PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ

Σελίδες : 1 2 [3] 4

Maggie
28-03-10, 10:48
Υπάρχουν πολλά φάρμακα συμβατα με το θηλασμό και δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρούμαστε. Για παράδειγμα, επειδή και εγώ έχω ιγμορίτιδα πήρα augmentin και nasonex που θεωρουνται συμβατα με το θηλασμό και ασφαλή.
Για να ελέγξεις τα φαρμακα που θα σου προτείνει θα κοιτάξεις εδώ http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp αν είναι συμβατά με το θηλασμό

danel
28-03-10, 10:50
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

mmdad
28-03-10, 11:36
Εμενα εδω στο Βελγιο ο γυναικολογος με αφηνε να παρω 4g Depon (8 χαπακια ημερησιως) οταν ημουν εγκυος και η παιδιατρος 3g (6 χαπακια) τωρα που θηλαζω. Φυσικα για λιγο. Καλα ειναι ομως να θεραπευσεις και την αιτια (ιγμοριτιδα?) Περαστικα σου.

sofie
28-03-10, 14:02
Εγώ έχω πάρει πολλές φορές ντεπόν χωρίς κανένα πρόβλημα!

koufetaki
28-03-10, 14:53
παυσιπονα δινουν και μεσα στο μαιευτηριο που γεννας δεν πειραζει οπως προειπαν τα κοριτσια εγω εχω παρει και αντιβιωση γτ με τσιμπισε μελισσα και ντουμπανιαστηκε το ποδι και η παιδιατρος και ο γυναικολος μου ειπαν οτι μπορω να θηλαζω και να την περνω απλα οταν την επερνα εγω με το μυαλο και μονο ενιωθα καλυτερα το γαλα μου να το βγαζω και να το πεταω εαν επεφτε να θηλασει το μωρο στις κοντινες ωρες ηταν 12ωρη!για τα φαρμακα της ιγμορ. δεν ξερω αλλα το δοντι μην το αφηνεις τζαμπα ταλαιπωρεισε

manny
30-03-10, 00:30
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ, ΘΗΛΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ Μ΄ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΑΜΟΚ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΕΒΑΛΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΑΠΙΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΜΑΤΟΣ, ΤΑ LIPOTOX, ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ; ΈΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΟ. ΤΟ ΣΚΕΥΑΣΜΑ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ ΓΙΑ ΘΗΛΑΖΟΥΣΕΣ ΟΧΙ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ! ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ Η ΑΓΛΑΪΑ ΘΑ ΣΑΣ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΕΥΑΣΜΑ:
------ Το ΝΕΟ 'Dietary LIΡΟΤΟΧ' ------
4 δραστικές φόρμοuλες με 12 κύριες δράσεις σε 1 δισκίο
Το μοναδικό και πιο σημαντικό πλεονέκτημα του 'Dietary LIΡΟΤΟΧ' είναι ότι περιέχει το 'LIPOLYSIX Accelerate X4® " έναν εξαιρετικό συνδυασμό εξειδικευμένων ενεργών συστατικών. Επιπλέον το νέο 'Dietary LIΡΟΤΟΧ' περιέχει στην σύνθεσή του 3 άλλες εξαιρετικές φόρμουλες: ' THERMOGENIX.MAX® ' ' ΜΕΤΑΒΟLΙΧ Boosters®', & ' ΤΟΤΑΙ BODY SUPPORT ESSENTlALS'.
Αυτό που καθιστά το 'Dietary LΙΡΟΤΟΧ' τόσο αποτελεσματικό είναι ότι έχει σχεδιαστεί με την συμβουλή ιατρών και η σύνθεσή του είναι βασισμένη στις πιο πρόσφατες επιστημονικές ανακαλύψεις και κλινικές μελέτες, οι οποίες έχουν δημοσιευθεί στις πλέον αξιόπιστες Επιστημονικές Ιατρικές και Διατροφικές Επιθεωρήσεις και Δημοσιεύσεις : «Obesity αnd MetaboIism» , «International Journal ΟΙ Obesity and Related Metabolic Disorders» , «British Journal Οf Νυtrition».
Οδηγίες χρήσης: Συνιστάται ένα (1) δισκίο το πρωί και δύο (2) δισκία µία ώρα πριν από κάθε ηµερήσιο κύριο γεύµα συνοδευόµενα από δύο ποτήρια νερό.
Σε περίπτωση έντονης πείνας ανάµεσα στο µεσηµεριανό και το βραδυνό συνιστάται ένα επιπλέον δισκίο.
Η µέγιστη ηµερήσια δοσολογία είναι 6 δισκία.
Φυλάσσεται µακριά από παιδιά.Δεν ενδείκνυται για εγκύους και θηλάζοuσες γυναίκες.
Τα συµπληρώµατα διατροφής δεν πρέπει να χρησιµοποιούνται ως υποκατάστατα µιας ισορροπηµένης δίαιτας

Anastasia
31-03-10, 17:46
Γειά σας!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω ένα αγοράκι 4,5 μηνών και το θηλάζω. Αν και δεν τα κατάφερα να το θηλάσω αποκλειστικά θέλω να συνεχίσω ώς το καλοκαίρι. Έτσι ακριβώς έκανα και στον πρώτο γιό μου. Το πρόβλημα είναι οτι έχω εδω και 3 εβδομάδες μπούκωμα το οποίο κατέληξε σε ιγμορίτιδα. Η γιατρός έγραψε αντιβίωση Lorbef ,mucosolvan και ένα σπρέι για τη μύτη. Μου είπε να βγάζω γάλα με το θήλαστρο και να το πετάω. Τι να κάνω;
Συγγνώμη αν καπου υπάρχει απάντηση στην ερώτηση μου αλλά δεν έχω χρόνο να ψάξω όλες τις σελίδες.
Ευχαριστώ πολύ.

amaretto
31-03-10, 22:06
Γειά σας!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω ένα αγοράκι 4,5 μηνών και το θηλάζω. Αν και δεν τα κατάφερα να το θηλάσω αποκλειστικά θέλω να συνεχίσω ώς το καλοκαίρι. Έτσι ακριβώς έκανα και στον πρώτο γιό μου. Το πρόβλημα είναι οτι έχω εδω και 3 εβδομάδες μπούκωμα το οποίο κατέληξε σε ιγμορίτιδα. Η γιατρός έγραψε αντιβίωση Lorbef ,mucosolvan και ένα σπρέι για τη μύτη. Μου είπε να βγάζω γάλα με το θήλαστρο και να το πετάω. Τι να κάνω;
Συγγνώμη αν καπου υπάρχει απάντηση στην ερώτηση μου αλλά δεν έχω χρόνο να ψάξω όλες τις σελίδες.
Ευχαριστώ πολύ.

lorbef δραστική ουσία Loracarbef, ασφαλής στο θηλασμό

mucosolvan με ambroxol hydrochloride, ασφαλές

το σπρέι;

Maggie
31-03-10, 22:15
αν το σπρέυ είναι το nasonex, είναι ασφαλές. Αυτό παίρνω και εγώ για την ιγμορίτιδα

Anastasia
02-04-10, 11:05
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Το σπρέι είναι το Dexa-Rhinospray N (περιέχει tramazoline hydrochloride και dexamethasone isonicotinate).
Για την ώρα βγάζω το γάλα μου με θήλαστρο αλλά αν είναι ασφαλές να τον θηλάσω γιατί λυπάμαι πολύ που πετάω το γάλα μου. Να είστε καλά και Καλό Πάσχα!

dora7376
07-04-10, 16:23
Καλησπέρα !
Χρειάζομαι την βοήθεια σας,σχετικά με μια φαρμακευτική αγωγή που πρέπει να ακολουθήσω.Γνωρίζω για το e-lactancia , το οποίο το έχω συμβουλευτεί ανα διαστήματα, μα τώρα έχω μπερδευτεί..
Πρέπει για 3 εδομάδες να παίρνω 1 Losec το πρωί (omeprazole) και κάθε μεσημέρι - βράδυ cilroton (domperidone), εξαιτίας στομαχικού πόνου και παλινδρομήσεων αγνώστου αιτιολογίας...
Και τα δυο είναι risk level 0, επομένως που είναι ο προβληματισμός μου, θα αναρωτηθείτε..
Στο domperidone το T1/2(hours) ειναι 14, αυτό δεν είναι ο χρόνος που απαιτείται ωστε η συγκέντρωση του φαρμάκου στον οργανισμό να φτάσει στο μισό? (μήπως έχω καταλάβει λάθος?)
Στο Pharmacokinetic definitions γράφει : "όσο λιγότερες οι ώρες, τόσο πιο ασφαλές για το μωρό". Δεν είναι πολλές οι 14 ώρες?
Επίσης, το Τ.MAX είναι ο χρόνος που χρειάζεται το φάρμακο για να περάσει στον οργανισμό? Δηλαδή, για μισή ώρα από την λήψη δεν πρέπει να θηλάσω?
Μήπως χάθηκα στην μετάφραση? :oops:
Τα φώτα σας, παρακαλώ...

annaaκ
07-04-10, 23:49
geia sas kai apo emena.
phra gia treis meres ta xozal ( 1 thn hmera) kai 8a h8ela na ma8w meta apo poses wres mporo na 8hlaso to moraki mou 3ana?

sto http://www.telasmos.org/lactancia/ingles/inicio.asp grafei T 1/2: 12 h. auto shmainei dhladh oti meta apo 12 wres einai asfales na ginei 8hlasmos?

eyxaristw

amaretto
08-04-10, 01:38
Καλησπέρα !
Χρειάζομαι την βοήθεια σας,σχετικά με μια φαρμακευτική αγωγή που πρέπει να ακολουθήσω.Γνωρίζω για το e-lactancia , το οποίο το έχω συμβουλευτεί ανα διαστήματα, μα τώρα έχω μπερδευτεί..
Πρέπει για 3 εδομάδες να παίρνω 1 Losec το πρωί (omeprazole) και κάθε μεσημέρι - βράδυ cilroton (domperidone), εξαιτίας στομαχικού πόνου και παλινδρομήσεων αγνώστου αιτιολογίας...
Και τα δυο είναι risk level 0, επομένως που είναι ο προβληματισμός μου, θα αναρωτηθείτε..
Στο domperidone το T1/2(hours) ειναι 14, αυτό δεν είναι ο χρόνος που απαιτείται ωστε η συγκέντρωση του φαρμάκου στον οργανισμό να φτάσει στο μισό? (μήπως έχω καταλάβει λάθος?)
Στο Pharmacokinetic definitions γράφει : "όσο λιγότερες οι ώρες, τόσο πιο ασφαλές για το μωρό". Δεν είναι πολλές οι 14 ώρες?
Επίσης, το Τ.MAX είναι ο χρόνος που χρειάζεται το φάρμακο για να περάσει στον οργανισμό? Δηλαδή, για μισή ώρα από την λήψη δεν πρέπει να θηλάσω?
Μήπως χάθηκα στην μετάφραση? :oops:
Τα φώτα σας, παρακαλώ...

H domperidone χρησιμοποιείται από μητέρες για αύξηση της γαλουχίας, νομίζω ότι δεν θα προβληματιζόμουν τόσο (αν και ίσως μπορείς να αποφύγεις τα φάρμακα με κάποιον τρόπο) .. περαστικά!

amaretto
08-04-10, 01:42
geia sas kai apo emena.
phra gia treis meres ta xozal ( 1 thn hmera) kai 8a h8ela na ma8w meta apo poses wres mporo na 8hlaso to moraki mou 3ana?

sto http://www.telasmos.org/lactancia/ingles/inicio.asp grafei T 1/2: 12 h. auto shmainei dhladh oti meta apo 12 wres einai asfales na ginei 8hlasmos?

eyxaristw
Γιατί δεν παίρνεις εναλλακτικά το zirtec ή κάποιο αντίστοιχο που να θεωρείται ασφαλές;

dora7376
09-04-10, 13:09
H domperidone χρησιμοποιείται από μητέρες για αύξηση της γαλουχίας, νομίζω ότι δεν θα προβληματιζόμουν τόσο (αν και ίσως μπορείς να αποφύγεις τα φάρμακα με κάποιον τρόπο) .. περαστικά!

Αmaretto μου, τα παραπάνω τα γνωρίζω, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω εαν μπορω να τα αποφύγω.Ήδη ταλαιπωριέμαι πριν απο τα Χριστούγεννα με αυτή την ιστορία. Έχω λάβει όλα τα μέτρα (διατροφή ανάλογη, έχω "σηκώσει" το προσκέφαλο του κρεβατιού, έκανα γαστροσκόπηση κλπ.) επομένως το μόνο που μένει πριν αρχίσω να ψάχνομαι περαιτέρω, είναι να κάνω την αγωγή.
Βέβαια, από προχθές έχω την μικρή με αντιβίωση, οπότε θα πρέπει να την παλέψω για καμιά εβδομάδα ακόμα έτσι...:cry:
Δεν θέλω να την επιβαρύνω...Απλά δεν αντέχω άλλο να ξυπνάω την νύχτα με αφότητους πόνους στο στομάχι..
Δεν έχεις υπόψιν σου εαν μετέφρασα σωστά το e-lactancia, ε?
Τελοσπάντων, σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου...

floraM
16-04-10, 09:42
Κορίτσια ξέρετε άν κάνει να χρησιμοποιώ την κρέμα εξωτερικής χρήσης Travocort (όχι στο στηθος όμως) και να θηλάζω; Ενω γράφει ότι απαγορεύετε στο στήθος και όχι για πολλές εβδομάδες (εγω θα το παιρνω για 7 ημέρες). Το έχω πάρει εδώ και 2 ημέρες και σήμερα τα κακάκια της μικρής μου μύριζαν παράξενα. Λέτε να είναι από αυτό; Το χρησιμοποιώ εξωτερικά του τραχήλου μου.

culte
16-04-10, 15:08
Γνωρίζετε αν επιτρέπεται η ασπιρίνη κατά τη διάρκεια του θηλασμού?

prosperous
07-05-10, 21:16
ξερει καμια κοπελα να μου πει αν επι της εγκυμοσυνης και με παραλληλο θηλασμο τα pre par (τοκολυτικα) ειναι ακινδυνα για το γαλα που πινει αμεσα το παιδι?
σαφως ενδεικνυται για την κυηση αλλα δεν ξερω αν βλαπτει καπου τον παραλληλο θηλασμο και αν ειναι καταλληλο το γαλα που παραγεται προς αμεση καταναλωση..
δυστυχως δεν θα μπορω να αποφυγω τα τοκολυτικα και δεν κοβω να χω αποθηλασει μεχρι να ξαναμεινω εγκυος..

Zaxarenia
09-06-10, 14:37
Γεια σας!
Τι μου κάνετε;;;;; Εμείς καλά...χρονίσαμε και συνεχίζουμε ακάθεκτοι το θηλασμό! :mrgreen:
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι (προφανώς..:rolleyes:)!
Λόγω προβλήματος με φλέβες παίρνω τώρα για το καλοκαίρι (που δε μπορώ να βάλω τις ειδικές κάλτσες) το venoruton, το οποίο μου είπε ο γιατρός ότι δεν προκαλεί πρόβλημα στο μωρό.
Το θέμα μου είναι ότι βρήκα ένα μείγμα βοτάνων που βοηθούν την κατάστασή μου αλλά ρώτησα τον φαρμακοποιό και μου είπε να το αποφύγω καλύτερα μιας και είναι φλεβοτονικά και εφόσον θηλάζω.
Ξέρετε μήπως αν θα μπορούσα να πάρω κάτι τέτοιο;
Έχει πολλά βότανα μέσα, δεν τα ξέρω ένα-ένα....:roll:

Zaxarenia
13-06-10, 00:15
Καλησπέρα και παλι!
Καμία απάντηση σχετικά με το θεματάκι μου;:rolleyes:
Επιτρέπονται ή όχι τα φλεβοτονικά βότανα κατά τη διάρκεια του θηλσμού;
Ευχαριστώ!:D

aglaia
16-06-10, 20:29
Θα πρέπει να τα γράψεις ένα-ένα για να δω αν υπάρχει κάτι που δεν είναι συμβατό.

Zaxarenia
16-06-10, 20:59
Αγλαϊα μου σ' ευχαριστώ! Μόλις μπορέσω να πάω στο συγκεκριμένο φαρμακείο, θα μάθω και θα σου πω!
Μα τα παιδάκια μας έχουν ίδια μέρα γενέθλια; Το τικεράκι σου είδα... βέβαια 9 χρόνια διαφορά,ε; :lol:
Να τον χαίρεσαι!

Zaxarenia
21-06-10, 13:15
Γεια σου Αγλαϊα!

Λοιπόν το μείγμα βοτάνων για το οποίο ου έλεγα έχει τα εξής:
Αχιλλέα, Ούρτικα, Λάπαθο (Bapdana), Dulcamara, Hamamelis, Ippocastano και Smilax.
Ελπίζω να βγάλεις άκρη!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! :D

aglaia
22-06-10, 23:13
Όλα είναι εντάξει. Μια χαρά μπορείς να τα πάρεις.

aglaia
22-06-10, 23:16
Το θέμα μου είναι ότι βρήκα ένα μείγμα βοτάνων που βοηθούν την κατάστασή μου αλλά ρώτησα τον φαρμακοποιό και μου είπε να το αποφύγω καλύτερα μιας και είναι φλεβοτονικά και εφόσον θηλάζω.

Σε παρακαλώ, ρώτησε το φαρμακοποιό γιατί δεν μπορείς να πάρεις αυτά τα βότανα όταν θηλάζει. Επέμενε να σου απαντήσει συγκεκριμένα και όχι με γενικόλογες ανοησίες.
Αν δεν σου απαντήσει, να του πεις ότι και οι μητέρες που θηλάζον έχουν δικαίωμα στην ανακούφιση και τη θεραπεία.

Zaxarenia
23-06-10, 13:42
Αγλαϊα μου σε ευχαριστώ πολύ!

Θα το πάρω και μακάρι να βοηθήσει...:rolleyes: Εκεί βρήκα και το σμέουρο!
όσο για το φαρμακοποιό, δεν ήταν απόλυτος ότι δεν κάνει, απλά ξέρεις, όταν δεν ξέρουν (και μάλιστα έτσι το είπε και ο ίδιος) συνιστούν να αποφεύγεται (για να μη βρουν και το μπελά τους-αυτό το λέω εγώ).
Που να ξέρει τώρα αυτός ότι μπορούμε να συμβουλευτούμε και ειδικούς στο θηλασμό! ;)

Να'σαι καλά!!!!!!!!!!!:D

fairytale
23-06-10, 16:36
καλησπέρα!!!

έχω μια ερώτηση και θα το εκτιμήσω να μου απαντήσετε το συντομότερο!
Πρέπει για 6 ημέρες να ακολουθήσω αγωγή με κολπική κρέμα Climycen (clindamicyn). Επιτρέπεται με το θηλασμό?
Στις οδηγίες διάβασα οτι η κλινδαμυκίνη η οποία χορηγήθηκε απο το στόμα και παρεντερικώς, ανιχνεύθηκε στο μητρικό γάλα αλλά για τη χορήγηση της ενδοκολπικώς δεν ξέρουν....:confused:
τι κάνω τώρα εγώ??? τη χρησιμοποιώ ή να πάρω το γιατρό μου να μου δώσει άλλη????

Zaxarenia
23-06-10, 23:32
Καλησπέρα!

Λοιπόν, απ' ότι είδα στην ιστοσελίδα http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp γράφει για clindamicyn vaginal ότι είναι ασφαλές. Αλλά, δεν γράφει Climycen. Αν μπορείς μπες λίγο να δεις, ξαναδες το φάρμακο, είναι σωστά γραμμένο; Μη σε πάρω στο λαιμό μου...
Σε αυτή την ιστοσελίδα μπορείς να ψάξεις για πολλά φάρμακα να δεις αν είναι συμβατά με το θηλασμό.

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Ελπίζω να βρεις άκρη!:D

fairytale
24-06-10, 13:12
Καλησπέρα!

Λοιπόν, απ' ότι είδα στην ιστοσελίδα http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp γράφει για clindamicyn vaginal ότι είναι ασφαλές. Αλλά, δεν γράφει Climycen. Αν μπορείς μπες λίγο να δεις, ξαναδες το φάρμακο, είναι σωστά γραμμένο; Μη σε πάρω στο λαιμό μου...
Σε αυτή την ιστοσελίδα μπορείς να ψάξεις για πολλά φάρμακα να δεις αν είναι συμβατά με το θηλασμό.

Ελπίζω να βρεις άκρη!:D

Σε ευχαριστώ πολύ Ζαχαρένια μου!
το είχα κοιτάξει κι εγώ το e-lactancia και επειδή δε βρήκα το climycen, ενώ είχε την clyndamycin, γιαυτό είπα να ρωτήσω εδώ....

Αγλαϊααααα!!!! sos!!!!!!!:D

fairytale
30-06-10, 16:38
καλησπέρα!!!

έχω μια ερώτηση και θα το εκτιμήσω να μου απαντήσετε το συντομότερο!
Πρέπει για 6 ημέρες να ακολουθήσω αγωγή με κολπική κρέμα Climycen (clindamicyn). Επιτρέπεται με το θηλασμό?
Στις οδηγίες διάβασα οτι η κλινδαμυκίνη η οποία χορηγήθηκε απο το στόμα και παρεντερικώς, ανιχνεύθηκε στο μητρικό γάλα αλλά για τη χορήγηση της ενδοκολπικώς δεν ξέρουν....:confused:
τι κάνω τώρα εγώ??? τη χρησιμοποιώ ή να πάρω το γιατρό μου να μου δώσει άλλη????

Δεν έχω κάνει ακόμα τη θεραπεία....
μπορεί να βοηθήσει κανείς??????

aggeliki
22-07-10, 12:25
ειμαι 22 εβδομαδων και αρχισα τα daflon,ενα την ημερα, λογω φλεβιτιδας,ειναι ενταξει για την εγκυμοσυνη??ανησυχω λιγο

Zaxarenia
06-08-10, 08:08
Καλημέρα!
Αγλαία μου, αν μπορείς να με βοηθήσεις; Θέλω να πάρω ένα ομοιοπαθητικό φάρμακο, λέγεται aesculus ippocastano (πιστεύω να το γράφω σωστά).
Υπαρχει πρόβλημα ή είναι οκ;
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Zaxarenia
09-08-10, 15:09
Βοήθεια;;;:rolleyes:

patousaki mou
12-08-10, 10:06
Αγλαϊα καλημέρα. θέλω την βοήθειά σου σε παρακαλώ. επαθα οξεία πυελονεφριτιδα και εχω και ουρολοίμωξη μαζί και απο χθες βραδυ ξεκινησα την tavanic. πολύ ισχυρή αντιβίωση απ'ότι μου είπαν. το θέμα είναι οτι χθες ξεκινήσαμε ξένο γάλα στο ΄12 ημερών μωρό μου. η παιδίατρος μου είπε να το θηλάζω κανονικά, δεν πειράζει η αντιβίωση. οι γιατροί στα νοσοκομεία που πήγα χθές ΄μου είπαν οτι δεν κάνει. ΄στις αντενδείξεις το φάρμακό έχει τις θηλάζουσες μητέρες...

τί να κάνω?
να συνεχίσω το ξένο γάλα στο μωράκι μου?
το στήθος μου έχει πρηστεί πάρα πολυ, πονάω υπερβολικά.
τώρα πάει ο άντρας μου να μου πάρει θήλαστρο. ποιό να προτιμήσω?

συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, θα με βοηθούσε όμως πολύ η απάντησή σου

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Zaxarenia
12-08-10, 12:49
Καλημέρα patousaki mou!
Πιθανόν η Αγλαία να λείπει ή να μην έχει χρόνο να δει τα μηνύματά μας( έχω κάνει κι εγώ ερώτηση όπως θα δεις πιο πάνω).
Δε ξέρω αν γνωρίζεις την ιστοσελίδα αυτή http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp
Μπορείς να βρεις με αναζήτηση ανά προιόν κατά πόσο επιτρέπεται ή όχι το φάρμακο που παίρνεις. Εναλλακτικά, αν δε βγάλεις άκρη μπορείς να πάρεις ένα τηλ. στο σύνδεσμο θηλασμού Ελλάδος και πιστεύω ότι θα σε βοηθήσουν.
Όσον αφορά το θήλαστρο, κοίτα λίγο στις άλλες ενότητες του θηλασμού, κάπου είχα δει ένα σχετικό θέμα.
Εύχομαι καλή συνέχεια! :D και περαστικά!

Zaxarenia
12-08-10, 12:55
patousaki mou βρήκα για τα θήλαστρα. Εϊναι στην ενότητα θηλασμός-γενικά. Το βρίσκεις σαν υπόμνημα ''θήλαστρα και συγκρίσεις''

patousaki mou
12-08-10, 13:02
zaxarenia mou, σε ευχαριστώ πάρα πολυ για τις πληροφορίες.
δεν βγάζω άκρη βέβαια για το φάρμακο μέσω του site, (γιατί είμαι λίγο άσχετη με τον υπολογιστή)
μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις το τηλ απο τον σύνδεσμο θηλασμού?

Access
12-08-10, 13:33
zaxarenia mou, σε ευχαριστώ πάρα πολυ για τις πληροφορίες.
δεν βγάζω άκρη βέβαια για το φάρμακο μέσω του site, (γιατί είμαι λίγο άσχετη με τον υπολογιστή)
μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις το τηλ απο τον σύνδεσμο θηλασμού?
το έχεις αγοράσει το φάρμακο? ποια είναι η δραστική του ουσία ?? από αυτό θα το κοιτάξεις στο site που αναφέρεται παραπάνω ή γράψε μου την δραστική ουσία να το δούμε

amaretto
12-08-10, 14:19
Στο e-lactancia, το tavanic αναφέρεται ως μέτρια ασφαλές αλλά έχει κάποιες παρατηρήσεις που πρέπει να τις διαβάσεις. Επίσης, προτείνονται κάποια άλλα φάρμακα πιο ασφαλή.

Zaxarenia
12-08-10, 15:31
patousaki mou το τηλ. συνδεσμου θηλασμού Ελλάδος είναι: Τηλ. 210 6003249
Όπως λέει και η amaretto, αναφέρει το tavanic ως μέτρια ασφαλές. Δυστυχώς δε μπορώ να κάνω αντιγραφή του κειμένου για να το διαβάσεις και η ίδια. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις στο σύνδεσμο ή ακόμα να πάρεις το γιατρό σου να σου δώσει κάποιο άλλο φάρμακο το οποίο να είναι συμβατό με το θηλασμό.

amaretto
12-08-10, 16:16
http://img192.imageshack.us/img192/191/image001sx.png

Zaxarenia
12-08-10, 23:04
patousaki mou βρήκες τελικά τι να κάνεις; Κι εγώ μάλλον θα πάρω αύριο πρωί. Στη σελίδα της λακτάνσια αναγράφεται το φάρμακο (ομοιοπαθητικό) ως μέτρια ασφαλές, ίδια φάση με το δικό σου. Απλά εγώ δεν μπορώ να ζητήσω κάτι εναλλακτικό.
amaretto μήπως γνωρίζεις εσύ για το ομοιοπαθητικικό aesculus ippocastanum; :roll:

patousaki mou
12-08-10, 23:41
σας ευχαριστώ πάρα πολυ για τις απαντήσεις.
Ζαχαρένια μου εγώ σήμερα πήγα σε εξωτερικό ουρολόγο, με εξέτασε είδε και τις εξετάσεις απο το νοσοκομείο και μου άλλαξε αντιβίωση σε συνεννόηση με τον γυναικολόγο μου και την παιδίατρό μας.
μου έδωσε την ceclor. είναι οκ μου είπαν για τον θηλασμό, και ευχόμαστε να περάσει και η πυελονεφρίτιδα αλλιώς θα έχω΄μεγάλο πρόβλημα στα νεφρά....
εύχομαι να πάνε όλα καλά αύριο και να σου αλλάξει κι εσένα το φάρμακο.
ενημέρωσέ μας τί έγινε...

aglaia
01-09-10, 02:28
Καλημέρα!
Αγλαία μου, αν μπορείς να με βοηθήσεις; Θέλω να πάρω ένα ομοιοπαθητικό φάρμακο, λέγεται aesculus ippocastano (πιστεύω να το γράφω σωστά).
Υπαρχει πρόβλημα ή είναι οκ;
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Στο lactancia δεν αναφέρονται σε ομοιοπαθητικά σκευάσματα, η αναφορά είναι για το Aesculin που είναι κανονικό φάρμακο που βασίζεται στο φυτό Aesculus hippocastanum.

Tα ομοιπαθητικά φάρμακα μπορεί να παρασκευάζονται από τα ίδια φυτά αλλά οι συγκεντρώσεις τους είναι αμελητέες γι αυτό και μπορείς να παίρνεις φάρμακα όπως το mercury, opium κλπ. Συμβουλέψου τον ομοιοπαθητικό γιατρό σου.

χρύσα08
02-09-10, 10:14
Καλημέρα!
Έχω το εξής πρόβλημα: έχω μια μόλυνση στο μάτι (χαλάζιο μάλλον) και η οφθαλμίατρος επιμένει ότι δεν κάνει να πάρω κανένα φάρμακο λόγω θηλασμού. Οι ουσίες στα φάρμακα που προτείνει αναφέρονται στο e-lactancia ως κατηγορία 0, δηλαδή συμβατές με θηλασμό. (μου πρότεινε τo tobradex, που περιέχει dexamethasone και τομπραμυκίνη ή εναλλακτικά prednisolone).
Και ο παιδίατρος που δεν ασχολείται με θηλασμό, τα ίδια μου λέει, ότι καλύτερα να μην τα πάρω ενώ θηλάζω.
Όταν λέω για το e-lactancia με κοιτάζουν με μισό μάτι και η οφθαλμίατρος μου διάβασε αργά τις οδηγίες του φαρμάκου λες και ήμουν νήπιο και δεν καταλάβαινα τι μου έλεγε.
Το μάτι μου όμως είναι χάλια, έχει γεμίσει πύον το κάτω βλέφαρο και πονάει πολύ, τα χαμημήλια και τα σκόρδα δεν έκαναν τίποτα.
Πού να απευθυνθώ για να μην κάνω το γιατρό μόνη μου? Πήρα και μια Σύμβουλο της LLL αλλά δεν απαντά.
Ουφ πια με την ασχετοσύνη τους...

amaretto
02-09-10, 12:55
Ο παιδίατρος τι συνταγογραφεί για παιδάκι που έχει χαλάζιο; :roll:
Στις οδηγίες του φαρμάκου γράφει τίποτε για χρήση σε παιδιά, δοσολογία; Από συμφορουμίτισσες, διαβάζω ότι πχ το tobradex δίνεται σε παιδιά
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=426575&postcount=26
(άσχετα με το αν χρειάζεται, αν μπορεί να αντιμετωπιστεί με κάποιο ακίνδυνο ομοιοπαθητικό ή γιατροσόφι κτλ)
Αμάν με τους άσχετους γιατρούς!
Αν έχεις αμφιβολία να εμπιστευτείς το e-lactancia, δοκίμασε να πάρεις και σε άλλες συμβούλους, κάποια θα πετύχεις!

χρύσα08
03-09-10, 00:10
Amaretto, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μπλόκαρε το pc και δεν μπορούσα να μπω νωρίτερα. Ξαναμίλησα με τον παιδίατρο και υπήρξε παρανόηση, δεν είχε καταλάβει ότι του έλεγα για το tobradex χτες το βράδυ, μου είπε ότι όντως δίνεται και σε μωρά και είναι ασφαλές στο θηλασμό.
Τελικά έχω κριθαράκι (μεταλλάχθηκε σήμερα) και βάζω αλοιφή tobradex.
Η οφθαλμίατρος πάντως, συνεχίζει να έχει επιφυλάξεις και με ρώτησε 3-4 φορές αν ο παιδίατρος είναι σίγουρος πριν μου δώσει το τελικό οκ!

amaretto
03-09-10, 00:48
Πάντως, σε κάποια δική μας επίσκεψη στην παιδίατρο, ανέφερε ο σύζυγος ότι έχει κριθαράκι και εκείνη του πρότεινε να βάλει μητρικό γάλα (το δικό μου). Άλλο που εκείνος αρνήθηκε :mrgreen: πάντως, χρησιμοποιείται επιτυχώς σε κριθαράκι, επιπεφυκίτιδες και ερεθισμούς του ματιού.

χρύσα08
03-09-10, 01:07
Βρε λες? Θα το κάνω, αμέσως! :) Με την αλοιφή προκοπή δεν είδα, παραμένω σαν τον Κουασιμόδο και πονάω πολύ... Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή!

miriki
03-09-10, 12:25
Δύο φορές πήγα να βγάλω κριθαράκι φέτος και τις δυο δοκίμασα μητρικό σε γαζούλα και πέτυχε. Απλά το έκανα όταν ήταν στην αρχή του. Μα καλά τι φτιάχνουμε ωρέ κορίτσια....

χρύσα08
04-09-10, 19:10
Κι εγώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη! Έβαλα γάλα πάνω και πήγα για ύπνο, λίγες ώρες αργότερα είχε ξεπρηστεί αισθητά και πονούσε πολύ λιγότερο! Βάζω 4-5 φορές την ημέρα και πάει καλύτερα! Άλλη φορά δεν ξαναπάω σε γιατρό για δερματικά αν δεν δοκιμάσω γάλα! Τσάμπα τα λεφτά και η αλοιφή! :)

ioy
07-09-10, 21:00
Κορίτσια Καλησπέρα,
Έχω μια ερώτηση για θηλασμό και χειρουργική επέμβαση......όποια ξέρει ας μου πει, επίσης αν η κα. Αγλαϊα διαβάζει αυτό το μήνυμα ας μου απαντήσει αν μπορεί.
Γέννησα πριν από 2 μήνες ένα κοριτσάκι 3 κιλά με καισαρική. Από την πρώτη ημέρα έχω αποκλειστικό θηλασμό και όλα πάνε μια χαρά...η μπέμπα είναι τώρα 5 κιλά.
Έχω σκοπό να συνεχίσω τον αποκλειστικό θηλασμό μέχρι η μικρή να γίνει 6 μηνών.
Το πρόβλημα είναι πως έχω λάσπη και πετρούλες στην χολή μου (το πρόβλημα δημιουργήθηκε στην εγκυμοσύνη και πέρασα αρκετούς κολικούς) και είναι επιτακτική η ανάγκη να γίνει αφαίρεση χολής με λαπαροσκόπηση όσο το δυνατόν πιο σύντομα.
Επειδή δεν θέλω να διακοπεί ο αποκλειστικός θηλασμός, θα ήθελα την συμβουλή σας στο πως να χειριστώ την εξαγωγή γάλατος με θήλαστρο, ώστε να αποθηκευσω στην κατάψυξη αρκετή ποσότητα γάλτος για τις 2-3 ημέρες που δεν θα μπορώ να θηλάσω λόγω της επέμβασης....δεδομένου ότι η μικρή πίνει μόνο μητρικό γάλα, κάθε πότε και για πόση ώρα (και πόσες ημέρες) θα πρέπει να βγάζω γάλα με το θήλαστρο και να το αποθηκευω στην κατάψυξη χωρίς όμως να διακινδυνευσω να μην υπάρχει αρκετό γάλα για να πιει η μπέμπα.
Σας ευχαριστώ θερμά για την απάντησή σας......και την κα. Αγλαία και όποια άλλη κοπέλα γνωρίζει.

nanana
08-09-10, 16:13
βοηθεια κοριτσια εχω φρικτο πονοδοντο μπορω να παρω κατι η' μονο depon? και το depon σε τι ποσοτητες επιτρεπεται κατα το θηλασμο?

zaharini
08-09-10, 18:27
βοηθεια κοριτσια εχω φρικτο πονοδοντο μπορω να παρω κατι η' μονο depon? και το depon σε τι ποσοτητες επιτρεπεται κατα το θηλασμο?

αν θες ψάξε εδώ: http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp
θα βάλεις τη δραστική ουσία του φάρμακου που θέλεις να πάρεις (τη γράφει στο χαρτάκι με τις οδηγίες).

nanana
08-09-10, 19:24
σε ευχαριστω απλα δε ξερω καθολου απο φαρμακα γιατι ελαχιστες φορες εχω παρει στη ζωη μου κι ετσι δε ξερω για ποια ουσια να ψαξω γι αυτο ρωταω μηπως εχει τυχει σε καμια σας και αν ναι τι πηρατε τελικα.

amaretto
08-09-10, 20:20
Μήπως πρέπει να ρωτήσεις έναν οδοντίατρο και να σε δει κιόλας; Δεν είναι καλή ιδέα να παίρνεις φάρμακα, χωρίς συνεννόηση με γιατρό. ..

nanana
08-09-10, 21:20
σωστο κι αυτο αλλα πριν την αλλη βδομαδα δε θα μπορεσω να παω. ελπιζω να μου βρει κανενα καλο αναλγητικο. προς το παρον πηρα ενα ντεπον αλλα κανει καθε μερα? η παιδιατρος μου ειπε ντεπον να παιρνω αφοβα αλλα το αφοβα δε νομιζω να σημαινει και συνεχεια...!!!

nikijo
08-09-10, 22:05
Εγω μονο με mesulid ανακουφιζομαι σε πονοδοντο...
Περαστικα σου!!!

amaretto
08-09-10, 23:10
To mesulid δεν είναι συμβατό με το θηλασμό.
Επίσης, έχει αποσυρθεί σε αρκετές χώρες.
http://news.pathfinder.gr/health/430484.html

nikijo
09-09-10, 15:00
Απ οτι λεει δεν αποσυρθηκε αλλα περιοριστηκε....ειχαν ακουστει διαφορα αλλα ακομα υπαρχουν στα ραφια ....

Εμενα μου το εδωσαν για μια εβδομαδα μαζι με την αντιβιωση μετα την καισαρικη....Ποσο μπορει να εχει βλαψει το νινι μου;;;;:confused::???:

amaretto
09-09-10, 16:20
Στο άρθρο γράφει για τον περιορισμό της χρήσης. Αν ψάξεις και αλλού, θα δεις πώς έχει αποσυρθεί σε πολλές χώρες, όπως Ιρλανδία, Φινλανδία, Ισπανία κτλ. και δεν έχει εγκριθεί σε ΗΠΑ, Βρετανία, Καναδά, Αυστραλία, Ιαπωνία κτλ.
Ενδεικτικά: http://www.ti.ubc.ca/node/184

amaretto
09-09-10, 22:40
http://www.enet.gr/?i=news.el.ygeia&id=196995
Γράφει ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΠΑΠΑΒΕΝΤΣΗΣ, MRCPCH DCH IBCLC παιδίατρος - συγγραφέας - σύμβουλος γαλουχίας, papave1@hotmail.com www.pediatros-thes.gr

Πρέπει η μητέρα που χρειάζεται αντιβίωση για να αντιμετωπίσει μια λοίμωξη ή κάποια νόσο να εγκαταλείψει το θηλασμό; Φυσικά και όχι. Μόνο που θα πρέπει να ζητήσει από το γιατρό της να ακολουθήσει τους εξής κανόνες:

1 Να αποφύγει τη χορήγηση του φαρμάκου στη μητέρα αν δεν είναι τελείως απαραίτητο. Μωρά έχουν αποθηλάσει γιατί η μητέρα τους έλαβε αντιβίωση για μια απλή ίωση ή συνάχι. Το φαινόμενο της πολυφαρμακίας και της υπερ-συνταγογράφησης είναι σε όλους γνωστό. Δεν πρέπει να παίρνουμε φάρμακα ελαφρά τη καρδία, αλλά μόνο με ιατρική ένδειξη. Από την άλλη μεριά είναι απαράδεκτο να αρνούμαστε αποτελεσματική θεραπεία σε μητέρα που νοσεί, μόνο και μόνο επειδή θηλάζει. Η λεχώνα που πονάει δικαιούται άμεση παρηγοριά, όπως και κάθε ασθενής, και δεν μπορούμε να ενοχοποιούμε το θηλασμό για τις δικές μας ανεπάρκειες. Οι μητέρες δεν πρέπει να αμελούν την υγεία τους «επειδή θηλάζουν».

2 Να της δώσει το συγκριτικά πιο ασφαλές για τη γαλουχία φάρμακο. Να επιλέξει δηλαδή τη φαρμακευτική ουσία που έχει ιδιότητες τέτοιες -υδροφιλία, μεγάλη σύνδεση με τις πρωτεΐνες του πλάσματος, βάση, μεγάλο μοριακό βάρος- ώστε να φτάνει σε μικρή ποσότητα στο μητρικό γάλα. Σχεδόν πάντα και για κάθε ιατρική ένδειξη υπάρχουν ασφαλείς εναλλακτικές επιλογές, αρκεί ο γιατρός μας να τις σκεφτεί και να έχει στο νου του τη διατήρηση της γαλουχίας.

3 Να της γράψει τη μικρότερη δυνατή θεραπευτική δόση. Τα περισσότερα φάρμακα έχουν ένα θεραπευτικό εύρος, δηλαδή είναι αποτελεσματικά από μικρή έως μεγαλύτερη δόση. Οσο μεγαλύτερη η δόση τόσο πιο κοντά φτάνουμε στο τοξικό εύρος, δηλαδή είναι πιο πιθανό να εκδηλωθούν παρενέργειες.

4 Να επιλέξει φάρμακο που δίνεται συχνά, πολλές φορές την ημέρα, δηλαδή με μικρότερο χρόνο ημίσειας ζωής Τ1/2. Να αποφύγει τα φάρμακα με μακράς διάρκειας δράση (μία φορά την ημέρα). Για παράδειγμα, να επιλέξει μια αντιβίωση που δίνεται τρεις φορές την ημέρα και όχι μόνο μία. Φάρμακα με μεγάλο χρόνο ημίσειας ζωής τείνουν να αθροίζονται στο αίμα του ασθενούς και να προκαλούν τοξικότητα.

5 Να μην επιλέξει σκεύασμα με συνδυασμούς πολλών ουσιών. Αν χρειάζεται πολλά φάρμακα ταυτόχρονα, να της τα δώσει σε ξεχωριστά σκευάσματα, με συγκεκριμένη δοσολογία και διάρκεια για το καθένα.

6 Να επιλέξει αν γίνεται φάρμακα που δίνονται στη θηλάζουσα μητέρα τοπικά -σε εισπνοές, στο δέρμα- και όχι από το στόμα. Οσα δίνονται τοπικά δεν φτάνουν στο μητρικό γάλα και οι λεχώνες δεν πρέπει να τα φοβούνται. Μια κρέμα για μυκητίαση, μια κορτιζονούχος αλοιφή για δερματίτιδα, ένα εισπνεόμενο για άσθμα είναι απίθανο να περάσουν στο παιδί μέσα από το μητρικό γάλα.

7 Να επιλέξει κατά το δυνατόν παλιά και μελετημένα φάρμακα, για τα οποία υπάρχει εμπειρία χρόνων και τα οποία έχουν δοθεί σε πολλές θηλάζουσες μητέρες. Αντίθετα, να μη δώσει βιαστικά φάρμακα που κυκλοφόρησαν πρόσφατα -συχνά με το αζημίωτο, λόγω προώθησης από την εταιρεία-, για τα οποία δεν υπάρχει επαρκής εμπειρία και μπορεί στο μέλλον να ανακαλυφθούν παρενέργειες.

8Να δώσει στη μητέρα φάρμακα που μπορούν να δίνονται και ως θεραπεία σε παιδιά. Για παράδειγμα, το αναλγητικό παρακεταμόλη έχει μελετηθεί σε βρέφη και δίνεται με ασφάλεια όταν πονούν, επομένως μπορεί να δοθεί άφοβα και στη μητέρα που θηλάζει. Πολλές αντιβιώσεις δίνονται σε μωρά, εφόσον υπάρχει ένδειξη.

9 Να λαμβάνει πάντα υπόψη του την ηλικία του μωρού. Ενα πρόωρο μπορεί να επηρεαστεί από φάρμακα πολύ περισσότερο από ένα βρέφος δέκα μηνών. Ενα νήπιο 18 μηνών που τρώει κανονικό φαγητό και θηλάζει το βράδυ είναι απίθανο να επηρεαστεί από οποιοδήποτε φάρμακο λόγω της μικρής ποσότητας σε μητρικό γάλα που λαμβάνει, αντίθετα με το μωρό δύο μηνών που καταναλώνει σε μητρικό γάλα ανά τέσσερις ημέρες ποσότητα ίση με το βάρος του.

10 Να της δίνει οδηγία να παίρνει το φάρμακο αμέσως αφότου θηλάσει. Οι περισσότερες φαρμακευτικές ουσίες φτάνουν σε μια μέγιστη τιμή στο αίμα μας μία με δύο ώρες μετά τη λήψη τους. Αν η μητέρα θηλάσει, πιει το χάπι και θηλάσει ξανά έπειτα από δύο ή τέσσερις ώρες, το κακό θα είναι μικρό.

11 Με την ίδια όπως παραπάνω λογική να τη συμβουλεύει να λαμβάνει το φάρμακο μετά τον τελευταίο βραδινό θηλασμό και πριν από το μακρύτερο ύπνο του μωρού της.

12Να την παροτρύνει να μην αγοράζει φάρμακα από μόνη της από το φαρμακείο, χωρίς ιατρική συνταγή. Επιπλέον να μην παίρνει από μόνη της φυτικά, εναλλακτικά προϊόντα και βιταμίνες, χωρίς να ρωτήσει κάποιον ειδικό. Οτιδήποτε πωλείται από ένα φαρμακείο, όσο «αθώο» κι αν είναι, αποτελεί φαρμακευτική ουσία με πιθανότητα για αλλεργίες, γαστρεντερικές παρενέργειες ή απλά αλλαγή στη γεύση του μητρικού γάλακτος.

13 Να μη βασίζει τις γνώσεις του για το θέμα των φαρμάκων στη γαλουχία στα φυλλάδια οδηγιών των φαρμακευτικών εταιρειών και σε πηγές που δεν είναι σύγχρονα ενημερωμένες για το θέμα. Για ό,τι δεν γνωρίζει, να συμβουλεύεται ειδικό γαλουχίας, όπως κάνει σε οποιονδήποτε άλλο τομέα δεν είναι της εξειδίκευσής του.

kassiani
10-09-10, 10:01
Το ντεπον ειναι συμβατο με το θηλασμο, το παιρνουν και τα βρεφη.
Προσωπικα οταν εχω πονοδοντο, παιρνω το παιδικο ντεπον, η ουσια παντως η ιδια ειναι.

Το μεζουλιντ ειναι πολυ βαρυ και ισως και επικινδυνο φαρμακο ακομα και για τους ενηλικες. Γι αυτο εχει αποσυρθει απο πολλες χωρες, γιατι υπαρχουν σοβαρες αμφιβολιες για τη χρηση του.

kassiani
10-09-10, 10:05
Amaretto, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μπλόκαρε το pc και δεν μπορούσα να μπω νωρίτερα. Ξαναμίλησα με τον παιδίατρο και υπήρξε παρανόηση, δεν είχε καταλάβει ότι του έλεγα για το tobradex χτες το βράδυ, μου είπε ότι όντως δίνεται και σε μωρά και είναι ασφαλές στο θηλασμό.
Τελικά έχω κριθαράκι (μεταλλάχθηκε σήμερα) και βάζω αλοιφή tobradex.
Η οφθαλμίατρος πάντως, συνεχίζει να έχει επιφυλάξεις και με ρώτησε 3-4 φορές αν ο παιδίατρος είναι σίγουρος πριν μου δώσει το τελικό οκ!

Μην εχουμε και απαιτηση να ξερει και η οφθαλμιατρος απο θηλασμο:p
Λογικο το βρισκω να ανησυχει.
Οι ενημερωμενοι και σωστοι παιδιατροι γνωριζουν και το lactancia, αλλα εχουν και ενα σχετικο βιβλιο που τα γραφει ολα αυτα.
Το τομπραντεξ παντως ειναι συμβατο, το δινουν και στα βρεφη.

χρύσα08
10-09-10, 11:28
Για το ντεπόν, επειδή όταν ο μπεμπούλης ήταν 3,5 μηνών περάσαμε τον Η1Ν1 και το έπαιρνα ως αντιπυρετικό, μου είχαν πει από το νοσοκομείο ότι είναι συμβατό, αλλά αν μπορώ να το παίρνω αμέσως μετά το θηλασμό και μετά για 2 ώρες να μη θηλάζω, διότι η μέγιστη συγκέντρωση στο αίμα είναι 1,5 με 2 ώρες μετά τη λήψη. Αυτό για να πάρει το μωρό όσο το δυνατό λιγότερη ποσότητα φαρμάκου.

kassiani
10-09-10, 11:42
Χρυσα σωστο ειναι αυτο και γενικα, οπως λενε και οι οδηγιες που παρατεθηκαν παραπανω, καλο ειναι οσο μπορουμε και γενικα τα φαρμακα να αποφευγουμε και τα πιο ελαφρια να παιρνουμε και οσο το δυνατον μακρυτερα απο το θηλασμο.

Προσωπικα θεωρω οτι αυτα πρεπει να ισχυουν και εκτος θηλασμου.
Κοινως να παιρνεις μονο σε μεγαλη αναγκη και αν δεν μπορεις να κανεις αλλιως.

ioy
11-09-10, 00:59
Κορίτσια καλησπέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: όσες θηλάζετε αποκλειστικά παίρνετε σίδηρο και ασβέστιο? ο γυναικολόγος μου είπε να παίρνω fysiofer σίδηρο και mega-calcium sandoz ασβέστιο επειδή θηλάζω αποκλειστικά αλλά ο παιδίατρος μου είπε πως δεν χρειάζεται να παίρνω τίποτα από τα δύο......στο μωρό δεν κάνουν κακό αλλά μήπως δεν χρειάζονται κιόλας? οι περισσότερες φίλες μου έπαιρναν σίδηρο στο θηλασμό αλλά όχι ασβέστιο....

Palladin
11-09-10, 09:04
Ασβέστιο δεν χρειάζεται, οι τροφές περιέχουν όσο ασβέστιο χρειαζόμαστε (τυρί, ωμοί ξηροί καρποί, ταχίνι, κρέας, ψάρι, πράσινα φυλλώδη λαχανικά). Επιπλέον τα συμπληρώματα έχουν και παρενέργειες.

Σίδηρος χρειάζεται μόνο αν έχεις κάνει πρόσφατα εξετάσεις που δείχνουν ότι έχεις έλλειψη

ioy
11-09-10, 13:56
Ασβέστιο δεν χρειάζεται, οι τροφές περιέχουν όσο ασβέστιο χρειαζόμαστε (τυρί, ωμοί ξηροί καρποί, ταχίνι, κρέας, ψάρι, πράσινα φυλλώδη λαχανικά). Επιπλέον τα συμπληρώματα έχουν και παρενέργειες.

Σίδηρος χρειάζεται μόνο αν έχεις κάνει πρόσφατα εξετάσεις που δείχνουν ότι έχεις έλλειψη

Οι εξετάσεις μου είναι καλές για το σίδηρο........μόλις κάνω την εγχείρηση στην χολή (μέχρι τότε δεν μπορώ να τρώω ότι θέλω για να μην πάθω κολικό) θα τα κόψω και τα δύο!!! άσε που το σίδηρο φέρνει και δυσκοιλιότητα!!! και πάλι ευχαριστώ πολύ palladin!!!

Μανθουλα
21-09-10, 23:21
κοριτσια τα φωτα σας εχω τρομερο μπουκωμα συναχι δυσκολη βραδια προβλεπω θελω να παρω το clarityne-dστο e-lactancia δεν βγαζω ακρη εχω μαλλον μπερδευτει μπορει να με βοηθησει καποια κοιταω μονο τα βασικα συστατικα η και τα εκδοχα?αν μπορει να με βοηθησει καποια ειναι loratadine pseudoephedrine sulfate αν τα χω βρει καλα ειναι συμβατα?και αν ναι πειτε μου σασ παρακαλω γιατι στη γαλουχια γραφει δενσυνισταται?τι να πιστευω τελικα ?

Μανθουλα
21-09-10, 23:44
μηπως ξερει καποιος να μου πει?

amaretto
22-09-10, 00:06
κοριτσια τα φωτα σας εχω τρομερο μπουκωμα συναχι δυσκολη βραδια προβλεπω θελω να παρω το clarityne-dστο e-lactancia δεν βγαζω ακρη εχω μαλλον μπερδευτει μπορει να με βοηθησει καποια κοιταω μονο τα βασικα συστατικα η και τα εκδοχα?αν μπορει να με βοηθησει καποια ειναι loratadine pseudoephedrine sulfate αν τα χω βρει καλα ειναι συμβατα?και αν ναι πειτε μου σασ παρακαλω γιατι στη γαλουχια γραφει δενσυνισταται?τι να πιστευω τελικα ?

Δυο δραστικές ουσίες αναφέρονται:
Loratadine
Pseudoephedrine
Η πρώτη είναι συμβατή, η δεύτερη έχει risk level 1 (ανάμεσα σε άλλα αναφέρει και κίνδυνο για μείωση του γάλακτος) και φαίνεται ότι προτιμότερη λύση είναι το απλό clarityne (δηλαδή όχι με D) που δεν περιέχει ψευδοεφεδρίνη.
Είναι αλλεργικό ή κρύωμα; Δοκίμασες πιο φυσικούς τρόπους αποσυμφόρησης; Πλύσεις με φυσιολογικό ορό, εισπνοές ατμού με βότανα, κάποιο ομοιοπαθητικό;
Περαστικά!

Μανθουλα
22-09-10, 10:28
Δυο δραστικές ουσίες αναφέρονται:
Loratadine
Pseudoephedrine
Η πρώτη είναι συμβατή, η δεύτερη έχει risk level 1 (ανάμεσα σε άλλα αναφέρει και κίνδυνο για μείωση του γάλακτος) και φαίνεται ότι προτιμότερη λύση είναι το απλό clarityne (δηλαδή όχι με D) που δεν περιέχει ψευδοεφεδρίνη.
Είναι αλλεργικό ή κρύωμα; Δοκίμασες πιο φυσικούς τρόπους αποσυμφόρησης; Πλύσεις με φυσιολογικό ορό, εισπνοές ατμού με βότανα, κάποιο ομοιοπαθητικό;
Περαστικά!
ευχαριστω....κρυωμα ειναι ,δεν δοκιμασα φυσικους τροπουσ γιατι δεν γνωριζω, αν και πολυ θα το θελα, αν ξερεισ καποιο τροπο ευχαριστως θα δεχομουν ....δεν το πηρα τελικα αλλα ειμαι χαλια κ σημερα μαζι με πονολαιμο πονοκεφαλο και δεκατα ...για τον ορο που αναφερεσε να κανω αυτο που κανω και στο μικρο (να το βαλω με πιεση στη μυτη?)και για τισ εισπνοεσ?τι βοτανα να βαλω?οσο για ομοιοπαθητικο δυστηχως δεν το εχω ψαξει ακομα..
οποιδηποτε συμβουλη δεχτη!
ευχαριστω

boulou
04-10-10, 10:45
κοριτσια μια φιλη μου γεννησε πριν ενα μηνα ενα τελιομηνο βρεφακι κ επειδη επρεπε να παρει maxalt Λογω ημικρανιων,της εδωσαν χαπι να κοπει το γαλα.η νευρολογος της ειπε οτι πρεπει τρεις μερες να βγαζει κ να πεταει..αλλα επειδη επρεπενα ξαναπαρει το φαρμακο,της το εκοψαν.
εμενα ομως δεν μου καθοταν καλα ολο αυτο κ μπηκα στο λακτανσια.στην ουσια zolmitriptan δινει risklevel 1 κ γραφει απο κατω ενα τ μαχ 4h k t1/2 3 h.
Αυτο σημαινει οτι μετα απο τρεις η 4 ωρες μπορει να θηλασει;
κ αν ναι μπορει να κανει επαναγαλακτισμο αφου της κοπηκε;

Μαρια.X
04-10-10, 17:17
Με εχει πιασει αλλεργια και δεν την παλευω αλλο,πηρα τα Ζιρτεκ,Σετιριζινη διυδροχλωρικη ή αλλιως στα αγγλικα cetirizine dihydrochloride,θα το κοιταξω κι εγω αργοτερα γιατι τωρα δεν με αφηνει το μωρο και δεν εχω βρει το σαιτ με τα φαρμακα που επιτρεπονται.
Σας ευχαριστω!

(δεν τα εχω πιει ακομα γιατι φοβαμαι...)

amaretto
04-10-10, 22:21
Με εχει πιασει αλλεργια και δεν την παλευω αλλο,πηρα τα Ζιρτεκ,Σετιριζινη διυδροχλωρικη ή αλλιως στα αγγλικα cetirizine dihydrochloride,θα το κοιταξω κι εγω αργοτερα γιατι τωρα δεν με αφηνει το μωρο και δεν εχω βρει το σαιτ με τα φαρμακα που επιτρεπονται.
Σας ευχαριστω!

(δεν τα εχω πιει ακομα γιατι φοβαμαι...)

Είναι συμβατό.

Μαρια.X
04-10-10, 22:42
amaretto που βλεπεις οτι ειναι συμβατο,προσπαθω δυο ωρες γραφω την ουσια και μου βγαζει οτι δεν γνωριζουν την ουσια,τι κανω λαθος???:confused:
Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για τον κοπο σου να'σαι καλα.
Επισης στο φυλλο οδηγιων γραφει οτι δεν επιτρεπεται κατα την διαρκεια του θηλασμου γιατι περναει στο γαλα.

amaretto
05-10-10, 00:38
amaretto που βλεπεις οτι ειναι συμβατο,προσπαθω δυο ωρες γραφω την ουσια και μου βγαζει οτι δεν γνωριζουν την ουσια,τι κανω λαθος???:confused:

Βάλε zirtec ή zyrtec ή σκέτο cetirizine, το γράφει cetirizine-HCl.

Επισης στο φυλλο οδηγιων γραφει οτι δεν επιτρεπεται κατα την διαρκεια του θηλασμου γιατι περναει στο γαλα.

Αυτό το γράφει παντού, σε λίγο θα το βάζουν και πάνω στα μπρόκολα και τα κρεμμύδια :roll:

Ηλιάννα
05-10-10, 00:57
Αυτό το γράφει παντού, σε λίγο θα το βάζουν και πάνω στα μπρόκολα και τα κρεμμύδια :roll:

http://dl5.glitter-graphics.net/pub/501/501295x4kzhv5xfg.gif (http://www.glitter-graphics.com)http://dl5.glitter-graphics.net/pub/501/501295x4kzhv5xfg.gif (http://www.glitter-graphics.com)http://dl5.glitter-graphics.net/pub/501/501295x4kzhv5xfg.gif (http://www.glitter-graphics.com)

scorpiaki
05-10-10, 20:28
κοριτσια ΣΟΣ μου'σπασε ενα δοντι και πηγα στον οδοντιατρο...μου βαλε ενεση.
Ubistesin Αρτικαινη μου την εγραψε...ρωτησα αν μπορω να θηλασω και μου ειπε
να ρωτησω τον παιδιατρο....και για να μην βρισω,ακουστε τι μου ειπε "που να ξερω τι ειναι αυτο,πεταξε το δικο σου και δωσε ξενο"...Αχ σε μια ωρα ειναι να θηλασω δεν ξερω τι να κανω????

aglaia
05-10-10, 21:06
Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για τον κοπο σου να'σαι καλα.

Στο Search by product

έχει κατάλογο με τις ουσίες, κάνε κλικ πάνω στο CETIRIZINE-HCL

aglaia
05-10-10, 21:12
κοριτσια ΣΟΣ μου'σπασε ενα δοντι και πηγα στον οδοντιατρο...μου βαλε ενεση.
Ubistesin Αρτικαινη μου την εγραψε...ρωτησα αν μπορω να θηλασω και μου ειπε
να ρωτησω τον παιδιατρο....και για να μην βρισω,ακουστε τι μου ειπε "που να ξερω τι ειναι αυτο,πεταξε το δικο σου και δωσε ξενο"...Αχ σε μια ωρα ειναι να θηλασω δεν ξερω τι να κανω????

Ασφαλής

ο γιατρός που το είπε αυτό, μεγάλος μ...

υποχρέωσή του είναι να ξέρει ή έστω να ψάξει και να δει περί τίνος πρόκειται...

scorpiaki
05-10-10, 23:43
Ασφαλής

ο γιατρός που το είπε αυτό, μεγάλος μ...

υποχρέωσή του είναι να ξέρει ή έστω να ψάξει και να δει περί τίνος πρόκειται...

Δεν το συζηταω,μεγαλος Μ.....!

Ευχαριστω και παλι για την αμεση απαντηση.

Μαρια.X
05-10-10, 23:45
amaretto και aglaia σας ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες,τελικα τα καταφερα και το ειδα :D

miriki
09-10-10, 11:40
Λοιπόν κορίτσια τα φώτα σας. Τις τελευταίες δυο μέρες με την αλλαγή του καιρού και λόγω μεγάλης καταπόνησης (μετέφρασα ένα βιβλίο και έχω λιώσει στην πληκτρολόγηση) με πονάει το αριστερό μου χέρι. Αρκετά θα έλεγα. Είναι βαρύς και ο μικρός και τα χω παίξει. Στις π.θ. (προ θηλασμού) εποχές θα έπαιρνα μισό norjesic και θα γινόμουν περδίκι. Δε μιλάω για κατ' εξακολούθηση. Μιλάω για μισό, άντε στο τσακίρ κέφι ένα και τέλος. Το έψαξα λίγο, αλλά μάλλον είμαι πολύ κουρασμένη γιατί δεν καταλαβαίνω καθόλου τι να κάνω. SOS παρακαλώ.......

Each Norgesic tablet contains 35mg
orphenadrine citrate and 450mg
paracetamol.
It also contains:
• Magnesium Stearate
• Colloidal Anhydrous Silica
• Microcrystalline Cellulose
• Starch 1500

valeri
09-10-10, 12:16
μονο η παρακεταμολη δεν σε βοηθαει p.x panadol?
το ρισκο απο το norgesic ειναι 1 μικρο δηλ. αν πονας πολυ παρε μια φορα και μετα συνεχισε με παρακεταμολη μονο η παρε μονο παρακεταμολη ,κανε μασαζ και ξεκουρασε το

miriki
09-10-10, 16:18
ευχαριστώ. Κατάλαβες μετά από πόση ώρα είναι ασφαλές να θηλάσω;

nenaki
16-10-10, 08:25
καλημερα κοριτσια,να ρωτησω το ντουφαλακ για δυσκοιλιοτητα που ειναι ενδυκνειται για θηλασμο?δε μπορεσα να βγαλω ακρη..ευχαριστω.

Μανθουλα
16-10-10, 09:25
καλημερα κοριτσια,να ρωτησω το ντουφαλακ για δυσκοιλιοτητα που ειναι ενδυκνειται για θηλασμο?δε μπορεσα να βγαλω ακρη..ευχαριστω.
καλημερα δεν ειμαι ειδικος αλλα εγω το επερνα και στην εγκυμοσυνη και πολλες φιλες μου ...επισης ξερω οτι χορηγηται και σε παιδια...οπωτε λογικα μπορεις να το παρεις...αχ αυτη ηδυσκοιλιοτητα...

nenaki
16-10-10, 09:50
καλημερα μανθουλα,ναι κ εγω το επερνα στην εγκυμοσυνη κ διαβασα κ στο χαρτακι που εσωκλειεται οτι αν κριθει απαραιτητο μπορει να χορηγηθει σε κυηση κ γαλουχια.ελπιζω μη μας πιασει καμια διαροια οικογενειακως!χιχι

yiannaf
21-10-10, 13:29
Κορίτσια χρειάζομαι την βοήθεια σας!
Την προηγούμενη εβδομάδα αρρώστησα και τώρα μου έχει μείνει ένα ξερόβηχας άλλο πράγμα!!!
Όταν με πιάνει δεν λέει να σταματήσει...
Μπορώ να πάρω κάτι για αυτό?
Η παιδίατρος μου είπε να κάνω εισπνοές με αερολίν αλλά δεν έχω δει βελτίωση μέχρι τώρα...
Μήπως ξέρει καμιά κανένα σιρόπι ασφαλές για θηλάζουσες μαμάδες???
Ευχαριστώ!!!

sonar
26-10-10, 11:34
Καλημέρα σε όλες,

έχω μία ερώτηση που αφορά φίλη μου. Έχει ένα μωράκι 20 ημερών και έχει πληγωθεί πολύ άσχημα η μία θηλή της. Έχει ανοίξει και τρέχει αίμα και πονάει αφόρητα. Η σύμβουλος θηλασμού που την είδε της είπε να κάνει μια αγωγή με: bectroban (15gr)-dactarin (15gr)-betnovat(5gr) και αν δεν επουλωθεί να πάρει brufen των 200ων. Η παιδίατρος πάλι της είπε ότι αυτά είναι ακατάλληλα για το μωρό, ακόμη κι αν πλυθεί σχολαστικά πριν τον θηλασμό.
Μήπως μπορείτε να μας συμβουλέψετε κάτι γιατί έχει πελαγώσει;

ΦΟΥΝΙΤΣΑ
28-11-10, 12:59
εκανα αποστημα στο δοντι κ περνω κ ντεπον κ αουκμεντιν κ βολταρεν υποθετα για τον πονο ολα ειναι ασφαλη με το θηλασμο αλλα αυριο θα παω οδοντιατρο μηπως μετα δεν κανει να θηλασω? γιατι βαζει διαφορα στο δοντι που δεν ξερω τη ειναι

ΙΩΑΝΝΑ_30
29-11-10, 19:43
εκανα αποστημα στο δοντι κ περνω κ ντεπον κ αουκμεντιν κ βολταρεν υποθετα για τον πονο ολα ειναι ασφαλη με το θηλασμο αλλα αυριο θα παω οδοντιατρο μηπως μετα δεν κανει να θηλασω? γιατι βαζει διαφορα στο δοντι που δεν ξερω τη ειναι
Και γω παιρνω βολταρεν υποθετα γιατι εχει 10 μερες που γεννησα και ακομα τα ραμματα δεν πεσανε και ποναω παρα πολυ αν δεν παρω. Θηλαζω ομως και ανησυχω γιατι διαβασα στις οδηγιες οτι αντεδικνυετε η χρηση στο θηλασμο ο γιατρος μου βεβαια μου ειπε αν ποναω πολυ να τα παρω. Εσενα ποιος σου ειπε οτι κανει?

culte
30-11-10, 09:33
Τελικα τέλος Ιανουαρίου πρέπει να κάνω μια μικρή επέμβαση για να βγάλω έναν πολύποδα...
θα πάρω τις εξής ουσίες...
για την νάρκωση Propofal
παυσίπονο Fentanyl
αντιβίωση Cefuroxime
θα ψάξω στο e-lactancia για τις ουσίες αυτές ..

αν μπορείς να με βοηθήσεις Αγλαϊα θα το εκτιμούσα πολύ....

culte
30-11-10, 09:35
ο γιατρός μου είπα να μην θηλάω μόνο το πρώτο 24ωρο ..μετά δεν θα έχω πρόβλημα..

βέβαια και το 24ωρο δύσκολο μου είναι αλλά τι να κάνω.....

aglaia
02-12-10, 17:12
Τελικα τέλος Ιανουαρίου πρέπει να κάνω μια μικρή επέμβαση για να βγάλω έναν πολύποδα...
θα πάρω τις εξής ουσίες...
για την νάρκωση Propofal
παυσίπονο Fentanyl
αντιβίωση Cefuroxime
θα ψάξω στο e-lactancia για τις ουσίες αυτές ..

αν μπορείς να με βοηθήσεις Αγλαϊα θα το εκτιμούσα πολύ....

Kαι οι τρεις ουσίες βρίσκονται στην κατηγορία μηδέν (0), είναι ασφαλείς και μπορείς να θηλάσεις αμέσως μόλις συνέλθεις από την νάρκωση.

aglaia
02-12-10, 17:13
ο γιατρός μου είπα να μην θηλάω μόνο το πρώτο 24ωρο ..μετά δεν θα έχω πρόβλημα..

βέβαια και το 24ωρο δύσκολο μου είναι αλλά τι να κάνω.....

Δεν χρειάζεται να κρατήσεις το 24ωρο, προφανώς ο γιατρός σου δεν έχει κοιτάξει τις ουσίες.
Μπορείς να θηλάσεις αμέσως μόλις συνέλθεις από τη νάρκωση.

AFRODITH
02-12-10, 17:31
θα το γραψω και εδω .ειμαι εγκυοσ και θηλαζω ακομα ,ουτροτζεσταν μπορω να παρω ?
σοσ απαντηση γριγορα .

culte
02-12-10, 22:41
Δεν χρειάζεται να κρατήσεις το 24ωρο, προφανώς ο γιατρός σου δεν έχει κοιτάξει τις ουσίες.
Μπορείς να θηλάσεις αμέσως μόλις συνέλθεις από τη νάρκωση.

σε ευχαριστώ πολύ..το είδα και εγώ ότι είναι risk level 0

evaMuki
03-12-10, 11:54
θα το γραψω και εδω .ειμαι εγκυοσ και θηλαζω ακομα ,ουτροτζεσταν μπορω να παρω ?
σοσ απαντηση γριγορα .

To utrogestan είναι προγεστερόνη. Η προγεστερόνη είναι ασφαλής στο θηλασμό: http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp
Συνήθως ό,τι είναι ασφαλές στην εγκυμοσύνη είναι ασφαλές και στη γαλουχία.

ΦΟΥΝΙΤΣΑ
03-12-10, 20:05
Και γω παιρνω βολταρεν υποθετα γιατι εχει 10 μερες που γεννησα και ακομα τα ραμματα δεν πεσανε και ποναω παρα πολυ αν δεν παρω. Θηλαζω ομως και ανησυχω γιατι διαβασα στις οδηγιες οτι αντεδικνυετε η χρηση στο θηλασμο ο γιατρος μου βεβαια μου ειπε αν ποναω πολυ να τα παρω. Εσενα ποιος σου ειπε οτι κανει?
αφου στην κλινηκη που γεννησα κ πονουσα αυτα μας διναν μπηκα κ στη σελιδα που λενε τα κοριτσια κ ειναι ο δηλαδη ασφαλη στο θηλασμο οποτε τα περνω

Lia
11-12-10, 23:00
Έχω φοβερό μπούκωμα και το μόνο που έχω στο φαρμακείο του σπιτιού μου είναι οτριβίν (και για ενήλικες και για παιδιά). Κοιτάζω ομως στο ε-λακτάνσια και το βγάζει με επικινδυνότητα 2. Και έχω την εξής απορία: Αφού ο γιος μου που πριν λίγες μέρες είχε κι αυτός μπούκωμα επιτρέπονταν να του βάλω οτριβίν (ο παιδίατρος μας το έδωσε) εγώ γιατί δεν κάνει να το χρησιμοποιήσω; Ή η επικινδυνότητα αφορά όταν θηλάζουμε πολύ μικρά μωρά; (ο γιος μου είναι ενός έτους).....

:confused::confused:

leticia
20-12-10, 20:57
Καλησπερα.Πριν ενα μηνα περιπου εκανα τεστ ΠΑΠ το οποιο εδειξε κολπιτιδα.Ξερει καμια τι σκευασμα ειναι συμβατο με θηλασμο?
Την γυναικολογο μου την εμπιστευομαι σε ΟΛΑ εκτος απο αυτο...ειναι λιγο ασχετη απο θηλασμο:roll: Η γραμματεας της μου ειπε να ρωτησω την ιδια για την θεραπεια που πρεπει να παρω αλλα δεν μπηκα καν στον κοπο..ξερω ηδη την απαντηση "αφου θηλαζεις μονο χαμομηλακι ριξε":rolleyes:
Αγλαια ή οποια αλλη μπορει να βοηθησει..ευχαριστω.

culte
20-12-10, 21:07
ρώτα τι φάρμακο θα σου δώσει και μπες στο
e-lactancia.gr να δεις τον βαθμό επικινδυνότητας...

evaMuki
20-12-10, 21:11
ρώτα τι φάρμακο θα σου δώσει και μπες στο
e-lactancia.gr να δεις τον βαθμό επικινδυνότητας...

ΔΙΟΡΘΩΣΗ: Η σωστή διεύθυνση είναι
www.e-lactancia.org (http://www.e-lactancia.org)

leticia
20-12-10, 21:48
Λογικα θα μου πει ή daktarin ή dalacin.Το εχω δει ηδη στο σαιτ.Το daktarin δεν το βρηκα το dalacin εχει 0 οποτε θα "αυτοσχεδιασω"
Κοριτσια ευχαριστω παντως :grin:

Palladin
20-12-10, 22:13
Λογικα θα μου πει ή daktarin ή dalacin.Το εχω δει ηδη στο σαιτ.Το daktarin δεν το βρηκα το dalacin εχει 0 οποτε θα "αυτοσχεδιασω"
Κοριτσια ευχαριστω παντως :grin:
dactarin ειδική αλοιφή απ'όσο ξέρω βάζουν μέσα στο στόμα των μωρών που έχουν στοματίτιδα, οπότε λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα

souzi201
23-12-10, 09:52
Κορίτσια καλημέρα! :) Επειδή την άρπαξα μάλλον κι έχω φοβερό πονόλαιμο :rolleyes: μήπως ξέρετε αν είναι συμβατές οι strepsils για το λαιμό; δεν μπορώ να τις βρω στη βάση -λογικά θα είναι φαντάζομαι.
Για τις lysopaine μου βγάζει οκ για 2 από τις 3 ουσίες, μόνο για το papaine δεν βγάζει, αλλά απ' όσο ξέρω είναι κάτι φυτικό.

evaMuki
23-12-10, 10:39
Κορίτσια καλημέρα! :) Επειδή την άρπαξα μάλλον κι έχω φοβερό πονόλαιμο :rolleyes: μήπως ξέρετε αν είναι συμβατές οι strepsils για το λαιμό; δεν μπορώ να τις βρω στη βάση -λογικά θα είναι φαντάζομαι.
Για τις lysopaine μου βγάζει οκ για 2 από τις 3 ουσίες, μόνο για το papaine δεν βγάζει, αλλά απ' όσο ξέρω είναι κάτι φυτικό.

Στο χαρτάκι τους γράφει ότι η ασφάλειά τους δεν έχει ελεγχθεί για την κύηση και το θηλασμό αλλά δεν αναμένεται να δημιουργήσουν πρόβλημα. Εγώ πάντως τις πήρα αν και τελικά πήρα και αντιβίωση γιατί είχα πυώδη αμυγδαλίτιδα...
Περαστικά!

ταξιάρχης
31-12-10, 12:22
Καλημερα σε ολους και "χρονια πολλα" να έχουμε όλοι μια καλή χρονια!!αν και ειμαι εγγεγραμμένη στο site σπάνια μπαίνω(λόγω χρόνου) αλλά πάντα ειναι το πρώτο πράγμα που εμπιστεύομαι σε κάποια απορία μου!! θα ήθελα να σας παρακαλεσω να μου δώσετε τα φώτα σας... τον Σεπτεμβρη απέκτησα το δεύτερο αγοράκι μου και το θηλάζω κανονικα.δεν εχει παρει ξενο γαλα. ο μεγαλος μου ο γιος Ταξιαρχης 4 χρον ων έφερε μια ιωση μαλλον απο το σχολειο και απο την Τεταρτη έχω πονολαιμο συναχι και το χειροτερο πυρετο 39,3 εφτασα.καταλαβαινετε το σοκ πως θα θηλασω και αν κανει φυσικα ...πηγα στην παθολογο και μου εδωσε τη σεκλορ αντιβιωση ενα βλενολυτικο και σπρει για τη μυτη. μου ειπε το ιδανικο ειναι να βγαζω με το θηλαστρο να το πεταω και να δινω ξενο γαλα. καταλαβαινετε το σοκ και το δικο μου και του παιδιου. παιρνω και τον παιδιατρο και μου λεει περιμενε μην παρεισ αμεσως την αντιβιωση μηπως και περασει αλλα να μην θηλασω με τιποτα το μωρο αν εχω πανω απο 38. μεχρι και σημερα δεν πηρα την αντιβιωση και παιρνω μονο ντεπον πεφτει γυρω στο 37,7 με 37,8 και θηλαζω .ο παθολογος μου ειπε πως αν μεχρι σημερα το απογευμα ανεβασω 37,8 και πανω να ξεκινησω αντιβιωση. τι να κανω μετα δεν θα μπορω να θηλαζω και το μωρακι μου δεν παιρνει το ξενο γαλα.. γιατι δεν κανει τι μπορει να το βλαψει η αντιβιωση? μηπως εμενα κοπει το γαλα μου με τον πυρετο η την αντιβιωση? σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας, αι ανμπορειτε και μεχρι τα απογευμα για να δω τι να κανω...

culte
31-12-10, 12:34
μπες στο e-lactancia.org να δεις ..μάλλον θα μπορείς να πάρεις την αντιβίωση άφοβα..

γράψε μας και το βλενολυτικό και το σπρέι για την μύτη να το ψάξω και εγω!

πώς λέγεται δλδ....

culte
31-12-10, 12:35

το ceclor μπορείς να το παρεις άφοβα..είναι risk level 0!

amaretto
31-12-10, 12:43
Καλημερα σε ολους και "χρονια πολλα" να έχουμε όλοι μια καλή χρονια!!αν και ειμαι εγγεγραμμένη στο site σπάνια μπαίνω(λόγω χρόνου) αλλά πάντα ειναι το πρώτο πράγμα που εμπιστεύομαι σε κάποια απορία μου!! θα ήθελα να σας παρακαλεσω να μου δώσετε τα φώτα σας... τον Σεπτεμβρη απέκτησα το δεύτερο αγοράκι μου και το θηλάζω κανονικα.δεν εχει παρει ξενο γαλα. ο μεγαλος μου ο γιος Ταξιαρχης 4 χρον ων έφερε μια ιωση μαλλον απο το σχολειο και απο την Τεταρτη έχω πονολαιμο συναχι και το χειροτερο πυρετο 39,3 εφτασα.καταλαβαινετε το σοκ πως θα θηλασω και αν κανει φυσικα ...πηγα στην παθολογο και μου εδωσε τη σεκλορ αντιβιωση ενα βλενολυτικο και σπρει για τη μυτη. μου ειπε το ιδανικο ειναι να βγαζω με το θηλαστρο να το πεταω και να δινω ξενο γαλα. καταλαβαινετε το σοκ και το δικο μου και του παιδιου. παιρνω και τον παιδιατρο και μου λεει περιμενε μην παρεισ αμεσως την αντιβιωση μηπως και περασει αλλα να μην θηλασω με τιποτα το μωρο αν εχω πανω απο 38. μεχρι και σημερα δεν πηρα την αντιβιωση και παιρνω μονο ντεπον πεφτει γυρω στο 37,7 με 37,8 και θηλαζω .ο παθολογος μου ειπε πως αν μεχρι σημερα το απογευμα ανεβασω 37,8 και πανω να ξεκινησω αντιβιωση. τι να κανω μετα δεν θα μπορω να θηλαζω και το μωρακι μου δεν παιρνει το ξενο γαλα.. γιατι δεν κανει τι μπορει να το βλαψει η αντιβιωση? μηπως εμενα κοπει το γαλα μου με τον πυρετο η την αντιβιωση? σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας, αι ανμπορειτε και μεχρι τα απογευμα για να δω τι να κανω...

Καταρχάς, δεν σταματάμε να θηλάζουμε με τον πυρετό. Μετά, είσαι ήδη στην τρίτη μέρα, μήπως αν κάνεις υπομονή με αντιπυρετικά και βλενολυτικά (τα τσέκαρες αυτά για τη συμβατότητα;), να σου περάσει χωρίς την αντιβίωση; Και αυτό, για να μην την φορτωθείς άδικα, όχι σε σχέση με το θηλασμό. Αλλιώς πάρε τα φάρμακα και θήλαζε κανονικά. Τέλος, περαστικά και με τη νέα χρονιά εύχομαι να μην ξαναχρειαστείς τους συγκεκριμένους γιατρούς.

leticia
01-01-11, 02:38

Καλη χρονια και περαστικα σας :D
Δεν υπαρχει κανενας λογος να κοψεις το θηλασμο λογω πυρετου.Αν ειναι να κολλησει το μωρο θα συμβει,απλα αν το θηλαζεις θα περασει πιο ελαφρα την ιωση.
Οταν σου δινουν τετοιου ειδους οδηγιες (ο Θεος να τις κανει!) σε θεματα θηλασμου,ψαξτο λιγο πρωτα.Δυστυχως το 90% των ιατρων ολων των ειδικοτητων συμβουλευουν λανθασμενα διακοπη του θηλασμου :rolleyes:
Αν τελικα χρειαστει να παρεις αντιβιωση,με καποια συμβατη με θηλασμο, δεν θα εχεις κανενα προβλημα ;)

annaoresty
01-01-11, 16:49
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΞΗΜΕΡΩΣΕ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΗ ΜΥΤΗ!!!!!!!!!!!!!! ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ (4 ΜΗΝΩΝ)
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΟ OTRIVIN????? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

bitchoni
14-01-11, 22:59
Καλησπέρα σας.
Χθες πήγα στη δερματολόγο μου για μία φαγούρα που με ταλαιπωρούσε στα χερια και διέγνωσε ατοπική δερματίτιδα. Μου έδωσε ένα σκεύασμα που περιέχει μέσα την αλοιφή elocon.
Γνωρίζει καμία από εσάς κατά πόσο υπάρχουν αντενδείξεις για το θηλασμό?Η ίδια μου είπε ότι μάλλον όχι, αλλά να ρωτήσω καλύτερα την παιδίατρο -την οποία δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω ακόμη!!!

leticia
14-01-11, 23:25
Καλησπέρα σας.
Χθες πήγα στη δερματολόγο μου για μία φαγούρα που με ταλαιπωρούσε στα χερια και διέγνωσε ατοπική δερματίτιδα. Μου έδωσε ένα σκεύασμα που περιέχει μέσα την αλοιφή elocon.
Γνωρίζει καμία από εσάς κατά πόσο υπάρχουν αντενδείξεις για το θηλασμό?Η ίδια μου είπε ότι μάλλον όχι, αλλά να ρωτήσω καλύτερα την παιδίατρο -την οποία δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω ακόμη!!!
Μπες εδω http://www.e-lactancia.org
και γραψε τα εκδοχα της αλοιφης.Εγω δοκιμασα να βαλω elocon αλλα μου εβγαλε κατι για τη μυτη δεν ξερω αν ειναι η ιδια κρεμα.Αυτο ειχε 0 risk παντως..

aglaia
15-01-11, 00:23
Έχω φοβερό μπούκωμα και το μόνο που έχω στο φαρμακείο του σπιτιού μου είναι οτριβίν (και για ενήλικες και για παιδιά). Κοιτάζω ομως στο ε-λακτάνσια και το βγάζει με επικινδυνότητα 2. Και έχω την εξής απορία: Αφού ο γιος μου που πριν λίγες μέρες είχε κι αυτός μπούκωμα επιτρέπονταν να του βάλω οτριβίν (ο παιδίατρος μας το έδωσε) εγώ γιατί δεν κάνει να το χρησιμοποιήσω; Ή η επικινδυνότητα αφορά όταν θηλάζουμε πολύ μικρά μωρά; (ο γιος μου είναι ενός έτους).....

Μπορεί να έχει σοβαρές παρενέργειες και καλό είναι να αποφεύγεται και από τα παιδιά και από τους ενήλικες.

Ο φυσιολογικός ορός δεν σας βοήθησε;

aglaia
15-01-11, 00:24
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΞΗΜΕΡΩΣΕ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΗ ΜΥΤΗ!!!!!!!!!!!!!! ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ (4 ΜΗΝΩΝ)
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΟ OTRIVIN????? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

Φυσιολογικός ορός.
Πλύσεις με χλιαρό αλατόνερο.

aglaia
15-01-11, 00:28
Καλησπέρα σας.

κορτιζόνη είναι
δεν αντενδείκνυται για το θηλασμό

η ατοπική δερματίτιδα είναι συχνά ένδειξη αλλεργικής αντίδρασης είτε σε τροφές είτε σε απορρυπαντικά

είναι σε σημείο που έρχεται σε επαφή με απορρυπαντικά;

lucky-sylvester
15-01-11, 00:31
Κορίτσια, μπορεί κάποια που γνωρίζει ή έχει πάρει κατά τη διάρκεια του θηλασμού αν μπορούμε να πάρουμε χάπια πρεβιοτικών;

kat05
15-01-11, 00:34
κορτιζόνη είναι

η ατοπική δερματίτιδα είναι συχνά ένδειξη αλλεργικής αντίδρασης είτε σε τροφές είτε σε απορρυπαντικά

Ο μικρός μου (6,5 μηνών) που θηλάζει (όχι αποκλειστικά) έχει πολύ επίμονη ατοπική δερματίτιδα (έκζεμα). Πιστεύετε οτι θα μπορούσε να το θεραπεύσει ο αποκλεισμός του ξένου γάλακτος από τη διατροφή του; Αν προσπαθούσα να παίρνει μόνο δικό μου γάλα, παράλληλα με τις στερεές τροφές; Ψάχνω άρθρα για να τεκμηριώσω αυτό που μου λέει το ... ένστικτό μου, ισχύει κάτι τέτοιο;

kat05
15-01-11, 00:36
Διευκρινίζω οτι από 35 ημερών περίπου παίρνει και συμπλήρωμα ξένου γάλακτος ενώ πριν 4 μέρες ξεκινήσαμε και υποαλλεργική κρέμα ρυζάλευρο.

aglaia
15-01-11, 01:09
Κορίτσια, μπορεί κάποια που γνωρίζει ή έχει πάρει κατά τη διάρκεια του θηλασμού αν μπορούμε να πάρουμε χάπια πρεβιοτικών;

μπορούμε

aglaia
15-01-11, 01:12
Ο μικρός μου (6,5 μηνών) που θηλάζει (όχι αποκλειστικά) έχει πολύ επίμονη ατοπική δερματίτιδα (έκζεμα). Πιστεύετε οτι θα μπορούσε να το θεραπεύσει ο αποκλεισμός του ξένου γάλακτος από τη διατροφή του; Αν προσπαθούσα να παίρνει μόνο δικό μου γάλα, παράλληλα με τις στερεές τροφές; Ψάχνω άρθρα για να τεκμηριώσω αυτό που μου λέει το ... ένστικτό μου, ισχύει κάτι τέτοιο;

Τα παιδιά που παρουσιάζουν τροφικές αλλεργίες, έχουν 50% πιθανότητα να εχουν αλλεργία στο αγελαδινό γάλα, οπότε το πρώτο που προτείνεται να αποκλεισθεί είναι αυτό και παράλληλα ψάχνουμε και για άλλες τροφικές αλλεργίες.

Προσοχή στα κρυμμένα γαλακτοκομικά που βρίσκονται σε πάρα πολλά τρόφιμα όπως το ψωμί, τα αλλαντικά κλπ.

Το μωρό παρακολουθείται από αλλεργιολόγο;

aglaia
15-01-11, 01:14
Διευκρινίζω οτι από 35 ημερών περίπου παίρνει και συμπλήρωμα ξένου γάλακτος ενώ πριν 4 μέρες ξεκινήσαμε και υποαλλεργική κρέμα ρυζάλευρο.

Πόσο ξένο γάλα παίρνει το μωρό το 24ωρο και πόσες φορές θηλάζει;

Την υποαλλεργική κρέμα την πρότεινε ο παιδίατρος ή ο αλλεργιολόγος;

Το παιδί τρώει φυσικές τροφές (φρούτα, λαχανικά, κρέας) αντί για το ρυζάλευρο που έχει και ζάχαρη και γάλα και τεχνητά αρώματα; Τα έχει δοκιμάσει και δεν τα θέλει;

bitchoni
15-01-11, 03:16
κορτιζόνη είναι

Αγλαϊα μου, δεν έχω αλλάξει κάτι στις καθημερινές μου συνήθειες. Χρησιμοποιώ σταθερά τα ίδια απορρυπαντικά και καλλυντικά. Απλά κάποια στιγμή στους δύο μήνες μετά την εγκυμοσύνη με έπιασε φαγούρα στο εσωτερικό των αγκώνων, η οποία επιδεινώθηκε και άρχισαν να εμφανίζονται κάποιες κοκκινίλες. Επειδή ο κόμπος έφτασε στο χτένι αποφάσισα να το ψάξω, έστω και λίγο καθυστερημένα.

Επίσης, μου είπε η δερματολόγος να προσέχω πολύ και τη μικρή γιατί συνήθως η ατοπική δερματίτιδα κληρονομείται:(

kat05
15-01-11, 09:53
Πόσο ξένο γάλα παίρνει το μωρό το 24ωρο και πόσες φορές θηλάζει;

Την υποαλλεργική κρέμα την πρότεινε ο παιδίατρος ή ο αλλεργιολόγος;

Το παιδί τρώει φυσικές τροφές (φρούτα, λαχανικά, κρέας) αντί για το ρυζάλευρο που έχει και ζάχαρη και γάλα και τεχνητά αρώματα; Τα έχει δοκιμάσει και δεν τα θέλει;
Συγνώμη για καθυστέρηση, είχα πρόβλημα με ίντερνετ χθες.
Ναι παρακολουθείται από αλλεργιολόγο η οποία και του έκανε τα τεστ στο χεράκι. Προς το παρόν βρήκε ευαισθησία στο αυγό και πρότεινε να αποκλείσω από τη διατροφή μου το αυγό και, προληπτικά, όσπρια και ψάρι.
Το μωρό θηλάζει σε όλα τα γέυματα (6 πλέον) και παίρνει και συμπλήρωμα 90 ml.
Το ρυζάλευρο μου το πρότειναν ως πρώτη στερεά τροφή ως λιγότερο αλλεργιογόνο. Μου είπαν οτι τα φρούτα θα τα προσθέσουν αργότερα τώρα που ο μικρός είναι "ύποπτος" για αλλεργίες.
Τι με συμβουλεύετε να κάνω;Φοβάμαι οτι οι ειδικοί δε γνωρίζουν τίποτα από θηλασμό... Να προσπαθούσα να μην του δίνω καθόλου ξένο γάλα; Δηλ να του παρέχω συμπληρώματα από μητρικό γάλα;

katinaki
21-01-11, 11:48
καλημέρα!
Πήγα στη δερματολόγο επειδη ταλαιπορούμε με ψωρίαση απο 5 χρονών και μετά τη γέννα είχα επιδίνωση. Εκτος απο τη λοσιον στο κεφάλι που βάζω elocon βγήκε ψωρίαση πάνω στις θηλές είναι στο ίδιο σημείο και απο τα δυο στήθη όπου με την τριβή που θηλάζει το παιδί όλο και φαύγουν στρώσεις δέρματος και έχει αρχίσει και το λέπι. μου έδωσε την rettavate να την βάζω και να πλένομε πριν το θηλασμό. Την έβαλα μια φορά και ενώ πλήθηκα το μωρό έκλαιγε πάρα πολύ στο στήθος όλη μέρα...δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή η ιδέα μου επειδή φοβήθηκα αλλά δεν την ξαναέβαλα και δεν το ξαναέκανε τις επόμενες μέρες..
Βαζω purelan αλλά τζίφος και επειδή ταλαιπορούμε χρόνια ξέρω οτι θέλει την κορτιζόνη της για να φύγει.
Τι να κάνω να την βάζω μήπως επειδή είναι η θηλή δεν πρέπει? η dactotor μήπως θα ήταν καλύτερη?

leticia
21-01-11, 21:57
Μετα τη γεννα εβγαλα μυρμηκιες στο χερι μου(ειχα κ στο παρελθον).
Και επειδη επεμεναν,πριν 3 μηνες περιπου εκανα θεραπεια για μια εβδομαδα με το διαλυμα "verruca hermal"απο μονη μου χωρις οδηγια ιατρου.
Μου φανηκε αθωο κ δεν κοιταξα καν τις οδηγιες(μεγαλη βλακεια μου!!!:confused:)
Εφυγαν οντως αλλα πριν λιγες μερες εμφανιστηκαν.Προχθες λοιπον ξαναεβαλα κ αφου εβαλε κοιταξα στο e-lactancia.org και ειδα οτι η ουσια fluorouracil που εμπεριεχει το διαλυμα εχει risk 3!!!!!!:shock: και οτι το γαλα δεν πρεπει να δινεται στο μωρο για 24 ωρες!!!!!!!!
Εννοειται πως ο μικρος θηλαζε κανονικοτατα!!!!!!!!!
Αγλαια ξερεις μηπως τι κινδυνος υπαρχει?
Αν μπορεσεις να μου απαντησεις θα σου ειμαι υποχρεη....Ανησυχω παρα πολυ...:neutral::neutral::neutral::neutral::neutral::neutral::neutral::neutral::neutral:

ψαράκι
30-01-11, 22:24
Το πρόβλημα μου είναι ότι έβαλα otrivin και θηλάζω τον μικρό που είναι 9 μηνών. Τώρα είδα ότι είναι risk level 2... (δείτε εδώ:
:( και φυσικά ανησυχώ...
Τον θηλάζω πρωί - βράδυ και όσες φορές ξυπνήσει την νύχτα (συνήθως 2 με 3)
Για πόσον καιρό ισχύουν οι παρενέργειες που αναφέρει? (χαμηλή πίεση, ευερεθιστότητα και αρρυθμία σε μητέρα και βρέφος)
Καλά, την ευερεθιστότητα η μητέρα (εγώ δηλαδή) την έχω έτσι κι αλλιώς μόνιμη.... (χα, χα!)

aglaia
31-01-11, 22:59
Μετα τη γεννα εβγαλα μυρμηκιες στο χερι μου(ειχα κ στο παρελθον).
Και επειδη επεμεναν,πριν 3 μηνες περιπου εκανα θεραπεια για μια εβδομαδα με το διαλυμα "verruca hermal"απο μονη μου χωρις οδηγια ιατρου.
Μου φανηκε αθωο κ δεν κοιταξα καν τις οδηγιες(μεγαλη βλακεια μου!!!:confused:)
Εφυγαν οντως αλλα πριν λιγες μερες εμφανιστηκαν.Προχθες λοιπον ξαναεβαλα κ αφου εβαλε κοιταξα στο e-lactancia.org και ειδα οτι η ουσια fluorouracil που εμπεριεχει το διαλυμα εχει risk 3!!!!!!:shock: και οτι το γαλα δεν πρεπει να δινεται στο μωρο για 24 ωρες!!!!!!!!
Εννοειται πως ο μικρος θηλαζε κανονικοτατα!!!!!!!!!
Αγλαια ξερεις μηπως τι κινδυνος υπαρχει?
Αν μπορεσεις να μου απαντησεις θα σου ειμαι υποχρεη....Ανησυχω παρα πολυ...:neutral::neutral::neutral::neutral::neutral::neutral::neutral::neutral::neutral:

Τώρα το είδα.
Το διάλυμα ή κρέμα έχει risk level 1 και λέει ότι δεν χρειάζεται να διακοπεί ο θηλασμός. Μάλλον μπερδεύτηκες με το φάρμακο που χορηγείται από το στόμα.

aglaia
31-01-11, 23:03
Το πρόβλημα μου είναι ότι έβαλα otrivin και θηλάζω τον μικρό που είναι 9 μηνών. Τώρα είδα ότι είναι risk level 2... (δείτε εδώ:
:( και φυσικά ανησυχώ...
Τον θηλάζω πρωί - βράδυ και όσες φορές ξυπνήσει την νύχτα (συνήθως 2 με 3)
Για πόσον καιρό ισχύουν οι παρενέργειες που αναφέρει? (χαμηλή πίεση, ευερεθιστότητα και αρρυθμία σε μητέρα και βρέφος)
Καλά, την ευερεθιστότητα η μητέρα (εγώ δηλαδή) την έχω έτσι κι αλλιώς μόνιμη.... (χα, χα!)

Στις οδηγίες του φαρμάκου θα λέει αυτά που ρωτάς.
Για το θηλασμό αναφέρει να μη χρησιμοποιείται για περισσότερο από 3 ημέρες και να μην υπερβαίνεται η δοσολογία.

culte
01-02-11, 09:46
να κάνω εγώ τότε την εξής ερώτηση?

πώς γίνεται να βάζουμε otrivin (παιδικό έστω) στα παιδάκια μας όταν τρέχει η μύτη τους?

μήπως αναφέρεστε σε μωρά???? γιατί εμένα 2,5 η κορη μου και όταν τρέχει η μύτη της βάζω για ένα τριήμερο....

Lia
01-02-11, 11:34

Culte, αυτή την απορία είχα κι εγώ πριν λιγο καιρό.... Δεν ξέρω αν ξέρει κάποια κοπέλα να απαντήσει!

Θα ήταν γενικώς, χρήσιμο να ξέρουμε αν η επικινδυνότητα κάποιων φαρμάκων, αφορά κυρίως θηλάζοντα βρέφη (0- 6 μηνών, πχ.... ) και αν τα ίδια φάρμακα δεν είναι το ίδιο επικίνδυνα όσο ανεβαίνει η ηλικία του παιδιού και μετά το πρώτο έτος τους....

ψαράκι
01-02-11, 14:16
Στις οδηγίες του φαρμάκου θα λέει αυτά που ρωτάς.
Για το θηλασμό αναφέρει να μη χρησιμοποιείται για περισσότερο από 3 ημέρες και να μην υπερβαίνεται η δοσολογία.

Ευχαριστώ για την απάντηση, όμως χρησιμοποίησα για 4 μέρες το παιδικό... κι έτσι δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχώ...
Το site του νοσοκομείου όταν αναφέρετε στο otrivin εννοείς αυτό των ενηλίκων?
Αν γνωρίζεις κάτι περισσότερο Αγλαϊα, θα ήμουν υπόχρεη! Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων!

aglaia
01-02-11, 23:45
να κάνω εγώ τότε την εξής ερώτηση?

πώς γίνεται να βάζουμε otrivin (παιδικό έστω) στα παιδάκια μας όταν τρέχει η μύτη τους?

μήπως αναφέρεστε σε μωρά???? γιατί εμένα 2,5 η κορη μου και όταν τρέχει η μύτη της βάζω για ένα τριήμερο....

Συγνώμη για το εκτός θέματος αλλά όταν διαβάζω κάτι τέτοια, έχω πολλές απορίες.

Αν η μύτη της τρέχει, γιατί βάζεις οτριβίν; για να σταματήσεις να τρέχει;
Αυτό το φάρμακο προκαλεί ατροφία στο βλενογόνο.
(στο σπίτι μας δεν το έχουμε βάλει ποτέ!)

aglaia
01-02-11, 23:46
Ευχαριστώ για την απάντηση, όμως χρησιμοποίησα για 4 μέρες το παιδικό... κι έτσι δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχώ...
Το site του νοσοκομείου όταν αναφέρετε στο otrivin εννοείς αυτό των ενηλίκων?
Αν γνωρίζεις κάτι περισσότερο Αγλαϊα, θα ήμουν υπόχρεη! Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Το site εννοεί των ενηλίκων και δεν γνωρίζω τι διαφορά έχει από το παιδικό.

aglaia
01-02-11, 23:51
Culte, αυτή την απορία είχα κι εγώ πριν λιγο καιρό.... Δεν ξέρω αν ξέρει κάποια κοπέλα να απαντήσει!

Θα ήταν γενικώς, χρήσιμο να ξέρουμε αν η επικινδυνότητα κάποιων φαρμάκων, αφορά κυρίως θηλάζοντα βρέφη (0- 6 μηνών, πχ.... ) και αν τα ίδια φάρμακα δεν είναι το ίδιο επικίνδυνα όσο ανεβαίνει η ηλικία του παιδιού και μετά το πρώτο έτος τους....

Όταν ένα βρέφος θηλάζει αποκλειστικά και ζυγίζει πχ 6 κιλά, μπορεί να μεταβολίσει πολύ μικρότερη ποσότητα φαρμάκου σε σχέση με ένα βρέφος που ζυγίζει 10 κιλά, τρώει στερεές τροφές και έχει πιο ώριμα όργανα.

Παίζει ρόλο και η ώρα λήψης του φαρμάκου, ο χρόνος που απαιτείται για το μεταβολισμό του κλπ (εξηγούνται στο site στην φαρμακοκινητική). Πχ η μητέρα μπορεί να πάρει ένα φάρμακο το βράδυ, το μωρό της να κοιμάται αρκετές ώρες και το πρωί που θα θηλάσει να έχει ήδη μεταβολιστεί το φάρμακο και να μην έχει καμία επίδραση στο μωρό. Το ίδιο φάρμακο μπορεί η μητέρα να το πάρει το μεσημέρι, το μωρό να θηλάσει 3 γεύματα και να έχει παρενέργειες.

leticia
02-02-11, 09:14
Τώρα το είδα.
Το διάλυμα ή κρέμα έχει risk level 1 και λέει ότι δεν χρειάζεται να διακοπεί ο θηλασμός. Μάλλον μπερδεύτηκες με το φάρμακο που χορηγείται από το στόμα.
Σ' ευχαριστω πολυ Αγλαια.Αχγωθηκα ακομα πιο πολυ γιατι στο φυλλο οδηγιων του διαλυματος αναφερει πως ΔΕΝ χρησιμοποιειται σε εγκυμοσυνη-θηλασμο.

culte
02-02-11, 10:04
Συγνώμη για το εκτός θέματος αλλά όταν διαβάζω κάτι τέτοια, έχω πολλές απορίες.

Αν η μύτη της τρέχει, γιατί βάζεις οτριβίν; για να σταματήσεις να τρέχει;
Αυτό το φάρμακο προκαλεί ατροφία στο βλενογόνο.
(στο σπίτι μας δεν το έχουμε βάλει ποτέ!)

http://www.netdoctor.co.uk/earnoseandthroat/medicines/100003022.html

. It also reduces the production of mucus, helping to relieve a blocked nose.

η παιδίατρος μου το δίνει φυσικά απλά μου λέει ν ατο δίνω max τριήμερο....

Andy
05-02-11, 15:42
Καλησπερα!

θα ηθελα τη βοηθεια σας !!
απο χτες εχω ενα τρομερο πονο στη πλατη-στηθος και δυσκολευομαι ακομα και να αναπνευσω.κρυωμα ειναι σιγουρα!θελω να τριφτω αλλα δεν ξερω αν κανει να βαλω ειτε voltaren ειτε countrepain λογω θηλασμου,μιας και εχουν και πολυ εντομη μυρωδια.χτες με ετριψε ο αντρας μου με οινοπνευμα αλλα δεν εκανε τιποτα..
τη βοηθεια σας παρακαλω!!

leticia
05-02-11, 17:33
Καλησπερα!

θα ηθελα τη βοηθεια σας !!
απο χτες εχω ενα τρομερο πονο στη πλατη-στηθος και δυσκολευομαι ακομα και να αναπνευσω.κρυωμα ειναι σιγουρα!θελω να τριφτω αλλα δεν ξερω αν κανει να βαλω ειτε voltaren ειτε countrepain λογω θηλασμου,μιας και εχουν και πολυ εντομη μυρωδια.χτες με ετριψε ο αντρας μου με οινοπνευμα αλλα δεν εκανε τιποτα..
τη βοηθεια σας παρακαλω!!
Mπηκα στο e-lactancia.org και στο voltaren εχει risk level 0.Το countrepain δεν το βρηκα.

Eleni-volos
09-02-11, 17:01
κοριτσια γνωριζει καμια με βεβαιοτητα αν επιτρεπεται η σπιρουλινα κατα τον θηλασμο?
ρωτησα δυο παιδιατρους και δεν ειχαν ιδεα!!!
ο γυναικολογος μου μου την ειχε απαγορευσει στην εγκυμοσυνη.(ειχα παρει στον πρωτο μηνα που δεν γνωριζα για την εγκυμοσυνη)

margiota
09-02-11, 19:05
κοριτσια γνωριζει καμια με βεβαιοτητα αν επιτρεπεται η σπιρουλινα κατα τον θηλασμο?
ο γυναικολογος μου μου την ειχε απαγορευσει στην εγκυμοσυνη.(ειχα παρει στον πρωτο μηνα που δεν γνωριζα για την εγκυμοσυνη)
Στο e-lanctancia το έχει risk level 0. Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις άφοβα.
Αν θες δες και μόνη σου...http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp
Βάζεις στο search by product "spirulina" και σου βγάζει το αποτέλεσμα...

aglaia
09-02-11, 22:05

Μπορείς να πάρεις. Δεν αντενδείκνυται. Ένα απλό φύκος είναι.

Eleni-volos
10-02-11, 22:09
Μπορείς να πάρεις. Δεν αντενδείκνυται. Ένα απλό φύκος είναι.
ευχαριστω:wink:

scorpiaki
10-02-11, 22:51
Μανουλες ΣΟΣ Depon επιτρεπεται κατα το θηλασμο?
Εχω τρομερο πονοδοντο και δεν νομιζω να αντεξω εως αυριο.Και αν ναι ανα ποσες ωρες επιτρεπεται να παρω?

margiota
10-02-11, 23:10
Μανουλες ΣΟΣ Depon επιτρεπεται κατα το θηλασμο?
Εχω τρομερο πονοδοντο και δεν νομιζω να αντεξω εως αυριο.Και αν ναι ανα ποσες ωρες επιτρεπεται να παρω?
από ότι ξέρω επιτρέπετε.... εξάλλου το δίνουμε και στα μωράκια
όσο για τις ώρες... στα παιδιά το δίνουμε με διαφορά 6 ωρών...

scorpiaki
10-02-11, 23:16
Thank you;)

Garouf
14-02-11, 19:37
Καλησπερα σας
Επειδή φέτος ειναι ποιο πολλά τα κρούσματα του H1N1 απο ότι το 2010, σκέφτομαι να κάνω και εγώ το εμβόλιο της εποχικής γρίπης Vaxigrip που απο ότι μου είπαν (a) καλύπτει φέτος και το συγκεκριμένο ιό.
Μου είπαν ότι είναι (b) συμβατόμε θηλασμό και ότι (c) τα αντισώματα που θα αναπτύξω λόγω του εμβολίου, θα περάσουν και στο μωρό απο το μητρικό γάλα (θηλάζω αποκλειστικά το 2 μηνών και 1 βδομάδας αγοράκι μου).
Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει τα παραπανω a b c?
Παρενέργειες στο μωρό θα υπάρξουν?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ngeo23
15-02-11, 12:10
καλημερα, εχω γαστρεντεριτιδα εδω και 5 ημερες με απιστευτα συμπτωματα και ενω ο παιδιατρος λεει οτι δεν μπορω να παρω τιποτα, η γυναικολογος μου προτεινει να παρω το ercefuryl που ειναι για τη διαρροια μονο (νιφουροξαζιδη)
δεν μπορω να το βρω στη λιστα με τα φαρμακα που επιτρεπονται, γνωριζει κανεις αν επιτρεπεται ή οχι;

souzi201
15-02-11, 20:40
ngeo23 τσέκαρε λίγο το spelling αν είναι σωστό ούτε εγώ το βρίσκω στη βάση δεδομένωn.
Αγλαΐα μήπως ξέρεις ή κάποια άλλη μανούλα η εχινάτσια για το κρύωμα αν είναι οκ; στο λακτάνσια το βγάζει risk level 1

ngeo23
16-02-11, 14:03
το αντεγραψα ακριβως!και εγω το εψαχνα με τις ωρες, εκτος αν ειναι νεο φαρμακο

souzi201
16-02-11, 15:37
Δεν το βρίσκω..τέλος πάντων..πως είσαι σήμερα; για την διάρροια μπορείς να πάρεις Imodium είναι συμβατό με τον θηλασμό

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
16-02-11, 16:13
καλημερα, εχω γαστρεντεριτιδα εδω και 5 ημερες με απιστευτα συμπτωματα και ενω ο παιδιατρος λεει οτι δεν μπορω να παρω τιποτα, η γυναικολογος μου προτεινει να παρω το ercefuryl που ειναι για τη διαρροια μονο (νιφουροξαζιδη)
δεν μπορω να το βρω στη λιστα με τα φαρμακα που επιτρεπονται, γνωριζει κανεις αν επιτρεπεται ή οχι;

Μπορείς να ρωτήσεις για imodium ή diarex...

ngeo23
16-02-11, 16:29
ευχαριστω πολυ, σημερα οχι τοσο χαλια, εφαγα καλυτερα κιολας.

patousaki mou
21-02-11, 20:53
καλησπέρα!!!!

έβγαλα δισιδρωσικό έκζεμα στο χέρι μου και η δερματολόγος μου έδωσε oriens (αντιισταμινικό) και fucicort (κορτιζονούχο αλοιφή).
o παιδίατρός μου, μου είπε να συνεχίσω κανονικά τον θηλασμό, οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. όμως η δερματολόγος μου είπε οτι με τα oriens θα μειωθεί πολύ το γάλα μου και οτι θα πρέπει να πάρω κάτι χάπια για να αυξηθεί η παραγωγή!

Αγλαϊα αν μπορείς να με βοηθήσεις....please!!!!!!
και οποιαδήποτε άλλη κοπέλα μπορεί να βοηθήσει, γιατί δεν ξέρω τί να κάνω και υποφέρω!!!!!!!!!! αλλά δεν θέλω να μειωθεί το γάλα μου και να πεινάει το μπουλντογκάκι μου!!!!

margiota
21-02-11, 23:16
καλησπέρα!!!!

έβγαλα δισιδρωσικό έκζεμα στο χέρι μου και η δερματολόγος μου έδωσε oriens (αντιισταμινικό) και fucicort (κορτιζονούχο αλοιφή).
o παιδίατρός μου, μου είπε να συνεχίσω κανονικά τον θηλασμό, οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. όμως η δερματολόγος μου είπε οτι με τα oriens θα μειωθεί πολύ το γάλα μου και οτι θα πρέπει να πάρω κάτι χάπια για να αυξηθεί η παραγωγή!

Αγλαϊα αν μπορείς να με βοηθήσεις....please!!!!!!
και οποιαδήποτε άλλη κοπέλα μπορεί να βοηθήσει, γιατί δεν ξέρω τί να κάνω και υποφέρω!!!!!!!!!! αλλά δεν θέλω να μειωθεί το γάλα μου και να πεινάει το μπουλντογκάκι μου!!!!
Το oriens έχει δραστική ουσία mizolastine. Στο http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp το δίνει risk level 1
Όσο για την κορτιζονούχο αλοιφή από ότι ξέρω δεν αντεδείκνεται στον θηλασμό γιατί η απορρόφηση από το δέρμα είναι πολύ μικρή. Ελπίζω να μη σε έχω πληροφορήσει λάθος:?

Μπουλντογκάκι? Πολύ καλό... χαχα

Επίσης μου αρέσει πολύ η υπογραφή σου! Τα λέει όλα...

Δήμητρα Π.
24-02-11, 21:24
Κοριτσια σος! Ο γυναικολογος μου διεγνωσε μυκητες κολπου και μου εδωσε μια τοπικη αλοιφη που τη λενε Daktodor. Την εψαξα στο e-lactancia και ειδα πως εινα συμβατη με το θηλασμο. Επειδη ομως υποψιαζομαι μανουρες με τους μυκητες και οτι δε θα τους ξεφορτωθω τοσο ευκολα γιατι οπως εχω διαβασει επανεμφανιζονται, γνωριζετε χαπια ή αντιβιωσεις που να ειναι συμβατες με το θηλασμο;;; Ο γυναικολογος ειπε πως δεν υπαρχουν αλλα δεν τον πολυπιστεψα για να πω και την αληθεια... Φοβαμαι μη μου πει να κοψω το γαλα και ναρχισω χαπια για τους μυκητες, το οποιο απλα δεν παιζει για μενα.......

Active Member
24-02-11, 22:00
Μα αυτη η αλοιφη ειναι ακριβως αυτο που χρειαζεται ενας μηκυτας...γιατι υποψιαζεσαι κατι τετοιο?

Ουτε με την αντιβιωση ξεφορτωνεσαι κατι οριστικα παντως....αν το γενναει ο οργανισμος σου (και δεν ειναι κατι μεταδοτικο), ειτε με αντιβιωση (δε ξερω αν ενδεικνυται ουτως ή αλλως βεβαια) ειτε με ο,τιδηποτε αλλο, οριστικα δε θα απαλαχθεις....

Δήμητρα Π.
24-02-11, 22:05
Ναι;;;;;; Ειναι καλη αυτη η αλοιφη δηλαδη;;; Θα μου περασουν;;;;Δεν εχω προδιαθεση για μυκητες, πρωτη φορα μου εμφανιστηκαν στα 29 μου χρονια....

Active Member
24-02-11, 22:07
Νομιζω ολοι οι γιατροι αυτοι δινουν για μηκυτες. Κι εγω μια φορα στην εγκυμοσυνη που ειχα βγαλει αυτη μου ειχε δωσει. μια χαρα δουλεψε. μου ειχε δωσει ακομα μια για τη φαγουρα αν θυμαμαι καλα...

Παντως τη μια μερα την εβαλα και την αλλη δεν ειχα τιποτα!

ZOYZOYNIA
24-02-11, 22:18
daktodor δίνουν & στα παιδιά αν παρουσιάσουν μύκητες λόγω πάνας. γενικά κοινή αντιβίωση δε δίνεται σε μυκητίαση, δεν έχει κάτι να προσφέρει. & δε δίνουν τίποτα per os κατά τη διάρκεια του θηλασμού, από όσο μπορώ να γνωρίζω τουλάχιστον.

Δήμητρα Π.
24-02-11, 22:27
thanks κοριτσια μου με ηρεμησατε αρκετα!

amaretto
24-02-11, 22:30
Για φυσικές λύσεις, ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.fwhc.org/health/yeast.htm

Δήμητρα Π.
24-02-11, 22:39
Σευχαριστω πολυ amaretto μου! να σου ζησει και το bebe!

patousaki mou
27-02-11, 21:01
Το oriens έχει δραστική ουσία mizolastine. Στο http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp το δίνει risk level 1
Όσο για την κορτιζονούχο αλοιφή από ότι ξέρω δεν αντεδείκνεται στον θηλασμό γιατί η απορρόφηση από το δέρμα είναι πολύ μικρή. Ελπίζω να μη σε έχω πληροφορήσει λάθος:?

Μπουλντογκάκι? Πολύ καλό... χαχα

Επίσης μου αρέσει πολύ η υπογραφή σου! Τα λέει όλα...

σε ευχαριστώ πολυ margiota!!! να είσαι καλά! άργησα λίγο, αλλά τελικά την είδα την απάντησή σου!

katerina2
27-02-11, 23:17
Η δερματολόγος μου συνέστησε να βάζω στο κεφάλι μου μία λοσιόν που λέγεται "Propiosalic". Δραστική ουσία: διπροπιονική βηταμεθαζόνη και σαλικυλικό οξύ.
Έψαξα στο e-lactancia, αλλά δε βρήκα κάτι. Μήπως κάποια μπορεί να μου βρει αν είναι ασύμβατο με το θηλασμό;
ευχαριστώ.

Palladin
27-02-11, 23:39
Η δερματολόγος μου συνέστησε να βάζω στο κεφάλι μου μία λοσιόν που λέγεται "Propiosalic". Δραστική ουσία: διπροπιονική βηταμεθαζόνη και σαλικυλικό οξύ.
Έψαξα στο e-lactancia, αλλά δε βρήκα κάτι. Μήπως κάποια μπορεί να μου βρει αν είναι ασύμβατο με το θηλασμό;
ευχαριστώ.

Είναι συμβατά

Betamethasone - Topical use: Risk level 0
Salycilic Acid: Risk level 0

katerina2
28-02-11, 00:36
Είναι συμβατά

Betamethasone - Topical use: Risk level 0
Salycilic Acid: Risk level 0

Ευχαριστώ πολύ.

malecon
22-03-11, 14:42
Μεταφέρω εδώ τις απορίες μου σχετικά με τα σαιτ και τις οδηγίες των φυλλαδίων των φαρμάκων
Σε μια περίπτωση όπως αυτή:
http://www.druglist.gr/drugs.aspx?search=CIPROXIN
και
τι κάνουμε? εμπιστευόμαστε το φυλλάδιο οδηγιών ή το e-lactancia?

Ψάχνοντας τις οδηγίες και άλλων αντιβιώσεων είδα ότι κάποιες αναγραφουν ότι επιτρέπεται ο θηλασμός άρα δεν μου πολυκολάει το ότι οι οδηγίες γράφονται χωρίς διάκριση για να είναι καλυμένες οι εταιρείες.
Για την περίπτωση του cilroton αυτό που κατάλαβα είναι πως δεν είναι σίγουροι για την ποσότητα που μπορεί να περάσει στο μητρικό γάλα και την ποσότητα που μπορεί να πιει το μωρό. Δηλ η δραστική ουσία σε μικρές και ελεγχόμενες ποσότητες μπορεί να είναι ασφαλής (γι'αυτό δινουν το σιρόπι) ενώ σε άγνωστες και μεγάλες ποσότητες μπορεί να είναι επιβλαβής

Active Member
22-03-11, 14:53
Μεταφέρω εδώ τις απορίες μου σχετικά με τα σαιτ και τις οδηγίες των φυλλαδίων των φαρμάκων
Σε μια περίπτωση όπως αυτή:
http://www.druglist.gr/drugs.aspx?search=CIPROXIN
και
τι κάνουμε? εμπιστευόμαστε το φυλλάδιο οδηγιών ή το e-lactancia?

Ψάχνοντας τις οδηγίες και άλλων αντιβιώσεων είδα ότι κάποιες αναγραφουν ότι επιτρέπεται ο θηλασμός άρα δεν μου πολυκολάει το ότι οι οδηγίες γράφονται χωρίς διάκριση για να είναι καλυμένες οι εταιρείες.
Για την περίπτωση του cilroton αυτό που κατάλαβα είναι πως δεν είναι σίγουροι για την ποσότητα που μπορεί να περάσει στο μητρικό γάλα και την ποσότητα που μπορεί να πιει το μωρό. Δηλ η δραστική ουσία σε μικρές και ελεγχόμενες ποσότητες μπορεί να είναι ασφαλής (γι'αυτό δινουν το σιρόπι) ενώ σε άγνωστες και μεγάλες ποσότητες μπορεί να είναι επιβλαβής

malecon, απο ο,τι βλεπω το βγαζει και σε μια εκδοση lactate (καπως ετσι)που ακομα και η ιδια η εταιρεια δεν γραφει οτι αντενδεικνυται στο θηλασμο.

Το θεμα με τα φαρμακα ειναι οτι μπορει να μην κανει αυτο το συγκεκριμενο, αλλα καποιο αλλο σιγουρα θα κανει.

Κι εγω πιστευω οτι οι εταιρειες κοτσαρουν παντου το γνωστο με το θηλασμο, ή οτι συμβουλευτειτε το γιατρο σας για να αποποιουνται οποιασδηποτε ευθυνης (νομικης).

Τωρα, απο κει και περα, ειναι θεμα του κατα ποσο εμπιστευεσαι το γιατρο σου ωστε αυτος , με τα δικα του επιστημονικα κριτηρια, να κρινει αν μπορεις ή οχι να παρεις κατι.

Τα ιδια ακριβως πιστευω και σε περιπτωσεις εγκυμοσυνης....

malecon
22-03-11, 15:17
malecon, απο ο,τι βλεπω το βγαζει και σε μια εκδοση lactate (καπως ετσι)που ακομα και η ιδια η εταιρεια δεν γραφει οτι αντενδεικνυται στο θηλασμο.

Το θεμα με τα φαρμακα ειναι οτι μπορει να μην κανει αυτο το συγκεκριμενο, αλλα καποιο αλλο σιγουρα θα κανει. /QUOTE]
Αναφέρθηκα στο συγκεκριμένο φαρμακο λόγω της εμπειρίας που είχα. Μου το συνέστησε ο γιατρός λόγω πλούσιου ιστορικού αλλεργιών σε αντιβιώσεις. Οπότε μπορεί και να μην είχε πολλές επιλογές. Πιθανόν σε άλλες περιπτώσεις να υπάρχουν ακόμα λιγότερες επιλογές φαρμάκων

[QUOTE=Ραννια;1956959]Κι εγω πιστευω οτι οι εταιρειες κοτσαρουν παντου το γνωστο με το θηλασμο, ή οτι συμβουλευτειτε το γιατρο σας για να αποποιουνται οποιασδηποτε ευθυνης (νομικης).
Τότε γιατί η augmentin πχ γραφει ότι μπορείς να θηλάζεις? (με την έγκριση του γιατρού το λέει αλλά δεν νομιζω πως το λέει μόνο για νομικούς λόγους)
Πιθανόν να το λένε και άλλα φαρμακα, μην με βάλεις να ψάξω. Άλλα θα λένε απαγορευται και άλλα θα λενε δεν έχουμε ασφαλή συμπεράσματα Αν ήθελαν απλά να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο θα έλεγαν όλα μη θηλάζετε. Όπως θα έλεγαν όλα μην χειρίζεστε μηχανήματα

Τωρα, απο κει και περα, ειναι θεμα του κατα ποσο εμπιστευεσαι το γιατρο σου ωστε αυτος , με τα δικα του επιστημονικα κριτηρια, να κρινει αν μπορεις ή οχι να παρεις κατι.

Τα ιδια ακριβως πιστευω και σε περιπτωσεις εγκυμοσυνης....
Συμφωνώ, γιατί να μην εμπιστεύομαι τον γιατρό μου ή τον ΕΟΦ και να εμπιστευομαι σαιτ στο ιντερνετ?

pasxalitsa v
28-04-11, 13:20
ο γιατρος μου εδωσε το παρακατω (levotuss....levodropropizine) λεγοντας μου οτι ειναι ηπιο αλλα να συμβουλευτω και τον γυναικολογο μου...
στην λιστα ειδα οτι εχει σκορ 1
αρα σημαινει οτι εχει μικρη απορροφηση αρα μπορω να το παρω.
σωστα???????

culte
28-04-11, 13:31
ο γιατρος μου εδωσε το παρακατω (levotuss....levodropropizine) λεγοντας μου οτι ειναι ηπιο αλλα να συμβουλευτω και τον γυναικολογο μου...
στην λιστα ειδα οτι εχει σκορ 1
αρα σημαινει οτι εχει μικρη απορροφηση αρα μπορω να το παρω.
σωστα???????

pasxalitsa θηλαζε μετά απο δύο ώρες από την ώρα που το λαμβάνεις για να έχει πέσει η συγκέντρωση του στο μισό από ότι βλέπω!

pasxalitsa v
28-04-11, 13:43
culte ευχαριστω!!!

barbita
04-07-11, 11:35
καλημέρα σε όλους!!!
Έχω εδω και 10 μέρες βήχα. Θέλω να πάρω bisolvon, αλλά εκεί που λέει για τη γαλουχία, λέει ότι δεν είναι διαπιστωμένο αν κάνει ή όχι. Μία φίλη που είναι εγκυος ο γιατρός της έδωσε κανονικά. Γνωρίζει κάποια αν μπορω να το ξεκινήσω? Η μικρή μου είναι σχεδόν 15 μηνών (δεν ξέρω αν η ηλικία της παίζει κάποιο ρόλο). ευχαριστώ πολυ!!

zoubi
03-09-11, 12:20
ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΗΝ ΜΟΛΙΣ 2,5 ΜΗΝΩΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΠΙΚΑ ΣΤΙΣ ΦΤΕΡΝΕΣ ΜΟΥ FUCICORT Η΄FUCIDIN ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΠΙΘΑΝΗ ΜΟΛΥΝΣΗ;

amaretto
03-09-11, 12:28
To fucidin για τοπική χρήση είναι ασφαλές σύμφωνα με το http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Marchi
06-09-11, 23:59
... Γράφω λίγο βιαστηκά .. Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ !!! Η κουμπάρα μου γέννησε πριν από 7 ημέρες και ενώ όλα ξεκίνησαν μια χαρά με το θηλασμό ο γυναικολόγος της είπε ότι θα πρέπει να πάρει φάρμακα για την πίεσή της και για 15 ημέρες να μην θηλάζει αλλά να βγάζει το γάλα με το θήλαστρο και να το πετάει .... !!!! Γνωρίζει κάποια ... υπάρχει κάποιο φάρμακο για την πίεση συμβατό με το θηλασμό ???? Κοντεύω να σκάσω .. το θήλαστρο εντωμεταξύ που έχει είναι ένα απλό της chicco... Αν διακόψει για 15 ημέρες ενώ δεν έχει εδραιωθεί η γαλουχία και κάνει αυτό που της είπε ο γυναικολόγος θα μπορεί μετά να έχει επιτυχημένο θηλασμό ??

Κάποια κοπέλα που να είχε παρόμοιο πρόβλημα ?? Αγλαϊα sos !! Τα φώτα σου !!!

amaretto
07-09-11, 02:09
... Γράφω λίγο βιαστηκά .. Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ !!! Η κουμπάρα μου γέννησε πριν από 7 ημέρες και ενώ όλα ξεκίνησαν μια χαρά με το θηλασμό ο γυναικολόγος της είπε ότι θα πρέπει να πάρει φάρμακα για την πίεσή της και για 15 ημέρες να μην θηλάζει αλλά να βγάζει το γάλα με το θήλαστρο και να το πετάει .... !!!! Γνωρίζει κάποια ... υπάρχει κάποιο φάρμακο για την πίεση συμβατό με το θηλασμό ???? Κοντεύω να σκάσω .. το θήλαστρο εντωμεταξύ που έχει είναι ένα απλό της chicco... Αν διακόψει για 15 ημέρες ενώ δεν έχει εδραιωθεί η γαλουχία και κάνει αυτό που της είπε ο γυναικολόγος θα μπορεί μετά να έχει επιτυχημένο θηλασμό ??

Κάποια κοπέλα που να είχε παρόμοιο πρόβλημα ?? Αγλαϊα sos !! Τα φώτα σου !!!

Ποιο φάρμακο της σύστησε; Ίσως να είναι συμβατό.
Αν τελικά όντως δεν πρέπει να θηλάσει, τότε χρειάζεται να νοικιάσει νοσοκομειακό θήλαστρο και να αντλεί συστηματικά (βλέπε λεπτομέρειες στο πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού).

Marchi
07-09-11, 09:38
Καλημέρα ! Σε ευχαριστώ πολύ amaretto για την άμεση απάντηση !
Της έχει δώσει το dopegyt το οποίο το έπαιρνε και στην εγκυμοσύνη .. Να ρωτήσω κάτι χαζό ? Είναι δυνατόν να έκανε για εγκυμοσύνη και να μην κάνει για θηλασμό ???? Αυτό με το νοσοκομειακό το ξέρω αλλά ρε γαμώτο κρίμα δεν είναι να πετιέται το γαλατάκι ??

Υ.Γ. εκτός θέματος λίγο ... πόσο περίπου κοστίζει το μήνα να νοικιάσεις ένα νοσοκ. θήλαστρο ???

Palladin
07-09-11, 09:48
Να ρωτήσω κάτι χαζό ? Είναι δυνατόν να έκανε για εγκυμοσύνη και να μην κάνει για θηλασμό ????
Η ερώτηση δεν είναι καθόλου χαζή, είναι μια πολύ εύλογη απορία ενός λογικού ανθρώπου. Και όντως, τα φάρμακα που επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη, επιτρέπονται και στον θηλασμό, άλλωστε με τον θηλασμό περνάει μικρότερη ποσότητα φαρμάκου στο μωρό απ'ό,τι στην εγκυμοσύνη.

Αν η δραστική του ουσία είναι η Methyldopa, (φαίνεται στις οδηγιες) το φάρμακο είναι ασφαλές και συμβατό με τον θηλασμό, όπως μπορείς να ελέγξεις εδώ http://www.e-lactancia.org/

Maggie
07-09-11, 09:49
Να ρωτήσω κάτι χαζό ? Είναι δυνατόν να έκανε για εγκυμοσύνη και να μην κάνει για θηλασμό ????
Η απορία σου δεν είναι καθόλου χαζή, είναι εντελώς λογική, και η απάντηση προφανής. Αν η δραστική ουσία του dopegyt είναι η METHYLDOPA, τότε το φάρμακο είναι ασφαλές για τον θηλασμό
Μπορεις να εκτυπώσεις αυτό http://whqlibdoc.who.int/hq/2002/55732.pdf
και να πεις στην κουμπάρα σου να το δείξει στο γιατρό της

Maggie
07-09-11, 09:51
μαζί με την Palladin έγραφα

Marchi
07-09-11, 10:07
Ε μα πράγματι!
Όταν γέννησα δε με άφησαν να θηλάσω γιατί έπαιρνα ένα φάρμακο για την πίεση.Σύμφωνα με την Αγλαϊα (να'σαι καλά!!) το φάρμακο ήταν συμβατό!
Αλλά τι να τους πω?"Η Αγλαϊα από το φόρουμ λέει οτι είναι συμβατό?"
Τους πηγα λοιπόν το βιβλίο της κ.Πατσούρου (να΄ναι κι αυτή καλά!),
που έχει λίστα με τα συμβατά φάρμακα και δεν είχαν τι να μου πουν!
Με κοιτούσαν σα να μιλούσα άλλη γλώσσα και πως να αμφισβητήσουν
την Αμερικανική Παιδιατρική Εταιρεία που έχει κάνει τη λίστα?
Όχι φανταστείτε σκηνή:
Καρδιολόγος:"να χορηγήσουμε το Χ?" (μη συμβατό)
Εγώ:"πείτε μου λίγο σας παρακαλώ τι ουσία είναι αυτή?Αααα όχι όχι αυτό,άλλο να μου δώσετε!" (αφού τσεκάρω από το βιβλίο μπροστά τους)
Γυναικολόγος:"να δώσουμε το Ψ?" (συμβατό με θηλασμό)
Εγώ:"α ναι αυτό μπορώ να το πάρω!"
Καρδιολόγος:"εε ας δώσουμε αυτό!"
Τους καράφλιασα! :lol:

Γιατροί είναι,αλλά αυτό δε σημαίνει οτι δεν έχουμε κι εμείς άποψη και πρόσβαση στη γνώση! :wink:

Agapi6 ρώτα τι φάρμακα σκοπεύουν να σου δώσουν κ να ψάξουμε αν είναι συμβατά.Που σίγουρα είναι δηλαδή..υπάρχουν πάρα πολλές αντιβιώσεις συμβατές.

Αγλαία σκεφτόμουν από καιρό να βάλω εδώ τη λίστα από το βιβλίο της Πατσούρου που εμένα με έσωσε.Τι λες?Δεν ξέρω κι αν επιτρέπεται..

..... Βρήκα το παραπάνω ... άρα υπάρχει λύση ... ?

Marchi
07-09-11, 10:19
sorry δεν είχα δει τα μυνήματα ... Σας ευχαριστώ πολύ το βρήκα και εγώ ...

Marchi
07-09-11, 10:43
Η απορία σου δεν είναι καθόλου χαζή, είναι εντελώς λογική, και η απάντηση προφανής. Αν η δραστική ουσία του dopegyt είναι η METHYLDOPA, τότε το φάρμακο είναι ασφαλές για τον θηλασμό
Μπορεις να εκτυπώσεις αυτό http://whqlibdoc.who.int/hq/2002/55732.pdf
και να πεις στην κουμπάρα σου να το δείξει στο γιατρό της

Maggie το εκτύπωσα .. Τι να πω ρε κορίτσια έχω απογοητευτεί με τους γιατρούς ... Στο νοσοκομείο (ιδιωτικό) τους πήγαιναν μαζι με το μωρό και ένα μπουκαλάκι με γάλα και στην κουμπάρα μου έλεγαν ότι επειδή έχει ίκτερο η μπέμπα δεν κάνει να θηλάζει :shock: ... Εμένα σε δημόσιο μου έλεγαν το αντίθετο ( συνέχεια να τον βάζω στο στήθος) και μάλιστα ο μικρός μου είχε πολύ ίκτερο ....

Εγώ προσωπικά θα συνέχιζα να θηλάζω .. από αυτά που έψαξα και είδα (και από εσάς) ότι είναι συμβατό ... Το να το πω όμως σε κάποιον άλλο είναι πολύ λεπτό το θέμα ... Να της πω με σιγουριά .. " Συνέχισε δεν κάνεις κακό στο μωρό " .. Την αγαπώ πολύ και θέλω το καλύτερο - Θέλει πολύ να θηλάσει και επειδή το έχω ζήσει (και το ζω ακόμη αφού τρώμε ακόμη ζιζάκι) ο θηλασμός είναι ανεκτίμητης αξίας ...

Μου έχει εμπιστοσύνη πάντως και θα με ακούσει αλλά ... πως βάζεις το χέρι σου στη φωτιά και λές " ναι πάρτο ! " ? .. Μας έχουν βάλει στη διαδικασία να γινόμαστε εμείς γιατροί .. Αμάν πια ! Δεν τους αντέχω άλλο !!!

Marchi
07-09-11, 11:39
Palladin σ΄ευχαριστώ και εσένα !!Άρα της λέω να συνεχίσει το θηλασμό ....

πεπα
07-09-11, 13:41
Marchi, μου κανει φοβερη εντυπωση αυτο που εγραψες. η ερωτηση μου ειναι -δηλαδη, θεωρεις αχρηστο και οχι καλα ενημερωμενο τον ιατρο της κουμπαρας σου και με ελαφρια καρδια την συμβουλευεις να παρει ενα φαρμακο επειδη υπηρχει αναφορα στο φορουμ οτι ειναι ασφαλες. εχεις αναρωτηθει ομως ποσο αξιοπιστο ειναι αυτο το σαιτ? σε αυτο στηριζονται οι ιατροι οταν θελουν να δουν καποιες πληροφοριες για τα φαρμακα? μπορει να αντικαταστησει ενα σαιτ εναν επιστημονα? ή απ οτι καταλαβα, ε3συ μαλλον δεν τους χρειαζεσαι, η κομπαρα σου ομως?

Marchi
07-09-11, 14:18
Marchi, μου κανει φοβερη εντυπωση αυτο που εγραψες. η ερωτηση μου ειναι -δηλαδη, θεωρεις αχρηστο και οχι καλα ενημερωμενο τον ιατρο της κουμπαρας σου και με ελαφρια καρδια την συμβουλευεις να παρει ενα φαρμακο επειδη υπηρχει αναφορα στο φορουμ οτι ειναι ασφαλες. εχεις αναρωτηθει ομως ποσο αξιοπιστο ειναι αυτο το σαιτ? σε αυτο στηριζονται οι ιατροι οταν θελουν να δουν καποιες πληροφοριες για τα φαρμακα? μπορει να αντικαταστησει ενα σαιτ εναν επιστημονα? ή απ οτι καταλαβα, ε3συ μαλλον δεν τους χρειαζεσαι, η κομπαρα σου ομως?

Πεπα μου αν διάβαζες παραπάνω θα έβλεπες οτι δεν στηρίζομαι μόνο στις γνώμες των κοριτσιών .. Το έψαξα και εγώ και οι πηγές από το internet όπως και η λίστα με τα συμβατά φάρμακα από το βιβλίο της κ.Πατσούρου (λίστα από Αμερικανική Παιδιατρική Εταιρεία).. δεν θα έλεγα ότι είναι αναξιόπιστες .. αλλιώς θα έπρεπε να απογορευτούν ...

Επίσης είπα ότι φοβάμαι να συμβουλέψω κάποιν τρίτο για ένα τόσο σοβαρό θέμα (άλλο τι θα έκανα εγώ) .. γι ΄αυτό ζητάω και από εδω μέσα βοήθεια και από την Αγλαϊα την οποία εμπιστεύομαι και μέσα από πράγματα που έχω διαβάσει κατά καιρούς κατάφερα και εγώ να θηλάσω τόσο καιρό ( και πίστεψέ με - αν δεν έχεις εμπειρία - δεν είναι και τόσο εύκολο)

Προς το παρόν δεν έχω αναφέρει τίποτα στην κουμπάρα μου .. (απλά για να γνωρίζετε .. )

Όσον αφορά τους γιατρούς - "επιστήμονες" .. άστο μην το ανοίξω το θέμα γιατί θα πέσουν κεφάλια ...:(

Marchi
07-09-11, 14:22
... επίσης το έχω υπόψιν μου να ρωτήσω και τους δικούς μου γιατρούς (που εμπιστεύομαι αλλά και που μπορώ να τους μιλήσω άνετα χωρίς να μου "πάρουν" το κεφάλι) .. πριν της πω ότιδήποτε ...

Marchi
07-09-11, 16:34
Λοιπον επανέρχομαι με νέα !!

Πήρα τον δικό μου γυναικολόγο που τον εμπιστεύομαι τρελά και τον υπεραγαπώ !!! Μου είπε αμέσως ότι δεν πειράζει και ότι μπορεί να θηλάζει κανονικά .... ΄
.. και επειδή θέσαμε το θέμα με τους γιατρούς .. ο δικός της ο "επιστήμονας" δεν γνώριζε αν κάνει ή όχι και πήρε τυχαία ένα παιδίατρο από το νοσοκομείο (ο οποίος του είπε ότι δεν κάνει να το παίρνει και να θηλάζει ταυτόχρονα)...

Συμπεράσματα ???????? ... Δικά σας ...

πεπα
07-09-11, 17:25
κοιταξε, το να ανοιγουμε και να διαβαζουμε ενα βιβλιο ή ενα σαιτ δεν αντικαθιστουν εναν επαγγελματια , αλλιως η διαδικασια θα ηταν γνωστη-θα παιρναμε ενα βιβλιο ...και ξερεις τι θα γινοτανε...:shock:
μπορει η πηγη να ειναι εγκυρη,αλλα δεν εχεις τις απαιτουμενες γνωσεις για να κρινεις τοσο σοβαρα πραγματα οπως ειναι η ασφαλεια φαρμακου ( παιζει ρολο η δοσολογια, καποιες καταστασεις μητερας και μωρου, ελλειψη ενζυμου και αλλα πολλα). επισης, σε θεματα θηλασμου οδηγιες δινει παιδιατρος και οχι ο γυναικολογος . χαιρομαι παρα πολυ που εχεις εμπιστοσυνη εστω και σε εναν ιατρο και εγω το ιδιο κανω και εμπιστευομαι και το γυναικολογο μου και την παιδιατρο μου και αν χρειαστει και σε αλλες ειδικοτητες.
για την ασφαλεια καποιων συμβουλων εχω τεραστια αμφιβολια-μπορεις να βρεις ενα ποστ-ειναι τοσο ασφαλη τα συμπληρωματα παραγωγης γαλακτος -οπου θα δεις και η ιδια ποσο προσεκτικοι πρεπει να ειμαστε στις συμβουλες και τι ζημια μπορει να προκληθει .
στη θεση σου αμα αγαπουσα τοσο πολυ την κουμπαρα μου θα την ελεγα να παει στο δικο μου ιατρο επειδη ειναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ και οχι στο δικο της επειδη ειναι ασχετος(οπως ειπες προηγουμενως).

dimitris soula
07-09-11, 17:53
γεια σας κοριτσια .νομιζω οτι οταν δινει ενας γιατρος φαρμακα του λες οτι θηλαζεις και μετα οπωσδηποτε ρωτας τον παιδιατρο σου και αυτος θα σου πει τι θα κανεις.εγω ειχα πιει αντιβιωσεις κατα την διαρκεια του θηλασμου γιατι λογω καισαρικης και καθετηρα παθαινα ουρολοιμωξεις και παντα ρωτουσα τον παιδιατρο. οτι δεν εκανε ζητουσα αλλο φαρμακο.υπαρχουν πολλες επιλογες οποτε νομιζω οτι θα μπορουσε η κουμπαρα σου να ρωτησει. ακομα και αν χρειαστει να το βγαζει με το θηλαστρο να μην ανησυχεις το εχω κανει .αν το βγαζει στις 2.5 με 3 ωρες θα εχει κανονικα γαλα μετα για να συνεχισει το θηλασμο.εκει που μπορει να δυσκολευτει ισως ειναι με το μωρο που θα εχει συνηθισει το μπιμπερο αλλα με υπομονη πιστευω να τα καταφερει. εγω το τριτο μου το θηλαζα και οταν βγαιναμε και δεν μπορουσα του εδινα με το μπιμπερο.ελπιζω να πανε ολα καλα.

aglaia
07-09-11, 19:53
όπως και η λίστα με τα συμβατά φάρμακα από το βιβλίο της κ.Πατσούρου (λίστα από Αμερικανική Παιδιατρική Εταιρεία).. δεν θα έλεγα ότι είναι αναξιόπιστες .. αλλιώς θα έπρεπε να απογορευτούν ...

Aυτό που τύπωσες είναι από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας και στη βιβλιογραφία φαίνεται να χρησιμοποιεί αξιόπιστες πηγές.

Αν ο γιατρός της χρειάζεται περισσότερες λεπτομέρειες, μπορείς να τυπώσεις και αυτό:

http://www.drugs.com/breastfeeding/methyldopa.html

όπου γράφει:

Summary of Use during Lactation

Because of the low levels of methyldopa in breastmilk, amounts ingested by the infant are small and would not be expected to cause any adverse effects in breastfed infants. No special precautions are required.

Η υπέρταση πάντως είναι πάθηση που συχνά χρειάζεται γιατρό ειδικότητας, ένας υπερτασιολόγος ίσως είναι πιο κατάλληλος και πιθανότατα θα γνωρίζει καλύτερα τα φάρμακα που χορηγεί.

πεπα
07-09-11, 23:23
το αφιερωμα το καταλαβαμε, αλλα αλλου ειναι το θεμα που μαλλον χρειαζεται επαναληψη- καμια συμβουλη και αναφορα επιστημονικης βιβλιογραφιας δεν μπορει να αντικαταστησει τον ΙΑΤΡΟ σας (απο admin απο θεμα -μη συμβατη αντιβιωση και θηλασμος).
εκτος απο τα φαρμακα προσοχη και στα φυτα-θυμαστε την περιπτωση μιας κοπελας που ολο επινε την τριγωνελλα και μαγια μπυρας και επαθε τοξικη ηπατιτιδα? ολοι ιατροι απορρησαν τοτε γι αυτο το φυτο -κανενας, μα κανενας δεν ειχε ακουσει για τις ιδιοτητες του αλλα παθανε πλακα απο τη ζημια που την προκαλεσε.
προσοχη, κοριτσια, προσοχη, ολες ξερουμε να διαβαζουμε και τον υπολογιστη επισης, δεν ειναι ομως ολοι επαγγελματιες υγειας για να εκτιμουνε πληροφοριες και να παρεχουν τις ιατρικες συμβουλες:p:p:p

Marchi
08-09-11, 10:16
Καλημέρα !

Επειδή το θέμα με έχει απασχολήσει πάρα πολύ γιατί το θεωρώ πολύ σοβαρό .. θα επαναλάβω κάποια πράγματα ...
- Πήρα και τη γνώμη του δικού μου γυναικολόγου (πανεπιστημιακός γιατρός) και δεν βασίστηκα μόνο στις πηγές από το internet ...
- Ο γυναικολόγος της κουμπάρας μου δεν γνώριζε για το φάρμακο που ο ίδιος της το έδινε ανεπιφήλακτα στην εγκυμοσύνη
- Ο παιδίατρος που ρώτησε ήταν του ιδιωτικού νοσοκομείου όπου την ενημέρωναν ότι δεν κάνει να θηλάσει επειδή το μωρό έχει ίκτερο και τους πήγαιναν "πακέτο" με το μωρό και ένα μπουκαλάκι ξένο γάλα

Επίσης για να γνωρίζετε ...

- Η κουμπάρα μου έχει και ένα άλλο παιδάκι στο οποίο είχε τον ίδιο γυναικολόγο οπότε πιστεύω ότι ξέρετε πως είναι αυτά .. σαν γυναίκες δεν εμπιστευόμαστε εύκολα άλλο γιατρό και τουλάχιστον δεν της είχε δείξει κάτι "αρνητικό" (αν και κάποια πράγματα που μου έχει αναφέρει είναι κάπως ...) μέχρι τώρα ...
- Ο γυναικολόγος της είπε αρχικά με μεγάλη ευκολία να πάρει το χάπι για να κόψει το γάλα της ... και αφού η κουμπάρα μου τρελάθηκε και προσπάθησε να βρει λύση της είπαν να το βγάζει και να το πετάει για κάποιες ημέρες ..
- Το συγκεκριμένο χάπι αφορά την πίεση .. Θεωρώ ότι ο γυναικολόγος μας κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι και ο παθολόγος μας .. Δεν θα είχα την απαίτηση από ένα παιδίατρο να γνωρίζει για ένα χάπι που αφορά την πίεση ενός ενήλικα ... Αντιθέτως ο γυναικολόγος που το προτείνει για την εγκυμοσύνη θα έπρεπε να γνωρίζει και για το μετά εφόσον "γνωρίζει" το φάρμακο .. διαφορετικά θεωρώ ότι έχει επιλεκτική μόρφωση..
Στην συγκεκριμένη περίπτωση συνεπώς .. ναι πιστέυω ότι έδειξε άσχετος
- Οι πηγές μου συνοπτικά είναι οι εξής :
* Internet (λίστα από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας)
* Γνώμες και από άλλες μαμάδες για κάτι τόσο πασιφανές ... Κάνει για εγκυμοσύνη και όχι για θηλασμό ?
* Γυναικολόγο (Πανεπιστημιακό) ο οποίος γνώριζε το συγκεκριμένο φάρμακο και αν έχει επιπτώσεις - χωρίς να πάρει τη βοήθεια του "κοινού"
* .... εκκρεμεί άλλη μία για την οποία θα γράψω όταν έχω νεότερα ...

Το να αποποιείται κάποιος την ευθύνη είναι πολύ εύκολο (ο γυναικολόγος της μέσω "κάποιου" παιδίατρου) .. το να σου λεέι όμως ένας γιατρός ότι μπορείς να παίρνεις το χάπι και να θηλάζεις .. δεν νομίζω ότι το κάνει οποιοσδήποτε αν δεν είναι απόλυτα σίγουρος για αυτό ..

Οπότε δεν θεωρώ ότι πήρα εγώ το ρόλο του επαγγελματία υγείας ..
Η κουμπάρα μου μίλησε και η ίδια με τον γυναικολόγο μου και της εξήγησε κάποια πράγματα χωρίς να αμφισβητήσει ούτε μια στιγμή τον συνάδελφό του που δεν γνώριζε .. Αυτός για εμένα είναι σωστός "επαγγελματίας"

Συγνώμη για το κατεβατό και ευχαριστώ ειλικρινά όλους όσους ασχολήθηκαν με το θέμα μου .. και εσένα πέπα αλήθεια έκανες πολύ καλά με αυτά που έγραψες - δεν σε θεωρώ λάθος να το ξέρεις - όμως είδες ότι δεν μίλησα στην κουμπάρα μου πριν συμβουλευτώ κάποιο γιατρό (και όχι μόνο έναν πίστεψέ με .. περιμένω και από άλλους).
Όταν έγραψα εδώ ήθελα όλες τις γνώμες και επεξεργάστηκα όλες !

Palladin
08-09-11, 10:27
Marchi, μην στεναχωριέσαι, και μην απολογείσαι σε κανέναν.

Η πέπα το έχει συνήθειο κατά περιόδους να μπαίνει στο συγκεκριμένο και σε παρόμοια θέματα και να προκαλεί μπάχαλο και κλειδώματα λέγοντας τα ίδια και τα ίδια και χωρίς επιχειρήματα, προφανώς την βρίσκει όταν οι μαμάδες σταματούν τον θηλασμό με την παραμικρή δυσκολία, μη μασάς:wink:

Μπράβο που νοιάζεσαι για την κουμπάρα σου, καλή συνέχεια!

Marchi
08-09-11, 11:29
Σ΄ευχαριστώ πολύ Palladin !
Το μύνημα που θέλω να περάσω είναι ότι σε τέτοια σοβαρά πράγματα θα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί και λίγο πιο πονηρεμένοι να παίρνουμε και άλλες απόψεις (γιατρούς και όχι μόνο - και βέβαια συνδυαστικά με την γνώμη τους .. δεν παίζω τον γιατρό)...

Ξέρω ότι η κουμπάρα μου θέλει πάρα πολύ να θηλάσει ( το έκανε και με το πρώτο) !! Όταν της είπε ο γιατρός να κόψει τι γάλα της ενιωσε όπως μου είπε - ακούγεται λίγο αστείο - σαν να ευνουχίζουν έναν άντρα ...
Αν μου έλεγε ότι δεν επιθυμεί να θηλάσει ή οτι την κουράζει θα πήγαινα πάσο .. είναι κάθε δικαίωμά της ...
Το έψαξα και ασχολήθηκα σαν να αφορούσε εμένα .. Δεν έχω αρκετό χρόνο να μπαίνω στο forum και όμως βρήκα (για θέματα δικά μου που έχω γράψει παλαιότερα δεν ασχολήθηκα τόσο ούτε ευχέρησα να απαντήσω στις κοπέλες που ασχολήθηκαν και να τις ευχαριστήσω - αν και τις συμβουλεύτηκα και προσάρμοσα κάποιες συμβουλές τους στις δικές μου ανάγκες) ..

Αυτά .. δεν θέλω να γίνομαι κουραστική ..

πεπα
08-09-11, 13:24
Marchi, μην στεναχωριέσαι, και μην απολογείσαι σε κανέναν.

Η πέπα το έχει συνήθειο κατά περιόδους να μπαίνει στο συγκεκριμένο και σε παρόμοια θέματα και να προκαλεί μπάχαλο και κλειδώματα λέγοντας τα ίδια και τα ίδια και χωρίς επιχειρήματα, προφανώς την βρίσκει όταν οι μαμάδες σταματούν τον θηλασμό με την παραμικρή δυσκολία, μη μασάς:wink:

Μπράβο που νοιάζεσαι για την κουμπάρα σου, καλή συνέχεια!

τωρα αναρωτιεμαι-θα φας την καρτα ή οχι για σχολιασμο μελους? :shock::shock:
αλλα μαλλον δεν μασσας...

dimitris soula
08-09-11, 17:46
νομιζω πως ολο το θεμα ηταν να βρεθει μια λυση για να μην σταματησει τον θηλασμο η κουμπαρα σου και συμφωνω μαζι σου σε αυτο. αφου καταφερατε να βρειτε λυση χαρηκα παρα πολυ γι'αυτο ελπιζω να καταφερει να θηλασει οσο περισσοτερο μπορει.:grin::grin::grin:

Marchi
09-09-11, 11:02
Σ΄ευχαριστώ πολύ !

Πήρα και την γνώμη 2 παιδιάτρων και ενός γιατρού εξειδικευμένου .. Όλοι μου είπαν ότι μπορεί να συνεχίσει να θηλάζει κανονικά κι ας παίρνει το συγκεκριμένο φάρμακο.
Είμαι πολύ χαρούμενη !:D
(δεν ξέρω αν θα βρω άλλο χρόνο να ξαναγράψω. Σας ευχαριστώ πολύ πολύ !!)

leticia
11-09-11, 14:48
Κοριτσια καλησπερα.
Ψαχνοντας στο e-lactansia.org ειδα οτι η ουσια venlafaxine (αντικαταθλιπτικο φαρμακο με την ονομασια VEN FAX )εχει risk level 0. Αυτο σημαινει πως το φαρμακο το παιρνουμε αφοβα?
Θα ηθελα αν γνωριζει καποια με βεβαιοτητα να μου το πει αυτο γιατι ειναι αρκετα σοβαρο το θεμα.
1ο Η κοπελα θηλαζει,βεβαια το μωρο ειναι 20 μηνων οποτε θηλαζει περιπου 3 φορες την ημερα
2ο ειναι εγκυος και διανυει τον 2ο μηνα της εγκυμοσυνης.

dimitris soula
11-09-11, 18:12
Κοριτσια καλησπερα.
Ψαχνοντας στο e-lactansia.org ειδα οτι η ουσια venlafaxine (αντικαταθλιπτικο φαρμακο με την ονομασια VEN FAX )εχει risk level 0. Αυτο σημαινει πως το φαρμακο το παιρνουμε αφοβα?
Θα ηθελα αν γνωριζει καποια με βεβαιοτητα να μου το πει αυτο γιατι ειναι αρκετα σοβαρο το θεμα.
1ο Η κοπελα θηλαζει,βεβαια το μωρο ειναι 20 μηνων οποτε θηλαζει περιπου 3 φορες την ημερα
νομιζω οτι πρεπει να ρωτησει τον γιατρο της γιατι οτι φαρμακα παιρνει περνανε στο εμβρυο οποτε καλυτερα τον γιατρο. για να ειναι σιγουρη

amaretto
11-09-11, 22:19
Κοριτσια καλησπερα.

Ενδεικτικά, δες εδώ http://safefetus.com/DrugDetail.asp?DrugId=141&TradeName=Venlafaxine&TradeId=2517
Καλύτερα να ρωτήσει το γυναικολόγο της.

leticia
12-09-11, 14:56
Ενδεικτικά, δες εδώ http://safefetus.com/DrugDetail.asp?DrugId=141&TradeName=Venlafaxine&TradeId=2517
Καλύτερα να ρωτήσει το γυναικολόγο της.
amaretto ευχαριστω...
γιατι ομως τοση διαφορα απο το e-lactansia.org? τοσο καιρο αυτο εμπιστευομουν:? .Τελος παντων..
Ο θηλασμος πες παει περιπατο αλλα το μωρο στην κοιλια..ειναι θεμα.Οκ θα της το πω.

amaretto
12-09-11, 15:11
amaretto ευχαριστω...
γιατι ομως τοση διαφορα απο το e-lactansia.org? τοσο καιρο αυτο εμπιστευομουν:? .Τελος παντων..
Ο θηλασμος πες παει περιπατο αλλα το μωρο στην κοιλια..ειναι θεμα.Οκ θα της το πω.

Δεν υπάρχει "διαφορά". Το e-lactancia είναι για το θηλασμό, το safefetus είναι για την εγκυμοσύνη. Στην εγκυμοσύνη, περνούν πρακτικά τα πάντα από τον πλακούντα, ενώ στον θηλασμό, άλλα περνούν στο γάλα, άλλα όχι. Στη συγκεκριμένη περίπτωση η εγκυμοσύνη υπερκαλύπτει το θέμα του θηλασμού. Αν μπορείς να προφυλάξεις το έμβρυο, τότε προφυλάσσεται και το θηλάζον.
Σίγουρα υπάρχουν και άλλα φάρμακα που μπορεί να πάρει όντας έγκυος.

kiker80
19-09-11, 18:07
καλησπερα,

μιας και δεν εχω την υπομονη να διαβάσω όλες τις σελίδες θα ήθελα μια γρηγορη απαντηση . θηλαζω τον γιο μου ( 15 μηνων) και έκανα εντριβη με θερμαντικη βιξ. θα θηλάσω μετά από 3 1/2 ώρες . Πόσο επιρεαζει το μητρκό γάλα( βρίστε με αλλά μετά διάβασα οτι δεν ενδεικνειται στην γαλουχία). ευχαριστώ

dimitris soula
21-09-11, 08:04
:pκαλησπερα,

μιας και δεν εχω την υπομονη να διαβάσω όλες τις σελίδες θα ήθελα μια γρηγορη απαντηση . θηλαζω τον γιο μου ( 15 μηνων) και έκανα εντριβη με θερμαντικη βιξ. θα θηλάσω μετά από 3 1/2 ώρες . Πόσο επιρεαζει το μητρκό γάλα( βρίστε με αλλά μετά διάβασα οτι δεν ενδεικνειται στην γαλουχία). ευχαριστώ
γιατι να σε βρισουμε ? ξερεις ποσες φορες ρωτησα κατι ανοητο? μπραβο σου που θηλαζεις το μωρακι σου ακομα. σε τετοιες περιπτωσεις θα ρωτας τον παιδιατρο σου ο οποιος ειναι ο σωστος ανθρωπος για να σε βοηθησει. ελπιζω να το εκανες γιατι τωρα που σου γραφω ειναι αργα. φιλακια πολλα και στο μωρακι σου:p

leticia
07-10-11, 22:26
:p
γιατι να σε βρισουμε ? ξερεις ποσες φορες ρωτησα κατι ανοητο? μπραβο σου που θηλαζεις το μωρακι σου ακομα. σε τετοιες περιπτωσεις θα ρωτας τον παιδιατρο σου ο οποιος ειναι ο σωστος ανθρωπος για να σε βοηθησει. ελπιζω να το εκανες γιατι τωρα που σου γραφω ειναι αργα. φιλακια πολλα και στο μωρακι σου:p
Μην εισαι και τοσο σιγουρη γι'αυτο 8-)
Εχω ακουσει ανακριβειες απο παιδιατρους σε σχεση με το θηλασμο...

dimitris soula
09-10-11, 00:39
Μην εισαι και τοσο σιγουρη γι'αυτο 8-)
Εχω ακουσει ανακριβειες απο παιδιατρους σε σχεση με το θηλασμο...
εμενα ο δικος μου ειναι ο σωστος ανθρωπος για να τον ρωτησεις!αν δεν τον εμπιστευεσαι πρεπει να τον αλλαζεις τον γιατρο,εχω εμπειρια πανω σε αυτο.μαλλον δεν θα πετυχες σωστο γιατρο....φιλακια

leticia
09-10-11, 19:25
:p
Δεν αμφισβητησα το γιατρο σου:roll: ουτε αναφερθηκα στον δικο μου.
Οπως σου σημειωσα με μαυρα γραμματα ειπες "θα ρωτας τον παιδιατρο σου".Και σου απαντησα πως δεν ειναι και πολυ σιγουρο πως "ο παιδιατρος μας" ξερει να μας λυσει τις αποριες μας πανω σε θεματα θηλασμου.Εκτος κι αν ειναι IBCLC κι αν εσυ βρηκες τετοιο επιστημονα οντως εισαι πολυ τυχερη και περισσοτερο το μωρο σου;-)

Aspa
01-11-11, 21:38
Κοριτσια καλησπερα σας!Εχω μια μικρη 3 χρονων που θηλαζει και μεχρι εδω ολα καλα.Δυστυχως εξαιτιας ενος πεντικιουρ-τι το θελα-επαθα μυκητες στα νυχακια μου...προς το παρον κανω εξωτερικη θεραπεια αλλα η δερματολογος μου ειπε να κοιταξω πηπως επιτρεπεται να ξεκινησω αντιμυκητιακη αγωγη και απο το στομα.κοριτσακια σορυ ξερει καμμια?

Maggie
02-11-11, 09:14
γράψε μας τα φάρμακα που προτείνει η δερματολόγος

evaMuki
02-11-11, 13:33
Κοριτσια καλησπερα σας!Εχω μια μικρη 3 χρονων που θηλαζει και μεχρι εδω ολα καλα.Δυστυχως εξαιτιας ενος πεντικιουρ-τι το θελα-επαθα μυκητες στα νυχακια μου...προς το παρον κανω εξωτερικη θεραπεια αλλα η δερματολογος μου ειπε να κοιταξω πηπως επιτρεπεται να ξεκινησω αντιμυκητιακη αγωγη και απο το στομα.κοριτσακια σορυ ξερει καμμια?
Θεωρητικά δεν απαγορεύεται: σκέψου ότι πολλά μωρά (σχεδόν νεογέννητα) παθαίνουν στοματίτιδα ή/και η μαμά καντιντίαση στις θηλές οπότε ακολουθούν αγωγή. Όταν το μωρό είναι τόσο μεγάλο (3 ετών) όλη η επίδραση του φαρμάκου το επηρεάζει ακόμα λιγότερο.
ΟΜΩΣ επειδή τα φάρμακα αυτά επηρεάζουν πολύ τη χλωρίδα του εντέρου της μαμάς και κατ' επέκταση και του μωρού, καλό είναι να λαμβάνονται ΜΟΝΟ όταν είναι τελείως απαραίτητο.
Θα σου πρότεινα να συζητήσεις με τη γιατρό σου και εναλλακτικές θεραπείες: π.χ. διάλυμμα* από 1/3 betadine, 1/3 πρόπολη (θα βρεις στα φαρμακεία, π.χ. της Apivita που είναι βιολογική) και 1/3 αλόη (επίσης από φαρμακείο) που μπορείς να εφαρμόζεις τοπικά 3 φορές τη μέρα, κλπ. πριν καταφύγεις σε θεραπεία από το στόμα. (*Το διάλυμμα αυτό μου συνέστησε να το φτιάξω ομοιοπαθητικός γιατρός για περίπτωση δερματικής μυκητίασης και είχε θεαματικά αποτελέσματα χωρίς καθόλου χρήση κορτιζονούχων αλοιφών).

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
02-11-11, 13:44
..........και συνεχιζω επειδη μιλάς για νυχια.... βοηθουν πολυ ποδολουτρα σε καθαρό ξυδι μηλου (1μερος ξυδι 3 μερη νερο)
Επισης μπορεις να βάζεις και σκορδο (αν αντεχεις τη μυρωδιά) κόβεις τη σκελίδα στη μεση και αλοιφεις την περιοχη,,,,

malecon
02-11-11, 13:47
Θα σου πρότεινα να συζητήσεις με τη γιατρό σου και εναλλακτικές θεραπείες: π.χ. διάλυμμα* από 1/3 betadine, 1/3 πρόπολη (θα βρεις στα φαρμακεία, π.χ. της Apivita που είναι βιολογική) και 1/3 αλόη (επίσης από φαρμακείο) που μπορείς να εφαρμόζεις τοπικά 3 φορές τη μέρα, κλπ. πριν καταφύγεις σε θεραπεία από το στόμα. (*Το διάλυμμα αυτό μου συνέστησε να το φτιάξω ομοιοπαθητικός γιατρός για περίπτωση δερματικής μυκητίασης και είχε θεαματικά αποτελέσματα χωρίς καθόλου χρήση κορτιζονούχων αλοιφών).
Ένα παρόμοιο διάλυμα (προφανώς είχε betadin ή κάτι παρεμφερές λόγω χρώματος) είχα χρησιμοποιήσει και εγώ μετά από μακροχρόνια - αποτυχημένη προσπάθεια να απαλλαγώ από μύκητες σε 2 νυχια. Είχα δοκιμάσει για πολύ καιρό (μπορεί 2-3 χρόνια) εξωτερική θεραπεία με loceryl, στην συνέχεια αφού δεν είχα δει αποτέλεσμα πήρα χάπια (τα οποία με πείραξαν) και δοκίμασα το διάλυμα που έδωσε ο φαρμακοποιός στην μητέρα μου (γι'αυτό και δεν ξερω ακριβη σύσταση) αφού στην τελική δεν είχα τίποτα να χάσω, μάλιστα αφού ήταν ΄για εξωτερική χρήση οι κίνδυνοι ήταν ελάχιστοι. Το αποτέλεσμα ήταν σταδιακά να απαλλαγώ από τους τόσο επίμονους μυκητες. Για ψάξτο!

evaMuki
02-11-11, 14:11
:-D Πολύ χαίρομαι για την εναλλακτική αυτή συζήτηση!
Εγώ το διάλυμμα που αναφέρω επάνω το δοκίμασα... στο σκύλο μου:mrgreen: Μη γελάτε! Ο καημένος είχε επί χρόνια πρόβλημα που κάθε φορά σκάγαμε να το ξεφορτωθούμε και κάθε φορά που ο οργανισμός του ήταν λίγο ευάλωτος τον ξανάπιανε. Τα συμβατικά φάρμακα (τοπικά και από το στόμα) του είχαν διαλύσει το στομάχι και το έντερο με αποτέλεσμα η όλη "θεραπεία" να τραβάει σε μάκρος, 2-3 μήνες (χώρια τη θεραπεία για την κολίτιδα που πάθαινε μετά την αντιβίωση).
Με δεδομένο ότι τον έχουμε μέσα στο σπίτι και με τον γιο μου πλέον να αλωνίζει στα ίδια σημεία σχεδόν με το σκυλί, φοβόμουν εξίσου τη χρήση τοπικών συμβατικών αλοιφών (κάποιες κτηνιατρικές συνιστούσαν εφαρμογή με γάντια...) με τους μύκητες. Την τελευταία φορά που το έπαθε (επετειακά, κάθε χρόνο την ίδια εποχή που η αρχική του οικογένεια τον εγκατέλειψε στο δρόμο...:?) αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε τη συμβουλή της ομοιοπαθητικού. Η κλασική κτηνίατρος επιβεβαίωσε ότι ήταν μύκητες και μου είπε ότι αναλαμβάνω εγώ το ρίσκο για το ότι δεν θα δώσουμε συμβατική θεραπεία. Μέσα σε 20 περίπου μέρες είχαν φύγει όλες οι αλλοιώσεις και τα σημεία έβγαλαν πάλι τρίχα!!! Η κτηνίατρος δεν το πίστευε :lol:

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
02-11-11, 14:38
:-D Πολύ χαίρομαι για την εναλλακτική αυτή συζήτηση!
Εγώ το διάλυμμα που αναφέρω επάνω το δοκίμασα... στο σκύλο μου:mrgreen: Μη γελάτε! Ο καημένος είχε επί χρόνια πρόβλημα που κάθε φορά σκάγαμε να το ξεφορτωθούμε και κάθε φορά που ο οργανισμός του ήταν λίγο ευάλωτος τον ξανάπιανε. Τα συμβατικά φάρμακα (τοπικά και από το στόμα) του είχαν διαλύσει το στομάχι και το έντερο με αποτέλεσμα η όλη "θεραπεία" να τραβάει σε μάκρος, 2-3 μήνες (χώρια τη θεραπεία για την κολίτιδα που πάθαινε μετά την αντιβίωση).
Με δεδομένο ότι τον έχουμε μέσα στο σπίτι και με τον γιο μου πλέον να αλωνίζει στα ίδια σημεία σχεδόν με το σκυλί, φοβόμουν εξίσου τη χρήση τοπικών συμβατικών αλοιφών (κάποιες κτηνιατρικές συνιστούσαν εφαρμογή με γάντια...) με τους μύκητες. Την τελευταία φορά που το έπαθε (επετειακά, κάθε χρόνο την ίδια εποχή που η αρχική του οικογένεια τον εγκατέλειψε στο δρόμο...:?) αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε τη συμβουλή της ομοιοπαθητικού. Η κλασική κτηνίατρος επιβεβαίωσε ότι ήταν μύκητες και μου είπε ότι αναλαμβάνω εγώ το ρίσκο για το ότι δεν θα δώσουμε συμβατική θεραπεία. Μέσα σε 20 περίπου μέρες είχαν φύγει όλες οι αλλοιώσεις και τα σημεία έβγαλαν πάλι τρίχα!!! Η κτηνίατρος δεν το πίστευε :lol:

εμενα μια φιλη μου σωθηκε με τα ποδολουτρα γιατί ειχαν γυρισει και τα νυχια της προς τα μεσα στις γωνιες απο τον μυκητα........
παραλληλα βεβαια εκοψε και ζαχαρη και ασπρο αλευρι:D

ZA25
03-11-11, 19:38
Αγλαία μια ερώτηση μπορώ να πάρω fungostantin των 150 1 ανα 3 μερες συνολο 2 χάπια. Αισθάνομαι οτι έχω κολπίτιδα και υποπτευομαι τον καντιντα γιατι και στην εγκυμοσυνη ειχα και έχει και το μωράκι αλλεργία. Λόγω αποχής από τα γαλακτοκομικά δεν μπορω να φάω γιαούρτι ούτε κεφιρ...Την επόμενη τετάρτη θα πάω και σε γαστρεντερολόγο μπας και με βοηθήσει γιατί εχω και ευερέθιστο έντερο...Μπορώ?Γνωρίζεις κάποια προβιοτικά ή κεφιρ με φυτικό που θα μπορούσα να πάρω?

aglaia
03-11-11, 20:50
Αγλαία μια ερώτηση μπορώ να πάρω fungostantin των 150 1 ανα 3 μερες συνολο 2 χάπια. Αισθάνομαι οτι έχω κολπίτιδα και υποπτευομαι τον καντιντα γιατι και στην εγκυμοσυνη ειχα και έχει και το μωράκι αλλεργία.

Υποθέτω ότι εννοείς το fungustatin

Για αγωγή από το στόμα δεν έχω πληροφορίες πέρα από τις αναγραφόμενες στις εσώκλειστες οδηγίες, όπου αναφέρεται ότι δεν επιτρέπεται η χορήγηση στη γαλουχία.

Επίσης στις εσώκλειστες οδηγίες αναφέρεται αυτό:

Για τη θεραπεία της κολπικής καντιντίασης και της καντιντιασικής βαλανίτιδας πρέπει να χορηγούνται 150 mg από του στόματος ως εφάπαξ δόση
http://www.pfizer.gr/media/fungustatin_hard_caps&solution_for_infusion.pdf

Δηλαδή ότι για την κολπική καντιντίαση χορηγείται μόνο μία δόση. Αναφέρεσαι στο ίδιο φάρμακο;
Ρωτώ γιατί μπερδεύτηκα.

Η θεραπεία τοπικά με την ίδια ουσία θεωρείται ασφαλής. Συζήτησε αυτή την εναλλακτική με το γιατρό σου ή κάνε μια σχετική δίαιτα.

Λόγω αποχής από τα γαλακτοκομικά δεν μπορω να φάω γιαούρτι ούτε κεφιρ...Την επόμενη τετάρτη θα πάω και σε γαστρεντερολόγο μπας και με βοηθήσει γιατί εχω και ευερέθιστο έντερο...Edit, τώρα είδα ότι παρακολουθείς και τη GAPS και τις αλλεργίες.

Για το Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου ρίξε μια ματιά εδώ για να γνωρίζεις τις μπορείς να περιμένεις από το γαστρεντερολόγο:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0001292/

Μπορώ?Γνωρίζεις κάποια προβιοτικά ή κεφιρ με φυτικό που θα μπορούσα να πάρω?Υπάρχει το κεφίρ νερού ή όπως αλλιώς λέγεται κεφίρ φρούτων, αλλά δεν γνωρίζω αν μπορείς να το βρεις κάπου στην Ελλάδα.

Περισσότερα προβιοτικά μπορείς να πάρεις από λαχανικά που τα κάνεις τουρσί. Είναι γεμάτα λακτοβάκιλους.

Προσοχή, αν υπάρχει ευερέθιστο έντερο και η κατάσταση βρίσκεται σε έξαρση, τα προβιοτικά φυσικά ή από συμπληρώματα, μπορεί να έχουν δυσάρεστες επιδράσεις. Σύμφωνα με την προσέγγιση SCD και GAPS, πρώτα θα πρέπει επιτευχθεί βελτίωση στο πεπτικό και μετά να προχωρήσεις σε τέτοιους είδους παρεμβάσεις.

ZA25
03-11-11, 21:25
Ναι στο ιδιο φάρμακο, με 2 εφαπαξ δόσεις καθαρίζεις από το στόμα. Όσο για την Gaps μου είναι αδυνατο να κόψω υδατάνθρακες δεν μου αρεσει το κρεας και το ψάρι δεν τρωω γαλακτοκομικά παει μετα θα μου κοπει το γαλα, ηδη τα κιλά μου κατέβηκαν επικινδυνα και ζορόζομαι με την αποχή..Ουσιαστικα τωρα που τρωω υδατάνθρακες ξερω ότι ''τα ταιζω ''και με το πα΄ραπάνω γιαυτό μου βγήκε η κολπίτιδα...Εχω απογοητευτεί λίγο..Σε σημείο που φοβάμαι μήπως το γάλα μου δημιουργει προβληματάκια στο παιδι.. Ετσι μου έλεγε ο παθολόγος ότι έχω ευερεθιστο έντερο, από αυτο που διαβασα δεν νομίζω οτι έχω..Απλά εχω πρηξιμο με τα όσπρια χορτα μπρόκολο..Ποτε δεν με πειραξαν τα γαλακτοκομικά ήταν βασική τροφή μετα πρωτεινες και ελάχιστους υδατανθρακες..Τωρα όμως αλλαξα τελειως τις διατροφικές μου συνηθειες και αρχισα να ζορίζομαι.

Rosie
03-11-11, 21:45
Ναι στο ιδιο φάρμακο, με 2 εφαπαξ δόσεις καθαρίζεις από το στόμα. Όσο για την Gaps μου είναι αδυνατο να κόψω υδατάνθρακες δεν μου αρεσει το κρεας και το ψάρι δεν τρωω γαλακτοκομικά παει μετα θα μου κοπει το γαλα, ηδη τα κιλά μου κατέβηκαν επικινδυνα και ζορόζομαι με την αποχή..Ουσιαστικα τωρα που τρωω υδατάνθρακες ξερω ότι ''τα ταιζω ''και με το πα΄ραπάνω γιαυτό μου βγήκε η κολπίτιδα...Εχω απογοητευτεί λίγο..Σε σημείο που φοβάμαι μήπως το γάλα μου δημιουργει προβληματάκια στο παιδι..

Γι' αυτό δεν υπάρχει αμφιβολία, με τα εντερικά προβλήματα που έχεις και τους μύκητες το γάλα σου προκαλεί προβλήματα στο μωρό σου, πχ το έντερό σου δεν μπορεί να πέψει τις τροφές σωστά με αποτέλεσμα πολλές απ' αυτές να ξεφεύγουν αδιάσπαστες στο αίμα σου και από εκεί στο γάλα που πίνει το μωρό προκαλώντας του ποικίλες ενοχλήσεις.
Όταν έχουμε μύκητες στο έντερό μας αυτοί μας "προστάζουνε" να τρώμε όσο πιο πολλούς υδατάνθρακες γίνεται και ταυτόχρονα να απεχθανόμαστε τις τροφές που αυτοί δεν θέλουνε, πχ το κρέας, το ψάρι και γενικά τα κορεσμένα λίπη και τις πρωτεϊνες.
Γι' αυτό αν δεν βελτιώσεις τη διατροφή σου δεν πρόκειται να φύγουνε οι μυκητες από το έντερο, ακόμη και με αντιμυκητιακά φάρμακα.
Τα πεπτικά ένζυμα που με ρώτησες ίσως σε βοηθήσουνε, αλλά και πάλι αν δεν βελτιώσεις τη διατροφή σου μόνο παροδική βοήθεια θα σου προσφέρουνε.

ZA25
03-11-11, 21:58
Γι' αυτό δεν υπάρχει αμφιβολία, με τα εντερικά προβλήματα που έχεις και τους μύκητες το γάλα σου προκαλεί προβλήματα στο μωρό σου, πχ το έντερό σου δεν μπορεί να πέψει τις τροφές σωστά με αποτέλεσμα πολλές απ' αυτές να ξεφεύγουν αδιάσπαστες στο αίμα σου και από εκεί στο γάλα που πίνει το μωρό προκαλώντας του ποικίλες ενοχλήσεις.
Όταν έχουμε μύκητες στο έντερό μας αυτοί μας "προστάζουνε" να τρώμε όσο πιο πολλούς υδατάνθρακες γίνεται και ταυτόχρονα να απεχθανόμαστε τις τροφές που αυτοί δεν θέλουνε, πχ το κρέας, το ψάρι και γενικά τα κορεσμένα λίπη και τις πρωτεϊνες.
Γι' αυτό αν δεν βελτιώσεις τη διατροφή σου δεν πρόκειται να φύγουνε οι μυκητες από το έντερο, ακόμη και με αντιμυκητιακά φάρμακα.
Τα πεπτικά ένζυμα που με ρώτησες ίσως σε βοηθήσουνε, αλλά και πάλι αν δεν βελτιώσεις τη διατροφή σου μόνο παροδική βοήθεια θα σου προσφέρουνε.

Δεν σε προλαβαίνω σου απάντησα στο άλλο ποστ...Για τους μυκητες το συμπερανα μόνη μου χωρις εξετάσεις απλά επειδη έχω φαγούρα και πάντα αυτό εδινε ο γυναικολόγος..Για το ευερέθιστο περα από λίγο φούσκωμα με μπροκολο φασολάδα(τα εφαγα μετα από 5 μήνες απο την καισαρική απηχα λόγω κολικων αλλα ηταν λάθος, οπότε ισως να ειναι λογικόνα εχω φουσκωμα), δεν εχω κανενα άλλο συμπτωμα απότι αναφερεται στο άθρο πιο πάνω..Εχω επηρεαστει απο αυτα που διαβάζω..Τους υδατάνθρακες δεν του ζητάω τους τρωω γιατι δεν εχω κάτι αλλο να φάω..Πάντα ετσιήμουν με το κρεας απο μικρή οπότε δεν νομίζω να φταει ο καντίντα και αν ειναι γιατι δεν εκανα καλλιεργια..Απλά λόγω αυτών που διαβάζω για τηGAPS εκει πήγε το μυαλό μου.Θα πάω στο γαστρεντερολόγο να με εξετάσει να του πω και για ντη GAPSκαι θα μου πει..

ZA25
03-11-11, 23:53
Το fungustantin στο e-lactancia είναι πράσινο

aglaia
04-11-11, 00:17
Το fungustantin στο e-lactancia είναι πράσινο

Προσοχή, αναφέρεται μόνο για τοπική χρήση.

aglaia
04-11-11, 00:33
Για τους μυκητες το συμπερανα μόνη μου χωρις εξετάσεις απλά επειδη έχω φαγούρα και πάντα αυτό εδινε ο γυναικολόγος..
Έχεις ξανακάνει θεραπεία για τον ίδιο λόγο;

Για το ευερέθιστο περα από λίγο φούσκωμα με μπροκολο φασολάδα(τα εφαγα μετα από 5 μήνες απο την καισαρική απηχα λόγω κολικων αλλα ηταν λάθος, οπότε ισως να ειναι λογικόνα εχω φουσκωμα), δεν εχω κανενα άλλο συμπτωμα απότι αναφερεται στο άθρο πιο πάνω..το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου έχει περισσότερα συμπτώματα, όπως πριν φτάσεις να έχεις περισσότερα συμπτώματα, έχεις τα πιο απλά. Αν έχεις απλώς ευερέθιστο έντερο με φουσκώματα μόνο, καλό θα ήταν να μην το αφήσεις να εξελιχθεί.

Τους υδατάνθρακες δεν του ζητάω τους τρωω γιατι δεν εχω κάτι αλλο να φάω..Πάντα ετσιήμουν με το κρεας απο μικρή οπότε δεν νομίζω να φταει ο καντίντα Αν τρως υδατάνθρακες και δεν παίρνεις αρκετά προβιοτικά με τη διατροφή σου, τότε δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ισορροπημένη η χλωρίδα του εντέρου.

και αν ειναι γιατι δεν εκανα καλλιεργια..εννοείς ότι δεν έκανες καλλιέργεια για τα υγρά;
αν δεν έκανες, πώς γνωρίζεις τη θεραπεία που θα σου συστήσει ο γιατρός;

Θα πάω στο γαστρεντερολόγο να με εξετάσει να του πω και για ντη GAPS και θα μου πει..Οι γαστρεντερολόγοι ακολουθούν αυτή την προσέγγιση

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0001292/

Treatment

The goal of treatment is to relieve symptoms.
Lifestyle changes can help in some cases of IBS. For example, regular exercise and improved sleep habits may reduce anxiety and help relieve bowel symptoms.
Dietary changes can be helpful. However, no specific diet can be recommended for IBS, because the condition differs from one person to another.
The following changes may help:

Avoid foods and drinks that stimulate the intestines (such as caffeine, tea, or colas)
Avoid large meals
Increase fiber in the diet (this may improve constipation but make bloating worse)

Talk with your doctor before taking over-the-counter medications.
No one medication will work for everyone. Medications your doctor might try include:

Anticholinergic medications (dicyclomine, propantheline, belladonna, and hyoscyamine) taken about a half-hour before eating to control intestine muscle spasms
Bisacodyl to treat constipation
Loperamide to treat diarrhea
Low doses of tricyclic antidepressants to help relieve intestinal pain
Lubiprostone for constipation symptoms
Rifaximin, an antibiotic

Therapy may help in cases of severe anxiety or depression.

Δεν γνωρίζουν καν τη GAPS ή την SCD ή τη nutritional type του Mercola. Ευχομαι να βρεις κάποιον που γνωρίζει περισσότερα.

ZA25
04-11-11, 00:36
Πατησα antimycotic-systemic use, fluconazole και μετα το εμφανίζει πράσινο γι'αυτο δεν ειδα να γράφει τοπικα. θα το ξαναδω. Ουτως η άλλως θα ρωτ΄σησω την παιδιατρο δεν παιρνω τιποτα ετσι.

aglaia
04-11-11, 00:41
ηδη τα κιλά μου κατέβηκαν επικινδυνα και ζορόζομαι με την αποχή...
αυτό σημαίνει ότι πρέπει να το προσέξεις λίγο και να δεις τι αλλαγές μπορείς να κάνεις

Σε σημείο που φοβάμαι μήπως το γάλα μου δημιουργει προβληματάκια στο παιδι..
Το γάλα σου που δημιουργεί προβλήματα είναι το μόνο που παράλληλα το βοηθάει. Οτιδήποτε άλλο και να δώσεις, θα είναι χειρότερο.

Ποτε δεν με πειραξαν τα γαλακτοκομικά ήταν βασική τροφή
Χωρίς να είμαι ειδική, θα γράψω κάτι μόνο για σκέψη: δεν υπάρχει κανένα θηλαστικό που να βασίζει τη διατροφή του στα γαλακτοκομικά μετά τον αποθηλασμό του. Γενετικά είναι αδύνατο να υπάρχει κάτι τέτοιο.

ZA25
04-11-11, 00:52
Τωρα ειδα την απάντηση σου!Ναι του έλεγα το συμπτωμα και επαιρνα αυτό, όχι όμως στην εγκυμοσυνη..Ηδή θα αρχίσω να βελτιωνω τη διατροφη απλά θα μου παρει χρόνο για να γίνει το τουρσι επειδή ειναι χειμώνας..Θα ρωτησω το γαστρεντερολόγο καμια φορα μπορει να είναι ενημερος..Εμένα επειδή γεννηθηκε με καισαρική δυστυχώς υπαρχει περιπτωση το μωρό να τη γλύτωσε και να μην πήρε την κακή χλωρίδα, ή την παίρνει απευθείας με το θηλασμό?Σε όλα το φαρμακο πάντα είναι η τροφή.Κάθε αρχή και δύσκολη τι να κάνουμε. Απλά ελεγα να το πάρω αν επιτρεπόταν για να ανακουφιστω από τη φαγούρα.

ZA25
04-11-11, 00:56
.

Χωρίς να είμαι ειδική, θα γράψω κάτι μόνο για σκέψη: δεν υπάρχει κανένα θηλαστικό που να βασίζει τη διατροφή του στα γαλακτοκομικά μετά τον αποθηλασμό του. Γενετικά είναι αδύνατο να υπάρχει κάτι τέτοιο.
Και όμως!Δεν πίνω καφέδες καθόλου δεν καπνιζω δεν πίνω καθολου αλκοολ το γάλα το είχα ακόμη και για νερό!Το πρωινο, βραδυνο ήταν γαλα με δημητριακα, ενδιαμεσα φρουτο και το μεσημεριανο ανάλογα.

Rosie
04-11-11, 08:27
Κάθε αρχή και δύσκολη τι να κάνουμε. Απλά ελεγα να το πάρω αν επιτρεπόταν για να ανακουφιστω από τη φαγούρα.

Πήγαινε σε κάποιο φαρμακείο (προτιμότερο ομοιοπαθητικό) και πες να σου φέρουνε υπόθετα καλέντουλας, βοηθάνε πολύ.
Επίσης πολύ καλό είναι και το κολπικό τζελ της Himalaya, V-Gel.

aglaia
04-11-11, 12:45
Ναι του έλεγα το συμπτωμα και επαιρνα αυτό, όχι όμως στην εγκυμοσυνη..
Aπό τη στιγμή που τα συμπτώματα υποχωρούσαν, προφανώς σου έδινε το σωστό σκεύασμα.
Η κάντιντα όταν υπάρχει, συνήθως επανεμφανίζεται. Και να μην κάνεις εργαστηριακές εξετάσεις, με τόσες επανεμφανίσεις, νομίζω ότι δεν έχεις πολλά περιθώρεια για αμφιβολίες.

Ηδή θα αρχίσω να βελτιωνω τη διατροφη απλά θα μου παρει χρόνο για να γίνει το τουρσι επειδή ειναι χειμώνας..
Σε θερμοκρασία χώρου που έχουμε στο σπίτι, χρειάζεται 5 ημέρες.

ή την παίρνει απευθείας με το θηλασμό?
Η κάντιντα υπάρχει έτσι κι αλλιώς. Το θέμα είναι η αναλογία της σε σχέση με τα καλά βακτήρια. Το μητρικό γάλα περιέχει προβιοτικά και εν μέρη προστατεύει το μωρό, όμως υπάρχουν ευνοϊκές συνθήκες και για την κάντιντα.

aglaia
04-11-11, 12:59
Και όμως!Δεν πίνω καφέδες καθόλου δεν καπνιζω δεν πίνω καθολου αλκοολ το γάλα το είχα ακόμη και για νερό!
Το ότι το έκανες δεν με εκπλήσσει, το κάνει πολύς κόσμος.
Θα με εξέπληττε όμως αν το έκανες και είχες άριστη υγεία.

Το πρωινο, βραδυνο ήταν γαλα με δημητριακα,
Τα δημητριακά πρωινού έχουν μπει μόλις τις τελευταίες δεκαετίες στη διατροφή μας και θεωρούνται πολύ επεξεργασμένα τρόφιμα, τα οποία δεν έχουν καταναλωθεί σε αυτή τη μορφή από καμία παραδοσιακή κοινωνία για να γνωρίζουμε τις μακροχρόνιες επιδράσεις τους (το ίδιο ισχύει και για το παστεριωμένο γάλα).

ZA25
04-11-11, 13:06
Aπό τη στιγμή που τα συμπτώματα υποχωρούσαν, προφανώς σου έδινε το σωστό σκεύασμα.
Η κάντιντα όταν υπάρχει, συνήθως επανεμφανίζεται. Και να μην κάνεις εργαστηριακές εξετάσεις, με τόσες επανεμφανίσεις, νομίζω ότι δεν έχεις πολλά περιθώρεια για αμφιβολίες.

Σε θερμοκρασία χώρου που έχουμε στο σπίτι, χρειάζεται 5 ημέρες.

Η κάντιντα υπάρχει έτσι κι αλλιώς. Το θέμα είναι η αναλογία της σε σχέση με τα καλά βακτήρια. Το μητρικό γάλα περιέχει προβιοτικά και εν μέρη προστατεύει το μωρό, όμως υπάρχουν ευνοϊκές συνθήκες και για την κάντιντα.

Δεν εχω τόσες υποτροπιάσεις 3 φορές στα 4 χρόνια!Και τις 2 που έπαθα πηγαινα κολυμβητηριο 2μιση χρόνια..Το μωράκι γεννηθηκε με καισαρική αποκλειεται να πήρε κακη χλωρίδα οπως αποκλειεται να επαιρνε οποιαδήποτε χλωριδα.Γιαυτό επρεπε να θηλάσω να πάρει τα προβιοτικά απο το γάλα μου.Ακριβώς αυτός ο μυκητας υπάρχει και υποτροπιάζει σε περιπτώσεις ορμονικών αλλαγών ακόμη και στρες. Και αυτή τη περίοδο στρεσαρίστηκα πολύ με την αλλεργία της μικρής.Το στρες απο μόνο του ρίχνει την άμυνα ου οργανισμού, δεν σημαίνει ότι φταει το έντερο που στρεσαρίστηκα!Ο οργανισμός όμως έχει τη λύση πάντα μόνος του...Δεν ξέρω επειδή πάντα γυρίζει στην Gaps εγω ειμαι επιφυλακτική.Διότι δεν θα υπήρχαν τόσες ειδικότητες για τις παθήσεις μονο διατροφολόγοι με προβιοτικά!Γιατί οι παθήσεις που αναφέρει οτι δημιουργούνται απο το έντερο από άλλη οπτική γωνία αν το δούμε και αυτές οι παθήσεις επηρεάζουν απο μόνες τους τη χλωρίδα του εντέρου..Αποψή μου να μην παρεξηγηθώ..Ωστόσο την παρακολούθώ με ενδιαφέρον κι ας μη μου ''κολλάνε'' κάποια σημεία.

aglaia
04-11-11, 19:24
Ακριβώς αυτός ο μυκητας υπάρχει και υποτροπιάζει σε περιπτώσεις ορμονικών αλλαγών ακόμη και στρες. Και αυτή τη περίοδο στρεσαρίστηκα πολύ με την αλλεργία της μικρής.Το στρες απο μόνο του ρίχνει την άμυνα ου οργανισμού,
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

δεν σημαίνει ότι φταει το έντερο που στρεσαρίστηκα!
Επίσης συμφωνώ, όμως το στρες επηρεάζει όλο το σώμα. Οι περισσότεροι άνθρωποι όταν στρεασσάρονται έχουν κάποια επίδραση στο πεπτικό. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι υπαρχουν φράσεις που δεν αναφέρονται στο φαγητό αλλά στο πεπτικό:

-Δεν μπορώ να το χωνέψω
-Μου κάθησε στο στομάχι
-Είναι δυσκοίλιος (εννοώντας είναι δύστροπος, δύσκολος)

Ο οργανισμός όμως έχει τη λύση πάντα μόνος του...
Έχει τη λύση αν τον βοηθήσεις. Αν συνεχίσεις να του βάζεις τρικλοποδιές μπορεί να συνεχίσει να χειροτερεύει. Σε μερικές περιπτώσεις δεν ανακάμπτει ούτε με τη διατροφή ούτε με τα φάρμακα ούτε με το συνδυασμό τους. Δυστυχώς οι ασθένειες υπάρχουν και κάποιες καταστάσεις δεν τις ελέγχουμε.

Δεν ξέρω επειδή πάντα γυρίζει στην Gaps εγω ειμαι επιφυλακτική.
Η GAPS δεν είναι πανάκεια ούτε μπορεί να λύσει όλα τα προβλήματα, ούτε μπορεί να λύσει πλήρως τα προβλήματα, όμως φαίνεται να είναι ένα από τα συστήματα διατροφής που είναι αρκετά πλήρες και βοηθάει σε καταστάσεις που σχετίζονται με το πεπτικό άμεσα ή έμμεσα.

Για καντιντιάσεις συνέστηνα γενικά anticandida δίαιτες που είναι πολύ κοντά στην Άτκινς γιατί μόνο αυτές γνώριζα. Όμως αυτές οι δίαιτες είναι πολύ περιοριστικές και κουραστικές και ενώ περιορίζουν τον πληθυσμό της κάντιντα (αν καταφέρει η μαμά να τις ακολουθήσει), δεν φαίνεται να προσφέρουν μακροχρόνια λύση.

Διότι δεν θα υπήρχαν τόσες ειδικότητες για τις παθήσεις μονο διατροφολόγοι με προβιοτικά!
Και σε αυτό θα συμφωνήσω!
Όμως όταν συνυπάρχει και πρόβλημα στο πεπτικό, είναι δύσκολο να βοηθήσεις έναν οργανισμό που δεν μπορεί να απορροφήσει σωστά ούτε τα συστατικά των τροφών, ούτε τα συμπληρώματα διατροφής, ακόμη ίσως ούτε και τα φάρμακα που λαμβάνονται από το στόμα.
Θέλω να πω ότι η όποια δίαιτα δεν μπορεί να λύσει όλα τα προβλήματα υγείας, μπορεί όμως να αυξήσεις τις πιθανότητες ίασης και να μειώσει το χρόνο ίασης.

Γιατί οι παθήσεις που αναφέρει οτι δημιουργούνται απο το έντερο από άλλη οπτική γωνία αν το δούμε και αυτές οι παθήσεις επηρεάζουν απο μόνες τους τη χλωρίδα του εντέρου..
Και σε αυτό θα συμφωνήσω, γι' αυτό και χρειάζεται ολιστική προσέγγιση.

Πχ εδώ αναφέρονται οι επιδράσεις των παιδικών ψυχικών τραυμάτων στην υγεία:
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/01/17/scientific-proof-that-your-childhood-traumas-are-a-major-factor-in-your-all-your-illnesses.aspx

Τις περισσότερες φορές στις ασθένειες δημιουργούνται φαύλοι κύκλοι, δηλαδή το στρες ρίχνει την άμυνα, εμφανίζεται η ασθένεια, η ασθένεια αυξάνει στο στρες που ρίχνει επιπλέον την άμυνα και στο τέλος δεν ξέρεις από πού ξεκίνησε όλο αυτό.

Και για να ξεφύγουμε από τη GAPS, μπορείς, αν θέλεις, να κοιτάξεις και το διατροφικό τύπο (αν και το ένα δεν αποκλείει το άλλο, αντίθετα, αυτά τα δύο συνεργάζονται πολύ καλά).

http://products.mercola.com/nutritional-typing/

Μεταξύ άλλων αναφέρει:
One Man's Food is Another's Poison

Η τροφή κάποιου μπορεί να είναι δηλητήριο για κάποιον άλλο!

Αν και υπάρχουν τροφές που είναι δηλητήρια για όλους, όπως υπάρχουν και καλές τροφές που σε μεγάλη ποσότητα μπορεί να έχουν επιβλαβή επίδραση.

Να τονίσω ότι όλα τα παραπάνω δεν είναι συστάσεις, είναι απλώς αφορμή για διερεύνηση, αν επιθυμείς κάτι τέτοιο (μια και τα συμπτώματα που έγραψες για το μωρό και για σένα φαίνεται να συνδέονται).

ZA25
04-11-11, 19:56
Αχ Αγλαϊα συμφωνούμε απόλυτα!Με αυτό που είπες δεν ειναι πανάκεια με κάλυψες.Εγω αυτό κατάλαβα από όσα διαβαζα γενικά όχι απο το φόρουμ ότι μόνο με αυτή τη διατροφη επουλώνεται το εντερο για αυτό ημουν αρνητική και αυτό εννοούσα ότι τα καταφέρνει ο οργανισμός και μόνος του.Επειδη είμαστε ότι τρώμε εννοείται ότι αλλαζοντας κάποιες συνήθειες δίνοντας το ''μπαστουνάκι'' στον οργανισμό ειναι ακόμα καλύτερα. Πάντως η gaps θυμίζει τις συμβουλές για θεραπεία διαπερατού εντέρου..όσο για την καντίντα σε καμία καλλιέργεια δεν μου εμφανισε αυτό το μυκητα όυτε και στην εγκυμοσυνη. Πολλά βακτήρια ανέφερε ή ενα μόνο ανεφερε σπάνιοι μύκητες σε μικρη αναπτυξη γενικά και αρκετοι γαλακτοβάκιλλοι(αυτό με τους μυκητες ταν πήγαινα κολυμβητηριο αλλά δεν έλεγε καντιντα). Επίσης αναγκαστικά έπαιρνα πολλά έτη αντισυλληπτικά λόγω πολυκυστικών.Τη Δευτέρα θα είναι να κάνω τεστ παπ,θα πω να κάνει και καλλιεργεια και ειδομεν.

chris83
05-11-11, 20:22
Κοριτσια, μια ερωτηση γιατι στη σελιδα με τα συμβατα φαρμακα δεν το βρισκω. Στο κρυολογημα συνηθως παιρνω comtrex ( παρακεταμολη, υδροχλωρικη ψευδοεφεδρινη, μηλεϊνικη χλωροφαινιραμινη) και στο κουτι γραφει
"Η παρακεταμολη απεκρινεται με το μητρικο γάλα αλλα σε συνηθεις θεραπευτικες δοσεις δεν φαινεται να εχει δυσμενεις επιδρασεις στο βρεφος. Παντως εαν γαλουχειτε, συμβουλευτειται τον ιατρο σας."

Ενταξει με την παρακεταμολη. Τα αλλα δυο συστατικα ομως?

amaretto
05-11-11, 21:19
Κοριτσια, μια ερωτηση γιατι στη σελιδα με τα συμβατα φαρμακα δεν το βρισκω. Στο κρυολογημα συνηθως παιρνω comtrex ( παρακεταμολη, υδροχλωρικη ψευδοεφεδρινη, μηλεϊνικη χλωροφαινιραμινη) και στο κουτι γραφει
"Η παρακεταμολη απεκρινεται με το μητρικο γάλα αλλα σε συνηθεις θεραπευτικες δοσεις δεν φαινεται να εχει δυσμενεις επιδρασεις στο βρεφος. Παντως εαν γαλουχειτε, συμβουλευτειται τον ιατρο σας."

Ενταξει με την παρακεταμολη. Τα αλλα δυο συστατικα ομως?

Βάλε "pseudoephedrine" στην e-lactancia, για να δεις τις εναλλακτικές.

chris83
06-11-11, 15:31
Βάλε "pseudoephedrine" στην e-lactancia, για να δεις τις εναλλακτικές.

Το εβαλα αλλα δεν πολυκαταλαβαινω τι εννοει! Οι εναλλακτικες που δινει υπαρχουν εδω στην Ελλαδα? Γενικα απ' οτι εχω καταλαβει δεν κυκλοφορουν ολα τα φαρμακα σε ολο τον κοσμο...

amaretto
06-11-11, 15:53
Το εβαλα αλλα δεν πολυκαταλαβαινω τι εννοει! Οι εναλλακτικες που δινει υπαρχουν εδω στην Ελλαδα? Γενικα απ' οτι εχω καταλαβει δεν κυκλοφορουν ολα τα φαρμακα σε ολο τον κοσμο...

Δίνεις τις εναλλακτικές ουσίες στο γιατρό σου κι εκείνος διαλέγει κάποιο αντίστοιχο φάρμακο,με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις πρόβλημα.

Magia_melissa
07-11-11, 19:02
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

κορίτσια έχω το εξής πρόβλημα, εχθές ταλαιπωρήθηκα αρκετές ώρες απο πονοκέφαλο, πήρα αρχικά depon και 4 ώρες μετά πήρα αναβράζον Panadol extra (παρόλο που η παιδίατρος μου είχε πει παλαιότερα να μην το παίρνω γιατί έχει καφεϊνη, αλλά κόντευα να τρελλαθώ από τον πόνο και δεν είχα μαζί μου algofren). Επειδή ήμουν στης μητέρας μου, ο πατέρας μου μου είπε να μετρήσω την πίεσή μου, (δεν είχα ποτέ πρόβλημα και δεν μου πέρασε από το νου), ωστόσο είχα όντως πίεση 14 με 11. Έστειψα 2 λεμόνια και ξάπλωσα, μετρήθηκα ξανά αλλά η πίεση ακατέβατη. Δε σας κρύβω ότι ψιλοαγχώθηκα και αν είχα οικογενειακό γιατρό θα επικοινωνούσα μαζί του, αλλά τελικά αρκέστηκα στο λεμόνι και την ξάπλα. Η πίεση επανήλθε στο φυσιολογικό - για μένα - 11 με 8, πολύ αργά τη νύχτα, αφού με είχε πάρει για λίγο ο ύπνος.
Πριν λίγο, με ξαναέπιασε πονοκέφαλος. Προς το παρόν έκανα έναν ελληνικό καφέ, αλλά δεν τολμώ να μετρήσω πίεση, είμαι φοβιτσιάρα.

Φαντάζομαι πως υπάρχει φάρμακο για πίεση συμβατό με θηλασμό, έχει τύχει σε καμία κοπέλα? Τι κάνουμε σε ανάλογη περίπτωση? Σκέφτηκα αν ξανασυμβεί να πάω στο κέντρο υγείας της περιοχής μου...

amaretto
07-11-11, 19:08
Η προσεγμένη διατροφή μπορεί να βελτιώσει ή να διορθώσει το θέμα της πίεσης και είναι συμβατή με το θηλασμό, γιατί να καταφύγεις στα φάρμακα αμέσως;

Magia_melissa
08-11-11, 10:16
Η προσεγμένη διατροφή μπορεί να βελτιώσει ή να διορθώσει το θέμα της πίεσης και είναι συμβατή με το θηλασμό, γιατί να καταφύγεις στα φάρμακα αμέσως;

Καλημέρα amaretto, σ΄ευχαριστώ, αλλά τους τελευταίους μήνες προσέχω αρκετά τη διατροφή μου, είμαι σε πρόγραμμα, θα έλεγα ότι τρέφομαι καλύτερα από ποτέ και έχω περιορίσει στο ελάχιστο και το αλάτι. 3 γεύματα, 2 ενδιάμεσα, άφθονα φρούτα,λαχανικά,ωμούς καρπούς, σωστούς συνδιασμούς τροφών, το ελαιόλαδο ωμό και με το κουταλάκι, καθόλου γλυκά-λιπαρά, τηγανιτά-άσπρα άλευρα, γενικά είμαι πολύ καλά σε θέμα διατροφής. Αυτό που συναίβει με την πίεση ήταν -ελπίζω- μεμονωμένο περιστατικό, αλλά τρόμαξα όταν είδα ότι δεν πέφτει, αγχώθηκα. Έχουμε και μεγάλη κληρονομικότητα στην οικογένεια...

μαμαλευτερακι
13-11-11, 00:05
τωρα το ειδα αυτο το ποστ αχ αχ κ εκανα καινουργιο τεσ πα θα το μελετησω σιγα σιγα να δω τι μπορω να παρω

χελωνιτσα
21-11-11, 17:34
εχω παλι αποριες και προβληματισμους....
τις τελευταιες μερες ειχα μια φοβερη ιωση με 40 πυρετο πηγα λιοπον αμεσως στον γιατρο γιατι με 2 μικρα μωρα δεν γινοταν να συνεχιστει η κατασταση.ο μικρος μου ειναι 6 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα.του ειπα λοιπον για το θηλασμο και μου εδωσε μονο αντιβιωση(klaricid) και μου ειπε οτι δεν μου δινει αντιφλεγμονωδη λογω θηλασμου.εγω συνεχισα να θηλαζω κανονικα απλα το μωρο μετα το θηλασμο αυτες τις μερες εκλαιγε εκνευρισμενο σαν να πεινουσε.ημουν τοσο εξαντλημενη και απο την ιωση αλλα και απο το γεγονος του οτι ο μικρος δεν κοιμαται καλα τα βραδια και του εδωσα ξενο.ηπιε 200 γραμμαρια και κοιμηθηκε ολο το βραδυ σχεδον!!!
και ρωταω υπαρχει περιπτωση η αντιβιωση να επηρεαζει την παραγωγη? μηπως το γαλα μου δεν του φτανει πλεον? να σημειωσω οτι ξεκινησαμε κρεμες και παντα καλοκοιμαται μετα τα γευματα ενω οταν θηλαζει ξυπναει συνεχως!! τι μπορει να συμβαινει ? ευχαριστω εκ των προτερων.

Aglaia Papadima
22-11-11, 00:06
τις τελευταιες μερες ειχα μια φοβερη ιωση με 40 πυρετο πηγα λιοπον αμεσως στον γιατρο γιατι με 2 μικρα μωρα δεν γινοταν να συνεχιστει η κατασταση.ο μικρος μου ειναι 6 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα.του ειπα λοιπον για το θηλασμο και μου εδωσε μονο αντιβιωση(klaricid) και μου ειπε οτι δεν μου δινει αντιφλεγμονωδη λογω θηλασμου.
:?:
Tα αντιβιοτικά δεν μπορούν να καταπολεμήσουν τις ιώσεις. Καταπολεμούν μόνο μικροβιακές λοιμώξεις.
Μήπως κάπου μπερδεύεσαι;

Από τον ΕΟΦ
http://eof1.eof.gr/Syntagologio/Chapter5.htm

KΛAPIΘPOMYKINH
Clarithromycin
Eνδείξεις: Βλ. Eρυθρομυκίνη*. Bοηθητική θεραπεία στην εκρίζωση του Helicobacter pylori σε συνδυασμό με αναστολείς της αντλίας πρωτονίων (βλ. σχετ.).
Δοσολογία: 250-500 mg/12ωρο. Παιδιά: 15 mg/kg/24ωρο, σε 2 δόσεις. Σε νεφρική κάθαρση κάτω των 30 ml/min η δόση μειώνεται στο ήμισυ.
Λοιπά: Bλ. Eρυθρομυκίνη.
Mορφές-Περιεκτικότητες:
f.c. tablets 250 mg, 500 mg
gran. oral suspension 125 mg/5 ml, 250 mg/5 ml
Iδιοσκευάσματα:
KLARICID/Abbott: f.c.tab 250 mg x 12, 4666, 500 mg x 21, 14691, gra.or.sus 125 mg/5 ml x 50 ml, 2562, 250 mg/5 ml x 50 ml, 4887

*EPYΘPOMYKINH
Erythromycin
Eνδείξεις: Λοιμώξεις του αναπνευστικού στα παιδιά (κυρίως από Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae, Bordetella pertussis, Hemophilus influenzae), νόσος των λεγεωναρίων, εντερίτιδες (από Campylobacter jejuni), λοιμώξεις από Gram+ κόκκους ή βακτηρίδια, όταν αντενδείκνυται η χρήση πενικιλλίνης (ιστορικό υπερευαισθησίας, ανάπτυξη ανθεκτικών στελεχών στην πενικιλλίνη), διφθερίτιδα και αποστείρωση των φορέων, ερύθρασμα, χημειοπροφύλαξη σε οδοντικές επεμβάσεις ασθενων με υποκείμενες βαλβιδοπάθειες.

και ρωταω υπαρχει περιπτωση η αντιβιωση να επηρεαζει την παραγωγη?
δεν επηρεάζει την παραγωγή
όμως η ταλαιπωρία σου μπορεί να μειώσει προσωρινά την παραγωγή

μηπως το γαλα μου δεν του φτανει πλεον?
οι συχνοί θηλασμοί μπορούν να αυξήσουν την παραγωγή, αν αυτή έχει μειωθεί