PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΣΤΙΣ ΜΥΤΕΣ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ

Gioyli
17-08-08, 09:59
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!!!
ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΟΣΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑΝΕ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΟΥΣ....ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ??? ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΟΥ ΟΙ ΚΟΡΕΣ ΠΕΡΠΑΤΑΝΕ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ ΤΟΥΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΝ!!! ΔΕΝ ΠΑΤΑΝΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΕΛΜΑ ΚΑΤΩ....ΕΙΧΑΤΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΣΕΙΣ??? ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ??? :roll: :roll: ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝΥΣΗΧΩ ΛΙΓΟ :( :(

katerina24
17-08-08, 13:50
τις βαζεις μηπως στο στρατα????

Gioyli
17-08-08, 14:11
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!
ΤΙΣ ΕΒΑΖΑ ..ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΨΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΑΝΕ ΕΞΩ :shock: :shock: ΤΑ ΘΥΡΙΑ :lol: :lol:

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
17-08-08, 15:30
Το καναν και εμενα...ειδικα η μεγαλη που θυμαμαι περισσοτερα..το εκανε τουλαχιστον 3-4 μηνες.
Σιγα σιγα...σταματησε και περπαταγε καλα....το ποσο το εκανε δεν θυμαμαι..μου το λεγαν αυτοι που την βλεπαν...η αληθεια ειναι οτι εμενα δεν μ απασχοληθσε και πολυ το θεμα :roll:

ΧΡΥΣΑ
17-08-08, 23:23
Και εγω και η αδερφη μου περπαταγαμε στις μυτες μεχρι μεγαλες!
Και ο γιος μου το κανει καμια φορα.
Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
Οσο και να σου φαινεται περιεργο τα παιδια εχουν καλυτερη ισσοροπια στις μυτες! Ναι και εμενα μου φαινοταν περιεργο οταν το διαβασα. Αλλα ξερω πολλα παιδακια που το κανουν.

elena32
18-08-08, 00:06
εμενα μετα τα 2 το κοψε

fragola
18-08-08, 09:04
Το έκανε και η δική μου, η οποία όμως το έκοψε κάποια στιγμή (δε θυμάμαι πότε ακριβώς). Είχα ρωτήσει τον παιδίατρο και μου είχε πει ότι δεν πειράζει και ότι είναι καλό γιατί γυμνάζονται τα πέλματα και τα πόδια. :D

Gioyli
18-08-08, 09:38
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ :) :)
ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΠΕΡΠΑΤΟΝΤΑΣ :lol:
ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΑΡΟΤΣΙ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΟΥΛΑ ΚΑΘΩΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΗ ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ :( ΜΟΝΟ ΞΥΠΟΛΥΤΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΚΑΛΑ!!!
http://dl6.glitter-graphics.net/pub/654/654736we14bbamya.gif (http://www.glitter-graphics.com)

voula2
18-08-08, 10:29
Γιούλη με συγχωρείς, αλλά το πρόβλημα που περιγράφεις μπορεί και να μην είναι τόσο απλό και καλά κάνεις και ανησυχείς.
Τα πρόωρα παιδάκια έχει παρατηρηθεί να περπατουν στις μύτες συχνότερα από ότι τα τελειόμηνα αλλά το πρόβλημα αποκαθίσταται με τους πρώτους μήνες του βαδίσματος. Τα δικά σου ήταν πρόωρα? έγινε ποτέ νευρολογικός έλεγχος?
αν το περπάτημα στις μύτες επιμένει μετά τον 1,5 χρόνο, τότε θέλεις νευρολογική εκτίμηση αφενός και ασκήσεις αποκατάστασης αφετέρου. Το πρόβλημα αυτό έχει όνομα. Αποκαλείται "υπερτονία των κάτω άκρων".

Θα σε παρότρυνα να επισκεφτείς ειδικό παιδονευρολόγο αν τα παιδάκια σου συνεχίσουν να περπατούν έτσι μετά τον 1,5 χρόνο.
Φιλικά
Βούλα

Gioyli
18-08-08, 10:56
ΒΟΥΛΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!!!ΜΕ ΕΒΑΛΕΣ ΣΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ!!!
ΝΑΙ, ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝΕ ΠΡΟΩΡΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΓΙΑ 56ΜΕΡΕΣ!! ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΠΗΡΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙ ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟΥΣ 4 ΜΗΝΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ!!ΤΙΣ ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΜΕ 18ΜΗΝΩΝ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ(ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΛ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΞΕΧΝΑΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ :cry: )
ΕΝΩ ΠΕΡΠΑΤΑΝΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΜΥΤΕΣ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΕΛΜΑ ΚΑΤΩ..ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ !! 2-3 ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ..ΑΛΛΑ 5?? :roll:
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΣ :oops: :oops:
ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ ΑΜΕΣΑ!!!!!

voula2
18-08-08, 12:51
Nαι, καλύτερα να έχεις την γνώμη νευρολόγου για να αποκλείσεις την ιπποποδία (αν υπάρχει είναι μορφή σπαστικότητας των κάτω άκρων και θέλει οπωσδήποτε αποκατάσταση). Αν θες, γράψε μου τι εκτίμηση σου δώθηκε τελικά και σε ποιον ειδικό πήγες.

Σε πολλά παιδιά το βάδισμα στις μύτες δεν διορθώνεται απολύτως. Εξ ου και οι παρατηρήσεις των μελών παραπάνω που ανέφεραν ότι περπατούσαν στις μύτες μέχρι και ενήλικες, αλλά αυτό δεν είναι το δέον, το πέλμα πρέπει να πατάει ολόκληρο κάτω για πολλούς και διαφόρους λόγους. Το πρόβλημα της υπερτονίας των κάτω άκρων μπορεί να διορθωθεί σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον μέχρι να πάνε σχολείο. Αν πάλι είναι πιο σοβαρής μορφής (ιπποποδία) τότε είναι πιθανότατα αποτέλεσμα της προωρότητας.

Καλή συνέχεια.

voula2
18-08-08, 12:53
ΚΑΘΩΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΗ ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ

αυτό τα λέει όλα Γιούλη :wink:

Gioyli
18-08-08, 12:59
ΧΙΛΙΑ ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ!!!!
ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!!!!

voula2
18-08-08, 13:01
:wink:

ΧΡΥΣΑ
19-08-08, 00:08
Συγγνωμη ειχα την εντυπωση οτι το εκαναν τα μωρακια της Γιουλης που και που και οχι συνεχεια.
Απ'οτι ξερω αν αυτο γινεται συνεχεια και δεν πατανε το πελμα κατω καθολου συνηθως αυτο σταματαει στον εναμιση χρονο.
Αν συνεχιστει και πιο μετα τοτε καλως ειπε η voula2 θα πρεπει να τα δει γιατρος.
Η αδερφη μου γεννηθηκε προωρα αλλα στις μυτες προχωρουσε που και που. Αντιθετα εγω γεννηθηκα τελειομηνη και παλι προχωρουσα και εγω στις μυτες αλλα οχι αποκλειστικα.
Ευχομαι να μην εχουν καποιο προβλημα.
Να σου ζησουν.

Gioyli
19-08-08, 10:07
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΧΡΥΣΑ!!!! :)
ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ :roll:
ΟΤΑΝ ΣΤΕΚΟΝΤΑΙ ΟΡΘΙΕΣ ΠΑΤΑΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...ΑΛΛΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ 3 ΒΗΜΑΤΑΚΙΑ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΥΤΕΣ!!! :( ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΤΗΛ.ΑΛΛΑ ΓΥΡΝΑΕΙ ΤΕΛΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ !!! ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙ ΠΑΛΙ!!ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΠΑΝΤΩΣ!! :) ΟΥΦ...ΑΓΧΩΘΗΚΑ!!!! :cry:

maraki 1
20-08-08, 10:29
Κορίτσια χάρηκα πολύ που βρήκα αυτό το θέμα γιατί νόμιζα ότι έτσι περπατάει μόνο η μικρή μου (21 μηνών). Έχει περίπου κανένα 2μηνο που το κάνει αυτό και περπατάει σαν μπαλαρίνα. Δεν την βάλαμε ποτέ σε περπατούρα και περπατάει κανονικά από 9,5 μηνών. Όταν την βλέπω να περπατάει έτσι της λέω Αποστολία περπάτα κανονικά και περπατάει αλλά μετά από λίγο το ξανακάνει. Κάποια στιγμή που το ρώτησα στην παιδίατρο μου είπε ότι αυτό θα το δούμε μετά τα 2 όταν πλέον σταθεροποιείται εντελώς το περπάτημα. Πάντως κι εχθές που μίλησα με την μαμά μου (γιατί εκεί είναι τα παιδια στο χωριο) μου είπε ότι το συνεχίζει. Μάλλον κι εγώ θα πρέπει να το κοίτάξω πιο σοβαρά μόλις γυρίσουν.

katrin
20-08-08, 13:29
Καλημέρα!

Εγώ θα σου έλεγα να πας μεν σε γιατρό (παιδοαναπτυξιολόγος είναι η σωστή ειδικότητα), αλλά μην αγχώνεσαι εκ των προτέρων!

Τα πρόωρα μωράκια μπορεί να έχουν μια μικρή υπερτονία των κάτω άκρων, η οποία με ασκησούλες απλές που μπορείτε να τις κάνετε εσείς στο σπίτι σαν παιχνιδάκια να φύγει.

Στο περπάτημα να φοράτε παπουτσάκια με σκληρή σόλα ακόμα και μέσα στο σπίτι, εφόσον περπατάνε μόνες τους. Βάζει το πόδι να πατήσει ολόκληρο και όχι μόνο στη μύτη.

Afroditi D
20-08-08, 13:53
Τα περισσότερα παιδιά πριν ξεκινήσουν να περπατούν κανονικά περπατούν στις μύτες (τα πρόωρα έχουν πιο αυξημένη την τάση) και αυτό μπορεί να γίνει συνήθεια.
Συνήθως όμως είναι μόνο μία φάση που διανύει το παιδί καθώς αναπτύσσεται.
Πιστεύω πως δεν ειναι κάτι που θα πρέπει να σας ανυσηχεί ίσως θα πρέπει να απευθυνθείτε στον ειδικό, γιατί μπορεί να συνδέεται με νευρολογικό πρόβλημα (υπερτονία).
Με κατάλληλες ασκήσεις, που κάνουν βοηθούν ώστε να χαλαρώσουν τα πέλματα. :)

voula2
27-08-08, 22:02
Gioyli, κανένα νέο? τι κάνουν τα μωρά σου?

Gioyli
28-08-08, 09:02
Καλημερα σας!!!
Σας ευχαριστω για το ενδιαφέρον σας!!
Πηρα τηλεφωνο την παιδονευρολογο,της εξηγησα πως εχει η κατασταση και μου ειπε οτι θα πρεπει να τις δει απο κοντα!!! Κλείσαμε ραντεβού αλλα στις 15 Οκτώβρη :shock: :shock: δεν εχει πιο νωρίς :roll: :roll: και εγω αναρωτιεμαι τωρα...μέχρι τοτε ετσι θα περπατάνε?? Δεν ειναι μεγάλο διαστημα?? :roll: :roll:
http://text.glitter-graphics.net/sc/k.gifhttp://text.glitter-graphics.net/sc/a.gifhttp://text.glitter-graphics.net/sc/l.gifhttp://text.glitter-graphics.net/sc/h.gifhttp://text.glitter-graphics.net/sc/m.gifhttp://text.glitter-graphics.net/sc/e.gifhttp://text.glitter-graphics.net/sc/r.gifhttp://text.glitter-graphics.net/sc/a.gif (http://glitter-graphics.com/myspace/text_generator.php)

voula2
28-08-08, 14:28
το διάστημα θα έιναι πιο μεγάλο αν δεν το αντιμετωπίσεις.

μην σε νοιάζει ο χρόνος, αρκεί να ξέρεις τι είναι και πως ανιμετωπίζεται.

evoulita
28-08-08, 15:09
Η δικιά μου κάπου στα 2 χρόνια ξεκίνησε να περπατάει στις μύτες (ενώ πριν περπατούσε κανονικά). Αλλα δεν το εκανε συνέχεια. Περπατάει συνήθως ξυπόλυτη στο σπίτι και τώρα το καλοκαιρι που δεν ειναι ολο το πατωμα στρωμένο με χαλια εκεί που ήταν το μαρμαρο πατόύσε τις μύτες και στο χαλί κανονικα. Και απότι παρακολούθησα το εκανε σε ολα τα σπίτι στο γυμνό πάτωμα. Είχε πολύ πλάκα που αυτόματα με το που πατούσε χαλι πατούσε κανονικά το πέλμα της... Μετα από κάποιο διάστημα το έκοψε.

Fivi
28-08-08, 15:18
Εμενα η δικια μου απο τοτε που περπατησε, παταει στις μυτες (δλδ. περιπου 1 χρονο) και ακομα δεν το εχει κοψει. Τον παιδιατρο που ρωτησα πριν κανα 2μηνο που ειπε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο!!!! :D
Και μαλιστα μου ειπε : Θα ηταν περιεργο να μην περπατουσε στις μυτες! Ολα τα παιδακια το κανουν. Και δεν ειναι προωρα γεννημενη!!!! 37η εβδομαδα!
Τι να πω?

Gioyli
28-08-08, 16:10
Δεν ξερω και εγω :roll: Πάντως όταν της το είπα μου ειπε αυτο που μου είπε και η Βούλα.δλδ οτι με καποιες ασκησουλες στο σπιτι θα φτιάξει!!! Βούλα μου σε ευχαριστω και παλι που μου ανοιξες τα ματια...αλλιως δεν θα το είχα ψάξει γιατι όλοι μου έλεγαν οτι πολλα παιδακια το κανανε και το σταματανε απο μόνα τους!!!Μέχρι και ο παιδίατρος τους αυτο μου ειπε!!! :roll: :roll:

thessalonikia
28-08-08, 18:03
καλο ειναι να δει τα ζουζουνακια σου ενας αναπτυξιολογος εμας που μας ειδε μου ειπε να φοραμε ορθοπεδικο παππουτσι και μεσα στο σπιτι ολη την ωρα ξέρεις αυτο που πιανει απο αστραγαλο επανω για να συνηθισει το παιδι να παταει ολο το πελμα

voula2
28-08-08, 21:38
Δεν ξερω και εγω :roll: Πάντως όταν της το είπα μου ειπε αυτο που μου είπε και η Βούλα.δλδ οτι με καποιες ασκησουλες στο σπιτι θα φτιάξει!!! Βούλα μου σε ευχαριστω και παλι που μου ανοιξες τα ματια...αλλιως δεν θα το είχα ψάξει γιατι όλοι μου έλεγαν οτι πολλα παιδακια το κανανε και το σταματανε απο μόνα τους!!!Μέχρι και ο παιδίατρος τους αυτο μου ειπε!!! :roll: :roll:

εγώ σε ευχαριστώ Γιούλη που δεν αγνόησες το μήνυμά μου.
Για αυτό συμμετέχουμε εδώ, έτσι δεν είναι?

γενικά πάντως θα πω πως είναι καλό να "ελέγχουμε" τους παιδιάτρους μας. Η βαρύτητα της γνώμης τους εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

myranik
28-08-08, 22:42
[quote]( ΜΟΝΟ ΞΥΠΟΛΥΤΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΚΑΛΑ!!!

Εφοσον ξυπόλυτες περπατανε καλά οπως γράφεις, δεν πιστευω να ειναι κατι σοβαρο.
Τα περισσοτερα παιδια, απ' οτι ξέρω, ξεκινανε να περπατανε πατωντας σε ολο το πελμα σαν τα "ρομποτ" να το πω? Γιατι ετσι κρατανε καλα την ισορροπια τους λογω των "αβολων" αναλογιών (μεγαλο κεφαλι και σωμα σε σχεση με τα μικρα ποδαρακια τους). Μετα περπατανε στις μύτες. Αυτο μπορει να διαρκέσει απο 3-6 μήνες, αλλοι λενε και μεχρι 7 μηνες, αυτο ομως θα ηταν και για μενα υπερβολικο.

Σιγουρα η ειδικός θα σου πει τι ακριβως ειναι και τι πρεπει να κανεις. Μην ανησυχεις, αρκει που εγκαιρα το αντιληφθηκες.

Gioyli
21-09-08, 18:53
Καλήσπέρα!!!
Και πάλι στο θέμα μου γιατί έχω ευχαριστα νέα!!!!Απο εχθές περπατάμε κανονικά!!Τους έβαλα αθλητικά παπουτάκια και επιτέλους περπατάνε με όλο το πέλμα κάτω!! Βέβαια πάνε λες και φοράνε βατραχοπέδιλα προς το παρόν :lol: :lol: αλλα το καλό είναι οτι σταματήσανε να πηγαινουν στις μύτες!!Και πιο παλιά είχα προσπαθίσει με παπούτσια αλλα θέλαν να τα φάνε πρώτα!! :lol: :lol:
Βούλα σου έχω ερώτηση :lol: (σιγά μην σε άφηνα :lol: ) και όποια άλλη κοπέλα ξέρει εννοείτε :oops:
Παρ όλο που φτιάχνει το περπάτημα να τις πάω παιδονευρολόγο ή να δώ πως θα πάει ?? :roll:
Ευχαριστώ πολύ!! :D

voula2
22-09-08, 09:21
Καλήσπέρα!!!
Και πάλι στο θέμα μου γιατί έχω ευχαριστα νέα!!!!Απο εχθές περπατάμε κανονικά!!Τους έβαλα αθλητικά παπουτάκια και επιτέλους περπατάνε με όλο το πέλμα κάτω!! Βέβαια πάνε λες και φοράνε βατραχοπέδιλα προς το παρόν :lol: :lol: αλλα το καλό είναι οτι σταματήσανε να πηγαινουν στις μύτες!!Και πιο παλιά είχα προσπαθίσει με παπούτσια αλλα θέλαν να τα φάνε πρώτα!! :lol: :lol:
Βούλα σου έχω ερώτηση :lol: (σιγά μην σε άφηνα :lol: ) και όποια άλλη κοπέλα ξέρει εννοείτε :oops:
Παρ όλο που φτιάχνει το περπάτημα να τις πάω παιδονευρολόγο ή να δώ πως θα πάει ?? :roll:
Ευχαριστώ πολύ!! :D

Γιούλη πολύ χάρηκα για τα παιδάκια σου!!! μπράβο ! όλα καλά λοιπόν.

Στο ερώτημά σου τώρα: επειδή τα παιδιάκια ήταν πρόωρα, κατά την γνώμη μου επιβάλλεται απο καιρό εις καιρό να τα βλέπει ένας νευρολόγος. Δεν χάνεις τίποτα να το συζητήσεις και μαζί του καθώς και όλα τα άλλα που τυχόν σε απασχολούν στην ανάπτυξή τους. Αν μη τι άλλο, θα είσαι και σύγουρη και ήσυχη μετά την οριστική του διάγνωση. Συνεπώς εγώ δεν θα έχανα το ραντεβού :wink:

Γιούλη σιδερένια τα παιδάκια μας με τόσα που τραβήξαμε. Μπράβο και πάλι

Gioyli
22-09-08, 11:59
Kαλημέρα!!!
Για ακόμα μία φορά σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια , τις άμμεσες απαντήσεις σου και τις ευχές σου!!!Με έχεις βοηθίσει πολύ :oops: Σου εύχομαι και εγώ ότι καλύτερο για τα μικρά σου!!Υγεία και ευτυχία πάντα να έχουν και να τα δείς όπως πραγματικά θέλουν!!!!

http://dl3.glitter-graphics.net/pub/904/904053b1haqyxguw.gif (http://www.glitter-graphics.com)

ΠΕΣΤΡΟΒΑ ΜΑΡΙΑ
22-03-10, 15:01
και μενα ο μικρος (2 ετων) περπατα στις μυτες. Ο γιατρος μας ειχε πει λογω του οτι ειχε πεσει 6 μηνων κ ανοιξε το φρυδι του, εκτοτε φοβηθηκε και περπαταει εστι.Επισης να πω οτι αργησε να περπατησει (γυρω στους 13 μηνες)

φιλιτσα
22-03-10, 16:53
η ανηψουλα μου περπαταγε στις μύτες η καλυτερη ασκηση ειναι περματημα στην αμμο όλο το καλοκαιρι καθε μερα πήγαινε στην θαλασσα δοκιμαστε αν δεν ειστε κοντα σε παραλια να φτιαξετε ενα χωρο με αμμο απο τα elc πουλαει τα αποτελεσματα θα ειναι θεαματικα ;)

ΒΕΡΑ
15-04-10, 15:13
Η κόρη μου 27μηνών περπατάει πού και πού στις μύτες. Το έκανε όταν ξεκίνησε το περπάτημα και τώρα τελευταία το κάνει πάλι λίγο πιο συχνά. Στο δρόμο και με τα παπούτσια περπατάει κανονικά ... αλλά στο σπίτι και σε κανένα παιδότοπο που είναι ξυπόλυτη περπατάει πολύ συχνά στις μύτες. Αν δεν το κάνει συνέχεια υπάρχει πάλι πρόβλημα? Να πάω να τη δει παιδόνευρολόγος? Πάντως γενικά δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα ... απλά είναι λίγο υπερκινητική.

JENIA
15-04-10, 15:25
Η κόρη μου 27μηνών περπατάει πού και πού στις μύτες. Το έκανε όταν ξεκίνησε το περπάτημα και τώρα τελευταία το κάνει πάλι λίγο πιο συχνά. Στο δρόμο και με τα παπούτσια περπατάει κανονικά ... αλλά στο σπίτι και σε κανένα παιδότοπο που είναι ξυπόλυτη περπατάει πολύ συχνά στις μύτες. Αν δεν το κάνει συνέχεια υπάρχει πάλι πρόβλημα? Να πάω να τη δει παιδόνευρολόγος? Πάντως γενικά δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα ... απλά είναι λίγο υπερκινητική.

οχι καλε δεν εχει τιποτα το μωρο που να ειχες τον δικο μου που τον περασα απο παιδονευρολογο-ορθοπαιδικο και τωρα θα παμε σε λογοθαρπευτη και παιδοψυχολογο γιατι ο γιος μου περπτα στις μυτες λες και ειναι μπαλαρινα αλλα το κανει για ψυχολογυκους λογους. :cry:

ΒΕΡΑ
15-04-10, 15:27
άρα μπορεί και η δικιά μου να το κάνει για ψυχολογικούς λόγους...

ΒΕΡΑ
15-04-10, 15:27
οχι καλε δεν εχει τιποτα το μωρο που να ειχες τον δικο μου που τον περασα απο παιδονευρολογο-ορθοπαιδικο και τωρα θα παμε σε λογοθαρπευτη και παιδοψυχολογο γιατι ο γιος μου περπτα στις μυτες λες και ειναι μπαλαρινα αλλα το κανει για ψυχολογυκους λογους. :cry:

συνέχεια έτσι περπατάει?

JENIA
15-04-10, 15:29
συνέχεια έτσι περπατάει?

οταν του δινεις αντικιμενα φοβατε να μην τα ριξει και περπαταει κανωνικα μολης τα αφησει τσουπ στις μυτες.

ΒΕΡΑ
15-04-10, 15:36
και στο δρόμο? Με παπούτσια?

JENIA
16-04-10, 12:46
και στο δρόμο? Με παπούτσια?

παντου περπαταει και με παπουτσια και χωρις .βεβαια χθες εκανε εξης εχω και μια μικρουλα κορη 1,5 χρονων αφου βλεπει εκεινον οτι περπαταει ετσι το κανει και αυτη καμια φορα. μολις γυριζω απο την δουλεια παω στην μαμα μου που τα κραταει η ξενια μολης με ειδε σπουπ στις μυτες της λεει ο σπυρος οχι ξενα αυτο ειναι κακο δεν ειναι σωστο να περπατας ετσι να κειτα εμενα κατω τα ποδια κατω :shock: :shock: :shock: εγω . και εκεινο ς χωρις να εχει κατι στα χερια παταγε κανωνικα τα ποδια του 3,5 χρονια οτι εξεταση θελεις την εχω κανει γιαυτο τον λογο . απο οτι καταλαβες θελει την προσοχη .

noni30
26-06-10, 15:51
ειμαι νεο μελος και θα θελα την γνωμη σας . εχω μια κορουλα 13 μηνων πανεξυπνη και δραστηρια αλλα δεν λεει να περπατησει. στεκεται στα επιπλα στις μυτες των ποδιων της συνεχεια αφου απορω δεν την πονανε? οταν την πιανω απο τα χερια παλι στις μυτες ειναι και μαζευει τα ποδια της για να την αφησω κατω.τι λετε?

VASILIKI
13-07-10, 23:31
Καλησπέρα. Ο γιος μου 14 μηνών, περπατάει στις μύτες. Δηλαδή δεν περπατάει μόνος του, τον κρατάμε. Μόνος του κάνει 4 βήματα, και μετά πέφτει. Όταν στέκεται, βάζει τα πόδια του κανονικά, και για πολύ ώρα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ανησυχούσα μέχρι σήμερα που τον είδε η παιδίατρος. Μας είπε ότι αν σε ένα μήνα δεν περπατήσει κανονικά, θα χρειαστεί φυσιοθεραπείες, και ότι αυτό το έπαθε μάλλον από την περπατούρα. Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να τον βοηθήσουμε να περπατήσει κανονικά?

anastasia.t
14-07-10, 00:02
Καλησπέρα Γιούλη και σε όλες, θα ήθελα να αναφερθώ στο θέμα σαν παθούσα μητέρα.
Το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα μερικώς πρόωρα-ευτυχώς όλα καλά- όταν ξεκίνησε να περπατάει περίπου πρίν το χρόνο χαρήκαμε. Έπειτα όμως άρχισε να περπατάει-τρέχει στις μύτες. Όσο περνούσαν οι μέρες όλο και περισσότερο.

Οι δικοί μας μας έλεγαν να μην ανησυχούμε και οτι θα περάσει- οτι έτσι κάνουν όλα τα παιδιά και πολλά άλλα.
Όμως εμείς σαν γονείς κάθε μέρα που περνούσε το σκεφτόμασταν όλο και περισσότερο. Έτσι αποφασίσαμε να πάμε σε ορθοπεδικό.

Μετά από επίσκεψη σε τρείς ορθοπεδικούς που δεν είδαν κάτι ανησυχιτικό μας συμβούλεψαν να επισκεφτούμε ειδικό παιδο-ορθοπεδικο-χειρούργο.

Μας σύστησαν γνωστοί γιατροί έναν στην Θεσ/νίκη Κο. Λαλιώτη που ειδικεύετε σε τέτοια θέματα και μάλιστα σε πολύ σπάνιες και δύσκολες περιπτώσεις.

Τον επισκεφτίκαμε μας εξέτασε πολύ καλά, με ηρεμία και φιλικότητα προς το παιδάκι μας. Η διάγνωση ευτυχώς καλή και ιάσημη.

Ασκησούλες για πολύ καιρό στα ποδαράκια- πλύσιμο με μασάζ σε χλιαρό νεράκι 3φορές την ημέρα- ξυπόλητη στην αμμουδιά σε παραλία- ή σκάμα με άμμο στο σπίτι και υπομονή. Τελικά όλα πήγαν καλά τώρα το κοριτσάκι μου είναι 4ετών και περπατάει τέλεια.

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά θεωρώ οτι η εξέταση σε ειδικό είναι απαραίτητη έστω και για πρόληψη. Καλά αποτελέσματα και εύχομαι τα αγγελούδια σου- και όλων των μαμάδων να είναι γερά.

evelinaki
14-07-10, 00:11
ειμαι νεο μελος και θα θελα την γνωμη σας . εχω μια κορουλα 13 μηνων πανεξυπνη και δραστηρια αλλα δεν λεει να περπατησει. στεκεται στα επιπλα στις μυτες των ποδιων της συνεχεια αφου απορω δεν την πονανε? οταν την πιανω απο τα χερια παλι στις μυτες ειναι και μαζευει τα ποδια της για να την αφησω κατω.τι λετε?

Καλησπέρα. Ο γιος μου 14 μηνών, περπατάει στις μύτες. Δηλαδή δεν περπατάει μόνος του, τον κρατάμε. Μόνος του κάνει 4 βήματα, και μετά πέφτει. Όταν στέκεται, βάζει τα πόδια του κανονικά, και για πολύ ώρα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ανησυχούσα μέχρι σήμερα που τον είδε η παιδίατρος. Μας είπε ότι αν σε ένα μήνα δεν περπατήσει κανονικά, θα χρειαστεί φυσιοθεραπείες, και ότι αυτό το έπαθε μάλλον από την περπατούρα. Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να τον βοηθήσουμε να περπατήσει κανονικά?

Καλησπέρα Γιούλη και σε όλες, θα ήθελα να αναφερθώ στο θέμα σαν παθούσα μητέρα.
Το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα μερικώς πρόωρα-ευτυχώς όλα καλά- όταν ξεκίνησε να περπατάει περίπου πρίν το χρόνο χαρήκαμε. Έπειτα όμως άρχισε να περπατάει-τρέχει στις μύτες. Όσο περνούσαν οι μέρες όλο και περισσότερο.

Οι δικοί μας μας έλεγαν να μην ανησυχούμε και οτι θα περάσει- οτι έτσι κάνουν όλα τα παιδιά και πολλά άλλα.
Όμως εμείς σαν γονείς κάθε μέρα που περνούσε το σκεφτόμασταν όλο και περισσότερο. Έτσι αποφασίσαμε να πάμε σε ορθοπεδικό.

Μετά από επίσκεψη σε τρείς ορθοπεδικούς που δεν είδαν κάτι ανησυχιτικό μας συμβούλεψαν να επισκεφτούμε ειδικό παιδο-ορθοπεδικο-χειρούργο.

Μας σύστησαν γνωστοί γιατροί έναν στην Θεσ/νίκη Κο. Λαλιώτη που ειδικεύετε σε τέτοια θέματα και μάλιστα σε πολύ σπάνιες και δύσκολες περιπτώσεις.

Τον επισκεφτίκαμε μας εξέτασε πολύ καλά, με ηρεμία και φιλικότητα προς το παιδάκι μας. Η διάγνωση ευτυχώς καλή και ιάσημη.

Ασκησούλες για πολύ καιρό στα ποδαράκια- πλύσιμο με μασάζ σε χλιαρό νεράκι 3φορές την ημέρα- ξυπόλητη στην αμμουδιά σε παραλία- ή σκάμα με άμμο στο σπίτι και υπομονή. Τελικά όλα πήγαν καλά τώρα το κοριτσάκι μου είναι 4ετών και περπατάει τέλεια.

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά θεωρώ οτι η εξέταση σε ειδικό είναι απαραίτητη έστω και για πρόληψη. Καλά αποτελέσματα και εύχομαι τα αγγελούδια σου- και όλων των μαμάδων να είναι γερά.

Κοριτσια δειτε και την δικη μας ιστορια εδω http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=44922 (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=44922)

Ευχομαι να μην ειναι τιποτα και γρηγορα να τρεχετε και να μην φτανετε :lol:

ΒΕΡΑ
14-07-10, 08:28

Καλά θα μας τρελλάνουν οι γιατροί!!!! Το παιδί είναι 14μηνών!!! Τα περισσότερα παιδάκια λόγω της στράτας περπατάνε στις μύτες στην αρχή. Εμένα το έκανε και το κάνει ακόμα και τώρα (30μηνών) πού και πού. Η γιατρός ποτέ δεν ανησύχησε ... μου είπε είναι από τη στράτα ...

Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι σε μεγαλύτερα παιδιά (πάνω από 18μηνών) που έχει σταθεροποιηθεί το περπάτημα τους και που περπατάνε ΜΟΝΙΜΩΣ στις μύτες!!!!

Κλειώ
23-12-10, 11:13
Η μικρή μου περπατάει στηριζόμενη απο τα επιπλα εδω και αρκετό καιρό (πάνω απο 1,5 μήνα) , αλλα πάντα στις μύτες . Ειναι 9,5 μηνών . Να το ψάξω απο τώρα ή είναι νωρίς και θα φτιάξει μόνο του . Δεν την εχω βάλει ποτέ σε στράτα και δεν είναι πρόωρη . Αλήθεια τί ακριβως είναι η υπερτονία ?

boulou
23-12-10, 11:21
κλειω ειναι πολυ μικρη η κορουλα σου..μην ανυσυχεις..θα το κοψει..
εμενα 21 μηνων ειναι κ το κανει ακομα που κ που..ειναι κ μενα προωρη κ περασε υπερτονια,αλλα τωρα δεν οφειλεται σ αυτο..
να της φορας παπουτσια με καμαρα που πιανουν κ στον αστραγαλο τυπου μποτακια να μην μπορει να το κανει ευκολα..

marilou.
23-12-10, 16:13
Η μικρή μου περπατάει στηριζόμενη απο τα επιπλα εδω και αρκετό καιρό (πάνω απο 1,5 μήνα) , αλλα πάντα στις μύτες . Ειναι 9,5 μηνών . Να το ψάξω απο τώρα ή είναι νωρίς και θα φτιάξει μόνο του . Δεν την εχω βάλει ποτέ σε στράτα και δεν είναι πρόωρη . Αλήθεια τί ακριβως είναι η υπερτονία ?

Εχω και γω μια κορούλα 9μησι μηνών. Λοιπόν με το θέμα της υπερτονίας έχω μπερδευτεί και γω. Όταν ξεκίνησε να σηκώνεται όρθια στην κούνια, στους 8 μηνες, στην αρχή πατούσε κάποιες φορές στις μύτες. Τώρα το έχει ξεπεράσει εντελώς αυτό, πατάει κανονικά όλο το πέλμα και κάνει βηματάκια, όταν όμως είναι καθιστή σφίγγει και ξεσφίγγει τα δάκτυλα των ποδιών της. Έχω γράψει και σε άλλο ποστ για το θέμα αυτό, ακόμα όμως δεν ξέρω αν αυτό δείχνει υπερτονία. Η παιδιατρος δεν το αξιολογεί. Τι να πω.

paris35
24-02-11, 11:19
Sorry για το τίτλο που έβαλα αλλά όλοι αυτοί οι άνθρωποι που πουλάνε περπατούσες το λιγότερο που θέλουν είναι μήνυση.
Είναι αποδεδειγμένο ότι παιδιά με μερικός αυξημένο μυικό τόνο καταλήξανε να περπατάνε σαν μπαλαρίνες (μύτες).Αντιθέτως το ελαφρός χαμηλού τόνου παιδιά στην αρχή περπάτησαν και αυτά στις μύτες και στην συνέχεια ρίξανε τις φτέρνες κάτω αλλά στράβωσαν μαζί ποδοκνημικές γόνατα και ισχία. Ένα μεγάλος μέρος των παιδιών αυτών κατέληξαν να τα βαφτίζουν υπερκινητικά,ψευδός , αλλά έτσι μοιάζουν.
Όσο αφορά την στράτα τσάμπα λεφτά. Γιατί υπάρχει πιθανότητα να μην περπατήσει το παιδί σας και το βάζετε στράτα. Αν υπάρχει τέτοια υποψία καλύτερα να δίνετε έναν γιατρό τότε .

mairoulita29
16-06-12, 20:21
Καλησπέρα σας..Είναι η πρώτη φορά που γράφω οπότε συγχωρήστε με αν κάνω κάτι λάθος..;)έχω μια κορούλα 22 μηνών και ένα αγοράκι 45 ημερών..Η κόρη μου ακόμα περπατάει στις μύτες των ποδιών της..Με έχει ανησυχήσει πολύ το θέμα και ο γιατρός που ρώτησα πριν ένα μήνα μου είπε οτι είναι φυσιολογικό..Δεν ξέρω αν πρέπει να με απασχολεί ιδιαίτερα και τι να κάνω...:-?

KONSTANTINA.NIDINA
16-06-12, 21:04
Καλησπέρα σας..Είναι η πρώτη φορά που γράφω οπότε συγχωρήστε με αν κάνω κάτι λάθος..;)έχω μια κορούλα 22 μηνών και ένα αγοράκι 45 ημερών..Η κόρη μου ακόμα περπατάει στις μύτες των ποδιών της..Με έχει ανησυχήσει πολύ το θέμα και ο γιατρός που ρώτησα πριν ένα μήνα μου είπε οτι είναι φυσιολογικό..Δεν ξέρω αν πρέπει να με απασχολεί ιδιαίτερα και τι να κάνω...:-?

να το ψαξεις μην το αφηνεις,ειδικα εαν το κανει καιρο...

my billy
16-06-12, 23:34
κ ο γιος μου το κανει αρκετες φορες την ημερα, η αληθεια οτι δεν ειχα δωσει σημασια αλλα πολλοι τριγυρω με ρωτουσαν γιατι περπαταει στις μυτες...
να πω οτι γεννηθηκε τελειομηνος δεν μπηκε σε στρατα δεν προλαβαμε εξαλλου γιατι περπατησε νωρις 8 μηνων κ πολυ σταθερα απο την αρχη για αυτο ισως κ δεν πηγε το μυαλο μου στο κακο. να πω επισης οτι ειναι σχεδον 2μιση ετων.
Τωρα ανυσηχησα....θα το κοιταξω κοριτσια οπωσδηποτε!
μπερδευτηκα ομως να ξεκινησω απο αναπτυξιολογο παιδοορθοπαιδικο ή νευρολογο?????

mamamikaela
16-06-12, 23:49

Όταν το έκανε η δικιά μου σε μικρότερη ηλικία όμως ειχα και εγώ ανησυχήσει και ρώτησα τον παιδιατρο μας.Μου είπε λοιπόν οτι αυτο συμβαίνει όταν δεν εχει κλείσει ή η μπροστινη πηγή στο κεφαλακι ή η πισω(δεν θυμάμαι ακριβώς)και Οτι ειναι φυσιολογικό.Θυμαμαι επίσης χαρακτηριστικά Οτι μου είπε όταν δεις οτι περπατάει κανονικά σημαίνει πως η πηγή έκλεισε!Τον ειχα ρωτήσει επίσης ποτε περίπου γίνεται αυτο και μου είπε οτι το κάθε παιδάκι εχει το χρόνο του,όπως σε όλα.Εμενα 17 μηνών το σταμάτησε.Αν θέλεις ρωτα για το συγκεκριμένο τον γιατρο σας να σου πει.

taz18
17-06-12, 09:04
το περπατημα στις μυτες ειναι φυσιολογικο και μεσα στα πλαισια της αναπτυξης, οπως ειναι το μπουσουλημα, τα πλαγια βηματα κλπ.

μπορει το παιδι να παιζει ετσι, να ξεκουραζεται, οτιδηποτε. αν το παιδι περπαταει και κανονικα και στις μυτες πιστευω δεν υπαρχει προβλημα. αν περπαταει για αρκετο καιρο μονο στις μυτες τοτε ναι να δειτε πρωτα ορθοπεδικο μηπως υπαρχει καποιο ανατομικο προβλημα στο ποδαρακι του και θελει βοηθεια

paris35
17-06-12, 18:59
http://www.yyka.gov.gr/articles/citizen/anakoinwseis-ndash-egkyklioi/173-bibliario-ygeias-paidioy

Κατεβάστε το , και δείτε 25-30η εβδομάδα περπατάει στις μύτες και 30-36η εβδομάδα τρέχει. Τα παιδιά περπατάνε στις μύτες λόγο προετοιμασίας για το τρέξιμο. Οι υπολοιπες χρονολογικές διακυμάνσεις για το περπάτημα στις μύτες υποδηλώνουν κάτι . Η ερμεινεία αυτών των κάτι, δίνετε από τους ειδικούς.

taz18
17-06-12, 19:35
μαλλον εννοεις μηνα ε; οχι εβδομαδα...

και επισης αυτα ειναι μεσοι οροι. ισχυουν οταν το παιδακι περπατησει κατα μεσο ορο στον 12ο μηνα

paris35
17-06-12, 21:26
ναι μήνα.
Μαζί με τον μέσο όρο ορίζει και με ποια σειρά όπου θα πρέπει να έρχονται και τα κινητικά πρότυπα. Πχ. αν ένα παιδί περπατήσει και μετά το δείτε που και που να μπουσουλάει αυτό δεν σημαίνει ότι έχει κατακτήσει και αυτήν την δεξιότητα. Απλά αυτό που έγινε στην ουσία είναι η ελλειπής καταγραφή όλων των πτυχών της κινητικής δεξιότητας του μπουσουλίματος.

xazomama2010
18-06-12, 07:59
Και εμενα το εκανε αλλα γεννηθηκε τελος του 8ου μηνα και σε γενικες γραμμες πάντα είχε μια ελαφρια υπερτονια κατω ακρων. Μας το ειχε πει και η παιδιατρος δηλαδη σταθηκε ορθιος πολυ νωρις ενω κανονικα επρεπε να το κανει πολυ αργοτερα. Στην περπατουρα δεν τον εβαλα γιατι ηταν καθετη η παιδιατρος μας προκαλει και αλλα προβληματα αλλα παρολα αυτα ενα διαστημα και για τρια βηματα περπατουσε στις μυτες αγχωθηκα ενω η παιδιατρος μου ειπε να του βαζω σκληρα παπουτσια ακομα και μεσα στο σπιτι και σιγα σιγα θα το ξεπερασει εγω εκλεισα και ραντεβου με ειδικο και οταν πηγαμε σχεδον το εκανε πολυ λιγοτερο και μας ειπε να μην ανησιχουμαι. Αυτη τη στιγμη 22 μηνων το εκοψε:lol:. Νομιζω παιζει ρολο και ποτε θα περπατησει εμεις περπατησαμε 14 μηνων και αρχισε να το κανει πανω κατω στους 17 μηνες. Κρατησε 4 μηνες σχεδον.

fido-dido
20-06-12, 11:02
η δικια μου μεχρι τα δυομιση στις μυτες περπατουσε, τωρα περπαταει κανονικα αλλα καμια φορα περπαταει παλι στις μυτες.
περπατησε μονη της περιπου στο χρονο, μεσα σ ενα μηνα αρχισε να τρεχει και εναμησι χρονων ανεβοκατεβαινε τη σκαλα και κρατιοταν μονη της απο τα καγκελα μπηκε πολυ νωρις σε περπατουρα και της αρεσε επισης να την κραταμε και να περπαταει απο πολυ μωρο, δεν ειχε μπουσουλησει σχεδον καθολου και γεννηθηκε μετα την πητ.

alcyon
20-06-12, 11:17
Γιατί είναι πρόβλημα το περπάτημα στις μύτες των ποδιών;
Έχω την εντύπωση πως είναι απόλυτα φυσιολογικό και ... απ' όσο βλέπω, όσο περισσόετρο περπατάνε έτσι τα παιδιά τόσο μεγαλύτερη καμάρα έχουν στο πόδι. :)
Ακόμα και για την πλατυποδία οι γιατροί συστήνουν τέτοιες ασκήσεις. Γιατί λοιπόν να μην είναι καλό;

Ίσα ίσα... τα παιδιά κάνουν από μόνα τους ό,τι χρειάζεται για την ανάπτυξη-εκγύμναση του κορμιού τους.

taz18
20-06-12, 11:24
το συνεχομενο περπατημα στις μυτες μπορει να κρυβει καποιο ορθοπεδικο προβλημα και πολλες φορές είναι και ενα απο τα συμπτωματα του φασματος.

αλλά. αυτο που λεω δεν ισχυει για διχρονα τριχρονα κλπ. σκεψου πχ ενα δεκαχρονο να περπαταει συνεχεια στις μυτες. σαν εικονα σου φαινεται φυσιολογικη;

εκει που κανουμε φυσιοθεραπειες ειναι ενα παιδακι το οποιο περπαταει μονο στις μυτες γιατι υπαρχει ανατομικο θεμα λιγο πανω απο την φτερνα και τον εμποδιζει να περπατησει φυσιολογικα. οποτε κανουν φυσιοθεραπειες για να το διορθωσουν.

με τον φυσιοθεραπευτη μας που το εχω κουβεντιασει μου εχει πει οτι ολες οι κινησεις γινονται μεχρι το παιδι να κατακτησει την επομενη. ενα παιδι πχ που στην αρχη πιανοταν και εκανε πλαγια βηματα και μετα περπατησε κανονικα, ποιος ο λογος μετα απο καιρο να αρχισει και παλι να κανει πλαγια βηματα και να πιανεται για να περπατησει; δεν εχει λογικη... ολες οι κινησεις εξυπηρετουν εναν σκοπο και μετα απλά μενουν σαν κατακτηση ... πολλα παιδακι παιζουν και περπατουν στις μυτες, τα κοριτσακια μπορει να μιμουνται τις μπαλαρινες κλπ. απλά οταν γινεται συνεχομενα αυτο οσο μεγαλωνει το παιδι καλο θα ηταν ο γονιος να το κοιταξει

alcyon
20-06-12, 14:52
Έτσι όπως το λες, φαίνεται να υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Νομίζω -έτσι το κατάλαβα- πως το θέμα αναφέρεται σε 2χρονα και 3χρονα και πως αυτό δε συμβαίνει συνεχόμενα.
Τουλάχιστον το δικό μου σχόλιο έγινε με αυτές τις προϋποθέσεις.

nikmanpapado
06-06-13, 06:55
Γιατί είναι πρόβλημα το περπάτημα στις μύτες των ποδιών;
Έχω την εντύπωση πως είναι απόλυτα φυσιολογικό και ... απ' όσο βλέπω, όσο περισσόετρο περπατάνε έτσι τα παιδιά τόσο μεγαλύτερη καμάρα έχουν στο πόδι. :)
Ακόμα και για την πλατυποδία οι γιατροί συστήνουν τέτοιες ασκήσεις. Γιατί λοιπόν να μην είναι καλό;

Ίσα ίσα... τα παιδιά κάνουν από μόνα τους ό,τι χρειάζεται για την ανάπτυξη-εκγύμναση του κορμιού τους.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΣΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ. ΟΙ ΓΙΑΑΤΡΟΙ ΣΥΝΙΣΤΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ. ΑΝ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ΕΣΥ ΣΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΘΑ ΣΦΙΞΕΙΣ ΠΙΣΩ, ΔΕ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ. ΨΑΞΤΟ ΛΙΓΟ. ΜΗ ΛΕΜΕ ΚΑΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ. ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

viki35
11-06-13, 09:43
Ο μεγαλος μου γιος περπαταει στις μυτες , οχι συνεχεια στην ηλικια που ειναι φυσικα και μετα απο εκπαιδευση , αλλα μικροτερος πολυ πολυ συχνα .
Ο γιος μου εχει αναπτυ3ιακη διαταραχη στο φασμα του αυτισμου ή αλλιωτικα αυτισμο μεσαι βαθμου χωρις νοητικη υστεριση , το βαδισμα στις μυτες ειναι κυριο χαρακτηριστικο του αυτισμου και του asperger . Ναι σε μερικα παιδια μπορει να ειναι μυικη υπερτονια , αλλα σε μερικα αλλα μπορει να σημαινει και αυτο .Οποιο παιδι το κανει για να προκαλεσει την προσοχη ( βλεπε η κορη μου ) μολις δει οτι δεν το βολευει καθολου και του πεις και 2-3 κουβεντουλες το κοβει απο μονο του .

my billy
11-06-13, 10:01
καλημερα
ο γιος μου 3,4 ετων περπαταει επισης στις μυτες. το κανει σχεδον συνεχεια κ πολυ εντονα, το εχουμε ψαξει κ με παιδονευρολογο κ με ορθοπεδικο δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα ειναι γενικα μυικα πολυ σφιχτο παιδι,απλα ειναι toe walker ειναι το στυλ του δηλαδη!
εχει αναπτυξει μυικη υπερτροφια στα ποδια, κ αναμενεται να το διορθωσει απο μονος του μεγαλωνοντας κ βαραινοντας που θα δυσκολευεται πλεον.
μας εχουν πει να του το υπενθυμιζουμε χωρις ομως να του δημιουργησουμε κομπλεξ
ομως κανει 3-4 βηματα σωστα κ μετα ξανα μπαλετο!
μεσα στον μηνα θα τον ξαναδει ορθοπεδικος μηοως του βαλουμε ναρθηκακια για το βραδυ να επισπευσουμε την κατασταση. θα σας ενημερωσω σχετικα
δεν ειναι απαραιτητο λοιπον το παιδι να εχει σοβαρο προβλημα αλλα σιγουρα χρηζει παρακολουθησης

paris35
11-06-13, 10:58
Για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις και παρεξηγήσεις μεταξύ των μελών, πιστεύω ότι στην τελική υπεύθυνος για το παιδι είναι ο εκάστοτε γονίος
και αν αισθάνεται ασφαλής από τις εξηγήσεις που πέρνει από τους διάφορούς ειδικούς τότε δεν έχει κανέναν λόγο να ανησυχεί για το παιδί του.

Δυστυχώς όμως η εμπειρία δείχνει ότι τίποτα στον κόσμο δεν διορθώνεται μόνο του και κάθε μία απόκλιση που εμφανίζει ένα παιδί είναι σίγουρό ότι από μόνο του δεν θα μπορέσει να την διαχειριστεί.

Μπορεί τώρα σε μικρές ηλικίες να σας φαίνονται μικρές οι διαφορές αλλά όταν τα παιδιά φτάνουν στην σχολική ηλικία εκεί φαίνεται πια ξεκάθαρα ακόμα και από τους ίδιους τους συμμαθητές οι διαφορές αυτές.

Στις περισσότερες των περιπτώσεων κινητικών αποκλίσεων δια του χρονου επιδρά και σε αποκλίσεις μαθησιακών ή συμπεριφορικών διαταραχών.