PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσπαθεια για αποκλειστικο θηλασμο

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16

maka
26-11-09, 21:25
dimitrali ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου

aglaia
26-11-09, 22:56
Την ημερα που ηταν να φυγουμε ο μας εξετασε η παιδιατρος στο Ελενα και επειδη το μωρο εκλαιγε και πεινουσε (δεν ειχα κατεβασει ακομα κανονικο γαλα λογω καισαρικης) με εκανε ξεφτιλα λεγοντας μου οτι υποσιτιζω το μωρο και αμεσως το μπουκωσε στο βρεφικο γαλα και φυσικα μου εγραψε συνταγη για ενα πολυ καλο γαλα με την δοσολογια για καθε γευμα...
Να σου ζήσει!
Δεν σε έκανε ξεφτίλα, ξεφτιλίστηκε η ίδια που προκειμένου να εισπράξει τα δώρα δεν διστάζει να εξεφτελίζεται η ίδια και να εξεφτελίζει και την επιστήμη της.

στο Ελενας ομως που υποτιθεται οτι ειναι το πρωτο νοσοκομειο φιλικο προς τον μητρικο θηλασμο
Το συγκεκριμένο νοσοκομείο δεν έχει χαρακτηρισθεί ως φιλικό στο θηλασμό ούτε πρόκειται να χαρακτηρισθεί με τέτοιο προσωπικό που έχει (βλεπε την παιδίατρο που σας εγραψε τη συνταγούλα). Το ότι μερικοί από το προσωπικό είναι κάπως καταρτισμένοι και προσπαθούνε δεν σώζει την κατάσταση.

μας ειχαν πει οτι μετα τις 15 μερες αδειαζουμε σε καθε θηλασμο ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΝΑ ΜΑΣΤΟ. Το εκανα με αποτελεσμα σε 3-4 μερες να δω δραματικη μειωση του γαλακτος..
... είναι τόσο καταρτισμένοι που δίνουν την ίδια οδηγία σε όλες τις μητέρες και πρέπει να πηγαίνει καλά, αν δεν πηγαίνει καλά φταίει η μητέρα που δεν θέλει να θηλάσει και όχι η λάθος οδηγία που δίνουν.

Αυτή η οδηγία είναι κατάλληλη για μητέρες που έχουν υπερπαραγωγή, για μητέρες που τα μωρά τους κάνουν πάρα πολλά γεύματα όμως δεν είναι κατάλληλη για όλες τις μητέρες. Αν το μωρό κάνει λίγα γεύματα (λιγότερα από 12) και αν η μητέρα δεν έχει υπερπαραγωγή, το καλύτερο είναι να θηλάζει και από τους δύο μαστούς σε κάθε γεύμα. Γενικα λέμε ότι η μητέρα προσφέρει τον ένα μαστό για όση ώρα θέλει το μωρό, όταν χάσει το ενδιαφέρον του, προσφέρει και τον αλλο, αν συνεχίσει έχει καλώς, αν δεν συνεχίσει πάλι έχει καλώς!

Και ερχομαι στο σημερα...οπου θελω και την βοηθεια σας..μεχρι πριν 3 μερες θηλαζε γυρω στις 8-9 φορες την μερα κανοντας 2 γευματα την νυχτα (το ενα γυρω στη 1 και το αλλο στις 4)..γαλα ειχα αλλα οχι αυτο που λεμε να μου σταζει και ολας.

Οι διαρροές δεν είναι ένδειξη υπερπαραγωγής. Μπορεί να έχεις υπερπαραγωγή και να μην έχεις διαρροές και μπορεί να έχεις γάλα λιγότερο από τις ανάγκες του μωρού και να έχεις διαρροές με το παραμικρό.

Εδω και 2 μερες τρωει στις 9 το βραδυ και ξυπναει στις 3 και μετα στις 7...

Δλδ 6 ωρες χωρις θηλασμο...στην αρχη χαρηκα γιατι κοιμηθηκα λιγο παραπανω αλλα παλι βλεπω το γαλα την υπολοιπη μερα να λιγοστευει...και ρωτω..τι να κανω???Να το ξυπναω να τρωει?Ο παιδιατρος ειπε οτι το μωρο τρωει οποτε και οσο θελει και οτι πρωτα ερχεται ο υπνος και μετα το φαι...ή να βγαζω κατα τις 12 το γαλα με θηλαστρο ετσι ωστε να διατηρειται η παραγωγη??

Το γάλα δεν πρέπει να περισσεύει γιατί αυτό μπορεί κάθε στιγμή να δου δημιουργήσει πρόβλημα.
Δεν θα σου συνιστούσα να χρησιμοποιήσεις προληπτικά το θήλαστρο. Θα έλεγα να το αφήσεις έτσι, να δεις πώς θα πάει και αν πράγματι νομίζεις ότι η παραγωγή σου δεν μπορεί να διατηρηθεί με αυτό το πρόγραμμα, μόνο τότε να παρέμβεις με το θήλαστρο.

Επισης εχω μια απορια...τι ακριβως σημαινει ΕΔΡΑΙΩΣΗ θηλασμου?
Σημαίνει ότι το στήθος έχει ολοκληρώσει την ανάπτυξή του και έχει καθιερώσει μια παραγωγή επαρκή για τις ανάγκες του παιδιού, αυτό συμβαίνει περίπου την 6η εβδομάδα από τον τοκετό όταν ο θηλασμός είναι επιτυχής (δηλαδή όταν το μωρό τρέφεται επαρκώς ή αντλείται τόσο γάλα που μπορεί να καλύψει τις ανάγκες ενός μωρού)

MARIANTHI611
27-11-09, 11:12
Αγλαια μου περιμενα με πολυ ανυπομονησια το μνμ σου...Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον!!!

theano1980
27-11-09, 13:06
καλημερα !!!!!
Αγλαια ολες οι συμβουλες σου ειναι απιστευτα βοηθηματα για εμας τις νεες μανουλες!!!!!
να πω λοιπον τον πονο μου!!!!!!
εχουν μειωθει οι π;νες που λερωνει η μπεμπα μου!!!!!αυτο με ανησυχει ιδιαιτερα!!!!!
εκει που γεμιζε 7 με 10 πανες πεσαμε στις 5 περιπου με κακακια τσια γεμιζει συνεχεια!!!!!
μηπως εγινε κατι στο γαλα μου?
επεισης να αναφερω οτι κοιματε βαθια ολη την ημερα και το βραδυ π,χ χθες ξυπνησε στης 3 εφαγε εβγαλε γουλιτσες ζοριζοταν γιατι δεν μπορουσε να κανει κακα της ,την επιασε λοξυγγα και ξανα παλι ο ιδιος κυκλος με αποτελεσμα α κοιμηθει στης 6!!!!!!!!!!

καλημερα Δημητρα!!!!!!!

bebe-q
27-11-09, 15:21
Αγλαϊα μου καλησπέρα.Ήρθε η ώρα να ζητήσω κι εγώ την συμβουλή σου ....σε 15 ημέρες περίπου θα γεννήσω το 2ο αγοράκι μου,ενώ το 1ο είναι μόλις 14 μηνών..
Όπως καταλαβαίνεις η ανάγκη του για φροντίδα είναι ακόμη άμεση κι εκείνου όπως θα είναι και του μικρούλη-μικρούλη..
Φοβάμαι λοιπόν οτι δεν θα μπορώ να έχω κατάλληλλα προγραμματισμένο θηλασμό,και ενώ έχω το mini electricc της medela,σκέφτομαι σοβαρά να νοικιάσω το symphony,ωστε να καταφέρω όσο το περισσότερο δυνατόν να δώσω το γάλα μου στο βρέφος..Με το mini electric πέρισυ,δεν είχα πολύ καλά αποτελέσματα,μιάς που δεν είχα και την κατάλληλλη ενημέρωση σχετικά με το τι πρέπει να κάνω,και το μωράκι κοιμόταν επάνω μου προσπαθώντας να φάει(Κάτι το οποίο φοβάμαι οτι θα επαναληφθεί και θα καταλήξουμε πάλι να θηλάσω μόνο 2 μήνες).
Πιστεύεις οτι αν κάνω αυτό που σκέφτομαι θα είναι καλά τα πράγματα αυτή την φορά?
*κάθε πόση ώρα θα πρέπει να θηλάζει?(με το 3ωρο που ακολουθούσα πέρισυ αισθάνομαι οτι δεν ήταν αρκετό.)
*και είναι σωστό που λένε οτι το μωρό πρέπει να θηλάσει άμεσα μέσα στο πρώτο μισάωρο με μία ώρα αφού γεννηθεί?
*κι αν έχει γεννηθεί με καισσαρική ισχύει το ίδιο?Η δεν παίζει κανένα ρόλο?

Αυτά προς το παρόν.
Σ'ευχαριστώ πολύ που είσαι διαθέσιμη να απαντάς στις απορίες μας και περιμένω απάντησή σου.
ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ,ΒΑΡΒΑΡΑ.

Έχω στείλει το ιδιο μήνυμα και σε άλλο topic,συγνώμη,αλλα ήθελα να σιγουρευτώ οτι θα το δείς!! :)
Ευχαριστώ για την κατανόηση...

Bettyboop
27-11-09, 18:50
Κριστίνα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.. Η αλήθεια είναι ότι δεν έβρισκα που είχε πάει το θέμα μου & τώρα είδα ότι μου απάντησες :rolleyes:

Το πρωτόκολλο της Αγλαϊας το είχα διαβάσει από την πρώτη στιγμή!Λοιπόν, κάνω 4 - 5 αντλήσεις την ημέρα, μια εκ των οποίων μεταξύ 12 - 1 τα ξημερώματα και τις υπόλοιπες κατά τη διάρκεια της ημέρας μόλις βρω λίγο χρόνο. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα για το μισάωρο μετά & μόλις τελείωνα με το θηλασμό, έβαζα το θήλαστρο...

Δεν της έχω δώσει ξένο γάλα, παρά τις επίμονες προσπάθειες της πεθερούλας & προσπαθώ να μαζέψω πάλι κάποιο απόθεμα. Συνεχίζω με τις μαγιές κανονικά & βρήκα και το τηλέφωνο μιας συμβούλου θηλασμού στη Θεσσαλονίκη, η οποία ήταν καταπληκτική και με βοήθησε αρκετά!

Αυτά προς το παρόν από εμένα, πάω να την πάρω τη ζουζούνα που μόλις ξύπνησε και σας στέλνω πολλά φιλιά

Dimitra83
27-11-09, 18:57
καλημερα !!!!!
Αγλαια ολες οι συμβουλες σου ειναι απιστευτα βοηθηματα για εμας τις νεες μανουλες!!!!!
να πω λοιπον τον πονο μου!!!!!!
εχουν μειωθει οι π;νες που λερωνει η μπεμπα μου!!!!!αυτο με ανησυχει ιδιαιτερα!!!!!
εκει που γεμιζε 7 με 10 πανες πεσαμε στις 5 περιπου με κακακια τσια γεμιζει συνεχεια!!!!!
μηπως εγινε κατι στο γαλα μου?
επεισης να αναφερω οτι κοιματε βαθια ολη την ημερα και το βραδυ π,χ χθες ξυπνησε στης 3 εφαγε εβγαλε γουλιτσες ζοριζοταν γιατι δεν μπορουσε να κανει κακα της ,την επιασε λοξυγγα και ξανα παλι ο ιδιος κυκλος με αποτελεσμα α κοιμηθει στης 6!!!!!!!!!!

καλημερα Δημητρα!!!!!!!

βρε μανια να εχει κατι το γαλα της :p:p 1 μηνων δεν πηγε το μωρο?νομιζω οτι μια χαρα κακακια κανει.αμα εβγαλε γουλιτσες τοτε να την κρατας να ρευτει κ μολις τρωει απο το καθε στηθος.αν ρευτει μια φορα κρατα την αλλα 5 λεπτα μηπω θελει κ 2η.κ αντε μια χαρα ειναι το γαλα σου!εναμισι κιλο σε ενα μηνα πηρε το μωρο σου

theano1980
27-11-09, 21:40
Δημητρουλα μου!!!!!
με εχει πιασει ανασφαλεια ρε κοριτσακι μου τι να κανω?
χαζη μαμα!!!!!!

Dimitra83
27-11-09, 21:42
ελα βρε θεανουλα μου!ολα καλα?δεν εισαι χαζη μαμα!εισαι αγχωμενη μαμα:p

theano1980
27-11-09, 21:50
ας πουμε καλα!!!!!!τι παιδι εκανα βερ Δημητρα μου!!!!
Η που θα κοιματε και δεν θα ξυπναει η που θα ειναι το ματι γαριδα ολη την μερα!!!!

Dimitra83
27-11-09, 21:55
ετσι ειναι τα μωρακια!σε ενα εναμισι μηνα θα παρει τη σειρα του!μη μου αγχωνεσαι!:p

theano1980
28-11-09, 14:54
Δημητρουλα μου τι κανεις?

Dimitra83
28-11-09, 14:56
καλα κουκλα εσυ?η μικρουλα?

theano1980
28-11-09, 14:59
ειναι ανησυχη σημερα !!!και βγαζει ολο γουλιτσες!!!
θελω τα φωτα σου.\

theano1980
28-11-09, 15:00
εκανα βλακεια!
ενω απο την διατροφη μου εχω αποκλεισει ολα τα γαλακτοκομικα,επειδη μαλλον της φερνουν ανησυχια,σημερα μαγειρεψα και εβαλα κρεμα γαλακτος:::!!!!!!!
λες να εχουμε τιποτα πανηγυρια?

Dimitra83
28-11-09, 15:02
ισως :p οι γουλιτσες μυριζουν εντονα καπως σαν ξυνιλα? (τι ρωταω τωρα):p

theano1980
28-11-09, 15:04
ισως :p οι γουλιτσες μυριζουν εντονα καπως σαν ξυνιλα? (τι ρωταω τωρα):p
οχι αλλα το γαλα τις2 φορες ειναι σαν κομμενο,ξερεις κομματακια

Dimitra83
28-11-09, 15:07
ε παραφαγε μαλλον :p κρατα την να ρευτει οπωσδηποτε για να μη βγαζει γουλιτσες.κ να περιμενεις κανενα 5λεπτο μηπως θελει ξανα.αν ειναι ξυπνια μπορεις να την βαλεις κ μπρουμυτα στα ποδια σου (να μη πιεζεται η κοιλια της) κ να την χτυπας ελαφρα στην πλατουλα

theano1980
28-11-09, 15:08
μαλιστα.οσο για την κρεμα γαλακτος λες να την πιασουν κολικοι παλι? γ$@@$το δεν ειχα φυτικη κρεμα γαλακτος.Αχ θα παιθανω απο τις τυψεις μου τωρα

Dimitra83
28-11-09, 15:13
αμαν βρε κοπελα μου ηρεμισε.ποσες ωρες μετα την θηλασες κ ποσες ωρες πριν φας?

theano1980
28-11-09, 15:15
πριν 30 λεπτα εφαγα ακομα δεν θηλασε

Dimitra83
28-11-09, 15:16
ποτε ειναι να φαει??κ σιγα πια ποση ποσοτητα να εφαγες απο κρεμα γαλακτος

theano1980
28-11-09, 15:16
αμαν βρε κοπελα μου ηρεμισε.ποσες ωρες μετα την θηλασες κ ποσες ωρες πριν φας?
εφαγε 5 φορες πριν φαω εγω.μετα δεν εφαγε.κοιματε

theano1980
28-11-09, 15:17
ποτε ειναι να φαει??κ σιγα πια ποση ποσοτητα να εφαγες απο κρεμα γαλακτος
ε μαγειρεψα 2 στηθη κοτοπουλο με μηλο σταφιδες και μπανανα και εβαλα και ενα κουτακι κρεμα γαλακτος

Dimitra83
28-11-09, 15:20
ωραια συνταγη θα την κανω κ γω :p:p:p ταισε την λιγο τωρα που δεν εχεις χωνεψει ακομα κ ετσι θα φαει πιο αργα μετα

theano1980
28-11-09, 15:22
μπα τσιφος δεν ξυπνα !!!!!
να πιο ισως αρκετο νερο για να το αποβαλλει?

theano1980
28-11-09, 15:23
ωραια συνταγη θα την κανω κ γω :p:p:p
ασε τελεια συνταγη!!!!!!αμαρτωλη!!!!

Dimitra83
28-11-09, 15:24
το νερο ειναι φυσικο αντιοξειδωτικο.καλο θα σου κανει.κ ηρεμησε,αμα εισαι αγχωμενη κ στρεσαρησμενη θα κλαιει κ το μωρο!

sofuka
28-11-09, 15:25
Αγλαϊα μου καλησπέρα.Ήρθε η ώρα να ζητήσω κι εγώ την συμβουλή σου ....σε 15 ημέρες περίπου θα γεννήσω το 2ο αγοράκι μου,ενώ το 1ο είναι μόλις 14 μηνών..
Όπως καταλαβαίνεις η ανάγκη του για φροντίδα είναι ακόμη άμεση κι εκείνου όπως θα είναι και του μικρούλη-μικρούλη..

Bαρβάρα, να χαίρεσαι το αγοράκι σου και με το καλό να έρθει και το δεύτερο!
Μέχρι να σου απαντήσει η Αγλαΐα, θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω κι εγώ!

Φοβάμαι λοιπόν οτι δεν θα μπορώ να έχω κατάλληλλα προγραμματισμένο θηλασμό,και ενώ έχω το mini electricc της medela,σκέφτομαι σοβαρά να νοικιάσω το symphony,ωστε να καταφέρω όσο το περισσότερο δυνατόν να δώσω το γάλα μου στο βρέφος..

Δεν υπάρχει κατάλληλα προγραμματισμένος θηλασμός! Ο θηλασμός πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος όλο το 24ωρο για να επιτύχει και να εδραιωθεί η γαλουχία!
Καταλαβαίνω το άγχος σου σχετικά με το πώς θα προλαβαίνεις να ανταποκρίνεσαι και στις ανάγκες του πρώτου μωρού. Πιστεύεις ότι με το να αντλείς θα γλιτώνεις χρόνο, το μωρό θα τελειώνει το γεύμα του πολύ πιο γρήγορα και θα σου μένει χρόνος για να ασχοληθείς και με το άλλο. Όμως για σκέψου, θα πρέπει να αντλείς τουλάχιστον 8-10 φορές την ημέρα από 15 λεπτά σε κάθε στήθος για να διατηρήσεις τη γαλουχία αν δεν βάζεις καθόλου το μωρό στο στήθος και μετά να το ταΐζεις με μπιμπερό και να έχεις αποστειρώσεις κλπ. Αν πάλι το θηλάζεις και απευθείας απ' το στήθος και θέλεις να δίνεις μητρικό με μπιμπερό σε ορισμένα γεύματα, πάλι θα έχεις αρκετές αντλήσεις την ημέρα και πάλι τη διαδικασία των αποστειρώσεων κλπ.
Έχω την εντύπωση ότι έτσι θα σπαταλάς περισσότερο χρόνο και υπάρχει πάντα και ο κίνδυνος σύγχισης της θηλής, όπου το μωρό θα αρνείται το στήθος.

...και το μωράκι κοιμόταν επάνω μου προσπαθώντας να φάει(Κάτι το οποίο φοβάμαι οτι θα επαναληφθεί και θα καταλήξουμε πάλι να θηλάσω μόνο 2 μήνες).
.......*κάθε πόση ώρα θα πρέπει να θηλάζει?(με το 3ωρο που ακολουθούσα πέρισυ αισθάνομαι οτι δεν ήταν αρκετό.)

Το να κοιμάται την ώρα που θηλάζει ένα νεογέννητο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Επίσης και το να πιπιλάει χωρίς να κατεβάζει γουλιές γάλα (λέγεται μη θρεπτικός θηλασμός και είναι εξίσου απαραίτητος για την αύξηση και εδραίωση της γαλουχίας, αλλά και για τη συναισθηματική ασφάλεια του νεογέννητου).

Όσο θα μεγαλώνει το μωρό θα θηλάζει πιο αποτελεσματικά και θα σου αφήνει περισσότερο χρόνο ελεύθερο. Για τον πρώτο δύσκολο μήνα (40 μέρες περίπου), από την προσωπική μου πείρα έχω να προτείνω τα εξής:

-Ζητάς βοήθεια, αν υπάρχουν γιαγιάδες μπορούν να αναλάβουν το μαγείρεμα και αρκετές δουλειές του σπιτιού, ώστε να μπορείς εσύ να ασχολείσαι με τα παιδιά. Εννοείται ότι ο σύζυγος αναλαμβάνει τις εξωτερικές εργασίες, ψώνια κλπ, βόλτες του μεγάλου παιδιού στην αρχή, να το απασχολεί όποτε είναι σπίτι ή να κρατάει το μωρό για ρεψίματα ή να το αλλάζει-μπανιαρίζει, ώστε να μπορείς να ασχοληθείς κι εσύ με τον μεγάλο. Αν δεν υπάρχουν γιαγιάδες, ζήτα βοήθεια από άλλους συγγενείς ή φίλους (πχ. μπορούν εκ περιτροπής να μαγειρεύουν κάποιο φαγητό και να σου το στέλνουν).
- Όταν μαγειρεύεις, πάντα μαγειρεύεις μεγαλύτερη ποσότητα και αποθηκεύεις στην κατάψυξη για ώρα ανάγκης, έτσι μια μέρα που δεν θα προλάβεις απλά βγάζεις φαγητό απ' την κατάψυξη.
- Μην κολλάς τα γεύματα του μεγάλου να γίνονται πάντα με τη συνηθισμένη σειρά! Αν δεν έχεις προλάβει να έχεις μεσημεριανό ώς την ώρα που συνήθως τρώει, μπορείς να του δώσεις το απογευματινό (πχ. τραχανά, γιαουρτάκι ή φρούτα ή ό, τι άλλο τρώει) και να δώσεις το μεσημεριανό αργότερα. Δεν πρόκειται να του πέσει βαρύ!
-Επειδή κάποιες φορές θα χρειαστεί να παραγγείλεις απ' έξω και έχεις πολύ μικρό παιδάκι, ψάξε στη γειτονιά σου για κάποιο ντελίβερυ-μαγειρείο, που να κάνει μαγειρευτά φαγητά, τέτοια που να μπορεί να φάει και το μικρό (πχ. γεμιστά, κάποιο γιουβέτσι, λαδερά κλπ)
- Αυτό που κυριολεκτικά θα σου λύσει τα χέρια είναι ένας μαλακός μάρσιππος αγκαλιάς, δες εδώ
http://www.babywearing.gr/

http://www.pantoumazi.gr/

μπορείς να θηλάζεις το μωρό σου όσο το έχεις στο μάρσιπο και να έχεις και τα δύο χέρια ελεύθερα, ακόμα αν δυσκολεύεται στον ύπνο, αν αποκοιμιέται στην αγκαλιά σου και μόλις το βάλεις στο κρεββατάκι του ξυπνάει, μπορείς να το κοιμήσεις στο μάρσιππο και να ασχοληθείς λίγο με τον μεγάλο ή να κάνεις καμία ψιλοδουλειά και γενικά βολεύει πολύ, θέλει λίγο χρόνο μέχρι να εξοικειωθείς, αλλά μετά σου λύνει πραγματικά τα χέρια!

Μόλις περάσει το πρώτο διάστημα, θα δεις ότι ο θηλασμός πραγματικά θα σε διευκολύνει στη φροντίδα και των δύο παιδιών σου.
Και εννοείται ότι το πρώτο παιδάκι μπορεί και πρέπει να είναι κοντά σου όσο θα θηλάζεις, ακόμα και αγκαλιά σου αν το θέλει, μπορείς με το ένα χέρι να το ταΐζεις ή να του δίνεις το γάλα του, να του διαβάζεις κάποιο βιβλίο ή να παίξετε κάποιο παιχνιδάκι, να τραγουδήσετε κλπ. Δεν χρειάζεται να απομονωθείς από το μεγαλύτερο παιδάκι σου για να θηλάσεις.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον τοκετό σου και στη συνέχεια με το θηλασμό! Ακολούθησε το μωρό σου, μην έχεις μεγάλες απαιτήσεις από τον εαυτό σου όσον αφορά στη φροντίδα του σπιτιού, μη διστάζεις να ζητάς βοήθεια και όλα θα πάνε καλά. Ότι απορία έχεις να μας γράφεις να το συζητάμε!:)

theano1980
28-11-09, 15:26
αχ πολυ αγχωνομαι!!!!δεν θελω να κλαιει!!!!!
δεν μπορω να την βλεπω να ποναει

Dimitra83
28-11-09, 15:28
να μην αγχωνεσαι!μια χαρα ειναι το μωρουλινι!κακακια του κανει ?

theano1980
28-11-09, 23:12
φιλεναδα!!!!τι κανεις?
κακακια κανει 4 με 5 φορες περιπου

Dimitra83
28-11-09, 23:16
που σαι φιλεναδα :p την κοιμησες την ζουζουνα?κ τα δικα μου ροχαλιζουν μεσα εδω κ 2,5 ωρες :mrgreen: ολα καλα?

theano1980
28-11-09, 23:22
μολις μου ξυπνησε!!!!βλεπω παλι να εχουμε παρτυ!!!!

Dimitra83
28-11-09, 23:34
αααα τι εχει?τελικα εχει κολικους?

aglaia
29-11-09, 00:58
Φοβάμαι λοιπόν οτι δεν θα μπορώ να έχω κατάλληλλα προγραμματισμένο θηλασμό,και ενώ έχω το mini electricc της medela,σκέφτομαι σοβαρά να νοικιάσω το symphony,ωστε να καταφέρω όσο το περισσότερο δυνατόν να δώσω το γάλα μου στο βρέφος..

Γεια σου Βαρβάρα!
Να σου ζήσει το πρώτο και με το καλό το δεύτερο!:)

Το θέμα το κάλυψε πολύ καλά η Σοφούκα που έχει μεγαλώσει πολλά παιδιά!:)

Από ότι κατάλαβα έχεις σκοπό να αντλείς αντί να θηλάζεις γιατί αυτό νομίζεις ότι θα σου γλιτώσει χρόνο. Χρειάζεσαι (μαζί με το πλύσιμο) τουλάχιστον 4 ώρες το 24ωρο. Μια μαμά με ένα νεογέννητο και ένα μεγαλύτερο παιδί, σίγουρα δεν έχει 4 ώρες ελεύθερες και αν έχει θα πρέπει να τις αφιερώσει στο να ξεκουραστεί και όχι στο να αντλεί.
Οι αντλήσεις είναι πολύ δύσκολες ακόμη και για μητέρες που έχουν μόνο ένα παιδί.
Αν έχεις σκοπό να αντλείς ευκαιριακά και να να θηλάζεις ευκαιριακά, αυτό δεν γίνεται. Το μωρό δεν μπορεί να καταλάβει ότι τη μια είσαι διαθέσιμη και την΄αλλη δεν είσαι. Χρειάζεται μια σταθερή σχέση και μια σταθερή συμπεριφορά.

Αν νομίζεις ότι δεν θα βρεις χρόνο για το θηλασμό, τότε αποκλείεται να βρεις χρόνο για αντλήσεις. Οι αντλήσεις είναι πολύ πιο χρονοβόρες.

Πιστεύεις οτι αν κάνω αυτό που σκέφτομαι θα είναι καλά τα πράγματα αυτή την φορά?
Θα είναι χειρότερα.

*κάθε πόση ώρα θα πρέπει να θηλάζει?(με το 3ωρο που ακολουθούσα πέρισυ αισθάνομαι οτι δεν ήταν αρκετό.)
Όποτε θέλει. Όλα τα θηλαστικά τα καταφέρνουν χωρίς ρολόγια!;-)

*και είναι σωστό που λένε οτι το μωρό πρέπει να θηλάσει άμεσα μέσα στο πρώτο μισάωρο με μία ώρα αφού γεννηθεί?
ναι

*κι αν έχει γεννηθεί με καισσαρική ισχύει το ίδιο?Η δεν παίζει κανένα ρόλο?
ισχύει το ίδιο

αυτό είναι ένα από τα 10 βήματα για την επιτυχία του θηλασμού

Θα τα βρεις εδώ:
http://www.unicef.gr/bf04.php
http://www.eutokia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=80:2009-02-11-11-52-09&catid=40:2009-02-08-18-03-42&Itemid=55

Δέκα βήματα για επιτυχή μητρικό θηλασμό"

Να υπάρχει γραπτή πολιτική και η πολιτική αυτή να ακολουθείται απ' όλους τους φορείς του Μαιευτηρίου που ασχολούνται με την φροντίδα του νεογέννητου.
Οι φορείς να εκπαιδεύονται ώστε να γίνουν ικανοί να εφαρμόσουν την πολιτική αυτή.
Να ενημερώνονται όλες οι μητέρες για τα πλεονεκτήματα του μητρικού θηλασμού.
Ο θηλασμός να αρχίζει το πρώτο ημίωρο μετά τον τοκετό με την βοήθεια εκπαιδευμένου προσωπικού.
Οι μητέρες να εκπαιδεύονται στην τέχνη του θηλασμού. Σε περίπτωση πρόωρου τοκετού και αναγκαστικού αποχωρισμού από το παιδί τους, οι μητέρες να εκπαιδεύονται στην διατήρηση της γαλουχίας.
Στο νεογέννητο να δίνεται μόνο μητρικό γάλα, ούτε υγρά, ούτε συμπλήρωμα ξένου γάλακτος, εκτός εάν υπάρχει ειδικός ιατρικός λόγος.
Να εφαρμόζεται το σύστημα "rooming-in", που σημαίνει το νεογέννητο δίπλα στη μητέρα του, 24 ώρες το 24ωρο.
Ο θηλασμός να είναι ελεύθερος και απεριόριστος.
Να μην δίνονται τεχνητές θηλές στα παιδιά που θηλάζουν.
Να ιδρυθούν ομάδες υποστήριξης του μητρικού θηλασμού και μετά την έξοδο του νεογέννητου από το Μαιευτήριο, στις οποίες να μετέχουν και μητέρες.
Σκέψου ότι τα βήματα 1,2,3,5 είναι από δύσκολο έως απίθανο να γίνουν. Τα βήματα 6 και 7 έχουν μικρές πιθανότητες, το 10 δεν έχει συμβεί. Σου μένουν μόνο 3 βήματα που μπορείς να κάνεις. Αν έχεις σκοπό να μην κάνεις το 9 γιατί θα αντλείς, να μην κάνεις το 8 γιατί θέλεις πρόγραμμα, σου μένει μόνο το 4.
Σύμφωνα με τις μελέτες που έχουν γίνει, όσα περισσότερα βήματα έχουν τηρηθεί τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας έχει ο θηλασμός.

Με το καλό!:)

theano1980
29-11-09, 11:21
αααα τι εχει?τελικα εχει κολικους?

καλημερααααααααα!!!μπα εχει αερια και κανει πριτσ αρα δεν εχουμε κολοικους ετσι δεν ειναι?
ρε φιλεναδα χθες κοιμηθηκε καλυτερα απο καθε αλλη φορα!!!τελικα δεν την πειραξε η κρεμα γαλακτος!!!!μηπως να αρχισω να τρωω γαλακτοκομικα σιγα σιγα?

Dimitra83
29-11-09, 11:28
μπορεις να τρως λιγο αλλα μη τα αρχισεις αποτομα.μικρη ποσοτητα δε πιστευω να πειραξει!κοιμηθηκατε καλα ε?μπραβο η ζουζουνιτσα:D

theano1980
29-11-09, 11:33
ασε φιλεναδα!!!!!σου λεω τελεια!!!!!!Α την ζυγισα!!!!!4760!!!!!!!

Dimitra83
29-11-09, 11:48
μια χαρα ειναι!!5 κιλα θα πιασει σεμια βδομαδα :p πολυ καλα μπραβο στο ζουζουνι

theano1980
29-11-09, 11:51
τα δικα σου τα αστερακια τι κανουν?

Dimitra83
29-11-09, 11:59
βρηκαν το παλιο στρωματακι απο το κρεβατακι το μπεμπε που ειχε η κορη μου κ κανουν σπιτακι :shock: μπορει να παιξουν κ λιγο ξυλο γιατι διαφωνουν ωρες ωρες αν κ αυτο τον καιρο ειμαστε σε φαση που προσπαθω να τα μαθω να μη λυνουν ετσι τις διαφορες τους κ κατι εχω καταφερει :grin: αχ δε τα εζησες ακομα αυτα εσυ :-P στο 2ο θα σου δινω συμβουλες γιαυτο το θεμα :-P κ τοτε θα δεις πως ο θηλασμος ηταν πιο απλο προβλημα :lol::lol::lol:

theano1980
29-11-09, 12:03
χαχα ωραια ομως με 2 μωρακια ε?

Dimitra83
29-11-09, 12:06
να σου πω μαρεσουν τοσο πολυ τα μωρακια που δε μπορω να φαναστω πως θα ερθει η στιγμη που θα ειναι πια μεγαλα κ δε θα εχουμε κανενα μωρακι στο σπιτι κ θα ειναι μεγαλα παιδακια πλεον.βασικα η κορη μου δεν ειναι πλεον μωρο ειναι 4 ετων κ μου ελειψαν οι φασεις που μπουσουλουσε που ελεγε τα πρωτα λογια κλπ κλπ.εχει εξελιχθει σε μια τσαουσα γλωσσοκοπανα κ ισχυρογνομων οσο δε φανταζεσαι!αααχ τι θα κανω.γιαυτο λεω να κανω κ τριτο σε 4-5 χρονια που θα εχουν γαιδουρεψει κ τα 2 τα ζουζουνακια μου :p:p

theano1980
29-11-09, 12:15
και γω κανω αμαν ποτε θα μεγαλωσει η δικια μου!!!!!!!!καλυτερα να μην βιαζομαι λοιπον!!!!

Dimitra83
29-11-09, 12:16
μη βιαζεσαι καθολουυυ!να το χαρεις τωρα που ειναι μωρακι κ θηλαζει κ ειναι τοσο μικρο κ γλυκουλι!!!θα σου λειψει αυτη η ηλικια οσο καμια αλλη

katerin@
29-11-09, 23:23
Βαρβάρα, με το καλό το μωράκι σου εύχομαι!! Να τα χαίρεσαι και τα δύο!!
Απλά ήθελα να σου πω κι εγώ, που μόνο αντλώ πλέον ότι είναι απείρως ευκολότερος ο θηλασμός και λιγοτερο χρονοβόρος, παρόλο που μπορεί να σου φαίνεται αλλιώς. Το καταραμένο το μπουκάλι, το πλύσιμο και η αποστείρωση είναι πολλή δουλειά, και σκέψου ότι και τον ίδιο χρόνο να ήθελες για να θηλάσεις (που εγώ πιστεύω και έχω δει από τη σύντομη εμπειρία του απευθείας θηλασμού μου στην αρχή ότι είναι λιγότερος ο χρόνος συνολικά) θα είναι πιο ουσιαστικός από το να πλένεις μπουκάλια, θα θηλάζεις το μωρό σου! Άσε που δεν μπορείς να είσαι σίγουρη αν το θήλαστρο θα σου ταιριάξει και ένα σωρό άλλα πράγματα. Μόνο να πλένεις το θήλαστρο μετά από κάθε άντληση, γιατί το νεογέννητο είναι ευαίσθητο και θέλει πολύ προσοχή στα πλυσίματα δεν θέλεις τίποτα άλλο! Μπορεί να σκέφτεσαι επίσης ότι ο θηλασμός σε καθηλώνει, αλλά και οι αντλήσεις το ίδιο κάνουν. Και όταν με το καλό μεγαλώσει κια λίγο και θα βγαίνετε έξω θα παίρνεις το μωρό σου και θα φεύγεις, όχι σαν κι εμένα που πρέπει να κουβαλάω ισοθερμικές τσάντες με το γάλα κι αν μείνω για περισσότερες ώρες και το θήλαστρο μαζί! Εγώ ειλικρινά τώρα, είναι η ώρα περασμένη και πρέπει να πάω να πλύνω τα μπουκάλια του όπως κάνω κάθε βράδυ και ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΑΛΛΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ!!!
Ακόμα λοιπόν και πρακτικά να το δεις, είναι καλύτερος ο θηλασμός και πιο εύκολος. Σκέψου το καλά λοιπόν γιατί άπαξ και αρχίσεις με μπουκάλι δεν ξέρεις αν υπάρχει γυρισμός!

CherryCheeks
30-11-09, 09:59
Pragmati poli xrises oi symvoules sou Aglaia gia epanagalaktismo kai proklisi galouxias! Apo aftes pou sou anoigoun ta matia tha elega! ;o)

bebe-q
30-11-09, 12:25
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρίσημες συμβουλές σας...Κρατάω ακόμη τις επιφυλάξεις μου,λόγω άνχους,αλλα θα σας ακούσω.Θα πρέπει όμως αυστηρά να ζητήσω να μην πάρει το μωράκι μπουκάλι για κανένα λόγο απο το μαιευτήριο...ωστε να μην αρνηθεί το στήθος..
Όσο για τις γιαγιάδες,η μιά δουλεύει και η άλλη "μας" δουλεύει κανονικά,οπότε είμαι μόνη μου με το μωράκι μου όοοοολη την ημέρα και ο σύζυγος έχει μαγαζί το οποίο κρατάει με συνεχές ωράριο οπότε είναι λίγες οι ώρες που μπορεί να είναι δίπλα μου...
Το μόνο σίγουρο είναι οτι θα κάνω οτι περνάει απο το χέρι μου για να καταφέρω αυτή τη φορά να θηλάσω το μωράκι μου...Ευτυχώς ο μικρούλης μου πλέον έχει δείγματα καλής συμπεριφοράς,περνάει αρκετό χρόνο στο δωματιάκι του με τα παιχνιδάκια του και αν δεν τον ενοχλεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κάτι,δε γκρινιάζει χωρις λόγο.. ελπίζω οτι το ίδιο θα εξακολουθήσει να κάνει και στο εξής.
Αυτό που λέτε με τα μπουκάλια τους,ήδη το περνάω...μπορεί να μην τα αποστειρώνω πιά,αλλα δεν παυει να θέλουν αρκετό χρόνο για καθάρισμα,μιάς που το γάλα,δεν ξεκολλάει εύκολα....
Το μόνο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μου προκαλεί τρομο είναι οι πρώτες ημέρες της καισσαρικής που θα πονάει η τομή και θα πρεπει να τρέχω...
Ξέρω οτι δεν κάνει να παίρνω παυσίπονα,λόγω του θηλασμού,αλλα αν το κάνω τελικά λέτε να έχω προβλήματα?Πέρισι χρισημοποίησα κάποιες φορές υπόθετο(δεν θυμάμαι τώρα ποιό)και ήταν πολύ αποτελεσματικό,ενώ κανένα άλλο παυσίπονο δεν με βοηθούσε..Θα συμβουλευτώ και τον γιατρό φυσικά γι'αυτό.
για οτι άλλο χρειαστώ θα σας ρωτήσω ξανά!!!!
Σας ευχαριστώ και πάλι....
Φιλάκια πολλά και καλή επιτυχία σε όλες τις φρέσκιες μανούλες!!!

bebe-q
30-11-09, 12:38
Pragmati poli xrises oi symvoules sou Aglaia gia epanagalaktismo kai proklisi galouxias! Apo aftes pou sou anoigoun ta matia tha elega! ;o)

Επέτρεψέ μου να σου ευχηθώ γρήγορα να έρθει και τρίτο μωράκι στην αγκαλιά σου,αφού τόσο το επιθημείς!!! :)

Μην κατηγορείς τον εαυτό σου και μην είσαι τόσο αυστηρή γιατί αυτό την επόμενη φορά θα σου δώσει και πάλι αρνητικά αποτελέσματα....
ΟΚ,έχεις αυτογνωσία και αυτό δεν είναι κακό,αλλα νομίζω οτι καλύτερα είναι απλά να ενημερωθείς,η αν έχεις την δυνατότητα (κάτι που εγώ δεν έχω) να παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο απο αυτά που κάνουν στα μαιευτήρια για να έχεις μιά πιό ολοκληρωμένη άποψη...Πιστεύω οτι κι εδώ αν παρακολουθήσεις τις συζητήσεις,θα μάθεις πολλά πράγματα που δεν ήξερες πρίν...
Το μόνο που θα πρέπει να ξέρεις οτι χρειάζεται,είναι υπομονή και επιμονή...Όλα τα άλλα πράγματι θα έρθουν απο μόνα τους...Αρκεί να μην παραιτηθείς,κάτι που έκανα κι εγώ πέρισυ νομίζοντας οτι δεν είχα ελπίδες...Αυτή τη φορά έχω σκοπό να το τραβήξω όσο πιό επίμονα μπορώ!!Και ελπίζω οτι θα τα καταφέρω..Την πρώτη φορά άλλωστε,δεν είχα εμπειρία,ούτε κάποιον για να συζητήσω τα προβλήματα που αντιμετώπιζα...Τώρα όμως,έχω εδώ τα κορίτσια,χρυσό βιβλίο ανοιχτό,για κάθε απορία και βασίζομαι πολύ στη βοήθειά τους γιατί έχουν στηρήξει πολλές μανούλες επιτυχώς!!!

Σου εύχομαι λοιπόν κι εγώ ότι καλύτερο και αν τελικά το έχεις σκοπό,ξεκίνα τη μελέτη απο τώρα!! :)

katerin@
30-11-09, 13:05
Το μόνο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μου προκαλεί τρομο είναι οι πρώτες ημέρες της καισσαρικής που θα πονάει η τομή και θα πρεπει να τρέχω...
Ξέρω οτι δεν κάνει να παίρνω παυσίπονα,λόγω του θηλασμού,αλλα αν το κάνω τελικά λέτε να έχω προβλήματα?Πέρισι χρισημοποίησα κάποιες φορές υπόθετο(δεν θυμάμαι τώρα ποιό)και ήταν πολύ αποτελεσματικό,ενώ κανένα άλλο παυσίπονο δεν με βοηθούσε..Θα συμβουλευτώ και τον γιατρό φυσικά γι'αυτό.
για οτι άλλο χρειαστώ θα σας ρωτήσω ξανά!!!!
Σας ευχαριστώ και πάλι....
Φιλάκια πολλά και καλή επιτυχία σε όλες τις φρέσκιες μανούλες!!!
Γιατι να μην μπορείς να πάρεις παυσίπονο, δεν νομίζω ότι αντενδείκνυται, θυμάμαι κι εγώ στο μαιευτήριο έβαζα υπόθετο, παρόλο που θήλαζα, οι γιατροί μου τα φέρνανε δηλαδη, επομένως δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Θα μας πει και η Αγλαία...

boymama
30-11-09, 13:39
Κοριτσια γεια σας θηλαζω αποκληστικα εδω και 1ο μερες το μωρακι μου ειναι 13 ημερων.Το βραδυ ξυπναει 2 φορες αλλα βρε κοριτσια δεν κλαιει βαζει το χερακι στο στομα και αν τον αφησω κοιματε και μετα ξανα ο παιδιατρος μου ειπε να μην τον ξυπναω το βραδυ για φαγητο.Μηπως να τον αφηνω να κλαψει και μετα να τον ταιζω?

amaretto
30-11-09, 13:50
Το κλάμα είναι η τελευταία ένδειξη πείνας, καλό είναι να θηλάζεις το μωρό πριν φτάσει σε αυτό το σημείο.
To χεράκι στο στόμα είναι μια ένδειξη ότι πεινάει, οπότε μην χάνεις γεύματα μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία. Μπορεί να είναι σχετικά αδύναμο να ξυπνήσει και ας πεινάει (ειδικά αν έχει κάνει ίκτερο κτλ). Μετά τις 4-6 εβδομάδες που φαίνεται ο ρυθμός του παιδιού, αξιολογείς ξανά την κατάσταση. Ισχύει ότι ο θηλασμός πρέπει να είναι συχνός και ανεμπόδιστος τον πρώτο χρόνο αλλά αν μέχρι τον 3ο-4ο μήνα το μωρό έχει καλό ρυθμό, ίσως μπορείς να χαλαρώσεις λιγάκι.

boymama
30-11-09, 13:55
Ευχαριστω παρα πολυ αρα οταν τον ακουω θα τον ταιζω ειμαι νεα μανουλα και δεν ξερω.Ειναι καλυτερα να του δινω οσο θελει απο τον ενα στηθος και μετα αν θελει αλλο να του δινω απο το αλλο ή να αλαζω?Πρεπει να τρωει καποια συγκεκριμενα λεπτα στο περιπου για να ειμαι σιγουρη οτι χορτασε?Καποιες φορες τρωει απο το ενα καλα και μετα απο το αλλο τρωει λιγο και χαζευει

amaretto
30-11-09, 14:29
Δίνεις από το ένα στήθος, όσο θέλει και μετά προσφέρεις και το άλλο στήθος, για όσο θέλει και συνεχίζεις όσο ενδιαφέρεται το μωρό. Αν χρειαστεί, ενδιάμεσα το αφήνεις να ρευτεί. Δεν κρατάς χρόνο, ούτε βγάζεις το μωρό από το στήθος, το μωρό αφήνει το στήθος μόνο του, όταν έχει ικανοποιηθεί. Το κάθε μωρό θηλάζει με διαφορετικό ρυθμό, οπότε εσύ θα δεις πώς λειτουργεί το δικό σου μωρό και αν ικανοποιείται με πολά μικρά γεύματα ή με λιγότερα μεγάλα.

boymama
30-11-09, 14:40
Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ .................

CherryCheeks
30-11-09, 15:25
Επέτρεψέ μου να σου ευχηθώ γρήγορα να έρθει και τρίτο μωράκι στην αγκαλιά σου,αφού τόσο το επιθημείς!!! :)

Μην κατηγορείς τον εαυτό σου και μην είσαι τόσο αυστηρή γιατί αυτό την επόμενη φορά θα σου δώσει και πάλι αρνητικά αποτελέσματα....
ΟΚ,έχεις αυτογνωσία και αυτό δεν είναι κακό,αλλα νομίζω οτι καλύτερα είναι απλά να ενημερωθείς,η αν έχεις την δυνατότητα (κάτι που εγώ δεν έχω) να παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο απο αυτά που κάνουν στα μαιευτήρια για να έχεις μιά πιό ολοκληρωμένη άποψη...

Το μόνο που θα πρέπει να ξέρεις οτι χρειάζεται,είναι υπομονή και επιμονή...Όλα τα άλλα πράγματι θα έρθουν απο μόνα τους...Αρκεί να μην παραιτηθείς,κάτι που έκανα κι εγώ πέρισυ νομίζοντας οτι δεν είχα ελπίδες...

Την πρώτη φορά άλλωστε,δεν είχα εμπειρία,ούτε κάποιον για να συζητήσω τα προβλήματα που αντιμετώπιζα...Τώρα όμως,έχω εδώ τα κορίτσια,χρυσό βιβλίο ανοιχτό,για κάθε απορία και βασίζομαι πολύ στη βοήθειά τους γιατί έχουν στηρήξει πολλές μανούλες επιτυχώς!!!

Σου εύχομαι λοιπόν κι εγώ ότι καλύτερο και αν τελικά το έχεις σκοπό,ξεκίνα τη μελέτη απο τώρα!! :)

Se efxaristo poly! Efxomai sto mellon mas na erthei, giati tora eimai poli-asxoli me douleia, dio paidia, kai spoudes gia anagnorisi ptyxiou. (Eixa anaferei oti eimai apo to eksoteriko).

Exeis dikio, eimai poli afstiri me ton eafto mou... mallon prepei na xalaroso ligo.:cool:

Episa ton eafto mou oti sxetika me alles, den eixa kali posotita gala! Ekei ksekinise to olo provlima.

Bravo, poli xairomai gia afto. Kai ego niotho kapos kalitera pou exo mia tetoia pygi pliroforisis apo alles manoules se afto to forum. Einai kati pou den to eixa prin ston kyklo mou.

Meletao alla tora, xixixi... logo ptyxiou!!!! Efxomai omos sintoma na erthei kai ekeini i ora na meletao gia tin galouxia. Krine mono to oti mpika se afto to thread na diavaso gia to thema parolou pou den mou einai ektaktos anagkaio. ;-)

Eisai poli glykia kali mou! Sou efxomai na eisai panta kala kai me to kalo to moraki sou!!!!!

aglaia
01-12-09, 08:58
Θα χρειαστείς λίγη βοήθεια τις πρώτες 10-15 μέρες. Μπορείς να πάρεις μια βοηθό μητρότητας ή κάποιο πρόσωπο να σε βοηθήσει.

Ξέρω οτι δεν κάνει να παίρνω παυσίπονα,λόγω του θηλασμού,αλλα αν το κάνω τελικά λέτε να έχω προβλήματα?Πέρισι χρισημοποίησα κάποιες φορές υπόθετο(δεν θυμάμαι τώρα ποιό)και ήταν πολύ αποτελεσματικό,ενώ κανένα άλλο παυσίπονο δεν με βοηθούσε...
Ποιος είπε ότι δεν κάνει να χρησιμοποιείς παυσίπονα επειδή θηλάζεις; Η μητέρα που θηλάζει δεν δικαιούται περίθαλψη και ανακούφιση;
Τα περισσότερα φάρμακα που κυκλοφορούν είναι συμβατά με το θηλασμό.

Θα συμβουλευτώ και τον γιατρό φυσικά γι'αυτό

Καλή σκέψη αλλά το ότι είναι για σένα τόσο φυσικό να τον συμβουλεύεσαι για τέτοια θέματα δεν σημαίνει ότι θα ξέρει. Η συντριπτική πλειοψηφία των γιατρών δεν γνωρίζουν ποια φάρμακα είναι συμβατά με το θηλασμό. Δεν ενδιαφέρθηκαν να μάθουν και δεν ενδιαφέρονται. Κοστίζει λιγότερα από 100 ευρώ ένα σχετικό βιβλίο

http://www.accp.com/images/bookstore/th_08dpl_150.jpg (http://www.accp.com/images/bookstore/th_08dpl_300.jpg)

αλλά δεν το παίρνουν το ρημάδι να δίνουν σωστές πληροφορίες, προτιμούν να αυτοσχεδιάζουν.

Μια παλαιότερη έκδοση μπορούν να τη βρούνε με 10 δολάρια...

MARIANTHI611
01-12-09, 10:49
Aglaia και οποια αλλη κοπελα ξερει μηπως μπορειτε να μου εξηγεισετε τι σημαινει εδραιωση θηλασμου...δλδ το στηθος θα παραγει το γαλα την ωρα που θηλαζει το μωρο και οχι πιο πριν προκαταβολικα οπως γινοταν μεχρι τωρα???Δλδ θα θηλαζω και μετα απο μια ωρα θα μπορω να βγαζω κανονικη ποσοτητα γαλακτος για να το κραταω στην καταψυξη???

Επισης θελω να παω γυμναστηριο...επηρεαζει τον θηλασμο????Η διαιτολογος μου ειπε οτι μετα απο εντονη ασκηση παραγεται γαλακτικο οξυ και θα πρεπει να θηλαζω τουλαχιστον μια ωρα μετα...ισχυει αυτο???

αααα και μποσα φλιτζανια γλυκανισο την ημερα πρεπει να πινω για να γινει δουλεια??

Θηλαζω 34 ημερες αποκλειστικα :)

aglaia
01-12-09, 11:06
Aglaia και οποια αλλη κοπελα ξερει μηπως μπορειτε να μου εξηγεισετε τι σημαινει εδραιωση θηλασμου...
εδραίωση σημαίνει ότι το στήθος έχει ολοκληρώσει την ανάπτυξή του και ότι ορμονικά και λειτουργικά υπάρχει γάλα για να καλύψει τις ανάγκες του μωρού, αυτό συμβαίνει στις 6 εβδομάδες μετά τον τοκετό και αν ο θηλασμός είναι επιτυχής.

δλδ το στηθος θα παραγει το γαλα την ωρα που θηλαζει το μωρο και οχι πιο πριν προκαταβολικα οπως γινοταν μεχρι τωρα???
πάλι παράγεται προκαταβολικά γάλα αλλά σε μικρότερη ποσότητα και αυτή θα μειώνεται συνεχώς
ο χρόνος είναι πολύ διαφορετικός από μητέρα σε μητέρα

Δλδ θα θηλαζω και μετα απο μια ωρα θα μπορω να βγαζω κανονικη ποσοτητα γαλακτος για να το κραταω στην καταψυξη???
μπορεί να συμβεί και αυτό αλλά δεν μπορούμε να το ξέρουμε γιατί κάθε μητέρα είναι διαφορετική και γιατί κάθε μητέρα ανταποκρίνεται με διαφορετικό τρόπο στο θήλαστρο

Επισης θελω να παω γυμναστηριο...επηρεαζει τον θηλασμο????Η διαιτολογος μου ειπε οτι μετα απο εντονη ασκηση παραγεται γαλακτικο οξυ και θα πρεπει να θηλαζω τουλαχιστον μια ωρα μετα...ισχυει αυτο???

Δεν ισχύει αυτό που σου είπε ο διαιτολόγος.
Μπορείς να κάνεις ακόμη και πρωταθλητισμό (αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείς αναβολικά).
Μερικές φορές μπορεί να αλλάξει η γεύση του γάλακτος μετά την άσκηση, τα περισσότερα μωρά δεν αντιδρούν καθόλου σε αυτό.

αααα και μποσα φλιτζανια γλυκανισο την ημερα πρεπει να πινω για να γινει δουλεια??
καθόλου! γιατί να πάρεις γλυκάνισο;
Ο θηλασμός σπάνια χρειάζεται παρεμβάσεις. Αν γίνουν παρεμβάσεις χωρίς να είναι απαραίτητες, συνήθως δημιουργούν σοβαρά προβλήματα.

Μην παρασύρεσαι από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν άλλες μητέρες. Οι περισσότερες θηλάζουν χωρίς προβλήματα. Αυτές δεν έχουν λόγο να γράφουν! Εδώ γράφουν κυρίως οι μητέρες που αντιμετωπίζουν προβλήματα για να τα λύσουν. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλες όσες θηλάζουν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα!;-)

Θηλαζω 34 ημερες αποκλειστικα :)
Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια!

no doubt
01-12-09, 11:34
Εγώ θηλάζω τα διδυμάκια μου, πολλές μέρες μπορεί να μην τους δώδω καθόλου ξένο συνήθως όμως τρώνε 1-2 γεύματα ξένο. Ο ένας μου έκανε κολικούς και δυσκοιλιότητα με αποτέλεσμα να κλαίει επί ώρες και να ταλαιπωρείται. Η παιδίατρος μου συνέστισε ένα γάλα για τους κολικούς και έχω στενοχωρηθεί :-( που δεν τον θηλάζω. Η αλήθεια είναι πώς ηρέμησε όμως ψάχνει το στήθος μου. Του δίνω λίγο γιατί δεν θέλω να το κόψει, απλά να του περάσουν οι κολικοί. Επειδή όμως έχει φάει τρώει και το κάνει εμμετό. Και λίγο ξένα να του δώσω πάλι το ίδιο μου κάνει.
Ισχύει τελικά ότι αυτό το γάλα είναι καλύτερο από το μητρικό;
Και κάτι ακόμα. Πόσο γάλα μπορεί να παράγει μία γυναίκα την ημέρα; Οι δικοί μου τρώνε γυρω στο 1λίτρο καθημερινά ο καθένας. Εγώ προσωπικά ζαλίζομαι πάρα πολύ αν και παίρνω σίδηρο και ασβέστιο.
Ευχαριστώ.

Eliza
01-12-09, 12:11
Κανένα ξενο γάλα δεν είναι καλύτερο από το μητρικό!!!!
Δυσκοιλιότητα σπάνια βλέπουμε με το μητρικό, μάλλον το συμπλήρωμα ευθύνεται γι΄αυτήν.
Τα μωράκια που θηλάζουν, συνήθως κάνουν λιγότερους κολικούς -αλλά όχι πάντα. Είναι κρίμα να στερείς στο ένα (αν κατάλαβα καλά) παιδάκι σου το μητρικό. Δοκίμασε πάλι, κόβοντας το ξένο σιγά-σιγά -αν χρειαστείς βοήθεια υπάρχει αντίστοιχο θέμα.
Κάθε γυναίκα μπορεί να παράγει όσο γάλα χρειάζεται για τα μωρά της. Η παραγωγή ακολουθεί τη ζήτηση, αν δεν παρεμβαίνουμε με συμπληρώματα.
Φρόντισε να τρως καλά! ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ! Η διατροφή σου είναι πιο σημαντική από τα συμπληρώματα σιδήρου και ασβεστίου. Καταλαβαίνω ότι με 3 μωρά στο σπίτι δεν είναι εύκολο να φροντίζεις τον εαυτό σου, όμως ΠΡΕΠΕΙ. Τα μωρά σου σε χρειάζονται γερή και δυνατή!
Υπάρχουν αρκετές μανούλες στο φορουμ που θηλάζουν δίδυμα και μάλιστα αποκλειστικά. Η NickyL, η anastasie και άλλες. Αυτές ίσως μπορούν να σε συμβουλέψουν καλύτερα.
ΚΑλό κουράγιο και καλή συνέχεια!

aglaia
01-12-09, 18:11
Να σου ζήσουνε!

Ισχύει τελικά ότι αυτό το γάλα είναι καλύτερο από το μητρικό;

Η επίσημη ιατρική άποψη είναι αυτή:

Human milk is species-specific, and all substitute
feeding preparations differ markedly from it, making
human milk uniquely superior for infant feeding.12

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

Και κάτι ακόμα. Πόσο γάλα μπορεί να παράγει μία γυναίκα την ημέρα; Οι δικοί μου τρώνε γυρω στο 1λίτρο καθημερινά ο καθένας.
Εσύ έχεις ορμόνες για να παράγεις γάλα για τουλάχιστον δύο παιδιά.;)

Εγώ προσωπικά ζαλίζομαι πάρα πολύ αν και παίρνω σίδηρο και ασβέστιο.
Έχεις αναιμία; Αν ναι, τότε κακώς παίρνεις το ασβέστιο, εμποδίζει την αφομοίωση του σιδήρου.

aglaia
01-12-09, 18:13
Η παιδίατρος μου συνέστισε ένα γάλα για τους κολικούς και έχω στενοχωρηθεί :-( που δεν τον θηλάζω.

Μήπως να αλλάξεις παιδίατρο;
Αν αυτή είναι ανίκανη να βρει μια λύση με προτεταιότητα την υγεία του παιδιού και άρα το θηλασμό, γιατί θα πρέπει να την ακολουθήσεις; Σε δεσμεύει κάτι να παραμείνεις σε μια ανεπαρκή παιδίατρο;

no doubt
01-12-09, 22:54
Την παιδίατρο την ξέρω χρόνια και είναι πάρα πολύ καλή και είναι υπέρ του μητρικού θηλασμού. Χαίρεται πάρα πολύ που καταφέρνω και θηλάζω τα δίδυμα. Απλά την έπαιρνα συνέχεια τηλέφωνο απελπισμένη που έκλαιγε το μωρό και προφανώς προσπάθησε κι εκείνη να βρει κάποια λύση. Το πουλάκι μου σήμερα δεν του στέρησα τη μαμά και τον θήλασα κανονικά. Δεν έκανε κολικούς. Του έδωσα σταγόνες και μετά τον θήλαζα γιατί κι αυτός κλαίει και ψάχνει.
Να διορθώσω κάτι. Δεν είναι δυσκοίλιος, κάνει κακά μια φορά στις 3-4 μέρες σαν αλοιφή. Έχει πολλά αέρια κι αυτά τον πονάνε. Γουργουρίζει η κοιλίτσα του. Τον μεγάλο μου γιο τον θήλασα αποκλειστικά για 7 μήνες. Φανταστείτε ότι δεν είχα καν μπιμπερό στο σπίτι. Κι αυτός αργούσε να κάνει κακά, μπορεί και 7-8 μέρες! Όμως δεν πονούσε.
Εσείς επίσης τί μου προτείνετε για τις ζαλάδες; Άρχισα δίαιτα σε διαιτολόγο και τη δεύτερη μέρα την έκοψα γιατί μου μείωσε κατά 1/3 το γάλα. Δίαιτα μπορώ να κάνω όποτε θέλω. Τώρα όμως είναι μοναδική ευκαιρία να θηλάσω τα μωράκια μου.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

aglaia
01-12-09, 23:56
frosobal, ξέρεις από πού προέρχονται οι ζαλάδες;
Είναι από την κούραση;
Έχεις διερευνήσει παθολογικά αίτια;

aglaia
02-12-09, 00:00
Το πουλάκι μου σήμερα δεν του στέρησα τη μαμά και τον θήλασα κανονικά. Δεν έκανε κολικούς. Του έδωσα σταγόνες και μετά τον θήλαζα γιατί κι αυτός κλαίει και ψάχνει.

Τι χρώμα έχουν τα κακά του μωρού που κάνει κολικούς και του άλλου που δεν κάνει;

Έχει πολλά αέρια κι αυτά τον πονάνε. Γουργουρίζει η κοιλίτσα του.
Ο πρώτος ύποπτος είναι τα γαλακτοκομικά από γάλα αγελάδος.
Πόσες μερίδες γαλακτοκομικά καταναλώνεις τη μέρα; Πόσες είναι από γάλα αγελάδος και πόσες συνολικά;

no doubt
02-12-09, 11:17
aglaia καταρχάς σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου.
Γαλακτοκομικά δεν καταναλώνω παρά μόνο τυρί φέτα. Γι αυτό παίρνω και ασβέστιο. Να πω ότι το πρωί πίνω το σίδηρο με φυλλικό οξύ και το απόγευμα το ασβέστιο. Άρα δεν απορροφά το ένα το άλλο. Τρώω καθημερινά γλυκό (συνήθως του κουταλιού ή καταϊφι). Σε όλη την εγκυμοσύνη δεν έτρωγα σχεδόν τίποτα και τώρα είμαι σαν ναρκομανής με τα γλυκά. Θέλω οποσδήποτε να φάω.
Τα κακά του μωρού με τους κολικούς είναι κίτρινα και του άλλου κίτρινα και καμιά φορά και λίγο προς το πορτοκαλί. Ανάλογα αν θα έχει πιει ξένο γάλα ή όχι.
Για τις ζαλάδες ο πρώτος ύποπτος είναι η πίεση. Από τη μέρα που γέννησα μου ανέβηκε πίεση χωρίς ποτέ να έχω. Πήγα και σε καρδιολόγο και σε ενδοκρινολόγο γιατί μέσα στις πρώτες 15 μέρες έχασα 22 κιλά. Δεν βρέθηκε τίποτα εκτός από αυξημένη ανδρεναλίνη λόγω του ότι μου είχε ρίξει ο αναισθησιολόγος και θέλει 20 μέρες για να φύγει από το σώμα. Το μόνο που είπαν είναι ότι η καρδιά μου δουλεύει πολύ στρεσαρισμένα. Λογικό είναι έχω 3 μωρά.

sofie
02-12-09, 13:41
Κορίτσια γεια σας!Χθες έκλεισε η μπέμπα μου τον τρίτο μήνα,κάναμε και το δεύτερο εμβόλιο.Δυστυχώς βάλαμε μόνο 600γρ.τον τρίτο μήνα αλλά στο σύνολο των 3 μηνών 3κιλά.Συμβαίνει καμιά φορά στασιμότητα στο βάρος;Βέβαια η συμπεριφορά της με ανησυχεί τον τελευταίο καιρό καθώς κάνω αγώνα για να φάει από το στήθος παρόλο που έχω πάλι αρκετό γάλα,παίζει συνέχεια ή γκρινιάζει.Για μπιμπερό ούτε κουβέντα.Μήπως φταίει που την βάζω συχνά στο στήθος ενώ θα έπρεπε να περιμένω 2,5-3 ώρες να πεινάσει πολύ;Επίσης κάνει 3-4 εμετούς καθημερινά παρόλο που θα έχει ρευτεί.Στενοχωριέμαι πάλι γιατί κατάφερα να επαναφέρω το γάλα μου αλλά η μικρή μου κάνει κόλπα.Απορώ γιατί μέχρι που έκλεισε τον 2 μήνα ήταν πολύ συνεργάσιμη...

aspaa60
02-12-09, 14:16
Κορίτσια να επανέλθω με το θέμα του επαναγαλακτισμου.Αυτο που κατάφερα μέχρι στιγμής είναι η μικρή να είναι πιο δεκτική με το στήθος που μεχρι τώρα αρνίοταν.Οσο για την ποσότητα γάλατος έχει φτασει στα 50ml απο το ενα στήθος και περίπου 30ml απο εκεινο που αρνίοταν η μικρή ,πέρνω και μαγγιά μπύρας.Θα πρέπει αν συνεχίσω μάλλον τις αντλησεις , έτσι ? Επίσης την πήγα στον παιδίατρο και μέσα στον μήνα έβαλε 140 γρ 1,5 cm ύψος και 0,5 περίμετρο. Τα κιλά δεν θα έπρεπε να είναι παραπάνω ? Νομίζω πως τρώει αρκετά (3 φρούτα στην φρουτόκρεμα ) και το μεσημεριανό της είναι μισό multi .Mήπως δεν επαρκεί το γάλα μου?Κάνω περίπου 3 αντλήσεις και 3 θηλασμους μέσα στην ημέρα .Το βράδυ θηλάζει απο 1-3 φορές

40+mama
02-12-09, 14:25
Εσείς επίσης τί μου προτείνετε για τις ζαλάδες; Άρχισα δίαιτα σε διαιτολόγο και τη δεύτερη μέρα την έκοψα γιατί μου μείωσε κατά 1/3 το γάλα. Δίαιτα μπορώ να κάνω όποτε θέλω. Τώρα όμως είναι μοναδική ευκαιρία να θηλάσω τα μωράκια μου.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Γιατί κάνεις δίαιτα; Για να χάσεις κιλά ; H υπάρχουν άλλοι λόγοι υγείας που το υπαγορεύουν;
Αν το κάνεις μόνο για να χάσεις κιλά πιστεύω ότι δεν το χρειάζεσαι. Θηλάζοντας δίδυμα θα αδυνατίζεις από μόνη σου.

Και κατά την ταπεινη μου γνώμη αν ένας παιδίατρος μας πει ελαφρά τη καρδία να δώσουμε ξένο γάλα ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ!!!!!

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
02-12-09, 14:59
Sofie κοίταξα και προηγούμενα μηνύματά σου αλλά δεν είδα να αναφέρεις κάπου αναλυτικά τις ζυγίσεις και το πρόγραμμα σας γενικά. Για να υπάρχει μια καλύτερη εικόνα κάνε ένα κόπο να απαντήσεις στις παρακάτω ερωτήσεις....

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=23962
(κάνεις copy paste και απαντάς στις ερωτήσεις)

πριν από αυτό να σου πω ότι αν το παιδί έχει πάρει 600gr δεν είναι στασιμότητα – πήρε βάρος... επίσης να δούμε και λίγο το θέμα των εμετών που λες...γράψε κάποια παραπάνω στοιχεία.

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
02-12-09, 15:01
Κορίτσια να επανέλθω με το θέμα του επαναγαλακτισμου.Αυτο που κατάφερα μέχρι στιγμής είναι η μικρή να είναι πιο δεκτική με το στήθος που μεχρι τώρα αρνίοταν.Οσο για την ποσότητα γάλατος έχει φτασει στα 50ml απο το ενα στήθος και περίπου 30ml απο εκεινο που αρνίοταν η μικρή ,πέρνω και μαγγιά μπύρας.Θα πρέπει αν συνεχίσω μάλλον τις αντλησεις , έτσι ? Επίσης την πήγα στον παιδίατρο και μέσα στον μήνα έβαλε 140 γρ 1,5 cm ύψος και 0,5 περίμετρο. Τα κιλά δεν θα έπρεπε να είναι παραπάνω ? Νομίζω πως τρώει αρκετά (3 φρούτα στην φρουτόκρεμα ) και το μεσημεριανό της είναι μισό multi .Mήπως δεν επαρκεί το γάλα μου?Κάνω περίπου 3 αντλήσεις και 3 θηλασμους μέσα στην ημέρα .Το βράδυ θηλάζει απο 1-3 φορές

Μπορείς να εντάξεις στο πρόγραμμα σου και άλλες 2 αντλήσεις όχι απαραίτητα μεγάλης διάρκειας (π.χ των 10-15 λεπτών μαξ) ή αυτό είναι ανέφικτο?

aspaa60
02-12-09, 16:56
Μπορείς να εντάξεις στο πρόγραμμα σου και άλλες 2 αντλήσεις όχι απαραίτητα μεγάλης διάρκειας (π.χ των 10-15 λεπτών μαξ) ή αυτό είναι ανέφικτο?
Πραγματικά , ζορίζομαι ήδη.Ξερεις , υπάρχει και ο μεγάλος ...είμαι και μόνη ......δυσκολεύομαι ήδη.Πραγματικά δεν ξέρω που να εντάξω χρονικά άλλες 2 αντ΄λήσεις .Δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω αμέσως μόλις θηλάσει π.χ πρωί και το μεσημέρι μόλις κοιμηθεί ?
Σε τί ποσότητα θα πρέπει να φέρω την παραγωγή για να πω οκ μεχρι εδώ οι αντλήσεις ?Υπάρχει καποια συγκεκριμένη ποσότητα π,χ 100 ml, 200ml σε κάθε άντληση ?

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
02-12-09, 20:00
Το ξέρω ότι είναι ζόρι ειδικά όταν υπάρχει και άλλο παιδί σε καταλαβαίνω...
Ναι δεν παίζει ρόλο η ώρα νομίζω μια χαρά θα είναι έτσι όπως λες. Δεν σκεφτόμουν κάποια συγκεκριμένα μλ απλά έλεγα να δοκιμάσεις για 2 εβδομάδες για να δεις μια χ αύξηση οπότε να ξαναδείς με το παιδί πως συνεργάζεται πια γιατί δεν είναι ότι είχες θέμα δραστικής μείωσης της παραγωγής αφού το παιδί θηλάζει απλά ήθελες να την αυξήσεις λίγο για να θηλάζεται περισσότερο το απόγευμα ....

aglaia
02-12-09, 20:56
Επιτελους βρηκα θηλαστρο νοσοκομειου.Eχω εδω και μια ωρα το θηλαστρο στο στηθος και δεν εχει βγει σταγονα. Εκανα μαλαξεις πριν ξεκινησω και αρχισαν να με πονανε οι θηλες γιατι μαλλον το αφησα πολυ ωρα. Τωρα τι κανω?

Καλέ, εσύ είναι πολύ βιαστική! :D

1. Το πιο σημαντικό είναι ότι το μωρό σου συνεργάζεται.
Αυτό σημαίνει ότι το μωρό έχει προτεραιότητα, δηλαδή δεν θα αφιερώνεις τις ώρες σου στο θήλαστρο (που είναι χρήσιμο) αλλά στα μωρό.
Θα περνάς όσο πιο πολλές ώρες μπορείς με το μωρό στην αγκαλιά σου, περα από την ώρα που μένει στο στήθος, είναι σημαντικό να έχετε αυξημένη δερματική επαφή. Αυτό διασφαλίζει τη συνέχεια της συνεργασίας του μωρού και επηρεάζει ορμονικά εσένα για να παράγεις περισσότερο γάλα (η αγκαλιά με το θήλαστρο δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα!).

2. Το θήλαστρο το χρησιμοποιείς τουλάχιστον 8 φορές το 24ωρο από 10-15 το πολύ λεπτά για κάθε στήθος. Αν δεν έχεις τόσο χρόνο κάνεις τουλάχιστον 5 και 5 λεπτα.
Δεν έχει σημασία αν αντλείς γάλα ή όχι. Το ερέθισμα στο στήθος αυξάνει την προλακτίνη. Τα αποτελέσματα θα τα δεις σε 3-4 ημέρες. Δηλαδή αν αντλείς συστηματικά για 3-4 μέρες, την επομένη θα δεις μια μικρή αύξηση στο γάλα.

Δεν χρειάζεται να κάνεις μαλάξεις.

το μωρο εξακολουθει να πειναει μετα απο το μητρικο σε περιπου μιση ωρα!!!!
Θα χρειαστείς 4-6 εβδομάδες για να κάνεις επαναγαλακτισμό. Η ποσότητα αυξάνεται σιγά-σιγά.

Εννοείται ότι για την ώρα το μωρό θα τρέφεται κυρίως με το ξένο γάλα, όσο αυξάνεται το δικό σου τόσο θα μειώνεται το ξένο.

Η διαδικασία είναι χρονοβόρα και ψυχοφθόρα. Θα χρειαστείς στήριξη, θα είμαστε εδώ! Κι αν κουραστείς και τα παρατήσεις πάλι εδώ θα είμαστε!;)

aglaia
02-12-09, 21:15
Γαλακτοκομικά δεν καταναλώνω παρά μόνο τυρί φέτα. Γι αυτό παίρνω και ασβέστιο. Να πω ότι το πρωί πίνω το σίδηρο με φυλλικό οξύ και το απόγευμα το ασβέστιο. Άρα δεν απορροφά το ένα το άλλο.

H περίσσεια ασβεστίου στον οργανισμό εμποδίζει την απορρόφηση του σιδήρου, ανεξάρτητα από την ώρα που λαμβάνεις το σκεύασμα.
Το ασβέστιο δεν το χρειάζεσαι.
Δεν είναι μόνο τα γαλακτοκομικά που έχουν ασβέστιο, και το κρέας και τα λαχανικά (τα σκούρα πράσινα) έχουν άφθονο, μην ανησυχείς.

Τρώω καθημερινά γλυκό (συνήθως του κουταλιού ή καταϊφι). Σε όλη την εγκυμοσύνη δεν έτρωγα σχεδόν τίποτα και τώρα είμαι σαν ναρκομανής με τα γλυκά. Θέλω οποσδήποτε να φάω.

Σε καταλαβαίνω, εγώ ένα είχα και τη δεύτερη μέρα που ήμουν στο σπίτι έκανα κέηκ!
Τις υπόλοιπες ατασθαλίες δεν σου τις λέω για να μη ζηλέψεις (δεν είμαι και κοντά να σου στείλω κάτι!)

Τα κακά του μωρού με τους κολικούς είναι κίτρινα και του άλλου κίτρινα και καμιά φορά και λίγο προς το πορτοκαλί. Ανάλογα αν θα έχει πιει ξένο γάλα ή όχι.
Οκ

Για τις ζαλάδες ο πρώτος ύποπτος είναι η πίεση. Από τη μέρα που γέννησα μου ανέβηκε πίεση χωρίς ποτέ να έχω. Πήγα και σε καρδιολόγο και σε ενδοκρινολόγο γιατί μέσα στις πρώτες 15 μέρες έχασα 22 κιλά. Δεν βρέθηκε τίποτα εκτός από αυξημένη ανδρεναλίνη λόγω του ότι μου είχε ρίξει ο αναισθησιολόγος και θέλει 20 μέρες για να φύγει από το σώμα. Το μόνο που είπαν είναι ότι η καρδιά μου δουλεύει πολύ στρεσαρισμένα. Λογικό είναι έχω 3 μωρά.
Δηλαδή δεν έχει διαπιστωθεί αναιμία από αιματολογικές εξετάσεις;
Γιατί αυτό είχα καταλάβει από το σίδηρο που παίρνεις.
Αν δεν έχεις αναιμία, κόψε το σίδηρο γιατί είναι επικίνδυνος. Αν υπάρχει πλεόνασμα σιδήρου, επικάθεται σε διάφορα όργανα και επιβαρύνει τη λειτουργία τους. Αυτό σημαίνει επιπλέον στρες για τον οργανισμό σου.

Δεν γράφω κάτι επιπλέον για την ώρα για να μην σε επιβαρύνω με πολλές πληροφορίες!

Θα σου στείλω και πμ

irida85
02-12-09, 21:40
αγλαια και οποιες ξερετε....
εμενα το μωρακι θηλαζει μονο 5 λεπτα (με το ρολοι μιλαμε 5 λεπτα καθε φορα) και αποκοιμιεται... κανω οτι μπορω να τη ξυπνησω αλλα τπτ... μετα της βγαζω με το θηλαστρο 40 μλ περιπου και αναμεσα σε υπνο ξυπνιο καταληγει να τα πινει... για την ωρα δεν το κανω σε καθε γευμα αλλα συνηθως στα βραδινα... αν ομως συνεχισω να το κανω αυτο σε καθε γευμα δεν επηρεαζεται ο θηλασμος????? με το θηλαστρο εννοω.. αλλα και τι να κανω? να μενει νηστικο το μωρο? εν τω μεταξυ τρωει καθε 3,5-4 ωρες περιπου και το βραδυ μετα τα μεσανυχτα δηλαδη την αφηνω μια φορα 5 ωρες και δε ξυπναει παλι... ειχε κανει και ικτερο (max 13.2 και βγηκε απο τη λαμπα με 10.2) και ξερω οτι ειναι πιο αδυναμα αυτα τα μωρακια κι ετσι δε θελω να την αφηνω μονο 5 λεπτακια θηλασμου.... παντως το βλεπω οτι εχω παρα πολυ γαλα και τρεχει και μονο του το στηθος και μαλιστα πνιγεται το μωρο οταν τρωει λαιμαργα...

τι αλλο να πω....? πρεπει να δωσω κι αλλες λεπτομεριες????????????

aglaia
02-12-09, 21:42
Δυστυχώς βάλαμε μόνο 600γρ.τον τρίτο μήνα

Γιατί δυστυχώς;
Πόσο θα έπρεπε να βάλει;
(μήπως κάποιος δεν σας τα λέει καλά; )

αλλά στο σύνολο των 3 μηνών 3κιλά.
Τα τρία κιλά είναι καλός μέσος όρος για 5 μήνες!
Ρίξε μια ματιά στις καμπύλες που υπάρχουν στο βιβλιάριο.

Συμβαίνει καμιά φορά στασιμότητα στο βάρος;
Φυσικά! Ειδικά για τα μωρά που βάζουν σε 3 μήνες το βάρος που θα έβαζαν στους 5 μήνες. Το δικό σου είναι ένα από αυτά!
Αν δεν βάλει καθόλου βάρος τους επόμενους 2 μήνες, θα είναι φυσιολογικό!

Βέβαια η συμπεριφορά της με ανησυχεί τον τελευταίο καιρό καθώς κάνω αγώνα για να φάει από το στήθος παρόλο που έχω πάλι αρκετό γάλα,παίζει συνέχεια ή γκρινιάζει.

Μην αγωνίζεσαι τόσο! Το γάλα σου δεν λιγοστεύει, αφού τα κατάφερες μέχρι τώρα, δεν έχεις λόγο να ανησυχείς! Μπορείς να συνεχίσεις όσο θέλεις!

Μου επιτρέπεις να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου;
Δηλαδή το μωρό σου δεν έχει δικαίωμα να παίζει ή να γκρινιάζει;
Αν δεν το κατάλαβες μεγάλωσε πολύ!:D Όσο μεγαλώνει αποκτά πιο ισχυρή άποψη την εκφράζει και φυσικά δεν σηκώνει από εσένα όσα σήκωνε σε μικρότερη ηλικία!

Μήπως φταίει που την βάζω συχνά στο στήθος ενώ θα έπρεπε να περιμένω 2,5-3 ώρες να πεινάσει πολύ;
Με προκαλείς να σε πειράξω!:D
Το παθαίνω αυτό με τις μαμάδες που δεν έχουν κανένα πρόβλημα και είναι τόσο ανήσυχες!

Μήπως φταίει που είσαι πολύ ανήσυχη;
Μήπως φταίει που είσαι πολύ αγχωμένη;
Γι αυτό γκρινιάζει το μωρό, δεν σε αντέχει!:rolleyes:
Χαλάρωσε και δώσε το δικαίωμα στο μωρό να σε ζητήσει. Δεν είναι ανάγκη ούτε να το αφήσεις να πεινάσει πολύ, ούτε να κλάψει, αρκεί να το αφήσεις να σε ζητήσει. Είναι πια αρκετά μεγάλο για να εκφράζεται. Θα σε ψάξει με τα μάτια, θα φάει τα χέρια, να γκρινιάξει και θα σε βρει.

(ελπίζω όταν θα γίνει 20 και θα βρίσκεται μακριά σου, να μην παίρνεις τηλέφωνο να της λες τι να φάει και πόσο να φάει!)

Επίσης κάνει 3-4 εμετούς καθημερινά παρόλο που θα έχει ρευτεί.
Μπορεί να είναι ελαφριά παλινδρόμηση. Μπορεί να παρατρώει ή μπορεί να την παραταΐζεις!:roll:

Στενοχωριέμαι πάλι γιατί κατάφερα να επαναφέρω το γάλα μου αλλά η μικρή μου κάνει κόλπα.
Στην ηλικία που είναι αρχίζουν τα κόλπα!
Αυτό σημαίνει ότι αναπτύσσεται μια χαρά!:D

Απορώ γιατί μέχρι που έκλεισε τον 2 μήνα ήταν πολύ συνεργάσιμη...
Και θα ήθελες πάντα να είναι το ίδιο συνεργάσιμη!
Όμως το παιδί δεν μπορεί να είναι για πάντα 2 μηνών! Τώρα αρχίζει το ενδιαφέρον που θα έχει απαιτήσεις και άποψη και θα τα εκφράζει όλο και περισσότερο!
Αν είσαι καλή μαμά, θα βρεις τρόπο να συνεργαστείς μαζί της!;)

Τα πάτε πολύ καλά και δεν έχεις κανένα λόγο να ανησυχείς! Σιγά σιγά θα καταλάβεις ότι από εδώ και πέρα δεν θα προλαβαίνεις να ακολουθείς τις αλλαγές του παιδιού. Μέχρι να προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα, αυτά πάλι θα αλλάζουν!:D

Καλό κουράγιο και καλή συνέχεια!

katerin@
02-12-09, 22:05
Θα περνάς όσο πιο πολλές ώρες μπορείς με το μωρό στην αγκαλιά σου, περα από την ώρα που μένει στο στήθος, είναι σημαντικό να έχετε αυξημένη δερματική επαφή. Αυτό διασφαλίζει τη συνέχεια της συνεργασίας του μωρού και επηρεάζει ορμονικά εσένα για να παράγεις περισσότερο γάλα (η αγκαλιά με το θήλαστρο δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα!).

Χαχαχαχαχα!!!!! Πεθαίνω στα γέλια!!!!:lol::lol::lol:
Και επιβεβαιώνωωωωωω:-(:-(:-(

no doubt
02-12-09, 22:45
Γιατί κάνεις δίαιτα; Για να χάσεις κιλά ; H υπάρχουν άλλοι λόγοι υγείας που το υπαγορεύουν;
Αν το κάνεις μόνο για να χάσεις κιλά πιστεύω ότι δεν το χρειάζεσαι. Θηλάζοντας δίδυμα θα αδυνατίζεις από μόνη σου.

Και κατά την ταπεινη μου γνώμη αν ένας παιδίατρος μας πει ελαφρά τη καρδία να δώσουμε ξένο γάλα ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ!!!!!
Είπα ότι είναι ευκαιρία που θηλάζω να χάσω κάποια παραπάνω κιλά, αλλά δεν βγαίνει... Με το θηλασμό εμένα γιατί μου ανοίγει τόσο η όρεξη; Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου είχα πάρει 8 κιλά, τα έχασα με τη γέννα και τα ξαναπήρα όσο θήλαζα :oops:. Πεινάω σαν λύκος!
Παιδίατρο δεν αλλάζω με τίποτα, είναι πολύ καλή και υπέρ του μητρικού θηλασμού. Απλά όπως είπα και πιο πάνω προσπαθούσαμε να βρούμε μια πρόχειρη λύση για να σταματήσει το μωρό να κλαίει. Δεν μου είπε να κόψω το θηλασμό. Για 2 μέρες του έδωσα το αντικολικό γάλα.
Σήμερα έκανε 3 φορές κακά του και είμαι πολύ χαρούμενη. Κι έφαγε μόνο δικό μου γάλα.

Palladin
02-12-09, 22:54
αγλαια και οποιες ξερετε....
εμενα το μωρακι θηλαζει μονο 5 λεπτα (με το ρολοι μιλαμε 5 λεπτα καθε φορα) και αποκοιμιεται... κανω οτι μπορω να τη ξυπνησω αλλα τπτ... μετα της βγαζω με το θηλαστρο 40 μλ περιπου και αναμεσα σε υπνο ξυπνιο καταληγει να τα πινει... για την ωρα δεν το κανω σε καθε γευμα αλλα συνηθως στα βραδινα... αν ομως συνεχισω να το κανω αυτο σε καθε γευμα δεν επηρεαζεται ο θηλασμος????? με το θηλαστρο εννοω.. αλλα και τι να κανω? να μενει νηστικο το μωρο? εν τω μεταξυ τρωει καθε 3,5-4 ωρες περιπου και το βραδυ μετα τα μεσανυχτα δηλαδη την αφηνω μια φορα 5 ωρες και δε ξυπναει παλι... ειχε κανει και ικτερο (max 13.2 και βγηκε απο τη λαμπα με 10.2) και ξερω οτι ειναι πιο αδυναμα αυτα τα μωρακια κι ετσι δε θελω να την αφηνω μονο 5 λεπτακια θηλασμου.... παντως το βλεπω οτι εχω παρα πολυ γαλα και τρεχει και μονο του το στηθος και μαλιστα πνιγεται το μωρο οταν τρωει λαιμαργα...

τι αλλο να πω....? πρεπει να δωσω κι αλλες λεπτομεριες????????????
απάντησέ μας σε αυτές τις ερωτήσεις http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40795

δεν ξέρω την ηλικία του μωρού σου. Σημαντικό ρόλο παίζει το πόσες πάνες βρέχει το 24ωρο και φυσικά οι ζυγίσεις του. Πιθανόν να χρειάζεται να το ξυπνάς πιο συχνά αν είναι πολύ μικρό. Απάντησε στις ερωτήσεις και θα δούμε:)

no doubt
02-12-09, 22:55
H περίσσεια ασβεστίου στον οργανισμό εμποδίζει την απορρόφηση του σιδήρου, ανεξάρτητα από την ώρα που λαμβάνεις το σκεύασμα.
Το ασβέστιο δεν το χρειάζεσαι.
Δεν είναι μόνο τα γαλακτοκομικά που έχουν ασβέστιο, και το κρέας και τα λαχανικά (τα σκούρα πράσινα) έχουν άφθονο, μην ανησυχείς.

Σε καταλαβαίνω, εγώ ένα είχα και τη δεύτερη μέρα που ήμουν στο σπίτι έκανα κέηκ!
Τις υπόλοιπες ατασθαλίες δεν σου τις λέω για να μη ζηλέψεις (δεν είμαι και κοντά να σου στείλω κάτι!)

Οκ

Δηλαδή δεν έχει διαπιστωθεί αναιμία από αιματολογικές εξετάσεις;
Γιατί αυτό είχα καταλάβει από το σίδηρο που παίρνεις.
Αν δεν έχεις αναιμία, κόψε το σίδηρο γιατί είναι επικίνδυνος. Αν υπάρχει πλεόνασμα σιδήρου, επικάθεται σε διάφορα όργανα και επιβαρύνει τη λειτουργία τους. Αυτό σημαίνει επιπλέον στρες για τον οργανισμό σου.

Δεν γράφω κάτι επιπλέον για την ώρα για να μην σε επιβαρύνω με πολλές πληροφορίες!

Θα σου στείλω και πμ
Αγλαϊα μου κρέας δεν τρώω. Όχι δεν είμαι φυτοφάγος απλά δεν μπορώ να φάω. Μόνο λίγο μοσχάρι κι αυτό με το ζόρι. Ο σίδηρος είναι καλός, η φεριτίνη λίγο άδεια λόγω της δίδυμης κύησης. Θα το κόψω όμως γιατί μου κάνει δυσκοιλιότητα και δεν ήξερα για αυτό που μου γράφεις.
Σήμερα τα μωρά έφαγαν στις 6 ο ένας και στις 6:30 ο άλλος. Κατά τις 8:30 θέλανε να κοιμηθούν θηλάζοντας. Όμως εγώ δεν έιχα πολύ γάλα. Ο ένας θήλασε ένα μισάωρο και τελικά κοιμήθηκε, ο άλλος 20 λεπτά και πεινούσε κι άλλο. Εγώ στις 9 έπρεπε να κοιμήσω και τον άλλο μου γιο και γενικά ένιωθα μεγάλη εξάντληση κι έτσι του έδωσα 100ml συμπλήρωμα. Ο ένας είναι τώρα 6.500κιλά και ο άλλος 5960. Σε 3 μέρες θα γίνουν 2 μηνών. Κι αυτά τα κιλά τα πήραν θηλάζοντας.
Γιατί όμως κάθε φορά που τους δίνω συμπλήρωμα νιώθω τύψεις; Είναι φυσιολογικό να νιώθω έτσι. Οκ δεν είμαι κι αγελάδα. Κάνω ότι μπορώ, αλλά έχω κι ένα άλλο παιδί που με χρειάζεται κι εκείνο. Μπορώ συνέχεια να θηλάζω; Αυτές είναι οι σκέψεις και ώρες ώρες θέλω να εγκαταλείψω αλλά την ίδια στιγμή το μετανοιώνω. Δεν υπάρχει τίποτα πιο όμορφο να νανουρίζεται το μωράκι στο στήθος και να του φεύγει και λίγο γαλατάκι.:)

aglaia
03-12-09, 00:40
Αγλαϊα μου κρέας δεν τρώω. Όχι δεν είμαι φυτοφάγος απλά δεν μπορώ να φάω. Μόνο λίγο μοσχάρι κι αυτό με το ζόρι.
Κι εγώ το ίδο πρόβλημα έχω, δεν μπορώ να φάω.
Τουλάχιστον κάνε όσα χρειάζονται για να αφομοιώνεις περισσότερο το σίδηρο που τρως: τρώγε πολλέ σαλάτες και φρούτα για να παίρνεις βιταμίνη C που βοηθά στην αφομοίωση του σιδήρου.

Ο σίδηρος είναι καλός, η φεριτίνη λίγο άδεια λόγω της δίδυμης κύησης.
Είσαι σούπερ!

Θα το κόψω όμως γιατί μου κάνει δυσκοιλιότητα και δεν ήξερα για αυτό που μου γράφεις.
Είναι το μόνο που σου λείπει σε αυτή τη φάση. Καλύτερα να τον κόψεις για την ώρα. Αν σου χρειαστεί κάποια άλλη στιγμή, το παίρνεις.

Σήμερα τα μωρά έφαγαν στις 6 ο ένας και στις 6:30 ο άλλος. Κατά τις 8:30 θέλανε να κοιμηθούν θηλάζοντας. Όμως εγώ δεν έιχα πολύ γάλα.
Ο ένας θήλασε ένα μισάωρο και τελικά κοιμήθηκε, ο άλλος 20 λεπτά και πεινούσε κι άλλο. Εγώ στις 9 έπρεπε να κοιμήσω και τον άλλο μου γιο και γενικά ένιωθα μεγάλη εξάντληση κι έτσι του έδωσα 100ml συμπλήρωμα. Ο ένας είναι τώρα 6.500κιλά και ο άλλος 5960. Σε 3 μέρες θα γίνουν 2 μηνών. Κι αυτά τα κιλά τα πήραν θηλάζοντας.

:D Πολύ καλά!

Γιατί όμως κάθε φορά που τους δίνω συμπλήρωμα νιώθω τύψεις;
Μήπως γιατί είσαι υπερβολική;

Είναι φυσιολογικό να νιώθω έτσι.
Φυσιολογικό είναι, ορμονικό είναι αλλά μπορείς αυτό το μπουκάλι να το δεις σαν έναν βοηθό. Σε βοηθάει όταν είσαι κουρασμένη, άυπνη, εξαντλημένη και πράγματι δεν έχεις πολύ γάλα εκείνη των ώρα, σε βοηθάει να αντέξεις και να συνεχίσεις την επόμενη μέρα δυναμικά!

Οκ δεν είμαι κι αγελάδα.
Είσαι πολύ καλύτερη!
Έχεις δει πολλές αγελάδες να μεγαλώνουν 3 μοσχαράκια; Οι περισσότερες έχουν μόνο ένα και πολύ σπάνια έχουν δίδυμα. Όταν έχουν δίδυμα, το προηγούμενο μοσχάρι έχει ήδη ενηλικιωθεί κι έχει φύγει.

Κάνω ότι μπορώ, αλλά έχω κι ένα άλλο παιδί που με χρειάζεται κι εκείνο. Μπορώ συνέχεια να θηλάζω; Αυτές είναι οι σκέψεις και ώρες ώρες θέλω να εγκαταλείψω αλλά την ίδια στιγμή το μετανοιώνω. Δεν υπάρχει τίποτα πιο όμορφο να νανουρίζεται το μωράκι στο στήθος και να του φεύγει και λίγο γαλατάκι.:)

Σε θαυμάζω!
Θεωρητικά ξέρω ότι οι ορμόνες σου δίνουν δύναμη και αντοχή και παρόλο που το έχω δει να το κάνουν και άλλες διδυμομανούλες, κάθε φορά μου φαίνεται το ίδιο απίστευτο!

Όταν έχεις δίδυμα, και ειδικά όταν έχεις δίδυμα και ένα μεγαλύτερο παιδί, αυτό που έχει προτεραιότητα είναι να βρεις τρόπους που διευκολύνουν έστω και λίγο την καθημερινότητά σου για να αντέξεις όσο το δυνατό περισσότερο.

Σκέψου τι σε ενδιαφέρει περισσότερο: να θηλάσεις αποκλειστικά ή να θηλάσεις όσο το δυνατό περισσότερο;
Για μένα το δεύτερο είναι πιο σημαντικό για τα παιδιά σου. Αν λοιπόν το ένα μπουκάλι ξένο γάλα που δίνεις σε βοηθάει στο στόχο σου, τότε θα το απενοχοποιήσεις και θα το δεις σαν βοηθό και όχι σαν εχθρό.
Αν μάλιστα υπάρχει κάποιος διαθέσιμος για να δώσει αυτό το μπουκάλι κι εσύ να κάνεις κάτι άλλο, είναι ακόμη καλύτερα. Ειδικά σε αυτή την περίπτωση θα έλεγα αν μπορείς να το καθιερώσεις για να μπορείς να ξεκουράζεσαι ή να ασχολείσαι με το μεγαλύτερο παιδί.

Αυτό το μπουκάλι δεν υπονομεύει το θηλασμό. Μπορεί μάλιστα τα μωρά να το κόψουν μετά από λίγο καιρό, όταν θα στρώσουν κάπως τα γεύματά τους.

Στόχος σου είναι να ξεπεράσεις τα διαστήματα του μεγάλου πανικού (πάντα υπάρχουν τέτοια) με τις λιγότερες δυνατές απώλειες για να μπορείς να συνεχίσεις!;)

Dimitrali
03-12-09, 08:34
Τώρα εξηγούνται όλα... όσα γλυκόλογα κι αν του είπα (του θήλαστρου), όσα χάδια και τρυφεράδες κι αν του έκανα, όση αγκαλίστσα κι αν το πήρα... αχάριστο πράγμα... μόνο το μωρό μου με βοηθούσε!:lol::lol::lol:

Kαλά, οι ατάκες τις Αγλαΐας είναι ανεπανάληπτες!!!:lol::lol::lol: Aglaia, μου έφτιαξες τη μερα. Κeep walking!

Πάντως Sofie μου, θέλω να σου πω πως και η δικιά μου ήταν κολπατζού (καλά εμένα δεν έπιανε καθόλου για ένα διάστημα το αριστερό στήθος) και να δεις τώρα που ζητάει μόνη της τη... μπάλα (έτσι λέει το βζ:lol:) και κάνει μόνη της της εναλλαγές απ' το δεξί στο αριστερό και τούμπαλιν!

Οσο και να το κάνεις έχουν προσωπικότητα τα παιδιά μας. Αμ, πώς!:cool:

Keep breastfeeding!

Dimitrali
03-12-09, 08:37
Χαχαχαχαχα!!!!! Πεθαίνω στα γέλια!!!!:lol::lol::lol:
Και επιβεβαιώνωωωωωω:-(:-(:-(

Eσύ καλέ γιάτί στεναχωριέσαι που επιβεβαιώνεις; Το μωρό είναι:

πιο μαλακό
πιο τρυφερό
πιο ζεστό
πιο όμορφο
πιο ομιλητικό
πιο αγαπησιάρικο
πιο πανηρόφατσα
πιο έξυπνο
πιο ευαίσθητο
Χάρη σου κάνει το θήλαστρο που δεν μπορεί να το αντικαταστήσει!:wink::lol::lol:

Dimitrali
03-12-09, 08:50
Πραγματικά , ζορίζομαι ήδη.Ξερεις , υπάρχει και ο μεγάλος ...είμαι και μόνη ......δυσκολεύομαι ήδη.Πραγματικά δεν ξέρω που να εντάξω χρονικά άλλες 2 αντ΄λήσεις .Δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω αμέσως μόλις θηλάσει π.χ πρωί και το μεσημέρι μόλις κοιμηθεί ?
Σε τί ποσότητα θα πρέπει να φέρω την παραγωγή για να πω οκ μεχρι εδώ οι αντλήσεις ?Υπάρχει καποια συγκεκριμένη ποσότητα π,χ 100 ml, 200ml σε κάθε άντληση ?

Άσπα μου καλημέρα κι από εδώ. Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ έχω 3 παιδάκια. Θα ήθελα να σου απαντήσω για την ποσότητα που αντλείς, πως σε καμία περίπτωση δε δείχνει το γάλα που πραγματικά μπορεί να παραγει το στήθος σου. Δλδ μπορεί να αντλείς 50+30 γρ, αλλά το μωρό θηλάζοντας πίνει περισσότερο. Το λέει πολύ παραστατικά η Αγλαΐα παραπάνω, στο μήνυμα προς τη Sofie.

Άρα λοιπόν, και μόνο το γεγονός πως βλέπεις αύξηση στο γάλα που αντλείς σου δείχνει πως τα πηγαίνεις πολύ καλά.

Αυτό όμως που εγώ θεωρώ σημαντικότερο είναι πως η μικρή σου συνεργάζεται καλύτερα και από εκεί που αρνιόταν το στήθος άρχισε να θηλάζει. Σίγουρα το βοηθάει το γεγονός πως βρίσκει περισσότερο γάλα στο στήθος και αισθάνεται πιο ικανοποιημένη.

Εφόσον γίνεται αυτό θα σου έλεγα να μην αυξήσεις τις αντλήσεις αλλά να προσπαθήσεις να αυξήσεις το χρόνο που θηλάζει η μικρή. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα κολπάκια που σου είχα γράψει σε άλλο μήνυμα. Το βράδυ θηλάζει καθόλου ή κάνει πάλι ταρζανιές;:lol:

Για το βάρος μην αγχώνεσαι. Μερικές φορές τα μωράκια μένουν λίγο στάσιμα. Επικεντρώσου στο θηλασμό και όλα θα πάνε καλά. Έχετε κάνει ένα πολύ σημαντικό βήμα... το τονίζω ξανά γιατί πρέπει να το συνειδητοποιήσεις. Χάρη στη θέλησή σου το μωράκι σου θηλάζει ξανά. Αυτό το γεγονός πρέπει να σε κάνει περήφανη, χαρούμενη και χαλαρή! Σιγά σιγά τα πράγματα θα πάνε όλο και καλύτερα και σε λίγο καιρό δε θα χρειάζεσαι καθόλου πια το θήλαστρο!

Μπράβο σας και καλή συνέχεια:grin:

dalida
03-12-09, 10:23
Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!!

Έχω και έγώ να κάνω μια ερώτηση και συγχωρέστε με αν έχει αναφερθεί ήδη, απλά δεν έχω χρόνο για μελέτη αυτό το διάστημα!!!!

Θηλάζω και εγώ αποκλειστικά τον 3ο γιο μου που είναι 35 ημερών κ πάμε πολύ καλά αν κρίνω από το βάρος που παίρνει.Δλδ σε 2 ζυγίσεις που του έχουμε κάνει πήρε σε μία εβδομάδα 380γρ και την άλλη εβδομάδα 410γρ.

Το θέμα μου είναι πως την ώρα του θηλασμού (καποιες φορές) νοιώθω αυτό το πετάρισμα-φτερούγισμα που λέμε στην καρδιά κ μετά ακολουθεί πονοκέφαλος. Τις τελευταίες μέρες το αισθάνομαι κ εκτός θηλασμού κάποιες φορές. Δοκίμασα ένα πιο άνετο σουτιέν μήπως ήταν η πίεση το θέμα, αλλά δεν σταμάτησε το φαινόμενο!!

Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται με τον τρόπο θηλασμού ή με τον θηλασμό γενικά;;;

Έχει συμβεί σε καμμία κοπελίτσα κάτι αντίστοιχο;;;;

Ευχομαι καλή συνέχεια στην προσπάθεια σε όλες!!!!

irida85
03-12-09, 11:51
κοριτσια συγνωμη ειχα ξεχασει να αλλαξω το τικερακι μου....
αποταν εβαλα αυτη την ερωτηση η μικρη ξεκινησε να τρωει πολυ καλυτερα, τουλαχιστον 10 λεπτα σε καθε στηθος με διαλειμα για αλλαγη πανας....

δε ξερω πραγματικα τι να σας ρωτησω.... θα περιμενω μερικα γευματα ακομα να δω τι θα κανει....

no doubt
03-12-09, 12:32
Αγλαϊα μου σε ευχαριστώ, μου έδωσες πολύ κουράγιο!

Φανή
03-12-09, 17:45
Καλησπέρα! Σας γράφω για να σας πω ότι τις δύο προηγούμενες μέρες δεν ήπιε καθόλου από το μπουκάλι! Θα της κάνω και σήμερα, για να βεβαιωθώ η νευρωτικιά ότι όντως δεν πεινάει (μη με πείτε ηλίθια, ψυχικά τραύματα είναι αυτά...) και αν πάλι δεν το θέλει, θα σταματήσω να της δίνω. Σας ευχαριστώ πολύ για όλα!

Φανή
03-12-09, 17:47
Bebe-q, ούτε να σκεφτείς το θήλαστρο. Εμένα τρια χρόνια διαφορά έχουν οι κόρες μου και ήταν απείρως ευκολότερος ο θηλασμός. Καλώς να το δεχτείς το μωράκι και καλή επιτυχία!

Dimitrali
03-12-09, 18:19
Καλησπέρα! Σας γράφω για να σας πω ότι τις δύο προηγούμενες μέρες δεν ήπιε καθόλου από το μπουκάλι! Θα της κάνω και σήμερα, για να βεβαιωθώ η νευρωτικιά ότι όντως δεν πεινάει (μη με πείτε ηλίθια, ψυχικά τραύματα είναι αυτά...) και αν πάλι δεν το θέλει, θα σταματήσω να της δίνω. Σας ευχαριστώ πολύ για όλα!

E, όχι και ηλίθια!! ούτε πάντως νευρωτικιά!! Ε, μια ψιλοανασφάλεια υπαρχει και για να λες ψυχικά τραύματα... ε, κάτι ξέρεις καλύτερα!!! (Έλα να κάνουμε παρέα!!:lol:)

Κατά τα άλλα, συγχαρητήρια που τα καταφέρατε!:grin::grin::grin::grin:

Dimitrali
03-12-09, 18:21
Φανή αφιερωμένο εξαιρετικά για την επιτυχία

http://www.youtube.com/watch?v=zgIwW-igwZ0

:D:D:D:D:D:D:D:D

sofie
03-12-09, 19:29
Κορίτσια τι ωραία που μου τα είπατε!Γέλασα πάρα πολύ!!!Μου φτιάξατε το κέφι!Πράγματι είμαι πολύ αγχώδης...ίσως φταίει που είμαι όλη μέρα μόνη χωρίς συγγενείς κοντά μου και όλη μέρα δεν κάνω τίποτα άλλο από το να ασχολούμαι με το μωρό και συνέχεια να αναρωτιέμαι γιατί έτσι και γιατί αλλιώς!!!Έχω κουράσει τη μαμά μου απ΄το τηλέφωνο!χιχι!
Μια τελευταία ερωτησούλα:Απλά τις τελευταίες μέρες τα κακά μας είναι συνέχεια πράσινα,φταίει που κάθεται 2-3λεπτά στο στήθος και παίρνει μόνο το αρχικό γάλα που δεν είναι τόσο θρεπτικό;
Φιλάκια κορίτσια και σας ευχαριστώ που με κάνετε να δω τα πράγματα με άλλο μάτι!

theano1980
03-12-09, 19:53
καλησπερα και απο εμενα!!!!!!
εχω μια ποψια και θελω λιγακι την βοηθεια σας!!!!!!!!!
θηλαζω αποκλειστικα.την κυριακη κλεινουμε 40 ημερες !!!!
νομιζω οτι το δεξι μου στηθος εχει παραπανω γαλα απο το αριστερο!!!!!!
το καταλαβαινω απο τον τροπο αλλα και τον χρονο που τρωωει το μωρακι μου!!!!
μηπως εχει αρχισει και μειωνετε το γαλα μου?μηπως να παρω καποιο συμπληωμα για να αυξησω την παραγωγη?

ehatzika
03-12-09, 20:09
καλησπερα και απο εμενα!!!!!!
εχω μια ποψια και θελω λιγακι την βοηθεια σας!!!!!!!!!
θηλαζω αποκλειστικα.την κυριακη κλεινουμε 40 ημερες !!!!
νομιζω οτι το δεξι μου στηθος εχει παραπανω γαλα απο το αριστερο!!!!!!
το καταλαβαινω απο τον τροπο αλλα και τον χρονο που τρωωει το μωρακι μου!!!!
μηπως εχει αρχισει και μειωνετε το γαλα μου?μηπως να παρω καποιο συμπληωμα για να αυξησω την παραγωγη?

Κι εγω ακριβώς το ίδιο είχα πάθει. Με τον καιρό θα στρώσει και το άλλο σου στήθος. Να δίνεις στον ενα θηλασμό το ένα και στον άλλο το αλλο στήθος. Πολυ νερό. Εγώ όταν έβλεπα οτι μειώνεται το γάλα έπινα χαπάκια μαγιας. Καλη συνέχεια

theano1980
03-12-09, 20:14
Κι εγω ακριβώς το ίδιο είχα πάθει. Με τον καιρό θα στρώσει και το άλλο σου στήθος. Να δίνεις στον ενα θηλασμό το ένα και στον άλλο το αλλο στήθος. Πολυ νερό. Εγώ όταν έβλεπα οτι μειώνεται το γάλα έπινα χαπάκια μαγιας. Καλη συνέχεια

σοβαρα?αυτο κανω βαζω μια το ενα μια το αλλο!!!!!τα χαπακια μαγιας μηπως μου προκαλεσουν υπερπαραγωγη?πως θα το διαχειριστω μετα?

Dimitra83
03-12-09, 20:28
ελα βρε θεανουλα:grin: αφου το μωρο πηρε πανω απο εναμισι κιλο σε ενα μηνα αρα η ποσοτητα σου ειναι μια χαρα.να θηλαζεις κ απο τα 2 στηθη πρωτα απο το στηθος μετο λιγοτερο γαλα κ μετα απο το αλλο για να ερθουν στα ισα τους.μαγια μη παρεις γιατι το γαλα σου ειναι αρκετο συμφωνα με το βαρος που πηρε.πινε πολλα υγρα.

theano1980
03-12-09, 20:31
ελα βρε θεανουλα:grin: αφου το μωρο πηρε πανω απο εναμισι κιλο σε ενα μηνα αρα η ποσοτητα σου ειναι μια χαρα.να θηλαζεις κ απο τα 2 στηθη πρωτα απο το στηθος μετο λιγοτερο γαλα κ μετα απο το αλλο για να ερθουν στα ισα τους.μαγια μη παρεις γιατι το γαλα σου ειναι αρκετο συμφωνα με το βαρος που πηρε.πινε πολλα υγρα.
φιλεναδα τι κανεις?????
λες να μην αγχωνομαι?
κατσε να παω στον καθρεφτη να αυτοχαστουκιστω!!!!!!!!

Dimitra83
03-12-09, 20:35
να μην αγχωνεσαι βρε:D:D θυμασαι αν το μωρο συνηθιζε να τρωει περισσοτερο απο το στηθος με το πιο πολυ γαλα?

theano1980
03-12-09, 20:40
να μην αγχωνεσαι βρε:D:D θυμασαι αν το μωρο συνηθιζε να τρωει περισσοτερο απο το στηθος με το πιο πολυ γαλα?
ναι το δεξι ειναι το αγαπημενο της!!!!παντα τρωει παραπανω και παντα πιπιλαει παραπανω....προσπαθησα να το κανω και στο αριστερο αυτο αλλα μου φτυνει την θηλη

Dimitra83
03-12-09, 20:42
γιαυτο εχει παραπανω γαλα.να της δινεις πρωτα απο το αλλο κ μετα απο το δεξι.γιατι δε το θελει το αριστερο??:shock:

theano1980
03-12-09, 20:45
τι να σου πω?δεν ξερω δεν της αρεσει....
μαλιστα κανει πολλες φορες γκριματσα αηδιας σαν θελει να κανει εμετο

Dimitra83
03-12-09, 20:47
αμα την ταισεις πρωτα απο το αριστερο παλι κανει ετσι?η μονο οταν εχει φαει απο το δεξι?

theano1980
03-12-09, 20:49
αμα την ταισεις πρωτα απο το αριστερο παλι κανει ετσι?η μονο οταν εχει φαει απο το δεξι?
μονο οταν την εχω βαλει στο δεξι.ισως εχει χορτασει?

Dimitra83
03-12-09, 20:51
ε ναι βρε θεανουλα μου..πρωτα απο το αριστερο θα ξεκινας.μεχρι να ρυθμιστει κ να εχουν ισες ποσοτητες

theano1980
03-12-09, 21:08
και μετα να της δινω αν θελει κιαι το δεξι ναι?

Dimitra83
03-12-09, 21:13
ετσι ακριβως:grin:

theano1980
03-12-09, 21:18
τωρα την εχω στο αριστερο και μονο πιπιλαει που και που κατεβαζει γαλα και την ακουω να καταπινει

Dimitra83
03-12-09, 21:21
αστην να πιπιλαει θα βγαλει γαλα στο τελος.ετσι πρεπει για να εχουν ισες ποσοτητες.αν πινει μονο απο το ενα στο τελος θα εχεις πολυ λιγο απο το αλλο

katerin@
03-12-09, 21:27
Eσύ καλέ γιάτί στεναχωριέσαι που επιβεβαιώνεις; Το μωρό είναι:

πιο μαλακό
πιο τρυφερό
πιο ζεστό
πιο όμορφο
πιο ομιλητικό
πιο αγαπησιάρικο
πιο πανηρόφατσα
πιο έξυπνο
πιο ευαίσθητο

Χάρη σου κάνει το θήλαστρο που δεν μπορεί να το αντικαταστήσει!:wink::lol::lol:
Μωρέ ας καθόταν το τερατάκι μου στο στήθος και θα σου έλεγα εγώ, στον πάτο της θάλασσας θα το είχα πετάξει το ρημάδι το θήλαστρο!!!

Dimitrali
03-12-09, 21:38
Μωρέ ας καθόταν το τερατάκι μου στο στήθος και θα σου έλεγα εγώ, στον πάτο της θάλασσας θα το είχα πετάξει το ρημάδι το θήλαστρο!!!
:(τώρα κατάλαβα γιατί... sorry!
Aλλά αφού μπορείς και κάνεις δουλειά με το θήλαστρο, καλά είναι. Εγώ η καημένη... τζίφος! Ευτυχώς αντλούσα ενισχυτικά διότι το δικό μου ήταν half τερατάκι και δεν το κατείχε το αριστερό βζ! προτιμούσε το δεξί το γιαβρί μου!:lol:
Μετά το χρόνο το πήρε απόφαση να βολευτεί και με τα δυο!:lol:

aglaia
03-12-09, 23:14
Κορίτσια τι ωραία που μου τα είπατε!Γέλασα πάρα πολύ!!!Μου φτιάξατε το κέφι!Πράγματι είμαι πολύ αγχώδης...
Μερικές φορές έχουμε έμπνευση! Ειδικά όταν είμαι πολύ κουρασμένη, αν δεν κάνω λίγο χιούμορ δεν αντέχω. Πρέπει να το διασκεδάζουμε για να αντέχουμε!;)

ίσως φταίει που είμαι όλη μέρα μόνη χωρίς συγγενείς κοντά μου
Α, αν θέλεις να σου στείλω τους δικούς μου συγγενείς! Θα "συγκινηθείς" από τις ατάκες τους!
Μάλλον δεν έχεις διαβάσει πολλά εδώ μέσα. Οι συγγενείς είναι ένα από τα πιο σοβαρά προβλήματα στο θηλασμό.
Ειδικά αν πάρουν χαμπάρι ότι είσα ανασφαλής, σου κάνουν τα νεύρα κρόσια!

και όλη μέρα δεν κάνω τίποτα άλλο από το να ασχολούμαι με το μωρό και συνέχεια να αναρωτιέμαι γιατί έτσι και γιατί αλλιώς!!!Έχω κουράσει τη μαμά μου απ΄το τηλέφωνο!χιχι!
Καιρός να αρχίσεις τις βόλτες. Είναι υποχρεωτικές δύο την ημέρα, πρωί και απόγευμα, παντός καιρού.
Θα χαλαρώσεις και θα ξεκουραστεί και η μαμά!

Μια τελευταία ερωτησούλα:Απλά τις τελευταίες μέρες τα κακά μας είναι συνέχεια πράσινα,φταίει που κάθεται 2-3λεπτά στο στήθος και παίρνει μόνο το αρχικό γάλα που δεν είναι τόσο θρεπτικό;
Δίνε του ένα μόνο στήθος για ένα συνεχόμεντο τρίωρο, όσες φορές και να ζητήσει.

Φιλάκια κορίτσια και σας ευχαριστώ που με κάνετε να δω τα πράγματα με άλλο μάτι!
Ξεκίνα τις βόλτες για να δεις και τον κόσμο με άλλο μάτι!

aglaia
03-12-09, 23:15
δεν το κατείχε το αριστερό βζ! προτιμούσε το δεξί το γιαβρί μου!:lol:
Μετά το χρόνο το πήρε απόφαση να βολευτεί και με τα δυο!:lol:

Μάλλον πάει με τα νερά της εκάστοτε κυβέρνησης!:lol:

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
04-12-09, 08:29

Φανήηηηηηηη χάρηκα τόσο πολύ!!!!!!!!!!Μπράβο σας!!! Μπράβο και πάλι :) πέτα το μπουκάλι γρήγορα....

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
04-12-09, 08:59
Κορίτσια σκεφτόμουνα μιας και το “παρεάκι επαναγαλακτισμός” σημειώνει προόδους μήπως θα πρέπει να ανοίξουμε και ένα νέο θέμα που να λέγεται ίσως “πως τα κατάφερα....” όπου θα μπορούσαμε όσες πετύχαμε επαναγαλακτισμό μερικό ή ολικό ή αύξηση παραγωγής να καταγράψουμε την εμπειρία μας από το Α μέχρι το Ω με λεπτομέρειες (πως δηλ. είχαμε εντάξει τις αντλήσεις στη ζωή μας στην πράξη δηλ., τι αποτελέσματα είχαμε την πρώτη δεύτερη εβδομάδα κ.λ.π). Οι πληροφορίες θα είναι πιο συγκεντρωμένες. Νομίζω ότι έτσι θα μπορέσουν οι μαμάδες που διαβάζουν το πρωτόκολλο αντλήσεων και διστάζουν να πάρουν θάρρος και ίσως και να αποφασίσουν να μπουν στη διαδικασία βλέποντας ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό ακόμα και όταν ο χρόνος δεν φαίνεται να περισσεύει.

ehatzika
04-12-09, 09:16
Συμφωνω με τη Δήμητρα. Εγώ μόνο όταν έβλεπα οτι δεν είχα πολυ τότε έπινα 2 χαπάκια. Νερό νερό νερό. Αρκεί αυτό. Μη λες δεν το βάζω στο άδειο στήθος γιατι δεν χορταίνει. Μια χαρα τα πατε στα κιλα επομένως μην ανησυχείς.

aspaa60
04-12-09, 12:50
Εφόσον γίνεται αυτό θα σου έλεγα να μην αυξήσεις τις αντλήσεις αλλά να προσπαθήσεις να αυξήσεις το χρόνο που θηλάζει η μικρή. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα κολπάκια που σου είχα γράψει σε άλλο μήνυμα. Το βράδυ θηλάζει καθόλου ή κάνει πάλι ταρζανιές;:lol:
Μπράβο σας και καλή συνέχεια:grin:

Το βράδυ θηλάζει πιο ικανοποιητικά από άλλες φορές .Κυρίως πολύ νωρίς το πρωί.

theano1980
04-12-09, 13:06
κοριτσια μου καλημερα!!!!!τι κανετε?
εμεις χθες ολο το απογευμα ζοριζομασταν παρα πολυ να κανουμε πριτσ και κακακια!!!!!γενικα ηταν πολυ ανησυχη...
εδω και 2 ημερες που την βαζω στο στηθος ενω πιανει κανονικα την θηλη οταν καταπινει ακουω εναν ηχο σαν να τραβαει αερα απο τα χειλακια της δεξια και αριστερα στην γωνια.προσπαθω να διορθωσω τη σταση θηλασμου αλλα παλι το ιδιο.....τι να κανω?
το θεμα ειναι μηπως μου κουραζετε που τραβαει αερα?

Dimitra83
04-12-09, 13:11
μαλλον δεν πιανει σωστα την θηλη σου.δοκιμασε διαφορες στασεις
γαλα πινει τελικα απο αυτο το στηθος?

theano1980
04-12-09, 13:16
πολυ λιγο .και μετα βγαζει την θηλη με την γλωσσα της...
δεν καθετε πανω απο 5 λεπτα στο αριστερο.
τι να πω ρε γ@$%^& δεν μπορω να καταλαβω το γιατι.ολα καλα πηγαιναν.

Dimitra83
04-12-09, 13:31
δοκιμασε την ξανα.σε τι σταση την θηλαζεις?

katerina11
04-12-09, 13:37
και εγω εχω περιπου το ιδιο προβλημα με τη Θεανω ..
απο το αριστερο οταν πινει σταματαει γρηγορα ειναι παντα πιο πεινασμενη οταν τρωει απο το αριστερο ..και γενικα νιωθω οτι εχει λιγοτερο γαλα ..
αν φαει απο το δεξι την κραταει 3ωρο στο αριστερο θελει παλι στην ωρα ...σε αυτη την περιπτωση προσπαθω να δινω το αριστερο παλι ή αν την βλεπω πολυ ανησυχη δινω το δεξι

και το νυχτερινο ταισμα ειναι πανρα απο το δεξι για να την κρατησει

Dimitra83
04-12-09, 13:39
οσο ταιζετε πρωτα απο το δεξι τοσο θα μειωνετε το γαλα στο αριστερο,δοκιμασατε την ξαπλωτη σταση θηλασμου?βολευει πολλα μωρα

theano1980
04-12-09, 14:07
δοκιμασε την ξανα.σε τι σταση την θηλαζεις?
μπα το αηδιαζει και το βγαζει με την γλωσσιτσα της.την ημερα σε σταη αγκαλιας,στο μαξιλαρι θηλασμου!!!!!

theano1980
04-12-09, 14:10
οσο ταιζετε πρωτα απο το δεξι τοσο θα μειωνετε το γαλα στο αριστερο,δοκιμασατε την ξαπλωτη σταση θηλασμου?βολευει πολλα μωρα
καλα το ειπες πολλα:oτο δικο μου το παιδι εχει προσωπικοτητα απο την κοιλια μου και επιβαλλει αυτο που θελει!!!!!!!!:razz::razz:

Dimitra83
04-12-09, 14:12
δοκιμασε να ξαπλωσεις στο πλαι μηπως κ θηλασει ετσι

no doubt
04-12-09, 14:30
Θέλω να ρωτήσω τί διαφορά έχει το να θηλάζεις το μωρό και να του βγάζεις το γάλα με το θήλαστρο (εκτός από την επαφή με το μωρό). Και συγκεκριμένα:
- η σχέση που έχει ο θηλασμός με τον καρκίνο του μαστου είναι αντιστρόφως ανάλογη. Υπάρχει και όταν αντλείς γάλα με το θήλαστρο;
- όταν θηλάζεις παράγεις ορμόνες που ηρεμούν και τη μαμά και το μωρό. Με το θήλαστρο παράγονται αυτές οι ορμόνες κι αν ναι παραμένουν μεσα στο γάλα;
- μήπως κάνει κακό στο στήθος; Εγώ έχω βγάλει για ένα γεύμα και 370ml όμως κάνω μαλάξεις αλλιώς δεν βγαίνει. Μία ξαδέλφη μου στη μαστογραφία που έκανε της βρήκανε κάτι άσπρες γραμμές. Δεν ήταν απολύτως τίποτα αλλά τη ρώτησε ο γιατρός αν είχε χρησιμοποιήσει θήλαστρο.
Όποιος ξέρει υπεύθυνα ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ.

linav
04-12-09, 14:41
Κορίτσια ύστερα από κάποιο χρονικό διάστημα προσπάθειας επαναγαλακτισμού πίστευα ότι η επόμενη φορά που θα έγραφα σε αυτό το θέμα θα ήταν για να σας πω ευχάριστα νέα, ότι το μωρό μου θηλάζει ξανά αποκλειστικά και ότι οι κόποι μας έπιασαν τόπο. Δυστυχώς όμως. Τα παράτησα, κουράστηκα, αρρώστησα μάλλον και από τη νέα γρίπη και όλα πήγαν στον πάτο. Δεν κατάφερνα να αντλώ πάνω από 4 φορές την ημέρα, έχω και άλλο ένα παιδάκι, δουλειές στο σπίτι, ψώνια, ο άντρας μου λείπει για δουλειά πολλές ώρες την ημέρα οπότε όλα παιρνούν από το χέρι μου. Οταν μου έμενε λίγος ελεύθερος χρόνος προτιμούσα να ξεκουράζομαι ή να πηγαίνουμε βολτίτσα με το καρότσι για να βγάζω και το μωρό έξω, ή να παίζω με το μεγάλο μου κοριτσάκι. Λυπάμαι που δεν τα κατάφερα, βαρέθηκα τις αντλήσεις και τις αποστειρώσεις μετά, μέσα μου έλεγα συνέχεια ότι αφού δεν θηλάζω απευθείας και από την αρχή το μωρό μου, δύσκολο να επανέλθουμε στα φυσιολογικά. Μου φαινόταν γολγοθάς να σηκώνομαι το βράδυ και για το μωρό και για άντληση, προσπαθώ να ξεκλέβω λίγες ώρες ύπνου για να είμαι εντάξει όλη την υπόλοιπη μέρα. Ημουν και μια βδομάδα άρρωστη, δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι και το μόνο που δεν σκεφτόμουν ήταν οι αντλήσεις. Ευχαριστώ όλες σας για τις συμβουλές και τη συμπαράσταση το διάστημα που προσπαθούσα, μα πάνω από όλα ζητώ συγνώμη από το μωράκι μου που δεν μπόρεσα να του προσφέρω αυτό που ήταν δικαίωμά του από τη φύση. Εγώ όμως θα το αγαπώ και θα είμαι πάντα δίπλα του, όπως και για τη μεγαλύτερη αδερφούλα του! Εσείς όλες οι υπόλοιπες πάντως μην τα παρατάτε κορίτσια, εγώ ίσως φάνηκα αδύναμη. Καλή συνέχεια και κουράγιο σε όλες και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ!

Dimitrali
04-12-09, 15:20
Λίνα, το ποστ σου ειναι γεμάτο ενοχές και δεν πρέπει. Προσπάθησες μέχρι εκεί που ήταν τα όριά σου. Κάθε μητέρα ζει τη δική της ζωή την οποία εμείς εδώ δεν μπορούμε να ξέρουμε. Μην απολογείσαι σε μας. Δεν υπάρχει λόγος.

Στο μωράκι σου μπορείς ακόμη κι έτσι να προσφέρεις το καλύτερο. Φρόντισε μόνο όταν το ταΐζεις να το κοιτάζεις στα μάτια, να το χαϊδεύεις και να του ψιθυρίζεις γλυκόλογα. Θα 'ναι σα να θηλάζετε.

Έχει μεγάλη σημασία να είσαι εσύ καλά, να έχεις την εσωτερική σου ισορροπία για να μπορείς να προσφέρεις το καλύτερο στην οικογένειά σου.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια κι ελπίζω να σε συναντήσω σε άλλη ενότητα!
Φιλιά!:D

linav
04-12-09, 16:02
Δήμητρα πράγματι νιώθω ενοχές αλλά δεν απολογούμαι, την πρώτη μου κόρη δεν θήλασα από άγνοια, την δεύτερη, αν και ήμουν πλήρως ενημερωμένη από το foroum, για τους λόγους τους οποίους έχω ξαναναφέρει. Οπως λες και συ, προτιμώ να είμαι καλά πρώτα εγώ για να μπορώ κατά συνέπεια να προσφέρω στα παιδιά μου το καλύτερο. Δεν ήμουν υποχρεωμένη να γράψω στο foroum για να πω ότι δεν τα κατάφερα, το έκανα όμως γιατί ένιωθα ότι και πάλι ήθελα να το μοιραστώ αυτό μαζί σας, υπάρχουν κάποια ζητήματα για τα οποία δεν είναι ο καθένας σε θέση να σε βοηθήσει ή να σε συμβουλέψει ή να σε στηρίξει. Πέρασα και μια δύσκολη περίοδο λοχείας και κάποια πράγματα μου φάνηκαν κάπως.

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
04-12-09, 16:23
Να πάψεις να νιώθεις ενοχές τις αποφάσεις τις πείρες αφού έκανες την προσπάθειά σου και αφού είδες ότι για να είσαι καλά εσύ συνεπώς και τα παιδιά σου δεν μπορούσες να προχωρήσεις. Όλες οι εμπειρίες είναι σημαντικές και όλα τα αποτελέσματα. Να είσαι καλά πάντα και να μεγαλώνεις τα παιδάκια σου με αγάπη όπως κάνεις τώρα. :)

meropaki
04-12-09, 20:02
καλησπέρα
είμαι κι εγω μια νέα μανούλα με μεγάλη ανάγκη βοήθειας. γέννησα στις 29 του Σεπτέμβρη ένα υγιέστατο κοριτσάκι μόνο που την 3η μέρα που η μικρή έκανε ίκτερο μας δώσανε μπιμπερό. κι έτσι μπήκε στη ζωή μας το ξένο γάλα. έμεινα στο σπίτι μόνο δέκα μέρες, μετά επέστρεψα στη δουλειά (δουλεύω μόνο 4 μέρες και για 6 ώρες). τη θήλαζα μόνο αλλά όταν εγώ έλειπα της δίνανε μπιμπερό με ξένο γάλα καθώς ούτε είχα χρόνο να προσπαθήσω να βγάλω δικό μου αλλά και όσες φορές το προσπάθησα ήταν τόση η πόσότητα γάλακτος που απογοητεύτηκα. εξ αρχής η μικρή ήταν ανήσυχη (μάλλον με κολικούς) αλλά όλοι οι άνθρωποι που είναι γύρω μου με ρώταγαν συνέχεια "μήπως δε φτάνει το γάλα σου;¨αυτό είναι κλάμα πείνας κτ¨" με αποτέλεσμα κι εγώ να είμαι πεπεισμένη ότι τα μεγάλα μου στήθη δεν παράγουν την απαιτούμενη ποσότητα γάλακτος ούτε για ένα τόσο μικρό πλάσμα! εδώ και δέκα μέρες όμως βάλθηκε να με πείσει και η ίδια η μικρή μου. μετά από ένα 5λεπτο στο στήθος την παίρνανε τα κλάμματα και δεν ήθελε να προσπαθήσει να θηλάσει άλλο. ούρλιαζε μέχρι να λυγίσει η μανούλα και να φτιάξει κι αυτή μπιμπερό. προσπάθησα να αντισταθώ κυρίως το 3ημερο που είμαι σπίτι αλλά ένα παιδάκι που κλαίει σπαρακτικά θεώρησα ότι το βασανίζω με το να μην την ταίζω... έτσι τις τελευταίες μέρες τη βάζω πρώτα στο στήθος για όσο αντέχει (15 λεπτα περίπου) και μετά πίνουμε ξένο 100ml περιπου. φαντάζομαι ότι είμαι στην περίπτωση μείωσης της παραγωγής... ενώ ταυτόχρονα νομίζω ότι αυξήθηκα διατροφικές ανάγκες της μικρής. διάβασα κάποια πράγματα εδώ και επειδή πραγματικά θέλω να θηλάσω νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο (symphony medela) και αφού θηλάσω τη μικρή βάζω το θήλαστρο αλλά δε βγάζει σταγόνα... μήπως απλά δεν έχω άλλο γάλα; μήπως δε μπορώ να παράγω άλλο γάλα; μήπως αν επιμείνω κατέβει; είμαι απελπισμένη και νιώθω¨"αποτυχημένη" που δε μπορώ να ταίσω το παιδί μου! μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

maliarini
04-12-09, 20:08
Καλησπέρα παιδιά,

Λοιπόν, κι εγώ πολύ αργότερα κατάλαβα ότι :
α. "συμπλήρωμα" σημαίνει συμπλήρωμα και όχι γεύμα, οπότε από εκεί έχασα το παιχνίδι σε ότι αφορά το θηλασμό και το ξένο γάλα και
β. επαναγαλακτισμός σημαίνει αύξηση του γάλακτος προκειμένου κάποια στιγμή το παιδί να θηλάσει απευθείας

Ξέρω ότι η μπέμπα δεν πρόκειται πλέον να χορτάσει όσο γεμάτο και να είναι το στήθος μου. Το bib είναι γεγονός και καθημερινότητά μας. Τουλάχιστον όμως είναι το δικό μου γάλα... Νομίζω ότι όλοι εδώ λένε - και εγώ μέσα σε αυτούς - ότι πρέπει πρώτα να ξέρουμε και να αναγνωρίζουμε τα όριά μας. Κάνουμε το καλύτερο για τα μωρά μας, δεν μιλάω για θυσία γιατί δεν το βλέπω έτσι, αλλά πιστεύω ότι κάθε αδυναμία που νιώθει η κάθε μία από εμάς είναι λογική. Έχω πει ότι θα τα παρατήσω πάααααρα πολλές φορές, πάντα όμως κάτι με κρατάει...

Εδώ και 5 μέρες, από τη Δευτέρα συγκεκριμένα, η μικρή αρνείται να φάει από το στήθος, αρνείται να φάει το αντλημένο, αλλά βρε παιδιά γέλαγα κιόλας, ευτυχώς δεν τρώει ούτε τη βλακεία το "ξένο" που δοκίμασα να της δώσω εχθές! (Ouais!!!) Φωνάξαμε την παιδίατρο, κάναμε κι εξέταση για ουρολοίμωξη, τι να πω... Έχω ρίξει το βρισίδι της ζωής μου, (βρε που εγώ κάθομαι και τραβιέμαι, βρε που δεν κοιμάμαι, βρε που είμαι σα ζόμπι, βρε που έχω τα νευρα μου συνέχεια, βρε που δεν κάθεται στο στήθος και χαζεύει τις λάμπες και τα φώτα) αλλά είπαμε πάντα κάτι με κρατάει... Και με κρατάει ένα μουτράκι...

Για να μην παρεξηγηθώ, αναγνωρίζω τον κόπο και τις προσπάθειες όλων μας! Και φαντάζομαι ότι θα συμφωνήσετε όλες ότι τελικά δεν πρέπει να κρίνουμε κανέναν...

A propos, Κριστίνα, λέω να διακόψω τη μαγιά μπύρας, αλλά πόσον καιρό κάνει για να φύγει από τον οργανισμό; Συν τοις άλλοις, την τρυγονέλλα (που σημειωτέον βρωμάει πολύ περισσότερο) την συνεχίζω;

Ευχαριστώ

sofuka
04-12-09, 21:53
καλησπέρα
είμαι κι εγω μια νέα μανούλα με μεγάλη ανάγκη βοήθειας. γέννησα στις 29 του Σεπτέμβρη ένα υγιέστατο κοριτσάκι μόνο που την 3η μέρα που η μικρή έκανε ίκτερο μας δώσανε μπιμπερό. κι έτσι μπήκε στη ζωή μας το ξένο γάλα. έμεινα στο σπίτι μόνο δέκα μέρες, μετά επέστρεψα στη δουλειά (δουλεύω μόνο 4 μέρες και για 6 ώρες). τη θήλαζα μόνο αλλά όταν εγώ έλειπα της δίνανε μπιμπερό με ξένο γάλα καθώς ούτε είχα χρόνο να προσπαθήσω να βγάλω δικό μου αλλά και όσες φορές το προσπάθησα ήταν τόση η πόσότητα γάλακτος που απογοητεύτηκα. εξ αρχής η μικρή ήταν ανήσυχη (μάλλον με κολικούς) αλλά όλοι οι άνθρωποι που είναι γύρω μου με ρώταγαν συνέχεια "μήπως δε φτάνει το γάλα σου;¨αυτό είναι κλάμα πείνας κτ¨" με αποτέλεσμα κι εγώ να είμαι πεπεισμένη ότι τα μεγάλα μου στήθη δεν παράγουν την απαιτούμενη ποσότητα γάλακτος ούτε για ένα τόσο μικρό πλάσμα! εδώ και δέκα μέρες όμως βάλθηκε να με πείσει και η ίδια η μικρή μου. μετά από ένα 5λεπτο στο στήθος την παίρνανε τα κλάμματα και δεν ήθελε να προσπαθήσει να θηλάσει άλλο. ούρλιαζε μέχρι να λυγίσει η μανούλα και να φτιάξει κι αυτή μπιμπερό. προσπάθησα να αντισταθώ κυρίως το 3ημερο που είμαι σπίτι αλλά ένα παιδάκι που κλαίει σπαρακτικά θεώρησα ότι το βασανίζω με το να μην την ταίζω... έτσι τις τελευταίες μέρες τη βάζω πρώτα στο στήθος για όσο αντέχει (15 λεπτα περίπου) και μετά πίνουμε ξένο 100ml περιπου. φαντάζομαι ότι είμαι στην περίπτωση μείωσης της παραγωγής... ενώ ταυτόχρονα νομίζω ότι αυξήθηκα διατροφικές ανάγκες της μικρής. διάβασα κάποια πράγματα εδώ και επειδή πραγματικά θέλω να θηλάσω νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο (symphony medela) και αφού θηλάσω τη μικρή βάζω το θήλαστρο αλλά δε βγάζει σταγόνα... μήπως απλά δεν έχω άλλο γάλα; μήπως δε μπορώ να παράγω άλλο γάλα; μήπως αν επιμείνω κατέβει; είμαι απελπισμένη και νιώθω¨"αποτυχημένη" που δε μπορώ να ταίσω το παιδί μου! μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Nα σου ζήσει η μικρούλα σου!
Για να έχουμε καλύτερη εικόνα, απάντησε αν μπορείς στις ερωτήσεις που έχει εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=23962

Ακολουθείς το πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού όπως το γράφει η Αγλαΐα στα πρώτα ποστ του θέματος αυτού; Αντλείς και τις ώρες που είσαι στη δουλειά για να μη μένει το στήθος χωρίς ερέθισμα;
Μην απογοητεύεσαι, το στήθος θέλει κάποιες μέρες για να προσαρμοστεί στο θήλαστρο. Τώρα δεν έχει σημασία πόσο γάλα βλέπεις να βγαίνει, αλλά πόσα λεπτά δέχεται το στήθος ερέθισμα από θηλαστικές κινήσεις, είτε από το μωρό ή απ' το θήλαστρο. Σιγά σιγά θα αρχίσει να αυξάνεται και το γάλα. Όσο θα αυξάνεται το γάλα, το μωρό θα κάθεται πιο πολύ στο στήθος (μην παραλείπεις να τη βάζεις στο στήθος στην αρχή κάθε θηλασμού, να την αφήνεις στο στήθος όσο θέλει, να τη σηκώνεις να ρευτεί, να την αλλάζεις στήθος πάλι για όσο θέλει και να επαναλάβεις όσο το μωρό είναι θετικό και κάθεται. Όταν πια δεν θα κάθεται άλλο, θα δίνεις συμπλήρωμα αν έχεις δικό σου, αλλιώς σκόνη.)
Καλή επιτυχία!

ΘΑΛΑΣΣΑ
04-12-09, 22:35
Λίνα, το ποστ σου ειναι γεμάτο ενοχές και δεν πρέπει. Προσπάθησες μέχρι εκεί που ήταν τα όριά σου. Κάθε μητέρα ζει τη δική της ζωή την οποία εμείς εδώ δεν μπορούμε να ξέρουμε. Μην απολογείσαι σε μας. Δεν υπάρχει λόγος.

Στο μωράκι σου μπορείς ακόμη κι έτσι να προσφέρεις το καλύτερο. Φρόντισε μόνο όταν το ταΐζεις να το κοιτάζεις στα μάτια, να το χαϊδεύεις και να του ψιθυρίζεις γλυκόλογα. Θα 'ναι σα να θηλάζετε.

Έχει μεγάλη σημασία να είσαι εσύ καλά, να έχεις την εσωτερική σου ισορροπία για να μπορείς να προσφέρεις το καλύτερο στην οικογένειά σου.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια κι ελπίζω να σε συναντήσω σε άλλη ενότητα!
Φιλιά!:D

Πόσο όμορφο είναι αυτό! Θα το σώσω να το διαβάζω συχνά!

aglaia
04-12-09, 23:28
Συν τοις άλλοις, την τρυγονέλλα (που σημειωτέον βρωμάει πολύ περισσότερο) την συνεχίζω;

Συνέχισέ την αν η παραγωγή σου είναι μόλις εντάξει για να καλύψει τις ανάγκες του μωρού. Αν το γάλα σου περισσεύει τότε μπορείς να τη μειώσεις.

Η μυρωδιά του παστουρμά (της τριγωνέλας) αρέσει στα μωρά! Μάλλον τους αρέσουν τα πικάντικα!:D

aglaia
04-12-09, 23:39
βαρέθηκα τις αντλήσεις και τις αποστειρώσεις μετά, μέσα μου έλεγα συνέχεια ότι αφού δεν θηλάζω απευθείας και από την αρχή το μωρό μου, δύσκολο να επανέλθουμε στα φυσιολογικά. Μου φαινόταν γολγοθάς να σηκώνομαι το βράδυ και για το μωρό και για άντληση,

linav, σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι μαζί μας αυτή την εμπειρία. Οι αντλήσεις είναι πολύ ψυχοφθόρα και χρονοβόρα διαδικασία. Είναι δύσκολες όταν έχεις ένα παιδί και ακόμη δυσκολότερες όταν έχεις δύο.

Δεν σου φαινόταν γολγοθάς, ήταν γολγοθάς.

Είναι φυσιολογικό να νιώθεις έτσι γι αυτό και το θήλαστρο το προτείνουμε μόνο σαν αναγκαίο κακό.

Σου εύχομαι καλη συνέχεια!:D

amaretto
04-12-09, 23:50
Σχετικά με την προτίμηση του μωρού στο ένα στήθος και τη διαφορά παραγωγής: είναι αρκετά συνηθισμένα και τα δυο.

Αν το μωρό δυσανασχετεί στο ένα στήθος, μπορεί αυτό το στήθος να έχει μεγαλύτερη ροή και να μην μπορεί να τη χειριστεί το μωρό. Μπορεί να έχει μικρότερη ροή και το μωρό να πεινάει πολύ. Μπορεί να έχει λιγότερο ή περισσότερο γάλα από όσο θέλει το μωρό. Μπορεί το μωρό να νιώθει άσχημα γυρισμένο από την πλευρά αυτή, επειδή νιώθει ενόχληση στο αυτί, στο στόμα, στο σώμα. Μπορεί η μαμά να έχει λάθος κράτημα από τη μια πλευρά και το μωρό να μη βολεύεται. Μια ακόμη εκδοχή μπορεί να είναι μια μόλυνση στο στήθος που αλλάζει τη γεύση του γάλακτος.

Μπορείτε να δοκιμάσετε:
- να βάλετε το μωρό στο στήθος αυτό ακριβώς στην ίδια στάση που μπαίνει στο άλλο στήθος (σαν να το σέρνετε παράλληλα, το κεφάλι από την ίδια πλευρά)
- να δοκιμάσετε άλλες στάσεις
- να προσφέρετε αυτό το στήθος σε ώρες που το μωρό κοιμάται/μισοκοιμάται
- αν έχει μεγάλη ροή και κάνει πίδακα, να αφήσετε να τρέξει αυτό το γάλα πάνω σε ένα πετσετάκι και μετά να προσφέρετε το στήθος στο μωρό.
- αν έχει μεγάλη ροή, μια πιο όρθια στάση ή ξαπλωμένοι στο κρεβάτι βοηθάει το μωρό να ελέγχει καλύτερα τη ροή
- να κάνετε μαλάξεις, για να βελτιώσετε τη ροή
- αν το μωρό δυσανασχετεί ξαπλωμένο από αυτή την πλευρά, όχι μόνο την ώρα του θηλασμού, χρειάζεται να το ελέγξει κάποιος ειδικός
- να κάνετε μικρές αντλήσεις από αυτό το στήθος, ώστε να αυξηθεί/μειωθεί το γάλα ή/και η ροή - ίσως τότε το μωρό το βρει πιο ευχάριστο

Αν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην παραγωγή ανάμεσα στα δυο στήθη, τότε μπορείτε να προσπαθήσετε να θηλάζετε πρώτα από εκείνο το στήθος αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα εξισορροπηθεί η παραγωγή και η ανατομία του στήθους ίσως να μην βοηθάει να αλλάξει η ροή. Έχω προσωπική εμπειρία από αυτό, όπου το στήθος με το λιγότερο γάλα είχε μεγαλύτερη ροή, με αποτέλεσμα να κάνει εύκολα πίδακες (και ακόμη κάνει καμιά φορά, αν έχω να θηλάσω πολλές ώρες). Πιστεύω ότι οφείλεται στο ότι στην αρχή, δεν ένιωθα άνετα να θηλάζω από τα δεξιά και έτσι άρχιζα από εκεί για εξάσκηση, οπότε το δεξί είχε "υπερπαραγωγή". Αυτό προσπάθησα να το ελέγξω αρκετά αργά, αλλά πλέον δεν τα κατάφερνα, κατέληγα να έχω υπερπαραγωγή και στο αριστερό, ενώ το δεξί κόντευε να πετρώσει κι έπρεπε να βγάζω λίγο γάλα με το χέρι για ανακούφιση. Το δε μωρό προτιμούσε πλέον το δεξί. Οι εναλλαγές που της έκανα "με το ζόρι" προκαλούσαν εκρηκτικές κενώσεις λόγω υπερπαραγωγής. Τελικά, το πρόβλημα λύθηκε κατά τον 9ο μήνα, που αρχίσαμε να κοιμόμαστε μαζί περισσότερες ώρες. Το βράδυ, έβαζα το μωρό από την πλευρά που δεν προτιμούσε, οπότε και θήλαζε όλο το βράδυ από εκεί κι έτσι, όταν ήταν ξύπνια, ένιωθα πιο άνετα να την αφήνω σε όποιο στήθος προτιμούσε.
Μετά, βέβαια, άρχισε να διαλέγει, κάποια στιγμή άρχισε να κάνει από μόνη της συχνές εναλλαγές, οπότε γενικά της άφησα τον έλεγχο.

Αν το μωρό, παρά τις προσπάθειες μας, συνεχίζει να προτιμά το ένα στήθος, μπορείτε να μην κάνετε και τίποτε ... να γνωρίζετε ότι το κάθε στήθος μπορεί να προσαρμόσει την παραγωγη του ανεξάρτητα από το τι κάνει το άλλο στήθος. Υπάρχουν μωρά που θηλάζουν μόνο από το ένα και χρησιμοποιούν το άλλο μόνο για να αποκοιμηθούν ή καθόλου. Η μόνη "ζόρικη" επίπτωση μπορεί να είναι μια μικρή ή μεγαλύτερη διαφορά στο μέγεθος των μαστών για κάποιο διάστημα.

http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/lopsided.html

linav
05-12-09, 00:17
Κορίτσια με τις συμβουλές σας περί θηλασμού θεωρώ ότι επιτελείτε κοινωνικό έργο. Και φυσικά μακάρι να βρισκόταν στο δρόμο κάθε μέλλουσας μανούλας μια Αγλαία ώστε να γνωρίζει από την πρώτη στιγμή τί πρέπει να κάνει και τί όχι. Αλήθεια, γιατί δεν ενώνονται όλοι οι σύμβουλοι θηλασμού και να βγουν κάποια στιγμή στην τηλεόραση να μιλήσουν όχι μόνο για τα οφέλη του θηλασμού αλλά περισσότερο για την παραπληροφόρηση μαιών, γιατρών, παιδιάτρων που ξεκινάει πρώτα απ΄ολα μέσα από τα μαιευτήρια.

katerin@
05-12-09, 22:07
Κορίτσια σκεφτόμουνα μιας και το “παρεάκι επαναγαλακτισμός” σημειώνει προόδους μήπως θα πρέπει να ανοίξουμε και ένα νέο θέμα που να λέγεται ίσως “πως τα κατάφερα....” όπου θα μπορούσαμε όσες πετύχαμε επαναγαλακτισμό μερικό ή ολικό ή αύξηση παραγωγής να καταγράψουμε την εμπειρία μας από το Α μέχρι το Ω με λεπτομέρειες (πως δηλ. είχαμε εντάξει τις αντλήσεις στη ζωή μας στην πράξη δηλ., τι αποτελέσματα είχαμε την πρώτη δεύτερη εβδομάδα κ.λ.π). Οι πληροφορίες θα είναι πιο συγκεντρωμένες. Νομίζω ότι έτσι θα μπορέσουν οι μαμάδες που διαβάζουν το πρωτόκολλο αντλήσεων και διστάζουν να πάρουν θάρρος και ίσως και να αποφασίσουν να μπουν στη διαδικασία βλέποντας ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό ακόμα και όταν ο χρόνος δεν φαίνεται να περισσεύει.
Εγώ μέσα πάντως, ειδοποιήστε με, αν και δεν είμαι σίγουρη μήπως η δική μου περίπτωση είναι λίγο ακραία... Ακόμα με απορρυθμισμένο θυρεοειδή γμτ και με δομπεριδόνη τα καταφέρνω κουτσά στραβά....

aglaia
06-12-09, 01:19
Αλήθεια, γιατί δεν ενώνονται όλοι οι σύμβουλοι θηλασμού και να βγουν κάποια στιγμή στην τηλεόραση να μιλήσουν όχι μόνο για τα οφέλη του θηλασμού αλλά περισσότερο για την παραπληροφόρηση μαιών, γιατρών, παιδιάτρων που ξεκινάει πρώτα απ΄ολα μέσα από τα μαιευτήρια.

Αν θυμάμαι καλά πέρυσι έγινε μια εκπομπή από το Χαρδαβέλα, το θέμα ήταν διπλό, κάτι για τα φάρμακα και ο θηλασμός και ουσιαστικά πηγαίναν από το ένα θέμα στο άλλο.
Αν θυμάμαι καλά ο παιδίατρος που μίλησε τα είπε καλά, ο γυναικολόγος καλούτσικα τα πήγε αλλά είπε και καναδυο ανοησίες, μια μαία μέτρια, μερικά από αυτά που έλεγε τα είχε πει διαφορετικά πριν και υπήρχε εκπρόσωπος του συνδέσμου θηλασμού (μία μητέρα εθελόντρια σύμβουλος) που σχεδόν δεν την άφησαν να μιλήσει. Επαγγελματία σύμβουλο θηλασμού δεν καλέσανε.

Η επίθεση για παραπληροφόρηση δεν έχει κανένα νόημα, ειδικά στα ΜΜΕ. Το θέμα είναι να ακουστούν τα σωστά και όχι το ποιος κάνει λάθος.

Ο σύνδεσμος θηλασμού που είναι μια εθελοντική οργάνωση μητέρων, διοργανώνει κάποιες εκδηλώσεις ανοιχτές στο κοινό (πέρα από τις τακτικές συναντήσεις που γίνονται κάθε μήνα).

Ο σύλλογος των πιστοποιημένων συμβούλων γαλουχίας διοργανώνει μια ετήσια ημερίδα, επίσης ανοιχτή στο κοινό. Πέρυσι και προπέρυσι διοργανώθηκε στην Αθήνα στο Αττικό Νοσοκομείο.

theano1980
06-12-09, 13:14
καλημερα καλημερα!!!!!!!!!!σημερα 40ντησαμε,ναι ναι !!!!!!!!!!
να ρωτησω κατι?απο σημερα θεωργτε εδραιωμενος ο θηλασμος?τα καταφερα δηλαδη?επισης απο δω και περα ποσες φορες αν κανει κακακια δειχνει οτι τρωει καλα το μωρακι μου?

Dimitra83
06-12-09, 13:24
καλημερα κουκλαααα.40σατε??? μπραβο σας :-D τα κακακια δε παιζουν ρολο απο δω κ περα γιατι ενα μωρο που θηλαζει πλεον μπορει κ να μη κανει για μερες κακα.η δικια μου ετυχε να μη κανει για 7 μερες καθολου.θα κοιτας τα τσισα της.ποσες πανες βρεχει.αν δε μπορεις να το καταλαβεις να βαζεις χαρτι κουζινας μεσα στην πανα για να δεις αν το βρεχει

theano1980
06-12-09, 13:34
δημητρα μου καλημερα!!!!!!!!!!!!!
ναι μεγαλωσαμε βρε!!!!!!!!
ποσες πανες πρεπει να βρεχει απο δω κ περα δηλ?

Dimitra83
06-12-09, 13:38
6 με 9 πανες πιστευω,δε συμβαινει σε ολα τα μωρα να μη κανουν για μερες κακα αλλα δεν ειναι στανταρ οτι θα κανουν 4-5 φορες τη μερα.μπορει να κανουν κ 2 η 1 φορα μπορει κ μερα παρα μερα γιαυτο να μετρας τα τσισα καλυτερα

theano1980
06-12-09, 13:44
ο θηλασμος απο εδ κ περα θεωρειτε εδραιωμενος?μπορω να πω οτι τα καταφερα?

Dimitra83
06-12-09, 13:45
στις 40 μερες πιστευω πως ναι τα εχεις καταφερει πλεον :grin::grin: με το αριστερο στηθος τι γινεται?

klairh
06-12-09, 16:20
γεια σας
Εβαλα την ερωτηση μου και σε αλλο τοπικ αλλα δεν απαντηθηκε γιαυτο τη βαζω και εδω γιατι η φιλη μου δεν εχει χρονο να περιμενει και αρχισε να παιρνει τη οση που λετε και δεν ειναι σιγουρη. Οποτε παρεθετω τα παρακατω
μια φιλη μου που δεν εχει πολυ γαλα αποτι της ειπε και η γιατρος αγορασε σημερα(χτες) μαγια μπουρας αλλα ειναι μαρκα solgar brewer's yeast with vitamin B12 και λεει πανω στο μπουκαλακι πως η δοσολογια ειναι 6 τα μπλετες την ημερα και πως οι 6β ταμπολετες εχουν 2968mg μαγια μπυρας και 5mcg B12. Ποσες λοιπον πρεπει να παιρνει απο αυτες για να αυξηση την παραγωγη της?Οπως τις αλλες 7 επι 3 φορες την ημερα?

amaretto
06-12-09, 17:44
γεια σας
Εβαλα την ερωτηση μου και σε αλλο τοπικ αλλα δεν απαντηθηκε γιαυτο τη βαζω και εδω γιατι η φιλη μου δεν εχει χρονο να περιμενει και αρχισε να παιρνει τη οση που λετε και δεν ειναι σιγουρη. Οποτε παρεθετω τα παρακατω
μια φιλη μου που δεν εχει πολυ γαλα αποτι της ειπε και η γιατρος αγορασε σημερα(χτες) μαγια μπουρας αλλα ειναι μαρκα solgar brewer's yeast with vitamin B12 και λεει πανω στο μπουκαλακι πως η δοσολογια ειναι 6 τα μπλετες την ημερα και πως οι 6β ταμπολετες εχουν 2968mg μαγια μπυρας και 5mcg B12. Ποσες λοιπον πρεπει να παιρνει απο αυτες για να αυξηση την παραγωγη της?Οπως τις αλλες 7 επι 3 φορες την ημερα?

Αν η φίλη σου πάρει τη μαγιά χωρίς να τη χρειάζεται μπορεί να της προκαλέσει υπερπαραγωγή και αρκετά προβλήματα. Αν θέλεις, πάρε στοιχεία για να μας απαντήσεις στις κλασικές ερωτήσεις, ίσως να μπορεί να βελτιωθεί ο θηλασμός χωρίς τα χάπια μαγιάς:
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

Για τη δοσολογία δες εδώ:
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=509263&postcount=2

aglaia
06-12-09, 19:12
γεια σας

Πώς κατάλαβε ο γιατρός ότι η φίλη σου δεν έχει πολύ γάλα;

Η δοσολογία στη Solgar είναι 3 φορές τη μέρα από 4 ταμπλέτες, δηλαδή 12 ταμπλέτες το 24ωρο.

Αν το μωρό για οποιοδήποτε λόγο δεν θηλάζει συχνά ή δεν θηλάζει καλά, τότε η μαγιά της μπύρας δεν θα βοηθήσει καθόλου, μπορεί μάλιστα να επιδεινώσει το πρόβλημα γιατί σε μερικά μωρά δεν αρέσει η αλλαγή στη γεύση του γάλακτος εξαιτίας της μαγιάς και μπορεί το μωρό να θηλάζει ακόμη λιγότερο.

Αν η παραγωγή είναι κανονική και ο γιατρός έχει κάνει λάθος εκτίμηση, τότε η μαγιά της μπύρας μπορεί να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα.

Θα ήταν καλό η φίλη σας να συμβουλευτεί κάποιον ειδικό. Οι λάθος παρεμβάσεις μπορεί να δημιουργήσουν πολύ πιο σοβαρά προβλήματα από τα ήδη υπάρχοντα.

theano1980
06-12-09, 19:24
αχ πολυ χαιρομαι!!!!!!!!!!παει καλυτερα το αριστερο τρωει αι χορταινει.αν δω οτι δςν καλυπτετε την βαζω κ στο δεξι.
εν τω μεταξυ σημερα εφαγε στης 3 το μεσημερι ξυπνησε στης 6.30 την ταισα στης 7 πρα πεντε μεχρι 7 και 15 και τωρα κοιματε......βεβαια χθες ειχαμε παρτυ κ μαλλον αναπληρωνει τα χθεσινα.ελπιζω το βραδυ να κοιματε κ να μην εχουμε παρτυ!!!!!!!!!

boymama
06-12-09, 19:39
Δηλαδη βρε κοριτσια οταν λεμε εδραιωθηκε ο θηλασμος φτιαχνει και το ωραριο του μωρου?

theano1980
06-12-09, 19:43
μπα οχι νομιζω οτι πλεον προσαρμοζετε το στηθος στις απαιτησεις του μωρου,οσο αφορα το γαλα νομιζω ομως ......
αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος...

Dimitra83
06-12-09, 20:24
αυτο που λεει η θεανω ειναι αλλα εφοσον κ το μωρο τρεφεται οπως πρεπει αρα κανει κ το ωραριο του.μπαινει σε σειρα σιγα σιγα δηλαδη θα εχει στανταρ ωρες υπνου κ τη μερα κ τη νυχτα.θεανω μπραβο σου που τα καταφερες κ με το αριστερο:grin: εισαι απαιχτη:grin:

theano1980
06-12-09, 20:44
φιλεναδαααααααα!!!!!!!!!!!!τι κανεις?

Dimitra83
06-12-09, 20:49
μολις κοιμηθηκαν τα πιτσιρικια κ πινω καφε :grin: εσυ? η κουκλιτσα σου??

theano1980
06-12-09, 21:03
μολις τη ταισα ξανα αλλα το ματακι γαριδακι.......

Dimitra83
06-12-09, 21:14
ε τι ωρα ξυπνησε?

theano1980
06-12-09, 21:36
κοιτα εφαγε στης 3 το μεσημερι.κοιμηθηκε απο της 4 μεψρι της6.30 .
ξυπνησε.την εκανα μπανιο και απο της 7 ειμαστε βυζι αγκαλια

Dimitra83
06-12-09, 21:43
λογικα τωρα νυσταξε.κοιτα μη περιμενεις πλεον να κοιμαται συνεχεια οπως πριν:p 16 ωρες το 24ωρο κοιμουνται συνηθως μεχρι6 μηνων.τωρα μερικα κοιμουνται κ λιγο λιγοτερο η περισσοτερο.αλλα πιστευω οτι σε μιση ωριτσα θα σου κοιμηθει αν ειναι ηρεμη.απλα μη της κανετε παιχνιδια μιση ωρα πριν παει για υπνο.καλυτερα να ειναι ηρεμη

Sofia_m
06-12-09, 23:29
καταρχην συγνωμη αν υπαρχει καπου αντιστοιχο θεμα αλλα δεν βρηκα κατι.
γεννησα στις 29/11 προωρα διδυμα λογω προεκλαμψιας τα οποια μπηκαν θερμοκοιτιδα. την επομενη ημερα ξεκινησα με το θηλαστρο ισα ισα για να "μαθαινει" το στηθος κ να εχω γαλα αν χρειαστουν τα μωρα. πραγματι την 3η μερα απο την γεννα μου ειπαν οτι αρχιζουν να τα σιτιζουν με καθετηρακι γαλα κ αν εχω να τους πηγαινω. οποτε ξεκινησα αντλησεις ανα 4 ωρες περιπου εκτος απο το βραδυ οπου δεν ξυπναγα για να τραβηξω. απο την Τριτη μεχρι την Παρασκευη πηγα καλα. καθε μερα ειχα μια αυξηση στο γαλα... εχθες κ σημερα βλεπω οτι αγανακτω για να πιασω τα 50 ml ιδιως στις 2 αντλησεις η μια κατα τις 2 το μεσημερι κ η αλλη στις 6. στο συνολο της ημερας βγαζω γυρω στα 330ml (περιπου 4 αντλησεις , 2 καλες , 2 χαμηλες)
δυστυχως οι ωρες των αντλησεων ειναι συγκεκριμενες λογω του οτι ολη την ημερα ειμαστε στον δρομο μεταξυ μαιευτηριου κ σπιτιου κ πισω.
θα ηθελα λοιπον να ρωτησω αν μπορω με καποιον τροπο να αυξησω την ποσοτητα του γαλατος, γιατι ενω τωρα φτανει το γαλα κ για τα δυο, αν αυριο μεθαυριο αυξησουν την ποσοτητα , δεν θα φτανει.

klairh
07-12-09, 00:21
Αν η φίλη σου πάρει τη μαγιά χωρίς να τη χρειάζεται μπορεί να της προκαλέσει υπερπαραγωγή και αρκετά προβλήματα. Αν θέλεις, πάρε στοιχεία για να μας απαντήσεις στις κλασικές ερωτήσεις, ίσως να μπορεί να βελτιωθεί ο θηλασμός χωρίς τα χάπια μαγιάς:
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

Για τη δοσολογία δες εδώ:
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=509263&postcount=2

Μολις επικοινωνησα με τη φιλη μου και μου ειπε τα εξης για τη μικρη της

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος-41 εβδ
Β. Το φύλο του βρέφους-κοριτσακι
Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ)
Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.-οχι αναισθησια
Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη-ελαχιστο αλλα δεν ξερει ποσο γιατι δεν χρειαστηκε να κανει κατι
Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.-δε νοσηλευτηκε

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες
γεννηθηκε 3290
3 μερες μετα που βγηκε απο το μαιευτηριο ηταν 3210
7 ημερων (πριν 2 μερες δηλ)3300

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.
7-8
3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει- σε ολα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα
παιρνει σε 2 γευματα της ημερας
5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)
140μλ περιπου
6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:
7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο
7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι
7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.
την αλλαζει σε καθε γευμα και εχει βραχει
9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο
2-3
10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....
Στο μαιευτηριο τηςσ εδωσαν 2 βραδια γλυκοζη γιαιτ εκλεγε παρ απολυ και ηταν σα να μη χορταινε.Την ειχε πολυ ωρα στο στηθος και μολις την εβγαζε εκλεγε πολυ και πιστευε πως δεν εχει γαλα και της εωσσε γλυκοζη και λιγο ξενο. Τωρα το μωρο ειναι 9 ημερων και την εχει στο στηθος περιπου 3 ωρες τη φορα αποτι μου ειπε γιατι μολις την βγαζει ουρλιαζει και βαζει τα χερια στο στηθος χτυπιεται και δεν κοιμαται με τιποτα γιαυτο και της δινει 2 φορες τη μερα σκονη συμπληρωμα γιατι μονο ετσι κοιμαται κατα τη διαρκεια της ημερας. εκτος απο το βραδυ οποτε και πινει μονο απο τη μαμα γαλα και κοιμαται περιπου 3 ωρες συνεχομενες και ξανατρωει και ξανακοιμαται. Και το προβλημα της λοιπον ειναι αυτο. Γαιτι να κλαιει συνεχεια την ημερα και να θελει ναναι τοσες ωρες στο στηθος?

aglaia
07-12-09, 00:43
1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες
γεννηθηκε 3290
3 μερες μετα που βγηκε απο το μαιευτηριο ηταν 3210
7 ημερων (πριν 2 μερες δηλ)3300

Αν και οι ζυγίσεις δεν είναι εντελώς αξιόπιστες (ειδικά αν έγιναν σε διαφορετική ζυγαριά), το μωρό έβαλε σε 4 μέρες 90 γραμμάρια. Εξαιρετικά καλό βάρος για την ηλικία του!

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.
7-8

Είναι στο ελάχιστο όριο, καλό είναι να θηλάζει περισσότερο.

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει- σε ολα
;) Να συνεχίσει έτσι.

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα
παιρνει σε 2 γευματα της ημερας
5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)
140μλ περιπου
Δεν χρειάζεται!

την αλλαζει σε καθε γευμα και εχει βραχει
Αυτό σημαίνει ότι πάει καλά!

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο
2-3

3-4 πρέπει να είναι μέχρι την 20η μέρα

10
. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....
Στο μαιευτηριο τηςσ εδωσαν 2 βραδια γλυκοζη γιαιτ εκλεγε παρ απολυ και ηταν σα να μη χορταινε.Την ειχε πολυ ωρα στο στηθος και μολις την εβγαζε εκλεγε πολυ

Το μωρό ήταν μια χαρά εκεί που ήταν! Έκλαιγε γιατί έχανε αυτό που ήθελε!

Τωρα το μωρο ειναι 9 ημερων και την εχει στο στηθος περιπου 3 ωρες τη φορα αποτι μου ειπε γιατι μολις την βγαζει ουρλιαζει και βαζει τα χερια στο στηθος χτυπιεται και δεν κοιμαται με τιποτα γιαυτο και της δινει 2 φορες τη μερα σκονη συμπληρωμα γιατι μονο ετσι κοιμαται κατα τη διαρκεια της ημερας. εκτος απο το βραδυ οποτε και πινει μονο απο τη μαμα γαλα και κοιμαται περιπου 3 ωρες συνεχομενες και ξανατρωει και ξανακοιμαται. Και το προβλημα της λοιπον ειναι αυτο. Γαιτι να κλαιει συνεχεια την ημερα και να θελει ναναι τοσες ωρες στο στηθος?

Γιατί έτσι είναι τα περισσότερα μωρά! Αυτό είναι το φυσιολογικό. Σε κάθε παράδοση η μητέρα και το μωρό προστατεύονται τις πρώτες 40 μέρες γιατί τα μωρά θέλουν να είναι συνέχεια στο στήθος, γιατί χρειάζονται 40 μέρες για να εδραιωθεί η γαλουχία.
Το μωρό δεν χρειάζεται συμπλήρωμα. Η μαμά είναι τυχερή που το μωρό θέλει να είναι όλη τη μέρα στο στήθος και όχι όλη τη νύχτα.
Πρόβλημα δεν υπάρχει. Η μαμά μάλλον περίμενε ένα μωρό που θα θηλάζει και θα κοιμάται ή θα σταματά σύντομα το γεύμα. Όμως αυτό συμβαίνει συνήθως σε μεγαλύτερα μωρά και είναι πολύ σπάνιο τις πρώτες 40 μέρες. Ερμηνεύει ως πρόβλημα τη φυσιολογική συμπεριφορά ενός μωρού 9 ημερών.

Δυστυχώς σε μια κοινωνία που ο θηλασμός είναι τόσο σπάνιος, οι περισσότερες όταν γεννάμε δεν έχουμε δει ούτε ένα παιδί να μεγαλώνει θηλάζοντας κι έχουμε προσδοκίες που δεν έχουν σχέση με το σύνηθες.

Η μαμά μπορεί κάθε μέρα να ελέγχει αν το μωρό έχει φάει καλά μετρώντας τις πάνες. Οι βρεγμένες πάνες πρέπει να είναι 6-8 το 24ωρο και το μωρό πρέπει να κάνει 3-4 κενώσεις κάθε μέρα μέχρι την 20η μέρα.

Μετά οι κενώσεις μπορεί να μειωθούν, αυτό είναι φυσιολογικό.

Οι βρεγμένες πάνες πρέπει να παραμείνουν 6-8 μέχρι τις 40 μέρες. Μετά μειώνονται στις 5-6.

Είναι καλά να ζυγίζει το μωρό κάθε εβδομάδα. Τις πρώτες 20 μέρες το βάρους που βάζουν τα μωρά κυμαίνεται. Το ελάχιστο επιτρεπτό είναι να επανέλθουν στο βάρος τοκετού. Το συγκεκριμένο μωρό το έχει ήδη κάνει.
Μετά την 3η εβδομάδα, τα περισσότερα μωρά πρέπει να παίρνουν 175-200 γρ. την εβδομάδα (σε κάποιες περιπτώσεις είναι ικανοποιητικό και το βάρος των 135-140 γρ. την εβδομάδα, αλλά αυτό κατόπιν εκτίμησης, δεν το γενικεύουμε).

Αν μπορείς αυτά τύπωσέ τα και δώσε τα στη μαμά για να είναι πιο ήσυχη!:)

klairh
07-12-09, 14:42
η φιλη μου και εγω σε ευχαριστουμε παρα πολυ Αγλαια. (εγω θηλαζω το μωρο μου 12 μηνες κυριως χαρη σε εσενα και σε αυτο το φορουμ)
Ξεχασα να σου πω πως εμεινε ενα κομματι του πλακουντα και ο γιατρρος το καταλαβε αμεσως μολισ γεννησε και της εκανε επι τοπου αποξεση με αποτελεσμα να αρχισει να θηλαζει 3-4 ωρες μετα που γεννησε. Μηπως εχει σχεση αυτο με μειωμενη παραγωγη?Μηπως θα αργησει περισσοτερο απο τοκανονικο να κατεβει το γαλα?

antonis
07-12-09, 19:50
καλησπερα!
πριν 4 μηνες η γυναικα μου γεννησε ενα υγιεστατο κοριτσακι.δυστυχως δε καταφερε να το θηλασει κ νιωθει οτι δεν εκανε οτι μπορουσε γι αυτο.παρακαλω αν μπορειτε να με βοηθησετε ωστε να τη βοηθησω κ εγω αν μπορω.
ενω εβαζε το μωρο στο στηθος εκεινο τις πρωτες μερες εκλαιγε κ παρατουσε γρηγορα το στηθος της-γιατι δε ξερω-αυτο σημαινει οτι δεν ειχε γαλα?ο γιατρος μας της ειπε οτι δεν εχει γαλα κ της προτεινε να παρει χαπια για να το κοψει.αν κ αρνηθηκε στην αρχη τη μερα που φευγαμε απ το μαιευτηριο τα πηρε εχοντας απογοητευτει πληρως.
στη συνεχεια κ αφου βρηκε αυτο το φορουμ διαβασε για επαναγαλακτισμο-κατι που δε ξεραμε οτι μπορει να γινει.πειτε μου ειναι αργα για να προσπαθησει τωρα κ πως θα γινει αυτο?να παει σε συμβουλο θηλασμου?να παρει συμπληρωμα μαγιας?θηλαστρο?θα εχει επιτυχια?
σας ευχαριστω.

aglaia
07-12-09, 19:57
Ξεχασα να σου πω πως εμεινε ενα κομματι του πλακουντα και ο γιατρρος το καταλαβε αμεσως μολισ γεννησε και της εκανε επι τοπου αποξεση με αποτελεσμα να αρχισει να θηλαζει 3-4 ωρες μετα που γεννησε. Μηπως εχει σχεση αυτο με μειωμενη παραγωγη?Μηπως θα αργησει περισσοτερο απο τοκανονικο να κατεβει το γαλα?

H φίλη σου είναι τυχερή που ο γιατρός το κατάλαβε αμέσως! Αν δεν το καταλάβαινε και έμενε το κομμάτι του πλακούντα, δεν θα είχε αρκετό γάλα.
Η φίλη σου δεν έχει μειωμένη παραγωγή. Αντίθετα, για την ηλικία του μωρού της έχει πολύ καλή παραγωγή.

Το κανονικό γάλα κατέβηκε ήδη!

irida85
07-12-09, 21:49
Κοριτσια να ρωτησω θηλαζω αποκλειστικα ως τωρα και το μωρο πριν 2 μερες και σημερα μου κανε εμετο το γαλα μετα απο κανα τεταρτο που ειχε φαει... Και μαλιστα την ειχα πολλη ωρα αγκαλια, αλλα μολις την αλλαξα πανα τα βγαλε... Αυτο ειναι ανυσηχητικο? Εχω σκασει απο τη στεναχωρια... Εν τω μεταξυ μετα πειναει η καημενη και φοβαμαι να της ξαναδωσω γαλα αλλα δεν ησυχαζει με τιποτα οποτε της εδωσα παλι λιγο και κοιμηθηκε.... Την εχω πολυ εννοια και ολο τη κοιταζω! Λετε να τη πειραξε κατι που εφαγα ή ειναι φυσιολογικος ο εμετος???? Μπορω να κανω κατι για να το αποφυγουμε??????
Ευχαριστω πολυυυυυ

Dimitra83
07-12-09, 21:51
οταν λες εμετο εννοεις ολη την ποσοτητα η απλα γουλιτσα???

irida85
07-12-09, 21:53
οχι γουλιτσα... ουτε ομως και οοοοοολο το γαλα... παντως μπολικη ποσοτητα...

Dimitra83
07-12-09, 21:55
μηπως μυριζε καπως σαν ξυνηλα?

klairh
07-12-09, 22:18
H φίλη σου είναι τυχερή που ο γιατρός το κατάλαβε αμέσως! Αν δεν το καταλάβαινε και έμενε το κομμάτι του πλακούντα, δεν θα είχε αρκετό γάλα.
Η φίλη σου δεν έχει μειωμένη παραγωγή. Αντίθετα, για την ηλικία του μωρού της έχει πολύ καλή παραγωγή.

Το κανονικό γάλα κατέβηκε ήδη!
Ευχαριστω πολυ εκ μερους της. Με ρωτησε ομως γιατι με το ξενο κοιμαται αμεσως και ηρεμει ενω οταν τη θηλαζει κλαιει συνεχεια και θελει να τρωει συνεχεια?
Να ρωτησω και εγω κατι αν μπορει να μου πει καποια κοπελα ή η Αγλαια αν μπορει?
Το μωρο μου ειναι σχεδον 13 μηνων και εδω και 1 εβδ θηλαζει ελαχιστα. Κανονικα απο 8 μηνων περιπου θηλαζει 3 φορες την ημερα και τα σαβ-κα 4-5 μερικες φορες. ΠΟΤΕ ως τωρα δε ζητησε να θηλασει μονος του παρα του δινω εγω μονο οταν ερθει η ωρα(τωρα που τρωει στερεες). Παντα το δεχοτανε και επινε. Τον τελευταιο μηνα που πηγαμε στη γιατρο μουπε πως 100 γρ που πηρε σε 1μιση μηνα ειναι παρα πολυ λιγα καθως και το υψος τουεπεσε στις καμπυλες και νευριασε για αλλη μια φορα που δεν του δινω κρεμες και μουπε να του δινω 3 γευματα ενα εκ των οποιων νανα κρεμα.η αληθεια ειναι οτο το μωρο μου πεινουσε μονιμως μεχρι να του προσθεσω τριτο γευμα(ετρωγε μονο το πρωι τα φρουτα και το απογευμα χορτοσουπα ) και ολη μερα με πηγαινε στην κουζινα και μου εδειχνε φαι ελεγε μαμα και δεν ηξερα τι να του δωσω επειδη ειναι και αλλεργικο στα γαλακτοκομικα.Οποτε του δινω τωρα πια και χορτοσουπα ή φρουτα το μεσημερι (μικροτερη ποσοτητα απο το απογευμα για να θηλαζει οτνα ερχομαι απο τη δουλεια) και οταν ερχομαι απο τη δουλεια θηλαζει κανονικα και το βραυ εδω και 1 εβδ απλα ακουμπαει στο στηθος και δε θηαλζει σχεδον καθολου με αποτελεσμα να μου εεχει μειωθει η παραγωγη πιστευω σε σημειο που ξυπναει νυχτα 1-2 φορες να φαει και προσπαθει παρα πολυ και το καταλαβαινω πως δεν εχω και κλαιει πολυ και μετα ηρεμει και κοιμαται και το πρωι κατα τις 7 που τον ταιζω παλι προσπαθει πολυ τρωει ελαχιστα και δεν εχω. Ννομιζω πως μετα απο τοσο καιρο μπορω να ξερω ποτε εχω ροη και ποτε οχι και ποτε τρω ει ανετα και ποτε δε μπορει να φαει. Τα βραδια μειωσα και τη χοροτσουπα και παλι τρωει 1 λεπτο και κοιμαται ουτε διαμαρυτρεται.1 βραδυ του εδωσα 250 μλ σκονη μετα που προσπαθησε ελαχιστα να φαει και κοιμηθηκε στο στηθος τον ξυοπνησα λιγο και τουωσα σκονη και μια αλλη φορα μεσα στη νυχτα που χτυπιοταν και δε μπορουσε να φαει του ξαναδωσα 250 και ταφαγε ολα και κοιμηθηκε αμεσως σαν το πουλακι. Κατα λαβαινω πως ηρθε το τελος του θηλασμου. Εινα λοιπον ανεπανορθωτη η ζημια?Προσπαθησα μεσα στη μερα (απο το μεσημερι και μετα)να τον βαζω πολλες φορες στο στηθος αλλα δε θελει αν δεν εχει πολυ γαλα.Προσπαθει ελαχιστα και αμεσως νευριαζει και με τσιμπαει και αλλα τετοια.Δαγκωνει κιολας και με πληγωνει πολυ.Ηρθε ο αποθηλασμος επειδη θελει το μωρο?Αποτι εχω διαβασει ετσι ειναι αλλα αρνουμαι να το δεχτω. :( Γιατι σταματησε να τρωει βραδυ?
σημερα μουρθε και περιοδος και χειροτερεψε η κατασταση.:???:

irida85
07-12-09, 22:55
χμ... νομιζω οχι... δε πιστευω να χε προλαβει να το χωνεψει γιατι ηταν πολυ συντομα αφου εφαγε....

Dimitra83
07-12-09, 22:57
τοτε ισως επρεπε να ρευτει.να το σηκωνεις να ρευεται καθε φορα πριν αλλαξεις στηθος κ μολις τελειωσει απο το αλλο.ισως επρεπε να ρευτει 2-3 φορες

boymama
07-12-09, 23:16
κοριτσια βοηθεια ανεβασα πυρετο τι κανω τωρα?

aglaia
07-12-09, 23:21
πριν 4 μηνες η γυναικα μου γεννησε ενα υγιεστατο κοριτσακι.
Nα σας ζήσει!:D

ενω εβαζε το μωρο στο στηθος εκεινο τις πρωτες μερες εκλαιγε κ παρατουσε γρηγορα το στηθος της-γιατι δε ξερω-αυτο σημαινει οτι δεν ειχε γαλα?
Τις πρώτες μέρες υπάρχει μόνο το πρωτόγαλα γιατί μόνο αυτό χρειάζεται το μωρό.

ο γιατρος μας της ειπε οτι δεν εχει γαλα κ της προτεινε να παρει χαπια για να το κοψει.
Δηλαδή ο γιατρός πρότεινε χάπια για να κοπεί το γάλα που δεν υπήρχε....

αν κ αρνηθηκε στην αρχη τη μερα που φευγαμε απ το μαιευτηριο τα πηρε εχοντας απογοητευτει πληρως.
Οι μητέρες χρειάζονται στήριξη, ειδικά τις πρώτες μέρες. Λυπάμαι που συναντήσατε έναν τόσο ανήθικο γιατρό που αντί να στηρίξει τη μητέρα την έκανε να νιώσει τόσο άσχημα.

στη συνεχεια κ αφου βρηκε αυτο το φορουμ διαβασε για επαναγαλακτισμο-κατι που δε ξεραμε οτι μπορει να γινει.
Ο γιατρός σας γνωρίζει μόνο για τα χάπια διακοπής της γαλουχίας, δεν γνωρίζει πώς μπορεί να υποστηρίξει τη γαλουχία και δεν θέλει να μάθει.
Αν τον ρωτήσετε θα σας πει ότι αυτά τα πράγματα δεν γίνονται. Ελπίζω οι εμπειρίες των μητέρων εδώ μέσα να είναι αρκετές για τη διάψευση.

πειτε μου ειναι αργα για να προσπαθησει τωρα
Ποτέ δεν είναι αργά!

κ πως θα γινει αυτο?
Με το πρωτόκολλο που υπάρχει στην αρχή του τόπικ.

να παει σε συμβουλο θηλασμου?
Σίγουρα θα χρειαστεί τη στήριξη κάποιου ειδικού. Οι πληροφορίες που έχετε μέχρι τώρα είναι σκανδαλωδώς ψευδείς και παραπλανητικές. Στο περιβάλλον οι περισσότεροι θα είναι αρνητικοί. Χρειάζεται κάποιος με γνώση και πίστη που να στηρίξει τη μητέρα σε αυτή την προσπάθεια.

να παρει συμπληρωμα μαγιας?
Όχι, η μαγιά της μπύρας δεν μπορεί να βοηθήσει στη συγκεκριμένη περίπτωση.

θηλαστρο?
Χρειάζεται οπωσδήποτε ένα νοσοκομειακό θήλαστρο. Τα θήλαστρα αυτά ενοικιάζονται (δεν πωλούνται).

θα εχει επιτυχια?
Η επιτυχία εξαρτάται από διάφορους παράγοντες: από τη συνέπεια και την επιμονή στο πρωτόκολλο αντλήσεων, από την ψυχολογική διάθεση της μητέρας, από το αν το θήλαστρο ταιριάζει στη συγκεκριμένη μητέρα. Δεν υπάρχει θήλαστρο που να καλύπτει όλες τις μητέρες.
Όμως κανείς δεν μπορεί να ξέρει εκ των προτέρων αν θα πετύχει ή όχι. Το 80% των μητέρων τα καταφέρνει. Το ποσοστό είναι μεγάλο και νομίζω ότι αξίζει να προσπαθήσει.

Καλή συνέχεια!:)

Dimitra83
07-12-09, 23:21
απο οτι βλεπω εισαι στο μηνα σου??ποσο πυρετο εχεις?

aglaia
07-12-09, 23:38
Ευχαριστω πολυ εκ μερους της. Με ρωτησε ομως γιατι με το ξενο κοιμαται αμεσως και ηρεμει ενω οταν τη θηλαζει κλαιει συνεχεια και θελει να τρωει συνεχεια?

Το αγελαδινό γάλα είναι πολύ δύσπεπτο και το μωρό ναρκώνεται μέχρι να το χωνέψει.
Το μωρό πρέπει να θηλάζει συνέχεια τώρα για να εδραιωθεί ο θηλασμός, να αναπτυχθεί ο αδένας του μαστού, να αυξηθεί κι αλλο η παραγωγή και να σταθεροποιηθεί. Για να γίνει αυτό χρειάζονται πολλοί και συχνοί θηλασμοί.
Το συγκεκριμένο μωρό ξέρει τι πρέπει να κάνει, ήδη θηλάζει καλά, γι αυτό πήρε και τόσο βάρος.
Αν η μητέρα μπορεί να ανταποκριθεί, έχει καλώς. Αν δεν μπορεί να ανταποκριθεί έχει την επιλογή του ξένου γάλακτος.
Καλό είναι να γνωρίζει ότι για μερικά μωρά η εισαγωγή του μπιμπερό τόσο νωρίς μπορεί να είναι η αρχή του τέλους για το θηλασμό. Αν δεν την πειράζει το ενδεχόμενο του σύντομου αποθηλασμού, ας κάνει ότι νομίζει πως είναι βολικοτερο για την ίδια και την οικογένειά της. Αν θέλει να θηλάσει, καλό θα ήταν να επιμείνει περισσότερο.

Τον τελευταιο μηνα που πηγαμε στη γιατρο μουπε πως 100 γρ που πηρε σε 1μιση μηνα ειναι παρα πολυ λιγα καθως και το υψος τουεπεσε στις καμπυλες
Από το βάρος ενός μήνα δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα. Σε αυτή την ηλικία κοιτάμε μόνο τη συνολική ανάπτυξη.

και νευριασε για αλλη μια φορα που δεν του δινω κρεμες και μουπε να του δινω 3 γευματα ενα εκ των οποιων νανα κρεμα.
Λυπάμαι αλλά αυτό δεν έχει σχέση με την ιατρική. Ο γιατρός είναι εντελώς απαράδεκτος που επιμενει σε τροφές εμπορίου. Σε καμία παιδιατρική δεν διδάσκονται αυτά.

η αληθεια ειναι οτο το μωρο μου πεινουσε μονιμως μεχρι να του προσθεσω τριτο γευμα(ετρωγε μονο το πρωι τα φρουτα και το απογευμα χορτοσουπα ) και ολη μερα με πηγαινε στην κουζινα και μου εδειχνε φαι ελεγε μαμα και δεν ηξερα τι να του δωσω επειδη ειναι και αλλεργικο στα γαλακτοκομικα.
Θα μπορούσε και στο 3ο γεύμα να τρώει ότι έτρωγε στα άλλα δύο. Το ότι είναι αλλεργικό στα γαλακτοκομικά δεν το εμποδίζει να τρώει.
Επίσης τα 3 γεύματα είναι λίγα για μερικά μωρά. Υπάρχουν αρκετά μωρά που θέλουν 3 γεύματα και 2 σνακ εκτός από το θηλασμό.

εδω και 1 εβδ απλα ακουμπαει στο στηθος και δε θηαλζει σχεδον καθολου

...........
σημερα μουρθε και περιοδος και χειροτερεψε η κατασταση

αυτά τα δυο πιθανόν να συνδέονται
Όταν πλησιάζουν οι μέρες της εμμηνορρυσίας μπορεί το γάλα να μειώνεται, το παιδί θηλάζει λιγότερο και το γάλα μειώνεται ακόμη πιο πολύ.

Εινα λοιπον ανεπανορθωτη η ζημια?
Τίποτα δεν είναι ανεπανόρθωτο όμως ίσως χρειάζεται εντατική προσπάθεια για να επανέλθει η συνεργασία του μωρού.

Αν έχεις τη δυνατότητα να επισκεφθείς κάποιον σύμβουλο θηλασμού, η από κοντά αξιολόγηση θα βοηθήσει περισσότερο. Αν όχι, μπορούμε να συζητήσουμε τις διάφορες δυνατότητες και να δεις τι μπορείς να κάνεις.

irida85
08-12-09, 00:10
κανω αυτο που λες, αλλα δεν ηξερα οτι στο τελος πρεπει να ρευτει 2-3 φορες... παντως γενικα ρευεται 2-3 φορες σε ολο το "γευμα"...
δε ξερω αν παιζει ρολο αλλα αυτες τις τελευταιες μερες εχει αρχισει να τρωει πολυ περισσοτερο αποτι πριν... τωρα εχω σκεφτει (δε ξερω αν ειναι σωστο) και τη τραβαω απο το στηθος για λιγο και τη ξαναβαζω γιατι βρισκει πολυ γαλα και τρωει πολυ λαιμαργα...

Dimitra83
08-12-09, 00:14
ναι καλα κανεις.δοκιμασε το μολις ρευτει μετα απο 5 λεπτα να το ξανασηκωσεις.επισης αν καποια στιγμη το δεις να κλαιει κ να φαινεται οτι ζοριζεται,τοτε σηκωσε το γιατι μαλλον θελει να ρευτει

Dimitra83
08-12-09, 00:16
λογικα θα εχει αυξηθει κ το γαλα σου κ θα εχει γινει πλεον πιο χορταστικο οσον αφορα την ποιοτητα.γιαυτο μαλλον της επεσε λιγο πιο ''βαρυ''.δοκιμασε την αν θελει να ξαναρευτει λιγα λεπτα αργοτερα

irida85
08-12-09, 00:31
να τωρα οσο σου εγραφα την εβαλε ο μπαμπας της να ξαπλωσει και εβγαλε παλι μπουκιτσα αυτη τη φορα.... και τωρα το ματι γαριδα!!! αχ τι θα την κανουμεεεεεε? αφου δε μυριζει ξυνιλα δηλαδη με το ρεψιμο θα σταματησει να βγαζει λες????

Dimitra83
08-12-09, 00:33
λογικα ναι.καθε ποτε τρωει?την δεινεις εσυ κλαψει δε κλαψει?

irida85
08-12-09, 00:35
κοιτα μου ειχε πει η παιδιατρος επειδη εκανε ικτερο το πολυ 5 ωρες να την αφηνω.... ετσι μια φορα το βραδυ την αφηνω 5 ωρο αλλα γενικα ολη μερα ή τη ξυπναω στις 4 - 4,30 ωρες ή ξυπναει μονη της....

Dimitra83
08-12-09, 00:36
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=5628

αυτο ισως σε βοηθησει

Dimitra83
08-12-09, 00:37
οκ δε την μπουκωνεις...οι γουλιτσες δεν ειναι προβλημα.διαβασε αυτο που σου εδωσα κ ισως παρεις καποια ιδεα

irida85
08-12-09, 00:42
μπορει να μη τρωει πολυ πολυ συχνα αλλα τωρα πια τρωει παρα πολυ το καταλαβαινω, χρησιμοποιω και θηλες σιλικονης και ετσι βλεπω οτι γεμιζουν γαλα....

παω να διαβασω το αρθρο.... ευχαριστω πολυ!

klairh
08-12-09, 08:54
Ειμαι στη δουλεια και πολυ γρηγορα θελω να πω πως εγω μενω κυπρο και δενειμαι πολυ σιγουρη για τις συμβουλους θηλαμσου εδω καθως η φιλη μου που σας ελεγα συμβουλευτηκε μια απο τις 3 που υπαρχουν εδω και της εδωσε ενα θηλαστρο (9 ημερων λεχωνα) και τρης ειπε να ταισει το μωρο πρωτα και μετα να βγαλει με το θηλαστρο για να δει ποσο γαλα εχει αρα να δει αν εφαγε το μωρο και για να διεγειρει το στηθος να κατεγει γαλα.απο τα λιγα που ξερω τοσους μηνες που θηλαζω το θεωρω λανθασμενο αυτο καθως αφου το μωρο θελει να θηλαζει ολη την ωρα ειναι η καλυτερη διεργεση για το στηθος.τι δουλεια εχει το θηλαστρο τοσο γρηγορα?το μωρο θελει ολη την ωρα να θηλαζει και να το βγαζει και να βαζει το θηλαστρο????το θεμα ειναι πως η φιλη μου θελει να κοιμαται οταν κοιμαται το μωρο οχι να το βγαζει απο πανω της και να ουρλιαζει και να βαζει το θηαλστρο.εξαλλου το θηλαστρο δε δειχνει ποσο γαλα εχεις αλλα ποσο μπορει να βγαλει το καθε θηαλστρο και οχι τωρα που δεν εχει εδρεωθει ο θηλασμος!!!!!!!γιαυτο δεν ξερω ποσο χρησιμο ειναι να παω σε συμβουλο θηλασμου...Εκτος αν η φιλη μου παρανοησε τα λογια της συμβουλου...:?ισως ναγιεν καποια παρεξηγηση.τι να πω?ισως παλι εγω να κανω λαθος εκτιμησεις

antonis
08-12-09, 10:06
Nα σας ζήσει!:D

Τις πρώτες μέρες υπάρχει μόνο το πρωτόγαλα γιατί μόνο αυτό χρειάζεται το μωρό.

Δηλαδή ο γιατρός πρότεινε χάπια για να κοπεί το γάλα που δεν υπήρχε....

Οι μητέρες χρειάζονται στήριξη, ειδικά τις πρώτες μέρες. Λυπάμαι που συναντήσατε έναν τόσο ανήθικο γιατρό που αντί να στηρίξει τη μητέρα την έκανε να νιώσει τόσο άσχημα.

Ο γιατρός σας γνωρίζει μόνο για τα χάπια διακοπής της γαλουχίας, δεν γνωρίζει πώς μπορεί να υποστηρίξει τη γαλουχία και δεν θέλει να μάθει.
Αν τον ρωτήσετε θα σας πει ότι αυτά τα πράγματα δεν γίνονται. Ελπίζω οι εμπειρίες των μητέρων εδώ μέσα να είναι αρκετές για τη διάψευση.

Ποτέ δεν είναι αργά!

Με το πρωτόκολλο που υπάρχει στην αρχή του τόπικ.

Σίγουρα θα χρειαστεί τη στήριξη κάποιου ειδικού. Οι πληροφορίες που έχετε μέχρι τώρα είναι σκανδαλωδώς ψευδείς και παραπλανητικές. Στο περιβάλλον οι περισσότεροι θα είναι αρνητικοί. Χρειάζεται κάποιος με γνώση και πίστη που να στηρίξει τη μητέρα σε αυτή την προσπάθεια.

Όχι, η μαγιά της μπύρας δεν μπορεί να βοηθήσει στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Χρειάζεται οπωσδήποτε ένα νοσοκομειακό θήλαστρο. Τα θήλαστρα αυτά ενοικιάζονται (δεν πωλούνται).

Η επιτυχία εξαρτάται από διάφορους παράγοντες: από τη συνέπεια και την επιμονή στο πρωτόκολλο αντλήσεων, από την ψυχολογική διάθεση της μητέρας, από το αν το θήλαστρο ταιριάζει στη συγκεκριμένη μητέρα. Δεν υπάρχει θήλαστρο που να καλύπτει όλες τις μητέρες.
Όμως κανείς δεν μπορεί να ξέρει εκ των προτέρων αν θα πετύχει ή όχι. Το 80% των μητέρων τα καταφέρνει. Το ποσοστό είναι μεγάλο και νομίζω ότι αξίζει να προσπαθήσει.

Καλή συνέχεια!:)

αγλαια ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
αν καταλαβα καλα με το θηλαστρο πρεπει να γινονται 8-10 αντλησεις την ημερα?το νοσοκομειακο που λες ειναι αυτο της medela?το παιρνει κ ξεκιναει αντλησεις ετσι απλα?κ θα βγαλει τπτ?ποσο πρεπει να περιμενουμε?ποση ωρα διαρκουν οι ανλησεις?πρεπει να κανει κατι αλλο ακομη?σ ευχαριστω κ παλι.

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
08-12-09, 10:26
αν καταλαβα καλα με το θηλαστρο πρεπει να γινονται 8-10 αντλησεις την ημερα?το νοσοκομειακο που λες ειναι αυτο της medela?το παιρνει κ ξεκιναει αντλησεις ετσι απλα?κ θα βγαλει τπτ?ποσο πρεπει να περιμενουμε?ποση ωρα διαρκουν οι ανλησεις?πρεπει να κανει κατι αλλο ακομη?σ ευχαριστω κ παλι.

Βάζει το θήλαστρο. Οι αντλήσεις καλό θα είναι να διαρκούν 10-15 λεπτά (μετράμε τον χρόνο μετά τη φάση διέγερσης).θέλει περίπου δυο εβδομάδες να προσαρμοστεί το στήθος στις αντλήσεις και να αρχίσουν να φαίνονται δειλά δειλά κάποια αποτελέσματα. Στο διάστημα αυτό το γάλα που θα βγάλει είναι καθόλου έως ελάχιστο αυτό δεν σας ανησυχεί γιατί το ζητούμενο σε αυτή τη φάση είναι το ερέθισμα και όχι τα μλ. Καλή αρχή και κράτα μας ενήμερες για τις εξελίξεις.

antonis
08-12-09, 11:55
Βάζει το θήλαστρο. Οι αντλήσεις καλό θα είναι να διαρκούν 10-15 λεπτά (μετράμε τον χρόνο μετά τη φάση διέγερσης).θέλει περίπου δυο εβδομάδες να προσαρμοστεί το στήθος στις αντλήσεις και να αρχίσουν να φαίνονται δειλά δειλά κάποια αποτελέσματα. Στο διάστημα αυτό το γάλα που θα βγάλει είναι καθόλου έως ελάχιστο αυτό δεν σας ανησυχεί γιατί το ζητούμενο σε αυτή τη φάση είναι το ερέθισμα και όχι τα μλ. Καλή αρχή και κράτα μας ενήμερες για τις εξελίξεις.

ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια κριστινα.ποσο διαρκει η φαση διεγερσης?
θα το προσπαθησουμε κ θα επανελθουμε.
οσο γ αυτα που διαβασα...ενταξει συμφωνω οτι ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο μπορει να δωσει μια μητερα στο μωρο της..ακομα κ μετα το χρονο οκ..αλλα γιατι πεσατε ολες να τη φατε τη κοπελα?μια γνωμη εξεφερε κ μονο...δεν ειναι αποδεκτη δηλαδη μια διαφορετικη αποψη???
αυτος ειναι κ ο λογος που η γυναικα μου δε θελει να γραψει σ αυτο το θεμα κ εχω αναλαβει εγω να τη βοηθησω οσο μπορω.

antonis
08-12-09, 11:59
angel25, (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=12032) οι κοπέλες που γράφουν σε αυτό εδώ το τόπικ έχουν ενημερωθεί για τα τεράστια ωφέλη του θηλασμού και προσπαθούν με κόπο και αγωνία να προσφέρουν στα μωρά τους αυτό που θεωρούν καλύτερο. Για αυτές τις κοπέλες είναι τεράστιο θέμα και χρειάζονται πολλή υποστήριξη και ενθάρρυνση, διότι ξέρουν τι κάνουν, έχουν πολύ συγκεκριμένο στόχο και πολλές πολλές ελπίδες, αλλά και πιθανότητες, να τα καταφέρουν. Λες να μην το κάνουμε θέμα αλλά είναι ένα θέμα τόσων σελίδων, προφανώς πολύ σημαντικό. Αν για σένα δεν είναι σημαντικό, ίσως χρειάζεται να σκεφτείς για ποιο λόγο γράφεις σε αυτό το τόπικ.

Ο θηλασμός είναι βασική ανάγκη του μωρού και καλύπτει διατροφικές και ψυχολογικές ανάγκες. Οι πιπίλες είναι ένα υποκατάστατο του στήθους. Οι αντλήσεις και τα μπιμπερό χρειάζονται, όταν υπάρχει πρόβλημα με το θηλασμό, διαφορετικά όλα αυτά υπονομεύουν το θηλασμό και το κάνουν πολύ δύσκολο για μια μητέρα να συνεχίσει να θηλάζει. Οι μητέρες εδώ μέσα δεν κρίνουν "λογικό" αυτό που τις βολεύει αλλά αυτό που εξυπηρετεί καλύτερα τις ανάγκες του παιδιού, οι οποίες βέβαια έχουν προτεραιότητα.
Ο χαρακτηρισμός "ελεεινό" είναι τουλάχιστον απαράδεκτος. Ασχέτως που η "δυτική" κοινωνία προβάλλει τις ανασφάλειες και τα κόμπλεξ της σε κάτι που είναι από τα πιο φυσικά πράγματα στον κόσμο: να (ανα)θρέφεις το παιδί σου.
Περιληπτικά θα αναφερθώ στα επιστημονικά δεδομένα που λένε ότι ο θηλασμός είναι απαραίτητος για το παιδί τουλάχιστον μέχρι τα δυο χρόνια και μετά, για όσο επιθυμούν μητέρα και παιδί. Και αυτό όχι γιατί μετά τα δυο δεν υπάρχει όφελος αλλά γιατί μετά από αυτή την ηλικία πολλαπλασιάζονται οι διαφοροποιήσεις στο πώς και πόσο θηλάζει κάθε παιδί.
Προτείνω να ενημερωθείς περισσότερο και να αναθεωρήσεις αυτά που έχεις γράψει, είναι τουλάχιστον αποθαρρυντικά και σίγουρα προσβλητικά.

amaretto θα συμφωνησω στα περισσοτερα απ οσα γραφεις-με τις λιγοστες εως ελαχιστες γνωσεις που εχω για το θεμα.
τι γινεται ομως οταν μια γυναικα προσπαθει κ δε τα καταφερνει???η γυναικα μου αν μη τι αλλο προσπαθησε-οσο μπορουσε ηξερε-κ οταν διαβασε πολλες αποψεις εδω μεσα απογοητευτηκε ακομ απερισσοτερο...ναι ο θηλασμος ειναι υπεροχος μια μοναδικη σχεση μανας παιδιου-αλλα δεν ειναι κ πανακεια...κ αν δε τα καταφερει σιγουρα υπαρχει λογος-οχι απαριατητα η ελλιψη θελησης η προσπαθειας...ελπιζω να εγιν ακατανοητος.

amaretto
08-12-09, 12:24
amaretto θα συμφωνησω στα περισσοτερα απ οσα γραφεις-με τις λιγοστες εως ελαχιστες γνωσεις που εχω για το θεμα.
τι γινεται ομως οταν μια γυναικα προσπαθει κ δε τα καταφερνει???η γυναικα μου αν μη τι αλλο προσπαθησε-οσο μπορουσε ηξερε-κ οταν διαβασε πολλες αποψεις εδω μεσα απογοητευτηκε ακομ απερισσοτερο...ναι ο θηλασμος ειναι υπεροχος μια μοναδικη σχεση μανας παιδιου-αλλα δεν ειναι κ πανακεια...κ αν δε τα καταφερει σιγουρα υπαρχει λογος-οχι απαριατητα η ελλιψη θελησης η προσπαθειας...ελπιζω να εγιν ακατανοητος.

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι ρωτάς. Όταν μια γυναίκα δεν θέλει ή δεν μπορεί, είναι πολύ ξεκάθαρα τα πράγματα. Ο καθένας κάνει το καλύτερο που μπορεί και θέλει να κάνει. Αυτό που θεωρώ απαράδεκτο είναι να μπαίνει κάποιος σε αυτό εδώ το τόπικ (συνήθως δεν σχολιάζω παρόμοια γραπτά σε άλλα τόπικς) και να παραθέτει απόψεις χωρίς ενημέρωση και απαράδεκτους χαρακτηρισμούς. Θέλω να πω, εδώ πέρα ο στόχος είναι πολύ συγκεκριμένος "θέλω να θηλάσω" και όσα γράφονται, θα πρέπει να συμβάλουν στην πραγματοποίηση του στόχου και στη στήριξη της γυναίκας. Γιατί πρέπει μια γυναίκα μαζί με όλα τα προβλήματα που έχει, να βάλεται, να αμφισβητείται, να αποθαρρύνεται από άτομα που δεν μοιράζονται τις ίδιες ανησυχίες, για αυτό που θέλει να κάνει (και που είναι το καλύτερο για το παιδί της); Υπάρχουν και γυναίκες που δεν τα κατάφεραν με τον επαναγαλακτισμό. Κανείς δεν τις κρίνει και έχουν την υποστήριξη και τη συμπαράσταση μας, αν διαβάσεις λίγα ποστς παραπάνω. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να προσπαθήσει κανείς.

antonis
08-12-09, 12:33
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι ρωτάς. Όταν μια γυναίκα δεν θέλει ή δεν μπορεί, είναι πολύ ξεκάθαρα τα πράγματα. Ο καθένας κάνει το καλύτερο που μπορεί και θέλει να κάνει. Αυτό που θεωρώ απαράδεκτο είναι να μπαίνει κάποιος σε αυτό εδώ το τόπικ (συνήθως δεν σχολιάζω παρόμοια γραπτά σε άλλα τόπικς) και να παραθέτει απόψεις χωρίς ενημέρωση και απαράδεκτους χαρακτηρισμούς. Θέλω να πω, εδώ πέρα ο στόχος είναι πολύ συγκεκριμένος "θέλω να θηλάσω" και όσα γράφονται, θα πρέπει να συμβάλουν στην πραγματοποίηση του στόχου και στη στήριξη της γυναίκας. Γιατί πρέπει μια γυναίκα μαζί με όλα τα προβλήματα που έχει, να βάλεται, να αμφισβητείται, να αποθαρρύνεται από άτομα που δεν μοιράζονται τις ίδιες ανησυχίες, για αυτό που θέλει να κάνει (και που είναι το καλύτερο για το παιδί της); Υπάρχουν και γυναίκες που δεν τα κατάφεραν με τον επαναγαλακτισμό. Κανείς δεν τις κρίνει και έχουν την υποστήριξη και τη συμπαράσταση μας, αν διαβάσεις λίγα ποστς παραπάνω. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να προσπαθήσει κανείς.

κοιτα...εσυ πολυ καλα τα λες κ συμφωνω μαζι σου...δε θελω ν αναφερω συγκεκριμενα ποστς για να καταλαβεις καλυτερα τι εννοω...δεν ειναι κ λιγες οι επιθεσεις εδω μεσα σε γυναικες που δε μπορεσαν η για καποιο λογο δε θελησαν να θηλασουν.αν θες βεβαια μπορω να σου στειλω πμ αλλα δε το βρισκω απαραιτητο.

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
08-12-09, 12:42
ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια κριστινα.ποσο διαρκει η φαση διεγερσης?
θα το προσπαθησουμε κ θα επανελθουμε.
οσο γ αυτα που διαβασα...ενταξει συμφωνω οτι ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο μπορει να δωσει μια μητερα στο μωρο της..ακομα κ μετα το χρονο οκ..αλλα γιατι πεσατε ολες να τη φατε τη κοπελα?μια γνωμη εξεφερε κ μονο...δεν ειναι αποδεκτη δηλαδη μια διαφορετικη αποψη???
αυτος ειναι κ ο λογος που η γυναικα μου δε θελει να γραψει σ αυτο το θεμα κ εχω αναλαβει εγω να τη βοηθησω οσο μπορω.

Φάση διέγερσης διαρκεί 2-3 λεπτά (είναι αυτόματο όταν πάρετε το θήλαστρο θα το δεις)

Όλες οι απόψεις είναι δεκτές και σεβαστές απλά στο συγκεκριμένο τόπικ οι μαμάδες ή εγώ προσωπικά (για να μην παίρνω τον λόγο για τις υπόλοιπες) έχουμε καταβάλει πολύ κόπο και αγωνία για να πετύχουμε αυτό που θεωρούμαι καλύτερο για τα παιδιά μας. Πρέπει να θέλεις πολύ για να καταφέρεις το οτιδήποτε και για να το θέλεις πολύ πρέπει να πιστεύεις πολύ σε αυτό (υπάρχει μια δόση υπερβολής). Η amaretto με κάλυψε απόλυτα μια μαμά που δεν θέλει να θηλάσει δεν θα γράψει σε αυτό το τόπικ γιατί πολύ απλά αυτό το τόπικ απευθύνεται σε αυτές που το θέλουν πολύ. Επίσης μαμάδες που προσπάθησαν και δεν τα κατάφεραν δεν έτυχαν ποτέ κακής αντιμετώπισης τουλάχιστον όσο καιρό παρακολουθώ εγώ την ενότητα ίσα ίσα το αντίθετο.

Dimitrali
08-12-09, 12:46
Aντώνη επιθεσεις γινονται εκατέρωθεν μερικές φορές. Ούτε όσες μητέρες θηλάζουν είναι τέλειες ούτε όσες δε θηλάζουν. Αυτό που προσωπικά έχω δει είναι ότι ορισμένοι καραδοκούν για να χτυπήσουν στην ενότητα του θηλασμού πράγμα που δεν το καταλαβαίνω.

Κάθε φορά που γίνεται μια τέτοια επίθεση, καλό είναι να τη σταματάμε. Το να λεγεται πως ο θηλασμός μιας γυναίκας είναι ελεινός είναι τουλάχιστον απαράδεκτο.

antonis
08-12-09, 12:54
Aντώνη επιθεσεις γινονται εκατέρωθεν μερικές φορές. Ούτε όσες μητέρες θηλάζουν είναι τέλειες ούτε όσες δε θηλάζουν. Αυτό που προσωπικά έχω δει είναι ότι ορισμένοι καραδοκούν για να χτυπήσουν στην ενότητα του θηλασμού πράγμα που δεν το καταλαβαίνω.

Κάθε φορά που γίνεται μια τέτοια επίθεση, καλό είναι να τη σταματάμε. Το να λεγεται πως ο θηλασμός μιας γυναίκας είναι ελεινός είναι τουλάχιστον απαράδεκτο.

προς θεου δεν επιτιθεμαι ουτε εχω προθεση να προσβαλλω καμια σας.τη γνωμη μου κ μονο εξεφρασα.
θα επανελθω οταν νοικιασουμε το θηλαστρο γιατι δεν ειναι διαθεσιμο τωρα.
σας ευχαριστω ολες για τη βοηθεια σας.

EYANTHIA
08-12-09, 12:54
θα ηθελα κ εγω τη βοηθεια σας. μου ειπαν να απευθυνθω στην αγλαια, αλλα δεν ξερω εαν εχω μπει στο σωστο θεμα. οποια μπορει να μου απαντησει υπευθυνα θα ημουν υποχρεη.

θηλαζω κ εγω αποκλειστικα. συνηθως τον βαζω στο ενα στηθος για 20 λεπτα και στο αλλο για 10-15 λεπτα. σχεδον παντα κοιμαται μετα απο 5 λεπτα θηλασμου. τι σημαινει αυτο? επισης οταν ποναει ή ειναι αναστατωμενος μονο με το στηθος ηρεμει.
απο βαρος μεσα σε ενα μηνα πηρε πανω απο ενα κιλο αρα το γαλα μου του επαρκει. αλλα μερικες φορες μπορει να κατσουμε ωρες ολοκληρες να του δινω να κοιμαται να τον βαζω στην καλαθουνα κ να ξυπναει αμεσως κ φυσικα να ηρεμει μονο με στηθος.
αλλες φορες θελει να φαει στη μια ωρα αλλες φορες μπορει να περασουν κ 5 ωρες (την νυχτα συνηθως) μεχρι να ξυπνησει και αλλες φορες σταθερα σε 3 ωρες τρωει.
το αποτελεσμα ολων αυτων ειναι οτι το στηθος μου σπανια καταφερνει να "γεμισει" ετσι ωστε να πω οτι τωρα ναι εχω κατεβασει πολυ γαλα.
ολα αυτα τα περιγραφω γιατι ο,τι κανω μεχρι τωρα το κανω μονο απο ενστικτο κ η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καταλαβει κ πολυ καλα ποτε χορταινει, ποσο γαλα βγαινει, κτλ κτλ.

απο σημερα λεω να ξεκινησω να βγαζω κ με το θηλαστρο για να φτιαξω τη δικη μου τραπεζα για οταν θα λειπω αλλα κ για να αρχισει να μαθαινει κ το μπιμπερο κ να δουμε τελικα με τι ποσοτητα χορταινει.

θα ηθελα να μου πειτε καθε ποτε να χρησιμοποιω το θηλαστρο, τι ποσοτητα ειναι ικανοποιητικη να βγαινει την ημερα? να αντλω κ απο τα δυο στηθη ή εναλαξ?

συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα οι αποριες μου ειναι ατελειωτες.

ευχαριστω εκ των προτερων.

EYANTHIA
08-12-09, 12:56
ξεχασα να πω ποσο καιρο θηλαζω...
λοιπον θηλαζουμε ενα μηνα κ 4 ημερες!

Dimitrali
08-12-09, 13:06
Ax, μα δεν αναφέρομαι σε σένα. Το ξέρω πως δεν επιτίθεσαι. Πάντως σας ευχομαι καλή επιτυχία με τον επαναγαλακτισμό. Έχω χρησιμοποιήσει θήλαστρο περίπου 9 μήνες και ξέρω πως χρειάζεται αρκετό πείσμα και θέληση για να τα καταφέρετε. Είναι χρονοβόρα διαδικασία.

Σε κάθε περίπτωση, μην απογοητευτείτε. Όπως έχει πει και η Αγλαΐα το 80% των γυναικών που προσπαθούν να κάνουν επαναγαλακτισμό τα καταφέρνουν. Άρα οι πιθανότητες είναι με το μέρος σας. Ξεκινείστε με μικρούς στόχους. Πρώτα απ' όλα να αρχίσει ξανά η παραγωγή γάλακτος. Έπειτα να εξασφαλίσετε ένα γεύμα στο μωρό. Μετά ένα δεύτερο κοκ.

Σας εύχομαι καλή επιτυχία.

Χλοη
08-12-09, 13:08
Αντώνη καλή επιτυχία στη γυναίκα σου, και συγχαρητήρια που τη στηρίζεις!

Για την κυρία που θεωρεί ελεϊνό οτι υπάρχουν δίχρονα και τρίχρονα παιδάκια που θηλάζουν... τι να πω? Δεν έχω λόγια. Κρίμα να υπάρχει τόση άγνοια, ενώ οι πληροφορίες υπάρχουν άφθονες παντού για να μορφωθεί κάποιος.

kassiani
08-12-09, 13:21
θα ηθελα κ εγω τη βοηθεια σας. μου ειπαν να απευθυνθω στην αγλαια, αλλα δεν ξερω εαν εχω μπει στο σωστο θεμα. οποια μπορει να μου απαντησει υπευθυνα θα ημουν υποχρεη.

θηλαζω κ εγω αποκλειστικα. συνηθως τον βαζω στο ενα στηθος για 20 λεπτα και στο αλλο για 10-15 λεπτα. σχεδον παντα κοιμαται μετα απο 5 λεπτα θηλασμου. τι σημαινει αυτο? επισης οταν ποναει ή ειναι αναστατωμενος μονο με το στηθος ηρεμει.
απο βαρος μεσα σε ενα μηνα πηρε πανω απο ενα κιλο αρα το γαλα μου του επαρκει. αλλα μερικες φορες μπορει να κατσουμε ωρες ολοκληρες να του δινω να κοιμαται να τον βαζω στην καλαθουνα κ να ξυπναει αμεσως κ φυσικα να ηρεμει μονο με στηθος.
αλλες φορες θελει να φαει στη μια ωρα αλλες φορες μπορει να περασουν κ 5 ωρες (την νυχτα συνηθως) μεχρι να ξυπνησει και αλλες φορες σταθερα σε 3 ωρες τρωει.
το αποτελεσμα ολων αυτων ειναι οτι το στηθος μου σπανια καταφερνει να "γεμισει" ετσι ωστε να πω οτι τωρα ναι εχω κατεβασει πολυ γαλα.
ολα αυτα τα περιγραφω γιατι ο,τι κανω μεχρι τωρα το κανω μονο απο ενστικτο κ η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καταλαβει κ πολυ καλα ποτε χορταινει, ποσο γαλα βγαινει, κτλ κτλ.

απο σημερα λεω να ξεκινησω να βγαζω κ με το θηλαστρο για να φτιαξω τη δικη μου τραπεζα για οταν θα λειπω αλλα κ για να αρχισει να μαθαινει κ το μπιμπερο κ να δουμε τελικα με τι ποσοτητα χορταινει.

θα ηθελα να μου πειτε καθε ποτε να χρησιμοποιω το θηλαστρο, τι ποσοτητα ειναι ικανοποιητικη να βγαινει την ημερα? να αντλω κ απο τα δυο στηθη ή εναλαξ?

συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα οι αποριες μου ειναι ατελειωτες.

ευχαριστω εκ των προτερων.

Μην τον εναλασσεις στο στηθος με το ρολοι. Βαζε τον στο ενα στηθος σε καθε γευμα και αφου χορτασει, προσφερε και το αλλο στηθος και οσο φαει κι απο αυτο. Στον επομενο θηλασμο ξεκινας απο το στηθος που εδωσες δευτερο στον προηγουμενο θηλασμο.
Αν θηλαζει και κοιμαται, προφανως χορταινει.
Το οτι αλλοτε τρωει καθε 4 ωρες και αλλοτε συνεχεια ειναι απολυτως φυσιολογικο για ενα μωρο που θηλαζει αποκλειστικα και μαλιστα τοσο μικρο ακομα.
Το στηθος δεν πρηζεται απο γαλα για να καταλαβεις οτι γεμισε.
Υπαρχει εδραιωση του θηλασμου, πραγμα που απλα σημαινει οτι ο οργανισμος παραγει γαλα τοτε περιπου που το χρειαζεται το μωρο και οχι προκαταβολικα για να πρηστεις.
Καλα κανεις και πας με το ενστικτο, ειναι ο ιδανικος τροπος για να θηλασεις, τη στιγμη μαλιστα που το μωρο παιρνει πολυ βαρος και αρα δε χρειαζεται να ψαχνεσαι και να αγχωνεσαι.

Για την αντληση το μονο που μπορω να σου πω ειναι αυτο που κανω εγω που δουλευω.
δεν εβγαζα καθολου γαλα απο πριν για να μη διαταραξω αυτο το προγραμμα του οργανισμου μου.
Μολις γυρισα στη δουλεια εβγαλα την προηγουμενη ημερα με το θηλαστρο την ποσοτητα που θα χρειαζοταν το μωρο το επομενο πρωι στο γευμα που θα εχανα.
Γυριζω το μεσημερι, τον θηλαζω και μετα απο καμμια ωρα βγαζω τοσο γαλα οσο ηπιε το πρωι που ελειπα.
Ετσι καθε ημερα η παραγωγη μου παει ακριβως με τη ζητηση.

Η Αγλαια ειναι συμβουλος θηλασμου και αρα μπορει να σου πει πιο εξειδικευμενα πραγματα σε αυτο το θεμα.
Εγω απλως σου λεω τι κανω εγω και πως βρηκα εγω λυση.

administrator
08-12-09, 13:23
μεταφέρθηκαν εδώ κάποιες δημοσιεύσεις.
ευχαριστούμε τα μέλη που έκαναν αναφορά δημοσίευσης.
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=52354
Θα δοθεί αντίστοιχη ειδοποίηση αργότερα στο μέλος.

irida85
08-12-09, 13:34
Μην τον εναλασσεις στο στηθος με το ρολοι. Βαζε τον στο ενα στηθος σε καθε γευμα και αφου χορτασει, προσφερε και το αλλο στηθος και οσο φαει κι απο αυτο. Στον επομενο θηλασμο ξεκινας απο το στηθος που εδωσες δευτερο στον προηγουμενο θηλασμο.

αυτο το κανεις απο καποια χρονικο σημειο και μετα???? γιατι εμενα ειναι καπως μικροτερη η μπουμπου και μου πε η παιδιατρος να της δινω 10 λεπτα απο το ενα στηθος και μετα το αλλο.... αλλα θελω τη δικη σας γνωμη γαιτι νομιζω οτι σαυτα η εμεπιρια μετραει περισσοτερο....

και ο θηλασμος εδραιωνεται μετα τις 40 μερες???? και ενδειξη οτι εδραιωθηκε ο θηλασμος ειναι οτι το στηθος ειναι πια μαλακο και δεν πρηζεται τουμπανο αναμεσα στα γευματα?????

EYANTHIA
08-12-09, 13:56
σ'ευχαριστω πολυ κασσιανη για τις συμβουλες σου. ειναι πολυ χρησιμες. μια απορια ακομη: πως καταλαβαινεις οτι χορτασε?
για παραδειγμα τωρα επειδη γκρινιαζε τον εβαλα στο στηθος και μετα απο κανα 10 λεπτο κοιμηθηκε αλλα συνεχιζε να θηλαζει ωσπου στο τελος δεν "τραβαγε" με δυναμη οποτε τον εβαλα να κοιμηθει.
α, κ με το ρεψιμο τι γινεται? πειραζει αμα δεν ρευτει? πολλες φορες αφου τον παιρνει ο υπνος στο στηθος μου λυπαμαι να τον ξυπνησω χτυποντας τον στην πλατη. βεβαια τον βαζω στο πλαι.
και παλι ευχαριστω!

αληθεια που θα βρω την αγλαια? ή μας βρισκει εκεινη?

Maggie
08-12-09, 13:58
irida, ο παιδίατρος σου έδωσε οδηγίες αποθηλασμού. Το μωρό τρώει από το ένα στήθος μέχρι να το αφήσει και να μην το ξαναπιάνει. Το βάζεις να ρευτεί και μετά τρώει από το άλλο στήθος πάλι μέχρι να χάσει το ενδιφέρον του. Κάνε υπομονή, οι πρώτες εβδομάδες είναι δύσκολες, αλλά μετά τα χαμόγελα του μωρού θα σε αποζημιώσουν.
Θηλασμός μπορεί να εδραιωθεί και πριν αλλά και μετά τις 40 μέρες. Η κατάσταση του στήθους δεν είναι ενδεικτική. Όταν ρώτησα σύμβουλο θηλασμού αν έχει εδραιωθει μου ζήτησε τις ζυγήσεις του μωρού

no doubt
08-12-09, 14:15
Θέλω να ρωτήσω τί διαφορά έχει το να θηλάζεις το μωρό και να του βγάζεις το γάλα με το θήλαστρο (εκτός από την επαφή με το μωρό). Και συγκεκριμένα:
- η σχέση που έχει ο θηλασμός με τον καρκίνο του μαστου είναι αντιστρόφως ανάλογη. Υπάρχει και όταν αντλείς γάλα με το θήλαστρο;
- όταν θηλάζεις παράγεις ορμόνες που ηρεμούν και τη μαμά και το μωρό. Με το θήλαστρο παράγονται αυτές οι ορμόνες κι αν ναι παραμένουν μεσα στο γάλα;
- μήπως κάνει κακό στο στήθος; Εγώ έχω βγάλει για ένα γεύμα και 370ml όμως κάνω μαλάξεις αλλιώς δεν βγαίνει. Μία ξαδέλφη μου στη μαστογραφία που έκανε της βρήκανε κάτι άσπρες γραμμές. Δεν ήταν απολύτως τίποτα αλλά τη ρώτησε ο γιατρός αν είχε χρησιμοποιήσει θήλαστρο.
Γιατί δεν μου απαντά κανείς; :sad::sad::sad:
Επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι. Ο ένας μου δίδυμος 2 μηνών και 3 ημερών μετρήθηκε σήμερα και είναι 6960γρ και 65πόντους και ο άλλος 6400γρ και 60πόντους. Δεν είναι πολύ μεγάλοι για την ηλικία τους; Μήπως τρώω εγώ κάτι και παχαίνουν; Τρώω ένα γλυκό την ημέρα. Μήπως να αγχώνομαι;

40+mama
08-12-09, 14:28
αυτο το κανεις απο καποια χρονικο σημειο και μετα???? γιατι εμενα ειναι καπως μικροτερη η μπουμπου και μου πε η παιδιατρος να της δινω 10 λεπτα απο το ενα στηθος και μετα το αλλο.... αλλα θελω τη δικη σας γνωμη γαιτι νομιζω οτι σαυτα η εμεπιρια μετραει περισσοτερο....

και ο θηλασμος εδραιωνεται μετα τις 40 μερες???? και ενδειξη οτι εδραιωθηκε ο θηλασμος ειναι οτι το στηθος ειναι πια μαλακο και δεν πρηζεται τουμπανο αναμεσα στα γευματα?????

Οι οδηγίες που σου έδωσε η παιδίατρός σου είναι οδηγίες εδραίωσης του ξένου γάλακτος και ΟΧΙ του θηλασμού.
Θα σου μιλήσουν και πιο ειδικές από μένα μανούλες εδώ αλλά τα βασικά είναι τα εξής:
Αφήνεις το μωρό να θηλάσει από τον ένα μαστό μέχρι να τον αφήσει μόνο του και αν πεινάει κι άλλο του προσφέρεις το άλλο στήθος, Δεν ταίζουμε με το ρολόι. Δεν ισχύει ούτε το 10λεπτο θηλασμού ούτε το κάθε 3ή 4 ώρες που μπορεί να ακούσεις από ασχετους. Κάθε παιδί φτιάχνει το δικό του πρόγραμμα. Ακολουθούμε γενικά το " όσο θέλει το μωρό και όποτε θέλει!". Αν τώρα το μωρό είναι πολύ μικρό και βλέπουμε ότι πέρασαν 2 ή 3 ώρες του δίνουμε εμείς ακόμη και κοιμισμένο.
Αν λέω κάτι λάθος διορθώστε με οι "βετεράνες"

kassiani
08-12-09, 14:33

Η παιδιατρος κουκια τρωει κουκια μαρτυραει :p
Μην το κανεις αυτο το πραγμα. Σταματησε το.
Στην αρχη του θηλασμου, πχ στα πρωτα 5 λεπτα, το μωρο πινει το πιο αραιο γαλα που εναι σχεδον σαν νερο και το ξεδιψαει. Μετα το γαλα γινεται πιο παχυ και το χορταινει. Με τα 10λεπτα κοινως δεν τρωει.
Σε ενα στηθος τη φορα, να το αδειαζει και μετα στο επομενο.
Ο θηλασμος επισης δεν εδραιωνεται με χρονοδιαγραμμα.

σ'ευχαριστω πολυ κασσιανη για τις συμβουλες σου. ειναι πολυ χρησιμες. μια απορια ακομη: πως καταλαβαινεις οτι χορτασε?
για παραδειγμα τωρα επειδη γκρινιαζε τον εβαλα στο στηθος και μετα απο κανα 10 λεπτο κοιμηθηκε αλλα συνεχιζε να θηλαζει ωσπου στο τελος δεν "τραβαγε" με δυναμη οποτε τον εβαλα να κοιμηθει.
α, κ με το ρεψιμο τι γινεται? πειραζει αμα δεν ρευτει? πολλες φορες αφου τον παιρνει ο υπνος στο στηθος μου λυπαμαι να τον ξυπνησω χτυποντας τον στην πλατη. βεβαια τον βαζω στο πλαι.
και παλι ευχαριστω!

αληθεια που θα βρω την αγλαια? ή μας βρισκει εκεινη?

Αμα τρωει και κοιμαται, προφανως χορτασε.
Βεβαια καποια στιγμη μεγαλωνοντας δε θα κοιμαται αμεσως μετα.
Θα βλεπεις ομως οτι ειναι ικανοποιημενο, χορτασμενο και ηρεμο.
Για μενα ουτε τα χερια στο στομα ειναι παντα ενδειξη πεινας, γιατι το ιδιο κανουν τα μεγαλυτερα μωρα οταν τα ενοχλουν τα ουλα τους.

Το ρεψιμο δεν ειναι ιδιο σε καθε παιδι.
Η κορη μου δε ρευοταν ποτε (αλλα ποτε !) και ο γιος μου ρευεται 3-4 φορες, πολλες φορες και μετα απο μιση ωρα.

Η Αγλαια μπαινει, βλεπει και απανταει. Μπορεις βεβαια να στειλεις και πμ.

Επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι. Ο ένας μου δίδυμος 2 μηνών και 3 ημερών μετρήθηκε σήμερα και είναι 6960γρ και 65πόντους και ο άλλος 6400γρ και 60πόντους. Δεν είναι πολύ μεγάλοι για την ηλικία τους; Μήπως τρώω εγώ κάτι και παχαίνουν; Τρώω ένα γλυκό την ημέρα. Μήπως να αγχώνομαι;

Θα το δω και θα σου απαντησω...Οχι τιποτα αλλο, για να μην παραπονιεσαι.
Παντως αυτο εγραφα τωρα σε ενα αλλο τοπικ.
Αλλες κλαινε γιατι το παιδι δεν παιρνει αρκετα και αλλες γιατι παιρνει πολυ:rolleyes:
Βρεεε....
Αυτα που τρωει η μητερα δεν πανε κατευθειαν στο γαλα του μωρου ωστε να το κανουν με λιγοτερες η περισσοτερες θερμιδες.
Απλα τα αγορακια σου ειναι ανεπτυγμενα:p

kassiani
08-12-09, 14:34
Οι οδηγίες που σου έδωσε η παιδίατρός σου είναι οδηγίες εδραίωσης του ξένου γάλακτος και ΟΧΙ του θηλασμού.
Θα σου μιλήσουν και πιο ειδικές από μένα μανούλες εδώ αλλά τα βασικά είναι τα εξής:
Αφήνεις το μωρό να θηλάσει από τον ένα μαστό μέχρι να τον αφήσει μόνο του και αν πεινάει κι άλλο του προσφέρεις το άλλο στήθος, Δεν ταίζουμε με το ρολόι. Δεν ισχύει ούτε το 10λεπτο θηλασμού ούτε το κάθε 3ή 4 ώρες που μπορεί να ακούσεις από ασχετους. Κάθε παιδί φτιάχνει το δικό του πρόγραμμα. Ακολουθούμε γενικά το " όσο θέλει το μωρό και όποτε θέλει!". Αν τώρα το μωρό είναι πολύ μικρό και βλέπουμε ότι πέρασαν 2 ή 3 ώρες του δίνουμε εμείς ακόμη και κοιμισμένο.
Αν λέω κάτι λάθος διορθώστε με οι "βετεράνες"

Νομιζω οτι με 11 μηνες θηλασμου, μαλλον εσυ εισαι βετερανος:p

kassiani
08-12-09, 14:40

Καταρχην δεν ειναι ιδιος ο θηλασμος με την αντληση. Το θηλαστρο δεν μπορει να μιμηθει απολυτα τις θηλαστικες κινησεις του μωρου. Το μωρο εκτος απο θηλαστικες κινησεις κανει και κινησεις με το χερακι του βοηθωντας τους αδενες να αδειασουν. Επισης μπορει να βγαζει ελαχιστη ποσοτητα σε σχεση με την ποσοτητα που μπορει να βγαλει η ιδια γυναικα την ιδια ωρα με τον κανονικο θηλασμο.
Ο θηλασμος ειναι προστατευτικος εναντι του καρκινου του μαστου λογω της διαδικασιας. Το θηλαστρο δεν εμποδιζει αυτην την προστατευτικη δραση γιατι η προστασια ερχεται απο τις ορμονες.
Οι ορμονες ειναι μεσα στο γαλα γιατι το γαλα που βγαινει , βγαινει με ολα του τα χαρακτηριστικα.
Κατα την προσωπικα μου γνωμη το θηλαστρο μπορει να βλαψει το στηθος, αλλα προφανως χρειαζεται συστηματικη και μακροχρονη χρηση του.

no doubt
08-12-09, 15:00
Ευχαριστώ Κασσιανή :D.
Δεν έχω πρόβλημα να αντλήσω με το θήλαστρο. Έχω βγάλει για ένα γεύμα και 370ml κι όχι μόνο μία φορά. Τα διδυμάκια μου έχουν ελαττώσει τους θηλασμούς από 8 σε 5 ή 6 με αποτέλεσμα το βράδυ να τρέχει το στήθος μου και να γεμίζω τα ρούχα και τα σεντόνια, ενώ φοράω κι επιθέματα. Κι ενώ δεν ξυπνάνε τα μωρά εγώ σηκώνομαι να αδειάσω το στήθος μου. Το γάλα δεν πάει χαμένο γιατί μέσα στην ημέρα θα το φάνε σίγουρα (συνήθως το απόγευμα που είμαι κουρασμένη).

EYANTHIA
08-12-09, 18:02
μολις τωρα τελειωσα την 2η προσπαθεια με το θηλαστρο και...τζιφος.
κ απο τα 2 στηθη μολις που καταφερα να μαζεψω 20 μλ σε μιση ωρα! ε δεν αντεξα αλλο το αφησα!
μηπως γι'αυτο θελει ο μικρος το στηθος μου συνεχεια? δεν εχω πολυ γαλα?
ομως το βαρος του αυξανεται σταθερα κ μαλιστα πιο πολυ απ'οτι πρεπει.
κανω κατι λαθος με το θηλαστρο? ειναι ηλεκτρονικο το avent.

οχι τιποτα αλλο αλλα στο τελος θα αναγκαστω να δωσω ξενο για να μπορεσω να παω σε καμια εξωτερικη δουλεια (και με περιμενουν πολλες απο βδομαδα)!
εχω αγχωθει...

eleni1
08-12-09, 18:32

Ασε τα παιδακια σου να τρωνε οσο θελουν μια χαρα ειναι το βαρος τους.
Σε λιγο θα τα κυνηγας για να φανε μια μπουκια φαγητο οπως εγω:sad:

40+mama
08-12-09, 19:15
κ απο τα 2 στηθη μολις που καταφερα να μαζεψω 20 μλ σε μιση ωρα! ε δεν αντεξα αλλο το αφησα!

οχι τιποτα αλλο αλλα στο τελος θα αναγκαστω να δωσω ξενο για να μπορεσω να παω σε καμια εξωτερικη δουλεια (και με περιμενουν πολλες απο βδομαδα)!
εχω αγχωθει...

Το ότι με το θήλαστρο έβγαλες 20μλ δεν σημαίνει ότι και το μωρό σε αντίστοιχο χρόνο θα πάρει μόνο 20μλ. Κάποιες γυναίκες που θήλασαν πάνω από ενάμισι χρόνο τα παιδιά τους δεν κατόρθωσαν ποτέ να βγάλουν επαρκή ποσότητα με τα θήλαστρα και αντίθετα κάποιες άλλες γεμίσαν ένα ψυγείο - κάβα. Δεν μετριέται έτσι το γάλα που θηλάζει ένα μωρό. Να μετράς τις βρεγμένες πάνες κάθε ημέρας και το βάρος του σε ένα μήνα και όχι μετά από κάθε γεύμα γιατί δεν είναι ακριβές.
Ο μικρός θέλει το στήθος σου συχνά για να ρυθμίζει την παραγωγή που χρειάζεται και τον ... "βολεύει". Το στήθος είναι εργαστάσιο γάλακτος (και όχι αποθήκη) και καθώς ο μικρός ζητάει πιο συχνά , θα αυξήσει και αυτό την παραγωγή σε λίγες ημέρες για να καλύψει τη ζήτηση. Αν δώσεις ξένο γάλα η παραγωγή θα αρχίσει να μειώνεται αφού ο μικρός δεν θα ζητά (αφού χορταίνει με το ξένο) και θα κινδυνέψεις να αποθηλάσεις. Κατά τη γνώμη μου θήλασε όσο πιο συχνά μπορείς, μέχρι να ρυθμιστεί η παραγωγή. Η παιδίατρός μας μου είχει πε ότι τους πρώτους μήνες "θα ήμουν με το στήθος έξω" και έτσι έγινε για να χορταινει η φαγού μου... Η πεθερά μου έβλεπε ότι το μωρό ήταν στο στήθος κάθε 1,5 ώρα και επί μισάωρο τουλάχιστον και μου έλεγε συνέχεια¨Μήπως δεν της φτάνει το γάλα σου. Να της δώσουμε μπουκάλι;" Έτσι λένε όσοι δεν ξέρουν. Εσύ να επιμείνεις. Το ΔΙΚΟ σου γάλα είναι το καλύτερο!!!!!!

EYANTHIA
08-12-09, 20:08
Το ότι με το θήλαστρο έβγαλες 20μλ δεν σημαίνει ότι και το μωρό σε αντίστοιχο χρόνο θα πάρει μόνο 20μλ. Κάποιες γυναίκες που θήλασαν πάνω από ενάμισι χρόνο τα παιδιά τους δεν κατόρθωσαν ποτέ να βγάλουν επαρκή ποσότητα με τα θήλαστρα και αντίθετα κάποιες άλλες γεμίσαν ένα ψυγείο - κάβα. Δεν μετριέται έτσι το γάλα που θηλάζει ένα μωρό. Να μετράς τις βρεγμένες πάνες κάθε ημέρας και το βάρος του σε ένα μήνα και όχι μετά από κάθε γεύμα γιατί δεν είναι ακριβές.
Ο μικρός θέλει το στήθος σου συχνά για να ρυθμίζει την παραγωγή που χρειάζεται και τον ... "βολεύει". Το στήθος είναι εργαστάσιο γάλακτος (και όχι αποθήκη) και καθώς ο μικρός ζητάει πιο συχνά , θα αυξήσει και αυτό την παραγωγή σε λίγες ημέρες για να καλύψει τη ζήτηση. Αν δώσεις ξένο γάλα η παραγωγή θα αρχίσει να μειώνεται αφού ο μικρός δεν θα ζητά (αφού χορταίνει με το ξένο) και θα κινδυνέψεις να αποθηλάσεις. Κατά τη γνώμη μου θήλασε όσο πιο συχνά μπορείς, μέχρι να ρυθμιστεί η παραγωγή. Η παιδίατρός μας μου είχει πε ότι τους πρώτους μήνες "θα ήμουν με το στήθος έξω" και έτσι έγινε για να χορταινει η φαγού μου... Η πεθερά μου έβλεπε ότι το μωρό ήταν στο στήθος κάθε 1,5 ώρα και επί μισάωρο τουλάχιστον και μου έλεγε συνέχεια¨Μήπως δεν της φτάνει το γάλα σου. Να της δώσουμε μπουκάλι;" Έτσι λένε όσοι δεν ξέρουν. Εσύ να επιμείνεις. Το ΔΙΚΟ σου γάλα είναι το καλύτερο!!!!!!

καταρχας ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
δεν ειναι οτι δεν συμφωνω με ολα αυτα αλλα η αγωνια μου ειναι τι θα γινει σε λιγο καιρο που θα παω δουλεια...εαν δεν τα καταφερω με το θηλαστρο δεν θα εχω κ αλλη λυση...αυτο με στεναχωρει. κατα τ'αλλα οσο ειμαι σπιτι δεν εχω κανενα προβλημα να ειμαι "με το στηθος εξω"!!!!:wink::wink::wink:

aglaia
08-12-09, 21:00
αν καταλαβα καλα με το θηλαστρο πρεπει να γινονται 8-10 αντλησεις την ημερα?το νοσοκομειακο που λες ειναι αυτο της medela? .

H medela έχει δύο νοσοκομειακά θήλαστρα, το symphony και το lactina. Στην αρχή δεν έχει σημασία πιο χρησιμοποιεί, το sympony είναι καλύτερο γιατί έχει και φάση διέγερσης και μεγαλύτερο εύρος ρυθμίσεων αλλά αυτό σας ενδιαφέρει όταν αρχίσει να αντλεί γάλα.

Αν υπάρχει διαθέσιμο lactina να το πάρετε και μετά βλέπετε.

Το διπλό σύστημα άντλησης είναι επίσης πολύ σημαντικό (δηλαδή δύο μπουκαλάκια). Ο χρόνος των αντλήσεων μειώνεται στο μισό και αυξάνονται πιο γρήγορα τα επίπεδα προλακτίνης.

το παιρνει κ ξεκιναει αντλησεις ετσι απλα?κ θα βγαλει τπτ?ποσο πρεπει να περιμενουμε?ποση ωρα διαρκουν οι ανλησεις?πρεπει να κανει κατι αλλο ακομη?

Το σημαντικότερο είναι οι αντλήσεις.

Τις πρώτες σταγόνες γάλακτος οι περισσότερες μητέρες τις βλέπουν μετά τη 2η εβδομάδα αντλήσεων.

Για πιο γρήγορα και αποτελέσματα και για μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας είναι καλό να έχει την υποστήριξη και ενός ενδοκρινολόγου. Στην Αθήνα υπάρχει τουλάχιστον ένας ενδοκρινολόγος που γνωρίζει το θέμα και μπορεί να υποστηρίξει τη διαδικασία. Αν ενδιαφέρεστε θα σου στείλω τα στοιχεία του με πμ.

aglaia
08-12-09, 21:15

το στήθος γεμίζει μόνο αν το μωρό δεν θηλάζει καλά και μόνο αν υπάρχει υπερπαραγωγή που είναι σημαντικό πρόβλημα και πρέπει να ρυθμιστεί.

Κάθε φορά που νιώθεις ότι το στήθος γεμίζει, σημαίνει ότι το γάλα θα αρχίσει να λιγοστεύει. Αυτό είναι επιθυμητό μόνο στην περίπτωση της υπερπαραγωγής και το επιδιώκει η μητέρα θηλάζοντας αρκετές ώρες μόνο από το ένα στήθος για να ρυθμίσει την παραγωγή.

Μια χαρά τα κάνεις! Αν χρειαζόταν να μετράς το γάλα που βγαίνει, το στήθος θα είχε και μεζούρα. Για να μην έχει, σημαίνει ότι δεν χρειάζεται!:wink:

Δεν το βρίσκω καλή ιδέα όλο αυτό.
Καλύτερα να αναβάλεις τη χρήση του θήλαστρου για όταν το χρειαστείς. Δυο-τρεις μέρες πριν, ξεκινάς τις αντλησει και εξασφαλίζεις 1-2 γεύματα για τις ώρες που θα λείπεις.

Το μπιμπερό το δίνει μόνο κάποιος άλλος και μόνο αν εσύ λείπεις από το σπίτι. Είναι βασανιστικό για το μωρό να σε μυρίζει, να σε νιώθει κοντά (ακόμη και αν δεν σε βλέπει) και να μην πηγαίνεις να το ταΐσεις ή ακόμη χειρότερα, να του δίνεις εσύ το μπουκάλι αρνούμενη να του προσφέρεις αυτό που συνήθως του προσφέρεις. Το μωρό σου θα νιώσει πολύ μπερδεμένο, δεν μπορεί να καταλάβει γιατί δεν είσαι διαθέσιμη και δεν μπορεί να καταλάβει ότι κάνεις πειράματα και δοκιμές μαζί του.

Σημασία έχει το μωρό σου να χορταίνει. Η ποσότητα δεν είναι σταθερή, κυμαίνεται από γεύμα σε γεύμα, από μέρα σε μέρα και το μωρό σου ξέρει πώς να πάρει λιγότερο ή περισσότερο γάλα για να καλύψεις τις ανάγκες του.

Σε τι θα σε βοηθήσει να ξέρεις την ποσότητα που χορταίνει το μωρό σου;

aglaia
08-12-09, 21:22
Θέλω να ρωτήσω τί διαφορά έχει το να θηλάζεις το μωρό και να του βγάζεις το γάλα με το θήλαστρο (εκτός από την επαφή με το μωρό).

Οι μητέρες αντέχουν τις αντλήσεις πολύ λιγότερο από το θηλασμό και εγκαταλείπουν πολύ πιο γρήγορα.

Υπάρχει, αλλά η εμπειρία δείχνει ότι οι αντλήσεις είναι καταδικασμένες. Είναι πολύ λιγότερες οι μητέρες που κατάφεραν να αντλήσουν για μεγάλα διαστήματα. Οι αντλήσεις είναι πολύ χρονοβόρες, απαιτούν και αρκετές ώρες σε πλύσιμο κλπ διαδικασίες.
Μπορώ να στο βεβαιώσω και από την προσωπική μου εμπειρία. Έχω αντλήσει 90 λίτρα γάλα.

κάποιες ορμόνες παραμένουν, για να έχουν την ίδια επίδραση στο μωρό θα πρέπει το μωρό να παίρνει το γάλα την ώρα του 24ωρου που έχει γίνει η άντληση (δηλαδή να πίνει περίπου στις 3 το γάλα που έχει αντληθεί περίπου την ίδια ώρα)

- μήπως κάνει κακό στο στήθος; Εγώ έχω βγάλει για ένα γεύμα και 370ml όμως κάνω μαλάξεις αλλιώς δεν βγαίνει.
Οι αντλήσεις δεν κάνουν κακό, για τις μαλάξεις δεν ξέρω. Εξαρτάται από το αν τραυματίζεται το στήθος ή όχι.

aglaia
08-12-09, 21:32

εχω αγχωθει...

Το θήλαστρο που έχεις είναι κάπως δύσκολο στη χρήση. Πρέπει να αντλείς με σταθερό ρυθμό, περίπου 60 κινήσεις το λεπτό για να διατηρήσει το ρυθμό αυτό όταν ξεκινήσει. Συχνά ξεκινάει με λάθος ρυθμό γιατί στην τελευταία κίνηση καθυστέρησες ή επιτάχυνες.

Το συγκεκριμένο θήλαστρο μπορεί να μην σε καλύψει. Θα το καταλάβεις μετά από 10-12 φορές. Αν εξακολουθείς να μην αντλείς, τότε θα είναι καλύτερα να δοκιμάσεις με ένα νοσοκομειακό (η δοκιμή θα σου κοστίσει λιγότερο γιατί μπορείς να το νοικιάσεις για λίγες μέρες)

mpempoulis
08-12-09, 21:58

Και ο δικός μου frosobal είναι 2 μηνών και 3 ημερών (γεννήθηκε 5 Οκτωβρίου) και χθες ήταν 6500γρ και 63εκ. Κι εγώ είχα την ίδια ανησυχία - μήπως δηλαδή είναι αρκετά μεγάλος - και το είπα στην παιδίατρο. Η απάντησή της ήταν αποστομωτική..."φτου φτου μη το ματιάσουμε!!". Έπαψα κι εγώ να στεναχωριέμαι. Είναι από τον θηλασμό η τόσο καλή ανάπτυξη στην ηλικία αυτή.

antonis
08-12-09, 22:05
αγλαια ευχαριστουμε.
ναι αν μπορεις δωσε μας τα στοιχεια του ενδοκρινολογου.

aglaia
08-12-09, 22:35
Ο ένας μου δίδυμος 2 μηνών και 3 ημερών μετρήθηκε σήμερα και είναι 6960γρ και 65πόντους και ο άλλος 6400γρ και 60πόντους. Δεν είναι πολύ μεγάλοι για την ηλικία τους; Μήπως τρώω εγώ κάτι και παχαίνουν; Τρώω ένα γλυκό την ημέρα.

Αν δεν ήταν μεγάλοι θα ανησυχούσες πάλι... :roll:
Επειδή δεν έχεις κανένα λόγο να ανησυχείς, μπορούμε να το διασκεδάσουμε λίγο!:D

Θα ήθελες να είναι ακριβώς το μέσο όρο για να είσαι ήσυχη;
Από ότι φαίνεται εσύ δεν είσαι στο μέσο όρο (από άποψη αντοχών, παραγωγής κλπ), είναι πολύ πάνω! Γιατί θέλεις τα παιδιά σου να είναι στο μέσο όρο;

Εσύ ότι και να φας δεν έχει σχέση με το βάρος των παιδιών.

Μήπως να αγχώνομαι;
Θέλεις να αγχωθείς με το ζόρι;

Τα μωρά σου ίσως να μη πάρουν καθόλου βάρος για ένα ή για δύο μήνες (μια και έχουν πάρει τόσο πολύ τώρα), τότε θα αγχωθείς και εμείς θα σε ξεαγχώσουμε γιατί είναι φυσιολογικό!

Για την ώρα μπορείτε να κάνετε πολλές πολλές βόλτες. Τα μωρά σου έχουν αρκετό λίπος που τα βοηθάει στο να ρυθμίζουν τη θερμοκρασία του σώματός τους!;)

aglaia
08-12-09, 23:22
edit.

Ειμαι στη δουλεια και πολυ γρηγορα θελω να πω πως εγω μενω κυπρο και δενειμαι πολυ σιγουρη για τις συμβουλους θηλαμσου εδω καθως η φιλη μου που σας ελεγα συμβουλευτηκε μια απο τις 3 που υπαρχουν εδω και της εδωσε ενα θηλαστρο (9 ημερων λεχωνα) και τρης ειπε να ταισει το μωρο πρωτα και μετα να βγαλει με το θηλαστρο για να δει ποσο γαλα εχει αρα να δει αν εφαγε το μωρο
Η σύμβουλος έχει κάποιο λόγο και ανησυχεί;
Τα 90 γραμμάρια που πήρε το μωρό στις 4 μέρες είναι πολύ καλό βάρος για τη συγκεκριμένη ηλικία.

και για να διεγειρει το στηθος να κατεγει γαλα.
Δεν κατέβηκε το γάλα; τότε πώς πήρε βάρος το μωρό; Υπάρχει κάποια αλλαγή στις ζυγίσεις;

klairh
08-12-09, 23:24
Συνεχιζω τωρ που εχω λιγο χρονο για να πω πως ο φοβος μουειναι μηπως το μωρο πινει ελαχιστο γαλα ολη μερα και καθυστερησω την αναπτυξη του με την επιμονη μου να θηλαζει. Δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα πως γινετια να ρουφαει με δυναμη και σθενος να δειχνει πως δε βγαζει ακτι αφου εξαλλου δεν καταπινει και να σταματαει μετα απο λιγο αλλα να μην κλαιει παρολαυτα.το μωρο μου ειναι πολυ λαιμαργο και τρωει τα πατνα παρα πολυ!!Καποτε που ενιωθα πως δεν ειχ οταν ετρωγε συνεχεια εκλεγε ενω τωρα...Τωρα το βραδυ για παρδειγαμ ηταν ενεα απο τα ελαχιστα βραδια πουδεν κοιμηθκε τρωγοντας και εφαγε δια ελαχιστα λεπτα. μετα ρουφαγε με δυναμη δεν καταπινε τιποτα , σταματησε πηρε την πιπιλα του και εγειρε στηνα γκαλια μου να κοιμηθει!!!Νομιζω μετα απο τοσους μηνες θηαλσμου καταλαβαινω πια ποτε πινει και ποτε οχι.Τι να κανω?Να του δινω ξενο μηπως και μενει νηστικος?Οσες φορες τουδωσα 250 μλ τα ηπιε.Αν δεν πινει γαλα δε θα καθυστερησει η αναπτυξη του??Ειναι 12μιση μηνων και οταν ηταν 12 ηταν 9400 και 75 ποντοι μολις. και ειναι αγορακι

klairh
08-12-09, 23:30
Kι εγώ θα πρότεινα θήλαστρο για το συγκεκριμένο μωρό.
Το 10-15% των μωρών δεν θηλάζουν καλά. Αυτό το μωρό σίγουρα δεν τρέφεται ικανοποιητικά αφού δεν κάνει κενώσεις.

Αυτό που λες ισχύει για το 80-85% των μωρών που θηλάζουν ικανοποιητικά, βρέχουν 6-8 πάνες το 24ωρο και κάνουν 3-4 κενώσεις. Αν δεν ισχύουν όλα αυτά τότε το μωρό κινδυνεύει να πάθει τουλάχιστον αφυδάτωση.

Ναι γιατί το συγκεκριμένο μωρό πρέπει να φάει περισσότερο.
Το θήλαστρο το πρότεινε γιατί πιθανότατα το μωρό δεν θηλάζει καλά, άρα δεν δίνει ικανοποιητική διέγερση στο στήθος, άρα δεν θα υπάρχει ποτέ αρκετό γάλα.

Το μωρό θα πρέπει να πίνει επιπλέον γάλα από το μπιμπερό, μητρικό ή ξένο, δεν έχει σημασία. Προτεραιότητα έχει η επιβίωση του μωρού.

Σωστά, αλλά ένα θήλαστρο μπορεί να σώσει τη γαλουχία αν το μωρό δεν θηλάζει ικανοποιητικά.

Το δικό μου μωρό δεν θήλαζε καλά και στις 20 μέρες το γάλα είχε σχεδόν κοπεί.

Χρειάστηκαν 2 εβδομάδες εντατικών αντλήσεων μετά από κάθε θηλασμό για να επαναφέρω τη γαλουχία και να καλύψω τις ανάγκες του μωρού. Οι αντλήσεις συνεχίστηκαν για άλλους 3 μήνες μέχρι να μπορέσει το μωρό να θηλάσει καλά.

Αν δεν υπήρχε θήλαστρο, ο θηλασμός θα ήταν παρελθόν στις 4 εβδομάδες.

Δυστυχώς υπάρχουν μερικά μωρά που δεν θηλάζουν καλά. Τα βοηθάμε να επιβιώσουν με κάθε τρόπο. Τα μωρά αυτά πρέπει να τραφούν και με άλλους τρόπους (μπιμερό, σύριγγα, ποτηράκι...). Αν υπάρχει διαθέσιμο μητρικό γάλα γιατί η μητέρα μπορεί και θέλει να αντλεί, τότε αυτό είναι το καλύτερο. Αν δεν υπάρχει διαθέσιμο μητρικό γάλα, τότε το παιδί πρέπει να τραφεί με γάλα σκόνη.

Αν το μωρό δεν θηλάζει καλά, δεν υπάρχει περίπτωση να εδραιωθεί ο θηλασμό.

Η φίλη σου δεν παρανόησε, το μωρό της χρειάζεται βοήθεια.

Συγγνωμη γιατι μπερδευτηκα και αγχωθηκα μηπως λεω κατι λαθος στη φιλη μου. Αγλαια μουχες πει πριν λιγο το εξης¨H φίλη σου είναι τυχερή που ο γιατρός το κατάλαβε αμέσως! Αν δεν το καταλάβαινε και έμενε το κομμάτι του πλακούντα, δεν θα είχε αρκετό γάλα.

Το κανονικό γάλα κατέβηκε ήδη!¨Ενω τωρα λες πως το μωρο χρειαζεται βοηθεια. Αφου μουπες πως το βαρος ειναι πολυ καλο γιατι θελει βοηθεια?Τι δεν εχω καταλαβει καλα?Συγγνωμη αλλα δεν καταλαβα πως το μωρο εχει προβλημα. Γιατι να παθει αφυδατωση. Η παιδιατρος της που του χρονου θα δωσει εξετασεις για συμβουλο θηλασμου ειπε πως το μωρο θηλαζει πολυ καλα. Και η φιλη μου στηριχτηκε σε αυτο.Αρα υποθετουμε πως θηλαζει καλα Επισης μουπε πως εχει να της δωσει ξενο απο χτες το μεσημερι και ειναι πιο ηρεμο το μωρο.αγχωθηκα:shock::(

aglaia
08-12-09, 23:52
Συγγνωμη γιατι μπερδευτηκα και αγχωθηκα μηπως λεω κατι λαθος στη φιλη μου. Αγλαια μουχες πει πριν λιγο το εξης¨H φίλη σου είναι τυχερή που ο γιατρός το κατάλαβε αμέσως! Αν δεν το καταλάβαινε και έμενε το κομμάτι του πλακούντα, δεν θα είχε αρκετό γάλα.

Το κανονικό γάλα κατέβηκε ήδη!¨Ενω τωρα λες πως το μωρο χρειαζεται βοηθεια. Αφου μουπες πως το βαρος ειναι πολυ καλο γιατι θελει βοηθεια?Τι δεν εχω καταλαβει καλα?Συγγνωμη αλλα δεν καταλαβα πως το μωρο εχει προβλημα. Γιατι να παθει αφυδατωση. Η παιδιατρος της που του χρονου θα δωσει εξετασεις για συμβουλο θηλασμου ειπε πως το μωρο θηλαζει πολυ καλα. Και η φιλη μου στηριχτηκε σε αυτο.Αρα υποθετουμε πως θηλαζει καλα Επισης μουπε πως εχει να της δωσει ξενο απο χτες το μεσημερι και ειναι πιο ηρεμο το μωρο.αγχωθηκα:shock::(

Kλαίρη, συγνώμη:oops:

Διάβαζα άλλο ποστ με ένα μωράκι που δεν κάνει κενώσεις και το μπέρδεψα με αυτό της φίλης σου που πήρε καλό βάρος.

Θα κάνω edit το ποστ που έγραψα για να μην υπάρχει μπέρδεμα

Σε παρακαλώ αν μπορείς κάνε και στο δικό σου για να μην υπάρχει σύγχιση. Θα ξαναγράψω σε αυτό που έκανα edit.

theano1980
09-12-09, 13:43
[QUOTE=aglaia;1415335]το στήθος γεμίζει μόνο αν το μωρό δεν θηλάζει καλά και μόνο αν υπάρχει υπερπαραγωγή που είναι σημαντικό πρόβλημα και πρέπει να ρυθμιστεί.

Κάθε φορά που νιώθεις ότι το στήθος γεμίζει, σημαίνει ότι το γάλα θα αρχίσει να λιγοστεύει. Αυτό είναι επιθυμητό μόνο στην περίπτωση της υπερπαραγωγής και το επιδιώκει η μητέρα θηλάζοντας αρκετές ώρες μόνο από το ένα στήθος για να ρυθμίσει την παραγωγή.
QUOTE]
εμενα το στηθος μου κυριως το δεξι ειναι σχεδον συνεχεια γεματο αλλα το μωρακι μου τρωει κανονικα .μαλιστα οταν τελειωνει το στηθος μου ειναι μαλακο.
π.χ την θηλασα απο το αριστερο στης 11,το δεξι εχει μενει ετσι απο τον τελευταο θηλασμο στης 7 το πρωι.....
ειναι φυσιολογικο λοιπον να ειναι γεματο η το γαλα μου τελειωνει?

πραγμα που απευχομαι!!!!!!

irida85
09-12-09, 14:16
το στήθος γεμίζει μόνο αν το μωρό δεν θηλάζει καλά και μόνο αν υπάρχει υπερπαραγωγή που είναι σημαντικό πρόβλημα και πρέπει να ρυθμιστεί.

και η απορια μου ειναι η εξης, μως καταλαβαινεις αν εχεις υπερπαραγωγη????????

κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και για το χρονο σας!!!!!
συμπερασμα εβγαλα οτι δινουμε ενα στηθος σε καθε γευμα κι αν ζητησει το μωρο μετα δινουμε και το αλλο...
ομως ξυπναμε το μωρο στο 4ωρο για να φαει??????? απο ποτε δε μας πειραζει να κοιμηθει πολλες ωρες σερι?????

aglaia
09-12-09, 17:24
εμενα το στηθος μου κυριως το δεξι ειναι σχεδον συνεχεια γεματο αλλα το μωρακι μου τρωει κανονικα .μαλιστα οταν τελειωνει το στηθος μου ειναι μαλακο.
π.χ την θηλασα απο το αριστερο στης 11,το δεξι εχει μενει ετσι απο τον τελευταο θηλασμο στης 7 το πρωι.....
ειναι φυσιολογικο λοιπον να ειναι γεματο η το γαλα μου τελειωνει?

πραγμα που απευχομαι!!!!!!

Όταν θηλάζεις το γάλα δεν τελειώνει!;)

aglaia
09-12-09, 17:33
και η απορια μου ειναι η εξης, μως καταλαβαινεις αν εχεις υπερπαραγωγη????????
κυρίως από τα κακά του μωρού, αν είναι πράσινα

συμπερασμα εβγαλα οτι δινουμε ενα στηθος σε καθε γευμα κι αν ζητησει το μωρο μετα δινουμε και το αλλο...
Δίνουμε το ένα στήθος μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον του. Το σηκώνουμε να ρευτεί για λίγο και του προσφέρουμε το δεύτερο. Αν θέλει έχει καλώς. Αν δεν θέλει, πάλι έχει καλώς!;)

ομως ξυπναμε το μωρο στο 4ωρο για να φαει???????
Εξαρτάται, μπορεί να το ξυπνάμε και στο τρίωρο και στο δίωρο. Κριτήριο είναι οι πάνες που βρέχει και οι κενώσεις.
Το μωρό πρέπει νά βρέχει 6-8 πάνες μεχρι να σαραντήσει, αν τις βρέχει είναι ΟΚ.
Μέχρι την 20η μέρα πρέπει να έχει 3-4 κενώσεις κάθε μέρα, αν δεν τις έχει τότε το ξυπνάμε.

απο ποτε δε μας πειραζει να κοιμηθει πολλες ωρες σερι?????
αν βάλει για δύο συνεχόμενες εβδομάδες από 200 γρ. την κάθε εβδομάδα, τότε ξέρουμε ότι τρώει καλά, οπότε το αφήνουμε και κοιμάται. Ελέγχουμε για άλλες δυο εβδομάδες το βάρος του. Αν παίρνει ικανοποιητικό βάρος δεν το ξυπνάμε, αν δεν παίρνει το ξυπνάμε και το ταΐζουμε.
Υπάρχουν μερικά μωρά που δεν ζητάνε να φάνε, ο έλεγχος γίνεται για να εντοπίσουμε αυτά τα μωρά και να τα βοηθήσουμε εγκαίρως, πριν δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.

theano1980
09-12-09, 22:10
και επανερχομε με προβλημα που εχω αναφερει ξανα.
μαλλον εχω οεμα με το αριστερο στηθος.
εβαλα το κουκλακι μου να φαει απο το αριστερο κ εφαγε μονο 5 λεπτα.
την εβαλα στο δεξι και τρωει κανονικα. την εβαλα μετα ξανα στο αριστερο κ τωρα πιπιλαει,αλλα δεν την ακουω να κατεβαζει γουλιες......τι να κανω?
μηπως μου κοβετε ρε παιδια το γαλα?
να παρω κανενα συμπληρωμα?

Palladin
09-12-09, 22:38
και επανερχομε με προβλημα που εχω αναφερει ξανα.
μαλλον εχω οεμα με το αριστερο στηθος.
εβαλα το κουκλακι μου να φαει απο το αριστερο κ εφαγε μονο 5 λεπτα.
την εβαλα στο δεξι και τρωει κανονικα. την εβαλα μετα ξανα στο αριστερο κ τωρα πιπιλαει,αλλα δεν την ακουω να κατεβαζει γουλιες......τι να κανω?
μηπως μου κοβετε ρε παιδια το γαλα?
να παρω κανενα συμπληρωμα?
έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, ακόμα και τώρα.

αυτό που κάνω είναι ότι επιμένω και δίνω 2 και 3 συνεχόμενες φορές το αριστερό, για να πάρει περισσότερο ερέθισμα. Ακόμα και αν μόνο πιπιλάει, καλό είναι,, το στήθος παίρνει το ερέθισμα. Ειδικά τη νύχτα που είναι μισοκοιμισμένη και πιο συνεργάσιμη, δίνω συνέχεια το αριστερό. Έτσι εξισορροπώ την κατάσταση. Βεβαίως αν το μωρό πεινάει και διαμαρτύρεται στο αριστερό της δίνω και το δεξί, δεν την αφήνω νηστική. Αλλά φροντίζω να της προσφέρω συχνά, πριν πεινάσει πολύ, για να συνεργάζεται καλύτερα.

Μπορεί πάντως να την ενοχλεί η στάση. Δοκίμασε και άλλες, εμείς βολευόμαστε στην ξαπλωτή στο πλάι

Dimitra83
09-12-09, 22:43
θεανω μου δοκιμασε να την θηλασεις απο το αριστερο στην ιδια σταση που την θηλαζεις στο δεξι δηλαδη χωρις να την αλαξεις πλευρα.για να μην ειναι το σωμα στον αερα βαλε μαξιλαρι απο κατω της.καταλαβες πως εννοω?

theano1980
09-12-09, 23:18
το θεμα ειναι αν μου τελειωνει το γαλα πως θα το καταλαβω?
το λεω γιατι μετα απο μια συζητηση σημερα με μια φιλη μου μου ειπε πως θηλαζε μεχρι 40 ημερων και μετα το γαλα κοπηκε......
βεβαια σεβομαι την εμπειρια της Αγλαιας που μου ειπε πως το γαλα αν θηλαζεις δεν κοβετε,αλλα ηθελα να καταθεσω την φοβια μου.
αν παρουμε λοιπον αυτη την περιπτωση της φιλης μου...ποια λυση μπορουμε να βρουμε,θελω να θηλασω το μωρακι μου οσο περισσοτερο γινετε.

theano1980
09-12-09, 23:19
θεανω μου δοκιμασε να την θηλασεις απο το αριστερο στην ιδια σταση που την θηλαζεις στο δεξι δηλαδη χωρις να την αλαξεις πλευρα.για να μην ειναι το σωμα στον αερα βαλε μαξιλαρι απο κατω της.καταλαβες πως εννοω?
φιλεναδιτσα μου,το δοκιμασα κ αυτο (εχω μαξιλαρι θηλασμου)
αλλα τιποτα.....γιατι να συμβαινει αυτο τωρα?

Dimitra83
09-12-09, 23:22
http://www.thilasmos.gr/staseis%20thilasmou.htm

εδω εχει καποιες στασεις

yasemi
09-12-09, 23:25
κοριτσια μηπως καποια μπορει να απαντησει και εδω???μεταφερθηκε και δε ξερω αν το βαλανε εκει σωστα....αν μπορει καμια να βοηθησει ευχαριστω....
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1416353#post1416353

danel
09-12-09, 23:31
Ήθελα τη γνώμη σας για το εξής πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Η μπέμπα μου είναι 50 ημερών και θηλάζει από την αρχή με στήθος και συμπλήρωμα.
Εδώ και 15 μέρες περίπου αρνείται το μπιμπερό!! Έχω αγχωθεί πολύ γιατί πιστεύω ότι δεν έχω αρκετό γάλα και κοιμάται χωρίς να ζητάει να φάει. Είναι δυνατόν;;; Όταν αγγίζει τη θηλή από το μπιμπερό αναγουλιάζει και με το ζόρι μπορεί να φάει μέχρι 40-50ml, ίσως μία φορά τη μέρα και 100ml. Είμαι σίγουρη ότι δε χορταίνει, αφού έχουν υπάρξει φορές που δεν δέχεται το μπιμπερό με τίποτα και με πολλές προσπάθειες στο τέλος τρώει και 100ml. Η παιδίατρος λέει ότι αφού παίρνει βάρος φαίνεται ότι έχω γάλα αλλά ενστικτωδώς κιόλας αμφιβάλλω αφου εγώ επιμένω για να φάει! Νομίζω ότι τεμπελιάζει και δε δείχνει να έχει όρεξη να φάει. Μπορεί να μείνει τη νύχτα που κοιμάται χωρίς να ζητήσει να φάει 8 ώρες, μπορεί και παραπάνω, αλλά τη ξυπνάω και με κάποιο τρόπο επιμένω να φάει.

Τι μπορεί να φταίει;;; Αγλαία, καμιά ιδέα;;

klairh
09-12-09, 23:42
edit.

Η σύμβουλος έχει κάποιο λόγο και ανησυχεί;
Τα 90 γραμμάρια που πήρε το μωρό στις 4 μέρες είναι πολύ καλό βάρος για τη συγκεκριμένη ηλικία.

Δεν κατέβηκε το γάλα; τότε πώς πήρε βάρος το μωρό; Υπάρχει κάποια αλλαγή στις ζυγίσεις;

Δεν ξερω αν εχει καποιο λογο να ανησυχει παντως δεν ειδε απο κοντα τη φιλη μου γιατι εχει γριπη η ιδια και ετσι απλα περασε απο το σπιτι της και της αφησε το θηλαστρο λεγοντας της να το χρησιμοποιησει για να δει αν τρωει το μωρο και για να διεγειρει το στηθος:-?.Της ειπε να ταισει το μωρο και να βγαλει με το θηλαστρο γαλα και αν βγαλει σημαινει πως δεν το ηπιε ολο το μωρο(κατι τετοια περιεργα:|).
Εγω νομιζω πως κατεβηκε το γαλα απο α υυταπου μου λεει η φιλη μου και απο το βραος του μωρου και τα τσισακια του. Δεν υπαρχει καποια αλλαγη στις ζυγισες. Τι να πω...:?::!:

Palladin
09-12-09, 23:50
το λεω γιατι μετα απο μια συζητηση σημερα με μια φιλη μου μου ειπε πως θηλαζε μεχρι 40 ημερων και μετα το γαλα κοπηκε......
βεβαια σεβομαι την εμπειρια της Αγλαιας που μου ειπε πως το γαλα αν θηλαζεις δεν κοβετε,αλλα ηθελα να καταθεσω την φοβια μου.
αν παρουμε λοιπον αυτη την περιπτωση της φιλης μου...ποια λυση μπορουμε να βρουμε,θελω να θηλασω το μωρακι μου οσο περισσοτερο γινετε.
το γάλα δεν κόβεται έτσι απλά. οι γυναίκες αν επιθυμούν μπορούν να θηλάσουν για 2 και 3 και περισσότερα χρόνια.
η φίλη σου προφανώς ακολούθησε λανθασμένες οδηγίες.
πάντως χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, πιστέυω ότι αγνοείς βασικά πράγματα γύρω από τον θηλασμό, πράγματα που είναι αδύνατον για μένα τουλάχιστον να τα εξηγήσω σε ένα ποστ. Σου προτείνω οπωσδήποτε να πάρεις το βιβλίο "Θηλασμός μια υπέροχη σχέση" από εκδόσεις Σύγχρονοι Ορίζοντες της Παιδιάτρου και Συμβούλου θηλασμού Άννας Πατσούρου. Θα λύσει αν όχι όλες, το 99% των αποριών και φόβων σου

aglaia
09-12-09, 23:52
Δεν μπορεί να τελειώσει. Οποιοδήποτε πρόβλημα στην παραγωγή εμφανίζεται τις πρώτες 40 μέρες. Αν δεν εμφανιστεί τότε, μετά αποκλείεται να εμφανιστεί. Μόνο ο περιορισμός των θηλασμών οδηγεί σε μείωση του γάλακτος που πάντα διοθρώνεται με αύξηση των θηλασμών.

Η έκφραση "τελειώνει το γάλα" δεν υπάρχει γιατί απλούστατα το γάλα δεν υπάρχει κάπου για να τελειώσει. Το γάλα παράγεται όσο εκκρίνεται προλακτίνη και εκκρίνεται προλακτίνη όσο το στήθος δέχεται ερέθισμα.

Η φίλη σου σε δουλεύει. Το γάλα της δεν κόπηκε, το έκοψε η ίδια γιατί δεν θήλαζε.

Η περίπτωση της φίλης σου δεν υπάρχει. Δυστυχώς πολλές μητέρες που δεν θέλουν να θηλάσουν λένε μεταφυσικές ιστορίες.
Ρώτησε τη φίλη σου αν μέχρι τότε θήλαζε αποκλειστικά και αν το μωρό αναπτύσσονταν κανονικά.
Το πιθανότερο είναι ότι ποτέ δεν θήλασε χωρίς συμπλήρωμα και αύξανε συνεχώς το συμπλήρωμα και μείωνε συνεχώς τη διάρκεια και ίσως και τη συχνότητα των θηλασμών και το γάλα φυσικά κόπηκε.

amaretto
09-12-09, 23:56
θεανώ, (ξαναδιάβασε) και παραπάνω για την προτίμηση στο ένα στήθος:
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1411243&postcount=444

aglaia
09-12-09, 23:57
Η παιδίατρος λέει ότι αφού παίρνει βάρος φαίνεται ότι έχω γάλα αλλά ενστικτωδώς κιόλας αμφιβάλλω αφου εγώ επιμένω για να φάει!

Αν το μωρό παίρνει βάρος τότε πού είναι το πρόβλημα;

Νομίζω ότι τεμπελιάζει και δε δείχνει να έχει όρεξη να φάει. Μπορεί να μείνει τη νύχτα που κοιμάται χωρίς να ζητήσει να φάει 8 ώρες, μπορεί και παραπάνω, αλλά τη ξυπνάω και με κάποιο τρόπο επιμένω να φάει.

Τι μπορεί να φταίει;;; Αγλαία, καμιά ιδέα;;

Αναρίτα, αν δεν απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις, δεν μπορώ να σου πω τίποτα.

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40795

aglaia
09-12-09, 23:59
Δεν ξερω αν εχει καποιο λογο να ανησυχει παντως δεν ειδε απο κοντα τη φιλη μου γιατι εχει γριπη η ιδια και ετσι απλα περασε απο το σπιτι της και της αφησε το θηλαστρο λεγοντας της να το χρησιμοποιησει για να δει αν τρωει το μωρο και για να διεγειρει το στηθος:-?.Της ειπε να ταισει το μωρο και να βγαλει με το θηλαστρο γαλα και αν βγαλει σημαινει πως δεν το ηπιε ολο το μωρο(κατι τετοια περιεργα:|).
Εγω νομιζω πως κατεβηκε το γαλα απο α υυταπου μου λεει η φιλη μου και απο το βραος του μωρου και τα τσισακια του. Δεν υπαρχει καποια αλλαγη στις ζυγισες. Τι να πω...:?::!:

H σύμβουλος είναι σίγουρα σύμβουλος;
Από πότε είναι σύμβουλος;
Μήπως νοικιάζει θήλαστρα;
Η αντιμετώπιση είναι περίεργη.

klairh
10-12-09, 00:05
H σύμβουλος είναι σίγουρα σύμβουλος;
Από πότε είναι σύμβουλος;
Μήπως νοικιάζει θήλαστρα;
Η αντιμετώπιση είναι περίεργη.
Εδωσε εξετασεις τον ιουνιο ή ιουλιο και ειπε πως περασε!ξερω γω?:confused:
Οχι εδω στην Κυπρο (δυστυχως) δεν νοικοιαζουν θηλαστρα.
Και εμενα μου φανηκε περιεργη γιαυτο την αναφερω και γιαυτο δε θελω να συμβουλευτω καποια συμβουλο εδω αν και οι αλλες 2 κοπελες ειναι γνωστριες αποτι ξερω γιατι ειναι και παιδιατροι. τι να πω ?Παντως η φιλη μου δεν καταφερε να βγλαει τιποτα με το θηλαστρο και κατααγχωθηκε και ευτυχως την καθησυχασ αλεγοντα της πως το θηλαστρο δεν δειχνει ποσο γαλα εχουμε αλλα ποσο μπορει να βγαλει μια μηχανη και πως θελει μερες για να καταφερει να βγαζζει και οχι απο τωρα που δεν εχει εδρεωθει ο θηλασμος. Δοξα το θεο πειστηκε.

danel
10-12-09, 00:25
Αν το μωρό παίρνει βάρος τότε πού είναι το πρόβλημα;

Μέχρι τώρα κάτι έτρωγε από μπιμπερό τώρα όμως χειροτέρευσε.
Το μωρό δε δείχνει να ζητάει να φάει οπότε εγώ κάθε 4-5-6ώρες υπολογίζω να το ταίσω. Αλλά και κάποιες φορές που δείχνει να πεινάει, μόλις φάει σχεδόν 5΄ λεπτά από κάθε στήθος μετά αρνείται το μπιμπερό, όμως εγώ πιστεύω ότι δε χόρτασε. Αν δεν κοιτάξω ρολόι ή δε βάλλω ξυπνητήρι, σπάνια ζητάει μόνο του.

Αναρίτα, αν δεν απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις, δεν μπορώ να σου πω τίποτα.

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40795

Στις ερωτήσεις έχω απαντήσει παλαιότερα όπου μου σύστησες και σύμβουλο και μάλιστα με επισκεφθηκε, αλλά θα ξανά απαντήσω.

boymama
10-12-09, 00:26
Να ρωτησω κατι εχω απο της 22.00 μεχρι 00¨20 που ολο τρωει και μετα τον αλλαζω τωρα ηρεμησε ειναι φυσιολογικο αυτο τωρα σε λιγοτερο απο ωρα θα ξυπνησει παλι να φαει χθες εκανε το ιδιο μια φορα την μερα βεβαια.Μηπως δεν χορταινει?

aglaia
10-12-09, 00:28
Εδωσε εξετασεις τον ιουνιο ή ιουλιο και ειπε πως περασε!ξερω γω?:confused:
Ok, κατάλαβα. Δεν έχει καθόλου εμπειρία, οπότε μπορεί να κάνει σοβαρά λάθη.
Είναι η πρώτη φουρνιά και προφανώς δεν είχε τη δυνατότητα να εκπαιδευτεί δίπλα σε κάποιον ήδη σύμβουλο.

Οχι εδω στην Κυπρο (δυστυχως) δεν νοικοιαζουν θηλαστρα.
Γι αυτό η medela Ελλάδος στέλνει και Κύπρο...
Άρα της έδωσε και λάθος θήλαστρο.:-?

Και εμενα μου φανηκε περιεργη γιαυτο την αναφερω και γιαυτο δε θελω να συμβουλευτω καποια συμβουλο εδω αν και οι αλλες 2 κοπελες ειναι γνωστριες αποτι ξερω γιατι ειναι και παιδιατροι.

Το ότι είναι παιδίατροι δεν σημαίνει τίποτα. Τα περισσότερα άσχετα από παιδιάτρους τα ακούμε.:roll:

τι να πω ?Παντως η φιλη μου δεν καταφερε να βγλαει τιποτα με το θηλαστρο και κατααγχωθηκε και ευτυχως την καθησυχασ αλεγοντα της πως το θηλαστρο δεν δειχνει ποσο γαλα εχουμε αλλα ποσο μπορει να βγαλει μια μηχανη και πως θελει μερες για να καταφερει να βγαζζει και οχι απο τωρα που δεν εχει εδρεωθει ο θηλασμος. Δοξα το θεο πειστηκε.
Από ότι φαίνεται η υποστήριξη που της δίνεις είνα πολύτιμη!:D

Μήπως να κάνεις και μερικά μαθήματα στη σύμβουλο;

Η σύμβουλος έχει θηλάσει η ίδια ή μόνο θεωρητικά το κατέχει;