PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΩΡΟ ΝΟΝΟΥ & ΝΟΝΑΣ

Σελίδες : [1] 2

ssidi
06-08-07, 14:20
.....καμιά ιδέα για δώρο νονού???? Έχουμε μια νονά και έναν νονό! Σκέφτηκα να ρωτήσω τι θέλουν να τους πάρω αλλά από την άλλη δεν ξέρω....Τι μου προτείνετε? Εσείς τι κάνατε?

Sophia
06-08-07, 14:27
Στη νονά του πρώτου μου παιδιού πήραμε ένα σταυρό και στον νονό ένα ρολόι adidas. Στην νονά του δεύτερου πήρα ένα σταυρό με σκουλαρίκια swarofski και στο νονό που ήθελε να πάρει αθλητικά παπούτσια του δώσαμε τα λεφτά και πήγε και τα πήρε μόνος.
Και στις δυο περιπτώσεις τους ρωτήσαμε τι ήθελαν αλλά και πάλι αν δεν έχεις αυτό το θάρρος νομίζω ότι ένας σταυρός για την νονά και ένα ρολόι για τον νονό είναι ότι πρέπει.

Jean
06-08-07, 15:02
Αυτο με απασχολει κι εμενα. Εμεις εχουμε νονα και προβληματιζομαι για το δωρο. Ειμαστε φιλες απ' το πανεπιστημιο (κοντα 12 χρονια) και μας εχει παντρεψει κιολας. Θελω να της παρω κατι καλο αλλα δεν κατεβαζω και καμια καλη ιδεα... :roll:

Παντως μια φιλη σε αλλο φορουμ εκανε κατι που μου φανηκε αρκετα πρωτοτυπο. Εκανε δωρο στους νονους (ηταν ζευγαρι) ενα τριημερο σε καλο ξενοδοχειο, ολα πληρωμενα. Βεβαια απ' τη μια το μειονεκτημα ειναι πως δεν ειναι κατι "που μενει' οπως πχ ενα κοσμημα ΑΛΛΑ εγω, προσωπικα, θα προτιμουσα το τριημερο μια και τα κοσμηματα δεν με συγκινουν...

rena
06-08-07, 18:42
Το ακλυτερο νομιζω ειναι να ρωταμε ειδικα αν εχουμε καλη σχεση.Τοσα λεφτα θα δωσουμε μην πανε χαμενα!Στην κουμπαρα μου που μας παντρεψε πηραμε ψηφιακη καμερα και φωτογ.μηχανη γιατι δεν ηθελε κι αυτη ουτε κοσμημα,ουτε ρολοι.Τωρα στο νονο μαλλον κατι τετοιο μας βλεπω παλι εκτος αν προτιμαει κανενα ρολοι ή σταυρο αλλα θα τον ρωτησουμε σιγουρα!

Νίκη
06-08-07, 20:29
Το ταξίδι είναι πολύ ωραία ιδέα στην περίπτωση που είναι ζευγάρι οι νονοί ή ένας... Έπειτα μπορείς εκτός από κόσμημα να πάρεις κάποια ηλεκτρική συσκευή κάποιο κινητό? Και το να δώσεις κάποιο χρηματικό ποσό και να διαλέξει δώρο δεν το βρίσκω κακό... Αλλά και πάλι το καλύτερο είναι να ρωτήσεις...

ilonka19
06-08-07, 20:46
Νομίζω ότι ενα κόσμημα είναι καλή ιδέα γιατί είναι ένα ωραίο ενθύμιο. Εγω σκέφτομαι να πάρω στη νονά κάποιο κόσμημα.

kathy_red
06-08-07, 20:55
το ρολόι έχει τη τιμητική του
στο κουμπάρο μας (μας στεφάνωσε) πήραμε ρολόι και στη νονά του Δημήτρη, κατόπιν δικής της επιθυμίας και αφού φυσικά τη ρωτήσαμε, επίσης ρολόι :D
όπως είπανε και οι προηγούμενες κοπελιές, αν έχεις καλές σχέσεις ή την άνεση, το καλύτερο είναι να ρωτήσεις τι θέλει και ανάλογα να πράξεις

Marilena
06-08-07, 21:45
Ki ego eimai yper na tous rotame (efoson ypotithetai oti yparxei to tharos) kai genika eimai yper sta xrhsima dora. Emeis eixame dyo antres nonous (tous idious pou mas pantrepsane kiolas) ki epeidh den mas legane ti thelane, telika tous phrame apo ena leykoxryso kosmhma (oxi stavro).
Ston gamo pou kserame oti xreiazontousan kati allo, ston enan phrame radiocd aytokinhtou kai ston allon leykoxrysh taytothta gia to xeri (afou mas to eixan pei oti ta thelane).

CHRISTIE.M
07-08-07, 09:35
εμείς όταν βαφτίσαμε με τον μ.,οι κουμπάροι μας πήραν μια χειροπέδα και εμένα επίσης μια χειροπέδα ακι ένα ζευγάρι σκουλαρίκια(πιο απλά,το είχα ζητήσει).βέβαια,όταν μας πάντρεψαν οι άλλοι κουμπάροι,τους είχαμε ρωτήσει και τους είχαμε πάρει 2 ωραιότατα ρολόγια.εκείνοι μας έδωσαν χρήματα για το γάμο μας και πολύ βολευτήκαμε(λόγω συγγένειας).αν έχετε καλές σχέσεις και άνεση μεταξύ σας συμφωνώ με τις άλλες κοπελιές να συννενοηθείτε.γιατί να μην πάρεις ίσως μια ωραία εικόνα(το έχω δει να γίνεται)η κάτι για το σπίτι(έχω δεί και λαμπατέρ-έτσι το λένε?),εξαρτώνται όλα απο την σχέση και την οικονομική κατάσταση που έχεις.

roz
07-08-07, 09:55
εγώ δεν τον ρώτησα τον νονό της Σωτηρίας τι θέλει :)

πήγα και του πήρα ένα ζευγάρι μανικετόκουμπα απο κοσμηματοπωλείο και του τα έδωσα με την ευχή να τα βάλει σύντομα στον γάμο του.

Η ευχή έπιασε ! Παντρεύεται :)

ssidi
07-08-07, 13:14
Καταρχάς ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις! :)
Με την νονά έχω ένα θάρρος παραπάνω, οπότε λέω να την ρωτήσω. Κι εγώ θέλω να είναι κάτι που είτε χρειάζονται είτε θέλουν να πάρουν και να είναι χρηστικά! Με τον νονο δεν έχω τόσο θάρρος οπότε βλέπω κανένα ρολόι! Μου άρεσε επίσης πολύ η ιδέα με το ταξίδι αλλά δεν είναι ζευγάρι...

ΛΕΤΑ
07-08-07, 19:07
Και εγώ είμαι υπέρ των χρησίμων πραγμάτων και μια και χρυσαφικά δεν ήθελαν μετά από συνεννόηση μαζί τους στην νονά της κόρης μου της έκανα δώρο 1 κλιματιστικού και στους νονούς των γιων μου στον ένα ψυγείο και στον άλλον ένα κλιματιστικό πάλι .

Sam
07-08-07, 19:19
Καταρχάς ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις! :)
Με την νονά έχω ένα θάρρος παραπάνω, οπότε λέω να την ρωτήσω. Κι εγώ θέλω να είναι κάτι που είτε χρειάζονται είτε θέλουν να πάρουν και να είναι χρηστικά! Με τον νονο δεν έχω τόσο θάρρος οπότε βλέπω κανένα ρολόι! Μου άρεσε επίσης πολύ η ιδέα με το ταξίδι αλλά δεν είναι ζευγάρι...

Το ταξίδι είναι πολύ ωραίο δώρο αν είναι αδέσμευτοι θα είναι ευκαιρία να γίνουν ζευγάρι τι καλύτερο δώρο...
Πλάκα κάνω :lol: :lol:
Εμείς στον νονό μας που είναι και ξάδερφος ταυτόχρονα τον ρωτήσαμε τι ήθελε κι επειδή θα έφευγε ταξίδι του δώσαμε χρήματα....όπως και στον γάμο που ζήτησε το κοστούμι που θα φορούσε :oops:

ssidi
07-08-07, 19:36
Χμμμ.....ναι....Στέλλα είναι και οι δυο παντρεμένοι...οπότε μάλλον δεν είναι καλή ιδέα να τους στείλω μαζί... :lol:
Με τον νονο μίλησα τελικά! Και ευτυχώς δηλαδή γιατί μόλις του είπα ότι σκεφτόμουν να του πάρω ρολόι είπε ότι έχει πολλά....Περιμένω τώρα απάντηση...Αν και είναι άβολο, και να ρωτάς τι δώρο να πάρεις και να σου λένε τι θέλουν...

StellaK
09-08-07, 14:57
Εμάς πάντως που τον ρωτήσαμε μας είπε ένα cd player. Κι έτσι βολευτήκαμε κι εμείς και αυτός. Του είχαμε βέβαια πει από πριν τι ποσό περίπου διαθέτουμε. Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.

elen
09-08-07, 17:39
στη νονά του γιου μου την είχα ρωτήσει και μου είχε πει ενα μπιζου ότι θέλεις!
Της πήρα ενα βραχιόλι και δαχτυλίδι Calvin clain και της άρεσε πάρα πολύ!

Όταν έγινα έγω νονά με ρώτησαν τι ήθελα και είπα ρολόι.

Καλό είναι να ρωτάς θα τα δώσεις τα λεφτά τουλάχιστο να αρέσει το δώρο!

Ελένη
09-08-07, 18:31
εμείς του δώσαμε 4-5 εναλλακτικές και διάλεξε τελικά ρολόι που ήθελε. Καλό είναι να υπάρχει μια συνεννόηση για να μην πάρεις κάτι που δεν το θέλει ή δε το χρειάζεται.

ssidi
10-08-07, 13:58
Τελικά τους ρώτησα και τους 2...λες και ήταν συννενοημένοι, και οι 2 μου είπαν μην πάρεις τίποτα, άντε κάτι συμβολικό...δεν με βοήθησαν και πολύ! :D
Εν τω μεταξύ, το κακό είναι ότι μέρος που ζω δεν έχει και πολλές επιλογές, και δεν έχω την δυνατότητα να πάρω ότι θα ήθελα...Τέλος πάντων...κάτι θα βρω...

mimika
11-08-07, 22:02
Γενικα βρε κοριτσια για τη νονα υπαρχουν πολλες επιλογες.
Για τον νονο τι να παρεις οταν εχεις ηδη παρει ενα ωραιοτατο ρολοι στο γαμο?
(σημειωση οτι ειναι ελευθερος και εχει σχεδον τα παντα!)

dora
19-08-07, 00:52
Εγω ρωτησα την κουμπαρα και ήθελε ενα αντικε τραπεζακι.. Στην μικρη κουμπαρα την ρωτησε με τροπο ή μεγαλη (μανα της) γιατι σε μενα δεν θα ελεγε ποτε και απάντησε.."Δεν θελω χρυσαφικα και βλακειες... ας μου παρει συμβολικα ενα playmobil" Οπότε της πηραμε ενα κουκλοσπιτο πλειμομπιλ και μετα το γαμο λεει... εμενα με συγχωρειτε δεν θα ερθω στο σπιτι (το δικο μας) ..παω να ανοιξω το δωρο μου.."
Τους πηρα και από ενα κοσμημα-καρδουλα και τα ειχα βαλει σε ενα κουτακι-πιανακι μεσα στο κουκλόσπιτο για να το εχουν αναμνηστικο απ΄το μπεμπη.

ssidi
22-08-07, 21:53
Τελικά τους πήρα και τους δυο από μια σειρά μαχαιροπήρουνα επώνυμης και πολύ καλής μάρκας. Ξε΄νέρωτο μεν αλλά πάντα χρειάζονται...

jodido
23-08-07, 09:58
Κορίτσια και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. Ο κουμπάρος μου παντρεύται την άνοιξη και δεν ξέρω τί δώρο να του πάρω τώρα στην βάφτιση. Σκέφτηκα για κάποιο ταξίδι αλλα επειδή είναι δάσκαλος, του είναι δύσκολο τώρα να φύγει για ταξίδι... Σπίτι δικό του δεν έχει ακόμα οπότε μάλλον προσανατολίζομαι σε κάτι προσωπικό αλλα τί;

Sofia
23-08-07, 10:50
Εμείς στον κουμπάρο μας, πήραμε για δώρο (στον γάμο) ένα MP3 player αυτοκινήτου (ύστερα από δική του επιθυμία) και για την βάφτιση ένα καλό ρολόι.

pandora's box
19-09-07, 23:04
Βλεπω τελικα οτι ολες μας εχουμε το ιδιο κοινο προβλημα......
και εγω επισης :lol:
ετοιμαζω την βαπτιση του μικρου και κολλησα το δωρο της νονας.....
ως γνωστο η απαντηση ειναι ...οτι θελω...αλλα τι θελω?
κοσμηματα,δεν φοραει...
παντρεμενη δεν ειναι ....για να παρω κατι για το σπιτι.....
Τι αλλο να παρω?καμια ιδεα? :?: :?: :?: ,

dora
20-09-07, 01:33
Ψηφιακες μηχανες, καμερες και τετοια ειναι παντα καλοδεχουμενα απ΄ολους... τσεκαρε τι εχει και τι οχι. Αν διαθετεις ενα μεγαλο χρηματικο ποσο μπορεις να της παρεις ακομα και λαπτοπ. Μια καλη ψηφιακη φωτογραφικη μπορεις να παρεις με 180-200 ευρω και υπαρχουν και φτηνοτερες πλέον.
Αν δεν ειναι φαν της τεχνολογίας θα πρότεινα και καποιο εργο τεχνης πχ εναν μικρο πίνακα που μπορει να τον βαλει αρχικα στο δωματιο της αν μενει με τους δικους της και αργοτερα να το παρει σπίτι της.

pandora's box
20-09-07, 14:02
ευχαριστω dora..
νομιζω ενας πορτρετο της θα ειναι μια καλη ιδεα για δωρο...
αντε να δω που θα βρω ζωγραφο :lol:

demi
20-09-07, 14:43
λοιπον ας πω και την δικια μας ιστορια...
η νονα του παιδιου ειναι η αδερφη μου αλλα αυτο τα κανει πιο δυσκολα τα πραγματα..
οταν ρωτησα τι θελεις μου ειπε τιποτα φυσικα εχω τα παντα...
μι αμερα ενω τριγυρνουσαμε στην αγορα μου λεει κοιτα ενα τελειο δερματινο....ονειρο ειναι...
ε,και αποτι καταλαβατε της πηρα το δερματινο το οποιο κατα ευχαριστηθηκε...
παντως αποψη μου ειναι να ρωταμε πανω κατω τι θελουν αρκει βεβαια μην ζητησουν καμμια βιλλα στην Μυκονο χαχαχα

mariam
20-09-07, 17:10
Συμφωνώ, καλύτερα κάτι που το θέλει και θα το ευχαριστηθεί :wink:
Και φυσικά θα μετρήσει και η γνώμη της μαμάς στα βαφτηστικά και στον σταύρο :wink:

dora
21-09-07, 03:49
Μαριαμ αυτο θα το ξεκαθαρισεις από τη αρχη.. Εγω στην κουμπαρα μου ειπα οτι μπορει να παρει οτι σταυρο θελει φτανει να μην ειναι κανας χοντροκομμενος ή κανενας να παραπαμπει σε πετραχειλι αλλα τα ρουχα θελω να τα διαλεξω. Και ετσι εγινε. Πηγαμε μαζι και τα διαλεξα εγω.

ssidi
21-09-07, 04:16
ευχαριστω dora..
Pandora's box, ζωγραφίζω μεν και θα σου το έκανα πολύ ευχαρίστως το πορτραίτο αλλά δυστυχώς έχω να ζωγραφίσω από τότε που έμεινα έγκυος για ευνόητους λόγους (μυρωδιές κλπ). Τώρα βέβαια δεν έχω ούτε χρόνο...και μου λείπει....

pandora's box
23-09-07, 19:12
ευχαριστω dora..
Pandora's box, ζωγραφίζω μεν και θα σου το έκανα πολύ ευχαρίστως το πορτραίτο αλλά δυστυχώς έχω να ζωγραφίσω από τότε που έμεινα έγκυος για ευνόητους λόγους (μυρωδιές κλπ). Τώρα βέβαια δεν έχω ούτε χρόνο...και μου λείπει....

Συζητησα και με αλλες φιλες και μου ειπαν οτι η ιδεα ενος πορτρετου ειναι ωραια και κατι ξεχωριστο....
Ομως ρωτησα περιπου για τιμη και μου ειπαν γυρω στα 300 ευρω..
Δεν το θεωρειτε...παρα πολυ ακριβο?
τι να κανω που το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι 100 ευρω?

dora
23-09-07, 19:16
Οχι δεν ειναι ακριβο... 100 ευρω πλήρωσα εγω πριν 4 χρονια στην κρητη μια αγγλιδα που ζωγραφιζε στον δρομο. Αρα φανταζομαι οτι καποιος που το κανει επαγγελματικα και εχει και δικο του χωρο και φυσικα δεν θα το κανει σε μια ωρα σαφως και λογικο ειναι να παρει περισσοτερα. Μην της παρεις το πορταιτο της. Παρε εναν άλλο πινακα.

pandora's box
11-10-07, 20:45
Δωρο νονας....κανονιστηκε!!!!
ενας υπεροχος πινακας με φοντο μια ελια και τα κλαδια ειναι απο χαλκο τα οποια μπορεις να τα πιασεις!!!
τιμη?απο 220..σε 200ευρω
προτεινω λοιπον μια επισκεψη στο www.bizart.gr να σας βοηθησει οπως βοηθησε κι εμενα σε μια πρωτοτυπη ιδεα για δωρο νονου/νονας

LOREEN
20-11-07, 20:21
ΣΤΟ ΝΟΝΟ ΚΑΝΑΜΕ ΔΩΡΟ ΕΝΑ ΡΟΛΟΙ ΑRMANI ΚΑΙ ΣΤΗ ΝΟΝΑ ΕΝΑ ΚΟΣΜΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΤΗΣ.

Στέλλα
20-11-07, 20:46
Eμείς στη νονά κάναμε δώρο ένα υπέροχο ρολόι Vogue και ένα μονόπετρο!Μη ρωτήσετε τιμή! :shock: Ευτυχώς τα πήραμε από το χρυσοχοίο ενός θείου του άντρα μου και μας έκοψε 30%! :wink:
Αφού όλοι έλεγαν ότι δεν χρειαζόταν τόσο ακριβό δώρο...Ο Κώστας ακόμα με κυνηγάει!... :P

elenak
20-11-07, 23:00
Εμείς τους κάναμε μια πολύ καλή μηχανή για εσπρέσο/καπουτσίνο. Ενθουσιάστηκαν!!!!!!!!!!!!!

BIZELI
21-11-07, 08:44
εμεις βαλαμε και στους 2 λεφτα!!αλλα είναι κολλητοί μας και εχουμε αλλη σχεση βεβαια! ετσι η κουμπαρα συμπληρωσε στο κουμπαρα για το ταξιδακι που πηγε στη Κουβα και ο κουμπαρος ΣΚ σε νησακι!!!μια χαρα!

ΠΓ
29-11-07, 21:28
Στη μια βάφτιση που έκανα μου πήραν δώρο ένα ωραίο κόσμημα, αλλα 10 χρόνια τώρα δεν έχει βγει από το κουτί του. Στην δεύτερη μας αγόρασαν σε έμενα και στον άντρα μου ένα ωραίο και σχετικά οικονομικό ρολόι. Πάντως όταν εμείς παντρευτήκαμε στις κουμπάρες κάναμε δώρο ένα "ταξίδι". Πήγαμε στο πρακτορείο βάλαμε επιλέξαμε ένα τριήμερο ταξίδι στην Αίγυπτο. Τελικά η μια πήγε ένα χρόνο μετά με το φίλο της (και με επιπλεον κόστος) στην Τυνησία και η άλλη με το ίδιο ποσό πήγε με το φίλο της Βέλγιο. Το ταξίδι δεν είναι απαραίτητο να είναι "φιξ" μπορεί να έχει το ρόλο της δωροεπιταγής.

Στέλλα
29-11-07, 21:39
Και εγώ στην αρχή σκεφτόμουν να της κάνουμε το ρολόι(vogue) και αντί για το μονόπετρο να κάνουμε δώρο ένα τριήμερο ταξιδάκι κάπου ή σε κάποιο spa,αλλά ο Κωστάκης επέμενε κλασσικά... 8)

mimika
30-11-07, 15:58
Και εγώ στην αρχή σκεφτόμουν να της κάνουμε το ρολόι(vogue) και αντί για το μονόπετρο να κάνουμε δώρο ένα τριήμερο ταξιδάκι κάπου ή σε κάποιο spa,αλλά ο Κωστάκης επέμενε κλασσικά... 8)

Aντρες παιδι μου........
κλασσικουρες!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

Στέλλα
30-11-07, 19:35

Aντρες παιδι μου........
κλασσικουρες!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:

mariam
19-12-07, 13:23
Τωρα στις γιορτες τι δωρακι να παρουμε στην νονα μας?
Ριξτε καμια καλη ιδεα να μην παισουμε στα κλισε...

mimika
19-12-07, 17:38
Γυναικα δεν ειναι?
Απο ρουχα, σειρα αρωματος με γαλακτωμα κ αφρολουτρο, μεχρι κοσμηματα, τσαντες, πορτοφολια....
Ενα σωρο μπορω να σου πω!

sassy
21-12-07, 18:40
εγώ πάντως στα γενέθλια της μέλλουσας νονάς μας που είναι και καλή φίλη κανόνισα και της έστειλα σπίτι έναν τύπο που της έκανε 45' μασάζ (και μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό :oops: )
Έτυχε να γνωρίζω κάποιον που κάνει επισκέψεις στο σπίτι και αποφάσισα ότι ήταν το καλύτερο δώρο που θα μπορούσα να κάνω σε ένα άτομο που δουλεύει αρκετές ώρες και κουράζεται αρκετά.

ΧΡΥΣΑ
16-01-08, 01:24
Γεια σας,

Μπορει καποιος να με ενημερωσει για το τι μπορω να παρω για δωρο για τον νονο του παιδιου μου? Τι συνηθιζεται? Μενω στο εξωτερικο και θα ερθουμε Ελλαδα για τη βαφτιση τον Ιουνιο και δεν ξερω τι να κανω. Να του παρουμε κατι απο εδω η απο Ελλαδα?
:D

nefeli
16-01-08, 10:50
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ.ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΥΣΑΦΙΚΟ, ΑΛΛΟΙ ΠΑΛΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ Ή ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ 'Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ.
ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΡΟΛΟΪ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΣΕ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΚΟΝΑ Ή ΚΟΡΝΙΖΑ ΜΕ PHOTO ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.
ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΖΕΙΣ? ΕΚΕΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ?Π.Χ ΑΜΕΡΙΚΗ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΑΦΤΙΣΗ.

ΧΡΥΣΑ
16-01-08, 19:51
Μενω στον Καναδα αλλα σε μια πολη με λιγους ελληνες. Βαπτισεις δεν γινονται και πολυ συχνα εννοω σαν τις ελληνικες χριστιανες ορθοδοξες. Τα δωρα που κανουν ειναι πολυ συμβολικα.

nefeli
17-01-08, 09:55
ο νονόσ να υποθέσω οτι ζει στην ελλάδα. γνώμη μου ειναι να ρωτήσεισ τι ηθη και εθιμα έχουν εκει που θα γίνει η βάφτιση. ξέρεισ αυτά διαφέρουν απο μέροσ σε μέροσ.
για να καταλάβεισ στην κρήτη διαφέρουν απο νομο σε νομο. για παράδειγμα στο Ρέθυμνο εκτοσ το δώρο του κουμπάρου, του προσφέρεισ και μια "πετσέτα" (ειναι μεταξωτέσ και μπορει να στολίσει το τραπέζί ή τον μπουφέ του σπιτιού του)ενώ στο Ηράκλειο δεν ισχύει κατι τετοιο.

ΧΡΥΣΑ
27-01-08, 01:18
νεφελι, ο νονος ειναι απο το Ηρακλειο! Και θα ανεβει Αθηνα για τη βαφτιση. Νομιζω οτι θα τον ρωτησω τι θα ηθελε και ελπιζω να μου πει.

dora
27-01-08, 01:36
Χρυσα δες εδω.. http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=927

ΒΙΚΥ
27-01-08, 20:14
Να προσθέσω και ένα ακόμα ερώτημα?
Μέχρι ποιού ποσού πιστεύεται οτι πρέπει να είναι το δώρο του νονού? Καλά μην μου πείτε οτι είναι σχετικό τι θέλεις και τι μπορείς να διαθέσεις. Πείτε γνώμες!

ΧΡΥΣΑ
27-01-08, 21:36
Πιστευω απο 200-500 ευρω. Τουλαχιστον εγω τοσα θα διαθεσω.

ΧΡΥΣΑ
27-01-08, 21:37
Χρυσα δες εδω.. http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=927
dora ευχαριστω. Το ειδα αφου ανοιξα το θεμα.

mariab
27-01-08, 21:55
Το δώρο του ωονού το δίνεις στην εκκλησία, στολισμένο κ.τλ. ή το δίνεις μετά στο τραπέζι? Θέλω να πω.. φροντίζεις να φανεί?

ΧΡΥΣΑ
27-01-08, 22:03
Το δώρο του ωονού το δίνεις στην εκκλησία, στολισμένο κ.τλ. ή το δίνεις μετά στο τραπέζι? Θέλω να πω.. φροντίζεις να φανεί?
Το ιδιο θα ρωτουσα και εγω. Πιστευω οτι μπορεις να το δωσεις ειτε στην εκκλησια ειτε μετα (η και πριν γιατι οχι ). Αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρη ας μας απαντηση καμια πιο εμπειρη.

biky
27-01-08, 22:07
Πιστευω ειναι αναλογα τι σου ταιριαζει στον χαρακτιρα σου....
εγω το δωσα εκτως εκκλησιας στο σπιτι τους....
καλυτερα ο καθενας να κανει οτι τον ευχαρηστει ετσι δεν ειναι?

ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ
06-02-08, 15:38
το δωρο το δινεις στην εκκλησια και μετα το παιρνει ο νονος στο τραπεζι.

ΡΟΥΛΑ
06-02-08, 15:48
Εγώ το έδωσα μετά στο τραπέζι.

Elsoyrio
06-02-08, 16:53
Από παλιά έχει ξεμείνει να το στολίζουν, να το πηγαίνουν στην εκκλησία για να το βλέπει ο κόσμος κ.α. τέτοια αναχρονιστικά. :x
Εγώ πιστεύω πως βασικό ρόλο παίζει ο χαρακτήρας των γονιών και του νονού, καθώς επίσης και το είδος του δώρου. Αν αποφασίσετε με τον νονό να του πάρετε μια ηλεκτρική συσκευή για παράδειγμα, θα είναι όμορφο να τις βάλετε κορδελίτσες και φιογκάκια και να τη σέρνετε στην εκκλησία και στη δεξίωση? :D :D

biky
06-02-08, 16:57
Από παλιά έχει ξεμείνει να το στολίζουν, να το πηγαίνουν στην εκκλησία για να το βλέπει ο κόσμος κ.α. τέτοια αναχρονιστικά. :x
Εγώ πιστεύω πως βασικό ρόλο παίζει ο χαρακτήρας των γονιών και του νονού, καθώς επίσης και το είδος του δώρου. Αν αποφασίσετε με τον νονό να του πάρετε μια ηλεκτρική συσκευή για παράδειγμα, θα είναι όμορφο να τις βάλετε κορδελίτσες και φιογκάκια και να τη σέρνετε στην εκκλησία και στη δεξίωση? :D :D

:lol: :lol: :lol: Η περιγραφη σου με την ηλεκτρικη συσκευη ειναι ολα τα λεφτα !
συμφωνω απολυτα μαζι σου....
εμεις τους ειχαμε παρει τηλεοραση την φανταζεσαι με κορδελες στην εκκλησια :D

Olg@
06-02-08, 17:02
Προσωπικά σκέφτομαι να ξεφύγω από τα κλασσικά και να τους κάνω δώρο ένα τριήμερο ή ένα σ/κ σε spa, μπορεί να μην είναι κάτι που μένει ως ενθύμιο αλλά νομίζω πως θα το ευχαριστηθούν περισσότερο. Θα τους ρωτήσω πρώτα βέβαια, ευτυχώς έχω αυτήν την άνεση. Πάντως αν βάφτιζα εγώ σίγουρα θα το προτιμούσα :lol: !!!

Elsoyrio
06-02-08, 17:16
εμεις τους ειχαμε παρει τηλεοραση την φανταζεσαι με κορδελες στην εκκλησια :D

Κάτι τέτοιο είχα κατα νου όταν το περιέγραφα... :D :D

ΑΣΧΕΤΟ : Χρύσα, εσύ είσαι από Edmonton? Είχα πάει με ένα πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών στο Πανεπιστήμιο εκεί... Τί μου θύμησες :) Η μοναδική εποχή που αισθάνθηκα ως φοιτήτρια....

ΧΡΥΣΑ
06-02-08, 18:24
Ναι,Edmonton.
Elsoyrio εισαι ο πρωτος ανθρωπος εκτος οικογενειακου περιβαλλοντος που γνωριζει την πολη αυτη! Ποια χρονια εισουν εδω? Αν θες στειλε πμ.

Marilena
07-02-08, 09:19
Να σας πω...
εμεις στον γαμο και την βαπτιση (οι ιδιοι κουμπαροι ηταν) ΔΕΝ ΔΩΣΑΜΕ ΤΑ ΔΩΡΑ ουτε στην εκκλησια, ουτε στο τραπεζι κλπ... Τα ειχαμε δωσει πριν τον γαμο μια μερα ή δυο και της βαπτισης παλι μετα στο σπιτι μας...

Λοιπον στον γαμο πηραμε στον εναν ραδιοcd αυτοκινητου και στον άλλον μια ταυτοτητα χεριου (τους ειχαμε ρωτησει και μαζι τα διαλεξαμε με τον καθενα)...
Στην βαπτιση επειδη ηθελα να εχουν κατι απο την βαπτιστιρα τους και να την θυμουνται, αφου τους το εδειξα για να σιγουρευτω τους καναμε απο ενα κρεμαστο λευκοχρυσο για τον λαιμο, που ειναι πολυ ομορφο παραλληλογραμμο και γραφει ΙΧΘΥ και ειναι πολυ διακριτικο και ομορφο...
Τον ενα που τον βλεπω, το φοραει που και που... :wink:

Κυριακή
07-02-08, 15:10
Πήραμε στους νονούς απο ένα ρολόι pierre garden. Ειδικά το γυναικείο ρολόι είναι πολύ όμορφο. Καλό δεν είναι για δώρο;

ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ
07-02-08, 15:19
εμεις στον κουμπαρο μας του ειχαμε παρει ενα ρολοι και το εφτιαξα σε μπουμπουνιερα με κουφετα μεσα,και απο εξω μια παρα πολυ ωραια πετσετα που την επλεξε η μαμα μου(εδω στο ρεθυμνο τη συνηθηζουμε τη πετσετα).τωρα στης βαφτησεις που δεν εχω κανει ακομα,αλλα στη μια νονα που τη ρωτησα θα της παρουμε βιντεοκαμερα(παλι θα τη φτιαξω μπουμπουνιερα με πετσετα)τωρα ψαχνω να βρω νονο για το μπεμπη και θα ρωτησω τι θελει.εγω παντως επειδη εχω τα παντα θα ηθελα να μου κανουν δωρο χρυσαφικο(τρελενομαι)

ΒΙΚΥ
07-02-08, 18:12
Ρωτήσαμε την Νονά τι δώρο θέλει και μας είπε ρολογάκι,omega. Εντάξει είπαμε!
Ρωτάω σήμερα σε ένα κοσμηματοπωλείο πόσο πάει και το φτηνότερο κάνει 1.300ευρώ. :shock:
Τι κάνουνε τώρα?????? Δεν είναι πολλά για βάφτιση???

biky
07-02-08, 18:19
Αντιγραφη :D
υπαρχουν αντιγραφες που ουτε η εταιρια δεν το καταλαβαινει :D

ΒΙΚΥ
07-02-08, 18:20
Καλά τα λες, με τέτοιες απαιτήσεις ίσως να έπρεπε αλλά θέλουμε και κουτί και εγγύηση έτσι δεν είναι??? :evil:

mariab
07-02-08, 18:34
Νομίζω ότι σε περίπτωση που το δώρο είναι τόσο ακριβό λες ευθέως στον άλλον ότι δεν μπορείς να διαθέσεις τόσα χρήματα. Δεν είναι κακό.

Ισως τελικά είναι προτιμότερο να μην ρωτάς τον άλλον τι θέλει αλλά το πολύ πολύ να τον αφήνεις να επιλέγει από δυο τρία πράγματα που θα του πεις εσύ.

biky
07-02-08, 19:19
Καλά τα λες, με τέτοιες απαιτήσεις ίσως να έπρεπε αλλά θέλουμε και κουτί και εγγύηση έτσι δεν είναι??? :evil:

Eχουν και εγγυηση.....
αν θες στειλε πμ να σου πω λεπτομεριες.
μην παρεξηγηθω, δεν πουλαω !!!!!
απλα το χω ψαξει το θεμα replica.

venia
07-02-08, 19:36
Ωραίο δώρο και πρακτικό για γυναίκα είναι και μία καλή τσάντα. Κάτι τέτοιο έχω σκεφτεί για την κουμπάρα μου που είναι φίλη μου.

ΒΙΚΥ
07-02-08, 20:32
venia πολύ καλή ιδέα, το σκέφτηκα και εγώ γιατί είμαι άρρωστη με τις τσάντες, της το ανέφερα αλλά δεν έδειξε να ενθουσιάζεται.....

ΧΡΥΣΑ
08-02-08, 08:00
εμεις στον κουμπαρο μας του ειχαμε παρει ενα ρολοι και το εφτιαξα σε μπουμπουνιερα με κουφετα μεσα,και απο εξω μια παρα πολυ ωραια πετσετα που την επλεξε η μαμα μου(εδω στο ρεθυμνο τη συνηθηζουμε τη πετσετα).τωρα στης βαφτησεις που δεν εχω κανει ακομα,αλλα στη μια νονα που τη ρωτησα θα της παρουμε βιντεοκαμερα(παλι θα τη φτιαξω μπουμπουνιερα με πετσετα)τωρα ψαχνω να βρω νονο για το μπεμπη και θα ρωτησω τι θελει.εγω παντως επειδη εχω τα παντα θα ηθελα να μου κανουν δωρο χρυσαφικο(τρελενομαι)

Και εμας ο νονος μας απο Ρεθυμνο ειναι (οχι απο Ηρακλειο οπως εγραψα πιο πανω) και εχω ξανακουσει για το εθιμο με την πετσετα. Τι πετσετα κανουν δωρο και πως την δινουν? Ποια η σημασια της πετσετας?

ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ
08-02-08, 08:20
εγω την πετσετα τη στολισα στο δωρο του κουμπαρου,για να φαινετε ποιο ομορφο και να την δει ο κοσμος.δεν ξερω αν εχει καποια σημασια εμενα μου την εφτιαξε η μαμα μου για να γινει ποιο ομορφο στο δωρο,θα μου πλεξει και για τους νονους.

Marilena
08-02-08, 08:22
Βικακι σορρυ αλλα 1300 ευρω ειναι πολλαααααααααααα
κι εμεις δεν ξερουμε τι να τους κανουμε δωρο.... δεν παιζουν και πολλα χρηματα γμτ... :oops:

TZOYTZA
08-02-08, 11:48

Eχουν και εγγυηση.....
αν θες στειλε πμ να σου πω λεπτομεριες.
μην παρεξηγηθω, δεν πουλαω !!!!!
απλα το χω ψαξει το θεμα replica.

Συμφωνω οτι 1300 ευρω ειναι παρα πολλα για δωρο κουμπαρου αλλα
οπως σας εχω πει επειδη εχουμε κοσμηματωπολειο αν ενα ρολοι ειναι
μαιμου μπορεις να το καταλαβεις απο χιλιομετρα!!!! ειναι λοιπον προτιμοτερο να το πεις στα ισα οτι δεν μπορεις να διαθεσεις τοσα χρηματα
να επιλεξει κατι πιο οικονομικο παρα να παρεις κατι και μετα να γινεις ξεφτιλα γιατι ουτε η εγγυηση θα ισχυει. αυτο βεβαια ειναι προσωπικη μου αποψη. :D :D

venia
08-02-08, 12:45
ΣΥΜΦΩΝΩ! Φανταστείτε να μας το έκαναν εμάς! Να καμαρώναμε για το rolex (λέω τώρα) και να ήταν folex.

biky
08-02-08, 12:57
:D :D δεν μιλαω για αντιγραφες που πουλανε εδω.....
μλαω για αντιγραφες αμερικης
μιλαω για ρολοι με ολα τα χαρακτηριστικα της εταιριας απο απο αλλον φτιαγμενο.

Υπαρχουν αντιγραφες σε πολλα ειδη που δεν τα καταλαβαινει ουτε ο κατασκευαστης.... τι νομιζεται οτι ολες οι διασημες εχουν γνησιες Louis Vuitton :lol:

ψαξιμο θελει.........

maspir
08-02-08, 16:18
1300 ευρω πολλα δεν ειναι? :oops:

ΒΙΚΥ
08-02-08, 16:45
Συμφωνώ οτι είναι ξεφτίλα! Αν ήταν για μένα θα το έπαιρνα με χίλια το fake. Και δεν θα το κάνω με τίποτα. Φταίω και γω η ανίδεη που όταν το συζητήσαμε είπα ο.κ. γιατί νόμιζα οτι θα είχε μια λογική τιμή.... Τώρα είναι αργά! Από την άλλη τα είδα και δεν μου άρεσαν καθόλου τα omega, είδα δε ένα RAYMOND WEIL με μπριγιαντάκια, αυτόματο καταπληκτικό και αυτό πανάκριβο αλλά τουλάχιστον μ άρέσει πολύ και θα το βάλω στην κάρτα με 12 άτοκες και δεν θα μου φανεί!
Eξάλλου μέχρι τώρα η νονά είναι πολύ σωστή και αν συνεχίσει έτσι της αξίζει και με το παραπάνω! Μέχρι τον Ιούνιο που είναι η βάφτιση μας βλέπουμε!

biky
08-02-08, 17:09
Aν το αξιζει η νονα ειμαι μαζι σου με 1000 :D
εγω παντος τορα κλαιω τα 900 ευρο που δωσαμε για τηλεοραση.....
η συμπεριφορα τους ειναι για κλαματα :evil:

Holiday
12-02-08, 12:21
Το δώρο του νονού καλό είναι να του ταιριάζει όσο γίνεται.

Για το νονό του γιού μου πάντως έχω σκεφτεί να του πάρω μια ψηφιακή κορνίζα.
Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα?
είναι από αυτές που φορτώνεις τις ψηφιακές φωτογραφίες και εναλλάσονται σαν slide show. Οι τιμές ποικίλουν από 80€ μέχρι πολλά περισσότερα.

Elsoyrio
12-02-08, 12:34
Μου αρέσει πολύ αυτή η ιδέα!!!!! Όταν τις πρωτοείδα έπαθα και νομίζω ότι είναι κάτι πρωτότυπο και διασκεδαστικό παράλληλα.... Βέβαια, πρέπει να ταιρίαζει στο άτομο, όπως είπες κι εσύ...

ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ
12-02-08, 12:59
η κορνιζα ειναι καταπληκτικη ιδεα εγω την εχω την εχω και ειναι φανταστικη,εχω βαλει φωτο των παιδιων και εμφανιζωνται με διαφορα εφε.πολυ καλη ιδεα.

ΧΡΥΣΑ
13-02-08, 00:33
Το δώρο του νονού καλό είναι να του ταιριάζει όσο γίνεται.

Για το νονό του γιού μου πάντως έχω σκεφτεί να του πάρω μια ψηφιακή κορνίζα.
Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα?
είναι από αυτές που φορτώνεις τις ψηφιακές φωτογραφίες και εναλλάσονται σαν slide show. Οι τιμές ποικίλουν από 80€ μέχρι πολλά περισσότερα.

Αυτο ακριβως σκεφτομουν και εγω. Το ειπα και στον αντρα μου. Νομιζω οτι ειναι πολυ ωραιο δωρο αν του αρεσουν τετοιου ειδους πραγματα :!: :!:

mimika
13-02-08, 09:12

Στον γαμο του πηραμε ενα καταπληκτικο ρολοι (που δεν το βγαζει απο πανω του!) και το ειχα στολισει με μια υπεροχη εικονα της Παναγιας (ασημενια με γθαλι απο αμμοβολη).

Το ειχαμε στην εκκλησια καπου κρυμμενο και τελικα του το δωσαμε την αλλη μερα στον αντιγαμο γιατι το ξεχασαμε!!!

Σκεφτομουν τωρα να του παρω δωρο ενα σταυρο αλλα μου ειπαν οτι δνε κανει λογω του οτι θα βαλει αυτος το σταυρο στο μωρο.
Ισχυει?

Elsoyrio
13-02-08, 09:42
Καλημέρα
Τό έχω ακούσει κι εγώ αυτό για τον σταυρό, δεν ξέρω αν ισχύει...

xrysalis
09-05-08, 13:02
Βρε κορίτσια... για βοηθήστε πάλι!!

Προσπαθώ να αποφασίσω τί δώρο να πάρω στη νονά του μπέμπη!!
Ο βαθμός δυσκολίας έχει να κάνει και με το γεγονός πως εκτός από νονά... είναι και θεία του!! Μιλάμε για την αδερφή μου!! :D

Θέλω να της πάρω κάτι καλό και να της μείνει κιόλας σαν αναμνηστικό...
όχι κάτι προσωρινό...

Καμιά ιδέα;;; έχει ανάλογο πρόβλημα καμιά σας;;;
ή πείτε μου τί δώρο θα πάρετε εσείς στις δικές σας (ή θα πέρνατε) για να ξεκλέψω κάτι κι εγώ!!!

ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Κ61207
09-05-08, 13:20
εγω θα της παρω ψηφιακη φωτ μηχ με καμερα :!:

μπορεις να της παρεις
σπιτι αμαξι :lol: πλακα κανω :lol:

κανενα χρυσαφικο
να τις δωσεις λεφτα
επιπλο αν ειναι παντρεμενη
αμα σκεφτω κατι αλλο θα ξαναγραψω :D

νεφελη
09-05-08, 13:23
Εμεις παντως για κοσμημα λεμε στη νονα μας. Θα τη ρωτησουμε κιολας αν θελει κατι συγκεκριμενο, αλλα δε νομιζω να μας πει. Παντως αφου ειναι κ αδερφη σου κ εχετε οικειοτητα ρωτα την να σου πει.

starlight
09-05-08, 13:32
Αν βοηθάει καθόλου, εγώ τις είχα ρωτήσει και τις δύο τι θέλανε!!!
Κι αν θυμάμαι καλά το είχαμε διαλέξει και μαζί!
Πάντως και οι 2 τσάντες είχαν διαλέξει!

xrysalis
09-05-08, 13:44
Λοιπόν, kouklitsa
για να τις πάρω σπίτι... χλωμό!! αυτοκίνητο, έχει! ψηφιακή, της είχα πάρει ποιό παλιά...
Παντρεμένη δεν είναι... κοντεύει! σε κανα 2 χρονάκια... (λες να της πάρω προικιά;;; :lol: :lol: :lol: :lol: )
Λεφτά, δεν πρόκειτε να τα πάρει!
Για χρυσαφικό παίζει!
στο γάμο μου (γιατί μας πάντρεψε κιόλας... ναι, ναι... είχαμε άπειρες προτάσεις για κουμπάρους!!) της είχα πάρει ένα καλό ρολόι
τώρα παίζει κάτι σε λευκόχρυσο για το λαιμό!

Νεφέλη
η πολύ οικιότητα δε βοηθά πάντα!... δε μου λέει!!

starlight, να σου πω, έχει φετίχ με τις τσάντες!! έχει βάλει όμως στο μάτι ένα μικροσκοπικό τσαντάκι Louis Vuitton... έχει 600 ευρώ!
έ, μ' αυτό το ποσό, όλο και κάτι καλύτερο θα μπορόυσα να της πάρω...
όμως δε μπορώ να διαθέσω τόοοοοοσα :(

είχα σκεφτεί να της κάνω δώρο μια μέρα σε κάποιο κέντρο σπα, αλλά δεν θα έχει τίποτε για ανάμνηση... γι' αυτό ψάχνω κάτι σε ποιό υλική μορφή!

karfori's baby
09-05-08, 13:55
xrysalis, είναι καθόλου της τεχνολογίας; Θα μπορούσες να της πάρεις μια ψηφιακή κορνίζα, που πλέον δεν έχει και τόσο μεγάλο κόστος.
Αφού έχει ψηφιακή φωτογραφική μηχανή, θα μπορεί να βάζει κάρτες μνήμης και να βλέπει τις φωτογραφίες της σε slideshow!
Δες, ας πούμε, εδώ: http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=19&category=69977553

Κ61207
09-05-08, 14:02
εναν λαπτοπ :!: να μπει κ αυτη στο parents να την γνωρισουμε :D

xrysalis
09-05-08, 14:03
χμμμμ karfori's baby δεν είναι κακή η ιδέα σου!! :D

karfori's baby
09-05-08, 14:12
Ναι, βρε! Κι εγώ αν γινόμουν νονά θα μου άρεσε πολύ η ιδέα! Δυστυχώς η δικιά μας είναι κι αυτή πολύ της τεχνολογίας και έχει ήδη τέτοιο μπιχλιμπίδι! Οπότε στρεφόμαστε στο κόσμημα, που δεν είναι και τόσο οικονομικό, αλλά...χαλάλι της! :wink:

xrysalis
09-05-08, 14:19
έχει και laptop!!! :lol: :lol: :lol:

ELE
09-05-08, 14:33
ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΣ ΠΑΡΩ ΤΗΣ ΝΟΝΑ ΕΝΑ ΠΙΝΑΚΑ ΑΠΟ ΤΟ bizart!!!

xrysalis
09-05-08, 14:37
καλόοοοοοοοο!!

ELE
09-05-08, 14:49
ναι!!!ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΛΟΟΟΟ ΣΑΝ ΙΔΕΑ!ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΡΩ.....ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΕΙ...

xrysalis
09-05-08, 14:50
ακόμη καλύτερα, να της αρέσει και να πιάσει σίγουρα τόπο!!

happy duckie
09-05-08, 14:51
ψηφακες κορνιζες θα παρουμε εμεις στις νονες μας........αλλα και ο πινακας απο bizart ειναι σουπερ....

ELE
09-05-08, 15:18
ΑΑΑΑΑΑ!!!
ΚΑΙ ΨΗΦΙΑΚΗ ΚΟΡΝΙΖΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΟΤΥΠΟ........!!!!!! :D

papi
09-05-08, 18:20
Iiiix... τι ωραία ιδέα η ψηφιακή κορνίζα!!! Κι εγώ αν γινόμουν νονά και με ρωτούσαν αυτό το δώρο θα μου άρεσε :!: :!: Η δική μου δεν είναι καθόλου της τεχνολογίας (η κομπάρα) και θα της δώσω δωροεπιταγές να πάει να σαρώσει δύο μαγαζάκια με ρούχα. :roll:

tsaxpina
09-05-08, 20:44
ψηφιακή κάμερα στον Κωτσόβολο πήρα εγώ με σκληρό δίσκο έως 30 ώρες εγγραφής
αρκετά καλές οι τιμές
μπορείς να βρεις να γράφει σε cd από 250€ και με δόσεις
ένα ταξιδάκι στο εξωτερικό με το αγόρι της και χωρίς να της πεις τίποτα για να της κάνεις έκπληξη

vera
12-05-08, 04:12
Εγω θα της ζωγραφισω ενα πινακα και θα της αγορασω ενα γλυπτο.

Το ταξιδι ειναι πολυ ωραια ιδεα!!!

xrysalis
12-05-08, 13:21
Εγω θα της ζωγραφισω ενα πινακα και θα της αγορασω ενα γλυπτο.
Το ταξιδι ειναι πολυ ωραια ιδεα!!!
Αχχχχ ξέρεις να ζωγραφίζεις;;;; πόσο σε ζηλεύω!! παιδικό όνειρο και αποθυμένο το έχω!! που θα μου πάει!! θα μάθω κι εγώ!!

όσο για το ταξίδι, δε λέω... είναι τέλεια ιδέα, το είχα σκεφτεί κι εγώ, αλλά μετά μου είπε ο άντρας μου, πως αν είναι να πληρώσω και τα έξοδα για τον μνηστήρα της... δεν της κάνω ένα ποιό ακριβό και προσωπικό δώρο;;;
γι΄αυτό το ξανασκέφτομαι!

Από την άλλη την πίεσα να μου πεί μερικά πιθανά δώρα για να έχω επιλογές!! μάλλον για κόσμημα μας βλέπω!! :D

νεφελη
12-05-08, 14:02
Εμεις παντως μετα απο πολυ σκεψη καταληξαμε σε κοσμημα, αφου δεν εχει κ δικο της σπιτι για να της παρω καποιο εργο τεχνης κ δεν ειναι κ της τεχνολογιας, οπως αλλωστε κ οι περισσοτερες γυναικες.. Τη ρωτησα κιολας τη προτιμαει, γιατι αν ειναι να δωσω τοσα λεφτα μην παν χαμενα, κ καταληξαμε σε ρολοι η σκουλαρικια.

mersy
12-05-08, 14:34
ψηφιακή κάμερα στον Κωτσόβολο πήρα εγώ με σκληρό δίσκο έως 30 ώρες εγγραφής
αρκετά καλές οι τιμές
μπορείς να βρεις να γράφει σε cd από 250€ και με δόσεις
ένα ταξιδάκι στο εξωτερικό με το αγόρι της και χωρίς να της πεις τίποτα για να της κάνεις έκπληξη
πόσο να κοστίζει κοριτσάκια ένα ταξίδι έκπληξη άραγε για δύο άτομα γιατί και εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν :? :?:

ΜΑΡΙΑ30
12-05-08, 14:43
Νομίζω ότι αν δεν είναι παντρεμένοι ειδικά, να μην τους στείλεις ταξίδι. Πάρε κάτι για τη νονά. Εκείνη δεν ξοδεύεται?

mersy
12-05-08, 14:45
Νομίζω ότι αν δεν είναι παντρεμένοι ειδικά, να μην τους στείλεις ταξίδι. Πάρε κάτι για τη νονά. Εκείνη δεν ξοδεύεται?
εμένα που είναι παντρεμένοι και θα το βαφτίσουν και οι δύο?νομίζω πως είναι καλή ιδέα απλά δεν ξέρω πόσοθα πάει το κόστος αν έχει καμμία υπόψιν της ας μας πεί :roll:

ΜΑΡΙΑ30
12-05-08, 15:55
Εξαρτάται που θα τους στείλεις.
Πάντως κάτω από 800 ευρώ, δε νομίζω ότι θα βρεις για 2 άτομα και αυτά στις προσφορές που έχουν τα ταξιδιωτικά γραφεία.

Διανώρα
12-05-08, 22:50
Τι δώρο συνηθίζεται να κάνεις στο νονό;Καμιά ιδέα;

eleni^^
13-05-08, 07:57
γιατι δε τον ρωτας?το δωρο ειναι συνηθως κατι σχετικα ακριβο.εφοσον ειναι τοσο δικο σας ανθρωπος ωστε να τον κανεις νονο του παιδιου σου,δεν ειναι κριμα να του παρεις κατι ,να δωσεις τοσα λεφτα κ να μη το χρειαζεται?

ΧΡΥΣΑ
13-05-08, 08:03
Ισως βοηθηθεις και απο εδω
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=927

christina24
08-09-08, 12:38
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΝΟΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΝΟΝΑΣ?
ΕΙΝΑΙ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΜΕ.
ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ??????

LENA75
08-09-08, 12:42
Έχομε το ίδιο πρόβλημα.
Σχεδόν κάθε μέρα της το λέω, αλλά δεν ....
Σκέφτομαι να πάρω ένα κόσμημα και ένα στυλό, πένα,κλπ αντίστοιχα.

bebebo
08-09-08, 12:49
ρολοι κοσμημα,αν ειναι παντρεμενοι μπορεις να τους παρεις και κατι για το σπιτι.

ria
08-09-08, 13:01
εμεις τους πηραμε μια camera

Μαμά του Ωρίων
08-09-08, 13:06
εγώ στη Νονά ρολόι κόσμημα και στον νονό.... διαρκείας εισιτήριο για την ομάδα του :lol:

Lora2
13-10-09, 20:55
Καλησπερα σε όλους.
Τον τελευταίο καιρό προβληματιζομαι σχετικά με το δώρο του κουμπάρου και είπα να γράψω μήπως μου λύσετε τη σπαζοκεφαλιά :ΡΡ
Αλήθεια εσεις τι δώρο κάνατε σε κουμπάρο /κουμπαρα;
Ειναι άγαμος και γύρω στα 30 οπότε στενευουν τα περιθώρια επιλογών.
Ακούω γνώμες, και προτάσεις.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Anna - Marina
13-10-09, 20:58
εγω της πηρα ρολοι... το οπιο το διαλεξε μονη της

_mpoumpou_
13-10-09, 21:04
Αν καπνίζει τσιγάρα ή ακόμα καλύτερα πούρα υπάρχουν πολύ ωραία δωρα σε ειδη καπνιστού επωνυμα και καλαισθητα.

Αν οχι βασισου στα χομπυ του και διαλεξε κατι βασει αυτων

theolvas
13-10-09, 21:25
εγω τα δωρα που εχω για τους κουμπαρους μου εχουν ως εξης..
κουμπαρος του γαμου μια χρυση αλυσιδα χεριου
νονα δημητρη δαχτυλιδι λευκοχρυσο κ ιδια σκουλαρικια
νονα δημητρη ενα ρολοι
νονα βενετιας μενταγιον με αλυσιδα με μικρο μπριγιαν
νονα γιωργου εφραιμ το ιδιο
εχω επισης δει κ μου αρεσε πολυ,σε αντρα κουμπαρο αγαμο 32 ετων,εισητηριο διαρκειας για την αγαπημενη του ομαδα.δεν ξερω ποσο στοιχιζει κατι τετοιο,παντως το ειχε λατρεψει...
σε εναν με μηχανη,ειχαν παρει ενα κρανος με γαντια...
κ σε νονα που μολις ειχε γεννησει,ειχαν παρει ενα λικνο...

manoulitsa
13-10-09, 21:57
καμερα και GPS εχω δει να παιζουν πολυ τωρα τελευταια

ΜΑΡΙΤΑ
13-10-09, 21:59
Γιατί δε τον ρωτάς τί θέλει;

Εμένα δε μου λέγανε και τελικά τους έδωσα χρήματα η μία να πάρει κάτι χρυσό για το λαιμό που είχε παραγγείλει πριν τα βαφτίσια και η άλλη να πάρει ό,τι θέλει για το καινούριο της σπίτι!

anasp
14-10-09, 10:39
Εμείς σε νονο 30αρη ανύπαντρο είχαμε πει να του πάρουμε ποδήλατο και του άρεσε πολύ σαν ιδέα. Τελικά επειδή προέκυψε μια μετακόμιση και στο νεο σπίτι δεν είχε παρκινγκ για να το βάζει, του πήραμε μια καλή φωτογραφική. Κι εγώ συμφωνώ με την mpoumpou ότι καλό είναι να βασιστείς στα χόμπι του

Lora2
14-10-09, 11:02
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας. Το θέμα είναι ότι δεν οδηγεί (ούτε πατίνι) και γενικά δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο χόμπυ. Αλλά πιστευω τα γκατζετάκια αρέσουν σε όλους τους άντρες, οπότε μάλλον προς τα εκεί θα προσανατολιστώ..

ravT
14-10-09, 11:39
Μπορείς να το πάρεις ένα καλό κινητό. Όσο κ να μας αρέσει το κινητό μας, άνετα το αλλάζουμε με καινούριο. Εμεις στον ένα κουμπάρο που μας πάντρεψε πήραμε κινητό (γιατι ομοίως δεν οδηγούσε αλλά ούτε κ χόμπι είχε και η αγαπημένη του ομάδα αγωνίζεται χιλιόμετρα μακριά οπότε θα ήταν άχρηστο το διαρκείας). Στον άλλο πήραμε Gps. Τώρα στο νονό της μικρής, και πάλι gps καθώς το ζήτησε (αφου μας εσκασε...)

Nanouka
15-10-09, 01:43
εγώ το έπαιξα άραβας πρίγκηπς και σε όλους τους κουμπαρους πήρα απο ένα ρολόϊ ..
και στο γάμο μου κουμπάρος τσίμπησε ρολογάκι, και η ξαδερφοκουμπαροφιλενάδα μου στη βάφτιση της κόρης μου τσίμπησε ρολογάκι αλλά και στο γιό μου οι νονές τσιμπήσανε κι αυτές απο ένα ρολογάκι .. ό,τι πάρεις 100 :lol: :lol: :lol:

marianda
29-10-09, 14:20
βρε κοριτσια εμας η μανα της νονας εχει κοσμηματοπωλειο οποτε θα ηθελα να αποφυγω το κοσμημα, εντομεταξυ η νονα εχει παντρευτει πριν ενα χρονο και εχει πολλα πραγματα, η ιδεα του ποτραιτου μου αρεσε αλλα μεχρι 200 ευρω μπορω να δωσω, πινακας ασχετος δεν μου αρεσει, θελω ενα δωρο ζεστο οπως ειναι το ποτρετο της νονας με τον αντρα της πχ κατι γλυκο αν ξερει καποια που μπορω να βρω καλη τιμη εγω μενω νοτια προαστια, αλλιως πειτε καμια ιδεα ετσι γλυκια!!

Τόνια 1712
29-10-09, 15:40
Ωραία ιδέα είναι να καλύψεις στην νονά και στον άντρα της την διαμονή για ένα σαββατοκύριακο κάπου κοντά και όμορφα. 200 ? ειναι υπεραρκετα. Τωρα βέβαια γεννάται το ερώτημα που κοντά??? Δεν μου έρχεται κάτι. Δεν είμαι και των εκδρομών.... Αν σου αρέσει σαν ίδεα ίσως κάποια άλλη προτείνει κάποιο προορισμό.

marianda
06-11-09, 13:55
αχ το ειχα σκεφτει αλλα γεννησε προσφατα οποτε δεν ξερω αν ειναι εφικτο ενα διημερο

sweetmama
06-11-09, 14:39
εμένα επειδή πάντα μου άρεσαν τα πρωτότυπα δώρα, στη νονά του γιού μου έκανα δώρο "spa-περιποίηση" στο intercontinental από το site www.dreamdays.gr και ξετρελάθηκε!! έχει πολλές ιδέες για να πάρεις στο site για γυναίκες και για άνδρες. επίσης δες και το site www.days4u.gr.

BABY
27-11-09, 15:28
παιδια θελω την βοηθεια σας. οι κουμπαροι που θα μας βαφτισουν τον μπεμπη μας ειναι 34 ετων, ζευγαρι. τι να τους παρουμε? λεγαμε καμια βιντεοκαμερα. τι αλλο προτεινετε? 500 ευρω καλα δεν ειναι να ξοδεψουμε ή θα φανουμε γυφτοι? θα παρουμε κατι κοινο και για τους δυο.
χρυσαφικο δεν τους παιρνουμε γιατι εχουν χρυσοχοειο.

2αγοράκια
27-11-09, 15:37
Eγω σε κουβεντα που ειχα με την μελουσα νονα καταληξαμε να της παρω ενα λαπτοπακι.

Τόνια 1712
Γεια σου baby, με το καλό η βάπτιση. 500,00 καλά είναι ενα αρκετά αξιοπρεπές ποσό. Μην αγχώνεσαι. Δεν ξέρω πότε θα γίνει η βάπτιση αλλά μια ωραία και νομίζω πρωτότυπη ιδέα ειναι να τους προσφέρεται κάποιες ημέρες με πληρωμένη διαμονή σε ένα ωραίο ξενοδοχείο, ίσως τώρα την περίδο των γιορτών. Το ποσό που διαθέτετε είναι υπεραρκετο για κάτι τέτοιο.

_mpoumpou_
Αν έχετε καλή σχέση να τους ρωτήσετε τι προτιμούν ή τι ειχαν στο μυαλό για άμεση αγορά...
Οσο για το θεμα των χρημάτων θεωρώ πως δεν έχει να κανει με "γυφτιά" αλλα με την ανεση του καθένα και το πόσα μπορεί να διαθεσει, το δωρο μπορεί να είναι όμορφο και αξίας χωρίς να κοστίζει μια περιουσία!:D

Ριτακι
27-11-09, 15:43
παιδια θελω την βοηθεια σας. οι κουμπαροι που θα μας βαφτισουν τον μπεμπη μας ειναι 34 ετων, ζευγαρι. τι να τους παρουμε? λεγαμε καμια βιντεοκαμερα. τι αλλο προτεινετε? 500 ευρω καλα δεν ειναι να ξοδεψουμε ή θα φανουμε γυφτοι? θα παρουμε κατι κοινο και για τους δυο.

γεια σου BABY εγω πιστευω οτι το δωρο ειναι κατι που ο καθενας το βλεπει διαφορετικα, ειναι γουστα αυτα.... γιατι δεν τους ρωτας? εγω τους ρωτησα τους δικους μου κουμπαρους *η βιντεοκαμαρα ειναι ωραια*

marandnik
27-11-09, 16:11
Ένα ποσό όπως τα 500 ευρώ είναι υπολογίσιμο και είναι κριμα να πάει χαμένο σε κάποιο δώρο που ίσως να μην τους είναι απαραίτητο.
Ακόμα και μια βιντεοκάμερα να αγοράσεις, δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχεις τις προδιαγραφές που θα τους άρεσαν (π.χ. κάποιος θέλει HD, σκληρό δίσκο, κλπ κάποιος άλλος είναι ικανοποιημένος με κάτι άλλο).
Νομίζω ότι καλύτερα θα ήταν να τους ρωτήσεις τι δώρο θα ήθελαν και να συνεννοηθείς μαζί τους. Άλλωστε και εσύ δεν θα προτιμούσες να σε ρωτήσουν για τα ψώνια της βάφτισης;:wink:

mmdad
27-11-09, 16:19
Εμεις καναμε δωροεπιταγες απο μεγαλο καταστημα για να παρουν οτι θελουν και κηροπηγια σαν μπουμπουνιρες

bibito
27-11-09, 18:33
Eγω οταν εγινα νονα η κουμπαα μου μου πηρε ενα σερβιτσιο πιατα τα οποια διαλεξα εγω,τελεια.
Τωρα που θα βαφτισω την κορη μου συννενοηθηκα με τη νονα να της παρω δυο απλικες μιας κ μπηκαν στο δικο τους σπιτι κ της λειπουν,οποτε θα ειναι κατι που θα τους μεινει κ θα μας θυμουνται,παντως καλο ειναι BABY κ να συννενοηθεις μαζι τους αλλα κ αυτο που θα τους παρεις να τους μεινει,ενοω δηλ. να μην τους δωσεις τα λεφτα στο χερι,το καλο ειναι να πιασουν τοπο για να σε θυμουνται.

manoula giorgou
21-12-09, 14:24
Εγω θα σου προτεινα εναν καλο πινακα για το σπιτι,αυτο το δωρο εκανα κι εγω στον δικο μου νονο και ηταν κατι που αυτοι διαλεξαν,με αυτα τα λεφτα θα μπορεσεις να τους παρεις και εναν μεγαλο πινακα,και ειναι κατι που μενει κ θα το βλεπουν κ συνεχεια!

40+mama
29-12-09, 14:49
Κατά τη γνώμη μου το πιο σωστό είναι να τους πεις μέχρι ποιο ποσό μπορείς να φτάσεις και να τους ρωτήσεις τι θα προτιμούσαν με αυτά τα λεφτά. Έτσι θα είναι όλοι ευχαριστημένοι...

Τρελομαμά
30-12-09, 14:47

500 ευρώ είναι πολύ καλά (παραπάνω από καλά θα έλεγα). Όσο για το δώρο, μη σκας. Αν έχεις άνεση μαζί τους γιατί δεν τους ρωτάς; Εγώ έτσι έκανα με τη νονά του μικρού

citron
08-01-10, 12:46
Εμεις που εχουμε 2 νονους ( μεγαλη ιστορια ) μεχρι ποσο να δωσουμε στον καθενα? Εμεις δεν θα τους βαλουμε σε μεγαλα εξοδα γιατι δεν θελουμε ουτε ακριβα ρουχα, ουτε ακριβα μαρτυρικα και λαμπαδες και δεν θα εχουμε στολισμους. Δεν μας αρεσει σαν ιδεα να κανουμε ακριβα βαφτησια.

stafroditi2353
01-08-10, 23:52
καλησπερα κοριτσια, θελω την βοηθεια σας σχετικα με το δωρο του νονου που θα βαφτισει την μπεμπα μου. ρολοι του πηραμε στον γαμο, σταυρο εχει, αλυσιδα δε φοραει, φωτογραφικη ή βιντεοκαμερα εχει. δεν μπορω να παρω και κατι για το σπιτι γιατι μενει με τους γονεις του. πειτε καμια ιδεα...:confused:

maria- elpida
02-08-10, 00:08
μπορειτε να του παρετε εναν υπολογιστη ή να του κανετε δωρο κανα ταξιδακι.
το εχετε ρωτησει κατι που μπορει να θελει?

stafroditi2353
02-08-10, 00:17
τον ρωτησαμε και η απαντηση ειναι οτι δε θελει τιποτα. ο αντρας μου λεει να του δωσουμε λεφτα αλλα δε μαρεσει. ηθελα κατι να του μεινει απο την βαφτιση

MELYDIA
02-08-10, 00:36
εγω του πηρα εναν στιλο porsche design για 100 ευρο,στον αλλο νονο πηρα πενα επισης για 100 ευρο.παντως εχουν και ποιο ακριβα κομματια,αλλα λογω οικονομικων μονο τοσα μπορουσα να διαθεσω

Magia_melissa
02-08-10, 00:37
Καλησπέρα και από εμένα! Βαφτίζω το κοριτσάκι μου σε λίγες ημέρες και θα ήθελα τη γνώμη σας!
Ο νονός είναι παντρεμένος αλλά αυτός θα λαδώσει τη μικρή μου. Ωστόσο, στο προσλητήριο μπήκε και το όνομα της γυναίκας του.
Η κουμπάρα λοιπόν, δεν μου έκανε καμία πρόταση να πω τη γνώμη μου για τα βαφτιστικά και το σταυρό, ούτε καν αν προτιμώ σταυρό σε χρυσό ή άλλο χρώμα, ή έστω για το χρώμα ή την ποιότητα των ρούχων του μωρού... (Απεχθάνομαι τον ταφτά και θα ήθελα να της το πω αλλά δε μου έδωσε την ευκαιρεία). Επίσης, ούτε κουβένα για μπομπονιέρες ή ένα υποτυπώδες στόλισμα της κολιμπίθρας, ή τα μαρτυρικά. Θα τα παραγγείλω εγώ, δεν θα κάτσω να σκάσω. Το μόνο που που είπε είναι ότι αυτή θα αναλάβει ρούχα και σταυρό. Ο.Κ. εδώ.... Το θέμα είναι ότι ψάχνει πάντα τα φθηνομάγαζα και ποτέ μα ποτέ τα δώρα της δεν φαινόταν από που είναι αγορασμένα. Π.χ. την πρώτη φορά που είδε το μωρό μας ήταν 4 μηνών (και τελευταία, δεν το ξαναείδε από τότε) και το δώρο της ήταν 2 σετ μακό πυτζαμάκια από το στρατιωτικό σούπερ μάρκετ της πόλης μου, γιατί πουλάει φθηνά. Το ίδιο και το δώρο που έφερε στη μπέμπα στην κλινική, το αγόρασε από εκεί...

Εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω? Σκεφτόμουν να τους ρωτήσω τι δώρο θέλουν, έχουν και 2 παιδάκια, (κάτι προσωπικό για τον καθένα ή κάτι για το σπίτι), αλλά μήπως θα είμαι ηλίθια? Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου και πόσα χρήματα θα διαθέτατε συνολικά?

ΠΓ
11-08-10, 23:21
Καλησπέρα και από εμένα! Βαφτίζω το κοριτσάκι μου σε λίγες ημέρες και θα ήθελα τη γνώμη σας!
Ο νονός είναι παντρεμένος αλλά αυτός θα λαδώσει τη μικρή μου. Ωστόσο, στο προσλητήριο μπήκε και το όνομα της γυναίκας του.
Η κουμπάρα λοιπόν, δεν μου έκανε καμία πρόταση να πω τη γνώμη μου για τα βαφτιστικά και το σταυρό, ούτε καν αν προτιμώ σταυρό σε χρυσό ή άλλο χρώμα, ή έστω για το χρώμα ή την ποιότητα των ρούχων του μωρού... (Απεχθάνομαι τον ταφτά και θα ήθελα να της το πω αλλά δε μου έδωσε την ευκαιρεία). Επίσης, ούτε κουβένα για μπομπονιέρες ή ένα υποτυπώδες στόλισμα της κολιμπίθρας, ή τα μαρτυρικά. Θα τα παραγγείλω εγώ, δεν θα κάτσω να σκάσω. Το μόνο που που είπε είναι ότι αυτή θα αναλάβει ρούχα και σταυρό. Ο.Κ. εδώ.... Το θέμα είναι ότι ψάχνει πάντα τα φθηνομάγαζα και ποτέ μα ποτέ τα δώρα της δεν φαινόταν από που είναι αγορασμένα. Π.χ. την πρώτη φορά που είδε το μωρό μας ήταν 4 μηνών (και τελευταία, δεν το ξαναείδε από τότε) και το δώρο της ήταν 2 σετ μακό πυτζαμάκια από το στρατιωτικό σούπερ μάρκετ της πόλης μου, γιατί πουλάει φθηνά. Το ίδιο και το δώρο που έφερε στη μπέμπα στην κλινική, το αγόρασε από εκεί...

Εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω? Σκεφτόμουν να τους ρωτήσω τι δώρο θέλουν, έχουν και 2 παιδάκια, (κάτι προσωπικό για τον καθένα ή κάτι για το σπίτι), αλλά μήπως θα είμαι ηλίθια? Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου και πόσα χρήματα θα διαθέτατε συνολικά?

Αν δεν έχει και πάει στα φθηνά, νομίζω ότι είναι δικαιολογημένη.
Αν πάλι έχει και είναι απλά τσιγκούνα... τι να πω.

Εγώ στη θέση σου θα έκανα το γούστο μου.

pelagia
11-08-10, 23:44
Λοιπον επειδη και εμεις φαφτιζουμε τον μποθμποθκο μας σε λιγο καιρο πηραμε για τους 3 νονους ηλεκτρονικες κορνιζες !

sofvaf
17-08-10, 13:46
Είμαι καινούρια στο site και το forum μου άρεσε πάρα πολύ! Το Σεπτέμβρη βαφτίζουμε το αγοράκι μας και ήθελα να μου δώσετε καμιά ιδέα για δώρο στους νονούς. Είναι ζευγάρι οπότε μάλλον ταιριάζει κάτι για το σπίτι. Εσείς τι προτείνετε;

nirma
17-08-10, 13:48
Ανάλογα με το ποσό που διαθέτεις πάντα φυσικά...
Εγώ θα σου πρότεινα ένα GPS αν ειναι και ταξιδιάριδες τύποι θεωρώ ότι είναι super δωρο!!!!

ANGEL51
17-08-10, 13:55
Εμεις τους πηραμε απο το slevori ενα σετ απο 2 βαζα διακοσμητικα απο ξυλο και ασημι, αρκετα μοντερνα για να ταιριαζουν με τη διακοσμηση τους, σε 2 διαφορετικα μεγεθη, η τιμη τους ηταν γυρω στα 75 ευρω περιπου με την εκπτωση και τα 2!

ολγακι
18-08-10, 00:40
Είμαι καινούρια στο site και το forum μου άρεσε πάρα πολύ! Το Σεπτέμβρη βαφτίζουμε το αγοράκι μας και ήθελα να μου δώσετε καμιά ιδέα για δώρο στους νονούς. Είναι ζευγάρι οπότε μάλλον ταιριάζει κάτι για το σπίτι. Εσείς τι προτείνετε;
εμεις τους πηραμε μια ψηφιακη καλη κορνιζα

eliana_1976_
18-08-10, 15:18
Θα βαφτίσουμε το παιδί στις 19/12 και δεν σκεφτόμαστε να πάρουμε δώρο στον κουμπάρο εκτός εάν μας ζητήσει κάτι συγκεκριμένο. Σκεφτόμαστε να του δώσουμε χρήματα. Κι εδώ γεννάτε το ερώτημα πόσα ??? Παρεπιμπτόντως θα κάνουμε πολύ κλειστή βάφτιση, χωρίς τραπέζι και το στολισμό κολυμπήθρας, εκκλησίας θα τον κάνουμε εμείς, δε θα επιβαρύνουμε τον κουμπάρο. Λέγαμε να του δώσουμε από 300-500 ευρώ. Είναι καλά ?? Πολλά, λίγα ??

nirma
18-08-10, 15:23
Από καλά εως πολλά θα τα χαρακτήριζα...
Θεωρώ ότι αυτό το ποσό εξαρτάται από την οικονομική κατάστασή σας αλλά και την σχέση σας. Καθώς όμως και από την δική του προσφορά. Δηλαδή τα ρουχαλάκια που έκανε εκείνος. Δεν το βλέπω σαν σχέση "δούναι και λαβειν" αλλά πιστεύω ότι οι ισορροπημένες καταστάσεις σε οικονομικά θέματα δεν δημιουργούν προβλήματα άλλου είδους....

eliana_1976_
18-08-10, 15:59
Είναι πρώτος ξάδερφος του άντρα μου, φοβερό παιδί και λατρεύει τον μικρό. Εμείς σαν γονείς του είπαμε ότι δεν θέλουμε να τον επιβαρύνουμε, θα διαλέξουμε όμορφα και οικονομικά ρούχα, κτλ. Αλλωστε εμείς τον διαλέξαμε για να αγαπάει το παιδί μας και να το βλέπει συχνά. Αλλωστε επειδή έχει γίνει ολόκληρος χαμός με το όνομα του παιδιού και γενικότερα δε μιλάμε με τα πεθερικά εδώ και 8 μήνες, η βάφτιση θα είναι πολύ κλειστή και με τους απολύτως απαραίτητους συγγενείς και φίλους. Από την άλλη δεν είμαστε σε φάση για να κάνουμε πολλά έξοδα, αλλά το δώρο του κουμπάρου θέλουμε να είναι καλό.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
26-08-10, 17:25
Κάποια στιγμή είχα πετύχει ένα τόπικ με ένα site όπου φτιάχνουν αποτυπώματα χεριών/ποδιών σε κορνίζες.Το έχω χάσει όμως και δυσκολεύομαι να το βρώ.
Αν το γνωρίζει κανείς ή το ξερει ας μας το ξαναθυμίσει.

Alice6
26-08-10, 17:37
Καλησπέρα σε όλες/όλους.Δεν έχω διαβάσει φυσικά όοοοολες τις απαντήσεις, οπότε το σχόλιό μου μπορεί να υπάρχει και πιο πάνω. Είμαι της γνώμης ότι το δώρο της νονάς ή του νονού πρέπει να είναι κάτι που θα μείνει. Ένα ταξίδι, ένα λαπτοπ ή ένα κινητό είναι ωραίες ιδέες, αλλά δεν θα μείνουν. Γι αυτό και είμαι υπερ του κοσμήματος, το οποίο είναι διαχρονικό. Εμείς πήραμε στη νονά μας ένα σετ από το tous πολύ όμορφο. Ήταν ακριβούτσικο αλλά της άξιζε και με το παραπάνω, γιατί μας πάντρεψε και βάφτισε και τα δύο αγοράκια μας (δίδυμα) και δεν τσιγγουνεύτηκε ούτε στο ελάχιστο.

ελενα_ηλέκτρα
01-09-10, 13:02
εμεις τους πηραμε μια καλη ψηφιακη κορνιζα ...ακομα δεν την εχουμε δωσει...πως σας φαινεται??χωραει πανω απο 3000 φωτογραφιες και συνδεεται κ με το pc.

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
01-09-10, 13:12
ΣΤΗ ΝΟΝΑ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΑΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΜΕΓΕΘΟΣ !!!! ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΣΑΝ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ!!!!

stafroditi2353
01-09-10, 13:50
εμεις ειχαμε πει στον νονο της μπεμπας να παρει τα ρουχα και να του δωσουμε λεφτα γιατι δεν βρισκαμε τι αλλο να του παρουμε. σκεφτομασταν γυρω στα 400ευρω. τωρα πηγε και τα πηρε και μας ειπε οτι εκαναν 580!!!μου φαινονται παρα πολλα και λεω να του δωσουμε 500 (και αυτα ειναι πολλα αλλα τι να κανω τωρα???). τι λετε??ο αντρας μου λεει για 80 ευρω??εγω ειπα να του πει , επειδη ειναι δικος του φιλος, οτι μεχρι εκει μπορουμε. λετε να παρεξηγηθει???

mariantinos
01-09-10, 14:15
Στην νονα μας πήρα ενα σετ δαχτυλίδι-μενταγιόν απ τα swarovski.

stafroditi2353
01-09-10, 14:18
???????

Alice6
01-09-10, 16:35
???????

Τι να σου πω... δύσκολη η περίπτωσή σου. Και επειδή μου φαίνονται λίγο ακριβα τα ρούχα, αλλά κυρίως επειδή για 80 ευρώ δεν ξέρω αν αξίζει να χαλάσετε τις καρδιές σας!

rikiki1
01-09-10, 17:53
Του είπατε πως θα του δώσετε ως δώρο τόσο λεφτά όσο και το φόρεμα?? Αν όχι δίνετε 400 και δεν ζορίζεστε.

ελενα_ηλέκτρα
02-09-10, 09:26
εμεις τους πηραμε μια καλη ψηφιακη κορνιζα ...ακομα δεν την εχουμε δωσει...πως σας φαινεται??χωραει πανω απο 3000 φωτογραφιες και συνδεεται κ με το pc.

πειτε μου τη γνωμη σας ..ειναι ωραιο δωρο?η να παρω κατι αλλο??

stafroditi2353
02-09-10, 11:57
Τι να σου πω... δύσκολη η περίπτωσή σου. Και επειδή μου φαίνονται λίγο ακριβα τα ρούχα, αλλά κυρίως επειδή για 80 ευρώ δεν ξέρω αν αξίζει να χαλάσετε τις καρδιές σας!

και ο αντρας μου αυτο λεει , αλλα ρε κοριτσια ξεφευγουμε πολυυ...

stafroditi2353
02-09-10, 11:59
Του είπατε πως θα του δώσετε ως δώρο τόσο λεφτά όσο και το φόρεμα?? Αν όχι δίνετε 400 και δεν ζορίζεστε.
του ειπαμε να του παρουμε τα ρουχα, αλλα επειδη τα ειχε διαλεξει ηδη ειπαμε να μας πει ποσο κανουν και να του τα παρουμε εμεις. ειμαι υποχρεωμενη να του πληρωσω και παπουτσια κ ολα απο την κορυφη εως τα νυχια???λεγαμε γυρω στα 400 να του δωσουμε αλλα τωρα δεν ξερω...

rikiki1
02-09-10, 15:24
Μόνο το φόρεμα έκανε τόσα λεφτά?? Πωω πολλά (κατά την άποψη μου).

Βασικά έτσι όπως του το είπατε θα πρέπει να του δώσετε τα 580. Από την άλλη δεν υπάρχει "πρέπει" είναι και πόσο αντέχει ο καθένας. Εγώ τα βρίσκω πολλά τα λεφτά για μόνο ένα φόρεμα όσο και καλό να είναι. Εμένα η κουμπάρα μου της πήρε φόρεμα Guy Laroche μόνο 50Ε γιατί τα αγόρασε από στοκ και καλά έκανε. Το φόρεμα έχει αρχική τιμή 200Ε. Εδώ καταλαβαίνουμε για άλλη μια φορά πόσα κερδίζουν και εμείς τη λεφτά πετάμε.

Πάντως δεν είσαι υποχρεωμένη να πληρώσεις και τα παπούτσια
Και αν είναι να ζοριστείτε του δίνετε το ποσό που υπολογίζατε και τελείωσε ....

Alice6
05-09-10, 12:25
πειτε μου τη γνωμη σας ..ειναι ωραιο δωρο?η να παρω κατι αλλο??

Σαν δώρο είναι πολύ ωραίο και πολύ χρήσιμο. Απλά νομίζω ότι είναι κάπως οικονομικό. Δλδ, εγώ που έψαχνα για ψηφιακή κορνίζα πέρσυ, έβρισκα πολύ καλές με περίπου 150 ευρώ...

Alice6
05-09-10, 12:38
του ειπαμε να του παρουμε τα ρουχα, αλλα επειδη τα ειχε διαλεξει ηδη ειπαμε να μας πει ποσο κανουν και να του τα παρουμε εμεις. ειμαι υποχρεωμενη να του πληρωσω και παπουτσια κ ολα απο την κορυφη εως τα νυχια???λεγαμε γυρω στα 400 να του δωσουμε αλλα τωρα δεν ξερω...

Κάτι δεν κατάλαβα! Του είπατε να του δώσετε τα λεφτά για τα ρούχα του παιδιού ή τα δικά του?
:confused:

roulaki71
05-09-10, 13:55
Εμεις του προτειναμε να του παρουμε μια τηλεοραση πλασμα 37 και πανω ιντσων για το γραφειο του που εχει μια σαν κι αυτη που εχουν οι περιπτεραδες αλλα ηθελε ρολοι οποτε του πηραμε ρολοι. Εκ των υστερων μαλλον το μετανιωσε αφου το ρολοι το εβαλε στο συρταρι και στραβωνεται να δει στην τηλεοραση μινιατουρα.:mrgreen:

ελενα_ηλέκτρα
06-09-10, 08:17
Σαν δώρο είναι πολύ ωραίο και πολύ χρήσιμο. Απλά νομίζω ότι είναι κάπως οικονομικό. Δλδ, εγώ που έψαχνα για ψηφιακή κορνίζα πέρσυ, έβρισκα πολύ καλές με περίπου 150 ευρώ...

Δηλαδη υπαρχει καποιο συγκεκριμενο χρηματικο ποσο που πρεπει να διαθεσεις για το νονο?αν ναι ποιο ειναι αυτο?

stafroditi2353
06-09-10, 08:21
[QUOTE=Alice6;1687155]Κάτι δεν κατάλαβα! Του είπατε να του δώσετε τα λεφτά για τα ρούχα του παιδιού ή τα δικά του?
:confused:[/QUOTE
ΓΙΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΜΕ

Alice6
06-09-10, 17:31
Δηλαδη υπαρχει καποιο συγκεκριμενο χρηματικο ποσο που πρεπει να διαθεσεις για το νονο?αν ναι ποιο ειναι αυτο?

Κανονικά δεν υπάρχει, αυτή είναι η αλήθεια. Είναι σχετικό. Εμάς ας πούμε η νονά μας που βάφτισε και τα δύο ξόδεψε πάνω από 2500, οπότε κι εμείς της κάναμε δώρο γύρω στα 750. Θα έλεγα όμως ότι ένα δώρο 300-400 ευρώ είναι αξιοπρεπές. Κατά την άποψή μου πάντα...

Alice6
06-09-10, 17:34
[/QUOTE
ΓΙΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΜΕ[/QUOTE]

Α,μάαααααλιστα...... ε, καλά, 580 δεν είναι και κανένα εξωφρενικό ποσό για αντρικά ρούχα πάντως, αλλά κι αυτός τι το ήθελε το 80??? Ας έλεγε το 500ρικο στρογγυλό. Από την άλλη, για 80 ευρώ τώρα μην το κάνετε θέμα....
Γενικότερα πάντως την ψιλοπατήσατε θεωρώ, καλύτερα να του παίρνατε ένα δωράκι. Δε βαριέσαι τώρα, ό,τι έγινε έγινε! Απολαύστε τη βάφτιση του παιδιού σας!!!

rikiki1
06-09-10, 20:03
παντώς και εγώ είχα καταλάβει για το φόρεμα της μικρής....

stafroditi2353
07-09-10, 08:45
ΕΓΩ ΑΡΧΙΚΑ ΘΑ ΤΑ ΕΔΙΝΑ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ, ΤΛΚ ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ. ΘΑ ΤΟΥ ΤΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ??? ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΔΩΡΟ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ. ΕΤΣΙ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ. ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ, ΔΕΝ ΣΥΓΧΙΖΟΜΑΙ ΑΛΛΟ..

rikiki1
07-09-10, 09:40
ΕΓΩ ΑΡΧΙΚΑ ΘΑ ΤΑ ΕΔΙΝΑ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ, ΤΛΚ ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ. ΘΑ ΤΟΥ ΤΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ??? ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΔΩΡΟ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ. ΕΤΣΙ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ. ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ, ΔΕΝ ΣΥΓΧΙΖΟΜΑΙ ΑΛΛΟ..

με το καλό η βάπτιση.... και να είναι καλότυχη η μικρή σας :)

v & a
07-09-10, 09:42
εμεις ειχαμε 2πλα βαφτισια και 2 ταυτοχρονες νονες....οποτε ψαχναμε για κατι ισαξιο και παρομοιο για να μη θεωρηθει πως της μιας ηταν καλυτερο απο το αλλο..
...και βρηκαμε !!!!!! 2 ρολογια swarovski το ενα με μαυρες πετρες κ το αλλο με λευκες! ηταν τα τελεια δωρα!!!! χαρηκαμε τοσο που τα βρηκαμε!

mimoula
22-09-10, 07:43
Γεια σας κοριτσια ...
Ηθελα την γνωμη σας σε κατι που με προβληματιζει ...
Σε λιγο καιρο θα βαφτηστει το παιδακι μου και οι νονοι του ειναι καλοι μας φιλοι και ζευγαρι εξισου...
Τι δωρο θα περνατε εσεις ?? στην κουμπαρα?? στον κουμπαρο ?? ή ενα ουδετερο πχ κατι για το σπιτι ... ?

Αν εχετε καμμια ιδεα .. χελππππππππ!!!!
Εγω σκεφτομουν να παρω ενα ζευγαρι σκουλαρικια στην κουμπαρα και ενα ρολοι στον κουμπαρο αλλα... ρολογια κανουν ολοι.. και πλεον εχουν ολοι...
σκουλαρικια παλι... πολυ φτηνιαρικο μου κανει..
με εχει αγχωσει πολυ αυτο το θεμα...
Αν καμμια κοπελα θελει να βοηθησει ας στειλει την γνωμη της !
Σας ευχαριστω .. και συγνωμη για το μεγαλο ποστ!
Φιλια.....

ballou
22-09-10, 08:13
Θα σου πω εγώ τι δώρα έκανα στους κουμπάρους μου, επειδή λίγο πολύ τα είχαν όλα αυτά τα κλασικά και επειδή είμασταν και πολύ καλοί φίλοι είχα το θάρρος και τους ρώτησα τι ήθελαν.
Στους μεν πρώτους επέλεξαν γυαλιά ηλίου και οι δύο και οι δεύτεροι ένα Gps και μια ηλεκτρονική κορνίζα. Τουλάχιστον τα έχουν ακόμα και σήμερα και τα χαίρονται.
Με το καλό να γίνει η βάφτιση και να χαίρεσαι το παιδάκι σου.

mariantinos
22-09-10, 08:31
Υπάρχει αντίστοιχο θέμα αν ψάξεις.εκεί θα βρεις πάρα πολλές ιδέες

sonia :)
22-09-10, 22:20
Εμείς πάντως, στη νονά της μικρής μου πήραμε ρολόι γιατί αυτή το ήθελε και στη νονά που θα μας βαφτίσει το μικρούλη μας, τον Οκτώβρη, θα δώσουμε χρήματα. Είναι κολλητή μου, νιόπαντρη και ξέρω ότι τα χρήματα θα πιάσουν τόπο. Πάντα ήμουν κατά των κοσμημάτων εκτός κι αν τα χαίρεται και τα φοράει τόσο πολύ το άτομο που θα τα πάρει.

eleni29
27-12-10, 14:20
γεια σας
εχω το εξης προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια σας.ο νονος της κορης μου που ειναι 28 χρονων,ανυπαντρος δεν θελει ουτε ρολοι,ουτε ψηφιακη κορνιζα,ουτε καμερα ως δωρο. αλλα δεν μου λεει και τι αλλο θα μπορουσα να του παρω. εχετε καμια προτοτυπη ιδεα να μου προτεινετε?

eleni29
27-12-10, 14:27
γεια σας
εχω το εξης προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια σας.ο νονος της κορης μου που ειναι 28 χρονων,ανυπαντρος δεν θελει ουτε ρολοι,ουτε ψηφιακη κορνιζα,ουτε καμερα ως δωρο. αλλα δεν μου λεει και τι αλλο θα μπορουσα να του παρω. εχετε καμια προτοτυπη ιδεα να μου προτεινετε?:confused::confused::confused:

#ΕΛΕΝΑ#
27-12-10, 14:27
χρονια πολλα!!! κοιτα εγω ειχα παρει λαπτοπ στοκουμπαρο μου και στην κουμπαρα ενα καλο κινητο...ισως κατι τετοιο να του ειναι πιο χρησιμο...;)

Χριστινα Μ
27-12-10, 14:44
Γεια σου μια καλη ιδεα θα ηταν μια χειροπεδα φυσικα αν του αρεσουν αυτα και τωρα μερες χριστουγένων θα την τιμησει εγω παντως αυτο θα του επαιρνα αν δεν ηθελε ολα αυτα που προανεφερες.

erma79
27-12-10, 14:51
Ποσα λεφτα διαθέτεις?
μανικετόκουμπα λευκόχρυσα.
αλυσίδα χρυσή για το χέρι.
σταυρός ή Κωσταντινάτο για το λαιμό
κινητο smartphone.
υπολογιστης μικρος για την δουλειά- σπίτι.
Πιο πρακτικό ενα δερματινο τζακετ ή κουστούμι.
:smile:

Coraline
27-12-10, 15:31
Εξαρτάται από τα χρήματα φυσικά, μπορείς να του πάρεις κανένα netbook ή τηλέφωνο ή καμιά κονσόλα για gaming.
Κοσμήματα εξαρτάται αν τα φοράει ή όχι.
Ανάλογα με την δουλειά του μια καλή δερμάτινη τσάντα. ( αν χρησιμοποιεί)
Γυαλιά ηλίου; ( πρέπει να τα διαλέξει αυτός)

nikol1981
27-12-10, 15:37
Σίγουρα παίζουν ρόλο τα χρήματα που θα διαθέσεις αλλα αν έχει δικό του σπίτι μπορείς να του πάρεις κ μια τηλεόραση η ένα home cinema εάν το θέλει βέβαια.Σίγουρα πολύ ωραίο δώρο είναι κ το net book η το laptop.

AZIA
27-12-10, 15:39
Ενα πρωτοτυπο δωρο, ειναι πιστευω και η τα εισιτηρια ή η διαμονη σε καποιον προορισμο της αρεσκειας του... θα του μενει και αξεχαστο....

joan7
27-12-10, 15:40
Aν μένει μόνος του κάτι που ίσως του λείπει για το σπίτι?
εμείς στους κουμπάρους μας πήραμε τραπεζάκι τηλεόρασης για το εξοχικό τους.

my_Kelly
24-02-11, 07:51
Από ό,τι βλέπω εδώ πέρα πολλές έχουν "κολλήσει" στο δώρο νονού/νονάς... Ετοιμάζω κι εγώ τη βάφτιση και επίσης ΚΟΛΛΗΣΑ!!! Λοιπόν θα βαφτίσουν τη μικρή ένα ζευγάρι που μας πάντρεψε κιόλας. Με την κοπέλα είμαστε κολλητές από φοιτήτριες και έχουμε άριστες σχέσεις. Θέλω κάτι καλό λοιπόν. Στο γάμο πήρα δώρα για όλη την οικογένειά τους δλδ για την κουμπάρα μου ένα ρολόι γνωστής μάρκας, στον κουμπάρο ένα καλό πουκάμισο, στην μεγάλη κόρη ένα χρυσό βραχιολάκι και στο μικρό τους αγοράκι ένα παιχνίδι fisher price. Όλα αυτά μου είχαν βγει γύρω στα 500 ευρώ.

Το ξέρω πως και να τη ρωτήσω τη φίλη μου θα μου πει πως δεν θέλει τίποτα... Η ιδέα για το ταξίδι μου ακούγεται καλή αλλά δεν θέλω και να τους "ζορίσω" γιατί είναι και ελεύθεροι επαγγελματίες και θα τους είναι δύσκολο να λέιψουν. Επίσης το κόσμημα είναι και θέμα γούστου, δεν θέλω να δώσω λεφτά και να το φάει το συρτάρι. Καμιά άλλη ιδέα?????????

Active Member
24-02-11, 08:04
Πινακα ζωγραφικης?
Δωροεπιταγη?
Κατι τεχνολογιας? Πχ, βιντεοκαμερα, φωτογραφικη μηχανη, notebook?

my_Kelly
24-02-11, 08:08
Καλημέρα Ράννννννια!!!!
Πίνακα δεν θα ήθελα γιατί κι αυτό είναι θέμα γούστου....
Notebook και τέτοια έχουν, αλλά η δωροεπιταγή είναι καλούτσικη ιδέα. Από πού όμως? Η Παρουσίαση δίνει δωροεπιταγές? Ή από κανέναν Κωτσόβολο κτλ?

Active Member
24-02-11, 08:15
Νομιζω ολοι δινουν δωροεπιταγες.

Απο Notos Galleries ισως που εχει τα παντα? Απο ρουχα μεχρι οικιακα? Και να διαλεξουν μονοι τους?

mama xrysa
24-02-11, 08:18
βρε παιδια βολικη η δωροεπιταγη αλλα μηπως ειναι λίγο απρόσωπη;

Niki81
24-02-11, 08:34
Δωροεπιταγη εμενα δε θα μου αρεσε...πολυ απροσωπο και βασικα μου δινει την αισθηση οτι βαριεμαι να ασχοληθω με το δωρο σου...παρε μια δωρεπιταγη και παρε οτι θες.Κι εγω στο γαμο μου το θεμα που με δυσκολεψε πιο πολυ απ'ολα ηταν τα δωρα κουμπαρων.
Υπαρχουν χειροπεδες πολυ ωραιες για αντρα και νεανικες οχι αυτες οι κλασσικες αλυσιδες για το χερι που πλεον κανεις δε φοραει...αλλα ειναι λιγακι ακριβες.

Για γυναικα ομοιως θα προτινα κοσμημα ή μια καλη τσαντα.

my_Kelly
24-02-11, 08:35
βρε παιδια βολικη η δωροεπιταγη αλλα μηπως ειναι λίγο απρόσωπη;

λες? δεν θέλω και να νιώσουν πως δεν τους σκέφτηκα, γιατί δεν συμβαίνει σε καμία περίπτωση.

my_Kelly
24-02-11, 08:37
Niki81 ντεν έχω λεφτά καρντιά μου για balenciaga! Αν και θα ήταν πολύ σούπερ.

kiki*
24-02-11, 09:03
εμείς δώσαμε χρήματα γιατί μόλις είχαν παντρευτεί οπότε θα έδιναν χρήματα για να πάρουν κάτι που χρειάζονται. Διαφορετικά ρωτάς τι χρειάζονται και μπορείς να πας απλά να το διαλέξεις εσύ για να υπάρχει και το δικό σου γούστο.

elpatra
24-02-11, 09:13
Kι εγώ έκανα αυτό που λέει η kiki. Ρώτησα αν θέλουν κάτι, ώστε να τους φανεί χρήσιμο το δώρο . Είχα εννοείται πολύ καλές σχέσεις και το θάρρος για να το κάνω αυτό.Έτσι στην πρώτη μου κουμπάρα πήρα ένα σαλονακι μπαμπού για το μπαλκόνι και στη δεύτερη μια πολυκαφετιέρα κι ένα ρολόι από τα follie follie.

mama xrysa
24-02-11, 09:36
εμεις εχουμε δυο νονες.Η μια φοιτητρια στα 20 και η αλλη παντρεμενη.Επειδη η δευτερη ειναι εγκυος σκεφτηκα να της κανω δωρο μια επαγγελματικη φωτογραφηση εγκυμοσυνης.Ειναι μια κοπέλα στο φεηςμπουκ που ασχολειται.Πως σας φαινεται;εναλλακτικα σκεφτηκα η καποιο ταξιδακι (αν και δεν ξερω με την εγκυμοσυνη και μετα με το μωρο αν θα καταφερουν να πανε!) η λαπτοπ αλλ αειδικα το λαπτοπ θα κοστσει πολύ!για την μικρη νονα δεν εχω καμμια ιδεα για κατι πρωτοτυπο.Μαλλον κατι σε ψηφιακη φωτ.μηχανη σκεφτομαι αν δεν εχει.

Niki81
24-02-11, 10:38
Niki81 ντεν έχω λεφτά καρντιά μου για balenciaga! Αν και θα ήταν πολύ σούπερ.

Για αντρα το πιο οικονομικο ειναι μανικετοκουμπα...μπορεις να βρεις πολυ ωραια σε οτι τιμη θελεις....και ειναι και κατι που μενει...να θυμαται οτι ατο ειναι το δωρο απο τη βαφτιση. Η γυναικα ειναι πιο ευκολη.

Αλλιως παιρνεις κατι για το σπιτι.Εγω για παραδειγμα αν γινομουν νονα θα γουσταρα με χιλια σα δωρο να μου παρουν μια μεγαλη κορνιζα για το σπιτι μου με τη φωτογραφια του μωρου μεσα.
Και κορνιζες μπορεις να βρεις σε οτι τιμη θελεις.

μαφι
24-02-11, 12:59
Κορίτσια και εγώ δυο νονές έχω και στη μια θα πάρω κόσμημα το οποίο το διάλεξε ήδη μόνη της, ένα μονόγραμμα από λευκόχρυσο που κάνει 220 ευρώ. Στην άλλη θα πάρω ένα ρολοί Just Cavali το οποίο έχει γύρω στα 200 ευρώ στα μαγαζιά αλλά στο Amazone το είχε πιο οικονομικά. Το κακό είναι ότι δεν έχω καθόλου χρόνο για να ψάξω. Εδώ δεν έχω χρόνο να ψάξω για μπομπονιέρες.

PEPI1979
24-02-11, 13:51
εγώ σκέφτομαι κάποια ηλεκτρική συσκευή που τους λείπει αν και φοβάμαι ότι αν ρωτήσω δεν θα μου πουν ...

glitter
24-02-11, 17:27
Κι εγώ 2 νονές είχα και τις ρώτησα τι ήθελαν (να είμαι ειλικρινής, ήθελα κάτι να μείνει π.χ. κόσμημα ή ρολόι, εκτός αν χρειαζόντουσαν οπωσδήποτε κάτι άλλο). Τελικά ευτυχώς ήθελαν κι οι 2 σκουλαρίκια, πήρα κρεμαστά σε λευκόχρυσο και μείναμε όλοι ευχαριστημένοι! Μάλιστα τις ρώτησα μήπως θέλανε να πάμε μαζί για να τα διαλέξουν εκείνες, αλλά δε θέλανε. (Και όταν πήρανε τα βαφτιστικά, ήμουν κι εγώ παρούσα, δεν πήγα μόνο όταν πήραν το σταυρό.)
Στην κουμπάρα που είχα στο γάμο (διαλέξαμε μαζί όλα τα του γάμου)της είχαμε πάρει καλό ρολόι και το διαλέξαμε μαζί. Πιο εύκολο ήταν, γιατί πήγαμε σε ένα μόνο μαγαζί, ενώ για τις νονές πήγα σε καμιά δεκαριά μέχρι να αποφασίσω...

beloved
25-02-11, 22:30
στους κουμπαρους που θα μας παντρεψουν και ειναι ζευγαρι θα τους παρουμε τηλεοραση. στη νονα ρολοι και στο νονο gps. τους ρωτησα τι θελουν και μου ειπαν, απο το να τους παρω κατι που δε θα χρησιμοποιησουν!!

sandy8
16-03-11, 20:32
Κοριτσια καλησπερα εχουμε κι εμεις θεμα με το δωρο του νονου κ της νονας. Βασικα οι δικοι μας παντρευονται 1 μηνα μετα τη βαφτιση, το σπιτι τους ειναι ετοιμο εχουν απ ολα, ηθελα να τους παρω λαπτοπ πηραν πριν 2 μηνες χρυσαφικα δε θελουν, το μονο που μενει ειναι να τους δωσω λεφτα στο χερι αλλα θελω κατι που να τους μεινει.
Σημερα βγηκα για ψωνια κ ειδα ψηφιακες κορνιζες με 150 - 200 ευρω πιστευετε αν τους παρω μια θα ειναι λιγο για δωρο θα πρεπει να παρω κ κατι ακομα αλλα τι??????
Παρακαλω βοηθηστε με.

sandy8
17-03-11, 14:51
Κοριτσια καλησπερα εχουμε κι εμεις θεμα με το δωρο του νονου κ της νονας. Βασικα οι δικοι μας παντρευονται 1 μηνα μετα τη βαφτιση, το σπιτι τους ειναι ετοιμο εχουν απ ολα, ηθελα να τους παρω λαπτοπ πηραν πριν 2 μηνες χρυσαφικα δε θελουν, το μονο που μενει ειναι να τους δωσω λεφτα στο χερι αλλα θελω κατι που να τους μεινει.
Σημερα βγηκα για ψωνια κ ειδα ψηφιακες κορνιζες με 150 - 200 ευρω πιστευετε αν τους παρω μια θα ειναι λιγο για δωρο θα πρεπει να παρω κ κατι ακομα αλλα τι??????
Παρακαλω βοηθηστε με.

Κοριτσια καμια βοηθεια?

Alice6
17-03-11, 21:02
Sandy, εμένα η γνώμη μου - που την έχω ξαναπεί εδώ - είναι ότι για να τους μείνει κάτι πρέπει να προτιμήσεις κόσμημα, είναι το μόνο που είναι διαχρονικό. Και το λάπτοπ θα παλιώσει, και πιο εξελιγμένες κορνίζες μπορεί να βγουν (άσε που πολλοί που έχουν κορνίζες στο τέλος τις βαριούνται, ή βαριούνται να ανανεώνουν τις φωτογραφίες). Φαντάζομαι όμως πως εάν πρέπει να κάνεις ΚΑΙ στους δύο δώρο, θα ξεφύγεις από τον προϋπολογισμό σου, οπότε ίσως πρέπει να καταφύγεις σε κάτι άλλο που είναι σταθερή αξία, όπως ας πούμε ένας πίνακας για το σπίτι τους (κατά προτίμηση όχι για το σαλόνι, γιατί μπορεί να είναι πολύ περιοριστικό, αλλά για το υπνοδωμάτιο, για το γραφείο...).

koritsaki9200
17-03-11, 21:30
εμείς έχουμε 2 νονούς (μπαμπάς & γιος) ηλικίας 55 & 20!!!!
Τι να τους πάρουμε;;; Είχα σκεφτεί ένα tablet pc για τον μικρό... αλλά εσείς λέτε για διαχρονικά δώρα... με μπερδέψατε..... Για δώστε ιδέες και για τους δύο!!!!!!!!

sporiklos
17-03-11, 21:30
Παρακαλω βοηθηστε με.

Τι θα ελεγες για μια δωροεπιταγη απο ενα γραφειο ταξιδιων αφο παντρευονται μπορει να τους χρησιμευσει για το γαμηλιο ταξιδι. Εμενα οι αποψη μου ειναι οτι αυτο που μενει για παντα δικο μας ειναι οι αναμνησεις μας και τι ποιο ωραιο απο τις αναμνησεις ενος ταξιδιου για ενα νεονυμφο ζευγαρι.

PEPI1979
18-03-11, 09:05
Κοριτσια καμια βοηθεια?
και εμεις ζευγάρι θα έχουμε και σκοπευω να τους ρωτησω τι θελουν .. βεβαια θα μου πουν τιποτα μην ξοδευτείτε ..κτλ ΄μόνο τότε θα αποφασίσω μόνη μου κάτι που αν δεν το θέλουν να αλλάξουν πχ απο καταστημα ηλεκτ. ειδων ?

Σνουφελ μου
27-04-11, 14:47
Κοριτσια θελω να μου πειτε το εξης...οι νονοι μας μας ειπανε θελουνε ηλεκτρικη συσκευη για δωρο,ομως στην εκκλησια πρεπει κατι να τους παμε ετσι ειναι το εθιμο...ομως τι?Σκεφτηκα να τους βαλω στο κουτι μια εικονα του αγιου του παιδιου σαν ενθυμιο,ασημενια κ.λ.π. με λιγα ροδοπεταλα ,ειναι καλα?Μετα τι αλλο θα μπορουσα να τους παω σα δωρο εκει?

agapoulini
27-04-11, 14:50
εμεις του πηραμε ρολοι αλλα δεν του το δωσαμε στην εκκλησια, του το δωσαμε νωριτερα. στην εκκλησια δεν πηγαμε κατι...

bellissima
27-04-11, 14:58
Εδώ στα μέρη μου, δεν συνηθίζεται πλέον να δίνεται το δώρο του νονού στην εκκλησία...Πάντως ωραία ιδέα η εικόνα εαν θέλεις να κάνεις κάτι έξτρα. Μαζί με τα ροδοπέταλα, νομίζω βάζουν και λίγα κουφέτα.

zouzounel
27-04-11, 15:04
δεν ξερω αν το εχετε υποχρεωτικό σαν εθιμο το δώρο στην εκκλησία, αλλά εχω πολύ καιρό να δω δωρο νονού στολισμένο στην εκκλησία. και τον γιο μου που τον βάπτισα επαρχία, το δωρο των νονων το είχαμε δωσει πολύ πριν.
και χωρις παρεξήγηση, προσωπικά το βρίσκω λιγο κιτς, στολισμένο κουτι με κουφέτα μεσα και τούλια και τέτοια στην εκκλησία... και στο κάτω κάτω ποιος ο λόγος να ξερουν όλοι τι δωρο έκανες στο νονο?
άποψή μου παντα

με το καλό!

Lisa8
27-04-11, 15:15
Ούτε εγώ το έχω δει αυτό πρόσφατα. Να πω την αλήθεια, το είδα μία μόνο φορά πριν απο 13 χρόνια!
Εμείς τους αγοράσαμε τα δωράκια τους (ένα στον καθένα), καθότι και ζευγάρι, και τους τα δώσαμε λίγες ημέρες πιο πριν.

saxpa
27-04-11, 15:16
Ούτε και εγω εμφάνισα δώρο στην εκκλησία ...ακόμα και στην πρώτη βάφτιση του γιού μου πριν απο 5,5 χρόνια..πάρτε τι θέλουνε τα παιδιά και αφήστε τον κόσμο να ονειρεύεται...δεν χρειάζονται τα περιτά Λένα μου!:p:p

αντε πλησιάζουμε....αντε να ονοματιστούμε να γίνουμε χριστιανοί!!!!

momitsi
27-04-11, 15:38
και μεις τους πηγαμε τα δωρα που ηθελαν σπιτι και οχι στην εκκλησια.και οταν εγινα και γω κουμπαρα το ιδιο!δεν υπαρχει λογος να εμφανισεις κατι στην εκκλησια!

ria22
26-05-11, 13:54
Εφτασε κ δικια μας ωρα να βαπτισουμε τν μικρουλι μας......Εχω τν εξης απορια πρεπει να προτεινουμε στον κουμπαρο πχ.2 δωρα να διαλεξει η' διαλεγουμε εμεις???Τι μπορει να ειναι αυτο??Εγω σκεφτηκα ρολοι....Σε τι τιμες να πεσει το ματι μου??Πρεπει να του παρω κ κτ αλλο εκτος απο το βασικο δωρο???Τ α φωτα σας παρακαλω...........
(ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΒΑΠΤΙΣΗ ΘΑ ΣΑς ΕΧΩ ΖΑΛΙΣΕΙ:lol::lol::lol::lol:)

basic
26-05-11, 14:04
εμενα η νονα ειναι η κολλητη μου. της εδωσα 300ε, της πηρα ενα πορτοφολι doca (25ε) κ γλυκα. κ της τα εδωσα ολα μαζι την ημερα που ηρθε να κανει μπανιο το μωρο. προτεινω λεφτα για να παρει οτι θελει. αν κ το ρολοι ειναι καλη ιδεα περιπου 250ε ειναι καλα πιστευω.

zitamar
26-05-11, 14:14
εγω δεν θα πω ποσα να δωσεις γιατι σε καιρους κρίσης όσα θελεις δίνεις.Απλα βρε κορίτσια εμενα μου αρεσει να παίρνω δώρο γιατί είναι κατι που μένει στον αλλον, βεβαια αν δεν του αρεσει το αλλαζει.Σαν δωρα εχω σκεφτει και εγω για τους νονους μας που αρχίζω να το προγραμματιζω διαφορα δωρα οπως : βιντεοκαμερα,φωτογραφικη μηχανη,τηλεοραση,ψηφιακη κορνίζα,ρολοι,μηχανή του καφε...

ria22
26-05-11, 14:28
Κ ειναι ενα μονο δωρακι η' πρεπει ν κανω κ κτ αλλο??η μαμα μ ειπε κτ κ για πετσετες οτι δινουν με το δωρο....

love4four
26-05-11, 15:07
Κοίτα να δεις: εξαρτάται πάντοτε από το πόσο στενές είναι οι σχέσεις σας. Έχεις π.χ. το θάρρος να συζητήσετε το οικονομικό (εννοώ το βαλάντιο που διαθέτετε ως γονείς) και νε δείτε σε τί θα μπορούσατε να το προσαρμόσετε ?
Επίσης, παίζει ρόλο εάν μιλάμε για άντρα ή γυναίκα και πχ εάν είναι ελεύθερος/η ή έγγαμος/η....
Διαφορετικά αποφασίζεις... Εσύ ξέρεις καλύτερα το στυλ του νονού (μάλλον σε άντρα αναφέρεσαι ή κάνω λάθος)... Για πες κάτι περισσότερο να σου δώσουμε ιδέες...

TWINMAMA
26-05-11, 16:26
Εγώ ήξερα ότι δεν θα πήγαιναν διακοπές λόγο οικονομικών δυσκολιών και τους έκλεισα 3 μέρες κάπου παραθαλάσσια.

koalalou
27-05-11, 08:39
Στον κουμπαρο μας θα τον κανουμε δωρο ενα laptop που ειναι κατι που θελη!! Μας τα πηρε ολα τα βαφτιστικα τοσο ομορφα και ετσι με ευχαριστιση τον κανουμε ενα καλο δωρο!!

ARNIKOL
27-05-11, 10:37
Εμείς παιδιά και στις 4 κουμπαριές είχαμε ένα budget 500 ευρώ και ευτυχώς μμέχρι στιγμής δεν ξεφύγαμε. Πάντα ρωτούσαμε τους κουμπάρους τι θα ήθελαν, γιατί αυτό μας ενδιέφερε, να τους πάρουμε κάτι που ήθελαν/χρειάζονταν/ χρησιμοποιούσαν.
Γνώμη μου, Ρία, καλύτερα να ρωτήσεις, μην πάρεις κάτι που ίσως έχει ή δε χρειάζεται. Ένα δώρο πιστεύω είναι αρκετό. Αλήθεια, εσείς φτιάχνετε μπομπονιέρα με το δώρο του κουμπάρου; Εδώ μας είχαν πει ότι πρέπει να έχει και κάτι σε κρύσταλλο, συμβολικά. (τώρα τι συμβολίζει, δε γνωρίζω...:lol:)
Υ.Γ. Πρήξε μας καλέ, άλλο που δε θέλουμε!:lol:

madrid05
27-05-11, 12:24
Κι εγώ δεν είμαι υπέρ των μετρητών(εκτός αν ξέρεις οτι ο νονός θα το προτιμούσε).
Αν έχεις οικιότητα το καλύτερο είναι να τον ρωτήσεις (ή να τον ψαρέψεις).
Το ποσό είναι πολύ σχετικό.
Εμένα η νονά μας μου ζήτησε μια εικόνα με τον Αγιο Παύλο(που είναι το όνομα του γιου μου).Στην αρχή επειδή δεν είμαι και πολύ της εκκλησίας,μου φάνηκε καπως, αλλά το χάρηκα πολύ γιατί ήταν κάτι που ήθελε, ήταν συμβολικό και βρήκα και μια εξαιρετική αγιογράφο που μου το έφτιαξε κατα παραγγελεια σε παλιό ξύλο.Στοίχησε λγότερο απ'όσα είχα υπολογίσει (150€)

ψαράκι
27-05-11, 12:28
Εγώ ήξερα ότι δεν θα πήγαιναν διακοπές λόγο οικονομικών δυσκολιών και τους έκλεισα 3 μέρες κάπου παραθαλάσσια.

κι εμείς σκεφτόμαστε να κάνουμε κάτι ανάλογο στους νονούς.
πως το κλείσατε? Από γραφείο ή intrnet? Μπορείς να μας πεις λεπτομέρειες γιατί μας ενδιαφέρει... Ευχαριστώ!:cool:

ARNIKOL
27-05-11, 12:29
Κι εγώ δεν είμαι υπέρ των μετρητών(εκτός αν ξέρεις οτι ο νονός θα το προτιμούσε).
Αν έχεις οικιότητα το καλύτερο είναι να τον ρωτήσεις (ή να τον ψαρέψεις).
Το ποσό είναι πολύ σχετικό.
Εμένα η νονά μας μου ζήτησε μια εικόνα με τον Αγιο Παύλο(που είναι το όνομα του γιου μου).Στην αρχή επειδή δεν είμαι και πολύ της εκκλησίας,μου φάνηκε καπως, αλλά το χάρηκα πολύ γιατί ήταν κάτι που ήθελε, ήταν συμβολικό και βρήκα και μια εξαιρετική αγιογράφο που μου το έφτιαξε κατα παραγγελεια σε παλιό ξύλο.Στοίχησε λγότερο απ'όσα είχα υπολογίσει (150€)
Μπράβο της! Λίγοι όμως διαλέγουν τέτοια δώρα ουσίας.:-(

korina1974
27-05-11, 13:09
Εμείς στην κουμπάρα μας πήραμε ένα ρολόι. Φυσικά γνωρίζαμε ότι δεν είχε, γι' αυτό. Δώσαμε 300 ευρώ.

MAJA
27-05-11, 14:16
εμενα το μωρο θα το βαπτισει η ανιψια μου,που ειναι μολις 13 χρονων,...τι δωρο να της παρω,;

ARNIKOL
27-05-11, 14:19
Μια κάμερα, φωτ. μηχανή, ρολόι (είναι και 13χρονη, δύσκολη ηλικία...), στην τελική ρώτα την.

MAJA
27-05-11, 14:24
ναι τελειαααα ,φωτο μηχανη,ευχαριστωωω!!!!

ARNIKOL
27-05-11, 14:26
Είδες για να κάνω πολλές κουμπαριές; Ξεφτέρι έγινα!χαχαχα

MAJA
27-05-11, 14:29
αα ναι,!
μπραβο,φωτο.μ δεν εχει,εχει και κινητο,εχει και ρολοι,και πολλα ρουχα,ναιιι αυτο ειναι!!

Mairoulitsa
27-05-11, 14:54
και εγω κοριτσια δεν ειμαι υπερ των χρηματων,θα μου αρεσε δωρο.
εγω θα σας πω τι εκανα στον γαμο και θα κανω και στην βαφτιση....(με το καλο)...τον ρωτησα πχ. αν ειχε καλο ρολοι...ειπε οχι και θα ηθελε ενα..πηγα εγω,εκανα μια ερευνα αγορας στα λεφτα που εγω μπορουσα,βρηκα ομως 3-4 σχεδια διαφορετικα..και μετα τον πηγα σε αυτα που ειχα βρει...και εκεινος διαλεξε το σχεδιο που του αρεσε...με αποτελεσμα και εκεινος πηρε κατι που του αρεσε και εγω εδωσα το λεφτα που ηθελα.καλο???..τωρα στην βαφτιση μπορει να μην τον βαλω στην διαδικασια να τον παω να διαλεξει κατι...αλλα παλι θα τον ρωτησω τι θα ηθελε...για οσες δεν θελουβ να ρωτησουν,εκτος απο τα ηλεκτονικα που λετε...καμερα,φωτογραφικη μηχ. κλπ..καλη ιδεα ειναι μια δερματινη τσαντα για την δουλεια του...οπως και το ρολοι,επισης ενα σετ...καλα μανικετοκουμπα με ζωνη....η ζωνη με πορτοφολι....τα οποια παλι μπορουν να φτασουν την τιμη που θελετε απο 100 εως 500 και ανεβαινουμε αναλογα την ποιοτητα.!!!...για γυναικα...επισης ρολοι,σετ απο καλο κοσμημα του στυλ της ομως,πχ.δεν ειναι απαραιτητο χρυσα αμα δεν τα φοραει..μπορει να ειναι και svarovski..η foliefolie!!!...ακομα και μια καλη τσαντα που ισως εχει δει και δεν μπορει να την παρει!!!!:-P

Mairoulitsa
27-05-11, 14:58
και εγω κοριτσια δεν ειμαι υπερ των χρηματων,θα μου αρεσε δωρο.
εγω θα σας πω τι εκανα στον γαμο και θα κανω και στην βαφτιση....(με το καλο)...τον ρωτησα πχ. αν ειχε καλο ρολοι...ειπε οχι και θα ηθελε ενα..πηγα εγω,εκανα μια ερευνα αγορας στα λεφτα που εγω μπορουσα,βρηκα ομως 3-4 σχεδια διαφορετικα..και μετα τον πηγα σε αυτα που ειχα βρει...και εκεινος διαλεξε το σχεδιο που του αρεσε...με αποτελεσμα και εκεινος πηρε κατι που του αρεσε και εγω εδωσα το λεφτα που ηθελα.καλο???..τωρα στην βαφτιση μπορει να μην τον βαλω στην διαδικασια να τον παω να διαλεξει κατι...αλλα παλι θα τον ρωτησω τι θα ηθελε...για οσες δεν θελουβ να ρωτησουν,εκτος απο τα ηλεκτονικα που λετε...καμερα,φωτογραφικη μηχ. κλπ..καλη ιδεα ειναι μια δερματινη τσαντα για την δουλεια του...οπως και το ρολοι,επισης ενα σετ...καλα μανικετοκουμπα με ζωνη....η ζωνη με πορτοφολι....τα οποια παλι μπορουν να φτασουν την τιμη που θελετε απο 100 εως 500 και ανεβαινουμε αναλογα την ποιοτητα.!!!...για γυναικα...επισης ρολοι,σετ απο καλο κοσμημα του στυλ της ομως,πχ.δεν ειναι απαραιτητο χρυσα αμα δεν τα φοραει..μπορει να ειναι και svarovski..η foliefolie!!!...ακομα και μια καλη τσαντα που ισως εχει δει και δεν μπορει να την παρει!!!!:-P

ξεχασα να σας πω οτι και το ταξιδι θα μου αρεσε..το οποιο ειναι κατι το οποιο ζητησα εγω οταν εγινα κουμπαρα!!!...οπως αναφερθηκε και παραπανω ενα 3-4 μερο οτι μπορει ο καθενας ειναι σουπερ!!!

love4four
27-05-11, 15:39
Εμείς πάντως όταν γίναμε νονοί το ζευγάρι που ήξερε ότι είχαμε προγραμματίσει μετά την βάφτιση ένα ταξιδάκι στην Κων/λη εν όψει F1, μας πρότεινε να μας κάνει δώρο τα εισιτήρια του αγώνα.... πραγματικά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ (και αξέχαστο) δώρο... τα έχω φυλάξει σαν κόρη οφθαλμού !!!

irene2
28-05-11, 11:11
εμεις εχουμε ζευγαρι να βαφτισουν το παιδακι μας ετσι για τον αντρα πηραμε ενα πινακα με θεμα το κυνηγι σε αναγλυφο σχεδιο και σε χρωματα του σπιτιου τους(κατοπιν παραγγελιας)και για τη νονα πηραμε ενα βραχιολι swarovski που ηθελε γιατι εχουν ολα τα ηλεκτρονικα ταξιδι δεν μπορουν να παμε οι 2τους εχουν και 2παιδια που δεν εχουν καπου να τα αφησουν αν και τους προτεινα να τα κρατησω εγω αλλα δεν θελουν και τελος δεν ειναι και του κυριλατου ρολογια δεν φορανε και αλλα τετοια ειναι που μενουν και σε νησι και για σπανιες περιπτωσεις εχουν τοσα πολλα απο τον αρραβωνα που δεν ηθελαν και αλλα..ετσι και για τους 2 μας βγηκε ενα κοστος 200ε.

Thaumataki
28-05-11, 12:48
Εμείς πήραμε ρολόϊ, D&G αξίας 380e

"φασολακι"
28-05-11, 13:14
ενα φουρνο μικροκυματων θα παρω στους κουμπαρους
για κοστος ακομη δεν ξερω δεν εψαξα