PDA

Επιστροφή στο Forum : υποθυρεοειδισμος στην εγκυμοσυνη

barbielemonia
24-08-08, 17:04
στην 19 εβδομαδα ανακαλυψαμε οτι εχω υποθυρεοειδισμο και συγκεκριμενα TSH 9 απο τοτε εχω ξεκινησει θεραπεια και τωρα ειμαι 27 εβδομαδα και ειναι ρυθμισμενος ο θυρεοειδης,απλα φοβαμαι μηπως συνεβη κατι στο εμβρυο πριν.αν καποιος-α γνωριζει ας μου πει!ευχαριστω

barbielemonia
24-08-08, 17:06
στην 19 εβδομαδα ανακαλυψαμε οτι εχω υποθυρεοειδισμο και συγκεκριμενα TSH 9 απο τοτε εχω ξεκινησει θεραπεια και τωρα ειμαι 27 εβδομαδα και ειναι ρυθμισμενος ο θυρεοειδης,απλα φοβαμαι μηπως συνεβη κατι στο εμβρυο πριν.αν καποιος-α γνωριζει ας μου πει!ευχαριστω

ΜΑΡΤΗΑ
24-08-08, 19:07
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ.9 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΕΚΓΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΥΠΕΡΘ Κ ΤΟΞΙΚΗ ΒΡΟΧΟΚΙΛΗ.Η ΕΝΔΙΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΤΟΝΙΣΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΜΠΟ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΑΙΡΕΣΩ.ΠΑΡΟΛΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ Κ ΤΟΥΣ ΔΙΣΤΑΓΜΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 9 ΜΗΝΕΣ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΕΚΓΥΜΟΣΥΝΗ.ΣΤΗΝ 32 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΥΡ ΒΓΗΚΑΝ ΧΑΛΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ.ΕΤΥΧΩΣ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΧΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Κ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΧΑΠΙ Β Α Σ Ι Κ Ο.ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ.ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ Κ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ.

ΜΑΡΤΗΑ
24-08-08, 19:10
ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΦΑΝΕΙ.ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΧΑΠΙ.ΤΟΝ ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ??ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ Τ4 ΤΩΝ 200.

sardelaki
25-08-08, 12:39
Το α΄τρίμηνο της εγκυμοσύνης είναι πάρα πολύ βασικό να είναι όλα καλά με τον θυροειδή, έτσι μου είχε πεί ο ενδοκρινολόγος μου.

barbielemonia
25-08-08, 15:39
sas euxaristo polu pou mou apantisate euxomai ola na pane kala

lolipop
25-08-08, 21:58
Εγώ εδώ και πέντε χρόνια έχω υπερθυρεοειδισμό που το ρυθμίζω με χάπι. Η ενδοκρινολόγος μου που γενικά είναι κατά των εγχειρήσεων μου είπε ότι την εγκυμοσύνη θα την περάσω με το χάπι μου. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν θα με αφήσει να θηλάσω γιατί το χάπι περνάει στο μητρικό γάλα.

ΡΕΑ
25-08-08, 22:01
Έχω υποθυρεοειδισμό που ανακαλύφθηκε στην εγκυμοσύνη, παίρνω χάπι και η γιατρός μου αν και θηλάζω δεν είπε να το κόψω, σίγουρα δεν επιτρέπεται να παίρνεις χάπι και να θηλάζεις;

DaF
26-08-08, 00:25
Έχω υποθυρεοειδισμό που ανακαλύφθηκε στην εγκυμοσύνη, παίρνω χάπι και η γιατρός μου αν και θηλάζω δεν είπε να το κόψω, σίγουρα δεν επιτρέπεται να παίρνεις χάπι και να θηλάζεις;

Η κοπέλα γράφει για υπερθυρεοειδισμό, εμείς του υπο- παίρνουμε θυροξίνη, αυτό δηλ. που λείπει από τον οργανισμό, γιατί καλέ να μη θηλάσεις;;;;

Εγώ ανακάλυψα τον υπο- μου πριν ένα χρόνο και τώρα με ρυθμίζει η ενδοκρινολόγος αλλά όχι με μεγάλες αποκλίσεις ακόμα (έχω μέλλον..! :D )

Πριν 2 εβδομάδες έκανα εξετάσεις, αφού μου είχε αυξήσει τη δόση, αλλά μιας και δεν είχα σωματικές αλλαγές (ας όψεται η ναυτία γκρρρρ..) η TSH έφτασε στο 0,1 δηλαδή τίποτα! Η γιατρός μου με διαβεβαίωσε ότι δεν κάνει κακό στο μωρό και άρχισα αμέσως μικρότερη δόση. Γενικά άμα κάνεις τακτικά εξέταση (όποτε σου πει δηλαδή) δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αλλά όχι και να στερήσεις το θηλασμό από το μωρούλι!!!!Ξέρουν οι γιατροί μην ανησυχείς! :wink:

ΡΕΑ
26-08-08, 01:52
Sorry, μπερδεύτηκα :oops:, απλώς πήρα σήμερα τις εξετάσεις μου και έκανα ...νεο διψήφιο ρεκόρ στις τιμές της TSH, άντε να δω πως θα το ρυθμίσω, στην εγκυμοσύνη ήταν υποθυρεοειδισμός, όταν γέννησα και μετά πήγα στο άλλο άκρο, πήγαινε προς υπερθυρεοειδισμό και τώρα πάλι γύρισε καθαρά σε υποθυρεοειδισμό, πάλι με τις δόσεις του χαπιού θα "παίζω" μέχρι να βρω τη σωστή.

DaF
26-08-08, 13:30
Απ'ό,τι έχω καταλάβει έχει πολύ να κάνει με την αυξομείωση του βάρους και ότι σε όοοολη τη διάρκεια εγκυμοσύνης-γέννας-θηλασμού η tsh το παίζει τραμπάλα..οπότε καλή μας διασκέδαση!! :lol:

barbielemonia
26-08-08, 23:27
rea poso ebdomadon isoun otan anakalipses ton upothiroeidismo sthn egkumosynh?poso itan i TSH ?

ΡΕΑ
27-08-08, 02:33
Σε έναν τυπικό έλεγχο την 11η περίπου εβδομάδα φάνηκε το πρόβλημα, η THS ήταν 6,5 και το ζάχαρο τσιμπημένο. Επικοινώνησα τηλ. με το γιατρό μου και μου είπε ότι θα δει όλες τις εξετάσεις μαζί στο επόμενο ραντεβού, όταν έγινε το ραντεβού αυτό ήμουν 14 εβδομάδων περίπου, με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο - διαβητολόγο, μετά από ραντεβού, στο οποίο έκανα και υπέρηχο, με έστειλε να κάνω κι άλλες εξετάσεις σε πυρηνικό ιατρό (όχι σε απλό μικροβιολόγο έτσι μου είπε) ήμουν στην 18η εβδομάδα, όταν τελείωσα με τις εξετάσεις άρχισα θεραπεία, η THS ήταν 4,5 τότε. Ζάχαρο ευτυχώς δεν είχα. Έκανα εξετάσεις κάθε μήνα και προσαρμόζαμε το χάπι ανάλογα . Μέχρι που γέννησα, με το χάπι, η THS ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα. Μετά τη γέννα ... ''τρελάθηκε'' και τώρα είμαι ξανά σε φάση ρύθμισης.

barbielemonia
27-08-08, 20:29
rea ok me sena me to moro ola kala?den eixe kapoio problima giati exo diabasei sto internet oti genniountai moro me noitiki kathisterisi bebaia o giatros mou leei na min skeftomai akraia paragmata

ΡΕΑ
27-08-08, 20:37
Ναι ως τώρα όλα είναι καλά,ο μπέμπης είναι υγιέστατος,δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα.

barbielemonia
28-08-08, 21:55
ax rea se eyxaristo para polu

anna_ath
19-12-08, 10:13
Κατά τη διάρκεια του προγεννητικού ελέγχου...πριν ένα μήνα δηλαδή είχα κάνει και κάτι ορμονολογικές εξετάσεις μιας και ο γιατρός μου είναι ξεσκονόπανο και τα ελέγχει όλα....βγήκαν λοιπόν κάποιες περίεργες τιμές και μου είχε πει να δω και έναν ενδοκρινολόγο αλλά το αμέλησα καθώς από μικρή που έχω διάφορα θέματα που δείχνουν ότι μπορεί να έχω ορμονολογικό θέμα οι γιατροί όλο εξετάσεις με βάζουν και κάνω και στο τέλος μου λένε δεν έχεις τίποτα....τις δείχνω λοιπόν εχθες και στη δερματολόγο μου στην οποία έχω πολύ εμπιστοσύνη και μου λέει κάτι παίζει εδώ και παίρνει έναν φίλο της ενδοκρινολόγο και της λέει ότι μπορεί κάτι ελαφρύ να υπήρχε από παλιά και τώρα να έκανα υποθυροειδισμό στην εγκυμοσύνη και να χρειαστεί να το ρυθμίσουμε με χάπι γιατί θα έχει πρόβλημα το μωρό!Θα πάω λοιπόν σήμερα σε αυτόν γιατί θέλει να δει ότι εξετάσεις έχω και από το παρελθόν και να μου πει τι άλλες χρειάζεται να κάνω ωστέ να διαπιστωθεί αν έχω πρόβλημα....όπως καταλαβαίνετε έχω καταστεναχωρηθεί και φοβάμαι που το αμέλησα μην έχω δημιουργήσει ήδη πρόβλημα στο μωρό....υπάρχει καμμία που να της έτυχε κάτι τέτοιο στην εγκυμοσύνη?Η΄να έχει υποθυροειδισμό και να έπαιρνε αγωγή στην εγκυμοσύνη??? Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?Ουφ έχω σκάσει αλλά θέλω να ελπίζω ότι και αυτός δεν θα διαγνώσει υποθυροειδισμό και όλα να πάνε καλά!Μα δεν πάνε καθόλου καλά οι γιατροί σε αυτόν τον τόπο....ειδικά του Ίκα ...περιττό να πω ότι έχω κάνει πάνω από 5 φορές ορμονολογικό έλεγχο τα τελευταία 10 χρόνια και ίσες φορές και υπερύχους θυροειδούς και ωοθηκών και όλοι λένε δεν έχεις τίποτα!Και να σου πάλι μετά ένας νέος γιατρός πρέπει να χεις πολυκιστικές και ίσος υποθυροειδισμό και άντε πάλι ψάξιμο....Μήπως εγώ είμαι ούφο τελικά και δεν βγάζουν άκρη με τις εξετάσεις μου???????????? :roll:

nat-left
19-12-08, 12:04
Ο θυρεοειδής δυστυχώς έχει την τάση να απορυθμίζεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Καλό είναι τώρα να πάρεις την αγωγή που θα σου συστήσει ο γιατρός σου, δεν θα δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα, αντίθετα αν το αμελήσεις κι άλλο μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα. Μετά την εγκυμοσύνη κατά 90% θα σου σταματήσουν το χάπι.
Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν μία χαρά ρυθμισμένος, στη δεύτερη (που παλινδρόμησε) μετά μου έκοψαν το χάπι γιατί δεν το χρειαζόταν πλέον ο οργανισμός, τώρα σε αυτή δεν το χρειάζομαι ακόμη αλλά κάνω FT3, FT4 και TSH κάθε δίμηνο για να είμαι σίγουρη. Με το καλό και μην ανησυχείς.

Jen.
19-12-08, 16:04
Εγω έχω τάση προς υποθυροειδισμό με όζο και ενώ είχα σταματήσει τα χάπια Τ4 τα άρχισα ξανά λόγω εγκυμοσύνης γιατί η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι αλλιώς θα έβλαπτε το μωρό. Να πας στον γιατρό σου και να τα ξεκινήσεις αμέσως. Δεν είναι αργά μην πανικοβάλλεσαι έχεις ακόμη μπροστά σου. :wink:

anthie g
19-12-08, 16:57
Εγώ το γνώριζα το πρόβλημα και έπαιρνα χαπάκια Thyrormone τα οποία και στις δύο εγκυμοσυνες μου αύξησαν τις δόσεις ωστε να μπορέσουν τα μωράκια να φτιάξουν δικό τους θυροεισή αδένα. Στους θηλασμούς μου τα έκοψαν μόνο.

ΜΑΡΤΗΑ
19-12-08, 23:20
ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ.ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ Κ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΓΩ Κ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ Κ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΙΡΝΩ Τ4 Κ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΣΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙ Η ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΟ ΧΑΠΙ.ΑΠΛΩΣ ΜΗΝ ΤΟ ΑΜΕΛΗΣΕΙΣ.ΑΝΤΕ Κ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ.

elenik
20-12-08, 16:18
Ο θυρεοειδής δυστυχώς έχει την τάση να απορυθμίζεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Καλό είναι τώρα να πάρεις την αγωγή που θα σου συστήσει ο γιατρός σου, δεν θα δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα, αντίθετα αν το αμελήσεις κι άλλο μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα. Μετά την εγκυμοσύνη κατά 90% θα σου σταματήσουν το χάπι.

+
Ειχα , εχω και θα εχω παντα υποθυρεοειδισμο. Και στις 2 εγκυμοσυνες απλα στον 3ο μηνα εκανα εξετασεις και αυξησαμε το χαπι. Δεν παθαινει τιποτα απολυτως το παιδι αν το ελεγχεις.

ΥΓ. Οσον αφορα το ΙΚΑ. Κοντεψανε να μου βγαλουνε τις αμυγδαλες ωσπου στο τελος καταλαβαν οτιι ειχα υποθυρεοειδισμο . Τι να λεμε τωρα.Αν και νομιζω οτι εσενα ειναι αυτο που εκανα παραθεση :wink:

anna_ath
21-12-08, 11:07
Τελικά ξεκινάμε Τ4 και ο ενδοκρινολόγος και ο γυναικολόγος μου είπαν ευτυχώς που το προσέξαμε νωρίς και ότι δεν θα έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο μωρό από τώρα....αυτό ελπίζω και εγώ...θα ξανακάνω εξετάσεις όταν θα κάνω και τον β επιπέδου και θα μου πει μέτα πάλι πότε θα ξανακάνω....υπήρχε προδιάθεση απ'ότι μου είπε ο ενδοκρινολόγος και τώρα η εγκυμοσύνη ανέβασε οριακά τις τιμές αλλά πρέπει να το πάρω το χάπι γιατί έτσι κ αλλιώς ανεβαίνουν κ άλλο αυτές οι ορμόνες σε αυτή τη φάση που είμαι...μετά τη λοχεία ίσος και να περάσει και να μην συνεχίσω το χάπι ... το ελπίζω όπως ελπίζω και να κάνω ένα υγιές,ροδαλό και στρουμπουλό μωρό που δεν θα έχει κανένα κουσούρι επειδή εμένα το σώμα μου δεν πάει καλά!Περιμένω πως και πως να πάω αρχές Γενάρη να το δω στον υπέρυχο ότι είναι καλά!!!

neamanoula
21-12-08, 11:58
Aννούλα όλα θα πάνε καλά, μην στενοχωριέσαι!! Και σε λίγους μήνες θα κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα υγιέστατο, στρουμπουλό και αφράτο μωράκι...

geoste
21-12-08, 14:54
Τελικά ξεκινάμε Τ4 και ο ενδοκρινολόγος και ο γυναικολόγος μου είπαν ευτυχώς που το προσέξαμε νωρίς και ότι δεν θα έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο μωρό από τώρα....αυτό ελπίζω και εγώ...θα ξανακάνω εξετάσεις όταν θα κάνω και τον β επιπέδου και θα μου πει μέτα πάλι πότε θα ξανακάνω....υπήρχε προδιάθεση απ'ότι μου είπε ο ενδοκρινολόγος και τώρα η εγκυμοσύνη ανέβασε οριακά τις τιμές αλλά πρέπει να το πάρω το χάπι γιατί έτσι κ αλλιώς ανεβαίνουν κ άλλο αυτές οι ορμόνες σε αυτή τη φάση που είμαι...μετά τη λοχεία ίσος και να περάσει και να μην συνεχίσω το χάπι ... το ελπίζω όπως ελπίζω και να κάνω ένα υγιές,ροδαλό και στρουμπουλό μωρό που δεν θα έχει κανένα κουσούρι επειδή εμένα το σώμα μου δεν πάει καλά!Περιμένω πως και πως να πάω αρχές Γενάρη να το δω στον υπέρυχο ότι είναι καλά!!!

σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να μη φοβασαι απο τη στιγμη που το γνωριζεις και το παρακολουθεις.Εγω το ανακαλυψα στα 19 μου και μετα απο εξετασεις λογω της κληρονομικοτητας διαγνωστηκε και στα παιδια μου αλλα οριακα.Καθε πρωι παιρνουμε και οι τρεις τα χαπακια μας κατα τα αλλα εχουμε μια φυσιολογικοτατη ζωη

nat-left
21-12-08, 16:16

+
Ειχα , εχω και θα εχω παντα υποθυρεοειδισμο. Και στις 2 εγκυμοσυνες απλα στον 3ο μηνα εκανα εξετασεις και αυξησαμε το χαπι. Δεν παθαινει τιποτα απολυτως το παιδι αν το ελεγχεις.

Δεν ήθελα να αναφερθώ εκτενέστερα για να μην αγχώσω την κοπέλα. Εγώ είχα τις χειρότερες εμπειρίες μου με τον απορυθμισμένο θυρεοειδή μου. Έχασα δύο παιδάκια και μου είπαν ότι ήταν από τον απορυθμισμένο θυρεοειδή σε συνδυασμό με υψηλό σακχαρώδη διαβήτη, αλλά για να φτάσεις σε αυτή τη χειρότερη κατάληξη θα πρέπει ο θυρεοειδής να είναι τελείως εκτός ορίων. Τώρα τρέμω και το ελέγχω κάθε δίμηνο και γι' αυτό είπα στη κοπέλα να μη το αμελήσει (αν και έχει περάσει το επικίνδυνο τρίμηνο)

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΤΟ ΟΤΙ ΕΖΗΣΑ ΕΓΩ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ

anna_ath
22-12-08, 11:30
Βασικά κοιτώντας τις εξετάσεις μου είναι ακριβώς στο μέγιστο όριο που πρέπει να είναι οι τιμές των ορμονών υπό φυσιολογικές συνθήκες οπότε θεωρώ ότι το βρήκαμε πολύ έγκαιρα .... νομίζω ότι μεγαλύτερες τιμές θα προκαλούσαν πρόβλημα ... Τ4 μου έδωσε 75mg είναι μεγάλη η δόση? έχουν και τίποτα παρενέργειες αυτά τα χάπια σε μένα η μπα?Και ναι νατ επειδή έχω περάσει το πρώτο τρίμηνο θεωρώ ότι είμαι σχετικά ασφαλής από δω και πέρα γιατί πραγματικά αν χανόταν αυτή η ψυχούλα θα με πονούσε απίστευτα πολύ.Άντε να περάσουν οι μέρες να πάω στο γιατρό να δω το παιδάκι μου ζωηρό ζωηρό!!!

nat-left
22-12-08, 11:32
Η δοσολογία T4 των 75mg είναι από τις μικρές (αν παρατηρήσεις καμία αλλαγή γενικότερα στον οργανισμό σου, όπως εφίδρωση ή το αντίθετο ξηρό στόμα ή κάτι που δεν είχες πριν να το πεις στο γιατρό σου! :wink:

Εμένα οι τιμές του θυρεοειδούς ήταν αλλού γι' αλλού καμία σχέση!

’ντε και μετά τις γιορτές να αρχίσει να σε κλωτσάει! (έτσι για να έχεις επιπλέον λόγους να χαμογελάς έστω και μόνη σου)

Τέλος καλό όλλλλααααα καλά

anna_ath
22-12-08, 11:36
Βασικά μπορεί και να με κλvστάει ήδη ...δεν ξέρω...ειδικά άμα σκύβω το σώμα λίγο μπροστά νοιώθω ένα χτουπ λίγο πιο χαμηλά από τον αφαλό αλλοτε πιο δεξιά άλλοτε πιο αριστερά.... πως όταν χτυπάει κάποιος τη πόρτα ... σα να μου λέει εεε ηλίθια με ζορίζεις κάτσε ίσια :p

nat-left
22-12-08, 11:41
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΝΙΤΑ
22-12-08, 13:49
Κορίτσια, εμένα η ενδοκρινολόγος μου έδωσε Τ4 των 50 μόνο κ μόνο επειδή βρέθηκαν αντισώματα κ πάλι όχι πολύ ανεβασμένα γύρω στο 200-300 ηταν η τιμή με τις άλλες ορμόνες φυσιολογικές. Η TSH από την αρχή ήταν στα φυσιολογικα όρια αλλά τελευταία έχει πέσει κοντά στο κατώτατο φυσιολογικό γύρω στο 0,5 κ ανησυχω μήπως πέσει κ άλλο. Εν τω μεταξύ άλλος ενδοκρινολόγος μου είπε ότι δεν το χρειάζομαι αλλά πάλι φοβάμαι να το σταματήσω ΄μέσα στην εγκυμοσύνη μήπως κάτι απορυθμιστει.

dinaki88
07-04-09, 21:28
sos!μέχρι πριν 2 βδομάδες η tsh ήταν γύρω στο 2.4 και είχα να κάνω και έναν υπέρηχο θυρεοειδούς γιατί γύρω στη 10η εβδομάδα μου ήταν γύρω στο 3.5 και η γιατρός είπε να το ψάξουμε..έκανα χτές τον υπέρηχο και πάνω που ησύχασα ότι όλα είναι καλά, παίρνω σήμερα αποτελέσματα tsh 7.5!!!!!!!!είμαι 16 εβδομάδων και έχω κατααγχωθεί επειδή ξέρω ότι μπορεί μια τέτοια κατάσταση να δημιουργήσει πρόβλημα στο μωρό.θα πάω στο γιατρό το συντομότερο αλλά αν κάποια έχει κάποια καθησυχαστική παρόμοια εμπειρία θα με καλμάρει κάπως :oops: :oops:

irene77
07-04-09, 21:40
να ρωτησω κατι στις εξετασεις που εκανα τωρα, ηταν και η θυρεοτροπος ορμονη TSH-3G η οποια ειχε αποτελεσμα 0,61 και διπλα λεει τα ορια στην 21-30εβδομαδα κυησης προφανως 1,90-8,80,
αρα ειναι ποιο κατω αυτο τι σημαινει ρε κοριτσια?

mikio
07-04-09, 21:41
Πάρε ενδοκρινολόγο άμεσα στο τηλέφωνο. Δεν έχει να κάνει ο γυναικολόγος με το θυρεοειδή. Να του πεις ακριβώς ότι έγραψες εδώ για να αρχίσεις άμεσα τη θυροξίνη.

mikio
07-04-09, 21:45
να ρωτησω κατι στις εξετασεις που εκανα τωρα, ηταν και η θυρεοτροπος ορμονη TSH-3G η οποια ειχε αποτελεσμα 0,61 και διπλα λεει τα ορια στην 21-30εβδομαδα κυησης προφανως 1,90-8,80,
αρα ειναι ποιο κατω αυτο τι σημαινει ρε κοριτσια?

Για ότι έχει να κάνει με το θυρεοειδή και μάλιστα σε εγκυμοσύνη επικοινωνούμε με ενδοκρινολόγο. Το πιο κάτω δεν ξέρω αν έχουν να κάνουν με υπερλειτουργία ή αν ήδη παίρνεις θυροξίνη μήπως χρειάζεται ρύθμιση της δόσης.

irene77
07-04-09, 21:48
δεν ειχα πριν θυροειδη η τουλαχιστον δε το ανακαλυψα τωρα τελευταια

mikio
07-04-09, 21:51
Ε τότε αφού και οι τιμές κυμαίνονται πιο κάτω από τα όρια συμβουλέψου κι έναν ενδοκρινολόγο για να μην ανησυχείς. Αλλά νομίζω δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας με το μικρό ποσοστό. Το μεγάλο είναι πρόβλημα...

mikio
07-04-09, 21:54
ΙΡΕΝΕ 77 το πρώτο μήνυμά μου που έλεγα αυτό:
"Πάρε ενδοκρινολόγο άμεσα στο τηλέφωνο. Δεν έχει να κάνει ο γυναικολόγος με το θυρεοειδή. Να του πεις ακριβώς ότι έγραψες εδώ για να αρχίσεις άμεσα τη θυροξίνη."

απευθυνόμουν στο dinaki88.
Για να μην υπάρξει κανένα μπέρδεμα...

sardelaki
07-04-09, 22:08
κορίτσια πάρτε τηλ. ενδοκρινολόγο όσες έχετε πρόβλημα με το θυροειδή, μην το αφήνετε έτσι.
Εγώ γενικότερα έχω πρόβλημα με το θυροειδή εδώ και 6 χρόνια, αλλά στην εγκυμοσύνη ήταν ότι να ΄ναι...συνέχεια έκανα εξετάσεις αίματος μέχρι να ρυθμιστεί.
Πολύ βασική είναι οι 3 πρώτοι μήνες της κύησης, να είναι ρυθμισμένος! :wink:

dinaki88
07-04-09, 22:08
ναι σε ενδοκρινολόγο θα πάω αλλά αγχώθηκα αν αυτές τις δύο βδομάδες που δεν το έχω τεστάρει ίσως έχει δημιουργηθεί πρόβλημα :(
και χάρηκα τόσο που στον υπέρηχο όλα ήταν καλά :cry:

aleca
20-05-09, 15:39
και εγώ σήμερα πήρα TSH 7.8!! (11 εβδ και 4 ημερ). Στη 4η εβδ. είχα 4, στην 8η 1.5 και τώρα αυτά! Ανεβάσαμε την δόση πάλι και θα ξανακάνω σε 3 εβδομάδες. Δεν πιστεύω ότι έχει επηρεαστεί το μωρό αλλά όπως και να χει μια ανησυχία την έχεις. ¨οχι για τα συγκεκριμένα νούμερα αλλά γενικότερα για το πρόβλημα θυροειδή, την εγκυμοσύνη και να γεννηθεί γερό το παιδάκι. Αλλά λίγο πολύ όλες οι έγκυες άγχος έχουν... Ίδωμεν

bhappy
13-05-10, 03:59
καλημέρα.ελπίζω κάποιος-α να μπορεί να με βοηθήσει...
είμαι 27-28 εβδομάδων και έχω υποθυρεοειδισμό με TSH 9.μου είπε η γυναικολόγος να παω σε ενδοκρινολόγο, ο οποίος μου έδωσε χάπι 50 γρ. και μου είπε ότι θα το αυξήσουμε άμεσα στα 100 γρ και ούτε καθεξις. στον 3 μήνα περίπου είχα TSH 7, αλλά η γυναικολόγος είχε πει ότι δεν είναι κατι ανησυχητικό. όταν έμαθα όμως ότι αυτό μπορεί να επηρρεάσει το παιδί τρελλάθηκα!!!!!!!!ήταν καποια απο εσάς σε παρόμοια κατάσταση?και αν ναι, είχε τελικά το μωρό καμμία΄συνέπεια?? έχει περπατήσει και μιλήσει κανονικά το παιδί σας??? και κάτι άλλο... διάβασα ότι δε πρέπει να θηλάζουμε γιατί κάποιες ορμόνες περνάνε στο μητρικό γάλα και επηρρεάζουν το παιδί..έχει θηλάσει κάποια από εσάς και όλα ήταν καλά τελικά?? ή δεν έπρεπε να θηλασετε??

Elis
04-01-11, 20:26
καλησπερα σας..

Αρχικα να πω οτι προσπαθησα να βρω καποιο υπαρχον θεμα με το δικο μου ,αλλα δεν βρηκα,αν οντως υπαρχει ελπιζω να φροντισει καποιοσ moderator για την μεταφορα του....

Και τωρα θα ηθελα να εκφρασω και εγω τους δικους μου φοβους...ειμαι 11 εβδ.και ειναι το πρωτο μου μωρουλι.μεχρι ενα σημειο ΟΛΑ πηγεναν τελεια,μεχρι τωρα δεν εχω κανει ουτε εναν εμετο,ουτε ζαλαδες τπτ λιγη ευαισθησια στις μυρωδιες...ημουν τοσο μα τοσο πανευτηχης και καθε μερα ξοιπναγα με χαμωγελο.ειμαι 24 ετων και πριν 2 χρονια εκανα ολικη αφαιρεση θυροειδη.ρυθμιζα τα επιπεδα μου με δωση των 125,αλλα λιγο πριν μεινω εγκυος κατι πρεπει ν αλλαξε,και να μην τα πολυλογω...οι πρωτες ορμωνολογικες μου εξετασεις εδιξαν πολυ ασχημα αποτελεσματα,2γιατροι μου εξηγησαν οτι ετσι οπως εχουν τα πραγματα θα ηταν καλητερο ν προχωρησω σε εκτρωση για ΑΝ αποφηγουμε την ξαφνικη αποβολη θα εχουμε να ανησηχουμε οτι το μωρο μου θα γεννηθει με νεφρικη ανεπαρκια,προβληματα καρδιας ή νοητικη στεριση με 30% πιθανοτητα.Ενωειτε οτι δεν το αφησα εκει το θεμα,και πηρα ''σβαρα'' να ροταω γιατρους,οι επομενοι 3 λοιπον με καθησηχασαν οτι δεν ειναι τοσο τρομερα τα πραγματα και οτι ο φοβος να παθει κατι τετοιο το παιδι μ ειναι ιδιες με οποιαδηποτε εγκυμωσυνη.Συγκεκριμενα ειπαν οτι οντως τα βιβλια ετσι λενε οτι υπαρχει κυνδηνος για το μωρο ΑΛΛΑ οι εμπηριες τους και τα γεγονοτα και τα τοσα παρομοια περιστατικα που αντιμετοπιζουν εχουν διαψευσει τις θεωριες των βιβλιων.
Ενωειτε οτι με καθυσηχασαν και ηρεμησα αρκετα αλλα εμενα μου εχει μεινει αυτη η ιδεα...δεν μπορω να το ξεχασω,δεν μπορω να χαρω,κανω σχεδια και ονειρα και στο τελος καθε ομορφης σκεψης κατσουφιαζω και μ ρχοντε δακρυα γιατι σκεφτομε αρνητικα και φοβαμε παρα πολυ.Θα ηθελα λοιπον να ροτησω την γνωμη σας απο ισως καποια δικια σας εμπηρια,προσωπικη ή και απο καποιο συγκενη..κατι

Ευχαριστω προκαταβολικα

DaF
04-01-11, 22:55
τι εννοεις εδειξαν ασχημα αποτελεσματα; δλδ ποσο πηγε η tsh ; γιατι αυτη ενδιαφερει...απ'οσο ξερω πρωτα απο ολα υπαρχει κινδυνος αποβολης...οταν εμεινες εγκυος κ δεδομενης της καταστασης σου, δεν εκανες ΚΑΙ εξετασεις θυρεοειδους; με επαναληψη τωρα που εισαι στην 11η; ή κανεις πρωτη φορα; σε εμενα, κ χωρις αφαιρεση ή οζους, μου ελεγε οπωσδηποτε ανα 6 εβομαδες ελεγχος tsh ft3 ft4..

επισης ..οι καλοι γιατροι ειναι αυτοι που χρησιμοποιουν τις γνωσεις τους για να βοηθησουν τον ασθενη οχι για να του αραδιασουν στατιστικες που στο κατω κατω, διαψευδονται σε πολλες περιπτωσεις.

Elis
05-01-11, 12:01
Daf οι τιμες ηταν οι εξης:
tsh 32.69 (φτ 0,25-5 μu/mL)
Ft3 1.56 (3.5-8.3)
Ft4 6.1 (7.7-18.8 )

Αυτος ηταν ο πρωτος ελενχος τοτε ημουν 7 εβδομαδων,σημερα θα βγουν τα αποτελεσματα απο τον δευτερο ελενχο αφου βεβαια εχω αυξησει το χαπι,και αφου εχει αυξηθει το χαπι λογικο ν εχουν καλητερευσει και οι τιμες, ο φοβος μου εμενα ειναι αν εχει γινει κατι κακο μεχρι εδω, :-(

Βρηκα και το καταληλο topic που εχει ανοιχτει εδω και χρωνια τελικα, http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=50989 οποτε θα συνεχισω εκει. Συγνωμη που ανοιξα νεο θεμα

aleca
05-01-11, 15:58
Πριν την 7η εβδομαδα ειχες ξανακανει εξετασεις? ποτε?

Ποσο αυξησες το χαπι??

Για να δουμε τι λενε και οι κανουριες εξετασεις.....

καλη επιτυχια να εχεις!

DaF
05-01-11, 23:26
ειναι οντως υψηλη η tsh !μπορει να μην αλλαξε κατι πριν την εγκυμοσυνη αλλα η εγκυμοσυνη να αλλαξε την κατασταση, αυτο ειναι το πιο πιθανο, δεν σου εξηγησαν οτι συνηθως εχουμε αναγκη μεγαλυτερη δοση τ4;
αφου εκανες εξετασεις αμεσως μολις εμαθες για την εγκυμοσυνη, αφου παρόλη την τοτε υψηλη tsh δεν απεβαλες, αφου 3 γιατροι σου μιλησαν ενθαρρυντικα, αρχισε να νιωθεις καλυτερα κ σταματα τους φοβους!:D ξερω πως νιωθεις γιατι εγω ειχα το αντιθετο 'προβλημα' ειχα μονιμως μηδενικη tsh κ φοβομουν μην κανει κακο η μεγαλυτερη δοση του χαπιου (που ολο τη μειωνα αλλα η tsh ...στο 0 σταθερα).
περιμενε ομως να δεις κ τις τωρινες εξετασεις!! ελπιζω να πηγαν ολα καλα, οσο για ενδοκρινολογο διαλεξε καποιον που να σου εμπνεει εμπιστοσυνη χωρις να σε τρομοκρατει, οι γιατροι δεν ειναι θεοι ....;)

natasa133
06-01-11, 00:17
Daf οι τιμες ηταν οι εξης:
tsh 32.69 (φτ 0,25-5 μu/mL)
Ft3 1.56 (3.5-8.3)
Ft4 6.1 (7.7-18.8 )

Αυτος ηταν ο πρωτος ελενχος τοτε ημουν 7 εβδομαδων,σημερα θα βγουν τα αποτελεσματα απο τον δευτερο ελενχο αφου βεβαια εχω αυξησει το χαπι,και αφου εχει αυξηθει το χαπι λογικο ν εχουν καλητερευσει και οι τιμες, ο φοβος μου εμενα ειναι αν εχει γινει κατι κακο μεχρι εδω, :-(

Βρηκα και το καταληλο topic που εχει ανοιχτει εδω και χρωνια τελικα, http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=50989 οποτε θα συνεχισω εκει. Συγνωμη που ανοιξα νεο θεμα
Μην τολμίσεις και κάνεις καμια χαζομάρα, εγώ έκανα ελετάσεις στην 8η εβδομάδα πρώτη φορά τα αποτελέσματα βγείκαν στην 11-12 και είχα 47 ναι 47 όχι 4,7.
Δόξα το Θεο άρχισα αμέσως αγωγή και τώρα χαίρομαι τον κούκλο μου! Φοβάμουν για νοητική στέρηση κ λοιπά αλλα όταν τόλμισα να το πω στον παιδιατρο όταν ήταν 1 μηνα ο μπεμπικος μου απάντησε: "είσαι καλά, νοητική στέρηση ένα παιδι με κοινωνικό χαμόγελο στην 4η εβδομάδα???"
Και όπως φαίνεται και από το τικεράκι μου θηλάζουμε κανονικά!

prozak
06-01-11, 20:22
στο πακέτο των πρώτων εξετάσεων που μου έδωσε ο γυναικολόγος ήταν και για θυροειδή.. εγώ δεν έχω κανένα ιστορικό, οπότε ήμουν πολύυυυυυυ ήρεμη....
ελα μου όμως που tsh βγήκε 3,5... εγώ βέβαια χαλαρήηηηηηη
μέχρι που το είδε ο γιατρός μου και με έστειλε επειγόντως σε ενδοκρινολόγο...
ε, τώρα πίνω ένα χαπάκι των 50 γρ κάθε πρωί κι όλα καλα...
πριν λίγες μέρες έκανα και τις επαναληπτικές εξετάσεις , και η τιμή έπεσε στο 1,6..!!

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι εγώ κοιμόμουν όρθια στο θέμα του θυροειδή, και ο γιατρός μου με άγχωσε λίγο μιλώντας μου για κρετινισμό... αλλά καλά έκανε, γιατί καλύτερα να γνωρίζουμε και να ελέγχουμε τα πάντα, παρά να στρογγυλοκαθόμαστε στο συννεφάκι μας :-)

Elis
07-01-11, 15:52
hello...

Αλεκα ναι ειχα ξανακανει πριν ομως μεινω εγκυος ποολυυυυ πριν ,οποτε απο οτι μ εξηγησαν κ οι γιατροι μπορει εμενα να με καληπτε εκεινη η δοσολογεια αλλα απο τη στιγμη που εμεινα εγκυος ξερυθμιστηκε, πριν επερνα των 125 και τωρα πια περνω 175, και αυτα ειναι τα αποτελεσματα:
Tsh:2,35
Ft3: 2,49 (ligo πεσμενο)
Ft4 :14.3

Daf αντε να δουμε...μακαρι να μου φυγει αυτη η βλακεια.
natasa133 μου εχουν πει και ενα αλο κολπο,οτι και καλα οταν γεννας κανουν στο μωρο επιτοπου ενα test για τα αντανακλαστικα του :-? θα περιμενω αυτο ΚΑΙ το κοινωνικο χαμωγελο που εχει το αγκελουδι σου...αχχχχχ μακαρι ολα τα μωρουλια να ειναι παντα καλα

aleca
07-01-11, 17:26
Ελις, μην αγχωνεσαι...ειδες?? και η αλλη κοπελα ειπε ολα καλα....Ναι, ο αρρυθμιστος θυρεοειδης ειναι προβλημα...αλλα δεν προεξοφλει πως το μωρο θα εχει κατι....Εξαλλου ακομη και αν του ελλειπε ορμονη του εμβρυου, οι μελετες δειχνουν οτι απο τη στιγμη που θα το ρυθμισεις, οι πιθανοτητες να μην παει κατι καλα μειωνονται σημαντικα...
Φανταζομαι θα σου αυξησει και αλλο τη δοση τωρα...θα πας για 200...Και μην ξεχασεις να κανεις εξετασεις καθε 4 με 6 εβδομαδες.
Συνηθως, μετα την 20η εβδομαδα σταθεροποιειται η δοση του Τ4 που χρειαζεσαι....
Καλη επιτυχια, ολα να πανε σουπερ!

DaF
07-01-11, 22:29
αντε μπραβο!:)
συχνος ελεγχος κ ψυχραιμια,( οσο γινεται...:rolleyes: ειπαμε, σε καταλαβαινω!)
του μωρου του κανουν ετσι κ αλλιως εξετασεις με το που γεννηθει, οπως κ εξετασεις για θυρεοειδη.
οταν γεννησεις με το καλο,να επιδιωξεις να θηλασεις αποκλειστικα κ οσο γινεται περισσοτερο, εχω ακουσει οτι εχει θετικη επιδραση ο θηλασμος (ΚΑΙ σε αυτο!;))

mushroom85
21-09-11, 18:26
γεια!
η δικια μου ιστορια ειναι λιγο μεγαλη!
περσι τον οκτωμβρη ειχα μια αποβολη στον 6 μηνα λογω ανοιχτου τραχηλου.φετος ανακαλυψα πως εχω υποθυροειδεισμο.εκανα εξετασεις και εδειξαν tsh 47,050,αρχισα να παιρνω τ4 50,σε 2μηνες η tsh κατεβηκε στο 20.συνεχισα με τ4 75 και εμαθα πως ειμαι εγκυος!εκανα τις εξετασεις πρωτου τριμηνου και ολα δειχνουν καλα.η tsh ειναι τωρα 12,24.πηρα τηλ τον ενδοκρινολογο μου και μου ειπε οτι δεν ειναι και τοσο ευχαριστημενος με την τιμη.μου αυξησε την δοση στα 88 και μου ειπε να ξανακανω εξετασεις σε εναν μηνα.τωρα σκεφτομαι να παω και σε καποιον αλλον γιατρο για μια δευτερη γνωμη.εσεις τι λετε?:!: