PDA

Επιστροφή στο Forum : προβληματισμος για την διατροφη

Αστερακι
14-09-08, 18:14
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Ο ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ΕΙΝΑΙ 3ΜΙΣΥ ΜΗΝΩΝ 66 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΚΑΙ 6700ΚΙΛΑ.ΤΡΩΕΙ 7 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΩΝ 120(ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΜΩΣ ΤΟ 24ΩΡΟ ΦΤΑΝΟΥΜΕ 700-750 ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΚΛΙΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΙΛΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΟΒΙΟ Η΄ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΒΑΡΟΣ ΜΟΝΟ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΦΩΝΑΖΕΙ.ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑς?ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ?ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΠΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ.ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

arma
14-09-08, 19:26
Αστεράκι μου τα παιδάκια μας έχουν σχεδόν την ίδια ηλικία. Η δικιά μου στην τελευταία μέτρηση ήταν 5450 και 62 πόντους. Με βάση τις καμπύλες λίγο πιο πάνω στο βάρος και αρκετά πάνω στο ύψος. Αντιμετωπίζω εδώ και ένα μήνα πρόβλημα με το φαγητό. Έτρωγε περίπου στα 600-630 γραμμάρια την ημέρα. Κάνει συνολικά 5 γεύματα. Εγώ είχα ανησυχήσει πολύ αλλά η γιατρός μου είπε ότι εφόσον πέρνει βάρος δεν υπάρχει πρόβλημα,ίσως τόσο να θέλει να φάει και μου είπε επίσης να μην την πολυπιέζω. Τις τελευταίες 2 μέρες αλλάξαμε γάλα και έφτασε να τρώει 690 αλλά και πάλι δεν ενθουσιάζομαι γιατί είναι νωρίς ακόμα.
Γνώμη μου είναι ότι εφόσον του έκανες και εξετάσεις δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας,απλά προφανώς το μωράκι σου τόσο θέλει. Εσύ μπορείς να φας με το ζόρι? Μην στενοχωριέσαι πάντως, πολλές περνάμε το ίδιο πρόβλημα... :D

MMAIRY
14-09-08, 22:16
Αστεράκι κ εμένα η γνώμη μου είναι να μην ανησυχείς. Κοίταξα το βιβλιάριο του μικρού μου κ όταν ήταν 3 μηνών ήταν 6280 και ύψος 61,5. Στον 4 ήταν 7200 κ 65 εκ. Ποτέ δε μας είχε πει κάτι η παιδίατρος. Ίσα ίσα που μας έλεγε ότι μεγαλώνει κανονικότατα κ σύμφωνα με τις καμπύλες. Κ αφού είναι όλα εντάξει μην αγχώνεσαι κ θα πάνε όλα καλά! Να το χαίρεσαι!!!

frene
14-09-08, 23:11
Αστερακι,για να σου πουμε αν το βαρος του μωρου σου ειναι οκ,πρεπει να μας γραψεις ολες τις ζυγισεις του απο την μερα που γεννηθηκε,αν και νομιζω οτι ειναι μια χαρα!!
Για γραψτες και τα ξαναλεμε....Αν και μου φαινεται οτι μαλλον πρεπει να αλλαξεις παιδιατρο γιατι κι εγω σαν κι σενα την ειχα πατησει στην αρχη και εχασα τον υπνο μου ενω το μωρο μου μεγαλωνε μια χαρα!!

manina
15-09-08, 00:44
Αστερακι,για να σου πουμε αν το βαρος του μωρου σου ειναι οκ,πρεπει να μας γραψεις ολες τις ζυγισεις του απο την μερα που γεννηθηκε,αν και νομιζω οτι ειναι μια χαρα!!
Για γραψτες και τα ξαναλεμε....Αν και μου φαινεται οτι μαλλον πρεπει να αλλαξεις παιδιατρο γιατι κι εγω σαν κι σενα την ειχα πατησει στην αρχη και εχασα τον υπνο μου ενω το μωρο μου μεγαλωνε μια χαρα!!

συμφωνω

ggeny
15-09-08, 10:09
και επαυξανω

vatraxaki
15-09-08, 10:22
αστερακι μου οχι και μπεμπουλης παιδαρος ειναι ο γιος σου!τι θελει ο γιατρο σου να το κανεις παιδοβουβαλο;ο δικος μου την προηγουμενη εβδομαδα που πηγαμε στη γιατρο ηταν 5750γρ. και 60 ποντους και μου ειπε οτι στο βαρος του ειναι φυσιολογικος και λιγο πιο ψηλος απο το κανονικο.

Αμαρυλις
15-09-08, 11:47
Αστερακι κοιταξα και εγω το βιβλιαριο του παιδιου και εμένα ήταν 3μηνών 7100 κιλά και 62 ποντους και ο παιδιατρος μου έλεγε ότι ηταν προς στα ανώτερα φυσιολογικά όρια εσένα είναι μια χαρά. Συμφωνω και εγω με τις άλλες κοπελες ρώτα και άλλο γιατρό.

anastasie
15-09-08, 12:40
Αστερακι αν υποθεσω οτι θα πρεπει να εχει γεννηθει περιπου στα 3-3μιση κιλα νομιζω 3 κιλα περιπου σε 3 μηνες ειναι παρα πολυ καλα... οποτε μην αγχωνεσε.. το μωρακι σου αν πεινασει θα φαει... μην αγχωνεσε γι αυτο...
βλεπε τις καμπυλες στο μπλε βιβλιαρακι και ασε τον παιδιατρο να λεει..
:wink:

Αστερακι
15-09-08, 14:09
γεννηθηκε 3300 και 51 ποντους.

Αστερακι
15-09-08, 14:12
ευχαριστω ολες σας με καθησυχασατε λιγακι.οντως θα ρωτησω κι αλλον γιατρο αλλα βλεπω οτι λιγο πολυ ολα τα μωρα εχουν παρομοιο βαρος.ευχαριστω για το ενδιαφερον.ξερετε ειμαι να μαμα και τρομερα αγχωμενη.τρεμω για το καθετι :!:

arma
15-09-08, 19:46
Αστεράκι μου να ξέρεις ότι όλες οι νέες μανούλες είμαστε τρομερά αγχωμένες. Καλά που υπάρχει και το parents να μην νιώθουμε τουλάχιστον ότι είμαστε οι μοναδικές που τα περνάμε :D Πάντως ειδικά με το θέμα του βάρους συμφωνώ κι εγώ ότι θα πρέπει να ρωτήσεις κι άλλον γιατρό γιατί μου φαίνεται υπερβολικό με τέτοιο βάρος που έχει το μωράκι σου να σου λέει ότι δεν είναι καλό...