PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11

Melina22
10-11-10, 23:18
σε ποια λίστα αναφέρεσαι?

Στη λίστα με τις εξετάσεις αναφέρομαι. Νόμιζα ότι είναι στανταρ για όλες τις κοπέλες που έχουν παλλίνδρομη γι' αυτό ρώτησα. Αλλά μάλλον δεν ισχύει αυτό. Εσύ ValiaK έκανες όλα όσα προβλέπονται; Απ' ό,τι κατάλαβα όλα καλά. Μπράβο!

Melina22
10-11-10, 23:22
Κορίτσια όσες κάνατε τις εξετάσεις για να δείτε τι έφταιξε βρήκατε άκρη; Πώς εξελίχθηκαν τα πράγματα;

mousoudi
10-11-10, 23:31
Βίκυ μου δε νιώθεις τίποτα παράλογο, ούτε υπερβολική είσαι και φυσικά ΔΕΝ έφταιξες εσύ σε τίποτα!!!
Όσο για τον πόνο σου είναι όσο δε φαντάζεσαι φυσιολογικός! Και εννοείται ότι είναι απίστευτη παρηγοριά και σκοπός ζωής τα άλλα δύο σου παιδάκια, αλλά ποιος περιμένει από μια μάνα να μην πονάει όταν χάνει ένα από τα παιδιά της; Η δική μου λέει πάντα χαρακτηριστικά: "όποιο δάχτυλο και να σου κόψουν, το ίδιο θα πονέσεις!"
Δώσε στον εαυτό σου λίγο χρόνο να συνέλθεις και μετά ξεκίνα πάλι για το τρίτο...

mousoudi
10-11-10, 23:38
Κορίτσια όσες κάνατε τις εξετάσεις για να δείτε τι έφταιξε βρήκατε άκρη; Πώς εξελίχθηκαν τα πράγματα;

Δεν υπάρχει κανόνας σε αυτό Μελινάκι μου. Άλλες φορές εντοπίζεται η πιθανή αιτία, άλλες φορές πάλι μένεις με τα ερωτηματικά σου. Ωστόσο, όλες μπαίνουμε στη διαδικασία της διερεύνησης, με την ελπίδα ότι θα βρεθεί η αιτία και θα αντιμετωπιστεί την επόμενη φορά. Αν πάλι δεν υπάρχει κάτι που να ενοχοποιείται για την αποβολή, τότε λες ευτυχώς είμαστε υγιείς και αναθεματίζεις τη ρημάδα την "τύχη" σου!!!

ValiaK
10-11-10, 23:38
Στη λίστα με τις εξετάσεις αναφέρομαι. Νόμιζα ότι είναι στανταρ για όλες τις κοπέλες που έχουν παλλίνδρομη γι' αυτό ρώτησα. Αλλά μάλλον δεν ισχύει αυτό. Εσύ ValiaK έκανες όλα όσα προβλέπονται; Απ' ό,τι κατάλαβα όλα καλά. Μπράβο!

Δεν είναι στάνταρ οι εξετάσεις, διαφοροποιούνται από γιατρό σε γιατρό. Οπότε μάλλον καλύτερα να τον ρωτήσεις εάν είναι αιματολογικές μόνο. Μπορείς αν θες να μας γράψεις τι εξετάσεις σου είπε να κάνεις, μήπως και ξέρουμε. Εγώ μόλις έμεινα έγκυος έκανα αυτές http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=26293&page=7
Έκανα και ιστολογική εμβρύου και καρυότυπο αλλά δε βρήκαμε τι έφταιξε...

ANNA27!
10-11-10, 23:41
καλησπέρα σε όλες! έχασα κι εγώ το τρίτο μου παιδάκι πριν λίγες βδομάδες. δε περνάει μέρα που να μη το σκέφτομαι αν και έχω πάψει να το συζητάω πια....

έχω πολλές ερωτήσεις....
δε μου χε ξανασυμβεί κι έχασα τη γη....

15 οκτώβρη έκανα την απόξεση, στις 10 εβδ και 2 μέρες.
σίγουρα θα ξαναπροσπαθήσω αλλά μάλλον θα πάρει καιρό.

εσάς μετά από πόσο καιρό σας είπε ο γιατρός να προχωρήσετε;
δε μου χει έρθει ακόμα περίοδος και σε 10 μέρες θα πάω να μάθω για τ αποτελέσματα της ιστολογικής.

θα πάρω απαντήσεις; θα μαθω τι φύλο ήταν το παιδί μου; μόνο και μόνο για να προσωποποιήσω την απουσία...την έλλειψη....
δεν υπάρχουν λόγια...

ValiaK
10-11-10, 23:48
καλησπέρα σε όλες! έχασα κι εγώ το τρίτο μου παιδάκι πριν λίγες βδομάδες. δε περνάει μέρα που να μη το σκέφτομαι αν και έχω πάψει να το συζητάω πια....

έχω πολλές ερωτήσεις....
δε μου χε ξανασυμβεί κι έχασα τη γη....

15 οκτώβρη έκανα την απόξεση, στις 10 εβδ και 2 μέρες.
σίγουρα θα ξαναπροσπαθήσω αλλά μάλλον θα πάρει καιρό.

εσάς μετά από πόσο καιρό σας είπε ο γιατρός να προχωρήσετε;
δε μου χει έρθει ακόμα περίοδος και σε 10 μέρες θα πάω να μάθω για τ αποτελέσματα της ιστολογικής.

θα πάρω απαντήσεις; θα μαθω τι φύλο ήταν το παιδί μου; μόνο και μόνο για να προσωποποιήσω την απουσία...την έλλειψη....
δεν υπάρχουν λόγια...

Άννα, λυπάμαι πολύ... πάρα πολύ... :cry: :cry: :cry:
Πότε γίναμε πάλι τόσες πολλές ξαφνικά? Κορίτσια, δε μου αρέσει που μεγαλώνει η παρέα μας...
Ο γιατρός μου είπε να περιμένουμε 3 κύκλους. Ο καρυότυπος θα σου δείξει το φύλο του παιδιού και όχι η ιστολογική.
Μια μεγάλη αγκαλιά από μένα Άννα! Κουράγιο...

xenia:-)
10-11-10, 23:52
anna λυπαμαι.
συνηθως μετα απο 3 μηνες ξαναρχιζουν οι προσπαθειες,εκτος εαν ο γιατρος θεωρει οτι πρεπει να παει πιο πισω
οσον αφορα για το φυλλο δεν νομιζω.....

10-11-10, 23:55
οντως, δυστυχως ειμαστε πολλες:cry:
αλλα τουλαχιστον καταλαβαινομαστε
ειναι ενα μεγαλο συν αυτο μεσα στην ατυχια μας

ANNA27!
10-11-10, 23:58
δυστυχώς αρκετές, ακούω πολλές φίλες τελευταία.... 3 που ήξερα από δω τον ίδιο μήνα με μένα θα γεννούσαν μάιο αλλά και οι 3 δε θα δουν τα μωρα τους... άσχημο είναι και δε μπορεί να το καταλάβει κανείς αν δε το ζήσει...όπως κι εγώ πριν το χάσω.

έχω ήδη 2 καισαρικές, μάλλον κουρασμένη μήτρα οπότε θα περιμένω....απ τον επόμενο σεπτέμβρη πάλι, να περάσει κάνας χρόνος...

όλο ονειρεύομαι και δε θέλω! έτσι και μέχρι πριν ένα μήνα...σκεφτόμουν ένα κοριτσάκι, πως θα έφτιαχνα το δωμάτιο του, πως θα το ονόμαζα, κακώς...
δε τα λογάριασα καλα

ANNA27!
11-11-10, 00:00
αλήθεια τι είναι ο καρυότυπος;
δεν έχω ιδέα, ουτε ρωτήθηκα, απ το δημόσιο νοσοκομείο μου είπαν ότι είναι τακτική τους να στέλνουν δείγμα για ανάλυση και να πάω και τα αποτελέσματα του προγεννητικού για να τα ελέγξουν μεταξύ τους...

mousoudi
11-11-10, 00:00
Και ξαναλέω: μάστιγα έχουν καταντήσει οι παλίνδρομες!!! Δε θέλω να ξανακούσω για καμιά κοπέλα με τέτοια εμπειρία! Αντί να με παρηγορεί που δεν έχω την αποκλειστικότητα της γκαντεμιάς, γίνομαι έξαλλη με την αδικία! ΓΙΑΤΙ;;;; ΘΑ ΣΚΑΣΩ ΠΙΑ!!!
Άννα μου, κρίμα βρε κορίτσι μου...τι να πω; Εμένα ο γιατρός μου μου έδωσε ήδη το πράσινο φως. Στην αρχή μου είπε για δύο κύκλους, μετά αφού με εξέτασε τρεις φορές και μου ήρθε και μια φορά περίοδος, μου είπε αν θέλω μπορώ και τώρα, είμαι πανέτοιμη σωματικά. Εγώ πάντως αν δε φύγει ο γκαντεμοχρόνος, δεν κάνω καμία προσπάθεια! Δε θέλω το νέο μου μωρό να έχει καμία σχέση με το 2010!

mousoudi
11-11-10, 00:03
αλήθεια τι είναι ο καρυότυπος;
δεν έχω ιδέα, ουτε ρωτήθηκα, απ το δημόσιο νοσοκομείο μου είπαν ότι είναι τακτική τους να στέλνουν δείγμα για ανάλυση και να πάω και τα αποτελέσματα του προγεννητικού για να τα ελέγξουν μεταξύ τους...

Ο καρυότυπος είναι εξέταση DNA, εν προκειμένω του εμβρύου και δείχνει το φύλο και αν υπάρχουν χρωμοσωματικές ανωμαλίες, που μπορεί να ενοχοποιούνται για την αποβολή.

ANNA27!
11-11-10, 00:10
πάει πακέτο με την ιστολογική ή είναι διαφορετικά πράγματα; και αν είναι διαφορετικά η ιστολογική τι δείχνει;
μου είπαν ότι τις περισσότερες φορές στις παλίνδρομες η φύση προνοεί για να μη γεννιούνται άρρωστα παιδιά. αυτό με σοκάρει για να είμαι ειλικρινής.

σας ευχαριστώ όλες! μακάρι να μαστε οι τελευταίες!
συνεχώς κακίζω τον εαυτό μου...
το χα προγραμματίσει τοσο πολύ...πριν καν γεννήσω το δεύτερο παιδί μου...
έλεγα σε όλους ότι θα κάνω και τρίτο...κανείς δε ξέρει πόσο το ήθελα...
βιάστηκα!
και μπορεί να έφταιξε κι αυτό! μετά από 2 καισαρικές, μόλις χρόνισε το μικρό μου και το μεγάλο 3,5 και χωρίς βοήθεια καμία....έπρεπε να περιμένω...

mousoudi
11-11-10, 00:33
πάει πακέτο με την ιστολογική ή είναι διαφορετικά πράγματα; και αν είναι διαφορετικά η ιστολογική τι δείχνει;
μου είπαν ότι τις περισσότερες φορές στις παλίνδρομες η φύση προνοεί για να μη γεννιούνται άρρωστα παιδιά. αυτό με σοκάρει για να είμαι ειλικρινής.

βιάστηκα!
και μπορεί να έφταιξε κι αυτό! μετά από 2 καισαρικές, μόλις χρόνισε το μικρό μου και το μεγάλο 3,5 και χωρίς βοήθεια καμία....έπρεπε να περιμένω...

Η ιστολογική δείχνει την κατάσταση εμβρύου - πλακούντα και αν υπήρχαν άλλου είδους προβλήματα, π.χ. λοιμώξεις, θρόμβοι, σκελετικές ανωμαλίες κ. α. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει ότι δείχνει. Αν κάνω λάθος κορίτσια διορθώστε με, μη δίνω λάθος πληροφορίες.
Εμένα πάντως δεν έδειξαν τίποτα, ούτε ο καρυότυπος, ούτε η ιστολογική. Μόνο τον ομφάλιο λώρο τυλιγμένο σφιχτά στο ένα του ποδαράκι...
Σε μένα αλήθεια δεν ξέρω τι στην ευχή προνόησε η φύση...

vasdeli
11-11-10, 00:33
Έχω περάσει κι εγώ από εδώ..Εμένα ήταν β' τριμήνου η παλίνδρομη, ουσιαστικά ενδομήτριος θάνατος την 18η βδομάδα...

έχω ήδη 2 καισαρικές, μάλλον κουρασμένη μήτρα οπότε θα περιμένω....απ τον επόμενο σεπτέμβρη πάλι, να περάσει κάνας χρόνος...

όλο ονειρεύομαι και δε θέλω! έτσι και μέχρι πριν ένα μήνα...σκεφτόμουν ένα κοριτσάκι, πως θα έφτιαχνα το δωμάτιο του, πως θα το ονόμαζα, κακώς...
δε τα λογάριασα καλα

Άννα μου, κι εγώ 2 καισαρικές...το τρίτο(το αγγελάκι) ευτυχώς χωρίς καισαρική....
Ο γιατρός μου έδωσε το οκ αμέσως μετά την θεραπεία για επαναφορά του κύκλου, σε 2 μήνες....

βιάστηκα!

Μην βασανίζεσαι...κι εγώ έτσι έλεγα....το είχα προγραμματίσει το τρίτο...όμως δεν ήρθε τελικά....Ήθελε να έρθει ο μπέμπης....ο τέταρτος....
Τον έστειλε η αδερφούλα του που πήγε αγγελάκι...

Έτσι κι εσείς κορίτσια....θα ξαναγίνετε όλες μανούλες....

mousoudi
11-11-10, 00:36
Κι αφού θέλεις τόσο πολύ τρίτο παιδάκι, θα το κάνεις!!!
Ξεκουράσου λίγο, ανασυγκροτήσου από κάθε άποψη και προχώρα.
Παρεμπιπτόντως η νύφη μου έχει 4 παιδιά με καισαρική και διαφορές από 1,5 ως 2 χρόνια και η κουνιάδα μου τρία με καισαρική (το δεύτερο δεν είχε χρονίσει όταν έμεινε έγκυος). Μην κατηγορείς τον εαυτό σου για τίποτα λοιπόν. Δεν έκανες κάτι παράλογο ούτε παρακινδυνευμένο.

Melina22
11-11-10, 01:10
Δεν είναι στάνταρ οι εξετάσεις, διαφοροποιούνται από γιατρό σε γιατρό. Οπότε μάλλον καλύτερα να τον ρωτήσεις εάν είναι αιματολογικές μόνο. Μπορείς αν θες να μας γράψεις τι εξετάσεις σου είπε να κάνεις, μήπως και ξέρουμε. Εγώ μόλις έμεινα έγκυος έκανα αυτές http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=26293&page=7
Έκανα και ιστολογική εμβρύου και καρυότυπο αλλά δε βρήκαμε τι έφταιξε...

Είδα τις εξετάσεις σου, αυτές που μου έχει γράψει είναι μέσα στη λίστα σου εκτός από 3, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Εμένα μου έδωσε μια λίστα με αυτές:

ΑΝΑ (αντιπυρηνικά αντισώματα)
Αντιθρομβίνη ΙΙΙ (ΑΤ ΙΙΙ)
Πρωτείνη S
Πρωτείνη C
ΑΡΤΤ
APCR
LAC αντιπηκτικό λύκου
aCL αντισώματα καρδιολιπίνης (lgA, IgM,IgG)
Ra-test ρευματοειδής παράγων
αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα (aPL)
φυλλικό οξύ
αντιπατρικά αντισώματα
FT3
FT4
TSH
προλακτίνη
σακχαρο νηστείας και σακχαρο 1 ώρα μετά τη λήψη γλυκόζης

με κόκκινο είναι αυτές που δεν είδα στη λίστα σου.

Προ και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα κάνει κι εγώ πάρα πολλές όπως κι εσύ...

Melina22
11-11-10, 01:17
Μιας και απ' ό,τι βλέπω στο "καθέξιν αποβολές" έχεις εντρυφήσει στο θέμα των εξετάσεων μήπως ξέρεις αν έχουν καμιά σχέση τα αντιπατρικά με το ότι είχαμε διαφορετικό αίμα με τον άντρα μου; Δηλαδή + ο ένας - ο άλλος. Μπορεί και να λέω κοτσάνα αλλά μου δημιουργήθηκε περιέργεια μήπως σχετίζεται.:roll:

viki35
11-11-10, 07:23
Κοριτσια ευχαριστω για τα καλα σας λογια , πραγματικα ειναι ανακουφιστικο να μοιραζεσαι αυτα που νοιωθεις με ατομα που ξερεις οτι περνουνε το ιδιο και οτι μπορουνε να σε καταλαβουνε . Ηταν και λιγο δυσκολη η μερα χθες απο το ξεκινημα της. Εξετασεις δεν θελησαμε να κανουμε , ισως αμα ητανε πιο προχωρημενη η εγκυμοσυνη , ημουνα ακριβω 8w , αμα ξανασυνεβαινε τοτε θα το βλεπαμε καλυτερα το θεμα . Επειτα σε πιανει και η φοβια του εφοσον συνεβει μια μπορει να συμβει και αλλες . Ομως κοριτσια δικιο εχει η mousoudi , μαστιγα γινανε οι παλινδρομες , συνεχεια ακους , ολο και καποια μαμα το παθαινει , γιατι ομως? τελικα φταιει τοσο πολυ η ατμοσφαιρα , ο τροπος που ζουμε , αυτα που αναπνεουμε , αυτα που τρωμε ?? η απλα παλαιοτερα δεν ηξεραν καν τι ειναι η παλινδρομη κυηση ?

ValiaK
11-11-10, 08:49
Είδα τις εξετάσεις σου, αυτές που μου έχει γράψει είναι μέσα στη λίστα σου εκτός από 3, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Εμένα μου έδωσε μια λίστα με αυτές:

ΑΝΑ (αντιπυρηνικά αντισώματα)
Αντιθρομβίνη ΙΙΙ (ΑΤ ΙΙΙ)
Πρωτείνη S
Πρωτείνη C
ΑΡΤΤ
APCR
LAC αντιπηκτικό λύκου
aCL αντισώματα καρδιολιπίνης (lgA, IgM,IgG)
Ra-test ρευματοειδής παράγων
αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα (aPL)
φυλλικό οξύ
αντιπατρικά αντισώματα
FT3
FT4
TSH
προλακτίνη
σακχαρο νηστείας και σακχαρο 1 ώρα μετά τη λήψη γλυκόζης

με κόκκινο είναι αυτές που δεν είδα στη λίστα σου.

Προ και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα κάνει κι εγώ πάρα πολλές όπως κι εσύ...

Εκτός από την καμπύλη, όλες αιματολογικές είναι. Για το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο έχω κάνει την εξέταση, φυλλικό οξύ παίρνω κάθε μέρα από τον Απρίλιο. Προλακτίνη δεν έχω κάνει αλλά σκεφτόμουν να την κάνω από μόνη μου, χωρίς να την έχει γράψει ο γιατρός. Αντιπατρικά δεν έχω κάνει, η Ξένια θα ξέρει περισσότερα πάνω σε αυτό

ValiaK
11-11-10, 08:56
Κοριτσια ευχαριστω για τα καλα σας λογια , πραγματικα ειναι ανακουφιστικο να μοιραζεσαι αυτα που νοιωθεις με ατομα που ξερεις οτι περνουνε το ιδιο και οτι μπορουνε να σε καταλαβουνε . Ηταν και λιγο δυσκολη η μερα χθες απο το ξεκινημα της. Εξετασεις δεν θελησαμε να κανουμε , ισως αμα ητανε πιο προχωρημενη η εγκυμοσυνη , ημουνα ακριβω 8w , αμα ξανασυνεβαινε τοτε θα το βλεπαμε καλυτερα το θεμα . Επειτα σε πιανει και η φοβια του εφοσον συνεβει μια μπορει να συμβει και αλλες . Ομως κοριτσια δικιο εχει η mousoudi , μαστιγα γινανε οι παλινδρομες , συνεχεια ακους , ολο και καποια μαμα το παθαινει , γιατι ομως? τελικα φταιει τοσο πολυ η ατμοσφαιρα , ο τροπος που ζουμε , αυτα που αναπνεουμε , αυτα που τρωμε ?? η απλα παλαιοτερα δεν ηξεραν καν τι ειναι η παλινδρομη κυηση ?

Δεν μπορεί, και παλιά θα είχαν παλλίνδρομες, απλά ίσως να αντιμετωπιζόταν διαφορετικά το θέμα, ένας σταθμός ακόμα στον κύκλο της ζωής, οι γυναίκες συνέχιζαν πιο εύκολα. Μήπως και το ανεμογκάστρι ήταν βιοχημική ή ανεμβρυική κύηση? Ποιος ξέρει? Ήταν και πιο σκληραγωγημένα τα σώματα. Το έχω ξαναγράψει: η γιαγιά μου ξεγέννησε μόνη της τον πατέρα μου στο χωράφι και έκοψε τον ομφάλιο λώρο με μια πέτρα... 60 χρόνια πριν, όχι έναν αιώνα...
Αυτό είναι το πρόβλημα, εγώ συνέχεια φοβάμαι ότι θα χάσω και το επόμενο μωρό. Αυτόν τον πόνο και το φόβο, πώς τα κουμαντάρεις? Όποια μου βρει λύση, κερνάω λουκουμά! :?

ValiaK
11-11-10, 09:00
Μιας και απ' ό,τι βλέπω στο "καθέξιν αποβολές" έχεις εντρυφήσει στο θέμα των εξετάσεων μήπως ξέρεις αν έχουν καμιά σχέση τα αντιπατρικά με το ότι είχαμε διαφορετικό αίμα με τον άντρα μου; Δηλαδή + ο ένας - ο άλλος. Μπορεί και να λέω κοτσάνα αλλά μου δημιουργήθηκε περιέργεια μήπως σχετίζεται.:roll:

Αναφέρεσαι στο Rhesus? Εάν εσύ έχεις αρνητικό και ο πατέρας θετικό, τότε ίσως χρειαστεί να κάνεις αντιRhesus ένεση κατά την κύηση. Δε γνωρίζω λεπτομέριες όμως, ο άντρας μου κι εγώ έχουμε κι οι δύο θετικό... Δεν ξέρω εάν σχετίζεται με πρώιμη αποβολή ο παράγοντας αυτός, μια συνέδλφος που είχε το ίδιο θέμα έκανε την αντιRhesus μετά το πρώτο τρίμηνο. Δεν είμαι σίγουρη όμως... Ο γυναικολόγος σου θα σε κατατοπίσει.

ValiaK
11-11-10, 09:08
Έχω περάσει κι εγώ από εδώ..Εμένα ήταν β' τριμήνου η παλίνδρομη, ουσιαστικά ενδομήτριος θάνατος την 18η βδομάδα...

Άννα μου, κι εγώ 2 καισαρικές...το τρίτο(το αγγελάκι) ευτυχώς χωρίς καισαρική....
Ο γιατρός μου έδωσε το οκ αμέσως μετά την θεραπεία για επαναφορά του κύκλου, σε 2 μήνες....

Μην βασανίζεσαι...κι εγώ έτσι έλεγα....το είχα προγραμματίσει το τρίτο...όμως δεν ήρθε τελικά....Ήθελε να έρθει ο μπέμπης....ο τέταρτος....
Τον έστειλε η αδερφούλα του που πήγε αγγελάκι...

Έτσι κι εσείς κορίτσια....θα ξαναγίνετε όλες μανούλες....

vasdeli, εννοείται ότι μόλις γεννήσεις, θα μπεις να μας το γράψεις! Να μας δώσεις κουράγιο... Μ' ένα πόνο κοπέλα μου, πάντα γερά τα παιδιά σου!

viki35
11-11-10, 09:14
Αχ κοπελα μου ενα σωρο φοβιες , ειχα και παλια προβλημα με αρρωστοφοβιες , κρισεις πανικου , σωματικα ψυχοσυμπτωματα , εκανα εναν αγωνα να τα 3επερασω και με την ψυχαναλυση και προσωπικη προσπαθεια μεγαλη και τελικα παρατησα τον ψυχολογο και τα ειχα καταφερει μονη , και τωρα αυτο ... με γυρηζει πισω , με κανει να φοβαμαι , να τρεμω χωρις να 3ερω τι ειναι ακριβως αυτο που φοβαμαι . Και ολο αυτο με κουραζει απιστευτα . Πραγματικα πρεπει και στο παρελθον να ειχανε παλλινδρομες , οντως τι παει να πει ανεμογκαστρι ? Απλως φοβαμαι οτι αμα ξανασυμβει δεν θα θελω να ξαναπροσπαθησουμε , δεν θα εχω το κουραγιο . Γενικα προς το παρων δεν θα θελα να προσπαθησω , δηλαδη να περασει ο χειμωνας και μετα το καλοκαιρι πιστευω θα ητανε καλυτερα .

11-11-10, 09:34
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.τι κανετε κοριτσια?φορτσατες μσς βλεπω:D
vasdeli με το καλο ο γιοκας σου με εναν πονο.

ValiaK
11-11-10, 09:40
Αχ κοπελα μου ενα σωρο φοβιες , ειχα και παλια προβλημα με αρρωστοφοβιες , κρισεις πανικου , σωματικα ψυχοσυμπτωματα , εκανα εναν αγωνα να τα 3επερασω και με την ψυχαναλυση και προσωπικη προσπαθεια μεγαλη και τελικα παρατησα τον ψυχολογο και τα ειχα καταφερει μονη , και τωρα αυτο ... με γυρηζει πισω , με κανει να φοβαμαι , να τρεμω χωρις να 3ερω τι ειναι ακριβως αυτο που φοβαμαι . Και ολο αυτο με κουραζει απιστευτα . Πραγματικα πρεπει και στο παρελθον να ειχανε παλλινδρομες , οντως τι παει να πει ανεμογκαστρι ? Απλως φοβαμαι οτι αμα ξανασυμβει δεν θα θελω να ξαναπροσπαθησουμε , δεν θα εχω το κουραγιο . Γενικα προς το παρων δεν θα θελα να προσπαθησω , δηλαδη να περασει ο χειμωνας και μετα το καλοκαιρι πιστευω θα ητανε καλυτερα .

Βίκυ, όταν νιώσεις έτοιμη, τότε θα είναι ο κατάλληλος χρόνος για να ξαναπροσπαθήσετε. Δεν υπάρχει λόγος να πιέζεσαι, όλα θα βρουν το δρόμο τους σιγά σιγά... Ένα βήμα τη φορά... Μη σκέφτεσαι τι μπορεί να συμβεί (τα λέει η νύφη να τα ακούει η πεθερά ;))... Ηρέμησε, πάρε όσο χρόνο θες και μετά βάζετε μπροστά. Κι εμείς εδώ είμαστε για ό,τι χρειαστείς...

ValiaK
11-11-10, 09:45
Καλημέρα Ξένια! Όντως φορτσάτες! :)
Κι ας έχουν περάσει 5,5 μήνες, δεν ξέρετε πόσο πολύ καλό μου κάνει που είμαι εδώ και μιλάω μαζί σας!!! Αν δεν είχα κι εσάς...

11-11-10, 10:02
MARY εννοεις τα αντιπατρικα
εχω κ γω δυο αποβολες ο γιατρος μου δεν τα δεχεται κ ετσι δεν την εκανα αυτη την εξεταση
ρωτησα κ εναν γιατρο απο το ιατρονετ κ με παρεπεμψε στο εξης αρθρο

NK cells -Κύτταρα Φονείς & Εμβόλιο Λεμφοκυττάρων

Τα κύτταρα ΝΚ αποτελούν ένα φυσικό τρόπο άμυνας του οργανισμού απέναντι σε εξωγενείς παράγοντες-λοιμώξεις, μικριοργανισμούς κλπ.

Ανιχνεύονται όχι μόνο στο αίμα, αλλά οπουδήποτε στο ανθρώπινο σώμα. Για την παρουσία τους στο αίμα υπάρχουν διεθνώς αναγνωρισμένες φυσιολογικές τιμές.

Εδώ και μερικά χρόνια αρκετοί πιστεύουν πως οι επαναλαμβανόμενες αποβολές και αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής γονιμοποίησης οφείλονται σε κάποιο βαθμό στην αυξημένη παρουσία ΝΚ κυττάρων στη μήτρα και ότι αυτά καταστρέφουν τα έμβρυα θεωρώντας τα ξένο σώμα.

Η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί ο οργανισμός της γυναίκας «ρίχνει» αυτόματα το επίπεδο άμυνάς του με την έναρξη της εγκυμοσύνης προκειμένου να μην έχουμε αποβολές. Έτσι εξηγείται η μεγαλύτερη ευπάθεια που έχουν οι έγκυες σε λοιμώξεις -ουρολοίμωξη, κολπίτιδα κλπ.

Επιπλέον δεν υπάρχουν διεθνώς αναγνωρισμένες φυσιολογικές τιμές για τα κύτταρα ΝΚ στη μήτρα. Είναι λάθος λοιπόν να συλλέγεται το αίμα της περιόδου για να προσδιορίζονται τα κύτταρα ΝΚ σε αυτό. Δεν υπάρχει καμία αντιστοιχία με το φλεβικό αίμα και οι μετρήσεις είναι αυθαίρετες.

Με βάση τις αυθαίρετες αυτές μετρήσεις διάφοροι «ειδικοί» συνιστούν στην ασθενή θεραπείες που τις περισσότερες φορές δεν έχουν επαρκή επιστημονική βάση. Η πιο συχνή από αυτές είναι τα «εμβόλια λεμφοκυττάρων».

Τα εμβόλια αυτά -που μόνο εμβόλια δεν είναι- αποτελούνται από ορό και λεμφοκύτταρα του αίματος του συζύγου για να επιτευχθεί δήθεν ανοσοποίηση της γυναίκας στα έμβρυα που προέρχονται από το σπέρμα του.

Εάν αυτό δεν πετύχει μερικοί προχωρούν ακόμα παραπέρα χρησιμοποιώντας αίμα άλλων γυναικών ή και άλλων ανδρών!
Η παρασκευή και χρήση των ορών αυτών:
Δεν έχει επαρκή επιστημονική βάση
Δεν είναι πιστοποιημένη διεθνώς
Δεν έχει στατιστικά αποδεδειγμένα αποτελέσματα
Είναι επικίνδυνη για την ασθενή με βαρειές πιθανές επιπλοκές (οξεία ηπατική ανεπάρκεια) που μπορεί ακόμα και να απειλήσουν τη ζωή της
Είναι απαγορευμένη από το Αμερικανικό και το Βρετανικό Κολλέγιο Μαιευτήρων Γυναικολόγων - ACOG & MRCOG
Επιτρέπεται μόνο στα πλαίσια πιστοποιημένων ερευνητικών πρωτοκόλλων -όπως με όλα τα πειραματικά φάρμακα που δεν έχουν έγκριση- όπου οι ασθενείς ενημερώνονται για τους κινδύνους και υπογράφουν επίσημη συγκατάθεση αναλαμβάνοντας την ευθύνη για πιθανές παρενέργειες.
Με λίγα λόγια η χρήση τους είναι αυθαίρετη.
http://www.parents.gr/forum/images/statusicon/user_offline.gif

11-11-10, 10:08
μελινα αυτο βρηκα εαν ψαξεις στο φορουμ(αναζητηση αντιπατρικα )θα βρεις πιο αναλυτικα και αποψεις γιατι δεν τα δεχονται ολοι οι γιατροι
κι εγω εκανα ολο το πακετο εξετασεων το μονο που βρεθηκε αρνητικο ηταν αυτο.θα το κανω για λογους συνειδησεως.

ValiaK
11-11-10, 10:11
Ξένια, εσύ τι θα κάνεις τελικά? Το αποφάσισες ή άλλαξες γνώμη?
Τώρα, το είδα, με πρόλαβες...

11-11-10, 10:11
Καλημέρα Ξένια! Όντως φορτσάτες! :)
Κι ας έχουν περάσει 5,5 μήνες, δεν ξέρετε πόσο πολύ καλό μου κάνει που είμαι εδώ και μιλάω μαζί σας!!! Αν δεν είχα κι εσάς...

μια απο τα ιδια.συζητουσα και με τισ φιλες μου αλλα ενιωθα να επαναλαμβανομαι.και κακα τα ψεματα εαν δεν το βιωσεις δεν ξερεις.
ενω εδω μεσα μπορω να επαναλαμβανομαι και εισπραττω κατανοηση

11-11-10, 10:14
Ξένια, εσύ τι θα κάνεις τελικά? Το αποφάσισες ή άλλαξες γνώμη?

σαν το εκκρεμες ειμαι.το κυριος με τα εμβολια δεν πηρε ακομη τηλ.εσυ πηρες κανενα τηλ εκει?τι σκεφτοσουν να κανεις? εγω λεω αφησε τα ολα στην ακρη.στο τελος θα τρελαθουμε απο τις εξετασεις και αποτελεσματα.και να σκεφτεις οτι κανουμε εξετασεις για να βρουμε απαντησεις και ηρεμια.εντελως παραδοξο

ΕΙΡΗΝΗ ΧΙΟ
11-11-10, 10:19
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ................ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ. ΠΡΙΝ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΠΟΒΟΛΗΒ ΣΤΟ 1Ο ΤΡΙΜΗΝΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΧΟΡΙΑΚΗ. ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ. ΕΙΑΧΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΣΤΙΣ 09-10 ΚΑΙ ΣΤΙΣ 08-11 ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΒΓΗΚΕ 63 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ 91. ΔΝ ΑΑΙΒΗΚΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ. ΠΗΓΑ ΣΕ 3 ΓΙΑΤΡΟΥΣ. Ο ΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΧΑΣΩ. Ο ΑΛΛΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΟΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΓΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΙΣ ΧΟΡΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΔΩ ΑΙΜΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΕΛΟΣ. ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΑΙ?ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ ΕΜΑΙ 27 ΚΑΙ ΔΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΠΟΤΕ

11-11-10, 10:23
μην απελπιζεσαι ειναι νωρις ακομη.εγω θα συμφωνουσα με τον τριτο γιατρο.οτι ειναι να γινει θα γινει δεν ειναι στο χερι σου οποτε ηρεμησε και ξεκουρασου.ποτε δεν ξερεις

Melina22
11-11-10, 10:35
ValiaK και xenia ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Ένεση έκανα μόλις καταλάβαμε ότι σταμάτησε η ανάπτυξη του εμβρύου. Μου είπε ο γιατρός ότι είναι απίθανο να έχει περάσει αίμα του σε μένα αφού δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργία αλλά για καλό και για κακό ας την κάνω. Λεγόταν ροφιλακ. Και εγώ έπαιρνα φολλικό οξύ. Δεν ξέρω γιατί το έχει στη λίστα μάλλον κάποιο ρόλο θα παίζει στην αποβολή. ValiaK είσαι φοβερή με τις εξετάσεις! Έχεις ψαχτεί πολύ! Εγώ ακόμα το σκέφτομαι... Απ' τη μια σκέφτομαι ότι θα πάνε όλα καλά στην επόμενη και να μη μπω στο άγχος των εξετάσεων και απ' την άλλη σκέφτομαι αν ξανασυμβεί γιατί να το ξαναπερνάω; xenia θα κάνεις δηλαδή το εμβόλιο; Αναρωτιέμαι αφού οι γιατροί δεν δέχονται την θεραπεία τότε γιατί μας βάζουν να κάνουμε την εξέταση; Και εσύ πολύ ψαγμένη πάντως...
Σας αφήνω γιατί σε λίγο φεύγω για δουλειά. Καλή συνέχεια!

ValiaK
11-11-10, 10:39
σαν το εκκρεμες ειμαι.το κυριος με τα εμβολια δεν πηρε ακομη τηλ.εσυ πηρες κανενα τηλ εκει?τι σκεφτοσουν να κανεις? εγω λεω αφησε τα ολα στην ακρη.στο τελος θα τρελαθουμε απο τις εξετασεις και αποτελεσματα.και να σκεφτεις οτι κανουμε εξετασεις για να βρουμε απαντησεις και ηρεμια.εντελως παραδοξο

Σκεφτόμουν να κάνω καρυότυπο ζεύγους έτσι ώστε αν βγει πρόβλημα κι εγώ είμαι ήδη έγκυος, να ξέρω να μη χαρώ με την εγκυμοσύνη, να την ξαναπεριμένω την παλλίνδρομη. Όχι παράδοξο που λες εσύ, παρανοϊκό τελείως!!! Έχω λαλήσει λέμε!!!!!!!!
Έχεις δίκιο με τις εξετάσεις, κάποια στιγμή πρέπει να τραβήξουμε τη γραμμή. Κι εσύ κι εγώ έχουμε κάνει πολλές...

11-11-10, 10:43
Σκεφτόμουν να κάνω καρυότυπο ζεύγους έτσι ώστε αν βγει πρόβλημα κι εγώ είμαι ήδη έγκυος, να ξέρω να μη χαρώ με την εγκυμοσύνη, να την ξαναπεριμένω την παλλίνδρομη. Όχι παράδοξο που λες εσύ, παρανοϊκό τελείως!!! Έχω λαλήσει λέμε!!!!!!!!
Έχεις δίκιο με τις εξετάσεις, κάποια στιγμή πρέπει να τραβήξουμε τη γραμμή. Κι εσύ κι εγώ έχουμε κάνει πολλές...

παντως και καρυοτοπο ζευγους εχω κανει.δεν το ηξερα προσφατα ενημερωθηκα:rolleyes:
εγω λεω να ξεκινησω ετσι.τι λες να το ρισκαρω?

ValiaK
11-11-10, 10:45
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ................ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ. ΠΡΙΝ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΠΟΒΟΛΗΒ ΣΤΟ 1Ο ΤΡΙΜΗΝΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΧΟΡΙΑΚΗ. ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ. ΕΙΑΧΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΣΤΙΣ 09-10 ΚΑΙ ΣΤΙΣ 08-11 ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΒΓΗΚΕ 63 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ 91. ΔΝ ΑΑΙΒΗΚΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ. ΠΗΓΑ ΣΕ 3 ΓΙΑΤΡΟΥΣ. Ο ΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΧΑΣΩ. Ο ΑΛΛΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΟΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΓΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΙΣ ΧΟΡΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΔΩ ΑΙΜΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΕΛΟΣ. ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΑΙ?ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ ΕΜΑΙ 27 ΚΑΙ ΔΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΠΟΤΕ

Ειρήνη, είναι πολύ νωρίς ακόμα! Να μιλάς και να τραγουδάς κάθε μέρα στο μωρό σου, να παίρνεις κι εσύ κουράγιο! Εξάλλου είσαι και πολύ μικρή. Αλίμονο από εμάς που έχουμε 3 μπροστά... :) Συμφωνώ με την Ξένια, ψηφίζω κι εγώ τον τρίτο γιατρό με τον υπέρηχο.

ValiaK
11-11-10, 10:49
παντως και καρυοτοπο ζευγους εχω κανει.δεν το ηξερα προσφατα ενημερωθηκα:rolleyes:
εγω λεω να ξεκινησω ετσι.τι λες να το ρισκαρω?

Ο καρυοτυπος σας ήταν εντάξει?
"έτσι" εννοείς χωρίς να κάνεις το εμβόλιο? Ό,τι νιώθεις καλύτερο εσύ Ξένια μου. Εάν είσαι έτοιμη να ξαναξεκινήσεις, βουρ τότε!
Άσε που αν πρέπει να περιμένεις να τελειώσει η αντιβίωση, θα έχεις άλλαξει άλλες τρεις φορές γνώμη! (Δικιά μου είσαι κι εσύ! :D :D :D :D)

11-11-10, 10:54
Ο καρυοτυπος σας ήταν εντάξει?
"έτσι" εννοείς χωρίς να κάνεις το εμβόλιο? Ό,τι νιώθεις καλύτερο εσύ Ξένια μου. Εάν είσαι έτοιμη να ξαναξεκινήσεις, βουρ τότε!
Άσε που αν πρέπει να περιμένεις να τελειώσει η αντιβίωση, θα έχεις άλλαξει άλλες τρεις φορές γνώμη! (Δικιά μου είσαι κι εσύ! :D :D :D :D)

για ποια αντιβιωση μιλας?????αν λες για το εμβολιο ενα θα κανω.δεν μου ειπαν για αλλο .ελπιζω................
ο καρυοτοπος ενταξει μου ειπαν.
εσυ ξεκινησες?

ValiaK
11-11-10, 10:57
ValiaK και xenia ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Ένεση έκανα μόλις καταλάβαμε ότι σταμάτησε η ανάπτυξη του εμβρύου. Μου είπε ο γιατρός ότι είναι απίθανο να έχει περάσει αίμα του σε μένα αφού δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργία αλλά για καλό και για κακό ας την κάνω. Λεγόταν ροφιλακ. Και εγώ έπαιρνα φολλικό οξύ. Δεν ξέρω γιατί το έχει στη λίστα μάλλον κάποιο ρόλο θα παίζει στην αποβολή. ValiaK είσαι φοβερή με τις εξετάσεις! Έχεις ψαχτεί πολύ! Εγώ ακόμα το σκέφτομαι... Απ' τη μια σκέφτομαι ότι θα πάνε όλα καλά στην επόμενη και να μη μπω στο άγχος των εξετάσεων και απ' την άλλη σκέφτομαι αν ξανασυμβεί γιατί να το ξαναπερνάω; xenia θα κάνεις δηλαδή το εμβόλιο; Αναρωτιέμαι αφού οι γιατροί δεν δέχονται την θεραπεία τότε γιατί μας βάζουν να κάνουμε την εξέταση; Και εσύ πολύ ψαγμένη πάντως...
Σας αφήνω γιατί σε λίγο φεύγω για δουλειά. Καλή συνέχεια!

Η πρόσληψη φολικού οξέως βοηθά στην αποφυγή γεννετικών ανωμαλιών στα έμβρυα, γεγονός που οδηγεί σε αποβολές. (διότι η φύση τερματίζει ότι έχει πρόβλημα)
Μάλλον ο γιατρός μου είναι φοβερός με τις εξετάσεις, εγώ απλά διαβάζω πολύ γιατί έχω τη λόξα. Μετά την αποβολή μου έστριψε τελειώς, οπότε ξεψαχνίζω τα πάντα...

ValiaK
11-11-10, 11:04
για ποια αντιβιωση μιλας?????αν λες για το εμβολιο ενα θα κανω.δεν μου ειπαν για αλλο .ελπιζω................
ο καρυοτοπος ενταξει μου ειπαν.
εσυ ξεκινησες?
Δεν είχες γράψει ότι ο άντρας σου θα πάρει μια αντιβίωση οπότε θα περιμένεις να τελειώσει? Συγνώμη, μπορεί να έχω κάνει λάθος! :(
Μπράβο για τον καρυότυπο! Εμείς κουτσοξεκινήσαμε αλλα για κάποιο λόγο μάλλον ψυχολογικό) πονάω πολύ κατά το "βουρ" οπότε έχουμε πρόβλημα...

11-11-10, 11:10
Δεν είχες γράψει ότι ο άντρας σου θα πάρει μια αντιβίωση οπότε θα περιμένεις να τελειώσει? Συγνώμη, μπορεί να έχω κάνει λάθος! :(
Μπράβο για τον καρυότυπο! Εμείς κουτσοξεκινήσαμε αλλα για κάποιο λόγο μάλλον ψυχολογικό) πονάω πολύ κατά το "βουρ" οπότε έχουμε πρόβλημα...

λιπαντικο;):rolleyes:και μην νιωθεις ενοχες
εχεις δικιο ειχε προστιτιδα.εγω ξεχναω.ουτε αυτο πηγα να το ψαξω παραπερα.ειμαι εγω αγχωμενη.φοβαμαι μην αγχωσω κι αυτον και ανοιξουμε αλλες τρυπες.μαλλον και αυτο θα παραβλεψω
μεχρι τωρα με την συλληψη δεν ειχαμε προβλημα οποτε θα το αφησω

ValiaK
11-11-10, 11:15
λιπαντικο;):rolleyes:και μην νιωθεις ενοχες
εχεις δικιο ειχε προστιτιδα.εγω ξεχναω.ουτε αυτο πηγα να το ψαξω παραπερα.ειμαι εγω αγχωμενη.φοβαμαι μην αγχωσω κι αυτον και ανοιξουμε αλλες τρυπες.μαλλον και αυτο θα παραβλεψω
μεχρι τωρα με την συλληψη δεν ειχαμε προβλημα οποτε θα το αφησω
Δεν κάνει λιπαντικό εάν πας για σύλληψη! Το διάβασα στο καινούριο βιβλίο της εγκυμοσύνης που πήρα. Δε θυμάμαι όμως γιατί, κάτι κάνει στο σπέρμα. Αλλά εγώ δεν πονάω στον κόλπο, πονάω στην κοιλιά, απ΄τον αφαλό και κάτω, διάχυτος είναι ο πόνος.

11-11-10, 11:18
Δεν κάνει λιπαντικό εάν πας για σύλληψη! Το διάβασα στο καινούριο βιβλίο της εγκυμοσύνης που πήρα. Δε θυμάμαι όμως γιατί, κάτι κάνει στο σπέρμα. Αλλά εγώ δεν πονάω στον κόλπο, πονάω στην κοιλιά, απ΄τον αφαλό και κάτω, διάχυτος είναι ο πόνος.

η μητρα? ξαναπονουσες?

ValiaK
11-11-10, 11:24
η μητρα? ξαναπονουσες?

πιο παλιά όχι, τώρα τις τελευταίες μέρες πονάει σχεδόν συνέχεια... Ψυχολογικό παιδί μου, για ζουρλομανδύα είμαι, το έχουμε πει, αλλά δε βρίσκεται εθελοντής να μου τον φορέσει! ;)

11-11-10, 11:28
πιο παλιά όχι, τώρα τις τελευταίες μέρες πονάει σχεδόν συνέχεια... Ψυχολογικό παιδί μου, για ζουρλομανδύα είμαι, το έχουμε πει, αλλά δε βρίσκεται εθελοντής να μου τον φορέσει! ;)

ποιος θα το τολμησει????
πιες κανα κρασακι...μη σου πω και δυο.
κατι τετοιο θα κανω κι εγω.δεν μπορω αλλο να τα σκεφτομαι.
για σημερα πηρα την αποφαση μου:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

11-11-10, 11:33
να σου πω να γελασεις κιολας : λενε οι εαν τελειωσεις εσυ στο...... κανεις κοριτσακι ενω εαν....ο συζυγος το απολαυσει πιο πολυ αγορακι:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
τωρα ο συνδιασμος και των 2 δεν ξερω τι κανει:razz::razz::razz:χαλαρωσε

ValiaK
11-11-10, 11:40
να σου πω να γελασεις κιολας : λενε οι εαν τελειωσεις εσυ στο...... κανεις κοριτσακι ενω εαν....ο συζυγος το απολαυσει πιο πολυ αγορακι:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

λες ο συνδυασμός να κάνει δίδυμα??? (τη διαλύσαμε τη συζήτηση και σήμερα...) :p :p :p

11-11-10, 11:42
sorry κοριτσαρες για το off topic:)

mousoudi
11-11-10, 11:44

Βρε Βάλια μου, στο γιατρό σου το είπες για τον πόνο;

ValiaK
11-11-10, 11:50
είναι μερικών ημερών το θέμα κι έχω ραντεβού μαζί του 1/12, τότε θα του το πω. Δεν ανησυχώ πολύ γιατί είναι μάλλον ψυχολογικό, επειδή πέρασαν οι 6 κύκλοι και φυσικά εξακολουθώ να φοβάμαι μήπως παλλινδρομήσει και η επόμενη κύηση, μετουσιώνω το φόβο σε σωματικό πόνο και μάλιστα εστιασμένο στο όργανο που είναι η πηγή του φόβου μου. Είπαμε, είμαι του γιατρού...

ΕΙΡΗΝΗ ΧΙΟ
11-11-10, 12:37
ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΑΥΤΟ..........ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΡΙΓΥΡΝΑ ΤΟ ΚΑΚΟ........ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΖΗΣΑ....ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΗΤΑΝ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΟΥ?
ΑΝ ΑΠΟΒΑΛΛΩ ΞΑΝΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΙΜΑ?
ΑΝ ΠΑΩ ΣΤΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΔΝ ΤΟ ΔΕΙ ΤΟΤΕ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΑΠΟΞΥΣΗ?

ΕΙΡΗΝΗ ΧΙΟ
11-11-10, 12:39
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ.......ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΟΤΕ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΘΑ ΞΑΝΑΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ. ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ. ΔΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΑΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ.ΖΗΤΩ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΦΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΜΟΥ

ValiaK
11-11-10, 12:56
Ειρήνη, δε χρειάζεται να απολογείσαι σε εμάς, εμείς για αυτό είμαστε εδώ... Για να μας γράφεις ότι σε απασχολεί, ότι σε στεναχωρεί και ότι σε κάνει χαρούμενη. Ξέρεις πόσο κορίτσια έχουν περάσει από εδώ τον τελευταίο καιρό με χαμηλές χοριακές όλο αγωνία, και μετά όλα πάνε καλά? Έχε κουράγιο και περίμενε τον υπέρηχο! Ο γιατρός σου θα σε καθοδοηγήσει και εμείς θα είμαστε εδώ να σου κρατάμε το χέρι (ηλεκτρονικά)!

ANNA27!
11-11-10, 13:23
καλημέρα κορίτσια σε όλες! χαίρομαι που σας γνωρίζω έστω και υπ αυτές τις συνθήκες!
κι ευχαριστώ για τα λόγια συμπαράστασης.

αυτό που ξέρω είναι ότι μία παλίνδρομη ίσον καμία και δεν αποτελεί κανένα δεδομενο ότι θα ξαναμπει μια γυναίκα σε τέτοια διαδικασια. οπότε φιλη Ειρήνη έσω αισιόδοξη!

Βικυ μου με το καλό ο γιόκας σου!!! χαίρομαι κι εγώ μαζί σου κι ας μη γνωριζόμαστε!

δεν έχω καταλάβει ποια είναι η θεραπεία που ακολουθείται; πως γίνεται η επαναφορά του κύκλου; εγώ πήρα μόνο αντιβίωση και για 3 μέρες χαπάκια για τη μήτρα. τίποτε άλλο. ο κύκλος μου ήταν 26 μέρες. και απ ότι μου πε ο γιατρός τώρα πρέπει να μετράω απ τις 15.10.

μακάρι να γεμίσουμε μωρά σιγά σιγά κι εδώ!!!

ValiaK
11-11-10, 13:32
καλημέρα κορίτσια σε όλες! χαίρομαι που σας γνωρίζω έστω και υπ αυτές τις συνθήκες!
κι ευχαριστώ για τα λόγια συμπαράστασης.

αυτό που ξέρω είναι ότι μία παλίνδρομη ίσον καμία και δεν αποτελεί κανένα δεδομενο ότι θα ξαναμπει μια γυναίκα σε τέτοια διαδικασια. οπότε φιλη Ειρήνη έσω αισιόδοξη!

Βικυ μου με το καλό ο γιόκας σου!!! χαίρομαι κι εγώ μαζί σου κι ας μη γνωριζόμαστε!

δεν έχω καταλάβει ποια είναι η θεραπεία που ακολουθείται; πως γίνεται η επαναφορά του κύκλου; εγώ πήρα μόνο αντιβίωση και για 3 μέρες χαπάκια για τη μήτρα. τίποτε άλλο. ο κύκλος μου ήταν 26 μέρες. και απ ότι μου πε ο γιατρός τώρα πρέπει να μετράω απ τις 15.10.

μακάρι να γεμίσουμε μωρά σιγά σιγά κι εδώ!!!

Κι εγώ τα ίδια ακριβώς, αντιβίωση πήρα, είχα κύκλο 26 ημερών και ξεκίνησα να μετράω από την ημέρα της απόξυσης. Μόνο που είχα και 15 μέρες αίμα και είχα απελπιστεί, πέρασα ένα μήνα σχεδόν με αιμορρραγία...:-x Όμως ήμουν τυχερή μέσα στην ατυχία μου, η περίοδος ήρθε κανονικά και ο κύκλος έστρωσε με τη μία.

Απ' το στόμα σου και στου Θεού (ή του σύμπαντος) το αυτί Άννα!

ΕΙΡΗΝΗ ΧΙΟ
11-11-10, 13:36
Η ΑΠΟΞΕΣΗ ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑ ΣΥΛΛΗΨΗ?ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΓΛΙΤΩΣΑ..............ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ............ΔΝ ΞΕΡΩ..........ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΣΥΛΛΗΨΗ?

ANNA27!
11-11-10, 13:42
εγώ ειχα για καμια 20αρια μέρες χρωματισμένα υγρά καθόλου αιμοραγία!
ωχ αμάν! λέτε να τελειώνουν τα ψωμιά μου στο θέμα τεκνοποίησης; υποτίθεται είναι καλό να επανέλθεις γρήγορα!

δε νομίζω η απόξεση να έχει κάποιο ρόλο στο μετά. αρκεί να χει κάνει ο γιατρός καλή δουλειά φαντάζομαι ή να μην οφείλεται η αποβολή σε μικρόβιο του οργανισμού το οποίο δεν έχει φύγει...

είμαι αισιόδοξη σήμερα...νομίζω όλα θα πάνε καλά....όταν βραδιάζει αλλάζω γνώμη...καρκίνος γαρ....

anniw
11-11-10, 13:52
αννούλα
εχω και γω δύο αγοράκια, έκανα απόξεση τον ιούνιο, είχα λίγο αίμα(μη σου πώ μόνο την πρώτη μέρα) και μετά κοκκινοκίτρινα υγρά (τι λέμε πρωϊ πρωϊ), και περίοδος μου ήρθε στις 30 ακριβώς. Ο κύκλος μου επανήλθε αμέσως, άφησα 3 κύκλους να περάσουν και είμαι στον 2ο μήνα προσπαθειών....Όλα καλά θα πάνε λοιπόν.

ΕΙΡΗΝΗ ΧΙΟ
11-11-10, 13:52
ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΣΟΥ ΑΠΟΞΕΣΗ?
ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ..................ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ........
ΠΟΣΟ ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΗΣΟΥΝ ?

viki35
11-11-10, 13:54
Ναι αλλα κουκλα μου αν ο αντρας δεννν το ευχαριστηθει παιδι δεν γινεται ετσι και αλλιως :D:D:Dχαχαχαχααχα , παντως σε μας εγινε το αντιθετο :rolleyes:
οταν το καταχαρηκα και εγω βγηκε αγορακι , οταν η απολαυση ηταν μονο του αντρουλη βγηκε κοριτσακι και τωρα που 3ανα χαρηκαμε και οι 2 δεν μαθαμε ποτε τι ηταν αν και οπως εχω πει πιστευω οτι ηταν αγορακι .

ValiaK
11-11-10, 13:56
εγώ ειχα για καμια 20αρια μέρες χρωματισμένα υγρά καθόλου αιμοραγία!
ωχ αμάν! λέτε να τελειώνουν τα ψωμιά μου στο θέμα τεκνοποίησης; υποτίθεται είναι καλό να επανέλθεις γρήγορα!

δε νομίζω η απόξεση να έχει κάποιο ρόλο στο μετά. αρκεί να χει κάνει ο γιατρός καλή δουλειά φαντάζομαι ή να μην οφείλεται η αποβολή σε μικρόβιο του οργανισμού το οποίο δεν έχει φύγει...

είμαι αισιόδοξη σήμερα...νομίζω όλα θα πάνε καλά....όταν βραδιάζει αλλάζω γνώμη...καρκίνος γαρ....

Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, εγώ για παράδειγμα στον κύκλο μου έχω 7 μέρες αίμα! Οπότε φαντάζομαι είναι λογικό να έχω και πολύ αίμα στην απόξυση. Ήμουν 9 εβδομάδων, ίσως να παίζει κι αυτό κάποιο ρόλο...

anniw
11-11-10, 13:57
Αν απευθύνεσαι σε μένα ειρήνη, ήταν η πρώτη μου απόξεση, ήμουν 5 και κάτι εβδομάδων, δεν αναπτυσσόταν ο σάκος από την αρχή. Εκανα μετά εξετάσεις, βρήκα ότι είχα χλαμύδια, κάναμε εγώ και ο σύζυγος θεραπεία. (αντιβίωση). λΕκανα και καρυότυπο, μπας και επρόκειτο για χρωμοσωμική ανωμαλία αλλά δεν. Επίσης έκανα και εξετάσεις για θρομβοφιλία, είναι οριακές για αγωγή σε περίπτωση εγκυμοσύνης οι τιμές μου.

ANNA27!
11-11-10, 14:02
αχ μακάρι να τριτώσει η ευτυχία σου γρήγορα συνονόματη!!!

εγώ ήμουν 10 και 2 όταν έκανα απόξεση. μια βδομάδα παραπάνω και θα έκανα γέννα, τραγικό...

τεσπα αφού δε μου πε ο γιατρός για παραπάνω εξετάσεις, θα το αφήσω έτσι. γύρω στις 25 του μήνα θα πάω για πρώτη εξέταση.

11-11-10, 14:03
Ναι αλλα κουκλα μου αν ο αντρας δεννν το ευχαριστηθει παιδι δεν γινεται ετσι και αλλιως :D:D:Dχαχαχαχααχα , παντως σε μας εγινε το αντιθετο :rolleyes:
οταν το καταχαρηκα και εγω βγηκε αγορακι , οταν η απολαυση ηταν μονο του αντρουλη βγηκε κοριτσακι και τωρα που 3ανα χαρηκαμε και οι 2 δεν μαθαμε ποτε τι ηταν αν και οπως εχω πει πιστευω οτι ηταν αγορακι .

δεν υπαρχουν κανονες.δεν τα πιστευω αυτα αλλα μου αρεσει να τα ακουω.το θεμα ειναι ενα:
τελειομηνο και γερο να 'ναι.ευχη μου προς ολες σας!!!!

ValiaK
11-11-10, 14:05
δεν υπαρχουν κανονες.δεν τα πιστευω αυτα αλλα μου αρεσει να τα ακουω.το θεμα ειναι ενα:

http://www.fskilkis.gr/index.php?option=com_womancalendar&action=render&josDate=2010-10-29&josMP=26&josML=7

δείτε αυτό, σου λέει ποιες μέρες είναι κατάλληλες για αγόρια και ποιες για κορίτσια. Για όσες ενδιαφέρονται...

viki35
11-11-10, 14:10
Ειρηνη μου παντως ευχομαι πραγματικα να εχει ευτυχη καταληξη αυτη η εγκυμοσυνη , ειναι οντως αρκετα νωρις ακομα , λιγο υπομονη θα χρειαστεις μονο μεχρι να μαθεις περισσοτερα .Πωπω αννα μου απο τη μια τυχερη μεσα στην ατυχια σου , γλυτωσες τουλαχιστον τα χειροτερα με τοκετο , αυτο ετρεμα και εγω , μην χρειαστει να κανω τοκετο με αυτο τον τροπο .

ΕΙΡΗΝΗ ΧΙΟ
11-11-10, 14:14
ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ......... ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ........... ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ................ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΞΕΡΩ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΝΕΙΣ ΝΕΡΟ...............ΔΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ..........ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑΤΙ...........

ANNA27!
11-11-10, 14:17
πρώτες μέρες μετά τη περίοδο και τα 2 μου τα παιδιά και ήταν αγόρια.
μάλλον έχει να κάνει με το πότε έχεις ωορηξία, νομίζω εγώ πολύ νωρίς.

ό,τι και να ναι όμως όταν πρωταρχίσει να κουνιέται στη κοιλιά σου θες αυτό και μόνο αυτό! το δικό σου!

ANNA27!
11-11-10, 14:21
Βίκυ κι εσύ στο τρίτο;;; τι γίνεται βρε κορίτσια;
νομίζω ότι τα παιδια μας μας βοηθούν σε αυτό.
στη δική μου περίπτωση πρώτη φορά εκείνες τις μέρες χάρηκα που τα μικρά μου ήταν κρυωμένα και είχα κάτι να κάνω νύχτα-μέρα!

δεν μου επιτράπηκε να μη προχωρήσω αμέσως, να μη σηκωθώ αμέσως, να μη πάψω να μιλάω γι αυτό αμέσως...και το οφείλω στα παιδιά μου.

ANNA27!
11-11-10, 14:22
κι όσες δεν έχετε παιδάκια ακόμα....έρχονται είναι στο δρόμο....μας κοιτάνε, μας αγγίζουν, μας διαβάζουν και........γελάνε!

viki35
11-11-10, 14:29
Ναι αννα μου το 3ο παιδακι ητανε . Σιγουρα ειναι πολυ πιο ευκολο για μας που εχουμε ηδη παιδακια , απλως η απωλεια ειναι παντα απωλεια . Εμενα τις τελευταιες μερες μου βγαινει σε ενταση , νευρα , αλλες φορες απλα θελω να εχω το μυαλλο μου ασχολημενο . Θα περασει σιγουρα καποιθα στιγμη η ενταση και η τοση στεναχωρια , σιγουρα το καλυτερο φαρμακο ειναι να εχεις ολημερα κατι να κανεις .
Μην απελπιζεστε κοριτσια σιγουρα θα ερθει μια εγκυμοσυνη που θα μας φερει μωρακι στην αγκαλιτσα.

ANNA27!
11-11-10, 14:51
δε το συζητώ! όλοι μου έλεγαν καλά πως κάνεις έτσι έχεις 2! και τους απαντούσα μέχρι πριν λίγο καιρο είχα 3! όση χαρά φέρνουν τα παιδιά που έρχονται άλλο τόσο πονο φέρνουν τα παιδιά που χάνονται.

προσπάθησε ν αλλάξεις κάτι στη καθημερινότητά σου και θα αλλάξει και η διάθεση σου.
το τελευταίο μήνα έκοψα τα μαλλιά μου, πήρα νταντά για κάθε σαββατόβραδο και βγαίνω με τον άντρα μου, αγοράσαμε μηχανή, διαβάζω ένα αστυνομικό βιβλίο τη βδομάδα, βάζω πλυντήριο και σιδερώνω κάθε μέρα....όπου ξεσπάει κανείς....

newbie G
11-11-10, 15:42

:confused::confused::confused: Πάει με αποτελείωσες τώρα!!! Εγώ χωρίς λιπαντικό σεξ δεν μπορώ να κάνω. Λες τόσο καιρό γι αυτό να μην έπιανα παιδί; Μιλάμε με άγχωσες πολύ!

ValiaK
11-11-10, 15:58
:confused::confused::confused: Πάει με αποτελείωσες τώρα!!! Εγώ χωρίς λιπαντικό σεξ δεν μπορώ να κάνω. Λες τόσο καιρό γι αυτό να μην έπιανα παιδί; Μιλάμε με άγχωσες πολύ!

Συγγνώμη newbie δεν ήθελα να σε αγχώσω! Το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι θα σου γράψω ακριβώς τι έλεγε το βιβλίο και τα στοιχεία του βιβλίου για να το ψάξεις παραπάνω εάν θέλεις. Και πάλι, ξέρεις, πρέπει να το συζητήσεις με το γιατρό σου...

newbie G
11-11-10, 16:26
To απόγευμα έχω ραντεβού σε κέντρο εξωσωματικής, δεν θα ξεχάσω να ρωτήσω το γιατρό.

renoyli
11-11-10, 17:57
Δηλαδη κοριτσια ειναι φυσιολγικο ολο αυτο που νοιωθω ? αυτη η θληψη που μεγαλωνει καθως περνανε οι μερες ? ναι εχω 2 υπεροχα παιδακια , 2 τελεια παιδακια , 2 λογους που ζω ομως και το αλλο ενα υπεροχο παιδακι θα ητανε και 1 τριτος λογος που θα με εκανε να περνω δυναμη . Καποιοι δεν 3ερουνε καν τι αισθανομαι , ισως ειμαι πολυ εγωιστρια για να το δειξω , λεω δεν πειραζει , καλυτερα ετσι , δεν θελω να 3ερουνε τι νοιωθω . Ο αντρας μου διπλα μου σε ολο αυτο απο την αρχη , απλως προσπαθει να με κανει χαρουμενη . Εγω απο τη μερα που μαθαμε απο τον υπεροχο γιατρο μας , γιατι αυτος ο ανθρωπος καθε φορα που πηγαινω μου δειχνει οτι ειναι ανθρωπος , με κανει να τον συμπαθω και πιο πολυ , τροω ατελειωτα , ειχα στεριθει και το φαγητο γιατι δεν ηθελα να βαλω κιλα στην εγκυμοσυνη και τροω τροω τροω οτι ναναι, 3εσπαω εκει . Νοιωθω ατελειωτα κουρασμενη , δεν εχω ορεξη για πολλα , θελω να καθομαι στη γωνιτσα μου , αλλοι θα λεγανε οτι εχεις 2 παιδια δεν χρειαζεται να στεναχωριεσε , ομως δεν παυει να ειναι απωλεια , νοιωθω οτι πεθανε το παιδι μου , δεν 3ερω αμα παλαβωσα και λεω λαλακιες . Το πρωι ξυπνησα ταραγμενη και αρχησα να κλαιω , μετα θυμηθηκα πρεπει να το ειδα στον υπνο μου το μικρο πλασματακι , και λεω πρεπει γιατι φοβαμαι οτι το γεννησε η φαντασια μου . Ναι θελω να το πω , ηταν το 3ο μου παιδακι , και δεν ξερω καν τι φυλλο ηταν , αν και ειμαι σιγουρη οτι ηταν αγορακι , ηταν το 3ο μας παιδακι που απλα δεν τα καταφερε . Ισως φταιω εγω που γκρινιαζα για τα συμπτωματα , την δυσκιλιοτητα , τα φουσκωματα , το οτι δεν ετρωγα ποτε οσο ηθελα και παντα πεινουσα , οτι φοβομουνα τον τοκετο κτλ κτλ κτλ . Την μερα που πηγα στο γιατρο και το μαθαμε , ητανε μια κοινη επισκεψη , απο το πρωι γκρινιαζα για τα 40 ευρω της επισκεψης , μολις ειδε ο γιατρος οτι ειναι παλινδρομη η εγκυμοσυνη δεν θελησε να πληρωθει γιατι ητανε ασχημα τα νεα , την επομενη τα 40 ευρω τα πηγα στην Εκκλησια και αναψα κερακι , δεν αντεχα να τα κρατησω , δεν τα ηθελα . Μακαρι ο Θεος να αναπαυσει τις ψυχουλες αυτες που φυγανε χωρις καν να ερθουνε , και ακομα δεν 3ερω καν αμα ητανε αγορακι η κοριτσακι .... μακαρι συντομα ολες να αποκτησουμε αυτο που τοσο πολυ θελαμε .
kai vevai viki einai apolita fisiologiko na niwtheis etsi!paidi exases oxi gati!mhn akoys kanenan opois sagapaei katalavenei pws niwtheis osa paidia kai an exeis!kane koyragio se parakalw!sto lew egw poy exw xasei dyo kai den exw kanena mwraki akoma!ponaei kai den to ksepernas pote alla prepei na eisai dinath koritsi moy!:)

renoyli
11-11-10, 18:09
ναι και εγω στο κλαμπ.εμενα ηταν αποβολη.
εκανα εξετασεις για καθεξιν αποβολες και μου βρηκαν τα αντιπατρικα κατεβασμενα.μου ειπαν να κανω το εμβολιο και εαν δεν μεινω εγκυος σε ενα 6 μηνο βλεπουμε.εσυ γιατι εκανες 4?και η christy αν θυμαμαι καλα μου ειχε πει οτι εκανε τοσα.γιατι??????
ti na soy pw.den kserw einai mallon sto giatro.egw paw ston drakakh sthn athina kai aytos kanei treia vasika kai an xreiastei ena akoma emena xreiastike kai ekana tesera giati den anevenan.enas allos poy exw akoysei edw sta xania kanei ena.ti na pw....kai emena ena 6mhno moy edwse gia na mhnw eguos....kalhmas epitixia xenaki.......:wink:

newbie G
11-11-10, 20:01
ValiaK, τελικά είχες δίκιο. Ο γιατρός μου είπε ότι τα περισσότερα λιπαντικά είναι σπερματοκτόνα κι ότι θα πρέπει να ζητάω από το φαρμακοποιό να μην είναι. Έχει κάποια που είναι ΟΚ.

11-11-10, 21:34
ti na soy pw.den kserw einai mallon sto giatro.egw paw ston drakakh sthn athina kai aytos kanei treia vasika kai an xreiastei ena akoma emena xreiastike kai ekana tesera giati den anevenan.enas allos poy exw akoysei edw sta xania kanei ena.ti na pw....kai emena ena 6mhno moy edwse gia na mhnw eguos....kalhmas epitixia xenaki.......:wink:

ναι καλη μας επιτυχια.
ποσο σου χρεωνει το εμβολιο?εμενα μου ζητησαν 500

gotza
11-11-10, 22:28
Δηλαδη κοριτσια ειναι φυσιολγικο ολο αυτο που νοιωθω ? αυτη η θληψη που μεγαλωνει καθως περνανε οι μερες ? ναι εχω 2 υπεροχα παιδακια , 2 τελεια παιδακια , 2 λογους που ζω ομως και το αλλο ενα υπεροχο παιδακι θα ητανε και 1 τριτος λογος που θα με εκανε να περνω δυναμη . Καποιοι δεν 3ερουνε καν τι αισθανομαι , ισως ειμαι πολυ εγωιστρια για να το δειξω , λεω δεν πειραζει , καλυτερα ετσι , δεν θελω να 3ερουνε τι νοιωθω . Ο αντρας μου διπλα μου σε ολο αυτο απο την αρχη , απλως προσπαθει να με κανει χαρουμενη . Εγω απο τη μερα που μαθαμε απο τον υπεροχο γιατρο μας , γιατι αυτος ο ανθρωπος καθε φορα που πηγαινω μου δειχνει οτι ειναι ανθρωπος , με κανει να τον συμπαθω και πιο πολυ , τροω ατελειωτα , ειχα στεριθει και το φαγητο γιατι δεν ηθελα να βαλω κιλα στην εγκυμοσυνη και τροω τροω τροω οτι ναναι, 3εσπαω εκει . Νοιωθω ατελειωτα κουρασμενη , δεν εχω ορεξη για πολλα , θελω να καθομαι στη γωνιτσα μου , αλλοι θα λεγανε οτι εχεις 2 παιδια δεν χρειαζεται να στεναχωριεσε , ομως δεν παυει να ειναι απωλεια , νοιωθω οτι πεθανε το παιδι μου , δεν 3ερω αμα παλαβωσα και λεω λαλακιες . Το πρωι ξυπνησα ταραγμενη και αρχησα να κλαιω , μετα θυμηθηκα πρεπει να το ειδα στον υπνο μου το μικρο πλασματακι , και λεω πρεπει γιατι φοβαμαι οτι το γεννησε η φαντασια μου . Ναι θελω να το πω , ηταν το 3ο μου παιδακι , και δεν ξερω καν τι φυλλο ηταν , αν και ειμαι σιγουρη οτι ηταν αγορακι , ηταν το 3ο μας παιδακι που απλα δεν τα καταφερε . Ισως φταιω εγω που γκρινιαζα για τα συμπτωματα , την δυσκιλιοτητα , τα φουσκωματα , το οτι δεν ετρωγα ποτε οσο ηθελα και παντα πεινουσα , οτι φοβομουνα τον τοκετο κτλ κτλ κτλ . Την μερα που πηγα στο γιατρο και το μαθαμε , ητανε μια κοινη επισκεψη , απο το πρωι γκρινιαζα για τα 40 ευρω της επισκεψης , μολις ειδε ο γιατρος οτι ειναι παλινδρομη η εγκυμοσυνη δεν θελησε να πληρωθει γιατι ητανε ασχημα τα νεα , την επομενη τα 40 ευρω τα πηγα στην Εκκλησια και αναψα κερακι , δεν αντεχα να τα κρατησω , δεν τα ηθελα . Μακαρι ο Θεος να αναπαυσει τις ψυχουλες αυτες που φυγανε χωρις καν να ερθουνε , και ακομα δεν 3ερω καν αμα ητανε αγορακι η κοριτσακι .... μακαρι συντομα ολες να αποκτησουμε αυτο που τοσο πολυ θελαμε .
ειναι απολυτα φυσιολογικο γλυκια μου.εγω εχω ενα αγορακι 3 ετων και πριν μια βδομαδα εκανα αποξεση και ειμαι κομματια.η απωλεια ειναι απωλεια,παει και τελειωσε.μπορει να μη τελειωνουν τα ονειρα,οι προσπαθειες και σιγουρα θα ξαναπροσπαθησουμε και θα αποκτησουμε τα πολυποθητα μωρακια αλλα δεν μπορουμε να ξεγραψουμε αυτα που περασαμε.

ValiaK
11-11-10, 22:47
ValiaK, τελικά είχες δίκιο. Ο γιατρός μου είπε ότι τα περισσότερα λιπαντικά είναι σπερματοκτόνα κι ότι θα πρέπει να ζητάω από το φαρμακοποιό να μην είναι. Έχει κάποια που είναι ΟΚ.

Το διάβασα στο βιβλίο "Τι να περιμένεις όταν είσαι έγκυος" (What to expect when you are expecting). Γράφει ότι τα λιπαντικά αλλοιώνουν το ph του κόλπου και τον καθιστούν εχθρικό προς το σπέρμα. Αν βρεις ποια λιπαντικά ειναι οκ, please let me know!

christy28
12-11-10, 01:14
geia sas koritsia.exw na mpw sto site kai na grapsw ena xrono.exw kanei 2 pallidromes. h mia sthn 13 evdommada kai h allh stin 8.oxi rakos,oxi kammatia ti na pw.den perigrafete ayto poy niwthw....oti hthela perisotero sth zwh moy einai na kanw ena eggelaki!kaname ejsetaseis me ton antra moy kai exoyme prodlhma me ta antisomata,exw k throvofilia poy thn anakalipsa meta tis palidromes fisika,kaname th therapeia mas gia ta antisomata.to perithorio poy exw na minw eguos teliwnei to dekevrio kai opws katalavenete akoma tipota!exoy ksekinhsei apo ton ioynio k na fantastite oti menw kai efkola....:rolleyes: sthn periodo thn twrinh moy eixa mia anomalia eixa ligo kafe gia kanena 2wro k meta tipota kai trelathika apo th xara moy!lew egine epiteloys alla 2 meres meta....:cry:tipota.pali periodos.apogohtevome vre koritsia.den thelw na ksana paw athina giauto.a!ksexasa na sas pw exoyme k stigma.....telio e?:(
Μετα τα αντιπατρικα εμβολια παρουσιαζεται δυσκολια στην συλληψη. Αυτο που γραφω δεν ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο αλλα εγω και αρκετες κοπελες που γνωριζω αργησαν να ξαναμεινουν εγκυες! Μετα τα εμβολια εκανα 6 μηνες (με εντατικες προσπαθειες) να συλλαβω και στις υπολοιπες 3 εγκυμοσυνες μου επιασα τις 2 πρωτες φορες απο τον πρωτο μηνα και αυτη τη φορα με τον δευτερο. βγαλε τα συμερασματα σου! Θα σε συμβουλευα να πας σε εναν καλο αιματολογο οταν με το καλο μεινεις εγκυος και να μην αρκεστεις στις οδηγιες του γυναικολογου σου. Επισης να ελεγξεις το σακχαρο σου με καμπυλη σακχαρου αμεσως μολις μεινεις εγκυος και να την διαβασει ενας διαβητολογος, επισης οχι ο γυναικολογος σου! Οι αποβολες σου (σε τοσο μεγαλη εβδομαδα) ειναι πολυ πιθανο να οφειλονται στην θρομβοφιλια ή σε σακχαρο κυησης, μην επαναπαυτεις στην θεραπεια των αντιπατρικων! Εγω επρεπε να χασω το 3ο αγγελουδι μου για να βαλω μυαλο!!! σου ευχομαι να πανε ολα καλα!!!

ναι και εγω στο κλαμπ.εμενα ηταν αποβολη.
εκανα εξετασεις για καθεξιν αποβολες και μου βρηκαν τα αντιπατρικα κατεβασμενα.μου ειπαν να κανω το εμβολιο και εαν δεν μεινω εγκυος σε ενα 6 μηνο βλεπουμε.εσυ γιατι εκανες 4?και η christy αν θυμαμαι καλα μου ειχε πει οτι εκανε τοσα.γιατι??????
γιατι κι εγω τον ιδιο γιατρο με την renoyli ειχα!
Μην ψαχνεις να βρεις επιστημονικη και λογικη εξηγηση σε μια θεραπεια χωρις επαρκή επιστημονική βάση και που ειναι απαγορευμενη σε Αμερικη και Βρετανια.

vasdeli
12-11-10, 20:12
Άννα27 και Βίκυ35.....(απευθύνομαι ονομαστικά σε σας μιας και μας δένει κοινή ιστορία....χάσαμε το τρίτο μας....)

και σε όλα τα κορίτσια που ο πόνος τα οδήγησε εδώ....

Ό,τι νιώθετε και ότι αισθάνεσθε είναι φυσιολογικό...Είναι δύσκολα τον πρώτο καιρό...εμένα στις 18 εβδομάδες ήταν ολόκληρο παιδί....3 μέρες μετά την απόξεση κατέβασα γάλα...πήρα dostinex για να το σταματήσω....ήμουν κουρέλι....

ΑΛΛΑ

Για δείτε το τικεράκι μου....

Θα ξαναγίνετε μανούλες...το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι σας νιώθω απόλυτα....απλά είμαι ένα βήμα μετα....και εδώ θα έρθετε κι εσείς...

renoyli
12-11-10, 21:24
ayto!teleiomhno kai oti nane!tipota allo koritsia moy!

renoyli
12-11-10, 21:39
[QUOTE=christy28;1786331]Μετα τα αντιπατρικα εμβολια παρουσιαζεται δυσκολια στην συλληψη. Αυτο που γραφω δεν ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο αλλα εγω και αρκετες κοπελες που γνωριζω αργησαν να ξαναμεινουν εγκυες! Μετα τα εμβολια εκανα 6 μηνες (με εντατικες προσπαθειες) να συλλαβω και στις υπολοιπες 3 εγκυμοσυνες μου επιασα τις 2 πρωτες φορες απο τον πρωτο μηνα και αυτη τη φορα με τον δευτερο. βγαλε τα συμερασματα σου! Θα σε συμβουλευα να πας σε εναν καλο αιματολογο οταν με το καλο μεινεις εγκυος και να μην αρκεστεις στις οδηγιες του γυναικολογου σου. Επισης να ελεγξεις το σακχαρο σου με καμπυλη σακχαρου αμεσως μολις μεινεις εγκυος και να την διαβασει ενας διαβητολογος, επισης οχι ο γυναικολογος σου! Οι αποβολες σου (σε τοσο μεγαλη εβδομαδα) ειναι πολυ πιθανο να οφειλονται στην θρομβοφιλια ή σε σακχαρο κυησης, μην επαναπαυτεις στην θεραπεια των αντιπατρικων! Εγω επρεπε να χασω το 3ο αγγελουδι μου για να βαλω μυαλο!!! σου ευχομαι να πανε ολα καλα!!!
plaka moy kaneis?me tipota den pige to myalo moy na to skefto!den moy eipe kai o giatros tipota!les dhladh christoula na meinw mexri to dekevrh poy teliwnei to 6mhno???:(ksanaekanes emvolia k stis alles egumosines soy?egw pantw koritsia skeftomai poli sovara an den meinw eguos mexri to dekevrh na kanw ekswswmatikh........den tin paleyw allo oi dynameis moy me eggatalipoyn!!ti lete eseis?pisteyw oti tha einai kalhtera logo k toy stigmatos....:-?ti gnwmh exeis christh gia ton drakakh?

renoyli
12-11-10, 21:46
ναι καλη μας επιτυχια.
ποσο σου χρεωνει το εμβολιο?εμενα μου ζητησαν 500
700 me apodeiksh 400 xwris!!!!!to kathena etsi???den me niazei omws katholoy kai daneio tha eperna gia na kanw oti xreiastei gia to aggeloydi poy tha erthei opote arthei...diavase to mnm poy egrapsa gia thn ekswswmatikh na moy peis ti gnwmh soy.....;)

12-11-10, 22:40
700 me apodeiksh 400 xwris!!!!!to kathena etsi???den me niazei omws katholoy kai daneio tha eperna gia na kanw oti xreiastei gia to aggeloydi poy tha erthei opote arthei...diavase to mnm poy egrapsa gia thn ekswswmatikh na moy peis ti gnwmh soy.....;)

κοιτα απο την στιγμη που μενεις εγκυος γιατι εξωσωματικη?δεν προστατευει απο παλλινδρομες και αποβολες.μην απελπιζεσαι γιατι η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο.υπαρχουν και χειροτερα-αυτο εμενα παντα με γειωνει
οσο αφορα τα εμβολια βρισκω τις τιμες τραβηγμενες απο τα αυτια.εκμεταλλευση.εχει δικιο η christy με εχει βαλει σε σκεψη αλλα (sorry christy)θα κανω ενα(μονο) για λογους συνειδησεως.να ξερω οτι τουλaχιστον πρασπαθησα σε περιπτωση που δεν εχω το ποθητο αποτελεσμα:|

christy28
13-11-10, 01:13
renoyli τα εμβολια των αντιπατρικων τα εκανα μετα την δευτερη αποβολη, ειχα βρει αρνητικα αντιπατρικα και θρομβοφιλια. Εκανα λοιπον 3 εμβολια και μετα περιμενα 6 μηνες μεχρι να μεινω εγκυος, στον 6ο μηνα εμεινα εγκυος και εκανα αλλο ενα εμβολια γιατι ο γιατρος θεωρουσε οτι δεν με καλυπταν τα προηγουμενα (ειχαν ημερομηνια ληξης μαλλον), απο την αρχη της εγκυμοσυνης εκανα αντιπηκτικες ενεσεις για την θρομβοφιλια και το αγγελουδι μου παλινρομησε στην 10η εβδομαδα ενω ειχαμε ακουσει κανονικα καρδουλα. συγκλονισμενη πηρα τον γιατρο μου τηλ οπου το μονο πραγμα που μου επαναλαμβανε συνεχως ηταν ο τιμοκαταλογος των υπηρεσιων του αναλογα το νοσοκομειο που θα επελεγα. Εγω διαλεξα να παω στο Δημοσιο νοσοκομειο που δουλευε για να γλιτωσω χρηματα και να τα διαθεσω στον καρυοτυπο εμβρυου με την ελπιδα να βρω απαντησεις για το τι προκαλεσε την αποβολη. Ημουν πεταμενη στα χειρουργεια απο το πρωι μεχρι τις 9 το βραδυ που μπηκα χειρουργειο (δεν επελεξα το ιδιωτικο βλεπεις...), μονη μου στις αιθουσες οδυνων και τοκετου, ακουγα ολες τις κοπελες να κοιλοπονανε και μετα απο λιγο ακουγα το κλαμα των νεογεννητων μωρων τους! ο αντρας μου μονος του εξω, χωρις καμια ενημερωση, δεν ηξερε τι να κανει, δεν πιστευε οτι δεν με εχουν βαλει ακομη χειρουργειο πιστευε οτι κατι εχω παθει και δεν του του λενε. Με τον γιατρο εγινε μαχη για να στειλουμε το εμβρυο για καρυοτυπο, δεν ηθελε με τιποτα και μετα απο απιστευτη πιεση δικη μου, μου πηρε ενα δειγμα που μου ειπε οτι μαλλον δεν επαρκη. Απο εμβρυο 10 εβδομαδων ηταν τοσο δυσκολο να παρει δειγμα? Αλλα βεβαια γιατι να παρει δειγμα? γιατι να βρισκαμε τι πραγματικα ειχε το μωρο? πως θα μας ξαναεκανε τα κωλοεμβολια αν βρισκαμε το εμβρυο ειχε παραδειγμα χρωμοσωμικη ανωμαλια? πηγαμε το εμβρυο στο καλυτερο ιδιωτικο γενετικο εργαστηριο και πεταξαμε 500 ευρω για ολες τις εξετασεις και μετα απο ενα μηνα μας ενημερωσαν οτι το δειγμα ηταν δικο μου ενδομητριο και οχι το εμβρυο!!! εδωσα 500 ευρω για να μαθω οτι ημουν μια υγιεστατη γυναικα!!! μετα απο αυτη την φρικτη εμπειρία κρεμομουν απο τα χειλη του γιατρου μου για να μου δωσει μια εξηγηση για το τι συνεβει, το μονο που ακουσα ειναι καναμε οτι μπορουσαμε! δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορει να προκαλει τις αποβολες, αποτελει τυχαιο γεγονος, θα ξανακανουμε την θεραπεια μας με τα εμβολια και ξαναπροσπαθειτε!!!!

Μετα και απο αυτην την απαντηση αποφασισα να απευθυνθω σε ξεχωριστες ειδικοτητες ιατρων, πηγα στο ανοσολογικο κεντρο του Ελενα και του Κρατικου της Νικαιας εκανα ολες τις ανοσολογικες εξετασεις και δεν ειχα τιποτα παθολογικο, εφριξαν που ειχα ασχοληθει με τα αντιπατρικα! Επειτα επισκευτηκα τον Ζουπα (κορυφαιος διαβητολογος) που αμεσως οχι μονο υποψιαστηκε το προβλημα αλλα ηταν σιγουρος οτι ειχα σακχαρο κυησης, μου ειπε οτι ολες οι γυναικες με εστω και μια παλινδρομη πρεπει να κανουν καμπυλη (συμφωνα με τις κατευθυντηριες οδηγιες της Αμερικανικης Διαβητολογικης Εταιρειας), εγω ειχα κανει 2 απο δικη μου πρωτοβουλια και δεν ειχε δωσει κανενας σημασια! Πηγα και στην Φοιφα (αιματολογος στο Ιασω) και μου ειπε οτι ηταν αμφιλεγομενο το θεμα της θρομβοφιλιας και οτι αφου επαιρνα αντιπηκτικη αγωγη ημουν οκ.
Αλλαξα λοιπον γυναικολογο πηγα στον Βλαχο στο Αρεταιειο, αυτος τουλαχιστον ηταν προθυμος να συνεργαστει με τις υπολοιπες ειδικοτητες γιατρων που με παρακολουθουσαν. Εμεινα εγκυος αμεσως αυτη τη φορα και απο την πρωτη μερα της εγκυμοσυνης μου κανω εντιπηκτικες και εχω πολυ στενη παρακολουθηση απο τον διαβητολογο μου οπου απο πολυ νωρις με εβαλε να ξεκινησω ινσουλινη.

Απο μερα σε μερα περιμενω να γεννησω το θαυματακι μου χαρη σε αυτους τους 2 υπεροχους επιστημονες και ανθρωπους!

christy28
13-11-10, 01:14
Νομιζω οτι ειναι περιτο να γραψω την γνωμη μου για τον συγκεκριμενο γιατρο! Ο,τι αλλο θες με πμ!

Εξωσωματικη να μην κανεις δεν εχει κανενα νοημα, δεν σε προφυλασει απο επικειμενη αποβολη. κανε υπομονη και θα μεινεις εγκυος (ο γιατρος σου εννοειται πως δεν προκειται να παραδεχτει την δυσκολια στην συλληψη μετα τα εμβολια, μην του το πεις καν).

Επαναλαμβανω αυτα που σου ειπα και στο προηγουμενο μηνυμα, μην απαναπαυτεις στα αντιπατρικα!!! παρε γνωμες και απο αλλες ειδικοτητες ακομη και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης!

christy28
13-11-10, 01:21
οσο αφορα τα εμβολια βρισκω τις τιμες τραβηγμενες απο τα αυτια.εκμεταλλευση.εχει δικιο η christy με εχει βαλει σε σκεψη αλλα (sorry christy)θα κανω ενα(μονο) για λογους συνειδησεως.να ξερω οτι τουλaχιστον πρασπαθησα σε περιπτωση που δεν εχω το ποθητο αποτελεσμα:|

να κανεις αυτο που θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα και εγω στην θεση σου μπορει να τα ξαναεκανα !

Το θεμα ειναι να μην επαναπαυτεις στα αντιπατρικα! μην ξεχασεις την καμπυλη σακχαρου και την καλλιεργεια σπερματος! αν αυτους τους μηνες που περιμενα για ξεκινησω προσπαθειες (3 αν θυμαμαι καλα, μεχρι να ολοκληρωθει η θεραπεια με τα εμβολια) εκανα την καμπυλη και πηγαινα σε διαβητολογο,τωρα θα ειχα ενα μωρακι που θα κοντευε να χρονισει!

13-11-10, 10:04
να κανεις αυτο που θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα και εγω στην θεση σου μπορει να τα ξαναεκανα !

Το θεμα ειναι να μην επαναπαυτεις στα αντιπατρικα! μην ξεχασεις την καμπυλη σακχαρου και την καλλιεργεια σπερματος! αν αυτους τους μηνες που περιμενα για ξεκινησω προσπαθειες (3 αν θυμαμαι καλα, μεχρι να ολοκληρωθει η θεραπεια με τα εμβολια) εκανα την καμπυλη και πηγαινα σε διαβητολογο,τωρα θα ειχα ενα μωρακι που θα κοντευε να χρονισει!

να σαι παντα καλα christy μου με το καλο και το μωρακι σου.βαλε τα ολα πισω σου τωρα και προχωρα μονο μπροστα.ελπιζω να μην σου ξυπναμε ασχημες αναμνησεις στην κατασταση που εισαι:p:p:p
περιμενουμε να ακουσουμε τα ευχαριστα

renoyli
13-11-10, 10:48
Νομιζω οτι ειναι περιτο να γραψω την γνωμη μου για τον συγκεκριμενο γιατρο! Ο,τι αλλο θες με πμ!

Εξωσωματικη να μην κανεις δεν εχει κανενα νοημα, δεν σε προφυλασει απο επικειμενη αποβολη. κανε υπομονη και θα μεινεις εγκυος (ο γιατρος σου εννοειται πως δεν προκειται να παραδεχτει την δυσκολια στην συλληψη μετα τα εμβολια, μην του το πεις καν).

Επαναλαμβανω αυτα που σου ειπα και στο προηγουμενο μηνυμα, μην απαναπαυτεις στα αντιπατρικα!!! παρε γνωμες και απο αλλες ειδικοτητες ακομη και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης!
christy exw pathei sok kopela moy!den mporw na pistepsw ti perases koritsaki moy eksetias toy!sygnwmh poy se ekana na ksanathumhtheis,me vohtheises omws poli!tha dw ti giatroys exoyme edw sta xania[krhth] giati den moy einai eykolo na enevokatevenw athina pali.apo vdommada kiolas tha kleisw rantevoy!dhladh esy an katalava kala den eixes provlhma me ta antipatrika etsi?axrista ta emvolia poy ekanes e?tha trelathw!!nase panta gerh mesa apo thn kardia moy!me kalo na erthei to mwraki soy!!

renoyli
13-11-10, 15:21
christy exw pathei sok kopela moy!den mporw na pistepsw ti perases koritsaki moy eksetias toy!sygnwmh poy se ekana na ksanathumhtheis,me vohtheises omws poli!tha dw ti giatroys exoyme edw sta xania[krhth] giati den moy einai eykolo na enevokatevenw athina pali.apo vdommada kiolas tha kleisw rantevoy!dhladh esy an katalava kala den eixes provlhma me ta antipatrika etsi?axrista ta emvolia poy ekanes e?tha trelathw!!nase panta gerh mesa apo thn kardia moy!me kalo na erthei to mwraki soy!!

christh tha hthela na moy sthleis se parakalw ta thlefwna kai tis dieuthinseis toy diavitologoy kai aimatologoy soy !!!

ΕΙΡΗΝΗ ΧΙΟ
15-11-10, 11:29
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΞΑΠΛΑ. ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ...................Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ.......ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΔΝ ΕΧΩ.ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΑΛΛΑ ΔΝ ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΕΝΗ.......ΔΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΚΑΝΕΙΣ ΔΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.........Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΜΙΚΡΗ ΓΙΑ 5Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ?
Α. ΧΟΡΙΑΚΗ 63
Β. ΧΟΡΡΙΑΚΗ 91
Γ. ΧΟΡΙΑΚΗ 220
Δ. ΑΙΜΑ
Ε. ΧΟΡΙΑΚΗ 377
ΤΙ ΛΕΤΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΡΕΙ?

ValiaK
15-11-10, 11:38
Ειρήνη, πρέπει να το πιστέψεις ότι το μωρό θα πάει καλά! Μη σε φοβίζουν τα νούμερα, κι άλλες κοπέλες είχαν ανησυχία με τη χοριακή τους, αλλά γέννησαν κανονικότατα τα μωράκια τους! Να έχεις πίστη και να σκέφτεσαι θετικά! Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο, αλλά είναι ο μόνος τρόπος να βοηθήσεις το μωρό σου! Να το αγαπάς και να σκέφτεσαι ότι σε 9 μήνες θα το έχεις αγκαλίτσα!

ΕΙΡΗΝΗ ΧΙΟ
15-11-10, 13:11
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ.ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΑΡΚΕΤΟ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΤΗΣ ΧΟΡΙΑΚΗΣΚΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΑ ΟΤΙ ΔΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ ΔΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑΑΙΜΑ? ΛΕΣ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΟ ΑΙΜΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ?Ο ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΑΛΙ ΧΟΡΙΚΑΚΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΝ ΘΑ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΝ ΥΠΕΡΗΧΟ.ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥΘΕΜΑ? ΛΕΣ ΝΑ ΑΠΕΒΑΛΛΑ?

vallia32
15-11-10, 13:13
ειρηνη μου ...ευχομαι ολα να πανε καλα!!
ποσο βδομαδων εισαι??
πρεπει να ξανακανεις χοριακη σε κανα 2 μερουλες και απο κει πλεον θα καταλαβεις αν απεβαλες η οχι!!!
εγω σου ευχομαι το καλητερο!!

15-11-10, 14:29
ειρηνη μου κι εγω σου ευχομαι μονο το καλυτερο.

angelic21
15-11-10, 20:32
renoyli τα εμβολια των αντιπατρικων τα εκανα μετα την δευτερη αποβολη, ειχα βρει αρνητικα αντιπατρικα και θρομβοφιλια. Εκανα λοιπον 3 εμβολια και μετα περιμενα 6 μηνες μεχρι να μεινω εγκυος, στον 6ο μηνα εμεινα εγκυος και εκανα αλλο ενα εμβολια γιατι ο γιατρος θεωρουσε οτι δεν με καλυπταν τα προηγουμενα (ειχαν ημερομηνια ληξης μαλλον), απο την αρχη της εγκυμοσυνης εκανα αντιπηκτικες ενεσεις για την θρομβοφιλια και το αγγελουδι μου παλινρομησε στην 10η εβδομαδα ενω ειχαμε ακουσει κανονικα καρδουλα. συγκλονισμενη πηρα τον γιατρο μου τηλ οπου το μονο πραγμα που μου επαναλαμβανε συνεχως ηταν ο τιμοκαταλογος των υπηρεσιων του αναλογα το νοσοκομειο που θα επελεγα. Εγω διαλεξα να παω στο Δημοσιο νοσοκομειο που δουλευε για να γλιτωσω χρηματα και να τα διαθεσω στον καρυοτυπο εμβρυου με την ελπιδα να βρω απαντησεις για το τι προκαλεσε την αποβολη. Ημουν πεταμενη στα χειρουργεια απο το πρωι μεχρι τις 9 το βραδυ που μπηκα χειρουργειο (δεν επελεξα το ιδιωτικο βλεπεις...), μονη μου στις αιθουσες οδυνων και τοκετου, ακουγα ολες τις κοπελες να κοιλοπονανε και μετα απο λιγο ακουγα το κλαμα των νεογεννητων μωρων τους! ο αντρας μου μονος του εξω, χωρις καμια ενημερωση, δεν ηξερε τι να κανει, δεν πιστευε οτι δεν με εχουν βαλει ακομη χειρουργειο πιστευε οτι κατι εχω παθει και δεν του του λενε. Με τον γιατρο εγινε μαχη για να στειλουμε το εμβρυο για καρυοτυπο, δεν ηθελε με τιποτα και μετα απο απιστευτη πιεση δικη μου, μου πηρε ενα δειγμα που μου ειπε οτι μαλλον δεν επαρκη. Απο εμβρυο 10 εβδομαδων ηταν τοσο δυσκολο να παρει δειγμα? Αλλα βεβαια γιατι να παρει δειγμα? γιατι να βρισκαμε τι πραγματικα ειχε το μωρο? πως θα μας ξαναεκανε τα κωλοεμβολια αν βρισκαμε το εμβρυο ειχε παραδειγμα χρωμοσωμικη ανωμαλια? πηγαμε το εμβρυο στο καλυτερο ιδιωτικο γενετικο εργαστηριο και πεταξαμε 500 ευρω για ολες τις εξετασεις και μετα απο ενα μηνα μας ενημερωσαν οτι το δειγμα ηταν δικο μου ενδομητριο και οχι το εμβρυο!!! εδωσα 500 ευρω για να μαθω οτι ημουν μια υγιεστατη γυναικα!!! μετα απο αυτη την φρικτη εμπειρία κρεμομουν απο τα χειλη του γιατρου μου για να μου δωσει μια εξηγηση για το τι συνεβει, το μονο που ακουσα ειναι καναμε οτι μπορουσαμε! δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορει να προκαλει τις αποβολες, αποτελει τυχαιο γεγονος, θα ξανακανουμε την θεραπεια μας με τα εμβολια και ξαναπροσπαθειτε!!!!

Μετα και απο αυτην την απαντηση αποφασισα να απευθυνθω σε ξεχωριστες ειδικοτητες ιατρων, πηγα στο ανοσολογικο κεντρο του Ελενα και του Κρατικου της Νικαιας εκανα ολες τις ανοσολογικες εξετασεις και δεν ειχα τιποτα παθολογικο, εφριξαν που ειχα ασχοληθει με τα αντιπατρικα! Επειτα επισκευτηκα τον Ζουπα (κορυφαιος διαβητολογος) που αμεσως οχι μονο υποψιαστηκε το προβλημα αλλα ηταν σιγουρος οτι ειχα σακχαρο κυησης, μου ειπε οτι ολες οι γυναικες με εστω και μια παλινδρομη πρεπει να κανουν καμπυλη (συμφωνα με τις κατευθυντηριες οδηγιες της Αμερικανικης Διαβητολογικης Εταιρειας), εγω ειχα κανει 2 απο δικη μου πρωτοβουλια και δεν ειχε δωσει κανενας σημασια! Πηγα και στην Φοιφα (αιματολογος στο Ιασω) και μου ειπε οτι ηταν αμφιλεγομενο το θεμα της θρομβοφιλιας και οτι αφου επαιρνα αντιπηκτικη αγωγη ημουν οκ.
Αλλαξα λοιπον γυναικολογο πηγα στον Βλαχο στο Αρεταιειο, αυτος τουλαχιστον ηταν προθυμος να συνεργαστει με τις υπολοιπες ειδικοτητες γιατρων που με παρακολουθουσαν. Εμεινα εγκυος αμεσως αυτη τη φορα και απο την πρωτη μερα της εγκυμοσυνης μου κανω εντιπηκτικες και εχω πολυ στενη παρακολουθηση απο τον διαβητολογο μου οπου απο πολυ νωρις με εβαλε να ξεκινησω ινσουλινη.

Απο μερα σε μερα περιμενω να γεννησω το θαυματακι μου χαρη σε αυτους τους 2 υπεροχους επιστημονες και ανθρωπους!

κοπέλα μου σου εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα!!! μέσα απ την καρδιά μου! Διάβασα όλα όσα πέρασες και δεν έχω λόγια... είχα κι εγώ μία παλλίνδρομη πριν από ένα μήνα...την προηγούμενη βδομάδα μετά κόπων και βασσάνων έκανα κι εγώ εξέταση για θρομβοφυλία και αναμένω...

angelic21
15-11-10, 20:49
Κορίτσια γειά σας,

Πήγα στο γυναικολόγο τελικά και του είπα ότι τυχαίο ξε-τυχαίο, εγώ θέλω να κάνω όλες τις εξετάσεις για να νιώθω καλύτερα με τον εαυτό μου.
Μου έγραψε εξετάσεις:
1. Θρομβοφιλίας.
2. Έλεγχος αντιφωσφολιπιδαιμικού (ουφ! το έγραψα!) συνδρόμου.
3. Αντιπατρικά αντισώματα.
4. Θυρεοειδής.

Καρυότυπο συμφωνήσαμε και οι δύο ότι είναι τραβηγμένο να κάνω από την πρώτη φορά.

Εξετάσεις για ορμονολογικό έλεγχο, παρότι του είπα ότι έχω οικογενειακό ιστορικό από την μητέρα μου, δεν μου έγραψε. Μου είπε ότι δεν της υποστηρίζει, γιατί είναι αμφίβολο αν η θεραπεία βοηθάει στις αποβολές και μάλιστα μπορεί να προκαλέσει και προβλήματα υγείας στο έμβρυο στην μετέπειτα ζωή του, μέχρι και προδιάθεση για καρκίνο!

Ωστόσο, εγώ θέλω να ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα στις ορμόνες μου, οπότε πήρα μετά τον ενδοκρινολόγο που μου είχε γράψει προληπτικά Τ4 για το θυροειδή κατά την εγκυμοσύνη λόγω προδιάθεσης. Του εξήγησα και μου είπε ότι πρέπει να κάνω και κάποιο ορμονολογικό έλεγχο, να περάσω από δευτέρα να πάρω τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω από τη γραμματέα του.

Επιπλέον, θα κάνω και καλλιέργια κολπικού για μυκητες κλπ., επειδή είχα μύκητες και δεν πήρα αντιβίωση λόγω εγκυμοσύνης, εξετάσεις αίματος επειδή ε'ιχα αναιμία λόγω εγκυμοσύνης, εξετάσεις ούρων, γιατί πέρισυ είχα ουρολοίμωξη και με ταλαιπωρεί κατα καιρούς. Γενικό ψάξιμο δηλαδή, από την κορυφή μέχρι τα νύχια! Ούτε η γιαγιά μου, τόσες εξετάσεις.

Τις εξετάσεις θα τις κάνω μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Ρώτησα σε μικροβιολογικό και μου είπε ότι θα μου κοστίζουν γύρω στα 850 ευρώ αυτές που μου έγραψε ο γυναικολόγος (εγώ υπολογίζω γύρω στα 1000 μαζί με του ενδοκρινολόγου και την καλλιέργια κολπικού, αίματος και ούρων.) Από αυτά ζήτημα αν θα πάρω 300 πίσω από το ταμείο μου. Τα χρήματα δεν μου περισεύουν, το αντίθετο μάλιστα, και πλήρωσα και 500 για την απόξεση, αλλά για μένα τις θεωρώ απαραίτητες εξετάσεις.

Το αίμα, μετά την απόξεση, μου σταμάτησε στις 15 μέρες. Περιμένω να μου έρθει περίοδος το αργότερο 10 Νοεμβρίου (σε 30-40 μέρες μου είπε ο γιατρός) και μετά από 2 περιόδους, δηλαδή από Δεκέμβριο, θα ξεκινήσουμε να κάνουμε ελεύθερα έρωτα για παιδί. Παίρνω φυλλικό οξύ καθημερινά και Τ4 προληπτικά, γιατι έχω προδιάθεση γαι θυρεοειδή.

Αυτά κάνω... Τί άλλο μπορώ να κάνω ρε κορίτσια??? Πέστε μου σας παρακαλώ!!!! Ελάχιστα πράγματα τελικά μπορούμε να ελέγξουμε σ'αυτή τη ζωή.... Ό,τι και να κάνεις, δεν μπορείς να τα βάλεις με τη φύση. Και η φύση πολλές φορές είναι σκληρή και άδικη...Πολύ άδικη όμως.... Η ψυχολογία μου είναι κάπως χάλια. Στους έξω φαίνομαι καλά και δυνατή. Στη δουλειά είμαι ήρεμη και ευδιάθετη. Όταν όμως γυρνάω σπίτι και μένω μόνη μου, τότε τα σκέφτομαι όλα και στεναχωριέμαι, νευριάζω, κλαίω, δεν μπορώ να ηρεμήσω... Έχω μείνει με μία απορία... Ένα γιατί... Έκανα τα πάντα και με το παραπάνω όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος, έκοψα το κάπνισμα μαχαίρι ένώ καπνίζω κανονικά περισσότερο από πακέτο τη μέρα. Περιμέναμε αυτό το παιδί πώς και πώς... Κάναμε σχέδια.... Είχαμε μόλις παντρευτει... Και 17 μέρες μετά το γάμο μας, μάθαμε ότι το παιδί δεν ζει...Ημουν πολύ ευτυχισμένη, τα είχα όλα και μετά ήρθε αυτό για να με προσγειώσει...

Και τώρα φοβάμαι, μην μου ξανασυβει όπως ξανασυνέβει και στη μητέρα μου τη δεύτερη φορά, φοβάμαι μην αργήσω να μείνω έγκυος, φοβαμαι ότι αν είμαι έγκυος θα είμαι με την αγωνία για 9 μήνες κάθε μέρα μήπως μου συμβει κάτι, φοβαμαι τους πόνους της γένας και φοβάμαι και την ευθύνη του να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο... Φοβάμαι τα πάντα... Δεν ξέρω τί έπαθα, αλλά τα βλέπω όλα μαύρα... Τις δύο τελευταίες μέρες είμαι καλύτερα, οπότε ελπίζω ότι με τον καιρό να μαλακώσει αυτή η απαισιοδοξία και θα ξαναβρώ τις δυνάμεις μου... Είμαι σίγουρη γι αυτό. Ειδικά όταν θα ξαναμείνω έγκυος.

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, αλλά μου βγήκαν σαν χείμαρος από μέσα μου τα λόγια...

Λοιπόν, κοπελιά μου δεν ξέρω αν σε πρόλαβα. Καταρχήν πάρε ένα τηλ. στο Αρεταίειο να κλείσεις ένα ραντεβού εκεί και αφού ο γιατρός σου πάρει ιστορικό θα κάνεις όλες τις εξετάσεις με 700 το ανώτερο ΑΝ και εφόσον χρειάζεται!!! μπορεί να χρειάζεται να κάνεις μέχρι 400πχ. εμένα ο γιατρός μου έπαιρνε ιστορικό 1 ώρα! και καταλύξαμε ότι θα κάνω αυτές που κοστίζουν 655 τα οποία όμως με παραπεμπτικό από το ΙΚΑ θα πάρω πίσω το 80%!!!! η επίσκεψη είναι δωρεάν. Όσο για το χάπι που έπαιρνες για το θυροειδή τι να πώ! προληπτικά χάπι για θυροειδή?? παλι καλά που δεν σου έδωσε προληπτικά και ινσουλίνη! Ελπίζω να σε πρόλαβα έυχομαι τα καλύτερα!!!

christy28
16-11-10, 01:30
δεν τα εχω ξεχασει ποτε, τα θυμαμαι και εκτιμω περισσοτερο το θαυμα που μεγαλωνει μεσα μου! Αν ειχα προβλημα με τα αντιπατρικα θα ειχα τωρα 1 χρονου παιδι! Αχρηστα και ηταν και επωδυνα παναθεμα τα!

christh tha hthela na moy sthleis se parakalw ta thlefwna kai tis dieuthinseis toy diavitologoy kai aimatologoy soy !!!
Διαβητολογος : Ζουπας Χρηστος, Διευθυντης Διαβητολογικου Κεντρου "Υγεια" τηλ. Υγεια 2106867456, τηλ ιατρειου 2107212829.
Η αιματολογος που πηγα μου ειπε οτι ημουν οκ κατα την 3η παλινδρομη με την αντιπηκτικη αγωγη που επαιρνα και επειδη ο γυναικολογος μου (εχει σπουδασει και δουλεψει στο Εξωτερικο) μου ειπε οτι στο εξωτερικο δεν μετρουν καθε τοσο "αντι Χα" κτλ και οτι ειναι Ελληνικο φαινομενο για να μας τα παιρνουν, το εψαξα στο νετ και ειδα οτι δεν μου λεει μπαρουφες (οποιος καει με τον χυλο φυσαει και το γιαουρτι) και δεν πηγα σε αιματολογο κατα την διαρκεια αυτης της εγκυμοσυνης μου. Επαιρνα clexane των 40 και salospir των 80 καθολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης και θα συνεχισω με clexane μεχρι να σαραντισω τουλαχιστον!

κοπέλα μου σου εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα!!! μέσα απ την καρδιά μου! Διάβασα όλα όσα πέρασες και δεν έχω λόγια... είχα κι εγώ μία παλλίνδρομη πριν από ένα μήνα...την προηγούμενη βδομάδα μετά κόπων και βασσάνων έκανα κι εγώ εξέταση για θρομβοφυλία και αναμένω...
τα αντιπατρικα δεν εχει διαγνωστικη αξια να τα κανεις με 1 παλινδρομη! Στοιχημα οτι θα ειναι αρνητικα! Μην χαθεις σε αχρηστες εξετασεις, πηγαινε σε ενα σωστο γιατρο να σε κατευθυνει.
Σε ευχαριστω για τις ευχες!!! Σου ευχομαι η επομενη εγκυμοσυνη να ειναι τελειομηνη!!!

renoyli
16-11-10, 15:48
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΞΑΠΛΑ. ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ...................Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ.......ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΔΝ ΕΧΩ.ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΑΛΛΑ ΔΝ ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΕΝΗ.......ΔΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΚΑΝΕΙΣ ΔΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.........Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΜΙΚΡΗ ΓΙΑ 5Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ?
Α. ΧΟΡΙΑΚΗ 63
Β. ΧΟΡΡΙΑΚΗ 91
Γ. ΧΟΡΙΑΚΗ 220
Δ. ΑΙΜΑ
Ε. ΧΟΡΙΑΚΗ 377
ΤΙ ΛΕΤΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΡΕΙ?
koritsi moy mhn apogoiteyese!kserw periptwsh poy h kopela eixe aima mexri ton 4mhna.koyragio aisiodoksia kai pisth oti ola tha pane kala me to aggeloydi soy kai oti se merikoys mhnes tha to kratas sthn agalitsa soy!soy eyxomai na pane ola teleia!

oneiropagida
16-11-10, 18:06
Λοιπόν, κοπελιά μου δεν ξέρω αν σε πρόλαβα. Καταρχήν πάρε ένα τηλ. στο Αρεταίειο να κλείσεις ένα ραντεβού εκεί και αφού ο γιατρός σου πάρει ιστορικό θα κάνεις όλες τις εξετάσεις με 700 το ανώτερο ΑΝ και εφόσον χρειάζεται!!! μπορεί να χρειάζεται να κάνεις μέχρι 400πχ. εμένα ο γιατρός μου έπαιρνε ιστορικό 1 ώρα! και καταλύξαμε ότι θα κάνω αυτές που κοστίζουν 655 τα οποία όμως με παραπεμπτικό από το ΙΚΑ θα πάρω πίσω το 80%!!!! η επίσκεψη είναι δωρεάν. Όσο για το χάπι που έπαιρνες για το θυροειδή τι να πώ! προληπτικά χάπι για θυροειδή?? παλι καλά που δεν σου έδωσε προληπτικά και ινσουλίνη! Ελπίζω να σε πρόλαβα έυχομαι τα καλύτερα!!!

Ευχαριστώ πολύ, angelic! :p
Τις έκανα τις εξετάσεις. Αύριο θα πάω να πάρω τα αποτελέσματα και μετά θα τα δει ο γυναικολόγος μου. Μου κόστισαν 850 ευρω σε ιδιωτικό. Μένω εκτός Αθήνας και δεν μπορούσα να έρθω εκεί να τις κάνω. Δεν πειράζει, μακάρι να ήταν μόνο το οικονομικό κόστος το πρόβλημα και να μην μου είχε συμβεί αυτό που έγινε...Επιπλέον, θα κάνω τον άλλο μήνα και κάποιες εξετάσεις ορμονολογικές που μου έχει γράψει ο ενδοκρινολόγος μου να κάνω, για προγεστερόνη κλπ. Μου είπε να τις κάνω στην 3η - 5η μέρα του κύκλου. Εννοεί 3-5 μέρες από την πρώτη μέρα της περιόδου? Ο κύκλος ξεκινάει την 1η μέρα της περιόδου? Ξέρει καμία?

Η περίοδος μου ήρθε ευτυχώς κανονικότατα 31 μέρες μετά την απόξεση. Τόσο ήταν ο κύκλος μου και πριν την εγκυμοσύνη. Θα περιμένω να το ξανατσεκάρω και τον επόμενο μήνα. Συνεχίζω και παίρνω Τ4 για το θηροειδή (οι τιμές ήταν οριακες στον προγενητικό και είχα και αντισώματα) και φυλλικό οξύ κάθε μέρα. Πήρα και αντιβίωση για τους μύκητες που δεν μπορούσα να πάρω πριν λόγω εγκυμοσύνης. Οπότε θα είμαι 100% προετοιμασμένη για την επόμενη φορά. Πρακτικά, το πολύ σε κανένα μηνα από τώρα μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε, μετά την επόμενη περίοδο που θα είναι αρχές Δεκέμβρη. Έλα όμως που δεν ξέρω αν το θέλω πια.... Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε, αλλά έχω ξενερώσει κάπως...Νιώθω περίεργα, δεν ξέρω αν έχω την δύναμη να ξαναρχίσω από την αρχή. Είμαι απογοητευμένη, πληγωμένη, φοβισμένη, θυμωμένη, λυπημένη, μπερδεμένη και δεν ξέρω αν θέλω... Είναι από τα χειρότερα πράγματα που μου έχει συμβει και δεν το έχω ξεπεράσει ακόμα.

Το μόνο που θέλω να κάνω είναι να πάρω ένα ματάκι να φοράω (δεν ξέρω αν τα πιστεύετε αυτά τα πράγματα). Εκτός από την παλίνδρομη, είχαμε και πολλές εντάσεις και τσακωμούς εκείνον τον καιρό με την οικογένεια του άντρα μου και νιώθω πολλή αρνητική ενέργεια πάνω μου. Είναι ανθρωποι, οι οποίοι ήθελαν να ανακατεύονται στη ζωή μας, γι αυτό και δεν είχαμε ποτέ στενές σχέσεις μαζί τους. Ακομη και ο άντρας μου δεν τους μιλάει πια. Με τη θεία του είχαμε τσακωθεί μία μέρα πριν πάω στο γιατρό και μου πει ότι το μωρό είναι νεκρό. Δεν λέω ότι φταίνε για την αποβολή μου, αλλά αρκεί να σας πω ότι κανείς από τους δικούς του, ειδικά η μητέρα του, δεν με πήρε ένα τηλέφωνο μετά από την αποβολή να μου πει "λυπάμαι, κορίτσι μου γι αυτό που σου συναίβει". Και αυτό για εμένα μέτρησε πολύ άσχημα...

angelic21
16-11-10, 18:56
Ευχαριστώ πολύ, angelic! :p
Τις έκανα τις εξετάσεις. Αύριο θα πάω να πάρω τα αποτελέσματα και μετά θα τα δει ο γυναικολόγος μου. Μου κόστισαν 850 ευρω σε ιδιωτικό. Μένω εκτός Αθήνας και δεν μπορούσα να έρθω εκεί να τις κάνω. Δεν πειράζει, μακάρι να ήταν μόνο το οικονομικό κόστος το πρόβλημα και να μην μου είχε συμβεί αυτό που έγινε...Επιπλέον, θα κάνω τον άλλο μήνα και κάποιες εξετάσεις ορμονολογικές που μου έχει γράψει ο ενδοκρινολόγος μου να κάνω, για προγεστερόνη κλπ. Μου είπε να τις κάνω στην 3η - 5η μέρα του κύκλου. Εννοεί 3-5 μέρες από την πρώτη μέρα της περιόδου? Ο κύκλος ξεκινάει την 1η μέρα της περιόδου? Ξέρει καμία?

Η περίοδος μου ήρθε ευτυχώς κανονικότατα 31 μέρες μετά την απόξεση. Τόσο ήταν ο κύκλος μου και πριν την εγκυμοσύνη. Θα περιμένω να το ξανατσεκάρω και τον επόμενο μήνα. Συνεχίζω και παίρνω Τ4 για το θηροειδή (οι τιμές ήταν οριακες στον προγενητικό και είχα και αντισώματα) και φυλλικό οξύ κάθε μέρα. Πήρα και αντιβίωση για τους μύκητες που δεν μπορούσα να πάρω πριν λόγω εγκυμοσύνης. Οπότε θα είμαι 100% προετοιμασμένη για την επόμενη φορά. Πρακτικά, το πολύ σε κανένα μηνα από τώρα μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε, μετά την επόμενη περίοδο που θα είναι αρχές Δεκέμβρη. Έλα όμως που δεν ξέρω αν το θέλω πια.... Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε, αλλά έχω ξενερώσει κάπως...Νιώθω περίεργα, δεν ξέρω αν έχω την δύναμη να ξαναρχίσω από την αρχή. Είμαι απογοητευμένη, πληγωμένη, φοβισμένη, θυμωμένη, λυπημένη, μπερδεμένη και δεν ξέρω αν θέλω... Είναι από τα χειρότερα πράγματα που μου έχει συμβει και δεν το έχω ξεπεράσει ακόμα.

Το μόνο που θέλω να κάνω είναι να πάρω ένα ματάκι να φοράω (δεν ξέρω αν τα πιστεύετε αυτά τα πράγματα). Εκτός από την παλίνδρομη, είχαμε και πολλές εντάσεις και τσακωμούς εκείνον τον καιρό με την οικογένεια του άντρα μου και νιώθω πολλή αρνητική ενέργεια πάνω μου. Είναι ανθρωποι, οι οποίοι ήθελαν να ανακατεύονται στη ζωή μας, γι αυτό και δεν είχαμε ποτέ στενές σχέσεις μαζί τους. Ακομη και ο άντρας μου δεν τους μιλάει πια. Με τη θεία του είχαμε τσακωθεί μία μέρα πριν πάω στο γιατρό και μου πει ότι το μωρό είναι νεκρό. Δεν λέω ότι φταίνε για την αποβολή μου, αλλά αρκεί να σας πω ότι κανείς από τους δικούς του, ειδικά η μητέρα του, δεν με πήρε ένα τηλέφωνο μετά από την αποβολή να μου πει "λυπάμαι, κορίτσι μου γι αυτό που σου συναίβει". Και αυτό για εμένα μέτρησε πολύ άσχημα...

Καταρχήν προσπάθησε να ηρεμήσεις, είναι δύσκολο το ξέρω και ολες εδώ σε καταλαβαίνουμε...για τις εξετάσεις που σου είπε ο γιατρός οι μέρες του κύκλου ξεκινούν την ημέρα που ξεκινάει η περίοδος. π.χ αν σου είπε 3-5 μέρα κι εσύ αδιαθετήσεις 1η του μήνα θα περιμένεις 3-5 μέρες. Αν οι τιμές του θυροειδή σου ήταν οριακές τότε οκ για το Τ4. Απλά συνήθως επαναλαμβάνονται για σιγουριά. Ρώτησε τον ενδοκρινολόγο σου αν πρέπει να κάνεις και καμπύλη ζαχάρου. Αναμένω κι εγώ αποτελέσματα για τη θρομβοφυλία 30/11...Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά, είναι νωρίς ακόμα αλλά θα το ξεπεράσεις!

oneiropagida
16-11-10, 20:23
Καταρχήν προσπάθησε να ηρεμήσεις, είναι δύσκολο το ξέρω και ολες εδώ σε καταλαβαίνουμε...για τις εξετάσεις που σου είπε ο γιατρός οι μέρες του κύκλου ξεκινούν την ημέρα που ξεκινάει η περίοδος. π.χ αν σου είπε 3-5 μέρα κι εσύ αδιαθετήσεις 1η του μήνα θα περιμένεις 3-5 μέρες. Αν οι τιμές του θυροειδή σου ήταν οριακές τότε οκ για το Τ4. Απλά συνήθως επαναλαμβάνονται για σιγουριά. Ρώτησε τον ενδοκρινολόγο σου αν πρέπει να κάνεις και καμπύλη ζαχάρου. Αναμένω κι εγώ αποτελέσματα για τη θρομβοφυλία 30/11...Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά, είναι νωρίς ακόμα αλλά θα το ξεπεράσεις!

Νόμιζα ότι την καμπύλη ζακχάρου την κάνουν μετά από το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Στον προγεννητικό έκανα εξετάσεις και μέσα σε αυτές υπήρχε και μία τιμή για το ζάκχαρο που ήταν ΟΚ. Δεν έκανα όμως την καμπύλη. Λογικά, θα μου έλεγε να την κάνω μετά από το δεύτερο ραντεβού και αφού είχα κλείσει τις 12 εβδομάδες. Πάντως, στην οικογένεια κανείς δεν έχει ζάκχαρο ή διαβήτη, ούτε και η μητέρα μου εμφάνισε σε καμία της εγκυμοσύνη. Είναι σημαντική εξέταση? Πιστεύεις ότι πρέπει να την κάνω? Είναι δυνατόν να έφταιγε κάτι τέτοιο για την παλίνδρομη?

Εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου και όλα να σου πάνε καλά από εδώ και πέρα!!! :p

christy28
17-11-10, 00:29
Νόμιζα ότι την καμπύλη ζακχάρου την κάνουν μετά από το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Στον προγεννητικό έκανα εξετάσεις και μέσα σε αυτές υπήρχε και μία τιμή για το ζάκχαρο που ήταν ΟΚ. Δεν έκανα όμως την καμπύλη. Λογικά, θα μου έλεγε να την κάνω μετά από το δεύτερο ραντεβού και αφού είχα κλείσει τις 12 εβδομάδες. Πάντως, στην οικογένεια κανείς δεν έχει ζάκχαρο ή διαβήτη, ούτε και η μητέρα μου εμφάνισε σε καμία της εγκυμοσύνη. Είναι σημαντική εξέταση? Πιστεύεις ότι πρέπει να την κάνω? Είναι δυνατόν να έφταιγε κάτι τέτοιο για την παλίνδρομη?

Εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου και όλα να σου πάνε καλά από εδώ και πέρα!!! :p
Η τυχαια τιμη του σακχαρου νηστειας δεν εχει καμια απολυτος διαγνωστικη αξια. Συμφωνα με την Αμερικανικη Διαβητολογικη Εταιρεια καθε κοπελα με 1 παλινδρομη αποβολη πρεπει να κανει καμπυλη σακχαρου! Εαν δεν την κανεις πριν μεινεις εγκυος, φροντισε να την κανεις μολις μαθεις οτι εισαι εγκυος. Το σακχαρο κυησης προκαλει αποβολες πρωτου τριμηνου και οχι μονο, οποτε εμεις με το ηδη βεβερημενο ιστορικο πρεπει να κανουμε πιο νωρις την καμπυλη απο τις υπολοιπες κοπελες. Εγω αν περιμενα να κανω την καμπυλη στον 5ο μηνα θα ειχα χασει και 4ο εμβρυο! Αν θες διαβασε καποιες σελιδες πιο πισω την ιστορια μου, ειχα 3 παλινδρομες που τελικα οφειλονταν στο σακχαρο κυησης! Ουτε εγω εχω κανεναν στην οικογενεια με σακχαρο!

ValiaK
17-11-10, 09:10
christy28, υπάρχει περίπτωση η καμπύλη ζαχάρου στην αρχη της εγκυμοσυνης να προκαλέσει ππρόβλημα στο έμβρυο? Γιατί οι γιατροί τη συστήνουν στον 4ο-5ο μήνα και όχι νωρίτερα?

christy28
17-11-10, 12:28
το ιδιο προβλημα που μπορει να σου προκαλεσει ενα γλυκο ή ενα πληρες γευμα. Στην καμπυλη σου δινουν ζαχαρονερο και πινεις και η διαφορα της με την απλη μετρηση ειναι οτι στην απλη μετρουν μονο το σακχαρο νηστειας ενω στην καμπυλη μετρουν το σακχαρο νηστειας, πινεις το ζαχαρονερο και μετα ξαναμετρουν 1 και 2 ωρες μετα για να δουν πως μεταβολιζεις την γλυκοζη. Τα φυσιολογικα ορια του σακχαρου ειναι διαφορετικα στους ενηλικες και στις εγκυες.

Νομιζω οτι το εχω ξαναβαλει αυτο το αρθρο που λεει ποιες εγκυες πρεπει να κανουμε καμπυλη. Οι γυναικολογοι δυστυχως δεν ειναι ενημερωμενοι επι του θεματος...

Σας παραθετω το συγκεκριμενο αποσπασμα για να μην σας κουραζω :
Σήμερα είναι γνωστό, ότι η εγκυμοσύνη αποτελεί ένα σοβαρό υπεργλυκαιμικό παράγοντα, ο οποίος δυστυχώς δεν λαμβάνεται σοβαρά υπ’ όψιν με αποτέλεσμα πολλές γυναίκες, που εμφανίζουν ΔΙΑΒΗΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ, να χάνουν αδικαιολόγητα τα παιδιά τους εξαιτίας του διαβήτου, χωρίς καν να το γνωρίζουν ή να το υποψιάζονται.

Γι’ αυτό πρόσφατα έχει καθιερωθεί, όλες οι έγκυες μητέρες να υποβάλλονται σε Διαβητολογικό Έλεγχο καθ’ όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης και κυρίως μεταξύ 24ης και 28ης εβδομάδας της εγκυμοσύνης τους.

Υποχρεωτικά πρέπει να κάνουν σακχαραιμική καμπύλη όλες εκείνες οι γυναίκες οι οποίες παρουσίασαν ένα ή περισσότερα από τα προβλήματα που αναγράφονται στον πίνακα που ακολουθεί.

1- Προηγούμενη εγκυμοσύνη με διαβήτη εγκυμοσύνης

2- Προηγούμενη Παλίνδρομος εγκυμοσύνη σε οποιονδήποτε μήνα της εγκυμοσύνης ή τελειόμηνος, ιδιαίτερα με υπέρβαρο παιδί, κυρίως μεγαλύτερο από 4,5 κιλά.

3- Προηγούμενες εγκυμοσύνες με υπέρβαρα παιδιά τα οποία γεννήθηκαν ζωντανά και κυρίως μεγαλύτερα από 4,5 κιλά.

4- Προηγούμενες εγκυμοσύνες με συγγενείς ανωμαλίες ή υδράμνιο.

5- Τυχαία ανεύρεση γλυκοζουρίας η τιμή σακχάρου στο αίμα μεγαλύτερη από 100 mg%.

6- Προηγούμενη παθολογική σακχαραιμική καμπύλη ανεξάρτητα εγκυμοσύνης ή όχι.

7- Υπερβολική αύξηση του βάρους της εγκύου κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, ιδιαίτερα μάλιστα όταν αυτό συμβεί σ’ ένα μήνα.

8- Οικογενειακό και κληρονομικό ιστορικό σακχαρώδη διαβήτη.

9- Μεγάλη ηλικία της υποψήφιας μητέρας ( μεγαλύτερη από 35 χρονών ).

10-Περισσότερες από 5 προηγούμενες εγκυμοσύνες.

Σε όλες τις ανωτέρω περιπτώσεις η έγκαιρη διάγνωση και η άμεση ένταξη της υποψήφιας μητέρας στο πρόγραμμα συστηματικής παρακολούθησης των διαβητικών εγκύων, αποτελεί την καλύτερη προϋπόθεση για τη φυσιολογική εξέλιξη της εγκυμοσύνης.

Silia2002
17-11-10, 12:30
Η ινσουλινη ειναι ορμονη.Οι ορμονες παιζουν πολυ σημαντικο ρολο στη εκβαση μιας εγκυμοσυνης και οι αποβολες,σχετιζονται και με ορμονικες διαταραχες (πχ ινσουλινη ,θυροειδης κλπ). Γι αυτον τον λογο ,καλο ειναι οι κοπελες που εχουν πολυκυστικες και εχουν ιστορικο αποβολων να κανουν καμπυλη ζαχαρου.

christy28
17-11-10, 12:31
εμεις που εχουμε τουλαχιστον 1 παλινδρομη στο ιστορικο μας δεν υπαρχει κανενας λογος να περιμενουμε να κανουμε την καμπυλη στον 5ο μηνα! αν το προβλημα μας ειναι το σακχαρο κυησης τοτε δεν προκειται να φτασουμε ποτε στον 5ο!

christy28
17-11-10, 12:32
Η ινσουλινη ειναι ορμονη.Οι ορμονες παιζουν πολυ σημαντικο ρολο στη εκβαση μιας εγκυμοσυνης και οι αποβολες,σχετιζονται και με ορμονικες διαταραχες (πχ ινσουλινη ,θυροειδης κλπ). Γι αυτον τον λογο ,καλο ειναι οι κοπελες που εχουν πολυκυστικες και εχουν ιστορικο αποβολων να κανουν καμπυλη ζαχαρου.
Σε βρισκω ενημερωμενη. Ομοιοπαθουσα?

Silia2002
17-11-10, 12:35
Σε βρισκω ενημερωμενη. Ομοιοπαθουσα?
Εκανα καμπυλη ζαχαρου μετα την πρωτη βιοχημικη αποβολη που ειχα,επειδη ειχα πολυκυστικες.Βγηκε παθολογικη και απο τοτε (2χρονια)παιρνω γκλουκοφαζ.Στην 2η εγκυμοσυνη,προσεχα πολυ και μετριομουνα συνεχεια ,αλλα απεβαλα στον 4ο μηνα λογο λοιμωξης.

Silia2002
17-11-10, 12:37
Αλλα και τωρα που παιρνω φαρμακα για εξωσωματικη παλι προσεχω,γιατι ανεξελεγκτο ζαχαρο= ωαρια κακης ποιοτητας.

christy28
17-11-10, 12:46
Εκανα καμπυλη ζαχαρου μετα την πρωτη βιοχημικη αποβολη που ειχα,επειδη ειχα πολυκυστικες.Βγηκε παθολογικη και απο τοτε (2χρονια) παιρνω γκλουκοφαζ.Στην 2η εγκυμοσυνη,προσεχα πολυ και μετριομουνα συνεχεια ,αλλα απεβαλα στον 4ο μηνα λογο λοιμωξης.
Συγχαρητηρια στον γιατρο σου καταρχην πρωτη φορα ακουω μετα την πρωτη αποβολη να στελνουν για καμπυλη!!! ΜΠΡΑΒΟ!
Λυπαμαι για τις αποβολες αλλα αν εχεις βρει την ακρη ειναι θεμα χρονου να κρατησεις το μωρο σου αγκαλια!

christy28
17-11-10, 12:49
Αλλα και τωρα που παιρνω φαρμακα για εξωσωματικη παλι προσεχω,γιατι ανεξελεγκτο ζαχαρο= ωαρια κακης ποιοτητας.
Ειμαι πολυ περιεργη να μαθω ποιος ειναι ο γυναικολογος σου και ειναι τοσο ενημερωμενος! Κατι τετοιους γιατρους πρεπει να τους αναφερουμε δημοσια, αν δεν θες στειλε μου πμ με το ονομα του!
Σου ευχομαι επιτυχια στην εξωσωματικη και μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

ValiaK
17-11-10, 12:56

κάπου το έχω ξαναδιαβάσει αυτό... προσπάθησα να το εφαρμόσω τώρα που ξαναξεκινήσαμε... Αν δω θετική χοριακή, θα κάνω με τη μία καμπύλη. Κι αν δε δω, πάλι θα κάνω. Άσχετο (και μικρής σημασίας): είναι τόσο άθλια η γεύση της γλυκόζης που γκρινιάζουν όλες ότι κάνουν εμετό και άλλα τέτοια?

christy28
17-11-10, 13:05
κάπου το έχω ξαναδιαβάσει αυτό... προσπάθησα να το εφαρμόσω τώρα που ξαναξεκινήσαμε... Αν δω θετική χοριακή, θα κάνω με τη μία καμπύλη. Κι αν δε δω, πάλι θα κάνω. Άσχετο (και μικρής σημασίας): είναι τόσο άθλια η γεύση της γλυκόζης που γκρινιάζουν όλες ότι κάνουν εμετό και άλλα τέτοια?
εμενα μια χαρα μου φανηκε! μην ακους υπερβολες!

mousoudi
17-11-10, 13:06
Κορίτσια, εσείς που είστε τόσο ενημερωμένες επί του θέματος, πείτε μου όταν πας για καμπύλη, υπάρχει συγκεκριμένη ώρα της ημέρας που πρέπει να γίνει; Δηλ. μπορεί να γίνει και απόγευμα;

ValiaK
17-11-10, 13:10
ας με διορθώσει η christy, αλλά νομίζω ότι πρέπει να πας πρωί και νηστική για να ξεκινήσουν τη μέτρηση από το ζάχαρο νηστείας. θα ξέρουν και από το μικροβιολογικό να σου πουν. Εγώ θα ρωτήσω και την ενδοκρινολόγο μου.

mousoudi
17-11-10, 13:18
ας με διορθώσει η christy, αλλά νομίζω ότι πρέπει να πας πρωί και νηστική για να ξεκινήσουν τη μέτρηση από το ζάχαρο νηστείας. θα ξέρουν και από το μικροβιολογικό να σου πουν. Εγώ θα ρωτήσω και την ενδοκρινολόγο μου.

Χριστέ μου πρωινιάτικα να πίνεις νερό με ζάχαρη!!! Θα το κάνουμε κι αυτό όμως, τι να κάνουμε; Χαλάλι χίλιες φορές!!!
Ευχαριστώ Βάλια μου για τις πληροφορίες

christy28
17-11-10, 13:19
Πολυ σωστα πρωι και νηστικη! και πρεπει να παρεις στο διαγνωστικο καθολη την διαρκεια της εξετασης! Εαν φυγεις και περπατησεις τα αποτελεσματα δεν ειναι αξιοπιστα, γιατι η ασκηση κατεβαζει το σακχαρο!

ValiaK
17-11-10, 13:42
η ασκηση κατεβαζει το σακχαρο? να κατι που δεν ήξερα! Κι έλεγα να πάω σάββατο πρωί με τον άντρα μου και το παιδί και στο ενδιαμεσο σταδιο αναμονης να πηγαίναμε μια βολτα στην πλατεια! τομπολα τώρα... Δηλαδή με βιβλιαράκι πας και περιμένεις?

mousoudi
17-11-10, 13:45
Πολυ σωστα πρωι και νηστικη! και πρεπει να παρεις στο διαγνωστικο καθολη την διαρκεια της εξετασης! Εαν φυγεις και περπατησεις τα αποτελεσματα δεν ειναι αξιοπιστα, γιατι η ασκηση κατεβαζει το σακχαρο!

Α, περίφημα! Καλυτερεύει το σενάριο! Ε, δεν πειράζει, ας είναι...Θα πάρω μαζί μου κανένα βιβλιαράκι και θα περάσει η ώρα...Από Δευτέρα μπαίνει στο πρόγραμμα κι αυτό.
Α, και μια τελευταία ερώτηση: τα αποτελέσματα τα παίρνεις άμεσα ή καθυστερούν; ....σας ζάλισα ε; ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη...

Silia2002
17-11-10, 14:10
Επισης καλο ειναι να ειμαστε οσο πιο ηρεμες γινεται κατα την διαρκεια της καμπυλης,καθισμενες με κανα περιοδικο ή μουσικη.Το στρες επιρρεαζει τις μετρησεις.Εχω να συστησω δυο καλους ενδικρινολογους που γνωριζουν απο θεματα γυναικολογικα (οι απλοι ενδοκρινολογοι ειναι ψιλοασχετοι για αποβολες ,εξωσωματικες κλπ).Ο ενας ειναι ο Παυλου και ο αλλος ο Σουβατζογλου .Υπαρχουν τα τηλεφωνα τους στο ιντερνετ.

ValiaK
17-11-10, 14:21
Επισης καλο ειναι να ειμαστε οσο πιο ηρεμες γινεται κατα την διαρκεια της καμπυλης,καθισμενες με κανα περιοδικο ή μουσικη.Το στρες επιρρεαζει τις μετρησεις.Εχω να συστησω δυο καλους ενδικρινολογους που γνωριζουν απο θεματα γυναικολογικα (οι απλοι ενδοκρινολογοι ειναι ψιλοασχετοι για αποβολες ,εξωσωματικες κλπ).Ο ενας ειναι ο Παυλου και ο αλλος ο Σουβατζογλου .Υπαρχουν τα τηλεφωνα τους στο ιντερνετ.

Για τον έναν από τους δύο ούτε να ακούσω Silia2002! Ο ίδιος και ένα γιατρός του ιατρείου του ήταν η αιτία να χάσω το πρώτο μωρό μου!! :evil: :evil: :evil:

Silia2002
17-11-10, 14:40
Για τον έναν από τους δύο ούτε να ακούσω Silia2002! Ο ίδιος και ένα γιατρός του ιατρείου του ήταν η αιτία να χάσω το πρώτο μωρό μου!! :evil: :evil: :evil:
εχεις πμ

christy28
17-11-10, 14:55
Δηλαδή με βιβλιαράκι πας και περιμένεις?
περιοδικο, βιβλιο, μουσικουλα, οτι σου αρεσει αρκει να μην βολταρεις!!!

Α, και μια τελευταία ερώτηση: τα αποτελέσματα τα παίρνεις άμεσα ή καθυστερούν; ....σας ζάλισα ε; ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη...
Την επομενη μερα, οπως οι περισσοτερες εξετασεις αιματος!

Συμφωνων και εγω για τον εναν δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα! απλα ειναι πολυ γνωστος και κατα τα αλλα κατω του μετριου. Τον ειχαν καποιες κοπελες που κατεληξαν τελικα στον γιατρο μου και μου περιεγραψαν "ξεπετα" και προσπαθεια να τους φαει λεφτα, δεν δεχοταν εξετασεις απο αλλα διαγνωστικα εκτος απο αυτο που συνεργαζεται κτλ. Δεν εχω τον εχω επισκευτει ομως οποτε καλυτερα να μην εκφραζω αποψη!

ValiaK
17-11-10, 14:59
christy, εχεις πμ

Silia2002
17-11-10, 15:07
περιοδικο, βιβλιο, μουσικουλα, οτι σου αρεσει αρκει να μην βολταρεις!!!

Την επομενη μερα, οπως οι περισσοτερες εξετασεις αιματος!

Συμφωνων και εγω για τον εναν δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα! απλα ειναι πολυ γνωστος και κατα τα αλλα κατω του μετριου. Τον ειχαν καποιες κοπελες που κατεληξαν τελικα στον γιατρο μου και μου περιεγραψαν "ξεπετα" και προσπαθεια να τους φαει λεφτα, δεν δεχοταν εξετασεις απο αλλα διαγνωστικα εκτος απο αυτο που συνεργαζεται κτλ. Δεν εχω τον εχω επισκευτει ομως οποτε καλυτερα να μην εκφραζω αποψη!

Αυτο το τελευταιο για τα αλλα διαγνωστικα το διαπιστωσα κι εγω οταν πηγα.Αλλα γενικα ,οπως εγραψα και στην Βαλια,νομιζω οτι ξερει αρκετα γυρω απο το θεμα.Απ οτι ξερω ηταν στην Αμερικη διευθυντης σε κλινικη εξωσωματικης .

christy28
17-11-10, 15:07
συμφωνω με την σιλια σχετικα με την ηρεμια! Οι στρεσσογονες καταστασεις αυξανουν το σακχαρο!

christy28
17-11-10, 15:09
δεν εχω παει και δεν μπορω να εχω αποψη αλλα απο αλλες κοπελες ξερω οτι εφυγαν δυσαρεστημενες. ο δικος μου παντως που θεωρειται ο "γκουρου" του διαβητη κυησης μια χαρα μου δεχεται τις καμπυλες απο το διαγνωστικο της γειτονιας!

ValiaK
17-11-10, 15:18
Αυτο το τελευταιο για τα αλλα διαγνωστικα το διαπιστωσα κι εγω οταν πηγα.Αλλα γενικα ,οπως εγραψα και στην Βαλια,νομιζω οτι ξερει αρκετα γυρω απο το θεμα.Απ οτι ξερω ηταν στην Αμερικη διευθυντης σε κλινικη εξωσωματικης .

Δε θα σας πω μόνο ότι έκανε λάθος στα φάρμακα και στη δοσολογία, μου διέλυσε τον αδένα (είχα υπερθυρεοειδισμό Graves και με τη θεραπεία του μου προκάλεσε υποθυρεοειδισμό, τώρα μεταξύ άλλων παίρνω και Τ4 για να ανεβάσω τις ορμόνες που μου έριξε στον πάτο...), πήρα 10 κιλά (μην το γελάτε, που θα βάλω και τα κιλά της επόμενης εγκυμοσύνης???) που δε φεύγουν με τίποτε και έχασα το μωρό μου από την απότομη πτώση των ορμονών..! :evil: :evil: :evil:
Και να σας πω το κορυφαίο: έκανα τις εξετάσεις και μετά κάθε φορά τον έψαχνα μέρες στα τηλέφωνα για να μου πει τι να κάνω με τα φάρμακα και τη δόση!!! Την τελευταία φορά τον έψαχνα μια εβδομάδα, άφηνα σαν τρελή μηνύματα στις γραμματείς! Την 8η μέρα είδαμε στον υπέρηχο ότι η καρδιά του μωρού είχε σταματήσει... Ε, ακόμα περιμένω τηλέφωνο! :evil:

angelic21
17-11-10, 16:11

ευχαριστώ πολύ! εγώ την καμπύλη την έκανα αφού έγινε η απόξεση και ήταν κανονική. Ρώτησε τον ενδοκρινολόγο σου όταν πας αν πρέπει να την κάνεις

oneiropagida
17-11-10, 19:33
OK. Θα ρωτήσω και τον ενδοκρινολόγο και την επόμενη φορά που θα μείνω έγκυος, θα κάνω αμέσως καμπύλη σακχάρου. Αν κάνω από τώρα θα είναι το ίδιο αξιόπιστο το αποτέλεσμα? Αφού ο οργανισμός αλλάζει κατά τη διαρκεια της εγκυμοσύνης. Το ίδιο και με το θυροειδή. Πριν δεν είχα, είχα απλά προδιάθεση, η εγκυμοσύνη μου τον εμφάνισε...

Τί να πώ, δεν ξέρω... Τώρα θα ήμουν στον 5ο μήνα και αντί αυτού, ασχολούμαι με όλων των ειδικοτήτων τους γιατρούς... Η αποβολή μου άφησε για souvenir δύο χαπάκια ημερησίως...ένα για θυρεοειδή και ένα για φυλλικό οξύ. Εγώ, που απέφευγα ακόμα και τις ασπιρίνες... Συν 1500 ευρώ έξοδα σε γιατρούς και εξετάσεις. Συν 400 ευρώ ψώνια σε ρούχα εγκυμοσύνης που τώρα δεν ξέρω τί να τα κάνω!!! χαχαχαχαχαχαχαχα Ωραία η πλάκα, Θεούλη μου! Γελάσαμε πολύ εδώ κάτω!!! Και να σας πω και το πιο αστείο? Ο άντρας μου έχει ήδη 1 παιδί από άλλη γυναίκα, εκτός γάμου, που έγινε κατά λάθος. 'Ηταν σχέση λίγω μηνών, περιστασιακή και η γυναίκα, προελεύσεως από το πρών σοβιετικό μπλοκ, επέμενε να κρατήσει το παιδί. Εκείνος δεν το ήθελε. Φυσικά, ο αντρας μου αναγνώρισε το παιδί, είχε αναλάβει τις ευθύνες του μετά από αυτό και μέχρι και σήμερα έχουμε προβλήματα λόγω αυτής της κατάστασης. Το άλλο άτομο φαιρεται εντελώς ανέυθυνα και εγκαταλείπει το παιδί για πολλές μέρες στους γονείς του άντρα μου, ενώ είχε πει στο δικαστήριο γαι την επιμέλεια ότι το παιδί δεν΄ήταν δικό του...Επίσης, το έχει πει και σε άλλο κόσμο, κοινούς μας γνωστούς. Ο άντρας μου πιστεύει ότι το κάνει από εκδίκηση. Γενικά, πιστεύω ότι εκμεταλεύεται την κατάσταση με το παιδί και προσπαθεί να κάνει κακό στη σχέση μας από εκδίκηση, γαιτί χώρισε μαζί της (ο χωρισμός έγινε πριν γνωρίσω εγώ τον άντρα μου). Η γυναίκα αυτή έκανε χρήση ναρκωτικών καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, κάπνιζε και έπασχε από ηπατίτιδα με κίνδυνο να κολλήσει και το παιδί....Αυτά τα έμαθα από τον άντρα μου. Αντίθετα, στη δική μας περίπτωση η σύλληψη έγινε επειδή το θέλαμε και οι δύο, γιατί αγαπιομασταν, παντρευτήκαμε και θέλαμε να κάνουμε οικογένεια. Αμέσως μόλις έμαθα ότι ήμουν έγκυος έκοψα το τσιγάρο, έπαιρνα βιταμίνες και έκανα τα πάντα για να είναι όλα τέλεια για το παιδί. Και όμως το δικό μας παιδί χάθηκε...Και με πληγώνει ακόμα περισσότερο το να ξέρω ότι ο άντρας μου έχει ένα άλλο παιδί με μία άλλη γυναίκα, το οποίο έγινε παρά τη θέλησή του, ενώ το δικό μας παιδάκι, που τόσο πολύ το θέλαμε και το περιμέναμε, χάθηκε...Μου φαίνεται πολύ άδικο αυτό που συνέβει.. Δεν ξέρω αν είναι σωστό να το σκέφτομαο αυτό τώρα, όμως με πειράζει...Με κάνει να νιώθω εκτός από στενοχώρια και αδικία, για το ότι συνέβει αυτό σε μένα. Είμαι κακός άνθρωπος αν σκέφτομαι έτσι?

rad_mid
17-11-10, 20:05
οτι και να εγινε με την προηγουμενη του σχεση, εσυ πρεπει να κοιτας μπροστα και οχι πισω. Αυτη η γυναικα ισως τραβαει το δικο της γολγοθα αφου εμεινε εγκυος. Μην ξεχνας οτι οι εκτρωσεις ειναι απαραδεκτες απο πολλους και το παιδακι δεν φταιει σε τιποτα.
αποβολες εχουμε τραβηξει πολλες και τραυματικες, αλλα να εισαι σιγουρη οτι θα ερθει συντομα η ωρα που θα τα καταφερεις.

Melina22
17-11-10, 20:20
Είναι φυσιολογικό να σκέφτεσαι όλα αυτά που σκέφτεσαι και σε καμια περίπτωση δεν σε κάνουν κακό άνθρωπο τα συναισθήματά σου. Απλά αυτή η οπτική γωνία δε σε βοηθάει να νιώσεις καλύτερα. Εννοώ το να συγκρίνεις τις 2 περιπτώσεις.

Σκέψου όσο μπορείς πιο λογικά δηλαδή ότι η παλίνδρομη συμβαίνει σε όλους τους ανθρώπους ασχέτως χαρακτήρα και καταστάσεων. Μοιάζει σαν να σε αδίκησε κάποιος αλλά είναι καθαρά θέμα πιθανοτήτων και στατιστικής. Όπως όταν ρίχνεις το ζάρι. Η παλλίνδρομη είναι κάτι που έχει συμβεί σε ανθρώπους που επιθυμούν πολύ ένα παιδί και που δίνουν μεγάλη προσοχή στην εγκυμοσύνη αλλά και σε ανθρώπους που δεν το ήθελαν. Το ίδιο ισχύει και για την τεκνοποίηση. Τυχαίνει να κάνουν παιδί άνθρωποι που δεν το επιθυμούν και που δεν είναι έτοιμοι (είτε λόγω ανωριμότητας είτε λόγω συνθηκών ζωής, είτε λόγω επιλογής) όπως τυχαίνει να κάνουν παιδί άνθρωποι που πληρούν όλες τις προϋποθέσεις.

Αν βγεις λίγο "έξω" από τον εαυτό σου και καταφέρεις να σε "δεις" μέσα σε αυτές τις περιπτώσεις σαν εξωτερικός παρατηρητής θα εστιάσεις περισσότερο στο λογικό κομμάτι του θέματος και όχι στο συναισθηματικό.

Εμένα με βοηθά αυτός ο τρόπος σκέψης γενικά στη ζωή μου. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα να με καταλάβεις και να το δεις λίγο διαφορετικά.

mousoudi
17-11-10, 20:20
OK. Θα ρωτήσω και τον ενδοκρινολόγο και την επόμενη φορά που θα μείνω έγκυος, θα κάνω αμέσως καμπύλη σακχάρου. Αν κάνω από τώρα θα είναι το ίδιο αξιόπιστο το αποτέλεσμα? Αφού ο οργανισμός αλλάζει κατά τη διαρκεια της εγκυμοσύνης. Το ίδιο και με το θυροειδή. Πριν δεν είχα, είχα απλά προδιάθεση, η εγκυμοσύνη μου τον εμφάνισε...

Τί να πώ, δεν ξέρω... Τώρα θα ήμουν στον 5ο μήνα και αντί αυτού, ασχολούμαι με όλων των ειδικοτήτων τους γιατρούς... Η αποβολή μου άφησε για souvenir δύο χαπάκια ημερησίως...ένα για θυρεοειδή και ένα για φυλλικό οξύ. Εγώ, που απέφευγα ακόμα και τις ασπιρίνες... Συν 1500 ευρώ έξοδα σε γιατρούς και εξετάσεις. Συν 400 ευρώ ψώνια σε ρούχα εγκυμοσύνης που τώρα δεν ξέρω τί να τα κάνω!!! χαχαχαχαχαχαχαχα Ωραία η πλάκα, Θεούλη μου! Γελάσαμε πολύ εδώ κάτω!!! Και να σας πω και το πιο αστείο? Ο άντρας μου έχει ήδη 1 παιδί από άλλη γυναίκα, εκτός γάμου, που έγινε κατά λάθος. 'Ηταν σχέση λίγω μηνών, περιστασιακή και η γυναίκα, προελεύσεως από το πρών σοβιετικό μπλοκ, επέμενε να κρατήσει το παιδί. Εκείνος δεν το ήθελε. Φυσικά, ο αντρας μου αναγνώρισε το παιδί, είχε αναλάβει τις ευθύνες του μετά από αυτό και μέχρι και σήμερα έχουμε προβλήματα λόγω αυτής της κατάστασης. Το άλλο άτομο φαιρεται εντελώς ανέυθυνα και εγκαταλείπει το παιδί για πολλές μέρες στους γονείς του άντρα μου, ενώ είχε πει στο δικαστήριο γαι την επιμέλεια ότι το παιδί δεν΄ήταν δικό του...Επίσης, το έχει πει και σε άλλο κόσμο, κοινούς μας γνωστούς. Ο άντρας μου πιστεύει ότι το κάνει από εκδίκηση. Γενικά, πιστεύω ότι εκμεταλεύεται την κατάσταση με το παιδί και προσπαθεί να κάνει κακό στη σχέση μας από εκδίκηση, γαιτί χώρισε μαζί της (ο χωρισμός έγινε πριν γνωρίσω εγώ τον άντρα μου). Η γυναίκα αυτή έκανε χρήση ναρκωτικών καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, κάπνιζε και έπασχε από ηπατίτιδα με κίνδυνο να κολλήσει και το παιδί....Αυτά τα έμαθα από τον άντρα μου. Αντίθετα, στη δική μας περίπτωση η σύλληψη έγινε επειδή το θέλαμε και οι δύο, γιατί αγαπιομασταν, παντρευτήκαμε και θέλαμε να κάνουμε οικογένεια. Αμέσως μόλις έμαθα ότι ήμουν έγκυος έκοψα το τσιγάρο, έπαιρνα βιταμίνες και έκανα τα πάντα για να είναι όλα τέλεια για το παιδί. Και όμως το δικό μας παιδί χάθηκε...Και με πληγώνει ακόμα περισσότερο το να ξέρω ότι ο άντρας μου έχει ένα άλλο παιδί με μία άλλη γυναίκα, το οποίο έγινε παρά τη θέλησή του, ενώ το δικό μας παιδάκι, που τόσο πολύ το θέλαμε και το περιμέναμε, χάθηκε...Μου φαίνεται πολύ άδικο αυτό που συνέβει.. Δεν ξέρω αν είναι σωστό να το σκέφτομαο αυτό τώρα, όμως με πειράζει...Με κάνει να νιώθω εκτός από στενοχώρια και αδικία, για το ότι συνέβει αυτό σε μένα. Είμαι κακός άνθρωπος αν σκέφτομαι έτσι?

Κακός άνθρωπος δεν είσαι oneiropagida μου, πληγωμένη είσαι... Για την κατάσταση με το παιδί του άντρα σου και την κοπέλα δε θα σχολιάσω κάτι, παρά μόνο ότι σε κάθε παιδάκι αξίζει να το αγαπούν και αυτήν την αγάπη να την εισπράττει! Κανένα παιδάκι δεν ευθύνεται για τις πράξεις των μεγάλων και τίποτα δεν πρέπει να πληγώνει την αθώα ψυχούλα του.
Όσο για σένα καλή μου, το ξέρω καλά πόσο δύσκολο είναι να χάνεις το μωράκι σου, αλλά μαθαίνουμε να ζούμε με αυτήν την αίσθηση της απώλειας και να κοιτάμε μπροστά. Η ζωή ποτέ δεν είναι δίκαιη, άλλον τον αδικεί έτσι, άλλον αλλιώς, άλλον καθόλου...σημασία έχει να μην συγκρίνουμε τη δική μας τύχη με αυτήν των άλλων, γιατί πάντα θα βρίσκουμε πράγματα που θα μας πληγώνουν κι αυτό μόνο εμάς βλάπτει. Μην σκέφτεσαι ότι για κάποιες γυναίκες είναι πανεύκολο να κάνουν ένα παιδί, ενώ εμείς παιδευόμαστε. Ας επικεντρωθούμε στη δική μας προσπάθεια και ας ρίξουμε όλη μας τη θετική ενέργεια σ' αυτήν.
Μη νομίζεις, κι από μένα έφυγαν ένα σωρό ευρώ και θα φύγουν κι άλλα (όπως και από τόσες άλλες γυναίκες), αλλά μην τα σκέφτεσαι αυτά. Πες πως δεν τα είχες...
Κι εγώ έμεινα με περιττά κιλά (που δε λεν να μ' εγκαταλείψουν) και ρούχα εγκυμοσύνης, αλλά σκέφτομαι ότι δε θα πάνε χαμένα, θα τα βάλω την άλλη φορά...και τα κιλά θα τα χάσω όλα μαζί, άλλωστε δεν είναι και πολλά;-);-);-).
Κοίτα να είσαι καλά με τον άντρα σου, κάνε όσες εξετάσεις πρέπει, ώστε να είσαι ήρεμη εσύ για την επόμενη φορά, και θα δεις ότι αυτή δε θα αργήσει καθόλου να έρθει!!! Όλες εδώ στο ευχόμαστε ολόψυχα!!!

elenitheofilaktou
17-11-10, 20:31
κοριτσια γειά σας. δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος θα ήθελα όμως όποια ξέρει να μου απαντήσει. είχα τεπ 1-10-2010. 12-11 έκανα την πρωτη χοριακη βγηκε 160.8 μετά απο 3 μέρες 2η χοριακή βγήκε 217.3 σήμερα μετά απο 2 μέρες χοριακή 260. Απο συμπτώματα τίποτα μόνο πόνο στη μέση, το στήθος είχε πρειστεί στις πρωτες μερες τώρα επανήλθε. Ο γιατρός μου είπε να κάνω άλλη μια χοριακή τη δευτερα, φοβάται για εξωμήτριο. σας παρακαλώ όποια ξέρει κάτι ας μου γράψει. η αγωνία αυτών των ημερών δεν περιγράφεται. σας ευχαριστώ

newbie G
17-11-10, 21:00
κοριτσια γειά σας. δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος θα ήθελα όμως όποια ξέρει να μου απαντήσει. είχα τεπ 1-10-2010. 12-11 έκανα την πρωτη χοριακη βγηκε 160.8 μετά απο 3 μέρες 2η χοριακή βγήκε 217.3 σήμερα μετά απο 2 μέρες χοριακή 260. Απο συμπτώματα τίποτα μόνο πόνο στη μέση, το στήθος είχε πρειστεί στις πρωτες μερες τώρα επανήλθε. Ο γιατρός μου είπε να κάνω άλλη μια χοριακή τη δευτερα, φοβάται για εξωμήτριο. σας παρακαλώ όποια ξέρει κάτι ας μου γράψει. η αγωνία αυτών των ημερών δεν περιγράφεται. σας ευχαριστώ

Η αλήθεια είναι πως η χοριακή σου δεν αυξάνεται καλά. Το σωστό είναι να διπλασιάζεται κάθε δεύτερη μέρα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει απαραίτητα εξωμήτριο. Μιας φίλης η χοριακή δεν αυξανόταν καθολου τις πρωτες μέρες αλλά τελικά έφερε στον κοσμο ένα υγιέσταστο αγοράκι. Κάνε λίγη υπομονή. Σου εύχομαι η επόμενη χοριακή σου να είναι τεράστια.

elenitheofilaktou
17-11-10, 21:33
Η αλήθεια είναι πως η χοριακή σου δεν αυξάνεται καλά. Το σωστό είναι να διπλασιάζεται κάθε δεύτερη μέρα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει απαραίτητα εξωμήτριο. Μιας φίλης η χοριακή δεν αυξανόταν καθολου τις πρωτες μέρες αλλά τελικά έφερε στον κοσμο ένα υγιέσταστο αγοράκι. Κάνε λίγη υπομονή. Σου εύχομαι η επόμενη χοριακή σου να είναι τεράστια.
δεν ξέρεις πόσο καλό μου κάνουν τα λόγια σου αν και ο γιατρός μου απέκλεισε πλέον το ενδεχόμενο να πάει καλά απο δώ και στο εξής

angelic21
19-11-10, 19:40

την εχω κανει νηστικη και χωρις νερο για 12 ωρες!

mousoudi
19-11-10, 20:06
την εχω κανει νηστικη και χωρις νερο για 12 ωρες!

αμάν θα κορακιάσουμε κιόλας!!!!

afrodithko
20-11-10, 22:04
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙΡΟ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 28 ΗΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ.ΟΧΙ ΑΚΡΟΒΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟΞΕΣΗ ΔΙΟΤΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΓΩΣΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΛΩΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ.ΣΤΙΣ 23/10 ΕΓΙΝΕ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ. ΠΗΓΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΞΑΝΑ ΔΕΙ, ΜΕ ΒΡΗΚΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΟΛΑΣ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ.ΣΕ ΕΣΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ;

20-11-10, 22:14
καλως ηρθες.εμενα μου ειχε πει μετα απο 3 κυκλους.δεν νομιζω ομως να υπαρχει προβλημα για νωριτερα αφου σου το ειπε ο γιατρος σου.καλη επιτυχια να εχεις;)

gotza
20-11-10, 23:11
εχω νια απορια.γιατι οταν κανεις αποξεση οι γιατρι συστηνουν(οι περισσοτεροι συνηθως) 3 με 6 μηνες αποχη απο εγκυμοσυνη ενω οταν εχεις γεννησει ακομα και με καισαρικη μπορεις να μεινεις στο καπακι εγκυος.και στις δυο περιπτωσεις δεν χρειαζεται ο οργανισμος να συνελθει? ειδικα οταν εχεις γεννησει η μητρα και οι ορμονες δεν ειναι στα φουλ?

newbie G
21-11-10, 09:40
εχω νια απορια.γιατι οταν κανεις αποξεση οι γιατρι συστηνουν(οι περισσοτεροι συνηθως) 3 με 6 μηνες αποχη απο εγκυμοσυνη ενω οταν εχεις γεννησει ακομα και με καισαρικη μπορεις να μεινεις στο καπακι εγκυος.και στις δυο περιπτωσεις δεν χρειαζεται ο οργανισμος να συνελθει? ειδικα οταν εχεις γεννησει η μητρα και οι ορμονες δεν ειναι στα φουλ?

Άλλο η γέννα (που σημαίνει ότι η μήτρα έχει ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της κύησης) κι άλλο η απόξεση. Πάντως εγώ δεν έχω ακούσει καμία περίπτωση που ο γιατρός είπε ότι μπορείς να μείνεις έγκυος ΑΜΕΣΩΣ μετά από καισαρική. Καταρχήν όσο θηλάζεις, δεν μενεις έγκυος, άρα χαλαρά χαλαρά περνάνε και μερικοί μήνες. Τώρα για την απόξεση, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Εμένα η γιατρός μου είπε να απέχω μόνο έναν κύκλο και μετά βουρ! Όλα είναι σχετικά.

gotza
21-11-10, 14:23
κανονικα οι γιατροι σου λενε οχι αμεσως μετα απο καισαρικη αλλα μια φιλη μου πανω στο τετραμηνο εμεινε εγκυος μετα απο καισαρικη και ολα πηγαν καλα.οπως επισης μια αλλη φιλη μου δυο μηνες μετα απο φυσιολογικο τοκετο εμεινε εγκυος και παλι ολα πηγαν καλα.απο τι εξαρταται το χρονικο διαστημα αποξεσης επομενη εγκυμοσυνη?

afrodithko
21-11-10, 16:28
newbie G θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι ολα ειναι σχετικα και οτι αλλαζουν απο γιατρο σε γιατρο..παρολο που ο δικος μου ο γιατρος μου εδωσε αμεσως το οκ νιωθω μια φοβια για την επομενη εγυμοσυνη μηπως συμβει παλι το ιδιο.θελω να ειμαι αισιοδοξη και να πιστευω οτι δεν μπορει να ειμαι τοσο ατυχη και να μου ξανα συμβει. μακαρι για ολες το 2011 να ειναι μια χρονια με μεγαλες κοιλιτσες....αντε να φυγει το γρουσουζικο το 2010 μπας και δουμε ασπρη μερα. :-D

BIANΠΑΔΗ
21-11-10, 18:37
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΠΙΟ ΘΕΜΑ ΣΥΖΗΤΑΤΕ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΙ?:p

BIANΠΑΔΗ
21-11-10, 18:53
Αfrodithko διαβασα τα μηνυ.σου και εγω μια απο τα ιδια πριν 20 μερεσ επαθα παλυνδρομυση εχεισ αλλα παιδια?

afrodithko
21-11-10, 18:59
δυστηχως ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη και δεν περιμενα οτι θα ειχε τετοια εκβαση.δεν ειχα καν ακουσει για τον ορο παλινδρομη κυηση και οταν πηγα στον γιατρο μου και μου το ανεφερε τραλαθηκα. δεν ηξερα πως να αντιδρασω.εσυ εχεις αλλα παιδακια;μετα την αποξεση ξανα πηγες στον γιατρο σού;αν ναι τι σου ειπε;

afrodithko
21-11-10, 19:01
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΠΙΟ ΘΕΜΑ ΣΥΖΗΤΑΤΕ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΙ?:p

ΣΕ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΥΞΑΝΟΜΑΣΤΕ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΕΓΩ ΣΑΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΡΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΣΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ.

marianthip
21-11-10, 19:33
ΣΕ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΥΞΑΝΟΜΑΣΤΕ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΕΓΩ ΣΑΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΡΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΣΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ.

Καλησπέρα! Πολύ λυπάμαι για ότι περνάτε. Σας καταλαβαίνω, μιας κι εγώ πέρασα τα ίδια το Μάρτιο του 2009. Ήμουν 8 εβδομάδων, η πρώτη μου εγκυμοσύνη και είχα κι εγώ παλίνδρομη. Ο γιατρός μου τότε μου είχε πει να περιμένω 2 κύκλους και μετά να ξαναπροσπαθήσω. Τώρα είμαι 9 μηνών έγκυος, στις μέρες μου. Μην υπολογίσετε ότι άργησα να ξαναμείνω έγκυος. Είχα άλλα οικογενειακά (έχασα τον μπαμπά μου), γι' αυτό και καθυστερήσαμε.

Αυτό που θέλω να πω είναι να το ξεπεράσετε γρήγορα, να μην απογοητεύεστε και να το δείτε ξανά χαλαρά, απολαμβάνοντάς το ;) Έτσι κάναμε κι εμείς και σε ένα ταξιδάκι, τσουπ, το πιάσαμε το μωρό.

Εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλες σας!

afrodithko
21-11-10, 19:48
Καλησπέρα! Πολύ λυπάμαι για ότι περνάτε. Σας καταλαβαίνω, μιας κι εγώ πέρασα τα ίδια το Μάρτιο του 2009. Ήμουν 8 εβδομάδων, η πρώτη μου εγκυμοσύνη και είχα κι εγώ παλίνδρομη. Ο γιατρός μου τότε μου είχε πει να περιμένω 2 κύκλους και μετά να ξαναπροσπαθήσω. Τώρα είμαι 9 μηνών έγκυος, στις μέρες μου. Μην υπολογίσετε ότι άργησα να ξαναμείνω έγκυος. Είχα άλλα οικογενειακά (έχασα τον μπαμπά μου), γι' αυτό και καθυστερήσαμε.

Αυτό που θέλω να πω είναι να το ξεπεράσετε γρήγορα, να μην απογοητεύεστε και να το δείτε ξανά χαλαρά, απολαμβάνοντάς το ;) Έτσι κάναμε κι εμείς και σε ένα ταξιδάκι, τσουπ, το πιάσαμε το μωρό.

marianthip σε εταριστω παρα πολυ για την ανταποκριση σου..σου ευχομαι με το καλο, ολα καλα να σου πανε και με ενα πονο.
εχεις αγορακι ή κοριτσακι;;αντε αυτα ειναι καλα νεα, να χαιρομαστε και εμεις και να περνουμε θαρρος γιατι που θα παει θα τα πιασουμε και εμεις τα μπεμπακια μας...

BIANΠΑΔΗ
21-11-10, 23:07
afrod.δεν πηγα να με δει ο γιατροσ μου.εγω δεω θα προσπαθησω ν μεινω εγκυοσ εχω ειδη 3 κοριτσακια το τεταρτο δ το ειχαμε προγραματιση αλλα το θελαμε πολυ κ ετσι λεω ν περαση λιγο ο καιροσ γιατι ακομα δ τ εχω ξεπεραση.εσενα τ σου ειπε ο γιατροσ?

BIANΠΑΔΗ
21-11-10, 23:08
υπομονη

BIANΠΑΔΗ
21-11-10, 23:32
δυστηχως ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη και δεν περιμενα οτι θα ειχε τετοια εκβαση.δεν ειχα καν ακουσει για τον ορο παλινδρομη κυηση και οταν πηγα στον γιατρο μου και μου το ανεφερε τραλαθηκα. δεν ηξερα πως να αντιδρασω.εσυ εχεις αλλα παιδακια;μετα την αποξεση ξανα πηγες στον γιατρο σού;αν ναι τι σου ειπε;
αfrodithko Εχω 3 κοριτσακια το 4ο δτο ειχαμε προγραμμτιση αλλα το θελαμε αλλα δυστυχοσ..προσ το παρον δεν τ εχω ξεπεραση κ φοβαμαι ν αναμεινω εγκυοσ.επειδη τ 3ο κοριτσακι μου ειναι 9 μηνων εαν κανω αλλο σιγουρα θα πρεπει να περασουν 2 χρονια μου τ ειπε κ ο γιατροσ γιατι τ 2ο κ το 3ο τα εκανα πολυ κοντα οπωσ κ τωρα με τ παλινδρομυση εμεινα 7 μηνεσ αφου γεννησα το3ο,και μου ειπε ο γιατροσ οτι πρεπει ν ξεκουραστει το σωμα μου

BIANΠΑΔΗ
22-11-10, 09:19

marianthip σου ευχομαι να εχεισ μια ευκολη γεννα εγω γεννησα και τ 3 μεφυσιολογικο τοκετο.ειναι μια τελια εμπειρια κοιταξε να την απολαυσεισ

afrodithko
22-11-10, 09:32
καλημερα ΒΙΑΝΠΑΔΗ. ο γιατροσ μου μου ειπε οτι και απο την επόμενη κιόλας περίοδο (που μου ήρθε χθες) μπορώ και πάλι να προσπαθήσω. το πρώτο μας το πιάσαμε με τον πρώτο μήνα προσπαθειών. τωρα όμως αποφασίσαμε να μην οργανώσουμε κατι. αν ειναι να ερθει ας ερθει. θα ειναι καλοδεχούμενο. απλα δεν θα παμε με βάση γονιμες μέρες και τέτοια. ελεύθερα και οτι γινει.

afrodithko
22-11-10, 09:38
afrod.δεν πηγα να με δει ο γιατροσ μου.εγω δεω θα προσπαθησω ν μεινω εγκυοσ εχω ειδη 3 κοριτσακια το τεταρτο δ το ειχαμε προγραματιση αλλα το θελαμε πολυ κ ετσι λεω ν περαση λιγο ο καιροσ γιατι ακομα δ τ εχω ξεπεραση.εσενα τ σου ειπε ο γιατροσ?

να σου ζήσουν τα παιδάκια σου....

BIANΠΑΔΗ
22-11-10, 09:46
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΗΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ.ΚΑΙ Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3ΜΗΝΕΣ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΟΣ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΟΛΑ ΟΚ.

BIANΠΑΔΗ
22-11-10, 09:52
να σου ζήσουν τα παιδάκια σου....
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.ΠΟΣΟ ΕΙΣΟΥΝ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΧΑΣΕΣ?

BIANΠΑΔΗ
22-11-10, 09:58
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ.

afrodithko
22-11-10, 11:06
[QUOTE=BIANΠΑΔΗ;1801614]ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ.[/QUOT

ΗΜΟΥΝ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ 2 ΗΜΕΡΩΝ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ...

ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟ ΑΥΤΙ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΣΟΥ..ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΜΟΥ....

oneiropagida
27-11-10, 12:46
Καλημέρα,
έκανα τις εξετάσεις θρομβοφιλίας και μου βρέθηκε:
1. Αντιπυκτικό Λύκου 41 (μέγιστη φυσιολογική τιμή = 42)
2. Ετερόζυγη για τη μετάλλαξη C677T MTHFR
3. Ιστοσυμβατότητα (αντιπατρικά) 19% με τιμές αναφοράς:

<20% ΑΡΝΗΤΙΚΟ - Συνιστάται ανοσολογική ευασθητοποίηση
20-30% ΟΡΙΑΚΑ ΘΕΤΙΚΟ (Συνιστάται επανέλεγχος)
>30% ΘΕΤΙΚΟ

Ο γυναικολόγος μου είπε ότι αυτοί οι παράγοντες μπορούν να είναι αιτίες αποβολής και μου συνέστησε:
1. Να κλείσω ραντεβού στο ΜΗΤΕΡΑ για να κάνω το εμβόλιο των λεμφοκυττάρων από το αίμα του άντρα μου για τα αντιπατρικά πριν κάνουμε προσπάθεια για άλλο παιδι (ο γυναικολόγος μου πριν κάνω τις εξετάσεις μου είχε πει ότι δεν πιστεύει στα αντιπατρικά ο ίδιος, ωστόσο μου είπε τώρα να κάνω εμβόλιο !!!!!).
2. Να δω κάποιον αιμοτολόγο που θα μου πει αν πρέπει να ακολούθήσω κάποια αντιπηκτική αγωγή, όταν θα ξαναμείνω έγγυος.

Εγώ όντως έκλεισα ραντεβού για την άλλη εβδομάδα, αλλά αφού έψαξα λίγο το θέμα, αποφάσισα:
1. Να ακυρώσω το εμβόλιο για τα αντιπατρικά και να μην το κάνω καθόλου, γιατί θεωρώ ότι δεν έχει κάποια σοβαρή επιστημονική βάση.
2. Να στείλω τις εξετάσεις μου με φάξ τη Δευτέρα να τις δει ο αιματολόγος (του είπα τις τιμές από το τηλ. και δεν θεωρεί ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, επίσης μου είπε να ΜΗΝ κάνω το εμβόλιο για τα αντιπατρικά) και να κλείσουμε ραντεβού και αν χρειαστεί να κάνω κάτι παραπανω σε αυτόν τον τομέα θα το κάνω, γιατί το θεωρώ πιο σοβαρό, αλλά και πάλι ψάχνοντας το.
3. Να κάνω και τις εξετάσεις που μου έγραψε ο ενδοκρινολόγος για προγεστερόνη κλπ. στις οποίες ο γυναικολόγος δεν δίνει και τόσο σημασία, αν και του είχα πει ότι και η μητέρα μου είχε χαμηλές ορμόνες και δύο συνεχόμενες αποβολές και το ανακάλυψε αφού έκανε εξετάσεις και πήρε αγωγή και μετά έκανε 3 παιδιά..

Και τέλος και κάτι ευχάριστο, επιτέλους:
ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΉΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ!!!!!!! YESSSS!!!!!

Υ.Γ. Περιμένω τα σχόλια σας, τις συμβουλές, τις γνώμες σας....:)

angelic21
27-11-10, 14:38
Καλημέρα,

>30% ΘΕΤΙΚΟ

Ο γυναικολόγος μου είπε ότι αυτοί οι παράγοντες μπορούν να είναι αιτίες αποβολής και μου συνέστησε:
1. Να κλείσω ραντεβού στο ΜΗΤΕΡΑ για να κάνω το εμβόλιο των λεμφοκυττάρων από το αίμα του άντρα μου για τα αντιπατρικά πριν κάνουμε προσπάθεια για άλλο παιδι (ο γυναικολόγος μου πριν κάνω τις εξετάσεις μου είχε πει ότι δεν πιστεύει στα αντιπατρικά ο ίδιος, ωστόσο μου είπε τώρα να κάνω εμβόλιο !!!!!).
2. Να δω κάποιον αιμοτολόγο που θα μου πει αν πρέπει να ακολούθήσω κάποια αντιπηκτική αγωγή, όταν θα ξαναμείνω έγγυος.

Εγώ όντως έκλεισα ραντεβού για την άλλη εβδομάδα, αλλά αφού έψαξα λίγο το θέμα, αποφάσισα:
1. Να ακυρώσω το εμβόλιο για τα αντιπατρικά και να μην το κάνω καθόλου, γιατί θεωρώ ότι δεν έχει κάποια σοβαρή επιστημονική βάση.
2. Να στείλω τις εξετάσεις μου με φάξ τη Δευτέρα να τις δει ο αιματολόγος (του είπα τις τιμές από το τηλ. και δεν θεωρεί ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, επίσης μου είπε να ΜΗΝ κάνω το εμβόλιο για τα αντιπατρικά) και να κλείσουμε ραντεβού και αν χρειαστεί να κάνω κάτι παραπανω σε αυτόν τον τομέα θα το κάνω, γιατί το θεωρώ πιο σοβαρό, αλλά και πάλι ψάχνοντας το.
3. Να κάνω και τις εξετάσεις που μου έγραψε ο ενδοκρινολόγος για προγεστερόνη κλπ. στις οποίες ο γυναικολόγος δεν δίνει και τόσο σημασία, αν και του είχα πει ότι και η μητέρα μου είχε χαμηλές ορμόνες και δύο συνεχόμενες αποβολές και το ανακάλυψε αφού έκανε εξετάσεις και πήρε αγωγή και μετά έκανε 3 παιδιά..

Nα σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω τίποτα και ούτε ξέρω να σου πω τι είναι το σωστό. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να πάρεις τη σωστή απόφαση. Την Τρίτη θα πάρω κι εγώ τα αποτελέσματα από την δική μου εξέταση να δω τι θα μου πει και ο γιατρός και θα τα συγκρίνουμε...

ValiaK
27-11-10, 16:19
Καλημέρα,

>30% ΘΕΤΙΚΟ

Τα αντιπατρικά είναι μια μπερδεμενη κι αμφιλεγόμενη ιστορία, οπότε εσύ αποφασίζεις εάν θελεις να κάνεις τη θεραπεία. Όσον αφορά τη θρομβοφιλια, καλά κάνεις να στιλεις τις εξετασεις στον αιματολόγο, αυτός είναι ο υπεύθυνος. Η δικιά μου αιματολόγος είδε τις εξετάσεις και μου είπε να ξαναπάω όταν μείνω εγκυος για να με παρακαλουθεί τοτε - λογικό. Επίσης, εάν το ένστικτό σου σου λεει να κάνεις μια εξεταση, να την κάνεις! Δείξε τα αποτελεσματα στον ενδοκρινολόγο σου αλλά και στο γυναικολόγο σου. Κι αν κάποιος γιατρός σου δε σε καλύπτει, απλά τον αλλάζεις...
Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

oneiropagida
27-11-10, 16:55
Nα σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω τίποτα και ούτε ξέρω να σου πω τι είναι το σωστό. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να πάρεις τη σωστή απόφαση. Την Τρίτη θα πάρω κι εγώ τα αποτελέσματα από την δική μου εξέταση να δω τι θα μου πει και ο γιατρός και θα τα συγκρίνουμε...

Σε ευχαριστώ και καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου!!! (σαν να γράφουμε πανελλήνιες ένα πράγμα! χαχαχαχαχα) :))))

oneiropagida
27-11-10, 16:56
Τα αντιπατρικά είναι μια μπερδεμενη κι αμφιλεγόμενη ιστορία, οπότε εσύ αποφασίζεις εάν θελεις να κάνεις τη θεραπεία. Όσον αφορά τη θρομβοφιλια, καλά κάνεις να στιλεις τις εξετασεις στον αιματολόγο, αυτός είναι ο υπεύθυνος. Η δικιά μου αιματολόγος είδε τις εξετάσεις και μου είπε να ξαναπάω όταν μείνω εγκυος για να με παρακαλουθεί τοτε - λογικό. Επίσης, εάν το ένστικτό σου σου λεει να κάνεις μια εξεταση, να την κάνεις! Δείξε τα αποτελεσματα στον ενδοκρινολόγο σου αλλά και στο γυναικολόγο σου. Κι αν κάποιος γιατρός σου δε σε καλύπτει, απλά τον αλλάζεις...
Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Σε ευχαριστώ πολύ, καλή μου! Και σε σένα εύχομαι το καλύτερο!!!:)

28-11-10, 06:53
oνειροπαγιδα καλημερα.πιστευω οτι το πιο σωστο ειναι αυτο που αποφασισες δηλ το ραντεβου στον αιματολογο .εκανα κι εγω τις ανοσολογικες και το μονο που μου βρηκαν ηταν τα αντιπατρικα(15%).ολα τα αλλα ηταν μια χαρα.θα καταφυγω στα αντιπατρικα γνωριζωντας οτι ισως και να μην μου προσφερουν τπτ.αλλα δεν εχω απο που αλλου να πιαστω.αρχες δεκεμβρη περιμενω τηλεφωνημα για να κανω το εμβολιο.οποτε πιστευω πως σε κανα-δυο μηνες θα εχω νεοτερα.
σου ευχομαι οτι καλυτερο

renoyli
28-11-10, 11:43
Καλημέρα,

>30% ΘΕΤΙΚΟ

geia soy oneiropagida.kai eixa palidromes 2!h mia sthn 12 vdomada k h allh sthn 8.anevika ahina [eimai apo xania] ekana ena karo eksetaseis.moy vrikan throvofilia kai antipatrika.pernw salospir 100mg gia thn throvofilia,ekana 4 emvolia gia ta antipatrika!teliwnei to eksamhno poy exw perithorio [ipotithete]gia ta antipatrika na mhnw eguos kai akoma tipota!mathenw apo mia kopela apo dwmesa [as einai kala!]oti o giatros poy phga sthn athina einai ...na mh pw...mono gia ta fraga!kai pistepseme exw xalasei parapola euro!ayto poy thelw na pw einai mhn kalhseis sta antipatrika [kane to evolio gia na mhn les argotera kian....]alla psaksoy gia zaxaro khushs.einai poli symantiko!egw twra thn allh vdomada tha kanw ena karo eksetaseis pali apo thn diavitologo moy twra omws kai kamphlh zaxaroy.den tha ksanasxolifw me ta antipaktrika nomizw pote.thelw toso poli na kanw ena paidaki!vlepeis den exw kanena.pistevw oti oles mas tha ta kataferoyme!ftanei na to pistepsoyme koritsaki moy!pisth kai aisiodoksia!efxomai na exeis wraia nea poli syntoma:wink:

gotza
28-11-10, 16:32
καλησπερα κοριτσια.εγω 3 νοεμβριου εκανα αποξεση για ανεβρυηκη κυηση.την παρασκευη πηγα σε εναν γυναικολογο για υπερηχο και μου ειπε οτι εχω υπολλοιματα.μου εδωσε cyclacur kai duphaston.αν δεν καθαρισω με αυτα θα κανω παλι αποξεση.υπαρχει καμια που να της εχει τυχει? ευχαριστω

newbie G
28-11-10, 16:44
καλησπερα κοριτσια.εγω 3 νοεμβριου εκανα αποξεση για ανεβρυηκη κυηση.την παρασκευη πηγα σε εναν γυναικολογο για υπερηχο και μου ειπε οτι εχω υπολλοιματα.μου εδωσε cyclacur kai duphaston.αν δεν καθαρισω με αυτα θα κανω παλι αποξεση.υπαρχει καμια που να της εχει τυχει? ευχαριστω

Κανονικά θα πρέπει να πας στο γυναικολόγο που σε "καθάρισε" την πρώτη φορά και να σου ξανακάνει καθαρισμό χωρίς να σε χρεώσει.

gotza
29-11-10, 19:48
βασικα εκανα στο νοσοκομειο της πολης μου την αποξεση οποτε δεν πληρωσα.δεν γινεται να μου την κανει ο ιδιος γιατρος γιατι εχει βγει στην συνταξη και ετυχε εκεινες τις ημερες να κανει τις τελευταιες εφημεριες του.σημερα εκανα χοριακη και ηταν 2,6.η γυναικολογος που με παρακολουθει μου ειπε οτι με τετοια χοριακη δεν εχω υπολειμματα.ο αλλος που τα βρηκε δεν ειναι γιατρος μου .πηγα για δευτερη γνωμη γιατι οι φιλες μου ειναι ξετρελαμενες.εγω ποιον να πιστεψω?η γιατρος μου μου ειπε να κανω υπερηχο λιγο πριν τελειωσει η περιοδος για προληπτικους λογους

newbie G
29-11-10, 19:52
βασικα εκανα στο νοσοκομειο της πολης μου την αποξεση οποτε δεν πληρωσα.δεν γινεται να μου την κανει ο ιδιος γιατρος γιατι εχει βγει στην συνταξη και ετυχε εκεινες τις ημερες να κανει τις τελευταιες εφημεριες του.σημερα εκανα χοριακη και ηταν 2,6.η γυναικολογος που με παρακολουθει μου ειπε οτι με τετοια χοριακη δεν εχω υπολειμματα.ο αλλος που τα βρηκε δεν ειναι γιατρος μου .πηγα για δευτερη γνωμη γιατι οι φιλες μου ειναι ξετρελαμενες.εγω ποιον να πιστεψω?η γιατρος μου μου ειπε να κανω υπερηχο λιγο πριν τελειωσει η περιοδος για προληπτικους λογους

Τη γιατρό σου να εμπιστευτείς. Κι εμένα το 2,6 μια χαρά μου ακούγεται. Εξάλλου η χοριακή δεν μηδενίζει αυτόματα μετά την απόξεση, θέλει λίγο χρόνο.

afrodithko
29-11-10, 20:58
ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ Newbie G. ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ...ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΙ ΓΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΧΟΡΙΑΚΗΣ ΣΟΥ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

gotza
30-11-10, 15:12
και γω με το φτωχο μου μυαλουδακη λεω να πιστεψω την γιατρο μου.θα κανω την θεραπεια που μου εδωσε αφου την ξεκινησα και ευχομαι να πανε ολα καλα.οπως λεει και το τραγουδι: " δεν εχω χρονο για αλλο πονο,για αλλα δακρυα δεν εχω πια καιρο".:(

mavia
30-11-10, 16:51
Εγώ πάλι βρε κορίτσια δεν έκανα χοριακή μετά από τις αποξέσεις... Απλά περίμενα να έρθει η περίοδος κ μετά έκανα υπέρηχο να δω αν όλα είναι εντάξει (ακόμα δεν πήγα για τη 2η, μόλις μου τελειώνει η περίοδος...).
Νομίζω όμως πως έχετε δίκιο...

newbie G
07-12-10, 09:56
Λοιπόν θέλω να σας πω τι μου συνέβη χθες και τραβούσα τα μαλλιά μου!

Πήγα στην επιτροπή πρωτοβάθμιας υγιεινής, για να μου θεωρήσουν την άδεια. Η μία άδεια έγραφε "απόξεση λόγω παλίνδρομης" και η επόμενη "κατάθλιψη" και ήταν από κρατικό νοσοκομείο και διευθυντή νευρολογικής κλινικής. Η μία από τις κυρίες της επιτροπής, με κοίταξε στα μάτια και με ρώτησε "Είστε η ίδια;" Ναι, της λέω. Η άλλη αφού εξέτασε τα χαρτιά μου λέει "Μας δουλεύεις; Έπαθες κατάθλιψη επειδή έκανες απόξεση;" Το πόσο εκνευρίστηκα εκείνη τη στιγμή, δε λέγεται!!! Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Της λέω "Θέλετε μήπως να σας πω όλο το ιστορικό;" Δεν είπε τίποτα, το βούλωσε. Μου βάλανε τη σφραγίδα και την υπογραφή κι έφυγα.

Δίπλα μου ήταν μια κυρία, που είχε φέρει τα χαρτιά της άδειας για την κόρη της (επαπειλούμενη κύηση κι αυτή). Στα μάτια της είδα τη συμπόνοια. Τουλάχιστον κάποιοι καταλαβαίνουν. Ειλικρινά δεν περίμενα τέτοια συμπεριφορά από μέλος επιτροπής και μάλιστα γυναίκα. Δεν βλάπτει λίγη ανθρωπιά. Και να βουτάμε τη γλώσσα στο μυαλό, πριν ανοίξουμε το στόμα μας!

ValiaK
07-12-10, 10:42
Α πα πα...

ΚΟΥΚΛΑΚΙ
07-12-10, 16:54
Τι να πω!πάντως όπως έχω διαπιστώσει οι γυναίκες έχουν την χειρότερη συμπεριφορά!σε καταλαβαίνω γιατί σήμερα έκανα απόξενση λόγω παλλίνδρομης κ είμαι πολύ χάλια!

mousoudi
07-12-10, 22:52
Δηλ. ποιος είναι καλός λόγος για κατάθλιψη; Δεν κατάλαβα;! Θα μας πουν τώρα και πότε θα πάθουμε καταθλιψη; Τι άλλο θ' ακούσουμε πια :-x:-x:-x. Αν δεν σοκαριστείς άμα χάσεις το μωράκι σου, πότε θα το πάθεις; Ντροπή πια!!!

newbie G
08-12-10, 09:15
Τι να πω!πάντως όπως έχω διαπιστώσει οι γυναίκες έχουν την χειρότερη συμπεριφορά!σε καταλαβαίνω γιατί σήμερα έκανα απόξενση λόγω παλλίνδρομης κ είμαι πολύ χάλια!

Τουλάχιστον έχεις το μωράκι σου. Όχι πως ο πόνος του χαμού ενός άλλου μωρού μετριάζεται, όμως η αγκαλιά σου δεν είναι άδεια κι έχεις ένα λόγο να ξεχνιέσαι. Να σου ζήσει. :-) Σύντομα και μ' ένα δεύτερο σου εύχομαι.

ΚΟΥΚΛΑΚΙ
08-12-10, 14:00
[QUOTE=newbie G;1824971]Τουλάχιστον έχεις το μωράκι σου. Όχι πως ο πόνος του χαμού ενός άλλου μωρού μετριάζεται, όμως η αγκαλιά σου δεν είναι άδεια κι έχεις ένα λόγο να ξεχνιέσαι. Να σου ζήσει. :-) Σύντομα και μ' ένα δεύτερο σου εύχομαι

ευχαριστω πολύ!όντως ο μικρόσ είναι μεγάλη παρηγοριά αυτή τη στιγμη κ ευχαριστώ το θεό γι αυτό!!

anniw
12-12-10, 08:57
τι λες ρε κουκλάκι....τα παιξα τώρα

Melina22
12-12-10, 12:23

Πήγα στην επιτροπή πρωτοβάθμιας υγιεινής, για να μου θεωρήσουν την άδεια. Η μία άδεια έγραφε "απόξεση λόγω παλίνδρομης" και η επόμενη "κατάθλιψη" και ήταν από κρατικό νοσοκομείο και διευθυντή νευρολογικής κλινικής. Η μία από τις κυρίες της επιτροπής, με κοίταξε στα μάτια και με ρώτησε "Είστε η ίδια;" Ναι, της λέω. Η άλλη αφού εξέτασε τα χαρτιά μου λέει "Μας δουλεύεις; Έπαθες κατάθλιψη επειδή έκανες απόξεση;" Το πόσο εκνευρίστηκα εκείνη τη στιγμή, δε λέγεται!!! Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Της λέω "Θέλετε μήπως να σας πω όλο το ιστορικό;" Δεν είπε τίποτα, το βούλωσε. Μου βάλανε τη σφραγίδα και την υπογραφή κι έφυγα.

Δίπλα μου ήταν μια κυρία, που είχε φέρει τα χαρτιά της άδειας για την κόρη της (επαπειλούμενη κύηση κι αυτή). Στα μάτια της είδα τη συμπόνοια. Τουλάχιστον κάποιοι καταλαβαίνουν. Ειλικρινά δεν περίμενα τέτοια συμπεριφορά από μέλος επιτροπής και μάλιστα γυναίκα. Δεν βλάπτει λίγη ανθρωπιά. Και να βουτάμε τη γλώσσα στο μυαλό, πριν ανοίξουμε το στόμα μας!

Πράγματι πολύ άσχημη αντιμετώπιση.. Δυστυχώς δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ικανότητα να μπαίνουν στη θέση του άλλου κ να σκέφτονται πριν πουν κάτι.. :-(

ValiaK
25-12-10, 12:12
Χριστούγεννα... Κανονικά θα έπρεπε να ειμαι αγκαλιά με το ασαραντιστο μωρο μου, να του είχα φορέσει ένα κόκκκινο φορμάκι και να ειμαι τρισευτυχισμένη με την οικογένειά μου... Αντ' αυτού, είμαι μόνη μου, χωρίς το μωρό μου κι ακούω συγγενείς να μου ευχονται: "Άντε και τα επόμενα Χριστούγεννα με ένα μωρο"
Πειράζει που θελω να ουρλιάξω??????

PatPan
25-12-10, 12:48
Απλώς θέλω να δηλώσω παρούσα για 3η φορά.

Αχ, Valiak πώς σε νιώθω!!! Όσο και αν παίρνω αγκαλιά τον γιο μου, μισογεμάτη την νιώθω.

christy28
25-12-10, 13:30
Χριστούγεννα... Κανονικά θα έπρεπε να ειμαι αγκαλιά με το ασαραντιστο μωρο μου, να του είχα φορέσει ένα κόκκκινο φορμάκι και να ειμαι τρισευτυχισμένη με την οικογένειά μου... Αντ' αυτού, είμαι μόνη μου, χωρίς το μωρό μου κι ακούω συγγενείς να μου ευχονται: "Άντε και τα επόμενα Χριστούγεννα με ένα μωρο"
απο το 2007 που απεβαλα για πρωτη φορα ημερα χριστουγεννων, ημερα της ονομαστικης μου εορτης καθε χρονο αισθανομουν τα ιδια κ ακουγα τα ιδια πραγματα! 3 χρονια μετα ηρθε το πληρωμα του χρονου κ περναω τα πιο ωραια χριστουγεννα της ζωης μου! αυτα τα 3 συνεχομενα μαυρα χριστουγεννα ολοι μου ελεγαν κουραγιο, θα κανεις το μωρακι σου κ θα τα ξεχασεις ολα! κ ειχαν δικιο!!ταλαιοωρηθηκα αλλα τελικα τα αφησα ολα πισω μου, σαν ενα κακο ονειρο!

Θα κανεις το μωρακι σου κ σε περιμενουν απειρα ευτυχισμενα χριστουγεννα κ οχι μονο (κ εγω τοτε δεν το πιστευα αλλα μια φορα εγκυος για παντα εγκυος, ειναι θεμα χρονου να το παρεις στην αγκαλια σου!)

Καλα χριστουγεννα σε ολες! Μεσα απο την καρδια μου σας ευχομαι του χρονου με τα μωρακια σας στην αγκαλια σας!!!

ValiaK
25-12-10, 15:30
απο το 2007 που απεβαλα για πρωτη φορα ημερα χριστουγεννων, ημερα της ονομαστικης μου εορτης καθε χρονο αισθανομουν τα ιδια κ ακουγα τα ιδια πραγματα! 3 χρονια μετα ηρθε το πληρωμα του χρονου κ περναω τα πιο ωραια χριστουγεννα της ζωης μου! αυτα τα 3 συνεχομενα μαυρα χριστουγεννα ολοι μου ελεγαν κουραγιο, θα κανεις το μωρακι σου κ θα τα ξεχασεις ολα! κ ειχαν δικιο!!ταλαιοωρηθηκα αλλα τελικα τα αφησα ολα πισω μου, σαν ενα κακο ονειρο!

Θα κανεις το μωρακι σου κ σε περιμενουν απειρα ευτυχισμενα χριστουγεννα κ οχι μονο (κ εγω τοτε δεν το πιστευα αλλα μια φορα εγκυος για παντα εγκυος, ειναι θεμα χρονου να το παρεις στην αγκαλια σου!)

Καλα χριστουγεννα σε ολες! Μεσα απο την καρδια μου σας ευχομαι του χρονου με τα μωρακια σας στην αγκαλια σας!!!

αμ δεν το βλέπω, τωρα που το παλεύουμε δεν έρχεται... :cry:

25-12-10, 16:08
υπομονη βαλια...θα δεις ολα θα φτιαξουν.υπομονη
φιλια

ZWH
25-12-10, 19:01

Πριν 13 χρονια περασα και εγω απο τετοια επιτροπη για να μου εγκρινουν αδεια... ειχα χασει το μωρο μου στην 33η εβδομαδα και ημουν με καισαρικη (τοτε, δεν ξερω τωρα, επειδη δεν ειχα το μωρο δεν δικαιουμουν την αδεια μετα τον τοκετο). το τι χαζομαρες ακουσα εκεινη την ημερα, δεν λεγεται. Δεν ξαναπερασα απο επιτροπη και δεν ξαναπηγα στην δουλεια μου......
Τι να πω? Τι σοι ανθρωπους βαζουν σε αυτη την θεση? Λιγη ανθρωπια? Λιγη?

ValiaK
25-12-10, 20:23
υπομονη βαλια...θα δεις ολα θα φτιαξουν.υπομονη
φιλια
πότε Ξένια μου, πότε??? :cry: :cry: :cry:
αυτό το "άντε και του χρονου τέσσερις" με τσακιζει! Φέτος έπρεπε να είμαστε τέσσερις γμτ...
άσχετο, προχθες ειχε πανσεληνο. πώς νιώθεις? ;) (λεμε και καμια λαμακια)

Marme
26-12-10, 16:58
Καλησπέρα,

Αν και σας παρακολουθώ τους τελευταίους 6 μήνες, σήμερα ειπα να εγγράφω και να παραθέσω την δικη μου εμπειρία. Με τον σύζυγο μου εχουμε ελεύθερες επαφές τους τελευταίους έξι μήνες και στις 10/12 έμαθα ότι είμαι έγκυος. Με βάση την χοριακη και το υπερηχογραφημα ο γιατρός μου μου είπε ότι έχω καθυστερημένη σύλληψη και γιαυτο δεν φαίνεται τίποτα, μόνο διογκωμενο το ενδομητριο μου χ2. Δυστυχώς ομως οι χοριακες μου δεν ανέβαιναν και πλέον ήμουν σίγουρη ότι απο στιγμή σε στιγμή θα αποβαλω, όπως και έγινε χθες. Δεν γλιτώσαμε ομως την αναρροφηση καθώς πέρασα κανονικά τους φρικτους πόνους τοκετού χωρίς το δώρο έκπληξη στο τέλος για να τους ξεχάσω βέβαια, και αν και αποβλήθηκε το μεγαλύτερο μέρος του ενδομητριου στο μαιευτήριο φυσικά, εγω συνέχιζα να ποναω. σήμερα είμαι καλα απο πονους και απλα ανυπομονω να μπω σε μια φυσιολογική ροή για να ξαναπροσπαθησω η οποία ροή δεν έχω ιδέα ποτέ πρέπει να είναι.. Απο την στιγμή που έμαθα ότι κάτι δεν παει καλα με την εγκυμοσύνη δεν το έβαλα κάτω, γιατί αφενός δεν εκανα εγω κάτι λάθος, και απο την στιγμή που δουλεύουν τα εργαλεία οπως λέει και ο σύζυγος μου δεν υπάρχει λόγος να ανησυχούμε. Αυτά απο εμένα, και χρονια πολλά μιας και τα ξέχασα στην αρχή.

simela78
26-12-10, 19:53

ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΜΕ ΕΣΕΝΑ,ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ..................

newbie G
27-12-10, 09:30
Καλησπέρα,

Αν και σας παρακολουθώ τους τελευταίους 6 μήνες, σήμερα ειπα να εγγράφω και να παραθέσω την δικη μου εμπειρία. Με τον σύζυγο μου εχουμε ελεύθερες επαφές τους τελευταίους έξι μήνες και στις 10/12 έμαθα ότι είμαι έγκυος. Με βάση την χοριακη και το υπερηχογραφημα ο γιατρός μου μου είπε ότι έχω καθυστερημένη σύλληψη και γιαυτο δεν φαίνεται τίποτα, μόνο διογκωμενο το ενδομητριο μου χ2. Δυστυχώς ομως οι χοριακες μου δεν ανέβαιναν και πλέον ήμουν σίγουρη ότι απο στιγμή σε στιγμή θα αποβαλω, όπως και έγινε χθες. Δεν γλιτώσαμε ομως την αναρροφηση καθώς πέρασα κανονικά τους φρικτους πόνους τοκετού χωρίς το δώρο έκπληξη στο τέλος για να τους ξεχάσω βέβαια, και αν και αποβλήθηκε το μεγαλύτερο μέρος του ενδομητριου στο μαιευτήριο φυσικά, εγω συνέχιζα να ποναω. σήμερα είμαι καλα απο πονους και απλα ανυπομονω να μπω σε μια φυσιολογική ροή για να ξαναπροσπαθησω η οποία ροή δεν έχω ιδέα ποτέ πρέπει να είναι.. Απο την στιγμή που έμαθα ότι κάτι δεν παει καλα με την εγκυμοσύνη δεν το έβαλα κάτω, γιατί αφενός δεν εκανα εγω κάτι λάθος, και απο την στιγμή που δουλεύουν τα εργαλεία οπως λέει και ο σύζυγος μου δεν υπάρχει λόγος να ανησυχούμε. Αυτά απο εμένα, και χρονια πολλά μιας και τα ξέχασα στην αρχή.

Λυπάμαι πολύ που δεν προχώρησε όπως ελπίζατε. Αλλά για ποιους πόνους λες; Δεν σου έκανε αναισθησία ο γυναικολόγος; Και δεν μπορούμε να μιλάμε για τοκετό, σε τόσο πρώιμο στάδιο. Μόνο εμβρυικά στοιχεία πρέπει να υπήρχαν χωρίς καν καρδιακή λειτουργία.

veti
27-12-10, 16:40

Καλησπερα σε ολες και χρονια πολλα με υγεια πανω απο ολα,και με ενα γερο μωρακι σε ολες μας.
Valiak.........Tι ειπαμε?????Δεν ειπαμε οτι δεν το βαζουμε κατω?και δεν σκεφτομαστε συνεχως τα ασχημα γεγονοτα?:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Γλυκεια μου προσπαθησε να μην τα σκεφτεσαι γιατι δεν σου κανει καλο,και ετσι δεν θα ερχεται η πολυποθυτη εγκυμοσυνη που θελεις απο το στρες και γενικοτερα αν ειναι εκει κολλημενο το μυαλο σου.
Εγω δεν τα σκεφτομαι γιατι θελω να κοιταξω μπροστα,δεν ξεχασα αλλα θελω να σκεφτομαι θετικα και αφηνω τον χρονο να νιωσω ετοιμη για μια καινουργια εγκυμοσυνη.
Κοιτα να χαλαρωσεις με τον αντρουλη σου και τοτε να εισαι σιγουρη οτι θα μεινεις εγκυος και ολα θα πανε καλα.:p:p:p
Φιλακια πολλα!!!!!!!!!!!!

iouliam
27-12-10, 17:45
Ax πόσο σας καταλαβαίνω!!!
Κι εγώ φέτος γι'αυτό το λόγο δεν ήθελα οικογενειακές συγκεντρώσεις, δεν μπορώ να ακούω και του χρόνου αυτό και του χρόνου εκείνο...φέτος με πονάει που θα είχα γεννήσει τα διδυμάκια μου και θα ήταν σχεδόν 2μηνών ή που θα έκλεινα τον 3ο μήνα τις επόμενης παλίδρομης κύησης. Δεν με ανακουφίζει καθόλου να σκέπτονται οι άλλοι θετικά και να μου λένε ευχές. Δε θέλω απλά να μου λένε τίποτα, γίνεται;

ValiaK
27-12-10, 18:02
Καλησπερα σε ολες και χρονια πολλα με υγεια πανω απο ολα,και με ενα γερο μωρακι σε ολες μας.
Valiak.........Tι ειπαμε?????Δεν ειπαμε οτι δεν το βαζουμε κατω?και δεν σκεφτομαστε συνεχως τα ασχημα γεγονοτα?:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Γλυκεια μου προσπαθησε να μην τα σκεφτεσαι γιατι δεν σου κανει καλο,και ετσι δεν θα ερχεται η πολυποθυτη εγκυμοσυνη που θελεις απο το στρες και γενικοτερα αν ειναι εκει κολλημενο το μυαλο σου.
Εγω δεν τα σκεφτομαι γιατι θελω να κοιταξω μπροστα,δεν ξεχασα αλλα θελω να σκεφτομαι θετικα και αφηνω τον χρονο να νιωσω ετοιμη για μια καινουργια εγκυμοσυνη.
Κοιτα να χαλαρωσεις με τον αντρουλη σου και τοτε να εισαι σιγουρη οτι θα μεινεις εγκυος και ολα θα πανε καλα.:p:p:p
Φιλακια πολλα!!!!!!!!!!!!

Δε μπορώ βρε κούκλα μου, δεν μπορώ καθόλου... Μετά από δύο άκαρπους μήνες, είμαι πεπεισμένη ότι μωρό δε θα δω, οπότε δεν το κηνυγάω πια... Αλλά δεν μπορώ να αφήσω πίσω μου το μωρό που έφυγε... και δε βοηθάει και η κατάσταση, με τον άντραμο όλο τσακωνόμαστε...δε μιλιέμαι, η αλήθεια ειναι, αλλά ακούω καικουλά, πόσο να αντέξω πια...

Ax πόσο σας καταλαβαίνω!!!
Κι εγώ φέτος γι'αυτό το λόγο δεν ήθελα οικογενειακές συγκεντρώσεις, δεν μπορώ να ακούω και του χρόνου αυτό και του χρόνου εκείνο...φέτος με πονάει που θα είχα γεννήσει τα διδυμάκια μου και θα ήταν σχεδόν 2μηνών ή που θα έκλεινα τον 3ο μήνα τις επόμενης παλίδρομης κύησης. Δεν με ανακουφίζει καθόλου να σκέπτονται οι άλλοι θετικά και να μου λένε ευχές. Δε θέλω απλά να μου λένε τίποτα, γίνεται;

Κι εγώ αυτό θέλω! Μπορεί να μη μου ευχηθει κανένας? "Άντε βρε, αφού δεν το πέτυχες φέτος και το μωρό σου πέθανε μεσα σου, σου εύχομαι του χρόνου να το γεννήσεις ζωντανό!" Τι ωραία ευχή... Τίποτε να μη μου λένε καλύτερα...

mousoudi
27-12-10, 20:18
Δε μπορώ βρε κούκλα μου, δεν μπορώ καθόλου... Μετά από δύο άκαρπους μήνες, είμαι πεπεισμένη ότι μωρό δε θα δω, οπότε δεν το κηνυγάω πια... Αλλά δεν μπορώ να αφήσω πίσω μου το μωρό που έφυγε... και δε βοηθάει και η κατάσταση, με τον άντραμο όλο τσακωνόμαστε...δε μιλιέμαι, η αλήθεια ειναι, αλλά ακούω καικουλά, πόσο να αντέξω πια...

Κι εγώ αυτό θέλω! Μπορεί να μη μου ευχηθει κανένας? "Άντε βρε, αφού δεν το πέτυχες φέτος και το μωρό σου πέθανε μεσα σου, σου εύχομαι του χρόνου να το γεννήσεις ζωντανό!" Τι ωραία ευχή... Τίποτε να μη μου λένε καλύτερα...

Αχ, βρε Βάλια μου, τι να σου πω; Με στενοχωρείς πάρα πολύ με όλα αυτά που γράφεις!!! Δύο μήνες προσπαθειών δεν είναι πολύς καιρός και νομίζω ότι το ξέρεις κι εσύ...πώς προεξοφλείς την αποτυχία και για το μέλλον; Έτσι θα πορευτείς; Σκέψου λιγάκι πρώτα τη Βάλια και μετά όλα τα υπόλοιπα! Τι θέλει η Βάλια; Φαντάζομαι πρώτα και κύρια να είναι καλά με τον εαυτό της και τον άνθρωπό της. Και μετά να φέρει στον κόσμο ένα παιδί (για αρχή) μαζί του. Ξεκίνα με τη σειρά...και όλα θα γίνουν...μη βιάζεσαι και μην απογοητεύεσαι. Μας έτυχε μια τεράστια αναποδιά...και μετά; Σε μια στιγμή μέσα ήρθε ο κόσμος μας ανάποδα...και μετά; Θα τον αφήσουμε έτσι αναποδογυρισμένο ή θα τον επαναφέρουμε; Δεν είναι εύκολο, το ξέρω καλά, αλλά μην το βάζεις κάτω...Άντε και φεύγει η κακιά χρονιά, μην υποδεχτούμε με κακή διάθεση την καινούργια, ναι;
Όσο γι΄αυτά που ακούς, δύο λύσεις έχεις: ή να κουφαθείς (με δική σου πρωτοβουλία), δηλ. να αδιαφορήσεις, ή να ανταπαντήσεις σε ό,τι θεωρείς χαζό και ψυχοφθόρο για σένα. Αν δε θέλεις να ασχολούνται μαζί σου, κόψε τους τη φόρα μια κι έξω...κι ό,τι γίνει.

doritail
28-12-10, 15:17
καλησπερα!!! κοριτσια ειμαι με την ψυχη στο στομα!!! πριν 3 μηνες εκανα αποξενση,παλινδρομη κυηση και ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη. Ο αγιος βασιλης μου εφερε δωρακι ομως τωρα και ειμαι εγκυος 4 εβδομαδων!! φοβαμαι οσο δεν μπορειτε να φανταστειτε!!! θελω σαν τρελη να κλεισω 4 μηνες!!! μα ειναι νωρις ακομη και.... τρεμω....

newbie G
28-12-10, 16:59
καλησπερα!!! κοριτσια ειμαι με την ψυχη στο στομα!!! πριν 3 μηνες εκανα αποξενση,παλινδρομη κυηση και ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη. Ο αγιος βασιλης μου εφερε δωρακι ομως τωρα και ειμαι εγκυος 4 εβδομαδων!! φοβαμαι οσο δεν μπορειτε να φανταστειτε!!! θελω σαν τρελη να κλεισω 4 μηνες!!! μα ειναι νωρις ακομη και.... τρεμω....

Άντε με το καλό! Αυτή τη φορά θα σου πάει καλά, θα το δεις. Να μην κουράζεσαι και να προσέχεις όσο μπορείς.

Βάλια, καλά στα λέει το μουσούδι. Πρωταρχικός μας στόχος είναι να είμαστε καλά εμείς κι ο άνθρωπός μας. Όταν είμαστε καλά, όλα τα υπόλοιπα έρχονται και μάλιστα συνήθως όταν δεν τα περιμένουμε. Δυο μήνες δεν είναι τίποτα. Θα σου πρότεινα να αποφασίσεις να το "αναβάλεις" για λίγο (μέχρι το καλοκαίρι, για να κάνεις τέλειες διακοπές) και να δεις που θα σου "κάτσει" μέχρι τότε και θα σου χαλάσει τα σχέδια για το καλοκαίρι. Πάντα έτσι δε γίνεται; Όταν κάνουμε σχέδια, πάντα κάτι γίνεται και ανατρέπονται. 'Ελα και να είσαι σίγουρη ότι όταν αποφασίσεις να ραφτείς για τα δικά μου ευχάριστα, δεν θα σου μπαίνει το φουστάνι και θα πρέπει να ράψεις άλλο. :grin:

ValiaK
29-12-10, 09:08
Αχ, βρε Βάλια μου, τι να σου πω; Με στενοχωρείς πάρα πολύ με όλα αυτά που γράφεις!!! Δύο μήνες προσπαθειών δεν είναι πολύς καιρός και νομίζω ότι το ξέρεις κι εσύ...πώς προεξοφλείς την αποτυχία και για το μέλλον; Έτσι θα πορευτείς; Σκέψου λιγάκι πρώτα τη Βάλια και μετά όλα τα υπόλοιπα! Τι θέλει η Βάλια; Φαντάζομαι πρώτα και κύρια να είναι καλά με τον εαυτό της και τον άνθρωπό της. Και μετά να φέρει στον κόσμο ένα παιδί (για αρχή) μαζί του. Ξεκίνα με τη σειρά...και όλα θα γίνουν...μη βιάζεσαι και μην απογοητεύεσαι. Μας έτυχε μια τεράστια αναποδιά...και μετά; Σε μια στιγμή μέσα ήρθε ο κόσμος μας ανάποδα...και μετά; Θα τον αφήσουμε έτσι αναποδογυρισμένο ή θα τον επαναφέρουμε; Δεν είναι εύκολο, το ξέρω καλά, αλλά μην το βάζεις κάτω...Άντε και φεύγει η κακιά χρονιά, μην υποδεχτούμε με κακή διάθεση την καινούργια, ναι;
Όσο γι΄αυτά που ακούς, δύο λύσεις έχεις: ή να κουφαθείς (με δική σου πρωτοβουλία), δηλ. να αδιαφορήσεις, ή να ανταπαντήσεις σε ό,τι θεωρείς χαζό και ψυχοφθόρο για σένα. Αν δε θέλεις να ασχολούνται μαζί σου, κόψε τους τη φόρα μια κι έξω...κι ό,τι γίνει.

Δικιο έχεις στη θεωρία μουσουδι μου, στην πράξη όμως πως γίνεται αυτό? Με τον άντρα μου τα θεματα μας πηγάζουν απο την παλλίνδρομη κι απο τα πεθερικά, θέματα που έτσι κι αλλιώς δε θα λυθούν, οπότε πρέπει απλά να κάνω υπομονή... Σε αυτή τη φάση είμαι σίγουρη ότι δεν θα πιάσω παιδί και ότι τυχαία το πιάσαμε με την πρώτη την προηγούμενη φορά. Θα ψαχτω με το γιατρό του ζαχάρου να δούμε. Παντως εγώ θα περιμένω περιοδο κανονικά τους επομενους μήνες, ούτε γόνιμες μέτρησα τώρα ουτε τίποτε.

Βάλια, καλά στα λέει το μουσούδι. Πρωταρχικός μας στόχος είναι να είμαστε καλά εμείς κι ο άνθρωπός μας. Όταν είμαστε καλά, όλα τα υπόλοιπα έρχονται και μάλιστα συνήθως όταν δεν τα περιμένουμε. Δυο μήνες δεν είναι τίποτα. Θα σου πρότεινα να αποφασίσεις να το "αναβάλεις" για λίγο (μέχρι το καλοκαίρι, για να κάνεις τέλειες διακοπές) και να δεις που θα σου "κάτσει" μέχρι τότε και θα σου χαλάσει τα σχέδια για το καλοκαίρι. Πάντα έτσι δε γίνεται; Όταν κάνουμε σχέδια, πάντα κάτι γίνεται και ανατρέπονται. 'Ελα και να είσαι σίγουρη ότι όταν αποφασίσεις να ραφτείς για τα δικά μου ευχάριστα, δεν θα σου μπαίνει το φουστάνι και θα πρέπει να ράψεις άλλο. :grin:

Με το ίδιο σκεπτικό έλεγα να κλείσω εισιτηρια για τη συναυλία των Bon Jovi τον Ιούλιο! :D Μη σε νοιαζει και θα μου μπαίνει το φουστανι!
Σχέδια δεν κάνω πια, ούτε αναβάλλω, αυτό με αναβάλλει μόνο του...

μπούμπα
29-12-10, 12:54
Καλημέρα σε όλες.Εδώ και 4 χρόνια περιπου που έμεινα έγκυος στο κοριτσακι μου παρακολουθω τις συζητήσεις σας και έχω μαθει παρα πολλά πράγματα που με έχουν βοηθήσει, ειδικά πως να λειτουργώ ως εργαζόμενη και ως μαμα. Ολα καλά και αποφάσισαμε με τον αντρα μου να κανουμε το δευτερο παιδάκι μας.Το εβλεπα σαν ελπίδα στις δυσκολίες μου και ονειρεύομουν να με αγκαλιάζει ένα μωράκι, μου έλειπε.. αλλα και κάτι με χαλούσε.Τελικά μερα χριστουγέννων για μένα ήταν καταστροφή. Μέσα σε 6ώρες χωρίς αίμα, χωρίς πόνους έχασα το μωρακι μου 11w. Έριξα τις ευθύνες πάνω μου οτι καθάρισα το σπίτι, όσο και αν πρόσεχα και ότι κουβέντες είχα κάνει, ποσα κιλά θα πάρω , θα το πάω σε σταθμό αμέσως μολις γεννηθεί και αλλα.Σήμερα είμα καλύτερα γιατί είδα το σύζυγο που με στήριξε να καταρρεεί, και τη μικρή να είναι εκτός ελέγχου και άρα το κρύψα καλά καλά μέσα μου και πρόχωρησα ένα βήμα. Ευχομαι να μη συμβαίνει σε καμιά γυναίκα. Καλά να είστε. Ευχαριστώ που με ακούσατε.Το είχα ανάγκη.Φιλιά σε όλες και καλή χρονιά.

ΛΙΝ
10-01-11, 14:01
γεια σας κοριτσια!
καλη χρονια!
προσφατα της γιορτες ειχα και εγω δυστυχος μια παλινδρομη κυηση εμεινα μια φορα εγκυος και δυστοιχος το εχασα ημουν 7 βδομαδων και κατι μερες. ¨δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο το εχασα το πλασματακι μου αφου πριν την εμβρυομεταφορα εγινε βιοωψια των εμβρυων και μου ειχαν πει οτι ειναι πολυ καλα εμβρυα. εχω απογοειτευτη....

erko
10-01-11, 14:25
γεια σας κοριτσια!
καλη χρονια!
προσφατα της γιορτες ειχα και εγω δυστυχος μια παλινδρομη κυηση εμεινα μια φορα εγκυος και δυστοιχος το εχασα ημουν 7 βδομαδων και κατι μερες. ¨δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο το εχασα το πλασματακι μου αφου πριν την εμβρυομεταφορα εγινε βιοωψια των εμβρυων και μου ειχαν πει οτι ειναι πολυ καλα εμβρυα. εχω απογοειτευτη....

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!
ΗΤΑΝ 25 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΤΟΥ 2008 ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ!ΤΙ ΧΑΡΑ,ΤΙ ΟΝΕΙΡΑ...
ΣΤΙΣ 6 ΦΛΕΒΑΡΙ ΕΙΔΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ ΤΩΝ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΟΥ ΚΑΙ 16 ΦΛΕΒΑΡΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ!
ΗΤΑΝ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΟΣ ΚΥΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΑ!
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ!ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΜΈΤΡΩΓΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!
ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΟΝΟΥ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 26 ΜΑΡΤΙΟΥ ΤΟΥ 2010 ΕΦΕΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟ ΜΑΡΑΚΙ ΜΑΣ!
ΛΙΝ ΞΕΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ!
ΟΤΙ ΔΕ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΥΣ!:razz::razz::razz:
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΣΥΓΟΥΡΑ ΘΑ΄ΣΑΙ ΠΙΟ ΤΥΧΕΡΗ!
ΟΛΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ!ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ!
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟΤΕ ΑΛΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΜΟΥ ΧΑΡΗΣΕ ΤΗΝ ΓΟΡΓΟΝΙΤΣΑ ΜΟΥ!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ 2011 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΥΣΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΠΟΥ ΛΑΧΤΑΡΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ!!!!!!!!!!!!!!!!
ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!1

ΛΙΝ
10-01-11, 14:30
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!
ΗΤΑΝ 25 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΤΟΥ 2008 ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ!ΤΙ ΧΑΡΑ,ΤΙ ΟΝΕΙΡΑ...
ΣΤΙΣ 6 ΦΛΕΒΑΡΙ ΕΙΔΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ ΤΩΝ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΟΥ ΚΑΙ 16 ΦΛΕΒΑΡΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ!
ΗΤΑΝ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΟΣ ΚΥΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΑ!
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ!ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΜΈΤΡΩΓΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!
ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΟΝΟΥ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 26 ΜΑΡΤΙΟΥ ΤΟΥ 2010 ΕΦΕΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟ ΜΑΡΑΚΙ ΜΑΣ!
ΛΙΝ ΞΕΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ!
ΟΤΙ ΔΕ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΥΣ!:razz::razz::razz:
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΣΥΓΟΥΡΑ ΘΑ΄ΣΑΙ ΠΙΟ ΤΥΧΕΡΗ!
ΟΛΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ!ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ!
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟΤΕ ΑΛΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΜΟΥ ΧΑΡΗΣΕ ΤΗΝ ΓΟΡΓΟΝΙΤΣΑ ΜΟΥ!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ 2011 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΥΣΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΠΟΥ ΛΑΧΤΑΡΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ!!!!!!!!!!!!!!!!
ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!1
να΄σαι καλα μου εδωσες κουραγιο, να σου ζησει το μωρακι σου να΄ναι γερο και σιδερενιο και να το καμαροσετε οπως επιθυμειται!

vasiliki_k
10-01-11, 14:54
geias sas koritsia einai h prwth fora pou grafw edw,prin liges meres eixa kai egw dustixws mia palindromi kuhsh...!exw eidh ena paidaki alla ithela para polu kai ena deytero,apevala stis 5 evdomades o giatros den mou ekane apoxesi eipe tha apoxorisi mono tou kai etsi egine alla vre koritsia fovamao ,fovamai para polu den xerw an ontos etsi prepei na ginei.ekana kai mia xwriaki na dw ti ginete, vgike 2.55 ''arnitiki mallon'' etsi mou eipe .me exei piasei mia apisteuti fovia kai den xerw ti na kanw.sas euxaristw gia to xrono pou afierwsate na to diavasete

ΛΙΝ
10-01-11, 15:39
geias sas koritsia einai h prwth fora pou grafw edw,prin liges meres eixa kai egw dustixws mia palindromi kuhsh...!exw eidh ena paidaki alla ithela para polu kai ena deytero,apevala stis 5 evdomades o giatros den mou ekane apoxesi eipe tha apoxorisi mono tou kai etsi egine alla vre koritsia fovamao ,fovamai para polu den xerw an ontos etsi prepei na ginei.ekana kai mia xwriaki na dw ti ginete, vgike 2.55 ''arnitiki mallon'' etsi mou eipe .me exei piasei mia apisteuti fovia kai den xerw ti na kanw.sas euxaristw gia to xrono pou afierwsate na to diavasete
γεια σου vasiliki καλοσωρισες! λυπαμαι για αυτο που εγινε και σε καταλαβαινω μια απο τα ειδια και εγω. εμενα ο γιατρος μου ειπαι να κανω αποξεση γιατι δεν ειχα καθολου αιμα και δεν μπορω καταλαβω για πιο λογο εγινε...
να χαιρεσε το παιδακι σου! και ευχομε συντομα να αποκτισης και το δευτερο.

vasiliki_k
10-01-11, 16:26
exw berdeutei..!!opws eipa kai pio panw eixa mia pallindromo kuhsh.egw eida aima to opoio ithe san periodos (ligo kai meta arketo)to opoio kai kratise 7 meres.auto htan monaxa logo ths apovolis h htan kai periodos?an oxi pote erxete periodos kanonika?alitheuei oti meta apo kati tetoio pairneis kapia agwgi?exw agxwthei para polu o giatros den mou eipe apolitos tipota.oute apoxesi oute agwgi APOLUTOS TIPOTA.fovamai mipos den kanw auto pou prepei kai exw kai alla provlimata argotera

vasiliki_k
10-01-11, 16:27
se euxaristw polu ΛΙΝ oute kai egw xerw ton logo kai giauto exw tosa polla erwtimatika

erko
10-01-11, 16:57
exw berdeutei..!!opws eipa kai pio panw eixa mia pallindromo kuhsh.egw eida aima to opoio ithe san periodos (ligo kai meta arketo)to opoio kai kratise 7 meres.auto htan monaxa logo ths apovolis h htan kai periodos?an oxi pote erxete periodos kanonika?alitheuei oti meta apo kati tetoio pairneis kapia agwgi?exw agxwthei para polu o giatros den mou eipe apolitos tipota.oute apoxesi oute agwgi APOLUTOS TIPOTA.fovamai mipos den kanw auto pou prepei kai exw kai alla provlimata argotera

vasiliki ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΙΜΑ!
ΠΡΟΣΦΑΤΑ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΟ ΚΥΗΣΗ ΣΤΗΝ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΞΕΣΗ Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΜΗΔΕΝΙΣΤΗ Η Β ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΗ ΤΟ ΚΥΗΜΑ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΕ ΠΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ!
Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ!
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ!
ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΠΗΡΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ Η ΑΠΟΞΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ!
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΣΤΙΣ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ!

ΛΙΝ
10-01-11, 17:12
ekana thn apoksisi kai se 6 meres adiathetosa
mou fenete periergo giati apo oso diavazo sto forum apo alles kopeles kathisteri arketo kairo na erthei h periodos.
kai mou fenete pariergo se emena pou hrthe polu sintoma apo th diadikasia ths apoksisis.
ths 7 bdomades pou eimoun egkuos den eixa kathoulou aima.

msxbz
10-01-11, 17:28
Είχα και εγώ τώρα μέσα στις γιορτές μια δυσάρεστη έκπληξη.. πέρυσι γέννησα τον γιο μου, το μικρό μου ζουζουνάκι. Είπαμε να ξαναπροσπαθήσουμε για δεύτερο παιδί, και πριν 3 εβδομάδες άρχισαν αναγούλες μετα από καθυστέρηση 5 εβδομάδων.. πήγα λοιπόν στον γιατρό να με δει, μου λέει πως ναι είμαι έγκυος! Χαρά εγώ, άρχισα αμέσως να ονειρεύομαι κόρη! Και Μετά από λίγες στιγμές ο γιατρός μου ανακοίνωσε πως δεν βρίσκει καρδιά, ενω έπρεπε στην εβδομάδα που με υπολόγιζε να ακούγεται καθαρά. Εν ολίγοις, κάναμε Β' χοριακή, την επαναλάβαμε 2 μέρες αργότερα, και διαπιστώθηκε αυτό που φοβόνταν ο γιατρός. ΤΟ εμβρυο είχε παλινδρομήσει και μόνο ο σάκος μεγάλωνε, ώσπου το σώμα μου ετοιμαζόνταν να τον αποβάλλει. 4 μέρες μετα τα Χριστούγεννα έκανα απόξεση και τώρα ετοιμάζομαι να ξαξαπροσπαθήσω μόλις μου το επιτρέψει ο γιατρός. Από όσο ξέρω, 1 στις 6 γυναίκες το παθαίνουν αυτό και οι περισσότερες ούτε που το καταλαβαίνουν επειδή η αποβολή είναι σαν περίοδος μερικές φορές. Οι υπόλοιπες δεν το συζητούν, και έτσι ούτε που καταλαβαίνουμε πόσες γνωστές μας το έχουν πάθει, και αισθανόμαστε άσχημα όταν συμβει σε μας!! Κούραγιο και καλές προσπάθειες ώστε να αποκτήσετε τα παιδάκια που ονειρεύεστε...

newbie G
10-01-11, 17:43

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτάς το γιατρό σου για ποιο λόγο σε αφήνει να το αποβάλεις μόνη σου και γιατί δεν κάνεις απόξεση. Είναι υποχρεωμένος να σου εξηγήσει. Αν αισθάνεσαι ότι σε αφήνει με απορίες, πάρε αμέσως μια δεύτερη γνώμη.

Όσο για το αίμα που είχες, δεν θεωρείται περίοδος. Ο κύκλος επανέρχεται συνήθως μετά από 30-40 μέρες.

alia
10-01-11, 19:53
[QUOTE=vasiliki_k;1857590]geias sas koritsia einai h prwth fora pou grafw edw,prin liges meres eixa kai egw dustixws mia palindromi kuhsh...

βασιλική μου γειά σου και χρόνια πολλά!! λυπάμαι πολύ γι' αυτό που σου συναίβει και απο τις αποριες που έχεις νομίζω ότι δεν έχεις και πολύ εμπιστοσύνη στο γιατρό σου.
μου συνέβη ακριβώς το ίδιο πράγμα πριν λίγο καιρό και ο γιατρος μου είπε ακριβως ότι και σε σενα.
αν δεν έχει περάσει πολύς καιρός απο την παλινδρόμηση ο γιατρός σου δίνει την επιλογή να αποβάλλει μόνος του ο οργανισμός το κύημα. βέβαια σε αυτό παίζει ρόλο και η ηλικία της κύησης κατα πόσο δηλαδή είναι προχωρημένη ή όχι.
η κάθε περίπτωση όμως είναι ξεχωριστή και μόνο ο γιατρός θα μπορέσει να κρίνει. αν ο συγκεκριμένος σου αφήνει κενά δεν έχεις παρά να πάρεις και μια δευτερη γνώμη.
εγώ επέλεξα να αποβάλλει μόνος του οργανισμός το σάκο (οταν παλινδομησε ήμουν 6 περιπου εβδομαδων) για δικούς μου λόγους δεν ήθελα να κάνω αποξεση. δεν είχα πόνους ούτε αιμοραγία θα έλεγα μια περίοδος που κράτησε πιο πολύ.φάρμακα δεν πήρα απολυτως τίποτα, όλα έγινα όπως μου τα πε ο γιατρος μου. το αίμα που έχεις δεν είναι ακριβώς περιοδος είναι απο την αποβολή. ο κύκλος απ ότι μου ειχε πει θα ξεκινούσε πάλι μετά απο 40 περιπου μερες (έτσι και έγινε). στο διαστημα αυτό έκανα έλεγχο της χοριακής να δώ αν έχει μηδενιστεί και με εξέτασε να δει αν έχω καθαρίσει. ήταν όλα εντάξει.
δεν ξέρω κατά πόσο σε βοηθησα, είναι σημαντικό να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου, ευχομαι όλα να τελειώσουν ομαλά.

vasiliki_k
10-01-11, 23:22
pragmatika sas euxaristw para polu oles,eixa anagi na akousw kapoia pragmata.oloi mou lene den htan tipota kalutera twra kai alla tetoia omws den einai auto pou thelw na akousw xerw oti polles exoun perasei polu xeirotera kai pws den einai para mia stagona ston wkeano h dikia mou periptwsi opws kai na exei omws einai ''h dikia mou periptwsi ''kai exw to dikaiwma nomizw na stenaxwrethw giauto pou mou etyxe..!!!se oti afora to thema tou giatrou den einai oti den tou exw ebistosuni apla epeidh sto prwto mou paidaki eixa pali polu ebistosuni ston giatro apo tous korufaious edw sthn perioxi kai omws kontepsa na pethanw sthn genna...!!!epatha oti epiploki bwreitai na fantasteitai arkei na sas pw monaxa oti perpatisa kanonika meta apo 40 meres.opws loipon einai epomeno den exw pleon idiaiteri ebistosuni se kanenan giauto exw tromokratithei twra.opws kai na xei aurio paw ston giatro gia enan elegxo kai eplizw na einai ola kala.

ΛΙΝ
11-01-11, 07:29
καλημερα κοριτσια! να σας ρωτησω κατι αν γνωριζετε.
υπαρχει περιπτωση επειδη ξεκινησα με χαμηλη χοριακη (30 μοναδες και εφτασε μεχρι 6.000 μοναδες) μηπως απο την πρωτη χοριακη φανηκε οτι θα υπαρχει προβλημα και θα παλινδρομιση? συνεχεια κανω σκεψης τη μπορη να εφτεξε....
Σας ευχαριστω εκ των προταιρων!!

newbie G
11-01-11, 07:36
υπαρχει περιπτωση επειδη ξεκινησα με χαμηλη χοριακη (30 μοναδες και εφτασε μεχρι 6.000 μοναδες) μηπως απο την πρωτη χοριακη φανηκε οτι θα υπαρχει προβλημα και θα παλινδρομιση? συνεχεια κανω σκεψης τη μπορη να εφτεξε....

Όχι, δεν έχει να κάνει μ' αυτο. Έχω φίλη που ξεκίνησε με 30 κι έχει τώρα το μωράκι της, ενώ εγώ ξεκίνησα με 170 στην πρώτη μέρα καθυστέρησης και τελικά παλινδρόμησε. :-( Μην το σκέφτεσαι.

ΛΙΝ
11-01-11, 09:16
Όχι, δεν έχει να κάνει μ' αυτο. Έχω φίλη που ξεκίνησε με 30 κι έχει τώρα το μωράκι της, ενώ εγώ ξεκίνησα με 170 στην πρώτη μέρα καθυστέρησης και τελικά παλινδρόμησε. :-( Μην το σκέφτεσαι.
newbie σε ευχαριστω που μου απαντησες.

vasiliki_k
11-01-11, 14:06
den exei na kanei me poso xekinas kai egw sthn prwth egumosuni xekinisa me 77.7 kai doxa to theo ola pigan polu kala

vasiliki_k
11-01-11, 14:09
geia sas kai pali..!!!telika o giatros mou eluse oles tis apories.piga gia exetasi simera kai eutuxws ola kala o organismos mou apevale to kuhma apo monos tou me to aima pou eixa kai auto htan tautoxrona kai h periodos mou...!!!mou eipe oti einai apo tis spanies periptwseis alla sumvainei kai hdh exw gonimes meres.stis 3 tou mina xekinisan ola kai simera gonimi????ti na pw pali kala pou den eixa peretero provlimata

alia
11-01-11, 16:02
geia sas kai pali..!!!telika o giatros mou eluse oles tis apories.piga gia exetasi simera kai eutuxws ola kala o organismos mou apevale to kuhma apo monos tou me to aima pou eixa kai auto htan tautoxrona kai h periodos mou...!!!mou eipe oti einai apo tis spanies periptwseis alla sumvainei kai hdh exw gonimes meres.stis 3 tou mina xekinisan ola kai simera gonimi????ti na pw pali kala pou den eixa peretero provlimata

μπράβο βασιλική μου πολύ χαίρομαι!! αντε να έρθει το δευτερο μωρακι σύντομα. μετά απο πόσο καιρό σου είπε να ξαναπροσπαθήσεις?? εμένα μου είπε αμέσως μετά την πρωτη περιοδο.

vasiliki_k
11-01-11, 22:54
μπράβο βασιλική μου πολύ χαίρομαι!! αντε να έρθει το δευτερο μωρακι σύντομα. μετά απο πόσο καιρό σου είπε να ξαναπροσπαθήσεις?? εμένα μου είπε αμέσως μετά την πρωτη περιοδο.
mou eipe oti bwrw kai twra alla kalutera apo ton allo mina na xekinisw tis prospatheies

Mirelini
17-01-11, 16:07
mou eipe oti bwrw kai twra alla kalutera apo ton allo mina na xekinisw tis prospatheies

Βασιλική μου, επειδη είχα ακριβώς ίδια περίπτωση με τη δική σου πριν 2 χρόνια, θα σου ελεγα να μην ξεκινήσεις αμέσως τις προσπάθειες αλλα να περιμένεις κανα 3-μηνο τουλάχιστον. Εμένα μου ειχε πει ο γιατρος μου ακριβώς τα ίδια, καρμπόν, και δεν χρειάστηκε ουτε απόξεση, ουτε τίποτα. Μου είπε οτι θα ήταν καλύτερα να περιμένω λίγο πριν ξαναπροσπαθήσω, ωστε να δώσω λίγω χρόνο στον οργανισμό μου να συνέλθει. Τελικά, μετά από 1 χρόνο και κάτι τα καταφέραμε και τώρα είμαι ήδη 8 μηνών και περιμένω με ανυπομονησία την άφιξη του μπέμπη μου! Θυμάμαι πόσο χαλια ψυχολογικά ήμουν τότε, και ακομα πιο πολύ που χρειάστηκε 1 χρόνος και βάλε για να μείνω ξανά έγκυος. Κάθε εμπόδιο για καλό όμως. Σου εύχομαι ότι καλυτέρο και σύντομα να κρατάς στην αγκαλιά σου ένα πανέμορφο και υγιές αγγελάκι!

Nicoleta73
20-01-11, 08:27
kalhmera koritsia, eimai nea sto forum kai exw diabasei arketes periptoseis pou hlikrina me exoun ligo mperdepsei...egw molis extes ema8a oti exasa to mwraki mou stis eksi ebdomades kai eimai rakos, psaxnw apelpismenh na dw ti ftaiei...egw eida ygra kafe kai roz apo thn trhth ebdomada kuhshs (nomiza oti einai katysterhsh logo agxoys),otan phra thn apofash na paw sto giatro eimoun sxedon pende ebdomadwn. h b-xoriakh edeixne 314 monades-xarika poly, oxi omws kai h giatros moy pou par'ola afta mou edwse utrogestan, akoloutisan alles treis xoriakes pou peftane dramathka alla egw pisma nomiza pos 8a to swzame...oute egw ekana apoksesi, mou eipe aplos na parw mitrotan kai na perimenw na to apobalei o organismos...

...sygnwmh an sas kourasa, apo thn deyterh xoriakh klaiw ka8e mera kai anarwtiemai ti ftaiei, ti ekana sto mwraki mou... kai ti kanw twra ston eayto mou me to na parw xapia kai na perimenw...aplos...

msxbz
20-01-11, 14:18
kalhmera koritsia, eimai nea sto forum kai exw diabasei arketes periptoseis pou hlikrina me exoun ligo mperdepsei...egw molis extes ema8a oti exasa to mwraki mou stis eksi ebdomades kai eimai rakos, psaxnw apelpismenh na dw ti ftaiei...egw eida ygra kafe kai roz apo thn trhth ebdomada kuhshs (nomiza oti einai katysterhsh logo agxoys),otan phra thn apofash na paw sto giatro eimoun sxedon pende ebdomadwn. h b-xoriakh edeixne 314 monades-xarika poly, oxi omws kai h giatros moy pou par'ola afta mou edwse utrogestan, akoloutisan alles treis xoriakes pou peftane dramathka alla egw pisma nomiza pos 8a to swzame...oute egw ekana apoksesi, mou eipe aplos na parw mitrotan kai na perimenw na to apobalei o organismos...

...sygnwmh an sas kourasa, apo thn deyterh xoriakh klaiw ka8e mera kai anarwtiemai ti ftaiei, ti ekana sto mwraki mou... kai ti kanw twra ston eayto mou me to na parw xapia kai na perimenw...aplos...

Γεια σου Νικολετα και λυπάμαι για αυτο που σου συνεβη.. κ εγω εχασα ενα παιδι στις 9 εβδομαδες, ειχε απορροφηθει το εμβρυο και ηταν αδειος ο σακος. Πηρα και εγω mitrotan, αλλά αφου είχα κάνει απόξεση γιατί αποφάσισα να μην περιμένω να πέσει η χοριακη μου στο μηδεν και να αποβαλλω μόνη μου. Ηταν μεγάλο το κυημα και υπηρχε κινδυνος να μην καθαρισ εντελως..

για να μην πολυλογω. Το mitrotan ειναι για να κανει συσπασεις η μητρα σου, και να γεννησει. Δεν ξερω αν εχει παρενεργειες. Εγω το σταματησα στις 3 μερες γιατι ειχα πονους στους μυες.

Αυτο που ηθελα να σου πω ειναι να μην νιωθεις ασχημα με τον εαυτο σου! 80% των παλινδρομων κυησεων απο οσο εμαθα εχει να κανει με λαθος χρωμοσωματα, και δεν ηταν αναπτυξιμο το κυημα απο την φυση. Οποτε ο οργανισμος αποφασιζει να το παλινδρομησει και να το απορροφησει όσο γινεται, και τα υπολοιπα στοιχεια να τα αποβαλλει. Θα προτιμουσες να γινει κανονικο εμβρυο και μετα να ανακλαπυπτες πως δεν είχε καποιο μέλος του σωματός του ή των οργάνων του κα ικατοπιν να χαθει η να σου το παρουν, ενω είχες μαθει το φυλο και να εχεις ξεκινησεις ονειρα; Εγω έτσι το φιλοσοφησα και δεν επηρρεαστηκα καθολου.

Ελπιζω να βοηθησα, συγνωμη για την μακροσκελη απαντηση!

Nicoleta73
20-01-11, 19:27
eyxaristw terma filh mou, den me kourases, anti8etos 8a mporousa na pw oti diabazwntas tis dikes sas periptoseis prospa8w na iremisw...ta ebala asxima me ton eayto mou ,giati eixa arxisei idi na kanw oneira, kai twra ... ponaei to keno...

apoelina
20-01-11, 22:25
Γεια σας κορίτσια, είμαι νέα στην παρέα και από την Κύπρο. Χαίρομαι που υπάρχουν τέτοιες σελίδες να μοιραστείς εμπειρίες αν και δυσάρεστες, αλλά μαθαίνεις και πράγματα. Πριν από δύο μήνες είχα πάει για καθιερωμένο έλεγχο, ήμουν είδη έγκυος 17 εβδομάδων, και το αποτέλεσμα ήταν ότι χειρότερο, δεν υπήρχε κτύπος καρδίας αλλά ούτε και κίνηση από το έμβρυο, δυστυχώς. Με έπιασε πανικός, δεν μπορούσα να το δεκτό. Τράβησα πόνους για να γεννήσω, ήταν κοριτσάκι και θέλαμε τόσο πολύ ένα κοριτσάκι, νομίζω αυτό μου στοίχησε περισσότερο. Έχω ήδη ένα γιο 3,5 χρονών και ήθελε τόσο πολύ μια μικρή αδερφή. Μου στοίχισε πάρα πολύ, πάλεψα να το ξεπεράσω, μετρούσα τις μέρες μέχρι να δω περίοδο, πότε πρέπει να κάνω εξετάσεις κλπ, δεν το κρίβω ότι ακόμα κλαίω αλλά όχι όπως το πρώτο καιρό. Δεν άφησα σελίδα για σελίδα στο Ίντερνετ για να το ψάχνω, μου είχε γίνει έμμονη ιδέα, να βρώ μιαν απάντηση. Έχω ήδη κάνει αρκετές εξετάσεις, καρυότυπος, θρομβοφυλία, αντισώματα κλπ. Το πιο πιθανό είναι η θρομβοφυλία, τουλάχιστον ξέρουμε ότι αντιμετωπίζεται. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για μια γυναίκα αλλα όλες το παλέυουμε. Ευχαριστώ, ο θεός να σας έχει όλες καλά:D

Bianca76
21-01-11, 13:27
Γεια σας κορίτσια, είμαι νέα στην παρέα και από την Κύπρο. Χαίρομαι που υπάρχουν τέτοιες σελίδες να μοιραστείς εμπειρίες αν και δυσάρεστες, αλλά μαθαίνεις και πράγματα. Πριν από δύο μήνες είχα πάει για καθιερωμένο έλεγχο, ήμουν είδη έγκυος 17 εβδομάδων, και το αποτέλεσμα ήταν ότι χειρότερο, δεν υπήρχε κτύπος καρδίας αλλά ούτε και κίνηση από το έμβρυο, δυστυχώς. Με έπιασε πανικός, δεν μπορούσα να το δεκτό. Τράβησα πόνους για να γεννήσω, ήταν κοριτσάκι και θέλαμε τόσο πολύ ένα κοριτσάκι, νομίζω αυτό μου στοίχησε περισσότερο. Έχω ήδη ένα γιο 3,5 χρονών και ήθελε τόσο πολύ μια μικρή αδερφή. Μου στοίχισε πάρα πολύ, πάλεψα να το ξεπεράσω, μετρούσα τις μέρες μέχρι να δω περίοδο, πότε πρέπει να κάνω εξετάσεις κλπ, δεν το κρίβω ότι ακόμα κλαίω αλλά όχι όπως το πρώτο καιρό. Δεν άφησα σελίδα για σελίδα στο Ίντερνετ για να το ψάχνω, μου είχε γίνει έμμονη ιδέα, να βρώ μιαν απάντηση. Έχω ήδη κάνει αρκετές εξετάσεις, καρυότυπος, θρομβοφυλία, αντισώματα κλπ. Το πιο πιθανό είναι η θρομβοφυλία, τουλάχιστον ξέρουμε ότι αντιμετωπίζεται. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για μια γυναίκα αλλα όλες το παλέυουμε. Ευχαριστώ, ο θεός να σας έχει όλες καλά:D

Καλημέρα σου. Ευχομαι πολυυυυυυυυυυυυ γρηγορα να σου δωσει ο Θεος ενα κοριτσακι γλυκια μου και μην στεναχωριεσαι. Εγω ειμαι δεκαεξι εβδομάδων και περιμενω αγοράκι. Ξερεις μου εκανε μεγαλη εντυπωση η περιπτωση σου διοτι η εγκυμοσυνη σου ηταν προχωρημενη. Σταματησε ξαφνικα η καρδια του μωρου????Συνηθως παλλινδρομη κυηση δεν ξεκιναει σε τοσο προχωρημενο σταδιο. Τι εφταιξε τι σου ειπαν οι γιατροι?:sad:

Christie
21-01-11, 13:42
Καλημέρα σου. Ευχομαι πολυυυυυυυυυυυυ γρηγορα να σου δωσει ο Θεος ενα κοριτσακι γλυκια μου και μην στεναχωριεσαι. Εγω ειμαι δεκαεξι εβδομάδων και περιμενω αγοράκι. Ξερεις μου εκανε μεγαλη εντυπωση η περιπτωση σου διοτι η εγκυμοσυνη σου ηταν προχωρημενη. Σταματησε ξαφνικα η καρδια του μωρου????Συνηθως παλλινδρομη κυηση δεν ξεκιναει σε τοσο προχωρημενο σταδιο. Τι εφταιξε τι σου ειπαν οι γιατροι?:sad:

Συνηθως σε τετοια εβδομαδα δεν ονομαζεται πλεον παλλινδρομη κυηση αλλα ενδομητριος θανατος :(.. Εχω περασει κι εγω 2 παλλινδρομες α΄τριμηνου και μια διακοπη κυησης και σας καταλαβαινω απολυτα...

Αν θελεις βεβαια να μαθει η φιλη apoelina το λογο θανατου του εμβρυου θα επρεπε ο γιατρος της να εχει δωσει το κυημα για εξεταση..

Ευχομαι συντομα να ερημωσει το θεματακι αυτο και ολες να τα λεμε στα τοπικ με τις εγκυμοσυνες ;)

apoelina
21-01-11, 17:27

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και εμείς αυτό επιθυμούμε... Ακόμη το ψάχνουμε περιμένουμε και τις τελευταίες αναλύσεις σε μια βδομάδα. Δυστυχώς δεν μπορούσε να γίνει βιοψία στο μωράκι επειδή δεν υπάρχουν εξιδικευμένοι Ιατροί στην Κύπρο για να γίνει η βιοψία σε τέτοιο μικρό μωρό (Συνήθως γίνονται από 7 μηνών και πάνων), τουλάχιστον αυτήν την απάντηση πήρα όταν το έψαξα γιατί και εμείς αυτό επιθυμούσαμε, μιαν απάντηση. Από περιπτώσεις άλλες που άκουσα έχει που δεν πήραν ποτέ απάντηση, έμειναν με την απορία και τον πόνο του γιατί. Και η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν πολύ φυσιολογική, χωρίς πρόβλημα. Και αυτή κυλούσε ομαλά μέχρι την ημέρα που ανακαλύψαμε ότι όλα τελείωσαν... Ο θεός είναι μεγάλος. Έχω και εγώ αγοράκι και με την μαμά είναι ξετρελλαμένος και ναζιάρης, να είσαι προετοιμασμένη....:-P

msxbz
24-01-11, 15:26
Καλησπέρα κορίτσια! Ήθελα να ρωτήσω πόσες μέρες είχατε καφέ ή κόκκινα υγρά μετά απο απόξεση... έχει περάσει ένας μήνας. Μερικές μέρες δεν έχω τίποτα, μετά πάλι κάτι λίγα. Σήμερα θα τηλεφωνήσω στον γιατρό. Δεν έχω κάποια ενόχληση κ έττσι το άφηνα να δω μήπως απλά καθαρίζω.

ΛΙΝ
24-01-11, 18:03
Καλησπέρα κορίτσια! Ήθελα να ρωτήσω πόσες μέρες είχατε καφέ ή κόκκινα υγρά μετά απο απόξεση... έχει περάσει ένας μήνας. Μερικές μέρες δεν έχω τίποτα, μετά πάλι κάτι λίγα. Σήμερα θα τηλεφωνήσω στον γιατρό. Δεν έχω κάποια ενόχληση κ έττσι το άφηνα να δω μήπως απλά καθαρίζω.
καλησπερα! Αν εχεις διαβασει παραπανω ειχα και εγω δυστοιχος παλινδρομη κυηση(προσφατα).
Εκανα αποξεση 5/1/11 αιμα ειχα περιπου δυο εβδομαδες.

msxbz
25-01-11, 23:01
καλησπερα! Αν εχεις διαβασει παραπανω ειχα και εγω δυστοιχος παλινδρομη κυηση(προσφατα).
Εκανα αποξεση 5/1/11 αιμα ειχα περιπου δυο εβδομαδες.

Έκλεισα ρανταβου με τον γιατρο μου. Η απόξεση έγινε 29/12/10 και είχα πόε κόκκινα, πότε καφέ, πότε λίγα πότε πολλά, για 3 εβδομαδες. Σταμάτησε εντελώς για 2 μέρες. Είναι σχεδόν μήνας και πάλι αίμα! Περίοδος; Πολύ αίμα! Ή κάποιο πρόβλημα; Αν ήταν πρόβλημα δεν θα είχα πόνους ή ενοχλήσεις;

ΛΙΝ
26-01-11, 08:20
Έκλεισα ρανταβου με τον γιατρο μου. Η απόξεση έγινε 29/12/10 και είχα πόε κόκκινα, πότε καφέ, πότε λίγα πότε πολλά, για 3 εβδομαδες. Σταμάτησε εντελώς για 2 μέρες. Είναι σχεδόν μήνας και πάλι αίμα! Περίοδος; Πολύ αίμα! Ή κάποιο πρόβλημα; Αν ήταν πρόβλημα δεν θα είχα πόνους ή ενοχλήσεις;

καλημερα msxbz, μετα την αποξεση εκανες κολπικο υπεριχο? παντα μετα απο μια αποξεση ζηταει ο γιατρος να γινει υπεριχος(εμενα μου ειπαι σε δυο βδομαδες)
και η περιοδος απο την ημερα που γινεται η αποξεση ερχετε σε 30-35 μερες. Μη φοβασαι δεν θα υπαρχει προβλημα
πιθανο το αιμα που εχεις να ειναι η κανονικη σου περιοδος.
Ευχομαι ολα να σου πανε καλα!!!!και να ειναι ολα φυσιολογικα.

τι σου ειπαι ο γιατρος σου?

msxbz
26-01-11, 19:25
καλημερα msxbz, μετα την αποξεση εκανες κολπικο υπεριχο? παντα μετα απο μια αποξεση ζηταει ο γιατρος να γινει υπεριχος(εμενα μου ειπαι σε δυο βδομαδες)
και η περιοδος απο την ημερα που γινεται η αποξεση ερχετε σε 30-35 μερες. Μη φοβασαι δεν θα υπαρχει προβλημα
πιθανο το αιμα που εχεις να ειναι η κανονικη σου περιοδος.
Ευχομαι ολα να σου πανε καλα!!!!και να ειναι ολα φυσιολογικα.

τι σου ειπαι ο γιατρος σου?

Ο γιατρός μου δεν μου έκανε υπερηχο μετά την απόξεση. Τον ρώτησα και ειπε δεν χρειάζεται γιατί όλα πήγαν καλά. Τελικά τώρα που τον ρώτησα αν είναι φυσιολογικο να έω 3 εβδομάδες αίμα, ήθελε να ξέρω αν είχα περίοδο, αλλά με τόσο αίμα που να καταλάβω τι γίνεται. Έτσι κ αλλιώς λόγω θηλασμού πρωτοτόκου η περίοδος μου είναι πολύ σύντομη κ ανώδυνη, οπότε δεν καταλαβα την διαφορα.

Οι απορίες μου θα λυθούν την Δευτέρα που έκλεισα ραντεβου. Θέλει να μου κάνει υπέρηχο.

Ευχαριστώ για την απάντηση, με καθυσύχασες κάπως!

mariagiorgos
26-01-11, 22:20
καλησπερα σε ολες.ειμαι εγκυος και θελω να μοιραστω την ανησυχια μου μαζι σας.τελευταια περιοδοσ στις 11/12/2010. 2 τεστ κυησεως 13/1 θετικα. πρωτη χοριακη 14/1 277, 2η 17/1 1531, 20/1 3074 και 26/1 13049. εκανα 2 υπερηχους ο ενας στισ 19/1 ειδε σακο κυησης 6μμχ6μμχ2μμ χωρις εμβρυικα στοιχεια, σημερα 26/1 ξανα υπερηχο με σακο κυησης 17μμχ12μμχ7μμ και λεει εμβρυο ασαφες και οτι διδεται εντυπωση αρχομενων εμβρυακων στοιχειων. απο 13/1 οποτε και εκανα τα τεστ ειχα λιγο αιμα και απο τοτε καφε μια λιγα μια περισσοτερα.παιρνω μαγνησιο φυλλικο οξυ και ουτροτζεσταν 4 την ημερα. βρε κοριτσια λετε να παλλινδρομει?ο γιατρος λεει οτι εαν παλλινδρομουσε η χοριακη θα ηταν σταθερη η θα επεφτε. τι να πιστεψω?την βοηθεια σας και την εμπειρια σας.

msxbz
26-01-11, 22:53
καλησπερα σε ολες.ειμαι εγκυος και θελω να μοιραστω την ανησυχια μου μαζι σας.τελευταια περιοδοσ στις 11/12/2010. 2 τεστ κυησεως 13/1 θετικα. πρωτη χοριακη 14/1 277, 2η 17/1 1531, 20/1 3074 και 26/1 13049. εκανα 2 υπερηχους ο ενας στισ 19/1 ειδε σακο κυησης 6μμχ6μμχ2μμ χωρις εμβρυικα στοιχεια, σημερα 26/1 ξανα υπερηχο με σακο κυησης 17μμχ12μμχ7μμ και λεει εμβρυο ασαφες και οτι διδεται εντυπωση αρχομενων εμβρυακων στοιχειων. απο 13/1 οποτε και εκανα τα τεστ ειχα λιγο αιμα και απο τοτε καφε μια λιγα μια περισσοτερα.παιρνω μαγνησιο φυλλικο οξυ και ουτροτζεσταν 4 την ημερα. βρε κοριτσια λετε να παλλινδρομει?ο γιατρος λεει οτι εαν παλλινδρομουσε η χοριακη θα ηταν σταθερη η θα επεφτε. τι να πιστεψω?την βοηθεια σας και την εμπειρια σας.

Καλησπέρα και εύχομαι να μην έχεις άσχημα αποτελέσματα. Δεν είμαι ειδική, αλλά ο γιατρός μου είχε αναφέρει οτι πέφτει η χοριακή, αλλά αρχικά απορροφάται το έμβρυο αν παλινδρομήσει ενώ ο σάκος εξακολουθεί να μεγαλώνει κανονικά μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο στάδιο, κ μετά πια κάποια στιγμή σταματά κ αυτό και αρχίζει και πέφτει η ορμόνη... Εγώ είχα πολύ ψηλή χοριακή, με ελάχιστα στοιχεία εμβρύου..και μετά έπεσε.

ΑΛΛΑ επίσης μου έχει πει πως μερικά έμβρυα αργουν να δείξουν παλμους καρδιάς, έχει τύχει αυτό και ποτέ δεν ξέρεις.

Σου έυχομαι να πάνε όλα καλα.

goutsounaki
26-01-11, 23:27
Καλησπερα και ευχομαι να σου πανε ολα καλα !Καταρχας σε ποια εβδομαδα εισαι ? γιατη αν εισαι στην αρχη εως και την εβδομη ειναι δηνατον να μην φανη το εμβρυο ειναι και κατα ποσο καλος ειναι ο υπερηχοσ και αυτος που τον κανει .Η χοριακη ανεβαινει καλα ! οσο για το αιμα μπορη να ειναι μια ορμονικη διαταραχη η και μια μηκρη αποκολιση σημβαινουν σηχνα .Ευχωμαι να πνε ολα καλα αν πανε ζητησε τον να κανεις ιστραδιολη Ε2 και προγεστερονη ρωτησε και στο μηκροβιολογηκο να σου πουνε αν ειναι καλες η τημες .ΔΗΝΑΤΑ!

mariagiorgos
26-01-11, 23:55
βασει τεπ ειμαι 6 εβδ και 4 ημερων. επαφες ειχα 23/12 και 4/1

mariagiorgos
27-01-11, 08:36
καλημερα κοριτσια.την δευτερα μου ειπε ο γιατρος να κανω παλι β χοριακη και βλεπουμε.ελπιζει σε καθυστερημενη συλληψη που τωρα αναπτυσσεται. επισης μου ειπε οτι μπορει λογω θεσης και να μην φαινεται. η χοριακη ανεβαινει πολυ καλα και αυτο δινει ελπιδες οτι υπαρχει ζωη αυτο ακριβως μου ειπε. μου ειπε οτι βασει ημερομηνιων επφης αποκλειουμε την επαφη στισ 23/12 που ειχα και ελπιζουμε για τισ 4/1 που παλι ηρθα σε επαφη. αν ειναι τοτε ειναι σωστοσ και ο υπερηχος και η χοριακη.τι να πω δεν ξερω.οποια μπορει ας με βπηθησει. χιλια ευχαριστω και για τις χθεσινες απαντησεις.

angelic21
31-01-11, 13:57
καλημερα κοριτσια.την δευτερα μου ειπε ο γιατρος να κανω παλι β χοριακη και βλεπουμε.ελπιζει σε καθυστερημενη συλληψη που τωρα αναπτυσσεται. επισης μου ειπε οτι μπορει λογω θεσης και να μην φαινεται. η χοριακη ανεβαινει πολυ καλα και αυτο δινει ελπιδες οτι υπαρχει ζωη αυτο ακριβως μου ειπε. μου ειπε οτι βασει ημερομηνιων επφης αποκλειουμε την επαφη στισ 23/12 που ειχα και ελπιζουμε για τισ 4/1 που παλι ηρθα σε επαφη. αν ειναι τοτε ειναι σωστοσ και ο υπερηχος και η χοριακη.τι να πω δεν ξερω.οποια μπορει ας με βπηθησει. χιλια ευχαριστω και για τις χθεσινες απαντησεις.

κοπελιά νομίζω είναι λίγο νωρίς για να φαίνεται έμβρυο.. μετά την 6η-7η εβδομάδα αρχίζει να διακρίνεται. Όσο ανεβαίνει η χωριακή σου μην ανησυχείς..

mariagiorgos
31-01-11, 17:50
κοριτσια γεια σας. εκανα παλι χοριακη σημερα 31/1 28679,7 ενω στις 26/1 ηταν 13049. ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ καλη διοτι δεν ειναι απαραιτητο να διπλασιαζεται ανα 48 ωρες.οσο προχωραει η εγκυμοσυνη μου ειπε οτι πολλαπλασιαζεται ειτε στις 72 η στις 96 ωρες. ηταν αισιοδοξος.την τεταρτη εχω υπερηχο και ελπιζω να πανε ολα καλα.σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας

msxbz
31-01-11, 18:19
κοριτσια γεια σας. εκανα παλι χοριακη σημερα 31/1 28679,7 ενω στις 26/1 ηταν 13049. ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ καλη διοτι δεν ειναι απαραιτητο να διπλασιαζεται ανα 48 ωρες.οσο προχωραει η εγκυμοσυνη μου ειπε οτι πολλαπλασιαζεται ειτε στις 72 η στις 96 ωρες. ηταν αισιοδοξος.την τεταρτη εχω υπερηχο και ελπιζω να πανε ολα καλα.σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Αυτό ακούγεται καλό, μπράβο! άντε με το καλό να ακούστετε και την καρδούλα του!! Να μην χρειάζεται να γράφεις σε αυτό το πόστ αλλά εκεί που γράφουν για φυσιολογική εγκυμοσύνη!!!

christy28
23-02-11, 23:01
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=83005

ελπιζω να βοηθησει κι αλλες κοπελες με ιστορικο αποβολων!

niki niki
14-03-11, 16:26
kalispera sas...einai i prwti fora pou grafw,viwsa k egw mia palindromi kiusi...emeina egkios me ekswswmatiki...imoun stin 11i evdomada,den eixa kapoio sumptwma apla ithela na kanw uperixo apo moni mou..ekei anakalipsame oti den zouse to mwraki...eixa akousei kardoula stin 6i evdomada k 3 merwn..o giatros mou einai poli kalos alla logw oti einai se idiwtiko nosokomeio apofasisame na pame se ena giatro pou tha vrisketai se dimosio gia to oikonomiko thema...otan piga ston kainourio imoun 8 evdomadwn kai 5 imerwn...mou evale xeri gia na me eksetasei..otan piga sto nosokomeio gia apoksesi akousa oti tin epomeni mera egine to kako afou eixa paei ston giatro ton kainourio..de kserw an epaikse rolo i apla itan ena tuxaio gegonos...alla i skepsi mou paei k ekei...einai poli duskolo...to ithela toso polu...prospathw na anevw ligo psuxologika gia na kanw tin epomeni prospatheia..alla einai toso duskoloooooooo.....