PDA

Επιστροφή στο Forum : Αιμοληψία - σας ζήτησαν να βγείτε απο το δωμάτιο?

Σελίδες : [1] 2

Μαρια Στυλιανακη
31-08-08, 02:12
καταθέστε τις εμπειρίες σας,
παρακαλώ αναφέρετε την περίσταση την ιατρική, καθώς και το νοσοκομείο,
όπου έγινε το περιστατικό.

Στο εξωτερικό θεωρείται αυτονόητο ότι ο γονέας βρίσκεται παρόν και παρηγορεί και ηρεμεί το παιδί του τη στιγμή που οι γιατροί
κάνουν αιμοληψία ή και τοποθετούν ορό.

Στην Ελλάδα σύμφωνα με μαρτυρίες που υπάρχουν,

απατείται απο τους γονείς, με την απειλή ότι δεν θα πραγματοποιηθεί η ιατρική πράξη, να απομακρυνθούν απο το παιδί τους σε άλλο δωμάτιο στερώντας τους έτσι την δυνατότητα να προσφέρουν στο παιδί τους ανακούφιση.

τι συνέβη σε εσάς?

παρακαλω να μεταφερθεί στην ενότητα ψηφοφορίες

Update 5.12.09
τοποθετώ εδώ ένα ΑΝΕΠΙΣΗΜΟ κείμενο το οποίο έγραψα, που θα προτείνω σε διάφορους ειδικούς/φορείς να το ελέγξουν και να το διορθώσουν και να το συμπληρώσουν όπως αυτό είναι απαραίτητο, και το οποίο θέλω μετά να προταθεί στα νοσοκομεία να το αναρτήσουν, και κάποια στιγμή να τυπώσουμε αφίσες για αυτό το σκοπό και να τις δώσουμε.

"Αγαπημένε μου γιατρέ / νοσοκόμα,

μην διώχνεις τη μαμά μου όταν χρειαστεί να μου πάρεις αίμα.
Την έχω ανάγκη για να μου κρατάει το χέρι μου και να αισθανθώ ήρεμα.
Αν πονέσω και θέλω να κλάψω ποιός θα με κρατήσει αγκαλιά?
Αν δεν αφήνεις τη μαμά μου να με παρηγορεί ή να με ηρεμεί, με κάνεις να θυμάμαι πάντα την παραμονή μου εδώ σαν μια απαίσια και φρικτή ανάμνηση, αλλά και να φοβάμαι τα νοσοκομεία κ τους γιατρούς,
αφού δεν αφήνουν τη μαμά μου να με πάρει αγκαλιά.
Δεν σε ξέρω - και επειδή με πονάει η ένεση, με πιάνει απελπισία!

Οδηγίες στο πως να εξηγήσεις στη μαμά μου να με παρηγορήσει,
αν δεν ξέρει πώς:

Μαμά, δεν χρειάζεται να κάνεις πολλά πράγματα, απλώς να είσαι εκεί.
Απλώς αυτό θέλω.

Για να μη φοβάμαι πολύ:

Αν μπορείς μην δείχνεις αν φοβάσαι...είναι σημαντικό για μένα να σε βλέπω ήρεμη για να αισθανθώ και εγώ έτσι.
Βοήθησέ με να καταλάβω τι θα μου συμβεί με εύκολα παραδείγματα
Αν έχουμε προηγουμένως κάνει παιχνίδια στο σπίτι με παιδικά στηθοσκόπια θερμόμετρα και ενέσεις, θα γνωρίζω τι είναι αυτά και γιατί τα χρησιμοποιεί η νοσοκόμα/γιατρός.
Αν έχουμε μιλήσει άλλες φορές για το αίμα και τί είναι, θα ξέρω γιατί χρειάζεται η νοσοκόμα να βάλει μια βελόνα στο δέρμα μου
Όταν χρειαστεί να μου κάνουν ένεση πές μου ότι αν θέλω μπορώ να κοιτάω την βελόνα, ή να κοιτάω εσένα ή κάποιο βιβλίο. Έτσι θα μπορώ να διαλέξω τι να κάνω εκείνη την ώρα. Αυτό θα με κάνει να αισθανθώ ότι έχω τον έλεγχο του τι γίνεται και με ηρεμεί αρκετά.

Εκείνη την ώρα μήν μιλάς στον γιατρό/νοσοκόμα, έτσι ώστε να την βοηθήσεις να συγκεντρωθεί - μίλα σε εμένα για τα αγαπημένα μου παιχνίδια, για τις προηγούμενές μας διακοπές ή τι θέλω για δωράκι στα γενέθλιά μου. "

Μαρία Στυλιανάκη

Αυτές οι οδηγίες προσαρμόζονται ανάλογα με την ηλικία του παιδιού.
Ο γονέας θα κληθεί να ξεπεράσει τα όποια συναισθήματα φόβου ή ταραχής που πιθανώς θα βιώνει:
Αυτός που έχει την πραγματική ανάγκη για στήριξη και ενθάρρυνση εκείνη τη στιγμή, είναι το παιδί,
και ο καλύτερος τρόπος για να επιτευχθεί αυτό, είναι ο γονέας να είναι θετικός και να έχει προετοιμαστεί κατάλληλα για αυτή την διαδικασία.
Καλείται να έχει βρεί τρόπους να ηρεμήσει τον εαυτό του, για να ανταπεξέλθει στις ανάγκες του παιδιού του για ηρεμία και θετικότητα.
Tαυτόχρονα όμως και το προσωπικό ενός νοσοκομείου οφείλει να καθοδηγεί τους γονείς προς αυτή τη κατεύθυνση και όχι να τους υποχρεώνει να εγκαταλείπουν το παιδί τους την στιγμή που τους έχει περισσότερη ανάγκη.
Το δείγμα μας ακόμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό, αλλά όπως και να έχει, κάτι έχει αρχίσει να μας λέει, ειδικά διαβάζοντας και τις μαρτυρίες των γονέων που ακολουθούν.

UPDATE 17 Δεκεμβρίου 09

απάντηση σε κείμενο απο νοσηλευτή/γιατρό, όσον αφορά το εξής σχόλιο
οι αιμοληψίες γίνονται με αυτόν τον τρόπο γιατί και οι γονείς λυποθυμουν βλέποντας τη διαδικασία ( έχει συμβεί πολλές φορές) και δεν ξέρουμε ποιον να πρωτονοσηλέψουμε.... αλλά και τα παιδιά είναι πιο ήρεμα σε αυτή τη διαδικασία όταν δεν είναι οι γονείς μαζί τους.
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1424811&postcount=146
(το σχόλιο δημοσιεύτηκε απο το συγγραφέα σε συζήτηση στο facebook page της ΕΕΕΓ)

Sam
31-08-08, 02:16
edit.........

antu
31-08-08, 12:05
εγω την πηγα σε ιδιωτικο κεντρο στον Πλατωνα για εξετασεις αιματος η αννα ηταν 8 μηνων και με βαλανε την κρατουσα , η μητερα μου τις μιλουσε και οι κοπελες επερναν αιμα. Σε λιγες μερες που θα πρεπει να ξανακανουμε εξετεσεις παλι εκει θα παω γιατι ειναι πολυ εξυπηρετικοι και ευγενικοι με τα μωρα

ΑΜΑΛΙΤΣΑ
31-08-08, 12:17
Εμάς σε περιστατικό που είχε το πρώτο μου παιδάκι και πήγαμε στο ΓΝΧανίων διότι ήταν πρωτοχρονιά 2005 (ήταν 1 χρονού), με έδιωξαν απο το δωμάτιο και είχαν πέσει απο πάνω του 2-3 άτομα που το κρατούσαν και ούρλιαζε ο μικρός. Μόλις είδα αυτή την συμπεριφορά τον άρπαξα και φύγαμε κάνοντας φασαρία και χωρίς να του πάρουν αίμα βέβαια.
Το μωρό είχε τελικά απλή ίωση τον πήγα την επομένη το πρωϊ σε ιδιωτικό κέντρο αγκαλίτσα και όλα καλά. Τους ηλ...ους!!!. Ο θεος να μην μας αφήσει να μπουμε στο δικό μας νοσοκομείο όλοι μα όλοι!!! είναι απαράδεκτοι. Μόνο στο μαιευτικό τμήμα είναι καλύτερα γιατί όλο και κάτι τυχερά πέφτουν!!

kiknaki
31-08-08, 17:23
Όταν η κόρη μου ήταν 18 μηνών έπεσε από τις σκάλες και χτύπησε στο κεφάλι.Την πήγαμε κατευθείαν στο νοσοκομείο κι εκεί πριν την κάνουν εισαγωγή της πήραν αίμα και της βγάλαν ακτινογραφία. Την ώρα που γινόταν η αιμοληψία δε δέχτηκαν να είναι παρόν κανένας απο εμάς ενώ την ώρα της ακτινογραφίας δεν είχαν πρόβλημα.
Οταν έγινε η εισαγωγή στο νοσοκομείο μετά από λίγες ώρες και πήγαμε στη παιδοχειρουργική κλινική πάλι δε μας δέχτηκαν τη στιγμή που της έβαζαν ορό.Και κάθε φορά που έρχονταν οι γιατροί στα δωμάτια μας έβγαζαν έξω.
Βγήκαμε από το νοσοκομείο το πρωινό της 7ης ημέρας παραμονής στο νοσοκομείο βεβαιωμένοι πλέον οτι δε προκλήθηκε καμία κρανιοεγκεφαλική κάκκωση στη μικρή από το ατύχημα. Το ίδιο βράδυ όμως και επειδή έκανε συχνούς εμετούς (πιθανό σύμπτωμα υπάρχουσας κρανιοεγκεφαλικής κάκκωσης) και μετά από επικοινωνία με το νοσοκομείο μας ξαναέκαναν εισαγωγή (παρόλο που δεν εφημέρευε).Αλλά και πάλι δε μας δέχτηκαν τη ώρα που της έβαζαν ορό και ας προσπαθούσαν 50 λεπτά μάταια, τρυπώντας τη μικρή μου παντού στα χέρια στα πόδια στο κεφάλι.Και τελικά δε μπόρεσαν να τη βρουν φλέβα ενώ και πάλι ήταν ανένδοτοι να βρίσκομαι εγώ την ώρα αυτή κοντά της και να ηρεμήσει το παιδί έτσι ώστε να μπορούσαν να τη βάλουν τον ορό.
Ευτυχώς όμως που οι συχνοί εμετοί δεν είχαν ουδεμία σχέση με το χτύπημα.
Όλα τα παραπάνω έγιναν στο νοσοκομείο Παπαγεωργίου στη Θεσσαλονίκη.
Από την άλλη στο νοσοκομείο Ιπποκράτειο της Θεσσαλονίκης την στιγμή της αιμοληψίας (για αλλεργιολογικές εξετάσεις) επέτρεψαν την παρουσία μου στο χώρο όπως και στο ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο Ευρωδιάγνωση.

ΡΟΥΛΑ
01-09-08, 14:49
Κι εμείς και για τις δυο που χρειάστηκαν να νοσηλευτούν δεν μας αφησαν να μπούμε μέσα την ωρα της αμοληψίας, αυτο έγινε και στο Παίδων Πεντέλης και στο Ιατρικό Αθηνών.

Μαρια Στυλιανακη
02-09-08, 02:46
επικοινώνησα με την www.kinderaerzte-im-netz.de (http://www.kinderaerzte-im-netz.de)

η οποία έχει σαν υπεύθυνο των παιδιατρικων θεμάτων και παιδικών νοσοκομείων τον

Prof. Dr. med. Hans-Jόrgen Nentwich,
Generalsekretδr der Deutschen Akademie fόr
Kinder- und Jugendmedizin e. V. -
Γενικό γραμματέα της Γερμανικής Ακαδημίας της παιδιατρικής και εφηβικής ιατρικής.

ο οποίος μετέφερε τα εξής.

laut Herrn Prof. Dr. med. Hans-Jόrgen Nentwich, Generalsekretδr der Deutschen Akademie fόr
Kinder- und Jugendmedizin e. V. - unser Experte u.a. fόr Kinderkrankenhδuser - strebt man in Deutschland an und hat dies auch weitestgehend verwirklicht, dass die Eltern bei allen diagnostischen und therapeutischen Eingriffen, so sie es wόnschen, dabei sind.

Bei Operationen sollten die Eltern das Kind bis zur Narkoseeinleitung begleiten.

"Σύμφωνα με τον κύριο Nentwich είναι στην Γερμανία επιδιώκεται -και αυτό έχει ως επι το πλείστον πραγματοποιηθεί - οι γονείς να είναι σε κάθε διαγνωστική ή θεραπευτική παρέμβαση παρόντες όσο εκείνοι το επιθυμούν.

Σε εγχειρίσεις θα ήταν καλό οι γονείς να συνοδεύουν το παιδί μέχρι και την χορήγηση της νάρκωσης. "

Ρώτησα εάν στην Γερμανία χρειάστηκε κάποια κινητοποίηση ή και αν βασίστηκαν σε κάποιες έρευνες η άρθρα για να πείσουν τους υπεύθυνους των νοσοκομείων να έχουν αυτή την πρακτική.
Ελπίζω να μου απαντήσουν σύντομα και να τα παραθέσω και να γίνει και αυτό ένα άρθρο που θα είναι σημαντικό
και θα συνοδεύει το άλλο που γράφει για την σωστή προετοιμασία του παιδιού πριν απο μια ιατρική παρέμβαση.

θα επικοινωνήσω και με το υπουργείο υγείας εδώ μετά αν έχω συλλέξει αρκετά στοιχεία.

alvadi
03-09-08, 22:02
Σε εγχειρίσεις θα ήταν καλό οι γονείς να συνοδεύουν το παιδί μέχρι και την χορήγηση της νάρκωσης. "
[/b]

Σε αιμοληψία ήμουν παρούσα αλλά αυτό που μου είχε κοστίσει είναι όταν στο Παίδων Αγ.Σοφία μπήκε η Αλκμήνη για κρεατακια-αμυγδαλές και με έβγαλαν έξω μόλις έδωσα το ιστορικό της. Τότε κάπνιζα κιόλας και από την αγωνία μου ένα τσιγάρο μισό είχα κάνει μη βγει και δεν είμαι εξω από τη πόρτα...

Eleftheria
04-09-08, 10:17
Στα επείγοντα περιστατικά στο Παιδιατρικό του ΜΗΤΕΡΑ, κατά την εξέταση ήμουνα μέσα. Όταν βάλανε το καθετηράκι στο χέρι (για αιμοληψία, χορήγηση ενέσιμων φαρμάκων), με έβγαλαν έξω. Στην συλλογή ούρων, με άφησαν μέσα.
Τυπικές εξετάσεις αίματος, θα κάνουμε τον επόμενο μήνα, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση.

nea mamaka
04-09-08, 10:24
Oχι απλά δεν ήμουν μαζί με την μικρή.............μου την βούτηξαν απο τα χέρια για να της κάνουν εξέταση για ίκτερο.
Ιασώ, 6ημερών η Φέλια!!!!
Απαράδεκτο!!!!!!

maira07
17-09-08, 15:55
Μου ζήτησαν, με απαιτητικό τρόπο σαφώς, να είμαι έξω αλλά παίξαμε μπουνιές και μπήκα :wink:

NTINAT
17-09-08, 16:20
Πριν χρονια που ειχα τον μεγαλο με ακατεβατο πυρετο
πηγαμε στο ΑΣΚΛΗΠΕΙΟ ΒΟΥΛΑΣ για να το δει παιδιατρος
μιας κ η δικη μας ελειπε..... οταν ηταν η στιγμη για τις αιματολογικες
εξετασεις με πεταξαν στην κυριολεξια εξω με την δικαιολογια
οτι δεν θα αφηνα το παιδι να συγκεντρωθει κ θα εκλαιγε
περισσοτερο!!!!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock:

Αν δεν εφευγα γιατι αντισταθηκα με απειλησαν οτι δεν
θα γινει η εξεταση κ το παιδι ψηνοταν με 40 εκεινη τη
στιγμη....

Ενω σε ιδιωτικα ποτε δεν ειχαμε προβλημα το θεωρουν
αυτονοητο η μητερα να κρατα ή να ειναι κοντα στο παιδι!

Pavlina
31-10-08, 14:42
Όταν ήταν ενός μηνός το μωρό μου πήγα στο ΙΑΣΩ για να του κάνουν αιμοληψία για εξετάσεις αίματος.
Στο ταμείο μου είπαν να περιμένω και πήρε μια νοσοκόμα το μωρό μαζί της. Όταν τελείωσε μου το ξαναέφερε...
Στεναχωρέθηκα πολύ που δεν ήμουν την ώρα εκείνη μαζί του και όλο σκέφτομαι πως να ένιωσε το μωρό μόνο του εκεί ενώ πονούσε και βλέποντας μόνο μια ξένη...

Όταν του κάνω τα εμβόλια στην παιδίατρο, πάντα είμαι δίπλα του και του μιλάω ή του γελάω ώστε να του αποσπώ την προσοχή από τον πόνο...

vickypap
04-11-08, 11:45
στο ιπποκρατειο πριν λιγες μερες με βγαλανε ενω επεμενα να μεινω μεσα.ουτε στην αιμοληψια ημουν ουτε στον ορο και στο ορο εκλαιγε 40 λεπτα και ουρλιαζε ιδρωσε απιστευτα και ολα αυτα γιατι δεν βρισκαν φλεβα και τελικα τον βαλανε στο ποδι.μολις με ειδε σταματησε να κλαιει και ειχε λυγμους για μια ωρα.

Gold
19-12-08, 18:15
Σε ιδιωτικο εργαστηριο,για προληπτκες εξετασεις αιματος και ουρων τις οποιες μας συστησε ο παιδιατρος,μας ζητησαν να βγουμε εξω ευγενικα μεν αλλα αρνηθηκα και αν επεμεναν θα επαιρνα το παιδι και θα φευγα.πραγματοποιηθηκε η αιμοληψια επιτυχως απο το χερακι.Στο τελος μου ειπε ο μικροβιολογος πως σε μερικα παιδακια που δεν βρισκουν φλεβα τρυπουν σφαγιτιδα!και μαλιστα γελωντας προσθεσε πως ορισμενοι γονεις_λεει_ αναζητουν το σημειο της φλεβοκεντησης (στο χερακι) και δεν την βρισκουν,γιατι απλουστατα ειχε τρυπησει σφαγιτιδα.
Ανεφερα το περιστατικο στον παιδιατρο μου και μου ειπε να μην επιτρεψω ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ να γινει κατι τετοιο για καθαρα προληπτικους λογους.

Scorpina
20-12-08, 11:52
Δεν μας άφησαν ποτέ να είμαστε μέσα, με τη δικαιολογία που προαναφέρθηκε. Όσο κι αν παρακαλέσαμε. Δεν του φτάνει του παιδιού, ο πόνος, οι ενοχλήσεις του, έχει και το ψυχολογικό στο πάτωμα από την έλλειψη του γονιού και το φόβο και την ανασφάλεια με τους ξένους ανθρώπους που το πονάνε κιόλας.

mariori
20-12-08, 13:05
...Στο τελος μου ειπε ο μικροβιολογος πως σε μερικα παιδακια που δεν βρισκουν φλεβα τρυπουν σφαγιτιδα!και μαλιστα γελωντας προσθεσε πως ορισμενοι γονεις_λεει_ αναζητουν το σημειο της φλεβοκεντησης (στο χερακι) και δεν την βρισκουν,γιατι απλουστατα ειχε τρυπησει σφαγιτιδα.
Ανεφερα το περιστατικο στον παιδιατρο μου και μου ειπε να μην επιτρεψω ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ να γινει κατι τετοιο για καθαρα προληπτικους λογους.
Τι είναι η σφαγίτιδα;

Gold
20-12-08, 15:04
Οι σφαγιτιδες ειναι δυο φλεβες δεξια κι αριστερα του λαιμου,οι οποιες αιματωνουν τον εγκεφαλο

ΤΙΤΗ
20-12-08, 16:32
εμείς τριπυόμαστε σχεδόν καθε 2μηνο στο παίδων, λόγω θυρεοειδή και οι κοπέλες όχι μόνο δεν μας βγάζουν έξω αλλα δείχνουν και πώς να πιάνουμε το παιδι και πώς να το καθησυχάζουμε.εάν μας έλεγαν να βγούμε έξω δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα ειδικά αν την άκουγα να κλαίει.πάντως η μικρή όσο και να κλαίει εκείνη την ώρα τη βλέπω πως μας ψάχνει και ηρεμεί αμέσως μόλις την πάρουμε αγκαλιά, οπότε μάλλον περισσότερο καλό της κάνουμε με το να μπαίνουμε μέσα

Gold
20-12-08, 17:29
εμείς τριπυόμαστε σχεδόν καθε 2μηνο στο παίδων, λόγω θυρεοειδή και οι κοπέλες όχι μόνο δεν μας βγάζουν έξω αλλα δείχνουν και πώς να πιάνουμε το παιδι και πώς να το καθησυχάζουμε.εάν μας έλεγαν να βγούμε έξω δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα ειδικά αν την άκουγα να κλαίει.πάντως η μικρή όσο και να κλαίει εκείνη την ώρα τη βλέπω πως μας ψάχνει και ηρεμεί αμέσως μόλις την πάρουμε αγκαλιά, οπότε μάλλον περισσότερο καλό της κάνουμε με το να μπαίνουμε μέσα
αυτο ειναι και το σωστο,αλλα δυστυχως η τακτικη-πολιτικη καθε εργαστηριου, δημοσιου η ιδιωτικου, διαφερει.

ΧΕΛΙΔΟΝΙ
20-12-08, 17:35
Οχι δεν μου ζητησαν να φυγω,ισως γιατι ηταν ιδιωτικο το μικροβιολογικο.Αν συνεβαινε κατι τετοιο θα πηγαινα αλλου,αν παλι μου ζητουσαν να βγω θα γινοτανε χαμος γιατι δεν θα εβγαινα.Το βρισκω τελειως χαζο να σε βγαζουν εξω!!!!!Αποψη μου.......!!!!!!!!

Belfaccino
08-01-09, 02:02
Σε νοσοκομείο παίδων μας έβγαλαν έξω όσες φορές χρειαζόταν να του πάρουν αίμα ή να του βάλουν πεταλούδα και το παιδί (τότε 11 μηνών) ούρλιαζε... ειδικά επειδή κάθε φορά δεν έβρισκαν φλέβα.

Η τακτική αυτή υποτίθεται ότι ακολουθείται για να μην παρεμποδίζουν οι γονείς τους ιατρούς.
Η γνώμη μου είναι ότι η τακτική αυτή ακολουθείται δήθεν για διευκόλυνση των ιατρών, ενώ οι ιατροί θα έπρεπε να σκεφθούν και τη διευκόλυνση του παιδιού να έχει το γονιό εκεί να το καθησυχάζει και να του δίνει σιγουριά... ειδικά όταν δεν του βρίσκουν φλέβα και το ταλαιπωρούν.

xara_2
11-03-09, 13:27
Και τις τρεις φορές που κάναμε εισαγωγή στο νοσοκομείο Σερρών μας έβγαλαν έξω. Δεν ξέρω πια από τις τρεις να χαρακτηρίσω ως την χειρότερη:

1) εγώ 38 εβδομάδων έγκυος στην κόρη μου και ο μικρός (13 μηνών τότε) έχει το πρώτο του επεισόδιο πυρετικών σπασμών. Προσπαθούν να του βρουν φλέβα για την πεταλούδα. Ο σύζυγος είναι στη δουλειά, είμαι μόνη, έχω φάει το σοκ της ζωής μου (νόμιζα ότι τον έχασα την ώρα των σπασμών) και κλαίω ασταμάτητα……….:cry:
2) 2,5 μήνες μετά η μικρούλα μου (50 ημερών) κάνει πυρετό και μας στέλνει ο παιδίατρος νοσοκομείο. 1 ώρα και 20 λεπτά την τρυπούν για να βρουν φλέβα. 1 ώρα και 20 λεπτά την ακούω να ουρλιάζει και δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Όταν μου την έδωσαν μέτρησα 14 τρυπήματα μέχρι τελικά να της βάλουν την πεταλούδα στο κεφάλι………:cry:
3) Πριν 3 μήνες κάνουμε εισαγωγή με τον μικρό (περίπου 3 χρονών τότε) τον έχουν μέσα 50 λεπτά για να βάλουν την πεταλούδα. Ο μικρός ουρλιάζει
«ΕΛΑ ΜΑΜΑ ΜΟΥ. ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ ΜΟΥ?? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΡΧΕΣΑΙ ???» κουρέλι η μαμά πάλι να μην μπορεί να κάνει τίποτα:cry:

Και όλα αυτά για να μη δω πόσο άσχετοι είναι και δεν μπορούν να βρουν μια φλέβα και τρυπούν και ξανατρυπούν

alexandroulis
11-03-09, 14:13
Κάνουμε συχνά εξετάσεις αίματος γιατί ο μπέμπης μου είναι πρόωρος και ελέγχουμε σίδηρο, αιμοσφαιρίνη κλπ./
Στο Λητώ όσες φορές του πήραν αίμα μας ἐβγαλαν έξω, όμως ήταν πεπειραμένες και το μωρό δεν έκλαψε πολύ.
Κάποια στιγμή τον πήγα στο Λητώ Lab που είναι στον Πειραιά γιατί μένω κοντἀ κι εκεί με έβγαλαν έξω.
Η διαφορά εδώ ήταν ότι άκουγα το μωρό να ουρλιάζει για 20 και πλέον λεπτα και όταν πήγα να μπω μέσα η πόρτα ήταν κλειδωμένη :shock:
ε τη στιγμή εκείνη θόλωσα, άρχισα να χτυπάω την πόρτα και να απαιτώ να σταματήσει η αιμοληψία αμέσως! Μου άνοιξαν και αφού τους σκυλόβρισα, άρχισα να ντύνω το παιδί για να φύγουμε.
Έπειτα ο ένας νοσοκόμος με ηρέμησε γιατί ήμουν σε έξαλλη κατάσταση και μου εξήγησε ότι δεν τονέίχαν τρυπήσει ακόμα αλλά το μωρό εκνευρίστηκε απ'το ζούληγμα για να του βρουν φλέβα!
Κι έτσι αφού το κράταγα το παιδί, του πήραν απ'τη φτερνούλα του
Δεν θα ήταν πιο απλό να είχα μπει κι εγώ απ'την αρχή?

CICI
13-04-09, 13:20
εμεις νοσηλευτίκαμε στο διαβαλκανικό, πριν από 2μήνες, όταν ο μικρός ήταν 16 μηνών. μας βγάλαν έξω από την αίθουσα που του πήραν αίμα και του βάλαν πεταλούδα, με την δικαιολογία οτί το παιδι θα εκλεγε περισσότερο αμα μας εβλεπε. το αποτέλεσμα ήταν να δαγκασει την μία από τις 4 νοσοκόμες που τον κρατούσαν!

Lucy
13-04-09, 14:27
σε ιδιωτικό ιατρικό κέντρο, ήμασταν μαζί με τον άντρα μου και ο ένας μας την είχε αγκαλιά ενώ ο άλλος της κρατούσε το χέρι σταθερό. δεν μου είχε περάσει από το μυαλό ότι υπάρχει περίπτωση να σε βγάλουν έξω... αν είναι δυνατόν!!!!

Lucy
13-04-09, 14:29
μπορούν να σε αναγκάσουν να βγεις με το ζόρι??? θα τους πάρει και θα τους σηκώσει!!!

lianakleopatra
14-04-09, 22:16
Μου έχει τύχει και είναι από τις χειρότερες εμπειρίες να ακούς το παιδί σου 2 ετών να φωνάζει βοήθεια και να μην μπορείς να μπουκάρεις μέσα να τους πλακώσεις όλους! Μου συνέβη στο Παιδιατρικό του Κρατικού Νικαίας πριν 3 χρόνια όταν είχαμε εισάγει την μικρή για ιογενή γαστρεντερίτιδα.

ANABELA
14-04-09, 22:34
κι εμεις λιγες μερες πριν καναμε γενικη εξεταση σε ιδιωτικο ιατρειο κ της πηρανε αιμα.φυσικα ημασταν κ οι δυο γονεις μεσα κ της μιλαγαμε κ της κραταγαμε το χερι.το μωρακι μου δεν εκλαψε καθολου αντιθετως μας χαμογελουσε.με τιποτα δεν θα την αφηνα μονη.

picoulini
16-04-09, 02:07
Στην ευρωδιαγνωση πυλης αξιου θεσ/νικης για την μαγνητικη της μικρης
με αφησαν για την αναισθησια περιτο να πω πως η αναισθησιολογος ηταν
ΑΣΧΕΤΗ και ΑΝΑΙΣΘΗΤΗ την τσιμπουσε συνεχως για ενα μισαωρο,το μωρο
ηταν σε κατασταση σοκ,εχε χαρη που καναμε μαγνητικη για να δουμε αν ο ογκος που ειχε ηταν καλοηθης ετσι δεν μιλησα καθολου,εσφιξα τα δοντια μου προσπαθωντας να δωσω κουραγιο στο μωρο λεγωντας του πως ολα θα τελειωναν και θα πηγαιναμε γρηγορα σπιτι,αφου τελικα κοιμηθηκε με εβγαλαν εξω.οταν τελειωσε η μαγνητικη το ΖΩΟ αναισθησιολογος μου παρεδωσε ενα παιδι με μισοκατεβασμενο καλσον γεματο αιματα παντου,ουτε το καλσον του δεν μπορεσε να ανεβαση αφηστε που του εκανε και δοση για ελεφαντα αφου ουτε να μιληση δεν μπορουσε ισα που το καταλαβαινα,αν δεν ηταν τοσο επειγον η εξεταση θα το ειχα παρει και θα την ειχα στειλει στον αγηριστο και αυτην αλλα και αυτον που την διαλεξε.Στο διαβαλκανικο που της πηραν αιμα με αφησαν χωρις να το ζητησω και περιτο να πω πως αυτοι που της πηραν ηταν 2 κοριτσακια οχι πανω απο 20 χρονων και δεν καταλαβε τιποτα.

Ntimi
16-04-09, 19:58
Γέννησα στο Έλενα, μου ζήτησαν ευγενικά να φύγω αν δεν αντέχω να βλέπω. Όχι λέω αντέχω. Για να μην πολυλογώ του πατούσε το ποδαράκι στη φτέρνα με τέτοια δύναμη που το μωρό είχε πλαντάξει στο κλάμα. :( Εννοείτε οτι το πήρα και πήγαμε στο δωματίο μας. Είχε το θράσος η γυναίκα να μου πει πόση ώρα τον έχω νηστικό και κλαίει!!!! Τελικά ήρθε η προισταμένη και του πήρε αίμα...

Zaira
16-04-09, 22:11
Πολύ ενδιαφέρον θέμα πραγματικά!

Σ' ό,τι μας αφορά έχει γίνει μία αιμοληψία από τη φτέρνα όταν το μωρό ήταν 3 ημερών για έλεγχο ενζύμου G6PD κλπ. Η αιμοληψία έγινε σε δημόσιο νοσοκομείο και δε μου ζητήθηκε να αποχωρήσω από το δωμάτιο. Θα πρέπει όμως να σημειώσω ότι δεν "προειδοποιήθηκα" ότι θα γίνει αιμοληψία και πως άλλες μητέρες έκλαιγαν και ήταν εμφανώς σοκαρισμένες. Εγώ ήμουν προετοιμασμένη για τη διαδικασία και δε σοκαρίστηκα.

Από τη μία καταλαβαίνω ότι είναι απαράδεκτο να εφαρμόζεται μία στάνταρ συμπεριφορά απέναντι στους γονείς, δλδ η απομάκρυνσή τους από το σημείο όπου γίνεται η αιμοληψία ή ο φλεβοκαθετηριασμός. Από την άλλη όμως εδώ είναι Βαλκάνια δεν είναι παίξε γέλασε. Θέλω να πω ότι στο εξωτερικό αναμένεται -και συνήθως εκδηλώνεται - από τους γονείς μια συγκρατημένη, αν όχι φλεγματική, συμπεριφορά ακόμα και σε πιο λυπηρά περιστατικά από μια απλή αιματηρή ιατρική πράξη. Όμως δεν ισχύει το ιδιο για τους έλληνες γονείς που επιδεικνύουν συνήθως μια άκρως συναισθηματική και έντονη αντίδραση όταν πρόκειται για λυπηρά περιστατικά που μάλιστα αφορούν στα παιδιά τους. Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τη συγκεκριμένη πρακτική, θα πρέπει να γίνει μία διάκριση ως προς την ιδιοσυγκρασία του μέσου έλληνα γονέα (και δη της μάνας) από την αντίστοιχη του δυτικοευρωπαίου. Αφού γίνει αυτό, μπορεί κανένας να εξηγήσει για ποιο λόγο το ιατρικονοσηλευτικό προσωπικό ζητεί την απομακρυνση μας από τα ιατρεία: για να μη πέσουμε κάτω λιπόθυμες, να μη θρηνήσουμε και να ξεριζώσουμε τούφες απ' τα μαλλιά μας επειδή τσιμπήσαν το μωράκι μας με μια βελόνα. (Το τράβηξα λίγο στο τέλος για να κάνω και λίγο χιούμορ με το φλογερό μας ταμπεραμέντο).

mmdad
19-04-09, 01:08
Ο Κωνσταντινος μας εχει κανει 2 φορες (τοσες πειρα ειδηση εγω - δεν ξερω αν εκανε αμεσως μολις γεννηθηκε) εξεταση αιματος. Πριν φυγουμε απο το μαιευτηριο τον πηγε η νοσοκομα στην αιθουσα νεογνων και δεν με αφησε να παω μαζι. Τη δευτερη φορα οταν ηταν 5 μηνων (τη ζητησα εγω για να δω αν εχει στιγμα) στο εργαστηριο του νοσοκομιου του κραταγα το χερι σταθερο.
Ειμαστε στο Βελγιο.

Κατερίνα 23
19-04-09, 09:36
Όσες φορές χρειάστηκε να τρυπηθεί ο μικρός μου (από εμβόλιο μέχρι αιμοληψία ) και μιλάω και για το ιδιωτικό νοσοκομείο που γεννήθηκε και για το δεύτερο ιδιωτικό που κάνουμε τα εμβόλια, αλλά και για το μικορβιολογικό εργαστήριο που μας παίρνουν αιματάκι για καμιά εξέταση.....κανείς...ποτέ δεν μου πρότεινε καν να βγω αν θελήσω. Μάλιστα έίναι παρόν και ο άντρας μου και εγώ, όπως θέλουμε. Πάντα του κρατώ το χέρι και στην τελευταία αιμοληψία για ένα δείκτη αλλεργίας που κάναμε, τον είχα και αγκαλιά. Και ΠΑΝΤΑ, υπαρχει έξτρα νοσοκόμα η οποία δεν συμμετέχει στην αιμοληψία αλλά η δουλειά της είναι να παρηγορεί το παιδί... Το είδα με τα μάτια μου και σε άλλα παιδάκια... Αλλά μιλάω για Εμιράτα, όχι για Ελλάδα.

stella-alex
19-04-09, 21:44
εμας το μπουμπουκι μας οταν ηταν περιπου 40-45 ημερων δεν ετρωγε κ μας ειπε ο παιδιατρος να κανουμε κατι εξετασεις (για ουρολιμοξη) οταν πηγαμε στο διαβαλκανικο πηρε η γιατρος το μωρο κ ειπε θα τον παρουμε αιμα κ θα σας φωναξουμε να μπειτε οταν ειναι να παρουμε κ ουρα με συριγγα για καλυτερα αποτελεσματα να ειστε μαζι του...αλλα ο μικρος επειδη δεν ηταν καλα του πηραν αιμα κ δεν εκλαψε κ επιχειρησαν να παρουν αμεσως κ ουρα μια κ ηταν υσηχος οπως κι εγινε....στο αιμα μου ειπαν "μην φοβασαι αν δεν καθεται θα σου πω να μπεις" κ ολα καλα!!!!

Mirka
06-05-09, 01:36
Δυο φορες πηραν αιμα απο το μεγαλο μου γιο και τις δυο στο μητερα.
Την πρωτη ηταν μονο νοσοκομες και μας εβγαλαν εξω.
Περιττο να πω οτι οταν ηρθε ο μικρος μου εξω ηταν μελανιασμενος απο το κλαμα και δεν μπορουσαμε να τον ηρεμισουμε με τιποτα!
Την δευτερη ηταν και η παιδιατρος η οποια μονη της μου ζητησε να μπω μεσα και μου εδειξε πως να κραταω τον μικρο.
Το μωρο μου δεν ηταν ουτε 2 χρονων καλα-καλα και δεν εβγαλε κιχ κι οταν τελειωσαμε γυρισε με κοιταξε και χαμογελασε.
Δεν υπαρχει περιπτωση ξανα να μας παρουν αιμα και να μην μπω μεσα μαζι του!

liana03
06-05-09, 08:36
Σε ηλικία 5 μήνων κάναμε αιμοληψία στον γιο μου στο Ιασώ για αλλεργία, τότε μου είπαν ότι δεν επιτρέπεται να μπω μέσα με βρήκαν απροετοίμαστη και δεν αντέδρασα .....μετά από λίγο μου επέστρεψαν το μωρό με παραμορφωμένο το προσωπάκι του από το κλάμα δεν θα ξεχάσω πότε αυτή την στιγμή!
Μετά από 2 μήνες κάναμε αιμοληψία στο Παίδων Πεντέλης ήμασταν και οι δύο γονείς μέσα και κρατάγαμε το μωρό. Φυσικά και έκλαψε αλλά καμμιά σχέση με την πρώτη φορά.
Τέλος κάναμε στην Βιοιτρακή εξετάσεις αίματος για προληπτικούς λόγους όταν ήταν 2 χρονών και ήμασταν παρόν και οι 2 γονείς στην αιμολψιά εγώ τον κρατούσα στην αγκαλιά μου και του κρατούσα το χεράκι και ο μπαμπάς του μιλούσε, το παιδί δεν έκλαψε καθόλου και ήταν πολύ συνεργάσιμος.

Sheena
07-05-09, 22:17
Ο Νικόλας νοσηλεύτηκε για 3,5 μήνες στο Μητέρα. Κατά την διαμονή του εκεί υπήρχε υπήρχαν 2 επισκεπτήρια 1 ώρας το πρωί και μισής το απόγευμα. Γενικά δεν με άφηναν ούτε να τον ακουμπάω καλά, καλά. Τον πήρα πρώτη φορά αγκαλιά μετά από 50 ημέρες. Από εκεί και μετά λόγω της ιδιαιτερότητας της κατάστασης και εφόσον δεν αντιμετώπιζε πρόβλημα υγείας μου επέτρεψαν κατ΄εξαίρεση να πηγαίνω όποτε θέλω. Όμως όσον αφορά το να τον πάρω αγκαλιά ήταν καθαρά θέμα νοσοκόμας. Υπήρχαν νοσοκόμες που είχαν την διάθεση να σε βοηθήσουν και άλλες που έλεγαν καλύτερα βλέπετε αλλά μην ακουμπάτε. Επιπλέον η υπόλοιπη οικογένεια τον είδε πρώτη φορά όταν γυρίσαμε σπίτι.
Στην Γερμανία αντίθετα όι εντατικές τους είναι ανοιχτές στους γονείς και σε ενθαρρύνουν να είσαι με το παιδί όσο το δυνατόν περισσότερο.
Ήμουν παρούσα σε όλες τις εξετάσεις και παρακολούθησα και 1 χειρουργείο θωρακοτομής.
Στην Ολλανδία είναι ακόμη καλύτερα. Ο γονιός όχι απλά πρέπει να είναι παρόν αλλά βοηθάει. Η παρουσία του επιβάλλεται σε σημείο που σε παίρνουν τηλέφωνο κιόλας αν δεν είσαι εκεί.
Επιπλέον υπάρχουν άτομα που κρατούν το παιδί σου απασχολημένο για κάποια ώρα(ακόμα και στην εντατική), κλόουν διάσπαρτοι που περνούν από τα δωμάτια.
Με εξαίρεση την εντατική όλα τα υπόλοιπα δωμάτια ήταν μονόκλινα με κρεβάτι για την μητέρα.
Το μενού ήταν το κάτι άλλο, όλα αλεσμένα (λόγω της κατάστασης) και 2,3 επιλογές. Δηλαδή, δεν του άρεσε του Νίκου η κρέμα? Είχε γιαούρτι. Δεν του άρεσε το γιαούρτι? Είχε άλλου είδους επιδόρπιο κτλ κτλ.

Sheena
07-05-09, 22:27
Ο Νικόλας νοσηλεύτηκε για 3,5 μήνες στο Μητέρα. Κατά την διαμονή του εκεί υπήρχε υπήρχαν 2 επισκεπτήρια 1 ώρας το πρωί και μισής το απόγευμα. Γενικά δεν με άφηναν ούτε να τον ακουμπάω καλά, καλά. Τον πήρα πρώτη φορά αγκαλιά μετά από 50 ημέρες. Από εκεί και μετά λόγω της ιδιαιτερότητας της κατάστασης και εφόσον δεν αντιμετώπιζε πρόβλημα υγείας μου επέτρεψαν κατ΄εξαίρεση να πηγαίνω όποτε θέλω. Όμως όσον αφορά το να τον πάρω αγκαλιά ήταν καθαρά θέμα νοσοκόμας. Υπήρχαν νοσοκόμες που είχαν την διάθεση να σε βοηθήσουν και άλλες που έλεγαν καλύτερα βλέπετε αλλά μην ακουμπάτε. Επιπλέον η υπόλοιπη οικογένεια τον είδε πρώτη φορά όταν γυρίσαμε σπίτι.
Στην Γερμανία αντίθετα όι εντατικές τους είναι ανοιχτές στους γονείς και σε ενθαρρύνουν να είσαι με το παιδί όσο το δυνατόν περισσότερο.
Ήμουν παρούσα σε όλες τις εξετάσεις και παρακολούθησα και 1 χειρουργείο θωρακοτομής.
Στην Ολλανδία είναι ακόμη καλύτερα. Ο γονιός όχι απλά πρέπει να είναι παρόν αλλά βοηθάει. Η παρουσία του επιβάλλεται σε σημείο που σε παίρνουν τηλέφωνο κιόλας αν δεν είσαι εκεί.
Επιπλέον υπάρχουν άτομα που κρατούν το παιδί σου απασχολημένο για κάποια ώρα(ακόμα και στην εντατική), κλόουν διάσπαρτοι που περνούν από τα δωμάτια.
Με εξαίρεση την εντατική όλα τα υπόλοιπα δωμάτια ήταν μονόκλινα με κρεβάτι για την μητέρα.
Το μενού ήταν το κάτι άλλο, όλα αλεσμένα (λόγω της κατάστασης) και 2,3 επιλογές. Δηλαδή, δεν του άρεσε του Νίκου η κρέμα? Είχε γιαούρτι. Δεν του άρεσε το γιαούρτι? Είχε άλλου είδους επιδόρπιο κτλ κτλ.

dora
07-05-09, 22:51
Στο Παιδων "Αγια Σοφια" στα επιγοντα κρατουσα εγω το παιδι αλλα η χοντρη που του πηρε αιμα μου ειπε να κραταω μονο το παιδι, οχι το χερι του , και το ακουμπησε σε ενα ξεχαρβαωμενο "χερι" (δεν ξερω πως λεγεται αυτο που ακουμπανε το χερι στην καρεκλα αιμοληψιας) το παιδι κουνηθηκε και του εσπασε τη φλεβα.
Και της το ειχα επισημανει οτι αυτο κουνιεται και οτι δεν θα κρατηθει σταθερο το χερι του παιδιου.
Μετα που καναμε εισαγωγη, την πρωτη φορα δεν μου επετρεψαν να μπω, βεβαια του πηραν γρηγορα, την δευτερη φορα μπηκα με το ετσι θελω αφου ουτως η αλλως ειχαμε ηδη γινει μπιλιες απο την προυγουμενη. (και υπο την απειλη στη γιατρο οτι θα εχει μονο μια ευκαιρια την δευτερη θα της κανω εγω ενεση).. Τσακα τσακα του πηρε σε δευτερολεπτα.
Σε διαγνωστικο κεντρο που ετυχε παλι να κανουμε εξετασεις 2 χρονων (στη Βιοιατρικη) ο μικρος δεν καθοταν καθολου κλωτσουσε και εκλαιγε αλλα οι κοπελες ηταν τοσο καλες που μαλλον πρεπει να τους φανηκα λιγο σκυλα εγω..

mitaki
13-05-09, 10:57
Όσες φορές πήραν αίμα από τη μικρή μου σε δημόσιο νοσοκομείο ( Λοιμωδών Θεσ/νίκης) με βγάλαν έξω και δυστυχώς προσπαθούσαν 4 άτομα να ακινητοποιήσουν μωρό 1,5 χρονών!!! Σε εργαστήριο ιδιωτικό φυσικά οι άνθρωποι όχι μόνο με αφήσαν μέσα και εμένα και το μπαμπά της αλλά της βάλαν και ξυλοκαϊνη στο χεράκι της για να μη νιώσει το τσίμπημα πολύ... Να είναι καλά οι άνθρωποι.

maria2
13-05-09, 12:51
Εγω δουλευω σε εργαστηριο! Βεβαια δεν ειναι παιδιατρικο κεντρο εκει,αλλα κανουμε εξετασεις στους παντες.

Ποτέ μα ποτέ δεν εχω βγαλει εξω τον γονεα!
Ειδικα οταν ειναι μικρο παιδακι ή μωρακι.Το κρατανε αγκαλια και εμεις παιρνουμε το αιμα.

bloublou
13-05-09, 13:50
Της πρώτες μέρες της ζωής του λογω ίκτερου του πήραν αρκετές φορές αίμα δυστυχώς και στο νοσοκομείο του νησιού και στο Ρίο που μας στείλανε κάθε φορά μας έβγαζαν έξω. Μόνο σε ιδιωτικό που πήγα τελευταία φορά εκεί τον κράταγα στην αγκαλιά μου.
Δυστυχώς είναι απαράδεκτη γιατί απλά δεν ξέρουν να κάνουν την δουλειά τους και δεν θέλουν να τους βλέπουμε απλά τα πράγματα.

ΕΝΦΕ
21-05-09, 14:06
εμεις νοσηλευτίκαμε στο διαβαλκανικό, πριν από 2μήνες, όταν ο μικρός ήταν 16 μηνών. μας βγάλαν έξω από την αίθουσα που του πήραν αίμα και του βάλαν πεταλούδα, με την δικαιολογία οτί το παιδι θα εκλεγε περισσότερο αμα μας εβλεπε. το αποτέλεσμα ήταν να δαγκασει την μία από τις 4 νοσοκόμες που τον κρατούσαν!

Και σ'εμάς στο διαβαλκανικό στα επείγοντα, είπανε να βγούμε έξω στην αιμοληψία αλλά τους δηλώσαμε ότι θα μείνουμε και μείναμε. Αντιθέτως σε άλλα ιδιωτικά πάντα είμαστε μαζί του και κρατάμε το μωρό.
Ξέρει κανείς τι προβλέπει η νομοθεσία? Πως είναι δυνατό το παιδί να διαφυλάξει τα δικαιώματα του ως ασθενής χωρίς την παρουσία των γονέων? Τι λένε οι ψυχολόγοι επισήμως? Εγώ ρώτησα στο υπουργείο Υγείας αλλά δεν έβγαλα άκρη.

SSNR
07-06-09, 22:33
Κορίτσια πρώτη φορά ακούω να σε βγάζουνε έξω για να πάρουν αίμα ή να κάνουνε άλλες εξετάσεις σε μωρό. Το θεωρούσα αυτονόητο να είναι οι γονείς μέσα. Στο Ιασώ όταν γέννησα την 1η κόρη μου πρόωρα 1 μήνα της έπαιρναν αίμα από τη φτέρνα γιατί έμεινε 1 εβδομάδα σε θερμοκητίδα αφού ανέβασε ίκτερο 18. Όταν την ξαναπήγα 10 ημερών για τελικό έλεγχο εννοείται ότι ήμασταν μαζί της στην αιμοληψία αλλά και πάλι από την φτέρνα.

Σε ιδιωτικό ιατρείο στην Αργολίδα δεν τείθεται τέτοιο θέμα μάλιστα μας ζητάνε να είμαστε μαζί με το παιδί, πως αλλιώς θα είναι ήρεμο?????Μα είναι με τα καλά τους??Άκου να με βγάλουν έξω θα κατεβάσω όλο το νοσοκομείο??

vereniki
07-06-09, 23:30
Πριν 2-3 βδομάδες που νοσηλευτήκαμε στο Παιδων Αγλαϊα Κυριακού, όταν ήρθε η ώρα να του πάρουν αίμα που ζήτησαν ευγενικά να βγω έξω, εγώ βγήκα λίγο έξω από την πόρτα την οποία όμως άφησαν ανοιχτή οπότε έβλεπα τι γινόταν και μετά από λίγο μπήκα από μόνη μου μέσα αλλά δεν μου είπαν να ξαναβγώ. Το μωρό σπάραξε αρκετά, δεν άντεχα να το ακούω, αλλά νομίζω ότι και αγκαλιά να το κράταγα δεν θα μπορούσα να παρηγορήσω 2,5 μηνών μωρό..

Tia Mia
26-06-09, 22:08
Στο Φάνη (τον ανιψιό μου) που έχει χρειαστεί και αίμα να πάρουν και υπέρηχο και κυστεογραφία να κάνει, εξετάσεις που έχουν γίνει τόσο στο Παίδων Πεντέλης όσο και σε ιδιωτικά εργαστήρια, πάντα ήταν κάποιος μαζί του. Είτε αυτός ήταν η μαμά του είτε ο μπαμπάς του είτε εγώ, είτε και όλοι μαζί! Δεν μπορείς να κάνεις εξετάσεις σε ένα μωρό χωρίς την παρουσία κάποιου να τον ηρεμεί, να τον κρατά, κάποιου που να τον ξέρει και να τον εμπιστεύεται. Και φυσικά ο μικρός έκλαψε, ακόμα και μαζί μας, αλλά και μόνο το να ξέρει ότι είναι στην αγκαλιά ενός δικού του ανθρώπου πιστεύω ότι του έκανε καλό. Δεν θέλω καν να φανταστώ τί θα έκανε αν δεν μας είχε δίπλα του.

dimitraz
27-06-09, 01:46
Κι εγώ με δυσκολία θα αφηνα το παιδί μου, σκεφτείτε όμως και τη δική τους θέση. Υπάρχουν γονείς που αγχώνονται με το κλάμα του παιδιού που φυσικά πονάει, γονείς που δε μπορούν να ανεχθούν που το προσωπικό δεν μπόρεσε να κάνει την αιμοληψία "με την πρώτη" και γονείς που γίνονται επιθετικοί βλέποντας το παιδί τους να δυσφορεί. Επειδή όμως μια τέτοια συμπεριφορά γονιών δεν κάνει καλό ούτε στους ίδιους ούτε στο παιδί ούτε στο προσωπικό της κλινικής συνήθως οι κανόνες λένε πως οι συγγενείς πρέπει να απομακρύνονται..

Sylia
24-07-09, 13:56
πριν καποιους μηνες χρειαστηκε η μικρη μου να κανει καποιες εξετασεις αιματος και ουρων
προτιμησα την παιδιατρικη του Ιασω.
στη διαδικασια τοποθετησης της σακουλιτσας για τα ουρα ημουν παρουσα.
εγω την εντυσα μετα κι εμεινα μαζι της λιγο να ηρεμησει.
μετα ομως οταν θα επερναν το αιμα η νοσοκομα μου ζητησε να βγω εξω διοτι το θεωρουσαν
καλυτερο απο την αποψη οτι αμα ημουν εκει η μικρη θα προσπαθουσε να ερθει στην
αγκαλια μου και θα ηταν δυσκολοτερη η αιμοληψια.
επιπλεον θα την κρατουσε μια αλλη νοσοκομα που σαφως ηξερε τον τροπο στη συγκεκριμενη περιπτωση καλυτερα απο μενα....
ηταν ευγενεστατες δεν εχω παραπονο.
δε μου φανηκε τοσο παραλογο....

ANABELA
03-08-09, 17:05
πριν λιγο καιρο απαντησα εδω κ ειχα πει οτι δεν μου ζητησανε ποτε να βγω εξω την ωρα της αιμοληψιας σε μικροβιολογικο ιατρειο.την τεταρτη που νοσηλευτηκε η κορη μου στο νοσοκομειο το κανανε δυστυχως κ ηταν απαισιο.μου κλεισανε την πορτα καταμουτρα κ η μικρη μου με κοιταζε με ενα βλεμα που δεν θα το ξεχασω ποτε.οταν ειπα της νοσοκομας να μπω μεσα για να την ηρεμησω μου ειπε οτι ετσι κανουμε σε ολους κ οτι ειμαστε αρκετοι εδω μεσα!!!εγω δεν ειμαι αρκετη ,ειμαι η μανα της!!!
την ακουγα να κλαιει σπαραχτικα κ η νοσοκομα να της φωναζει κ να την μαλωνει να κατσει φρονιμα!ημουν ετοιμη να μπουκαρω αλλα με κρατησε ο συζ μου!οταν πια τελειωσε αυτο μου φανηκε αιωνας!
την ειχανε κατατρυπησει αφου φλεβα δεν βρισκανε...τελικα της πηρανε αιμα κ της βαλανε κ ορο.
ολο το βραδυ εκλαιγε κ δεν εφυγε απο την αγκαλια μου!οταν ρωτησα την νοσοκομα μηπως ποναει καπου μου απαντησε οτι δεν ποναει απλα την επιασε η γρουσουζια!
νευριασα παρα πολυ εκεινη την στιγμη!πως μπορει να ειναι τοσο αναισθητη?ενα μικρο μωρο ειναι!!!
θεωρω πολυ κακη την σταση τους κ απαραδεκτο να βγαζουνε εξω τους γονεις του παιδιου αφου μονο αυτοι μπορουνε να ηρεμησουν το παιδακι τους!!!
εαν μου ξανατυχει κατι παρομοιο εστω κ για μια γενικη αιματος δεν θα την αφησω ποτε μονη της κ ευχομαι ποτε της να μην ξανααρρωστησει!
μια στιγμη πιστεψα οτι μπορει κ να την χτυπησε...δεν ξερω....
παντως δεν θα το ξεχασω ποτε!!!

Μαρία-nmeb
03-08-09, 17:44
Χριστίννα μου τι πάθατε και πήγατε στο νοσοκομείο??
Είναι καλά το παιδί? Είστε σπίτι τώρα??

Τι μου θύμησες τώρα!!!
Πέρυσι 6 Αγούστου η μικρή δεν ήταν καλά και την πήγαμε στο Κέντρο Υγείας Καλλονής(ήμασταν στο χωριό). Εκεί της πήρανε αίμα. Με βάλανε να την κρατάω αγκαλιά και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Όταν βγήκαν τα αποτελέσματα, τα λευκά ήταν πολύ ανεβασμένα και μας έστειλαν στο νοσοκομείο για εισαγωγή.
Στα Επείγοντα ο γιατρός της πήρε αίμα και της έβαλε ορρό και πάλι την κρατούσα αγκαλιά και ναι μεν πόνεσε αλλά ήταν ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ και ηρέμησε αμέσως!
Όταν ανεβήκαμε στο δωμάτιο και της ξαναπήραν αίμα μας βγάλανε έξω.
Το παιδί έκλαιγε και με ζητούσε!
Την επόμενη φορά που της ξαναπήραν αίμα ζήτησα να είμαι μαζί της και με άφησαν!
Δυστυχώς, από μ%&*#^α που κάνανε, (υπερβολική δόση φαρμάκου στον ορρό) και δεν ξέρανε τι είχε το παιδί όταν αντέδρασε στο φάρμακο, μας στείλανε στο Παίδων.
Εκεί, μόλις φτάσαμε μπήκε ο σύζηγος μου στο ασθενοφόρο με το παιδί και εγώ πήγα με αυτοκίνητο.Μέχρι να φτάσω την είχανε πάρει στο εξεταστήριο και της παίρνανε αίμα.
Τότε άκουσα το παιδί μου να ουρλιάζει και να με ζητάει!!
Άνοιξα την πόρτα και μπήκα και μπήκα και μόλις της είχανε΄πάρει αίμα και το βρήκα να τρέμει!!
Τα σκέφτομαι και δεν ξέρω πως νιώθω..........
Πόνο για ότι τράβηξε το παιδί μου, οργή, μίσος, αγανάκτηση????
Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που άφησα το παιδί μου μόνο του σε αιμοληψία!!!
Όταν έπρεπε να της ξαναπάρουν και μου ζήτησαν να βγώ έξω τους είπα
"Αυτό αποκλείεται"
Τους είπα πως το παιδί θα είναι καλύτερα μαζί μου, θα με νιώθει κοντά του και θα είναι πιο συνεργάσιμο.
και έτσι και έγινε.
Αν επιμένανε, δεν θα επέτρεπα να γίνει η αιμοληψία!
Φυσικά στα ιδιωτικά εργαστήρια, ούτε λόγος για κάτι τέτοιο....

ANABELA
04-08-09, 12:18
αχ μαρακι τι λες τωρα?τι περασε η καημενουλα...
ειναι πολυ ασχημο αυτο που κανουνε στα παιδια!τα δημιουργουνε σοκ!
νοσηλευτηκε η μικρη επειδη ειχε υψηλο πυρετο 40,5 κ αυτο απο μια λοιμωξη.μαλλον αμυγδαλιτιδα.για ουρολοιμωξη μας κανανε εισαγωγη ομως .εγω μπερδευτηκα γιατι δεν μου δινανε να καταλαβω τι εχει.
τωρα ειναι μια χαρα αλλα εγω εχω παθει πανικο!
οπως ειπες στα ιδιωτικα δεν συμβαινει κατι τετοιο.
τι κανουν τα παιδακια σου?

Μαρία-nmeb
04-08-09, 12:51
Καλά είμαστε τώρα!
Αρρώστησε η μικρή με γαστρεντερίτιδα, πριν 3 εβδομάδες, και κόλλησε και ο μικρός και μετά και 'γω!
Περαστικά στο κοριτσάκι σου!! Δεν νομίζω να ξέρανε κι αυτοί τι έχει..........
Ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ να ξαναπάω το παιδί μου στο νοσακομείο, αλλά δεν θα το ξαναφήσω ΠΟΤΕ μόνο!!!

MARELE
04-08-09, 13:05
ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΩΝ 12 ΜΕΡΕΣ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΑΙΡΝΑΝΕ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΝΑΙ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΞΩ ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΥΜΟΥΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΓΑΜΕ ΚΑΙ ΟΥΡΛΙΑΞΕ ΝΑ ΜΟΥ ΦΩΝΑΞΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΩΣΩ ΕΙΧΑΜΕ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΙ ΓΙΑ KAWASAKI ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΑΝΕ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΕΙΠΑ ΚΑΛΛΙΟ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΑ ΠΑΡΑ ΑΥΤΟ.

dimitraz
04-08-09, 13:05
Εεεε συμπεθέρα!!!!!!

Μαρία-nmeb
05-08-09, 01:33
Άστα Δήμητρα..........
Τα σκέφτομαι και εξοργίζομαι!
Τι τράβηξε το μωράκι μου.........
Δυστυχώς δεν μπορούσα ν' αποδείξω κάτι, αλλιώς........

ANABELA
05-08-09, 02:21
δεν φτανει την ταλαιπωρια που τραβαμε κ το σοκ που παθαινουν τα μικρα μας ,μας διωχνουν κιολας!
μαρακι τραγικο αυτο που περασες!κ οι τρεις αρρωστοι?περαστικα σας!
marele τι ειναι το καβασακι?ειναι επικυνδινο?

MARELE
05-08-09, 09:19
ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΒΑΣΑΚΙ.ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΕΓΚΑΙΡΑ.ΕΙΝΑΙ ΕΠΟΜΕΝΟ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΝΕΥΡΥΣΜΑ.ΑΣΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΕΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
ΡΑΙΒΟΚΡΑΝΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΠΙΠΕΦΥΚΙΤΙΔΑ ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΠΡΗΞΙΜΟ ΣΤΙΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΠΑΤΟΥΣΕΣ ΠΡΗΣΜΕΝΑ ΧΕΙΛΗ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΑ ΟΠΩΣ ΤΗΣ ΦΡΑΟΥΛΑΣ
ΛΑΙΜΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΠΡΗΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΚΑΙ ΞΕΦΛΟΥΔΙΣΜΑ ΤΩΝ ΑΚΡΩΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΝΟΣΟΥ.

geoste
05-08-09, 09:20
εμείς τριπυόμαστε σχεδόν καθε 2μηνο στο παίδων, λόγω θυρεοειδή και οι κοπέλες όχι μόνο δεν μας βγάζουν έξω αλλα δείχνουν και πώς να πιάνουμε το παιδι και πώς να το καθησυχάζουμε.πάντως η μικρή όσο και να κλαίει εκείνη την ώρα τη βλέπω πως μας ψάχνει και ηρεμεί αμέσως μόλις την πάρουμε αγκαλιά, οπότε μάλλον περισσότερο καλό της κάνουμε με το να μπαίνουμε μέσα
και εμεις το ιδιο στο παιδων αγια σοφια αλλα στο νοσοκομειο της περιοχης που ετυχε να εχω παει και τις δυο κορες μου,δεν με αφησαν να μπω και καθομουν απ'εξω και τις ακουγα να κλαινε σπαρακτικα:cry::cry:στην πρωτη μου κορη επαθα σοκ μολις μπηκα μεσα το σεντονι διπλα της ηταν μεσα στα αιματα επειδη δεν καθοταν της εσπασαν φλεβα:twisted:ενω της μικρης φετος το χειμωνα που πηγαμε της εβαλαν και ορο και το κλαμα ηταν πιο πολυ ουτε να τα θυμαμαι δεν θελω.

sunsun
18-08-09, 20:23
Στο κέντρο "Πρόληψις" στη Μιχαλακοπούλου κάνανε στη μικρή μου ενδοφλέβια ένεση και με αφήσανε μέσα. Ήτανε 9 μηνών. Ο άνδρας μου πάντως που είδε λίγο αιματάκι αμέσως μετά, γιατί ήτανε έξω, αναστατώθηκε πολύ. Εγώ ήμουν συγκεντρωμένη στο να την ηρεμήσω. Ευτυχώς τα κατάφεραν με μία ένεση γιατί η ταλαιπωρία είναι να χρειαστεί περισσότερες γιατί δυσκολεύονται να βρουν φλέβες στα μωρά.

ellanor
26-09-09, 08:38
Σε επέμβαση κοπής χαλινού γλώσσας χωρίς ολική νάρκωση, απαίτησαν να φύγω από το δωμάτιο. Από τότε η μικρή έχει αποκτήσει φοβία με τους γιατρούς και τα ιατρικά κρεββάτια. Στο παίδων Πεντέλης.

εγω
26-09-09, 18:26
μιας φίλης το παιδί στο γν χανίων 5 χρονών δεν άφησαν την μαμά του να ειναι παρούσα στην αιμοληψία και απο μέσα έβρισαν το παιδί που δεν καθοταν να του πάρουν αίμα και του έδωσαν και μια χεροκολιά!!!! όταν η μάνα άκουσε το χτύπημα μπήκε μέσα και μόνο που δεν την πλάκωσαν στο ξύλο!!! την έβγαλαν έξω χωρίς να σκεφτούν το παιδί που τους έβλεπε να φαίρονται στη μάνα του έτσι και το παιδί το ίδιο αισθάνθηκε ανήμπορο περισσότερο (να βλέπεις τον άνθρωπο που θεωρείς προστάτη σου να του φαίρονται με αυ΄το τον τρόπο φαντάζομαι δεν είναι ότι καλύτερο) και τους άκουγε να γελάνε μέσα οι μουλάρες και το παιδί να σκάει απο το κλάμα.
εγώ στο ίδιο νοσοκομείο για μιά απλή εξέταση ίωσης λόγω συνεχόμενου εμετού, με βγάλανε έξω και το μωρό τοτε 9 μηνων να φωνάζει και να κλαίει. μπηκα μέσα και είδα όλες τις αλόγες απο πάνω του σαν τους διαόλους να το κρατάνε απο τα χέρια ποδια και κεφάλι με επεπληξαν που μπήκα μέσα με απείλησαν οτι θα την κλειδώσουν και οταν πήρα το παιδί μέτρησα 5 τρυπήματα. αυτός ο εξαναγκασμός απομάκρυνσης τω γονιών απο τα εξεταστήρια πρέπει και απαιτείται να σταματήσει!!!!
δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται πίσω απο μια κλειστή πόρτα και δεν προκειται να σου πούν και ποτέ. πάρτε το παιδί σαν και φυγέτε πηγαίνετε αλλού ή απαιτείστε να είστε μέσα, πάρτε την αστυνομία αν σας απειλήσουν κατσικοθείτε σε μια καρέκλα και μην δεκτείτε να φύγετε απο κει μέσα χωρίς φωνές και φασαρίες απλά απαιτήστε. είναι δικαίωμα σας εφόσον το αντέχετε.
εγώ μετανιωνω κάθε μέρα που άφησα το παιδί μου μόνο του εκει με τις μέγαιρες. αισθάνομαι τώρα οτι το απογοήτευσα οτι το παρέτησα.

ραφαελ
23-10-09, 01:09
εγω πήγα 2 μηνων το γιο μου στο ιασω να του κάνουν εξέταση αίματος και δεν με αφήσαν να μπώ μέσα...όταν μου τον φέραν δεν έκλαιγε πάντως.όταν νοσηλευτηκαμε στο παιδων αγλαια κυριακού...τα είδα όλα με εβγαλαν έξω και το τρυπούσαν μια ώρα, τον άκουγα απ εξω και δεν με αφήναν να μπω τα θυμάμαι και μου ανεβαινει η πίεση.μαζέψαμε ούρα στο απλο ουροσυλλέκτη και επειδή ήταν αναμφίβολο ότι είχε μικρόβιο του κάναν υπερυβική...όποια ξέρει τρυπάνε την κοιλιά χαμηλά για να πάρουν τσίσα απο την κύστη και το ζώων δεν μπορούσε να βρεί την κύστη.τον τρύπησε 2 φορές και ενω η επιμελήτρια της είπε να μην τον τρυπήσε και τρίτη αυτη ήρθε και μου είπε να περιμένω να τον ταισω και να τον ξανατρυπήσει....και η καριο..ήταν και έγκυος...πήρα τον γιο μου και έφυγα.πήγα σε ένα διαγνωστικό έδωσα 2 φορές σε σακουλάκι ούρα και βγήκαν πάλι αμφίβολα.
τελικά επειδή εκεινο τον καιρό ήμουν ρόδο λογω μτάθεσης πήγα στο νοσοκομειο της ρόδου η γιατρός τον πήρε αγκαλιά τον χαιδευε και τον πήρε πάλι στο δωματιο χωρίς να είμα παρούσα και έκλαψε λίγο αλλά πάνω απ΄όλα ήταν άνθρωπος.
Τώρα μου είπε μια φίλη μου εδω μενιδι έχουμε ένα μικροβιολογικό που περνουν και σε μωρά και σε αφήνουν να είσαι μέσα..οπότε μάλλον εκει θα παώ στο επόμενο τσεκ απ...
αμφίβολο έβγαινε σημαινει ότι κανονικά πρέπει να είναι στείρο ή κάτω απο 100.000 αποικίες σε συγκεκριμένο μικρόβιο σε άλλο μικρόβιο 50000και στον γιο μου έβγαινε συνέχεια 100000 απο επιμόλυνση.

Bachiemama
23-10-09, 07:24
30 ημερών πήγαμε για την πρώτη μας αιμοληψία στην Γενική Θεσσαλονίκης και με βάλανε να την κρατάω ενώ της έπαιρναν αίμα με βελόνα γιατί δεν είχαν πεταλούδα!!! τράβηξαν όμως την βελόνα και άρχισε να τρέχει αίμα ενώ η μικρή μου έκλαιγε και κόντεψα να λιποθυμίσω. Η υπεύθυνη το μόνο που έκανε ήταν να φωνάζει που τράβηξαν την βελόνα νωρίτερα πριν βάλουν το βαμβάκι πάνω στην τρυπούλα και το είδα!! Το ότι δεν είχαν πεταλούδα να της βάλουν δεν την ένοιαξε!!! Στο δε Ιπποκράτειο ΠΑΝΤΑ με έδιωχναν από το δωμάτιο (είτε για αιμοληψία είτε για να την δουν οι γιατροί) ή την έπαιρναν εκείνοι σε ένα δωμάτιο που παίρνουν τις αιμοληψίες και βάζουν ορούς. Τη μόνη φορά που την είχα αγκαλιά ήταν όταν ήταν να της βγάλουν τον ορό για να φύγουμε.. που δεν έβρισκαν που να πάμε και της τον έβγαλαν στον διάδρομο!!!!

Athina-Manos
23-10-09, 08:30
εμάς στα Νοσοκομείο στα Χανιά η Γιατρός μας ζήτησε να βγούμε έξω, όταν του έκανε παρακέντηση για λήψη ούρων με τη δικαιολογία ότι ίσως αντιδράσουμε περίεργα, αν το παιδί πονέσει πολύ κλπ.!! Δε μπορώ να πω βέβαια, μας το ζήτησε πολύ ευγενικά!!

GeorginaS
23-10-09, 08:36
Στο Ωνάσειο, 9 μηνών ο μικρός, μας έβγαλαν έξω. Στην Βιοιατρική για εξετάσεις αίματος, ήμουνα μέσα, μου έδειξαν πως θα το κρατήσω και στο τέλος του έδωσαν και αυτοκολητάκι Winnie (όταν γυρίσαμε στο σπίτι η δίδυμη αδελφή του ξεσήκωσε τον κόσμο να την πάμε κι αυτή για να πάρει αυτοκολητάκι!)

Στην Αγγλία όπου βρεθήκαμε, στις εξετάσεις αίματος όχι απλά κρατούσα τον μικρό (ήταν 10 μηνών) αλλά αγκαλιά πάνω μου μπρούμυτα, με το κεφαλάκι του πάνω από τον ώμο μου. Ο χεριουργός που του έκανε εγχείριση ανοιχτής καρδιάς ισχυρίζεται μάλιστα ότι θα έπρεπε να θεσμοθετηθεί η παρουσία των γονιών ακόμα και κατά τη διάρκεια τέτοιου είδους επεμβάσεων. Όσον αφορά το επισκεπτήριο στην εντατική, μπορούσαμε να είμαστε δίπλα στο μικρό 24 ώρες το 24 ωρο, όχι 2 δεκάλεπτα την ημέρα όπως ισχύει εδώ στην Έλλάδα. Και η νοσοκόμα να μας εξηγεί συνέχεια τι κάνει. Αφού κάποια στιγμή είπαμε φτάνει, δεν θέλουμε να ξέρουμε άλλα! Σημειωτέον οι νοσοκόμες είναι πολύ σημαντικές στο σύστημα υγείας της Αγγλίας, και ήταν παρούσες (με άποψη που τη σέβονταν όλοι, όχι γλάστρες) στις συναντήσεις που κάναμε με τους χειρουργούς και τους λοιπούς γιατρούς.

Άλλος κόσμος εκεί. :)

rkt
23-10-09, 09:51
και εμένα δεν με άφηναν να βρίσκομαι κοντά στο μωρό μου όταν χρειάστηκε να γίνει αιμοληψία, αλλά και παρακέντηση για να πάρουν ούρα από την κύστη. Η μικρή ούρλιαζε μαμάαααα από πόνο και φόβο, και εγώ έξω από την πόρτα να κλαίω που δεν μπορούσα να είμαι κοντά της, ενώ ήταν τόσο φοβισμένη και μικρούλα. Απαράδεκτο. Καραμανδάνειο Νοσοκομείο Παίδων Πάτρας

Στέλιος Παπαβέντσης
23-10-09, 10:26
Το παιδί στο νοσοκομείο δε νοείται να μη συνοδεύεται κάθε στιγμή και για οποιαδήποτε παρέμβαση τουλάχιστον από τη μητέρα του. Ακόμα και εγώ είχα ανάλογες εμπειρίες απο νοσοκομείο στην Πατρα, παρ'ο,τι γνώριζαν οτι ημουν παιδιατρος και προερχόμουν απο τη διαφορετική κουλτούρα της Αγγλιας. Μαλιστα μια συναδελφος μου δήλωσε πως "εμεις εδω ειμαστε πιο παρεμβατικοι και σκληροι". Τι να πεις.. Βρίσκουν και κάνουν. Όλες οι οδηγίες στη διεθνή βιβλιογραφία μιλούν για παρουσία των γονιών, για παρουσία play therapist, για ομορφους χωρους, παιχνιδια, αποσπαση της προσοχης κατα την ωρα της αιμοληψιας. Στα νοσοκομεια του Λονδίνου θυμαμαι οτι κάθε φορά που αγγίζαμε ένα παιδί για οποιοδήποτε λόγο επρεπε να παρουμε την αδεια των γονιων και να ειναι και αυτοι παροντες, μολις τελειωναμε γραφαμε αναλυτικα τι καναμε στο αρχειο του παιδιου. Εκει ομως οι γονεις κανουν αφειδως μυνησεις καθε φορα που αντιμετωπίζουν κάτι "σκληρο" και τοτε στο δικαστηριο ο γιατρος υπερασπιζεται τον εαυτο του με οσα εγραψε στο φακελο του ασθενους. Τα νοσοκομεια αναγκαζονται να καταβαλουν αποζημιωσεις για ψυχικη οδυνη, για το χερι του παιδιου που μαυρισε απο τα τρυπηματα, για κακη συμπεριφορα επαγγελματιων κλπ. Ο μονος δρομος μπροστα για τους ελληνες γονεις ειναι να μπουν στην κουλτουρα των μυνησεων - και τοτε καποιοι "σκληροι" και αξεστοι ντοπιοι γιατροι μας ειναι κυριολεκτικα ανυπερασπιστοι.

Jen.
23-10-09, 11:08
Πολύ χαίρομαι για το θέμα που ανοίξατε γιατί είναι ο λόγος που πλακώθηκα με τους μισούς γιατρούς και νοσοκόμες του νοσοκομείου παίδων Αγλαΐα Κυριακού το καλοκαίρι που νοσηλευόταν ο μικρός μου για μια βδομάδα.

Τους μίλησα ήρεμα, τους έφερα παραδείγματα απο το εξωτερικό, του μίλησα με όρους ψυχολογίας και πόσο κακό είναι για το μωρό να φεύγει η μαμά μου κατά την αιμοληψία, τους έφερα παραδείγματα της Βιοϊατρικής όπου 2 μέρες πριν ο μικρός ουτε που κατάλαβε οτι του πήραν αίμα γιατι ήμουν εγώ μαζι τους και του τραγουδούσα, ΑΛΛΆ ΌΧΙ όλοι σε αυτό το νοσοκομείο ειναι κουφιοκέφαλοι και η μόνιμη απάντηση τους ήταν "έτσι λέει η πολιτική του νοσοκομείου!"

Ε ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΕΤΕ τους φώναξα!!! :evil:

Ώσπου μετά απο 5 μέρες δεν άντεξα και ΑΠΑΙΤΗΣΑ να είμαι μέσα και δεν ξεκουνιόμουν (τον ειχαν κατατρυπησει ολες αυτες τις μερες)...στην αρχή με άφησαν αλλα όταν δυσκολευόντουσαν να βρουν φλέβα αγχώθηκαν που ήμουν μέσα και ένας ειδικευόμενος - που ήταν φανερό ότι ήταν άσχετος από παιδιατρική ψυχολογία- μου φώναξε να βγω λέγοντας μου "δεν παθαίνει και κάτι το μωρό αν κλάψει" :shock: και του φώναξα "Αυτό το αποφασίσω εγώ" και πήρα το μωρό και έφυγα και δεν άφησα να του βάλουν την πεταλούδα!!! ΕΛΕΟΣ δηλαδή πότε πια θα μάθουν οι γιατροι στα νοσοκομεία να συμπεριφέρονται με ευαισθησία και ανθρωπιά? Καλά στη σχολή τους δεν κάνουν κανένα μάθημα ψυχολογίας!!! :evil::evil:

Συγνώμη αν σας κούρασα και συγνώμη που δεν διάβασα τα προηγούμενα λόγω έλλειψης χρόνου.

Jen.
23-10-09, 11:11
Το παιδί στο νοσοκομείο δε νοείται να μη συνοδεύεται κάθε στιγμή και για οποιαδήποτε παρέμβαση τουλάχιστον από τη μητέρα του. Ακόμα και εγώ είχα ανάλογες εμπειρίες απο νοσοκομείο στην Πατρα, παρ'ο,τι γνώριζαν οτι ημουν παιδιατρος και προερχόμουν απο τη διαφορετική κουλτούρα της Αγγλιας. Μαλιστα μια συναδελφος μου δήλωσε πως "εμεις εδω ειμαστε πιο παρεμβατικοι και σκληροι". Τι να πεις.. Βρίσκουν και κάνουν. Όλες οι οδηγίες στη διεθνή βιβλιογραφία μιλούν για παρουσία των γονιών, για παρουσία play therapist, για ομορφους χωρους, παιχνιδια, αποσπαση της προσοχης κατα την ωρα της αιμοληψιας. Στα νοσοκομεια του Λονδίνου θυμαμαι οτι κάθε φορά που αγγίζαμε ένα παιδί για οποιοδήποτε λόγο επρεπε να παρουμε την αδεια των γονιων και να ειναι και αυτοι παροντες, μολις τελειωναμε γραφαμε αναλυτικα τι καναμε στο αρχειο του παιδιου. Εκει ομως οι γονεις κανουν αφειδως μυνησεις καθε φορα που αντιμετωπίζουν κάτι "σκληρο" και τοτε στο δικαστηριο ο γιατρος υπερασπιζεται τον εαυτο του με οσα εγραψε στο φακελο του ασθενους. Τα νοσοκομεια αναγκαζονται να καταβαλουν αποζημιωσεις για ψυχικη οδυνη, για το χερι του παιδιου που μαυρισε απο τα τρυπηματα, για κακη συμπεριφορα επαγγελματιων κλπ. Ο μονος δρομος μπροστα για τους ελληνες γονεις ειναι να μπουν στην κουλτουρα των μυνησεων - και τοτε καποιοι "σκληροι" και αξεστοι ντοπιοι γιατροι μας ειναι κυριολεκτικα ανυπερασπιστοι.

Τέλεια τελικά κακώς επιλέξαμε να ζήσουμε Ελλάδα αντί της Αγγλίας...σε κάτι τέτοια πάντα θυμάμαι τι άψογη συμπεριφορά είχα εκεί...

Αν το είχα σκεφτεί θα είχα κάνει τουλάχιστον 2-3 μηνύσεις για τους γιατρους στο Α. Κυριακου και την απάνθρωπη συμπεριφορά τους...Τους ειδικευόμενους κυρίως!!! Και τώρα που το είπες το σκέφτομαι αλλά δεν έχω ούτε στοιχεία ούτε μάρτυρες πλέον :-x

Jen.
23-10-09, 11:14
Πάντως επειδή αυτό το ζήτημα ακόμη με "πονάει" πολύ, θέλω πολύ να βοηθήσω σε οτιδήποτε μπορεί να ανατρέψει το υπάρχον καθεστώς!

NINA2
23-10-09, 12:50
Στο Ιπποκράτειο Θεσ/νίκης δεν με άφησαν να είμαι παρούσα όταν τοποθέτησαν καθετηράκι (για αιμοληψίες) στην κόρη μου που ήταν τότε τεσσάρων ετών. Ακούστε και το χειρότερο: Eνώ το παιδί έκλαιγε και φώναζε συνέχεια "μαμα" (τι ποιο φυσικό?) η η..θια νοσοκόμα της είπε:
"Αν συνεχίσεις να κλαις και να κουνιέσαι θα διώξω την μαμά σου που περιμένει απ' έξω" . ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!!!!!!! ΞΕΦΤΙΛΑ !!!!!!!!! ΤΙ Σ..ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ???????????????

ραφαελ
23-10-09, 14:24
ο παιδιάτρος όταν έρχετε για την μηνιαία εξέταση ότι και να κάνει στον γιό μου αυτός κλαιει..το θέμα είναι ότι δεν του κάνει ποτέ το εμβόλιο μονος.τον έχω αγκαλια και του το κάνει, το ξέρω ότι κλαιει αλλά ειναι διαφορετικό απο την στιγμη που είναι αγκαλιά μου.εγω θυμάμαι και τα ονόματα τους που με πέταξαν εξω γιατι έχω αντίγραφο του φακέλου.παρεπιπτώντος οι αλλεργιολόγοι όταν τον τρυπούσαν για τα τεστ δεν με βγάλαν έξω...

Merta
23-10-09, 14:31
Εγώ όταν γέννησα τη μικρή μου εμφάνισε ίκτερο, και για 20 ημέρες πηγαινοερχόμασταν
στο νοσοκομείο για εξετάσεις. Ούτε μία φορά δεν με έβγαλαν έξω, αντίθετα ήθελαν να την κρατάω αγκαλιά (μου έδειξαν και πως για να μπορούν να πάρουν αίμα) για να την ηρεμώ.
Και ακόμη μία φορά έπεσε και στραμπούληξε το πόδι της (ήταν 1,5 έτους). Πήγαμε στο νοσοκομείο για να ήμαστε σίγουροι ότι δεν έχει πάθει τίποτα περισσότερο, και σε όλη τη διάρκεια που την εξέταζαν (βγάλαμε ακτινογραφία, και έπειτα ανέλαβε ο ορθοπεδικός) μου ζήτησαν να είμαι εκεί για να με αισθάνεται κοντά της. Και όταν έπρεπε ο γιατρός να βάλει νάρθηκα στο πόδι της,(πολύ καλός άνθρωπος, τι παιχνίδια τις έκανε για να την κάνει να ξεχαστεί, απίθανος) φώναξαν και το σύζυγό μου μέσα για να την κρατάμε εμείς που μας γνωρίζει, και όχι κάποια άγνωστη νοσοκόμα. Βέβαι η μικρή αγάπησε τόσο πολύ το γιατρό που δεν έβγαλε κιχ. Και τις δύο φορές πήγαμε στο νοσοκομείο του Βόλου.

Jen.
23-10-09, 14:34

Σ' ό,τι μας αφορά έχει γίνει μία αιμοληψία από τη φτέρνα όταν το μωρό ήταν 3 ημερών για έλεγχο ενζύμου G6PD κλπ. Η αιμοληψία έγινε σε δημόσιο νοσοκομείο και δε μου ζητήθηκε να αποχωρήσω από το δωμάτιο. Θα πρέπει όμως να σημειώσω ότι δεν "προειδοποιήθηκα" ότι θα γίνει αιμοληψία και πως άλλες μητέρες έκλαιγαν και ήταν εμφανώς σοκαρισμένες. Εγώ ήμουν προετοιμασμένη για τη διαδικασία και δε σοκαρίστηκα.

Από τη μία καταλαβαίνω ότι είναι απαράδεκτο να εφαρμόζεται μία στάνταρ συμπεριφορά απέναντι στους γονείς, δλδ η απομάκρυνσή τους από το σημείο όπου γίνεται η αιμοληψία ή ο φλεβοκαθετηριασμός. Από την άλλη όμως εδώ είναι Βαλκάνια δεν είναι παίξε γέλασε. Θέλω να πω ότι στο εξωτερικό αναμένεται -και συνήθως εκδηλώνεται - από τους γονείς μια συγκρατημένη, αν όχι φλεγματική, συμπεριφορά ακόμα και σε πιο λυπηρά περιστατικά από μια απλή αιματηρή ιατρική πράξη. Όμως δεν ισχύει το ιδιο για τους έλληνες γονείς που επιδεικνύουν συνήθως μια άκρως συναισθηματική και έντονη αντίδραση όταν πρόκειται για λυπηρά περιστατικά που μάλιστα αφορούν στα παιδιά τους. Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τη συγκεκριμένη πρακτική, θα πρέπει να γίνει μία διάκριση ως προς την ιδιοσυγκρασία του μέσου έλληνα γονέα (και δη της μάνας) από την αντίστοιχη του δυτικοευρωπαίου. Αφού γίνει αυτό, μπορεί κανένας να εξηγήσει για ποιο λόγο το ιατρικονοσηλευτικό προσωπικό ζητεί την απομακρυνση μας από τα ιατρεία: για να μη πέσουμε κάτω λιπόθυμες, να μη θρηνήσουμε και να ξεριζώσουμε τούφες απ' τα μαλλιά μας επειδή τσιμπήσαν το μωράκι μας με μια βελόνα. (Το τράβηξα λίγο στο τέλος για να κάνω και λίγο χιούμορ με το φλογερό μας ταμπεραμέντο).

Η νοοτροπία των γονέων δεν αλλάζει απο την Βόρεια Ευρώπη με εδώ. Αν το παιδί σου κλαίει και σπαράζει επειδή του λείπεις και φοβάται όταν του παίρνουν αίμα και στις δυο περιπτώσεις οι γονείς προτιμούν να είναι κοντά, να το παρηγορούν και να το δίνουν κουράγιο! Αυτή την απλή αλήθεια αδυνατούν να χωνέψουν οι Βαλκάνιοι γιατροί μας! :mad:

elina1976
23-10-09, 14:37
Με αυτό το θέμα μου θυμίσατε την τραγική (και δεν είμαι υπερβολική) εμπειρία δικιά μου και του Ιάσωνα. Ο Ιάσωνας ήταν 3 μηνών όταν ανέβασε υψηλό πυρετό χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα. Έβγαλε και μια περίεργη κοκκινίλα στο χεράκι, οπότε ο παιδίατρος μου (λόγω του μικρού της ηλικίας του Ιάσωνα) μας είπε να πάμε στο Παίδων για περεταίρω εξετάσεις. Εφημέρευε το Αγία Σοφία και πήγαμε εκεί. Ο γιατρός στα επείγοντα έκρινε ότι λόγω της ηλικίας του έχριζε εισαγωγής και εκεί άρχισε ο Γολγοθάς του Ιάσωνα.
Μόλις ανεβήκαμε στον όροφο με πήγαν σε ένα εξεταστήριο, με έβαλαν να γδύσω το μωρό και απλά…. Με πέταξαν έξω! Πήγα να διαμαρτυρηθώ και μου είπαν ότι έτσι είναι οι κανόνες του Νοσοκομείου.
Περίμενα απ’ έξω και άκουγα το μωρό μέσα να ουρλιάζει, πήγα να μπω μέσα και με ξαναπετάξαν έξω μιλώντας μου και επιτιμητικά ότι είμαι υπερβολική και … «σας παρακαλώ κυρία μου, περάστε έξω, αφήστε μας να κάνουμε τη δουλειά μας» Απάντησα «μα το μωρό σπαράζει!!!». Και άκουσα τη εξής φοβερή απάντηση «Μην ανησυχείτε κυρία μου, δεν θα τα θυμάται αυτά!!!»
Όταν τελείωσαν με φώναξαν να το ντύσω και είδα μία γάζα στο χεράκι του σε μία φλέβα, πεταλούδα για ορό στο άλλο χεράκι και μία γάζα χαμηλά στην κοιλιά του. Όταν ρώτησα τι ήταν η γάζα στην κοιλιά, μου απάντησαν πολύ χαλαρά ότι σε τόσο μικρά μωράκια, τα ούρα τα παίρνουν με σύριγγα κατευθείαν από την ουροδόχο κύστη.
Άρα είχαν το μωρό μου 3 μηνών, μόνο του, γυμνό, σε ένα κρύο άγνωστο δωμάτιο, με άγνωστα άτομα, χωρίς τη μαμά του (με την οποία μέχρι τότε ήταν αυτοκόλλητο γιατί θήλαζε αποκλειστικά όποτε ήταν σχεδόν όλη μέρα στην αγκαλιά μου) και κάποιοι με άσπρες μπλούζες, το τρυπούσαν στο ένα χέρι, στο άλλο χέρι, στην κοιλιά.
Και πες τε μου αν όλο αυτό δεν είναι στην κυριολεξία βασανιστήριο τότε τι ακριβώς είναι?
Σίγουρα πάντως δεν είναι ανθρωποκεντρική περίθαλψη! Για την ακρίβεια ούτε καν περίθαλψη δεν είναι!
Και μην μου πει κανένας ότι δεν θα τα θυμάται, γιατί:
Α) Κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Τα βρέφη στο υποσυνείδητό τους καταγράφουν τέτοιες τραυματικές εμπειρίες. Μπορεί να μην θυμούνται την εμπειρία καθεαυτή αλλά καταγράφεται η δράση και αντίδραση και απλά όλο αυτό το τραύμα τους βγαίνει αργότερα όταν ξαναζήσουν κάτι παρόμοιο.
Θα σας πω απλά ότι όταν μετά από τρεις μήνες βαφτίσαμε τον Ιάσωνα, ενώ δεν έκλαψε καθόλου όταν τον έβαλε ο Παππάς στην κολυμπήθρα (ήταν απόλυτα εξοικειωμένος με το νερό και τον Παππά, μετά από σχετικές «πρόβες» που είχαμε κάνει), παρόλα αυτά πλάνταξε στο κλάμα την ώρα που ο Παππάς του έβαζε μύρο. Τον άκουγα να τσιρίζει όπως τότε στο Παίδων και ο συνειρμός ότι και τότε και τώρα κάποιος άγνωστος τον «πασπάτευε» κι ας μην πόναγε τώρα, ήταν απλά τρομερός!!!
Αυτά γι αυτούς που πιστεύουν ότι «έλα μωρέ δεν θα τα θυμάται»!
Ηλίθιοι δεν βασανίζουμε ένα πλάσμα μερικών μηνών απλά επειδή πιστεύουμε ότι δεν θα το θυμάται!
Γι αυτά και μόνο που πέρασε το παιδί μου τότε όχι μία αλλά εκατό υπογραφές αν μπορούσα να βάλω, μήπως και κάποιος ευαισθητοποιηθεί!

elina1976
23-10-09, 14:44

Νομίζω ότι υποτιμάς λίγο τους Έλληνες γονείς και δη την Ελληνίδα μάνα.
Θεωρώ ότι η γενιά μας πια είναι και αρκετά ενημερωμένη και είμαστε πολύ πιο ψύχραιμες ως μάνες από ότι στον παρελθόν επειδή απλά ξέρουμε ότι έτσι είμαστε καλύτερες για τα παιδιά μας!
Και συνήθως όταν θα δεις κάποια μάνα σε υστερία, κάποιος ιατρός, νοσηλευτής κλπ δεν μπήκε στον κόπο να της εξηγήσει τί ακριβώς θα γίνει και να την πορετοιμάσει!
Πρέπει κάποια στιγμή όλοι να συνειδητοποιήσουν ότι υποχρέωση της μάνας είναι να είναι δίπλα στο παιδί της και υποχρέωση του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού να την ενημερώσουν, να την καθοδηγήσουν και να την κάνουν συμμέτοχο στην περίθαλψη του παιδιού για το συμφέρον του ίδιου του παιδιού!
Σίγουρα βέβαια η διαδικασία που περιγράφω είναι πολύ πιο δύσκολή και χρονοβόρα οπότε ο κάθε ηλίθιος βασανίζει (και χρησιμοποιώ τη λέξη βασανίζει πολύ συνειδητά) το κάθε βρέφος και παιδί, αφού έτσι κι αλλιώς αβοήθητο είναι, προκειμένου να τελειώνει νωρίτερα τη δουλείά του!

ραφαελ
23-10-09, 14:48
ελπίζω να μην χρειαστεί να πάω ποτέ σε νοσοκομείο με όλα αυτά....και ελπίζω να πάρουμε καμια μετάθεση στο εξωτερικό μήπως και δούμε λίγη ανθρωπιά τελικά...Ακου δεν θα θυμάται!!!!
Τους δίνουμε και αξία τα ζωα που δεν ξέρουν και τι τους γίνετε.
Ο γιος μου φοβάται παρα πολύ τον γυναικολόγο που μου έκανε την διακοπή κυησης.Επειδη ο συζηγος λειπει πηγαινα με τον μικρό στον γυναικολόγο απο μωράκι...με έβλεπε χαρούμενη και δεν γκρινιαζε...όταν πήγα και μου είπε οτι η μπέμπα έχει πρόβλημα ο γιος μου 15 μηνών επειδή με είδε χάλια καταλαβε και άρχισε να κλαιει.Προχτες πήγα να πάρω την ιστολογική και τον θυμόταν μετά απο 4 μήνες και μόλις τον είδε άρχισε και ούρλιαζε....και τι δεν έκανα να τον συνεφέρω.Όχι και δεν θυμούνται....

Jen.
23-10-09, 14:48
Eλίνα συμφωνώ μαζί σου!
Και εμείς τα ίδια περάσαμε αλλά πολλές φορές αφού συνέχεια του παίρναν ούρα και αίμα! :? Και ο δικός μου τότε ηταν 5 μηνων και θηλάζαμε αποκλειστικά...
Να μην πω για μιας άλλη εξέταση που του έκανε ενας #@$@#$ χειρούργος που χωρίς καμιά προειδοποίηση ήθελε να δει γιατι ειχε αιμοραγία το μωρό μου στις κενώσεις και έχωσε τη χερούκλα του και δεν μπορώ απλά να περιγράψω τι έγινε γιατί τρέμω ακόμη όταν το θυμάμαι...αιμα ποτάμι και το μωρο μου να ουρλιάζει...ΑΥΤΟ θεωρείται κανονικος βιασμός !

:cry::cry:

Γιατί τους αφήνουν να πειραματίζονται και να μαθαίνουν πάνω στα παιδάκια μας????? :confused::confused::confused::cry::cry:

ραφαελ
23-10-09, 14:54
Eλίνα συμφωνώ μαζί σου!
Και εμείς τα ίδια περάσαμε αλλά πολλές φορές αφού συνέχεια του παίρναν ούρα και αίμα! :? Και ο δικός μου τότε ηταν 5 μηνων και θηλάζαμε αποκλειστικά...
Να μην πω για μιας άλλη εξέταση που του έκανε ενας #@$@#$ χειρούργος που χωρίς καμιά προειδοποίηση ήθελε να δει γιατι ειχε αιμοραγία το μωρό μου στις κενώσεις και έχωσε τη χερούκλα του και δεν μπορώ απλά να περιγράψω τι έγινε γιατί τρέμω ακόμη όταν το θυμάμαι...αιμα ποτάμι και το μωρο μου να ουρλιάζει...ΑΥΤΟ θεωρείται κανονικος βιασμός !

:cry::cry:

Γιατί τους αφήνουν να πειραματίζονται και να μαθαίνουν πάνω στα παιδάκια μας????? :confused::confused::confused::cry::cry:

Jen ακριβώς τα ίδια περάσαμε λογω της αλλεργίας...και μου έλεγε ο παιδίατρος μην πάς άλλά εγω έκανα του κεφαλιού μου....ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩΩΩΩΩΩ ΑΠΟ ΔΩ!!!ΕΙΝΑΙ ΖΩΑ

Jen.
23-10-09, 15:00
ραφαελ σας εβαλαν και σας χέρι??οχι ρε γμτ...κριμα...δεν θελω κανεις να το ζησει αυτο
ναι και εμεις αλλεργια με αιματηρες κενωσεις και ουρολοιμωξη μαζι...
scanning μεκελειου σας εβαλαν να κανετε ήτο γλιτώσατε? εμεις δυστυχως το καναμε...αδικα η ακτινοβολια και ο ταλαιπωρια του μιρκου (4 ωρες νηστικος και 2 ωρες δεμενος και ακινητος να σπαραζει..ανατριχιαζω και κλαιω ακομη και τοαν το σκεφτομαι...)...

εμάς μας εστειλε η παιδιατρος γιατι σε καποια φαση εβγαλε πολυ αιμα και τρομαξαμε όλοι...

στερνη μου γνωση να σε είχα πρώτα...

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!

ραφαελ
23-10-09, 15:06
ραφαελ σας εβαλαν και σας χέρι??οχι ρε γμτ...κριμα...δεν θελω κανεις να το ζησει αυτο
ναι και εμεις αλλεργια με αιματηρες κενωσεις και ουρολοιμωξη μαζι...
scanning μεκελειου σας εβαλαν να κανετε ήτο γλιτώσατε? εμεις δυστυχως το καναμε...αδικα η ακτινοβολια και ο ταλαιπωρια του μιρκου (4 ωρες νηστικος και 2 ωρες δεμενος και ακινητος να σπαραζει..ανατριχιαζω και κλαιω ακομη και τοαν το σκεφτομαι...)...

εμάς μας εστειλε η παιδιατρος γιατι σε καποια φαση εβγαλε πολυ αιμα και τρομαξαμε όλοι...

στερνη μου γνωση να σε είχα πρώτα...

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!

Εχουμε ξαναμιλήσει σε άλλο θέμα...αυτό το scanninf δεν το κάναμε.εμένα δεν είχε ουρολοίμωξη αλλά εγω δεν πίστευα ότι με την διαιτα θα σταματούσε το αίμα και πήγα...και μετα απο αυτα που είδα τον πήρα και έφυγα...να σημειώσω ότι τα rast καναν να βγουν 60 ημέρες ενω στο ιασω που τα κανω κάνουν 5...και πέρνω τον ειδικευόμενο κάποια στιγμη να τον ρωτήσω αν βγηκαν και μου λεεί όλα αρνητικά μπορεις να του δίνεις ότι γάλα θές...Ρε μα..κα ειχα να του πώ ότι δεν έχει σημασία απτη στιγμη που βγάζει αίμα πρεπει να πέρνει ειδικό γάλα.το είπα στους αλλεργιολόγους και τα παιξαν.

Jen.
23-10-09, 15:40
Εχουμε ξαναμιλήσει σε άλλο θέμα...αυτό το scanninf δεν το κάναμε.εμένα δεν είχε ουρολοίμωξη αλλά εγω δεν πίστευα ότι με την διαιτα θα σταματούσε το αίμα και πήγα...και μετα απο αυτα που είδα τον πήρα και έφυγα...να σημειώσω ότι τα rast καναν να βγουν 60 ημέρες ενω στο ιασω που τα κανω κάνουν 5...και πέρνω τον ειδικευόμενο κάποια στιγμη να τον ρωτήσω αν βγηκαν και μου λεεί όλα αρνητικά μπορεις να του δίνεις ότι γάλα θές...Ρε μα..κα ειχα να του πώ ότι δεν έχει σημασία απτη στιγμη που βγάζει αίμα πρεπει να πέρνει ειδικό γάλα.το είπα στους αλλεργιολόγους και τα παιξαν.

σορρυ δεν θυμάμαι την προηγούμενη συνομιλία μας :oops:

εμείς αν ειχαμε λιγακι υπομονη και εκανα σωστη διατροφη για 2 βδομαδες (εκανα και πριν αλλα λογω διακοπω ειχα φαει ενα παγωτο :oops:) θα ειχαμε γλιτωσει πολλα...
rast καναμε στη βιοιατρικη...και πιο φτηνα και βγαινουν σε μια μερα!!!
στο παιδων ακομη μας παρακολουιουν αλλεργιολογοι και γαστρεντερολογοι και νεφρολογοι αλλα εχω κοψει πολλα πολλα γιατι ολοι (εκτος απο τους αλλεργιολογους) ειναι πολύ άσχετοι...βρήκα άλλους έξω...

ραφαελ
23-10-09, 15:50
σορρυ δεν θυμάμαι την προηγούμενη συνομιλία μας :oops:

εμείς αν ειχαμε λιγακι υπομονη και εκανα σωστη διατροφη για 2 βδομαδες (εκανα και πριν αλλα λογω διακοπω ειχα φαει ενα παγωτο :oops:) θα ειχαμε γλιτωσει πολλα...
rast καναμε στη βιοιατρικη...και πιο φτηνα και βγαινουν σε μια μερα!!!
στο παιδων ακομη μας παρακολουιουν αλλεργιολογοι και γαστρεντερολογοι και νεφρολογοι αλλα εχω κοψει πολλα πολλα γιατι ολοι (εκτος απο τους αλλεργιολογους) ειναι πολύ άσχετοι...βρήκα άλλους έξω...

εγω έχω μια επαφή με αλλεργιολόγους για να έχω την βεβαιωση για το γάλα...αλλιώς ....
εχουμε μιλήσει στις αλλεργίες

alan
23-10-09, 17:26
Ειμαι πολυ πολυ περιφανη γαι τον εαυτό μου διότι στην Ελενα ειχε διαγνωστεί ανοιχτός βοταλιος πόρος απο 48 ωρών. Οταν 2,5 ετών εγινε η επέμβαση στο Παιδων ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!
Το μωρό μου έσκουζε που την κρατούσαν και που μου έλεγαν να φύγω οχι γιατι την πονούσαν αποδειξη οτι μολις τελειώσαμε την συζήτηση "ΕΓΩ ΔΕΝ ΦΕΥΓΩ ΕΙΜΑΙ Η ΜΑΝΑ ΤΗς ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ" το λουλουδάκι μου καθησε και της ειχαν χωμενη την βελόνα να κόβει βόλτες μεσα στο χερακι μεχρι να βρουν την αρτηρια. Κιχ δεν εβγαλε και ο γιατρος της ελεγε μπραβο εισαι δυνατη.
Η νοσοκόμα ήταν αυτή που επεμεινε ο γιατρός που ειχε κανει Γερμανία τπτ δεν είπε.
Σημειωση: ολη αυτη την ωρα τα ματια μου δεν σταματησαν να τρεχουν δακρυα και δεν σταματησα στιγμη να της λεω οτι ειμαι εδω διπλα σου, δεν σε αφηνω, σε αγαπώ, τωρα τελειώνουμε.

Δ+Β
23-10-09, 18:14
ΣΤΟ Καραμανδάνειο (παίδων Πάτρας) , στην παιδιατρική κλινική του ΠΓΝΠ στο Ρίο καθώς και στο Αγίας Σοφίας στην Αθήνα απετείται να αποχωρήσουν οι γονείς. Τι να κανουμε; Δεν γίνεται και αλλιώς! Απλα καθόμαστε έξω και ακούμε το παιδί μας να τσιρίζει περισσότερο από φόβο παρά από πόνο. Σκεφτείτε όμως και την άλλη πλευρά: Τους γονείς που είναι παρών και προσπαθούν να κάνουν υποδείξεις σε γιατρούς και νοσηλευτές , τους γονείς που κλαίνε περισσότερο από τα παιδιά τους και χειροτερεύουν την κατάσταση ! Τι είναι πραγματικά καλύτερο;:???:

gestepoma
23-10-09, 21:22
Εμεις τωρα τελευταια χρειαστηκε να νοσηλευτουμε στο νοσοκομειο Κατερινης.Συνιθισμενη εγω απο την μικρη αφου ημουν παρων δυο φορες σε ραμματα της δεν μου επετρεψαν να ημουν παρων ουτε στην αιμοληψια της ουτε οταν χρειαστηκε να της βαλουν ενδοφλεβια.Τους ενημερωσα οτι δεν εχω κανενα προβλημα με το αιμα και αυτη με βγαλανε εξω.Η μικρη να ουρλιαζει 11:00 το βραδυ η γιατρος να την καλοπιανει και η νοσοκομα να απειλει οτι θα την δειρει ημουν ετοιμη να μπω και να την πλακωσω αλλα δεν με αφησαν.Στην Αγγλια επιβαλλεται ο γονιος να ειναι μεσα οταν κανουν τετοιες εργασιες.

Ευάκι
23-10-09, 21:23
Εμείς και στις 2 κόρες μου, στην Express Service για προληπτικές εξετάσεις είμασταν μέσα αγκαλίτσα και μου έδειξαν πώς να τις κρατάω

oikat
23-10-09, 22:38
στο νοσοκομείο Αλεξάνδρα που έκανα 2 φορές εξέταση τη μικρή μου όταν ήταν ημερών ακόμη για θυροειδή. Και τις 2 φορές με βγάλαν έξω, μόνο που την πρώτη φορά έκλαιγε και με φώναξαν για να της δώσω πιπιλα την οποία δεν είχα επειδή τη θήλαζα και προσπαθούσα να την ηρεμήσω με ένα μουσικό παιχνίδι. Έτσι ήμουνα παρούσα και μπορώ να πω ότι ταλαιπώρησαν τη μικρή μου γιατί δεν έβρισκαν φλέβα στη μπουνίτσα της και μετά στο σπίτι ήταν μελανιασμένο το χεράκι της. Τη 2η φορά ούτε έκλαψε αλλά ούτε φαινόταν και μελάνιασμα.

Όσο περίμενα τη σειρά μου όλους τους έβγαζαν έξω.

Μπουμπουλιθρα
23-10-09, 23:52
αχ εξω απο τον θαλαμο εναμιση μηνα με βροχιολιτιδα ακομα τον αντρουλη μου να σπαραζει και σπαραζα δεν με αφηναν να μπω μεσα και να ακους ολο μερα νυκτα ενα μιση μηνα γιατι ειμασταν στο απεντι δωματιο μωρα να σπαραζουν και μαναδες να κλαιν απο εξω αστα τι θυμιθικα παλι τρελενομε... ελλαδα ακομα και στα νοσοκομεια ειμαστε....

ειρήνη - εφραίμ
24-10-09, 17:06
καλησπέρα. στο καραμανδανειο πατρων οχι απλα μασ πέρασαν εξω αλλα καποια στιγμη που κατα λαθοσ ανοιξε η πόρτα τον τρυπουσαν δύο προφανώσ για να μαθουν. όταν τελείωσαν νευριασμένη μια νοσηλευτρια μασ φωναξε να παρουμε των πεντε μηνων παιδι μασ διαμαρτυρόμενη για το ποσο ανησυχοσ ήταν.

mama-mia
25-10-09, 07:57
Σε αιμοληψίες στο Διαβαλκανικο μου ζητησαν να βγω, αρνηθηκα κατηγορηματικα κ μου ειπανε "αμα αντεχεις μεινε, καποιες μαμαδες δεν αντεχουν...". Φυσικα εμεινα κ τον κρατουσα ακινητο. Σε τοποθετηση ορου, παλι στο Διαβαλκανικο, δεν μ' αφηνανε με τιποτα, παρα τις αντιδρασεις μου. Τελικα, εμεινα εξω απο την κλειστη πορτα, και ακουγα τον τριχρονο γιο μου μεσα να τσιριζει...Ηταν φρικτο...

Παντως του αφησε πληγωμα...Για δυο χρονια τουλαχιστον οταν το θυμοταν μου ελεγε
"Με αφησες μονο μου..." Και με το δικιο του το παιδι...

Κάτια Ντ.
26-10-09, 08:43
Πήγαμε στο Νοσοκομείο (Γ.Ν. Καβάλας) για μια απλή γαστρεντερίτιδα, όταν η μικρή μας ήταν 2,5 χρονών. Ο γιατρός και η νοσοκόμα την πήραν σε ένα ένα ιδιαίτερο δωμάτιο για να της πάρουν αίμα και δεν μας επέτρεψαν να μπούμε. Την ακούγαμε από έξω να κλαίει χωρίς ανάσα και όταν την ξαναπήραμε ήταν κατατρομαγμένη. Αλλά, το ίδιο τρομοκρατημένη ήμουν και εγώ, τόσο που ούτε συνειδητοποίησα τότε, πόσο ανόητη ήταν η απάιτηση τους και πόσο ανόητη ήμουν και εγώ που δεν πήρα το μωρό μου να φύγω.

mamvas
26-10-09, 08:45
Στο Παιδων Αγ. Σοφια απαιτησαν να ειμαι εξω στην αιμοληψια και το ιδιο στο Μητερα μολις τους ειπα οτι το παιδι ειναι δυσκολο και δεν καθεται να του παρουμε αιμα, μου ειπαν οτι μονο αν βγω εξω θα το καταφερουν. Επισης οταν ηταν 6 μηνων χρειαστηκε καθετηριασμος για ληψη ουρων απο την κυστη κατευθειαν και παλι με το ζορι ο ιδιος ο γιατρος μου με εβγαλε εξω. Ακομη θυμαμαι το βλεμμα του παιδιου μολις μου το παρεδιδαν. Σα να μου ελεγε γιατι με αφησες να μου το κανουν αυτο;

soevan07
26-10-09, 09:38
Έχω πάθει εγκεφαλικό με όλα αυτά!!!!
Αν μου τύχει ποτέ να με διώξουν, θα πάρω το παιδί και θα φύγω!!!
Ελπίζω να μην έχω βρεθεί σε καμιά επείγουσα κατάσταση και να τους έχω ανάγκη!!!! :evil::evil:

ΨΥΧΟΥΛΑ
26-10-09, 11:10
ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΙΜΑ ΟΤΑΝ Ο ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 1ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΟΛΥΙΑΤΡΕΙΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΚΟΙ, ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑΝ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ :-P:-P:-PΤΕΤΟΙΟ ΚΛΙΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ......... ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ!

eftimi
26-10-09, 15:07
Οι δικές μας εμπειρίες είναι διάφορες. Στο νοσοκομείο μετά τη γέννα ο ένας παιδίατρος μας άφησε παρόν, ο δεύτερος μας έβγαλε από το δωμάτιο(τρεις φορές για ίκτερο). Στα εμβόλια μας ζήτησε ο επισκέπτης υγείας να είμαστε παρόν και μας παρότρυνε να τον πάρουμε αγκαλιά σε κάθε τσίμπημα. Πρόσφατα χρειάστηκε να κάνουμε κυστεοουρηθρογραφία στο οποίο μας ζήτησαν να βοηθήσουμε σε καθε πράξη λέγοντας μας ότι το μωρό θα είναι πιο ήρεμο βλέποντας τα αγαπημένα του πρόσωπα. Βλεπω όμως ότι παίζει μεγάλο ρόλο η ηλικία του παιδίατρου και τον αν έχει και ο ίδιος παιδιά.

23χρονη
26-10-09, 15:10
Ένας ακόμα λόγος που δεν πρέπει να απαγορεύεται η παρουσία του γονιού κατά τη διάρκεια αιμοληψίας του παιδιού.

Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι έχουν κληρονομήσει στα γονίδιά τους μία αυτόνομη αυτόματη αθελούσια αντίδραση του οργανισμού τους στο ερέθισμα της φλεβοτομής (πέφτει η πίεση, μπορεί να λιποθυμήσουν, μπορεί να έχουν ανακοπή καρδιάς, ανεξάρτητα από το πόσο γενναίοι ή φοβιτσιάρηδες είναι).
Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι έχουν από τα γονίδιά τους "φορτωθεί" το φαινόμενο της υπεραλγησίας.
Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι έχουν συνδέσει την αιμοληψία με δυσάρεστες εμπειρίες.
Υπάρχουν πολλοί?
Μελέτες υπολογίζουν το 5% και 10% του πληθυσμού.
Τι πρόβλημα υπάρχει με αυτό?
Αυτό το φαινόμενο μπορεί να επηρεάσει δραστικά τη ζωή ενός ανθρώπου!

Το θέμα είναι οτι:
Μία δυσάρεστη εμπειρία κατά τη βρεφική-νηπιακή-παιδική ηλικία κατά την αιμοληψία
όπου η παρουσία των γονιών κατά τη διάρκεια της αιμοληψίας του παιδιού απαγορεύεται
ίσως να χειροτερέψει τα πράγματα στους ανθρώπους που έχουν γενετική προδιάθεση στη βελονοφοβία
ή ίσως να προκαλέσει κάποιου είδους επίκτητη βελονοφοβία.
Κρίνω πως η παρουσία του γονιού κατά την αιμοληψία του παιδιού εάν το παιδί το επιθυμεί, όχι μόνο δεν πρέπει να απαγορεύεται αλλά είναι απαραίτητη.
Το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό έχει ακόμα πλήρη άγνοια του φαινομένου διότι αναγνωρίστηκε πολύ πρόσφατα. Πιστεύω πως η παροχή ενός άνετου και καθησυχαστικού περιβάλλοντος για το παιδί κατά τη διαδικασία της αιμοληψίας δεν πρέπει να εμποδιστεί από κανέναν.

Όποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες θα βρει εδώ:
http://www.needlephobia.info/
http://www.needlephobia.com/
Φυσικά, το must read άρθρο είναι του Hamilton: Needle Phobia, a neglected diagnosis.

Παρόλο που δεν διάβασα τις προηγούμενες αναρτήσεις, θεώρησα σκόπιμο να πω τα παραπάνω. Αν κάποιος έχει απορία και θέλει να μάθει κάτι περισσότερο, θα χαρώ να απαντήσω εάν γνωρίζω.

Hectoraki
26-10-09, 16:19
Και η δική μας εμπειρία, τόσο από το Μαιευτήριο ΜΗΤΕΡΑ όπου ο γιός μας χειρουργήθηκε, όσο κι από τα δύο δημόσια ΠΑΙΔΩΝ όπου νοσηλεύθηκε, είναι η ίδια. Μας κρατούσαν αυστηρά εκτός αίθουσας κατά τη νάρκωση, την αιμοληψία και τις αλλαγές της «πεταλούδας», και βέβαια όλα τα παιδάκια ούρλιαζαν απελπισμένα αφού αισθάνονταν εγκταταλελημένα σε ένα άγνωστο περιβάλλον, με άγνωστους ανθρώπους και μάλιστα χωρίς να γνωρίζουν τι πρόκειται να τους συμβεί! Επειδή πάντως όλο το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό και στα τρία νοσοκομεία που προανέφερα ήταν κατά τα λοιπά πολύ συνεργάσιμο και βοηθητικό, πιστεύω ότι υπάρχει «κάποια» γραμμή που ακολουθούν και που εμείς πρέπει να αιτηθούμε να αλλάξει.
Γι’ αυτό και η πρωτοβουλία της Μ. Στυλιανάκη είναι πολύ σωστή.
Να αναφέρω ότι εξαίρεση στα παραπάνω βρήκα στη Βιοιατρική, όπου σε όλες τις αιμοληψίες του γιού μας μας ζητούν να τον κρατάμε αγκαλιά!!! Και βέβαια δεν κλαίει ποτέ, αντιθέτως παρακολουθεί ήρεμος τη διαδικασία από την ασφάλεια της αγκαλιάς μας.
Τέλος επειδή είδα σε κάποιο σχόλιο ότι πιθανότατα απομακρύνουν τους γονείς επειδή αυτοί δεν αντέχουν τη διαδικασία και δημιουργούν τελικά πρόβλημα με την παρουσία τους μέσα στην αίθουσα, να αναφέρω ότι στο Ιατρικό Κέντρο προ επταετίας απαγόρευαν αυστηρά και επανειλλημένως στη φίλη μου, η οποία είναι αναισθησιολόγος(!!!) να παρευρίσκεται στις αιμοληψίες του 9 μηνών βρέφους της το οποίο νοσηλευόταν με σηψαιμία! Μήπως και αυτή θα τους δημιουργούσε πρόβλημα λόγω έλλειψης εξοικείωσης;

vickytsoch
27-10-09, 10:38
δεν ξερω αν πιανεται..
παντως σε μικροβιολογικο κεντρο με πολλα υποκαταστηματα στην Αθηνα, οχι απλα μας αφησαν να μεινουμε, αλλα ειχαν και δικα τους παιχνιδακια με μουσικη για να απασχολω ΕΓΩ το παιδι όσο του περνανε το αιμα....

ageliki_k25
27-10-09, 11:30
Καθε φορα που την πηγαινα για εξεταση ικτερου στο ΓΕΝΕΣΙΣ μου ζητουσαν να περασω εξω με τροπο επιτακτικο...
και μου εκανε εντυπωση γιατι ηταν μολις 7 ημερων παιδακι....

ATHINA1979
27-10-09, 12:53
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟ FORUM.
ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛ. ΠΑΡΩΝ Ο ΓΟΝΕΑΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Elli
27-10-09, 14:16
Τα νοσοκομεια αναγκαζονται να καταβαλουν αποζημιωσεις για ψυχικη οδυνη, για το χερι του παιδιου που μαυρισε απο τα τρυπηματα, για κακη συμπεριφορα επαγγελματιων κλπ.

Αυτό μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση.
Υπάρχει περίπτωση τα αλεπάλληλα τρυπήματα να οφείλονται στην κακή πρακτική του νοσηλευτή και όχι στο γεγονός ότι δεν είναι εύκολο να βρεθεί η φλεβίτσα ενός μωρού;

Γιατί εγώ ομολογώ πως είχα πιστέψει το δεύτερο.

Η μικρή μου τρυπήθηκε άπειρες φορές σε χεράκια ποδαράκια,κεφάλι,ακόμη και στην κοιλιά.Ακόμη και όταν την πήρα σπίτι οι μελανιές παρέμεναν για πολύ καιρό.

Όμως κάθε φορά που συνέβαινε αυτό υπέμενα έξω στωικά γιατί δεν γνώριζα ότι μπορούσα να εκφράσω διαφορετική άποψη...

Όταν την πήγα στο νοσοκομείο του Βόλου με έβγαλαν έξω φυσικά.
Το ίδιο συνέβη και στο πανεπιστημιακό της Λάρισας,κάθε φορά που έπρεπε να της βάλουν φλέβα (σχεδόν κάθε 2 μέρες γιατί οι φλέβες της δεν άντεχαν,και η διαδικασία διαρκούσα γύρω στη 1 ώρα).
Μόνο στις ακτινογραφίες κοιλίας και στον βαριούχο υποκλισμό ήμουνα παρούσα γιατί φυσικά εκεί κάποιος πρέπει να είναι μαζί με το μωρό εφόσον οι γιατροί και οι νοσηλευτές δεν θέλουνε να φάνε την ακτινοβόληση...

Στο Γ.Γεννηματάς της Θεσ/νίκης όταν την πήγα μου επέτρεψαν μέχρι ένα σημείο να είμαι μαζί της.Όταν έπρεπε να γίνει δακτυλοσκόπηση ο γιατρός με προειδοποίησε πολύ ήρεμα για το τί πρόκειται να κάνει.
Πρίν τον καθετηριασμό όμως με έβγαλαν έξω και κατά τη διάρκεια της νοσηλείας της συνέβαινε το ίδιο.
Αν ήξερα πως μπορούσα να απαιτήσω να είμαι παρούσα θα το είχα κάνει...λυπάμαι πολύ γι'αυτό.Ο τόνος τους ήταν τόσο αποφασιστικός που δεν σκέφτηκα ποτέ πως έχω περιθώρια αντίδρασης...

Πρόσφατα που η μεγάλη μου μάσησε λίγο -ευτυχώς-τσιγάρο και την πήγα στο νοσοκομείο του Βόλου,αρνήθηκα να βγώ από το εξεταστήριο παρά τις έντονες αντιρρήσεις τους,με τη γνωστή δικαιολογία πως "είναι η πολιτική του νοσοκομείου"...Τους είπα πως το μωρό μου έχει κάνει 3 χειρουργεία και δεν θα με τρομάξει ένα λεβάιν που θα τοποθετούσαν στη μικρή.Παρ'όλα αυτά μου ζήτησαν να μην είμαι τουλάχιστον δίπλα τους και έτσι κάθισα λίγο πιο πέρα στην καρέκλα απ'όπου μιλούσα συνεχώς στο παιδί.

Αν -κάτι που φυσικά απεύχομαι-παραστεί ξανά ανάγκη για κάτι παρόμοιο,ξέρω τώρα πως δεν θα αφήσω ποτέ ξανά τα παιδιά μου μόνα τους κατα τη διάρκεια μιας τέτοιας διαδικασίας...

elisabeth_th
28-10-09, 00:34
Την 3η μερα που γεννηθηκε η μικρη μας, ανεβασε ικτερο και απο την γυναικολογικη καναμε εισαγωγη στην παιδιατρικη για να μπει κατω απο τις λαμπες (συγνωμη αλλα δεν θυμαμαι πως λεγεται ιατρικα). Στο νοσοκομειο Σερρων.
Το μωρο στην αρχη το πηγε ο αντρας μου να της παρουν αιμα και τον εβγαλαν απο το χωρο. Της πηραν αιμα απο την φτερνα και δεν εκλαψε πολυ.
Το πρωτο σοκ ήταν οταν θελησαν να με διωξουν και να με ειδοποιησουν οταν περασει ο καταλληλος χρονος. Τους ειπα οτι θηλαζω. Η απαντηση ηταν να ερχομαι καθε 3 ωρες να την ταιζω. Προσπαθησα να τους εξηγησω οτι αυτο δεν γινεται σε τοσο μικρο μωρο, δεν εχει προγραμμα ο θηλασμος. Τελικα, δεχτηκαν με μιση καρδια να μεινω με το μωρο.
Το δευτερο ηταν οταν ζητησα κρεββατι διπλα στο μωρο και μου ειπαν οτι δεν παρεχεται.Στο δωματιο που ειχε το μηχανημα με τις λαμπες, ειχε μια καρεκλα και ενα παγκο με νιπτηρα σαν κουζινας. Ο αντρας μου κατεβηκε στον Διευθυντη και εκανε καυγα αλλα ματαια.καταλαβαινουν, ειπαν, αλλα λεχωνα 3 ημερων περασα ενα βραδυ (μονο ευτυχως διοτι την επομενη φυγαμε) σε καρεκλα, χωρις τουαλετα (των επισκεπτων χρησιμοποιουσα) ενω υπηρχαν δωματια αδεια. Και να ακουω απο μια μεγαλη αιθουσα με πολλα μηχανηματα με λαμπες, μωρα να κλαινε πριν το 3ωρο γευμα τους σπαρακτικα.
Και το χειροτερο ηταν ο απογευμα και την αλλη μερα το πρωι, που μας πηραν αιμα, μου ζητησαν να βγω απο το δωματιο. Μολις εκλαψε ενιωσα τετοιο σφιξιμο στην καρδια μου...ακομη το θυμαμαι και μαγκωνομαι...για μια εβδομαδα οι καρποι της ηταν μελανιασμενοι.

Δεν υπαρχει περιπτωση, ασ ειναι η πολιτικη τους ή οτιδηποτε, να παρουν αιμα χωρις την παρουσια μου ξανα. Το μωρο/παιδι δεν μπορει να υπερασπισει ή να μιλησει για τον εαυτο του. Αυτο πρεπει να το κανει ο γονεας.

sabby
28-10-09, 16:30
Καλησπέρα! Επειδή εγώ τυχαίνει να εργάζομαι στο Παίδων, εκπλήσσομαι με αυτά που διαβάζω ότι πετάνε έξω τους γονείς στην αιμοληψία. Προφανώς θα συμβαίνει στις κλινικές αυτό, διότι στα εξωτερικά ιατρεία, όπου έχω κάνει πολλές αιμοληψίες, ποτέ δε ζητάμε να βγουν οι γονείς έξω, αντιθέτως ζητάμε να κάθονται δίπλα και να το ηρεμούν. Σε περίπτωση βέβαια που οι γονείς αναστατώνουν χειρότερα το παιδί (ναι, συμβαίνει και αυτό κάποιες φορές) δεν μπορείς παρά να τους ζητήσεις να βγουν έξω.

soevan07
29-10-09, 09:40
Καλησπέρα! Επειδή εγώ τυχαίνει να εργάζομαι στο Παίδων, εκπλήσσομαι με αυτά που διαβάζω ότι πετάνε έξω τους γονείς στην αιμοληψία. Προφανώς θα συμβαίνει στις κλινικές αυτό, διότι στα εξωτερικά ιατρεία, όπου έχω κάνει πολλές αιμοληψίες, ποτέ δε ζητάμε να βγουν οι γονείς έξω, αντιθέτως ζητάμε να κάθονται δίπλα και να το ηρεμούν. Σε περίπτωση βέβαια που οι γονείς αναστατώνουν χειρότερα το παιδί (ναι, συμβαίνει και αυτό κάποιες φορές) δεν μπορείς παρά να τους ζητήσεις να βγουν έξω.

Άρα, ΔΕΝ είναι η "ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ" να μην παρευρίσκονται οι γονείς με τα παιδιά τους, όπως ισχυρίζονται οι αγαπητοί συνάδελφοί σου!!!
Ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ να τους συναντήσω...:twisted::twisted::twisted:

G.STONE
29-10-09, 10:03
Εγώ κορίτσια στο ΠΑΙΔΩΝ βρισκόμουνα μέσα σε αιμοληψία για να κρατάω το μωρό αγκαλιά και να το ηρεμω όπως μου είχαν πεί.

soevan07
29-10-09, 12:41
Εγώ κορίτσια στο ΠΑΙΔΩΝ βρισκόμουνα μέσα σε αιμοληψία για να κρατάω το μωρό αγκαλιά και να το ηρεμω όπως μου είχαν πεί.

Ας ευχόμαστε να είμαστε κι εμείς τυχεροί και οτι θα πέσουμε στα άτομα που δέχονται τους γονείς!!! :eek::eek:

G.STONE
30-10-09, 11:36
Ας ευχόμαστε να είμαστε κι εμείς τυχεροί και οτι θα πέσουμε στα άτομα που δέχονται τους γονείς!!! :eek::eek:

Μόνο σε αυτό το θέμα είμαι ικανοποιημένη και από το συγκεκριμένο προσωπικό.Γιατί όταν του έπαιρναν ούρα ήρθε μια καρακάξα και αφού μέ εβγαλε έξω και το παιδί χτυπιόταν από το κλάμα του φώναζε ΄΄κοίτα να τα κάνεις γρήγορα γιατί θα ξαναπεράσεις τα ίδια!΄΄ μου ρθε να την βουτήξω!!!! και όταν του έβγαζε μετά το σακουλάκι του τράβηξε τόσο δυνατά την αυτοκόλλητη γάζα που του άφησε σημάδια!

Mafalda2
30-10-09, 11:45
Η εμπειρία μου είναι μόλις σημερινή... Σήμερα πρωί πρωί λοιπόν μπήκαμε στο Καραμανδάνειο Νοσοκομείο Παίδων Πατρών να κάνουμε αιμοληψία αφού τη Δευτέρα θα εγχειριστούμε για κρεατάκια και αμυγδαλές. Δεν υπήρξε καν ζήτημα για το αν θα μπω μέσα! Μπήκα, έκατσα, πήρα αγκαλίτσα τη μικρή μου και περίμενα. Ήρθε η κυρία που θα έκανε την αιμοληψία, η οποία πρέπει να πω ότι ήταν άψογη. Με αυτό εννοώ ότι έδωσε στην κόρη μου να καταλάβει ότι ξέρει τι κάνει, ότι δε θα την πειράξει αν κλάψει, αλλά παράλληλα ότι θα προσπαθήσει να μην την πονέσει. Κατάφερε να την κάνει να σταματήσει τα προκριματικά κλάματα εκεί που εγώ δε μπορούσα. Βέβαια δεν τα γλυτώσαμε την ώρα της αιμοληψίας αλλά μην είμαστε και πλεονέκτες;) Ήταν αυστηρή χωρίς όμως να τη φοβίσει... Τέλεια!

elina1976
30-10-09, 14:03

Καλημέρα sabby. Στις κλινικές γίνεται σίγουρα! Αν διαβάσεις τι περάσαμε εμείς με τον Ιάσωνα θα τρομάξεις! Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες στα εξωτερικά ιατρεία, γιατί αυτά που συνάτησα εγώ στις κλινικές επάνω (τον περασμένο Μάρτιο) ούτε να τα θυμάμαι δεν θέλω. Και σίγουρα δεν βοηθάνε καθόλου την εικόνα του Παίδων που θέλει να είναι (και για να μην παρεξηγηθώ πιστεύω ότι είναι) το καλύτερο νοσοκομείο για Παιδιά στην Ελλάδα.

Δεν ξέρω αν μετέφερες ότι διάβασες εδώ, αλλά ελπίζω οι μαρτυρίες μας να βοηθήσουν λιγάκι στον να μην ξαναπεράσουν παιδάκια ότι πέρασε το δικό μου!

renen
30-10-09, 14:17
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ!!!

εμείς θα πάμε αύριο για την πρώτη μας αιμοληψία στην βιοιατρική κηφισιάς....έχω πολύ άγχος!!! γνωρίζει κάποια κοπέλα να μου πεί αν θα με αφήσουν να είμαι παρών η' όχι???? για να προετοιμαστώ λίγο....

soevan07
30-10-09, 14:20
Καλημέρα sabby. Στις κλινικές γίνεται σίγουρα! Αν διαβάσεις τι περάσαμε εμείς με τον Ιάσωνα θα τρομάξεις! Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες στα εξωτερικά ιατρεία, γιατί αυτά που συνάτησα εγώ στις κλινικές επάνω (τον περασμένο Μάρτιο) ούτε να τα θυμάμαι δεν θέλω. Και σίγουρα δεν βοηθάνε καθόλου την εικόνα του Παίδων που θέλει να είναι (και για να μην παρεξηγηθώ πιστεύω ότι είναι) το καλύτερο νοσοκομείο για Παιδιά στην Ελλάδα.

Δεν ξέρω αν μετέφερες ότι διάβασες εδώ, αλλά ελπίζω οι μαρτυρίες μας να βοηθήσουν λιγάκι στον να μην ξαναπεράσουν παιδάκια ότι πέρασε το δικό μου!

Μακάρι να τους τα μεταφέρει η Sabby γιατί δεν τους βλέπω εκεί μέσα να έχουν καλά ξεμπερδέματα!

Θα πετύχουν καμιά μέρα σε κάποιον γονιό τρελαμένο...

elina1976
30-10-09, 14:25
Μακάρι να τους τα μεταφέρει η Sabby γιατί δεν τους βλέπω εκεί μέσα να έχουν καλά ξεμπερδέματα!

Θα πετύχουν καμιά μέρα σε κάποιον γονιό τρελαμένο...

Εγώ πάντωσ sophie την επόμενη φορά (που ελπίζω να μην υπάρξει επόμενη και να μην ξαναχρειαστεί να φτάσουμε μέχρι τις κλινικές) θα πάω στην κυριολεξία τσαμπουκαλεμένη κι ας με χαρακτηρίσουν υστερικιά ή όπως αλλιώς θέλουν.
Τα παιδιά μου δεν θα τα αφήσω να ξαναπεράσουν τα ίδια ο κόσμος να χαλάσει!!!

soevan07
30-10-09, 14:30
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ!!!

εμείς θα πάμε αύριο για την πρώτη μας αιμοληψία στην βιοιατρική κηφισιάς....έχω πολύ άγχος!!! γνωρίζει κάποια κοπέλα να μου πεί αν θα με αφήσουν να είμαι παρών η' όχι???? για να προετοιμαστώ λίγο....

Εμείς που πήγαμε στην Βιοιατρική του Πειραιά όχι μόνο μας άφησαν μέσα, αλλα μας έδειξαν και πως να κρατάμε το παιδί! Το ίδιο έχω ακούσει και για την Βιοιατρική του Κορυδαλλού.

Jen.
30-10-09, 14:33
Εμείς που πήγαμε στην Βιοιατρική του Πειραιά όχι μόνο μας άφησαν μέσα, αλλα μας έδειξαν και πως να κρατάμε το παιδί! Το ίδιο έχω ακούσει και για την Βιοιατρική του Κορυδαλλού.

Το ίδιο ισχύει και για της Κηφισίας. Ειναι πολυ επαγγελματίες!

Nefelirene
30-10-09, 14:37
Κορίτσια και εμας στο Αγ.Σοφία στην πανεπιστιμιακή όταν κάναμε εισαγωγή μας έβγαλάν εξω στην αιμοληψία (ενω΄στα εξωτερικά που είχαμε ξανακάνει την κράταγα εγώ )και το χειρότερο είναι ότι μείναμε ακριβώς απέναντι απο το συγκεκριμένο δωμάτιο και όλη την νύχτα που εφημέρευε ακούγαμε τα παιδάκια να ουρλίαζουν και τους γονείς απο έξω να χτυπιούνται .:-(:-(Φρίκη

renen
30-10-09, 14:53
sophie 7 kai jen σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!!
αχχχ νοιώθω λίγο καλύτερα!!!!!!

soevan07
30-10-09, 17:09
Εγώ πάντωσ sophie την επόμενη φορά (που ελπίζω να μην υπάρξει επόμενη και να μην ξαναχρειαστεί να φτάσουμε μέχρι τις κλινικές) θα πάω στην κυριολεξία τσαμπουκαλεμένη κι ας με χαρακτηρίσουν υστερικιά ή όπως αλλιώς θέλουν.
Τα παιδιά μου δεν θα τα αφήσω να ξαναπεράσουν τα ίδια ο κόσμος να χαλάσει!!!

Και εγώ σίγουρα έτσι θα πάω!! Με όλα αυτά που έχω διαβάσει παραμιλάω απο τα νεύρα μου!!!:evil::evil::evil::evil::evil::evil:

VALERIE
31-10-09, 07:36
ο μικρος μασ ς ηταν 5 μηνων περυσι οταν παρουσιασε 3 επεισοδεια σπασμων χωρις πυρετο. νοσηλευτηκαμε στο Α. Κυριακου. Παρολο που ειμαι η ιδια γιατρος δεν με αφησαν να ειμαι παρον κατα την οσφυονωτιαια παρακεντηση. Απαραδεκτο

εγω
31-10-09, 08:42
Φιλοκό μου ζευγάρι πήγε στο νοσοκομείο Χανίων για αιμοληψία, και κλασικά δεν τους άφηναν να είναι μέσα, επειδή είναι πολύ τσαμπουκαλήδες και μπράβο τους, απαίτησαν να τους εξηγήσουν τεκμηριωμένα γιατί δεν θα έπρεπε να είναι μέσα όταν πασπατεύουν το παιδί τους για μια τόσο απλή διαδικασία που σε άλλα εξεταστικά κέντρα δεν δίνουν σημασία και δεν κάνουν τόσο μεγάλο θε΄μα την παρουσία των γονιών στην αιμοληψία. Το αποτέλεσμα ήταν οι γιατροί εκεί να γίνουν τόσο απαράδεκτοι που μίλησαν άσχημα στον γόνέα πατέρα του στίλ '' νομίζεις οτι μόνο το δικό σου παιδί υπάρχει, εσέις κάνετε τα παιδιά σας κακομαθημένα με τον τρόπο σας, να μην τα μάθένετε να υποτάσονται στους γιατρούς, το παίζετε ξερόλες, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ακούμε τις αηδίες περί δικαιωμάτων των παιδιών!!!! Εδώ είναι νοσοκομείο και αφού τα ξέρετε όλα παρτε το παιδί σας και βρείτε τί έχει εσέις!!!
Τους είπε, δηλαδή αρνείστε να εξετάσετε το παιδί τί έχεί? Οκ τοτε το θέλω γραπτώς για να σας κάνω μήνυση!!!
Μ'ονο που δεν τον πλάκωσε η γιατρός τον έβρισε κωλοαθηναίο γιατί είναι και εκείνοι απο την Αθήνα όπως εγώ αλλά εκείνος τελείως ατάραχος της έλεγε να το έχει γραπτώς οτι αρνήται την αιμοληψία στο παιδί της επειδή θέλει ο γονιός να είναι παρών σστην διαδικασία.
Εγινε χαμός δεν το συζητώ, απο ότι μου είπε αλλά στο τέλος έκατσε μέσα γιατί ήρθε ο διευθυντής και τελειώσαν πολύ γρήγορα γιατί δεν έκλαψε πολύ το παιδί αλλά την αιμοληψία την έκανε η γιατρός και οχι οι νοσηλεύτριες!!! αν λέει κάτι αυτό.
Τελείωσε αν μπορεί κανείς να αντέξει την διαδικασία πρέπει να απαιτεί να είναι μέσα οταν το παιδί αιμοληπτέιται.

soevan07
31-10-09, 17:37
ο μικρος μασ ς ηταν 5 μηνων περυσι οταν παρουσιασε 3 επεισοδεια σπασμων χωρις πυρετο. νοσηλευτηκαμε στο Α. Κυριακου. Παρολο που ειμαι η ιδια γιατρος δεν με αφησαν να ειμαι παρον κατα την οσφυονωτιαια παρακεντηση. Απαραδεκτο

Δεν μπορούσες με κάποιο τρόπο να το απαιτήσεις? Δεν το καταλαβαίνω αυτό το πράγμα! Δεν είναι δικαίωμα κάθε γονιού αν θέλει να βρίσκεται δίπλα στο παιδί του? Στην περίπτωση που δυσκολεύει το έργο των γιατρών τότε ας τον διώξουν!

DEL
31-10-09, 20:01
ΕΓΩ 2 ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΑΙΜΑ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΓΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ.ΒΕΒΑΙΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ.

fassolia
31-10-09, 21:37
Ειμαι γιατρος (οχι παιδιατρος) και σας βεβαιωνω σε καμια χωρα του εξωτερικου (ουτε Τουρκια πχ.) δε γινονται αυτα τα πραγματα...Ελλας το μεγαλειο σου (αγνοια δηλαδη)!

katgiam
31-10-09, 22:49
Εμεις οταν χρειαστηκε να κανουμε εισαγωγη στο νοσοκομειο την ωρα που προσπαθουσαν να του βαλουν τον ορο δεν μας αφησαν να ειμαστε μεσα βεβαια δεν μπορεσαν να του βαλουν τον ορο γιατι σφιγγοταν και βγαινουν εξω και μας λενε δεν μπορεσαμε αλλα δεν ειναι και απαρρετητος και ολα αυτα σε ηλικια 6 μηνων αλλα και ραμματα οταν χρειαστηκε να του κανουμε παλι δεν μας αφησαν μεσα ειμασταν εξω και περιμεναμε κλαιγοντας απο μεσα ο μικρος και απο εξω εμεις τι να πεις ελλαδα

Eleftheria
02-11-09, 09:32
Μια και την προηγούμενη εβδομάδα, ήμουνα 3 ημέρες σε γνωστό ιδιωτικό παιδιατρικό νοσοκομείο με το Νικόλα μου να έχει, ευτυχώς τελικά, μια βαριά ίωση, θα ήθελα να γράψω κάποια πράγματα.

Δεν με άφησαν να μπω όταν του έβαλαν την πεταλούδα. Συζήτηση:
- Αφήστε με να είμαι μαζί του
- Δεν γίνεται, μην ανησυχείτε, είναι το πρωτόκολλο αυτό.
- Ο μικρός είναι πολύ ήσυχος, όταν είναι μαζί μου.
- Είμαι και εγώ μάνα και σε καταλαβαίνω, όμως προσέχουμε όλα τα παιδάκια σα να είναι δικά μας. Υπάρχουν κάποιοι γονείς που δυσκολεύουν την κατάσταση και αυτό έχει αντίκτυπο και στο παιδί.
Σαν αποτέλεσμα, ο μικρός μου δεν έκλαψε πολύ γιατί ήταν χαλαρός από πριν (δεν είχε ξεκινήσει η ταλαιπωρία του), το νοσηλευτικό προσωπικό ήταν άψογο.

Σε κάποια άλλη εξέταση (λήψη ούρων από την κύστη) που έπρεπε να γίνει, παρουσία γιατρού, μου είπαν αρχικά να βγω έξω, ο μικρός όμως ήταν ήδη εκνευρισμένος από την ταλαιπωρία, τους είπα αφήστε με λίγο να τον ηρεμήσω και μετά θα βγω. Ξάπλωσα τον μικρό μου στο κρεβάτι νοσηλείας, τον αγκάλιασα από τους ώμους και το κεφάλι μου μπροστά στο κεφάλι του, του τραγούδησα λίγο και άρχισα να του μιλάω για το Winnie και το μέλι που πρέπει να μαζέψουμε. Ο μικρός ηρέμησε, χαμογέλαγε. Ο γιατρός λέει ‘ξεκινάμε με τη μαμά μέσα!!!!!!!!!!!’.
Σαν αποτέλεσμα, ο μικρός μου ήταν πολύ ήρεμος, δε σφίχτηκε καθόλου και επομένως δεν τραυματίστηκε και καθόλου, η λήψη κράτησε δευτερόλεπτα και ο μικρός δεν κατάλαβε τίποτε.

Σαν ουσία τώρα:
Δεν τα βάζω με το νοσηλευτικό προσωπικό, διότι ήταν πραγματικά πολύ φιλικό προς όλα τα παιδάκια. Και εκτελεί οδηγίες.
Όμως, το περιβόητο ‘πρωτόκολλο’, πρέπει να αλλάξει. Δεν είναι ασφαλής διαδικασία, επειδή 1 γονιός στους 100, μπορεί να πάθει υστερία ή οτιδήποτε άλλο κατά τη διάρκεια της εξέτασης, να μένουν απ’ έξω και οι υπόλοιποι 99. Ας πετάξουν έξω από το δωμάτιο αυτόν! Όχι και τους υπόλοιπους!
Και εντέλει τι προέχει????????? Το πρωτόκολλο ή το παιδί?????
Αν ΟΛΟΙ καταλάβουν, ότι αυτό που προέχει ΕΙΝΑΙ Η ΗΡΕΜΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ, η ασφαλέστερη διαδικασία πρωτίστως για το παιδί, είναι να βρίσκεται κοντά η μαμά του (ή ο μπαμπάς κατά περίπτωση). Ένας ήρεμος γονιός, χαμογελαστός που εκείνη την ώρα δεν θα κάνει το γιατρό.
Μόνο μία μαμά μπορεί να κρατήσει ήρεμο το παιδί της!!! Που να ξέρει η νοσηλεύτρια, ποιό τραγούδι αρέσει στο Νικόλα και ποιός είναι ο αγαπημένος του ήρωας????? Και αν ο Νικόλας δεν ηρεμούσε με τον Winnie, πως θα ήξεραν οι νοσηλεύτριες ότι εγώ είχα στο τσεπάκι το μικρό Nemo και τον κύριο Σαλάχη που πάει βόλτα τα ψαράκια στον ωκεανό???

Επιτέλους, ας σοβαρευτούνε και ας συνειδητοποιήσουμε όλοι ότι εφόσον προέχει η ασφάλεια του παιδιού τόσο από συναισθηματική άποψη όσο και από ομαλή διεξαγωγή ιατρικής εξέτασης, οι γονείς πρέπει να είναι ψύχραιμοι, χαμογελαστοί και παρόντες και κατά παρέκκλιση να μένουν απέξω.

supermama
03-11-09, 21:43
καλα μιλαμε το θυμηθηκα τωρα παλι και ειναι καλο θεμα και ευκαιρια να τοπω..! ο γιος μου ηταν 40 ημερων!ναι..μολις 40 ημερων!!!!μπηκαμε στο νοσοκομειο για βοηθημα τροφης επειδη απο κρυωμα σταματησε να πινει γαλα..τεσπα κατσαμε 17 μερες εκ τις οποιες οι 3 ητνα κρησιμες και μπορει να.... τεσπα δε θελω ουτε να τοπω..λοιπον εκτος απο μενα που το καναν καθημερινα εβλεπα καιτα αλλα παιδακια οταν τους βαζαν ορο ''πετουσαν'' τους γονεις εξω!! και ημουν διπλα το δωματιο μας και ακουγα...το κλαμα που ριχναν τα καημενα..ασε και οι γονεις εξω.. και αν δε στεκονταν καλα τα μαλωναν κιολας!!!!ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ!!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΟΛΑ!!!! μιλαω φυσικα για το λιμωδων θεσσαλονικης

BOBOLINOS
04-11-09, 14:46
γεια σας καροτσια ,θα ηθελα να καταθεσω την εμπειρια μου και για τις 2 αιμοληψιες που χρειαστηκε να κανει ο μικρος μου.η πρωτη εγινε οταν εκλεισε τον 6 μηνα για εναν επανελεγχο του G-6-PD πηγα σε ενα συνοικιακο μικροβιολογικο εργαστηριο κρατουσα τον μικρο και ηταν πολυ ηρεμος ο μικροβιολογος τον εκανε πολυ κεφι βεβαια γνωριζα απο μενα οτι ηταν και ελαφροχερης.Η δευτερη ηταν οταν εγινε 7 μηνων για να κανουμε ελεγχο για τις αλλεργιογονες ουσιες, πηγαμε με τον συζυγο μου στην EUROMEDICA ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ μπηκα μεσα με τον μικρο αγκαλιτσα καθησαμε στην καρεκλα (και ας ειχε και 2 κοπελα μεσα) και περιμεναμε .ο συζυγος ουτε να το δει δεν μπορουσε γενικα δε θελει να βλεπει πως ταλαιπωρουν τον γιο του αφου στα μηνιαια εμβολια που κανουμε βγαινει απο το ιατρειο του παιδιατρου να μη βλεπει.εγω τον μονο ενδοιασμο που ειχα ηταν με τη βελονα που θα παιρναν το αιμα του μικρου γιατι αν ηταν σαν των ενηλικων θα τον επαιρνα και θα εφευγα,ευτυχως ηταν πεταλουδα και ετσι ολα πηγαν καλα χωρις δακρυα.!!!!!!!!!!!!!

Μηλίτσα
16-11-09, 01:59
κυρια Στυλιανακη, εγω δεν ειχα ποτε καποιο τετοιο προβλημα με το παιδι μου.αν ειχα,σιγουρα δεν θα καθομουν με σταυρωμενα χερια. Ομως θα ηθελα να σας αναφερω τα εξης: ο θεμελιωτης της αιμοδοσιας μας,ο λησμονημενος δυστυχως Ηλιας Πολιτης,επετρεψε στην ελληνιδα δακρυσμενη μανα να ειναι στο προσκεφαλο του παιδιου της την ωρα της μεταγγισης,σε μια εποχη που ο γιατρος ηταν απροσιτος και οι μητερες εβγαιναν απ το δωματιο για να μην μπλεκονται στα ποδια του νοσηλευτικου προσωπικου. Στηριζομαι στη μαρτυρια της μητερας ενος προωρα χαμενου φιλου μου.

DIAJO
16-11-09, 12:59
Στο νοσοκομειο τις Κερκιρας χρειαστηκε να παμε για εξετασεις, η κορη μου τοτε ηταν εναμιση χρονων.όταν ηρθε η ωρα να τις παρουν αιμα ηρθαν δυο νοσοκομες αρπαξαν την μικρη χωρις να προλαβω να τις πω τιποτα,δεν με αφισαν να μπω στο δωματιο και οταν μπηκα τελικα μεσα λεγανε στην μικρη οτι θα επρεπε να ντρεπετε που φερετε ετσι και κλαιει,οτι ειναι μεγαλη πια για κλαματα.και οταν η μικρη ελεγε την λεξη μαμα,ελεγαν με ειρωνεια "σιγα που θες και την μαμα σου,σαν μικρο παιδι κανεις,τι να σου κανει η μανα σου?" απο τοτε ουτε να ακουσει η μικρη για γιατρο.για να παμε για εμβολιο εχουμε προετοιμασια μιας εβδομαδας και παλι ολα τελειωνουν με φωνες και κλαματα.συνηθως ομως και οι γιατροι δεν βοειθανε καθολου την καταστασει βιαζονται να τελειωσουν την δουλεια τους και δεν δινουν το χρονω στα παιδια να καταλαβουν τι γινετε αντιθετος τα αγχωνουν και τα τρομαζουν

Μηλίτσα
16-11-09, 16:41
τι να πω,καλη μου ντιαζιο! Η τραγικη ειρωνια ειναι πως η ιδιαιτερη πατριδα του Ηλια Πολιτη ηταν η Κερκυρα! Κι ισως,αν δεν εφευγε απ τη ζωη τοσο προωρα,να ειχε αλλαξει το πρωτοκολλο. Λοιπον,μια φορα εκανα εξεταση του παιδιου μου γενικη αιματος,σε ιδιωτικο εργαστηριο,ηταν 3χρ τοτε, και η ιατρος που ηταν η ιδια και αιματοληπτρια,θεωρησε απαραιτητο να ειμαι παρουσα,παρολο που ειχε και βοηθο!

demi
07-12-09, 12:11
στον αγιο λουκα θεσσαλονικης 8 μηνων ο φουντουκος του πηραν αιμα με εμενα να τον εχω αγκαλια ....εκλαψε λιγο αλλα μετα του εδωσαν μπαλονια και ξεχαστηκε αμεσως....
πολυ καλα κοριτσια ,ευγενικα και παρηγορουσαν το παιδι με οποιο τροπο μπορουσαν....

angel25
07-12-09, 16:42
οταν πηγα παιδων αγ σοφια την μπεμπα 43ημερων.. δεν αφηναν να ειμαι μεσα ουτε στην αιμολιψια ουτε οταν της πηραν ουρα απευθειας απο την κυστη, απαγορευοταν λεει..
μετα απο 4 μερες ομως που δεν τις ειχαν αλαξει πεταλουδα η φλεβα βουλωσε κ η νοσοκομα ειπε να πω σε γιατρο να την αλαξει ,μετα πολλα εφτασε 12 το βραδυ κδεν ειχε αλλαχτει η πεταλουδα, οταν ηρθε η νοσοκομα βαρδιας να της βαλει την αντιβιωση ειπα οτι ειναι βουλωμενη κ πηγα κ εγω μαζι της να την βοηθησω βασικα μου ειπε οχι αλλα ειπα οτι σπουδασα κ εγω νοσοκομα κ με πιστεψε.. τι να κανω ποιος θα κραταγε το μπεμπακι? βασικα εχουν δικιο γιατι εαν μια μαμα πανικοβληθει ποιον θα πρωτομαζεψουν την μαμα η το μωρο?

Μαρια Στυλιανακη
07-12-09, 23:44
σημείωσα τα εξής μέσω επεξεργασίας στο αρχικό μου πόστ,

Update 5.12.09
τοποθετώ εδώ ένα ΑΝΕΠΙΣΗΜΟ κείμενο το οποίο έγραψα, που θα προτείνω σε διάφορους ειδικούς/φορείς να το ελέγξουν και να το διορθώσουν και να το συμπληρώσουν όπως αυτό είναι απαραίτητο, και το οποίο θέλω μετά να προταθεί στα νοσοκομεία να το αναρτήσουν, και κάποια στιγμή να τυπώσουμε αφίσες για αυτό το σκοπό και να τις δώσουμε.

Παράθεση:
"Αγαπημένε μου γιατρέ / νοσοκόμα,

μην διώχνεις τη μαμά μου όταν χρειαστεί να μου πάρεις αίμα.
Την έχω ανάγκη για να μου κρατάει το χέρι μου και να αισθανθώ ήρεμα.
Αν πονέσω και θέλω να κλάψω ποιός θα με κρατήσει αγκαλιά?
Αν δεν αφήνεις τη μαμά μου να με παρηγορεί ή να με ηρεμεί, με κάνεις να θυμάμαι πάντα την παραμονή μου εδώ σαν μια απαίσια και φρικτή ανάμνηση, αλλά και να φοβάμαι τα νοσοκομεία κ τους γιατρούς,
αφού δεν αφήνουν τη μαμά μου να με πάρει αγκαλιά.
Δεν σε ξέρω - και επειδή με πονάει η ένεση, με πιάνει απελπισία!

Οδηγίες στο πως να εξηγήσεις στη μαμά μου να με παρηγορήσει,
αν δεν ξέρει πώς:

Μαμά, δεν χρειάζεται να κάνεις πολλά πράγματα, απλώς να είσαι εκεί.
Απλώς αυτό θέλω.

Για να μη φοβάμαι πολύ:

Αν μπορείς μην δείχνεις αν φοβάσαι...είναι σημαντικό για μένα να σε βλέπω ήρεμη για να αισθανθώ και εγώ έτσι.
Βοήθησέ με να καταλάβω τι θα μου συμβεί με εύκολα παραδείγματα
Αν έχουμε προηγουμένως κάνει παιχνίδια στο σπίτι με παιδικά στηθοσκόπια θερμόμετρα και ενέσεις, θα γνωρίζω τι είναι αυτά και γιατί τα χρησιμοποιεί η νοσοκόμα/γιατρός.
Αν έχουμε μιλήσει άλλες φορές για το αίμα και τί είναι, θα ξέρω γιατί χρειάζεται η νοσοκόμα να βάλει μια βελόνα στο δέρμα μου
Όταν χρειαστεί να μου κάνουν ένεση πές μου ότι αν θέλω μπορώ να κοιτάω την βελόνα, ή να κοιτάω εσένα ή κάποιο βιβλίο. Έτσι θα μπορώ να διαλέξω τι να κάνω εκείνη την ώρα. Αυτό θα με κάνει να αισθανθώ ότι έχω τον έλεγχο του τι γίνεται και με ηρεμεί αρκετά.

Εκείνη την ώρα μήν μιλάς στον γιατρό/νοσοκόμα, έτσι ώστε να την βοηθήσεις να συγκεντρωθεί - μίλα σε εμένα για τα αγαπημένα μου παιχνίδια, για τις προηγούμενές μας διακοπές ή τι θέλω για δωράκι στα γενέθλιά μου. "

Μαρία Στυλιανάκη

Αυτές οι οδηγίες προσαρμόζονται ανάλογα με την ηλικία του παιδιού.
Ο γονέας θα κληθεί να ξεπεράσει τα όποια συναισθήματα φόβου ή ταραχής που πιθανώς θα βιώνει:
Αυτός που έχει την πραγματική ανάγκη για στήριξη και ενθάρρυνση εκείνη τη στιγμή, είναι το παιδί,
και ο καλύτερος τρόπος για να επιτευχθεί αυτό, είναι ο γονέας να είναι θετικός και να έχει προετοιμαστεί κατάλληλα για αυτή την διαδικασία.
Καλείται να έχει βρεί τρόπους να ηρεμήσει τον εαυτό του, για να ανταπεξέλθει στις ανάγκες του παιδιού του για ηρεμία και θετικότητα.
Tαυτόχρονα όμως και το προσωπικό ενός νοσοκομείου οφείλει να καθοδηγεί τους γονείς προς αυτή τη κατεύθυνση και όχι να τους υποχρεώνει να εγκαταλείπουν το παιδί τους την στιγμή που τους έχει περισσότερη ανάγκη.
Το δείγμα μας ακόμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό, αλλά όπως και να έχει, κάτι έχει αρχίσει να μας λέει, ειδικά διαβάζοντας και τις μαρτυρίες των γονέων που ακολουθούν.

Jen.
08-12-09, 00:34
Μπράβο!

angel25
08-12-09, 08:18
κυρια στυλιανακη δεν ξερω τι κ ποια ειστε αλλα ειστε πολλυ καλη με συγκινισατε πρωινιατικα, μακαρι να γινοταν αυτο! κ οχι μονο να μας αφηνανε να ειμασταν μαζι με τα παιδια μας αλλα να μας φεροντουσαν αναλογα .. εννοω να μας κοιτουσαν ως μητερες ανεξαρτητος με την ηλικια μας, ενιωσα τον ρατσισμο αυτο στο παιδων αποιρες φορες, μπορει να ειμαι 26 λογο εμφανισεις δεν με κανεις τοσο ομως , εχω μεινει ακομα στο στιλ του τζν κ τον αθλητικων παπουτσιων , οταν ρωτουσα για το τι εχουν τα παιδια μου στις 3 φορες που εχω παει σε καποιο νοσοκομειο λογο σοβαρων για μενα παθησεων δεν μου εδειναν σημασια ΗΛΙΚΡΙΝΑ νομιζαν οτι αν μου εξηγουσαν οτι δεν θα καταλαβενα μια, ευτηχος που ειπαρχει κ το νετ κ τα εμαθα ολλα απο σελιδες .(ιδιοπαθες θρομβοπενικη πορθυρα ειχε με αιμοραγια η κορη μου κ ημουν 24 οταν εγινε αυτο δεν ημουν 5 ωστε να μην καταλαβενω)
οταν στο διπλανο δωματιο ηταν ομως η 34 ετων φουστοφορεμενη μαμα μεχρι κ ο επιμελιτης της απαντουσε σε ολλες τις τις αποριες. βγηκα εκτος θεματος!!

daffy
08-12-09, 14:13
Πριν 2 χρόνια στο Ιπποκράτειο Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης από τα επείγοντα μας στέλνουν για αιμοληψία στο εργαστήριο, έγινε η αιμοληψία και εμείς κρατούσαμε το παιδί αγκαλιά. Χωρίς πολλά κλάματα χωρίς πολλά τρυπήματα.
Όμως δυστυχώς μας έκαναν εισαγωγή στην κλίνικη. Από εκεί και πέρα δεν θέλω να το θυμάμαι. Τον πήρανε μόνο του για να του βάλουν ορό (2 χρονών παιδάκι) εγώ έξω από το δωμάτιο και να τον ακούω να κλαίει και να οδυρεται και να φωνάζει "Μαμά που είσαι?? Μαμά" Δυστυχώς το γράφω και δεν μπορώ να μην βουρκώνω ακόμα. Και αυτό ξαναέγινε και για τις αιμοληψίες και για τον καθέτηρα. Και δεν έφτανε μόνο αυτό, κάθε φορά που ερχόταν ο καθηγητής με τους 15 φοιτητές του έπρεπε να βγαίνω από τον θάλαμο και να αφήνω το δίχρονο μόνο του σε ένα ξένο περιβάλλον με ένα σωρό ξένους από πάνω του!!!!

Όμως και στο Διαβαλκανικό Θεσσαλόνίκης είχα την ανάλογη εμπειρία με τον άλλον μου το γιο 1,5 χρονών τότε. Μου ζήτησαν να βγω από το δωμάτιο αιμοληψίας και πάλι ήμουν έξω και το άκουγα που σπάραζε. Και δυστυχώς και πάλι δεν έγινε μόνο μια φορά αφού μας κρατήσανε με εισαγωγή και γινόταν σχεδόν καθημερινά.

Τα λόγια είναι περιττά...

PAKEL
08-12-09, 15:05
όσες φορές χρειάστηκε να δώσει η μικρή μου αίμα ( και ήταν αρκετές ) δεν μου ζήτησαν να βγώ έξω...όλες βέβαια ήταν στην Ευρωδιάγνωση και σε κάποιο άλλο ιδιωτικό μικροβιολογικό εργαστήριο. Απεναντίας μας έλεγαν να την πάρουμε εμείς αγκαλιά και να της μιλάμε για να ξεχαστεί.
'Οταν έκλεισε τα 2 της χρόνια έπρεπε να μπούμε στον Άγιο Λουκά για να κάνουμε πρόκληση για το γάλα (είχε αλλεργία και είχαμε αποχή από τα γαλακτωκομικά για 1 χρόνο)...έπρεπε να της βάλουν πεταλούδα για να της χορηγηθεί κορτιζόνη σε περίπτωση αλλεργικού σοκ. Εκεί δεν με άφησαν να μπω μέσα λέγοντάς μου πως είναι αίθουσες χειρουργείου και απαγορεύεται...η μικρή βέβαια δεν φαινόταν κλαμμένη όταν την έφεραν και η νοσοκόμα της μιλούσε και την χάϊδευε σε όλη τη διαδρομή μέχρι να μου την φέρουν.
Από δημόσιο νοσοκομείο δεν έχω ανάλογη εμπειρία ... και ούτε θέλω να έχω με αυτά που ακούω...

Sam
08-12-09, 15:18
edit admin.....

aretiy
08-12-09, 15:54
ο μικρος μας ς ηταν 5 μηνων περυσι οταν παρουσιασε 3 επεισοδεια σπασμων χωρις πυρετο. νοσηλευτηκαμε στο Α. Κυριακου. Παρολο που ειμαι η ιδια γιατρος δεν με αφησαν να ειμαι παρον κατα την οσφυονωτιαια παρακεντηση. Απαραδεκτο

αχ τι θυμηθηκα...οταν ο μικρος μου (ειναι 8 τωρα!!) ηταν 3,5 εκανε 41,3 πυρετο και ο παιδιατρος του μας εστειλε κατεπειγοντως στο νοσοκομειο...λογω ιδιωτικης ασφαλειας πηγαμε στο Metropolitan οπου του κανανε μια εξεταση (του κουνουσανε το κεφαλι για να δουν αντιδρασεις στα χερια και ποδια) και μας στειλανε επειγοντως στο Παιδων Αγλαια Κυριακου γιατι φοβηθηκαν για πολιομυελιτιδα με ασθενοφορο!! και εκει αρχισε το show...μπαινουμε μεσα αφου εχουμε φτασει πρωτοι εμεις και ο μπαμπας του ακολουθουσε με το αυτοκινητο και αφου του κανουν την ιδια εξεταση μου λεει μια γιατρος (επιμελητρια) "πρεπει να βγειτε εξω για να του παρουμε υγρο απο την σπονδυλικη στηλη!", λεω "μπορειται να του παρετε με μενα παρουσα αλλα τον μικρο μονο του ΔΕΝ τον αφηνω!!" μου λεει με θρασος "δεν γινετε αυτο κυρα μου!!! τι νομιζετε οτι ειμαστε εδω? αμα εμπαιναν ολοι οι γονεις μεσα θα το καναμε κεντρο διερχομενων!!" της απαντησα "σε ποιον νομιζεις οτι μιλας ετσι??? Κυρα μου να πεις την μανα σου!! και που να χτυπιεσαι κατω εσυ τον γιο μου δεν τον ακουμπας παλιοκολλημενη!!" και διαφορα αλλα που θα κοβοντουσαν απο την λογοκρισια...ακολουθησε ενας τρικουβερτος καυγας οπου μπλεχτηκε ο πατερας του μικρου (κραταγε εμενα να μην της ορμηξω!!) και 2 απο την ασφαλεια που επισης προσπαθουσαν να με ηρεμησουν...μετα απο απειλες του τυπου να τον πατε αλλου αμα δεν σας αρεσει και κατι τετοια και κατι πολυ χειροτερες απειλες απο μενα καταληξαμε να του κανει ο Καθηγητης την εξεταση και με μενα παρουσα και τον πατερα του! Ο μικρος ηρεμος εφοσον του μιλαγα και οταν πονουσε (φυσικα και εκλαιγε και ποναγε πολυ ...) μου εσφιγγε το χερι και ειμασταν ολοι καλα...βεβαια παρολο που δεν εδειξα τιποτα μπροστα στο παιδι χρειαστηκα κανα 2ωρο για να ηρεμησω...Βγηκε αρνητικη ουφ
Παντως για αιμοληψια εμεις παμε στο Metropolitan και παντα μας θελουν μεσα!! Στο Παιδων εκεινη την φορα και στον οροφο που μας πηγαν μετα δεν μου ειπαν ποτε να βγω εξω η αληθεια ειναι, αλλα δεν ξερω αν ηταν λογω του οτι το κανανε γενικα η απλα επειδη ειχαν ακουσει τι εγινε στα επειγοντα...:twisted: :twisted:
Κανενας δεν θα με βγαλει εξω την ωρα που ακουμπανε το παιδι μου το θεωρω βαναυσο για το παιδι πρωτα και για τον γονιο μετα!!
Και οντως θελουν την αγριαδα τους κοριτσια, μην αφηνετε να κανουν αυτοι οτι θελουν μην ξεχναμε την παροιμια μας..." και ο Αγιος φοβερα θελει!!!"

Βέρρα
09-12-09, 17:32
Μέχρι στιγμής δεν έχω χρειαστεί κάτι για να πώ αν μου ζητήθηκε ή όχι να βγώ, αλλά από αυτά που διάβασα έχω πάθει κρίση! και καλά ο πόνος και των παιδιών και ο δικός μας... εμένα το 1ο που πέρασε από το μυαλό μου είναι ότι εδώ εμάς μπορεί να μας παρενοχλήσει γιατρός ή ό,τι άλλο, και θα αφήσω το μωρό μου πίσω από κλειστές πόρτες μόνο του? Σίγουρα δεν αφορά αυτό που λέω την πλειοψηφία αλλά τόσα βλέπουμε κι ακούμε σε όλα τα επαγγέλματα και από ανθρώπους υπεράνω υποψίας... Έχω ήδη ενημερώσει τον άντρα μου για το τι θα συμβεί σε ανάλογη περίπτωση ώστε να φροντίσει τουλάχιστον να μη χειροδικίσω και με τρέχουν πίσω από τα κάγγελα!!!

vouraikos
13-12-09, 22:29
απλη αιμοληψια για εξετασεις, σε ιδιωτικο μικροβιολογικο εργαστηριο και ημουν μεσα και μου ειπαν και πως να βοηθησω

yola
14-12-09, 15:05
Πήγαμε στην Παιδιατρική του Ιατρικού Κέντρου και ήταν 2 αναιδέστατες νοσοκόμες που με άφησαν έξω από την αιμοληψία με κλειστή πόρτα και την μικρή μου μέσα να ουρλιάζει ΜΑΜΑ. Δεν θα ξεχάσω ποτέ πώς ένοιωσα και φυσικά δεν θα ξαναπάμε ποτέ εκεί...

soevan07
14-12-09, 16:33
Εγώ θα έλεγα το εξής:

Όποιος γονιός έχει σκοπό να πάει το παιδί του ιδιωτικά για κάποια αιμοληψία,
να τους πάρουν πρώτα ένα τηλέφωνο
και να τους θέσουν την εξής σημαντική ερώτηση:

"Επιτρέπετε τους γονείς μέσα κατά τη διάρκεια της αιμοληψίας??"
"OXI??????....Αντίο σας!!!!"

Θα σου πω εγώ για πότε θα αλλάξουν τακτική!!!

Δεν κατάλαβα!!! Να μας βασανίζουν τα παιδιά μας και να τους πληρώνουμε κιόλας???

pasxalitsa v
16-12-09, 12:27
sophie εχεις απολυτο δικιο....!!!

Μαρια Στυλιανακη
17-12-09, 19:25
θα ήθελα να τοποθετήσω εδώ κειμενο απαντηση που έγραψα στην αντίστοιχη συζήτηση που εγινε και στο facebook,
απάντηση στο σχόλιο μιας οπαδού της ομάδας μας εκεί που με την αδιαμφισβήτητα καλή πρόθεση να μας ενημερώσει, έγραψε το εξής κείμενο... το οποίο το σημειώνω γιατί πιστεύω ότι εξαιτίας αυτής της
πεποίθησης, στην οποία έχουν πειστεί οι γιατροί/νοσηλευτές,
συνεχίζει να γίνεται αυτό το πράγμα.

οι αιμοληψίες γίνονται με αυτόν τον τρόπο γιατί και οι γονείς λυποθυμουν βλέποντας τη διαδικασία ( έχει συμβεί πολλές φορές) και δεν ξέρουμε ποιον να πρωτονοσηλέψουμε.... αλλά και τα παιδιά είναι πιο ήρεμα σε αυτή τη διαδικασία όταν δεν είναι οι γονείς μαζί τους.

Γειά σας. Αυτό αφορά ίσως ένα ποσοστο των γονέων που δεν έχουν εκείνη τη στιγμή την ψυχολογία, να υποστηρίξουν το παιδί τους.!
Στόχος διεθνώς, είναι να ωθηθεί ο γονέας στο να μπορέσει να υποστηρίξει το παιδί του.
Αυτό θα είναι ανέφικτο εάν ανεξαιρέτως ΟΛΟΙ οι γονείς εκδιώκονται απο αυτή τη διαδικασία, μην έχοντας ευκαιρία να προσαρμοστούν, απο νωρίς σε αυτήν....
Επίσης λογικό είναι ότι όταν ο γονέας "εκπαιδεύεται" απο νωρίς στο να ΜΗΝ συμμετέχει σε αυτή τη διαδικασία, !! όταν ακόμα το παιδί είναι μωρό!!! ΧΩΡΙΣ να υπάρχει λόγος , να του φαίνεται μετά δύσκολο ή αδύνατο να είναι παρόν και να είναι υποστηρικτικός εκείνη τη στιγμή χρόνια αργότερα, και να αγχώνεται εξαιρετικά.
Επίσης εξαιρετικά άδικο είναι να βαφτίζουν τον γονέα σαν ανίκανο να ανταποκριθεί σε αυτό το ρόλο, εξαιτίας ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ περιπτώσεων με λιποθυμικές τάσεις!
Αυτό αποτελεί απαράδεκτη γενίκευση εις βάρος των γονέων και των παιδιών.
Ο γονέας πρέπει να ερωτάται, εάν θέλει να είναι παρόν και να γίνεται αποδεκτό το αίτημά του απο το προσωπικό. Εάν δεν θέλει, είναι φυσικά δικαίωμά του.
Αυτονόητο πρέπει να θεωρείται ότι θα ΕΙΝΑΙ παρόν, εάν το επιθυμεί,
και όχι το ανάποδο δηλ οτι είναι αυτονόητο ότι δεν θα είναι παρόν.

Φυσικά, και είναι απαραίτητο ο γονέας να είναι ψύχραιμος και ικανός να μεταδόσει ηρεμία στο παιδί του και είναι λογικό ότι εάν δεν είναι ικανός να το κάνει αυτό, !!δεν είναι επιθυμητός σε μια παρέμβαση ιατρική!!.

Όλα είνα εφικτά, και διεθνώς όλοι οι επιστημονες και ειδικοί, επιμένουν σε αυτό (στην παρουσία του γονέα εφόσον αυτός το επιθυμεί) και το επιδιώκουν. Είναι καιρός λοιπον και οι Έλληνες γονείς και ειδικοί, να ωθήσουν την κατάσταση προς αυτή τη κατεύθυνση.

Η εικόνα οτι τα παιδιά είναι πιο ήρεμα όταν ο γονέας δεν είναι παρόν μπορεί να προκύπτει απο
φόβο (εφόσον συνειδητοποιουν ότι ο γιατρός έχει εξουσία πάνω απο τον γονέα τους)
οπότε το παιδί πάλι εκτίθεται σε ένα συναίσθημα το οποίο είναι !!απολύτως χωρίς λόγο!! να εκτεθεί ΚΑΙ σε αυτό.
ΉΔΗ φοβάται για το τι θα του συμβεί, τώρα φοβάται και για το ότι ο εκπρόσωπός και προστάτης του (γονέας) δεν έχει έλεγχο για αυτο που θα του συμβεί !
Όταν ο γονέας είναι παρόν, μπορεί να δείξει και να καθησυχάσει το παιδί του δείχνοντας ότι έχει τον έλεγχο της κατάστασης και εξηγώντας του τι θα συμβεί.
"αλλά και τα παιδιά είναι πιο ήρεμα σε αυτή τη διαδικασία όταν δεν είναι οι γονείς μαζί τους."
!!!!!!---Η σιωπή και η σωματική ακινησία ενός παιδιού, ΔΕΝ είναι ένδειξη για το αν νιώθει ηρεμία... ----!!!!!!
ευχαριστώ
εκ μέρους της ΕΕΕΓ Μ.Στυλιανάκη.

Βρισκω τραγική την αιτιολογία, ότι τα παιδια΄ειναι πιο ήρεμα όταν ο γονέας δεν είναι παρόν.
Όπως και να έχει είναι κάτι που υπάρχει ίσως απο παλιά, δεν δημιουργήθηκε τώρα - είναι κάτι το οποίο το προσωπικό έχει μάθει απο το σύστημα καλά.

λυπαμαι πάντως που χρειάστηκε να διευκρινίσω αυτό

!!!!!!---Η σιωπή και η σωματική ακινησία ενός παιδιού, ΔΕΝ είναι ένδειξη για το αν νιώθει ηρεμία... ----!!!!!!

καθώς πραγματικά με εξοργίζει η σκέψη κάποιου ότι όταν ένα παιδί είναι ήσυχο, (δεν μιλάει δεν λαλάει)
σημαίνει ότι είναι και ΗΡΕΜΟ!..
το θεωρώ πλήρης παρανόηση και ισοπέδωση της παιδικής αλλά και ανθρώπινης ψυχολογίας.

δηλαδη όταν σε βιάζουν/χτυπούν/εκβιάζουν και απο το φόβο σου έχεις ακινητοποιηθεί και δεν μιλάς και δε λαλάς είσαι ΗΡΕΜΟΣ? :!::!:μην τρελλαθούμε συγνώμη δηλαδή!!!!:evil::evil::evil::evil:

bouboukakia
17-12-09, 21:17
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ένα νήπιο- μωρό που κλαίει όταν οι γονείς του φεύγουν για τη δουλειά τους, αν και το φροντίζει ένα γνωστό του πρόσωπο, παραμένει ήρεμο όταν το τρυπάνε δυο-τρεις παντελώς άγνωστοί του άνθρωποι!
Έχουν δει ποτέ τους παιδιά αυτοί οι γιατροί-νοσηλευτές που τα υποστηρίζουν αυτά;

soevan07
17-12-09, 22:59
Αν φοβούνται μήπως λιποθυμήσουμε ας μας βάλουν να υπογράψουμε οτι αυτοί δεν έχουν καμία ευθύνη για το τι θα μας συμβεί,

όπως έβαλαν τον άντρα μου να υπογράψει στο μαιευτήριο για να είναι μέσα μαζί μου την ώρα της γέννας!!

Μην λέμε λοιπόν ό,τι θέλουμε... δήθεν για το δικό μας καλό! :roll:

Όταν βλέπουν οτι οι γονείς επιμένουν να βρίσκονται μέσα
γιατί τους διώχνουν κλωτσηδών??? :x

Για το καλό μας ε?...

Μας κοροιδεύουν κατάμουτρα... :evil:

Πολύ ωραία δικαιολογία!!

ALIS
17-12-09, 23:21
Οταν ο γιος μου ηταν 7 μηνων τον πηγαμε νοσοκομειο,στο παιδων,με 39 πυρετο και εμετους και δυστυχως επρεπε να του παρουν και αιματακι,οταν τους ειπα οτι εγω δεν βγαινω γιατι μας εδιωχναν απο το δωματιο μου απαντησαν οτι αν δεν βγω δεν κανουν τιποτα(ειχαν σταυρωσει τα χερια τους) και να παρω το μωρο και να φυγω.Μας εκβιασαν με την υγεια του παιδιου μας...Οταν τους ειπα οτι αυτο δεν ειναι σωστο και οτι του τσακιζουν την ψυχολογια του μου ειπαν οτι ''πρωτα πρεπει να σε νοιαζει η υγεια του'' και ''αχ αυτες οι νεες μητερες με την ψυχολογια και την ψυχολογια...''Τελικα επειδη φοβομασταν γιατι δεν ξεραμε τι ειχε ο μικρουλης μας το επιτρεψαμε και οταν βγηκαν τα αποτελεσματα πηρα την παιδιατρο μας πηρα το οκ και υπογραψαμε και φυγαμε με δικη μας ευθυνη...Και να φανταστειτε οτι εκει δουλευει και η μητερα μου και ουτε αυτη την αφησαν μεσα...Και μετα ακουσε και τις κατσαδες για τον ''τσαμπουκα'' της κορης της.Η δικαιολογια που χρησιμοποιουν στο παιδων τουλαχιστον ειναι ενα παλιο περιστατικο οπου ενας πατερας αρπαξε μια νοσοκομα απο το λαιμο γιατι δεν αντεχε να βλεπει να τσιμπανε το παιδι του τοσο πολυ γιατι δεν εβρισκαν φλεβα...Τι να πεις αν δεν εχεις ιδιωτικη ασφαλεια....

Jen.
17-12-09, 23:49
Μαρία συμφωνώ με το κείμενο/απάντηση σου και με όλα όσα λες.

Αυτό όμως που με ενδιαφέρει είναι υπάρχει ελπίδα, μέσα από αυτην την κίνηση της οποία πήρες πολύ σωστά την πρωτοβουλία, να αλλάξει η πολιτική των δημόσιων νοσοκομείων. Έχετε κάνει κάποια κίνηση προς την πολιτεία? Υπάρχει περίπτωση να μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο πιο πρακτικό για να αλλάξουμε την κατάσταση αυτή? Ρωτάω απλά αν το έχετε ψάξει και τι "μέλλει γενέσθαι" και θα χαιρόμουν πολύ να μπορούσα να συνεισφέρω.

soevan07
18-12-09, 00:03
Εγώ πάντως σκέφτομαι αν ποτέ μας τύχει
οι νοσοκόμες να αρνούνται να μας κάνουν την αιμοληψία με εμάς μπροστά

να τους ζητήσω να μου το δώσουν γραπτώς το οτι
"δεν δέχονται να μας κάνουν την αιμοληψία με εμάς παρόντες"
για να τους κάνω μετά μήνυση!!!

Δεν βρίσκω άλλο τρόπο να τους ταρακουνήσω!! :evil:

Βέρρα
18-12-09, 00:15
το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ sophie. ας μου δώσουν το καταστατικό ή κάτι με υπογραφή ανωτέρου για να απευθήνω μήνυση. δεν μπορεί να λένε ένα ξερό "πολιτική του νοσοκομείου" και να το τρώμε. Εδώ από όσο ξέρω και ζωάκι να πάς σε κτηνίατρο σε θέλει μαζί του για να είναι ήρεμο το ζωάκι.

Μαρια Στυλιανακη
18-12-09, 10:36
Έχετε κάνει κάποια κίνηση προς την πολιτεία? Υπάρχει περίπτωση να μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο πιο πρακτικό για να αλλάξουμε την κατάσταση αυτή? Ρωτάω απλά αν το έχετε ψάξει και τι "μέλλει γενέσθαι" και θα χαιρόμουν πολύ να μπορούσα να συνεισφέρω.

θα ζητησω να προσυπογραψει το κειμενο η ΕΨΥΠΕ έτσι ώστε να εχει επιστημονικό υποβαθρο και τότε ναι θα παμε το αίτημα στο υπουργείο. (εννοείται). αν χρειαστεί θα μαζεψουμε και για αυτο υπογραφές.
(ακομα δεν ξεκινησαμε την συλλογη υπογραφων γιατην κακοποιηση γιατι θελουμε πρωτα να προσυπογράψουν και τα άλλα κειμενα και αλλοι φορείς για να γίνει συλλογικά οχι μονο μεμωνομενα )

Αρετή Κυπραίου
18-12-09, 13:47
θα ήθελα να τοποθετήσω εδώ κειμενο απαντηση που έγραψα στην αντίστοιχη συζήτηση που εγινε και στο facebook,
απάντηση στο σχόλιο μιας οπαδού της ομάδας μας εκεί που με την αδιαμφισβήτητα καλή πρόθεση να μας ενημερώσει, έγραψε το εξής κείμενο... το οποίο το σημειώνω γιατί πιστεύω ότι εξαιτίας αυτής της
πεποίθησης, στην οποία έχουν πειστεί οι γιατροί/νοσηλευτές,
συνεχίζει να γίνεται αυτό το πράγμα.

Βρισκω τραγική την αιτιολογία, ότι τα παιδια΄ειναι πιο ήρεμα όταν ο γονέας δεν είναι παρόν.
Όπως και να έχει είναι κάτι που υπάρχει ίσως απο παλιά, δεν δημιουργήθηκε τώρα - είναι κάτι το οποίο το προσωπικό έχει μάθει απο το σύστημα καλά.

λυπαμαι πάντως που χρειάστηκε να διευκρινίσω αυτό

καθώς πραγματικά με εξοργίζει η σκέψη κάποιου ότι όταν ένα παιδί είναι ήσυχο, (δεν μιλάει δεν λαλάει)
σημαίνει ότι είναι και ΗΡΕΜΟ!..
το θεωρώ πλήρης παρανόηση και ισοπέδωση της παιδικής αλλά και ανθρώπινης ψυχολογίας.

δηλαδη όταν σε βιάζουν/χτυπούν/εκβιάζουν και απο το φόβο σου έχεις ακινητοποιηθεί και δεν μιλάς και δε λαλάς είσαι ΗΡΕΜΟΣ? :!::!:μην τρελλαθούμε συγνώμη δηλαδή!!!!:evil::evil::evil::evil:

Αυτό που επισημαίνει εδώ η Μαρία είναι πραγματικά τραγικό.
Το να μπερδεύουμε δηλαδή ένα τρομοκρατημένο παιδί με ένα ήρεμο παιδί!!!

Υπάρχει και κάτι άλλο πολύ σοβαρό στο σημείο αυτό,
το οποίο δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να το παραβλέπουμε.

Το παιδί που το "παίρνουν", για οποιοδήποτε λόγο
από τη μαμά του ή το μπαμπά του -ακόμα και αν αυτός είναι ιατρικός-
νιώθει εκτεθειμένο, εγκαταλελειμμένο και προδομένο.

Το ότι δεν το έχουν παρατήσει στην πραγματικότητα, δεν το γνωρίζει το παιδ!
Αυτό που νιώθει εκείνη τη στιγμή είναι ότι
"κάποιος με πονάει και η μαμά μου -ή ο μπαμπάς μου- δεν είναι εδώ".

Και όχι μόνο αυτό, αλλά "η μαμά τους άφησε αυτούς να με πάρουν από κοντά της, άρα δεν μπορεί να με προστατεύσει!"
Και έτσι, το παιδί, μέσα σε όλα τα υπόλοιπα,
νιώθει ότι οι γονείς του το πρόδωσαν...

Ένα μικρό παιδάκι δεν ενδιαφέρεται για το λόγο για τον οποίο συμβαίνουν όλα αυτά.
Το παιδί δεν έχει ιδέα εκείνη τη στιγμή τι συμβαίνει,
γιατί συμβαίνει όλο αυτό και γιατί οι γονείς του το "παράτησαν".

Δεν μπορεί να καταλάβει ότι οι εξετάσεις γίνονται για «το καλό» του.
Αλλά ακόμα και αν το καταλάβει,
γιατί να καταλάβει το παράλογο ότι εκείνη τη στιγμή οι γονείς του δεν είναι μαζί του;

Αυτό που το ενδιαφέρει εκείνη τη στιγμή είναι
ότι κάποιοι άγνωστοι το πήραν από τη μαμά του και το πονάνε.
Και η μαμά του ή μπαμπάς του «συναινούν» σε αυτό.

Εμείς όμως θα πρέπει σε κάθε στιγμή των παιδιών μας
να είμαστε εκεί για αυτά.
Αυτή είναι η μεγαλύτερη πρόκληση που έχουμε να αντιμετωπίσουμε ως γονείς.
Να βρίσκουμε έναν τρόπο να είμαστε εκεί για τα παιδιά μας
γιατί μόνο έτσι θα νιώσουν ότι αυτός ο κόσμος είναι ασφαλής για αυτά
και μόνο έτσι θα χτίσουν μια γερή προσωπικότητα με υψηλή αυτοεκτίμηση.

Εάν οι γονείς του το αφήσουν «εκτεθειμένο»,
αυτό σημαίνει ότι αυτός ο κόσμος δεν είναι ένα ασφαλές μέρος για να ζει κανείς....
Εάν οι γονείς ενός παιδιού, ο καθρέφτης της ψυχής του,
δεν μπορούν να το προστατεύσουν οι επιπτώσεις στην ψυχολογία του παιδιού μπορεί να είναι τρομακτικές.

Υπάρχει και κάτι ακόμη να σκεφτούμε στο σημείο αυτό.

Είμαστε σίγουροι ότι το παιδί θα είναι σε θέση αργότερα να καταλάβει πότε θα πρέπει να επιτρέπει σε κάποιον να το πονάει και σε ποιον όχι,
εφόσον εκείνη τη στιγμή οι γονείς του το επέτρεψαν χωρίς καμία εξήγηση;

Ό,τι είναι αυτονόητο για εμάς, δυστυχώς δεν είναι αυτονόητο και για τα παιδιά μας...

Αυτό σημαίνει πως ό,τι κάνουμε, για οποιονδήποτε λόγο το κάνουμε, τα παιδιά μας δεν είναι «υποχρεωμένα» να το καταλάβουν –και γιατί άλλωστε να το κάνουν-.

Εμείς θα πρέπει να είμαστε εκεί για αυτά,
να τους εξηγούμε, να τα κατανοούμε και να τα στηρίζουμε.

Το ξέρουμε όλοι καλά ότι ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα.
Η πρόφαση ενός ήρεμου – τρομοκρατημένου παιδιού
δεν δικαιολογεί το να επιτρέψουμε να συμβεί κάτι τέτοιο για οποιονδήποτε λόγο.

Jen.
18-12-09, 14:53
Χαίρομαι πάρα πολύ που υπάρχει κόσμος που προσπαθεί να αλλάξει αυτη τη σάπια κατάσταση!

bouboukakia
19-12-09, 17:01
Εκτός από τις εξετάσεις, μας ζητούσαν να βγαίνουμε έξω όταν γινόταν έδιναν τα φάρμακα 3-4 φορές την ημέρα. Ο δικός μου ήταν περ. 5 ετών και του είχα εξηγήσει γιατί έβγαινα. Επιπλέον, νοσηλεύτηκε για καιρό και το είχε συνηθίσει. Ένα παιδί μικρότερο, όμως, μπορεί να βιώνει αυτή την κατάσταση χωρίς να την εκλαμβάνει ως εγκατάλειψη, όπως αναφέρει η κα.Κυπραίου;

mami
18-01-10, 09:51
Απλή αιμοληψία στο παιδιατρικό του ΜΗΤΕΡΑ για G6PD.
Η μικρή μου μόλις 6 μηνών....μου την πήραν από τα χέρια, την πήγαν σε ένα δωμάτιο με κλειστές πόρτες και την άκουγα από έξω να σπαράζει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ακόμα και τώρα που το σκέφτομαι (μετά από 1.5 χρόνο) ...βάζω τα κλάματα.

Please Μαρία (Στυλιανάκη) ας κάνουμε κάτι γι'αυτό.

Το να σηκωθείς να φύγεις δεν είναι πάντα εφικτό.....δυστυχώς.
Πρέπει σαφώς να αλλάξει αυτή η "πολιτική" σε όλα τα νοσοκομεία!!!!!!!!!!

soevan07
18-01-10, 13:09
Πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε κάτι!!

Είναι επιεικώς απαράδεκτο!!!!! :evil: :evil: :evil:

Το μόνο που θα μπορούσε να γίνει άμεσα
είναι να τύχει εκείνη την ώρα καμιά μάνα "τρελαμένη" :mad:

και να καλέσει επιτόπου τα κανάλια και να γίνει χαμός!!!

Θα σου πω εγώ εάν ξανασυμβεί!!

angela_kgr
20-02-10, 22:16
πριν λιγες μερες νοσηλευτηκε η μικρη μου στο Μητερα.Απο τις πρωτες εξετασεις που καναμε που ηταν πριν την εντολη για εισαγωγη ζητησαν να βγω απο το δωματιο στην αρχη για να μη ταραχτω και μετα γιατι ειναι πολιτικη του νοσοκομειου.Δε βγηκα σε καμια αιμοληψια και σε καμια αλλαγη φλεβας οταν εβγαινε η πεταλουδα σε ολη τη διαρκεια της νοσηλειας μας και σε καθε αλλαγη βαρδειας τσακωνομουν και με διφορετικο νοσηλευτη.Το απαιτουσα στην αρχη ευγενικα και μετα με εντονο τροπο ,δειχνοντας τους οτι δεν εχουν αλλη επιλογη και ας το τραβηξουμε οσο θελουν.Δε ξερω πως εδειξα τετοιο θαρρος και θρασος ειδικα την ωρα της εισαγωγης που το παιδι ηταν τοσο χαλια και εγω τοσο κουρασμενη αλλα ηξερα πως ειναι αναγκη και της κορης μου και εμενα να ειμαστε μαζι σε ολη αυτη τη δυσκολη διαδικασια.Με ενοιαζε μονο οτι γινεται να το κανω οσο το δυνατον λιγοτερο επιπονο για το παιδι,δε με ενοιαζε να διευκολυνω τους νοσηλευτες.
Δε ξερω γιατι γινεται αυτο στην Ελλαδα και ποιος εχει πει πως η μανα που φερνει στο κοσμο ενα παιδι και το μεγαλωνει θα φοβηθει σε μια αιμοληψια ή θα εμποδισει τους νοσηλευτες να κανουν σωστα τη δουλεια τους με τη σταση της.

angela_kgr
20-02-10, 22:29
ειναι αδικο να φερονται στους γονεις σαν να ειναι ανικανοι να στηριξουν το παιδι τους και να απαιτουν απο τα παιδια συνεργασια στις αιμολοληψιες.
Ετυχα σε σκηνη το παιδι να σπαραζει μεσα στο δωματι αιμοληψιας και ο γονιος να κλοτσαει εξω το ψυκτη νερου.Δε θα ηταν καλυτερο για τη ψυχικη ηρεμια και του παιδιου και του γονιου να ειναι μαζι ???
Το μονο που εκανα κατα τη διαρκεια της αιμοληψιας ηταν οταν η κορη μου φωναζε μαμα να της λεω εδω ειμαι και να τη παιρνω αμεσως αγκαλια μολις τελειωνε η διαδικασια.Τοσο ενοχλητικο ειναι ????Δε ξερω αν ακουγεται ασημαντο σε καποιους και σκεφτονται σιγα τωρα και τι προσφερε στο παιδι με αυτο αλλα εφω εκεινη τη στιγμη ενιωθα οτι ηταν το πιο σημαντικο πραγμα που μπορουσα να κανω και το μονο,δε με ενοιαζε ουτε να καν να ανασανω μονο να ειμαι με το παιδι μου.....

ultraviolet
10-03-10, 23:12
μου εκανα βιοψια σε ηλικια 3 ετων και θυμαμαι σαν τωρα να με βαζουν στο φορειο και να με παιρνουν απο τη μαμα μου.. με τρομοκρατησε πιο πολυ απο την ιδια την βιοψια.
θεωρω οτι οντως καποιες μαμαδες ειναι πιο αγχωμενες και ισως εμποδιζουν τη διαδικασια αιμοληψιας..
τις 2 φορες που ετυχε σε ιδιωτικο μικροβιολογικο ηταν μικρουλης και τον ειχα αγκαλια.
μια φορα 20 μηνων που πηγαμε σε νοσοκομειο για ραμματα μου απαγορευσαν να μπω. ΜΟΛΙΣ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΣΠΑΡΑΖΕΙ ΣΤΟ ΚΛΑΜΑ ΜΠΗΚΑ ΜΕΣΑ. φυσικα μου εκαναν παρατηρηση αλλα φανταζομαι οτι το υφος μου εκεινη την ωρα ηταν τοσο αποτομο που με αφησαν να μεινω.

maestria
06-04-10, 13:28
Καλημέρα κι από εμένα!
Μία φορά που κάναμε εξετάσεις (στο ΙΚΑ) και ήταν περίπου 7 μηνών, οι νοσοκόμοι ήταν καταπληκτικοί και μου ζητήσανε να τον κρατάω, να του μιλάω και να τον ηρεμώ, ώστε να τελειώσουν την αιμοληψία όσο τον δυνατόν πιο γρήγορα και ανώδυνα.
Το θεωρώ απαράδεκτο να χωρίσουν μωρό από τους γονείς τους και να του κάνουν επίπονες εξετάσεις!

sevoula
06-04-10, 13:49
δεν μπορώ ούτε να το φανταστώ να είμαι μακριά από το παιδί μου, σε εξετάσεις ή σε αιμοληψία ή σε κάτι το σοβαρό. θα τους το έθετα πολύ απλά, ή θα γίνει αυτό που θέλω ή θα πάμε δικαστικά. Δεν παλεύομαι σε τέτοια. κι από δημοσιότητα θα έχουν αυτή που τους αξίζει.
και δικηγόρος να μην ήμουν το ίδιο θα έκανα πιστεύω. για τρίξτε τους τα δόντια. σε ποιόν νόμο στηρίζονται; να σας το δείξουν.και ζητήστε να δείτε τη διεύθυνση ή το νομικό τμήμα της κλινικής ή του νοσοκομείου.... αν δεν μπορούν νομικά να το στηρίξουν, ας αφήσουν τους γονείς να αγαπήσουν το παιδί τους όπως ξέρουν και καταλαβαίνουν. άντε γιατί τα έχω πάρει με τις αυθαιρεσίες.ό,τι του έρθει του καθένα το βαφτίζει νόμο και πολιτική.

sevoula
07-04-10, 12:58
και για να είμαι πιο αποτελεσματική σε αυτό που σας συμβουλεύω: Εισαγγελέας υπηρεσίας υπάρχει όλο το 24ωρο, οπότε μια βόλτα από τον Εισαγγελέα, χωρίς να απαιτείται παράσταση δικηγόρου, αρκεί. Εξιστορείτε τα γεγονότα ή την απειλή να σας απομακρύνουν από το παιδί, προκειμένου να του πάρουν αίμα ή να του κάνουν εξετάσεις. Αν σας πάρουν το παιδί με το ζόρι από τα χέρια ή έστω σας απειλήσουν ότι θα το κάνουν, ΑΠΛΑ όποιος το κάνει, διώκεται αυτεπάγγελτα.
Το ανοίγουμε το στοματάκι μας και υπερασπιζόμαστε το δίκιο μας.
στις πιο πολλές περιπτώσεις, αυτό που θεωρούμε δίκαιο, ηθικό είναι και νομικός κανόνας. Αν δεν το ξέρουμε σίγουρα, πέρνουμε τηλέφωνο δικηγόρο και μας ανοίγει τα μάτια.

mama maria
07-04-10, 13:27
ειναι αδικο να φερονται στους γονεις σαν να ειναι ανικανοι να στηριξουν το παιδι τους και να απαιτουν απο τα παιδια συνεργασια στις αιμολοληψιες.
Ετυχα σε σκηνη το παιδι να σπαραζει μεσα στο δωματι αιμοληψιας και ο γονιος να κλοτσαει εξω το ψυκτη νερου.Δε θα ηταν καλυτερο για τη ψυχικη ηρεμια και του παιδιου και του γονιου να ειναι μαζι ???

Έτσι ακριβώς το έζησα σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης, με τη διαφορά ότι όρμηξα μέσα στο δωμάτιο αιμοληψίας....τσακώθηκα με τους νοσηλευτές...έγινε ο χαμός:twisted:... τους είπα να μου φέρουν το διευθυντή του νοσοκομείου να με αντιμετωπίσει γιατι δεν υπάρχει περίπτωση να βγω έξω...."θα σας το αποδείξω ότι δεν κάνετε καλά, αφήστε με να κρατάω το μικρό (τότε 2χρονών) και θα του πάρτε αίμα σε λίγα λεπτά".. έτσι ακριβώς τους είπα και πιστέψτε με σε πολύ έντονο ύφος....και όντως η αιμοληψία και η τοποθέτηση της πεταλούδας έγινε σε λίγη ώρα... κρατούσα το μικρό μου και έστρεψα και το κεφαλάκι του από την άλλη μεριά και όλα τελείωσαν... από εκείνη τη μέρα και για 10 μέρες που νοσηλευτήκαμε δεν βγήκα από το δωμάτιο ούτε ένα λεπτό... ούτε όταν η προισταμένη είπε ότι θα γίνει ομαδική επίσκεψη γιατρών... Κορίτσια μη μασάτε τίποτα!!! Αν αυτοί είναι απλά νοσηλευτές... εμείς είμαστε οι γονείς του!!!

sevoula
07-04-10, 13:56
mama maria όπως τα λες!
δεν υπήρχε περίπτωση βεβαίως να διαφωνήσω Σαλονικιά μου μανούλα!
συμφωνώ μαζί σου σε όλα!

soevan07
07-04-10, 14:32
Κορίτσια μη μασάτε τίποτα!!! Αν αυτοί είναι απλά νοσηλευτές... εμείς είμαστε οι γονείς του!!!

ΕΤΣΙ!! ΠΕΣ ΤΑ!!!

mimakoulini
04-05-10, 00:27
ο μικρος μου εκανε ικτερο στο νοσοκομειο οχι πολυ για να μας κρατησουν μεσα απλα επρεπε σε δυο μερες να κανουμε μια εξεταση για να ειμαστε οκ!!!!!!πηγαμε λοιπον στο ΘΡΙΑΣΙΟ!!!!!! το παιδι μου 5 ΗΜΕΡΩΝ με εβγαλαν εξω κ το παιδι σπαραξε απο το κλαμα του πηραν αιμα απο το χερι κατω απο τον καρπο ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ????οταν μπηκα μεσα κ ειδα το χερι τους ειπα οτι στο νοσοκομειο που γεννησα για ικτερο επαιρναν απο το πατουσακι του μου εκαναν παρατηρηση που τους λεω για την δουλεια τους...
πηγαμε σπιτι γιατι θα εβγαινε σε μια ωρα η εξεταση κ αφου μενουμε κοντα φυγαμε για να τον ταισω....δεν ειχαμε μπει στο σπιτι 5 λεπτα οταν μας πηραν τηλ. να μας πουν οτι εκαναν λαθος κ επρεπε να παρουν αιμα απο το πατουσακι του κ επρεπε να τον ξαναπαμε...ο αντρας μου με κρατουσε για να μην τους κανω φασαρια κ η γιατρος που ειχε κανει λαθος ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΗ!!!
τους γ@μ@ς κυριε προεδρε????
τους κλεινεις το μαγαζακι γιατι για μαγαζακι μιλαμε!!!!!!
5 ημερων απο το χερι ηταν δυνατον???αν κ γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο κ ειμαι ευχαριστημενη το παιδι μου δεν το ξανα παω σε δημοσιο ουτε για αιματος!!!!!

sevoula
04-05-10, 09:34
κορίτσι μου γλυκό δεν τους γ...ς με τα λόγια, αλλά με έγκληση εντός 3 μηνών από τότε που έγινε αυτό που εξιστορείς. ζητάς την παρέμβαση εισαγγελέα, κι αν θέλει η τρελλή ας εξαφανιστεί.θέλουν δεν θέλουν θα δώσουν στον εισαγγελέα όλες τις πληροφορίες, οπότε ... θα τους γ...ει ο εισαγγελέας όπως τους αξίζει.
τί λες τώρα!!!!!!!!!!!!!κάθεσαι ακόμα;;;;;;;;;;;;

marsolan
05-06-10, 19:54
Χμμμ,δεν τα ηξερα ολα αυτα
Αν και απο παλια στα ιδιωτικα μικροβιολογικα ιατρεια οι μαμαδες ηταν παρουσες στην αιμοληψια δεν ηξερα οτι μπορω να απαιτησω να ειμαι παρουσα σε οπιαδηποτε εξεταση κανει το παιδι μου και στα νοσοκομεια.
Παντως εμας την μπεμπα που την τσιμπησαν 2 φορες στο πατουσακι την πηρε με το πυρεξακι της η γιατρος και την ξαναεφερε μετα απο λιγο.Ενω για να κανει ακτινογραφια για την κλειδα της την πηγε ο αντρας μου....ξανα χμμμμ,μαλλον για να γλυτωσουν την ακτινοβολια αυτοι οπως ειπαν και παραπανω...(αν και βρε παιδια λογικο μου ακουγεται,ποση ακτινοβολια θα πρεπει να φαει ενας νοσηλευτης καθημερινα????)
Απο εδω και περα,αχρειαστο να ειναι,ξερω πως θα πραξω!!!Και θα δουμε αν θα με αφησουν ή οχι.

soevan07
06-06-10, 09:21
κορίτσι μου γλυκό δεν τους γ...ς με τα λόγια, αλλά με έγκληση εντός 3 μηνών από τότε που έγινε αυτό που εξιστορείς. ζητάς την παρέμβαση εισαγγελέα, κι αν θέλει η τρελλή ας εξαφανιστεί.θέλουν δεν θέλουν θα δώσουν στον εισαγγελέα όλες τις πληροφορίες, οπότε ... θα τους γ...ει ο εισαγγελέας όπως τους αξίζει.
τί λες τώρα!!!!!!!!!!!!!κάθεσαι ακόμα;;;;;;;;;;;;

Ποιά είναι η διαδικασία ακριβώς?
Ξέρεις να μας πεις?

leol
06-06-10, 09:42
aυτ0 συνεβη κ σε μασ οταν ο γιοσ μου ηταν ακομα μηνων στην ευρωκλινικη κ αποτι ειδα σολουσ το ιδιο εκαναν απο τοτε τον πηγαινω σενα εξαιρετικο εργαστηριο στην περιοχη π ειμαι κοντα του πληρωνω πολυ λιγοτερα κ οι ανθρωποι ξερουν απο παιδια οχι σαν ...τσουβαλια ...

sevoula
06-06-10, 10:43
Ποιά είναι η διαδικασία ακριβώς?
Ξέρεις να μας πεις?
σε αυτούς που σου λένε ότι είναι πολιτική της κλινικής, εργαστηρίου, νοσοκομείου, θα ζητάς να δεις τον υπεύθυνο ή το δικηγόρο τους να σου το δώσει σε νόμο αυτό που λένε. επειδή δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, αν συνεχίσουν τους λες ότι έχεις μιλήσει με το δικηγόρο σου και αν επιμείνουν ότι θα πας στον εισαγγελέα υπηρεσίας για έγκληση. κοινώς μήνυση, αλλά άλλο μήνυση, άλλο έγκληση. διαφέρει στο πρόσωπο... δικηγορίστικες λεπτομέρειες.
το πιο σημαντικό είναι να καταλάβουν ότι ξέρεις τα δικαιώματά σου και ότι θα τους κάνεις μήνυση.θα φάνε φρίκη!
πας στον εισαγγελέα, εξιστορείς τα καθέκαστα, έρχεται κι ένας δικός σου που ήταν παρών, ή που ξέρει το ζήτημα έστω από εσένα και καταθέτει τα ίδια. τους χορεύει ο εισαγγελέας. για τα παιδιά υπάρχει ευαισθησία.
ό,τι στοιχεία δεν σου δίνουν ατυοβούλως θα σου τα δώσουν με διαταγή εισαγγελέα.

soevan07
06-06-10, 11:25
σε αυτούς που σου λένε ότι είναι πολιτική της κλινικής, εργαστηρίου, νοσοκομείου, θα ζητάς να δεις τον υπεύθυνο ή το δικηγόρο τους να σου το δώσει σε νόμο αυτό που λένε. επειδή δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, αν συνεχίσουν τους λες ότι έχεις μιλήσει με το δικηγόρο σου και αν επιμείνουν ότι θα πας στον εισαγγελέα υπηρεσίας για έγκληση. κοινώς μήνυση, αλλά άλλο μήνυση, άλλο έγκληση. διαφέρει στο πρόσωπο... δικηγορίστικες λεπτομέρειες.
το πιο σημαντικό είναι να καταλάβουν ότι ξέρεις τα δικαιώματά σου και ότι θα τους κάνεις μήνυση.θα φάνε φρίκη!
πας στον εισαγγελέα, εξιστορείς τα καθέκαστα, έρχεται κι ένας δικός σου που ήταν παρών, ή που ξέρει το ζήτημα έστω από εσένα και καταθέτει τα ίδια. τους χορεύει ο εισαγγελέας. για τα παιδιά υπάρχει ευαισθησία.

http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020408.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

soevan07
06-06-10, 11:29

Aλλη μια ερώτηση (λίγο χαζή αλλά δεν έχω ιδέα απο τέτοια)

Τον εισαγγελέα που τον βρίσκεις?
Eχουν ιδιωτικά γραφεία ή είναι του δημοσίου?

Γιατί εαν ειναι να παω μέσω δημοσίου
και να περάσει κανένας μήνα με την γραφειοκρατία της Ελλάδας σώθηκα!!

sevoula
06-06-10, 21:35
πίστεψέ με δεν θα χρειαστεί να πας, αν τους το πεις.δικηγόρος είμαι και ξέρω.

στα δικαστήρια είναι. δημόσιοι λειτουργοί. υπάρχει πάντα ένας όλο το 24ωρο.

soevan07
06-06-10, 22:37

Έυχομαι να μην χρειαστεί!!!!!!!
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000203F6.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

mmdad
03-07-10, 18:35
Εχω ξαναπαντησει αλλα επειδη πηγαμε και σημερα με τον μεγαλο...
Τον κραταγα αγκαλια και ειχε ερθει εκτος απο την αιμοληπτρια αλλη μια κοπελα και του κραταγε το χερι. Ειχαμε βαλει emla πριον φυγουμε και δεν εκλαψε καθολου! Μονο σουφρωσε τα χιλακια του και μετα ηθελε να κραταω το χερακι του για πανω απο μιση ωρα.. Ειχαμε και ενα καινουργιο παιχνιδακι για να ασχολουμαστε...
Η εξεταση εγινε στα εξωτερικα ιατρια νοσοκομιου στο Βελγιο..

Α! ομως να αναφερω οτι ως νεογεννητα που εκαναν εξετασεις μου ειπαν οτι τα πανε στο θαλαμο νεογνων και δεν επιτρεπονται μαμαδες (που δεν εχουν μωρα στη θερμοκοιτιδα)

fistikaki
17-07-10, 01:06
εχουν γινει 3 αιμαοληψιες στο παιδι μου..

στην 1η και τη 2η, δεν μου ζητησε κανεις να φυγω... ημουν εκει και το παρηγορουσα... δε κρατησε πολυ αλλωστε, δεν το ειχαν ταλαιπωρησει..

σημερα, στο παιδων πεντελης, η νοσοκομα ηταν αγαρμπη, το ποναγε πριν ακομα βαλει την βελονα, ειπε στο παιδι να κανει μπουνια το χερακι του, κι επειδη εκεινο δεν καταλαβε (ειναι 22 μηνων) το μαλωσε...

το παιδι σπαραζε, αυτη το 'ΚΕΝΤΑΓΕ' προσπαθωντας να παρει αιμα, δεν τα καταφερνε, εμπηζε και ξαναμπηζε τη βελονα, της λεγαμε να σταματησει, μας ειρωνευοταν και ηταν επιθετικη, ΚΑΙ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ..
το οποιο ασφαλως δεν εγινε, δεν υπηρχε περιπτωση......

και οταν ο αντρας μου εκανε φασαρια και σηκωσαμε το παιδι για να φυγουμε (το οποιο ηταν σε ημιλυποθυμη κατασταση) τοτε μπηκε στο δωματιο μια αλλη νοσοκομα, μας ειπε 'θα το κανω εγω, δεν θα την πονεσω' οντως... σε 5 δευτερολεπτα ειχε τελειωσει..

μετανιωσα που δεν το εκανα θεμα στον διευθυντη του νοσοκομειου.... το μονο ποου ηθελα,ηταν να παρω τοο μωρο μου και να φυγω απο κει μεσα..

alexandrak
03-08-10, 14:14
->Στο μαιευτήριο κάνουν κάποιες εξετάσεις αίματος που τις στέλνουν και στο Παίδων...Περίπου 10 μέρες μετά μου ήρθε ένα χαρτί από το Παίδων ότι το δείγμα δεν ήταν σωστό και έπρεπε να του ξαναπάρω δείγμα...Ήρθε ο παιδίατρος στο σπίτι...του τρύπησε τη φτερνούλα και του πήρε δείγμα πάνω σε ένα χαρτονάκι που μου είχαν στείλει...Αλλά ήμαστε μπροστά και κρατούσαμε το μωράκι...
->Από την άλλη στο μαιευτήριο είχαμε πληρώσει και το πρόσθετο πακέτο εξετάσεων του μωρού...όμως επειδή ήταν μέρες αδειών (Πάσχα) το τεστ ακοής δεν έγινε...Έτσι πήγαμε το μωρό εμείς κάποιες μέρες μετά....Εκεί δεν μας επέτρεψαν να είμαστε μέσα...Και για να πω την αμαρτία μου...πιστεύω ότι δεν του έκαναν τίποτα και γι' αυτό δεν μας άφησαν...Γιατί η χρέωση γι' αυτη την εξέταση ήταν 45?...

Panagiota
29-08-10, 15:16
Ο γιός μου 1 έτους έκανε επέμβαση κρυψορχίας στο Καραμανδάνειο Πατρών, στις προεγχειρητικές εξετάσεις όπου έγινε αιμοληψία, ήμουν μαζί του και μάλιστα τον κρατουσα αγκαλιά (με καθοδήγηση των γιατρών).

italiana
29-08-10, 16:10
Πόσο λάθος κάνεις. Μελέτες έχουν δείξει το αντίθετο. Καθώς και η εμπερία πάμπολων μανάδων. Αυτή η νοοτροπία που υποστηρίζει η εμπειρία σου πρέπει κάποτε να ξεριζωθεί από την χώρα μας.

Στην Ευρώπη είναι αδιανόητη η λήψη αίματος βρεφών χωρίς την παρουσία του γονέα και εμείς εδώ το συζητάμε ακόμη! :???:
Η εμπειρια που καταθετω Jen προερχεται απο την Ευρωπη.Βεβαια εκει οι γονεις αντιμετωπιζουν τα παιδια τους πολυ διαφορετικα τους μιλουν ηρεμα και απλα σαν να ειναι ενηλικες,και ειναι εκπληκτικο με ποση ανεση καθονται και τα περισσοτερα σηκωνουν μονα το μανικακι τους.ετυχα σε εξεταση καθηγητη παιδιατρικης σε ενα επταχρονο κοριτσι με λευχαιμια.Το εξετασε μονο του(οι γονεις δεν ζητησαν καν να μπουν)κι αφου της εξηγησε με απλα λογια τι εχει και τι πρεπει να γινει απο εδω και περα στην συνεχεια καλεσε τους γονεις και τους ενημερωσε.Μαλιστα το κοριτσακι παρενεβει αρκετες φορες εξηγωντας διαφορα στους γονεις.Αυτο, για μενα παντα, σημαινει σεβασμος στην προσωπικοτητα του παιδιου.Οταν οι γονεις αντιμετωπιζουν το παιδακι παντα σαν ενα μωρο που δεν μπορει να συνεργαστει και να κατανοησει,τοτε θα νοιωθει εγκαταλειψη ειτε προκειται για μια απλη αιμοληψια ειτε για οτιδηποτε αλλο.

italiana
29-08-10, 16:18

Καλη μου Sevoula δεν ειναι ετσι.Η αιμοληψια είναι καθαρά ιατρική πράξη και σε ερώτηση που κατέθεσε η ΕΝ.ΤΕ.ΠΑ. η νομική υπηρεσία του Ιατρικού συλλόγου απάντησε ότι τυχόν διενέργεια αιμοληψίας από μη ιατρούς, ακόμη και παρασκευαστές, μπορεί να στοιχειοθετεί αδίκημα του ποινικού κώδικα περί αντιποιήσεως του ιατρικού επαγγέλματος.Οποτε νοσηλευτες,παρασκευαστες και δεν ξερω ποιοι αλλοι διενεργουν αιμοληψιες μπορουν να αρνηθουν να την κανουν.Καλυπτονται 100%απο τον νομο.Οσον αφορα στους ιατρους,αφ ενος μεν ειναι τετοιος ο φορτος εργασιας,που φανταζεστε σε μια εφημερεια ποοοοσες ωρες θα επρεπε να περιμενετε μεχρι να βρεθει,αν βρεθει καποιος να παρει αιμα,αφ ετερου μπορει να ζητησει να κληθει εξειδικευμενος σε παιδια βιοπαθολογος οποτε θα σας στειλει στο παιδων.Γνωριζω ηδη ενα περιστατικο οπου το προσωπικο ιδιωτικου μαιευτηριου δικαιωθηκε.Η εμπειρια μου παντως δειχνει οτι τα περισσοτερα παιδια ειναι πιο συνεργασιμα και πολυ λιγοτερο χειριστικα οταν δεν ειναι οι γονεις μπροστα,ενω τα βρεφη στα χερια εξειδικευμενου προσωπικου δεν καταλαβαινουν τιποτα.:p

Jen.
29-08-10, 18:36
Καλη μου Sevoula δεν ειναι ετσι.Η αιμοληψια είναι καθαρά ιατρική πράξη και σε ερώτηση που κατέθεσε η ΕΝ.ΤΕ.ΠΑ. η νομική υπηρεσία του Ιατρικού συλλόγου απάντησε ότι τυχόν διενέργεια αιμοληψίας από μη ιατρούς, ακόμη και παρασκευαστές, μπορεί να στοιχειοθετεί αδίκημα του ποινικού κώδικα περί αντιποιήσεως του ιατρικού επαγγέλματος.Οποτε νοσηλευτες,παρασκευαστες και δεν ξερω ποιοι αλλοι διενεργουν αιμοληψιες μπορουν να αρνηθουν να την κανουν.Καλυπτονται 100%απο τον νομο.Οσον αφορα στους ιατρους,αφ ενος μεν ειναι τετοιος ο φορτος εργασιας,που φανταζεστε σε μια εφημερεια ποοοοσες ωρες θα επρεπε να περιμενετε μεχρι να βρεθει,αν βρεθει καποιος να παρει αιμα,αφ ετερου μπορει να ζητησει να κληθει εξειδικευμενος σε παιδια βιοπαθολογος οποτε θα σας στειλει στο παιδων.Γνωριζω ηδη ενα περιστατικο οπου το προσωπικο ιδιωτικου μαιευτηριου δικαιωθηκε.Η εμπειρια μου παντως δειχνει οτι τα περισσοτερα παιδια ειναι πιο συνεργασιμα και πολυ λιγοτερο χειριστικα οταν δεν ειναι οι γονεις μπροστα,ενω τα βρεφη στα χερια εξειδικευμενου προσωπικου δεν καταλαβαινουν τιποτα.:p

Πόσο λάθος κάνεις. Μελέτες έχουν δείξει το αντίθετο. Καθώς και η εμπερία πάμπολων μανάδων. Αυτή η νοοτροπία που υποστηρίζει η εμπειρία σου πρέπει κάποτε να ξεριζωθεί από την χώρα μας.

Στην Ευρώπη είναι αδιανόητη η λήψη αίματος βρεφών χωρίς την παρουσία του γονέα και εμείς εδώ το συζητάμε ακόμη! :???:

Jen.
30-08-10, 08:55
Η εμπειρια που καταθετω Jen προερχεται απο την Ευρωπη.Βεβαια εκει οι γονεις αντιμετωπιζουν τα παιδια τους πολυ διαφορετικα τους μιλουν ηρεμα και απλα σαν να ειναι ενηλικες,και ειναι εκπληκτικο με ποση ανεση καθονται και τα περισσοτερα σηκωνουν μονα το μανικακι τους.ετυχα σε εξεταση καθηγητη παιδιατρικης σε ενα επταχρονο κοριτσι με λευχαιμια.Το εξετασε μονο του(οι γονεις δεν ζητησαν καν να μπουν)κι αφου της εξηγησε με απλα λογια τι εχει και τι πρεπει να γινει απο εδω και περα στην συνεχεια καλεσε τους γονεις και τους ενημερωσε.Μαλιστα το κοριτσακι παρενεβει αρκετες φορες εξηγωντας διαφορα στους γονεις.Αυτο, για μενα παντα, σημαινει σεβασμος στην προσωπικοτητα του παιδιου.Οταν οι γονεις αντιμετωπιζουν το παιδακι παντα σαν ενα μωρο που δεν μπορει να συνεργαστει και να κατανοησει,τοτε θα νοιωθει εγκαταλειψη ειτε προκειται για μια απλη αιμοληψια ειτε για οτιδηποτε αλλο.

Γιατί δηλαδή θεωρείς ότι στην Ελλάδα δεν τους μιλάμε έτσι?

Μιλάω σαν να είναι ενήλικας το μωράκι μου από πολύ μικρό και όταν το προετοιμάζω για κάτι με καταλαβαίνει εδώ και πολλούς μήνες.

katerina26
30-08-10, 11:53
Καλησπερα!Να σας πω κι εγω την εμεπειρια μου!35 ημερων η 13μηνων τωρα κορουλα μου νοσηλευτηκε με αιμοραγικες κενωσεις (κοινως αιμα στα κακα) στο παιδων.Δεν ημουν μεσα σε καμια αιμοληψια.Δεν ξερω γιατι το κανουν πραγματικα.Δε μπορω να πω οτι με πειραξε τοσο ωστε να το κανω θεμα.Την ακουγα να κλαιει αλλα ξερω οτι δεν ηταν κατι που γινοταν για το κακο της, και μεσα να ημουν δεν ξερω αν θα μπορουσα να τη σταματησω.Βρεφος ηταν, ουτε της εκαναν κατι κακο σιγουρα.Της επαιρναν αιμα καθε μερα για 4 μερες...Σιγουρα θα ηταν καλο να ειναι ο γονιος μεσα,εξαλλου το δικαιουται.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι στις αιμοληψιες με βγαζουν εξω και στα εμβολια που κανουμε καθε μηνα ακομα στον παιδιατρο ειμαι μεσα????

sevoula
30-08-10, 12:09
αυτά που γράφεις είναι αντιφατικά μεταξύ τους. ειλικρινά δεν κατάλαβα τίποτα. αν θες μου εξηγείς σε παρακαλώ τί κατάλαβες εσύ ως παράνομο και τί ως σύννομο;
γιατί εγώ αυτό που είπα και παραπάνω είναι ότι το να απαιτήσει κάποιος γιατρός-ιατρικό επάγγελμα οπωσδήποτε, να φύγω ως γονιός από το παιδί μου την ώρα της αιμοληψίας είναι παράνομο και επιμένω.
σε τί δικαιώθηκε και τί είχε κάνει αυτός από την ιδιωτική κλινική; δεν μας είπες όλο το ιστορικό να καταλάβουμε.
φιλικά
Σεβαστή

kiki*
30-08-10, 13:38
Απο μια γρήγορη ματιά που διάβασα πιο πάνω να σας πώ και εγώ αυτό που απάντησε η μικροβιολόγος όταν πήγα τον μικρό (4μηνών) για να του πάρουν αίμα. Μου είπε ότι καλύτερα να μην είσαι μπροστά γιατί αγχώνεις την γιατρό και είναι πολύ επικίνδυνο σε τόσο μωρά να παίρνεις αίμα. Ισως για αυτό και να μην θέλουν την παρουσία των γονέων. Το δέχτηκα γιατί ήξερα την γιατρό και τέλος πάντων υπήρχε μια εμπιστοσύνη.

sevoula
30-08-10, 13:58
αν συμφωνεί ο γονιός ότι προτιμά να μείνει απ' έξω, ο.κ. αν δεν θέλει όμως και παραπλανάται ή απειλείται ή εκβιάζεται, αλλάζει το θέμα!

angela_kgr
30-08-10, 14:03
και εμενα ετσι μου ειπαν στο νοσοκομειο ...αλλα αν ο γιατρος ανγχωνεται που ειναι μεσα η μαμα ε τοτε λυπαμαι αλλα δε μου κανει για γιατρος....τι θα πει ανγχωνεται? η μαμα οταν παιρνουν το αιμα ουτε ουρλιαζει ουτε επεμβαινει...το μονο που κανει ειναι να κραταει το μωρακι της και να το ηρεμει...αυτο ειναι καθαρη δικαιολογια...

jannis
30-08-10, 14:22
θα ζητησω να προσυπογραψει το κειμενο η ΕΨΥΠΕ έτσι ώστε να εχει επιστημονικό υποβαθρο και τότε ναι θα παμε το αίτημα στο υπουργείο. (εννοείται). αν χρειαστεί θα μαζεψουμε και για αυτο υπογραφές.
(ακομα δεν ξεκινησαμε την συλλογη υπογραφων γιατην κακοποιηση γιατι θελουμε πρωτα να προσυπογράψουν και τα άλλα κειμενα και αλλοι φορείς για να γίνει συλλογικά οχι μονο μεμωνομενα )

Έχει γίνει κάτι σχετικό με υπογραφές ?
Προσωπικά είχα στείλει παλαιότερα ερώτημα στο υπουργείο για το αν σκοπεύουν να διευκρινήσουν σε κάποια εγκύκλιο / ΚΥΑ τα δικαιώματα των παιδιών ασθενών (μέσα στα οποία θα συμπεριλαμβάνεται το δικαίωμα εκπροσωπησης / παρουσίας των γονέων) αλλά απάντηση δεν πήρα.

Εμένα μου είπε νοσοκόμα σε νοσοκομείο Θεσσαλονίκης μετά από την επιμονή μου να είμαι παρούσα "Εντάξει μείνε, αλλά να μην μας τριχομαλήσεις αν δεν τα καταφέρουμε από την πρώτη". Επίσσης άλλη νοσοκόμα είπε μπροστά μου και μπροστά σε γιατρούς νοσοκομείου στην 3 χρονη κόρη μου "Είσαι κακό κορίτσι γιαυτό σε τρυπάμε"!

jannis
30-08-10, 14:41
.Η εμπειρια μου παντως δειχνει οτι τα περισσοτερα παιδια ειναι πιο συνεργασιμα και πολυ λιγοτερο χειριστικα οταν δεν ειναι οι γονεις μπροστα,ενω τα βρεφη στα χερια εξειδικευμενου προσωπικου δεν καταλαβαινουν τιποτα.:p

Η δική μου εμπειρία είναι ότι τα παιδιά τρομοκρατούνται όταν οι γονείς τους δεν είναι μαζί τους και συνεπώς μπορούν να χαρακτηριστούν "ως συνεργάσιμα". Επίσης μου φαίνεται κάπως βαρύ να χαρακτηρίζουμε τα παιδάκια "χειριστικά" επείδη βρίσκουν τρόπους να εκφράσουν την αγωνία τους, την ανησυχία τους, τον φόβο και τον πόνο τους. Φυσικά θα τον εκφράσουν όταν είναι οι γονείς τους μπροστά και όχι στους ξένους που δεν εμπιστεύονται.
Η δικαιολογία αυτή ότι τα παιδιά είναι πιο συνεργάσιμα όταν δεν είναι οι γονείς μπροστά χρησιμοποιείται κυρίως για διευκόλυνση του προσωπικού το προτιμά να μην δέχεται κριτική.
Εμένα η κόρη μου από 21/2 χρονών (τώρα 4) πηγαίνει μαζί μου σε ιδιωτικό κέντρο για αιμοληψίες, κάθεται στην αγκαλιά μου και της παίρνουν αίμα χωρίς κλαματα, μόνο στο τέλος αναστενάζει. Μία φορά που τις πήραν αίμα στο νοσοκομείο χωρίς να είμαι δίπλα της ακουστήκαν τα κλάματα της σε όλη το νοσοκομείο. Άλλες δύο φορές σε νοσοκομείο πάλι έκλαψε πάρα πολύ γιατι εκεί επιμένουν να την ξαπλώνουν και να της κρατάνε τα χέρια οι νοσοκόμες κάτω (κάτι σαν βασανιστήρια δηλαδή) και την φοβίζει πολύ.
Δηλάδή η προσωπική μου εμπειρία σαν μάνα που έχω πονέσει για το παιδί μου και που έχω δει και τις δύο όψεις του νομίσματος λέει ότι όταν το προσωπικό ξέρει πως να συμπεριφερθεί στο παιδί και το σέβεται αυτό και τα συναισθήματα του τότε το παιδί υποφέρει πολύ λιγότερο και όπως σας αρέσει να λέτε μπορεί και να "συνεργάζεται" καλύτερα.
Το θέμα δεν είναι αν τα παιδιά "συνεργάζονται"
Το θέμα είναι τι μπορούμε να γίνει ώστε τα παιδιά να πονέσουν (και εννοώ προτίστως ψυχικά) λιγότερο και πως μπορούν να διασφαλιστούν τα δικαιώματα τους, όπως το δικαίωμα της αντιπροσώπευσης τους από τους γονιούς τους κατά την διάρκεια της ιατρικής πράξης.
Ξέρεται ότι ένας ενήλικας έχει δικαίωμα να αρνηθεί μια ιατρική πράξη αν θέλει (επείδη για παράδειγμα του προκαλεί πολύ πόνο) ?
Ξέρεται ότι αυτός που δεν είναι σε θέση να εκπροσωπεύσει τον εαυτό του μπορεί να εχει μαζί του τον εκπρόσωπο του ο οποίος μπορεί να το κάνει στην θέση του?
Συνεπώς και σύμφωνα με την ισχυουσα νομοθεσία τα παιδιά έχουν δικαίωμα να έχουν τους γονείς τους δίπλα τους και στις εξετάσεις και στις ιατρικές πράξεις. Ελπίζω ότι κάποτε αυτό θα επαναδιατυπωθεί ειδικά για τα παιδιά έτσι ώστε να το αποδεκτούν όσοι δεν το δέχονται τώρα.

Jen.
30-08-10, 14:49
Η δική μου εμπειρία είναι ότι τα παιδιά τρομοκρατούνται όταν οι γονείς τους δεν είναι μαζί τους και συνεπώς μπορούν να χαρακτηριστούν "ως συνεργάσιμα". Επίσης μου φαίνεται κάπως βαρύ να χαρακτηρίζουμε τα παιδάκια "χειριστικά" επείδη βρίσκουν τρόπους να εκφράσουν την αγωνία τους, την ανησυχία τους, τον φόβο και τον πόνο τους. Φυσικά θα τον εκφράσουν όταν είναι οι γονείς τους μπροστά και όχι στους ξένους που δεν εμπιστεύονται.
Η δικαιολογία αυτή ότι τα παιδιά είναι πιο συνεργάσιμα όταν δεν είναι οι γονείς μπροστά χρησιμοποιείται κυρίως για διευκόλυνση του προσωπικού το προτιμά να μην δέχεται κριτική.
Εμένα η κόρη μου από 21/2 χρονών (τώρα 4) πηγαίνει μαζί μου σε ιδιωτικό κέντρο για αιμοληψίες, κάθεται στην αγκαλιά μου και της παίρνουν αίμα χωρίς κλαματα, μόνο στο τέλος αναστενάζει. Μία φορά που τις πήραν αίμα στο νοσοκομείο χωρίς να είμαι δίπλα της ακουστήκαν τα κλάματα της σε όλη το νοσοκομείο. Άλλες δύο φορές σε νοσοκομείο πάλι έκλαψε πάρα πολύ γιατι εκεί επιμένουν να την ξαπλώνουν και να της κρατάνε τα χέρια οι νοσοκόμες κάτω (κάτι σαν βασανιστήρια δηλαδή) και την φοβίζει πολύ.
Δηλάδή η προσωπική μου εμπειρία σαν μάνα που έχω πονέσει για το παιδί μου και που έχω δει και τις δύο όψεις του νομίσματος λέει ότι όταν το προσωπικό ξέρει πως να συμπεριφερθεί στο παιδί και το σέβεται αυτό και τα συναισθήματα του τότε το παιδί υποφέρει πολύ λιγότερο και όπως σας αρέσει να λέτε μπορεί και να "συνεργάζεται" καλύτερα.
Το θέμα δεν είναι αν τα παιδιά "συνεργάζονται"
Το θέμα είναι τι μπορούμε να γίνει ώστε τα παιδιά να πονέσουν (και εννοώ προτίστως ψυχικά) λιγότερο και πως μπορούν να διασφαλιστούν τα δικαιώματα τους, όπως το δικαίωμα της αντιπροσώπευσης τους από τους γονιούς τους κατά την διάρκεια της ιατρικής πράξης.
Ξέρεται ότι ένας ενήλικας έχει δικαίωμα να αρνηθεί μια ιατρική πράξη αν θέλει (επείδη για παράδειγμα του προκαλεί πολύ πόνο) ?
Ξέρεται ότι αυτός που δεν είναι σε θέση να εκπροσωπεύσει τον εαυτό του μπορεί να εχει μαζί του τον εκπρόσωπο του ο οποίος μπορεί να το κάνει στην θέση του?
Συνεπώς και σύμφωνα με την ισχυουσα νομοθεσία τα παιδιά έχουν δικαίωμα να έχουν τους γονείς τους δίπλα τους και στις εξετάσεις και στις ιατρικές πράξεις. Ελπίζω ότι κάποτε αυτό θα επαναδιατυπωθεί ειδικά για τα παιδιά έτσι ώστε να το αποδεκτούν όσοι δεν το δέχονται τώρα.

Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!

Αλλά δεν φτάνει μόνο να ελπίζουμε!
Τι μπορούμε άραγε να κάνουμε για να αλλάξει αυτό μια ώρα συντομότερα?

italiana
31-08-10, 01:20
αυτά που γράφεις είναι αντιφατικά μεταξύ τους. ειλικρινά δεν κατάλαβα τίποτα. αν θες μου εξηγείς σε παρακαλώ τί κατάλαβες εσύ ως παράνομο και τί ως σύννομο;
γιατί εγώ αυτό που είπα και παραπάνω είναι ότι το να απαιτήσει κάποιος γιατρός-ιατρικό επάγγελμα οπωσδήποτε, να φύγω ως γονιός από το παιδί μου την ώρα της αιμοληψίας είναι παράνομο και επιμένω.
σε τί δικαιώθηκε και τί είχε κάνει αυτός από την ιδιωτική κλινική; δεν μας είπες όλο το ιστορικό να καταλάβουμε.
φιλικά
ΣεβαστήΟι αιμοληψιες τοσο σε δημοσια νοσοκομεια οσο και σε ιδιωτικα γινονται κατ εξοχην απο παρασκευαστες εργαστηριων και νοσηλευτες,οι οποιοι επιφορτιζονται αυτον τον ρολο λογω φορτου εργασιας του νοσοκομειου και μονο.Δεν ειναι μεσα στο καθηκοντολογιο τους.Η νομικη υπηρεσια του Πανελληνιου ιατρικου συλλογου ξεκαθαρισε οτι αυτο ειναι παρανομο καθως η αιμοληψια ειναι νομικα κατοχυρωμενη ιατρικη πραξη,κι οτι αν καποιος τους μηνυσει επειδη κανουν αιμοληψιες θα δικαιωθει.(εδω κολαει αυτο με τις ποινικες ευθυνες).Οποτε τα συλλογικα τους οργανα τους ενημερωσαν οτι εχουν καθε δικαιωμα να αρνηθουν την αιμοληψια και χωρις να το αιτιολογισουν διοτι ΔΕΝ ειναι υποχρεωμενοι να τις κανουν.Σε ιδιωτικο θεραπευτηριο παιδων στην Αθηνα γονιος αρνηθηκε να βγει εξω σε αιμοληψια,απειλησε την νοσηλευτρια,εκεινη αρνηθηκε την αιμοληψια.Αν μαλιστα θυμαμαι καλα δεν ηθελε να κανει την αιμοληψια αλλος αλλα να επιστρεψει η αλλη κοπελα στην θεση του και να την κανει παρουσια του.Τις εκανε μηνυση,εκεινη δικαιωθηκε και απο οτι εμαθα τωρα του εκανε εκεινη.Οσον αφορα στους γιατρους καθε ειδικοτητα περιλαμβανει συγκεκριμενα καθηκοντα που οριζονται απο το προγραμμα ειδικοτητων του υπουργειου υγειας καθε χωρας αλλα ουσιαστικα κοινα για ολη την Ευρωπαικη Ενωση.Οι αιμοληψιες παιδων μονο σε 2 ειδικοτητες προβλεπονται στο προγραμμα εκπαιδευσης και αρα και ο γιατρος μπορει να την αρνηθει με αυτο το σκεπτικο.Σημερα τηλεφωνησα στην θεια του αντρα μου που ειναι δικηγορος (γιατι για εξω ημουν σιγουρη)και μου ειπε πως δεν υπαρχει κανενας νομος που να επιβαλλει σε καποιον γιατρο την παρουσια γονεα η τριτου προσωπου αν κρινει πως αυτο δεν ειναι καλο για την εκβαση της εξετασης,αιμοληψιας η θεραπειας,ουτε ισχυει οτι θελουν οι γονεις να δουν αν οι γιατροι κανουν καλα την δουλεια τους απο την στιγμη που δεν εχουν τις γνωσεις και την ιδιοτητα να το κανουν.Το οτι κλαιει ενα παιδι δεν συνεπαγεται οτι του κανουν κακο.Οποτε καταληγουμε οτι αν οι γονεις το επιθυμουν ας το ζητησουν αλλα θα προτεινα να το κανουν με ευγενεια κι οχι με απειλες.Διοτι απο οτι φαινεται καθαρα δεν παρανομουν καπου.Το ιδιο ακριβως ισχυει και στην Ευρωπη,μπορει να το δεχτουν για ψυχολογικους λογους οχι ομως οτι τους υποχρεωνει καποιος νομος
Πολυ φιλικα

italiana
31-08-10, 01:30
.Συνεπως αν το παιδακι σας φοβαται και δεν θελει να του παρουν αιμα κι εσεις το κρατατε αγκαλια,κι εκεινο εξακολουθει να σπαραζει και να μην θελει,κι εσεις δινετε το οκ στον αιμοληπτη να το κανει,παραβιαζετε τα δικαιωματα του παιδιου σας και το βασανιζετε!Γιατι συμφωνα με το σκεπτικο σας κατι τετοιο θα αντιληφθει το παιδι....κακος ο γιατρος,κακια και η μαμα που με κραταει ακινητο κι αφηνει τον κακο γιατρο να με πονεσει.

sevoula
31-08-10, 09:21
Οι αιμοληψιες τοσο σε δημοσια νοσοκομεια οσο και σε ιδιωτικα γινονται κατ εξοχην απο παρασκευαστες εργαστηριων και νοσηλευτες,οι οποιοι επιφορτιζονται αυτον τον ρολο λογω φορτου εργασιας του νοσοκομειου και μονο.Δεν ειναι μεσα στο καθηκοντολογιο τους.Η νομικη υπηρεσια του Πανελληνιου ιατρικου συλλογου ξεκαθαρισε οτι αυτο ειναι παρανομο καθως η αιμοληψια ειναι νομικα κατοχυρωμενη ιατρικη πραξη,κι οτι αν καποιος τους μηνυσει επειδη κανουν αιμοληψιες θα δικαιωθει.(εδω κολαει αυτο με τις ποινικες ευθυνες).Οποτε τα συλλογικα τους οργανα τους ενημερωσαν οτι εχουν καθε δικαιωμα να αρνηθουν την αιμοληψια και χωρις να το αιτιολογισουν διοτι ΔΕΝ ειναι υποχρεωμενοι να τις κανουν.
να μην ξαναασχοληθούν τότε. εγώ αυτό προτείνω.
Σε ιδιωτικο θεραπευτηριο παιδων στην Αθηνα γονιος αρνηθηκε να βγει εξω σε αιμοληψια,απειλησε την νοσηλευτρια,εκεινη αρνηθηκε την αιμοληψια.Αν μαλιστα θυμαμαι καλα δεν ηθελε να κανει την αιμοληψια αλλος αλλα να επιστρεψει η αλλη κοπελα στην θεση του και να την κανει παρουσια του.Τις εκανε μηνυση,εκεινη δικαιωθηκε και απο οτι εμαθα τωρα του εκανε εκεινη.
ο γονιός ζήτησε να γίνει παρουσία του η αιμοληψία του παιδιού του. πού το βρίσκεις το παράλογο ή το παράνομο; εγώ πουθενά. επιφυλάσσομαι.
Οσον αφορα στους γιατρους καθε ειδικοτητα περιλαμβανει συγκεκριμενα καθηκοντα που οριζονται απο το προγραμμα ειδικοτητων του υπουργειου υγειας καθε χωρας αλλα ουσιαστικα κοινα για ολη την Ευρωπαικη Ενωση.Οι αιμοληψιες παιδων μονο σε 2 ειδικοτητες προβλεπονται στο προγραμμα εκπαιδευσης και αρα και ο γιατρος μπορει να την αρνηθει με αυτο το σκεπτικο.
δηλαδή, ο γιατρός δεν θέλει να κάνει την αιμοληψία, γιατί δεν εμπίπτει στην αρμοδιότητά του. ο.κ. ας μην την κάνει.
το να βρίσκει ο γιατρός δικαιολογίες του κ.. για να μην κάνει την αιμοληψία παρουσία του γονιού... δεν το σχολιάζω.
Σημερα τηλεφωνησα στην θεια του αντρα μου που ειναι δικηγορος (γιατι για εξω ημουν σιγουρη)και μου ειπε πως δεν υπαρχει κανενας νομος που να επιβαλλει σε καποιον γιατρο την παρουσια γονεα η τριτου προσωπου αν κρινει πως αυτο δεν ειναι καλο για την εκβαση της εξετασης,αιμοληψιας η θεραπειας,
κανένας νόμος δεν επιβάλλει την παρουσία, αλλά κανένας νόμος δεν την απαγορεύει την παρουσία του γονιού. απλούστατο!
ουτε ισχυει οτι θελουν οι γονεις να δουν αν οι γιατροι κανουν καλα την δουλεια τους απο την στιγμη που δεν εχουν τις γνωσεις και την ιδιοτητα να το κανουν.
η κριτική στους γιατρούς δεν είναι ο μόνος λόγος που με κάνει να θέλω να είμαι παρούσα στην αιμοληψία του παιδιού μου. κυρίως με απασχολεί να είμαι μαζί του, ηθικά. το σκέλος που αφορά στην κριτική-επίβλεψη είναι δεύτερο, αλλά επίσης σοβαρό. δεν μπορώ να κρίνω αν η θεραπεία είναι η ενδεδειγμένη, αλλά μπορώ να δω π.χ. αν το έχει τρυπήσει 5-8 φορές μέχρι να βρει φλέβα η γκαβή. τότε θα έχει συνέπειες. και μιλάω για τις περιπτώσεις που βγάζουν μάτι και μπορώ κι εγώ να αντιληφθώ το λάθος, κι ας μην είμαι γιατρός.
ξέρεις, στη νομική ορολογία υπάρχουν κάποια τεκμήρια, που προκύπτουν από την κοινή λογική, που είναι γνωστά τοις πάσι, που συμπεραίνει και ο απλός, μη νομικός, μη ειδικός (σε επιστήμες συγκεκριμένες-πραγματογνώμων) άνθρωπος.
Το οτι κλαιει ενα παιδι δεν συνεπαγεται οτι του κανουν κακο.
δεν διαφωνούμε!
Οποτε καταληγουμε οτι αν οι γονεις το επιθυμουν ας το ζητησουν αλλα θα προτεινα να το κανουν με ευγενεια κι οχι με απειλες.Διοτι απο οτι φαινεται καθαρα δεν παρανομουν καπου.Το ιδιο ακριβως ισχυει και στην Ευρωπη,μπορει να το δεχτουν για ψυχολογικους λογους οχι ομως οτι τους υποχρεωνει καποιος νομος
Πολυ φιλικα
πολύ φιλικά italiana μου, κανείς γονιός δεν πάει με το καλημέρα να απειλήσει γιατρό κατά την εξέταση ή την αιμοληψία. όταν όμως ο γιατρός εκμεταλλεύεται την άγνοια των γονιών, την αγωνία τους για την υγεία του τέκνου τους και θέτει εαυτόν στο απυρόβλητο λόγω της εξουσίας-κυρίαρχης θέσης του πάνω στο παιδί, τότε τα πράγματα επιβάλλεται να μπουν στη θέση τους με το καλό ή με το άγριο!
η επίκληση ενός νομικού κανόνα πρέπει να γίνεται για το λόγο που ο κανόνας αυτός έχει θεσπισθεί (αιτιολογική έκθεση), όχι για να λαμογιάρουν οι γιατροί! ωραία λέξη πρωί πρωί:lol: δηλαδή η θέσπιση κανόνα για την αρμοδιότητα των γιατρών θεσπίζεται για να ξέρει ο κάθε γιατρός τί αρμοδιότητες έχει, όχι για να κρύβεται πίσω από τον κανόνα αυτό, όταν θέλει να περάσει το δικό του!!!!:mad:
κοινώς, το ότι κανένας νόμος δεν τους επιβάλλει την παρουσία γονιών, κανένας νόμος δεν επιβάλλει την αποχή των γονιών κατά την εξέταση του παιδιού.:mrgreen:8)
αυτά τα λίγα, πρωινιάτικα!:grin::lol:

angela_kgr
31-08-10, 09:38
δε ξερω που θελεις να καταληξεις ή αν προσφερουν κατι αυτα που γραφεις στη προσπαθεια που γινεται εδω οι γονεις να μαθουν τα δικαιωματα τους και να νιωθουν πιο ισχυροι απεναντι σε ολους οσους δηθεν γνωριζουν καλυτερα απο αυτους το καλο τους παιδιου τους....
και κατι πολυ σημαντικο οταν το παιδι σου ειναι αρρωστο και πρεπει να του παρουν αιμα δεν απειλεις ...το προστατευεις οπως εσυ το αντιλαμβανεσαι και αυτο οι γιατροι θα επρεπε να το αντιμετωπιζουν με ευαισθησια και οχι απομακρινοντας σε απο το παιδι σου....

sevoula
31-08-10, 10:12
angela σε ποιά απευθύνεσαι;

angela_kgr
31-08-10, 10:19
στην italiana...οχι για να ερθουμε σε αντιπαραθεση ομως...απλα αυτη ειναι η θεση μου στο θεμα

sevoula
31-08-10, 10:28
o.k.!

italiana
31-08-10, 11:03

Sevoula μου εγω απλως απεδειξα οτι δεν ειναι παρανομο...εκει ηταν ολη η ενσταση μου!Κι οτι απειλες του τυπου θα σου φερω τον εισαγγελεα και τετοια δεν εχουν καμια νομικη βαση!Φιλακια....δεν θα ξανασχοληθω....

sevoula
31-08-10, 11:14
όχι italiana μου. εσύ είπες ότι δεν είναι παράνομο να αρνηθεί την αιμοληψία ένας που δεν έχει υποχρέωση να κάνει αιμοληψία βάσει νόμου που καθορίζει τις αρμοδιότητες.
αυτό που μας απασχολεί εδώ είναι η παρουσία των γονέων κατά την αιμοληψία και κατά πόσο είναι σύννομο να απαιτούν οι γιατροί-παρατρεχάμενοι να απουσιάζουν οι γονείς κατά την αιμοληψία-εξέταση.
το να απειλήσω με την απονομή δικαιοσύνης γιατρό-παρατρεχάμενο είναι το τελευταίο μου όπλο ως γονιός. πρώτα θα μιλήσω-συζητήσω ευγενικά, θα διεκδικήσω το δίκιο μου με ηρεμία, αλλά αν ο άλλος είναι ταλιμπάν, δεν θα του κάνω το χατήρι. θα πάρει το δρόμο της δικαιοσύνης το πράγμα.
μου δίνεις την εντύπωση πως αναφέρεσαι σε άλλα πράγματα. δεν διαφωνούμε, γιατί μιλάμε για διαφορετικά πράγματα!

italiana
31-08-10, 11:44
δεν διαφωνούμε, γιατί μιλάμε για διαφορετικά πράγματα!καλε μην τα λες αυτα γιατι θα πουν οτι σε πληρωσα για να αναλεβεις την υπερασπιση μου!(αστειευομαι βεβαια!):p:p:pΑν βαφτισες την κορουλα σου καλοφωτιστη και να την δειτε οπως επιθυμει!Τρεχω.....εχω και βαλιτσες να ετοιμασωωωωωωωωωωωωωωω

sevoula
31-08-10, 11:57
την βαφτίσαμε, Παναγιώτα-Χρυσοβαλάντου (Χρύσπα), ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!
καλό ταξίδι!!!!!!!!διακοπές;;;;;;;;;
να περάσεις όμορφα!

jannis
31-08-10, 12:28
Συνεπως αν το παιδακι σας φοβαται και δεν θελει να του παρουν αιμα κι εσεις το κρατατε αγκαλια,κι εκεινο εξακολουθει να σπαραζει και να μην θελει,κι εσεις δινετε το οκ στον αιμοληπτη να το κανει,παραβιαζετε τα δικαιωματα του παιδιου σας και το βασανιζετε!Γιατι συμφωνα με το σκεπτικο σας κατι τετοιο θα αντιληφθει το παιδι....κακος ο γιατρος,κακια και η μαμα που με κραταει ακινητο κι αφηνει τον κακο γιατρο να με πονεσει.

Συγνώμη αλλά ειλικρινά δεν βλέπω την λογική συνέχεια στα παραπάνω συμπεράσματα σας – και πιστεύω ότι παραποιούνται λόγια μου. Έτσι επαναλαμβάνω την θέση μου:

1. Απλώς λέω ότι ο ασθενής έχει δικαίωμα να δίνει την συγκατάθεση του ή όχι σε κάποιες πράξεις και επίσης να ζητάει την διακοπή τους. Όταν δεν είναι σε θέση να το κάνει π.χ. ανήλικος τότε αυτό το δικαίωμα έχουν οι εκπρόσωποι του. Ένα απλό παράδειγμα για να γίνω πιο σαφής: στην διάρκεια μια αιμοληψίας μπορεί να χρειαστεί να τρυπήσουν πολλές φορές ένα παιδάκι. Σαν μάνα θέλω να το ξέρω και να αποφασίσω αν θα τους επιτρέψω να τρυπήσουν 2η η 3η ή 4η φορά ή αν θα διακόψω την διαδικασία.
2. Όταν κρατάω το παιδάκι μου αγκαλιά για να του πάρουν αίμα δεν κλαίει. Αν κλάψει το κάνει μόνο την ώρα που μπαίνει η βελόνα και μετά σταματάει. Όταν όμως το κρατάνε οι νοσοκόμες κλαίει μόνο και μόνο από τον τρόμο του επειδή το κρατάνε με την βία ξένοι άνθρωποι.
3. Νομίζω ότι ακόμη και όταν διαμαρτύρονται επειδή πονάνε ή επειδή φοβούνται τα παιδιά εμπιστεύονται τους γονείς τους και ξέρουν ότι δεν θέλουν το κακό τους ακόμα και όταν τους αναγκάζουν να κάνουν κάτι. Αντιθέτως αν κάποιος άγνωστος τους κάνει κάτι με το ζόρι τότε πέραν του πόνου που νιώθουν σίγουρα ανησυχούν και για τις προθέσεις.

sevoula
31-08-10, 12:34
jannis μια χαρά τα λες!

soevan07
31-08-10, 14:42
και εμενα ετσι μου ειπαν στο νοσοκομειο ...αλλα αν ο γιατρος ανγχωνεται που ειναι μεσα η μαμα ε τοτε λυπαμαι αλλα δε μου κανει για γιατρος....τι θα πει ανγχωνεται? η μαμα οταν παιρνουν το αιμα ουτε ουρλιαζει ουτε επεμβαινει...το μονο που κανει ειναι να κραταει το μωρακι της και να το ηρεμει...αυτο ειναι καθαρη δικαιολογια...

Θα συμφωνήσω!

Συνεπως αν το παιδακι σας φοβαται και δεν θελει να του παρουν αιμα κι εσεις το κρατατε αγκαλια,κι εκεινο εξακολουθει να σπαραζει και να μην θελει,κι εσεις δινετε το οκ στον αιμοληπτη να το κανει,παραβιαζετε τα δικαιωματα του παιδιου σας και το βασανιζετε!Γιατι συμφωνα με το σκεπτικο σας κατι τετοιο θα αντιληφθει το παιδι....κακος ο γιατρος,κακια και η μαμα που με κραταει ακινητο κι αφηνει τον κακο γιατρο να με πονεσει.

Δυστυχώς italiana μου δεν είναι έτσι τα πράγματα....

Για έλα (για λίγο μόνο) στη θέση του παιδιού
που βλέπει με τα ματάκια του
να το εγκαταλείπουν οι γονείς του
σε ξένους κακούς ανθρώπους που θέλουν να το τρυπήσουν και να το πονέσουν!!

Μπορείς να αντιληφθείς την τραυματική εμπειρία
αυτού του παιδιού;;.....

Η "εγκατάλειψη" είναι ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ φόβος
ΟΛΩΝ των παιδιών!!!!

boy'smam
31-08-10, 15:14
οταν χρειαστηκε να παρουν αιμα απο το μωρο μου ηταν μολις 4μηνων και δεν περασε ουτε μια στιγμη απο το μυαλο μου να το αφησω μονο του!Ουτε που μου το ζητησαν!(στο νοσοκομειο παιδων Αγλαια κυριακου)Ισα ισα η νοσηλευτρια μου ειπε πως να τον κρατησω και παρολο που εκλαιγε πολυ του τραγουδαγα στο αυτι και καπως αρχισε να ηρεμει...Δεν πιστευ οτι αν δεν ημουν μαζι του θα ηταν για κανεναν καλυτερα,ουτε για το μωρο ουτε για την νοσηλευτρια ουτε για μενα!ο γονιος πιστευω δεν μετραει,αρκει το μωρο να νιωθει ανετα!Αν τωρα το παιδι ειναι μεγαλυτερο και δεν το νοιαζει τοτε οκ!Απο δικη μου εμπειρια θυμαμαι σε εμβολιο με χαστουκισε ο παιδιατρος επειδη χτυπιομουν.Ημουν περιπου 4 και οι γονεις μου ηταν εξω...

soevan07
31-08-10, 15:43
Απο δικη μου εμπειρια θυμαμαι σε εμβολιο με χαστουκισε ο παιδιατρος επειδη χτυπιομουν.Ημουν περιπου 4 και οι γονεις μου ηταν εξω...

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

madrid05
31-08-10, 15:45
Με πολύ μικρη εμπειρία ως μαμα μωρού 2 μηνων:
Στο μαιευτήριο μας(ΓΑΙΑ) που χρειάστηκε να ξαναπάμε για αιμοληψία, μας είπαν να βγούμε εξω.Δεν εφερα αντίρηση γιατί 1)με επιασε εξ απήνης, 2)φαντάστηκα οτι για κάποιο λόγο ετσι πρέπει, 3)μετα είπα στον εαυτό μου οτι είναι πολύ μωρακι(ηταν 8 ημερων) και...πως να βοηθήσω.Τον ακουγα απ'εξω να σπαραζει και ηθελα να μπουκάρω.:sad:
Την δευτερη φορά εκανε μια αιμολειψία η γιατρός μας(έπρεπε να τρυπήσει το πατπυσακι και να το στίψει για να στειλουμε 4 σταγόνες αιμα στο Παιδων ).Μας αφησε να είμαστε μπροστα,αλλά μας είπε "δεν μου είναι ευχαριστο να κάνω αυτην την διαδικασία μπροστα στους γονεις".Οταν το ειδα κατάλαβα το γιατί.
Δεν μπόρεσα να βοηθησω(κοκκάλωσα!) αλλά ήθελα να είμαι μπροστα.Νομιζω και μονο που μας βλέπουν τα μωρακια αισθάνονται λιιιιιιιγο πιο ασφαλή.

smartaki09
31-08-10, 15:45
Αχ κοριτσια τη μου θυμισατε τωρα,ο γιος μου 4 ετων σε μια εξεταση αιματος τον κρατουσα αγκαλια η κοπελα προσπαθουσε να του παρει αιμα αλλα δεν εβρισκε φλεβα και την σκαλιζε με τα πολλα τελειωσε και μετα απο 5 λεπτα λιποθυμαει και τον προφταινω να πεσει κατω και χτυπησει.Ολο αυτο απο φοβο και χωρις να κλαψει καθολου.Εχουν περασει πολλα χρονια ομως ποτε δεν εχω ξεχασει αυτη τη στιγμη που εβλεπα το παιδι μου να πεφτει.

Jen.
31-08-10, 18:18
οταν χρειαστηκε να παρουν αιμα απο το μωρο μου ηταν μολις 4μηνων και δεν περασε ουτε μια στιγμη απο το μυαλο μου να το αφησω μονο του!Ουτε που μου το ζητησαν!(στο νοσοκομειο παιδων Αγλαια κυριακου)Ισα ισα η νοσηλευτρια μου ειπε πως να τον κρατησω και παρολο που εκλαιγε πολυ του τραγουδαγα στο αυτι και καπως αρχισε να ηρεμει...Δεν πιστευ οτι αν δεν ημουν μαζι του θα ηταν για κανεναν καλυτερα,ουτε για το μωρο ουτε για την νοσηλευτρια ουτε για μενα!ο γονιος πιστευω δεν μετραει,αρκει το μωρο να νιωθει ανετα!Αν τωρα το παιδι ειναι μεγαλυτερο και δεν το νοιαζει τοτε οκ!Απο δικη μου εμπειρια θυμαμαι σε εμβολιο με χαστουκισε ο παιδιατρος επειδη χτυπιομουν.Ημουν περιπου 4 και οι γονεις μου ηταν εξω...

Μου φαίνεται τόσο απίστευτο που λες γιατί εγώ πέρσι στο ίδιο νοσοκομείο μάλωσα με όλους επειδή δεν με άφηναν!

boy'smam
31-08-10, 18:44
Σε μια κλινικη του νοσοκομειου ειχαμε παει,στο ενδοκρινολογικο!

Jen.
31-08-10, 23:22
Σε μια κλινικη του νοσοκομειου ειχαμε παει,στο ενδοκρινολογικο!

Aααα πες το έτσι...στην Μεσογείων? Εκεί είναι άλλο κλίμα.

Danai81
31-08-10, 23:31
Όσοι έχουμε ψηφίσει το τελευταίο, (ότι δεν απίτησαν να φύγουμε αλλά μας βοήθησαν στο να συμπαρασταθούμε στο μωράκι μας) να υποθέσω ότι συνέβη κυρίως σε ιδιωτικά από αυτά που διαβάζω? Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ οι συμπεριφορές που διάβασα, λες και μας ωθούν προς τα ιδιωτικά. Θα πρέπει επιτέλους αυτή η χωρα να παει μπροστά κάποια στιγμή.

klouzeau
08-09-10, 12:11
Στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης νοσηλευτήκαμε για λίγες μέρες.Την πρώτη φορά με αφήσανε μέσα αλλά επειδή έκλαιγε ο μικρός και ήθελε αγκαλιά μου είπαν να βγω έξω.Τον άκουγα απ'έξω να τους παρακαλάει να μην τον πονάνε και έκλαιγα και 'γω μαζί του.Αλλά τόσες φορές που του πήραν αίμα στο τέλος συνήθησε.

elpatron
20-10-10, 10:25
Καταρχην σαν νεο μελος θελω να σας χαιρετησω!
Επειδη ειχαμε την ατυχια να επισκευθουμε αρκετες φορες γιατρους και νοσοκομεια δεν μπορω να πω οτι υπαρχει ενιαια γραμμη! Αλλες φορες μας ζητησα (απαιτησαν) να βγουμε εξω,αλλες παλι μας αφησαν να παρακολουθουμε.
Φυσικα αυτο που δεν θα ξεχασω ειναι οταν πεντε ειδικευομενοι προσπαθουσαν να παρουν αιμα απο τον δεκα μηνων τοτε γιο μου και δεν μπορουσαν. Το παιδι ουρλιαζε,του ειχαν μελανιασει τις φλεβες και φυσικα μπηκα μεσα και τους το πηρα απο τα χερια και απαιτησα να ερθει εμπειρος γιατρος να του παρει αιμα. Πραγματι μετα απο λιγο ηρθε η διευθηντρια της παιδιατρικης και του πηρε.

jannis
26-10-10, 10:33
Ηθελα να ρωτήσω αν έχει σταλεί κάποιο κείμενο στο Υπουργείο.
Ενναλακτικά Μαρία Στυλιανάκη μπορείς να μας δώσεις μια λίστα με υλικό (επιστημονικές μελέτες κείμενα υπογεγραμένα από ειδικούς) ή post στο forum τα οποία μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ως επιχειρήματα στο να πείσουμε τους γιατρούς να μας αφήσουν μέσα?
Εμεις μπορούμε να τυπώνουμε και να χρησιμοποιούμε το μυνήματα στο forum?

Αννα25
26-10-10, 13:11
Εμεις κοριτσια οσες φορες εχει χρειαστει να παμε την μικρη στο νοσοκομειο για εξετασεις η μετα απο ενα ατυχημα στα δυο που την πλακωσε η παπουτσοθηκη (ευτυχως δεν ειχε τιποτα) δεν με εδιωξαν ποτε απο το πλευρο της μικρης μου παντα την ειχα αγκαλια και μου ελεγαν πως να την κρατησω για να τους βοηθησω να κανουν πιο ευκολα την δουλεια τους για να μην πονεσουν το παιδι.... Ως αποτελεσμα η μικρη μου απο τα 4 καθετε μονη της και να της παρουν αιμα αλλα και στα εμβολια απλα της κραταμε το χερακι για να μην κανει καμια αποτομη κινηση....

lucky-sylvester
07-11-10, 15:56
Σ.Ο.Σ. Επείγον! Μπορεί κάποια να μου βρει (ή και να μου πει πού να ψάξω) μέχρι σήμερα βράδυ κάποιον νόμο που να αποδεικνύει ότι η μητέρα μπορεί να παραμείνει με το παιδί της κατά την αιμοληψία αν η ίδια το επιθυμεί;;;;;

Eviri
19-11-10, 09:44
Κατά καιρούς έχουμε πάει σε διάφορα εργαστήρια για αιμοληψία. Εξετάσεις αίματος έχουν κάνει και τα δύο παιδιά μου. Σε όλα τα εργαστήρια ιδιωτικά και δημόσια (παίδων Αγ. Σοφία και Αγλαΐα Κυριακού) δεν μου ζητήθηκε να βγω από το δωμάτιο. Μόνο μία φορά που η μικρή μου κόρη ήταν 1 έτους, μας ζητήθηκε να βγούμε από το δωμάτιο αιμοληψίας στο Αγ. Σοφία, επειδή το παιδί δεν καθόταν με τίποτα να του πάρουν αίμα. Δηλαδή κουνιόταν πάρα πολύ ενώ το κρατούσαμε εγώ ο πατέρας του και 2 νοσοκόμες. Είχε φοβηθεί πάρα πολύ κάτι που το έδειξαν και οι εξετάσεις αίματος (δείκτες στρες) με αποτέλεσμα να σπάνε συνέχεια οι φλέβες. Όταν της είχαν κάνει 6-7 τρυπήματα μας είπαν οι νοσοκόμες ευγενικά και εξηγώντας μας γιατί, να βγούμε έξω από το δωμάτιο. Τελικά τα τρυπήματα έγιναν 10. Όσο το παιδί μας έβλεπε και μας κρατούσε, θεωρούσε ότι θα το πάρουμε από 'κει, από αυτές τις άγνωστες φοβηστικές νοσοκόμες, όπως πίστευε σαν μωράκι. Αυτός ήταν ο λόγος που βγήκαμε. Ύστερα το μωρό μας δεν είχε πού να κρεμαστεί και αναγκαστικά έκατσε πιο ήρεμα στις νοσοκόμες να της πάρουν αίμα.

jannis
19-11-10, 11:17
Σ.Ο.Σ. Επείγον! Μπορεί κάποια να μου βρει (ή και να μου πει πού να ψάξω) μέχρι σήμερα βράδυ κάποιον νόμο που να αποδεικνύει ότι η μητέρα μπορεί να παραμείνει με το παιδί της κατά την αιμοληψία αν η ίδια το επιθυμεί;;;;;

Τίποτα συγκεκριμένο στην Ελλάδα για παιδιά,
αλλά κοίτα τον Νόμο εδώ

http://www.ygeianet.gov.gr/Content.aspx?page=15

Μπορείς φαντάζομαι να επικαλεστείς ότι (κοίτα παραγραφο 3)
επειδή:
" Ο ασθενής έχει το δικαίωμα να συγκατατεθεί ή να αρνηθεί κάθε διαγνωστική ή θεραπευτική πράξη που πρόκειται να διενεργηθεί σε αυτόν. Σε περίπτωση ασθενούς με μερική ή πλήρη διανοητική ανικανότητα, η άσκηση αυτού του δικαιώματος γίνεται από το πρόσωπο που κατά νόμο ενεργεί για λογαριασμό του."
και πρόκειται για παιδί εσύ είσαι ο νόμιμος εκπρόσωπος και συνεπώς πρέπει να ξέρεις τι γίνεται ανα πάσα στιγμή για να αρνηθείς ή να συγκαταθέσεις.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση για παράδειγμα θέλεις να δεις πόσο πονάει κάθε φορά που το τρυπάνε και να πεις αν τους επιτρέπεις να ξανατρυπήσουνε! (όταν δεν βρίσκουν από την πρώτη...)

Melina22
16-01-11, 16:11
Αυτό που επισημαίνει εδώ η Μαρία είναι πραγματικά τραγικό.
Το να μπερδεύουμε δηλαδή ένα τρομοκρατημένο παιδί με ένα ήρεμο παιδί!!!

Υπάρχει και κάτι άλλο πολύ σοβαρό στο σημείο αυτό,
το οποίο δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να το παραβλέπουμε.

Το παιδί που το "παίρνουν", για οποιοδήποτε λόγο
από τη μαμά του ή το μπαμπά του -ακόμα και αν αυτός είναι ιατρικός-
νιώθει εκτεθειμένο, εγκαταλελειμμένο και προδομένο.

Το ότι δεν το έχουν παρατήσει στην πραγματικότητα, δεν το γνωρίζει το παιδ!
Αυτό που νιώθει εκείνη τη στιγμή είναι ότι
"κάποιος με πονάει και η μαμά μου -ή ο μπαμπάς μου- δεν είναι εδώ".

Και όχι μόνο αυτό, αλλά "η μαμά τους άφησε αυτούς να με πάρουν από κοντά της, άρα δεν μπορεί να με προστατεύσει!"
Και έτσι, το παιδί, μέσα σε όλα τα υπόλοιπα,
νιώθει ότι οι γονείς του το πρόδωσαν...

Ένα μικρό παιδάκι δεν ενδιαφέρεται για το λόγο για τον οποίο συμβαίνουν όλα αυτά.
Το παιδί δεν έχει ιδέα εκείνη τη στιγμή τι συμβαίνει,
γιατί συμβαίνει όλο αυτό και γιατί οι γονείς του το "παράτησαν".

Δεν μπορεί να καταλάβει ότι οι εξετάσεις γίνονται για «το καλό» του.
Αλλά ακόμα και αν το καταλάβει,
γιατί να καταλάβει το παράλογο ότι εκείνη τη στιγμή οι γονείς του δεν είναι μαζί του;

Αυτό που το ενδιαφέρει εκείνη τη στιγμή είναι
ότι κάποιοι άγνωστοι το πήραν από τη μαμά του και το πονάνε.
Και η μαμά του ή μπαμπάς του «συναινούν» σε αυτό.

Εμείς όμως θα πρέπει σε κάθε στιγμή των παιδιών μας
να είμαστε εκεί για αυτά.
Αυτή είναι η μεγαλύτερη πρόκληση που έχουμε να αντιμετωπίσουμε ως γονείς.
Να βρίσκουμε έναν τρόπο να είμαστε εκεί για τα παιδιά μας
γιατί μόνο έτσι θα νιώσουν ότι αυτός ο κόσμος είναι ασφαλής για αυτά
και μόνο έτσι θα χτίσουν μια γερή προσωπικότητα με υψηλή αυτοεκτίμηση.

Εάν οι γονείς του το αφήσουν «εκτεθειμένο»,
αυτό σημαίνει ότι αυτός ο κόσμος δεν είναι ένα ασφαλές μέρος για να ζει κανείς....
Εάν οι γονείς ενός παιδιού, ο καθρέφτης της ψυχής του,
δεν μπορούν να το προστατεύσουν οι επιπτώσεις στην ψυχολογία του παιδιού μπορεί να είναι τρομακτικές.

Υπάρχει και κάτι ακόμη να σκεφτούμε στο σημείο αυτό.

Είμαστε σίγουροι ότι το παιδί θα είναι σε θέση αργότερα να καταλάβει πότε θα πρέπει να επιτρέπει σε κάποιον να το πονάει και σε ποιον όχι,
εφόσον εκείνη τη στιγμή οι γονείς του το επέτρεψαν χωρίς καμία εξήγηση;

Ό,τι είναι αυτονόητο για εμάς, δυστυχώς δεν είναι αυτονόητο και για τα παιδιά μας...

Αυτό σημαίνει πως ό,τι κάνουμε, για οποιονδήποτε λόγο το κάνουμε, τα παιδιά μας δεν είναι «υποχρεωμένα» να το καταλάβουν –και γιατί άλλωστε να το κάνουν-.

Εμείς θα πρέπει να είμαστε εκεί για αυτά,
να τους εξηγούμε, να τα κατανοούμε και να τα στηρίζουμε.

Το ξέρουμε όλοι καλά ότι ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα.
Η πρόφαση ενός ήρεμου – τρομοκρατημένου παιδιού
δεν δικαιολογεί το να επιτρέψουμε να συμβεί κάτι τέτοιο για οποιονδήποτε λόγο.

Ειλικρινά διαβάζω το κείμενο κ μου φαίνεται απίστευτο ότι κάποιος κατάλαβε πώς ακριβώς ένιωσα όταν μου συνέβη αυτό σε ηλικία 3,5 χρονών. Όλα όσα αναφέρονται τα ένιωσα και το θυμάμαι ακόμα. Έμεινα μόνη μου με το γιατρό στο δωμάτιο για να μου κάνει ράμματα.

Το πιο σημαντικό είναι ότι στην περίπτωσή μου, αληθεύει κ η σημείωση με τα κόκκινα γράμματα. Και θα εξηγήσω γιατί.

Αργότερα, στο δημοτικό, έπεσα πράγματι θύμα εκμετάλλευσης κ πέρασαν πολλά χρόνια για να το ξεπεράσω. Το άτομο που με εκμεταλλεύτηκε ήταν γιατρός και μάλιστα εν ώρα υπηρεσίας.

Αυτό με εξέπληξε ακόμα περισσότερο γιατί ποτέ δεν είχα συσχετίσει το ένα γεγονός με το άλλο.

Πρώτη φορά προσεγγίζω τα λόγια ενός ειδικού, όχι σαν ενήλικος αλλά με τα μάτια του παιδιού και συνειδητοποιώ πόση αλήθεια υπάρχει στα όσα λέγονται.

Μπράβο σας κυρία Κυπραίου που ενημερώνετε τους γονείς για τόσο σημαντικά θέματα.

ZOYZOYNIA
16-01-11, 16:41
όπως νομίζω έχω αναφέρει ξανά, ανήκω κατά κάποιο τρόπο στον παραϊατρικό χώρο. στη σχολή μας μαθαίνουν ότι οι γονείς δεν πρέπει να είναι παρόντες στην αιμοληψία παιδιών, για ψυχολογικούς λόγους τόσο των παιδιών, όσο & των γονιών. το παιδί ξέρει ότι θα "τουμπάρει" το γονιό...
ωστόσο η ουσία είναι στο γονιό να είναι ψύχραιμος & να αντιλαμβάνεται ότι η αιμολήπτρια δε θέλει σε καμμια περίπτωση να πονέσει ένα παιδί. εξάλλου οι περισσότερες είμαστε μαμάδες & οι ίδιες!!! πολλές φορές είναι απαραίτητο να τρυπήσουμε ξανά το παιδί, καταλαβαίνουμε όλοι πόσο δύσκολες είναι οι συνθήκες! αλλά φυσικά η μαγκιά είναι σε εμάς να δείξουμε στο γονιό πώς θα μας βοηθήσει να κάνουμε την αιμοληψία όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα, σωματικά & ψυχικά.
η ψυχραιμία του γονιού & ο σωστός τρόπος να κρατήσει το παιδί είναι πολύ σημαντική βοήθεια

aglaia
16-01-11, 19:54
όπως νομίζω έχω αναφέρει ξανά, ανήκω κατά κάποιο τρόπο στον παραϊατρικό χώρο. στη σχολή μας μαθαίνουν ότι οι γονείς δεν πρέπει να είναι παρόντες στην αιμοληψία παιδιών, για ψυχολογικούς λόγους τόσο των παιδιών, όσο & των γονιών. το παιδί ξέρει ότι θα "τουμπάρει" το γονιό...

Αυτή η πρακτική δεν έχει καμία σχέση με την ψυχολογία των γονιών και των παιδιών από την άποψη που αναφέρεις (ότι το παιδί θα τουμπάρει το γονιό...)

Ένα παιδί που το έχουν εγκαταλήψει φοβάται και πειθαρχεί.

Το μόνο που ενδιαφέρει το προσωπικό είναι να κάνει τη δουλειά του και αυτό που συμβαίνει στην ψυχή του παιδιού είναι προφανές ότι δεν απασχολεί κανέναν από αυτούς που προτείνουν στους γονείς να μείνουν απ'έξω.

Το ίδιο ισχύει και για τους παιδικούς σταθμούς που προτείνουν εγκατάλειψη του παιδιού και εξαφάνιση του γονιού από την πρώτη στιγμή.

ΜΑΡΙΑΛ 2
16-01-11, 20:33
το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ sophie. ας μου δώσουν το καταστατικό ή κάτι με υπογραφή ανωτέρου για να απευθήνω μήνυση
κάθε κλινική έχει ένα καθηκοντολόγιο (κανονικά) εκεί αναφέρονται πια δουλειά πρέπει να κάνει η κάθε νοσηλεύτρια, και με ποιο τρόπο...
αυτό μπορούμε να ζητήσουμε αν χρειαστεί (επειδή μπορεί να μη το έχουν ή να είναι στραπατσαρισμένο, σε κακή κατάσταση) πιθανόν να ηρεμήσουν λίγο και να "μας κάνουν τη χάρη"...

ΜΑΡΙΑΛ 2
16-01-11, 20:36
επείσης υπάρχει και άλλο ένα μυστικό τό λένε "emla" (το αγοράζει και από το φαρμακείο) είναι αναισθητική κρέμα...
κάνεις επάληψη σε δύο σημεία του χεριού ΤΡΙΑ ΤΕΤΑΡΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΙΜΟΛΗΨΙΑ και το παιδί πονά πολύ λιγότερο :p

ΜΑΡΙΑΛ 2
16-01-11, 20:41
Όσοι έχουμε ψηφίσει το τελευταίο, (ότι δεν απίτησαν να φύγουμε αλλά μας βοήθησαν στο να συμπαρασταθούμε στο μωράκι μας) να υποθέσω ότι συνέβη κυρίως σε ιδιωτικά
και το "παιδον πεντελης" πάντος είναι πολύ ανεκτικό, έχω κάνει στα πιτσιρίκια δύο αιμοληψίες και δεν μου ζήτησαν να βγω έξω...

αντιθέτως στο "αγλαία κυριακού" το παράρτημα είχαμε μια τρομακτική νοσηλεία...

Ellemphriem
16-01-11, 21:25
Μου ζητησαν ευγενικα να φυγω στο Ιασω παιδων και ειπα απλα ΟΧΙ δεν παω πουθενα. Μου λενε το κανουμε γιατι η μαμαδες δεν εχουν ψυχραιμια και τα κανουν χειροτερα. Της λεω αν φυγω ΔΕΝ θα καταφερετε να της παρετε τπτ θα γινει 2ος παγκοσμιος. Εγω δεν φευγω. Εκατσα δεν μου ειπαν τπτ και ημουν εγω που κραταγα το παιδι και δεν εκλαψε ελαχιστα. Και ουτε ΠΡΟΚΕΙΤΕ ποτε να φυγω για αιμοληψια. Ειμαι ικανη να παρω το παιδι να το παω αλλου.......

Melina22
16-01-11, 21:49
στη σχολή μας μαθαίνουν ότι οι γονείς δεν πρέπει να είναι παρόντες στην αιμοληψία παιδιών, για ψυχολογικούς λόγους τόσο των παιδιών, όσο & των γονιών. το παιδί ξέρει ότι θα "τουμπάρει" το γονιό...

Όσο "χειριστικό" ή "κακομαθημένο" κ αν είναι ένα παιδί πώς θα τουμπάρει το γονιό για ένα τόσο σοβαρό θέμα όπως η υγεία του; Είναι συνηθισμένο να πει ένας γονιός όχι μην του κάνετε ράμματα, ή εμβόλιο επειδή βλέπει ότι το παιδί κλαίει; Δεν είναι κάτι τόσο απλό όπως όταν το παιδί κλαίει για να του αγοράσουν κάτι...κλπ
Θα συμφωνήσω ότι πρόκειται απλά για λάθος τακτική κ καιρός είναι να να αναθεωρηθεί για να μην εκπαιδεύονται κ νέα άτομα με βάση αυτό το σύστημα. Και το ίδιο ισχύει κ για τα νηπιαγωγεία.

Melina22
16-01-11, 22:49
Μου ζητησαν ευγενικα να φυγω στο Ιασω παιδων και ειπα απλα ΟΧΙ δεν παω πουθενα. Μου λενε το κανουμε γιατι η μαμαδες δεν εχουν ψυχραιμια και τα κανουν χειροτερα. Της λεω αν φυγω ΔΕΝ θα καταφερετε να της παρετε τπτ θα γινει 2ος παγκοσμιος. Εγω δεν φευγω. Εκατσα δεν μου ειπαν τπτ και ημουν εγω που κραταγα το παιδι και δεν εκλαψε ελαχιστα. Και ουτε ΠΡΟΚΕΙΤΕ ποτε να φυγω για αιμοληψια. Ειμαι ικανη να παρω το παιδι να το παω αλλου.......

Και πολύ καλά κάνεις κατά την άποψή μου. Και εγώ το ίδιο θα έκανα αν είχα παιδί. Θα ήταν προτιμότερο να το πάω κάπου αλλού...

ZOYZOYNIA
17-01-11, 13:34
Όσο "χειριστικό" ή "κακομαθημένο" κ αν είναι ένα παιδί πώς θα τουμπάρει το γονιό για ένα τόσο σοβαρό θέμα όπως η υγεία του; Είναι συνηθισμένο να πει ένας γονιός όχι μην του κάνετε ράμματα, ή εμβόλιο επειδή βλέπει ότι το παιδί κλαίει; Δεν είναι κάτι τόσο απλό όπως όταν το παιδί κλαίει για να του αγοράσουν κάτι...κλπ
Θα συμφωνήσω ότι πρόκειται απλά για λάθος τακτική κ καιρός είναι να να αναθεωρηθεί για να μην εκπαιδεύονται κ νέα άτομα με βάση αυτό το σύστημα. Και το ίδιο ισχύει κ για τα νηπιαγωγεία.

καλημέρα σας. το θέμα δεν έχει να κάνει με το αν ένα παιδί είναι κακομαθημένο ή όχι, αυτό είναι υποκειμενικό. όσες από εμάς ρίχνουμε εκεί τα βέλη, απλά δεν το χειριζόμαστε σωστά. δεν υποστηρίζω σε καμμία περίπτωση ότι η τακτική αυτή είναι σωστή, απλά χρειάζεται & από εμας εμπειρία για να μάθουμε πώς να το χειριστούμε, πώς δουλεύει καλύτερα η όλη κατάσταση, δηλ παρόντες οι γονείς, ψύχραιμοι & με τη σωστή καθοδήγηση. αλλά νομίζω είναι λίγοι αυτοί που θέλουν απλά να κάνουν τη δουλειά τους, μας στενοχωρεί πολύ να βλέπουμε παιδιά να κλαινε, ζοριζόμαστε όταν πάμε το δικό μας παιδί για εξετάσεις & απογοητευόμαστε αν δεν καταφέρουμε την αιμοληψία με την πρώτη. το μεγάλο λάθος είναι ότι ειδικά περιφερειακά δεν υπάρχουν κέντρα κατάλληλα για παιδιά,συνήθως ούτε στα μαιευτήρια. μπορείτε πάντως να ζητήσετε από τον/την παιδίατρο να κάνει την αιμοληψία, τουλάχιστον σε έλεγχο ρουτίνας. συγνώμη για την πολυλογία & δεν αποποιούμαι των ευθυνών μου

Melina22
18-01-11, 21:34
Συμφωνώ μαζί σου. Γι' αυτό μίλησα για την σωστή εκπαίδευση των νοσοκόμων - γιατρών. Και γι' αυτό σχολίασα και για τα νηπιαγωγεία. Επειδή τυγχάνει να έχω δουλέψει σε κάποια τα οποία είχαν αυτό το σύστημα. (απομάκρυνση γονιού από την αρχή). Δε σημαίνει ότι δεν ήμουν ευαισθητοποιημένη...

kiknaki
01-02-11, 22:46
Ξέρεις κανείς αν αυτό που κάνουν, να διώχνουν τους γονείς κατά τη διάρκεια της αιμοληψίας, είναι νόμιμο ή είναι απλά η τακτική του νοσοκομείου? Αν εγώ θελώ να παραβρεθώ έχουν δικαίωμα να σταματήσουν τη διαδικασία αιμοληψίας με την διακιολογία οτι παραβαίνω τους κανόνες του νοσοκομείου?
Χρειάζομαι μια απάντηση άμεσα γιατί εντος ολίγων ημερών κάνουμε εισαγωγή στο νοσοκομείο.

Jen.
03-02-11, 12:50
Οι κανόνες και η τακτική του νοσοκομείου είναι για να αλλάζουν και να προσαρμόζονται. Δεν είναι νόμος. Και φυσικά δεν υπάρχει τέτοιος απάνθρωπος νόμος. Αν απαιτήσεις να είσαι μαζί με το παιδί σου με θάρρος, τότε θα είσαι.

Σνουφελ μου
03-02-11, 13:03
επείσης υπάρχει και άλλο ένα μυστικό τό λένε "emla" (το αγοράζει και από το φαρμακείο) είναι αναισθητική κρέμα...
κάνεις επάληψη σε δύο σημεία του χεριού ΤΡΙΑ ΤΕΤΑΡΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΙΜΟΛΗΨΙΑ και το παιδί πονά πολύ λιγότερο :p

Κοριτσια προσοχη με τα αναισθητικα(κ λοιπα φαρμακα) να ρωτατε Παντα το παιδιατρο πρωτα,ειδικα τα αναισθητικα εχουν παρενεργειες

kiknaki
03-02-11, 21:23
Οι κανόνες και η τακτική του νοσοκομείου είναι για να αλλάζουν και να προσαρμόζονται. Δεν είναι νόμος. Και φυσικά δεν υπάρχει τέτοιος απάνθρωπος νόμος. Αν απαιτήσεις να είσαι μαζί με το παιδί σου με θάρρος, τότε θα είσαι.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!:)

leticia
03-02-11, 22:26
Ξέρεις κανείς αν αυτό που κάνουν, να διώχνουν τους γονείς κατά τη διάρκεια της αιμοληψίας, είναι νόμιμο ή είναι απλά η τακτική του νοσοκομείου? Αν εγώ θελώ να παραβρεθώ έχουν δικαίωμα να σταματήσουν τη διαδικασία αιμοληψίας με την διακιολογία οτι παραβαίνω τους κανόνες του νοσοκομείου?
Χρειάζομαι μια απάντηση άμεσα γιατί εντος ολίγων ημερών κάνουμε εισαγωγή στο νοσοκομείο.
Το καλοκαιρι που πηγαμε στο Νοσοκομειο για πλυση στομαχου παρεμεινα μεσα σε ολη τη διαδικασια αν και προσπαθησαν πολυ να με βγαλουν.Στις 2 πρωτες αιμοληψιες επισης ημουν μεσα,στην τριτη δεν αντεξα βγηκα μονη μου.
Πιστευω πως αυτη η πολιτικη των νοσοκομειων αποσκοπει στο να προστατευει ιατρους και νοσηλευτικο προσωπικο.Φανταστειτε τι μπορει να κανει ενας γονιος αν ειναι παρον σε ιατρικο λαθος σε βαρος του παιδιου του:mrgreen:
Του μικρου μου του εβαζαν 3 φορες το σωληνακι απο το στομα στο στομαχακι του ενω εκεινο το εβγαζε σπαραζοντας στο κλαμα:cry:
Καποια στιγμη μπαινει μεσα μια μεγαλυτερη νοσοκομα και λεει,χωρις να εχει δει οτι ειμαι μεσα, φωναζοντας στην ειδικευομενη: "καλα,τι κανεις? Δεν εβαλες ξυλοκαινη στο σωληνακι,αυτο ποναει!!!!!!!!!!!!!"
Γιατι ειμαι εξω ακομα και οχι στη φυλακη δεν ξερω να σας πω ...

Στο δια ταυτα...οταν αρνηθηκα να βγω απο την αιθουσα,μου εστειλαν ενα νεαρο ιατρο με υφος "και καλα" και απαιτησε να βγω εξω καθως αυτο οριζει το καταστατικο του Νοσοκομειου.Με απολυτη σοβαροτητα και ψυχραιμια του λεω: μπορω να το δω? Αυτος φυσικα τα εχασε και αρχισε να μου λεει τι πραγματα ειναι αυτα και μπλα μπλα μπλα.
Του λεω ακου να δεις αδικα χανεις το χρονο σου,ειναι δικαιωμα μου σαν μητερα αν επιθυμω να παραμεινω εδω.Αν θεωρεις οτι μου ζητας κατι νομιμο φερε εισαγγελεα να με βγαλει.Αλλιως του λεω θα σας βγαλω εγω στα καναλια γιατι τοση ωρα διαπραγματευεσαι μαζι μου και αφηνεις το παιδι μου να κινδυνευει.
Τη συνεχεια σας την εγραψα πιο πανω...
Θεωρω δικαιωμα του καθε γονεα,εφοσον δεν επηρεαζει με υστεριες κτλ το ιατρικο εργο,να παραμενει κατα τη διαρκεια της αιμοληψιας τουλαχιστον μαζι με το παιδι του.

Λέγκω
03-02-11, 22:34
Τα χριστούγεννα που μπήκε στο παίδων ο μεγάλος μικρός μου για λίγες μέρες, σε όλες τις αιμοληψίες είμασταν και εμείς μέσα και τον κρατούσαμε, μόνο μία νοσηλεύτρια μας ζήτησε να βγούμε.

kiknaki
03-02-11, 22:40
Πολύ σωστή σε βρίσκω!

Φτάσαμε να απαιτούμε τα αυτονόητα και να απορούμε αν τελικά θα τα καταφέρουμε.:-?

leticia
03-02-11, 22:57
Πολύ σωστή σε βρίσκω!

Φτάσαμε να απαιτούμε τα αυτονόητα και να απορούμε αν τελικά θα τα καταφέρουμε.:-?
Ετσι ακριβως....

VANILIA123M
04-02-11, 01:45
οταν ηταν ενος μηνος στο Λητώ μου ζητησαν να μεινω έξω .....το άκουγα να κλαίει και μου ερχόταν να μπω μεσα να την δείρω......εφυγα για να μην το κανω και εμεινε ο συζυγος μου ο οποιος μου είπε οτι το παιδι εκανε εμετο και ηταν μεσα στα αιματα οταν βγήκε . το ειδα και εγω και δεν το ξαναπήγα ποτε εκει......απαραδεκτο ωοσοκομειο και στη γεννα μου!!!!

maria_t
10-02-11, 15:07
Από μικρή η κόρη μου είχε διάφορες περιπέτειες στα νοσοκομεία, οπότε και είμασταν "σχετικά" και οι δύο εξοικιωμένες με τη διαδικασία τησ αιμοληψίας. Την τελευταία φορά που χρειάστηκε να της βάλουν καθετήρα για ορό ήταν πριν ένα χρόνο στο Λοιμοδών Νοσημάτων στη Θεσσαλονίκη όπου δεν με άφηναν να μπώ όσο κι αν τους εξηγούσα ότι τα έχουμε ξαναπεράσει αυτά κτλ... Αποτέλεσμα: το παιδί το άκουγα να σπαράζει και να χτυπιέται φωνάζοντάς με (αφού είχε συνηθήσει και από τις προηγούμενες φορές να με έχει δίπλα του)... Ένοιωσα πως βίασαν τόσο το παιδί μου όσο και εμένα και κάναμε και οι δύο καιρό να το ξεπεράσουμε. Πραγματικά το χιλιομετάνιωσα που δεν είμουν πιο δυνατή και πιεστική, ώστε να καταφέρω να είμαι μαζί της και πραγματικά κατηγορώ τον εαυτό μου που δεν το έκανα.

Υπάρχει κάτι νομικά που μπορούμε να επικαλεστούμε σε τέτοιες περιπτώσεις; Ή έχουμε μόνο σύμμαχο τον εαυτό μας και το πείσμα μας;

ZOYZOYNIA
13-02-11, 23:45
λυπάμαι πραγματικά που βλέπω ότι αυτό το θέμα συνεχίζεται, διότι προφανώς είμαστε πολλές που δεν κάνουμε καλά τη δουλειά μας & αυτό με θλίβει... πιστέψτε με ότι είναι το πιό δύσκολο κομμάτι της δουλειάς μας!!!! από τότε που μιλήσαμε γι'αυτό προσπαθώ να το τοποθετώ σε κάθε αρμόζουσα περίσταση & να είστε σίγουρες ότι το συζήτησα ήδη & στους συναδέλφους μου. μακάρι αυτή η δύσκολη κατάσταση να τελειώσει άμεσα & να είμαστε όλοι καλύτεροι & πιό συνεργάσιμοι μεταξύ μας. όσο για κάποιο νομικό έγγραφο δεν ξέρω αν υπάρχει, φαντάζομαι η διευθύνουσα της κάθε υπηρεσίας μπορεί να σας ενημερώσει με το καταστατικό. αλλά μη διστάζετε να γίνετε προστατευτικές στα πιαδιά σας, θέλει μόνο ψυχραιμία & αρχικά ευγένεια. αν δείτε & δε γίνεται αυτό σεβαστό...απαιτήστε αλλαγή χειρισμού

BOBOLINOS
14-02-11, 01:52
λυπάμαι πραγματικά που βλέπω ότι αυτό το θέμα συνεχίζεται, διότι προφανώς είμαστε πολλές που δεν κάνουμε καλά τη δουλειά μας & αυτό με θλίβει... πιστέψτε με ότι είναι το πιό δύσκολο κομμάτι της δουλειάς μας!!!! από τότε που μιλήσαμε γι'αυτό προσπαθώ να το τοποθετώ σε κάθε αρμόζουσα περίσταση & να είστε σίγουρες ότι το συζήτησα ήδη & στους συναδέλφους μου. μακάρι αυτή η δύσκολη κατάσταση να τελειώσει άμεσα & να είμαστε όλοι καλύτεροι & πιό συνεργάσιμοι μεταξύ μας. όσο για κάποιο νομικό έγγραφο δεν ξέρω αν υπάρχει, φαντάζομαι η διευθύνουσα της κάθε υπηρεσίας μπορεί να σας ενημερώσει με το καταστατικό. αλλά μη διστάζετε να γίνετε προστατευτικές στα πιαδιά σας, θέλει μόνο ψυχραιμία & αρχικά ευγένεια. αν δείτε & δε γίνεται αυτό σεβαστό...απαιτήστε αλλαγή χειρισμού
τι εννοείς όταν λες αλλαγη χειρισμού?αφού είσαι μέσα στα πράγματα κατατόπισέ μας λίγο.

ZOYZOYNIA
14-02-11, 04:08
ΣΥΓΝΩΜΗ, ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ & ΠΡΙΝ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ, ΚΑΘΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ. ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΜΟΛΗΨΙΑ. ΑΝ ΠΑΤΕ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ & ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΖΗΤΗΣΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟΣ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΠΑΙΤΗΣΗ. ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ & ΕΜΑΣ, ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΕΧΟΥΜΕ & ΕΜΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΟΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΑΓΧΩΜΕΝΟ & ΑΠΕΙΡΟ ΜΑΘΗΤΟΥΔΙ ΣΟΥ ΠΡΟΒΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ ΩΣ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ & ΟΤΑΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΥΤΟ ΕΠΙΒΑΛΕΙ & Ο ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΣΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΟΡΕΥΤΕΙΣ. ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ ΤΟ ΓΟΝΕΑ, ΑΛΛΑ & ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ, ΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΔΕΝ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΑΚΤΙΚΗ. Η ΕΥΓΕΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ & ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΜΗ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΣΑΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΝΤΕΣ, ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ & ΠΟΛΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΥΣΚΟΛΗ. ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ & Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ. & ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΕΡΑΙΕΣ & ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΤΑΣΗ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ, ΑΥΤΗ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΟΠΩΣ & Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΤΟΥ ΓΟΝΙΟΥ. & ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΟΝΤΑΡΩ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ, ΕΧΟΥΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΩ ΓΟΝΕΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΠΡΟΣΒΑΛΩ, ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΤΙΣ ΦΡΑΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΜΑ ΞΑΝΑ!!! ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΑ...

BOBOLINOS
15-02-11, 16:15
ΣΥΓΝΩΜΗ, ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ & ΠΡΙΝ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ, ΚΑΘΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ. ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΜΟΛΗΨΙΑ. ΑΝ ΠΑΤΕ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ & ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΖΗΤΗΣΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟΣ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΠΑΙΤΗΣΗ. ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ & ΕΜΑΣ, ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΕΧΟΥΜΕ & ΕΜΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΟΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΑΓΧΩΜΕΝΟ & ΑΠΕΙΡΟ ΜΑΘΗΤΟΥΔΙ ΣΟΥ ΠΡΟΒΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ ΩΣ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ & ΟΤΑΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΥΤΟ ΕΠΙΒΑΛΕΙ & Ο ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΣΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΟΡΕΥΤΕΙΣ. ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ ΤΟ ΓΟΝΕΑ, ΑΛΛΑ & ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ, ΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΔΕΝ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΑΚΤΙΚΗ. Η ΕΥΓΕΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ & ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΜΗ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΣΑΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΝΤΕΣ, ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ & ΠΟΛΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΥΣΚΟΛΗ. ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ & Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ. & ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΕΡΑΙΕΣ & ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΤΑΣΗ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ, ΑΥΤΗ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΟΠΩΣ & Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΤΟΥ ΓΟΝΙΟΥ. & ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΟΝΤΑΡΩ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ, ΕΧΟΥΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΩ ΓΟΝΕΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΠΡΟΣΒΑΛΩ, ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΤΙΣ ΦΡΑΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΜΑ ΞΑΝΑ!!! ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΑ...
Από πλεύρας μου δε αισθάνομαι καμία προσβολή ίσα-ίσα που θέλω κάποιον από το χώρο αυτό να με κατατοπίσει καλύτερα,αλλά γνωρίζοντας τον εαυτό μου πως αντιδρά σε τέτοιες καταστάσεις και όταν βλέπεις άλλη μεταχείριση στα ιδιωτικά εργαστήρια και άλλη στα δημόσια λες γιατί???Στην πρώτη περίπτωση δεν πανικοβάλλω το παιδί μου ενώ στη δεύτερη το πανικοβάλλω είναι λίγο οξύμωρο.Το μικρό μου είναι να το κάνω μαγνητική τώρα και ρώτησα τον παιδίατρο μας αν επιτρέπεται να είμαι και εγώ μέσα και είπε όχι ΑΛΛΑ μπορείς να βλέπεις το παιδί από την αίθουσα εκεί με καθυσήχασε κάπως αυτό.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως αν αρνηθεί ο ένας γιατρός την παρουσία μου θα την δεχτεί ο άλλος,αυτό από μόνο του είναι αντιεπαγγελματικό δε θα δημιουργηθούν προστριβές?
Ή θα μας πάρει και θα μας σηκώσει όλους γιατί κάτι τέτοιο τον ακυρώνει ως επιστήμονα?
Σε κάποιο περιστατικό που είχα με τον μεγάλο μου και έγκυος στο 2 έπεσε από το κρεβατάκι του και τον πήγαμε στο νοσοκομείο τον έκανε αιμοληψία η γιατρός μία πολύ καλή κυρία αλλά για να του πάρουν αίμα δεινοπάθησαν,την έλεγα από το δεξί χέρι έχει καλές φλέβες και δεν με άκουγε, τον καημένο τον κατατρύπησαν.Δυστυχώς έβλεπα όλο περιστατικό με τον μικρό να σπαράζει και να μην μπορώ να κάνω τπτ μου κακοφανηκε παρα πολύ γιατί θεωρώ πως αν ήμουν κοντά του δε θα αντιδρούσε έτσι αφού προυπήρχαν και άλλες αιμοληψίες σε ιδιωτικό εργαστήριο με καλύτερη αντιμετώπιση και ψωρίς πολλά κλάματα.

goody
16-02-11, 09:29
Χτες στο Μητερα μου ζητησαν να βγω εξω για να του παρουν αιμα, πολυ ευγενικα ζητησα να μεινω αλλα με απολυτο υφος μου ειπαν οτι δεν επιτρεπεται οι γονεις να ειναι μεσα και βγηκα... Ακουγα το παιδακι μου να κλαιει καθως ειχε 39 πυρετο και σπαραζε η καρδια μου...

ZOYZOYNIA
16-02-11, 09:42
καλημέρα σας. δεν μπορώ να πάρω θέση ανάμεσα σε ιδιωτικό & δημόσιο, μπορώ μόνο να καταλάβω τις συνθήκες εργασίας στο δημόσιο, έχω περάσει από εκεί, με τα υπερ, αλλά & τα κατά. δεν δικαιολογώ κανέναν, προς Θεού, αλλά δεν παίρνω θέση, ΑΥΤΟ είναι το αντιεπαγγελματικό. όσο γι'αυτό που εσάς προβληματίζει, είναι δικό μας πρόβλημα να το ξεκαθαρίσουμε μεταξύ μας. δεν ευθύνεστε εσείς. απλά όσο έχετε αντοχές & φυσικά το επιτρέπει η κατάσταση να είστε ευγενικοί... αυτό (ξαναλέω) πρέπει να κάνουμε & εμείς. δεν έχω να σας πω κάτι άλλο που να σας βοηθήσει, λυπάμαι... ελπίζω μόνο αν τύχει να συνεργαστούμε να μη σας απογοητεύσω.... καλή σας μέρα & να προσέχετε τα παιδάκια σας. εγώ τώρα χαλάρωσα από το νυχτερινό & πάω να τα πάρω από τη γιαγιά

DaF
17-03-11, 01:58
αυτη ειναι κ η δικη μας εμπειρια.....:sad: θα τα πω λιγο αναλυτικα......αλλα νιωθω οτι εχουν σημασια κ οι λεπτομερειες.....

πριν 2 εβδομαδες πηγαμε στο παιδων-αγια σοφια και μας ζητησαν να βγουμε εξω, κατα την αιμοληψια (ημασταν εκει κ οι δυο, η ωρα ηταν 5 παρα τεταρτο το πρωι) το παιδι ειχε μεινει αυπνο ολη νυχτα γιατι εκανε εισπνοες με κορτιζονη, ηταν απιστευτα ταλαιπωρημενη -αλλα ευτυχως κεφατη ακομα -κ παρολ'αυτα μας ζητησαν να βγουμε....εμεις αρνηθηκαμε, φυσικα ευγενικα, κ μαλιστα τους ειπαμε οτι εχει ξανακανει αιμοληψια στον παππου της (μικροβιολογος) με τον μπαμπα φυσικα μαζι....

τιποτα, αμετακινητοι...:-( μας ειπαν μαλιστα οτι ο λογος ειναι πως:''το παιδι αισθανεται αβοηθητο βλεποντας τους γονεις μεσα μαζι του και αυτο να ποναει'' η απιστευτα ηλιθια δικαιολογια;;;;;;;;υπαρχει κανενας ανθρωπος να πιστευει τετοια αρλουμπα; :evil: φυσικα τους ειπαμε οτι μαλλον .....αλλος ειναι ο λογος και οχι κατι τετοιο .....κι ετσι εγω ξεκινησα να της εξηγω ηρεμα κ απλα, οτι μας αναγκαζουν να βγουμε εξω, ετσι ειναι ο κανονισμος, αν κ δεν το θελουμε και να ειναι δυνατη. η νοσηλευτρια με εκοψε λεγοντας οτι δεν χρειαζεται να εξηγω, δεν καταλαβαινει (2 ετων η μικρη, κ δεν καταλαβαινει;;;:shock::shock::shock:)αλλα απαντησα οτι φυσικα ολα τα καταλαβαινει κ συνεχισα να της εξηγω τι θα γινει κ οτι θα επιστρεψουμε αμεσως.
η μικρη ουρλιαζε φυσικα με το που βγηκαμε και με φωναζε. :-( η νοσηλευτρια ειχε το θρασος να της πει οτι η μαμα πηγε να δει το δωματιο που θα μεινεις!:-x ενω μολις ειχα πει θα ειμαι ακριβως απ' εξω και θα σε ακουω!δεν το εκανα θεμα, απλα μολις μπηκαμε παλι στο δωματιο της ξαναειπα ο,τι της ελεγα κ πριν, οτι ημασταν εξω, την ακουσαμε, επρεπε να μεινουμε εξω και τωρα ειμαστε παλι αγκαλιτσα....

αυτη την οδηγια τη θεωρω απλα, απανθρωπη. βεβαια, η ειδικευομενη δεν μπορουσε να κανει κ πολλα, ευτυχως ηταν πολυ καλη μαζι της. και γενικα το προσωπικο ηταν πολυ εγκαρδιο με τη μικρη, δεν ειχαμε κανενα προβλημα (εκτος απο τη γκεσταπο-νοσηλευτρια κ λιγο με μια μικροβιολογο, αλλα οκ αυτη δεν μας ταλαιπωρησε πολυ:rolleyes:)

ο κανονισμος ομως, ΠΡΕΠΕΙ να αλλαξει.
ευτυχως που ειχα διαβασει το θεμα κ πηγα ενημερωμενη...παρολ'αυτα δεν μπορεσαμε να κανουμε κ πολλα:sad:ευτυχως επισης που ειχαμε το χρονο να της εξηγησουμε ολα οσα συνεβαιναν...

ακομα κ σημερα βεβαια μιλαει για το 'τσιμ' :-? ...ειναι που ειναι επωδυνη μια τετοια εμπειρια για ενα παιδακι, γιατι το επιβαρυνουν;;;;