PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΩΡΟ ΝΟΝΟΥ & ΝΟΝΑΣ

Σελίδες : 1 [2]

"φασολακι"
28-05-11, 13:16
εμενα το μωρο θα το βαπτισει η ανιψια μου,που ειναι μολις 13 χρονων,...τι δωρο να της παρω,;

13 χρονων πολυ μου αρεσουν οι μικρες ηλικιες
ο μητροπολιτης μας εχει βαλει οριο να ειναι πανω απο 15 η 17 αν θυμαμαι καλα
ρωτησε την μηπως θελει κατι συγκεκριμενο
εγω τους ρωτησα τους κουμπαρους μου

ARNIKOL
28-05-11, 23:39
Τώρα που θα παντρέψουμε ένα ζευγάρι και θα βαφτίσουμε το παιδάκι τους, ζητήσαμε μια ψηφιακή κάμερα. Σκεφτήκαμε ότι με τα παιδιά έχουμε να ζήσουμε μεγάλες στιγμές που αξίζει να τις καταγράψουμε (παρελάσεις, σχολικές γιορτές, αποφοιτήσεις...καλά το παρατράβηξα!).

maria- elpida
28-05-11, 23:44
Εμείς πάντως όταν γίναμε νονοί το ζευγάρι που ήξερε ότι είχαμε προγραμματίσει μετά την βάφτιση ένα ταξιδάκι στην Κων/λη εν όψει F1, μας πρότεινε να μας κάνει δώρο τα εισιτήρια του αγώνα.... πραγματικά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ (και αξέχαστο) δώρο... τα έχω φυλάξει σαν κόρη οφθαλμού !!!
τελειο δωρο!!!!
αν και θα προτιμουσα Ιταλια:rolleyes::rolleyes:!!

gogoca
31-05-11, 02:06
το δώρο της νονάς το πήραμε, πολύ ωραίο σετ Swarovsky, όμως το αμπαλάζ δεν είναι το κλασικό με το...διάφανο κουτί. Και ξέρω, είναι λίγο παλιομοδίτικο, αλλά αν θες πραγματικά να το προσφέρεις στην εκκλησία, τι γίνεται; πού μπορώ να βρω κουτί συσκευασίας;

ARNIKOL
31-05-11, 09:42
το δώρο της νονάς το πήραμε, πολύ ωραίο σετ Swarovsky, όμως το αμπαλάζ δεν είναι το κλασικό με το...διάφανο κουτί. Και ξέρω, είναι λίγο παλιομοδίτικο, αλλά αν θες πραγματικά να το προσφέρεις στην εκκλησία, τι γίνεται; πού μπορώ να βρω κουτί συσκευασίας;
Μπορείς να πας σε κάπιο μαγάζι με υαλικά και να ζητήσεις να σου φτιάξουν την μπομπονιέρα. έτσι το λέμε εμείς εδώ... Εγώ είχα πάει στα Costa Boda και μου έφτιαξαν μια πολύ ωραία μπομπονιέρα (20 ευρώ στοίχισε).

κατερινα κωστας
31-05-11, 10:30
σε ενα μαγαζι με ειδη συσκευασιας θα βρεις σιγουρα το κουτι που ψαχνεις...
ψαξε σε μια μηχανη αναζητησης κοντα στην περιοχη σου...

irene2
31-05-11, 10:35
εμεις στο γαμο ειχαμε παρει ενα σετ στην μια κουμπαρα και ενα ρολοι στην αλλη και επειδη δεν μου αρεσουν καθολου τα διαφανα κουτια πηγαμε τα δωρα εκει που μας εφτιαξαν τις μπομπονιερες και τα εκαναν με τουλι και διχτυ και λουλουδακια φυσικα με τα κοφετα τους πολυ εντυπωσιακες και παιχνιδιαρικες και το κυριοτερο στο υφος του γαμου...κατι τετοιο σκεφτομαι και για το δωρο της νονας φετος μονο το δωρο του κουμπαρου με προβληματιζει που ειναι πινακας δενξερω καν και αν θα το παω στην εκκλησια.σκεφτομαι ομως να βαλω ενα κουτι με μια καρτα μεσα που να αναγραφει το δωρο γιατι να εχει ο ενας το δωρο εκει και ο αλλος οχι μου κανει καπως θα τα δουν και γνωστοι και συγγενεις και θα λενε στον εναν πηραν δωρο?εχετα καμια καλη ιδεα?

Thaumataki
31-05-11, 13:55
εμεις στο γαμο ειχαμε παρει ενα σετ στην μια κουμπαρα και ενα ρολοι στην αλλη και επειδη δεν μου αρεσουν καθολου τα διαφανα κουτια πηγαμε τα δωρα εκει που μας εφτιαξαν τις μπομπονιερες και τα εκαναν με τουλι και διχτυ και λουλουδακια φυσικα με τα κοφετα τους πολυ εντυπωσιακες και παιχνιδιαρικες και το κυριοτερο στο υφος του γαμου...κατι τετοιο σκεφτομαι και για το δωρο της νονας φετος μονο το δωρο του κουμπαρου με προβληματιζει που ειναι πινακας δενξερω καν και αν θα το παω στην εκκλησια.σκεφτομαι ομως να βαλω ενα κουτι με μια καρτα μεσα που να αναγραφει το δωρο γιατι να εχει ο ενας το δωρο εκει και ο αλλος οχι μου κανει καπως θα τα δουν και γνωστοι και συγγενεις και θα λενε στον εναν πηραν δωρο?εχετα καμια καλη ιδεα?
Γιατί δε τα δίνεις και στους 2 πρίν τη βάπτιση;

irene2
31-05-11, 14:26
ετσι κι αλλιως στο σπιτι μας θα ειναι εκεινες τις μερες γιατι μενουν σε νησι απλα μ'αρεσει να ειναι στην εκκλησια.

Thaumataki
31-05-11, 15:08
ετσι κι αλλιως στο σπιτι μας θα ειναι εκεινες τις μερες γιατι μενουν σε νησι απλα μ'αρεσει να ειναι στην εκκλησια.
Επειδή δε θες να δημιουργηθεί πρόβλημα στην εκκλησία το πρότεινα.

boysmamy
22-09-11, 18:38
ποσο περιπου να κανει το δωρο τον κουμπαρων?απο ποσα λεφτα ειναι καλα ? ιδεα δεν εχω:(:(

MINNI
22-09-11, 18:47
Εμείς που βαφτίζουμε τη μικρή μας τη Κυριακή πήραμε στο νονό της ένα ρολόι αξιας 200€!
Αναλόγως και τί θέλετε εσεις να πάρετε....
Πάντως ένα δώρο απο 150 - 200€ είναι αρκετά καλό!!!!

bee
22-09-11, 19:04
Μέχρι 200-250€!Είναι δύσκολες εποχές.
(Πάρε κάτι διαχρονικό και χρηστικό)

boysmamy
22-09-11, 20:51
ειναι ζευγαρι και θα το βαφτισουν και οι δυο. και εγω ρολοι ελεγα αλλα δυο θα μου βγουν πολλα.Για το σπιτι παιρνουν κατι? ή τι αλλο να παρω? το εχω αφησει τελευταια στιγμη και εχω πελαγωσει:(

MINNI
22-09-11, 21:00
Συνήθως σε ζευγάρια παίρνουν κάτι για το σπίτι τους γιατί είναι πολλά τα λεφτά να πάρεις κάτι ξεχωριστά στον καθένα!

Θα μπορούσες να τους ρωτήσεις για το τί χρειάζονται ή τι προτιμούν. Βέβαια μ'αυτό τον τρόπο περιορίζεσαι, γιατί μπορεί να είναι κάτι ακριβό αυτό που θα σου πούν!!!

Απο την άλλη μπορείς να επιλέξεις εσύ κάποια μικροσυσκευή ηλεκτρική, κάποιο φωτιστικό δαπέδου, κάποιο σερβίτσιο φαγητού ή μαχαιροπήρουνα, υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές όμορφες και οικονομικές!!!

xristinio
22-09-11, 21:01
παρε καμια βιντεοκαμερα ή μια καλη φωτογραφικη μηχανη!

MaRiA06
22-09-11, 21:12
Και εμας ζευγαρη ηταν και φρεσκοπαντρεμενο και τους πηρα 2πολυ καλα τασακια κρυσταλινα(versace) για το σπιτι τους.Περιπου 230ευρω.

bee
22-09-11, 21:35
Πάρε κάτι για το σπίτι.Αλλιώς δύο ρολόγια,αξίας μέχρι 150€ έκαστο.Αλλιώς στη γυναίκα ένα κόσμημα και στον άντρα ρολόι.Όρισε ένα σταθερό ποσό που έχεις τη δυνατότητα να ξοδέψεις και πορεύσου με αυτό.
Η βιντεοκάμερα πολύ καλή λύση.

neraida11
22-09-11, 21:38
σιγουρα πρεπει να παρεις κατι για το σπιτι, με αυτα τα χρηματα δε θα μπορεσεις να παρεις δυο καλα προσωπικα δωρα

4 U
22-09-11, 21:59
εμείς του αγοράσαμε ψηφιακή κορνίδα 15'' (περίπου 200 €) ή οποία εκτός απο φωτο που μπορείς να φορτώσεις παίζει βιντεο και mp3 αρχεία και του δωσαμε επίσης ένα στικάκι με όλες τις φωτο απο την βάφτιση και όχι μόνο .. (φωτο και βίντεο του παιδιού απο τη γέννησή του μέχρι εκεινη τη μέρα καθε τόσο μας φέρνει και το στικάκι και ανανεώνουμε τα αρχεία με νεες φωτο και βιντεάκια ) την έχει στο σαλόνι του και καμαρώνει ο νονός μας το ζουζούνι του ...

Με το καλό η βάπτισή σας!

elion
22-09-11, 23:02
όταν είχα γίνει νονά μου πήραν ένα μίξερ της kenwood inox πανεμορφο και χρηστικό, το έχω 6 χρόνια τώρα. Ψηφιακές κορνίζες, λαπτοπ κλπ μου φαίνονται λίγο αναλώσιμα. Βέβαια όταν είναι άντρας ο νονός τι θα πάρεις...μάλλον ρολόι.

miriki
22-09-11, 23:18
Εμάς ο νονός μας έχει τρέλα με τη φωτογραφία και του πήραμε ένα φακό για τη μηχανή του.

swanocean
23-09-11, 08:33
Γιατί δεν τους ρωτάς μπορεί να σου πουν κάτι που τους λείπει πραγματικά.Εμάς η νονά μας μας είπε ότι θέλει ασημένιο βραχιόλι.Και μας στοίχισε τελικά 130 ευρώ.Μας βγήκε λίγο φτηνό αλλά ήταν πολύ ιδιαίτερο γιατί έχει κ περίεργο στυλ.

jetry
23-09-11, 08:54
εμείς πάλι τη βγάλαμε "φτηνά" έχοντας βρεί προσφορά διαμονής σε πολύ καλό ξενοδοχείο στο Πήλιο - κι εμάς ζευγάρι ήτανε- σε σαββατοκύριακο δίνανε τη διαμονή Δευτέρας δωρεάν και τους στείλαμε ένα τριημεράκι εκεί με 180 ευρώ.. Το ξενοδοχείο με spa πισίνες κτλ δε φαινότανε καθόλου να κοστίζει τόσο και μάλιστα τους ενθουσίασε γιατί στην Αθήνα άντε να βρεις χρόνο να κανονίσεις απόδραση... τους κάναμε και τα εισιτήρια και με 250 είμασταν οκ και για τους δύο. Αλλά εγώ γενικότερα έχω άλλη φιλοσοφία σχετικά με τα δώρα.. προτιμώ τα άυλα γιατί μόνο οι εμπειρίες μένουν :)

boysmamy
23-09-11, 10:28
ax σας ευχαρισρω πολυ κοριτσια μου δωσατε πολλες ιδεες. σκευτομαι να τους κανω μια λιστα απο αυτα και να μου πουν τι θελουν! γιατι ρωτησα και μου λενε οτι ¨""θελεις!!

PASOUMI
23-09-11, 11:53
Εμάς ο νονός μας έχει τρέλα με τη φωτογραφία και του πήραμε ένα φακό για τη μηχανή του.

Kαι εμεις στη νονα μας τα ιδια!

camouflage
23-09-11, 12:29
ax σας ευχαρισρω πολυ κοριτσια μου δωσατε πολλες ιδεες. σκευτομαι να τους κανω μια λιστα απο αυτα και να μου πουν τι θελουν! γιατι ρωτησα και μου λενε οτι ¨""θελεις!!

σε εμας η κουμπαρα μας ειχε παρει αυτη την ηλεκτρικη ψηστιερα και ειναι απο τις καλυτερες (τοτε ηταν και πιο ακριβη :shock:)
http://www.skroutz.gr/s/4780/Delonghi-BQ-58.html
σημασια δεν εχουν τα χρηματα σημασια εχει ποσο θα τους αρεσει και ποσο θα το χρησιμοποιησουν...

oneiraki
02-03-12, 20:39
Σκέφτομαι να κάνω δώρο στην νονά μας ένα τριήμερο κάπου με τον άνδρα της και την κόρη της. Νομίζω θα τους αρέσει καλύτερα από το να της πάρω πχ κάτι σε κόσμημα ή κάτι για το σπίτι,εγώ τουλάχιστον θα το προτιμούσα. Αλλά δεν θέλω να τους κλείσω πχ ένα συγκεκριμένο Σκ και να τους δεσμεύσω όμως δεν ξέρω πως μπορώ να το κάνω να είναι με ανοιχτές ημερομηνίες. Καμία ιδέα καμία κοπέλα που έκανε κάτι παρόμοιο?:)

xristinio
02-03-12, 21:10
Σκέφτομαι να κάνω δώρο στην νονά μας ένα τριήμερο κάπου με τον άνδρα της και την κόρη της. Νομίζω θα τους αρέσει καλύτερα από το να της πάρω πχ κάτι σε κόσμημα ή κάτι για το σπίτι,εγώ τουλάχιστον θα το προτιμούσα. Αλλά δεν θέλω να τους κλείσω πχ ένα συγκεκριμένο Σκ και να τους δεσμεύσω όμως δεν ξέρω πως μπορώ να το κάνω να είναι με ανοιχτές ημερομηνίες. Καμία ιδέα καμία κοπέλα που έκανε κάτι παρόμοιο?:)

κι εμεις ταξιδακι θα τους κανουμε δωρο....ψαχνω στο ιντερνετ οικονομικες προτασεις που εχουν ανοιχτες ημερομηνιες....ψαχνω κατι οικονομικο για να τους δωσω και καποια μετρητα για την βενζινη τους και 1-2 γευματα......

oneiraki
02-03-12, 22:01
κι εμεις ταξιδακι θα τους κανουμε δωρο....ψαχνω στο ιντερνετ οικονομικες προτασεις που εχουν ανοιχτες ημερομηνιες....ψαχνω κατι οικονομικο για να τους δωσω και καποια μετρητα για την βενζινη τους και 1-2 γευματα......

Έγώ σκέφτηκα να τους πάρουμε κανένα 3ήμερο-4ήμερο από το ekdromi.gr αλλά ο καλός μου λέει ότι είναι γύφτικο. Τους χάριζαν γάιδαρο και τον κοιτούσαν στα δόντια..!!!

mariab
02-03-12, 22:08
Νομίζω ότι δεν θα ήταν κακό αν πρώτα καταλήγατε εσείς σε 2-3 επιλογές και μετα ρωτούσατε τους νονούς πιο από αυτά θα ήθελαν. Έτσι και εσείς δεν κινδυνεύετε να βγείτε από το παράθυρο και ο νονός έχει κάποια δυνατότητα επιλογής, αλλιώς από ευγένεια είναι πολύ πιθανό να σας πει να πάρετε ότι θέλετε (εγώ γινομαι νονά σε 2 εβδομάδες και λέω ακριβώς αυτό. ντρέπομαι να ζητήσω). Νομίζω ότι δεν είναι κακό να γίνει έτσι. Βέβαια, εδώ που τα λέμε το δώρο είναι δώρο και ο νονός κανονικά δεν το διαλέγει. Οτι αγοραστεί με κέφι και αγάπη είναι καλοδεχούμενο.

mariab
02-03-12, 22:09

Να πω την αλήθεια τα μετρητά με χαλάνε λίγο. Δεν μου κάθονται καλά για δώρο στο νονό.

xristinio
03-03-12, 00:00
Να πω την αλήθεια τα μετρητά με χαλάνε λίγο. Δεν μου κάθονται καλά για δώρο στο νονό.

δεν ξερω κατα ποσο ειναι δωρο το να πληρωνουμε το ξενοδοχειο και να πληρωνουν οι ιδιοι τις βενζινες τους και τα φαγητα τους...νομιζω πως περισσοτερα θα κοστισει στους ιδιους ετσι.....οσο για την προσφορα απο το ιντερνετ μου το προτειναν οι ιδιοι...εχουν ξαναπαει ετσι και περασαν τελεια!

ΝΕΦΕΛΗ_1
03-03-12, 02:41
εγώ δεν θα διακινδύνευα να πάρω σαν δώρο μόνο το κόστος του ξενοδοχείου,γιατί σε περίπτωση που οι άνθρωποι δεν έχουν να διαθέσουν χρήματα την δεδομένη στιγμή για βενζίνες, φαγητά και ότι άλλο χρειάζεται ένα ταξίδι,μπορεί και να μην πάνε καν.Είναι σαν παίρνεις δώρο ένα ρολόι χειρός, αλλά να τους λες, το λουράκι βάλτε το μόνοι σας,θα φορεθεί σίγουρα αυτό το ρολόι?ειναι ημιτελές το δώρο λοιπόν.
συμφωνώ πως πρέπει να δώσεις και χρήματα για την βενζίνη και το φαγητό τους εκεί που θα πάνε.
Κατα τ αλλα μ αρεσει πολυ σαν δώρο,και εγώ θα το ήθελα εαν γινόμουν νονά!:mrgreen:

angel306
03-03-12, 04:04
Κοριτσια να κανω μια χαζη ερωτηση??Μην με κοροιδεψετε ομως ουτε να πειτε καμια κακια,ειμαι ασχετη σ'αυτα!Γιατι παιρνουμε δωρο στην νονα-νονο????

xristinio
03-03-12, 11:44
Κοριτσια να κανω μια χαζη ερωτηση??Μην με κοροιδεψετε ομως ουτε να πειτε καμια κακια,ειμαι ασχετη σ'αυτα!Γιατι παιρνουμε δωρο στην νονα-νονο????

για να τους ευχαριστησουμε που βαπτισαν το παιδι μας και το εκαν χριστιανο....εγω ετσι το εχω καταλαβει;)
παντος τους ειχαμε προτεινει 2-3 δωρα και διαλεξαν το ταξιδι....δεν ειναι κακο να το βρεις απο προσφορα...οι νονοι ειναι δικοι μας ανθρωποι και ξερουν οτι δεν ειμαστε ωνασσηδες....αλλωστε δεν αλλαζει η ποιοτητα του ταξιδιου αλλα το κοστος(εχετε δει τη διαφημηση της trivago στην τηλεοραση?)

Irini1983
04-03-12, 18:47

Πλέον υπάρχουν πολλές προσφορές στο ίντερνετ για ταξίδια που μπορούν να στοιχίσουν οικονομικά χωρίς να φαίνεται καθόλου!! Όωπς είπε και κάποια κοπέλα πιο πριν για το ταξίδι στο Πηλιο..Υπάρχουν προσφορές για 3ημερα συνήθως που περιλαμβάνουν διαμονη, σπα, φαγητό σε φοβερά ξενοδοχεία σε καλές τιμές!!!
Και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω γιατί είναι και πρωτότυπο και στις μέρες μας το καλύτερο δώρο που μπορείς να κάνεις σε καποιον μιας και όλοι έχουν κλειστεί σπίτι με την κρίση...
όταν το κανονίσω θα σας ενημερώσω και εσάς!!

oneiraki
04-03-12, 19:10
Πλέον υπάρχουν πολλές προσφορές στο ίντερνετ για ταξίδια που μπορούν να στοιχίσουν οικονομικά χωρίς να φαίνεται καθόλου!! Όωπς είπε και κάποια κοπέλα πιο πριν για το ταξίδι στο Πηλιο..Υπάρχουν προσφορές για 3ημερα συνήθως που περιλαμβάνουν διαμονη, σπα, φαγητό σε φοβερά ξενοδοχεία σε καλές τιμές!!!
Και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω γιατί είναι και πρωτότυπο και στις μέρες μας το καλύτερο δώρο που μπορείς να κάνεις σε καποιον μιας και όλοι έχουν κλειστεί σπίτι με την κρίση...
όταν το κανονίσω θα σας ενημερώσω και εσάς!!

Αυτό σκέφτομαι και εγώ όμως δεν θα πρέπει να τους δώσεις το κουπόνι για να πάνε το οποίο αναγράφει την τιμή?

Irini1983
04-03-12, 19:29
Αυτό σκέφτομαι και εγώ όμως δεν θα πρέπει να τους δώσεις το κουπόνι για να πάνε το οποίο αναγράφει την τιμή?

Αυτό δεν το είχα υπολογίσει αλλά έχεις δίκιο :razz::razz: Πωπωω δεν το σκεφτηκα καθόλου και να φανταστεις το κοιτάω καιρό τώρα τι χαζή που είμαι!!! Ίσως βέβαια κατόπιν συνενόησης με τους ιδιοκτήτες αν τους πούμε ότι είναι δώρο και να στείλουμε το κουπόνι μέσω φαξ να υπάρχει κάποια τέτοια λύση.....:confused: Δεν μπορεί, καιροι που είναι, κάτι ίσως γίνεται ώστε να το αποφύγουμε αυτό..

oneiraki
04-03-12, 19:32
Αυτό δεν το είχα υπολογίσει αλλά έχεις δίκιο :razz::razz: Πωπωω δεν το σκεφτηκα καθόλου και να φανταστεις το κοιτάω καιρό τώρα τι χαζή που είμαι!!! Ίσως βέβαια κατόπιν συνενόησης με τους ιδιοκτήτες αν τους πούμε ότι είναι δώρο και να στείλουμε το κουπόνι μέσω φαξ να υπάρχει κάποια τέτοια λύση.....:confused: Δεν μπορεί, καιροι που είναι, κάτι ίσως γίνεται ώστε να το αποφύγουμε αυτό..

Αλλά και πάλι δεν θα πρέπει να τους δώσεις κάτι?Για να δούν πχ την προσφορά?ότι πχ μπορούν να πάνε ως τότε και περιλαμβάνει αυτά?Και αυτό το σκέφτηκα (να το στείλεις με φαξ) αλλά από την άλλη πρώτον πρέπει να σου πούνε πότε θα κλείσουνε και δεύτερον σιγά αν πχ του το στείλεις με φαξ αυτουνού νωρίτερα να μην το θυμάται

jo89
04-03-12, 19:52
Γιατι δεν τους λες το δωρο που θες να τους κανεις για να σου πουν αυτοι ημερομηνιες???
Ανοιχτο θα ναι καπως δυσκολο γιατι μπορει να βγεις εκτος προυπολογισμου...Τα ξενοδοχεια αλλαζουν τις τιμες τους αναλογα με την περιοδο....
Οσο για το θεμα χαρτια κτλ..μπορεις να συννενοηθεις με το ξενοδοχειο η με το ταξιδιωτικο κτλ...και να τα κανονισεις ολα εσυ χωρις να εχουν χαρτια στα χερια τους....το μονο χαρτι που θα χρειαστουν αν πανε μονο σε ξενοδοχειο ειναι η ''κρατηση''που λεμε απλα ενα χαρτι για να πιστοποιουν στην ουσια πως ειναι αυτοι....το οποιο δεν ειναι απαραιτητο να γραφει τιμες κτλ..συνηθως δεν γραφει...αν πεις πως ειναι για δωρο θα καταλαβουν στο ξενοδοχειο και θα τα ακνονισετε ετσι...!!Οτι χρειαστεις ρωτα με ημουν υπευθυνη 3 χρονια σε τουριστικο γραφειο....οπου μπορω να βοηθησω ευχαριστως...;);)

Υγ....τελειοοοο και σαν ιδεα και γω θα θελα πολυ ενα ταξιδακι σαν δωρο θα τ ευχαριστηθουν περισσοτερο πιστευω

oneiraki
04-03-12, 19:59
Γιατι δεν τους λες το δωρο που θες να τους κανεις για να σου πουν αυτοι ημερομηνιες???
Ανοιχτο θα ναι καπως δυσκολο γιατι μπορει να βγεις εκτος προυπολογισμου...Τα ξενοδοχεια αλλαζουν τις τιμες τους αναλογα με την περιοδο....
Οσο για το θεμα χαρτια κτλ..μπορεις να συννενοηθεις με το ξενοδοχειο η με το ταξιδιωτικο κτλ...και να τα κανονισεις ολα εσυ χωρις να εχουν χαρτια στα χερια τους....το μονο χαρτι που θα χρειαστουν αν πανε μονο σε ξενοδοχειο ειναι η ''κρατηση''που λεμε απλα ενα χαρτι για να πιστοποιουν στην ουσια πως ειναι αυτοι....το οποιο δεν ειναι απαραιτητο να γραφει τιμες κτλ..συνηθως δεν γραφει...αν πεις πως ειναι για δωρο θα καταλαβουν στο ξενοδοχειο και θα τα ακνονισετε ετσι...!!Οτι χρειαστεις ρωτα με ημουν υπευθυνη 3 χρονια σε τουριστικο γραφειο....οπου μπορω να βοηθησω ευχαριστως...;);)

Υγ....τελειοοοο και σαν ιδεα και γω θα θελα πολυ ενα ταξιδακι σαν δωρο θα τ ευχαριστηθουν περισσοτερο πιστευω

Αν κλείσουμε από κάποιο site με προσφορές τότε μπορούν πχ να πάνε μέσα στον επόμενο ένα μήνα ,έχουν ανοιχτές ημερομηνίες αυτά. Έτσι πήραμε και εμείς ένα ΣΚ που μπορούσαμε να το πάμε μέσα στον επόμενο 1,5 μήνα. Σίγουρα θα είναι πιο φθηνό από το να το κλείσεις σε πρακτορείο πχ.

jo89
04-03-12, 20:12
Αν κλείσουμε από κάποιο site με προσφορές τότε μπορούν πχ να πάνε μέσα στον επόμενο ένα μήνα ,έχουν ανοιχτές ημερομηνίες αυτά. Έτσι πήραμε και εμείς ένα ΣΚ που μπορούσαμε να το πάμε μέσα στον επόμενο 1,5 μήνα. Σίγουρα θα είναι πιο φθηνό από το να το κλείσεις σε πρακτορείο πχ.

Nαι ενταξει αν βρεις κατι τετοιο δεν το συζητω...απλα λεω μπορει πχ εσυ να το κλεισεις τωρα αλλα αυτοι να θελουν να πανε πασχα τοτε θα σε χρεωσουν παραπανω αυτο εννοω....το θεμα ειναι να τους βολευει....
Ψαξου εχει οντως φθηνα και ωραια πραγματα...και σαν δωρακι τελειο εγω προσωπικα θα τ εκτιμουσα πολυ....τωρα για το θεμα βενζινες κτλ που αναφερθηκε...εκει δεν μπορεις να κανεις πολλα εκτος αν τους κλεισεις γκρουπακι σε ταξιδιωτικο να εχει και μεταφορα μαζι...αλλα σιγουρα αν κλεισεις μονο ξενοδοχειο θα βγει πιο φτηνα....αλλα για τ θεμα χαρτια κτλ μην στεναχωριεσαι θα μιλησεις με τ ξενοδοχειο και δεν θα αναφερθουν τιμες κτλ...

oneiraki
04-03-12, 20:17
Nαι ενταξει αν βρεις κατι τετοιο δεν το συζητω...απλα λεω μπορει πχ εσυ να το κλεισεις τωρα αλλα αυτοι να θελουν να πανε πασχα τοτε θα σε χρεωσουν παραπανω αυτο εννοω....το θεμα ειναι να τους βολευει....
Ψαξου εχει οντως φθηνα και ωραια πραγματα...και σαν δωρακι τελειο εγω προσωπικα θα τ εκτιμουσα πολυ....τωρα για το θεμα βενζινες κτλ που αναφερθηκε...εκει δεν μπορεις να κανεις πολλα εκτος αν τους κλεισεις γκρουπακι σε ταξιδιωτικο να εχει και μεταφορα μαζι...αλλα σιγουρα αν κλεισεις μονο ξενοδοχειο θα βγει πιο φτηνα....αλλα για τ θεμα χαρτια κτλ μην στεναχωριεσαι θα μιλησεις με τ ξενοδοχειο και δεν θα αναφερθουν τιμες κτλ...

Η βάφτιση θα είναι 3/6 οπότε πλέον μιλάμε για καλοκαίρι. Γι'άυτό και σκέφτομαι ότι μία εκδρομούλα κάπου κοντά (γιατί έχουν και ένα κοριτσάκι 2 ετών) θα εκτιμηθεί περισσότερο.Οι αποδράσεις είναι πάντα όμορφες..Τώρα επειδή θα είναι και κοντά (τύπου Εύβοια ή κάπου κοντά Πελοπόνησο) δεν θα είναι πια και τόσες οι βενζίνες!Δεν θα τους στείλουμε και στο Παρίσι:)

jo89
04-03-12, 20:24
Η βάφτιση θα είναι 3/6 οπότε πλέον μιλάμε για καλοκαίρι. Γι'άυτό και σκέφτομαι ότι μία εκδρομούλα κάπου κοντά (γιατί έχουν και ένα κοριτσάκι 2 ετών) θα εκτιμηθεί περισσότερο.Οι αποδράσεις είναι πάντα όμορφες..Τώρα επειδή θα είναι και κοντά (τύπου Εύβοια ή κάπου κοντά Πελοπόνησο) δεν θα είναι πια και τόσες οι βενζίνες!Δεν θα τους στείλουμε και στο Παρίσι:)

Ωραια τοτε...!!!:D:D μακαρι να τους αρεσει και αυτους οπως και εμας.....:D:D
Εεεε ρε να μην εχω και εγω μια κουμπαρα να με στειλει καπου:grin::grin:

oneiraki
04-03-12, 20:24
Ωραια τοτε...!!!:D:D μακαρι να τους αρεσει και αυτους οπως και εμας.....:D:D
Εεεε ρε να μην εχω και εγω μια κουμπαρα να με στειλει καπου:grin::grin:

Εμένα μου λες???Γιατί έχω εγώ??:p:p

jo89
04-03-12, 20:27
Εμένα μου λες???Γιατί έχω εγώ??:p:p

Θες να κουμπαριασουμε???θα σε στελνω μια εγω και μια εσυ...χαχα!!:D

oneiraki
04-03-12, 20:28
Θες να κουμπαριασουμε???θα σε στελνω μια εγω και μια εσυ...χαχα!!:D

Ναι αμέ!Στο δεύτερο:D:wink:

maripose
05-03-12, 17:07
Πάντως εγώ το θεωρώ φτήνια -όχι από άποψη τιμής μόνο γιατί αυτό είναι σχετικό- το να κάνω δώρο στον κουμπάρο μου μια απόδραση..
Βάσει παράδοσης πρέπει να είναι κάτι που θα του μείνει να το έχει.
Άσε που με τα κουπόνια και τις προσφορές μπορείς να κλείσεις εκδρομή με 100 για δύο άτομα μη σου πω και λιγότερο, γεγονός που το κάνει να φαίνεται ακόμη πιο τσίπικο. Στο κάτω κάτω τον κουμπάρο τον τιμάς που βαπτίζει το παιδάκι σου, δείξε το κιόλας... καλύτερα να κόψεις από αλλού και να βάλεις κάτι παραπάνω για τον κουμπάρο. Επίσης τον ρωτάς αν μπορεί να συμπληρώσει για βενζίνες φαγητά κτλ κτλ; Καλές οι αποδράσεις αλλά πρακτικό είναι το θέμα..
Εμείς στη νονά μας που είναι φιλόλογος της πηραμε έναν πίνακα από το Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης αντίγραφο αρχαίας παράστασης σε πολύ καλή τιμή και το έχει και καμαρώνει.. Όταν με το καλό βαπτίσουμε τη μικρή που ακολουθεί ξέρω ήδη τι θα πάρουμε στην άλλη μας νονά μιας και τρελαίνεται για συγκεκριμένο ακριβό hobby και σίγουρα θα ξετρελαθεί. Επειδή πάντα έχω τρέλα με τα δώρα συμβουλεύω να κοιτάτε την ψυχή του άλλου να είναι κάτι που θα το ευχαριστηθεί για να το εκτιμήσει και μην κοιτάμε μόνο την τσέπη μας. Με καλή θέληση και μπόλικο χρόνο συνδυάζονται και τα δύο ειδικά τώρα που πολλοί ρίχνουν κατά πολύ τις τιμές τους :)

xristinio
05-03-12, 17:56
δεν ειναι ωραιο να αποκαλεις φτηνια αυτο που μπορει να διαθεσει καποιος σαν δωρο....δεν κρινουμε τον αλλο απο την αξια του δωρου αλλα αν το προσφερει με αγαπη....και στο φιναλε δεν θα κακοπερασουν κιολας στο ταξιδι...
οταν βαπτισα πριν 6 χρονια μου εκαναν δωρο ενα κολιε...ουτε που βγηκε ποτε απο το κουτι του...οι νονοι μας αρραβωνιαστηκαν περσι οποτε απο χρυσαφικα ειναι πληρεις και διαλεξαν το ταξιδι....

matilda38
05-03-12, 18:33
Φτήνια το ταξιδακι? :confused: Δεν καταλαβαινω γιατι?
Για να επιλεγει παντως να τους κανει ενα τετοιο δωρο παει να πει οτι τους γνωριζει καλα και θα τους αρεσει , οπως γνωριζεις και εσυ maripose την κουμπαρα σου που λατρεψε το αντιγραφο του πίνακα - αν και αυτο ψιλοασυνηθιστο/προτοτυπο δωρο.:wink::smile:
Ασε που ειναι και πολυ προτοτυπο:!: Εμενα θα μου αρεσε παααααρα πολυ!!

Παντως τετοιες εκφρασεις (φτηνια) (τσιπικο) ειναι το λιγοτερο αγενεις και προσβλητικες και καλο ειναι να αποφευγονται αν δεν θελουμε να δημιουργησουμε θεματα...Με αγαπη το λεω:wink:

maripose
06-03-12, 09:53
Μα δεν το είπα για να προσβάλω κάποιον αλοίμονο..:oops:
Απλά εμείς στην Κρήτη έτσι το χουμε. Αυτά δεν τα θεωρούμε δώρα.
Και πάντα αποτελεί προσωπική άποψη δεν ήθελα να θίξω κανέναν και ζητώ συγγνώμη αν κάποιος το πήρε προσωπικά!

sofi@p
06-03-12, 11:01
[QUOTE=maripose;2321911]Μα δεν το είπα για να προσβάλω κάποιον αλοίμονο..:oops:
Απλά εμείς στην Κρήτη έτσι το χουμε. Αυτά δεν τα θεωρούμε δώρα.
Και πάντα αποτελεί προσωπική άποψη δεν ήθελα να θίξω κανέναν και ζητώ συγγνώμη αν κάποιος το πήρε προσωπικά![/QUOTE
στην Κρήτη τα δώρα που έχουμε είναι τα χρήματα... όλοι χαρίζουν... για αυτό και καλούμε 1000 άτομα.

my billy
06-03-12, 11:26
εμείς πάλι τη βγάλαμε "φτηνά" έχοντας βρεί προσφορά διαμονής σε πολύ καλό ξενοδοχείο στο Πήλιο - κι εμάς ζευγάρι ήτανε- σε σαββατοκύριακο δίνανε τη διαμονή Δευτέρας δωρεάν και τους στείλαμε ένα τριημεράκι εκεί με 180 ευρώ.. Το ξενοδοχείο με spa πισίνες κτλ δε φαινότανε καθόλου να κοστίζει τόσο και μάλιστα τους ενθουσίασε γιατί στην Αθήνα άντε να βρεις χρόνο να κανονίσεις απόδραση... τους κάναμε και τα εισιτήρια και με 250 είμασταν οκ και για τους δύο. Αλλά εγώ γενικότερα έχω άλλη φιλοσοφία σχετικά με τα δώρα.. προτιμώ τα άυλα γιατί μόνο οι εμπειρίες μένουν :)
κ εμεις το ιδιο σχεδον καναμε στους νονους μας!ενα διημερο στο Πηλιο σε σουπερ σουιτα με σπα κ.α 300κατι ευρω ειχα στοιχισει. το ευχαριστηθηκαν πολυ τους το ειχαμε κανει εκπληξη εξαλλου δεν μας ελεγαν τι ηθελαν:rolleyes:
ειναι κ ταξιδιαρικα πουλια κ δεν υπηρχε περιπτωση να μην τους αρεσει:mrgreen:

my billy
06-03-12, 11:32
οχι απαρατητα! αυτο που ειχαμε κλεισει στους νονους ισχυε για εναν χρονο κ ειχε τις ιδιες τιμες για σαβ/κο κ αργιες κ γιορτες κ αλλη για καθημερινες οποια περιοδο κ αν ηταν. σκεψου οτι το κλεισαμε Σεπτεμβριο κ πηγαν των Φώτων.
επειδη η κουμπαρα μου θηλαζε κ ηθελαν να πανε χωρις το μωρο για συσφιξη σχεσεων...:lol: δεν ηξερα ποσο καιρο θα τους παρει να μπορεσουν.
υπαρχουν ψαξτο! 1μισης μηνας μονο ειναι αρκετα δεσμευτικο.

jetry
06-03-12, 13:14
Κορίτσια προσέξτε μην την πατήσετε μόνο.. την τελευταία φορά που πήρα κουπόνι για σουκου πριν κανένα μήνα με τα χιόνια για Τρίκαλα κορινθίας όποτε έπαιρνα τηλέφωνο και έλεγα για το κουπόνι δεν είχαν διαθεσιμότητα... Η προσφορά του μήνα έληξε και εννοείτε τα χρήματα πήγαν χαμένα.. Το καλύτερο; Επειδή θα ερχόταν άλλο ένα ζευγάρι μαζί μας στον ίδιο ξενώνα εκείνοι βρήκαν μια χαρά δωμάτιο την ίδια μέρα που επικοινώνησα κι εγώ για το δικό μας. Αλλά βλέπεις εκείνοι ήταν άνευ κουπονιού.. Οπότε δεν ξέρω ίσως σε Τουριστικό γραφείο βρειτε τελικά καλύτερες και έγκυρες προσφορές.

matilda38
06-03-12, 13:24
Κορίτσια προσέξτε μην την πατήσετε μόνο.. την τελευταία φορά που πήρα κουπόνι για σουκου πριν κανένα μήνα με τα χιόνια για Τρίκαλα κορινθίας όποτε έπαιρνα τηλέφωνο και έλεγα για το κουπόνι δεν είχαν διαθεσιμότητα... Η προσφορά του μήνα έληξε και εννοείτε τα χρήματα πήγαν χαμένα.. Το καλύτερο; Επειδή θα ερχόταν άλλο ένα ζευγάρι μαζί μας στον ίδιο ξενώνα εκείνοι βρήκαν μια χαρά δωμάτιο την ίδια μέρα που επικοινώνησα κι εγώ για το δικό μας. Αλλά βλέπεις εκείνοι ήταν άνευ κουπονιού.. Οπότε δεν ξέρω ίσως σε Τουριστικό γραφείο βρειτε τελικά καλύτερες και έγκυρες προσφορές.

Αυτο ειναι απατη ! Το κατηγγειλες?

mimika2011
06-03-12, 13:42
Άποψή μου είναι οτι μπορεί το ταξιδάκι να είναι ωραίο, αλλά μπορεί να μην αρέσει σε αυτόν που του το προσφέρεις για χίλιους δύο λόγους...Ειδικά αμα τον δεσμεύεις και χρονικά...Εγώ θα σου πρότεινα να δορίσεις στους νονούς μια κορνίζα με μια πολύ ωραία και χαρακτηριστική φωτογραφία της βάφτισης, ένα άλμπουμ με τα κυριότερα στιγμιότηοα, το dvd, κι απο κει και πέρα, να τους δώσεις τα χρήματα, όσα διαθέτεις, γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι, και να πάνε μόνοι τους σε όποιο μέρος θέλουν, όποτε θέλουν, να μείνουν σε όποιο κατάλυμμα θέλουν, να το χαρούν!Και στο λέω αυτό γιατι ο δικός μου ο κουμπάρος, ευτυχως μας ρώτησε κι επιλέξαμε να μας δώσει τα χρήματα και να τα διαθέσουμε σε ένα ταξίδι στην Νορβηγία που ήταν όνειρο ζωής για μας...Ουσιαστικά τα χρηματά του κάλυψαν το 1/4 των εισιτηρίων, αλλά και πάλι κέρδος το είχαμε!!!!Τα διαθέσαμε σε κάτι που πραγματικά θέλαμε

maripose
07-03-12, 13:15
Αυτο ειναι απατη ! Το κατηγγειλες?

α ωραία δεν είμαι η μόνη...
Εγώ είχα αγοράσει αποτρίχωση/σπα και ποτέ δεν έβγαλα άκρη...

liveloula2
07-03-12, 15:11
Καλησπερα κι απο μενα...Εχω ξεκινησει σιγα σιγα να σχεδιαζω τη βαφτιση του μπεμπακου μου που θα γινει το καλοκαιρι και ομολογω οτι στα θεματα του φορουμ εχω βρει καταπληκτικες ιδεες....Θα ηθελα τη γνωμη σας οσον αφορα τα δωρα νονου νονας.Το μωρο θα το βαφτισουν τα παιδια μιας πολυ καλης φιλης ηλικιας 12 αγορι και 17 κοριτσι.Καμια ιδεα για δωρα που να απευθυνονται σε αυτη την ηλικια?????

liveloula2
07-03-12, 22:36
Καμια ιδεα?:confused:

nea-mama
08-03-12, 00:18
Εγώ πάντως στις νονες του μπέμπη έδωσα απο 100 ευρώ στην καθεμία. Όσα μπορούσαμε να διαθέσουμε δηλαδη. Κι έμειναν ευχαριστημένες

oneiraki
08-03-12, 08:31
Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω με τι παίζουν τα αγόρια 12 χρονών αλλά φαντάζομαι κάτι τύπου ηλεκτρονικό παιχνιδάκι και κανένα κόσμημα για το κοριτσάκι?

maripose
08-03-12, 08:32
Καλησπερα κι απο μενα...Εχω ξεκινησει σιγα σιγα να σχεδιαζω τη βαφτιση του μπεμπακου μου που θα γινει το καλοκαιρι και ομολογω οτι στα θεματα του φορουμ εχω βρει καταπληκτικες ιδεες....Θα ηθελα τη γνωμη σας οσον αφορα τα δωρα νονου νονας.Το μωρο θα το βαφτισουν τα παιδια μιας πολυ καλης φιλης ηλικιας 12 αγορι και 17 κοριτσι.Καμια ιδεα για δωρα που να απευθυνονται σε αυτη την ηλικια?????

με το καλό!!
Το μωρό του αδελφού μου θα το βαπτίσει ο γιός του κουμπάρου του που είναι 7 χρονών :) Ο αδερφός μου θέλει να το πάρει το playstation. Δε συμφωνώ γενικά με τα παιχνίδια αυτού του είδους αλλά είναι μια ιδέα.

mariab
08-03-12, 09:49
με το καλό!!
Το μωρό του αδελφού μου θα το βαπτίσει ο γιός του κουμπάρου του που είναι 7 χρονών :) Ο αδερφός μου θέλει να το πάρει το playstation. Δε συμφωνώ γενικά με τα παιχνίδια αυτού του είδους αλλά είναι μια ιδέα.

Νομίζω ότι το playstation ειναι για πιο μεγάλα παιδιά. Να κοιτάξει καλύτερα για x-box. Είναι απόλυτα για την ηλικία του.

Να ξαναπώ πάντως παιδιά ότι εμένα ΔΕΝ μου αρέσουν τα χρήματα σαν δώρο, είτε πρόκειται για κουμπαριά, είτε για απλή γιορτή. Δείχνει μία αδιαφορία. Δεν μπαίνω στον κόπο να σκεφτώ τι σου αρέσει και να ψάξω, οπότε σου δίνω χρήματα και τέλειωσα. Δεν θα δεχόμουν με τίποτα να μου δώσουν οι γονείς του παιδιού φακελάκι. Θεωρώ ότι το δώρο μπορεί κάλιστα να είναι συμβολικό, αλλά πρέπει να υπάρχει. Ας μου πάρουν μια γλάστρα με ένα δεντράκι, μια λεμονιά ή μια ελίτσα. Τέλειο δώρο. Θα το κοιτάω να μεγαλώνει και θα σκέφτομαι το βαφτηστήρι μου. Οικονομικό, ευγενικό και συμβολικό. Προτιμώ 100 φορές κάτι τέτοιο παρά τα χρήματα. Εάν θέλεις να βοηθήσεις οικονομικά το φίλο σου δώστου τα χρήματα σε άσχετη φάση.

liveloula2
08-03-12, 14:59
Κι εγω κατι σε ηλεκτρονικο παιχνιδι σκεφτομουνα αλλα τα εχει ολα!Μαλλον θα πρεπει να τον ρωτησω τι θα ηθελε αλλα απο την αλλη σκεφτομαι μηπως μου πει κατι πολυ ακριβο γιατι τα παιδια δεν εχουν και αισθηση των χρηματων...Αν παντως σας ερθει καμια αλλη ιδεα θα με βοηθησει πολυ!:D

oneiraki
08-03-12, 15:01
Κορίτσια εγώ νομίζω πως βρήκα τελικά δωράκι!Πως σας φαίνεται? http://www.xatziiordanou.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&products_id=3463&ref=bestprice.gr Προτίμησα τελικά το κόσμημα αντί για τι ταξίδι:)

liveloula2
08-03-12, 15:19
Εξαιρετικο!Πολυ καλη επιλογη...

mariakr
08-03-12, 16:28

Επειδή σ'αυτή την ηλικία μπαίνουν στην προεφηβεία (για το αγοράκι λέω) πρέπει να ξεφύγεις λίγο από το καθαρά παιδικό στυλ. Είχα κι εγώ έναν παρόμοιο προβληματισμό. Μπορείς ίσως να πάρεις ένα ποδήλατο για την ηλικία του.
Αν έχει κάποιο χόμπι (π.χ. μοντελισμό κτλ) να του πάρεις κάτι σχειτικά με αυτό, ή αν ασχολείται με κάποιο άθλημα κάτι σχετικό πάλι.
Κάτι που να συναρμολογείται ή αν του αρέσουν τα τηλεκατευθυνόμενα παιχνίδια που μοιάζουν με αληθινά (δεν ξέρω και πόσα θα ήθελες να διαθέσεις). Επίσης δεν είναι κακό να ρωτήσεις τα παιδιά τι θα ήθελαν ή τους γονείς που ξέρουν τα ενδιαφέροντά τους καλύτερα τι θα τους άρεσε να πάρεις καμιά ιδέα.
Στο κορίτσι τώρα θα μπορούσες να της πάρεις ένα κινητό, ή να της διαλέξεις ρούχα και παπούτσια, ή ένα ρολόι ή κόσμημα που θα της μείνει κιόλας (τα swarovski έχουν και ωραία χρώματα και νεανικά σχέδια).
Κανένα φορητό mp3 (http://http://www.amazon.com/SanDisk-Sansa-Clip-Player-Black/dp/B002MAPT7U%3FSubscriptionId%3D19BAZMZQFZJ6G2QYGCG2%26tag%3Dsquid1032283-20%26linkCode%3Dxm2%26camp%3D2025%26creative%3D165953%26creativeASIN%3DB002MAPT7U)player, κανένα i-pod, ένα notebook (http://http://www.amazon.co.uk/Vtech-Super-Knowledge-Notebook-Pink/dp/B004WINWGK/ref=sr_1_13?ie=UTF8&qid=1331216766&sr=8-13), ή κάτι για το δωμάτιό της ;;;
Γυαλιά ηλίου;; Καμιά ωραία τσαντούλα;;;Άρωμα, σετ μακιγιαζ;;

Έχει μωρέ πολλές επιλογές...
Με το καλό να γίνει η βάφτιση και ό,τι διαλέξεις τελικά να το χαρούν τα παιδιά.

liveloula2
08-03-12, 17:22
Επειδή σ'αυτή την ηλικία μπαίνουν στην προεφηβεία (για το αγοράκι λέω) πρέπει να ξεφύγεις λίγο από το καθαρά παιδικό στυλ. Είχα κι εγώ έναν παρόμοιο προβληματισμό. Μπορείς ίσως να πάρεις ένα ποδήλατο για την ηλικία του.
Αν έχει κάποιο χόμπι (π.χ. μοντελισμό κτλ) να του πάρεις κάτι σχειτικά με αυτό, ή αν ασχολείται με κάποιο άθλημα κάτι σχετικό πάλι.
Κάτι που να συναρμολογείται ή αν του αρέσουν τα τηλεκατευθυνόμενα παιχνίδια που μοιάζουν με αληθινά (δεν ξέρω και πόσα θα ήθελες να διαθέσεις). Επίσης δεν είναι κακό να ρωτήσεις τα παιδιά τι θα ήθελαν ή τους γονείς που ξέρουν τα ενδιαφέροντά τους καλύτερα τι θα τους άρεσε να πάρεις καμιά ιδέα.
Στο κορίτσι τώρα θα μπορούσες να της πάρεις ένα κινητό, ή να της διαλέξεις ρούχα και παπούτσια, ή ένα ρολόι ή κόσμημα που θα της μείνει κιόλας (τα swarovski έχουν και ωραία χρώματα και νεανικά σχέδια).
Κανένα φορητό mp3 (http://http://www.amazon.com/SanDisk-Sansa-Clip-Player-Black/dp/B002MAPT7U%3FSubscriptionId%3D19BAZMZQFZJ6G2QYGCG2%26tag%3Dsquid1032283-20%26linkCode%3Dxm2%26camp%3D2025%26creative%3D165953%26creativeASIN%3DB002MAPT7U)player, κανένα i-pod, ένα notebook (http://http://www.amazon.co.uk/Vtech-Super-Knowledge-Notebook-Pink/dp/B004WINWGK/ref=sr_1_13?ie=UTF8&qid=1331216766&sr=8-13), ή κάτι για το δωμάτιό της ;;;
Γυαλιά ηλίου;; Καμιά ωραία τσαντούλα;;;Άρωμα, σετ μακιγιαζ;;

Έχει μωρέ πολλές επιλογές...
Με το καλό να γίνει η βάφτιση και ό,τι διαλέξεις τελικά να το χαρούν τα παιδιά.

Πολυ καλες οι ιδεες σου....Η αληθεια ειναι οτι το αγορι ασχολειται με μοντελισμο(ελικοπτερα και αεροπλανακια) και τρελενεται για το skateboard...Iσως αν ψαξω να βρω κατι καλο συλλεκτικο που να του αρεσει...
Thanks!

Irini1983
08-03-12, 20:49
Κορίτσια εγώ νομίζω πως βρήκα τελικά δωράκι!Πως σας φαίνεται? http://www.xatziiordanou.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&products_id=3463&ref=bestprice.gr Προτίμησα τελικά το κόσμημα αντί για τι ταξίδι:)

πολυ όμορφο!! αν και είμαι φαν και των ταξιδιών ανησύχισα με αυτα που γραψανε τα κορίτσια για τις προσφορές..
Η επιλογή σου είναι και κομψότατη και πιο σίγουρη λοιπόν! Μπράβο!
(στο επόμενο μου σε θέλω κουμπαρα εχεις πολύ καλές ιδεες χαχα):p:D:D

oneiraki
08-03-12, 20:54
πολυ όμορφο!! αν και είμαι φαν και των ταξιδιών ανησύχισα με αυτα που γραψανε τα κορίτσια για τις προσφορές..

:D:D:D

my billy
09-03-12, 00:12
το ταξιδι που ανεφερα εγω παντως με ανοιχτη ημερομηνια σχεδον 1 χρονο δεν εκρυβε κινδυνους δεν ηταν με κουπονι προσφορας αλλα απο εδω http://www.days4u.gr/apodraseis/dihmera-taksidia/?osCsid=d495472603e67f1c6410774f48cbe730
εχει αρκετες προτωτυπες ιδεες

maripose
09-03-12, 08:52
Νομίζω ότι το playstation ειναι για πιο μεγάλα παιδιά. Να κοιτάξει καλύτερα για x-box. Είναι απόλυτα για την ηλικία του.

Να ξαναπώ πάντως παιδιά ότι εμένα ΔΕΝ μου αρέσουν τα χρήματα σαν δώρο, είτε πρόκειται για κουμπαριά, είτε για απλή γιορτή. Δείχνει μία αδιαφορία. Δεν μπαίνω στον κόπο να σκεφτώ τι σου αρέσει και να ψάξω, οπότε σου δίνω χρήματα και τέλειωσα. Δεν θα δεχόμουν με τίποτα να μου δώσουν οι γονείς του παιδιού φακελάκι. Θεωρώ ότι το δώρο μπορεί κάλιστα να είναι συμβολικό, αλλά πρέπει να υπάρχει. Ας μου πάρουν μια γλάστρα με ένα δεντράκι, μια λεμονιά ή μια ελίτσα. Τέλειο δώρο. Θα το κοιτάω να μεγαλώνει και θα σκέφτομαι το βαφτηστήρι μου. Οικονομικό, ευγενικό και συμβολικό. Προτιμώ 100 φορές κάτι τέτοιο παρά τα χρήματα. Εάν θέλεις να βοηθήσεις οικονομικά το φίλο σου δώστου τα χρήματα σε άσχετη φάση.

Χbox και playstation εχουν τα ίδια παιχνίδια απλά το playstation είναι κλάσεις ανώτερο και κατασκευαστικά και ποιοτικά! Το ξέρω από πρώτο χέρι μιας και ο αδελφός μου είναι σε εταιρία που φτιάχνουν παιχνίδια στο Λονδίνο και είναι στο τεστάρισμα και τα έχω ακούσει άπειρες φορές. Δεν έχει να κάνει με την ηλικία... να μου λεγες wii ή ds να σου πω οκ. Ετσι πληροφοριακά στο λέω!
Κι εγώ δε συμφωνώ με τα χρήματα, μαζί σου.

mariab
09-03-12, 10:14
Χbox και playstation εχουν τα ίδια παιχνίδια απλά το playstation είναι κλάσεις ανώτερο και κατασκευαστικά και ποιοτικά! Το ξέρω από πρώτο χέρι μιας και ο αδελφός μου είναι σε εταιρία που φτιάχνουν παιχνίδια στο Λονδίνο και είναι στο τεστάρισμα και τα έχω ακούσει άπειρες φορές. Δεν έχει να κάνει με την ηλικία... να μου λεγες wii ή ds να σου πω οκ. Ετσι πληροφοριακά στο λέω!
Κι εγώ δε συμφωνώ με τα χρήματα, μαζί σου.

Sorry, νόμιζα ότι ήταν πιο απλό στο χειρισμό του το xbox, γιατί βλέπω τον ανηψιό μου 4.5 χρονών να παίζει άνετα. Προφανώς είναι θέμα επιλογής παιχνιδιών. Δεν το γνώριζα:oops::oops:

maripose
10-03-12, 12:18
Sorry, νόμιζα ότι ήταν πιο απλό στο χειρισμό του το xbox, γιατί βλέπω τον ανηψιό μου 4.5 χρονών να παίζει άνετα. Προφανώς είναι θέμα επιλογής παιχνιδιών. Δεν το γνώριζα:oops::oops:

Κι εγώ τρομάζω όταν βλέπω πόσο εύκολα τα χειρίζονται τόσο δα σκατούλια.. Εγώ ούτε να το δω δε θέλω... τεχνολογία του διαβόλου που λέει και η γιαγιά μου χαχαχα :)

oneiraki
10-03-12, 14:02
Κορίτσια κατέληξα σε δώρο!Επειδή έχουμε ένα εργαστήριο-κοσμηματοπωλείο κάτω από το σπίτι είπα να πάω να ρίξω μία ματιά και εέκι για τιμές!!Βρήκα λοιπόν κρεμαστό λευκόχρυσο με κορωνίτσα τέλειο και ασορτί βραχιολάκι με 160Ε both!!!Θα πάω από βδομάδα να τα κλείσς:):):):)

oneiraki
13-03-12, 09:37
Πήγα που λέτε και παρήγγειλα τα δώρα της νονάς μας (ένα μενταγιόν κορωνίτσα λευκόχρυσο και αροστί βραχιολάκι) και πήρα και στην μικρή της που είναι 2 χρονών ένα βραχιολάκι χρυσό. Καμία ιδέα τι να πάρω στον νονό?Αν και θα βαφτίσει η κοπέλα αλλά είπαμε να πάρουμε σε όλους κάτι αφού θα κάνουν τόσα έξοδα και την τιμή να μας δώσουν όνομα:)Το θέμα είναι ότι τα παιδία τα ξέρώ μόνο 2 χρόνια αφού με την κοπέλα είμαστε συνάδελφοι και για τον άνδρα της ξέρω ελάχιστα.Λέτε να πάρω κάτι σε πουκάμισο πχ?

oneiraki
30-04-12, 12:19
Κορίτσια επανέρχομαι με ερώτηση...πως θα δώσετε/δώσατε το δώρο στη νονά?Δεν θα το κάνω μπομπονιέρα στην εκκλησία αλλά πως μπορώ να της το δώσω?Να της το βάλω πχ σε κανένα κουτί μαζί με κάτι μέσα?Να σηειώσω ότι είναι 4 κουτάκια (ένα το κρεμαστό της νονάς,ένα το ασορτί της βραχιόλι,ένα το βραχιόλι για την κόρη της και ένα τα μανικετόκουμπα του άνδρα της)..:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

ΠΓ
30-04-12, 16:12
Στη δική μας περίπτωση επέλεξα κουτια απο κατάστημα συσκευασίας και εκεί μέσα έβαλα χαρτί αφής και μετά τα δώρα. Μια κάρτα με ευχαριστήριο. Σκέπασα ξανά με χαρτί αφής το κουτί και στην πανω μεριά έβαλα ένα βιβλιαράκι με τίτλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. Και δεν κάνεις μπομπονιέρα (το θεωρώ ξεπερασμένο) και το περιποιήσε. Μπορείς να αγοράσεις πιο ακριβό και ανθεκτικο κουτί π.χ. ξύλινο που το χρησιμοποιούν και μετά. Αν πάλι επιλέξεις μπουμπουνιέρα μια ωραία λύση είναι να βάλεις καλάθι και να σου το διακοσμήσουν με λουλούδια σε κάποιο ανθοπωλείο (το ειχα κάνει στο γάμο).
Με το καλό η βάφτιση.

Sofiade
30-04-12, 17:45
Αφού δεν θα το κάνεις μπουμπουνιέρα, τι σημασία έχει το πώς θα το δώσεις; Δώστο όπως θα έδινες ένα οποιοδήποτε άλλο δώρο!

oneiraki
30-04-12, 17:56
Στη δική μας περίπτωση επέλεξα κουτια απο κατάστημα συσκευασίας και εκεί μέσα έβαλα χαρτί αφής και μετά τα δώρα. Μια κάρτα με ευχαριστήριο. Σκέπασα ξανά με χαρτί αφής το κουτί και στην πανω μεριά έβαλα ένα βιβλιαράκι με τίτλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. Και δεν κάνεις μπομπονιέρα (το θεωρώ ξεπερασμένο) και το περιποιήσε. Μπορείς να αγοράσεις πιο ακριβό και ανθεκτικο κουτί π.χ. ξύλινο που το χρησιμοποιούν και μετά. Αν πάλι επιλέξεις μπουμπουνιέρα μια ωραία λύση είναι να βάλεις καλάθι και να σου το διακοσμήσουν με λουλούδια σε κάποιο ανθοπωλείο (το ειχα κάνει στο γάμο).
Με το καλό η βάφτιση.

Σ'ευχαριστώ πολύ!Κάπως έτσι σκέφτομαι και εγώ να το δώσω,να πάρω ένα όμορφο κουτάκι και να το φτιάξω. Το χαρτί αφής που λες είναι σαν το ρυζόχαρτο κάτι?

ΠΓ
01-05-12, 10:30
Σ'ευχαριστώ πολύ!Κάπως έτσι σκέφτομαι και εγώ να το δώσω,να πάρω ένα όμορφο κουτάκι και να το φτιάξω. Το χαρτί αφής που λες είναι σαν το ρυζόχαρτο κάτι?

Χαιρομαι πουν ταιριάζουν τα γούστα μας. Το χαρτί αφής είναι σαν ρυζόχαρτο. Πολύ λεπτο χρωματιστό, το χρησιμοποιούν σε συσκευασίες. Είχα πολύ απο τις μπομπονιέρες που είχα φτιάξει.
Καλη επιτυχία.

BABY
20-05-12, 16:29
Καλησπερα ! εχω ενα θεματακι.....το μωρο μας θα μας το βαφτισει ενα ζευγαρι, πολυ φιλοι μας. Αυτοι πηραν ολο το πακετο βαφτιστικα 450 ευρω και για σταυρο μου ειπαν γυρω στα 300 ευρω θα δωσουν. Εμεις σκεφτηκαμε να τους αφησουμε σε καποιο μαγαζι μια δωροεπιταγη να παρουν ο,τι θελουν. Παλια ειχαν πει και ετσι συμφωνησαμε να παρουν πλυντηριο πιατων (45αρι, δηλαδη μικρο θελουν).Κ΄΄αποια στιγμη ειπα στην κουμπαρα οτι θα αφησουμε 400 ευρω στο μαγαζι, αλλα δεν καταλαβα ειλικρινα οσο φιλες και να ειμαστε αν της φανηκε λιγο ή πολυ το ποσό, το μονο που ειπε οτι δεν εχει ιδεα ποσο κανουν. Πείτε μου, ειναι λιγα ??? Εν τω μεταξυ , ξερουν ότι κανουμε κλειστη βαφτιση λογω οικονομικων. Λέτε να ντροπιαστουμε ή πιστευετε ειναι οκ το δωρο ?

ZWH
20-05-12, 16:47
400 ευρω για δωρο και ειναι λιγα? Ειδικα στην σημερινη δυσκολη εποχη?
Κατα την γνωμη μου ειναι υπερ αρκετα. Με το καλο να βαφτισετε το μωρο σας και μια φιλικη συμβουλη... αφηστε στην ακρη το οικονομικο, το ποσο εδωσε η νονα για τα βαφτιστικα και το ποσο οι γονεις για δωρο των κουμπαρων... ξεκινατε λαθος.

MINNI
20-05-12, 17:30
400€ δώρο κουμπάρων θεωρώ οτι είναι υπεραρκετό!
Και δε βλέπω το λόγο να δυσανασχετήσει για το ποσό, όσα θέλετε εσείς δίνετε!
Στα βαπτιστικά αποφάσισες εσύ τί θα αγοράσετε ή άφησες τους κουμπάρους να κανονίσουν μόνοι τους το πόσο θα διαθέσουν και τί θα πάρουν?

maril1
21-05-12, 01:34
Καλα πλακα με κανεις που λενε και οι φιλοι μας οι Θεσ/κης...ειναι υπεραρκετα...αλλα δες την αντηδραση τους γενηκοτερα γιατι για εμενα η βαφτυση ειναι πολυυυυυυ σωβαρη κουμπαρια ...τα λεφτα που θα χαλασει για τα βαφτηστηκα κτλ και εσυ για το δωρο ειναι κατι που δεν θα το θημαστε μετα απο λιγα χρονια ...μα το αν ειναι ενταξη στο παιδι ειναι κατι που θα φανει απο την αρχη και θα πρεπει να το δεις απο την αρχη...γιατι ολοι το εχουμε δει απο τις κουμπαριες χαλανε οι φιλιες...
Βαλε και κανεναν αλλο....

zwaki28
21-05-12, 01:52
Αυτό που κατάλαβα είναι κάνε ξένο για να κάνεις καινούργιο φίλο και όχι φίλο για να μην τον χάσεις! Νομίζω πως το ποσό που αναφέρεις είναι μιά χαρά άλλωστε ποιός ορίζει το αρκετό και το λίγο;εσείς και η σχέση σας. Αν όπως λές γνωρίζουν οτι η κατάσταση είναι δύσκολη δεν υπάρχει θέμα μεταξύ των δώρων. Ότι μπορεί δίνει ο κάθε ένας. Πρόταση μου πάντως είναι ενα χρυσαφικό στην νονά που θα της μείνει. Και όχι ιδιαίτερης αξίας απλά να υπάρχει για να θυμίζει το γεγονός. Εγώ της είχα πάρει κλασικό δώρο ένα σταυρό οικονομικό ενα λαπτοπ οικονομικό (για να κάνει τη δουλειά της) και απο ενα μικρό δωράκι και στους υπόλοιπους και ετσι ήταν όλοι ευχαριστημένοι. Να κάνεις οτι κάνεις με χαρά και όχι με άγχος!! μόνο αυτό θα σου μείνει!

BABY
21-05-12, 12:53
κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας, με διαφωτισατε !
θα απαντησω εδω σχεδον σε ολες που με ρωτατε πραγματα : ειναι παρα πολυ καλοι ανθρωποι, αυτοι μας ζητησαν το παιδι με χαρα να το βαφτισουν, το λατρευουν στην κυριολεξια, διαρκως του παιρνουν δωρα, και μαλιστα ακριβα. Γι΄αυτο και μεις λεγαμε οτι τα 400 ειναι καλα σε αυτους τους ανθρωπους. Η γνωριμια μας μετρα 3 χρονια και ειναι πραγματι θησαυρος αυτη η σχεση !!

misspigi
22-05-12, 17:22
εφοσον ειστε τοσο καλοι φιλοι ειμαι σιγουρη οτι δεν θα τους ενδιαφερει πραγματικα το ποσο του δωρου οσο η κουμπαρια. τα 400 ευρω ειναι σουπερ και θα το εκτιμησουν. οσον αφορα τα βαπτιστικα θεωρω οτι πραγματικα δεν αξιζει τον κοπο να ξοδευονται οι νονοι για ρουχαλακια που θα φορεθουν ελαχιστο χρονικο διαστημα. για μενα αξιζει ο νονος να παρει ενα πολυ καλο σταυρο γιατι αυτος θα μεινει στο παιδι.

BABY
23-05-12, 22:33
εφοσον ειστε τοσο καλοι φιλοι ειμαι σιγουρη οτι δεν θα τους ενδιαφερει πραγματικα το ποσο του δωρου οσο η κουμπαρια. τα 400 ευρω ειναι σουπερ και θα το εκτιμησουν. οσον αφορα τα βαπτιστικα θεωρω οτι πραγματικα δεν αξιζει τον κοπο να ξοδευονται οι νονοι για ρουχαλακια που θα φορεθουν ελαχιστο χρονικο διαστημα. για μενα αξιζει ο νονος να παρει ενα πολυ καλο σταυρο γιατι αυτος θα μεινει στο παιδι.

Συμφωνώ ;)

boy'smam
22-09-12, 16:10
Ο νονος μας ειναι ανυπαντρος και μενει στο πατρικο του,33 ετων και σκεφτηκαμε να του παρουμε μια καλη μηχανη εσπρεσο μια που ειναι μερακλης με το καφεδακι του!Δεν τον εχουμε ρωτησει ακομη αλλα πως σας φαινεται σαν ιδεα?

oneiraki
22-09-12, 16:53
Ο νονος μας ειναι ανυπαντρος και μενει στο πατρικο του,33 ετων και σκεφτηκαμε να του παρουμε μια καλη μηχανη εσπρεσο μια που ειναι μερακλης με το καφεδακι του!Δεν τον εχουμε ρωτησει ακομη αλλα πως σας φαινεται σαν ιδεα?

Σούπερ ιδέα!!ΟΙ άνδρες πάντα τα εκτιμάνε αυτά,ο δικός μου θα πέταγε την σκούφια του πάντως!Εμείς βαφτίζουμε το επόμενο Σάββατο και είπαν θα μας κάνουν δώρο τηλεόραση για το αυτοκίνητο για τον μικρό..

polina26
22-09-12, 19:09

τέλειο.. εμείς που βαφτίζουμε το άλλο σάββατο θα πάρουμε στην νονά μας τα εξής: λαπ τοπ και ένα ωραίο βιβλίο για την ίδια και για τα παιδια της απο μια σειρά βιβλίων...

polina26
22-09-12, 19:09
Σούπερ ιδέα!!ΟΙ άνδρες πάντα τα εκτιμάνε αυτά,ο δικός μου θα πέταγε την σκούφια του πάντως!Εμείς βαφτίζουμε το επόμενο Σάββατο και είπαν θα μας κάνουν δώρο τηλεόραση για το αυτοκίνητο για τον μικρό..

αχΑΧΑΑΑΑ..και εμεις το άλλο σάββατο βαφτίζουμε ;)

boy'smam
22-09-12, 19:58
Πολυ χαιρομαι που σας αρεσει!Ελπιζω να αρεσει και σ αυτον!

menia21
18-11-12, 13:02
Εμείς ξέραμε ότι στους νονούς (είναι ζευγάρι) αρέσουν οι αποδράσεις του ΣΚ, οπότε κανονίσαμε σε 5στερο ξενοδοχείο στο Καβούρι ένα Spa Weekend, με διαμονή, δείπνο, πρωινό, μασάζ και σπα. Ολα αυτά κόστισαν 550 ευρώ. Το ξέρω ότι είναι πολλά, όμως θεωρώ ότι τα παιδιά το αξίζουν, γιατί υπεραγαπάνε τον μικρό μας. Και περάσανε αυτοί καλά, κι εμείς κάναμε το δωράκι μας!

mamymamy
22-05-14, 11:10
Εμείς έχουμε νονό και νονά, όχι ζευγάρι, παντρεμένοι με παιδιά και οι 2, ταξίδι αποκλείεται, δεν έχουν χρόνο να πάνε...Λεφτά τους δώσαμε πριν 2 χρόνια στο γάμο μας...Τώρα τι; Από 150 στον καθένα καλά είναι;

Σκέφτομαι κόσμημα στην μία και ρολόι στον άλλο; Άλλη ιδέα; Μου άρεσε και ο πίνακας αλλά δεν ξέρω αν θέλουν; Τι άλλο; Ίσως play station στον νονό;

κοκκινοσκουφίτσα
24-05-14, 11:54
Εμείς έχουμε νονό και νονά, όχι ζευγάρι, παντρεμένοι με παιδιά και οι 2, ταξίδι αποκλείεται, δεν έχουν χρόνο να πάνε...Λεφτά τους δώσαμε πριν 2 χρόνια στο γάμο μας...Τώρα τι; Από 150 στον καθένα καλά είναι;

Σκέφτομαι κόσμημα στην μία και ρολόι στον άλλο; Άλλη ιδέα; Μου άρεσε και ο πίνακας αλλά δεν ξέρω αν θέλουν; Τι άλλο; Ίσως play station στον νονό;

Εγώ δεν συμφωνώ με την επιταγή. Εμεις & τις 2 φορές που είχαμε βάπτιση, την μια φορά πήραμε ασ.κηροπήγιο, την άλλη φορά χρυσό δακτυλίδι. Πιστεύω πως πρέπει να είναι κάτι που θα μείνει & θα θυμούνται απο το μυστήριο !!! :) :)

Alexia1985
25-05-14, 00:04
Εγώ δεν συμφωνώ με την επιταγή. Εμεις & τις 2 φορές που είχαμε βάπτιση, την μια φορά πήραμε ασ.κηροπήγιο, την άλλη φορά χρυσό δακτυλίδι. Πιστεύω πως πρέπει να είναι κάτι που θα μείνει & θα θυμούνται απο το μυστήριο !!! :) :)

Συμφωνώ!! Κι εμενα θα μου άρεσε το κόσμημα και μαλιστα κάτι κλασσικό για να το φοράει και μετα απο χρονια και να μην εχει φύγει απο την μόδα! Να γίνουν οι νονοί μας 80 ετών και να λενε αααα αυτο το δαχτυλιδι( σκουλαρίκι,βραχιόλι) ειναι δώρο απο το βαφτηστηρι μου.... που θα ειναι 40-50 πλέον ετών!!