PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ

Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Ευούλα
13-02-09, 09:18
[ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΣΑ ΟΣΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΧΩΡΙς ΟΜΩΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΟΥΡΛΙΔΙΚΟ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΕΙΠΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ!ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΜΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΤΟΝΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΚΑΙ Η ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΤΑ ΔΥΟ,ΠΟΝΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΓΜΑ!!ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ!!ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ

ΛΙΑ!
11-04-09, 10:04
ΕΥΟΥΛΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!! ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΑΡΓΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΣΤΟ FORUM ΤΕΛΙΚΑ ΕΜΕΙΝΕΣ ΕΓΚΥΟΣ? ΕΜΕΙΣ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ!!!!!!!

Ευούλα
12-04-09, 19:50
ευουλα καλημερα!!!!! αν και καπωσ αργα αλλα τωρα γραφτηκα στο forum τελικα εμεινεσ εγκυοσ? εμεισ τη δευτερα θα κανουμε σπερματεγχυση!!!!!!!γεια σου λια!!!σου ευχομαι καλη επιτυχια και να μην χρειαστει ξανα!!τελικα δεν εμεινα εγκυοσ,αλλα ευελπιστω να μεινω τωρα γιατι την παρασκευη εκανα τη δευτερη σπερματεγχυση και ειμαι στην αναμονη οποτε καλη επιτυχια και στις δυο μασ

ΛΙΑ!
13-04-09, 14:09
καλημερα ευουλα! το πρωι την εκανα, ολα πηγαν καλα,ειχαμε πολυ καλο σπερμα με κινητικοτητα 90%, ειδα λιγο αιμα βεβαια, ο γιατροσ ειπε οτι μπορει να συμβει αυτο. μου εδωσε και προγεστερονη.τωρα αναμενουμε!!!!!!
παντωσ περιμεναν αρκετα ζευγαρια στο χωρο για την ιδια διαδικασια!
σου ευχομαι ολοψυχα να μεινεισ εγκυοσ, θα δεισ που τελικα θα εχουμε ευχαριστα! το πιστευω!!!!!!!

αθηνά76
13-04-09, 15:08
καλησπερα ευουλα και λια η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηρθε με σπερματεγχυση και στη δευτερη προσπαθεια ειχαμε το επιθυμητο αποτελεσμα!!!αλλα δυστυχως κρατησε λιγο!!!
θελω να σας πω να μην το σκεφτεσται καθολου και να απολαυσετε αυτες τις μερες και απλα να πατε να κανετε χοριακη τη μερα που σας ειπανε οι γιατροι σας!!!!
και εγω πηρα προγεστερονη βοηθαει πολυ!!!!
σας ευχομαι καλη επιτυχια και να δειτε σε 15 μερες ενα μεγαλο +++++++++++

ΛΙΑ!
13-04-09, 18:39
αχ αθηνουλα μου σου ευχομαι πολυ συντομα να πραγματοποιηθει το ονειρο σου!!!!!!πιστευω οτι ολεσ αξιζουμε να γινουμε μανουλεσ!!!!!!!ειναι πολυ σπουδαιο να προσπαθεισ να φερεισ μια ζωουλα στο κοσμο!!!!!!σέυχαριστω για τισ ευχεσ σου!!!!!!!! εισαι πολυ γλυκια και μακαρι νάποκτησεισ και συ αυτο που επιθυμεισ

Ευούλα
14-04-09, 10:02
καλημερα ευουλα! το πρωι την εκανα, ολα πηγαν καλα,ειχαμε πολυ καλο σπερμα με κινητικοτητα 90%, ειδα λιγο αιμα βεβαια, ο γιατροσ ειπε οτι μπορει να συμβει αυτο. μου εδωσε και προγεστερονη.τωρα αναμενουμε!!!!!!
παντωσ περιμεναν αρκετα ζευγαρια στο χωρο για την ιδια διαδικασια!
σου ευχομαι ολοψυχα να μεινεισ εγκυοσ, θα δεισ που τελικα θα εχουμε ευχαριστα! το πιστευω!!!!!!!λια σου ευχομαι καλη επιτυχια!!!το αιματακι που ειδες δεν ειναι τιποτα ,ειχα και εγω λιγα καφε,προκαλειται απο την εισαγωγη του καθετηρα στη μητρα!!προγεστερονη παιρνω και εγω τρια την ημερα!!εχεις καθολου πονακια?εγω ειχα κατι τραβηγματα και τσιμπηματακια μεχρι την κυριακη!

Ευούλα
14-04-09, 10:05
καλησπερα ευουλα και λια η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηρθε με σπερματεγχυση και στη δευτερη προσπαθεια ειχαμε το επιθυμητο αποτελεσμα!!!αλλα δυστυχως κρατησε λιγο!!!
θελω να σας πω να μην το σκεφτεσται καθολου και να απολαυσετε αυτες τις μερες και απλα να πατε να κανετε χοριακη τη μερα που σας ειπανε οι γιατροι σας!!!!
και εγω πηρα προγεστερονη βοηθαει πολυ!!!!
σας ευχομαι καλη επιτυχια και να δειτε σε 15 μερες ενα μεγαλο +++++++++++καλησπερα αθηνα!!αυτο ειναι πολυ ευχαριστο που εμεινες και τις δυο φορες εγκυος μ'αυτη τη μεθοδο γιατι δεν ακουω πολλα αποτελεσματα!!ελπιζω μονο να ειναι και η τελευταια μου φορα!!!τωρα ειμαστε στην πριζα οχι λαθος στην αναμονη!!

ΛΙΑ!
14-04-09, 18:30
πονακια δεν εχω αλλα απο τη ωρα που την εκανα με επιασαν πονοι στη μεση σαν περιοδου οπως ακριβως ειχες και συ τη πρωτη φορα και μου κανει εντυπωση γιατι ημουν στη 13η ημερα ενω ετσι πονοι περιοδου με πιανουν παντα μετα τη 20η μερα!!!!!!!!
τελοςπαντων οτι ειναι να γινει θα γινει!!!!!!!

αθηνά76
17-04-09, 12:43
καλησπερα αθηνα!!αυτο ειναι πολυ ευχαριστο που εμεινες και τις δυο φορες εγκυος μ'αυτη τη μεθοδο γιατι δεν ακουω πολλα αποτελεσματα!!ελπιζω μονο να ειναι και η τελευταια μου φορα!!!τωρα ειμαστε στην πριζα οχι λαθος στην αναμονη!!

Ευχαριστω για τις ευχες Ευουλα εγω εκανα 2 φορες σπερματεγχυση και πετυχε η μια!!!
οσο για τις αλλες 2 φορες τα καταφεραμε μονοι μας!!!
απλα πηρα εγω φολικο οξυ για καποιους μηνες βοηθαει!!!

Ευούλα
18-04-09, 08:50
Ευχαριστω για τις ευχες Ευουλα εγω εκανα 2 φορες σπερματεγχυση και πετυχε η μια!!!
οσο για τις αλλες 2 φορες τα καταφεραμε μονοι μας!!!
απλα πηρα εγω φολικο οξυ για καποιους μηνες βοηθαει!!!ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ FELICINE ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΤΙΠΟΤΑ,ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ!!ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ!

gilaki
09-05-09, 21:02
kalispera, emeina egkuos me sprmategxusi, me tin deuteri. Ekana enan kuklo me serpafar kai parolo pou eixa 3 gonima kai megala owthilakia telika den kataferame kati, tin 2i fora ekana eneseis kai eixa 2 owthilakia alla megalutera, ekana 2 spermategxuseis stin seira, dld mia Deutera bradu kai mia Triti prwi, telika emeina egkuos kai mexri stigmis ola pane kala.

Ekana spermategxusi epeidi den eixa minei egkuos meta apo 1,5 xrono prospatheiwn kai epeidi to ithela polu giati eixa agxwthei kai ithela na erthei...oi exetaseis mas itan kales, anexigiti upogennitikotita, mas eixan pei. Auta

cristin05
18-05-09, 11:09
καλημερα σημερα θα μιλησω με τον γιατρο για να κανουμε την πρωτη προσπαθεια μας εχω αγωνια και περιεργια για το αποτελεσμα απο τωρα. περασαν τρια χρονια με τη βοηθεια ασχετων γιατρων&απογοητευσης οταν μαθαμε για την κατασταση μας, αλλα τωρα ειμαστε καλα και ετοιμοι για τα παντα .καλη επιτυχια και γερα μωρα σε όλες/

gilaki
18-05-09, 18:11
καλη επιτυχια και cristin05 να εισαι αισιοδοξη και να πιστεψεις οτι θα ρθει το μωρακι σου και ολα θα πανε καλα...η διαδικασια δεν ειναι τιποτα, αν ειναι και χαλαρος ο γιατρος σου θα το περασεις ευχαριστα, δε ποναει καθολου, σα να κανεις ενα ΠΑΠ, εχεις πολυ προσωπικη επαφη με τον γιατρο σου, εμενα μου εκανε αστειακια και μου ειχε βαλει μουσικουλα, να κανεις ακριβως οτι σου λενε την ωρα που το λενε για να μην εγχωθεις και ολα θα πανε καλα...

με το καλο!!!!!

kouasimodetostina
18-05-09, 19:30
κοριτσια καλησπερα.ειμαι καινουργια στο σαιντ.καντε υπομονη και πιστευω οτι για ολεσ μασ θα πανε καλα τα πραγματα.αυριο το πρωι θα κανω την πρωτη μου σπερματοχυνση.Ελπιζω να μην ποναει οπως λεει και το gilaki.Ειμαι πολυ αγχωμενη.Ο γιατρος δεν μου εδωσε κανενα φαρμακο.Αμα δεν μεινω εγκυος θα απογοητευτω πολυ.Ηδη προσπαθουμε 1,5 χρονο και με μια σαλπιγγα.Λετε να κανω δυο σπερματεγχυσεις μαζι οπως το gilaki ?

gilaki
18-05-09, 20:09
δε σου εχει δωσει χαπια ή ενεσεις για την οωθηλακιορηξια? Συγουρα θα κανεις αυτο τον μηνα?

cristin05
19-05-09, 09:06
καλημερα ευχαριστω πολυ για τις ευχες και τις θετικες σκεψεις θα ξεκινησουμε σε τρεις βδομαδες περιπου αφου παρω τα χαπια.gilaki με το καλο να έρθει το μωρακι σου.

athina15
19-05-09, 21:36
Εγώ περιμένω μετά από την πρώτη μου σπερματέγχυση πριν 12 ημέρες...Μάλλον θα έχω αρνητικά αποτελέσματα αφού έχω τα γνωστά συμπτώματα...΄
Ήδη έχω κουραστεί να δω τί θα κάνω αργότερα...

ΧΡΥΣΗ
20-05-09, 10:41
Γεια σας, έιμαι νέα στο forum .. είχα 2 ατυχές εγκυμοσίνες και εδώ και 2 χρόνια δεν ξαναμένω φυσιολογικά εγκυος. έκανα μια σπερματένχυση τον οκτόμβρη και δεν έμεινα έγκυος και αθτό το μήνα 8α ξαναδοκιμάσουμε.. είμαι πολύ αγχωμένη και κουρασμένη...

cristin05
20-05-09, 10:55
χρυση πρεπει να κανουμε υπομονη δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο εκτος απο προσπαθεια.που θα παει θα πετυχει δεν ειναι στο χέρι του.;)

cristin05
20-05-09, 11:04
athina 15 παντα υπαρχουν εστω και μικρες ελπιδες για μια επιτυχια.περιμενω να διαβασω για τα καλα σου νεα.εμεις θα κανουμε τελος του επομενου μηνα.Πρεπει να μην κουραζεσαι αμα κανεις σπερματεγχυση? φοβαμαι οτι θα σκασω μεσα στο σπιτι απο τωρα.αφησα την δουλεια μου γιατι ηταν χαλια και ηθελα ηρεμια αλλα τωρα δεν ξερω να ψαξω για δουλεια ή οχι.:D

athina15
20-05-09, 18:38
cristina05 αν θέλεις να εργαστείς δεν έχεις κανένα πρόβλημα, μπορείς να το κάνεις. Μη σου πω ότι είναι και καλύτερα γιατί "φεύγει" το μυαλό σου και δε σκέφτεσαι συνέχεια αυτό... Εγώ κατευθείαν στο γραφείο πήγα...Απλά εμένα ο γιατρός μου είπε για μερικές ημέρες να μην αθληθώ ή κουραστώ ιδιαίτερα...Παρ' όλ' αυτά υπερβολικό το βρίσκω και αυτό γιατί τότε πώς και δεν έχουν προβλήματα στη σύλληψη οι αθλήτριες;
Καλή τύχη!

Στρουμφακι
21-05-09, 11:25
Γεια σας, έιμαι νέα στο forum .. είχα 2 ατυχές εγκυμοσίνες και εδώ και 2 χρόνια δεν ξαναμένω φυσιολογικά εγκυος. έκανα μια σπερματένχυση τον οκτόμβρη και δεν έμεινα έγκυος και αθτό το μήνα 8α ξαναδοκιμάσουμε.. είμαι πολύ αγχωμένη και κουρασμένη...
Καλημέρα, είναι η πρώτη φορά που συνδέομαι με το forum θα θελα να μου εξηγήσετε πως γίνεται η σπερματεγχυση και αν είναι δύσκολη σαν διαδικασία. Εγώ παίρνω εδώ και 10 μήνες serpafar, μου διαγνώστηκε hpv, έκανα κολποσκόπηση και ο γιατρός είπε να μην ανησυχώ, απλά θα πρέπει να με παρακολουθεί. Τι ισχύει για όλα αυτά? Μπορεί κάποιος να μου πει περισσότερα ή παρόμοιες καταστάσεις?

princess_mp
22-05-09, 12:03
καλημέρα στρουμφάκι..
εγώ απ'ότι ξέρω - βασικά απ'ότι μου έχει πει ο ιατρός μου...
είναι ανώδυνο γενικά και απο τις πιο εύκολες διαδικασίες που μας υποβάλλουν
..με απλά λόγια..παίρνουν το δείγμα σπέρματος, ανάλογα με την επεξεργασία που του έχουν κάνει, και το τοποθετούν στη μήτρα τις ημέρες ή την ημέρα που έχει "προγραμματισθεί" η ωορρηξία..15 ημέρες αργότερα μπορούν να δουν αν πέτυχε ή όχι..

athina15
23-05-09, 10:05
Δυστυχώς πάμε για τον άλλο μήνα...Όταν ακούω πλέον τη γνωστή φράση "μας προέκυψε το μωρό χωρίς να το θέλουμε..." τρελλαίνομαι!!!

gilaki
23-05-09, 10:53
η διαδικασια οπως την εζησα εγω με τον δικο μου γιατρο...την δευτερη μερα της περιοδου ξεκηνας της ενεσεις ή την 3η τα σερπαφαρ...τεσπα στην αρχη της περιοδου ξεκηνας αγωγη για ανυσχηση της παραγωγης οωθηλακιων, απο κει και περα γυρω στην 10η-12η μερα σου ζηταει ο γιατρος σου να σε δει, αρχιζει να παρακολουθει την αναπτυξη των οωθηλακιων και την καταλληλη μερα σου λεει να κανεις μια ενεση πρεγκνυλ η οποια προκαλει οωθηλακιορηξια σε συγγεκριμενες ωρες, σου κλεινει ραντεβου (μια ή δυο φορες) για σπερματεγχυση. Πας πρωτα στην βιολογο με τον αντρα σου για να δωσει σπερμα. Αν η ποιοτητα του σπερματος ειναι καλη μπορει να το δωσει σε δοχειο, εντος 15λεπτου και οχι σε κρυο.
Περιμενεις περιπου μια ωρα να επεξεργαστουν το σπερμα και επιστρεφεις για την σπαρματεγχυση. Καθεσαι σε καρεκλα γυναικολογικη κανονικα, σου βαζουν ενα καθετηρακι, η αισθηση που εχεις και στο ΠΑΠ ακριβως, κανει κατι ο γιατρος, μισο λέπτο το πολυ, διπλα του ειναι και η βιολογος, τελειωνει και σε αφηνει ετσι (σκεπασμενη με ενα σεντονι για να μη κρυωνεις) για 15 λεπτακια. Στο διαστημα αυτο βγαζουν και το καθετηρακι, καθολου πονος, σου κατεβαζει τα ποδια και σε αφηνει αλλο ενα 10λεπτο. Αυτοι ειναι ολο, δεν εχεις την αισθηση οτι κανεις καποια ιδιετερη διαδικασια, ειναι σαν να κανεις καποια εξεταση

εγω εμεινα με την 2η....
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!!!!!!!!!!!

mztk
16-06-09, 18:27
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΡΑΦΩ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΟΥΡΙ !!!
ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΣΕΡΠΑΦΑΡ, ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.ΑΝΥΣΗΧΩ ΛΙΓΟ Μ'ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ,ΑΛΛΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ

eugenia_
21-06-09, 20:22
καλησπερα ευουλα ειμαι καινουρια στο forum και επιδοξη μανουλα με προβλημα πολυκυστικων ωοθηκων και εναν απιστευτα ατσαλο μεγααααλο κυκλο. θελω να μου πεις αν ξερεις κατι. πηγα στο γιατρο (αθήνα) και μου ανεφερε κατευθειαν την πιθανότητα εξωσωματικης και φοβήθηκα λιγο. εγω είμαι από πάτρα και αν ξερει καποιος καποιον καλο στην πάτρα ας το αναφέρει
δεν εχω πάρει ουτε τα σερπαφαρ ουτε αυτες τιε νεσεις που αναφερατε τι να κανω help me please ευχαριστω εκ των προτερων
:confused::confused::confused::confused::confused:

kalia
23-06-09, 12:27
Καλημέρα κορίτσια,
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΦΑΡΜΑΚΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ, ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΛΕΙΨΕΙΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΣΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΤΟ ΔΩΣΑΤΕ? ΣΑΣ ΤΟ ΡΩΤΩ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ 50 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΘΑ ΕΜΕΝΕ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΝ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ OΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗΝ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ, ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΟΘΕΙ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΣΕ 30 ΛΕΠΤΑ. ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ Η ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ (ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΈΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ).

Elenista
23-06-09, 13:19
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΕΙΜΑΙ....
ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΩΡΑΚΙ (ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ). ΕΤΣΙ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΜΕ ΣΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕ ΟΜΩΣ..... Η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΗΠΙΑ? ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΕΙΣ Η΄ ΜΟΝΟ ΧΑΠΙΑ?
ΠΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ? ΟΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ please!

eri
23-06-09, 13:51
Καλημέρα!Εμένα με παρακολουθούν δύο γιατροί - συνεργάτες. Ο ένας μου είχε προτείνει να κάνουμε σπερματέγχυση ενώ ο άλλος διαφωνούσε και μου έλεγε ότι έχει χαμηλά ποσοστά επιτυχίας και ότι θα ήταν καλύτερα με εξωσωματική.Τελικά έκανα σπερματέγχυση 3 φορές και αποτύχανε όλες.Μετά έμεινα έγκυος από μόνη μου και έτσι έκανα το γιο μου. Μετά από δύο χρόνια έκανα πάλι σπερματέγχυση και απέτυχε.Μετά έκανα εξωσωματική και πέτυχε με τη πρώτη. Έτσι έκανα τη κορη μου. Άν θέλεις λοιπόν τη συμβουλή μου, πιστέυω καλύτερα εξωσωματική!!!!!!!!!!!!!!!

Elenista
23-06-09, 14:54
Σε ευχαριστώ πολύ Εri μου. Δεν μου είπες όμως, η προετοιμασία για την σπερματέγχυση είναι όπως στην εξωσωματική με ενέσεις και χάπια? Sorry που σε ρωτάω, αλλά έχω μαύρα μεσάνυχτα και θέλω να γνωρίζω κάτι παραπάνω.
Σε ευχαριστώ!

athina15
23-06-09, 14:55
kalia δεν είναι απαραίτητο να πάρεις φάρμακα για τη σπερματέγχυση. Απ' οτι ξέρω όταν πάρεις αυξάνονται οι πιθανότητες για πολύδυμη κύηση. Εγώ έχω κάνει δύο φορές, την πρώτη με serpafar και τη δεύτερη χωρίς.
Μου κάνει και μένα εντύπωση που δε σε ενημέρωσαν για το σπέρμα...Εμένα μου έδωσαν και τις δύο φορές το σπερμοδιάγραμμα που ανέφερε και την επεξεργασία που του είχε προκλήθει. Έχεις δίκιο για το χρόνο αλλά το ίδιο συμβαίνει πάντα...Και εμείς σε κάποια προηγούμενη εξέταση τρέχαμε σαν τους τρελούς να παραδώσουμε το σπέρμα εντός μισάωρου (όπως μας είχαν πει) και όταν φτάσαμε και τους εξηγήσαμε το λόγο για τον οποίο είχαμε πάει, μας έβαλαν να περιμένουμε και κανα τέταρτο ακόμα. Προφανώς το μισάωρο το έχουν θέσει για λόγους ασφαλείας.Πάντως στη σπερματέγχυση δεν πρέπει να σε προβληματίζει ιδιάιτερα το σπέρμα (αν δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα) γιατί το "εμπλουτίζουν" αρκετά!

athina15
23-06-09, 14:57
Σε ευχαριστώ πολύ Εri μου. Δεν μου είπες όμως, η προετοιμασία για την σπερματέγχυση είναι όπως στην εξωσωματική με ενέσεις και χάπια? Sorry που σε ρωτάω, αλλά έχω μαύρα μεσάνυχτα και θέλω να γνωρίζω κάτι παραπάνω.
Σε ευχαριστώ!
Γεια!
Δες την προηγούμενη απάντησή μου για να σου λυθεί η απορία. Μπορεί να μη χρειάζεται να πάρεις καθόλου χάπια για πρόκληση ωορρηξίας και να κάνεις μόνο μια ένεση.

Elenista
23-06-09, 15:00
Γεια!
Δες την προηγούμενη απάντησή μου για να σου λυθεί η απορία. Μπορεί να μη χρειάζεται να πάρεις καθόλου χάπια για πρόκληση ωορρηξίας και να κάνεις μόνο μια ένεση.

Σε ευχαριστώ πολύ Αθηνά μάλλον την pregnyl θα εννοείς....

athina15
23-06-09, 15:14
Ναι...την pregnyl. Tα μάθαμε πλέον κι αυτά...να δω τι άλλο...

kalia
25-06-09, 09:49
kalia δεν είναι απαραίτητο να πάρεις φάρμακα για τη σπερματέγχυση. Απ' οτι ξέρω όταν πάρεις αυξάνονται οι πιθανότητες για πολύδυμη κύηση. Εγώ έχω κάνει δύο φορές, την πρώτη με serpafar και τη δεύτερη χωρίς.
Μου κάνει και μένα εντύπωση που δε σε ενημέρωσαν για το σπέρμα...Εμένα μου έδωσαν και τις δύο φορές το σπερμοδιάγραμμα που ανέφερε και την επεξεργασία που του είχε προκλήθει. Έχεις δίκιο για το χρόνο αλλά το ίδιο συμβαίνει πάντα...Και εμείς σε κάποια προηγούμενη εξέταση τρέχαμε σαν τους τρελούς να παραδώσουμε το σπέρμα εντός μισάωρου (όπως μας είχαν πει) και όταν φτάσαμε και τους εξηγήσαμε το λόγο για τον οποίο είχαμε πάει, μας έβαλαν να περιμένουμε και κανα τέταρτο ακόμα. Προφανώς το μισάωρο το έχουν θέσει για λόγους ασφαλείας.Πάντως στη σπερματέγχυση δεν πρέπει να σε προβληματίζει ιδιάιτερα το σπέρμα (αν δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα) γιατί το "εμπλουτίζουν" αρκετά!

Σε ευχαριστώ Αθηνά. Σημερα έχω ραντεβού με κάποιο άλλο γιατρό. Ελπίζω να μου λυσει κάποιες απορίες που μου έχουν δημιουργηθεί και να μου δημιουργήσει αίσθημα εμπιστοσύνης.

despina1
10-07-09, 18:16
GEIA SAS KORITSIA K EGW EKANA META APO POLES VELONES TIN PROTI MOY SPERMATONXISI ALLA TIPOTA..... EKANA POLES VELONES PRIN GIATI DEN EKANA OREXIA EDOSA 700 EYRO STIN SPERMATONXISI MONO STO IATRO XWRIA TA LEYTA ME TIS VELONES TWRA TON RWTAO GIA EXOSOMATIKI K MOY LEI OTI THELI 3300 EYRO XWRIS TA FARMAKA MIPOS XERETE ESIS POSO PANE PERIPOU EIMAI APOGOITEYMENI........ EIMAI 35 XRONON THELO ENA MWRAKI VRE GAMOTO....... ME EXEI TRELANI ME TIS ORMONIKES SINEXEIA TIS VELONES K TOYS YPERIXOYS...........:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Jurgitella
12-07-09, 17:18
γεια σας κοριτσακια, θελω να σας ρωτησω κατι, ποσο εκανε για σας η σπερματγχηση? μαλλον το ποσο βγαινει μαζι με τις επισκεψεις στον γιατρο? η δεσπινα1 πληρωσε 700 ευρω, μα τοσο πολυ ολες πληροσατε? σας ευχαριστω πολυ.

philips
12-07-09, 18:07
γεια σας κοριτσακια, θελω να σας ρωτησω κατι, ποσο εκανε για σας η σπερματγχηση? μαλλον το ποσο βγαινει μαζι με τις επισκεψεις στον γιατρο? η δεσπινα1 πληρωσε 700 ευρω, μα τοσο πολυ ολες πληροσατε? σας ευχαριστω πολυ.
Καλησπέρα, είμαι και εγώ καινούργια στο site, έκανα την Πέμπτη την 1η σπερματέγχυση η οποία κοστισε 200 ? και άλλα 100 ? στον βιολόγο για το σπέρμα. Φυσικά και έχω αγχος για το τι θα γίνει αλλά να πω την αλήθεια μου είμαι και πολύ αισιόδοξη. Θεωρώ ότι οκ θα την κάνουν την δουλειά τους τα σπερματοζωάριακια με τόσο δρόμο που γλιτώσανε. Μην παραλέίψω βέβαια να πω ότι το προβλημα μας ήταν η ολιγοασθενοσπερμία και απο την επεξεργασία στο σπέρμα με τον βιολόγο είχαμε καλό αποτέλεσμα 6.300.000 σπερματοζωάρια. Τουλαχιστον έτσι μου είπαν ότι είναι καλό! Γνωρίζω πραγματικά ελάχιστα πραγματα για εξωσωματικές και σπερματεγχυσεις και ελπίζω να ενημερωθώ από το site περισσοτερο.:p

Jurgitella
12-07-09, 18:24
ευχαριστω για την απαντηση Philips και γρηγορα να γινεις μανουλα!

philips
12-07-09, 18:28
Να είσαι καλά. Μακάρι, υπομονή για να δουμε γιατί ειμαι και μεγαλοκοπέλα εδώ που τα λέμε.

ΜΑΡΥ.Τ
14-07-09, 14:13
Καλησπέρα και απο εμένα κορίτσια.
Σας παρακαλώ χρειάζομαι τα φώτα σας.....
Την Πέμπτη που μας πέρασε έκανα την πρώτη μου Σπερματέγχυση και χρειάζομαι την εμεπειρία σας.
Απο την στιγμή της σπερματέγχυσης και μετά είχα κάτι πονάκια όπως της περιόδου, και λίγο αιματάκι όταν σκουπίστικα 1-2 φορές το οποίο η γυνασικολόγος μου είπε ότι είναι απο τον καθετήρα και δεν πρέπει να ανησυχώ.
Την Παρασκευή ένιωθα την κοιλιά μου πρισμένη και ψιλοπονούσα και ένιωθα......κάπως σαν να έχω αέρια .......είχε καμιά σας τέτοια ενόχληση μετά την σπερματέγχυση????
Γενικός φοβάμαι ότι κάτι δεν πήγε καλά .......
Please τις γνώμες σας

mariamyl77
14-07-09, 19:04
Έχω κάνει κι εγώ δύο φορές σπερματέγχυση, αίμα δεν είδα καθόλου, αλλά είχα για μερικές ημέρες κάποιες κράμπες -τσιμπιματάκια, μου είπαν κι εμένα από το καθετηράκι. Την άλλη εβδομάδα πάω για την 3η προσπάθεια...΄Ευχομαι η πρώτη σου φορά να είναι και η τυχερή. Πάντως μην ανησυχείς

ΜΑΡΥ.Τ
15-07-09, 09:13
Απο το στόμα σου και στου Θεού το αφτί!!! Ευχομαι και για σένα αυτή η φορά σου να είναι και η τυχερή

martha1
15-07-09, 15:56
Την δευτέρα έκανα και γω για πρώτη φορά. Με είχε δει ο γιατρός την πέμπτη και μου είπε ότι αφού το ιατρείο είναι κλειστό το σαββατοκύριακο να κάνω pregnyl την κυριακή 6:00 το πρωι και να κάνουμε την σπερματέγχυση την δευτέρα το απόγευμα στις 6:00. Μετά από τεστ ωοορυξίας clearblue το Σαββάτο είδα το χαμογελάκι. Πήρα το γιατρό και παρόλα αυτά μου είπε να κάνω την ένεση κανονικά και τη Δευτέρα έγινε η σπερμαέγχυση με πόνο αρκετό γιατί δεν άνοιγε ο τράχιλος και μου έκανε κάτι για να ανοίξει .

Εγώ έχω αμφιβολίες κατά πόσο προλάβαμε την ωορυξία αν και μετά μου έκανε υπέρχυχο και μου έδειξε το ωάριο που έιχε σπάσει και βγει και ήταν και σε ακανόνιστη μορφή. Εκείνος είπε ότι η ωορρυξία φαινόνταν να είχε γίνει πριν από λίγες ώρες. Το αίμα σταμάτησε σήμερα τετάρτη. Είχα λίγο αίμα λόγω της προσπάθειας διάνοιξης του τραχήλου

martha1
15-07-09, 16:08
α΄επίσης να πω με serpafar 3 χαπάκια την ημέρα είχα μόνο ένα ωάριο

virgi
15-07-09, 18:13
αν και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε τετοιο τεστ ωορρηξιας απο οτι εχω διαβασει εδω απο τα κοριτσια οταν δειχνει χαμογελο το τεστ σημαινει οτι τις επομενες ωρες θα γινει η ωορηξια,ισως και την επομενη μερα..ψαξτο λιγο σε αλλα τοπικ ισως βρεις κατι να σε βοηθησει.και αν ο γιατρος σου ειδε προσφατη ωορρηξια στον υπερηχο τοτε πετυχατε το timing διανα !!!!
καλη επιτυχια γλυκεια μου !!!!!!!!!!!

virgi
15-07-09, 18:15
το ωαριο ζει 12 με 24 ωρες ετσι κι αλλιως !!!!!!
οποτε μην αγχωνεσαι και να σκεφτεσαι θετικα

despina1
15-07-09, 21:58
HI KORITSIA EMENA MOY STIXISE 700EYRO GIATI AGORASA K TO SPERMA ALLA ME TOYS YPERIXOUS K TIS VELONES APO TO XIMONA EXEI PAI 4500 EYRO GIATI DEN EITAN KALA TA AYGA MOY LEH DEN XERW EXW APOGOITEYTI NOMIZW MONO LEYTA THELI AYTOS O GIATROS... TWRA PALI AYTON TO MINA VELONES MOU EGRAPSE POU KANOUN 400EYRO AN ME VRI ENTAXI THA XANA KANW SPERMATONXISI....ALLA ME SPERMA APO DANIA...

despina1
15-07-09, 22:01
Καλησπέρα, είμαι και εγώ καινούργια στο site, έκανα την Πέμπτη την 1η σπερματέγχυση η οποία κοστισε 200 ? και άλλα 100 ? στον βιολόγο για το σπέρμα. Φυσικά και έχω αγχος για το τι θα γίνει αλλά να πω την αλήθεια μου είμαι και πολύ αισιόδοξη. Θεωρώ ότι οκ θα την κάνουν την δουλειά τους τα σπερματοζωάριακια με τόσο δρόμο που γλιτώσανε. Μην παραλέίψω βέβαια να πω ότι το προβλημα μας ήταν η ολιγοασθενοσπερμία και απο την επεξεργασία στο σπέρμα με τον βιολόγο είχαμε καλό αποτέλεσμα 6.300.000 σπερματοζωάρια. Τουλαχιστον έτσι μου είπαν ότι είναι καλό! Γνωρίζω πραγματικά ελάχιστα πραγματα για εξωσωματικές και σπερματεγχυσεις και ελπίζω να ενημερωθώ από το site περισσοτερο.:p
EXW DEN PLIRONO EPISKEPSI MALON MOU TA PIRE MAZEMENA :?:?:?

Jurgitella
16-07-09, 13:54
Την δευτέρα έκανα και γω για πρώτη φορά. Με είχε δει ο γιατρός την πέμπτη και μου είπε ότι αφού το ιατρείο είναι κλειστό το σαββατοκύριακο να κάνω pregnyl την κυριακή 6:00 το πρωι και να κάνουμε την σπερματέγχυση την δευτέρα το απόγευμα στις 6:00. Μετά από τεστ ωοορυξίας clearblue το Σαββάτο είδα το χαμογελάκι. Πήρα το γιατρό και παρόλα αυτά μου είπε να κάνω την ένεση κανονικά και τη Δευτέρα έγινε η σπερμαέγχυση με πόνο αρκετό γιατί δεν άνοιγε ο τράχιλος και μου έκανε κάτι για να ανοίξει .

Εγώ έχω αμφιβολίες κατά πόσο προλάβαμε την ωορυξία αν και μετά μου έκανε υπέρχυχο και μου έδειξε το ωάριο που έιχε σπάσει και βγει και ήταν και σε ακανόνιστη μορφή. Εκείνος είπε ότι η ωορρυξία φαινόνταν να είχε γίνει πριν από λίγες ώρες. Το αίμα σταμάτησε σήμερα τετάρτη. Είχα λίγο αίμα λόγω της προσπάθειας διάνοιξης του τραχήλου

να σας πω κοριτσια, μα πως μπορει να δει την ωορρηξια με τον υπερυχο? ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν φενεται,απλα αυτο μπορει να καταλαυει απο τις γονιμες μας μυκυτες και καποιο υγρο το οποιο μαζευεται κατω απο την μητρα μετα την ωορρηξια, οταν σπαει το ωοθηλακιο... τωρα πως το ειδε, δεν μπορω να το καταλαυω ... μακαρι να ειναι ολα καλα σε σενα! και πες μου κοριτσι μου, ειχες μονο 1 ωαριο και εκανες σπερματεγχηση?

martha1
16-07-09, 14:00
nai mono ena kai meta apo serpafar ase

Jurgitella
16-07-09, 16:07
nai mono ena kai meta apo serpafar ase

και εμενα την πρωτη φορα το ιδιο ητανε μονο 1 (και δεν ημουνα σιγουρι και για αυτο),εγω επινα το Clomiphene citrate αλλα ειναι το ιδιο με το Σερπαφαρ. την δευτερη φορα με 3 χαπια την ημερα φανηκαν 3 ωοθυλακια την 9 μερα του κυκλου,ομως την 13-η η δεν ειχανε μεγαλωσει καθολου, η ειχε γινει ωορρηξια απο μονη της, γιατι δεν ειχα προλαβει να κανω την ενεση Πρεγνυλ. και χαλασα το ενδομητριο μου με τα φαρμακα αυτα,το οποιο ητανε μονο 5,4 μμ... τωρα ο αλλος γιατρος μου λεει να μην πινω πια το αλλο κυκλο φαρμακα καθολου για να δει εμενα πως ειμαι στο φυσικο μου κυκλο και ιδιαιτερα το ενδομητριο μου.και μου λεει αν εχω κανενα ωοθυλακιο να κνουμε σπερματγχυση. ομως μου φενεται οτι η σπερματεγχυση με ενα ωαριο δεν εχει νοημα

virgi
16-07-09, 22:05
jurgitella φυσικα και φαινεται η ωορρηξια με τον υπερηχο.
εγω κανω καθε μηνα απο τον οκτωβρη μεχρι και τον προηγουμενο.
με εβλεπε μερα παρα μερα και παρακολουθουσε ποσο μεγαλωνε το ωοθηλακιο
οταν εχει φτασει 20-22χιλ. και μετα την επομενη φορα εχει παει περιπου 12 - 13 αναλογα βασικα,τοτε καταλαβαινει οτι εχει γινει η ωορρηξια.
νομιζω πως κακως σου ειπε ετσι ο γιατρος σου.
οσο για τa serpafar και γω τα πηρα τον φεβρουαριο και μονο ενα μου ειχε μεγαλωσει.

Jurgitella
17-07-09, 12:09
jurgitella φυσικα και φαινεται η ωορρηξια με τον υπερηχο.
εγω κανω καθε μηνα απο τον οκτωβρη μεχρι και τον προηγουμενο.
με εβλεπε μερα παρα μερα και παρακολουθουσε ποσο μεγαλωνε το ωοθηλακιο
οταν εχει φτασει 20-22χιλ. και μετα την επομενη φορα εχει παει περιπου 12 - 13 αναλογα βασικα,τοτε καταλαβαινει οτι εχει γινει η ωορρηξια.
νομιζω πως κακως σου ειπε ετσι ο γιατρος σου.
οσο για τa serpafar και γω τα πηρα τον φεβρουαριο και μονο ενα μου ειχε μεγαλωσει.

καταλαυα virginia24n μου, αλλα κοιτα,οταν γινεται η ωορρηξια το ωοθυλακιο σπαει και βγαινει απο την ωοθηκη στην σαλπιγγα και εκει βασικα γινεται η γονιμοποιηση του. και η καμερα του υπερυχου δεν φτανει μεχρι εκει. εκτος αν το ωαριο πριν βγει εξω απο την ωοθηκη μικραινει... και σας εχει προλαβει αυτο.τι να πω κοριτσακια μπαρδευτηκα... επηδει ο γιατρος μου δεν εχει προλαυει να με παρακολουθησει τοσο συχνα για αυτο ειπε ετσι.γιατι πηγα σε αλλο γυναικολογο αυτο το μηνα την 13 ημερα του κυκλου, και στισ ωοθηκες ειδαμε πολυ μικρα ωαρια,αλλα ειδε καποιο υγρο κατω απο την μητρα και γονιμες μυκητες και μου ειπε οτι μαλλον εχει γινει η ωορρηξια(την 9-η μερα του κυκλου ημουνα στον παλιο μου γιατρο και ειχε δει ενα ωαριο 11.5 μμ. και αλλα δυο 9,8 και 9,6 μμ).τα αλλα ωοθυλακια ητανε μονο 8 επι 8, 9 επι 9 και ενα 12 επι 8, τα οποια μαλλον δεν θα μεγαλωσουνε. αλλα το αλλο που ητανε 11.5 μπορεσε να ειχει σπασει. η αναποδα, ξεφουσκοσαν και δεν εχει γινει τιποτα ... τελος παντων... στεναχορια :(

virgi
17-07-09, 12:52
ετσι ειναι,ο γιατρος δεν μπορει να δει αν εγινε η γονιμοποιηση!αν ηταν ετσι οσες εμεναν εγκυες θα το ηξεραν απο την επομενη μερα της συλληψης-πραγμα αδυνατον!!!
τωρα στις ωοθηκες παντα βλεπουμε μπολικα και οχι μονο ενα,απλα παντα μεγαλωνει μονο το ενα ωοθηλακιο.
αν μεγαλωσουν 2 η 3 υπαρχουν πιθανοτητες για πολιδυμες κυησεις.
οσο για το υγρο που ειδε στον δουγλασειο,προφανως ειχες προσφατη ωορρηξια και γι΄αυτο.
ομως συνηθως σπανε απο 18 και πανω.
ετσι ξερω εγω δηλαδη.
εμενα πολλες φορες φτανει το 22-23 μεσο ορο.
να ξεφουσκωσαν ετσι απλα δε νομιζω.αφου βρηκε υγρο εγινε σιγουρα ωορρηξια !!!!
μη στεναχωριεσαι.!!!!!!!!!!!!!!1

Jurgitella
17-07-09, 13:11
ετσι ειναι,ο γιατρος δεν μπορει να δει αν εγινε η γονιμοποιηση!αν ηταν ετσι οσες εμεναν εγκυες θα το ηξεραν απο την επομενη μερα της συλληψης-πραγμα αδυνατον!!!
τωρα στις ωοθηκες παντα βλεπουμε μπολικα και οχι μονο ενα,απλα παντα μεγαλωνει μονο το ενα ωοθηλακιο.
αν μεγαλωσουν 2 η 3 υπαρχουν πιθανοτητες για πολιδυμες κυησεις.
οσο για το υγρο που ειδε στον δουγλασειο,προφανως ειχες προσφατη ωορρηξια και γι΄αυτο.
ομως συνηθως σπανε απο 18 και πανω.
ετσι ξερω εγω δηλαδη.
εμενα πολλες φορες φτανει το 22-23 μεσο ορο.
να ξεφουσκωσαν ετσι απλα δε νομιζω.αφου βρηκε υγρο εγινε σιγουρα ωορρηξια !!!!
μη στεναχωριεσαι.!!!!!!!!!!!!!!1

ααα μαλιστα. εγω ομως δεν ξερω ποσο μεγαλωνουνε τα ωοθυλακια μου μεχρι να σπασουνε , γιατι ο γυναικολογος μου με εβλεπε 1 φορα τον μηνα καθε φορα. ασ πουμε την 11 μερα του κυκλου. ειδε ενα ωαριο ασ πουμε 13,5 μμ και μου ελεγε ποτε να εχουμε επαφες με τον ανδρουλη μου, μετα οταν προχωρουσαμε στην θεραπια, ποτε να κανω Πρεγνυλ και τ. λ. και ετσι 1 χρονο!! τωρα πηγα σε αλλο γυναικολογο που σου ειπα την 13 ημερα του κυκλου, που ο ανθρωπος ειδε αυτα τα πραγματα.και ειπε οσο γρηγορα γινεται να προχωρησουμε στην σπερματγχυση. το ενδομητριο μου ητανε πολυ χαλια απο την Κλομιφενη... 5.4 μμ μονο
virginia24n, πες μου, τελικα οταν το ωοθηλακιο σου
εχει φτασει 20-22χιλ. και μετα την επομενη φορα εχει παει περιπου 12 - 13 μμ, αυτο το 12-13 μμ τι ειναι τελικα? μπορει να ειναι κατι αλλο και οχι το ωοθυλακιο, αν αυτο εχει παει πια στιν σαλπιγγα? βλεπεις δεν εχω καταλαβει τι τελικα σου ειδε ο γιατρος την επομενη μερα μετα την ωορρηξια το ωοθηλακιο :(

virgi
17-07-09, 15:35
ποσες μερες εχεις κυκλο εσυ? νομιζω το 13,5 που σου ειχε βρει τοτε ηταν νορμαλ για την 11 μερα του κυκλου.
αλλα οχι ετσι στη τυχη να σε ναζει να κανεις ενεσεις.
εκανα και γω πρεγκνυλ αλλα αφου με εβλεπε μερα παρα μερα ωστε να την κανω οταν πρεπει τη σωστη χρονικη στιγμη.
τωρα,η αλλη πιθανοτητα ειναι να εχει γινει κυστη απο φαρμακα συνηθως και παλι πρεπει να σε δει την πρωτη μερα περιοδου ωστε να σιγουρευτει οτι απορροφαται απο τον οργανισμο σου.
σπανια ομως αυτο.
οταν κανω ωορρηξια και με δει λιγες ωρες μετα μου λεει,να το εσπασε το ωοθηλακιο αρα περα απο αυτα δεν μπορει να ειναι κατι αλλο.
ωοθηλακιο λεγεται πριν την ωορρηξια και το ιδιο παραμενει και μετα.
ποσο καιρο προσπαθεις γλυκεια μου και σε βαζει αρον αρον για σπερματεγχυνση?
εξετασεις εχουν γινει???????

Jurgitella
17-07-09, 16:23
ποσες μερες εχεις κυκλο εσυ? νομιζω το 13,5 που σου ειχε βρει τοτε ηταν νορμαλ για την 11 μερα του κυκλου.
αλλα οχι ετσι στη τυχη να σε ναζει να κανεις ενεσεις.
εκανα και γω πρεγκνυλ αλλα αφου με εβλεπε μερα παρα μερα ωστε να την κανω οταν πρεπει τη σωστη χρονικη στιγμη.
τωρα,η αλλη πιθανοτητα ειναι να εχει γινει κυστη απο φαρμακα συνηθως και παλι πρεπει να σε δει την πρωτη μερα περιοδου ωστε να σιγουρευτει οτι απορροφαται απο τον οργανισμο σου.
σπανια ομως αυτο.
οταν κανω ωορρηξια και με δει λιγες ωρες μετα μου λεει,να το εσπασε το ωοθηλακιο αρα περα απο αυτα δεν μπορει να ειναι κατι αλλο.
ωοθηλακιο λεγεται πριν την ωορρηξια και το ιδιο παραμενει και μετα.
ποσο καιρο προσπαθεις γλυκεια μου και σε βαζει αρον αρον για σπερματεγχυνση?
εξετασεις εχουν γινει???????
γρηγορα θα ειναι 2 χρονια κοριτσι μου... αλλα ενα χρονο εχασα πηγαινοντας σε ενα γυναικολογο, ο οποιος ητανε πολυ καλο παιδι,αλλα μαλλον δεν εχει πολυ εμπειρια με την υπογονιμοτητα.οπως σου ειπα πηγαινα 1 φορα το μηνα, ας πουμε την 11 ημερα. οταν αρχισαμε την θεραπεια 3-7 ημερες επινα Κλομιφενη, την 9 ημερα σε αυτον πηγα. ο γιατρος κοιτουσε τι εχω κανει και μου ελεγε ποτε να κανω τη ενεση Πρεγνυλ και να εχω επαφες. και ετσι ακομμα 2 μηνες. αυτος ειναι δευτερος μηνας και μου ειπε την 13 ημερα του κυκλου να κανω ενεση.που αποφασισα αυτην την 13 ημερα να παω σε αλλο γυναικολογο, να μου πει αν οντος αυτην την ημερα πρεπει να κανω το Πρεγνυλ. και αυτος στο Λητω οπου εχει πολυ καλα μηχανηματα ειδε αυτα τα πραγματα που σου ειπα, πολλα μικρα ωαρια και ισως την ωορρηξια η οποια εχει γινει προσφατα,λεπτο ενδομητριο, ινομύωμα... οποτε ουτε πρεγνυλ εκανα ουτε τιποτα,γιατι δεν ειχε νοημα πια. τισ εξετασεις εχω κανει- ορμονικες, 2 φορες εξεταση σπερματος, σαλπιγγογραφια, μυκοπλασματα,ουεροπλασματα... βασικα σημερα επρεπε να κανω και την εξεταση Προγεστερονης η οποια δειχνει αν τελικα ειχα την ωορρηξια... αλλα στενεχοριεμαι τοσο πολυ που δεν πηγα, λεω να περιμενω την περιοδο μου... και μαλλον πρεπει να ξεκινησω να πηγαινω σε αλλο γυναικολογο

mairi1983
17-07-09, 19:16
Σε ποια μέρα του κύκλου γίνεται συνήθως η σπερματέγχυση? Είμαι στην 13η μέρα και δεν είναι ακόμη έτοιμα μου είπε ο γιατρός. Την 11η μέρα ήταν 16,5. Σήμερα δεν ξέρω! Απο την 2η μέρα κάνω ενέσεις puregon. Φοβάμαι μήπως πάει κάτι στραβά!

virgi
17-07-09, 23:07
jurgitella λυπαμαι τοτε που δεν ηρθε ακομη το μπεμπε,αλλα μη στεναχωριεσαι !!! σου κανει ναζακια για να το θες πιο πολυ. αυτο που πιστευω τελικα ειναι οτι δεν εχεις βρει ακομη τον καταλληλο γιατρο για να σε βοηθησει σωστα. πρεπει να βρεις καποιον να σε καθοδηγησει σωστα με το θεματακι κτλ. και ολα θα ερθουν μετα !!!
μη νομιζεις και γω στην προσπαθεια ειμαι εδω και ενα χρονο. εχω ομως θεμα με το θυροειδη και το ζαχαρο μου οποτε......με παει λαου λαου!!!

μαιρη η σπερματεγχυνση γινεται μονο οταν μεγαλωσει το ωοθηλακιο αρκετακαι μαλιστα οταν παει πανω απο 18-19.δεν θα παει τιποτα στραβα μη φοβασαι.καλη επιτυχια γλυκεια μου.

nikijo
17-07-09, 23:43
Το ωοθυλακιο μεγαλωνει περ.1,5 χιλ.τη μερα....αρα Μαιρουλα τωρα λογικα θα ειναι 19,5.
Οπως ελεγε κ η Κιντερ στα 19-21χιλ. πρεπει να γινει η pregnyl....ο γιατρος μου ελεγε σε υποβοηθουμενη μπορει και 21-23χιλ.....ρωτα τον δικο σου για το ποτε πρεπει να γινει η pregnyl...να δουμε κ να συγκρινουμε αποψεις...
Καλη επιτυχια κοριτσακι!!!!!!!! :)

nikijo
17-07-09, 23:49
επισης ....
το ωοθυλακιο ειναι μια φουσκα που μεσα του ωριμαζει το ωαριο.....μολις επελθει ωορρηξια-δλδ βγει το ωαριο-στον υπερηχο φαινεται η φουσκα....ξεφουσκωτη....και το υγρο που χυνεται στον οργανισμο μας απ αυτη τη φουσκα προκαλει τα γνωστα πονακια της ωορρηξηας.

Jurgitella
18-07-09, 00:09
επισης ....
το ωοθυλακιο ειναι μια φουσκα που μεσα του ωριμαζει το ωαριο.....μολις επελθει ωορρηξια-δλδ βγει το ωαριο-στον υπερηχο φαινεται η φουσκα....ξεφουσκωτη....και το υγρο που χυνεται στον οργανισμο μας απ αυτη τη φουσκα προκαλει τα γνωστα πονακια της ωορρηξηας.

ααααα μαλιστα nikijo, ισως και στην δικια μου περιπτωση ετσι ητανε, αυτα τα μικρα σαν ωοθυλακια ητανε οι ξεφουσκωτες φουσκες... τελος παντων, ισως αυριο παω να κανω την εξεταση προγεστερονης, αυτη διχνει την ωορρηξια.

virginia24n ευχαριστω για την υποστήριξη... ναι, πρεπει επιτελος να αλλαξω το γιατρο. 2 χρονια περασαν. και για σενα το ιδιο κοριτσι μου και για ολες σας γρηγορα να γινετε μανουλες!

mairi1983
23-07-09, 14:11
Τελικά το βράδυ της Τρίτη 21/7 και το πρωί της Τετάρτη 22/7 έκανα την σπερματέγχυση. Κάναμε διπλή! Τώρα περιμένω αποτελέσματα!!!!

argyro30
23-07-09, 14:32
Τελικά το βράδυ της Τρίτη 21/7 και το πρωί της Τετάρτη 22/7 έκανα την σπερματέγχυση. Κάναμε διπλή! Τώρα περιμένω αποτελέσματα!!!!
Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου καλα αποτελεσματα!!!

mairi1983
23-07-09, 14:35
Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου καλα αποτελεσματα!!!

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!

virgi
23-07-09, 22:11
καλα αποτελεσματα μαιρη, και θετικες σκεψεις !!! λιγες μερες εμειναν μεχρι να μαθεις !!!
πρωτη φορα ακουω διπλη σπερματεγχυνση !!!

nikijo
24-07-09, 01:37

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!!!!
:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Jurgitella
24-07-09, 02:14

καλη επιτυχια mairi1983!!! ολα θα πανε καλα και περιμενουμε τα αποτελεσματα σου. πες μου κοριτσι μου, ποσο σου κοστισε ολη αυτη η διαδικασια?

mairi1983
24-07-09, 18:11
Σας ευχαριστώ πολύ.
jurgitella η σπερματέγχυση μου κόστισε 450?. Τις ενέσεις τις είχα πάρει απο το ΙΚΑ. Στα 450 ήταν η διπλή σπερματέγχυση και οι επισκέψεις στον γιατρό.
virginia24n έκανα την ένεση pregnyl τη Δευτέρα 20/7 το μεσημέρι στις 1:30 και την Τρίτη 21/7 στις 10:00 το βράδυ την πρώτη σπερματέγχυση και την Τετάρτη 22/7 στις 12:00 το μεσημέρι κάναμε και δεύτερη σπερματέγχυση για να είμαστε πιο σίγουρη. Ας ελπίσουμε ότι δεν μας ξέφυγε!!!!

virgi
25-07-09, 01:03
ωραια μαιρη μου εχεις πολλες πιθανοτητες με αυτη τη λογικη !
καλα αποτελεσματα γλυκεια μου !!!!

milva1978
25-07-09, 01:05
Καλή επιτυχία κορίτσι! Εύχομαι σε 2 εβδομάδες να κρατάς στα χέρια σου ένα θετικό τεστ!

Jurgitella
25-07-09, 21:28
Σας ευχαριστώ πολύ.
jurgitella η σπερματέγχυση μου κόστισε 450?. Τις ενέσεις τις είχα πάρει απο το ΙΚΑ. Στα 450 ήταν η διπλή σπερματέγχυση και οι επισκέψεις στον γιατρό.
virginia24n έκανα την ένεση pregnyl τη Δευτέρα 20/7 το μεσημέρι στις 1:30 και την Τρίτη 21/7 στις 10:00 το βράδυ την πρώτη σπερματέγχυση και την Τετάρτη 22/7 στις 12:00 το μεσημέρι κάναμε και δεύτερη σπερματέγχυση για να είμαστε πιο σίγουρη. Ας ελπίσουμε ότι δεν μας ξέφυγε!!!!

mairi1983, ευχαριστω πολυ κοπελα μου,και καλη σου επιτυχια!

Jurgitella
30-07-09, 12:14
κοριτσια,καλη μερα σας ,τι κανετε? καπως ησυχα εδω. μαλλον ολες εχετε παει για διακοπες. καλα να περασετε.μηπως καμια απο εσας που εκανε σπερματχγυση εχετε καποια νεα?

nikijo
30-07-09, 12:38
...κ εγω εδω!!!!!jurgitella τι εδειξε η προγεστερονη σου;;;;
εψαχνα εχθες τις δικες μου εξετασεις κ βρηκα οτι ειχα 34,78(πριν 2 χρονια βεβαια)...υψηλη τιμη αν κρινω απο τις φ.τ.

Jurgitella
30-07-09, 12:53
γεια σου Nikjo, τι κανεις?δεν πήγα τελικα να κάνω αυτήν την εξέταση, το πιστεύεις!!! Δεν πρόλαβα, αλλά από την άλλη πλευρά, σκέφτηκα ότι δεν θα αλλάξει και τίποτα, θέλω να συγκεντρωθώ σε αυτό το μηνά. Έρχεται η περίοδος, στεναχωριέμαι τρελά, κλαίω και κλαίω. Να σου πω η δικιά σου τιμή της ΠΡΓ ήτανε πολύ ψηλή, θα σκεφτόμουνα ότι ήσουνα έγκυος. Να σου πω , έχεις ακούσει για την καινούργια μέθοδο σπερματέγχυσης- σαλπιγγο περτοναικη? Για κοιτά εδώ www.neogenesis.gr

nikijo
30-07-09, 13:30
καλα ειμαι κοριτσακι!!!!εχω αρχισει ενεσεις ...Παρασκευη παω να δουμε το ωαριο κ μαλλον Κυριακη θα κανουμε σπερματεγχυση(αν ολα ειναι οκ)
...οταν ειδα τοτε την τιμη αυτο νομιζα...οτι εγκυμονουσα!!!!!αλλα.....
Γιατι βρε δεν το εκανες;;;;....εγω τωρα εκανα κ ορμονικες ετσι απλα για ελεγχο....
Ειδα το αρθρο....εγω την 1η θα κανω μαλλον ε;;;δλδ τι;;;βαζουν το σπερμα βαθια στον κολπο;;;στις σαλπιγγες;;;που;;;........ενω στην νεα μεθοδο στις σαλπιγγες κ δουγλασιο χωρο....;;;....
ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΑΜΕ!!!!!!!!!!! :) :) :)
Μην κλαις.....συνεχισε τις προσπαθειες κανοντας ταυτοχρονα κατι που θα σε χαροποιει....για να μην το πολυσκεφτεσαι....αυτο κανω εγω....κ δεν πολυμπαινω κ στο φορουμ... :)

Jurgitella
30-07-09, 14:05
αυτο ειναι το προβλημα μου, δεν βρισκω κατι αλλο να ασχολουμε πια, συνεχεια σκεφτομαι αυτο το πραγμα. ημουνα και χαζη που δεν εκανα την εξεταση αυτη,αλλα αν δεν εμεινα εγκυος, τι θα αλλαζε? και εγω αυτο το μηνα θελω να κανω σπερματεχυση, οποτε μαζευω τα ευροπουλα. με ενδιαφερει παρα πολυ αυτη η καινουργια μεθοδος σπερματεγχυσης IUTRI. ξερεις, η αλλαγη ειναι αυτη οτι απο το δειγμα σπερματος ας πουμε 4 μλ κανουνε 10 μλ. αυτο σημαινει οτι το σπερμα που θα σου βαλει στην μητρα θα παει συγουρα και στις σαλπιγγες. το 4-5 μλ δυστυχως καμια φορα δεν ειναι αρκετο. με ενδιαφερει,σε σενα θα κανει ετσι η την απλη σπερματχγυση? μηπως αυτο κανει μονο αυτο το κεντρο που εγραψα?και που θα κανεις κοριτσακη μου την σπερματεγχυση, ποσο θα σου κοστισει? αχ, ελπιζω θα πετυχεις!!! προσευχομαι για σενα

nikijo
30-07-09, 14:19
σ ευχαριστω παρα παρα πολυ ....κ ανταποδιδω εις διπλουν τις ευχες σου!!!!!

θα μου την κανει ο γιατρος μου , μαλλον την συνηθισμενη μεθοδο....θα του παμε το σπερμα ,θα το στειλει αυτος σε μικροβιολογικο για εμπλουτισμο ,κ μετα θα παω να το βαλουμε....για χρηματα δεν ρωτησα γιατι απο οσα διαβασα εδω μεσα υπολογιζω ως 300-το max δλδ-...Επισκεψεις κ ενεσεις(απο τα 130 ευρω που κοστιζαν ,πληρωσα συμμετοχη 40) τα γραφω στο βιβλιαριο μου(δημοσιου)αρα μονο γιατρο κ μικροβιολογικο θα πληρωσω(150 και 150 λεω εγω...)Την Παρασκευη θα ρωτησω κ θα σου πω ακριβως...

Αυτη τη νεα μεθοδο μαλλον μονο εκει την κανουν.....

ΚΟΥΡΑΓΙΟ Κ ΥΠΟΜΟΝΗ ΟΜΟΡΦΗ.... ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ....... :)

VASSO96
30-07-09, 14:26
ειχα δειξει στον ενδοκρινολογο μου(ο οποιος ειδικευεται σε θεματα υπογονιμοτητας)
το σπερμοδιαγραμμα του αντρα μου (που εβγαλαν οταν καναμε την σπερματεγχυση) και σταθηκε λιγο στο οτι τα ml αυξηθηκαν μετα την "διεργασια" που κανουν.
Μου λεει λοιπον οτι το λογικο ειναι τα ml μετα την διεργασια να μειονωνται γιατι υποτιθεται οτι ξεκαθαριζουν το σπερμα και αφηνουν μονο τα πιο "δυνατα"και υγειη.Αρα εαν απο 4ml,παει 10ml,που βρεθηκαν τα υπολοιπα 6?
Μηπως ειναι σπερμα απο δοτη?
Γιατι ακομα και με πρωτεινες σε υγρη μορφη να το εμπλουτιζουν,με τις πρωτεινες δεν μενουμ εγκυες,με το σπερμα μενουμε,δεν γινεται απο τα 4ml να βγαλεις 6ml καθαρου σπερματος,παρα μονο εαν προσθεσεις ξενο σπερμα (πραγμα το οποιο εγω προσωπικα δεν θελω καθολου)

Jurgitella
30-07-09, 15:00
σ ευχαριστω παρα παρα πολυ ....κ ανταποδιδω εις διπλουν τις ευχες σου!!!!!

θα μου την κανει ο γιατρος μου , μαλλον την συνηθισμενη μεθοδο....θα του παμε το σπερμα ,θα το στειλει αυτος σε μικροβιολογικο για εμπλουτισμο ,κ μετα θα παω να το βαλουμε....για χρηματα δεν ρωτησα γιατι απο οσα διαβασα εδω μεσα υπολογιζω ως 300-το max δλδ-...Επισκεψεις κ ενεσεις(απο τα 130 ευρω που κοστιζαν ,πληρωσα συμμετοχη 40) τα γραφω στο βιβλιαριο μου(δημοσιου)αρα μονο γιατρο κ μικροβιολογικο θα πληρωσω(150 και 150 λεω εγω...)Την Παρασκευη θα ρωτησω κ θα σου πω ακριβως...

Αυτη τη νεα μεθοδο μαλλον μονο εκει την κανουν.....

ΚΟΥΡΑΓΙΟ Κ ΥΠΟΜΟΝΗ ΟΜΟΡΦΗ.... ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ....... :)

αγαπι μου,αν μπορεις πεσ μου ποσο θα σου στιχισει,οκ? να σου πω, εσυ ειπες, οτι θα πατε το σπερμα στο γιατρο σας... γινεται αυτο?σκεφτηκα οτι αυτο πρεπει να γινει επιτοπου. ισως χασει λιγο την ποιοτητα του? οποτε ο γιατρος μαλλον θα ειναι στην κλινικη του για να εχει δυπλα και τον μικροβιολογο. εγω σκεφτηκα οτι δεν κανουνε τισ Κυριακες την σπερματεχγυση... αχ καλη σου επιτυχια!!!
VASSO96, για κοιτα σε αυτην την σελιδα http://www.neogenesis.gr/el/iutpi-new-method-of-insemination.html και πες μου τι ειναι τελικα αυτο. για αυτο και ρωτησα μηπως καποια γνωριζει

martha1
30-07-09, 15:09
εμάς το σπέρμα το κάναμε στο εργαστήριο και μετά το πήρε ο άνδρας μου μακρυά από το κινητό και το εφερε στο ιατρείο όπου και έγινε η έγχυση

Jurgitella
30-07-09, 15:16
εσυ διαλεξες το εργαστηριο η σου ειπε ο γιατρος που να το κανετε? σε ποιο εργαστηριο πηγατε martha1? και ποσο σας κοστισε εκει?

VASSO96
30-07-09, 15:19
τι να σου πω ,γιατρος δεν ειμαι...αλλα εαν καταλαβα καλα,επειδη βαζουν παραπανω ml προσθετοντας καποιο υγρο(?) στο σπερμα, λεει οτι ετσι διαχεεται καλυτερα και φτανει καλυτερα στον στοχο του.Το συγκρινει με την υστεροσαλπιγγογραφια.Ναι,αλλα εαν εχεις ηδη κανει ,και ξερεις οτι οι σαλπιγγες ειναι ανοιχτες ,τί παραπανω μπορει να σου πρσοφερει αυτη η μεθοδος?

martha1
30-07-09, 15:32
o γιατρός μου είπε. Ένα στην Κηφησίας ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ λέγεται

Jurgitella
30-07-09, 15:51
τι να σου πω ,γιατρος δεν ειμαι...αλλα εαν καταλαβα καλα,επειδη βαζουν παραπανω ml προσθετοντας καποιο υγρο(?) στο σπερμα, λεει οτι ετσι διαχεεται καλυτερα και φτανει καλυτερα στον στοχο του.Το συγκρινει με την υστεροσαλπιγγογραφια.Ναι,αλλα εαν εχεις ηδη κανει ,και ξερεις οτι οι σαλπιγγες ειναι ανοιχτες ,τί παραπανω μπορει να σου πρσοφερει αυτη η μεθοδος?

ακομμα μια φορα διαβασα, και καταλαυα, οτι το παραπανω υγρο που βαζουνε, διευκολυνει να φτασουνε τα σπρματοζωαρια εκει οπου πρεπει, δυλαδη, στις σαλπιγγες κα τα λοιπα... εκει και γινεται η γονιμοποιηση. και λεει οτι <σε ορισμένες περιπτώσεις, τα 4 ml του εγχυομένου σπέρματος που χρησιμοποιείται στην μητροσαλπιγγική έγχυση σπερματοζωαρίων (FSP) δεν ήταν αρκετά για να προσπεράσουν τα σαλπιγγικά στόμια της μήτρας επειδή η ενδομητρική πίεση που ασκούσε η ποσότητα των 4 ml δεν ήταν αρκετή> οποτε βλεπουμε οτι <σε καποιες περιπτωσεις> βοηθαει. ομως δεν λεει τι υγρο βαζουνε στο σπερμα οταν επεξενεργαζεται. αλλα δεν αναφερεται τιποτα για το δοτη σπερματος... εγω νομιζω, οταν δεν πετυχενεις 2 φορες την απλη σπερματεχγυση ,μπορεις να δοκιμασεις και αυτην. αλλα δεν λεει τιποτα για το κοστος και μπορει να ειναι οτι μονο η <Neogenesis> προσφερει αυτην την μεθοδο.

VASSO96
30-07-09, 16:01
ακομμα μια φορα διαβασα, και καταλαυα, οτι το παραπανω υγρο που βαζουνε, διευκολυνει να φτασουνε τα σπρματοζωαρια εκει οπου πρεπει, δυλαδη, στις σαλπιγγες κα τα λοιπα... εκει και γινεται η γονιμοποιηση. και λεει οτι <σε ορισμένες περιπτώσεις, τα 4 ml του εγχυομένου σπέρματος που χρησιμοποιείται στην μητροσαλπιγγική έγχυση σπερματοζωαρίων (FSP) δεν ήταν αρκετά για να προσπεράσουν τα σαλπιγγικά στόμια της μήτρας επειδή η ενδομητρική πίεση που ασκούσε η ποσότητα των 4 ml δεν ήταν αρκετή> οποτε βλεπουμε οτι <σε καποιες περιπτωσεις> βοηθαει. ομως δεν λεει τι υγρο βαζουνε στο σπερμα οταν επεξενεργαζεται. αλλα δεν αναφερεται τιποτα για το δοτη σπερματος... εγω νομιζω, οταν δεν πετυχενεις 2 φορες την απλη σπερματεχγυση ,μπορεις να δοκιμασεις και αυτην. αλλα δεν λεει τιποτα για το κοστος και μπορει να ειναι οτι μονο η <Neogenesis> προσφερει αυτην την μεθοδο.

το ερωτημα εαν ειναι σπερμα δοτη ειναι ρητορικο!!

martha1,το εργαστηριο του Λυμπεροπουλου ειναι το καλυτερο στην Αθηνα,για θεματα σπερματος

martha1
30-07-09, 16:19
Χαίρομαι που το ακούω αν και τελικά η πρώτη δεν ήταν επιτυχήυς. Τον σεπτέμβρη θα κάνουμε και άλλη

VASSO96
30-07-09, 16:28
ειναι το καλυτερο με την εννοια οτι τα αποτελεσματα που βγαζει ειναι πολυ εγκυρα γιατι εχει πολυ καλα μηχανιματα,οχι οτι σε καθιστα πιο ευκολα εγκυο!

Jurgitella
30-07-09, 16:29
martha1, εχεις την διευθυνση και τηλεφωνο αυτου του εργαστηριου? και μηπως θυμασαι ποσο σας στιχισε εκει η επεξεργασια σπερματος?

VASSO96, τι να πω... δεν ξερω ουτε εγω, αλλα οταν παω στον γυναικολογο μου θα τον ρωτησω απο την περιεργια.
βρηκα την σελιδα στο ιντερνετ... αλλα εχει προβλημα :(

nikijo
30-07-09, 21:59
κοριτσια Την Παρασκευη που θα παω στο γιατρο θα του πω μηπως παμε εμεις το σπερμα εκει που θα το πηγαινε αυτος, για να μη χανουμε χρονο.....κ ποιοτητα!!!!!
...να σας πω, εμενα με ανησυχει περισσοτερο το ωαριο μου κ κατα ποσο ειναι καλο ποιοτικως κ αν θα σπασει εγκαιρα παρα το σπερμα ......

Jurgitella
30-07-09, 22:25
κοριτσια Την Παρασκευη που θα παω στο γιατρο θα του πω μηπως παμε εμεις το σπερμα εκει που θα το πηγαινε αυτος, για να μη χανουμε χρονο.....κ ποιοτητα!!!!!
...να σας πω, εμενα με ανησυχει περισσοτερο το ωαριο μου κ κατα ποσο ειναι καλο ποιοτικως κ αν θα σπασει εγκαιρα παρα το σπερμα ......

ναι ναι,ρωτησε τον... θα μας πεις τι σου ειπε. οποτε θα πας αυριο?

nikijo
30-07-09, 22:28
ναι αυριο 20.00.......κ τα λεμε το βραδυ ε ;;;;!!!! :) :) :)

Jurgitella
30-07-09, 22:52
ναι αυριο 20.00.......κ τα λεμε το βραδυ ε ;;;;!!!! :) :) :)

ναι κοριτσακι μου, θα σε περιμενω αυριο... καλη επιτυχια! φιλλακια

martha1
31-07-09, 08:54
Γράψε λυμπερόπουλος σπέρμα στο google. εμείς δώσαμε 350? στο γιατρό και τα κανόνισε εκείνος. Συνεργάζεται ο γιατρός με τον λυμπερόπουλο. πήγαμε δώσαμε σπέρμα και φύγαμε

Jurgitella
31-07-09, 12:21
ευχαριστω martha1 μου. βρηκα την σελιδα του, ομως εχει προβλημα, αν μπορεις κοιτα και εσυ http://www.spermatologylab.gr/staff_GL.html δεν διαβαζεται τιποτα. ομως βρηκα την διευθυνση,το τηλεφωνο, τις ωρες λειτουργιας, ομως δεν μπορω να καταλαβω τις ημερες... δουλευει το Σαββατο η οχι... δεν πιραζει θα το μαθω καπως.
και κατι αλλο, εκει στο εργαστηριο εχουνε καποιο ειδικο χωρο που γινεται η ληψη σπερματος? ο ανδρας μου ανησυχει παρα πολυ. ευχαριστω πολυ

mariamyl77
31-07-09, 12:37
Κορίτσια εγώ έκανα την τρίτη μου σπερματέγχυση στις 21/07 και περιμένω την Τρίτη που έρχεται κανονικά να μην αδιαθετήσω... Κρατιέμαι να μην κανω το τεστ των 5 ημερών αλλά στην προηγούμενη σπερματέγχυση, το είχα κάνει 11 μέρες μετά την pregnyl και είχε δείξει ψευδώς θετικό.. Γι' αυτό κορίτσια προσοχή και πάνω απ΄όλα υπομονή..

Jurgitella
31-07-09, 12:42
Κορίτσια εγώ έκανα την τρίτη μου σπερματέγχυση στις 21/07 και περιμένω την Τρίτη που έρχεται κανονικά να μην αδιαθετήσω... Κρατιέμαι να μην κανω το τεστ των 5 ημερών αλλά στην προηγούμενη σπερματέγχυση, το είχα κάνει 11 μέρες μετά την pregnyl και είχε δείξει ψευδώς θετικό.. Γι' αυτό κορίτσια προσοχή και πάνω απ΄όλα υπομονή..

καλη μερα, mariamyl77, καλη σου επιτυχια, ελπιζω δεν θα αδιαδετησεις. το εχω ακουσει,οτι μετα το Πρεγνυλ, τουλαχιστον 12 μερες τα τεστ μπορουνε δειξουνε λαθος αποτελεσμα. εσυ που εκανες την Σπρματεχγυση, και τις τρεις στον ιδιο μερος?

Jurgitella
31-07-09, 21:43
Nikijo, κοριτσι μου, αν γυρισες απο τον γιατρο γραψε τα νεα σου... και αυριο αν εισαι κουρασμενη. ελπιζω ολα καλα.

nikijo
31-07-09, 23:53
...γυρισαααα!!!!.....λοιπον εκανα 2 ωαρια, 14 mm ....;)(με 2 ενεσεις μονο!!!)
...αυριο μου ειπε να ξαναπαω το πρωι να τα δουμε ...
...ενδομητριο οχι καλο:evil:(δεν ειπε ποσο ηταν-αυριο θα τον ρωτησω)...θα παρω μετα την σπερματεγχυση 6 utrogestan/μερα.....η οποια μαλλον θα γινει κατα την Τριτη-Τεταρτη.
Αυτη τη φορα μας αργησαν τα αυγουλακια να μεγαλωσουν.....τι να πω..:confused:
Του ειπα κ για το σπερμα να το παμε εμεις αλλα ειπε οτι δεν πειραζει-θα το δωσει αυτος.
Για την τιμή δεν μ αφησε ο καλος μου να ρωτησω...αυριο που θα παω μονη μου ομως....χιχι δεν την γλιτωνει...θα μαθω....:p
Οποτε θα τα πουμε κ αυριο....:D

Μαρια καλη επιτυχια κ υπομονη ως τη Τριτη!!!!!!!!:p:p

Jurgitella
01-08-09, 12:46
...γυρισαααα!!!!.....λοιπον εκανα 2 ωαρια, 14 mm ....;)(με 2 ενεσεις μονο!!!)
...αυριο μου ειπε να ξαναπαω το πρωι να τα δουμε ...
...ενδομητριο οχι καλο:evil:(δεν ειπε ποσο ηταν-αυριο θα τον ρωτησω)...θα παρω μετα την σπερματεγχυση 6 utrogestan/μερα.....η οποια μαλλον θα γινει κατα την Τριτη-Τεταρτη.
Αυτη τη φορα μας αργησαν τα αυγουλακια να μεγαλωσουν.....τι να πω..:confused:
Του ειπα κ για το σπερμα να το παμε εμεις αλλα ειπε οτι δεν πειραζει-θα το δωσει αυτος.
Για την τιμή δεν μ αφησε ο καλος μου να ρωτησω...αυριο που θα παω μονη μου ομως....χιχι δεν την γλιτωνει...θα μαθω....:p
Οποτε θα τα πουμε κ αυριο....:D

Μαρια καλη επιτυχια κ υπομονη ως τη Τριτη!!!!!!!!:p:p
kalh mera Nikijo και ολα τα αλλα κοριτσια... να σου πω, ποια μερα του κυκλου ητανε χτες που πηγες στον γιατρο? και τι ενεσεις εκανες? δεν επινες ουτε Σερπαφαρ η Κλομιφενη? να σου πω αν ειναι μικρα τα ωοθυλακια σου ακομμα ισως κανετε την αλλη εβδομαδα σπερματεχγηση οταν μεγαλωσουνε μεχρι το σωστο μεγεθος? ρωτησε για το ενδομητριο σου ποσο μμ ειναι. για αυτο μαλλον θα σου δωσει μεγαλη δοση Ουτρογεσταν επειδη ειναι λεπτο. για μενα μαλλον χαλασε το ενδομητριο απο την Κλομιφενη , γιατι ειναι αντι- οιστρογονες... τελος παντον.περιμενω και εγω αλλη εβδομαδα να παω στον γυναικολογο , χωρις φαρμακα τωρα και θα μου πει τι γινεται.

nikijo
01-08-09, 23:57
λοιπον...απο την 3η μερα ως κ εχθες που με ειδε (7η μερα) εκανα μιση δοση Gonal75 ...δλδ εκανα συνολικα 2,5 Gonal...επειδη ομως δεν μεγαλωσαν αρκετα εκανα κ σημερα μιση δοση(πηγα κ σημερα κ τα ωαρια ηταν 15,5) και μιση αυριο Κυριακή.
Την Δευτερα 23.00 θα κανω ovitrelle και Τεταρτη πρωι 10.30 θα παμε το σπερμα.....τωρα τί ωρα θα με φωναξει για την σπερματεγχυση δεν ξερω.......στις 40 ωρες ειπε....μαλλον κατα τις 13.00.
ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ;;;;;;;;;;;;;;;....πρεπει να ανοιξω ενα θεμα να δω τι θα πουν κ αλλα κοριτσια που εκαναν....:roll::confused:

Για ενα κυκλο ειχα παρει κ εγω κλομιφενη κ εκανα λεπτο ενδομητριο κ δεν τα ξαναπηρα.
Την Δευτερα λεω να παω να με ξαναδει(αν κ αυτος ειπε Τεταρτη)πριν κανω την ovitrelle.....
Αντε κοριτσακι , να εχεις καλα νεα κ εσυ...!!!!!:p:p

mairi1983
02-08-09, 14:58
Καλησπέρα!!!! Τι κάνετε? Εγώ σήμερα γύρισα απο τις διακοπές και περιμένω να έρθει η Πέμπτη να κάνω χοριακή.
Nikijo καλή επιτυχία! Εγώ έκανα την ένεση Δευτέρα στις 13:30 την Πρεγνυλ και την σπερματέγχυση την έκανα τη μία την Τρίτη στις 22:00 και την άλλη την Τετάρτη στις 12:00. Η σπερματέγχυση έγινε μετά απο 1,5 ώρα αφού δώσαμε το σπέρμα!
mariamyl77 μαζί την κάναμε την σπερματέγχυση? Καλή επιτυχία!

milva1978
02-08-09, 16:48
... δουλευει το Σαββατο η οχι... δεν πιραζει θα το μαθω καπως.
και κατι αλλο, εκει στο εργαστηριο εχουνε καποιο ειδικο χωρο που γινεται η ληψη σπερματος? ο ανδρας μου ανησυχει παρα πολυ. ευχαριστω πολυ

Jurgitella απ'ότι θυμαμαι δουλέυει κ Σαββατο. Έχει ειδικο χώρο για την συλλογή, πολύ πιο "ανθρώπινο" απο αυτών μεγάλων μαιευτηρίων (έχουμε κ απο τα 2 εμπειρία..)
Το απλό σπερμοδιάγραμμα (που είναι πολύ αναλυτικό) είχε στοιχίσει 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά, αλλά αν πάρεις ένα τηλ θα σου πουν.

Διάβαζα πιο πάνω για την νέα μέθοδο σπερματεγχυσης κ την βρηκα πολύ ενδιαφέρουσα κ με μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας. Αν καταλάβα καλά, το τελικό δείγμα έχει περισσότερο καλλιεργητικό υλικό (που μπαινει για εμπλουτισμό του επεξεργασμ σπερματος) ενώ αναφέρεται κ ότι μπορεί να γίνει κ με πολλαπλή συλλογή σπερματος. (αυτά κατάλαβα τουλάχιστον από το site..).
Έχει κάποια κοπελα προσωπική εμπειρία από την μέθοδο να μας ενημερώσει?

Καλή επιτυχία στα κορίτσια που περιμένουν αποτελέσματα, και σ'αυτά που ετοιμάζονται!!! :)

NADIMOR
02-08-09, 17:08
Καλησπέρα κοριτσάκια μου και καλή επιτυχία σε όλες σας για τις προσπάθειες που κάνετε!!! Όλα να σας πάνε καλά και να έχουμε σύντομα ευχάριστα νέα!!

mariamyl77
02-08-09, 19:40
Και τις τρεις σπερματεγχυσεις τις εκανα στο ευγονια.. Σε δύο μέρες θα ξέρω σίγουρα αν η 3η ήταν και η τυχερή..

nikijo
02-08-09, 23:28
Mairoula σ ευχαριστω !!!! εμεις θα την κανουμε μαλλον στις 38 ωρες....κ ο Θεος βοηθος....:idea::?::!:
Μαρακι πωπω...αυτη η αναμονη σκοτωνει ρε γμτ...αντε δεν εμεινε τπτ....σου ευχομαι μια ωραιοτατη χοριακουλα!!!!:D
Nadimorrrrrrrrrr.............τι κανεις βρε ψυχη;;;;χαθηκαμε ε;;;δεν μπαινω στο καφε κ οταν τυχει να δω, δεν ειναι καμια απο τις παλιες.....εμεις στην προσπαθεια οπως διαβασες.....ευχαριστουμε για τις ευχες σου!!!!!.....να εχεις κ εσυ ενα θετικο αποτελεσμα συντομααααααα!!!!!!!!:p:p

mairi1983
02-08-09, 23:34
Mairoula σ ευχαριστω !!!! εμεις θα την κανουμε μαλλον στις 38 ωρες....κ ο Θεος βοηθος....:idea::?::!:
Μαρακι πωπω...αυτη η αναμονη σκοτωνει ρε γμτ...αντε δεν εμεινε τπτ....σου ευχομαι μια ωραιοτατη χοριακουλα!!!!:D
Nadimorrrrrrrrrr.............τι κανεις βρε ψυχη;;;;χαθηκαμε ε;;;δεν μπαινω στο καφε κ οταν τυχει να δω, δεν ειναι καμια απο τις παλιες.....εμεις στην προσπαθεια οπως διαβασες.....ευχαριστουμε για τις ευχες σου!!!!!.....να εχεις κ εσυ ενα θετικο αποτελεσμα συντομααααααα!!!!!!!!:p:p

Τι κάνεις? Πότε πας για σπερματέγχυση? Εγω έχω λίγες καφέ σταγόνες σήμερα και περιμένω να περάσουν οι μέρες μέχρι την Πέμπτη να πάω για χοριακή.

nikijo
02-08-09, 23:45
Τεταρτη κατα τις 12.30 μαλλον θα την κανω......
Υπομονη μεχρι την Πεμπτη... ειναι η 14η μερα μετα;;;......πηρες το γιατρο για τα καφε;;;;ΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧ..........ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑΑΑΑΑΑΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!!!!!!!!

Jurgitella
03-08-09, 12:07
καλη μερα κοριτσακια. ευχαριστω milva1978 για την ενημερωση, θα δουμε τι θα γινει, πρεπει να παρω σημερα τηλ. στον γυναικολογο μου για να κλεισω ραντεβου,και αυτος θα μου πει ολα. βοβαμαι πολυ... δεν ξερω τι εχω παθει...
nikijo κοριτσι μου, καλη σου επιτυχια. αν πας σημερα γρταψε τι σου ειπε ο γιατος και τι κανουνε τα ωαρια σου... να σου πω το σπερμα τελικα που θα το πατε? η ληψη θα γινει στο σπιτι?
ααα και κατι αλλο κοριτσακια, αν θες να πας το σπερμα η να γινει εκει η ληψη στο εργαστιρι πρεπει να κλεισουμε το ρανδεβου απο πιο νωρις?

VASSO96
03-08-09, 14:47
Τι κάνεις? Πότε πας για σπερματέγχυση? Εγω έχω λίγες καφέ σταγόνες σήμερα και περιμένω να περάσουν οι μέρες μέχρι την Πέμπτη να πάω για χοριακή.

Τα καφε υγρα παντως,ειναι πολυ καλο σημαδι!!

butterfly1
03-08-09, 16:32
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ καλη επιτυχια σε ολεσ!!!!!!με θετικοτατεσ χοριακεσ.εγω εχω τρεισ αποτυχημενεσ σπερματεγχυσεισ την τριτη μονο με σερπαφαρ.σεπτεμβριο παω για τεταρτη!θα ρωτησω τον γιατρο για τα φαρμακα που πηρατε και εσεισ μπασ και μου τα δψσει και εμενα και δω αποτελεσμα.βασικα θα τον ρωτησω για πενγκριλ και το ουτροτζεσταν.φιλια σε ολεσ!:-P:-P:-P

butterfly1
03-08-09, 16:46
να κανω μια χαζη ερωτηση? απο την στιγμη που και οι δυο σαλπιγγες κατεβαζουν ωαρια τα οποια σπανε αυτο δεν σημαινει οτι οι σαλπιγγεσ ειναι βατεσ?

mairi1983
03-08-09, 16:47
Τα καφε υγρα παντως,ειναι πολυ καλο σημαδι!!

Αλήθεια λες?????
Εγω νομίζω ότι τελείωσαν όλα!

mairi1983
03-08-09, 16:48
να κανω μια χαζη ερωτηση? απο την στιγμη που και οι δυο σαλπιγγες κατεβαζουν ωαρια τα οποια σπανε αυτο δεν σημαινει οτι οι σαλπιγγεσ ειναι βατεσ?

Ναι! Αν δεν ήταν καλές οι σάλπιγγες δεν θα κατέβαζαν ωάρια!

nikijo
03-08-09, 21:48

Στις ωοθηκες γινονται τα ωαρια.
Αν εννοεις ωορρηξια,μπορει να κανεις, αλλα οι σαλπιγγες να ειναι κλειστες..... Γι αυτο λενε πως αν υπαρχει ωορρηξια,καλο σπερμα αλλά οχι συλληψη πρεπει να κανουμε σαλπιγγογραφια.

Δες αυτο...
http://www.femme.gr/period.htm

nikijo
03-08-09, 22:00
Jurgitella μου μην φοβασαι βρε κοριτσι....ειναι κατι το οποιο δεν το ελεγχουμε ,αρα δεν μπορουμε να κανουμε κατι παραπανω απ αυτο που ηδη κανουμε....Το εχω φιλοσοφησει....θα αγχωθω για κατι που περναει απο το χερι μου να το αλλαξω...για τπτ άλλο..........
Ειναι σε αδεια τελικα ο γιατρος κ δεν πηγα :(
Του τηλεφωνησα κ μου ειπε οτι ολα καλα θα ειναι ,να μην ανησυχω....τι θα ελεγε;;;!!!!...λογικα σημερα τα ωαρια πρεπει να ειναι γυρω στα 19mm(Παρασκευη 14 - Σαββατο 15,5 .... αρα Κυριακη 17 κ σημερα 18,5 με 19).
Το σπερμα θα το παμε εμεις στο ιατρειο(ληψη στο σπιτι) κ θα το παει η βοηθος στο μικροβιολογικο που ειναι απεναντι.

VASSO96
04-08-09, 10:57
Αλήθεια λες?????
Εγω νομίζω ότι τελείωσαν όλα!

κι εγω ετσι νομιζα οταν ειδα καφε για πρωτη φορα στην ζωη μου και δωστου κλαμα και ημουν εγκυος!σου ευχομαι το ιδιο!!

mairi1983
04-08-09, 11:58
κι εγω ετσι νομιζα οταν ειδα καφε για πρωτη φορα στην ζωη μου και δωστου κλαμα και ημουν εγκυος!σου ευχομαι το ιδιο!!

Μακάρι να είναι έτσι και σε μένα. Απο την Κυριακή το βράδυ έχω καφέ. 2 μέρες έμειναν για να μάθω τι γίνεται.

Jurgitella
04-08-09, 12:59
mairi1983 ελπιζω να εισαι εγκυος. και πες μας τα νεα σου
εγω εχω αυριο το απογευμα ραντεβου με τον γυναικολογο μου. θα ειναι 6 μερα του κυκλου και θα δουμε τι κανουμε μετα...
nikijo, οποτε σημερα βασικα θα επρεπε να κανετε σπερματεγχυση η αυριο?θα κανεισ την ενεση Πρεγνυλ?

nikijo
04-08-09, 19:36
Μαιρουλα τιποτα δεν εμεινε....αντε να μας ανακοινωσεις τα ευχαριστα!!!!! :)

Jurgitella μου εχθες 23.00 εκανα την Ovitrelle, ειναι ιδια με την pregnyl....αρα σημερα 23.00 κλεινω 24ωρο...απο εδω κ περα μπορει να γινει η ωορρηξια....τουλαχιστον αυτα υποστηριζουν οι γιατροι(απο 24 ως 36 ωρες μετα την ενεση γινεται ωορρηξια)Την σπερματεγχυση θα την κανω αυριο πρωι,δλδ περιπου στις 38 ωρες.
Βεβαια ειχαμε κ επαφη εχθες αλλα σημερα οχι ,για να εχει καλο αριθμο αυριο που θα δωσει σπερμα.Τον ρωτησα γιατι στις 38 ωρες και οχι στις 36 ή πιο νωρις κ μου ειπε οτι ειναι καλυτερα να γινει η ωορρηξια(αφου διαρκει 12ωρες τουλαχιστον) κ να βαλουμε το σπερμα παρα να το βαλουμε κ μετα να περιμενουμε να σκασει το ωοθυλακιο.....
Ο καθε γιατρος εχει δοκιμασει φανταζομαι διαφορες ωρες κ εχει βγαλει τα συμπερασματα του....
Δεν εχω αγχος.Ειμαι καλα.Συνεχιζω ακαθεκτη.Χαχαχαχα!!!!!!!!!!
Αντε κοριτσακι να μας πεις κ τα δικα σου αυριο...ολα καλα θα ειναι .... :) :) :)

Jurgitella
04-08-09, 19:52
Μαιρουλα τιποτα δεν εμεινε....αντε να μας ανακοινωσεις τα ευχαριστα!!!!! :)

Jurgitella μου εχθες 23.00 εκανα την Ovitrelle, ειναι ιδια με την pregnyl....αρα σημερα 23.00 κλεινω 24ωρο...απο εδω κ περα μπορει να γινει η ωορρηξια....τουλαχιστον αυτα υποστηριζουν οι γιατροι(απο 24 ως 36 ωρες μετα την ενεση γινεται ωορρηξια)Την σπερματεγχυση θα την κανω αυριο πρωι,δλδ περιπου στις 38 ωρες.
Βεβαια ειχαμε κ επαφη εχθες αλλα σημερα οχι ,για να εχει καλο αριθμο αυριο που θα δωσει σπερμα.Τον ρωτησα γιατι στις 38 ωρες και οχι στις 36 ή πιο νωρις κ μου ειπε οτι ειναι καλυτερα να γινει η ωορρηξια(αφου διαρκει 12ωρες τουλαχιστον) κ να βαλουμε το σπερμα παρα να το βαλουμε κ μετα να περιμενουμε να σκασει το ωοθυλακιο.....
Ο καθε γιατρος εχει δοκιμασει φανταζομαι διαφορες ωρες κ εχει βγαλει τα συμπερασματα του....
Δεν εχω αγχος.Ειμαι καλα.Συνεχιζω ακαθεκτη.Χαχαχαχα!!!!!!!!!!
Αντε κοριτσακι να μας πεις κ τα δικα σου αυριο...ολα καλα θα ειναι .... :) :) :)
αχ , επιτελους κοριτσι μου αυριο θα κανεις την σπερματεχγυση, καλη σου επιτυχια!!! να σου πω πριν γινει η σπερματεχγυση θα σε δει ακομμα μια φορα ο γιατρος για να ειναι σιγουρος, οτι εγινε ωορρηξια η οχι? για την Ovitrelle εχω ακουσει στο εξωτερικο, εκει χρησιμοποιουνε αυτην την ενεση. λενε οτι ειναι πιο καινουργιο απο το Πρεγνυλ. ομως δεν ξερω αν εχει ιδιες μοναδες(το Πρεγνυλ εχει μεχρι 5000 IU) και ισως η τιμη ειναι διαφορετικη... ?
να σου πω ισως εχεις πει, αλλα δεν θυμαμαι, σε ποιο κεντρο πηγαινεις εσυ?
οτι και να ειναι, αυριο θα προσευχομαι για σενα... μακαρι να πανε ολα καλα αυτην την φορα

nikijo
04-08-09, 20:03
...κ εγω θα προσευχομαι για σενα κοριτσακι.... :) Σ ευχαριστω!!!!!!!!!!!
....λογικα θα ριξουμε κ μια ματια τι γινεται εκει κατω...χιχιχιχι!!!
Αυτο το σκευασμα ειναι προγεμισμενη ενεση....την κανεις κατευθειαν,δεν εχει σκονες κ υγρο...τιμη 46 ευρω....η διαφορα της ειναι οτι αυτη ειναι απο ανασυσταμενο dna απο κινεζικα χαμστερς ενω η πρεγκνυλ απο ουρα εγκυων ....

Στην επαρχια ειμαι, οχι Αθηνα...

Jurgitella
04-08-09, 20:29
...κ εγω θα προσευχομαι για σενα κοριτσακι.... :) Σ ευχαριστω!!!!!!!!!!!
....λογικα θα ριξουμε κ μια ματια τι γινεται εκει κατω...χιχιχιχι!!!
Αυτο το σκευασμα ειναι προγεμισμενη ενεση....την κανεις κατευθειαν,δεν εχει σκονες κ υγρο...τιμη 46 ευρω....η διαφορα της ειναι οτι αυτη ειναι απο ανασυσταμενο dna απο κινεζικα χαμστερς ενω η πρεγκνυλ απο ουρα εγκυων ....

Στην επαρχια ειμαι, οχι Αθηνα...

ααα τοσο κοστιζει αυτη η ενεση, σκεφτηκα θα ειναι πολυ πιο φτηνη,οπως και το Πρεγνυλ. εκτως αν εχει πιο πολλες δοσεις. πολυ ενδιαφερον...
εντακσει κοριτσακι μου, αυριο τα λεμε, και καλη σου επιτυχια!!! φιλακια πολλα!!!

mairi1983
05-08-09, 12:03
Καλημέρα! Εγω δεν τα κατάφερα ούτε με την σπερματέγχυση!Απο χθές είχα αίμα κανονικά και σήμερα μια ωραιότατη αρνητική χοριακή. Σας ευχαριστώ όλες που μου σταθήκατε όλον αυτόν τον καιρό. Δεν θα ξαναμπώ στο φόρουμ γιατί παρατάω και όλες τις προσπάθειες μου. Κουράστηκα να προσπαθώ και να πέρνω πάντα το ίδιο αποτέλεσμα!
Θα μου λείψετε!

mariamyl77
05-08-09, 12:14
Μην απελπίζεσαι, κι εγώ προσπαθώ με τον άντρα μου 18 μήνες, και μόλις προχθές αδιαθέτησα μετά την 3η και αποτυχημένη πάλι σπερματέγχυση. Που θα πάει, θα κάτσει όμως, δεν γίνεται. Αισιοδοξία πάνω απ' όλα.

Jurgitella
05-08-09, 12:47
Καλημέρα! Εγω δεν τα κατάφερα ούτε με την σπερματέγχυση!Απο χθές είχα αίμα κανονικά και σήμερα μια ωραιότατη αρνητική χοριακή. Σας ευχαριστώ όλες που μου σταθήκατε όλον αυτόν τον καιρό. Δεν θα ξαναμπώ στο φόρουμ γιατί παρατάω και όλες τις προσπάθειες μου. Κουράστηκα να προσπαθώ και να πέρνω πάντα το ίδιο αποτέλεσμα!
Θα μου λείψετε!
mairi1983 μου, λυπαμαι πολυ, το ξερω τι νιωθεις... εγω 2 χρονια χωρισ αποτελεσμα ... και παντα λεω οτι δεν ξαναμπαινω εδω, γιατι κουραστηκα και τα λοιπα, ομως ξαναγυριζω για να δω τι κανουνε αλλα κοριτσια,να χαρω με αλλες που μεινανε εγκυος και να κλαψω με αυτα τα κοριτσια που εχουνε το ιδιο προβλημα οπως και εγω... εσυ πρεπει να ξεκουραστεις, αυτο ειναι σιγουρο. μην μας ξεχασεις, μπες καμια φορα να δουμε τι κανιες και πως εισαι. οτι και να ειναι, καλη σου επιτυχια, ολα θα πανε καλα... φιλακια!

gourou
05-08-09, 16:13
Θα μου λείψετε!
μαιρουλα να σου πω πως εισαι πολυ μικρη για να απογοητευεσαι ετσι,εξαλλου ολες αυτες τις προσπαθεις τις κανεις για να κανεις μωρακι;Δεν αξιζει αυτη η αναμονη για το μωρακι σου;Πες μου το σπερμα ειναι το προβλημα και κανεις σπερ/ση;Η απλα προσπαθητε και δεν μπορειτε;Εκανες υστεροσκοπηση να δεις πως ειναι η κατασταση στη μητρα σου,εφοσον ειναι οκ η σαλπιγγογραφια;Για ολα υπαρχει λυση,τωρα μην κανεις αλλη προσπαθεια,βρες την αιτια πρωτα για τις αποτυχιες σου και μετα προσπαθεις με ιατρικη βοηθεια,αλλα εσυ εντωμεταξυ απο την 8η ως την 15η μερα του κυκλου βαρα μερα παρα μερα και αν κατσει εκατσε.Και σε τελικη κανε μια εξωσωματικη αν σε αγχωνει τοσο,μικρη εισαι εχεις πολλες πιθανοτητες.Αλλα πρωτα κανε υστεροσκοπηση και θα ζητησεις και το dvd μετα.
Και οταν γινεις μαμα και εσυ με το καλο θα πεις τι χαζη που ημουν και στεναχωριομουν του θανατα!Κοιτα να περασεις καλα με τον αντρουλη σου,τις βολτες σας,μικρα ταξιδακια,τα ξενυχτια σας,τωρα που μπορειτε και μην τον αγχωνεις και αυτον γιατι οι αντρες δεν θελουν και πολυ αγχος.Καλη επιτυχια,φιλικα.

nikijo
05-08-09, 17:45
Μαιρη μου κουραγιο ....θα συνεχισεις οταν εσυ αισθανθεις ετοιμη....
Εγω με ολες τις αρνητικες τιμες που λαμβανα, πεισμωνα περισσοτερο....δεν μπορει....θα τα καταφερω.....λεω....
Ετσι κ εσυ....κ ολες μας....
Κ που ξερεις...τωρα που θα τα ¨παρατησεις¨ ισως ερθει........Φιλια πολλα... :)

nikijo
05-08-09, 19:18
....την καναμε κ εμεις την προσπαθεια μας σημερα το πρωι....
...μακαρι να πανε ολα καλα...... :)
...στις 19 θα ξερω...

Jurgitella
05-08-09, 20:32
....την καναμε κ εμεις την προσπαθεια μας σημερα το πρωι....
...μακαρι να πανε ολα καλα...... :)
...στις 19 θα ξερω...

κοπελα μου,ολα καλα? καλυ επιτυχια, σκεφτομουνα για σενα. να προσεχεις, μην κανεις πολλες δυσκολες δουλιες, βαρη... λιγακη προσοχη. και ποσο τελικα σου κοστισε η σπερματεχγυση? ειχε γινει η ωορρηξια οταν σε κοιταξε ο γιατρος?

butterfly1
05-08-09, 20:54
kalispera, emeina egkuos me sprmategxusi, me tin deuteri. Ekana enan kuklo me serpafar kai parolo pou eixa 3 gonima kai megala owthilakia telika den kataferame kati, tin 2i fora ekana eneseis kai eixa 2 owthilakia alla megalutera, ekana 2 spermategxuseis stin seira, dld mia Deutera bradu kai mia Triti prwi, telika emeina egkuos kai mexri stigmis ola pane kala.

Ekana spermategxusi epeidi den eixa minei egkuos meta apo 1,5 xrono prospatheiwn kai epeidi to ithela polu giati eixa agxwthei kai ithela na erthei...oi exetaseis mas itan kales, anexigiti upogennitikotita, mas eixan pei. Auta
gilaki γεια μηπωσ μπορεισ να μου πεισ που εκανεσ την σπερματεγχυση και τι φαρμακα και ενεσεισ σου εδωσε πριν και μετα?εχω κανει τρεισ αποτυχημενεσ.την τριτη φορα μονο μου εδωσε μονο σερπαφαρ.σε ευχαριστω πολυ.:-P

nikijo
06-08-09, 08:57
κοπελα μου,ολα καλα? καλυ επιτυχια, σκεφτομουνα για σενα. να προσεχεις, μην κανεις πολλες δυσκολες δουλιες, βαρη... λιγακη προσοχη. και ποσο τελικα σου κοστισε η σπερματεχγυση? ειχε γινει η ωορρηξια οταν σε κοιταξε ο γιατρος?

Καλημερα κ Χρονια Πολλα!!!!!
Ολα καλα Jurgitella μου.....μας πηρε 200 ευρω(230 ηταν αλλα μας εκοψε τα 30-δεν ξερω ποσα εδωσε στον μικροβιολογο).
Καναμε την σπερματεγχυση,η οποια μου προκαλεσε πονο σαν της σαλπιγγογραφιας αλλά πολυ λιγοτερο(ενταξει λεω...περασαν στις σαλπιγγες κ στη μητρα!!!) εμεινα 30 λεπτα ξαπλωμενη κ μετα με ειδε με υπερηχο απο πανω απο την κοιλια....
Ειδε το 1 ωοθυλακιο το οποιο ηταν σε φαση ωορρηξιας(αρχισε να ξεφουσκωνει)...το 2ο δεν μπορουσε να το δει....κ απο τον κολπικο υπερηχο με δυσκολια το ειχε βρει...λογικα θα ηταν οπως το 1ο.
Μας ειπε αν μπορουσαμε να εχουμε κ μια επαφη ως το απογευμα αλλά με τη μικρουλα δεν τα καταφεραμε...:???:
Μακαρι να εγινε ......:p:p:p:p

virgi
06-08-09, 10:02
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ nikijo μου !!!!!!!!!!!!!!!
ευχομαι στις 19 να εισαι πια μια εγκυουλα και συ !!!!!!!!!!!!!!!!
να προσεχεις οτι κανεις απο βαρη μεχρι το πιο απλο !!!!!!!!!!!!!
ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!
αντε να παρουμε κ μεις σειρα επιτελους !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nikijo
06-08-09, 10:08
σ ευχαριστω πολυ πολυ βιργινια μου!!!!!!!!
μακαρι ολα να πανε καλα για ολες μας!!!!!!!!!!!!! :) :) :)

Jurgitella
06-08-09, 11:06
Καλημερα κ Χρονια Πολλα!!!!!
Ολα καλα Jurgitella μου.....μας πηρε 200 ευρω(230 ηταν αλλα μας εκοψε τα 30-δεν ξερω ποσα εδωσε στον μικροβιολογο).
Καναμε την σπερματεγχυση,η οποια μου προκαλεσε πονο σαν της σαλπιγγογραφιας αλλά πολυ λιγοτερο(ενταξει λεω...περασαν στις σαλπιγγες κ στη μητρα!!!) εμεινα 30 λεπτα ξαπλωμενη κ μετα με ειδε με υπερηχο απο πανω απο την κοιλια....
Ειδε το 1 ωοθυλακιο το οποιο ηταν σε φαση ωορρηξιας(αρχισε να ξεφουσκωνει)...το 2ο δεν μπορουσε να το δει....κ απο τον κολπικο υπερηχο με δυσκολια το ειχε βρει...λογικα θα ηταν οπως το 1ο.
Μας ειπε αν μπορουσαμε να εχουμε κ μια επαφη ως το απογευμα αλλά με τη μικρουλα δεν τα καταφεραμε...:???:
Μακαρι να εγινε ......:p:p:p:p
καλη μερα, αν εχετε ευκαιρια να εχετε και σημερα μια επαφη. γιατι αν εσπασε το αλλο ωαριο μορει να προλαβετε,γιατι περιπου 24 ωρες μετα την ωορρηξια το ωαριο ειναι στις σαλπιγγες. καλη επιτυχια και να χαλαρωσες!

anthee
06-08-09, 12:33
Καλημερα σε ολες!
Ειμαι καινουρια στο forum, μολις γραφτηκα. Απο καιρο βεβαια διαβαζω τα διαφορα μηνυματα και ευχομαι να πανε ολα καλα για ολες σας!
Πριν 6 μερες εκανα την πρωτη μου σπερματεγχυση, απο προχθες νιωθω ενα "τραβηγμα" χαμηλα στην κοιλια και ποναει η μεση μου... θελω να πιστευω οτι ολα ειναι στο μυαλο μου! Ειχε καμια τετοια συμπτωματα?
Στις 14/08 μπορω να κανω χοριακη... αχ ποτε θα περασουν οι μερες?

:roll: εχω αγωνιααααα!

Jurgitella
06-08-09, 14:06
Καλημερα σε ολες!
Ειμαι καινουρια στο forum, μολις γραφτηκα. Απο καιρο βεβαια διαβαζω τα διαφορα μηνυματα και ευχομαι να πανε ολα καλα για ολες σας!
Πριν 6 μερες εκανα την πρωτη μου σπερματεγχυση, απο προχθες νιωθω ενα "τραβηγμα" χαμηλα στην κοιλια και ποναει η μεση μου... θελω να πιστευω οτι ολα ειναι στο μυαλο μου! Ειχε καμια τετοια συμπτωματα?

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ anthee .. καλη σου επιτυχια! και ελπιζω να εισαι εγκυος. μονο τωρα προσπαθησε να χαλαρωσεις και μην σκεφτεσαι τοσο πολυ, ειμαι, δεν ειμαι εγκυος. το ξερω οτι ανχονεσαι, ομως συνηθως αυτο ειναι το δικο μας λαθος. προσπαθησε να βρεις με κατι να ασχολεισε και μετα βλεπεις...

argyro30
06-08-09, 15:46
Καλημερα σε ολες!

Κοριτσακι καλωσορισες!!Ο χρονος θα περασει αρκει να απασχολεις το μυαλο σου με αλλα πραγματα...τα συμπτωματα που λες μοιαζουν με αυτα της εγκυμοσυνης και ο χρονος επισης ειναι συμμαχος αφου ταιριαζει με εκεινον της εμφυτευσης,ισως ομως και να ειναι κατι αλλο,αλλα θα σκεφτεσαι θετικα και ολα θα πανε καλα!!!Περιμενουμε νεα σου,ευχομαι μια τεραστια χοριακη!!!

argyro30
06-08-09, 15:50
Θα μου λείψετε!
Κοριτσακι ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ!!! Ολες θελουμε να γινουμε μανουλες ποσο μαλλον εμεις που το παλευουμε περισσοτερο απο εκεινες που ειναι "λιγο" πιο τυχερες απο εμας και πιανουν πιο ευκολα...θελει πεισμα και επιμονη και θα ερθει ΣΙΓΟΥΡΑ!!!!

anthee
07-08-09, 09:07
Σας ευχαριστω πολυ! Ειναι ωραιο να σε στηριζουν ανθρωποι που νιωθουν το ιδιο ακομα κι αν δεν τους γνωριζεις προσωπικα! Μετραω μερες και κανω υπομονη, μια εβδομαδα ειναι, θα περασει!

stellitsa1978
07-08-09, 19:16
Καλησπέρα κορίτσια. Και εγώ έμεινα έγκυος με σπερματέγχυση και μάλιστα με τν πρώτη! Καλή επιτυχία σε όλες όσες θα το προσπαθήσουν! http://www.cosgan.de/images/smilie/liebe/n030.gif

NADIMOR
07-08-09, 19:27
Αχ, βρε κορίτσια πόσο σας νιώθω.....κι ας μην έχω κάνει σπερματέγχυση ποτέ...νιώθω την αγωνία σας. Μπαίνω που και που για να δω σε τι φάση είστε (εγώ είμαι πιο πολύ πελάτισσα του "καφέ"), λυπήθηκα πολύ για τη Μαίρη, ελπίζω να ξεκουραστεί, να ηρεμήσει, να μαζέψει δυνάμεις και να μπει ξανά στον αγώνα!!! Εύχομαι την επόμενη φορά που θα μπω να διαβάσω ευχάριστα!!!

Υ.Γ. ...ίσως κάποια στιγμή ζητήσω τη γνώμη σας, σκέφτομαι να κάνω σπερματέγχυση αλλά είμαι άσχετη με τα φάρμακα και τη διαδικασία, μπορεί να χρειαστώ τη βοήθεια σας. Φιλιά και αναμένω!!!!!

nikijo
07-08-09, 20:01
stellitsa ενα τετοιο μνμ ευελπιστουσα να διαβασω!!!!!!!!! :) με το καλο να γεννησεις!!!!!
Νadimoraki μου ελπιζω να μην χρειαστεις τις ...γνωσεις μας!!!!!φιλια πολλα!!!!
Ανθη καλη επιτυχια !!!!...εγω στις 19-8 θα μαθω....σε νιωθω απολυτα!!!!!

stellitsa1978
07-08-09, 20:12
Σας ευχαριστώ άντε στα υπόλοιπα κορίσια! http://www.cosgan.de/images/kao/verschiedene/c030.gif

fotini33
10-08-09, 19:34
κοριτσάκια, καλή επιτυχία σε όλες!!!
και εγώ με την σπερματέγχυση έμεινα έγκυος, (ακόμα να το πιστέψω!!!)
με την τέταρτη φορά όμως, και ας μην είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα, από εξετάσεις μέχρι και υστεροσκόπιση και καρυότυπο είχαμε κάνει....
και οι δυο μικροί σε ηλικία, μετά από προσπάθεια 3 ετών, πέρασα από διάφορα στάδια...
συνέχισα όμως... ποτέ δεν σταμάτησα να ελπίζω και να που έγινε το θαύμα!!!!!!!!!!

mairi1983, καταλαβαίνω απόλυτα την άρνησή σου, απλά θέλει λίγο χρόνο για να ξαναμπείς στην προσπάθεια, θα πρότεινα να κοιτάξεις και για εξωσωματική αν έχεις φτάσει στα όριά σου, για να μην ταλαιπωρείσαι άλλο, κοριτσάκι μου...

κουράγιο, αγάπες μου!!!
εύχομαι να έρθουν τα θαυματάκια σας παααααααααααάρα πολύ σύντομα!!!

stellitsa1978
10-08-09, 19:39
Κουράγιο σε όλες! Καλή επιτυχια και να το δοκιμάσετε αν υπάρχει λόγος! http://dl8.glitter-graphics.net/pub/945/945058jqhldqmodg.gif (http://www.glitter-graphics.com)

athina15
10-08-09, 23:01
Eίμαι προβληματισμένη...Έχω κάνει τρεις αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και αναρωτιέμαι να αξίζει να κάνω και τέταρτη από Σεπτέμβριο ή να παω κατ' ευθείαν για εξωσωματική...Είμαι 34 χωρίς καποιο σοβαρό πρόβλημα(οριακή ολιγισπερμία ο σύζυγος και άστατο κύκλο εγώ) Προσπαθούμε σχεδον δύο χρόνια... καμμια συμβουλή?

nikijo
10-08-09, 23:45
Αθηνα λενε πως οταν υπαρχει προβλημα στην κινητικοτητα προτεινουν την σπερματεγχυση.
...απο την αλλη,(αυτη τη στιγμη εχοντας κανει την 1η μου) στα ματια μου φανταζει γενικα ως ιδανικη μεθοδος, αφου βαζουν τα σπερματοζωαρια κοντα στο ωαριο....οσο λιγα κ αν ειναι ...ενα χρειαζεται....Φανταζομαι οτι κανεις προκληση με συγκεκριμενη ωρα ωορρηξιας ετσι;;;;
Ο γιατρος σου τι λεει;;;....πολλα κοριτσια εδω μεσα εχουν κανει κ 4 φορες....για 5 δεν εχω διαβασει απο καμια...

athina15
11-08-09, 14:23
Την πρώτη φορά έκανα πρόκληση (με sepafar) τις άλλες δύο όχι (μόνο pregnyl). Ο γιατρός μου είπε ότι αφού είχα κανονικά ωορρηξία η πρόκληση απλά αυξάνει την πιθανότητα για πολύδυμη κύηση. Επιπλέον τις σπερματεγχύσεις τις έκανα μέσα σε 4 μήνες και απ' ότι ξέρω υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθούν κύστες αν προκαλέις τόσο συχνά ωορρηξία. Αν ξανακάνω όμως θα είναι πάλι με πρόκληση. Λέω να δοκιμάσω άλλη μια φορά...
Εσύ περιμένεις αποτέλάσματα?

nikijo
11-08-09, 15:11
....ναι περιμενωωωωωω........κ δεν περνανε οι μερες....... :)
Κυστεις μπορει να δημιουργηθουν απο ωοθυλακια τα οποια δεν εσκασαν...εγω με προκληση ετυχε να μεγαλωσει μονο ενα ωοθυλακιο-επαιρνα την ελαχιστη δοση-.
Εσυ αφου εχεις αστατο κυκλο βρισκετε την ωορρηξια με υπερηχο;;;...γιατι συνηθως οι αστατοι κυκλοι πολλες φορες ειναι ανωορρηκτικοι(καποιοι κυκλοι).

stellitsa1978
11-08-09, 20:05
Την πρώτη φορά έκανα πρόκληση (με sepafar) τις άλλες δύο όχι (μόνο pregnyl). Ο γιατρός μου είπε ότι αφού είχα κανονικά ωορρηξία η πρόκληση απλά αυξάνει την πιθανότητα για πολύδυμη κύηση. Επιπλέον τις σπερματεγχύσεις τις έκανα μέσα σε 4 μήνες και απ' ότι ξέρω υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθούν κύστες αν προκαλέις τόσο συχνά ωορρηξία. Αν ξανακάνω όμως θα είναι πάλι με πρόκληση. Λέω να δοκιμάσω άλλη μια φορά...
Εσύ περιμένεις αποτέλάσματα?

Εμενα ο άντρας μου δεν είχε πρόβλημα. Εγώ είχα άστατο κύκλο. Έκανα πρόκληση με puregon & pregnyl. Δες τι θα σου πει και ο γιατρός σου, αλλά δεν περνάς στην εξωσωματική? http://dl10.glitter-graphics.net/pub/795/795200oz8brfnjsr.gif (http://www.glitter-graphics.com)

anthee
14-08-09, 11:55
Καλημερα σε ολες.
Τελικα δεν χρειαστηκε να κανω χοριακη... σημερα μου ηρθε περιοδος... νιωθω πολυ απογοητευμενη, ειχα (δυστυχως) ηδη αρχισει να κανω ονειρα... Απορω βρε κοριτσια, πού βρισκετε το κουραγιο να προσπαθειτε ξανα και ξανα... Αντε παλι απ'την αρχη τωρα...

Jurgitella
14-08-09, 20:12
γεια σας κοριτσακια μου. συγνωμει, σας παρατησα τελειως. ομως εχουνε ερθει οι γονεις μου, και ο θειος με την οικογενια του. τελοσ παντων 5 ατομα... παει η σπερματεγχυση αυτο το μηνα... γιατι πεφτει η ωορρηξια την Κυριακη και ο γιατρος μου λειπει την δευτερα... nikijo, κοριτσι μου, τι κανεις εσυ, πως περνας?

nikijo
15-08-09, 02:15
Ανθη μου εμενα ολα τα αρνητικα με πεισμωνουν ακομη περισσοτερο.....Συνεχισε κοριτσακι κ το θετικο δεν θα αργησει να ερθει....

Jurgitella μου καλα ειμαι .....περιμενω.....αχ κ δεν περνανε οι μερες..... :)
Καλή μου προγραμματιστε το τον αλλο μηνα κ μην αφησετε τπτ να σας το χαλασει....ο γιατρος μου κ Κυριακη να επεφτε θα μου την εκανε...
Εφυγαν οι δικοι σου;;;Περασες καλα;;;; ....θα τα πουμε απο Δευτερα μαλλον...φιλια!!! :)

Jurgitella
15-08-09, 17:57
Ανθη μου εμενα ολα τα αρνητικα με πεισμωνουν ακομη περισσοτερο.....Συνεχισε κοριτσακι κ το θετικο δεν θα αργησει να ερθει....

Jurgitella μου καλα ειμαι .....περιμενω.....αχ κ δεν περνανε οι μερες..... :)
Καλή μου προγραμματιστε το τον αλλο μηνα κ μην αφησετε τπτ να σας το χαλασει....ο γιατρος μου κ Κυριακη να επεφτε θα μου την εκανε...
Εφυγαν οι δικοι σου;;;Περασες καλα;;;; ....θα τα πουμε απο Δευτερα μαλλον...φιλια!!! :)

ελα κοριτσι μου, σε καταλαυαινω, τωρα οι μερες γινονται αιωνες... μακαρει να εισαι εγκυουλα.οι δικοι μου φευγουνε την δευτερα.περασαμε τελεια, ομως πολυ κουραση.και ξερεις, ανεβαλα την σπερματεγχυση... κριμα. παω την τριτη ξανα στον γιατρο για να δουμε τι εγινε και τα λοιπα. καλο σας σαββατοκυριακο κοριτσια!

Jurgitella
17-08-09, 16:30
κοριτσια καλη μερα σας, καλη εβδομαδα σε ολες. ηθελα να σας ρωτησω μηπως θοιμαστε ποσες ωρερς μετα την επαφη περνουνε το δειγμα για το Sims Huhner τεστ. ο δικος μου γιατρος ειπε οτι στελνει μετα στο εργαστηριο με το οποιο συνεργαζεται. και ξεχασα τελειως να ρωτησω ποσεσ ωρες πρεπει να περασουνε μετα την επαφη. ευχαριστω πολυ.

nikijo
18-08-09, 00:10
...νομιζω 3-5 ωρες μετα την επαφη κ εννοειται χωρις να πλυθεις!!!!!!! :)
Ομως τηλεφωνησε του καλυτερα γιατι ο καθενας λεει κ διαφορετικα πραγματα οποτε μη κανω καμια βλακεια..... :)

nikijo
18-08-09, 10:03
...αυριο θα ειναι η 14η μερα απο τη σπερματεγχυση...σημερα εκανα τεστακι...αρνητικο :(
Αντε παλι......και ξανα προς τη δοξα τραβααααααα!!!!!!!!!

Jurgitella
18-08-09, 11:42
καλη μερα nikijo, αχ κοριτσι μου μην στεναχοριεσαι, ακομμα εχουμε ελπιδες μεχρι δεν ηρθε η περιοδος... καθε ποτε σου ερχεται? χτεσ φυγανε οι δικοι μου. ακομμα νιωθω κουρασμενη, καθαρισα και το σπιτι. δεν εκανα ουτε την σπερματεγχυση, ουτε τιποτα, το αλλο μηνα ουτε ωοθυλακιο δεν θα εχω.οποτε μαλλον το Οκτοβτιο ολα θα γινει.
θυμισε μου, το Salospir για πιο λογο δινουνε?

nikijo
18-08-09, 15:43
συνεχιζουμε κοριτσακι....!!!! :)
...δεν ηρθε ακομα η απαισια....αλλα οπου να ναι θα φανει μαλλον.....
Τα σαλοσπιρ ειναι σαν ασπιρινη....νομιζω τα δινουν για καλυτερη αιματωση αφου εχουν θρομβολυτικη ιδιοτητα....

Jurgitella
19-08-09, 13:06
καλη μερα nikijo, να σου πω, αν ερθει η περιοδος το αλλο μηνα θα ξανακανεις την σπερματεγχυση? ποσες εχεις κανει μεχρι στιγμης?

nikijo
19-08-09, 14:53
γεια σου καλη μου.... :)
Η πρωτη μας ηταν...
δεν νομιζω....ο αντρας μου το πηρε πολυ στραβα.....αν αλλαξουμε γνωμη μαλλον γινεται, γιατι κανω την χαμηλοτερη ενεση και απο αυτην βαζω τη μισή δοση....
Ισως κανουμε και απλη προκληση χωρις σπερματεγχυση....δεν ξερω....

Εσυ πηγες στο γιατρο;;;

Jurgitella
19-08-09, 15:19
ναι αγαπη μου,πηγα και την Πεμπτη και χτες. την πεμπτη μου ειπε οτι η ωπρρηξια θα γινει γυρω στην Κυριακη και να εχουμε επαφες απο την Παρασκευη πηγα και χτες για να δουμε αν τελικα εγινε η ωορρηξια. απο το υγρο- αιμα που ειδε ο γιατρος πισω απο την μητρα μου ειπε οτι η ωορρηξια εγινε. ειχαμε και χτεσ επαφη αλλα με το ζορι... δεν ξερω αν κατι εγινε, γιατι εχοντας επαφη καθε μερα απο την παρασκευη η ποσοτητα σπερματος ειναι πολυ λιγη(οι δικοι μου ητανε κιολας)... ομως στην θεση του ωοθηλακιου που εσπσε δεν ειδε παραμορφωμενο ωοθυλακιο που ειπε καποιο κοριτσι εδω στο φορουμ. αλλα ο γιατρος ειπε οτι ειναι φυσιλογικο, αυτο το υγρο απο την μητρα δειχνει οτι εσπασε. οποτε θα δουμνε.περιμενουμε.
εγω καταλαβαινω το συζυγο σου, δεν ειναι πολυ ευχαριστη η διαδικασια αυτη. δεν ξερω τι θα γινει με τον δικο μου, που πρεπει να παει και να δωσει το σπρμα σε ενα ξενω μερος,και αν πει πρωι πρωι... βλεπω οτι εχετε ενα μωρακι, μαλλον για αυτο ο ανδρας σου συμπεριφερεται ετσι

nikijo
19-08-09, 16:02
αντε κοριτσακι μπραβο!!!!μπορει να εγινε το θαυματακι!!!!!! :) σε 2 βδομαδουλες θα ξερεις!!!! :)
...εμεις το παλευουμε αλλα πολυ στεναχωρια βρε παιδι μου......αμαν....
Ο αντρας μου προτεινε κ εξωσωματικη ....για να τελειωνουμε μια ωρα αρχιτερα(που λεει ο λογος).....οχι οτι ειναι σιγουρο κ αυτο αλλά....

Jurgitella
19-08-09, 16:23
πω πω, τι να κανουμε... εσεις ποτε ξεκινησατε τις προσπαθιες για δευτερο παιδακι?

nikijo
19-08-09, 23:47
Να μην πω αμεσως μετα......αντε 1 χρονο μετα,ειχα κανει κ καισαρικη οποτε επρεπε να περασει καποιος καιρος....μετα ελειψα για κατι σπουδες κ το αφησαμε κ εκει...
Η κορη μου ειναι 5 κ 8 μηνων....αν βγαλω εναν αριθμο ...ειναι περιπου 4 χρονια!!!!και πριν 1,5 χρονο εμεινα εγκυος αλλα απεβαλα.... :(απο εκει κ επειτα οι προσπαθειες μας ειναι συστηματικες.....
Ειναι πολυς καιρος.......

Jurgitella
20-08-09, 10:59
Να μην πω αμεσως μετα......αντε 1 χρονο μετα,ειχα κανει κ καισαρικη οποτε επρεπε να περασει καποιος καιρος....μετα ελειψα για κατι σπουδες κ το αφησαμε κ εκει...
Η κορη μου ειναι 5 κ 8 μηνων....αν βγαλω εναν αριθμο ...ειναι περιπου 4 χρονια!!!!και πριν 1,5 χρονο εμεινα εγκυος αλλα απεβαλα.... :(απο εκει κ επειτα οι προσπαθειες μας ειναι συστηματικες.....
Ειναι πολυς καιρος.......

καλη μερα κοριτσακι μου.λυπαμαι πολυ για την αποβολη που ειχες. πριν 1,5 χρονο εμεινες εγκυος φυσικα η με φαρμακα (προκληση ωορρηξιας)? σου ειπανε για πιο λογο ειχεσ αποβολη? σου κανανε καποιες εξετασεις οπως ουρεοπλασματα, μικοπλασματα, χλαμιδιες? και βεβαιως αν το αιμαι ειναι πολυ ρευστο? πες μου ποιος λογος ειναι που δεν μενεις εγυος, δεν εχεις ωορρηξια? εγω βλεπω,οτι τελικα εσευ μπορεις να συλαβεις, αλλα χρειαζεται πολυς χρονος, αυτο ειναι το προβλημα.

nikijo
20-08-09, 11:26
Emeina fysiologika .......ουτε γνωριζα για φαρμακα ουτε τιποτα!!!!!
Τυχαιο γεγονος ειπε ο γιατρος αφου ηταν 1η φορα....καναμε καλλιεργειες,εξετ. αιματος ,ολα καλα....Μια φορα ειδε ο γιατρος οτι σε εναν κυκλο δεν εκανα ωορρηξια κ γι αυτο ειπαμε να κανουμε προκλησεις ....προφανως δεν εχω καθε μηνα.....
Ειναι αυτο που λες....μενω εγκυος αλλα δυσκολα..... :) :(

nikijo
20-08-09, 11:55
ααα....και η σιχαμενη ακομα δεν ηρθε.....
τωρα θα αρχισω να φοβαμαι για καμια κυστη..... :(

fragola
20-08-09, 12:00

Μήπως να έκανες μια χοριακή? Ο γιατρός σου τι λέει?

Jurgitella
20-08-09, 12:25
Emeina fysiologika .......ουτε γνωριζα για φαρμακα ουτε τιποτα!!!!!
Τυχαιο γεγονος ειπε ο γιατρος αφου ηταν 1η φορα....καναμε καλλιεργειες,εξετ. αιματος ,ολα καλα....Μια φορα ειδε ο γιατρος οτι σε εναν κυκλο δεν εκανα ωορρηξια κ γι αυτο ειπαμε να κανουμε προκλησεις ....προφανως δεν εχω καθε μηνα.....
Ειναι αυτο που λες....μενω εγκυος αλλα δυσκολα..... :) :(

ναι ναι κοριτσακι μου. πιστευω πως θα μεινεις καποια στιγμη σιγουρα.απλα πρεπει να εχεις πολυ υπομονη... και αυτο με σκοτωνει.. εγω ηθελα πολυ να βρω δουλεια, να αρχισω να πηγαινω στο γυμναστηριο... και ολα ανεβαλα, γιατι πιστευα οτι καποια στιγμη θα μεινω εγκυος. και αν δουλευα, πηγαινα για γυμναστικη ειμαι συγουρη οτι θα ειχα μεινει... τωρα αυτο το αγχος, συνεχεια σκεφτομαι για αυτο το προβλημα... θα μπορουσα και τωρα να ψαχνω καποια δουλειτσα, αλλα δεν μου φαινεται δικαιο να βρω δουλεια για να μεινω εγκυος... τελος παντων ετσι παλευω καθε μερα κοριτσακι μου.

Jurgitella
20-08-09, 12:29

πρεπει τωρα,αυτεσ τις μερες να ερθει,εχεις καποια καθυστερηση? πω πω, θελω να εισαι εγυουλα!!! μηπως προτου να κανεις απλο τεστ εγυμοσυνης?

nikijo
20-08-09, 16:37
Κανονικα Τριτη-Τεταρτη επρεπε να μου ερθει....
Φραουλιτσα εκανα τεστ την Τριτη κ ηταν αρνητικο.....ο γιατρος μου ειπε να κανω κ μια χοριακη την Πρασκευη αλλα λεει αφου ηταν αρνητικο το τεστ μαλλον μηδεν θα ειναι κ η χοριακη.... :( κ ετσι δεν ειμαι αισιοδοξη.....
Jurgitella μου ξεκινα τωρα γυμναστηριο κ ψαξε κ για δουλεια....ειναι ακριβως οπως τα ειπες!!!!!! :)

fragola
21-08-09, 08:26
Καλημέρα nikijo, δεν ξέρω αν αδιαθέτησες, αλλά καμιά φορά τα τεστ δε δείχνουν τόσο νωρίς... Μακάρι να πάνει όλα καλά!!!

nikijo
21-08-09, 10:20
Καλημερα φραουλιτσα!!!!! :)
δεν ηταν κ πολυ νωρις.....1 μερα πριν την αναμενομενη περιοδο....
Ακομη δεν μου ηρθε αλλα δεν εχω διαθεση να παω για χοριακη γιατι νομιζω πως θα παρω κουλουρακι ακομα μια φορα!!!!!!! :(
Μακαρι να διαψευστω.... :)

fragola
21-08-09, 10:25
Καλημερα φραουλιτσα!!!!! :)
δεν ηταν κ πολυ νωρις.....1 μερα πριν την αναμενομενη περιοδο....
Ακομη δεν μου ηρθε αλλα δεν εχω διαθεση να παω για χοριακη γιατι νομιζω πως θα παρω κουλουρακι ακομα μια φορα!!!!!!! :(
Μακαρι να διαψευστω.... :)

Δε σου είπα ότι ήταν πολύ νωρίς, αλλά όπως και να χει, όταν έχεις καθυστέρηση, είναι πιο σίγουρο το αποτέλεσμα... Πολλές κοπέλες εδώ μέσα έχουν κάνει τεστ κι έχει βγει αρνητικό αλλά τελικά ήταν... Δε θέλω να σου δώσω ψεύτικες ελπίδες, απλά δεν έχουν χαθεί όλα ακόμα... Αν δε θες να κάνεις χοριακή, μήπως να ξανάκανες τεστ? Η περίοδος δεν έρχεται 14 ημέρες μετά την ωορρηξία? Ουφ, δεν ξέρω τι να πω...

nikijo
21-08-09, 10:37
Τι κουλουρακι τι αρνητικη παυλα....τα ιδια σ%£$τα.....ουφ....εχεις δικιο , ετσι ειναι , απλα ολα τα δικα μου αρνητικα τεστ ηταν αρνητικοτατα...γι αυτο κ λεω οτι δεν εχω ελπιδα....
14 μερες μετα υποτιθεται πως ερχεται......εγω ειχα 5 Αυγουστου.....αρα 19....Σημερα ειναι 21....
Φοβαμαι για καμια ομορφη κ στρουμπουλη κυστουλα :( :( :( ....θα φανει...

fragola
21-08-09, 10:48
Κουλουράκια έχω φάει κι εγώ πολλά, ξέρω πως είναι... Τι να σου πω, όπως νιώθεις κάνε...

nikijo
21-08-09, 11:13
Σ ευχαριστω καλή μου!!!!!!..... :) :)

Jurgitella
21-08-09, 11:49
Σ ευχαριστω καλή μου!!!!!!..... :) :)

ελααα αγαπη μου, αν αργει η περιοδος δεν συμαινει οτι εχεισ κυστη... μην βαζεις πραγματα στο κεφαλακι σου που δεν υπαρχουνε. η περιοδος μπορει να χαλασει απο το αγχος, ζεστη, σπερματεγχυση επησεις ειναι σαν μια επεμβαση στο οργανισμο, οποτε μπορει πολυ να φταιει. περιμενε ακομμα λιγο,και ελπιζω οτι ο λογος που δεν ερχεται η περιοδος σου ειναι... ξερεις τι εννοω :)

savia
21-08-09, 14:24
Nikijo μην χάνεις της ελπίδες σου.
Και εγώ είχα κάνει 2 τεστ και βγήκαν αρνητικά (και μάλιστα το ένα την μέρα που έπρεπε να έρθει η περίοδος μου, το άλλο προηγουμένως)
Την ίδια μέρα έκανα χοριακή και ήταν στα 400!!!!!!!!!!!!!1
Φυσικά και υπάρχει περίπτωση.

virgi
21-08-09, 15:20
nikijo τρεχα καλη μου για χοριακη !!!!!!!!!!!!!!
τουλαχιστον δεν θα βασανιζεις το μυαλο σου εισαι η δεν εισαι !!!!!!!!!!
απο τη στιγμη που δεν εχεις αδιαθετησει ακομη, .... ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΣΟΥ !!!!

Jurgitella
21-08-09, 15:46
nikijo τρεχα καλη μου για χοριακη !!!!!!!!!!!!!!
τουλαχιστον δεν θα βασανιζεις το μυαλο σου εισαι η δεν εισαι !!!!!!!!!!
απο τη στιγμη που δεν εχεις αδιαθετησει ακομη, .... ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΣΟΥ !!!!
virginia24n, ti kaneis esu,kala eisai;

virgi
21-08-09, 15:53
geia sou jurgitella μου !!!!!!!!
καλα ειμαι, διακοπες...(ο θες να τις κανει διακοπες)
εσυ??

virgi
21-08-09, 15:54
και φυσικα στον αγωνααααααααααααααα !!!!!!!!!!!!!!!

Jurgitella
21-08-09, 16:03
geia sou jurgitella μου !!!!!!!!
καλα ειμαι, διακοπες...(ο θες να τις κανει διακοπες)
εσυ??

ααα εισαι διακοπες? σε καποιο νισακι? η σπιτι σας? εγω φετος δεν ειχα διακοπες, λογο οικονομικης κρισης. οι δικοι μου ειχανε ερθει και πηγαμε στο εξωχικο μας,κοντα στην θαλασα. περασαμε ωραια, αλλα κουραστηκα.ξερεις 5 ατομα. ηθελα να κανω σπρματεγχυση αλλα ανεβαλα στο σεπτεμβριο η οκροβριο,θα δουμε... αυτα κοριτσι μου

virgi
21-08-09, 16:16
ευχομαι λοιπον η επομενη φορα να ειναι η τυχερη σου.
ειμαι σε βουνο δυστυχως στο χωριο του αντρα μου !!!
βαρετα πολυ.
περιμενω κ την ακατανομαστη,ευχομαι να μη φανει γαμωτο !!!!!!
η νικιτζο τι να κανει αραγε? ητανε να κανει χοριακουλα νομιζω !!!!

Jurgitella
21-08-09, 16:23
ευχομαι λοιπον η επομενη φορα να ειναι η τυχερη σου.
ειμαι σε βουνο δυστυχως στο χωριο του αντρα μου !!!
βαρετα πολυ.
περιμενω κ την ακατανομαστη,ευχομαι να μη φανει γαμωτο !!!!!!
η νικιτζο τι να κανει αραγε? ητανε να κανει χοριακουλα νομιζω !!!!

aaa ωραια πρεπει να ειναι στο βουνο, ξεκουρασου λιγο. ελπιζω πως δεν θα σου ερθει η περιοδος τους επομενους εννια μηνες :) το ευχομαι πραγματικα

virgi
21-08-09, 16:36
να σαι καλα γλυκεια μου !!!!!!!απ το στομα σου κ στου θεου τ'αφτι....που μεταξυ μας νομιζω πως με εχει ξεχασει...
ευχομαι τα καλυτερα κ για σενα να σου ερθει γρηγορα το θαυματακι !!!!!!!
αληθεια,εσυ για ποιο λογο πας για σπερματεγχυση??

Jurgitella
21-08-09, 20:13
να σαι καλα γλυκεια μου !!!!!!!απ το στομα σου κ στου θεου τ'αφτι....που μεταξυ μας νομιζω πως με εχει ξεχασει...
ευχομαι τα καλυτερα κ για σενα να σου ερθει γρηγορα το θαυματακι !!!!!!!
αληθεια,εσυ για ποιο λογο πας για σπερματεγχυση??

συγγνωμει κοριτσι μου επρεπε να φυγω και δεν σου εγραψα αμεσως. εμεις ειμαστε στην προσπαθια περιπου 2 χρονια. μετα 1 χρονο και 2 μηνες καπου αλλαξα και το γιατρο, γιατι ειδα οτι με τον αλλον δεν γινοτανε τιποτα... και ειπαμε με τον καινουργιο γιατρο να μην χασουμε πια και αλλο χρονο και λεφτα, γιατι και η παρακολουθηση καθε μηνα κοστιζει.αυτα virginia μου

virgi
21-08-09, 21:46
αχ, εχεις δικιο τα λεφτα φευγουν σε χρονο μηδεν με τους γιατρους !! και μεις προσπαθουμε 13-14 μηνες. συστηματικα με παρακολουθηση και υπερηχους για να βρω τις μερες μου προσπαθω 10 μηνες.
αλλα δυστυχως τιποτα ακομη.
με πηρε πολλες φορες απο κατω,εκλαψα πολυ αλλα τωρα ηρεμησα,εχω απλως αγωνια για το ποτε θα ερθει.
ευτυχως που ο γιατρος μου δεν μου επαιρνε και λεφτα στις επισκεψεις γιατι τοτε θα κλαιγα και αυτα που δεν θα ειχα !
το σεπτεμβρη ειναι να κανω σπερματεγχυση με δικη μου πρωτοβουλια βεβαια,και αν δεν πιασει σκεφτομαι να δω και δευτερο γιατρο.
αντε ευχομαι να μη χρειαστει να κανουμε δευτερη,να μας ερθει με την μια !!

nikijo
22-08-09, 00:14
Κοριτσακια μου σας ευχαριστω πολυ για τις ευχουλες σας!!!!! αλλα δυστυχως ηρθε........ δεν προλαβα να παω για χοριακη!!!!!!!!!! :( :( :(
Συνεχιζω...... :) Δευτερα θα παω στο γιατρο για ακομη ενα κυκλο με ενεσεις κ ισως σπερματεγχυση ξανα.....

Jurgitella
22-08-09, 00:48
Κοριτσακια μου σας ευχαριστω πολυ για τις ευχουλες σας!!!!! αλλα δυστυχως ηρθε........ δεν προλαβα να παω για χοριακη!!!!!!!!!! :( :( :(
Συνεχιζω...... :) Δευτερα θα παω στο γιατρο για ακομη ενα κυκλο με ενεσεις κ ισως σπερματεγχυση ξανα.....

αχ αγαπη μου, μην στεναχοριεσαι... μπραβο σου που πασ μπροστα, εισαι δυνατη γυναικα και πρεπει να παρουμε μαθημα απο εσενα.
virginia μου, ακομμα εχουμε ελπιδες !
εγω απο τωρα νιωθω τα τσιπμαματακια κατω, τα οποια εχω παντα πριν την περιοδο :(

nikijo
22-08-09, 11:11
Καλημερα!!!! :)
Jurgitellaki μου μακαρι να εγινε το θαυματακι σου!!!!!!
Virginia τι κανεις κοριτσι μου;;;;αντε 3 μερουλες σου εμειναν να μαθεις κ εσυ τα ευχαριστα!!!!!!
Τι καλα να ειστε κ οι δυο εγκυουλες!!!!! :) :) :)

Jurgitella
22-08-09, 12:37
γεια να δουμε κοριτσακι μου... καλο σας Σαββατοκυριακο!

NADIMOR
24-08-09, 10:15
Καλημέρα κουκλίτσες!...Μη χάνετε το κουράγιο σας.....Nikijo μου, κράτα γερά, σου εύχομαι το καλύτερο!

nikijo
24-08-09, 10:59
nadimoraki μου σ ευχαριστω πολυ πολυ !!!! ...δεν μας την εκανε τη χαρη ουτε αυτη τη φορα.... :( ....
Οσο πεφτω τοσο πεισμωνω... :)

Jurgitella
24-08-09, 16:14
nadimoraki μου σ ευχαριστω πολυ πολυ !!!! ...δεν μας την εκανε τη χαρη ουτε αυτη τη φορα.... :( ....
Οσο πεφτω τοσο πεισμωνω... :)

ελα κοριτσακι μου, καλα εισαι? και τα αλλα κοριτσια πως ειναι? τετοιες φοτιες, ελπιζω καμια απο εσας δεν ειχε καμια περιπετια το Σαββατοκυριακο. στεναχοριεμαι παρα πολυ για αυτο που γινεται.

nikijo
24-08-09, 16:45
γεια σου καλη μου!!!!! :)
στις 21.00 εχω ραντεβου με το γιατρο για να με δει κ να δουμε αν θα ξανακανω ενεσεις κ σπερματεγχυση και αυτον τον μηνα....Η Βιργινια μαλλον δεν περιμενει αυριο....θα περιμενουμε νεα της .... :) ....ευχαριστα εννοειται !!!!! :):p

Ασε με τις φωτιες καθε χρονο τα ιδια :(....εγω ειμαι Β.Ελλαδα αλλα πολλα κοριτσια μενουν Αττικη....τι να πει κανεις....κ του χρονου αντι για δεντρακια θα φυτρωσουν βιλιτσες.....:twisted::evil::evil:
Οσους χτισουν εκει ,εκεινους να πιασουν .......:evil:

nikijo
25-08-09, 01:09
λοιπον κοριτσακια μου...πηγα με εξετασε και ειχα 1 ωοθυλακιο 11 χιλ. !!!!!!! 4η μερα του κυκλου !!!!! Το πιο πιθανο ειναι να ειναι τζουφιο.....αλλα θα με ξαναδει την Παρασκευη μηπως κ κανω ωορρηξια πιο νωρις(θα ειναι 8η μερα)....
Και εχω μια κρυφη ελπιδα....την κορη μου μετα την περιοδο την συνελαβα....
Ενεσεις δεν θα κανω γιατι μπορει να γινει κυστη....αρα μονοι μας θα επιδοθουμε στο αθλημα !!!!!
....αυτααααα !!!!!!! :)

stellitsa1978
25-08-09, 02:06
Τα εκατοστα δεν είναι και απόλυτα... Εγώ έμεινα έγκυος με 15 εκατοστα. Μια φιλη μου με 22 κα δεν έμεινε! Καλή επιτυχία! http://dl6.glitter-graphics.net/pub/457/457286wn9irg8poi.gif (http://www.glitter-graphics.com)

nikijo
25-08-09, 02:10
σευχαριστω στελλιτσα !!!!! μακαρι....... :)

NADIMOR
25-08-09, 09:27
Καλημέρα κορίτσια!...Να ρωτήσω κάτι?....Από στιγμή σε στιγμή περιμένω να έρθει η ακατανόμαστη και αποφάσισα στον επόμενο κύκλο μου, να επισκεφτώ έναν γιατρό που μου σύστησε μια φίλη μου. Πρώτη φορά θα πάω. Θα πάω με τον άντρα μου. Λογικά σαν αρχή, φαντάζομαι θα μας πει να παρακολουθήσω εγώ την ωορηξία μου αν γίνεται κανονικά και ίσως ζητήσει απ'τον άντρα μου να κάνει σπερμοδιάγραμμα, σωστά?...Ποια μέρα πρέπει να πάω?...Αμέσως μόλις τελειώσει η περίοδος?...Η περίοδος μου κρατάει 4 μέρες.
Ευχαριστώ πολύ!!!

martha1
25-08-09, 10:50
Κορίτσια κοντεύω να τρελαθώ!!
έκανα σπερματέγχυση και δεν έγινε τίποτα. πέρασε ένας μήνας πήγαμε διακοπές καιπεριμένω περίοδο αύριο. Εχθές έκανα δουλειές στο σπίτι και από τότε έως τώραβλέπω κάτι καφέ στο σερβιετάκι.
Λέω αρχή περιόδου. Έκανα σήμερα δύο τέστ και βγήκαν αχνά θετικά.
Πήγα αμέσως για χοριακή. Τα αποτελέσματα το βράδυ.
Πέρνω το γιατρό αλλά δε το σηκώνει θα έχει τοκετό.
Εχω τρελαθεί λετε να είναι λάθος δύο τέστ.

nikijo
25-08-09, 10:53
Martha και τα 2 να βγηκαν λαθος ειναι λιγακι δυσκολο!!!!!! :)
Μαλλον καλα νεα θα ακουσεις!!!!!!!!! :) :) :)

martha1
25-08-09, 10:56
Λες να μην τα κατάφερα με την σπερματέγχυση και να τα κατάφερα με τις διακοπές;;; Έχω αγχωθεί γιατί ακριβώς πέρυσι τέτοιο καιρό είμουν έγκυος και μετά παλλινδρόμησε. Φοβάμαι. Τι είναι αυτά τα καφέ;;;

nikijo
25-08-09, 10:58
Καλημέρα κορίτσια!...Να ρωτήσω κάτι?....Από στιγμή σε στιγμή περιμένω να έρθει η ακατανόμαστη και αποφάσισα στον επόμενο κύκλο μου, να επισκεφτώ έναν γιατρό που μου σύστησε μια φίλη μου. Πρώτη φορά θα πάω. Θα πάω με τον άντρα μου. Λογικά σαν αρχή, φαντάζομαι θα μας πει να παρακολουθήσω εγώ την ωορηξία μου αν γίνεται κανονικά και ίσως ζητήσει απ'τον άντρα μου να κάνει σπερμοδιάγραμμα, σωστά?...Ποια μέρα πρέπει να πάω?...Αμέσως μόλις τελειώσει η περίοδος?...Η περίοδος μου κρατάει 4 μέρες.
Ευχαριστώ πολύ!!!

Ναντιμορακι μου τι κυκλο εχεις;;;; εμενα ο δικος μου με εξεταζει 3η-4η μερα(με περιοδο) για να δει για τυχον υπαρξη κυστης κ μετα κατα την 10η.Μπορει να παω κ για 3η εξεταση....αναλογα τι θα δει...
Πηγαινε μετα την περιοδο σου κ θα σου πει.Μπορεις να του τηλεφωνησεις κ να ρωτησεις ,δεν ειναι κακο....:wink:

nikijo
25-08-09, 11:01
Λες να μην τα κατάφερα με την σπερματέγχυση και να τα κατάφερα με τις διακοπές;;; Έχω αγχωθεί γιατί ακριβώς πέρυσι τέτοιο καιρό είμουν έγκυος και μετά παλλινδρόμησε. Φοβάμαι. Τι είναι αυτά τα καφέ;;;

φυσικα!!!!!! ειναι κατι που συμβαινει πολλες φορες οταν χαλαρωνουμε κτλ......:D:wink:
Μπορει να εμφανιστει λιγο αιμα την μερα που περιμενουμε περιοδο κ να σταματησει....Μαθε την χοριακη κ τηλ. τον γιατρο σου !!!!!
Μπραβο ρε κοριτσι....μην αγχωνεσαι!!!!!!:p

martha1
25-08-09, 11:06
αχ τρέμω απο το πρωι ! Είπα να μην το πω στον άνδρα μου αλλά δεν κρατήθηκα. Μακάρι παναγία μου μακάρι και μακάρι να πάει καλά αυτή τη φορά

nikijo
25-08-09, 11:20
Βαθιες ανασες κ ηρεμια.....σταματα να τρεμεις!!!!!!!!!! :) :)
Να μας ενημερωσεις για τη χοριακη σου ετσι;;;; φιλια !!!!! :)

stellitsa1978
25-08-09, 14:47
Κοριτσια μην κάνετε χοριακη πριν την ημερομηνια που σας λέει ο γιατρος. Εγώ έκανα 1 εβδομαδα μετα τη σπερματεγχυση και ενω ήμουν έγκυος βγήκε αρνητικο. http://dl10.glitter-graphics.net/pub/231/231440zean4bz5bm.gif (http://www.glitter-graphics.com)

martha1
25-08-09, 18:58
πήρα τη χοριακή 85,17, θα μου ερχοταν την πέμπτη κανονικά. Ο γιατρός είπε να κάνω άλλη μια την παρασκευή και να τον ενημερώσω. Θα σκάσω έως τότε

nikijo
25-08-09, 22:57
ειναι πολυ καλη κατα τη γνωμη μου !!!!! αντε κ ενα 300αρι την Παρασκευη !!!! :) :) :)

martha1
26-08-09, 12:42
αχ ναι νομιζεις ότι είναι καλή για δύο ημέρες πριν την περίοδο;;

gogo72
26-08-09, 13:24
με το καλο κοριτσακι αντε εεεεεεεεεεερχεται το http://dl9.glitter-graphics.net/pub/2307/2307879eccp7ypocu.gif (http://www.glitter-graphics.com)

http://dl3.glitter-graphics.net/pub/1687/1687463qcly6eo799.gif (http://www.glitter-graphics.com)

eri
27-08-09, 18:39
Εγώ πριν μείνω έγκυος στον γιο μου είχα κάνει 4 αποτυχημένες σπερματενχύσεις και μετά ο γιατρός μου είπε να πάω διακοπές για να ξεκουραστεί ο οργανισμός μου και εκεί στις διακοπές έμεινα έγκυος!!!

martha1
28-08-09, 13:24
όντως οι διακοπές βοηθούν!!! αχ σημερα το βράδυ περιμένω την άλλη χοριακή για να δούμε. Κορίτσια την θετική σας ενέργεια

Jurgitella
28-08-09, 13:45
ελα martha1 μου, προσευχομαι για σενα! οποτε η περιοδος δεν ηρθε? εχουμε πολλες ελπιδες! περιμενω πως και πως τα νεα σου,κοριτσι μου

gogo72
28-08-09, 17:32
http://dl2.glitter-graphics.net/pub/1551/1551312ssfj3a42h9.jpg (http://www.glitter-graphics.com)

martha1
28-08-09, 19:19
474,3 ακριβώς την πρώτη ημέρα καθυστέρησης. Την τρίτη είχα 84,7. Όλα καλά είπε ο γιατρός είμαι τόσο χαρούμενη και ευχαριστώ τόσο πολύ το θεό. Φιλιά πολλά

stellitsa1978
28-08-09, 22:41
Θετικότατο! Άντε και 4ψήφιο το νουμερο! http://dl.glitter-graphics.net/pub/606/606861pdbr68ieqv.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Tonia-7
28-08-09, 23:32
Μπράβο martha 1 ....Συγχαρητήρια !!!

Jurgitella
29-08-09, 12:52
474,3 ακριβώς την πρώτη ημέρα καθυστέρησης. Την τρίτη είχα 84,7. Όλα καλά είπε ο γιατρός είμαι τόσο χαρούμενη και ευχαριστώ τόσο πολύ το θεό. Φιλιά πολλά

Συγχαρητήρια !!! τωρα ελπιζω πως ολα θα πανε καλα

robenula
29-08-09, 13:22
κοριτσια μου τι ποσοστα επιτυχιας εχει η σπερματενχυση?ποσο κοστιζει?γιατι μαλλον κατα κει με βλεπω

Jurgitella
29-08-09, 13:30
κοριτσια μου τι ποσοστα επιτυχιας εχει η σπερματενχυση?ποσο κοστιζει?γιατι μαλλον κατα κει με βλεπω

γεια σου κοριτσακι μου, ελπιζω πως δεν χρειαστεις την σπερματεγχυση και θα μεινεις φυσιλογικα εγκυος. η σπερματενχυση εχει 25% ποσοστο επιτυχιας. κοστιζει διαφορετικα, εξερταται απο τον γιατρο σου, που θα κανει, σε πιο νοσοκομειο ανοικει και τα λοιπα. συνηθως ο κοστος ειναι απο 300 ευρω μεχρι 450.

virgi
29-08-09, 17:41
Γεια σας κοριτσια !!Μολις επεστρεψα απο διακοπες!!!!
NIKIJO, κοπελα μου δεν πειραζει μη στεναχωριεσαι αλλον ενα μηνα στον αγωνα γερα με τσαμπουκα !!!!!!! θα μας κατσει τι στο καλο?
JURGITELLA μου εσυ πως τα πας?ετοιμαζεσαι για σπερματεγχυνση?
Εγω κοριτσια πηγα αδεια στις διακοπες και γυρισα ακομα πιο αδεια.
τζιφος και αυτον τον μηνα σαφως.
απο δευτερα θα τηλ στο γιατρο να κανονισω για σπερματεγχυνση και εχει ο θεος !!
δεν ειχα και ιντερνετ πολλες μερες κ ετσι δεν μπορεσα να ξαναμπω !
ΜΑΡΘΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!!!!!! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!!!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !!!!

Jurgitella
29-08-09, 17:50
Γεια σας κοριτσια !!Μολις επεστρεψα απο διακοπες!!!!
NIKIJO, κοπελα μου δεν πειραζει μη στεναχωριεσαι αλλον ενα μηνα στον αγωνα γερα με τσαμπουκα !!!!!!! θα μας κατσει τι στο καλο?
JURGITELLA μου εσυ πως τα πας?ετοιμαζεσαι για σπερματεγχυνση?
Εγω κοριτσια πηγα αδεια στις διακοπες και γυρισα ακομα πιο αδεια.
τζιφος και αυτον τον μηνα σαφως.
απο δευτερα θα τηλ στο γιατρο να κανονισω για σπερματεγχυνση και εχει ο θεος !!
δεν ειχα και ιντερνετ πολλες μερες κ ετσι δεν μπορεσα να ξαναμπω !
ΜΑΡΘΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!!!!!! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!!!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !!!!

γυρισες virginia24n επιτελους, χαιρομαι πολυ!!!! αλλα λυπαμαι που δεν εισαι εγκυουλα... δεν πιραζει, καινουργιος μηνας, καινουριες προσπαθειες και ελπιδες. και εγω τωρα περιμενω την περιοδο . και οταν ερθει θα παρω τηλ στον γιατρο μου και τοτε θα δουμε ... αυτα, κοριτσι μου

virgi
30-08-09, 14:31
Αχ jurgitella γυρισα και μεχρι χτες ηταν ολα καλα.ειχα διαθεση να ξεκινησω προσπαθειες για σπερματεγχυση αλλα δυστυχως...προεκυψε ενα πολυ σοβαρο οικογενειακο θεμα και μου εριξε την ψυχολογια μου στον πατο.
Δεν ξερω αν ειναι η καταλληλη στιγμη να κανω σπερματεγχυσηγιατι μονο κμονο με τη στεναχωρια που περναω αυτη τη στιγμη δεν θα πετυχει σιγουρα.
ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ και φορτισμενη συναισθηματικα δυστυχως !!

Jurgitella
30-08-09, 15:42
αχ κοριτσι μου, λυπαμαι πολυ που δυπλα σε αυτο το προβλημα που εχεις, εμφανιστηκε και το αλλο. σε μενα το ιδιο, με αυτην την οικονομικη κριση μας προεκυψε διαφορα αλλα προβληματα, και εγω ειμαι λιγο μπαρδεμενη.οποτε θα δουμε τι θα γινει. να εισαι δυνατη και ολα θα πανε καλα. δεν θα γινει και τιποτα αν λιγο ξεκουραστεις απο τις σπερματεγχυσεις.

virgi
30-08-09, 15:47
ναι υπομονη θελει...δεν εχω σπερματεγχυση εγω ακομη.
ελεγα οτι θα εκανα τωρα το σεπτεμβρη την πρωτη αλλα....δεν ξερω.....ακομη..

Jurgitella
30-08-09, 16:10
ναι υπομονη θελει...δεν εχω σπερματεγχυση εγω ακομη.
ελεγα οτι θα εκανα τωρα το σεπτεμβρη την πρωτη αλλα....δεν ξερω.....ακομη..

ααα μαλιστα, και εγω δεν εχω κανει... σκεφτομουνα τωρα αλλα θα δουμε. ηρθε σημερα η περιοδος,πολυ χαλεια ειμαι ...

virgi
30-08-09, 18:07
κουραγιο και να εισαι δυνατη καθε φορα που ερχεται να σκεφτεσαι οτι ξεκινα ενας καινουριος αγωνας !!!

nikijo
31-08-09, 15:13
γεια σας φιλεναδιτσες μου!!!!!
πηγα κ σημερα στο γιατρο κ το ωοθυλακιο μου ειναι 21,5mm , με ενδομητριο 6,5mm.
Εδω κ 3 μερες παιρνω cyclakour(2 χαπακια ασπρα).Μαλλον αυριο, που θα ξαναπαω, θα κανω κ ovitrelle.....WISH ME LUCKKKKKKKKKKKK!!!!!!!!!!!!!!!!!
Φιλακια σε ολες !!!!! :) :) :)

Jurgitella
31-08-09, 15:54
Εδω κ 3 μερες παιρνω cyclakour(2 χαπακια ασπρα).Μαλλον αυριο, που θα ξαναπαω, θα κανω κ ovitrelle.....WISH ME LUCKKKKKKKKKKKK!!!!!!!!!!!!!!!!!

γεια σου κοριτσακι μου. να σου πω, λιγο μπαρδευτηκα, ποια μερα του κυκλου ειναι τωρα σε σενα? καπως μου φανηκε οτι προσφατα ειχες περιοδο ... η κανω λαθος... ? αχ μακαρι να πετυχεις αυτην την φορα φιλεναδα.

virgi
01-09-09, 09:33

Nikijo GOOD LUUUUUUUUUUUUUUUUCCCCCCCCCCCCCCCCKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK!!!!!!!!
Ελα ειμαι σιγουρη πως αυτο το μηνα θα ανακοινωσεις τα ευχαριστα !!!!!!!!!!!!!!
ειμαι σιγουρη σου λεω !!!!!!!!!!!!!!!

nikijo
01-09-09, 10:30
jurgitellaki μου καλα θυμασαι :) !!!!! εχθες ηταν η 11η μερα....
Πηγα την 4η μερα για εξεταση(με περιοδο)κ ηδη ειχα ενα ωοθυλακιο 11χιλ. !!!!
Την 8η μερα ηταν 17 χιλ. κ χθες 11η ηταν 21,5χιλ.......κ χωρις φαρμακα!!!!!!(μεγαλωνανε ακριβως 1,5 χιλ, τη μερα)
Στην αρχη φοβηθηκε ο γιατρος μου μηπως μας βγει τζουφιο ,γιατι ηταν νωρις, αλλα τελικα το αυγουλακι μου μεγαλωσε μια χαρα κ μονο του !!!!!! :)
Σημερα ,12η μερα,θα παω ξανα να δει κ το ενδομητριο κ αν ολα ειναι οκ θα κανω την ενεση μονο .....
Ειναι αυτο που λεμε ολες.....οταν δεν ελπιζεις κ νομιζεις οτι θα ειναι αλλος ενας χαμενος μηνας....τοτε ...... :) ....μακαρι να μου κατσει χωρις φαρμακα.... :)
Βιργινια μου σ ευχαριστω πολυ πολυ !!!! :) :)
Παντως κοριτσια μην την φοβαστε την σπερματεγχυση.....δεν ειναι τπτ.....δοκιμαστε την .....εμεις λεμε να ξανακανουμε κ τωρα που ειμαι σε φυσικο κυκλο(χωρις προκληση)......
Φιλακιααααααα!!!!!!!!!!!!!!

Jurgitella
01-09-09, 13:18
μπραβο αγαπη μου!!!! χαιρομαι πολυ για σενα. γαψε μας τα νεα σου σημερα μετα τον γιατρο.
Μαρθα1, που εισαι, τι κανεις? μηπως πηγες στον γιατρο για να επιβεβαιωσετε την εγκυμοσυνη σου?

martha1
01-09-09, 14:29
Σήμερα έκανα την τρίτη χοριακή να επιβεβαιώσω ότι μεγάλωσε- περιμένω αποτελέσματα, αύριο ένα ακόμα εμβόλιο αντιπατρικών και την πέμπτη στο γιατρό. Δεν πιστε'ύω να δούμε καρδιά είναι μικρό ακόμα. Πρώτα ο θεός να πάει καλά σήμερα

Jurgitella
01-09-09, 14:31
μακαρι κοριτσι μου, περιμενω τα ευχαριστα νεα σου, ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα.

robenula
01-09-09, 16:56
κοριτσακια μου εχοντας εγω μια σαλπιγγα και ο αντρας μου λιγο χαμηλοτερη κινητηκοτητα απο το κανονικο περασα και εγω στη μεθοδο της σπερματεγχυσης.μολις αδιαθετησω θα ξεκινησω.πειτε μου τι ελπιδες εχω?ποναει καθολου?

ΟΛΓΑ79
01-09-09, 18:41
robenula μου καλή επιτυχία μέσα απο την καρδιά μου!!!Η σπερματέγχυση δεν πονάει καθόλου.Όσο για τα ποσοστά επιτυχιας είναι όπως και στην φυσιολογική σύλληψη για κάθε μηνα με την διαφορά όμως ότι η σπερματέγχυση γίνεται ακριβώς την ημέρα που πρέπει.Σου είπε ο γιατρός αν θα πάρεις ορμόνες?

robenula
01-09-09, 21:46
robenula μου καλή επιτυχία μέσα απο την καρδιά μου!!!Η σπερματέγχυση δεν πονάει καθόλου.Όσο για τα ποσοστά επιτυχιας είναι όπως και στην φυσιολογική σύλληψη για κάθε μηνα με την διαφορά όμως ότι η σπερματέγχυση γίνεται ακριβώς την ημέρα που πρέπει.Σου είπε ο γιατρός αν θα πάρεις ορμόνες?
δεν μου ειπε τιποτα για ορμονες.τη 10 μερα θα παω να με δει

martha1
02-09-09, 09:14
Από 474 που ήταν την παρασκευή πήγε στα 2734 εχθές. Να σας πω την αλήθεια στεναχωρέθηκα γιατί νομίζω ότι πρέπει να διπλασιάζεται κάθε 30 h αλλά ο γιατρός με καθυσύχασε ότι αυτός δεν είναι κανόνας και ότι το νούμερο είναι καλό. Να δούμε. Σήμερα θα πάω για το εμβόλιο αντιπατρικών και αύριο στο ιατρείο να με δει.

nikijo
02-09-09, 10:50
Καλημερα!!!!!! :)
λοιπον....πηγα εχθες κ ειδαμε πως μολις αρχισε η ωορρηξια!!!!!....το ενδομητριο σε καποια σημεια ηταν 6,5 κ σε άλλα 7,2.....θα μπορουσε να ηταν καλυτερο αλλα αυτο δεν αποκλειει μια εγκυμοσυνη(οπως ειπε κ ο ντοκτορ).Καναμε την ενεση για να γινει σιγουρα καλη ωορρηξια κ συνεχιζω να παιρνω 3 cyclacour κ απο αυριο κ 6 utrogestan.
Σπερματεγχυση δεν καναμε τελικα γιατι θα επρεπε να ξαναπαω αλλες 2 φορες για να πετυχουμε την σωστη στιγμη για την εγχυση(επειδη λεει ηταν ωορρηξια αυτοματη κ οχι απο προκληση-οταν ειναι με προκληση κ ενεση γινεται στις 36 ωρες ενω οταν ειναι αυτοματη μπορει να γινει στις 12,24,30 ωρες.....)

Μαρθα μου πολυ καλη ειναι η χοριακη σου!!!!!καλη συνεχεια!!!!! :)

Ρομπενουλα δεν ποναει καθολου...ειναι σαν να κανεις τεστ Παπ....προφανως θα την κανεις σε φυσικο κυκλο ,χωρις προκληση.Νομιζω πως ανεβαινουν λιγο τα ποσοστα επιτυχιας...ενω φυσιολογικα ειναι 20-25%, με την σπερματεγχυση ειναι 25-30% ....Καλη επιτυχια!!!! :)

Jurgitella
02-09-09, 12:45
Καλημερα!!!!!! :)
λοιπον....πηγα εχθες κ ειδαμε πως μολις αρχισε η ωορρηξια!!!!!....το ενδομητριο σε καποια σημεια ηταν 6,5 κ σε άλλα 7,2.....θα μπορουσε να ηταν καλυτερο αλλα αυτο δεν αποκλειει μια εγκυμοσυνη(οπως ειπε κ ο ντοκτορ).Καναμε την ενεση για να γινει σιγουρα καλη ωορρηξια κ συνεχιζω να παιρνω 3 cyclacour κ απο αυριο κ 6 utrogestan.
Σπερματεγχυση δεν καναμε τελικα γιατι θα επρεπε να ξαναπαω αλλες 2 φορες για να πετυχουμε την σωστη στιγμη για την εγχυση(επειδη λεει ηταν ωορρηξια αυτοματη κ οχι απο προκληση-οταν ειναι με προκληση κ ενεση γινεται στις 36 ωρες ενω οταν ειναι αυτοματη μπορει να γινει στις 12,24,30 ωρες.....)

Μαρθα μου πολυ καλη ειναι η χοριακη σου!!!!!καλη συνεχεια!!!!! :)

Ρομπενουλα δεν ποναει καθολου...ειναι σαν να κανεις τεστ Παπ....προφανως θα την κανεις σε φυσικο κυκλο ,χωρις προκληση.Νομιζω πως ανεβαινουν λιγο τα ποσοστα επιτυχιας...ενω φυσιολογικα ειναι 20-25%, με την σπερματεγχυση ειναι 25-30% ....Καλη επιτυχια!!!! :)

ελα κοριτσακι μου, καλα νεα. να σου πω,και πως καταλαβατε οτι εχει αρχισει η ωορρηξια, τι ειδατε? ομως κανατε την ενεση, λες μπορεσε να μην ειναι καλη ωορρηξια?

Μαρθα μου, νομιζω πωσ ειναι καλη η εξεταση σου. για να δουμε τι θα σου πει αυριο ο γιατρος σου. πες μου αυτη η ενεση αντιπατρικών τι ειναι, για πιο λογο την κανεις?

martha1
02-09-09, 14:16
Γιατί κατά τις εξετάσεις μετά την παλλίνδρομη πέρυσι βρέθηκε ότι ο οργανισμός μου δεν δέχεται κατά ένα ποσοστο τα χρωμοσώματα του άνδρα μου , τα θεωρεί ξένο οργανισμό. Γι΄αυτό παίρνουν αίμα από τον άνδρα φτιάχνουν ορό και στον περνάνε εμβόλιο

Jurgitella
02-09-09, 16:13
Γιατί κατά τις εξετάσεις μετά την παλλίνδρομη πέρυσι βρέθηκε ότι ο οργανισμός μου δεν δέχεται κατά ένα ποσοστο τα χρωμοσώματα του άνδρα μου , τα θεωρεί ξένο οργανισμό. Γι΄αυτό παίρνουν αίμα από τον άνδρα φτιάχνουν ορό και στον περνάνε εμβόλιο

ααα μαλιστα, να σου πω και πως σου βρηκανε αυτο, απο εξεταση αιματος? μηπως θημασαι πως λεγεται αυτη η εξεταση?