και δεν θελω να χαλασει τωρα πηγαινοντας παιδικο...

NESTOROUDI μου καλημέρα,δεν μπόρεσα να πάω τις μέρες που ήταν ανοιχτός γιατί είμασταν διακοπές,έχω προγραμματίσει να πάω την ερχόμενη εβδομάδα που ξεκινάει και η εβδομάδα προσαρμογής αν και τον μικρό μου σκέφτομαι να τον στείλω από 1 Σεπτεμβριου γιατί νωρίτερα θα τον έχει ο πατέρας του.Η αλήθεια είναι οτι έχω λίγο άγχος γιατί θα ξεκινήσει για πρώτη φορά την λειτουργεία του και με προβληματίζει λιγάκι το τόσο "ρόδινο" σκηνικό.Εσύ που είχες πάει από κοντά (γιατί εγώ μόνο από το τηλ. έχω μιλήσει) τι αποκόμισες???
Καλή προσαρμογή εύχομαι και σε εσάς και όσο για τη διατροφή του παιδιού δεν ξέρς γιατί ανησυχείς...πέρισυ ο Θωμάς έτρωγε μόνο οτι του έβαζα εγώ στην τσαντούλα του (πρωινό,δεκατιανό,μεσημεριανό) εάν τους δώσεις οδηγίες διατροφής είναι υποχρεωμένοι να τις ακολουθήσουν.
Φιλάκια

NESTOROUDI
20-08-10, 19:53
NESTOROUDI μου καλημέρα,δεν μπόρεσα να πάω τις μέρες που ήταν ανοιχτός γιατί είμασταν διακοπές,έχω προγραμματίσει να πάω την ερχόμενη εβδομάδα που ξεκινάει και η εβδομάδα προσαρμογής αν και τον μικρό μου σκέφτομαι να τον στείλω από 1 Σεπτεμβριου γιατί νωρίτερα θα τον έχει ο πατέρας του.Η αλήθεια είναι οτι έχω λίγο άγχος γιατί θα ξεκινήσει για πρώτη φορά την λειτουργεία του και με προβληματίζει λιγάκι το τόσο "ρόδινο" σκηνικό.Εσύ που είχες πάει από κοντά (γιατί εγώ μόνο από το τηλ. έχω μιλήσει) τι αποκόμισες???
Καλή προσαρμογή εύχομαι και σε εσάς και όσο για τη διατροφή του παιδιού δεν ξέρς γιατί ανησυχείς...πέρισυ ο Θωμάς έτρωγε μόνο οτι του έβαζα εγώ στην τσαντούλα του (πρωινό,δεκατιανό,μεσημεριανό) εάν τους δώσεις οδηγίες διατροφής είναι υποχρεωμένοι να τις ακολουθήσουν.
Φιλάκια

δεν νομιζω να εχεις προβλημα...θα σου αρεσει θα δεις. οι χωροι μεσα ειναι πολυ καλοι, μεγαλες αιθουσες, χωρος μεγαλος παιχνιδιου εσωτερικος, η διευθυντρια πολυ γλυκια, ηξερε να σε κερδισει... ειχε πολλα παιχνιδια, φως, λαχανοκηπο πισω και πολλες δραστηριοτητες...μου ειπε για μουσικη, γυμναστικη με γυμναστη, αγγλικα, γιατρο καθε μερα, διατροφολογο..... τωρα, για τις δασκαλες δεν ξερω τι γινεται, γιατι οταν πηγα δεν ηταν καμια. σημαντικο και αυτο, αλλα πιστευω οτι θα βαλουν τα δυνατα τους φετος. παντα με τα καινουρια σχολεια ετσι γινεται... σχετικα με τα 100€, τα γλυτωνεις σιγουρα απ οτι διαβασα απο αλλες μανουλες. ειναι οικονομικη η τιμη του παιδικου (310 + 40 μεταφορικα) γι αυτο και χρεωνει και αυτα τα χρηματα για εγγραφη. επισης, η περιοδος προσαρμογης ειναι δωρεαν, οπως μου ειχε πει. εξωτερικα, θα απογοητευεις μολις τον δεις, αλλα πιστευω οτι θα αλλαξεις αμεσως γνωμη. κριμα να μην ειμαστε παρεουλα!!!!

SEFI1911
25-08-10, 14:25
δεν νομιζω να εχεις προβλημα...θα σου αρεσει θα δεις. οι χωροι μεσα ειναι πολυ καλοι, μεγαλες αιθουσες, χωρος μεγαλος παιχνιδιου εσωτερικος, η διευθυντρια πολυ γλυκια, ηξερε να σε κερδισει... ειχε πολλα παιχνιδια, φως, λαχανοκηπο πισω και πολλες δραστηριοτητες...μου ειπε για μουσικη, γυμναστικη με γυμναστη, αγγλικα, γιατρο καθε μερα, διατροφολογο..... τωρα, για τις δασκαλες δεν ξερω τι γινεται, γιατι οταν πηγα δεν ηταν καμια. σημαντικο και αυτο, αλλα πιστευω οτι θα βαλουν τα δυνατα τους φετος. παντα με τα καινουρια σχολεια ετσι γινεται... σχετικα με τα 100€, τα γλυτωνεις σιγουρα απ οτι διαβασα απο αλλες μανουλες. ειναι οικονομικη η τιμη του παιδικου (310 + 40 μεταφορικα) γι αυτο και χρεωνει και αυτα τα χρηματα για εγγραφη. επισης, η περιοδος προσαρμογης ειναι δωρεαν, οπως μου ειχε πει. εξωτερικα, θα απογοητευεις μολις τον δεις, αλλα πιστευω οτι θα αλλαξεις αμεσως γνωμη. κριμα να μην ειμαστε παρεουλα!!!!

πήγα από κοντά και όντως μου άρεσε αρκετά,ωραίες εκγαταστάσεις,πολλές αίθουσες,η υπεύθυνη κατατοπιστικότατη και αρκετά αυστηρή με την καθαριότητα/υγιεινή των παιδιών(φαντάσου οτι το κάθε παιδάκι θα έχει το δικό του σεντονάκι ραμμένο από εκεί με το όνομα και θα πλένονται εκεί),οι κοπέλες μου φάνηκαν καλές (2 από αυτές έτυχε να είναι φίλες με τον αδερφό μου αλλά δυστυχώς θα έχουν τα μικρότερα παιδάκια),σχετικά με τα 100Ε μου είπε οτι δεν έχουν καμία σχέση με την ΕΕΤΑΑ και είναι καθαρά για τα αναλώσιμα υλικα κτλ.,δεν τα έδωσα μέχρι να ξεκαθαριστεί το θέμα αλλά δεν μου φαίνεται και τόσο υπερβολικό το ποσό για τις τόσες παροχές που παρέχει...
όντως κρίμα που δεν θα είμαστε μαζί,θα ήταν ωραία!!!
Εσύ τελικά πήγες από κοντά να κατατοπιστείς???

λουκουμακιμου
27-08-10, 16:59
Μετα απο δυο μηνες υπερεντατικη αναζητηση κατεληξα.Μα τι δυσκολο πραγμα η επιλογη παιδικου!

Εχουμε ξεκινησει στη Χιονατη.Ειλικρινα δεν εχω λογια να τους ευχαριστησω!Η προσαρμογη εγινε με ιδανικο τροπο.Απο την δευτερη μερα που -δηθεν- εφυγα και εμεινε χωρις εμενα ουτε καν εκλαψε!Τη στιγμη που στον προηγουμενο παιδικο σπαραζε ΚΑΘΕ πρωι επι ενα χρονο.
Οι ανθρωποι εκει λατρευουν τα παιδακια!Εκτος απο την πολυετη εμπειρια τους εχουν και πολυ καλο και δοκιμασμενο προσωπικο.Εχω μεινει αφωνη με την πραοτητα και τη γλυκυτητα που προσεγγιζουν τα παιδακια.

NESTOROUDI
27-08-10, 20:24
πήγα από κοντά και όντως μου άρεσε αρκετά,ωραίες εκγαταστάσεις,πολλές αίθουσες,η υπεύθυνη κατατοπιστικότατη και αρκετά αυστηρή με την καθαριότητα/υγιεινή των παιδιών(φαντάσου οτι το κάθε παιδάκι θα έχει το δικό του σεντονάκι ραμμένο από εκεί με το όνομα και θα πλένονται εκεί),οι κοπέλες μου φάνηκαν καλές (2 από αυτές έτυχε να είναι φίλες με τον αδερφό μου αλλά δυστυχώς θα έχουν τα μικρότερα παιδάκια),σχετικά με τα 100Ε μου είπε οτι δεν έχουν καμία σχέση με την ΕΕΤΑΑ και είναι καθαρά για τα αναλώσιμα υλικα κτλ.,δεν τα έδωσα μέχρι να ξεκαθαριστεί το θέμα αλλά δεν μου φαίνεται και τόσο υπερβολικό το ποσό για τις τόσες παροχές που παρέχει...
όντως κρίμα που δεν θα είμαστε μαζί,θα ήταν ωραία!!!
Εσύ τελικά πήγες από κοντά να κατατοπιστείς???

δεν ανοιξε ακομα!!! περιμενω.... και μαλλον δεν θα προλαβω αφου μεχρι την αλλη κυριακη γενναω!!! γκαντεμια

λουκουμακιμου
30-08-10, 22:59
Απο τη δικη μου αναζητηση κατεληξα στα εξης συμπερασματα.

Χιονατη με διαφορα.Μην το ματιασω,ολα πανε πολυ καλα...Υπεροχοι ανθρωποι,δινουν την ψυχη τους.

Σχολειο της φυσης αψογο αλλα πολυ μακρυα...
Παιδικοραμα,πολυχρωμο και λιμνη των κυκνων παρα πολυ καλα και προπαντως ενθουσιασμενες μαμαδες!
Μπλε μπαλονι αριστες εντυπωσεις αλλα αμφιλεγομενα σχολια απο μαμαδες..
Ανοιξη επισης αριστες εντυπωσεις αλλα δε μπορεσα να βρω καμια αποψη απο μαμαδες.
European baby college τελειες καινουριες εγκαταστασεις αλλα πολυ μεγαλα τμηματα.Για μενα απαγορευτικο οτι τωρα πρωτολειτουργει.
Παιδικη μελωδια το ιδιο.Η ιδιοκτητρια εδειχνε πολυ ορεξατη και ανθρωπος που ξερει τη δουλεια του.
Αγιος Παυλος πολυ καλες εντυπωσεις,με εντυπωσιακα αφοσιωμενες βρεφονηπιοκομους.Ακαμπτα ωραρια στα λεωφορεια ομως.

Αυτα με τις καλυτερες εντυπωσεις,ειδα καμια δεκαπενταρια ακομα αλλα αυτους ξεχωρισα.Για το φτυαρι επιφυλασσομαι...;)

linna
31-08-10, 01:15
mporei na mou dwsei kapoios plhrofories gia to baby college gt dn eida kamia suzhthsh giauto.euxaristw....

λουκουμακιμου
02-09-10, 23:05
Διορθωση,european baby school εννοουσα πιο πανω,τον καινουριο διπλα στο διαβαλκανικο.Μας εχουνε μπερδεψει με τα παρομοια ονοματα!

exist
10-09-10, 11:27
Καλημέρα, είμαι κι εγώ καινούργια στην παρέα. Ενδιαφέρομαι κι εγώ για τα Μπουμπουκάκια στο Πανόραμα. Χρειάζομαι οπωσδήποτε έγκυρες πληροφορίες. Ευχαριστώ

nikol2
25-10-10, 15:38
Καλησπερα μανουλες!καμια δεν εχει εμπειρια απο τα μπουμπουκακια........?:roll:

μπουρμπουλη
03-11-10, 12:00
Αγαπητοί γονείς!
Εχω 2 βδομαδες καιρο κ δεν εχω καταληξει ακόμα!!!!
κοιταω ανατολικά περιοχή μαρτιου καθώς ειναι εκεί η δουλειά μου κ δυστυχώς δεν εχω την πολυτέλεια του χρονου κ του διαθέσιμου ανθρώπου για να παει το μικρό μου στο βρεφονηπιακό!!!!
Νομίζω πως χρειάζομαι βοήθεια!!!!:confused:

v & a
03-11-10, 12:19
ακυρο... δεν ειχα δει το τοπικ ολο...συγνωμη!

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
03-11-10, 12:46
[QUOTE=μπουρμπουλη;1772209]Αγαπητοί γονείς!
κοιταω ανατολικά περιοχή μαρτιου καθώς ειναι εκεί η δουλειά μου κ δυστυχώς δεν εχω την πολυτέλεια του χρονου κ του διαθέσιμου ανθρώπου για να παει το μικρό μου στο βρεφονηπιακό!!!!
Νομίζω πως χρειάζομαι βοήθεια!!!!:confused:[/QUO
τη παιδικη μελωδια την ειδες ειναι παρα πολυ καλος σταθμος εχει και λεωφοριακι για να παιρνει το μικρο !! ο χωρος ειναι καινουργιος κανουν παρα πολλα και οι δασκαλες ειναι υπεροχες !!!υπαρχει τοσο ενημερωση που νομιζεις οτι εισαι και εσυ στο σχολειο δες το και δεν θα χασεις:grin: ομικρος μου ειναι εκει και ειμαι πολυ ευχαριστημενη:-D:-D

SEFI1911
03-11-10, 14:05
[QUOTE=μπουρμπουλη;1772209]Αγαπητοί γονείς!
Νομίζω πως χρειάζομαι βοήθεια!!!!:confused:[/QUO
τη παιδικη μελωδια την ειδες ειναι παρα πολυ καλος σταθμος εχει και λεωφοριακι για να παιρνει το μικρο !! ο χωρος ειναι καινουργιος κανουν παρα πολλα και οι δασκαλες ειναι υπεροχες !!!υπαρχει τοσο ενημερωση που νομιζεις οτι εισαι και εσυ στο σχολειο δες το και δεν θα χασεις:grin: ομικρος μου ειναι εκει και ειμαι πολυ ευχαριστημενη:-D:-D

συμφωνώ με την φίλη Ρία,και εμέις εκεί πηγαίνουμε και περνάμε τέλεια ΜΙΚΡΟΙ - ΜΕΓΑΛΟΙ

μπουρμπουλη
04-11-10, 01:31
Παιδικη μελωδια λετε λοιπον!Θα περασω αυριο κιολας για να μαθω λεπτομερειες!:rolleyes:
ευχαριστω για την πληροφορια, παραυτα ομως αν εχει να προτεινει κανεις κατι αλλο, περιοχη μαρτιου απο εγνατια κ κατω, θα το εκτιμουσα!:)

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
04-11-10, 09:16
ποσο ειναι τ μικρο;

μπουρμπουλη
05-11-10, 00:44
τα πλανα μου αλλαζουνε!η υπηρεσια δεν εχει αποφασισει σε ποιο σταθμο θα παω(3ο μαρτιου ή 1ο ολυμπιαδος). με παιδικη μελωδια που μιλησα δεν εξυπηρετουν τριανδρια! το μικρο μου ειναι 9.5 μηνων κ πρεπει οπωσδηποτε μεχρι τις 20/10 να εχω καταληξει καπου! ακουω προτασεις!!!!!
πολυ θα ηθελα να τον βαλω στο ασυλο του παιδιου καθως εχω μεγαλωσει εγω κ ο αδελφος μου εκει, αλλα πολυ δυσκολο.........!!:cry:

λουκουμακιμου
08-11-10, 18:14
τα πλανα μου αλλαζουνε!η υπηρεσια δεν εχει αποφασισει σε ποιο σταθμο θα παω(3ο μαρτιου ή 1ο ολυμπιαδος). με παιδικη μελωδια που μιλησα δεν εξυπηρετουν τριανδρια! το μικρο μου ειναι 9.5 μηνων κ πρεπει οπωσδηποτε μεχρι τις 20/10 να εχω καταληξει καπου! ακουω προτασεις!!!!!
πολυ θα ηθελα να τον βαλω στο ασυλο του παιδιου καθως εχω μεγαλωσει εγω κ ο αδελφος μου εκει, αλλα πολυ δυσκολο.........!!:cry:

Καλος παιδικος στην περιοχη ειναι ο βρεφονηπιακος φωκα,δυσκολα ομως θα βρεις θεση τετοια εποχη.Δε χανεις τιποτα να ρωτησεις.
Η συννεφουλα-μποτσαρη πανω απο την εγνατια-παιρνει βρεφακια και εχει εμπειρη διευθυντρια,οι εγκαταστασεις ομως δεν με ενθουσιασανε.

Το ασυλο εχει απελπιστικα μεγαλα τμηματα...
Θα σου προτεινα να κοιταξεις κατι πιο μακρυα που να σε εξυπηρετει με λεωφορειο.Εγω απο παραλια μποτσαρη το στελνω πανοραμα στη χιονατη και ειμαι-επιτελους-ενθουσιασμενη,αλλα δε ξερω αν παιρνουν απο 10 μηνων.

καλη αναζητηση!

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
08-11-10, 18:19

πολυ καλος σταθμος ειναι και το μαγεμενο δασος στα κωνσταντινουπολιτικα

xuito
09-11-10, 08:51
Κοριτσάρες καλημέρα!!!
Τελικά εμείς ξεκινήσαμε την προηγούμενη εβδομάδα στην Καραμελίτσα στην Πλαστήρα. Για πολλούς λόγους κι επειδή είναι πρώτη χρονιά επέλεξα το συγκεκριμένο σταθμό.
Θα ήθελα να επικοινωνήσω με pm με μανούλες που στέλνουν εκεί τα παιδάκια τους .
Ευχαριστώ

NESTOROUDI
10-11-10, 15:28
[QUOTE=ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ;1772350]

συμφωνώ με την φίλη Ρία,και εμέις εκεί πηγαίνουμε και περνάμε τέλεια ΜΙΚΡΟΙ - ΜΕΓΑΛΟΙ

SEFI καλησπερα!! βλεπω ειχα δικιο για τον συγκεκριμενο παιδικο!!! εγω δεν μπορω να πω οτι ειμαι ενθουσιασμενη με τον δικο μας παιδικο, αλλα τι να κανω? φετος ειδικα που εχω την αδεια, δεν ειμαστε για παραπανω εξοδα... κριμα που δεν μας πηρανε και εμας εκει... πολυ διαφημιση του καναμε και γινανε πολλες αιτησεις!! αυτο που με ενοχλει αρκετα, ειναι οτι δεν τα βγαζουν καθολου εξω στην αυλη τα παιδια αυτην την εποχη, γιατι εχει γκαζον και θα εχει λασπες... με τοσο ωραιες μερες, ειναι κριμα να κλεινονται μεσα τα παιδακια...

SEFI1911
11-11-10, 12:19
[QUOTE=SEFI1911;1772602]

SEFI καλησπερα!! βλεπω ειχα δικιο για τον συγκεκριμενο παιδικο!!! εγω δεν μπορω να πω οτι ειμαι ενθουσιασμενη με τον δικο μας παιδικο, αλλα τι να κανω? φετος ειδικα που εχω την αδεια, δεν ειμαστε για παραπανω εξοδα... κριμα που δεν μας πηρανε και εμας εκει... πολυ διαφημιση του καναμε και γινανε πολλες αιτησεις!! αυτο που με ενοχλει αρκετα, ειναι οτι δεν τα βγαζουν καθολου εξω στην αυλη τα παιδια αυτην την εποχη, γιατι εχει γκαζον και θα εχει λασπες... με τοσο ωραιες μερες, ειναι κριμα να κλεινονται μεσα τα παιδακια...

να σου πώ την αλήθεια NESTOROUDI μου ο συγκεκριμένος παιδικός δεν θέλει και πολύ διαφήμιση...μπορώ να πώ οτι είναι από τους καλύτερους που υπάρχουν στην Θεσσαλονικη για να μη πώ ο καλύτερος και θεωρηθώ υπερβολική.Τα παιδιά αποκτούν πολλές γνώσεις όπως π.χ. 2 φορές την εβδομάδα αγγλικά,2 φορές γυμναστική και μουσικοκινητική αγωγή και 1 φορά μαγειρική.Κάθε εβδομάδα 1 ατομική εργασία και 2 ομαδικές εργασίες για κάποια θεματική ενότητα και άλλα πολλά.Γενικά το όλο κλίμα άψογο.
Είμαι πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένη,λίγο να μπεις στο site τους θα καταλάβεις.....
Στεναχωρέθηκα που δεν μπορέσατε να είστε μαζί μας,θα είμασταν ωραίο παρεάκι,εύχομαι τα όποια εμπόδια αντιμετωπίσατε μέχρι στιγμής με τον παιδικό να λυθούν γρήγορα και πού είσαι...του χρόνου δυναμικά στην ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΕΛΩΔΙΑ!!!
Να σου ζήσει η μπεμπούλα,να είναι γερή και να είστε όλοι ευτυχισμένοι και με την πρώτη ευκαιρία-να ξεπεταχτεί λιγάκι η μικρή- να πάμε για κανένα καφεδάκι με τα ζουζούνια μας.Θέλω πολύ να τα πούμε από κοντά,πάνε οι παλιές καλές εποχές ε????

maestria
11-11-10, 12:22
Κοριτσάρες καλημέρα!!!
Τελικά εμείς ξεκινήσαμε την προηγούμενη εβδομάδα στην Καραμελίτσα στην Πλαστήρα. Για πολλούς λόγους κι επειδή είναι πρώτη χρονιά επέλεξα το συγκεκριμένο σταθμό.
Θα ήθελα να επικοινωνήσω με pm με μανούλες που στέλνουν εκεί τα παιδάκια τους .
Ευχαριστώ

Καλός είναι, εμείς μπήκαμε εκεί με το επιδοτούμενο. Ότι θέλεις με ρωτάς.

μπουρμπουλη
17-11-10, 09:31
Καλημερα!!!!
Τελικα εβρεθη θεση για το μικρο μου κ αυτη ειναι στον Βρεφονηπιακο του Φωκα. Πηγα την Δευτερα να ρωτησω κ τον εγραψα κατευθειαν. Κανονισα να μην με τοποθετησουν σε αλλη υπηρεσια κ να με κρατησουν στη Μαρτιου οποτε μια χαρα!!!!!
Ελπιζω μονο τα μικρα να μην τρομαζουν που θα με βλεπουν με τη στολη καθε μερα!!!!! Χτυπαει οπως κ ναχει! Λετε κ ο δικος μου να αρχιζει να γκρινιαζει αν με βλεπει ετσι?????? Πω πωπω θαχουμε δραματα!!!!!
Anyway, καλη μας σχολικη χρονια! κ οπως καθε χρονια που ξεκινα, εχουμε κ εμεις κ τις δραστηριοτητες μας!!!
Ελπιζουμε να σας γνωρισουμε, αν πηγαινετε κ στον ιδιο σταθμο, αλλα κ στην πισινα!!!!!!!

mlne
31-12-10, 10:09
καλημερα κοριτσια,
καλη χρονια ευχομαι σε ολες σας, με υγεια και καλοτυχια για εσας και τα παιδακια σας.
Πολυ καλο το θεμα, κατατοπιστικοτατο.
Η μικρη μου ειναι 17 μηνων και σκεφτομαι να την στειλω παιδικο κατα τον Μαρτιο.
Θα ηθελα να σας ρωτησω αν ξερει καποια πληροφοριες σχετικα με τους δημοτικους βρεφονηπιακους σταθμους της Θερμης, Μελισσοπουλα και Ελαφακια.
Υπαρχει καμια περιπτωση να μας παρουν στα μεσα της χρονιας;
Για τους ιδιωτικους απο οσα εχω διαβασει εδω κλινω τελικα προς το Πολυχρωμο και την Παιδικη μελωδια, αν και εχω μια μικρη επιφυλαξη σχετικα με την περιοχη που βρισκεται η Παιδικη μελωδια.
Αν μπορει καποια ας μου στειλει πμ σχετικα με το κοστος αυτων των σταθμων.

NESTOROUDI
16-02-11, 23:25
καλημερα κοριτσια,
καλη χρονια ευχομαι σε ολες σας, με υγεια και καλοτυχια για εσας και τα παιδακια σας.
Πολυ καλο το θεμα, κατατοπιστικοτατο.
Η μικρη μου ειναι 17 μηνων και σκεφτομαι να την στειλω παιδικο κατα τον Μαρτιο.
Θα ηθελα να σας ρωτησω αν ξερει καποια πληροφοριες σχετικα με τους δημοτικους βρεφονηπιακους σταθμους της Θερμης, Μελισσοπουλα και Ελαφακια.
Υπαρχει καμια περιπτωση να μας παρουν στα μεσα της χρονιας;
Για τους ιδιωτικους απο οσα εχω διαβασει εδω κλινω τελικα προς το Πολυχρωμο και την Παιδικη μελωδια, αν και εχω μια μικρη επιφυλαξη σχετικα με την περιοχη που βρισκεται η Παιδικη μελωδια.
Αν μπορει καποια ας μου στειλει πμ σχετικα με το κοστος αυτων των σταθμων.

παιδικη μελωδια παιζει αν θα βρεις, πηραν πολλες θεσεις με τα επιδοτουμενα.. εμεις περασαμε στην παιδικη ακαδημια junior στη θερμη. στην αρχη στεναχωρεθηκα πολυ, γιατι δεν τον γνωριζα τον συγκεκριμενο σταθμο, αλλα τωρα εχω να πω πολυ καλα λογια...καλοι ανθρωποι-δασκαλες και ωραιοι χωροι, μεγαλες φωτεινες αιθουσες, τεραστια αυλη, ησυχια και λιγα παιδακια στην αιθουσα (πολυ θετικο για αρρωστιες αυτο!! )εχει και χαμηλο κοστος. νομιζω πολυ κατω απο 350 που εχουν οι αλλοι. δες το

kanarini
30-03-11, 23:53
Για τον παιδικό σταθμό "παίζω και μαθαίνω" στην ανατολική Θράκης γνωρίζει κάποια μαμά να μας πει λεπτομέρειες? Μια φίλη μου θέλει να στείλει τον μικρό της και ψάχνει περισσότερες πληροφορίες.

nano79
20-04-11, 20:12
ξερει καμια μαμα να μου πει για το σταθμο la la bye στη θερμη?

Katerina Skg
27-04-11, 22:26
Κορίτσια καλησπέρα!

Είμαι κι εγώ μανούλα και ψάχνω βρεφονηπιακό σταθμό για την κορούλα μου η οποία τον Σεπτέμβριο θα γίνει 9 μηνών. Μας βολεύει η ανατολική Θεσσαλονίκη γιατί μενουμε ανατολικά και θα ήθελα να ακούσω κάποια πρόταση από μανούλες που έστειλαν ήδη τα μωράκια τους. Έχω ακούσει για το Μαγεμένο Δάσος και τον Νηπιακό Κήπο.Σχόλια κανείς???

παπί
05-05-11, 14:21
γεια σας. είμαστε και εμείς στην αναζήτηση παιδικού για το κοριτσάκι μας που το Σεπτέμβριο με το καλό θα κοντεύει τα 3. Κατέληξα να κλείσω ραντεβού με ορισμένους σταθμούς για τους οποίους διαβασα καλά λόγια εδώ στο φόρουμ. Στο παιδικόραμα, το Πολύχρωμο και τη λίμνη των κύκνων. θα πάω την επόμενη εβδομάδα. το πρόβλημά μου όμως είναι το εξής και ελπίζω κάποια να με καταλάβει!! είμαι σίγουρη οτι θα μου αρέσουν λίγο πολύ και οι 3..φοβάμαι όμως βρε παιδιά το θέμα της μετακίνησης με το σχολικό! μένουμε στην καλαμαριά και αναρωτιέμαι ποσο θα μένει η μικρή μέσα στο λεωφορείο και απο που θα πηγαίνει..προφανώς απο τον περιφερειακό.Γνωρίζει καμία κάτι; ή έχετε να μου πείτε κάτι μήπως και ησυχάσω;;; φυσικά και αν έχετε και εμπειρία απο τους συγκεκριμένους σταθμούς. Ευχαριστώ!

jst
14-05-11, 19:40
Καλησπέρα σε όλους! Ξεκίνησα ψάξιμο για βρεφονηπιακό για τον 22 μηνών γιο μου. Έχετε καμία καλή πρόταση για την περιοχή Μπότσαρη - Ανάληψη;

Katerina Skg
17-05-11, 11:17
Καλησπέρα σε όλους! Ξεκίνησα ψάξιμο για βρεφονηπιακό για τον 22 μηνών γιο μου. Έχετε καμία καλή πρόταση για την περιοχή Μπότσαρη - Ανάληψη;
kalimera ! emeis psaksame gia tin koroula mas pou otan ksekinisei tha einai 8 minon (ton Septemvrio) kai kataliksame stin Paidiki Melodia. Den exo dei pote pio peripoiimeno kai katharo xoro gia paidia. Episis einai poly kainourio me egkatastaseis eyropaikon prodiagrafon.

jst
17-05-11, 11:34
Καλημέρα Κατερίνα μου και σ΄ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω ακούσει κι εγώ για τον συγκεκριμένο παιδικό τα καλύτερα, απλά ξεκίνησα αναζήτηση βάσει του κριτηρίου να είναι ο σταθμός σε walking distance από το σπίτι μου. Θα το έχω υπόψη πάντως, thanks καλή μου και καλή αρχή και σε σας!!!

margori
17-05-11, 21:48
kalimera ! emeis psaksame gia tin koroula mas pou otan ksekinisei tha einai 8 minon (ton Septemvrio) kai kataliksame stin Paidiki Melodia. Den exo dei pote pio peripoiimeno kai katharo xoro gia paidia. Episis einai poly kainourio me egkatastaseis eyropaikon prodiagrafon.

καλησπερα! και συγχαρητηρια που καταληξατε, γιατι εμεις ακομη στο ψαξιμο ειμαστε! σου ειναι ευκολο να πεις σε ποιους βρεφονηπιακους πηγες και τι σου αρεσε/δε σου αρεσε στον καθενα? thanks!

margori
17-05-11, 21:50
α, ξεχασα να ρωτησω. στην παιδικη μελωδια ποσα βρεφακια εχει και με ποσες παιδαγωγους?

eleni2008
24-05-11, 13:37
γεια σας. είμαστε και εμείς στην αναζήτηση παιδικού για το κοριτσάκι μας που το Σεπτέμβριο με το καλό θα κοντεύει τα 3. Κατέληξα να κλείσω ραντεβού με ορισμένους σταθμούς για τους οποίους διαβασα καλά λόγια εδώ στο φόρουμ. Στο παιδικόραμα, το Πολύχρωμο και τη λίμνη των κύκνων. θα πάω την επόμενη εβδομάδα. το πρόβλημά μου όμως είναι το εξής και ελπίζω κάποια να με καταλάβει!! είμαι σίγουρη οτι θα μου αρέσουν λίγο πολύ και οι 3..φοβάμαι όμως βρε παιδιά το θέμα της μετακίνησης με το σχολικό! μένουμε στην καλαμαριά και αναρωτιέμαι ποσο θα μένει η μικρή μέσα στο λεωφορείο και απο που θα πηγαίνει..προφανώς απο τον περιφερειακό.Γνωρίζει καμία κάτι; ή έχετε να μου πείτε κάτι μήπως και ησυχάσω;;; φυσικά και αν έχετε και εμπειρία απο τους συγκεκριμένους σταθμούς. Ευχαριστώ!

Έχεις πμ

Gkap
15-06-11, 09:32
[QUOTE=NESTOROUDI;1783584]

να σου πώ την αλήθεια NESTOROUDI μου ο συγκεκριμένος παιδικός δεν θέλει και πολύ διαφήμιση...μπορώ να πώ οτι είναι από τους καλύτερους που υπάρχουν στην Θεσσαλονικη για να μη πώ ο καλύτερος και θεωρηθώ υπερβολική.Τα παιδιά αποκτούν πολλές γνώσεις όπως π.χ. 2 φορές την εβδομάδα αγγλικά,2 φορές γυμναστική και μουσικοκινητική αγωγή και 1 φορά μαγειρική.Κάθε εβδομάδα 1 ατομική εργασία και 2 ομαδικές εργασίες για κάποια θεματική ενότητα και άλλα πολλά.Γενικά το όλο κλίμα άψογο.
Είμαι πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένη,λίγο να μπεις στο site τους θα καταλάβεις.....
Στεναχωρέθηκα που δεν μπορέσατε να είστε μαζί μας,θα είμασταν ωραίο παρεάκι,εύχομαι τα όποια εμπόδια αντιμετωπίσατε μέχρι στιγμής με τον παιδικό να λυθούν γρήγορα και πού είσαι...του χρόνου δυναμικά στην ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΕΛΩΔΙΑ!!!
Να σου ζήσει η μπεμπούλα,να είναι γερή και να είστε όλοι ευτυχισμένοι και με την πρώτη ευκαιρία-να ξεπεταχτεί λιγάκι η μικρή- να πάμε για κανένα καφεδάκι με τα ζουζούνια μας.Θέλω πολύ να τα πούμε από κοντά,πάνε οι παλιές καλές εποχές ε????

Δεν έψαξα να βρω σχετικό φορουμ, και ετσι θα ριξω εδω την γνωμη μου για το εκλπηκτικο αποτελεσμα της καλοκαιρινης γιορτης στην Παιδική Μελωδία, την περασμένη Κυριακή.
Μου είναι δύσκολο ακόμη να πιστέψω το αξαιρετικό κλίμα που δημιουργησαν τα παιδάκια, οι μουσικοί, ο χώρος και βέβαια και ολοι μας με την υπομονή μας και συμμετοχή. Στο τέλος αισθάνθηκα οτι ειμασταν ολοι μια παρέα. Χαιρομαι για την επιλογή που έκανα πέρυσι και καθώς πολύ κουβέντα γινότανε όλο τον χρόνο για την Παιδική Μελωδία, απέφυγα να δώσω περισσότερα θετικά σχόλια. Ολοι εμείς (οι τυχεροι) ξέρουμε.

kourkoumpini
15-06-11, 12:02
καλημέρα και απο εμενα. Ενδιαφέρομαι και εγώ, καλώς εχόντων των πραγμάτων για βρεφικό σταθμό απο Σεπτέμβρη. Και ειδα τα τοπικ στο φορουμ. Μπορει καποια μαμα να μου πει που ειναι το "παιζω και μαθαινω" και που ο "νηπιακος κηπος";
Απο τη συννεφούλα εισαστε ευχαριστημενες, γιατι ειναι πλησιεστερα στο σπιτι μου;

kourkoumpini
15-06-11, 12:05
Επίσης η καραμελιτσα σε ποιο υψος εινια στην πλαστήρα, κοντα στα κουκου, στο υψος της παπαφη; πιο πανω πιο κατω;

seni
08-07-11, 01:55
ξέρει μήπως κάποια το happy kids στο Ντεπώ?

παπί
10-07-11, 18:23
Καλησπέρα, επανέρχομαι στο θέμα γιατί ενώ έγραψα την΄κόρη μου στη Λίμνη των Κύκνων αθα ξεκινήσει το Σεπτέμβριο άκουσα κάποια πολύ αρνητικά σχόλια εκτός φόρουμ. Επειδή καταλαβαίνετε ποσο λεπτό και ευαίσθητο θέμα είναι, σας παρακαλώ, αν υπάρχουν γονείς στο φόρουμ που στέλνουν το παιδί τους στη ΛΙΜΝΗ ΤΩΝ ΚΥΚΝΩΝ ας μας πουν την εμπειρία τους και τη γνώμη τους

λουκουμακιμου
10-07-11, 22:10
Καλησπέρα, επανέρχομαι στο θέμα γιατί ενώ έγραψα την΄κόρη μου στη Λίμνη των Κύκνων αθα ξεκινήσει το Σεπτέμβριο άκουσα κάποια πολύ αρνητικά σχόλια εκτός φόρουμ. Επειδή καταλαβαίνετε ποσο λεπτό και ευαίσθητο θέμα είναι, σας παρακαλώ, αν υπάρχουν γονείς στο φόρουμ που στέλνουν το παιδί τους στη ΛΙΜΝΗ ΤΩΝ ΚΥΚΝΩΝ ας μας πουν την εμπειρία τους και τη γνώμη τους

στο φορουμ εχω δει μονο πολυ καλα σχολια για τη λιμνη των κυκνων.κι εγω με τον αντρα μου ειχαμε ενθουσιαστει περυσι που τον ειδαμε,λογω αποστασης μονο διαλεξαμε αλλον.αμεση εμπειρια δεν εχω,σορυ...

παπί
12-07-11, 18:07
στο φορουμ εχω δει μονο πολυ καλα σχολια για τη λιμνη των κυκνων.κι εγω με τον αντρα μου ειχαμε ενθουσιαστει περυσι που τον ειδαμε,λογω αποστασης μονο διαλεξαμε αλλον.αμεση εμπειρια δεν εχω,σορυ...

Σ ευχαριστώ

sandy!
12-07-11, 19:43
Παπί, είναι λογικό να ανησυχείς με αυτά που ακούς , όμως εγώ θα σου έλεγα να μην επηρεάζεσαι απο τρίτους και να μην ακούς όλες αυτες τις διαδόσεις.Άλλωστε για όλους τους χώρους ακούγονται θετικά και αρνητικά σχόλια! Πιστεύω ότι εγώ και άλλες φίλες μου που είμαστε στον συγκεκριμένο παιδικό 3-4 χρόνια θα καταλαβαίναμε ότι κάτι δεν πάει καλά έτσι δεν είναι;Ακόμα και στα παρτυ που έρχονται και άλλοι γονείς , ποτέ δεν άκουσα κάτι αρνητικό!!Απο την εμπειρία μου θα σου πω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς . Τα δυο μου παιδιά πηγαίνουν στον παιδικό εδώ και 3 χρόνια , ο μεγάλος μου ομως δυστυχώς φέτος αποφοίτησε και θα πάει σε ιδιωτικό δημοτικό και λέω δυστυχώς γιατί η δουλειά που γινεται εκεί είναι καταπληκτική και στην φροντίδα και στην εκπαίδευση. Ο μικρός όμως θα συνεχίσει κανονικά εκεί ,( δεν σκέφτηκα ούτε στιγμή να τον πάρω από τον παιδικό για λόγους ευκολίας,αφού εγώ θα ταλαιπωρούμαι με δυο σχολικά και χάνω και την έκπτωση που μου έκαναν για τα δυο παιδιά ), αφού τον βλέπω τόσο χαρούμενο , έχει κάνει ήδη φιλίες και θέλω να ολοκληρώσει και αυτός εκεί την προσχολική του εκπαιδευση!Όπως κατάλβαίνεις ειμαστε κάτι παραπάνω απο ευχαριστημένοι και σαν μαμά που καταλαβαίνει το άγχος σου σου λέω να ηρεμήσεις και όλα θα πάνε καλά....

gina55
12-07-11, 22:55
Kαλησπέρα , θα ήθελα και εγώ να σας πω την δική μου εμπειρία...Εμείς ήδη από τον Μαιο κάναμε εγγραφή στην "Λίμνη των Κύκνων" . Αυτόν τον παιδικό μας τον σύστησαν κάποιοι οικογενειακοί φίλοι που πάνε ήδη τα παιδιά τους εκεί. Μόλις πήγαμε στον σταθμό πραγματικά τρελαθηκάμε ,,,δεν πιστευαμε στα μάτια μας ότι ένας τέτοιος ωραίος χώρος προσφέρεται για τα παιδιά μας και πιστέψτε με ότι επισκεφθήκαμε τουλάχιστον δέκα ιδιωτικους παιδικούς σταθμούς. Τι να πω για τις χαρούμενες τάξεις ,για τα χρώματα που κυριαρχούν στο χώρο, για τον τεράστιο κήπο με τα παιχνίδια ...ένα όνειρο ! Σωστό κουκλόσπιτο! Ο ενθουσιασμός μου αλλά και του συζύγου μου δεν περιγράφεται. Επίσης εντύπωση μας έκανε η συμπεριφορά και η διάθεση της διευθύντριας στην ενημέρωση που κάναμε .Νομίζω ότι ξεκινάμε πολύ θετικά και παρόλο που φέτος είμαστε λιγο δυσκολα οικονομικα , πιστεύω ότι βρίκαμε τον ιδανικο χώρο για το μικρό μας ,αφού είναι πολύ οικονομικός σε σχέση με αυτά που προσφέρει..Εύχομαι καλή επιλογή σε όλους τους γονείς ..........

παπί
16-07-11, 23:48
sandy και gina σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

λουκουμακιμου
22-07-11, 00:25
sandy και gina σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

ναι,αυτες οι απαντησεις απο χρηστες που εχουν γραψει μονο μια φορα για ενα συγκεκριμενο λογο...ειναι παντα για πολλες ευχαριστιες!

anastasia76
22-07-11, 00:49
Εγω πάντως τις χειροτερες εντυπωσεις τις εχω απο τη λιμνη των κυκνων , το μπλε μπαλονι και την στοργη. Τι να πω ισως να ειμαι παραξενη...

kourkoumpini
22-07-11, 07:54
Απο τη συννεφουλα στη μποτσαρη εισαστε ευχαριστημενες;

παπί
22-07-11, 13:45
ναι,αυτες οι απαντησεις απο χρηστες που εχουν γραψει μονο μια φορα για ενα συγκεκριμενο λογο...ειναι παντα για πολλες ευχαριστιες!

Μπορεί να έχεις δίκιο, δεν το ειχα παρατηρήσει αυτο που λες, αλλα νομίζω οτι εδω ειμαστε για να ανταλλάσσουμε απόψεις και οχι να ειρωνευόμαστε μεταξύ μας

παπί
22-07-11, 13:46
Εγω πάντως τις χειροτερες εντυπωσεις τις εχω απο τη λιμνη των κυκνων , το μπλε μπαλονι και την στοργη. Τι να πω ισως να ειμαι παραξενη...

Μπορείς να αναφέρεις σε παρακαλώ για ποιο λόγο έχεις τις χειρότερες εντυπώσεις γιατί με ενδιαφέρει το θέμα για τη Λίμνη των Κύκνων τουλάχιστον; ευχαριστώ

Eli-0411
22-07-11, 14:28

Καλησπέρα!
Εγώ που έχω γράψει πολλές φορές για διάφορους λόγους, θα σου πω με βεβαιότητα ότι αυτό που υπονοείς, δεν είναι του επιπέδου των ανθρώπων της "Λίμνης των Κύκνων"...
Τόσο άμεσα να κρίνεις & να κατακρίνεις....

λουκουμακιμου
22-07-11, 23:00
Καλησπέρα!
Εγώ που έχω γράψει πολλές φορές για διάφορους λόγους, θα σου πω με βεβαιότητα ότι αυτό που υπονοείς, δεν είναι του επιπέδου των ανθρώπων της "Λίμνης των Κύκνων"...
Τόσο άμεσα να κρίνεις & να κατακρίνεις....

σου διεφυγε οτι το σχολιο που εβαλα ηταν πολυ θετικο για το συγκεκριμενο παιδικο.για τα υπολοιπα ο νοων νοητο.

λουκουμακιμου
22-07-11, 23:13
Μπορεί να έχεις δίκιο, δεν το ειχα παρατηρήσει αυτο που λες, αλλα νομίζω οτι εδω ειμαστε για να ανταλλάσσουμε απόψεις και οχι να ειρωνευόμαστε μεταξύ μας

υπαρχουν ατομα που σπανια μπαινουν στο φορουμ και ειναι ανυποψιαστα.δεν ειχα σκοπο να θιξω κανενος την ευαισθησια.

οπως ειχα αναφερει στο ιδιο θεμα περυσι τετοιο καιρο ειναι στο top 3 για τα δικα μου κριτηρια,ειναι εντυπωσιακο που ενω γραφω κατι τοσο θετικο για το συγκεκριμενο παιδικο δεχομαι τετοια σχολια!

αν ψαξεις σε παρομοια θεματα θα δεις οτι ειναι κατι που γινεται πολυ συχνα,ενας-δυο χρηστες που εμφανιζονται απο το πουθενα και δεν ξαναεμφανιζονται ποτε...

καλη επιλογη σου ευχομαι

patousaki mou
05-08-11, 01:20
υπάρχουν μανούλες με βρεφάκια στο "αγκαλίτσες"???????????
αν ναι, πείτε εντυπώσεις σας παρακαλώ!

και κάτι άλλο, χιονάτη και μαγεμένο δάσος ποιές είναι οι τιμές για βρέφη?

patousaki mou
05-08-11, 11:10
??????????????????????????

SHARK1
14-08-11, 20:11
Καλησπέρα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο foroum σας αν και πολλές φορές σας διαβάζω για τις πληροφορίες που δίνετε. Θα ήθελα να σας ρωτήσω για τον δημοτικό βρεφονηπιακό σταθμό Υψηλάντου. Έχει καμιά σας προσωπική εμπειρία? Πως είναι οι παιδαγωγοί? Πως συμπεριφέρονται στα ατίθασα μικρά? Η υγιεινή των χώρων? και ότι άλλο μπορείτε να μου πείτε.

Chris Alex
23-08-11, 11:04
Γεια σας μαμάδες και μπαμπάδες, είμαι νέο μέλος και αναρωτιέμαι αν γνωρίζει κανείς τον παιδικό σταθμό "Το Κουκλόσπιτο" στην Πυλαία Θεσσαλονίκης!

Καλή χρονιά σε όλα τα παιδάκια και τους γονείς!

eleni2008
06-09-11, 08:31
Καλησπέρα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο foroum σας αν και πολλές φορές σας διαβάζω για τις πληροφορίες που δίνετε. Θα ήθελα να σας ρωτήσω για τον δημοτικό βρεφονηπιακό σταθμό Υψηλάντου. Έχει καμιά σας προσωπική εμπειρία? Πως είναι οι παιδαγωγοί? Πως συμπεριφέρονται στα ατίθασα μικρά? Η υγιεινή των χώρων? και ότι άλλο μπορείτε να μου πείτε.

Δεν έχω εμπειρία η ίδια, αλλά ένα φιλικό μας ζευγάρι έστειλε και τα 2 τους παιδιά εκεί και ήταν απόλυτα ευχαριστημένοι. Μαλιστα είχα πειστει κι εγώ να την πάω εκεί αλλά ήταν μακρυα και επειδή δεν έχει σχολικό δεν με βόλευε.
Επίσης να σου πω πως δίπλα μας μένει μια κοπέλα που είναι βρεφονηπιοκόμος εκεί και όταν την ακούω να μιλάει για τα μωρά που έχει στην τάξη της και για το τι κάνουνε, εύχομαι να ήταν όλες οι δασκάλες σαν αυτή! Το αρνητικό (για εμένα) του σταθμού είναι ότι δεν έχει αυλή. Κατά τα άλλα εγώ με αυτά που έχω ακούσει(και τονίζω ότι είναι άνθρωποι που εμπιστεύομαι), θα το πήγαινα το παιδί αφοβα!
Ελπίζω να σε βοηθησα!

eleni2008
06-09-11, 08:40
αν ψαξεις σε παρομοια θεματα θα δεις οτι ειναι κατι που γινεται πολυ συχνα,ενας-δυο χρηστες που εμφανιζονται απο το πουθενα και δεν ξαναεμφανιζονται ποτε...

Επειδή έχεις απόλυτο δίκιο, σου παραθέτω το παρακάτω μύνημα για να δούνε και κάποια μέλη που δεν γνωρίζουν πως αυτό που ισχυρίζεσαι είναι αλήθεια και συμβαίνει κατά καιρούς.

Κορίτσια για παιδικό σταθμό European baby school δαγκωτό.Είναι δίπλα στο Διαβαλκανικό απέναντι από το ΙΚΕΑ στην Θεσσαλονίκη. Ο καλύτερος παιδικός σταθμός μακράν. Μπείτε στο site και μετά κάντε μία επίσκεψη να σας κάνουν ξενάγηση και θα εκπλαγείτε. Οι άνθρωποι έχουν κάνει τα απίστευτα, έχουν αγγίξει την τελειότητα. Ολοκαίνουργιος, καθαρός, οι δασκάλες φοβερές, ωράριο από τις 7 παρά τέταρτο το πρωί μέχρι το βράδυ συνεχόμενα και δίδακτρα 300 ευρώ τον μήνα συν 40 ευρώ η μεταφορά. Εμείς εκεί ξεκινήσαμε και ο μικρός κλαίει και δεν θέλει να φεύγει από εκεί. Και μόνο να τον δείτε θα εμπλουτίσετε τις εμπειρίες σας σχετικά με τους παιδικούς πλέον τα κριτήριά σας θα είναι πολύ αυστηρά για οτιδήποτε άλλο δείτε.

Αγαπητή chripsi νομίζω πως μας περνάς για πολύ αφελείς!
6 μυνήματα έχεις γράψει, και τα 6 αφορούν τον συγκεκριμένο σταθμό τον οποίο και διαφημίζεις,ή μάλλον δυσφημίζεις με αυτό τον τρόπο.

kikileuteris
06-09-11, 10:57
Καλημέρα κι από μένα!

Φέτος τα παιδάκια μου περάσαν, ο γιος στη στοργή και η μπέμπα στο international baby college. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη. Καλα το baby college δεν παίζεται από οργάνωση, έχω πάθει πλάκα!

Τα σημειώματά τους λεπτομερέστατα και στους 2 παιδικούς, εξαιρετικά συνενοήσιμοι και εξυπηρετικοί, πεντακάθαροι,με ποικίλα προγράμματα για τα παιδιά.

Θα ήθελα να τα στείλω στον ίδιο, και μάλιστα στο baby college μιας και δίνει αφθονία θέσεων, αλλά είναι 70 ευρώ το μήνα το σχολικό, επί 2= 140...πολλά για εμάς. Επιπλέον, αν εξαιρέσεις ότι ακόμη προσπαθούν να οργανωθούν στη στοργή (οκ είναι μικρός παιδικός), το παιδί μου γυρνάει εξαιρετικά χαρούμενο από το σχολείο.

Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις για την παιδική μελωδία. Εγώ δεν την είχα καν στις επιλογές μου λόγω του ότι πέρσι ζητούσε εγγραφή, και φέτος δεν περιέλαβε το σχολικό (σα να την είδαν δλδ μου έκατσε), αλλά από γνωστή που πήγαινε πέρσι έχω ακούσει τα καλύτερα η αλήθεια.

Για το νηπιακό κήπο, επειδή τον είδα έχω να πω μόνο τα καλύτερα!

Τέλος, να πω ότι τελικά φάγαμε πολύ παπά (να το πω λαϊκά) πέρσι από το σχολειό της φύσης. Οκ, διαφέρει η διαπαιδαγώγησή τους, όπως λένε οι ιδιοκτήτες από τα υπόλοιπα σχολεία, μιας και επενδύουν περισσότερο πχ στην αυτονομία του παιδιού παρά στο να μάθει να γράφει. Κάτι που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη.

Και είδα κάτι τέτοιο στο γιο μου πέρσι, αλλά όπως κάνουν τελικά σε όλους τους παιδικούς...μιας και το σχολικό τον έπαιρνε 09:30 και τον γυρνούσε 14:30 παρόλο που είχε συμφωνηθεί διαφορετικά...μένω Καλαμαριά, είναι Επανωμή, οπότε πόση ώρα να απασχοληθεί το παιδί?

Και εκεί ζητούσαν εγγραφή, δεν έκοβαν απόδειξη για το σχολικό (το baby college αμέσως μου έκοψε) και η κυρία που τον έχει είναι εξαιρετικά απρόσιτη.

edit admin

ΑΛΙΚΗ24
13-09-11, 17:18
Καλημέρα κορίτσια,

Παρακολουθώ το θέμα εδώ και μερικές μέρες διότι ψάχνω και εγώ βρεφονηπιακό για την κορούλα μου (14 μηνών). Έχω επισκεφθεί πάνω από 20 σταθμούς στην Ανατολική Θεσσαλονίκη (Θέρμη, Καλαμαριά, Πανόραμα).
Δυστυχώς πολύ λίγοι είναι αυτοί που θα μπορούσα να εμπιστευτώ το αγγελούδι μου και πάλι με κάποιες επιφυλάξεις! Έχω διαβάσει και σε άλλα post για το ΠΑΙΔΙΚΟΡΑΜΑ (δυστυχώς δέχεται παιδάκια άνω των 2 ετών). Οι εγκαταστάσεις του είναι πραγματικά ξεχωριστές. Όμως, αυτό που δε μου άρεσε είναι ότι υπάρχει μόνο μία παιδαγωγός για 25 παιδάκια :!: και κάποια κοπέλα ως βοηθητικό προσωπικό. Πως μπορεί μία μόνο κοπέλα να προσέξει - απασχολήσει 25 παιδάκια? Κάθε πότε θα υπάρχει βοηθητικό προσωπικό? Τί επίπεδο γνώσεων όσον αφορά την ενασχόληση με παιδιά έχει το βοηθητικό προσωπικό?Θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος σταθμός σε θαμπώνει με τις ωραίες εγκαταστάσεις του και κάπου ίσως χάνουμε την ουσία.

Όσον αφορά στο VILLA BABY τον απέρριψα λόγω της κοντινής του απόστασης από τον τεράστιο πυλώνα της ΔΕΗ που βρίσκεται σε απόσταση περίπου 500 μέτρων (εντός του ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ ΚΟΛΕΓΙΟΥ :!: ). Είναι πλέον επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι η ελάχιστη ασφαλής απόσταση από πυλώνες της ΔΕΗ είναι τα 1000 μέτρα (άλλες μελέτες μιλούν για 4000 μέτρα). Εγώ πάντως σε καμία περίπτωση δε θα πήγαινα την κόρη μου σε κάποιο τέτοιο σταθμό, ακόμη και αν με πλήρωναν :!: Απορώ μάλιστα με τους γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους στο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ (πληροφοριακά επειδή κυκλοφορούν φήμες ότι ο πυλώνας είναι εκτός λειτουργίας, απευθύνθηκα στη ΔΕΗ και μου είπαν ότι λειτουργεί κανονικά και μάλιστα με υψηλά φορτία, δηλαδή, ο καρκίνο προσωποποιημένος :shock: ).

Ένας βρεφονηπιακός σταθμός που μου έκανε εντύπωση είναι Η ΛΙΜΝΗ ΤΩΝ ΚΥΚΝΩΝ στη Δροσιά Θέρμης. Στεγάζεται σε ένα υπέροχο νεοκλασικού τύπου κτίριο, με πολύ ωραίους προαύλιους χώρους και καλούς εσωτερικούς (η κουζίνα μου φάνηκε ότι μύριζε λίγο - κορίτσια είμαι πολύ απαιτητική). Όλα πήγαιναν πολύ καλά ώσπου προς το τέλος της συζήτησης ρώτησα την Διευθύντρια για το αν θα μπορούσα να γνωρίσω πριν την εγγραφή τη νηπιαγωγό που θα έχει η κορούλα μου. Ενώ θεωρούσα ότι η απάντηση της σαφώς θετική, αυτή αρνήθηκε λέγοντας ότι κάτι τέτοιο την προσβάλει διότι αυτή έχει επιλέξει με πολύ αυστηρά κριτήρια όλο το προσωπικό της και επίσης λέγοντας ότι εγώ δε θα μπορούσα μέσα στο σύντομο διάστημα της επαφής μαζί της να την κρίνω αντικειμενικά. Αρχικά ξαφνιάστηκα και προσπάθησα αφενός να της δώσω να καταλάβει ότι σαφώς δεν ήθελα να την προσβάλω, αφετέρου, ότι εγώ χωρίς να τη γνωρίζω θα πρέπει να της εμπιστευτώ ότι πολυτιμότερο έχω. Δυστυχώς συνέχισε να αρνείται πεισματικά χωρίς να καταφέρει να κρύψει την οργή της αφήνοντας έκπληκτους εμένα και το σύζυγό μου. Κρίμα, γιατί μας βόλευε αρκετά και ως τοποθεσία και όσον αφορά στο ωράριο λειτουργία του.

Για να μην κάνω όμως μόνο δυσμενή σχόλια θα πρέπει να πω ότι μας άρεσαν (και μάλλον θα καταλήξουμε) το ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝΤΛΕΡΙΑΝΗΣ ΑΓΩΓΗΣ και το ΖΟΟ CLUB. Και οι δύο έχουν καλούς χώρους (ο 1ος καλύτερους εσωτερικούς, ο 2ος καλύτερους εξωτερικούς). Το κυριότερο όμως είναι ότι φαίνεται να εστιάζουν στο παιδί. Για τη ΜΟΝΤΕΣΟΡΙΑΝΗ δεν έχω άποψη διότι δέχεται παιδάκια πάνω από 2 ετών.

Θα χαρώ πολύ να μάθω αν κάποια από εσάς έχει επισκεφθεί ή έχει ακούσει κάτι για την ΛΙΜΝΗ ΤΩΝ ΚΥΚΝΩΝ καθώς και οποιοδήποτε σχόλιο. Τέλος, αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για αξιόλογο βρεφονηπιακό σταθμό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αγαπητή Jolie, θα ήθελα και 'γω να αναφέρω τις απόψεις μου ως γονέας του Αριστοτελείου Κολλεγίου. Ψάχνοντας σε ποιό σχολείο να εμπιστευτώ τις δύο μικρές μου κορούλες δεν μπόρεσα να βρώ περιβαλλον αντίστοιχο με του Αριστοτελείου. Με το που μπαίνεις στο σχολείο νιώθεις τη ζεστασιά, την οργάνωση, την καθαριότητα (πολύ σημαντικό), και την αμεσότητα των ανθρώπων του συγκεκριμένου σχολείου!! Αυτή τη στιγμή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΥΛΩΝΑΣ (απ'οσο ξέρω έχει μεταφερθεί σχεδον πίσω απο το anatolia). Επιπλέον είναι μακραν το καλύτερο σε θέματα ψηφιακής τεχνολογίας και ηλεκτρονικής μάθησης. Έχω την αίσθηση ότι βρήκα αυτο που λένε τις τάξεις του μέλλοντος σε ένα οικογενειακό and safe environment..Εγώ ως γονές δύο κοριτσιων αισθάνομαι απόλυτα ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΟΥ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΟ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΜΟΥ και όχι την παρα-μορφωση που προσφέρουν άλλα σχολεία!!

ΑΛΙΚΗ24
13-09-11, 17:20
Αγαπητή Jolie, θα ήθελα και 'γω να αναφέρω τις απόψεις μου ως γονέας του Αριστοτελείου Κολλεγίου. Ψάχνοντας σε ποιό σχολείο να εμπιστευτώ τις δύο μικρές μου κορούλες δεν μπόρεσα να βρώ περιβαλλον αντίστοιχο με του Αριστοτελείου. Με το που μπαίνεις στο σχολείο νιώθεις τη ζεστασιά, την οργάνωση, την καθαριότητα (πολύ σημαντικό), και την αμεσότητα των ανθρώπων του συγκεκριμένου σχολείου!! Αυτή τη στιγμή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΥΛΩΝΑΣ (απ'οσο ξέρω έχει μεταφερθεί σχεδον πίσω απο το anatolia). Επιπλέον είναι μακραν το καλύτερο σε θέματα ψηφιακής τεχνολογίας και ηλεκτρονικής μάθησης. Έχω την αίσθηση ότι βρήκα αυτο που λένε τις τάξεις του μέλλοντος σε ένα οικογενειακό and safe environment..Εγώ ως γονές δύο κοριτσιων αισθάνομαι απόλυτα ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΟΥ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΟ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΜΟΥ και όχι την παρα-μορφωση που προσφέρουν άλλα σχολεία!!

Katerina Skg
13-09-11, 18:43
κορίτσια καλησπέρα! μήπως καμία καλή πρόταση για βρεφάκια? έχω μια κορούλα 8 μηνών και θα ακολουθήσει και ο γιόκας μου που είναι στην κοιλίτσα και θα μας επισκευτεί σύντομα...!!! Θα χρειαστούμε 2 θέσεις λοιπόν...αλλά φοβάμαι να εμπιστευτώ τους πάντες! Καμιά βοήθεια από παθούσες μανούλες?

Βάγια76
20-09-11, 01:15
ξέρει καμιά μανούλα για τον "ΖΑΦΡΑΝΑ" στην Καλαμαριά?

λουκουμακιμου
22-09-11, 13:52
ξέρει καμιά μανούλα για τον "ΖΑΦΡΑΝΑ" στην Καλαμαριά?

η ιδιοκτητρια ειναι εκπληκτικη παιδαγωγος!μαλιστα ειναι πανεπιστημιακος και εκπαιδευει τις εκκολαπτομενες παιδαγωγους!το εκπαιδευτικο συστημα που ακολουθουνε ειναι θεωρητικα το καλυτερο...ΑΛΛΑ υστερουν σε χωρους,διακοσμηση και παιχνιδια.ξεροντας τι ανθρωποι εργαζονται εκει θα ηθελα να ειχα στειλει εκει το δικο μου ζουζουνι αλλα αυτο δεν ηθελε με τιποτα!

Τοτουλα
01-11-11, 21:57
Eγω στελνω την κορουλα μου η οποια ειναι 2,5χρονων στην Καραμελιτσα και ειμαι παρα πολυ ευχαριστιμενη.Γυριζει η μικρη μου στο σπιτι ευτυχισμενη και αυτο ειναι που μου δινει χαρα.Εχει μαθει πολλα ασχολουνται με πλουσιες δραστιριοτιτες και το διδακτικο πρωσοπικο ειναι πολυ φιλικο και ευγενικο.Το ειχα ψαξει πολυ το θεμα με τους παιδικους απο ολες τις σκοπιες και δεν το κρυβω πως ειμουν ιδιαιτερα καχυποπτη.Βεβαια ποτε δεν πρεπει σαν γονιος να επαναπαυεσε,αλλα εδω και 1,5 χρονο ολα κυλισα οπως,εγω,σαν γονιος θα ηθελα,δηλαδη φευγοντας για την δουλεια να ξερω πως το παιδακι μου ειναι σε καλα χερια και περναει ενα 8ωρο δημιουργικο!

nanika
13-12-11, 12:08
γεια σας μανουλες, εχω ενα αγορακι 22 μηνων και σκεφτομαι μετα τις γιορτες να τον στειλω παιδικο, μενω καλαμαρια και θελω κατι στην περιοχη εχει καποια μανουλα να προτεινει κατι; διαβασα για την παιδικη μελωδια αλλα αν καποια παει και στο happy kids ας μας δωσει τα φωτα της :)
Ειμαι πολυ ανχωμενη γιατι ειναι πολυ καλο αλλα ζωηρο παιδακι και φοβαμαι ατυχηματα και δε θελω και φωνες και φοραμε και πανα ακομα αχ πολυ ανχος! οποια πληροφορια θα ειναι θυσαυρος!

eleni2008
13-12-11, 13:56
γεια σας μανουλες, εχω ενα αγορακι 22 μηνων και σκεφτομαι μετα τις γιορτες να τον στειλω παιδικο, μενω καλαμαρια και θελω κατι στην περιοχη εχει καποια μανουλα να προτεινει κατι; διαβασα για την παιδικη μελωδια αλλα αν καποια παει και στο happy kids ας μας δωσει τα φωτα της :)
Ειμαι πολυ ανχωμενη γιατι ειναι πολυ καλο αλλα ζωηρο παιδακι και φοβαμαι ατυχηματα και δε θελω και φωνες και φοραμε και πανα ακομα αχ πολυ ανχος! οποια πληροφορια θα ειναι θυσαυρος!

nanika δεν έχω πείρα η ιδια από τους σταθμούς που αναφέρεις γιατί η μικρή μου πηγαίνει σε άλλον παιδικό, αλλά η δασκάλα που την έχει φέτος στέλνει το παιδάκι της στην παιδική μελωδία και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένη.
Και από άλλες μανούλες έχω ακούσει καλά λόγια για τον συγκεκριμένο σταθμό.

Τώρα για το happy kids δεν έχω ακούσει τίποτα...
Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει κάτι, ελπίζω να σε βοηθήσει!

SEFI1911
14-12-11, 18:23
Εγώ προσωπικά συνιστώ "Παιδική Μελωδία" ανεπιφύλακτα!
Υπάρχει και αντίστοιχο site στο διαδύκτιο αλλά πάνε μια βόλτα από κοντά και θα μείνεις άφωνη από εγκαταστάσεις,δραστηριότητες,προσωπικό,εκπαιδευτικό υλικό κ.α.
Στέλνω τον μικρό μου 2 χρόνια τώρα -είναι ζωηρός- και είμαι υπέρ ευχαριστημένη.Μόνο καλά λόγια έχω να πώ γιατί πραγματικά κάνουν έργο,ασχολούνται πόλυ με τα παιδιά και το βλέπεις μέρα με την ημέρα.Είχα γράψει παλαιότερα σε αντίστοιχο τόπικ αναλυτικά το τι ακριβώς γίνεται και το πρόγραμμα που ακολουθούν τα παιδιά.
Και αν κάποιοι -κακοπροέραιτοι- μπουν στην διαδικασία να το κρίνουν ως διαφήμιση,το μόνο που έχω να πώ είναι οτι στο φόρουμ μπαίνω σχεδόν καθημερινά τα τελευταια 3 χρόνια αλλά γράφω μόνο όταν έχω να πώ κάτι ουσιαστικό είτε θετικό είτε αρνητικό και ο συγκεκριμένος σταθμός αξίζει την "διαφήμισή" μου!

nanika
03-01-12, 16:23
σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, ειμαστε και εμείς λίγο άτακτα παιδάκια οπότε SEFI σε διπλοευχαριστώ. Πηγα απο εκεί και όντως η πρώτη εντύπωση είναι παρα πολύ καλή. Θα ξεκινήσουμε τον άλλο μήνα σαν προσαρμογή μια και είμαστε ακόμα μικρούλικα και απο του χρόνου full time :)
Οπότε θα σας πώ συντομα εντυπώσεις.

despinaki1
15-01-12, 17:20
Καλησπέρα σε όλους! Ψάχνω ένα βρεφονηπιακό σταθμό στην Ανατολική Θεσσαλονίκη... Τα έχω ψιλοχαμενα.... Έχω δει αρκετούς καλους παιδικους σταθμούς για την κόρη μας (3χρ) αλλά δεν δέχονται τον μικρο μας (1χρ). Προσφατα επισκεφτηκα την "Παιδική μελωδία" και έμεινα πολυ ευχαριστημένη οσων αφορά τα μεγαλύτερα παιδιά, και βλέπω και τα δικά σας σχόλια οτι ειναι πολυ θετικα... Μηπως έχετε όμως και εμπειρία στο βρεφικό τμημα του?
Σας ευχαριστώ για την βοηθεια:)

SEFI1911
16-01-12, 10:17
Καλησπέρα σε όλους! Ψάχνω ένα βρεφονηπιακό σταθμό στην Ανατολική Θεσσαλονίκη... Τα έχω ψιλοχαμενα.... Έχω δει αρκετούς καλους παιδικους σταθμούς για την κόρη μας (3χρ) αλλά δεν δέχονται τον μικρο μας (1χρ). Προσφατα επισκεφτηκα την "Παιδική μελωδία" και έμεινα πολυ ευχαριστημένη οσων αφορά τα μεγαλύτερα παιδιά, και βλέπω και τα δικά σας σχόλια οτι ειναι πολυ θετικα... Μηπως έχετε όμως και εμπειρία στο βρεφικό τμημα του?
Σας ευχαριστώ για την βοηθεια:)

Καλημέρα Δεσποινάκι,
αφού επισκέφτηκες από κοντά τον συγκεκριμένο παιδικό σταθμό,δεν μπόρεσες να δεις πώς λειτουργούν στο βρεφικό τμήμα??
Να σου πώ την αλήθεια άμεση εμπειρία δεν έχω γιατί ο γιός μου ήταν 2μισυ ετών όταν τον ξεκίνησα,αλλά μετά από 2 χρόνια και κάτι που πηγαινοέρχομαι εκεί και βλεπω πώς λειτουργούν ανά τμήμα και όσο μπορώ να δώ και για τα υπόλοιπα τμήματα κάποιες φορές που έτυχε να είμαι εκεί σε ανύποπτο χρόνο,έχω να σου πώ οτι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τον μικρούλη σου.
Ελπίζω να μπόρεσα να σε βοηθήσω λιγάκι....