PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ Η ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ

tzina
10-09-08, 09:51
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!! :D

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΄ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ΄ Η ΤΟ ΄ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ΄ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΟΜΙΖΩ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ:
1) ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ; ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΙΚΑ;
2) ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ Κ ΟΙ ΔΥΟ ΣΥΖΗΓΟΙ;
3) ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ Κ ΠΟΙΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ; ΔΗΛ
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ Σ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ;
(ΣΟΡΡΥ ΑΝ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΥΩ... :roll: )

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΜΗΠΩΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΦΙΛΙΑ

Kira
03-09-09, 13:57
είναι παλιό το θέμα,αλλα το ξαναανανεώνω γιατί έχω κι εγώ τις ίδιες απορίες..:confused:

νεραϊδομαμά
03-09-09, 14:13
Το οικογενειακό επίδομα το παίρνει ο ένας από τους 2 συζύγους, ή η μητέρα, σε περίπτωση άγαμης μητέρας, εφόσον δεν το δίνει ο εργοδότης. Για να το πάρεις θα πρέπει να έχεις 50 τουλάχιστον εργάσιμες την προηγούμενη χρονιά.
Για δικαιολογητικά και όρους δες στην παρακάτω σελίδα του ΟΑΕΔ. Ελπίζω να βοήθησα.

http://www.oaed.gr/Pages/SN_81.pg

Kira
03-09-09, 18:11
Το οικογενειακό επίδομα το παίρνει ο ένας από τους 2 συζύγους, ή η μητέρα, σε περίπτωση άγαμης μητέρας, εφόσον δεν το δίνει ο εργοδότης. Για να το πάρεις θα πρέπει να έχεις 50 τουλάχιστον εργάσιμες την προηγούμενη χρονιά.
Για δικαιολογητικά και όρους δες στην παρακάτω σελίδα του ΟΑΕΔ. Ελπίζω να βοήθησα.

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Αυτό που δεν κατάλαβα είναι,χρειάζεται και το παιδί να ασφαλιστε'ί στο ικα για να πάρει ο άντρας μου το επίδομα,ή δεν είναι υποχρεωτικό;είμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ και θα ήθελα η μικρή να ασφαλιστεί εκέι,γι αυτο ρωτάω..

Kira
19-10-09, 21:08
κανείς παιδιά;help!!:(

νεραϊδομαμά
20-10-09, 10:09
Kira συγγνώμη, αλλά έχω πήξιμο στη δουλειά, τρέξιμο στο σπίτι, και δεν πολυπρολαβαίνω να απαντήσω. Λοιπόν, για να πάρεις το οικογενειακό επίδομα εσύ ή ο σύζυγός σου, πρέπει το παιδί να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ. Αν το ασφαλίσεις στο ΤΕΒΕ δεν έχεις δικαίωμα οικογενειακού επιδόματος. Κι εγώ γι'αυτό το λόγο τα ασφάλισα στο ΙΚΑ. Ελπίζω να βοήθησα. Α, και η προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών λήγει 31/12/2009.

νεραϊδομαμά
20-10-09, 10:14
Συγγνώμη, προθεσμία μέχρι 31/1/2010.
Και κάτι άλλο, επειδή βλέπω ότι το μωράκι σου είναι πολύ μικρό, θα πάρεις για φέτος την αναλογία του επιδόματος για όσο είναι το μωρό σου. Δηλαδή δε θα πάρεις όλο το ποσό αλλά 8,22 ευρώ για κάθε μήνα της ζωής του. Από την επόμενη χρονιά θα πάρεις όλο το ποσό.

Kira
20-10-09, 13:17
Kira συγγνώμη, αλλά έχω πήξιμο στη δουλειά, τρέξιμο στο σπίτι, και δεν πολυπρολαβαίνω να απαντήσω. Λοιπόν, για να πάρεις το οικογενειακό επίδομα εσύ ή ο σύζυγός σου, πρέπει το παιδί να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ. Αν το ασφαλίσεις στο ΤΕΒΕ δεν έχεις δικαίωμα οικογενειακού επιδόματος. Κι εγώ γι'αυτό το λόγο τα ασφάλισα στο ΙΚΑ. Ελπίζω να βοήθησα. Α, και η προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών λήγει 31/12/2009.

Αχ,νεραιδομαμά σε ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση και για τον χρόνο σου..:)
Απλά επειδή πληρώνω στο τεβε αρκετά μεγάλο ποσό,το γράψαμε στο τεβε για να κάνουμε τουλάχιστον τα εμβόλια εκει του πρώτου χρόνου και να γλιτώσουμε κάποια χρήματα.Οπότε φέτος δεν μας συμφέρει απο ότι καταλαβαίνω να το γράφαμε ικα για 8 ευρώ.Αν όμως του χρόνου που πολύ πιθανών να αναγκαστούμε να το μεταφέρουμε στο ικα (λόγω του οτι το μαγαζί το βλέπω να κλέινει δυστυχώς) ,θα πάρουμε επίδομα,κι αν ναι,τί ποσό; και το περιθώριο εγραφής είναι μέχρι τις 31/12 2010 απο την ημέρα που γεννήθηκε το μωρόή όποτε θέλουμε το γράφουμε;Και μια άλλη ερώτηση:Ο άντρας μου που είναι ως εποχικος υπάλληλος το χειμώνα πάιρνει ταμέιο ανεργείας.Τώρα που θα κάνει τα χαρτιά του θα πρέπει να δηλώσει και το παιδί και θα πάρει και για αυτό κάτι παραπάνω,ή απο τη στιγμή που το παιδί είναι ασφαλισμένο στο ταμείο μου,δεν δικαιouται τίποτα;στο χαρτί που μας έδωσαν για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να γραφτεί στον οαεδ,γράφει οτι χρειάζεται ένα πιστοποιητικό γέννησης και το βιβλιάριο ασθενείας του παιδιού σε φωτοτυπία..

νεραϊδομαμά
20-10-09, 16:50
Πρώτα απ'όλα μέχρι 31/1/10 είναι η προθεσμία για να πάρεις επίδομα για όσους μήνες είναι ασφαλισμένο το παιδί στο ΙΚΑ το 2009, 8,20 για κάθε μήνα. Αν το ασφαλίσεις το 2010, θα δικαιούσαι το επίδομα του 2010, για το οποίο θα κάνεις χαρτιά το Μάϊο ή τον Ιούνιο του 2010 και θα πάρεις 98 ευρώ περίπου. Για το αν είναι εποχικός υπάλληλος νομίζω ότι δεν έχει σημασία, αρκεί να έχει 50 εργάσιμες ένσημα. Ελπίζω να βοήθησα.

elenik
20-10-09, 17:09
Οσοι εχουν ΙΚΑ συγγενειας το δικαιουνται?

Kira
20-10-09, 17:22
Πρώτα απ'όλα μέχρι 31/1/10 είναι η προθεσμία για να πάρεις επίδομα για όσους μήνες είναι ασφαλισμένο το παιδί στο ΙΚΑ το 2009, 8,20 για κάθε μήνα. Αν το ασφαλίσεις το 2010, θα δικαιούσαι το επίδομα του 2010, για το οποίο θα κάνεις χαρτιά το Μάϊο ή τον Ιούνιο του 2010 και θα πάρεις 98 ευρώ περίπου. Για το αν είναι εποχικός υπάλληλος νομίζω ότι δεν έχει σημασία, αρκεί να έχει 50 εργάσιμες ένσημα. Ελπίζω να βοήθησα.

Βοήθησες μια χαρά,σε ευχαριστώ πολύ!:) Μόνο για το θέμα του ΟΑΕΔ μάλλον εγώ δεν εκφράστηκα σωστα.Έπίδομα ανεργίας απο τον ΟΑΕΔ ξέρω πως πάιρνει και τί ένσημα χρειάζεται κτλ.Εκέινο που δεν έχω καταλάβει είναι αν δικαιούται κάτι παραπάνω επειδή έχει παιδι,άσχετα αν το έχει ασφαλίσει στο ικα ή σε 'αλλο ταμείο ή αν πρέπει να είναι ασφαλισμένο στο ικα και το παιδί και μόνο εκεί για να πάρει αυτό το παραπάνω..

Tjetje
30-10-09, 16:07
Να ρωτησω και εγω? Εμενα μου εδινε ο εργοδοτης μου επιδομα γαμου.... αλλο ειναι το επιδομα παιδιου? Εχω ταμειο ΤΑΞΥ-ΙΚΑ.

Ευχαριστω,

angels4
30-10-09, 21:10
Ναι είναι άλλο το επίδομα γάμου και άλλο το επίδομα παιδιού. Μπορείς να δεις αν το δικαιούσαι αν ρίξεις μια ματιά στην συλλογική σύμβαση εργασίας σου, αν δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης το παίρνεις από τον ΟΑΕΔ. Βέβαια είναι πολύ λιγότερα τα χρήματα που σου δίνει ο ΟΑΕΔ αλλά γιατί να τα χάνεις.

Poupe&Nikolas
31-10-09, 10:41
Κοριτσια καλημερα μηπως γνωριζει καμια να μου πει εαν δικαιουμε επιδομα παιδιου απο ΟΑΕΔ?ο μικρος Νικολας ειναι 6.5 μηνων αλλα δεν τον εχω ασφαλισει στο ΙΚΑ που ειμαι εγω αλλα στου αντρα μου που ειναι στρατιωτικος.:?:

irida85
03-11-09, 21:08
Βοήθησες μια χαρά,σε ευχαριστώ πολύ!:) Μόνο για το θέμα του ΟΑΕΔ μάλλον εγώ δεν εκφράστηκα σωστα.Έπίδομα ανεργίας απο τον ΟΑΕΔ ξέρω πως πάιρνει και τί ένσημα χρειάζεται κτλ.Εκέινο που δεν έχω καταλάβει είναι αν δικαιούται κάτι παραπάνω επειδή έχει παιδι,άσχετα αν το έχει ασφαλίσει στο ικα ή σε 'αλλο ταμείο ή αν πρέπει να είναι ασφαλισμένο στο ικα και το παιδί και μόνο εκεί για να πάρει αυτό το παραπάνω..

χμ... αφου δε σου απαντησε κανεις να σου πω τι ξερω εγω....
μια φιλη μου εχει 2 παιδια κι επειδη εκεινη δουλευει εποχιακα παιρνει επιδομα ανεργιας. παιρνει λοιπον πολυ αυξημενο επιδομα ανεργιας λογω οτι εχει στο δικο της ονομα τα παιδια!!!!!! προφανως παιζει ρολο οχι μονο να ειναι στο ικα τα παιδια αλλα και το βιβλιαριο εκεινου που θα παρει το επιδομα ανεργιας (ειναι δηλαδη προστατευομενα μελη εκεινου)

Kira
03-11-09, 21:51
χμ... αφου δε σου απαντησε κανεις να σου πω τι ξερω εγω....
μια φιλη μου εχει 2 παιδια κι επειδη εκεινη δουλευει εποχιακα παιρνει επιδομα ανεργιας. παιρνει λοιπον πολυ αυξημενο επιδομα ανεργιας λογω οτι εχει στο δικο της ονομα τα παιδια!!!!!! προφανως παιζει ρολο οχι μονο να ειναι στο ικα τα παιδια αλλα και το βιβλιαριο εκεινου που θα παρει το επιδομα ανεργιας (ειναι δηλαδη προστατευομενα μελη εκεινου)

Τελικά πήγαμε στον ΟΑΕΔ κια έκανε τα χαρτιά του ο άνδρας μου.Τους είπαμε οτι το παιδί είναι στο βιβλιάριο μου στο ΤΕΒΕ δηλαδή,και είπαν οτι είναι προστατευόμενο μέλος του άνδρα μου,ασχέτος σε ποιο βιβλιάριο είναι γραμμένο το παιδί κι αυτό γιατί είμαι παντρεμένη .Αν όχι θα άλλαζε το πράγμα.Μια άλλη υπάλληλος εκεί διαφωνούσε,και έλεγε το ακριβώς αντίθετο,(όπως γίνεται στις υηρεσίες σχεδόν πάντα,κανείς δεν ξέρει ακριβώς τι πάιζει ποτέ)τελικά,καναμε τα χαρτιά και..είδωμεν!! Τον Δεκέμβρη θα δούμε τί ποσο θα πάρουμε..:roll:

irida85
03-11-09, 21:56
α καλα καταλαβα! αρα αναλογως ποιος θα δει την αιτηση σας τοσα θα παρετε.... ελλαδα κοπελα μου!!!!!!!! ευχομαι τα καλυτερα!!!!!

Kira
03-11-09, 22:40
'Ετσι ακριβώς όπως τα λες!!!
Ευχαριστω και εγω αυτο εύχομαι..

evita83
03-11-09, 23:21
ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ(ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ) ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΑΜΕΙΟΥ, ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝΕΡΓΟΙ, ΕΦΟΣΟΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΑΠΟΚΟΜΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ 2008(ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΤΟΤΕ) 50 ΕΝΣΗΜΑ ΤΟ 2008 'Η 50 ΗΜΕΡΕΣ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΤΟΥ 2008 Ή 50 ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ 'Η ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ-ΛΟΧΕΙΑΣ ΤΟ 2008. ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ,ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΤΟΥ 2009,ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΕΘΝ.ΤΡΑΠΕΖΑΣ(ΙΒΑΝ),ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ Κ ΑΦΜ Κ ΤΩΝ 2 ΣΥΖΥΓΩΝ.ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΗΣΗΣ. Η ΛΗΞΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ 31/01/2010.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ!

joannakip
11-12-09, 15:46
Κοριτσια καλημερα μηπως γνωριζει καμια να μου πει εαν δικαιουμε επιδομα παιδιου απο ΟΑΕΔ?ο μικρος Νικολας ειναι 6.5 μηνων αλλα δεν τον εχω ασφαλισει στο ΙΚΑ που ειμαι εγω αλλα στου αντρα μου που ειναι στρατιωτικος.:?:

Το δικαιουσε το επιδομα .Σημερα πηγα στον ΟΑΕΔ και εγω την εχω την μικρη μου ασφαλισμενη στον αντρα μου που ειναι στρατιωτικος και μου ειπαν οτι μπορω να το παρω.

evita83 βλεπω εισαι πολυ ενημερωμενη.Να σε ρωτησω κατι ποσα χρηματα ειναι;Η κορη μου γεννηθηκε 14/10/09 ποσα 8α παρω;

chrysa.ps
11-12-09, 16:36
Το δικαιουσε το επιδομα .Σημερα πηγα στον ΟΑΕΔ και εγω την εχω την μικρη μου ασφαλισμενη στον αντρα μου που ειναι στρατιωτικος και μου ειπαν οτι μπορω να το παρω.

evita83 βλεπω εισαι πολυ ενημερωμενη.Να σε ρωτησω κατι ποσα χρηματα ειναι;Η κορη μου γεννηθηκε 14/10/09 ποσα 8α παρω;

εγω το πήρα μεσα στο 2009, το ποσό ειναι 98 ολόκληρα ευρώ!!!τουλάχιστον δεν ταλαιπωρήθηκα και πολύ γιατι διαφορετικά ουτε που θα πήγαινα!

joannakip
19-12-09, 01:10
Στις μερες μας και τα 98 καλα ειναι βγαζεις τα γαλατα και τις πανες του μηνα.Σε ευχαριστω για την απαντηση

fin04159
30-12-09, 17:20
Κορίτσια να ρωτήσω και γω κάτι. Γέννησα τον γιο μου το Φεβρουάριο. Μέχρι και το Νοέμβριο ήμουν στην δουλειά και μετά έφυγα. Τώρα είμαι άνεργη με κάρτα ανεργίας. Πρέπει να πάρω βεβαίωση εργοδότη αφού δεν δουλεύω ή δεν χρειάζεται αφού τώρα πια είμαι άνεργη?

MUMSOFIA
19-01-10, 15:20
Συμφωνά κορίτσια γιατί να τα χαρίσουμε

en.dr.
12-03-10, 10:35
Καλημέρα κόριτσια, για να καταλάβω το επίδομα παιδιού και το οικογενειακό επίδομα είναι διαφορετικό; Δηλαδή με το επίδομα παιδιού είναι όπως το επίδομα γάμου, που γίνεται μια αύξηση περίπου 10% το μήνα το ίδιο ισχύει και για το επίδομα παιδιού, και αν ναι και στους δύο γονείς γίνεται αυτό; Ας μου απαντήση κάποια που γνωρίζει.

piii
19-04-10, 16:20
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω, γνωρίζουμε το πότε θα ξεκινήσει να δίδεται
το οικογενειακό επίδομα απο τον ΟΑΕΔ για το 2010;
Η λόγω κρίσης θα μας πούνε τίποτα του στυλ ελάτε τα χριστούγεννα.

maestria
19-04-10, 16:34
Το ίδιο είναι "οικογενειακό" και "επίδομα παιδιού". Αν δεν σου τα δίνει ο εργοδότης στο μισθό σου (πρέπει να ρωτήσεις στη δουλειά σου, αν είναι μέσα στο μισθό), σου δίνουν μια βεβαίωση και πας - με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά - στον ΟΑΕΔ, κάνεις αίτηση και στα καταθέτουν σε λογαριασμό.
Οι αιτήσεις για την προηγούμενη χρονιά ήταν μέχρι τέλη Ιανουαρίου, οπότε μάλλον έχουμε ακόμα περιθώριο για φέτος. Νομίζω μετά το Μάιο είναι, μέχρι τέλος της χρονιάς τουλάχιστον.

piii
19-04-10, 20:44
Το ίδιο είναι "οικογενειακό" και "επίδομα παιδιού". Αν δεν σου τα δίνει ο εργοδότης στο μισθό σου (πρέπει να ρωτήσεις στη δουλειά σου, αν είναι μέσα στο μισθό), σου δίνουν μια βεβαίωση και πας - με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά - στον ΟΑΕΔ, κάνεις αίτηση και στα καταθέτουν σε λογαριασμό.
Οι αιτήσεις για την προηγούμενη χρονιά ήταν μέχρι τέλη Ιανουαρίου, οπότε μάλλον έχουμε ακόμα περιθώριο για φέτος. Νομίζω μετά το Μάιο είναι, μέχρι τέλος της χρονιάς τουλάχιστον.
Τα διαδικαστικά τα γνωρίζω.
Μετά το Μάιο ε; Υπομονή τότε.

εφι
21-05-10, 10:07
Κοριτσια καλημερα.Πηγα στον οαεδ να ενημερωθω απο κοντα για το επιδομα.Μου ειπαν οτι ακομη δεν τους εχει παει η εγκυκλιος,κ να ξαναπερασω απο Ιουνιο.Πρωτη φορα τοση καθυστερηση!ελπιζω να το παρουμε φετος κ να μην κοπει κ αυτο.

Αννουλιτσα
21-05-10, 22:52
Α! καλα... μ αρεσει που με αυτο και τη δευτερη δοση αλληλεγγυης θα πηγαιναμε τις διακοπες μας....ετσι τουλαχιστον λεγαμε...

pocoyo
22-05-10, 07:27
χα χα και εμεις το ιδιο σχεδιο δρασης ειχαμε!! να δουμε τι αλλο θα μας κοψουν ετσι που πανε τα πραγματα.....

vtziota
27-05-10, 13:13
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!! :D

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΄ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ΄ Η ΤΟ ΄ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ΄ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΟΜΙΖΩ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ:
1) ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ; ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΙΚΑ;
2) ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ Κ ΟΙ ΔΥΟ ΣΥΖΗΓΟΙ;
3) ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ Κ ΠΟΙΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ; ΔΗΛ
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ Σ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ;
(ΣΟΡΡΥ ΑΝ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΥΩ... :roll: )

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΜΗΠΩΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΦΙΛΙΑ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΑΠΟ ΟΣΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΣΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50 ΕΝΣΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ...ΔΗΛ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΙΚΑ(ΜΕ ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΕΝΝΟΕΙΤΕ!!!..ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΟΥ ΤΟΤΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΧΑΡΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...ΑΝ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ..ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ....ΤΩΡΑ ΑΝ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ Κ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΣΥ...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ ΣΤΟ ΙΚΑ...ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΥΣΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!!ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ Κ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΕΚΝΟ....(ΟΧΙ ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ)ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Ο Α Ε Δ !!!!!!ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ

BIKH SARI
03-06-10, 17:41
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ,ΕΓΩ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ 14 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2009 ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ Η ΟΧΙ?ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΙΚΑ

pocoyo
03-06-10, 19:18
εαν φαινεται στην οικογενειακη σου κατασταση δεν βλεπω γιατι οχι εγω περυσι πηρα και ο μικρος ειναι γεννημενος 29 δεκεμβριου.....

elachl
04-06-10, 12:14
καλημερα.πηρα τωρα τηλ και μου ειπανε οτι ξεκινησανε 1η ιουνιου οι αιτησεις γιαυτους με 3 παιδια..
με ενα παιδι λει το σεπτεβρη..εγω γιατι θυμαμαι οτι τα εκανα αυτην την εποχη?
μηπως κανω λαθος ρε κοριτσια?για διαφωτιστε με λιγο

sissy82
04-06-10, 13:03
καλημερα.πηρα τωρα τηλ και μου ειπανε οτι ξεκινησανε 1η ιουνιου οι αιτησεις γιαυτους με 3 παιδια..
με ενα παιδι λει το σεπτεβρη..εγω γιατι θυμαμαι οτι τα εκανα αυτην την εποχη?
μηπως κανω λαθος ρε κοριτσια?για διαφωτιστε με λιγο

Περυσι είχαν ξεκινήσει να τα δίνουν πιο νωρίς γι΄αυτό..φέτος καθυστέρησαν αλλα και που τα δίνουν πάλι καλά.

shadyfairy
29-06-10, 16:53
να κάνω και εγώ μια ερώτηση ? είχα δεδομένο οτι θα έπαιρνα μια αύξηση στον μισθό μου ως επίδομα παιδιού και χθες ο λογιστής μου είπε οτι η σύμβασή μου δεν γράφει κάτι τέτοιο και δεν θα πάρω.
και εγώ αναρωτιέμαι...ο εργοδότης αποφασίζει αν θα το δώσει ή έχει να κάνει με τον κλάδο εργασίας μας ? εγώ είμαι υπάλληλος γραφείου και στην προηγούμενη δουλειά μου και ενώ οι συμβάσεις μας δεν έλεγαν κάτι διαφορετικό από την τωρινή που έχω υπογράψει σε αυτή τη δουλειά που είμαι , ήξερα υπαλληλο γραφείου που έπαιρνε κανονικά το 5% επί του μισθού της .
τι ισχύει τελικά ?

joela
29-06-10, 17:22
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Είμαι δ.υπάλληλος και στο μισθό μου έχει προστεθει το επίδομα γάμου και το επίδομα παιδιού οπού είναι 12Ε αν θυμάμε καλά το μήνα.Αυτό είναι που λέτε ή εκτός αυτού δίνουν κάτι άλλο κάθε χρόνο?
Σύγνώμη αν ή ερώτηση είναι χαζή αλλά μπερδεύτηκα.

Γατουλα
30-06-10, 15:07
μαλλον οχι! για ιδιωτικους υπαλληλους μαλλον
δε μου λετε , ανεξαρτητα ποσα παιρνουμε???
δηλαδη του χρονου δικαιουμε?????
μμμμμμμμ πειτε μου καλα μου παιδια!!!

AngelMama
30-06-10, 15:16
Από την εταιρεία που θα με προσλάβουν μου είπαν ότι επίδομα γάμου και επίδομα παιδιού θα πάρω από τον ΟΑΕΔ. Καλά για το επίδομα τέκνου, αλλά και του γάμου μπορώ να το πάρω από εκεί ή με δουλεύουν για να μη μου το δώσουν;

Γατουλα
30-06-10, 15:21
πανω που θα το ρωταγα και αυτο
δικαιουμαστε επιδομα γαμου αν δε δινει ο εργοδοτης?
υπαρχει πλαφον μισθου?
αν δε το δινει ο εργοδοτης, αλλη λυση?

nirma
05-07-10, 14:39
Απ'ότι γνωρίζω από την δική μου εταιρεία, που φαίνεται να είναι πολύ τυπική σε αυτά τα θέματα, αν ο μισθός σου είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ από αυτόν που ορίζει η συλλογική σου σύμβαση με βάση την εμπειρία και τα διάφορα πτυχία, τότε ΔΕΝ σου δίνουν επίδομα γάμου , παιδιού κλπ. Αν όλα πάνε συμφωνα με την συλλογική σύμβαση τότε όταν παντρευεσαι, γεννάς κλπ σου δίνουν και τα αντίστοιχα επιδόματα.
Αυτά τα επιδόματα είναι ένα ποσοστό του μισθού σου (του παιδιού είναι το 5% του βασικού μισθού σου). Τα άλλα που δίνει ο ΟΑΕΔ είναι εφάπαξ ποσά που δεν έχουν σχέση με το ποσό του μισθού σου.
Αυτά έχω καταλάβει εγώ....

maestria
05-07-10, 14:46
Απ'ότι γνωρίζω από την δική μου εταιρεία, που φαίνεται να είναι πολύ τυπική σε αυτά τα θέματα, αν ο μισθός σου είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ από αυτόν που ορίζει η συλλογική σου σύμβαση με βάση την εμπειρία και τα διάφορα πτυχία, τότε ΔΕΝ σου δίνουν επίδομα γάμου , παιδιού κλπ. Αν όλα πάνε συμφωνα με την συλλογική σύμβαση τότε όταν παντρευεσαι, γεννάς κλπ σου δίνουν και τα αντίστοιχα επιδόματα.
Αυτά τα επιδόματα είναι ένα ποσοστό του μισθού σου (του παιδιού είναι το 5% του βασικού μισθού σου). Τα άλλα που δίνει ο ΟΑΕΔ είναι εφάπαξ ποσά που δεν έχουν σχέση με το ποσό του μισθού σου.
Αυτά έχω καταλάβει εγώ....

Kαι στη δική μου εταιρία έτσι ακριβώς είναι.
Το οικογενειακό το παίρνεις έξτρα από τον ΟΑΕΔ πάντως, εάν δεν στο δίνει η εταιρία.

anastasia&marilou
05-07-10, 16:45
εχω μπερδευτει πολυ!οποια μπορει ας βοηθησει γτ με τον οαεδ ακρη δε βγαζω...Λοιπον...εγω δεν ηξερα για επιδοματα και τετοια!ειχα ενσιμα απο 3/09 εως 6/09 οπου και παραιτηθηκα απο τη δουλεια μου.Πηρα ομως το επιδομα τοκετου απο το ικα οταν γεννησα.Γεννησα λοιπον στις 16/01/10.Τι μπορω να κανω τωρα με το απιδομα του οαεδ.Το δικαιουμε?τι αρτια χρειαζομαι.Σημειωση οτι απο το δεκεμβρη του 2009 εχω ενσιμα και παλι.δλδ ενα μηνα πριν γεννησω!βοηθηστε με κ μενα!!!!!!!!!!!!!!!

maestria
05-07-10, 16:47
Νομίζω ότι είναι πολύ λίγα ένσημα για να πάρεις το οικογενειακό. Αλλά δες λίγο την πρόσκληση για το οικογενειακό, εδώ ...

Γατουλα
05-07-10, 16:51
αυτα που μελετησα λενε
50 ενσημα το 2009! δε τα εχουμε αρα τελος!
για το επιδομα γεννας νομιζω θελει 200 τα τελευταια 2 χρονια που πιθανον να τα ειχες!
του χρονου το κυνηγαμε και οι δυο μας!

και το ποσο ειναι 8,22 το μηνα εεε! μη τρελλαινεσαι
ας εχουμε δουλεια του χρονου και το ζηταμε:roll:

maestria
06-07-10, 13:53
και το ποσο ειναι 8,22 το μηνα εεε! μη τρελλαινεσαι
ας εχουμε δουλεια του χρονου και το ζηταμε:roll:

Άσε, μιλάμε για ξεφτίλα λεφτά! Πέρσι, γέννησα 17/1 και ΔΕΝ μετρήσανε τον Ιανουάριο. Οπότε πήρα 92?!!!! :twisted:

Γατουλα
06-07-10, 14:00
σιγα μη στο μετραγανε βρε!
ποσες πανες πηρες με αυτα???????

maestria
06-07-10, 14:18
σιγα μη στο μετραγανε βρε!
ποσες πανες πηρες με αυτα???????

9 πακέτα απ' το Lidl!!! :mrgreen:

Γατουλα
06-07-10, 14:22
αρα το να χτυπησουμε την ακριβεια δε το παρακολουθεις πολυ!
γιατι εγω χτυπαω και 10 οικονομικες Λιμπερο με αυτα χαχαχχαχχαχαχ
(καλα με το 50% του ΑΒ θα χτυπαγα και 15!)
αντε σε καλη μερια!

maestria
06-07-10, 14:24
αρα το να χτυπησουμε την ακριβεια δε το παρακολουθεις πολυ!
γιατι εγω χτυπαω και 10 οικονομικες Λιμπερο με αυτα χαχαχχαχχαχαχ
(καλα με το 50% του ΑΒ θα χτυπαγα και 15!)
αντε σε καλη μερια!

Δε με βολέψανε τα Libero ρε συ!!!
Παρακολουθώ, παρακολουθώ, όσο μπορώ! Βάζω κι εγώ το λιθαράκι μου. :smile: