PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαλέτο-Χορό ή Γυμναστική

Σελίδες : [1] 2

EFTHIMIA
18-09-08, 00:43
Hello!Eimai se mia katastasi pou den mporw na apofasisw!PLEASE HELP ME!H koroula mou einai 4 etwn kai 3 minwn kai eimaste sti fasi na 3ekinisoume kapoies drastiriotites!Ti lete loipon mpaleto i xoro(latin-salsa
)kai diadora tetoia.THA PERIMENW APANTISI!!!!! :D :D

Athena
18-09-08, 01:06
Κολυμβητηριο! :lol: ειναι μικρουλα μωρε για χορο ή μπαλετο.Μετα τα 6 ειναι ιδανικα για αυτα,δεν ειναι καλο για τα ποδαρακια της πιο νωρις.

ssttaa
18-09-08, 07:44
Σίγουρα μπαλέτο. Τώρα που είναι μικρη πρέπει να φτιάξει σωστα την σταση του σώματος και την κίνηση. Οταν μεγαλώσει μπορεί να μην γίνει μπαλαρίνα και να ασχοληθεί με τους άλλους χορούς αλλά τα εφόδια θα τα έχει! Το κολυμβυτήριο είναι επίσης καλή ιδέα αν υπάρχει η δυνατότητα.

mariori
18-09-08, 08:06
Η ενόργανη μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα, όχι όμως για πρωταθλητισμό αλλά για εκγύμναση του σώματος.

fragola
18-09-08, 08:45
Εγώ την μικρή μου θα την πάω μπαλέτο, και στην ουσία δεν είναι μπαλέτο όπως μου είπε η δασκάλα αλλά μουσικοκινητική αγωγή. Μπαλέτο κάνουν τα παιδιά μετά την ηλικία των 9 ετών. Κολυμβητήριο θα την πάω αργότερα και γενικά να δω τι αρέσει στο παιδί.

EFTHIMIA
18-09-08, 14:30
SAS EYXARISTW POLY GIA THN SHMMETOXH SAS!MPORW NA PW PWS EIMAI SE KALO DROMO TWRA!NA 3ERETE OTI EINAI AMOIVAIO AUTO!!!!!!!
TA LEME :D :D :D

yogini
19-09-08, 15:44
Μπαλέτο για να χτίσει το κορμάκι της και να αποκτήσει χάρη και κίνηση. Οι χοροί που λες ειναι για πιο μεγάλα κοριτσάκια που αρχίζουν και έχουν και θηλυκότητα. Το μπαλέτο ή η ρυθμική ειναι η βάση για τις μικρες ηλικίες. Ενόργανη δεν θα σύστηνα γιατι μπορεί να εχει επιπτώσεις στην ανάπτυξη του σώματος.

ismeni
30-09-08, 09:50
kalimera. eimai daskala mpaletou apo A8ina ki exw sxoli. fusika... 8a sou proteina mpaleto. einai mia kali suni8eia pou mporeite na 3ekinisete apo twra kai na tin kratisete osoooooo. kai to kolumvitirio kalo einai, alla to xeimwna duskoleuoun gia ta paidia ta pragmata, logw kairou. gia xoro... proswpika 8ewrw oti autou tou eidous oi xoroi DEN EINAI GIA PAIDIA. Olo to stisimo... megalofernei. Emena den mou aresei.
Oso afora tin enorgani (dokos, alma, edafos klp) kai ti ru8miki (mpales, kordeles, sxoinaki klp): epeidi oi sullogoi etoimazoun paidia gia prwta8litismo eiani polu epiponi i proponisi pou ginertai.
Opoia daskala leei oti den mporei ena paidi na kanei mpaleto prin ta 9, profanws den exei upopsi tis to sustima didaskalias tis R.A.D.
Spoudaioi paidagwgoi, mousikoi kai xoreutes (opws i Margot Fonteyn) exoun ftia3ei uli mpaletou se sundiasmo me mousikokinitiki agwgi (pou kanonika didasketai apo mousikous kai oxi apo daskales mpaletou) gia paidia apo 2.5 xronwn. Oti akrivws mporoune ta paidia se auti tin ilikia na kanoun.
H uli auti uparxei kategrammeni se vivlia kai sunodeuetai me tin KATALLHLH mousiki gia tin ka8e ilikia.
Paidia 4 xronwn den mporoune na "akousoune" kai na metrisoune tin idia mousiki me paidia 12 xronwn.
Ena paidi a' dimotikou den mporei na ma8ei ta 8risekutika tis tetartis dimotikou;
Etsi akrivws einai to sustima didaskalias tis R.A.D. H RAD einai enas polu plaios organismos se para polla krati tou kosmou, me para polles daskales. Osoi asxolountai mesa ston organismo auto einai MEGALA KEFALIA!!!!

8a 8ela para polu na voi8isw opoion epi8umei. Eimai sti dia8esi sas.

Kai kati gia to telos. TO MPALETO PSYLWNEI (eimai 1.72) PSILWNEI KAI DEN STRAVWNEI TA PODIA.
Filia se oles

GEOELI
30-09-08, 11:03
Θα συμφωνήσω και εγώ απόλυτα με την ΙSMENI λόγω και την δικής μου εμπειρίας. Η κόρη μου ξεκίνησε πέρσι μπαλέτο στην ηλικία των 4 ετών. Είναι κατενθουσιασμένη και συνεχίζει βέβαια και φέτος και της έχει δώσει άλλο αέρα η ενασχόλησή της με το μπαλλέτο. Το στήσιμό της δε, η κορμοστασιά της και το περπάτημά της είναι τέλεια. Λες και είναι μπαλλαρίνα 10 χρόνια !

christina
30-09-08, 13:58
Να ρωτήσω Ισμήνη κατι? Περίπου πανω κάτω ποιο το κόστος στις ιδιωτικές σχολές χορού-μπαλέτου?

Αν και οι δήμοι εχουν συνήθως τετοιες δραστηριοτητες για παιδάκια, οπως χορούς κ μπαλέτο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ειναι το ίδιο αξιόπιστα και επαγγελματικά, αν καταλαβαίνετε τι θελω να πω..

Η κόρη μου ειναι 3.5 χρονών , θελει να παει μπαλέτο, αλλα φοβάμαι μήπως λογω ηλικίας δεν την δεχτουνε, να περιμένω μεχρι το Φλεβάρη που κλεινει τα 4?

Athena
30-09-08, 14:07
Θα συμφωνήσω και εγώ απόλυτα με την ΙSMENI λόγω και την δικής μου εμπειρίας. Η κόρη μου ξεκίνησε πέρσι μπαλέτο στην ηλικία των 4 ετών. Είναι κατενθουσιασμένη και συνεχίζει βέβαια και φέτος και της έχει δώσει άλλο αέρα η ενασχόλησή της με το μπαλλέτο. Το στήσιμό της δε, η κορμοστασιά της και το περπάτημά της είναι τέλεια. Λες και είναι μπαλλαρίνα 10 χρόνια !

οταν λες μπαλετο τι εννοεις;τι κανει; :roll:
Παντος εγω δε το θεωρω καλο να βασανιζονται τα παιδακια απο 4 χρονων γιατι και δεν καταλαβαινουν τιποτα και το σωμα δεχεται πιεσεις απο πολυ μικρη ηλικια. Τα παιδια καταλαβαινουν το ρυθμο και την τεχνικη του μπαλετου απο τα 11 και πανω. Αν το παιδι εχει θεληση, αγαπα το μπαλετο, και ειναι ταλαντουχο ανετα απο 12 και πανω ξεκινα.Σε ολες τις ακαδημιες μπαλετου του κοσμου στη πρωτη ταξη παιρνουν παιδια απο 11 χρονων. Κατα τη γνωμη μου πιο νωρις κανει περισσοτερο κακο παρα καλο στο σωμα του παιδιου. Υπαρχουν βεβαια και οι προπαρασκευαστικες ταξεις απο 9 χρονων, στις οποιες κανουν απλες γυμναστικες ασκησεις για την προετοιμασια του σωματος για το μπαλλετο.Επισης πριν ενα παιδι ξεκινησει το χορο πρεπει να εξεταστει απο ειδικους γιατρους που ξερουν απο μπαλετο για να αποφασιστει αν το σωμα εχει τις προυποθεσεις. Μια καλη δασκαλα με γνωσεις ανατομιας θα μπορουσε ομως να βοηθησει.
Ολες οι μαμαδες θελουν να καμαρωσουν τις κορουλες τους μπαλαρινες. ...θελει ψαξιμο ομως...

ismeni
30-09-08, 14:27
ta paidia stis mikres ilikies DEN BASANIZONTAI oute kataponoun to swma tous me to mpaleto. ειδικά τα παιδιά που δεν πάνε σχολείο, είναι καλό να βγαίνουν από το σπίτι και να συναναστρέφονται με παιδιά της ίδιας ηλικίας. τα βοηθάει για τη ώρα που θα πάνε σχοείο, να μην κλαίει στην πόρτα που αποχωρίζεται τη μαμά του. και το μπαλετο ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ.
η αλήθεια είανι πως υπάρχουν Δημοι που η εκπάιδευση που προσφέρουν δεν είναι η σωστη στο μπαλέτο. Ξέρω και δήμους που έχουν πολύ καλές δασκάλες και τα παιδιά ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ αυτα που μπορούν να μάθουν στην ηλικίας τους.
στη νίκαια ξέρω σχολή που μπορώ να σου συστήσω
δεν πάεμ οι σχολές να βγάλουμε ταλαντούχα παιδιά, ούτε χορεύτριες. αν προκύψει... εχει καλώς. σαν δασκάλες θέλουμε να γυμνάζουμε τα παιδιά σωστά και δεν θέλουμε να κάθονται όλη μέρα στο σπίτι, μπροστά στην τηλεόραση.
Γνωρίζετε το μεγάλο ποσοστό παχυσαρκίας στα παιδιά στην Ελλάδα. Δε λέω ότι το μπαλέτο αδυνατίζει. Αλλά ΓΥΜΝΑΖΕΙ!
Την τεχνική του μπαλέτου αγαπημένη athena την καταλαβαίνουν από την ηλικία των 4. Αυτο που μπορούν να καταλάβουν... Δεν έχουμε απαιτήσεις από 4χρονα να καταλάβουν τεχνική pirouettes που διδάσκουμε στα 8 και στα 9;
Σε ποιες ακαδημίες αναφέρεσαι; γιατί στην πώην σωβιετική ένωση τα έπαιρναν μέσα από τα σχολεία και τα ξεκινούσανε μπαλέτο (γι αυτό έβγαιναν χορεύτριες στα 16 τους).
Η Ακαδημία του Λονδίνου που αναφέρω (RAD) έχει ΥΛΗ από 5 χρονών. (επαναλαμβάνω ύλη για 5χρονα).
Το μπαλέτο σε ερασιτεχνικές σχολές ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΣΩΜΑ. Όταν αρχίσουν τα παιδιά και κάνουν 4 και πλέον ώρες την ημέρα, τότε ναι... ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΣΩΜΑ. Όπως οι ποδοσφαιριστες... όταν κάνουν πολλές ώρες προπόνηση, κάποια στιγμή θα τραυματιστούν. Φυσικό επόμενο του οργανισμού.
"Επισης πριν ενα παιδι ξεκινησει το χορο πρεπει να εξεταστει απο ειδικους γιατρους που ξερουν απο μπαλετο για να αποφασιστει αν το σωμα εχει τις προυποθεσεις. Μια καλη δασκαλα με γνωσεις ανατομιας θα μπορουσε ομως να βοηθησει"
Ολα αυτά πολύ σωστά, αλλα δεν παμε να βγάλουμε επαγγελματίες. Αυτα μόνο σε επαγγλεματικό επίπεδο
Τα παιδιά πρέπει να περνάνε καλα.

ismeni
30-09-08, 14:30
σίγουρο το κόστος στους δ'ημου είανι χαμηλότερο έως τζ'αμπα. σε μια σχολή το κόστος των μηνιάιων διδάκτρων εξαρτάται από την περιοχή, από το πλήθος των δασκάλων σε μια σχολή, από τα πάγια έξοδα της σοχλής κ.ά.
Αν μία κοπέλα έχει σχολή δική της και κάνει όλα τα μαθήματα μόνη της, κατα συνέπεια τα δίδακτρα θα είανι χαμηλότερα από μία σχολή που έχει περισσότερες δασκάλες. μία σχολή βέβαια με περισσότερες δασκάλες σημαίνει ότι έχιε και πολλά παιδιά.
Στη Νίκαια ξέρω σχολή μπαλέτου που μπορώ να σου συστήσω.

ismeni
30-09-08, 14:32
μήπως athena μου έχεις κάποια κακή εμειρία από το μπαλέτο και τα γράφεις όλα αυτά; για δες το λίγο αλλιώς το θέμα... σου μιλάω πολύ φιλικά

voula2
30-09-08, 14:41
ismene πολύ ωραία αυτά που γράφεις.
Εμείς ξεκινήσαμε μπαλέτο (έχω πολύ μικρά παιδιά) και μπορώ να πω ότι το ευχαριστιούνται. Ο λόγος που ξεκινήσαμε από τόσο νωρις (πέρα από το δικό μου απωθημένο :lol: ) είναι η εκγύμναση του σώματος και η δημιουργική απασχόληση. Και ό,τι μετά προκύψει, αν προκύψει.

Ο παιδοορθοπαιδικός μας είπε ότι είναι η ιδανική άσκηση για τα πόδια και την καλή ισορροπία σε κορίτσια. ¨Ελπίζω να πράξαμε σωστά.

Athena
30-09-08, 15:32
μήπως athena μου έχεις κάποια κακή εμειρία από το μπαλέτο και τα γράφεις όλα αυτά; για δες το λίγο αλλιώς το θέμα... σου μιλάω πολύ φιλικάΟχι δεν εχω κακη εμπειρια,εχω αδιαφορη και βαρετη(ως παιδι).Δεν μπορω πλεον να το δω αλλιως το θεμα.Το μπαλετο ειναι τεχνη και οχι παιχνιδι ή διασκεδαση,Στην Ελλαδα ειναι λιγο παρεξηγημενο και καλως ή κακως δεν εχουμε και παραδοση.Απο το 80 και μετα εχουν γεμισει οι σχολες μπαλετου με μικρα παιδακια.Μηπως τελικα οι μαμαδες θελουμε να καμαρωσουμε τις κορες μας μπαλαρινες;υπαρχουν και αλλες ομαδικες ασχολιες πιο διασκεδαστικες,αυτο πιστευω.

ismeni
30-09-08, 15:52
voula2 εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες για τον παιδοορθοπεδικο.
athena δεν έχουν όλες οι μαμάδες αποθυμένο να δουν την κόρη τους μπαλαρίνα. είναι μια πολύ καλή άσκηση για κορίτσια. είναι καλή συνήθεια που μπορεί να συνοδεύει για πάντα. συμφωνώ ο χορός είανι τέχνη!!!! στα πρώτα βήματα όμως του παιδιού είναι ευχαρίστηση, διασκέδαση, δημιουργία, φαντασία... δεν καταλαβαίνει το 4χρονο τι σημαίνει τέχνη. Ο ΧΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
δυστυχώς οι σχολές δεν έοχυν γεμίσει κοριτσάκια. το μπαλέτο είναι προαιρετικό, είναι είδος πολυτελείας. στην πρώτη δυσκολία (πχ οι ώρες του μπαλέτου συμπίπτουν με των αγγλικών, γ' δημοτικού... πολλά μαθήματα, η μαμά βαριέται να το πάει στη σχολή- πολύ συνιθισμένο), το πρώτο που σταματάνε τα παιδιά είναι το μπαλέτο. Εχεις την εντύπωση ότι ζούμε από τις σχολές μας; Συμβαίνει και αυτό, αλλα στην πλειοψηφία... όχι.
Υπάρχουν παρα πολλές ασχολίες για τα παιδιά. Εξίσου όμως διασκεδαστικές όπως το μπαλέτο.
Μιλάς για παράδοση... ε, δεν είμαστε και Ρωσσία. Αλλα ποιος ξεκινάει μπαλέτο στα 3 ή στα 4 λέγοντας ότι θα γίνει χορεύτρια στη Λυρική; Αυτό προκύπτει πολύ αργότερα. Στα 18 μπαίνει με εξετάσεις σε κάποια Ανώτερη Επαγγλεματική Σχολή Χορού και μετά κατά 90% θα γίνει δασκάλα χορού. Παράλληλα με τις σπουδές σε καποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ σπυδάζει και χορό.

katd
30-09-08, 15:56
Κοριτσια εγω εκανα μπαλετο απο τα 6 μου και για δεκα χρονια!!Συμφωνω απολυτη με την Ισμηνη και ακομα και σημερα σκεφτομαι πως καποια στιγμη θα ηθελα να ξανακανω μπαλετο γιατι το λατρευω!!Δεν θυμαμαι ποτε τον εαυτο μου να δυσανασχετησα και να καταπονεθηκα σαν παιδι!!Αν δεν ειχα σταματησει (λογω θανατου κοντινου συγγενη) θα συνεχιζα σιγουρα επαγγελματικα!!!Πιστευω οτι πρεπει να προσφερεις αυτη την εμπειρια στο παιδι σου και να δεις τις αντιδρασεις του!!!Μακαρι καποια στιγμη να ξαναχορεψω!!!

Athena
30-09-08, 19:38
Κοριτσια εγω εκανα μπαλετο απο τα 6 μου και για δεκα χρονια!!Συμφωνω απολυτη με την Ισμηνη και ακομα και σημερα σκεφτομαι πως καποια στιγμη θα ηθελα να ξανακανω μπαλετο γιατι το λατρευω!!Δεν θυμαμαι ποτε τον εαυτο μου να δυσανασχετησα και να καταπονεθηκα σαν παιδι!!Αν δεν ειχα σταματησει (λογω θανατου κοντινου συγγενη) θα συνεχιζα σιγουρα επαγγελματικα!!!Πιστευω οτι πρεπει να προσφερεις αυτη την εμπειρια στο παιδι σου και να δεις τις αντιδρασεις του!!!Μακαρι καποια στιγμη να ξαναχορεψω!!!δεν λεω το αντιθετο,λεω οτι ειναι πολυ νωρις να ξεκινανε τα παιδακια στα 4(και σιγουρα δεν κανουν αγγλικα ε;).

Athena
30-09-08, 19:58
voula2 εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες για τον παιδοορθοπεδικο.
athena δεν έχουν όλες οι μαμάδες αποθυμένο να δουν την κόρη τους μπαλαρίνα. είναι μια πολύ καλή άσκηση για κορίτσια. είναι καλή συνήθεια που μπορεί να συνοδεύει για πάντα. συμφωνώ ο χορός είανι τέχνη!!!! στα πρώτα βήματα όμως του παιδιού είναι ευχαρίστηση, διασκέδαση, δημιουργία, φαντασία... δεν καταλαβαίνει το 4χρονο τι σημαίνει τέχνη. Ο ΧΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
δυστυχώς οι σχολές δεν έοχυν γεμίσει κοριτσάκια. το μπαλέτο είναι προαιρετικό, είναι είδος πολυτελείας. στην πρώτη δυσκολία (πχ οι ώρες του μπαλέτου συμπίπτουν με των αγγλικών, γ' δημοτικού... πολλά μαθήματα, η μαμά βαριέται να το πάει στη σχολή- πολύ συνιθισμένο), το πρώτο που σταματάνε τα παιδιά είναι το μπαλέτο. Εχεις την εντύπωση ότι ζούμε από τις σχολές μας; Συμβαίνει και αυτό, αλλα στην πλειοψηφία... όχι.
Υπάρχουν παρα πολλές ασχολίες για τα παιδιά. Εξίσου όμως διασκεδαστικές όπως το μπαλέτο.
Μιλάς για παράδοση... ε, δεν είμαστε και Ρωσσία. Αλλα ποιος ξεκινάει μπαλέτο στα 3 ή στα 4 λέγοντας ότι θα γίνει χορεύτρια στη Λυρική; Αυτό προκύπτει πολύ αργότερα. Στα 18 μπαίνει με εξετάσεις σε κάποια Ανώτερη Επαγγλεματική Σχολή Χορού και μετά κατά 90% θα γίνει δασκάλα χορού. Παράλληλα με τις σπουδές σε καποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ σπυδάζει και χορό.Και παλι θα επαναλαβω οτι το μπαλετο δεν ειναι διοασκεδαση ετσι οπως το εννοεις.Τα παιδια καταλαβαινουν το ρυθμο και την τεχνικη του μπαλετου απο τα 11 και πανω.Ειπα ολες οι μανουλες θελουν να καμαρωσουμε καποια στιγμη τις κορες μας μπαλαρινες,δεν ειπα οτι εχουν απΟθυμενο...εχεις παιδια;ο χορος βοηθαει τον ανθρωπο να γνωρισει το σωμα του και τις δυνατοτητες εκφρασης του με αυτο,διδασκει αυτοπειθαρχια και ομαδικοτητα.Εκτος απο την ρωσια ειναι και η Αγγλια,Γαλλια,Γερμανια κ.α

ismeni
30-09-08, 22:47
το μπαλέτο για την ηλικία των μικρών παιδιών... ναι είανι διασκεδαση!
τα παιδιά καταλαβαίνουν τον ρυθμό από τότε που γεννιούνται (γιατί ΟΛΟΙ οι άνθρωποι εχουν τον προσωπικό τους ρυθμό) και την τεχνική από τα 3 τους χρόνια. ΤΕΧΝΙΚΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ.
Από την πείρα που έχω, λίγες μαμάδες θέλουν να καμαρώσουν τις κόρες τους μπαλαρίνες. Τα περισσότερα παιδιά ξεκινάνε μπαλέτο... έτσι, για να περνάνε καλα ενώ γυμνάζονται.
Δεν είπα ότι εσύ ανέφερες ότι έχουν αποθυμένο. Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις των μαμάδων. Όπως υπάρχουν και οι περιπτώσεις των ενηλίων- φοιτητριών που δεν τις αφήσανε οι μαμάδες τους να κάνουν μπαλέτο σαν παιδιά ή τις σταματήσανε για... διάφορους λόγους.
Ναι έχω, μία κόρη. Έχουν περάσει επίσης πολλά παιδιά από τα χέρια μου από το 1996 που διδάσκω μπαλέτο.
Με βρίσκεις απόλυτα ΣΥΜΦΩΝΗ με την αυτοπειθαρχία και την ομαδικότητα. Δεν είανι αρκετό για να κάνει κάποιο παιδί χορο;
Ναι πολλές χώρες στο εξωτερικό έχουν ακαδημίες. Ενδεικτικά ανέφερα τη Ρωσσία. Σε πολλές τις χώρες, ξεκινάνε τα παιδιά πολύ μικρά μπαλέτο και όπως σου είπα στα 16 είναι χορεύτριες. Εκεί το μπαλέτο το έχουν σε εκτίμηση. Και όλες οι μαμάδες- γονείς στέλνουν τα παιδιά τους. Στην Ελλάδα όπως είπα είναι είδος πολυτελείας, δυστυχώς. Δεν ξέρουν πόσο καλό κάνει...

ismeni
30-09-08, 22:50
Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει το site της R.A.D. www.rad.org.uk
Και στο Βρετανικό Συμβούλιο από τον κύριο Κλειτσιώτη μπορεί να ζητήσει κάποια σχολή στην περιοχή του.
Εγώ είμαι στη διάθεσή σας για οτιδήποτε.

katd
01-10-08, 09:54
Ισμηνη να σε ρωτησω κατι ασχετο? Μηπως ξερεις καποια σχολη που να εχει τμηματα για μπαλετο για ενηλικες?

barbie2000
01-10-08, 10:03
ismeni στην νίκαια λες την σχολή της ΛΑΖΑΡΙΔΟΥ???

ismeni
01-10-08, 10:09
katd... σε ποια περιοχή μένεις για να σου προτέινω κάποια σχολή, αξιόπιστη. Υπάρχουν σχολές που έχουν μπαλέτο ενηλίκων.

barbie2000:στη νίκαια... όχι δε λέω τη σχολή "λαζαριδου". μπορώ σε πμ να σου πώ σε ποια σχολή αναφέρομαι. αλλιώς θα είναι διαφήμιση...

katd
01-10-08, 10:39
Μενω στα Βριλησσια!!Ευχαριστω Ισμηνη μου!!

ismeni
01-10-08, 12:56
θα κοιτάξω και θα σου πώ για σχολή στα βριλήσσια. άσε μου λίγο χρόνο.

katd
01-10-08, 13:39
οσο χρονο χρειαζεσαι Ισμηνη μου γιατι ετσι και αλλιως τωρα ειμαι εγκυος και ενδιαφερομαι για μετα το καλοκαιρι!!Σε ευχαριστω πολυ παντως!!!

GEOELI
01-10-08, 14:15
το μπαλέτο για την ηλικία των μικρών παιδιών... ναι είανι διασκεδαση!
τα παιδιά καταλαβαίνουν τον ρυθμό από τότε που γεννιούνται (γιατί ΟΛΟΙ οι άνθρωποι εχουν τον προσωπικό τους ρυθμό) και την τεχνική από τα 3 τους χρόνια. ΤΕΧΝΙΚΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ.
Από την πείρα που έχω, λίγες μαμάδες θέλουν να καμαρώσουν τις κόρες τους μπαλαρίνες. Τα περισσότερα παιδιά ξεκινάνε μπαλέτο... έτσι, για να περνάνε καλα ενώ γυμνάζονται.
Δεν είπα ότι εσύ ανέφερες ότι έχουν αποθυμένο. Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις των μαμάδων. Όπως υπάρχουν και οι περιπτώσεις των ενηλίων- φοιτητριών που δεν τις αφήσανε οι μαμάδες τους να κάνουν μπαλέτο σαν παιδιά ή τις σταματήσανε για... διάφορους λόγους.
Ναι έχω, μία κόρη. Έχουν περάσει επίσης πολλά παιδιά από τα χέρια μου από το 1996 που διδάσκω μπαλέτο.
Με βρίσκεις απόλυτα ΣΥΜΦΩΝΗ με την αυτοπειθαρχία και την ομαδικότητα. Δεν είανι αρκετό για να κάνει κάποιο παιδί χορο;
Ναι πολλές χώρες στο εξωτερικό έχουν ακαδημίες. Ενδεικτικά ανέφερα τη Ρωσσία. Σε πολλές τις χώρες, ξεκινάνε τα παιδιά πολύ μικρά μπαλέτο και όπως σου είπα στα 16 είναι χορεύτριες. Εκεί το μπαλέτο το έχουν σε εκτίμηση. Και όλες οι μαμάδες- γονείς στέλνουν τα παιδιά τους. Στην Ελλάδα όπως είπα είναι είδος πολυτελείας, δυστυχώς. Δεν ξέρουν πόσο καλό κάνει...

ISMENE συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες και χαίρομαι γιατί και εγώ με αυτήν την λογική ξεκίνησα την κόρη μου μπαλέτο στα 4 χρόνια της. Για να έρθει σε επαφή με άλλα παιδιά, για να περνάει καλά ενώ συγχρόνως θα γυμνάζεται και σε καμμία περίπτωση δεν θα επέμενα να συνεχίσει και φέτος ή αν ήθελε και να σταματήσει πέρσι εάν και της ίδιας δεν της άρεσε. Είναι όμως κατενθουσιασμένη. Πάει σε μια μικρή ιδιωτική σχολή κοντά στο σπίτι μας, με μια δασκάλα που υπεραγαπάει τα παιδιά και όσο μπορώ να κρίνω τους μαθαίνει χορό κατάλληλο για την ηλικία τους. Δεν ξέρω αν είναι η τεχνική που αναφέρεις, πάντως τους κάνει κινήσεις κάποιων ζώων, της μπάλας, του δέντρου, έχουν μάθει όμως και το flex, coup de pied, τη γέφυρα κ.α. Το παιδί μου το βλέπω πραγματικά χαρούμενο κάθε φορά που πηγαίνει εκεί και αυτό είναι που θέλω. Δεν "υπηρετεί" κανένα δικό μου όνειρο (εξάλλου εμένα δεν μου άρεσε το μπαλέτο όταν πήγαινα μικρή και το σταμάτησα στον π΄ρωτο χρόνο) είμαι όμως και εγώ πολύ χαρούμενη που ασχολείται με κάτι που της αρέσει και συγχρόνως την γυμνάζει.

ismeni
01-10-08, 14:15
για βριλήσσια:
ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ - ΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ: ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ 44 - Α.ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ ΤΗΛ: 210.8105535
ΠΕΡΔΙΚΗ ΜΑΡΓΩ - ΑΡΧΟΝΤΑΚΗ NTEMH: Λ. ΠΕΝΤΕΛΗΣ 25 & ΟΜΗΡΟΥ 1 - ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ ΤΗΛ: 210.6824301
τη δεύτερη ξέρω προσωπικά. για την πρώτη δεν έχω άποψη.

στα μελίσσια πολύ καλές σχολές και οι δύο
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ ΗΒΗ: ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 39 & ΚΑΝΑΡΗ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΗΛ: 210.6137304
ΠΕΡΔΙΚΗ ΣΤΕΛΛΑ: Λ.ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 73 - ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΗΛ. 210.8047119

katd
01-10-08, 15:06
Σε ευχαριστω πολυ Ισμηνη μου!!!

ismeni
01-10-08, 22:24
GEOELI στείλε μου σε πμ σε ποια σχολή πας την κόρη σου. χαίρομαι να μαθαίνω για συναδέλφους που κάνουν σωστά τη δουλειά τους και τα παιδιά ευχαριστιούνται. και πες μου... σε ποια περιοχή είστε;

sousi
02-10-08, 11:09
Hello!Eimai se mia katastasi pou den mporw na apofasisw!PLEASE HELP ME!H koroula mou einai 4 etwn kai 3 minwn kai eimaste sti fasi na 3ekinisoume kapoies drastiriotites!Ti lete loipon mpaleto i xoro(latin-salsa
)kai diadora tetoia.THA PERIMENW APANTISI!!!!! :D :D

Καλή μέρα Ευθυμία,
Έχω ασχοληθεί με το μπαλέτο από την ηλικία των 4 ετών, ήταν για εμένα ένα όνειρο να φοράω τις πουέντ μου και να στροβιλίζομαι. Στην ηλικία των 25 ετών περίπου άρχισα να έχω πόνους στα γόνατα και ο γιατρός μου είπε ότι το παθαίνουν πάρα πόλλές κοπέλες που έκανα μπαλέτο από μικρή ηλικία γιατί ταλαιπωρούνται τα οστά που δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμα. Πάντα έλεγα ότι αν αρέσει στην κόρη μου θα πάει μπαλέτο αλλά τώρα δεν ξέρω αν θα το κάνω (η μικρή μου είναι 14 μηνών). Για την ενόργανη ξέρω ότι δημιουργεί πρόβλημα στην ανάπτυξη. Κολυμβητήριο πάει το αγοράκι μου από 8 μηνών (τώρα είναι 3,5 ετών) είναι πολύ καλό αν και έχει την ταλαιπωρια του τον χειμώνα. Ίσως μία λύση για τα κοριτσάκια μας να είναι η συγχρονισμένη κολύμβηση. Αλλά και οι ευρωπαϊκοί χοροί που λες δεν είναι ασχημη ιδέα.

ismeni
02-10-08, 13:25
σέβη μου αγαπημένη. ολων των χορευτριών που ασχολούνται επαγγελματικά με το χορό πονάνε κάποια στιγμή τα γονατά τους. κι αυτό γιατί κάνουν εξάσκηση- μάθημα το λέμε- 4 και... ώρες ημερησίως. τότε ναι, καταπονείται το σώμα. Το ίδιο συμβαίνει και με τους αθλητές. Αν όμως πονάνε τα παιδιά ή η εκπάιδευση της δασκάλας είναι λάθος ή θα πονούσανε ούτως η αλλιώς γιατί είανι η κατασκευή τους τέτοια. οσο κάνω αναδρομή στις δικε΄ς μου μαθήτριες, δεν θυμάμαι κάποια να έχει πονέσει. έχω μαθήτριες που είναι ήδη δασκάλες και δεν έχουν πονέσει και έχω μαθήτριες που σπουδάζουν χορό και... δεν πονάνε.
δυστυχώς υπάρχουν οι περιπτώσεις των ορθοπεδικών που δεν ξέρουν και σου λένε... ότι φταίει το μπαλέτο. έτσι για να πούνε κάτι. ένας ορθοπεδικός- αθλητίατρος δεν θα πεί κάτι τέτοιο.
το λάθος που σου είπανε είανι ότι ταλαιπωρούνται τα οστά. Τα κόκαλα δεν έχουν καμία σχέση με την εκπάιδευση του μπαλέτου. Να σου λέγανε μυες ή συνδέσμους; να το δεχόμουνα.
η ενόργανη θέλει κοντά παιδιά για να είναι πιο ευέλικτα στη δοκό και σους ασύμετρους ζηγούς.
η συγχρονισμένη κολύμβηση όπως και η ρυθμική, θέλει μπαλέτο. Εμένα μου στέλνουνε στη σχολή παιδιά για να κάνουνε μπαλέτο από συλλόγους ρυθμικής και συγχρονισμένης κολύμβησης. αν και οι προπονήσεις τους περιλαμβάνουν μπαλέτο.

ismeni
02-10-08, 13:27
ότι σας λέω, αγαπητές μαμάδες, τα λέω με πολύ αγάπη και δεν παρεξηγώ καμιάς τα λόγια.
υπάρχει λανθασμενη αντίληψη για το μπαλέτο γιατί το κράτος δεν ενδιαφέρεται να δώσει την ανάλογη ενημέρωση στον κόσμο.

Athena
02-10-08, 13:39
δυστυχώς υπάρχουν οι περιπτώσεις των ορθοπεδικών που δεν ξέρουν και σου λένε... ότι φταίει το μπαλέτο. έτσι για να πούνε κάτι. ένας ορθοπεδικός- αθλητίατρος δεν θα πεί κάτι τέτοιο.
το λάθος που σου είπανε είανι ότι ταλαιπωρούνται τα οστά. Τα κόκαλα δεν έχουν καμία σχέση με την εκπάιδευση του μπαλέτου. Θα ξαναδιαφωνισω με αυτα που λες.Το μπαλλετο εχει επιπτωσεις στα κοκαλα κυριως των χορευτων. Ομως οι επιπτωσεις αυτες ειναι πολυ λιγοτερες απο αυτες που εχουν οι αθλητριες της ρυθμικης γυμναστικης για παραδειγμα. Ενας χορευτης με καλη παιδεια και οντας συνειδητος του σωματος του μπορει να χορευει για πολλα χρονια χωρις προβληματα. Δυστηχως στην ελλαδα δεν υπαρχουν σωστες δασκαλες χορου, ουτε καν στΙς επαγγελματικες σχολες Μπαλλετου. Ετσι καταστρεφονται τα σωματα των κοριτσιων. Επισης πριν ενα παιδι ξεκινησει το χορο πρεπει να εξεταστει απο ειδικους γιατρους που ξερουν απο μπαλλετο για να αποφασιστει αν το σωμα εχει τις προυποθεσεις. Μια καλη δασκαλα με γνωσεις ανατομιας θα μπορουσε ομως να βοηθησει.Τωρα αν μιλαμε για μπαλλετο του στυλ χαχαχατραλαλο οκ,αλλα ας το ονομασουμε καπως αλλιως.

ismeni
02-10-08, 15:04
εγώ συνεργάζομαι με ορθοπεδικους- αθλητιατρους και κανένας τους δεν μου έχει αναφέρει ότι βλάπτονται τα οστά. είανι πολύ απλό να το καταλάβει κανείς γιατί σε οποιαδήποτε άσκηση δουλέυουν οι μυες και οι σύνδεσμοι όχι τα οστά. 3 χρόνια σε επαγγλεματική σχολή διδασκόμαστε ανατομία από έμπειρους δασκάλους του είδους και μας δίνουν αυτές τις γνώσεις που χρειάζομαστε παίρνοντας δίπλωμα.
υπάρχουν όμως και στην ελλάδα σωστές δασκάλες χορού, λίγες πολλές... δεν έχει σημασία. στις επαγγελματικές δε είναι διαλεγμένες οι δασκάλες χορού. εκτός αν θές να μιλήσουμε με συγκεκριμένα ονόματα για να σου πώ επ' αυτού την άποψή μυ. Αλλα μόνο σε πμ
Η λέξη "καταστρέφονται" που χρησιμοποιείς είναι πολύ βαριά!
Τα παιδιά ξεκινάνε χορό με 2 ώρες την εβδομάδα, συνήθως. Δεν χρειάζεται ορθοπεδική εξέταση για να κάνουν μπαλέτο. Αυτά σου είπα γίνονται στο εξωτερικό που οι σχολές χορού είναι και σχολεία παράλληλα (όπως τα καλλιτεχνικά γυμνάσια στην Ελλάδα). Επίσης στο εξωτερικό η ενημέρωση του κόσμου είναι πλήρης όσο αφορά το μπαλέτο και το βλέπουν πιο υποχρεωτικό απ' ότι στην Ελλάδα. Και κυρίως στο εξωτερικό έχουν το περιθώριο να ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ τα "ταλαντούχα" και τα κατάλληλα παιδιά για χορό. Στην Ελλάδα δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Τότε, ναι... επιβάλεται ορθοπεδική εξέταση και όχι μόνο. Όπως ακριβώς στη ταινία Billy Elliot.
Όσες δασκάλες έχουν δίπλωμα Ανώτερης Επαγγελματικής Σχολής Χορού, έχουν γνώσεις ανατομίας, επερκείς για να διδάξουν μπαλέτο.
Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχουν δασκάλες χωρίς δίπλωμα, είτε εγχώριο είτε αλλοδαπό και τότε ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
Όπως υπάρχουν και σχολές χορού ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ και όχι Αναγνωρισμένες από το κράτος. Γιατί athena δεν μπορέι ο καθένας να ανοίξει μια σχολή χορού, όπως του αρέσει εκέινου. Υπάρχουν προδιαγραφές και έλεγχος από τον ΥΠΠΟ παλιότερα και τώρα από τις Νομαρχίες.
Αυτα τα λες γιατί κατι τέτοιο έχεις υπόψη σου; Δεν ξέρω τι προσωπική πείρα έχεις και πόσο έχεις ενημερωθεί επ' αυτών των πραγμάτων.

sousi
02-10-08, 15:09
σέβη μου αγαπημένη. ολων των χορευτριών που ασχολούνται επαγγελματικά με το χορό πονάνε κάποια στιγμή τα γονατά τους. κι αυτό γιατί κάνουν εξάσκηση- μάθημα το λέμε- 4 και... ώρες ημερησίως. τότε ναι, καταπονείται το σώμα. Το ίδιο συμβαίνει και με τους αθλητές. Αν όμως πονάνε τα παιδιά ή η εκπάιδευση της δασκάλας είναι λάθος ή θα πονούσανε ούτως η αλλιώς γιατί είανι η κατασκευή τους τέτοια. οσο κάνω αναδρομή στις δικε΄ς μου μαθήτριες, δεν θυμάμαι κάποια να έχει πονέσει. έχω μαθήτριες που είναι ήδη δασκάλες και δεν έχουν πονέσει και έχω μαθήτριες που σπουδάζουν χορό και... δεν πονάνε.
το λάθος που σου είπανε είανι ότι ταλαιπωρούνται τα οστά. Τα κόκαλα δεν έχουν καμία σχέση με την εκπάιδευση του μπαλέτου. Να σου λέγανε μυες ή συνδέσμους; να το δεχόμουνα.
η ενόργανη θέλει κοντά παιδιά για να είναι πιο ευέλικτα στη δοκό και σους ασύμετρους ζηγούς.
η συγχρονισμένη κολύμβηση όπως και η ρυθμική, θέλει μπαλέτο. Εμένα μου στέλνουνε στη σχολή παιδιά για να κάνουνε μπαλέτο από συλλόγους ρυθμικής και συγχρονισμένης κολύμβησης. αν και οι προπονήσεις τους περιλαμβάνουν μπαλέτο.
Αγαπητή Ισμύνη,
Όπως έγραψα και στην Αθηνά σε προσωπικό μήνυμα μου είναι πολύ δυσάρεστο να λέω κάτι κακό για το μπαλέτο γιατί (χωρίς να θέλω να μπω σε λεπτομέρειες) ήταν η ζωή μου. Θα έλεγα ότι πολύ σωστα έθεσες το θέμα των συνδέσμων των οστών. Δεν ξέρω αν ο ορθοπεδικός το είπε για να πει κάτι εγώ δεν είμαι γιατρός για να το κρίνω. Ελπίζω όταν θα έρθει η στιγμή που η κορούλα μου θα θέλει να ασχοληθεί με τον κλασικό χορό να με διαβεβαιώσουν οι ειδικοί, ότι δεν θα υπάρξει κάποιου είδους πρόβλημα.
Ευχαριστώ για το σχόλιό σου και ελπίζω μέσα από αυτες τις επαφές να βρούμε όλες αυτό που είναι σωστότερο για τα παιδιά μας.

ismeni
02-10-08, 22:16
sevigr σωστά τα λες... αλλα κανένας δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει ότι δεν θα πάθει ΤΙΠΟΤΑ η κόρη σου. μέχρι να ασχοληθεί επαγγελματικά το πιο σίγουρο είναι ότι δεν θα παθει τίποτα, αρκεί η τεχνική που διδάσκεται να είναι η σωστή. όταν ασχοληθεί επαγγλεματικά (και μιλάμε για πολλές ώρες την ημέρα) τότε ΜΠΟΡΕΙ να πάθει κάτι.
Ασ μην είμαστε αρνητικοί από την αρχή!

fragola
03-10-08, 08:27
Η κόρη μου είναι σχεδόν 3,5 ετών και ξεκινήσαμε κι εμείς "μπαλέτο". Στην ουσία δεν είναι μπαλέτο, όπως μας εξήγησε η διευθύντρια της σχολής αλλά μουσικοκινητική αγωγή, και ότι το μπαλέτο στην ουσία ξεκινάει μετά την ηλικία των 9 ετών. Αν και ήμουν διστακτική για όλους τους λόγους που έχουν προαναφερθεί τελικά δεν το μετάνιωσα. Το παιδί περνάει πολύ ωραία και δημιουργικά τον χρόνο του. Στο 1ο μάθημα είχα τη δυνατότητα να κρυφοκοιτάω κι έμεινα άφωνη από τα τόσα ωραία πράγματα που έκαναν. Οι δασκάλες είναι φανταστικές και πρέπει να έχεις πολύ αγάπη για τη δουλειά σου για να μπορέσεις να κουμαντάρεις μικρά παιδιά. Με αυτά που τους κάνει η δασκάλα τα παιδιά γυμνάζονται, παίζουν με άλλα παιδάκια, καλλιεργούν την εκφραστικότητα, τη φαντασία αλλά και το πνεύμα τους! Ναι, κι εγώ ήθελα μικρή να πάω και δεν με πήγα κι έχω απωθημένα, αλλά θα μου έκανε καλό και στο σώμα καθώς θα ήμουν πιο καλλίγραμη. Είναι το παιδί μου χαρούμενο και νιώθω κι εγώ χαρούμενη! Θα την πάω και κολυμβητήριο αλλά κυρίως για να μάθει να κολυμπάει σωστά. Μακάρι να συνεχίσει γιατί πολλά παιδιά σταματάνε μετά από κάποια χρόνια και μακάρι κι εγώ να μπορέσω να τη στηρίξω οικονομικά γιατί δεν είναι και φτηνή δραστηριότητα! :D

ismeni
03-10-08, 09:21
fragola αγαπημένη... μπράβο για την επιλογή σου. όπως έχω ξαναπεί το μπαλετο είναι μια πολύ καλή ασκηση για τα κορίτσια που γίνεται συνήθεια μιας ζωής. ναι όντως είανι "ακριβό" είδος γιατί είανι πολύτελέιας.
εγώ δεν θποστηρίζω ότι τα παιδιά μέχρι 9 ετών δεν μπορούνε να κάνουνε μπαλετο. μπορούνε να κάνουν απλά βήματα ανάλογα με την ηλικία τους και τη μυική τους δύναμη.
θα 'θελα αν σου είναι εύκολο σε πμ να μου στείλεις το όνομα της σχολής που πηγαίνεις την κόρη σου και πόσα δίδακτρα πληρώνεις.
έχω κι εγώ σχολή και θέλω να μαθαίνω για συναδέλφους που τα παιδιά ευχαριστιούνται πηγάινοντας εκεί.
"τα παιδιά γυμνάζονται, παίζουν με άλλα παιδάκια, καλλιεργούν την εκφραστικότητα, τη φαντασία αλλά και το πνεύμα τους" ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΛΟΓΙΑ. αυτό άλλωστε θέλουμε από αυτή την ηλικία για να αγαπίσουνε το μπαλέτο.

Athena
03-10-08, 10:54
fragola αγαπημένη... μπράβο για την επιλογή σου. όπως έχω ξαναπεί το μπαλετο είναι μια πολύ καλή ασκηση για τα κορίτσια που γίνεται συνήθεια μιας ζωής. ναι όντως είανι "ακριβό" είδος γιατί είανι πολύτελέιας.
εγώ δεν θποστηρίζω ότι τα παιδιά μέχρι 9 ετών δεν μπορούνε να κάνουνε μπαλετο. μπορούνε να κάνουν απλά βήματα ανάλογα με την ηλικία τους και τη μυική τους δύναμη.
θα 'θελα αν σου είναι εύκολο σε πμ να μου στείλεις το όνομα της σχολής που πηγαίνεις την κόρη σου και πόσα δίδακτρα πληρώνεις.
έχω κι εγώ σχολή και θέλω να μαθαίνω για συναδέλφους που τα παιδιά ευχαριστιούνται πηγάινοντας εκεί.
"τα παιδιά γυμνάζονται, παίζουν με άλλα παιδάκια, καλλιεργούν την εκφραστικότητα, τη φαντασία αλλά και το πνεύμα τους" ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΛΟΓΙΑ. αυτό άλλωστε θέλουμε από αυτή την ηλικία για να αγαπίσουνε το μπαλέτο.Ε τοτε Ισμηνη μηπως λεμε τα ιδια; :roll: μπαλετο στα 4 δεν υπαρχει και δεν πρεπει να γινεται.Μιλαμε για αλλες τεχνικες χορου.οκ; :)

ismeni
03-10-08, 11:57
πιστέυω ότι από τα 5 μπορούν να κάνουν μπαλέτο.μεχρι τότε κανουν μουσικοκινητική με στοιχεία μπαλέτου (flex point, περπάτημα στα δάχτυλα των ποδιών, τρεξιματάκι, demi plie και τέτοια).
η διαφορά μας ήταν αν καταπονούνται και πόσο σε αυτή την ηλικία.
βέβαια τι εννοεί ο καθένας μπαλέτο και τι μουσικοκινητική; μπαλέτο δεν είανι οι Pirouettes και οι points;
μουσικοκινητική διδάσκεται ΜΟΝΟ από μουσικούς.

voula2
03-10-08, 13:03
βρε κορίτσια , παρακολουθώ τον διάλογό σας και έχω αναρρωτιέμαι το εξής: στα γνωστά μπαλέτα της Νεας Υορκης, τα κοριτσάκια (και τα αγοράκια) τα πέρνουν από τα 3,5 ετη για να ξεκινήσουν. Τα 9 έτη τα θεωρούν πολύ αργά. Πως το εξηγείτε αυτό αν δεν πιστεύετε ότι το μπαλέτο ξεκινά από μικρή ηλικία?

και επίσης τι διαφορά έχει η μουσικοκινητική αγωγή από τις απλές ασκήσεις μπαλέτου?

ismeni
03-10-08, 14:01
αυτό λέω κι εγώ voula2 το μπαλέτο ξεκινάει από τη μικρή ηλικία. δεν ξέρω συγκεκριμένα στο covent garden ή στο american ballet theater ή στα πρωην bolshoi ή στην όπερα του παρισιού από ποια ηλικια τα παίρνουν. ξέρω όμως οτι έχουν τη δυνατότητα και τα επιλέγουν μέσα από πολλά άλλα παιδιά. τα ξεκινάνε από μικρά γιατί στα 16 τους είναι τελειωμένες- τελειωμένοι χορεύτριες- χορευτές. δηλαδή χορεύουν α' ρόλους.
η Royal academy of dance έχει ύλη για παιδιά από 5 χρόνων. αυτά που μπορούν να κάνουν τα παιδιά αυτής της ηλικίας.

Athena
03-10-08, 14:10
Εχω διαβασει οτι σολιστ του κιροφ ξεκινησαν και μετα τα 14 χρονια.

ismeni
03-10-08, 14:23
Εχω διαβασει οτι σολιστ του κοριφ ξεκινησαν και μετα τα 14 χρονια.

τι εννοείς; "σολιστ του κοριφ"΄πού το διάβασες;

Athena
03-10-08, 14:25
Εχω διαβασει οτι σολιστ του κοριφ ξεκινησαν και μετα τα 14 χρονια.

τι εννοείς; "σολιστ του κοριφ"΄πού το διάβασες;κιροφ

ismeni
03-10-08, 14:30
έχω μια δασκάλα στη σχολή, από τη νότια αφρική, που ξεκίνησε στα 12 ή στα 14 το μπαλέτο. πριν έκανε ιππασία. θπάρχουν και αθτλές οι περιπτώσεις... αλλα ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ. στα κίροφ; κρίνοντας απ' όλη την πορεία τους,... δεν ξέρω, ίσως. είανι όμως μία μόνο περίπτωση. και τι εκπάιδευση κάνουνε..... καμία σχέση με την ελλάδα. γιατί τα αγόρια στην ελλάδα πότε νομίζεις ότι ξεκινάνε. στα 18. και η πορέια τους είανι αλματώδης. γιατί και μυαλό έχουν και τρελλή θέληση.
αλήθεια, που το διάβασες;

ssttaa
03-10-08, 14:56
ismini εθεσες ένα σοβαρό θέμα. Δεν ειναι πίκρα που τα αγοράκια στην Ελλάδα αποκλείονται απο το χορό, λόγω φύλλου? Κάτι τέτοια βλέπω και μου έρχεται να μεταναστεύσω!
Μπορείς να μου στείλεις σε πμ πια είναι η σχολή στη Νίκαια που έλεγες τις προάλλες ? οχι για μένα αλλα για καμιά φίλη

ismeni
03-10-08, 16:10
αγαπητή ssttaa δεν αποκλείονται τα αγόρια απο τον χορό. οι γονείς των αγοριών δεν τα αφήνουν να κάνουν χορό. δυστυχώς υπάρχει λαθασμένη εντύπωση για το "τι γίνονται" τα αγόρια με το μπαλέτο. αν είναι να "γινει", θα γίνει και μάλιστα στα 5-6 χρόνια τους θα φανεί. γι αυτό τα κακόμοιρα έχουν αποθυμένο και ξεκινάνε στα 17-18. και φυσικά, όπως προείπα, πάνε πολύ καλα.

ssttaa
03-10-08, 16:35
Eσύ έχεις αγοράκια στις τάξεις? Εμένα αν μου το ζήταγε το παιδί μου (που θα είναι αγόρι) δεν θα φοβόμουνα να το στείλω στο μπαλέτο. Το θέμα είναι ότι λίγο δύσκολο να ζητήσει κάτι αν δεν άκουσε κάποιον συμμαθητή του να κάνει ή είδε κάπου. Επίσης δεν θα το έστελνα σε μία ταξη πού είναι μόνο κοριτσάκια με μία δασκάλα που συνηθίζει να βλέπει μόνο κοριτσάκια απο δική μου πρωτοβουλία. Φοβάμαι ότι το παιδί δεν θα θέλει!
Οπότε καταλήγουμε ότι δεν είναι μόνο θέμα των γονέων αλλα και του κοινωνικού περίγυρου!

Athena
03-10-08, 18:59
τωρα που ειπες για αγορια...θυμαστε τον billy elliot ε;;

http://www.youtube.com/watch?v=iDcOnR03Tw4

maryp
03-10-08, 19:46
αγαπητή ssttaa δεν αποκλείονται τα αγόρια απο τον χορό. οι γονείς των αγοριών δεν τα αφήνουν να κάνουν χορό. δυστυχώς υπάρχει λαθασμένη εντύπωση για το "τι γίνονται" τα αγόρια με το μπαλέτο. αν είναι να "γινει", θα γίνει και μάλιστα στα 5-6 χρόνια τους θα φανεί. γι αυτό τα κακόμοιρα έχουν αποθυμένο και ξεκινάνε στα 17-18. και φυσικά, όπως προείπα, πάνε πολύ καλα.

Μεγαλώνω αγόρια και θα ήθελα να σας πω τη γνώμη μου σε αυτό. Εχει επικρατήσει η άποψη ότι το μπαλέτο είναι μόνο για κορίτσια για τους λόγους που ολες καταλαβαίνετε αποκλείουμε εμείς οι γονείς τα αγόρια από αυτό. Θα σας πω όμως το εξής: και τα ίδια τα αγόρια δεν θέλουν αυτού του είδους τον χορό. Με τίποτα όμως! Ενώ τους αρέσει να παρακολουθούν, προτιμούν να μαθαίνουν παραδοσιακούς χορούς, (και πολλοί γονείς άλλωστε προς τα εκεί τα "σπρώχνουμε", άλλωστε όλοι καμαρώνουμε τους λεβέντες που χορεύουν τους κρητικούς χορούς π.χ.) και το μπαλέτο το ψιλοκοροϊδεύουν. Τουλάχιστον απ'οτι βλέπω από τα δικά μου και τους φίλους τους...

ssttaa
03-10-08, 20:10
Kαλός ο Billy! :)
maryp θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι πρέπει να ενθαρρύνουμε τις προτιμήσεις των παιδιών μας. Πάντως, ακόμα και στην Ελλάδα, αγόρι δεν σημαίνει απαραίτητα ποδόσφαιρο και καράτε. Εκτός από παραδοσιακά βλέπω πολλά αγοράκια (του δημοτικού) ασχολούνται και με τους λάτιν χορούς. Γενικά στις δραστηριότητες του ελεύθερου χρόνου πρέπει να ψαχνουμε τι αρέσει και ταιριάζει στο παιδί.

ismeni
04-10-08, 09:16
εγώ είχα προπερυσι και περυσι 2 αγόρια στη σχολή. είναι δίδυμα με τα κορίτσια κι έτσι έκαναν μαζί μάθημα.
ο "προπερυσινός" σταμάτησε, ενώ τρελλάινεται να σημειώσω, γιατί ο μεγάλος του αδελφός του έλεγε πως δεν θα γίενι άντρας πως δεν θα έχει ...πουλί και τέτοια. από την άλλη οι γονείς και η γιαγιά που τα πηγαινοέφερνε στη σχολή, θέλανε πάρα πολύ. ο κακομοίρης ο ... κάθε φορά που έρχεται με την αδελφή του τι χαρά κάνει! τρέχει στην αγκαλιά μας, λαχταραει να μπει στην τάξη να δει τα άλλα τμήματα. και ξέρετε τι αντράκι είναι;;; πολύ μάγκας, ο τρόπος που μιλάει...

ssttaa: επειδή στην Ελλάδα δεν παρακολούθουν πολλα αγόρια μπαλέτο, δεν υπάρχουν τμήματα αποκλειστικά με αγόρια. Ακόμη και στην Κρατική Σχολή, που εκεί κυρίως πάνε μικρά αγόρια, είανι στο ίδιο τμήμα με τα κορίτσια. Αρκετές ασκήσεις και βήματα είναι κοινά. Όταν τα κορίτσια βάζουμε points τα αγόρια εξασκούνται στα grand allegro (άλματα πολύ ψηλά) και στις pirouettes.
Ακόμη και στις επαγγλεματικές σχολές, κάνουν μάθηματα μαζί με τα κορίτσια.

maryp:Υπάρχουν αγόρια που θέλουν μπαλέτο, αλλα είτε φοβούνται να το ζητήσουν είτε έχουν μεγαλώσει έτσι ώστε δεν το ζητάνε. Αυτό που προτείνω εγώ στις αγορο-μάνες είανι στα 8-10 να ξεκινάνε μοντέρνο χορό τα αγόρια. Να κερδίζουν τεχνική και κίνηση και αργότερα που θα έχουν οι γονείς σιγουρέψει ότι ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ, να ξεκινάνε μπαλέτο.
Είδατε στο babydance που είχε latin και ευρωπαικούς χορούς; Το στήσιμο των αγοριών; Αυτό σας θύμιζε αγόρι; ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ. Αλλα το παραβλέπουμε γιατί χορεύεται σε ζευγάρια και λέμε... εεεεε "αγόρι" είναι!

ΟΠΟΤΕ... αμα είναι να "γίνει", θα "γίνει". Ανεξάρτητα από μπαλετο, latin, παραδοσιακούς. Αλλα θα φανεί μέχρι τα 5-6-7.

Στην ταινία του Billy Elliot, ο πρωταγωνιστής δεν είναι "αδελφή", θυμάσται; ο φίλος τους έγινε που έπαιζε μπόξ. Πολύ καλό παράδειγμα!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
06-07-09, 14:40
Θα ήθελα τη γνώμη σας αν γνωρίζετε.
Στον παιδικό σταθμό της κόρης μας αλλά και στο σχολείο που θα την πάω έχουν επιλογή δραστηριότητας τη ρυθμική γυμναστική και όχι μπαλέτο που θα με ενδιέφερε. Εχω ακούσει όμως ότι οι ασκήσεις της ρυθμικής εμποδίζουν το παιδί να ψηλώσει και μένει κοντό (γι΄αυτό και οι κοπέλες της ρυθμικής είναι μικροκαμωμένες). Για το μπαλέτο αντίθετα έχω ακούσει ότι βοηθά στο ύψος του παιδιού. Δυνατότητα να πηγαίνω εγώ το παιδί τα απογευματα σε μπαλετο δεν υπάρχει λόγω ελλειψης χρόνου. Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι σχετικό πείτε μου αλλιώς θα τη πάω αναγκαστικά κολυμβητήριο (αν και εκεί φοβάμαι λοιμώξεις επειδή είναι κοριτσάκι).

fistikaki
06-07-09, 14:54
εκανα χρονια ρυθμικη γυμναστικη, και ειμαι 1.70
αλλες κοπελες που ξερω, εφτασαν το 1.75

δεν νομιζω οτι καμια μορφη γυμναστικης εμποδιζει το παιδι να παρει υψος!! ισα ισα!!

να το πας το παιδακι σου ρυθμικη!!! λογικα θα της αρεσει πολυ!! εμενα οι γονεις μου με ειχαν γραψει ενοργανη πρωτα, αλλα τη βαριομουν... τη ρυθμικη τη λατρεψα!!! ειδικα την κορδελα!!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
06-07-09, 15:07
Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση, μακάρι να μην εμποδίζει στο ύψος! Στο τέλος της σχολικής χρονιάς που έκαναν επιδείξεις στο σχολείο του γιού μου ήταν και τα κοριτσάκια της ρυθμικής και τρελάθηκε από τη χαρά της που τα έβλεπε!

yogini
06-07-09, 15:47
η ρυθμική γυμναστική δεν εμποδίζει το ύψος! εκανα κι εγω μικρή. Αυτο που λες το εχω ακουσει για την ενόργανη αλλα δεν ξερω αν στεκει. Με τη ρυθμική μη σου πω οτι συμβαινει το αντιθετο οπως και με τη γιόγκα. Το σώμα μακραινει μιας και οι σπόνδυλοι δεν συμπιεζονται. Θα αποκτησει επισης χάρη στην κινηση της και ευλιγισία.

ΤΙΤΗ
06-07-09, 15:57
μα για πιό λόγο να στάματήσει να παίρνει ύψος;αν κάνει άθλημα που συνεχώς σηκώνει βάρη τότε ναι να το καταλάβω,αλλα όταν γυμνάζεις όλο σου το σώμα είναι ότι καλύτερο.και όσο για τα κορίτσια που βλέπεις σε αγώνες΄και είναι μικροκαμωμένες, είναι επειδή αυτές επιλέγουν. γιατι φαντάζεσαι ένα κορίτσι ψηλό να κάνει δίζυγο; είναι σαν να βάζεις ένα αδύνατο παιδί να κάνει άρση βαρόν.αν της αρέσει κιόλας μην της το στερήσεις.και αν δεν έχεις ακόμα αμφιβολίες ρώτα και την παιδίατρο

ioannanip
06-07-09, 20:35
Παρασκευή μου, έκανα ρυθμική 10 ολόκληρα χρόνια. Το ύψος που έχω, είναι 1,78. Νομίζω ότι δε θεωρούμαι κοντή (χι χι). Σκόπευα να συνεχίσω για πρωταθλητισμό, μέχρι που άρχισα να αναπτύσσομαι κανονικά και να παίρνω ύψος, πράγμα που εμποδίζει. Η ενόργανη γυμναστική είναι αυτή που δημιουργεί ένα μικρό πρόβλημα στο ύψος, λόγω των ασκήσεων που γίνονται.

Με τη ρυθμική, τα κορίτσια αναπτύσσονται πολύ καλύτερα και μάλιστα ολόπλευρα. Αρχικά είναι ένα άθλημα που είναι κυρίως ομαδικό. Έτσι τα παιδιά μαθαίνουν να λειτουργούν ομαδικά και συνεργατικά. Δεν απομονώνονται και κοινωνικοποιούνται πιο εύκολα (όπως και σε κάθε ομαδικό άθλημα). Επιπλέον όντως, όπως είπε και η yogini, το σώμα γίνεται πιο ευλύγιστο. Και αυτό είναι πάααρα πολύ καλό για το σώμα. Τα κόκαλα γίνονται πιο γερά και το κυριότερο είναι ότι τα κορίτσια αποκτούν ένα πολύ ωραίο και γυμνασμένο σώμα,γεμάτο χάρη. Τέλος, ένα από τα πολύ θετικά που έχει αυτό το άθλημα, είναι ότι όσοι ασχολούνται, "μαθαίνουν να πέφτουν". Δηλαδή, μέσα από τις ασκήσεις που γίνονται και την ευλυγισία που αποκτά το σώμα, αποφεύγονται πολλά χτυπήματα, κατάγματα, σπασίματα οστών κλπ. Έχω γυρίσει άπειρες φορές τον αστράγαλό μου άσχημα, κι όμως δεν είχα ποτέ κάποιο κάταγμα,γιατί τα οστά έχουν μάθει και αντέχουν το υπόλοιπο σώμα λόγω των ασκήσεων εδάφους (άλματα, εξάσκηση κουτεπιε κλπ.)

Ελπίζω να σε βοήθησα και να σου έλυσα κάποιοες απορίες και ενδοιασμούς που είχες. Εγώ το λάτρεψα αυτό το άθλημα και στεναχωρήθηκα πολύ που πήρα ύψος και δεν μπόρεσα να συνεχίσω...

Γλύκα
06-07-09, 21:25
Παρασκευή μου, έκανα ρυθμική 10 ολόκληρα χρόνια. Το ύψος που έχω, είναι 1,78. Νομίζω ότι δε θεωρούμαι κοντή (χι χι). Σκόπευα να συνεχίσω για πρωταθλητισμό, μέχρι που άρχισα να αναπτύσσομαι κανονικά και να παίρνω ύψος, πράγμα που εμποδίζει. Η ενόργανη γυμναστική είναι αυτή που δημιουργεί ένα μικρό πρόβλημα στο ύψος, λόγω των ασκήσεων που γίνονται.

Με τη ρυθμική, τα κορίτσια αναπτύσσονται πολύ καλύτερα και μάλιστα ολόπλευρα. Αρχικά είναι ένα άθλημα που είναι κυρίως ομαδικό. Έτσι τα παιδιά μαθαίνουν να λειτουργούν ομαδικά και συνεργατικά. Δεν απομονώνονται και κοινωνικοποιούνται πιο εύκολα (όπως και σε κάθε ομαδικό άθλημα). Επιπλέον όντως, όπως είπε και η yogini, το σώμα γίνεται πιο ευλύγιστο. Και αυτό είναι πάααρα πολύ καλό για το σώμα. Τα κόκαλα γίνονται πιο γερά και το κυριότερο είναι ότι τα κορίτσια αποκτούν ένα πολύ ωραίο και γυμνασμένο σώμα,γεμάτο χάρη. Τέλος, ένα από τα πολύ θετικά που έχει αυτό το άθλημα, είναι ότι όσοι ασχολούνται, "μαθαίνουν να πέφτουν". Δηλαδή, μέσα από τις ασκήσεις που γίνονται και την ευλυγισία που αποκτά το σώμα, αποφεύγονται πολλά χτυπήματα, κατάγματα, σπασίματα οστών κλπ. Έχω γυρίσει άπειρες φορές τον αστράγαλό μου άσχημα, κι όμως δεν είχα ποτέ κάποιο κάταγμα,γιατί τα οστά έχουν μάθει και αντέχουν το υπόλοιπο σώμα λόγω των ασκήσεων εδάφους (άλματα, εξάσκηση κουτεπιε κλπ.)

Ελπίζω να σε βοήθησα και να σου έλυσα κάποιοες απορίες και ενδοιασμούς που είχες. Εγώ το λάτρεψα αυτό το άθλημα και στεναχωρήθηκα πολύ που πήρα ύψος και δεν μπόρεσα να συνεχίσω...

μέσα από την απάντηση αυτή αλλά και από τα άλλα κορίτσια πήρα κι εγώ απάντηση στο ίδιο ερώτημα ..η μικρή μου πάει ένα χρόνο ενόργανη αλλά εκδήλωσε ενδιαφέρον για ρυθμική και για να πω την αλήθεια και εμένα μου αρέσει περισσότερο ...ευχαριστώ πολύ!!!

miriki
06-07-09, 23:37
Έχω την εντύπωση ότι όταν στις μικρές ηλικίες μιλούν για ρυθμική δεν εννοούν το "ξαδερφάκι" της ενόργανης, αλλά κάτι περισσότερο σα μουσικοκινητική αγωγή. Μήπως να ρωτούσατε την ismeni που το ξέρει καλύτερα το θέμα;

Ούτως ή άλλως μπαλλέτο ξεκινάει κανείς μετά τα 5 ή τα 6.

alcyon
06-07-09, 23:45
Στα αθλήματα υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά που ευνοούν τα "σκορ". Στο μπασκετ... είναι πιο πιθανό να βάλει το καλάθι ένας ψηλός παρά ένας κοντός. Άρα επιλέγουν ψηλά άτομα για να στελεχώσουν μια ομάδα μπάσκετ. Δεν ισχύει όμως το αντίθετο... πως το μπασκετ ψηλώνει!

Το ίδιο και για τη ρυθμική. Τα μικροκαμωμένα άτομα έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να κάνουν επιτυχημένη καριέρα... σε σχέση με τα ψηλά, σε αυτό το άθλημα. Δε σημαίνει πως το άθλημα σε κάνει κοντό... αλλά προτιμούν τα μικροκαμωμένα άτομα.

Η καλή φυσική κατάσταση ευνοεί την ανάπτυξη ενός ατόμου. Σημασία έχει να του αρέσει μόνο για να είναι "συνεπής" στο ραντεβού του με τη γυμναστική! ;)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
07-07-09, 09:15
Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση και τις απαντήσεις σας!

Παρασκευή μου, έκανα ρυθμική 10 ολόκληρα χρόνια. Το ύψος που έχω, είναι 1,78. Νομίζω ότι δε θεωρούμαι κοντή (χι χι). Σκόπευα να συνεχίσω για πρωταθλητισμό, μέχρι που άρχισα να αναπτύσσομαι κανονικά και να παίρνω ύψος, πράγμα που εμποδίζει.

ioannanip τι εννοείς μ΄αυτό; άρχισες να αναπτύσσεσαι κανονικά; Πριν δεν αναπτυσσόσουν;
Το ύψος τι εμπόδιζε; τον πρωταθλητισμό;

Τέλος, ένα από τα πολύ θετικά που έχει αυτό το άθλημα, είναι ότι όσοι ασχολούνται, "μαθαίνουν να πέφτουν". Δηλαδή, μέσα από τις ασκήσεις που γίνονται και την ευλυγισία που αποκτά το σώμα, αποφεύγονται πολλά χτυπήματα, κατάγματα, σπασίματα οστών κλπ. Έχω γυρίσει άπειρες φορές τον αστράγαλό μου άσχημα, κι όμως δεν είχα ποτέ κάποιο κάταγμα,γιατί τα οστά έχουν μάθει και αντέχουν το υπόλοιπο σώμα λόγω των ασκήσεων εδάφους (άλματα, εξάσκηση κουτεπιε κλπ.)

Αχ αυτό με τα πεσίματα το έχω μεγάλο άγχος. Δε με νοιάζει για πόδι ή χέρι αλλά μη σπάσει το σβέρκο και μου μείνει στον τόπο. Ήμασταν σένα παιδικό πάρτυ σε γκαζόν και έβλεπα τα κοριτσάκια που προσπαθούσαν να κάνουν ρόδα. Αυτά που δε τα κατάφερναν καλά, προσπαθούσαν να στηριχθούν στο κεφάλι και μετά να πέσουν. Ο σβέρκος τους δεχόταν μεγάλη καταπόνηση και μια άτσαλη κίνηση θα μπορούσε να αποβεί μοιραία! Θεέ μου κρίση πανικού νομίζω ότι έπαθα. Όταν είδα και τη μικρή που προσπαθούσε να κάνει τα ίδια τρελλάθηκα. Άλλο θέμα αυτό αλλά μόνο εγώ άραγε φοβάμαι;

ismeni
07-07-09, 12:19
Στον παιδικό σταθμό της κόρης μας αλλά και στο σχολείο που θα την πάω έχουν επιλογή δραστηριότητας τη ρυθμική γυμναστική και όχι μπαλέτο που θα με ενδιέφερε. Εχω ακούσει όμως ότι οι ασκήσεις της ρυθμικής εμποδίζουν το παιδί να ψηλώσει και μένει κοντό (γι΄αυτό και οι κοπέλες της ρυθμικής είναι μικροκαμωμένες). Για το μπαλέτο αντίθετα έχω ακούσει ότι βοηθά στο ύψος του παιδιού. Δυνατότητα να πηγαίνω εγώ το παιδί τα απογευματα σε μπαλετο δεν υπάρχει λόγω ελλειψης χρόνου. Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι σχετικό πείτε μου αλλιώς θα τη πάω αναγκαστικά κολυμβητήριο (αν και εκεί φοβάμαι λοιμώξεις επειδή είναι κοριτσάκι).

καλημέρα
είμαι δασκάλα μπαλέτου και έχω σχολή χορού στον βύρωνα.

"ρυθμική γυμναστική" είανι το αθλημα με τα όργανα (μπάλες, κορδέλες, στεφάνι, κορίνες). αυτές οι αθλήτριες είνα ψιλολιγνες. αυτές κάνουν και μπαλέτο στη διάρκεια των προπονίσεών τους.
"ενόργανη γυμναστική" είναι το άθλημα που περιλαμβάνει ασκήσεις δαπέδου, ασκήσεις στη δοκό ισορροπίας, ιππο και ασύμετρους ζυγούς. αυτά τα κοριτσάκια είανι κοντά (τα κρατάνε επίτηδες κοντά με φαρμακευτική αγωγή) για να έχουνε χαμηλά το κέντρο βάρους τους για να μπορούνε να κάνουν όλα αυτά τα ακροβατικά που κάνουνε και να περνάνε κάτω από τους ασύμετρους ζυγούς. εχουμε όλοι παρατηρήσει πόσο γεροδομενό είανι το σώμα τους, πόσο μυώδη είναι τα πόδια και τα χέρια τους. γιατί εκεί στηρίζονται. αυτές οι αθλήτριες είανι μικροκαμωμένες.
"μπαλέτο" γνωστό και μη εξαιρετέο. το μπαλέτο ΨΗΛΩΝΕΙ, ομορφάινει, δίνει χάρη και υγεία. μακράινει το λαιμό και λεπτάινει τη μέση. δεν φουσκώνει του μυες και δεν θέλει αταιλείωτες ώρες εξάσκησης (τουλάχιστον στα ερασιτεχνικά τμήματα).

τωρα...να μπούμε στο θέμα μας
ρυθμική γυμναστική στον παιδικό σταθμό, πιστεύω είναι μια απλής μορφής γυμναστική που κάνουν και στα σχολεία. ίσα ίσα για να κινούνται τα παιδιά.
ρώτησε με κάθε λεπτομέρεια τι είανι η ρυθμική γυμναστική που προσφέρουν; δε νομιζω ότι υπάρχει λόγος ανυσηχίας. ρώτησε ποιός τους κάνει, είναι γυμναστής; τι θα κάνουνε; και πάλι εδώ είμαστε...

fistikaki
07-07-09, 12:22
"ενόργανη γυμναστική" είναι το άθλημα που περιλαμβάνει ασκήσεις δαπέδου, ασκήσεις στη δοκό ισορροπίας, ιππο και ασύμετρους ζυγούς. αυτά τα κοριτσάκια είανι κοντά (τα κρατάνε επίτηδες κοντά με φαρμακευτική αγωγή)
..

αποκλειεται..
αλλο το να διαλεγουν μικροκαμωμενα παιδια, κι αλλο να τους δινουν φαρμακα για να μεινουν κοντα...

με τιποτα....
εχεις αποδειξεις γι αυτο??

ismeni
07-07-09, 12:22
Έχω την εντύπωση ότι όταν στις μικρές ηλικίες μιλούν για ρυθμική δεν εννοούν το "ξαδερφάκι" της ενόργανης, αλλά κάτι περισσότερο σα μουσικοκινητική αγωγή. Μήπως να ρωτούσατε την ismeni που το ξέρει καλύτερα το θέμα;

Ούτως ή άλλως μπαλλέτο ξεκινάει κανείς μετά τα 5 ή τα 6.

ευχαριστώ...
απάντησα ήδη στην καλή μανούλα ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13

μπαλέτο μπορέι να ξεκινήσει και πιο μικρό από τα 5 ή 6 ένα παιδιάκι. και φυσικά... θα κάνει πράγματα μπαλετου της ηλικίας του!!!!

ismeni
07-07-09, 12:25
αποκλειεται..
αλλο το να διαλεγουν μικροκαμωμενα παιδια, κι αλλο να τους δινουν φαρμακα για να μεινουν κοντα...

με τιποτα....
εχεις αποδειξεις γι αυτο??

αποδείξεις... γραπτές εννοείς;
μιλάω πάντα για πρωταθλητισμό.... οταν δούνε ότι ένα παιδί "τραβάει", ε... να μην το χαπακώσουνε για να φέρει μετάλιο;

ioannanip
07-07-09, 12:38
αποδείξεις... γραπτές εννοείς;
μιλάω πάντα για πρωταθλητισμό.... οταν δούνε ότι ένα παιδί "τραβάει", ε... να μην το χαπακώσουνε για να φέρει μετάλιο;

Συμφωνώ απόλυτα με την ismeni. Στον πρωταθλητισμό ΔΥΣΤΥΧΩΣ τα χάπια είναι αναπόφευκτα.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
07-07-09, 12:41
ismeni σ΄ευχαριστώ και σένα σαν ειδική στο θέμα. Πάντως αυτό με το χαπάκωμα το έχω ακούσει για πολλά αθλήματα. Και στο τέλος πέφτουν και οι γονείς σ΄αυτό το λούκι, σου λένε δε μπορεί να χαπακώνονται όλα και το δικό μου να προσπαθεί φυσικά! Δυστυχώς αυτός είναι ένας λόγος που δε θα ήθελα (και να "τράβαγε" το παιδί) να το στείλω για πρωταθλητισμό. Στη δουλειά μου έχουμε κάποιους συναδέλφους που μπήκαν λόγω πρωταθλητισμού και μου έχουν πει για τη σκοτινή πλευρά του θέματος. Επίσης αν θες αργότερα να σταματήσεις το χαπάκωμα θα πρέπει να γίνει με γιατρό και παρακολούθηση, κάτι σαν απεξάρτηση. Δεν είναι καθόλου καλά τα πράγματα.

ioannanip
07-07-09, 12:48
Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση και τις απαντήσεις σας!

ioannanip τι εννοείς μ΄αυτό; άρχισες να αναπτύσσεσαι κανονικά; Πριν δεν αναπτυσσόσουν;
Το ύψος τι εμπόδιζε; τον πρωταθλητισμό;

Αχ αυτό με τα πεσίματα το έχω μεγάλο άγχος. Δε με νοιάζει για πόδι ή χέρι αλλά μη σπάσει το σβέρκο και μου μείνει στον τόπο. Ήμασταν σένα παιδικό πάρτυ σε γκαζόν και έβλεπα τα κοριτσάκια που προσπαθούσαν να κάνουν ρόδα. Αυτά που δε τα κατάφερναν καλά, προσπαθούσαν να στηριχθούν στο κεφάλι και μετά να πέσουν. Ο σβέρκος τους δεχόταν μεγάλη καταπόνηση και μια άτσαλη κίνηση θα μπορούσε να αποβεί μοιραία! Θεέ μου κρίση πανικού νομίζω ότι έπαθα. Όταν είδα και τη μικρή που προσπαθούσε να κάνει τα ίδια τρελλάθηκα. Άλλο θέμα αυτό αλλά μόνο εγώ άραγε φοβάμαι;

Όταν άρχισα να αναπτύσσομαι στην ηλικία των 13, άρχισα και να ψηλώνω. Και το ύψος στον πρωταθλητισμό αυτού του αθλήματος είναι εμπόδιο. Όσο για τα πεσίματα μη φοβάσαι, μαθαίνουν να πέφτουν τα κορίτσια. Εννοείται όμως ότι όλα πρέπει να γίνονται με προσοχή και με επίβλεψη. Ένα παιδί μπορεί να πάθει κάτι σε οποιαδήποτε στιγμή αν δε το προσέχουμε. Δε φταίει η ρυθμική γι' αυτό. Αλλά μην ανησυχείς.

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Στο σχολείο σου είπαν οτι θα κάνουν ρυθμική γυμναστική ή ασκήσεις ρυθμικής? Στο ιδιωτικό σχολείο που δούλευα πέρυσι, έλεγαν ρυθμική αλλά δεν έκαναν τίποτα. Πολύ απλές κινήσεις χεριών, στροφούλες και τέτοια. Δεν έκαναν ρυθμική με όργανα. Ρώτησέ το για να είσαι σίγουρη και να μην αγχώνεσαι άδικα.

ismeni
07-07-09, 12:53
ismeni σ΄ευχαριστώ και σένα σαν ειδική στο θέμα. Πάντως αυτό με το χαπάκωμα το έχω ακούσει για πολλά αθλήματα. Και στο τέλος πέφτουν και οι γονείς σ΄αυτό το λούκι, σου λένε δε μπορεί να χαπακώνονται όλα και το δικό μου να προσπαθεί φυσικά! Δυστυχώς αυτός είναι ένας λόγος που δε θα ήθελα (και να "τράβαγε" το παιδί) να το στείλω για πρωταθλητισμό. Στη δουλειά μου έχουμε κάποιους συναδέλφους που μπήκαν λόγω πρωταθλητισμού και μου έχουν πει για τη σκοτινή πλευρά του θέματος. Επίσης αν θες αργότερα να σταματήσεις το χαπάκωμα θα πρέπει να γίνει με γιατρό και παρακολούθηση, κάτι σαν απεξάρτηση. Δεν είναι καθόλου καλά τα πράγματα.

παρακαλώ....
πες μου όταν ρωτήσεις, τι σου ειπανε στον παιδικό σταθμό; σε ποιον θα τη στείλεις;

ismeni
07-07-09, 12:57
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Στο σχολείο σου είπαν οτι θα κάνουν ρυθμική γυμναστική ή ασκήσεις ρυθμικής? Στο ιδιωτικό σχολείο που δούλευα πέρυσι, έλεγαν ρυθμική αλλά δεν έκαναν τίποτα. Πολύ απλές κινήσεις χεριών, στροφούλες και τέτοια. Δεν έκαναν ρυθμική με όργανα. Ρώτησέ το για να είσαι σίγουρη και να μην αγχώνεσαι άδικα.

ναι μωρέ... τέτοια κάνουνε (χεράκια, στροφούλε, περπάτημα, τρέξιμο κλπ κλπ). ρυθμική λένε, αλλά δεν είναι ρυθμική γυμναστική είναι ρυθμική- ρυθμός. ή αλλιώς μουσικοκινητική που λένε. χρησιμοποιούνε τις δύο αυτές λεξεις όταν αφορά σε παιδιά μικρης ηλικίας. υπάρχει μεγάλη σύγχηση μεταξύ των δύο αυτών εννοιών- μαθημάτων.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
07-07-09, 13:03
"Τα παιδιά εκτελούν ειδικό πρόγραμμα ρυθμικής γυμναστικής, γνωρίζοντας το σώμα και τις δυνατότητες του. Πραγματοποιούνται ασκήσεις μπαλέτου για τη σωστή στάση του σώματος, ασκήσεις ευκαμψίας και ευλυγισίας καθώς και πρακτική εξάσκηση με τα όργανα ρυθμικής"

Αρχικό μήνυμα απο ismeni
παρακαλώ....
πες μου όταν ρωτήσεις, τι σου ειπανε στον παιδικό σταθμό; σε ποιον θα τη στείλεις;

Το παραπάνω εννοείται ότι θα κάνουν, πάντως τα κοριτσάκια που τα είδα στις εκδηλώσεις είχαν κορδέλα, στεφάνι και έκαναν πολλες ασκήσεις ευλυγισίας. Παραπάνω δεν έχω ρωτήσει, ήθελα να πάρω και τις γνώμες σας και μετά να ρωτήσω γιατί δεν ήμουν σίγουρη αν θα τη στείλω. Τη μικρή τη πάω σ΄έναν παιδικό στο Χαλάνδρι για ένα χρόνο ακόμη και μετά θα τη πάω προνήπειο στην Ελληνοαγγλική που είναι και ο γιος μου.

ismeni
07-07-09, 13:13
"Τα παιδιά εκτελούν ειδικό πρόγραμμα ρυθμικής γυμναστικής, γνωρίζοντας το σώμα και τις δυνατότητες του. Πραγματοποιούνται ασκήσεις μπαλέτου για τη σωστή στάση του σώματος, ασκήσεις ευκαμψίας και ευλυγισίας καθώς και πρακτική εξάσκηση με τα όργανα ρυθμικής"

Αρχικό μήνυμα απο ismeni
παρακαλώ....

Το παραπάνω εννοείται ότι θα κάνουν, πάντως τα κοριτσάκια που τα είδα στις εκδηλώσεις είχαν κορδέλα, στεφάνι και έκαναν πολλες ασκήσεις ευλυγισίας. Παραπάνω δεν έχω ρωτήσει, ήθελα να πάρω και τις γνώμες σας και μετά να ρωτήσω γιατί δεν ήμουν σίγουρη αν θα τη στείλω. Τη μικρή τη πάω σ΄έναν παιδικό στο Χαλάνδρι για ένα χρόνο ακόμη και μετά θα τη πάω προνήπειο στην Ελληνοαγγλική που είναι και ο γιος μου.

ανάλογα με αυτά που γράφεις, πιστεύω έχουν δασκάλα μπαλετου και τους κάνει. καλύτερα έτσι...
οταν λές ασκήσεις ευλυγισίας; εννοείς σπαγκάτ; καθισμένα με ανοιχτά πόδια και "διπλωση" ανάμεσα στα πόδια τους; το ίδιο με κλειστά; εκτός από το σπαγκάτ, τα άλλα μπορεί άφοβα να τα κάνει.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
07-07-09, 13:22
ανάλογα με αυτά που γράφεις, πιστεύω έχουν δασκάλα μπαλετου και τους κάνει. καλύτερα έτσι...
οταν λές ασκήσεις ευλυγισίας; εννοείς σπαγκάτ; καθισμένα με ανοιχτά πόδια και "διπλωση" ανάμεσα στα πόδια τους; το ίδιο με κλειστά; εκτός από το σπαγκάτ, τα άλλα μπορεί άφοβα να τα κάνει.

Nομίζω κάνανε γέφυρα, ρόδα, για σπαγκάτ δεν είμαι σίγουρη. Αλήθεια είναι κακό το σπαγκάτ; Στο μπαλέτο νομίζω το κάνουν.

ismeni
07-07-09, 13:50
Nομίζω κάνανε γέφυρα, ρόδα, για σπαγκάτ δεν είμαι σίγουρη. Αλήθεια είναι κακό το σπαγκάτ; Στο μπαλέτο νομίζω το κάνουν.

για τις μικρές ηλικίες δεν είανι καλό. στο μπαλέτο γίνεται από την ηλικία των 12-13 και μετά σε παιδιά που ήδη κάνουνε πολλά χρόανι μπαλέτο.

ismeni
07-07-09, 13:54
Η Ρυθμική Αγωγή και τα Κινητικά Παιχνίδια καλλιεργούν τη σωστή και αρμονική ψυχοσωματική ανάπτυξη των παιδιών.

Τα βοηθούν να ελέγχουν το σώμα τους, να καλλιεργούν την κινητικότητά τους, να κατανοούν τις έννοιες του χώρου, του χρόνου, του ρυθμού και πετυχαίνουν την ψυχική αρμονία αλλά και τη σωματική τους ανάπτυξη.

Αναπτύσσουν παράλληλα την ομαδικότητα, τη συνεργασία μεταξύ τους και τροφοδοτούν την παιδική ψυχή με θάρρος και αυτοπεποίθηση

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
07-07-09, 13:56
ismeni, καλά που μου το πες για να το διεκρινήσω ( αν κάνουν σπαγκατ). Οι συμβουλές σου, μια και είσαι επαγγελματίας του είδους, είναι πολύτιμες. Αλήθεια, που κάνει κακό το σπαγκάτ; από μικρή ζήλευα τα κοριτσάκια που το έκαναν ενώ εγώ δε μπορούσα.

ismeni
07-07-09, 13:57
http://www.pi-schools.gr/download/programs/Oloimero/oloimero_03_05/eishghseis_hmer_05/mousikokinhtikh_1_ag_payloy.pdf

ismeni
07-07-09, 14:00
ismeni, καλά που μου το πες για να το διεκρινήσω ( αν κάνουν σπαγκατ). Οι συμβουλές σου, μια και είσαι επαγγελματίας του είδους, είναι πολύτιμες. Αλήθεια, που κάνει κακό το σπαγκάτ; από μικρή ζήλευα τα κοριτσάκια που το έκαναν ενώ εγώ δε μπορούσα.

απλώς... το μυικό σύστημα των "μωρών" δεν είναι έτοιμο για να κάνει σπαγκάτ. και χωρίς το κατάληλο ζέσταμα (που σίγουρα δεν ΄γινεται) ακόμη χειρότερα!
το σπαγκλατ είναι μία κίνηση που γίνεται πολύ συχνά λα΄θος, φαίνεται όμως εντυπωσική. για να γίνει σωστά πρεπει η ευλιγισία του σώματςο να είανι 100%.
100% γίνετια λάθος, απώς είανι εντυπωσιάζει!!!! έστω και το λαθος

ismeni
07-07-09, 14:02
Η Μουσικοκινητική Αγωγή Carl Orff, είναι ο τρόπος προσέγγισης, με τον οποίο διεγείρουμε ολιστικά, το κέντρο έκφρασης και δημιουργίας των μαθητών μας.
κυρίως γίνεται από μουσικούς

ismeni
07-07-09, 14:03
Μέθοδος Dalcroze

Η μέθοδος της Μαρίας Μοντεσσόρι, αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για πολλούς μετέπειτα παιδαγωγούς. Ο Ελβετός συνθέτης και μουσικοπαιδαγωγός Emile Jaques-Dalcroze, συνδύασε δημιουργικά την μουσική, τον ρυθμό και τον αυτοσχεδιασμό με την κίνηση. Ο Dalcroze πίστευε ότι οι αισθήσεις που παρέχουν οι φυσικοί ρυθμοί του σώματος, ενδυναμώνουν το ένστικτο για ρυθμό, δημιουργώντας ρυθμική συνείδηση (Seitz, 2002).

ismeni
07-07-09, 14:05
Συνεπώς, υπάρχουν πολλές μέθοδοι για την ολοκληρωμένη συναισθηματική, κινητική και νοητική ανάπτυξη των παιδιών, οι οποίες όμως μόνο σε ορισμένα σχολεία (π.χ. Μοντεσσοριανοί παιδικοί σταθμοί) λαμβάνουν χώρα καθώς και σε ορισμένους παιδικούς σταθμούς, ενώ η δημιουργική κίνηση αυτή κάθε αυτήν, ακόμη δυστυχώς δεν εφαρμόζεται οργανωμένα στον ελλαδικό χώρο…

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
07-07-09, 14:21
"νους υγιής εν σωματι υγιεί" και συμφωνώ απόλυτα. Είμαι υπέρ των δραστηριοτήτων που εξασκούν το σώμα και τις θεωρώ άκρως απαραίτητες.

alcyon
07-07-09, 16:09
καλημέρα

"ρυθμική γυμναστική" είανι το αθλημα με τα όργανα (μπάλες, κορδέλες, στεφάνι, κορίνες). αυτές οι αθλήτριες είνα ψιλολιγνες. αυτές κάνουν και μπαλέτο στη διάρκεια των προπονίσεών τους.
"ενόργανη γυμναστική" είναι το άθλημα που περιλαμβάνει ασκήσεις δαπέδου, ασκήσεις στη δοκό ισορροπίας, ιππο και ασύμετρους ζυγούς. αυτά τα κοριτσάκια είανι κοντά (τα κρατάνε επίτηδες κοντά με φαρμακευτική αγωγή) για να έχουνε χαμηλά το κέντρο βάρους τους για να μπορούνε να κάνουν όλα αυτά τα ακροβατικά που κάνουνε και να περνάνε κάτω από τους ασύμετρους ζυγούς. εχουμε όλοι παρατηρήσει πόσο γεροδομενό είανι το σώμα τους, πόσο μυώδη είναι τα πόδια και τα χέρια τους. γιατί εκεί στηρίζονται. αυτές οι αθλήτριες είανι μικροκαμωμένες.

Αυτό που λες ίσως να τρομοκρατεί κάποιους γονείς! Νομίζω πως θα χρειαζόταν επαναδιατύπωση...
Από 5 ετών είμαι στα γυμναστήρια. Κανένας δε μου πρότεινε ΠΟΤΕ χάπια ή κάτι άλλο για να "βελτιωθώ" στις επιδόσεις μου κάνοντας διάφορα αθλήματα.

Ένας γονιός που πάει το παιδί του για να έχει μια καλή φυσική κατάσταση ΔΕΝ πρόκειται να αντικρύσει το ντοπινγκ..... έτσι απλά. Επίσης ΤΙΠΟΤΑ δε γίνεται χωρίς τη ΣΥΝΝΕΝΕΣΗ του γονιού!

"Βιταμινούλες" (έτσι τις παρουσίασαν) μου πρότειναν μόνο όταν άρχισα να ασχολούμαι με πρωταθλητισμό τις οποίες αρνήθηκα. Και φυσικά δε μπορούσαν να μου χορηγήσουν με το ζόρι. Αυτό όμως έγινε όταν ήμουν 16 ετών. Και μιλάμε για πρωταθλητισμό. (Μετά είχα ένα ατύχημα... και άδοξο τέλος ο πρωταθλητισμός..... άρα δεν έχω άλλη εμπειρία από πρόταση για "ενίσχυση").

"μπαλέτο" γνωστό και μη εξαιρετέο. το μπαλέτο ΨΗΛΩΝΕΙ, ομορφάινει, δίνει χάρη και υγεία. μακράινει το λαιμό και λεπτάινει τη μέση. δεν φουσκώνει του μυες και δεν θέλει αταιλείωτες ώρες εξάσκησης (τουλάχιστον στα ερασιτεχνικά τμήματα).
Αν ήταν το μπαλέτο να μας ψηλώνει..... νομίζω πως όλοι θα κάναμε μπαλέτο! :)
Το ύψος όπως όλα τα φυσικά χαρακτηριστικά καθορίζονται από γεννετικούς παράγοντες. Αν δεν έχει κάποιος στον γεννετικό του κώδικα το ύψος..... όσο και να προσπαθεί.... δεν ψηλώνει!

Φυσικά υπάρχει "κέρδος" λόγω της κίνησης που μαθαίνουν τα παιδιά που κάνουν μπαλέτο. (Αλλιώς περπατάει αυτός που μαθαίνει καράτε, αλλιώς αυτός που μαθαίνει μπαλέτο). Αυτό όμως είναι διαφορετικό θέμα. Το να μάθει ένα παιδί να διαχειρίζεται την αναπνοή του και να την αξιοποιεί σωστά. Να μάθει να διαχειρίζεται τη δύναμή του, την κίνησή του, το περπάτημά του.... τα θεωρώ κέρδος.

Να πάρει ύψος ... το ΑΠΟΚΛΕΙΩ! Να κοντίνει... επίσης το αποκλείω! ;)

Όλα τα αθλήματα κάνουν καλό....

για τις μικρές ηλικίες δεν είανι καλό. στο μπαλέτο γίνεται από την ηλικία των 12-13 και μετά σε παιδιά που ήδη κάνουνε πολλά χρόανι μπαλέτο.

Το σπαγκατ το μαθαίνουν τα παιδιά από την αρχή νομίζω.... Είναι θέμα ευλυγισίας... Όπως όταν περπατάμε έχουν κάποιο άνοιγμα τα πόδια μας... με τη γυμναστική αυτό διευρύνεται. Δε βλέπω γιατί να είναι κακό; Τι μπορεί να προκληθεί;

Επίσης όπως όταν περπατάμε ... δε χρειάζεται κάποιο "ζέσταμα" για να ξεκινήσουμε το περπάτημα, μετά από αρκετό καιρό γυμναστικής, τα παιδιά μπορούν να κάνουν άνετα ένα σπαγγατ (ακόμα και χωρίς ζέσταμα). Φυσικά αυτό δε συστήνεται γιατί μπορεί να προκληθούν τραυματισμοί στους μύες, ειδικά από τα παιδιά που δεν ξέρουν ακόμα να "ακούν" το σώμα τους.

Πάντως από προσωπική εμπειρία... θυμάμαι στο γυμνάσιο για να κρατήσω τα ανοίγματά μου... όταν διάβαζα π.χ. κάποιο εξωσχολικό βιβλίο ή όταν έβλεπα τηλεόραση ... έκανα σπαγγάτ παράλληλα.

"νους υγιής εν σωματι υγιεί" και συμφωνώ απόλυτα. Είμαι υπέρ των δραστηριοτήτων που εξασκούν το σώμα και τις θεωρώ άκρως απαραίτητες.

Αυτό.... πάνω απ' όλα!

ismeni
08-07-09, 09:16
αγαπητή alcyon καλημέρα
δεν έχω καμία πρόθεση να τρομοκρατήσω κανέναν. εγώ μιλάω για πρωταθλητισμό. τα παιδιά που κάνουν ενόργανη παράδειγμα, έτσι για να αθλούνται, ερασιτεχνικα (που όλα έτσι ξεκινάνε) δεν τα χαπακώνουνε.
δεν είπα ποτέ ότι αν είσαι κοντός κάνονατς μπαλέτο θα ψηλώσεις!!!! αν είναι στο dna σου να είσαι κοντός, θα είσαι. απλώς... υπάρχουν κάποιοι που λένε ότι το μπαλέτο σε αφήνει κοντό. ΛΑΘΟΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟ. δεν θέλω να παραπλανήσω κανέναν με τα λόγια μου. όλοι έχουμε κριτικό πνέυμα να καταλαβαίνουμε τι λέμε...

υπάρχουν ασκήσεις ευλυγισίας για όλες τις ηλικίες οι οποίες εξελίσσονται.είανι μια αλυσίδα. ξεκινάμε από τις πολύ απλές για τα μικρά παιδιά μέχρι σπαγκάτ, "περάσματα", ανοιγματα των ποδιών στον τοίχο και πάει λέγοντας... (υπάρχουν πολύ ωραία βιντεάκια μέσα στο youtube που μπορείτε να καταλάβετε τι εννοώ). ΟΛΑ ξεκινάνε με ΖΕΣΤΑΜΑ των μυών. ξαφνικά (αν δεν το έχεις από φυσικού σου) δεν γίνεται. δηλαδή μπορεί να γίνει αλλά θα έχουμε τραυματισμύς στους μύες, πράγμα που δεν θέλουμε.
όταν ξεκινάει μία προπόνηση της ομάδας του assemble της ρυθμικής, ξεκινάνε κατευθέιαν το προγραμμά τους; όχι. κάνουνε πρώτα ζέσταμα. το βλέπουμε άλλωστε και σε αγώνες (πχ Ολυμπιακούς) που οι αθλήτριες ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ στον διλανό τάπητα.
έτσι έχουμε διδαχθεί "σπουδάσει" οι περισσότρες δασκάλες μπαλέτου. από μικρά παιδιά πρώτα κάνουμε ζέσταμα (ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΑΣ) και μετά ασκήσεις ευλυγισίας (ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΑΣ). ακόμη και το ελαφρύ τρεξιμο με μικρά βηματάκια στα δάχτυλα των ποδιών... θεωρείται ζέσταμα για τα παιδιά της ηλικίας 4-5 χρονών.

υπάρχουν πολλές "σχολές" μπαλέτου και πιστεύω πολλές "σχολες" γυμναστικής. η κάθε μία έχει "το σύστημά" της. όλες θέλουν να φτάσουν το ίδιο αποτέλεσμα, ο δρόμος που θα ακολουθήσουν... διαφερει. και θα μιλήσω πάλι για μπαλέτο. η solist χορεύτρια θα κάνει 32Fouette στο τέλος της παράστασης. πώς όμως θα έχει φτάσει για να τα κανει... αλλιως σε οδηγεί το ρώσσικο σύστημα, αλλιώς το αγγλικό, αλλιώς το γαλλικό.
το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο, 32 fouette!!!!!

Γλύκα
08-07-09, 11:52
αγαπητή alcyon καλημέρα
δεν έχω καμία πρόθεση να τρομοκρατήσω κανέναν. εγώ μιλάω για πρωταθλητισμό. τα παιδιά που κάνουν ενόργανη παράδειγμα, έτσι για να αθλούνται, ερασιτεχνικα (που όλα έτσι ξεκινάνε) δεν τα χαπακώνουνε.
δεν είπα ποτέ ότι αν είσαι κοντός κάνονατς μπαλέτο θα ψηλώσεις!!!! αν είναι στο dna σου να είσαι κοντός, θα είσαι. απλώς... υπάρχουν κάποιοι που λένε ότι το μπαλέτο σε αφήνει κοντό. ΛΑΘΟΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟ. δεν θέλω να παραπλανήσω κανέναν με τα λόγια μου. όλοι έχουμε κριτικό πνέυμα να καταλαβαίνουμε τι λέμε...

υπάρχουν ασκήσεις ευλυγισίας για όλες τις ηλικίες οι οποίες εξελίσσονται.είανι μια αλυσίδα. ξεκινάμε από τις πολύ απλές για τα μικρά παιδιά μέχρι σπαγκάτ, "περάσματα", ανοιγματα των ποδιών στον τοίχο και πάει λέγοντας... (υπάρχουν πολύ ωραία βιντεάκια μέσα στο youtube που μπορείτε να καταλάβετε τι εννοώ). ΟΛΑ ξεκινάνε με ΖΕΣΤΑΜΑ των μυών. ξαφνικά (αν δεν το έχεις από φυσικού σου) δεν γίνεται. δηλαδή μπορεί να γίνει αλλά θα έχουμε τραυματισμύς στους μύες, πράγμα που δεν θέλουμε.
όταν ξεκινάει μία προπόνηση της ομάδας του assemble της ρυθμικής, ξεκινάνε κατευθέιαν το προγραμμά τους; όχι. κάνουνε πρώτα ζέσταμα. το βλέπουμε άλλωστε και σε αγώνες (πχ Ολυμπιακούς) που οι αθλήτριες ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ στον διλανό τάπητα.
έτσι έχουμε διδαχθεί "σπουδάσει" οι περισσότρες δασκάλες μπαλέτου. από μικρά παιδιά πρώτα κάνουμε ζέσταμα (ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΑΣ) και μετά ασκήσεις ευλυγισίας (ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΑΣ). ακόμη και το ελαφρύ τρεξιμο με μικρά βηματάκια στα δάχτυλα των ποδιών... θεωρείται ζέσταμα για τα παιδιά της ηλικίας 4-5 χρονών.

υπάρχουν πολλές "σχολές" μπαλέτου και πιστεύω πολλές "σχολες" γυμναστικής. η κάθε μία έχει "το σύστημά" της. όλες θέλουν να φτάσουν το ίδιο αποτέλεσμα, ο δρόμος που θα ακολουθήσουν... διαφερει. και θα μιλήσω πάλι για μπαλέτο. η solist χορεύτρια θα κάνει 32Fouette στο τέλος της παράστασης. πώς όμως θα έχει φτάσει για να τα κανει... αλλιως σε οδηγεί το ρώσσικο σύστημα, αλλιώς το αγγλικό, αλλιώς το γαλλικό.

ismeni μου να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι;η κόρη μου σε λίγες μέρες γίνεται έξι εδώ και ένα χρόνο πηγαίνει ενόργανη, δεν κάνουν τρομερά πράγματα δηλ περισσότεο τραμπολίνι και κολοτούμπες, τέτοια..ο σωματότυπός της τη βοηθά καθώς είναι αδύνατη, κοντούλα και έχει τρομερή ευλυγισία να ξεχωρίζει..μήπως έκανα κακό που την πήγα ενόργανη και επιβαρύνω το χαμηλό της ανάστημα..πάντως όταν είχαμε ξεκινήσει είχα συζητήσει με τον προπονητή της και μου είχε πει πως αυτό μπορεί να γίνει όταν τα παιδιά γυμνάζονται σε επίπεδο πρωταθλητισμού.επιπλέον μου είχε πει πως η ανάπτυξη δεν ανακόπτεται απλά επιβραδύνεται..να την πάω καλύτερα ρυθμική, όπως και η ίδια φαίνεται να προτιμά;

ismeni
08-07-09, 13:38
ismeni μου να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι;η κόρη μου σε λίγες μέρες γίνεται έξι εδώ και ένα χρόνο πηγαίνει ενόργανη, δεν κάνουν τρομερά πράγματα δηλ περισσότεο τραμπολίνι και κολοτούμπες, τέτοια..ο σωματότυπός της τη βοηθά καθώς είναι αδύνατη, κοντούλα και έχει τρομερή ευλυγισία να ξεχωρίζει..μήπως έκανα κακό που την πήγα ενόργανη και επιβαρύνω το χαμηλό της ανάστημα..πάντως όταν είχαμε ξεκινήσει είχα συζητήσει με τον προπονητή της και μου είχε πει πως αυτό μπορεί να γίνει όταν τα παιδιά γυμνάζονται σε επίπεδο πρωταθλητισμού.επιπλέον μου είχε πει πως η ανάπτυξη δεν ανακόπτεται απλά επιβραδύνεται..να την πάω καλύτερα ρυθμική, όπως και η ίδια φαίνεται να προτιμά;

ευχαριστώ που με ρωτάς
στην ενόργανη πρέπι να κάνουν και δοκό ισορροπίας, ασκήσεις εδάφους, ιππο, ασύμετρους ζυγούς.
προσωπικά μου αρέσει πιο πολύ η ρυθμική. είναι πιο κοροτσίστικη, πιο ντελικάτη... μπορείς να την πας για ρυθμική κι εκεί οι προπονήτριες θα την δούνε και θα σου πούνε... εφ' όσον εχει την ευλιγισία, αρκεί να της αρέσει αυτή η αλλαγή. αλλιώς... μπαλετάκι!

Γλύκα
08-07-09, 13:43
ευχαριστώ που με ρωτάς
στην ενόργανη πρέπι να κάνουν και δοκό ισορροπίας, ασκήσεις εδάφους, ιππο, ασύμετρους ζυγούς.
προσωπικά μου αρέσει πιο πολύ η ρυθμική. είναι πιο κοροτσίστικη, πιο ντελικάτη... μπορείς να την πας για ρυθμική κι εκεί οι προπονήτριες θα την δούνε και θα σου πούνε... εφ' όσον εχει την ευλιγισία, αρκεί να της αρέσει αυτή η αλλαγή. αλλιώς... μπαλετάκι!

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου μπαλέτο δεν μπορώ να την πάω για λόγους καθαρά πρακτικούς...βασικά και μένα μου αρέσει πιο πολύ η ρυθμική αλλά όντως πιστεύεις ότι θα βοηθήσει ή μάλλον δεν θα αναστείλει την ανάπτυξη της η ρυθμική σε σχέση με την ενόργανη;α να σου πω ότι συγχρόνως εδώ και δύο χρόνια πάει και κολυμβητήριο...δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο...

ismeni
08-07-09, 14:07
Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου μπαλέτο δεν μπορώ να την πάω για λόγους καθαρά πρακτικούς...βασικά και μένα μου αρέσει πιο πολύ η ρυθμική αλλά όντως πιστεύεις ότι θα βοηθήσει ή μάλλον δεν θα αναστείλει την ανάπτυξη της η ρυθμική σε σχέση με την ενόργανη;α να σου πω ότι συγχρόνως εδώ και δύο χρόνια πάει και κολυμβητήριο...δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο...

η ενόργανη στο πλαίσιο του πρωταθλητισμού, θα αναστείλει την ανπάτυξή της. η ρυθμική ζητάει άλλο σωματότυπο. αν βέβαια στο dna είναι γραμμένο να είναι μικροκαμωμένη...ούτε η ρυθμική, ούτε η ενοργανη θα επηρεάσει θετικά ή αρνητικά.
αν η κολύμβηση γίνει για πρωταθλητισμό... τότε θα έχει ...σώμα κολυμβήτριας.
ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πώς θα εξελιχθεί το παιδί και παράληλα το σώμα του. όλα αυτά που λέμε είναι στατιστικές.
κάθε άθλημα έχει και τα καλά του και τα αρνητικά του. τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

μπορώ να ρωτήσω, ποιοι είανι οι λόγοι που δεν τη γράφεις μπαλέτο; έχει 2 (απ' όσο ξέρω) πολυ καλές σχολές στη λάρισα

Γλύκα
08-07-09, 14:59
η ενόργανη στο πλαίσιο του πρωταθλητισμού, θα αναστείλει την ανπάτυξή της. η ρυθμική ζητάει άλλο σωματότυπο. αν βέβαια στο dna είναι γραμμένο να είναι μικροκαμωμένη...ούτε η ρυθμική, ούτε η ενοργανη θα επηρεάσει θετικά ή αρνητικά.
ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πώς θα εξελιχθεί το παιδί και παράληλα το σώμα του. όλα αυτά που λέμε είναι στατιστικές.
κάθε άθλημα έχει και τα καλά του και τα αρνητικά του. τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

μπορώ να ρωτήσω, ποιοι είανι οι λόγοι που δεν τη γράφεις μπαλέτο; έχει 2 (απ' όσο ξέρω) πολυ καλές σχολές στη λάρισα

θα σου πω ο κυριότερος λόγος που δεν την πάω μπαλέτο είναι ότι η σχολή που έχω στο νου μου και είναι όντως πολύ καλή είναι πολύ μακριά από το σπίτι μου...κατά δεύτερον η μικρή από την αρχή έδειχνε να της αρέσει η γυμναστική περισσότερο και μάλιστα ξεκινήσαμε επειδή είχαμε δει αντίστοιχες επιδείξεις στην πόλη μας και είχε ξετρελαθεί..
στην ενόργανη πάει σε σύλλογο που έχει πολλές επιτυχίες αλλά παραδόξως στην ενόργανη αγοριών και μόνο αλλά γενικώς κάτι με χαλάει στην προπόνηση των μικρών παιδιών(βλέπω μια χαλαρότητα, μια αδιαφορία, μια βαρεμάρα τι να πω)..
τώρα σκέφτομαι να την πάω στο σύλλογο ρυθμικής της της ΓΕΛ(αν την έχεις ακουστα) που
θεωρείται η καλύτερη εδώ νομίζω πως οι κοπέλες φέτος κέρδισαν την πρώτη θέση πανελληνίως...βέβαια για να πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει ο πρωταθλητισμός,στο κολυμβητήριο την πήγα μόνο και μόνο για να μάθει να κολυμπάει και μόλις περάσει στη μεγάλη πισίνα σκέφτομαι να τη σταματήσω αλλά θέλω να συνεχίσει σε επίπεδο ερασιτεχνικό να αθλείται όπου της αρέσει(ενόργανη, ρυθμική, στίβο κτλ.)

alcyon
08-07-09, 15:58
αγαπητή alcyon καλημέρα

Πολύ σωστά τοποθετημένο! :)

Δεν αντιλέγω σε αυτά που λες... απλά για κάποιον που ξεκινάει το παιδί του σε αυτές τις ηλικίες να το γράψει σε κάποιο γυμναστήριο... δε θα πρέπει να φοβάται πως θα μείνει κοντό ή θα ψηλώσει κτλ... Αυτό επεσήμανα.

(Καμία πρόθεση για επίθεση... η γραπτός λόγος δυσχεραίνει την επικοινωνία....)

Η επισήμανση πως μιλάς για πρωταθλητισμό.... έχει σημασία! :)
Εκεί δυστυχώς μιλάμε για κανονικό ντόπινγκ, κάτι το οποίο με βρίσκει εντελώς αντίθετη.

Σίγουρα γνωρίζεις τα πράγματα εκ των έσω.... καλύτερα! ;) :D

MariaS
08-07-09, 16:41
καλημέρα

τωρα...να μπούμε στο θέμα μας
ρυθμική γυμναστική στον παιδικό σταθμό, πιστεύω είναι μια απλής μορφής γυμναστική που κάνουν και στα σχολεία. ίσα ίσα για να κινούνται τα παιδιά.
ρώτησε με κάθε λεπτομέρεια τι είανι η ρυθμική γυμναστική που προσφέρουν; δε νομιζω ότι υπάρχει λόγος ανυσηχίας. ρώτησε ποιός τους κάνει, είναι γυμναστής; τι θα κάνουνε; και πάλι εδώ είμαστε...

Τα αθλήματα της γυμναστικής (ρυθμική ,ενόργανη,τραμπολίνο,ακροβατική) είναι από τα πιο καθαρά αθλήματα σε ντόπινγκ ακόμα και στις επιδόσεις πολύ υψηλού αθλητισμού( μετά από 6-7 χρόνια συστηματικής ενασχόλησης με το άθλημα μπαίνει το παιδί σε σοβαρό επίπεδο πρωταθλήτισμού μέχρι τότε έχει πάρει όλα τα θετικά.Και δεν μπορούν όλα τα παιδιά να ακολουθήσουν αλλά μπορούν να κολούθήσουν άλλο άθλημα με αξιώσεις ή ολα τα είδη χορού.)
Αυτά τα αθληματα στηρίζονται στην τεχνική και την δεξιοτεχνία και έτσι δεν εξυπηρετούν τα φάρμακα.
Φάρμακα για την σωματική διάπλαση των παιδιών -αθλητών δεν κυκλοφορούν στα εξειδικεύμενα αθλητικά κέντρα.Η προετοιμασιά του αθλητή γίνεται μόνο με το φυσικό βάρος του σωματος του και αυτό εξάσφαλίζει πρώτα την υγεία του και ύστερα την σωστή και αρμονική ανάπτυξη των δεξιοτήτων του ( δύναμη, ευλυγισία, ορθοσωμία, ταχύτητα, έλενχο των μυών).
Σημασία έχει πιο απ' όλα αυτα τα αθλήματα θέλει το παιδί ή είναι βολικό ωστε να πηγαίνει συστηματικά.
Μέσα στην βασική προετοιμασία των αθλητριών είναι και το μπαλέτο, στην ρυθμική καθημερινά μεγάλο κομμάτι της προπόνησης στα άλλα αθλήματα 2-3 φορές την εβδομάδα. Επιπλέον τώρα πια στην ρυθμική αλλά και στην ενόργανη προωθείται η ψιλόλιγνη φιγούρα της αθλήτριας χωρίς να απορρίπτεται η πιο μικροκαμωμένη.
Σχετικά με τη ρυθμική των σχολείων τα παιδιά συνήθως μαθαίνουν απλούς χειρισμούς των οργάνα αλλά δεν προσθέτουν κάτι θετικό στην σωματική τους ανάπτυξη, περισσότερο γνωρίζουν τα αθλήματα αυτά.

ismeni
08-07-09, 22:17
Πολύ σωστά τοποθετημένο! :)

Δεν αντιλέγω σε αυτά που λες... απλά για κάποιον που ξεκινάει το παιδί του σε αυτές τις ηλικίες να το γράψει σε κάποιο γυμναστήριο... δε θα πρέπει να φοβάται πως θα μείνει κοντό ή θα ψηλώσει κτλ... Αυτό επεσήμανα.

(Καμία πρόθεση για επίθεση... η γραπτός λόγος δυσχεραίνει την επικοινωνία....)

Η επισήμανση πως μιλάς για πρωταθλητισμό.... έχει σημασία! :)
Εκεί δυστυχώς μιλάμε για κανονικό ντόπινγκ, κάτι το οποίο με βρίσκει εντελώς αντίθετη.

Σίγουρα γνωρίζεις τα πράγματα εκ των έσω.... καλύτερα! ;) :D

την επισύμναση για τον πρωταθλητισμό την έιχα αναφέρει σε μία συμforumίτισσα. γι αυτό με παραξένεψε η απάντησή σου.
η ειδικότητά μου είναι χορός (μπαλέτο, μοντέρνο κλπ) ότι ξέρω για ενόργανη και ρυθμική είναι οι γενικές γνωσεις που μας διδάσκουν στη σχολή, ότι ακούω από γονείς στη σχολή,ότι έχω διαβάσει... τετοια

ismeni
08-07-09, 22:32
...Σχετικά με τη ρυθμική των σχολείων τα παιδιά συνήθως μαθαίνουν απλούς χειρισμούς των οργάνα αλλά δεν προσθέτουν κάτι θετικό στην σωματική τους ανάπτυξη, περισσότερο γνωρίζουν τα αθλήματα αυτά.

όπως έχω αναφέρει και λίγο πριν υπάρχει η ρυθμική ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ και η ρυθμική με βάση τον ΡΥΘΜΟ. αυτή, τη δέυτερη ρυθμική με βάση τον ΡΥΘΜΟ, διδασκόμαστε στις ανώτερες επαγγελματικές σχολές χορού. είναι όντως χειρισμοί με όργανα, κίνηση με το σωμα, με τη φωνή και όλα αυτά πάνω στη μουσική (ή όχι). Η Πολυξένη Ματέυ λέει "ρυθμική εννοούμε μια μουσικοκινητική αγωγή που αποτέινεται στον άνθρωπο σας σύνολο σωματικό, ψυχικό, πνευματικό". "η ρυθμική είανι ένα μάθημα αυθορμητισμού, που αναγκάζει τους μαθητές να ανακαλύπτουν με τις κινήσεις τους τους μουσικούς ρυθμούς..."
η ρυθμικλή είανι το μάθημα που επεξεργάζεται τους φυσικούς ρυθμούς του ανθρώπου (αναπνοή, βάδισμα, παλμούς καρδιάς) τπυς ενώνει με τους μουσικούς κανόνες και με τη βοήθεια των εικαστικών και κινησιολογικών τεχνών προσπαθεί να εναρμονιστεί το άτομο στα τρία στοιχέις (νους, ψυχή, πνέυμα) και να γίενι ένα ολοκληρωμένο κοινωνικό στοιχείο. μας ελευθερώνει σωματικά. αναπτύσσεται η μουσικότητα, μαθαίνουμε ως που φτάνει και τι εκφρατσική δυνατότητα έχει η αναπνοή μας σαν πηγή ζωής, ηρεμίας και επικοινωνίας με το γύρω κόσμο. η ρυθμική μεταδίσει τη γνώση των νόμων της μουσικής, βοηθάει στη συγκέντρωση, τη γρήγορη και με ακρίβεια αντίδραση, καλλιεργεί κοινωνική αγωγή, τη φαντασία, την πρωτοβουλία, την υπευθυνότητα...

αχ...πόσο πίσω με γυρίσατε...και αυτά μας εξέτασε η επιτροπή για να μας δώσει πτυχίο καθηγήτριας χορού...

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
09-07-09, 09:31
Σχετικά με τη ρυθμική των σχολείων τα παιδιά συνήθως μαθαίνουν απλούς χειρισμούς των οργάνα αλλά δεν προσθέτουν κάτι θετικό στην σωματική τους ανάπτυξη, περισσότερο γνωρίζουν τα αθλήματα αυτά.

Δηλαδή τι πρέπει να κάνουν τα παιδιά για να τους προσθέσει η ρυθμική κάτι θετικό στη σωματική τους ανάπτυξη. Δηλαδή δε θα σχηματίσει η μικρή μου γυμνασμένο σωματάκι, δε θα υοθετήσει μία καλή στάση σώματος; Το να μάθει να κουνά τη κορδέλα εμένα δε με ενδιαφέρει καθόλου.

ismeni, δε κατάλαβα εσύ συμφωνείς με το παραπάνω ή όχι; Ποιά η γνώμη σου;

ismeni
09-07-09, 10:27
Δηλαδή τι πρέπει να κάνουν τα παιδιά για να τους προσθέσει η ρυθμική κάτι θετικό στη σωματική τους ανάπτυξη. Δηλαδή δε θα σχηματίσει η μικρή μου γυμνασμένο σωματάκι, δε θα υοθετήσει μία καλή στάση σώματος; Το να μάθει να κουνά τη κορδέλα εμένα δε με ενδιαφέρει καθόλου.

ismeni, δε κατάλαβα εσύ συμφωνείς με το παραπάνω ή όχι; Ποιά η γνώμη σου;

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 καλημέρα
πόσες ώρες θα κάνουν "ρυθμική" στο σχολείο; τι περιμένεις εσύ από την δασκάλα της ρυθμικής του σχολείου; για να μπορέσω να σου απαντήσω...

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
09-07-09, 10:57
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 καλημέρα
πόσες ώρες θα κάνουν "ρυθμική" στο σχολείο; τι περιμένεις εσύ από την δασκάλα της ρυθμικής του σχολείου; για να μπορέσω να σου απαντήσω...

Νομίζω 3ωρ. την εβδομάδα. Εμένα με ενδιαφέρει η σωστή διάπλαση του σώματός της,( να κάνει σφιχτό κολαράκι και ποδαράκια π.χ.), το γράφω και παραπάνω και όχι οι στροφές της κορδέλας. Αν η ρυθμική δε συντελει σε αυτά αναγκαστικα θα τη παω κολύμπι (ο γιος μου σε ένα χρόνο έχει διαφορά στο σώμα του).

ismeni
09-07-09, 11:36
Νομίζω 3ωρ. την εβδομάδα. Εμένα με ενδιαφέρει η σωστή διάπλαση του σώματός της,( να κάνει σφιχτό κολαράκι και ποδαράκια π.χ.), το γράφω και παραπάνω και όχι οι στροφές της κορδέλας. Αν η ρυθμική δε συντελει σε αυτά αναγκαστικα θα τη παω κολύμπι (ο γιος μου σε ένα χρόνο έχει διαφορά στο σώμα του).

αγαπημένη...
οποιοδήποτε μάθημα γίνεται από τους σωστούς δασκάλους γίνεται σωστά. οι 3 ώρες την εβδομάδα είναι αρκετές, όταν αυτές γίνουν σωστά. και ο σκοπος θα επιτευχθέι.
όμως...δεν μπορώ να ξέρω η συγκεκριμένη δασκάλα τι θα κάνει και πώς θα κάνει τη δουλειά της. μόνο για μένα και τις δασκάλες που απασχολώ εγώ στη σχολή μου μπορώ να ξέρω.
το κολύμπι δείχενι ούτως η αλλιώς πιο γ΄ρηγορα αποτελέσματα στο κορμί. είανι πιο έντονη άσκηση.
αν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία, γράψτην κολυμβητήριο. αλλιώς...δοκίμασέ το. ξεκίνησέ την ρυθμική, παρακολούθησε τι κάνουν, πώς το κάνουν και αν αυτό που θέλεις γίνεται; αν δεν είσαι ευχαριστημένη δεν μπορέις στη μέση της χρονιάς να την αλλάξεις από ρυθμική σε κολυμβητήριο;

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
09-07-09, 11:54
ismeni, και γω πιστευω ότι με αυτές τις ώρες για τα επόμενα χρόνια κάτι θα δω. Η MariaS όμως με προβλημάτισε:

"Αρχικό μήνυμα απο MariaS
Σχετικά με τη ρυθμική των σχολείων τα παιδιά συνήθως μαθαίνουν απλούς χειρισμούς των οργάνα αλλά δεν προσθέτουν κάτι θετικό στην σωματική τους ανάπτυξη, περισσότερο γνωρίζουν τα αθλήματα αυτά."

Θα την ξεκινήσω και βλέπουμε. Ο ενδιασμός μου ήταν μόνο στο θέμα του ύψους και μου έφυγε. Το κολύμπι το φοβάμαι μόνο από άποψη λοιμώξεων που τα κοριτσάκια κολλάνε ευκολα μικρόβια, μη την έχω συνέχεια με αντιβιώσεις.

Σ΄ευχαριστω πάντως!

ismeni
09-07-09, 12:35
ismeni, και γω πιστευω ότι με αυτές τις ώρες για τα επόμενα χρόνια κάτι θα δω. Η MariaS όμως με προβλημάτισε:

"Αρχικό μήνυμα απο MariaS
Σχετικά με τη ρυθμική των σχολείων τα παιδιά συνήθως μαθαίνουν απλούς χειρισμούς των οργάνα αλλά δεν προσθέτουν κάτι θετικό στην σωματική τους ανάπτυξη, περισσότερο γνωρίζουν τα αθλήματα αυτά."

Θα την ξεκινήσω και βλέπουμε. Ο ενδιασμός μου ήταν μόνο στο θέμα του ύψους και μου έφυγε. Το κολύμπι το φοβάμαι μόνο από άποψη λοιμώξεων που τα κοριτσάκια κολλάνε ευκολα μικρόβια, μη την έχω συνέχεια με αντιβιώσεις.

Σ΄ευχαριστω πάντως!

μπορείς να ρωτήσεις τη marias να σου πει λεπτομέρεις γι' αυτό που αναφέρει για να λυθεί κάθε σου (κάθε μας) απορία.

παρακαλώ...
είμαι στη διάθεσή σου

beautyR
20-08-09, 14:19
Θα συμφωνήσω με τους προλλαλησαντες και απλά να πω και εγω την αποψή μου πανω στο θεμα.έκανα πανω απο 10 χρονια πρωταθλητισμο στην ρυθμικη γυμναστικη,ημουνα στην εθνικη ομαδα και εκτος αυτου έχω δουλεψει και για 5 χρονια στον Πανελληνιο γυμναστικο σύλλογο στο αγωνιστικο τμημα της ρυθμικής.τωρα πλεον απεχω απο αυτα.Η ρυθμική γυμναστική είναι απο τα πιο όμορφα και εντυπωσιακά αθληματα που υπαρχουν.συνδυάζει την πολύ καλη εκγυμναση του σωματος σε συνδυασμο με τον χειρισμό των οργανων που έχει η ρυθμική (μπαλα,σχοινακι, στεφανι,κορινες,κορδελα) τα οποία σε βοηθούν να δουλευεις και να εξασκεις και αλλα τμηματα του εγκεφαλου σου.σκεφτειτε ποσο δυσκολο ειναι να ισορροπεις στο ενα ποδι (το λεω λαικα) και ταυτοχρονα να περιμενεις την μπαλα η οποια βρισκεται στον αερα να ερθει για να την πιασεις με το 1 χερι.θεωρω οτι το συγκεκριμενο αθλημα συνδυαζει πολλά στοιχεια μαζι τα οποια λιγα αθληματα το έχουν ,οπως ευλυγυσια,ταχυτητα,σπιρταδα,αλτικοτητα,εξυπναδα-ειναι ενα αθλημα που συνεχως πρεπει να σκεφτεσαι.
Η βαση της ρυθμικης γυμναστικης ειναι το μπαλετο.Κοινώς δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθει καποιο παιδακι με ρυθμική και να μην κανει μπαλετο.διοτι ουσιαστικα η ρυθμικη τι είναι?μπαλέτο σε συνδυασμο με τα οργανα και την μουσικη-αυτοι που εχουν ασχοληθει καταλαβαινουν.πιο περιπλοκο μεν αλλά πιο ενδιαφερον δε.
Αναφορικα με το υψος,δεν τιθεται σε καμια περιπτωση τετοιο θεμα!ειμαι 1.72 .Τα παιδια ψηλωνουν κανονικοτα .ολες οι αθλητριες ρυμικης-αν παρακολουθησετε το αθλημα-ειναι οχι απλα ψηλες αλλά πολυ ψηλες και αυτο γιατι επιδιωκουμε τα παιδια που επιλεγουμε για το συγκεκριμενο αθλημα-τωρα μιλαω περισσοτερο για αγωνιστικα τμηματα-να ειναι ψιλολιγνα με μακρια ακρα και αδυνατα τα σωματα τους,αερινα.αρα αυτη η φημη που βγηκε καποτε, ισχυει για την ενοργανη και αυτο γιατι πολλοι ακομα δεν εχουν διαχωρισει την ρυθμικη απο την ενοργανη.Τους λες "έκανα ρυθμική"και σου απαντάνε "αααα τι ωραια,αυτο με το μονοζυγο και την κορδελα?ε καπου εκει εχουν μπερδευτει τα σωβρακα με τις γραβατες.
καπου ειδα οτι η ρυθμικη σε βοηθαει να αποκτησεις γερα ακρα κοινως να πεφτεις και να μην παθαινεις τιποτα.αυτο δεν ειναι θεμα ρυθμικης αλλά θεμα σωματικης διαπλασης.φυσικά η ρυθμική οπως και καθε άλλο αθλημα βοηθαει το παιδακι να εχει ένα ενδιαφερον,να μην καθεται στο σπιτι με την τηλεοραση και τα πατατακια,γυμναζεται το κορμι του και αποκταει αλλη δυναμικοτητα,μαθαινει να αγωνιζεται ,να προσπαθει να μην το βαζει κατω με το παραμικρο και να κλαιγεται ολη την ωρα με το "δεν μπορω και δεν μπορω"-γιατι και η ζωη δεν συγχωρει τα δεν μπορω-,μαθαινει να συνεργαζεται να πειθαρχει-για μενα το σημαντικοτερο-και εκτος αυτου αν ξεκινησει σε μικρη ηλικια -ιδανικη ηλικια απο 4χρονων -το βοηθαει να αποκοπει λιγο και απο την ποδια της μαμας -τα έβλεπα στο συλλογο-και μετα να μπορεσει να ενταχθει στο σχολειο πιο ευκολα.
αυτα ειχα να πω
:wink:

ιοαννα133133133133
21-08-09, 01:37
γειά σας,συγγνώμη για το θέμα αλλά θα ήθελα την γνώμη κάποιου απο εσάσ και δεν ξέρς να χειρίζομαι καλά την τεχνολογία. είμαι μητέρα δυο κοριτσιών! η μεγαλύτερη είναι 20 ετών και έχει ύψοσ 1,58 και η μικρότερη είναι 18 ετών με 1,68. η μεγαλύτερη έει τρομερό κόμπλεξ με το ύψοσ τησ , τησ έχει γίνει έμμονη ιδέα και συγκρίνεται συνεχώσ με την αδελφή τησ. πολλέσ φορέσ την έχω πιάσει να κλαίει και να λέει οτι είναι άσχημη. η περίοδοσ τησ ήρθε γύρω στα 12, με την έναρξη τησ πρώτησ γυμνασίου. δεν έτρωγε καλά απο τα 12 και μετά και είχε τρομερό άγχοσ για τα μαθήματα. το ύψοσ τησ τότε ήταν 1,55. 6 χρόνια μετά είναι 1,58. υπάρχει τρόποσ να ψηλώσει λίγουσ πόντουσ με άθληση και πολύ γάλα?????εγώ η μητέρα τησ είμαι 1,63 και ο πατέρασ τησ 1,72...

σασ ευχαριστώ πολύ:-)

beautyR
21-08-09, 09:26
Νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να την βοηθησετε να αποδεχθει το ύψος της.το 1.58 είναι μια χαρά ύψος!αν αισθάνεται μειονεκτικα ως προς αυτο τονιστε της άλλα στοιχεια και χαρακτηριστικά που έχει πανω της όμορφα και ξεχωριστά.ολοι οι ανθρωποι έχουμε στοιχεια πανω μας που λεμε "α να ημουν λιγο πιο ψηλή ,λιγο πιο αδυνατη ,με λιγο πιο μικρη μυτη ,λιγο το ένα περισσότερο το άλλο,,αλλά τι να κανουμε κανενας δεν ειναι τελειος μα κανενας.αν παλι δεν μπορειτε να βοηθησετε εσεις μπορει ενας καλος ψυχολογος να βοηθησει-αν εχει πια μεγαλο κολλημα-αλλά δεν υπαρχει καλυτερη γνωμη απο εκεινη της μανας και την αποδοχή των γονεων.επισης η αδελφουλα της θα μπορουσε να την βοηθησει τονιζοντας καποια δικα της χαρακτηριστικα που θα ηθελε να ηταν διαφορετικα πανω της, για να δει οτι ολοι μπορει να έχουν κολληματακια με την εμφανιση τους αλλα δεν έγινε και τιποτα.ασε που οι αντρες προσεχουν τις πιο μικρωκαμωνενες γυναικες!που το 1.58 ειναι μια χαρα!
Αναφορικά με την αθληση θα μπορουσε να ξεκινησει κατι, περισσοτερο για να αποκτησει περισσοτερη αυτοπεποιθηση και να αρχιζει να αισθανεται καλυτερα με το σώμα της.
επισης μονοζυγο καλο για την μεσουλα και γαλα, γιατι εμεις οι γυναικες οσο παιρνουν τα χρονια εχουμε και το θεμα της οστεοπορωσης.
καλη επιτυχια

alcyon
21-08-09, 16:47
Επειδή από την κόρη σου δεν απέχω και πολύ :lol: (σε ύψος λέω...) έχουμε 2 πόντους διαφορά... 1,60 εγώ. Η μαμά μου αισθανόταν τρομέρα άσχημα για το δικό μου ύψος (επειδή κι εκείνη τόσο ήταν και είχε τρομερό κόμπλεξ).
Μέσα μου θυμάμαι να λέω... αχ να είχα λίγους πόντους παραπάνω... όχι πολλούς... αλλά ας ήμουν 1,65 ας πούμε....

Όταν ήμουν φοιτήτρια ...
είχα ένα ατύχημα (να το πω τροχαίο?!)... με μια μπουλντόζα (μη γελάτε!! είναι σοβαρά τα πράγματα! :lol: :p) Εγώ πεζή... στην άκρη του δρόμου, χωρίς πεζοδρόμιο (ωραίος ο δήμος!!). Η μπουλντόζα πάνω σε ένα φορτηγό μεταφοράς. Εξείχε ... και με χτύπησε στο κεφάλι.
Όμως.... ήμουν κοντή!! ΕΥΤΥΧΩΣ! και με πήρε ξυστά.... ψηλά στο κεφάλι. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνει ένα εντελώς επιφανειακό τραύμα που αντιμετωπίστηκε με λίγα ράμματα.
Αν ήμουν 4-5 πόντους πιο ψηλή.... Θα με είχε σκοτώσει. Από τότε σταμάτησα να παραπονιέμαι! Και λέω... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ότι είμαι κοντή!

Όπως είπε και η φίλη παραπάνω....
Προσανατολίσου στο να το αποδεχθεί και όχι να το αλλάξει. Κανένα άθλημα και κανένας Προκρούστης... δεν μπορεί να αλλάξει αυτά που είναι γραμμένα στο γεννετικό μας κώδικα.

Αυτά...
πολύ πολύ φιλικά! :D

vagos789
21-08-09, 17:49
γειά σας,συγγνώμη για το θέμα αλλά θα ήθελα την γνώμη κάποιου απο εσάσ και δεν ξέρς να χειρίζομαι καλά την τεχνολογία. είμαι μητέρα δυο κοριτσιών! η μεγαλύτερη είναι 20 ετών και έχει ύψοσ 1,58 και η μικρότερη είναι 18 ετών με 1,68. η μεγαλύτερη έει τρομερό κόμπλεξ με το ύψοσ τησ , τησ έχει γίνει έμμονη ιδέα και συγκρίνεται συνεχώσ με την αδελφή τησ. πολλέσ φορέσ την έχω πιάσει να κλαίει και να λέει οτι είναι άσχημη. η περίοδοσ τησ ήρθε γύρω στα 12, με την έναρξη τησ πρώτησ γυμνασίου. δεν έτρωγε καλά απο τα 12 και μετά και είχε τρομερό άγχοσ για τα μαθήματα. το ύψοσ τησ τότε ήταν 1,55. 6 χρόνια μετά είναι 1,58. υπάρχει τρόποσ να ψηλώσει λίγουσ πόντουσ με άθληση και πολύ γάλα?????εγώ η μητέρα τησ είμαι 1,63 και ο πατέρασ τησ 1,72...

σασ ευχαριστώ πολύ:-)

Ουτε η αθληση και ουτε το γαλα θα την βοηθησουν.
Υπαρχουν εγχειρησεις που ειναι ομως εξαιρετικα επιπονες μετεγχειρητικα και το οφελος ειναι μικρο.
Το καλυτερο ειναι το αποδεχθει,αλλωστε για γυναικα δεν ειναι τιποτα τραγικο να εισαι 1.58,εχει το ιδιο υψος με πχ την Καρμεν Ηλεκτρα :razz:

Παντως σε σχετικη αναζητηση βρηκα αυτο,ισως αξιζει να το διερευνήσετε,χωρις να αναφέρετε κατι στην κορη προς το παρον αφου δεν φαινεται να εμπίπτει σε κάποια απο τις κατηγοριες που αναφερονται:
http://www.actionnemesis.com/v2/index.php?option=com_content&task=view&id=1198&Itemid=53

Maggie
21-08-09, 18:02
ιοαννα133133133133, δεν έχω να προσθέσω και πολλά σε όσα ειπώθηκαν ήδη. Θα πράπει να δουλέψετε ώστε να αγαπησει τον εαυτό της όπως είναι, 1,58 δεν είναι τραγικό για γυναίκα.
Όσον αφορά τον αθλητισμό, κανένα άθλημα δεν θα τη βοηθούσε να ψηλώσει. Όμως αν ασχοληθεί με κάποιο άθλημα που βελτιώνει την ευλυγισία του σώματος θα αποκτήσει άλλον "αέρα". Ένα ευλύγιστο σώμα, που στέκεται σωστά καμιά φορά φαίνεται πιο "μακρύ", ξεγελάει το μάτι. Στα 20 της δεν ξέρω αν θα βρει κάποιο τμημα ρυθμικής ή μπαλέτο για να ενταχθεί, όμως η yoga θα βοηθούσε με αυτόν τον έμμεσο τρόπο

ismeni
21-08-09, 21:04
οι γονείς θα τη βοηθήσετε να αποδεχθεί τον εαυτό της. να της τονόσετε την αυτοπεποίηθησή της! προσπάθήστε να ενταχθεί σε κάποια ομάδα, κάποιο σύλλογο. να ασχοληθεί με κάτι που της αρέσει. άθλημα, χορό... οτιδήποτε.
ρυθμική σίγουρα δεν θα την παρουν σε καποιον σύλλογο, αλλα σε σχολή χορού θα μπορεσει να κάνει χορό. μοντέρνο, latin, hip hop, free jazz ακόμη και μπαλέτο. δεν θα πάει για επαγγελματίας, αλλά θα ασκηθεί και θα θα το ευχαριστηθεί!
το παν είανι να μην συγκρίνεται με την αδελφή της και αυτή είανι δουλειά των γονιών. μπορείτε βέβαια να ζητήσετε τη συμβουλή κάποιου ειδικού.
εγώ μπορώ να σας συστήσω σχολές χορού.
το κομμάτι των γονιών... είναι δύσκολο και θέλει υπομονή και χρόνο!

Mafalda2
07-09-09, 12:19
Γι΄αυτούς που ασχολούνται και γνωρίζουν...Τι θεωρείται καλύτερο για ένα κοριτσάκι 4,5 ετών? Το μπαλέτο ή η γυμναστική? Αν υποθέσουμε ότι τα προγράμματα είναι τα ιδεατά και όχι να γίνεται σύγκριση μεταξύ καλού γυμναστηρίου ή κακής σχολής μπαλέτου (και το αντίθετο). Έχω ακούσει τα άπειρα όσα για σχηματισμό κορμιού, ανάπτυξη κ.λ.π. Τι τελικά ισχύει? Ευχαριστώ

Maggie
07-09-09, 13:20
Σημασία έχει το παιδί να κάνει κάτι που το ευχαριστεί, να μην το νιώθει αγκαρία όταν πηγαίνει στο μπαλέττο προπόνηση και να αγαπήσει την δράση/κίνηση. Να μην μάθει στην καθιστική ζωή. Κατά την γνώμη μου δεν έχει σημασία αν θα είναι μπαλέτο ή ενόργανη ή ρυθμική ή κολυμβητηριο ή.....

Mafalda2
07-09-09, 14:29
Συμφωνώ οτι αυτό είναι το σημαντικότερο. Έχει εκδηλώσει την επιθυμία της και για μπαλέτο και για γυμναστική και για κολύμπι. Απλά επειδή είναι αδύνατον να τα κάνει όλα (κι επειδή το κολύμπι το διέγραψα από μόνη μου λόγω ευαισθησίας στα αυτιά της και λόγω χειμώνα) παίζω ανάμεσα στα 2... Τι όμως από τα 2?

MARGIO
07-09-09, 17:43
Εγω εκανα ενοργανη απο τα 5 εως τα 12, μη φανταστεις οτι εκανα πρωταθλητισμο στο γυμναστηριο της γειτονιας μου πηγαινα.Τωρα στα 30 μου παρουσιασα καποιους εντονους πονους στη μεση και αφου το εψαξα λιγο ο γιατρος μου ειπε οτι εχει μετακινηθει ενας σπονδυλος και αυτο μαλλον εγινε στην παιδικη μου ηλικια. Οταν του ειπα οτι εκανα ενοργανη οταν ημουν μικρη μου ειπε χαρακτηριστικα οτι η ενοργανη θα επρεπε να απαγορευτει δια ροπαλου.Λιγο ακραια τη βρηκα την αποψη του και ρωτησα ακομη εναν ορθοπαιδικο γνωστο μου ο οποιος δεν ηταν τοσο κατηγορηματικος αλλα μου ειπε οτι μαλλον απο εκει προερχεται το προβλημα.Δεν ξερω αν εχουν δικιο η οχι εγω παντως θα προτιμησω το μπαλετο για την κορη μου :rolleyes:

mama-lia
07-09-09, 17:51
Να ασχολείται ένα παιδί με ό,τι αγαπά και δεν καταπιέζεται από κανέναν για πρωταθλητισμό, επιδόσεις, βραβεία, εμφανίσεις, παραστάσεις...
Το μπαλέτο θεωρώ ότι είναι κάτι πιο χαλαρό και αρέσει σε όλα μα όλα τα κοριτσάκια. Η κόρη μου το λατρεύει!:grin:

Κοριτσομανα
08-09-09, 00:16
Γι΄αυτούς που ασχολούνται και γνωρίζουν...Τι θεωρείται καλύτερο για ένα κοριτσάκι 4,5 ετών? Το μπαλέτο ή η γυμναστική? Αν υποθέσουμε ότι τα προγράμματα είναι τα ιδεατά και όχι να γίνεται σύγκριση μεταξύ καλού γυμναστηρίου ή κακής σχολής μπαλέτου (και το αντίθετο). Έχω ακούσει τα άπειρα όσα για σχηματισμό κορμιού, ανάπτυξη κ.λ.π. Τι τελικά ισχύει? Ευχαριστώ

Καλη μου, ως γυμναστρια σου γραφω, οτι ισχυει οτι λενε για την ενοργανη και βαλε και αλλα χειροτερα, οπως σπονδυλικη στηλη στα 30 χρονια σαν γριας. Βεβαια,αυτο ισχυει για τον πρωταθλητισμο. Το κακο ειναι οτι μονο αθληση και αν κανει το παιδι, ο γυμναστης αν το δει καλο, θα το θελει για βαθμους, για μεταλια, κ.τ.λ.

Εγω εστειλα το παιδι μου ρυθμικη γυμναστικη ενα χρονο, γιατι ξερω οτι εχει τα προσοντα(βασικα ηθελα ενοργανη αλλα δεν ειχε εδω για κοριτσια) αλλα μολις με ειπανε για φυτωριο και αλλα τετοια που βαζουν το παιδι στο δρομο του πρωταθλητισμου, την εκοψα μαχαιρι(το ιδιο θα εκανα και στην ενοργανη).

Μετα την εστειλα μπαλετο και το ευχαριστηθηκε αν και τωρα μαλλον θα τη σταματησω, για να μαθει κολυμβηση.
Τι προτεινω; Εγω πηγα 2 χρονια ενοργανη και δεν επαθα τιποτε, αλλα δεν εκανα πρωταθλητισμο. Στειλε το παιδι σε οτι αγαπαει, αλλα κλεισε τα αυτια σου στις σειρηνες του πρωταθλητισμου. Και αντι για ενοργανη, προτεινω ρυθμικη για να εξασκησει το ρυθμο και παραλληλα το σωμα της ομοιομορφα και ειναι και αθλημα που δεν εμποδιζει την αναπτυξη. Αλλα οχι για πολλα χρονια!

Εν τελει, απο ρυθμικη, ενοργανη και μπαλετο, προτιμω το μπαλετο για να γυμναστει αλλα εαν ειναι υπερκινητικη, στη ρυθμικη.

marandnik
08-09-09, 07:23
Να ασχολείται ένα παιδί με ό,τι αγαπά και δεν καταπιέζεται από κανέναν για πρωταθλητισμό, επιδόσεις, βραβεία, εμφανίσεις, παραστάσεις...
Το μπαλέτο θεωρώ ότι είναι κάτι πιο χαλαρό και αρέσει σε όλα μα όλα τα κοριτσάκια. Η κόρη μου το λατρεύει!:grin:

Προσοχή στο μπαλέτο υπάρχουν δύο "σχολές". Η ρωσική και η αγγλική (Vaganova και RAD). Η πρώτη είναι πιο αυστηρή και "βάρβαρη" και το παιδί μπορεί να έχει κι εκεί προβλήματα με τραυματισμούς. Να το έχετε υπόψη και να επιλέγετε RAD, που θεωρείται πιο χαλαρή μέθοδος. ;)

Stam
08-09-09, 10:24
Εμένα όταν η μεγάλη μου ήταν 4 χρονών και ψαχνόμασταν για το τι θα κάνουμε τα απογεύματα μας η παιδίατρος μας στην ερώτηση μου μπαλέτο ή ρυθμική μου πρότεινε μπαλέτο! Η άποψη της ήταν ότι στη ρυθμική θα καταπονηθεί περισσότερο το κορμάκι της ενώ το μπαλέτο θα της δίδασκε σωστή στάση σώματος. Η αλήθεια όμως έιναι ότι μετά από δύο χρόνια το μπαλέτο το βαρέθηκε και για αυτό ξεκινήσαμε ήδη από πέρυσι και κολυμβητήριο που όλοι γνωρίζουν ότι είναι η πιο ακίνδυνη για τις αρθρώσεις γυμναστική.

Mafalda2
08-09-09, 14:12
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας. Η αλήθεια είναι ότι την έχω πάει και έχει παρακολουθήσει και μάθημα μπαλέτου και γυμναστικής και κολυμβητήριο (έχει απλά δει τα παιδάκια) και ενθουσιάστηκε με όλα. Οπότε δεν είναι θέμα το τι θέλει να κάνει - τα θέλει όλα. Μarandnik επειδή κατάλαβα ότι γνωρίζεις καλά το θέμα μήπως τυχόν ξέρεις καλές σχολές χορού στην Πάτρα? Ή όποιος άλλος γνωρίζει από Πάτρα? Ευχαριστώ και πάλι.

marandnik
08-09-09, 14:32
Δυστυχώς εγώ είμαι από Θεσσαλλλλονίκη και δε γνωρίζω τα της Πάτρας. :cool:

Mafalda2
08-09-09, 14:49
Σε ευχαριστώ πολλλλυυυυυ πάντως και εγώ με τη σειρά μου (και με την προφορά μου).

marandnik
08-09-09, 14:50
:lol::lol::lol::lol::lol:

MARGIO
08-09-09, 15:17
marandnik (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=15762) θα μ'ενδιεφερε εμενα για Θεσσαλονικη αν εχεις να μου προτεινεις καποια σχολη.

marandnik
08-09-09, 15:23
Εμείς πηγαίνουμε στη ΧΑΝΘ.
Η ΧΑΝΘ είναι αξεπέραστη αξία, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Στο τέλος της χρονιάς κάνουν και event στο θέατρο κήπου ;-).

sarra
10-09-09, 00:01
Εμένα όταν η μεγάλη μου ήταν 4 χρονών και ψαχνόμασταν για το τι θα κάνουμε τα απογεύματα μας η παιδίατρος μας στην ερώτηση μου μπαλέτο ή ρυθμική μου πρότεινε μπαλέτο! Η άποψη της ήταν ότι στη ρυθμική θα καταπονηθεί περισσότερο το κορμάκι της ενώ το μπαλέτο θα της δίδασκε σωστή στάση σώματος. Η αλήθεια όμως έιναι ότι μετά από δύο χρόνια το μπαλέτο το βαρέθηκε και για αυτό ξεκινήσαμε ήδη από πέρυσι και κολυμβητήριο που όλοι γνωρίζουν ότι είναι η πιο ακίνδυνη για τις αρθρώσεις γυμναστική.

Προσοχή στο μπαλέτο υπάρχουν δύο "σχολές". Η ρωσική και η αγγλική (Vaganova και RAD). Η πρώτη είναι πιο αυστηρή και "βάρβαρη" και το παιδί μπορεί να έχει κι εκεί προβλήματα με τραυματισμούς. Να το έχετε υπόψη και να επιλέγετε RAD, που θεωρείται πιο χαλαρή μέθοδος. ;)
ειμαι δασκαλα μπαλετου κ με βεβαιοτητα μπορω να πω οτι το μπαλλετο σεβεται το σωμα του παιδιου.βεβαια σημαντικο ρολο παιζει κ ο δασκαλος.οσο για το διαχωρισμο ρωσικου κ αγγλικου τα πραγματα εχουν αλλαξει.αυτα ισχυαν σε ρωσικες ακαδημιες κ ισως πολυ παλιοτερα κ στην ελλαδα.γνωμη μου ειναι πως το αγγλικο ειναι συστημα συμφερον για την επιχειρηση κ οχι τοσο για τους γονεις

marandnik
10-09-09, 09:36
ειμαι δασκαλα μπαλετου κ με βεβαιοτητα μπορω να πω οτι το μπαλλετο σεβεται το σωμα του παιδιου.βεβαια σημαντικο ρολο παιζει κ ο δασκαλος.οσο για το διαχωρισμο ρωσικου κ αγγλικου τα πραγματα εχουν αλλαξει.αυτα ισχυαν σε ρωσικες ακαδημιες κ ισως πολυ παλιοτερα κ στην ελλαδα.γνωμη μου ειναι πως το αγγλικο ειναι συστημα συμφερον για την επιχειρηση κ οχι τοσο για τους γονεις

Sara εσύ διδάσκεις με το σύστημα vaganova;
Γιατί λες ότι το RAD είναι συμφέρον για την επιχείρηση και όχι για τους γονείς;

sarra
10-09-09, 21:29
ναι διδασκω vaganova αν κ θα ελεγα οτι δεν ακολουθω επ'ακριβως το συστημα οπως αλλωστε κ οι περισσοτεροι δασκαλοι..στο RAD οι γονεις καλουνται να πληρωσουν αρκετα για τις εξετασεις απο τα οποια κατι βγαζει κ η σχολη οπως κ στα φροντιστηρια ξενων γλωσσων

Sofia
11-09-09, 09:29
Κι εμένα σ' αυτήν την ηλικία οι δικοί μου με έστειλαν μπαλέτο.... Αλλά μετά από λίγο καιρό με "σούταραν" γιατί.... αντί να κάνω όλα αυτά τα χαριτωμένα... εγώ έκανα τροχούς!!!
Έτσι τελικά πήγα ενόργανη και το καταευχαριστήθηκα!!!! Πήγα 6 χρόνια (και θα συνέχιζα αν δεν έκλεινε το γυμαναστήριο). Υπήρχε και η προοπτική να ασχοληθώ με πρωταθλητισμό, αλλά έπρεπε να πηγαινοέρχομαι κάθε μέρα στη Θεσ/νίκη, το οποίο τότε ήταν αδύνατον!!!
Η ανάπτυξή μου ήταν φυσιολογικότατη....
Το μόνο που ίσως μου έμεινε είναι ότι δυσκολεύτηκα λίγο στις γέννες λόγω στενής λεκάνης, το οποίο όπως μου είπαν οι γιατροί συμβαίνει σε γυναίκες που ασχολούνται με την γυμναστική... και πάλι όμως δεν είμαι σίγουρη γιατί είμαι πολύ αδύνατη !!!
Δες καλύτερα τί κλίση έχει το παιδί σου και αποφάσισε.... Μπορείς να αρχίσεις κάτι απ' όλα και αν δεις ότι δεν ικανοποιείται την άλλη χρονιά αλλάζετε!!!

Σοφία

ismeni
11-09-09, 13:34
ναι διδασκω vaganova αν κ θα ελεγα οτι δεν ακολουθω επ'ακριβως το συστημα οπως αλλωστε κ οι περισσοτεροι δασκαλοι..στο RAD οι γονεις καλουνται να πληρωσουν αρκετα για τις εξετασεις απο τα οποια κατι βγαζει κ η σχολη οπως κ στα φροντιστηρια ξενων γλωσσων

ειμαι κι εγώ δασκάλα μπαλετου και θα διαφωνίσω με τα λεγόμενά σου. ναι διδάσκω RAD.
οι εξετάσεις ΔΕΝ είναι υποχρεωτικές. Ναι, υπάρχουν σχολές που βαζουν τα μικρα παιδιά για εξετάσεις αλλά με τη σύμφωνη γνώμη των γονιών.
στις μεγαλύτερες τάξεις, εφ' όσον εχει κατασταλάξει το παιδί ότι του αρέσει το μπαλετο, οι εξετάσεις είναι υποχρεωτικές.
ΝΑΙ υπαρχουν σχολές που βγάζουν από τα εξέταστρα. Και άλλες που δεν βγάζουν.
υπάρχει όμως και το βρετανικό συμβούλιο που μεσα στο site του γράφει τα εξέταστρα των εξετάσεων και ο γονιός που έχει μαφιβολία ΜΠΟΡΕΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ να το τσεκάρει.

εχω αναφέρει σε αλλη συζήτηση τα θετικά του εκπαιδευτικού συστήματος της RAD.
με ενδιαφέρει να απαντήσω σε διευκρινιστικές ερωτήσεις των μαμάδων για κάθε διελέυκανση του πράγματος.

ευχαριστώ
ισμήνη

ismeni
11-09-09, 13:36
Εμείς πηγαίνουμε στη ΧΑΝΘ.
Η ΧΑΝΘ είναι αξεπέραστη αξία, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Στο τέλος της χρονιάς κάνουν και event στο θέατρο κήπου ;-).

πολύ καλή σχολή. Η Ελένη Ιωάννου διδάσκει εκεί, έτσι;

ismeni
11-09-09, 13:38
marandnik (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=15762) θα μ'ενδιεφερε εμενα για Θεσσαλονικη αν εχεις να μου προτεινεις καποια σχολη.

σχολή full out χρύσα ψωμιάδου Βενιζέλυ 54 είσοδος από Ιουστινιανού 2310-235858
φύλις μάντζιρη λ. θεσσαλονίκης 1 περάια 23920-76060

ismeni
11-09-09, 13:43
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας. Η αλήθεια είναι ότι την έχω πάει και έχει παρακολουθήσει και μάθημα μπαλέτου και γυμναστικής και κολυμβητήριο (έχει απλά δει τα παιδάκια) και ενθουσιάστηκε με όλα. Οπότε δεν είναι θέμα το τι θέλει να κάνει - τα θέλει όλα. Μarandnik επειδή κατάλαβα ότι γνωρίζεις καλά το θέμα μήπως τυχόν ξέρεις καλές σχολές χορού στην Πάτρα? Ή όποιος άλλος γνωρίζει από Πάτρα? Ευχαριστώ και πάλι.

κατερίνα αναλυτή, ναυαρίνου 35 2610-323727 !!!ψηφίζω!!!
ελενη μπαλαφούτη, καραισκάκη 125 2610-279544 !!!ΝΑΙ!!!
γεωργια βούλγαρη, αλ. υψηλάντου 245 2610-314042 (δεν ξέρω τι δουλειά κάνει)
ιωάννα ζαχαροπούλου, στροφάδων 12 λαγγουρα 2610-277138 !!!ΝΑΙ!!!
ακριβή κορυζή, ελλ. στρατιώτου 93 2610-429393 (σχολή πολλών χρόνων)

ismeni
11-09-09, 13:49

τιποτα πλεον στην ελλάδα δεν είναι "αυστηρό και βάρβαρο". εμείς οι δασκάλες θέλουμε να αγπήσουν τα παιδιά το μπαλετο και όχι να το μισήσουν. θελουμε να ερχονται στις σχολές μας και όχι να τα απομακρύνουμε. υπάρχουν βεβαια της παλιάς σχολή... αλλά πλέον λιγότεροι.

και όσο αφορά τους ορθοπεδικούς που λένε ότι το μπαλέτο "κανει κακό"... οταν φτάνει σε εκείνους κάποιος τραυματισμένος από το μπαλέτο, αντιμετωπίζουν την κακή όψη του μπαλετου. γι' αυτό λενε "το μπαλετο κανει κακό". εχουν όμως δει πόσο καλό κάνει σε μεγαλύτερο ποσοστό από αυτό των τραυματιών;

mamaveria
11-09-09, 22:56
Μήπως γνωρίζετε καμία ΚΑΛΗ σχολή μπαλέτου στην Βεροια?Θα θελα να γράψω την κόρη μου αλλά δυστυχώς εκτός του ότι δεν έχω χρόνο να ψάξω,δεν έχω και γνωστούς(που να είναι σχετικοί...)για να ρωτήσω!!

marandnik
11-09-09, 23:07
πολύ καλή σχολή. Η Ελένη Ιωάννου διδάσκει εκεί, έτσι;
Ναι, αλλά αυτή κάνει μάθημα στις "μεγάλες" και δεν την έχω γνωρίσει προσωπικά.

ismeni
12-09-09, 08:56
Μήπως γνωρίζετε καμία ΚΑΛΗ σχολή μπαλέτου στην Βεροια?Θα θελα να γράψω την κόρη μου αλλά δυστυχώς εκτός του ότι δεν έχω χρόνο να ψάξω,δεν έχω και γνωστούς(που να είναι σχετικοί...)για να ρωτήσω!!

καλημέρα
θα κοιτάξω για σχολή στη βέροια. εχεις δει εσυ κάποια στο δρόμο σου;

ismeni
12-09-09, 08:57
Ναι, αλλά αυτή κάνει μάθημα στις "μεγάλες" και δεν την έχω γνωρίσει προσωπικά.

στα μικρά, ποια δασκάλα κάνει;

ismeni
12-09-09, 09:17
στη βεροια υπάρχει η σχολή της σοφίας αντωνιάδου. δεν την ξέρω προσωπικά, διάβασα το βιογραφικό της στο Internet.
http://www.sa-dance.gr/
http://www.imathia1.gr/antoniadou/
http://www.veriorama.com/special_info_details.php?company=631
η σχολή αυτή δεν διδάσκει σύστημα RAD- αγγλικό.
δεν ξέρω τη δουλειά που κάνει.

επίσης διάβασα ότι και ο δήμος της βέροιας εχει σχολή χορού.

marandnik
12-09-09, 10:16
Τα pre primary και primary τα κάνει η Χριστίνα Μπήτιου. Τα μικρά grades μία κοπέλα που λέγεται Ελένη αλλά δε θυμάμαι το επίθετό της.

ismeni
12-09-09, 10:18
Τα pre primary και primary τα κάνει η Χριστίνα Μπήτιου. Τα μικρά grades μία κοπέλα που λέγεται Ελένη αλλά δε θυμάμαι το επίθετό της.

ευχαριστώ
πολύ καλές!

sarra
13-09-09, 14:26
ειμαι κι εγώ δασκάλα μπαλετου και θα διαφωνίσω με τα λεγόμενά σου. ναι διδάσκω RAD.
οι εξετάσεις ΔΕΝ είναι υποχρεωτικές. Ναι, υπάρχουν σχολές που βαζουν τα μικρα παιδιά για εξετάσεις αλλά με τη σύμφωνη γνώμη των γονιών.
στις μεγαλύτερες τάξεις, εφ' όσον εχει κατασταλάξει το παιδί ότι του αρέσει το μπαλετο, οι εξετάσεις είναι υποχρεωτικές.
υπάρχει όμως και το βρετανικό συμβούλιο που μεσα στο site του γράφει τα εξέταστρα των εξετάσεων και ο γονιός που έχει μαφιβολία ΜΠΟΡΕΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ να το τσεκάρει.

με ενδιαφέρει να απαντήσω σε διευκρινιστικές ερωτήσεις των μαμάδων για κάθε διελέυκανση του πράγματος.

ευχαριστώ
ισμήνη
πρωτα απο ολα τους συναδελφικους μου χαιρετισμους!!δευτερον εγω διαφωνισα με το σχολιο που ηθελε το συστημα της vaganova βαρβαρο κ βαναυσο.οσο αφορα στο συστημα της RAD αυτο που εμενα με βρισκει αντιθετη(ως γονεα περισσοτερο κ οχι ως καθηγητρα χορου)ειναι οτι παιδια κ εξετασεις δε συναδουν.αυτο που εμενα με νοιαζει ειναι η ενισχυση της δημιουργικοτητας τους καθως κ της αυτοεκφρασης τους.εξετασεις θα καλεστουν να δωσουν πολλες κ ανουσιες στη ζωη τους. τωρα για το ποσοι γονεις μπορουν να το ψαξουν ποια πραγματικα ειναι τα εξεταστρα κ ποσοι μπορουν να αρνηθουν στο παιδι τους τις εξετασεις οταν ολοι οι συμμαθητες του λαμβανουν μερος διατηρω αμφιβολιες.

sarra
13-09-09, 14:33

ευχαριστώ
ισμήνη
πρωτα απο ολα τους συναδελφικους μου χαιρετισμους!!δευτερον εγω διαφωνισα με το σχολιο που ηθελε το συστημα της vaganova βαρβαρο κ βαναυσο.οσο αφορα στο συστημα της RAD αυτο που εμενα με βρισκει αντιθετη(ως γονεα περισσοτερο κ οχι ως καθηγητρα χορου)ειναι οτι παιδια κ εξετασεις δε συναδουν.αυτο που εμενα με νοιαζει ειναι η ενισχυση της δημιουργικοτητας τους καθως κ της αυτοεκφρασης τους.εξετασεις θα καλεστουν να δωσουν πολλες κ ανουσιες στη ζωη τους. τωρα για το ποσοι γονεις μπορουν να το ψαξουν ποια πραγματικα ειναι τα εξεταστρα κ ποσοι μπορουν να αρνηθουν στο παιδι τους τις εξετασεις οταν ολοι οι συμμαθητες του λαμβανουν μερος διατηρω αμφιβολιες.

ismeni
13-09-09, 17:24
κι εγώ διαφωνώ για αυτό που λεγεται για το vaganova. ναι, ισως στη ρωσσία και τη βουλγαρία να ισχύει η βαρβαρότητα και η σκληράδα, όχι στην ελλάδα. εγραψα...οτι εδώ στην ελλάδα εμείς οι δασκάλες θέλουμε να αγπήσουν τα παιδιά το μπαλέτο και όχι να τα απομακρύνει.
τις περισσότερες φορές ρωτούνται οι γονείς για το αν θελουν να μπουν τα παιδιά για εξετάσεις. και με την οικονομική κρίση που εχουμε...ολοι οι γονείς το συζητάνε με τα παιδιά και δεν υπαρχει θέμα "συμμαθητών". Όπως και για τις παραστάσεις, οι γονείς ρωτούνται και αποφασίζουν (έτσι τουλάχιστον κάνω εγώ στη σχολή, δεν υποχρεώνω κανέναν)

marandnik
13-09-09, 17:46
Να σας πω κι εγώ τη γνώμη μου ως γονιός.
Καταρχάς το "βάρβαρη" ήταν δικό μου σχόλιο και ήταν μέσα σε εισαγωγικά. Δηλαδή δεν αφορούσε κυριολεξία αλλά τρόπο να επισημάνω ότι είναι το πιο απαιτητικό ας πούμε από τα δύο συστήματα και υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα τραυματισμών ή επιβάρυνσης. Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σ' αυτό μια που σας βρήκα και τις δύο. ;-)

Από την άλλη εμένα ως γονιό μου άρεσε ως ιδέα το σύστημα εξετάσεων ή πιστοποίησης αν θέλετε του RAD. Βέβαια εμείς ακόμα δεν έχουμε μπει σ' αυτή τη διαδικασία καθώς η κόρη μου πήγε πέρσυ στο preprimary και φέτος είναι στο primary. Ωστόσο, βλέπω με καλό μάτι την ύπαρξη εξετάσεων και παραλαβή κάποιου πιστοποιητικού ότι επιτυχώς ολοκλήρωσε το τάδε grade από κάποιον ανεξάρτητο οργανισμό, καθώς θεωρώ ότι έτσι ελέγχω και τη δουλειά που γίνεται στη σχολή, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Πάλι μιλώντας εκ του ασφαλούς καθώς δεν έχω καμιά εμπειρία από αυτές τις εξετάσεις, δε θεωρώ ότι θα επιβαρύνουν την ψυχολογία του παιδιού καθώς δεν θα αποτελέσουν κάτι σημαντικό για τη ζωή του, δεν θα κρέμεται η καριέρα τους ή ο βαθμός τους στο σχολείο από αυτές.

ismeni
13-09-09, 22:17
Να σας πω κι εγώ τη γνώμη μου ως γονιός.
Καταρχάς το "βάρβαρη" ήταν δικό μου σχόλιο και ήταν μέσα σε εισαγωγικά. Δηλαδή δεν αφορούσε κυριολεξία αλλά τρόπο να επισημάνω ότι είναι το πιο απαιτητικό ας πούμε από τα δύο συστήματα και υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα τραυματισμών ή επιβάρυνσης. Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σ' αυτό μια που σας βρήκα και τις δύο. ;-)

Από την άλλη εμένα ως γονιό μου άρεσε ως ιδέα το σύστημα εξετάσεων ή πιστοποίησης αν θέλετε του RAD. Βέβαια εμείς ακόμα δεν έχουμε μπει σ' αυτή τη διαδικασία καθώς η κόρη μου πήγε πέρσυ στο preprimary και φέτος είναι στο primary. Ωστόσο, βλέπω με καλό μάτι την ύπαρξη εξετάσεων και παραλαβή κάποιου πιστοποιητικού ότι επιτυχώς ολοκλήρωσε το τάδε grade από κάποιον ανεξάρτητο οργανισμό, καθώς θεωρώ ότι έτσι ελέγχω και τη δουλειά που γίνεται στη σχολή, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Πάλι μιλώντας εκ του ασφαλούς καθώς δεν έχω καμιά εμπειρία από αυτές τις εξετάσεις, δε θεωρώ ότι θα επιβαρύνουν την ψυχολογία του παιδιού καθώς δεν θα αποτελέσουν κάτι σημαντικό για τη ζωή του, δεν θα κρέμεται η καριέρα τους ή ο βαθμός τους στο σχολείο από αυτές.

καλή μου marandnik
προσωπικά δεν παρεξήγησα το σχόλιο σου για το ρώσσικο σύστημα. θα 'λεγα κι όλας ότι ελαφρώς...συμφωνώ μαζί σου.
όπως συμφωνώ και με όλα αυτά που γραφεις παρακάτω για το rad.
η αλήθεια βέβαια είανι, από την πείρα μου, ότι υπάρχουν παιδιά- γονείς που "ενοχλούνται" όταν παίρνουν μικρότερο βαθμό από τη συμμαθήτριά τους. αλλά σε αυτό έχει ευθύνη και ο γονιός, γιατί προφανώς θεωρεί ότι το παιδί του είανι άριστο παντού και του το έχει περάσει, αλλά και ο δάσκαλος που δεν φρόντισε να ενημερώσει γονείς και μαθητές ότι δεν γίνεται όλοι να παίρνουν τους ίδιους βαθμούς.
προσωπικά εξηγώ ότι οι εξετάσεις στο μπαλετο δεν είνια ιστορία, ανοίγεις το βιβλιο, μαθαίνεις απ' εξω το μαθημα και το γράφεις. στο μπαλετο βαθμολογούνται η δύναμη, η τεχνική, οι ευκολίες και το μυαλό. όλοι οι άνθρωποι δεν είναι το ίδιο. σε καποια παιδιά έδωσε περισσότερες δυνατότητες από άλλα. ενας βαθμός 65-75% στο μπαλετο είναι παρα πολύ καλός, οταν μιλάμε για τον μέσο όρο των μαθητριών.
προσωπικά βάζω μόνο τα μεγάλα μου παιδιά για εξετάσεις γιατί δεν μου αρέσει να βάζω στη διαδικασία τνω εξετάσεων γονιούς και μικρά παιδιά.

sarra
15-09-09, 09:55
καλή μου marandnik
προσωπικά δεν παρεξήγησα το σχόλιο σου για το ρώσσικο σύστημα. θα 'λεγα κι όλας ότι ελαφρώς...συμφωνώ μαζί σου.
όπως συμφωνώ και με όλα αυτά που γραφεις παρακάτω για το rad.
η αλήθεια βέβαια είανι, από την πείρα μου, ότι υπάρχουν παιδιά- γονείς που "ενοχλούνται" όταν παίρνουν μικρότερο βαθμό από τη συμμαθήτριά τους. αλλά σε αυτό έχει ευθύνη και ο γονιός, γιατί προφανώς θεωρεί ότι το παιδί του είανι άριστο παντού και του το έχει περάσει, αλλά και ο δάσκαλος που δεν φρόντισε να ενημερώσει γονείς και μαθητές ότι δεν γίνεται όλοι να παίρνουν τους ίδιους βαθμούς.
προσωπικά εξηγώ ότι οι εξετάσεις στο μπαλετο δεν είνια ιστορία, ανοίγεις το βιβλιο, μαθαίνεις απ' εξω το μαθημα και το γράφεις. στο μπαλετο βαθμολογούνται η δύναμη, η τεχνική, οι ευκολίες και το μυαλό. όλοι οι άνθρωποι δεν είναι το ίδιο. σε καποια παιδιά έδωσε περισσότερες δυνατότητες από άλλα. ενας βαθμός 65-75% στο μπαλετο είναι παρα πολύ καλός, οταν μιλάμε για τον μέσο όρο των μαθητριών.
προσωπικά βάζω μόνο τα μεγάλα μου παιδιά για εξετάσεις γιατί δεν μου αρέσει να βάζω στη διαδικασία τνω εξετάσεων γονιούς και μικρά παιδιά.
ωστε αυτο ειναι το μπαλλετο??ενας βαθμος για τις ευκολιες την τεχνικη κ το μυαλο?πραγματικα αντιστοιχει βαθμος σε αυτα?ξερω σχολες που δεν επιτρεπουν στα παιδια να προχωρησουν αν δε δωσουν εξετασεις.ο χορος ειναι απο τις λιγες ευκαιριες που εχουν τα παιδια σε αυτο το στειρο εκπαιδευτικο συστημα να ερθουν σε επαφη με διαφορες μορφες τεχνης.δεν βαθμολογειται το ταλεντο

ismeni
15-09-09, 10:10
ωστε αυτο ειναι το μπαλλετο??ενας βαθμος για τις ευκολιες την τεχνικη κ το μυαλο?πραγματικα αντιστοιχει βαθμος σε αυτα?ξερω σχολες που δεν επιτρεπουν στα παιδια να προχωρησουν αν δε δωσουν εξετασεις.ο χορος ειναι απο τις λιγες ευκαιριες που εχουν τα παιδια σε αυτο το στειρο εκπαιδευτικο συστημα να ερθουν σε επαφη με διαφορες μορφες τεχνης.δεν βαθμολογειται το ταλεντο

καλημέρα sarra
και συγγνώμη...αυτά κατάλαβες από τα γραπτά μου;
απαντώ στο θεμα των εξετάσεων της RAD πόυ όπως ξέρω έχει και το vaganova εξετάσεις.
οι εξετάσεις είναι προαιρετικές για τις μικρές ταξεις και για τις μεγάλες, ναι δεν μπορέις να προχωρήσεις, αν δεν δώσεις εξετάσεις. Πού είανι το κακό σε αυτό; και πάλι εν ενα παιδι δεν θέλει να δώσει για τον α ή β λόγο, δε δίνει. Αλλά τα περισσότερα παιδιά θέλουν να δόσουν γιατί είανι μια επιβεβαίωση ότι έοχυν κάνει ...τόσα χρόνια μπαλετο!

eleftheriak
15-09-09, 10:25
Κορίτσια κι εγώ σκέφτομαι να πάω τη Νίνα στο μπαλέτο-κολύμβηση δεν θέλω γιατί αν πάρω παράδειγμα από τον εαυτό μου φαρδένει η πλάτη και δεν μου αρέσει.Ποιά είναι η καλύτερη ηλικία για να ξεκινήσει κάποιο κοριτσάκι το μπαλέτο και ποιές σχολές μπορείτε να μου προτείνεται στον Πειραιά??ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ismeni
15-09-09, 10:30
Κορίτσια κι εγώ σκέφτομαι να πάω τη Νίνα στο μπαλέτο-κολύμβηση δεν θέλω γιατί αν πάρω παράδειγμα από τον εαυτό μου φαρδένει η πλάτη και δεν μου αρέσει.Ποιά είναι η καλύτερη ηλικία για να ξεκινήσει κάποιο κοριτσάκι το μπαλέτο και ποιές σχολές μπορείτε να μου προτείνεται στον Πειραιά??ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

στη δική μου σχολή τα δέχομαι από 2,5 χρονών
στη γειτονιά σου δεν ξέρω... κάνε μία βόλτα και πες μου ονόματα σχολών, να βρούμε την καλύτερη για το Νινάκι μας.

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
ΛΑΖΑΡΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ: ΓΡ. ΛΑΜΠΡΑΚΗ 398 - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ ΤΗΛ: 210.4326454 ΣΠΙΝΟΥΛΑ ΒΑΝΤΑ: ΣΠΑΡΤΗΣ 1 & ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΕΩΣ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ ΤΗΛ: 210.4635803

προσωπικά δεν ξέρω τι δουλειά κάνουν και από πόσο χρονών τα παίρνουν;

eleftheriak
15-09-09, 10:34
στη δική μου σχολή τα δέχομαι από 2,5 χρονών
στη γειτονιά σου δεν ξέρω... κάνε μία βόλτα και πες μου ονόματα σχολών, να βρούμε την καλύτερη για το Νινάκι μας.
Σ΄ευχαριστώ θα ψάξω να βρώ ονόματα σχολών και θα επανέλθω για εμπεριστατομένη γνώμη!!!

ismeni
15-09-09, 10:36
Σ΄ευχαριστώ θα ψάξω να βρώ ονόματα σχολών και θα επανέλθω για εμπεριστατομένη γνώμη!!!

Κατερίνα Ροδίου
Κούντουριώτου 170, τηλ./fax: 210 41 38 566

ευχαριστώ

sarra
17-09-09, 22:55
καλημέρα sarra
και συγγνώμη...αυτά κατάλαβες από τα γραπτά μου;
απαντώ στο θεμα των εξετάσεων της RAD πόυ όπως ξέρω έχει και το vaganova εξετάσεις.
οι εξετάσεις είναι προαιρετικές για τις μικρές ταξεις και για τις μεγάλες, ναι δεν μπορέις να προχωρήσεις, αν δεν δώσεις εξετάσεις. Πού είανι το κακό σε αυτό; και πάλι εν ενα παιδι δεν θέλει να δώσει για τον α ή β λόγο, δε δίνει. Αλλά τα περισσότερα παιδιά θέλουν να δόσουν γιατί είανι μια επιβεβαίωση ότι έοχυν κάνει ...τόσα χρόνια μπαλετο!
μαλλον δεν εχω καταλαβει ποια ειναι η θεση σου αφου μια διαφωνεις με το οτι το ρωσικο ειναι βαρβαρο συστημα κ μια ελαφρως συμφωνεις..εγω λοιπον διαφωνω με το χαρακτηρισμο κ με τις εξετασεις σε οποιο συστημα..πιστευω λοιπον οτι τι πιο σημενυικο κομματι ειναι ο δασκαλος κ η μεθοδολογια του κ μια καλη ηλικια για να ξεκινησει κανεις τα 4 χρονια

ismeni
18-09-09, 09:24
μαλλον δεν εχω καταλαβει ποια ειναι η θεση σου αφου μια διαφωνεις με το οτι το ρωσικο ειναι βαρβαρο συστημα κ μια ελαφρως συμφωνεις..εγω λοιπον διαφωνω με το χαρακτηρισμο κ με τις εξετασεις σε οποιο συστημα..πιστευω λοιπον οτι τι πιο σημενυικο κομματι ειναι ο δασκαλος κ η μεθοδολογια του κ μια καλη ηλικια για να ξεκινησει κανεις τα 4 χρονια

συναδέλφισσα sarra καλημέρα
ο σκοπός μας είναι να κάνουμε τα παιδιά να αγαπήσουν το μπαλέτο και να ερθουν στις σχολές μας και τους γονείς να καταλάβουν ότι κάνοντας μπαλέτο το παιδί τους, προσφέρουν κατι καλό. Ο σκοπός μας δεν είναι να τα απομακρυνουμε από εμάς. Δυσρυχώς υπάρχει ελλειπή εως ανύπαρκτη ενημέρωση από την πολιτεία, σχολεία κλπ Οπότε εμείς οι δασκάλες απομένουμε να έχουμε αυτό το ρόλο της ενημέρωσης.
Η κάθε σχολή και η κάθε δασκάλα προσφέρει ότι εκείνη πιστεύει είανι καλύτερο για τους μαθητές της. Κάποια πιστεύει ότι το ρωσσικο σύστημα είναι καλύτερο, αλλη πιστέυει ότι το αγγλικό σύστημα εάινι καλύτερο, αλλη πιστεύει ότι το δικο της σύστημα είναι καλύτερο, άλλη πιστεύει ότι τα παιδιά πρέπει να δίνουν εξετάσεις από 5 χρονών, αλλη πιστέυει ότι να δίνουν εξετάσεις στα 13, αλλη πιστέυει ότι δεν πρέεπι να δίνουν εξετάσεις τα παιδιά. Ολα είναι αποδεκτά! Στην κρίση του γονιού είναι τι θα κάνει με το παιδί του.
Με το να λογομαχούμε εμείς και να μην καταλαβαινόμαστε...κακό κάνουμε παρα καλό στη δουλειά μας.
Είναι δύσκολο το επαγγελμά μας και η θέση μας. Το μπαλετο είναι είδος πολυτελέιας και είναι το πρώτο που "κοβουνε" στα παιδιά οι γονείς. Αφ' ενός λόγω οικονομικών και αφ' εταίρου λόγω χρόνου.
Ο χορός είναι μια καλή συνήθεια και μια καλή άσκηση που πρέπει να κάνουν όλη τους τη ζωή.

sarra
18-09-09, 15:20
συναδέλφισσα sarra καλημέρα
ο σκοπός μας είναι να κάνουμε τα παιδιά να αγαπήσουν το μπαλέτο και να ερθουν στις σχολές μας και τους γονείς να καταλάβουν ότι κάνοντας μπαλέτο το παιδί τους, προσφέρουν κατι καλό. Ο σκοπός μας δεν είναι να τα απομακρυνουμε από εμάς. Δυσρυχώς υπάρχει ελλειπή εως ανύπαρκτη ενημέρωση από την πολιτεία, σχολεία κλπ Οπότε εμείς οι δασκάλες απομένουμε να έχουμε αυτό το ρόλο της ενημέρωσης.
Η κάθε σχολή και η κάθε δασκάλα προσφέρει ότι εκείνη πιστεύει είανι καλύτερο για τους μαθητές της. Κάποια πιστεύει ότι το ρωσσικο σύστημα είναι καλύτερο, αλλη πιστέυει ότι το αγγλικό σύστημα εάινι καλύτερο, αλλη πιστεύει ότι το δικο της σύστημα είναι καλύτερο, άλλη πιστεύει ότι τα παιδιά πρέπει να δίνουν εξετάσεις από 5 χρονών, αλλη πιστέυει ότι να δίνουν εξετάσεις στα 13, αλλη πιστέυει ότι δεν πρέεπι να δίνουν εξετάσεις τα παιδιά. Ολα είναι αποδεκτά! Στην κρίση του γονιού είναι τι θα κάνει με το παιδί του.
Με το να λογομαχούμε εμείς και να μην καταλαβαινόμαστε...κακό κάνουμε παρα καλό στη δουλειά μας.
Είναι δύσκολο το επαγγελμά μας και η θέση μας. Το μπαλετο είναι είδος πολυτελέιας και είναι το πρώτο που "κοβουνε" στα παιδιά οι γονείς. Αφ' ενός λόγω οικονομικών και αφ' εταίρου λόγω χρόνου.
Ο χορός είναι μια καλή συνήθεια και μια καλή άσκηση που πρέπει να κάνουν όλη τους τη ζωή.
συμφωνω κ επαυξανω!!!!κ αυτο που ηθελα να διατυπωσω ηταν η προσωπικη μου αποψη βαση της δικης μου εμπειριας.καλη σχολικη χρονια!!!

evima
29-09-09, 13:26
σημερα στον καφε με την Ελενη μιλουσε ο παιδιατρος Μαζανης ,και ελεγε οτι το υψος του παιδιου επηρεαζεται και απο το μπαλετο ,την ενοργανη τα βαρη .μπορει καποιος να μας ενημερωσει για αυτο!

ismeni
29-09-09, 19:58
σημερα στον καφε με την Ελενη μιλουσε ο παιδιατρος Μαζανης ,και ελεγε οτι το υψος του παιδιου επηρεαζεται και απο το μπαλετο ,την ενοργανη τα βαρη .μπορει καποιος να μας ενημερωσει για αυτο!

τι εννοούσε ο κύριο Μαζανης λέγοντας "επηρεάζεται"; επηρεάζεται θετικά ή αρνητικά;

no doubt
29-09-09, 20:36
Επειδή είμαι γυμνάστρια και το γνωρίζω πολύ καλά, αυτά αληθεύουν καθώς και για τη ρυθμική γυμναστική. Το μπαλέτο βέβαια σε πιο προχωρημένο επίπεδο. Όλα αυτά τα αθλήματα πιέζουν πολύ τις αρθρώσεις και δεν αφήνουν χώρο στους χόνδρους να αναπτυχθουν.
Δεν ξέρετε τί αγώνα έχουμε κάνει οι πτυχιούχοι ΤΕΦΑΑ να μην πηγαίνουν έφηβοι στα ιδιωτικά γυμναστήρια (όπου δουλεύουν άσχετοι) και σηκώνουν του κόσμου τα βάρη για να φτιάξουν σώμα. Κόβουν όλη τους την ανάπτυξη.
Καλό πάντως για τέτοια θέματα να ρωτάτε τους ειδικούς κι όχι τους προπονητές γιατί πρώτο μπορεί να μην γνωρίζουν και δεύτερο να μην λένε την αλήθεια λόγω κέρδους.
Αν σε μια σχολή μπαλέτου έλεγαν ότι τα παιδιά σας θα μείνουν κοντά ποια μαμά θα τα πήγαινε. Μην ξεχνάται ότι η πλειοψηφία των πρωταθλητών αυτών των αθλημάτων είναι πάρα πολύ κοντοί.

ismeni
29-09-09, 20:45
Αν σε μια σχολή μπαλέτου έλεγαν ότι τα παιδιά σας θα μείνουν κοντά ποια μαμά θα τα πήγαινε. Μην ξεχνάται ότι η πλειοψηφία των πρωταθλητών αυτών των αθλημάτων είναι πάρα πολύ κοντοί.

ειμαι δασκάλα μπαλέτου.
το μπαλέτο ΔΕΝ εμποδίζει τη σωματική ανάπτυξη του παιδιού. αντίθετα, την ευνοεί!
σε παρακαλώ πες μας...πού στηρίζει τα παραπάνω λεγόμενά σου;
το μπαλέτο δεν είναι αθλημα, ειναι τέχνη, είναι χορός.
θα πω κάτι και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, η ενόργανη δεν προτιμάει τα μικροκαμομένα κορμιά; ενω η ρυθμική τα ψιλόλιγνα;
το τι υψος θα εχει ενα παιδί είναι γραμμενο στο dna του. δεν μένει κοντό επειδή θα κάνει μπαλέτο και ούτε ψηλώνει επειδή κάνει μπαλέτο. οτι υψος ειναι να πάρει, θα το πάρει κανονικά.

ismeni
29-09-09, 20:51
Επειδή είμαι γυμνάστρια και το γνωρίζω πολύ καλά, αυτά αληθεύουν καθώς και για τη ρυθμική γυμναστική. Το μπαλέτο βέβαια σε πιο προχωρημένο επίπεδο. Όλα αυτά τα αθλήματα πιέζουν πολύ τις αρθρώσεις και δεν αφήνουν χώρο στους χόνδρους να αναπτυχθουν.

το μπαλέτο δεν είναι άθλημα.
ναι, υπάρχουν περιπτώσεις τραυματισμών στο μπαλέτο, αλλά οταν η ασκηση είναι καθημερινή και σε επαγγελματικό επίπεδο. ενα παιδί 5-10-15 χρονών που κάνει ερασιτεχνικά μπαλέτο, μόνο αν εχει την προδιάθεση να τραυματιστεί θα γίνει. αλλιώς... 65 χρόνια που ειναι δασκάλα η μητέρα μου και 16 χρόνια που διδάσκω εγώ, δεν μας εχει τραυματιστεί παιδί.
ισως γιατί η ασκηση που προσφέρουμε είναι η σωστή για την κάθε ηλικία και δεν καταπονούμε τους μυες και τις αρθρώσεις των παιδιών με ασκήσεις που δεν είναι ετοιμά σωματικά να τις κάνουν.
γιατί υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις... των δασκάλων.

evima
29-09-09, 21:21
τι εννοούσε ο κύριο Μαζανης λέγοντας "επηρεάζεται"; επηρεάζεται θετικά ή αρνητικά;

:(αρνητικα ,!!!και εγω απο την ωρα που το ακουσα προβληματιστικα .ειναι αξιολογος γιατρος ,και ψαχνω να βρω απαντησεις απο ορθοπεδικους,και οχι απο προπονητες ,δασκαλους μπαλετου κ.α..Αν καποια μαμα εχει ρωτησει γιατρους θα ηθελα να μου πει!!

ismeni
29-09-09, 21:37
:(αρνητικα ,!!!και εγω απο την ωρα που το ακουσα προβληματιστικα .ειναι αξιολογος γιατρος ,και ψαχνω να βρω απαντησεις απο ορθοπεδικους,και οχι απο προπονητες ,δασκαλους μπαλετου κ.α..Αν καποια μαμα εχει ρωτησει γιατρους θα ηθελα να μου πει!!

εχεις κι εσύ τα δίκια σου!
προτείνω να πάρεις απαντήσεις από φυσιοθεραπευτές ή αθλητιάτρους!
οι ορθοπεδικοί τις περισσότερες φορές μιλάνε αρνητικά για τα αθλήματα και το μπαλέτο. και θα σου πω γιατί...
πρώτον, για να φτάσει κάποια χορεύτρια-μπαλαρίνα-παιδί σε ορθοπεδικό σημαίνει οτι είναι τραυματισμένη αρα ο ορθοπεδικός εχει στα χερια του την αρνητική πλευρά του μπαλέτου, αρα για εκείνον "φταίει το μπαλέτο" που πχ πονάει το γόνατο της κοπέλας.
δεύτερον... οταν κάνουν ειδικότητα την κάνουν πάνω σε πτώματα, που δεν πονάνε. αρα οτι μαθαίνουν ειναι στατιστική (οπως γενικά η ιατρική)
γι' αυτό σου λέω, ρώτησε φυσιοθεραπευτή ή αθλητίατρο που ξέρει από τραυματισμούς λόγω καταπόνησης ή κακής άσκησης ή έλειψης ζεστάματος.
ενας παιδίατρος πώς εχει άποψη για το μπαλέτο;

evima
29-09-09, 21:47
σε ευχαριστω ,θα το ψαξω !!!

ismeni
29-09-09, 21:54
σε ευχαριστω ,θα το ψαξω !!!

παρακαλώ...
ειναι πολύ λυπηρό να υπάρχει άγνοια για κάτι τόσο ευαίσθητο, γλυκό και τρυφερό, όπως το μπαλέτο

dora
29-09-09, 22:02
Χωρις να εχω γνωσεις περι του θεματος, θελω να πω πως και γω με την κοινη μου λογικη θεωρω απλα οτι το οποιοδηποτε αθλημα δεν μπορει να αλλαξει το σωμα μας απο αυτο που ειναι προκαθορισμενο γενετικα να γινει..
Σιγουρα βελτιωνει τη σταση του σωματος (η τη παραμορφωνει πχ μποντι μπιλντινγ) αλλα δεν πιστευω πως επιρρεαζει την αναπτυξη.
και σιγουρα το οποιοδηποτε αθλημα μας προσφερει ευεξια κ υγεια.

Θυμαμαι πριν χρονια, πηγαινα σε ενα φροντηστηριο να μαθω Γαλλικα.
με την γραμματεα μιλουσαμε αρκετα. Ειχε μια κορη 16 χρονων που εκανε μπαλετο.
Το κοριτσι ειχε μια μετρια αναπτυξη ως γυναικα (δηλ στηθος) και ξαφνικα, προφανως γιατι ηταν η ωρα της αυτο αρχισε να μεγαλωνει..
Και λογω του στηθους την απερριψαν απο καποια σχολη απο την οποια θα εβγαινε απο αυτες τις σουπερ μπαλαρινες που ολοι θαυμαζουμε..
Μονο γι αυτον το λογο.. κατα τα αλλα το κοριτσι ειχε τα προσοντα..
και ηταν να σκασει..
Αρα νομιζω οτι εχει βαση αυτο που λεει η ισμηνη οτι οσον αφορα τον πρωταθλητισμο οι αθλητες επιλεγονται με βαση τον σωματοτυπο τους και οτι ο σωματοτυπος δεν καθοριζεται απο το αθλημα.

Γλύκα
29-09-09, 22:07
κι εγώ τον άκουσα και πολύ προβληματίστηκα..βέβαια τόνισε δέκα φορές ότι αυτά τα αθλήματα που επηρεάζουν αρνητικά είναι η ενόργανη και τα βάρη!το μπαλέτο το ανέφερε αλλά δεν το τόνισε..η ρυθμική δεν αναφέρθηκε...τι σημαίνει αυτό;

ismeni
29-09-09, 22:08
Ειχε μια κορη 16 χρονων που εκανε μπαλετο.
Το κοριτσι ειχε μια μετρια αναπτυξη ως γυναικα (δηλ στηθος) και ξαφνικα, προφανως γιατι ηταν η ωρα της αυτο αρχισε να μεγαλωνει..
Και λογω του στηθους την απερριψαν απο καποια σχολη απο την οποια θα εβγαινε απο αυτες τις σουπερ μπαλαρινες που ολοι θαυμαζουμε..
Μονο γι αυτον το λογο.. κατα τα αλλα το κοριτσι ειχε τα προσοντα..
και ηταν να σκασει..
Αρα νομιζω οτι εχει βαση αυτο που λεει η ισμηνη οτι οσον αφορα τον πρωταθλητισμο οι αθλητες επιλεγονται με βαση τον σωματοτυπο τους και οτι ο σωματοτυπος δεν καθοριζεται απο το αθλημα.

τη σημερινή εποχή... δεν υπάρχει επαγγελματική σχολή που να απορρίπτει "λόγω στήθους" μαθήτρια. ίσως να μην κατάφερε να περάσει τις εισαγωγικές εξετάσεις για την επαγγελματική σχολή και οχι λόγω σωματότυπου, αλλά ισως δεν ειχε ακόμη το επίπεδο τεχνικής που χρειαζόταν.
ποιός ξέρει;

ismeni
29-09-09, 22:13
κι εγώ τον άκουσα και πολύ προβληματίστηκα..βέβαια τόνισε δέκα φορές ότι αυτά τα αθλήματα που επηρεάζουν αρνητικά είναι η ενόργανη και τα βάρη!το μπαλέτο το ανέφερε αλλά δεν το τόνισε..η ρυθμική δεν αναφέρθηκε...τι σημαίνει αυτό;

υπάρχει διαφορά: αθλητισμός - τέχνη

οταν κάνεις πρωταθλητισμό τότε καταπονείται το σώμα, οπως ειπες, στην ενόργανη και στα βάρη περισσότερο. σε αυτά τα αθλήματα ειναι μικροκαμομένοι οι αθλητές. στη ρυθμική θελουν ψιλόλογνα κορμιά και στο μπαλέτο... δεν επιλέγουμε με το υψος.

no doubt
30-09-09, 15:09
ναι, υπάρχουν περιπτώσεις τραυματισμών στο μπαλέτο, αλλά οταν η ασκηση είναι καθημερινή και σε επαγγελματικό επίπεδο. 65 χρόνια που ειναι δασκάλα η μητέρα μου και 16 χρόνια που διδάσκω εγώ, δεν μας εχει τραυματιστεί παιδί.
ισως γιατί η ασκηση που προσφέρουμε είναι η σωστή για την κάθε ηλικία και δεν καταπονούμε τους μυες και τις αρθρώσεις των παιδιών με ασκήσεις που δεν είναι ετοιμά σωματικά να τις κάνουν.
γιατί υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις... των δασκάλων.

Έδωσες μόνη σου την απάντηση. Ευχαριστώ!

ismeni
30-09-09, 22:56
Έδωσες μόνη σου την απάντηση. Ευχαριστώ!

απάντηση σε ποιόν; στον παιδίατρο που βγηκε στο πρωινάδικο και είπε ότι είπε;
ξέρω πιο είναι το σωστό γιατί αυτή είναι η δουλειά μου και ενημερώνω όσους δεν γνωρίζουν.
δεν σε καταλαβαίνω τι εννοείς; και γιατί με ευχαριστείς;

alan
04-10-09, 03:43
ναι μωρέ... τέτοια κάνουνε (χεράκια, στροφούλε, περπάτημα, τρέξιμο κλπ κλπ). ρυθμική λένε, αλλά δεν είναι ρυθμική γυμναστική είναι ρυθμική- ρυθμός. ή αλλιώς μουσικοκινητική που λένε. χρησιμοποιούνε τις δύο αυτές λεξεις όταν αφορά σε παιδιά μικρης ηλικίας. υπάρχει μεγάλη σύγχηση μεταξύ των δύο αυτών εννοιών- μαθημάτων.

καλησπέρα. Επειδή έχω σπουδάσει μουσικός και ειδικά μουσικοκινητική θα ήθελα να σου πω οτι αν στον σχολείο της θεωρούν αυτά τα δύο το ίδιο δεν έχουν ούτε μικρή γνώση του αντικειμένου. Δλδ το γεγονός οτι είτε κάνοντας μουσικοκινητική είτε κάνοντας μπαλέτο είτε ρυθμική μαθαίνεις ρυθμό δεν σημαίνει οτι μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Στην μουσικοκινητική τα παιδιά μαθαίνουν ρυθμό, χρωματισμούς δλδ χαμηλόφωνο και δυνατό ήχο (κρεσέντο ντιμινουέτο), δραματοποιηση με ήχους, πρωτη επαφή με οργανα όπως κρουστα (τυμπανάκι, μαρακες, ντέφι κλπ), ξυλόφωνο, μεταλώφωνο και την ίδια τους την φωνή. Μαθαινουν βέβαια και να τα συνδυάζουν. Οπως καταλαβαίνεις δεν μιλάμε για το ίδιο εκπαιδευτικό προγραμμα. Ολα τούτα στα λέω ώστε να μην πληρώνεις εξτρα χρήματα για πράγματα που δεν γίνονται όπως πρέπει ;)

alan
04-10-09, 04:13
Θα συμφωνήσω με τους προλλαλησαντες και απλά να πω και εγω την αποψή μου πανω στο θεμα.έκανα πανω απο 10 χρονια πρωταθλητισμο στην ρυθμικη γυμναστικη,ημουνα στην εθνικη ομαδα και εκτος αυτου έχω δουλεψει και για 5 χρονια στον Πανελληνιο γυμναστικο σύλλογο στο αγωνιστικο τμημα της ρυθμικής.τωρα πλεον ..................................................,μαθαινει να συνεργαζεται να πειθαρχει-για μενα το σημαντικοτερο-και εκτος αυτου αν ξεκινησει σε μικρη ηλικια -ιδανικη ηλικια απο 4χρονων -το βοηθαει να αποκοπει λιγο και απο την ποδια της μαμας -τα έβλεπα στο συλλογο-και μετα να μπορεσει να ενταχθει στο σχολειο πιο ευκολα.
αυτα ειχα να πω
:wink:

καλησπέρα
είσαι πολυ διαφωτιστική. θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: απευθυνθηκα στον Πανελλήνιο για ρυθμική και επειδή η μικρή μου συμπληρώνει τα 4 τον Ιανουάριο μου αρνήθηκαν την εγγραφή λεγοντάς μου να γραψω την μικρούλα μου τα Χριστούγεννα. Τους εξήγησα οτι το παιδί μου είναι μοναχοπαίδι και χωρίς επαφή με παιδικο σταθμό και φοβάμαι μήπως το δυσκολέψει το οτι θα μπει σε μια "δεμενη" ομάδα που θα έχει την ρουτίνα της και τις φιλίες της και .... μου το έκλεισαν (το τηλεφωνο εννοώ).

Θέλω λοιπόν την γνώμη σου: να μπει στην ομάδα στο μέσο της σχολικής χρονιάς?
είναι τοοοοσοοοο προβλημα αυτοι οι 3 μήνες ?(χωρις να θέλω να γίνω κουκουβάγια:-P κατα τα λεγόμενα του παιδιάτρου είναι και ψιλή για την ηλικία της και εξαιρετική η ομιλία της) Επίσης ήδη την εγραψα μπαλέτο και συμμετέχει με μεγάλη χαρά και η δασκάλα είναι ευχαριστημένη πραγμα που με κάνει να σκεφτομαι αρνητικά για τον Πανελλήνιο.
ευχαριστω για τον χρόνο σου:-D
ευχομαι πάντα τα καλύτερα

ismeni
04-10-09, 09:20
Επίσης ήδη την εγραψα μπαλέτο και συμμετέχει με μεγάλη χαρά και η δασκάλα είναι ευχαριστημένη πραγμα που με κάνει να σκεφτομαι αρνητικά για τον Πανελλήνιο.
ευχαριστω για τον χρόνο σου:-D
ευχομαι πάντα τα καλύτερα

καλημέρα
εφ' οσον εισαι ευχαριστημένος με το μπαλέτο, συνέχισε εκεί.
να σε ρωτήσω... σε ποια σχολή την έγραψες;
ευχαριστώ

alan
05-10-09, 19:34
καλημέρα
εφ' οσον εισαι ευχαριστημένος με το μπαλέτο, συνέχισε εκεί.
να σε ρωτήσω... σε ποια σχολή την έγραψες;
ευχαριστώ

μένω στο κέντρο και την έγραψα στην σχολή της Παναγιώτας Κυρέλη ALL THAT DANCE. Είναι γλυκομίλητη και ευγενική και η Ελενα αρνείται να φύγει μόλις τελειώσει το μαθημα. Επειδή είσαι στο χώρο εαν γνωρίζεις κάτι θα ήθελα να με ενημερώσεις. και πάλι σε ευχαριστώ

ismeni
05-10-09, 22:12
μένω στο κέντρο και την έγραψα στην σχολή της Παναγιώτας Κυρέλη ALL THAT DANCE. Είναι γλυκομίλητη και ευγενική και η Ελενα αρνείται να φύγει μόλις τελειώσει το μαθημα. Επειδή είσαι στο χώρο εαν γνωρίζεις κάτι θα ήθελα να με ενημερώσεις. και πάλι σε ευχαριστώ

καλησπέρα
δυστυχώς δεν τη γνωρίζω τη κυρία Κυρέλη.
διάβασα ομως ενα βιογραφικό της. διδάσκει στη σχολή της τα δυο πιο διαδεδομένα και πιο σωστά, κατά τη γνώμη μου, συστήματα διδασκαλίας στο μπαλετο και στο μοντένρο και είναι πολύ ευχάριστο αυτό. πολύ σωστή επιλογή!
δεν την ήξερα τη σχολή και χαίρομαι που πηγαίνεις εκεί την Έλενα και περνάει καλά και της αρέσει. σε ποιο τμήμα είναι η έλενα;

Ντέμπορα
05-10-09, 22:32
Αγαπητή Ισμήνη πριν κανένα μήνα σου έστειλα μήνυμα σχετικά με το τι μου είπαν στις σχολές που μου πρότεινες αλλά δεν πήρα απάντηση. Το έλαβες ? :confused:Στείλε μου σε παρακαλώ π.μ
Ευχαριστώ

ismeni
05-10-09, 22:45
Αγαπητή Ισμήνη πριν κανένα μήνα σου έστειλα μήνυμα σχετικά με το τι μου είπαν στις σχολές που μου πρότεινες αλλά δεν πήρα απάντηση. Το έλαβες ? :confused:Στείλε μου σε παρακαλώ π.μ
Ευχαριστώ

πήγατε στη φιλη μου την ελένη κακαβα; τι σου είπε;

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
06-10-09, 00:13
Nα πω πάλι τον πόνο μου! Ανοιξα αυτό το post γιατί και εγώ ήθελα να πεισθώ ότι δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα με ρυθμική - μπαλέτο και πράγματι πείστηκα. Στον παιδικό όμως δε μαζευτηκαν αρκετά κοριτσάκια για ρυθμική και έτσι δε θα κάνουν φέτος. Πήγα λοιπόν στο Δήμο και ρώτησα και οι ώρες που κάνουν ρυθμικομπαλέτο (και έμαθα καλά λόγια) είναι 4;00 το μεσημέρι. Και ρωτώ (εσάς, εκεί δε ρώτησα): σε ποιον απευθύνονται; Μόνο στις μανούλες που δεν εργάζονται; γιατί μόνο αυτές θα μπορούν να πηγαίνουν εκεί τέτοια ώρα τα κοριτσάκια τους. Σχολάω από το κέντρο της Αθήνας στις 4:00 αλλά και στη περιοχή μου να δουλευα πάλι δε θα προλάβαινα. Εχω σκάσει γιατί ταυτόχρονα με τη μικρή θα μπορούσα να κάνω και εγώ γυμναστική (σε άλλο τμήμα βέβαια). Τέλος πάντων, του χρόνου! ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΣΚΑΣΕΙ!!!!!!!!!!!!

ismeni
06-10-09, 09:23
Nα πω πάλι τον πόνο μου! Ανοιξα αυτό το post γιατί και εγώ ήθελα να πεισθώ ότι δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα με ρυθμική - μπαλέτο και πράγματι πείστηκα. Στον παιδικό όμως δε μαζευτηκαν αρκετά κοριτσάκια για ρυθμική και έτσι δε θα κάνουν φέτος. Πήγα λοιπόν στο Δήμο και ρώτησα και οι ώρες που κάνουν ρυθμικομπαλέτο (και έμαθα καλά λόγια) είναι 4;00 το μεσημέρι. Και ρωτώ (εσάς, εκεί δε ρώτησα): σε ποιον απευθύνονται; Μόνο στις μανούλες που δεν εργάζονται; γιατί μόνο αυτές θα μπορούν να πηγαίνουν εκεί τέτοια ώρα τα κοριτσάκια τους. Σχολάω από το κέντρο της Αθήνας στις 4:00 αλλά και στη περιοχή μου να δουλευα πάλι δε θα προλάβαινα. Εχω σκάσει γιατί ταυτόχρονα με τη μικρή θα μπορούσα να κάνω και εγώ γυμναστική (σε άλλο τμήμα βέβαια). Τέλος πάντων, του χρόνου! ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΣΚΑΣΕΙ!!!!!!!!!!!!

καλημέρα παρασκευη13
σε ενδιαφέρει κάποια ιδιωτική σχολή (και όχι ο δήμος);
αν ναι, θύμησέ μου περιοχή, να το ψάξουμε...

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
06-10-09, 09:35
καλημέρα παρασκευη13
σε ενδιαφέρει κάποια ιδιωτική σχολή (και όχι ο δήμος);
αν ναι, θύμησέ μου περιοχή, να το ψάξουμε...

Σου στέλνω π.μ. τις περιοχές ενδιαφέροντός μου, ευχαριστώ για όλα ismeni!

katerina2
06-10-09, 11:09

Πιστεύω πάντως ότι ένα "χεστήριο" γράμμα οφείλεις να το στείλεις στο Δήμο σου και να τονίσεις ότι για αυτό το λόγο θα μαυρίσεις το σημερινό δήμαρχο στις επόμενες εκλογές.

ismeni
06-10-09, 11:18
Πιστεύω πάντως ότι ένα "χεστήριο" γράμμα οφείλεις να το στείλεις στο Δήμο σου και να τονίσεις ότι για αυτό το λόγο θα μαυρίσεις το σημερινό δήμαρχο στις επόμενες εκλογές.

δεν ευθύνεται ο δήμαρχος για το ημερήσιο πρόγραμμα των σχολών χορού. οι σχολές χορού των δήμων είναι νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου και έχουν καλυτεχνικές διευθύντριες που τις διευθύνουν και διοικητικά συμβούλια. και πάλι οι προεδροι των ΔΣ δεν εχουν πρόσβαση στο πρόγραμμα των σχολών.
αλλά... "χεστήριο" γράμμα; γιατί; αφού υπάροχουν εναλλακτικές λύσεις οπως οι ιδιωτικές σχολές μπαλέτου.

alan
06-10-09, 23:40
καλησπέρα
σε ποιο τμήμα είναι η έλενα;

ελπίζω οτι το θυμάμαι σωστά αλλιώς θα σου προσφέρω στιγμές γέλιου:
grand 1

(και αν το θυμαμαι σωστά γιατι τα "στρουμφακια" ειναι στο grand και οχι στο petit? ε? ):rolleyes:

ismeni
07-10-09, 09:14
ελπίζω οτι το θυμάμαι σωστά αλλιώς θα σου προσφέρω στιγμές γέλιου:
grand 1

(και αν το θυμαμαι σωστά γιατι τα "στρουμφακια" ειναι στο grand και οχι στο petit? ε? ):rolleyes:

GRADE 1 (πρώτη τάξη με άλλα λόγια. διαβάζεται "γκρέιντ")
μια χαρά είστε!

italy
07-10-09, 22:12
εγω περσυ αλλα και φετος την στελνω στην Τσαφουλια κι ειμαι πολυ πολυ ευχαριστημενη βεβαια της αρεσει και της ιδιας:-Dκαι να φανταστεις οτι η κορουλα μου τον Νοεμβρη θα γινει 4 ετων ξεκινησε απο μικρη.....:lol:

yola
23-10-09, 15:21
Ξέρετε καμία καλή σχολή στα Μελίσσια-Κηφισιά-Νέα Ερυθραία?
Συμφωνείτε να την αρχίσω την μικρή μου του χρόνου που θα είναι 3 ή να περιμένω τα 4? Έχει σωματάκι με καλές αναλογίες και όταν της λέω κάνε μπαλέτο σηκώνει χέρια και πόδι και μας αρέσει πολύ που έχει μπει σιγά σιγά στο κλίμα του χορού έστω και μωρουδιακά. Είναι δικό μου απωθημένο που δεν πήγα μικρή παρά με έγραψαν κιθάρα και μουσική κάτι στο οποίο δεν διέπρεψα όσο θα ήθελαν οι γονείς μου γιατί ήταν το όνειρο της μάνας μου. Αν δω ό,τι δεν τραβάει θα την κόψω και δεν θα την πιέσω να κάνει κάτι που δεν της αρέσει.

φραγκισκος
16-02-10, 22:18
Καλησπερα σας με λενε Φραγκισκο και εχω 2 κορες.Η μεγαλη την λενε Αννα και το σεπτεμβριο ειναι να παει προνηπιο.Θελω ομως να τη γραψω και σε μια δραστηριοτητα.Εγω θελω κολυμβητηριο κατι ομως που απεχθανεται η γυναικα μου.Μετα λεμε για μπαλετο ή χορο.Ειληκρινα δε ξερω τι θα ωφελησει το παιδι.Ευτηχως ειναι πολυ καλοπροαιρετη και οτι βλεπει θελει να το κανει.
Βοηθηστε με σας παρακαλω.Πειτε μου τη γνωμη σας. Ευχαριστω!!

kiknaki
16-02-10, 23:49
Φραγκίσκε καλησπέρα,

Η γνώμη μου είναι να γραψετε το παιδί σας στην δραστηρίοτητα εκείνη που αγαπάει και θέλει περισσότερο. Αν πάλι δεν έχει κάποια ιδιαίτερη προτίμηση τότε κάντε εσείς την αρχή και στην πορεία θα δείτε αν το παιδί σας θα ανταπόκρινεται με ευχάριστη διάθεση και επιθυμία διαφορετικά ξεκινάτε κάτι νέο και διακοπτετε την παλιά δραστηριότητα. Με τον τρόπο αυτό πιστεύω θα δείτε σε τι έχει κλίση που λέμε το παιδάκι σας.
Τώρα όσον αφορά με την δραστηριότητα και ποια να διαλέξετε εγώ θα σου πω οτι είμαι υπερ της οποιαδήποτε δραστηρίοτητας που έχει σχέση με το γύμνασμα του σώματος είτε αυτή είναι κολύμβηση είτε χόρός ή γυμναστική αφού δεν ξεχνάμε και τι λέγανε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι..."νους υγιής εν σώματι υγιή". Γι'αυτό λοιπόν μην αναρωτιέσαι αν θα ωφεληθεί το παιδάκι σου από το χορό/μπαλέτο γιατί κατά τη γνώμη μου τα ίδια ευεργετικά ωφέλη θα έχουν όπως αυτά της κολύμβησης.
Ελπίζω να σε βοήθησα.:)

mamina
17-02-10, 00:16
Καλησπέρα σε όλους,

Μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει για το κόστος του να πάει κάποιο κοριτσάκι μπαλέτο ??

Ευχαριστώ

zouli
18-02-10, 13:45
Ενδιαφέρομαι και εγώ για τη μικρή μου, έκλεισε τα 3 εδώ και 2 μήνες, μένω Γέρακα αλλά δεν έχει πολλές σχολές, βρήκα μια προσφατα, είδα τον χώρο, λειτουργεί με το αγγλικό σύστημα και απο τιμές 2 φορές την εβδομάδα 65 ευρώ το μήνα + 40 η στολή + 55 η εγγραφή + 80 αν το παιδί το Μαίο το στείλω σε μια εκδήλωση της σχολής στον θέατρο Μπροντογουεϊ..... Νομίζω οτι στους χαλεπούς καιρούς που διανύουμε είναι πολλά. Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη των δασκάλων χορού που έχουμε στο φορουμ.

demi
18-02-10, 14:03
ΣΑΝ φυιοθεραπευτρια με ειδικοτητα τις αθλητικες κακωσεις θα ελεγα το εξης...
το κολυμπι ειναι οτι καλυτερο για αυτες τις ηλικιες...
αν το παιδι ειναι αρνητικο και παντα σεβομενοι τις επιθυμιες του παιδιου θα προτιμουσα μιας ηπιας μορφης εκγυμναση και οχι ακροτητες οπως ενοργανη και μπαλετο οπου εχουμε μεγαλες επιβαρυνσεις και τραυματισμους..
βεβαια καθε μανα εχει τις δικες τις βλεψεις οποτε αν επιθυμει πρωταθλητισμο σαφως και θα παμε σε αλλες επιλογες..

demi
18-02-10, 14:05
απλα να σημειωσω οτι καθε επιλογη εχει το τιμημα της..
εχω δει πρωταθλητριες σακατεμενες σε ηλικια 14 ετων (ενοργανης)που ξυπνουσαν το πρωι και επρεπε να περασουν 15 λεπτα για να πατησουν στα ποδια τους αλλα η εισαγωγη στα τεφαα ηταν βεβαιη...

Ε1976
18-02-10, 14:13
ξερετε καμια καλη σχολη για χορο-μπαλετο στις περιοχες Ραφηνα, Λουτσα, Πικερμι?

φραγκισκος
19-02-10, 01:45
Καλησπέρα σε όλους,

Μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει για το κόστος του να πάει κάποιο κοριτσάκι μπαλέτο ??

Ευχαριστώ
καλησπερα προχτες πηγα και ρωτησα σε σχολη και ειναι 80 εβρω μαζι μετην εγραφη και μετα 55 εβρω καθε μηνα .Κανει 3 φορες την εβδομαδα εξαρταται ομως το επιπεδο που θα παει το κοριτσακι σου.Η δικια μου ειναι 4 και θα παει στους αρχαριους.Ελπιζω να βοηθησα.

φραγκισκος
19-02-10, 01:47
Φραγκίσκε καλησπέρα,

Η γνώμη μου είναι να γραψετε το παιδί σας στην δραστηρίοτητα εκείνη που αγαπάει και θέλει περισσότερο. Αν πάλι δεν έχει κάποια ιδιαίτερη προτίμηση τότε κάντε εσείς την αρχή και στην πορεία θα δείτε αν το παιδί σας θα ανταπόκρινεται με ευχάριστη διάθεση και επιθυμία διαφορετικά ξεκινάτε κάτι νέο και διακοπτετε την παλιά δραστηριότητα. Με τον τρόπο αυτό πιστεύω θα δείτε σε τι έχει κλίση που λέμε το παιδάκι σας.
Τώρα όσον αφορά με την δραστηριότητα και ποια να διαλέξετε εγώ θα σου πω οτι είμαι υπερ της οποιαδήποτε δραστηρίοτητας που έχει σχέση με το γύμνασμα του σώματος είτε αυτή είναι κολύμβηση είτε χόρός ή γυμναστική αφού δεν ξεχνάμε και τι λέγανε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι..."νους υγιής εν σώματι υγιή". Γι'αυτό λοιπόν μην αναρωτιέσαι αν θα ωφεληθεί το παιδάκι σου από το χορό/μπαλέτο γιατί κατά τη γνώμη μου τα ίδια ευεργετικά ωφέλη θα έχουν όπως αυτά της κολύμβησης.
Ελπίζω να σε βοήθησα.:)
Ευχαριστω παρα πολυ!! Βοηθησες και πολυ μαλιστα!!!:lol:

μαρακι_καλαματα
26-08-10, 02:01
Γεια σας ηθελα να ρωτησω αν γινετε να ξεκινησω ρυθμικη..ειμαι 13 χρονων ειμαι λιγο παxoyloyla αλλα εχω ευληγησια.....μηπως ξερει καποιος αν μπορω να παω η' οχι??

ευχαριστω πολυ :D

ismeni
26-08-10, 19:44
Γεια σας ηθελα να ρωτησω αν γινετε να ξεκινησω ρυθμικη..ειμαι 13 χρονων ειμαι λιγο παxoyloyla αλλα εχω ευληγησια.....μηπως ξερει καποιος αν μπορω να παω η' οχι??

καλύτερα να ρωτήσεις στον συλλογο που θελεις να ξεκινήσεις, αν παίρνουν παιδιά 13 χρονών. εμεις οτι και να σου πούμε... ψέμματα θα ναι.
παρ' όλο που πιστέυω οτι καλύτερα θα ηταν να ξεκινήσεις μοντερνο ή συγχρονο χορό.

Baby A
26-08-10, 20:58

κοριτσι μου τι εννοεις παχουλουλα; λεω τωρα εγω εσεις τα παιδακια εχετε χασει λιγο την αισθηση του κανονικου σε σχεση με την εικονα ενος σωματος, χωρις να φταιτε εσεις αλλα τα προτυπα που σας σερβιρουν! ελπιζω να μην εχεις αδικα μεσα στο μυαλουδακι σου λαθος εικονα για τον εαυτο σου. ποιος σου ειπε κατι τετοιο;

Ellemphriem
26-08-10, 21:51
Περνουν. Μπορεις και θα σου κανει και καλο. Εκανα μπαλετο 15 χρονια και ρυθμικη 7....δεχονται ολες τις ηλικιες σε διαφορετικα φυσικα τμηματα. Ξεκινα. Ποτε δεν ειναι αργα.

kassy
26-08-10, 22:12
βρε παιδια μια που έγινε κουβεντα,
μηπως έχετε καμιά ιδέα για ρυθμική στην ανατολική θεσσαλονική για τα κορίτσια μας?
μονο μπαλέτο έχει εδω τριγύρω.
Σημείωση: οταν λέω ανατολική εξαιρώ τη μίκρα που μου πέφτει λίγο μακρία

antu
26-08-10, 23:32
kassy επειδη σημερα εψαχνα και εγω κατι σε μουσικοκινητικη - μπαλετο βρηκα επιτελους μια σχολη που λεει οτι εχει και ρυθμικη ειναι τησ Μπεττυ Βυτιναρου διευθ. καθ χατζηδακη 13 ( ειναι διπλα στον αγ.Ελευθριο στη νομαρχια) τηλ 2310427647 εγω θα παω αυριο να ρωτησω. Επισης δεν και στο δημο καλαμαριας εχει καποια προγραμματα, στον Δημο θεσσαλονικησ και στην Χανθ( αλλα ειναι λιγο ακριβη)

kassy
27-08-10, 09:11
kassy επειδη σημερα εψαχνα και εγω κατι σε μουσικοκινητικη - μπαλετο βρηκα επιτελους μια σχολη που λεει οτι εχει και ρυθμικη ειναι τησ Μπεττυ Βυτιναρου διευθ. καθ χατζηδακη 13 ( ειναι διπλα στον αγ.Ελευθριο στη νομαρχια) τηλ 2310427647 εγω θα παω αυριο να ρωτησω. Επισης δεν και στο δημο καλαμαριας εχει καποια προγραμματα, στον Δημο θεσσαλονικησ και στην Χανθ( αλλα ειναι λιγο ακριβη)

την ξέρω αυτή τη σχολή είναι μπαλέτο για τα μικρά. Φοβερή η κα Μπέτυ!!

ismeni
27-08-10, 10:30
βρε παιδια μια που έγινε κουβεντα,
μηπως έχετε καμιά ιδέα για ρυθμική στην ανατολική θεσσαλονική για τα κορίτσια μας?
μονο μπαλέτο έχει εδω τριγύρω.
Σημείωση: οταν λέω ανατολική εξαιρώ τη μίκρα που μου πέφτει λίγο μακρία

την ξέρω αυτή τη σχολή είναι μπαλέτο για τα μικρά. Φοβερή η κα Μπέτυ!!

οταν ειναι σχολή μπαλέτου αναγνωρισμένη από το κράτος δεν επιτρέπεται να εχει ρυθμική (ούτε latin χορούς) με την εννοια της αγωνιστικής (μπάλλες, κορδέλες, στεφάνια, κορίνες, σχοινάκι). ρυθμική σε σχολή μπαλε΄του λεμε την προπαιδέια μπαλέτου, ρυθμική= ρυθμός.
στην ιστοσελίδα www.sisxe.com θα βρειτε αναγνωρισμένες σχολές μπαλέτου. οχι ομως οτι δεν υπάρχουν κι αλλες. πολλες σχολές αναγνωρισμένες υπάρχουν που ομως δεν ειανι μελη του σωματειου.
προσωπικα μπορω να σας προτεινω σχολες μπαλετου στη θεσσαλονίκη, κυριως που διδάκσουν το αγγλικο σύστημα εκπάιδευσης μπαλέτου rad.

αν θελετε ρυθμική αγωνιστική, προτιμηστε αθλητικούς συλλόγους με διακρίσεις...

ΧΑΝΘ! πολύ καλή σχολή. η έλενα ιωάννου καταπληκτική δασκάλα.

antu
27-08-10, 10:53
ismeni εγω ξαχνω εγω και ποσο καιρο μια σχολη που κανει μουσικοκινητικη ή κατι που να ειναι για παιδια 3 ετων και δεν μπορω να βρω τιποτα. Ασε που ειναι και πανακριβες. Το θεμα ειναι οτι οι σχολεσ που βγαζει το σαιτ π0ου εδωσε ειναι ολεσ αρκετα μακρια και δεν εχει και χορο για να παρκιν. kassy μιλησα με την κα Μπεττυ θα παω απο εκει αλλα μου φανικε λιγο ακριβη για τα δικα μου οικονομικα

ismeni
27-08-10, 15:20
ismeni εγω ξαχνω εγω και ποσο καιρο μια σχολη που κανει μουσικοκινητικη ή κατι που να ειναι για παιδια 3 ετων και δεν μπορω να βρω τιποτα. Ασε που ειναι και πανακριβες. Το θεμα ειναι οτι οι σχολεσ που βγαζει το σαιτ π0ου εδωσε ειναι ολεσ αρκετα μακρια και δεν εχει και χορο για να παρκιν. kassy μιλησα με την κα Μπεττυ θα παω απο εκει αλλα μου φανικε λιγο ακριβη για τα δικα μου οικονομικα

μπορώ να σας δωσω κι αλλες διευθυνσεις σχολών. σας ειπα δεν ειναι ολες οι σχολες τις ελλαδας γραμμένες στο σωματειο (για νομιμες μιλάω). οι σχολες μπαλέτου στα παιιδα προσχολικής ηλικίας διδάσκουν μουσικοκινητική- ρυθμική (ρυθμός) και δημιουργικο χορο.
σκετη μουσικοκινητική μπορείς να βρεις; στο ωδειο του νακα. πολύ καλα προγραμματα για παιδιά, τσιμπιμένα στην τιμή.

kassy
29-08-10, 13:20

antu που κοντα είστε? αν δεν κανω λαθος στη χεν χαριλαου εχει μπαλετα η/και ρυθμική με κόστος περίπου 50 ευρω?
αληθεια πόσο κοστίζει ο μήνας για τις σχολες μπαλέτου για τα μικρά και για πόσες φορες την εβδομάδα λέμε?
ααααα είναι και ακόμη μία εθν αντιστάσεως με αιγαίου, νομίζω πως ήταν σχετικά οικονομικότερη από άλλες [από μια μαμα το άκουσα] αν θες ρωτάω

ismeni
29-08-10, 14:01
μπορώ να σας προτέινω σχολές στη θεσσαλονίκη που οντως τα παιδιά σας θα μαθουν μπαλέτο με σωστη τεχνική. σε μικρες ηλικίες ξεκινάνε με μουσικοκινητική και δημιουργικό χορό.
τι ρυθμική θέλετε; δεν εχω καταλάβει...

antu
29-08-10, 18:17
να σας πω. επειδη εμενα η κορη μου δεν παει παιδικο ειπα να κανει κατι το απογευμα γιατι τωρα το χειμωνα θα ειναι λιγο δυσκολα αφου δεν θα μπορουμε να βγαινουμε μεχρι αργα εξω ( ασε που πιστευω οτι θα την βοηθησει να εξεικοιωθει με αλλα παιδακια). Οποτε ψαχνω στην ουσια μια απασχολησει ( γιατι και σε παιδοτοπουσ δεν παμε αφου δεν τις αρεσουν).Μουσικοκινητικη στη κ. Μπεττυ δεν ειναι ακομα ανοιχτα αλλα απο τα λεγομενα τις που μιλησαμε στο τηλ. μου ειπε ενα τρελλο κατα την γνωμη ποσο. Δεν ξερω αν εκανε λαθος ουτε και για ποσες φορες την εβδομαδα ειναι, αλλα ακομα και να δουλευα ( ασε που ειμαι ανεργη) δεν θα τα εδινα.( πανω απο 700 ολο το χρονο) δεν ειναι τρελλο? αλλα θα παω αο εκει να ρωτησω καλυτερα. Κασσυ η αλλη σχολη που λες πρεπει να ειναι αυτη πισω απο το Lidl θα παω αυριο την πηρα τηλ. αλλα δεν το σηκωνε) Ισμηνη αν μπορεις να μας προτεινες εσυ καμια καλοδεχουμενη Οσο για τον Δημο Θεσσαλονικης δεν εχει τιποτα για 3 ετων σε αντιθεση με τους δημους που ειναι στο δυτικα και τις καλαμαριας εχει μουσικοκινητικη απο 4 ετων και κολυμβηση που δεχονται και 3 ετων με 15 ευρω το μηνα ( 2 ωρες την εβδομαδα)

katerina2
29-08-10, 18:53
δεν ευθύνεται ο δήμαρχος για το ημερήσιο πρόγραμμα των σχολών χορού. οι σχολές χορού των δήμων είναι νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου και έχουν καλυτεχνικές διευθύντριες που τις διευθύνουν και διοικητικά συμβούλια. και πάλι οι προεδροι των ΔΣ δεν εχουν πρόσβαση στο πρόγραμμα των σχολών.
αλλά... "χεστήριο" γράμμα; γιατί; αφού υπάροχουν εναλλακτικές λύσεις οπως οι ιδιωτικές σχολές μπαλέτου.

Συγγνώμη αλλά μία εναλλακτική λύση επί πληρωμή δεν αποτελεί εναλλακτική λύση για μένα. Υποθέτω ότι τα μαθήματα σε σχολή του Δήμου θα είναι είτε δωρεάν είτε με συμβολική χρέωση. Αν κάνω λάθος, πάσσο.

ismeni
30-08-10, 11:01
Συγγνώμη αλλά μία εναλλακτική λύση επί πληρωμή δεν αποτελεί εναλλακτική λύση για μένα. Υποθέτω ότι τα μαθήματα σε σχολή του Δήμου θα είναι είτε δωρεάν είτε με συμβολική χρέωση. Αν κάνω λάθος, πάσσο.

η δημοι, απ' ότι ξέρω, οφειλουν να παρεχουν δωρεαν τις υπηρεσίες τους.
ομως... η πλειοψηφία δεν το κάνει.

vassokalo
03-09-10, 00:25
σήμερα έφαγα μια ψυχρολουσία με το μπαλέτχο.
Το είχαμε δει με την μικρή μου, 4 ετών, είχαμε πάει απ΄έξω...την είχα προετοιμάσει. που να φανταστώ?? 50€ εγγραφή και 72 ο μήνας? 2 ώρες την εβδομάδα για τόσο μικρά παιδιά?? έλεγα και εγώ έως 30€ την πάω ...παραπάνω δεν τα δίνω! που να ήξερα... πείτε μου...δεν είναι πολύ ακριβό?? η φίλη μου μου είπε ότι έχει 60 στην Λούτσα...και αυτό πολύ μου φαίνεται..έχουμε ξεφύγει λίγο?

το θέμα είναι ότι μου το πρότινε και η παιδίατρος γιατί το γόνατό της γυρνάει προς τα μέσα και η ίδια επιμένει να κάθεται w ( το λέω εκατό φορές την ημέρα ) και λόγω ύψους αρχίζει και καμπουριάζει...

Thaumataki
03-09-10, 15:59
σήμερα έφαγα μια ψυχρολουσία με το μπαλέτχο.
Το είχαμε δει με την μικρή μου, 4 ετών, είχαμε πάει απ΄έξω...την είχα προετοιμάσει. που να φανταστώ?? 50? εγγραφή και 72 ο μήνας? 2 ώρες την εβδομάδα για τόσο μικρά παιδιά?? έλεγα και εγώ έως 30? την πάω ...παραπάνω δεν τα δίνω! που να ήξερα... πείτε μου...δεν είναι πολύ ακριβό?? η φίλη μου μου είπε ότι έχει 60 στην Λούτσα...και αυτό πολύ μου φαίνεται..έχουμε ξεφύγει λίγο?

το θέμα είναι ότι μου το πρότινε και η παιδίατρος γιατί το γόνατό της γυρνάει προς τα μέσα και η ίδια επιμένει να κάθεται w ( το λέω εκατό φορές την ημέρα ) και λόγω ύψους αρχίζει και καμπουριάζει...
Oι τιμές είναι τραγικές!!! Εγώ έκανα 16 χρόνια μπαλέτο και ρυθμική, παράλληλα, και εκτός του ότι έμεινα κοντή ( 1,68 ), τα γόνατά μου, λόγω του μπαλέτου δε τα λες και ίσια.....:-D Όχι πως είμαι ''στραβοκάνης'', αλλά τέλος πάντων.... Γιατί δε την πας κολυμβητήριο;

ismeni
03-09-10, 21:23
Oι τιμές είναι τραγικές!!! Εγώ έκανα 16 χρόνια μπαλέτο και ρυθμική, παράλληλα, και εκτός του ότι έμεινα κοντή ( 1,68 ), τα γόνατά μου, λόγω του μπαλέτου δε τα λες και ίσια.....:-D Όχι πως είμαι ''στραβοκάνης'', αλλά τέλος πάντων.... Γιατί δε την πας κολυμβητήριο;

εχω καταλάβει καλά; θεωρείς οτι έμεινες κοντή από το μπαλέτο και οτι στραβωσαν τα πόδια σου από αυτό;
αν είναι ετσι, δε ισχυει κάτι τέτοιο σε καμιά περιπτωση.

δυστυχως υπάρχει αυτή η άποψη από τους γονείς που είτε δεν θελουν για κάποιο λόγο να κάνουν τα παιδιά μπαλέτο (κι ετσι τους λένε τη δικαιολογία "θα μείνεις κοντή") είτε γιατι ο κόσμος δεν ξέρει και δεν το ψάχνει το θέμα. Επίσης γιατι συγχέεται το μπαλετο με την ενόργανη. ναι, εκει επιδιώκουνε τα μικροκαμωμένα κορμάκια.
σε μια τάξη μπαλέτου θα ακούσεις πολύ συχνά "ψηλώστε" (pull up), "ισιωστε πλάτη". πώς λοιπόν ισιώνοντας την πλάτη, μένεις κοντός;
ούτε στραβώνουν τα πόδια. ούτε φουσκώνουν οι μύες. στο μπαλέτο διδάσκουμε τα παιδιά να μακραίνουν τους μύες και των ποδιών, αλλα και της πλάτης.

πόσο ψηλό θα γινει το παιδί και το τι σχήμα θα εχουν τα πόδια του, εξαρτάται από την κληρονομικότητα και ΟΧΙ τι εξωσχολική δραστηριοτητα για το σώμα του θα ακολουθήσει.

ας προχωρήσουμε μπροστα. ειμαστε στο ετος 2010!!!!!!!!!!!!!

Thaumataki
03-09-10, 22:04
εχω καταλάβει καλά; θεωρείς οτι έμεινες κοντή από το μπαλέτο και οτι στραβωσαν τα πόδια σου από αυτό;
αν είναι ετσι, δε ισχυει κάτι τέτοιο σε καμιά περιπτωση.

δυστυχως υπάρχει αυτή η άποψη από τους γονείς που είτε δεν θελουν για κάποιο λόγο να κάνουν τα παιδιά μπαλέτο (κι ετσι τους λένε τη δικαιολογία "θα μείνεις κοντή") είτε γιατι ο κόσμος δεν ξέρει και δεν το ψάχνει το θέμα. Επίσης γιατι συγχέεται το μπαλετο με την ενόργανη. ναι, εκει επιδιώκουνε τα μικροκαμωμένα κορμάκια.
σε μια τάξη μπαλέτου θα ακούσεις πολύ συχνά "ψηλώστε" (pull up), "ισιωστε πλάτη". πώς λοιπόν ισιώνοντας την πλάτη, μένεις κοντός;
ούτε στραβώνουν τα πόδια. ούτε φουσκώνουν οι μύες. στο μπαλέτο διδάσκουμε τα παιδιά να μακραίνουν τους μύες και των ποδιών, αλλα και της πλάτης.

πόσο ψηλό θα γινει το παιδί και το τι σχήμα θα εχουν τα πόδια του, εξαρτάται από την κληρονομικότητα και ΟΧΙ τι εξωσχολική δραστηριοτητα για το σώμα του θα ακολουθήσει.

ας προχωρήσουμε μπροστα. ειμαστε στο ετος 2010!!!!!!!!!!!!!
Κοντή έμεινα από τη ρυθμική κι αυτό μου το 'χει πει γιατρός, γιατί λόγω της άσκησης οι μύες ''τραυματίζονται'' ( κάπως έτσι μου το 'χε εξηγήσει ).
Τα γονατά μου ίσια δεν είναι, λόγω μπαλέτου και θυμάμαι τη δασκάλα πάντα μου κάνει έξτρα ασκήσεις για να ισιώνω τα γόνατά μου.
Τα οφέλη είναι αρκετά δε λέω...δεν ανέπτυξα σκολίωση, είναι ίσια η πλάτη μου και τα πόδια μου μια χαρά λεπτούλια είναι.
Κάθε άθλημα έχει θετικά και αρνητικά, όπως π.χ. η κολύμβηση σου ''ανοίγει'' τις πλάτες. Παρόλα ταύτα έχει άλλα οφέλη...
Το 2010 ή το 1910 δεν έχει καμία σχέση με τα θετικά ή τα αρνητικά που αποκομίζει κάποιος από κάποιο άθλημα.

ismeni
03-09-10, 23:17
Κοντή έμεινα από τη ρυθμική κι αυτό μου το 'χει πει γιατρός, γιατί λόγω της άσκησης οι μύες ''τραυματίζονται'' ( κάπως έτσι μου το 'χε εξηγήσει ).
Τα γονατά μου ίσια δεν είναι, λόγω μπαλέτου και θυμάμαι τη δασκάλα πάντα μου κάνει έξτρα ασκήσεις για να ισιώνω τα γόνατά μου.
Τα οφέλη είναι αρκετά δε λέω...δεν ανέπτυξα σκολίωση, είναι ίσια η πλάτη μου και τα πόδια μου μια χαρά λεπτούλια είναι.
Κάθε άθλημα έχει θετικά και αρνητικά, όπως π.χ. η κολύμβηση σου ''ανοίγει'' τις πλάτες. Παρόλα ταύτα έχει άλλα οφέλη...
Το 2010 ή το 1910 δεν έχει καμία σχέση με τα θετικά ή τα αρνητικά που αποκομίζει κάποιος από κάποιο άθλημα.

οταν οτιδήποτε γινεται στην υπερβολή του, ο πρωταθλητισμός ή αν εχεις φτασει σε επαγγελματικό επίπεδο και χορεύεις πολλές ώρες την ημέρα, σιγουρα υπάρχει καταπόνηση στους μύες κια γενικά στο σώμα σου.
οταν ομως ενα παιδάκι κάνει μπαλέτο 2 ώρες ή και 3 την εβδομάδα... εεεεεεεεεεε δεν παθαίνει τίποτα, παρα μόνο αν εχει την προδιάθεση! που και πάλι αυτο θα φανεί στην εφηβία του και μετά.
ούτε η ρυθμική γυμναστική (μπάλες, κορδέλες κλπ) σε αφήνει κοντή. ολες οι κοπέλες της ρυθμικής είναι ψυλόλιγνες, κάνουν μπαλέτο εκτός από την προπόνηση με τα όργανα και αυτό είναι χαρακτηριστικό του αθλήματος. ναι, τα κορίτσια της ενόργανης (δοκος, ιππος, ασυμετροι ζυγοί κλπ) ειναι μικροκαμωμένα. τα θελουν ετσι οπως ανέφερα κια τα κρατανε ετσι. και πάντα μιλάω για πρωταθλητισμό. στην υπερβολή του-πρωταθλητιμσός-ανοίγουν οι πλάτες στην κολύμβηση.
οταν λες στραβα πόδια; σχήμα Χ, σχήμα Ο, υπερεκτατικά; οι ασκήσεις που θα σου έδινε θα ηταν ενδυνάμωσης για να μπορείς να ισορροπέις και στην πρώτη ποζισιον να ενώνονται και τα γόνατα και οι φτέρνες, χωρις το ενα γοναταο να "καβαλάει" το άλλο! προσπαθούσε για τη σωστή σου σταση, όσο αφορά το μπαλέτο!!!!

Thaumataki
03-09-10, 23:24
οταν οτιδήποτε γινεται στην υπερβολή του, ο πρωταθλητισμός ή αν εχεις φτασει σε επαγγελματικό επίπεδο και χορεύεις πολλές ώρες την ημέρα, σιγουρα υπάρχει καταπόνηση στους μύες κια γενικά στο σώμα σου.
οταν ομως ενα παιδάκι κάνει μπαλέτο 2 ώρες ή και 3 την εβδομάδα... εεεεεεεεεεε δεν παθαίνει τίποτα, παρα μόνο αν εχει την προδιάθεση! που και πάλι αυτο θα φανεί στην εφηβία του και μετά.
ούτε η ρυθμική γυμναστική (μπάλες, κορδέλες κλπ) σε αφήνει κοντή. ολες οι κοπέλες της ρυθμικής είναι ψυλόλιγνες, κάνουν μπαλέτο εκτός από την προπόνηση με τα όργανα και αυτό είναι χαρακτηριστικό του αθλήματος. ναι, τα κορίτσια της ενόργανης (δοκος, ιππος, ασυμετροι ζυγοί κλπ) ειναι μικροκαμωμένα. τα θελουν ετσι οπως ανέφερα κια τα κρατανε ετσι. και πάντα μιλάω για πρωταθλητισμό. στην υπερβολή του-πρωταθλητιμσός-ανοίγουν οι πλάτες στην κολύμβηση.
οταν λες στραβα πόδια; σχήμα Χ, σχήμα Ο, υπερεκτατικά; οι ασκήσεις που θα σου έδινε θα ηταν ενδυνάμωσης για να μπορείς να ισορροπέις και στην πρώτη ποζισιον να ενώνονται και τα γόνατα και οι φτέρνες, χωρις το ενα γοναταο να "καβαλάει" το άλλο! προσπαθούσε για τη σωστή σου σταση, όσο αφορά το μπαλέτο!!!!
Έτσι όπως το θέτεις ναι, έχεις δίκιο. Εγώ ήμουν σε επίπεδο πρωταθλητισμού, αφού 16 χρόνια ασχολιόμουν με 3-4 ώρες προπόνησης ημηρεσίως!
Όταν λέω στραβα γόνατα, μη φανταστείς απελπισία ή πως κουτσαίνω ή πως είναι εμφανές...Εγώ που το ξέρω το καταλαβαίνω, τα γόνατά μου δε σμήγουν μεταξύ τους. Αυτό θέλω να πω.
Το να ασχοληθεί ένα παιδάκι 2-3 ωρες τη βδομάδα, σαφώς και δεν έχει επιπτώσεις. Αλλά σιγά-σιγά με τα χρόνια θα θελήσει να ασχοληθεί και περισσότερο. Εγώ για 2-3 ώρες ξεκίνησα 6 χρονών και έφτασα σε πρωταθλήματα και αγώνες....

ismeni
03-09-10, 23:37
έτσι είναι
οταν η ασκηση γινεται πολύωρη το σώμα καταπονείται. και στο μπαλέτο η πολύωρη άσκηση γίνεται τις περισσότερες φορές όταν αποφασίσει η μαθήτρια ή ο μαθητής να ασχοληθεί επαγγελματικά. για να ασχοληθείς επαγγελματικά, να σπουδάσεις χορό, πρεπει να εχεις τελειώσει το λύκειο.
στο λύκειο, λόγω του εκπαιδευτικού συστηματος, δεν ειανι πολλά τα παιδιά που αφιερώνουν πολλές ώρες στο μάθημα του μπαλέτου.

οσο αφορα το σχήμα των ποδιών σου, δεν ειανι στραβα, είναι πολύ σύνηθες. είναι τα πόδια Ο. η δασκάλα σου προσπαθούσε να δυναμώσει τους εσωτερικούς μύες (προσαγωγούς) για να ολοκληρώσει τη σωστη σταση γαι το μάθημα του μπαλέτου.

μην απαγοητεύονται λοιπον οι μανούλες που θελουν να ξεκινήσυν τα παιδακια τους μπαλέτο. είναι μια πολύ καλή ασκηση που γίενται συνήθεια για μια ζωή. το μπαλέτο ηλικιακά δεν εχει αρχή και τέλος. οποιοσδήποτε μπορέι να ξεκινήσει, οποτεδήποτε, αν το θελει. συγκριτικά με τα αθλήματα εννοω. σαν ασκηση είναι η καλύτερη για ολες τις ηλικίες!

hariskar
12-10-10, 17:42
Έχω ακούσει αρκετές φορές ότι τα παιδιά που κάνουν ενόργανη γυμναστική ή/και τραμπολίνο δεν ψηλώνουν πολύ. Ισχυει;

Ευχαριστώ

ismeni
12-10-10, 19:23
οταν αρχισει ο πρωταθλητισμός τα θελουν μικροκαμωμένα τα κορίτσια της ενόργανης οπότε και τα επιλέγουν. δεν ξερω αν η ασκηση που κάνουν τα κραταέι κοντά ή τα επιλέγουν απλώς.
ενόργανη εννοούμε δοκος ισορροπίας, ασύμετροι ζυγοί, ασκήσεις εδάφους και ίππος.

εχουμε ακόυσει και περι χαπιών που δίνουν για να μην ερθει η περίοδος ούτε να ψηλωσουν. δεν ξερω κατα πόσο ισχύει. ακόμη και η ελλειπής διατροφή μπορει να ευθύνεται για τη μη ανάπτυξη των κοριτσιών. κάποια προπονήτρια θα πρεπει να ενημερωσει υπεύθυνα.

δεν ξερω για το τραμπολίνο, απλώς μπορώ να υποθέσω πώς λόγω της άσκησης γυμνάζουν τους μύες των ποδιών με αποτέλεσμα τους "φουσκωμένους μηρούς".

evelinaki 07
28-08-11, 21:51
κοριτσια καλησπερα!!
εχω μια κορουλα 4 ετων και εχω μπει στην διαδικασια να ψαχνω καποια δραστηριοτητα για την μικρουλα μου οι επιλογες σε αυτην την ηλικια ειναι λιγες τι προτεινετε?ισχυουν ολα αυτα που λεγονται για την ρυθμικη οτι καταπονει το σωματακι τους??

EvaBar
28-08-11, 22:31
κοριτσια καλησπερα!!
εχω μια κορουλα 4 ετων και εχω μπει στην διαδικασια να ψαχνω καποια δραστηριοτητα για την μικρουλα μου οι επιλογες σε αυτην την ηλικια ειναι λιγες τι προτεινετε?ισχυουν ολα αυτα που λεγονται για την ρυθμικη οτι καταπονει το σωματακι τους??

Εγω έκανα σαν παιδί απο τα 4 μου μέχρι και τα 10 ρυθμική και δεν μπορώ να πω πως ένιωσα ποτέ καμία καταπόνηση. Μου άρεσε πάρα πολύ και το διασκέδαζα αφάνταστα! Εγινα αρκετά ευλύγιστη και πρέπει να πω πως ένα κομμάτι αυτης της ευλυγισίας δεν με έχει εγκαταλύψει ακόμα, παρ ότι δεν έχω κάνει και τίποτα για να το διατηρήσω. Βέβαια δεν πήγα ποτέ για πρωταθλητισμό. Νομίζω πως μόνο στην περίπτωση του πρωταθλητισμού καταπονείται το σώμα.

Σνουφελ μου
29-08-11, 01:15
Εγω ψηφιζω μπαλετο φανατικα!!!Εχω κανει πολλα χρονια κ ενα απο τα καλα του ειναι οτι μαθαινει να στηριζει πολυ καλα το σωμα κ να περπετα κ γενικα εχει παραπολλα οφελη.Να σκεφτεις οτι ολες οσες κανουνε πατιναζ η χορο στο νερο μεσα κανουνε μπαλετο.Το σωμα κ το στησιμο που εχει μια μπαλαρινα ειναι πολυ ιδιαιτερο κ πολυ ομορφο σε σχεση με οποιου αλλου αθληματος,ουτε της ρυθμικης...

ασχετο αλλα κολυμβηση δε σας εβδιαφερει?Ειναι ωραιο αθλημα

travellingmum
29-08-11, 08:21
νομιζω οτι στην ηλικια που ειναι η μικρη σου θα ωφεληθει εξισου και απο τα δυο....
Μην ξενχας επισης οτι στα 4 μπορει να ξεκινησει και καλλιτεχνικες δραστηριοτητες οπως ζωγραφικη ή μουσικη προπαιδεια

ismeni
29-08-11, 12:32
κοριτσια καλησπερα!!

ειμαι δασκάλα μπαλέτου
στα προσχολικά τμηματα κανουμεδημιουργικο χορο, μουσικοκινητικη αγωγη και ρυθμικη, αλλα με την εννοια του ρυθμου. οχι μπαλες, κορδελες, κορινες κλπ. ειναι πολύ μικρη για την αγωνιστικη ρυθμικη. συνηθως και καλο ειανι, οι συλλογοι τα παιρνουνε απο 6-7 χρονων. οντως καταπονειτε το σωμα τους, αλλα οταν αρχιζουν τους αγωνες και τον πρωταθλητισμο. πρεπει να εισαι πολυ πορωμένος γι αυτο...
προτεινω λοιπον σε σχολη μπαλετου να τη γραψεις.
πες μου περιοχη που σε βολευει να σου προτεινω την καλύτερη για τη μικρη σου!

nantiaki511
31-01-12, 16:27
Καλησπέρα! Μιας και βρήκα δασκάλα μπαλέτου, θέλω ν κάνω μία ερώτηση. Είμαι 19 χρονών και θα ήθελα να κάνω μαθήματα μπαλέτου γιατί το έχω καημό που δε με πήγαν μικρή... Είναι πολύ αργά; Θα βρω σχολές με τμήματα αρχαρίων ενηλίκων;

ismeni
31-01-12, 17:59
Καλησπέρα! Μιας και βρήκα δασκάλα μπαλέτου, θέλω ν κάνω μία ερώτηση. Είμαι 19 χρονών και θα ήθελα να κάνω μαθήματα μπαλέτου γιατί το έχω καημό που δε με πήγαν μικρή... Είναι πολύ αργά; Θα βρω σχολές με τμήματα αρχαρίων ενηλίκων;

μπορεις να ξεκινήσεις μπαλέτο και σιγουρα θα βρεις καποια σχολή που να εχει τμημα ενηλίκων αρχάρειο. αρκει να πας σε σχολή μπαλετου!

nantiaki511
31-01-12, 18:29
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

httst
31-07-12, 12:56
μπορεις να ξεκινήσεις μπαλέτο και σιγουρα θα βρεις καποια σχολή που να εχει τμημα ενηλίκων αρχάρειο. αρκει να πας σε σχολή μπαλετου!

:p Πολυ καλημερα...με λενε Σταθη εχω μια κόρη 4ετων και απο Σεπτέμβριο θέλω να τη γραψουμε με την γυναικα μου σε μπαλέτο. Και αυτο γιατι μονη το ζηταει...ISMENI βλεπω οτι εισαι απο βύρωνα γειτόνισσα..βασικα εσυ εχεις καποια σχολή??? διαβασα ολες σου τις σημειωσεις κα ιτις βρήκα ενδιαφέρον. Κατοικω Υμηττό θα με βόλευε Βύρωνα Παγκράτι....Σε ευχαριστώ...

scorpina75
01-08-12, 19:30
με ενδιαφέρει και μενα η μουσικοκινητική αγωγή για να στείλω την κόρη μου που θα είναι 3 από Σεπτέμβριο στην περιοχή μου (αρτέμιδα, ραφήνα , πικέρμι ή Νεα Μάκρη)Με ενδισφέρει να μην είναι πολύ ακριβή αλλά και να είναι κατιρτησμένοι οι καθηγητές μια και πρόκειται για μια πολύ τρυφερή ηλικία και μια και είναι πολύ σημαντικό το ξεκίνημα για κάθε δραστηριότητα

elisabeth
27-08-12, 10:43
εχετε υποψη σας καμια καλη σχολη μπαλετου στην ηλιουπολη?η κορη μου ειναι 3 χρονων.ευχαριστω!

Nancy79
03-09-12, 15:42
γνωριζει κανεις την σχολη χορου της αλικης διαμαντη στη γλυφαδα; ειναι καλη;

afroditi_
06-09-12, 21:32
γνωριζει κανεις την σχολη χορου της αλικης διαμαντη στη γλυφαδα; ειναι καλη;
καλησπερα κ απο εμενα θα ηθελα να μου συστησετε αν καποιος γνωριζει καμια καλη σχολη μπαλετου στην ευρυτερη περιοχη της Πατησιων δλδ Πατησια, Γαλατσι, Λαμπρινη η κορη μου ειναι 4 κ πιστευω πως θα της κανει πολυ καλο να ξεκινησει. Ευχαριστω.

rna
12-09-12, 11:01
καλησπερα κ απο εμενα θα ηθελα να μου συστησετε αν καποιος γνωριζει καμια καλη σχολη μπαλετου στην ευρυτερη περιοχη της Πατησιων δλδ Πατησια, Γαλατσι, Λαμπρινη η κορη μου ειναι 4 κ πιστευω πως θα της κανει πολυ καλο να ξεκινησει. Ευχαριστω.

Αφροδίτη, υπάρχουν σοβαρές σχολές στην περιοχή μας. Σου έστειλα πμ.

ismeni
12-09-12, 12:57
γεια σου Ρένα. Καλο φθινόπωρο , καλη σχολική χρονιά.

Νομίζω πώς θα συμφωνήσω μαζί σου, σε οτι προτείνεις στην Αφροδίτη.
Αν δεν καλυφθεί, μπορω να βοηθήσω.

rna
12-09-12, 14:36
γεια σου Ρένα. Καλο φθινόπωρο , καλη σχολική χρονιά.

Νομίζω πώς θα συμφωνήσω μαζί σου, σε οτι προτείνεις στην Αφροδίτη.
Αν δεν καλυφθεί, μπορω να βοηθήσω.

Ευχαριστώ Ισμήνη μου! Καλό φθινόπωρο και σε σένα και καλή σχολική χρονιά!! Στην κοπέλα προτείνω απλά ως μαμά και με την μέχρι τώρα άριστη εμπειρία που έχω απο την σχολή που πηγαίνουμε .

Εσύ σίγουρα θα μπορείς να την βοηθήσεις περισσότερο ως η πλέον ειδική στον τομέα του κλασικού χορού και αφού πω δημοσίως, ακόμα μια φορά, ότι η προσφορά σου στο θέμα αυτό είναι μεγάλη γιατί ακούραστα ενημερώνεις και λύνεις απορίες σε μαμάδες που έχουν μικρά κοριτσάκια και θέλουν να τα ξεκινήσουν μπαλέτο.

Rosoulita
13-09-12, 13:56
Η κόρη μου είναι 4 και είπα να τη στείλω μπαλέτο. Πήγα σε δύο σχολές στη γειτονιά και μου ζήτησαν 80 το μήνα η μία και 70 η άλλη. Τέτοιες τιμές παίζουν? Αν ναι τότε υπάρχει κρίση ή κοροϊδευόμαστε?

ilektra
14-09-12, 15:53
κοριτσια καλησπέρα, μηπως ξερετε αν η σχολη Ποσειδων Περιστεριου Ταεκβοντο Ρυθμικη-Μπαλετο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ 143 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ θεωρειται καλή?
ενδιαφερομαι για μπαλλετο για 4 ετων, μουσικοκινητικη στην ουσια.

ismeni
14-09-12, 16:20
κοριτσια καλησπέρα, μηπως ξερετε αν η σχολη Ποσειδων Περιστεριου Ταεκβοντο Ρυθμικη-Μπαλετο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ 143 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ θεωρειται καλή?
ενδιαφερομαι για μπαλλετο για 4 ετων, μουσικοκινητικη στην ουσια.

ο ποσειδων περιστερίου είναι αθλητικό σύλλογος, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΗ ΜΠΑΛΕΤΟΥ. αυτο σημαινει οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ απο το κράτος συμφωνα με το νομο για την "ιδρυση και λειτουργια ερασιτεχνικών σχολών χορού" και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να εχει τμήματα μπαλέτου.
πολυ ευχαρίστως να σε βοηθήσω να βρεις καποια σχολή μπαλέτου.

ilektra
14-09-12, 16:33
ισμηνη, σ' ευχαριστω, θα εκτιμουσα οποια συμβουλη σου

pchg
17-09-12, 08:46
ο ποσειδων περιστερίου είναι αθλητικό σύλλογος, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΗ ΜΠΑΛΕΤΟΥ. αυτο σημαινει οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ απο το κράτος συμφωνα με το νομο για την "ιδρυση και λειτουργια ερασιτεχνικών σχολών χορού" και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να εχει τμήματα μπαλέτου.
πολυ ευχαρίστως να σε βοηθήσω να βρεις καποια σχολή μπαλέτου.

Ισμήνη, καλημέρα και από εμένα. Σχετικά με την παραπάνω απάντησή σου έχω μια ερώτηση. Σκέφτομαι να γραψω την 4χρονη κόρη μου στον Γυμναστικό Αθλητικό Σύλλογο Χολαργού για μπαλέτο ή/και ρυθμική (αντίστοιχα τμήματα 4-6 χρ.) μιας και θα ήθελα να έρθει σε πρώτη επαφή, να δω αν της αρέσει, χωρίς να πληρώνω από αυτή την ηλικία πάνω από 60-70 ευρώ το μήνα, πιστεύεις ότι θα της κάνει κακό; Στο συγκεκριμένο σύλλογο ξέρω ότι γίνεται σοβαρή δουλειά εδώ και χρόνια στη ρυθμική και ενόργανη και τώρα τελευταία και αγων. aerobic, λες να μην είναι καλοί και στο μπαλέτο (φαντάζομαι ότι για να κάνουν αγων. ρυθμική εδώ και χρόνια, θα κάνουν και μπαλέτο, σωστά;). Μικρή έκανα στο σχολείο ρυθμική και μπαλέτο και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ismeni
17-09-12, 10:16
Ισμήνη, καλημέρα και από εμένα. Σχετικά με την παραπάνω απάντησή σου έχω μια ερώτηση. Σκέφτομαι να γραψω την 4χρονη κόρη μου στον Γυμναστικό Αθλητικό Σύλλογο Χολαργού για μπαλέτο ή/και ρυθμική (αντίστοιχα τμήματα 4-6 χρ.) μιας και θα ήθελα να έρθει σε πρώτη επαφή, να δω αν της αρέσει, χωρίς να πληρώνω από αυτή την ηλικία πάνω από 60-70 ευρώ το μήνα, πιστεύεις ότι θα της κάνει κακό; Στο συγκεκριμένο σύλλογο ξέρω ότι γίνεται σοβαρή δουλειά εδώ και χρόνια στη ρυθμική και ενόργανη και τώρα τελευταία και αγων. aerobic, λες να μην είναι καλοί και στο μπαλέτο (φαντάζομαι ότι για να κάνουν αγων. ρυθμική εδώ και χρόνια, θα κάνουν και μπαλέτο, σωστά;). Μικρή έκανα στο σχολείο ρυθμική και μπαλέτο και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

εχεις δικιο σε αυτο που λες για το οικονομικο και να δοκιμάσει πρώτα το παιδι εαν της αρεσεις, αλλα απο την αλλη, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ οι συλλογοι να εχουν μπαλέτο.
για ρυθμικη αγωνιστικη οπως και ενόργανη, θεωρω πώς ειναι μικρή σε ηλικία.

magmag
04-10-12, 11:30
Καλησπέρα,

Γνωρίζετε για τον Μοντέρνο χορό του ΔΑΙΣ Αμαρουσίου? Έχει και τμήμα μπαλέτου. Έχω μια κόρη σχεδόν 5 χρονών που έχει κάνει ήδη 2 χρόνια μπαλέτο στην σχολή ματευ.

ismeni
04-10-12, 12:05
Καλησπέρα,

Γνωρίζετε για τον Μοντέρνο χορό του ΔΑΙΣ Αμαρουσίου? Έχει και τμήμα μπαλέτου. Έχω μια κόρη σχεδόν 5 χρονών που έχει κάνει ήδη 2 χρόνια μπαλέτο στην σχολή ματευ.

εξαρταται ποια δασκάλα θα τους κάνει και τι εκπαιδευτικο συστημα ακολουθει.

η σχολή ματευ δεν εχει μοντερνο για να συνεχισει εκει; καλο θα ειναι να τα κανει παραληλα. και μπαλετο και μοντερνο για μια ολοκληρωμενη εκπαιδευση.

magmag
04-10-12, 12:23
Ι.S.T.D μου είπανε!
Δεν θέλω να συνεχίσει στην Ματευ με βολεύει καλύτερα το ΔΑΙΣ.

ismeni
04-10-12, 12:40
Ι.S.T.D μου είπανε!
Δεν θέλω να συνεχίσει στην Ματευ με βολεύει καλύτερα το ΔΑΙΣ.

ok τοτε. να πατε εκει!

magmag
04-10-12, 12:52
Ευχαριστώ Ισμήνη,

Η γνώμη σου μετράει

ismeni
05-10-12, 08:02
Ευχαριστώ Ισμήνη,

Η γνώμη σου μετράει

σ΄ευχαριστω!

Joanna-Gio-Kathrin
15-10-12, 12:20
Ισμήνη σου έχω στείλει μνμ.

Νατασούλα
16-10-12, 08:19
Καλημέρα. Η κορούλα μου παρακολουθεί μαθήματα μουσικοκινητικής αγωγής κλασσικού χορού εδώ και 1 μήνα περίπου με μια υπέροχη δασκάλα στην Ν. Αρτάκη Εύβοιας. Και πραγματικά θα ήθελα να ευχαριστήσω την Ισμήνη που με βοήθησε και μου πρότεινε τη συγκεκριμένη δασκάλα!!!!!!
Όπως θα δείτε και από το τικεράκι, δεν είναι ούτε καν 3 ετών. Στην αρχή πήγε για 2 φορές δοκιμαστικά, η δασκάλα μου είπε ότι μπορεί και να κάτσει, γιατί η μικρούλα μου έχει μεγάλη τρέλα με το χορό. Τελικά για να μην τα πολυλογώ, η κορούλα μου τα κατάφερε και μπήκε στο τμήμα...... Ακολουθεί όλες τις ασκήσεις, συνεργάζεται άριστα και το κυριότερο περιμένει πως και πως να έρθουν οι 2 αυτές μέρες της εβδομάδας για να πάει στο μάθημα!!!!!!! Και αυτά δεν είναι λόγια της δασκάλας, την έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια!!!!!!
Ένας από τους λόγους που την έστειλα (πέρα από την αγάπη της μικρής για το χορό) ήταν πως η κορούλα μου δεν έχει πατήσει καλά το ένα της ποδαράκι, γέρνει λίγο η πατούσα της προς τα μέσα. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα στη βάδιση, ούτε φαίνεται κάτι όταν φοράει παπούτσια (αλλά μόνο ξυπόλητη). Ωστόσο και ο παιδίατρος, αλλά και ο παιδορθοπεδικός που την εξέτασε, μου πρότειναν (εκτός από διάφορες άλλες συμβουλές) να γυμνάζεται με ήπιο τρόπο. Και το μπαλέτο είναι η κατάλληλη γυμναστική. Συγκεκριμένα μου είπε ο χορός γυμνάζει το σώμα, αλλά και την ψυχή!!!!!!

ismeni
16-10-12, 08:48
Καλημέρα. Η κορούλα μου παρακολουθεί μαθήματα μουσικοκινητικής αγωγής κλασσικού χορού εδώ και 1 μήνα περίπου με μια υπέροχη δασκάλα στην Ν. Αρτάκη Εύβοιας. Και πραγματικά θα ήθελα να ευχαριστήσω την Ισμήνη που με βοήθησε και μου πρότεινε τη συγκεκριμένη δασκάλα!!!!!!
Όπως θα δείτε και από το τικεράκι, δεν είναι ούτε καν 3 ετών. Στην αρχή πήγε για 2 φορές δοκιμαστικά, η δασκάλα μου είπε ότι μπορεί και να κάτσει, γιατί η μικρούλα μου έχει μεγάλη τρέλα με το χορό. Τελικά για να μην τα πολυλογώ, η κορούλα μου τα κατάφερε και μπήκε στο τμήμα...... Ακολουθεί όλες τις ασκήσεις, συνεργάζεται άριστα και το κυριότερο περιμένει πως και πως να έρθουν οι 2 αυτές μέρες της εβδομάδας για να πάει στο μάθημα!!!!!!! Και αυτά δεν είναι λόγια της δασκάλας, την έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια!!!!!!
Ένας από τους λόγους που την έστειλα (πέρα από την αγάπη της μικρής για το χορό) ήταν πως η κορούλα μου δεν έχει πατήσει καλά το ένα της ποδαράκι, γέρνει λίγο η πατούσα της προς τα μέσα. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα στη βάδιση, ούτε φαίνεται κάτι όταν φοράει παπούτσια (αλλά μόνο ξυπόλητη). Ωστόσο και ο παιδίατρος, αλλά και ο παιδορθοπεδικός που την εξέτασε, μου πρότειναν (εκτός από διάφορες άλλες συμβουλές) να γυμνάζεται με ήπιο τρόπο. Και το μπαλέτο είναι η κατάλληλη γυμναστική. Συγκεκριμένα μου είπε ο χορός γυμνάζει το σώμα, αλλά και την ψυχή!!!!!!

καλημερα
χαιρομαι παρα πολυ που σε βοηθησα.
και χαιρομαι επισης παρα πολυ για τα λόγια του γιατρού.
ευτυχως! επιτέλους, ενας ανθρωπος που ξερει και μιλάει σωστα!!!!!!!!!!!!!!!