PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΑΦΗ Η ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ
21-08-08, 11:24
Αγαπημένες μου φίλες από την εμπειρία σας ή από τις συμβουλές των γιατρών σας ή από την δική σας γνώμη.... στις γόνιμες μέρες πρέπει να ερχόμαστε καθημερινά σε επαφή ή μέρα παρά μέρα; Εγώ πάντως 5 μήνες τώρα έχω δοκιμάσει και τους 2 τρόπους. Όταν είχα ρωτήσει έναν γυναικολόγο πριν κανένα 2μήνο μου είπε ότι καλύτερο είναι μέρα παρα μέρα για να μην αδυνατίζει το σπέρμα. Ένας άλλος μου είπε ότι ναι μεν ισχύει αυτό αλλά από την άλλη υπάρχει περισσότερη κινητικότητα. Εσείς τι λέτε;

bou-bou!
21-08-08, 11:45
Και ο δικός μου γιατρός για μέρα παρά μέρα μου είπε. Συγκεκριμένα τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα. Το σπέρμα ζει 24 ώρες οπότε δεν χρειάζεται κάθε μέρα (ευτυχώς! θα φρικάρουμε). Μωρέ αν είναι να σου κάτσει θα σου κάτσει, τι μέρα παρα μέρα, τι κάθε μέρα. Ξέρεις τι τραβάω έγω στις γόνιμες μέρες? Οχι μόνο μέρα παρά μέρα, αλλά και κάθε μέρα πολλές φορές, όχι μόνο δεν σηκώνομαι και δεν πλένομαι αλλά και κατακόρυφο κάνω η τρελή. ΤΙΠΟΤΑ!!!! Ασε έχω σαλτάρει τελείως. Μη το ψάχνεις τόσο πάντως δεν έχει νόημα.

elin
21-08-08, 11:50
Και ο δικός μου γιατρός για μέρα παρά μέρα μου είπε. Συγκεκριμένα τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα. Το σπέρμα ζει 24 ώρες οπότε δεν χρειάζεται κάθε μέρα (ευτυχώς! θα φρικάρουμε). Μωρέ αν είναι να σου κάτσει θα σου κάτσει, τι μέρα παρα μέρα, τι κάθε μέρα. Ξέρεις τι τραβάω έγω στις γόνιμες μέρες? Οχι μόνο μέρα παρά μέρα, αλλά και κάθε μέρα πολλές φορές, όχι μόνο δεν σηκώνομαι και δεν πλένομαι αλλά και κατακόρυφο κάνω η τρελή. ΤΙΠΟΤΑ!!!! Ασε έχω σαλτάρει τελείως. Μη το ψάχνεις τόσο πάντως δεν έχει νόημα.

Α, οκ!!!Νόμιζα ότι ήμουν η μόνη που θεωρούσε ότι αρχίζει να τρελαίνεται!Αφού μία φορά είχα μείνει ένα πεντάωρο ξάπλα (ήταν μέρα κ δεν υπήρχε η εναλλακτική του να κοιμηθώ!)

Να προσθέσω επίσης ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ :? !!!Μου έχει γίνει εμμονή, είμαι καθημερινά στο site και σας γράφω!Διεκδικώ το βραβείο συνεχούς παρουσίας!!!

ΣΩΤΗΡΙΑ
21-08-08, 12:02
:D Μe too! Εγώ πάντως για να είμαι σίγουρη έρχομαστε σε επαφή στις γόνιμες μέρες και τις 5 που είναι οι δικές μου.

bou-bou!
21-08-08, 12:09
:D Μe too! Εγώ πάντως για να είμαι σίγουρη έρχομαστε σε επαφή στις γόνιμες μέρες και τις 5 που είναι οι δικές μου.

Χαράς το κουράγιο σου κοπέλα μου! Εμμονη ιδέα δεν θα πει τίποτα. Μόνο όταν κοιμάμαι δεν σκέφτομαι.

zouzounel
21-08-08, 12:11
Ξέρεις τι τραβάω έγω στις γόνιμες μέρες? Οχι μόνο μέρα παρά μέρα, αλλά και κάθε μέρα πολλές φορές, όχι μόνο δεν σηκώνομαι και δεν πλένομαι αλλά και κατακόρυφο κάνω η τρελή.

:lol: Είσαι πολύ περιγραφική!!!
Άλλες θα το περιμένανε πώς και πώς κι εσύ το θεωρείς ζόρι? :lol:
Sorry πλάκα κάνω, μη με παρεξηγείς!
Εγώ πάντως αυτή τη συνταγή ακολούθησα, ξάπλες, μπάνια (διακοπές γαρ) και όπως φαινεται έπιασε (και χωρίς κατακόρυφο)! :oops:
Πάντως οι ειδικοί λένε για μέρα παρά μέρα.
Να προσθέσω ακόμα ότι είναι σημαντικό...χμμμ... πώς να το θέσω κομψά... να το ευχαριστιέστε κι εσείς κορίτσια, γιατί κατά τον οργασμό εκρίνεται μια βλένη, η οποία στη συνέχεια απορροφάται πίσω στον τράχηλο και παρασύρει και τα σπερματοζωάρια που θα βρει στο δρόμο της (τα διευκολύνει στην είσοδο ουσιαστικά).

bou-bou!
21-08-08, 12:19
Εμ αυτό λέμε. Να το κάνεις συχνά αλλά να έχεις και όρεξη βρε παιδί μου. Οχι άντε, γυρίζεις πτώμα από τη δουλειά και πρέπει να ξεσκονίσεις, σφουγγαρίσεις, να βάλεις ηλεκτρική και κάπου ανάμεσα να κάνεις και το άλλο. Ειναι ψυχαναγκασμός αυτό. Και να δεις αποτέλεσμα λες παει στο καλό, χαλάλι, αλλά όταν δε βλέπεις τι γίνεται?

zouzounel
21-08-08, 12:30
Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις προτεραιότητες.
Δε θα πάθει και τίποτα το σπίτι να μην ασχοληθείς μαζί του για 5 μέρες.
Κάνε μόνο ένα μαγείρεμα (να έχει δυνάμεις ο άντρας σου για να ανταπεξέλθει στα συζυγικά του καθήκοντα :D ) και να ασχολείσαι με τον καλωπισμό τον δικό σου και μόνο.
Τρώγοντας έρχεται η όρεξη... έτσι δε λένε? :wink:

ΣΩΤΗΡΙΑ
21-08-08, 12:35
Βασικά η αλήθεια είναι ότι το καθημερινό μας κουράζει. Είναι σαν να το κάνουμε one night stand και μετά συνεχίζουμε να βλέπουμε τηλεόραση, εγώ να πλένω πιάτα κτλπ. Ψεκάστε , σκουπίστε , τελειώσατε ένα πράγμα. Σαν κουνέλια αισθανόμαστε. Τον καημενούλη μου τον άντρα μου μου λέει ότι δεν του έρχεται και εγώ του κρατάω μούτρα και τότε ενδίδει ο καημένος :D

bou-bou!
21-08-08, 12:35
Μωρέ λες?? Με το μαγέιρεμα ευτυχώς δεν ασχολούμε (είναι chef o άντρας μου). Θα το κάνω και αυτό, τι να πω. Αντε να δούμε

ΣΩΤΗΡΙΑ
21-08-08, 12:37
Εσύ bou bou στις γόνιμες μέρες το κάνετε μέρα παρα μέρα; Πόσο καιρο προσπαθείτε;

bou-bou!
21-08-08, 12:54
Οπως έχω γράψει και σε άλο Post προσπαθούμε ΣΩΤΗΡΙΑ μου 1 χρόνο και 3 μήνες. Στην αρχή φυσικά το είχαμε αφήσει πιο ελεύθερο το πράγμα καθώς δεν καιγόμασταν για bebe, λέγαμε αν είναι να έρθει θα έρθει.
Τον Απρίλιο που πήγα στο γιατρό μου έδωσε τα serpafar έτσι γνωρίζω ακριβώς ποιες είναι οι γόνιμες μέρες γιατί τα ξεκινάς 2 μέρα του κύκλου μέχρι 6η, περιμένεις άλλες 6 μέρες και τη 12ατη ξεκινούν οι γόνιμες σου μέρες. Φυσικά δεν περιμένω μόνο της γόνιμες μέρες αλλά εκεί εστιάζω πιο πολύ (συνήθως μέρα παρά μέρα).

aretim
21-08-08, 12:57
Εγω και τις 2 φορες που εμεινα εγκυος ουτε εκανα καθε μερα στις γονιμες (1 φορα και στις 2 περιπτωσεις) ουτε εμενα ξαπλα.Βεβαια παιδι δεν εχω ακομη γιατι η μια παλινδρομησε την 8 wκαι η αλλη ηταν εξωμητρια.Για αυτο λεω παντα στην αδερφη μου που αγχωνεται οτι σημασια εχει το αποτελεσμα και οχι ποσο γρηγορα ηρθε η εγκυμοσυνη.ΜΗν αγχωνεστε και ολα καλα θα πανε. :lol:

bou-bou!
21-08-08, 13:09
Ειλικρινά δεν ξέρω τι έιναι χειρότερο. Να αποβάλεις ή να μην μπορείς να συλλάβεις? Δεν έχω αποβάλει ποτέ (αν και πιστευω ότι είναι πολύ άσχημο), αλλά τουλάχιστον ξέρεις ότι συλλαμβάνεις και ότι καποια στιγμή (με ενέσεις, χάπια) θα το κρατήσεις. Οταν δεν μπορείς να συλλάβεις όμως?

ΣΩΤΗΡΙΑ
21-08-08, 13:24
BOU BOU ΕΙΠΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΝΑ ΠΩ ΦΩΝΑΧΤΑ!
Ώρες ώρες στενοχωριέμαι τόσο πολύ και διαβάζωντας μηνύματα άλλων γυναικών εδών που λένε ότι έχασαν ένα παιδί πιάνω τον ευατό μου να σκέφτεται τουλάχιστον αυτές είναι σίγουρες ότι μπορούν να κάνουν παιδί. Εμένα με τρώνε τα φίδια...... :cry: . Ξέρω είμαι υπερβολική αλλά όπως λες και εσύ ώρες ώρες δεν ξέρω αν θα με παρηγορούσε αν έμενα έγκυος και..... όχι όχι δεν το ξεστομώ.... δεν είναι σωστό ούτε δίκαιο για μια γυναίκα ούτε και για τον ευατό μου. Πάντως καταλάβατε πάνω στην απελπισία τι μπορεί να σκέφτεται μια γυναίκα

daisy
21-08-08, 13:25
Εγώ όπως η φίλη zouzounel έμεινα έγκυος στις διακοπές.
Προσπαθούσαμε για 2 χρόνια και σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού κάναμε μέρα παρά μέρα στις γόνιμες και όποτε θυμόμασταν τις υπόλοιπες.
Στις διακοπές λοιπόν, φάγαμε, ήπιαμε, ξεκουραστήκαμε, κάναμε τα μπανάκια μας, βγαίναμε και κάναμε κάθε μέρα. Ήμουν βλέπετε σίγουρη ότι κάποιο πρόβλημα υπήρχε που θα το αντιμετωπίζαμε από Σεπτέμβρη, οπότε ας περάσουμε καλά. Και τσουπ νάτο το φασολάκι.
Τί να πω βρε παιδιά. Μάλλον τελικά δεν αδυνατίζει με τις συχνές επαφές, με το τρέξιμο της καθημερινότητας και το άγχος αδυνατίζει το καημένο το σπέρμα. Γι αυτό φροντίστε να πηγαίνετε μικρές αποδράσεις και εκδρομούλες (φροντίζοντας να είναι κάπου στις γόνιμες μέρες) και απολαύστε το.

zouzounel
21-08-08, 13:27
Όλα έχουν σημασία... Εξαρτάται από τη φάση που βρίσκεται ο καθένας...
Όταν δεν έχεις επιτύχει τη σύλληψη, αυτό είναι που σε ενδιαφέρει πρωταρχικά... Αυτό είναι και το πρώτο στάδιο, πώς να το κάνουμε... Φυσικά είναι ποοολύ σημαντικό το να πάνε όλα καλά από εκεί και πέρα, αλλά αυτό θα μας απασχολήσει σαν επόμενο στάδιο πια...
Για την ώρα τα κορίτσια ειναι στην αρχή και είναι αγχωμένες. Όλες περάσαμε από εκει και καταλαβαίνουμε... Για αρχή να αποβάλλετε το άγχος και όλα θα έρθουν... Να κάνετε έρωτα με τον άντρα σας και όχι σεξ για αναπαραγωγή... Όλα θα έρθουν στην ώρα που πρέπει! :wink:

aretim
21-08-08, 14:19
zouzounel ειπες το καλυτερο πραγμα.Σεξ για απολαυση πανω απο ολα!!!!! :lol:

elin
21-08-08, 14:22
zouzounel ειπες το καλυτερο πραγμα.Σεξ για απολαυση πανω απο ολα!!!!! :lol:

Αχχχ...απλά έχω ξενερώσει τόσο πολύ με την περίοδο που...έρχεται κ το bebe που...δεν έρχεται, οπότε τον επόμενο μήνα δεν με κόβω για προσπάθειες.

Μα συγνώμη...πώς είναι δυνατόν να έχεις αυγουλάκια, να γίνεται επαφή και να μην... :?: :?: :?:

Αν το σπέρμα είναι οκ, τι άλλο μπορεί να φταίει :?: :!: :?: :!:

aretim
21-08-08, 14:27
Aυτη την απορια εχω και εγω.Οπως βεβαια και στο θεμα της εξωσωματικης που θα κανω τον αλλο μηνα,αφου τα αυγουλακια τα γονιμοποιουν και βαζουν 3 γιατι δεν μενει πολλες φορες ουτε ενα?

elin
21-08-08, 14:34
Aυτη την απορια εχω και εγω.Οπως βεβαια και στο θεμα της εξωσωματικης που θα κανω τον αλλο μηνα,αφου τα αυγουλακια τα γονιμοποιουν και βαζουν 3 γιατι δεν μενει πολλες φορες ουτε ενα?

Ούτε ένα :?: Δλδ πού πάνε :?:
:shock: :shock: :shock:
Pls, ας μας απαντήσει κάποιος :!:

zarozinia
21-08-08, 14:42
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ.
ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΟΚ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΑΛΛΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΟ ΘΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΣΤΟ ΩΑΡΙΟ.
ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΕΕΥΝΕΣ ΕΙΧΑΝ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΟ ΕΧΕΙ ΟΣΦΡΗΣΗ!!!
ΑΛΛΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΙ Ο ΟΡΓΑΣΜΟΣ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ .

ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΕΜΠΟΔΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΗ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ.!!

ΕΞΑΛΛΟΥ Ο ΑΝΡΩΠΟΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΧΕΙ 20% ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΕΝΩ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΖΩΪΚΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΕΧΕΙ 99%!!!!!

ΠΑΝΤΩΣ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ!!!! :(

hara
21-08-08, 14:53
Υπομονή και...επιμονή σας εύχομαι!!!!

ΣΩΤΗΡΙΑ
21-08-08, 15:15
Εφόσον οι γιατροί λένε ότι το σπερματοζωάριο ζει 24-48 ώρες τότε λογικά ισχυεί το μέρα παρά μέρα. Κι αφού ισχυεί το μέρα παρά μέρα άρα θα μέναμε εγκυμονούσες ........... αλλά τίποτα..... Αν πάρουμε τώρα την άλλη εκδοχή του καθημερινού ναι μεν το σπερματοζωάριο θα είναι πιο αδύναμο αλλά θα υπάρχει μεγάλη κινητικότητα άρα πάλι μεγαλύτερες πιθανότητες εγκυμοσύνης και άρα θα μέναμε πάλι εγκυμονούσες.........

ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΤΙΜΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ :twisted: :twisted: :twisted:

zouzounel
21-08-08, 15:20
ΕΞΑΛΛΟΥ Ο ΑΝΡΩΠΟΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΧΕΙ 20% ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΕΝΩ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΖΩΪΚΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΕΧΕΙ 99%!!!!!

Για τον άνθρωπο ναι, ισχύει κάθε μήνα.
Για τα υπόλοιπα ζώα ισχύει μόνο την περίοδο οίστρου, δλδ 1-2 φορές το χρόνο. Η φυση έχει προνοήσει! :wink:

bou-bou!
21-08-08, 15:28
θα μπορούσα να γράφω σελίδες για το θέμα.
Μπορεί να μην έχουμε ωορυξία, φραγμένες σάλπιγγες ή αδύναμο σπέρμα. Αυτά είναι τα πιο συνηθισμένα. Αλλά μπορεί να οφείλεται σε 1002 λόγους. Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι ενα νεαρό ζευγάρι πρέπει μέσα σε 1 χρόνο να έχει τεκνοποιήσει. Διαφορετικά κάτι συμβαίνει, από το πιο απλό μέχρι το πιο σύνθετο.

Ακουσα μια περίπτωση που ο γυναικείος οργανισμός αντιλαμβανόταν το σπέρμα σαν εχθρικο σώμα και το σκότωνε. Δηλαδή τρελάινεσαι στη κυριολεξία. Οπότε μόνο μια επίσκεψη στο γιατρό σου και οι εξετάσεις θα σου δειξούν τι πραγματικά συμβαίνει στη δική σου περίπτωση.

Σκοπέυω να το κάνω σύντομα αυτό γιατί δεν παει άλλο.

hara
21-08-08, 15:35
Ναί, πρέπει μετά το χρόνο να σπέυσετε σε γυναικολόγο!
Τη σήμερον πιστεύω τα περισσότερα αντιμετωπίζονται!

zarozinia
21-08-08, 15:39
BOU-BOU ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ,
ΑΠΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ, ΓΕΝΙΚΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΥΓΡΑ ΤΟΥ ΚΟΛΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ, ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΩΣ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥΣ...

ΣΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ Η ΒΛΕΝΝΗ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΣΥΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ .....ΚΤΛ...

ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΑΩΣΕΙΣ ΖΕΥΓΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 -3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΙΝΕ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....
ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ....

ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ??? Η' ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ???

ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ....ΑΛΛΑ...ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bou-bou!
21-08-08, 15:49
BOU-BOU ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ,
ΑΠΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ, ΓΕΝΙΚΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΥΓΡΑ ΤΟΥ ΚΟΛΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ, ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΩΣ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥΣ...

ΣΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ Η ΒΛΕΝΝΗ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΣΥΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ .....ΚΤΛ...

ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΑΩΣΕΙΣ ΖΕΥΓΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 -3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΙΝΕ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....
ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ....

ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ??? Η' ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ???

ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ....ΑΛΛΑ...ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οχι, δεν έχουμε κάνει ακόμα. Τώρα θα πάω, την άλλη εβδομάδα (αν έχει γυρίσει από τις διακοπές :evil: ). Φοβάμαι, δεν ξέρω τι θα αντιμετωπίσω.

Ειλικρινά δεν ξέρω, είναι καλύτερα να σου βρουν κάτι ή να μη σου βρουν τίποτα?
Εσύ πόσο καιρό προσπαθείς? Ο γιατρός τι σου λέει? Οτι δεν έχει τύχει ακόμα? Δεν μπορεί ρε παιδί μου, αν είσαι οκ μέσα σε ένα χρόνο πρέπει να έχεις μείνει. Ωραία, δεν έτυχε τον πρωτο μήνα, τον δεύτερο, αλλά τι στο καλό 12 μήνες δεν θα τύχει η 1 ριμαδογόνιμη μέρα?????? :evil: Τόσο τρομερό είναι???

zarozinia
21-08-08, 15:54
ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ 1,5 ΧΡΟΝΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΗΝΑ.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΔΡΑΣΤΙΚΟ(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ!!!)

ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ...

ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ????
ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΙΑ???

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,
ΑΝ ΣΟΥ ΒΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ.ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΙΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ ΠΟΛΥ!!!
ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΒΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ!!!! ΕΚΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?????????
ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΕΛΕΝΕΣΑΙ!!!!

ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΟΥ????

bou-bou!
21-08-08, 16:03
Ξέρω (που να μη ήξερα), ξέρω γιατί παίρνω τα serpafar και ξέρω τις γόνιμες μέρες, αλλά και που ξέρω ποια η διαφορά? ΚΑΜΙΑ!!!! Μήπως δεν σπάει το ωοθυλάκιο και έχω γεμίσει κύστες??? Ασε τις παρενέργεις, πρήξιμο και πόνους περιόδου συνέχεια και η κοιλιά τούμπανο. Από τώρα εκπαιδεύομαι, πως είναι να νιώθεις όταν έισαι έγκυος αλλά χωρίς να είσαι.

aretim
21-08-08, 16:41
Sorry.Αλλα τα serpafar γιατι τα παιρνεις ,βοηθανε τη γονιμοτητα?

bou-bou!
21-08-08, 16:49
Κάνουν καλύτερη ωοθυλαξία, μεγαλώνει το ωοθυλάκιο με αποτέλεσμα να μπορει να γονιμοποιηθεί. Δεν τα πάιρνεις αυθαιρετα τα χάπια αυτά, στα δίνει ο γιατρός αν κρίνει ότι τα χρειάζεσαι. Είναι το πολύ για 6 μήνες, γιατί μπορεί να σου προκαλέσουν κύστες, και πολλές γυναίκες έχουν διπλή εγκυμοσύνη μετά τη χρήση. Ξέρω αρκετές γυναίκες που έχουν μείνει εγκυος από τα χάπια αυτά. Σε εμένα πχ είναι άχρηστα. Αλλο είναι το προβλημα φαίνεται.
Για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει σχετικό topic για τα χάπια αυτά.

aretim
21-08-08, 16:55
Σου ειχε πει ο γιατρος οτι εχεις προβλημα στην ωορηξια?Εχω βιωσει διαφορες καταστασεις απο γιατρους και ειμαι λιγο επιφυλακτικη. :?

bou-bou!
21-08-08, 16:59
Οχι δεν μου είπε τίποτα, εκει είναι το θέμα. Απλά επειδή είχα πολυκυστικές και δεν είχα σταθερή περίοδο μου είπε να πάρω τα χάπια αυτά για 6 μήνες. Τελικά δεν νομίζω να τα χρειάζομαι ή (για να μη λέω και μπούρδες), μπορεί να τα χρειάζομαι αλλά δεν έιναι μόνο εκει το πρόβλημα. Πρέπει να υπάρχει και κάτι άλλο. Διαφορετικά θα είχα μείνει

zouzounel
21-08-08, 17:05
Πόσους μήνες τα παίρνεις τα χάπια?
Σε παρακολουθεί ο γυναικολόγος να δει πότε έχεις ωορηξία?

aretim
21-08-08, 17:10
Βρε bou-bou μην στεναχωριεσαι μπορει απλως να ειχε πολυ δουλεια ο πελαργος και γι'αυτο να αργει.Σε ολες μας θα ερθει ακι θα μας φερει τα πιο ομορφα μωρακια.Σιγουρα το αγχος μονο κακο κανει και στο λεω εγω που πλεον μου εχουν πει οτι με εξωσωματικη θα γινω μανουλα αν και ειμαι μολις 29.(Πανε οι σαλπιγγες,βουλωσαν και θελουν να με βοηθησουν) :wink:

bou-bou!
21-08-08, 18:39
4 μήνες πάιρνω τα χάπια. Δεν με παρακολουθεί ο γιατρός μου και εκει προβληματίζομαι λίγο.

Δεν πρέπει να με παίρνει από κάτω γιατί είναι πολύ νωρίς ακόμα το ξέρω. Ο άντρας μου για να με εμψυχώσει με κάνει να γελάω με αυτά που του λεω και φτιαχνει κάπως η διαθεση μου. Οταν του ειπα "και αν τα σπερματοζωάρια έιναι ακίνητα?" μου λεει "ενταξει μωρέ μπορεί να μπλεξανε στην κίνηση" ή όταν του λεω "αν οι σαλπιγγες μου είναι βουλωμένες?" "θα βαλουμε τουμποφλό πως κάνεις έτσι"
Παρηγορια στον άρρωστο δηλαδή :? Τι να κάνει και αυτός, αν δεν με παρατήσει καμια μέρα, ήρωας θα έιναι

bou-bou!
21-08-08, 18:41
Βρε bou-bou μην στεναχωριεσαι μπορει απλως να ειχε πολυ δουλεια ο πελαργος και γι'αυτο να αργει.Σε ολες μας θα ερθει ακι θα μας φερει τα πιο ομορφα μωρακια.Σιγουρα το αγχος μονο κακο κανει και στο λεω εγω που πλεον μου εχουν πει οτι με εξωσωματικη θα γινω μανουλα αν και ειμαι μολις 29.(Πανε οι σαλπιγγες,βουλωσαν και θελουν να με βοηθησουν) :wink:

Ωχου μωρέ, μόνο με εξωσωματικη? γιατί δεν διορθώνεται αυτό?? Εχεις κάνει καμία?

emmanouela!
21-08-08, 19:02
γιατι να σε παρατησει βρε boubou!!!!!εξαλλου ο αντρας σου σε παντρευτηκε γιατι αγαπησε εσενα! :lol: :lol: μην το βαζεις κατω,υπομονη!!!!!!! :P :P :P αλλοστε γι αυτο ειμαστε εδω εμεις για να παρηγορουμε η μια την αλλην :D :D

bou-bou!
21-08-08, 19:31
Αυτό μου λεει, ότι θα με αγαπάει και χωρίς παιδάκια. Αλλά καταλαβαινεις, η πραγματικότητα είναι σκληρή πολλές φορές. Anyway

Eυχαριστώ όλες τις κοπέλες για το κουράγιο που δίνουμε η μια στη άλλη και που το έχουμε τόσο ανάγκη και εύχομαι όλες σε λίγο καιρό να μιλάμε σε άλλα topics για την εγκυμοσύνη μας, τα δωμάτια των bebe μας, τα βαφτίσια τους, τις σκανταλιές τους...

aretim
21-08-08, 20:34
Ετσι λενε οι γιατροι ετσι λεω και εγω.Μετα το εξωμητριο που δεν διαγνωστηκε εγκαιρα παει η μια σαλπιγγα και προφανως επηρεαστηκε και η αλλη.Το Σεπτεμβριο θα κανω την 1 :lol:

bou-bou!
21-08-08, 20:45
Εχεις πάρει τη γνώμηκαι άλλου γιατρού? Εχω ακουσει περιπτώσεις που τους έλεγαν ότι η μόνηλύση είναι ηεξωσωματική και τελικά έμειναν φυσιολογικά.

Δεν είμαι γιατρός φυσικά αλλά αν το έχεις ψαξει και όλοι σου λένε για εξωσωματική, εγώ θα σου ευχυθώ καλή επιτυχία και με την π΄ρωτη να μείνεις έγκυος.
Σε δημόσιο νοσοκομείο θα την κάνεις?

aretim
21-08-08, 20:48
Εχω παει σε καμποσους γιατρους και μου λενε λιγο πολυ το ιδιο.Δυσκολο εως απιθανο να μεινω φυσιολογικα με κινδυνο να πιασω ξανα εξωμητριο.Θα την κανω στα Γιαννενα που εχω ακουσει πολυ καλα λογια. :lol:

Αστεράκι!
25-08-08, 16:37
Σιγα μην σε αφησει ο αντρας σου βρε! Δηλαδη αν κανατε εξετασεις και τελικα ειχε εκεινος καποιο προβλημα, εσυ θα τον αφηνες;
Παντως εγω καποια στιγμη που το συζητησα σοβαρα με τον αντρα μου (και αν δεν μπορουμε να κανουμε παιδια;;;;), εκεινος μου ειπε οτι παντρευτηκαμε επειδη αγαπαει ο ενας τον αλλον, οχι ντε και καλα για να κανουμε παιδια, οποτε εαν δεν μπορουμε να κανουμε, θα ειμαστε οι 2 μας να αγαπαει ο ενας τον αλλον. Γενικα ειναι πολυ ψυχραιμος με αυτο, παρολο που θελει παρα πολυ παιδακια.Και γενικα τον εκνευριζει η αποψη οτι παντρευεσαι για να κανεις παιδια.
Οπότε χαλαρωσε και συζητησε μαζι του τις φοβιες σου!!!! Να δεις ποσο πιο ηρρεμη θα νοιωσεις!!!

eliana_1976_
25-08-08, 17:27
ΑΛΙΜΟΝΟ ΕΑΝ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΤΟΥΣΑΜΕ. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ...
ΞΕΡΩ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ......ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΤΗΣ ΟΠΟΤΕ ΤΗΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙΑ. ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΓΝΩΡΙΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΤΑ 30 ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΑΜΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕ ΠΑΙΔΙΑ. Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ, ΕΑΝ ΘΕΣ ΤΟΣΟ ΠΛΥ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ. ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΥΙΟΘΕΤΗΣΑΝ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΤΟΝ ΚΩΝ/ΝΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΟΛΙΣ 1 ΜΗΝΑ. ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΤΟΥΣ Η ΖΩΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ.
ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΟΛΑ ΠΡΟΣΠΕΡΝΟΥΝΤΑΙ

elin
26-08-08, 08:26
ΑΛΙΜΟΝΟ ΕΑΝ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΤΟΥΣΑΜΕ. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ...
ΞΕΡΩ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ......ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΤΗΣ ΟΠΟΤΕ ΤΗΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙΑ. ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΓΝΩΡΙΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΤΑ 30 ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΑΜΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕ ΠΑΙΔΙΑ. Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ, ΕΑΝ ΘΕΣ ΤΟΣΟ ΠΛΥ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ. ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΥΙΟΘΕΤΗΣΑΝ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΤΟΝ ΚΩΝ/ΝΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΟΛΙΣ 1 ΜΗΝΑ. ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΤΟΥΣ Η ΖΩΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ.
ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΟΛΑ ΠΡΟΣΠΕΡΝΟΥΝΤΑΙ

Αχχχχ...τι καλά :!: :!: :!: Πολύ τρυφερό, ανθρώπινο και...αγαπησιάρικο :wink: το post σου :!: :!: :!:

Την καλημέρα μου κούκλες :!:

bou-bou!
26-08-08, 09:37
Κανονικά έτσι είναι, δεν παντρεύεσαι μόνο για τα παιδιά αλλά αυτός σίγουρα είναι ένας πολύ σημαντικός λόγος. Και ο δικός μου άντρας αυτό μου λέει, ότι και παιδί να μην μπορώ να κάνω δεν έγινε και τίποτα.

Θέλω όμως ο άλλος να μείνει μαζί μου επειδή το θέλει και όχι από λύπηση ή ενοχές. Πιστεύω ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμα κάποιου να θέλει να κάνει δικά του παιδιά και προσωπικά όσο και να με πονούσε αυτό δεν θα τον κατηγορούσα αν αυτή ήταν η απόφαση του. Θα τον άφηνα να φύγει, να βρει αυτό το θέλει και να είναι ευτυχισμένος, παρά να μείνει δίπλα μου γιατί έτσι είναι το "σωστό" και "τι θα πει ο κόσμος" και να ήταν δυστυχισμένος και να έκανε και εμένα δυστυχισμένη. Κανείς δεν χάνεται.
Ισως είμαι πολύ κυνική για κάποιους αλλά πραγματικά νιώθω ότι έτσι θα έπραττα.

ΣΩΤΗΡΙΑ
26-08-08, 09:43
bou-bou έχεις κάποιο πρόβλημα εσύ η ίδια;

bou-bou!
26-08-08, 09:59
Οχι βρε κορίτσια :) , δεν έχω κάποιο πρόβλημα (έτσι θέλω να πιστεύω δηλαδή). Ούτε ο άντρας μου μου έιπε ότι θα με αφήσει και τέτοια, ίσα-ίσα το αντίθετο. Υποθετικά μιλάω. Ολα τα σκέφτομαι γιατί όλα είναι μέσα στη ζωή και το να προετοιμάζομαι για το χειρότερο με βοηθάει να ξεπερνάω άσχημες καταστάσεις σε περίπτωση που έρθουν.

ΣΩΤΗΡΙΑ
26-08-08, 10:02
:) Πόσο καιρό προσπαθείτε;

GEORGI
26-08-08, 10:04
Κανονικά έτσι είναι, δεν παντρεύεσαι μόνο για τα παιδιά αλλά αυτός σίγουρα είναι ένας πολύ σημαντικός λόγος. Και ο δικός μου άντρας αυτό μου λέει, ότι και παιδί να μην μπορώ να κάνω δεν έγινε και τίποτα.

Θέλω όμως ο άλλος να μείνει μαζί μου επειδή το θέλει και όχι από λύπηση ή ενοχές. Πιστεύω ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμα κάποιου να θέλει να κάνει δικά του παιδιά και προσωπικά όσο και να με πονούσε αυτό δεν θα τον κατηγορούσα αν αυτή ήταν η απόφαση του. Θα τον άφηνα να φύγει, να βρει αυτό το θέλει και να είναι ευτυχισμένος, παρά να μείνει δίπλα μου γιατί έτσι είναι το "σωστό" και "τι θα πει ο κόσμος" και να ήταν δυστυχισμένος και να έκανε και εμένα δυστυχισμένη. Κανείς δεν χάνεται.
Ισως είμαι πολύ κυνική για κάποιους αλλά πραγματικά νιώθω ότι έτσι θα έπραττα.
Κορίτσι μου έχεις προχωρήσει πολύ τις σκέψεις της απογοήτευσης και της μελαγχολίας βλέπω.... Διαβάζω αυτά που γράφεις και μου κάνει εντύπωση το ότι ο γιατρός σου δεν σου έκανε ακόμη υπέρηχο να δει την ωοθυλαξία (λάθος το έγραψα) και να δει και το ενδομήτριο. Φυσικά από το να δεις το ωοθυλάκιο μέχρι να γίνει η ωοριξία και αυτό να σκάσει υπάρχει δρόμος (εγώ αν διαβάσεις τα δικά μου έμπλεξα τον προηγούμενο μήνα).
Πάρε και ένα τεστ ωοριξίας να δεις ότι θα σε βοηθήσει.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες μας!!!

bou-bou!
26-08-08, 10:05
1 χρόνο και 2 μήνες από τους οποίους οι 5 τελευταίοι με χάπια serpafar.
Αλλαξα γιατρό έκλεισα για 17 Σεπτεμβρίου σε έναν άλλο για να δούμε τι θα μας πει και πως θα προχωρήσουμε από εδώ και πέρα.

GEORGI
26-08-08, 10:09
1 χρόνο και 2 μήνες από τους οποίους οι 5 τελευταίοι με χάπια serpafar.
Αλλαξα γιατρό έκλεισα για 17 Σεπτεμβρίου σε έναν άλλο για να δούμε τι θα μας πει και πως θα προχωρήσουμε από εδώ και πέρα.
Καλή επιτυχία εύχομαι και σκέψου θετικά :) :)

bou-bou!
26-08-08, 10:13
Σε ευχαριστώ πολύ!!! :) Θετική σκέψη πάνω απ'ολα!

Λενακι28
06-09-08, 00:14
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑ ΣΤΟ FOROUMAKI ΜΑΣ.
ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?
ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΤΑ SERPAFAR?
ΜΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΡΑ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΜΟΥ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑΝ. ΟΛΑ ΜΟΥ ΕΦΤΑΙΓΑΝ. Η ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ 5 ΧΑΠΑΚΙΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 2ΡΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ 6ΤΗ.
ΒΕΒΑΙΑ ΕΚΑΝΑΝ ΔΟΥΛΕΙΑ . ΣΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΓΙΑ 2ΡΗ ΦΟΡΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ.

michel
06-09-08, 12:32
ΚΑΛΩΣ ΤΗΝ!Υπαρχει σχετικο τοπικ,για τα σερπαφαρ,εκει θα βρεις ολες τις πληροφοριες που θελεις,καθως και τα συμπτωματα!!!

Λενακι28
08-09-08, 01:15
ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ. ΞΑΧΑΣΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΧΑΖΟΥΛΑ ΕΙΜΑΙ. ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ? ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

kelly77
29-09-08, 16:38
μετα απο καιρο ειπα να γραψω και γω... αν τα αφηναμε ολα λιγο πιο χαλαρα... αν αφηναμε και τιποτα στη τυχη και στην ευεξια ενος καλου κρασιου το βραδυ ... ολα θα ηταν πιο απλα.. το αγχος σας και τις ανυσυχιες σας τις βιωνω και γω στο γαμο μου που απο το φλεβαρη του 2008 ξεικινησαμε στο χαλαρο και ακομα τιποτα.... κοριτσια ολα ειναι θεμα μυαλου απο τη στιγμη που δεν υπαρχει κατι οργανικο. αν δε χαλαρωσουμε παιδι δε πιανουμε που να χτυπιομαστε ολες κατω σα τα χταποδια... ειναι το μονο σιγουρο... το θεμα ειναι..... πως το βγαζεις απο το μυαλο σου?????? :cry: :cry: :cry: :cry:

mariapap82
30-09-08, 09:00
Κοριτσια δεν ξερω αν αυτο με το αγχος ισχυει! Σιγουρα δεν πρεπει να υπαρχει το τρελο αγχος αλλα νομιζω οτι ειναι χειροτερο να αγχωνεστε με το ..... αγχος! Στην δικια μου περιπτωση παντως το μηνα που αγχωθηκα παααααρα πολυ και εκανα και ξεσπασμα στον αντρα μου με κλαματα και τετοια (λιγες μερες μετα την περιοδο) ε.... εκεινο το μηνα εμεινα εγκυος. Δεν επηρεαστηκε ουτε το αυγο μου που κατεβηκε κανονικοτατα τη 14η μερα ουτε τιποτε αλλο.
Αυτο που θελω να πω ειναι να μην αγχωνεστε οτι μπορει το αγχος σας ντε και καλα να επηρεασει την αναπαραγωγικη διαδικασια. Εγω εχω καταλαβει οτι τα πραγματα ειναι θεμα τυχης. Ως γνωστον η πιθανοτητα να γονιμοποιηθει το ωαριο, ακομα κι αν ερθει σε επαφη με το σπερματοζωαριο την καταλληλοτερη μερα και ωρα, ειναι μολις 25%!!!!!

ΣΩΤΗΡΙΑ
30-09-08, 15:04
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΡΙΑ 100%

eli75
30-09-08, 16:38
και εγω συμφωνω απολυτα με την μαρια!!!
εξαλλου νομιζω οτι ειναι τελειως ατοπο να συμβουλευουμε "οχι αγχος",πώς θα γινει αυτο? πώς γινεται να μην εχεις αγχος οταν αργει το πιο σημαντικο στη ζωη σου? ενταξει, δεν λεω να καθησουμε σπιτι και να κλαιμε την μοιρα μας, αλλα ό,τι και να κανουμε οταν φθανουν εκεινες οι "μερες της αποκαλυψης" πώς αποβαλλεται το αγχος του αποτελεσματος?πώς?πώς?πώς?
ευχομαι σε ολες τις αγχωμενες φιλεναδες του φορουμ να μεινουμε εγκυες το συντομοτερο και να μας φυγει το αγχος (γιατι μονο ετσι θα φυγει....νομιζω)
xxx

BABY
12-10-08, 23:23
ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ. ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΣΕΣ ΑΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΜΕΝΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ, ΕΝΩ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΑΝΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ : ΑΡΑΓΕ ΜΕΝΩ??
ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΒΙΩΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΤΩΡΑ, ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΛΕΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΝΩ (ΕΙΧΑ ΥΔΡΟΣΑΛΠΙΓΓΑ, ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΒΟΥΡ....ΣΤΟ ΨΗΤΟ). ΚΑΙ Ο ΠΕΡΙΓΥΡΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΜΜΕΝΟΙ ΕΠΑΝΩ ΜΑΣ (ΚΥΡΙΩΣ ΠΕΘΕΡΙΚΑ). ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΥΠΟΜΟΝΗ. ΤΟ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΩΣ ΣΕ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ....''ΝΑ ΑΥΤΟΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙΑ.....ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΗ...ΚΤΛ ΚΤΛ."
ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ, ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ. ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΕΤΣΙ ΕΜΕΙΝΑ. ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ ΞΑΠΛΩΜΕΝΗ ΜΗΝ ΦΥΓΟΥΝ ΤΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ, ΑΛΛΑ ΠΛΥΘΗΚΑ ΑΜΕΣΩΣ ΚΙΟΛΑΣ (ΗΤΑΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΜΕΝΟΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ ΤΟΤΕ).
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ.....ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ????
ΜΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΥΧΑΙΑ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ''ΑΡΑΓΕ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ, ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ? ΚΤΛ'', ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ Ή ΟΧΙ. ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΕΙΚΟΝΕΣ - ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΙΔΙ Ή ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ.
ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ (ΓΕΡΜΑΝΙΔΑ) ΟΤΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ.

sasou
07-05-09, 15:49
bou-bou μου τα λες πολυ ωραια κ συμφωνω σε ολα!ομως το χειροτερο ειναι να σου γινει εμμονη ιδεα....κ ακομα χειροτερο αυτο που εχω παθει εγω.το βλεπω ακομα κ στον υπνο μου,βλεπω μωρακια βλεπω οτι ειμαι εγκυος και φυσικα οταν ξυπναω απογοητευομαι...ασε που εχω αρχισει να σκεφτομαι οτι κατι δε παει καλα!ο αντρας μου λεει οτι φταιει το οτι το σκεφτομαι συνεχεια....θελω πολυ τη γνωμη σου.......

GEA
08-05-09, 11:45
Sasou όπως τα λες με τον ύπνο! Ονειρεύεσαι εγκυμοσύνες, παιδάκια και μόλις ξυπνάς τζίφος !Ήθελα να ρωτήσω: Μου είπε η μικροβιολόγος που έκανε τον προγεννετικό έλεγχο ότι αυτό με την συχνότητα επαφών είναι ένας μύθος! 'Οσο πιο συχνά έρχεσαι σε επαφή τόσο βελτιώνεται και το σπέρμα του άντρα σου (ποιότητα, κινητικότητα). Άρα αυτό το μέρα παρά μέρα που ξέρω μήπως το ρισκάρεις;
Και κάτι άλλο: μετά από επαφή πόση ώρα πρέπει να κάθεσαι ξαπλωμένη;Το απόγευμα είναι καλύτερα από το πρωί(κορίτσια είναι ερωτήσεις που ντρέπομαι να ρωτήσω την γιατρό μου) γι΄αυτό και ας απαντήσει κάποια με όλο το θάρρος!

Νατασούλα
08-05-09, 13:38
Γεια σου Gea.
Είχα και εγώ αυτές τις απορίες πριν μείνω έγκυος, γι' αυτό θα σου πώ ότι γνωρίζω καλύτερα.
Εμείς τα καταφέραμε στον 4ο μήνα προσπαθειών και μάλιστα ήταν ο μήνας με τις λιγότερες επαφές, σχεδόν μέρα παρά μέρα. Να φανταστείς επειδή κρατούσα θερμοδιάγραμμα, επαφή είχα την προηγούμενη μέρα της ωορρηξίας και όχι την ίδια. Και μετά επειδή είπαμε να νηστέψουμε κανά δυο εβδομάδες για το Πάσχα, κόψαμε εντελώς το sex.
Όσο για το πότε θα πρέπει να έρχεσαι σε επαφή, εγώ λέω όποτε θέλετε εσείς, μην το κάνετε αναγκαστικά το πρωί ή το βράδυ επειδή πρέπει, θα χάσει όλη του την μαγεία ο έρωτας. Και μετά μην πάς τουαλέτα αμέσως και μείνε ξαπλωμένη καμμιά ωρίτσα, εγώ έτσι έκανα τουλάχιστον.
Όταν έμεινα έγκυος, 2 μέρες πριν την υποτιθέμενη μέρα της περιόδου, άκουσα (δεν είδα) στον ύπνο μου μια φωνή να μου λέει 3 φορές ''είσαι έγκυος''. Μόλις ξύπνησα, λέω από την μεγάλη μου επιθυμία έχω αρχίσει να ακούω και φωνές!!!!!!!!!!!!! Δεν το πίστεψα. Βέβαια μετά από 5 μέρες είδα ένα τεράστιο + στο τέστ.
Πέρα όμως από όλα αυτά τα οποία τα θεωρώ εντελώς τυχαία (όχι το όνειρο) το μυστικό είναι να μην έχεις άγχος ούτε εσύ αλλά ούτε και ο σύντροφός σου. Και πρέπει να έχεις και πίστη σε αυτό που πάς να κάνεις και να είσαι ήρεμη. Εγώ ξέρεις τί έλεγα; Άν θέλει ο Θεός θα μου δώσει παιδιά, αν όχι δεν θα πάω ενάντια στο θέλημά του. Είχαμε συζητήσει με τον σύζυγό μου και είχαμε αποφασίσει πώς αν ο Θεός δεν ήθελε να μας χαρίσει παιδιά, τότε σίγουρα θα υιοθετούσαμε. Ειλικρινά δεν ξέρω αν θα έμπαινα στην φάση της εξωσωματικής με όλα αυτά που έχω ακούσει.
Γι' αυτό ηρέμησε, μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν, απλά πρέπει να έρθει το σωστό timing και αυτό δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορούμε να το καθορίσουμε εμείς.
Φιλάκια πολλά και καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου.

GEA
08-05-09, 20:09
Ax! Νατασούλα αυτό με το όνειρο , ρε παιδί μου ....ανατρίχιασα! Μόλις το διάβασα κοίτα να δεις τι μου συνέβει εμένα.Το βράδυ που ήρθαμε σε επαφή με τον άντρα μου και ήταν η μέρα που είχα ωορρηξία όταν σβήσαμε το φως για να κοιμηθούμε είδα πάνω από το κρεβάτι μας να περναει στιγμιαία ένα πράγμα σαν αερικό που δεν είχε ούτε γυναικεία μορφή ούτε αντρική και να μου χαμογελάει! Μιλάμε ανατριχιάζω και τώρα που το γράφω! Δεν ξέρω τι ήταν αλλά μου φάνηκε πολύ αληθινό! Εγώ δεν ξέρω το πήρα σαν καλό οιωνό. Τι να σου πω μπορεί από την μεγάλη μου επιθυμία να αποκτήσω παιδί να βλέπω παραισθήσεις :shock: :shock: :shock: :shock:!!!!!!!!!!!!!!!
Φιλιά πολλά!!!!!!!!!!!!!!

lydiaa
11-05-09, 15:31
Γεια σας! Ειμαι καινουργια εδω μεσα αλλά εχω πολλά κοινά με εσας.... Θέλω να γίνω μαμά!!!!! Πήρα λοιπόν ενα τεστ οωρρηξιας όπου γράφει ''Υποδεικνύει τις 2 πιο γόνιμες ημέρες του κύκλου, ανιχνεύοντας την αυξομείωση της ωχρινοτρόπου ορμόνης (LH) που προηγείται της ωορρηξίας.'' Η απορία μου ειναι η εξής...Δειχνει (το πρωσοπακι που χαμογελαει) τις δυο μέρες πριν την οωρρηξια ή δειχνει τη μια πριν και την μερα της οωρρηξιας ???Ετσι οπως γραφουν οι οδηγιες του clear blue με εχουν μπερδεψει λιγακι....Σας ευχαριστώ πολύ και ευχομαι συντομα να φουσκςσουν οι κοιλιτσες μας !

principessa
14-05-09, 12:59
Γεια σου Λυδία και από εμένα. Εγώ αυτό το μήνα χρησιμοποίησα για πρώτη φορά το συγκεκριμένο test. Με κύκλο 28/30 μέρες ξεκίνησα από την 13η μέρα και το πρωί της 16 βγήκε το χαμογελάκι. Επειδή κι εγώ είχα την ίδια απορία, φερειπείν, αν η ωορρηξία μου ξεκίνησε μία ώρα μετά το test της προηγούμενης ημέρας τι κάνω? Έκανα λοιπόν τους μαθηματικούς υπολογισμούς μου και έκρινα πως το καλύτερο ήταν να έρθω σε επαφή το βράδυ της μέρας που εμφανίστηκε το χαμογελάκι, γιατί έτσι θα κάλυπτα το φάσμα των 24 - 36 γόνιμων ωρών. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!

lydiaa
14-05-09, 13:21
se euxaristw polu pricipessa .....ki se esena euxomai sintoma na exeis euxarista nea....Pantos oi odhgies pou exei mesa pragmatika einai mperdemenes....ki egw pantws auto to mhna ''epraksa'' opws ta les kai esu ;)

Kalh mas epituxia!!!!

principessa
14-05-09, 14:06
Να' σαι καλά! Εγώ σήμερα έκανα χωριακή έχοντας κάνει test εγκυμοσύνης το πρωί που βγήκε θετικό. Μέχρι στιγμής βέβαια κάθομαι σε αναμμένα καρφιά....
Αν τα πράγματα πάνε καλά, θα σημαίνει ότι το test ήταν γουρλίδικο, έτσι θα μακαρίζω αυτόν που το εφηύρε!!!!!!!!
Οπότε είναι πάρα πολύ πιθανό να πανηγυρίσεις κι εσύ σύντομα!!!!!!!!!!

lydiaa
14-05-09, 15:48
Να' σαι καλά! Εγώ σήμερα έκανα χωριακή έχοντας κάνει test εγκυμοσύνης το πρωί που βγήκε θετικό. Μέχρι στιγμής βέβαια κάθομαι σε αναμμένα καρφιά....
Αν τα πράγματα πάνε καλά, θα σημαίνει ότι το test ήταν γουρλίδικο, έτσι θα μακαρίζω αυτόν που το εφηύρε!!!!!!!!
Οπότε είναι πάρα πολύ πιθανό να πανηγυρίσεις κι εσύ σύντομα!!!!!!!!!!

Skepsou san to test ...8ETIKA... kai ola kala.... ante kai se ennia mhnes na exeis sthn agkalia sou mia prigkipessa 'h ena prigkipa....:D:D:D Ante kai sta dika mou;)

yorkshire
21-05-09, 10:31
Καλημέρα κορίτσια είμαι και εγώ καινούρια στο forum. Είμαι νιόπαντρη εδώ και πέντε μήνες περίπου και λέγαμε με τον άνδρα μου να ξεκινήσουμε προσπάθειες για παιδάκι του χρόνου για να χαρούμε λίγο, όμως σε μια επίσκεψη στην γυναικολόγο μου πριν δυο εβδομάδες μου είπε ότι μπορεί να είμαι εγκυος.. Από εκείνη την στιγμή σκέφτόμουν μόνο αυτό τίποτε άλλο, δυστύχως όμως σήμερα το πρωι αδιαθέατησα..
Εύχομαι στην principessa να είναι έγκυος και να έχει μια υπέροχη και εύκολη εγκυμοσύνη.

GEA
26-05-09, 11:17
Καλημέρα και από εμένα!Εγώ έκανα τεστ ωορρηξίας αρκετούς μήνες και δεν ξέρω αν φταίει το άγχος ή όχι ακόμα να μείνω έγκυος. Αποφάσισα να μην κάνω τεστ αυτό το μήνα και να έρχομαι σε επαφή μέρα παρά μέρα. Για να δούμε ;;;;

lena 2
19-07-09, 20:54
Στην δικη μου περιπτωση καμια δεν την ειχε.Εμεινα εγκυος μετα απο ενα καυγα που ειχα με τον αντρα μου,για ασχετο θεμα.Το πρωι τσακοθηκαμε και το βραδυ ειχαμε ερθει σε επαφη ακι το καταλαβα μετα απο ενα μηνα μια και καλη

ιωάννα25
20-07-09, 11:10
εγώ κορίστσια έμεινα έγκυος μετά απο καθημερινή επαφή. Μόλις τελείωσε η περίοδος μου, μέχρι την μέρσα που περίμενα να αδιαθετήσω. Το μωράκι έγινε την 25η μέρα του κύκλου. Δυστυχώς όμως παλινδρόμησε

argyro30
20-07-09, 14:20
ΙΩΝΝΑ25 μην απογοητευεσαι προσπαθηστε παλι με τον ιδια τακτικη και θα ερθει το επιθυμητο,τουλαχιστον ξερεις οτι μπορεις να συλλαβεις και οσον αφορα την παλινδρομηση,οπως θα σου ειπε και ο γιατρος σου,με την καταλληλη θεραπεια υπαρχουν ελαχιστες πιθανοτητες να ξανα συμβει...

ιωάννα25
20-07-09, 16:34
Αργυρώ μου, κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και ήταν όλα καλά. Οπόταν περιμένω τώρα να αδιαθετήσω και θα ξαναρχίσω προσπάθειες.

Νατασούλα
20-07-09, 22:35
Κορίτσια εγώ για ένα τρίμηνο περίπου που προσπαθούσα να μείνω έγκυος, είχα καθημερινή επαφή. Τα τέστ όμως αρνητικά. Όταν όμως ελάττωσα τις επαφές μου και κυρίως το ψιλοξέχασα, τότε είδα φώς στον ορίζοντα και μια τεράστια χοριακή.

nikijo
21-07-09, 01:40
Κορίτσια εγώ για ένα τρίμηνο περίπου που προσπαθούσα να μείνω έγκυος, είχα καθημερινή επαφή.....
...χαρα στο κουραγιο σας...!!!!!!
:shock::shock::shock::shock::shock::shock:
:D:D:D:D
8)8)8)

ιωάννα25
21-07-09, 11:56
...χαρα στο κουραγιο σας...!!!!!!
:shock::shock::shock::shock::shock::shock:
:D:D:D:D
8)8)8)
Γιατί?? είναι ωραια να προσπαθεις όταν δεν έχεις άγχος.Περνάς ωραία και εσύ κ ο σύζυ:Dγος.

argyro30
21-07-09, 14:52
Κορίτσια εγώ για ένα τρίμηνο περίπου που προσπαθούσα να μείνω έγκυος, είχα καθημερινή επαφή. Τα τέστ όμως αρνητικά. Όταν όμως ελάττωσα τις επαφές μου και κυρίως το ψιλοξέχασα, τότε είδα φώς στον ορίζοντα και μια τεράστια χοριακή.
Πως καταφερες να το "ψιλοξεχασεις"?? εμεις παμε στον 8 μηνα προσπαθειων και το αγχος εχει χτυπησει κοκκινο,ασε που το εχω μεταφερει και στον αντρα μου...δεν ξερω,ισως το περιμενα πιο ευκολο,ασε που ο αντρας μου πιθανοτατα να λειπει κι αυτο το μηνα στις γονιμες μερες μου,σε ταξιδι με την δουλεια του...κροσια τα νευρα μου:cry::cry:!

Νατασούλα
21-07-09, 15:11
Argyro30 το μυστικό είναι να μην έχεις άγχος. Ασχολήσου με άλλα θέματα, βρες καινούργια ενδιαφέροντα. Εγώ ασχολήθηκα πολύ με την γυμναστική, ένα δωμάτιο στο σπίτι μου το έχω φτιάξει γυμναστήριο με ελλειπτικό, διάδρομο και μηχάνημα για κοιλιακούς και ένα μισάωρο με τρία τέταρτα την ημέρα ήμουν αποκλειστικά εκεί χωρίς άλλες σκέψεις. Επίσης έβγαινα συχνά με φίλες στα μαγαζιά και για καφέ (και εμένα ο αντρούλης μου λείπει πολλές ώρες από το σπίτι), ξεχνιέσαι εντελώς αυτό είναι σίγουρο. Επίσης ασχολιόμουν πάρα πολύ με τη μαγειρική και με καινούργιες ιδέες και δεν μου έμενε και πολύς χρόνος να σκέφτομαι μια επικείμενη εγκυμοσύνη. Έβγαινα και πολλές βόλτες, περπάτημα που λέμε. Περνάει η ώρα και η μέρα και κυρίως φεύγει το άγχος.

ιωάννα25
21-07-09, 15:23
Αργυρώ μου εγώ θα σου πρότεινα ένα ταξιδάκι:-)

argyro30
21-07-09, 15:24
Argyro30 το μυστικό είναι να μην έχεις άγχος. Ασχολήσου με άλλα θέματα, βρες καινούργια ενδιαφέροντα. Εγώ ασχολήθηκα πολύ με την γυμναστική, ένα δωμάτιο στο σπίτι μου το έχω φτιάξει γυμναστήριο με ελλειπτικό, διάδρομο και μηχάνημα για κοιλιακούς και ένα μισάωρο με τρία τέταρτα την ημέρα ήμουν αποκλειστικά εκεί χωρίς άλλες σκέψεις. Επίσης έβγαινα συχνά με φίλες στα μαγαζιά και για καφέ (και εμένα ο αντρούλης μου λείπει πολλές ώρες από το σπίτι), ξεχνιέσαι εντελώς αυτό είναι σίγουρο. Επίσης ασχολιόμουν πάρα πολύ με τη μαγειρική και με καινούργιες ιδέες και δεν μου έμενε και πολύς χρόνος να σκέφτομαι μια επικείμενη εγκυμοσύνη. Έβγαινα και πολλές βόλτες, περπάτημα που λέμε. Περνάει η ώρα και η μέρα και κυρίως φεύγει το άγχος.
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση απλα περνουν οι μηνες χωρις αποτελεσμα.και το χρονικο διαστημα ειναι αρκετο για μενα για να καθομαι σε αναμμενα καρβουνα,απο Σεπτεμβρη θα μιλησω με τον γιατρο και οτι μου πει θα το κανω...εισαι πολυ τυχερη που ηρθε τοσο γρηγορα το μωρακι σου και φυσικα που μπορεσες εστω και λιγο να το βαλεις στο πισω μερος του μυαλου σου και να μετριασεις το αγχος σου...εγω ανυπομονω να φυγω με τον αντρα μου για διακοπες,να ξεφυγει λιγο το μυαλο μου

argyro30
21-07-09, 15:30
Αργυρώ μου εγώ θα σου πρότεινα ένα ταξιδάκι:-)
Οπωσδηποτε!!! γιατι στο τελος θα χρειαστω ψυχιατρο αντι γυναικολογο:cry: Ευχαριστω για το ενδιαφερον,δεν τα λεω πουθενα γιατι δεν θελω να στεναχωρω τους γονεις μου και ουτε να αγχωνω τον αντρα μου...

ιωάννα25
21-07-09, 15:38
Αργυρώ μου αν σου πώ ότι συμβαίνει και με εμένα ακριβώς το ίδιο θα το πιστέψεις? Αφού όταν παλινδρόμησε το μωρό αντί να με παρηγορούν τους παρηγορούσα. Εγώ ξεσπούσα μόνο όταν είμουν μόνη μου αι δεν με άκουγε κανείς.
Κάνεις τεστ ωορηξίας?

argyro30
21-07-09, 16:05
Με εκνευριζουν οι "αδιακριτοι" και αυτοι που δεν ρωτουν απο ενδιαφερον αλλα μονο απο κουτσομπολιο,αυτοι που πραγματικα ενδιαφερονται "σιωπουν'!Για τα τεστ ωορρηξιας ρωτησα τον γιατρο αν θα επρεπε να κανω και ηταν αρνητικος...φοβαμαι οτι θα με αγχωσουν περισσοτερο:!:Οσο για το ξεσπασμα το κανω οταν αντικρυζω την ακατανομαστη:x

ιωάννα25
21-07-09, 16:18
Σε καταλαβαίνω αν και 1 φορά μου συνέβηκε την δεύτερη έμεινα έγκυος. Το άγχος εγώ το είχα όταν θα ερχόταν η περίοδος και η μαμά μου με ρωτούσε " αδιαθέτησες?" παρόλο που μια φορά συνέβει ήταν ότι πιο αγχωτικό. Όταν ξεκινάς προσπάθειες πότε έχεις επαφές?

argyro30
21-07-09, 22:43
Σε καταλαβαίνω αν και 1 φορά μου συνέβηκε την δεύτερη έμεινα έγκυος. Το άγχος εγώ το είχα όταν θα ερχόταν η περίοδος και η μαμά μου με ρωτούσε " αδιαθέτησες?" παρόλο που μια φορά συνέβει ήταν ότι πιο αγχωτικό. Όταν ξεκινάς προσπάθειες πότε έχεις επαφές?
Συγνωμη για την τοση καθυστερηση αλλα δουλευω και τα απογευματα και επρεπε να ετοιμαστω...ωραριο καταστηματων!Το θεμα των επαφων ειναι λιγο δυσκολο μεχρι στιγμης δηλ.οποιαδηποτε μερα εκτος των γονιμων!Θα ημουν υπερβολικη να πω πως προσπαθουμε ολο αυτο το διαστημα και περισσοτερο στις γονιμες(δεν ηξερα καν ποιες ηταν αυτες, και πολλα αλλα που τα εμαθα απο εδω μεσα)αφου λογω εργασιας του αντρα μου λειπει σε ταξιδια:(οποτε καταλαβαινεις!

ιωάννα25
22-07-09, 10:49
Συγνωμη για την τοση καθυστερηση αλλα δουλευω και τα απογευματα και επρεπε να ετοιμαστω...ωραριο καταστηματων!Το θεμα των επαφων ειναι λιγο δυσκολο μεχρι στιγμης δηλ.οποιαδηποτε μερα εκτος των γονιμων!Θα ημουν υπερβολικη να πω πως προσπαθουμε ολο αυτο το διαστημα και περισσοτερο στις γονιμες(δεν ηξερα καν ποιες ηταν αυτες, και πολλα αλλα που τα εμαθα απο εδω μεσα)αφου λογω εργασιας του αντρα μου λειπει σε ταξιδια:(οποτε καταλαβαινεις!
Σε καταλαβαίνω, εμένα ο άντρας μου νηστεύει και στην πρώτη μας προσπάθεια ήξερα ότι η γόνιμη μου είναι τετάρτη γιατι πήγα για παπ τεστ και στην εξέταση το είδε ο γιατρός και ο άντρας μου μου είπε όχι είναι νηστεία. Τέλος πάντων να προσπαθείς καθημερινά. Εγώ έμεινα έγκυος την 25η μέρα.Α και κάτι άλλο τον μήνα που μου είπε ο γιατρός η γόνιμη μου ήταν η 10η.Άρα ποτέ δεν ξέρεις.

gianna23
16-02-10, 12:19
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ 30 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΘΕ 20 ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ.ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ?

anniw
16-02-10, 12:31
λογικα οι γόνιμές σου είναι γύρω στη 16η του κύκλου, δηλαδή 14 μέρες πριν αδιαθετήσεις.

michel
17-02-10, 17:04
γιαννα23,αν η περιοδος σου ερχεται καθε 20 του μηνος,ΔΕΝ ειναι 30 ημερων.
Παντα θα μετρας απο την πρωτη μερα που εχεις αιμα,μεχρι και την πρωτη μερα που θα εχεις αιμα,του επομενου μηνα.Αφαιρεις μια ημερα,και βρισκεις ποσο περιπου ειναι Ο ΚΥΚΛΟΣ ΣΟΥ.

ΔΗΛΑΔΗ,ερχεται περιοδος τον ιανουαριο στις 20 ?(ασχετα ποσες μερες κραταει το αιμα)
και μετα ξαναερχεται στις 20 φεβρουαριου ? οκ.αυτος ο κυκλος ηταν 29 ημερων.Και,λογικα,η ωορηξια σου ηταν καπου εκει,γυρο στις 5 φεβρουαριου.

gianna23
17-02-10, 21:57
ΟΚ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΝΑΩ ΠΟΛΥ,ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ!

catherine78
22-02-10, 09:29
Εγω πάλι έμεινα έγκυος τον πρώτο μήνα με ...σπανιότατες επαφές,δεν το περίμενα με τίποτα,αλλά δυστυχώς απέβαλα την 14η εβδομάδα. Όταν ξαναρχίσαμε τις προσπάθειες για 4 μήνες με μέρα παρά μέρα δεν έγινε τίποτα.Τον 5ο με καθημερινή επαφή έμεινα και γεννάω πρώτα ο θεός τον Ιούλιο.Πιστεύω όμως,ότι βασικά είναι θέμα άγχους και θέλησης θεού.Δεν πρέπει να απογοητευόμαστε.

gianna23
10-04-10, 10:04
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!6 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ!ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!:p:p:p:p

eva34
11-04-10, 12:52
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!6 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ!ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!:p:p:p:p

συγχαρητηρια !!!!!!!!!!!!!!!:razz::razz::razz: να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και να σου πανε ολα τελεια !!!!!!!!!!! σου εχω στειλει πμ αν μπορεις δεσ το. και παλι οτι καλυτερο !!!!!!!!!!!

io-io-io
09-09-10, 11:05
Καλημέρα κορίτσια!Ήθελα να ρωτήσω και ειδικά τις πιο έμπειρες,τι νομίζετε οτι μπορεί να έχει μεγαλύτερη επιτυχία,η επαφή μέρα παρά μέρα ή κάθε μέρα και ειδικότερα τις γόνιμες μέρες;Ο γιατρός μας είπε μέρα παρά μέρα,τελικά τι έχει σημασία η ποιότητα ή η ποσότητα;

ballou
09-09-10, 11:17
Η ποσότητα καθορίζει την ποιότητα.
Πριν μείνω έγκυος είχα πάει στο γιατρό και του είπα μήπως έχω κάποιο πρόβλημα γιατί περίπου 2 χρόνια κάναμε ελεύθερα όχι όμως κάθε φορά!
Η απαντήσή του( Μη γελάσεις) : Να τρως μηλαράκια μέρα παρά μέρα. Και να μην πηγαίνει στράφη κανένα μηλαράκι.
Το θέμα είναι πως εγώ δεν έπιασα το υπονοούμενο εκείνη τη στιγμή και του απαντάω γιατί τα μηλαράκια βοηθάνε;:eek:

kxristina
09-09-10, 11:17
καλημέρα! εδώ οι απόψεις διίστανται! από όσα έχω διαβάσει, παλιά υποστήριζαν το μέρα παρά μέρα ενώ τον τελευταίο καιρό κάποιες έρευνες δείχνουν ότι το κάθε μέρα είναι ίσως καλύτερο (πιο 'φρέσκο' :p). εγώ πιστεύω ότι είναι και ανάλογα στον άντρα, την ηλικία του και άλλους παράγοντες. Είναι και θέμα τύχης φυσικά! όταν έμεινα, είχαμε επαφές (από μετά το τέλος της περιόδου) 2 συνεχόμενες μέρες, μία αποχή, άλλες 2 συνεχόμενες. Δεν το επιδίωξα να διαλέξω τις συγκεκριμένες μέρες, έτσι έτυχε. Δεν ήθελα να τον αγχώνω γενικώς, για να μην ξενερώνουμε κιόλας...Καλή επιτυχία και όσο μπορείς όχι άγχος!!!

zoumpoulia09
09-09-10, 11:19
Καλημέρα κορίτσια!Ήθελα να ρωτήσω και ειδικά τις πιο έμπειρες,τι νομίζετε οτι μπορεί να έχει μεγαλύτερη επιτυχία,η επαφή μέρα παρά μέρα ή κάθε μέρα και ειδικότερα τις γόνιμες μέρες;Ο γιατρός μας είπε μέρα παρά μέρα,τελικά τι έχει σημασία η ποιότητα ή η ποσότητα;

κοριτσάκι ένα θα σου πω.τον μήνα που έμεινα έγκυος στην μπουμπου μου είχα όλη και όλη μια επαφή..τα λέει όλα αυτό..ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:ΠΟΙΟΤΗΤΑ;)

ntinti
09-09-10, 11:19

Όταν έρχεσαι σε επαφή μέρα παρά μέρα συγκεντρώνεται περισσότερο σπέρμα και είναι πιό ζωιρό από το να έρχεσαι σε επαφή κάθε μέρα.Και η ποσότητα και η ποιότητα είναι αλληλένδετα,με ένα προβάδισμα θεωρώ η ποιότητα.Ναι μεν αφήνεις να συγκεντρωθεί περισσότερο σπέρμα,αλλά του δίνεται και η δυνατότητα να γίνει πιό ζωηρό. Εγώ μέρα παρα μέρα στις γόνιμες μέρες και με άστατο κύκλο έμεινα έγκυος από τον πρώτο κιόλας μήνα.
Τώρα που πάμε για το δεύτερο πάλι,θα δείξει...:)

elenitsa123
09-09-10, 11:23

θα σου έλεγα αν έχεις σταθερό κύκλο, να έρχεσαι σε επαφή τις γόνιμες μέρες μέρα παρά μέρα, ή και κάθε μέρα αν μπορείτε.

io-io-io
09-09-10, 11:30
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.Εμείς αυτό το μήνα επιμείναμε την 10η,12η,14,16,18η,20η μέρα του έτσι ώστε να είμαστε μέσα σε όλες τις γόνιμες,το σπέρμα υποτίθεται οτι επιβιώνει 36 ώρες οπότε είχε την ευκαιρία να δράσει,ας ελπίσουμε.Προσπαθούμε για 3η φορά μετά απο απόξεση και κάποια αποχή και ελπίζουμε,εγώ έχω συμπτώματα τα οποία λογικά είναι περιόδου αλλά πραγματικά θέλουμε να είναι για μωρό.Όσο για το άγχος όλες λέμε οτι δε πρέπει να το σκεφτόμαστε αλλά...Ευχαριστώ!!!!

Iride
09-09-10, 11:36
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.Εμείς αυτό το μήνα επιμείναμε την 10η,12η,14,16,18η,20η μέρα του έτσι ώστε να είμαστε μέσα σε όλες τις γόνιμες,το σπέρμα υποτίθεται οτι επιβιώνει 36 ώρες οπότε είχε την ευκαιρία να δράσει,ας ελπίσουμε.Προσπαθούμε για 3η φορά μετά απο απόξεση και κάποια αποχή και ελπίζουμε,εγώ έχω συμπτώματα τα οποία λογικά είναι περιόδου αλλά πραγματικά θέλουμε να είναι για μωρό.Όσο για το άγχος όλες λέμε οτι δε πρέπει να το σκεφτόμαστε αλλά...Ευχαριστώ!!!!

Κι εμάς μας είχε πει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό, με τη μόνη διαφορά 9η, 11η, 13η, 15η και 17η (άντε και 19η!). Και μετά από απόξεση (έτυχε κι αυτό) μας είπε και αμέσως, αλλά για ψυχολογικούς λόγους ας αφήναμε να περάσει ένας κύκλος.
Εύχομαι το καλύτερο και γρήγοαρα να έχετε το μωράκι στην αγκαλιά σας!

yorkshire
09-09-10, 11:52
Κι εμάς μας είχε πει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό, με τη μόνη διαφορά 9η, 11η, 13η, 15η και 17η (άντε και 19η!). Και μετά από απόξεση (έτυχε κι αυτό) μας είπε και αμέσως, αλλά για ψυχολογικούς λόγους ας αφήναμε να περάσει ένας κύκλος.
Εύχομαι το καλύτερο και γρήγοαρα να έχετε το μωράκι στην αγκαλιά σας!

Κορίτσια και εγώ λεώ πιο συστηματικά απο εδώ και πέρα και μέρα παρά μέρα αλλά στην εγκυμοσύνη που είχα και παλλινδρόμισε θυμάμαι πολυ καλά τις γόνιμες που είχα και έκανα δυο μέρες συνεχόμενα (και με πυρετο και αντιβιωση παρακαλώ! αφου ειχα σκοπο!) και έπιασε!

io-io-io
09-09-10, 11:53
Άντε να δούμε,γιατί έχουμε ψιλοαπογοητευτεί,να μου πεις είναι νωρίς ακόμα και νέοι είμαστε(τα γνωστά),αλλά μετά από αυτό που έγινε με το άλλο μωράκι πραγματικά θέλουμε να πάνε όλα καλά απο την αρχή και να μην ταλαιπωρηθούμε άλλο.Περιμένω περίοδο στις 15 και μας έχει πιάσει μια αδημονία....Εύχομαι και σας κουραγιο και καλή επιτυχία!

STAVROULA79
09-09-10, 12:23
Καλημέρα κορίτσια!Και εγώ πριν μείνω έγκυος (18 εβδομάδα τώρα) την ίδια απορία είχα με εσάς.....τελικά είδα πως αποτέλεσμα είχε το να έχουμε επαφή μέρα παρά μέρα στις γόνιμες μέρες....!!!!Καλή επιτυχία..σε όλες σας!!!!

adnihor1
09-09-10, 13:51
εγω κοριτσια αποτελεσμα ειδα οταν ειχα καθε μερα κ μαλιστα επιασα διδιμα το ενα δεν τα καταφερε αλλα σημασια εχει οτι 2 πιαστηκαν στην αρχη

Agkalia
09-09-10, 13:54
Καθε 2 μερες. Μου ειχε πει ο γιατρος να μετρησω 10 μερες απο την εναρξη της περιοδου μου κ μετα καθε 2 μερες επαφη για αλλες 10 μερες

newbie G
09-09-10, 17:57
Αχχχ...απλά έχω ξενερώσει τόσο πολύ με την περίοδο που...έρχεται κ το bebe που...δεν έρχεται, οπότε τον επόμενο μήνα δεν με κόβω για προσπάθειες.

Μα συγνώμη...πώς είναι δυνατόν να έχεις αυγουλάκια, να γίνεται επαφή και να μην... :?: :?: :?:

Αν το σπέρμα είναι οκ, τι άλλο μπορεί να φταίει :?: :!: :?: :!:

Η γυναικολόγος μου μου είπε ότι δεν είναι πάντα όλα τα ωάρια καλά κι έτσι ενώ μπορεί και να γίνει σύλληψη, δεν κρατιέται. Η φύση ξέρει καλύτερα. Πόσες κοπέλες κάνουν εξωσωματική, κι όταν τους πάρουν τα ωάρια, τους λένε ότι δεν είναι καλής ποιότητας και δεν γονιμοποιούνται!!! Επίσης οι πιθανότητες να μείνουμε έγκυες κάθε φορά που προσπαθούμε είναι 15-20% και όσο μεγαλώνουμε μειώνονται. Είναι καθαρά θέμα τύχης. Κάποια στιγμή -δεν μπορεί- θα μας κάτσει.

newbie G
09-09-10, 18:00
Επίσης χθες που πήγα για σπερματέγχυση, η υπεύθυνη εκεί στο κέντρο μας είπε ότι πριν τις γόνιμες μέρες καλό είναι να απέχουμε 2-3 μέρες για να δυναμώνει το σπέρμα και μετά βουρ στον πατσά ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Όσο πιο συχνά το κάνετε, τόσο αυξάνεται η κινητικότητα του σπέρματος. Use it or lose it! :-D

Δ.Βούλα
09-09-10, 18:19
εμενα μου ειχε πει πριν την σπερματεγχυση να απεχουμε 2-3 μερες και να ερθυμε σε επαφη το βραδυ της ιδιας μερας που κανμε την σπερματεγχυση και την αλλη μερα το απογευμα.. και πιασαμε διπλο τζακ ποτ:grin::grin::grin:

b.hope
09-09-10, 19:08
Καλησπερα κοριτσια..
Ειμαι καινουρια στο forum και ετοιμη για σπερματεγχυση μολις αδιαθετησω.
Ο γιατρος μου δεν μου μιλησε για αποχη 2-3 μερες πριν αλλα τωρα που το αναφερατε θα τον ρωτησω..
Επισης επειδη εχουμε ενα θεμα με την κινητικοτητα του σπερματος δεν ηξερα οτι το 'καθε μερα' την αυξανει.!

ntinti
09-09-10, 20:59
Καθε 2 μερες. Μου ειχε πει ο γιατρος να μετρησω 10 μερες απο την εναρξη της περιοδου μου κ μετα καθε 2 μερες επαφη για αλλες 10 μερες

Ενδιαφέρουσα σαν συμβουλή! Σε τι κύκλο?? πόσων ημερών?? σταθερό? ή άστατο??:rolleyes:

ΑΝΝΑ4
09-09-10, 21:07
Επίσης χθες που πήγα για σπερματέγχυση, η υπεύθυνη εκεί στο κέντρο μας είπε ότι πριν τις γόνιμες μέρες καλό είναι να απέχουμε 2-3 μέρες για να δυναμώνει το σπέρμα και μετά βουρ στον πατσά ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Όσο πιο συχνά το κάνετε, τόσο αυξάνεται η κινητικότητα του σπέρματος. Use it or lose it! :-D

συμφωνω,ετσι ξερω κ εγω!!!

ΣΩΤΗΡΙΑ
09-09-10, 22:23
Να που ξαναγραφω στο θεμα μου μετα απο 1,5 χρονο που προσπαθω να ξαναμείνω έγκυος...... τι να πω μάλλον δεν είμαι απο τις γρήγορες που μένουν εγκυμονούσες 4μήνες περάσαν τι περα παρα μερα, τι καθε μερα, τι καμια φορα 2 φορες τιποτα.......... αραγε ρε κοριτσια τι μπορει να φταιει οταν μια γυναικα δεν εχει προβλημα και εχει γεννησει αλλα παρολο αυτα συνεχιζει να μην συλαμβάνει ευκολα ειναι θεμα ανατομικο? και οχι για εμενα μονο που εχω γεννησει αλλα και για μια κοπελα που αποδεδειγμενα δεν εχει προβλημα και προσπαθει να μεινει εγκυος για πρωτη φορα... μονο μην μου πειτε οτι ειναι το αγχος γιατι η αποψη μου ειναι οτι δεν ισχυει αυτη η θεωρια

BABY
10-09-10, 00:16
Να που ξαναγραφω στο θεμα μου μετα απο 1,5 χρονο που προσπαθω να ξαναμείνω έγκυος...... τι να πω μάλλον δεν είμαι απο τις γρήγορες που μένουν εγκυμονούσες 4μήνες περάσαν τι περα παρα μερα, τι καθε μερα, τι καμια φορα 2 φορες τιποτα.......... αραγε ρε κοριτσια τι μπορει να φταιει οταν μια γυναικα δεν εχει προβλημα και εχει γεννησει αλλα παρολο αυτα συνεχιζει να μην συλαμβάνει ευκολα ειναι θεμα ανατομικο? και οχι για εμενα μονο που εχω γεννησει αλλα και για μια κοπελα που αποδεδειγμενα δεν εχει προβλημα και προσπαθει να μεινει εγκυος για πρωτη φορα... μονο μην μου πειτε οτι ειναι το αγχος γιατι η αποψη μου ειναι οτι δεν ισχυει αυτη η θεωρια

Σωτηρια μου σιγουρα το αγχος ειναι αποτρεπτικος παραγοντας, αλλα μην ξεχνας οτι ακομα και μια υγιεστατη κοπελα μπορει να μην εχει καθε μηνα την τελεια ωορρηξια, ωστε να γονιμοποιηθει.Αλλωστε,δεν το εχεις διαπιστωσει οτι στην ζωη μας ισχυει ο νομος του Μέρφυ?οταν το θες δεν ερχεται το μωρο,και οταν δεν το θες.....κοιτα εμενα ;) Γνωριζω επισης οτι δεν εχουμε καθε μηνα ενα γερο ωαριο, ή ακομα μπορει και το ωοθυλακιο να ειναι αδειο.Καιρος φερνει τα λαχανα...καιρος τα παραπουλια,που ελεγαν και οι γιαγιαδες μας ! Θα δεις, σε λιγο καιρο θα γελας με ολα αυτα και θα χαιρεσαι για το σπορακι στην κοιλιτσα σου !!

Melina22
10-09-10, 02:34
Γεια σας κ από μένα!
Είναι η δεύτερη φορά που προσπαθούμε, δεύτερος μήνας δηλαδή και είμαστε σε αναμονή για τις εξελίξεις. Η μέθοδος δεν ξέρω αν παίζει ρόλο νομίζω περισσότερο είναι θέμα τύχης.
Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν είμαι καθόλου απαισιόδοξη, θέλω να πω ακόμα κ αν αργήσει να συμβεί μου φαίνεται ότι δεν θα αγχωθώ. Έτσι νιώθω τώρα τουλάχιστον. Αισθάνομαι μια σιγουριά ότι θα το καταφέρω.
Λέτε να χω κάτι σοβαρό; :mrgreen::mrgreen::mrgreen::oops::roll:

Καλή τύχη σε όλα τα ζευγάρια του φόρουμ που προσπαθούν!!

Rinoula
10-09-10, 02:58
Γεια σας κ από μένα!
Είναι η δεύτερη φορά που προσπαθούμε, δεύτερος μήνας δηλαδή και είμαστε σε αναμονή για τις εξελίξεις. Η μέθοδος δεν ξέρω αν παίζει ρόλο νομίζω περισσότερο είναι θέμα τύχης.
Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν είμαι καθόλου απαισιόδοξη, θέλω να πω ακόμα κ αν αργήσει να συμβεί μου φαίνεται ότι δεν θα αγχωθώ. Έτσι νιώθω τώρα τουλάχιστον. Αισθάνομαι μια σιγουριά ότι θα το καταφέρω.
Λέτε να χω κάτι σοβαρό; :mrgreen::mrgreen::mrgreen::oops::roll:

Καλή τύχη σε όλα τα ζευγάρια του φόρουμ που προσπαθούν!!

Σου εύχομαι πραγματικά να μην αγχωθείς και να είσαι πάντα τόσο αισιοδόξη. Ακόμα περισσότερο βέβαια σου εύχομαι να μην αργήσει να έρθει ένα μωρό στη ζωή σου, γιατί κιεγώ όταν ξεκίνησα προσπάθεις πριν από 3 χρόνια ήμουν ακμαιότατη για 1 χρόνο περίπου. Όταν όμως πέρασε ο χρόνος και μέχρι σήμερα που δεν έχει γίνει ακόμα τίποτα η ψυχολογία μου αλλαξε εκατοντάδες φορές. Απ'τα ουράνια που πέταγα έτρωγα τούμπες στο βυθό και το αντίστροφο. Δυστυχώς όσο περνούν τα χρόνια το άγχος κατακλύζει τη ζωή μας και μας κάνει πιο απαισιόδοξες στο θέμα αυτό. Όμως και πάλι σου εύχομαι να μη χρειαστεί να περάσει τέτοια μονοπάτια!

Melina22
10-09-10, 03:19
Σ' ευχαριστώ πολύ!!!
Εδώ θα είμαστε κ θα τα λέμε μέχρι να έχουμε τα ευχάριστα νέα κ οι δύο.
Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να περνά ο καιρός κ να μην έχει συμβεί, το έχω περάσει σε άλλο τομέα της ζωής μου, κ εκεί που δεν το περίμενα με τίποτα! μετά από χρόνια προσπάθειας κ απογοήτευσης έφτασα στον επιθυμητό στόχο κ ένιωσα μεγάλη χαρά ανακούφιση κ ότι ανταμείφθηκα για όλο τον αγώνα κ την ψυχολογική φθορά.
Έτσι θα νιώσεις κ εσύ θα το δεις! Είναι απερίγραπτο συναίσθημα! Εκτιμάς 1000 φορές παραπάνω αυτό που πέτυχες και είσαι πιο συνειδητοποιημένη από άλλους που το πέτυχαν με την πρώτη...

Rinoula
10-09-10, 03:31
[QUOTE=Melina22;1694951]Σ' ευχαριστώ πολύ!!!
Εδώ θα είμαστε κ θα τα λέμε μέχρι να έχουμε τα ευχάριστα νέα κ οι δύο.

ΑΜΗΝ! :D

nitsoula
28-09-10, 14:11
Βρε κορίτσια μου,αν μπορούσατε να μου λύσετε την απορία μου για το πότε θα πρέπει να έχουμε επαφές,δηλαδή όταν θα υπάρξει η ωορρυξία είναι καλύτερο να έχει γίνει επαφή μια μερα πριν ας πούμε αλλα και την μέρα της ωορρυξίας???τι λέτε εσείς?:confused:

newbie G
28-09-10, 14:22
Βρε κορίτσια μου,αν μπορούσατε να μου λύσετε την απορία μου για το πότε θα πρέπει να έχουμε επαφές,δηλαδή όταν θα υπάρξει η ωορρυξία είναι καλύτερο να έχει γίνει επαφή μια μερα πριν ας πούμε αλλα και την μέρα της ωορρυξίας???τι λέτε εσείς?:confused:

Αν έχεις κύκλο 28 ημερών, ξεκίνα απο τη 10η μέρα και κάνε σεξ μέρα παρά μέρα για 10 μέρες. Αν ο κύκλος σου είναι μεγαλύτερος, ξεκίνα λίγο αργότερα. ΠΧ. για κύκλο 20 ημερών, ξεκίνα από την 11η, για 30 μέρες από την 12η και πάει λέγοντας.

nitsoula
28-09-10, 14:26
χμ...με βοήθησες αρκετά.αν και γόνιμες η όχι, απ'οτι διαβάζω ποτέ δεν ξέρεις πότε θα ερθει το ζουζουνάκι!!!εσύ new πως είσαι?

newbie G
28-09-10, 14:29
Καλά είμαι! Όλοι αυτό με ρωτάνε. :-D Μέχρις στιγμής μόνο λίγη ζάλη όταν είμαι όρθια και κάτι τσιμπηματάκια χαμηλά στην κοιλιά, αλλά όχι πάντα. Πάω να ρίξω έναν υπνάκο, όλο το πρωί ήμουν στημένη σε δυο ουρές, μία στον ελεγκτή ιατρό για να μου θεωρήσει τις χοριακές κι άλλη μία στο ταχυδρομείο να στείλω τα χαρτιά της άδειας και τα'παιξα.

nitsoula
28-09-10, 14:30
αχ κοριτσάκι μου,δεν σε ξέρω αλλα να 'ξερες πόσο πολύ χαίρομαι!!!!

newbie G
28-09-10, 14:31
Και στα δικά σου και σύντομα. :-)

nitsoula
28-09-10, 14:36
αχ μακάρι...κανένα 2μηνο εχουμε ξεκινησει τις προσπάθειες μας αλλά ευελπιστώ να έρθει γρήγορα...

alex1979
28-09-10, 15:40
Σ' εμάς πάντως απέδωσε το "κάθε μέρα"...

nitsoula
28-09-10, 17:59
alex όπως αναφέρθηκα και παραπάνω ένα ζουζουνάκι δεν ξέρεις πότε θα έρθει.οπότε πιστεύω τελικά οτι η δική σας τακτική είναι η καλύτερη.διότι η οωρρυξία μας αν έρθει νωρίτερα η και αργότερα νομίζω καμία μας δεν το ξέρει πλυν των test.άσε που είναι και καλή γυμναστική...συν τοις άλλοις!

greta1
04-10-10, 14:43
εμενα ο γυναικολογος μου ειπε μερα παρα μερα. και εαν το σπερμα ειναι δυνατο τοτε και το καθε μερα δεν πειραζει. και μια αλλη γυναικολογος παλιοτερα μου ειχε πει τον ενα μηνα να ερχομαστε σε επαφη τις μονες μερες του κυκλου και τον αλλον μηνα τισ ζυγες.

ANASTASIA978
23-07-11, 00:26
Καλημέρα κορίτσια!!και εμεις στην προσπάθεια είμαστε!!βρισκόμαστε στον 3ο μήνα προσπαθειών αλλά όχι εντατικά!!διότι έχουμε και 1 μικρούλι 3 ετών και όπως καταλαβαίνετε δεν υπάρχει πολύς χρόνος διαθέσιμος....Αυτόν τον μήνα οι επαφές ήταν συχνότερες!ξεκινήσαμε από την 8η ημερα μέρα παρά μέρα μέχρι την 18η.Με κύκλο 28 ημερών.Αναμένουμε στις 26/07/11 ξέρετε....για να δούμε....

aadd
07-11-11, 11:48
Γεια σας κι από μένα! Λύστε μου βρε παιδιά μια απορία: Ας πούμε ότι εχουμε μερα παρα μέρα επαφή. Αν γίνει σύλληψη τελικά, η επαφή της μεθεπόμενης μέρας δεν δημιουργεί πρόβλημα;;;

aadd
09-11-11, 10:56
Ακούει κανείς;;;

newbie G
09-11-11, 10:58
Γεια σας κι από μένα! Λύστε μου βρε παιδιά μια απορία: Ας πούμε ότι εχουμε μερα παρα μέρα επαφή. Αν γίνει σύλληψη τελικά, η επαφή της μεθεπόμενης μέρας δεν δημιουργεί πρόβλημα;;;

Tι πρόβλημα να δημιουργήσει; Την μεθεπόμενη δεν έχει γίνει καν η εμφύτευση.

babaloy
09-11-11, 12:26
Απορία, όταν λέμε μέρα παρά μέρα εννοούμαι μία επαφή? Είπα να ακολουθήσω αυτή την τακτική αυτό τον μήνα αλλά ερχόμαστε σε επαφή μία φορά. Χρειάζεται περισσότερες? Φιλιά σε όλες!

newbie G
09-11-11, 12:30
Απορία, όταν λέμε μέρα παρά μέρα εννοούμαι μία επαφή? Είπα να ακολουθήσω αυτή την τακτική αυτό τον μήνα αλλά ερχόμαστε σε επαφή μία φορά. Χρειάζεται περισσότερες? Φιλιά σε όλες!

Μία φορά μόνο είναι αρκετή. Αν το κάνετε 2, δεν θεωρείται μέρα παρά μέρα, αλλά 2 φορές τη μέρα. Γενικά λένε ότι το σεξ όταν είναι πιο συχνό από 1 φορά ανά 24ωρο, αδυνατίζει το σπέρμα.

Απ'την αλλη, αν έχετε καθημερινές επαφές κι έχετε κάνει σπερμοδιάγραμμα που δείχνει ότι το σπέρμα είναι μια χαρά, δε βλέπω το λόγο γιατί θα πρέπει να αραιώσετε τις επαφές. Εκτος κι αν μπαίνει θέμα κούρασης, οποτε πάω πάσο.

babaloy
09-11-11, 12:36
Μία φορά μόνο είναι αρκετή. Αν το κάνετε 2, δεν θεωρείται μέρα παρά μέρα, αλλά 2 φορές τη μέρα. Γενικά λένε ότι το σεξ όταν είναι πιο συχνό από 1 φορά ανά 24ωρο, αδυνατίζει το σπέρμα.

Απ'την αλλη, αν έχετε καθημερινές επαφές κι έχετε κάνει σπερμοδιάγραμμα που δείχνει ότι το σπέρμα είναι μια χαρά, δε βλέπω το λόγο γιατί θα πρέπει να αραιώσετε τις επαφές. Εκτος κι αν μπαίνει θέμα κούρασης, οποτε πάω πάσο.

Σ ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. :)

aadd
09-11-11, 13:56
Tι πρόβλημα να δημιουργήσει; Την μεθεπόμενη δεν έχει γίνει καν η εμφύτευση.

Σέυχαριστώ πολύ newbie G που απάντησες! Απλά αναρωτιομουν αν υπάρχει επαφή μερα παρα μέρα μέχρι να ρθει η περίοδος μήπως αυτο προκαλέι πρόβλημα αν γινει εμφυτευση...

newbie G
09-11-11, 14:01
Σέυχαριστώ πολύ newbie G που απάντησες! Απλά αναρωτιομουν αν υπάρχει επαφή μερα παρα μέρα μέχρι να ρθει η περίοδος μήπως αυτο προκαλέι πρόβλημα αν γινει εμφυτευση...

Kοίτα... θεωρητικά δεν υπάρχει πρόβλημα. ΟΜΩΣ σε οσες κάνουν σπερματέγχυση, οι γιατροί προτείνουν αποχή μέχρι τη χοριακή, για κάποιο λόγο. Έχω ακούσει ότι το σπέρμα μπορεί να προκαλέσεις συσπάσεις στη μήτρα και να προκαλέσει τυχόν αποκόληση. Όμως αυτό πόσο μπορεί να στεκει, τη στιγμή που εκατομμύρια γυναίκες σε όλο τον πλανήτη, συνεχίζουν να κάνουν σεξ μέχρι να μάθουν ότι είναι έγκυες; ΄Ασε που αν σταματήσεις, πιστεύοντας ότι έγινε η σύλληψη, μπορεί να χάσεις και την ωορρηξία σου, γιατί πόσο σίγουρη μπορείς να είσαι ότι έγινε τόσο που νομίζεις εσύ; Γενικά, θέλω να πω, ότι καλό είναι να συνεχίζουμε τις επαφές καθόλη τη διάρκεια του κύκλου. Δεν κάνει κακό το σεξ. :D

esta76
09-11-11, 14:40
Να πω και την δική μου εμπειρία...
Ακολούθησα την συνταγή "μέρα παρά μέρα", αρχής γενομένης στο τέλος της περιόδου, με σταθερό κύκλο 26 ημερών, και μέχρι 3μέρες μετά από τις ημέρες που υπολόγισα ότι είναι οι γόνιμες.Μία φορά την κάθε φορά...
9 φορές ήταν αρκετές!!Το επιθυμητό αποτέλεσμα επιτεύχθη από τον πρώτο μήνα.
Το είχα πάρει και πολύ αψήφιστα, γιατί δεν πίστευα ότι λόγω ηλικίας δεν πετυχαίνει αμέσως
Οχι ότι έχει τίποτα η ηλικία μου, αλλά με αυτά που κατα καιρούς διάβαζα, πίστευα ότι θα αργήσω να το πετύχω το σποράκι
Επίσης όταν λέω "μέρα παρά μέρα"εννοώ το 24ωρο.Δηλαδή η μια φορά μπορεί να ήταν το πρωί της μιας ημέρας και η άλλη το μεσημέρι της επόμενης.Κοινώς οργίασα!

aadd
09-11-11, 16:19
Kοίτα... θεωρητικά δεν υπάρχει πρόβλημα. ΟΜΩΣ σε οσες κάνουν σπερματέγχυση, οι γιατροί προτείνουν αποχή μέχρι τη χοριακή, για κάποιο λόγο. Έχω ακούσει ότι το σπέρμα μπορεί να προκαλέσεις συσπάσεις στη μήτρα και να προκαλέσει τυχόν αποκόληση. Όμως αυτό πόσο μπορεί να στεκει, τη στιγμή που εκατομμύρια γυναίκες σε όλο τον πλανήτη, συνεχίζουν να κάνουν σεξ μέχρι να μάθουν ότι είναι έγκυες; ΄Ασε που αν σταματήσεις, πιστεύοντας ότι έγινε η σύλληψη, μπορεί να χάσεις και την ωορρηξία σου, γιατί πόσο σίγουρη μπορείς να είσαι ότι έγινε τόσο που νομίζεις εσύ; Γενικά, θέλω να πω, ότι καλό είναι να συνεχίζουμε τις επαφές καθόλη τη διάρκεια του κύκλου. Δεν κάνει κακό το σεξ. :D

Newbie G υπέρευχαριστώ! Νομίζω πως λύθηκε η απορία μου!

theofania pat
09-11-11, 16:35
γεια σας κοριτσια!!!
το προβλημα μου ειναι το εξης:
ο αντρας μου εχει κιρσοκυλη οποτε μικρη κινητικοτητα, προσπαθουμε 6 μηνες για να κανουμε μωρακι αλλα τιποτα.
ο γυναικολογος μου ειπε να αρχισω τα filicin και οταν ερθει η περιοδος μου να παρω τα clomiphen...........θελω να με βοηθησετε υπαρχει περιπτωση εγκυμωσυνης?????
ολες γυρω μου ειναι εγκυες και εχω φρυκαρει!!!!!

βιβηη
13-11-11, 19:10
οι παλιες παλι γιατι λενε οτι με τη μια φορα εμεναν εγκυες;;;; Ισχυει αυτο;

Cristy
13-11-11, 23:27

Οι παλιές πολλά... κρύβουν.
Κι εμένα η μένα μου μέχρι που τέλειωσα το σχολείο (μπορεί και πιο πολύ) επέμενε πως με συνέλαβε με τη μία, με το που παντρεύτηκε τον πατέρα μου κι ότι γεννήθηκα εφταμηνίτικη... (απόσταση γάμου γονιών - γέννησής μου=7 μήνες μόλις).
Θεωρητικά, όλα είναι πιθανά, οπότε ότι την συμφέρει την καθεμιά.

aadd
13-11-11, 23:43

Εγώ πιστεύω ότι παίζει ρόλο η διατροφή κι η ζωή που έκαναν τότε, δεν υπήρχε τόσο αγχος, η γυναίκα δεν ηταν απαραίτητο να δουλευει κτλ. κτλ.
Τώρα μόνο για εξωσωματικές ακούμε και μάλιστα από νεαρά κορίτσια! και μετά την εξωσωματική να σου και η φυσιολογική!;)

newbie G
14-11-11, 07:56
Οι παλιές πολλά... κρύβουν.
Κι εμένα η μένα μου μέχρι που τέλειωσα το σχολείο (μπορεί και πιο πολύ) επέμενε πως με συνέλαβε με τη μία, με το που παντρεύτηκε τον πατέρα μου κι ότι γεννήθηκα εφταμηνίτικη... (απόσταση γάμου γονιών - γέννησής μου=7 μήνες μόλις).
Θεωρητικά, όλα είναι πιθανά, οπότε ότι την συμφέρει την καθεμιά.

Χαχαχα, καλά... άσε... έχω ακούσει κι εγώ τέτοια κουφά απ' τη δικιά μου μάνα. Δήθεν ότι με συνέλαβαν την πρώτη φορά ΚΑΙ με προφυλακτικό, αλλά έσπασε. Εμ τι να σου κάνω μάνα μου, άμα δεν ξέρεις και να το φοράς σωστά; Εν τω μεταξύ τα είχαν 3 χρόνια με τον μπαμπά μου, σιγά μην πιστέψω ότι το έκαναν για πρώτη φορά! Κι εγώ εφταμηνίτικη, αλλά γεννήθηκα 3200!!! Της ξέφυγε μετά. :razz: Μας περνάνε για χαζές; Η μονη δικαιολογία που της δίνω είναι ότι όταν μου το είπε ήμουν 16 ετών και προφανώς ήθελε να με τρομάξει για να μη βιαστώ να έχω σχέσεις. Ε μετά ντρεπόταν να παραδεχτεί ότι μου είπε ψέματα και συνέχισε το ίδιο βιολί. :lol:

Εγώ πιστεύω ότι παίζει ρόλο η διατροφή κι η ζωή που έκαναν τότε, δεν υπήρχε τόσο αγχος, η γυναίκα δεν ηταν απαραίτητο να δουλευει κτλ. κτλ.
Τώρα μόνο για εξωσωματικές ακούμε και μάλιστα από νεαρά κορίτσια! και μετά την εξωσωματική να σου και η φυσιολογική!;)

Σωστό κι αυτό. Επίσης δεν είχαν ιδέα από αντισύλληψη. Κι οι περισσότερες ήταν πιτσιρίκες, μέναν έγκυες πριν τα 20. Πολύ σοβαρός παράγοντας η ηλικία.

Cristy
14-11-11, 09:41
Κι εγώ εφταμηνίτικη, αλλά γεννήθηκα 3200!!!

Κι εγώ 3200!!! Έχει κρατήσει και τα ντοκουμέντα από το μαιευτήριο!!!

maela
14-11-11, 09:49
Ετσι εγινε κα με εμενα.Και εχω ακουσει πολλαααα τετοια περιστατικα!Εξωσωματικες αποτυγχυμηενες και μετα φυσιολογικη συλληψη!

sisi 29
15-11-11, 20:59
Κορίτσια γειασας.
Προσπαθω κι εγω να μεινω εγκυος, 3 μηνες τωρα!
Δεν μπορω να υπολογήσω τις γονιμες λογω ασταθους περιοδου(πολυκυστικές).
Εχω ακουσει οτι καλό ειναι στις γονιμες η επαφή να μην είναι καθημερινή διοτι αδυνατει το σπέρμα.
Εσεις φγωρίζετε κατι σχετικά με το θέμα?;)

maria ampelokipi
16-11-11, 09:58
εμείς πάντως με καθημερινή επαφή το καταφέραμε

ster
16-11-11, 16:21
Στις γόνιμες μέρες επιβάλλεται η καθημερινή επαφή για να αυξήσεις τις πιθανότητες και δεν αποδυναμώνει καθόλου το σπέρμα. Εμένα αυτό μου είπε ο γυναικολόγος μου και αυτό ακολούθησα και πέτυχε.

ΕΛΕΝΑ.Κ.
27-11-11, 19:00
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούργια στο forum και ομολογώ ότι γράφτηκα από την στιγμή που παντρεύτηκα με τον άντρα μου , αρχές του μήνα δηλαδή και από τότε που αποφασίσαμε πως θέλουμε να κάνουμε ένα μωρό για να ολοκληρωθεί η ευτυχία του σπιτιού μας. Είμαι 25 και εκείνος 30. Από το πρώτο κιόλας βράδυ που παντρευτήκαμε το κάνουμε ελεύθερα. Μια εβδομάδα μετά το γάμο και μόλις είχαμε γυρίσει από το ταξίδι αδιαθέτησα. Ήταν βέβαια λίγο νωρίς, δεδομένου ότι ο κύκλος μου είναι σχετικά σταθερός. Από τις 16 Νοεμβρίου που μου τελείωσε αρχίσαμε και πάλι τις προσπάθειες. Δεν υπολογίζω γόνιμες μέρες, γιατί θεωρώ πως αν είναι να γίνει θα γίνει. Τώρα λογικά περιμένω στις 8 Δεκεμβρίου. Έρχομαστε σε επαφή σχεδόν κάθε μέρα, όχι μόνο λόγο του παιδιού αλλά γιατί θέλουμε και είμαστε ερωτεύμενοι ο ένας με τον άλλον. Παρ' όλα αυτά όμως εγώ σαν γυναίκα δεν μπορώ να κρύψω την αγωνία μου, που δυστυχώς αυξάνεται. Τι μπορώ να κάνω γι΄αυτό? Πως θα γίνει να σταματήσω να το σκέφτομαι και μάλιστα απαισιόδοξα, απλά για να απογοητευθώ λιγότερο ότι θα μου έρθει τελικά τον Δεκέμβριο?

zoitsa!
27-11-11, 19:43
Ελα ρε κοριτσι! ηρεμησε!! Εγω εκανα σαν και σενα...και καναμε παιδακι μετα απο 7 μηνες σχεδον!
και αυτο γιατι? Απο το αγχος μου!!
Οποτε...απολαυσε αυτο που ζεις με τον ανδρα σου και ολα καλα!!!
Μην τρελαινεσαι με γονιμες μερες! Αστο χαλαρα!

zouzounel
08-12-11, 11:56
Για δειτε και αυτό το θεματάκι:
http://www.iatropedia.gr/articles/read/660

sofula!
09-03-12, 15:51
kalispera koritsia!k egw kainourgia k gematoi agwnia.emeis me ton antra mu prospathume gia paidaki peripou 2 mines.perimenw se 3 meres na adiathetisw.exw ta sumptomata periodou. omws edw k duo evdomades exw ponakia xamila aristera,sixnoouria ,pigainw toualeta kathe mera enw prin pigainw ana treis,k anagoules.ti lete vre paidia ??????????????????????tha xarw??????????????????????

MyrtoM
12-03-12, 10:20
Geia sas koritsia ki apo mena!
Molis grafthka sto forum, den exw polles empeiries (den exw meinei pote egkuos), apla parakolou8w diafora 8emata wste na enhmerwnomai.
Prosfata phga se enan aimatologo (gia na kanw elegxo gia 8rombofilia) kai molis ekana thn eisagwgh legontas tou: "arxisame tis prospa8eies gia paidi" me diekopse kai mou eipe: "molis kanate ena polu shmantiko la8os, den prepei na lete arxisame prospa8eies, alla eimaste etoimoi na kanoume paidi!".
An to skeftoume exei apoluto dikio...kai mono h leksh "prospa8eia" dhmiourgei uposuneidhto agxos!

PRAYER
12-03-12, 12:33
Molis grafthka sto forum, den exw polles empeiries (den exw meinei pote egkuos), apla parakolou8w diafora 8emata wste na enhmerwnomai.
Prosfata phga se enan aimatologo (gia na kanw elegxo gia 8rombofilia) kai molis ekana thn eisagwgh legontas tou: "arxisame tis prospa8eies gia paidi" me diekopse kai mou eipe: "molis kanate ena polu shmantiko la8os, den prepei na lete arxisame prospa8eies, alla eimaste etoimoi na kanoume paidi!".
An to skeftoume exei apoluto dikio...kai mono h leksh "prospa8eia" dhmiourgei uposuneidhto agxos!

Σωστά, δεν το είχα σκεφτεί...Και μόνο η λέξη σε στρεσάρει αρκετά...:roll:
Εγώ

PRAYER
12-03-12, 12:34

Σωστά, δεν το είχα σκεφτεί...Και μόνο η λέξη σε στρεσάρει αρκετά...:roll:

MyrtoM
15-03-12, 11:49
kalispera koritsia!k egw kainourgia k gematoi agwnia.emeis me ton antra mu prospathume gia paidaki peripou 2 mines.perimenw se 3 meres na adiathetisw.exw ta sumptomata periodou. omws edw k duo evdomades exw ponakia xamila aristera,sixnoouria ,pigainw toualeta kathe mera enw prin pigainw ana treis,k anagoules.ti lete vre paidia ??????????????????????tha xarw??????????????????????

sofula ti egine telika? exoume kapoio euxaristo neo??????

petit bombon
15-03-12, 11:56
Κορίτσια τους 4 πρώτους μήνες που προσπαθούσαμε με τον άντρα μου για παιδί και μετά τις οδηγίες του γυναικολόγου είχαμε σεξουαλικές μέρα παρά μέρα για να είναι το σπέρμα πιο δυνατό. Η εγκυμοσύνη άφαντη. Τον 5ο μήνα σεξουαλικές επαφές αναλόγως με τις ορέξεις.......και να σου το θετικό τεστ εγκυμοσύνης και μετά από 9 μήνες να σου και η μπέμπα!

MyrtoM
15-03-12, 14:56
Κορίτσια τους 4 πρώτους μήνες που προσπαθούσαμε με τον άντρα μου για παιδί και μετά τις οδηγίες του γυναικολόγου είχαμε σεξουαλικές μέρα παρά μέρα για να είναι το σπέρμα πιο δυνατό. Η εγκυμοσύνη άφαντη. Τον 5ο μήνα σεξουαλικές επαφές αναλόγως με τις ορέξεις.......και να σου το θετικό τεστ εγκυμοσύνης και μετά από 9 μήνες να σου και η μπέμπα!

Bravo petit bombon, na mhn apogohteuomaste emeis pou den mas exei tuxei akoma!!!
Na sou zhsei h mikroula sou!!!!!!

Asteraki_80
19-03-12, 20:43

Καλή παρατήρηση! Από πότε είστε έτοιμοι για παιδί? (για να μην ρωτήσω δηλαδή από πότε κάνατε προσπάθειες?)

MyrtoM
20-03-12, 16:14
Καλή παρατήρηση! Από πότε είστε έτοιμοι για παιδί? (για να μην ρωτήσω δηλαδή από πότε κάνατε προσπάθειες?)

Γεια σου Asteraki! Από τον Ιανουάριο πρακτικά, γιατί πιο πριν δεν ήταν δυνατόν, λόγω κάποιων θεμάτων υγείας! Θεωρητικά...εδώ και πολύ καιρό! :D

maria_v
20-03-12, 17:03
Καλησπέρα σε όλες, να σε ρωτήσω κάτι? Ποιός σε έστειλε να κάνεις εξετάσεις θρομβοφιλίας, ο γυναικολόγος? έχει κάποιος στην οικογένεια σου ή προληπτικά? Πόσο κόστισαν? Ο αιματολόγος σου τις έγραψε εύκολα ή σου είπε δεν χρειάζεται και τέτοια? Πολλές ερωτήσεις σου έκανα ε?

MyrtoM
20-03-12, 18:15
Καλησπέρα σε όλες, να σε ρωτήσω κάτι? Ποιός σε έστειλε να κάνεις εξετάσεις θρομβοφιλίας, ο γυναικολόγος? έχει κάποιος στην οικογένεια σου ή προληπτικά? Πόσο κόστισαν? Ο αιματολόγος σου τις έγραψε εύκολα ή σου είπε δεν χρειάζεται και τέτοια? Πολλές ερωτήσεις σου έκανα ε?

Καθόλου πολλές, μην ανησυχείς!!!;);)
Μόνη μου το πήρα απόφαση, γιατί πέρα από το ιστορικό καρδιοπαθειών στην οικογένεια, υπάρχει και ιστορικό πολλών αποβολών λόγω θρομβοφιλίας. Ο γυναικολόγος μου ήταν πολύ χαλαρός στο θέμα κι οτι δεν υπάρχει λόγος να μπω από τώρα στη διαδικασία εξετάσεων (χωρίς προσωπικό ιστορικό με αποβολές). Εγώ όμως ήθελα να μην το έχω έννοια κι αυτό! Ο αιματολόγος που απευθύνθηκα, είναι ο ίδιος ο οποίος ουσιαστικά βοήθησε το συγγενικό μου πρόσωπο τελικά να τεκνοποιήσει!!! Κι όχι μόνο δεν ήταν διστακτικός στο να μου τις γράψει, ίσα ίσα μου είπε οτι επιβάλεται με αυτό το ιστορικό της οικογένειας! Στοίχησαν περίπου 250€... αλλά αυτό εξαρτάται από τι εξετάσεις θα σου γράψουν!

marinak4
21-07-12, 22:17
Κορίτσια καλησπέρα. Μόλις γράφτηκα στο forum. Νέα λοιπον και με άπειρες απορείες - αγωνίες. Με τον άντρα μου εδω και περίπου 4 μήνες προσπαθούμε για μωράκι. Απανωτα αρνητικά τεστ και μπολικη απογοητευση.:cry: Τον προηγούμενο μήνα αν και παντα σταθερό κύκλο - είχα 3 μέρες καθηστέρηση. Αναθάρεψα κ πάλι τεστ. Αυτη την φορά το παραθυράκι έγινε ελαφρός ροζ. Φαινόταν έστω και θαμπο. Την επομένη όμως κανονική περίοδος. Δεν πήγα σε γιατρό. Θεωρώ ότι έγινε λαθος στο τεστ. Να πω την αληθεια έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Οι μηνες φευγουν και τίποτα. τωρα που σας γραφω πάλι περίοδο έχω, κανονικά σε μέρες και ποσότητα. Ενημερωτικά πάσχω απο αιμοπεταλειοπάθεια - δεν έχω πήξη σωστή και άμεση. Σας ευχαριστώ :oops:

Ι.Δωρα
22-07-12, 10:57
Κορίτσια καλησπέρα. Μόλις γράφτηκα στο forum. Νέα λοιπον και με άπειρες απορείες - αγωνίες. Με τον άντρα μου εδω και περίπου 4 μήνες προσπαθούμε για μωράκι. Απανωτα αρνητικά τεστ και μπολικη απογοητευση.:cry: Τον προηγούμενο μήνα αν και παντα σταθερό κύκλο - είχα 3 μέρες καθηστέρηση. Αναθάρεψα κ πάλι τεστ. Αυτη την φορά το παραθυράκι έγινε ελαφρός ροζ. Φαινόταν έστω και θαμπο. Την επομένη όμως κανονική περίοδος. Δεν πήγα σε γιατρό. Θεωρώ ότι έγινε λαθος στο τεστ. Να πω την αληθεια έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Οι μηνες φευγουν και τίποτα. τωρα που σας γραφω πάλι περίοδο έχω, κανονικά σε μέρες και ποσότητα. Ενημερωτικά πάσχω απο αιμοπεταλειοπάθεια - δεν έχω πήξη σωστή και άμεση. Σας ευχαριστώ :oops:

Kαλο ειναι πριν μεινεις να πας στον γιατρο σου να σου πει αν η παθηση που εχεις βλαψει το εμβρυο(μελλοντικα,κατα την κυηση) η οχι...
Εγω εχω προδιαθεση για θρομβους και ο γιατρος μου μου ειπε πως πρεπει να κανω ενεσεις προληπτικα για αποφυγη τυχων θρομβων(το αντιθετο απ το δικο σου απ οτι καταλαβα)..
Οσο για το αν θα ρθει το μωρο...
Θα ρθει μην ανησυχεις και μην αγχωνεσαι..το διαστημα προσπαθειων σας ειναι πολυ μικρο..και μην κανεις συνεχεια τεστ παρα μονο μετα την καθυστερηση (2-3 μερες).Τζαμπα μην ξοδευεσαι αλλωστε οι καιροι δεν το επιτρεπουν
Φιλακια και καλως ηρθες στο παρεακι μας...

marinak4
22-07-12, 19:36
Kαλο ειναι πριν μεινεις να πας στον γιατρο σου να σου πει αν η παθηση που εχεις βλαψει το εμβρυο(μελλοντικα,κατα την κυηση) η οχι...
Εγω εχω προδιαθεση για θρομβους και ο γιατρος μου μου ειπε πως πρεπει να κανω ενεσεις προληπτικα για αποφυγη τυχων θρομβων(το αντιθετο απ το δικο σου απ οτι καταλαβα)..
Οσο για το αν θα ρθει το μωρο...
Θα ρθει μην ανησυχεις και μην αγχωνεσαι..το διαστημα προσπαθειων σας ειναι πολυ μικρο..και μην κανεις συνεχεια τεστ παρα μονο μετα την καθυστερηση (2-3 μερες).Τζαμπα μην ξοδευεσαι αλλωστε οι καιροι δεν το επιτρεπουν
Φιλακια και καλως ηρθες στο παρεακι μας...

Ευχαριστώ!!!! Εχω μιλήσει με αιματολογο με παρακολουθεί σε μεγάλο νοσοκομείο, όχι δεν επιρρεάζει και απ' όσο μου είπε δεν κληρονομήτε. Σταματάει σε εμένα μιας κ το "πήρα" από παππού. Η γυναικολόγος μου είναι ενήμερη για το θέμα. Απλά στην περίοδο παίρνω αιμοστατικά χάπια. Κ σε ώρα ανάγκης ενέσεις πήξεις!!!! Μπορώ να πω ότι διαβάζοντας τα μηνύματα όλων των κοριτιών , κάπως ηρέμισα. Είχα αρχίσει να πελαγώνω με το θέμα της εγκυμοσύνης. Ευχομαι σε όλες τα καλύτερα ολόψυχα. Σας ευχαριστώ και πάλι και θα τα λέμε συχνά πια :D

ΣΜΑΡΑΓΔΑ Μ.
24-09-12, 16:12
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! Κ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ''ΠΕΡΙΕΡΓΟ'' ΨΑΞΙΜΟ ΤΩΝ ΓΟΝΙΜΩΝ ΗΜΕΡΩΝ... ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΧΩΤΙΚΗ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ;;; ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ Κ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΔΩ... ΤΡΑΒΑΜΕ ΑΠΟ ΚΕΙ... ΜΕΤΡΑΕΙ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ... ΓΕΝΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΕΣ ΜΕΡΕΣ Κ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ. ΕΙΝΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΜΗΝΑΣ ΜΑΣ. ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΜΑΣ ΒΡΗΚΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΑΛΛΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ. ΚΑΠΟΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ (ΜΙΑΣ Κ ΣΕ ΕΚΕΙΝΗ ΕΠΙΑΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ). ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ... ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Κ ΑΥΤΟ.. ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΜΟΝΟ ΕΓΩ.. ΜΕΓΑΛΟΣ ΒΡΑΧΝΑΣ ΑΥΤΕΣ ΤΟ ΜΕΤΡΗΜΑ...!

ster
24-09-12, 17:28
Tα τεστ ωορηξίας είναι πάρα πολύ αγχωτικά κατά την γνώμη μου πάντα. Το πιο σωστό είναι να σου βρεί ο γυναικολόγος τις γόνιμες όπως και έκανες εξάλλου. Αλλιώς να έρχεσαι σε επαφή στις γόνιμες και πιο πριν και πιο μετά, αν δεν έχεις σταθερή περίοδο έτσι ώστε να καλύψεις περισσότερο τις ημέρες. Καλό κουράγιο βασικά στον άντρα σου. Και μετά από κάθε επαφή μείνε στο κρεβάτι για κανένα τέταρτο με τα πόδια ψηλά. Εμένα με βοήθησε αυτό, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή όχι, αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Καλή επιτυχία και μην απελπίζεσαι, θα έρθει το πολυπόθητο σποράκι σου!

riniw 1980
24-09-12, 17:38
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! Κ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ''ΠΕΡΙΕΡΓΟ'' ΨΑΞΙΜΟ ΤΩΝ ΓΟΝΙΜΩΝ ΗΜΕΡΩΝ... ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΧΩΤΙΚΗ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ;;; ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ Κ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΔΩ... ΤΡΑΒΑΜΕ ΑΠΟ ΚΕΙ... ΜΕΤΡΑΕΙ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ... ΓΕΝΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΕΣ ΜΕΡΕΣ Κ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ. ΕΙΝΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΜΗΝΑΣ ΜΑΣ. ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΜΑΣ ΒΡΗΚΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΑΛΛΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ. ΚΑΠΟΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ (ΜΙΑΣ Κ ΣΕ ΕΚΕΙΝΗ ΕΠΙΑΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ). ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ... ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Κ ΑΥΤΟ.. ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΜΟΝΟ ΕΓΩ.. ΜΕΓΑΛΟΣ ΒΡΑΧΝΑΣ ΑΥΤΕΣ ΤΟ ΜΕΤΡΗΜΑ...!

Σου εύχομαι όσο πιο γρήγορα να έρθει το πολυπόθητο δώρο!!!

Σε κάποιο ντοκιμαντέρ που έβλεπα στον ΣΚΑΙ έλεγε ένας επιστήμονας οτι δεν παίζει ρόλο κανέναν αν η επαφή είναι καθημερινή ή όχι (π.χ. δεν "δυναμωνει" το σπέρμα αν δεν έρθεις σε επαφή 3-4 μέρες,ίσα-ίσα που "αρρωσταίνει") παρά μόνο να πετύχεις ωορρηξία...κι επίσης έλεγε οτι παίζει ρόλο η σωστή διατροφή κι η ψυχολογία...τώρα τί απο όλα ισχύει δεν ξέρω γιατί εγω έπινα,κάπνιζα κι η ψυχολογία μου ήταν στα πατώματα όταν ήρθε το παιδί!!!!(σκέψου οτι μια εβδομάδα αφού το έμαθα πέθανε ο πατέας μου...)

Να είσαι ήρεμη πιστεύω οτι παίζει ρόλο και να προσπαθείς να αποβάλλεις το άγχος -αν έχεις...

Γρήγορα να μπεις να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!!

Ευη@
25-09-12, 00:06
βρε κορίτσια...αυτό με τα πόδια ψηλά μήπως είναι λίγο τραβηγμένο???ούτε να το φανταστώ δε μπορώ...θα με πιασουν τα γέλια :rolleyes::oops:
Κομανετσι στα γεράματα?

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
25-09-12, 08:39
βρε κορίτσια...αυτό με τα πόδια ψηλά μήπως είναι λίγο τραβηγμένο???ούτε να το φανταστώ δε μπορώ...θα με πιασουν τα γέλια :rolleyes::oops:
Κομανετσι στα γεράματα?

Και εγώ το θεωρώ τραβηγμένο και για αυτό δεν το κάνω. Μένω απλά ξαπλωμένη για λίγα λεπτά.

liliana
25-09-12, 09:24
Και εγώ το θεωρώ τραβηγμένο και για αυτό δεν το κάνω. Μένω απλά ξαπλωμένη για λίγα λεπτά.
Εγω κορίτσια το εφαρμόζω :) Έχω γίνει το κορίτσι λάστιχο... Αλλά αν βοήθησει έστω κ λίγο, γιατί όχι.

tiktok
25-09-12, 15:45
εγω κορίτσια βαζω το ποδια ψηλά πάνω στο προσκέφαλο του κρεβατιού μου και μετα κοιμάμαι κατευθείαν χωρις να σηκωθω για τουαλέτα.επαφές καθε μέρα απο την 10η μέρα μέχρι την 20η!ο άντρας μου τα έχει δει όλα:lol:!!!!!τον προηγούμενο μήνα που ακολούθησα αυτό το πρόγραμμα έπιασε(εξωμήτριο).τωρα αυτό το μηνα έκανα επανάληψη το ίδιο και ελπίζω να ξαναπιάσει.τύχη ή τέχνη?θα σας πω στις 10 σεπτεμβρη....

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
25-09-12, 15:51
εγω κορίτσια βαζω το ποδια ψηλά πάνω στο προσκέφαλο του κρεβατιού μου και μετα κοιμάμαι κατευθείαν χωρις να σηκωθω για τουαλέτα.επαφές καθε μέρα απο την 10η μέρα μέχρι την 20η!ο άντρας μου τα έχει δει όλα:lol:!!!!!τον προηγούμενο μήνα που ακολούθησα αυτό το πρόγραμμα έπιασε(εξωμήτριο).τωρα αυτό το μηνα έκανα επανάληψη το ίδιο και ελπίζω να ξαναπιάσει.τύχη ή τέχνη?θα σας πω στις 10 σεπτεμβρη....

Λάστιχο τον έχεις κάνει τον άνθρωπο αλλά δεν πειράζει.;) Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. 10 Οκτώβρη θες να πεις.

tiktok
25-09-12, 16:00
Λάστιχο τον έχεις κάνει τον άνθρωπο αλλά δεν πειράζει.;) Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. 10 Οκτώβρη θες να πεις.
ναι 10οκτωμβρη εννοω..απο τα ποδια ψηλα είναι εχει κατευει το αίμα στο κεφάλι κ ταχω χάσει,χαχαχα!
που να δεις τον αυγουστο δεν είχα λεφτα για τεστ ωορηξιας και κάναμε 19 μέρες συνεχόμενες γιατί δεν ήξερα ποια θα ήταν η μέρα μου(άστατος κύκλος)και φοβόμουν μη τη χάσω.το θέλει όμως και κείνος πολύ και δεν παραπονιέται.αυτό το μήνα πηγα για υπέρηχο την 9η μέρα και μου είπε περίπου πότε θα χω ωορηξια κ έτσι τις ελαττώσαμε στις 10.
εγω ,πότε θα γίνω μανα????????

ΣΜΑΡΑΓΔΑ Μ.
26-09-12, 16:23
Γεια σας κορίτσια! Σας ευχαριστώ όλες που απαντήσατε... Λοιπόν ας τα πιάσουμε ένα-ένα.
1. Δεν αγχώνομαι καθόλου.. απλά έχω αυτή τη γλυκιά νοσταλγία...!!!!
2. Τον άνδρα μου έχω πιάσει να αγχώνεται ... αλλά όταν του λέω ότι πλησιάζουμε στις γόνιμες μέρες ''ορμάει'' μόνος του.. οπότεδεν νομίζω να τον ''χαλάει'' κ πολύ..
3. Το κατακόρυφο το κάνω ούτως ή άλλως. Μου το έχει πει ο γιατρός... κ πιστέψτε με μου κόπηκαν τα γέλια στο πρώτο πεντάλεπτο, όταν άρχισα να κουράζομαι... :-)) (την επόμενη έβαλα κ εγώ τα πόδια μου στο προσκέφαλο) ο δε άνδρας μου πανικός τον έπιασε.. να μου βρει μαξιλάρι να βάλω από κάτω όπως μας είπε ο γιατρός..!!!!
4. Ευχαριστώ για τις ευχές... εύχομαι σε όλες μας να πιάσουν...! κ να διαβάζουμε καθημερινά ευχάριστα!

Μαριαννα13
26-09-12, 17:29
Εγω τη προηγουμενη φορα που εμεινα εγκυος και αμεσως σηκωθηκα και τουαλετα για πιπι μου πηγα και μπανιο εκανα και ουτε καν γνωριζα οτι υπαρχουν γονιμες μερες!!! Τωρα εχω ξεκινησει τεστακια ωορρηξιας και εχουμε εφαρμοσει το μερα παρα μερα. Οσο για τα ποδια..επειδη μας εμπνεει ο καναπες το μονο που κανω ειναι να βαζω ενα μαιλαρι στην μεση και να ακουμπαω τα ποδια εκει που ακουμπαμε το κεφαλι. Στον αντρα μου εχω μιλησει για το ποιες ειναι οι γονιμες μερες και οτι κανω τεστ για σιγουρια,αλλα αυτο με τα ποδια δεν του το εχω πει,αν και πρεπει να το εχει καταλαβει!!:lol:

ΣΜΑΡΑΓΔΑ Μ.
26-09-12, 23:52
Μα προς Θεού δεν λέει κανένας πως από εκεί εξαρτάται το αν θα μείνεις έγκυος η όχι... απλά σε κάποιες περιπτώσεις βοηθάει... Καλό είναι σε μία προσπάθεια να γίνεται ! Εμένα πάντως έτσι μου έχει πει ο γιατρός μου και έτσι κάνω... Το θέμα είναι να πετύχουμε όλες τον στόχο μας κ να κρατήσουμε γρήγορα στην αγκαλίτσα μας τα αγγελούδια μας...!!!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ1987
27-09-12, 00:08
Έτσι κάνω και γω κορίτσια ακριβώς και ακόμη περιμένω.. έχω μια απορία όμως! Σε όσες έτυχε η εγκυμοσύνη τα είχαν τα πόδια ψηλά μετά ή όχι?

http://lt1f.lilypie.com/uieUp3.png (http://lilypie.com)

Μαριαννα13
27-09-12, 09:22
Έτσι κάνω και γω κορίτσια ακριβώς και ακόμη περιμένω.. έχω μια απορία όμως! Σε όσες έτυχε η εγκυμοσύνη τα είχαν τα πόδια ψηλά μετά ή όχι?

http://lt1f.lilypie.com/uieUp3.png (http://lilypie.com)

Εγω προσωπικα οταν εμεινα εγκυος δεν γνωριζα τιποτα για την ωορρηξια και για γονιμες μερες. Ειχα κυκλο απο 15 εως 55 μερες και με μονο μια ελευθερη επαφη,στην οποια αμεσως πεταχτηκα στο μπανιο να κανω πιπι μου και να κανω μπανιο,αμεσως επιασα το σπορακι. Α!λενε πως το σπερμα καλο ειναι να ανανεωνετε καθε δευτερη μερα ,ενω εμεις ειχαμε σχεδον 2 βδομαδες να ερθουμε σε επαφη (λογω τσακωμου). Τωρα ψαχνω τις γονιμες,σηκωνω και τα ποδια κανενα 15λεπτο και προσπαθω να πηγαινω τουαλετα απο πριν ωστε μετα την επαφη να μην σηκωνομαι και να πεφτω για υπνο. Τι να πω? Αν ειναι να ερθει θα ερθει!!!

tiktok
28-09-12, 20:31
χτες ήταν η τελευταία μερα προσπάθειας κορίτσια,οτι έγινε, έγινε κι αυτό το μήνα......
τώρα αρχίζει η αγωνία αν το πιάσαμε....
αντίστροφη μέτρηση για το αν θα φανεί η καταραμένη.....
ελπίδα οτι μπορεί και να μη φανεί για τους επομενους 9 μήνες....:rolleyes:

xazomama2010
28-09-12, 21:35
Να πω κι εγω την αποψη μου για τα ποδια. Εμένα με βοήθησε προσπαθουσαμε περιπου 4 με 5 μηνες δεν θυμάμε μεχρι που μια φιλη μου μου το ειπε και στην αρχη γέλασα. Τη ρώτησα που τα βάζει και μου ειπε στο προσκεφαλο και το έκανα και εκεινο τον μήνα επιασα αλλα απέβαλα. Την επομενη φορά το ξαναέκανα και παλι έπιασα. Το ξέρω οτι μερικες δεν το πιστευουν οτι βοηθάει και σιγουρα δεν βοηθάει παντα. Δεν ειναι τιποτα όμως για να το κανεις για κανα τεταρτο. Τωρα που θα αρχισω να προσπαθω για δευτερο θα το ξανακάνω.:wink:

xazomama2010
28-09-12, 21:45
Α! και κατι ακομα που βοήθησε ειναι οτι για να βρω την ωορριξία μου μετρούσα τη θερμοκρασία μου κάθε πρωί. Ειναι λίγο ζόρι αλλα πιο φθηνο απο τα τεστ και σίγουρο πιστευω. Γιατι οπως και τα τεστ εγκυμοσηνης κανουν λαθος ετσι και αυτα μπορει να κανουν λάθος.

nanana
28-09-12, 22:11
κορίτσια μέρα παρα μέρα δοκιμασμένο εις διπλούν.το σπέρμα πρέπει να ναι δυνατό κ με το κάθε μέρα δεν είναι. Επίσης πόδια ψηλά για λίγο κ υππνος κατευθείαν αν γίνεται.καλη τύχη σε όλες. Α ξεχασα κ όχι άγχος.

Ευη@
29-09-12, 23:50
Αν κάνω λάθος διορθώστε με...γνωρίζει καμία τι σημαίνει "καριόλα"?
είναι κάτι κρίκοι που χρησιμοποιούσαν παλιά για να βάζει η γυναίκα τα πόδια της μετα το...κοκο...οργανωμένα πράγματα δηλαδη....λες να είχαν δίκιο??/
(απο 'κει μάλλον εμεινε και ως βρισιά)

natydia
30-09-12, 00:18
εμείς όποτε προσπαθούσαμε για παιδάκι καθόμουν μετά στο κρεβάτι κρατώντας ανασηκωμένη τη λεκάνη και τα πόδια ψηλά. Τζίφος! Δύο φορές που σηκώθηκα, έκανα πιπί μου και μπανάκι πιάσαμε και τις δύο φορές. Τι να πω!

Anstef
30-09-12, 00:21
Κανοντας μερα παρα μέρα πιασαμε την κορη!
Κάνοντας καθε μερα πιασαμε το γιο!

Τυχαιο ή οχι δεν ξέρω!

ΣΜΑΡΑΓΔΑ Μ.
01-10-12, 00:26
Α! και κατι ακομα που βοήθησε ειναι οτι για να βρω την ωορριξία μου μετρούσα τη θερμοκρασία μου κάθε πρωί. Ειναι λίγο ζόρι αλλα πιο φθηνο απο τα τεστ και σίγουρο πιστευω. Γιατι οπως και τα τεστ εγκυμοσηνης κανουν λαθος ετσι και αυτα μπορει να κανουν λάθος.

Καλησπέρα! Τι εννοείς λέγοντας πως μέτραγες τη θερμοκρασιά σου;;; Τι γίνεται με τη θερμοκρασία τις γόνιμες μέρες;;;;;;;

ΣΜΑΡΑΓΔΑ Μ.
01-10-12, 00:35
tiktok Σου εύχομαι ολόψυχα να γίνει η ευχούλα σου πραγματικότητα....!!! Να μπεις να μας γράψεις τα ευχάριστα!!! Νομίζω είμαστε κοντά στις μέρες. Περιμένω μην μας ξεχάσεις.... θα χαρώ πολύ να διαβάσω νέα σου.

louloulilika
01-10-12, 10:36
καλημέρα κι από μένα. Εμείς κάνουμε καθημερινά από την 9η μέρα του κύκλου και σημερα υποτίθεται ειναι η ωορρηξία σε κύκλο 25 ημερών. Τελευταία περίοδος 19.9 μεσάνυχτα προς 20.9. Κύκλος ρολόι. Προσπάθειες εδω και πέντε κύκλους. Προσπαθουμε παντα βράδυ, δεν σηκώνομαι για τουαλέτα ποτέ. Το έχουμε περικύκλωσει το ωάριο δεν μπορεί! Πόσο θα αντέξει να αντιστέκεται;;; :-)

xazomama2010
01-10-12, 12:04
Καλησπέρα! Τι εννοείς λέγοντας πως μέτραγες τη θερμοκρασιά σου;;; Τι γίνεται με τη θερμοκρασία τις γόνιμες μέρες;;;;;;;

Πρέπει να παιρνεις τη θερμοκρασία σου καθε πρωι μια συγκεκριμενη ωρα π.χ 7 το πρωι πριν σικωθεις απο το κραβάτι και με αναλογικο θερμομετρο απο το στομα για 2 λεπτα απο την πρωτη μερα της περιόδου. Ολες οι γυναικες που δεν εχουν πρόβλημα με την ορμονη της προγεστερονης δηλαδη παραγουν ικανοποιητικη προγεστερονη για να μεινουν εγκυες μετα την ωοριξία εχουν δεκατα συνεχεια δηλαδη θερμοκρασια πανω απο το 36,6. Η ημέρα της ωοριξιας ειναι η ημερα που εχεις την χαμηλοτερη θερμοκρασια πριν τα δεκατα. Δηλαδη αν μια μερα εχεις 36,2 και την άλλη 36,8 η ημερα που εχεις το 36,2 ειναι και μερα της ωορηξιας σου. Εμεις καναμε μερα παρα μερα και απλα εβλεπα και αν πετυχαμε και τη μερα της ωορηξιας. Με αυτο τον τροπο μπορεις να δεις και αν εισαι εγκυος γιατι αν τα δεκατα παραμεινουν και μετα τις 14 μερες τοτε εισαι σιγουρα γιατι οταν υπαρχει εγκυμοσηνη η προγεστερονη συνεχιζει και παραγεται οποτε εχει δεκατα και μετα τις 14 μερες μεχρι και τον 3 μήνα Αυτά μου τα επιβεβαιωσε ο γιατρος μου. Απλα θέλει υπομονή και συνεπεια αλλα ειναι πολυ αξιοπιστη και φθηνη μεθοδος. ;)

xazomama2010
01-10-12, 12:09
Α! Ξεχασα να πω οτι πρεπει να κανει και ενα σχεδιαγραμμα για να το βέπεις καλύτερα. Υπαρχουν σαιτ αγγλικα που γραφεσαι και γραφεις εκει τις θερμοκρασιες σου καθε μερα και στο απεικονιζουν αυτα σε σχεδιαγραμμα και εχουν και παραδειγματα με σχεδιαγραμματα απο γυναικες που δεν ειχαν ωοριξια και απο γυναικες που ηταν εγκυες. Τα ειχα βρει καταλαθος και απο εκει εμαθα για αυτη τη μεθοδο.

xazomama2010
01-10-12, 12:14
Αν κάνω λάθος διορθώστε με...γνωρίζει καμία τι σημαίνει "καριόλα"?
είναι κάτι κρίκοι που χρησιμοποιούσαν παλιά για να βάζει η γυναίκα τα πόδια της μετα το...κοκο...οργανωμένα πράγματα δηλαδη....λες να είχαν δίκιο??/
(απο 'κει μάλλον εμεινε και ως βρισιά)

Ναι εγω το γνωρίζω αυτό ειναι.

xazomama2010
01-10-12, 12:21
καλημέρα κι από μένα. Εμείς κάνουμε καθημερινά από την 9η μέρα του κύκλου και σημερα υποτίθεται ειναι η ωορρηξία σε κύκλο 25 ημερών. Τελευταία περίοδος 19.9 μεσάνυχτα προς 20.9. Κύκλος ρολόι. Προσπάθειες εδω και πέντε κύκλους. Προσπαθουμε παντα βράδυ, δεν σηκώνομαι για τουαλέτα ποτέ. Το έχουμε περικύκλωσει το ωάριο δεν μπορεί! Πόσο θα αντέξει να αντιστέκεται;;; :-)

Ναι οντως σημερα πρεπει να ειναι καλη επιτυχια και καλα αποτελέσματα.

tiktok
01-10-12, 21:01
tiktok Σου εύχομαι ολόψυχα να γίνει η ευχούλα σου πραγματικότητα....!!! Να μπεις να μας γράψεις τα ευχάριστα!!! Νομίζω είμαστε κοντά στις μέρες. Περιμένω μην μας ξεχάσεις.... θα χαρώ πολύ να διαβάσω νέα σου.
σε ευχαριστώ πολύ,ευχομαι και σε σένα το ίδιο και να είμαστε μαζί εγκυούλες και να γραφουμε για ολα αυτά τα καινούργια που θα μας συμβαίνουν...:wink:
εγω περιμένω 8-9/10,και η αγωνία έχει χτυπήσει κόκκινο!!!!!!!!!!!!!
καλο μήνα σε όλες.....:grin:!

ΣΜΑΡΑΓΔΑ Μ.
04-10-12, 10:24
Πρέπει να παιρνεις τη θερμοκρασία σου καθε πρωι μια συγκεκριμενη ωρα π.χ 7 το πρωι πριν σικωθεις απο το κραβάτι και με αναλογικο θερμομετρο απο το στομα για 2 λεπτα απο την πρωτη μερα της περιόδου. Ολες οι γυναικες που δεν εχουν πρόβλημα με την ορμονη της προγεστερονης δηλαδη παραγουν ικανοποιητικη προγεστερονη για να μεινουν εγκυες μετα την ωοριξία εχουν δεκατα συνεχεια δηλαδη θερμοκρασια πανω απο το 36,6. Η ημέρα της ωοριξιας ειναι η ημερα που εχεις την χαμηλοτερη θερμοκρασια πριν τα δεκατα. Δηλαδη αν μια μερα εχεις 36,2 και την άλλη 36,8 η ημερα που εχεις το 36,2 ειναι και μερα της ωορηξιας σου. Εμεις καναμε μερα παρα μερα και απλα εβλεπα και αν πετυχαμε και τη μερα της ωορηξιας. Με αυτο τον τροπο μπορεις να δεις και αν εισαι εγκυος γιατι αν τα δεκατα παραμεινουν και μετα τις 14 μερες τοτε εισαι σιγουρα γιατι οταν υπαρχει εγκυμοσηνη η προγεστερονη συνεχιζει και παραγεται οποτε εχει δεκατα και μετα τις 14 μερες μεχρι και τον 3 μήνα Αυτά μου τα επιβεβαιωσε ο γιατρος μου. Απλα θέλει υπομονή και συνεπεια αλλα ειναι πολυ αξιοπιστη και φθηνη μεθοδος. ;)

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Δεν το ήξερα καθόλου αυτό... αν δεν είμαι αυτό το μήνα (που το απεύχομαι..) θα το εφαρμόσω απο τον επόμενο.. σε ευχαριστώ!

ΣΜΑΡΑΓΔΑ Μ.
04-10-12, 10:30
σε ευχαριστώ πολύ,ευχομαι και σε σένα το ίδιο και να είμαστε μαζί εγκυούλες και να γραφουμε για ολα αυτά τα καινούργια που θα μας συμβαίνουν...:wink:
εγω περιμένω 8-9/10,και η αγωνία έχει χτυπήσει κόκκινο!!!!!!!!!!!!!
καλο μήνα σε όλες.....:grin:!

Αχ! Μακάρι...! Κάθε μέρα η κουμπάρα μου με ρωτάει για 'σένα...
Σου έγραψε η κοπελίτσα που είστε κοντά;;; (στις μέρες εννοεί...) Τι κάνει;;; πως είναι;;; χι χι! Σε έχουμε έννοια! εγώ μέχρι τις 10 θα περιμένω κ μετά τεστ! άντε να δούμε....!!!! ;)

lena.mp
07-10-12, 12:26
Κορίτσια καλημέρα! Χρειάζομαι τις συμβουλές σας! Λοιπόν...το ιστορικό μου έχει ως εξής: Είμαι 30 χρονών και τον Μάρτιο είχα μια παλλίνδρομη. Μέχρι τότε ο κύκλος μου ήταν σταθερά 28 ημερών. Μετά την παλλίνδρομη οι κύκλοι μου ήταν 30, 30,25,28,27,25,25και τώρα πάλι 25 ημερών. Σήμερα είμαι στην 8η μέρα του κύκλου. Βάσει των τριών τελευταίων κύκλων είχα ωορρηξία στην 11η μέρα. Και η ερώτησή μου είναι: ποιες μέρες να έχω επαφές.. 8η, 10η, 12η και 14η ή 9η, 11η, 13η και 15η??????? Πότε θεωρείτε πως θα έχω περισσότερες ελπίδες σύλληψης?? Πω πω...διαβάζω αυτό που έγραψα και καταλαβαίνω ότι είμαι εντελώς ψυχωτική με αυτό το θέμα!!!!!

ΣΜΑΡΑΓΔΑ Μ.
07-10-12, 15:32
Κορίτσια καλημέρα! Χρειάζομαι τις συμβουλές σας! Λοιπόν...το ιστορικό μου έχει ως εξής: Είμαι 30 χρονών και τον Μάρτιο είχα μια παλλίνδρομη. Μέχρι τότε ο κύκλος μου ήταν σταθερά 28 ημερών. Μετά την παλλίνδρομη οι κύκλοι μου ήταν 30, 30,25,28,27,25,25και τώρα πάλι 25 ημερών. Σήμερα είμαι στην 8η μέρα του κύκλου. Βάσει των τριών τελευταίων κύκλων είχα ωορρηξία στην 11η μέρα. Και η ερώτησή μου είναι: ποιες μέρες να έχω επαφές.. 8η, 10η, 12η και 14η ή 9η, 11η, 13η και 15η??????? Πότε θεωρείτε πως θα έχω περισσότερες ελπίδες σύλληψης?? Πω πω...διαβάζω αυτό που έγραψα και καταλαβαίνω ότι είμαι εντελώς ψυχωτική με αυτό το θέμα!!!!!

Γεια σου! εγώ δεν έχω καθόλου σταθερό κύκλο... ο γιατρός μου μου δίνει 4 μέρες συνεχόμενα.. (γιατί μου βρίσκει εκείνος τις γόνιμες). Οπότε εγώ θα σου πρότεινα αφού ο κύκλος σου παίζει 25-30 μέρες να έχεις επαφές 11 μέχρι και 14... Ετσι ΄θα είσαι απόλυτα σίγουρη για την προσπάθεια σου..!!!!!:D

lena.mp
07-10-12, 19:29
Γεια σου! εγώ δεν έχω καθόλου σταθερό κύκλο... ο γιατρός μου μου δίνει 4 μέρες συνεχόμενα.. (γιατί μου βρίσκει εκείνος τις γόνιμες). Οπότε εγώ θα σου πρότεινα αφού ο κύκλος σου παίζει 25-30 μέρες να έχεις επαφές 11 μέχρι και 14... Ετσι ΄θα είσαι απόλυτα σίγουρη για την προσπάθεια σου..!!!!!:D

Σμαράγδα σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Φοβάμαι όμως πως με το κάθε μέρα ίσως το σπέρμα να αδυνατίζει!! Νομίζω ότι γενικότερα παραλογίζομαι με το όλο θέμα!! Απλώς σκεφτόμουν τι είναι καλύτερο..να έχουμε επαφή την ίδια τη μέρα της ωορρηξίας ή να την "περικυκλώσουμε"....έχω ξεφύγει το ξέρω αλλά αυτό το μήνα θα γεννούσα και δεν την πολυπαλεύω!!!! Οπότε καταστρώνω σχέδια σύλληψης!!! Χαμός! Πφφφφ

Ευη@
07-10-12, 23:39
Οταν έμεινες έγκυος ήταν βάση καποιου σχεδίου??Οχι φαντάζομαι..
Κανε στις γόνιμες κάθε μέρα από 1 φορά και πριν και μετά ανα δεύτερη.Κοίτα να περνάνε οι 24 ώρες.Αν και όλα σχετικά είναι...μήπως ξέρεις πότε ακριβώς είναι η γόνιμη??
Καλή επιτυχία!!!

ΣΜΑΡΑΓΔΑ Μ.
08-10-12, 10:15
[QUOTE=lena.mp;2469969]Σμαράγδα σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Φοβάμαι όμως πως με το κάθε μέρα ίσως το σπέρμα να αδυνατίζει!! Νομίζω ότι γενικότερα παραλογίζομαι με το όλο θέμα!! Απλώς σκεφτόμουν τι είναι καλύτερο..να έχουμε επαφή την ίδια τη μέρα της ωορρηξίας ή να την "περικυκλώσουμε"....έχω ξεφύγει το ξέρω αλλά αυτό το μήνα θα γεννούσα και δεν την πολυπαλεύω!!!! Οπότε καταστρώνω σχέδια σύλληψης!!! Χαμός! Πφφ

Καλημέρα!!! ελπίζω όλα να σου πάνε καλά.... Καταρχήν είσαι πάρα πολύ αγχωμένη... και απογοητευμένη που αυτό δεν νομίζω να βοηθάει...!!! Ο γιατρός σου τι σου προτείνει;;; Γιατί δεν πας να σου βρει εκείνος την γόνιμη μέρα ή ακόμα γιατί δεν αγοράζεις ένα τεστ ωορηξίας;;;; :confused:

Μαριαννα13
08-10-12, 10:20
Καλημερα!Μολις το τεστ ωορρηξιας μου εδειξε θετικο αποτελεσμα. Ποτε λετε να ερθουμε σε επαφη?

antigonil
08-10-12, 10:36
Καλημερα!Μολις το τεστ ωορρηξιας μου εδειξε θετικο αποτελεσμα. Ποτε λετε να ερθουμε σε επαφη?

Σήμερα! Καλή τύχη!

lena.mp
08-10-12, 13:07
[QUOTE=lena.mp;2469969]Σμαράγδα σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Φοβάμαι όμως πως με το κάθε μέρα ίσως το σπέρμα να αδυνατίζει!! Νομίζω ότι γενικότερα παραλογίζομαι με το όλο θέμα!! Απλώς σκεφτόμουν τι είναι καλύτερο..να έχουμε επαφή την ίδια τη μέρα της ωορρηξίας ή να την "περικυκλώσουμε"....έχω ξεφύγει το ξέρω αλλά αυτό το μήνα θα γεννούσα και δεν την πολυπαλεύω!!!! Οπότε καταστρώνω σχέδια σύλληψης!!! Χαμός! Πφφ

Καλημέρα!!! ελπίζω όλα να σου πάνε καλά.... Καταρχήν είσαι πάρα πολύ αγχωμένη... και απογοητευμένη που αυτό δεν νομίζω να βοηθάει...!!! Ο γιατρός σου τι σου προτείνει;;; Γιατί δεν πας να σου βρει εκείνος την γόνιμη μέρα ή ακόμα γιατί δεν αγοράζεις ένα τεστ ωορηξίας;;;; :confused:

Η αλήθεια είναι πως όντως είμαι και αγχωμένη και απογοητευμένη όπως τα λες! Ο γιατρός μου λέει πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε σε μένα ούτε στον άντρα μου και εφόσον έμεινα μια φορά έγκυος είναι θέμα χρόνου να ξαναμείνω. Τεστ ωορρηξίας είχα χρησιμοποιήσει πριν μείνω έγκυος την προηγούμενη φορά (και μάλιστα με σταθερότατο κύκλο) και με άγχωσαν πάρα πολύ. Μόλις σταμάτησα να τα χρησιμοποιώ έμεινα τον πρώτο κιόλας μήνα έγκυος. Τίποτα...μόνο να ηρεμήσω μάλλον θα πρέπει..αλλά δυσκολεύομαι. Θέλω τόοοοοοσο πολύ ένα μωράκι! Όπως όλες μας άλλωστε.

tiktok
08-10-12, 13:57
τωρα!!!!!!σήμερα πρέπει να έχεις οποσδήποτε επαφή και αν είχες και χθες ακόμα καλύτερα...καλή επιτυχία γλυκιά μου....όρμα!

tiktok
08-10-12, 14:03
Αχ! Μακάρι...! Κάθε μέρα η κουμπάρα μου με ρωτάει για 'σένα...
Σου έγραψε η κοπελίτσα που είστε κοντά;;; (στις μέρες εννοεί...) Τι κάνει;;; πως είναι;;; χι χι! Σε έχουμε έννοια! εγώ μέχρι τις 10 θα περιμένω κ μετά τεστ! άντε να δούμε....!!!! ;)
σμαραγδα μου γλυκιά πως πας? εγω είμαι στην 29 ημέρα μου και δεν φαίνεται τίποτα ακόμα:D....χιχιχιχι....δεν εχω κάνει τεστ ακόμα, σκέφτομαι να το κάνω ή αυριο ή μεθαυριο, εσύ ποτε περιμένεις?στις 10?αμα είναι να σε περιμένω να το κανουμε μαζί.....φιλιά πολλα...

ΣΜΑΡΑΓΔΑ Μ.
08-10-12, 16:38
σμαραγδα μου γλυκιά πως πας? εγω είμαι στην 29 ημέρα μου και δεν φαίνεται τίποτα ακόμα:D....χιχιχιχι....δεν εχω κάνει τεστ ακόμα, σκέφτομαι να το κάνω ή αυριο ή μεθαυριο, εσύ ποτε περιμένεις?στις 10?αμα είναι να σε περιμένω να το κανουμε μαζί.....φιλιά πολλα...

Αχ! κοριτσάκι μου αλήθεια;;;; Χαίρομαι πάρα πολύ...!!!!!!!!!!! Εγώ θα περιμένω ως τις 10 και θα κάνω (αν θέλεις κάνουμε και μαζί)... Κανονικά περιμένω χθες-σήμερα-αύριο (βάση της προηγούμενης περιόδου)... Αλλά να σου πω την αμαρτία μου δεν έχω καλό προαίσθημα... Είμαι πρησμένη εδώ κ μια βδομάδα κ έχω κάτι περίεργα πονάκια αυτή τη φορά. Δε σου κρύβω ότι ήδη ψάχνω τιμές και για τεστ ωορρηξίας τον επόμενο μήνα.

ΣΜΑΡΑΓΔΑ Μ.
08-10-12, 16:47
[QUOTE=ΣΜΑΡΑΓΔΑ Μ.;2470182]

Η αλήθεια είναι πως όντως είμαι και αγχωμένη και απογοητευμένη όπως τα λες! Ο γιατρός μου λέει πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε σε μένα ούτε στον άντρα μου και εφόσον έμεινα μια φορά έγκυος είναι θέμα χρόνου να ξαναμείνω. Τεστ ωορρηξίας είχα χρησιμοποιήσει πριν μείνω έγκυος την προηγούμενη φορά (και μάλιστα με σταθερότατο κύκλο) και με άγχωσαν πάρα πολύ. Μόλις σταμάτησα να τα χρησιμοποιώ έμεινα τον πρώτο κιόλας μήνα έγκυος. Τίποτα...μόνο να ηρεμήσω μάλλον θα πρέπει..αλλά δυσκολεύομαι. Θέλω τόοοοοοσο πολύ ένα μωράκι! Όπως όλες μας άλλωστε.

Υπομονή... όπως το είπες.. όλες μας θέλουμε αλλά πρέπει να βρεις τρόπο να ηρεμήσεις. Με το να αγχώνεσαι δεν βοηθάς ούτε τον εαυτό σου ούτε τη διαδικασία... Προσπάθησε να απολαύσεις την διαδικασία... είναι τοοοοοσο γλυκιά κ όμορφη κ δεν ξέρεις πότε κ αν θα ξανάρθει... μην χάνεις την στιγμή!

lena.mp
08-10-12, 19:31
ΕΥΗ@ την προηγούμενη φορά κάθε άλλο παρά βάσει σχεδίου ήρθε. Με μόνο μία επαφή μέσα στις γόνιμες (λόγω δουλειάς) και όπως ακριβώς θεωρώ εγώ ότι πρέπει να έρχονται αυτά τα πράγματα...μετά από ένα υπέροχο βράδυ.

ΣΜΑΡΑΓΔΑ έχεις τόσο δίκιο. Είχα ξεχάσει το μεγαλείο των στιγμών αυτών.

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Εύχομαι καλή τύχη σε όλες.

Ευη@
09-10-12, 01:01
ΕΥΗ@ την προηγούμενη φορά κάθε άλλο παρά βάσει σχεδίου ήρθε. Με μόνο μία επαφή μέσα στις γόνιμες (λόγω δουλειάς) και όπως ακριβώς θεωρώ εγώ ότι πρέπει να έρχονται αυτά τα πράγματα...μετά από ένα υπέροχο βράδυ.

ΣΜΑΡΑΓΔΑ έχεις τόσο δίκιο. Είχα ξεχάσει το μεγαλείο των στιγμών αυτών.

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Εύχομαι καλή τύχη σε όλες.

βλέπεις??αυτό είναι το σχέδιο που πρεπει να ακολουθήσεις!!!υπέροχα βράδια!!!:grin:

tiktok
10-10-12, 12:54
Αχ! κοριτσάκι μου αλήθεια;;;; Χαίρομαι πάρα πολύ...!!!!!!!!!!! Εγώ θα περιμένω ως τις 10 και θα κάνω (αν θέλεις κάνουμε και μαζί)... Κανονικά περιμένω χθες-σήμερα-αύριο (βάση της προηγούμενης περιόδου)... Αλλά να σου πω την αμαρτία μου δεν έχω καλό προαίσθημα... Είμαι πρησμένη εδώ κ μια βδομάδα κ έχω κάτι περίεργα πονάκια αυτή τη φορά. Δε σου κρύβω ότι ήδη ψάχνω τιμές και για τεστ ωορρηξίας τον επόμενο μήνα.
σμαράγδα μου ειμαι αισίως στην 31' μέρα σήμερα,ξέχασα να κάνω το τέστ το πρωί και θα το κάνω αύριο.....
το στήθος σου είναι πρησμένο?κάθε εγκυμοσύνη έχει διαφορετικά συμπτώματα ακόμα και στην στην ίδια κοπέλα γιαυτό μη σε ανυσηχούν τα πονάκια,φτάνει να μην έρθει η ακατανόμαστη.....
καλή μας επιτυχία....
για τεστ φτηνα πατα στο google hometest!

ΣΜΑΡΑΓΔΑ Μ.
10-10-12, 22:48
σμαράγδα μου ειμαι αισίως στην 31' μέρα σήμερα,ξέχασα να κάνω το τέστ το πρωί και θα το κάνω αύριο.....
το στήθος σου είναι πρησμένο?κάθε εγκυμοσύνη έχει διαφορετικά συμπτώματα ακόμα και στην στην ίδια κοπέλα γιαυτό μη σε ανυσηχούν τα πονάκια,φτάνει να μην έρθει η ακατανόμαστη.....
καλή μας επιτυχία....
για τεστ φτηνα πατα στο google hometest!

Ααααααααααααααααααα! Κλαίω από χαρά... χαίρομαι πάρα πολύ! Είσαι έγκυος! Γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι! εγώ αδιαθέτησα μόλις! Δεν ήθελε ο Θεούλης να είμαι αυτό το μήνα... Για μία μέρα χάσαμε τη γόνιμη μέρα! Δεν πειράζει! Τον άλλο μήνα πιο οργανωμένα... Σε ευχαριστώ για την διεύθυνση. Εχω βρει κ το www.allcosmetics.gr αν ενδιαφέρεται κ κάποια άλλη κοπελίτσα....

Ευη@
11-10-12, 15:50
Τελικά τι έγινε κορίτσια???
tiktok?

tiktok
02-11-12, 20:29
Τελικά τι έγινε κορίτσια???
tiktok?
κορίτσια μου δεν εγινε τιποτα τελικα,μου ηρθαν την 37η μέρα και εγω είχα σταματησει τις προσπάθειες την 17η πιστευοντας οτι επιασα την ωορηξια αλλα εκανα λάθος,μάλλον λόγω του εξωμήτριου κ της λαπαροσκόπησης ο οργανισμός μου δεν εχει βρει ακόμα την σειρά του.είμαι πάλι σε προσπάθεια και αυτό το μήνα,αντε πάλι τα ίδια,αγωνία λιγες μέρες πλατωνική χαρά και ξανα απογοητευση,κουράστηκα ρε κορίτσια κοντα 3 χρόνια ζω ενα dejavu καθε μήνα,λεω να το παρατησω και όποτε θέλει ας έρθει αλλιως θα προσπεράσει..........οπως με προσπερασε το εξωμητριο και δεν μπορουσα να κάνω τίποτα να το κρατήσω.......καλο κουράγιο σε όλες μας,
σμαραγδα μου σε σκέφτομαι.....τσαμπα χαρηκες οτι ημουν εγκυουλα....

Ευη@
03-11-12, 00:50
κορίτσια μου δεν εγινε τιποτα τελικα,μου ηρθαν την 37η μέρα και εγω είχα σταματησει τις προσπάθειες την 17η πιστευοντας οτι επιασα την ωορηξια αλλα εκανα λάθος,μάλλον λόγω του εξωμήτριου κ της λαπαροσκόπησης ο οργανισμός μου δεν εχει βρει ακόμα την σειρά του.είμαι πάλι σε προσπάθεια και αυτό το μήνα,αντε πάλι τα ίδια,αγωνία λιγες μέρες πλατωνική χαρά και ξανα απογοητευση,κουράστηκα ρε κορίτσια κοντα 3 χρόνια ζω ενα dejavu καθε μήνα,λεω να το παρατησω και όποτε θέλει ας έρθει αλλιως θα προσπεράσει..........οπως με προσπερασε το εξωμητριο και δεν μπορουσα να κάνω τίποτα να το κρατήσω.......καλο κουράγιο σε όλες μας,
σμαραγδα μου σε σκέφτομαι.....τσαμπα χαρηκες οτι ημουν εγκυουλα....

το είχε ο μήνας φαίνεται...εγω εφτασα τις 34 μέρες εσύ της 37...ακόμα κι εδω έχασα!!!
:shock:

μη το βάζεις κάτω...ας το πάρουμε πιο χαλαρα.....

marilia86
03-11-12, 12:56
για τις κοπέλες που έμειναν εγκυούλες...
Οσες ειχαν επαφες μερα παρα μέρα και οσες ειχαν καθε μέρα ...ποιες απο αυτες απέκτησαν κοριτσάκι και ποιες αγοράκι?
Για να δουμε...:wink:

ΣΜΑΡΑΓΔΑ Μ.
03-11-12, 22:27
[QUOTE=tiktok;2485144]κορίτσια μου δεν εγινε τιποτα τελικα,μου ηρθαν την 37η μέρα και εγω είχα σταματησει τις προσπάθειες την 17η πιστευοντας οτι επιασα την ωορηξια αλλα εκανα λάθος,μάλλον λόγω του εξωμήτριου κ της λαπαροσκόπησης ο οργανισμός μου δεν εχει βρει ακόμα την σειρά του.είμαι πάλι σε προσπάθεια και αυτό το μήνα,αντε πάλι τα ίδια,αγωνία λιγες μέρες πλατωνική χαρά και ξανα απογοητευση,κουράστηκα ρε κορίτσια κοντα 3 χρόνια ζω ενα dejavu καθε μήνα,λεω να το παρατησω και όποτε θέλει ας έρθει αλλιως θα προσπεράσει..........οπως με προσπερασε το εξωμητριο και δεν μπορουσα να κάνω τίποτα να το κρατήσω.......καλο κουράγιο σε όλες μας,
σμαραγδα μου σε σκέφτομαι.....τσαμπα χαρηκες οτι ημουν εγκυουλα...

Τι είναι αυτά που λες;;;; Αποκλείεται... Δε σε αφήνω έτσι...! Κοίταγα κάθε μέρα να δω απάντηση σου. Ετσι το είδα τώρα! Εγώ αυτό το μήνα πήρα ψηφιακό τεστ και μου έδειξε τη γόνιμη. Βαρέσαμε κατευθείαν στο ''ψαχνό'' εκείνη και τις 2 επόμενες μέρες... ;-) Γιατί δεν κάνεις το ίδιο;;;; Μόνη μου θα με αφήσεις;;; δεν είναι σωστό! Εγώ θα έχω νέα 14-15 του μήνα...! Ελαααααααααα θέλω συμπαράσταση....

ΣΜΑΡΑΓΔΑ Μ.
03-11-12, 22:40
το είχε ο μήνας φαίνεται...εγω εφτασα τις 34 μέρες εσύ της 37...ακόμα κι εδω έχασα!!!
:shock:

μη το βάζεις κάτω...ας το πάρουμε πιο χαλαρα.....

Ετσι μπράβο! Χαλαρά. Οπως τα λες.. Είμαστε εδώ για να βοηθάμε η μια την άλλη... Εσύ ποσο καιρό προσπαθείς;;;

tiktok
06-11-12, 20:59
Τι είναι αυτά που λες;;;; Αποκλείεται... Δε σε αφήνω έτσι...! Κοίταγα κάθε μέρα να δω απάντηση σου. Ετσι το είδα τώρα! Εγώ αυτό το μήνα πήρα ψηφιακό τεστ και μου έδειξε τη γόνιμη. Βαρέσαμε κατευθείαν στο ''ψαχνό'' εκείνη και τις 2 επόμενες μέρες... ;-) Γιατί δεν κάνεις το ίδιο;;;; Μόνη μου θα με αφήσεις;;; δεν είναι σωστό! Εγώ θα έχω νέα 14-15 του μήνα...! Ελαααααααααα θέλω συμπαράσταση....
σμαράγδα μου,κοριτσακι μου σε ευχαριστω, σου ευχομαι αυτος να είναι ο μήνας σου,εγω λογω δουλειας (εγω δουλευω πρωι ο συζηγος νυχτα) βρεθηκαμε σε αλανταλον μερες και δεν νομίζω.... νοεμβρη δεκεμβρη νομίζω θα μας παει το ίδιο(εχουμε κοινο ρεπο μονο τις παρασκευες και αν δεν πέσει η γονιμη τοοοοτε πάει το τρένο τον αλλο μήνα.... μάλλον θα του πω να μου το δωσει σε ταπερακι να το βάλω στην καταψυξη μας δίπλα στο κοτόπουλο και οταν πρεπει να το χρησιμοποιησω!!! χαχαχαχαχαχα......(τρελές σκέψεις απελπισμένης μέλλουσας μαμάς)
ευη μου,χαλαρα μπας και τον πιάσουμε στον ύπνο τον μπέμπη μας και μας έρθει χωρίς να το περιμένουμε,καλή τύχη και αυτό το μήνα και σε σενα....

Ευη@
07-11-12, 22:03
ταπεράκι και συσκευή κολπικών πλήσεων......χμμμ
δεν είναι κακή ιδέα!!!
Με σημείωμα στο ψυγείο!!!
"Αγαπη μου σου αφησα λίγο πρωινό σπερμα στο φούρνο,πάρτο να μην κρυώσει"

ΣΜΑΡΑΓΔΑ Μ.
09-11-12, 17:19
tiktok... Διακρίνω ότι έχεις απελπιστεί.. Το πρωί δεν βρίσκεστε;;;; Ούτε το απόγευμα πριν φύγει ο σύζυγος;;; Δεν μπορεί... κάποια στιγμή συναντιέστε.. Αν πάλι έτσι χάνεις μήνες πολλούς γιατί δεν συζητάς με τον γιατρό σου για σπερματέγχυση; Ετσι δεν θα έχεις κ τον φόβο μη τυχόν μπερδέψεις τα τάπερ.... χι! χι! :lol:

teddybear
30-05-13, 14:53
Λοιπόν κορίτσια, χθες πήγα στο γυναικολόγο μου επειδή το προηγούμενο απόγευμα κατά την επαφή πονούσα πολύ κάτω αριστερά, πεταγόμουν λέμε, τόσο που δεν μπορέσαμε να ολοκληρώσουμε. Φοβήθηκα λοιπόν μήπως έχω κανένα αιμάτωμα πάλι όπως είχα εμφανίσει παλιότερα και έκλεισα ραντεβού. Προς έκπληξη μου λοιπόν έμαθα ότι αυτό ήταν ωορηξία απλά από την αριστερή ωοθήκη!!!!! Ήμουν να σκάσω...τζάμπα το χάσαμε. Πάντως αλήθεια πονούσα δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα να ολοκληρώσουμε. Μου είπε λοιπόν ο γιατρός να τρέξω μπας και το προλάβουμε... Ρώτησα λοιπόν επ'ευκαιρία "κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα;". Η απάντηση ήταν "Τις γόνιμες μέρες και δύο πριν δύο μετά κάθε μέρα μη σου πω και 2 φορές τη μέρα" Το μέρα παρά μέρα ούτε για πλάκα, γιατί λέει δε μπορείς να παίρνεις την καλύτερη περίπτωση που το σπέρμα ζει μέχρι δυο μέρες παίρνεις τη χειρότερη που μπορεί να ζήσει μόνο 8 ώρες! οπότε κορίτσια βουρ στο ψητό!!!!!:oops:

anastasia88
30-05-13, 17:50
Λοιπόν κορίτσια, χθες πήγα στο γυναικολόγο μου επειδή το προηγούμενο απόγευμα κατά την επαφή πονούσα πολύ κάτω αριστερά, πεταγόμουν λέμε, τόσο που δεν μπορέσαμε να ολοκληρώσουμε. Φοβήθηκα λοιπόν μήπως έχω κανένα αιμάτωμα πάλι όπως είχα εμφανίσει παλιότερα και έκλεισα ραντεβού. Προς έκπληξη μου λοιπόν έμαθα ότι αυτό ήταν ωορηξία απλά από την αριστερή ωοθήκη!!!!! Ήμουν να σκάσω...τζάμπα το χάσαμε. Πάντως αλήθεια πονούσα δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα να ολοκληρώσουμε. Μου είπε λοιπόν ο γιατρός να τρέξω μπας και το προλάβουμε... Ρώτησα λοιπόν επ'ευκαιρία "κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα;". Η απάντηση ήταν "Τις γόνιμες μέρες και δύο πριν δύο μετά κάθε μέρα μη σου πω και 2 φορές τη μέρα" Το μέρα παρά μέρα ούτε για πλάκα, γιατί λέει δε μπορείς να παίρνεις την καλύτερη περίπτωση που το σπέρμα ζει μέχρι δυο μέρες παίρνεις τη χειρότερη που μπορεί να ζήσει μόνο 8 ώρες! οπότε κορίτσια βουρ στο ψητό!!!!!:oops:

ετσιιιιιιιι!!!!!!!!!!να τους βαλουμε κατω τους αντρες μας να τους ξεκανουμεεεεε!!!!!!!!yeappppppppppp!!!!!!!:D:D:D

ΑΝΤΥΤΕΟ
26-08-13, 20:58
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΗΡΘΑΜΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΠΡΟΧΘΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΩΟΡΗΞΙΑ.. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ; ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ; ΗΡΘΑΜΕ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΑΠΛΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕς ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ.. ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ;

Mariagiannis
02-01-14, 00:20
Καλησπέρα έχεις πολλές πιθανότητες πιστεύω αν έχεις ελεύθερες επαφές στις γόνιμες μερες απλά εκείνες τις μερες ειναι που πρεπει να έχεις πιο συχνές επαφές;;

Mpempoulaki
02-01-14, 00:27
Κορίτσια καλησπέρα!!!!!!τον Αύγουστο ειχα παει στον γυναικολόγο μου γιατί ειχα μπερδευτεί με τις γόνιμες μέρες και θέλαμε πολυ ένα μωρακι.αυτος μου είπε 13 με 20 καθε μήνα να ερχόμαστε σε επαφή όσες φορές θελουμε την ημέρα.το αποτέλεσμα;;;;;σε 3 μέρες μπαίνω στον 5ο μήνα!!!!!!!

mushmoranka
07-01-14, 10:04
Σιγχαριτιρια, Mpempoulaki! Με εναν πονο και γριγορα!

Καλημερα και απο μενα και Χρονια Πολλα!
Εγω ειμαι σχεδον 30, και ο αντρας μου ειναι 38, εχουμε εναν νινζα 5,5 χρονων και σχεδον 1 χρονο κανουμε ελυθερα ερωτα και ακομα τιποτα. Ο μικρος μου φερνει βιβλια με παιδακια με αδερφια, μια φορα την ημερα θα πει κατι σχετικο με μωρο και εγω κονδευω να εχω τιην πιο λεπτη μου μεση τα τελευταια 5 χρονια! :twisted:
Και ολοι γυρομας μενουν εγκυες - ακομα και μια φιλη που η μικρη της κορη ειναι 15, μολης απεκτισε το τριτο τις παιδι στα 38 - το πρωτο αγορι τησ οικογενιας... και ολλα εγινε κατα λαθος! Εγω εχω κανει το ημερολογειο - ουρανιο τοξω με τοσα χροματα που καθενα εχει την σημασια του για το θεμα "ΜΩΡΟ", ο αντρας μου να μου λεει "Μακαρι να ησουνα και εσυ εγκυος", ο Μικρος και αυτος ζηταει με το τροπο του ... μονο σκυλος δεν με εχει καβαλισει ακομα ζητοντας μου παιδια.
Τι να πω?!
Μακαρι κοριτσια σιντομα να φυγουμε απο αυτο το θεμα με χαμογελο και εναν ενοικιαστι! ;)

Nf1977
19-02-14, 14:25
Καλησπέρα κι απο μένα! Πρόσφατα καταφέραμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες με τον άντρα μου αλλα μολις σήμερα μου ήρθε η περιοδος :( εντάξει απο τώρα θες θα μου πείς αλλες προσπαθούν τοσο καιρό. Απλα εχω ταλαιπωρηθεί και με αλλα θεματα υγείας και ενώ θελαμε μεχρι σημερα δε μπορούσαμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες λόγω φαρμακων που έπαιρνα. Δε πειράζει προσπαθώ να μην αγχωθώ ελπίζω τον επόμενο μήνα! Καλή επιτυχία σε όλες μας!

abebablom
09-03-14, 17:22
παντως και μενα ο γιατρος μου,μου ειχε πει καθε μερα για να μην χανεται καμια ευκαιρια.βεβαια αντε εφαρμοσε το,οταν γυρνας απο την δουλεια κουρασμενη και εσυ και ο αντρας σου αλλα τι να κανεις...

ΣΩΤΗΡΙΑ
10-03-14, 12:20
Εγω ειμαι αυτη που ανοιξα το θεμα πριν χρονια και τωρα εχω 2 παιδακια ενα αγορακι 5 ετων και ενα κοριτσακι 3 ετων :D. Εμενα η πειρα μου εδειξε οτι αν ειναι να πιασεις θα πιασεις! εγω και καθε μερα εκανα και μερα παραμερα εκανα αλλα κυριως καθε μερα λογω αγχους. Φυσικα επιανα τα παιδια μου στους 5 μηνες οχι και πολυ γρηγορα

sgg
12-05-14, 23:40
κοριτσια γεια σας,πρωτη φορα γραφω εδω,μετα απο 4 χρονια γαμου κ προσπαθειες με αςτατο κυκλο λογω πολυκυστικων κ βαρους . .περσυ εκανα μια θεραπεια χωρις αποτελεσμα κ τωρα ειμαι στον 1 μηνα νεας θεραπειας με το σερπαφαρ,υπολογισα τις γονιμες,12-20 και περασε η 27μερα σημερα ευτυχως χωρις να μου ερθει η ακατανομαστη ,εχω πολυ αγωνια..ποσο να περιμενω να ειμαι σιγουρη?

anastasia88
13-05-14, 01:51
κοριτσια γεια σας,πρωτη φορα γραφω εδω,μετα απο 4 χρονια γαμου κ προσπαθειες με αςτατο κυκλο λογω πολυκυστικων κ βαρους . .περσυ εκανα μια θεραπεια χωρις αποτελεσμα κ τωρα ειμαι στον 1 μηνα νεας θεραπειας με το σερπαφαρ,υπολογισα τις γονιμες,12-20 και περασε η 27μερα σημερα ευτυχως χωρις να μου ερθει η ακατανομαστη ,εχω πολυ αγωνια..ποσο να περιμενω να ειμαι σιγουρη?

γεια σου!!!χωρις να εχω πειρα απο την θεραπεια που λες νομιζω πως 11-12 μερες μετα την ωορρηξια ειναι ενα καλο διαστημα για να διαπιστωσεις τι εγινε!

sgg
13-05-14, 15:24
το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποια μερα ακριβως ειχα ωορρηξια .. Στην χειροτερη ποια μερα ειναι? Εχω τοσο αγχος π εχω συνεχεια ζεστη κ πονοκεφαλο!

φαιη1988
26-05-14, 12:06
καλησπερα κοριτσια!μολις εκανα κι εγω εγγραφη στο φορουμ κ ελπιζω να γνωριστουμε κ να κανουμε παρεα!θα ηθελα να μοιραστω κατι μαζι σας...ειμαι κ νιοπαντρη κ προσπαθουμε για μωρακι με τον αντρα μου...εχω κυκλο σταθερο 28 μερες.αυτο το μηνα ειχαμε καθημερινη επαφη απο την 8η μερα εως την 16η.καθε μερα.για την ακριβια καθε νυχτα.ποσες πιθανοτητες εχω να εγινε η συλληψη?ωορηξια εχω την 15η..σας ευχαριστω πολυ πολυ εκ των προτερων κ περιμενω με αγωνια τις πολυτιμες απαντησεις σας!

voula71
26-05-14, 14:10
καλησπερα κοριτσια!μολις εκανα κι εγω εγγραφη στο φορουμ κ ελπιζω να γνωριστουμε κ να κανουμε παρεα!θα ηθελα να μοιραστω κατι μαζι σας...ειμαι κ νιοπαντρη κ προσπαθουμε για μωρακι με τον αντρα μου...εχω κυκλο σταθερο 28 μερες.αυτο το μηνα ειχαμε καθημερινη επαφη απο την 8η μερα εως την 16η.καθε μερα.για την ακριβια καθε νυχτα.ποσες πιθανοτητες εχω να εγινε η συλληψη?ωορηξια εχω την 15η..σας ευχαριστω πολυ πολυ εκ των προτερων κ περιμενω με αγωνια τις πολυτιμες απαντησεις σας! γεια σου φαιη. ψαξε στο ιντερνετ για τις γονιμες μερες. εσυ που εχεις σταθερο κυκλο ειναι πολυ ευκολο να βρεις τις γονιμες μερες σου!! καλη επιτυχια!!

lenapanag
26-05-14, 19:14
Καλησπερα σε ολλες.
Δεν εχω σταθερο κυκλο.Παιρνω primolut για να μου ερθουν και μετα κιτρικη κλομιφαινη.
Αυτο που εχω απορια ειναι:Εγω που δεν εχω σταθερο κυκλο καιδε ξερω ποτε εχω ωορηξια,αν πιω τα χαπια για τη περιοδο και τη περιμενω πχ στις 3-6-14,μεχρι ποτε μπορω να κανω ελευθερε ερωτα;Μπορει να ακουγεται παραλογο αλλα το μυαλο σκεφτεται πολλα......:(:(

φαιη1988
26-05-14, 21:40
αγαπητη βουλα ξερω τις γονιμες μερες μου,απλα ηθελα να ξερω αν υπαρχει πιθανοτητα συλληψης συμφωνα με αυτα που ειπα.παιρνω κ το filicine εδω και 2 μηνες περιπου

sotiroyla
28-05-14, 17:42
http://www.babyzone.gr/%CE%B8%CE%AD%CE%BB%CF%89-%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CF%89-%CE%BC%CE%B1%CE%BC%CE%AC/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CF%8E%CE%BD

gia ths kopeles pou den kseroun pos na ipologisoun ths gonimes meres tous..k egw den iksera k me voithise poli auto to site..:)

mpiskotouli
28-05-14, 20:09
καλησπερα κοριτσια!μολις εκανα κι εγω εγγραφη στο φορουμ κ ελπιζω να γνωριστουμε κ να κανουμε παρεα!θα ηθελα να μοιραστω κατι μαζι σας...ειμαι κ νιοπαντρη κ προσπαθουμε για μωρακι με τον αντρα μου...εχω κυκλο σταθερο 28 μερες.αυτο το μηνα ειχαμε καθημερινη επαφη απο την 8η μερα εως την 16η.καθε μερα.για την ακριβια καθε νυχτα.ποσες πιθανοτητες εχω να εγινε η συλληψη?ωορηξια εχω την 15η..σας ευχαριστω πολυ πολυ εκ των προτερων κ περιμενω με αγωνια τις πολυτιμες απαντησεις σας!

Aπό την στιγμή που έχεις ελεύθερες επαφούλες κ δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα γονιμότητας τότε έχεις πολλές πιθανότητες...καλή επιτυχία κούκλα...!