PDA

Επιστροφή στο Forum : κρυψορχια

Σελίδες : [1] 2

erika
04-09-08, 18:03
το μωρο μου ειναι 3 μηνων και εχει κρυψορχια στο ενα ορχη.ο γιατρος ειπε οτι η επεμβαση θα γινει τους επομενους μηνες.εχω τρελαθει.πειτε μου αν ξερει καποια κατι περισσοτερο για την επεμβαση και την μετα πορεια του

Γατουλα
08-09-08, 10:24
ερικα και εμεις εχουμε δυστυχως
απο αυτα που ξερω,
περιμενουμε το αργοτερο μεχρι 18 μηνων , μηπως κατεβει απο μονο του
περιμενουμε να περπατησει το παιδι για τον ιδιο λογο
αν τσου, η εγχειρηση ειναι ευκολη και διαρκειας μιας μερας
εμεις μαλλον θα παμε τον αλλο μηνα για υπερηχο για να δουμε που βρισκεται ο ρχις και το βασικοτερο αν υπαρχει

Vann
08-09-08, 10:33
ερικα μην ανησχυχεις δεν ειναι τιποτα απολυτως, κ της κολλητης ο γιος την εκανε πηγαν το πρωι κ βγηκαν το απογευμα,το βασικο ειναι να υπαρχει ο ορχις εαν υπαρχει ειναι υποθεση ρουτινας,απλα της φιλης μου περιμεναν να παει 2,5χρονων για να την κανουν την εγχειρηση,κ τους ειχαν πει οτι πρεπει να περιμενει μηπως κ κατεβει μονος του

naina
08-09-08, 11:17
ερικα μην ανησχυχεις δεν ειναι τιποτα απολυτως, κ της κολλητης ο γιος την εκανε πηγαν το πρωι κ βγηκαν το απογευμα,το βασικο ειναι να υπαρχει ο ορχις εαν υπαρχει ειναι υποθεση ρουτινας,απλα της φιλης μου περιμεναν να παει 2,5χρονων για να την κανουν την εγχειρηση,κ τους ειχαν πει οτι πρεπει να περιμενει μηπως κ κατεβει μονος του

Κι εγώ έχω παρόμοιο περιστατικό να αναφέρω. Η εγχείρηση είναι απλή, μάλιστα το παιδάκι την έκανε μεγαλούτσικο και τη θυμάται ακόμα :roll: Η διαδικασία δεν είναι δύσκολη πάντως, περισσότερο φοβούνται οι γονείς παρά τα παιδάκια

yiannaf
08-09-08, 11:55
Και εμένα ο μπέμπης μου έχει ο ίδιο πρόβλημα. Την τελευταία φορά που πήγαμε στην παιδίατρο μας είπε πως έχει αρχίσει η κάθοδος. Βέβαια ισχυρίζεται πως και να κατέβει, η εγχείρηση θα πρέπει να γίνει για να σταθεροποιηθεί. Αυτό το τελευταίο θα το ψάξω όταν έρθει η ώρα. Πάνω στο χρόνο θα πρέπει να γίνει η επέμβαση και στο εξάμηνο θα πρέπει να πάμε να δούμε παιδοχειρούργο για μια πρώτη συζήτηση. Κατά τα άλλα από ότι έχω μάθει είναι μια πολύ εύκολη επέμβαση που δεν χρειάζεται καν να διανυκτερευσεις στο νοσοκομείο.

erika
10-09-08, 17:32
ευχαριστω πολυ κοριτσια.και εγω αυτο περιμενω να παω για υπερυχω να δω αν υπαρχει,ελπιζω και σε εσας να πανε ολα καλα.διαβασα καπου οτι τα παιδια με κρυψορχια εχουν μεγαλυτερο ποσοστο απο τα αλλα για καρκινο στους ορχεις.εσεις γνωριζετε κατι

zouzounel
10-09-08, 17:49
Ο αδελφός μου είχε χειρουργηθεί με κρυψορχία πρίν από 45 χρόνια, όταν ήταν 3 χρονών. Περίμεναν μήπως κατέβει ο ορχις από μόνος του, αλλά τελικά χρειάστηκε χειρουργείο. Ο φόβος της μητέρας μου ήταν μη τυχόν και δε μπορεί να κάνει παιδιά, κάτι που δεν επαληθεύτηκε, μιας και τα παιδιά του είναι ήδη 18 και 20 χρονων. Κανένα πρόβλημα δεν του παρουσιάστηκε όλα αυτά τα χρόνια και ποτέ δε χρειάστηκε να ασχοληθεί ξανά με το συγκεκριμένο θέμα. Και φυσικά μετά από τοσα χρονια οι τεχνικές έχουν βελτιωθεί, δε συντρέχει λόγος ανησυχίας! :wink:

erika
11-09-08, 00:55
ευχαριστω και παλι.ανακουφιστηκα προς το παρον,εαν εχω κατι νεοτερο θα σας ενημερωσω το ιδιο θα περιμενω και απο εσας

Γιάννης Μαρινόπουλος
24-09-08, 21:07
Έρικα

Η κατάλληλη ηλικία για επέμβαση είναι 6-12 μηνών διότι έχει αποδειχθεί με ιστολογικές μελέτες ότι ορχικές κυτταρικές βλάβες συμβαίνουν από πολύ νωρίς.
Σε περίπτωση που ο όρχις ψηλαφάται η επέμβαση απλοποιείται και περιλαμβάνει ημερήσια νοσηλεία μόνο.
Εάν ο όρχις είναι αψηλάφητος και δεν ανιχνεύεται με υπερηχογράφημα η λαπαροσκόπηση είναι απαραίτητη για την ανεύρεση και καθήλωση του.

Ελεάνα
03-11-08, 09:39
Ερικα, ο γιος μου είναι 3,5 μηνών και πήγαμε για υπέρηχο την προηγούμενη Πέμπτη. Ο όρχις δεν ανιχνεύτηκε με τον υπέρηχο (υπάρχει υποψια ότι βρίσκεται στο έσω στόμιο του βουβονικού πόρου), αλλά μας είπαν (και ο ακτινολόγος και 2 παιδοχειρουργοί που ρωτήσαμε) ότι είναι ακόμα πολύ μικρούλης για να ανησυχούμε... Θα τον ξαναπάμε σε 2-3 μήνες ξανά... Εύχομαι να πάνε όλα καλά για τα παιδάκια μας!!!!

Ελεάνα
03-11-08, 09:43
διόρθωση: ο όρχις δεν ανιχνεύτηκε στη θέση του (δηλ. μέσα στο οσχεο)

Γατουλα
03-11-08, 10:47
εμας η παιδιατρος ολο μας αναβαλει τον υπερηχο
παντως το αργοτερο μεχρι το φεβρουαριο θα εχω παει ασχετα τι θα μου πει τελικα

Ελεάνα
03-11-08, 12:02
Γατούλα, να πάτε οπωσδήποτε, γιατί απ'ότι κατάλαβα αν δεν ψηλαφάται στην κλινική εξέταση, το επόμενο βήμα είναι ο υπέρηχος (που κι αυτός δεν είναι 100% σίγουρος τρόπος ανίχνευσης) και μετά αν πάλι δεν βγάλει καθαρή εικόνα προχωράς για λαπαροσκόπηση και καθήλωση με εγχείρηση, η οποία καλό είναι να γίνει από 6 μέχρι 12 μηνών (όπως έγραψε και ο κος Μαρινόπουλος παραπάνω). Γιατί δεν ρωτάς και κάποιον παιδοχειρουγό ή παιδοουρολόγο σε κάποιο κρατικό νοσοκομείο?

mama tou kostantinoulh
04-11-08, 19:50
Αντιμετωπίζουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα καθώς το μικρό μου ήταν πρόωρος 35 εβδομάδων. Βέβαια έχει αρχίσει να κατεβαίνει προς το όσχεο αλλά εμείς έχουμε και μια υδροκήλη εκεί και ίσως εμποδίζει το να κατέβει πλήρως. Είμαστε για υπέρηχο στις 17 Δεκέμβρη σε κάποιον υπερηχογραφηστή που μου σύστησε παιδίατρος και γυναικολόγος μου και αναμένουμε αποτελέσματα! Ελπίζω να μη χρειαστούμε χειρουργείο. Είναι τόσο μικρα ρε γμτ για όλα αυτά....
http://ticker.7910.org/as1cCyH0g411210ODM0ODlkfDU3NTcwZHxPIGZhZm91dGFrb3MgbW91IGVpbmFp.gif (http://ticker.7910.org/eng)

Γατουλα
10-11-08, 16:25
Ελεανα με το που θα κλεισουμε το χρονο αν δεν εχει αλλαξει κατι θα παμε για υπερηχο στο Παιδων. Αν βρεθει παμε κατευθειαν και για εγχειρηση λογικα για αυτο και υπολογιζω το αργοτερο φλεβαρη να ειμαστε μεσα. Απο οσα εχω διαβασει το αργοτερο θελει 18 μηνες για να γινει ωστε να μην επηρεαστει ο κρυμμενος ορχις και τα σπερματοζωαρια.

το θεμα ειναι να τον εχουμε και ολα θα γινουν :lol:

vasomama
09-01-09, 07:48
καλημέρα. Είναι η πρώτη φορά που συνδέομαι και φυσικά είμαι φανατική αναγνώστης του φόρουμ εδώ και μήνες. Δυστυχώς χτες έμαθα ότι το 3 μηνών μωρό συγγενούς μου έχει κρυψορχία (ο υπέρηχος έδειξε ότι μάλλον βρίσκεται στη κοιλιά) και πρέπει να το δει παιδοχειρουργός. ΔΕΝ ΚΟΙΜΉΘΗΚΑ ΟΛΗ ΝΎΧΤΑ . Σας ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΩ να μου στείλετε σε πμ τα στοιχεία του πδχ του Αγία Σοφία γιατί η μάνα του παιδιού έχει πέσει να πεθάνει. Σας ευχαριστώ θερμά.

elena73
09-01-09, 13:54
σου εστειλα πμ.......
ελπιζω σε καλα νεα. :)

vera
09-01-09, 17:37
Απο την πρωτη φορα που ηρθε η παιδιατρος να τον δει εξετασε τους ορχεις και μου πε να τους εξεταζω κι εγω καθε μερα να βλεπω αν ειναι στη θεση τους......ειπε οτι εχουν την ταση να μετακινουνται και υπαρχει η περιπτωση να ανεβουν προς την κοιλια και να χρειαστει τοτε να τους μετακινησω πιεζοντας με το δαχτυλο στη θεση τους.........πολυ με αγχωσε!!! Ειδικα τωρα που εχουν αρχισει να μαζευουν ολο ψαχνω να τους βρω.....

Nanouka
09-01-09, 18:23
Απο την πρωτη φορα που ηρθε η παιδιατρος να τον δει εξετασε τους ορχεις και μου πε να τους εξεταζω κι εγω καθε μερα να βλεπω αν ειναι στη θεση τους......ειπε οτι εχουν την ταση να μετακινουνται και υπαρχει η περιπτωση να ανεβουν προς την κοιλια και να χρειαστει τοτε να τους μετακινησω πιεζοντας με το δαχτυλο στη θεση τους.........πολυ με αγχωσε!!! Ειδικα τωρα που εχουν αρχισει να μαζευουν ολο ψαχνω να τους βρω.....
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
πλάκα κάνεις!!!!
εμένα δε μου είπε τίποτα .. :shock: :shock:
αυτά πίστευα ότι μένουην πάντα στη θέση τους .. δεν ήξερα ότι μετακινούνται κιόλας :shock: :shock:
δεν θα μπορούσα φυσικά να ψάξω να τα βρώ .. ντρέπομαι :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

vera
09-01-09, 18:41
Καλε ναι.......ετσι μου πε και ελεγχει σε καθε επισκεψη τους ορχεις......

Ειπε οτι μπορουν να ανεβουν προς την κοιλια και πρεπει να προσεχω......λες κι αν ανεβουν θα ξερω τι να κανω........θα της τον παω........αλλα καθε φορα αγχωνομαι μεχρι να τους βρω......

Λεει πως συνηθως αν ανεβουν τους κατεβαζουμε με πιεσεις αλλα καμμια φορα δεν γινεται και τοτε θελει επεμβαση........γιατι νομιζεις αγχωθηκα???

Καθε παιδιατρος εχει τα δικα του συστηματα.....

Εδω διαβαζω γονεις που δεν εχουν βαλει οτριζαλιν στα παιδια μεχρι που κρυωσαν.......η δικια μου το ξεμπουκωσε απο την πρωτη μερα και μου ελεγε να το καθαριζω 2-3 φορες την μερα απο τοτε που γεννηθηκε........ηθελα μιση μερα για να κανω ολα οσα μου ελεγε!!!! :lol:

Τωρα αν ειναι υπερβολες δεν ξερω......τοσο καιρο παντως δεν την εχω για καμμια υστερικη......

Γατουλα
09-01-09, 22:07
Vera καποιους ορχεις τους λενε αποσπωμενους, δηλαδη μετακινουνται. Ισως ειστε σε τετοια περιπτωση.Σημερα μου εγραψε να κανουμε υπερηχο, οπουδηποτε μου ειπε να παω, σκεφτομε στο Eur@medica που με βολευει, αναλογα τι θα δειξει θα μου πει και τι να κανω. Αλλα δε μου αρεσαν κατι που μου ειπε. Δηλαδη παιζουν τα σεναρια, δεν εχουμε δε κανουμε τιποταεχουμε στο βουβωνα και το κατεβαζουμε, το ποτε ομως αυτη ηταν της αποψης 3ετιας με τη λογκη οτι ισως κατεβει και να γλυτωσει το χειρουργειοκαι να ειναι στην κοιλια, οπου η τον κατεβαζουμε η τον πετανε :cry:
στην αναμονη επομενως

Θα ηθελα κοριτσακια, αν ξερετε παιδοχειρουργο, ουρολογο, τελωςσπαντων σε ποια ειδικοτητα παμε μετα με τον υπερηχο για συνεχεια.

Κατι θα μου πει και αυτη, αλλα ας ειμαι προετοιμασμενη :cry:

mama tou kostantinoulh
10-01-09, 09:03
Vera Otrizalin και εγώ έβαλα στο παιδί αφού κρύωσε. Και δεν του άρεσε καθόλου...
Γατούλα εγώ ξέρω (μιας που το αντιμετωπίσαμε και αυτό το θέμα με την κρυψορχία) ότι μέχρι το χρόνο το πολύ 1,5 χρόνο μετά αν δεν έχουν κατέβει κάνεις χειρουργίο για να μην επηρεαστεί η λειτουργία τους. Τώρα εμεις είμασταν από τους τυχερούς και κατέβηκε. όμως επειδή ο γιος μου ήταν πρόωρος όταν γεννήθηκε την 35εβδ. ήταν ο ένας όρχης στην κοιλια. Μετά τον υπέρηχο τον βλέπει παιδοχειρούργος νομίζω. Σου έχω στείλει και πμ με ονόματα.

http://ticker.7910.org/an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif (http://ticker.7910.org/eng)

vera
10-01-09, 17:46
Να σου πω γατουλα, δεν μου ειπε οτι εμεις ειμαστε τετοια περιπτωση.......ειπε οτι αυτο μπορει να συμβει στον καθενα.......απο την πρωτη μερα μου εβγαλε προγραμμα για την περιποιηση του μωρου.......επρεπε 2-3 φορες την μερα να τον ξεμπουκωνω με οτριζαλιν (το θεωρουσε απαραιτητο να γινεται προληπτικα αλλα ειδικα στα νεογεννητα), να τσεκαρω μετα το μπανιο τους ορχεις και πολλα αλλα.........εγω να μαι ειλικρινης δεν τα τηρησα ποτε με θρησκευτικη ευλαβεια θεωρωντας τα υπερβολες αλλα παρατηρησα οτι οντως πρεπει να μαι πιο προσεχτικη....

Τους ορχεις μια στο τοσο τους τσεκαρω και καμμια φορα δεν τους βρισκω και αγχωνομαι (εννοω φυσικα τα μπαλακια που ειναι πολυ μικρα μεσα στο δερμα που λεμε ορχεις......αυτοι οι ασκοι (ας πουμε) ειναι γεματοι υγρο και πλεουν μεσα οι ορχεις.......μαλιστα μου τους εδειχνε με ενα μιρκο κοκκινο φακο κι εβλεπες μεσα στο υγρο τα μπαλακια....

yiannaf
12-01-09, 13:33
Μόλις επέστρεψα από τον παιδοχειρουργό. Είδε τον υπέρηχο, τον ψιλάφησε και είπε πως 12-14 μηνών να πάμε ξανά. Μας άφησε πολύ πολύ μικρή πιθανότητα του να έχει κατέβει μέχρι τότε, οπότε την επεμβασούλα δεν την γλυτώνουμε....

Γατουλα
12-01-09, 14:10
αχ αγχωνομαιιιιιιιιι
τη παρασκευη θα παμε να κανουμε υπερηχο
Ελπιζω να κατσει και να τον βρουμε
Ας ειναι και εγχειρηση αρκει να θεραπευεται
Η παιδιατρος που μου τα ειπε πιο αναλυτικα τωρα (ξερει ποσο αγχωτικη ειμαι και μεχρι τωρα δεν ελεγε τιποτα) μου ειπε οτι
1.δεν υπαρχει, τελος
2.υπαρχει στο βουβωνα και περιμενουμε μηπως κατεβει. Μου ειπε για αναμονη μεχρι τα 3, της ειπα οτι εχω ακουσει μεχρι 18 μηνες, μου ειπε προτιμας να τον εγχειρησεις ενω υπαρχει μια πιθανοτητα να κατεβει? :roll:
3.υπαρχει και ειναι στη κοιλια. Εκει ο χειρουργος θα δει αν κατεβαινει η τον πετανε γιατι ειναι αχρηστος :roll:
αχχχχχχχχχχχχχχχχχ

yiannaf
12-01-09, 14:29
Γατούλα πολύ μου ακούγεται το 3 χρόνια... Δεν παίρνεις και μια δευτερη γνώμη βρε κούκλα μου? Εμένα και ο παιδίατρος που τον είδε στην κλινική όταν γεννήθηκε αλλά και η παιδίατρος που έχω τώρα μου είπαν για επέμβαση πάνω στο χρόνο.... Δεν ξέρω τι να πω.... Να σε ρωτήσω δεν τον έχει ψιλαφήσει? Γιατί σου έδωσε 3 σενάρια?

Γιάννης Μαρινόπουλος
12-01-09, 21:38
Αγαπητοί γονείς του parents.gr

Ενημερωθείτε για την κρυψορχία διαβάζοντας το blog http://alldoctorsmess.blogspot.com/2009/01/blog-post_12.html

Με εκτίμηση

kristina
12-01-09, 22:22
Λοιπόν θα σας πω την εμπειρία μας και σ'αυτό το θέμα. Ο μικρός μου γεννήθηκε με κρυψορχία. Ο παιδίατρος τον είχε ψιλαφήσει απο νωρίς ξέραμε οτι υπάρχει και περιμέναμε να κατέβει. Όταν ήταν 3,5 μηνών βρεθήκαμε σε ιδιωτικό νοσοκομείο για άλλο λόγο. Εκεί πρόσεξε την κρυψορχία κάποιος παιδοχειρούργος ο οποίος μας είπε οτι το παιδί πρέπει να χειρουργηθεί 12 μηνών αφου πρώτα στους 6 μήνες έπερνε κάποιο φάρμακο (κάτι σαν σπρέυ) που θα βοηθούσε την κατάσταση. Το είπα στον παιδιάτρος μας ο οποίος έφριξε, και μου είπε να μην κάνω τίποτα ακόμα απλα να περιμένουμε καθότι 9 στις 10 κατεβαίνει απο μόνο του. Εμείς είμασταν η μία περίπτωση στις 10 που δεν κατέβηκε. Τελικά κάναμε την επεμβαση στα 2,5 χρόνια στο Παίδων Πεντέλης με επιτυχία. Πήγαν όλα καλά, μόνο μία μέρα νοσηλεία. Θα μπορούσαμε ίσως να το είχαμε κάνει πιο νωρίς στα 2 χρόναι αλλά είχαμε άλλα θέματα να αντιμετωπίσουμε. Πάντως καλό θα ήταν να μην αφήσετε την επεέμβαση να φτάσει στα 3 (εαν δεν μπορείτε να τη αποφύγετε εντελώς) γιατί είναι μεγάλο το διάστημα στο οποίο ο όρχις βρίσκεται σε "αφιλόξενο" περιβάλλον. Ούτε βιασύνες ούτε αμέλεια. Συμβουλευτείτε ειδικούς.

angelmes
17-01-09, 11:11
νεες μανουλες προσοχη στα αγορακια σας!!!
η κρυψορχια ειναι κατι πολυ σοβαρο και θελει προσοχη!!!
ειμαι 26 ετων σημερα και λογω αυτου του προβληματος που εχει ο αντρας μου εχω κανει μεχρι στιγμης 2 σπερματεχυσεις και 3 εξωσωματικες με κανενα αποτελεσμα.ειναι και εκεινος 26 ετων και το ανακαληψαμε μονοι μας οτι εχει κρυψορχια.δυστηχως οι γονεις του δεν μας το ειπανε ποτε ουτε ο ιδιος δεν το γνωριζε.και τωρα βασανιζομαστε!!!την ενχειρηση του την εκαναν 6 ετων που πλεον ηταν πολυ αργα.σημερα οι γιατροι μας λενε οτι η ενχειρηση πρεπει να γινεται εως 2 μηνων οταν ειναι το βρεφος γιατι μετα διαλυονται.
δεν μπορειτε να φανταστητε τι περναω με ολα αυτα ομως τον αγαπω και προσπαθω να του σταθω.πολλοι μου λενε γιατι δεν τον αφησα και προτιμησα να τα περασω εγω ολα αυτα μιας και εκεινος δεν μπορει να κανει καμια θεραπεια για να καλυτερευσει η κατασταση του.ομως θελω τοσο πολυ να κανω οικογενεια μαζι του και ελπιζω και ευχομαι στο τελος να πανε ολα καλα!!

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Elinaki
17-01-09, 15:40
Ο Μιχάλης γεννήθηκε με κρυψορχία στον αριστερό όρχι και χειρουργήθηκε στην παιδοχειρουργική του Ελενα, ακριβώς 18 μηνών. Αυτό ήταν το όριο που μας έθεσαν και ο παιδοχειρουργός και η παιδίατρος. Είναι μια επέμβαση συνήθης για τους παιδοχειρουργούς, κράτησε περίπου 45', υπολογίζοντας από τη στιγμή που τον πήραν χειρουργείο. Το απόγευμα βγήκαμε. Γίνεται μια μικρή τομή χαμηλά στην κοιλιά και δεξιά ή αριστερά (ανάλογα με τον όρχι), "σπρώχνεται" στο όσχεο και καθηλώνεται εκεί με ράμματα.

Elinaki
17-01-09, 15:44
Γατούλα, ΟΛΟΙ οι γιατροί μου είχαν πει ότι αν δεν κατέβει μέχρι να χρονίσει, ΔΕΝ θα κατέβει και χρειάζεται επέμβαση. Συμβουλεύσου παιδοχειρουργό, ο οποίος θα σου συστήσει και υπέρηχο για να δει τη θέση του

Γατουλα
17-01-09, 21:52
Εννοειται και το ψαχνω, ενα ενα βημα και χωρις αγχος
Καναμε τον υπερηχο, υπαρχει ψηλα στο βουβωνα αλλα ειναι μικρος 9χλ
ψαχνω για ονομα παιδοουρολογου τωρα και θα κλεισω ραντεβου να δουμε τι θα γινει

mama tou kostantinoulh
19-01-09, 19:28
.σημερα οι γιατροι μας λενε οτι η ενχειρηση πρεπει να γινεται εως 2 μηνων οταν ειναι το βρεφος γιατι μετα διαλυονται.

Καταρχήν σου εύχομαι να γίνεις γρήγορα μανούλα. Και συμφωνώ με την απόφασή σου να μεινεις δίπλα στον άντρα που αγαπάς και να προσπαθήσεις να τον κάνεις πατέρα του παιδιου σου.
Πολύ με ανησύχησες με αυτά που έγραψες γιατί το μωρό μου γεννήθηκε με κρυψορχία, τώρα δεν έχουμε πρόβλημα έχει κατέβει από τους 3 - 4 μήνες περίπου αλλά αυτό με τους 2 μήνες δεν το έχω ακούσει ποτε. ¨ολοι λένε για ένα με 1,5 χρόνο. Ξέρεις κάτι παραπάνω να μας πεις από όσα έχετε ακουσει?

http://ticker.7910.org/an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif (http://ticker.7910.org/eng)

angelmes
19-01-09, 22:37
.σημερα οι γιατροι μας λενε οτι η ενχειρηση πρεπει να γινεται εως 2 μηνων οταν ειναι το βρεφος γιατι μετα διαλυονται.

Καταρχήν σου εύχομαι να γίνεις γρήγορα μανούλα. Και συμφωνώ με την απόφασή σου να μεινεις δίπλα στον άντρα που αγαπάς και να προσπαθήσεις να τον κάνεις πατέρα του παιδιου σου.
Πολύ με ανησύχησες με αυτά που έγραψες γιατί το μωρό μου γεννήθηκε με κρυψορχία, τώρα δεν έχουμε πρόβλημα έχει κατέβει από τους 3 - 4 μήνες περίπου αλλά αυτό με τους 2 μήνες δεν το έχω ακούσει ποτε. ¨ολοι λένε για ένα με 1,5 χρόνο. Ξέρεις κάτι παραπάνω να μας πεις από όσα έχετε ακουσει?

γλυκια μου καταρχας σου ευχομαι τα καλυτερα για το παιδακι σου!!
εγω μεχρι να μου χτυπησει την πορτα αυτο το προβλημα δεν ηξερα τιποτα
απο τοτε ομως που το ανακαλυψαμε ρωτησα πολλους γιατρους για το τι ειναι και τι πρεπει να κανουμε.ενας ομως πολυ αξιοπιστος παιδιατρος που εχει ακρες στο παιδον και τον εμπιστευομαι παρα πολυ γιατι ηταν και δικος μου παιδιατρος αλλα και ολων των συγγενων μου
μου ειπε οτι πλεον εως 40 ημερων περιμενουν να καταιβουν και το πολυ δυο μηνων κανουν την ενχειρηση.και οτι ακομα στην ψηλαφιση θα μπορουσαμε να το καταλαβουμε οτι το ενα εχει μικροτερο μεγεθος και ειναι σαν <λιωμενο> διοτι οσο καιρο εμεινε στην κοιλια ειχε περισσοτερη θερμοκρασια και αλλιωθηκε.δεν θελω να σ'ανυσηχησω απλα θελω να δωσετε ολες σας μεγαλη προσοχη γιατι ειναι κατι που θα φανει στο μελλον αν τελικα πετυχε η οχι.

mama tou kostantinoulh
20-01-09, 08:51

γλυκια μου καταρχας σου ευχομαι τα καλυτερα για το παιδακι σου!!
εγω μεχρι να μου χτυπησει την πορτα αυτο το προβλημα δεν ηξερα τιποτα
απο τοτε ομως που το ανακαλυψαμε ρωτησα πολλους γιατρους για το τι ειναι και τι πρεπει να κανουμε.ενας ομως πολυ αξιοπιστος παιδιατρος που εχει ακρες στο παιδον και τον εμπιστευομαι παρα πολυ γιατι ηταν και δικος μου παιδιατρος αλλα και ολων των συγγενων μου
μου ειπε οτι πλεον εως 40 ημερων περιμενουν να καταιβουν και το πολυ δυο μηνων κανουν την ενχειρηση.και οτι ακομα στην ψηλαφιση θα μπορουσαμε να το καταλαβουμε οτι το ενα εχει μικροτερο μεγεθος και ειναι σαν <λιωμενο> διοτι οσο καιρο εμεινε στην κοιλια ειχε περισσοτερη θερμοκρασια και αλλιωθηκε.δεν θελω να σ'ανυσηχησω απλα θελω να δωσετε ολες σας μεγαλη προσοχη γιατι ειναι κατι που θα φανει στο μελλον αν τελικα πετυχε η οχι.

Μου κάνει πάντως εντύπωση γιατί όλες οι μαμάδες στο φορουμ και σε άλλα τόπικ για την κρυψορχία ξέρουν κάτι για 1-1,5 χρόνο. Βέβαια κανείς δεν μπορείς να είναι σίγουρος. Το μέλλον θα δείξει. Άλλωστε περιπτώσεις με προβληματικό σπέρμα υπάρχουν πολλές και σε άντρες με κανένα ανατομικό πρόβλημα. Αλλά να σε ρωτήσω κάτι και σορυ αν είναι...πατάτα ερώτηση. όταν λες οτι ο άντρας σου είχε κρυψορχία...και με τον ένα όρχη δεν θα μπορούσαν να παραχθουν αρκετά σπερματοζωάρια για να μεινεις έγκυος? Γνωστή μου με πρόβλημα του άντρα της με μικρό αριθμό σπερ/ων είχε εισπράξει την εξής απάντηση από το γιατρό της "Εμεις θέλουμε μόνο 1 σπερματοζωάριο". Σου εύχομαι γρήγορα τα καλύτερα.

Γατουλα
20-01-09, 10:10
Σημερα εχω επισκεψη με τον Νικα στο Αγ Σοφια και θα σας ενημερωσω για οτι μαθω.
Τωρα για το διμηνο, μου φαινεται καπως.....θα το ειχαμε ματαδει καπου στο Ιντερνετ. Παντου βλεπω 18μηνο και ο γιατρος Μαρινοπουλος που μπαινει εδω λεει 6μηνο-12μηνο. Το πιο νωρις που εχω ακουσει.
Θα σας πω τα χουνερια μας σημερα αυριο....

angelmes
20-01-09, 13:35
[quote=angelmes].

Αλλά να σε ρωτήσω κάτι και σορυ αν είναι...πατάτα ερώτηση. όταν λες οτι ο άντρας σου είχε κρυψορχία...και με τον ένα όρχη δεν θα μπορούσαν να παραχθουν αρκετά σπερματοζωάρια για να μεινεις έγκυος? Γνωστή μου με πρόβλημα του άντρα της με μικρό αριθμό σπερ/ων είχε εισπράξει την εξής απάντηση από το γιατρό της "Εμεις θέλουμε μόνο 1 σπερματοζωάριο". Σου εύχομαι γρήγορα τα καλύτερα.

λογω του οτι του την εκαναν σε ηλικια 6 ετων την ενχειρηση εχουμε σημερα αυτα τα αποτελεσματα ασχετα οτι τοτε τους ειχαν επιβεβαιωσει οτι ολα πηγαν καλα.
διοτι σε τοσο μεγαλη ηλικια επιρεαζονται τα σπερματοζωαρια,καταστρεφονται τα κυταρα και πλεον υπαρχουν σπαρματοζωαρια με ανωμαλιες που μπορουν και γονιμοποιουν το ωαριο αλλα δυστηχως δεν μπορουν να γινουν εμβρυο κανονικο
και να φανταστεις την ενχειρηση την εκανε και στο εξωτερικο!!
ελπιζω και ευχομαι η δικια μας περιπτωση να μην εχει καμια σχεση με την δικια σας.ισως να ετυχε!!!!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
20-01-09, 14:03
Kορίτσια για σας και από εμένα.
Ο ένας ορχις του γιού μου ανεβοκατεβαινε, όπως μας έλεγε ο παιδίατρος, δηλ. μια ήταν στη θέση του - μια ανεβαινε προς τη κοιλια. Μας είχε πει ότι αν δε κατέβει μόνιμα μέχρι 1,5 χρ. να του κάνουμε επέμβαση να κατέβει διότι υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να καταστραφει λόγω διαφοράς θερμοκρασίας. Υπάρχουν βέβαια και πιθανότητες να κατεβει στην εφηβία αλλά είναι ρισκο να το αφήσουμε μέχρι τότε. Μας είχε πει ότι τυχαινει αυτο σε πολλα παιδάκια και δεν είναι κατι ανησυχητικό. Εμείς δε το ρισκάραμε και 1,5 ετων του κάναμε την επέμβαση. Ολα πήγαν καλά, μπήκαμε το πρωϊ στο νοσ/μειο και το βράδυ βγήκαμε. Φαινεται μια μικρη γραμουλα στην κοιλίτσα του και μια πιο μικρή στον ορχι, ψιλοπραγματα δηλαδη. Αν θελετε να σας πω καμια λεπτομέρια ρωτηστε με.
γεια σας!

Elinaki
20-01-09, 14:44
Γατούλα πώς πήγε με τον ΄Νίκα; Γράψε τα νέα!

Γατουλα
20-01-09, 15:17
το απογευμα ειναι.
θα τα γραψω το βραδυ η αυριο στη δουλεια :roll:

ΠΑΝΤΕΛΗΣ
20-01-09, 16:14
Καλησπέρα,
έχουμε ένα αγοράκι 4 ετών γεννήθηκε με κρυψορχία και από τις δύο πλευρές έγινε η επέμβαση 18 μηνών ( ο υπέρηχος έγινε στο ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ είναι από τους καλύτερους ) κατέβηκε ο ένας όρχις ο άλλος κατέβηκε μέχρι ενός σημείου, αναγκαστικά περιμέναμε έναν χρόνο για να γίνει πάλι η επέμβαση, ο γιατρός μας είπε ότι δεν ήταν ικανοποιητικό μέγεθος, τον κάτέβασε ,αλλά θα περιμένουμε μέχρι 6 ετών να κάνουμε κάποιες εξετάσεις να δούμε.....υπήρχε περίπτωση να του αφαιρεθεί κατά τη διάρκεια της δεύτερης επέμβασης αν δεν ήταν σε καλή κατάσταση, καταλαβαίνετε το άγχος και την αγωνία και τώρα είμαστε σε μιά αγωνία μέχρι τα 6 χρόνια του. Σκέψεις διάφορες περνουν από το μυάλο μας που δεν αφήνουν να ηρεμήσουμε καρκίνος , αφαίρεση ........
Άν κάποιος μπόρει να μας δώσει περισσότερες πλήροφορίες θα ήταν πολύτιμες για εμάς.

Γατουλα
20-01-09, 21:31
Λοιπον απο την επισκεψη στο Αγ Σοφια με τον Νικα, να πω πρωτα οτι σε εμπνεει σα γιατρος, προσεγγισημος και με χιουμορ. Δυστυχως ακοσα το σεναριο που περιμενα να ακουσω. Τον ψηλαφισε, θεωρει οτι ειναι πολυ μικρος, πιθανοτατα αυτο που επιασε δεν ειναι καν ο ορχης αλλα τα υπολοιπα στοιχεια που τον αποτελουν , επιδεδημιαδα, καπως ετσι το ειπε, και κατα 99 % αν υπαρχει δεν ειναι βιωσιμος. Αυριο θα παρω για να κλεισω ραντεβου το οποιο μπορει να αργησει αρκετα, ισως και μετα το καλοκαιρι. Θεωρει οτι η εγχειρηση μεχρι τα 2 το πολυ ειναι ΟΚ. Θα το κυνηγαω μηπως πετυχω καμια αναβολη και με χωσει νωριτερα. Απο αυτο που θα δει, θα προχωρησει η στο κατεβασμα η στην αφαιρεση.
Τον ρωτησα και για την πλαστικη ποτε πρπει να γινει και μου ειπεοτι η αμερικανικη τακτικη ειναι απο τα 4 και ολο πρεοσθετεις επιθεματα, η γνωμη του ειναι γυρω στα 12, μια και καλη, ανωδυνη και ακινδυνη επεμβαση.

Περισσοτερα δε ρωτησα γιατι δεν ημουνα και παρα πολυ ευτυχης με αυτα που ακουσα :cry:

Γατουλα
20-01-09, 21:33
Παντελη γιατι δεν κατεβξκε ο δευτερος μεχρι εκει που επρεπε, δε καταλαβα? Στα 2,5 που κατεβηκε και μετα απο 2 χειρουργεια δε μπορουσε να κρινει αν ειναι βιωσιμος? και να φτασει το παιδι 6?
Γνωμη μου, να ακουσεις και μια 2η αποψη, αν δεν εχεις ηδη ακουσει
Απο αυτα που ξερω, το προβλημα ειναι αν ο ορχης δε βρισκεται στο φυσικο του περιβαλλον, κατι που εσεις το εχετε διορθωσει ηδη :roll:

Elinaki
20-01-09, 21:45
Παντελή γειά σου. Αν συμπέρανα σωστά, κάνατε μια επέμβαση και κατέβασαν μονο τον έναν όρχι, σωστά; Ο δεύτερος τί έγινε; Τι εννοείς τον κατέβασαν μέχρι ενός σημείου; απ΄όσο ξέρω απ' το γιο μου, όταν τον κατεβάζουν τον συγκρατούν στο όσχεο γιατί αλλιώς πάλι θα ανεβοκατεβαίνει. Ο Παπανικολάου είναι ο ακτινολόγος στο Χίλτον μάλλον όχι το νοσ.Παπανικολάου στη Θεσ/κη. Σ' αυτόν είχαμε πάει και μεις για το υπέρηχο όρχεων και είναι πράγματι καλός. Κοιτάξτε το σύντομα και όσο για τους γιατρούς ρώτα ότι θέλεις!

Γατούλα υπομονή, κλείσε τα ραντεβού σου και καλή συνέχεια.
Κράτα μας ενήμερους

ΠΑΝΤΕΛΗΣ
21-01-09, 10:23
Καλημέρα,
ο δεύτερος δεν κατέβηκε στο πρώτο χειρουργίο γιατί ήταν αρκετά ψηλά και αν τον πίεζε να κατέβει τελείως ίσως το λουράκι που είναι πιασμένος ο όρχις τα έσπαγε και το δεύτερο χειρουργείο έπρεπε να γίνει μετά από ένα χρόνο για να θρέψει το λουράκι και να μη σπάσει με ένα πιο σύντομο χειρουργίο.Την επέμβαση τη κάναμε στο Παίδων με τον Δημητριάδη και ναι για τον υπέρηχο λέω τον Παπανικολάου.Έχω τύψεις μήπως δεν κάναμε τα πράγματα καλά μήπως δεν βρήκαμε καλό γιατρό,αν και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα μαζί του.Μας είπε θα το δούμε στα 6 χρόνια γιατί σε αυτή την ηλικία υπάρχει ανάπτυξη των όρχεων.
Έγω που σας γράφω είμαι η γυναίκα του Παντελή με λένε Μαρία αλλά όταν πήγα να κάνω εγγραφή με το Μαρία μου έλεγε ότι έχει δωθεί αυτό το όνομα έτσι επέλεξα του άντρα μου.
Ο Δημητριάδης μετά το χειρουργίο ( μετά 6 μήνες ) όλα Ο.Κ. αλλά θα τα πούμε 6 ετών, ο παιδιάτρος τον πιάνει τον όρχι.Ξυπνάω και κοιμάμαι με αυτή την αγωνια. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩ...............................

Γατουλα
21-01-09, 11:04
ΟΚ ΠαντελοΜαρακι τοτε. Εγω θα σου προτεινα να μιλησεις με εναν ακομα, να του τα πεις . Πιθανοτατα να ειναι ολα ΟΚ και να ησυχασεις ετσι!

μαμωτω 2 κρυψορχιες και κατεβηκαν, εμεις 1 και που ειναι οεοοοοοοοο
:lol: :lol: :lol:

το νευρικο μου συστημα
παιρνω τηλ για να κλεισω για το χειρουργειο, η μιλανε η δεν απαντανε!
αει σιχτηρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ

ΠΑΝΤΕΛΗΣ
21-01-09, 13:57
Γατούλα
τον Νίκα τον θυμάσαι, γιατί τον είχα δει στο Νοσοκομείο φαίνεται μια χαρά
κάνε υπομονη, καταλαβαίνω.Πόσο είναι τώρα το μωρό ? είναι μια τρέλλα αυτό με το πότε θα γίνει η επέμβαση τελικά καλείται ο γονιός να αποφασίσει πότε θα την κάνει... εμάς στην αρχή μας είπα 3 ετών..........και έγω κάνω σενάρια μήπως έπρεπε να πάω πιο νωρίς γιατί έτσι θα γινόταν πιο νωρίς η δεύτερη αλλά που να ξέρουμε ότι θα πάμε για 2 χειρουργιο.......γράψε μου νέα σου

Μαρία

Elinaki
21-01-09, 14:42
Κατ΄αρχήν, ο χειρουργός του σίγουρα ξέρει περισσότερα και καλύτερα και για να σας λέει να περιμένετε μέχρι τα 6 έχει τους λόγους του. Για να σου φύγει η ανασφάλεια γιατί δεν παίρνεις μια δεύτερη γνώμη; Αν σου πει τα ίδια ησυχάζεις, αν όχι το ψάχνεις κι άλλο.
Ο δικός μας παιδίατρος μας είχε στείλει στον Ζουπάνο, επί της Κηφισίας, πριν τον Αντέννα

Γατουλα
21-01-09, 21:54
Λοιπον, 50 ημερων, Αγλαια Κυριακου, βουβωνοκηλη.
Επειγουσα εισαγωγη, χαμηλος αιματοκριτης, πιθανοτητα για μεταγγιση, ανα ανεβει πρωτα ο αιματοκριτης και υστερα η επεμβαση. εγω ΟΚ.
Επομενη για χειρουργειο. Το βραδυ της παραμονης μας λενε, 3 ειμασταν με ιδιο θεμα, παρτε το φακελο σας - ο οποιος γραφει, εμπιστευτικο , να μη δινετε σε ασθενη η γονεα :shock: - και πηγαινετε στον εφημερευοντα χειρουργο. Α στο μεταξυ ειχαν αποφασισει οτι δε χρειαζεται η μεταγγιση. Παω και μου λεει, οτι λογω του χαμηλου αιματοκριτη, αυτος δε θα ρισκαρε να το χειρουργησει το παιδι μου, και να αποφασισω ΕΓΩ ο ΓΟΝΙΟΣ τι θα κανω, θα την κανουμε αυριο η οχι. :shock: :shock: :shock:

Φυσικα κατεβαινω σε εξαλλη κατασταση. Την πληρωσε ο ειδικευομενος του θαλαμου :lol: Βρες μου το διευθυντη και φανταζεστε. Τελικα με ηρεμησε και η παιδιατρος μου οτι η συγκεκριμενη επεμβαση δεν ειναι τοσο αιμοραγικη και με τα πολλα ηρεμησα. Φυσικα ενημερωθηκε και ο διευθυντης

Το να βγαζουν γιατροι ο ενας το ματι του αλλουνου -μετα λογια- δε το ειχα ξαναζησει

ΑΘΛΙΟΙ

ΠΑΝΤΕΛΗΣ
22-01-09, 09:37
Γατούλα καλημέρα
τελικά είναι κρυψορχία ή βουβονοκύλη ή αυτά είναι το ίδιο ? πότε θα γίνει η επέμβαση ? το παίδί τώρα είναι 50 ημερών? θέλω να τα καταλάβω πές τα μου πιο αναλυτικά.
Οι γιατροί μπορεί να σε τρελάνουν πρέπει να πας σε 300 γιατρούς και τελικά να απόφασίσεις εσύ.

Γατουλα
22-01-09, 14:08
οχι βρε, 50 ημερων καναμε βουβωνοκηλη + υδροκηλη
σας εγραψα τα τραγελαφικα των νοσοκομειων μας!

οσο για το ραντεβου μας, ω ναι, εκλεισα! για ποτε ? 15/9
μολις 8 μηνες αργοτερα!!!!1
Τωρα ειμαστε 13 μηνων!

Θα πεσει κυνηγι στο γιατρο μηπως κατσει καμια αναβολη και χωθουμε νωριτερα :roll:

yiannaf
22-01-09, 14:17
Γατούλα εύχομαι να καταφέρετε να την χωθείτε τελικά και όλα να πάνε καλά :D

ΠΑΝΤΕΛΗΣ
22-01-09, 16:51
Το ίδιο παιδάκι θα κάνει την κρυψορχία? Όταν γεννήθηκε ο δεύτερος γιος μας το πρώτο που ρωτήσαμε ήταν αν είχε κρυψορχία ?εύτυχός δεν είχε αλλά έπαθε ουρολοίμοξη και περάσαμε εναν άλλο γολγοθά γιατί όλοι οι γιατροί μας έλεγαν να παίρνει για 2 χρόνια αντιβίοση( που σαφώς θα είχε πολλές επιπτώσεις στον οργανισμό του ) έπρεπε να πάμε σε 10 γιατρούς για να βγάλουμε μια άκρη και να αποφασίσουμε ΜΟΝΟΙ μας ότι δεν θα δώσουμε την αντιβίοση στο παιδί......μια φοβερη ευθύνη που μας ταλαιπωρησε 2 χρόνια για το αν κάνουμε σωστά ή όχι.........άσε δε τα χρήματα που δώσαμε στους γιατρούς............

mama tou kostantinoulh
22-01-09, 18:02
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αν δεν πέσεις σε καλό γιατρό άστα να πάνε...σε τρελαινουν. Εμεις τραβήξαμε σοκ όταν γεννηθηκε που ξαφνικά στο ΜΗΤΕΡΑ στα προωρα αποφασίσαν ότι το παιδί έχει ...1 νεφρό. Τελικά 2 έχουμε αλλά είναι στην ίδια πλευρά και δεν τα βλεπανε ....(τα έχω πει και αλλού). Πλέον και με καθοδήγηση της παιδιατρου μας έχουμε πάει στους υποτιθεται καλύτερους και τουλάχιστον έχουμε μπει σε μια σειρά να ψαχνουμε κάποια πράγματα. Δε με νοιαζει να πληρώσουμε τα κέρατα μας αλλά τουλ. να βγάλουμε άκρη και να ακουσουμε 1 υπεύθυνη γνώμη. Παντελομαράκι για το 2ο γιο σου με την αντιβίωση μια κυστεογραφία δεν αρκούσε για να δουν αν έχει πρόβλημα?
Ελινάκι και εμεις στον Ζουπάνο έχουμε παει και μας παρακολουθει. Καλος μου φαίνεται αν και λίγο ...φιρμα! Πάντως νομίζω ότι έχει πολλές γνώσεις και ιδιαιτερα εξειδικευμένες.

ΠΑΝΤΕΛΗΣ
22-01-09, 21:37
Έπαθε 15 ημερών ουρολοίμοξη και στο ΜΗΤΕΡΑ του κάνουν κυστεογραφία του βρήσκουν 2 βαθμού παλλιδρόμηση.Έπρεπε να του την κάνουν μετά από αρκετό καιρό γιατί ήταν πάνω στη λοίμοξη και φυσικά και λόγο ηλικίας υπήρχε ανωριμότητα της περιοχής .Μας μίλησαν για χειρουργία κ.τ.λ. εμείς τα παίξαμε δεν είχαμε συνέλθει ακόμα από τον πρώτο μας γιο με την κρυψορχία.Μας λένε 2 χρόνια αντιβίοση εμείς δεν δώσαμε κάναμε για ένα χρόνο κάθε εβδομά εξέταση ούρων και τον δεύτερο κάθε 15 μέρες. Πρίν λίγους μήνες έκλεισε 2 ετών του κάναμε την κυστεογραφία πάλι και όλα είναι Ο.Κ. Ποίος είναι ο Ζουπάνο ? και τι είναι ? Δεν μπορώ τις φίρμες και εμείς πήγαμε σε πρώην διευθυντη του ουρολογικου του Παίδων για την κρυψορχία και μας είπε μετά τα 3 και μετά όταν ψαχτήκαμε τρέχαμε και δεν φτάναμε και εγώ έγκυος στο 2 με αποκολήσεις τη μία πίσω από την άλλη, την πρώτη επέμβαση την έκανε ενω ήμουν έγκύος και την άλλη περιμέναμε να γεννήσω για να την κάνουμε.Είναι μία τρέλλα με τους γιατρους............

Γατουλα
22-01-09, 21:54
Μαρια ισως δεν ηταν βαριας μορφης η ουρολοιμωξη γιατι απο οσους γνωστους ξερω, δινουν την αντιβιωση. Η βαφτιστηρα μου ειναι ηδη 5 και συνεχιζει. Εχει εντονο προβλημα, παρακολουθουν νεφρα ορμονες, αλλεργιες......Και φυσικα εξετασεις συνεχεια, και καθε φορα που θα αρρωστησει δινουν ουρα, και αρρωσταινει συνεχως

Οσο για το ουρα καθε βδομαδα, τυχερη εισαι
Εγω εψαχνα την Αναστασια για ουρολοιμωξη. Περασαν 3 βδομαδες εως οτου να πιασω ικανη ποσοτητα, η σκατουλα δεν αφηνε με τιποτα τα ουρα. Τελικα 3 καλλιεργειες βγαινουν με ψευδομοναδα! Κατευθειαν νοσοκομειο, ουρα με συριγγα απο κοιλιτσα, οροι και σε 3 μερες μας λενε οτι το παιδι ειναι καθαρο :shock:

Πως ειπατε???? ουτε που θελω να ξαναδωσουμε ουρα, δεν εμαθα και το γιατι, Πηγα σε 2 κεντρα, και τα 2 λαθος διαγνωση?

underage
22-01-09, 22:40
Το να βγαζουν γιατροι ο ενας το ματι του αλλουνου -μετα λογια- δε το ειχα ξαναζησει
ΑΘΛΙΟΙ

Που να ακούσεις την κόντρα των "πανεπιστημιακών" και του "ΕΣΥ".

Να λεει ο πανεπιστημιακός ότι το παιδί έχει συνάχι, να το βλέπει ο ΕΣΥ ότι όντως έχει συνάχι ΑΛΛΑ να διαφωνεί γιατί το "βρήκε" πρώτος ο πανεπιστημιακός.....

ΠΑΝΤΕΛΗΣ
23-01-09, 11:33
Άκριβώς αυτό με το που παίρνουν συχνά αντιβίωση χαλάει το ανοσοποιητικό σύστημα δεν έχει ο οργανισμος δικές του άμυνες συν ότι χαλάει η χλωρίδα του οργανισμού που αναπληρώνεται με γιαούρτι ( αλλά ποία γιαούρτια αυτά που υπάρχουν......),έξάλου ακόμα και αν παίρνουν αντιοβίωση πάλι μπορεί να πάθουν ουρολοίμοξη και ξέρω τέτοιες περιπτώσεις επομένως γιατί να δώσω για τόσο μεγάλο χρονικο διάστημα αντιοβίοση? Βέβαια το παιδί το παρακολουθείς πολύ προσεκτικά ....αν δεν παίρνει βάρος ακόμα και με μια κακοδιαθεσία εμείς κάναμε εξέταση,ίσως με τα κοριτσάκια να είναι πιο δύσκολο να πάρεις ούρα. Φυσικά και η ουρολοίμοξη μπορεί να πειράξει νεφρά κτλ αλλά με μία ουρολοίμοξη που δεν θα την πάρεις χαμπάρη.......για να το ξαναδούν το θέμα,φυσικά και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά η πολύ αντιοβίωση........

Γατουλα
23-01-09, 14:41
η βαφτιστηρα εχει αλλεργια σε οτιδηποτε γαλακτερο
η καυμενουλα πηγε τουρτιτσα στο νηπιο και αυτη εφαγε φρουιζελε!!!! :lol:
ελπιζω να στρωσει οσο μεγαλωνει
πεινει ακομα την αηδια το υποαλλεργικο, μονο αυτο ανεχετε

Γατουλα
01-02-09, 14:02
αυριο μπαινουμε χειρουργειο :oops:
μολις μπορεσω θα σας πω τις εξελιξεις :roll:

ΠΑΝΤΕΛΗΣ
01-02-09, 15:05
Να πάνε όλα καλά, που θα πάνε
καταλαβαίνω την αγωνία σας.................τι ώρα θα την κάνετε?
τα λόγια είναι περιτά, θα μείνετε μέσα το βράδυ?

Γατουλα
01-02-09, 15:26
δε ξερω και στα δυο :roll:
τωρα 1 βραδυ 2 βραδυα θα περασουνε :roll:

anna+
01-02-09, 15:46
Γατούλα μου εύχομαι να πάνε όλα καλά με το χειρουργείο. Θα περιμένουμε νέα.

yiannaf
01-02-09, 19:27
Καλή επιτυχία κούκλα μου. Όλα θα πάνε καλά, είμαι σίγουρη :D

τετα
01-02-09, 20:17
καλη επιτυχια κοπελα μου! ολα καλα θα πανε. εχεις τις προσευχες μας και τις ευχες μας. να μας ενημερωσεις.....

underage
01-02-09, 20:24
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ και από εμάς.

Και δυο συμβουλες: Δεν είναι ανάγκη να νοικιάσεις την τρισάθλια ξαπλώστρα, στην κούνια με το μωρό κοιμάσαι καλύτερα :wink:
Επίσης να πάρεις μαζί σου μια πάντα για να βάλεις στη μέσα πλευρά της κούνιας γιατί τα κάγκελα είναι σιδερένια

Γατουλα
01-02-09, 20:51
τελικα σημερα μονο αιμα του πηρανε και γυρισαμε. Αυριο 7.30 Παιδων Α. Σοφια, χειρουργος Νικ@ς. Για την ωρα ολα καλα με το γιατρο, το ραντεβου ηταν για 15/9!!!!! και με πηρε ο ιδιος σημερα για να με ειδοποιησει. Ρωτησα τον εφημερευοντα γιατι ηξερα οτι ειναι αυθημερον, αλλα μου ειπε εξαρταται τη θεση του ορχη. Οποτε μαλλον τριτη μας βλεπω πισω.....φιλια πολλα..καλη μας τυχη

underage ετσι και ανεβω και εγω πανω με βλεπω να πεφτουμε κατω παρεα!

Μπαμπουράκι
02-02-09, 17:17
Γατούλα μου γεια σου!

Τυχαία είδα το θέμα, καλή επιτυχία με την εγχείρηση.

Ο γιατρός που γράφεις εγχείρησε το τσουρέκι μου όταν ήταν 1 ημέρας!

Βουβωνοκήλη και ο όρχις να μπει στην θέση του.

Για μας ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα καθώς νεογέννητο αλλά πιο πολύ το ψυχολογικό το δικό μου.

Η εγχείρηση δεν είναι τίποτα, ο γιατρός είναι πραγματικά καλός και στο λέω εγώ που έχουμε κάνει απο τότε και 3 ελέγχους. Μετά από υπέρηχο τον τσεκάρει και ο χειρουργός. Πάντα καλός, εξυπηρετικός, κατανοητός και σου αναλύει ότι θέλεις να ρωτήσεις.

Όλα καλά θα πάνε!!!!!!!! :D

Γατουλα
02-02-09, 18:01
Βγηκαμε! περα απο τη μια ωρα κλαψα μετα την ανανηψη, λυσσαξε, κωλο δεν εβαλε κατω, περα δωθε στη κουνια, να χτυπιεται, περασαν 3 ωρες , αντε να του δωσω γαλα, τιποτα αυτος , να μη θελει. Τελικα του εφερα μια κρεμα και την εκανε να!Πειναλααααα

Τελικα ειμαστε και επισημα μοναρχες :roll: δε βαριεσαι, ενα και καλο :lol: διορθωνονται αυτα στο μελλον. Το στειλαμε για βιοψια, σε κανα μηνα θα εχω αποτελεσμα. Ηρθαμε και σπιτι, χοροπηδαγε πανω στο κρεββατι , παταει στο κενο και γκουπ, οφου. Δε στεναχωρηθηκα για το κεφαλι του οσο για το τρανταγμα του :roll: πριν απο λιγο ειμαι απο εδω στο λαπτοπ τον ακουω ξανα, κλαμα, παω απο εκει ειχε αναποδογυρισει το καροτσι που εχω στο δωματιο τους και αυτος σφηνα απο κατω :roll: μιλαμε μου ηρθε με υπερδιεργεση!!!!!! :lol: :lol:

anna+
02-02-09, 18:07
http://dl4.glitter-graphics.net/pub/81/81824br5uyrfrsr.gif (http://www.glitter-graphics.com) Σιδερένιο το γατάκι κι από εδώ και πέρα ούτε δοντάκι να μην του πονέσει...

Γατουλα
02-02-09, 18:08
χεχε μακαρι αλλα ακομα στα 9 δοντια ειμαστε :lol: :lol: :lol:

Μπαμπουράκι
02-02-09, 18:11
Βρε το ζουζουνι..
αντί να κάτσει λίγο ήσυχο...

Με τις υγείες σας λοιπόν !

underage
02-02-09, 19:42
ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ, ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ, ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ και πάντα ΖΩΗΡΟΣ :)

yiannaf
02-02-09, 20:18
Σιδερένιος ο γατούλης σας :D

ΠΑΝΤΕΛΗΣ
03-02-09, 12:21
ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ............
ΡΕ ΤΙ ΠΑΙΔΙ ΕΊΝΑΙ ΑΥΤΟ ?
ΔΕΝ ΤΟΝ ΈΠΙΑΣΕ ΤΙΠΟΤΑ..............

mama tou kostantinoulh
04-02-09, 16:19
Σιδερένιος !! Η νάρκωση φαίνεται δεν τον έπιασε γι'αυτό και τόσο ζωηρός.

Γατουλα
04-02-09, 16:25
μπα για 2 ωρες εκλαιγε, ποναγε, μετα σηκωθηκε και μη τον ειδατε!

αλλα απο εκεινη την ημερα μου εκοψε το γαλα, δε θελει να το δει αλλο πραγμα
σκεφτομαι μηπως εχει γδαρθει ο λαιμουλης του απο το σωληνακι
ευτυχως φαι νερο ειμαστε ΟΚ

underage
04-02-09, 16:37
Για λίγες μέρες 3 -4, μην επιχειρήσεις καν να του δώσεις γάλα, μετά θα στο ζητήσει μόνος του

Γατουλα
04-02-09, 16:55
gγια να δουμε σημερα πως θα παει!

Elinaki
05-02-09, 15:32
Γατούλα σιδερένιος, τώρα το είδα ότι εγχειρίστηκε, καλή ανάρρωση στο μωλάκι σου!

Γατουλα
05-02-09, 15:44
thankssssssssssssssssssss! :lol:

σεβασμο τωρα στο ΜΟΝΑΡΧΗ μας εεεεε!

sazy
05-02-09, 17:23
Γατούλα και απο μένα σιδερένιος ο μικρούλης σου.

Θα θελα να πω και γω για τον γιο μου. Παρόλο που γεννήθηκε χωρίς κρυψορχία, πριν ένα μήνα περίπου, τελείως τυχαία πρόσεξα οτι οι όρχεις δεν βρισκόταν στον σάκκο. Απο τότε άρχισα συνέχεια να κάνω ψηλάφηση και άλλοτε ήταν στην θέση τους άλλοτε όχι. (Μπορεί για τρείς μέρες να μην είναι στη θέση τους και μετά για λίγο να κατέβουν ) Το ανέφερα στην γιατρό μου, και μου είπε πως συχνά συμβαίνει αυτό και να κάνω μασάζ στην βουβονική περιοχή για να κατέβουν ( βέβαια δεν μου είπε να το κάνω συστηματικά, έτσι περιστασιακά). Επίσης η πεθερά μου, μου είπε πως ο άντρας μου είχε το ίδιο πρόβλημα. Αυτή δεν το είχε αντιληφθεί όταν ήταν μωρό ο άντρας μου αλλά το ανακάλυψε ένας γιατρός σε μια εξέταση στο σχολείο. Το πρόβλημα αποκαταστάθηκε χωρίς καμία επέμβαση, και χωρίς μασαζ.
Ετσι εγώ είχα κάπως καθυσηχαστεί. Τώρα με αυτά που διαβάζω μήπως πρέπει να κάνω κάποιες κινήσεις, να απευθυνθώ σε κάποιο χειρουργό. Τι λέτε?
- σημειώνω πως ο μικρός είναι 14 μηνών και περπατάει απο τον ενδέκατο μήνα

Γατουλα
05-02-09, 20:37
κακο δεν θα ηταν. εσενα η περιπτωση ειναι αποσπωμενοι ορχοις, αυτο το ανεβοκατεβασμα που λες. Ισως ο χειρουργος κρινει οτι πρπει να γινει καποιο ραμματακι ωστε να μενουν μονιμα στη σωστη θεση

sazy
06-02-09, 15:18
"αποσπώμενοι όρχεις"; Μήπως ξέρετε κάποιον άλλον όρο, δεν βρίσκω τίποτα στο internet γαι να ενημερωθώ.

Γατουλα
06-02-09, 15:49
εψαξα αλλα δε μπορεσα να βρω κατι, σορυ!
ρωτα και παιδιατρο....

sazy
06-02-09, 15:58
Εχω λίγο πανικοβληθεί, γιατί το παρατήρησα τυχαία και δεν γνωρίζω ακριβώς πότε εμφανίστηκε το πρόβλημα. Επίσης όσο το παρακολουθώ νομίζω ότι περισσότερο χρόνο οι όρχεις είναι κρυμμένοι. Η γιατρός μου, πραγματικά ειμαι πολυ ευχαριστημένη, δέ με θορύβησε.Μάλιστα μου είπε αφού κατεβαίνουν μην ανησυχείς. Ίσως δεν της περιέγραψα αυτό που τώρα παρατηρώ πιο ξεκάθαρα. Θα το ξανασυζητήσω μαζί της.

bibis
23-02-09, 10:13
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!! Ο ΥΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 14 ΜΗΝΩΝ. ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΠΡΩΩΡΑ ΣΤΗΝ 31 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ. ΕΧΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΡΙΨΟΡΧΙΑ ΚΑΙ ΥΔΡΟΚΟΙΛΗ. ΠΗΡΑΜΕ 2 ΓΝΩΜΕΣ ΙΑΤΡΩΝ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΓΧΕΙΡΙΣΤΕΙ. Ο ΕΝΑΣ ΕΙΠΕ ΑΜΕΣΑ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΠΕ 16-18 ΜΗΝΩΝ. ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ!!! ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΦΙΜΩΣΗ... ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ

Γατουλα
23-02-09, 10:17
ποσο ειναι τωρα το παιδι?
φιμωση εχω ακοσει οτι νοιαζονται γυρω στα 2

bibis
23-02-09, 11:40
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!! Ο ΥΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 14 ΜΗΝΩΝ. ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΠΡΩΩΡΑ ΣΤΗΝ 31 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ. ΕΧΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΡΙΨΟΡΧΙΑ ΚΑΙ ΥΔΡΟΚΟΙΛΗ. ΠΗΡΑΜΕ 2 ΓΝΩΜΕΣ ΙΑΤΡΩΝ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΓΧΕΙΡΙΣΤΕΙ. Ο ΕΝΑΣ ΕΙΠΕ ΑΜΕΣΑ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΠΕ 16-18 ΜΗΝΩΝ. ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ!!! ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΦΙΜΩΣΗ... ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ

Γατουλα
23-02-09, 11:43
στραβομαρα σορυ! αλλα ειμαι καπως σημερα....

που εχεις κοιταξει? παιδων αλλου? εισαι απο Αθηνα? αν σκοπευεις για εγχειρηση στο Παιδων εχε υποψη οτι καθυστερουν να κανονισουν χειρουργειο.
Γνωμη μου οτι το βαζεις στα αμεσα σχεδια σας......

bibis
23-02-09, 11:47
ΓΑΤΟΥΛΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ. ΕΧΩ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΙΑΤΡΙΚΩ ΑΘΗΝΩΝ ΣΕ ΠΑΙΔΟΟΥΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΗΤΕΡΑ ΣΕ ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟ... ΚΑΙ ΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑΣ ΚΑΙ ΥΔΡΟΚΟΙΛΗΣ.

ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΜΩΣΗ ΟΜΩΣ!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ.... ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ Ο ΠΑΙΔΟΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΤΟΜΗ....

Elinaki
23-02-09, 22:30
asimina ο μεγάλος μου γιος εκανε κρυψορχία και φίμωση στο ίδιο χειρουργείο. Μολις είχε κλείσει τους 18 μήνες. Δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρηθεί με δύο ξεχωριστά χειρουργεία.

bibis
24-02-09, 10:53
asimina ο μεγάλος μου γιος εκανε κρυψορχία και φίμωση στο ίδιο χειρουργείο. Μολις είχε κλείσει τους 18 μήνες. Δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρηθεί με δύο ξεχωριστά χειρουργεία.
καλημέρα! όταν λες φίμωση δηλαδή έκανε περιτομή? Η περιτομή είναι η μόνη λύση για την φίμωση?
μετά το χειρουργία πως ήταν? πρόβλημα με τσίσα και μολύνσεις?

kristina
24-02-09, 14:37
Φίλοι γειά σας, ομοιοπαθούντες και εμείς. Την επεμβαση την έχουμε κάνει. Όλα καλά. Το ερώτημα μου είναι τι γίνεται μετά;;;;; Πως ξέρουμε αν ο όρχης είναι καλά και θα λειτουργήσει όταν έρθει η ώρα; Χρειάζεται περαιτέρω εξετάσεις/παρακολούθηση; Μήπως ξέρετε; γιατί εμένα δεν μου έχουν πει τίποτα. Εχω μια έντονη ανησυχία γιατί την επέμβαση την κάναμε στα 2,5 χρόνια.

Γατουλα
24-02-09, 15:01
Αν εσυ ανησυχεις που τον πηγανε στη θεση του, εγω μωρε τι να πω που δεν εχουμε τωρα?! :roll: Μου ειπανε σε μερικα χρονια και καθαρα για ψυχολογικους λογους να βαλουμε ενα με πλαστικη εγχειριση. Δε ξερω στη κυριολεξια, κανουν κατι η απλα ειναι εκει και υπαρχουν????? χαχαχα βοηθατε την ασχετη μανα :lol: :lol: :lol: :lol: και σεμνα μη μας κοψουν :lol: :lol: :lol:

ΠΑΝΤΕΛΗΣ
25-02-09, 08:49
Kαλημέρα
νομίζω γατούλα ότι είχατε με τον ένα όρχι πρόβλημα? νομίζω ότι αυτός που θα του βάλουν μέτα με την πλαστική έιναι μόνο για ψυχολογικούς λόγους εξάλου δεν έχετε πρόβλημα γιατί και με τον ένα μπορεί να τεκνοποίησει αν αυτό είναι το πρόβλημά σου.
Εμάς μας είπαν ότι όταν πάει 6 χρονών με εξετάσεις θα δούμε αν όλα είναι Ο.Κ.

Γατουλα
25-02-09, 10:03
για πες δηλαδη? τι εξετασεις και τι θα δειτε? για να ξερω :roll:

ΠΑΝΤΕΛΗΣ
25-02-09, 11:01
Νομίζω θα γίνει από την αρχή υπέρηχος για να δουν το μέγεθος των όρχεων και αιματολογικές ( ίσως ορμονικές ) για το σπέρμα ..............
περιμένουμε λοιπόν .............
Είμαι αισιόδοξη ότι όλα θα πάνε καλά
ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥΣ ΕΊΝΑΙ?................

Γατουλα
25-02-09, 11:13
εμενα δε μου ειπε τιποτα, στα 13 να βαλουμε πλαστικο, απλα εγω το βλεπω γυρω στα 8

ΠΑΝΤΕΛΗΣ
25-02-09, 12:05
Είναι λογικό να μην σου είπε τίποτα από τη στιγμή που τον ένα τον αφαιρέσατε και ο άλλος είναι Ο.Κ.

ψαράκι
03-03-09, 17:16
Κορίτσια κι αγοράκια καλησπέρα! Ο γιός μας είναι σήμερα 7,5 μηνών... Γεννήθηκε με κρυψορχία του αριστερού όρχεος. Στην ηλικία των 7 μηνών και 3 ημερών χειρουργήθηκε στην Ευρωκλινική Παίδων από έναν πολύ καλό παιδοχειρουργό. Όλα πήγαν καλά (Δόξα τω Θεω)... αλλά μέχρι να πάν "όλα καλά" είχαμε πάθει 300 εγκεφαλικά!!! Καταλαβαίνετε! Όποια από εσάς θέλει περισσότερες λεπτομέρειες ας μου πει!!! 7 μήνες το "σπουδάσαμε" το θέμα! Με χαρά θα μοιραστώ την εμπειριά μας...(Σημειώστε ότι είχαμε πάει και στο Αγλαια Κυριακού που μας είχαν πει για χειρουργείο από 9 έως 12 μηνών. Τελικά επιλέξαμε την "σχολή" που λέει από 6 έως 12 μηνών. Είχαμε κάνει και υπέρηχο στους 4 μήνες, όπου είχε εντωπιστεί ο όρχις).

bibis
06-03-09, 10:32
καλημέρα σας,
εμείς χειρουργούμαστε την παρασκευή!!!!! άντε καλή μας επιτυχία

ΠΑΝΤΕΛΗΣ
06-03-09, 11:25
Να πάνε όλα καλά...........

Γατουλα
06-03-09, 13:45
με το καλο

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
06-03-09, 14:23
Nα πάνε όλα καλά και από μένα!
Όσον αφορά την κρυψορχία έχω γράψει την εμπειρία μας με το γιό μου στη συγκεκριμένη κουβέντα. Αυτό που θέλω να σας πω είναι σχετικά με τη φίμωση (αμάν με τους άντρες και τα πουλιά τους πια, του γιού μου το χουμε χρυσοπληρώσει γι αυτό αργότερα αλίμονό του αν δε προσέχει που το βάζει! :wink: :lol: ). Επειδή λοιπόν του γιού μου ήταν υποψήφιο για φίμωση ο γιατρός μας είχε πει κάθε βράδυ μετά το μπανάκι του να το τραβάμε λίγο και να του βάζουμε μια κρεμούλα (fixotide gel νομίζω ή κάπως έτσι). Αυτή η κρεμούλα μαλάκωνε το δέρμα και μετά από κανα τρίμηνο ξεφιμώσαμε. Κάθε τόσο όμως ψιλοκολλάει και του κάνουμε συντήρηση με την κρέμα. Αυτό το γράφω με την έννοια ότι μπορεί να μη χρειάζεται χειρουργείο για τη φίμωση και να μη χρειαστει να γίνει περιτομή στα παιδάκια σας. Αλήθεια αυτή τη λύση που γράφω σας τη πρότεινε κανένας γιατρός;

Γατουλα
06-03-09, 17:35
εμενα η νταντα επειδη ειναι αγορομανα, το κανει αυτο με το πουλακι, το προσεχει και ελπιζω να μην εχουμε προβλημα. Η παιδιατρος ειναι της σχολης, ολα αυτα τα βλεπουμε αργοτερα :roll:

bibis
07-03-09, 20:44
Όσον αφορά την κρυψορχία έχω γράψει την εμπειρία μας με το γιό μου στη συγκεκριμένη κουβέντα. Αυτό που θέλω να σας πω είναι σχετικά με τη φίμωση (αμάν με τους άντρες και τα πουλιά τους πια, του γιού μου το χουμε χρυσοπληρώσει γι αυτό αργότερα αλίμονό του αν δε προσέχει που το βάζει! :wink: :lol: ). Επειδή λοιπόν του γιού μου ήταν υποψήφιο για φίμωση ο γιατρός μας είχε πει κάθε βράδυ μετά το μπανάκι του να το τραβάμε λίγο και να του βάζουμε μια κρεμούλα (fixotide gel νομίζω ή κάπως έτσι). Αυτή η κρεμούλα μαλάκωνε το δέρμα και μετά από κανα τρίμηνο ξεφιμώσαμε. Κάθε τόσο όμως ψιλοκολλάει και του κάνουμε συντήρηση με την κρέμα. Αυτό το γράφω με την έννοια ότι μπορεί να μη χρειάζεται χειρουργείο για τη φίμωση και να μη χρειαστει να γίνει περιτομή στα παιδάκια σας. Αλήθεια αυτή τη λύση που γράφω σας τη πρότεινε κανένας γιατρός;
καλησπέρα Παρασκευή 13... όντως γιατρός μας πρότινε την λύση της περιτομής για πιθανή φίμωση, το συζήτησα με την παιδίατρό μας και αποφάσισα να το πάω συντηρητικά και να του δώσω χρόνο... όντως μας έδωσε και εμάς την αλοιφή αυτή για ένα μήνα και ήδη έχω δει αρκετή διαφορά... εύχομαι να ξεφιμώσουμε και μεις...

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
09-03-09, 10:56
asimina πιστευω θα ξεφιμώσετε, είναι κρίμα το παιδάκι να μπει χειρουργείο για περιτομή.

bibis
09-03-09, 10:59
asimina πιστευω θα ξεφιμώσετε, είναι κρίμα το παιδάκι να μπει χειρουργείο για περιτομή.
και εγώ αυτό πιστεύω "Παρασκευή 13"... μάλλον θέλω να πιστεύω...ευχαριστώ μου έδωσε ελπίδες η δική σου περίπτωση.... :P

mama tou kostantinoulh
10-03-09, 09:16
καλησπέρα Παρασκευή 13... όντως γιατρός μας πρότινε την λύση της περιτομής για πιθανή φίμωση, το συζήτησα με την παιδίατρό μας και αποφάσισα να το πάω συντηρητικά και να του δώσω χρόνο... όντως μας έδωσε και εμάς την αλοιφή αυτή για ένα μήνα και ήδη έχω δει αρκετή διαφορά... εύχομαι να ξεφιμώσουμε και μεις...

Κορίτσια σε ποια ηλικια αρχίζουμε να ανησυχουμε για τη φίμωση? Ο Ζουπάνος που ειχαμε παέι μας( όταν ήταν 5 μηνων) ειπε ότι ο γιος μου ειναι υποψήφιος για φίμωση αλλά ειναι μικρός ακόμα και θα δουμε αλλά επειδή ήταν άλλος ο λόγος (πιο σοβαρός) που τον επισκεφτήκαμε δεν πολυασχολήθηκα με τη φίμωση. Επίσης ο ίδιος μας ειπε να καθαρίζουμε το πουλάκι του αν και έχω ακουσει άλλα. Η παιδιατρος μας ειπε ότι αυτό το κάνουμε όταν πάσει θυσία θελουμε να αποφύγουμε την ουρολοιμωξη και να κάνουμε ότι μας ειπε ο Ζουπάνος. Αλλού στο φορουμ διαβαζα ότι άλλος γιατρος λεει ότι με το καθάρισμα μπορουμε να προκαλέσουμε προβλήματα και φίμωση(?). Τελικά τί ισχυει?

Γατουλα
10-03-09, 09:24
αν δε ξερουμε πως να το κανουμε καλυτερα να ρωταμε τον παιδιατρο. Εγω αφηνω τη νταντα η οποια ειναι αγορομανα και ξερει, μαλλον πρπει να πηγαινει καλα, αν και πρπει να ρωτησω και την παιδιατρο πως το βλεπει. Τωρα για φιμωση μαλλον πρπει να εχζει περασει το χρονο και περισσοπτερο για να δειξει.

Ξερω οτι θελει πολυ απαλες κινησεις πανω κατω πχ την ωρα του μπανιου για να μη προκαλεσουμε καμια ζημια

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
10-03-09, 09:29
mama tou kostantinoulh, εμάς ο γιατρός από τις πρώτες μέρες της ζωής του μας είχε πει να το πλένουμε, και για να κατεβαίνει πιο ευκολα το κάναμε προς το τέλος του μπάνιου του. Δεν το κατάλαβα γιατί να πάθει προβλήματα (τι προβλήματα;), δηλ. οι μεγάλοι άντρες παθαίνουν; ή το αφήνουν ακαθάριστο; Μάλιστα ο γιατρός μας είχε πει ότι αν δε το καθαρίζουμε τότε υπάρχει κίνδυνος φίμωσης. Αυτό ήταν μια δουλειά που την είχε αναλάβει ο άντρας μου ( εγώ φοβόμουν) και όταν κάποιο διάστημα το είχε αμελήσει γιατι ερχόταν αργα από τη δουλειά και δεν έβλεπε το παιδί ξύπνιο, τότε παρα λίγο να πάθούμε φίμωση και αρχίσαμε την αλοιφή. Καθημερινός καθαρισμός δηλαδή.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
10-03-09, 09:34
(τι προβλήματα, :wink:

άσχετο αλλά μερικές φορές όταν βάζω ερωτηματικό μου βγαίνει αυτος: :wink:
Ερωτηματικό ήθελα ο.κ.;

Γατουλα
10-03-09, 09:38
παρασκευη εμεις μπορει να κανουμε μια απαλη κινηση αλλα ισως για το μωρο να μην ειναι τοσο απαλη. Σε αυτο θελει μονο προσοχη. Ισως οντως να μην ειναι τιποτα. Παντως εγω επειδη εχω βολευτει με τη νταντα το αποφευγω :lol:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
10-03-09, 09:51
Γατουλα και εγώ φοβόμουν γι αυτό το είχε αναλάβει ο άντρας μου, εσένα το έχει αναλάβει η νταντά οπότε "καθαρήσαμε" :wink: Να της το θυμίζεις όμως να το κάνει καθημερινά.

Γατουλα
10-03-09, 09:56
κοιτα τη νταντα τη λεω "η νταντα μας"! :lol: καταλαβες εεε
με κλειστα τα ματια ολα....ευτυχως να ναι καλα η γυναικα

bibis
10-03-09, 10:10
βρε κορίτσια καλημέρα σας,
να σας πω την πικρή μου αλήθεια.... εγώ ξεκίνησα να του το κάνω κάθε βράδυ μετά το μπάνιο και 2 φορές μου ερεθίστηκε με χαμόγελο εφορίας.... τι να πω... από τότε βάζω τον άνδρα μου και του το κατεβάζει...ο οποίος στην αρχή δεν με πίστευε...αλλά το είδε και μόνος του...

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
10-03-09, 10:16
asimina αυτό δεν είναι κακό, μάλιστα βοηθάει στο κατεβασμα, συμβαίνει πράγματι! Αχ φοβάμαι να γράφω πολλά μη μας κόψουν τη κουβέντα.

Γατουλα
10-03-09, 10:19
χαχα εδω γελαμε, να το δω και αυτο στο Βασιλη!!!!!!

απαπα φευγω πρωινιατικα :lol: :lol:

bibis
10-03-09, 10:23
asimina αυτό δεν είναι κακό, μάλιστα βοηθάει στο κατεβασμα, συμβαίνει πράγματι! Αχ φοβάμαι να γράφω πολλά μη μας κόψουν τη κουβέντα.
στείλε μου πμ σε παρακαλώ γιατί και μένα μου έχουν πει ότι με την στύση ξεφιμώνει... αλλά από την άλλη μην φοβάμαι μην συνδέσει την μανούλα με... ξέρωγω ερωτοτροπίες κλπ...

Γατουλα
10-03-09, 12:48
να προσεχουμε λιγο τα λεγομενα, μη καταληξουμε και κανα αρχειο εεεεε

ψαράκι
31-03-09, 20:59
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=10356&postdays=0&postorder=asc&start=0
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!!!!! ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ... (Αν δεν το ξέρετε ήδη)!

Γατουλα
31-03-09, 21:54
ακυρο

Γατουλα
31-03-09, 22:03
το θεμα ειναι γνωστο και για αυτο εκανα και την παρενθεση ......

Λοιπον ας γυρισουμε στο θεμα της κρυψορχιας
Εδεησα σημερα και πηγα να παρω τη βιοψια
Οντως ηταν σχεδον ανυπαρκτος οπως ειχε πει ο χειρουργος
Ενα οζιδιο και τιποτα αλλο
Τον ρωτησα αν πρπει να κανω καμια εξεταση σπερματος γυρω στα 6 που ειχε αναφερεις μια μαμα
Μου ειπε τιποτα απολυτως , μια προσθετικη στα 12-13 για ψυχολογικους λογους

Αν μπορει η μαμα που της ανεφεραν οτι πρπει να γινει εξετασεη να μου πει περισσοτερα ισως σε ενα πμ

ψαράκι
04-04-09, 14:56
Συγνώμη... :oops: Απλά εγώ το είδα πρόσφατα και ψιλοσοκαρίστηκα!!! :oops: :oops: :oops:

Γατουλα
04-04-09, 17:35
τι συγγνωμη βρε? γιατι πως λες να μου φανηκε και εμενα τοτε?
μια αηδια
δυστυχως αναμεσα μας υπαρχουν και φροκαλα

Γατουλα
16-04-09, 22:26
τεστ τεστ

Πέτρος Δ. Θάνος
19-06-09, 11:27
Δείτε http://www.uromed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=164&Itemid=135

Κρυψορχία

Το Όσχεο είναι ένας σάκος από ρυτιδωμένο δέρμα που κρέμεται κάτω από το πέος και περιέχει τους όρχεις
Στην κρυψορχία, ο όρχις που ακολουθεί τη φυσιολογική οδό καθόδου εικ.1, σταματά και εγκλωβίζεται σε υψηλότερη θέση (ενδοκοιλιακή θέση, βουβωνικός πόρος, αμέσως έξωθεν του βουβωνικού πόρου) και δε φθάνει στο όσχεο. http://www.uromed.gr/images/stories/pediatric/crypso_1.jpg
Εικόνα 1. Φυσιολογική πορεία και τελική θέση των όρχεων στ’ όσχεο

Αντίθετα στην εκτοπία, ο όρχις καταλαμβάνει μία θέση εκτός της φυσιολογικής του πορείας και μπορεί να εντοπίζεται επι τα εκτός του στομίου του βουβωνικού πόρου (επιπολής βουβωνική εκτοπία) στο περίνεο, στο μηριαίο τρίγωνο ή στη βάση του πέους εικ.2.

http://www.uromed.gr/images/stories/pediatric/crypso_2.jpg
Εικόνα 2. Φυσιολογική και Παθολογική – έκτοπη θέση των όρχεων

Ως προς τις συνέπειες και επιπτώσεις στη λειτουργία των όρχεων, οι δύο αυτές καταστάσεις συνοδεύονται και από μεταβολές στην ανάπτυξη των σπερματικών σωληναρίων, με εναπόθεση κολλαγόνου σ’ αυτά. Οι βλάβες αυτές οφείλονται τόσο στην υψηλότερη θερμοκρασία που αναπτύσσεται στις εκτός του οσχέου θέσεις, όσο και στις διαταραχές στην επικοινωνία του όρχι με τα λόβια της επιδιδυμίδας. Η αντιμετώπιση των δύο αυτών καταστάσεων, η θεραπεία δηλαδή της κρυψορχίας και της εκτοπίας των όρχεων είναι χειρουργική (ορχεοπηξία) και πρέπει να επιχειρείται έγκαιρα, πριν τη συμπλήρωση των 12 μηνών, χρόνος λογικός για την κατά το δυνατόν αποφυγή ανάπτυξης βλαβών, όπως και αναμονής για τυχόν αυτόματη κάθοδο στη φυσιολογική θέση.

Ο έκτοπος όρχις έχει αυξημένες πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου και αυτός είναι λόγος ώστε ο ασθενής και το περιβάλλον του να έχουν ενημερωθεί ώστε να βρίσκονται σε εγρήγορση.Επίσης αυτή η κατάσταση των όρχεων και όχι μόνο , μεγαλώνει το ποσοστό ανάπτυξης κακοηθών όγκων στους όρχεις. Στο 60% περίπου των παιδιών που γεννιούνται με κρυψορχία, ο όρχις κατεβαίνει από μόνος του εντός του όσχεου μέσα στον πρώτο χρόνο της ζωής. Στα παιδιά στα οποία ο όρχις δεν κατεβαίνει χειρουργούνται σήμερα πια αυστηρά προς την ηλικία του ενάμιση έτους. Ειδικές μελέτες που έγιναν με βιοψίες κυττάρων των όρχεων έδειξαν ότι από ηλικίας δύο ετών και μετά αναπτύσσονται πολύ συχνά μόνιμες μικροσκοπικές βλάβες στα κύτταρα τους, με αποτέλεσμα το μεθαυριανό σπέρμα να είναι αλλοιωμένο.

Καρκίνος όρχεων

Σημαντικός προδιαθεσικός παράγοντας είναι η κρυψορχία .

Η διάγνωση γίνεται με την κλινική εξέταση, ενώ ουσιαστική βοήθεια στο να εντοπιστεί η ακριβής θέση του όρχεως μπορεί να δώσει το υπερηχογράφημα ή η αξονική τομογραφία.

Ζωή και Υγεία | Health Life and Style | Γενικά Ιατρικά Θέματα | HLS Uromed (http://www.uromed.gr/)

ψαράκι
19-06-09, 12:06
Ειδικές μελέτες που έγιναν με βιοψίες κυττάρων των όρχεων έδειξαν ότι από ηλικίας δύο ετών και μετά αναπτύσσονται πολύ συχνά μόνιμες μικροσκοπικές βλάβες στα κύτταρα τους, με αποτέλεσμα το μεθαυριανό σπέρμα να είναι αλλοιωμένο

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση...
Ο μικρός έκανε ορχεοπηξία στην ηλικία των 7 μηνών (κρυχορχία στον βουβωνικό πόρο) και όλα πήγαν καλά!
Το ανωτέρω αναφέρεται σε παιδιά που δεν έχουν επέμβαση, έτσι δεν είναι?

Πέτρος Δ. Θάνος
19-06-09, 18:58
Οι βλάβες αφορούν την περίοδο πριν την αποκατάσταση , δεν σημαίνει όμως αυτό ότι θα υπάρχει πρόβλημα απλά οι εργασίες έχουν δείξει τα στοιχεία αυτά και αυτό σημαίνει πως ανάλογες βλάβες θα πρέπει ν'αποκαθίστανται το συντομότερο

ψαράκι
21-06-09, 12:56
σας ευχαριστώ πολύ για την άμμεση απάντηση!

georgia1974
26-06-09, 11:12
Θα ηθελα πολυ να σας ρωτησω το εξεις..

Το αγορακι μιας φιλης μου ειναι επτα μηνων και ακομη δεν κατεβηκε ο δευτερος ορχης του, εκαναν υπερηχογραφημα και δεν φενετε στην περιοχη, ο γιατρος ειπε οτι πιθανον ειναι στην κοιλια αν υπαρχει.. Τι γινετε σ αυτες τις περιπτωσεις γινετε επεμβαση ουτως η αλλιως?? Ειναι επικινδυνο??

Πέτρος Δ. Θάνος
26-06-09, 11:34
Θα ηθελα πολυ να σας ρωτησω το εξεις..

Το αγορακι μιας φιλης μου ειναι επτα μηνων και ακομη δεν κατεβηκε ο δευτερος ορχης του, εκαναν υπερηχογραφημα και δεν φενετε στην περιοχη, ο γιατρος ειπε οτι πιθανον ειναι στην κοιλια αν υπαρχει.. Τι γινετε σ αυτες τις περιπτωσεις γινετε επεμβαση ουτως η αλλιως?? Ειναι επικινδυνο??

Οι όρχεις κατέρχονται στο όσχεο αρκετό καιρό πριν γεννηθεί το παιδάκι , στα προηγούμενα κείμενά θα δείτε κάποιες πιθανές θέσεις εφ' όσον φυσικά υπάρχει όρχης κάτι που θα πρέπει να διαπιστωθεί (με τις ανάλογες εξετάσεις ) και φυσικά ν'αποκατασταθεί χωρίς αναμονή.

georgia1974
26-06-09, 11:56
Γιατρε σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας.

Αν ειναι καπου στην κοιλια οπως ειπε ο ακτινολογος ειναι επικυνδυνο αυτο ?? Αν δεν υπαρχει γιατρε ο ορχης τελικα το παιδακι θα κανει την επεμβαση??
Συγνωμη αν σας κουραζω

Πέτρος Δ. Θάνος
26-06-09, 12:00
θα πρέπει να βρεθεί η ακριβής θέση γι αυτό και παρουσιάζονται στις εικόνες οι θέσεις αυτές , από εκεί και πέρα θα απευθυνθείτε στον θεράποντα ιατρό για τα περαιτέρω

Σας Ευχαριστώ

georgia1974
26-06-09, 12:12
Εγω σας ευχαριστω πολυ γιατρε.
Ναστε καλα!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
26-06-09, 12:15
Δείτε [URL]http://www.uromed.gr/index.php?

Η αντιμετώπιση των δύο αυτών καταστάσεων, η θεραπεία δηλαδή της κρυψορχίας και της εκτοπίας των όρχεων είναι χειρουργική (ορχεοπηξία) και πρέπει να επιχειρείται έγκαιρα, πριν τη συμπλήρωση των 12 μηνών, χρόνος λογικός για την κατά το δυνατόν αποφυγή ανάπτυξης βλαβών, όπως και αναμονής για τυχόν αυτόματη κάθοδο στη φυσιολογική θέση.

Γιατρέ καλημέρα! Είναι ευχάριστο που σας έχουμε στην παρέα μας. Σχετικά με το παραπάνω θέλω να ρωτήσω κάτι. Ο γιός μου μικρός είχε τον ένα όρχι να ανεβοκατεβαίνει δλδ μία ήταν στη θέση του, μία τον χάναμε. Για τους λόγους που και εσείς αναφέρετε (διαφορά θερμοκρασίας κλπ) τον εγχειρήσαμε 18μηνών (ελπίζω να έκαναν καλή δουλειά). Υπάρχει περίπτωση να πρόλαβε να πάθει βλάβη πριν την εγχείρηση; Αν ναι τι εξετάσεις πρέπει να κάνω για να το διαπιστώσω;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
26-06-09, 12:20
Και κάτι άλλο γιατρέ, λέτε ότι ορχεοπηξία είναι η αντιμετώπιση. Εμάς ο γιατρός μας εξήγησε ότι υπάρχει κάτι σαν κλωστούλα που κρατάει τον όρχι ψηλά και δεν τον αφήνει να κατέβει στη θέση του και στην εγχείρηση θα έκοβε αυτή τη κλωστούλα. Έτσι είναι; μιλάμε για το ίδιο πράγμα;

Πέτρος Δ. Θάνος
08-07-09, 18:09
http://www.uronet.gr/
http://www.uronet.gr/index.php?option=com_kunena&Itemid=53&func=listcat

Ειδικές μελέτες που έγιναν με βιοψίες κυττάρων των όρχεων έδειξαν ότι από ηλικίας δύο ετών και μετά αναπτύσσονται πολύ συχνά μόνιμες μικροσκοπικές βλάβες στα κύτταρα τους, με αποτέλεσμα το μεθαυριανό σπέρμα να είναι αλλοιωμένο

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση...
Ο μικρός έκανε ορχεοπηξία στην ηλικία των 7 μηνών (κρυχορχία στον βουβωνικό πόρο) και όλα πήγαν καλά!
Το ανωτέρω αναφέρεται σε παιδιά που δεν έχουν επέμβαση, έτσι δεν είναι?

Minnie!
10-07-09, 02:06
Αν ένα παιδάκι κάνει επεμβαση βουβωνοκίλη υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί πάλι;

Πέτρος Δ. Θάνος
10-07-09, 08:51

Απ όσο γνωρίζω κάτι τέτοιο είναι σπάνιο , όχι λοιπόν

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
10-07-09, 08:59
Γιατρέ καλημέρα, εμένα δε μου απαντήσατε...

Πέτρος Δ. Θάνος
10-07-09, 09:08

Αν συμφωνείτε θα ήθελα να κανουμε την συζητηση αυτη στο πιο πανω link , και πιο συγκεκριμενα http://www.uronet.gr/index.php?option=com_kunena&Itemid=0&func=showcat&catid=7

Ευχαριστω

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
10-07-09, 09:14
Δε θέλω να γράφομαι συνέχεια σε forums, ιδιαίτερα από το mail της δουλειάς μου. Ευχαριστώ πάντως!

Πέτρος Δ. Θάνος
10-07-09, 09:20
ok

apla einai diko mou gi ayto

i orxeopiksia einai i kathilwsei toy orxi sto osxeo se periptwseis anelkomenou orxi

Minnie!
10-07-09, 15:13
Eυχαριστώ για την απάντηση:p

Γιάννης Μαρινόπουλος
16-09-09, 18:30
Αγαπητές μαμάδες

Ενημερωθείτε σωστά σε περίπτωση κρυψορχίας από το ιατρικό blog http://alldoctorsmess.blogspot.com/2009/01/blog-post_12.html

Με εκτίμηση

VASILIKH1984
04-11-09, 20:34
γεια σας , θα ηθελα να ρωτησω καποιον ειδικο, αν καποιος κανει κρυψορχια γυρω στην δευτερα ταξη δημοτικου και μετα του ξαναεμφανιστει δηλαδη ο ενας ορχεις ειναι πανω και ο αλλος κατω μπορει να ξανα κανει εγχειριση τωρα που ειναι 25 χρονων? και τι επιπτωσεις μπορει να εχει? υπαρχει προβλημα υπογονιμοτητας? παρακαλω απαντηστε μου σας παρακαλω οσο ποιο γρηγορα μπορειτε.

Γιάννης Μαρινόπουλος
04-11-09, 20:47
Αγαπητή VASILIKI1984

Η αντιμετώπιση εξαρτάται από τη διάρκεια σε χρόνια που ο όρχις παρέμεινε σε έκτοπη θέση. Το πρόβλημα με την κρυψορχία δεν έγκειται μόνο στην μειωμένη παραγωγή σπερματοζωαρίων από τον όρχι αλλά και στην πιθανότητα εξαλλαγής σε κακοήθεια. Έτσι σε περίπτωση που ο όρχις έμεινε έξω από το όσχεο 5-10 χρόνια ή και παραπάνω ο χειρουργός πρέπει να εκτιμήσει τον αδένα πριν τον καθηλώσει στη σωστή θέση στο όσχεο. Φυσικά ο νέος άνδρας πρέπει να αυτοψηλαφάται συχνά και σε περίπτωση που ανιχνεύσει κάποια σκληρία ή ανωμαλία στην επιφάνεια του όρχι να απευθυνθεί αμέσως στον γιατρό του.

Με εκτίμηση

VASILIKH1984
04-11-09, 21:25
δηλαδη προκαλει κακοηθη ογκο? και στους δυο η μονο σε αυτον που ειναι πανω? να εκτιμησει λεγοντας εννοειτε αν υπαρχει καποιος ογκος? ελα ντε που οι γονεις του δεν τον ειχαν κανει ποτε συζητηση γιαυτο το θεμα και δεν ηξερε ο ιδιος αν του τον εχουν αφαιρεση η οχι. τελικα καναμε εξεταση και ειδαμε οτι υπαρχει αλλα ειναι πανω και απο τωρα ξεκιναει ο γολγοθας μας.ας ελπισουμε οτι θα πανε ολα καλα. και κατι αλλο, επρεπε απο την στιγμη που εγινε η εγχειριση και μετα να κανει εξετασεις για να παρακολουθει που ειναι?

Γιάννης Μαρινόπουλος
05-11-09, 10:06
Αγαπητή VASILIKH1984

Η συχνότητα κακοήθειας σε χειρουργημένη κρυψορχία είναι πολλαπλάσια από τον υπόλοιπο υγιή πληθυσμό και αφορά μόνο τον έκτοπο όρχι. Ναι μιλάμε για κακοήθη όγκο που εμφανίζεται στην νεαρή ανδρική ηλικία. Είναι φρόνιμο εάν ο ασθενής δεν συμφωνεί στην αφαίρεση τότε να ληφθεί ιστοτεμάχιο για βιοψία πριν τοποθετηθεί ο όρχις στη θέση του. Εάν υπάρχει η παραμικρή μακροσκοπική υποψία κακοήθειας είναι σωστό να αφαιρεθεί ο όρχις λόγω της σοβαρότητας και της επιθετικότητας του όγκου και να τοποθετηθεί ορχικό πρόθεμα σιλικόνης για κοσμητικούς και ψυχολογικούς λόγους. Η απλή κλινική εξέταση σε συνδυασμό με ετήσιο υπερηχογράφημα οσχέου είναι η σωστή παρακολούθηση ενός χειρουργημένου παιδιού για κρυψορχία.

Σας εύχομαι όλα να πάνε καλά. Για περαιτέρω ερωτήματα που απαιτούν εχεμύθεια στείλτε μου π.μ.

Με εκτίμηση

DIM77
01-02-10, 13:32
ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 1/2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ 10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ.ΑΛΛΑ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ Κ.ΛΑΠΠΑ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΡΑΙΒΟ ΜΕΤΑΤΑΡΣΙΟ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΠΟΔΑΡΑΚΙ ΤΟΥ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΡΑΙΒΟ ΜΕΤΑΤΑΡΣΙΟ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ?

DIM77
01-02-10, 13:35
ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΚΑΝΑΤΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΕΝΤΟΠΙΣΘΕΙ Ο ΟΡΧΙΣ.ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΗΝ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ 2 1/2 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΑΝ ΕΦΟΣΟΝ ΕΝΤΟΠΙΣΘΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΕΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.

BIKY74
21-02-10, 09:44
καλημερα....θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι!!!
ανασπωμενος ορχις ειναι το ιδιο με τον εκτοπο;;εμεις το ανακαλυψαμε τον σεπτεμβρη 8 χρονων!!!δεν ειναι εκ γεννετης σιγουρα!!μας ειπαν να περιμενουμε 6 μηνες[απο τοτε] και να το δουμε παλι τον μαρτη!!και οτι μιλαμε για ενα δεσιματακι για να παραμεινει στη θεση του.....αυτα μας ειπαν...!!!!

fullmoon
05-03-10, 22:13
ΕΙΜΑΙ 22 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ.Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΥΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΕΙΝΑΙ 6.5mm ΚΑΙ Η ΔΕΞΙΑ 4.9mm.ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΗΠΙΑ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.ΑΝ ΟΧΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ?ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ?

efi-geo
09-03-10, 11:37
Το αγοράκι μου έχει κρυψορχία και ο όρχις εντοπίζεται λίγο πάνω από την κανονική θέση. Η παιδίατρος δε μας μίλησε για άμεση αποκατάσταση. Τώρα το παιδί πλησιάζει τα 5. Μετά από αυτά που διάβασα παραπάνω θα κινηθώ άμεσα. Έχουμε ήδη χάσει το παιχνίδι άραγε; Θα έχουμε στα σίγουρα πρόβλημα με το σπέρμα;

georgiamami
09-03-10, 16:39
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ. ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΣΕΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ. Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ (ΟΣΧΕΟΒΟΥΒΩΝΟΚΗΛΗ) ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 2 ΕΤΩΝ.ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΚΡΥΨΟΡΧΟΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ. ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 17 ΚΑΙ 16 ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ. ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΝΕΣ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΑΚΙΑ. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.

BIKY74
09-03-10, 18:38
Το αγοράκι μου έχει κρυψορχία και ο όρχις εντοπίζεται λίγο πάνω από την κανονική θέση. Η παιδίατρος δε μας μίλησε για άμεση αποκατάσταση. Τώρα το παιδί πλησιάζει τα 5. Μετά από αυτά που διάβασα παραπάνω θα κινηθώ άμεσα. Έχουμε ήδη χάσει το παιχνίδι άραγε; Θα έχουμε στα σίγουρα πρόβλημα με το σπέρμα;
τωρα το ειδατε;;;σ'αυτη την ηλικια;;εμεις ναι!!!νωριτερα δεν ειχε καποιο προβλημα!!!και εμενα ο παιδιατρος δε με αγχωσε και μου ειπε τοτε να περιμενω ενα εξαμηνο[και φτανουμε σ'αυτο το μηνα που θα γινει η επανεξεταση]εγω για να ειμαι ειλικρινης τοτε τον πηγα και σε παιδοχειρουργο και μου ειπε ακριβως τα ιδια με τον παιδιατρο..........
οτι το σοβαρο θαηταν να μην υπαρχει ......τωρα αντιμετωπιζεται αν χρειαστει και δεν κατεβει απο μονο του με μια μικρη επεμβασουλα ενα δεσιματακι ακριβως τα λογια του......οποτε μην αγχωνεσαι τοσο....το ασχημο θα ηταν αν ο ορχις εμενε συνεχεια πανω και δεν κατεβαινε....τοτε χαλαει το σπερμα γιατι υπαρχει διαφορα θερμοκρασιας!!!!!!!
παρε μια δευτερη γνωμη απο ενα παιδοχειρουργο νομιζω οτι αυτο πρεπει να κανεις!!!!!!απο που εισαι;;αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι πες μου!!!!

BIKY74
10-03-10, 22:49
τελικα εμεις δεν τη γλυτωνουμε την επεμβασουλα......:sad::sad::sad:.πηγαμε σημερα γιατρο και μας ειπε οτι δυστυχως ο ενας εξαφανιστηκε τελειως και οαλλος ανεβοκατεβαινει......οποτε αυριο κιολας παμε παιδοχειρουργο στο καραμανδανειο για να μας πει μερα για την επεμβαση!!!!:sad::sad::sad::sad:

Γατουλα
11-03-10, 07:24
Θεωρητικα ειναι μια απλη εγχειριση. Καποια μαμα ειχα ακουσει που ειχε ξαναπαει, δηλαδη δεν ειχε πετυχει η πρωτη επεμβαση και τον ειχε ξανφερει.

efi-geo
11-03-10, 08:57
Βικυ74 ευτυχώς δεν είμαι η μόνη. Αύριο θα πάμε στην παιδίατρο να μας κατευθύνει για τις εξετάσεις που πρέπει να γίνουν. Δεν ξέρω αν γίνεται ηεπέμβαση στο νοσοκομειο της Πάτρας αλλιώς θα ανέβουμε Αθήνα. Ξέρει κανείς αν θα εξυπηρετηθώ σχετικά άμεσα στο Παίδων ή στο Αγία Σοφία. Ελπίζω να μη μου κλείσουν ραντεβού μετά από κανένα τρίμηνο! Έχω κατααγχωθεί!!!

Γατουλα
11-03-10, 09:24
Efi εγω ειχα κλεισει απογευματινο ραντεβου με τον Νικα του Αγ Σοφια.
Μετα κανονισα ραντεβου τηλεφωνικα για χειρουργειο....ηταν φλεβαρης......και το ραντεβου.....Σεπτεμβρης!!!!!!
Με λιγο τσιγκλισμα ο Νικας με κανονισε μεσα στο μηνα, γιατι αυτη την εποχη ειχαν συνεχεια αναβολες γιατι τα μικρα ολο αρρωσταιναν.

BIKY74
11-03-10, 10:35
Βικυ74 ευτυχώς δεν είμαι η μόνη. Αύριο θα πάμε στην παιδίατρο να μας κατευθύνει για τις εξετάσεις που πρέπει να γίνουν. Δεν ξέρω αν γίνεται ηεπέμβαση στο νοσοκομειο της Πάτρας αλλιώς θα ανέβουμε Αθήνα. Ξέρει κανείς αν θα εξυπηρετηθώ σχετικά άμεσα στο Παίδων ή στο Αγία Σοφία. Ελπίζω να μη μου κλείσουν ραντεβού μετά από κανένα τρίμηνο! Έχω κατααγχωθεί!!!
εμεις στο καραμανδανειο την κανουμε[πατρα]...αυριο το πρωι...σημερα ειδαμε παιδοχειρουργο μας ειπε ευτυχως οτι δεν ειναι κρυψορχια αλλα ανασπωμενος ορχις μενει βεβαια πολυ ωρα πανω και πρεπει να δεθει ο ενας ο αλλος ανεβοκατεβαινει οποτε αυριο στο χειρουργιο θα δει ο γιατρος αν πρεπει να δεθει η' οχι!!!υπαρχουν 2 παιδοχειρουργοι καραμανδανειο που κανουν τετοια χειρουργια .....ο δικος μας χειρουργει δευτερα τριτη και παρασκευη.....παντως αν σε βολευει πατρα παρε τηλ. καραμανδανειο και ρωτα!!!!ο παιδιατρος ο δικος μας εκει μας εστειλε κατευθειαν......ευχομαι ολα να πανε καλα για ολους μας......

efi-geo
12-03-10, 14:50
ΒΙΚΥ74 ελπίζω μέσα από την καριδά μου να πήγαν όλα καλά. Τελικά μάλλον θα το κάνουμε εκεί. Θα επικοινωνήσω την επόμενη εβδομάδα με το Καραμανδάνειο να δω τι θα μου πουν. Τι είδους εξετάσεις κάνατε, χρειάστηκε εισαγωγή; Και κάτι τελευταίο, θα χρειαστεί να μείνουμε μέσα;

BIKY74
13-03-10, 09:33
ΒΙΚΥ74 ελπίζω μέσα από την καριδά μου να πήγαν όλα καλά. Τελικά μάλλον θα το κάνουμε εκεί. Θα επικοινωνήσω την επόμενη εβδομάδα με το Καραμανδάνειο να δω τι θα μου πουν. Τι είδους εξετάσεις κάνατε, χρειάστηκε εισαγωγή; Και κάτι τελευταίο, θα χρειαστεί να μείνουμε μέσα;
λοιπον ....ολαπηγαν καλα!!!το αγχος του παιδιου χθες το πρωι ηταν πολυ αλλα δεν το αφηνε να βγει.....ετσι μας ειπε ο αναισθησιολογος!!!πηγαμε πρωι πρωι να κανουμε γενικη αιματος και μια εξεταση για την αναισθησια..δηλ.μας πηρανε μονο αιμα μετα μας βαλανε σε κρεββατι και περιμεναμε.....[.την προηγουμενη μερα ειχαμε φτιαξει φακελο με το ιστορικο του παιδιου δλδ καναμε εισαγωγη χωρις να μπουμε μεσα]ηρθε η σειρα μας βαλαμε τη πρασινη ρομπιτσα του χειρουργειου και μπηκε μεσα.......ενω μας ειχε πει για καμια ωρα στα 40 λεπτα ηταν εξω!!!!τελικα μονο τον ενα εδεσε και κθαρισε και μια μικρη κυστη ΄που βρηκε[δεν το ξεραμε]..το παιδι ξυπνησε και μας βαλανε παλι στο κρεββατι!!!!
ο γιατρος μας ειπε ολα καλα προσοχη 5-6 μερες και μειναμε μεσα μεχρι το απογευμα.......
ευτυχως ολα πηγαν καλα.......τωρα που τα εζησα και αν ειναι σαν το δικο μας σου λεω να μην αγχωνεσαι και ολα θα πανε καλα!!!!το παιδακι δεν ποναει καθολου!!!!να μας λες τα νεα σου!!!

Γατουλα
13-03-10, 16:25
Περαστικα πλεον!!!

efi-geo
13-03-10, 17:27
Μπράβο σας! Όλα πήγαν καλά! Περαστικά! Τελικά πήγαμε στην παιδίατρο και μας είπε το όνομα κάποιου κύριου Γεωργίου που είναι παιδοχειρουργός στο Καραμανδάνειο. Θα πάρω από Δευτέρα να δω τι θα μας πει. Επιπλέον έχουμε και πρόβλημα μάλλον βουβωνοκύλης ή υδροκύλης! Θα κάνουμε όλες τις εξετάσεις και θα μας πουν. Με μία επέμβαση θα διορθωθούν προφανώς και τα δύο αφού είναι στην ίδια μεριά.

ZETOULAΚ
14-04-10, 14:29
Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 12 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΟΡΧΗ ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟΥ ΟΡΧΗΣ ΕΙΝΑ ΑΠΟΣΠΩΜΕΝΟΣ.
ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑΣ (ΠΟΣΟ ΔΙΑΡΚΕΙ - ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ)

Γιάννης Μαρινόπουλος
14-04-10, 14:35
Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 12 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΟΡΧΗ ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟΥ ΟΡΧΗΣ ΕΙΝΑ ΑΠΟΣΠΩΜΕΝΟΣ.
ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑΣ (ΠΟΣΟ ΔΙΑΡΚΕΙ - ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ)

Η επέμβαση της καθήλωσης του όρχι ονομάζεται ορχεοπηξία. Αφορά ημερήσια νοσηλεία, γενική αναισθησία και συνήθως καλύπτεται από τα περισσότερα ταμεία σε ιδιωτικές κλινικές.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
15-04-10, 12:30
Η επέμβαση της καθήλωσης του όρχι ονομάζεται ορχεοπηξία. Αφορά ημερήσια νοσηλεία, γενική αναισθησία και συνήθως καλύπτεται από τα περισσότερα ταμεία σε ιδιωτικές κλινικές.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης

ZETOULAΚ το ποσό που θα πληρώσεις σε ιδιωτικές κλινικές θα καλυφθεί με τιμολόγιο Δημοσίου. Αν δεν ξέρεις τι σημαίνει αυτό ενδειχτικά θα σου πω ότι αμοιβή χειρουργού 15,00 Ευρώ. Εγώ είχα πάει τιμολόγιο 4.600,00 Ευρώ και μου έδωσαν 220 Ε.
Η επέμβαση διαρκεί 1 - 1,3 ώρα, ολική νάρκωση, και σίγουρα το ποσό εξαρτάται από που θα γίνει, νοσοκομείο και γιατρός. Το ποσό που σου γράφω εγώ το πλήρωσα πριν 5 χρόνια.
Το παιδάκι σου αν η επέμβαση γίνει πρωί το βράδυ θα είναι μιά χαρά. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις μετά είναι ο καθαρισμός της περιοχής, θα σου τα πει ο γιατρός σου.

ψαράκι
17-04-10, 15:52
Αγαπητή VASILIKH1984

Η συχνότητα κακοήθειας σε χειρουργημένη κρυψορχία είναι πολλαπλάσια από τον υπόλοιπο υγιή πληθυσμό και αφορά μόνο τον έκτοπο όρχι. Ναι μιλάμε για κακοήθη όγκο που εμφανίζεται στην νεαρή ανδρική ηλικία. Είναι φρόνιμο εάν ο ασθενής δεν συμφωνεί στην αφαίρεση τότε να ληφθεί ιστοτεμάχιο για βιοψία πριν τοποθετηθεί ο όρχις στη θέση του. Εάν υπάρχει η παραμικρή μακροσκοπική υποψία κακοήθειας είναι σωστό να αφαιρεθεί ο όρχις λόγω της σοβαρότητας και της επιθετικότητας του όγκου και να τοποθετηθεί ορχικό πρόθεμα σιλικόνης για κοσμητικούς και ψυχολογικούς λόγους. Η απλή κλινική εξέταση σε συνδυασμό με ετήσιο υπερηχογράφημα οσχέου είναι η σωστή παρακολούθηση ενός χειρουργημένου παιδιού για κρυψορχία.

Σας εύχομαι όλα να πάνε καλά. Για περαιτέρω ερωτήματα που απαιτούν εχεμύθεια στείλτε μου π.μ.

Με εκτίμηση

Kύριε Μαρινόπουλε, ο γιος μας έκανε ορχεοπηξία στην ηλικία των 7 μηνών (κρυχορχία στον βουβωνικό πόρο) και όλα πήγαν καλά!
Το ερώτημα μας αφορά στην παραπάνω πληροφορία που μας παραθέτετε. Θα πρέπει και ένα παιδί του οποίου ο όρχις έχει αποκατασταθεί (περίπτωση κρυψορχίας και όχι έκτοπου όρχι) σε βρεφική ηλικία να ακολουθήσει το ετήσιο υπερηχογράφημα οσχέου? O μικρός δεν είχε έκτοπο όρχι αλλά κρυψορχία, όπως σας προείπα.
Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

love4four
17-04-10, 23:32

ZETOULAK

Καλησπέρα.
Εμείς προχωρήσαμε σε επέμβαση κρυψορχίας (αριστερός όρχης) όταν ο μικρός ήταν 15.5 μηνών -στις 22.07.09 δηλ.-. Ενώ αρχικά μας είχαν πει πως ειχαμε το περιθώριο να περιμένουμε να κατέβει ο όρχης, κατόπιν επίσκεψης στον Παιδοχειρουργό κ. Νίκα (ΝΟΣ/ΜΕΙΟ ΠΑΙΔΩΝ ΑΓ. ΣΟΦΙΑΣ), μας συμβούλεψε να προβούμε σε εγχείρηση όσο ήταν το παιδί μικρό για να μην θυμάται... Είχα κλείσει μαζί του απογευματινό ραντεβού επί πληρωμή (60 ευρώ) κι όλα ήταν ΟΚ, δεν υπήρξε η παραμικρή καθυστέρηση...
Κι ενώ αρχικά η πρώτη διαθέσιμη ημερομηνία που υπήρχε και που έκλεισα ήταν για ΣΕΠΤΈΜΒΡΗ, αυτό που πραγματικά με εξέπληξε και θέλω να στο αναφερω είναι πως με ενόχλησε ο ίδιος ο γιατρός για να μου πει να μπούμε τον Ιούλιο -επειδή θυμόταν πως τότε ήμουν έγκυος και ότι για Σεπτέμβριο θα είχα μπει στον μήνα μου!!!!-.Δεν έχω λόγια πραγματικά πολύ καλός γιατρός αλλά πάνω από όλα και άνθρωπος!
Μπήκαμε την προηγούμενη της επέμβασης για τις απαραίτητες εξετάσεις (κάνα 2ωρο ή 3ωρο κράτησαν) και την ημέρα του χειρουργείου ήμασταν εκεί από το πρωί, αλλά το απόγευμα κατά τις 7-8 φύγαμε και γυρίσαμε σπίτι μας. Δεν πληρώσαμε κάτι άλλο (έχουμε ΙΚΑ μην φανταστείς). Η επέμβαση γίνεται με ολική νάρκωση (τα πουλάκια μου πόσο τα λυπάμαι), και για καμιά 20ριά μέρες περιμέναμε να του πέσουν τα ράμματα (απλά σε κάθε αλλαγή πάνας απoστειρώναμε καλά με betadine)... Ο δικός μου δεν είχε καθόλου γκρίνια... ίσα ίσα που χοροπήδαγε σαν το κατσίκι με τόσα ράμματα.... τίποτε δεν μας τρομοκρατεί !
Μετά από 3 μήνες είχε ζητήσει ο γιατρός να τον δει και όλα πολύ καλά... το έχουμε ξεπεράσει !!!
ότι άλλο θες στείλε μου μνμ. Καλή επιτυχία !
Α! Ραντεβού κλείνεις στο 1535 -αυτόματος τηλεφωνητής-...

efi-geo
05-05-10, 14:33
Πριν 15 ημέρες περίπου κάναμε επέμβαση βουβωνοκοίλης και κρυψορχίας στο Καραμανδάνειο στην Πάτρα. Πράγματι την προηγούμενη της επέμβασης κάναμε δήθεν εισαγωγή μόνο για τις εξετάσεις και φύγαμε. Την επόμενη το πρωί πήγαμε μαζί με αρκετά άλλα παιδιά. Κάποια στιγμή πέρασαν νοσοκόμες και τους έβαλαν ένα υγρό στη μύτη που λειτούργησε σαν προνάρκωση. Έτσι, όταν ήρθε η ώρα ο χειρουργός πήρε το παιδί αδιαμαρτύρητα αφού ήταν σε μία μέθη. Στο χεριουργείο έγινε η ολική νάρκωση και σε μία ώρα τελείωσε η επέμβαση. Μας ενημέρωσε ο χειρουργός ότι όλα πήγαν καλά και μετά η αναισθησιολόγος μας έδωσε κάποιες οδηγίες. Κανά μισάωρο μετά βγήκε το παιδί και το έβαλαν στο δωμάτιο. Το απόγευμα 7 παρά 10 μας έδωσαν το εξιτήριο. Σε δύο μέρες σχεδόν έτρεχε ο μικρός! Τέλος καλό όλα καλά!

Γιάννης_χ
21-05-10, 15:22
Και εμείς αντιμετωπίζουμε κάποιο σχετικό πρόβλημα, δυστυχώς..
Ενώ οι όρχεις του απεικονίζοντουσαν στον υπέρηχο όταν ήταν στην κοιλιά ακόμα, στο υπέρηχο που κάναμε τώρα που είναι 11 μηνών, δεν απεικονίζεται ο αριστερός πουθενά.
Στο μαιευτήριο μας είχανε πει ότι ο αριστερός είναι ανασπώμενος και ότι θέλει παρακολούθηση.
Η παιδίατρος τον ψιλάφησε κατά τον 2-3 μήνα του, αλλά στον 10 μήνα, σταμάτησε να τον αισθάνεται.
Τότε μας είπε να κάνουμε τον υπέρηχο, όπως και κάναμε, με το ανωτέρω αποτέλεσμα.
Η εξήγηση της παιδιάτρου, όπως και του ακτινολόγου, ήταν ότι πιθανόν ο όρχεις να είναι μικρός σε μέγεθος και να έχει κρυφτεί κάπου ανάμεσα στα έντερα.
Ο υπέρηχος έγινε στο Μητέρα, που δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια και θα ήθελα να το επαναλάβουμε στο Παίδων, οπου δεν σηκώνει κανείς το τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού!
Έχουμε τρελαθεί λίγο...

Γιάννης Μαρινόπουλος
21-05-10, 20:09
Είναι απαραίτητος ο σωστός υπερηχογραφικός έλεγχος. Σε περίπτωση που ο όρχις δεν απεικονίζεται, ασφαλής διάγνωση θα τεθεί μόνο με λαπαροσκόπηση. Αρκετά συχνά ο αδένας αναγνωρίζεται σε ενδοκοιλιακή θέση και το πρώτο στάδιο της επέμβασης μπορεί να γίνει λαπαροσκοπικά. Άλλοτε το μήκος του αγγειακού μίσχου επιτρέπει την καθήλωση με την ανοικτή μέθοδο.
Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με π.μ για επιπλέον πληροφορίες.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης

DIMITRA751
06-06-10, 21:44
Καλησπέρα σας είμαι καινούργια στο φορούμ και θα ήθελα να αναφερθώ και στο ιδιο προβλημα που αντιμετωπίζει το 3 χρονο αγορακι μου.Παρουσιαζει και αυτο κρυψορχία αλλα με ανελκόμενο ορχι αν το λεω καλα ,απο οτι μου ειπε ο γιατρός ανεβαίνει και κατεβαίνει για αυτο και περιμεναμε να πάει 3 χρονων για να δούμε αν κατέβει από μονος του.Η παιδίατρος μου σύστησε τον Τράπαλη που εγχειρίζει στο ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΤΑΝ και τον γνωρίζει και εκείνη πήγαμε σήμερα και τον είδε και αυτός ......εχω αγχωθεί πολύ και θα ήθελα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη ακούω και γω για τον Ζουπάνο και για τον Νίκα ποια ειναι η γνώμη σας σας ευχαριστώ πολυ

Γιάννης Μαρινόπουλος
06-06-10, 23:02
Αγαπητή DIMITRA751

Η κρυψορχία αποτελεί χειρουργική πάθηση και πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν τέτοια.
Από την άλλη πλευρά ο ανελκόμενος όρχις αποτελεί ένα φυσιολογικό αντανακλαστικό και σαν τέτοιο δεν χρειάζεται οποιαδήποτε παρέμβαση. Και για να είσαστε απόλυτα σίγουρη ο υπερηχογραφικός έλεγχος με τη συγκριτική μέτρηση του μεγέθους και των 2 όρχεων θα σας βεβαιώσει για την σωστή ανάπτυξη τους.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός

P.I.M.
25-06-10, 22:42
Καλησπέρα σας, διαβάζω με ενδιαφέρον τα θέματα περί ανωμαλίας γεννητικών οργάνων και δυστυχώς πάλι με πιάνουν κλάματα. Είμαι 25 χρονών και γεννήθηκα με κρυψορχία στον αριστερό όρχη, στα 15 μου που άρχισε η σεξουαλική μου ζωή αντιμετώπισα το χλευασμό γυναικών και αυτό το γεγονός έφτασε στα αυτιά και πάρα πολλών συνομιλήκων μου οι οποίοι με τη σειρά τους με κορόιδευαν. Σας γράφω με πάρα πολύ μεγάλο "κόμπο" στο λαιμό που με πνίγει εδώ και 10 χρόνια. Έχω σταματήσει να κάνω σχέσεις εδώ και 5 χρόνια και κατηγορώ τους γονείς μου που δε μου έκαναν επέμβαση όταν ήμουν μικρός με αποτέλεσμα τις περισσότερες μέρες σ' αυτά τα 10 χρόνια να κλαίω, να με μισώ που είμαι έτσι και να έχω αυτοκαταστροφικές τάσεις. Μη φοβάστε να χειρουργήσετε τα παιδάκια σας, αντιθέτως, προτιμήστε το για να μην έχουν ψυχολογικά αύριο-μεθαύριο. Με συγχωρείτε αν σας μεταφέρω ένα πνεύμα δυστυχίας αλλά δε θέλω σε καμία περίπτωση να περάσει κανένα παιδάκι αυτό που περνάω εγώ μεγάλος πλέον.

Γατουλα
26-06-10, 10:02
RIM δε γινεται ακομα και τωρα να κανεις κατι??? Μονος σου πλεον πραξε αυτα που πρεπει, ειναι κριμα για μια κατασκευαστικη ανωμαλια που δε σε επηρεαζει (δε ξερω δηλαδη, ετσι μου εχουν πει και το ευχομαι!!!) να χαλιεσαι τοσα χρονια. Ειναι κριμα....
Δε ρωτας τον κο Ι Μαρινοπουλο εδω μεσα που ειναι ο πιο γνωστης του θεματος?

P.I.M.
26-06-10, 22:26
Σκέψου πως αισθάνθηκα πολλές φορές που ήταν να έχω επαφή με κοπέλες και με έβλεπαν 1.90 με όλα τα συναφή.. αλλά μόλις καταλάβαιναν τα παρακάτω βάζανε τα γέλια. Πήγα στο Ερίκκος Ντυνάν και μου κάνανε εξετάσεις(μαγνητική κλπ) και δεν βρήκαν τον αποσπώμενο όρχι, είπαν ότι μάλλον με το πέρασμα του χρόνου σάπισε ή κάτι τετοιο και τον απορρόφησε ο οργανισμός. Λειτουργικό πρόβλημα δεν έχω. Αν υπήρχε η δυνατότητα να κάνω κάτι βρε Γατούλα λες να μην το έκανα? Δε θέλω πλαστική προσθήκη που μου πρότειναν. Θέλω απλά να γίνω όπως όλοι οι αρτιμελείς άνδρες. Προτιμώ να μην είχα γεννηθεί και το λέω εν γνώσει μου(δεν είμαι ούτε τρελός ούτε με μορφωτικό επίπεδο down, αντιθέτως έχω τελειώσει πανεπιστήμιο κλπ κλπ απλά είμαι απογοητευμένος). Τίποτα με βλαστοκύτταρα αν μπορούσε να κάνει η επιστήμη.. Μόνο εκεί ελπίζω τώρα με τις ελλειπείς -έστω- γνώσεις μου. Και δυστυχώς είναι κρίμα όπως λες κι εσύ αλλά αυτό μακάρι να το έλεγαν όλοι όσοι με κάνανε δακτυλοδεικτούμενο.. Μη σας ζαλίζω όμως με τα δικά μου, απλά μην αφήσει κανένας γονιός το παιδί του στο έλεος της ανοησίας του από φόβο μήπως δεν πετύχει η εγχείρηση ή έχει επιπλοκές. Υπάρχει κίνδυνος τα ψυχολογικά που πιθανόν να του δημιουργηθούν αργότερα να το φέρουν σε σημείο να καταργιέται την ώρα που γεννήθηκε.. Εύχομαι να μη συμβεί σε κανένα παιδί! Θα συνεχίσω να διαβάζω το φόρουμ σας γιατί πραγματικά είναι θησαυρός γνώσεων και υποστήριξης και εύχομαι κάποια στιγμή να βρεθεί λύση και για μένα. Γεια και χαρά σας!!

Γιάννης Μαρινόπουλος
27-06-10, 01:39
Αγαπητέ Ρ.Ι.Μ

Η μαγνητική τομογραφία που κάνατε είναι πιθανόν να μην είχε τη διαγνωστική ακρίβεια για να εντοπίσει τον αριστερό σας όρχι.

Είναι απαραίτητη η διαγνωστική λαπαροσκόπηση ώστε σε περίπτωση που ο αδένας σας βρίσκεται ενδοκοιλιακά να αναγνωριστεί και να αφαιρεθεί λόγω του υψηλού ποσοστού εξαλλαγής.

Η τοποθέτηση ορχικού προθέματος για ανατομική ομοιομορφία συνιστάται και γίνεται δύσκολα αντιληπτή από την σύντροφό σας.

Εάν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να στείλετε π.μ

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός

Γατουλα
27-06-10, 08:42
ΡΙΜ στη περιπτωση του Β, ο ενας ορχις δε ηταν αεπτυγμενος και αφαιρεθηκε. Εννοειται θα προχωρησω στο μελλον σε προσθετικη.

Εδω θα ρωτησω και τον κο Μαριοπουλο, ποτε θεωρει καταλληλη ηλικια? Μου αναφεραν για 2 επεμβασεις , μια στα 7 και μια πιο μεγαλος.

Απο εκει και περα ειναι το τρυπακι του μυαλου, αν δε φαινεται τιποτα, και δε το ξερουν, προσπαθησε να ξεφυγεις ΕΣΥ! δεν ειναι λογια 25 χρονου αυτα.....δεν αξιζει στο ξαναλεω
Μιλα και με ενα ψυχολογο να σε ανεβασει......δε θελω να τα ακουω αυτα 20 χρονια μετα εεεεεεεεε απο το δικον μου?

Γιάννης Μαρινόπουλος
27-06-10, 11:32
Οι ορχικές προθέσεις σιλικόνης τοποθετούνται μία στην έναρξη της σχολικής ζωής και η δεύτερη μεγαλύτερη σε μέγεθος αλλάζει στην εφηβική ηλικία 13-16 ετών.

pieria_parents
17-07-10, 16:36
Να καταθέσουμε και εμείς την εμπειρία μας..έχουμε τέσσερα παιδάκια,δυο κορίτσια δυο αγόρια.Πριν τρία χρόνια που γεννήθηκε το πρώτο αγοράκι διέγνωσαν κρυψορχία μας ειπαν ότι μπορεί να γίνει καλά απο μόνο του αλλά αυτό δεν έγινε και το κάναμε επέμβαση σε ηλικία 15 μηνών και όλα πήγαν καλά.Ολη αυτήν την περίοδο τον παρακολουθούσε παιδοχειρούργος που τελικά έκανε και την επεμβαση.Η επέμβαση έγινε στο διαβαλκανικό θεσσάλονικης,μπήκαμε το πρωι και βγήκαμε το απογευματάκι.Το νοσοκομείο μας πήρε 550 ευρώ και ο γιατρός μαζί με τον αναισθηολόγο 1500 ευρώ.
Πριν μια βδομάδα γεννήθηκε και το δεύτερο αγοράκι μας και αυτό πάλι με κρυχορχια.........
Μας είπαν πάλι οτι μπορεί να διορθωθεί απο μόνο του..αλλά εμείς ετοιμαζόμαστε πάλι για επέμβαση...μόλις γίνει 12-15 μηνών.Απο μια ερώτηση που έκανα το κόστος τώρα για θεσσαλονίκη είναι περίπου το διπλάσιο..

Γατουλα
19-07-10, 10:06
τωρα να πω τιποτα για τα λεφτα που δωσατε??????? ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣ
παιδων Αγ Σοφια...χαρτζιλικωσα απλα το γιατρο χωρις να μου το ζητησει ο ιδιος ποτε!
Κοστος περισσοτερα και απο το ΙΑΣΩ καλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

G.P.
01-08-10, 00:40
Αγαπητέ Ρ.Ι.Μ με λύπη μου διαβάζω τη δική σου περιπέτεια και με πιάνουν και εμένα τα κλάματα. Κάτι αντίστοιχο ζω και εγώ. Όταν ήμουν μικρός είχα αμφοτερόπλευρη κρυψορχία. Χειρουργήθηκα σε δύο φάσεις (μία για τον δεξί και μία για τον αριστερό όρχη) σε ηλικία 8-9 ετών (!!!…) από άγνοια των γονιών μου οι οποίοι άκουγαν μόνο έναν γιατρό ουρολόγο και δεν έπαιρναν δεύτερη ή τρίτη γνώμη για να με χειρουργήσουν έως 12 μηνών. Σήμερα, ο δεξιός όρχις βρίσκεται στη θέση του (ίσως μικρότερος από το φυσιολογικό), αλλά ο αριστερός όρχις δεν μπόρεσε να κατέβει στη θέση του, είναι ατροφικός και βρίσκεται ακόμα ψηλά. (Σήμερα είμαι 40 ετών…). Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι όταν ξύπνησα από τη νάρκωση από τη δεύτερη επέμβαση για την κρυψορχία του αριστερού όρχη, ψηλάφισα με το χέρι μου το όσχεο για να βρω τον αριστερό όρχη στη θέση του και όταν δεν τον βρήκα ήμουν απαρηγόρητος. Οι γονείς μου είπαν τότε ότι θα κατέβαινε μόνος του στα επόμενα χρόνια. Εγώ το είχα πιστέψει και η αγωνία μου ήταν καθημερινή. Μέχρι που πέρασαν τα χρόνια και τίποτα… (εννοείται). Μου είχε γίνει έμμονη ιδέα. Αισθανόμουν μισός άντρας και ήθελα να γίνω ολόκληρος άντρας. Βιαζόμουν να γίνω άντρας. Έβλεπα πολύ συχνά στον ύπνο μου ότι είχα 2 υγιείς όρχεις και ήμουν ευτυχισμένος. Άλλες φορές έβλεπα ότι έκανα χειρουργείο και είχα και τους 2 όρχεις στη θέση τους… Στεναχωριόμουν πάρα πολύ όταν ξυπνούσα... (αυτά τα όνειρα τα βλέπω μέχρι σήμερα)
Το τι έχω τραβήξει ψυχολογικά από αυτή την «αναπηρία» δεν λέγεται. Συνοπτικά θέλω να περιγράψω σε όλους σας μερικά μόνο από τα βιώματά μου:
Με τις κοπέλες δεν μπορώ πια να έχω σχέσεις. Όσες φορές έκανα σχέση με κοπέλα και έφτανε η ώρα να γδυθώ, η ντροπή μου ήταν τόσο μεγάλη και η έκπληξη της κοπέλας τόσο έντονη που η ψυχολογία για σεξ πήγαινε περίπατο… Οι φίλοι, συγγενείς, επαγγελματικό και κοινωνικό περιβάλλον επειδή δεν γνωρίζουν το πρόβλημά μου, αναρωτιούνται γιατί δεν έχω κοπέλα και είμαι πολλές φορές επίκεντρο σχολιασμών. Στην παραλία δε φοράω ποτέ μαγιό τύπου σλιπ για να μη διαγράφεται το πρόβλημα, αλλά μόνο σορτσάκια. Προσέχω μάλιστα να μην έχει τραβηχτεί πολύ ψηλά το σορτσάκι ώστε πάλι να μη φανεί το πρόβλημα. Στις καλοκαιρινές διακοπές με φίλους, προσέχω πάντα όταν έρχεται η ώρα να ντυθώ ή να γδυθώ μπροστά τους, να βγάζω το παντελόνι μου έχοντάς τους από τη δεξιά μου πλευρά που ο όρχις είναι στη θέση του, ώστε να μη δουν «άδεια» την αριστερή μου πλευρά. Σε «αντρικές» εξόδους (σε στριπτιζάδικα ή μπαρ με γυναίκες) είμαι ο μόνος στην παρέα που δεν συνεχίζω σε ερωτικές περιπτύξεις με τις γυναίκες από το φόβο μου μήπως αποκαλυφθεί το πρόβλημά μου στους φίλους μου. Λέω πάντα όχι σε προσκλήσεις από φίλους για ταξίδια όπως η Ταϊλάνδη επειδή φοβάμαι το ενδεχόμενο να αναζητήσουμε γυναίκες και να έχω πάλι πρόβλημα. Με τους φίλους μου αποφεύγω να μιλάω για γυναίκες. Η ζωή μου πραγματικά είναι πολύ δύσκολη. Θα ήθελα και εγώ να είχε προχωρήσει η επιστήμη ώστε να μου αποκαταστούσε το πρόβλημα με αληθινό όρχη και όχι ψεύτικο. Κλείνοντας, θέλω να απευθυνθώ και εγώ σε όλους τους γονείς του φόρουμ, μια και εγώ είναι μάλλον αδύνατο να γίνω πατέρας. Σας εκλιπαρώ: Προσέξτε αυτό το πρόβλημα στα αγοράκια σας. Μη περιμένετε. Χειρουργήστε τα εγκαίρως σύμφωνα με τις οδηγίες των γιατρών σας για να μην αντιμετωπίσουν τόσα προβλήματα που είχα και έχω εγώ.

Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω τον κ. Μαρινόπουλο: Πρέπει να κάνω ορχεκτομή του αριστερού όρχη που είναι ακόμα ψηλά για να αποφύγω τυχόν ανάπτυξη καρκίνου στο μέλλον ή έχει περάσει ο κίνδυνος; (Απ’ όσο γνωρίζω η πιθανότητα ανάπτυξης καρκίνου στον όρχη που χειρουργήθηκε είναι μέχρι 35 ετών και εγώ είμαι 40). Η προσθήκη όρχη από σιλικόνη είναι απλή; Μπορώ να την κάνω στην ηλικία μου; Αν ναι, πόση ώρα είναι το χειρουργείο και πόσες μέρες πρέπει να μείνω στο νοσοκομείο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και με συγχωρείτε αν σας κούρασα. Θα περιμένω τα νέα σας

Γιάννης Μαρινόπουλος
01-08-10, 01:01
Αγαπητέ G.P

Η λύση στην περίπτωσή σας είναι λαπαροσκοπική ορχεκτομή και τοποθέτηση ορχικής πρόθεσης στην ίδια επέμβαση. Πρόκειται για επέμβαση μεσαίας βαρύτητας διάρκειας 90 λεπτών η οποία μπορεί να γίνει σε ημερήσια νοσηλεία χωρίς παραμονή στο νοσοκομείο.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός

Γιάννης_χ
15-09-10, 06:54
Επειδή στον μικρούλη(14 μηνών) δεν έχουμε βρει ακόμη τον αριστερό του όρχι, κλείσαμε ραντεβού στο Παίδων με παιδοχειρούργο για να τον βρει αρχικά και να μας συμβουλέψει.
Υπενθυμίζω ότι κατά την γέννησή του μας λέγανε ότι είναι ανασπόμενος, έπειτα η παιδίατρος τον έχασε, μετά τον ξαναβρήκε(όλα αυτάμε ψιλάφηση), μετά τον ξαναέχασε, κάναμε υπέρηχο στο Μητέρα, όπου δεν εμφανίστηκε και τώρα η νέα παιδίατρός μας, σαν κάτι να πιάνει στην βουβονική χώρα..
Στις 29/09 έχουμε το ραντεβού, όπου και θα μάθουμε ακριβώς τι συμβαίνει και πως πρέπει να προχωρήσουμε.
Η ερώτησή μου είναι η εξής:
Έχουμε ιδιωτική ασφάλεια στον μικρό και ρωτήσαμε αν καλυπτει την συγκεκριμένη χειρουργική επέμβαση(για καθήλωση).
Μας είπαν ότι καμιά ασφαλίστική δεν καλύπτει θέματα εκ γενετής.
Θα πρέπει ι χειρρούργος να γράψει κάτι άλλο σχετικά με τους όρχεις του, που να μην χαρακτηρίζεται εκ γενετής και να το δεχτεί η ασφάλεια.
Εκ πρώτης άποψης, θα θέλαμε να κάνουμε την πιθανή επέμβαση στην Ευρωκλινική Παίδων.
Το θέμα είναι πως θα πρέπει να κινηθώ και τι θα πρέπει να πω στον γιατρό.
Έχει τύχει σε κανένα άλλο γονιό να κάνει κάτι παρόμοιο με ιδιωτική ασφάλεια?

Γατουλα
15-09-10, 07:32
Νομιζω οτι αν ψαξεις λιγο τις σελιδες εχει γραφτει απο καποια μαμα.
Δεν κανετε και εναν υπερηχο να τον δειτε????

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
15-09-10, 08:29
Επειδή στον μικρούλη(14 μηνών) δεν έχουμε βρει ακόμη τον αριστερό του όρχι, κλείσαμε ραντεβού στο Παίδων με παιδοχειρούργο για να τον βρει αρχικά και να μας συμβουλέψει.
Υπενθυμίζω ότι κατά την γέννησή του μας λέγανε ότι είναι ανασπόμενος, έπειτα η παιδίατρος τον έχασε, μετά τον ξαναβρήκε(όλα αυτάμε ψιλάφηση), μετά τον ξαναέχασε, κάναμε υπέρηχο στο Μητέρα, όπου δεν εμφανίστηκε και τώρα η νέα παιδίατρός μας, σαν κάτι να πιάνει στην βουβονική χώρα..
Στις 29/09 έχουμε το ραντεβού, όπου και θα μάθουμε ακριβώς τι συμβαίνει και πως πρέπει να προχωρήσουμε.
Η ερώτησή μου είναι η εξής:
Έχουμε ιδιωτική ασφάλεια στον μικρό και ρωτήσαμε αν καλυπτει την συγκεκριμένη χειρουργική επέμβαση(για καθήλωση).
Μας είπαν ότι καμιά ασφαλίστική δεν καλύπτει θέματα εκ γενετής.
Θα πρέπει ι χειρρούργος να γράψει κάτι άλλο σχετικά με τους όρχεις του, που να μην χαρακτηρίζεται εκ γενετής και να το δεχτεί η ασφάλεια.
Εκ πρώτης άποψης, θα θέλαμε να κάνουμε την πιθανή επέμβαση στην Ευρωκλινική Παίδων.
Το θέμα είναι πως θα πρέπει να κινηθώ και τι θα πρέπει να πω στον γιατρό.
Έχει τύχει σε κανένα άλλο γονιό να κάνει κάτι παρόμοιο με ιδιωτική ασφάλεια?

Δεν έπρεπε να ρωτήσεις την ασφαλιστική, τώρα τους υποψίασες, ελπίζω να μη το θυμηθούν. Θα πρέπει να δηλώσετε συστροφή του όρχεως που το καλύπτουν. Το ίδιο θα πρέπει να δηλώσει και ο γιατρός στα πρακτικά του χειρουργείου γιατί το ψάχνουν οι ασφαλιστικές. Καλή επιτυχία, δεν είναι τίποτα, απλά κάντε το άμμεσα για να μη χαλάσει από τη διαφορά θερμοκρασίας.

Γιάννης Μαρινόπουλος
15-09-10, 13:47
[QUOTE=Γιάννης_χ;1701008]Επειδή στον μικρούλη(14 μηνών) δεν έχουμε βρει ακόμη τον αριστερό του όρχι, κλείσαμε ραντεβού στο Παίδων με παιδοχειρούργο για να τον βρει αρχικά και να μας συμβουλέψει.

Αγαπητέ Γιάννη_χ

Το υπερηχογράφημα είναι μια ασφαλής και αρκετά ευαίσθητη απεικονιστική πρώτη μέθοδος για την ανίχνευση του όρχεος.

Με χαρά θα σας συμβουλεύσω εάν το επιθυμείτε και για το λόγο αυτό σας έστειλα π.μ με λεπτομέρειες.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός

Γιάννης_χ
15-09-10, 20:29
Δεν έπρεπε να ρωτήσεις την ασφαλιστική, τώρα τους υποψίασες, ελπίζω να μη το θυμηθούν. Θα πρέπει να δηλώσετε συστροφή του όρχεως που το καλύπτουν. Το ίδιο θα πρέπει να δηλώσει και ο γιατρός στα πρακτικά του χειρουργείου γιατί το ψάχνουν οι ασφαλιστικές. Καλή επιτυχία, δεν είναι τίποτα, απλά κάντε το άμμεσα για να μη χαλάσει από τη διαφορά θερμοκρασίας.

Δεν ρωτήσαμε την ασφαλιστική, αλλά τον ασφαλιστή.

Εσείς το κάνατε στο δικό σας γιο?
Μέσω ιδιωτικής και εσείς?
Δώστε μου λεπτομέρειες όσες περισσότερες μπορείτε είτε με πμ είτε δημόσια.
Ξέρω ότι είναι δύσκολο να εμπιστευτείτε έναν άγνωστο, αλλά το άγχος που μας έχει πιάσει και τους δύο, δεν περιγράφεται..
Δεν θέλω να μπλέξω με δημόσια νοσοκομεία, όταν πληρώνω ιδιωτικά..
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Γιάννης

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
16-09-10, 08:30
Δεν ρωτήσαμε την ασφαλιστική, αλλά τον ασφαλιστή.

Εσείς το κάνατε στο δικό σας γιο?
Μέσω ιδιωτικής και εσείς?
Δώστε μου λεπτομέρειες όσες περισσότερες μπορείτε είτε με πμ είτε δημόσια.
Ξέρω ότι είναι δύσκολο να εμπιστευτείτε έναν άγνωστο, αλλά το άγχος που μας έχει πιάσει και τους δύο, δεν περιγράφεται..
Δεν θέλω να μπλέξω με δημόσια νοσοκομεία, όταν πληρώνω ιδιωτικά..
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Γιάννης

Δεν έχει έχτρα λεπτομέριες, θα συννενοηθείς απλά με τον παιδοχειρουργό να σου γράψει στα χαρτιά που θα σου ζητήσει η ασφαλιστική συστροφή του όρχεως σαν διάγνωση και επέιγον χειρουργείο. (ρώτα τον κιόλας να ξέρεις τι είναι η συστροφή μη σε ρωτήσουν κάτι) Όλα τα άλλα άστα στον ασφαλιστή σου! Το έκανα και εγώ στο γιο μου, το πρωί μπήκαμε, το βραδάκι βγήκαμε και το παιδί μια χαρά!

Γιάννης_χ
16-09-10, 14:42
Το κακό είναι με εμάς ότι είμαστε ουσιαστικά δίχως ασφαλιστή, μια και πριν 2 μήνες, με λάθους χειρισμούς του, μας χρέωσε στην Ευρωκλινική 1100 ευρώ και πλέον δεν σηκώνει το τηλέφωνό του.
Αυτό είναι το πρόβλημά μου.
Δεν έχω κάποιον να συμβουλευτώ...
Τι ασφάλεια είχατε?

Γιάννης_χ
30-09-10, 21:52
Σήμερα μας είδε παιδοχειρούργος στο Αγλαία Κυριακού και μας παρέπεμψε σε ιδιωτικό ιατρείο για να γίνει υπέρηχος.
Κάναμε τον υπέρηχο, αλλά δεν τον βρήκανε πουθενά τον όρχι.
Επόμενο βήμα και τελευταίο, είναι να γίνει λαπαροσκόπηση για να τον βρουν και αν τον βρουν και δεν έχει ατροφήσει, θα τον κατεβάσουν.
Αν όχι, θα είνει με αυτόν που έχει ήδη...
Η λαπαροσκόπηση μας είπαν ότι είναι κανονικό χειρουργείο και είναι ρουτίνας, χωρίς άγχος.
Ισχύει?

Γατουλα
30-09-10, 23:53
αν εχει ατροφησει θα πρεπει και να αφαιρεθει νομιζω
καλα υπερηχο δε μπορουσαν εκει μεσα????
η εξωτερικη μοστρα μας εφαγε!!!!!

Γιάννης_χ
01-10-10, 02:46
αν εχει ατροφησει θα πρεπει και να αφαιρεθει νομιζω
καλα υπερηχο δε μπορουσαν εκει μεσα????
η εξωτερικη μοστρα μας εφαγε!!!!!

Υπέρηχο την ίδια μέρα κάνουν μόνο για επείγοντα περιστατικά....
Από το να κλείσω ραντεβού και να ξαναπάω σε 2 μήνες, πήγαμε ιδιωτικά..

Γατουλα
01-10-10, 07:34
σωστος ...αλλα αμα ηθελε και αυτος μη μου πεις οτι δε θα εβρισκε αιτια εεεε
αστα! αντε καλα ξεμπερδεματα....να τελειωσετε με αυτο!

Γιάννης_χ
01-10-10, 08:53
σωστος ...αλλα αμα ηθελε και αυτος μη μου πεις οτι δε θα εβρισκε αιτια εεεε
αστα! αντε καλα ξεμπερδεματα....να τελειωσετε με αυτο!

Σε ευχαριστώ πολύ!
Θα σας ενημερώσω..

Γιάννης_χ
02-10-10, 08:58
Την άλλη τετάρτη, πρώτα ο Θεός, μπαίνουμε χειρουγείο.
Μακάρι όλα να πάνε καλά....

Γατουλα
02-10-10, 09:02
γραψε μας μετα...καλη επιτυχια

Γιάννης_χ
02-10-10, 16:46
Να σαι καλά!
Εννοείται ότι θα γράψω..
Το θέμα είναι πως να ηρεμήσω την γυναίκα μου....
Αυτό είναι το δύσκολο.
Κλαίει από τώρα..

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
04-10-10, 10:21
Να σαι καλά!
Εννοείται ότι θα γράψω..
Το θέμα είναι πως να ηρεμήσω την γυναίκα μου....
Αυτό είναι το δύσκολο.
Κλαίει από τώρα..

Δε χρειάζεται να κλαίει, όλα καλά θα πάνε. Θα μπείτε και θα βγείτε. Καλή επιτυχία, περιμένουμε εντυπώσεις!

Γιάννης_χ
04-10-10, 16:33
20 του μήνα είναι τελικά το χειρουργείο.
Έχει κάνει καμιά μανούλα λαπαροσκόπηση στο παιδί της να μου πει εντυπώσεις?

Agape-S
16-10-10, 02:06
Καλησπέρα σας, διαβάζω με ενδιαφέρον τα θέματα περί ανωμαλίας γεννητικών οργάνων και δυστυχώς πάλι με πιάνουν κλάματα. Είμαι 25 χρονών και γεννήθηκα με κρυψορχία στον αριστερό όρχη, στα 15 μου που άρχισε η σεξουαλική μου ζωή αντιμετώπισα το χλευασμό γυναικών και αυτό το γεγονός έφτασε στα αυτιά και πάρα πολλών συνομιλήκων μου οι οποίοι με τη σειρά τους με κορόιδευαν. Σας γράφω με πάρα πολύ μεγάλο "κόμπο" στο λαιμό που με πνίγει εδώ και 10 χρόνια. Έχω σταματήσει να κάνω σχέσεις εδώ και 5 χρόνια και κατηγορώ τους γονείς μου που δε μου έκαναν επέμβαση όταν ήμουν μικρός με αποτέλεσμα τις περισσότερες μέρες σ' αυτά τα 10 χρόνια να κλαίω, να με μισώ που είμαι έτσι και να έχω αυτοκαταστροφικές τάσεις. Μη φοβάστε να χειρουργήσετε τα παιδάκια σας, αντιθέτως, προτιμήστε το για να μην έχουν ψυχολογικά αύριο-μεθαύριο. Με συγχωρείτε αν σας μεταφέρω ένα πνεύμα δυστυχίας αλλά δε θέλω σε καμία περίπτωση να περάσει κανένα παιδάκι αυτό που περνάω εγώ μεγάλος πλέον.
Με συγκινησες!! Πολυ..... Δηλαδη , καθεσαι και κλαις για κατι που ειναι συνηθισμενο , απλα επειδη αφορα γεννητικα οργανα , δεν το λεει κανεις!!
Ξερεις ποσοι , δεν μπορουν να τεκνοποιησουν ,με δυο ορχεις παρακαλω,και ποσοι δεν μπορουν να λειτουργησουν σαν αντρες για λογους υγειας?
Καταλαβαινω οτι τα παιδια ειναι σκληρα οταν ειναι μικρα ,αλλα και οταν μεγαλωσουν ,ομως θα επρεπε να ξερεις οτι κανεις δεν ξερει τι κρυβει το εσωρουχο του καθενος επι της ουσιας και αυτο που σου συνεβη ειναι μαθημα ζωης !!! Η ζωη ειναι πολυ ωραια ,αλλα δεν ειναι παντα στρωμμενη ροδοπεταλλα. Μαθε να αντιμετωπιζεις ΚΑΙ τις κακοτοπιες.
Σε φιλω γλυκα σαν τη μανα σου, σε μαλωνω πολυ και σου ευχομαι να εισαι δυνατος και αφοβος, καληνυχτα....

Γιάννης_χ
19-10-10, 18:25
20 του μήνα είναι τελικά το χειρουργείο.
Έχει κάνει καμιά μανούλα λαπαροσκόπηση στο παιδί της να μου πει εντυπώσεις?

Αύριο πρωί μπαίνουμε..

Maria110610
19-10-10, 18:54
Αγαπητέ Ρ.Ι.Μ με λύπη μου διαβάζω τη δική σου περιπέτεια και με πιάνουν και εμένα τα κλάματα. Κάτι αντίστοιχο ζω και εγώ. Όταν ήμουν μικρός είχα αμφοτερόπλευρη κρυψορχία. Χειρουργήθηκα σε δύο φάσεις (μία για τον δεξί και μία για τον αριστερό όρχη) σε ηλικία 8-9 ετών (!!!…) από άγνοια των γονιών μου οι οποίοι άκουγαν μόνο έναν γιατρό ουρολόγο και δεν έπαιρναν δεύτερη ή τρίτη γνώμη για να με χειρουργήσουν έως 12 μηνών. Σήμερα, ο δεξιός όρχις βρίσκεται στη θέση του (ίσως μικρότερος από το φυσιολογικό), αλλά ο αριστερός όρχις δεν μπόρεσε να κατέβει στη θέση του, είναι ατροφικός και βρίσκεται ακόμα ψηλά. (Σήμερα είμαι 40 ετών…). Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι όταν ξύπνησα από τη νάρκωση από τη δεύτερη επέμβαση για την κρυψορχία του αριστερού όρχη, ψηλάφισα με το χέρι μου το όσχεο για να βρω τον αριστερό όρχη στη θέση του και όταν δεν τον βρήκα ήμουν απαρηγόρητος. Οι γονείς μου είπαν τότε ότι θα κατέβαινε μόνος του στα επόμενα χρόνια. Εγώ το είχα πιστέψει και η αγωνία μου ήταν καθημερινή. Μέχρι που πέρασαν τα χρόνια και τίποτα… (εννοείται). Μου είχε γίνει έμμονη ιδέα. Αισθανόμουν μισός άντρας και ήθελα να γίνω ολόκληρος άντρας. Βιαζόμουν να γίνω άντρας. Έβλεπα πολύ συχνά στον ύπνο μου ότι είχα 2 υγιείς όρχεις και ήμουν ευτυχισμένος. Άλλες φορές έβλεπα ότι έκανα χειρουργείο και είχα και τους 2 όρχεις στη θέση τους… Στεναχωριόμουν πάρα πολύ όταν ξυπνούσα... (αυτά τα όνειρα τα βλέπω μέχρι σήμερα)
Το τι έχω τραβήξει ψυχολογικά από αυτή την «αναπηρία» δεν λέγεται. Συνοπτικά θέλω να περιγράψω σε όλους σας μερικά μόνο από τα βιώματά μου:
Με τις κοπέλες δεν μπορώ πια να έχω σχέσεις. Όσες φορές έκανα σχέση με κοπέλα και έφτανε η ώρα να γδυθώ, η ντροπή μου ήταν τόσο μεγάλη και η έκπληξη της κοπέλας τόσο έντονη που η ψυχολογία για σεξ πήγαινε περίπατο… Οι φίλοι, συγγενείς, επαγγελματικό και κοινωνικό περιβάλλον επειδή δεν γνωρίζουν το πρόβλημά μου, αναρωτιούνται γιατί δεν έχω κοπέλα και είμαι πολλές φορές επίκεντρο σχολιασμών. Στην παραλία δε φοράω ποτέ μαγιό τύπου σλιπ για να μη διαγράφεται το πρόβλημα, αλλά μόνο σορτσάκια. Προσέχω μάλιστα να μην έχει τραβηχτεί πολύ ψηλά το σορτσάκι ώστε πάλι να μη φανεί το πρόβλημα. Στις καλοκαιρινές διακοπές με φίλους, προσέχω πάντα όταν έρχεται η ώρα να ντυθώ ή να γδυθώ μπροστά τους, να βγάζω το παντελόνι μου έχοντάς τους από τη δεξιά μου πλευρά που ο όρχις είναι στη θέση του, ώστε να μη δουν «άδεια» την αριστερή μου πλευρά. Σε «αντρικές» εξόδους (σε στριπτιζάδικα ή μπαρ με γυναίκες) είμαι ο μόνος στην παρέα που δεν συνεχίζω σε ερωτικές περιπτύξεις με τις γυναίκες από το φόβο μου μήπως αποκαλυφθεί το πρόβλημά μου στους φίλους μου. Λέω πάντα όχι σε προσκλήσεις από φίλους για ταξίδια όπως η Ταϊλάνδη επειδή φοβάμαι το ενδεχόμενο να αναζητήσουμε γυναίκες και να έχω πάλι πρόβλημα. Με τους φίλους μου αποφεύγω να μιλάω για γυναίκες. Η ζωή μου πραγματικά είναι πολύ δύσκολη. Θα ήθελα και εγώ να είχε προχωρήσει η επιστήμη ώστε να μου αποκαταστούσε το πρόβλημα με αληθινό όρχη και όχι ψεύτικο. Κλείνοντας, θέλω να απευθυνθώ και εγώ σε όλους τους γονείς του φόρουμ, μια και εγώ είναι μάλλον αδύνατο να γίνω πατέρας. Σας εκλιπαρώ: Προσέξτε αυτό το πρόβλημα στα αγοράκια σας. Μη περιμένετε. Χειρουργήστε τα εγκαίρως σύμφωνα με τις οδηγίες των γιατρών σας για να μην αντιμετωπίσουν τόσα προβλήματα που είχα και έχω εγώ.

Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω τον κ. Μαρινόπουλο: Πρέπει να κάνω ορχεκτομή του αριστερού όρχη που είναι ακόμα ψηλά για να αποφύγω τυχόν ανάπτυξη καρκίνου στο μέλλον ή έχει περάσει ο κίνδυνος; (Απ’ όσο γνωρίζω η πιθανότητα ανάπτυξης καρκίνου στον όρχη που χειρουργήθηκε είναι μέχρι 35 ετών και εγώ είμαι 40). Η προσθήκη όρχη από σιλικόνη είναι απλή; Μπορώ να την κάνω στην ηλικία μου; Αν ναι, πόση ώρα είναι το χειρουργείο και πόσες μέρες πρέπει να μείνω στο νοσοκομείο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και με συγχωρείτε αν σας κούρασα. Θα περιμένω τα νέα σας

Σου γραφω μονο για ενα λογω ειμαι γυναικα και ισως μετραει η γνωμη μου, ο συζηγος μου εχει κρυψορχια ειναι 43 ετων δεν εχει υποβληθει σε κανενα χειρουργειο και ο δεξιος ορχις ειναι κρυμμενος!
Οταν πρωτογνωριστηκαμε πριν να ερθουμε σε επαφη με ειχε ενημερωσει για το προβλημα του, μου ειχε κανει εντυπωση γιατι μου το ειπε πριν το δω εγω ναι ενταξει αν το ειχα δει φαινεται αλλα δεν θα το συζητουσα απο μονη μου αν δεν το εθετε εκεινος ως θεμα συζητησης, λοιπον με ενημερωσε και εγω δεν ειχα ιδεα ουτε αν φαινεται ,ουτε αν υπαρχει προβλημα υπογονιμοτητας ,ουτε αν εχει προβλημα στην επιδοση του.Το ρωτησα γιατι μου το ειπε και μου απαντησε οτι "Κερδιζω χρονο ουτως ή αλλως θα το δεις" καποιες πρωην του τον ειχαν πεισει οτι ειναι αναπηρια και γενικα ειχε γινει και λογως χωρισμου απο οτι μου εξηγησε!
Θα σου πω απο την πλευρα μου τι ενοιωσα:
Στην αρχη ειπα οτι δεν θα ειμαι προκατηλλημμενη και οτι δεν με ενδιεφερε, οσο προχωρουσε η σχεση τον ερωτευομουν και πιστεψε με δε το σκεπτομουν καθολου δεν ειχε καποιο προβλημα λειτουργικο οποτε δεν με ενοιαζε!
Οταν ηρθε η ωρα να παντρευτουμε δειλιασα και σκεφτηκα "λες να μην μπορει να κανει παιδια?"
Δεν τολμησα να του το συζητησω ντρεπομουν και δεν ηθελα να τον φερω σε δυσκολη θεση!
Παντρευτηκαμε και ολοι αρχισαν να ρωτουν για παιδι εμεις ειχαμε ελευθερη επαφη αλλα εγω το ειχα αποριψει λογω του προβληματος του και εκεινος χωρις να μου λεει τιποτα ηταν σιγουρος οτι εχει προβλημα!
Μαλιστα στο συγγενικο περιβαλλον ελεγε " ε, δεν ξερουμε ειμαι και 43 χρονων, καπνιζω και πολυ οδηγαω και μηχανη απο τα 16"οποτε καταλαβαινα οτι τους προετοιμαζει να μην περιμενουν εγγονι!
Δεν ηξερα τι να κανω, πηγα στην γιατρο μου και μου ειπε οτι υπαρχουν πιθανοτητες να υπαρχει προβλημα αλλα οτι ισως να μπορει να λυθει με τεχνικα μεσα και μου ειπε οτι θα επρεπε να κανει ενα σπερμοδιαγραμμα μαλιστα για να με διευκολυνει να μην του δειξουμε οτι το γνωριζε του ειπε οτι " Ξερεις λογω της ηληκιας σου θελω να κανετε ενα προγεννητικο ελεγχο ακι θα χρειαστουμε την συνησφορα σου"
Το δεχτηκε αλλα περασαν 3 μηνες και απεφευγε να παει να το κανει!Να μην στα πολυλογω πανω που το ειχα παρει αποφαση και ημουν σιγουρη οτι δεν θα κανουμε τιποτα και οτι θα το αναβαλει συνεχως και οτι θα εχουμε προβλημα και αλλα πολλα εμαθα οτι ειμαι εγκυος!
Εψαξα βρηκα πολλες περιπτωσεις εγκυμοσυνης φυσιολογικης με κρυψορχια!
Η κρυψορχια ισως να σχετιζεται με την υπογονιμοτητα αλλα δεν ειμαι γιατρος ξερω οτι ειμαι εγκυος μονο τιποτα αλλο!Επισης ξερω οτι υπαρχουν διαφορες λυσεις για το θεμα της υπογονιμοτητας με κρυψορχια!
Οσον αφορα τις κοπελες φιλε μου εκεινες εχουν την αναπηρια και οχι εσυ και μαλιστα την εχουν την αναπηρια στον εγκεφαλο!
Δεν ειμαι ειδικος αλλα πιστευω οτι αν εσυ παψεις να το βλεπεις ως αναπηρια τοτε δεν θα το βλεπουν και οι αλλοι!
Επειδη ειναι λεπτο θεμα και σιγουρα δεν μπορεις να μεινεις μονος σου για κατι τοσο ασημαντο σε συμβουλευω να κανεις οτι εκανε ο συζηγος μου να το συζητας με την κοπελα σου, να ενημερωθεις να ξερεις ακριβως τι ειναι και απο τι κυνδινευεις και να τις το αναλυεις!
Ειναι δυσκολο καποια να το θιξει το θεμα αλλα να ξερεις οτι οταν της το εχεις κανει γνωστο εσυ και δει το θαρρος σου θα ξερει οτι το θεωρεις ασημαντο και οτι δεν ειναι το αδυνατο σημειο σου!

Maria110610
19-10-10, 19:06
Αύριο πρωί μπαίνουμε..

Καλη επιτυχια στο χειρουργειο!

Γατουλα
19-10-10, 23:34
Γιαννη...αυριο πες μας και νεα! καλα!

Μαρια με το καλο ο μπεμπης! Σωστα τα λες ...πιστευω! (το μελλον θα δειξει :D )

Γιάννης_χ
20-10-10, 21:49
Βρέθηκε τελικά ο όρχις, αλλά ήταν πολύ μκρός και αφαιρέθηκε.
Θα πρέπει σε ένα χρόνο, να ξαναμπούμε, για να καθηλωθεί ο δεξιός, ώστε να είμαστε 1000% σίγουροι ότι θα παραμείνει στην θέση του.
Πολύ εξυπηρετηκοί όλοι τους και όλα γίνανε ανέξοδα.
Ούτε ευρώ!
Ο μικρούλης μόνο έχει λίγο γκρίνια, αλλά μέχρι αύριο, θα είναι οκ.
Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας..

Maria110610
20-10-10, 21:55
Βρέθηκε τελικά ο όρχις, αλλά ήταν πολύ μκρός και αφαιρέθηκε.
Θα πρέπει σε ένα χρόνο, να ξαναμπούμε, για να καθηλωθεί ο δεξιός, ώστε να είμαστε 1000% σίγουροι ότι θα παραμείνει στην θέση του.
Πολύ εξυπηρετηκοί όλοι τους και όλα γίνανε ανέξοδα.
Ούτε ευρώ!
Ο μικρούλης μόνο έχει λίγο γκρίνια, αλλά μέχρι αύριο, θα είναι οκ.
Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας..

Αντε μπραβο καλη αναρωση τωρα!

Maria110610
20-10-10, 21:57
Εχω μια ερωτηση ειναι κληρονομικη η κρυψορχια?
Θελω να πω επειδη εμενα την εχει ο συζηγος θα εχουμε προβλημα και με το μωρο?
Δεν ξερω αν ειναι κληρονομικη!
ΠΠοτε το ψαχνεις ή απλα περιμενεις να το βρει η/ο παιδιατρος?
Απλα αφοπυ ειμαστε υποψιασμενοι ρωταω!!
Ευχαριστω παντως!

Γατουλα
21-10-10, 07:26
Γιαννη σιδερενιος ο μικρος!!!! Ηταν αποσπωμενος και ο 2ος ορχης και χρειαζεται ξανα επεμβαση?
Αν μπορεις στειλε με πμ στοιχεια γιατρου!

Γιάννης_χ
21-10-10, 22:36
Ο δεξιός δεν ήταν ανασπώμενος αλλά επειδή πλέον είναι ένας, πρέπει να είμαστε 1000% σσίγουροι ότι θα παραμείνει στην θέση του και δεν θα κάνει συστροφή.
Δεν μπορώ να πάρω τέτοιο ρίσκο για την υπόλοιπη ζωή του...
Για τον γιατρό, σου στέλνω αμέσως πμ.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Γατουλα
21-10-10, 23:11
μη με φτιαχνεις τωρα! αφου ειναι σταθερος συνεχεια μπορει να παει αλλου καμια μερα?????????????
ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Γιάννης_χ
22-10-10, 14:40
Για το αν είναι υποχρεωτικό να γίνει η καθήλωση στον άλλο όρχι, θα σου πω το εξής, όπως μας το είπε και ο χειρούγος:
Αν μία στο εκατομμύριο ο δεξιός, που είναι και ο μοναδικός, κάνει συστροφή, τότε το παιδί δεν θα μπορέσει να τεκνοποιήσει ποτέ και θα επηρεάσει όλη την λειτουργία στο σεξ.
Από ότι καταλαβαίνεις, τέτοιο ρίσκο κανένα σκεπτόμενος γονιός δεν παίρνει.
Ούτως η άλλως, θα είναι πιο light χειρουργείο, με ολική νάρκωση πάλι, αλλά πιο ελαφρύ.
Την ίδια άποψη με τον χειρούργο, είχε και η παιδίατρος μας.

Γατουλα
22-10-10, 23:54
Κε Μαρινοπουλε, αν σας ειναι ευκολο , θα ηθελα και τη δικη σας αποψη, γιατι οντως ακουγεται πολυ σημαντικο!
Συστροφη σημαινει δεν επανερχεται?

Γιάννης Μαρινόπουλος
23-10-10, 00:53
Η συστροφή του όρχι αποτελεί μια επείγουσα κατάσταση με θορυβώδη συμπτώματα όπως πόνο και οίδημα. Εάν διαρκέσει πέραν των 8 ωρών το ορχικό παρέγχυμα νεκρώνεται και σε λίγες εβδομάδες απορροφάται και εξαφανίζεται. Πολύ σημαντικός λοιπόν είναι ο χρόνος της παρέμβασης αφού με την κατάλληλη επέμβαση σώζεται ο αδένας.
Συχνά η συστροφή έλαβε χώρα ενδομητρίως με αποτέλεσμα το μωρό να γεννηθεί με έναν όρχι και με ότι απέμεινε από τον δεύτερο.
Η χειρουργική καθήλωση του υγιούς όρχεως εξασφαλίζει την ομαλή μετάβαση στην εφηβεία και την μετέπειτα πατρότητα.

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός

Γατουλα
23-10-10, 08:51
αρα 3ο χειρουργειο...καναμε και βουβονοκοιλη.....αχχχχχχ
Ευχαριστω κε Μαρινοπουλε

Γιάννης_χ
23-10-10, 14:47
Μια αφελή ερώτηση θέλω να κάνω...
Μπορεί να μπει στην θέση του ψεύτικου όρχι, κανονικός?
Αν ναι, από που και πως?

Maria110610
23-10-10, 15:27
Eχω μια ερωτηση ειναι κληρονομικη η κρυψορχια?
Ποτε το ψαχνεις ή απλα περιμενεις να το βρει η/ο παιδιατρος?
Απλα αφου ειμαστε υποψιασμενοι ρωταω!!
Ευχαριστω παντως!

erma79
23-10-10, 15:35
Eχω μια ερωτηση ειναι κληρονομικη η κρυψορχια?
Ποτε το ψαχνεις ή απλα περιμενεις να το βρει η/ο παιδιατρος?
Απλα αφου ειμαστε υποψιασμενοι ρωταω!!
Ευχαριστω παντως!
Δεν έχει να κάνει με τα γονίδια. Είναι μια συχνη συγγενης ανωμαλία που συμβαίνει κατα την εμβρυογεννεση.:-D

Maria110610
23-10-10, 15:57
Δεν έχει να κάνει με τα γονίδια. Είναι μια συχνη συγγενης ανωμαλία που συμβαίνει κατα την εμβρυογεννεση.:-D

Αχ σε ευχαριστω πολυ!

andreas77!
25-10-10, 10:06
Εμείς έχουμε ένα αγοράκι 17 μηνών τώρα,με αμφοτερόπλευρη κρυψορχία.Έχει διορθωθέι ήδη ο δεξιός με ανοιχτό χειρουργείο,τον Ιούλιο,και τώρα θα κανονίσουμε και για τον αριστερό.Απλά θα ήθελα να ρωτήσω τον Κο Μαρινόπουλο το εξής:η ορχεοπηξία γίνεται και λαπαροσκοπικά?Ο αριστερός όρχις βρίσκεται στη βουβωνική χώρα,όπως έχει δείξει ο υπερηχογραφικός έλεγχος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιάννης Μαρινόπουλος
25-10-10, 10:19
Η λαπαροσκοπική μέθοδος είναι εξαιρετικά χρήσιμη σε περιπτώσεις αψηλάφητου ενδοκοιλιακού όρχεος. Η βουβωνική κρυψορχία διορθώνεται με την ανοικτή επέμβαση με σχετική ευκολία.
Για απορίες, συμβουλές και 2η γνώμη επισκέπτομαι το Σάββατο 30 Οκτωβρίου την Αθήνα.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός

jennygeorge1994
10-11-10, 09:28
Κοντεύω να τρελαθώ!
Τόσον καιρό πίστευα πως όλα πήγαιναν καλά και τώρα διάβασα και αυτά στο φόρουμ και παλάβοσα.Το αγοράκι μου είναι 5,5 χρόνων και αναρωτιέμαι καλά κανένας δεν βρέθηκε από τους γιατρούς που το παρακολουθούν να μου πει κάτι να ανησυχήσω νωρίτερα?
¨Οταν γεννήθηκε το παρακολουθούσαμε και ο γιατρός μου είπε μην ανησυχείς θα το βλέπω κάθε εξάμηνο για 4 φορές και θα σου πω τι θα κάνουμε αν δεν κατέβει . Μου είπε πως τελικά δεν έχει κρυψορχία το παιδί πως να το , το πιάνουμε απλά είναι λίγο πιο πάνω κλπ. Να ησυχάσω γιατρέ? Ναι μου λέει να ξεχάσεις το θέμα και εγώ τώρα έχω ενοχές γιατί το άφησα τόσο.
Ούτε υπέρηχο δεν μου είπαν να κάνω από σας τα μαθαίνω κι εγώ.
Σήμερα κιόλας θα πάμε για νέα εξέταση και θα ζητήσω να του κάνουν υπέρηχο για να δούμε την πραγματική κατάσταση και να μην αγχώνομαι άδικα γιατί η αλήθεια είναι πως το πιάνω το μπαλάκι που όλο δραπετεύει όμως μέσα στο σακουλάκι του δεν είναι και από αυτά που διάβασα είναι μάλλον κακό. Ξέρει κανείς να μου πει κάτι υπεύθυνο παρακαλώ?

Γιάννης Μαρινόπουλος
10-11-10, 10:01
Αγαπητή jennygeorge1994

Η διάκριση ανελκόμενου όρχι και κρυψορχίας είναι κλινική και πολύ σημαντική για την εξέλιξη του πολύτιμου αυτού αδένα.
Εάν κατά την ψηλάφηση βρίσκεται άνετα στο όσχεο και για λίγο τραβιέται προς τα πάνω αυτό συνιστά φυσιολογικό κρεμαστήριο αντανακλαστικό και δεν γεννά ανησυχία.
Σε διαφορετική περίπτωση και αν ο όρχις βρίσκεται πάντα έξω από το όσχεο και μέσα στο βουβωνικό κανάλι τότε πρόκειται για αληθή κρυψορχία και διορθώνεται εύκολα σε ημερήσια νοσηλεία.

Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με τα αποτελέσματα του υπερήχου.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός

dwraki
18-11-10, 17:04
να ρωτήσω κάτι, εμείς έχουμε κρυψορχία του δεξιού όρχι αλλά λόγω άλλου προβλήματος υγείας το έχουμε αφήσει μέχρι να τελειώσουμε με αυτό το θέμα. πιστεύουμε μέχρι τον φεβρουαριο να μπορέσουμε να ασχοληθούμε με την κρυψορχία.το μωρό είναι ήδη 17 μηνών(γεννήθηκε πρόωρος 32εβ) έχουμε χρονο ώστε να σωθεί ο όρχις η θα τον χάσουμε?(τον όρχι τον έχει ψηλαφίσει και παιδοχειρουργός και η παιδίατρος και είχαμε κάνει υπέρηχο στο παίδων πριν τον πάρουμε σπίτι από την θερμοκοιτίδα και τον είδαμε να ανεβοκατεβαίνει.) απλά διαβάζω ολα αυτά και ανησύχησα πάρα πολύ.αν μπορούσε ο κύριος Μαρινόπουλος να μου απαντήσει θα του ήμουν ευγνώμων!!!!!!!! Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!!!

Γιάννης Μαρινόπουλος
18-11-10, 18:08
να ρωτήσω κάτι, εμείς έχουμε κρυψορχία του δεξιού όρχι αλλά λόγω άλλου προβλήματος υγείας το έχουμε αφήσει μέχρι να τελειώσουμε με αυτό το θέμα.

Αγαπητή dwraki

Η δεξιά κρυψορχία είναι η συχνότερη. Είναι σωστό να διορθώνεται τους πρώτους 6 μήνες διότι έρευνες απέδειξαν ότι οι μικροσκοπικές αλλοιώσεις είναι μη αναστρέψιμες ήδη από την ηλικία αυτή. Επίσης ο όρχις χρειάζεται σταθεροποίηση ώστε να προφυλαχθεί από πιθανή συστροφή. Η επέμβαση στην ηλικία του γιού σας γίνεται σε ημερήσια νοσηλεία χωρίς παραμονή στην κλινική περισσότερο από 3 ώρες μετεγχειρητικά. Η απαραίτητη αναισθησία απαιτεί μια καλή γενική κατάσταση του αναπνευστικού του παιδιού. Εάν επιθυμείτε περισσότερες πληροφορίες για τον προγραμματισμό επικοινωνήστε σε ένα από τα παρακάτω τηλέφωνα ή email.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός
Μέλος της Ελληνικής κ Ευρωπαικής
Παιδοχειρουργικής Εταιρείας
Ε.Αμύνης 32α
54621 Θεσσαλονίκη
2310240697 κιν 6946452138
MSN imarinopulos@gmail.com
email: imarinopulos@doctors.org.uk
http://alldoctorsmess.blogspot.com

dwraki
18-11-10, 18:15
Αγαπητή dwraki

Η δεξιά κρυψορχία είναι η συχνότερη. Είναι σωστό να διορθώνεται τους πρώτους 6 μήνες διότι έρευνες απέδειξαν ότι οι μικροσκοπικές αλλοιώσεις είναι μη αναστρέψιμες ήδη από την ηλικία αυτή. Επίσης ο όρχις χρειάζεται σταθεροποίηση ώστε να προφυλαχθεί από πιθανή συστροφή. Η επέμβαση στην ηλικία του γιού σας γίνεται σε ημερήσια νοσηλεία χωρίς παραμονή στην κλινική περισσότερο από 3 ώρες μετεγχειρητικά. Η απαραίτητη αναισθησία απαιτεί μια καλή γενική κατάσταση του αναπνευστικού του παιδιού. Εάν επιθυμείτε περισσότερες πληροφορίες για τον προγραμματισμό επικοινωνήστε σε ένα από τα παρακάτω τηλέφωνα ή email.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός
Μέλος της Ελληνικής κ Ευρωπαικής
Παιδοχειρουργικής Εταιρείας
Ε.Αμύνης 32α
54621 Θεσσαλονίκη
2310240697 κιν 6946452138
MSN imarinopulos@gmail.com
email: imarinopulos@doctors.org.uk
http://alldoctorsmess.blogspot.com

σας ευχαριστω παρα πολυ.

Γιάννης_χ
27-11-10, 18:09
Ανακαλύψαμε, ότι ο ένας όρχις που έχει μείνει πλέον, είναι ανασπόμενος.
Εδώ και μία βδομάδα που το παρατηρώ, είναι πολύ χαμηλά στον βουβωνικό πόρο και μόλις πιέσεις ελαφρά με την παλάμη σου δεξιά από το πουλάκι του, κατεβαίνει και εμφανίζεται πολύ καθαρά.
Αν δεν πιέσεις εκείνο το σημείο, το ψηλαφείς και πάλι καθαρά, αλλά λίγο πιο ψηλά.
Ο χειρούργος που μας εγχείρισε(μέχρι τότε δεν ήταν ανασπόμενος), μας είχε πει να τον καθηλώσουμε σε εένα χρόνο μετά τη ν εγχείρηση που κάναμε και αφαιρέσαμε τον αριστερό.
Σκέφτομαι από δευτέρα να τον καλέσω να του πω τις εξελίξεις.
Επειδή είμαι αναστατωμένος, θα ηθελα να μάθω αν επιτρέπεται να γίνει δεύτερο χειρουργείο αυτό το χρονικό διάστημα και αν ο όρχις είναι πιθανόν να ανέβει πάνω και να χαθεί..
Είναι ήδη υπερτροφικός.οπότε και σχετικά διογκωμένος.
Κε Μαρινόπουλε γνωρίζετε να μου απαντήσετε?

Γιάννης Μαρινόπουλος
27-11-10, 18:31
Αγαπητέ μου Γιάννη_Χ

Είναι πολύ σωστή η απόφαση χειρουργικής καθήλωσης του εναπομείνοντις όρχι λόγω της μεγάλης αξίας που έχει αυτός ο αδένας για την σωστή ανατομική και ψυχολογική εξέλιξη του μικρού σας.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός

Γιάννης_χ
27-11-10, 18:40
Αγαπητέ μου Γιάννη_Χ

Είναι πολύ σωστή η απόφαση χειρουργικής καθήλωσης του εναπομείνοντις όρχι λόγω της μεγάλης αξίας που έχει αυτός ο αδένας για την σωστή ανατομική και ψυχολογική εξέλιξη του μικρού σας.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός

Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.
Πιο συγκεκριμένα, θα ήθελα να μάθω το εξής:
Μεταξύ την πρώτης επέμβασης που έγινε και της δεύτερης που πρέπει να γίνει, πόσος καιρός μπορεί να παρεμβάλεται κατ ελάχιστο?
Πρέπει να περιμένω ακόμη ένα χρόνο?

Και δεύτερον:
O όρχις στον βουβονικό πόρο(χαμηλά), καταστρέφεται μέχρι να γίνει η επέμβαση καθήλωσης?

Γιάννης Μαρινόπουλος
27-11-10, 20:03
Δεν υπάρχει χρονικό πλαίσιο. Η καθήλωση έπρεπε να γίνει μαζί με την ορχεκτομή ώστε να μηδενιστεί ο κίνδυνος συστροφής του μοναδικού πλέον γεννητικού αδένα. Σιγουρέψτε τον όρχι όσο πιο γρήγορα μπορείτε.
Για άλλες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μου στο προσωπικό μου email.

Γιάννης Μαρινόπουλος

Γιάννης_χ
28-11-10, 05:32
Δεν υπάρχει χρονικό πλαίσιο. Η καθήλωση έπρεπε να γίνει μαζί με την ορχεκτομή ώστε να μηδενιστεί ο κίνδυνος συστροφής του μοναδικού πλέον γεννητικού αδένα. Σιγουρέψτε τον όρχι όσο πιο γρήγορα μπορείτε.
Για άλλες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μου στο προσωπικό μου email.

Γιάννης Μαρινόπουλος

Δεν έγινε η καθήλωση την ίδια ημέρα,λόγω αντισωμμάτων.
Δεν κατάλαβα ακριβώς..
Ο Όρχις στον βουβωνικό πόρο(χαμηλά), αλλοιώνεται?
Σας ευχαριστώ.

Γιάννης_χ
28-11-10, 18:48
Δεν έγινε η καθήλωση την ίδια ημέρα,λόγω αντισωμμάτων.
Δεν κατάλαβα ακριβώς..
Ο Όρχις στον βουβωνικό πόρο(χαμηλά), αλλοιώνεται?
Σας ευχαριστώ.

Γνωρίζει κάποος?

Γιάννης Μαρινόπουλος
28-11-10, 19:57
Γνωρίζει κάποιος?

Είναι γνωστό από μελέτες ότι οι όρχεις που παραμένουν στο βουβωνικό πόρο αντί της φυσιολογικής θέσης τους στο όσχεο παρουσιάζουν μικροσκοπικές αλλοιώσεις ήδη από τους πρώτους 6 μήνες. Οι αλλοιώσεις αυτές αφορούν την σπερματογένεση, είναι μη αναστρέψιμες και οφείλονται στη επίδραση της διαφοράς θερμοκρασίας μεταξύ σώματος και οσχέου.
Με λίγα λόγια οι όρχεις αναπτύσσονται σωστά και ωριμάζουν στη σωστή θέση τους στο όσχεο και όχι μέσα στον βουβωνικό πόρο.
Φυσικά αυτό δεν ισχύει για τους ανελκόμενους όρχεις οι οποίοι βρίσκονται στο όσχεο τις περισσότερες ώρες της ημέρας και έλκονται προς τον βουβωνικό πόρο από το ζωηρό κρεμαστήριο αντανακλαστικό κατόπιν ενός κατάλληλου ερεθίσματος αφής ή ψύχους.
Στη δικιά σας περίπτωση ο όρχις πρέπει να καθηλωθεί στο όσχεο για τον κίδυνο συστροφής αφού είναι ο μοναδικός αδένας που θα δώσει στην κατάλληλ στιγμή ανδρικά χαρακτηριστικά στο γιό σας.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός

katerinakriti
22-02-11, 19:57
καλησπέρα κι απο μένα!
πλησιάζει ο καιρός για την επέμβαση της κρυψορχίας και μ'εχουν ζώσει τα φίδια κανονικότατα!έχω τρελλαθεί . ο γιός μου γεννήθηκε με κρυψορχία δεξιού όρχεος. έχουμε κάνει υπερηχογράφημα και ό όρχις βρίσκεται ενδοκοιλιακά και είναι λίγο μικρότερος απο τον όρχι που έχει κατέβει. ο παιδοχειρούργος μας διαβεβαιώνει ότι δεν είναι δύσκολή η επέμβαση αλλά εγώ ανησυχώ.
θα ήθελα να ρωτήσω τι εξετάσεις σας ζητήσαν πριν την επέμβαση,αν τα παιδάκια σας αναρρώσαν εύκολα μετα και άν γίνεται πιο δύσκολή η επέμβαση επειδή ό όρχης είναι ενδοκοιλιακός
ευχαριστω!!

Γιάννης_χ
22-02-11, 21:15
Δεν έχεις κάτι να φοβάσαι, Κατερίνα.
Στην δική μας περίπτωση, δεν φαινόταν καν ο όρχις και φαντάσου μετά από 20 λεπτά που τον πήραν μέσα, τον βρήκαν και μας ρώτησαν τι θέλουμε να κάνουμε, λόγω μικρού μεγέθους.
Μετά από μισή ώρα ακόμη, βγήκε.
Η ταλαιπωρία του ήταν μόνο τις επόμενες 4-5 ώρες, που πονούσε και έκλαιγε.
Αυτό μόνο.
Η τομή, σιγά σιγά κρύβεται, αν και ήταν σχετικά μεγάλη.
Για το θέμα των εξετάσεων που ρωτάς, δεν κάναμε τίποτα ιδιαίτερο.
Εκτός τον υπέρηχο που προηγήθηκε, την ημέρα της εγχείρησης, έκανε εξέταση αίμοτος.
Αυτό μόνο.
Ότι θέλεις, μην διστάσεις να ρωτήσεις..
Συμπάσχουμε!

katerinakriti
23-02-11, 11:33
Δεν έχεις κάτι να φοβάσαι, Κατερίνα.
Στην δική μας περίπτωση, δεν φαινόταν καν ο όρχις και φαντάσου μετά από 20 λεπτά που τον πήραν μέσα, τον βρήκαν και μας ρώτησαν τι θέλουμε να κάνουμε, λόγω μικρού μεγέθους.
Μετά από μισή ώρα ακόμη, βγήκε.
Η ταλαιπωρία του ήταν μόνο τις επόμενες 4-5 ώρες, που πονούσε και έκλαιγε.
Αυτό μόνο.
Η τομή, σιγά σιγά κρύβεται, αν και ήταν σχετικά μεγάλη.
Για το θέμα των εξετάσεων που ρωτάς, δεν κάναμε τίποτα ιδιαίτερο.
Εκτός τον υπέρηχο που προηγήθηκε, την ημέρα της εγχείρησης, έκανε εξέταση αίμοτος.
Αυτό μόνο.
Ότι θέλεις, μην διστάσεις να ρωτήσεις..
Συμπάσχουμε!
σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!μου δίνεις πολύ κουράγιο γιατί μέρα με τη μέρα όλο και πιο χάλια γίνομα!ο άντρας μου προσπαθεί να με καθησυχάσει αλλά εγώ αγχώνομαι τρομερα.ελπίζω όλα να πάνε καλά , τι να πω..!
και παλι σ'ευχαριστώ πολύ!ο θεός να χει πάντα καλά τα παιδάκια μας!

katerinakriti
25-02-11, 23:51
αλήθεια, να ρωτήσω, πόση ώρα κρατάει περίπου η όλη επέμβαση?

Γατουλα
26-02-11, 08:49
μολις τον πηραν μεσα απο τα χερια μου.....σε 20 λεπτα βγαινει και μου λεει ο γιατρος ολα καλα..και μετα απο ενα τεταρτο βγηκε εξω κοτοπουλιασμενος
μετα απο 4 ωρες χοροπηδαγε στο κρεββατακι εκει και λιγο μετα φυγαμε
το απογευμα χοροπηδαγε στο κρεββατι μου
εφαγε και μια τουμπα!!!!!!
τα συμπερασματα δικα σου!!!

katerinakriti
26-02-11, 13:00
πω πω!μακάρι να είναι και σε μας σχετικά απλή και σύντομη η διαδικασία γιατί μ'έχει φάει το άγχος πια!

να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να ναι πάντα καλά!

Γιάννης_χ
26-02-11, 17:11
αλήθεια, να ρωτήσω, πόση ώρα κρατάει περίπου η όλη επέμβαση?

Μεχρι 35-45 λεπτά, από την ώρα που τον παίρνουν..

Γιάννης_χ
26-02-11, 17:12
μολις τον πηραν μεσα απο τα χερια μου.....σε 20 λεπτα βγαινει και μου λεει ο γιατρος ολα καλα..και μετα απο ενα τεταρτο βγηκε εξω κοτοπουλιασμενος
μετα απο 4 ωρες χοροπηδαγε στο κρεββατακι εκει και λιγο μετα φυγαμε
το απογευμα χοροπηδαγε στο κρεββατι μου
εφαγε και μια τουμπα!!!!!!
τα συμπερασματα δικα σου!!!

Μιλάς για την αφαίρεση ή κάνατε και την καθήλωση?

katerinakriti
04-03-11, 11:53
καλημέρα σας
τετάρτη μπαίνουμε κι εμείς χειρουργείο και έχω αγχωθεί τρομερά. ελπίζω όλα να πάνε καλά. θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα
1την επόμενη της επέμβασης χρειάστηκε να το εξετάσει ο παιδοχειρούργος?
2. πήραν αντιβίωση τα μικρά σας? αν ναι, για πόσες μέρες? χρειάστηκε να πάτε μετά απο κάποιες μέρες στον παιδοχειρούργο για να ελέγξει το μικρό και να κόψει την αντιβίωση? ή πήρατε εξιτήριο και δε χρειαστηκε καμία περαιτέρω επίσκεψη στον παιδοχειρούργο?
3. αν υποθέσουμε ότι ό όρχις τοποθετείται στο όσχεο χρειάζονται εξετάσεις μετά απο καιρό για να διαπιστωθεί αν όντως δουλεύει και μεγαλώνει σωστά?
οι απαντήσεις σας θα με βοηθούσαν αφάνταστα παιδιά!

katerinakriti
04-03-11, 13:49
κανείς???

Γατουλα
04-03-11, 13:59
δε θυμαμαι καλα
1.ΟΧΙ
2.ΟΧΙ? και στη βδομαδα επισκεψη για το ραματακι, ειναι μια ελαχιστη ουλη πια
3.δε ξερω, τον αφαιρεσαμε, λογικο μου ακουγεται , ενας επαναληπτικος υπερηχος

katerinakriti
04-03-11, 14:02
δε θυμαμαι καλα
1.ΟΧΙ
2.ΟΧΙ? και στη βδομαδα επισκεψη για το ραματακι, ειναι μια ελαχιστη ουλη πια
3.δε ξερω, τον αφαιρεσαμε, λογικο μου ακουγεται , ενας επαναληπτικος υπερηχος

σ'ευχαριστώ πολύ!αυτό με την αντιβίωση που μας είπε ο παιδοχειρούργος μου ακούστηκε κάπως γι'αυτό ήθελα να ρωτήσω.
να σαι καλά που μου απαντάς, με βοηθάς πολύ γιατί έχω αγχωθεί.

Γατουλα
04-03-11, 14:06
δε μπορω καθολου να θυμηθω την αντιβιωση
αλλα και να σου πει , πειραζει??
εδω σαλπιγγογραφια κανουμε και μας δινανε βιμπραμισιν!