PDA

Επιστροφή στο Forum : Καντιντίαση: διάγνωση και θεραπεία.

olga.Ι
18-07-08, 14:00
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΘΗΛΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΟΝΑΕΙ Η ΜΙΑ Η ΘΗΛΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ.
ΕΤΣΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΑΠΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΗΘΟΣ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ?ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ

Χλοη
18-07-08, 15:08
Απο αυτα που περιγράφεις, νομίζω οτι μάλλον έχεις candida. Αν ο πόνος μοιαζει με βελόνες, η σπαζμενα γυαλια μεσα στο στήθος, πρέπει να είναι αυτό. Οι γυναικολόγοι δεν ξέρουν πάντα για καντιντίαση του στήθους.

Υπάρχει θεραπεία γι΄αυτο, και είναι απολυτα φυσική.
Το πιο αποτελεσματικό που ξέρω, είναι το grapefruit seed extract. Μπορεις να το βρεις σε ταμπλέτες σε μαγαζιά με υγιεινές τροφές. Επισης, καλό είναι να πάρεις και τις σταγονες, για να βαζεις στο στήθος.
Η εταιρια λεγεται Higher nature Citricidal.

Δες παρακατω για το πως θα τα χρησιμοποιεις. (Αν δεν καταλαβαινεις καλα Αγγλικα, στειλε μου pm και θα σου μεταφρασω :) .

Grapefruit seed extract (not grape seed extract, ACTIVE INGREDIENT MUST BE “CITRICIDAL”), 250 mg (usually 2 tablets) three or four times a day orally (taken by the mother), seems to work well in many cases. If preferred the liquid extract can be taken orally, 5 drops in water three times per day (though this is not as effective). Oral GSE can be used before trying fluconazole, instead of fluconazole or in addition to fluconazole in resistant cases.

Apply solution directly on the nipples. It does not need to be refrigerated. It may be covered and used until solution is finished.

Mix very well five to 10 drops in 30 ml (1 ounce) of water (preferably, but not necessarily, distilled).
Use cotton swab or Q-tip to apply on both nipples and areolas after the feeding.
Let dry a few seconds, then apply “all purpose nipple ointment”.
If using Gentian Violet, do not use GSE on that particular feed but use after all other feeds.
Should be used in conjunction with oral GSE, either tablets, capsules, or liquid extract (see above).
Use until pain is gone and then wean down slowly over the period of at least a week.
If pain is not significantly improving after two to three days, increase the dose by 5 drops per 30 ml (ounce) of water. Can continue increasing until 25 drops per 30 ml of water.
If flaking, drying, or whiteness appears on the skin, substitute vitamin E oil or pure olive oil for APNO 1-3x/day.
Laundry can be treated as well: add 15-20 drops in the rinse cycle of all wash loads

Το APNO μπορεις να το παρεις απο το φαρμακειο.
Η συνταγή είναι η εξής:

APNO (All Purpose Nipple Ointment) as below:

Mupirocin 2% ointment (15 grams)

Betamethasone 0.1% ointment (15 grams)

To which is added miconazole powder so that the final concentration is 2% miconazole. This combination gives a total volume of just more than 30 grams. Clotrimazole powder to a final concentration of 2% may be substituted if miconazole powder is unavailable, but both exist (the pharmacist may have to order it in). I believe clotrimazole is not as good as miconazole, but I have no proof of that. Using powder gives a better concentration of antifungal agent (miconazole or clotrimazole) and the concentrations of the mupirocin and betamethasone remain higher.

Καλό είναι επίσης, να πάρεις και καψουλες acidophilus. Eιναι προβιοτικα, και πολεμανε τις μυκητιάσεις. Μπορεις για 2 μέρες να δώσεις και στο μωρό. Βαζεις λιγο στο δαχτυλο και το αφήνεις να το γλυψει.

it may be helpful to treat baby with acidophilus by rolling a wet finger in acidophilus powder (break open a capsule), and let baby suck on the finger right before a feeding. Use 2x first day, 2x second day only. Mother may want to ingest Acidophilus as well, 3x/day for 1-2 weeks.

http://www.kellymom.com/newman/c-candida_protocol.html#gse

Περάστικα σου. Ο,τι αποριες έχεις, ξαναρώτησε. :)

Χλοη
18-07-08, 15:12
Επίσης προσπάθησε όσο μπορείς να αποφύγεις τη ζαχαρη, και το σταρένιο ψωμί, γιατί η καντιντα είναι μυκητας, κι αυτές οι τροφές το φουντώνουν.

aglaia
18-07-08, 16:46
Στην Ξάνθη υπάρχει η γυναικολόγος Μιλένα Ρούζκοβα, μπορεί να σε βοηθήσει

Δες τα στοιχεία της εδώ:

http://www.ilca.org/falc.html

olga.Ι
19-07-08, 01:31
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ?
ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ.ΑΝ ΚΟΨΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ?ΑΠΟ ΤΙ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΕ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ?ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ?

noni
19-07-08, 19:45
Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά. Έχει λίγο καιρό που οι θηλές μου είναι ερεθισμένες, δηλ, έχουν αποχρωματιστεί κάπως και έχουν γίνει ροζ στο μεγαλύτερο μέρος τους και ειδικά από το ένα στήθος όταν τρώει ο μπέμπης πονάω. Επίσης να πω πως το μωρό σχεδόν 2 εβδομάδες από οταν γεννήθηκε, έχει βγάλει στον ποπό σπυράκια κολλημένα το ένα με το άλλο, που δε φεύγουν με τίποτα. Είμαστε στον παιδίατρο κάθε τόσο αλλά τίποτα. Να πω πως είμαι από την αρχή πολύ σχολαστική με την καθαριότητα της περιοχής, αφού τον πλένω σε κάθε άλλαγμα της πάνας και τον στεγνώνω προσεκτικά με πιστολάκι. Στην αρχή μας έδωσε Frezyderm, μετά fissan, δοκίμασα από μόνη μου και sudocream, bepanthol, τίποτα!! Μετά μου έδωσε εοζίνη....τίποτα. Μετά ένα μίγμα flixotide-fungoral τίποτα.... Ξέρει καμιά τι γίνεται? Λέω για τα σπυράκια του μωρού γιατί κάπου διάβασα ότι αν υπάρχει ερεθισμένη περιοχή στην πάνα που δε γιατρεύεται μπορεί να είναι μυκητες από το στήθος που μεταφέρονται στο μωρό.. Λέτε να είναι καμιά καντινίαση και γι'αυτό να μη μπορώ να συνεφέρω το κωλαράκι του μωρού?? Έίναι 50 ημερών! :? :(

aglaia
19-07-08, 20:38
ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ.ΑΝ ΚΟΨΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ?ΑΠΟ ΤΙ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΕ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ?ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ?

Μπορεί να περάσει και μόνο του αλλά μπορεί να υποφέρεις από έντονο πόνο και να μην μπορείς να θηλάσεις.

Αν κόψεις τις τροφές σίγουρα θα υποχωρήσει αλλά κανείς δεν μπορεί να μαντέψει για το αν θα σου περάσει ή όχι. Ούτε ο γιατρός που θα σου προτείνει θεραπεία μπορεί να είναι σίγουρος για την έκβαση της θεραπείας.

Τα στοιχεία της γιατρού παραπάνω σου τα έβαλα για να μην υποθέτουμε εμείς που δεν είμαστε γιατροί και δεν μπορούμε να αντικαταστήσουμε το γιατρό.

aglaia
19-07-08, 20:39
Έχει λίγο καιρό που οι θηλές μου είναι ερεθισμένες, δηλ, έχουν αποχρωματιστεί κάπως και έχουν γίνει ροζ στο μεγαλύτερο μέρος τους και ειδικά από το ένα στήθος όταν τρώει ο μπέμπης πονάω.

Θα μπορούσε να είναι και καντιντίαση αλλά καλύτερα είναι να σε δει κάποιος γιατρός εξοικειωμένος με μητέρες που θηλάζουν...

katerina24
19-07-08, 23:38
εγω εχω ακομη καντιντιαση -εδω και 1 1/2 μηνα σχεδον :cry:
δυστυχως η γιατρος μου δε καταλαβε τι ειχα και μου συνεστησε αποθηλασμο με χαπια :evil: :evil: αφου οι θηλες μου ηταν τελειως χαλια,κατακοκκινες και δεν μπορουσα να αντλησω :cry:
τη σωστη διαγνωση την εκανε η Αγλαια μας :D
πλακωθηκα κι εγω στο γιαουρτι-το προβειο(σε λιγο θα βελαζω κιολας)
ζαχαρη εχω να φαω αρκετο καιρο.
να δουμε ποσο θα κρατησει ακομη!

Χλοη
20-07-08, 11:31

Δε θα χει προβλημα το μωρό. Αυτο το παθαίνουν πολλες μητερες που θηλάζουν. Μπορει να το εχει και το μωρό στο στόμα, αλλα δεν το ενοχλει. Αν του βαλεις λιγο acidophilus, θα του περάσει.

Το grapefruit seed extract είναι απολυτα φυσικό. Δε θα πειραξει ουτε εσενα ουτε το παιδι. Εγω θα έλεγα να ξεκινησεις.

Ευχομαι περαστικα :)

Χλοη
20-07-08, 11:34
Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά. Έχει λίγο καιρό που οι θηλές μου είναι ερεθισμένες, δηλ, έχουν αποχρωματιστεί κάπως και έχουν γίνει ροζ στο μεγαλύτερο μέρος τους και ειδικά από το ένα στήθος όταν τρώει ο μπέμπης πονάω. Επίσης να πω πως το μωρό σχεδόν 2 εβδομάδες από οταν γεννήθηκε, έχει βγάλει στον ποπό σπυράκια κολλημένα το ένα με το άλλο, που δε φεύγουν με τίποτα. Είμαστε στον παιδίατρο κάθε τόσο αλλά τίποτα. Να πω πως είμαι από την αρχή πολύ σχολαστική με την καθαριότητα της περιοχής, αφού τον πλένω σε κάθε άλλαγμα της πάνας και τον στεγνώνω προσεκτικά με πιστολάκι. Στην αρχή μας έδωσε Frezyderm, μετά fissan, δοκίμασα από μόνη μου και sudocream, bepanthol, τίποτα!! Μετά μου έδωσε εοζίνη....τίποτα. Μετά ένα μίγμα flixotide-fungoral τίποτα.... Ξέρει καμιά τι γίνεται? Λέω για τα σπυράκια του μωρού γιατί κάπου διάβασα ότι αν υπάρχει ερεθισμένη περιοχή στην πάνα που δε γιατρεύεται μπορεί να είναι μυκητες από το στήθος που μεταφέρονται στο μωρό.. Λέτε να είναι καμιά καντινίαση και γι'αυτό να μη μπορώ να συνεφέρω το κωλαράκι του μωρού?? Έίναι 50 ημερών! :? :(
Μοιαζει να ειναι καντιντιαση. Δυστυχως δε μπορει να γινει διαγνωση. Η μονη ενδειξη είναι τα συμπτωματα.

olga.Ι
20-07-08, 23:39
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ GRAPEFRUIT SEED EXTRACT
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΔΟΚΙΜΑΖΩ ΤΩΡΑ ΤΟ DACTARIN GEL
ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΑΝ ΤΡΩΣ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Η ΦΙΛΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 24?

Χλοη
21-07-08, 09:20
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ GRAPEFRUIT SEED EXTRACT
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΔΟΚΙΜΑΖΩ ΤΩΡΑ ΤΟ DACTARIN GEL
ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΑΝ ΤΡΩΣ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Η ΦΙΛΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 24?

Γιαούρτι βοηθάει όπως βοηθάει επίσης το acidophilus. Aυτο μπορείς να το πάρεις απο το φαρμακείο. Το GSE, θα το βρεις σε μαγαζια με υγιεινές τροφές. Που μένεις?

Χλοη
21-07-08, 09:23
Α, στη Ξάνθη. Ισως να μπορείς να το παραγγείλεις απο Αθήνα. Δοκιμασε εκει μαγαζιά με υγιεινές τροφές, κι αν δεν τα καταφέρεις, θα σου δώσω τηλέφωνα απο δω.

olga.Ι
21-07-08, 13:59
ΘΑ ΨΑΞΩ ΚΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΧΛΟΗ.
ΑΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ Η ΦΙΛΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ24 ΕΧΕΙ ΚΑΝΤΙΝΤΙΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 1/2 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΕΙ?ΠΕΡΝΕIΣ TO GSE Η ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΓΩΓΗ Η' ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ?

katerina24
21-07-08, 15:04
ΑΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ Η ΦΙΛΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ24 ΕΧΕΙ ΚΑΝΤΙΝΤΙΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 1/2 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΕΙ?ΠΕΡΝΕIΣ TO GSE Η ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΓΩΓΗ Η' ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ?
γιατι απορεις?
η Αγλαια ειχε καντιντιαση για 4-5 μηνες με περικοπες :wink:
εγω το μονο που κανω ειναι να βαζω daktarin γελη στοματικη στις θηλες και πολλα γιαουρτια.
δεν ξερω γιατι μου κραταει τοσο καιρο και δεν ξερω αν επαιξε ρολο που επαθα και μαστιτιδα πριν 2 εβδομαδες :roll:

Χλοη
21-07-08, 15:28

Δεν ξέρω τι αγωγή κάνει η Κατερίνα, όμως η καντιντίαση, αργει να περάσει.
:cry: Περαστικά και σε σένα Κατερίνα :)

dooo
21-07-08, 16:12
περαστικά Κατερινάκιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :D

Χλοη
21-07-08, 18:46
γιατι απορεις?
η Αγλαια ειχε καντιντιαση για 4-5 μηνες με περικοπες :wink:
εγω το μονο που κανω ειναι να βαζω daktarin γελη στοματικη στις θηλες και πολλα γιαουρτια.
δεν ξερω γιατι μου κραταει τοσο καιρο και δεν ξερω αν επαιξε ρολο που επαθα και μαστιτιδα πριν 2 εβδομαδες :roll:

Ναι μπορει να κρατήσει πολύ! ¶σχημο πράγμα η καντιντα. Το "yeast beast"!! :cry:

stellamaria
14-08-08, 00:09
Καλησπέρα.. κι εγώ κάτι υποψιάζομαι για καντιντίαση..
μπήκα και στη θάλασσα πριν μερικές μέρες - 20 λεπτά κολύμπησα η έρημη - και απο τότε χειροτέρεψαν τα πράγματα.. Οι θηλές μου είναι πολύ ροζ και δείχνουν ταλαιπωρημένες. Πονάω βέβαια αλλά εχω συνηθίσει πολύ τον πόνο μου φαίνεται. Εχω τσιμπηματάκια και μετά τους θηλασμούς. Μια συνεχής ενόχληση θα έλεγα.. ¶σπρα σημαδάκια δεν υπάρχουν ούτε στο στήθος μου ούτε στο στόμα του μωρού! Αυτό λέει κάτι; Μήπως ανησυχω χωρίς λόγο; Πάντως πονάω ακόμα ενώ το μωρό τρώει καλά και πιάνει και μερος της άλω..

Τί να κάνω; ο γυναικολόγος μου δεν είναι και πολύ ειδικός.. έχω ακούσει διάφορα από το στόμα του ήδη και δε θα ξαναπήγαινα για τέτοιο λόγο. Ο παιδίατρος είναι φανατικός του αποκλειστικού θηλασμού αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να με βοηθήσει. Σίγουρα δεν μπορεί κάποιος να μου πει χωρίς να δει την κατάσταση μαλλον..

Όταν λέτε ότι πρέπει να κόψει κανείς τη ζάχαρη εννοείτε και τα φρούτα ε;
δράμαααααααα!

Ευχαριστώ για τα σχόλια σας..

katerina24
14-08-08, 00:16
Όταν λέτε ότι πρέπει να κόψει κανείς τη ζάχαρη εννοείτε και τα φρούτα ε;.
εννοουμε οτιδηποτε εχει ζαχαρη!!!!
ακομη και το ψωμι και τετοια,εγω τα φρουτα τα τρωω κανονικα :roll:
εγω πηγαινα πολυ καλυτερα αλλα εφαγα προχτες 1 γλυκο και χειροτερεψα :cry:
3 μηνες και βαλε τωρα αυτη η κατασταση :cry: :cry:
θα σου βαλω λινκ με εικονες καντιντιασης......

katerina24
14-08-08, 00:17
http://www.lactnews.com/Sore%20Nipples%20and%20Yeast.html

δες λιγο εδω

Χλοη
14-08-08, 10:44
Καλησπέρα.. κι εγώ κάτι υποψιάζομαι για καντιντίαση..
μπήκα και στη θάλασσα πριν μερικές μέρες - 20 λεπτά κολύμπησα η έρημη - και απο τότε χειροτέρεψαν τα πράγματα.. Οι θηλές μου είναι πολύ ροζ και δείχνουν ταλαιπωρημένες. Πονάω βέβαια αλλά εχω συνηθίσει πολύ τον πόνο μου φαίνεται. Εχω τσιμπηματάκια και μετά τους θηλασμούς. Μια συνεχής ενόχληση θα έλεγα.. ¶σπρα σημαδάκια δεν υπάρχουν ούτε στο στήθος μου ούτε στο στόμα του μωρού! Αυτό λέει κάτι; Μήπως ανησυχω χωρίς λόγο; Πάντως πονάω ακόμα ενώ το μωρό τρώει καλά και πιάνει και μερος της άλω..

Τί να κάνω; ο γυναικολόγος μου δεν είναι και πολύ ειδικός.. έχω ακούσει διάφορα από το στόμα του ήδη και δε θα ξαναπήγαινα για τέτοιο λόγο. Ο παιδίατρος είναι φανατικός του αποκλειστικού θηλασμού αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να με βοηθήσει. Σίγουρα δεν μπορεί κάποιος να μου πει χωρίς να δει την κατάσταση μαλλον..

Όταν λέτε ότι πρέπει να κόψει κανείς τη ζάχαρη εννοείτε και τα φρούτα ε;
δράμαααααααα!

Ευχαριστώ για τα σχόλια σας..

Δεν μπορεί να γίνει διάγνωση καντιντίασης του στήθους. Μόνο απ'τα συμπτώματα μπορείς να καταλάβεις. Αν όπως λες πονάς, κι ας πιάνει το στήθος καλά, και νιώθεις περίπου σα να έχει μέσα το στήθος σπαζμένα γυαλιά, τότε μάλλον είναι καντιντίαση.Δε χρειάζεται να κόψεις τα φρούτα, απλά να μην το παρακάνεις. Και το άσπρο ψωμί πρέπει να κόψεις. :cry:

Δοκίμασε και το Grapefruit Seed Extract.

stellamaria
14-08-08, 17:00
Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις!
κατερίνα αυτή η σελίδα με τις φωτογραφίες είναι για πολύ γερά νεύρα :shock:
υπομονή πάντως.. πού θα πάει θα περάσουν οι δύσκολες μέρες.
Εχεις δοκιμάσει κι εσύ αυτο το grapefruit seed extract? σε ταμπλέτες ή σε σταγόνες είναι καλύτερα;

Θα προσπαθήσω να το βρω κι εγώ εδώ. Στη Χίο που μένω έχουμε μόλις ένα κατάστημα με βιολογικά και τέτοια.. θα δούμε αν μπορεί να το φέρει μάλλον!
Θα ρωτήσω και τον παιδίατρο μιας και θα έρθει σε μερικές μέρες για τα εμβόλια του μικρού.

ευχαριστώ! :D

stellamaria
15-08-08, 18:40
Εχει πάρει καμία κοπέλα το APNO απο φαρμακειο;

(APNO (All Purpose Nipple Ointment) as below:

Betamethasone 0.1% ointment (15 grams))

Είναι τόσο κοινά τα συστατικά του;

Ευχαριστώ

Χλοη
16-08-08, 19:02
Εχει πάρει καμία κοπέλα το APNO απο φαρμακειο;

(APNO (All Purpose Nipple Ointment) as below:

Betamethasone 0.1% ointment (15 grams))

Είναι τόσο κοινά τα συστατικά του;

Ευχαριστώ

Ναι το έχω πάρει απο φαρμακείο. Τους έδωσα απλώς τη συνταγή.

stellamaria
17-08-08, 17:19
Ευχαριστώ!
Έχω ήδη παραγγείλει τις ταμπλέτες και τις σταγόνες από ένα αγγλικό e-shop και θα πάω σύντομα στο φαρμακείο για το APNO!

Χλοη
06-09-08, 21:45
Δυστυχώς, δεν είναι πάντα εύκολο να γίνει σωστή διάγνωση. Πολλες φορές η καντιντίαση δεν φαίνεται καθόλου, κι έτσι δε μπορεί πάντα να γίνει διάγνωση από γυναικολόγο.
Μπορόυμε όμως να καταλάβουμε από τα συμπτώματα.

Συμπτώματα

Ροζ, ή κόκκινες θηλές
Ματωμένες η σκασμένες θηλές
Φαγούρα ή κάψιμο στις θηλές
Πόνος σαν κάψιμο βαθειά στο στήθος
Πόνος που συνεχίζεται σε όλη τη διαρκεια του θηλασμού
Λευκά σημάδια μέσα στο στόμα του μωρού, κυρίως στα μάγουλα
Καντιντίαση σε άλλα σημεία του σώματος ( πχ στον κόλπο)

Θεραπέια

Ταμπλέτες από Grapefruit Seed Extract της εταιρείας Higher Nature. Πρέπει να γράφει Citricidal (μπορείτε να το βρείτε σε καταστήματα με υγιεινές τροφές.)
250mg (2 ταμπλέτες) 3-4 φορές την ημέρα.

Σταγόνες από Grapefruit Seed Extract της ίδιας εταιρείας. Διαλύετε 10 σταγόνες, σε 30 μλ νερό, και βάζετε στις θηλές μετά από κάθε θηλασμό ή άντληση. Αν σε λίγες μέρες δε δείτε βελτίωση, αυξήστε τις σταγόνες, ως 15, μέχρι και 20 σε 30 μλ νερό. Αφού στεγνώσουν απλώνετε All Purpose Nipple Ointment, το οπόιο μπορείτε να παραγγείλετε απο το φαρμακείο. Αν δείτε οτι ξηραίνεται το δέρμα, αντί για APNO βάλτε λίγο ελαιόλαδο 1-3 φορές την ημέρα.

Επίσης πολύ σημαντική είναι η διατροφή. Αποφύγετε τη ζάχαρη, το άσπρο ψωμί, τη μαγιά, το ξύδι, και τα αλκοολούχα πότά.

Να τονίσω επίσης, οτι πολύ σημαντικό, είναι και το σωστό πιάσιμο της θηλής.

sources:
http://www.kellymom.com/newman/c-candida_protocol.html#gse
http://www.drjaygordon.com/development/bf/thrush.asp

Χλοη
07-09-08, 10:13
Συνταγή για All Purpose Nipple Ointment

APNO (All Purpose Nipple Ointment) as below:

Betamethasone 0.1% ointment (15 grams)
To which is added miconazole powder so that the final concentration is 2% miconazole. This combination gives a total volume of just more than 30 grams. Clotrimazole powder to a final concentration of 2% may be substituted if miconazole powder is unavailable, but both exist (the pharmacist may have to order it in, but compounding pharmacies almost always have it on hand). I believe clotrimazole is not as good as miconazole. Using powder gives a better concentration of antifungal agent (miconazole or clotrimazole) and the concentrations of the mupirocin and betamethasone remain higher. Sometimes we will add ibuprofen powder to a final concentration of 2%.

gerakina
08-09-08, 13:29
Αχ Χλόη να'σαι καλά!!
Οταν χρειάστηκε να ψάξω δεν βρήκα έτσι συγκεντρωμένες πληροφορίες.Μπράβο!

administrator
30-09-08, 09:34
τοποθετήσαμε εδώ αυτό το τόπικ πρώτο πρώτο
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=7833

έτσι ώστε να είναι πιο εύκολο στην εύρεση.

Καντιντίαση : διάγνωση και θεραπεία.
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=292297&highlight=#292297

Pipi
17-01-09, 18:50

Να κάνω κι εγώ τώρα μια χαζή ερώτηση. Η καντιντίαση είναι μυκητίαση, σωστά; Αν υπάρχει καντιντίαση και στον κόλπο, η αντίδραση του κόλπου είναι η ίδια όπως και με απλές μυκητιάσεις; Δηλαδή υγρά που μοιάζουν με τυρί, πολύ πηχτά και άσπρα;

yogini
17-01-09, 20:24

Να κάνω κι εγώ τώρα μια χαζή ερώτηση. Η καντιντίαση είναι μυκητίαση, σωστά; Αν υπάρχει καντιντίαση και στον κόλπο, η αντίδραση του κόλπου είναι η ίδια όπως και με απλές μυκητιάσεις; Δηλαδή υγρά που μοιάζουν με τυρί, πολύ πηχτά και άσπρα;

Ναι η καντιντα στον κόλπο ειναι σαν κομμένο γάλα/τυρι...κομματακια άσπρα

Βοηθάει πολύ το γιαούρτι απ'οσο ξέρω αλλα να το διπλοτσεκάρετε

Pipi
17-01-09, 21:27
Ρωτάω γιατί έχω τέτοια υγρά 4 μέρες τώρα. Η παιδίατρος επιμένει ότι δεν είναι καντιντίαση. Αλλά αν βάλουμε και τα υγρά μάλλον το σιγουρεύουμε ότι είναι τελικά καντιντίαση. Αγλαΐα, τι γνώμη έχεις;

yogini
17-01-09, 22:32
Ρωτάω γιατί έχω τέτοια υγρά 4 μέρες τώρα. Η παιδίατρος επιμένει ότι δεν είναι καντιντίαση. Αλλά αν βάλουμε και τα υγρά μάλλον το σιγουρεύουμε ότι είναι τελικά καντιντίαση. Αγλαΐα, τι γνώμη έχεις;

Καλη μου αν εχεις τέτοιες κολπικες εκκρισεις να πας να κάνεις αμέσως καλλιέργεια γιατι θα σε πονάει σε λιγο και θα εχεις και φαγούρα :roll:

irene_555
06-02-09, 17:21
Γεια σας κοριτσια...
Εχω φοβερα εντονο και βαθυ πονο στις θηλες μου σαν να με κοβουν μαχαιρια......μιλησα με την Αγλαϊα και μου ειπε οτι μαλλον ειναι καντιντιαση!!!!!
Υπαρχει καποια κοπελα που το περασε να μου πει.......

http://b1.lilypie.com/SxDLp2/.png (http://lilypie.com)

aglaia
06-02-09, 21:26
για όσες υποφέρουν voila!

anti candida diet

http://www.google.gr/search?hl=en&q=anti+candida+diet&aq=0s&oq=anticand

αν τα κάνετε όλα αυτά και θα ανακουφιστείτε και θα αδυνατίσετε και μετά θα μας ευγνωμονείτε που θα εξοικονομήσετε τόσα από τους διαιτολόγους! :lol:

Pipi
07-02-09, 11:32
Μπράβο Αγλαΐα. Πολύ χρήσιμο το ποστ σου. Εγώ ακόμα προσέχω τη διατροφή μου γιατί ως γνωστών ο φόβος φυλάει τα έρμα :D .
Ειρήνη, εγώ έχω περάσει πολύ πρόσφατα καντιντίαση, αν θες να ρωτήσεις κάτι ρώτα με.

irene_555
07-02-09, 19:34
Γεια σου pipi!Εχω εντονο πονο στις θηλες οπως ειπα και πιο πανω εδω και 20-25 μερες.Οταν βαζω το παιδι στο στηθος υποφερω γι'αυτο ξεκινησα ξενο και το δικο μου το βγαζω με θηλαστρο....Εγω νομιζα οτι εχουν τραυματιστει ασχημα οι θηλες και δεν λεει να περασει.....Μεχρι που μιλησα με την θεα Αγλαια και μου ειπε οτι μαλλον ειναι αυτο κι'ετσι σας βρηκα εδω......
Τι αισθανοσουν εσυ?τι εκανες για να περασει?ποσο καιρο εκανε να περασει?θηλαζες παραλληλα?

http://lilypie.com/pic/090208/oYZj.jpghttp://b1.lilypie.com/SxDLp2/.png (http://lilypie.com)

aglaia
07-02-09, 23:12
Από τον αγαπητό Δρ. Σήαρς!

http://www.askdrsears.com/html/2/T028600.asp

MEDICATIONS FOR VAGINAL INFECTIONS
I tend to get a lot of vaginal yeast infections. What can I safely take while breastfeeding?
Nystatin (both in cream and oral form) is one of the oldest and safest medications to take for the treatment of yeast infections (candida) . It is also the one used most frequently to treat oral thrush and diaper-rash candida in baby, which are other forms of yeast infections. Since the medication is not well-absorbed through the skin, the mucous membranes of the mouth and vagina, or through the intestines, very little of the medication used by the mother gets into the baby. Other antifungal creams, such as Mycostatin and GyneLotrimin , are also effective against yeast and may be preferable to using an oral medication. Only a tiny bit of the active ingredient in these creams is absorbed into mother's system, so very little gets into her milk.

Diflucan (fluconazole) is safe to take while breastfeeding. For treatment of candida on the nipples, mycostatin suspension is safe, since it is the same medication given to babies. If mother has a yeast infection on her nipples, the baby should be treated at the same time. (See "Candida (Yeast or Thrush) Infection on Nipples").

For certain non-yeast vaginal infections, your doctor may recommend the drug Flagyl (metronidazole) . This drug is in the "safe to use, but with caution" category. Studies show that only a minimum amount of this drug enters the baby, even if given three times a day for ten days. However, because the safety of extended use of Flagyl has not yet been proven, the current recommendation is to give a single 2-gram dose and to stop breastfeeding for twelve hours.

katerina24
08-02-09, 00:30
ειμαι κι εγω καντιντισιακη!!!
ειναι τωρα η δευτερη φορα μεσα σε 7 μηνες!! :x

Silmaril
08-02-09, 02:09
Να κάνω μερικές χαζές ερωτήσεις; Συγγνώμη εκ των προτέρων... :oops:

Γιατί η καντιντίαση είναι στην ενότητα του θηλασμού; Σχετίζεται με κάποιο τρόπο με το θηλασμό;
Ειδική διατροφή πρέπει να ακολουθούμε όλες οι θηλάζουσες έτσι ώστε να προστατευθούμε απο τον μύκητα ή μόνο όσες εχουν ήδη προσβληθεί και θεραπευτεί απ' αυτόν;

Ξαναζητώ συγγνώμη για τις χαζές απορίες, αλλά δεν είχα χρόνο να ψάξω καλύτερα στο φόρουμ να ενημερωθώ...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση!

vera
08-02-09, 02:31
E nai.......μιλαμε για την καντινιαση που παρουσιαζεται στο στηθος της μαμας που θηλαζει.........δεν το παθαινουν οσες δε θηλαζουν.....(οχι οτι ντε και καλα το παθαινουν ολες, εγω που παθαινω συχνα κολπικα προς το παρον δεν εχω παθει στο στηθος-φτου μη με ματιασω)

Μαλλον ειναι καλο να προσεχεις προληπτικα, κακο δεν κανει......πχ η ζαχαρη θρεφει το μηκυτα........αν δεν τρως ζαχαρη ο μηκυτας εξολοθρευεται.....κανεις και διαιτα παραλληλα :wink:

Παντως θελει να το ψαξει καλα οποια νομιζει καποια οτι επαθε καντιντα.......εγω περασα μεγαλους πονους αρκετες φορες και φοβομουν για μηκυτες, αλλα εφυγαν ξαφνικα.......αρα δεν ηταν! Νομιζω το πιο ασφαλες ειναι τα ασπρα σημαδακια στο στομα του μωρου, γιατι ασπρο σημαδακι μπορει να βγαλεις στη θηλη απο σκασμενο πορο, το καταλαβαινεις οταν πιεζεις τη θηλη σε κεινο το σημειο και βγαινει γαλα....

aglaia
08-02-09, 02:32
Γιατί η καντιντίαση είναι στην ενότητα του θηλασμού; Σχετίζεται με κάποιο τρόπο με το θηλασμό;

Αν και το γάλα δεν προκαλεί καντιντίαση, εντούτοις ευνοεί την εξάπλωση μια και τα σάκχαρα τρέφουν τον μύκητα.

Όταν εμφανίζεται σε μία θηλάζουσα μαμά, ο πόνος στο στήθος είναι δυσβάσταχτος, τόσο που μπορεί να οδηγήσει τη μητέρα σε διακοπή του θηλασμού αν μείνει χωρίς διάγνωση και θεραπεία.

Επειδή οι γυναίκες που θηλάζουν είναι λίγες οι γιατροί δεν είναι εξοικειωμένοι με την καντιντίαση στο στήθος ακόμη και αν υπάρχουν εμφανή σημάδιά όπως ξηροδερμία και ξεφλούδισμα. Αντί να δώσουν θεραπεία για καντιντίαση δίνουν αλοιφές για ξηροδερμία, κορτιζόνη για δερματίτιδα...

Το χειρότερο είναι που τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει κανένα εμφανές σημάδι, η καντιντίαση μένει αδιάγνωστη άρα χωρίς θεραπεία και ο γιατρός μπορεί να σκέφτεται ότι η μαμά δεν θέλει να θηλάσει και ο πόνος δεν είναι σωματικός...

(όλα αυτά τα συναντώ συνέχεια... :? )

Ειδική διατροφή πρέπει να ακολουθούμε όλες οι θηλάζουσες έτσι ώστε να προστατευθούμε απο τον μύκητα ή μόνο όσες εχουν ήδη προσβληθεί και θεραπευτεί απ' αυτόν;
Οι περισσότερες μητέρες τρώνε ό,τι θέλουν και δεν ξέρουν καν τι είναι καντιντίαση! Μην ανησυχείς.
:wink:

aglaia
08-02-09, 02:37
http://www.askdrsears.com/html/2/T028100.asp

CANDIDA (YEAST OR THRUSH) INFECTION ON NIPPLES

Candida (also called yeast, monilla or thrush) is a fungus that thrives in warm, dark, moist environments, such as the mucus membranes of the mouth and vagina, the diaper area, skin folds, bra pads, and on persistently wet nipples.

Suspect candida as the cause of your sore nipples if:

Your nipples are extremely sore, burning, itching, red, or blistery.
You experience shooting pains in your breasts during or just after feeding (especially during your milk ejection reflex).
The usual remedies for sore nipples aren't working.
Baby has oral thrush (white, cottage-cheese-like patches on the tongue and sides of the mouth) and/or a yeasty diaper rash.
Your nipples suddenly become sore after a period of pain-free breastfeeding.
You are taking, or have just finished taking, a course of antibiotics. Yeast infections are common following antibiotic treatment.
Here are some simple suggestions that may help prevent a yeast infection on your nipples, or cure a mild case of yeast infection:

Yeast organisms hate sunlight, so give your bra and breasts a sun bath. Expose your nipples to sunlight for several minutes several times a day. After washing them, dry your bras in the sunlight.
Air-dry your nipples after each feeding
Avoid plastic-lined breast pads that irritate skin and trap leaked milk.
Change nursing pads after each feeding.
Wear 100 percent cotton bras and wash them daily in very hot water.
Thoroughly wash pump parts that come in contact with your breasts in a bleach solution and boil them in water for five minutes daily.
TREATING CANDIDA: INFECTION OF THE NIPPLE
If the simple home remedies listed above don't bring relief, consult your healthcare provider about the following treatments:

Apply an antifungal cream (mycostatin, clotrimazole, myconazole) to your nipples as suggested or prescribed by your doctor.

If you have a candida infection in your nipples, baby should be treated for thrush even if you can't see any white patches in the mouth. Your healthcare provider will prescribe an oral antifungal suspension that should be painted on baby's tongue, roof, and sides of the mouth three or four times a day for a couple of weeks.

If baby has a candida diaper rash, treat it with an over-the-counter antifungal cream.

Eat lots of yogurt (the kind with live active cultures) and take oral acidophilus. This encourages good bacteria to live in your gut and discourages the growth of yeast.

If the candida is resistant to the standard treatments described above, in consultation with your healthcare provider, try a 0.25 - 0.5 percent solution of gentian violet applied to your nipples twice a day for three days. Gentian violet is effective, but messy. Also, apply a small amount once a day to baby's mouth, but be aware that overuse of gentian violet may irritate the sensitive oral mucus membranes of baby's mouth. Apply Vaseline to baby's lips before using the gentian violet to avoid purple stains.

Warning – gentian violet has been used for many years to treat thrush. A recent study done in Australia has linked gentian violet to cancer of the mouth. However, many other professionals around the world believe that it is safe, and continue to recommend it. For this reason, we suggest you use this remedy sparingly, and for as little time as possible.

If your baby has thrush but your nipples are not yet sore, apply the prescribed medicine to baby's mouth just before feeding so that your nipples get the preventive benefit of the medication as well.

If your healthcare provider advises you to wash the creams off your nipples prior to breastfeeding, do so gently with warm water.

While nursing on a candida-infected nipple can be exquisitely painful, it is necessary to keep the affected breast empty to prevent mastitis, or even a candida infection deeper into the breast tissue. Pay particular attention to proper latch-on and easing your baby off your nipples at the end of the feeding, since infected nipples are more sensitive and prone to injury from improper sucking patterns.
Yeast infections can be very persistent. Use the full course of medication suggested by your doctor, and continue using the home remedies for several weeks so that the infection will not reoccur.

aglaia
08-02-09, 02:40
http://www.askdrsears.com/html/8/T083100.asp

THRUSH
You are laughing and playing with your baby. She is laughing back at you, her mouth open wide. You notice a white patch on the inside of her cheek that wasn't there before. You explore her mouth further and find the white patches on the tongue and under the lips. Could it be milk? Or is it thrush that you've heard so much about.

WHAT IS THRUSH?
Thrush is the term we use to describe an overgrowth of yeast in a baby's mouth. This yeast, called candida, normally lives within our mouth, intestines, and genital area. It thrives in moist, warm environments. Occasionally this yeast is allowed to overgrow so much it becomes visible as white patches.

FOUR WAYS TO TELL IF YOUR BABY HAS THRUSH
Location – thrush is usually visible on the inside of the cheeks and lips, on the gums, and on the tongue. If present, it will usually spread to 3 or 4 of these places inside the mouth. A thin coating on the tongue only may simply be milk. However, a thick white coating on the tongue is probably thrush.
Does not come and go – thrush will usually hang around for weeks. Milk patches inside the cheeks and lips, on the other hand, will come and go with feedings. A milk coating on the tongue, however, can be more stubborn, often staying there for weeks as well.
Does not easily wipe off – use your finger and try to wipe away the white patch. If it comes off easily, it's probably milk. Thrush is harder to scrape away, and can even bleed slightly when removed.
Associated factors – if either baby or a breastfeeding mom has recently taken antibiotics, or your baby has a stubborn, raised, red diaper rash with outlying red spots (yeast diaper rash), then any suspicious white patches in baby's mouth are much more likely to be thrush.

CAUSES OF THRUSH
Thrush is not passed from baby to baby. It is an overgrowth of your baby's own yeast.

No cause – there is usually no identifiable cause for thrush. It just happens.
Antibiotics – the normal bacteria that live in the mouth usually keep the yeast from overgrowing. They compete for space. Since antibiotics kills these normal bacteria, the yeast is allowed to overgrow unchecked.
DOES THRUSH HARM BABY?
No, thrush is not harmful. It is more of a nuisance than a medical problem. It can, however, irritate baby's mouth during feeding, and when severe, can be painful.

SIX WAYS TO TREAT THRUSH
Acidophilus – this is a powder form of the normal bacteria that live in our mouth and intestines. Click on it to learn how to apply it in baby's mouth.
Nystatin – this is a prescription antifungal liquid that you either squirt or paint with a Q-tip in baby's mouth four times a day. Continue this for five days after the thrush has cleared since it can be quite stubborn. It is common for thrush to recur, and more than one course of nystatin is often needed. One good aspect of nystatin is that it is not absorbed from baby's intestines into the bloodstream. Rather, it goes right through baby and out in the stool.
Sterilize bottle nipples or pacifiers – boil them for 20 minutes each day to kill the yeast that may be residing on them.
Wash toys that baby frequently chews on in hot, soapy water every day.
Don't forget to treat mom if breastfeeding – see below.
If the candida is resistant to the standard treatments described above, in consultation with your healthcare provider, try a 0.25 - 0.5 percent solution of gentian violet applied to your nipples twice a day for three days. Gentian violet is effective, but messy. Also, apply a small amount once a day to baby's mouth, but be aware that overuse of gentian violet may irritate the sensitive oral mucus membranes of baby's mouth. Apply Vaseline to baby's lips before using the gentian violet to avoid purple stains.
Warning - gentian violet has been used for many years to treat thrush. A recent study done in Australia has linked gentian violet to cancer of the mouth. However, many other professionals around the world believe that it is safe, and continue to recommend it. For this reason, we suggest you use this remedy sparingly, and for as little time as possible.

BREASTFEEDING AND THRUSH
The yeast can be passed back and forth between mom's nipples and baby's mouth. The yeast can begin to infect the skin around the nipples. While this is usually mild, it can turn into a chronic, painful, itchy problem that is very difficult to eradicate. Symptoms of nipple yeast infection:

sore nipples
red or pink nipples
itchy or burning nipples, even when not feeding baby
puffy, dry, or flaky nipples
deep, shooting breast pain during or after feedings
Because of the possible severity of chronic yeast infections in the breasts, we suggest mom's nipples be treated along with baby's treatment. This will usually prevent the yeast from taking hold on mom. See below.

TREATING CHRONIC YEAST INFECTION OF THE BREAST
If you feel that you have chronic yeast infection of the nipples and/or breasts, here are some steps you can take to eradicate it:

Treat baby – as above, even if baby's thrush has resolved.
Acidophilus – this is a very important natural remedy for any yeast infection. Click on it to learn how to take it.
After each nursing, follow these 5 steps:
Breastmilk – massage a bit into the nipples after nursing, then let air-dry.
White vinegar – mix a solution of one tablespoon white vinegar in one cup of water. Keep the bottle next to your nursing chair. Dab a bit onto each nipple and let air dry after each nursing.
Nystatin anti-fungal cream – available by prescription. Apply 2 to 3 times a day to each nipple after nursing.
Clortrimazole anti-fungal cream – you can use this over-the-counter cream in place of Nystatin. Do not use both!
Hydrocortisone ointment 2.5% - available by prescription and if recommended by your doctor for severely swollen painful nipples. Apply 2 to 3 times a day when not applying nystatin.
Diflucan – this is a very strong prescription anti-fungal pill. It can be used under supervision by your OB/GYN or baby's pediatrician to treat very severe and stubborn infections.
CHRONIC, RESISTANT CASES OF THRUSH IN MOM OR BABY
Occasionally, yeast can become very stubborn,persistent or recur despite the above treatments. Here are some steps you can take to eradicate the yeast from you and your baby. Some of these steps are extremely time-consuming. Take the steps that you feel are most appropriate for you.

Hot water over 122Ί F will kill yeast, either in the laundry, dishwasher, sink, or on your skin (not infants – too hot!).

Microwaving your undergarments on high for 5 minutes will kill yeast (make sure there’s no metal in the bra).

Sunlight kills yeast. Hang infected clothing outside to dry in the sun.

Freezing does not kill yeast.

Stored breastmilk pumped during an active yeast infection of the breasts should be dumped (this will make pumping moms cringe, but should be done if necessary).

Dishwashers – use the hot water setting when washing infected items.

For infected items that you choose to hand wash (such as pump parts, bottles, artificial nipples, pacifiers, and teethers) dip these into a 10% bleach solution before thoroughly rinsing. Wear rubber gloves for this.

Disinfect daily any item that comes in contact with mom’s breasts, baby’s bottom or mouth. This includes breast shells, breast pads, bras, spit-up rags, pump parts, artificial nipples, pacifiers, teethers, toothbrushes, toys, clothing, underwear and cloth diapers.

Towels and washcloths can harbor yeast so they should be used once and then washed in very hot water and sun-dried.

If needed, use disposable items such as paper towels, napkins, cups and plastic utensils for extreme family cases.

White vinegar added to baths or washing machines can help kill yeast.

As you can see, some of these measures are extremely inconvenient. Only do these if you have a very resistant case of thrush effecting you or baby.

xrysalis
09-03-09, 16:56
καμιά βδομάδα τώρα θηλάζω και δαγκώνω τα χείλη μου από τον πόνο!
υποφέρω!! πονάνε πολύ οι θηλές μου ειδικά στα πρώτα ρουφήγματα... μετά είναι κάπως καλύτερα.. σαν να συνηθίζω...

βρε τι βάζω purelan100 που παλιά με ανακούφιζε...
βρε τι βάζω το μωρό να ανοίγει ένα στόμα σαν τον χάνο ΝΑ και να του το βάζω όσο ποιό βαθιά γίνεται μπας και είναι καλύτερα... τίποτε... τα ίδια!
μέχρι και το σουτιέν που με ακουμπα.. με πονάει (επιθέματα δε βάζω πια)

Tα παραπάνω τα είπα το πρωί στην Αγλαϊα και μου είπε "καντιντίαση"

ήρθα εδώ και διάβασα τα όσα έχετε πει και λέω...
από τα συμπτώματα που γράφει η Χλόη, κατά κύριο λόγο έχω πόνο που συνεχίζεται σχεδόν σε όλη τη διαρκεια του θηλασμού και ροζ, ή κόκκινες θηλές για αρκετή ώρα μετά το θηλασμό...
περιμένω να ξυπνήσει και το μωρό και να ψάξω για λευκά σημαδάκια...

Έχω όμως απορίες...

αν και τα αγγλικά μου δεν είναι τοπ... αυτό που κατάλαβα είναι πως είναι κολλητικό από μάνα σε παιδί και το ανάποδο (εφόσον θηλάζει) αλλά δε βλάπτει το μωρό, άρα μπορώ να συνεχίζω να θηλάζω σωστά;

εκτός από τα συγκεκριμένα φυτικά που λεει η Χλόη παραπάνω, υπάρχει τίποτε άλλο που να βοηθά; αν βρώ τα παραπάνω πρέπει να πάρω και τις ταμπλέτες και τίς σταγονες;;;

σχετικά με ταυτόχρονα κολπικά υγρά... έχω λίγη πυχτή μύξα αλλά πριν 15 μέρες είχα ουρολοίμωξη και πήρα αντιβίωση...
έψαξα λίγο στο ίντερνετ και διάβασα πως μπορεί η κάντιντα να δημιουργήσει προβλήματα στο ουροποιητικό και πως ευνοείται από τα αντιβιωτικά... δηλαδή η ουρολοίμωξη ήταν τα προεόρτια;;;

κορίτσια, εσείς οι παθούσες... τί κάνατε;;; πώς σας πέρασε; και πόσο καιρό έκανε να περάσει;;;

πλιιιιιιιζ... τα φώτα σας!! υποφέρω...

katerina24
09-03-09, 17:03
xrysalis :cry: :cry: :cry: σε καταλαβαινω!!!
δυστυχως την ειχα 7 μηνες....
εκανα διατροφη χωρις ζαχαρη καθολου κι εβαζα ντακταριν γελη συνεχεια για 3 μηνες μετα επειδη δεν πολυεβλεπα βελτιωση με τη διατροφη μετα ετρωγα καποια γλυκακια αλλα εβαζα συνεχεια την ντακταριν,ξερεις ποτε μου περασε????
τωρα που ειμαι εγκυος :roll: :roll:
υπομονη!!!

Pipi
09-03-09, 17:07
Εγώ την έχω πολύ πρόσφατη την καντιντίαση. Την είχα τον Γενάρη. Η αντιβίωση που λες ευνόησε την εξάπλωση του μύκητα. Υπάρχει στον οργανισμό μας αλλά τον ευνόησε η αντιβίωση που έριξε το ανοσοποιητικό σου.

Τώρα για το παιδί, μπορεί και να μην δεις τίποτα στο στόμα του. Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν όλα τα συμπτώματα. Εμένα το μωρό δεν είχε τίποτα.

Να σου πω την εμπειρία μου. Δοκίμασα την αποχή απο τη ζάχαρη, το ψωμί κλπ αλλά δεν είδα φως. Απλά μειώθηκε ο πόνος (μάλλον τον είχα συνηθίσει από ένα σημείο και μετά), αλλά δεν εξαφανίστηκε η καντιντίαση. Η Αγλαΐα μου είπε ότι ήταν καντιντίαση κι έφερα και σύμβουλό θηλασμού στο σπίτι η οποία επιβεβαίωσε. Αναγκάστηκα να βάλω ένα βάμμα που μου συνέστησε η σύμβουλος για να μου περάσει. Δοκίμασε με αυτά που αναφέρει η Χλόη και με την αποχή από ζάχαρη, ψωμιά κλπ, να αφήνεις το στήθος να το βλεπει το φως και θα δεις σίγουρα βελτίωση.

Περαστικά!!

yogini
09-03-09, 17:17
Μην απελπίζεστε αμεσως εμενα μου περασε αμεσως μολις έβαλα dactarin και πηρε και το μωρο ενα αντιμυκητισιακο! Οταν λεμε αμεσως δεν προλαβα καν να αγορασω τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα!

xrysalis
09-03-09, 17:22
Ευχαριστώ βρε κορίτσια για τις άμεσες απαντήσεις!!

Κατερινάκιιιιι 7 μήνες; :shock: τι μου λες;;;;; φρίκαρα τώρα!
δε μου λες...
λες να μείνω έγκυος να σωθώ πιό γρήγορα;;; :lol: :lol: :lol:
αχ... κάνω και λίγη πλάκα τρομάρα μου!!

Pipi όταν λες να βλέπει το φως το στήθος; :roll: να κυκλοφορώ γυμνόστηθη στο σπίτι; για πόσο;;;
δε θα είμαι μόνο η χαρά του γείτονα... αλλά και του γιού μου που όλο βεντουζαρισμένος θα θέλει να είναι!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

yogini πόσο χαίρομαι με αυτό που μου λες!!! πως σου πέρασε γρήγορα...
να σε ρωτήσω... το μωρό πήρε αντιμυκητισιακό προληπτικά ή επειδή έβγαλε ασπράκια;

όσο για τη διατροφή που μου λέτε... τώρα μάλιστα! και "ψωμού" είμαι και με τη ζαχαρη έχω στενή σχέση... ακόμη και το γάλα μου αν δεν έχει ζάχαρη δε μπορώ να το πιώ...

να δω τι θα κάνω :?
αναθεματισμένη κάντινα :evil:

Pipi
09-03-09, 17:34
Pipi όταν λες να βλέπει το φως το στήθος; :roll: να κυκλοφορώ γυμνόστηθη στο σπίτι; για πόσο;;;
δε θα είμαι μόνο η χαρά του γείτονα... αλλά και του γιού μου που όλο βεντουζαρισμένος θα θέλει να είναι!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πολύ γέλασα με τη χαρά του γείτονα χαχαχα :lol: :lol: :lol: .
Ναι, εννοώ να κυκλοφορείς γυμνόστηθη στο σπίτι. Αλλά απ' ότι κατάλαβα υπάρχουν "τεχνικά" προβλήματα (βλ. γείτονας)

Εγώ χρησιμοποίησα την ντακταρίν για 3-4 μέρες και δεν είδα φως. Μετά πήγα στην ομοιοπαθητικό μας και μου έδωσε ομοιοπαθητικά τα οποία με συνδυασμό αποχής από ζάχαρη κλπ μου μέιωσαν τον πονο αλλά δεν εξαφανίστηκε η καντιντίαση. Συνέχιζα να πονάω αλλά υποφερτά. Είχα μιλήσει με την Αγλαΐα αλλά κι έφερα σύμβουλο στο σπίτι να με δει από κοντά μιας και το μωρό δεν είχε συμπτώματα και σκέφτηκα μήπως και αντιλαμβάνομαι λάθος την κατάσταση. Μου έδωσε ένα βάμμα που λέγεται gential violet (το αναφέρει ο Dr. Newman στη σελίδα του). Έβαζα κάθε βράδυ στις θηλές για 3 μέρες. Αυτό ήταν. Αν το ήξερα από πριν θα είχα γλυτώσει πολύ πόνο.
Βέβαια μου είχε πει η Χλόη ότι μπορεί να χρωματίσει μόνιμα τις θηλές το violet αλλά εγώ τα είχα πάρει από τόσες μέρες πόνο και το έβαλα. Γι' αυτό σου λέω καλύτερα να ξεκινησεις με την ήπια αντιμετώπιση κι ύστερα βλέπεις πως πάει.

vera
09-03-09, 18:15
gential violet ειναι το γνωστο μελανι......πραγματικα θαυματουργο....

Χρυσαλις εγω επαθα μηκυτες απο μια ουρολοιμωξη πριν πολλα χρονια κι εκτοτε τους ξαναπαθαινω μετα απο οποιαδηποτε αντιβιωση.......πλεον ξερω και παιρνω καπακι και ενα αντιμηκυτισιακο υποθετο.....

Περαστικα σας.....

Πιπη κανει να θηλαζει το μωρο οταν βαζεις μελανι πανω??? :roll:

xrysalis
09-03-09, 18:19
ΟΚ! θα πάρω αυριο ντακταριν να ξεκινήσω και βλέπουμε!
edit αχ βρε Βέρα...
οπότε πιθανόν από την ουρολοίμωξη να την έπαθα κι εγώ... :?

αλήθεια είτε με το μελάνι που λέτε έιτε με την ντακταριν επιτρέπεται ο θηλασμός ε; ειδικά με τη γελη πρεπει φαντάζομαι να έχει απορροφηθεί πρώτα ε;

Pipi
09-03-09, 18:20
Ναι, συγκεκριμένα μου είχε πει η σύμβουλος ότι πρέπει να το βάζω καλύτερα το βράδυ και καπάκι να θηλάζει το μωρό και να κοιμάμαι με γυμνό στήθος. Αλλά εμένα τότε κοιμόταν μέχρι τις 5 το πρωί και όταν τελείωνε ο τελευταίος θηλασμός, έβαζα, κι όταν ξυπνούσε το μωρό στις 5 του έδινα και έτρωγε κι αυτό το μελάνι. Αλλά έγινε προληπτικά το όλο θέμα γιατί όπως είπα δεν είχε συμπτώματα το μωρό.

xrysalis
09-03-09, 18:25
ΟΚ... μέχρι να ρωτήσω έχετε απαντήσει!!!

ευχαριστώ! :)

Pipi
09-03-09, 18:28
ειδικά με τη γελη πρεπει φαντάζομαι να έχει απορροφηθεί πρώτα ε;

Όχι, θα βάζεις λίγο να φάει και το μωρό κι ύστερα θα βάζεις για σένα και θα την αφήνεις. Έχει γεύση πορτοκάλι αλλά εμένα την αηδίαζε.

vera
09-03-09, 18:36
Χρυσαλιδα μαζι με μια αντιβιωση πρεπει να παιρνουμε και κατι καψουλες με ενα ενζυμο που προστατευει απο μηκυτες......αλλα δεν εκανα ποτε σωστα τη δοσολογια και παντα παθαινα.........καλα ειχα ενα διαστημα που παθαινα συνεχεια ουρολοιμωξεις..... :roll:

Δλκδ Πιπη καταλαβα καλα? Μπορει να θηλαζει το μωρο οταν εχεις μελανι στο στηθος? επιμενω να ρωταω γιατι βλεπω πως ξεβαφει πολυ......δεν ειναι βλαβερο?

Pipi
09-03-09, 18:41
Χρυσαλιδα μαζι με μια αντιβιωση πρεπει να παιρνουμε και κατι καψουλες με ενα ενζυμο που προστατευει απο μηκυτες......αλλα δεν εκανα ποτε σωστα τη δοσολογια και παντα παθαινα.........καλα ειχα ενα διαστημα που παθαινα συνεχεια ουρολοιμωξεις..... :roll:

Το Acidophilus μάλλον λες.

Δλκδ Πιπη καταλαβα καλα? Μπορει να θηλαζει το μωρο οταν εχεις μελανι στο στηθος? επιμενω να ρωταω γιατι βλεπω πως ξεβαφει πολυ......δεν ειναι βλαβερο?

Σου λέω τι μου είπε η σύμβουλος. Διάβασα και στο site του Dr. Newman και του έστειλα και mail και μου είπε ότι το μωρό παίρνει μόνο λίγο από το μελάνι και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Οτι ξεβάφει, ξεβάφει. Εμένα του έτρεχαν και τα γάλατα και λέρωνε και τα ρούχα. Αλλά έβγαινε εύκολα με το πλύσιμο.

xrysalis
09-03-09, 23:50
ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

τελικά ο μικρός έχει βγάλει κάτι ασπράκια μέσα στο στόμα του, εσωτερικά από τα χειλάκια του, κοντά στη βάση των ούλων...
αύριο έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο... θα της πω να τον κοιτάξει κι αυτή :?

aglaia
10-03-09, 00:45

τελικά ο μικρός έχει βγάλει κάτι ασπράκια μέσα στο στόμα του, εσωτερικά από τα χειλάκια του, κοντά στη βάση των ούλων...

Ελπίζω αυτή η διάγνωση να γίνει...

xrysalis
10-03-09, 00:50
θα δείξει Αγλαϊα μου! θα δείξει!
το πολύ πολύ αύριο να συμπληρώσω στο "τι άλλο θα ακούσω"!!!

ε, ρε που φτάσαμε...
να γελάμε με τα χάλια τους.... :?

yogini
10-03-09, 10:21

Του εδωσε nystamycin σταγονιτσες που του εριχνα στο στοματακι...μεσα σε μια μερα ειχαν φυγει τα ασπράκια!
Καλα ουτε εμενα καταλαβε οτι ειχε καντιντα...εγω της το ειπα της διδακτωρ του Πανεπιστημίου! :roll:

xrysalis
10-03-09, 10:28
Καλημέρα!
ρε παιδιά... τί να πω;;;
λες και με το που ανέφερα το πρόβλημα φοβήθηκε ο πόνος και ελαττώθηκε!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
από χθες το βράδυ είμαι πολύ καλύτερα!! να το συνήθισα;;; μπαααα...
τέσπα! θα πάρω εγώ τη ντακταρίν να υπάρχει και ας ελπίσουμε να περάσει! :?

Χλοη
10-03-09, 10:47
Δεν ξέρω λε Χρυσαλλίς... Και μένα τους τελευταίους μήνες, με πιάνει ένας πόνος αφόρητος στις θηλές!!! Κρατάει λίγες μέρες, και σιγά σιγά ελατώνεται. Αμέσως πάει ο νους μου στην καντιντίαση, οτι ξαναγύρισε, αλλά μετά από λίγες μέρες περνάει. Και τον άλλο μήνα πάλι τα ίδια.

Μήπως έχει να κάνει με τον κύκλο? Όταν περινέμουμε ασ πούμε, ή στην ωορηξία... Αγλαΐα εσύ τι λές????? :)

xrysalis
10-03-09, 10:55
Τί να σου πω βρε Χλοη...
στην αρχή είπα μήπως με δάγκωσε λίγο παραπάνω και πόναγα...
μετά πονάγανε και οι δύο... μετά δεν άντεχα ούτε ρούχο πάνω...
και σήμερα είμαι πολύυυυυ καλύτερα...
μέχρι και στους τελευταίους θηλασμούς δεν ήταν τόσο ζόρικα...
τί να πω!!

είναι και τα ασπράκια στο στομα του μικρού...

Η αλήθεια είναι πως έχω ξαναενοληθεί.. αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό...

μακάρι πάντως να είναι κάτι άσχετο!! :)

Χλοη
10-03-09, 11:05
Εύχομαι περαστικά ό,τι και να'ναι. Πραγματικά αυτόν τον πόνο δεν τον άντέχω. Και να κάνει και μαραθώνιους θηλασμούς το "μωράκι" μου! :roll: Νομίζω καλύτερα να γεννάω... :lol:

xrysalis
10-03-09, 11:17
Και να κάνει και μαραθώνιους θηλασμούς το "μωράκι" μου!
Νομίζω καλύτερα να γεννάω... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

helen18
10-03-09, 17:43
Μυκητίαση είχα παθει και ΄γω κάποια στιγμή όταν είμουν στην αρχή του θηλασμού.Νόμιζα οτι ο πόνος που ένιωθα ήταν επειδή δεν έπιανε καλά το στήθος το μωρό.Τελικά κάποια στιγμή είδα ασπράκια στο στόμα του και είπα στην παιδίατρο.Μου είπε οτι είναι μύκητες και μου έδωσε την Dactarin.
Για το μωρό όμως την έδωσε...για μένα δεν είπε τίποτα.
Ευτυχώς κάπου διάβασα ένα άρθρο και είδα τα συμπτώματα και παρατήρησα οτι ξεφλούδιζε λίγο το δέρμα όπότε έβαζα αλειφή και στο στήθος μου.
Μάλλον όμως δεν έγινε καλή θεραπεία γιατί κατά καιρούς πονάω όταν θηλάζει ο μικρός και η θηλές είναι κόκκινες.Αλλά σε λίγες μέρες περνάει κι άντε πάλι.Αυτό που δεν περνάει είναι το κοκκίνισμα.
Η θηλές μου είναι σαν της μαΐμούς τον κ@@@!! :lol: :lol:

vera
10-03-09, 18:20
Τα ενζυμα που αναφερω ειναι τα ultralevour ta epairna mazi με βιταμινες Β (NEUROBION) αλλα δεν επαιρνα την δοση που επρεπε.....

xrysalis
11-03-09, 11:52
Κορίτσια :oops: ντρέπομαι! μάλλον τσάμπα σας αναστάτωσα!
ο πόνος σχεδόν πέρασε τελείως και ο μικρός δεν έχει πιά ασπράκια στο στόμα! καλά που τα είδα για ένα απόγευμα μαζί με τον άντρα μου γιατί θα με πέρναγε για κατα φαντασία ασθενη!!
Την ντακταριν την πήρα μεν αλλά θα μείνει στο κουτί!

Κι εγώ όπως είπα κατά διαστηματα πονάω... και η Χλόη και η Ελένη...
Παίζει να είναι μυκητίαση δηλαδή, που να έρχεται και να περνά από μόνη της; :roll:

Όχι τίποτε άλλο... αλλά στο τέλος θα λέμε πως ήταν σωστός ο γυναικολόγος μου, που είπε πως πονάω επειδή θηλάζω πολύ καιρό!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: σαν την μάνα μου... που λέει πως ρούφα ρούφα κουράζονται οι θηλές!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dooo
11-03-09, 11:55
σαν την μάνα μου... που λέει πως ρούφα ρούφα κουράζονται οι θηλές!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
δεν έχει κι άδικο...αλλιώς θα είχαμε πλαστικά καλαμάκια, που δε παθαίνουν τίποτα :lol:

περαστικά και αγύριστα χρυσαλίδα!!!!

xrysalis
11-03-09, 12:17
δεν έχει κι άδικο...αλλιώς θα είχαμε πλαστικά καλαμάκια, που δε παθαίνουν τίποτα :lol:εεεεε... πωωωωωως... άμα τα δαγκώσεις κι αυτά... δεν έχεις δει πως γίνονται; στο τέλος ρουφάς και δεν έρχεται τίποτε!! :lol: :lol: :lol: :lol:

ευχαριστώ dooo :)

Eve
11-03-09, 13:45
ειχα περάσει κι εγώ καντινιαση στην αρχή, κι εμένα υποχώρησε μονη της. Τότε δεν ήξερα τί ειναι η καντινίαση, πονούσα απλώς και ειχα παρει το γυναικολογο μου τηλ. Μου ειχε πει να βαλω σοδα με νερο σε κομπρεσουλα, το έκανα 3-4 φορές και μου πέρασε... Πάντως ο πονος ειναι απαισιος.... :cry:

xristinavin
20-03-09, 09:40
Κορίτσια καλημέρα!
Για άλλη μια φορά έχω φραγμένους πόρους στο άριστερό στήθος, έχει πετρώσει σε ένα σημείο μεγάλο που δείχνει παραμορφωμένο με γρομπαλάκια, πονάω ειδικά όαν θηλάζω, όαν "ζουλάω " την περιοχή πετάγεται γάλα σαν πίδακας και το σημείο από όπυ βγαίνει το γάλα στη θηλή είναι λευκό! Το παιδί νομίζω δν έχει ασπράκια, μόλις ξυπνήσει θα δω
Λέτε ότι είναι καντι..πως λέγεται;;;;

YIOUPI
20-03-09, 10:05
Ωχ!! λέτε να την ψώνισα κ εγώ??
Λοιπόν εμένα οι θηλές είναιλίγο σκασμένες κόκκινες πονάνε πολύ μόλις πιανει το μωρό το στήθος. Στο θηλασμό κανένας πόνος και ο πόνος ξαναξεκινάει μετα το θηλασμό (!!). Επίσης ΜΟΝΟ το βράδυ με πονάει αρκετά το στήθος από τη θηλή ως τη μασχάλη!! προχτές μάλιστα δυσκολεύτηκα να κοιμηθώ...
Εμπειρες μανούλες που θηλάζετε τι να είναι αυτό καντιντίαση ή τραυματισμένες θηλές?? Κ αυτός ο πόνος το βράδυ στο πίσω μερος του στήθους (προς τη μασχάλη).... δεν έχω ξαναακούσει κάτι σχετικο, εσείς γνωρίζετε??
Α! χτες πήγα στη γιατρό και δεν είδε να έχει πρόβλημα η μικ΄ρή στο στοματάκι της.....
Το προβλημα το έχω 3 εβδομάδες. αν ήταν καντιντίαση δεν θα είχε κάνει κ η μικρή σημάδια??
Επίσης βάζω πουρελάν αλλά τίποτα..

Pipi
20-03-09, 11:02
Δεν έχει σημασία που η μικρή σου δεν έχει σημάδια. Ούτε ο δικός μου είχε.
Βάλε σε ένα ποτήρι του τσαγιού νερό και ρίξε μια κουταλιά σόδα. Βάλε μια αποστείρωμένη γάζα να βραχεί στο νερό με τη σόδα και βάλε τη στο στήθος σαν κομπρέσα για 10 λεπτά μετά από κάθε θηλασμό. Αν νιώσεις καλύτερα τότε μάλλον είναι καντιντίαση. Κάντο μέχρι στο απόγευμα και πες μας τι έγινε.

YIOUPI
20-03-09, 11:15
ευχαριστώ πολύ πίπι!!
Δεν έχω σόδα στο σπ'ιτι(!) κ θα μου φέρει ο αντρας μου το απόγευμα. μόλις το κάνω θα σας απαντήσω :wink:
Αυτός ο πόνος προς τη μασχάλη δεν σας λέει τίποτα ε?? :?

Pipi
20-03-09, 11:17
Περιέγραψε τον λίγο. Είναι σαν σπασμένα γυαλιά; Σε πονάει μετά το θηλασμό και για ποση ώρα; Την ώρα που πιάνει το μωρό για να ξεκινησει να θηλάζει, ο πόνος στη θηλή είναι σαν πολύ έντονο κάψιμο;

YIOUPI
20-03-09, 11:24
... Δεν μπορώ να των περιγράψω ακριβώς...
σαν να ξεκινάει από τη θηλή και πονάει σαν τράβηγμα μεχρι τη μασχάλη..
ναι σαν να συνδεεται το πλευρό εκεί που τελειώνει ο μαστός με τη θηλή και να τραβιέται αυτή η σύνδεση κ έχει κ λίγη αίσθηση καψίματος...
Χάλια στα περιέγραψα ε???
θυμίζει κ λίγο τον πόνο πρίν να σου έρθει η περίοδος...
μωρε πως τα λέω έτσι....
Ευχαριστώ πάντως!!

Pipi
20-03-09, 11:30
Ο πόνος όπως τον περιγράφεις δεν μου κάνει για καντιντίαση. Μάλλον προς το "φραγμένος πόρος" τείνω. Κάνε ένα ζεστό μπάνιο και κάνε και μαλάξεις στο στήθος καθώς τρέχει το νερό πάνω του. Μετά κάτσε στα τέσσερα, βάλε το μωρό ξαπλωμένο ανάσκελα να θηλάσει έχοντας το πηγούνι του στη μεριά που πονάς. Αν περάσει ακύρωσε τη σόδα.

Avra
20-03-09, 11:39
Κορίτσια καλημέρα!
Για άλλη μια φορά έχω φραγμένους πόρους στο άριστερό στήθος, έχει πετρώσει σε ένα σημείο μεγάλο που δείχνει παραμορφωμένο με γρομπαλάκια, πονάω ειδικά όαν θηλάζω, όαν "ζουλάω " την περιοχή πετάγεται γάλα σαν πίδακας και το σημείο από όπυ βγαίνει το γάλα στη θηλή είναι λευκό! Το παιδί νομίζω δν έχει ασπράκια, μόλις ξυπνήσει θα δω
Λέτε ότι είναι καντι..πως λέγεται;;;;
Είναι φραγμένος γαλακτοφόρος πόρος.

Πριν το θηλασμό κάνε χλιαρές κομπρέσσες.

- Να γεμίσεις τη μπανιέρα με χλιαρό προς ζεστό νερό ή

- Στην ίδια θερμοκρασία να κάνεις ντους με το νερό να τρέχει στην πλάτη από τη μεριά του στήθους που σε ενοχλεί ή

- Γέμισε ένα μπολ με νερό στην ίδια θερμοκρασία. Τοποθέτησε μέσα το στήθος μέχρι να νιώσεις ότι χαλαρώνει.

Στη συνέχεια άπλωσε λίγο λαδάκι και κάνε πολύ ελαφρύ μασάζ, ακτινωτά από την περιφέρεια προς τη θηλή με μικρές κυκλικές κινήσεις.

Επίσης χρειάζεται πολύ ξακούραση.

Περαστικά σου.

YIOUPI
20-03-09, 11:40
Κοιτα, τη σόδα θα την βάλω οπωσδήποτε γιατί οι θηλές είναι κόκκινες...
Θα κάνω κ το άλλο που λες μηπως υπάρχει φραγμένος πόρος..
Ουφ, επιστήμη είναι ο θηλασμός... χρειάζεται τελικά οπωσδήποτε βοήθεια μια μαμά που θηλάζει..(γιατί ρε γαμώτο εμένα όσες γνωστές μου θήλασαν ήταν όλα τέλεια.. θήλαζαν κάθε τρίωρο, κανένα πρόβλημα με θηλές.. σε όλα άνεση...)
Ευτυχώς που υπάρχει το φόρουμ.
Πάντως έχω μικρά προβληματάκια ή απορίες αρκετες κ κολάω να ανοίξω καινούριο θέμα ακριβώς επειδή δεν είναι πολύ σημαντικά....
Θα ΄δω ίσως να τα συγκεντρώσω όλα και να σας απασχολήσω λίγο...

YIOUPI
21-03-09, 20:09
Το έκανα αυτό με τη σόδα... προσωρινά ένοιωσα ένα τσούξιμο αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά...
Ποσες φορές πρέπει να το κάνω για να αισθανθώ καλύτερα αν είναι μύκητας???
Θα πρέπει να είχε πολύ ενδιαφέρον στην ημερίδα... μας τα χάλασε ο καιρός κ φοβήθηκα να βγάλω τη μπουμπού επειδή είναι πολύ μικρούλα ακόμα...

Pipi
21-03-09, 20:26
Πόσες φορές το έκανες;

YIOUPI
21-03-09, 20:40
μόνο μία.. :oops: :oops:

Pipi
21-03-09, 21:01
βάλε τη στο στήθος σαν κομπρέσα για 10 λεπτά μετά από κάθε θηλασμό.

Δεν με προσέχεις. :lol:

YIOUPI
21-03-09, 21:08
:lol: :lol: :lol:
Αν είναι μύκητας μετά από πόσες μέρες θα δω αποτελέσματα??
θα πρεπει να ξεπλένω το στήθος από τυχόν υπολείμματα πριν να το δωσω στο μωρό ή δεν χρειάζεται??

Pipi
21-03-09, 21:12
Αν είναι μύκητας το βασικό ph της σόδας θα τον αντιμετωπίσει το όξεινο περιβάλλον που ζει ο μύκητας ως ένα σημείο. Δεν χρειάζεται να το ξεπλύνεις. Απλά θα το βάζεις για 10 λεπτά κι ύστερα θα αφήνεις τις θηλές εκτεθειμένες να παίρνουν αέρα και να τις βλέπει το φως. Αν ξεκινήσεις τώρα θα δεις γρήγορα αποτελέσματα. Μέχρι αύριο θα νιώθεις λίγο καλύτερα (αν είναι μύκητας).

YIOUPI
21-03-09, 21:15
Ευχαριστώ πολύ!! θα ενημερώσω!!

YIOUPI
22-03-09, 18:49
...το έκανα το κόλπο με τη σόδα εδώ κ ένα 24ωρο περίπου...
Δεν νοιώθω σημαντική βελτίωση.
Δεν με βοηθάει κ πολύ η μπέμπα αφού όταν τελειώνει το θηλασμό δαγκώνει κ μετά τις ξαναπιάνει, χαζοπιπιλάει, γλύφει κ πάλι από την αρχή...
Είναι κόκκινες, πονάνε ακόμα απλά δεν πονάνε τοσο πολύ όταν τις πρωτοπιάνει το μωρό. Επίσης έχουν γίνει λίγο πιο σκληρές...
Πιστευω πως δεν είναι τραυματισμένες αλλά έχουν μόλυνση ... τι πρέπει να κάνω στη συνέχεια???
:cry: :cry: :cry: :cry:

Pipi
22-03-09, 22:08
Στη συνέχεια θα κόψεις εντελώς τη ζάχαρη. Διάβασε στις πρώτες σελίδες του θέματος για να δεις κι άλλους τρόπους αντιμετώπισης. Βασικά πολλά μπορείς να κάνεις αλλά πρέπει να σιγουρευτουμε ότι είναι καντιντίαση. Κόψε τη ζάχαρη και βλέπουμε πως πάει σε 2-3 μέρες. Συνέχισε και με τη σόδα μήπως χρειάζεται λίγο ακόμα για να ενεργήσει.

YIOUPI
22-03-09, 23:48
οκ.... ευχαριστω...
:( :(

Jester
14-04-09, 10:44
Καλημέρα κι απο εμένα. Δυστυχώς παλεύουμε με την @#$&* κάντιντα εδώ και 2 μήνες! Κι όμως μας έχει βάλει κάτω και μας πατάει!
Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα και εκείνη πισματικά αρνήται να φύγει απο το στοματάκι του μωρού. Η σύζηγός μου την έχει καταπολεμήσει 1-2 φορές αλλά την ξανακολάει απο το μωρό.
Πήρε προβοιωτικά ασιντόφιλους, πήρε σταγόνες απο το grape fruit seed extract, πήρε ταμπλέτες απο το ίδιο, έκανε πλήσεις με σόδα αλλά και με σταγόνες grape fruit seed extract, χρησιμοποίησε το βάμα και έγινε μωβ εκείνη και το μωρό, έβαλε dactarin στο μωρό, κάνει αυστηρή δίαιτα (σε λίγο δεν θα μπορεί να τρώει τίποτα έτσι όπως πάει...), κόψαμε ΕΝΤΕΛΩΣ την πιπίλα απο την πρώτη στιγμή, δεν ξαναχρησιμοποιήσαμε θήλαστρα και μπιμπερό, βράσαμε όλα τα κουκλάκια της μικρής, ουφ... τι άλλο κάναμε... τελος πάντων έχουμε κάνει τα πάντα!!! Τα πάντα όλα όμως! Μιλήσαμε και με δύο γιατρούς για την Candida Albicans, ο ένας μας κοίταζε σαν αγελάδα που την αρμέγουν (δεν είχε ιδέα) και ο άλλος μας είπε "δεν είναι τίποτα θα περάσει μόνο του...".
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αρνούμαι να δεχτώ ότι ένας παλιο μήκυτας μας έχει κάνει άνω κάτω πανω απο 2 μήνες τώρα! Τελικά ποιος είναι ανώτερος εμείς ή οι μήκυτες?!?!?!

Θέλω ένα γιατρό που να ξέρει τι του γίνεται και να έχει εμπειρία απο αντιμετώπιση του εν λόγω προβλήματος. Σας παρακαλώ στείλτε μου με μήνυμα κάποιο τηλέφωνο.

Ευχαριστώ, και συγνώμη για το ύφος μου αλλά έχουμε απελπιστεί.

*Sophie*
14-04-09, 22:25
Καλησπέρα, περιμένουμε το τηλέφωνο κάποιου παιδιάτρου, ή παθολόγου που να γνωρίζει καλά την μηκυτίαση.

Ευχαριστούμε.

annag
06-05-09, 19:05
Den vrisko tora kapou sto foroum diavasa pos kapia egios nikise tin kandidiasi me plisimata me iaourti. Thelo na tin euxaristiso gia ti kali idea. Tora eimai stin arxi tin engimosinis kai den mporo na vazo farmaka. Ego xrisimopiousa ksinogala Ariani Olimpos (me klisma proi/vradi)kai se mia evdomada egina kala. Apo tora kai gia panda mono auto tha kano an ginei pali provlima! Euxaristo kai pali :)

mariori
11-05-09, 13:46
Από τότε που ξεκίνησα να θηλάζω νιώθω ανά διαστήματα ένα κάψιμο στις θηλές την ώρα του θηλασμού το οποίο πότε είναι πιο έντονο και πότε υποχωρεί εντελώς. Αυτό συμβαίνει πιο συχνά στο αριστερό στήθος ενώ στο δεξί είναι σχετικά σπάνιο. Αντιβίωση έπαιρνα τέσσερις μέρες στο μαιευτήριο λόγω πρόπτωσης μιτροειδούς βαλβίδας (φύσημα).

Πριν δυο εβδομάδες πήρα χάπια μαγιάς μπύρας για τρεις μέρες γιατί η μπέμπα είχε στασιμότητα στο βάρος της για δύο εβδομάδες και ήθελα να αυξήσω την παραγωγή μου. Την τρίτη μέρα ο πόνος στο αριστερό στήθος ήταν αφόρητος και την ώρα του θηλασμού, αλλά και μετά το θηλασμό, όπου ένιωθα σουβλιές από τη θηλή μέχρι και βαθιά στο στήθος. Δεν είχα ξανανιώσει τόσο πόνο άλλη φορά. Τότε διάβασα εδώ για την καντιντίαση και σταμάτησα τη μαγιά μπύρας και ο πόνος την επόμενη μέρα ήταν πολύ λιγότερος, μέχρι που πέρασε. Να σημειώσω ότι δεν έχω ούτε είχα άλλο σύμπτωμα, ούτε κολπικές εκκρίσεις, ούτε άσπρα στίγματα στη θηλή, ούτε στο στοματάκι της μπέμπας.

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν :
1. Μοιάζει η περίπτωσή μου με καντιντίαση ;
2. Υπάρχει εξέταση για καντιντίαση ώστε να μάθουμε στα σίγουρα ;
3. Μπορεί η καντιντίαση να επηρεάσει την ποσότητα του γάλακτος ;
4. Μπορεί η καντιντίαση να επηρεάσει το βάρος του παιδιού ;
5. Στην καντιντίαση καταπολεμούμε τον ίδιο το μήκυτα ή τα συμπτώματά του ; Δηλαδή αν σταματήσουν τα συμπτώματα πρέπει να γίνεται κάποια θεραπεία ;

Πιο πολύ από όλα με προβληματίζει το βάρος της μπέμπας και ψάχνω να βρω άκρη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

tinoula
19-05-09, 23:34
για όσες υποφέρουν voila!

anti candida diet

http://www.google.gr/search?hl=en&q=anti+candida+diet&aq=0s&oq=anticand

αν τα κάνετε όλα αυτά και θα ανακουφιστείτε και θα αδυνατίσετε και μετά θα μας ευγνωμονείτε που θα εξοικονομήσετε τόσα από τους διαιτολόγους! :lol:

Aglaia, I dieta auti borei na ginei kata ti diarkeia tou thilasmou?? Bika kai to diavasa kai to vrika ligo parakseno alla fenetai kalo. H moni anisixeia mou einai an tha epireasi proton to gala se posotita, defteron se piotita kai triton and i apoleia varous pou tha erthei m'auti tin "dieta" exei epiptosis sto moro. Eixa diavasei paliotera pos i grigori i apotomi apoleia varous apeleftheroni toxines sto mitriko gala kai gi'auto kata ti diarkeia tou thilasmou na apofevgoume dietes klp kai na trome kala kai isoropimena gevmata. Isxi auto?

Pipi
20-05-09, 12:04
Από τότε που ξεκίνησα να θηλάζω νιώθω ανά διαστήματα ένα κάψιμο στις θηλές την ώρα του θηλασμού το οποίο πότε είναι πιο έντονο και πότε υποχωρεί εντελώς. Αυτό συμβαίνει πιο συχνά στο αριστερό στήθος ενώ στο δεξί είναι σχετικά σπάνιο. Αντιβίωση έπαιρνα τέσσερις μέρες στο μαιευτήριο λόγω πρόπτωσης μιτροειδούς βαλβίδας (φύσημα).

Πριν δυο εβδομάδες πήρα χάπια μαγιάς μπύρας για τρεις μέρες γιατί η μπέμπα είχε στασιμότητα στο βάρος της για δύο εβδομάδες και ήθελα να αυξήσω την παραγωγή μου. Την τρίτη μέρα ο πόνος στο αριστερό στήθος ήταν αφόρητος και την ώρα του θηλασμού, αλλά και μετά το θηλασμό, όπου ένιωθα σουβλιές από τη θηλή μέχρι και βαθιά στο στήθος. Δεν είχα ξανανιώσει τόσο πόνο άλλη φορά. Τότε διάβασα εδώ για την καντιντίαση και σταμάτησα τη μαγιά μπύρας και ο πόνος την επόμενη μέρα ήταν πολύ λιγότερος, μέχρι που πέρασε. Να σημειώσω ότι δεν έχω ούτε είχα άλλο σύμπτωμα, ούτε κολπικές εκκρίσεις, ούτε άσπρα στίγματα στη θηλή, ούτε στο στοματάκι της μπέμπας.

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν :
1. Μοιάζει η περίπτωσή μου με καντιντίαση ;
2. Υπάρχει εξέταση για καντιντίαση ώστε να μάθουμε στα σίγουρα ;
3. Μπορεί η καντιντίαση να επηρεάσει την ποσότητα του γάλακτος ;
4. Μπορεί η καντιντίαση να επηρεάσει το βάρος του παιδιού ;
5. Στην καντιντίαση καταπολεμούμε τον ίδιο το μήκυτα ή τα συμπτώματά του ; Δηλαδή αν σταματήσουν τα συμπτώματα πρέπει να γίνεται κάποια θεραπεία ;

Πιο πολύ από όλα με προβληματίζει το βάρος της μπέμπας και ψάχνω να βρω άκρη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

¶ργησα λίγο να δω το μήνυμα σου.
Αυτό που περιγράφεις μάλλον φραγμένος πόρος είναι.

Αν θες απάντησε σε αυτές τις ερωτήσεις
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40795
και βάλε τες σε αυτό το τόπικ
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=934329#post934329
για να τις δούμε αναλυτικά και να σου πούμε για το βάρος.

dorina1375
12-06-09, 12:21
καλημέρα κορίτσια,

πριν 1 βδομάδα η γλώσσα του μικρού ήταν κάτασπρη . του δώσαμε nystamycin και πέρασε.
σε 1 βδομάδα ξαναφάνηκε αλλά στα μάγουλα πιο πολύ. όταν είπα στην παιδίατρο αν εχει κάτι το στήθος, μου τόνισε να πλένω καλά το στήθος κάθε φορά και να ακολουθω τους κανονες υγιεινης και να ξαναδώσω το φαρμακο.
επίσης ειδα στο αριστερο στηθος στη θηλή να χει ένα άνοιγμα. δεν πονάω όταν θηλάζω αλλά νιώθω μια ενόχληση την υπόλοιπη ώρα.
ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ;

katerin@
12-06-09, 13:17
Δεν ξέρω για τον μικρό σου και το στόμα του, αλλά για το στήθος σου, αν είναι πληγή δηλαδή θα σου πω κάτι .. μαγικό!!! Μου το είπε η μαία μου όταν μάτωσε το στήθος μου στο θηλασμό στην αρχή. Έβαλα πάνω στο στήθος ένα φύλλο λάχανο, φόρεσα το σουτιέν και το άφησα για μερικές ώρες. Ανοιχτή πληγή σου λέω και έκλεισε!! Ούτε κρέμες ούτε τίποτα καλύτερο από αυτό!! Σου λέω απίστευτο!!!!

dorina1375
12-06-09, 13:23
Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου απλά φοβάμαι μηπως είναι καντινίαση καθώς εχω αυτό το κόψιμο στο κέντρο της θηλής και νιώθω λίγο τσούξιμο.
η γιατρός δεν νομίζω να γνωρίζει κάτι σχετικό καθώς μου τόνισε αυστηρά αν ακολουθώ τους κανόνες υγιεινής ολα θα ναι καλά

stella-alex
23-06-09, 21:31
να κανω κι εγω μια ερωτηση καθως ασχετη παντελως αφου δεν θηλασα το μωρο μου λογω κακης ενημερωσης κ αγνοιας ....η καντινιαση γιατι εμφανιζεται?λογω διατροφης?γιατι?μπορω να καταλαβω την μαστιτιδα αλλα αυτος ο μυκητας γιατι βγαινει δεν μπορω να καταλαβω!!!

roulaki71
05-07-09, 11:19
Εχω ενα αγορακι 10 ημερων και θηλαζω αποκλειστικα απο την περασμενη Τριτη αφου γεννησα με καισαρικη και το γαλα μου ηρθε δευτερα βραδυ. Ολα καλα, το μωρακι ειναι φαγανο, τρωει , λερωνει πανες, αλλα εδω και 2-3 μερες με τζουζουν οι θηλες μου, και το μωρακι εχει πεταξει 2 ασπρα σπιθουρακια σαν ακμη στα μαγουλα αλλα ξερω οτι πολλα νεογεννητα βγαζουν. Βαζω την lansinoh στις θηλες. Υπαρχει περιπτωση να εχω καντιντιαση και τοσο γρηγορα? Απο διατροφη η παιδιατρος μου ειπε να προσεχω τροφες που φερνουν αερια στο μωρο οπως οσπρια πχ, ζαχαρη και ψωμι τρωω κανονικα. Νομιζα οτι σαν καινουργια μαμα απλα οι θηλες μου ερεθιστικαν αλλα διαβασα το τοπικ και θορυβηθηκα. :confused:

katpend
05-07-09, 15:47
Μου έχει μπει και μένα η ιδέα ότι έχω καντιντίαση, οι θηλές μου έιναι ροζ και με καίνε λίγο όταν θηλάζει ο μικρός (είναι 37 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά από την πρώτη μέρα), ιδίως στην αρχή. Νόμιζα πως απλά έχουν ερεθίστει αλλά διαβασα εδω για την καντιντιαση και μου μπήκε η ιδέα ότι έιναι αυτό, παρόλο που ο πόνος δεν έιναι δα κα τόσο εντονος.
Ξεκίνησα να παίρνω citricidal (το είχα στο σπίτι γιατί το χρησιμοποιώ συχνα), και έχω μια ερώτηση για τη ζάχαρη: όταν λέμε ζάχαρη εννοούμε ζάχαρη, ή γενικότερα υδατάνθρακες; γιατί το ψωμι και τα μακαρόναι που διάβασα εδώ δεν περίεχουν ζάχαρη (λευκή, επεξεργασμένη) αλλά υδατάνθρακες. Τα φρούτα επίσης. Έμενα η ομοιοπαθητικός μου μου έχει πει να κόψω τη ζάχαρη γενικότερα γιατί κανει χιλια μυρια κακά, αλλά όχι και τα φρούτα!

katpend
05-07-09, 15:49
ξέχασα να πώ ότι οι θηλες δεν είναι ξεφλουδισμένες ή σκασμένες απλά πιο ροζ απ΄ότι ήταν. Και το μωρό δεν έχει ασπρα στιγματα στο στόμα!

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
14-07-09, 10:58
Κι εμένα τσούζει λίγο το στήθος σε άσχετες ώρες και όχι στον θηλασμό.Η κόρη μου είναι 19 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά.Η γλώσσα της είναι λίγο άσπρη αλλά ήταν έτσι από το μαιευτήριο και η παιδίατρος που την εξέτασε πριν από μια εβδομάδα είπε πως είναι φυσιολογικό.Τι πρέπει να προσέξω?Πλένω το στήθος μου μία φορά την ημέρα με σαπούνι και μετά 4-5 φορές με νερό.
Στην πρώτη κόρη μου δεν είχε συμβεί κάτι τέτοιο και η διατροφή μου ήταν ίδια...

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
14-07-09, 10:59
καλημέρα κορίτσια,

πριν 1 βδομάδα η γλώσσα του μικρού ήταν κάτασπρη . του δώσαμε nystamycin και πέρασε.
σε 1 βδομάδα ξαναφάνηκε αλλά στα μάγουλα πιο πολύ. όταν είπα στην παιδίατρο αν εχει κάτι το στήθος, μου τόνισε να πλένω καλά το στήθος κάθε φορά και να ακολουθω τους κανονες υγιεινης και να ξαναδώσω το φαρμακο.
επίσης ειδα στο αριστερο στηθος στη θηλή να χει ένα άνοιγμα. δεν πονάω όταν θηλάζω αλλά νιώθω μια ενόχληση την υπόλοιπη ώρα.
ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ;
Τι είναι το nystamicin?

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
14-07-09, 11:00
Μου έχει μπει και μένα η ιδέα ότι έχω καντιντίαση, οι θηλές μου έιναι ροζ και με καίνε λίγο όταν θηλάζει ο μικρός (είναι 37 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά από την πρώτη μέρα), ιδίως στην αρχή. Νόμιζα πως απλά έχουν ερεθίστει αλλά διαβασα εδω για την καντιντιαση και μου μπήκε η ιδέα ότι έιναι αυτό, παρόλο που ο πόνος δεν έιναι δα κα τόσο εντονος.
Ξεκίνησα να παίρνω citricidal (το είχα στο σπίτι γιατί το χρησιμοποιώ συχνα), και έχω μια ερώτηση για τη ζάχαρη: όταν λέμε ζάχαρη εννοούμε ζάχαρη, ή γενικότερα υδατάνθρακες; γιατί το ψωμι και τα μακαρόναι που διάβασα εδώ δεν περίεχουν ζάχαρη (λευκή, επεξεργασμένη) αλλά υδατάνθρακες. Τα φρούτα επίσης. Έμενα η ομοιοπαθητικός μου μου έχει πει να κόψω τη ζάχαρη γενικότερα γιατί κανει χιλια μυρια κακά, αλλά όχι και τα φρούτα!

Τι είναι το citricidal?Αγχώθηκα με αυτά τώρα...

katpend
14-07-09, 11:52
Για το citricidal δες εδώ:

http://www.ebuy-shops.gr/product_info.php?products_id=4943

Μην αγχωνεσαι... και γω είχα αγχωθεί αλλά μάλλον δεν ήταν τίποτα!

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
14-07-09, 17:09
Για το citricidal δες εδώ:

http://www.ebuy-shops.gr/product_info.php?products_id=4943

Μην αγχωνεσαι... και γω είχα αγχωθεί αλλά μάλλον δεν ήταν τίποτα!

To παραγγέλνεις από αυτό το site ή το βρήκες και σε μαγαζί?Εγώ θα ξεκινήσω τώρα αυτές τις πλύσεις με την σόδα και βλέπουμε....Ούτε κι εγώ έχω έντονους πόνους απλώς σε άσχετες ώρες αισθάνομαι για λίγο σαν να με καίει το στήθος μου μέσα,κάτι σαν τσούξιμο.Η μικρή μου δεν έχει άσπρα σημάδια στο στόμα απλώς η γλώσσα της δεν είναι τελείως ροζ από την μέση και πάνω.Βέβαια έτσι είναι και η δική μου και της μεγάλης μου κόρης...
Το σκέφτομαι συνέχεια αυτό και δεν θέλω με τίποτα να χρησιμοποιώ φάρμακα...
Πάω να βάλω σόδα...

katpend
14-07-09, 20:37
το αγοράζεις από το φαρμακείο. Αν δεν το έχουν πες τους να στο παραγγείλουν. Δεν είναι φαρμακο. Ειναι εντελώς φυσικό και κάνει δουλειά σε πάρα πολλά πράγματα! Εγώ το έπαιρνα και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, όταν πήγαινα να αρρωστήσω.
Ρίξε μια ματιά και εδώ:

http://users.otenet.gr/~goheal/#citricidal

http://www.nutriteam.com/citricidal.htm

http://www.pharmacyline.gr/product_info.php?products_id=1025&ref=pathfinder

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
21-07-09, 11:19
τελικά με την σόδα υπάρχουν αποτελέσματα αν το κάνεις συστηματικά,αλλά ζάχαρη έχω μειώσει αρκετά αλλά δεν έχω κόψει...

vicky29
27-07-09, 11:34
πρίν ένα μήνα περίπου η παιδίατρος διαπίστωσε πως η μπέμπα έχει στοματίτιδα και μας είπε να της βάζω daktarin γέλη στο στόμα και στις θηλές μου.3 εβδομάδες μετά η στοματίτιδα ήταν εκεί και μας είπε να πάρουμε το nystamisyn το οπόιο και εξαφλανισε τα άσπρα σημαδάκια απο τη γλωσσίτσα του μωρού αλλά εδώ και 3 μέρες πονάνε οι θηλές μου και μέσα στο στήθος είναι σαν να έσω γυαλιά. Η βαλαεία μου είναι πως nystamisyn εγώ δεν έβαζα στις θηλές μου οπότε πάλι απο την αρχή.

Anstef
05-10-09, 11:26
ΚΑλημερα, μαλλον εχω καντιντίαση, τι μάλλον δηλαδη..ολα τα συμπτώματα εχω...περαστικά μας!

ΗΘελα να σας ρωτησω, παρηγγειλα τις σταγονιτσες που αναφέρονται στην 1η σελίδα, πρέπει να πάρω και τις ταμπλέτες οπωσδήποτε ή γινεται δουλειά μονο με τις σταγονες??

Συγγνωμη για το γρηγορο-αποτομο post αλλα επειδη τα παρηγγειλα απο eshop θελω να προλάβω να συμπληρωσω τις ταμπλετες!

katpend
05-10-09, 22:36
Όχι, δεν χρειάζεται να πάρεις και τα δύο. Την ίδια δουλειά κάνουν.

Μυρσίνη.
25-11-09, 12:33
Έχω καντιντίαση. Η παιδίατρος είδε το μωρό και του έδωσε daktarin. Βάζω κι εγώ στο στήθος μου περίπου μιά βδομάδα.Εφάσμοσα ακριβώς τη δίαιτα που βρήκα στο ίντερνετ και έλεγε η αγλαια . Εδώ και δύο μέρες δεν πονώ σχεδόν καθόλου και έχουν φύγει τα άσπρα σημαδάκια.
Πρέπει να πάρω και κάποιο φάρμακό; Πόσο καιρό πρέπει να κρατήσω τη δίαιτα; Υπάρχει φόβος να ξανακολλήσω το μωρό; Τι κακό κάνει στο μωρό;:confused: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
25-11-09, 13:33
Έκανα και εγώ τη δίαιτα για ένα μήνα πείρα και τα χάπια προληπτικά γιατί είχα παραγγείλει τα χάπια αλλά μέχρι να έρθουν είχα δει βελτίωση με την διατροφή. Για τα χάπια δες στην πρώτη σελίδα το μήνυμα της Χλόης...Τώρα κάνω κάποιες εκπτώσεις στη δίαιτα (τρώω κανένα γλυκάκι) αλλά με μέτρο γιατί απ'οτι μου έχει πει η Αγλαΐα η κάντιντα είναι ανθεκτική και υποτροπιάζει οπότε είμαστε σε εγρήγορση. Για το μωρό δεν νομίζω να δημιουργεί κάποιο συγκεκριμένο θέμα εμείς δηλ. Δεν είχαμε τίποτα ούτε καν σημάδια στο στόμα. Για μας όμως ο πόνος ανυπόφορος.....

ανθηλια
07-12-09, 08:29
καλημερα.χρειαζομαι και εγω τη συμβουλη σας.μαλλον εχω και εγω candida.χθες ξεκινησα τη μαγια μπυρας για να αυξησω τη γαλουχια,θα πρεπει να τη διακοψω?γνωριζει καποια τι πρεπει να κανω?

bipe21
07-12-09, 22:31
τελικα οπως διαπιστωνω δεν εχω πληγωμενες θηλες(οπου πηγε το θεμα μου)αλλα μαλλον εχω την φιλη μας την καντιντα!
η θηλη μου εγινε ροζ και νοιωθω κατι σαν βελονες κατα διαστηματα, εκτος απο τον πονο που νοιωθω στο εσω κατω τεταρτημοριο συμπεριλαμαβνομενης και της θηλης!
τι να κανω εκτος απο την διατροφη?
το citricidal που καπου διαβασα τι ειναι?
ειναι σε ταμπλετες?
των ποσο?
ποσες την ημερα? για ποσο?
ειναι σε διαλυμα?
των ποσο μλ?
εσωτερικη η εξωτερικη χρηση?
ποσες σταγονες?
βοηθεια ε,πειρες μανουλες!
και φυσικα η κα Αγλαια!
ευχαριστω!

miriki
07-12-09, 22:46
Κι εμείς στο κλαμπ... Φαγούρα και πόνος όταν κατεβαίνει το γάλα. Μια απροσδιόριστη ενόχληση όλη την ημέρα. Και νομίζω ότι δεν είναι το μοναδικό σημείο που εμφανίστηκε η φίλη μας.... Αύριο παιδίατρος και μεθαύριο γυναικολόγος (ούτως ή άλλως ήταν κλεισμένα τα ραντεβού) και άντε να δούμε. Με τη δίαιτα κατάλαβα τι δεν τρώμε, αλλά όχι τι τρώμε (ταχίνι κάνει; )

miriki
12-12-09, 11:24
Καλέ πείτε τίποτε για τη διατροφή γιατί έχω πεθάνει της πείνας (λέμε τώρα).
Υποθέτω κανένα σάκχαρο, όχι λευκό αλεύρι (μονο ολικής), τίποτε με μαγιά. Ρυζογκοφρέτες; Φρούτα (προς το παρόν πήρα ξινόμηλα, αλλά δε μου φτάνουν); πατάτες; καρότα;

diamantaki
29-04-10, 12:40
Σας παρακαλώ πολύ θα ήθελα τη βοήθεια σας! Θηλάζω τη μικρή μου εδώ και ένα χρόνο, χωρίς προβλήματα.. μέχρι τώρα. Αποκτήσαμε καντιντίαση και πραγματικά υποφέρω. Μίλησα με σύμβουλο θηλασμού, μου συνέστησε μελάνι και επειδή ήθελα να πάρω τη γνώμη και της παιδιάτρου πριν το χρησιμοποιήσω, μίλησα μαζί της. Της περιέγραψα το πρόβλημα και μου είπε να διακόψω το θηλασμό οπωσδήποτε, γιατί δεν κάνει το μωρό να θηλάζει αν έχω μύκητα. Μου είπε να με δει δερματολόγος και να βάζω στη μικρή dactarin. Δεν θέλω να σταματήσω το θηλασμό, όμως πραγματικά ο τόνος της με τρόμαξε. Μου μίλησε σαν να κάνω κακό στο μωρό μου. Τα φώτα σας παρακαλώ!

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
29-04-10, 13:03
Σας παρακαλώ πολύ θα ήθελα τη βοήθεια σας! Θηλάζω τη μικρή μου εδώ και ένα χρόνο, χωρίς προβλήματα.. μέχρι τώρα. Αποκτήσαμε καντιντίαση και πραγματικά υποφέρω. Μίλησα με σύμβουλο θηλασμού, μου συνέστησε μελάνι και επειδή ήθελα να πάρω τη γνώμη και της παιδιάτρου πριν το χρησιμοποιήσω, μίλησα μαζί της. Της περιέγραψα το πρόβλημα και μου είπε να διακόψω το θηλασμό οπωσδήποτε, γιατί δεν κάνει το μωρό να θηλάζει αν έχω μύκητα. Μου είπε να με δει δερματολόγος και να βάζω στη μικρή dactarin. Δεν θέλω να σταματήσω το θηλασμό, όμως πραγματικά ο τόνος της με τρόμαξε. Μου μίλησε σαν να κάνω κακό στο μωρό μου. Τα φώτα σας παρακαλώ!

να την πάρεις και να της πεις ότι είναι απαράδεκτη !!!!:twisted::twisted: πρώτα πρώτα την καντιντιάση θα μπορούσε να σου έχει κολλήσει το μωρό (δεν είναι καθόλου σπάνια περίπτωση και μπορεί να οφείλεται είτε σε χρήση αντιβίωσης για κάποιο διάστημα οπότε αλλάζει η ισορροπία της χλωρίδας του στόματος ή ακόμα και σε μικρόβια που μπορεί να έχει μεταφέρει με τα χέρια του....) Είναι μυκητίαση και δεν είναι κάτι το φοβερό. και να κολλήσει το μωρό σου από σένα αντιμετωπίζεται . Διάβασε και εδώ http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=12:candida-protocol&catid=5:information&Itemid=17 (http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=12:candida-protocol&catid=5:information&Itemid=17)
Να θυμάσαι ότι η διατροφή παίζει ρόλο κόψε ζάχαρη οπωσδήποτε περίπου την ίδια εποχή είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και με την διατροφή και μόνο είδα σπουδαίο αποτέλεσμα (ήμουν πολύ αυστηρή δεν έτρωγα τίποτα να περιέχει έστω και ίχνος ζάχαρης και είχα κόψει και το αλεύρι).
¶κου να κόψεις θηλασμό πως δεν σου είπε να κόψεις και το στήθος.....???? :twisted::twisted: δεν είσαι λεπρή.....:evil:

diamantaki
29-04-10, 13:14
Κριστίνα ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση. Με έκανε κι ένιωσα πολύ άσχημα. Την ξαναπήρα μετά από λίγο για να την ρωτήσω και για κάτι σπυράκια (σαν σύγκαμα) που έχει βγάλει το κοριτσάκι μου στην ευαίσθητη περιοχή. Είχα την υποψία ότι μπορεί να οφείλεται στην καντιντίαση, κάτι που μου διέψευσε. Μου ζήτησε να την πάω στο ιατρείο να τη δει και μου ξαναείπε για το θηλασμό. Εξάλλου λέει πόσο θα την θηλάσεις; Της λέω δεν ξέρω ακριβώς πάντως σίγουρα κάποιους μήνες ακόμα (τι να πω;;), και μου απάντησε ότι θα κολλήσει πολύ μετά μαζί μου και θα είναι δύσκολο να το κόψει. Έχασα πάσα ιδέα!
Πάντως για την καντιντίαση, πέρα από τη διατροφή, πώς την ξεπέρασες; Υπάρχει περίπτωση να βγάλει κάτι το μωρό στην ευαίσθητη περιοχή από αυτό; Το μελάνι είναι ακίνδυνο για το μωρό; Έχω μπερδευτεί τόσο πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω.

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
29-04-10, 13:31
Κριστίνα ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση. Με έκανε κι ένιωσα πολύ άσχημα. Την ξαναπήρα μετά από λίγο για να την ρωτήσω και για κάτι σπυράκια (σαν σύγκαμα) που έχει βγάλει το κοριτσάκι μου στην ευαίσθητη περιοχή. Είχα την υποψία ότι μπορεί να οφείλεται στην καντιντίαση, κάτι που μου διέψευσε. Μου ζήτησε να την πάω στο ιατρείο να τη δει και μου ξαναείπε για το θηλασμό. Εξάλλου λέει πόσο θα την θηλάσεις; Της λέω δεν ξέρω ακριβώς πάντως σίγουρα κάποιους μήνες ακόμα (τι να πω;;), και μου απάντησε ότι θα κολλήσει πολύ μετά μαζί μου και θα είναι δύσκολο να το κόψει. Έχασα πάσα ιδέα!
Πάντως για την καντιντίαση, πέρα από τη διατροφή, πώς την ξεπέρασες; Υπάρχει περίπτωση να βγάλει κάτι το μωρό στην ευαίσθητη περιοχή από αυτό; Το μελάνι είναι ακίνδυνο για το μωρό; Έχω μπερδευτεί τόσο πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω.

http://www.breastfeeding-basics.com/html/candida.shtml (http://www.breastfeeding-basics.com/html/candida.shtml) εδώ έχει κάποιες φωτογραφίες για να δεις και να συγκρίνεις .....(να πας προετοιμασμένη δηλ.) ακολούθησα αυστηρή δίαιτα και ακολούθησα την θεραπεία όπως είναι στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος δες την απάντηση που δίνει η Χλόη με την θεραπεία ......
τον θηλασμό θα το σταματήσεις όποτε θες εσύ να περιοριστεί σε αυτά που της πέφτει λόγος .:twisted:..... πολύ φθηνός τρόπος να σου επιβάλει την άποψή της.....

diamantaki
29-04-10, 13:36
Χίλια ευχαριστώ! Είναι πολύ κοντά σε αυτό που δείχνει η φωτογραφία, βέβαια δεν έχει εξαπλωθεί τόσο πολύ. Θα ακολουθήσω κι εγώ τις οδηγίες που μου έστειλες και ελπίζω να έχουμε αποτέλεσμα. Στην ευαίσθητη περιοχή όμως της μικρής δεν ξέρω τι να κάνω. Από την παιδίατρο δεν περιμένω κάποια αποτελεσματική θεραπεία. Αφού όταν της είπα καντιντίαση, φάνηκε να μην έχει ξανακούσει περί τίνος πρόκεται.

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
29-04-10, 13:48
Χίλια ευχαριστώ! Είναι πολύ κοντά σε αυτό που δείχνει η φωτογραφία, βέβαια δεν έχει εξαπλωθεί τόσο πολύ. Θα ακολουθήσω κι εγώ τις οδηγίες που μου έστειλες και ελπίζω να έχουμε αποτέλεσμα. Στην ευαίσθητη περιοχή όμως της μικρής δεν ξέρω τι να κάνω. Από την παιδίατρο δεν περιμένω κάποια αποτελεσματική θεραπεία. Αφού όταν της είπα καντιντίαση, φάνηκε να μην έχει ξανακούσει περί τίνος πρόκεται.

http://childcare.homestead.com/DiaperRash.html δες εδώ αν δεν βλέπεις βελτίωση μπορείς να μιλήσεις και με δερματολόγο και για τις δυο σας........

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
29-04-10, 15:55
http://childcare.homestead.com/DiaperRash.html δες εδώ αν δεν βλέπεις βελτίωση μπορείς να μιλήσεις και με δερματολόγο και για τις δυο σας........

Και επειδή πριν τα είχα πάρει κρανίο με την παιδίατρο ξέχασα να σου πω για τα δικά μου....λοιπόν τις 3 πρώτες μέρες με την διατροφή και μόνο ο πόνος στις θηλές υποχώρησε όμως εγώ συνέχισα και την δίαιτα αυστηρά για δυο εβδομάδες και μετά με πολύ προσοχή τα γλυκά αλλά προληπτικά πείρα και grapefruit seed extract σε σταγόνες που είχα παραγγείλει από το φαρμακείο. Αν και το μωρό δεν είχε σημάδια στο στόμα θεώρησα καλό να κάνω και αυτό καλού κακού (κάνω copy paste)

it may be helpful to treat baby with acidophilus by rolling a wet finger in acidophilus powder (break open a capsule), and let baby suck on the finger right before a feeding. Use 2x first day, 2x second day only. Mother may want to ingest Acidophilus as well, 3x/day for 1-2 weeks.

μιας και είμαστε ζευγάρι και φυσικά και η παιδίατρος όταν της είπα τη λέξη καντιντίαση μου είπε ε??? και μετά έκρινα σκόπιμο να ασχοληθώ μόνη μου.....

Μαρία-nmeb
23-05-10, 02:00
Γειά σας κορίτσια!
Από τον 5ο μήνα, περίπου, έχω φραγμένους πόρους...
Ευτυχώς δεν είναι μόνιμο το πρόβλημα!

Τον τελευταίο μήνα πονάω σε καθημερινή βάση στο αριστερό στήθος.
Ειδικά μετά τον θηλασμό και για 3-4 ώρες ο πόνος είναι έντονος και με διαπερνά από τη θηλή μέχρι το εσωτερικό...
Σήμερα ο πόνος ήταν τέτοιος που δεν ήξερα τι να κάνω...
Πήρα παυσίπονο και μετά από 1 ώρα ένιωθα καλύτερα.
Δεν ξέρω αν ήταν από το παυσίπονο ή αν θα περνούσε ούτως ή άλλως...
Σ' αυτό το μήνα, όμως, δεν υπήρξε φραγμένος πόρος.
Υποψιάζομαι πως είναι καντιντίαση...
Είναι και σε ένα σημείο η θηλή πιο ανοιχτόχρωμο ροζ...

Έχω ξεκινήσει τη διαδικασία αποθηλασμού (κόψαμε τους θηλασμούς κατα τη διάρκεια της νύχτας), και θηλάζει πρωί και βράδυ...
'Ηθελα να αποθηλάσω με αργό ρυθμό, αλλά με τον πόνο αυτόν σκέφτομαι πιο γρήγορη διακοπή...
Εκτός από τη διατροφή, τι θα μπορούσα να κάνω για να σταματήσω την καντιντίαση?
Το ντεκταριν θα βοηθήσει?
Υπάρχει κάποια δραστική λύση?
Τα παυσίπονα κάνουν τίποτα?

siderenia
20-06-10, 14:10
Εχω κι εγώ τς τελευταίες μέρες μια ενόχληση στις θηλές. Αρχικά ειχαν κοκκινισει όλες στην ακρη αλλά και γύρω γύρω.εβαλα λανολίνη μια μέρα και επανήλθε το χρώμα εκτός από την άκρη της θηλης (εκεί που βγαινει το γάλα) και πέρασε και ο πόνος γιατί βοηθούσε στο να μην με σφίγγει το μωρό στον θηλασμό.

Αρχισα και κομπρέσες με σόδα αλλά αντί να νιώσω καλύτερα με έπιασε πολύ φαγουρα. δεν πονάει όλο το στήθος αλλά μόνο οι θηλές. Πως θα βεβαιωθω ότι δεν είναι καντιντιαση?? Το μωρό δεν έχει σημάδια.

Σκέφτομαι να πάρω το ντακταριν τζελ που αναφέρετε...εχω φοβηθεί. Αυτό το φάρμακο είναι για στοματική χρήση?? Το ντακταριν οραλ τζελ που λένε??

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
20-06-10, 15:53
Εχω κι εγώ τς τελευταίες μέρες μια ενόχληση στις θηλές. Αρχικά ειχαν κοκκινισει όλες στην ακρη αλλά και γύρω γύρω.εβαλα λανολίνη μια μέρα και επανήλθε το χρώμα εκτός από την άκρη της θηλης (εκεί που βγαινει το γάλα) και πέρασε και ο πόνος γιατί βοηθούσε στο να μην με σφίγγει το μωρό στον θηλασμό.

Αρχισα και κομπρέσες με σόδα αλλά αντί να νιώσω καλύτερα με έπιασε πολύ φαγουρα. δεν πονάει όλο το στήθος αλλά μόνο οι θηλές. Πως θα βεβαιωθω ότι δεν είναι καντιντιαση?? Το μωρό δεν έχει σημάδια.

Σκέφτομαι να πάρω το ντακταριν τζελ που αναφέρετε...εχω φοβηθεί. Αυτό το φάρμακο είναι για στοματική χρήση?? Το ντακταριν οραλ τζελ που λένε??

Κοίτα μπορείς να ξεκινήσεις κόβοντας μαχαίρι τη ζάχαρη (εντελώς) πολύ πιθανόν σε 3-4 μέρες ο πόνος να ελαττωθεί και δες και αυτό το λινκ
http://www.drjacknewman.com/help/Candida-Protocol.asp (http://www.drjacknewman.com/help/Candida-Protocol.asp)

siderenia
20-06-10, 16:38
Ευχαριστώ Κριστίνα. Πιστευεις οτι ειναι μυκιτίαση τελικα?? Πάντως η σόδα δεν με βοήθησε καθόλου. ισα ισα, εκεί που είχα ηρεμήσει με την λανολίνη, κάνοντας σήμερα όνο πλύσεις με σόδα έφτασα το μεσημέρι να μην μπορώ να θηλάσω από τον πόνο.Στο τέλος εβαλα πάλι λανολίνη και κατάφερα να ταισω το μωρο...:rolleyes:

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
20-06-10, 19:16
Εμένα με βοήθησε πολύ η διατροφή την οποία ακολούθησα αυστηρά (έβγαλα και το αλεύρι) και έτρωγα μόνο λαχανικά (όχι πατάτα και καρότο), φρούτα (ξυνόμηλα μόνο) καθόλου ζάχαρι και μέλι, κρέας, από όσπρια φακές, καθόλου επεξεργασμένες τροφές, γιαούρτι ζωντανό .... για δέκα μέρες και μετά άρχισα να εμπλουτίζω. Στις 3 μέρες αυστηρής δίαιτας ο πόνος είχε φύγει.... πήρα προληπτικά το gse που αναφέρεται στο λινκ για άλλες τρεις μέρες και έβαζα στις θηλές μου.
Δεν ξέρω αν είναι καντιντίαση η περίπτωσή σου αν και ταιριάζει στην περιγραφή. Αν ταυτόχρονα νιώθεις πόνο και μέσα στο στήθος (σαν βελόνες) είναι πολύ πιθανό. Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις πάντως ......αν θέλεις μπορείς να πας να σε δει και ένας δερματολόγος.
Εγώ ξεκίνησα από ένα δάγκωμα της μικρής έτσι έβαλα και σε εκείνη δες στην πρώτη σελίδα το ποστ της Χλόης για να είμαι σίγουρη.

siderenia
21-06-10, 11:23
Σςευχαριστώ πολύ!! θα προσπαθήσω κι αυτό. το στηθος μου όχι δεν ποναει καθόλου. μονο οι θηλες.

pasxalitsa v
22-06-10, 19:10
ωχ,εγω νιωθω τις τελευταιες μερες αυτο τον πονο εσωτερικα (σαν βελονες) αλλα συνηθως το βραδυ που θηλαζω ξαπλωμενη (ισως σε λαθος σταση)

λετε να επαθα κι εγω?
αυτο μου ελειπε...................

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
22-06-10, 20:26
ωχ,εγω νιωθω τις τελευταιες μερες αυτο τον πονο εσωτερικα (σαν βελονες) αλλα συνηθως το βραδυ που θηλαζω ξαπλωμενη (ισως σε λαθος σταση)

λετε να επαθα κι εγω?
αυτο μου ελειπε...................

Όχι αυτό που νιώθεις εσύ είναι το γάλα που κατεβαίνει...........:D

pasxalitsa v
23-06-10, 12:03
κριστινα εισαι θησαυρος!!!
εισαι παντου κ παντα....:p ενα μεγαλο ευχαριστω κι απο μενα...εχεις βοηθησει πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ κοσμο.........

siderenia
24-06-10, 15:51
τελικά με την λανολίνη ηρεμησα. και οι θηλές μου ξεκοκκίνησαν! ολα καλά!!

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
24-06-10, 15:52
τελικά με την λανολίνη ηρεμησα. και οι θηλές μου ξεκοκκίνησαν! ολα καλά!!

μπράβο:D

cozzetta
24-06-10, 17:28
Κορίτσια καλησπέρα,

πριν από περίπου 1,5 μήνα ο παιδίατρος διέγνωσε στοματίτιδα στη μικρή μου που είναι πλέον 3 μηνών...μας συνέστησε θεραπεία με dactarin gel 2 φορές την ημέρα για 5 ημέρες αλλά μόνο σε εκείνη και όχι και σε εμένα...μετά από τόσο καιρό όμως η μικρή μου συνεχίζει να έχει σημάδια στη γλωσσίτσα της! Στα τέλη του προηγούμενου μήνα που την είδε ο παιδιάτρος διαπίστωσε 'οντως ότι η στοματίτιδα δεν είχε φύγει και συνέστησε έναν ακόμη κύκλο θεραπείας (στην ερώτηση μου αν θα έπρεπε να βάλω και εγώ μου απάντησε αρνητικά). Αφού της έδωσα άλλες 5 ημέρες και αφού είδα ότι δεν είχε κανένα αποτέλεσμα άρχισα να της κάνω πλύσεις με αποστειρωμένο νερό και σόδα και επίσης άρχισα να βάζω και εγω τζελ στις θηλές μου...καμία διαφορά.
Πριν 1 εβδομάδα επικοινώνησα ξανά με τον παιδίατρο και μου είπε να της ξανακάνω ένα κύκλο θεραπείας..οπότε άρχισα να της βάζω τζελ και να βάζω και εγώ αλλά δεν βλέπω φως στον ορίζοντα.
Πρέπει να σας πω ότι θηλάζω αποκλειστικά και όλο αυτό τον καιρό δεν της έχω ξαναδώσει ούτε μπιμπερό ούτε πιπίλα (από φόβο μήπως είναι μολυσμένα).
Εγώ δεν εμφανίζω κάποιο σύμπτωμα πόνου στο στήθος μου πέρα από έναν έντονο αποχρωματισμό στις θηλές μου (τον οποίο όμως έχω από τότε που άρχισα να θηλάζω)...
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!! ΄φοβάμαι μήπως της προκαλέσει κάποιο χειρότερο πρόβλημα..μέχρι τώρα δεν έχει σταματήσει να τρώει (είναι 3 μηνών 6,2 κιλά και 63 πόντους!!) και δεν φαίνεται να πονάει.
Το μόνο που άλλαξε στη συμπεριφορά της τώρα τελευταία είναι ότι θέλει συνεχώς να θηλάζει και γενικά να έχει το στήθος στο στόμα της...!!!
Πιστέυετε πως είναι καντιντίαση; το γεγονός ότι εγώ είμαι τελείως ασυμπτωματική τι σημαίνει; βρίσκετε τη δοσολόγία και τη μεθοδολογία του παιδιάτρου λανθασμένη; Η δίαιτα που αναφέρετε παραπάνω είναι μόνο για τον πόνο των θηλών ή βοηθάει και στην ίαση του παιδιού; επίσης πόσό καιρό μπορώ να της δίνω αυτά τα σκευάσματα; δεν είναι πολύ 1,5 μήνας;
όλα αυτά τα σκευάσματα για τα οποία μιλάτε είναι όντως γνωστα στους φαρμακοποιούς;
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

siderenia
24-06-10, 19:59
μπράβο:D

Σε ευχαριστώ!! Τωρα πρέπει να προσέχω όταν δεν πιάνει καλά ο μικρούλης μου, να τον βγάζω και να τον ξαναβάζω ωστε να μην ξαναερεθιστούν.:D

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
25-06-10, 23:50
Κορίτσια καλησπέρα,

πριν από περίπου 1,5 μήνα ο παιδίατρος διέγνωσε στοματίτιδα στη μικρή μου που είναι πλέον 3 μηνών...μας συνέστησε θεραπεία με dactarin gel 2 φορές την ημέρα για 5 ημέρες αλλά μόνο σε εκείνη και όχι και σε εμένα...μετά από τόσο καιρό όμως η μικρή μου συνεχίζει να έχει σημάδια στη γλωσσίτσα της! Στα τέλη του προηγούμενου μήνα που την είδε ο παιδιάτρος διαπίστωσε 'οντως ότι η στοματίτιδα δεν είχε φύγει και συνέστησε έναν ακόμη κύκλο θεραπείας (στην ερώτηση μου αν θα έπρεπε να βάλω και εγώ μου απάντησε αρνητικά). Αφού της έδωσα άλλες 5 ημέρες και αφού είδα ότι δεν είχε κανένα αποτέλεσμα άρχισα να της κάνω πλύσεις με αποστειρωμένο νερό και σόδα και επίσης άρχισα να βάζω και εγω τζελ στις θηλές μου...καμία διαφορά.
Πριν 1 εβδομάδα επικοινώνησα ξανά με τον παιδίατρο και μου είπε να της ξανακάνω ένα κύκλο θεραπείας..οπότε άρχισα να της βάζω τζελ και να βάζω και εγώ αλλά δεν βλέπω φως στον ορίζοντα.
Πρέπει να σας πω ότι θηλάζω αποκλειστικά και όλο αυτό τον καιρό δεν της έχω ξαναδώσει ούτε μπιμπερό ούτε πιπίλα (από φόβο μήπως είναι μολυσμένα).
Εγώ δεν εμφανίζω κάποιο σύμπτωμα πόνου στο στήθος μου πέρα από έναν έντονο αποχρωματισμό στις θηλές μου (τον οποίο όμως έχω από τότε που άρχισα να θηλάζω)...
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!! ΄φοβάμαι μήπως της προκαλέσει κάποιο χειρότερο πρόβλημα..μέχρι τώρα δεν έχει σταματήσει να τρώει (είναι 3 μηνών 6,2 κιλά και 63 πόντους!!) και δεν φαίνεται να πονάει.
Το μόνο που άλλαξε στη συμπεριφορά της τώρα τελευταία είναι ότι θέλει συνεχώς να θηλάζει και γενικά να έχει το στήθος στο στόμα της...!!!
Πιστέυετε πως είναι καντιντίαση; το γεγονός ότι εγώ είμαι τελείως ασυμπτωματική τι σημαίνει; βρίσκετε τη δοσολόγία και τη μεθοδολογία του παιδιάτρου λανθασμένη; Η δίαιτα που αναφέρετε παραπάνω είναι μόνο για τον πόνο των θηλών ή βοηθάει και στην ίαση του παιδιού; επίσης πόσό καιρό μπορώ να της δίνω αυτά τα σκευάσματα; δεν είναι πολύ 1,5 μήνας;
όλα αυτά τα σκευάσματα για τα οποία μιλάτε είναι όντως γνωστα στους φαρμακοποιούς;
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια
Να μιλήσεις με δερματολόγο.......... για την ιστορία και μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα με μυκητιάσεις τότε η θεραπεία εφαρμόζεται στο ζευγάρι έστω και αν ο άλλος δεν έχει συμπτώματα ..
Αν το παιδί δεν ανταποκρίνεται στο συγκεκριμένο σκεύασμα υπάρχει και η nystatin suspension και για σένα nystatin cream…..
Η μυκητώδης στοματίτιδα οφείλεται στην μη φυσιολογική ανάπτυξη του μύκητα candida ο οποίος υπάρχει στο στόμα έτσι και αλλιώς, απλά με την λήψη αντιβιοτικών διαταράσσεται η ισορροπία μεταξύ αυτού και των βακτηριδίων του στόματος που τον ελέγχουν.....

cozzetta
27-06-10, 19:03
ΚΡΙΣΤΙΝΑ σε ευχαριστώ για την απάντηση..

πιστεύεις ότι πρέπει να τη δει παιδο δερματολόγος; Αν ναι έχει κάποιος να μου συστήσει παιδοδερματολόγο στη Θεσσαλονίκη;

Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω και με τον παιδίατρο..ενώ γενικά είναι πολύ καλός με αυτό το θέμα δεν μου άρεσε η αντιμετώπισή του...

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
27-06-10, 23:57
ΚΡΙΣΤΙΝΑ σε ευχαριστώ για την απάντηση..

πιστεύεις ότι πρέπει να τη δει παιδο δερματολόγος; Αν ναι έχει κάποιος να μου συστήσει παιδοδερματολόγο στη Θεσσαλονίκη;

Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω και με τον παιδίατρο..ενώ γενικά είναι πολύ καλός με αυτό το θέμα δεν μου άρεσε η αντιμετώπισή του...

Από την στιγμή που δεν ανταποκρίθηκε στην πρώτη θεραπεία κρίνω σκόπιμο να σας δει δερματολόγος για να σας δώσει εναλλακτική θεραπεία και φυσικά να την κάνετε από κοινού για να είσαι σίγουρη.....για τον παιδίατρο δεν ξέρω τι να σου πω θεωρώ ότι δεν είναι της ειδικότητάς του το συγκεκριμένο ζήτημα.
Διάβασε και το λινκ που σου βάζω εδώ μέχρι τέλος ......γράφει συγκεκριμένα και για την μαμά και για το παιδί τι πρέπει να κάνει
http://www.breastfeeding-basics.com/html/candida.shtml (http://www.breastfeeding-basics.com/html/candida.shtml)

_mpoumpou_
02-08-10, 14:28
Καλησπέρα, εδω και λίγες μερες νιωθω ενα περιεργο πόνο σαν καψιμο, σαν βελόνες, σαν φαγουρα στο ενα στηθος όταν πίνει γαλα το μωρό αλλα και κατα τη διαρκεια της ημερας...
Πως μπορω να αποκλεισω οτι δεν ειναι καντιντιαση???
Σας ευχαριστω πολύ

pac
07-08-10, 13:16
Καλησπέρα, εδω και λίγες μερες νιωθω ενα περιεργο πόνο σαν καψιμο, σαν βελόνες, σαν φαγουρα στο ενα στηθος όταν πίνει γαλα το μωρό αλλα και κατα τη διαρκεια της ημερας...
Πως μπορω να αποκλεισω οτι δεν ειναι καντιντιαση???
Σας ευχαριστω πολύ

Μια από τα ίδια και εγώ....Αφού πέρασα το μαρτύριο των πληγωμένων θηλών στην αρχή, τώρα πια που η μικρή είναι 2 μηνών θήλαζε χωρίς να με ενοχεί κάτι. Μέχρι πριν από μια εβδομάδα που άρχισαν όλα τα συμπτώματα για καντιντίαση..αρχικά φαγούρα, μετά λίγος πόνος μετά το θηλασμό στη θηλή και τώρα αρκετός πόνος κατά τη διάρκεια και μετά το θηλασμό σε όλο το στήθος (εε δεν είναι και πολύ μεγάλο). Γυναικολόγος και παιδίατρος ψιλοάσχετοι και οι δύο, τελοσπάντων από εχθές ξεκίνησα dactarin στοματική γέλη 2-3 φορές(κύρίως το βράδυ που κοιμάται κανα 4ωρο) και αποχή από ζάχαρη,αλεύρι...προς το παρόν δεν είδα βελτίωση..Να σημειώσω ότι ξεπλένω τα στήθη πριν την ταίσω και από εχθές άρχισε να ενοχλεί και το ''καλό'' στήθος...Τι άλλο να κάνω...είμαι και σε φάση μετακόμισης..αυτό μας έλειπε..

vickygirl79
11-08-10, 15:20
...μαλλον βαλτε και εμενα στο κλαμπ.....βρηκα μια ντακταριν γελη στοματικη κ εβαλα τωρα αμα θηλασω τη ξεβγαζω πρωτα???
θα πλακωθω και στα γιαουρτια και θα παρω για αρχη ULTRALEVURE που τα εχω ετσι και αλλιως σπιτι....:(
σκατομυκητες....
πως κολλαει αυτο το πραμα ρε παιδια?αγχωθηκα κ για τον μικρο τωρα αμα ξυπνησει παω να δω στομα..... :-?:-|:(:(

pac
11-08-10, 16:09
Μια από τα ίδια και εγώ....Αφού πέρασα το μαρτύριο των πληγωμένων θηλών στην αρχή, τώρα πια που η μικρή είναι 2 μηνών θήλαζε χωρίς να με ενοχεί κάτι. Μέχρι πριν από μια εβδομάδα που άρχισαν όλα τα συμπτώματα για καντιντίαση..αρχικά φαγούρα, μετά λίγος πόνος μετά το θηλασμό στη θηλή και τώρα αρκετός πόνος κατά τη διάρκεια και μετά το θηλασμό σε όλο το στήθος (εε δεν είναι και πολύ μεγάλο). Γυναικολόγος και παιδίατρος ψιλοάσχετοι και οι δύο, τελοσπάντων από εχθές ξεκίνησα dactarin στοματική γέλη 2-3 φορές(κύρίως το βράδυ που κοιμάται κανα 4ωρο) και αποχή από ζάχαρη,αλεύρι...προς το παρόν δεν είδα βελτίωση..Να σημειώσω ότι ξεπλένω τα στήθη πριν την ταίσω και από εχθές άρχισε να ενοχλεί και το ''καλό'' στήθος...Τι άλλο να κάνω...είμαι και σε φάση μετακόμισης..αυτό μας έλειπε..

καλε κορίτσια που είστε? :cry: όλες στη θάλασσα για βουτιές? Εγώ εδώ ακόμα παλεύω με τη κάντιντα...ακόμα...ο γυναικολόγος μου συνέστησε dactodor, αν και του είπα ότι θηλάζω (απλά να την ξεβγάζω από πριν). Τι λέτε? έχει λίγη αντιβίωση η κρέμα αυτή, πράγμα που δεν έχει dactarin. ίσως γι΄αυτό να μην με πιάνει τόσες μέρες....any idea??? ξεκίνησα και τα χάπια/λάδι grapefruit extra σήμερα...

Arsi
23-08-10, 14:36
Γειά σας! Θα ήθελα την γνώμη σας και τις γνώσεις σας!!!
Είναι δυνατόν η καντιντίαση να εμφανιστεί και πριν τον θηλασμό?
Μια βδομάδα πριν γεννήσω άρχισε ένας αρκετά έντονος πόνος μόνο στην αριστερή μου θηλή... ο οποιος επέμεινε και μετα τον τοκετό και τώρα σχεδόν 20 μέρες μετά έχει γίνει πολύ πιο έντονος! Εννοείται ότι κάνει τη ζωή μου δύσκολη με τον θηλασμό (ακόμα και με νοσοκομειακό θηλαστρο πονάω πάρα πολύ). Στο άλλο στήθος δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα!

Οταν ξυπνήσει το μωρό θα ελέγξω και το στόμα του..αλλα αν ήταν μύκητας δεν θα είχε "κολλήσει" και το άλλο στήθος?

Εχετε ιδέα τι άλλο μπορεί να είναι?

stella-alex
05-10-10, 12:12
να κανω κι εγω μια ερωτηση καθως ασχετη παντελως αφου δεν θηλασα το μωρο μου λογω κακης ενημερωσης κ αγνοιας ....η καντινιαση γιατι εμφανιζεται?λογω διατροφης?γιατι?μπορω να καταλαβω την μαστιτιδα αλλα αυτος ο μυκητας γιατι βγαινει δεν μπορω να καταλαβω!!!

την ξαναβαζω την ερωτηση...μηπως ξερει καποια κοπελα πως μπορουμε να φυλαχτουμε απο αυτη την παθηση,ευχαριστω!

EvaBar
09-04-11, 10:35
Τα συμπτώματα που εχω ειναι:
-κοκκινίλα στη θηλή, τη θηλαία άλω και την γύρω περιοχή
-σημεία στη θηλαίαάλω που ειναι σαν ξεφλουδισμένα
-έντονος πόνος συνέχεια σεόλητην περιοχή
-έχει αλλάξει το σχήμα της θηλής- η μικρή δεν μπορεί να πιάσει τη θηλή με τίποτα!

Ειναι καντιντίαση; Η παιδίατρος μου είπε να παίρνε nurofen αλλά αυτά μόνο τον πόνο δεν θα μετριάσουν;
Παρακαλώ βοήθεια! Τα προβλήματα συνεχίζονται!

aglaia
09-04-11, 20:12
Τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι της καντιντίασης.

sylkat
02-06-11, 10:29
Τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι της καντιντίασης.
Κυρια Αγλαια, εχω τα συμπτωματα της καντιντιασης 2 μηνες τωρα,σχεδον απο μετα τον τοκετο( σας ρωτησε για μενα η Βικυ απο το Ηρακλειο..)Οι θηλες μου ειναι ροζ και εξαιρετικα ευαισθητες με οξεις πονους σα μαχαιριες που χτυπανε σε ολο το στηθος κατα τη διαρκεια και μετα το θηλασμο.Εχω τωρα τρεις μερες που χρησιμοποιω ντακταριν και ακολουθω τη διαιτα αλλα δε βλεπω ουσιαστικη βελτιωση-τι να κανω? Παραπονο το χω που δεν θηλασα ΜΙΑ φορα χωρις πονο:(

barion
03-06-11, 12:59
Μπορεί να περάσει και μόνο του αλλά μπορεί να υποφέρεις από έντονο πόνο και να μην μπορείς να θηλάσεις.

Αν κόψεις τις τροφές σίγουρα θα υποχωρήσει αλλά κανείς δεν μπορεί να μαντέψει για το αν θα σου περάσει ή όχι. Ούτε ο γιατρός που θα σου προτείνει θεραπεία μπορεί να είναι σίγουρος για την έκβαση της θεραπείας.

Τα στοιχεία της γιατρού παραπάνω σου τα έβαλα για να μην υποθέτουμε εμείς που δεν είμαστε γιατροί και δεν μπορούμε να αντικαταστήσουμε το γιατρό.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.....ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΤΗΝΤΙΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑ ΜΑΣΤΟ ΚΑΙ ΣΑΝ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ Η ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ "ΒΑΜΜΑ ΓΕΝΤΙΑΝΗ" ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΠΛΥΣΕΙΣ ΣΤΗΘΟΥΣ ΜΕ ΝΕΡΟΞΥΔΟ Η΄ ΝΕΡΟ-ΣΟΔΑ (1 ΛΙΤΡΟ ΝΕΡΟ+ 1κ.γ ΞΥΔΙ-ΣΟΔΑ!!!).ΤΟ ΘΕΜΑ-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΠΩΘΕΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ:( ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΕ ΚΑΝΤΗΝΤΙΑΣΗ ΤΟ ΙΔΙΟ??ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΜΥΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ?

*ΑΓΛΑΙΑ ΑΝ ΔΕΙΣ ΤΟ ΜΝΜ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!

Sofia-posi
05-07-11, 22:51
red or pink nipples
itchy or burning nipples, even when not feeding baby
deep, shooting breast pain during or after feedings

ΑΑ ωραία, εδώ είμαστε κ μεις... Αχ βρε τα είπα εγώ στον γυναικολόγο (πριν 4 μηνων περίπου) κάτι δεν πάει καλά με το στήθος μου (το αριστερό συγκεκριμένα)
αλλά μου είπε δεν είναι τίποτα. Τελικά όλο έτσι απαντάνε οι ιατροί... Λοιπόν, ακόμα κ τώρα που σας γράφω με καίει.
Εδώ έχει μια λίστα με φαγητά που πρέπει να αποφευχθούν http://www.thecandidadiet.com/foodstoavoid.htm
Εγώ λοιπόν που κάνω κ δίαιτα για αλλεργίες μάλλον θα λιμοκτονήσω. Αλλά βρε κορίτσια πως θα θηλάσω το μωρό μου έτσι? Πρώτον, αν επηρεάζεται η ποιότητα του γάλακτος με όλα αυτά τα απαγορευμένα κ 2ο δεν θα μου κοπεί το γάλα αφού κάθε βδομάδα χάνω κ 2-3 κιλά? Πάντα τόσο πολύπλοκο ήταν να θηλάσεις ένα παιδί...?

Sofia-posi
07-07-11, 17:52
κ το παιδι όταν θηλάζει ψιλοτραβιέται προς τα πίσω αλλά δεν αφήνει τη θηλή. θέλει να φάει αλλά κάτι τον ενοχλεί...
υπάρχει περίπτωση να ενοχλείται κ με κάποιες στερεες τροφές ...?

miriki
07-07-11, 21:46
Κορίτσια η δίαιτα θέλει πολύυυυυυ χρόνο!. Δοκιμάστε και ασιντόφιλους εμάς μας βοήθησε.

Sofia-posi
07-07-11, 22:09
miriki τι είναι αυτό?

supermamaka
20-07-11, 02:35
Κορίτσια, να κάνω μια ερώτηση;
Πήγα στο φαρμακείο για να πάρω το ΑΡΝΟ και η φαρμακοποιός που το έψαξε μου είπε οτι έχει και κορτιζόνη και αντιβίωση. Αυτά δεν απαγορεύονται στο θηλασμό ή μόνο στην ομοιοπαθητική;
Είναι τελικά ασφαλές να το βάζω στο στήθος και μετά να θηλάζω;

angie d
13-08-11, 14:35
Απ'όσα διάβασα παραπάνω, συμπεραίνω πως έχω τα συμπτώματα της candida. Μίλησα με την παιδίατρο, δεν ήξερε, της ανέφερα την καντιντα κ μου είπε πως αν είναι μύκητας μπορεί να προκαλέσω κάποια λοίμωξη στο παιδί κ γι'αυτό να πάρω τηλ. το γυναικολόγο μου ή να πάω σε εφημερεύον νοσοκομείο, μήπως κ πρέπει να αποθηλάσω άμεσα!!! Στη συνέχεια πήρα το γιατρό μου, ο οποίος μου είπε πως εφ'όσον δεν είναι μαστίτιδα οτιδήποτε άλλο θα περάσει...αν επιμείνουν τα συμπτώματα να τον πάρω να μου δώσει αντιβίωση...ίσως εννοούσε για την περίπτωση μαστίτιδας..για αποθηλασμό πάντως δε μου είπε..τί μπορώ να κάνω κ που ν΄απευθυνθώ??? τέτοιες μέρες είναι κ τα πάντα κλειστά...

sofuka
13-08-11, 14:51
Απ'όσα διάβασα παραπάνω, συμπεραίνω πως έχω τα συμπτώματα της candida. Μίλησα με την παιδίατρο, δεν ήξερε, της ανέφερα την καντιντα κ μου είπε πως αν είναι μύκητας μπορεί να προκαλέσω κάποια λοίμωξη στο παιδί κ γι'αυτό να πάρω τηλ. το γυναικολόγο μου ή να πάω σε εφημερεύον νοσοκομείο, μήπως κ πρέπει να αποθηλάσω άμεσα!!! Στη συνέχεια πήρα το γιατρό μου, ο οποίος μου είπε πως εφ'όσον δεν είναι μαστίτιδα οτιδήποτε άλλο θα περάσει...αν επιμείνουν τα συμπτώματα να τον πάρω να μου δώσει αντιβίωση...ίσως εννοούσε για την περίπτωση μαστίτιδας..για αποθηλασμό πάντως δε μου είπε..τί μπορώ να κάνω κ που ν΄απευθυνθώ??? τέτοιες μέρες είναι κ τα πάντα κλειστά...

Η μυκητίαση δεν χρειάζεται αντιβίωση (ίσα ίσα η αντιβίωση που μπορεί να πάρεις για άλλο λόγο μπορεί να επιδεινώσει τη μυκητίαση ή να την προκαλέσει). Μύκητες έχουμε όλοι στο πεπτικό μας, όταν ο οργανισμός βρίσκεται σε κατάσταση στρες, ή πάρουμε αντιβίωση ή λόγω κακής διατροφής κλπ, αυτοί μπορεί να πολλαπλασιαστούν και να εκδηλωθούν και σε άλλα σημεία του σώματος (πόδια, κόλπος στις γυναίκες και στις θηλές). Και το μωρό σου στο πεπτικό έχει μύκητες, όσο αυτοί είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια δεν ενοχλούν. Αυτό που μπορεί να πάθει το μωρό που θηλάζει αν έχεις εσύ καντιντίαση είναι να κολλήσει μύκητες στο στόμα. Τότε θα δεις άσπρα σημαδάκια στη γλώσσα ή και στο εσωτερικό στα μάγουλά του και ίσως δείχνει να πονάει όταν τρώει. Σ' αυτή την περίπτωση σίγουρα η παιδίατρος θα ξέρει και να το διαγνώσει και να σου δώσει θεραπεία για το μωρό (συνήθως κάποια στοματική αντιμυκητιασική γέλη). Το ίδιο μπορεί μία μαμά που το μωρό της εμφάνισε μυκητιασική στοματίτιδα (μετά από λήψη αντιβίωσης πχ) να παρουσιάσει μυκητίαση στις θηλές. Καλό είναι να ακολουθεί θεραπεία και η μαμά και το μωρό, για να μη μεταφέρεται η μυκητίαση από τον ένα στον άλλο.
Δεν είναι κάτι επικίνδυνο για σένα, το κακό είναι ότι πονάς.
Ακολούθησε αυτά που έχουν γραφτεί παραπάνω στο θέμα, ξεκίνα από τη δίαιτα και ψάξε σε ομοιοπαθητικά φαρμακεία για να σου φτιάξουν τα σκευάσματα. Αυτά που γράφεται ότι είναι ασφαλή για να θηλάσει το μωρό χωρίς να ξεπλυθούν, βοηθάνει στο να θεραπευτεί και το μωρό αν έχει κολλήσει ή στο να μην κολλήσει.
Η μυκητίαση σε άλλες μαμάδες εμφανίζεται μία φορά και περνάει σχετικά εύκολα και σε άλλες υποτροπιάζει συχνά.
Σου εύχομαι γρήγορα περαστικά!
Αν τα αγγλικά σου είναι καλά, ρίξε μια ματιά κι εδώ: http://www.kellymom.com/bf/concerns/thrush/thrush-resources.html

και εδώ http://www.kellymom.com/bf/concerns/thrush/thrush-expressed-milk.html σχετικά με το πόσο είναι ασφαλές το μωρό να καταναλώνει γάλα την περίοδο που η μαμά έχει μυκητίαση στο στήθος ή γάλα που έχει αντλήσει σε τέτοια περίοδο.

μινουλα
13-08-11, 15:03
κ το παιδι όταν θηλάζει ψιλοτραβιέται προς τα πίσω αλλά δεν αφήνει τη θηλή. θέλει να φάει αλλά κάτι τον ενοχλεί...
υπάρχει περίπτωση να ενοχλείται κ με κάποιες στερεες τροφές ...?
αυτο ακριβως κανει και το δικο μου. Τραβαει τη θηλη, ζοριζεται πολυ, δεν την αφηνει αλλα ειναι σαν να παλευει με τη θηλη οσο τρωει. Αν την αφησει, την ζητα κατευθειαν. Εντωμεταξυ, ειχα (και εχω) ραγαδες στις θηλες γιατι μου τις ειχε σκισει λιγακι στην αρχη, κοκκινες δεν θα τις ελεγα, αλλα εχουν αποχρωματιστει λιγο, σαν ναναι ξεπλυμενο ροζ. Νιωθω κατι πονακια οταν δεν θηλαζω, οχι στις θηλες, γενικα σε ολο το στηθος, αλλα μου ειχαν πει οτι ειναι που κατεβαινει το γαλα. Το μωρο οταν θηλαζει δεν με ποναει, εκτος και αν πιασει λαθος το στηθος. Με ποναει λιγο η θηλη και η θηλαια αλω αλα νομιζω πως φταινε οι πολλες αντλησεις που κανω με το θηλαστρο. Ειναι καντιντιαση αυτο;

μινουλα
20-08-11, 07:57
αυτο ακριβως κανει και το δικο μου. Τραβαει τη θηλη, ζοριζεται πολυ, δεν την αφηνει αλλα ειναι σαν να παλευει με τη θηλη οσο τρωει. Αν την αφησει, την ζητα κατευθειαν. Εντωμεταξυ, ειχα (και εχω) ραγαδες στις θηλες γιατι μου τις ειχε σκισει λιγακι στην αρχη, κοκκινες δεν θα τις ελεγα, αλλα εχουν αποχρωματιστει λιγο, σαν ναναι ξεπλυμενο ροζ. Νιωθω κατι πονακια οταν δεν θηλαζω, οχι στις θηλες, γενικα σε ολο το στηθος, αλλα μου ειχαν πει οτι ειναι που κατεβαινει το γαλα. Το μωρο οταν θηλαζει δεν με ποναει, εκτος και αν πιασει λαθος το στηθος. Με ποναει λιγο η θηλη και η θηλαια αλω αλα νομιζω πως φταινε οι πολλες αντλησεις που κανω με το θηλαστρο. Ειναι καντιντιαση αυτο;
Καμια κοπελα δεν ξερει;;
Εντωμεταξυ εχω φαγουρα και νιωθω καψιματα οταν θηλαζει ο μικρος (και πολλες φορες οταν δεν θηλαζει) και πονους σαν να μου βαζουν βελονες μεσα στο στηθος. Υπαρχει περιπτωση το μωρο να ζοριζεται να θηλασει λογω της μηκυτιασης; Και αν περασει θα θελει να θηλασει ή θα βγαζω με το θηλαστρο συνεχεια;

miriki
20-08-11, 13:45
Αν έχει μύκητες στο στόμα του (τσέκαρε τη γλώσσα και τα μάγουλα για ασπρίλες) είναι πιθανό να ενοχλείται και να μη μπορεί να θηλάσει.

Δοκίμασε να κάνεις κομπρέσες με σοδόνερο στο στήθος (αναφέρονται αναλυτικά πιο πάνω) και αν σε ανακουφίσουν στάνταρ είναι μύκητας.

Το ασιντόφιλους που ανέφερα πιο πάνω είναι προβιοτικό (βακτήρια δηλ που ζουν στο πεπτικό μας) και επειδή η παλιοκαντιντα πάει και κάθεται και εκεί βοηθάει η συντονισμένη επίθεση.

Αν ζορίζεσαι πολύ μίλα με σύμβουλο γαλουχίας να σε καθοδηγήσει. Το θήλαστρο πάντως να το αποφύγεις μη μπλέξεις και με άλλα. Πολλή καθαριότητα και τα σουτιέν πλύσιμο με καυτό νερό.

angie d
21-08-11, 11:21
Μίλησα με μιά παιδίατρο από το τμήμα θηλασμού στο "έλενα" και μου είπε να κάνω μια καλλιέργεια στο γάλα μου. Εκεί λοιπόν βρέθηκαν "αρκετές αποικίες σταφυλόκκοκου κοαγκουλάση". Σύμφωνα με αυτό δεν έχω κάντιντα??? δεν ξέρω... Ο γυναικολόγος μου μου έδωσε αντιβίωση "augmentin 1gr" που επιτρέπεται στο θηλασμό, όπως μου είπε καθώς κ ότι ο σταφυλόκοκκος αυτός υπάρχει στο δέρμα όλων μας κ απλά τώρα είναι σε έξαρση..τα ίδια είπε κ η παιδίατρος που παρακολουθεί το μωρό...αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν ο σταφυλόκκοκος είναι στο δέρμα ή στο γάλα...Ευτυχώς, κανείς τους δεν μου πρότεινε να σταματήσω το θηλασμό, γιατί περίμενα να το ακούσω κ αυτό!!! Τις προηγούμενες μέρες, είχα προσαρμόσει τη διατροφή μου στην περίπτωση της κάντιντα, δεν έτρωγα δηλ. ζάχαρη ψωμί κ ζυμαρικά. Εχθές λοιπόν ξεκίνησα την αντιβίωση, έφαγα το μεσημέρι ζυμαρικό κ το βράδυ παγωτό, και ο πόνος που είχε υποχωρήσει αισθητά, επανήλθε!!! Τώρα τί φταίει από όλα αυτά δεν ξέρω...μήπως ο σταφυλόκοκκος τρέφεται επίσης από τη ζάχαρη???

sofuka
21-08-11, 12:42
Εάν η συλλογή του γάλακτος που έδωσες για καλλιέργεια έγινε με θήλαστρο, χωρίς απολύμανση του δέρματος που έρχεται σε επαφή με το γάλα στην άντληση (θηλή), το πιο πιθανό είναι να έγινε επιμόλυνση του γάλακτος από το δέρμα. Πώς έκανες τη συλλογή; Δεν σου έδωσαν οδηγίες; ¶λλο πράγμα είναι ο σταφυλόκοκκος και άλλο ο μύκητας. Η αντιβίωση και η ζάχαρη βοηθούν στην έξαρση του μύκητα. Αν είδες βελτίωση των συμπτωμάτων με τη δίαιτα, δεν χάνεις τίποτα με το να τη συνεχίσεις! Όσο παίρνεις την αντιβίωση, καλό είναι να τρως και γιαούρτι και να παίρνεις και προβιοτικά. Οι μύκητες δεν είναι κάτι που το ξεφορτώνεσαι εύκολα. Θέλει χρόνο και μπορεί να επανέλθουν, γιατί συνήθως βρίσκονται στο πεπτικό και σε περιόδους έξαρσης, όπως έχει αναφερθεί παραπάνω, εκδηλώνονται και αλλού στον οργανισμό μας. Με τη διατροφή, περιορίζεις τον μύκητα στο ίδιο το πεπτικό, οπότε λογικό είναι να μειώνεται και όπου αλλού υπάρχει. Το ότι βρέθηκε σταφυλόκοκκος, δεν αποκλείει την ύπαρξη μύκητα. Στην καλλιέργεια έψαχναν για μύκητες ή μόνο για μικρόβια;

angie d
23-08-11, 13:36
Εάν η συλλογή του γάλακτος που έδωσες για καλλιέργεια έγινε με θήλαστρο, χωρίς απολύμανση του δέρματος που έρχεται σε επαφή με το γάλα στην άντληση (θηλή), το πιο πιθανό είναι να έγινε επιμόλυνση του γάλακτος από το δέρμα. Πώς έκανες τη συλλογή; Δεν σου έδωσαν οδηγίες; ¶λλο πράγμα είναι ο σταφυλόκοκκος και άλλο ο μύκητας. Η αντιβίωση και η ζάχαρη βοηθούν στην έξαρση του μύκητα. Αν είδες βελτίωση των συμπτωμάτων με τη δίαιτα, δεν χάνεις τίποτα με το να τη συνεχίσεις! Όσο παίρνεις την αντιβίωση, καλό είναι να τρως και γιαούρτι και να παίρνεις και προβιοτικά. Οι μύκητες δεν είναι κάτι που το ξεφορτώνεσαι εύκολα. Θέλει χρόνο και μπορεί να επανέλθουν, γιατί συνήθως βρίσκονται στο πεπτικό και σε περιόδους έξαρσης, όπως έχει αναφερθεί παραπάνω, εκδηλώνονται και αλλού στον οργανισμό μας. Με τη διατροφή, περιορίζεις τον μύκητα στο ίδιο το πεπτικό, οπότε λογικό είναι να μειώνεται και όπου αλλού υπάρχει. Το ότι βρέθηκε σταφυλόκοκκος, δεν αποκλείει την ύπαρξη μύκητα. Στην καλλιέργεια έψαχναν για μύκητες ή μόνο για μικρόβια;
Η καλλιέργεια ήταν για μύκητες κ μικρόβια. Μου είχαν απλά πει να πλύνω καλά το στήθος μόνο με νερο, πριν συλλέξω το γάλα. Δεν μου είπαν με ποιο τρόπο κ το άντλησα με θήλαστρο. Την περίπτωση αυτή, επιμόλυνσης του γάλακτος, δεν τη σκέφτηκα. Τέλος πάντων, η παιδίατρος στο έλενα είπε για το σταφυλόκκοκο πως δεν είναι κάτι που πρέπει να ασχοληθώ κ να μην πάρω αντιβίωση, αλλά να βάζω ,προληπτικά υποθέτω, ντακταρίν γέλη στη θηλή μου και το στόμα του μωρού μετά από κάθε γεύμα....Λέω λοιπόν να σταματήσω την αντιβίωση, για να μην επιβαρύνω τον οργανισμό μου κ το μωρό καθώς επίσης να συνεχίσω την παραπάνω διατροφή...
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κ τις συμβουλές σας!!!

z-maria
24-08-11, 02:45
Κορίτσια καλημέρα! Μιας και το θέμα είναι για μύκητες, να σας ρωτήσω, εγώ δεν έχω μύκητες στο στήθος, έχω όμως μύκητες απ' ό,τι φαίνεται στα νύχια των χεριών (η χαζοδερματίτιδα που έχω αποκτησει πρέπει να ευθύνεται γι' αυτό :evil:) . Κινδυνεύει το μωρό μου από αυτό; Όταν πήγαμε με τη μικρή 1 μηνός στον παιδίατρο είπε στο σύζυγό μου ο οποίος έχει μύκητες στα νύχια (χρόνια τώρα... αυτά παθαίνεις όταν τρώς τα νύχια σου... και πέφτεις και σε άσχετους γιατρούς, τέλος πάντων), του είπε λοιπόν να αποφεύγει να την ακουμπάει τη μικρή. Αυτό σκέφτομαι κι έχω πανικοβληθεί. Υπάρχει πράγματι κάποιος κίνδυνος; Πρέπει να βάζω γάντια για να πιάνω το μωρό, να το αλλάζω, να το πλένω, να το παίζω κτλ :shock: :shock::shock: :shock:;

πεπα
24-08-11, 22:23
ακου τι μπορεις να κανεις-να πας στο δερματολογο και να σε παρει ενα πολυ μικρο δειγμα απο το νυχι και θα το στειλει για καλλιεργια η οποια θα δειξει αν οντως ειναι μυκητας και ποιος μυκητας ειναι γιατι για πολλες καταστασεις στα νυχια νομιζουμε οτι ειναι μυκητες ενω δεν ειναι.

fido-dido
04-09-11, 17:34
Κορίτσια καλημέρα! Μιας και το θέμα είναι για μύκητες, να σας ρωτήσω, εγώ δεν έχω μύκητες στο στήθος, έχω όμως μύκητες απ' ό,τι φαίνεται στα νύχια των χεριών (η χαζοδερματίτιδα που έχω αποκτησει πρέπει να ευθύνεται γι' αυτό :evil:) . Κινδυνεύει το μωρό μου από αυτό; Όταν πήγαμε με τη μικρή 1 μηνός στον παιδίατρο είπε στο σύζυγό μου ο οποίος έχει μύκητες στα νύχια (χρόνια τώρα... αυτά παθαίνεις όταν τρώς τα νύχια σου... και πέφτεις και σε άσχετους γιατρούς, τέλος πάντων), του είπε λοιπόν να αποφεύγει να την ακουμπάει τη μικρή. Αυτό σκέφτομαι κι έχω πανικοβληθεί. Υπάρχει πράγματι κάποιος κίνδυνος; Πρέπει να βάζω γάντια για να πιάνω το μωρό, να το αλλάζω, να το πλένω, να το παίζω κτλ :shock: :shock::shock: :shock:;
εχω κι εγω μυκητα σε ενα νυχι, εν τω μεταξυ το εχω πριν την εγκυμοσυνη και δεν μπορουσα να παρω φαρμακα ουτε τωρα κανει να παρω , το μονο που μου ειπε η παιδιατρος αλλα και ο δερματολογος να μην βαζω αυτο το δαχτυλο στο στομα του μωρου οταν θελω να σταματησει το πιπιλισμα και φυσικα να μην χρησιμοποιω τον ιδιο νυχοκοπτη με το μωρο κατι που ετσι κι αλλιως δεν θα το εκανα, καθενας μας εχει το δικο του νυχοποπτη. γαντια μου ιεπε να φοραω μονο οταν πλενω πιατα ρουχα κλπ γενικα οταν κανω δουλεις με νερο, για να υποχωρησει λιγο ο μυκητας.

fido-dido
06-09-11, 15:20
[QUOTE=noni;386263]. Να πω πως είμαι από την αρχή πολύ σχολαστική με την καθαριότητα της περιοχής, αφού τον πλένω σε κάθε άλλαγμα της πάνας και τον στεγνώνω προσεκτικά με πιστολάκι. [QUOTE]

:shock::shock::shock:
πραγματικα αυτο δεν το εχω ξανακουσει, υπαρχει γιατρος που να συνιστα να στεγνωνουμε το μωρο με πιστολακι?????
μαλλον ατοπικη δερματιτιδα ειχε το παιδακι σου. ελπιζω να πηγες σε δερματολογο και να σου ειπε να κοψεις το πιστολακι και το συχνο πλυσιμο. ακομα ομως και μυκητες να ηταν το συχνο πλυσιμο παλι κακο εκανε, καθως οι μυκητες αναπτυσονται περισσοτερο με το νερο.

*tingerbell*
16-11-11, 23:22
θα ηθελα τα φωτα σας!
εχω καποιες ενοχλησεις στο στηθος και αναρωτιεμαι αν ειναι καντιντα. με πιανει κατι σαν καψιμο στη θηλη αλλα και στην ευρυτερη περιοχη και το αισθανομαι κυριως επιφανειακα πανω στο δερμα.επισης η κορυφη της θηλης ασπριζει οταν το αισθανομαι αυτο.κατα τ'αλλα ειναι φυσιολογικες στην οψη τους.να πω οτι αυτο το εχω απο την αρχη αλλα πλεον με εχει κουρασει αυτο το αισθημα και αναρωτιεμαι αν μπορω να κανω κατι για να σταματησει.ο γυναικολογος ειπε μονο οτι εχω ευαισθητο δερμα και γι'αυτο ποναω.οτι δηλ. ειναι θεμα ποιοτητας του δερματος.
το στομα του μωρου το ελεγξα και ειναι καθαρο.ασπρα κομματακια εχει μονο οταν κανει εμετο που νομιζω ειναι νορμαλ. μου ειπαν οτι μπορει να ειναι αγγειοσπασμο η καπως ετσι γιατι η καντιντα εχει ανυποφορο πονο.τοσο καιρο που το εχω πιστευω πως αν ηταν στο αρχικο σταδιο μεχρι τωρα θα ειχε εξελιχθει και θα ειχε δυναμωσει ο πονος. εσεις τι λετε?

evaMuki
16-11-11, 23:33
θα ηθελα τα φωτα σας!
εχω καποιες ενοχλησεις στο στηθος και αναρωτιεμαι αν ειναι καντιντα. με πιανει κατι σαν καψιμο στη θηλη αλλα και στην ευρυτερη περιοχη και το αισθανομαι κυριως επιφανειακα πανω στο δερμα.επισης η κορυφη της θηλης ασπριζει οταν το αισθανομαι αυτο.κατα τ'αλλα ειναι φυσιολογικες στην οψη τους.να πω οτι αυτο το εχω απο την αρχη αλλα πλεον με εχει κουρασει αυτο το αισθημα και αναρωτιεμαι αν μπορω να κανω κατι για να σταματησει.ο γυναικολογος ειπε μονο οτι εχω ευαισθητο δερμα και γι'αυτο ποναω.οτι δηλ. ειναι θεμα ποιοτητας του δερματος.
το στομα του μωρου το ελεγξα και ειναι καθαρο.ασπρα κομματακια εχει μονο οταν κανει εμετο που νομιζω ειναι νορμαλ. μου ειπαν οτι μπορει να ειναι αγγειοσπασμο η καπως ετσι γιατι η καντιντα εχει ανυποφορο πονο.τοσο καιρο που το εχω πιστευω πως αν ηταν στο αρχικο σταδιο μεχρι τωρα θα ειχε εξελιχθει και θα ειχε δυναμωσει ο πονος. εσεις τι λετε?

Έχεις παρατηρήσει αν έχει να κάνει με το κρύο; Πέρα από άσπρισμα της θηλής έχεις παρατηρήσει να παίρνει άλλο χρώμα;
Όταν εκτεθείς απότομα στο κρύο τα χέρια σου γίνονται αρχικά άσπρα, μετά μπλε και μετά έντονο κόκκινο;
Πιστεύω ότι πρόκειται για το φαινόμενο Raynaud και όχι για κάντιντα.
Ενδεικτικά δες εδώ: http://pediatrics.aappublications.org/content/113/4/e360.full

*tingerbell*
17-11-11, 10:51
EvaMD ευχαριστω για την απαντηση.δεν εχω παρατηρησει πως αντιδρουν τα χερια μου στο κρυο αλλα οταν με πιανει ψυχρα εκει που καθομαι το στηθος αμεσως αντιδραει με αυτο το καψιμο και με ασπρισμα της θηλης.αυτο το εχω παρατηρησει σιγουρα.
δεν παιρνω φαρμακα,δεν καπνιζω και δεν καταναλωνω καφεινη.τα ανεφερει στο αρθρο σαν παραγοντες εμφανισης του φαινομενου μαζι με καποιες παθησεις αν καταλαβα καλα,οπως λυκος και αρθριτιδα που δε νομιζω να τα εχω...λεει για αυξηση ασβεστιου,καταναλωνω αρκετα γαλακτομικα και νομιζω πως ειμαι οκ απο ασβεστιο...θα το διαβασω αργοτερα πιο αναλυτικα. παντως ειναι πολυ ενοχλητικο και ναι οταν ειμαι ζεστη(πχ στο ντουζ που παντα εχω πολυ ζεστο νερο)δεν το παθαινω. ισως να ειναι αυτο λοιπον.

evaMuki
17-11-11, 11:08
EvaMD ευχαριστω για την απαντηση.δεν εχω παρατηρησει πως αντιδρουν τα χερια μου στο κρυο αλλα οταν με πιανει ψυχρα εκει που καθομαι το στηθος αμεσως αντιδραει με αυτο το καψιμο και με ασπρισμα της θηλης.αυτο το εχω παρατηρησει σιγουρα.
δεν παιρνω φαρμακα,δεν καπνιζω και δεν καταναλωνω καφεινη.τα ανεφερει στο αρθρο σαν παραγοντες εμφανισης του φαινομενου μαζι με καποιες παθησεις αν καταλαβα καλα,οπως λυκος και αρθριτιδα που δε νομιζω να τα εχω...λεει για αυξηση ασβεστιου,καταναλωνω αρκετα γαλακτομικα και νομιζω πως ειμαι οκ απο ασβεστιο...θα το διαβασω αργοτερα πιο αναλυτικα. παντως ειναι πολυ ενοχλητικο και ναι οταν ειμαι ζεστη(πχ στο ντουζ που παντα εχω πολυ ζεστο νερο)δεν το παθαινω. ισως να ειναι αυτο λοιπον.

Αν βλέπεις διαφορά ανάλογα με τη θερμοκρασία είναι σίγουρα αυτό. Το φαινόμενο αυτό μπορεί να οφείλεται σε κάποια άλλη πάθηση (όπως αυτά που διάβασες) αλλά πολλές φορές είναι ιδιοπαθές (δηλ. ουσιαστικά αγνώστου αιτιολογίας) και καλοήθες (δηλ. δεν έχει άλλες επιπλοκές πέρα από την ενόχληση). Πρόκειται για αγγειοσύσπαση με αφορμή την έκθεση στο κρύο ή ακόμα και το άγγιγμα κάτι κρύου ανεξάρτητα από τον καιρό. (π.χ. στα χέρια μπορεί να νιώθεις πόνο μέχρι τους αγκώνες αν ακουμπήσεις κάτι κρύο ή τα πόδια σου να είναι κρύα ακόμα και με μέτριες θερμοκρασίες).
Το κάπνισμα και κάποια φάρμακα μπορεί να εντείνουν την αγγειοσύσπαση άρα και την εμφάνιση του φαινομένου αλλά μάλλον δεν είναι η αιτία απλά επιβαρυντικός παράγοντας.
Νομίζω ότι απλά πρέπει να είσαι ντυμένη ζεστά και να επιλέγεις ρούχα που προκειμένου να θηλάσεις δεν θα αφήνουν εκτεθιμένη μεγάλη επιφάνεια του στήθους και του υπόλοιπου σώματος.
(Σημ. Το άσπρισμα της θηλής θα μπορούσε να σημαίνει και κακή τοποθέτηση του μωρού στο στήθος αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτή η περίπτωσή σου)

*tingerbell*
17-11-11, 11:15
ωραια θα γινω χουχουλιαρα λοιπον!
κακη τοποθετηση δε νομιζω να ειναι γιατι γενικα παιδευτηκαμε πολυ με το μικρο μεχρι να πιασει σωστα και να θηλασει(λογω μενν και πληγωμενων θηλων ξεκινησαμε με αντλησεις).οποτε εφοσον τωρα τρωει και δεν ποναω ειμαστε σε καλο δρομο.το θεμα ειναι οτι μετα το γευμα εχω αυτη τη χαζομαρα.
Σ'ευχαριστω παρα πολυ! σκεφτομουν οτι με το κρυο με ενοχλει περισσοτερο αλλα δεν ειχα ιδεα οτι υπαρχει αυτο το φαινομενο και μπορει να ειναι κατι τετοιο.

evaMuki
17-11-11, 14:22
ωραια θα γινω χουχουλιαρα λοιπον!
κακη τοποθετηση δε νομιζω να ειναι γιατι γενικα παιδευτηκαμε πολυ με το μικρο μεχρι να πιασει σωστα και να θηλασει(λογω μενν και πληγωμενων θηλων ξεκινησαμε με αντλησεις).οποτε εφοσον τωρα τρωει και δεν ποναω ειμαστε σε καλο δρομο.το θεμα ειναι οτι μετα το γευμα εχω αυτη τη χαζομαρα.
Σ'ευχαριστω παρα πολυ! σκεφτομουν οτι με το κρυο με ενοχλει περισσοτερο αλλα δεν ειχα ιδεα οτι υπαρχει αυτο το φαινομενο και μπορει να ειναι κατι τετοιο.

Ναι, υπάρχει... πιο συνηθισμένο στα χέρια και σχετικά σπάνιο στις θηλές. Είδες πόσα μαθαίνεις με το θηλασμό :mrgreen:

Συντονιστής Περιεχομένου
17-11-11, 17:32
Αγαπητά μέλη,
Υπενθυμίζουμε ότι το forum της ΕΕΓΓ δεν έχει σκοπό να αντικαταστήσει την
επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Ζητάτε πάντα τις
συμβουλές των εξειδικευμένων ιατρών σας ή άλλου εξειδικευμένου
προσωπικού για οτιδήποτε αφορά σε οποιαδήποτε πάθηση.
Ποτέ μην παραβλέψετε ιατρική συμβουλή ή αναβάλλετε να ρωτήσετε τη γνώμη του ειδικευμένου ιατρού εξαιτίας κάποιου άρθρου/εκπομπής/συμβουλής που διαβάσατε.
Δυστυχώς δεν είναι εφικτό για τεχνικούς λόγους να παρεμβαίνουμε και να προσθέτουμε αυτόματα το παραπάνω κείμενο σε κάθε αναφορά ιατρικού θέματος ή πρόσληψης κάποιου φυτικού ή μη σκευάσματος σε όλο το φόρουμ.
Ευχαριστούμε για την κατανόηση

toulala
08-03-12, 18:07
Λοιπόν έχω κι εγώ καντιντίαση που διαγνωσθηκε από συμβουλο θηλασμού, Το ανακαλύψαμε από τα ασπρα κομματάκια στο στόμα του μωρού. Πήραμε το nystamycin ή κάπως έτσι και σε συνδυασμό με λίγη διατροφή υποχώρησσε. Όμως δυστυχώς επανήλθε γιατί σταμάτησα να προσέχω τη διατροφή. Για την ακρίβεια έπεσα με τα μούτρα στα γλυκά..

Το θέμα μου είναι τι να τρώω. Διάβασα όσα παρέθεσε και η Αγλαϊα αλλά θέλω κάτι πιο πρακτικό. Για παράδειγμα τι να φάω για πρωινό; Γάλα δεν πίνω γιατι η Πατσουρου έχει πει ότι σε αυτο μπορεί να οφείλεται η αλλεργία στο αγελαδινό. Μαρμελάδα, μέλι κ ψωμί απαγορεύονται. Αλήθεια μηπως το μαύρο ψωμι κια γενικά τα προϊόντα ολικής άλεσης επιτρέπονται; Όταν θέλω κάτι γλυκό τι να φάω; Τα τυριά επιυρέπονται; Για σνακ τι να φάω; Για μεσημεριανό; Αφού δεν κάνει πατάτες και ρύζι και δεν τρωω όσπρια για να μην έχει αερια το μωρό. Απ'ότι καταλάβατε το νου μου το έχω στο φαγητό! :oops:

Καμιά πρακτική ιδέα βρε κορίτσια; Καμιά συνταγή;

Nina-Nana
08-03-12, 18:36
Λοιπόν έχω κι εγώ καντιντίαση που διαγνωσθηκε από συμβουλο θηλασμού, Το ανακαλύψαμε από τα ασπρα κομματάκια στο στόμα του μωρού. Πήραμε το nystamycin ή κάπως έτσι και σε συνδυασμό με λίγη διατροφή υποχώρησσε. Όμως δυστυχώς επανήλθε γιατί σταμάτησα να προσέχω τη διατροφή. Για την ακρίβεια έπεσα με τα μούτρα στα γλυκά..

Το θέμα μου είναι τι να τρώω. Διάβασα όσα παρέθεσε και η Αγλαϊα αλλά θέλω κάτι πιο πρακτικό. Για παράδειγμα τι να φάω για πρωινό; Γάλα δεν πίνω γιατι η Πατσουρου έχει πει ότι σε αυτο μπορεί να οφείλεται η αλλεργία στο αγελαδινό. Μαρμελάδα, μέλι κ ψωμί απαγορεύονται. Αλήθεια μηπως το μαύρο ψωμι κια γενικά τα προϊόντα ολικής άλεσης επιτρέπονται; Όταν θέλω κάτι γλυκό τι να φάω; Τα τυριά επιυρέπονται; Για σνακ τι να φάω; Για μεσημεριανό; Αφού δεν κάνει πατάτες και ρύζι και δεν τρωω όσπρια για να μην έχει αερια το μωρό. Απ'ότι καταλάβατε το νου μου το έχω στο φαγητό! :oops:

Μπορείς να τρως ξηρούς καρπούς, σύκα ξερά, ξερά βερίκοκα, σταφίδες για σνακ.
Για πρωινό βρώμη, νιφάδες καλαμποκιου χωρίς ζαχαρη, νιφαδες απο κεχρι ή φαγοπυρο με γάλα αμυγδαλου.
Μπορείς να φτιάξεις πραγματάκια με αλεύρι αμυγδαλου!
Για τα ολικής δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλα μήπως να τα αποφύγεις για λίγο διάστημα καθώς πχ το ψωμι θα έχει ζαχαρη.
Τυριά επιτρέπονται όπως και γιαούρτι και αυγά.
Για τα όσπρια ειναι μύθος! ΑΝ φας και το μωρο ενοχληθεί ΤΌΤΕ μόνο θα κόψεις τροφές!

Katerinoula23
08-03-12, 19:08

Αν θες συνταγές διάβασε εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=106615

Είναι όλες συμβατές με anti-candida διατροφή. Εσύ μπορείς να μειώσεις κ το μέλι αν θες...

els_a
09-03-12, 12:09
Κοριτσια δεν αντεχω αλλο..Ενα μηνα η καντινιαση δεν υποχωρει..Κανω σκληρη διαιτα, εβαλα μελανι, κρεμες κτλ :( Τι να κανω

toulala
12-03-12, 19:40
Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις. Δεν είχα δει ότι υπάρχουν θέματα με διατροφή. Το θέμα είναι ότι μάλλον τα αποξηραμένα φρούτα, το μέλι, οι σταφίδες δεν επιτρέπονται γιατί έχουν ζάχαρη ή φρουκτόζη ή κάπως έτσι..

Δεν ξέρω πάντως έχω μπερδευτεί. Τι είναι η gaps diet κι εγώ που έχω κάντιντα θα παρουσιάσει το μωρό μου αλλεργίες;:confused:

Katerinoula23
12-03-12, 20:56
Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις. Δεν είχα δει ότι υπάρχουν θέματα με διατροφή. Το θέμα είναι ότι μάλλον τα αποξηραμένα φρούτα, το μέλι, οι σταφίδες δεν επιτρέπονται γιατί έχουν ζάχαρη ή φρουκτόζη ή κάπως έτσι..

Δεν ξέρω πάντως έχω μπερδευτεί. Τι είναι η gaps diet κι εγώ που έχω κάντιντα θα παρουσιάσει το μωρό μου αλλεργίες;:confused:

Για αρχη μπορεις να τα αποφευγεις ή να τρως μειωμένη ποσοτητα αλλα να ξέρεις πως η φυσικη φρουκτοζη ειναι τελειως διαφορετικά αξιοποιησιμη απο τον οργανισμο απο την κοινή ζάχαρη γί αυτο κ επιτρέπεται στη διατροφη. Στην αρχη βέβαια όταν υπάρχει έντονο πρόβλημα συνίσταται να μην καταναλώνονται οι ομάδες που ανεφερες..

Υπάρχει μεγάλη συσχέτιση της καντίνα με τις αλλεργιες, εκζεματα κ.α αλλα παίζουν πολλα αλλα πραγματα επισης ρόλο. Οτι θες μπορεις να ρωτήσεις κ στο αλλο θέμα για να μην βγαίνουμε κ εκτός θέματος αλλα κ για να σου απαντούν κ οι υπόλοιποι που εχουν πιο μεγάλη εμπειρία στο θέμα..

ΚΑΤΕΡΙΝΑ79
19-04-12, 13:08
Καλημέρα! Θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη μέρα τον 11 μηνών γιο μου χωρίς κανένα πρόβλημα!
Όμως τώρα νομίζω ότι μπήκα κι εγώ στο club των παθώντων....
Εδώ και αρκετές μέρες έχω στην άκρη της δεξιάς θηλής ένα λευκό σημαδάκι, το οποίο γίνεται πιο έντονο μετά τον θηλασμό. Παράλληλα έχω και πόνο (ευτυχώς όχι ανυπόφορο) κατά τη διάρκεια του θηλασμού αλλά πολλές φορές και σε άσχετες στιγμές. Δεν έχω προσέξει να υπάρχουν αντίστοιχα λευκά σημαδάκια ή ο,τιδήποτε άλλο στο στόμα του παιδιού. Δε νομίζω ότι πρόκειται για φραγμένο πόρο γιατί δε βλέπω διαφορά στην ποσότητα του γαλακτός που πίνει. Και επίσης ο πόνος μοιάζει με αυτόν που περιγράφετε σε προηγούμενα posts, σα σπασμένα γυαλιά. Σκέφτομαι να ξεκινήσω ειδική διατροφή (το έχω καθυστερήσει γιατί είμαι ιδιαιτέρως λιχούδα...) και να χρησιμοποιήσω και το grapefruit seed extract. Ήθελα όμως να ρωτήσω τη γνώμη σας και σχετικά με κάτι που, από όσο διάβασα στο topic, δεν αναφέρεται. Σχεδόν ταυτόχρονα με τον πόνο στο στήθος, ίσως και λίγο νωρίτερα, άρχισα να έχω βλεννώδεις εκκρίσεις άοσμες και άχρωμες (όπως αυτές της ωορρηξίας) και έντονη φαγούρα στον κόλπο αλλά εξωτερικά. Παρότι συνεχίζουν και τα δύο, η ένταση δεν είναι πάντα ίδια. Μπορεί δηλαδή να περάσει και μέρα χωρίς ενόχληση. Να σημειώσω ότι πριν 2 μήνες περίπου έκανα γυναικολογική εξέταση και τεστ παπ και δεν είχα τίποτα απολύτως. Αναρωτιέμαι, λοιπόν, αν μπορεί να είναι κι αυτό σύμπτωμα της καντιντίασης ή να ψαχτώ για τίποτα άλλο;

taraballoo
11-06-12, 15:53
Ψαχνω επειγοντως ενα διαγνωστικο καλο εξειδικευμενο κεντρο ειδικα στη μυκητολογια κ μιλαω για εξειδικευμενες εξετασεις αιματος επανω στους μυκητες.εχω ταλαιπωριθει πολυ με ασχετους μικροβιολογους ,παθολογους,γαστρεντερολογους που δε παραδεχονται οτι η καντιντιαση μπορει να φερει κ αλλα προβληματα πχ αρτ πιεση κοπωση ζαλη.Στειλτε μου εμαιλ ευχαριστω ειναι μεγαλη αναγκη

toulala
13-06-12, 18:14

Έτσι για την ιστορία να πω ότι ύστερα από αυστηρή δίαιτα (χωρίς ζάχαρη, αλεύρι, άμυλο κτλ) έφυγε η παλιοκάντιντα!!:D Επίσης έκανε δουλεια και η dactarin! Στην αρχή έβαζα νιστατίνη (δεν ξέρω αν το λέω σωστά) αλλά μάλλον δεν βοηθούσε γιατί εξακολουθούσα να βλέπω τα άσπρα σημαδάκια στο στόμα του μωρού. Με τη dactarin τα σημαδάκια εξαφανίστηκαν μέσα σε 2-3 μέρες!
Δυστυχώς έχασα απευθείας 3-4 κιλά και μετά τπτ. Έτρωγα ό,τι επιτρεπόταν και με το παραπάνω..;)

jo89
13-06-12, 18:35
Βρε κοριτσια διαβασα τυχαια για την κατιντιαση ουτε ηξερα καν τι ειναι.....
Και εγω ποναει η θηλη μου αρκετες φορες σαν τσιμπηματα λες και με τρυπανε με καρφιτσες κυριως στα πρωτα 2 λεπτα του θηλασμου.....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Επισης επειδη ειδα το ανεφεραν αλλες στην γλωσσα του μωρου υπαρχουν παντα ασπρα σαν κομματακια λες και εχει ξεραθει γαλατακι πχ εκει....

Συγχωρεστε με αλλα δεν προλαβαινω να διαβασω αναλυτικα αυτη την στιγμη το θεμα...υπαρχει περιπτωση να ειναι μυκητες που διαβασα πανω κτλ???

Ευχαριστωωω!!

toulala
15-06-12, 18:15
Δοκίμασε με μια αποστειρωμένη γάζα να βγάλεις τα ασπράκια απο τη γλώσσα. Αν δεν βγαίνουν είναι μύκητες..

fotinimariapf
30-11-13, 13:15
Καλημέρα...έχω καντιντίαση εδω και 1 1/2 μήνα , δηλαδή απο τότε που βγήκα απο το νοσοκομείο και πιθανότατα προκλήθηκε απο την αντιβιωση που έπαιρνα λόγω καισαρικής.Εχω επισκεφθεί σύμβουλο θηλασμού που μου έδωσε dactarin γέλη 3/ημερα και bactropan 2/ημερα, είδα κάποια βελτίωση ,σταμάτησα την θεραπεία στις 5 ημέρες για να αρχίσω ομοιοπαθητικη και αφού δεν είδα βελτίωση μετά απο 10 ημέρες, αντιθέτως ξαναφούντωσε το στήθος, άρχισα την θεραπεία που μου έδωσε η δερματολόγος που αντικατέστησε την bactropan με daktador για 15 ημέρες.Βρίσκομαι ήδη στο μισο της θεραπείας αλλα βελτ'ίωση δεν είδα καμια.
και οι τρεις ιατροί μου είπαν πως δεν παίζει ρόλο η διατροφή, αφου δεν εχω πρόβλημα με ΄ζαχαρο και δεν καταναλώνω ιδιαίτερα γλυκα.
Ο μόνος που μου είπε για την ζάχαρη-αλλά οχι απο αλέυρι σίτου και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρει η anticandida diet, μόνο ζάχαρη, γλυκά και φρούτα ήταν ο ομοιοπαθητικός της μητέρας μου.Επίσης μου είπε να βάζω λάδι πρόπολης και οξυζενέ.
Θέλω να ρωτήσω αν όντως έχετε δει βελτίωση με αλλαγή διατροφής στη ζάχαρη και αν γνωρίζετε για το λάδι πρόπολης.Σημειωτέον πως όπως ανέφερα γλυκά και ζάχαρη δεν τρώω, εκτος απο 1-2 σοκολάτακια, και αν, και ψωμί επίσης ζήτημα να τρώω μιση φέτα την ημέρα.Μόνο δημητριακα με γάλα που είναι το πρωινό μου, συνηθως.Τί έχετε να μου προτείνετε???Ο πόνος πια είναι αφόρητος...

Nina-Nana
09-12-13, 15:56
Καλημέρα...έχω καντιντίαση εδω και 1 1/2 μήνα , δηλαδή απο τότε που βγήκα απο το νοσοκομείο και πιθανότατα προκλήθηκε απο την αντιβιωση που έπαιρνα λόγω καισαρικής.Εχω επισκεφθεί σύμβουλο θηλασμού που μου έδωσε dactarin γέλη 3/ημερα και bactropan 2/ημερα, είδα κάποια βελτίωση ,σταμάτησα την θεραπεία στις 5 ημέρες για να αρχίσω ομοιοπαθητικη και αφού δεν είδα βελτίωση μετά απο 10 ημέρες, αντιθέτως ξαναφούντωσε το στήθος, άρχισα την θεραπεία που μου έδωσε η δερματολόγος που αντικατέστησε την bactropan με daktador για 15 ημέρες.Βρίσκομαι ήδη στο μισο της θεραπείας αλλα βελτ'ίωση δεν είδα καμια.
και οι τρεις ιατροί μου είπαν πως δεν παίζει ρόλο η διατροφή, αφου δεν εχω πρόβλημα με ΄ζαχαρο και δεν καταναλώνω ιδιαίτερα γλυκα.
Ο μόνος που μου είπε για την ζάχαρη-αλλά οχι απο αλέυρι σίτου και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρει η anticandida diet, μόνο ζάχαρη, γλυκά και φρούτα ήταν ο ομοιοπαθητικός της μητέρας μου.Επίσης μου είπε να βάζω λάδι πρόπολης και οξυζενέ.
Θέλω να ρωτήσω αν όντως έχετε δει βελτίωση με αλλαγή διατροφής στη ζάχαρη και αν γνωρίζετε για το λάδι πρόπολης.Σημειωτέον πως όπως ανέφερα γλυκά και ζάχαρη δεν τρώω, εκτος απο 1-2 σοκολάτακια, και αν, και ψωμί επίσης ζήτημα να τρώω μιση φέτα την ημέρα.Μόνο δημητριακα με γάλα που είναι το πρωινό μου, συνηθως.Τί έχετε να μου προτείνετε???Ο πόνος πια είναι αφόρητος...

Η διατροφη παίζει ρόλο αφου τα άλευρα και η ζάχαρη τρέφουν τους μύκητες. Πως εισαι;

fotinimariapf
23-12-13, 00:10
Η διατροφη παίζει ρόλο αφου τα άλευρα και η ζάχαρη τρέφουν τους μύκητες. Πως εισαι;

προχωρήσαμε σε θεραπεία με φλουκοναζόλη χάπια, που είναι συμβατα με τον θηλασμό, καθώς με τις κρέμες βελτιωνόταν εξωτερικά το στήθος αλλά συνέχιζε να πονά πολύ εσωτερικά.βάζω και τις κρέμες( bactropan + dactarin), έχω ελαττώσει ζάχαρη, παίρνω και achidophilus,και πίνω και λάδι καρύδας , όπως συνιστά η anticandida diet.Λέω να δοκιμάσω και το grapefrut seed extra, αλλά στην παραπάνω ιστοσελίδα της anticadida έλεγε πως καλό είναι να αποφεύγεται κατά τη γαλουχία...
Τώρα είναι τρίτη μέρα , θα συνεχίσω θεραπεία για 14 ημέρες και θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα...πιστεύω να φύγει ο μύκητας , αλλιως δεν ξέρω τί να πω, ούτε εγώ ούτε ο γιατρός....

Nina-Nana
08-01-14, 23:54
προχωρήσαμε σε θεραπεία με φλουκοναζόλη χάπια, που είναι συμβατα με τον θηλασμό, καθώς με τις κρέμες βελτιωνόταν εξωτερικά το στήθος αλλά συνέχιζε να πονά πολύ εσωτερικά.βάζω και τις κρέμες( bactropan + dactarin), έχω ελαττώσει ζάχαρη, παίρνω και achidophilus,και πίνω και λάδι καρύδας , όπως συνιστά η anticandida diet.Λέω να δοκιμάσω και το grapefrut seed extra, αλλά στην παραπάνω ιστοσελίδα της anticadida έλεγε πως καλό είναι να αποφεύγεται κατά τη γαλουχία...
Τώρα είναι τρίτη μέρα , θα συνεχίσω θεραπεία για 14 ημέρες και θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα...πιστεύω να φύγει ο μύκητας , αλλιως δεν ξέρω τί να πω, ούτε εγώ ούτε ο γιατρός....

Τελικά τι έγινε;

fotinimariapf
28-01-14, 14:56
Τελικά τι έγινε;

συγνώμη για την καθυστέρηση.Λοιπόν, πήρα 10 ημέρες τα χάπια, 1 χαπι 100mg/ημέρα και ως δόση εφόδου 300 mg, στην αρχή δεν έβλεπα διαφορά , εντέλει μετά το πέρας 12 ημερών εξαφανίστηκε το άσπρο σημαδάκι που είχα στη μια θηλή και σταμάτησε ο πονος.Βέβαια, η δόση που συνιστούν οι αμερικάνικες εταιριες θηλασμού, είναι 100mg 2 φορές/ημερα και 400mg΄δόση εφόδου για 2 εβδομάδες.
Κρέμες δεν έβαζα καθόλου εκείνη την περίοδο.Τώρα μου επανεμφανίστηκε το πρόβλημα,ή δεν είχε καταπολεμηθεί επαρκώς ή μου το ξανακόλλησε ο μικρός, ο οποίος όμως συνεχίζει να μην έχει συμπτώματα στοματίτιδας.Ξεκίνησα grapefruit seed extrat, oral και στο στήθος, γιατί δεν ήθελα να ξαναπάρω χάπια τόσο σύντομα.Μου έρχεται να κόψω το στήθος!!!!!!Τέσπα, ελπίζω να το ξεφορτωθώ μια και καλή!!!Ήταν τόσο ωραίες οι 3 εβδομάδες χωρίς την κάντιντα.Θηλάζαμε και παίζαμε ταυτόχρονα...

Nina-Nana
28-01-14, 22:20
συγνώμη για την καθυστέρηση.Λοιπόν, πήρα 10 ημέρες τα χάπια, 1 χαπι 100mg/ημέρα και ως δόση εφόδου 300 mg, στην αρχή δεν έβλεπα διαφορά , εντέλει μετά το πέρας 12 ημερών εξαφανίστηκε το άσπρο σημαδάκι που είχα στη μια θηλή και σταμάτησε ο πονος.Βέβαια, η δόση που συνιστούν οι αμερικάνικες εταιριες θηλασμού, είναι 100mg 2 φορές/ημερα και 400mg΄δόση εφόδου για 2 εβδομάδες.
Κρέμες δεν έβαζα καθόλου εκείνη την περίοδο.Τώρα μου επανεμφανίστηκε το πρόβλημα,ή δεν είχε καταπολεμηθεί επαρκώς ή μου το ξανακόλλησε ο μικρός, ο οποίος όμως συνεχίζει να μην έχει συμπτώματα στοματίτιδας.Ξεκίνησα grapefruit seed extrat, oral και στο στήθος, γιατί δεν ήθελα να ξαναπάρω χάπια τόσο σύντομα.Μου έρχεται να κόψω το στήθος!!!!!!Τέσπα, ελπίζω να το ξεφορτωθώ μια και καλή!!!Ήταν τόσο ωραίες οι 3 εβδομάδες χωρίς την κάντιντα.Θηλάζαμε και παίζαμε ταυτόχρονα...

Το μωρο εχει συγκαμα μήπως;
Εισαι σιγουρη οτι δεν εχει στοματιτιδα; Καλο ειναι να κάνετε θεραπεία και οι δυο για να μην κολλάει ο ένας τον άλλον. Επίσης σχολαστικό πλύσιμο οτι βάζει στο στόμα πχ παιχνιδια, πιπιλες. Συζήτησε με τον παιδιατρο μήπως επιτρέπει ντακταριν στο μωρο.

fotinimariapf
01-02-14, 18:36
Το μωρο εχει συγκαμα μήπως;
Εισαι σιγουρη οτι δεν εχει στοματιτιδα; Καλο ειναι να κάνετε θεραπεία και οι δυο για να μην κολλάει ο ένας τον άλλον. Επίσης σχολαστικό πλύσιμο οτι βάζει στο στόμα πχ παιχνιδια, πιπιλες. Συζήτησε με τον παιδιατρο μήπως επιτρέπει ντακταριν στο μωρο.

δεν έχει σύγκαμα, προσέχω πολύ στις αλλαγές να έχω πάντα πλυμένα χέρια.Ο παιδίατρος μου και ο συμβουλος θηλασμού/παιδίατρος
επιτρέπουν και το ντακταριν (γέλη), και τώρα το χρησιμοποιώ βάζοντας στο στηθος πριν απο κάθε θηλασμό και αφήνοντας το να το ρουφήξει.Πλένω την πιπίλα και την αποστειρώνω καθημερινά.εγώ εδω και 5 ημέρες πίνω GSE, και βάζω και τοπικά, μετά απο κάθε θηλασμό.
προς το παρόν δεν είδα βελτίωση.θα επιμείνω "φυσικά" και θα σας ενημερώσω.Αλλιώς πάμε για θεραπεία με φλουκοναζόλη πάλι, αυτη τη φορά για 14 ημέρες , διπλή δόση.
Πάντως και οι 2 γιατροί επιμένουν πως μπροστά στο όφελος του θηλασμού, η οποιαδήποτε συμβατή φαρμακευτική αγωγή επιτρέπεται,με μέτρο πέραν ελαχίστων "βαρέων" εξαιρέσεων(αντικαταθλιπτικα, αλκοόλ, ναρκωτικά, κλπ),καθώς στο γάλα περνά ελάχιστα εως καθόλου.
απλά στην Ελλάδα είμαστε ακόμη πίσω όσον αφορα την ενημέρωση ιατρών/φαρμακοποιών.Παράδειγμα ?και οι 2 δερματολόγοι που πήγα μου είπαν να αποθηλάσω για να πάρω αγωγή.
Απλά το αναφέρω για να δουν οι συμπάσχουσες και να το ψάξουν πριν τις συμβουλέψουν για αποθηλασμό.Στην ελληνική σελίδα για τον μητρικό θηλασμό μπορούν να βρουν ειδικους θηλασμου και να μεταβούν στη διεθνη ιστοσελίδα που αναφέρει ποια φαρμακα είναι συμβατα με τον θηλασμό.