PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΕΡΠΑΤΟΠΙΤΑ

ΑΝΘΟΥ
17-09-08, 18:31
Έχετε ακούσει ποτέ για την "περπατόπιτα";
Μου είπαν οτι όταν περπατήσει το μωρό, κάνεις περπατόπιτα και κερνάς.Γνωρίζει κανένας - καμία πως γίνεται;

evgenia
17-09-08, 20:25
Καλησπέρα!
Απ' όσο ξέρω, η περπατόπιτα είναι οποιοδήποτε γλυκό θέλεις απλά έχει αυτό το όνομα λόγω της μεγάλης στιγμής του περπατήματος! :lol:
Μπορεί και να κάνω λάθος και να είναι κάποιο συγκεκριμένο!
Αν ξέρει κάποιος ας μας διαφωτίσει!

maraki 1
18-09-08, 13:52
Ναι όντως είναι αυτο που λέει η Εvgenia και το κάνεις σε ταψί. Ας πούμε κεϊκ αλλά όχι σε φόρμα αλλά σε ταψί.
Εγώ στην μια έκανα γαλακτομπούρεκο και στην άλλη κεϊκ με σταφίδες και καρύδια

Lilly
19-09-08, 10:49
Εγώ ήξερα μόνο τη φανουρόπιτα :lol: :lol:
Καλή ιδέα όμως (ψοφάω να φτιάχνω και να τρώω γλυκά) :P

katrin
19-09-08, 11:52
Εγώ πάντως έκανα τυρόπιτα :lol:

evoulita
19-09-08, 14:18
οτιδήποτε θέλεις μπορεις να κάνεις. Είτε πίτα έιτε κεικ. απλως πρέπει να την κεράσεις ολή. Και οταν σε ρωτάνε γιατι θα λες είναι η περπατόπιτα του παιδιού μου που περπάτησε

souzy
19-09-08, 14:24
Παιδιά, τι όμορφο!!!
Δεν το είχα ξανακούσει!!! 8)

xrysalis
19-09-08, 15:06
καλε τι αλλο θα ακουσουμε!!!!
πλακα εχει αν και το βρισκω λιγο παρατραβηγμενο!

Λαμπρινή
19-09-08, 15:15
Νομιζω συνηθίζεται μόνο στη Β.Ελλάδα . Ωραιο ειναι ! Καλα εγω πετάω την σκουφια μου για τέτοια αλλα αντε τωρα να δωσεις "περπατοπιτα" σε Γερμανό ...και να το εξηγησεις κιολας ... :lol: :lol:

souzy
19-09-08, 15:24
Νομιζω συνηθίζεται μόνο στη Β.Ελλάδα . Ωραιο ειναι ! Καλα εγω πετάω την σκουφια μου για τέτοια αλλα αντε τωρα να δωσεις "περπατοπιτα" σε Γερμανό ...και να το εξηγησεις κιολας ... :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Φολκλόρ εντελώς όμως!!! :wink:

ΑΝΘΟΥ
19-09-08, 19:53
Τελικά έκανα κεικ λεμονιού σε ταψί! Επίσης, όπως μου είπε μιά θεία μου, έριξα νερό πίσω απ τα παπουτσάκια του όπως περπατούσε, (για να τρέχει όπως το νερό!)Το παρατράβηξα, έτσι;;Λέτε να μου βγεί Κεντέρης; :D Πάντως σας ευχαριστώ!

katerina@!!
19-09-08, 20:43
Πρωτη φορα το ακουω και εντυπωσιαστηκα!!!!!Τελειο!!!!
Να σου ζησει ο μικρος να ναι γερος και να κανει παντα τα σωστα βηματα στη ζωη του!!! :D :D :D

gerakina
20-09-08, 00:04

:lol: :lol: :lol: :lol:

Κάνε εσύ και στείλτη σε μας!

Olg@
20-09-08, 15:23
Καλέ ναι περπατόπιτα!!! Εμείς μάλιστα βάζουμε και πάνω ένα ψαλίδι, ένα μολύβι και δεν θυμάμαι τι άλλο και ανάλογα τι θα πιάσει το παιδί αυτό το επάγγελμα θα κάνει :lol: :lol: :lol: !!! Είχε κάνει η γιαγιά μου για το Κατερινάκι και μιλάμε το παιδί δεν έπιανε τίποτα μόνο τα κοιτούσε ... για εισοδηματία την κόβω :wink: !!!

ΑΝΘΟΥ
21-09-08, 23:39
Πρωτη φορα το ακουω και εντυπωσιαστηκα!!!!!Τελειο!!!!
Να σου ζησει ο μικρος να ναι γερος και να κανει παντα τα σωστα βηματα στη ζωη του!!! :D :D :D

Σε ευχαριστώ πολύ για τς ευχές σου!Να σαι καλά.

dora
23-09-08, 03:23
Ολγακι μου η μικρη το εχει πιασει το νοημα της ζωης...
χαχα πολυ ωραιο αυτο δεν το ειχα ξανακουσει .. θα το κανω στο επομενο.. :lol:
Ψοφαω για τετοια

Olg@
23-09-08, 13:46
Ολγακι μου η μικρη το εχει πιασει το νοημα της ζωης...
χαχα πολυ ωραιο αυτο δεν το ειχα ξανακουσει .. θα το κανω στο επομενο.. :lol:
Ψοφαω για τετοια

Λες Ντοράκι μου να μας βγει φύση και θέση τεμπελίτσα;;; :lol: :lol: :lol:

fistikaki
26-09-08, 08:20
Τελικά έκανα κεικ λεμονιού σε ταψί! Επίσης, όπως μου είπε μιά θεία μου, έριξα νερό πίσω απ τα παπουτσάκια του όπως περπατούσε, (για να τρέχει όπως το νερό!)Το παρατράβηξα, έτσι;;Λέτε να μου βγεί Κεντέρης; :D Πάντως σας ευχαριστώ!

ωχχχχχχχ..... κι αμα τρεχει και δε φτανεις??!! εγω λεω να το παραλειψω αυτο με το νερο!! ασε καλυτερα να την φτανω οταν τρεχει γιατι δεν ειμαι καλη στο να πεταω λασσο :lol:

IOKASTH
26-09-08, 10:50
καλα υπεροχο εθιμο και δεν το ηξερα !!!!!!!!!!!!!!!!
ολγακιτην βλεπω την μπουμπου χαλαρα εισοδηματια!!!!!!!!!!!

TERATAKI
19-09-09, 23:28
επισης βαζεις το μωρο να πατησει πανω στην πιτα μην φανταστεις πολυ ισα να κανει το σχημα της πατουσαςη ζυμη

kit_katerina
20-09-09, 13:00
Κι εγω δεν ηξερα την περπατοπιτα, η γιαγια μου μου ειπε γι΄αυτην. Φτιαχνεις λοιπον κεικ ή τσουρεκι και βαζεις και φλουρι μεσα. Κερνας πρωτα το νονο, ο οποιος κανει δωρο στο παιδι και μετα μοιραζεις την πιτα και οποιος βρει το φλουρι κανει κι αυτος δωρο στο παιδι.
Συμφερουσα αυτη η εκδοχη της περπατοπιτας, δε βρισκεται?!!

ANABELA
20-09-09, 13:28
εκτος απο την περπατοπιτα υπαρχει κ η κουλουρα που την φτιαχνει ο νονος η νονα κ την περναει 3 φορες πανω απο το παιδι κ μετα την κοβει κ την κερναει.αυτο γινεται για να μην πεφτει το μωρο οταν αρχιζει να περπατα.

agentP
20-09-09, 13:50
Εγώ ήξερα ότι φτιάχνουμε λουκουμάδες. Στους δύο πρώτους είχε φτιάξει η μαμά μου. Εγώ δεν ξέρω να φτιάχνω. Μου το θυμίσατε, θα κάνω τουλάχιστον ένα άλλο γλυκό για τον τρίτο μου που περπάτησε εδώ κι ένα μήνα.
Αυτό με το μολύβι, το ψαλίδι κλπ νομίζω το κάνουν στα πρώτα γενέθλια.

teacher
20-09-09, 14:28
Εγώ ήξερα ότι φτιάχνουμε λουκουμάδες. Στους δύο πρώτους είχε φτιάξει η μαμά μου. Εγώ δεν ξέρω να φτιάχνω. Μου το θυμίσατε, θα κάνω τουλάχιστον ένα άλλο γλυκό για τον τρίτο μου που περπάτησε εδώ κι ένα μήνα.
Αυτό με το μολύβι, το ψαλίδι κλπ νομίζω το κάνουν στα πρώτα γενέθλια.

για την περπατοπιτα δεν ηξερα τιποτα.για το μολυβι,ψαλιδι κλπ εγω ξερω οτι το κανουν στην ρουμανια(ηταν η μαμα μου απο κει) στα πρωτα γενεθλια οπου ερχεται η νονα του παιδιου και του κοβει το πρωτο τσουλουφι απο το κεφαλι.μετα απο αυτο μπορει να παει να κουρευτει.δεν ηξερα οτι το κανουν εδω στην ελλαδα

agentP
20-09-09, 15:17
μολυβι,ψαλιδι κλπ εγω ξερω οτι το κανουν στην ρουμανια
Τα έθιμα που ξέρω είναι από Ανατολική Θράκη. Οι προ-προππάποι μου πήγαιναν τα καλοκαίρια στη Ρουμανία και έχτιζαν σπίτια. Μπορεί να είναι επιρροές από τον έναν στον άλλο λαό.

melita
20-09-09, 15:20
Και εγώ πρώτη φορά ακούω για την περπατόπιτα και καθώς μου αρέσει σαν ιδέα σε λίγο καιρό ελπίζω να ετοιμάσω την δική μου, σκέφτομαι για μια σοκολατόπιτα τι λέτε!

koufetaki
21-09-09, 13:32
λοιπον κοριτσια και στα τρια μου παιδια εκανα καρυδοπιτα σε μεγαλο ταπψι μολις κρυωσε εβαλα απο πανω μια πετσετα κουζινας και εβαλα {στον αερα}να περπατησουν τα μικρα μου επειτα την κερασα ολη στην γειτονια μουαυτο γινετε οταν αρχισουν τα μικρα να ψιλοπερπαταν αυτα και καλες περπατοπιτες:-D

mariantinos
28-10-09, 15:32
Κι εμείς κάνουμε εδώ περπατοπιτα!η μαμα μου,μου είπε πως όταν την μοιράζεισ στην γειτονιά πας με γρήγορα βηματα για να τρέξει γρήγορα έτσι σαν εσένα το παιδί.

ΝΟΥΝΟΥ
28-10-09, 15:41
εγω εκανα περπατοπιτα και στον γιο μου (ενα οποιοδηποτε κεικ) αλλα και στην βαφτισιμια μου.μολις κανει τα πρωτα βηματα την κανεις και την μοιραζεις.ευκαιρια μου φαινεται ψαχνουμε για γλυκο.και στα πρωτα του γενεθλια του εκανα ενα κινεζικο εθιμο.βαζεις μπροστα στο παιδι ενα βιβλιο,ενα μπολ ρυζι,και ενα πορτοφολι.οποιο πιασει πρωτο ειναι και το μελλον του...δηλ.βιβλιο μορφωμενος,ρυζι μακροζωια,πορτοφολι πλουσιος....ο δικος μου επιασε το πορτοφολι....ισως επειδη ηταν κοκκινο!!

nenaki
28-10-09, 16:16
εγω αυτες τις μερες θα κανω την περπατοπιτα μας!Επισης γνωριζω οτι πρεπει να την τρεξει παιδακι για να τρεχει κ το μωρο ετσι.αλλα μαλλον θα την τρεξω εγω γιατι τα παιδακια ολο και σκουντουφλανε!χαχα!μην εχω μετα να λεω : βρε παιδι μου ολο πεφτεις,αμαν αυτη η Κατερινα που ετρεξε την περπατοπιτα σου!!!χαχαχα

mariantinos
28-10-09, 16:42
εγω αυτες τις μερες θα κανω την περπατοπιτα μας!Επισης γνωριζω οτι πρεπει να την τρεξει παιδακι για να τρεχει κ το μωρο ετσι.αλλα μαλλον θα την τρεξω εγω γιατι τα παιδακια ολο και σκουντουφλανε!χαχα!μην εχω μετα να λεω : βρε παιδι μου ολο πεφτεις,αμαν αυτη η Κατερινα που ετρεξε την περπατοπιτα σου!!!χαχαχα

Χαχαχαχα!κανόνισε να φοράς αθλητικα ε!ααα να πας να το πεις στο καφέ αυτό με τρέξιμο γιατί με κορόιδευαν.αχ βαχ κατερίνα μας έκαψεεεες!χαχαχα.

Ioanna D.
01-11-09, 12:16
Γεια σας και από εμάς μανούλες και μωράκια!
Αυτή την εβδομάδα θα ετοιμάσουμε και εμείς την περπατόπιτά μας! (Μακάρι να μπορούσαμε να τη μοιραστούμε και μαζί σας)
Κάναμε τα πρώτα μας βηματάκια χωρίς βοήθεια!

margdimitr
01-11-09, 12:20
Μπουσουλόπιτα υπάρχει?

Ioanna D.
01-11-09, 13:25
Μπουσουλόπιτα υπάρχει?

Ναι αμέ, υπάρχει!!!
Εγώ κάθε φορά που κάνει κάτι καινούργιο ο μικρός φτιάχνω γλυκό! Γι' αυτό ακόμη δεν έχασα τα κιλά της εγκυμοσύνης. Μετά την τούρτα των γεννεθλίων σε 20 ημέρες αρχίζω και πάλι δίαιτα....

mariantinos
01-11-09, 13:43
Κι εγώ μοίρασα σήμερα την περπατοπιτα μας.έκανα κέικ μπανανα-σοκολάτα με γλασο σοκολάτας κ χρωματίστη τρούφα σε στρογγυλό ταψακι

nenaki
01-11-09, 16:20
Οριστε οτι απεμεινε και απο την δικη μας περπατοπιτα!

Σιδερενια ολα τα ποδαρακια λοιπον!

http://i429.photobucket.com/albums/qq15/nenaki_photo/DSC02117.jpg

candy1234
12-11-09, 14:57
Ωραίο το έθιμο της περπατόπιτας..κριμα που δεν είχα ακούσει γι'αυτο νωρίτερα...να του έφτιαχνα...τώρα είναι κανένα τρίμηνο που περπατάει...Θα μπορούσα να φτιάξω "γιογιόπιτα"...μιας και ειμαστε στη φάση που μαθαίνουμε να τα κάνουμε στο γιογιό μας; Μόλις τα κάνουμε για πρώτη φορά...να του την φτιάξω...ή να κάνω γιογιόσουπα...που είναι πιο συμβολικό όσο να πεις... :) αστειεύομαι φυσικά...μην παρεξηγηθώ κιόλας! Μου αρέσουν πολύ όλα αυτά τα έθιμα που διάβασα...εμείς το μόνο που κάναμε ήταν λουκουμάδες όταν 40ντησε...
Τα πρώτα νυχάκια του τα έχω φυλάξει μαζί με τον αφαλό του...Χμμ..τι άλλο...του έκανε η μαμα μου δωράκι που είδε πρώτη το πρώτο του δοντάκι (κάτι κόκκινο πρέπει)

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
12-11-09, 16:06
Καλε...ουτε εγω ηξερα γι αυτο το εθιμο...!!!
Αλλα θα το κανω!!!Μου αρεσει σαν ιδεα!!!!
Εχω και αγχος για το ποτε θα περπατησει το μπισκοτακι μου!!!
Καλη περπατοπιτα!!!!

konstantinast
12-11-09, 16:52
Καλησπέρα
Εσείς που γνωρίζεται το έθιμο της περπατόπιτας πείτε μου πότε την φτιάχνουμε και τι γλυκό θα είναι αυτό? οτι θέλει ο καθένας ή πρέπει να είναι κάτι συγκεκριμένο.
Το αντράκι μας ειναι επτά μηνών. Πότε θα την φτιάξω γιατί αυτό δεν μου το έχει πει κανένας.

Magia_melissa
05-01-11, 17:26
Κορίτσια εμένα η μικρή μου περπατάει εδώ και 10 ημέρες, δηλαδή κάνει 4-5 βήματα, με επίβλεψη φυσικά, είμαστε κοντά της. Την αφήνουμε από τα χέρια μας σε μικρή απόσταση από τον καναπέ και εκείνη φτάνει με λίγια βηματάκια μέχρι τον καναπέ. Είναι νωρίς να κάνω περπατόπιτα?

Νατασούλα
05-01-11, 18:33
Εγώ λέω να την κάνεις, μάλλον μαζί να την κάνουμε γιατί και η δική μου περπάτησε τώρα τελευταία :p!!!!!!!! Άντε και καλά τρεξίματα!!!!

maria- elpida
05-01-11, 18:42
καλε τι ωραιο εθιμο ειναι αυτο??
πολυ μου αρεσε..

Μυρτακι
05-01-11, 19:06
Και η μικρη μου εκανε τα πρωτα της βηματα την Πρωτοχρονια. Δεν το γνωριζα το εθιμο αλλα τωρα λεω να της κανω μια περπατοπιτα

mama-chris
13-01-11, 15:28
και μιας και ετοιμασα την περπατοπιτα μας και την εβαλα στον φουρνο ειπανα σερφαρω λιγακι.
εγω εκανα τυροπιτα με δικο μου φυλλο. μια ωρα ζυμωνα και ανοιγα τα φυλλα. ολο το πρωι μου εφαγε. ελπιζω να γινει καλη.
εμενα μου ειπαν οτι πανω στην περπατοπιτα βαζεις ενα ψαλιδι, ενα μανω ή ενα κραγιον, λεφτα, ενα μολυβι ή τετραδιο και οτι πιασει πρωτο το παιδι αυτο θα κανει πιο πολυ στην ζωη του. ή θα καλωπιζεται, ή θα γινει πλουσιο, ή μορφωμενο, κλπ.
ο νονος μας ομως δεν μπορει να ερθει για να τον κερασω πρωτο. ε δεν πειραζει ε??
αυτα απο μενα....

stafroditi2353
09-08-11, 10:17
λεω και εγω να φτιαξω περπατοπιτα σημερα αυριο, μιας και το μπιζελακι μου πηρε φορα. τι προτεινετε να φτιαξω???

kourkoumpini
09-08-11, 12:20
Αν και βορειοελλαδιτισσα, ουτε εγω το ηξερα το εθιμο, αλλα μου το ειπε η νονα μας. Επειδη ομως μαζεψα το μιξερ, θα κανω μια ωραια σπανακοπιτα και θα τη μοιρασω και εγω στη γειτονια.. :-P:-P:-P

κριμα που δεν μπορω να κανω ενα κεικ, και τα πετυχαινω;)

stafroditi2353
09-08-11, 14:36
αποτι μου ελεγε η γιαγια μου, πρεπει να ειναι κατι γλυκο. λεω μια καρυδοπιτα με σοκολατα . η μηπως ενα ρεβανι???

Σνουφελ μου
09-08-11, 15:35
Κοριτσια εμεις τη περπατοπιτα την εχουμε για οτανδε πανε καλα τα πραγματα στην οικογενεια...η γενικα υπαρχει μουρμουρα απο το κοσμο κ ζηλεια...μοιραζεις τετοια για να λενε κ καλα....καλα λογια κ να κοβεται η μουρμουρα....κερνας για να γλυκανεις τα λογια(ειπαμε κ καλα....:rolleyes:).Παντως για τα πρωτα βηματα παιδιου πρωτη φορα το ακουω.Θα κανω κ εγω μια αν κ εχει κανενα δυμηνο που περπεταει,αλλα δε πειραζει:)!

stafroditi2353
09-08-11, 15:42
για πειτε βρε κοριτσια καμμια ιδεα, εσεις οι παλιες???πρεπει να την φτιαξω σημερα αυριο

kourkoumpini
09-08-11, 22:18
για πειτε βρε κοριτσια καμμια ιδεα, εσεις οι παλιες???πρεπει να την φτιαξω σημερα αυριο

Πολυ ωραια και κιμπαρικη η καρυδοπιτα, αλλα με τον καυσωνα λιγο βαρια ισως. εγω ομως την ψηφιζω σε σχεση με το ρεβανι. ωραιο και καπως πιο ελαφρυ ειναι το σιροπιαστο με ινδοκαρυδο επισης αν σ' αρεσει.

εμενα η κουμπαρα μου μου ειπε να κανω η κεικ η πιτα αλμυρη, ο,τι θελω δεν εχει σημασια. οι κοπελες εκαναν γλυκο ως επι το πλειστον.

Active Member
09-08-11, 23:47
αυτη τη πιτα σε ποιον τη φτιαχνουμε? στον αη γιαννη τον Walker? :p:p:p

natasa_spyros
10-08-11, 00:01
[QUOTE=Active Member;2108464]αυτη τη πιτα σε ποιον τη φτιαχνουμε? στον αη γιαννη τον Walker? :p:p:p[/QUOTE
χεχεχε :lol::lol::lol:

ωραίο εθιμο πάντως! εγώ δεν το έχω ξανακούσει!! μονο τη φανουρόπιττα ξέρω!:p

pitsipopaki2000
05-01-12, 12:30
εμένα πάντως με ψησατε θα την κάνω αύριο δύο γιορτές σε μία και τα Φώτα και η... περπατόπιτα χαχαχαχχαχα!

oneiraki
30-08-12, 10:16
Θα φτιάξω και εγώ αύριο να πάω στην νονά μας το Σάββατο!!!!:) Λέω να φτιάξω κέικ λεμονιού με γλάσο λεμόνι!:) Είναι & εγκυούλα & βλέπω να την τσακίζει!!!!

mariazerta
02-09-12, 16:31
Θα φτιάξω και εγώ αύριο να πάω στην νονά μας το Σάββατο!!!!:) Λέω να φτιάξω κέικ λεμονιού με γλάσο λεμόνι!:) Είναι & εγκυούλα & βλέπω να την τσακίζει!!!!
περπατησε κιολας το αγορκι σου??? μπραβοοοο!!!! μεγαλωνουν πολυ γρηγορα τα μωρα μας!!!!!

oneiraki
02-09-12, 16:33
περπατησε κιολας το αγορκι σου??? μπραβοοοο!!!! μεγαλωνουν πολυ γρηγορα τα μωρα μας!!!!!

Έκανε τα πρώτα 3 βήματα μόνος του & γενικώς αν τον κρατάς περπατάει χλμ!!!!Πήγα ήδη την περπατόπιτα χθες στην νονά μας:)